Koha 23.11.09.000 - en to sv-SE translation catalogue (1303 entries)

en: Overpayment refund
sv-SE: Återbetalning av överbetalning

en: Payment
sv-SE: Betalning

en: Writeoff
sv-SE: Avskrivning

en: Forgiven
sv-SE: Efterskänkt

en: Credit
sv-SE: Kredit

en: A discount applied to a patrons fine
sv-SE: Rabatt tillämpad på låntagares avgifter

en: Refund
sv-SE: Återbetalning

en: Lost item fee refund
sv-SE: Återbetalning för förlorat exemplar

en: Purchase
sv-SE: Inköp

en: Cancellation
sv-SE: Annullering

en: Lost item processing fee refund
sv-SE: Återbetalning av hanteringsavgift för förlorat exemplar

en: Credit types used in Koha
sv-SE: Kredittyper som används i Koha

en: Account creation fee
sv-SE: Avgift för att skapa konto

en: Account renewal fee
sv-SE: Avgift för att förnya konto

en: Article request fee
sv-SE: Avgift för artikelbeställning

en: Lost item
sv-SE: Förlorat exemplar

en: Manual fee
sv-SE: Manuell avgift

en: New card fee
sv-SE: Avgift för nytt kort

en: Overdue fine
sv-SE: Övertidsavgift

en: Lost item processing fee
sv-SE: Hanteringsavgift för förlorat exemplar

en: Payment from library to patron
sv-SE: Betalning från bibliotek till låntagare

en: Rental fee
sv-SE: Hyresavgift

en: Daily rental fee
sv-SE: Daglig hyresavgift

en: Renewal of daily rental item
sv-SE: Omlån av exemplar med daglig hyresavgift

en: Renewal of rental item
sv-SE: Omlån av exemplar med hyresavgift

en: Hold fee
sv-SE: Reservationsavgift

en: Hold waiting too long
sv-SE: Reservation väntat för länge

en: Credit has been voided
sv-SE: Krediten har makulerats

en: Debit types used in Koha
sv-SE: Debettyper som används i Koha

en: No
sv-SE: Nej

en: Yes
sv-SE: Ja

en: Cash
sv-SE: Kontant

en: Cash via SIP2
sv-SE: Kontant via SIP2

en: Creditcard
sv-SE: Kreditkort

en: Creditcard via SIP2
sv-SE: Kortbetalning via SIP2

en: Every week
sv-SE: Varje vecka

en: Active
sv-SE: Aktiv

en: In negotiation
sv-SE: Under förhandling

en: Closed
sv-SE: Stängda

en: Expired
sv-SE: Utgången

en: Cancelled
sv-SE: Avbruten

en: For review
sv-SE: För granskning

en: Renew
sv-SE: Låna om

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: ERM librarian
sv-SE: Ansvarig bibliotekarie för ERM

en: Subject specialist
sv-SE: Ämnesspecialist

en: Local
sv-SE: Lokal

en: Consortial
sv-SE: Konsortiell

en: National
sv-SE: Nationell

en: Alliance
sv-SE: Allians

en: Not yet active
sv-SE: Ännu ej aktiv

en: Rejected
sv-SE: Avslagen

en: Controlling
sv-SE: Kontrollerande

en: Future
sv-SE: Framtida

en: Historic
sv-SE: Historisk

en: Filing cabinet
sv-SE: Arkiveringsskåp

en: Cupboard
sv-SE: Skåp

en: Complete
sv-SE: Komplett

en: Abstract and index
sv-SE: Sammanfattning och index

en: E-book
sv-SE: E-bok

en: Mixed content
sv-SE: Blandat innehåll

en: E-journal
sv-SE: E-tidskrift

en: Online reference
sv-SE: Onlinereferens

en: Print
sv-SE: Utskrift

en: Streaming media
sv-SE: Strömmande media

en: Unknown
sv-SE: Okänt

en: Journal
sv-SE: Tidskrift

en: Newsletter
sv-SE: Nyhetsbrev

en: Report
sv-SE: Rapport

en: Website
sv-SE: Webbplats

en: Newspaper
sv-SE: Tidning

en: Unspecified
sv-SE: Ospecificerad

en: Book
sv-SE: Bok

en: Bookseries
sv-SE: Bokserie

en: Database
sv-SE: Databas

en: Thesis/Dissertation
sv-SE: Avhandling

en: Streaming audio
sv-SE: Strömmande ljud

en: Streaming video
sv-SE: Strömmande video

en: Audiobook
sv-SE: Ljudbok

en: Searches automated
sv-SE: Automatiserade sökningar

en: Searches regular
sv-SE: Vanliga sökningar

en: No license
sv-SE: Ingen licens

en: Limit exceeded
sv-SE: Gräns överskriden

en: Orders
sv-SE: Beställningar

en: Reports
sv-SE: Rapporter

en: Antigua & Barbuda
sv-SE: Antigua och Barbuda

en: Albania
sv-SE: Albanien

en: Armenia
sv-SE: Armenien

en: Antarctica
sv-SE: Antarktis

en: American Samoa
sv-SE: Amerikanska Samoa

en: Austria
sv-SE: Österrike

en: Australia
sv-SE: Australien

en: Åland Islands
sv-SE: Åland

en: Azerbaijan
sv-SE: Azerbajdzjan

en: Bosnia & Herzegovina
sv-SE: Bosnien och Hercegovina

en: Belgium
sv-SE: Belgien

en: Bulgaria
sv-SE: Bulgarien

en: Caribbean Netherlands
sv-SE: Karibiska Nederländerna

en: Brazil
sv-SE: Brasilien

en: Bouvet Island
sv-SE: Bouvetön

en: Canada
sv-SE: Kanada

en: Cocos (Keeling) Islands
sv-SE: Kokosöarna

en: Congo - Kinshasa
sv-SE: Kongo - Kinshasa

en: Central African Republic
sv-SE: Centralafrikanska republiken

en: Congo - Brazzaville
sv-SE: Kongo - Brazzaville

en: Switzerland
sv-SE: Schweiz

en: Côte d’Ivoire
sv-SE: Elfenbenskusten

en: Cook Islands
sv-SE: Cooköarna

en: Cameroon
sv-SE: Kamerun

en: China
sv-SE: Kina

en: Cuba
sv-SE: Kuba

en: Cape Verde
sv-SE: Kap Verde

en: Christmas Island
sv-SE: Julön

en: Cyprus
sv-SE: Cypern

en: Czechia
sv-SE: Tjeckien

en: Germany
sv-SE: Tyskland

en: Denmark
sv-SE: Danmark

en: Dominican Republic
sv-SE: Dominikanska republiken

en: Algeria
sv-SE: Algeriet

en: Estonia
sv-SE: Estland

en: Egypt
sv-SE: Egypten

en: Western Sahara
sv-SE: Västsahara

en: Spain
sv-SE: Spanien

en: Ethiopia
sv-SE: Etiopien

en: Falkland Islands
sv-SE: Falklandsöarna

en: Micronesia
sv-SE: Mikronesien

en: Faroe Islands
sv-SE: Färöarna

en: France
sv-SE: Frankrike

en: United Kingdom
sv-SE: Storbritannien

en: Georgia
sv-SE: Georgien

en: French Guiana
sv-SE: Franska Guyana

en: Greenland
sv-SE: Grönland

en: Greece
sv-SE: Grekland

en: South Georgia & South Sandwich Islands
sv-SE: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Heard & McDonald Islands
sv-SE: Heard- och McDonaldsöarna

en: Croatia
sv-SE: Kroatien

en: Hungary
sv-SE: Ungern

en: Indonesia
sv-SE: Indonesien

en: Ireland
sv-SE: Irland

en: India
sv-SE: Indien

en: British Indian Ocean Territory
sv-SE: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Iraq
sv-SE: Irak

en: Iceland
sv-SE: Island

en: Italy
sv-SE: Italien

en: Kyrgyzstan
sv-SE: Kirgizistan

en: Cambodia
sv-SE: Kambodja

en: Comoros
sv-SE: Komorerna

en: St. Kitts & Nevis
sv-SE: Saint Kitts och Nevis

en: North Korea
sv-SE: Nordkorea

en: South Korea
sv-SE: Sydkorea

en: Cayman Islands
sv-SE: Caymanöarna

en: Kazakhstan
sv-SE: Kazakstan

en: Lebanon
sv-SE: Libanon

en: St. Lucia
sv-SE: Saint Lucia

en: Lithuania
sv-SE: Litauen

en: Luxembourg
sv-SE: Luxemburg

en: Latvia
sv-SE: Lettland

en: Libya
sv-SE: Libyen

en: Morocco
sv-SE: Marocko

en: Moldova
sv-SE: Moldavien

en: St. Martin
sv-SE: Saint Martin

en: Madagascar
sv-SE: Madagaskar

en: Marshall Islands
sv-SE: Marshallöarna

en: North Macedonia
sv-SE: Nordmakedonien

en: Mongolia
sv-SE: Mongoliet

en: Northern Mariana Islands
sv-SE: Nordmarianerna

en: Mauritania
sv-SE: Mauretanien

en: Maldives
sv-SE: Maldiverna

en: Mexico
sv-SE: Mexiko

en: Mozambique
sv-SE: Moçambique

en: New Caledonia
sv-SE: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv-SE: Norfolkön

en: Netherlands
sv-SE: Nederländerna

en: Norway
sv-SE: Norge

en: New Zealand
sv-SE: Nya Zeeland

en: French Polynesia
sv-SE: Franska Polynesien

en: Papua New Guinea
sv-SE: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv-SE: Filippinerna

en: Poland
sv-SE: Polen

en: St. Pierre & Miquelon
sv-SE: Saint-Pierre och Miquelon

en: Pitcairn Islands
sv-SE: Pitcairnöarna

en: Palestinian Territories
sv-SE: Palestinska områden

en: Romania
sv-SE: Rumänien

en: Serbia
sv-SE: Serbien

en: Russia
sv-SE: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv-SE: Saudiarabien

en: Solomon Islands
sv-SE: Salomonöarna

en: Seychelles
sv-SE: Seychellerna

en: Sweden
sv-SE: Sverige

en: St. Helena
sv-SE: Sankta Helena

en: Slovenia
sv-SE: Slovenien

en: Svalbard & Jan Mayen
sv-SE: Svalbard och Jan Mayen

en: Slovakia
sv-SE: Slovakien

en: Suriname
sv-SE: Surinam

en: South Sudan
sv-SE: Sydsudan

en: São Tomé & Príncipe
sv-SE: São Tomé och Príncipe

en: Syria
sv-SE: Syrien

en: Eswatini
sv-SE: Swaziland

en: Turks & Caicos Islands
sv-SE: Turks- och Caicosöarna

en: Chad
sv-SE: Tchad

en: French Southern Territories
sv-SE: Franska sydterritorierna

en: Tajikistan
sv-SE: Tadzjikistan

en: Timor-Leste
sv-SE: Östtimor

en: Tunisia
sv-SE: Tunisien

en: Turkey
sv-SE: Turkiet

en: Trinidad & Tobago
sv-SE: Trinidad och Tobago

en: Ukraine
sv-SE: Ukrainia

en: U.S. Outlying Islands
sv-SE: Förenta staternas mindre öar

en: United States
sv-SE: Förenta staterna

en: Vatican City
sv-SE: Vatikanstaden

en: St. Vincent & Grenadines
sv-SE: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv-SE: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv-SE: Amerikanska Jungfruöarna

en: Wallis & Futuna
sv-SE: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv-SE: Jemen

en: South Africa
sv-SE: Sydafrika

en: Abkhazian
sv-SE: Abchaziska

en: Achinese
sv-SE: Acehnesiska

en: Adyghe; Adygei
sv-SE: Adygeiska

en: Afro-Asiatic languages
sv-SE: Afro-asiatiska språk

en: Akkadian
sv-SE: Akkadiska

en: Albanian
sv-SE: Albanska

en: Aleut
sv-SE: Aleutiska

en: Algonquian languages
sv-SE: Algonkinspråk

en: Southern Altai
sv-SE: Sydaltaiska

en: Amharic
sv-SE: Amhariska

en: English, Old (ca.450-1100)
sv-SE: Fornengelska (ca 450-1100)

en: Apache languages
sv-SE: Apachiska språk

en: Arabic
sv-SE: Arabiska

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sv-SE: Arameiska (700-300 fvt)

en: Aragonese
sv-SE: Aragonska

en: Armenian
sv-SE: Armeniska

en: Artificial languages
sv-SE: Artificiella språk

en: Arawak
sv-SE: Arawakiska

en: Assamese
sv-SE: Assamesiska

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sv-SE: Asturiska; Bable

en: Athapascan languages
sv-SE: Athabaskiska språk

en: Australian languages
sv-SE: Australiska språk

en: Avaric
sv-SE: Avariska

en: Avestan
sv-SE: Avestiska

en: Azerbaijani
sv-SE: Azerbajdzjanska

en: Banda languages
sv-SE: Bandaspråk

en: Bamileke languages
sv-SE: Bamilekespråk

en: Bashkir
sv-SE: Basjkiriska

en: Balinese
sv-SE: Balinesiska

en: Basque
sv-SE: Baskiska

en: Basa
sv-SE: Basa (Bantuspråk)

en: Baltic languages
sv-SE: Baltiska språk

en: Beja; Bedawiyet
sv-SE: Beyja

en: Belarusian
sv-SE: Belarusiska

en: Berber languages
sv-SE: Berberspråk

en: Bihari languages
sv-SE: Biharispråk

en: Siksika
sv-SE: Siksiká

en: Bantu languages
sv-SE: Bantuspråk

en: Bosnian
sv-SE: Bosniska

en: Breton
sv-SE: Bretonska

en: Batak languages
sv-SE: Batakspråk

en: Buriat
sv-SE: Burjatiska

en: Buginese
sv-SE: Buginesiska

en: Bulgarian
sv-SE: Bulgariska

en: Burmese
sv-SE: Burmesiska

en: Blin; Bilin
sv-SE: Bilin

en: Central American Indian languages
sv-SE: Centralamerikanska indianspråk

en: Galibi Carib
sv-SE: Karibiskt språk

en: Catalan; Valencian
sv-SE: Katalanska; Valencianska

en: Caucasian languages
sv-SE: Kaukasiska språk

en: Celtic languages
sv-SE: Keltiska språk

en: Chechen
sv-SE: Tjetjenska

en: Chinese
sv-SE: Kinesiska

en: Chuukese
sv-SE: Chuukesiska; Truk

en: Mari
sv-SE: Mariska

en: Chinook jargon
sv-SE: Chinook

en: Chipewyan; Dene Suline
sv-SE: Dene Suline (Chipewyan)

en: Cherokee
sv-SE: Cherokesiska

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sv-SE: Kyrkslaviska; Fornslaviska; Fornbulgariska; Fornkyrkslaviska

en: Chuvash
sv-SE: Tjuvasjiska

en: Chamic languages
sv-SE: Chamiska språk

en: Montenegrin
sv-SE: Montenegrinska

en: Coptic
sv-SE: Koptiska

en: Cornish
sv-SE: Korniska

en: Corsican
sv-SE: Korsikanska

en: Creoles and pidgins, English based
sv-SE: Kreol- och pidginspråk, engelskbaserade

en: Creoles and pidgins, French-based
sv-SE: Kreol- och pidginspråk, franskbaserade (övriga)

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
sv-SE: Kreol- och pidginspråk, portugisiskbaserade (övriga)

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sv-SE: Krimtatariska; Krimturkiska

en: Creoles and pidgins
sv-SE: Kreol- och pidginspråk

en: Kashubian
sv-SE: Kasjubiska

en: Cushitic languages
sv-SE: Kushitiska språk

en: Czech
sv-SE: Tjeckiska

en: Danish
sv-SE: Danska

en: Dargwa
sv-SE: Darginska

en: Land Dayak languages
sv-SE: Land Dayak-språk

en: Slave (Athapascan)
sv-SE: Slave

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sv-SE: Divehi

en: Dravidian languages
sv-SE: Dravidiska språk

en: Lower Sorbian
sv-SE: Lågsorbiska

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
sv-SE: Medelnederländska (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
sv-SE: Nederländska; Holländska

en: Dyula
sv-SE: Dioula

en: Egyptian (Ancient)
sv-SE: Egyptiska; Fornegyptiska

en: Elamite
sv-SE: Elamitiska

en: English
sv-SE: Engelska

en: English, Middle (1100-1500)
sv-SE: Engelska, medel- (1100-1500)

en: Estonian
sv-SE: Estniska

en: Faroese
sv-SE: Färöiska

en: Fijian
sv-SE: Fidjianska

en: Filipino; Pilipino
sv-SE: Filippinska

en: Finnish
sv-SE: Finska

en: Finno-Ugrian languages
sv-SE: Finsk-ugriska språk

en: French
sv-SE: Franska

en: French, Middle (ca.1400-1600)
sv-SE: Medelfranska (ca. 1300-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
sv-SE: Fornfranska (842 - ca 1400)

en: Northern Frisian
sv-SE: Nordfrisiska

en: Eastern Frisian
sv-SE: Östfrisiska

en: Western Frisian
sv-SE: Västfrisiska

en: Fulah
sv-SE: Fula

en: Friulian
sv-SE: Friuliska

en: Germanic languages
sv-SE: Germanska språk

en: Georgian
sv-SE: Georgiska

en: German
sv-SE: Tyska

en: Geez
sv-SE: Ge'ez

en: Gilbertese
sv-SE: Kiribatiska

en: Gaelic; Scottish Gaelic
sv-SE: Skotsk gäliska; Höglandsskotska

en: Irish
sv-SE: Iriska

en: Galician
sv-SE: Galiciska

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
sv-SE: Medelhögtyska (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
sv-SE: Fornhögtyska (ca. 750-1050)

en: Gondi
sv-SE: Gond

en: Gothic
sv-SE: Gotiska

en: Greek, Ancient (to 1453)
sv-SE: Klassisk grekiska (till 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
sv-SE: Nygrekiska (1453- )

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sv-SE: Schweizertyska

en: Haitian; Haitian Creole
sv-SE: Haitisk kreol

en: Hawaiian
sv-SE: Hawaiiska

en: Hebrew
sv-SE: Hebreiska

en: Himachali languages; Western Pahari languages
sv-SE: Pahari

en: Hittite
sv-SE: Hettitiska

en: Hmong; Mong
sv-SE: Hmongspråk

en: Croatian
sv-SE: Kroatiska

en: Upper Sorbian
sv-SE: Högsorbiska

en: Hungarian
sv-SE: Ungerska

en: Icelandic
sv-SE: Isländska

en: Sichuan Yi; Nuosu
sv-SE: Sichuan Yi

en: Ijo languages
sv-SE: Ijospråk

en: Iloko
sv-SE: Ilokano

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sv-SE: Interlingua

en: Indic languages
sv-SE: Indiska språk

en: Indonesian
sv-SE: Indonesiska

en: Indo-European languages
sv-SE: Indoeuropeiska språk

en: Ingush
sv-SE: Ingusjiska

en: Inupiaq
sv-SE: Iñupiaq

en: Iranian languages
sv-SE: Iranska språk

en: Iroquoian languages
sv-SE: Irokesiska språk

en: Italian
sv-SE: Italienska

en: Javanese
sv-SE: Javanesiska

en: Japanese
sv-SE: Japanska

en: Judeo-Persian
sv-SE: Judepersiska

en: Judeo-Arabic
sv-SE: Judeo-arabiska

en: Kara-Kalpak
sv-SE: Karakalpakiska

en: Kabyle
sv-SE: Kabyliska

en: Kachin; Jingpho
sv-SE: Kachin

en: Kalaallisut; Greenlandic
sv-SE: Kalaallisut; Grönländska

en: Kannada
sv-SE: Kanaresiska

en: Karen languages
sv-SE: Karenspråk

en: Kawi
sv-SE: Fornjavanska

en: Kazakh
sv-SE: Kazakiska

en: Kabardian
sv-SE: Kabardinska

en: Khoisan languages
sv-SE: Khoisanspråk

en: Central Khmer
sv-SE: Khmer

en: Khotanese; Sakan
sv-SE: Sakiska; Khotanesiska; Khotansakiska

en: Kikuyu; Gikuyu
sv-SE: Kikuyu

en: Kinyarwanda
sv-SE: Rwanda

en: Kirghiz; Kyrgyz
sv-SE: Kirgiziska

en: Kimbundu
sv-SE: Mbundu; Kimbundu

en: Kongo
sv-SE: Kikongo

en: Korean
sv-SE: Koreanska

en: Kosraean
sv-SE: Koreanska

en: Karachay-Balkar
sv-SE: Karatjajbalkariska

en: Karelian
sv-SE: Karelska

en: Kru languages
sv-SE: Kruspråk

en: Kurukh
sv-SE: Indisk kurux

en: Kuanyama; Kwanyama
sv-SE: Oshiwambo; Ndongaspråk; Oshivambo

en: Kurdish
sv-SE: Kurdiska

en: Lao
sv-SE: Laotiska

en: Latvian
sv-SE: lettiska

en: Lezghian
sv-SE: Lezginska

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sv-SE: Limburgiska

en: Lithuanian
sv-SE: Litauiska

en: Mongo
sv-SE: Mongoliska

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sv-SE: Luxemburgiska; Lëtzebuergesch

en: Ganda
sv-SE: Luganda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sv-SE: Luo (Kenya och Tanzania)

en: Lushai
sv-SE: Mizo

en: Macedonian
sv-SE: Makedonska

en: Madurese
sv-SE: Maduresiska

en: Marshallese
sv-SE: Marshallesiska

en: Mandingo
sv-SE: Mandinka

en: Austronesian languages
sv-SE: Austronesiska språk

en: Masai
sv-SE: Maa; Massaj

en: Malay
sv-SE: Malajiska

en: Moksha
sv-SE: Moksja

en: Irish, Middle (900-1200)
sv-SE: Medeliriska (900-1200)

en: Uncoded languages
sv-SE: Okodade språk

en: Mon-Khmer languages
sv-SE: Mon-Khmerspråk

en: Malagasy
sv-SE: Malagassiska

en: Maltese
sv-SE: Maltesiska

en: Manchu
sv-SE: Manchuiska

en: Manipuri
sv-SE: Meitei

en: Manobo languages
sv-SE: Manobospråk

en: Mongolian
sv-SE: Mongoliska

en: Mossi
sv-SE: Mòoré; Mossi

en: Multiple languages
sv-SE: Flerspråkig

en: Munda languages
sv-SE: Mundaspråk

en: Creek
sv-SE: Muskogée

en: Mirandese
sv-SE: Mirandesiska

en: Mayan languages
sv-SE: Mayaspråk

en: Nahuatl languages
sv-SE: Nahuatlspråk

en: North American Indian languages
sv-SE: Centralamerikanska ursprungsbefolkningsspråk

en: Neapolitan
sv-SE: Neapolitanska

en: Ndebele, South; South Ndebele
sv-SE: Sydndebele

en: Ndebele, North; North Ndebele
sv-SE: Nordndebele

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sv-SE: Lågtyska

en: Nepal Bhasa; Newari
sv-SE: Newari

en: Niger-Kordofanian languages
sv-SE: Niger-Kongospråk

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sv-SE: Norska (Nynorsk)

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sv-SE: Norska (Bokmål)

en: Nogai
sv-SE: Nogaiska

en: Norse, Old
sv-SE: Fornnordiska

en: Norwegian
sv-SE: Norska

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sv-SE: Nordsotho

en: Nubian languages
sv-SE: Nubiska språk

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sv-SE: Fornnewari

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
sv-SE: Chichewa; Nyanja

en: Occitan (post 1500)
sv-SE: Occitanska (efter 1500)

en: Osage
sv-SE: Osagespråk

en: Ossetian; Ossetic
sv-SE: Ossetiska

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sv-SE: Osmanska (1500-1928) ; Ottomanska

en: Otomian languages
sv-SE: Otomispråk

en: Papuan languages
sv-SE: Papuanska språk

en: Pampanga; Kapampangan
sv-SE: Pampanga

en: Panjabi; Punjabi
sv-SE: Punjabi

en: Palauan
sv-SE: Palauiska

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
sv-SE: Fornpersiska (ca 600-400 fvt)

en: Persian
sv-SE: Persiska

en: Philippine languages
sv-SE: Filippinska språk

en: Phoenician
sv-SE: Feniciska

en: Polish
sv-SE: Polska

en: Pohnpeian
sv-SE: Pohnpei

en: Portuguese
sv-SE: Portugisiska

en: Prakrit languages
sv-SE: Prakritspråk

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
sv-SE: Fornprovencalska (till 1500);Fornoccitanska (till 1500)

en: Pushto; Pashto
sv-SE: Pashto

en: Reserved for local use
sv-SE: Reserverad för lokal användning

en: Rapanui
sv-SE: Rapa nui

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sv-SE: Rarotongesiska

en: Romance languages
sv-SE: Romanska språk

en: Romansh
sv-SE: Rätoromanska

en: Romany
sv-SE: Romani

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
sv-SE: Rumänska; Moldaviska; Moldovan

en: Rundi
sv-SE: Kirundi; Rundi

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sv-SE: Arumänska; Arumanska; Makedorumänska

en: Russian
sv-SE: Ryska

en: Yakut
sv-SE: Jakutiska

en: South American Indian languages
sv-SE: Sydamerikanska ursprungsbefolkningsspråk

en: Salishan languages
sv-SE: Salishan-språk

en: Samaritan Aramaic
sv-SE: Samarisk arameiska

en: Sicilian
sv-SE: Sicilianska

en: Scots
sv-SE: Lågskotska

en: Semitic languages
sv-SE: Semitiska språk

en: Irish, Old (to 900)
sv-SE: Forniriska (till 900)

en: Sign Languages
sv-SE: Teckenspråk

en: Sidamo
sv-SE: Sidami

en: Sinhala; Sinhalese
sv-SE: Singalesiska

en: Siouan languages
sv-SE: Siouxspråk

en: Sino-Tibetan languages
sv-SE: Sinotibetanska språk

en: Slavic languages
sv-SE: Slaviska språk

en: Slovak
sv-SE: Slovakiska

en: Slovenian
sv-SE: Slovenska

en: Southern Sami
sv-SE: Sydsamiska

en: Northern Sami
sv-SE: Nordsamiska

en: Sami languages
sv-SE: Samiskt språk

en: Lule Sami
sv-SE: Lulesamiska

en: Inari Sami
sv-SE: Enaresamiska

en: Samoan
sv-SE: Samoanska

en: Skolt Sami
sv-SE: Skoltsamiska

en: Sogdian
sv-SE: Sogdiska

en: Somali
sv-SE: Somaliska

en: Songhai languages
sv-SE: Songhai

en: Sotho, Southern
sv-SE: Sydsotho

en: Spanish; Castilian
sv-SE: Spanska

en: Sardinian
sv-SE: Sardiska

en: Sranan Tongo
sv-SE: Sranan

en: Serbian
sv-SE: Serbiska

en: Nilo-Saharan languages
sv-SE: Nilo-sahariska språk

en: Swati
sv-SE: Swazi

en: Sundanese
sv-SE: Sundanesiska

en: Sumerian
sv-SE: Sumeriska

en: Swedish
sv-SE: Svenska

en: Classical Syriac
sv-SE: Klassisk syriska

en: Syriac
sv-SE: Syriska, modern

en: Tahitian
sv-SE: Tahitiska

en: Tai languages
sv-SE: Taispråk

en: Tatar
sv-SE: Tatariska

en: Timne
sv-SE: Temne

en: Tajik
sv-SE: Tadzjikiska

en: Tibetan
sv-SE: Tibetanska

en: Tigre
sv-SE: Tigré

en: Tigrinya
sv-SE: Tigrinska

en: Tiv
sv-SE: Tivi

en: Klingon; tlhIngan-Hol
sv-SE: Klingon

en: Tonga (Nyasa)
sv-SE: Tonga

en: Tonga (Tonga Islands)
sv-SE: Tonga

en: Turkmen
sv-SE: Turkmeniska

en: Tupi languages
sv-SE: Tupí

en: Turkish
sv-SE: Turkiska

en: Altaic languages
sv-SE: Altaiska språk

en: Tuvinian
sv-SE: Tuvinska

en: Udmurt
sv-SE: Udmurtiska

en: Ugaritic
sv-SE: Ugaritiska

en: Uighur; Uyghur
sv-SE: Uiguriska

en: Ukrainian
sv-SE: Ukrainska

en: Undetermined
sv-SE: Obestämd

en: Uzbek
sv-SE: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv-SE: Vietnamesiska

en: Votic
sv-SE: Votiska

en: Wakashan languages
sv-SE: Wakashspråk

en: Wolaitta; Wolaytta
sv-SE: Walamo

en: Welsh
sv-SE: Kymriska

en: Sorbian languages
sv-SE: Sorbiska språk

en: Walloon
sv-SE: Vallonska

en: Kalmyk; Oirat
sv-SE: Kalmuckiska

en: Yapese
sv-SE: Yap

en: Yiddish
sv-SE: Jiddisch

en: Yupik languages
sv-SE: Yupiska språk

en: Zapotec
sv-SE: Zapotek

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sv-SE: Bliss

en: Standard Moroccan Tamazight
sv-SE: Standardmarockansk tamazight

en: Zhuang; Chuang
sv-SE: Zhuang

en: Zande languages
sv-SE: Zandespråk

en: No linguistic content; Not applicable
sv-SE: Inget lingvistiskt innehåll

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
sv-SE: Zaza

en: Undetermined function
sv-SE: Obestämd funktion

en: Actor
sv-SE: Skådespelare

en: Adapter
sv-SE: Bearbetare

en: Animator
sv-SE: Animatör

en: Annotator
sv-SE: Annotation

en: Arranger
sv-SE: Arrangör

en: Artist
sv-SE: Konstnär

en: Assignee
sv-SE: Innehavare av tryckeri- eller utgivarlicens

en: Associated name
sv-SE: Associerat namn

en: Auctioneer
sv-SE: Auktionsförrättare

en: Author
sv-SE: Författare

en: Author in quotations or text extracts
sv-SE: Författare i citat eller textutdrag

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
sv-SE: Författare till efterord, kolofon etc.

en: Author of introduction, etc.
sv-SE: Författare till introduktion etc.

en: Author of dialogue
sv-SE: Dialogförfattare

en: Bibliographic antecedent
sv-SE: Baserat på

en: Binder an agent who binds an item.
sv-SE: Bokbindare

en: Binding designer
sv-SE: Bokband

en: Book designer
sv-SE: Bokformgivare

en: Bookjacket designer
sv-SE: Skyddsomslag

en: Bookplate designer
sv-SE: Exlibris, bokägarmärke

en: Bookseller
sv-SE: Bokförsäljare

en: Calligrapher
sv-SE: Kalligraf

en: Cartographer
sv-SE: Kartograf

en: Choral director
sv-SE: Körledare

en: Choreographer
sv-SE: Koreograf

en: Circus performer
sv-SE: Cirkusartist

en: Collaborator
sv-SE: Redaktionell medarbetare

en: Collector of field material
sv-SE: Insamlare av fältmaterial

en: Comedian
sv-SE: Komiker

en: Commentator
sv-SE: Kommentator

en: Commentator for written text
sv-SE: Kommentator för skriven text

en: Compiler
sv-SE: Sammanställare

en: Composer
sv-SE: Kompositör

en: Composer of adapted work
sv-SE: Kompositör av anpassat verk

en: Composer of main musical work
sv-SE: Kompositör av musikaliskt verk

en: Compositor
sv-SE: Kompositör

en: Conceptor
sv-SE: Idé, koncept

en: Conductor
sv-SE: Dirigent

en: Consultant to a project
sv-SE: Projektkonsult

en: Continuator
sv-SE: Fortsättare

en: Copyright holder
sv-SE: Upphovsrättsinnehavare

en: Corrector
sv-SE: Handskriftskorrektur

en: Curator of an exhibition
sv-SE: Curator för en utställning

en: Dancer
sv-SE: Dansare

en: Dedicatee
sv-SE: Dedicerat till

en: Dedicator
sv-SE: Dedikation

en: Degree-grantor
sv-SE: Examensbeviljare

en: Director
sv-SE: Regissör

en: Disc jockey
sv-SE: Discjockeyer

en: Dissertant
sv-SE: Disputerad

en: Distributor
sv-SE: Distributör

en: Donor
sv-SE: Donator

en: Dubious author
sv-SE: Okänd författare

en: Editor
sv-SE: Redaktör

en: Engraver
sv-SE: Gravör

en: Etcher
sv-SE: Etsare

en: Film editor
sv-SE: Filmredaktör

en: Forger
sv-SE: Förfalskare

en: Former Attributed author
sv-SE: Tidigare tillskriven författare

en: Former attributed author
sv-SE: Tidigare tillskriven författare

en: Former owner
sv-SE: Tidigare ägare

en: Founder
sv-SE: Grundare

en: Funder
sv-SE: Finansiär

en: Game designer
sv-SE: Spelutvecklare

en: Graphic technician
sv-SE: Grafisk tekniker

en: Honoree
sv-SE: Festskriftsföremål

en: Illuminator
sv-SE: Illuminatör

en: Illustrator
sv-SE: Illustratör

en: Impresario
sv-SE: Impressario

en: Inscriber
sv-SE: Inskription

en: Interviewee
sv-SE: Intervjuobjekt

en: Interviewer
sv-SE: Intervjuare

en: Issuing body
sv-SE: Lånegivande bibliotek

en: Licensee
sv-SE: Licensinnehavare

en: Licensor
sv-SE: Licensutfärdare

en: Lithographer
sv-SE: Litograf

en: Lyricist
sv-SE: Sångtext

en: Metal-engraver
sv-SE: Metallgravör

en: Mime artist
sv-SE: Mimare

en: Monitor
sv-SE: Övervakare, inspektör

en: Musician
sv-SE: Musiker

en: Narrator
sv-SE: Berättare, inläsare

en: Notary
sv-SE: Notarie

en: Organiser
sv-SE: Organisatör

en: Originator
sv-SE: Ursprunglig upphovsman

en: Other
sv-SE: Annat

en: Papermaker
sv-SE: Pappersmakare

en: Patent applicant
sv-SE: Patentsökande

en: Patent inventor
sv-SE: Upphovsmakare av patent

en: Patentee
sv-SE: Patenthavare

en: Performer
sv-SE: Framförande

en: Performer of research
sv-SE: Utförare av forskning

en: Photographer
sv-SE: Fotograf

en: Presenter
sv-SE: Filmpresentatör

en: Printer
sv-SE: Tryckare

en: Printer of plates
sv-SE: Tryckare av illustrationer

en: Producer
sv-SE: Producent

en: Proof-reader
sv-SE: Korrekturläsare

en: Publisher
sv-SE: Förlag

en: Publishing director
sv-SE: Förlagsansvarig

en: Puppeteer
sv-SE: Marionettspelare

en: Recipient of letters
sv-SE: Mottagare av brev

en: Record producer
sv-SE: Skivproducent

en: Recording engineer
sv-SE: Inspelningstekniker

en: Remixer
sv-SE: Remixare

en: Research team head
sv-SE: Chef för forskargrupp

en: Research team member
sv-SE: Medlem av forskargrupp

en: Reviewer
sv-SE: Granskare

en: Restorationist
sv-SE: Restaturering

en: Scenarist
sv-SE: Scenario

en: Scientific advisor
sv-SE: Vetenskaplig rådgivare

en: Scribe
sv-SE: Skrivare, kopist

en: Sculptor
sv-SE: Skulptör

en: Secretary
sv-SE: Sekreterare

en: Signer
sv-SE: Signatur

en: Singer
sv-SE: Sångare

en: Standards body
sv-SE: Standardkommitté

en: Stunt performer
sv-SE: Stuntartist

en: Thesis advisor
sv-SE: Avhandlingshandledare

en: Translator
sv-SE: Översättare

en: Transliterator
sv-SE: Translitteration

en: Type designer
sv-SE: Typsnitt

en: Typographer
sv-SE: Typograf

en: Vendor
sv-SE: Leverantör

en: Vocalist
sv-SE: Vokalist

en: Wood-engraver
sv-SE: Xylograf

en: Writer of accompanying material
sv-SE: Medföljande material

en: Default filing rules for DDC
sv-SE: Standardstödregler för sortering av DDK

en: Default filing rules for LCC
sv-SE: Standardstödregler för sortering av LCC

en: Generic call number filing rules
sv-SE: Generiska sorteringsstödsregler för hyllsignaturer

en: Dewey Decimal Classification
sv-SE: Dewey decimalklassifikation (DDK)

en: Universal Decimal Classification
sv-SE: Universella decimalklassifikationen (UDC)

en: ANSCR (Sound Recordings)
sv-SE: ANSCR (ljudinspelningar)

en: Other/Generic Classification Scheme
sv-SE: Annat/allmänt klassificeringsschema

en: Default splitting rules for DDC
sv-SE: Standarddelningsregler för DDK

en: Default splitting rules for LCC
sv-SE: Standarddelningsregler för LCC

en: Generic call number splitting rules
sv-SE: Generiska delningsregler för hyllsignaturer

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
sv-SE: Standardkällor för klassificering och standardstödregler för sortering för Koha.

en: Sample frequencies for subscriptions
sv-SE: Förslag på frekvenser för prenumerationer

en: 2/day
sv-SE: 2/dag

en: 1/day
sv-SE: 1/dag

en: 3/week
sv-SE: 3/vecka

en: 1/week
sv-SE: 1/vecka

en: 1/2 weeks
sv-SE: 1/2 vecka

en: 1/3 weeks
sv-SE: 1/3 veckor

en: 1/month
sv-SE: 1/månad

en: 1/2 months
sv-SE: 1/2 månad

en: 1/3 months
sv-SE: 1/3 månader

en: 2/year
sv-SE: 2/år

en: 1/year
sv-SE: 1/år

en: 1/2 year
sv-SE: 1/2 år

en: Irregular
sv-SE: Oregelbunden

en: Sample notices
sv-SE: Exempelmeddelanden

en: Notification on receiving
sv-SE: Notifiera vid mottagning

en: Order received
sv-SE: Beställning mottagen

en: Catalog concern acknowledgment
sv-SE: Katalogärende - bekräftelse

en: Catalog concern resolved
sv-SE: Katalogärende löst

en: Concern resolved
sv-SE: Ärende löst

en: Catalog concern updated
sv-SE: Katalogärende uppdaterat

en: Concern updated
sv-SE: Ärende uppdaterat

en: Catalog concern reported
sv-SE: Katalogärende rapporterat

en: Concern notification
sv-SE: Ärendeavisering

en: Account payment
sv-SE: Din betalning

en: Account fee
sv-SE: Avgift för konto

en: Account writeoff
sv-SE: Kontoavskrivning

en: Article request - canceled
sv-SE: Artikelbeställning - avbruten

en: Article request canceled
sv-SE: Artikelbeställning har avbrutits

en: Article request - completed
sv-SE: Artikelbeställning - fullföljd

en: Article request completed
sv-SE: Artikelbeställning är fullföljd

en: Article request - pending
sv-SE: Artikelbeställning - väntande

en: Pending article request
sv-SE: Väntande artikelbeställning

en: Article request - new
sv-SE: Artikelbeställning - ny

en: Article request received
sv-SE: Artikelbeställning mottagen

en: Article request - processing
sv-SE: Artikelbeställning - under behandling

en: Article request processing
sv-SE: Artikelbeställning under behandling

en: Article request
sv-SE: Artikelbeställning

en: Article request - print slip
sv-SE: Artikelbeställning - kvitto

en: Check-ins
sv-SE: Återlämningar

en: Item check-in (digest)
sv-SE: Återlämning av exemplar (sammanfattning)

en: Checkouts
sv-SE: Lån

en: Item check-out (digest)
sv-SE: Utlån av exemplar (sammanfattning)

en: Checkout note
sv-SE: Utlåningsmeddelande

en: Checkout note on item set by patron
sv-SE: Kommentar för utlånat exemplar (lämnad av låntagare)

en: Item due reminder
sv-SE: Påminnelse om förfallodatum

en: Item due reminder (digest)
sv-SE: Påminnelse om förfallodatum (sammanfattning)

en: Hold slip
sv-SE: Reservationslapp

en: Issue quick slip
sv-SE: Snabbkvitto

en: Issue slip
sv-SE: Utlån - kvitto

en: Item overdue
sv-SE: Exemplaret är försenat

en: Overdue notice
sv-SE: Förseningsmeddelande

en: Overdues slip
sv-SE: Förseningslapp

en: Advance notice of item due
sv-SE: Utskick i förväg om förfallodatum

en: Advance notice of item due (digest)
sv-SE: Utskick i förväg om förfallodatum (sammanfattning)

en: Item renewals
sv-SE: Omlånade exemplar

en: Stock rotation report
sv-SE: Rapport för beståndsrotation

en: Stock rotation slip
sv-SE: Kvitto för beståndsrotation

en: Transfer slip
sv-SE: Överföringslapp

en: Acquisition claim
sv-SE: Inköpsreklamation

en: Item not received
sv-SE: Exemplaret inte mottaget

en: ILL request ready for pickup
sv-SE: Fjärrlånebeställning klar att hämta

en: Interlibrary loan request ready for pickup
sv-SE: Fjärrlånebeställning finns att hämta

en: ILL request unavailable
sv-SE: Fjärrlånebeställning ej tillgänglig

en: ILL request cancelled
sv-SE: Fjärrlånebeställning avbruten

en: Interlibrary loan request cancelled
sv-SE: Fjärrlånebeställning avbruten

en: ILL request modified
sv-SE: Fjärrlånebeställning har ändrats

en: Interlibrary loan request modified
sv-SE: Fjärrlånebeställning ändrad

en: ILL request update
sv-SE: Fjärrlånebeställning uppdaterad

en: Interlibrary loan request update
sv-SE: Fjärrlånebeställning uppdaterad

en: Discharge confirmation
sv-SE: Bekräfta godkännande av begäran om att bli borttagen

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
sv-SE: Godkänn begäran om borttagning för <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account renewal
sv-SE: Förnyelse av konto

en: OPAC self-registration verification email
sv-SE: Verifieringsmail för självregistrering i OPAC

en: Verify your account
sv-SE: Verifiera ditt konto

en: Library account password change notification
sv-SE: Avisering om ändring av lösenord

en: Notification of password change
sv-SE: Meddelande om ändring av lösenord

en: Koha password recovery
sv-SE: Återställning av lösenord i Koha

en: Online password reset
sv-SE: Återställning av lösenord

en: Koha password reset
sv-SE: Återställning av lösenord i Koha

en: Invitation for sharing a list
sv-SE: En inbjudan att dela lista

en: Share list <<listname>>
sv-SE: Dela listan <<listname>

en: Welcome notice
sv-SE: Välkomstmeddelande

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
sv-SE: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Välkommen till [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Välkommen till biblioteket[% END %]

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
sv-SE: Kontosammanfattning för [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
sv-SE: Inköpsbeställning

en: Order
sv-SE: Beställning

en: Point of sale receipt
sv-SE: Kvitto för försäljningsställe

en: Receipt
sv-SE: Kvitto

en: Hold has been cancelled
sv-SE: Reservation har avbrutits

en: Hold available for pickup
sv-SE: Reservation finns att hämta

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
sv-SE: Reservation finns att hämta hos <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
sv-SE: Reservation(er) finns att hämta

en: Hold available for pickup (print notice)
sv-SE: Reservation finns att hämta (meddelandekvitto)

en: Hold placed on item
sv-SE: Reservation lagd

en: Canceled hold available for different patron
sv-SE: Avbruten reservation tillgänglig för annan låntagare

en: Waiting hold reminder
sv-SE: Påminnelse om reservation

en: You have waiting holds.
sv-SE: Du har väntande reservationer.

en: Purchase suggestion accepted
sv-SE: Inköpsförslag är accepterat

en: Suggestion accepted
sv-SE: Förslag godkänt

en: Suggested purchase available
sv-SE: Inköpsförslag är tillgängligt

en: Suggestion available
sv-SE: Inköpsförslag tillgängligt

en: New suggestion
sv-SE: Nytt inköpsförslag

en: Suggested item ordered
sv-SE: Inköpsförslag beställt

en: Suggestion ordered
sv-SE: Inköpsförslag beställt

en: Purchase suggestion declined
sv-SE: Inköpsförslag avslaget

en: Suggestion rejected
sv-SE: Förslag avslaget

en: A suggestion is ready to be processed
sv-SE: Ett förslag är redo att behandlas

en: Notify fund owner
sv-SE: Avisera ansvarig för budgetställe

en: A suggestion has been assigned to you
sv-SE: Du har ett inköpsförslag att hantera

en: Notify manager of a suggestion
sv-SE: Avisera hanterare av inköpsförslag

en: OPAC problem report
sv-SE: OPAC-problemrapport

en: Automatic renewal notice
sv-SE: Meddelande om automatiskt omlån

en: Checkin slip
sv-SE: Återlämningskvitto

en: Auto renewals (Digest)
sv-SE: Automatiskt omlån (Förkortat)

en: New OPAC self-registration submitted
sv-SE: Ny självregistrering i OPAC utförd

en: Send list
sv-SE: Skicka lista

en: Your list: [% listname | html %]
sv-SE: Din lista: [% listname | html %]

en: Send cart
sv-SE: Skicka minnelista

en: Your cart
sv-SE: Din minneslista

en: Hold is confirmed
sv-SE: Reservation är bekräftad

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
sv-SE: Din reservation hos [% hold.biblio.title %] är bekräftad

en: Dear %s %s (%s),
sv-SE: Hej %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
sv-SE: Din artikelbeställning från %s (%s) har avbrutits av följande anledning:

en: Article requested:
sv-SE: Artikel beställd:

en: Title: %s
sv-SE: Titel: %s

en: Author: %s
sv-SE: Författare: %s

en: Volume: %s
sv-SE: Volym: %s

en: Issue: %s
sv-SE: Nummer: %s

en: Date: %s
sv-SE: Datum: %s

en: Chapters: %s
sv-SE: Kapitel: %s

en: Notes: %s
sv-SE: Kommentarer: %s

en: Your library
sv-SE: Ditt bibliotek

en: Thank you!
sv-SE: Tack!

en: We have received your request for an article from %s (%s).
sv-SE: Vi har mottagit din beställning av en artikel från %s (%s).

en: Barcode: %s
sv-SE: Streckkod: %s

en: Thank you.
sv-SE: Tack.

en: Thank you for visiting %s.
sv-SE: Tack för att du besöker %s.

en: Dear %s %s,
sv-SE: Kära %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
sv-SE:  Beställningen %s (%s) har tagits emot.

en: Your library.
sv-SE: Ditt bibliotek.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
sv-SE: %s %s har lagt till en anteckning till exemplaret %s - %s (%s).

en: %sDate: %s%s
sv-SE: %sDatum: %s%s

en: %sNotes:
sv-SE: %sKommentarer:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
sv-SE: Utlånad till %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
sv-SE: %sUtlånade idag%s

en: Barcode: %s%s
sv-SE: Streckkod: %s%s

en: Date due: %s%s
sv-SE: Förfallodatum: %s%s

en: %sChecked out%s
sv-SE: %sUtlånad(%s)

en: %sOverdues%s
sv-SE: %sFörseningar%s

en: Phone: %s
sv-SE: Telefon: %s

en: Email: %s
sv-SE: E-post: %s

en: The following item(s) is/are currently overdue:
sv-SE: Följande exemplar är för tillfället försenade:

en: %s Staff
sv-SE: %s Personal

en: Dear %s,%s
sv-SE: Kära %s,%s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
sv-SE: Tack för din rapport rörande %s.%s

en: Thank you
sv-SE: Tack

en: The following items have been renewed:
sv-SE: Följande exemplar har blivit omlånade:

en: Stock rotation report for %s:
sv-SE: Beståndsrotationsrapport för för %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
sv-SE: %s%s exemplar är under behandling för detta bibliotek.

en: %sNo items to be processed for this branch
sv-SE: %sInga exemplar är under behandling för denna enhet

en: %s%s%sTitle: %s
sv-SE: %s%s%sTitel: %s

en: Call number: %s
sv-SE: Hyllsignatur: %s

en: Location: %s
sv-SE: Plats: %s

en: On loan?: %s
sv-SE: Utlånad?: %s

en: Current library: %s %s
sv-SE: Aktuellt bibliotek: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
sv-SE: %sÖverför till %s%s

en: %sITEM%s
sv-SE: %sEXEMPLAR%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
sv-SE: %sOrdernumber %s (%s) (%s beställt) (%s kr styck) har inte tagits emot.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
sv-SE: Fjärrlånebeställningsnummer %s för:

en: is ready for pick up from %s.
sv-SE: finns att hämta hos %s.

en: Kind regards
sv-SE: Hälsningar

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
sv-SE: Fjärrlånebeställningsnummer %s för

en: is unfortunately unavailable.
sv-SE: är dessvärre inte tillgänglig.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
sv-SE: Biblioteket har markerat ditt ärende angående %s som löst.%s

en: The following comment was left: %s
sv-SE: Följande kommentar har lämnats: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
sv-SE: Låntagaren knuten till fjärrlånebeställning %s, med följande detaljer, har önskat avbryta denna beställning:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
sv-SE: Låntagaren knuten till fjärrlånebeställning %s, med följande detaljer, har redigerat denna fjärrlånebeställning:

en: Dear Sir/Madam,
sv-SE: Hej,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
sv-SE: Vi skulle vilja beställa ett fjärrlån på en titel som matchar följande beskrivning:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
sv-SE: Vänligen meddela oss om ni kan leverera detta till oss.

en: has been updated.
sv-SE: har uppdaterats.

en: Details of the update are below:
sv-SE: Information om uppdateringen nedan:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
sv-SE: Biblioteket har uppdaterat det ärende som du har rapporterat angående %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
sv-SE: %sBekräfta godkännande av begäran om att bli borttagen%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
sv-SE: %s%s godkänner att följande låntagare:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
sv-SE: %s %s (kortnummer: %s)%s

en: has returned all items.%s
sv-SE: har återlämnat alla exemplar.%s

en: Dear %s %s %s,
sv-SE: Hej %s %s%s,

en: Your library card will expire soon, on:
sv-SE: Ditt lånekort går ut snart:

en: Thank you,
sv-SE: Tack,

en: Librarian
sv-SE: Bibliotekarie

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
sv-SE: Ditt bibliotekskonto har förnyats. Nytt utgångsdatum är: %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
sv-SE: %s
    En registreringsavgift på %s har lagts till.
    %s

en: Your library,
sv-SE: Ditt bibliotek,

en: Hello!
sv-SE: Hej!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
sv-SE: Ditt bibliotekskonto har skapats. Vänligen verifiera din e-postadress genom att klicka på den här länken för att slutföra registreringsprocessen:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
sv-SE: Om du inte initierade denna begäran kan du säkert ignorera detta engångsmeddelande. Begäran löper ut inom kort.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
sv-SE: Vi vill meddela dig att ditt lösenord har ändrats. Om du inte har ändrat det själv (eller begärt det), kontakta bibliotekspersonalen.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
sv-SE: %sEn förfrågan om att återställa lösenordet för det här konto har gjorts och därför får du det här e-postmeddelandet %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
sv-SE: Du kan nu skapa ditt nya lösenord med följande länk:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
sv-SE: %Den här länken kommer att vara giltig i 2 dagar från det här e-postmeddelandets mottagning, sedan måste du ansöka igen om du inte ändrar ditt lösenord.%s

en: %sThank you.%s
sv-SE: %sTack.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
sv-SE: %sPersonal har återställt lösenordet för kontot %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
sv-SE: Vänligen skapa ditt nya lösenord med följande länk:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
sv-SE: %Den här länken kommer att vara giltig i 5 dagar från det att detta e-postmeddelande togs emot, sedan måste du ansöka igen om du inte ändrar ditt lösenord.%s

en: Dear patron,
sv-SE: Hej

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
sv-SE: Vi vill informera dig om att %s %s tackade ja till din inbjudan att dela din lista %s i vår bibliotekskatalog.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
sv-SE: En av våra låntagare, %s %s, inbjuder dig att dela en lista %s i vår bibliotekskatalog.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
sv-SE: För att komma åt denna delade lista, klicka på följande URL eller kopiera och klistra in den i webbläsarens adressfält.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
sv-SE: Om du inte är beskyddare i vårt bibliotek eller inte vill acceptera denna inbjudan, vänligen ignorera detta mejl. Observera också att denna inbjudan går ut inom två veckor.

en: Hello %s %s %s.%s
sv-SE: Hej %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
sv-SE: Tack för att du har anslutit dig till %s%s%sbiblioteket%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
sv-SE: Du kan söka efter allt vårt material i vår %skatalog%s.%s

en: Your library card number is %s%s
sv-SE: Ditt kortnummer är %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
sv-SE: Om du har några problem eller frågor om ditt konto, kontakta biblioteket.

en: Dear cataloger,%s
sv-SE: Bästa katalogisatör, %s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
sv-SE: %s rapporterade följande problem med %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
sv-SE: Du kan markera detta problem som löst från %problemhanteringssidan%s.

en: Your authentication token is %s.
sv-SE: Din autentiseringstoken är %s.

en: It is valid one minute.
sv-SE: Den är giltig en minut.

en:       %sOutstanding accounts%s
sv-SE:       %sUtestående konton%s

en:       %sDebts%s
sv-SE:       %sAvgifter%s

en:     %sDate%s
sv-SE:     %sDatum%s

en:     %sCharge%s
sv-SE:     %sAvgift%s

en:     %sAmount%s
sv-SE:     %sBelopp%s

en:     %sOutstanding%s
sv-SE:     %sUtestående%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
sv-SE:     %sDet finns inga utestående skulder på ditt konto%s

en:       %sCredits%s
sv-SE:       %Krediter%s

en:     %sCredit%s
sv-SE:     %sKredit%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
sv-SE:     %sDet finns inga utestående krediter på ditt konto%s

en:         Total credit as of %s:
sv-SE:         Total kredit per %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
sv-SE:         Totala utestående avgifter per %s:

en: Please order for the library:
sv-SE: Beställ till biblioteket:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
sv-SE: %sOrdernumber %s (%s) (antal: %s) (%s kr styck).%s

en:   %sTransaction ID: %s
sv-SE:   %sTransaktions-ID: %s

en:   %sOperator ID: %s
sv-SE:   %sOperatörs-ID: %s

en:   %sPayment type: %s
sv-SE:   %sBetalningstyp: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
sv-SE:         %s%sKvitto för avgift%s%s

en:     %sDescription of charges%s
sv-SE:     %sBeskrivning av avgifter%s

en:     %sTotal: %s
sv-SE:     %sTotalt: %s

en:     %sTendered: %s
sv-SE:     %sInlämnat: %s

en:     %sChange: %s
sv-SE:     %sÄndring: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
sv-SE:         %s%sKvitto för avgift%s%s

en:       %sTendered: %s
sv-SE:       %sInlämnat: %s

en:       %sChange given:%s
sv-SE:       %sVäxel tillbaka: %s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
sv-SE: Vi beklagar att meddela dig att följande exemplar inte kan tillhandahållas på grund av att den saknas. Din reservation har tagits bort.

en: Copy: %s
sv-SE: Exemplar: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
sv-SE: Du har en reservation att hämta sedan %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
sv-SE: Du har en eller flera reservationer att hämta:

en: Waiting since: %s
sv-SE: Väntar sedan: %s

en: Waiting at: %s
sv-SE: Väntar hos: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
sv-SE: Din reservation för %s är tillgänglig för hämtning.

en:       %sTransaction ID: %s
sv-SE:       %sTransaktions-ID: %s

en:       %sOperator ID: %s
sv-SE:       %sOperatörs-ID: %s

en:       %sPayment type: %s
sv-SE:       %sBetalningstyp: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
sv-SE:         %s%s%s kvitto%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
sv-SE:         Mottagen med tack från  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
sv-SE:         Kortnummer: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
sv-SE:         Kredit tillagd till konto för %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
sv-SE:         Avskrivning tillagd till konto för %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
sv-SE:       %sBeskrivning av kredit%s

en:       %sAmount%s
sv-SE:       %sBelopp%s

en:       %sTotal available:%s
sv-SE:       %sTotalt tillgängligt:%s

en:       %sDescription of charges%s
sv-SE:       %sBeskrivning av avgifter%s

en:       %sTotal:%s
sv-SE:       %sTotalt:%s

en:       %sChange given: %s
sv-SE:       %sVäxel tillbaka: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
sv-SE:       %sKontosaldo per datum:%s

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
sv-SE: En reservation har lagts på följande exemplar : %s (%s) av användare %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
sv-SE: Uppdatera reservationsinformationen för det här exemplaret.

en: Item: %s
sv-SE: Exemplar: %s

en: Pickup location: %s
sv-SE: Avhämtningsbibliotek: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
sv-SE: Hej %s %s,
    
    Följande reservationer väntar hos %s:
    
    %s
        %s : väntar sedan %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
sv-SE: Du har en upphämtning är planerad till %s kl. %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
sv-SE: Reservationer som finns på avhämtningstiden kommer att inkluderas i denna hämtning. Just nu innehåller denna lista:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
sv-SE: När du har anlänt, ring ditt bibliotek eller logga in på ditt konto och klicka på knappen "Uppmärksamma personal om din ankomst" för att låta dem veta att du är där.

en: The following issue is now available:
sv-SE: Följande nummer är nu tillgängligt:

en: Please pick it up at your convenience.
sv-SE: Vänligen hämta när det passar dig.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
sv-SE: Du har föreslagit att biblioteket ska köpa in %s av %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
sv-SE: Biblioteket har granskat ditt förslag idag. Titeln kommer att beställas så snart som möjligt. Du kommer att meddelas per epost när beställningen är klar, och igen när exemplaret anländer till biblioteket.

en: If you have any questions, please email us at %s.
sv-SE: Om du har några frågor, mejla oss på %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
sv-SE: Vi är glada att kunna meddela att titeln du efterfrågade nu finns på biblioteket.

en: %sSuggestion pending approval%s
sv-SE: %sFörslag som väntar på godkännande%s

en:     %s%sSuggested by%s
sv-SE:     %s%sFöreslaget av%s

en:     %s%sTitle suggested%s
sv-SE:     %s%sFöreslagen titel%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
sv-SE:     %s%sBibliotek:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
sv-SE:     %s%sTitlel:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
sv-SE:     %s%sFörfattare:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
sv-SE:     %s%sCopyrightdatum:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
sv-SE:     %s%sStandardnummer (ISBN, ISSN eller annat):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
sv-SE:     %s%sFörläggare:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
sv-SE:     %s%sTitel på samling:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
sv-SE:     %s%sUtgivningsort:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
sv-SE:     %s%Antal:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
sv-SE:     %s%sExemplartyp:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
sv-SE:     %s%sAnledning till förslag:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
sv-SE:     %s%sKommentarer:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
sv-SE: Vi är glada att kunna meddela att titeln du efterfrågade nu har beställts. Den bör anlända snart och kommer då att läggas in i bibliotekets bestånd.

en: You will be notified again when the book is available.
sv-SE: Du kommer att meddelas igen när boken är tillgänglig.

en: If you have any questions, please email us at %s
sv-SE: Om du har några frågor, mejla oss på %s

en:       %sFee ID: %s
sv-SE:       %sAvgifts-ID: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
sv-SE:         %s%sFaktura%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
sv-SE:         Fakturera: %s %s %s

en:       %sDate%s
sv-SE:       %sDatum%s

en:       %sTotal owed:%s
sv-SE:       %sTotalt utestående:%s

en:       %sDescription of payments%s
sv-SE:       %sBeskrivning av betalningar%s

en:       %sTotal paid:%s
sv-SE:       %sTotalt betalat:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
sv-SE:       %sTotalt utestående:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
sv-SE: Biblioteket har granskat din begäran idag och har beslutat att inte acceptera förslaget för närvarande.

en: The reason given is: %s
sv-SE: Den angivna orsaken är: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
sv-SE: Det finns ett nytt inköpsförslag att hantera: %s av %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
sv-SE: Du har ett nytt inköpsförslag att hantera: %s.

en: Username: %s
sv-SE: Användarnamn: %s

en: Problem page: %s
sv-SE: Problemsida: %s

en: Message: %s
sv-SE: Meddelande: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
sv-SE: Exemplaret %s har blivit omlånat och har fått återlämningsdatum %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
sv-SE: Exemplaret har lånats om automatiskt maximalt antal gånger och kan inte längre lånas om.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
sv-SE: Det här exemplaret har nått det maximala antalet osedda omlån och kommer att behöva lånas om på biblioteket.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
sv-SE: Exemplaret %s har inte blivit omlånat eftersom:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
sv-SE: Du har nått gränsen för max antal möjliga omlån för detta exemplar.

en: This item is on hold for another patron.
sv-SE: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare.

en: You are currently restricted.
sv-SE: Du är för närvarande begränsad.

en: You have overdue items.
sv-SE: Du har försenade lån.

en: It's too late to renew this item.
sv-SE: Det är för sent att låna om det här exemplaret.

en: Your total unpaid fines are too high.
sv-SE: Du har för höga obetalda avgifter totalt.

en: This item must be renewed at the library.
sv-SE: Detta exemplar måste lånas om på biblioteket.

en: Your account has expired.
sv-SE: Kontot är inte längre giltigt.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
sv-SE: Återlämnade exemplar för %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
sv-SE: %sÅterlämnade idag%s

en: Barcode: %s %s
sv-SE: Streckkod: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
sv-SE: %s exemplar lånades inte om.

en: There were %s items that were renewed.
sv-SE: %s exemplar lånades om.

en: was renewed until %s
sv-SE: lånades om till %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
sv-SE: Ett återkrav har gjorts på följande exemplar: %s / %s (%s). Förfallodatumet har uppdaterats, och är nu %s. Vänligen återlämna exemplaret före detta datum.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
sv-SE: Ett krav som du har registrerat på följande exemplar: %s / %s (%s) finns nu att hämta hos %s. Hämta detta senast den %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
sv-SE: En betalning på %s har gjorts på ditt konto.

en: This payment affected the following fees:
sv-SE: Betalningen berör följande avgifter:

en: Description: %s
sv-SE: Beskrivning: %s

en: Amount paid: %s
sv-SE: Betalt belopp: %s

en: Amount remaining: %s
sv-SE: Återstående belopp: %s

en: Recall for pickup at %s
sv-SE: Återkrav för upphämtning på %s

en: ITEM RECALLED
sv-SE: EXEMPLAR ÅTERKRÄVT

en: %s by %s
sv-SE: %s av %s

en: Callnumber: %s
sv-SE: Hyllsignatur: %s

en: %sDear %s %s,%s
sv-SE: %sHej %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
sv-SE: %sDet här bekräftar att någon har inaktiverat tvåfaktorsautentiseringen för ditt konto.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
sv-SE: %som du inte har gjort detta så kan någon annan ha använt ditt konto. Var vänlig kontakta biblioteket.%s

en: %sYour library%s
sv-SE: %sDitt bibliotek%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
sv-SE: %sDet här bekräftar att någon har aktiverat tvåfaktorsautentiseringen för ditt konto.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
sv-SE: %sNy självregistrering i OPAC%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
sv-SE: %s%sSjälvregistrering utförd:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
sv-SE: %s%sKortnummer: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
sv-SE: %s%sE-post: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
sv-SE: %s%sTelefon: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
sv-SE: %s%sMobil: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
sv-SE: %s%sSekundär e-post: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
sv-SE: %s%sSekundärt telefonnummer: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
sv-SE: %s%sHembibliotek: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
sv-SE: %s%sTemporär låntagarkategori: %s%s%s

en: Hi,%s%s
sv-SE: Hej,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
sv-SE: %s %s skickade en lista till dig, från vår onlinekatalog, som heter: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
sv-SE: Observera att den bifogade filen är en bibliografisk fil i MARC-format som kan importeras till bibliografisk programvara, t.ex. EndNote, Reference Manager eller ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
sv-SE: %sFörfattare: %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
sv-SE: %sUtigven av: %s%s i %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
sv-SE: %Samling: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
sv-SE: Utgivningsår: %s

en: %sNotes: %s%s%s
sv-SE: %sAnmärkning: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
sv-SE: %sEnhetlig titel: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
sv-SE: %sPeriodika: %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
sv-SE: %sI: %s%s %s%s%s%s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
sv-SE: [%sSe i onlinekatalog%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
sv-SE: %s%sExemplar: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
sv-SE: %s %s skickade dig en minneslista från vår online-katalog.%s

en: %sView in online catalog%s
sv-SE: %sSe i onlinekatalog%s

en: Sent on: %s
sv-SE: Skickat den: %s

en: Item number #%s
sv-SE: Exemplarnummer #%s

en: Hello %s %s (%s),
sv-SE: Hej %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
sv-SE: Din reservation på %s (%s) har bekräftats.

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
sv-SE: Du får ett meddelande från biblioteket när ditt exemplar är tillgänglig för upphämtning.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
sv-SE: En avskrivning på %s har gjorts på ditt konto.

en: This writeoff affected the following fees:
sv-SE: Betalningen berör följande avgifter:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
sv-SE: Exempel på numreringsmönster för prenumerationer

en: No. {X}
sv-SE: Nr. {X}

en: Number
sv-SE: Antal

en: Simple Numbering method
sv-SE: Enkel numreringsmetod

en: Issue
sv-SE: Nummer

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
sv-SE: Vol. {X}, Nummer {Y}, Exemplar {Z}

en: Volume
sv-SE: Volym

en: Volume Number Issue 1
sv-SE: Volym Nummer Exemplar 1

en: Volume, Number, Issue
sv-SE: Volym, Nummer, Exemplar

en: Vol. {X}, No. {Y}
sv-SE: Vol. {X}, Nr. {Y}

en: Volume Number 1
sv-SE: Volym Nummer 1

en: Volume, Number
sv-SE: Volym, Nummer

en: Season
sv-SE: Säsong

en: Season Year
sv-SE: Säsongsår

en: Year
sv-SE: År

en: Bestseller
sv-SE: Bästsäljare

en: Shelf copy damaged
sv-SE: Hyllexemplar skadat

en: Library copy lost
sv-SE: Biblioteksexemplar försvunnet

en: Available via ILL
sv-SE: Tillgänglig via fjärrlån

en: Insufficient budget
sv-SE: Otillräcklig budget

en: Document too expensive
sv-SE: Dokument för dyrt

en: Document not corresponding to our acquisition policy
sv-SE: Dokument överensstämmer inte med vår inköpspolicy

en: Large print
sv-SE: Storstil

en: Long overdue (lost)
sv-SE: Väldigt försenade (förkommen)

en: Lost
sv-SE: Förlorad

en: Lost and paid for
sv-SE: Förlorad och betald för

en: Missing
sv-SE: Saknas

en: Missing from bundle
sv-SE: Saknas i paket

en: Damaged
sv-SE: Skadad

en: Fiction
sv-SE: Skönlitteratur

en: Children's area
sv-SE: Barnavdelning

en: On display
sv-SE: Visas

en: New materials shelf
sv-SE: Hylla för nyinkommet

en: Staff office
sv-SE: Personal

en: General stacks
sv-SE: Allmänna hyllor

en: Reference
sv-SE: Referens

en: Book cart
sv-SE: Bokvagn

en: Processing center
sv-SE: Under arbete

en: Non-fiction
sv-SE: Ej fiktion

en: Withdrawn
sv-SE: Återkallad

en: Ordered
sv-SE: Beställt

en: Not for loan
sv-SE: Ej för utlån

en: Staff collection
sv-SE: Tjänsteexemplar

en: Added to bundle
sv-SE: Tillagd i paket

en: Restricted access
sv-SE: Begränsad tillgång

en: Address notes
sv-SE: Adressanmärkning

en: The copy on the shelf is damaged
sv-SE: Exemplaret på hylla är skadat

en: Upcoming title by popular author
sv-SE: Kommande titel av populär författare

en: Circulation
sv-SE: Cirkulation

en: Catalog
sv-SE: Katalog

en: Patrons
sv-SE: Låntagare

en: Acquisitions
sv-SE: Inköp

en: Accounts
sv-SE: Konton

en: Serials
sv-SE: Periodika

en: Magazine
sv-SE: Tidskrift

en: Bound journal
sv-SE: Inbunden tidskrift

en: Audio tape
sv-SE: Ljudband

en: Video tape
sv-SE: Videoband

en: Diskette
sv-SE: Diskett

en: Book with diskette
sv-SE: Bok med diskett

en: Book with CD
sv-SE: Bok med CD

en: Book with audio tape
sv-SE: Bok med ljudkassett

en: No reason provided
sv-SE: Ingen information tillhandahållen

en: Out of stock
sv-SE: Slut i lager

en: Restocking
sv-SE: Fylls på

en: Returned by patron
sv-SE: Återlämnad av låntagare

en: Found in library
sv-SE: Hittad i biblioteket

en: Item could not be located on shelves
sv-SE: Exemplaret kunde inte hittas på hyllorna

en: Item was found to be too damaged to fill hold
sv-SE: Exemplaret var för skadat för att få gå vidare till infångad reservation

en: Item was found to be too damaged to fill article request
sv-SE: Exemplaret var för skadat för att få gå vidare till infångad artikelbeställning

en: Cancelled from the OPAC user page
sv-SE: Avbruten från användarsidan i OPAC

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
sv-SE: Vissa grundläggande auktoriserade standardvärden för biblioteksplaceringar, förlorat-statusosv.

en: You can change these at any time after installation.
sv-SE: Du kan ändra dessa när som helst efter installationen.

en: CSV profiles
sv-SE: CSV-profiler

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
sv-SE: Exportprofiler (CSV); inklusive en för att exportera periodikareklamationer.

en: Default CSV export for serial issue claims
sv-SE: CSV-export för periodikareklamationer

en: issues to claim
sv-SE: nummer att reklamera

en: Default CSV export for late orders
sv-SE: Standard CSV-export för sena ordrar

en: Late orders (CSV profile)
sv-SE: Sena beställningar (CSV-profil)

en: Information not available; Not applicable
sv-SE: Information ej tillgänglig; Ej tillämplig

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
sv-SE: Sekundär bibliografisk enhet: bilagor, specialnummer, medföljande material, andra sekundära bibliografiska enheter

en: Indexes
sv-SE: Index

en: Cartographic material
sv-SE: Kartografiskt material

en: Cartographic material, atlas
sv-SE: Kartografiskt material, atlas

en: Cartographic material, diagram
sv-SE: Kartografiskt material, diagram

en: Cartographic material, map
sv-SE: Kartografiskt material, karta

en: Cartographic material, profile
sv-SE: e - Kartografiskt material, profil

en: Cartographic material, model
sv-SE: Kartografiskt material, modell

en: Cartographic material, section
sv-SE: Kartografiskt material, avdelning

en: Cartographic material, view
sv-SE: Kartografiskt material, vy

en: Cartographic material, other
sv-SE: Kartografiskt material, övrigt

en: Computer file
sv-SE: Datafil

en: Computer file, tape reel
sv-SE: Datafil, bandrulle

en: Computer file, magnetic disk
sv-SE: Datafil, magnetisk skiva

en: Computer file, remote
sv-SE: Datafil, fjärr

en: Computer file, other
sv-SE: Datorfil, annan

en: Globe
sv-SE: Glob

en:  Microform, microfilm cartridge
sv-SE:  Mikroform, mikrofilmsmagasin

en:  Microform, microfilm cassette
sv-SE:  Mikrofilmskassett

en:  Microform, microfilm reel
sv-SE:  Mikrofilmsrulle

en: Motion picture
sv-SE: Spelfilm

en: Notated music
sv-SE: Noterad musik

en: Projected graphic
sv-SE: Projicerad bild

en: Remote-sensing image
sv-SE: Fjärravkänningsbild

en: Sound recording
sv-SE: Ljudinspelning

en: Sound recording, sound disk
sv-SE: Ljudinspelning, ljuddisk

en: Sound recording, cylinder
sv-SE: Ljudinspelning, cylinder

en: Sound recording, roll
sv-SE: Ljudinspelning, rulle

en: Sound recording, sound cassette
sv-SE: Ljudinspelning, ljudkassett

en: Sound recording, sound-tape reel
sv-SE: Ljudinspelning, ljudbandrulle

en: Sound recording, wire recording
sv-SE: Ljudinspelning, trådinspelning

en: Sound recording, other
sv-SE: Ljudinspelning, övrigt

en: Videorecording
sv-SE: Videoinspelning

en: Physical form is unspecified
sv-SE: Fysisk publiceringsform ospecificerad

en: Information not available, or Retention is limited
sv-SE: Informationen är inte tillgänglig, eller Lagringen är begränsad

en: Complete (95%-100% held)
sv-SE: Fullständigt (95%-100%)

en: Incomplete (50%-94% held)
sv-SE: Ofullständig (innehåller 50%–94%)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
sv-SE: Mycket ofullständig eller splittrad (innehåller mindre än 50%)

en: Not applicable
sv-SE: Ej tillämpligt

en: On order
sv-SE: Beställd

en: Not currently received
sv-SE: För närvarande inte mottaget

en: Retained except as replaced by updates
sv-SE: Behålls förutom när de ersatts av uppdateringar

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
sv-SE: Behålls tills den ersatts av mikroform eller annat format för långtidslagring

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
sv-SE: Behålls tills den ersatts av samlingsvolym, ersättningsvolym eller revidering

en: Limited retention (only some parts kept)
sv-SE: Begränsad lagring (endast vissa delar bevaras)

en: No retention (no parts kept)
sv-SE: Ingen lagring (inga delar bevarade)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
sv-SE: Permanent lagring (alla delar bevaras permanent)

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
sv-SE: Refererar till https://www.niso.org/publications/standards för detaljer.

en: Abridger
sv-SE: Förkortad utgåva

en: Author of afterword, colophon, etc.
sv-SE: Författare till efterord, kolofon m.m.

en: Announcer
sv-SE: Speaker

en: Appellant
sv-SE: Överklagande part i appellationsdomstol

en: Author in quotations or text abstracts
sv-SE: Citat, textudrag

en: Attributed name
sv-SE: Attributerat namn

en: Audio engineer
sv-SE: Ljudtekniker

en: Screenwriter
sv-SE: Manusförfattare

en: Blurb writer
sv-SE: Förlags-/reklamtext

en: Broadcaster
sv-SE: TV-/radioutsändning

en: Braille embosser
sv-SE: Punktskriftspräglare

en: Caster
sv-SE: Gjutare

en: Collector
sv-SE: Samlare

en: Collection registrar
sv-SE: Samlingsregistrator

en: Contestant
sv-SE: Tävlande

en: Court governed
sv-SE: Domstols regelverk

en: Correspondent
sv-SE: Korrespondent

en: Contestee
sv-SE: Tävlande

en: Degree committee member
sv-SE: Medlem i examenskommittén

en: Draftsman
sv-SE: Teknisk detaljritning

en: Designer
sv-SE: Formgivare

en: Editor of compilation
sv-SE: Sammanställande redaktör

en: Editor of moving image work
sv-SE: Redaktör för arbete av rörlig bild

en: Electrician
sv-SE: Elektriker

en: Engineer
sv-SE: Ingenjör

en: Enacting jurisdiction
sv-SE: Verkställande jurisdiktion

en: Facsimilist
sv-SE: Faksimilist

en: Film distributor
sv-SE: Filmdistributör

en: Host institution
sv-SE: Värdinstitution

en: Host
sv-SE: Värddator

en: Judge
sv-SE: Domare

en: Lead
sv-SE: Chef, ledare

en: Libelee
sv-SE: Libellee

en: Landscape architect
sv-SE: Landskapsarkitekt

en: Medium
sv-SE: Allmän medieterm

en: Manufacture place
sv-SE: Tillverkningsplats

en: Manufacturer
sv-SE: Tillverkare

en: Makeup artist
sv-SE: Makeup-artist

en: Mixing engineer
sv-SE: Mixningstekniker

en: News anchor
sv-SE: Nyhetsuppläsare

en: Onscreen participant
sv-SE: Deltagare via skärm

en: Organizer
sv-SE: Organisatör

en: Onscreen presenter
sv-SE: Introduktör/presentatör av faktafilm

en: Owner
sv-SE: Ägare

en: Place of address
sv-SE: Adressort

en: Patron
sv-SE: Låntagare

en: Project director
sv-SE: Projektledare

en: Production manager
sv-SE: Produktionsledare

en: Praeses
sv-SE: Preses

en: Production place
sv-SE: Utgivningsort

en: Provider
sv-SE: Leverantör

en: Patent holder
sv-SE: Patentinnehavare

en: Publication place
sv-SE: Utgivningsort

en: Recordist
sv-SE: Inspelning

en: Remix artist
sv-SE: Remixartist

en: Special effects provider
sv-SE: Leverantör av specialeffekter

en: Speaker
sv-SE: Röst, tal

en: Setting
sv-SE: Scensättning

en: Storyteller
sv-SE: Dramatisering

en: Software developer
sv-SE: Programmerare

en: Television writer
sv-SE: Manusförfattare för TV

en: Television guest
sv-SE: TV-gäst

en: Television host
sv-SE: TV-värd

en: Videographer
sv-SE: Videograf

en: Visual effects provider
sv-SE: Leverantör av visuella effekter

en: Writer of added commentary
sv-SE: Analys, kommentar

en: Wood engraver
sv-SE: Xylograf

en: Writer of supplementary textual content
sv-SE: Tillagt textinnehåll

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
sv-SE: MARC-lista med funktionskoder, http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
sv-SE: Vissa grundläggande valutor med USA-dollar som standard för ACQ-modulen

en: Useful patron attribute types:
sv-SE: Användbara attributtyper för låntagare:

en: Juvenile
sv-SE: Ungdom

en: School
sv-SE: Skola

en: Library
sv-SE: Bibliotek

en: Staff
sv-SE: Personal

en: Child - patron with a guarantor
sv-SE: Barn - låntagare med en vårdnadshavare

en: Organization - patron is an institution, not a person
sv-SE: Organisation - låntagare är en institution, inte en person

en: Label Test
sv-SE: Etikettest

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
sv-SE:   %Går ut 31 augusti 2010%s

en: Test Printer 01
sv-SE: Testskrivare 01

en: A set of default item types.
sv-SE: En uppsättning standardmässiga medietyper.

en: Books
sv-SE: Böcker

en: Computer Files
sv-SE: Datorfiler

en: Maps
sv-SE: Kartor

en: Visual Materials
sv-SE: Visuella material

en: Music
sv-SE: Musik

en: Continuing Resources
sv-SE: Periodika

en: Sample libraries.
sv-SE: Exempelbibliotek.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
sv-SE: Exempel på helgdagar: söndag, jul, midsommar

en: Sundays
sv-SE: Söndagar

en: Christmas
sv-SE: Jul

en: Welcome to Koha
sv-SE: Välkommen till Koha

en: What's Next?
sv-SE: Vad är nästa steg?

en: Catalog concern help text
sv-SE: Katalogärende - hjälptext

en: Catalog concern template text
sv-SE: Katalogärende - malltext

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
sv-SE: Välkommen till Koha. Koha är ett fulländat ILS med öppen källkod. Det utvecklades ursprungligen i New Zealand av Katipo Communications Ltd och distribuerades i january 2000 för Horowhenua Library Trust. Koha hanteras och underhålls av ett team av mjukvaruutvecklare och bibliotekspersonal världen över.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
sv-SE: Nu när du har installerat Koha, vad är nästa steg? Här är några förslag:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
sv-SE: %s%sLäs Koha-dokumentationen%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
sv-SE: %s%sLäs/skriv i Koha wiki%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
sv-SE: %s%sLäs och bidra till diskussioner%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
sv-SE: %s%sRapportera Kohabuggar%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
sv-SE: %s%sLadda upp korrigeringar för Koha med git (system för versionskontroll)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
sv-SE: %s%sChatta med Koha-användare och utvecklare%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
sv-SE: Vänligen beskriv ditt ärende tydligt så att biblioteket kan behandla det så fort som möjligt

en: **Describe the concern**
sv-SE: **Beskriv ärendet**

en: A clear and concise description of what the concern is.
sv-SE: En klar och tydlig beskrivning av vad ärendet gäller.

en: **To reproduce**
sv-SE: **För att återskapa**

en: Steps to reproduce the behavior:
sv-SE: Steg för att återskapa beteendet:

en: 1. Go to '...'
sv-SE: 1. Gå till '...'

en: 2. Click on '....'
sv-SE: 2. Klicka på '...'

en: 3. Scroll down to '....'
sv-SE: 3. Rulla ner till '...'

en: 4. See error
sv-SE: 4. Se fel

en: **Expected behavior**
sv-SE: **Förväntat resultat**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
sv-SE: En klar och tydlig beskrivning av vad du förväntade skulle hända.
