Koha 23.11.09.000 - en to sv-SE translation catalogue (786 entries)

en: Show coded information filters
sv-SE: Visa kodade informationsfilter

en: Hide coded information filters
sv-SE: Dölj kodade informationsfilter

en: Coded fields
sv-SE: Kodade fält

en: Audience:
sv-SE: Målgrupp:

en: Any
sv-SE: Alla

en: juvenile, general
sv-SE: ungdom, generell

en: pre-primary (0-5)
sv-SE: förskoleålder (0-5)

en: primary (5-8)
sv-SE: lågstadieålder (5-8)

en: children (9-14)
sv-SE: barn (9-14)

en: young adult
sv-SE: ung vuxen

en: adult, serious
sv-SE: vuxen, facklitteratur

en: adult, General
sv-SE: vuxen, allmän

en: unknown
sv-SE: okänd

en: Physical presentation:
sv-SE: Fysisk presentation:

en: regular print
sv-SE: vanligt tryck

en: large print
sv-SE: storstil

en: newspaper format
sv-SE: tidningsformat

en: Braille or Moon script
sv-SE: Braille- eller Moon-tecken

en: microprint
sv-SE: mikrotryck

en: hand-written
sv-SE: handskrift

en: mini-print
sv-SE: mini-tryck

en: electronic resource
sv-SE: elektronisk resurs

en: microform
sv-SE: mikroform

en: other form of textual material
sv-SE: annan form av textmaterial

en: Literary genre:
sv-SE: Litterär genre:

en: fiction
sv-SE: skönlitteratur

en: essays
sv-SE: essäer

en: humour, satire
sv-SE: humor, satir

en: letters
sv-SE: brev

en: short stories
sv-SE: noveller

en: poetry
sv-SE: poesi

en: speeches, oratory
sv-SE: tal, retorik

en: not a literary text
sv-SE: inte en litterär text

en: multiple/other literary forms
sv-SE: flera/andra litterära former

en: Biography:
sv-SE: Biografi:

en: not a biography
sv-SE: inte en biografi

en: autobiography
sv-SE: självbiografi

en: individual biography
sv-SE: individuell biografi

en: collective biography
sv-SE: kollektivbiografi

en: contains biographical data
sv-SE: innehåller biografiska data

en: illustrations
sv-SE: illustrationer

en: maps
sv-SE: kartor

en: portraits
sv-SE: porträtt

en: music
sv-SE: musik

en: facsimiles
sv-SE: faksimiler

en: coats of arms
sv-SE: heraldiska vapen

en: genealogical tables
sv-SE: genealogitabeller

en: sound recordings
sv-SE: ljudinspelningar

en: no illustrations
sv-SE: inga illustrationer

en: Content:
sv-SE: Innehåll:

en: bibliography
sv-SE: bibliografi

en: catalogue
sv-SE: katalog

en: index
sv-SE: register

en: abstract
sv-SE: sammanfattning

en: dictionary
sv-SE: ordbok

en: project description
sv-SE: projektbeskrivning

en: statistics
sv-SE: statistik

en: numeric table
sv-SE: numerisk tabell

en: technical report
sv-SE: teknisk rapport

en: treaties
sv-SE: fördrag

en: religious text
sv-SE: religiös text

en: Video types:
sv-SE: Videotyper:

en: motion picture
sv-SE: film

en: video recording
sv-SE: videoinspelning

en: Serials
sv-SE: Periodika

en: Serial type:
sv-SE: Serietyp:

en: Any type
sv-SE: Alla typer

en: Periodical
sv-SE: Periodika

en: Monographic series
sv-SE: Monografiserie

en: Newspaper
sv-SE: Tidning

en: Updating loose-leaf
sv-SE: Uppdaterar lösblad

en: Database
sv-SE: Databas

en: Updating website
sv-SE: Uppdaterar webbplats

en: Other
sv-SE: Annat

en: Periodicity:
sv-SE: Periodicitet:

en: Daily
sv-SE: Dagligen

en: Semiweekly
sv-SE: Två gånger i veckan

en: Weekly
sv-SE: Veckovis

en: Biweekly
sv-SE: Varannan vecka

en: Semimonthly
sv-SE: Två gånger i månaden

en: Monthly
sv-SE: Månadsvis

en: Bimonthly
sv-SE: Varannan månad

en: Quarterly
sv-SE: Kvartalsvis

en: Three times a year
sv-SE: Tre gånger om året

en: Semiannual
sv-SE: Två gånger om året

en: Annual
sv-SE: Årlig

en: Three times a week
sv-SE: Tre gånger i veckan

en: Three times a month
sv-SE: Tre gånger i månaden

en: Without periodicity
sv-SE: Utan periodicitet

en: Unknown
sv-SE: Okänt

en: Regularity:
sv-SE: Regelbundenhet:

en: Any regularity
sv-SE: All periodicitet

en: irregular
sv-SE: oregelbunden

en: Picture
sv-SE: Bild

en: collage
sv-SE: kollage

en: photonegative
sv-SE: fotonegativ

en: picture
sv-SE: bild

en: glass
sv-SE: glas

en: porcelaine
sv-SE: porslin

en: metal
sv-SE: metall

en: Date entered on file
sv-SE: Datum angivet i fil

en: Publication date 1
sv-SE: Publiceringsdatum 1

en: Publication Date 2
sv-SE: Publiceringsdatum 2

en: Target audience code
sv-SE: Kod för målgrupp

en: |- Filling character
sv-SE: |- Fyllnadstecken

en: d- children, ages 9-14
sv-SE: barn, åldrar 9-14

en: m- adult, general
sv-SE: vuxen, allmän

en: Target audience code 2
sv-SE: Kod för målgrupp 2

en: Target audience code 3
sv-SE: Kod för målgrupp 3

en: y- not a government publication
sv-SE: inte en myndighetspublikation

en: Modified record code
sv-SE: Modifierad postkod

en: 0- unmodified record
sv-SE: 0- oredigerad post

en: 1- modified record
sv-SE: 1- redigerad post

en: Language of cataloguing (mandatory)
sv-SE: Katalogiseringsspråk (obligatoriskt)

en: Character sets (mandatory) 1
sv-SE: Teckenuppsättningar (obligatoriskt) 1

en: Character sets (mandatory) 2
sv-SE: Teckenuppsättningar (obligatoriskt) 2

en: Additional character sets
sv-SE: Fler teckenuppsättningar

en: Script of title
sv-SE: Skriftsystem för titel

en: ba- Latin
sv-SE: Latin

en: ca- Cyrillic
sv-SE: Kyrillisk

en: ed- Mongolian
sv-SE: ed- Mongoliska

en: fa- Arabic
sv-SE: Arabiska

en: ga- Greek
sv-SE: Grekiska

en: ha- Hebrew
sv-SE: Hebreiska

en: ia- Thai
sv-SE: Thailändska

en: ka- Korean
sv-SE: Koreanska

en: ma- Georgian
sv-SE: Georgisk

en: mb- Armenian
sv-SE: mb- Armeniska

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: States of authority heading code
sv-SE: Rubrikkod för auktoritetstillstånd

en: a - established
sv-SE: a - upprättad

en: c - provisional
sv-SE: c - provisorisk

en: x - not applicable
sv-SE: ej tillämplig

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
sv-SE: ISO 10646 Nivå 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
sv-SE: Ordning för skriptkatalogisering

en: 0 - left to right
sv-SE: 0 - vänster till höger

en: 1 - right to left
sv-SE: 1 - höger till vänster

en: a - illustrations
sv-SE: illustrationer

en: b - maps
sv-SE: kartor

en: c - portraits
sv-SE: porträtt

en: g - music
sv-SE: musik

en: h - facsimiles
sv-SE: faksimiler

en: i - coats of arms
sv-SE: heraldiska vapen

en: j - genealogical tables
sv-SE: genealogitabeller

en: m - sound recordings
sv-SE: ljudinspelningar

en: y - no illustrations
sv-SE: inga illustrationer

en: i - coats of arm
sv-SE: heraldiska vapen

en: y - no illustration
sv-SE: ingen illustration

en: a - bibliography
sv-SE: bibliografi

en: b - catalogue
sv-SE: katalog

en: c - index
sv-SE: register

en: e - dictionary
sv-SE: ordbok

en: o - numeric table
sv-SE: numerisk tabell

en: w - religious text
sv-SE: w - religiös text

en: Conference or meeting code:
sv-SE: Konferens- eller möteskod:

en: 0- not a conference publication
sv-SE: 0- inte en konferenspublikation

en: Festschrift indicator:
sv-SE: Festskriftsindikator:

en: 0 - not a festschrift
sv-SE: 0 - inte en festskrift

en: 0 - no index
sv-SE: 0 - inget index

en: a - fiction
sv-SE: skönlitteratur

en: b - drama
sv-SE: drama

en: c - essays
sv-SE: essäer

en: d - humour, satire
sv-SE: humor, satir

en: f - short stories
sv-SE: noveller

en: g - poetry
sv-SE: poesi

en: i - booklet
sv-SE: häfte

en: y - not a literary text
sv-SE: ej en litterär text

en: Biography code
sv-SE: Biografikod

en: y - not biographical
sv-SE: inte biografisk

en: a - autobiography
sv-SE: självbiografi

en: electronic
sv-SE: elektronisk

en: monographic series
sv-SE: monografiserie

en: newspaper
sv-SE: tidning

en: weekly
sv-SE: veckovis

en: monthly
sv-SE: månatlig

en: quarterly
sv-SE: kvartalsvis

en: three times a year
sv-SE: tre gånger om året

en: annual
sv-SE: årlig

en: three times a week
sv-SE: tre gånger i veckan

en: three times a month
sv-SE: tre gånger i månaden

en: Regularity
sv-SE: Regelbundenhet

en: not known
sv-SE: okänt

en: yearbook
sv-SE: årsbok

en: reviews
sv-SE: recensioner

en: biography
sv-SE: biografi

en: Nature of contents code
sv-SE: Kod för typ av innehåll

en: Conference publication indicator
sv-SE: Indikator för konferenspublikation

en: not a conference publication
sv-SE: inte en konferenspublikation

en: conference publication
sv-SE: konferenspublikation

en: Title-page availability code
sv-SE: Tillgänglighetskod titelsida

en: not applicable
sv-SE: ej tillämpligt

en: Type of material
sv-SE: Materialtyp

en: videorecording
sv-SE: videoinspelning

en: Length
sv-SE: Längd

en: Colour indicator
sv-SE: Färgindikator

en: black and white
sv-SE: svartvit

en: colour
sv-SE: färg

en: Sound indicator
sv-SE: Ljudindikator

en: no sound
sv-SE: inget ljud

en: sound disc
sv-SE: ljudskiva

en: videotape
sv-SE: videoband

en: magnetic audio tape on reel
sv-SE: magnetband för ljud på spole

en: magnetic audio tape in cassette
sv-SE: magnetband för ljud i kassett

en: Width or dimensions
sv-SE: Bredd eller mått

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 9,5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
sv-SE: Spelfilmer och filmremsor => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
sv-SE: Diabilder 2 1⁄4 x 2 1⁄4 tum (5,5*5,5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
sv-SE: Diabilder 2 x 2 tum (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
sv-SE: Videoband 1/4 tum (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
sv-SE: Videoband 1/4 tum (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
sv-SE: Videoband 1/2 tum (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
sv-SE: Videoband 1/2 tum (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
sv-SE: Videoband 1 tum (2 1/2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
sv-SE: Videoband 2 tum (5 cm)

en: film reel
sv-SE: filmspole

en: film cassette
sv-SE: filmkassett

en: unspecified/unknown
sv-SE: ospecificerad/okänd

en: not a motion picture or video recording
sv-SE: inte en film eller videoinspelning

en: Presentation format - motion picture
sv-SE: Presentationsformat - film

en: not a motion picture
sv-SE: inte en film

en: Accompanying material 1
sv-SE: Tillhörande material 1

en: posters
sv-SE: affischer

en: instructional materials
sv-SE: undervisningsmaterial

en: other accompanying material
sv-SE: övrigt tillhörande material

en: Accompanying material 2
sv-SE: Tillhörande material 2

en: Accompanying material 3
sv-SE: Tillhörande material 3

en: Accompanying material 4
sv-SE: Tillhörande material 4

en: videocassette
sv-SE: videokassett

en: videoreel
sv-SE: videospole

en: not a videorecording
sv-SE: inte en videoinspelning

en: Presentation format - videorecording
sv-SE: Presentationsformat - videoinspelning

en: EIAJ (reel)
sv-SE: EIAJ (spole)

en: Quadruplex (reel)
sv-SE: Quadruplex (spole)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
sv-SE: CED (capacitance electronic disk) videodisk

en: Video8 (videocassette)
sv-SE: Video8 (videokassett)

en: Secondary support material - visual projection
sv-SE: Sekundärt stödmaterial - visuell projektion

en: metal and glass
sv-SE: metall och glas

en: Broadcast standard - videorecording
sv-SE: Sändningsstandard - videoinspelning

en: 525 (e.g. NTSC)
sv-SE: 525 (t.ex. NTSC)

en: Production elements
sv-SE: Produktionselement

en: Refined categories of colour for moving pictures
sv-SE: Förfinade färgkategorier för filmer

en: stencil colour
sv-SE: stencilfärg

en: Film emulsion (polarity)
sv-SE: Filmbeläggning (polaritet)

en: positive
sv-SE: positiv

en: negative
sv-SE: negativ

en: Film base
sv-SE: Filmbas

en: nitrate
sv-SE: nitrat

en: stereophonic
sv-SE: stereofonisk

en: Deterioration stage
sv-SE: Försämringsgrad

en: Completeness
sv-SE: Fullständighet

en: incomplete
sv-SE: ofullständig

en: complete
sv-SE: fullständig

en: Month
sv-SE: Månad

en: Year
sv-SE: År

en: Specific material designation
sv-SE: Specifik materialbenämning

en: h- picture
sv-SE: bild

en: Primary support material
sv-SE: Primärt stödmaterial

en: porcelain
sv-SE: porslin

en: Secondary support material
sv-SE: Sekundärt stödmaterial

en: no secondary support
sv-SE: inget sekundärt stöd

en: Colour
sv-SE: Färg

en: black-and-white
sv-SE: svartvit

en: hand coloured
sv-SE: handkolorerad

en: ||- Filling characters
sv-SE: ||- Fyllnadstecken

en: water colour
sv-SE: vattenfärg

en: pastel
sv-SE: pastell

en: ||- Filling character
sv-SE: ||- Fyllnadstecken

en: lithography
sv-SE: litografi

en: photolithography
sv-SE: fotolitografi

en: ad- poster
sv-SE: affisch

en: ae- postcard
sv-SE: vykort

en: ah- playing cards
sv-SE: spelkort

en: uu- unknown
sv-SE: okänd

en: xx- not applicable
sv-SE: ej tillämplig

en: minerals
sv-SE: mineraler

en: tools and equipment
sv-SE: verktyg och utrustning

en: industrial production
sv-SE: industriell produktion

en: medals
sv-SE: medaljer

en: toys
sv-SE: leksaker

en: models
sv-SE: modeller

en: terra-cotta
sv-SE: terrakotta

en: wax
sv-SE: vax

en: precious stones
sv-SE: ädelstenar

en: marble
sv-SE: marmor

en: precious metals
sv-SE: ädelmetaller

en: bronze
sv-SE: brons

en: plastic
sv-SE: plast

en: Color
sv-SE: Färg

en: Color indicator
sv-SE: Färgindikator

en: Relief codes 1:
sv-SE: Relief-koder 1:

en: Relief codes 2:
sv-SE: Relief-koder 2:

en: Relief codes 3:
sv-SE: Relief-koder 3:

en: Relief codes 4:
sv-SE: Relief-koder 4:

en: orthographic
sv-SE: ortografisk

en: stereographic
sv-SE: stereografisk

en: butterfly
sv-SE: fjäril

en: Prime meridian 1:
sv-SE: Nollmeridian 1:

en: Greenwich, United Kingdom
sv-SE: Greenwich, Storbritannien

en: Amsterdam, Netherlands
sv-SE: Amsterdam, Nederländerna

en: Athens, Greece
sv-SE: Aten, Grekland

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
sv-SE: Batavia (Djakarta), Indonesien

en: Berne, Switzerland
sv-SE: Bern, Schweiz

en: Bombay, India
sv-SE: Bombay, Indien

en: Brussels, Belgium
sv-SE: Bryssel, Belgien

en: Cadiz, Spain
sv-SE: Cadiz, Spanien

en: Capetown, South Africa
sv-SE: Kapstaden, Sydafrika

en: Copenhagen, Denmark
sv-SE: Köpenhamn, Danmark

en: Helsinki, Finland
sv-SE: Helsingfors, Finland

en: Istanbul, Turkey
sv-SE: Istanbul, Turkiet

en: Julianehaab, Greenland
sv-SE: Julianehåb, Grönland

en: Lisbon, Portugal
sv-SE: Lissabon, Portugal

en: London, United Kingdom
sv-SE: London, Storbritannien

en: Madras, India
sv-SE: Madras, Indien

en: Madrid, Spain
sv-SE: Madrid, Spanien

en: Mexico City, Mexico
sv-SE: Mexiko City, Mexiko

en: Moscow, Russia
sv-SE: Moskva, Ryssland

en: Munich, Germany
sv-SE: München, Tyskland

en: Naples, Italy
sv-SE: Neapel, Italien

en: Oslo (Christiania), Norway
sv-SE: Oslo (Kristiania), Norge

en: Paris, France
sv-SE: Paris, Frankrike

en: Peking, People's Republic of China
sv-SE: Peking, Folkrepubliken Kina

en: Pulkova (Leningrad), Russia
sv-SE: Pulkova (Sankt Petersburg), Ryssland

en: Rio de Janeiro, Brazil
sv-SE: Rio de Janeiro, Brasilien

en: Rome, Italy
sv-SE: Rom, Italien

en: Stockholm, Sweden
sv-SE: Stockholm, Sverige

en: Sydney, Australia
sv-SE: Sydney, Australien

en: Tirana, Albania
sv-SE: Tirana, Albanien

en: Prime meridian 2:
sv-SE: Nollmeridian 2:

en: Physical dimension
sv-SE: Fysiska mått

en: 3-dimensional
sv-SE: 3-dimensionell

en: Primary cartographic image 1:
sv-SE: Primär kartografisk bild 1:

en: by active remote sensing technique
sv-SE: med aktiva fjärravkänningstekniker

en: Primary cartographic image 2:
sv-SE: Primär kartografisk bild 2:

en: Physical medium
sv-SE: Fysiskt medium

en: Creation technique
sv-SE: Skapad med

en: manuscript
sv-SE: manuskript

en: the cartographic item is not a final product
sv-SE: det kartografiska exemplaret är inte en slutprodukt

en: photography
sv-SE: fotografi

en: not a reproduction
sv-SE: inte en reproduktion

en: x- not applicable
sv-SE: ej tillämplig

en: Physical form of publication
sv-SE: Fysisk publiceringsform

en: Altitude of sensor
sv-SE: Sensorhöjd

en: Attitude of sensor
sv-SE: Sensorhöjd

en: vertical
sv-SE: vertikal

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
sv-SE: Spektralband : 01 till 99 = antal band, xx = inte tillämpligt

en: Quality of image
sv-SE: Bildkvalitet

en: Cloud cover
sv-SE: Molntäcke

en: Centimetres
sv-SE: Centimeter

en: Decimetres
sv-SE: Decimeter

en: Metres
sv-SE: Meter

en: Decametres
sv-SE: Dekameter

en: Kilometres
sv-SE: Kilometer

en: Day
sv-SE: Dag

en: Time
sv-SE: Tid

en: Hemisphere:
sv-SE: Hemisfär:

en: Degree (complete with 0):
sv-SE: Grad (komplett med 0):

en: Minute (complete with 0):
sv-SE: Minut (komplett med 0):

en: Second (complete with 0):
sv-SE: Sekund (komplett med 0):

en: Character of image:
sv-SE: Tecken för bild:

en: map
sv-SE: karta

en: model
sv-SE: modell

en: profile
sv-SE: profil

en: Category of satellite for remote sensing image:
sv-SE: Satellitkategori för fjärrbild:

en: meteorological
sv-SE: meteorologisk

en: Name of satellite for remote sensing image:
sv-SE: Namn på satellit för fjärrbild:

en: Spacelab
sv-SE: Rymdlaboratorium

en: Spot 1
sv-SE: Plats 1

en: Spot 2
sv-SE: Plats 2

en: Spot 3
sv-SE: Plats 3

en: lectures, speeches
sv-SE: föreläsningar, tal

en: instructions
sv-SE: instruktioner

en: sounds
sv-SE: ljud

en: memoirs
sv-SE: memoarer

en: rehearsals
sv-SE: repetitioner

en: comedy
sv-SE: komedi

en: folktales
sv-SE: folksägner

en: wire recording
sv-SE: trådinspelning

en: film (sound film)
sv-SE: film (ljudfilm)

en: Speed:
sv-SE: Hastighet:

en: 16 2/3 rpm
sv-SE: 16 2/3 v/m

en: 33 1/3 rpm
sv-SE: 33 1/3 v/m

en: 45 rpm
sv-SE: 45 v/m

en: 78 rpm
sv-SE: 78 v/m

en: 8 rpm
sv-SE: 8 v/m

en: 120 rpm
sv-SE: 120 v/m

en: 160 rpm
sv-SE: 160 v/m

en: quadraphonic
sv-SE: kvadrofonisk

en: Dimensions (sound recordings):
sv-SE: Dimensioner (ljudinspelningar):

en: 7.62cm or 3 in.
sv-SE: 7.62 cm eller 3 tum

en: 12.7 cm or 5 in.
sv-SE: 12.7 cm eller 5 tum

en: 30,48 cm or 12 in.
sv-SE: 30,48 cm eller 12 tum

en: 40.64 cm or 16 in.
sv-SE: 40.64 cm eller 16 tum

en: 35.56 cm or 14 in.
sv-SE: 35.56 cm eller 14 tum

en: 12 cm or 4 in. 3/4
sv-SE: 12 cm eller 4 3/4 tum

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
sv-SE: 13.2 x 9.7 cm eller 5 1/4 x 3 7/8 tum

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
sv-SE: 5.7 x 10 cm eller 2 1/4 x 4 tum, cylinder

en: Tape width:
sv-SE: Bandbredd:

en: 2 in.
sv-SE: 2 tum

en: Tape configuration:
sv-SE: Bandkonfiguration:

en: Accompanying textual material 1:
sv-SE: Tillhörande textmaterial 1:

en: discography
sv-SE: diskografi

en: thematic index
sv-SE: tematiskt register

en: libretto or text
sv-SE: libretto eller text

en: technical or historical information on instruments
sv-SE: teknisk eller historisk information om instrument

en: ethnological information
sv-SE: etnologisk information

en: instructional material
sv-SE: undervisningsmaterial

en: other accompanying textual material
sv-SE: övrigt tillhörande textmaterial

en: Accompanying textual material 2:
sv-SE: Tillhörande textmaterial 2:

en: Accompanying textual material 3:
sv-SE: Tillhörande textmaterial 3:

en: Accompanying textual material 4:
sv-SE: Tillhörande textmaterial 4:

en: Accompanying textual material 5:
sv-SE: Tillhörande textmaterial 5:

en: Accompanying textual material 6:
sv-SE: Tillhörande textmaterial 6:

en: Recording technique:
sv-SE: Inspelningsteknik:

en: acoustic
sv-SE: akustisk

en: electric
sv-SE: elektrisk

en: Special reproduction characteristics:
sv-SE: Särskilda reproduktionsegenskaper:

en: NAB standard
sv-SE: NAB-standard

en: CCIR/IEC standard
sv-SE: CCIR/IEC-standard

en: DBX processed
sv-SE: DBX bearbetad

en: Dolby-A encoded
sv-SE: Dolby-A-kodad

en: Dolby-B encoded
sv-SE: Dolby-B-kodad

en: Dolby-C encoded
sv-SE: Dolby-C-kodad

en: CX encoded
sv-SE: CX-kodad

en: Kind of disc, cylinder or tape:
sv-SE: Typ av skiva, cylinder eller band:

en: mass produced
sv-SE: massproducerad

en: master tape
sv-SE: masterband

en: mother (positive)
sv-SE: modermatris (positiv)

en: test pressing
sv-SE: provskiva

en: Kind of material:
sv-SE: Materialtyp:

en: plastic (mass produced)
sv-SE: plast (massproducerad)

en: shellac pressing
sv-SE: schellackpressning

en: plastic pressing
sv-SE: plastpressning

en: acetate
sv-SE: acetat

en: vertical (hill and dale) cutting
sv-SE: vertikal (hill and dale) skärning

en: (Complete with 0 on the left)
sv-SE: (Komplett med 0 till vänster)

en: Hours:
sv-SE: Timmar:

en: Minutes:
sv-SE: Minuter:

en: Seconds:
sv-SE: Sekunder:

en: anthem
sv-SE: hymn

en: ballet
sv-SE: balett

en: chant, non christian
sv-SE: sång, ej kristen

en: chant, christian
sv-SE: sång, kristen

en: carol
sv-SE: lovsång

en: cantata
sv-SE: kantater

en: country music
sv-SE: countrymusik

en: fugue
sv-SE: fuga

en: folk music
sv-SE: folkmusik

en: gospel music
sv-SE: gospelmusik

en: minuet
sv-SE: menuett

en: motet
sv-SE: motett

en: oratorio
sv-SE: oratorium

en: overture
sv-SE: ouvertyr

en: prelude and fugue
sv-SE: preludium och fuga

en: programme music
sv-SE: programmusik

en: passion music
sv-SE: passionsmusik

en: polonaise
sv-SE: polonäs

en: popular music
sv-SE: populärmusik

en: rock music
sv-SE: rockmusik

en: ricercare
sv-SE: ricercar

en: rhapsody
sv-SE: rapsodi

en: requiem mass
sv-SE: rekviem mässa

en: song
sv-SE: sång

en: symphonic poem
sv-SE: symfonisk dikt

en: square dance
sv-SE: squaredans

en: suite
sv-SE: svit

en: symphony
sv-SE: symfoni

en: waltz
sv-SE: vals

en: Instruments or voices for ensemble:
sv-SE: Instrument eller röster för ensemble:

en: Cornet
sv-SE: Kornett

en: Trombone
sv-SE: Trombon

en: Baritone
sv-SE: Baryton

en: Ethnic brass
sv-SE: Etniska bleckblåsinstrument

en: Unspecified brass
sv-SE: Ospecificerade bleckblåsinstrument

en: Other brass
sv-SE: Andra bleckblåsinstrument

en: Mixed chorus
sv-SE: Blandad kör

en: Women's chorus
sv-SE: Kvinnokör

en: Men's chorus
sv-SE: Manskör

en: Children's chorus
sv-SE: Barnkör

en: Ethnic chorus
sv-SE: Etnisk kör

en: Unspecified chorus
sv-SE: Ospecificerad kör

en: Full orchestra
sv-SE: Full orkester

en: Chamber orchestra
sv-SE: Kammarorkester

en: String orchestra
sv-SE: Strängorkester

en: Dance orchestra
sv-SE: Dansband

en: Larger ensemble brass band
sv-SE: Större blåsorkester

en: Ethnic orchestra
sv-SE: Etnisk orkester

en: Unspecified orchestra
sv-SE: Ospecificerad orkester

en: Other orchestra
sv-SE: Annan orkester

en: Timpani
sv-SE: Puka

en: Xylophone
sv-SE: Xylofon

en: Drum
sv-SE: Trumma

en: Ethnic percussion
sv-SE: Etniska slaginstrument

en: Unspecified percussion
sv-SE: Ospecificerade slagverk

en: Other percussion
sv-SE: Andra slagverksinstrument

en: Double bass
sv-SE: Kontrabas

en: Viol
sv-SE: Fiol

en: Ethnic bowed strings
sv-SE: Etniska stråkinstrument

en: Unspecified bowed strings
sv-SE: Ospecificerade stråkinstrument

en: Other bowed strings
sv-SE: Andra stråkinstrument

en: Unspecified
sv-SE: Ospecificerad

en: Tape
sv-SE: Band

en: Computer
sv-SE: Dator

en: Unspecified electronic
sv-SE: Ospecificerad elektronisk

en: Other electronic
sv-SE: Annan elektronisk

en: Organ
sv-SE: Orgel

en: Harpsichord
sv-SE: Cembalo

en: Clavicorde
sv-SE: Klavikord

en: Continuo
sv-SE: Kontinuerl

en: Ethnic keyboard
sv-SE: Etnisk klaviatur

en: Unspecified keyboard
sv-SE: Ospecificerad klaviatur

en: Soprano
sv-SE: Sopran

en: Mezzosoprano
sv-SE: Mezzosopran

en: Bass
sv-SE: Bas

en: Counter tenor
sv-SE: Kontratenor

en: Voices high voice
sv-SE: Röster hög röst

en: Voices medium voice
sv-SE: Röster medelhög röst

en: Voices low voice
sv-SE: Röster låg röst

en: Ethnic voices
sv-SE: Etniska röster

en: Unspecified voices
sv-SE: Ospecificerade röster

en: Harp
sv-SE: Harpa

en: Guitar family
sv-SE: Gitarrfamilj

en: Lute family
sv-SE: Lutfamilj

en: Ethnic plucked string
sv-SE: Etniska knäppinstrument

en: Ethnic plucked strings
sv-SE: Etniska knäppinstrument

en: Unspecified plucked strings
sv-SE: Ospecificerade knäppinstrument

en: Other plucked strings
sv-SE: Andra knäppinstrument

en: Flute
sv-SE: Flöjt

en: Clarinet
sv-SE: Klarinett

en: Bassoon
sv-SE: Fagott

en: Cor anglais
sv-SE: Engelskt horn

en: Bass clarinet
sv-SE: Basklarinett

en: Recorder
sv-SE: Inspelare

en: Saxophone
sv-SE: Saxofon

en: Ethnic woodwinds
sv-SE: Etniska träblåsinstrument

en: Unspecified woodwinds
sv-SE: Ospecificerade träblåsinstrument

en: Other woodwinds
sv-SE: Andra träblåsinstrument

en: Instruments or voices for soloists
sv-SE: Instrument eller röster för solister

en: Specific material designation:
sv-SE: Specifik materialbenämning:

en: microfilm cassette
sv-SE: mikrofilmkassett

en: microfilm reel
sv-SE: mikrofilmspole

en: microfiche
sv-SE: mikrofiche

en: microfiche cassette
sv-SE: mikrofichekassett

en: Polarity:
sv-SE: Polaritet:

en: Dimensions:
sv-SE: Dimensioner:

en: 8 mm (microfilm)
sv-SE: 8 mm (mikrofilm)

en: 16 mm (microfilm)
sv-SE: 16 mm (mikrofilm)

en: 35 mm (microfilm)
sv-SE: 35 mm (mikrofilm)

en: 70 mm (microfilm)
sv-SE: 70 mm (mikrofilm)

en: 3 x 5 in.
sv-SE: 3 x 5 tum

en: 4 x 6 in.
sv-SE: 4 x 6 tum

en: 6 x 9 in.
sv-SE: 6 x 9 tum

en: Reduction ratio:
sv-SE: Reduktionsförhållande:

en: Specific reduction ratio
sv-SE: Specifikt reduktionsförhållande

en: Color:
sv-SE: Färg:

en: color
sv-SE: färg

en: Emulsion on film:
sv-SE: Beläggning på film:

en: numeric
sv-SE: numerisk

en: miniature
sv-SE: miniatyr

en: portrait
sv-SE: porträtt

en: Portrait
sv-SE: Porträtt

en: scientific work
sv-SE: vetenskapligt arbete

en: library catalogue
sv-SE: bibliotekskatalog

en: calendar
sv-SE: kalender

en: manual
sv-SE: handbok

en: Literature:
sv-SE: Litteratur:

en: romance
sv-SE: romans

en: novel
sv-SE: roman

en: fable
sv-SE: fabel

en: fairy tale
sv-SE: saga

en: short story
sv-SE: novell

en: essay, feuilleton
sv-SE: essä, följetong

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
sv-SE: maxim, aforism, ordspråk, anekdot

en: memoir
sv-SE: memoar

en: diary
sv-SE: dagbok

en: hagiography
sv-SE: hagiografi

en: mystic literature
sv-SE: mystisk litteratur

en: oratory, speeches
sv-SE: retorik, tal

en: Biography:
sv-SE: Biografi:

en: not biographical
sv-SE: inte biografiskt

en: Support material - Book:
sv-SE: Stödmaterial - bok:

en: rice paper
sv-SE: rispapper

en: Support material - Plates:
sv-SE: Stödmaterial - plåtar:

en: Watermark:
sv-SE: Vattenmärke:

en: Printer's device:
sv-SE: Skrivarenhet:

en: Publisher's device:
sv-SE: Förläggarenhet:

en: Ornamental device:
sv-SE: Dekorativ enhet:

en: Binding material 1:
sv-SE: Bindningsmaterial 1:

en: Binding material 2:
sv-SE: Bindningsmaterial 2:

en: Binding material 3:
sv-SE: Bindningsmaterial 3:

en: Types of binding:
sv-SE: Bindningstyper:

en: Bound with:
sv-SE: Inbundet med:

en: State of preservation - Binding:
sv-SE: Tillstånd - bindning:

en: missing
sv-SE: saknas

en: State of preservation - Body of the book 1 :
sv-SE: Tillstånd - bok huvuddel 1 :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
sv-SE: Tillstånd - bok huvuddel 2 :

en: Number of instruments or voices
sv-SE: Antal instrument eller stämmor

en: Category of ensemble
sv-SE: Ensemblekategori

en: Category of instrument
sv-SE: Instrumentkategori

en: Number of parts
sv-SE: Antal delar

en: Category
sv-SE: Kategori

en: Number of players
sv-SE: Antal musiker

en: # - position not used
sv-SE: # - position används inte

en: a - audio
sv-SE: a - ljud

en: b - electronic
sv-SE: b- elektronisk/t

en: Search for authority type: EDITORS
sv-SE: Sök efter auktoritetstyp: REDIGERARE

en: None
sv-SE: Ingen

en: Heading A-Z
sv-SE: Rubrik A-Z

en: Heading Z-A
sv-SE: Rubrik Z-A

en: contains
sv-SE: innehåller

en: starts with
sv-SE: börjar med

en: is exactly
sv-SE: är exakt

note: INPUT type=submit
en: Search
sv-SE: Sök

en: Authority search results
sv-SE: Auktoritetssökresultat

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sv-SE: Resultat %s till %s av %s

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: Summary
sv-SE: Sammanfattning

en: Heading type
sv-SE: Rubriktyp

en: Used
sv-SE: Används

en: Get it!
sv-SE: Skaffa!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
sv-SE: %s tider

en: Choose
sv-SE: Välj

en: Close
sv-SE: Stäng

note: SCRIPT
en: Authority
sv-SE: Auktoritet

en: Collection
sv-SE: Avdelning

en: Select a collection
sv-SE: Välj en samling

en: OR new collection:
sv-SE: ELLER ny samling:

en: Search on
sv-SE: Sök på

en: Any word
sv-SE: Alla ord

en: Item type:
sv-SE: Exemplartyp:

en: All item types
sv-SE: Alla exemplartyper

note: INPUT type=submit
en: Start search
sv-SE: Börja sökning

en: Search results
sv-SE: Sökresultat

en: &lt;&lt; Previous
sv-SE: &lt;&lt; Föregående

en: Next&gt;&gt;
sv-SE: Nästa&gt;&gt;

en: Item count
sv-SE: Antal exemplar

en: Location
sv-SE: Plats

en: Clear field
sv-SE: Rensa fält

en: &lt;&lt; Previous
sv-SE: &lt;&lt; Föregående

en: Next&gt;&gt;
sv-SE: Nästa&gt;&gt;

en: Classification
sv-SE: Klassificering

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
sv-SE: Välj ett värde i klassificeringen. Det kopierar fältvärdet för 686$a från auktoritetsposten till fältet 686$a i den bibliografiska posten.

en: Authority type
sv-SE: Auktoritetstyp

en: Main entry ($a only)
sv-SE: Huvudpost (endast $a)

en: Main entry
sv-SE: Huvudpost

en: Anywhere
sv-SE: Var som helst

en: Sort by
sv-SE: Sortera efter

en: No order
sv-SE: Ingen beställning

en: Heading ascendant
sv-SE: Rubrik stigande

en: Heading descendant
sv-SE: Rubrik fallande

en: (auto-calculated)
sv-SE: (beräknas automatiskt)

en: 5- Record status
sv-SE: Status för katalogpost

en: 6- Type of record
sv-SE: Typ av katalogpost

en: l - Electronic resources
sv-SE: Elektroniska resurser

en: m - Multimedia
sv-SE: Multimedia

en: 7- Bibliographic level
sv-SE: Bibliografisk nivå

en: i - Integrating resource
sv-SE: i - Integrerande resurs

en: s - Serial - Bibliographic item
sv-SE: s - Serie - Bibliografiskt exemplar

en: - Hierarchical relationship undefined
sv-SE: - Hierarkiskt förhållande ej definierat

en: 0 - No hierarchical relationship
sv-SE: 0 - Inget hierarkiskt förhållande

en: (auto-filled)
sv-SE: (fylls i automatiskt)

en: 17- Encoding level
sv-SE: Kodningsnivå

en: Full level ("item in hand")
sv-SE: Full nivå ("exemplar det gäller")

en: - In full ISBD form
sv-SE: - I komplett ISBD-format

en: 000 - Leader
sv-SE: 000 - Postetikett

en: c - Corrected or revised
sv-SE: c - Korrigerad eller reviderad

en: d - Deleted
sv-SE: d - Borttagen

en: n - New
sv-SE: Ny

en: x - Authority entry record
sv-SE: x - Auktoritetspost

en: y - Reference entry record
sv-SE: y - Referenspost

en: 7-8 Undefined
sv-SE: 7-8 Odefinierad

en: 9- Type of entity
sv-SE: 9- Typ av entitet

en: a - Personal name entry
sv-SE: a - Personnamn

en: b - Corporate name entry
sv-SE: b - Företagsnamn

en: d - Trademark
sv-SE: d - Varumärke

en: e - Family name
sv-SE: e - Släktnamn

en: f - Uniform name
sv-SE: f - Uniformt namn

en: g - Collective uniform name
sv-SE: g - Kollektivt uniformt namn

en: h - Name/title
sv-SE: h - Namn/titel

en: i - Name/collective uniform title
sv-SE: i - Namn/kollektiv uniform titel

en: - Full
sv-SE: - Fullständig

en: 3 - Partial
sv-SE: 3 - Partiell

en: 18-19 Undefined
sv-SE: 18-19 Odefinierad

en: , adapter
sv-SE: , bearbetare

en: , annotator
sv-SE: , antecknare

en: , author of afterword
sv-SE: , författare av efterord

en: , prefacer
sv-SE: , förordsförfattare

en: , bibliographic antecedent
sv-SE: , föregående bibliografisk information

en: , collaborator
sv-SE: , medverkande

en: , commentator
sv-SE: , kommentator

en: , compiler
sv-SE: , samlare

en: , composer
sv-SE: , kompositör

en: , conceptor
sv-SE: , konceptansvarig

en: , degree-grantor
sv-SE: , titelutdelare

en: , editor
sv-SE: , redaktör

en: , film editor
sv-SE: , filmredigerare

en: , founder
sv-SE: , grundare

en: , illustrator
sv-SE: , illustratör

en: , lyricist
sv-SE: , textförfattare

en: , organiser of meeting
sv-SE: , mötesorganisatör

en: , other
sv-SE: , annat

en: , photographer
sv-SE: , fotograf

en: , presenter
sv-SE: , presentatör

en: , publisher
sv-SE: , förlag

en: , publishing director
sv-SE: , förlagsansvarig

en: , research team head
sv-SE: , ledare för forskningsgrupp

en: , reviewer
sv-SE: , granskare

en: , redactor
sv-SE: , redaktör

en: , thesis advisor
sv-SE: , avhandlingshandledare

en: , translator
sv-SE: , översättare

en: Main Author
sv-SE: Huvudförfattare

en: main_author
sv-SE: huvudförfattare

en: Corporate Author (Main)
sv-SE: Corporate Author (primär)

en: Coauthor
sv-SE: Medförfattare

en: coauthor
sv-SE: medförfattare

en: Secondary Author
sv-SE: Sekundär författare

en: secondary_author
sv-SE: underordnad författare

en: Corporate Author (Coauthor)
sv-SE: Corporate Author (medförfattare)

en: Corporate Author (Secondary)
sv-SE: Corporate Author (sekundär)

en: Language:
sv-SE: Språk:

en: of accompanying material,
sv-SE: av medföljande material,

en: Country:
sv-SE: Land:

en: Tag 009:
sv-SE: Tagg 009:

en: Series
sv-SE: Serie

en: series
sv-SE: serie

en: Classification:
sv-SE: Klassificering:

en: Contents note:
sv-SE: Innehållskommentar:

en: Abstract:
sv-SE: Sammandrag:

en: Provenance note:
sv-SE: Ursprungsanteckning:

en: Bibliography:
sv-SE: Bibliografi:

en: Thesis:
sv-SE: Avhandling:

en: SUDOC serial history:
sv-SE: SUDOC seriehistorik:

en: Subject - Personal Name
sv-SE: Ämne - personnamn

en: Subject - Corporate Author
sv-SE: Ämne - Corporate Author

en: Subject - Family
sv-SE: Ämne - familj

en: Subject - Author/Title
sv-SE: Ämne - Författare/Titel

en: Subject - Topical Name
sv-SE: Ämne - ämnesnamn

en: Subject - Geographical Name
sv-SE: Ämne - geografiskt namn

en: Subject - Form
sv-SE: Ämne - form

en: Subject
sv-SE: Ämne

en: Subject Category
sv-SE: Ämneskategori

en: Trademark
sv-SE: Varumärke

en: Online Resources:
sv-SE: Elektroniska resurser:

en: Click here to access online
sv-SE: Klicka här för att gå online

en: Publication:
sv-SE: Publicering:

en: Search for publisher
sv-SE: Sök utgivare

en: Description:
sv-SE: Beskrivning:

en: Linked with:
sv-SE: Länkad till:

en: Audience
sv-SE: Målgrupp

en: Physical presentation
sv-SE: Fysisk presentation

en: electronic ressource
sv-SE: elektronisk resurs

en: Literary genre
sv-SE: Litterär genre

en: Biography
sv-SE: Biografi

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Video types
sv-SE: Videotyper

en: Serial type
sv-SE: Serietyp

en: Periodicity
sv-SE: Periodicitet

en: Translation of
sv-SE: Översättning av

en: original_title
sv-SE: orginaltitel

en: Set Level
sv-SE: Ställ in nivå

en: Piece-Analytic Level
sv-SE: Styckeanalysnivå

en: piece_analytic_level
sv-SE: styckeanalysnivå

en: Uniform Title
sv-SE: Uniform titel

en: uniform_title
sv-SE: uniform_titel

en: Edition Statement
sv-SE: Utgåvebeteckning

en: edition
sv-SE: utgåva

en: Click here to access online
sv-SE: Klicka här för att gå online

en: Audio file
sv-SE: Ljudfil

en: Play this sample
sv-SE: Spela upp detta ljudprov

en: Availability:
sv-SE: Tillgänglighet:

en: No items available
sv-SE: Inga exemplar finns tillgängliga

en: Items available for loan:
sv-SE: Exemplar tillgängliga för lån:

en: Call number:
sv-SE: Hyllsignatur:

en: Items available for reference:
sv-SE: Exemplar tillgängliga som referens:

en: Checked out (
sv-SE: Utlånad (

en: Withdrawn (
sv-SE: Borttagen (

en: Lost (
sv-SE: Förkommen (

en: Damaged (
sv-SE: Skadad (

en: On order (
sv-SE: Beställd (

en: In transit (
sv-SE: Under förflyttning (

en: On hold (
sv-SE: Reserverad (
