Koha 23.11.09.000 - en to tr-TR translation catalogue (1720 entries)

en: fixed length control field
tr-TR: sabit uzunluktaki kontrol alanı

en: control field
tr-TR: kontrol alanı

en: Field link and sequence number
tr-TR: Alan bağlantı ve sıra numarası

en: LC control number
tr-TR: LC kontrol numarası

en: Canceled/invalid LC control number
tr-TR: İptal edilmiş/Geçersiz LC kontrol numarası

en: Linkage
tr-TR: Bağlantı

en: Control number of related bibliographic record
tr-TR: İlgili bibliyografik kaydın kontrol numarası

en: Source
tr-TR: Kaynak

en: Record control number
tr-TR: Kayıt kontrol numarası

en: Canceled or invalid record control number
tr-TR: İptal edilmiş veya geçersiz kontrol numarası

en: International Standard Book Number
tr-TR: Uluslararası Standart Kitap Numarası

en: Terms of availability
tr-TR: Kullanılabilirlik koşulları

en: Qualifying information
tr-TR: Niteleyici bilgi

en: Canceled/invalid ISBN
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz ISBN

en: International Standard Serial Number
tr-TR: Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası

en: Canceled ISSN-L
tr-TR: İptal edilmiş ISSN-L

en: Incorrect ISSN
tr-TR: Yanlış ISSN

en: Canceled ISSN
tr-TR: İptal edilmiş ISSN

en: Authority record control number or standard number
tr-TR: Otorite kayıt kontrol numarası veya standart numara

en: Real World Object URI
tr-TR: Gerçek Dünya Nesnesi URI

en: Standard number or code
tr-TR: Standart numara veya kod

en: Additional codes following the standard number or code
tr-TR: Standart numara veya kodun ardından gelen ek kodlar

en: Canceled/invalid standard number or code
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz standart numara veya kod

en: System code
tr-TR: Sistem kodu

en: Number of work
tr-TR: Çalışma sayısı

en: Number of movement
tr-TR: Hareket sayısı

en: Number of excerpt
tr-TR: Alıntı sayısı

en: Caption or heading
tr-TR: Manşet veya başlık

en: Role
tr-TR: Rol

en: Voice/instrument
tr-TR: Ses/enstrüman

en: Key signature
tr-TR: Başlık (Müzikte)

en: Time signature
tr-TR: Zaman işareti

en: Musical notation
tr-TR: Müzik notaları

en: General note
tr-TR: Genel not

en: Key or mode
tr-TR: Anahtar veya mod

en: Coded validity note
tr-TR: Kodlanmış geçerlilik notu

en: Text incipit
tr-TR: Metin açılışı

en: Uniform Resource Identifier
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Tanımlayıcı

en: Link text
tr-TR: Bağlantı metni

en: Public note
tr-TR: Açık not

en: Materials specified
tr-TR: Materyaller belirlendi

en: Coordinates - westernmost longitude
tr-TR: Koordinatlar - batı boylamı

en: Coordinates - easternmost longitude
tr-TR: Koordinatlar - doğu boylamı

en: Coordinates - northernmost latitude
tr-TR: Koordinatlar - kuzey enlemi

en: Coordinates - southernmost latitude
tr-TR: Koordinatlar - güney enlem

en: Declination - northern limit
tr-TR: Sapma açısı - Kuzey sınırı

en: Declination - southern limit
tr-TR: Sapma açısı - Güney sınırı

en: Right ascension - eastern limit
tr-TR: Sağ açıklık - doğu sınırı

en: Right ascension - western limit
tr-TR: Sağ açıklık - batı sınırı

en: Equinox
tr-TR: Ekinoks

en: Distance from earth
tr-TR: Dünya'dan uzaklığı

en: G-ring latitude
tr-TR: G-ring enlemi

en: G-ring longitude
tr-TR: G-ring boylamı

en: Beginning date
tr-TR: Başlangıç tarihi

en: Ending date
tr-TR: Bitiş tarihi

en: Name of extraterrestrial body
tr-TR: Dünya dışı cisim adı

en: System control number
tr-TR: Sistem kontrol numarası

en: Canceled/invalid system control number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz sistem kontrol numarası

en: Original cataloging agency
tr-TR: Özgün kataloglama birimi

en: Language of cataloging
tr-TR: Kataloglama dili

en: Transcribing agency
tr-TR: Transkripsiyon birimi

en: Modifying agency
tr-TR: Düzeltme birimi

en: Description conventions
tr-TR: Açılama kuralları

en: Subject heading/thesaurus conventions
tr-TR: Konu başlığı/Kavramlar dizini düzenleri

en: Authentication code
tr-TR: Kimlik doğrulama kodu

en: Source of local code
tr-TR: Lokal kod kaynağı

en: Geographic area code
tr-TR: Coğrafi alan kodu

en: Local GAC code
tr-TR: Lokal GAC kodu

en: ISO code
tr-TR: ISO kodu

en: Time period code
tr-TR: Zaman periyotu kodu

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
tr-TR: M.Ö. 9999 ile C.E. arası zaman dönemine göre biçimlendirilmiş

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
tr-TR: M.Ö. 9999 öncesi zaman periyotuna göre biçimlendirilmiş

en: Source of date scheme
tr-TR: Tarih şeması kaynağı

en: Birth date
tr-TR: Doğum tarihi

en: Death date
tr-TR: Ölüm tarihi

en: Beginning or single date created
tr-TR: Başlangıç ya da oluşturulmuş tek tarih

en: Ending date created
tr-TR: Bitiş tarihi oluşturuldu

en: Single or starting date for aggregated content
tr-TR: Toplu içerik için tek ya da başlangıç tarihi

en: Ending date for aggregated content
tr-TR: Birleştirilmiş içerik için bitiş tarihi

en: Establishment date
tr-TR: Kuruluş tarihi

en: Termination date
tr-TR: Sona erme tarihi

en: Start period
tr-TR: Başlangıç dönemi

en: End period
tr-TR: Bitiş dönemi

en: Source of information
tr-TR: Bilgi kaynağı

en: Institution to which field applies
tr-TR: Alanın geçerli olduğu kurum

en: Classification number
tr-TR: Sınıflama numarası

en: Item number
tr-TR: Materyal numarası

en: Volumes/dates to which call number applies
tr-TR: Yer numaralarının uygulanacağı Ciltler/Tarihler

en: Code source
tr-TR: Kod kaynağı

en: Geographic classification area code
tr-TR: Coğrafi sınıflandırma alan kodu

en: Geographic classification subarea code
tr-TR: Coğrafi sınıflandırma alt alan kodu

en: Populated place name
tr-TR: Yerleşim yeri adı

en: Classification number element-single number or beginning number of span
tr-TR: Sınıflama numarası öğesi-tek numara ya da alan başlangıç numarası

en: Classification number element-ending number of span
tr-TR: Sınıflama numarası öğesi-alan bitiş numarası

en: Explanatory term
tr-TR: Açıklayıcı terim

en: Number source
tr-TR: Numara kaynağı

en: Library to which class number applies
tr-TR: Sınıf numarasının geçerli olduğu kütüphane

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
tr-TR: LC sınıflama numarası--Tek numara ya da numara dizisi başlangıcı

en: LC classification number--End number of a range
tr-TR: LC sınıflama numarası--Numara dizisi bitiş numarası

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
tr-TR: NLM sınıflama numarası--Tek numara ya da bir numara dizisinin başlangıç numarası

en: NLM classification number--End number of a range
tr-TR: NLM sınıflama numarası--Numara dizisi bitiş numarası

en: Classification number element-single number or beginning of span
tr-TR: Sınıflama numarası öğesi-tek numara ya da alan başlangıç numarası

en: Primary G0 character set
tr-TR: Birincil G0 karakter kümesi

en: Primary G1 character set
tr-TR: Birincil G1 karakter kümesi

en: Alternate G0 or G1 character set
tr-TR: Diğer G0 veya G1 karakter kümesi

en: Subject category code
tr-TR: Konu kategorisi kodu

en: Subject category code subdivision
tr-TR: Konu kategorisi kodu alt bölümü

en: Subdivision usage
tr-TR: Alt bölüm kullanımı

en: Type of entity term
tr-TR: Varlık terimi türü

en: Type of entity code
tr-TR: Varlık kodu türü

en: Edition identifier
tr-TR: Baskı bilgisi tanımlayıcı

en: Universal Decimal Classification number
tr-TR: Evrensel Onlu Sınıflama Numarası

en: Common auxiliary subdivision
tr-TR: Ortak yardımcı alt bölüm

en: Edition number
tr-TR: Edisyon numarası

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
tr-TR: Tablo dizisi iç alt düzenleme için numara veya tablo ekleme

en: Table identification-table number
tr-TR: Tablo tanımlama-tablo numarası

en: Classification scheme code
tr-TR: Sınıflandırma düzeni kodu

en: Edition title
tr-TR: Edisyon başlığı

en: Source edition identifier
tr-TR: Kaynak sürüm tanımlayıcısı

en: Language code
tr-TR: Dil kodu

en: Authorization
tr-TR: Yetkilendirme

en: Variations
tr-TR: Varyasyonlar

en: Call number
tr-TR: Yer Numarası

en: Canceled/invalid call number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz yer numarası

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
tr-TR: Sınıflama numarası öğesi-Tek sayılı alan başlangıç numarası

en: Explanatory information
tr-TR: Açıklayıcı bilgi

en: Document shelving number (CODOC)
tr-TR: Belge raf numarası (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
tr-TR: Yer numarası ; Sınıflama numarası (OCLC) (R) ; Sınıflama numarası, CALL (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
tr-TR: Materyal numarası ; Yerel cutter numarası (OCLC) ; Kitap numarası/taksimsiz yer numarası, CALL (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
tr-TR: Özellik başlığı (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
tr-TR: Dosyalama eki (OCLC) ; Dipnot, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
tr-TR: Çıkış işlem geçmişi, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
tr-TR: Çıkış işlem yönergesi, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
tr-TR: Ekstra kart kontrol bildirimi, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
tr-TR: İlave yerel notlar, ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
tr-TR: Pathfinder kodu, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
tr-TR: Alan denetimli kaldırma, FSP (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
tr-TR: Ciltler, VOL (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
tr-TR: Tarih, VOL (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
tr-TR: Sınıflama numarası öğesi--tek numara veya alan başlangıç numarası

en: Classification number element--ending number of span
tr-TR: Sınıflama numarası öğesi--alan bitiş numarası

en: Table identification--table number
tr-TR: Tablo tanımlama--tablo numarası

en: Feature heading
tr-TR: Özellik başlığı

en: Filing suffix
tr-TR: Dosyalama soneki

en: Call number based on other classification scheme
tr-TR: Başka bir sınıflama şemasına dayanan yer numarası

en: Personal name
tr-TR: Kişi adı

en: Numeration
tr-TR: Numaralandırma

en: Titles and other words associated with a name
tr-TR: Başlıklar ve bir isim ile ilişkili diğer kelimeler

en: Dates associated with a name
tr-TR: Bir isim ile ilişkili tarihler

en: Relator term
tr-TR: Relator terim

en: Date of a work
tr-TR: Eserin tarihi

en: Miscellaneous information
tr-TR: Çeşitli bilgiler

en: Medium
tr-TR: Ortam

en: Attribution qualifier
tr-TR: Atıf elemesi

en: Form subheading
tr-TR: Alt başlık biçimlendir

en: Language of a work
tr-TR: Eserin dili

en: Medium of performance for music
tr-TR: Müzik performansı ortamı

en: Number of part/section of a work
tr-TR: Bir eserin bölüm/parça sayısı

en: Arranged statement for music
tr-TR: Müzik için düzenlenmiş bildirim

en: Name of part/section of a work
tr-TR: Bir iş parçası/bölümünün adı

en: Fuller form of name
tr-TR: Tam ad biçimi

en: Key for music
tr-TR: Müzik anahtarı

en: Version
tr-TR: Sürüm

en: Title of a work
tr-TR: Eserin adı

en: Form subdivision
tr-TR: Form alt bölümü

en: General subdivision
tr-TR: Genel alt bölüm

en: Chronological subdivision
tr-TR: Kronolojik alt bölüm

en: Geographic subdivision
tr-TR: Coğrafi alt bölüm

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
tr-TR: Giriş öğesi olarak kurum ya da yargı adı

en: Subordinate unit
tr-TR: Alt birim

en: Location of meeting
tr-TR: Toplantı yeri

en: Date of meeting or treaty signing
tr-TR: Toplantı veya antlaşma imzalama tarihi

en: Number of part/section/meeting
tr-TR: Parça/bölüm/toplantı sayısı

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
tr-TR: Giriş öğesi olarak toplantı veya yargı adı

en: Number [OBSOLETE]
tr-TR: Numara [KULLANILMIYOR]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
tr-TR: Yargı adı giriş öğesini takip eden toplantı adı

en: Uniform title
tr-TR: Tek biçim eser adı

en: Date of treaty signing
tr-TR: Antlaşmanın imzalandığı tarih

en: Date of treaty
tr-TR: Antlaşma tarihi

en: General material designation
tr-TR: Genel materyal atama

en: Language
tr-TR: Dil

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
tr-TR: Parça veya bölüm/süreli yayın, tematik numarası veya eser numarası

en: Arranged or arr. for music
tr-TR: Müzik için düzenlenmiş

en: Part or section
tr-TR: Parça veya bölüm

en: General subject subdivision
tr-TR: Genel konu alt bölümü

en: Period subject subdivision
tr-TR: Dönem konu alt bölümü

en: Place subject subdivision
tr-TR: Yer konu alt bölümü

en: Collective title
tr-TR: Ortak eser adı

en: Named event
tr-TR: Belirtilen olay

en: Location of named event
tr-TR: Adlandırılmış olayın yeri

en: Date of named event
tr-TR: Adlandırılmış olayın tarihi

en: Chronological term
tr-TR: Kronolojik terim

en: Topical term or geographic name entry element
tr-TR: Konu terimi veya coğrafi ad giriş öğesi

en: Topical term following geographic name entry element
tr-TR: Coğrafi ad giriş öğesini izleyen konu terimi

en: Geographic name
tr-TR: Coğrafi ad

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
tr-TR: Giriş öğesi olarak yer adından sonra gelen isim [KULLANILMIYOR]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
tr-TR: Sınıflama numarası--Tek numara veya alan başlangıç numarası

en: Classification number--Ending number of span
tr-TR: Sınıflama numarası--Numara dizisi bitiş numarası

en: Caption hierarchy
tr-TR: Başlık hiyerarşisi

en: Caption
tr-TR: Manşet

en: Summary number span caption hierarchy
tr-TR: Özet numarası alanı başlık hiyerarşisi

en: Table identification
tr-TR: Tablo kimliği

en: General explanatory index term
tr-TR: Genel açıklayıcı dizin terimi

en: General explanatory index term--Succeeding level
tr-TR: Genel açıklayıcı dizin terimi--Sonraki düzey

en: Schedule identification
tr-TR: Çalışma programı tanımlama

en: Genre/form term
tr-TR: Tür/biçim terimi

en: Medium of performance term
tr-TR: Performans terimi ortamı

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
tr-TR: Atfedilen sınıflama numarası--Tek numara veya alan başlangıç numarası

en: Classification number referred to--Ending number of span
tr-TR: Atfedilen sınıflama numarası--Alan bitiş numarası

en: Explanatory text
tr-TR: Açıklayıcı metin

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
tr-TR: Tablo tanımlama--Program oluştur [KULLANILMIYOR]

en: Heading referred to
tr-TR: Atfedilen eser adı

en: Content type term
tr-TR: İçerik türü terimi

en: Content type code
tr-TR: İçerik türü kodu

en: Source of term
tr-TR: Terim kaynağı

en: Format of notated music term
tr-TR: Notaya dökülmüş müzik terimi biçimi

en: Format of notated music code
tr-TR: Notaya dökülmüş müzik kodu biçimi

en: Type of corporate body
tr-TR: Tüzel kişi türü

en: Type of jurisdiction
tr-TR: Yetki türü

en: Other designation
tr-TR: Diğer atama

en: Title of person
tr-TR: Kişi ünvanı

en: Relationship
tr-TR: İlişki

en: Place of birth
tr-TR: Doğum yeri

en: Place of death
tr-TR: Ölüm yeri

en: Associated country
tr-TR: Bağlantılı ülke

en: Place of residence/headquarters
tr-TR: İkametgah/ana merkez yeri

en: Other associated place
tr-TR: Diğer bağlantılı yer

en: Place of origin of work or expression
tr-TR: Çalışma veya ifade kaynağı yeri

en: Relationship information
tr-TR: İlişkili bilgiler

en: Address
tr-TR: Adres

en: City
tr-TR: İl

en: Intermediate jurisdiction
tr-TR: Orta yetki

en: Country
tr-TR: Ülke

en: Postal code
tr-TR: Posta kodu

en: Electronic mail address
tr-TR: Elektronik posta adresi

en: Field of activity
tr-TR: Etkinlik alanı

en: Associated group
tr-TR: Bağlantılı grup

en: Occupation
tr-TR: Meslek

en: Gender
tr-TR: Cinsiyet

en: Type of family
tr-TR: Aile türü

en: Name of prominent member
tr-TR: Önemli üye adı

en: Hereditary title
tr-TR: Herediter eser adı

en: Source of code
tr-TR: Kod kaynağı

en: Language term
tr-TR: Dil terimi

en: Fuller form of personal name
tr-TR: Tam isim

en: Form of work
tr-TR: Çalışma şekli

en: Other distinguishing characteristic
tr-TR: Diğer ayırt edici özelliği

en: Medium of performance
tr-TR: Performans ortamı

en: Doubling instrument
tr-TR: İkileme enstrümanı

en: Number of ensembles of the same type
tr-TR: Aynı tür topluluk sayısı

en: Number of performers of the same medium
tr-TR: Aynı ortamın performans sayısı

en: Alternative medium of performance
tr-TR: Alternatif performans ortamı

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
tr-TR: Topluluklarla birlikte çalışan toplam kişi sayısı

en: Total number of performers
tr-TR: Toplam sanatçı sayısı

en: Total number of ensembles
tr-TR: Toplam topluluk sayısı

en: Note
tr-TR: Not

en: Serial number
tr-TR: Seri numarası

en: Opus number
tr-TR: Eser numarası

en: Thematic index number
tr-TR: Tematik dizin numarası

en: Thematic index code
tr-TR: Tematik dizin kodu

en: Publisher associated with opus number
tr-TR: Eser numarası ile ilişkili yayıncı

en: Key
tr-TR: Anahtar

en: Audience term
tr-TR: Hedef kitle terimi

en: Audience code
tr-TR: İzleyici kodu

en: Demographic group term
tr-TR: Demografik grup terimi

en: Demographic group code
tr-TR: Demografik grup kodu

en: Creator/contributor term
tr-TR: Oluşturan/katılımcı terimi

en: Creator/contributor code
tr-TR: Oluşturan/katılımcı kodu

en: Time period of creation term
tr-TR: Oluşturma terimi zaman dönemi

en: Control subfield
tr-TR: Kontrol alt alanı

en: Number {OBSOLETE]
tr-TR: Numara [KULLANILMIYOR]

en: Classification element-Ending number of span
tr-TR: Sınıflama elemanı-Alan bitiş numarası

en: Topic
tr-TR: Konu

en: Dates of publication and/or sequential designation
tr-TR: Yayın ve / veya ardışık atama tarihleri

en: Numbering peculiarities note
tr-TR: Numaralandırma özelikleri notu

en: Institution/copy to which field applies
tr-TR: Alanın geçerli olduğu kurum/kopya

en: Series numbering example
tr-TR: Seriler numaralandırma örneği

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
tr-TR: Seri numaralandırma örneğinin geçerli olduğu ciltler/tarihler

en: Place
tr-TR: Yerleştir

en: Publisher/issuing body
tr-TR: Yayımcı/yayıncı kuruluş

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
tr-TR: Yer ve yayımcı/yayıncı kuruluşun uygulandığı ciltler/tarihler

en: Series analysis practice
tr-TR: Seriler analiz uygulaması

en: Exceptions to analysis practice
tr-TR: Analiz uygulamalarına ilişkin istisnalar

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
tr-TR: Analiz uygulamasının uygulanacağı ciltler/tarihler

en: Series tracing practice
tr-TR: Seriler izleme uygulaması

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
tr-TR: Rehber referans uygulamasının uygulanacağı ciltler/tarihler

en: Series classification practice
tr-TR: Seriler sınıflandırma uygulaması

en: Volumes/dates to which classification practice applies
tr-TR: Sınıflandırma uygulamasının uygulanacağı ciltler/tarihler

en: Title referred to
tr-TR: Atıfta bulunulan başlık

en: History reference
tr-TR: Tarihçe referansı

en: General explanatory reference
tr-TR: Genel açıklayıcı referans

en: Nonpublic general note
tr-TR: Umuma kapalı genel not

en: Characters in nonroman alphabet
tr-TR: Roma dışı alfabelerdeki karakterler

en: Source citation
tr-TR: Kaynak atıf

en: Information found
tr-TR: Bilgi bulundu

en: Bibliographic record control number
tr-TR: Bibliyografik kayıt kontrol numarası

en: Citation
tr-TR: Atıf

en: Title
tr-TR: Eser Adı

en: Remainder of title
tr-TR: Başlığın geri kalanı

en: Date
tr-TR: Tarih

en: Rule number(s) and additional information
tr-TR: Kural numaraları ve ek bilgiler

en: Definition
tr-TR: Tanım

en: Source of definition
tr-TR: Tanım kaynağı

en: Biographical or historical data
tr-TR: Bibliyografik ya da tarihi veri

en: Expansion
tr-TR: Genişleme

en: Heading or subdivision term
tr-TR: Başlık veya alt bölüm terimi

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: Sınıflama numarası--Numara dizisi bitiş numarası [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: Subject heading or subdivision term
tr-TR: Konu başlığı veya alt bölüm terimi

en: Replacement authority record control number
tr-TR: İkame otorite kayıt kontrol numarası

en: Replacement heading
tr-TR: İkame başlık

en: Corresponding classification field
tr-TR: Karşılık gelen sınıflama alanı

en: Source consulted and information found
tr-TR: Başvurulan kaynak ve bilgi bulundu

en: Application history note
tr-TR: Uygulama geçmişi notu

en: Source of heading or term
tr-TR: Başlık veya terimin kaynağı

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: Belirtilen materyaller [SINIFLANDIRMA BİÇİMİ]

en: Location of event
tr-TR: Olay yeri

en: Active date
tr-TR: Etkin tarih

en: Index term
tr-TR: Dizin terimi

en: Index term--Succeeding level
tr-TR: Dizin terimi--Sonraki düzey

en: Index term referred from
tr-TR: Dizin terimi kaynağı

en: Example class number
tr-TR: Örnek sınıf numarası

en: See also reference term
tr-TR: Ayrıca bakınız referans terimi

en: See also reference term--Succeeding level
tr-TR: Ayrıca bakınız referans terimi--Sonraki düzey

en: Use reference term
tr-TR: Referans terimi kullan

en: Use reference term--Succeeding level
tr-TR: Referans terimi kullan--Sonraki düzey

en: Material specified
tr-TR: Belirtilen materyal

en: Focus term
tr-TR: Odak terim

en: Non-focus term
tr-TR: Odak olmayan terim

en: Facet/hierarchy designation
tr-TR: Faset/sıralı dizi atama

en: Genre/form term as entry element
tr-TR: Giriş öğesi olarak tür/biçim terimi

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
tr-TR: Yönergelerin bulunduğu numara--Tek sayı veya bir numara dizisinin başlangıç numarası

en: Base number
tr-TR: Taban sayısı

en: Divided like number
tr-TR: Sayı olarak bölünmüş

en: Facet designator
tr-TR: Faset düzenleyici

en: Negative example class number
tr-TR: Negatif örnek sınıf numarası

en: Root number
tr-TR: Kök sayısı

en: Other classification number
tr-TR: Diğer sınıflama numarası

en: Medium of performance term as entry element
tr-TR: Giriş öğesi olarak performans ortamı terimi

en: Table number
tr-TR: Tablo numarası

en: Manual note
tr-TR: Manuel not

en: Number where instructions are found
tr-TR: Talimatların bulunduğu sayı

en: See reference
tr-TR: Bkz. referans

en: Rule number
tr-TR: Kural numarası

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
tr-TR: Talimatların bulunduğu sayı--Tek sayı veya sayı dizisi başlangıç sayısı

en: Number where instructions are found--Ending number of span
tr-TR: Talimatların bulunduğu sayı--Sayı dizisi bitiş sayısı

en: Digits added from classification number in schedule or external table
tr-TR: Bir program dahilindeki sınıflama numarasından veya harici bir tablodan eklenen basamaklar

en: Digits added from internal subarrangement or add table
tr-TR: iç alt düzenleme veya tablo ekle'den eklenmiş basamaklar

en: Number being analyzed
tr-TR: Sayı analiz ediliyor

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
tr-TR: İç alt düzenleme veya yönergelerin bulunduğu tablo ekle içerisindeki numara

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
tr-TR: Tablo tanılama--Dahili alt düzenleme veya tablo ekle

en: Secondary table of applicability
tr-TR: İkinci uygulanabilirlik tablosu

en: Type of division
tr-TR: Bölüm türü

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
tr-TR: Alıntı ve tercih sırası talimatı örneği olarak kullanılan konu

en: Exception to table of preference
tr-TR: Tercih tablosu istisnası

en: Table identification--Table number
tr-TR: Tablo tanılama--Tablo numarası

en: Access method
tr-TR: Erişim yöntemi

en: Access status
tr-TR: Erişim durumu

en: Host name
tr-TR: Ana bilgisayar adı

en: Access number
tr-TR: Erişim numarası

en: Compression information
tr-TR: Sıkıştırma bilgisi

en: Path
tr-TR: Yol

en: Electronic name
tr-TR: Elektronik ad

en: Processor of request
tr-TR: İstek işleyicisi

en: Instruction
tr-TR: Yönerge

en: Bits per second
tr-TR: Saniyede bit sayısı

en: Password
tr-TR: Şifre

en: Logon
tr-TR: Oturum açma

en: Contact for access assistance
tr-TR: Erişim yardımı için irtibat

en: Name of location of host
tr-TR: Ana bilgisayarın bulunduğu yerin adı

en: Operating system
tr-TR: İşletim sistemi

en: Port
tr-TR: Bağlantı noktası

en: Electronic format type
tr-TR: Elektronik format tipi

en: Settings
tr-TR: Ayarlar

en: File size
tr-TR: Dosya boyutu

en: Terminal emulation
tr-TR: Terminal öykünmesi

en: Hours access method available
tr-TR: Erişim yöntemi kullanılabilir saatler

en: Nonpublic note
tr-TR: Özel duyuru

en: Generation process
tr-TR: Oluşturma işlemi

en: Confidence value
tr-TR: Güvenilirlik değeri

en: Generation date
tr-TR: Oluşturma tarihi

en: Generation agency
tr-TR: Verileri üreten acenta

en: Validity end date
tr-TR: Geçerlilik bitiş tarihi

en: Conversion process
tr-TR: Dönüştürme süreci

en: Conversion date
tr-TR: Dönüştürme tarihi

en: Identifier of source metadata
tr-TR: Kaynak meta verisinin tanımlayıcısı

en: Conversion agency
tr-TR: Verileri dönüştüren acenta

en: Matching information
tr-TR: Eşleştirme bilgisi

en: Status of matching and its checking
tr-TR: Eşleştirme durumu ve kontrolü

en: Koha auth type
tr-TR: Koha auth türü

en: CONTROL NUMBER
tr-TR: KONTROL NUMARASI

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
tr-TR: KONTROL NUMARASI TANIMLAYICI

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
tr-TR: EN SON İŞLEMİN TARİH VE ZAMANI

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
tr-TR: SABİT-UZUNLUKTA VERİ ÖĞELERİ

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
tr-TR: KONGRE KÜTÜPHANESİ KONTROL NUMARASI

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
tr-TR: SÜRELİ YAYIN VEYA MULTIPART MATERYAL İÇİN BİBLİYOGRAFİK KAYDA BAĞLANTI

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
tr-TR: ULUSAL BİBLİYOGRAFİK AJANSLAR KONTROL NUMARASI

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
tr-TR: ULUSLARARASI STANDART KİTAP NUMARASI

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
tr-TR: ULUSLARARASI STANDART SÜRELİ YAYIN NUMARASI

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
tr-TR: DİĞER STANDART TANIMLAYICI

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
tr-TR: MÜZİKAL AÇILIŞ BİLGİSİ

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
tr-TR: KODLANMIŞ KARTOGRAFİK MATEMATİKSEL VERİLER

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
tr-TR: SİSTEM KONTROL NUMARASI

en: CATALOGING SOURCE
tr-TR: KATALOGLAMA KAYNAĞI

en: AUTHENTICATION CODE
tr-TR: KİMLİK DOĞRULAMA KODU

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
tr-TR: COĞRAFİ ALAN KODU

en: TIME PERIOD OF HEADING
tr-TR: BAŞLIK ZAMAN PERİYOTU

en: SPECIAL CODED DATES
tr-TR: ÖZEL KODLU TARİHLER

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
tr-TR: KONGRE KÜTÜPHANESİ YER NUMARASI

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
tr-TR: COĞRAFİ SINIFLAMA

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
tr-TR: LC SINIFLAMA NUMARASI

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
tr-TR: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA YER NUMARASI

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: KANADA'DA VERİLMİŞ LC SINIFLAMA NUMARASI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
tr-TR: ULUSAL TIP KÜTÜPHANESİ YER NUMARASI

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: NLM TARAFINDAN VERİLMİŞ NLM SINIFLAMA NUMARASI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
tr-TR: DİĞER SINIFLAMA NUMARASI

en: CHARACTER SETS PRESENT
tr-TR: MEVCUT KARAKTER KÜMELERİ

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: KADADA'DA VERİLMİŞ NLM SINIFLAMA NUMARASI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
tr-TR: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY YER NUMARASI

en: SUBJECT CATEGORY CODE
tr-TR: KONU KATEGORİSİ KODU

en: SUBDIVISION USAGE
tr-TR: ALT BÖLÜM KULLANIMI

en: TYPE OF ENTITY
tr-TR: VARLIK TÜRÜ

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
tr-TR: EVRENSEL ONLU SINIFLAMA NUMARASI

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
tr-TR: DEWEY ONLU YER NUMARASI

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
tr-TR: DEWEY ONLU SINIFLAMA NUMARASI

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: SINIFLAMA ŞEMASI VE EDİSYONU [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
tr-TR: RESMİ BELGE YER NUMARASI

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
tr-TR: RESMİ BELGE SINIFLAMA NUMARASI

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: BELGE RAF NUMARASI (CODOC) [KULLANILMIYOR, CAN,MARC]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
tr-TR: YEREL YER NUMARASI (SERİLER) [KULLANILMIYOR]; YEREL OLARAK ATANMIŞ LC-TİPİ YER NUMARASI (OCLC); YEREL YER NUMARASI (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
tr-TR: YEREL OLARAK ATANMIŞ LC-TİPİ SINIFLAMA NUMARASI (OCLC); YEREL SINIFLAMA NUMARASI (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
tr-TR: YEREL OLARAK VERİLMİŞ DEWEY YER NUMARASI (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
tr-TR: YEREL OLARAK VERİLMİŞ DEWEY SINIFLAMA NUMARASI (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
tr-TR: YEREL OLARAK VERİLMİŞ NLM-TİPİ YER NUMARASI (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
tr-TR: YEREL OLARAK VERİLMİŞ NLM-TİPİ SINIFLAMA NUMARASI (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
tr-TR: DİĞER SINIFLAMA ŞEMALARI (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
tr-TR: YEREL SERBEST-METİN YER NUMARASI (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
tr-TR: BAŞLIK--KİŞİ ADI

en: HEADING--CORPORATE NAME
tr-TR: BAŞLIK--KURUM ADI

en: HEADING--MEETING NAME
tr-TR: BAŞLIK--TOPLANTI ADI

en: HEADING--UNIFORM TITLE
tr-TR: BAŞLIK--TEK BİÇİM ESER ADI

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: TEK BİÇİM ESER ADI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: ORTAK ESER ADI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
tr-TR: BAŞLIK--BELİRTİLEN OLAY

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
tr-TR: BAŞLIK--KRONOLOJİK TERİM

en: HEADING--TOPICAL TERM
tr-TR: BAŞLIK--KONU TERİMİ

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
tr-TR: BAŞLIK--COĞRAFİ AD

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: SINIFLAMA NUMARASI [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: GENEL AÇIKLAYICI DİZİN TERİMİ [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
tr-TR: BAŞLIK--TÜR/BİÇİM TERİMİ

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
tr-TR: BAŞLIK-PERFORMANS TERİMİ ORTAMI

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
tr-TR: BAŞLIK--GENEL ALT BÖLÜM

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
tr-TR: BAŞLIK--COĞRAFİ ALT BÖLÜM

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
tr-TR: BAŞLIK--KRONOLOJİK ALT BÖLÜM

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
tr-TR: BAŞLIK--BİÇİM ALT BÖLÜMÜ

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: KOMPLEKS BKZ: REFERANS [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
tr-TR: KOMPLEKS BKZ: REFERANS--KONU

en: CONTENT TYPE
tr-TR: İÇERİK TÜRÜ

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
tr-TR: NOTAYA DÖKÜLMÜŞ MÜZİK BİÇİMİ

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: KOMPLEKS AYRICA BKZ: REFERANS [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
tr-TR: KOMPLEKS AYRICA BKZ: REFERANS--KONU

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
tr-TR: KİŞİ YA DA TÜZEL KİŞİNİN DİĞER ÖZELLİKLERİ

en: ASSOCIATED PLACE
tr-TR: BAĞLANTILI YER

en: ADDRESS
tr-TR: ADRES

en: FIELD OF ACTIVITY
tr-TR: ETKİNLİK ALANI

en: ASSOCIATED GROUP
tr-TR: BAĞLANTILI GRUP

en: OCCUPATION
tr-TR: MESLEK

en: GENDER
tr-TR: CİNSİYET

en: FAMILY INFORMATION
tr-TR: AİLE BİLGİSİ

en: ASSOCIATED LANGUAGE
tr-TR: BAĞLANTILI DİL

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
tr-TR: TAM İSİM

en: FORM OF WORK
tr-TR: ÇALIŞMA ŞEKLİ

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
tr-TR: İŞ VEYA İFADENİN DİĞER AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
tr-TR: PERFORMANS ORTAMI

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
tr-TR: MÜZİK ÇALIŞMALARININ SAYISAL TANIMLAMASI

en: KEY
tr-TR: ANAHTAR

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
tr-TR: İZLEYİCİ ÖZELLİKLERİ

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
tr-TR: OLUŞTURAN/KATILIMCI ÖZELLİKLERİ

en: TIME PERIOD OF CREATION
tr-TR: OLUŞTURMA ZAMAN DÖNEMİ

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRME--KİŞİ ADI

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KURUM ADI

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TOPLANTI ADI

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TEK BİÇİM ESER ADI

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--BELİRTİLEN OLAY

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KRONOLOJİK TERİM

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TOPİKAL TERİM

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--COĞRAFİ AD

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: GEÇERSİZ SAYI İZLEME [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TÜR/BİÇİM TERİMİ

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ-PERFORMANS ORTAMI TERİMİ

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--GENEL ALT BÖLÜM

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--COĞRAFİ ALT BÖLÜM

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KRONOLOJİK ALT BÖLÜM

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
tr-TR: BKZ. YÖNLENDİRMESİ--FORM ALT BÖLÜMÜ

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KİŞİ ADI

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KURUM ADI

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TOPLANTI ADI

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TEK BİÇİM ESER ADI

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--BELİRTİLEN OLAY

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KRONOLOJİK TERİM

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TOPİKAL TERİM

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--COĞRAFİ AD

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: GEÇERLİ SAYI İZLEME [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--TÜR/BİÇİM TERİMİ

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ-PERFORMANS ORTAMI TERİMİ

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--GENEL ALT BÖLÜM

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--COĞRAFİ ALT BÖLÜM

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--KRONOLOJİK ALT BÖLÜM

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
tr-TR: AYRICA BKZ. YÖNLENDİRMESİ--FORM ALT BÖLÜMÜ

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
tr-TR: SERİLER YAYIN VE/VEYA SIRALI ATAMA TARİHLERİ

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
tr-TR: SERİLER NUMARALANDIRMA ÖZELLİKLERİ

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
tr-TR: SERİLER NUMARALANDIRMA ÖRNEĞİ

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
tr-TR: SERİLERİN YERİ VE YAYIMCI/YAYINCI KURULUŞ

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
tr-TR: SERİLER ANALİZ UYGULAMASI

en: SERIES TRACING PRACTICE
tr-TR: SERİLER REHBER REFERANS UYGULAMASI

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
tr-TR: SERİLER SINIFLANDIRMA UYGULAMASI

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
tr-TR: KOMPLEKS AYRICA BAKINIZ REFERANSI--İSİM

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
tr-TR: KOMPLEKS BAKINIZ REFERANSI--İSİM

en: HISTORY REFERENCE
tr-TR: TARİHÇE REFERANSI

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
tr-TR: GENEL AÇIKLAYICI REFERANS--AD

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
tr-TR: UMUMA KAPALI GENEL NOT

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
tr-TR: ROMA DIŞI ALFABELERDEKİ KARAKTERLER [KULLANILMIYOR]

en: SOURCE DATA FOUND
tr-TR: KAYNAK VERİ BULUNDU

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
tr-TR: NOT--KATALOGLU İŞ [KULLANILMIYOR, SADECE CAN/MARC]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
tr-TR: Özlük ile ilgili başlık

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
tr-TR: Özlük ile ilgili başlık notu

en: SOURCE DATA NOT FOUND
tr-TR: KAYNAK VERİ BULUNAMADI

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
tr-TR: NOT--KATALOGLAMA KURALLARI (İSİMLER/ÜNVANLAR) [KULLANILMIYOR, SADECE CAN/MARC]

en: DEFINITION
tr-TR: TANIM

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
tr-TR: BİBLİYOGRAFİK YA DA TARİHİ VERİ

en: PUBLIC GENERAL NOTE
tr-TR: UMUMA AÇIK GENEL NOT

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
tr-TR: KONU ÖRNEK İZLEME NOTU

en: DELETED HEADING INFORMATION
tr-TR: SİLİNEN BAŞLIK BİLGİSİ

en: APPLICATION HISTORY NOTE
tr-TR: UYGULAMA TARİHİ NOTU

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: YARDIMCI TALİMAT NOTU [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
tr-TR: NOT--KAYNAK VERİLER BULUNDU (KONULAR) [KULLANILMIYOR, YALNIZCA CAN/MARC]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
tr-TR: NOT--KAYNAK VERİLER BULUNAMADI (KONULAR) [KULLANILMIYOR, SADECE CAN/MARC]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
tr-TR: NOT--KULLANIM (KONULAR) [KULLANILMIYOR, SADECE CAN/MARC]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--KİŞİ ADI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--KURUM ADI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
tr-TR: SABİR BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--TOPLANTI ADI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--TEK BİÇİM ESER ADI

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--BELİRTİLEN OLAY

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
tr-TR: SABİR BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--KRONOLOJİK TERİM

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--KONU TERİMİ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--COĞRAFİ AD

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: DİZİN TERİMİ--KONTROLSÜZ [SINIFLANDIRMA BİÇİMİ]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: DİZİN TERİMİ--FASETLİ KONU TERİMLERİ [SINIFLANDIRMA BİÇİMİ]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ--TÜR/BİÇİM TERİMİ

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: TALİMATLAR EKLE YA DA AYIR [SINIFLANDIRMA BİÇİMİ]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
tr-TR: SABİT BAŞLIK BAĞLANTILI GİRİŞ-PERFORMANS ORTAMI TERİMİ

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: DAHİLİ ALT DÜZENLEME YA DA TABLO GİRİŞİ EKLEME [SINIFLANDIRMA BİÇİMİ]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: KURAL TANIMI [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: SENTEZLENEN SAYI BİLEŞENLERİ [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: İKİNCİ TABLO BİLGİLERİ [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
tr-TR: ALINTI VE TERCİH SIRASI YÖNERGELERİ [SINIFLAMA BİÇİMİ]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
tr-TR: ALT BÖLÜM BAĞLANTI GİRİŞİ--GENEL ALT BÖLÜM

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
tr-TR: ALT BÖLÜM BAĞLANTI GİRİŞİ--COĞRAFİ ALT BÖLÜM

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
tr-TR: ALT BÖLÜM BAĞLANTI GİRİŞİ--KRONOLOJİK ALT BÖLÜM

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
tr-TR: ALT BÖLÜM BAĞLANTI GİRİŞİ--BİÇİM ALT BÖLÜMÜ

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
tr-TR: KARMAŞIK BAĞLANTI GİRİŞİ VERİSİ

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
tr-TR: ELEKTRONİK KONUM VE ERİŞİM

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
tr-TR: DİĞER GRAFİK GÖSTERİMİ

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
tr-TR: MAKİNE TARAFINDAN OLUŞTURULAN META VERİLER KAYNAĞI

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
tr-TR: AÇIKLAMA DÖNÜŞTÜRME BİLGİSİ

en: MATCHING INFORMATION
tr-TR: EŞLEŞTİRME BİLGİSİ

en: KOHA INTERNAL USE
tr-TR: KOHA DAHİLİ KULLANIM

en: Default
tr-TR: Varsayılan

en: Chronological Term
tr-TR: Kronolojik Terim

en: Corporate Name
tr-TR: Kurum Adı

en: Corporate Names
tr-TR: Kurum Adları

en: Genre/Form Term
tr-TR: Tür/Biçim Terimi

en: Geographic Name
tr-TR: Coğrafi Ad

en: Meeting Name
tr-TR: Toplantı Adı

en: Personal Name
tr-TR: Kişi Adı

en: Personal Names
tr-TR: Kişi Adları

en: Topical Term
tr-TR: Konu Terimi

en: Uniform Title
tr-TR: Tek biçim eser adı

en: Default MARC21 Standard Authority types:
tr-TR: Öntanımlı MARC21 Standart Otorite türleri:

en: Acquisition framework
tr-TR: Sağlama çerçevesi

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
tr-TR: MARC21 öntanımlı ve Sağlama bibliyografik çerçeveleri.

en: Item type [OBSOLETE]
tr-TR: Materyal türü [KULLANILMIYOR]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
tr-TR: Koha Dewey Alt Sınıfı [KULLANILMIYOR]

en: Koha issues (borrowed), all copies
tr-TR: Koha'da verilenler (ödünç alınan), tüm kopyalar

en: Source of classification or shelving scheme
tr-TR: Sınıflandırma Kaynağı veya raf şeması

en: Koha normalized classification for sorting
tr-TR: Sıralama için Koha'ya göre standartlaştırılmış sınıflama

en: Institution code [OBSOLETE]
tr-TR: Kurum kodu [KULLANILMIYOR]

en: Koha item type
tr-TR: Koha materyal türü

en: Edition
tr-TR: Baskı

en: Classification part
tr-TR: Sınıflandırma kısmı

en: Item part
tr-TR: Materyal kısmı

en: Call number prefix
tr-TR: Yer numarası öneki

en: Call number suffix
tr-TR: Yer numarası eki

en: Suppress in OPAC
tr-TR: OPAC içinde bastırmak

en: Serial record flag
tr-TR: Süreli yayın kayıt bayrağı

en: Withdrawn status
tr-TR: Düşüm durumu

en: Lost status
tr-TR: Kayıp durumu

en: Materials specified (bound volume or other part)
tr-TR: Belirtilen materyaller (bağlı cilt veya diğer kısım)

en: Damaged status
tr-TR: Hasar Durumu

en: Use restrictions
tr-TR: Kısıtlamaları kaldır

en: Not for loan
tr-TR: Ödünç verilmez

en: Collection
tr-TR: Koleksiyon

en: Koha itemnumber (autogenerated)
tr-TR: Koha materyal numarası (otomatik oluşturuldu)

en: Home library
tr-TR: Ana kütüphane

en: Current library
tr-TR: Geçerli Kütüphane

en: Shelving location
tr-TR: Raftaki konumu

en: Date acquired
tr-TR: Edinilen tarih

en: Source of acquisition
tr-TR: Sağlama kaynağı

en: Coded location qualifier
tr-TR: Kodlanmış konum niteleyici

en: Cost, normal purchase price
tr-TR: Maliyet, normal satın alma fiyatı

en: Serial enumeration / chronology
tr-TR: Süreli Yayın numaralandırma / kronoloji

en: Inventory number
tr-TR: Envanter numarası

en: Shelving control number
tr-TR: Raf kontrol numarası

en: Total checkouts
tr-TR: Toplam ödünç verilenler

en: Total renewals
tr-TR: Toplam süresi uzatılanlar

en: Total holds
tr-TR: Toplam ayırtılanlar

en: Full call number
tr-TR: Tam yer numarası

en: Barcode
tr-TR: Barkod

en: Date due
tr-TR: İade tarihi

en: Date last seen
tr-TR: Son görüntüleme tarihi

en: Date last checked out
tr-TR: Son ödünç verme tarihi

en: Copy number
tr-TR: Kopya numarası

en: Uniform resource identifier
tr-TR: Tek biçim kaynak tanımlayıcı

en: Cost, replacement price
tr-TR: Maliyet, yerine koyma fiyatı

en: Price effective from
tr-TR: Fiyatın geçerli olmaya başladığı tarih

en: Non-public note
tr-TR: Umuma kapalı not

en: NUCMC control number
tr-TR: NUCMC kontrol numarası

en: Number
tr-TR: Sayı

en: Type of number
tr-TR: Numara türü

en: Status
tr-TR: Durum

en: Party to document
tr-TR: Belgeye ekle

en: National bibliography number
tr-TR: Ulusal bibliyografya numarası

en: Canceled/invalid national bibliography number
tr-TR: İptal edilmiş/Geçersiz ulusal bibliyografya numarası

en: Canceled/invalid control number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz kontrol numarası

en: Copyright or legal deposit number
tr-TR: Telif hakkı veya yasal derleme numarası

en: Assigning agency
tr-TR: Birim atama

en: Display text
tr-TR: Metni görüntüle

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
tr-TR: İptal edilmiş/Geçersiz telif hakkı veya derleme numarası

en: Copyright article-fee code
tr-TR: Telif hakkı makale-ücreti kodu

en: Standard film number
tr-TR: Standart film numarası

en: Source of number or code
tr-TR: Numara veya kod kaynağı

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
tr-TR: Standart numaranın ardından gelen ek kodlar [KULLANILMIYOR]

en: Overseas acquisition number
tr-TR: Yurt dışı sağlama numarası

en: First and second groups of characters
tr-TR: Birinci ve ikinci karakter grupları

en: Third and fourth groups of characters
tr-TR: Üçüncü ve dördüncü karakter grupları

en: Number of volume or part
tr-TR: Cilt veya bölüm numarası

en: Unparsed fingerprint
tr-TR: Çözümlenmemiş parmak izi

en: Standard technical report number
tr-TR: Standart teknik rapor numarası

en: Canceled/invalid number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz numara

en: Publisher or distributor number
tr-TR: Yayıncı veya dağıtıcı numarası

en: OCLC library identifier
tr-TR: OCLC kütüphane tanımlayıcı

en: OAI set name
tr-TR: OAI küme adı

en: Content type identifier
tr-TR: İçerik türü tanımlayıcı

en: Canceled/invalid CODEN
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz CODEN

en: Postal registration number
tr-TR: Posta kayıt numarası

en: Source agency assigning number
tr-TR: Kaynak kurum atama numarası

en: Formatted date/time
tr-TR: Biçimlendirilmiş Tarih/Saat

en: Place of event
tr-TR: Olay yeri

en: Category of scale
tr-TR: Ölçek kategorisi

en: Constant ratio linear horizontal scale
tr-TR: Sabit oran doğrusal yatay ölçek

en: Constant ratio linear vertical scale
tr-TR: Sabit oran lineer dikey ölçek

en: Coordinates--westernmost longitude
tr-TR: Koordinatlar--batı enlemi

en: Coordinates--easternmost longitude
tr-TR: Koordinatlar--doğu boylamı

en: Coordinates--northernmost latitude
tr-TR: Koordinatlar - kuzey enlemi

en: Coordinates--southernmost latitude
tr-TR: Koordinatlar - güney enlemi

en: Angular scale
tr-TR: Açısal ölçek

en: Declination--northern limit
tr-TR: Sapma açısı--Kuzey sınırı

en: Declination--southern limit
tr-TR: Sapma açısı--Güney sınırı

en: Right ascension--eastern limit
tr-TR: Sağ açıklık--doğu sınırı

en: Right ascension--western limit
tr-TR: Sağ açıklık--batı sınırı

en: Original study number
tr-TR: Özgün çalışma numarası

en: Stock number
tr-TR: Stok sayısı

en: Source of stock number/acquisition
tr-TR: Stok numarası/sağlama kaynağı

en: Form of issue
tr-TR: Sayı biçimi

en: Additional format characteristics
tr-TR: Ek biçim özellikleri

en: Record content licensor
tr-TR: Kayıt içeriği lisansını veren

en: Level of rules in bibliographic description
tr-TR: Bibliyografik açıklama kural düzeyi

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
tr-TR: Konu dışı başlık erişim noktası atamak için kullanılan efor düzeyi

en: Level of effort used to assign subject headings
tr-TR: Konu başlıkları atamak için kullanılan efor düzeyi

en: Level of effort used to assign classification
tr-TR: Sınıflama atamak için kullanılan efor düzeyi

en: Number of fixed field character positions coded
tr-TR: Kodlandırılmış sabit alan karakter konumları sayısı

en: Data provenance
tr-TR: Veri kaynağı

en: Language code of text/sound track or separate title
tr-TR: Metin/Ses kaydı veya ayrı başlığın dil kodu

en: Language code of summary or abstract
tr-TR: Öz veya özetin dil kodu

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Ayrı başlık dilleri (GM) [KULLANILMIYOR] ; Kullanılabilir çeviri dilleri (SE)

en: Language code of sung or spoken text
tr-TR: Söylenen (şarkı) veya konuşulan metnin dil kodu

en: Language code of librettos
tr-TR: Librettoların dil kodu

en: Language code of table of contents
tr-TR: İçindekiler tablosunun dil kodu

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
tr-TR: Eşlik eden materyallerin libretto ve transkriptler dışındaki dil kodu

en: Language code of original
tr-TR: Özgün dil kodu

en: Language code of intertitles
tr-TR: Ara başlıkların dil kodu

en: Language code of subtitles
tr-TR: Alt başlıkların dil kodu

en: Language code of intermediate translations
tr-TR: Ara çevirilerin dil kodu

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
tr-TR: Librettolar dışında özgün eşlik eden materyallerin dil kodu

en: Language code of original libretto
tr-TR: Özgün libretto dil kodu

en: Language code of captions
tr-TR: Başlıkların dil kodu

en: Language code of accessible audio
tr-TR: Erişilebilir sesin dil kodu

en: Language code of accessible visual language
tr-TR: Erişilebilir görsel dilin dil kodu

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
tr-TR: Görsel işitsel materyaller için eşlik eden transkriptlerin dil kodu

en: Source of local subentity code
tr-TR: Lokal alt birim kod kaynağı

en: MARC country code
tr-TR: MARC ülke kodu

en: Local subentity code
tr-TR: Lokal alt birim kodu

en: ISO country code
tr-TR: ISO ülke kodu

en: Source of date
tr-TR: Tarih kaynağı

en: Type of date code
tr-TR: Tarih kod türü

en: Date 1, B.C.E. date
tr-TR: Tarih 1, M.Ö. tarih

en: Date 1, C.E. date
tr-TR: Tarih 1, C.E. tarih

en: Date 2, B.C.E. date
tr-TR: Tarih 2, M.Ö. tarih

en: Date 2, C.E. date
tr-TR: Tarih 2, C.E. tarih

en: Date resource modified
tr-TR: Değiştirilmiş tarih kaynağı

en: Beginning of date valid
tr-TR: Geçerli tarih başlangıcı

en: End of date valid
tr-TR: Geçerli tarih sonu

en: Form of musical composition code
tr-TR: Müzikal kompozisyon kod biçimi

en: Performer or ensemble
tr-TR: Sanatçı ya da topluluk

en: Holding library
tr-TR: Ayırma kütüphanesi

en: Copy statement
tr-TR: Kopya bildirimi

en: Definition of bibliographic subdivisions
tr-TR: Bibliyografik alt bölüm açıklamaları

en: Local processing data
tr-TR: Lokal işlem verisi

en: Missing elements
tr-TR: Eksik öğeler

en: Notes about holdings
tr-TR: Ayırmalar ile ilgili notlar

en: Secondary bibliographic subdivision
tr-TR: İkinci bibliyografik alt bölüm

en: Third bibliographic subdivision
tr-TR: Üçüncü bibliyografik alt bölüm

en: Fourth bibliographic subdivision
tr-TR: Dördüncü bibliyografik alt bölüm

en: Fifth bibliographic subdivision
tr-TR: Beşinci bibliyografik alt bölüm

en: Sixth bibliographic subdivision
tr-TR: Altıncı bibliyografik alt bölüm

en: Seventh bibliographic subdivision
tr-TR: Yedinci bibliyografik alt bölüm

en: Primary bibliographic subdivision
tr-TR: Birincil bibliyografik alt bölüm

en: Inclusive dates of publication or coverage
tr-TR: Yayın tarihi ve ya yarın yeri dahil

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
tr-TR: Tamamlayıcı sınıf numarası (MU) [KULLANILMIYOR]

en: Copy information
tr-TR: Kopya bilgisi

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
tr-TR: Konu (MP) [KULLANILMIYOR]

en: Source of call/class number
tr-TR: Yer/Sınıf numarası kaynağı

en: GPO item number
tr-TR: GPO Materyal numarası

en: Canceled/invalid GPO item number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz GPO materyal numarası

en: Edition information
tr-TR: Sürüm bilgisi

en: Standard or optional designation
tr-TR: Standart veya isteğe bağlı atama

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
tr-TR: Yönergeleri bulunan tek olan sayı numarası veya numara dizisi başlangıç sayısı

en: Classification number-ending number of span
tr-TR: Sınıflama numarası-numara dizisi bitiş numarası

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
tr-TR: Tablo tanılama-İç alt düzenleme veya tablo ekle

en: Canceled/invalid classification number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz sınıflama numarası

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Rapor numarası [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz rapor numarası [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Report number
tr-TR: Rapor numarası

en: Canceled/invalid report number
tr-TR: İptal edilmiş/geçersiz rapor numarası

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
tr-TR: Sınıflama numarası (OCLC] (R) ; Sınıflama numarası, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
tr-TR: Yerel cutter numarası (OCLC) ; Kitap numarası/taksimsiz yer numarası, CALL (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
tr-TR: Dosyalama soneki (OCLC); Dipnot, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
tr-TR: Tutma, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
tr-TR: Mikrofilm raf konumu

en: Titles and words associated with a name
tr-TR: Bir isim ile ilişkili başlık ve sözcükler

en: Affiliation
tr-TR: Bağlanma durumu

en: Abbreviated title
tr-TR: Kısaltılmış eser adı

en: Acronym or shortened title
tr-TR: Akronim veya kısaltılmış eser adı

en: Variant access title
tr-TR: Varyant erişim başlığı

en: Augmented title
tr-TR: Uzatılmış eser adı

en: Key title
tr-TR: Anahtar eser adı

en: Romanized title
tr-TR: Latin alfabesine dönüştürülmüş eser adı

en: Statement of responsibility, etc.
tr-TR: Sorumluluk bildirimi, vb.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Bölüm atama (BK AM MP MU VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Parça/bölüm adı (BK AM MP MU VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: Language code of translated title
tr-TR: Tercüme edilmiş eser adının dil kodu

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Bölüm/parça/seri atama (SE) [KULLANILMIYOR]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Parça/bölüm/seri adı (SE) [KULLANILMIYOR]

en: Inclusive dates
tr-TR: Dahil olan tarihler

en: Bulk dates
tr-TR: Toplu tarihler

en: Form
tr-TR: Biçim

en: Title proper/short title
tr-TR: Uygun başlık/Kısa başlık

en: Date or sequential designation
tr-TR: Tarih veya sıralı atama

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Bölüm atama (SE) [KULLANILMIYOR]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Parça/bölüm adı (SE) [KULLANILMIYOR]

en: Edition statement
tr-TR: Sürüm bildirimi

en: Remainder of edition statement
tr-TR: Kalan sürüm bildirimi

en: Musical presentation statement
tr-TR: Müzikal sunum bildirimi

en: Statement of scale
tr-TR: Ölçek bildirimi

en: Statement of projection
tr-TR: İzdüşüm bildirimi

en: Statement of coordinates
tr-TR: Koordinatlar bildirimi

en: Statement of zone
tr-TR: Bölge bildirimi

en: Statement of equinox
tr-TR: Ekinoks bildirimi

en: Outer G-ring coordinate pairs
tr-TR: Dış G-ring koordinat çiftleri

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
tr-TR: G-ring koordinat çiftleri haricinde

en: Computer file characteristics
tr-TR: Bilgisayar dosyası özellikleri

en: Country of producing entity
tr-TR: Üretici ülke tüzel adı

en: Issuing jurisdiction
tr-TR: Yetki bildirimi

en: Denomination
tr-TR: Nominal değer

en: Place of publication, distribution, etc.
tr-TR: Basım, dağıtım yeri, vb.

en: Name of publisher, distributor, etc.
tr-TR: Yayıncı, dağıtımcı adı, vb.

en: Date of publication, distribution, etc.
tr-TR: Yayın, dağıtım tarihi, vb.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
tr-TR: Müzik için yayıncının numarası veya plaket (AACR 2-Öncesi) [KULLANILMIYOR, CAN/MARC] [YEREL, ABD]

en: Place of manufacture
tr-TR: Üretim yeri

en: Manufacturer
tr-TR: Üretici

en: Date of manufacture
tr-TR: Üretim tarihi

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Kimlik/üretici numarası [KULLANILMIYOR, CAN / MARC]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Matris ve/veya çevirim sayısı [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Producing company
tr-TR: Üretici firma

en: Releasing company (primary distributor)
tr-TR: Yayıncı firma (birincil dağıtımcı)

en: Date of production, release, etc.
tr-TR: Üretim, yayın tarihi, vb.

en: Contractual producer
tr-TR: Sözleşmeli üretici

en: Place of production, release, etc.
tr-TR: Üretim, yayın yeri, vb.

en: Publisher or trade name
tr-TR: Yayıncı veya ticari ünvan

en: Serial identification
tr-TR: Süreli yayın tanımlama

en: Matrix and/or take number
tr-TR: Matris ve/veya çevrim numarası

en: Projected publication date
tr-TR: Öngörülen yayın tarihi

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
tr-TR: Üretim, yayın, dağıtım, imalat yeri

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
tr-TR: Yapımcı, Yayımcı, dağıtıcı, üretici adı

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
tr-TR: Üretim, yayın, dağıtım, imalat veya telif hakkı uyarısı tarihi

en: Linkage [OBSOLETE]
tr-TR: Bağlantı [KULLANILMIYOR]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
tr-TR: Sağlama/abonelik kaynağı adresi [KULLANILMIYOR]

en: State or province
tr-TR: Eyalet veya il

en: Terms preceding attention name
tr-TR: Uyarı adından önceki koşullar

en: Attention name
tr-TR: Uyarı adı

en: Attention position
tr-TR: Uyarı konumu

en: Type of address
tr-TR: Adres türü

en: Specialized telephone number
tr-TR: Özel telefon numarası

en: Telephone number
tr-TR: Telefon numarası

en: Fax number
tr-TR: Faks numarası

en: TDD or TTY number
tr-TR: TDD veya TTY numarası

en: Contact person
tr-TR: Temasa geçilecek kişi

en: Title of contact person
tr-TR: Temasa geçilecek kişinin adı

en: Hours
tr-TR: Saatler

en: Extent
tr-TR: Kapsam

en: Other physical details
tr-TR: Diğer fiziksel ayrıntılar

en: Dimensions
tr-TR: Boyutlar

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Eşlik eden materyal [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Accompanying material
tr-TR: Eşlik eden materyal

en: Type of unit
tr-TR: Birim türü

en: Size of unit
tr-TR: Birim boyutları

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Hız [Videodiskler, sadece AACR2-öncesi kayıtlar] [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Tanım/üretici numarası [Sadece AACR2-öncesi kayıtlar] [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: Matris ve/veya çevrim numarası [Ses kayıtları, Sadece AACR2-öncesi kayıtlar] [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: Extent of item
tr-TR: Materyalin kapsamı

en: Sound characteristics
tr-TR: Ses özellikleri

en: Color characteristics
tr-TR: Renk özellikleri

en: Speed
tr-TR: Hız

en: Page count
tr-TR: Sayfa sayısı

en: Unit count
tr-TR: Birim sayısı

en: Linear footage
tr-TR: Doğrusal görüntüler

en: Microgroove or standard
tr-TR: Microgroove veya Standart

en: Stereophonic, monaural
tr-TR: Stereofonik, mono

en: Number of tracks
tr-TR: Parça sayısı

en: Playing time
tr-TR: Oynatma süresi

en: Additional information
tr-TR: Ek bilgi

en: Number of reels
tr-TR: Makara sayısı

en: Footage
tr-TR: Görüntü

en: Width
tr-TR: Genişlik

en: Presentation format
tr-TR: Sunum biçimi

en: Current publication frequency
tr-TR: Mevcut yayın frekansı

en: Date of current publication frequency
tr-TR: Mevcut yayın frekansı tarihi

en: Frequency
tr-TR: Çıkış aralığı

en: Dates of frequency
tr-TR: Frekans tarihleri

en: Former publication frequency
tr-TR: Önceki yayın frekansı

en: Dates of former publication frequency
tr-TR: Önceki yayın frekansı tarihleri

en: Extension plan term
tr-TR: Uzatma planı süresi

en: Extension plan code
tr-TR: Uzatma planı kodu

en: Media type term
tr-TR: Medya türü terimi

en: Media type code
tr-TR: Medya tür kodu

en: Carrier type term
tr-TR: Taşıyıcı türü terimi

en: Carrier type code
tr-TR: Taşıyıcı tür kodu

en: Material base and configuration
tr-TR: Materyal taban ve yapılandırma

en: Materials applied to surface
tr-TR: Yüzeye uygulanan materyaller

en: Information recording technique
tr-TR: Bilgi kayıt tekniği

en: Support
tr-TR: Destek

en: Reduction ratio value
tr-TR: Azaltma oranı değeri

en: Color content
tr-TR: Renk içeriği

en: Location within medium
tr-TR: Ortam içerisindeki yeri

en: Technical specifications of medium
tr-TR: Ortamın teknik özellikleri

en: Generation
tr-TR: Oluşturma

en: Layout
tr-TR: Sayfa düzeni

en: Binding
tr-TR: Ciltleme

en: Book format
tr-TR: Kitap biçimi

en: Font size
tr-TR: Yazı tipi boyutu

en: Polarity
tr-TR: Polarite

en: Illustrative content
tr-TR: Örnekleyici içerik

en: Reduction ratio designator
tr-TR: Azaltma oranı belirleyicisi

en: Content access mode
tr-TR: İçerik erişim modu

en: Textual assistive features
tr-TR: Metinsel yardımcı özellikler

en: Visual assistive features
tr-TR: Görsel yardımcı özellikler

en: Auditory assistive features
tr-TR: İşitsel yardımcı özellikler

en: Tactile assistive features
tr-TR: Dokunsal yardımcı özellikler

en: Reference method used
tr-TR: Kullanılan referans yöntemi

en: Name
tr-TR: Ad

en: Coordinate units or distance units
tr-TR: Koordinat veya mesafe birimleri

en: Latitude resolution
tr-TR: Enlem çözünürlüğü

en: Longitude resolution
tr-TR: Dikey çözünürlük

en: Standard parallel or oblique line latitude
tr-TR: Standart paralel veya eğik çizgi enlemi

en: Oblique line longitude
tr-TR: Eğik çizgi boylamı

en: Longitude of central meridian or projection center
tr-TR: Merkez meridyeni veya izdüşüm merkezinin boylamı

en: Latitude of projection center or projection origin
tr-TR: İzdüşüm merkezi veya izdüşüm kökenli enlem

en: False easting
tr-TR: Yanlış sağa değer

en: False northing
tr-TR: Hatalı kuzey değeri

en: Scale factor
tr-TR: Ölçek faktörü

en: Height of perspective point above surface
tr-TR: Yüzey üzerinde perspektif noktasının yüksekliği

en: Azimuthal angle
tr-TR: Azimut açı

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
tr-TR: Azimut ölçü noktası boylamı veya kutup üzerinden düz dikey boylam

en: Landsat number and path number
tr-TR: Landsat (dünya yüzeyinin fotoğraflarını çeken sistematik Amerikan uydusu) numarası ve yol numarası

en: Zone identifier
tr-TR: Bölge tanımlayıcı

en: Ellipsoid name
tr-TR: Elipsoit adı

en: Semi-major axis
tr-TR: Yarı-asal eksen

en: Denominator of flattening ratio
tr-TR: Payda oranı düzleştirme

en: Vertical resolution
tr-TR: Dikey çözünürlük

en: Vertical encoding method
tr-TR: Dikey kodlama yöntemi

en: Local planar, local, or other projection or grid description
tr-TR: Yerel düzlemsel, yerel veya diğer izdüşüm ya da grid açıklaması

en: Local planar or local georeference information
tr-TR: Yerel düzlemsel veya yerel coğrafi referanslı bilgi

en: Planar coordinate encoding method
tr-TR: Düzlemsel koordinat kodlama yöntemi

en: Planar distance units
tr-TR: Düzlemsel uzaklık birimleri

en: Abscissa resolution
tr-TR: Apsis çözünürlük

en: Ordinate resolution
tr-TR: Ordinat çözünürlüğü

en: Distance resolution
tr-TR: Mesafe çözünürlüğü

en: Bearing resolution
tr-TR: Yönlendirme çözünürlüğü

en: Bearing units
tr-TR: Yönlendirme üniteleri

en: Bearing reference direction
tr-TR: Referans yönü yönlendirme

en: Bearing reference meridian
tr-TR: Referans meridyeni yönlendirme

en: Type of recording
tr-TR: Kayıt türü

en: Recording medium
tr-TR: Kaydedilen ortam

en: Playing speed
tr-TR: Oynatma hızı

en: Groove characteristic
tr-TR: Yiv özellikleri

en: Track configuration
tr-TR: Parça yapılandırma

en: Tape configuration
tr-TR: Bant yapılandırması

en: Configuration of playback channels
tr-TR: Kayıttan yürütme kanallarının konfigürasyonu

en: Special playback characteristics
tr-TR: Özel oynatma özellikleri

en: Sound content
tr-TR: Ses içeriği

en: Original capture and storage technique
tr-TR: Orijinal yakalama ve depolama tekniği

en: Projection speed
tr-TR: Yansıtılma hızı

en: Aspect ratio value
tr-TR: En boy oranı değeri

en: Aspect ratio designator
tr-TR: En boy oranı belirleyicisi

en: Video format
tr-TR: Video biçimi

en: Broadcast standard
tr-TR: Yayın standartı

en: File type
tr-TR: Dosya tipi

en: Encoding format
tr-TR: Kodlama biçimi

en: Resolution
tr-TR: Çözünürlük

en: Regional encoding
tr-TR: Bölgesel Kodlama

en: Encoded bitrate
tr-TR: Kodlanmış bit değeri

en: Form of musical notation term
tr-TR: Müzik notasyonu teriminin biçimi

en: Form of musical notation code
tr-TR: Müzik notasyonu kodunun biçimi

en: Price
tr-TR: Fiyat

en: Organization
tr-TR: Kurum

en: Arrangement
tr-TR: Düzenleme

en: Hierarchical level
tr-TR: Hiyerarşik düzey

en: Direct reference method
tr-TR: Doğrudan referans yöntemi

en: Object type
tr-TR: Nesne türü

en: Object count
tr-TR: Nesne sayısı

en: Row count
tr-TR: Satır sayısı

en: Column count
tr-TR: Sütun sayısı

en: Vertical count
tr-TR: Dikey sayım

en: VPF topology level
tr-TR: VPF topoloji seviyesi

en: Indirect reference description
tr-TR: Dolaylı referans açıklaması

en: Format of the digital image
tr-TR: Sayısal görüntü biçimi

en: Supplementary content term
tr-TR: Ek içerik terimi

en: Supplementary content code
tr-TR: Ek içerik kodu

en: Security classification
tr-TR: Güvenlik sınıflandırılması

en: Handling instructions
tr-TR: Kullanma talimatları

en: External dissemination information
tr-TR: Dış dağıtım bilgileri

en: Downgrading or declassification event
tr-TR: Sürüm düşürme veya gizlilik derecesini kaldırma olayı

en: Classification system
tr-TR: Sınıflandırma sistemi

en: Country of origin code
tr-TR: Kaynak ülke kodu

en: Downgrading date
tr-TR: Sürüm düşürme tarihi

en: Declassification date
tr-TR: Gizlilik derecesi kaldırma tarihi

en: Originator control term
tr-TR: Üretici kontrol dönemi

en: Originating agency
tr-TR: Kaynak kurum

en: Authorized recipients of material
tr-TR: Materyal yetkili alıcıları

en: Other restrictions
tr-TR: Diğer kısıtlamalar

en: Rental price
tr-TR: Kiralama fiyatı

en: Ownership and custodial history evidence term
tr-TR: Mülkiyet ve muhafaza geçmişi delil terimi

en: Formatted date
tr-TR: Biçimlendirilmiş tarih

en: Type of ownership and custodial history information
tr-TR: Mülkiyet türü ve muhafaza geçmişi bilgileri

en: Shelf mark of copy described
tr-TR: Açıklanan kopyanın raf işareti

en: Identifier of the copy described
tr-TR: Açıklanan kopyanın tanımlayıcısı

en: First level of enumeration
tr-TR: Birinci düzey numaralandırma

en: Second level of enumeration
tr-TR: İkinci düzey numaralandırma

en: Third level of enumeration
tr-TR: Üçüncü düzey numaralandırma

en: Fourth level of enumeration
tr-TR: Dördüncü düzey numaralandırma

en: Fifth level of enumeration
tr-TR: Beşinci düzey numaralandırma

en: Sixth level of enumeration
tr-TR: Altıncı düzey numaralandırma

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
tr-TR: Alternatif numaralandırma şeması, birinci düzey numaralandırma

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
tr-TR: Alternatif numaralandırma şeması, ikinci düzey numaralandırma

en: First level of chronology
tr-TR: Birinci düzey kronoloji

en: Second level of chronology
tr-TR: İkinci düzey kronoloji

en: Third level of chronology
tr-TR: Üçüncü düzey kronoloji

en: Fourth level of chronology
tr-TR: Kronoloji dördüncü düzeyi

en: Alternative numbering scheme, chronology
tr-TR: Alternatif numaralandırma şeması, kronoloji

en: First level textual designation
tr-TR: Birinci düzey metinsel atama

en: First level of chronology, issuance
tr-TR: Kronoloji birinci düzeyi, çıkarma

en: Source of price type code
tr-TR: Fiyat türü kodu kaynağı

en: Price type code
tr-TR: Fiyat türü kodu

en: Price amount
tr-TR: Fiyat miktarı

en: Currency code
tr-TR: Para birimi kodu

en: Unit of pricing
tr-TR: Fiyatlandırma birimi

en: Price note
tr-TR: Fiyat notu

en: Price effective until
tr-TR: Fiyatın geçerliliğinin sona ereceği tarih

en: Tax rate 1
tr-TR: Vergi oranı 1

en: Tax rate 2
tr-TR: Vergi oranı 2

en: Identification of pricing entity
tr-TR: Fiyatlandıran kuruluşu tanımlama

en: Source of availability status code
tr-TR: Kullanılabilirlik durumu kodu kaynağı

en: Publishers' compressed title identification
tr-TR: Yayıncıların daraltılmış başlık tanımlaması

en: Detailed date of publication
tr-TR: Detaylı yayın tarihi

en: Availability status code
tr-TR: Kullanılabilirlik durumu kodu

en: Expected next availability date
tr-TR: Beklenen sonraki kullanılabilirlik tarihi

en: Publishers's discount category
tr-TR: Yayıncıların indirim kategorisi

en: Date made out of print
tr-TR: Baskısı tükenmiş olma tarihi

en: Identification of agency
tr-TR: Kurum tanımlaması

en: Aspect ratio of representative expression
tr-TR: Temsili ifadenin en boy oranı

en: Color content of representative expression
tr-TR: Temsili ifadenin renk içeriği

en:  Materials specified
tr-TR:  Belirtilen materyaller

en:  Linkage
tr-TR:    Bağlantı

en: Relator code
tr-TR: Relator kodu

en: Volume number/sequential designation
tr-TR: Cilt numarası/sıralı atama

en: Date of meeting
tr-TR: Toplantı tarihi

en: Authority record control number
tr-TR: Otorite kayıt kontrol numarası

en: Volume/sequential designation
tr-TR: Cilt/seri atama

en: Series statement
tr-TR: Süreli yayın bildirimi

en: Library of Congress call number
tr-TR: Kongre Kütüphanesi yer numarası

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Kongre Kütüphanesi yer numarası (SE) [KULLANILMIYOR]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
tr-TR: n (RLIN) [KULLANILMIYOR]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Uluslararası Standart Seri Numarası (SE) [KULLANILMIYOR]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Not bilgi kaynağı (AM SE) [KULLANILMIYOR]

en: With note
tr-TR: Açıklayıcı not

en: Dissertation note
tr-TR: Tez notu

en: Degree type
tr-TR: Lisans türü

en: Name of granting institution
tr-TR: Bağışlayan kurumun adı

en: Year degree granted
tr-TR: Verilen lisans yılı

en: Dissertation identifier
tr-TR: Tez tanımlayıcı

en: Bibliographic history note
tr-TR: Bibliyografik tarih bilgisi

en: Bibliography, etc. note
tr-TR: Bibliyografya, vb. notu

en: Number of references
tr-TR: Referansların sayısı

en: Formatted contents note
tr-TR: Biçimlendirilmiş içindekiler notu

en: Statement of responsibility
tr-TR: Sorumluluk bildirimi

en: Terms governing access
tr-TR: Erişimi yöneten terimler

en: Jurisdiction
tr-TR: Yetki alanı

en: Physical access provisions
tr-TR: Fiziksel erişim unsurları

en: Authorized users
tr-TR: Yetkili kullanıcılar

en: Standardized terminology for access restriction
tr-TR: Erişim kısıtlaması için standart terminoloji

en: Availability date
tr-TR: Kullanılabilirlik tarihi

en: Supplying agency
tr-TR: Sağlayıcı acenta

en: Representative fraction of scale note
tr-TR: Ölçek notunun temsili kesiri

en: Remainder of scale note
tr-TR: Ölçek notunun geri kalanı

en: Creation/production credits note
tr-TR: Kreasyon/üretim emeği geçenler notu

en: Informal Notes
tr-TR: Gayri resmi notlar

en: Name of source
tr-TR: Kaynağın adı

en: Coverage of source
tr-TR: Kaynağın kapsamı

en: Location within source
tr-TR: Kaynak içerisindeki konum

en: Participant or performer note
tr-TR: Katılımcı veya sanatçı notu

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
tr-TR: Daha eski veya daha yeni ciltlerin ayrı olarak kataloglanması notu

en: Type of report
tr-TR: Rapor türü

en: Period covered
tr-TR: Kapsanan dönem

en: Attribute accuracy report
tr-TR: Öznitelik doğruluğu raporu

en: Attribute accuracy value
tr-TR: Öznitelik doğruluk değeri

en: Attribute accuracy explanation
tr-TR: Öznitelik doğruluğu açıklaması

en: Logical consistency report
tr-TR: Mantıksal tutarlılık raporu

en: Completeness report
tr-TR: Tamlık raporu

en: Horizontal position accuracy report
tr-TR: Yatay konum doğruluğu raporu

en: Horizontal position accuracy value
tr-TR: Yatay konum doğruluk değeri

en: Horizontal position accuracy explanation
tr-TR: Yatay konum doğruluğu açıklaması

en: Vertical positional accuracy report
tr-TR: Dikey konum doğruluğu raporu

en: Vertical positional accuracy value
tr-TR: Dikey konuma göre doğruluk değeri

en: Vertical positional accuracy explanation
tr-TR: Dikey konum doğruluğu açıklama

en: Cloud cover
tr-TR: Bulut örtüsü

en: Display note
tr-TR: Not görüntüle

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Not bilgi kaynağı (SE) [KULLANILMIYOR]

en: Type of computer file or data note
tr-TR: Bilgisayar dosya veya veri türü notu

en: Different formats
tr-TR: Farklı biçimler

en: Content descriptors
tr-TR: İçerik tanımlayıcıları

en: Additional animation techniques
tr-TR: İlave animasyon teknikleri

en: Date/time and place of an event note
tr-TR: Bir olay notunun tarih/saat ve yeri

en: Date of event
tr-TR: Olay tarihi

en: Other event information
tr-TR: Diğer olay bilgileri

en: Summary, etc.
tr-TR: Özet, vb.

en: Expansion of summary note
tr-TR: Özet notu genişletilmesi

en: Assigning source
tr-TR: Kaynak atama

en: Source of note information [OBSOLETE]
tr-TR: Not bilgi kaynağı [KULLANILMIYOR]

en: Target audience note
tr-TR: Hedef kitle notu

en: Geographic coverage note
tr-TR: Coğrafi kapsam notu

en: Time period of content note
tr-TR: İçerik notu zaman süreci

en: Source of schema used
tr-TR: Kullanılan şema kaynağı

en: Preferred citation of described materials note
tr-TR: Tanımlı materyallerin tercih edilen atıf notu

en: Supplement note
tr-TR: Ek not

en: Program name
tr-TR: Program adı

en: Interest level
tr-TR: İlgi düzeyi

en: Reading level
tr-TR: Okuma düzeyi

en: Title point value
tr-TR: Başlık nokta değeri

en: Censorship note
tr-TR: Sansür notu

en: Additional physical form available note
tr-TR: Kullanılabilir ek fiziksel form notu

en: Availability source
tr-TR: Kullanılabilirlik kaynağı

en: Availability conditions
tr-TR: Kullanılabilirlik koşulları

en: Order number
tr-TR: Sipariş numarası

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Not bilgi kaynağı (AM CF VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: Summary of accessibility
tr-TR: Erişilebilirlik özeti

en: Fixed-length data elements of reproduction
tr-TR: Özdeş baskının sabit-uzunluklu veri elemanları

en: Type of reproduction
tr-TR: Reprodüksiyon türü

en: Place of reproduction
tr-TR: Özdeş baskı yeri

en: Agency responsible for reproduction
tr-TR: Özdeş baskıdan sorumlu kurum

en: Date of reproduction
tr-TR: Özdeş baskı tarihi

en: Physical description of reproduction
tr-TR: Özdeş baskı fiziksel açıklaması

en: Series statement of reproduction
tr-TR: Özdeş baskı seriler bildirimi

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
tr-TR: Özdeş baskılı sayıların tarihi ve/veya sıralı tayini

en: Note about reproduction
tr-TR: Özdeş baskı ile ilgili not

en: Main entry of original
tr-TR: Orijinalin ana girişi

en: Edition statement of original
tr-TR: Orijinalin edisyon bildirimi

en: Publication, distribution, etc. of original
tr-TR: Orijinalin yayınlanması, dağıtımı vb.

en: Physical description, etc. of original
tr-TR: Orijinalin fiziksel açıklaması vb.

en: Series statement of original
tr-TR: Orijinalin dizi bildirimi

en: Key title of original
tr-TR: Orijinalin anahtar başlığı

en: Location of original
tr-TR: Orijinalin konumu

en: Material specific details
tr-TR: Materyale özel ayrıntılar

en: Note about original
tr-TR: ORİJİNAL HAKKINDA NOT

en: Other resource identifier
tr-TR: Diğer kaynak tanımlayıcı

en: Introductory phrase
tr-TR: Özgün temel giriş

en: Title statement of original
tr-TR: Orijinalin başlık bildirimi

en: Custodian
tr-TR: Kütüphane sorumlusu

en: Postal address
tr-TR: Posta Adresi

en: Telecommunications address
tr-TR: Telekomünikasyon adresi

en: Repository location code
tr-TR: Depo konumu kodu

en: Text of note
tr-TR: Not metni

en: Contract number
tr-TR: Sözleşme numarası

en: Grant number
tr-TR: Bağış numarası

en: Undifferentiated number
tr-TR: Ayırt edilmemiş numara

en: Program element number
tr-TR: Program öğesi numarası

en: Project number
tr-TR: Proje numarası

en: Task number
tr-TR: Görev numarası

en: Work unit number
tr-TR: İş ünitesi numarası

en: Source of data note
tr-TR: Veri kaynağı notu

en: System details note
tr-TR: Sistem ayrıntıları notu

en: Terms governing use and reproduction
tr-TR: Kullanım ve reprodüksiyon ile ilgili terimler

en: Use and reproduction rights
tr-TR: Kullanım ve çoğaltma hakları

en: Method of acquisition
tr-TR: Sağlama yöntemi

en: Date of acquisition
tr-TR: Sağlama tarihi

en: Accession number
tr-TR: Sağlama numarası

en: Owner
tr-TR: Sahibi

en: Purchase price
tr-TR: Satın Alma Fiyatı

en: Personal creator
tr-TR: Oluşturan kişi

en: Personal creator death date
tr-TR: Oluşturan kişi ölüm tarihi

en: Corporate creator
tr-TR: Kurumsal yazar

en: Copyright holder
tr-TR: Telif hakkı sahibi

en: Copyright holder contact information
tr-TR: Telif hakkı sahibinin iletişim bilgileri

en: Copyright statement
tr-TR: Telif hakkı bildirimi

en: Copyright date
tr-TR: Telif tarihi

en: Copyright renewal date
tr-TR: Telif hakkı yenileme tarihi

en: Publication date
tr-TR: Yayın tarihi

en: Creation date
tr-TR: Oluşturma Tarihi

en: Publisher
tr-TR: Yayıncı

en: Copyright status
tr-TR: Telif hakkı durumu

en: Publication status
tr-TR: Yayımlama durumu

en: Research date
tr-TR: Araştırma tarihi

en: Country of publication or creation
tr-TR: Yayınlanma veya oluşturulma ülkesi

en: Jurisdiction of copyright assessment
tr-TR: Telif hakkı bildiriminin yetki alanı

en: Solicitation information note
tr-TR: Talep bilgi notu

en: Provenance
tr-TR: Menşei

en: Language note
tr-TR: Dil notu

en: Information code or alphabet
tr-TR: Bilgi kodu veya alfabe

en: Former title complexity note
tr-TR: Önceki başlık karmaşıklık notu

en: Issuing body note
tr-TR: Düzenleyen kuruluş notu

en: Entity type label
tr-TR: Özlük türü etiketi

en: Entity type definition and source
tr-TR: Özlük türü tanımı ve kaynağı

en: Attribute label
tr-TR: Öznitelik etiketi

en: Attribute definition and source
tr-TR: Öznitelik tanımı ve kaynağı

en: Enumerated domain value
tr-TR: Numaralandırılmış etki alanı değeri

en: Enumerated domain value definition and source
tr-TR: Numaralandırılmış etki alanı değeri tanımı ve kaynağı

en: Range domain minimum and maximum
tr-TR: Etki alanı minimum ve maksimum aralığı

en: Codeset name and source
tr-TR: Kod seti adı ve kaynağı

en: Unrepresentable domain
tr-TR: Gösterilemeyen etki alanı

en: Attribute units of measurement and resolution
tr-TR: Öznitelik ölçüm ve çözünürlük birimleri

en: Beginning and ending date of attribute values
tr-TR: Öznitelik değerleri başlangıç ve bitiş tarihi

en: Attribute value accuracy
tr-TR: Öznitelik değeri doğruluğu

en: Attribute value accuracy explanation
tr-TR: Öznitelik değeri doğruluğu açıklaması

en: Attribute measurement frequency
tr-TR: Öznitelik ölçüm frekansı

en: Entity and attribute overview
tr-TR: Özlük ve özniteliklere genel bakış

en: Entity and attribute detail citation
tr-TR: Özlük ve öznitelik ayrıntısı atıfı

en: Cumulative index/finding aids note
tr-TR: Kümülatif dizin/aids bulgu notu

en: Degree of control
tr-TR: Kontrol derecesi

en: Bibliographic reference
tr-TR: Bibliyografik referans

en: Information about documentation note
tr-TR: Belge işlem hakkında bilgi notu

en: History
tr-TR: Geçmiş

en: Time of collation [OBSOLETE]
tr-TR: Derleme zamanı [KULLANILMIYOR]

en: Identifying markings
tr-TR: Tanımlayıcı işaretler

en: Copy identification
tr-TR: Kopya tanılama

en: Version identification
tr-TR: Sürüm tanılama

en: Number of copies
tr-TR: Kopya sayısı

en: Binding note
tr-TR: Ciltleme notu

en: Number of cases/variables
tr-TR: Vakalar/değişkenlerin numarası

en: Name of variable
tr-TR: Değişken adı

en: Unit of analysis
tr-TR: Çözümleme birimi

en: Universe of data
tr-TR: Veri kümesi

en: Filing scheme or code
tr-TR: Dosyalama düzeni veya kodu

en: Methodology note
tr-TR: Metodoloji notu

en: Controlled term
tr-TR: Kontrollü terim

en: Editor note
tr-TR: Editör notu

en: Source of note information
tr-TR: Not bilgisinin kaynağı

en: Linking entry complexity note
tr-TR: Bağlantılı başlık karmaşıklık notu

en: Publications about described materials note
tr-TR: Tanımlı materyaller notları ile ilgili yayınlar

en: Related computer files note
tr-TR: İlgili bilgisayar dosyaları notu

en: Action
tr-TR: İşlem

en: Action identification
tr-TR: Eylem tanılama

en: Time/date of action
tr-TR: Eylem zamanı/tarihi

en: Action interval
tr-TR: Eylem aralığı

en: Contingency for action
tr-TR: Eylem için acil durum

en: Method of action
tr-TR: Eylem yöntemi

en: Site of action
tr-TR: Eylem yeri

en: Action agent
tr-TR: Eylem mümessili

en: Accumulation
tr-TR: Kullanım sayısı

en: Frequency of use
tr-TR: Kullanım sıklığı

en: Exhibitions note
tr-TR: Sergiler notu

en: Awards note
tr-TR: Ödüller notu

en: Source of description note
tr-TR: Açıklama kaynağı notu

en: Linkage (RLIN)
tr-TR: Bağlantı (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
tr-TR: Alan bağlantısı ve sıra numarası (RLIN)

en: Local note
tr-TR: Yerel not

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: Menşei (VM) [KULLANILMIYOR]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: Bireysel bobinlerin durumu (VM) [KULLANILMIYOR]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: Yedek kopyanın kaynağı (VM) [KULLANILMIYOR]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
tr-TR: Numara        (BK CF MP MU SE VM MX)        [KULLANILMIYOR]

en: Active dates
tr-TR: Aktif tarihler

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
tr-TR: Yer giriş elemanını takip eden coğrafi ad [KULLANILMIYOR]

en: Geographic name of place element
tr-TR: Yer elemanının coğrafi adı

en: Uncontrolled term
tr-TR: Kontrolsüz terim

en: Genre/form data or focus term
tr-TR: Tür/biçim verisi veya odak terim

en: Function
tr-TR: İşlev

en: Source of term or code
tr-TR: Terim veya kod kaynağı

en: Main curriculum objective
tr-TR: Ana müfredat hedefi

en: Subordinate curriculum objective
tr-TR: Alt müfredat hedefi

en: Curriculum code
tr-TR: Müfredat kodu

en: Correlation factor
tr-TR: Korelasyon faktörü

en: Country or larger entity
tr-TR: Ülke veya daha büyük varlık

en: First-order political jurisdiction
tr-TR: Birinci dereceden siyasi yargı

en: Intermediate political jurisdiction
tr-TR: Orta dereceden siyasi yargı

en: City subsection
tr-TR: Şehir alt bölümü

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
tr-TR: Diğer yargı yetkisi olmayan coğrafi bölge ve özellik

en: Extraterrestrial area
tr-TR: Dünya dışı alan

en: Source of name, title, or term
tr-TR: Adın, başlığın veya terimin kaynağı

en: Name, title, or term
tr-TR: Ad, başlık veya terim

en: Topical term or geographic name as entry element
tr-TR: Giriş öğesi olarak topikal terim veya coğrafi ad

en: Topical term following geographic name as entry element
tr-TR: Giriş öğesi olarak coğrafi adı izleyen topikal ad

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
tr-TR: Numara (BK CF MP MU SE VM MX) [KULLANILMIYOR]

en: Corporate name or jurisdiction name
tr-TR: Kurum adı ya da yargı adı

en: Nonprinting information
tr-TR: Basılamaz bilgisi

en: Uncontrolled related/analytical title
tr-TR: Kontrolsüz ilgili/analitik eser adı

en: Make and model of machine
tr-TR: Makinenin markası ve modeli

en: Programming language
tr-TR: Programlama dili

en: Source of taxonomic identification
tr-TR: Taksonomik tanılama kaynağı

en: Taxonomic name
tr-TR: Taksonomik adı

en: Taxonomic category
tr-TR: Taksonomik kategorisi

en: Common or alternative name
tr-TR: Ortak veya alternatif ad

en: Access term
tr-TR: Erişim terimi

en: Label
tr-TR: Etiket

en: Main entry heading
tr-TR: Ana giriş başlığı

en: Place, publisher, and date of publication
tr-TR: Yayının yeri, yayınevi ve yayın tarihi

en: Related parts
tr-TR: İlgili parçalar

en: Physical description
tr-TR: Fiziksel açıklama

en: Material-specific details
tr-TR: Materyale özgü ayrıntılar

en: Other item identifier
tr-TR: Diğer materyal tanımlayıcı

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Paralel başlık (BK SE) [KULLANILMIYOR]

en: CODEN designation
tr-TR: CODEN atama

en: Series data for related item
tr-TR: İlgili materyal için seriler verisi

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
tr-TR: Paralel eser adı (BK SE) [KULLANILMIYOR]

en: Standard Technical Report Number
tr-TR: Standart Teknik Rapor Numarası

en: Host Biblionumber
tr-TR: Ana bibliyografik numara

en: Host Itemnumber
tr-TR: Ana materyal numarası

en: Enumeration and first page
tr-TR: Numaralandırma ve ilk sayfa

en: Country code
tr-TR: Ülke kodu

en: Period of content
tr-TR: İçerik süresi

en: Source Contribution
tr-TR: Kaynak Katkısı

en: Type of record
tr-TR: Kayıt türü

en: Fixed-length data elements
tr-TR: Sabit uzunluktaki veri öğeleri

en: Encoding level
tr-TR: Kodlama düzeyi

en: Textual physical form designator
tr-TR: Metin olarak fiziksel form göstergesi

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
tr-TR: Yeniden basılan sayıların yayın ve/veya sıralı atanma tarihleri

en: Name of unit
tr-TR: Birim adı

en: Holding institution
tr-TR: Holding kurumu

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Holdings (NR) (MU VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: İçeren tarihler (NR) (MU VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: Saklama bildirimi (NR) (CF MU VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: Name (custodian or owner)
tr-TR: İsim (vasi ya da malik)

en: Institutional division
tr-TR: Kurumsal bölüm

en: Street address
tr-TR: Açık adres

en: Location of units
tr-TR: Birimlerin konumu

en: Sequence number
tr-TR: Sıra numarası

en: Location
tr-TR: Yer

en: Sublocation or collection
tr-TR: Alt konum veya koleksiyon

en: Former shelving location
tr-TR: Eski raf yeri

en: Non-coded location qualifier
tr-TR: Kodlanmamış konum niteleyici

en: Shelving form of title
tr-TR: Başlığın rafa yerleştirilme şekli

en: Piece designation
tr-TR: Parça tanımı

en: Piece physical condition
tr-TR: Parça fiziksel durumu

en: Pattern note
tr-TR: Örüntü notu

en: Number of pieces per issuance
tr-TR: Veriliş başına parça sayısı

en: Copy
tr-TR: Kopya

en: Bibliographic units per next higher level
tr-TR: Sonraki daha yüksek seviyeye göre bibliyografik birimler

en: Numbering continuity
tr-TR: Numaralandırma sürekliliği

en: Calendar change
tr-TR: Takvim değişikliği

en: Regularity pattern
tr-TR: Düzenlilik örüntüsü

en: Numbering scheme
tr-TR: Numaralandırma şeması

en: Operator's initials, OID (RLIN)
tr-TR: Operatör baş harfleri, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
tr-TR: Katalogcu baş harfleri, CIN (RLIN)

en: Converted Gregorian year
tr-TR: Dönüştürülmüş Miladi Yıl

en: Issuing date
tr-TR: Veriliş tarihi

en: Break indicator
tr-TR: Durma göstergesi

en: Textual string
tr-TR: Metinsel dizilim

en: Tag and sequence number
tr-TR: Tag ve sıra numarası

en: Internal item number
tr-TR: Dahili materyal numarası

en: Invalid or canceled internal item number
tr-TR: Geçersiz ya da iptal edilmiş materyal numarası

en: Cost
tr-TR: Maliyet

en: Item status
tr-TR: Materyalin durumu

en: Temporary location
tr-TR: Geçici konum

en: Invalid or canceled piece designation
tr-TR: Geçersiz veya iptal edilmiş parça tanımı

en: Manifestation publication statement
tr-TR: Eser yayınlanma bildirimi

en: Manifestation distribution statement
tr-TR: Tezahür dağıtım bildirimi

en: Manifestation manufacture statement
tr-TR: Tezahür üretim bildirimi

en: Manifestation copyright statement
tr-TR: Tezahür telif hakkı bildirimi

en: Manifestation frequency statement
tr-TR: Tezahür sıklığı bildirimi

en: Manifestation designation of sequence statement
tr-TR: Yayının sıralama belirleme bildirimi

en: Manifestation series statement
tr-TR: Yayın serisi bildirimi

en: Manifestation dissertation statement
tr-TR: Tez yayını bildirimi

en: Manifestation regional encoding statement
tr-TR: Yayının bölgesel kodlama bildirimi

en: Replacement title
tr-TR: Değiştirilen başlık

en: Replacement bibliographic record control number
tr-TR: Değiştirilen bibliyografik kayıt kontrol numarası

en: Creation process
tr-TR: Oluşturma süreci

en: Assigning or generating agency
tr-TR: Acenta atama veya oluşturma

en: Source of data
tr-TR: Veri kaynağı

en: Content of non-MARC field
tr-TR: MARC dışı alanın içeriği

en: Put command parameter
tr-TR: Komut parametresini koy

en: User-option data
tr-TR: Kullanıcı-seçenek verisi

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
tr-TR: OCLC kontrol numarası(ları) paralel kayıt(lar) (OCLC); Kataloglama için kullanılan parça, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
tr-TR: Seriler bölüm göstergesi, SPT (RLIN)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
tr-TR: Sınıflama numarası, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
tr-TR: Kitap numarası/taksimsiz yer numarası, CAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
tr-TR: Yer numarasının üzerindeki ilave serbest metin kaşesi, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
tr-TR: Yer numarasının altındaki ilave serbest metin veya profil damgası, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
tr-TR: Konum-düzeyi dipnot, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
tr-TR: Konum düzeyinde çıkış işlem geçmişi, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
tr-TR: Konum düzeyinde ekstra kart isteği, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
tr-TR: Kalıcı raf konumu, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
tr-TR: Konum düzeyinde ilave not, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
tr-TR: Konum düzeyinde yer bulucu, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
tr-TR: Konum düzeyinde alan baskılama, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
tr-TR: Baskı harici notlar, LANT (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
tr-TR: Ciltler, LVOL (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
tr-TR: Abonelik durum kodu, LANT (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
tr-TR: Tarih, LVOL (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
tr-TR: Tutma, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
tr-TR: Sınıflandırma numarası, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
tr-TR: Kitap numarası/taksimsiz yer numarası, CALL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
tr-TR: Kopya bilgisi ve materyal açıklaması, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
tr-TR: Kopya durumu--daha önceki tarihler için, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
tr-TR: Kopya durumu, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
tr-TR: Sağlama kontrol numarası, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
tr-TR: Dolaşım kontrol numarası, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
tr-TR: Raf listesi notu, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
tr-TR: Baskı harici notlar, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
tr-TR: Alt alana ev sahipliği yapan konumun adı

en: Materials specified, MATL
tr-TR: Belirtilen materyaller, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
tr-TR: Fiziksel konum, PLOC (RLIN)

en: Holding library identification number
tr-TR: Ayırtma kütüphanesi kimlik numarası

en: Physical description codes
tr-TR: Fiziksel açıklama kodları

en: Volume or other numbering
tr-TR: Cilt veya diğer numaralandırma

en: Dates
tr-TR: Tarihler

en: Completeness note
tr-TR: Bütünlük notu

en: Referral note
tr-TR: Yönlendirme notu

en: Retention note
tr-TR: Saklama notu

en: Romanization/conversion identifier
tr-TR: Romanizasyon/dönüştürme tanımlayıcı

en: Agency that converted, created or reviewed
tr-TR: Dönüştüren, oluşturan veya gözden geçiren acente

en: Date of conversion or review
tr-TR: Dönüştürme veya inceleme tarihi

en: Status code
tr-TR: Durum kodu

en: Version of conversion program used
tr-TR: Kullanılan dönüştürme programının versiyonu

en: Link information for 9XX fields
tr-TR: 9XX alanları için bağlantı bilgisi

en: Link information for field corresponding to 9XX field
tr-TR: 9XX alanına karşılık gelen alanın link bilgisi

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Düşüm durumu [LOCAL, KOHA]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Kayıp durumu [LOCAL, KOHA]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Sistem kodu (spesifik sınıflandırma veya diğer şema ve sürüm) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Kısıtlamaları kullan [LOCAL, KOHA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Sıralama için Koha'ya göre standartlaştırılmış sınıflama [LOCAL, KOHA]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Kodlanmış konum niteleyici [YEREL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Kopya numarası [LOCAL, KOHA]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Tanımlayıcı [LOCAL, KOHA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Koha Koleksiyonu [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
tr-TR: Dahili materyal numarası (Koha materyal numarası, otomatik olarak oluşturulmuştur) [YEREL, KOHA]

en: Origin of item (home branch) (free text)
tr-TR: Materyalin menşei (ana birimi) (serbest metin)

en: Origin of item (home branch) (coded)
tr-TR: Materyalin menşei (ana birimi) (kodlanmış)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
tr-TR: Ödünç veren veya ayırtan kurum (ana birimi) (serbest metin)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
tr-TR: Ödünç veren veya ayırtan kurum (ayırtma birimi) kodu

en: Genre detail
tr-TR: Tür ayrıntısı

en: Barcode prefix
tr-TR: Barkod öneki

en: Barcode incrementation
tr-TR: Barkod artışı

en: Barcode suffix
tr-TR: Barkod soneki

en: Section
tr-TR: Bölüm

en: Call number (full call number)
tr-TR: Yer numarası (tam yer numarası)

en: Numbering (volume or other part)
tr-TR: Numaralandırma (cilt veya diğer bölüm)

en: Date of loan or deposit
tr-TR: Ödünç veya depozit tarihi

en: Expiration of loan date
tr-TR: Ödünç verme tarihinin sona ermesi

en: Circulation type (not for loan)
tr-TR: Dolaşım türü (ödünç verilmez)

en: Serial
tr-TR: Süreli yayın

en: Intended audience (age level)
tr-TR: Hedef kitle (yaş seviyesi)

en: Type of item and material
tr-TR: Materyal ve malzeme türü

en: Acquisition mode
tr-TR: Sağlama kipi

en: Genre
tr-TR: Tür

en: Copy note
tr-TR: Kopya notu

en: Periodical number
tr-TR: Periyodik numara

en: Recipient organisation code
tr-TR: Alıcı kurum notu

en: Recipient organisation, free text
tr-TR: Alıcı kurum, serbest metin

en: Recipient parent organisation code
tr-TR: Alıcı üst kuruluş kodu

en: Recipient parent organisation, free text
tr-TR: Alıcı üst kuruluş, serbest metin

en: First date, FD (RLIN)
tr-TR: İlk tarih, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
tr-TR: SİSTEM KONTROL NUMARALARI (KOHA)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
tr-TR: EK GİRİŞ ELEMANLARI (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
tr-TR: KONUM VE MATERYAL BİLGİSİ (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
tr-TR: SABİT-UZUNLUKTA VERİ ÖĞELERİ--EK MATERYAL ÖZELLİKLERİ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
tr-TR: FİZİKSEL TANIMLAMA SABİT ALANI--GENEL BİLGİ

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
tr-TR: SABİT-UZUNLUKTA VERİ ÖĞELERİ--GENEL BİLGİ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: ARŞİV KOLEKSİYONU İÇİN FİZİKSEL AÇIKLAMA SABİT-ALANI (VM) [KULLANILMIYOR]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
tr-TR: KONGRE KÜTÜPHANESİ KONTROL NUMARASI BAĞDAŞTIRILMASI [KULLANILMIYOR]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
tr-TR: PATENT KONTROL BİLGİSİ

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
tr-TR: ULUSAL BİBLİYOGRAFYA NUMARASI

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
tr-TR: TELİF HAKKI VEYA YASAL DERLEME NUMARASI

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
tr-TR: TELİF HAKKI MAKALE-ÜCRETİ KODU

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
tr-TR: STANDART FİLM NUMARASI (GM) [SİLİNMİŞ]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
tr-TR: YURT DIŞI SAĞLAMA NUMARASI

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
tr-TR: PARMAK İZİ TANIMLAYICI

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
tr-TR: STANDART TEKNİK RAPOR NUMARASI

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
tr-TR: YAYINCI VEYA DAĞITICI NUMARASI

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
tr-TR: DİĞER SİSTEM KONTROL NUMARASI (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
tr-TR: CODEN ATAMA

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
tr-TR: POSTA KAYIT NUMARASI

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
tr-TR: BİR OLAYIN TARİH/ZAMAN VE YERİ

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
tr-TR: BİLGİSAYAR VERİ DOSYALARI İÇİN ÖZGÜN ÇALIŞMA NUMARASI

en: SOURCE OF ACQUISITION
tr-TR: SAĞLAMA KAYNAĞI

en: RECORD CONTENT LICENSOR
tr-TR: KAYIT İÇERİĞİ LİSANSINI VEREN

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
tr-TR: BİBLİYOGRAFİK KONTROL VE KODLAMA DETAYI DÜZEYİ [KULLANILMIYOR]

en: LANGUAGE CODE
tr-TR: DİL KODU

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
tr-TR: YAYINLAYAN/TÜZEL KOD ÜRETEN ÜLKE

en: TIME PERIOD OF CONTENT
tr-TR: İÇİNDEKİLER ZAMAN PERİYOTU

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
tr-TR: Müzikal kompozisyon kodu

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
tr-TR: MÜZİK ALETLERİ VE SESLERİN KOD NUMARASI

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
tr-TR: LOKAL AYIRMALAR (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
tr-TR: KONGRE KÜTÜPHANESİ KOPYA, SAYI, AYRI BASKI BİLDİRİMİ

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
tr-TR: KANADA'DA VERİLMİŞ SINIFLAMA NUMARALARI

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
tr-TR: ULUSAL TIP KÜTÜPHANESİ KOPYA BİLDİRİMİ

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
tr-TR: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY KOPYA BİLDİRİMİ

en: GPO ITEM NUMBER
tr-TR: GPO MATERYAL NUMARASI

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
tr-TR: EK DEWEY ONLU SINIFLAMA NUMARASI

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
tr-TR: SENTEZLENMİŞ SINIFLAMA NUMARASI BİLEŞENLERİ

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
tr-TR: RAPOR NUMARASI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
tr-TR: RAPOR NUMARASI

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
tr-TR: YEREL OLARAK VERİLEN LC-TİPİ YER NUMARASI (OCLC); YEREL YER NUMARASI (RLIN)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
tr-TR: MİKROFİLM RAF YERİ (İM) [KULLANILMIYOR]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
tr-TR: TEMEL GİRİŞ--KİŞİ ADI

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
tr-TR: TEMEL GİRİŞ--KURUM ADI

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
tr-TR: TEMEL GİRİŞ--TOPLANTI ADI

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
tr-TR: TEMEL GİRİŞ--TEK BİÇİM ESER ADI

en: ABBREVIATED TITLE
tr-TR: KISALTILMIŞ ESER ADI

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
tr-TR: AKRONİM VEYA KISALTILMIŞ ESER ADI [KULLANILMIYOR]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
tr-TR: VARYANT ERİŞİM BAŞLIĞI [KULLANILMIYOR]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
tr-TR: UZATILMIŞ ESER ADI [KULLANILMIYOR]

en: KEY TITLE
tr-TR: ANAHTAR ESER ADI

en: UNIFORM TITLE
tr-TR: TEK BİÇİM ESER ADI

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
tr-TR: LATİN ALFABESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ ESER ADI (BK AM CF MP MU VM) [KULLANILMIYOR]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
tr-TR: ESER ADININ KATALOGLAMA BİRİMİ TARAFINDAN YAPILAN TERCÜMESİ

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
tr-TR: TOPLU TEK BİÇİM ESER ADI

en: TITLE STATEMENT
tr-TR: ESER ADI BİLDİRİMİ

en: VARYING FORM OF TITLE
tr-TR: DEĞİŞKEN BAŞLIK BİÇİMİ

en: FORMER TITLE
tr-TR: BAŞLIK ESKİ ADI

en: EDITION STATEMENT
tr-TR: SÜRÜM BİLDİRİMİ

en: VERSION INFORMATION
tr-TR: SÜRÜM BİLGİSİ

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
tr-TR: MÜZİKAL SUNUM BİLDİRİMİ

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
tr-TR: KARTOGRAFİK MATEMATİKSEL VERİ

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
tr-TR: BİLGİSAYAR DOSYASI ÖZELLİKLERİ

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
tr-TR: ÜRETİCİ ÜLKE TÜZEL ADI

en: PHILATELIC ISSUE DATA
tr-TR: FİLATELİK SAYI VERİSİ

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
tr-TR: YAYIN, DAĞITIM, VB.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
tr-TR: FILMLER İÇİN YAYINCI BİLDİRİMİ (AACR 1-Öncesi Revize edilmiş) [KULLANILMIYOR, CAN/MARC], [YEREL, ABD]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
tr-TR: SES KAYITLARI İÇİN YAYINCI BİLDİRİMİ (AACR 2-Öncesi) [YEREL, ABD]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
tr-TR: ÖNGÖRÜLEN YAYIN TARİHİ

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
tr-TR: ÜRETİM, YAYIN, DAĞITIM, İMALAT VE TELİF HAKKI UYARISI

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
tr-TR: SAĞLAMA/ABONELİK KAYNAĞI ADRESİ [KULLANILMIYOR]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
tr-TR: FİZİKSEL AÇIKLAMA

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
tr-TR: FİLMLER İÇİN FİZİKSEL AÇIKLAMA (AACR 2-Öncesi) (GM) [KULLANILMIYOR, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
tr-TR: SAYFA VEYA MATERYAL SAYISI (BK İM) [KULLANILMIYOR]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
tr-TR: BİRİM SAYISI (İM) [KULLANILMIYOR, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
tr-TR: DOĞRUSAL GÖRÜNTÜLER (İM) [KULLANILMIYOR, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
tr-TR: SES KAYITLARI İÇİN FİZİKSEL AÇIKLAMA (AACR 2-Öncesi) (MU) [KULLANILMIYOR]

en: PLAYING TIME
tr-TR: OYNATMA SÜRESİ

en: HOURS, ETC.
tr-TR: SAATLER, VB.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: FİLMLER İÇİN FİZİKSEL AÇIKLAMA (ARŞİV) (GM) [KULLANILMIYOR]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
tr-TR: MEVCUT YAYIN FREKANSI

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
tr-TR: FREKANS (CF MP) [KULLANILMIYOR]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
tr-TR: ÖNCEKİ YAYIN FREKANSI

en: MODE OF ISSUANCE
tr-TR: YAYIN ŞEKLİ

en: EXTENSION PLAN
tr-TR: GENİŞLETME PLANI

en: MEDIA TYPE
tr-TR: MEDYA TÜRÜ

en: CARRIER TYPE
tr-TR: TAŞIYICI TÜRÜ

en: PHYSICAL MEDIUM
tr-TR: FİZİKSEL ORTAM

en: ACCESSIBILITY CONTENT
tr-TR: ERİŞİLEBİLİRLİK İÇERİĞİ

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
tr-TR: COĞRAFİ REFERANS VERİSİ

en: PLANAR COORDINATE DATA
tr-TR: DÜZLEMSEL KOORDİNAT VERİLERİ

en: SOUND CHARACTERISTICS
tr-TR: SES ÖZELLİKLERİ

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
tr-TR: HAREKETLİ GÖRÜNTÜ ÖZELLİKLERİ

en: VIDEO CHARACTERISTICS
tr-TR: VİDEO ÖZELLİKLERİ

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
tr-TR: DİJİTAL DOSYA ÖZELLİKLERİ

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
tr-TR: NOTALANMIŞ MÜZİK ÖZELLİKLERİ

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
tr-TR: FİYAT (NR) (BK AM CF MU VM SE) [KULLANILMIYOR]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
tr-TR: MATERYALLERİN ORGANİZASYONU VE DÜZENLENMESİ

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
tr-TR: DİJİTAL GRAFİK GÖSTERİMİ

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
tr-TR: EK İÇERİK ÖZELLİKLERİ

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
tr-TR: GÜVENLİK SINIFLANDIRMA DENETİMİ

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
tr-TR: ÜRETİCİ DAĞITIM KONTROLÜ

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: KİRALAMA FİYATI (GM) [KULLANILMIYOR]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
tr-TR: YAPILANDIRILMIŞ MÜLKİYET VE MUHAFAZA GEÇMİŞİ

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
tr-TR: YAYIN VE/VEYA SIRALI ATAMA TARİHLERİ

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
tr-TR: STANDARTLAŞTIRILMIŞ TARİH VE SIRALI ATAMA

en: TRADE PRICE
tr-TR: TİCARİ FİYAT

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
tr-TR: TİCARET KULLANILABİLİRLİK BİLGİLERİ

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
tr-TR: TEMSİLCİ İFADE ÖZELLİKLERİ

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
tr-TR: SERİLER BİLDİRİMİ/EKLENEN GİRİŞ--KİŞİ ADI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC], [LOKAL, ABD]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
tr-TR: SERİLER BİLDİRİMİ/EKLENEN GİRİŞ--KURUM ADI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC], [LOKAL, ABD]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
tr-TR: SERİLER BİLDİRİMİ/EKLENEN GİRİŞ--TOPLANTI ADI [KULLANILMIYOR, CAN/MARC], [LOKAL, ABD]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
tr-TR: SERİLER BİLDİRİMİ/EKLENEN GİRİŞ--ESER ADI

en: SERIES STATEMENT
tr-TR: SÜRELİ YAYINLAR BİLDİRİMİ

en: GENERAL NOTE
tr-TR: GENEL BİLGİ

en: WITH NOTE
tr-TR: AÇIKLAYICI NOT

en: DISSERTATION NOTE
tr-TR: TEZ NOTU

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
tr-TR: BİBLİYOGRAFİK TARİH BİLGİSİ (BK CF MU) [KULLANILMIYOR]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
tr-TR: BİBLİYOGRAFİ, VB. BİLGİSİ

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
tr-TR: BİÇİMLENDİRİLMİŞ İÇİNDEKİLER NOTU

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
tr-TR: ERİŞİM NOTU İLE İLGİLİ KISITLAMALAR

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
tr-TR: GÖRSEL MATERYALLERİÇİN ÖLÇEK NOTU

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
tr-TR: KREASYON/ÜRETİM EMEĞİ GEÇENLER NOTU

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
tr-TR: GAYRİ RESMİ NOTLAR

en: CITATION/REFERENCES NOTE
tr-TR: ATIF/REFERANSLAR NOTU

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
tr-TR: KATILIMCI VEYA SANATÇI NOTU

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: DAHA ESKİ VEYA DAHA YENİ CİLTLERİN AYRI OLARAK KATALOGLANMASI NOTU (SE) [KULLANILMIYOR]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
tr-TR: RAPOR TÜRÜ VE KAPSANAN DÖNEM NOTU

en: DATA QUALITY NOTE
tr-TR: VERİ KALİTESİ NOTU

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
tr-TR: NUMARALANDIRMA ÖZELLİKLERİ NOTU

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
tr-TR: BİLGİSAYAR DOSYA VEYA VERİ TÜRÜ NOTU

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: FİLM KATEGORİLERİ NOTU (ARŞİVLİK) (GM) [KULLANILMIYOR]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
tr-TR: BİR OLAY NOTUNUN TARİH/SAAT VE YERİ

en: SUMMARY, ETC.
tr-TR: ÖZET, VB.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
tr-TR: HEDEF KİTLE NOTU

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
tr-TR: COĞRAFİ KAPSAM NOTU

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
tr-TR: İÇERİK NOTU ZAMAN SÜRECİ (CF) [KULLANILMIYOR]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
tr-TR: TANIMLANMIŞ MATERYALLER NOTUNUN TERCİH EDİLEN ALINTISI

en: SUPPLEMENT NOTE
tr-TR: EK NOT

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
tr-TR: ÇALIŞMA PROGRAMI BİLGİ NOTU

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
tr-TR: SANSÜR NOTU (GM) [KULLANILMIYOR]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
tr-TR: KULLANILABİLİR EK FİZİKSEL FORM NOTU

en: ACCESSIBILITY NOTE
tr-TR: ERİŞEBİLİRLİK NOTU

en: REPRODUCTION NOTE
tr-TR: ÖZDEŞ BASKI NOTU

en: ORIGINAL VERSION NOTE
tr-TR: ÖZGÜN SÜRÜM NOTU

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
tr-TR: ORİJİNALLERİN KONUMU/ÇOĞALTILMALAR NOTU

en: FUNDING INFORMATION NOTE
tr-TR: FON BİLGİSİ NOTU

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
tr-TR: VERİ KAYNAĞI NOTU (CF) [KULLANILMIYOR]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
tr-TR: SİSTEM AYRTINTILARI NOTU

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
tr-TR: KULLANIM VE REPRODÜKSİYON İLE İLGİLİ TERİMLER NOTU

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
tr-TR: DOĞRUDAN SAĞLAMA KAYNAĞI NOTU

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
tr-TR: TELİF HAKKI DURUMU İLE İLGİLİ BİLGİ

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
tr-TR: TALEP BİLGİ NOTU [KULLANILMIYOR]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
tr-TR: DİĞER ARŞİV MALZEMELERİNİN KONUMU NOTU

en: LANGUAGE NOTE
tr-TR: DİL NOTU

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
tr-TR: ÖNCEKİ BAŞLIK KARMAŞIKLIK NOTU

en: ISSUING BODY NOTE
tr-TR: DÜZENLEYEN KURULUŞ NOTU

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
tr-TR: ÖZLÜK VE ÖZNİTELİK BİLGİSİ NOTU

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
tr-TR: KÜMÜLATİF DİZİN/AIDS BULGU NOTU

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
tr-TR: BELGE İŞLEM HAKKINDA BİLGİ NOTU

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
tr-TR: MÜLKİYET VE EMANET GEÇMİŞİ

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
tr-TR: KOPYA VE SÜRÜM ÖZDEŞLEŞTİRME NOTU

en: BINDING INFORMATION
tr-TR: CİLT BİLGİSİ

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
tr-TR: DAVA DOSYASI ÖZELLİKLERİ NOTU

en: METHODOLOGY NOTE
tr-TR: METODOLOJİ NOTU

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: EDİTÖR NOTU (SE) [KULLANILMIYOR]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
tr-TR: BAĞLANTILI BAŞLIK KARMAŞIKLIK NOTU

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
tr-TR: TANIMLI MATERYALLER NOTLARI İLE İLGİLİ YAYINLAR

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
tr-TR: İLGİLİ BİLGİSAYAR DOSYALARI NOTU (CF) [KULLANILMIYOR]

en: ACTION NOTE
tr-TR: EYLEM NOTU

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
tr-TR: KULLANIM SAYISI VE KULLANIM SIKLIĞI NOTU

en: EXHIBITIONS NOTE
tr-TR: SERGİLER NOTU

en: AWARDS NOTE
tr-TR: ÖDÜLLER NOTU

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
tr-TR: AÇIKLAMA KAYNAĞI NOTU

en: LOCAL NOTE (RLIN)
tr-TR: YEREL NOT (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--KİŞİ ADI

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--KURUM ADI

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--TOPLANTI ADI

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--TEK BİÇİM BAŞLIK

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--BELİRTİLEN OLAY

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--KRONOLOJİK TERİM

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--KONU TERİMİ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--COĞRAFİ AD

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--TERS COĞRAFİ (BK MP SE) [KULLANILMIYOR]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
tr-TR: DİZİN TERİMİ--KONTROLSÜZ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--FASETLİ KONU TERİMLERİ

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
tr-TR: DİZİN TERİMİ--TÜR/BİÇİM

en: INDEX TERM--OCCUPATION
tr-TR: DİZİN TERİMİ--MESLEK

en: INDEX TERM--FUNCTION
tr-TR: DİZİN TERİMİ--İŞLEV

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
tr-TR: DİZİN TERİMİ--MÜFREDAT AMAÇLI

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--HİYERARŞİK YER ADI

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
tr-TR: KONU EK GİRİŞİ--BELİRTİLMEMİŞ TÜZELLİK TÜRÜ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
tr-TR: YEREL KONU EK GİRİŞİ--KONU TERİMİ (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL KONU EK GİRİŞİ--COĞRAFİ AD (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL KONU EK GİRİŞİ--KİŞİ ADI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL KONU EK GİRİŞİ--KURUM ADI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL KONU EK GİRİŞİ--TOPLANTI ADI (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
tr-TR: YEREL KONU EK GİRİŞİ--TEK BİÇİM ESER ADI (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
tr-TR: EK GİRİŞ--KİŞİ ADI

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
tr-TR: EK GİRİŞ--KİŞİ ADI (İCRA EDEN) (MU) [KULLANILMIYOR]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
tr-TR: EK GİRİŞ--KURUM ADI

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
tr-TR: EK GİRİŞ--TOPLANTI ADI

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
tr-TR: EK GİRİŞ--KURUM ADI (İCRA EDEN) (MU) [KULLANILMIYOR]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
tr-TR: EK GİRİŞ--KONTROLSÜZ AD

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
tr-TR: EK GİRİŞ--TEK BİÇİM ESER ADI

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
tr-TR: EK GİRİŞ--KONTROLSÜZ İLGİLİ/ANALİTİK ESER ADI

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
tr-TR: EK GİRİŞ--COĞRAFİ AD

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
tr-TR: EK GİRİŞ--HİYERARŞİK YER ADI

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
tr-TR: BİLGİSAYAR DOSYALARINA SİSTEM DETAYLARI ERİŞİMİ

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
tr-TR: EK GİRİŞ--TAKSONOMİK TANILAMA

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
tr-TR: EK GİRİŞ--FİZİKSEL ÖZELLİKLER [KULLANILMIYOR]

en: RESOURCE IDENTIFIER
tr-TR: KAYNAK TANIMLAYICI

en: MAIN SERIES ENTRY
tr-TR: SERİLER ANA GİRİŞİ

en: SUBSERIES ENTRY
tr-TR: ALT SERİLER GİRİŞİ

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
tr-TR: ÖZGÜN DİL GİRİŞİ

en: TRANSLATION ENTRY
tr-TR: ÇEVİRİ GİRİŞİ

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
tr-TR: İLAVE/ÖZEL SAYI GİRİŞİ

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
tr-TR: EK ANA GİRİŞ

en: HOST ITEM ENTRY
tr-TR: KAYNAK MATERYAL GİRİŞİ

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
tr-TR: KURUCU BİRİM GİRİŞİ

en: OTHER EDITION ENTRY
tr-TR: DİĞER BASKI GİRİŞİ

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
tr-TR: EK FİZİKSEL FORM GİRİŞİ

en: ISSUED WITH ENTRY
tr-TR: GİRİŞ İLE BİRLİKTE VERİLDİ

en: PRECEDING ENTRY
tr-TR: ÖNCEKİ GİRİŞ

en: SUCCEEDING ENTRY
tr-TR: SONRAKİ GİRİŞ

en: DATA SOURCE ENTRY
tr-TR: VERİ KAYNAĞI GİRİŞİ

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
tr-TR: DİĞER İLİŞKİLER GİRİŞİ

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
tr-TR: KATALOGLAMANIN DİĞER BİR DİLDE PARALEL AÇIKLAMASI

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
tr-TR: BİLEŞEN MATERYAL GİRİŞİ (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL EK GİRİŞ--KİŞİ ADI (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL EK GİRİŞ--KURUM ADI (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL EK GİRİŞ--TOPLANTI ADI (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
tr-TR: YEREL EK GİRİŞ--TEK BİÇİM ESER ADI (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
tr-TR: SERİLER EK GİRİŞ--KİŞİ ADI

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
tr-TR: SERİLER EK GİRİŞ--KURUM ADI

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
tr-TR: SERİLER EK GİRİŞ--TOPLANTI ADI

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
tr-TR: SERİLER EK GİRİŞ--TEK BİÇİM ESER ADI

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
tr-TR: SERİLER EK GİRİŞ--ESER ADI [KULLANILMIYOR]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
tr-TR: HOLDINGS KODLANMIŞ VERİ DEĞERLERİ

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
tr-TR: METİN OLARAK FİZİKSEL FORM GÖSTERGESİ

en: NAME OF UNIT
tr-TR: BİRİM ADI

en: HOLDING INSTITUTION
tr-TR: HOLDING KURUMU

en: LOCATION [OBSOLETE]
tr-TR: KONUM [KULLANILMIYOR]

en: LOCATION
tr-TR: KONUM

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
tr-TR: BAŞLIKLAR VE ÖRÜNTÜ--TEMEL BİBLİYOGRAFİK BİRİM

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
tr-TR: BAŞLIKLAR VE ÖRÜNTÜ--EK MATERYAL

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
tr-TR: BAŞLIKLAR VE ÖRÜNTÜ--DİZİNLER

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
tr-TR: ELEKTRONİK ARŞİV YERİ VE ERİŞİMİ

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
tr-TR: YEREL KONTROL BİLGİSİ (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
tr-TR: DÖKÜM VE KRONOLOJİ--TEMEL BİBLİYOGRAFİK BİRİM

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
tr-TR: NUMARALANDIRMA VE KRONOLOJİ - EK MATERYAL

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
tr-TR: NUMARALANDIRMA VE KRONOLOJİ--DİZİNLER

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
tr-TR: METİNSEL HOLDINGS--TEMEL BİBLİYOGRAFİK BİRİM

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
tr-TR: METİNSEL HOLDINGS--EK MATERYAL

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
tr-TR: METİNSEL HOLDINGS--DİZİNLER

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: FARKLI KİŞİ ADI (SE) [KULLANILMIYOR]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
tr-TR: VARYANT KURUMSAL AD (SE) [KULLANILMIYOR]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: FARKLI KONFERANS VEYA TOPLANTI ADI (SE) [KULLANILMIYOR]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
tr-TR: FARKLI TEK BİÇİM ESER ADI BAŞLIĞI (SE) [KULLANILMIYOR]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
tr-TR: MATERYAL BİLGİSİ--TEMEL BİBLİYOGRAFİK BİRİM

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
tr-TR: MATERYAL BİLGİSİ--EK MATERYAL

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
tr-TR: MATERYAL BİLGİSİ--DİZİNLER

en: MANIFESTATION STATEMENTS
tr-TR: TEZAHÜR BİLDİRİMMLERİ

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
tr-TR: DEĞİŞİM KAYIT BİLGİSİ

en: METADATA PROVENANCE
tr-TR: METAVERİ KAYNAĞI

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
tr-TR: YABANCI MARC BİLGİ ALANI

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
tr-TR: MARC-DIŞI BİLGİ ALANI

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL SERİLER EK GİRİŞİ--KİŞİ ADI (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL SERİLER EK GİRİŞİ--KURUM ADI (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
tr-TR: YEREL SERİLER EK GİRİŞİ--TOPLANTI ADI (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
tr-TR: YEREL SERİLER EK GİRİŞİ--TEK BİÇİM ESER ADI (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-KİŞİSEL AD [YEREL, KANADA]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI A, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI B, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI C, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI D, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI E, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI F, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
tr-TR: YEREL VERİ ELEMANI G, LDG (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
tr-TR: KOMUT PARAMETRESİ KOY (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
tr-TR: KULLANICI-SEÇENEK VERİSİ (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-KONFERANS VEYA TOPLANTI ADI [YEREL, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-TEK BİÇİM ESER ADI BAŞLIĞI [YEREL, KANADA]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
tr-TR: OCLC/CONSER ÇEŞİTLİ VERİ (OCLC); KATALOGLAMA İÇİN KULLANILAN PARÇALAR (AACR2 öncesi) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME--TEK BİÇİM ESER ADI [KULLANILMIYOR] [sadece CAN/MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME--LATİN ALFABESİNE ÇEVRİLMİŞ BAŞLIK [KULLANILMIYOR] [sadece CAN/MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME--KOLEKTİF BAŞLIK [KULLANILMIYOR] [sadece CAN/MARC]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
tr-TR: YEREL İŞLEM BİLGİLERİ (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
tr-TR: YEREL İŞLEM BİLGİLERİ (OCLC); SERİLER BÖLÜM GÖSTERGESİ (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
tr-TR: YEREL AYIRTMALAR (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME--COĞRAFİ AD/ALAN ADI [KULLANILMIYOR]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
tr-TR: KOPYA-DÜZEYİ BİLGİSİ (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
tr-TR: YEREL ELEKTRONİK KONUM VE ERİŞİM (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
tr-TR: FİZİKSEL KONUM (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
tr-TR: EK ESTC KODLARI (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-DİZİ BİLDİRİMİ--KİŞİ ADI/ÜNVAN [YEREL, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-DİZİ BİLDİRİMİ--KURUM ADI/ÜNVAN [YEREL, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-DİZİ BİLDİRİMİ--KONFERANS YADA TOPLANTI ADI/ÜNVAN [YEREL, KANADA]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERME-DİZİ BİLDİRİMİ--ESER ADI/TEK BİÇİM ESER ADI [YEREL, KANADA]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
tr-TR: WLN OTOMATİK AYIRTMA BİLDİRİMİ (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
tr-TR: YEREL ROMANİZASYON/DÖNÜŞTÜRME GEÇMİŞİ (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
tr-TR: EŞDEĞERLİLİKLER VEYA ÇAPRAZ GÖNDERMELER [YEREL, KANADA]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
tr-TR: ÖNERİ 995 [YEREL, UNIMARC FRANSA]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
tr-TR: MARC 21 bibliyografik kayıtları için aşağıdakiler dahil olmak üzere seçilen eşleşme kuralları:

en: Fast Add Framework
tr-TR: Hızlı Çerçeve Ekle

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
tr-TR: 'FA', ILL veya anında kataloglamaya uygun 'Hızlı Ekleme' minimal MARC21 çerçevesi.

en: Models
tr-TR: Modeller

en: Books, Booklets, Workbooks
tr-TR: Kitaplar, Broşürler, Çalışma Kitapları

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
tr-TR: CD-ROM'lar, DVD-ROM'lar, Genel Çevrimiçi Kaynaklar

en: Binders
tr-TR: Ciltler

en: Kits
tr-TR: Kitler

en: Serials
tr-TR: Süreli Yayınlar

en: Audio Cassettes, CDs
tr-TR: Ses Kasetleri, CD'ler

en: DVDs, VHS
tr-TR: DVD'ler, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
tr-TR: Bazı yaygın bibliyografik materyal türleri için basit MARC 21 bibliyografik çerçeveler. Çerçeveler MARC kayıtlarınızın yapısını ve entegre MARC düzenleyicisinin davranışını tanımlamak için kullanılır. Bunları kurulumdan sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu isteğe bağlı varsayılan ayardaki çerçeveler şunları içerir:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
tr-TR: BKS Kitaplar, Broşürler, Çalışma Kitapları

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
tr-TR: CF  CD-ROM'lar, DVD-ROM'lar, Genel Çevrimiçi Kaynaklar

en: SR  Audio Cassettes, CDs
tr-TR: SR  Ses Kasetleri, CD'ler

en: VR  DVDs, VHS
tr-TR: VR  DVD'ler, VHS

en: AR  Models
tr-TR: AR  Modeller

en: KT  Kits
tr-TR: KT  Kitler

en: IR  Binders
tr-TR: IR  Ciltler

en: SER Serials
tr-TR: SER Süreli Yayınlar
