Koha 23.11.09.000 - en to tr-TR translation catalogue (586 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
tr-TR: Hata: Bu kimliğin kullanılabilirliği alınamadı

en: unknown
tr-TR: bilinmeyen

en: Not for loan
tr-TR: Ödünç verilmez

en: not available
tr-TR: kullanılamaz

en: Checked out
tr-TR: Ödünç verildi

en: Item lost
tr-TR: Materyal kayıp

en: Item withdrawn
tr-TR: Materyal sistemden düşülmüş

en: Item damaged
tr-TR: Materyal hasarlı

en: In transit
tr-TR: nakil halinde

en: On hold
tr-TR: ayırtılmış

en: available
tr-TR: kullanılabilir

en: baritone
tr-TR: bariton

en: bass
tr-TR: bas

en: child alto
tr-TR: çocuk alto

en: child soprano
tr-TR: çocuk soprano

en: countertenor
tr-TR: kontrtenor

en: child voice
tr-TR: çocuk sesi

en: man's voice
tr-TR: erkek sesi

en: reciting child's voice
tr-TR: çocuk sesiyle okumak

en: reciting voice
tr-TR: sesli okuma

en: reciting man's voice
tr-TR: erkek sesini okumak

en: reciting woman's voice
tr-TR: kadın sesini okumak

en: voice - unspecified
tr-TR: ses - belirtilmemiş

en: woman's voice
tr-TR: kadın sesi

en: voice - other
tr-TR: ses - diğer

en: bassoon
tr-TR: fagot

en: basset-horn
tr-TR: beşik boynuzu

en: bagpipe
tr-TR: gayda

en: clarinet
tr-TR: klarnet

en: double bassoon
tr-TR: çift fagot

en: english horn
tr-TR: İngiliz boynuzu

en: flageolet
tr-TR: flajole

en: flute
tr-TR: flüt

en: tabor pipe
tr-TR: tabor borusu

en: mouth organ
tr-TR: mızıka

en: oboe
tr-TR: obua

en: piccolo
tr-TR: pikolo

en: panpipes
tr-TR: pan flütler

en: racket
tr-TR: raket

en: recorder
tr-TR: kaydedici

en: rothophone
tr-TR: rotofon

en: saxophone
tr-TR: saksafon

en: sarrusophone
tr-TR: sarrusofon

en: woodwind - unspecified
tr-TR: üflemeli çalgılar - belirtilmemiş

en: vox humana
tr-TR: insan sesi

en: woodwind - other
tr-TR: üflemeli çalgılar - diğer

en: cow horn
tr-TR: inek boynuzu

en: cornet
tr-TR: kornet

en: cornett
tr-TR: kornet

en: duplex
tr-TR: dubleks

en: euphonium
tr-TR: tüba

en: hunting horn
tr-TR: av borusu

en: horn
tr-TR: boynuz

en: herald's trumpet
tr-TR: haberci trompeti

en: keyed bugle
tr-TR: anahtarlı borazan

en: oliphant
tr-TR: olifant

en: ophicleide
tr-TR: ofikleid

en: post horn
tr-TR: posta borusu

en: russian horn
tr-TR: rus boynuzu

en: trombone
tr-TR: trombon

en: trumpet
tr-TR: trampet

en: brass - unspecified
tr-TR: pirinç - belirtilmemiş

en: valved bugle
tr-TR: valfli borazan

en: wagner tuba
tr-TR: wagner tubası

en: brass - other
tr-TR: pirinç - diğer

en: arpeggione
tr-TR: arpej

en: baryton
tr-TR: bariton

en: double bass
tr-TR: kontrabas

en: five-string double bass
tr-TR: beş telli kontrbas

en: fiddle, viol (family)
tr-TR: keman, viyolon (aile)

en: cello
tr-TR: çello

en: violin
tr-TR: keman

en: strings, bowed - other
tr-TR: Yaylı çalgılar, diğer

en: archlute
tr-TR: arklut

en: balalaika
tr-TR: balalayka

en: bouzouki
tr-TR: buzuki

en: guitar
tr-TR: gitar

en: harp
tr-TR: arp

en: hawaiian guitar
tr-TR: Hawaii gitarı

en: Irish harp
tr-TR: İrlanda arpı

en: lute (family)
tr-TR: ud (aile)

en: lyre-guitar
tr-TR: lir gitar

en: lute
tr-TR: lavta

en: qānūn
tr-TR: kanun

en: shamisen
tr-TR: şamisen

en: sitār
tr-TR: sitar

en: oud
tr-TR: ud

en: accordion
tr-TR: akordiyon

en: clavichord
tr-TR: klavikord

en: clavicytherium
tr-TR: klavisiteryum

en: organ
tr-TR: org

en: piano
tr-TR: piyano

en: keyboard - unspecified
tr-TR: klavye - belirtilmemiş

en: keyboard - other
tr-TR: klavye - diğer

en: aeolian bells
tr-TR: rüzgar çanları

en: arabian drum
tr-TR: arap davulu

en: anvil
tr-TR: örs

en: bass drum
tr-TR: bas davul

en: bells
tr-TR: çanlar

en: metal bells plate
tr-TR: metal çan plakası

en: chinese cymbals
tr-TR: çin zilleri

en: chains
tr-TR: zincirler

en: crash cymbal
tr-TR: crash zil

en: crotales
tr-TR: krotaller

en: cowbell
tr-TR: inek çanı

en: cymbal
tr-TR: zil

en: drum
tr-TR: davul

en: drums
tr-TR: davullar

en: finger cymbals
tr-TR: parmak zilleri

en: friction drum
tr-TR: sürtünme tamburu

en: hammer
tr-TR: çekiç

en: military drum
tr-TR: askeri davul

en: metallophone
tr-TR: metalofon

en: sound-effect instrument
tr-TR: ses efekti enstrümanı

en: slit-drum
tr-TR: yarık-davul

en: percussion - unspecified
tr-TR: perküsyon - belirtilmemiş

en: vibraphone
tr-TR: vibrafon

en: wind machine
tr-TR: rüzgar makinesi

en: woodblocks
tr-TR: tahta bloklar

en: xylorimba
tr-TR: ksilorimba

en: xylophone
tr-TR: ksilofon

en: percussion - other
tr-TR: perküsyon - diğer

en: computer
tr-TR: bilgisayar

en: computerized musical station
tr-TR: bilgisayarlı müzik istasyonu

en: computerized tape
tr-TR: bilgisayarlı teyp

en: digital space device
tr-TR: dijital uzay cihazı

en: electro-acoustic device
tr-TR: elektro-akustik cihaz

en: live electronic
tr-TR: canlı elektronik

en: multimedial device
tr-TR: multimedya cihazı

en: oscillator
tr-TR: osilatör

en: space device
tr-TR: uzay aygıtı

en: synthesizer
tr-TR: sentezleyici

en: tape
tr-TR: kaset

en: theremin
tr-TR: teremin

en: electronic - non specified
tr-TR: elektronik - belirtilmemiş

en: electronic - other
tr-TR: elektronik - diğer

en: aeolian harp
tr-TR: rüzgar arpı

en: barrel organ
tr-TR: laterna

en: musical bow
tr-TR: müzikal yay

en: musical box
tr-TR: müzik kutusu

en: musical clock
tr-TR: müzikli saat

en: lamellaphone
tr-TR: lamel telefon

en: monochord
tr-TR: monokord

en: melodic instrument
tr-TR: melodik enstrüman

en: musical saw
tr-TR: müzikal testere

en: player piano
tr-TR: otomatik piyano

en: wind instrument
tr-TR: üflemeli çalgılar

en: whistle
tr-TR: düdük

en: other
tr-TR: diğer

en: children's choir
tr-TR: çocuk korosu

en: men's choir
tr-TR: erkek korosu

en: mixed choir
tr-TR: karma koro

en: reciting choir
tr-TR: ezberden okuyan koro

en: choir - unspecified
tr-TR: koro - belirtilmemiş

en: vocal ensemble
tr-TR: vokal topluluğu

en: women's choir
tr-TR: kadın korosu

en: choir - other
tr-TR: koro - diğer

en: band
tr-TR: bando

en: big band
tr-TR: büyük orkestra

en: brass band
tr-TR: bando takımı

en: chamber orchestra
tr-TR: oda orkestrası

en: dance orchestra
tr-TR: dans orkestrası

en: full orchestra
tr-TR: tam orkestra

en: gamelan
tr-TR: oyun alanı

en: instrumental ensemble
tr-TR: enstrümantal topluluk

en: vocal and instrumental ensemble
tr-TR: vokal ve enstrümantal topluluk

en: jazz band
tr-TR: caz orkestrası

en: percussion orchestra
tr-TR: perküsyon orkestrası

en: ragtime band
tr-TR: ragtime grubu

en: steel band
tr-TR: tekne bandosu

en: string orchestra
tr-TR: yaylı çalgılar orkestrası

en: orchestra - unspecified
tr-TR: orkestra - belirtilmemiş

en: wind orchestra
tr-TR: üflemeli çalgılar orkestrası

en: orchestra - other
tr-TR: orkestra - diğer

en: live electronic conductor
tr-TR: canlı elektronik iletken

en: choir conductor, chorus master
tr-TR: koro şefi, koro yöneticisi

en: conductor
tr-TR: orkestra şefi

en: light conductor
tr-TR: ışık iletkeni

en: conductor - other
tr-TR: orkestra şefi - diğer

en: acrobat
tr-TR: akrobat

en: child actor
tr-TR: çocuk oyuncu

en: actor
tr-TR: aktör

en: actress
tr-TR: aktris

en: dancer
tr-TR: dansçı

en: light engineer
tr-TR: ışık mühendisi

en: mime
tr-TR: mim

en: performer - other
tr-TR: icracı - diğer

[ctx: tessitura]
en: baritone
tr-TR: bariton

[ctx: tessitura]
en: bass
tr-TR: bas

[ctx: tessitura]
en: contrabass
tr-TR: kontrbas

[ctx: tessitura]
en: medium
tr-TR: ortam

[ctx: tessitura]
en: low
tr-TR: düşük

[ctx: tessitura]
en: prepared
tr-TR: tedarikli

[ctx: music]
en: one hand
tr-TR: tek elli

[ctx: music]
en: eight hands
tr-TR: sekiz el

[ctx: music]
en: E flat
tr-TR: Mi bemol

[ctx: music]
en: non standard string number
tr-TR: standart olmayan dizi numarası

en: electric
tr-TR: elektrik

en: electronic
tr-TR: elektronik

en: amplified
tr-TR: sesi yükseltilmiş

en: recorded
tr-TR: kayıtlı

en: antiquity
tr-TR: antik çağ

en: ethnic, traditional
tr-TR: etnik, geleneksel

en: ad libitum
tr-TR: istenildiği kadar

en: may take place of the preceding code / alternative
tr-TR: önceki kodun / alternatifin yerini alabilir

en: used by the same player as the preceding code
tr-TR: önceki kodla aynı oyuncu tarafından kullanıldı

en: Basket ID (internal)
tr-TR: Sepet Kimliği (dahili)

en: Biblio number (internal)
tr-TR: Bibliyografik kayıt numarası (dahili)

en: Fund ID (internal)
tr-TR: Fon Kimliği (dahili)

en: Not used (deprecated)
tr-TR: Kullanılmıyor (modası geçmiş)

en: Cancellation reason
tr-TR: İptal edilme nedeni

en: Borrower number of creator
tr-TR: Oluşturanın okuyucu numarası

en: Currency
tr-TR: Para birimi

en: Cancellation date
tr-TR: İptal edilme tarihi

en: Date received
tr-TR: Alınan tarih

en: Discount
tr-TR: İskonto

en: Budgeted cost, tax excl.
tr-TR: Bütçelenmiş maliyet, vergi hariç

en: Budgeted cost, tax incl.
tr-TR: Bütçelenmiş maliyet, vergi dahil

en: Budgeted cost
tr-TR: Bütçelenmiş maliyet

en: Creation date
tr-TR: Oluşturma Tarihi

en: Estimated delivery date
tr-TR: Tahmini teslimat tarihi

en: Invoice ID (internal)
tr-TR: Fatura Kimliği (dahili)

en: Line item ID (EDIFACT)
tr-TR: Satır kalemi kimliği (EDIFACT)

en: Vendor price
tr-TR: Sağlayıcı fiyatı

en: Internal note
tr-TR: Dahili not

en: Vendor note
tr-TR: Sağlayıcı notu

en: Order number
tr-TR: Sipariş numarası

en: Order status
tr-TR: Sipariş durumu

en: Parent order number (internal)
tr-TR: Ana sipariş numarası (dahili)

en: Quantity
tr-TR: Miktar

en: Quantity received
tr-TR: Alınan miktar

en: Replacement price
tr-TR: Yenileme ücreti

en: Retail price, tax excl.
tr-TR: Perakende satış fiyatı, vergiler hariç

en: Retail price, tax incl.
tr-TR: Satış fiyatı, vergi dahil

en: Retail price
tr-TR: Perakende fiyatı

en: Not used
tr-TR: Kullanılmıyor

en: Statistic 1
tr-TR: İstatistik 1

en: Statistic 2
tr-TR: İstatistik 2

en: Subscription ID (internal)
tr-TR: Abonelik Kimliği (dahili)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
tr-TR: Sağlayıcı referans numarası (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
tr-TR: Sağlayıcı referans niteleyici (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
tr-TR: Sağlayıcı raporu (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
tr-TR: Vergi oranı yedeği (kullanımdan kaldırıldı)

en: Tax rate on order
tr-TR: Siparişteki vergi oranı

en: Tax rate on receive
tr-TR: Teslim alındığında vergi tutarı

en: Tax value backup (deprecated)
tr-TR: Vergi oranı yedeği (kullanımdan kaldırıldı)

en: Tax amount on order
tr-TR: Siparişteki vergi tutarı

en: Tax amount on receive
tr-TR: Teslim alındığında vergi tutarı

en: Timestamp
tr-TR: İade kaşesi

en: Uncertain price
tr-TR: Belirsiz fiyat

en: Actual cost, tax excl.
tr-TR: Gerçek maliyet, vergi hariç

en: Actual cost, tax incl.
tr-TR: Gerçek maliyet, vergi dahil

en: Actual cost
tr-TR: Gerçek maliyet

en: Address
tr-TR: Adres

en: Address 2
tr-TR: Adres 2

en: Alternate contact: Address
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Adres

en: Alternate contact: Address 2
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Adres 2

en: Alternate contact: City
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Şehir

en: Alternate contact: Country
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Ülke

en: Alternate contact: First name
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: İlk ad

en: Alternate contact: Phone
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Telefon

en: Alternate contact: State
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Eyalet

en: Alternate contact: Surname
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Soyadı

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Posta kodu

en: Data anonymization flag
tr-TR: Veri anonimleştirme bayrağı

en: Authentication method
tr-TR: Kimlik doğrulama yöntemi

en: Allow auto-renewals
tr-TR: Otomatik süre uzatmaya izin ver

en: Alternate address: Address
tr-TR: Alternatif adres: Adres

en: Alternate address: Address 2
tr-TR: Alternatif adres: Adres 2

en: Alternate address: City
tr-TR: Alternatif adres: Şehir

en: Alternate address: Country
tr-TR: Alternatif adres: Ülke

en: Alternate address: Email
tr-TR: Alternatif adres: E-posta

en: Alternate address: Phone
tr-TR: Alternatif adres: Telefon

en: Alternate address: State
tr-TR: Alternatif adres: Eyalet

en: Alternate address: Street number
tr-TR: Alternatif adres: Cadde/Sokak numarası

en: Alternate address: Street type
tr-TR: Alternatif adres: Cadde/Sokak tipi

en: Alternate address: ZIP/Postal code
tr-TR: Alternatif adres: Posta kodu

en: Circulation note
tr-TR: Dolaşım notu

en: Borrower number
tr-TR: Üye Numarası

en: Home library
tr-TR: Ana kütüphane

en: Card number
tr-TR: Kart numarası

en: Patron category
tr-TR: Kullanıcı kategorisi

en: Check for previous checkouts
tr-TR: Daha önce yapılan ödünç verme işlemlerini kontrol edin

en: City
tr-TR: İl

en: Alternate contact: Note
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Not

en: Alternate contact: Title
tr-TR: Alternatif iletişim adresi: Ünvan

en: Country
tr-TR: Ülke

en: Account renewal date
tr-TR: Hesap yenileme tarihi

en: Registration date
tr-TR: Kayıt tarihi

en: Expiry date
tr-TR: Son kullanma tarihi

en: Date of birth
tr-TR: Doğum tarihi

en: Restricted [until] flag
tr-TR: Kısıtlı [until] flag

en: Comment
tr-TR: Yorum

en: Primary email
tr-TR: Birinci e-posta

en: Secondary email
tr-TR: İkinci e-posta

en: Fax
tr-TR: Faks

en: First name
tr-TR: Adı

en: System permissions
tr-TR: Sistem izinleri

en: Gone no address flag
tr-TR: Adres yok işareti

en: Initials
tr-TR: Baş harfler

en: Preferred language for notices
tr-TR: Duyurular için tercih edilen dil

en: Lost card flag
tr-TR: Kayıp kart işareti

en: Other phone
tr-TR: Diğer telefon

en: OPAC note
tr-TR: OPAC notu

en: Other name
tr-TR: Diğer adı

en: Password
tr-TR: Şifre

en: Primary phone
tr-TR: Birinci telefon

en: Secondary phone
tr-TR: İkinci telefon

en: Show checkouts to guarantor
tr-TR: Ödünç alınanları garantöre göster

en: Show fines to guarantor
tr-TR: Gecikme cezalarını garantöre göster

en: Privacy settings
tr-TR: Gizlilik ayarları

en: Relationship
tr-TR: İlişki

en: Secret (2FA)
tr-TR: Gizli (2FA)

en: Gender
tr-TR: Cinsiyet

en: Mobile phone number
tr-TR: Cep telefonu numarası

en: Sort 1
tr-TR: Sıralama 1

en: Sort 2
tr-TR: Sıralama 2

en: State
tr-TR: Durum

en: Street number
tr-TR: Cadde numarası

en: Street type
tr-TR: Cadde türü

en: Surname
tr-TR: Soyadı

en: Salutation
tr-TR: Hitap

en: Username
tr-TR: Kullanıcı adı

en: ZIP/Postal code
tr-TR: ZIP/Posta Kodu

en: Barcode
tr-TR: Barkod

en: Source of acquisition
tr-TR: Sağlama kaynağı

en: Collection
tr-TR: Koleksiyon

en: Koha normalized classification for sorting
tr-TR: Sıralama için Koha'ya göre standartlaştırılmış sınıflama

en: Copy number
tr-TR: Kopya numarası

en: Damaged status
tr-TR: Hasar Durumu

en: Damaged on
tr-TR: Hasarlı

en: Date acquired
tr-TR: Edinilen tarih

en: Date last checked out
tr-TR: Son ödünç verme tarihi

en: Date last seen
tr-TR: Son görüntüleme tarihi

en: Serial enumeraton/chronology
tr-TR: Süreli yayın numaralandırma/kronoloji

en: Current library
tr-TR: Geçerli Kütüphane

en: Permanent library
tr-TR: Geçerli kütüphane

en: Total checkouts
tr-TR: Toplam ödünç verme

en: Call number
tr-TR: Yer Numarası

en: Lost status
tr-TR: Kayıp durumu

en: Lost on
tr-TR: Kaybolduğu tarih

en: Public note
tr-TR: Açık not

en: Shelving location
tr-TR: Raftaki konumu

en: Materials specified
tr-TR: Materyaller belirlendi

en: Additional subfields (XML)
tr-TR: İlave alt alanlar (XML)

en: New status
tr-TR: Yeni durum

en: Due date
tr-TR: İade tarihi

en: Permanent shelving location
tr-TR: Kalıcı raf konumu

en: Price
tr-TR: Fiyat

en: Total renewals
tr-TR: Toplam süre yenilemeler

en: Price effective from
tr-TR: Fiyatın geçerli olmaya başladığı tarih

en: Total holds
tr-TR: Toplam ayırmalar

en: Use restrictions
tr-TR: Kısıtlamaları kaldır

en: Shelving control number
tr-TR: Raf kontrol numarası

en: Inventory number
tr-TR: Envanter numarası

en: Modification date
tr-TR: Değiştirilme tarihi

en: Withdrawn status
tr-TR: Düşüm durumu

en: Withdrawn on
tr-TR: Düşüm tarihi

en: Author
tr-TR: Yazar

en: Framework code
tr-TR: Çerçeve kodu

en: Medium
tr-TR: Ortam

en: Notes
tr-TR: Notlar

en: Name of part/section of a work
tr-TR: Bir iş parçası/bölümünün adı

en: Number of part/section of a work
tr-TR: Bir eserin bölüm/parça sayısı

en: Is a serial?
tr-TR: bir süreli yayın mı?

en: Series title
tr-TR: Süreli yayın başlığı

en: Remainder of title
tr-TR: Başlığın geri kalanı

en: Title
tr-TR: Eser Adı

en: Uniform title
tr-TR: Tek biçim eser adı

en: Age restriction
tr-TR: Yaş kısıtlaması

en: Classification part
tr-TR: Sınıflandırma kısmı

en: Item part
tr-TR: Materyal kısmı

en: Call number suffix
tr-TR: Yer numarası eki

en: Series statement
tr-TR: Süreli yayın bildirimi

en: Series ISSN
tr-TR: Süreli yayın ISSN

en: Series volume
tr-TR: Süreli yayın cildi

en: Biblio-level item type
tr-TR: Bibliyo-düzeyi materyal türü

en: Number
tr-TR: Sayı

en: Number of pages
tr-TR: Sayfa sayısı

en: Place of publication
tr-TR: Yayın yeri

en: Publication date
tr-TR: Yayın tarihi

en: Publisher
tr-TR: Yayıncı

en: Size
tr-TR: Boyut

en: Volume number
tr-TR: Cilt numarası

en: Volume date
tr-TR: Cilt tarihi

en: Volume information
tr-TR: Cilt bilgisi

en: Library
tr-TR: Kütüphane

en: Statistics date and time
tr-TR: İstatistikler tarih ve saati

en: Item number
tr-TR: Materyal numarası

en: Value
tr-TR: Değer

en: End date
tr-TR: Bitiş tarihi

en: Location
tr-TR: Yer

en: Periodicity
tr-TR: Dönemsel olarak tekrarlanma

en: Start date
tr-TR: Başlangıç tarihi

en: Search also for narrower subjects
tr-TR: Daha dar konular için de arama yapın

en: Search also for broader subjects
tr-TR: Daha geniş konular için de arama yapın

en: Search also for related subjects
tr-TR: İlgili konular için de arama yapın

en: Default
tr-TR: Varsayılan

en: vocal a cappella music
tr-TR: vokal a capella müzik

en: instrumental music
tr-TR: enstrümental müzik

en: vocal and instrumental music
tr-TR: vokal ve enstrümantal müzik

en: electroacoustic music
tr-TR: elektroakustik müzik

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
tr-TR: karışık medya müziği (elektroakustik ve diğer medya)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
tr-TR: tanımsız, değişken (örn. Rönesans vokal veya enstrümantal müziği)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
tr-TR: diğer (örneğin, sıradan nesneler veya doğal sesler)

en: Voices
tr-TR: Sesler

en: Woodwinds
tr-TR: Nefesli çalgılar

en: Brass instruments
tr-TR: Nefesli çalgılar

en: Strings, bowed
tr-TR: Yaylı çalgılar

en: Keyboard
tr-TR: Klavye

en: brass instruments
tr-TR: nefesli çalgılar

en: choirs
tr-TR: koro

en: wind instruments
tr-TR: üflemeli çalgılar

en: electro-acoustic instruments
tr-TR: elektro akustik enstrümanlar

en: instruments total
tr-TR: enstrümanlar toplamı

en: keyboard instruments
tr-TR: klavyeli çalgılar

en: solo voices
tr-TR: solo sesler

en: miscellaneous, other instruments
tr-TR: çeşitli, diğer enstrümanlar

en: orchestras
tr-TR: orkestralar

en: percussion instruments
tr-TR: vurmalı çalgılar

en: conductors
tr-TR: Orkestra şefleri

en: bowed string instruments
tr-TR: yaylı çalgılar

en: plucked string instruments
tr-TR: telli çalgılar

en: woodwind instruments
tr-TR: tahta nefesli çalgılar

en: choral voices
tr-TR: koro sesleri

en: ensemble instruments
tr-TR: topluluk enstrümanları

en: devices, other performers
tr-TR: cihazlar, diğer sanatçılar

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
tr-TR: '{fund}' için aylara göre planlama

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
tr-TR: '{fund}' için materyal türlerine göre planlama

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
tr-TR: Kütüphane tarafından '{fund}' için planlama

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
tr-TR: {type} tarafından '{fund}' için planlama

en: Afghanistan
tr-TR: Afganistan

en: Albania
tr-TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr-TR: Cezayir

en: Argentina
tr-TR: Arjantin

en: Armenia
tr-TR: Ermenistan

en: Australia
tr-TR: Avustralya

en: Austria
tr-TR: Avusturya

en: Azerbaijan
tr-TR: Azerbaycan

en: Bahamas
tr-TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr-TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr-TR: Bangladeş

en: Belgium
tr-TR: Belçika

en: Bhutan
tr-TR: Butan

en: Bolivia
tr-TR: Bolivya

en: Bosnia Herz.
tr-TR: Bosna-Hersek

en: Botswana
tr-TR: Botsvana

en: Brazil
tr-TR: Brezilya

en: Bulgaria
tr-TR: Bulgaristan

en: Cambodia
tr-TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr-TR: Kamerun

en: Canada
tr-TR: Kanada

en: Cape Verde
tr-TR: Yeşil Burun Adaları

en: Chad
tr-TR: Çad

en: Chile
tr-TR: Şili

en: China
tr-TR: Çin

en: Colombia
tr-TR: Kolombiya

en: Congo
tr-TR: Kongo

en: Croatia
tr-TR: Hırvatistan

en: Cuba
tr-TR: Küba

en: Cyprus
tr-TR: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr-TR: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr-TR: Danimarka

en: Djibouti
tr-TR: Cibuti

en: Dominica
tr-TR: Dominika

en: Dominican Rep.
tr-TR: Dominik Cumhuriyeti

en: East Timor
tr-TR: Doğu Timor

en: Ecuador
tr-TR: Ekvador

en: Egypt
tr-TR: Mısır

en: Equator. Guinea
tr-TR: Ekvator. Gine

en: Eritrea
tr-TR: Eritre

en: Estonia
tr-TR: Estonya

en: Ethiopia
tr-TR: Etiyopya

en: Finland
tr-TR: Finlandiya

en: France
tr-TR: Fransa

en: Gambia
tr-TR: Gambiya

en: Georgia
tr-TR: Gürcistan

en: Germany
tr-TR: Almanya

en: Ghana
tr-TR: Gana

en: Greece
tr-TR: Yunanistan

en: Guinea
tr-TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr-TR: Gine-Bissau

en: Hungary
tr-TR: Macaristan

en: Iceland
tr-TR: İzlanda

en: India
tr-TR: Hindistan

en: Indonesia
tr-TR: Endonezya

en: Iran
tr-TR: İran

en: Iraq
tr-TR: Irak

en: Ireland
tr-TR: İrlanda

en: Israel
tr-TR: İsrail

en: Italy
tr-TR: İtalya

en: Ivory Coast
tr-TR: Fildişi Sahili

en: Jamaica
tr-TR: Jamaika

en: Japan
tr-TR: Japonya

en: Jordan
tr-TR: Ürdün

en: Kazakhstan
tr-TR: Kazakistan

en: Korea North
tr-TR: Kore Kuzey

en: Korea South
tr-TR: Kore Güney

en: Kosovo
tr-TR: Kosova

en: Kuwait
tr-TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr-TR: Kırgızistan

en: Latvia
tr-TR: Letonya

en: Lebanon
tr-TR: Lübnan

en: Lesotho
tr-TR: Lesoto

en: Liberia
tr-TR: Liberya

en: Liechtenstein
tr-TR: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr-TR: Litvanya

en: Luxembourg
tr-TR: Lüksemburg

en: Macedonia
tr-TR: Makedonya

en: Madagascar
tr-TR: Madagaskar

en: Malaysia
tr-TR: Malezya

en: Maldives
tr-TR: Maldivler

en: Marshall Isl.
tr-TR: Marshall Adaları

en: Mexico
tr-TR: Meksika

en: Micronesia
tr-TR: Mikronezya

en: Monaco
tr-TR: Monako

en: Mongolia
tr-TR: Moğolistan

en: Montenegro
tr-TR: Karadağ

en: Morocco
tr-TR: Fas

en: Mozambique
tr-TR: Mozambik

en: Namibia
tr-TR: Namibya

en: Netherlands
tr-TR: Hollanda

en: New Zealand
tr-TR: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr-TR: Nikaragua

en: Niger
tr-TR: Nijer

en: Nigeria
tr-TR: Nijerya

en: Norway
tr-TR: Norveç

en: United Kingdom
tr-TR: Birleşik Krallık

en: Uzbekistan
tr-TR: Özbekistan

en: Biblio number
tr-TR: Bibliyografik kayıt numarası

en: Item is checked out
tr-TR: Materyal ödünç verilmiş

en: Item does not belong to your library
tr-TR: Bu materyal kütüphanenize ait değildir

en: Item has a waiting hold
tr-TR: Materyal için bekleyen bir ayırtma var

en: Item has linked analytics
tr-TR: Materyal analitiğe bağlı

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
tr-TR: Bibliyografik kayıt için üzerinde bibliyo-düzeyi ayırtma bulunan en son materyal

en: Unknown reason
tr-TR: Bilinmeyen neden

en: Reports
tr-TR: Raporlar

en: ({age} year) | ({age} years)
tr-TR[0]: ({age} yıl)
tr-TR[1]: ({age} yıllar)

en: Check out
tr-TR: Ödünç ver

en: Hide SQL code
tr-TR: SQL kodunu gizle

[ctx: basket created by]
en: Created by:
tr-TR: Oluşturan:

[ctx: noun]
en: Order
tr-TR: Sipariş

en: basket | baskets
tr-TR[0]: sepet
tr-TR[1]: sepetler

[ctx: basket created by]
en: Created by
tr-TR: Oluşturan

[ctx: verb]
en: Order
tr-TR: Sipariş

en: Saturday
tr-TR: Cumartesi

en: Sunday
tr-TR: Pazar

en: Thursday
tr-TR: Perşembe

en: Tuesday
tr-TR: Salı

en: Wednesday
tr-TR: Çarşamba

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
tr-TR: Eşlemeler güncellenirken bir hata oluştu: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
tr-TR: Mevcut eşlemeler silinirken bir hata oluştu. Hiçbir şey değişmedi!

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
tr-TR: Geçersiz alan ağırlığı '{weight}', pozitif bir ondalık sayı olmalıdır.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
tr-TR: Gerekli bir dizin için tüm eşlemeleri silmeye çalıştınız, en az bir eşleme bırakmalısınız

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
tr-TR: Elasticsearch index eşlemeleri güncellenirken bir hata oluştu: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
tr-TR: '{index}' dizininin yeniden dizinlenmesi gerekiyor.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
tr-TR: '{index}' dizininin yeniden oluşturulması gerekiyor.

en: Mappings updated successfully.
tr-TR: Eşlemeler başarıyla güncellendi.

en: Mappings have been reset successfully.
tr-TR: Eşleşmeler başarıyla sıfırlandı.

en: Elasticsearch is currently disabled.
tr-TR: Elasticsearch şu anda devre dışı.

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
tr-TR[0]: Arşivlenmiş bir öneri var.
tr-TR[1]: Arşivlenmiş öneriler var {sayı}.

en: Items
tr-TR: Materyaller

en: Curbside pickups
tr-TR: Temassız teslim alma

[ctx: Semester]
en: Term
tr-TR: Dönem

[ctx: Semester]
en: Term:
tr-TR: Dönem:

en: Batches
tr-TR: Toplu işlemler

en: Layouts
tr-TR: Düzenler

en: Profiles
tr-TR: Profiller

en: Templates
tr-TR: Şablonlar

en: layout
tr-TR: sayfa düzeni

en: profile
tr-TR: profil

en: batch
tr-TR: toplu

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
tr-TR: Oluşturuldu

en: Actions
tr-TR: Eylemler

en: Old recalls
tr-TR: Eski geri çağırılanlar

en: Recalls queue
tr-TR: Yeniden çağırma sırası

en: Recalls awaiting pickup
tr-TR: Alınmayı bekleyen geri çağırılanlar

en: Recalls
tr-TR: Yeniden çağırılanlar

en: Saved reports
tr-TR: Kaydedilmiş raporlar

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
tr-TR: Oluşturan:

en: Finished
tr-TR: Bitti

en: Confirm deletion
tr-TR: Silme işlemini onaylayın

en: Page error
tr-TR: Sayfa hatası

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
tr-TR: İptal et

en: overdue | overdues
tr-TR[0]: gecikmiş
tr-TR[1]: gecikenler

en: message | messages
tr-TR[0]: ileti
tr-TR[1]: iletiler
