Koha 23.11.09.000 - en to tet translation catalogue (1198 entries)

en: Coded fields
tet: Kampu kodifikadu

en: Audience:
tet: Audiensia:

en: Any
tet: Kualkér

en: juvenile, general
tet: juvenil, jeral

en: pre-primary (0-5)
tet: pre-primaria (0-5)

en: primary (5-8)
tet: primaria (5-8)

en: children (9-14)
tet: labarik sira (9-14)

en: young adult
tet: joven

en: adult, serious
tet: adultu, seriu

en: adult, General
tet: adultu, Jeral

en: unknown
tet: la hatene

en: regular print
tet: testu regulár

en: large print
tet: testu bo'ot

en: newspaper format
tet: formatu jornal

en: Braille or Moon script
tet: Braile ka escrita Moon

en: microprint
tet: mikroprint

en: hand-written
tet: hakerek ho liman

en: electronic resource
tet: rekursu eletroniku

en: microform
tet: mikroforma

en: other form of textual material
tet: formata seluk material nian

en: fiction
tet: fiksaun

en: essays
tet: ensaios

en: humour, satire
tet: humor, sátira

en: letters
tet: karta sira

en: short stories
tet: istoria badak

en: poetry
tet: poezia

en: speeches, oratory
tet: diskursu, oratória

en: libretto
tet: libreto

en: not a literary text
tet: la'os testu literáriu

en: not a biography
tet: la'os biografia ida

en: autobiography
tet: autobiografia

en: individual biography
tet: biografia individual

en: collective biography
tet: biographia koletivu

en: illustrations
tet: ilustrasaun sira

en: maps
tet: mapa sira

en: portraits
tet: figura sira

en: charts
tet: grafiku sira

en: plans
tet: planu sira

en: plates
tet: pintura

en: music
tet: muzika

en: facsimiles
tet: faksimile sira

en: coats of arms
tet: brazaun

en: genealogical tables
tet: tabelas jenealógiku

en: forms
tet: formulariu

en: samples
tet: amostra sira

en: sound recordings
tet: gravasaun audio

en: transparencies
tet: transparênsias

en: illuminations
tet: iluminasaun sira

en: no illustrations
tet: ilustrasaun la iha

en: bibliography
tet: bibliografia

en: catalogue
tet: katalogu

en: index
tet: índise

en: abstract
tet: rezumu

en: dictionary
tet: disionariu

en: encyclopaedia
tet: ensiklopedia

en: directory
tet: diretoriu

en: project description
tet: deskrisaun projetu

en: statistics
tet: estatistika

en: programmed text books
tet: livru didátiku programadu

en: patent
tet: patente

en: standard
tet: padraun

en: dissertation or thesis
tet: dissertasaun ka teze

en: laws and legislation
tet: lei no lejislasaun

en: numeric table
tet: tabela numerika

en: technical report
tet: relatoriu tekniku

en: examination paper
tet: surat exame

en: literature surveys/reviews
tet: levantamentos bibliográficos/opiniões

en: treaties
tet: tratadu sira

en: cartoons or comic strips
tet: pintura komik

en: dissertation or thesis (revised)
tet: dissertasaun ka teze (revised)

en: other
tet: seluk

en: motion picture
tet: filme

en: visual projection
tet: projesaun visual

en: video recording
tet: gravasaun vídeo

en: Serials
tet: Periódiku sira

en: Any type
tet: Kualkér tipu

en: Periodical
tet: Periódiku

en: Monographic series
tet: Série monográfika

en: Newspaper
tet: Jornal

en: Updating loose-leaf
tet: Atualiza hela loose-leaf

en: Other
tet: Seluk

en: Daily
tet: Loron loron

en: Semiweekly
tet: Semana ida dala rua

en: Weekly
tet: Semanal

en: Biweekly
tet: Semana rua, dala ida

en: Semimonthly
tet: Fulan ida dala rua

en: Monthly
tet: Fulan fulan

en: Bimonthly
tet: Fulan rua dala ida

en: Quarterly
tet: Trimestral

en: Three times a year
tet: Tinan ida dala tolu

en: Semiannual
tet: Tinan ida dala rua

en: Annual
tet: Anual

en: Biennial
tet: Bienal

en: Triennial
tet: Trienal

en: Three times a week
tet: Semana ida dala tolu

en: Three times a month
tet: Fulan ida dala tolu

en: Without periodicity
tet: La ho periodicidade

en: Unknown
tet: La hatene

en: Any regularity
tet: Kualkér regularidade

en: regular
tet: regulár

en: normalised irregular
tet: normaliza irregular

en: irregular
tet: irregulár

en: Picture
tet: Imajen

en: collage
tet: kolajen

en: drawing
tet: dezeñu

en: painting
tet: pintura

en: photomechanical reproduction
tet: reprodusaun fotomekânika

en: photonegative
tet: fotonegativu

en: photoprint
tet: fotoprint

en: picture
tet: pintura

en: print
tet: imprime

en: technical drawing
tet: dezenyu tekniku

en: other non-projected graphic type
tet: tipu grafiku seluk

en: canvas
tet: kanvas

en: bristol board
tet: kabelak bristol

en: cardboard/illustration board
tet: papelaun/ilustrasaun bordo

en: glass
tet: vidru

en: plaster
tet: estuke

en: hardboard
tet: kabelak

en: porcelaine
tet: porselana

en: stone
tet: fatuk

en: wood
tet: ai

en: mixed collection
tet: kolesaun kahur-malu

en: synthetics
tet: sintetiku

en: skin
tet: kulit

en: textile
tet: testil

en: metal
tet: besi

en: paper
tet: surat

en: others
tet: selu-seluk

en: Date entered on file
tet: Data hatama ona iha arkivu

en: Non required value
tet: Valor lalika ona

en: a - currently published continuing resource
tet: a - rekursu nafatin ne'ebe publika agora daudaun

en: b - continuing resource no longer being published
tet: b- rekursu kontinua ne'ebe la publika ona

en: c - continuing resource of unknown status
tet: c - rekursu kontínuo ho estatutu la hatene

en: e - reproduction of a document
tet: e - reprodusaun ba dokumentu ida

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
tet: g - monografia ne'ebe publikasaun kontinua liu tinan ida

en: u - Unknown publication date
tet: u - La hatene publikasaun nia data

en: Publication Date 2
tet: Data Publikasaun 2

en: |- Filling character
tet: |- Filling karakter

en: a- juvenile, general
tet: a- juveníl, jeral

en: b- pre-primary, ages 0-5
tet: b- pre-primaria, tinan 0-5

en: c- primary, ages 5-10
tet: c- primaria, tinan 5-10

en: d- children, ages 9-14
tet: d- labarik sira, tinan 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
tet: e- joven, tinan 14-20

en: k- adult, serious
tet: k- adultu, seriu

en: m- adult, general
tet: m- adultu, jeral

en: u- unknown
tet: u- la hatene los

en: a- juvenile, general
tet: a- juveníl, jeral

en: Government publication
tet: Publikasaun governu nian

en: a- federal/national
tet: a- federál/nasional

en: b- state/province
tet: b- distritu/provinsia

en: c- county/department
tet: c- distritu/departmentu

en: d- local(municipal, etc.)
tet: d- lokal(munisipal, nsst.)

en: g- government in exile or clandestine
tet: g- governu iha ezíliu ka klandestina

en: h- level not determined
tet: h- nivel seidauk hatene

en: y- not a government publication
tet: y- la'os publikasaun governu nian

en: z- Other
tet: z- Seluk

en: Modified record code
tet: Kodigu rejistu modifika ona

en: 0- unmodified record
tet: 0- rejistu la modifika

en: 1- modified record
tet: 1- rejistu modifika ona

en: Language of cataloguing (mandatory)
tet: Katalogu nia lian (obrigatóriu)

en: a- ISO transliteration scheme
tet: a- eskema transliterasaun ISO

en: b- other
tet: b- seluk

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
tet: c- transliterasaun múltiplu: ISO ka regimes seluk

en: y- no transliteration scheme used
tet: y- la uza esquema transliterasaun

en: Character sets (mandatory) 1
tet: Grupu karakter (obrigatóriu) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
tet: 01- ISO 646, IRV versaun (basic Latin set)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
tet: 02- ISO Registrasaun # 37 (basic Cyrillic set)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
tet: 50- ISO 10646 Nivel 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
tet: 50- ISO 10646 Nivel 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
tet: Grupu karakter (obrigatóriu) 2

en: non required value
tet: valor lalika

en: Additional character sets
tet: Grupu karakter adisional

en: ba- Latin
tet: ba- Latín

en: ca- Cyrillic
tet: ca- Siríliku

en: db- Japanese - Kanji
tet: db- Japonés - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
tet: dc- Japonés; - Kana

en: ea- Chinese
tet: ea- Xina

en: fa- Arabic
tet: fa- Arabe

en: ga- Greek
tet: ga- Gregu

en: ha- Hebrew
tet: ha- Ebreu

en: ia- Thai
tet: ia- Tailandés

en: ka- Korean
tet: ka- Koreanu

en: zz- Other
tet: zz- Seluk

en: Cancel
tet: Kansela

en: States of authority heading code
tet: Hatama kode autoridade

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
tet: ISO 10646 Nivel 3 (Unicode, UTF-8)

en: Illustration codes 1:
tet: Kodigu ilustrasaun 1:

en: a - illustrations
tet: a - ilustrasaun sira

en: b - maps
tet: b - mapa sira

en: c - portraits
tet: c- figura sira

en: d - charts
tet: d - grafiku sira

en: e - plans
tet: e - planu sira

en: g - music
tet: g - muzika

en: h - facsimiles
tet: h - faksímile

en: i - coats of arms
tet: i - brazaun

en: j - genealogical tables
tet: j - tabelas jenealógiku

en: k - forms
tet: k - forma sira

en: l - samples
tet: l - amostras

en: m - sound recordings
tet: m - gravasaun audio

en: n - transparencies
tet: n- transparensias

en: o - illuminations
tet: o - illuminasaun

en: y - no illustrations
tet: y - la iha ilustrasaun sira

en: Illustration codes 2:
tet: Kodigu ilustrasaun 2:

en: i - coats of arm
tet: i - brazaun

en: Illustration codes 3:
tet: Kodigu ilustrasaun 3:

en: y - no illustration
tet: y - la iha ilustrasaun

en: Illustration codes 4:
tet: Kodigu ilustrasaun 4:

en: Form of contents codes 1:
tet: Forma ba kodigu konteúdu 1:

en: a - bibliography
tet: a - bibliografia

en: b - catalogue
tet: b - katalogu

en: c - index
tet: c - índise

en: d - abstract or summary
tet: d - rezumu ka sumáriu

en: e - dictionary
tet: e - disionariu

en: f - encyclopaedia
tet: f - ensiklopedia sira

en: g - directory
tet: g - diretoriu

en: h - project description
tet: h - deskrisaun projetu

en: i - statistics
tet: i - estatistika

en: k - patent
tet: k - patente

en: l - standard
tet: l - padraun

en: m - dissertation or thesis (original)
tet: m - teze (orijinal)

en: n - laws and legislation
tet: n - lei e lejizlasaun

en: o - numeric table
tet: o - tabela numerika

en: p - technical report
tet: p - relatoriu tékniku

en: q - examination paper
tet: q - testu ezame

en: r - literature surveys/reviews
tet: r - levantamentu literatura/opiniões

en: s - treaties
tet: s - tratadu sira

en: t - cartoons or comic strips
tet: t - karikatura ka istoria komik

en: v - dissertation or thesis (revised)
tet: v - dissertasaun ka teze (revista ona)

en: z - other
tet: z- seluk

en: Form of contents codes 2:
tet: Forma ba kodigu konteúdu 2:

en: Form of contents codes 3:
tet: Forma ba kodigu konteúdu 3:

en: Form of contents codes 4:
tet: Forma ba kodigu konteúdu 4:

en: Conference or meeting code:
tet: Kodigu ba konferensia ka enkontru:

en: 0- not a conference publication
tet: 0- la'os konferensia nia publikasaun

en: 1- conference publication
tet: 1- publikasaun konferensia

en: Festschrift indicator:
tet: Indikator feschrift:

en: 0 - not a festschrift
tet: 0 - la'os festschrift ida

en: Index indicator
tet: Indise indikador

en: 0 - no index
tet: 0 - indise la iha

en: 1 - index present
tet: 1 - indise iha

en: Literature code
tet: Kodigu literatura

en: a - fiction
tet: a - fiksaun

en: b - drama
tet: b- drama

en: c - essays
tet: c- ensaiu sira

en: d - humour, satire
tet: d - humor, satira

en: e - letters
tet: e - karta sira

en: f - short stories
tet: f - istoria badak

en: g - poetry
tet: g - poezia

en: h - speeches, oratory
tet: h - diskursu sira, oratória

en: i - booklet
tet: i - livriñu

en: y - not a literary text
tet: y - la'os testu literáriu

en: z - multiple or other literary forms
tet: z - multiplia ka forma literatura seluk

en: Biography code
tet: Kodigu bibliografia

en: y - not biographical
tet: y - la'os biográfiku

en: a - autobiography
tet: a - autobiografia

en: b - individual biography
tet: b- biografia individual

en: c - collective biography
tet: c - biografia koletiva

en: d - contains biographical information
tet: d- kontein informasaun biografiku

en: handwritten
tet: hakerek ho liman

en: electronic
tet: eletroniku

en: other form of material
tet: formata material seluk

en: periodical
tet: periodiku

en: monographic series
tet: serie monográfiku

en: newspaper
tet: jornal

en: Frequency of issue
tet: Frekuensia kopia nian

en: daily
tet: loron loron

en: semiweekly (twice a week)
tet: semana ida (dala rua)

en: weekly
tet: semanal

en: biweekly (every two weeks)
tet: quinzenal (semana rua, dala ida)

en: semimonthly (twice a month)
tet: semi mensal (dala rua fulan ida)

en: monthly
tet: fulan-fulan

en: bimonthly (every two months)
tet: quinzenal (fulan rua, dala ida)

en: quarterly
tet: fulan tolo, dala ida

en: three times a year
tet: dala tolu, tinan ida

en: semiannual (twice a year)
tet: semestral (dala rua tinan ida)

en: annual
tet: anual

en: biennial (every two years)
tet: biennial (tinan rua, dala ida)

en: triennial (every three years)
tet: trienal (dala ida, tinan tolu)

en: three times a week
tet: dala tolu, semana ida

en: three times a month
tet: dala tolu, fulan ida

en: no frequency (i.e. irregular)
tet: frekuensia la iha (i.e. irregular)

en: Regularity
tet: Regularidade

en: not known
tet: la hatene

en: Type of material code
tet: Kodigu ba material nia tipu

en: abstract or summary
tet: rezumu ka sumariu

en: yearbook
tet: anuáriu

en: programmed texts
tet: livru didátiku programadu

en: reviews
tet: komentariu sira

en: law reports and digests
tet: relatoriu lei sira ka rezumu sira

en: legal articles
tet: artigu legál sira

en: legal cases and case notes
tet: kazu legál no nota kazu

en: biography
tet: biografia

en: other kinds of contents
tet: tipu konteúdu seluk

en: Conference publication indicator
tet: Indikadór ba publikasaun konferensia

en: not a conference publication
tet: la'os konferensia nia publikasaun

en: conference publication
tet: publikasaun konferensia

en: published separately - free upon request
tet: publikadu ketaketak - pedidu ho gratis

en: published separately-free - sent automatically
tet: publikadu ketaketak-gratis - haruka ona automátikamente

en: published separately - purchase-request
tet: publikadu ketaketak - tenke-selu

en: unknown at time of record creation
tet: la hatene iha momentu ba kriasaun rejistu

en: not applicable
tet: la aplikavel

en: Index availability code
tet: Kodigu husi indeks ne'ebe disponiblidade

en: published separately free - sent automatically
tet: publikadu ketaketak gratis - haruka automátikamente

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
tet: publikadu ketaketak - enkadernadu husi editora gratis - haruka automátikamente

en: published separately-bound from publisher - free upon request
tet: publikadu ketaketak-enkadernadu husi editora - pedidu ho gratis

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
tet: publikadu ketaketak-enkadernadu husi editora - tenke hola tuir pedidu

en: index is not available
tet: índise la disponivel

en: Cumulative index availability code
tet: Kódigu disponibilidade índise akumuladu

en: cumulative index or table of contents available
tet: índise kumulativu ka tabelas konteúdu ne'ebe disponivel

en: Type of material
tet: Tipu material nian

en: videorecording
tet: gravasaun vídeo

en: Length
tet: Naruk

en: Colour indicator
tet: Indikadór kor

en: black and white
tet: metan e mutin

en: colour
tet: kor

en: combination of black and white and colour
tet: kombinasaun ba metan e mutin e kor

en: other (sepia, tinted, etc.)
tet: seluk (sepia, tinta, nsst.)

en: Sound indicator
tet: Indikadór son

en: soundtrack separate
tet: trilha sonora haketak

en: no sound
tet: lian la iha

en: optical sound track on motion picture film
tet: muzika óptiku husi filme ida

en: sound disc
tet: disk audio

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
tet: muzika óptiku no magnética husi filme ida

en: videotape
tet: fita video

en: videodisc
tet: vídeodisk

en: Width or dimensions
tet: Luan ka dimensaun

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
tet: Filme => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
tet: Filme => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
tet: Filme => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
tet: Filme => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
tet: Filme => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
tet: Filme => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
tet: Filme => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
tet: Filme => 70 mm

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
tet: Diapozitivu 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
tet: Fita video 1/4 in. (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
tet: Fita video 1/4 in. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
tet: Fita video 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
tet: Fita video 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
tet: Fita video 1 in. (2 cm 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
tet: Fita video 2 in. (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
tet: Transparénsia sira 8 * 10 in. (20 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
tet: Transparénsia sira 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
tet: Transparénsia sira 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
tet: Transparénsia sira 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
tet: Transparénsia sira 8 * 8 in. (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
tet: Transparénsia sira 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
tet: Transparénsia sira 10 * 10 in. (25 * 25 cm)

en: film cartridge
tet: kartuxu filme

en: film cassette
tet: kassette filme

en: other film type
tet: tipu filme seluk

en: other filmstrip type
tet: tipu filmestrip seluk

en: slide, slide set, stereograph
tet: diapozitivu, kolesaun diapozitivu; stereograph

en: transparency
tet: transparênsia

en: not a motion picture or visual projection
tet: la'os filme ka projesaun video

en: other forms of release
tet: forma seluk ba lansamentu

en: Technique - videorecording, motion picture
tet: Téknika - grava video, filme

en: animation
tet: animasaun

en: animation and live action
tet: animsaun no asaun atual

en: unspecified/unknown
tet: la espesifiku/la hatene

en: not a motion picture or video recording
tet: la'os filme ka gravasaun video

en: Presentation format - motion picture
tet: Formatu ba aprezentasaun - filme

en: non-anamorphic (wide screen)
tet: la-anamórfiku (panorâmiku)

en: anamorphic (wide screen)
tet: anamórfiku (panorâmiku)

en: other wide screen format
tet: formatu widescreen seluk

en: not a motion picture
tet: la'os filme

en: Accompanying material 1
tet: Material akompania 1

en: script material
tet: material eskrita

en: posters
tet: poster sira

en: instructional materials
tet: material instrusional

en: score or other music format
tet: partitura ka formata múzika seluk

en: set or costume designs
tet: dezeñu senáriu ka traje

en: other accompanying material
tet: material akompanhamentu seluk

en: Accompanying material 2
tet: Material akompania 2

en: Accompanying material 3
tet: Material akompania 3

en: Accompanying material 4
tet: Material akompania 4

en: videocassette
tet: vídeokasette

en: videoreel
tet: vídeoreel

en: electronic videorecording (EVR)
tet: gravasaun video eletroniku (GVR)

en: not a videorecording
tet: la'os gravasaun video

en: other videotype
tet: tipu video seluk

en: Presentation format - videorecording
tet: Formatu ba aprezentasaun - videorecording

en: Type C (reel)
tet: Tipu C (reel)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
tet: Laser optikal (Reflective) videodisk

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
tet: CED (capacitance electroniku disk) videodisk

en: V2000 (videocassette)
tet: V2000 (videocassete)

en: Video8 (videocassette)
tet: Video8 (videokasete)

en: safety film
tet: filme seguransa

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
tet: sintetiku (e.g. plastiku, vinyl nsst)

en: not a visual projection
tet: la'os projesaun vizuál

en: Secondary support material - visual projection
tet: Material suporta sekundáriu - projesaun visual

en: cardboard
tet: papelaun

en: metall
tet: besi

en: metal and glass
tet: besi e vidru

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
tet: sintetiku (e.g. plastiku, vinyl, nsst) ho vidru

en: Broadcast standard - videorecording
tet: Transmissaun padraun - gravasaun de vídeo

en: Generation
tet: Jerasaun

en: original
tet: orijinál

en: duplicate
tet: duplikata

en: reference print/viewing copy
tet: print referensia/kopia haree hela

en: Production elements
tet: Elementus produsaun

en: mixing tracks
tet: faixa mistura

en: 3 layer colour
tet: 3 kamada ho kor

en: 2 colour, single strip
tet: 2 kor, tiras ida deit

en: undetermined 2 colour
tet: indeterminadu kor 2

en: undetermined 3 colour
tet: indeterminadu kor 3

en: 3 strip colour
tet: 3 tiras ho kor

en: 2 strip colour
tet: 2 tiras ho kor

en: red strip
tet: tiras mean

en: blue or green strip
tet: tiras azul ka verde

en: yellow strip
tet: tiras kinur

en: sepia tone
tet: kor sepia

en: other tone
tet: ton seluk

en: tint
tet: tinta

en: stencil colour
tet: kor estampilla

en: not applicable (item not a colour film)
tet: la aplikavel (item ne'e la'os file ho kor)

en: Film emulsion (polarity)
tet: Emulsaun filme (polarite)

en: positive
tet: positivu

en: negative
tet: negativu

en: Film base
tet: Base ba filme

en: safety (triacetate)
tet: seguransa (triaketatu)

en: nitrate
tet: nitratu

en: safety (diacetate)
tet: seguransa (diaketatu)

en: polyester base (e.g. ester)
tet: base poliester (e.g ester)

en: stereophonic
tet: estereofoniku

en: mixed
tet: kahur-malu

en: not applicable (item is silent)
tet: la aplikavel (item mak nonook)

en: not applicable (not a colour film)
tet: la aplikavel (item ne'e la'os filme ho kor)

en: Deterioration stage
tet: Etapa deteriorasaun

en: nitrate - pungent odour
tet: nitratu - dois

en: nitrate - powder
tet: nitratu - rahun

en: nonnitrate - advanced deterioration
tet: nonnitrate - deterioration avansadu

en: no deterioration
tet: la iha deteriorasaun

en: Completeness
tet: Kompletu liu

en: incomplete
tet: la kompletu

en: complete
tet: kompletu

en: Film inspection date
tet: Data inspesaun filme

en: Month
tet: Fulan

en: Year
tet: Tinan

en: Specific material designation
tet: Designasaun material espesífiku

en: a- collage
tet: a- kolajen

en: b- drawing
tet: b- dezeñu

en: c- painting
tet: c- kuadru

en: d- photomechanical reproduction
tet: d- reprodusaun fotomekaniku

en: e- photonegative
tet: e- fotonegativu

en: f- photoprint
tet: f- fotoprint

en: h- picture
tet: h- pintura

en: k- technical drawing
tet: k- dezenyu tekniku

en: z- other non-projected graphic type
tet: z- tipu grafiku seluk

en: porcelain
tet: porselana

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
tet: kulit (pergamiñu, velinu, nsst)

en: textiles (including man-made fibres)
tet: testil sira (inklui mos tais ne'ebe mane mak halo)

en: Secondary support material
tet: Material suporta sekundáriu

en: Colour
tet: Kor

en: one-colour, monochrome
tet: kor-ida, monokromu

en: black-and-white
tet: metan-e-mutin

en: ||- Filling characters
tet: ||- Prienxe hela karakters

en: pencil
tet: lapis

en: graphite
tet: grafite

en: colour pencil
tet: lapais kor

en: India ink
tet: Tinta india

en: coal
tet: anar

en: chalk
tet: jís

en: black chalk
tet: jís metan

en: sanguine
tet: sanguíneo

en: water colour
tet: pintura

en: gouache
tet: guache

en: pastel
tet: pastél

en: oil
tet: mina

en: stain
tet: kamedak

en: writing ink
tet: tinta eskrita

en: acrylics
tet: akríliku

en: ||- Filling character
tet: ||- Filling karakter

en: woodcut
tet: xilogravura

en: chromolithography
tet: kromolithografia

en: etching
tet: gravura aguaforte

en: lithography
tet: litografia

en: photolithography
tet: fotolithografia

en: zincography
tet: zinkugrafia

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
tet: vernis-mou (soft ground etching ka tracing)

en: engraving
tet: gravura

en: monotype
tet: monotipu

en: steel engraving
tet: tui-bahat besi

en: photocopying
tet: fotokópia

en: burin engraving
tet: tui-bahat burin

en: Functional designation
tet: Designasaun funsional

en: aa- architectural drawing
tet: aa- dezenyu arkitetóniku

en: ac- sticker
tet: ac- etiketa

en: ad- poster
tet: ad- kartás

en: ae- postcard
tet: ae- kartaun postal

en: af- greetings card
tet: af- kartaun-kumprimentus

en: ah- playing cards
tet: ah- karta ulun

en: ai- flash card
tet: ai- kartaun flash

en: aj- ephemera
tet: aj- efemera

en: an- calendar
tet: an- kalendariu

en: uu- unknown
tet: uu- la hatene

en: vv- mixed
tet: vv- kahur malu

en: xx- not applicable
tet: xx- la'os aplikavel

en: zz- other
tet: zz- seluk

en: study kit
tet: kit estudu

en: laboratory and construction kits
tet: kit sira ba laboratóriu no konstrusaun

en: specimens (biological etc.)
tet: espécimes (biológica nsst.)

en: minerals
tet: minerál sira

en: jigsaws
tet: kebrakabesa sira

en: tools and equipment
tet: ferramanta sira no ekipamentu

en: containers
tet: recipientes

en: furniture
tet: mobília

en: industrial production
tet: produsaun industriál

en: machines
tet: makina sira

en: coins
tet: doit sira

en: medals
tet: medalla sira

en: jewellery
tet: korrente

en: transport
tet: transporte

en: textiles
tet: testil sira

en: clothes
tet: roupa sira

en: games and recreation
tet: jogos e recreasaun

en: toys
tet: brinkedu sira

en: dolls
tet: boneka sira

en: models
tet: modelu sira

en: dioramas
tet: diorama sira

en: replicas
tet: réplicas

en: sculptures
tet: eskultura sira

en: design objects
tet: objetu dezenu

en: artefacts
tet: artefaktu sira

en: Material 1
tet: Materiál 1

en: wax
tet: lilin

en: clay
tet: arjila

en: ceramic
tet: serámiku

en: ivory
tet: marfín

en: marble
tet: mármore

en: basalt
tet: bazultu

en: porphyry
tet: pórfiru

en: bronze
tet: birak

en: copper
tet: riti

en: plastic
tet: plástiku

en: Material 2
tet: Materiál 2

en: Material 3
tet: Materiál 3

en: Color
tet: Kor

en: Color indicator
tet: Indikadór kor

en: one color
tet: kor ida

en: multi-color
tet: multi-kor

en: no index or name lis
tet: la iha indise ka lista ho naran

en: text on cartographic item itself
tet: testu kona-ba item kartográfika

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
tet: testu ne'ebe akompanhante item kartográfika iha broshura, panfletu...

en: contours
tet: kontornu sira

en: other methods in color
tet: metodu iha kor seluk

en: pictorially
tet: pictoricamente

en: other methods of relief representation
tet: métodu ba representasaun seluk

en: Map projection
tet: Projesaun mapa

en: gnomonic
tet: gnomóniku

en: orthographic
tet: ortográficos

en: azimuthal equidistant
tet: equidistante

en: stereographic
tet: estereográfika

en: conic (simple)
tet: kôniku (simples)

en: polyconic
tet: policonica

en: conic, specific type unknown
tet: kôniku, tipu seluk espesifiku la hatene

en: conic, other known specific type
tet: kôniku, tipu seluk espesifiku hatene duni

en: armadillo
tet: tatu

en: butterfly
tet: borboleta

en: cylindrical, specific type unknown
tet: silíndriku, tipu espesífiku la hatene

en: cylindrical, other known specific type
tet: silíndriku, tipu seluk espesífiku hatene duni

en: type of projection unknown
tet: la hatene projesaun nia tipu

en: other known type
tet: tipu seluk hatene ona

en: Greenwich, United Kingdom
tet: Greenwich, Reinu Naklibur

en: Amsterdam, Netherlands
tet: Amsterdam, Olanda

en: Athens, Greece
tet: Atenas, Grésia

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
tet: Batavia (Djakarta), Indonezia

en: Berne, Switzerland
tet: Berne, Suisa

en: Bogota, Colombia
tet: Bogota, Colombie

en: Brussels, Belgium
tet: Bruxelles, Béljika

en: Cadiz, Spain
tet: Kadiz, España

en: Capetown, South Africa
tet: Capetown, Áfrika Súl

en: Caracas, Venezuela
tet: Karakas, Venezuela

en: Copenhagen, Denmark
tet: Kopeñaga, Dinamarka

en: Cordoba, Argentina
tet: Kordoba, Arjentina

en: Helsinki, Finland
tet: Elsínkia, Finland

en: Istanbul, Turkey
tet: Istanbul, Turkia

en: Lisbon, Portugal
tet: Lisbon, Portugál

en: London, United Kingdom
tet: Londres, Reinu Naklibur

en: Madras, India
tet: Madras, Índia

en: Madrid, Spain
tet: Madrid, Espanje

en: Moscow, Russia
tet: Moscow, Rusia

en: Munich, Germany
tet: Munich, Allemande

en: Naples, Italy
tet: Naples, Italia

en: Oslo (Christiania), Norway
tet: Oslo (Christiania), Noruega

en: Paris, France
tet: Paris, Fransa

en: Peking, People's Republic of China
tet: Peking, Xina

en: Pulkova (Leningrad), Russia
tet: Pulkova (Leningrad), Rusia

en: Rio de Janeiro, Brazil
tet: Rio de Janeiro, Brazíl

en: Rome, Italy
tet: Rome, Italia

en: Santiago, Chile
tet: Santiago, Xile

en: Stockholm, Sweden
tet: Stockholm, Suésia

en: Tokyo, Japan
tet: Tókiu, Japaun

en: Washington, DC, USA
tet: Waxintón, DC, USA

en: Physical dimension
tet: Dimensaun fiziku

en: 2-dimensional
tet: 2-dimensões

en: Primary cartographic image 1:
tet: Imajen kartográfika primária 1:

en: photographically
tet: fotografikamente

en: by computer
tet: ho komputadór

en: Primary cartographic image 2:
tet: Imajen kartográfika primária 2:

en: Physical medium
tet: Forma fiziku

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
tet: sintetiku (e.g. plastiku, vinyl)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
tet: kulit (pergamiñu, velinu)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
tet: testil sira inklui mos tais ne'ebe mane mak halo (p.e. seda, hena, nailon)

en: other non photographic medium
tet: tipu naun-grafiku seluk

en: transparent or opaque flexible base positive
tet: transparente ka opake flexible baze positivu

en: transparent or opaque flexible base negative
tet: transparente ka opake flexible baze negativu

en: transparent or opaque non-flexible base positive
tet: transparente ka opake naun-flexible baze positivu

en: transparent or opaque non-flexible base negative
tet: transparente ka opake naun-flexible baze negativu

en: other photographic medium
tet: tipu foto seluk

en: Creation technique
tet: Teknika kriasaun

en: manuscript
tet: manuskritu

en: Form of reproduction
tet: Forma reprodusaun

en: by hand
tet: ho liman

en: printed
tet: impressu

en: photography
tet: fotografia

en: transfer line print
tet: tranfere lina print

en: not a reproduction
tet: la'os reprodusaun

en: Geodetic adjustment
tet: Ajustamentu jeodésiku

en: a- no adjustment
tet: a- ajustamentu la iha

en: b- adjusted but without grid system
tet: b- adjusta ona maibe la ho sistema grid

en: c- adjusted with grid system
tet: c- adjusta ona ho sistema rede

en: x- not applicable
tet: x- la'os aplikavel

en: Physical form of publication
tet: Forma fiziku ba publikasaun

en: single
tet: kliik

en: in parts
tet: iha parte

en: bound into a journal, monograph, etc.
tet: enkadernadu iha periodiku, monografia, nst.

en: Altitude of sensor
tet: Altidude sensor nian

en: terrestrial
tet: terrestre

en: aerial
tet: aérea

en: space
tet: espasu

en: Attitude of sensor
tet: Atitude husi sensor

en: vertical
tet: vertikál

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
tet: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = la'os aplikável

en: Quality of image
tet: Imajen nia kualidade

en: poor
tet: kiak

en: good
tet: diak

en: very good
tet: diak loos

en: less than 1 centimetre
tet: menus duke 1 sentimetru

en: greater than 9 kilometres
tet: bo'ot liu duke kilometru 9

en: Centimetres
tet: Sentímetru sira

en: Decimetres
tet: Desimetres

en: Metres
tet: Metru sira

en: Hectametres
tet: Hectametru sira

en: Kilometres
tet: Kilómetru sira

en: Era identifier
tet: Identifikador ba era

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
tet: data ne'e hamosu molok tinan 1 in kalendariu Gregorianu, i.e. B.C.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
tet: data ne'e hamosu depois tinan 1 in kalendariu Gregorianu, i.e. A.D.

en: Day
tet: Loron

en: Time
tet: Oras

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
tet: tipu seluk ba eskala (e.g., eskala tempu, eskala estatística quantitativa)

en: Hemisphere:
tet: Emisfériu:

en: west
tet: oeste

en: east
tet: lorosa’e

en: north
tet: norte

en: south
tet: súl

en: Degree (complete with 0):
tet: Grau (kompletu ho 0):

en: Minute (complete with 0):
tet: Minutu (kompletu ho 0):

en: Second (complete with 0):
tet: Segundu (kompletu ho 0):

en: Character of image:
tet: Imajen nia karakter:

en: non-photographic image
tet: imajen la fotográfiku

en: photographic image
tet: imajen fotográfiku

en: remote sensing image
tet: imajen sensoriamento remotu

en: Form of cartographic item:
tet: Forma item kartographique nian:

en: diagram
tet: diagrama

en: globe
tet: globu

en: map
tet: mapa

en: model
tet: modelu

en: profile
tet: perfil

en: section
tet: seksaun

en: view
tet: haree

en: plan
tet: planu

en: polarized
tet: polarizada

en: diagram map
tet: mapa diagrama

en: diagrammatric map
tet: mapa diagramática

en: anamorphic
tet: anamórfiku

en: pictorial map
tet: mapa piktorial

en: spatial model on two dimensional surface
tet: modelu espatial iha superfície dimensões rua

en: views with horizon showing
tet: vista ho orizonte

en: views without horizon showing
tet: vista la ho orizonte

en: map view
tet: haree mapa

en: picto map
tet: mapa piktu

en: random dot map
tet: mapa ponte arbiru

en: screened
tet: exibidu

en: Category of satellite for remote sensing image:
tet: Kategoria satélite ba imajen remote sensing:

en: meteorological
tet: meteorológico

en: space observing
tet: observando espasu

en: Explorer I
tet: Esplorador I

en: Explorer II
tet: Esplorador II

en: score (miniature or study size)
tet: partitura (miniatura ka tamañu estuda)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
tet: partitura, acompanhamento reduzida ba tekladu

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
tet: partitura, estribillu, acompanhamentu la iha

en: tablature
tet: tablatura

en: choir-book
tet: livru-koru

en: solo part
tet: parte solu

en: multiple formats
tet: formatu múltiplu

en: not applicable, not a score
tet: la aplikavel, la'os partitura

en: Parts indicator:
tet: Indikadór parte:

en: parts exist (vocal and instrumental)
tet: parte iha (vokal no instrumentu)

en: instrumental parts
tet: parte instrumentál

en: vocal parts
tet: parte vokal

en: parts not present
tet: parte la iha

en: Literary text indicator:
tet: Indise indikador:

en: history
tet: istoria

en: lectures, speeches
tet: palestra, diskursu sira

en: instructions
tet: instrusaun sira

en: sounds
tet: sons

en: reporting
tet: relatorius

en: memoirs
tet: memórias sira

en: rehearsals
tet: ensaiu sira

en: interviews
tet: intervista sira

en: advertising texts
tet: textu publisidade

en: instruction (language)
tet: instrusaun (lian)

en: conference proceedings
tet: anais ba konferênsias

en: comedy
tet: komédia

en: sacred texts
tet: testu sagradu

en: other types of literary text
tet: tipu seluk ba testu literáriu

en: disc
tet: disk

en: tape (open reel)
tet: fita (open reel)

en: tape (cassette)
tet: tape (kasete)

en: tape (cartridge)
tet: fita (kartuxu)

en: wire recording
tet: gravasaun fiu

en: cylinder
tet: silindru

en: roll
tet: rolo

en: film (sound film)
tet: filme (filme audio)

en: Speed:
tet: Velosidade:

en: 1.4 m/sec(compact discs)
tet: 1.4 m/sec(kompact disk)

en: 1 7/8 in. per second
tet: 1 7/8 in. per segundu

en: 15/16 in. per second
tet: 15/16 in. por segundu

en: 3 3/4 in. per second
tet: 3 3/4 in. por segundu

en: 7 1/2 in. per second
tet: 7 1/2 in. por segundu

en: 15 in. per second
tet: 15 in. per segundu

en: 30 in. per second
tet: 30 in. per segundu

en: 8/10 in. per second
tet: 8/10 in. por segundu

en: 4/10 in. per second
tet: 4/10 in. per segundu

en: coarse/standard
tet: tarak/padraun

en: Dimensions (sound recordings):
tet: Dimensaun (gravasaun audio):

en: 7.62cm or 3 in.
tet: 7.62cm ka 3 in.

en: 12.7 cm or 5 in.
tet: 12.7 cm ka 5 in.

en: 17.78 cm or 7 in.
tet: 17.78 cm ka 7 in.

en: 25.4 cm or 10 in.
tet: 25.4 cm ka 10 in.

en: 30,48 cm or 12 in.
tet: 30,48 cm ka 12 in.

en: 40.64 cm or 16 in.
tet: 40.64 cm ka 16 in.

en: 35.56 cm or 14 in.
tet: 35.56 cm ka 14 in.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
tet: 12 cm ka 4 in. 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
tet: 10 cm x 6.3 cm ka 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
tet: 13.2 cm x 9.7 cm ka 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
tet: 5.7 cm x 10 cm ka 2 in. 1/4 x 4 in., silindru

en: Tape width:
tet: Fita nia luan:

en: recording not a tape
tet: gravasaun la'os fita

en: Tape configuration:
tet: Configurasaun fita:

en: full track
tet: faixa kompletu

en: half track
tet: faixa balun

en: quarter track
tet: faixa kuartu

en: eight track
tet: faixa ualu

en: twelve track
tet: faixa sonulu resin rua

en: sixteen track
tet: faixa sonulu resin neen

en: twentyfour track
tet: faixa ruanulu resin haat

en: six track
tet: faixa neen

en: Accompanying textual material 1:
tet: Material testual akompania 1:

en: discography
tet: discografia

en: thematic index
tet: índise temático

en: libretto or text
tet: libreto ka testu

en: biography of composer
tet: biografia kompozitór nian

en: biography of performer or history of ensemble
tet: biografia artista nian ka istória ensemble nian

en: technical or historical information on instruments
tet: informasaun tekniku ka istoriku kona ba instumentu sira

en: technical information on music
tet: informasaun tekniku kona ba muzika

en: historical information about music
tet: informasaun istoriku kona-ba muzika

en: other historical information
tet: informasaun istoriku seluk

en: ethnological information
tet: informasaun etnológica

en: biography of arranger or transcriber
tet: biografia arranjador ka transcritor nian

en: instructional material
tet: material instrusional

en: score
tet: partitura

en: other accompanying textual material
tet: material testu akompanhamentu seluk

en: Accompanying textual material 2:
tet: Material testual akompania 2:

en: Accompanying textual material 3:
tet: Material testual akompania 3:

en: Accompanying textual material 4:
tet: Material testual akompania 4:

en: Accompanying textual material 5:
tet: Material testual akompania 5:

en: Accompanying textual material 6:
tet: Material testual akompania 6:

en: Recording technique:
tet: Teknika gravasaun:

en: acoustic
tet: akústicu

en: electric
tet: eletrik

en: digital
tet: dijitál

en: Special reproduction characteristics:
tet: Karacterísticas sira reprodusaun nian especial:

en: NAB standard
tet: Padraun NAB

en: CCIR/IEC standard
tet: Padraun CCIR/IEC

en: DBX processed
tet: DBX prosesu ona

en: digital (compact disc)
tet: dijitál (compact disk)

en: CX encoded
tet: CX kodifikasaun

en: master tape
tet: fita master

en: tape duplication master
tet: fita duplikasaun master

en: disc master (negative)
tet: disk master (negativu)

en: mother (positive)
tet: inan (positivu)

en: Kind of material:
tet: Tipu material:

en: wax (instantaneous)
tet: lilin (instantânea)

en: metal (e.g. aluminium)
tet: besi (p.e. alumínio)

en: metal and plastic (compact discs)
tet: besi no plástiku (compact disks)

en: paper backed
tet: livru broxadu

en: acetate
tet: asetatu

en: polyester
tet: poliester

en: vertical (hill and dale) cutting
tet: vertikál (hill and dale) cutting

en: (Complete with 0 on the left)
tet: (Kompleta ho 0 iha liman karuk)

en: Hours:
tet: Oras:

en: Minutes:
tet: Minutu sira:

en: Seconds:
tet: Segundu sira:

en: Form of musical work:
tet: Forma ba múzika ida:

en: air
tet: anin

en: anthem
tet: motete

en: aria
tet: ária

en: ballet
tet: bailadu

en: ballad
tet: balada

en: chant, non christian
tet: kantu, naun kristaun

en: chant, christian
tet: kantu, kristaun

en: choral
tet: korál

en: canon
tet: cânone

en: concerto
tet: konsertu

en: carol
tet: kántiku-natál

en: country music
tet: musika husi foho

en: danse form
tet: forma dansa

en: fugue
tet: fuga

en: folk music
tet: muzika popular

en: gospel music
tet: muzika evanjellu

en: hymn
tet: kántiku

en: jazz
tet: jáz

en: minuet
tet: minuetu

en: march
tet: marxa

en: mass
tet: masa

en: moving picture music
tet: muzika filme nian

en: multiple forms
tet: forma múltiplu

en: nocturne
tet: noturno

en: opera
tet: ópera

en: oratorio
tet: oratória

en: overture
tet: abertura

en: programme music
tet: programa múzika

en: passion music
tet: muzika paixaun

en: popular music
tet: múzika popular

en: rock music
tet: rok muzika

en: ragtime
tet: jazz

en: rhapsody
tet: rapsódia

en: requiem mass
tet: misa-rékien

en: song
tet: kantiga

en: symphonic poem
tet: poezia sinfôniku

en: square dance
tet: dansa quadradu

en: study, exercise
tet: estuda, ezersísiu

en: symphony
tet: sinfonia

en: toccata
tet: tocata

en: triosonata
tet: triosonate

en: variation
tet: variasaun

en: waltz
tet: valsa

en: other form
tet: forma seluk

en: Horn
tet: Korneta

en: Baritone
tet: Barítono

en: Unspecified brass
tet: Espesifika riti

en: Mixed chorus
tet: Forma múltiplu

en: Unspecified chorus
tet: Espesifika chorus

en: Band
tet: Banda múzika

en: Xylophone
tet: Xilofone

en: Other bowed strings
tet: Kopia seluk

en: Synthesizer
tet: Sintetizador

en: Computer
tet: Komputadór

en: Unspecified electronic
tet: Eletroniku la especificado

en: Other electronic
tet: Eletroniku seluk

en: Piano
tet: Pianu

en: Clavicorde
tet: Klavicorde

en: Continuo
tet: Kontinua

en: Unspecified keyboard
tet: Teclado la espesifika

en: Soprano
tet: Sopranu

en: Alto
tet: Kontraltu

en: Tenor
tet: Tenór

en: Bass
tet: Baixo

en: Unspecified voices
tet: Lian la espesifika

en: Harp
tet: Harpa

en: Other plucked strings
tet: Kopia seluk

en: Flute
tet: Flauta

en: Clarinet
tet: Klarinete

en: Piccolo
tet: Flautín

en: Bass clarinet
tet: Klarinete baixo

en: Recorder
tet: Gravador

en: Saxophone
tet: Saksofone

en: Unspecified woodwinds
tet: Instrumentos de sopro de madeira la espesifika

en: Other woodwinds
tet: Kopia seluk

en: Specific material designation:
tet: Designasaun material espesífiku:

en: aperture card
tet: kartaun abertura

en: microfilm cassette
tet: mikrofilm kasette

en: microfiche
tet: mikrofiche

en: microfiche cassette
tet: mikrofiche cassette

en: Polarity:
tet: Polaridade:

en: mixed polarity
tet: polaridade kahur-malu

en: Dimensions:
tet: Dimensaun:

en: 8 mm (microfilm)
tet: 8 mm (mikrofilme)

en: 16 mm (microfilm)
tet: 16 mm (mikrofilme)

en: 35 mm (microfilm)
tet: 35 mm (mikrofilme)

en: 70 mm (microfilm)
tet: 70 mm (mikrofilme)

en: 105 mm (microfilm)
tet: 105 mm (mikrofilme)

en: high (31x - 60x)
tet: aas (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
tet: aas liu (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
tet: aas liu (91x -)

en: varies
tet: varia

en: Color:
tet: Kor:

en: monochrome
tet: monokromátiku

en: color
tet: kor

en: Emulsion on film:
tet: Emulsaun iha filme:

en: mixed emulsion
tet: emulsaun kahur-malu

en: Generation:
tet: Jerasaun:

en: first generation (Master)
tet: jerasaun uluk (Master)

en: printing master
tet: master impresus

en: service copy
tet: kopia servisu

en: mixed generations
tet: jerasaun kahur-malu

en: Base of film:
tet: Filme nia base:

en: safety base
tet: base seguransa

en: Type of electronic resource:
tet: Tipu ba rekursu eletroniku:

en: numeric
tet: numeriku

en: computer program(s)
tet: programa(s) komputador

en: representational
tet: representasional

en: text
tet: testu

en: combination
tet: kombinasaun

en: Illustration - Book 1:
tet: Ilustrasaun - Livru 1:

en: ornamental letter
tet: karta ornamental

en: miniature
tet: ki'ik liu

en: vignette
tet: vinheta

en: frontispiece
tet: frontispício

en: portrait
tet: figura

en: Illustration - Book 2:
tet: Ilustrasaun - Livru 2:

en: Illustration - Book 3:
tet: Ilustrasaun - Livru 3:

en: Illustration - Book 4:
tet: Ilustrasaun - Livru 4:

en: Portrait
tet: Retratu

en: Illustration - Full page plates 1:
tet: Ilustrasaun - Pajina kompletu 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
tet: Ilustrasaun - Pajina kompletu 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
tet: Ilustrasaun - Pajina kompletu 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
tet: Ilustrasaun - Pajina kompletu 4:

en: Illustration - Technique:
tet: Ilustrasaun - Teknika:

en: Form of contents 1:
tet: Forma ba konteúdu 1:

en: religious work
tet: dokumentus relijiozu

en: catechism
tet: katesizmu

en: devotional literature
tet: literatura devosional

en: sermon
tet: sermaun

en: service books
tet: livru servisu

en: scientific work
tet: serbisu sientífica

en: discussion, dissertation, thesis
tet: diskusaun, dissertasaun, teze

en: social customs
tet: kostume sosial

en: legal work
tet: serbisu legál

en: political work
tet: livru polítiku

en: ephemera
tet: efémera

en: reference work
tet: livru referensia

en: library catalogue
tet: katalogu biblioteka

en: calendar
tet: kalendariu

en: encyclopedia
tet: ensiklopedia

en: historical work
tet: livru istoriku

en: polemical treatise
tet: tratadu polêmiku

en: instructional work
tet: trabalhu instrusional

en: textbook
tet: livru didátiku

en: recreations
tet: rekreasaun

en: version of a work
tet: livru nia versaun

en: Form of contents 2:
tet: Forma ba konteúdu 2:

en: Form of contents 3:
tet: Forma ba konteúdu 3:

en: Form of contents 4:
tet: Forma ba konteúdu 4:

en: Literature:
tet: Literatura:

en: romance
tet: romanse

en: novel
tet: novela

en: novella
tet: novela

en: fable
tet: istória-halimar

en: fairy tale
tet: istória-halimar

en: allegory
tet: alegoria

en: legend
tet: legenda

en: parable
tet: parábola

en: short story
tet: istoria badak

en: juvenile literature
tet: literatura juvenil

en: chronicle
tet: krônica

en: memoir
tet: memórias

en: diary
tet: diario

en: erotica
tet: erotizmu

en: oratory, speeches
tet: oratória, diskursu sira

en: multiple or other
tet: múltiplu ka seluk

en: Biography:
tet: Biografia:

en: contains biographical information
tet: kontein informasaun biográfiku

en: not biographical
tet: la'os biográfiku

en: multiple or other form
tet: múltiplu ka forma seluk

en: paper, general
tet: surat, jeral

en: parchment, vellum
tet: pergaminho, velino

en: paper does not contain watermark
tet: papel la kontéin marka bee

en: paper contains watermark
tet: surat kontéin marka bee

en: printer's device not present
tet: impresora dispositivu la iha

en: printer's device present
tet: impresora nia dispositivu iha

en: publisher's device not present
tet: editora nia dispositivu la iha

en: publisher's device present
tet: editora nia dispositivu iha

en: Ornamental device:
tet: Dispositivu ornamental iha:

en: ornamental device not present
tet: dispositivu ornamental la iha

en: ornamental device present
tet: dispositivu ornamental iha

en: Binding material 1:
tet: Material enkadernasaun 1:

en: leather
tet: kulit

en: cloth
tet: tais

en: unbound
tet: la enkadernadu

en: Binding material 2:
tet: Material enkadernasaun 2:

en: Binding material 3:
tet: Material enkadernasaun 3:

en: original, i.e. primary
tet: orijinál, i.e. primáriu

en: modern
tet: modernu

en: restored, facsimile
tet: restaura ona, faksimile

en: restored, imitation
tet: restaura ona, imitasaun

en: work bound with another
tet: dokumentu tau hamutuk ho dokumentu seluk

en: Bound with:
tet: Encadernado ho:

en: single item
tet: item ida

en: bound with one or more others
tet: enkadernadu hamutuk ho seluk tan

en: State of preservation - Binding:
tet: Data prazu- invalidu:

en: excellent
tet: diak los

en: worn
tet: bosan

en: damaged
tet: estragu ona

en: missing
tet: falta hela

en: restored
tet: restaura ona

en: Search for authority type: EDITORS
tet: Buka ba tipu autoridade: EDITOR

en: None
tet: La iha buat ida

en: Heading A-Z
tet: Kapsaun A-Z

en: Heading Z-A
tet: Kapsaun Z-A

en: contains
tet: kontein

en: starts with
tet: hahu ho

en: is exactly
tet: iha exactamente

note: INPUT type=submit
en: Search
tet: Buka

en: Authority search results
tet: Rezultadu husi buka autoridade

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tet: Rezultadu %s to'o %s husi %s

en: Summary
tet: Rezumu

en: Used
tet: Uza ona

en: Get it!
tet: Kaer ona!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
tet: %s dala

en: Choose
tet: Hili

en: Close
tet: Taka

note: SCRIPT
en: Authority
tet: Autoridade

en: Collection
tet: Kolesaun

en: Select a collection
tet: Hili kolesaun ida

en: OR new collection:
tet: KA kolesaun foun:

en: Any word
tet: Kualkér liafuan

en: Item type:
tet: Tipu item:

en: All item types
tet: Item tipu hotu hotu

note: INPUT type=submit
en: Start search
tet: Hahu peskiza

en: Search results
tet: Rezultadu peskiza

en: &lt;&lt; Previous
tet: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
tet: Tuirmai&gt;&gt;

en: Item count
tet: Konta item

en: Location
tet: Lokalizasaun

en: Clear field
tet: Hamoos kampu

en: &lt;&lt; Previous
tet: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
tet: Tuirmai&gt;&gt;

en: Classification
tet: Klasifikasaun

en: Authority type
tet: Tipu autoridade

en: Main entry ($a only)
tet: Entrada prinsipal ($a deit)

en: Main entry
tet: Entrada prinsipal

en: Anywhere
tet: Fatin saida deit

en: Sort by
tet: Organiza tuir

en: Heading ascendant
tet: Kapsaun hasa'e

en: Heading descendant
tet: Kapsaun hatuun

en: 1-4 Record length
tet: 1-4 Naruk rejistu nian

en: (auto-calculated)
tet: (auto-kalkulé)

en: 5- Record status
tet: 5- Rejistu nia estatus

en: c - Corrected or updated record
tet: c- Rejistu ne'ebe haloos ka atualiza ona

en: c - Corrected record
tet: c- Rejistu haloos ona

en: d - Deleted record
tet: d - Rejistu hamoos tiona

en: n - New record
tet: n - Rejistu foun

en: o - Previously issued higher level record
tet: o - Anteriormente emitidu registu ho nível superior

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
tet: p - Anteriormente inkompleta, registu pré-publikasaun

en: 6- Type of record
tet: 6- Rejistu nia tipu

en: a - Language materials, printed
tet: a - Material lian, impresus

en: b - Language materials, manuscript
tet: b - Material lian, manuskritu

en: c - Music scores, printed
tet: c- Partitura, impresus

en: d - Music scores, manuscript
tet: d - Partitura, manuskritu

en: e - Cartographic materials, printed
tet: e - Material kartográfiku, impresus

en: f - Cartographic materials, manuscript
tet: f - Material kartográfiku, manuskritu

en: g - Projected and video material
tet: g- Material video no projetadu

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
tet: i - Gravasaun audio, atuasaun naun musikal

en: j - Sound recordings, musical performance
tet: j - Gravasaun audio, artista muzikal

en: k - Two-dimensional graphics
tet: k - Gráfikus bidimensionais

en: l - Electronic resources
tet: l - Rekursus eletroniku

en: m - Multimedia
tet: m - Multimídia

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
tet: r -Tridimensional artefatos no realia

en: 7- Bibliographic level
tet: 7- Nivel bibliografiku

en: a - Analytic (component part)
tet: a - Analítiku (parte komponente)

en: i - Integrating resource
tet: i - Rekursus ho integrasaun

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
tet: c - Kolesaun - item bibliografiku katak rai iha kolesaun inventadu deit

en: m - Monographic - Bibliographic item
tet: m - Monográfiku - Item bibliográfiku

en: s - Serial - Bibliographic item
tet: s - Periodiku - Item bibliográfiku

en: 8- Hierarchical level code
tet: 8- Nivel kodigu ierarkik nian

en: - Hierarchical relationship undefined
tet: - Relasaun hierárquica la definida

en: 0 - No hierarchical relationship
tet: 0 - La iha relasaun hierárquica

en: 1 - Highest level record
tet: 1 - Rejistu nivel leten liu

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
tet: 2 - Rejistu iha nivel aas nia okos (nivel hotu iha okos)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
tet: 9-16 Indikator/Subkampu/Tamañu

en: (auto-filled)
tet: (auto-prienxe)

en: 17- Encoding level
tet: 17- Nivel ba kodifikasaun

en: Full level ("item in hand")
tet: Nivel kompletu ("item iha liman")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
tet: 1 - Subnivel 1 (la'os "item iha liman")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
tet: 2 - Subnivel 2. Rejistu ne'e mak prepublikasaun (Cataloguing In Publication)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
tet: 3 - Subnível 3. Rejistu inkompletu

en: 18- Descriptive cataloging form
tet: 18- Forma ba deskritiva katalogasaun

en: - In full ISBD form
tet: - Iha forma ISBD kompletu

en: i - In partial or incomplete ISBD form
tet: i- Formulariu ISBD parsial ka la kompletu

en: n - In non-ISBD form
tet: n - Iha forma naun-ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
tet: 19-24 Mapa entrada &amp; tamanu

en: 000 - Leader
tet: 000 - Lider

en: c - Corrected or revised
tet: c- Halo tiona koresaun ka revisaun

en: d - Deleted
tet: d- Apaga tiona

en: 7-8 Undefined
tet: 7-8 Seidauk defini

en: 10-16 indicator/subfields/size
tet: 10-16 indikadór/subkampu/tamañu

en: 18-19 Undefined
tet: 18-19 Seidauk defini

en: , adapter
tet: , adaptador

en: , annotator
tet: , komentarista

en: , author of afterword
tet: , autor ba liafuan ikus

en: , bibliographic antecedent
tet: , antecedente bibliográficas

en: , collaborator
tet: , kolaboradór

en: , commentator
tet: , komentador

en: , compiler
tet: , kompilador

en: , composer
tet: , kompozitór

en: , conceptor
tet: , konsepdor

en: , degree-grantor
tet: , degree-grantordor

en: , editor
tet: , editór

en: , film editor
tet: , editor filme

en: , founder
tet: , fundador

en: , illustrator
tet: , ilustratador

en: , lyricist
tet: , líriku

en: , organiser of meeting
tet: , organizador ba reunião

en: , other
tet: , seluk

en: , photographer
tet: , fotógrafu

en: , presenter
tet: , apresentador

en: , publisher
tet: , editór

en: , publishing director
tet: , diretór ba publiksaun

en: , research team head
tet: , xefe ekipa peskiza

en: , reviewer
tet: , krítiku

en: , redactor
tet: , redator

en: , sponsor
tet: , patrosinadór/a

en: , thesis advisor
tet: , advisor ba teze

en: , translator
tet: , tradutór

en: Main Author
tet: Autor Prinsipal

en: Corporate Author (Main)
tet: Autor Korporativa (Prinsipal)

en: Coauthor
tet: Coautor

en: coauthor
tet: coautor

en: Secondary Author
tet: Autor Segundu

en: Corporate Author (Coauthor)
tet: Autor Korporativa (Co-autor)

en: Corporate Author (Secondary)
tet: Autor Korporativa (Segundu)

en: Language:
tet: Lian:

en: of intermediate text,
tet: husi testu intermediáriu,

en: of original work,
tet: husi material orijinál,

en: of summary,
tet: husi rezumu,

en: of contents page,
tet: husi pajina konteúdu,

en: of title page,
tet: husi pajina titulu,

en: of title proper,
tet: husi títulu própriu,

en: of libretto,
tet: husi libretu,

en: of accompanying material,
tet: husi material ne'ebe akompania,

en: of subtitles,
tet: husi subtitulu,

en: Country:
tet: Rai:

en: Series
tet: Série

en: series
tet: serie sira

en: Classification:
tet: Klasifikasun:

en: Contents note:
tet: Nota konteúdu:

en: Abstract:
tet: Rezumu:

en: Provenance note:
tet: Nota provenance:

en: Bibliography:
tet: Bibliografia:

en: Thesis:
tet: Teze:

en: SUDOC serial history:
tet: SUDOC serial istoria:

en: Subject - Personal Name
tet: Asuntu - Naran Pesoal

en: Subject - Corporate Author
tet: Asuntu - Autor Korporativa

en: Subject - Family
tet: Asuntu - Familia

en: Subject - Author/Title
tet: Asuntu - Autor/Titulu

en: Subject - Topical Name
tet: Asuntu - Naran Topiku

en: Subject - Geographical Name
tet: Asuntu - Naran Jeografiku

en: Subject - Form
tet: Asuntu - Formulariu

en: Subject
tet: Asuntu

en: Subject Category
tet: Kategoria Asuntu

en: Trademark
tet: Marka komersiál

en: Online Resources:
tet: Rekursus Online:

en: Click here to access online
tet: Klik iha ne'e atu asesu online

en: Publication:
tet: Publikasaun:

en: Description:
tet: Deskrisaun:

en: Linked with:
tet: Liga ho:

en: Audience
tet: Audiensia

en: Physical presentation
tet: Detail fisiku

en: electronic ressource
tet: rekursu elektronik

en: Literary genre
tet: Forma literáriu

en: Biography
tet: Bibliografia

en: Illustration
tet: Ilustrasaun

en: Content
tet: Konteúdu

en: Video types
tet: Tipu video

en: Serial type
tet: Tipu periódiku

en: Periodicity
tet: Periodicidade

en: Translation of
tet: Tradusaun ba

en: Uniform Title
tet: Titulu Uniforme

en: Edition Statement
tet: Deklarasaun Edisaun

en: edition
tet: edisaun

en: _blank
tet: _mamuk

en: Click here to access online
tet: Klik iha ne'e atu asesu online

en: Availability:
tet: Disponiblidade:

en: No items available
tet: Item la disponivel

en: Items available for loan:
tet: Kopia sira ne'ebe disponivel atu fo empresta:

en: Call number:
tet: Kota:

en: Items available for reference:
tet: Kopia sira ne'ebe disponivel ba referensia:

en: Checked out (
tet: Fo empresta ona (

en: Withdrawn (
tet: Hasai ona (

en: Lost (
tet: Lakon (

en: Damaged (
tet: Estraga ona (

en: On order (
tet: Hameno ona (

en: In transit (
tet: Iha tránzitu (

en: On hold (
tet: Iha rezerva ona (
