Koha 23.11.09.000 - en to sv-SE translation catalogue (2183 entries)

en: Your charges
sv-SE: Dina avgifter

en: Created
sv-SE: Skapad

en: Updated
sv-SE: Uppdaterad

en: Type
sv-SE: Typ

en: Description
sv-SE: Beskrivning

en: Amount
sv-SE: Belopp

en: Amount outstanding
sv-SE: Utestående belopp

en: Total due
sv-SE: Summa avgifter

en: Total due if credit(s) applied:
sv-SE: Summa avgifter om kredit tillämpas:

en: You have no fines or charges
sv-SE: Du har inga förseningsavgifter eller andra avgifter

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
sv-SE: %s %s's summa avgifter

en: Fine amount
sv-SE: Bötesbelopp

en: Pay selected fines and charges
sv-SE: Betala valda avgifter

en: Payment method
sv-SE: Betalningsmetod

en: Make payment
sv-SE: Betala

en: Amount to pay:
sv-SE: Belopp att betala:

en: Account creation fee
sv-SE: Avgift för att skapa konto

en: Account renewal fee
sv-SE: Avgift för att förnya konto

en: Article request fee
sv-SE: Avgift för artikelbeställning

en: Lost item
sv-SE: Förlorat exemplar

en: Manual fee
sv-SE: Manuell avgift

en: New card
sv-SE: Nytt kort

en: Fine
sv-SE: Avgift

en: Lost item processing fee
sv-SE: Hanteringsavgift för förlorat exemplar

en: Rental fee
sv-SE: Hyresavgift

en: Daily rental fee
sv-SE: Daglig hyresavgift

en: Renewal of rental item
sv-SE: Omlån av exemplar med hyresavgift

en: Renewal of daily rental item
sv-SE: Omlån av exemplar med daglig hyresavgift

en: Hold fee
sv-SE: Reservationsavgift

en: Hold waiting too long
sv-SE: Reservation väntat för länge

en: Payment from library to patron
sv-SE: Betalning från bibliotek till låntagare

en: Credit has been voided
sv-SE: Krediten har makulerats

en: Cancelled charge
sv-SE: Avgift borttagen

en: Credit
sv-SE: Kredit

en: Discount
sv-SE: Rabatt

en: Forgiven
sv-SE: Efterskänkt

en: Lost item fee refund
sv-SE: Återbetalning för förlorat exemplar

en: Overpayment refund
sv-SE: Återbetalning av överbetalning

en: Payment
sv-SE: Betalning

en: Lost item processing fee refund
sv-SE: Återbetalning av hanteringsavgift för förlorat exemplar

en: Purchase
sv-SE: Inköp

en: Refund
sv-SE: Återbetalning

en: Writeoff
sv-SE: Avskrivning

en: (Accruing)
sv-SE: (Pågående avgift)

en: (Returned)
sv-SE: (Returnerad)

en: (Replaced)
sv-SE: (Ersatt)

en: (Refunded)
sv-SE: (Återbetald)

en: (Forgiven)
sv-SE: (Efterskänkt)

en: (Voided)
sv-SE: (Annullerad)

en: (Lost)
sv-SE: (Förkommen)

en: (Cancelled)
sv-SE: (Annullerad)

note: ABBR
en: Broader Term
sv-SE: Bredare term

note: ABBR
en: Narrower Term
sv-SE: Smalare term

note: ABBR
en: Used For
sv-SE: Används i

note: ABBR
en: Related Term
sv-SE: Relaterad term

en: (Earlier heading)
sv-SE: (Tidigare rubrik)

en: (Later heading)
sv-SE: (Senare rubrik)

en: (Acronym)
sv-SE: (Akronym)

en: (Musical composition)
sv-SE: (Musikalisk komposition)

en: (Broader heading)
sv-SE: (Bredare term)

en: (Narrower heading)
sv-SE: (Smalare term)

en: (Immediate parent body)
sv-SE: (Intilliggande överliggande fält)

en: used for/see from:
sv-SE: används för/se från:

en: see also:
sv-SE: se även:

en: loop:
sv-SE: slinga:

en: None
sv-SE: Ingen

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
sv-SE: %s %s %s Ingen titel %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
sv-SE: Ingen bibliografisk post

en: No title
sv-SE: Ingen titel

note: SCRIPT
en: Clear date
sv-SE: Rensa datum

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
sv-SE: Ange ett giltigt datum (som matchar %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
sv-SE: Rensa filter

note: SCRIPT
en: Columns
sv-SE: Kolumner

note: SCRIPT
en: Columns settings
sv-SE: Kolumninställningar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
sv-SE: Kopiera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
sv-SE: Utskrift

note: LINK
en: Search %s
sv-SE: Sök %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
sv-SE: (%s totalt)

en: Holds
sv-SE: Reservationer

en: Title
sv-SE: Titel

en: Placed on
sv-SE: Lades den

en: Expires on
sv-SE: Utgår den

en: Pickup location
sv-SE: Avhämtningsbibliotek

en: Priority
sv-SE: Köplats

en: Notes
sv-SE: Kommentarer

en: Suspend
sv-SE: Pausa

en: Modify
sv-SE: Redigera

en: Next available item from item group:
sv-SE: Nästa tillgängliga exemplar från grupp

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
sv-SE: Reserverat exemplar: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
sv-SE: %s %s %s Upphör aldrig %s %s

en: Change
sv-SE: Ändra

en: Change pickup location for
sv-SE: Ändra avhämtningsbibliotek för

note: BUTTON
en: Close
sv-SE: Stäng

en: New pickup location:
sv-SE: Nytt avhämtningsbibliotek:

en: Save
sv-SE: Spara

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
sv-SE: %s Exemplar väntar hos

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
sv-SE: %s, %s,%s %s sedan %s %s till %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
sv-SE: %s Exemplaret är under transport till

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
sv-SE: Under transport från %s sedan

en: Item in processing
sv-SE: Exemplar bearbetas

en: Suspended
sv-SE: Pausad

en: until
sv-SE: tills

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
sv-SE: Väntar på nästa tillgängliga exemplar av exemplartypen '%s'

en: Pending
sv-SE: Väntande

en: Resume
sv-SE: Återuppta

en: Suspend all holds
sv-SE: Pausa alla reservationer

en: until
sv-SE: tills

en: Clear date to suspend indefinitely
sv-SE: Lämna tomt för att pausa utan slutdatum

en: Resume all suspended holds
sv-SE: Återuppta alla pausade reservationer

en: Tab text 1
sv-SE: Tabbtext 1

en: Tab text 2
sv-SE: Tabbtext 2

en: Module
sv-SE: Modul

en: Module page
sv-SE: Modulsida:

en: Add form
sv-SE: Nytt formulär

en: Confirm deletion
sv-SE: Bekräfta borttagning

en: Module page
sv-SE: Modulsida

note: NAV
en: Breadcrumb
sv-SE: Länkstig

en: Home
sv-SE: Hem

en: Source
sv-SE: Källa

en: Author
sv-SE: Författare

en: Date
sv-SE: Datum

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
sv-SE: Programmeringsfel, item-status.inc måste anropas med ett Koha::Item-objekt.

en: Item lost
sv-SE: Exemplar förlorat

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
sv-SE: Används lokalt av %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
sv-SE: Används lokalt

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
sv-SE: Utlånad till %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
sv-SE: Utlånad

en: Recall
sv-SE: Återkrav

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
sv-SE: Under transport från %s till %s sedan %s

en: On hold
sv-SE: Reserverad

en: Item withdrawn
sv-SE: Exemplar har dragits tillbaka

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
sv-SE: Ej för utlån %s

en: In bundle:
sv-SE: I paket:

en: Item damaged
sv-SE: Exemplar skadat

en: On order
sv-SE: Beställd

en: Pending hold
sv-SE: Väntande reservation

en: Pending recall
sv-SE: Väntande återkrav

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
sv-SE: Tillgänglig %s

en: Languages
sv-SE: Språk

note: A
en: Switch languages
sv-SE: Byt språk

en: Help
sv-SE: Hjälp

en: Log out
sv-SE: Logga ut

en: Skip to main content
sv-SE: Gå till huvudinnehåll

en: Your cart is empty.
sv-SE: Din minneslista är tom.

note: A
en: Cart
sv-SE: Minneslista

note: A
en: Collect items you are interested in
sv-SE: Samla exemplar du är intresserad av

note: A
en: Lists
sv-SE: Listor

note: A
en: Show lists
sv-SE: Visa listor

en: Public lists
sv-SE: Offentliga listor

en: View all
sv-SE: Visa alla

en: Your lists
sv-SE: Dina listor

en: No private lists
sv-SE: Inga privata listor

en: New list
sv-SE: Ny lista

en: Log in to create your own lists
sv-SE: Logga in för att skapa egna listor

note: A
en: Self check out
sv-SE: Självutlåning

en: Self checkout
sv-SE: Självutlåning

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
sv-SE: Välkommen, %s

en: Log out
sv-SE: Logga ut

note: A
en: Log in to your account
sv-SE: Logga in på ditt konto

en: Your account
sv-SE: Ditt konto

en: Search history
sv-SE: Sökhistorik

note: A
en: View your search history
sv-SE: Visa din sökhistorik

en: Clear
sv-SE: Rensa

note: A
en: Delete your search history
sv-SE: Ta bort din sökhistorik

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
sv-SE: Se och ändra cookies som du har samtyckt till

en: Your cookies
sv-SE: Dina kakor

en: Library catalog
sv-SE: Bibliotekskatalog

en: Subject
sv-SE: Ämne

en: Series
sv-SE: Serie

en: Call number
sv-SE: Hyllsignatur

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
sv-SE: Sök enbart på %s

en: All libraries
sv-SE: Alla bibliotek

note: OPTGROUP
en: Libraries
sv-SE: Bibliotek

note: OPTGROUP
en: Groups
sv-SE: Grupper

note: BUTTON
en: Search
sv-SE: Sök

en: Advanced search
sv-SE: Avancerad sökning

en: Course reserves
sv-SE: Kurslistor

en: Browse by hierarchy
sv-SE: Bläddra per hierarki

en: Authority search
sv-SE: Auktoritetssök

en: Recent comments
sv-SE: Nya kommentarer

en: Tag cloud
sv-SE: Taggmoln

en: Subject cloud
sv-SE: Ämnesmoln

en: Most popular
sv-SE: Populärast

en: Browse search
sv-SE: Bläddersök

en: Purchase suggestions
sv-SE: Inköpsförslag

en: Library
sv-SE: Bibliotek

en: Log in with Google
sv-SE: Logga in med Google

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
sv-SE: Om du inte har ett Google-konto, men har ett lokalt konto, kan du ändå logga in:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
sv-SE: Din Shibboleth-identitet överensstämmer inte med en giltig biblioteksidentitet. Om du har ett lokalt inloggningsnamn kan du använda det nedan.

en: Shibboleth login
sv-SE: Shibboleth-inloggning

en: Log in using a Shibboleth account
sv-SE: Logga in med ett Shibboleth-konto

en: Local login
sv-SE: Lokal inloggning

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
sv-SE: %s Logga in med %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
sv-SE: Om du inte har ett externt konto, men har ett lokalt konto, kan du ändå logga in:

en: Login:
sv-SE: Inloggning:

en: Password:
sv-SE: Lösenord:

note: INPUT type=submit
en: Log in
sv-SE: Logga in

en: Forgot your password?
sv-SE: Har du glömt lösenordet?

en: Create an account
sv-SE: Registrera ett nytt konto

en: Accept all cookies
sv-SE: Acceptera alla cookies

en: Accept only essential cookies
sv-SE: Acceptera bara nödvändiga cookies

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
sv-SE: Klicka för att se mer information om dina medgivanden till cookies

en: More information
sv-SE: Mer information

en: Cookie consent
sv-SE: Dina medgivanden

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
sv-SE: Samtycke till cookie

en: Accept selected non-essential cookies
sv-SE: Acceptera utvalda icke-nödvändiga cookies

en: Report a concern
sv-SE: Rapportera ett problem

en: Title:
sv-SE: Titel:

en: Please describe your concerns:
sv-SE: Beskriv felen eller önskade ändringar:

en: Submit
sv-SE: Skicka

en: Enter item barcode:
sv-SE: Ange streckkod för exemplar:

en: Barcode
sv-SE: Streckkod

en: Due date
sv-SE: Återlämningsdatum

en: items checked out
sv-SE: utlånade exemplar

en: Submit
sv-SE: Skicka

en: Earlier heading
sv-SE: (Tidigare rubrik)

en: Later heading
sv-SE: (Senare rubrik)

en: Acronym
sv-SE: Akronym

en: Musical composition
sv-SE: Musikalisk komposition

en: Broader heading
sv-SE: (Bredare term)

en: Narrower heading
sv-SE: Smalare term

en: English
sv-SE: Engelska

en: French
sv-SE: Franska

en: Italian
sv-SE: Italienska

en: German
sv-SE: Tyska

en: Spanish
sv-SE: Spanska

en: Report a problem
sv-SE: Rapportera ett problem

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
sv-SE: Teknik från %s

en: Languages:
sv-SE: Språk:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort din sökhistorik?

en: Place hold
sv-SE: Reservera

en: Place recall
sv-SE: Återkräv

en: Request article
sv-SE: Beställ artikel

en: Save to your lists
sv-SE: Spara till dina listor

en: (remove)
sv-SE: (ta bort)

en: In your cart
sv-SE: I din minneslista

en: Add to your cart
sv-SE: Lägg till i din minneslista

en: Suggest for purchase
sv-SE: Föreslå för inköp

en: Unhighlight
sv-SE: Ta bort markering

en: Highlight
sv-SE: Markera

en: Send to device
sv-SE: Skicka till enhet

en: Save record
sv-SE: Spara posten

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
sv-SE: MARC (icke Unicode/MARC-8)

en: More searches
sv-SE: Fler sökningar

en: Search for this title in:
sv-SE: Sök efter denna titel i:

en: Exporting to Dublin Core...
sv-SE: Exporterar till Dublin Core...

en: Simple DC-RDF
sv-SE: Simpel DC-RDF

en: Export
sv-SE: Exportera

en: Refine your search
sv-SE: Förfina din sökning

en: Custom search filters
sv-SE: Anpassade sökfilter

en: Availability
sv-SE: Tillgänglighet

en: Show all records
sv-SE: Visa alla poster

en: Showing only records with available items
sv-SE: Visa endast poster med tillgängliga exemplar

en: Limit to records with available items
sv-SE: Visa bara tillgängliga exemplar

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
sv-SE: (relaterade sökningar: %s%s%s)

en: Authors
sv-SE: Författare

en: Titles
sv-SE: Titlar

en: Topics
sv-SE: Ämnen

en: Places
sv-SE: Platser

en: Item types
sv-SE: Exemplartyper

en: Collections
sv-SE: Avdelningar

en: Home libraries
sv-SE: Hembibliotek

en: Holding libraries
sv-SE: Nuvarande plats

en: Locations
sv-SE: Placering

note: A
en: Remove facet %s
sv-SE: Ta bort facett %s

en: Show more
sv-SE: Visa mer

en: Show less
sv-SE: Visa mindre

en: Messages for you
sv-SE: Meddelanden till dig

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
sv-SE: Skriven den %s av %s

en: Dismiss
sv-SE: Avslå

en: Show the top
sv-SE: Visa de översta

en: 10 titles
sv-SE: 10 titlar

en: 15 titles
sv-SE: 15 titlar

en: 20 titles
sv-SE: 20 titlar

en: 30 titles
sv-SE: 30 titlar

en: 40 titles
sv-SE: 40 titlar

en: 50 titles
sv-SE: 50 titlar

en: 100 titles
sv-SE: 100 titlar

en: From:
sv-SE: Från:

en: Limit to:
sv-SE: Begränsa till:

en: All item types
sv-SE: Alla exemplartyper

en: Limit to:
sv-SE: Begränsa till:

en: All collections
sv-SE: Alla avdelningar

en: Acquired in the last:
sv-SE: Förvärvad under senaste:

en: 3 months
sv-SE: 3 månader

en: 6 months
sv-SE: 6 månader

en: 12 months
sv-SE: 12 månader

en: No limit
sv-SE: Ingen begränsning

en: Found in Open Library:
sv-SE: Hittad i Open Library:

en: Select a download format
sv-SE: Välj ett nedladdningsformat

en: Save changes
sv-SE: Spara ändringar

note: INPUT type=submit
en: Login
sv-SE: Logga in

note: NAV
en: Search results pagination
sv-SE: Paginering av sökresultat

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
sv-SE: %s av %s resultat laddade, förfina din sökning för att visa andra poster

en: First
sv-SE: Första

note: A
en: Go to the first page
sv-SE: Gå till första sidan

note: A
en: Go to the previous page
sv-SE: Gå till föregående sida

en: Previous
sv-SE: Föregående

note: A
en: Current page: Page %s
sv-SE: Aktuell sida: Sida %s

note: A
en: Go to page %s
sv-SE: Gå till sida %s

note: A
en: Go to the next page
sv-SE: Gå till nästa sida

en: Next
sv-SE: Nästa

note: A
en: Go to the last page
sv-SE: Gå till den sista sidan

en: Last
sv-SE: Sista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
sv-SE: Lösenord innehåller mellanslag i början eller slutet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
sv-SE: Lösenordet måste vara minst %s tecken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
sv-SE: Lösenordet måste vara minst %s tecken långt och innehålla versaler, gemener och nummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
sv-SE: Ange det nya lösenordet igen

en: Relevance
sv-SE: Relevans

note: OPTGROUP
en: Popularity
sv-SE: Popularitet

en: Popularity (most to least)
sv-SE: Popularitet (mest till minst)

en: Popularity (least to most)
sv-SE: Popularitet (minst till mest)

en: Author (A-Z)
sv-SE: Författare (A-Z)

en: Author (Z-A)
sv-SE: Författare (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
sv-SE: Hyllsignatur (0-9 till A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
sv-SE: Hyllsignatur (Z-A till 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
sv-SE: Datum

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
sv-SE: Datum för utgivning/copyright: nyast till äldst

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
sv-SE: Datum för utgivning/copyright: äldst till nyast

en: Acquisition date: Newest to oldest
sv-SE: Förvärvsdatum: nyaste till äldsta

en: Acquisition date: Oldest to newest
sv-SE: Förvärvsdatum: äldsta till nyaste

en: Title (A-Z)
sv-SE: Titel (A-Z)

en: Title (Z-A)
sv-SE: Titel (Z-A)

en: Expected
sv-SE: Förväntas

en: Arrived
sv-SE: Ankom

en: Circulating
sv-SE: Cirkulerar

en: Out for binding
sv-SE: Bokbinderi

en: Bound
sv-SE: Inbunden

en: Late
sv-SE: Sen

en: Missing
sv-SE: Saknas

en: Missing (never received)
sv-SE: Saknas (aldrig mottagen)

en: Missing (sold out)
sv-SE: Saknas (utsåld)

en: Missing (damaged)
sv-SE: Saknas (skadad)

en: Missing (lost)
sv-SE: Saknas (förlorad)

en: Not available
sv-SE: Ej tillgängligt

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: Claimed
sv-SE: Reklamerad

en: Stopped
sv-SE: Stoppad

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
sv-SE: Liknande %s titlar

en: Shelving location:
sv-SE: Placering:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
sv-SE: Avdelning: %s

en: (Hides shelf browser)
sv-SE: (Dölj hyllsökare)

en: Close shelf browser
sv-SE: Stäng hyllsökare

en: No cover image available
sv-SE: Ingen omslagsbild finns tillgänglig

note: IMG
en: See Baker & Taylor
sv-SE: Se Baker & Taylor

note: IMG
en: Cover image
sv-SE: Omslagsbild

note: A
en: Place a hold on %s
sv-SE: Reservera %s

en: Add tag
sv-SE: Lägg till tagg

en: New tag(s), separated by a comma:
sv-SE: Nya taggar, separerade med komma:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
sv-SE: Lägg till

en: (done)
sv-SE: (klart)

en: Tag status here.
sv-SE: Taggstatus här.

en: Log in to add tags
sv-SE: Logga in för att lägga till taggar

en: Save to another list
sv-SE: Spara till en annan lista

en: Remove from this list
sv-SE: Ta bort från denna lista

en: Save to lists
sv-SE: Spara i listor

note: A
en: Add %s to the cart
sv-SE: Lägg till %s i minneslistan

en: Add to cart
sv-SE: Spara i minneslista

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
sv-SE: Betygsätt mig

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
sv-SE: Ditt omdöme: %s.

en: Cancel rating
sv-SE: Avbryt betygssättning

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
sv-SE: Medelbetyg: %s (%s röster)

en: Summary
sv-SE: Sammanfattning

en: Charges
sv-SE: Avgifter

en: Personal details
sv-SE: Dina personuppgifter

en: Consents
sv-SE: Samtycker

en: Tags
sv-SE: Taggar

en: Change password
sv-SE: Byt lösenord

en: Checkout history
sv-SE: Utlåningshistorik

en: Privacy
sv-SE: Integritet

en: Holds history
sv-SE: Reservationshistorik

en: Recalls history
sv-SE: Historik över återkrav

en: Messaging
sv-SE: Meddelanden

en: Routing lists
sv-SE: Mottagarlistor

en: Ask for discharge
sv-SE: Begär borttagning

en: Interlibrary loan requests
sv-SE: Fjärrlånebeställningar

en: Curbside pickups
sv-SE: Upphämtningar

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
sv-SE: Notifieringar (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
sv-SE: Ange en giltig URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
sv-SE: Ange ett giltigt datum (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
sv-SE: Ange ett giltigt datum.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
sv-SE: Ange en giltig e-postadress.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
sv-SE: Ange ett giltigt nummer.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
sv-SE: Ange ett giltigt telefonnummer.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
sv-SE: Ange ett värde med mellan {0} och {1} tecken.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
sv-SE: Ange ett värde mellan {0} och {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
sv-SE: Ange ett värde som är högre eller lika med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
sv-SE: Ange ett värde som är lägre eller lika med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
sv-SE: Du måste ange minst {0} tecken.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
sv-SE: Ange inte mer än {0} tecken.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
sv-SE: Ange bara siffror.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
sv-SE: Ange samma värde igen.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
sv-SE: Korrigera detta fält.

note: SCRIPT
en: This field is required.
sv-SE: Detta fält är obligatoriskt.

en: No XSLT file passed.
sv-SE: Ingen XSLT-fil angiven.

en: XSLT file not found.
sv-SE: XSLT-filen hittades inte.

en: Error while loading stylesheet.
sv-SE: Fel vid laddning av formatmall.

en: Error while parsing stylesheet.
sv-SE: Fel vid parsning av formatmall.

en: Error while parsing input.
sv-SE: Fel vid parsning av indata.

en: Error while transforming input.
sv-SE: Fel vid transformering av indata.

en: No string to transform.
sv-SE: Ingen string att transformera.

en: Clubs currently enrolled in
sv-SE: Klubbar du för närvarande är inskriven i

en: Clubs
sv-SE: Klubbar

en: Name
sv-SE: Namn

en: Date enrolled
sv-SE: Registreringsdatum

en: Cancel enrollment
sv-SE: Avbryt registrering

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
sv-SE: %s Kontakta ditt bibliotek för att bli avregistrerad från denna klubb. %s

en: Clubs you can enroll in
sv-SE: Klubbar du kan registrera dig för

en: Enroll
sv-SE: Registrera

en: You must have an email address to enroll
sv-SE: Du måste ha en e-postadress för att registrera dig

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
sv-SE: Det gick inte att avbryta registrering!

en: Enroll in
sv-SE: Registrera dig till

en: Enrollment
sv-SE: Registrering

en: Finish enrollment
sv-SE: Slutför registrering

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
sv-SE: Det gick inte att skapa inskrivning!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ett fel har uppstått &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: An error has occurred
sv-SE: Ett fel har uppstått

en: Sorry, the requested page is not available
sv-SE: Den begärda sidan är inte tillgänglig

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
sv-SE: Fel %s

en: This message can have the following reason(s):
sv-SE: Detta meddelande kan ha följande orsak(er):

en: The link is broken and the page does not exist.
sv-SE: Länken är trasig och sidan finns inte.

en: You are not authorized to view this page.
sv-SE: Du är inte behörig att se denna sida.

en: The link is invalid.
sv-SE: Länken är ogiltig.

en: You are forbidden to view this page.
sv-SE: Du är förbjuden att se denna sida.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
sv-SE: Du använde en extern länk till ett katalogexemplar som inte längre är tillgängligt.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
sv-SE: Du följde en gammal länk från t.ex. en sökmotor eller ett bokmärke.

en: You tried to access a page that needs authentication.
sv-SE: Du försökte komma åt en sida som kräver autenticering.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
sv-SE: En intern länk på katalogens hemsida är felaktig och sidan finns inte.

en: An error occurred while processing your request.
sv-SE: Ett fel uppstod vid behandling av din begäran.

en: What's next?
sv-SE: Vad är nästa steg?

en: Login page
sv-SE: Inloggningssida

en: Please log in to the catalog and try again.
sv-SE: Vänligen logga in i katalogen och försök igen.

en: You can use the menu and links at the top of the page
sv-SE: Du kan använda menyn och länkar i toppen på sidan

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
sv-SE: Du kan söka i katalogen med sökformuläret längst upp på denna sida.

en: Return to the catalog home page.
sv-SE: Återgå till katalogens förstasida.

en: Report issues and broken links
sv-SE: Rapportera problem och felaktiga länkar

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
sv-SE: För att rapportera detta fel, vänligen kontakta Koha-administratören.

en: Send email
sv-SE: Skicka e-post

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: RenewLoan
sv-SE: LånaOm

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
sv-SE: Utifrån en mängd biblionummer eller exemplarnummer, genereras en resultatlista som visar exemplarens tillgänglighet och hyllsignum.

en: Parameters
sv-SE: Parametrar

en: (Required)
sv-SE: (Obligatoriskt)

en: list of either bibliographic or item identifiers
sv-SE: lista med antingen bibliografiska identifierare eller artikelidentifierare

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
sv-SE: definierar den typ av postidentifierare som används i beställningen, möjliga värden:

en: item
sv-SE: artikel

en: (Optional)
sv-SE: (Valfritt)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
sv-SE: begär en viss detaljnivå vid rapportering av tillgänglighet. Möjliga värden:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
sv-SE: begär ett särskilt format eller en uppsättning av format vid rapportering av tillgänglighet

en: language (Optional)
sv-SE: språk (Valfritt)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
sv-SE: begär ett visst språk för utdata, standard är OPAC-cookie-språket om det är inställt, det första språket i OPAC-språklistan eller engelska

en: Example call
sv-SE: Exempelanrop

en: Example response
sv-SE: Exempelsvar

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
sv-SE: Tar emot en lista med postidentifierare och returnerar en lista med postobjekt som kan innehålla bibliografisk information liksom associerade bestånd och artikelinformation. Anroparen kan begära ett specifikt metadataschema för de postobjekt som ska returneras. Funktionen har likheter med funktionerna HarvestBibliographicRecords och HarvestExpandedRecords i dataaggregering, men gör det möjligt att använda snabb realtidssökning med bibliografisk identifierare.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
sv-SE: Du kan använda OAI-PMH-listposter i stället för den här tjänsten.

en: list of system record identifiers
sv-SE: lista med systempostidentifierare

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
sv-SE: Definierar det metadataschema där posterna returneras. Möjliga värden:

en: Example Call
sv-SE: Exempelanrop

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
sv-SE: Tar emot en lista med identifierare för auktoritetsposter och returnerar en lista med postobjekt som innehåller auktoritetsposterna. Funktionens användare kan begära ett specifikt metadataschema för postobjekten.

en: list of authority record identifiers
sv-SE: lista med auktoritetspostidentifierare

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
sv-SE: anger metadataschemat för poster som ska returneras. Möjliga värden:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
sv-SE: Använder en identifierare för att söka efter en låntagare i ILS, och returnerar låntagarens ILS-identifierare, dvs. låntagaridentifieraren.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
sv-SE: en identifierare som används för att söka efter låntagaren i Koha

en: the type of the identifier, possible values:
sv-SE: typ av identifierare. Möjliga värden:

en: cardnumber
sv-SE: kortnummer

en: email
sv-SE: e-post

en: borrowernumber
sv-SE: låntagarnummer

en: surname
sv-SE: efternamn

en: firstname
sv-SE: förnamn

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
sv-SE: Verifierar användarens inloggningsuppgifter och returnerar låntagarens identifierare.

en: username
sv-SE: användarnamn

en: user's login identifier
sv-SE: användarens inloggningsidentifierare

en: password
sv-SE: lösenord

en: user's password
sv-SE: användarens lösenord

en: Example Response
sv-SE: Exempelsvar

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
sv-SE: Returnerar angiven information om låntagaren, baserat på alternativ i beställningen. På begäran kan funktionen returnera låntagarens kontaktinformation samt information om förseningsavgifter, reservationsbeställningar, lån och meddelanden.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
sv-SE: den unika låntagaridentifieraren i ILS; samma identifierare som returneras av LookupPatron och AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
sv-SE: (Valfritt, förvalt: 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
sv-SE: om låntagarens kontaktinformation ska returneras i svaret

en: (Optional, default 0)
sv-SE: (Valfritt, förvalt: 0)

en: whether or not to return fine information in the response
sv-SE: om detaljerad information ska returneras i svaret

en: whether or not to return hold request information in the response
sv-SE: om reservationsbeställningsdata ska returneras i svaret

en: whether or not to return loan information in the response
sv-SE: om låneinformation ska returneras i svaret eller ej

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
sv-SE: om utökade låntagarattribut skall skickas i svaret eller ej

en: Returns a patron's status information from Koha.
sv-SE: Returnerar en låntagares statusinformation från Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
sv-SE: Returnerar information om tjänster som är tillgängliga för ett visst exemplar för en viss låntagare.

en: system item identifier
sv-SE: systemartikelidentifierare

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
sv-SE: Senarelägger återlämningsdatumet för en låntagares befintliga lån.

en: the date the patron would like the item returned by
sv-SE: det datum som låntagaren vill att exemplaret ska vara tillbakalämnad

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
sv-SE: Skapar en reservationsbeställning på titelnivå för en låntagare, för en given bibliografisk post i Koha.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
sv-SE: ILS-identifierare för den låntagare som beställningen utförs för

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
sv-SE: ILS-identifierare för den bibliografiska post som beställningen avser

en: IP address where the end user request is being placed
sv-SE: IP-adress där slutanvändarens beställning placeras

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
sv-SE: en identifierare för den plats dit exemplaret ska levereras för hämtning

en: date after which hold request is no longer needed
sv-SE: datum efter vilket reservationsbeställning inte behövs

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
sv-SE: datum efter vilket exemplaret returneras till hylla om det inte hämtas

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
sv-SE: Skapar en reservation för en låntagare på ett specifikt exemplar knutet till en bibliografisk post.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
sv-SE: ILS-identifierare för den specifika artikel som beställningen avser

en: Cancels an active hold request for the patron.
sv-SE: Avbryter en aktiv reservationsbeställning för låntagaren.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
sv-SE: identifierare för systemreservation (returneras av GetRecords och GetPatronInfo i elementet 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
sv-SE: Nivå 1: Grundläggande sökgränssnitt

en: (Use OAI-PMH instead)
sv-SE: (Använd OAI-PMH i stället)

en: (Use OPAC instead)
sv-SE: (Använd OPAC i stället)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
sv-SE: Nivå 2: Grundläggande OPAC-tillägg

en: (Use SRU instead)
sv-SE: (Använd SRU i stället)

en: Search
sv-SE: Sök

en: Scan
sv-SE: Skanna

en: (Not supported yet)
sv-SE: (Stöds inte än)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
sv-SE: Nivå 3: Grundläggande OPAC-alternativ

en: (Not supported by Koha)
sv-SE: (Stöds inte av Koha)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
sv-SE: Nivå 4: Robusta/domänspecifika sökplattformar

en: Explain
sv-SE: Förklara

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s%s%sKoha online%s-katalog

en: System maintenance
sv-SE: Systemunderhåll

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
sv-SE: %s Om du har några frågor, kontakta

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
sv-SE: %s%s%sKoha online%s-katalog är nerstängd för systemunderhåll. Vi är snart tillbaka!

en: site administrator
sv-SE: webbplatsadministratör

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: ISBD-vy &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
sv-SE: ISBD-vy för: %s

en: Normal view
sv-SE: Normalvy

en: MARC view
sv-SE: MARC-vy

en: ISBD view
sv-SE: ISBD-vy

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: MARC-detaljer för post med nummer %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
sv-SE: MARC-vy: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
sv-SE: %s (Post nr. %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
sv-SE: visa ren

en: MARC details
sv-SE: MARC-detaljer

en: Holdings
sv-SE: Bestånd

en: No items available.
sv-SE: Inga exemplar finns tillgängliga.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
sv-SE: Läser in

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
sv-SE: Enkel vy är för tillfället inte tillgänglig

note: SCRIPT
en: view labeled
sv-SE: visa etiketterad

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s%sKoha online%s-katalog

en: Your payment
sv-SE: Din betalning

en: Account payment
sv-SE: Din betalning

en: Error:
sv-SE: Fel:

en: there was a problem processing your payment
sv-SE: ett problem uppstod med att processa din betalning

en: Return to fine details
sv-SE: Återgå till vy för avgifter

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina avgifter &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
sv-SE: Din betalning på $%s har behandlats!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
sv-SE: En betalning med transaktions-id:t '%s' har redan postats till ett konto.

en: Please contact a librarian for details.
sv-SE: Vänligen kontakta bibliotekspersonalen för fler detaljer.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
sv-SE: Transaktions-id:t '%s' för denna betalning är ogiltigt.

en: Payment applied:
sv-SE: Betalning gjord:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
sv-SE: din betalning på %s har gjorts på ditt konto

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
sv-SE: Filtrera betalda transaktioner

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
sv-SE: Minsta belopp att betala är %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
sv-SE: Visa alla transaktioner

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Lägg till din lista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
sv-SE: Lägg till %s exemplar till %s

en: a list:
sv-SE: en lista:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
sv-SE: Lägg till i %s

en: Select a list
sv-SE: Välj en lista

en: Add to list:
sv-SE: Lägg till i en lista:

note: OPTGROUP
en: Private lists
sv-SE: Privata listor

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
sv-SE: Privata listor som delas med mig

en: ...or...
sv-SE: ...eller...

en: Add to a new list:
sv-SE: Lägg till i en ny lista:

en: List name:
sv-SE: Listnamn:

en: Category:
sv-SE: Kategori:

en: Private
sv-SE: Privat

en: Public
sv-SE: Offentlig

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
sv-SE: Det gick inte att skapa en ny lista. Kontrollera att namnet är unikt.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
sv-SE: Du kan tyvärr inte lägga till exemplar till denna lista.

en: Close this window.
sv-SE: Stäng detta fönster.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Avancerad sökning &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Search for:
sv-SE: Sök efter:

en: and
sv-SE: och

en: or
sv-SE: eller

en: not
sv-SE: inte

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
sv-SE: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s och %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
sv-SE: Välj söktyp för fält %s

en: Keyword
sv-SE: Nyckelord

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nyckelord som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Del av ämnesnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne och bredare termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne och smalare termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne och tillhörande termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Del av titel

en: Series title
sv-SE: Serietitel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Författarfras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Företagsnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferensnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Del av konferensnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
sv-SE: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Del av personnamn

en: Notes/Comments
sv-SE: Anteckningar/kommentarer

en: Curriculum
sv-SE: Läroplan

en: Publisher
sv-SE: Förlag

en: Publisher location
sv-SE: Förlagsort

en: Standard number
sv-SE: Standardnummer

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
sv-SE: Ange söktermer för fält %s

note: A
en: Add another field
sv-SE: Lägg till annat fält

note: A
en: Remove field
sv-SE: Ta bort fält

en: Apply field weights to search
sv-SE: Sök med viktade fält

en: See from (non-preferred form) headings are included
sv-SE: Se från (hänvisningsform) är inkluderad i sökningen

en: Item type
sv-SE: Exemplartyp

en: Collection
sv-SE: Avdelning

en: Shelving location
sv-SE: Placering

en: Something else
sv-SE: Något annat

en: Limit to any of the following:
sv-SE: Begränsa till något av följande:

en: Availability:
sv-SE: Tillgänglighet:

en: Only items currently available for loan or reference
sv-SE: Bara exemplar som är tillgängliga för utlån eller referensexemplar

en: Location and availability:
sv-SE: Placering och tillgänglighet:

en: OR
sv-SE: ELLER

en: Groups of libraries
sv-SE: Biblioteksgrupper

en: -- none --
sv-SE: -- Inget --

en: Sort by:
sv-SE: Sortera efter:

en: Publication date range
sv-SE: Utgivningsdatum, intervall

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
sv-SE: Ange söktermer

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
sv-SE: Exempel: 1999-2001. Du kan även använda "-1987" för allt som har publicerats före 1987 eller "2008-" för allt som har publicerats 2008 och senare.

en: Language
sv-SE: Språk

en: Audience
sv-SE: Målgrupp

en: Any audience
sv-SE: Alla målgrupper

en: Preschool
sv-SE: Förskola

en: Primary
sv-SE: Primär

en: Pre-adolescent
sv-SE: Barn och ungdom

en: Adolescent
sv-SE: Ungdom

en: Adult
sv-SE: Vuxen

en: Specialized
sv-SE: Specialiserad

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Juvenile
sv-SE: Ungdom

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Any content
sv-SE: Alla innehåll

en: Fiction
sv-SE: Skönlitteratur

en: Non-fiction
sv-SE: Ej fiktion

en: Biography
sv-SE: Biografi

en: Musical recording
sv-SE: Musikinspelning

en: Non-musical recording
sv-SE: Ej musikalisk inspelning

en: Any format
sv-SE: Alla format

en: Regular print
sv-SE: Regelbunden utskrift

en: Large print
sv-SE: Storstil

en: Braille
sv-SE: Punktskrift

en: CD audio
sv-SE: CD-ljud

en: Cassette recording
sv-SE: Kassettinspelning

en: VHS tape / Videocassette
sv-SE: VHS-band / videokassett

en: DVD video / Videodisc
sv-SE: DVD

en: CD software
sv-SE: CD-programvara

en: Website
sv-SE: Webbplats

en: Additional content types for books/printed materials
sv-SE: Ytterligare innehållstyper för böcker/tryckt material

en: Any
sv-SE: Alla

en: Abstracts/summaries
sv-SE: Sammandrag/sammanfattningar

en: Bibliographies
sv-SE: Bibliografier

en: Catalogs
sv-SE: Kataloger

en: Dictionaries
sv-SE: Ordböcker

en: Encyclopedias
sv-SE: Uppslagsverk

en: Handbooks
sv-SE: Handböcker

en: Legal articles
sv-SE: Juridiska artiklar

en: Indexes
sv-SE: Index

en: Patent document
sv-SE: Patentdokument

en: Discographies
sv-SE: Diskografier

en: Legislation
sv-SE: Lagstiftning

en: Theses
sv-SE: Avhandlingar

en: Surveys
sv-SE: Översikter

en: Reviews
sv-SE: Recensioner

en: Programmed texts
sv-SE: Programmerade texter

en: Filmographies
sv-SE: Filmografier

en: Directories
sv-SE: Kataloger

en: Statistics
sv-SE: Statistik

en: Technical reports
sv-SE: Tekniska rapporter

en: Legal cases and case notes
sv-SE: Rättsfall och ärendeanteckningar

en: Law reports and digests
sv-SE: Lagrapporter och sammanfattningar

en: Treaties
sv-SE: Fördrag

en: Fewer options
sv-SE: Färre alternativ

en: More options
sv-SE: Fler alternativ

en: New search
sv-SE: Ny sökning

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %sBegär prenumerationsnotis %s Avanmälan för prenumerationsnotis %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
sv-SE: Detaljer för %s

en: Subscribe to a subscription alert
sv-SE: Prenumerera på att få en prenumerationsnotis

en: Unsubscribe from a subscription alert
sv-SE: Avprenumerera från att få en prenumerationsnotis

en: Subscription alerts
sv-SE: Prenumerationsnotiser

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
sv-SE: Vill du få ett e-postmeddelande när det kommer ett nytt nummer för den här prenumerationen?

note: INPUT type=submit
en: Yes
sv-SE: Ja

en: No
sv-SE: Nej

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
sv-SE: Bekräfta att du inte vill ha ett e-postmeddelande när det kommer ett nytt nummer/häfte för den här prenumerationen.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina notifieringar &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your alert subscriptions
sv-SE: Dina aviseringsprenumerationer

en: Alert subscriptions
sv-SE: Aviseringsprenumerationer

en: Location
sv-SE: Plats

en: Actions
sv-SE: Åtgärder

en: Unsubscribe from email alerts
sv-SE: Avprenumerera från epostnotiser

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
sv-SE: Du prenumererar på e-postmeddelande om nya nummer/häften.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ingång %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
sv-SE: Post %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
sv-SE: Antal poster som använts i: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s%s (%s)%s &rsaquo; Auktoritetssökning &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
sv-SE: %sDenna auktoritet används inte i några poster.%s

en: Preferred form:
sv-SE: Form som föredras:

en: Used for/see from:
sv-SE: Används för/se från:

en: See also:
sv-SE: Se även:

en: Other forms:
sv-SE: Andra former:

en: Online resources:
sv-SE: Online-resurser:

en: Identifiers
sv-SE: Identifierare

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s Logga in på ditt konto %s Funktionen för att logga in i katalogen är avstängd %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Access denied
sv-SE: Åtkomst nekad

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
sv-SE: Enligt systemet saknar du behörighet för att komma åt den här sidan.

en: Log out and try again with a different user.
sv-SE: Logga ut och försök igen med en annan användare.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
sv-SE: Sessionen har upphört att gälla. Logga in igen.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
sv-SE: Du loggar in från en annan IP-adress. Logga in igen.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
sv-SE: Du skrev ett felaktigt användarnamn eller lösenord. Försök igen! Notera att lösenord gör skillnad på små och stora bokstäver%s och att ditt konto kommer att låsas efter ett visst antal misslyckade inloggningsförsök%s. Kontakta personalen om problemen kvarstår.

en: There was an error authenticating to external identity provider
sv-SE: Problem vid autentisering mot extern identitetsleverantör

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
sv-SE: Din Shibboleth-identitet överensstämmer inte med en giltig biblioteksidentitet.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
sv-SE: CAS-inloggningen misslyckades. Om du har ett lokalt inloggningsnamn kan du använda det nedan.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
sv-SE: Om du har ett CAS-konto, kan du använda det nedan.

en: If you have a local account, you may use that below.
sv-SE: Om du har ett lokalt konto, kan du använda det nedan.

en: Log in using a Shibboleth account.
sv-SE: Logga in med ett Shibboleth-konto.

en: CAS login
sv-SE: CAS-inloggning

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
sv-SE: Om du inte har ett Shibboleth-konto, men du har ett CAS-konto, kan du använda CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
sv-SE: Om du inte har ett Shibboleth-konto, men har ett lokalt inloggningsnamn, kan du logga in nedan.

en: Log in.
sv-SE: Logga in.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
sv-SE: Vänligen välj mot vilken du vill autenticera:

en: Sorry, the CAS login failed.
sv-SE: CAS-inloggningen misslyckades.

en: Log in using a CAS account.
sv-SE: Logga in med ett CAS-konto.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
sv-SE: Om du har ett CAS-konto, vänligen välj mot vilken du vill autentisera:

en: Nothing
sv-SE: Inget

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
sv-SE: Om du inte har ett CAS-konto, men har ett lokalt konto, kan du ändå logga in:

en: Google login
sv-SE: Google-inloggning

en: Sorry, your Google login failed.
sv-SE: Google-inloggningen misslyckades.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
sv-SE: Vänligen notera att Google-inloggningen endast fungerar om du använder den e-postadress som du anmält till biblioteket.

en: If you want to, you can try to
sv-SE: Om du vill kan du prova att

en: log in using a different account
sv-SE: logga in med ett annat konto

en: Error:
sv-SE: Fel:

en: Your password has expired!
sv-SE: Ditt lösenord har gått ut!

en: Reset your password
sv-SE: Ändra ditt lösenord

en: You must contact the library to reset your password
sv-SE: Kontakta biblioteket för att ändra ditt lösenord

en: Don't have a password yet?
sv-SE: Saknar du lösenord?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
sv-SE: Om du saknar lösenord så säg till i lånedisken nästa gång du besöker biblioteket. Vi ger dig ett lösenord.

en: Don't have a library card?
sv-SE: Har du inget lånekort?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
sv-SE: Om du inte har något lånekort, skaffar du ett sådant på ditt lokala bibliotek.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
sv-SE: Biblioteket har inte installerat funktionen "inloggning till katalogen".

en: Email
sv-SE: E-post

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
sv-SE: För att rapportera detta fel kan du e-posta Koha-administratören.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
sv-SE: Använd den övre menyraden för att gå till andra delar av Koha.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Auktoritetssökning &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Authority type:
sv-SE: Auktoritetstyp:

en: Search options:
sv-SE: Sökalternativ:

en: contains
sv-SE: innehåller

en: starts with
sv-SE: börjar med

en: is exactly
sv-SE: är exakt

en: Term(s):
sv-SE: Term(er):

en: Where:
sv-SE: Där:

en: in the complete record
sv-SE: i den fullständiga posten

en: in any heading
sv-SE: i någon rubrik

en: in main entry
sv-SE: i huvudport

en: Order by:
sv-SE: Sortera efter:

en: Heading ascendant
sv-SE: Rubrik stigande

en: Heading descendant
sv-SE: Rubrik fallande

en: Previous
sv-SE: Föregående

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %sAuktoritetssökningsresultat%sInga resultat funna%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Results
sv-SE: Resultat

en: Authority search results
sv-SE: Auktoritetssökresultat

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
sv-SE: Visar %s av cirka %s resultat

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
sv-SE: %s %s Inga träffar. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sv-SE: Resultat %s till %s av %s

en: Authorized headings
sv-SE: Auktoriserade rubriker

en: Type of heading
sv-SE: Typ av rubrik

en: Records
sv-SE: Poster

en: Details
sv-SE: Detaljer

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
sv-SE: %s 0 poster %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Din minneslista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your cart
sv-SE: Din minneslista

en: Brief display
sv-SE: Kort visning

en: More details
sv-SE: Mer detaljer

en: Send
sv-SE: Skicka

en: Download
sv-SE: Ladda ned

note: A
en: Select format and download cart
sv-SE: Välj format och ladda ner minneslistan

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
sv-SE: RIS (Zotero, EndNote, andra)

en: Empty and close
sv-SE: Töm och stäng

en: Hide window
sv-SE: Dölj fönster

en: Select all
sv-SE: Välj alla

en: Clear all
sv-SE: Rensa alla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
sv-SE: Välj titlar:

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: Add to a list
sv-SE: Lägg till i en lista

en: Tag
sv-SE: Tagg

en: New tag:
sv-SE: Ny tagg:

en: Author(s)
sv-SE: Författare

en: Subject(s)
sv-SE: Ämnen

en: Copyright
sv-SE: Upphovsrätt

en: Unified title
sv-SE: Enhetlig titel

en: Serial
sv-SE: Periodika

en: Classification
sv-SE: Klassificering

en: URL(s)
sv-SE: URL:er

en: In
sv-SE: I

en: Location(s) (Status)
sv-SE: Placeringar (status)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
sv-SE: %s Den här posten har inga exemplar. %s

en: Items in your cart
sv-SE: Exemplar i din minneslista

en: Year
sv-SE: År

en: Location (Status)
sv-SE: Placering (status)

en: Tag status here.
sv-SE: Taggstatus här.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
sv-SE: I: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
sv-SE: %sDenna post har inga exemplar.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
sv-SE: Inget exemplar valdes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
sv-SE: Ingen tagg har angetts.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
sv-SE: Med valda titlar:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
sv-SE: Post blockerad &rsaquo; %s %s %s Koha online %s-katalog

en: Blocked record
sv-SE: Spärrad post

en: Blocked
sv-SE: Spärrad

en: You are not authorized to view this record.
sv-SE: Du är inte behörig att se denna post.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Sök i vår katalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Search type:
sv-SE: Söktyp:

en: Exact
sv-SE: Exakt

en: Fuzzy
sv-SE: Luddig

en: Really fuzzy
sv-SE: Väldigt luddig

en: An error occurred, please try again.
sv-SE: Ett fel inträffade, försök igen.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
sv-SE: Tyvärr, det finns inga resultat, försök med ett annat sökord.

en: This feature is not enabled
sv-SE: Funktionen är inte aktiverad

en: Browse our catalog
sv-SE: Bläddra i vår katalog

en: Top level
sv-SE: Översta nivån

en: Items in catalog
sv-SE: Exemplar i katalog

en: Koha Wiki
sv-SE: Koha-wiki

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
sv-SE: Webbläsartabellen är tom. Funktionen är inte fullständigt konfigurerad. Se

en: for more information on what it does and how to configure it.
sv-SE: om du vill ha mer information om funktion och konfiguration.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Kurslistor för %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Course reserves for &nbsp;
sv-SE: Kurslistor för &nbsp;

en: Course reserves for
sv-SE: Kurslistor för

en: Department:
sv-SE: Institution:

en: Course number:
sv-SE: Kursnummer:

en: Section:
sv-SE: Avsnitt:

en: Instructors:
sv-SE: Instruktörer:

en: Notes:
sv-SE: Kommentarer:

en: Courses
sv-SE: Kurser

en: Copy number
sv-SE: Ex.nummer

en: Date due
sv-SE: Förfallodatum

en: Link
sv-SE: Länk

en: Item URI
sv-SE: Exemplar-URI

en: Record URL
sv-SE: Post-URL

en: No reserves have been selected for this course.
sv-SE: Inga kursböcker har valts för denna kurs.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
sv-SE: Sök kurslistor

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Kurser &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Dept.
sv-SE: Avd.

en: Course #
sv-SE: Kurs #

en: Section
sv-SE: Avsnitt

en: Instructors
sv-SE: Instruktörer

note: SCRIPT
en: Search courses
sv-SE: Sök kurser

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina upphämtningar &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
sv-SE: Funktionen för upphämtning är inte tillåtet för det här biblioteket.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
sv-SE: Det går inte att skapa en upphämtning den här dagen då det är en helgdag.

en: This patron does not have waiting holds.
sv-SE: Denna låntagare har inga väntande reservationer.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
sv-SE: Du har redan en planerad hämtning för det här biblioteket.

en: Wrong slot selected.
sv-SE: Fel tidsspann valt.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
sv-SE: Det finns inga fler upphämtningar tillgängliga för detta tidsspann. Välj ett annat.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
sv-SE: Det går inte att låna ut exemplar till %s

en: The library has been notified of your arrival.
sv-SE: Biblioteket har meddelats om din ankomst.

en: Your pickups
sv-SE: Dina hämtningar

en: Schedule a pickup
sv-SE: Schemalägg upphämtning

en: Pickup library
sv-SE: Avhämtningsbibliotek

en: Schedule
sv-SE: Schema

en: Alert staff of your arrival
sv-SE: Meddela personalen att du är på plats

en: Cancel this pickup
sv-SE: Avbryt denna hämtning

en: No curbside pickups.
sv-SE: Inga upphämtningar.

en: Pickup library:
sv-SE: Avhämtningsbibliotek:

en: Select a library
sv-SE: Välj ett bibliotek

en: You already have a pickup scheduled for this library.
sv-SE: Du har redan en planerad hämtning för det här biblioteket.

en: Required
sv-SE: Obligatoriskt

en: Pickup date:
sv-SE: Hämtdatum:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
sv-SE: Schemalägg upphämtning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
sv-SE: Ingen upphämtningstid definierad för den här dagen.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
sv-SE: Välj ett datum och en hämtningstid

note: SCRIPT
en: Select a time
sv-SE: Välj en tid

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
sv-SE: Du har inga väntande reservationer på det här biblioteket

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Detaljer för: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Details for:
sv-SE: Detaljer för:

note: A
en: Local cover image
sv-SE: Lokal omslagsbild

note: A
en: Amazon cover image
sv-SE: Omslagsbild från Amazon

en: Image from Amazon.com
sv-SE: Bild från Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
sv-SE: Syndetics omslagsbild

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
sv-SE: Bild från Syndetics

en: Image from Google Jackets
sv-SE: Bild från Google Jackets

note: A
en: Image from Coce
sv-SE: Bild från Coce

en: Image from OpenLibrary
sv-SE: Bild från OpenLibrary

en: Image from Baker &amp; Taylor
sv-SE: Bild från Baker &amp; Taylor

note: A
en: Custom cover image
sv-SE: Egen omslagsbild

note: ABBR
en: koha:biblionumber:%s
sv-SE: biblionummer: %s

en: Item type:
sv-SE: Exemplartyp:

en: Reviews from LibraryThing.com:
sv-SE: Recensioner från LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
sv-SE: Listor som exemplaret finns i:

en: Tags from this library:
sv-SE: Taggar från det här biblioteket:

en: No tags from this library for this title.
sv-SE: Den aktuella titeln har inga taggar från det här biblioteket.

en: Add tag(s)
sv-SE: Lägg till tagg(ar)

en: Log in to add tags.
sv-SE: Logga in för att lägga till taggar.

en: Series information:
sv-SE: Serieinformation:

en: Click to open in new window
sv-SE: Klicka för att öppna i nytt fönster

en: Audiovisual profile:
sv-SE: Audiovisuell profil:

en: Fiction notes:
sv-SE: Anmärkningar skönlitteratur:

en: Awards:
sv-SE: Utmärkelser:

en: Star ratings
sv-SE: Betyg

en: Cancel rating.
sv-SE: Avbryt betygssättning.

en: Enhanced content:
sv-SE: Förbättrat innehåll:

en: Content Cafe
sv-SE: Content Café

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
sv-SE: %s bestånd

en: Item details
sv-SE: Exemplarinformation

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
sv-SE: Andra bestånd %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
sv-SE: Titelanmärkningar ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
sv-SE: Komponenter (%s)

en: TOC
sv-SE: Innehållsförteckning

en: Excerpt
sv-SE: Utdrag

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
sv-SE: Den här sidan innehåller mer innehåll som visas om JavaScript aktiveras eller om du klickar

en: here
sv-SE: här

en: About the author
sv-SE: Om författaren

en: Similar items
sv-SE: Liknande artiklar

en: Tag browser
sv-SE: Taggläsare

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
sv-SE: Prenumerationer ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
sv-SE: Kommentarer%s

en: Novelist Select
sv-SE: Välj romanförfattare

en: Editions
sv-SE: Upplagor

en: Serial collection
sv-SE: Periodikasamling

en: Images
sv-SE: Bilder

en: Play media
sv-SE: Spela media

en: Author identifiers
sv-SE: Författaridentifierare

en: Serial collections
sv-SE: Periodikasamlingar

en: Item call number
sv-SE: Hyllsignatur för exemplar

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
sv-SE: Den här posten har många fysiska artiklar (%s).

en: View all the physical items.
sv-SE: Se alla fysiska exemplar.

en: Show all items
sv-SE: Visa alla exemplar

en: 1 item is on order.
sv-SE: 1 exemplar är beställt.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
sv-SE: %s exemplar är beställda.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
sv-SE: Antal reservationer: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
sv-SE: (köplats %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
sv-SE: Köplats för exemplarreservation: %s

en: Holdings:
sv-SE: Bestånd:

en: No physical items for this record
sv-SE: Inga fysiska exemplar för denna post

en: No other items.
sv-SE: Det finns inga andra exemplar.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
sv-SE: Förbättrade beskrivningar från Syndetics:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
sv-SE: Bara %s resultat visas:

en: show all component parts
sv-SE: visa alla ingående delar

en: Table of contents provided by Syndetics
sv-SE: Innehållsförteckning levererad av Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
sv-SE: Utdrag levererade av Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
sv-SE: Recensioner levererade av Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
sv-SE: Författaranmärkningar levererade av Syndetics

en: This is a serial
sv-SE: Det här är en seriell publikation

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
sv-SE: Det finns %s prenumerationer för den här titeln.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
sv-SE: På bibliotek: %s

en: This subscription is closed.
sv-SE: Denna prenumeration är avslutad.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
sv-SE: Placering: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
sv-SE: Hyllsignatur: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
sv-SE: Prenumeration från %s till%s %s %s nu (aktuell)%s

note: A
en: Cancel email notification
sv-SE: Avbryt avisering via e-post

en: You have subscribed to email notification on new issues.
sv-SE: Du prenumererar på e-postmeddelande om nya nummer/häften.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
sv-SE: Prenumerera på e-postmeddelande om nya nummer/häften

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
sv-SE: Du måste logga in om du vill prenumerera på e-postnotiser om nya nummer

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
sv-SE: Saknar nummer: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
sv-SE: De %s senaste utgåvorna för den här prenumerationen:

en: Latest serials
sv-SE: Senaste periodika

en: Issue #
sv-SE: Nummer #

en: Publication date
sv-SE: Utgivningsdatum

en: Received date
sv-SE: Mottagen datumet

en: Note
sv-SE: Kommentar

en: Your comment
sv-SE: Din kommentar

en: Your comment (preview, pending approval)
sv-SE: Din kommentar (förhandsgranskning - inväntar godkännande)

en: Edit
sv-SE: Redigera

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
sv-SE: Kommentar av %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
sv-SE: Kommentar av %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
sv-SE: Kommentar av %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
sv-SE: Låntagarkommentar om %s

en: There are no comments on this title.
sv-SE: Det finns inga kommentarer om exemplaret.

en: Post your comments on this title.
sv-SE: Skicka i dina kommentarer om det här exemplaret.

en: to post a comment.
sv-SE: för att skicka en kommentar.

en: Other editions of this work
sv-SE: Andra utgåvor av detta verk

en: Other editions
sv-SE: Andra utgåvor

en: by
sv-SE: av

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
sv-SE: [%s tagg stöds inte av webbläsaren.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
sv-SE: Klicka på en bild för att se den i bildvisaren

en: Browse results
sv-SE: Bläddra igenom resultat

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
sv-SE: Se: %s%s%sföregående biblio%s

en: Back to results
sv-SE: Tillbaka till resultat

note: A
en: Back to the results search list
sv-SE: Tillbaka till resultatsöklistan

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
sv-SE: Se: %s%s%snästa biblio%s

en: Next
sv-SE: Nästa

note: A
en: View record "%s %s %s"
sv-SE: Visa posten "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
sv-SE: Gå till detaljvy

en: by
sv-SE: av

en: Share
sv-SE: Dela

note: A
en: Share on Facebook
sv-SE: Dela på Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
sv-SE: Dela på LinkedIn

note: A
en: Share by email
sv-SE: Dela med e-post

en: Select the item(s) to search
sv-SE: Välj exemplar(en) att söka

en: Select none
sv-SE: Välj ingen

en: Visit web site
sv-SE: Besök webbsida

en: Current library
sv-SE: Aktuellt bibliotek

en: Home library
sv-SE: Hembibliotek

en: Materials specified
sv-SE: Del av materialet som avses

en: Vol info
sv-SE: Volyminfo

en: Item holds
sv-SE: Exemplarreservationer

en: Item hold queue priority
sv-SE: Köplats för exemplarreservation

en: (Opens below)
sv-SE: (Öppnas nedan)

en: Browse shelf
sv-SE: Liknande titlar

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
sv-SE: %s %s%s%sLänk till resurs%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
sv-SE: Omslagsbild från Amazon (<a href='%s'>se originalbilden</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
sv-SE: Bild från Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
sv-SE: Coce-bild från Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
sv-SE: Coce-bild från open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
sv-SE: Källa för omslagsbild okänd

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
sv-SE: Bild från Google Books (<a href='%s'>se originalbild</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
sv-SE: Bild från OpenLibrary (<a href='%s'>se originalbild</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Begär borttagning &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Discharge
sv-SE: Begär borttagning

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
sv-SE: %s Ett fel inträffar när pdf-filen skapas. Kontakta personalen för att lösa problemet. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
sv-SE: Din begäran om borttagning har skickats. Det kommer att synas på denna sida inom några dagar.

en: Get your discharge
sv-SE: Begär att bli borttagen

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
sv-SE: Borttagningen kommer att synas på denna sida inom några dagar.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
sv-SE: Ditt konto kan inte tas bort eftersom du har aktiva lån. Återlämna exemplaren innan du begär borttagning.

en: What is a discharge?
sv-SE: Vad är en begäran om borttagning?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
sv-SE: Detta dokument intygar att du återlämnat alla lånade exemplar. Det efterfrågas ibland vid en filöverföring från en skola till en annan. Informationen om borttagning skickas av oss till din skola. Den finns även tillgänglig på ditt läskonto.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
sv-SE: : Denna begäran är endast giltig om du inte har några skulder till biblioteket. När ansökan gjorts kan du inte låna biblioteksmaterial.

en: Warning
sv-SE: Varning

en: Ask for a discharge
sv-SE: Begär borttagning

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ladda ner minneslista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Download cart
sv-SE: Ladda ner minneslista

en: -- Choose format --
sv-SE: -- Välj format --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
sv-SE: Gå

en: Close this window
sv-SE: Stäng det här fönstret

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ladda ner lista %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
sv-SE: Ladda ner lista "%s"

en: Download list
sv-SE: Ladda ner lista

en: Your download should begin automatically.
sv-SE: Nedladdningen ska börja automatiskt.

en: Choose format
sv-SE: Välj format

en: Choose action
sv-SE: Välj handling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
sv-SE: Välj ett nedladdningsformat

en: Download list unsuccessful
sv-SE: Nedladdning av lista misslyckades

en: You do not have permission to download this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att ladda ned den här listan.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Fullständig prenumerationshistorik för %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Full subscription history
sv-SE: Fullständig prenumerationshistorik

en: Library:
sv-SE: Bibliotek:

en: Subscription:
sv-SE: Prenumeration:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
sv-SE: Fullständig prenumerationshistorik för %s

en: Brief history
sv-SE: Kortfattad historik

en: Full history
sv-SE: Fullständig historik

en: Show year:
sv-SE: Visa år:

en: Subscriptions
sv-SE: Prenumerationer

en: Date received
sv-SE: Mottagningsdatum

en: Number
sv-SE: Antal

en: Subscription
sv-SE: Prenumeration

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
sv-SE: (Allt)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Din reservationshistorik &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your holds history
sv-SE: Din reservationshistorik

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
sv-SE: %s Finns inget att visa %s %s

en: Order by date
sv-SE: Sortera efter datum

en: Order by title
sv-SE: Sortera efter titel

en: Order by author
sv-SE: Sortera på författare

en: Showing 50 items.
sv-SE: Visar 50 exemplar.

en: Showing all items.
sv-SE: Visar alla exemplar.

en: Show 50 items
sv-SE: Visa 50 exemplar

en: Hold date
sv-SE: Reservationsdatum

en: Expiration date
sv-SE: Utgångsdatum

en: Waiting date
sv-SE: Väntar sedan

en: Cancellation date
sv-SE: Annulleringsdatum

en: Requested item type
sv-SE: Begärd exemplartyp

en: Any item type
sv-SE: Alla exemplartyper

en: Fulfilled
sv-SE: Genomförd

en: Cancelled
sv-SE: Avbruten

en: Waiting
sv-SE: Väntar

en: In transit
sv-SE: Under transport

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
sv-SE: %s %s %s %s är försenad %sDitt exemplar av %s (streckkod %s) är försenat %s %s skall återlämnas senast %sDitt exemplar av %s (streckkod %s) skall återlämnas idag %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: IDREF för sökning av ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
sv-SE: %s Denna ppn hittas inte på idref-tjänsten. %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
sv-SE: Klicka för att expandera denna roll

en: Citation
sv-SE: Citat

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina fjärrlånebeställningar &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Request updated
sv-SE: Beställning uppdaterad

en: Request placed
sv-SE: Beställning sparad

en: New interlibrary loan request
sv-SE: Ny fjärrlånebeställning

en: View interlibrary loan request
sv-SE: Visa fjärrlånebeställning

en: Ill request disclaimer
sv-SE: Fjärrlån - ansvarsfriskrivning

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
sv-SE: Konfigurationsproblem med fjärrlånemodulen. Kontakta din administratör.

en: Provider:
sv-SE: Leverantör:

en: Create a new request
sv-SE: Skapa en ny begäran

en: Requests
sv-SE: Beställningar

en: Request ID
sv-SE: Beställningsnr

en: Requested from
sv-SE: Beställd från

en: Request type
sv-SE: Typ av fjärrlånebeställning

en: Last updated
sv-SE: Senast uppdaterad

en: View
sv-SE: Visa

en: Details from library
sv-SE: Detaljer från biblioteket

en: Request ID:
sv-SE: Beställningsnr:

en: Requested from:
sv-SE: Beställd från:

en: Requested item:
sv-SE: Beställt exemplar:

en: View the requested item
sv-SE: Se reserverat exemplar

en: Collection library:
sv-SE: Samlingsbibliotek:

en: Request type:
sv-SE: Materialtyp:

en: Request placed:
sv-SE: Beställning sparad:

en: Last updated:
sv-SE: Senast uppdaterad:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
sv-SE: Detaljer från %s

en: Request cancellation
sv-SE: Avbryt beställning

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
sv-SE: Spara ändringar

en: Interlibrary loan item availability
sv-SE: Fjärrlånstillgänglighet

en: Displaying availability results
sv-SE: Visa tillgängliga resultat

en: If you can't find what you are looking for, you can
sv-SE: Om du inte hittar vad du sökte efter så kan du

en: continue creating your request
sv-SE: fortsätt skapa din beställning

en: or
sv-SE: eller

en: cancel your request
sv-SE: Avbryt begäran

en: ILL request disclaimer
sv-SE: Fjärrlån - ansvarsfriskrivning

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Bilder för: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
sv-SE: Bilder för %s%s

note: IMG
en: Thumbnail
sv-SE: Miniatyrbild

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Redigera utlånsanteckning för %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
sv-SE: Redigera utlånsanteckning för '%s' %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
sv-SE: %s Funktionen för att lägga till ett meddelande om ett lån har inte aktiverats. Vänligen kontakta biblioteket. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
sv-SE: Redigera anteckning för %s %s

en: Edit checkout note
sv-SE: Redigera utlåningsmeddelande

en: Note:
sv-SE: Kommentar:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
sv-SE: Spara ändringar

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
sv-SE: %s %s &rsaquo; %s Bibliotek &rsaquo; %s %s %s Koha online %s-katalog

en: Phone:
sv-SE: Telefon:

en: Koha home
sv-SE: Koha hem

en: News
sv-SE: Nyheter

en: Display news for:
sv-SE: Visa nyheter för:

en: System-wide only
sv-SE: Endast systemomfattande

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
sv-SE: Publicerad den %s %s av

en: Show all news
sv-SE: Visa alla nyheter

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
sv-SE: RSS-kanal för %s biblioteksnyheter

en: RSS feed for library news
sv-SE: RSS-kanal för biblioteksnyheter

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
sv-SE: RSS-kanal för %s och systemövergripande nyheter

en: RSS feed for system-wide library news
sv-SE: RSS-kanal för systemövergripande biblioteksnyheter

en: This news item does not exist.
sv-SE: Denna nyhet finns inte.

en: No news to display.
sv-SE: Inga nyheter att visa.

en: Quote of the day
sv-SE: Dagens citat

en: Log in to your account:
sv-SE: Logga in på ditt konto:

en: User summary
sv-SE: Användarsammanfattning

en: Welcome,
sv-SE: Välkommen,

en: due in fines and charges
sv-SE: summa avgifter

en: total savings
sv-SE: totala besparingar

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Uppdateringar inskickade &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your personal details
sv-SE: Dina personuppgifter

en: Updates submitted
sv-SE: Uppdateringar inskickade

en: Thank you
sv-SE: Tack

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
sv-SE: Dina uppdateringar har skickats in och ditt låntagarkonto har ändrats.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
sv-SE: Dina uppdateringar har skickats in. En bibliotekarie kommer att granska dina ändringar innan de förs in.

en: Street number:
sv-SE: Gatunummer:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %sUppdatera dina uppgifter%sRegistrera ett nytt konto%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Register a new account
sv-SE: Registrera ett nytt konto

en: To make changes to your record please contact the library.
sv-SE: Kontakta biblioteket om du vill ändra din information.

en: No changes were made.
sv-SE: Inga ändringar gjorda.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
sv-SE: Du har inte fyllt i alla obligatoriska fält. Fyll i alla tomma fält och skicka in igen.

en: The following fields contain invalid information:
sv-SE: Följande fält innehåller felaktig information:

en: Contact information:
sv-SE: Kontaktinformation:

en: primary email address
sv-SE: e-postadress

en: secondary email address
sv-SE: sekundär e-post

en: Alternate address information:
sv-SE: Alternativ adressinformation:

en: email address
sv-SE: e-postadress

en: Passwords do not match!
sv-SE: Lösenorden är olika!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
sv-SE: Lösenordet måste vara minst %s tecken långt.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
sv-SE: Lösenordet måste innehålla minst en siffra, en gemen och en versal.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
sv-SE: Lösenord får inte innehålla mellanslag i början eller slutet.

en: This email address already exists in our database.
sv-SE: Denna e-postadress finns redan i vår databas.

en: Emails do not match!
sv-SE: E-postadresserna är olika!

en: confirm email address
sv-SE: bekräfta e-postadress

en: Please correct and resubmit.
sv-SE: Vänligen korrigera detta och försök igen.

en: The entered card number is the wrong length.
sv-SE: Det angivna kortnumret har fel längd.

en: The entered card number is already in use.
sv-SE: Kortnummer upptaget.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
sv-SE: Det uppstod problem när du registrerade dig. Kontakta ditt bibliotek för hjälp.

en: Error: Userid is not valid
sv-SE: Fel: Ogiltigt användar-ID

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
sv-SE: Fel %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
sv-SE: Du angav felaktiga tecken i rutan innan du skickade in. Försök igen.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
sv-SE: Tillåt din vårdnadshavare att se dina nuvarande lån?

en: Update
sv-SE: Uppdatering

en: Allow your guarantor to view your current fines?
sv-SE: Tillåt vårdnadshavare att se aktuella avgifter?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
sv-SE: Vårdnadshavare %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
sv-SE: Värdet används redan (%s)

en: Library card number:
sv-SE: Lånekortsnummer:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
sv-SE: Kortnumret måste vara exakt %s tecken långt.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
sv-SE: Kortnumret måste vara mellan %s och %s tecken långt.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
sv-SE: Max antal tecken för lånekortsnummer är %s.

en: There is no minimum or maximum character length.
sv-SE: Det finns inget minsta eller högsta antal tecken.

en: Username:
sv-SE: Användarnamn:

en: Expiration date:
sv-SE: Utgångsdatum:

en: Home library:
sv-SE: Hembibliotek:

en: Identity
sv-SE: Identitet

en: Salutation:
sv-SE: Tilltal:

en: Surname:
sv-SE: Efternamn:

en: First name:
sv-SE: Förnamn:

en: Middle name:
sv-SE: Mellannamn:

en: Date of birth:
sv-SE: Födelsedatum:

en: Initials:
sv-SE: Initialer:

en: Pronouns:
sv-SE: Pronomen:

en: Other names:
sv-SE: Andra namn:

en: Female:
sv-SE: Kvinna:

en: Male:
sv-SE: Man:

en: None specified:
sv-SE: Ingen angivet:

en: Main address
sv-SE: Huvudadress

en: Street type:
sv-SE: Gatutyp:

en: Address:
sv-SE: Adress:

en: Address 2:
sv-SE: Adress 2:

en: City:
sv-SE: Ort:

en: State:
sv-SE: Delstat:

en: ZIP/Postal code:
sv-SE: Postnummer:

en: Country:
sv-SE: Land:

en: Contact information
sv-SE: Kontaktinformation

en: Primary phone:
sv-SE: Telefonnummer:

en: Secondary phone:
sv-SE: Sekundärt telefonnummer:

en: Other phone:
sv-SE: Annan telefon:

en: Primary email:
sv-SE: Primär e-post:

en: Confirm primary email:
sv-SE: Bekräfta primär e-post:

en: Secondary email:
sv-SE: Sekundär e-post:

en: Main contact method:
sv-SE: Föredraget kontaktsätt:

en: Primary phone
sv-SE: Primär telefon

en: Secondary phone
sv-SE: Sekundärt telefonnummer

en: Other phone
sv-SE: Annan telefon

en: Primary email
sv-SE: Primär e-post

en: Secondary email
sv-SE: Sekundär e-post

en: Preferred language for notices:
sv-SE: Valt språk för meddelanden:

en: Default
sv-SE: Standard

en: Alternate address
sv-SE: Alternativ adress

en: Phone:
sv-SE: Telefon:

en: Email:
sv-SE: E-post:

en: Contact note:
sv-SE: Kontaktmeddelande:

en: Alternate contact
sv-SE: Alternativ kontakt

en: Password
sv-SE: Lösenord

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
sv-SE: Lösenordet måste vara minst %s tecken långt och innehålla versaler, gemener och siffror.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
sv-SE: Ditt lösenord måste innehålla minst %s tecken.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
sv-SE: Om du inte anger ett lösenord skapas ett systemgenererat lösenord.

en: Confirm password:
sv-SE: Bekräfta lösenord:

en: Additional information
sv-SE: Ytterligare information

en: New
sv-SE: Ny

en: Data privacy policy consent
sv-SE: Integritetspolicy

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
sv-SE: Jag godkänner att ni hanterar min personliga information som det står skrivet i

en: privacy policy
sv-SE: integritetspolicy

en: Verification
sv-SE: Verifiering

en: Verification:
sv-SE: Verifiering:

en: Please type the following characters into the preceding box:
sv-SE: Skriv in följande tecken i föregående ruta:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
sv-SE: Spara ändringar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
sv-SE: Kunde inte uppdatera dina inställningar!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
sv-SE: Din inställning har uppdaterats!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina meddelandeinställningar &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your messaging settings
sv-SE: Dina meddelandeinställningar

en: Settings updated
sv-SE: Inställningarna har uppdaterats

en: Days in advance
sv-SE: Dagar i förväg

en: Phone
sv-SE: Telefon

en: Digests only
sv-SE: Endast sammanfattningar

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
sv-SE: Du kan be om ett sammandrag för att minska antalet meddelanden. Meddelanden sparas och skickas som ett enda meddelande.

en: Item due
sv-SE: Återlämningsdatum

en: Advance notice
sv-SE: Påminnelse om kommande återlämningsdatum

en: Hold filled
sv-SE: Infångad reservation

en: Hold reminder
sv-SE: Påminnelse om reservation

en: Item check-in
sv-SE: Exemplaret återlämnat

en: Item checkout and renewal
sv-SE: Utlån och omlån av exemplar

en: Item checkout
sv-SE: Exemplaret utlånat

en: Interlibrary loan ready
sv-SE: Fjärrlån redo

en: Interlibrary loan unavailable
sv-SE: Fjärrlån inte tillgängligt

en: Interlibrary loan updated
sv-SE: Fjärrlån uppdaterat

en: Auto renewal
sv-SE: Automatiskt omlån

en: Unknown
sv-SE: Okänt

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
sv-SE: Välj hur många dagar i förväg som du vill bli meddelad

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
sv-SE: Avaktivera SMS-meddelanden

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
sv-SE: Välj SMS-meddelanden

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
sv-SE: Avmarkera avisering via telefon

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
sv-SE: Välj avisering via telefon

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
sv-SE: Välj bort itiva-meddelanden

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
sv-SE: Välj itiva-meddelanden

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
sv-SE: Avmarkera meddelande via epost

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
sv-SE: Välj meddelande via epost

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
sv-SE: Avmarkera sammanfattningar

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
sv-SE: Du måste välja en sammanfattad leveransmetod för att välja sammanfattningar

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
sv-SE: Välj sammanfattningar

en: Notice:
sv-SE: Meddelande:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
sv-SE: Vissa avgifter för SMS kan tillkomma när den här tjänsten används. Vänligen kontrollera med din teleoperatör om du har frågor.

en: SMS number:
sv-SE: SMS-nummer:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
sv-SE: Ange endast siffror. Börja med + om landskoden ingår.

en: SMS provider:
sv-SE: SMS-leverantör:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
sv-SE: Vänligen kontakta bibliotekspersonalen om du är osäker på vilken din mobiloperatör är, eller om du inte ser din operatör i listan.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
sv-SE: Spara ändringar

en: You are not allowed to call this page directly
sv-SE: Du har inte behörighet att anropa denna sida direkt

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
sv-SE: Nyheter från %s%s%sbiblioteket%s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
sv-SE: %s Sök %sefter '%s'%s%s&nbsp;med gränserna:&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: OverDrive-sökning för '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
sv-SE: Katalogsökning efter '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
sv-SE: OverDrive-sökning efter '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
sv-SE: Alltid tillgänglig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
sv-SE: Tillgänglighet:

note: SCRIPT
en: Currently available
sv-SE: Tillgängliga för tillfället

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
sv-SE: Otillgängliga för tillfället

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
sv-SE: Ett fel uppstod vid sökning i OverDrive-samlingen.

note: SCRIPT
en: Found
sv-SE: Hittad

note: SCRIPT
en: Items available:
sv-SE: Tillgängliga exemplar:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
sv-SE: Laddar...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
sv-SE: Hittade inga resultat i bibliotekets OverDrive-samling.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
sv-SE: Söker i OverDrive...

note: SCRIPT
en: Type:
sv-SE: Typ:

note: SCRIPT
en: out of
sv-SE: av

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
sv-SE: resultat i bibliotekets OverDrive-samling.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
sv-SE: väntande reservationer:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s%s%sSidfel%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Page error
sv-SE: Sidfel

en: This page does not exist.
sv-SE: Denna sida finns inte.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ändra ditt lösenord &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Change your password
sv-SE: Ändra ditt lösenord

en: Password updated
sv-SE: Lösenordet har uppdaterats

en: Change your password
sv-SE: Ändra ditt lösenord

en: There was a problem with your submission
sv-SE: Ett överföringsfel inträffade

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
sv-SE: Lösenord matchar inte. Ange ditt nya lösenord igen.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
sv-SE: Ditt nuvarande lösenord var felaktigt angivet. Om problemet kvarstår, prata med personal för att återställa lösenordet.

en: Current password:
sv-SE: Nuvarande lösenord:

en: New password:
sv-SE: Nytt lösenord:

en: Re-type new password:
sv-SE: Skriv in ditt nya lösenord igen:

en: You can't change your password.
sv-SE: Det går inte att ändra lösenordet.

en: Your password has been changed
sv-SE: Ditt lösenord har ändrats

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
sv-SE: Tillbaka till mitt konto

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Återställning av glömt lösenord &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Forgotten password recovery
sv-SE: Återställning av glömt lösenord

en: Error
sv-SE: Fel

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
sv-SE: Ett fel uppstod när länken för att återställa ditt lösenord skulle skickas.

en: Please try again later.
sv-SE: Vänligen försök på nytt senare.

en: No account was found with the provided information.
sv-SE: Inget konto hittades med den angivna informationen.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
sv-SE: Ditt lösenord kan tyvärr inte ändras online.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
sv-SE: Kontoidentifiering med enbart denna e-postadress är tvetydig.

en: Please use the field 'Login' as well.
sv-SE: Använd fältet "Login" också.

en: This account has no email address we can send the email to.
sv-SE: Det här kontot har ingen epostadress som vi kan skicka mejlet till.

en: The process of password recovery has already been started for this account
sv-SE: Processen för att återställa lösenord har redan påbörjats för det här kontot

en: You should have received an email with a link to reset your password.
sv-SE: Du bör ha fått en återställningslänk för ditt lösenord via e-post.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
sv-SE: %s Lösenorden är olika! %s

en: Get new password recovery link
sv-SE: Begär en ny länk för återställning av lösenord

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
sv-SE: Om du inte mottog detta e-postbrev kan du begära ett nytt:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
sv-SE: %s Länken du klickade på är antingen ogiltig eller utgången.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
sv-SE: Använd länken från e-postbrevet, eller kontakta bibliotekspersonal för att få hjälp. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
sv-SE: Kontakta biblioteket om du behöver ytterligare hjälp.

en: You can't reset your password.
sv-SE: Du kan inte återställa ditt lösenord.

en: Password recovery
sv-SE: Återställning av glömt lösenord

en: To reset your password, enter your login or your email address.
sv-SE: För att återställa ditt lösenord, ange ditt användarnamn eller din e-postadress.

en: Password not valid
sv-SE: Lösenordet är inte giltigt

en: Confirm new password:
sv-SE: Bekräfta nytt lösenord:

en: You will receive an email shortly.
sv-SE: Du får strax ett e-postmeddelande.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
sv-SE: Vänligen klicka på länken i detta e-postbrev för att slutföra processen att återställa ditt lösenord.

en: This link is valid for 2 days starting now.
sv-SE: Denna länk gäller i två dagar fr.o.m. nu.

en: Return to the main page
sv-SE: Återgå till förstasidan

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
sv-SE: Lösenordet har ändrats för användaren "%s".

en: Log in to your account.
sv-SE: Logga in på ditt konto.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina medgivanden &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your consents
sv-SE: Dina medgivanden

en: Privacy policy consent
sv-SE: Integritetspolicy

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
sv-SE: För att du ska fortsätta vara inloggad behöver vi ditt godkännande för hantering av din personliga information, se information i länken nedan.

en: If you choose to withdraw your consent we will
sv-SE: Om du väljer att återkalla ditt medgivande kommer vi att

en: remove your account
sv-SE: ta bort ditt konto

en: within a reasonable time and you should log out now.
sv-SE: inom rimlig tid och du bör logga ut nu.

en: I have read the
sv-SE: Jag har läst

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
sv-SE: och samtycker med att ni hanterar min personliga information så som det är skrivet däri.

en: Do you agree?
sv-SE: Godkänner du?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
sv-SE: Samtycke för %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
sv-SE: Nej %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
sv-SE: Nej %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
sv-SE: Ditt medgivande blev registrerat den %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
sv-SE: Vi har registrerat att du inte samtyckte den %s.

en: Cookie consents
sv-SE: Cookiemedgivanden

en: View your cookie consents
sv-SE: Se dina medgivanden

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Din integritetshantering &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your privacy management
sv-SE: Dina sekretessinställningar

en: Your checkout history has been deleted.
sv-SE: Din lånehistorik har tagits bort.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
sv-SE: Din lånehistorik kunde inte tas bort på grund av problem med funktionens konfiguration. Hjälp oss rätta till detta genom att meddela biblioteket om problemet

en: No checkout history to delete
sv-SE: Ingen lånehistorik att ta bort

en: Your hold history has been deleted.
sv-SE: Din reservationshistorik har tagits bort.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
sv-SE: Din reservationshistorik kunde inte tas bort. Hjälp oss gärna att rätta till detta genom att informera biblioteket om problemet

en: No hold history to delete
sv-SE: Ingen reservationshistorik att ta bort

en: Your privacy rules have been updated.
sv-SE: Dina sekretessinställningar har uppdaterats.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
sv-SE: Vi är noga med att skydda dina personuppgifter. På denna sidan kan du ange hur länge vi får spara din reservations- och lånehistorik.

en: Your options are:
sv-SE: Dina alternativ är:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
sv-SE: För alltid: behåll min lånehistorik utan begränsning. Detta är alternativet för dig som vill hålla reda på vad du läser och reserverar.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
sv-SE: Standard: behåll min lånehistorik enligt bibliotekets policy. Detta är det förvalda alternativet: biblioteket behåller din lånehistorik enligt bibliotekets policy.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
sv-SE: Aldrig: Radera min lånehistorik omedelbart. Detta tar bort all reservations- och lånehistorik när ett exemplar återlämnas.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
sv-SE: Observera att information om böcker som fortfarande är utlånade måste behållas av biblioteket, oavsett vilket sekretessalternativ du väljer.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
sv-SE: Observera också att bibliotekspersonalen inte kan uppdatera dessa värden åt dig, eftersom sekretessen i sig tillhör dig!

en: Privacy rule
sv-SE: Integritet

en: Please choose your privacy rule:
sv-SE: Ange din sekretessregel:

en: Forever
sv-SE: För alltid

en: Never
sv-SE: Aldrig

en: Allow your guarantor to view your current charges?
sv-SE: Tillåt din vårdnadshavare att se dina nuvarande avgifter?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
sv-SE: Vårdnadshavare %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
sv-SE: Borttagning av lånehistorik

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
sv-SE: . När du bekräftat borttagningen kan ingen återskapa informationen!

en: BE CAREFUL
sv-SE: VAR FÖRSIKTIG

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
sv-SE: Du kan ta bort all reservations- och lånehistorik genom att klicka här.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
sv-SE: Ta bort min lånehistorik omedelbart. Detta kan inte ångras.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
sv-SE: Ta bort lånehistorik

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
sv-SE: Ta bort min reservationshistorik omedelbart. Detta kan inte ångras.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
sv-SE: Ta bort reservationshistorik

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
sv-SE: Ta bort min lånehistorik och min reservationshistorik omedelbart. Detta kan inte ångras.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
sv-SE: Ta bort historik för lån och reservationer

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
sv-SE: Vänligen notera, vem som senast återlämnat ett exemplar sparas för att kunna påföra avgift om det är skadat vid återlämning.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Din lånehistorik &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your checkout history
sv-SE: Din lånehistorik

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
sv-SE: %s%s%s %s%s%s %s %s Du har aldrig lånat något från det här biblioteket. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
sv-SE: Grattis, du har sparat totalt %s genom att använda biblioteket

en: Showing last 50 items.
sv-SE: Visar de sista 50 exemplaren.

en: Show last 50 items
sv-SE: Visa de sista 50 exemplaren

en: All
sv-SE: Alla

en: Checkouts
sv-SE: Lån

en: On-site checkouts
sv-SE: Lån på plats

en: Links
sv-SE: Länkar

en: Item type:
sv-SE: Exemplartyp:

en: Call number:
sv-SE: Hyllsignatur:

en: Check-in date:
sv-SE: Återlämningsdatum:

en: (Checked out)
sv-SE: (Utlånad)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Återkrav &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
sv-SE: Detaljer för: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
sv-SE: Bekräfta återkrav för:%s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
sv-SE: Återkrav har inte blivit aktiverat. Kontakta ditt bibliotek.

en: There are no items available for recall.
sv-SE: Det finns inga exemplar som är möjliga att återkräva.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
sv-SE: Återlämna till %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
sv-SE: Du har nått gränsen för max antal återkrav för denna katalogpost.

en: You cannot place a recall on this item.
sv-SE: Du kan inte göra ett återkrav på denna titel.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
sv-SE: Ett fel uppstod när återkravet skulle skickas. Vänligen kontakta ditt bibliotek.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
sv-SE: Ditt önskemål om återkrav har sparats. Nuvarande låntagare kommer att ombes att återlämna exemplaret inom %s av %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
sv-SE: Du kommer att få ett meddelande när ett exemplar finns att hämta på biblioteket.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
sv-SE: Allt material som är utlånat kan återkrävas av en annan låntagare. Den som lånat det efterfrågade materialet kommer att ombes att återlämna det så att den som gjort återkravet kan låna.

en: Place a recall on
sv-SE: Återkräv

en: Pick up location:
sv-SE: Hämta på:

en: Recall not needed after:
sv-SE: Återkravet behövs inte efter:

en: Recall next available item
sv-SE: Återkräv nästa tillgängliga exemplar

en: Recall a specific item
sv-SE: Återkräv ett specifikt exemplar

en: Select a specific item:
sv-SE: Välj ett särskilt exemplar:

en: Last location
sv-SE: Senaste plats

note: IMG
en: Cannot be recalled
sv-SE: Kan inte återkrävas

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
sv-SE: Återlämningsdatum %s

en: Unavailable (lost or missing)
sv-SE: Ej tillgänglig (förlorad eller saknad)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
sv-SE: Ej för utlån: (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
sv-SE: Väntar på låntagare hos %s

en: since
sv-SE: sedan

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
sv-SE: Återkrävd av låntagare och förväntas inkomma %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
sv-SE: Väntar på %s sedan %s.

en: You have already placed a
sv-SE: Du har redan gjort en

en: on this item.
sv-SE: på detta exemplar.

en: reserve
sv-SE: reservation

note: INPUT type=submit
en: Confirm
sv-SE: Bekräfta

en: You must be logged in to place a recall.
sv-SE: Du måste vara inloggad för att kunna göra ett återkrav.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Din historik över återkrav &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your recalls history
sv-SE: Din historik över återkrav

en: Recall date:
sv-SE: Datum för återkrav:

en: Expiration:
sv-SE: Utgång:

en: Never expires
sv-SE: Upphör aldrig

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
sv-SE: Under transport till %s

en: Ready for pickup
sv-SE: Att hämta

en: Overdue to be returned
sv-SE: Försenade exemplar som ska återlämnas

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
sv-SE: Gick ut den %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
sv-SE: Borttagen den %s

en: Requested
sv-SE: Begärd

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
sv-SE: Ska återlämnas senast %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
sv-SE: Hämta senast %s

en: No recalls have been made.
sv-SE: Inga återkrav har skapats.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort det här återkravet?

en: Registration pending
sv-SE: Väntande registrering

en: Registration complete
sv-SE: Registreringen slutförd

en: Click the button below to confirm registration.
sv-SE: Klicka på knappen nedan för att bekräfta registrering.

en: Registration complete!
sv-SE: Registreringen slutförd!

en: You have successfully registered your new account.
sv-SE: Du har registrerat ett nytt konto.

en: To log in, use the following credentials:
sv-SE: För att logga in, använd följande uppgifter:

en: Card number:
sv-SE: Kortnummer:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
sv-SE: För att underlätta har inloggningsfälten på denna sida fyllts i med dessa data. Logga in och byt ditt lösenord.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
sv-SE: För att underlätta har inloggningsfälten på denna sida fyllts i med dessa data. Logga in och byt ditt lösenord.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Bekräfta din registrering &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Confirm your registration
sv-SE: Bekräfta din registrering

en: Please confirm your registration
sv-SE: Bekräfta din registrering

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
sv-SE: En bekräftelse kommer att skickas till e-postadressen

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
sv-SE: Ditt konto kommer inte att aktiveras förrän du följer den länk som skickades i e-postmeddelandet med registreringsbekräftelsen.

en: Registration invalid
sv-SE: Registreringen ogiltig

en: Registration invalid!
sv-SE: Registreringen felaktig!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Rapportera ett problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Report submitted
sv-SE: Felrapport inskickad

en: Error submitting report
sv-SE: Ett fel uppstod när felrapporten skulle skickas in

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
sv-SE: Din felrapport har skickats till Koha-administratören.

en: Your problem report has been sent to the library.
sv-SE: Din felrapport har skickats till biblioteket.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
sv-SE: Ett fel uppstod när meddelandet skulle skickas. Vänligen kontakta ditt bibliotek.

en: Send problem report to:
sv-SE: Skicka problemrapport till:

en: A librarian
sv-SE: En bibliotekarie

en: Koha administrator
sv-SE: Kohaadministratör

en: Problem found on page:
sv-SE: Problem funnet på sidan:

en: Username:
sv-SE: Användarnamn:

en: Subject:
sv-SE: Ämne:

en: Message:
sv-SE: Meddelande:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Beställ en artikel &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: You reached your open article requests limit.
sv-SE: Du har nått gränsen för antal tillåtna artikelbeställningar.

en: An error has occurred.
sv-SE: Ett fel har uppstått.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
sv-SE: Skapa artikelbeställning för %s

en: Accept
sv-SE: Godkänn

en: You will be charged with
sv-SE: Du kommer att få en avgift på

en: for every request
sv-SE: för varje beställning

en: Place article request
sv-SE: Skapa artikelbeställning

en: Title:
sv-SE: Titel:

en: Author:
sv-SE: Författare:

en: Volume:
sv-SE: Volym:

en: Issue:
sv-SE: Nummer:

en: Date:
sv-SE: Datum:

en: Table of contents:
sv-SE: Innehållsförteckning:

en: Pages:
sv-SE: Sidor:

en: Chapters:
sv-SE: Kapitel:

en: Photocopy
sv-SE: Fotokopia

en: Digital scan
sv-SE: Digital skanning

en: Enumeration
sv-SE: Numrering

en: Any item
sv-SE: Alla exemplar

note: INPUT type=submit
en: Place request
sv-SE: Lägg beställning

en: No article requests can be made for this record.
sv-SE: Inga artikelbeställningar kan göras för denna post.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
sv-SE: Fyll i minst ett fält.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
sv-SE: Vänligen välj ett exemplar för denna artikelbeställning.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
sv-SE: Följande obligatoriska fält är inte ifyllda:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Reservera &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Placing a hold
sv-SE: Gör en reservation

en: Sorry, you cannot place holds.
sv-SE: Tyvärr, du kan inte göra reservationer.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
sv-SE: Enligt våra anteckningar har vi inte uppdaterad kontaktinformation. Vänligen kontakta biblioteket.

en: Go to your contact information
sv-SE: Till kontaktinformation

en: Update your contact information
sv-SE: Uppdatera din kontaktinformation

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
sv-SE: (Obs: det kan ta ett tag innan ditt konto återställs om du skickar online.)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
sv-SE: Ditt lånekort har markerats som förlorat eller stulet.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
sv-SE: Om det här är fel, tar du med ditt lånekort till det lokala bibliotekets lånedisk för att åtgärda problemet.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
sv-SE: Ditt konto är avstängt. %s Kommentar:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
sv-SE: %s Spärr lagd pga försenat material %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
sv-SE: %s %s Slutdatum:

en: Go to your account page
sv-SE: Gå till ditt konto

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
sv-SE: Det vanligaste skälet till att konton stängs av är obetalda avgifter för förseningar eller skadade medier. Vänligen kontakta biblioteket vid frågor.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
sv-SE: Du har obetalda avgifter. Belopp: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
sv-SE: Du kan registrera högst %s reservationer.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
sv-SE: FEL: Ingen post hittades för post-id %s.

en: You must select at least one item.
sv-SE: Du måste välja minst en artikel.

en: You must select a library for pickup.
sv-SE: Du måste välja ett bibliotek för hämtning.

en: ERROR: No record ID specified.
sv-SE: FEL: Inget post-id angivet.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
sv-SE: FEL: Internt fel: ofullständig reservation.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
sv-SE: Ditt lånekort har gått ut. Kontakta personalen om du vill förnya kortet.

en: None of the libraries are available for pickup location.
sv-SE: Inget bibliotek är tillgängligt som avhämtningsbibliotek.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
sv-SE: Tyvärr, inga av dessa titlar kan reserveras.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
sv-SE: Bekräfta reservationer för:%s (%s)

en: Sorry,
sv-SE: Tyvärr,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
sv-SE: du kan bara göra %s reservationer till. Avmarkera kryssrutorna för de exemplar du inte vill reservera.

en: Hold requests
sv-SE: Reservationer

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
sv-SE: Du har redan minst en exemplarreservation på den här titeln. Alla kommande reservationer måste vara på exemplarnivå.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
sv-SE: Du har redan en reservation på den här titeln. Alla kommande reservationer måste vara på bibliografisk nivå.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
sv-SE: Det tillkommer en reservationsavgift %s när du hämtar detta exemplar

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
sv-SE: Det tillkommer en reservationsavgift %s för denna reservation

en: Place a hold on
sv-SE: Reservera

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
sv-SE: %s %s %s, av %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
sv-SE: Du är för ung för att reservera detta material.

en: You have already requested this title.
sv-SE: Du har redan beställt den här titeln.

en: You have already placed a recall on this title.
sv-SE: Du har redan gjort ett återkrav på denna titel.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
sv-SE: Den här titeln kan inte beställas eftersom den redan är utlånad till dig.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
sv-SE: Den här titeln kan inte reserveras eftersom du har uppnått maximalt antal reservationer.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
sv-SE: Den här titeln kan inte reserveras eftersom du har uppnått maximalt antal reservationer per post.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
sv-SE: Den här titeln kan inte reserveras eftersom du har nått gränsen för antal reservationer för idag.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
sv-SE: Den här titeln kan inte reserveras eftersom du redan har en reservation på det här exemplaret.

en: There are no items that can be placed on hold.
sv-SE: Det finns inga exemplar som kan reserveras.

en: This title cannot be requested.
sv-SE: Den här titeln kan inte beställas.

en: Your priority:
sv-SE: Din köplats:

en: Number of holds:
sv-SE: Antal reservationer:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
sv-SE: Minst ett exemplar finns tillgängligt på detta bibliotek

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
sv-SE: Obs: bibliotekets låneregler tillåter inte reservationer på exemplar som står inne på hylla. Välkommen till biblioteket för att låna dessa

en: Show more options
sv-SE: Visa fler alternativ

en: Hold starts on date:
sv-SE: Reservation startar datum:

en: Hold not needed after:
sv-SE: Reservation behövs inte efter:

en: Request specific item type:
sv-SE: Begär en särskild medietyp:

en: Request specific item group:
sv-SE: Begär en särskild exemplartyp:

en: Any item group
sv-SE: Vilken exemplargrupp som helst

en: Hold notes:
sv-SE: Reservationskommentar:

en: Next available item
sv-SE: Nästa tillgängliga exemplar

en: A specific item
sv-SE: Ett särskilt exemplar

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
sv-SE: Kan inte reserveras

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
sv-SE: Väntar på låntagare hos %s sedan %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
sv-SE: Väntar på %s sedan %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
sv-SE: Reserverad till låntagare förväntas till %s

en: Not on hold
sv-SE: Inte reserverad

en: Show unholdable items
sv-SE: Visa exemplar som inte går att reservera

en: Hide unholdable items
sv-SE: Göm exemplar som inte går att reservera

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
sv-SE: Bekräfta reservation

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
sv-SE: Ett särskilt exemplar förväntas.

note: SCRIPT
en: Hide options
sv-SE: Dölj alternativ

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
sv-SE: Utgångsdatum måste anges.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
sv-SE: Starttid måste anges.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
sv-SE: Reservera

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
sv-SE: Reservera:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ändra ditt lösenord &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: New password must not be the same as old password.
sv-SE: Nytt lösenord kan inte vara likadant som det gamla lösenordet.

en: Please log-in to account to update your password.
sv-SE: Logga in för att uppdatera ditt lösenord.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
sv-SE: . %s Det här kontot har spärrats! %s

en: You must reset your password via e-mail
sv-SE: Du måste återställa ditt lösenord via epost

en: You must contact the library for assistance.
sv-SE: Kontakta biblioteket för hjälp.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
sv-SE: Ett okänt fel har inträffat. Försök igen eller kontakta biblioteket för hjälp.

en: Your password has successfully been updated
sv-SE: Ditt lösenord har ändrats

en: Go to OPAC
sv-SE: Till Opac

en: Go to staff interface
sv-SE: Till personalklient

note: INPUT type=submit
en: Update password
sv-SE: Uppdatera lösenord

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
sv-SE: Biblioteket har inte aktiverat funktion för lösenordsbyte.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
sv-SE: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s-katalog

en: Restricted page
sv-SE: Begränsad sida

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %s %s Resultat av sökningen på '%s' %s Sökresultat %s %s Du angav inga sökkriterier. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: LINK
en: %s Search RSS feed
sv-SE: %s Sök RSS-feed

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
sv-SE: Resultat av sökning på '%s'%s, sida %s av %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
sv-SE: Du sökte %sefter '%s'%s%s med avgränsning(ar): '%s'%s

en: Search results
sv-SE: Sökresultat

en: You did not specify any search criteria
sv-SE: Du har inte angett några söktermer

en: No results found!
sv-SE: Inga resultat hittades!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
sv-SE: %s Inga resultat för detta i katalogen %s.

note: A
en: Subscribe to this search
sv-SE: Prenumerera på den här sökningen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
sv-SE: %s Du har inte angett sökvillkor. %s

en: Return to the last advanced search
sv-SE: Återgå till senaste avancerade sökning

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
sv-SE: Din sökning returnerade %s resultat.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
sv-SE: (relaterade sökningar:%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
sv-SE: Inte vad du väntade dig? Leta efter

en: suggestions
sv-SE: förslag

en: Sort
sv-SE: Sortera

en: Results per page:
sv-SE: Resultat per sida:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
sv-SE: %s (standard)

en: Select titles to:
sv-SE: Välj titlar:

en: Add to...
sv-SE: Lägg till i...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
sv-SE: Dina listor:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
sv-SE: Offentliga listor:

en: [ More lists ]
sv-SE: [ Fler listor ]

en: [ New list ]
sv-SE: [ Ny lista ]

en: Place hold
sv-SE: Reservera

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
sv-SE: Välj sökningar: %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
sv-SE: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (på %s taxor)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
sv-SE: %s Kritiker, Internet-användare

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
sv-SE: %s Kritiker, professionella

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
sv-SE: %s Videoutdrag

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
sv-SE: %s Citat

en: Tags:
sv-SE: Taggar:

en: Lists:
sv-SE: Listor:

en: Match:
sv-SE: Träff:

en: Pages
sv-SE: Sidor

en: Not finding what you're looking for?
sv-SE: Hittade du inte det du sökte efter?

en: Make a
sv-SE: Gör

en: purchase suggestion
sv-SE: inköpsförslag

en: Interlibrary loan request
sv-SE: Fjärrlånebeställning

en: Make an
sv-SE: Gör

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
sv-SE: Ett fel uppstod vid sökning i samlingen %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
sv-SE: Hittade %s resultat i bibliotekets samling %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
sv-SE: Söker i %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
sv-SE: Du måste vara inloggad för att skapa eller lägga till i listor

en: Search unsuccessful
sv-SE: Sökning misslyckades

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
sv-SE: Din sökning %sfor %s%s gav inga träffar.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Kommentarer på %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
sv-SE: Fel: Vi kan inte hitta denna bibliografiska post.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
sv-SE: Beklagar, endast den som kommenterat får ändra kommentaren.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
sv-SE: Obs! Din kommentar innehåller ogiltig kod. Kommentaren har sparats utan koden, som nedan. Du kan redigera kommentaren ytterligare eller avbryta om du vill behålla kommentaren som den är.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
sv-SE: Obs! Din tagg innehöll bara ogiltig kod. Den har inte lagts till.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
sv-SE: %s %s %s Obs! Det här fönstret stängs automatiskt om 5 sekunder. %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
sv-SE: Fel! Du kan inte lägga till en tom kommentar. Vänligen skriv något eller avbryt.

en: Comments on
sv-SE: Kommentarer på

en: Comments
sv-SE: Kommentarer

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
sv-SE: Obs: Din kommentar måste godkännas av en bibliotekarie.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
sv-SE: Skicka och stäng det här fönstret

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dina mottagarlistor &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your routing lists
sv-SE: Dina mottagarlistor

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
sv-SE: Du prenumererar på mottagarlistor för följande seriella titlar. Om du vill göra ändringar, kontakta biblioteket.

en: Subscription title
sv-SE: Prenumerationstitel

en: You are currently not listed on any routing lists.
sv-SE: Du är för närvarande inte med på några mottagarlistor.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Din sökhistorik &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your search history
sv-SE: Din sökhistorik

en: Catalog
sv-SE: Katalog

en: Authority
sv-SE: Auktoritet

en: Current session
sv-SE: Aktuell session

en: Toolbar control
sv-SE: Kontroll för verktygsfält

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
sv-SE: Ta bort markerade sökningar

en: Previous sessions
sv-SE: Tidigare sessioner

en: Your catalog search history is empty.
sv-SE: Din sökhistorik är tom.

en: Your authority search history is empty.
sv-SE: Din sökhistorik är tom.

en: Select searches to:
sv-SE: Välj sökningar:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort vald sökhistorik?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
sv-SE: Med markerade sökningar:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Skickar din minneslista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Message sent
sv-SE: Meddelande skickat

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
sv-SE: Minneslistan skickades till: %s

en: Close window
sv-SE: Stäng fönster

en: There was an error sending the cart.
sv-SE: Problem vid sändning av minneslista.

en: Sending your cart
sv-SE: Skickar din minneslista

en: Email address:
sv-SE: E-postadress:

en: Comment:
sv-SE: Kommentar:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
sv-SE: Om du inte mottog detta e-postbrev kan du begära ett nytt.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Skickar din lista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
sv-SE: Listan skickades till: %s

en: Back to lists
sv-SE: Tillbaka till listor

en: There was an error sending the list.
sv-SE: Problem vid sändning av listan.

en: You do not have permission to send this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att skicka den här listan.

en: Sending your list
sv-SE: Skicka din lista

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Nummer för prenumeration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Issues for a subscription
sv-SE: Utgåvor för en prenumeration

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
sv-SE: Prenumerationsinformation för %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
sv-SE: Nuvarande prenumeration startades %s och utgivning pågår

en: twice per day
sv-SE: två gånger per dag

en: every day
sv-SE: varje dag

en: three times per week
sv-SE: tre gånger per vecka

en: every week
sv-SE: varje vecka

en: every 2 weeks
sv-SE: varannan vecka

en: every 3 weeks
sv-SE: var tredje vecka

en: every month
sv-SE: varje månad

en: every 2 months
sv-SE: varannan månad

en: every quarter
sv-SE: varje kvartal

en: twice per year
sv-SE: två gånger per år

en: every year
sv-SE: varje år

en: every 2 years
sv-SE: vartannat år

en: irregularly
sv-SE: oregelbundet

en: on Monday
sv-SE: på måndag

en: on Tuesday
sv-SE: på tisdag

en: on Wednesday
sv-SE: på onsdag

en: on Thursday
sv-SE: på torsdag

en: on Friday
sv-SE: på fredag

en: on Saturday
sv-SE: på lördag

en: on Sunday
sv-SE: på söndag

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
sv-SE: för %s nummer

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
sv-SE: för %s veckor

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
sv-SE: för %s månader

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
sv-SE: Den första prenumerationen startades den %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
sv-SE: Prenumerationen upphörde den %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
sv-SE: Plats: %s

en: Available issues
sv-SE: Tillgängliga nummer

en: Unavailable issues
sv-SE: Ej tillgängliga nummer

en: Issues summary
sv-SE: Nummersammanfattning

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
sv-SE: %s %s %s %s Du prenumererar på e-postmeddelande om nya nummer/häften

en: Cancel email notification
sv-SE: Avbryt avisering via e-post

en: Subscribe to email notification on new issues
sv-SE: Prenumerera på e-postavisering om nya utgåvor

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
sv-SE: %s %s Du måste logga in om du vill prenumerera på e-postnotiser om nya nummer %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Dela en lista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Share a list
sv-SE: Dela en lista

en: Share a list with another patron
sv-SE: Dela en lista med en annan låntagare

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
sv-SE: Operationen %s stöds inte.

en: No operation parameter has been passed.
sv-SE: Ingen parameter har getts.

en: Invalid shelf number.
sv-SE: Ogiltigt hyllnummer.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
sv-SE: Funktionen att dela listor används inte i detta bibliotek.

en: You can only share a list if you are the owner.
sv-SE: Du kan bara dela en lista om du är ägaren.

en: You cannot share a public list.
sv-SE: Du kan inte dela en publik lista.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
sv-SE: Du angav inte en giltig e-postadress.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
sv-SE: Vi kunde tyvärr inte acceptera denna nyckel. Inbjudan kan ha gått ut. Kontakta låntagaren som skickade dig inbjudan.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
sv-SE: Som ägare av en lista kan du inte godkänna en inbjudan att dela den.

en: Return to your lists
sv-SE: Återvänd till dina listor

en: Share list
sv-SE: Dela listan

en: An invitation to share list
sv-SE: En inbjudan att dela lista

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
sv-SE: skickas snart till %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
sv-SE: Något gick fel när följande adresser skulle bearbetas. Vänligen se över dem. Adresserna är: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
sv-SE: Du kommer att få en e-postnotis om någon godkänner din delning innan den förfaller.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
sv-SE: RSS-kanal för allmän lista %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
sv-SE: %s %s av %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
sv-SE: %s Ta bort %s Ta bort lista %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %sInnehåll av %s%sDina listor%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Allow changes to contents from:
sv-SE: Tillåt ändringar för innehållet från:

en: Nobody
sv-SE: Ingen

en: Owner only
sv-SE: Endast ägaren

en: Permitted staff only
sv-SE: Endast behörig personal

en: Staff only
sv-SE: Enbart personal

en: Anyone seeing this list
sv-SE: Alla som ser denna lista

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
sv-SE: Tillåtelse för "Enbart personal" har ingen effekt när listan är privat.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
sv-SE: Tillåtelse för "Enbart personal" har ingen effekt när listan är privat.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
sv-SE: Tillåtelse för "Alla" har ingen effekt när listan är privat.

en: Contents of
sv-SE: Innehåll av

en: Create new list
sv-SE: Skapa ny lista

en: Edit list
sv-SE: Redigera lista

en: An error occurred when updating this list.
sv-SE: Ett fel inträffade när denna lista uppdaterades.

en: An error occurred when creating this list.
sv-SE: Ett fel inträffade när denna lista skapades.

en: An error occurred when deleting this list.
sv-SE: Ett fel inträffade när denna lista togs bort.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
sv-SE: Exemplaret har inte lagts till listan. Kontrollera att det inte redan finns i denna lista.

en: The share has not been removed.
sv-SE: Delningen har inte tagits bort.

en: No email found for the patrons that accepted the share
sv-SE: Inga eposter funna för de låntagare som accepterade delningen

en: List updated.
sv-SE: Lista uppdaterad.

en: List created.
sv-SE: Lista skapad.

en: List deleted.
sv-SE: Listan har tagits bort.

en: The item has been added to the list.
sv-SE: Exemplaret har lagts till i listan.

en: The item has been removed from the list.
sv-SE: Exemplaret har tagits bort från listan.

en: The share has been removed.
sv-SE: Delningen har tagits bort.

en: This list does not exist.
sv-SE: Listan finns inte.

en: This item does not exist.
sv-SE: Exemplaret finns inte.

en: You do not have permission to view this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att se den här listan.

en: You do not have permission to create a new list.
sv-SE: Du saknar behörighet att skapa en ny lista.

en: You do not have permission to update this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att uppdatera den här listan.

en: You do not have permission to delete this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att ta bort den här listan.

en: You do not have permission to add a record to this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att lägga till en post till denna lista.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
sv-SE: Du saknar behörighet att överföra ägarskap av den här listan.

en: No record was removed.
sv-SE: Inga poster togs bort.

en: The new owner could not be found anymore.
sv-SE: Den nya ägaren kunde inte hittas längre.

en: The new owner has no share for this list.
sv-SE: Den nya ägaren har ingen delning för den här listan.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
sv-SE: Ett fel inträffade när denna lista lades till. Namnet %s kanske redan finns.

note: A
en: Subscribe to this list
sv-SE: Prenumerera på denna lista

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
sv-SE: Denna lista innehåller %s titlar

note: A
en: Select format and download list
sv-SE: Välj format och ladda ner listan

en: Send list
sv-SE: Skicka lista

en: Print list
sv-SE: Skriv ut lista

en: Edit list
sv-SE: Redigera lista

en: Remove share
sv-SE: Ta bort delning

en: Sort by:
sv-SE: Sortera efter:

en: Default sorting
sv-SE: Standardsortering

en: Call number (A-Z)
sv-SE: Hyllsignatur (0-9 till A-Ö)

en: Call number (Z-A)
sv-SE: Hyllsignatur (Ö-A till 9-0)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
sv-SE: Utgivningsår

en: Copyright date (newest to oldest)
sv-SE: Datum för utgivning/copyright (nyast till äldst)

en: Copyright date (oldest to newest)
sv-SE: Datum för utgivning/copyright (äldst till nyast)

note: OPTGROUP
en: Date added
sv-SE: Lades till datum

en: Date added (newest to oldest)
sv-SE: Datum tillagt (nyaste till äldsta)

en: Date added (oldest to newest)
sv-SE: Datum tillagt (äldsta till nyaste)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
sv-SE: Sortera om lista

en: Add to list
sv-SE: Lägg till i lista

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
sv-SE: Ta bort markerade artiklar

en: This list is empty.
sv-SE: Listan är tom.

en: You can add to your lists from the results of any
sv-SE: Du kan utöka dina listor med resultat från

en: search
sv-SE: sök

en: Create a new list
sv-SE: Skapa en ny lista

en: Editing
sv-SE: Redigerar

en: List name:
sv-SE: Listnamn:

en: Sort this list by:
sv-SE: Sortera denna lista efter:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
sv-SE: Biblioteket har stängt av funktionen att dela offentliga listor. Om du gör listan privat kommer du inte att kunna göra den offentlig igen.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
sv-SE: Överför ägarskap av den delade listan '%s'

en: New owner:
sv-SE: Ny ägare:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
sv-SE: Överföra

en: Log in to create a new list
sv-SE: Logga in för att skapa en ny lista

en: List name
sv-SE: Listnamn

en: Contents
sv-SE: Innehåll

en: Modification date
sv-SE: Redigeringsdatum

en: Empty
sv-SE: Tom

en: items
sv-SE: exemplar

en: Shared
sv-SE: Delad

en: Remove share
sv-SE: Ta bort delning

en: No public lists.
sv-SE: Inga publika listor.

en: No private lists.
sv-SE: Inga privata listor.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här delningen? Du kommer inte längre ha tillgång till listan.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort de här artiklarna från listan?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta exemplar från listan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här delningen?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
sv-SE: Exemplar på denna lista:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
sv-SE: Nej, ta inte bort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
sv-SE: Nej, ta inte bort från listan

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
sv-SE: Nej, ta inte bort delning

note: SCRIPT
en: Remove from list
sv-SE: Ta bort från lista

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
sv-SE: Den här listan är delad. Andra användare kommer att förlora tillgång till den.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
sv-SE: Ja, ta bort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
sv-SE: Ja, ta bort från lista

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
sv-SE: Ja, ta bort delning

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
sv-SE: Ny kommentar på %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Senaste kommentarerna &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
sv-SE: %s%s%sKoha online%s katalog senaste kommentarerna

en: Recent comments
sv-SE: Nya kommentarer

note: A
en: Subscribe to recent comments
sv-SE: Prenumerera på nya kommentarer

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
sv-SE: %s %s av

note: A
en: Search for works by this author
sv-SE: Sök efter verk av denna författare

en: Publication:
sv-SE: Utgivning:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
sv-SE: Lagt till %s av dig

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
sv-SE: Lagt till %s av

note: A
en: View details for this title
sv-SE: Visa information om den här titeln

en: &lt;&lt; Previous
sv-SE: &lt;&lt; Föregående

en: Next &gt;&gt;
sv-SE: Nästa &gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: %sSkicka ett nytt inköpsförslag%s %sInköpsförslag%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: New purchase suggestion
sv-SE: Nytt inköpsförslag

en: Your purchase suggestions
sv-SE: Dina inköpsförslag

en: You cannot place any more suggestions
sv-SE: Du kan inte skicka fler förslag

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
sv-SE: Du kan bara göra %s förslag på %s dagar.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
sv-SE: Du har nått gränsen för hur många förslag du kan göra just nu (%s). När biblioteket har hanterat dessa förslag kommer du kunna göra fler.

en: Enter a new purchase suggestion
sv-SE: Ange ett nytt inköpsförslag

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
sv-SE: Fyll i formuläret för att lämna ett inköpsförslag. Biblioteket kommer att underrätta dig via e-post när ditt förslag behandlas.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
sv-SE: Bara titeln (rödmarkerad) är obligatorisk, men ju mer information du anger desto lättare blir det för bibliotekspersonalen att hitta det du vill ha. I fältet "Kommentarer" kan du ange ytterligare information.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
sv-SE: . Klicka på "Bekräfta ditt förslag" för att ignorera det här meddelandet.

en: A similar document already exists:
sv-SE: Ett liknande dokument finns redan:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
sv-SE: Standardnummer (ISBN, ISSN eller annat):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
sv-SE: Copyright eller publikationsår, exempelvis: 2016

en: Publication year:
sv-SE: Utgivningsår:

en: Publisher:
sv-SE: Förlag:

en: Collection title:
sv-SE: Samlingstitel:

en: Publication place:
sv-SE: Utgivningsort:

en: Quantity:
sv-SE: Antal:

en: Library:
sv-SE: Bibliotek:

en: Reason for suggestion:
sv-SE: Skäl till förslag:

en: -- Choose --
sv-SE: -- Välj --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
sv-SE: Bekräfta ditt förslag

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
sv-SE: Skicka ditt förslag

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
sv-SE: Förslaget har inte lagts till. Du har nått gränsen för hur många förslag du kan göra just nu (%s på %s dagar).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
sv-SE: Ditt förslag kan inte tas emot. Du har nått gränsen för hur många förslag som kan lämnas åt gången (%s). När biblioteket har hanterat dessa förslag kommer du kunna göra fler.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
sv-SE: Förslaget har inte lagts till. Ett förslag med denna titel finns redan.

en: Your suggestion has been submitted.
sv-SE: Ditt förslag har skickats in.

en: The selected suggestions have been deleted.
sv-SE: De markerade förslagen har tagits bort.

en: Suggested by:
sv-SE: Föreslaget av:

en: Suggested by me
sv-SE: Föreslaget av mig

en: Suggested by anyone
sv-SE: Föreslaget av vem som helst

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
sv-SE: När biblioteket har granskat de förslagen kommer du kunna göra flera.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
sv-SE: Du har nått gränsen för hur många förslag du kan göra just nu (%s).

en: Select suggestions to:
sv-SE: Välj förslag:

en: Suggested on
sv-SE: Föreslaget den

en: Suggested for
sv-SE: Föreslaget till

en: Managed by
sv-SE: Hanterad av

en: Note:
sv-SE: Kommentar:

en: Suggested for:
sv-SE: Föreslaget till:

en: Managed by:
sv-SE: Hanterad av:

en: Checked by the library
sv-SE: Utlånad av biblioteket

en: Accepted by the library
sv-SE: Godkänd av biblioteket

en: Ordered by the library
sv-SE: Beställt av biblioteket

en: Suggestion declined
sv-SE: Förslag nekat

en: Available in the library
sv-SE: Tillgänglig på biblioteket

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
sv-SE: Ta bort valda

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
sv-SE: Det finns inga väntande inköpsförslag som matchar din sökning.

en: View all suggestions
sv-SE: Se alla förslag

en: You have no pending purchase suggestions.
sv-SE: Det finns inga väntande inköpsförslag.

en: There are no pending purchase suggestions.
sv-SE: Det finns inga väntande inköpsförslag.

en: You have no pending purchase suggestions.
sv-SE: Det finns inga väntande inköpsförslag.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
sv-SE: Du har inte behörighet att se väntande inköpsförslag.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
sv-SE: Du har nått gränsen för hur många förslag du kan göra just nu.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort dessa förslag?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta förslag?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
sv-SE: Inget förslag har valts

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
sv-SE: Nej, ta inte bort det här förslaget

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
sv-SE: Nej, ta inte bort förslagen

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
sv-SE: Med valda förslag:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
sv-SE: Ja, ta bort förslag

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
sv-SE: Ja, ta bort förslagen

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Taggar &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: All tags
sv-SE: Alla taggar

en: There was a problem with this operation:
sv-SE: Ett fel inträffade:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
sv-SE: Fel! Ogiltig parameter %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
sv-SE: Fel! Du måste vara inloggad för att göra klart detta.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
sv-SE: Fel! Det går inte att ta bort taggen %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
sv-SE: Obs! Du kan bara ta bort dina egna taggar.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
sv-SE: Obs: din tagg innehöll kod som har tagits bort.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
sv-SE: Taggen lades till som &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
sv-SE: Obs! Din tagg innehöll bara ogiltig kod. Den har inte lagts till.

en: Please try again with plain text.
sv-SE: Försök igen, med oformaterad text.

en: Unrecognized error.
sv-SE: Okänt fel.

en: Tags to show from other users:
sv-SE: Taggar att visa från andra användare:

en: Tags to show:
sv-SE: Taggar att visa:

en: Log in to see your own saved tags.
sv-SE: Logga in för att se dina egna sparade taggar.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
sv-SE: %s %stagg%staggar%s har lagts till.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
sv-SE: %s %stagg%staggar%s har tagits bort.

en: Your tags
sv-SE: Dina taggar

en: Tag:
sv-SE: Tagg:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
sv-SE: %s %s (inte godkänd) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
sv-SE: %s %s av %s %s %s %s

en: Date added:
sv-SE: Tillagt den:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
sv-SE: Ta bort markerade taggar

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna/dessa tagg(ar)?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
sv-SE: Välj tagg du vill ta bort.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ämnesmoln &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
sv-SE: Det här &quot;molnet&quot; innehåller rubriker som används oftast i vår katalog. Klicka på ett ämne nedan för att visa böckerna/medierna i vår samling.

en: Show
sv-SE: Visa

en: subjects
sv-SE: ämnen

en: up to
sv-SE: upp till

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
sv-SE: Obs! Den här funktionen är bara tillgänglig för franska kataloger där ISBD-ämnen har fyllts i och ett index har skapats med ett separat skript.

en: The ISBD cloud is not enabled.
sv-SE: ISBD-molnet är inte aktiverat.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: De populäraste titlarna &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Most popular titles
sv-SE: De mest populära titlarna

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
sv-SE: De %s mest utlånade %s %s %s %s på %s %s %s under de senaste %s månaderna %s någonsin%s

en: Checkouts:
sv-SE: Lån:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
sv-SE: %s Inga träffar, försök byta filter. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv-SE: Ditt hembibliotek &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Your summary
sv-SE: Din översikt

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
sv-SE: Hej, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
sv-SE: Klicka här om du inte är %s

en: Thank you!
sv-SE: Tack!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
sv-SE: Dina ändringar har skickats till biblioteket, där någon i personalen uppdaterar din information så snart som möjligt.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
sv-SE: En eller flera reservationer kunde inte läggas på grund av följande fel:

en: Item is damaged
sv-SE: Exemplar skadat

en: The record and its items are age restricted
sv-SE: Posten och dess exemplar har en åldersbegränsning

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
sv-SE: Du har överskridit gränsen för max antal samtidiga reservationer för denna katalogpost

en: You've reached your daily holds limit
sv-SE: Du har nått gränsen för antal tillåtna reservationer samma dag

en: You have too many holds already
sv-SE: Du har redan för många reservationer

en: Not holdable
sv-SE: Går ej att reservera

en: You are from a different library
sv-SE: Du tillhör ett annat bibliotek

en: Holds are not allowed from your library
sv-SE: Reservationer är inte möjliga från ditt bibliotek

en: You already have a hold for this item
sv-SE: Du har redan en reservation för exemplaret

en: Cannot be transferred to pickup library
sv-SE: Exemplar kan ej skickas till avhämtningsbibliotek

en: The chosen pickup location is not allowed
sv-SE: Det valda hämtstället är inte tillåtet

en: No holds are allowed on this item
sv-SE: Exemplaret kan inte reserveras

en: Library is not a valid pickup location
sv-SE: Biblioteket är inte ett giltigt avhämtningsbibliotek

en: No valid pickup location
sv-SE: Inget giltigt avhämtningsbibliotek

en: Not for loan
sv-SE: Ej för utlån

en: There are items available in the library, please visit to check them out
sv-SE: Det finns tillgängliga exemplar i biblioteket, gör ett besök för att låna

en: Error when placing hold, please report this to the library
sv-SE: Ett fel uppstod när exemplaret skulle reserveras. Rapportera detta till biblioteket

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
sv-SE: Fel: %s

en: Please note:
sv-SE: Obs:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
sv-SE: Ditt konto har utstående avgifter på %s. Reservationer är begränsade eftersom ditt konto överskrider maxgränsen.

en: . Please contact the library for more information.
sv-SE: . Kontakta biblioteket för mer information.

en: Your library card will expire on
sv-SE: Ditt lånekort går ut den

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
sv-SE: Observera att du måste återlämna alla dina lån innan ditt kort går ut.

en: Please note:
sv-SE: Obs:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
sv-SE: Giltighetstiden på ditt lånekort gick ut %s. Vänligen kontakta biblioteket för att förnya det.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
sv-SE: Omlån misslyckades på grund av följande problem:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
sv-SE: Giltighetstiden har gått ut för ditt lånekort. Kontakta biblioteket för mer information.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
sv-SE: Du har nått gränsen för max antal omlån för detta exemplar.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
sv-SE: Du har nått gränsen för max antal omlån för detta exemplar.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
sv-SE: Du kan inte låna om exemplaret ännu.

en: This item is on hold for another patron.
sv-SE: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare.

en: Item renewal is not allowed.
sv-SE: Omlån är ej tillåtet.

en: This item is already checked out to another patron.
sv-SE: Exemplaret är redan utlånat till en annan låntagare.

en: This item is scheduled for auto renewal.
sv-SE: Detta exemplar kommer att lånas om automatiskt.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
sv-SE: Ditt konto har blivit avslutat.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
sv-SE: Det vanligaste skälet till att konton stängs av är obetalda avgifter för förseningar eller skadade medier.Vänligen kontakta biblioteket vid frågor.

en: If this is an error, please contact the library.
sv-SE: Om detta är ett fel vänligen kontakta biblioteket.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
sv-SE: Ditt lånekort har markerats som förlorat eller stulet.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
sv-SE: .%sDu har avgifter. %s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
sv-SE: Du kan inte förlänga lånetiden online. Skäl: %sDina avgifter överstiger

en: Auto-renewal
sv-SE: Automatiskt omlån

en: Allow auto-renewal:
sv-SE: Tillåt automatiskt omlån:

en: Yes
sv-SE: Ja

en: No
sv-SE: Nej

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
sv-SE: Uppdatera inställning gällande automatiska omlån

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
sv-SE: Lån (%s)

en: Relatives' checkouts
sv-SE: Familjemedlemmars lån

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
sv-SE: Försenade (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
sv-SE: Avgifter (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
sv-SE: Tillgodobelopp (%s)

en: Relatives' charges
sv-SE: Familjemedlemmars avgifter

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
sv-SE: Klubbar (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
sv-SE: Reservationer (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
sv-SE: Återkrav (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
sv-SE: Artikelbeställningar (%s)

en: OverDrive account
sv-SE: OverDrive-konto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
sv-SE: Låna om markerade

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
sv-SE: %s Lån

en: Due
sv-SE: Återlämnas

en: Renew
sv-SE: Låna om

en: Fines
sv-SE: Avgifter

en: Checkout note
sv-SE: Utlåningsmeddelande

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
sv-SE: Använd detta för att rapportera problem med dina nuvarande lån

note: A
en: View on Amazon.com
sv-SE: Visa på Amazon.com

note: DIV
en: Click to view in Google Books
sv-SE: Klicka för att visa i Google Books

en: (On-site checkout)
sv-SE: Lån på plats

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
sv-SE: Exemplaret har återkrävts. Återlämna senast på det nya återlämningsdatumet.

en: Date due:
sv-SE: Förfallodatum:

en: Barcode:
sv-SE: Streckkod:

en: Renewed!
sv-SE: Omlånad!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
sv-SE: Avgift för exemplarkategori '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
sv-SE: %s per dag

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
sv-SE: %s per timme

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
sv-SE: ( %s av %s omlån återstår %s / %s av %s omlån kvar innan exemplaret måste visas upp på biblioteket %s )

en: (on hold)
sv-SE: (reserverad)

en: Not renewable
sv-SE: Kan inte lånas om

en: Not renewable
sv-SE: Kan inte lånas om

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
sv-SE: Exemplaret måste lånas om på biblioteket. %s omlån kvarstår

en: (overdue)
sv-SE: (försenad)

en: Not allowed
sv-SE: Inte tillåtet

en: No longer renewable
sv-SE: Kan inte lånas om längre

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
sv-SE: Automatiskt omlån misslyckades, du har obetalda avgifter.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
sv-SE: Automatiskt omlån misslyckades. Giltighetstiden på ditt konto har gått ut.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
sv-SE: Kan inte lånas om före %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
sv-SE: %s Omlån ej tillåtet %s %s

en: Fines:
sv-SE: Förseningsavgifter:

en: Yes (Item overdue or lost)
sv-SE: Ja (Exemplar försenat eller förkommet)

en: Yes (Rental fees)
sv-SE: Ja (Hyresavgifter)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
sv-SE: Redigera anteckning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
sv-SE: Lägg till kommentar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
sv-SE: Låna om alla

en: You have nothing checked out
sv-SE: Du har inga lån just nu

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
sv-SE: Din anteckning kommer att synas för bibliotekarien när exemplaret återlämnas.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
sv-SE: Summa avgifter just nu:

en: Credits
sv-SE: Krediter

en: You have a credit of:
sv-SE: Ditt aktuella tillgodobelopp är:

en: Fines and charges
sv-SE: Avgifter

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
sv-SE: %s %s är skyldig förseningsavgifter om totalt:

en: Relative
sv-SE: Relativ

en: Overdues
sv-SE: Förseningar

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
sv-SE: %s Kontot är låst %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
sv-SE: %s Inte tillåtet

en: No renewals left
sv-SE: Inga omlån tillåts

en: Recalls
sv-SE: Återkrav

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
sv-SE: Återkrävt exemplar: %s

en: Article requests
sv-SE: Artikelbeställningar

en: Record title
sv-SE: Posttitel

en: Volume
sv-SE: Volym

en: Issue
sv-SE: Nummer

note: TH
en: Table of contents
sv-SE: Innehållsförteckning

en: Chapters
sv-SE: Kapitel

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
sv-SE: (endast %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
sv-SE: %sJa%s

en: Scan
sv-SE: Skanna

en: Processing
sv-SE: Bearbetar

en: Completed
sv-SE: Klar

en: Canceled
sv-SE: Borttagen

en: Article requests
sv-SE: Artikelbeställningar

en: You have no article requests currently.
sv-SE: Du har inga artikelbeställningar just nu.

en: Resume hold
sv-SE: Återuppta reservation den

en: Suspend hold
sv-SE: Pausa reservation

en: Suspend until:
sv-SE: Pausa tills:

en: Do not suspend
sv-SE: Pausa inte

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
sv-SE: Alla reservationer kommer att pausas.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
sv-SE: Alla reservationer kommer återupptas.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här artikelförfrågan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
sv-SE: Är du säker på att du vill annullera den här reservationen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta meddelande?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här reservationen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
sv-SE: Är du säker på att du vill återuppta alla pausade reservationer?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
sv-SE: Är du säker på att du vill pausa alla reservationer?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
sv-SE: Nej, ta inte bort den här artikelbeställningen

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
sv-SE: Nej, ta inte bort reservationen

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
sv-SE: Nej, återuppta inte reservationerna

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
sv-SE: Inget har markerats. Markera kryssrutan för det du vill låna om

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
sv-SE: Något gick fel. Anteckningen har inte sparats

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
sv-SE: Avbryt artikelbeställning

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
sv-SE: Ja, ta bort reservation

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
sv-SE: Ja, återuppta alla pausade reservationer

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
sv-SE: Ja, pausa alla reservationer

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
sv-SE: Din anteckning om %s kunde inte sparas.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
sv-SE: Din notering om %s har sparats och skickats till biblioteket.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
sv-SE: Din notering om %s togs bort.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
sv-SE: (Streckkoden hittades inte i databasen, kontakta personalen för hjälp)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
sv-SE: (Exemplaret kan inte återlämnas på detta bibliotek, kontakta personalen för hjälp)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
sv-SE: (Exemplaret är mjukgallrat och går ej att återlämna, kontakta personal för hjälp)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
sv-SE: (Boken var inte utlånad, kontakta personalen för hjälp)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
sv-SE: (Exemplaret kan inte återlämnas i automaten, kontakta personalen för hjälp)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
sv-SE: (Det gick inte att återlämna exemplaret, be personal om hjälp)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
sv-SE: Självåterlämning &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
sv-SE: %s Självbetjäningsautomat

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
sv-SE: Den här självbetjäningsstationen har tappat autentiseringen. Kontakta administratören för att lösa problemet.

en: Session lost
sv-SE: Session avbruten

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
sv-SE: Du ansluter till självbetjäningen från en annan IP-adress! Logga in igen.

en: Checked in
sv-SE: Återlämnad

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
sv-SE: Ej återlämnad %s

en: Finish
sv-SE: Avsluta

en: Your request included no check-ins.
sv-SE: Din förfrågan innehöll inga återlämningar.

en: Scan the item or enter its barcode:
sv-SE: Skanna exemplar eller ange streckkod:

en: Barcodes
sv-SE: Streckkoder

en: Check in
sv-SE: Återlämna

en: Self check-in help
sv-SE: Hjälp för självbetjäning

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
sv-SE: Skanna varje exemplar eller skriv in streckkoden. En lista med de angivna streckkoderna kommer att visas.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
sv-SE: Klicka på återlämna för att bekräfta.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
sv-SE: Resultat kommer att visas för varje angiven streckkod.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
sv-SE: 'Avsluta'-knappen presenteras för att börja om.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
sv-SE: Om du klickar på knappen "Avbryt", tas alla skannade streckkoder bort och du får börja om från början.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
sv-SE: Hjälp för självutlåning &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
sv-SE: Hjälp för självutlåning

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
sv-SE: Om det här är första gången som du använder självutlåningssystemet, eller om systemet inte fungerar som väntat, kan du använda den här guiden för att komma igång.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
sv-SE: Steg ett: Ange ditt användar-ID%s och lösenord%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
sv-SE: Ange ditt användar-ID%s och lösenord%s och klicka sedan på skicka-knappen (eller tryck på Retur-tangenten).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
sv-SE: Steg två: Skanna streckkoden för alla artiklar en i taget

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
sv-SE: Skanna varje exemplar och vänta tills sidan har uppdaterats innan du skannar nästa exemplar. Lånet visas i din lånelista. Du behöver bara använda Skicka-knappen om du anger streckkoden manuellt.

en: Step three: Click the 'Finish' button
sv-SE: Steg tre: Klicka på knappen 'Slutför'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
sv-SE: Om du inte klickar på knappen 'Avsluta' går din session automatiskt ut om %s sekunder.

en: Return to the self-checkout
sv-SE: Tillbaka till självutlåningen

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
sv-SE: Skriv ut kvitto för %s &rsaquo; Självutlåning &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
sv-SE: Självutlåning &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
sv-SE: %s Självutlåningsautomat

en: Item cannot be checked out.
sv-SE: Exemplaret kan inte lånas ut.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
sv-SE: Det går inte att låna exemplaret på den här stationen.

en: The system does not recognize this barcode.
sv-SE: Systemet känner inte igen den här streckkoden.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
sv-SE: Du har nått maxgränsen för antal utlån.

en: This item is checked out to someone else.
sv-SE: Exemplaret är utlånat till någon annan.

en: You cannot renew this item again.
sv-SE: Du kan inte låna om det här exemplaret igen.

en: This item is not for loan.
sv-SE: Exemplaret lånas inte ut.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
sv-SE: Du är skyldig biblioteket %s och kan inte låna material.

en: This item has been withdrawn from the collection.
sv-SE: Exemplaret har tagits bort från avdelningen.

en: This item is restricted.
sv-SE: Exemplaret är begränsat.

en: This item belongs to another library.
sv-SE: Exemplaret tillhör ett annat bibliotek.

en: Your account has expired.
sv-SE: Kontot är inte längre giltigt.

en: Your account has been suspended.
sv-SE: Ditt konto har blivit avstängt.

en: This library card has been declared lost.
sv-SE: Ditt lånekort har registrerats som förlorat.

en: Your contact information seems to be incomplete.
sv-SE: Din kontaktinformation verkar inte vara komplett.

en: Due date is not valid.
sv-SE: Återlämningsdatumet är inte giltigt.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
sv-SE: Exemplaret måste lånas ut i informationsdisken.

en: Please see a member of the library staff.
sv-SE: Kontakta någon ur bibliotekspersonalen.

en: Return
sv-SE: Återlämna

en: Return this item
sv-SE: Lämna tillbaka det här exemplaret

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
sv-SE: Tillbaka till kontosammanfattningen

en: Please confirm the checkout:
sv-SE: Bekräfta lån:

en: This item is already checked out to you.
sv-SE: Det här exemplaret har redan lånats ut till dig.

en: Renew item
sv-SE: Låna om exemplar

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
sv-SE: Den här självutlåningsstationen har förlorat inloggningen. Kontakta administratören för att lösa problemet.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
sv-SE: Du ansluter till självutlåningen från en annan IP-adress! Logga in igen.

en: Record not found
sv-SE: Posten hittades inte

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
sv-SE: Ditt användar-ID saknas i databasen. Försök igen.

en: Item checked out
sv-SE: Exemplaret utlånat

en: Item renewed
sv-SE: Exemplaret omlånat

en: Item not renewed
sv-SE: Exemplaret har inte lånats om

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
sv-SE: Exemplaret går ej att återlämna, kontakta personal för hjälp

en: Item checked in
sv-SE: Exemplaret återlämnat

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
sv-SE: Du är inloggad som %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
sv-SE: En reservationsavgift för detta exemplar har lagts på ditt konto.

en: Sorry
sv-SE: Tyvärr

en: The userid
sv-SE: Användar-ID

en: was not found in the database. Please try again.
sv-SE: hittades inte i databasen. Försök igen.

en: Check out, return, or renew an item:
sv-SE: Låna, återlämna eller låna om ett exemplar:

en: Check out or renew an item:
sv-SE: Låna eller låna om ett exemplar:

en: Scan a new item or enter its barcode:
sv-SE: Skanna ett nytt exemplar eller ange exemplarets streckkod:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
sv-SE: Lån (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
sv-SE: %s Reservationer (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
sv-SE: %s (%s). %s %s %s. %s Återlämnas den %s

en: Checked out:
sv-SE: Utlånad:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
sv-SE: Utlåning för %s

en: Checked out on
sv-SE: Utlånad den

en: NEW
sv-SE: NY

en: Issue renews
sv-SE: Exemplaret omlånat

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
sv-SE: Detta är ett lån på plats och kan inte lånas om.

en: This item cannot yet be renewed.
sv-SE: Det här exemplaret kan inte lånas om.

en: No renewals allowed
sv-SE: Inga omlån tillåts

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
sv-SE: Lämna tillbaka exemplar

en: This item is scheduled for automatic renewal
sv-SE: Detta exemplar kommer att lånas om automatiskt

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
sv-SE: %sJa%sNej%s

en: Show your checkouts
sv-SE: Visa din utlån

en: You currently have nothing checked out.
sv-SE: Du har inte lånat något.

en: You currently have no pending holds.
sv-SE: Du har för närvarande inga väntande reservationer.

en: Please enter your card number:
sv-SE: Ange ditt kortnummer:

note: SCRIPT
en: End session
sv-SE: Avsluta session

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
sv-SE: Skriv ut kvitto och avsluta session

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
sv-SE: Vill du skriva ut ett kvitto?

en: Search suggestions
sv-SE: Sökförslag

en: Suggestions
sv-SE: Förslag

en: Did you mean:
sv-SE: Menade du:

en: Sorry, no suggestions.
sv-SE: Inga förslag.

en: MARC Card View
sv-SE: MARC kortvy

en: MARC View
sv-SE: MARC-vy
