Koha 23.11.09.000 - en to tr-TR translation catalogue (1476 entries)

en: Overpayment refund
tr-TR: Fazla ödeme iadesi

en: Payment
tr-TR: Ödeme

en: Writeoff
tr-TR: Cezayı iptal et

en: Forgiven
tr-TR: Bağışlandı

en: Credit
tr-TR: Kredi

en: A discount applied to a patrons fine
tr-TR: Kullanıcıların cezasına uygulanan indirim

en: Refund
tr-TR: Para iadesi

en: Lost item fee refund
tr-TR: Kayıp materyal ücret iadesi

en: Purchase
tr-TR: Satın alma

en: Cancellation
tr-TR: İptal

en: Lost item processing fee refund
tr-TR: Kayıp materyal işlem bedeli iadesi

en: Credit types used in Koha
tr-TR: Koha'da kullanılan kredi türleri

en: Account creation fee
tr-TR: Hesap oluşturma ücreti

en: Account renewal fee
tr-TR: Hesap yenileme ücreti

en: Article request fee
tr-TR: Makale isteği ücreti

en: Lost item
tr-TR: Kayıp materyal

en: Manual fee
tr-TR: Manuel ücret

en: New card fee
tr-TR: Yeni kart ücreti

en: Overdue fine
tr-TR: Gecikme cezası ücreti

en: Lost item processing fee
tr-TR: Kayıp materyal işlem ücreti

en: Payment from library to patron
tr-TR: Kütüphaneden kullanıcıya ödeme

en: Rental fee
tr-TR: Kiralama ücreti

en: Daily rental fee
tr-TR: Günlük kiralama ücreti

en: Renewal of daily rental item
tr-TR: Günlük kiralanan materyalin yenilenmesi

en: Renewal of rental item
tr-TR: Kiralanan materyalin yenilenmesi

en: Hold fee
tr-TR: Ayırtma ücreti

en: Credit has been voided
tr-TR: Kredi geçersiz kılındı

en: Debit types used in Koha
tr-TR: Koha'da kullanılan borç türleri

en: No
tr-TR: Hayır

en: Yes
tr-TR: Evet

en: Cash
tr-TR: Nakit

en: Cash via SIP2
tr-TR: SIP2 ile nakit

en: Visa via SIP2
tr-TR: SIP2 üzerinden Visa

en: Creditcard
tr-TR: Kredi kartı

en: Creditcard via SIP2
tr-TR: SIP2 üzerinden kredi kartı

en: Every week
tr-TR: Her hafta

en: Active
tr-TR: Etkin

en: In negotiation
tr-TR: Müzakerede

en: Closed
tr-TR: Kapalı

en: Expired
tr-TR: Süresi dolmuş

en: Cancelled
tr-TR: İptal edildi

en: For review
tr-TR: İnceleme için

en: Renew
tr-TR: Süresini uzat

en: Subject specialist
tr-TR: Konu uzmanı

en: Alliance
tr-TR: İttifak

en: Controlling
tr-TR: Kontrol

en: Future
tr-TR: Gelecek

en: Historic
tr-TR: Tarihi

en: Filing cabinet
tr-TR: Dosya dolabı

en: Complete
tr-TR: Tamamlanmış

en: Aggregated full
tr-TR: Toplu

en: Abstract and index
tr-TR: Özet ve dizin

en: E-book
tr-TR: E-kitap

en: Mixed content
tr-TR: Karma içerik

en: E-journal
tr-TR: E-dergi

en: Online reference
tr-TR: Çevrimiçi referans

en: Print
tr-TR: Yazdır

en: Streaming media
tr-TR: Canlı yayın akışı

en: Unknown
tr-TR: Bilinmiyor

en: Journal
tr-TR: Dergi

en: Newsletter
tr-TR: Bülten

en: Report
tr-TR: Bildiri

en: Proceedings
tr-TR: Tutanaklar

en: Website
tr-TR: Web sayfası

en: Newspaper
tr-TR: Gazete

en: Unspecified
tr-TR: Belirtilmemiş

en: Book
tr-TR: Kitap

en: Bookseries
tr-TR: Kitap serileri

en: Database
tr-TR: Veri tabanı

en: Thesis/Dissertation
tr-TR: Tez/Doktora tezi

en: Streaming audio
tr-TR: Akıtmalı ses

en: Streaming video
tr-TR: Akıtmalı video

en: Audiobook
tr-TR: Sesli kitap

en: PR - Platform master report
tr-TR: PR - Platform ana raporu

en: PR_P1 - Platform usage
tr-TR: PR_P1 - Platform kullanımı

en: DR - Database master report
tr-TR: DR - Veritabanı ana raporu

en: DR_D1 - Database search and item usage
tr-TR: DR_D1 - Veritabanı araması ve materyal kullanımı

en: DR_D2 - Database access denied
tr-TR: DR_D2 - Veritabanı erişimi reddedildi

en: TR - Title master report
tr-TR: TR - Başlık ana raporu

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
tr-TR: TR_B1 - Kitap istekleri (OA_Gold hariç)

en: TR_B2 - Book access denied
tr-TR: TR_B2 - Kitap erişimi reddedildi

en: TR_B3 - Book usage by access type
tr-TR: TR_B3 - Erişim türüne göre kitap kullanımı

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
tr-TR: TR_J1 - Dergi istekleri (OA_Gold hariç)

en: TR_J2 - Journal access denied
tr-TR: TR_J2 - Dergiye erişim reddedildi

en: TR_J3 - Journal usage by access type
tr-TR: TR_J3 - Erişim türüne göre dergi kullanımı

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
tr-TR: TR_J4 - YOP'un (OA_Gold hariç) dergi istekleri

en: IR - Item master report
tr-TR: IR - Materyal ana raporu

en: IR_A1 - Journal article requests
tr-TR: IR_A1 - Dergi makalesi istekleri

en: IR_M1 - Multimedia item requests
tr-TR: IR_M1 - Multimedya materyal istekleri

en: Searches platform
tr-TR: Arama platformu

en: Total item investigations
tr-TR: Toplam materyal incelemeleri

en: Total item requests
tr-TR: Toplam materyal istekleri

en: Unique item investigations
tr-TR: Benzersiz materyal araştırmaları

en: Unique item requests
tr-TR: Benzersiz materyal istekleri

en: Unique title investigations
tr-TR: Benzersiz başlık araştırmaları

en: Unique title requests
tr-TR: Benzersiz başlık talepleri

en: Searches automated
tr-TR: Otomatik aramalar

en: Searches federated
tr-TR: Otomatik aramalar

en: Searches regular
tr-TR: Düzenli aramalar

en: No license
tr-TR: Lisans yok

en: Limit exceeded
tr-TR: Limit aşıldı

en: Orders
tr-TR: Siparişler

en: Reports
tr-TR: Raporlar

en: Maintenance
tr-TR: Bakım

en: Outage
tr-TR: Kesinti

en: United Arab Emirates
tr-TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: Afghanistan
tr-TR: Afganistan

en: Antigua & Barbuda
tr-TR: Antigua ve Barbuda

en: Albania
tr-TR: Arnavutluk

en: Armenia
tr-TR: Ermenistan

en: Antarctica
tr-TR: Antarktika

en: Argentina
tr-TR: Arjantin

en: American Samoa
tr-TR: Amerikan Samoası

en: Austria
tr-TR: Avusturya

en: Australia
tr-TR: Avustralya

en: Åland Islands
tr-TR: Aland adaları

en: Azerbaijan
tr-TR: Azerbaycan

en: Bosnia & Herzegovina
tr-TR: Bosna-Hersek

en: Bangladesh
tr-TR: Bangladeş

en: Belgium
tr-TR: Belçika

en: Bulgaria
tr-TR: Bulgaristan

en: Bahrain
tr-TR: Bahreyn

en: Bolivia
tr-TR: Bolivya

en: Caribbean Netherlands
tr-TR: Karayip Hollandası

en: Brazil
tr-TR: Brezilya

en: Bahamas
tr-TR: Bahamalar

en: Bhutan
tr-TR: Butan

en: Bouvet Island
tr-TR: Bouvet Adası

en: Botswana
tr-TR: Botsvana

en: Canada
tr-TR: Kanada

en: Cocos (Keeling) Islands
tr-TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Central African Republic
tr-TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Switzerland
tr-TR: İsviçre

en: Côte d’Ivoire
tr-TR: Fildişi Sahili

en: Cook Islands
tr-TR: Cook Adaları

en: Chile
tr-TR: Şili

en: Cameroon
tr-TR: Kamerun

en: China
tr-TR: Çin

en: Colombia
tr-TR: Kolombiya

en: Cuba
tr-TR: Küba

en: Cape Verde
tr-TR: Yeşil Burun Adaları

en: Curaçao
tr-TR: Curacao

en: Christmas Island
tr-TR: Noel Adası

en: Cyprus
tr-TR: Kıbrıs

en: Czechia
tr-TR: Çekya

en: Germany
tr-TR: Almanya

en: Djibouti
tr-TR: Cibuti

en: Denmark
tr-TR: Danimarka

en: Dominica
tr-TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr-TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Algeria
tr-TR: Cezayir

en: Ecuador
tr-TR: Ekvador

en: Estonia
tr-TR: Estonya

en: Egypt
tr-TR: Mısır

en: Western Sahara
tr-TR: Batı Sahra

en: Eritrea
tr-TR: Eritre

en: Spain
tr-TR: İspanya

en: Ethiopia
tr-TR: Etiyopya

en: Finland
tr-TR: Finlandiya

en: Falkland Islands
tr-TR: Falkland Adaları

en: Micronesia
tr-TR: Mikronezya

en: Faroe Islands
tr-TR: Faroe Adaları

en: France
tr-TR: Fransa

en: United Kingdom
tr-TR: Birleşik Krallık

en: Georgia
tr-TR: Gürcistan

en: French Guiana
tr-TR: Fransız Guyanası

en: Ghana
tr-TR: Gana

en: Gibraltar
tr-TR: Cebelitarık

en: Greenland
tr-TR: Grönland

en: Gambia
tr-TR: Gambiya

en: Guinea
tr-TR: Gine

en: Guadeloupe
tr-TR: Guadelup

en: Equatorial Guinea
tr-TR: Ekvator Ginesi

en: Greece
tr-TR: Yunanistan

en: Guinea-Bissau
tr-TR: Gine-Bissau

en: Heard & McDonald Islands
tr-TR: Heard ve McDonald Adaları

en: Croatia
tr-TR: Hırvatistan

en: Hungary
tr-TR: Macaristan

en: Indonesia
tr-TR: Endonezya

en: Ireland
tr-TR: İrlanda

en: Israel
tr-TR: İsrail

en: Isle of Man
tr-TR: Man Adası

en: India
tr-TR: Hindistan

en: British Indian Ocean Territory
tr-TR: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

en: Iraq
tr-TR: Irak

en: Iran
tr-TR: İran

en: Iceland
tr-TR: İzlanda

en: Italy
tr-TR: İtalya

en: Jamaica
tr-TR: Jamaika

en: Jordan
tr-TR: Ürdün

en: Japan
tr-TR: Japonya

en: Kyrgyzstan
tr-TR: Kırgızistan

en: Cambodia
tr-TR: Kamboçya

en: North Korea
tr-TR: Kuzey Kore

en: South Korea
tr-TR: Güney Kore

en: Kuwait
tr-TR: Kuveyt

en: Cayman Islands
tr-TR: Cayman Adaları

en: Kazakhstan
tr-TR: Kazakistan

en: Lebanon
tr-TR: Lübnan

en: Liechtenstein
tr-TR: Lihtenştayn

en: Liberia
tr-TR: Liberya

en: Lesotho
tr-TR: Lesoto

en: Lithuania
tr-TR: Litvanya

en: Luxembourg
tr-TR: Lüksemburg

en: Latvia
tr-TR: Letonya

en: Morocco
tr-TR: Fas

en: Monaco
tr-TR: Monako

en: Montenegro
tr-TR: Karadağ

en: Madagascar
tr-TR: Madagaskar

en: Marshall Islands
tr-TR: Marshall Adaları

en: North Macedonia
tr-TR: Kuzey Makedonya

en: Mongolia
tr-TR: Moğolistan

en: Northern Mariana Islands
tr-TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Martinique
tr-TR: Martinik

en: Maldives
tr-TR: Maldivler

en: Mexico
tr-TR: Meksika

en: Malaysia
tr-TR: Malezya

en: Mozambique
tr-TR: Mozambik

en: Namibia
tr-TR: Namibya

en: New Caledonia
tr-TR: Yeni Kaledonya

en: Niger
tr-TR: Nijer

en: Norfolk Island
tr-TR: Norfolk Adası

en: Nigeria
tr-TR: Nijerya

en: Nicaragua
tr-TR: Nikaragua

en: Netherlands
tr-TR: Hollanda

en: Norway
tr-TR: Norveç

en: New Zealand
tr-TR: Yeni Zelanda

en: French Polynesia
tr-TR: Fransız Polinezyası

en: Papua New Guinea
tr-TR: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr-TR: Filipinler

en: Poland
tr-TR: Polonya

en: Pitcairn Islands
tr-TR: Pitcairn Adaları

en: Puerto Rico
tr-TR: Porto Riko

en: Palestinian Territories
tr-TR: Filistin Bölgesi

en: Portugal
tr-TR: Portekiz

en: Qatar
tr-TR: Katar

en: Réunion
tr-TR: Birleşme

en: Romania
tr-TR: Romanya

en: Serbia
tr-TR: Sırbistan

en: Russia
tr-TR: Rusya

en: Rwanda
tr-TR: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr-TR: Suudi Arabistan

en: Solomon Islands
tr-TR: Solomon Adaları

en: Seychelles
tr-TR: Seyşeller

en: Sweden
tr-TR: İsveç

en: Singapore
tr-TR: Singapur

en: Slovenia
tr-TR: Slovenya

en: Slovakia
tr-TR: Slovakya

en: Somalia
tr-TR: Somali

en: Suriname
tr-TR: Surinam

en: South Sudan
tr-TR: Güney Sudan

en: Syria
tr-TR: Suriye

en: Turks & Caicos Islands
tr-TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Chad
tr-TR: Çad

en: French Southern Territories
tr-TR: Fransa Güney Bölgeleri

en: Thailand
tr-TR: Tayland

en: Tajikistan
tr-TR: Tacikistan

en: Turkmenistan
tr-TR: Türkmenistan

en: Tunisia
tr-TR: Tunus

en: Turkey
tr-TR: Türkiye

en: Taiwan
tr-TR: Tayvan

en: Tanzania
tr-TR: Tanzanya

en: Ukraine
tr-TR: Ukrayna

en: United States
tr-TR: Birleşik Devletler

en: Uzbekistan
tr-TR: Özbekistan

en: Vatican City
tr-TR: Vatikan Şehri

en: U.S. Virgin Islands
tr-TR: Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları

en: South Africa
tr-TR: Güney Afrika

en: Zambia
tr-TR: Zambiya

en: Afar
tr-TR: Afar Dili

en: Abkhazian
tr-TR: Abhazca

en: Achinese
tr-TR: Açece

en: Afro-Asiatic languages
tr-TR: Afro-Asya dilleri

en: Afrikaans
tr-TR: Afrikanca

en: Akan
tr-TR: Akanca (Afrika dili)

en: Akkadian
tr-TR: Akatça

en: Albanian
tr-TR: Arnavutça

en: Aleut
tr-TR: Alaskaca

en: Algonquian languages
tr-TR: Algonquian dilleri

en: Southern Altai
tr-TR: Güney Altay

en: Amharic
tr-TR: Habeşistanca

en: English, Old (ca.450-1100)
tr-TR: İngilizce, Eski (yaklaşık 450-1100)

en: Apache languages
tr-TR: Apache dilleri

en: Arabic
tr-TR: Arapça

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
tr-TR: Resmi Aramice (700-300 BCE); İmparatorluk Aramice (700-300 M.Ö.)

en: Aragonese
tr-TR: Aragonca (İspanya)

en: Armenian
tr-TR: Ermenice

en: Arapaho
tr-TR: Arapaho dili (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Artificial languages
tr-TR: Yapay diller

en: Assamese
tr-TR: Assam

en: Athapascan languages
tr-TR: Atapascan dilleri

en: Australian languages
tr-TR: Avustralya dilleri

en: Avaric
tr-TR: Avarca

en: Azerbaijani
tr-TR: Azerice

en: Banda languages
tr-TR: Banda dilleri

en: Bamileke languages
tr-TR: Bamileke dilleri (Afrika)

en: Baluchi
tr-TR: Belucice (İran)

en: Bambara
tr-TR: Bambara (Mali)

en: Balinese
tr-TR: Balice

en: Basque
tr-TR: Baskça

en: Baltic languages
tr-TR: Baltık dilleri

en: Belarusian
tr-TR: Belarusça

en: Bengali
tr-TR: Bengal

en: Berber languages
tr-TR: Berberi dilleri

en: Bihari languages
tr-TR: Bihari dilleri

en: Bantu languages
tr-TR: Bantu dilleri

en: Bosnian
tr-TR: Boşnakça

en: Batak languages
tr-TR: Batak dilleri

en: Buriat
tr-TR: Buryat

en: Bulgarian
tr-TR: Bulgarca

en: Burmese
tr-TR: Birmanya dili

en: Central American Indian languages
tr-TR: Orta Amerika Yerli Dilleri

en: Galibi Carib
tr-TR: Galibi Karayipler

en: Catalan; Valencian
tr-TR: Katalanca; Valensiya dili

en: Caucasian languages
tr-TR: Kafkas dilleri

en: Celtic languages
tr-TR: Kelt dilleri

en: Chamorro
tr-TR: Çamorro dili

en: Chechen
tr-TR: Çeçen

en: Chagatai
tr-TR: Çağatay

en: Chinese
tr-TR: Çince

en: Chamic languages
tr-TR: Chamic dilleri

en: Coptic
tr-TR: Kıpti

en: Cornish
tr-TR: Keltçe

en: Corsican
tr-TR: Korsika dili

en: Creoles and pidgins, English based
tr-TR: Creoles ve Pidgins, İngilizce tabanlı

en: Creoles and pidgins, French-based
tr-TR: Creoles ve pidgins, Fransızca tabanlı

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
tr-TR: Creoles ve pidgins, Portekizce tabanlı

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
tr-TR: Kırım Tatarcası; Kırım Türkçesi

en: Cushitic languages
tr-TR: Cushitic diller

en: Czech
tr-TR: Çek dili

en: Danish
tr-TR: Danimarka dili

en: Land Dayak languages
tr-TR: Kara Dayak dilleri

en: Slave (Athapascan)
tr-TR: Slave (Atapaskan)

en: Dravidian languages
tr-TR: Dravid dilleri

en: Lower Sorbian
tr-TR: Aşağı Sorbça

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
tr-TR: Felemenkçe, Orta (yaklaşık 1050-1350)

en: Egyptian (Ancient)
tr-TR: Mısır dili (Antik)

en: English
tr-TR: İngilizce

en: English, Middle (1100-1500)
tr-TR: İngilizce, Orta (1100-1500)

en: Estonian
tr-TR: Estonya dili

en: Fijian
tr-TR: Fijice

en: Finnish
tr-TR: Fince

en: Finno-Ugrian languages
tr-TR: Finno-Ugrian dilleri

en: French
tr-TR: Fransızca

en: French, Middle (ca.1400-1600)
tr-TR: Fransızca, Orta (yaklaşık 1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
tr-TR: Fransızca, Eski (yaklaşık 842-1400)

en: Northern Frisian
tr-TR: Kuzey Frizce

en: Western Frisian
tr-TR: Batı Frizcesi

en: Germanic languages
tr-TR: Germen dilleri

en: Georgian
tr-TR: Gürcü dili

en: German
tr-TR: Almanca

en: Gilbertese
tr-TR: Kiribati Dili

en: Gaelic; Scottish Gaelic
tr-TR: Galce; İskoç Galcesi

en: Irish
tr-TR: İrlandaca

en: Galician
tr-TR: Galiçyaca

en: Manx
tr-TR: Man dili

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
tr-TR: Almanca, Orta Yüksek (yaklaşık 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
tr-TR: Almanca, Eski Yüksek (yaklaşık 750-1050)

en: Gothic
tr-TR: Got dili

en: Greek, Ancient (to 1453)
tr-TR: Yunanca, Eski (1453'e kadar)

en: Greek, Modern (1453-)
tr-TR: Yunanca, Modern (1453-)

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
tr-TR: İsviçre Almancası; Alemannik; Alsas

en: Haitian; Haitian Creole
tr-TR: Haiti; Haiti Kreyolu

en: Hawaiian
tr-TR: Hawaii dili

en: Hebrew
tr-TR: İbranice

en: Himachali languages; Western Pahari languages
tr-TR: Himachali dilleri; Batı Pahari dilleri

en: Hindi
tr-TR: Hintçe

en: Hittite
tr-TR: Hitit dili

en: Croatian
tr-TR: Hırvatça

en: Upper Sorbian
tr-TR: Yukarı Sorbça

en: Hungarian
tr-TR: Macarca

en: Icelandic
tr-TR: İzlandaca

en: Ijo languages
tr-TR: ljo dilleri

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
tr-TR: Interlingua (Uluslararası Yardımcı Dil Derneği)

en: Indic languages
tr-TR: Hint dilleri

en: Indonesian
tr-TR: Endonezya Dili

en: Indo-European languages
tr-TR: Hint-Avrupa dilleri

en: Ingush
tr-TR: İnguş

en: Iranian languages
tr-TR: İran dilleri

en: Iroquoian languages
tr-TR: İrokua dilleri

en: Italian
tr-TR: İtalyanca

en: Javanese
tr-TR: Cava dili

en: Japanese
tr-TR: Japonca

en: Judeo-Persian
tr-TR: Yahudi-Pers

en: Judeo-Arabic
tr-TR: Yahudi-Arap

en: Kalaallisut; Greenlandic
tr-TR: Kalallisut; Grönlandca

en: Karen languages
tr-TR: Karen dilleri

en: Kashmiri
tr-TR: Keşmir dili

en: Kazakh
tr-TR: Kazak dili

en: Khoisan languages
tr-TR: Khoisan dilleri

en: Central Khmer
tr-TR: Merkez Khmer

en: Kirghiz; Kyrgyz
tr-TR: Kırgız; Kırgızca

en: Kongo
tr-TR: Kongo dili

en: Korean
tr-TR: Korece

en: Karachay-Balkar
tr-TR: Karaçay-Balkar

en: Kru languages
tr-TR: Kru dilleri

en: Kurdish
tr-TR: Kürtçe

en: Latin
tr-TR: Latince

en: Latvian
tr-TR: Letonya dili

en: Lithuanian
tr-TR: Litvanta dili

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
tr-TR: Lüksemburgca; Letzeburgesch

en: Luo (Kenya and Tanzania)
tr-TR: Luo (Kenya ve Tanzanya)

en: Macedonian
tr-TR: Makedonca

en: Madurese
tr-TR: Madura Dili

en: Marshallese
tr-TR: Marshallca

en: Maori
tr-TR: Maori dili

en: Austronesian languages
tr-TR: Austronesian dilleri

en: Malay
tr-TR: Malaya dili

en: Irish, Middle (900-1200)
tr-TR: İrlandaca, Orta (900-1200)

en: Uncoded languages
tr-TR: Kodlanmamış diller

en: Mon-Khmer languages
tr-TR: Mon-Kmer dilleri

en: Malagasy
tr-TR: Madagaskar dili

en: Maltese
tr-TR: Malta dili

en: Manchu
tr-TR: Mançurya dili

en: Manobo languages
tr-TR: Manobo dilleri

en: Mongolian
tr-TR: Moğolca

en: Multiple languages
tr-TR: Çoklu diller

en: Munda languages
tr-TR: Munda Dilleri

en: Mayan languages
tr-TR: Maya dilleri

en: Nahuatl languages
tr-TR: Nahuatl dilleri

en: North American Indian languages
tr-TR: Kuzey Amerika Yerli Dilleri

en: Neapolitan
tr-TR: Napoliten

en: Ndebele, South; South Ndebele
tr-TR: Ndebele, Güney; Güney Ndebele

en: Ndebele, North; North Ndebele
tr-TR: Ndebele, Kuzey; Kuzey Ndebele

en: Niger-Kordofanian languages
tr-TR: Nijer-Kordofanyan dilleri

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
tr-TR: Norveççe Nynorsk; Nynorsk, Norveççe

en: Norse, Old
tr-TR: İskandinav, Eski

en: Norwegian
tr-TR: Norveççe

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
tr-TR: Pedi; Sepedi; Kuzey Sotho

en: Nubian languages
tr-TR: Nubian dilleri

en: Occitan (post 1500)
tr-TR: Oksitanca (1500 sonrası)

en: Ossetian; Ossetic
tr-TR: Osetçe; Oset

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
tr-TR: Türkçe, Osmanlıca (1500-1928)

en: Otomian languages
tr-TR: Otom dilleri

en: Papuan languages
tr-TR: Papua dilleri

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
tr-TR: Farsça, Eski (yaklaşık MÖ 600-400)

en: Persian
tr-TR: Farsça

en: Philippine languages
tr-TR: Filipin dilleri

en: Phoenician
tr-TR: Fenike dili

en: Polish
tr-TR: Lehçe

en: Portuguese
tr-TR: Portekizce

en: Prakrit languages
tr-TR: Prakrit dilleri

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
tr-TR: Provençal, Eski (1500'e kadar); Oksitanca, Eski (1500'e kadar)

en: Pushto; Pashto
tr-TR: Pushto; Peştuca

en: Reserved for local use
tr-TR: Yerel kullanım için ayrılmıştır

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
tr-TR: Rarotongan; Cook Adaları Maori

en: Romance languages
tr-TR: Latince kökenli diller

en: Russian
tr-TR: Rusça

en: Sandawe
tr-TR: Sandawe dili

en: South American Indian languages
tr-TR: Güney Amerika Yerlisi dilleri

en: Salishan languages
tr-TR: Salishan dilleri

en: Samaritan Aramaic
tr-TR: Samaritan Aramice

en: Sanskrit
tr-TR: Sanskritçe

en: Sicilian
tr-TR: Sicilya

en: Scots
tr-TR: İskoç dili

en: Semitic languages
tr-TR: Sami dilleri

en: Irish, Old (to 900)
tr-TR: İrlandaca, Eski (900'e kadar)

en: Sign Languages
tr-TR: İşaret Dilleri

en: Siouan languages
tr-TR: Siouan dilleri

en: Sino-Tibetan languages
tr-TR: Çin-Tibet dilleri

en: Slavic languages
tr-TR: Slav dilleri

en: Slovak
tr-TR: Slovakça

en: Slovenian
tr-TR: Slovence

en: Southern Sami
tr-TR: Güney Sami

en: Northern Sami
tr-TR: Kuzey Sami

en: Sami languages
tr-TR: Sami dilleri

en: Samoan
tr-TR: Samoa dili

en: Somali
tr-TR: Somalice

en: Songhai languages
tr-TR: Songhai dilleri

en: Sotho, Southern
tr-TR: Sotho, Güney

en: Spanish; Castilian
tr-TR: İspanyolca, Kastilya

en: Sardinian
tr-TR: Sardunya dili

en: Serbian
tr-TR: Sırpça

en: Nilo-Saharan languages
tr-TR: Nilo-Saharan dilleri

en: Sundanese
tr-TR: Sunda dili

en: Sumerian
tr-TR: Sümer dili

en: Swahili
tr-TR: Svahili

en: Swedish
tr-TR: İsveççe

en: Classical Syriac
tr-TR: Klasik Süryanice

en: Syriac
tr-TR: Süryanice

en: Tahitian
tr-TR: Tahiti dili

en: Tai languages
tr-TR: Tai dilleri

en: Tamil
tr-TR: Tamilce

en: Tatar
tr-TR: Tatarca

en: Tajik
tr-TR: Tacikçe

en: Thai
tr-TR: Tayland dili

en: Tibetan
tr-TR: Tibet dili

en: Klingon; tlhIngan-Hol
tr-TR: Klingonca; tlhIngan-Hol

en: Tonga (Tonga Islands)
tr-TR: Tonga (Tonga Adaları)

en: Turkmen
tr-TR: Türkmence

en: Tupi languages
tr-TR: Tupi dilleri

en: Turkish
tr-TR: Türkçe

en: Altaic languages
tr-TR: Altay dilleri

en: Udmurt
tr-TR: Udmurtça

en: Ugaritic
tr-TR: Ugarit

en: Ukrainian
tr-TR: Ukraynaca

en: Undetermined
tr-TR: Belirsiz

en: Urdu
tr-TR: Urduca

en: Uzbek
tr-TR: Özbekçe

en: Vietnamese
tr-TR: Vietnam dili

en: Wakashan languages
tr-TR: Wakashan dilleri

en: Welsh
tr-TR: Gal dili

en: Sorbian languages
tr-TR: Sorb dilleri

en: Walloon
tr-TR: Valon dili

en: Yiddish
tr-TR: Eskenazi dili

en: Yupik languages
tr-TR: Yupik dilleri

en: Zapotec
tr-TR: Zapotek

en: Standard Moroccan Tamazight
tr-TR: Standart Fas Tamazight

en: Zande languages
tr-TR: Zande dilleri

en: Zulu
tr-TR: Zulu dili

en: No linguistic content; Not applicable
tr-TR: Dilsel içerik yok; Uygulanamaz

en: Undetermined function
tr-TR: Belirsiz fonksiyon

en: Actor
tr-TR: Aktör

en: Adapter
tr-TR: Uyarlayan

en: Agency making a reproduction available
tr-TR: Bir kopyayı erişime sunan kurum

en: Animator
tr-TR: Animatör

en: Annotator
tr-TR: Yorumcu

en: Arranger
tr-TR: Aranjör

en: Artist
tr-TR: Sanatçı

en: Assignee
tr-TR: Atanan kişi

en: Associated name
tr-TR: İlişkili ad

en: Author, attributed
tr-TR: Yazar, atfedilen

en: Auctioneer
tr-TR: Mezatçı

en: Author
tr-TR: Yazar

en: Author in quotations or text extracts
tr-TR: Alıntılarda veya metin özetlerinde yazar

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
tr-TR: Sonsöz, son ek, kolofon vb.'nin yazarı.

en: Author of introduction, etc.
tr-TR: Giriş yazarı, vb.

en: Author of dialogue
tr-TR: Diyalog yazarı

en: Bibliographic antecedent
tr-TR: Bibliyografik geçmiş

en: Binding designer
tr-TR: Cilt tasarımcısı

en: Book designer
tr-TR: Kitap tasarımcısı

en: Bookjacket designer
tr-TR: Kitap kabı tasarımcısı

en: Bookplate designer
tr-TR: Etiket tasarımcısı

en: Bookseller
tr-TR: Kitapçı

en: Calligrapher
tr-TR: Hattat

en: Cartographer
tr-TR: Kartograf

en: Censor
tr-TR: Algılayıcı

en: Choral director
tr-TR: Koro yönetmeni

en: Choreographer
tr-TR: Kareograf

en: Circus performer
tr-TR: Sirk çalışanı

en: Collaborator
tr-TR: Kolaboratör

en: Collector of field material
tr-TR: Saha materyali toplayıcı

en: Comedian
tr-TR: Komedyen

en: Commentator
tr-TR: Yorumcu

en: Commentator for written text
tr-TR: Yazılı metin için yorumcu

en: Compiler
tr-TR: Derleyici

en: Composer
tr-TR: Besteci

en: Composer of adapted work
tr-TR: Uyarlanmış eserin bestecisi

en: Composer of main musical work
tr-TR: Ana müzik eserinin bestecisi

en: Compositor
tr-TR: Dizgici

en: Conceptor
tr-TR: Tasarımcı

en: Conductor
tr-TR: Orkestra Şefi

en: Consultant to a project
tr-TR: Proje danışmanı

en: Continuator
tr-TR: Devam ettiren

en: Copyright holder
tr-TR: Telif hakkı sahibi

en: Corrector
tr-TR: Musahhih

en: Curator of an exhibition
tr-TR: Bir serginin küratörü

en: Dancer
tr-TR: Dansçı

en: Dedicatee
tr-TR: İthaf edilen

en: Dedicator
tr-TR: İthaf eden

en: Degree-grantor
tr-TR: Derece sağlayan

en: Director
tr-TR: Yönetmen

en: Dissertant
tr-TR: Tez yazarı

en: Distributor
tr-TR: Dağıtıcı

en: Donor
tr-TR: Donör

en: Dubious author
tr-TR: Belirsiz yazar

en: Editor
tr-TR: Editör

en: Engraver
tr-TR: Hakkak

en: Etcher
tr-TR: Hakkak

en: Expert
tr-TR: Uzman

en: Film editor
tr-TR: Film editörü

en: Forger
tr-TR: Demirci

en: Former owner
tr-TR: Eski sahibi

en: Founder
tr-TR: Kurucu

en: Funder
tr-TR: Fon sağlayıcı

en: Game designer
tr-TR: Oyun tasarımcısı

en: Glossator
tr-TR: Müfessir

en: Graphic technician
tr-TR: Grafik teknisyeni

en: Honoree
tr-TR: Onur sahibi

en: Illuminator
tr-TR: Aydınlatıcı

en: Illustrator
tr-TR: Çizer

en: Interviewee
tr-TR: Görüşmeci

en: Interviewer
tr-TR: Görüşmeci

en: Licensee
tr-TR: Ruhsat sahibi

en: Licensor
tr-TR: Lisans veren

en: Lithographer
tr-TR: Litografyacı

en: Lyricist
tr-TR: Söz yazarı

en: Metal-engraver
tr-TR: Metal oymacı

en: Mime artist
tr-TR: Mim sanatçısı

en: Monitor
tr-TR: Ekran

en: Musician
tr-TR: Müzisyen

en: Narrator
tr-TR: Anlatan

en: Notary
tr-TR: Noter

en: Opponent
tr-TR: Rakip

en: Organiser
tr-TR: Organizatör

en: Originator
tr-TR: İcat eden

en: Other
tr-TR: Diğer

en: Papermaker
tr-TR: Kağıt üreticisi

en: Patent applicant
tr-TR: Patent başvurusunda bulunan

en: Patent inventor
tr-TR: Patent mucidi

en: Patentee
tr-TR: Patent sahibi

en: Performer
tr-TR: İcra eden

en: Performer of research
tr-TR: Araştırma yürütücüsü

en: Photographer
tr-TR: Fotoğrafçı

en: Presenter
tr-TR: Sunucu

en: Printer
tr-TR: Yazıcı

en: Printer of plates
tr-TR: Plaka yazıcısı

en: Producer
tr-TR: Yapımcı

en: Proof-reader
tr-TR: Düzeltmen

en: Publisher
tr-TR: Yayıncı

en: Publishing director
tr-TR: Yayın direktörü

en: Puppeteer
tr-TR: Kuklacı

en: Recipient of letters
tr-TR: Mektupların alıcısı

en: Record producer
tr-TR: Müzik yapımcısı

en: Recording engineer
tr-TR: Kayıt mühendisi

en: Research team head
tr-TR: Araştırma ekibi başkanı

en: Research team member
tr-TR: Araştırma ekibi üyesi

en: Reviewer
tr-TR: Eleştirmen

en: Restorationist
tr-TR: Restorasyoncu

en: Rubricator
tr-TR: Değerlendirme listesi

en: Scenarist
tr-TR: Senarist

en: Scientific advisor
tr-TR: Bilimsel danışman

en: Scribe
tr-TR: Yazman

en: Sculptor
tr-TR: Heykeltraş

en: Secretary
tr-TR: Sekreter

en: Signer
tr-TR: İmzalayan

en: Singer
tr-TR: Şarkıcı

en: Sponsor
tr-TR: Destekçi

en: Standards body
tr-TR: Standartlar kuruluşu

en: Stunt performer
tr-TR: Dublör

en: Thesis advisor
tr-TR: Tez danışmanı

en: Translator
tr-TR: Çevirmen

en: Type designer
tr-TR: Tip tasarımcısı

en: Typographer
tr-TR: Tipograf

en: Vendor
tr-TR: Sağlayıcı

en: Vocalist
tr-TR: Vokalist

en: Wood-engraver
tr-TR: Ahşap oymacı

en: Writer of accompanying material
tr-TR: Ek materyal yazarı

en: Default Koha system authorised values
tr-TR: Varsayılan Koha sistemi yetkili değerleri

en: Default filing rules for DDC
tr-TR: DDC için varsayılan dosyalama kuralları

en: Default filing rules for LCC
tr-TR: LCC için varsayılan dosyalama kuralları

en: Generic call number filing rules
tr-TR: Genel yer numarası dosyalama kuralları

en: Dewey Decimal Classification
tr-TR: Dewey Ondalık Sınıflama

en: Library of Congress Classification
tr-TR: Kongre Kütüphanesi Sınıflaması

en: Universal Decimal Classification
tr-TR: Evrensel Ondalık Sınıflama

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
tr-TR: SuDoc Sınıflaması (U.S. GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
tr-TR: ANSCR (Ses Kayıtları)

en: Other/Generic Classification Scheme
tr-TR: Diğer/Genel Sınıflama Şeması

en: Default splitting rules for DDC
tr-TR: DDC için varsayılan ayırma kuralları

en: Default splitting rules for LCC
tr-TR: LCC için varsayılan ayırma kuralları

en: Generic call number splitting rules
tr-TR: Genel yer numarası ayırma kuralları

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
tr-TR: Koha için varsayılan sınıflama kaynakları ve dosyalama kuralları.

en: Default Koha system patron restriction types
tr-TR: Varsayılan Koha sistemi kullanıcı kısıtlama türleri

en: Sample frequencies for subscriptions
tr-TR: Abonelikler için örnek aralıklar

en: 2/day
tr-TR: 2/gün

en: 1/day
tr-TR: 1/gün

en: 3/week
tr-TR: 3/hafta

en: 1/week
tr-TR: 1/hafta

en: 1/2 weeks
tr-TR: 1/2 hafta

en: 1/3 weeks
tr-TR: 1/3 hafta

en: 1/month
tr-TR: 1/ay

en: 1/2 months
tr-TR: 1/2 ay

en: 1/3 months
tr-TR: 1/3 ay

en: 2/year
tr-TR: 2/yıl

en: 1/year
tr-TR: 1/yıl

en: 1/2 year
tr-TR: 1/2 yıl

en: Irregular
tr-TR: Düzensiz

en: Sample notices
tr-TR: Örnek bildirimler

en: Notification on receiving
tr-TR: Alma ile ilgili bildirim

en: Order received
tr-TR: Sipariş alındı

en: Account payment
tr-TR: Hesap ödemesi

en: Account fee
tr-TR: Hesap ücreti

en: Account writeoff
tr-TR: Hesabı silmek

en: Article request - canceled
tr-TR: Makale isteği - iptal edildi

en: Article request canceled
tr-TR: Makale isteği iptal edildi

en: Article request - completed
tr-TR: Makale isteği - tamamlandı

en: Article request completed
tr-TR: Makale isteği tamamlandı

en: Article request - pending
tr-TR: Makale isteği - bekliyor

en: Pending article request
tr-TR: Bekleyen makale isteği

en: Article request - new
tr-TR: Makale isteği - yeni

en: Article request received
tr-TR: Makale isteği alındı

en: Article request - processing
tr-TR: Makale isteği - işleniyor

en: Article request processing
tr-TR: Makale isteği işleniyor

en: Article request
tr-TR: Makale isteği

en: Article request - print slip
tr-TR: Makale isteği - slip yazdır

en: Check-ins
tr-TR: İade işlemleri

en: Item check-in (digest)
tr-TR: Materyal iade etme (digest)

en: Checkouts
tr-TR: Ödünç alma işlemleri

en: Item check-out (digest)
tr-TR: Materyal ödünç alma (digest)

en: Checkout note
tr-TR: Ödünç verme notu

en: Checkout note on item set by patron
tr-TR: Materyal üzerinde kullanıcı tarafından hazırlanmış ödünç alma notu

en: Item due reminder
tr-TR: İade tarihi hatırlatıcısı

en: Item due reminder (digest)
tr-TR: İade tarihi hatırlatıcısı (digest)

en: Hold slip
tr-TR: Ayırtma makbuzu

en: Issue quick slip
tr-TR: Hızlı makbuz yazdır

en: Issue slip
tr-TR: Makbuz yazdır

en: Item overdue
tr-TR: Materyalin iade tarihi geçmiş

en: Overdue notice
tr-TR: Gecikme bildirimi

en: Overdues slip
tr-TR: Gecikme makbuzu

en: Advance notice of item due
tr-TR: İade tarihi gelen materyalin önceden bildirimi

en: Advance notice of item due (digest)
tr-TR: İade tarihi gelen materyalin önceden bildirimi (digest)

en: Item renewals
tr-TR: Materyalin süre uzatma işlemleri

en: Stock rotation report
tr-TR: Stok rotasyon raporu

en: Stock rotation slip
tr-TR: Stok rotasyon fişi

en: Transfer slip
tr-TR: Aktarım makbuzu

en: Acquisition claim
tr-TR: Sağlama talebi

en: Item not received
tr-TR: Materyal alınamadı

en: ILL request ready for pickup
tr-TR: ILL isteği teslim alınmak için hazır

en: Interlibrary loan request ready for pickup
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç isteği teslim alınmak için hazır

en: ILL request unavailable
tr-TR: ILL isteği mevcut değil

en: Interlibrary loan request unavailable
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç isteği mevcut değil

en: ILL request cancelled
tr-TR: ILL isteği iptal edildi

en: Interlibrary loan request cancelled
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç isteği reddedildi

en: ILL request modified
tr-TR: ILL isteği değiştirildi

en: Interlibrary loan request modified
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç isteği değiştirildi

en: ILL request to partners
tr-TR: Partnerler için ILL isteği

en: Interlibrary loan request to partners
tr-TR: Partnerler için kütüphaneler arası ödünç isteği

en: ILL request update
tr-TR: ILL isteği güncellemesi

en: Interlibrary loan request update
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç isteği güncellemesi

en: Discharge confirmation
tr-TR: İlişik kesme onayı

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
tr-TR: <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>> için ilişik kesme

en: Account expiration
tr-TR: Hesabın süresinin dolması

en: OPAC self-registration verification email
tr-TR: OPAC kendi kendine kayıt doğrulama e-postası

en: Verify your account
tr-TR: Hesabınızı doğrulayın

en: Notification of password change
tr-TR: Şifre değişikliği bildirimi

en: Koha password recovery
tr-TR: Koha şifre kurtarma

en: Online password reset
tr-TR: Çevrimiçi parola sıfırlama

en: Koha password reset
tr-TR: Koha şifre sıfırlama

en: Notification about an accepted share
tr-TR: Kabul edilen bir paylaşım hakkında bildirim

en: Share on list <<listname>> accepted
tr-TR: <<listname>> listesinde paylaşım kabul edildi

en: Invitation for sharing a list
tr-TR: Liste paylaşma daveti

en: Share list <<listname>>
tr-TR: Liste paylaş <<listname>>

en: Welcome notice
tr-TR: Hoşgeldin bildirimi

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
tr-TR: [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %] için hesap özeti

en: Acquisition order
tr-TR: Satın alma siparişi

en: Order
tr-TR: Sipariş

en: Point of sale receipt
tr-TR: Satış noktası makbuzu

en: Receipt
tr-TR: Makbuz

en: Hold has been cancelled
tr-TR: Ayırtma iptal edildi

en: Hold available for pickup
tr-TR: Ayırtılan materyal teslim alınabilir

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
tr-TR: Ayırtılan materyal yandaki birimden teslim alınabilir <<branches.branchname>>

en: Hold available for pickup (print notice)
tr-TR: Ayırtılan materyal teslim alınabilir (bildirimi yazdır)

en: Hold placed on item
tr-TR: Materyal için ayırtma yapıldı

en: Canceled hold available for different patron
tr-TR: İptal edilen ayırtılan kitap, farklı kullanıcılar için kullanılabilir

en: Waiting hold reminder
tr-TR: Bekleyen ayırtılmış materyal uyarısı

en: You have waiting holds.
tr-TR: Beklemekte olan ayırtılmış materyalleriniz var.

en: New serial issue
tr-TR: Yeni süreli yayın sayısı

en: New serial issue is now available
tr-TR: Yeni süreli yayın sayısı şimdi mevcut

en: Purchase suggestion accepted
tr-TR: Satın alma önerisi kabul edildi

en: Suggestion accepted
tr-TR: Öneri kabul edildi

en: Suggested purchase available
tr-TR: Önerilen satın alma mevcut

en: Suggestion available
tr-TR: Öneri mevcut

en: New suggestion
tr-TR: Yeni öneri

en: Suggested item ordered
tr-TR: Önerilen materyal sipariş edildi

en: Suggestion ordered
tr-TR: Öneri sipariş edildi

en: Purchase suggestion declined
tr-TR: Satın alma önerisi kabul edilmedi

en: Suggestion rejected
tr-TR: Öneri reddedildi

en: A suggestion is ready to be processed
tr-TR: Bir öneri işlenmeye hazır

en: Notify fund owner
tr-TR: Fon sahibine bildir

en: A suggestion has been assigned to you
tr-TR: Size bir öneri atandı

en: Notify manager of a suggestion
tr-TR: Yöneticiye bir öneriyi bildirin

en: OPAC problem report
tr-TR: OPAC sorun raporu

en: Automatic renewal notice
tr-TR: Otomatik süre uzatma bildirimi

en: Notification of automatic renewal
tr-TR: Otomatik süre uzatma bildirimi

en: Checkin slip
tr-TR: İade makbuzu

en: Overdue item fine description
tr-TR: Gecikmeye kalan materyalin ceza açıklaması

en: Auto renewals (Digest)
tr-TR: Otomatik süre uzatma (Digest)

en: Notification on auto renewals
tr-TR: Otomatik süre uzatılmasına ilişkin bildirim

en: Notification to return a recalled item
tr-TR: Geri çağırılan materyalin iadesi için bildirim

en: Recalled item awaiting pickup
tr-TR: Geri çağırılan materyal alınmak üzere bekliyor

en: Details of patron who recalled item
tr-TR: Materyali geri çağıran kullanıcının ayrıntıları

en: Confirmation of disabling two factor authentication
tr-TR: İki faktörlü kimlik doğrulamayı devre dışı bırakma onayı

en: Confirmation of enabling two factor authentication
tr-TR: İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme onayı

en: New OPAC self-registration
tr-TR: Yeni OPAC Otomatik-Kayıt

en: New OPAC self-registration submitted
tr-TR: Yeni OPAC Otomatik-Kayıt gönderildi

en: Send list
tr-TR: Listeyi gönder

en: Your list: [% listname | html %]
tr-TR: Listeniz: [% listname | html %]

en: Hold is confirmed
tr-TR: Ayırtma onaylandı

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
tr-TR: [% hold.biblio.title %] için yaptığınız ayırtma onaylandı

en: Dear %s %s (%s),
tr-TR: Sayın %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
tr-TR: %s (%s) tarafından yapılan makale talebiniz aşağıdaki nedenle iptal edildi:

en: Article requested:
tr-TR: İstenen makale:

en: Title: %s
tr-TR: Başlık: %s

en: Author: %s
tr-TR: Yazar: %s

en: Volume: %s
tr-TR: Cilt: %s

en: Issue: %s
tr-TR: Yazdır: %s

en: Date: %s
tr-TR: Tarih: %s

en: Pages: %s
tr-TR: Sayfalar: %s

en: Chapters: %s
tr-TR: Bölümler: %s

en: Notes: %s
tr-TR: Notlar: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
tr-TR: Biçim: %sKopyala%sTara%s

en: Your library
tr-TR: Kütüphaneniz

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
tr-TR: %s (%s)' den makale talebinizi tamamladık.

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
tr-TR: %sMakalenizi %s.%s adresinden alabilirsiniz. Taranan materyalleri aşağıdaki URL(ler) yoluyla indirebilirsiniz:%s.%s

en: Thank you!
tr-TR: Teşekkür ederiz!

en: Dear %s %s (%s)
tr-TR: Sayın %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
tr-TR: %s (%s) kaynağından makale isteğiniz şu anda beklemede.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
tr-TR: %s (%s)'den makale talebinizi aldık.

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
tr-TR: Şimdi %s (%s)'den bir makale talebinizi işliyoruz.

en: Article request:
tr-TR: Makale isteği:

en: Barcode: %s
tr-TR: Barkod: %s

en: The following items have been checked in:
tr-TR: Aşağıdaki materyaller iade edildi:

en: Thank you.
tr-TR: Teşekkür ederiz.

en: The following items have been checked out:
tr-TR: Aşağıdaki materyaller ödünç alındı:

en: Thank you for visiting %s.
tr-TR: %s ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

en: Dear %s %s,
tr-TR: Sayın %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
tr-TR:  %s (%s) siparişi alındı.

en: Your library.
tr-TR: Kütüphaneniz.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
tr-TR: %s %s materyale bir not ekledi %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
tr-TR: Aşağıdaki materyalin iade tarihi gelmiştir:

en: The following item(s) are now due:
tr-TR: Aşağıdaki materyalin iade tarihi gelmiştir:

en: You have %s item(s) that are now due
tr-TR: Şu anda vadesi dolmuş %s materyaliniz var

en: %sDate: %s%s
tr-TR: %sTarih: %s%s

en: %sNotes:
tr-TR: %sNotlar:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
tr-TR: Ödünç verilen kullanıcı %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
tr-TR: %sBugün ödünç verilen%s

en: Barcode: %s%s
tr-TR: Barkod: %s%s

en: Date due: %s%s
tr-TR: İade tarihi: %s%s

en: %sChecked out%s
tr-TR: %sÖdünç verildi%s

en: %sOverdues%s
tr-TR: %sGeciken materyaller%s

en: %sNews%s
tr-TR: %sDuyurular%s

en: %sPosted on %s%s
tr-TR: %sTarihinde yayınlandı%s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
tr-TR: Mevcut kayıtlarımıza göre gecikmiş olan kitaplarınız var. Kütüphaneniz gecikme cezası uygulamıyor, ancak lütfen bu kitapları mümkün olan en kısa sürede aşağıdaki birime iade edin veya süresini uzatın.

en: Phone: %s
tr-TR: Telefon: %s

en: Fax: %s
tr-TR: Faks: %s

en: Email: %s
tr-TR: E-posta: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
tr-TR: Kütüphaneye bir şifre kaydettiyseniz ve bir yenilemeniz varsa, çevrimiçi olarak yenileyebilirsiniz. Bir materyalin gecikmesi 30 günden fazla olursa, materyal iade edilene kadar kütüphane kartınızı kullanamazsınız.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
tr-TR: Aşağıdaki materyal/materallerin süresi dolmuştur:

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
tr-TR: Bu konuyla hemen ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.

en: %s Staff
tr-TR: %s Personel

en: You reported: %s
tr-TR: Şunu bildirdiniz: %s

en: The following item will be due soon:
tr-TR: Aşağıdaki materyalin süresi yakında bitecektir:

en: The following item(s) will be due soon:
tr-TR: Aşağıdaki materyalin süresi yakında bitecektir:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
tr-TR: Yakında teslim edilmesi gereken %s materyaliniz var.

en: The following items have been renewed:
tr-TR: Aşağıdaki materyallerin süresi uzatıldı:

en: Stock rotation report for %s:
tr-TR: %s için stok rotasyon raporu:

en: %s%s items to be processed for this branch.
tr-TR: Bu birim için işlenecek %s%s materyal.

en: %sNo items to be processed for this branch
tr-TR: %sBu birim için işlenecek materyal yok

en: %s%s%sTitle: %s
tr-TR: %s%s%sÜnvan: %s

en: Call number: %s
tr-TR: Yer numarası: %s

en: Location: %s
tr-TR: Konum: %s

en: On loan?: %s
tr-TR: Ödünçte mi?: %s

en: Status: %s
tr-TR: Durum: %s

en: Current library: %s %s
tr-TR: Geçerli Kütüphane: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
tr-TR: %sAktarılacak yer %s%s

en: %sITEM%s
tr-TR: %sMATERYAL%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
tr-TR: %sSipariş numarası %s (%s) (%s sipariş edildi) (her biri $%s) teslim alınmadı.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
tr-TR: Verdiğiniz kütüphaneler arası ödünç talebi numarası %s:

en: is ready for pick up from %s.
tr-TR: %s konumundan alınmak üzere hazır.

en: Kind regards
tr-TR: Saygılarımla

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
tr-TR: Verdiğiniz kütüphaneler arası ödünç talebi numarası %s

en: is unfortunately unavailable.
tr-TR: maalesef mevcut değil.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
tr-TR: Kütüphane %s ile ilgili şikayetinizi çözüldü olarak işaretledi.%s

en: The following comment was left: %s
tr-TR: Şu yorum bırakıldı: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç verme talebi %s için kullanıcı, aşağıdaki ayrıntılarla birlikte bu ILL talebinin iptalini istedi:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
tr-TR: Kütüphaneler arası ödünç verme talebi %s için kullanıcı, aşağıdaki ayrıntılarla birlikte bu ILL talebini değiştirdi:

en: Dear Sir/Madam,
tr-TR: Sayın Beyefendi/Hanımefendi,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
tr-TR: Aşağıdaki açıklamayla eşleşen bir kitap için kütüphaneler arası ödünç talep etmek istiyoruz:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
tr-TR: Lütfen bunu sağlayıp sağlayamayacağınızı bize bildirin.

en: Details of the update are below:
tr-TR: Güncellemenin detayları aşağıdadır:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
tr-TR: Kütüphane, %s ile ilgili bildirdiğiniz şikayetinize bir güncelleme ekledi%s

en: %sDischarge confirmation%s
tr-TR: %sİlişik kesme onayı%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
tr-TR: %s %s (kart numarası: %s)%s

en: has returned all items.%s
tr-TR: tüm materyalleri iade etti.%s

en: Dear %s %s %s,
tr-TR: Sayın %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
tr-TR: Kütüphane kartınızın süresi yakında dolacak, tarih:

en: Thank you,
tr-TR: Teşekkür ederiz,

en: Librarian
tr-TR: Kütüphaneci

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
tr-TR: Kütüphane hesabınız yenilendi. Yeni sona erme tarihi: %s.

en: Hello!
tr-TR: Merhaba!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
tr-TR: Kütüphane hesabınız oluşturuldu. Lütfen kayıt işlemini tamamlamak için bu bağlantıyı tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
tr-TR: Bu isteği siz başlatmadıysanız, bu tek seferlik mesajı güvenle göz ardı edebilirsiniz. İstek kısa süre içinde sona erecek.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
tr-TR: Şifrenizin değiştirildiğini size bildirmek istiyoruz. Kendiniz değiştirmediyseniz (ya da değişiklik talebinde bulunmadıysanız), lütfen kütüphane personeliyle iletişime geçin.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
tr-TR: %sBu e-posta,%s%s%s hesabı için şifre kurtarma isteğinize yanıt olarak gönderildi.

en: You can now create your new password using the following link:
tr-TR: Şimdi aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
tr-TR: %sBu bağlantı, bu e-postanın alınmasından itibaren 2 gün boyunca geçerli olacaktır, ardından şifrenizi değiştirmezseniz yeniden başvurmanız gerekir.%s

en: %sThank you.%s
tr-TR: %sTeşekkür ederiz.%s

en: Please create your new password using the following link:
tr-TR: Lütfen aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yeni şifrenizi oluşturun:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
tr-TR: %sBu bağlantı, bu e-postanın alınmasından itibaren 2 gün boyunca geçerli olacaktır, ardından şifrenizi değiştirmezseniz yeniden başvurmanız gerekir.%s

en: Dear patron,
tr-TR: Sayın kullanıcımız,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
tr-TR: Kütüphane kataloğumuzda %s listenizi paylaşma davetinizin %s %s tarafından kabul edildiğini tarafınıza bildirmek isteriz.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
tr-TR: Kullanıcılarımızdan biri, %s %s, sizi kütüphane kataloğumuzdaki bir %s listesini paylaşmaya davet ediyor.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
tr-TR: Bu paylaşılan listeye erişmek için, lütfen aşağıdaki URL'yi tıklayın veya kopyalayıp tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
tr-TR: Kütüphanemizin kullanıcısı değilseniz veya bu daveti kabul etmek istemiyorsanız, lütfen bu postayı dikkate almayınız. Ayrıca bu davetiyenin süresinin iki hafta içinde sona ereceğini unutmayınız.

en: Hello %s %s %s.%s
tr-TR: Merhaba %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
tr-TR: %s%s%skütüphaneye%s%s katıldığınız için teşekkür ederiz

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
tr-TR: Tüm materyallerimiz için %scatalog%s.%s kataloğumuzda arama yapabilirsiniz

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
tr-TR: Hesabınızla ilgili herhangi bir sorununuz veya sorunuz varsa, lütfen kütüphane ile iletişime geçin.

en: Dear cataloger,%s
tr-TR: Sayın kataloglayıcı,%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
tr-TR: Bu şikayeti %sşikayet yönetim sayfasından%s çözülmüş olarak işaretleyebilirsiniz.

en: Your authentication token is %s.
tr-TR: Kimlik doğrulama belirteciniz %s.

en: It is valid one minute.
tr-TR: Bir dakika geçerlidir.

en:       %sOutstanding accounts%s
tr-TR:       %sKalan tutar%s

en:       %sDebts%s
tr-TR:       %sBorçlar%s

en:     %sDate%s
tr-TR:     %sTarih%s

en:     %sAmount%s
tr-TR:     %sTutar%s

en:     %sOutstanding%s
tr-TR:     %sÖdenmeyen miktar%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
tr-TR:     . . . .%sHesabınızda ödenmemiş borç yok%s

en:       %sCredits%s
tr-TR:       %sKrediler%s

en:     %sCredit%s
tr-TR:     %sKrediler%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
tr-TR:     . . . .%Hesabınızda ödenmemiş kredi yok%s

en:         Total credit as of %s:
tr-TR:         . . . . . . . .%s itibari ile toplam kredi:

en:         Total outstanding dues as of %s:
tr-TR:         %s itibariyle toplam ödenmemiş borçlar:

en: Please order for the library:
tr-TR: Lütfen kütüphane için sipariş verin:

en:   %sTransaction ID: %s
tr-TR:   . .%İşlem Kimliği: %s

en:   %sOperator ID: %s
tr-TR:   . .%sOperatör Kimliği: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
tr-TR:         %s%sÖdeme makbuzu%s%s

en:     %sDescription of charges%s
tr-TR:     %sÖdeme açıklaması%s

en:     %sTendered: %s
tr-TR:     %sTeklif edilen: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
tr-TR:         %s%sÖdeme makbuzu%s%s

en:       %sTendered: %s
tr-TR:       %sTeklif edilen: %s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
tr-TR: Aşağıdaki materyalin kayıp olması nedeniyle sağlanamayacağını üzülerek bildiririz. Ayırtmanız iptal edildi.

en: Copy: %s
tr-TR: Kopya: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
tr-TR: %s itibariyle teslim alabileceğiniz bir ayırtılmış kitabınız var:

en: You have one or more holds available for pickup:
tr-TR: Almak üzere bir veya daha fazla ayırtılmış kitabınız mevcut:

en: Waiting since: %s
tr-TR: Şu tarihten beri bekleniyor: %s

en: Waiting at: %s
tr-TR: Şu konumda bekliyor: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
tr-TR: %s için ayırttığınız materyal teslim alınabilir.

en:       %sTransaction ID: %s
tr-TR:       . . . . . .%s İşlem kimliği:%s

en:       %sOperator ID: %s
tr-TR:       . . . . . .%sOperatör kimliği:%s

en:       %sPayment type: %s
tr-TR:       %sÖdeme türü: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
tr-TR:         %s%s%smakbuz%s%s

en:         Card number: %s%s
tr-TR:         Kart numarası: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
tr-TR:         Hesaba %s %s %s tutarında kredi eklendi

en:       %sDescription of credit%s
tr-TR:       %sKredi açıklaması%s

en:       %sAmount%s
tr-TR:     %sTutar%s

en:       %sTotal available:%s
tr-TR:       . . . . . .%sToplam kullanılabilir:%s

en:       %sDescription of charges%s
tr-TR:       %sÖdeme açıklaması%s

en:       %sTotal:%s
tr-TR:       %sTotal: %s

en:       %sChange given: %s
tr-TR:       %sPara üstü:%s

en:       %sAccount balance as on date:%s
tr-TR:       %sTarih itibariyle hesap bakiyesi:%s

en: Change service requested
tr-TR: Hizmet değişikliği talep edildi

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
tr-TR: Yandaki materyal üzerinde ayırtma yapıldı : %s (%s) kullanıcısı tarafından %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
tr-TR: Lütfen bu materyal için ayırtma bilgisini güncelleyin.

en: Item: %s
tr-TR: Materyal: %s

en: Pickup location: %s
tr-TR: Teslim alma yeri: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
tr-TR: Dear %s %s
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
tr-TR: %s için %s saatinde arabada teslim alma planınız var.

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
tr-TR: Geldiğinizde, lütfen kütüphanenizi arayın veya hesabınıza giriş yapın ve orada olduğunuzu bildirmek için "Geldiğinizi personele bildir" düğmesini tıklayın.

en: The following issue is now available:
tr-TR: Aşağıdaki sayı artık mevcuttur:

en: Please pick it up at your convenience.
tr-TR: Lütfen uygun bir zamanda alın.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
tr-TR: Kütüphaneye %s materyalini %s tarafından alınmasını önerdiniz.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
tr-TR: Kütüphane bugün önerinizi gözden geçirdi. Materyal en kısa sürede sipariş edilecektir. Sipariş tamamlandığında ve materyal kütüphaneye geldiğinde tekrar e-posta ile bilgilendirileceksiniz.

en: If you have any questions, please email us at %s.
tr-TR: Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize %s adresinden e-posta gönderin.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
tr-TR: İstediğiniz materyalin artık koleksiyonun bir parçası olduğunu size bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

en: %sSuggestion pending approval%s
tr-TR: %sOnay bekleyen öneriler%s

en:     %s%sSuggested by%s
tr-TR:     . . . .%s%sÖneride bulunan%s

en:     %s%sTitle suggested%s
tr-TR:     . . . .%s%sÖnerilen başlık%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
tr-TR:     . . . .%s%sKütüphane:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
tr-TR:     %s%sÜnvan:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
tr-TR:     %s%sYazar:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
tr-TR:     . . . .%s%sTelif hakkı tarihi:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
tr-TR:     . . . .%s%sStandart numarası (ISBN, ISSN veya diğer):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
tr-TR:     %s%sYayıncı:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
tr-TR:     . . . .%s%sKoleksiyon başlığı:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
tr-TR:     %s%sYayın yeri:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
tr-TR:     %s%sMiktar:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
tr-TR:     . . . .%s%sMateryal türü:%s..%s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
tr-TR:     . . . .%s%sÖneri nedeni:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
tr-TR:     %s%sNotlar:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
tr-TR: İstediğiniz materyalin artık sipariş edildiğini size bildirmekten memnuniyet duyarız. Yakında elinize ulaşacak ve bu tarihte koleksiyona eklenmek üzere işlenecektir.

en: You will be notified again when the book is available.
tr-TR: Kitap hazır olduğunda tekrar bilgilendirileceksiniz.

en: If you have any questions, please email us at %s
tr-TR: Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize %s adresinden e-posta gönderin.

en:       %sFee ID: %s
tr-TR:       %sÜcret kimliği: %S

en:         %s%sInvoice%s%s
tr-TR:         %s%sFatura%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
tr-TR:         Fatura: %s %s %s

en:       %sDate%s
tr-TR:       %sTarih%s

en:       %sTotal owed:%s
tr-TR:       %sTotal borç tutarı:%s

en:       %sDescription of payments%s
tr-TR:       %sÖdeme açıklaması%s

en:       %sTotal paid:%s
tr-TR:       %sToplam ödenen:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
tr-TR:       %sTotal ödenmemiş tutar:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
tr-TR: Kütüphane bugün isteğinizi gözden geçirdi ve şu anda öneriyi kabul etmemeye karar verdi.

en: The reason given is: %s
tr-TR: Verilen neden: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
tr-TR: Yeni bir öneri işlenmeye hazır: %s tarafından %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
tr-TR: Size bir öneri atandı: %s.

en: Username: %s
tr-TR: Kullanıcı adı: %s

en: Problem page: %s
tr-TR: Sorun sayfası: %s

en: Message: %s
tr-TR: Mesaj: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
tr-TR: Aşağıdaki materyalin, %s, süresi doğru bir şekilde uzatılmış ve yenide iade tarihi %s olmuştur

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
tr-TR: Bu materyal otomatik yenilemelerin maksimum sayısına ulaştı ve artık süresi uzatılmayacak.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
tr-TR: Bu eserin uzaktan süre uzatma sayısı dolmuştur. Süresini uzatmak için kütüphaneye gelmeniz gerekmektedir.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
tr-TR: Aşağıdaki materyalin, %s, süresi uzatılamadı çünkü:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
tr-TR: Mümkün olan maksimum süre uzatma sayısına ulaştınız.

en: This item is on hold for another patron.
tr-TR: Bu materyal diğer kullanıcıya ayrılmış.

en: You are currently restricted.
tr-TR: Şu anda kısıtlısınız.

en: You have overdue items.
tr-TR: İade zamanı geçmiş kitaplarınız var

en: It's too late to renew this item.
tr-TR: Bu materyalin süresini uzatmak için çok geç.

en: Your total unpaid fines are too high.
tr-TR: Toplam ödenmemiş para cezası miktarınız çok yüksek.

en: This item must be renewed at the library.
tr-TR: Bu materyalin süresi kütüphanede uzatılmalıdır.

en: Your account has expired.
tr-TR: Hesabınızın süresi doldu.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
tr-TR: %s %s %s %s %s için iade edilmiş materyaller

en: %sChecked in today%s
tr-TR: %sBugün ödünç verildi%s

en: Barcode: %s %s
tr-TR: Barkod: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
tr-TR: Süresi uzatılmayan %s materyal var.

en: There were %s items that were renewed.
tr-TR: Süresi uzatılan %s materyal vardı.

en: was renewed until %s
tr-TR: %s tarihine kadar süresi uzatıldı

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
tr-TR: "%s / %s (%s)" başlıklı eser için geri çağırma işlemi başlatılmıştır. Eserin iade tarihi güncellenmiş olup, yeni iade tarihi "%s" olarak belirlenmiştir. Lütfen eseri belirtilen tarihe kadar kütüphaneye iade ediniz.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
tr-TR: İsteğiniz üzerine "%s / %s (%s)" başlıklı eserin geri çağırma işlemi tamamlanmıştır. Eser şu anda "%s" konumunda teslime hazırdır. Lütfen eseri belirtilen tarihe kadar, "%s" tarihine kadar teslim alın.

en: A payment of %s has been applied to your account.
tr-TR: Hesabınıza %s tutarında bir ödeme uygulandı.

en: This payment affected the following fees:
tr-TR: Bu ödeme aşağıdaki ücretleri etkiledi:

en: Description: %s
tr-TR: Tanım: %s

en: Amount paid: %s
tr-TR: Ödenen tutar: %s

en: Amount remaining: %s
tr-TR: Kalan tutar: %s

en: ITEM RECALLED
tr-TR: MATERYAL GERİ ÇAĞIRILDI

en: %s by %s
tr-TR: %s yazar %s

en: Callnumber: %s
tr-TR: Yer numarası: %s

en: %sDear %s %s,%s
tr-TR: %sSayın %s %s, %s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
tr-TR: %sBu, birisinin hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı devre dışı bıraktığını doğrulamak içindir.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
tr-TR: %sBunu siz yapmadıysanız, hesabınızı başka biri kullanıyor olabilir. Lütfen teknik desteğe başvurun.%s

en: %sYour library%s
tr-TR: %sKütüphaneniz%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
tr-TR: %sBu, birisinin hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğini doğrulamak içindir.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
tr-TR: %sYeni OPAC otomatik-kayıt%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
tr-TR: %s%sKendi kendine kayıt yapıldı:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
tr-TR: %s%sKart numarası: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
tr-TR: %s%sE-posta: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
tr-TR: %s%sTelefon: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
tr-TR: %s%sCep telefonu: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
tr-TR: %s%sİkinci eposta: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
tr-TR: %s%sİkinci Telefon: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
tr-TR: %s%sAna kütüphane: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
tr-TR: %s%sGeçici kullanıcı kategorisi: %s%s%s

en: Hi,%s%s
tr-TR: Merhaba,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
tr-TR: %s %s size çevrimiçi kataloğumuzdan %s adlı bir liste gönderdi.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
tr-TR: Lütfen ekteki dosyanın, EndNote, Reference Manager veya ProCite gibi kişisel bibliyografik yazılımlara aktarılabilen bir MARC bibliyografik kayıt dosyası olduğunu unutmayın.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
tr-TR: %sYazar(lar): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
tr-TR: %sYayınlayan: %s%s %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
tr-TR: %sKoleksiyon: %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
tr-TR: [%sÇevrimiçi katalogda görüntüle%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
tr-TR: %s%sMateryaller: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
tr-TR: %s %s size çevrimiçi kataloğumuzdan bir alışveriş sepeti gönderdi.%s

en: %sView in online catalog%s
tr-TR: %sÇevrimiçi katalogda görüntüle%s

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
tr-TR: Hesabınıza %s tutarında bir ceza iptali uygulandı.

en: This writeoff affected the following fees:
tr-TR: Bu ceza indirimi aşağıdaki ücretleri etkiledi:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
tr-TR: Abonelikler için örnek numaralandırma düzenleri

en: Number
tr-TR: Sayı

en: Simple Numbering method
tr-TR: Basit Numaralandırma yöntemi

en: Issue
tr-TR: Sayı

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
tr-TR: Cilt {X}, Numara {Y}, Sayı {Z}

en: Volume
tr-TR: Cilt

en: Volume Number Issue 1
tr-TR: Cilt Numarası Sayı 1

en: Volume, Number, Issue
tr-TR: Cilt, Numara, Sayı

en: Volume Number 1
tr-TR: Cilt Numarası 1

en: Volume, Number
tr-TR: Cilt, Numara

en: Season
tr-TR: Dönem

en: Season Year
tr-TR: Dönem Yılı

en: Seasonal
tr-TR: Mevsimsel

en: Year
tr-TR: Yıl

en: Bestseller
tr-TR: En çok satan kitap

en: Available via ILL
tr-TR: ILL aracılığıyla kullanılabilir

en: Insufficient budget
tr-TR: Yetersiz bütçe

en: Document too expensive
tr-TR: Çok pahalı belge

en: Document not corresponding to our acquisition policy
tr-TR: Sağlama politikamıza uygun olmayan belge

en: Large print
tr-TR: Büyük puntolu

en: Lost
tr-TR: Kayıp

en: Missing
tr-TR: Eksik

en: Missing from bundle
tr-TR: Pakette eksik

en: Damaged
tr-TR: Hasarlı

en: Fiction
tr-TR: Roman

en: Reference
tr-TR: Kaynak

en: Processing center
tr-TR: İşlem merkezi

en: Non-fiction
tr-TR: Roman dışı

en: Withdrawn
tr-TR: Sistemden düşülmüş

en: Ordered
tr-TR: Sipariş edildi

en: Not for loan
tr-TR: Ödünç verilmez

en: Added to bundle
tr-TR: Pakete eklendi

en: Restricted access
tr-TR: Sınırlı erişim

en: Address notes
tr-TR: Adres notları

en: The copy on the shelf is damaged
tr-TR: Raftaki kopya hasarlı

en: Upcoming title by popular author
tr-TR: Popüler yazarın yaklaşan kitabı

en: Circulation
tr-TR: Dolaşım

en: Catalog
tr-TR: Katalog

en: Patrons
tr-TR: Kullanıcılar

en: Acquisitions
tr-TR: Sağlama

en: Accounts
tr-TR: Hesaplar

en: Serials
tr-TR: Süreli Yayınlar

en: Magazine
tr-TR: Dergi

en: Bound journal
tr-TR: Ciltli dergi

en: Audio tape
tr-TR: Ses kaseti

en: Video tape
tr-TR: Video kaseti

en: Diskette
tr-TR: Disket

en: Book with diskette
tr-TR: Disketli kitap

en: Book with CD
tr-TR: CD'li kitap

en: Book with audio tape
tr-TR: Ses kasetli kitap

en: No reason provided
tr-TR: Sebep gösterilmedi

en: Out of stock
tr-TR: Stoklar tükendi

en: Restocking
tr-TR: Yeniden stoklama

en: Returned by patron
tr-TR: Kullanıcı tarafından iade edildi

en: Found in library
tr-TR: Kütüphanede bulunur

en: Item could not be located on shelves
tr-TR: Materyal rafa yerleştirilemedi

en: Item was found to be too damaged to fill hold
tr-TR: Materyal, ayırtma yapılamayacak kadar hasarlı bulundu

en: Item was found to be too damaged to fill article request
tr-TR: Materyal, makale isteğini karşılayamayacak düzeyde hasarlı bulundu

en: Cancelled from the OPAC user page
tr-TR: OPAC kullanıcı sayfasından iptal edildi

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
tr-TR: Kütüphane konumları, materyal kayıp durumu vb. İçin bazı temel varsayılan yetkili değerler.

en: You can change these at any time after installation.
tr-TR: Bunları kurulumdan sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

en: CSV profiles
tr-TR: CSV Profilleri

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
tr-TR: Varsayılan CSV dışa aktarma profilleri; bir tane süreli yayın taleplerini dışa aktarmak için dahil.

en: Default CSV export for serial issue claims
tr-TR: Süreli yayın nüshası talepleri için varsayılan CSV dışa aktarımı

en: issues to claim
tr-TR: talep edilecek dergi sayıları

en: Default CSV export for late orders
tr-TR: Geciken siparişler için varsayılan CSV dışa aktarımı

en: Late orders (CSV profile)
tr-TR: Geciken siparişler (CSV profili)

en: Information not available; Not applicable
tr-TR: Bilgi yok; Uygulanamaz

en: Basic bibliographic unit
tr-TR: Temel bibliyografik birim

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
tr-TR: İkincil bibliyografik birim: ekler, özel sayılar, eşlik eden materyal, diğer ikincil bibliyografik birimler

en: Indexes
tr-TR: Dizinler

en: Cartographic material
tr-TR: Kartografik materyal

en: Cartographic material, atlas
tr-TR: Kartografik materyal, atlas

en: Cartographic material, diagram
tr-TR: Kartografik materyal, diyagram

en: Cartographic material, map
tr-TR: Kartografik materyal, harita

en: Cartographic material, profile
tr-TR: Kartografik materyal, profil

en: Cartographic material, model
tr-TR: Kartografik materyal, model

en: Cartographic material, remote sensing image
tr-TR: Kartografik materyal, uzaktan algılama görüntüsü

en: Cartographic material, section
tr-TR: Kartografik materyal, bölüm

en: Cartographic material, view
tr-TR: Kartografik materyal, görünüm

en: Cartographic material, other
tr-TR: Kartografik materyal, diğer

en: Computer file
tr-TR: Bilgisayar dosyası

en: Computer file, tape cartridge
tr-TR: Bilgisayar dosyası, teyp kartuşu

en: Computer file, chip cartridge
tr-TR: Bilgisayar dosyası, çip kartuşu

en: Computer file, computer optical disk cartridge
tr-TR: Bilgisayar dosyası, bilgisayar optik disk kartuşu

en: Computer file, tape cassette
tr-TR: Bilgisayar dosyası, teyp kaseti

en: Computer file, tape reel
tr-TR: Bilgisayar dosyası, teyp makarası

en: Computer file, magnetic disk
tr-TR: Bilgisayar dosyası, manyetik disk

en: Computer file, magneto-optical disk
tr-TR: Bilgisayar dosyası, manyeto-optik disk

en: Computer file, optical disk
tr-TR: Bilgisayar dosyası, optik disk

en: Computer file, remote
tr-TR: Bilgisayar dosyası, uzaktan

en: Computer file, other
tr-TR: Bilgisayar dosyası, diğer

en: Globe
tr-TR: Küre

en: Globe, celestial
tr-TR: Küre, göksel

en: Globe, planetary or lunar
tr-TR: Küre, gezegen veya ay

en: Globe, terrestrial
tr-TR: Küre, karasal

en: Globe, earth moon
tr-TR: Küre, dünya ay

en: Globe, other
tr-TR: Küre, diğer

en: Kit
tr-TR: Araç Gereç

en: Microform
tr-TR: Mikroform

en: Microform, aperture card
tr-TR: Mikroform, apartür kartı

en:  Microform, microfilm cartridge
tr-TR:  Mikroform, mikrofilm kartuşu

en:  Microform, microfilm cassette
tr-TR:  Mikroform, mikrofilm kaseti

en:  Microform, microfilm reel
tr-TR:  Mikroform, mikrofilm makarası

en: Microform, microfiche
tr-TR: Mikroform, mikrofiş

en: Microform, microfiche cassette
tr-TR: Mikroform, mikrofiş kaseti

en: Microform, micro-opaque
tr-TR: Mikroform, mikro-opak

en: Microform, other
tr-TR: Mikroform, diğer

en: Motion picture
tr-TR: Sinema filmi

en: Motion picture, film cartridge
tr-TR: Sinema filmi, film kartuşu

en: Motion picture, film cassette
tr-TR: Sinema filmi, film kaseti

en: Motion picture, film reel
tr-TR: Sinema filmi, film makarası

en: Motion picture, other
tr-TR: Sinema filmi, diğer

en: Nonprojected graphic
tr-TR: Planlanmamış grafik

en: Nonprojected graphic, collage
tr-TR: Yansıtmasız grafik, kolaj

en: Nonprojected graphic, drawing
tr-TR: Yansıtmasız grafik, çizim

en: Nonprojected graphic, painting
tr-TR: Yansıtmasız grafik, boyama

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
tr-TR: Yansıtmasız grafik, fotomekanik baskı

en: Nonprojected graphic, photonegative
tr-TR: Yansıtmasız grafik, fotonegatif

en: Nonprojected graphic, photoprint
tr-TR: Yansıtmasız grafik, fotobaskı

en: Nonprojected graphic, picture
tr-TR: Yansıtmasız grafik, resim

en: Nonprojected graphic, print
tr-TR: Yansıtmasız grafik, baskı

en: Nonprojected graphic, technical drawing
tr-TR: Yansıtmasız grafik, teknik çizim

en: Nonprojected graphic, chart
tr-TR: Yansıtmasız grafik, çizelge

en: Nonprojected graphic, flash card
tr-TR: Yansıtmasız grafik, flash kart

en: Nonprojected graphic, other
tr-TR: Yansıtmasız grafik, diğer

en: Notated music
tr-TR: Notalandırılmış müzik

en: Projected graphic
tr-TR: Tasarlanmış grafik

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
tr-TR: Yansıtılan grafik, film şeridi kartuşu

en: Projected graphic, filmstrip
tr-TR: Yansıtılan grafik, film şeridi

en: Projected graphic, other type of filmstrip
tr-TR: Yansıtılan grafik, diğer film şeridi türü

en: Projected graphic, filmstrip roll
tr-TR: Yansıtılan grafik, film şeridi makarası

en: Projected graphic, slide
tr-TR: Yansıtılan grafik, slayt

en: Projected graphic, transparency
tr-TR: Yansıtılan grafik, saydamlık

en: Projected graphic, other
tr-TR: Yansıtılan grafik, diğer

en: Remote-sensing image
tr-TR: Uzaktan-algılamalı görüntü

en: Sound recording
tr-TR: Ses kaydı

en: Sound recording, sound disk
tr-TR: Ses kaydı, ses diski

en: Sound recording, cylinder
tr-TR: Ses kaydı, silindir

en: Sound recording, sound cartridge
tr-TR: Ses kaydı, ses kartuşu

en: Sound recording, sound-track film
tr-TR: Ses kaydı, ses bandı filmi

en: Sound recording, roll
tr-TR: Ses kaydı, makara

en: Sound recording, sound cassette
tr-TR: Ses kaydı, ses kaseti

en: Sound recording, sound-tape reel
tr-TR: Ses kaydı, ses bandı makarası

en: Sound recording, wire recording
tr-TR: Ses kaydı, sesin banda alınması

en: Sound recording, other
tr-TR: Ses kaydı, diğer

en: Text
tr-TR: Metin

en: Text, regular print
tr-TR: Metin, normal baskı

en: Text, large print
tr-TR: Metin, büyük baskı

en: Text, Braille
tr-TR: Metin, Braille

en: Text, loose-leaf
tr-TR: Metin, flöy

en: Text, other
tr-TR: Metin, diğer

en: Videorecording
tr-TR: Videokaydı

en: Videorecording, videocartridge
tr-TR: Video kaydı, video kartuşu

en: Videorecording, videodisc
tr-TR: Video kaydı, video diski

en: Videorecording, videocassette
tr-TR: Video kaydı, video kaseti

en: Videorecording, videoreel
tr-TR: Video kaydı, video makarası

en: Videorecording, other
tr-TR: Video kaydı, diğer

en: Physical form is unspecified
tr-TR: Fiziksel form belirtilmemiş

en: Multiple physical forms
tr-TR: Çoklu fiziksel biçimler

en: Other physical media
tr-TR: Diğer fiziksel ortam

en: Information not available, or Retention is limited
tr-TR: Bilgi mevcut değil veya Saklama sınırlı

en: Complete (95%-100% held)
tr-TR: Tamamlandı (95%-100% tutulan)

en: Incomplete (50%-94% held)
tr-TR: Tamamlanmadı (50%-94% tutuldu)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
tr-TR: Çok eksik veya dağınık (% 50'den az tutulan)

en: Not applicable
tr-TR: Uygulanamaz

en: Received and complete or Ceased
tr-TR: Alındı ve tamamlandı veya Durduruldu

en: On order
tr-TR: Siparişte

en: Currently received
tr-TR: Şu anda alındı

en: Not currently received
tr-TR: Şu anda alınmadı

en: Information not available
tr-TR: Bilgi yok

en: Retained except as replaced by updates
tr-TR: Güncellemelerle değiştirilmedikçe saklanıyor

en: Sample issue retained
tr-TR: Örnek nüsha saklanır

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
tr-TR: Mikroform veya başka bir koruma biçimi ile değiştirilene kadar saklanır

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
tr-TR: Kümülasyon, değiştirme hacmi veya revizyon ile değiştirilene kadar tutulur

en: Limited retention (only some parts kept)
tr-TR: Sınırlı tutma (yalnızca bazı parçalar saklanır)

en: No retention (no parts kept)
tr-TR: Saklama yok (hiç bir parça tutulmaz)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
tr-TR: Kalıcı saklama (tüm parçalar kalıcı olarak saklanır)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
tr-TR: Bibliyografik materyaller için Z39.71-2006 holding ifadelerine uygun kodlanmış değerler.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
tr-TR: Ayrıntılar için https://www.niso.org/publications/standards adresine bakın.

en: Abridger
tr-TR: Kısaltıcı

en: Art copyist
tr-TR: Sanat metin yazarı

en: Art director
tr-TR: Sanat yönetmeni

en: Author of afterword, colophon, etc.
tr-TR: Sonsöz, baskı bilgisi vb. yazarı

en: Announcer
tr-TR: Spiker

en: Analyst
tr-TR: Analist

en: Appellee
tr-TR: Davalı

en: Appellant
tr-TR: Temyiz eden

en: Applicant
tr-TR: Başvuru sahibi

en: Author in quotations or text abstracts
tr-TR: Alıntılarda veya metin özetlerinde yazar

en: Architect
tr-TR: Mimar

en: Artistic director
tr-TR: Sanat Yönetmeni

en: Autographer
tr-TR: İmzacı

en: Attributed name
tr-TR: İlişkilendirilen ad

en: Author of dialog
tr-TR: Diyalog yazarı

en: Audio engineer
tr-TR: Ses mühendisi

en: Audio producer
tr-TR: Ses yapımcısı

en: Screenwriter
tr-TR: Senarist

en: Book artist
tr-TR: Kitap sanatçısı

en: Book producer
tr-TR: Kitap yapımcısı

en: Blurb writer
tr-TR: Tanıtıcı yazı yazarı

en: Binder
tr-TR: Ciltçi

en: Broadcaster
tr-TR: Yayıncı

en: Braille embosser
tr-TR: Braille kabartma makinesi

en: Casting director
tr-TR: Oyuncu yönetmeni

en: Caster
tr-TR: Yayıncı

en: Client
tr-TR: İstemci

en: Colorist
tr-TR: Renkçi

en: Cinematographer
tr-TR: Fotoğraf yönetmeni

en: Contestant-appellee
tr-TR: İtirazcı - temyiz eden

en: Collector
tr-TR: Koleksiyoner

en: Conservator
tr-TR: Vasi

en: Camera operator
tr-TR: Kamera operatörü

en: Collection registrar
tr-TR: Koleksiyon yöneticisi

en: Contestant
tr-TR: İtirazcı

en: Contestant-appellant
tr-TR: İtirazcı-temyiz eden

en: Court governed
tr-TR: Mahkeme tarafından yönetilen

en: Cover designer
tr-TR: Kapak tasarımcısı

en: Copyright claimant
tr-TR: Telif hakkı müştekisi

en: Complainant-appellee
tr-TR: Şikayetçi-temyiz

en: Complainant
tr-TR: Müşteki

en: Complainant-appellant
tr-TR: Şikayetçi-temyizci

en: Creator
tr-TR: Oluşturan

en: Correspondent
tr-TR: Birlikte dava edilen

en: Court reporter
tr-TR: Mahkeme muhabiri

en: Consultant
tr-TR: Danışman

en: Costume designer
tr-TR: Kostüm tasarımcısı

en: Contributor
tr-TR: İştirakçi

en: Contestee-appellee
tr-TR: İtirazcı -temyizci

en: Contractor
tr-TR: Üstlenici

en: Contestee
tr-TR: İtirazcı

en: Contestee-appellant
tr-TR: İtirazcı -temyizci

en: Curator
tr-TR: Küratör

en: Distribution place
tr-TR: Dağıtım yeri

en: Defendant
tr-TR: Davalı

en: Defendant-appellee
tr-TR: Davalı-temyizci

en: Defendant-appellant
tr-TR: Davalı -temyizci

en: Delineator
tr-TR: Delinatör

en: Depicted
tr-TR: Tasvir edilen

en: Depositor
tr-TR: Mudi

en: Draftsman
tr-TR: Teknik ressam

en: Designer
tr-TR: Tasarımcı

en: Data contributor
tr-TR: Veriye katkıda bulunan

en: Data manager
tr-TR: Veri yöneticisi

en: Electrician
tr-TR: Elektrikçi

en: Engineer
tr-TR: Mühendis

en: Event place
tr-TR: Etkinlik yeri

en: Facsimilist
tr-TR: Faksimilist

en: Field director
tr-TR: Saha direktörü

en: First party
tr-TR: İlk parti

en: Geographic information specialist
tr-TR: Coğrafi bilgi uzmanı

en: Host
tr-TR: Ana bilgisayar

en: Inventor
tr-TR: Mucit

en: Instrumentalist
tr-TR: Enstrümantalist

en: Laboratory
tr-TR: Laboratuvar

en: Laboratory director
tr-TR: Laboratuvar direktörü

en: Lead
tr-TR: Başlık

en: Libelee-appellee
tr-TR: Davalı-temyizde davalı

en: Libelee
tr-TR: Davalı

en: Lender
tr-TR: Mukriz

en: Libelee-appellant
tr-TR: Davalı-temyizci

en: Lighting designer
tr-TR: Aydınlatma tasarımcısı

en: Libelant-appellee
tr-TR: Davacı-temyizde davalı

en: Libelant
tr-TR: Davacı

en: Libelant-appellant
tr-TR: Davacı-temyiz

en: Landscape architect
tr-TR: Peyzaj mimarı

en: Music copyist
tr-TR: Müzik metin yazarı

en: Medium
tr-TR: Ortam

en: Manufacture place
tr-TR: Üretim yeri

en: Manufacturer
tr-TR: Üretici

en: Metadata contact
tr-TR: Meta veri iletişim

en: Makeup artist
tr-TR: Makyaj sanatçısı

en: Moderator
tr-TR: Yönetici

en: Marbler
tr-TR: Mermerci

en: Markup editor
tr-TR: İşaretleme düzenleyici

en: Musical director
tr-TR: Müzik yönetmeni

en: Minute taker
tr-TR: Tutanak yazıcı

en: Music programmer
tr-TR: Müzik Programcısı

en: Mixing engineer
tr-TR: Miksaj mühendisi

en: News anchor
tr-TR: Haber spikeri

en: Owner
tr-TR: Sahibi

en: Place of address
tr-TR: Adres yeri

en: Patron
tr-TR: Kullanıcı

en: Project director
tr-TR: Proje yöneticisi

en: Proofreader
tr-TR: Musahhih

en: Platemaker
tr-TR: Tabak yapıcı

en: Permitting agency
tr-TR: İzin veren kurum

en: Production manager
tr-TR: Üretim yöneticisi

en: Praeses
tr-TR: Övgüler

en: Process contact
tr-TR: İşlem irtibatı

en: Production personnel
tr-TR: Üretim personeli

en: Programmer
tr-TR: Programcı

en: Printmaker
tr-TR: Baskı üreticisi

en: Production place
tr-TR: Üretim yeri

en: Provider
tr-TR: Sağlayıcı

en: Plaintiff-appellee
tr-TR: Davacı-temyiz eden

en: Plaintiff
tr-TR: Müşteki

en: Patent holder
tr-TR: Patent sahibi

en: Plaintiff-appellant
tr-TR: Müşteki-temyize giden

en: Publication place
tr-TR: Yayın yeri

en: Rapporteur
tr-TR: Raportör

en: Recordist
tr-TR: Kayıtçı

en: Addressee
tr-TR: Muhatap

en: Radio director
tr-TR: Radyo yönetmeni

en: Redaktor
tr-TR: Redaktör

en: Renderer
tr-TR: Derleyici

en: Researcher
tr-TR: Araştırmacı

en: Radio producer
tr-TR: Radyo yapımcısı

en: Repository
tr-TR: Depo

en: Reporter
tr-TR: Raportör

en: Responsible party
tr-TR: Sorumlu taraf

en: Respondent-appellee
tr-TR: Davalı-temyiz

en: Restager
tr-TR: Yeniden sahneye koyan

en: Respondent
tr-TR: Yanıtlayan

en: Respondent-appellant
tr-TR: Davalı-temyizci

en: Remix artist
tr-TR: Remix sanatçısı

en: Sound engineer
tr-TR: Ses mühendisi

en: Stage director
tr-TR: Sahne yönetmeni

en: Sound designer
tr-TR: Ses tasarımcısı

en: Special effects provider
tr-TR: Özel efekt sağlayıcısı

en: Supporting host
tr-TR: Destek ana bilgisayarı

en: Seller
tr-TR: Satıcı

en: Speaker
tr-TR: Hoparlör

en: Second party
tr-TR: İkinci parti

en: Surveyor
tr-TR: Anketör

en: Set designer
tr-TR: Sahne tasarımcısı

en: Setting
tr-TR: Ayar

en: Storyteller
tr-TR: Hikaye anlatıcısı

en: Stage manager
tr-TR: Sahne Yönetmeni

en: Stereotyper
tr-TR: Stereotip

en: Software developer
tr-TR: Yazılım geliştirici

en: Television writer
tr-TR: Televizyon yazarı

en: Technical director
tr-TR: Teknik direktör

en: Teacher
tr-TR: Öğretmen

en: Television director
tr-TR: Televizyon yönetmeni

en: Television guest
tr-TR: Televizyon konuğu

en: Television host
tr-TR: Televizyon sunucusu

en: Television producer
tr-TR: Televizyon yapımcısı

en: University place
tr-TR: Üniversite yeri

en: Voice actor
tr-TR: Seslendirme sanatçısı

en: Videographer
tr-TR: Videograf

en: Visual effects provider
tr-TR: Görsel efekt sağlayıcı

en: Writer of added commentary
tr-TR: Eklenen yorumun yazarı

en: Writer of added lyrics
tr-TR: Eklenen sözlerin yazarı

en: Writer of added text
tr-TR: Eklenen metnin yazarı

en: Woodcutter
tr-TR: Oduncu

en: Wood engraver
tr-TR: Ahşap oymacı

en: Writer of introduction
tr-TR: Giriş yazarı

en: Witness
tr-TR: Tanık

en: Writer of preface
tr-TR: Önsöz yazarı

en: Writer of supplementary textual content
tr-TR: Ek metin içeriğinin yazarı

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
tr-TR: http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html itibariyle, relatörler için MARC kod listesi

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
tr-TR: ACQ modülü için varsayılan olarak ABD doları ile bazı temel para birimleri

en: Show barcode on the summary screen items listings
tr-TR: Özet ekranı materyal listelerinde barkodu göster

en: Useful patron attribute types:
tr-TR: Kullanışlı kullanıcı öznitelik türleri:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
tr-TR: * SHOW_BCODE - Kullanıcı ekranında materyalleri listelerken barkodu göster

en: Student
tr-TR: Öğrenci

en: Home Bound
tr-TR: Evden

en: Kid
tr-TR: Çocuk

en: Juvenile
tr-TR: Çocuk koleksiyonu

en: Young Adult
tr-TR: Genç Yetişkin

en: Board
tr-TR: Pano

en: Inter-Library Loan
tr-TR: Kütüphanelerarası ödünç verme

en: School
tr-TR: Okul

en: Library
tr-TR: Kütüphane

en: Staff
tr-TR: Personel

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
tr-TR: Örnek kullanıcı türleri ve kategorileri. Türler şu anda sabit kodlanmıştır, ancak yüklemeden sonra kategorileri yönetim modülünden yönetebilirsiniz.

en: Adult patron - default patron type
tr-TR: Yetişkin kullanıcı - varsayılan kullanıcı türü

en: Child - patron with a guarantor
tr-TR: Çocuk - bir garantörü olan kullanıcı

en: Organization - patron is an institution, not a person
tr-TR: Organizasyon - kullanıcı bir kurumdur, kişi değildir

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
tr-TR: Profesyonel - bir kuruluşun üyesi (kuruluş garantördür)

en: Label Test
tr-TR: Etiket Testi

en: DEFAULT
tr-TR: ÖNTANIMLI

en: Test Layout
tr-TR: Test Düzeni

en:   %s&lt;firstname&gt; &lt;surname&gt;%s
tr-TR:   %s&lt;isim&gt; &lt;soyad&gt;%s

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
tr-TR:   %sŞube: &lt;şube kodu&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
tr-TR:   %sSona Erme Tarihi: 31 Ağustos 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
tr-TR: 3 sütun, 10 satır etiket

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
tr-TR: 1 "X 1.5" Sırt Etiketi | Dört satıra kadar metin kurulumu

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
tr-TR: 1 "X 1.5" Sırt Etiketi | Beş satırlık metin için kurulum

en: Default description
tr-TR: Varsayılan açıklama

en: A template for home brewed patron card forms
tr-TR: Ev yapımı kullanıcı kartı formları için bir şablon

en: Sample label and patron card data
tr-TR: Örnek etiket ve kullanıcı kartı verileri

en: Library Laser
tr-TR: Kütüphane Lazeri

en: Test Printer 01
tr-TR: Test Yazıcısı 01

en: A set of default item types.
tr-TR: Bir dizi varsayılan materyal türü.

en: Books
tr-TR: Kitaplar

en: Mixed Materials
tr-TR: Karışık Materyaller

en: Computer Files
tr-TR: Bilgisayar Dosyaları

en: Maps
tr-TR: Haritalar

en: Visual Materials
tr-TR: Görsel materyaller

en: Music
tr-TR: Müzik

en: Continuing Resources
tr-TR: Süreğen Kaynaklar

en: Sample libraries.
tr-TR: Örnek kütüphaneler.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
tr-TR: Örnek tatiller: Pazar, Noel, Yeni Yıl

en: Sundays
tr-TR: Pazar günleri

en: New Year's Day
tr-TR: Yılbaşı

en: Christmas
tr-TR: Noel

en: Welcome to Koha
tr-TR: Koha'ya Hoşgeldiniz

en: What's Next?
tr-TR: Sırada ne var?

en: Catalog concern help text
tr-TR: Katalog endişesi yardım metni

en: Catalog concern template text
tr-TR: Katalog endişesi şablon metni

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
tr-TR: Koha'ya hoş geldiniz. Koha, tam özellikli açık kaynaklı bir ILS'dir. İlk olarak Yeni Zelanda'da Katipo Communications Ltd tarafından geliştirilen ve ilk olarak Ocak 2000'de Horowhenua Library Trust için kullanılan Koha, şu anda dünyanın dört bir yanından bir yazılım sağlayıcıları ve kütüphane teknolojisi personeli tarafından sürdürülmektedir.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
tr-TR: Artık Koha'yı yüklediğinize göre, sırada ne var? İşte bazı öneriler:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
tr-TR: %s%sKoha dokümantasyonunu okuyun%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
tr-TR: %s%sKoha Wiki'yi Oku/Yaz%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
tr-TR: %s%sOku ve tartışmalara katkıda bulun%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
tr-TR: %s%sKoha Hatalarını Bildirin%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
tr-TR: %s%sGit (Sürüm Kontrol Sistemi) kullanarak Koha'ya Yama Gönderin%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
tr-TR: %s%sKoha kullanıcıları ve geliştiricileriyle sohbet edin%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
tr-TR: Lütfen endişenizi açık bir şekilde açıklayın, kütüphane mümkün olan en kısa sürede bununla ilgilenmeye çalışacaktır

en: **Describe the concern**
tr-TR: **Endişeyi tanımlayın**

en: A clear and concise description of what the concern is.
tr-TR: Endişenin ne olduğuna dair açık ve öz bir açıklama.

en: **To reproduce**
tr-TR: **Yeniden üretmek**

en: Steps to reproduce the behavior:
tr-TR: Davranışı yeniden üretme adımları:

en: 1. Go to '...'
tr-TR: 1. '...' öğesine gidin

en: 2. Click on '....'
tr-TR: 2. '...' üzerine tıklayın

en: 3. Scroll down to '....'
tr-TR: 3. Aşağıya doğru '....' öğesine kaydırın

en: 4. See error
tr-TR: 4. Hatayı görün

en: **Expected behavior**
tr-TR: **Beklenen davranış**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
tr-TR: Beklentinizin ne olduğunu açık ve öz bir şekilde açıklayın.

en: Sample news items
tr-TR: Örnek haber materyalleri

en: Sample patrons
tr-TR: Örnek kullanıcılar

en: Sample quotes
tr-TR: Örnek alıntılar

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
tr-TR: Savaşa hazırlıklı olmak, barışı korumanın en etkili yollarından biridir.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
tr-TR: Dört yüz yedi yıl önce babalarımız bu kıtaya, Liberty'de tasarlanan ve tüm insanların eşit yaratıldığı önermesine adanmış yeni bir ulus ortaya çıkardı.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
tr-TR: Her zaman merhametin katı adaletten daha zengin meyveler verdiğini bulmuşumdur.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
tr-TR: Beklenmedik bir şekilde üzerime atılan görevleri yerine getirmek için...kendimi yetersiz hissediyorum.

en: He serves his party best who serves his country best.
tr-TR: Partisine en iyi hizmet eden, ülkesine en iyi hizmet edendir.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
tr-TR: Eğer bir şey söylemezsen, tekrar etmen istenilmeyecektir.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
tr-TR: Bu hayattaki tüm dertlerimizin beşte dördü, sadece oturup hareketsiz kalırsak ortadan kalkardı.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
tr-TR: Sıcağa dayanamıyorsanız, mutfaktan çıkın.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
tr-TR: Atom bombası harika bir karar değildi. Doğruluk cephaneliğindeki başka bir güçlü silahtı.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
tr-TR: Tarih özgürlüğün bakımını zayıf veya çekingen olanlara uzun süre emanet etmez.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
tr-TR: Amerikalı dostlarım, ülkenizin sizin için neler yapabileceğini sormayın; ülkeniz için neler yapabileceğinizi sorun.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
tr-TR: Kendimi bu topluluğa tanıtmanın tamamen uygunsuz olduğunu düşünmüyorum. Jacqueline Kennedy'ye Paris'e kadar eşlik eden adamım ve bundan çok keyif aldım.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
tr-TR: Büyük Toplum, her çocuğun zihnini zenginleştirmek ve yeteneklerini genişletmek için bilgi bulabileceği bir yerdir. İnsan şehrinin sadece bedenin ihtiyaçlarına ve ticaretin taleplerine değil, güzellik arzusuna ve cemiyet açlığına hizmet ettiği bir yerdir. İnsanların mallarının miktarından çok hedeflerinin niteliğiyle ilgilendikleri bir yerdir.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
tr-TR: Her nesil, kendinden önceki nesilden daha ileri gider çünkü o neslin omuzlarında durur. Şimdiye kadar bildiğimiz her şeyin ötesinde fırsatlara sahip olacaksınız.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
tr-TR: Kayıt bilgilerini aramak ve indirmek için aşağıdaki sunuculara erişime izin verin:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
tr-TR: LIBRARY OF CONGRESS ADLAR (otorite kayıtlar)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
tr-TR: LIBRARY OF CONGRESS KONULAR (otorite kayıtlar)

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
tr-TR: LIBRARY OF CONGRESS ADLAR

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
tr-TR: LIBRARY OF CONGRESS KONULAR
