Koha 23.11.09.000 - en to ru-RU translation catalogue (2186 entries)

en: Your charges
ru-RU: Начисления

en: Created
ru-RU: Создано

en: Updated
ru-RU: Обновлено

en: Type
ru-RU: Тип

en: Description
ru-RU: Описание

en: Amount
ru-RU: Количество

en: Amount outstanding
ru-RU: Сумма задолженности

en: Total due
ru-RU: Всего подлежит платежу

en: Total due if credit(s) applied:
ru-RU: Общая сумма к оплате, если применен кредит:

en: You have no fines or charges
ru-RU: У вас нет штрафов и пени

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
ru-RU: %s %s's пени и штрафов

en: Fine amount
ru-RU: Сумма пени

en: Pay selected fines and charges
ru-RU: Оплатить выбранные пени и штрафы

en: Payment method
ru-RU: Способ оплаты

en: Make payment
ru-RU: Решение по оплате

en: Amount to pay:
ru-RU: Сумма к уплате:

en: Account creation fee
ru-RU: Плата за создание учетной записи

en: Account renewal fee
ru-RU: Плата за восстановление учетной записи

en: Article request fee
ru-RU: Цена запроса статьи

en: Lost item
ru-RU: Утерянный экземпляр

en: Manual fee
ru-RU: Оплатить вручную

en: New card
ru-RU: Новый читательский билет

en: Fine
ru-RU: Штраф

en: Lost item processing fee
ru-RU: Обработка платы за утерянный экземпляр

en: Rental fee
ru-RU: Плата за экземпляр

en: Daily rental fee
ru-RU: Ежедневная плата за пользование

en: Renewal of rental item
ru-RU: Продление аренды единицы хранения

en: Renewal of daily rental item
ru-RU: Продление посуточной аренды единицы хранения

en: Hold fee
ru-RU: Плата за резервирование

en: Hold waiting too long
ru-RU: Резервирование находится в ожидании слишком долго

en: Payment from library to patron
ru-RU: Оплата от библиотеки читателю

en: Credit has been voided
ru-RU: Долг был аннулирован

en: Cancelled charge
ru-RU: Отмененная оплата

en: Credit
ru-RU: Кредит

en: Discount
ru-RU: Скидка

en: Forgiven
ru-RU: Прощено

en: Lost item fee refund
ru-RU: Возврат платы за утерянный экземпляр

en: Overpayment refund
ru-RU: Возврат переплаты

en: Payment
ru-RU: Оплата

en: Lost item processing fee refund
ru-RU: Обработка возврата платы за утерянный экземпляр

en: Purchase
ru-RU: Покупка

en: Refund
ru-RU: Возврат средств

en: Writeoff
ru-RU: Списание

en: (Accruing)
ru-RU: (Начисляется)

en: (Returned)
ru-RU: (Возвращен)

en: (Replaced)
ru-RU: (Заменено)

en: (Refunded)
ru-RU: (Плата возвращена)

en: (Forgiven)
ru-RU: (Прощено)

en: (Voided)
ru-RU: (Аннулировано)

en: (Lost)
ru-RU: (Утеряно)

en: (Cancelled)
ru-RU: (Отменено)

en: BT
ru-RU: ШТ

note: ABBR
en: Broader Term
ru-RU: Более Широкий Термин

en: NT
ru-RU: УТ

note: ABBR
en: Narrower Term
ru-RU: Более Узкий Термин

en: UF
ru-RU: ИД

note: ABBR
en: Used For
ru-RU: Используется Для

en: RT
ru-RU: СТ

note: ABBR
en: Related Term
ru-RU: Связанный термин

en: (Earlier heading)
ru-RU: (Прежнее заглавие)

en: (Later heading)
ru-RU: (Последующее заглавие)

en: (Acronym)
ru-RU: (Акроним)

en: (Musical composition)
ru-RU: (Музыкальная композиция)

en: (Broader heading)
ru-RU: (Заглавие основной записи)

en: (Narrower heading)
ru-RU: (Заголовок статьи)

en: (Immediate parent body)
ru-RU: (Непосредственный вышестоящий субъект)

en: used for/see from:
ru-RU: используется для/смотри от:

en: see also:
ru-RU: см. также:

en: None
ru-RU: нет

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
ru-RU: %s %s %s Без заглавия %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
ru-RU: Нет библиографических записей

en: No title
ru-RU: Без заглавия

note: SCRIPT
en: Clear date
ru-RU: Стереть дату

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
ru-RU: Пожалуйста, введите правильную дату (должна соответствовать %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
ru-RU: Очистить фильтр

note: SCRIPT
en: Columns
ru-RU: Столбцы

note: SCRIPT
en: Columns settings
ru-RU: Настройки столбцов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
ru-RU: Копировать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
ru-RU: Печать

note: LINK
en: Search %s
ru-RU: Поиск %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
ru-RU: (%s итого)

en: Holds
ru-RU: Резервирования

en: Title
ru-RU: Заглавие

en: Placed on
ru-RU: Размещено

en: Expires on
ru-RU: Истекает на

en: Pickup location
ru-RU: Место получения заказа

en: Priority
ru-RU: Приоритет

en: Notes
ru-RU: Примечания

en: Status
ru-RU: Состояние

en: Suspend
ru-RU: Приостановить

en: Modify
ru-RU: Изменить

en: Next available item from item group:
ru-RU: Следующий доступный экземпляр из группы:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
ru-RU: Экземпляр зарезервирован: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
ru-RU: %s %s %s Никогда не истекает %s %s

en: Change
ru-RU: Изменить

en: Change pickup location for
ru-RU: Изменить место получения для

note: BUTTON
en: Close
ru-RU: Закрыть

en: New pickup location:
ru-RU: Место получения:

en: Save
ru-RU: Сохранить

en: Cancel
ru-RU: Отменить

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
ru-RU: %sЭкземпляр ожидает в

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
ru-RU: %s, %s,%s %s с %s %s до %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
ru-RU: %s Экземпляр в пути в

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
ru-RU: Экземпляр в пути из %s с

en: Item in processing
ru-RU: Обработка экземпляров

en: Suspended
ru-RU: Приостановлено

en: until
ru-RU: до

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
ru-RU: Ожидание следующей доступной единицы с типом материала '%s'

en: Pending
ru-RU: В ожидании

en: Resume
ru-RU: Возобновить

en: Suspend all holds
ru-RU: Приостановить все резервирования

en: until
ru-RU: до

en: Clear date to suspend indefinitely
ru-RU: Очистить дату, чтобы приостановить на неопределенный срок

en: Resume all suspended holds
ru-RU: Восстановить все приостановленые резервирования

en: Tab text 1
ru-RU: Вкладка текст 1

en: Tab text 2
ru-RU: Вкладка текст 2

en: Module
ru-RU: Модуль

en: Module page
ru-RU: Страница модуля

en: Add form
ru-RU: Добавить форму

en: Confirm deletion
ru-RU: Подтвердите удаление

en: Module page
ru-RU: Страница модуля

note: NAV
en: Breadcrumb
ru-RU: Навигация

en: Home
ru-RU: На начало

en: Source
ru-RU: Источник

en: Author
ru-RU: Автор

en: Date
ru-RU: Дата

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
ru-RU: Ошибка: item-status.inc должен быть вызван с объектом Koha::Item.

en: Item lost
ru-RU: Экземпляр утерян

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
ru-RU: В настоящее время используется пользователями %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
ru-RU: Выдано

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
ru-RU: Выдано: %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
ru-RU: Выдано

en: Recall
ru-RU: Запрос

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
ru-RU: В пути от %s к %s с %s

en: On hold
ru-RU: Зарезервировано

en: Item withdrawn
ru-RU: Экземпляр изъят

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
ru-RU: Не для выдачи %s

en: In bundle:
ru-RU: В комплекте:

en: Item damaged
ru-RU: Экземпляр поврежден

en: On order
ru-RU: На заказе

en: Pending hold
ru-RU: В ожидании

en: Pending recall
ru-RU: Запрос в обработке

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
ru-RU: Доступно %s

en: Languages
ru-RU: Языки

note: A
en: Switch languages
ru-RU: Сменить языки

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
ru-RU: %s %s %s Koha онлайн %s

en: Help
ru-RU: Помощь

en: Log out
ru-RU: Выйти

en: Skip to main content
ru-RU: Перейти к основному содержанию

en: Your cart is empty.
ru-RU: Ваша корзина пуста.

note: A
en: Cart
ru-RU: Корзина

note: A
en: Collect items you are interested in
ru-RU: Соберите экземпляры, которые Вас интересуют

note: A
en: Lists
ru-RU: Списки

note: A
en: Show lists
ru-RU: Показать списки

en: Public lists
ru-RU: Общие списки

en: View all
ru-RU: Просмотреть все

en: Your lists
ru-RU: Ваши списки

en: No private lists
ru-RU: Нет личных списков

en: New list
ru-RU: Новый список

en: Log in to create your own lists
ru-RU: Войдите, чтобы создавать Ваши собственные списки

note: A
en: Self check out
ru-RU: Самостоятельная выдача

en: Self checkout
ru-RU: Самостоятельная выдача

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
ru-RU: Добро пожаловать, %s

en: Log out
ru-RU: Выход

note: A
en: Log in to your account
ru-RU: Личный кабинет

en: Your account
ru-RU: Личный кабинет

en: Search history
ru-RU: История поиска

note: A
en: View your search history
ru-RU: Просмотр истории поисков

en: Clear
ru-RU: Очистить

note: A
en: Delete your search history
ru-RU: Удалить Вашу историю поисков

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
ru-RU: Просмотреть и исправить файлы cookie, на которые вы дали согласие

en: Your cookies
ru-RU: Ваши файлы cookie

en: Library catalog
ru-RU: Каталог библиотеки

en: Subject
ru-RU: Тематика

en: Series
ru-RU: Серия

en: Call number
ru-RU: Шифр хранения

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
ru-RU: Поиск в %s только

en: All libraries
ru-RU: Все библиотеки

note: OPTGROUP
en: Libraries
ru-RU: Библиотеки

note: OPTGROUP
en: Groups
ru-RU: Группы

note: BUTTON
en: Search
ru-RU: Поиск

en: Advanced search
ru-RU: Расширенный поиск

en: Course reserves
ru-RU: Резервирования курса

en: Browse by hierarchy
ru-RU: Просмотр по классификации

en: Authority search
ru-RU: Поиск по справочнику

en: Recent comments
ru-RU: Последние комментарии

en: Tag cloud
ru-RU: Облако меток

en: Subject cloud
ru-RU: Облако тематик

en: Most popular
ru-RU: Популярное

en: Browse search
ru-RU: Поиск обзор

en: Purchase suggestions
ru-RU: Предложения о приобретении

en: Library
ru-RU: Библиотека

en: Log in with Google
ru-RU: Войти в систему с помощью Google

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
ru-RU: Если у вас нет учётной записи Google, но есть локальный аккаунт, вы все ещё можете войти в систему:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
ru-RU: К сожалению, ваша учётная запись Shibboleth не соответствует учётной записи библиотеки. Если у вас есть местная учётная запись, вы можете воспользоваться ей ниже.

en: Shibboleth login
ru-RU: Вход в Shibboleth

en: Log in using a Shibboleth account
ru-RU: Войти, используя учетную запись Shibboleth

en: Local login
ru-RU: Локальный вход

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
ru-RU: %s Войти в систему с %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
ru-RU: Вы все ещё можете войти в систему с помощью локального аккаунта:

en: Login:
ru-RU: Логин:

en: Password:
ru-RU: Пароль:

note: INPUT type=submit
en: Log in
ru-RU: Войти

en: Forgot your password?
ru-RU: Забыли пароль?

en: Create an account
ru-RU: Создать учетную запись

en: Accept all cookies
ru-RU: Принять все файлы cookie

en: Accept only essential cookies
ru-RU: Принимайте только необходимые файлы cookie

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
ru-RU: Нажмите, чтобы посмотреть больше информации о вашем согласии на использование файлов cookie

en: More information
ru-RU: Дополнительная информация

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
ru-RU: Согласие на использование файлов cookie

en: Accept selected non-essential cookies
ru-RU: Принимать выбранные несущественные файлы cookie

en: Report a concern
ru-RU: Сообщить о проблеме

en: Title:
ru-RU: Заглавие:

en: Please describe your concerns:
ru-RU: Пожалуйста, опишите, что вас беспокоит:

en: Submit
ru-RU: Подтвердить

en: Enter item barcode:
ru-RU: Введите штрих-код экземпляра:

en: Barcode
ru-RU: Штрих-код

en: Due date
ru-RU: Ожидается на дату

en: items checked out
ru-RU: экземпляры выданы

en: Submit
ru-RU: Подтвердить

note: A
en: Term
ru-RU: Термин

en: Earlier heading
ru-RU: Предыдущее заглавие

en: Later heading
ru-RU: Последующее заглавие

en: Acronym
ru-RU: Акроним

en: Musical composition
ru-RU: Музыкальная композиция

en: Broader heading
ru-RU: Заглавие основной записи

en: Narrower heading
ru-RU: Заголовок статьи

en: English
ru-RU: English (английский язык)

en: French
ru-RU: Французский

en: Italian
ru-RU: Итальянский

en: German
ru-RU: Немецкий

en: Spanish
ru-RU: Испанский

en: Report a problem
ru-RU: Сообщить о проблеме

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
ru-RU: Работает на ПО %s

en: Languages:
ru-RU: Язык:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
ru-RU: Хотите ли Вы на самом деле очистить Вашу историю поисков?

en: Place hold
ru-RU: Установить резервирование

en: Place recall
ru-RU: Оставить запрос

en: Request article
ru-RU: Запросить статью

en: Save to your lists
ru-RU: Сохранить в мои списки

en: (remove)
ru-RU: (удалить)

en: In your cart
ru-RU: В Вашей корзине

en: Add to your cart
ru-RU: Добавить в Вашу корзину

en: Suggest for purchase
ru-RU: Предложить к покупке

en: Unhighlight
ru-RU: Снять подсветку

en: Highlight
ru-RU: Подсветить

en: Send to device
ru-RU: Получить QR-код

en: Save record
ru-RU: Сохранить запись

en: BIBTEX
ru-RU: BibTeX

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
ru-RU: MARC (не Юникод/MARC-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
ru-RU: MARC (Юникод/UTF-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
ru-RU: MARC (Юникод/UTF-8, стандартный)

en: More searches
ru-RU: Больше поисковых запросов

en: Search for this title in:
ru-RU: Ищем по этому заглавию в:

en: Exporting to Dublin Core...
ru-RU: Экспорт в Dublin Core...

en: Simple DC-RDF
ru-RU: Простой DC-RDF

en: Export
ru-RU: Экспортировать

en: Refine your search
ru-RU: Уточните Ваш поиск

en: Custom search filters
ru-RU: Фильтры пользовательского поиска

en: Availability
ru-RU: Доступность

en: Show all records
ru-RU: Показать все записи

en: Showing only records with available items
ru-RU: Показаны только записи с доступными экземплярами

en: Limit to records with available items
ru-RU: Ограничить записями с доступными экземплярами

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
ru-RU: (связанные поиски: %s%s%s)

en: Authors
ru-RU: Авторы

en: Titles
ru-RU: Заглавия

en: Topics
ru-RU: Рубрики

en: Places
ru-RU: Места

en: Item types
ru-RU: Типы экземпляров

en: Collections
ru-RU: Коллекции

en: Home libraries
ru-RU: Домашняя библиотека

en: Holding libraries
ru-RU: Подразделение-фондодержатель

en: Locations
ru-RU: Местоположения

note: A
en: Remove facet %s
ru-RU: Удалить фасет %s

en: Show more
ru-RU: Показать больше

en: Show less
ru-RU: Показать меньше

en: Messages for you
ru-RU: Сообщения для Вас

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
ru-RU: Написано %s с: «%s»

en: Dismiss
ru-RU: Отклонить

en: Show the top
ru-RU: Показать

en: 10 titles
ru-RU: 10 заглавий

en: 15 titles
ru-RU: 15 заглавий

en: 20 titles
ru-RU: 20 заглавий

en: 30 titles
ru-RU: 30 заглавий

en: 40 titles
ru-RU: 40 заглавий

en: 50 titles
ru-RU: 50 заглавий

en: 100 titles
ru-RU: 100 заглавий

en: From:
ru-RU: от:

en: Limit to:
ru-RU: Отобрать:

en: All item types
ru-RU: Все типы единиц

en: Limit to:
ru-RU: Ограничить:

en: All collections
ru-RU: Все собрания

en: Acquired in the last:
ru-RU: Получено за последние:

en: 3 months
ru-RU: 3 месяца

en: 6 months
ru-RU: 6 месяцев

en: 12 months
ru-RU: 12 месяцев

en: No limit
ru-RU: Без ограничений

en: Found in Open Library:
ru-RU: Найдено в Open Library:

en: Select a download format
ru-RU: Выбрать формат загрузки

en: Save changes
ru-RU: Сохранить изменения

note: INPUT type=submit
en: Login
ru-RU: Вход

note: NAV
en: Search results pagination
ru-RU: Пагинация результатов поиска

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
ru-RU: %s из %s результатов загружено, уточните свой поиск, чтобы просмотреть другие записи

en: First
ru-RU: Начало

note: A
en: Go to the first page
ru-RU: Перейти на первую страницу

note: A
en: Go to the previous page
ru-RU: Перейти на предыдущую страницу

en: Previous
ru-RU: Предыдущий

note: A
en: Current page: Page %s
ru-RU: Текущая страница: Страница %s

note: A
en: Go to page %s
ru-RU: Перейти на страницу %s

note: A
en: Go to the next page
ru-RU: Перейти на следующую страницу

en: Next
ru-RU: Следующая

note: A
en: Go to the last page
ru-RU: Перейти на последнюю страницу

en: Last
ru-RU: Последняя

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
ru-RU: Пароль содержит начальные и/или конечные пробелы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
ru-RU: Пароль должен содержать не менее %s символов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
ru-RU: Пароль должен содержать не менее %s символов, включая ПРОПИСНЫЕ, строчные буквы и цифры

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
ru-RU: Пожалуйста, введите тот же пароль, что и выше

en: Relevance
ru-RU: Релевантность

note: OPTGROUP
en: Popularity
ru-RU: Популярность

en: Popularity (most to least)
ru-RU: Популярность (от большей к меньшей)

en: Popularity (least to most)
ru-RU: Популярность (от меньшей к большей)

en: Author (A-Z)
ru-RU: Автор (по алфавиту)

en: Author (Z-A)
ru-RU: Автор (возвратно по алфавиту)

en: Call number (0-9 to A-Z)
ru-RU: Шифр хранения (от 0-9 к A-Z,А-Я)

en: Call number (Z-A to 9-0)
ru-RU: Шифр хранения (от Я-А,Z-A к 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
ru-RU: Даты

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
ru-RU: Дата публикации / авторского права: от новейших к наистарейшим

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
ru-RU: Дата публикации / авторского права: от наистарейших к новейшим

en: Acquisition date: Newest to oldest
ru-RU: Дата поступления: от новейших к наистарейшим

en: Acquisition date: Oldest to newest
ru-RU: Дата поступления: от наистарейших к новейшим

en: Title (A-Z)
ru-RU: Заглавие (по алфавиту)

en: Title (Z-A)
ru-RU: Заглавие (возвратно по алфавиту)

en: Expected
ru-RU: Ожидается

en: Arrived
ru-RU: Поступил

en: Circulating
ru-RU: Выданный по абонементу

en: Out for binding
ru-RU: Для связывания

en: Bound
ru-RU: В переплете

en: Late
ru-RU: Задержка

en: Missing
ru-RU: Отсутствует

en: Missing (never received)
ru-RU: Отсутствует (не был получен)

en: Missing (sold out)
ru-RU: Отсутствует (продан)

en: Missing (damaged)
ru-RU: Отсутствует (поврежден)

en: Missing (lost)
ru-RU: Отсутствует (утеряно)

en: Not available
ru-RU: Не доступно

en: Delete
ru-RU: Удалить

en: Claimed
ru-RU: Есть претензия

en: Stopped
ru-RU: Остановлено

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
ru-RU: Просмотр %s полок

en: Shelving location:
ru-RU: Местохранения:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
ru-RU: Коллекция: %s

en: (Hides shelf browser)
ru-RU: (Скрывает браузер полки)

en: Close shelf browser
ru-RU: Закрыть просмотр полки

en: No cover image available
ru-RU: Изображение обложки не доступно

note: IMG
en: See Baker & Taylor
ru-RU: Посмотреть в книжном магазине «Baker &amp; Taylor»

note: IMG
en: Cover image
ru-RU: Изображение обложки

note: A
en: Place a hold on %s
ru-RU: Зарезервировать на %s

en: Add tag
ru-RU: Добавить метку

en: New tag(s), separated by a comma:
ru-RU: Новые метки, отделённые запятыми:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
ru-RU: Добавить

en: (done)
ru-RU: (выполнено)

en: Tag status here.
ru-RU: Состояние метки здесь.

en: Log in to add tags
ru-RU: Войдите, чтобы добавить теги

en: Save to another list
ru-RU: Сохранить в другом списке

en: Remove from this list
ru-RU: Удалить из этого списка

en: Save to lists
ru-RU: Сохранить в списках

note: A
en: Add %s to the cart
ru-RU: Добавить %s в корзину

en: Add to cart
ru-RU: Добавить в корзину

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
ru-RU: Оцените меня

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
ru-RU: Ваш рейтинг: %s.

en: Cancel rating
ru-RU: Отменить рейтинг

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
ru-RU: Средний рейтинг: %s (%s голосов)

en: Summary
ru-RU: Сводка

en: Charges
ru-RU: Начисления

en: Personal details
ru-RU: Личная информация

en: Consents
ru-RU: Содержание

en: Tags
ru-RU: Тэги

en: Change password
ru-RU: Изменить пароль

en: Checkout history
ru-RU: История выдач

en: Privacy
ru-RU: Конфиденциальность

en: Holds history
ru-RU: История резервирований

en: Recalls history
ru-RU: История запросов

en: Messaging
ru-RU: Мои сообщения

en: Routing lists
ru-RU: Списки направления

en: Ask for discharge
ru-RU: Запросить справку

en: Interlibrary loan requests
ru-RU: Запросы по МБА

en: Curbside pickups
ru-RU: Самовывозы

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
ru-RU: Подписки на оповещения (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
ru-RU: Пожалуйста, введите действительную URL ссылку.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
ru-RU: Пожалуйста, введите правильную дату (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
ru-RU: Пожалуйста, введите правильную дату.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
ru-RU: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
ru-RU: Пожалуйста, введите правильное число.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
ru-RU: Введите действующий телефонный номер.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
ru-RU: Пожалуйста, введите значение длиной от {0} по {1} символов.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
ru-RU: Пожалуйста, введите значение между {0} и {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
ru-RU: Пожалуйста, введите значение, большее или равное {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
ru-RU: Пожалуйста, введите значение меньше или равное {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
ru-RU: Пожалуйста, введите не менее {0} символов.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
ru-RU: Пожалуйста, введите не более {0} символов.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
ru-RU: Пожалуйста, вводите только цифры.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
ru-RU: Пожалуйста, введите то же значение снова.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
ru-RU: Пожалуйста, исправьте это поле.

note: SCRIPT
en: This field is required.
ru-RU: Это поле является обязательным.

en: No XSLT file passed.
ru-RU: XSLT-файл не был передан.

en: XSLT file not found.
ru-RU: Файл XSLT не найден.

en: Error while loading stylesheet.
ru-RU: Ошибка при загрузке файла.

en: Error while parsing stylesheet.
ru-RU: Ошибка при чтении файла.

en: Error while parsing input.
ru-RU: Ошибка при чтении файла.

en: Error while transforming input.
ru-RU: Ошибка при преобразовании ввода.

en: No string to transform.
ru-RU: Нет строки для преобразования.

en: Clubs currently enrolled in
ru-RU: Клубы в настоящее время зарегистрированы в

en: Clubs
ru-RU: Клубы

en: Name
ru-RU: Наименование

en: Date enrolled
ru-RU: Дата регистрации

en: Cancel enrollment
ru-RU: Отменить регистрацию

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
ru-RU: %s Обратитесь в Вашу библиотеку, чтобы Вас исключили из этого клуба. %s

en: Clubs you can enroll in
ru-RU: Клубы, в которые можно записаться

en: Enroll
ru-RU: Зарегистрироваться

en: You must have an email address to enroll
ru-RU: У Вас должен быть e-mail для регистрации

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
ru-RU: Невозможно отменить регистрацию!

en: Enroll in
ru-RU: Зарегистрироваться в

en: Enrollment
ru-RU: Регистрация

en: Finish enrollment
ru-RU: Завершить регистрацию

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
ru-RU: Не удается создать регистрацию!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Произошла ошибка &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: An error has occurred
ru-RU: Произошла ошибка

en: Sorry, the requested page is not available
ru-RU: К сожалению, запрошенная страница не доступна

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
ru-RU: Ошибка %s

en: This message can have the following reason(s):
ru-RU: Это сообщение может иметь следующие причины:

en: The link is broken and the page does not exist.
ru-RU: Ссылка была сломана и эта страница уже не существует.

en: You are not authorized to view this page.
ru-RU: У вас нет прав для просмотра этой страницы.

en: The link is invalid.
ru-RU: Ссылка сломана.

en: You are forbidden to view this page.
ru-RU: У вас нет разрешения на просмотр этой страницы.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
ru-RU: Вы использовали внешнюю ссылку, которая больше не доступна.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
ru-RU: Вы воспользовались устаревшей ссылкой, например, из поисковика или закладок.

en: You tried to access a page that needs authentication.
ru-RU: Вы пытались получить доступ к странице, требующей аутентификации.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
ru-RU: Внутренняя ссылка на домашней странице нашего каталога не работает, и страница не существует.

en: An error occurred while processing your request.
ru-RU: Во время обработки вашего запроса произошла ошибка.

en: What's next?
ru-RU: Что дальше?

en: Login page
ru-RU: Страница входа

en: Please log in to the catalog and try again.
ru-RU: Пожалуйста, войдите в ваш личный кабинет и попробуйте снова.

en: You can use the menu and links at the top of the page
ru-RU: Вы можете использовать меню и ссылки вверху страницы

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
ru-RU: Вы можете искать по нашему каталогу с помощью строки поиска в верхней части страницы.

en: Return to the catalog home page.
ru-RU: Вернуться на главную страницу каталога.

en: Report issues and broken links
ru-RU: Сообщать о проблемах и неработающих ссылках

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
ru-RU: Чтобы сообщить об этой ошибке, обратитесь к администратору Koha.

en: Send email
ru-RU: Отправить email

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: ILS-DI
ru-RU: ILS-DI (интерфейс раскрытия АБИС)

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
ru-RU: По заданному набору библиографических идентификаторов или идентификаторов экземпляров возвращает список с доступностью экземпляров, связанных с этими идентификаторами.

en: Parameters
ru-RU: Параметры

en: (Required)
ru-RU: (обязательное)

en: list of either bibliographic or item identifiers
ru-RU: список идентификаторов библиографических или экземплярных записей

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
ru-RU: определение типа идентификатора записи, используемого в запросе, возможные значения:

en: (Optional)
ru-RU: (факультативное)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
ru-RU: запрашивает особый уровень детализации в сообщении о доступности, возможные значения:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
ru-RU: запрашивает особый формат или набор форматов в сообщении о доступности

en: language (Optional)
ru-RU: язык (необязательно)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
ru-RU: запрашивает определенный язык для вывода, по умолчанию — язык, указанный в cookie-файле OPAC, если установлен, первый язык в списке доступных языков OPAC или английский

en: Example call
ru-RU: Пример вызова

en: Example response
ru-RU: Пример ответа

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;dlf:collection xmlns:dlf="http://diglib.org/ilsdi/1.1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://diglib.org/ilsdi/1.1 http://diglib.org/architectures/ilsdi/schemas/1.1/dlfexpanded.xsd"&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="1" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="1"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;1&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.1&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="2" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="2"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;2&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.2&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="99999" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="99999"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;99999&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;unknown&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:availabilitymsg&gt;Error: could not retrieve availability for this ID&lt;/dlf:availabilitymsg&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;/dlf:collection&gt;
ru-RU: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;dlf:collection xmlns:dlf="http://diglib.org/ilsdi/1.1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://diglib.org/ilsdi/1.1 http://diglib.org/architectures/ilsdi/schemas/1.1/dlfexpanded.xsd"&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="1" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="1"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;1&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.1&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="2" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="2"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;2&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;available&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:location&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/dlf:location&gt; &lt;dlf:itemcallnumber&gt;iPR 8923 W6 L36 1990 c.2&lt;/dlf:itemcallnumber&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;dlf:record&gt; &lt;dlf:bibliographic id="99999" /&gt; &lt;dlf:items&gt; &lt;dlf:item id="99999"&gt; &lt;dlf:simpleavailability&gt; &lt;dlf:identifier&gt;99999&lt;/dlf:identifier&gt; &lt;dlf:availabilitystatus&gt;unknown&lt;/dlf:availabilitystatus&gt; &lt;dlf:availabilitymsg&gt;Ошибка: не удалось получить наличие для этого идентификатора&lt;/dlf:availabilitymsg&gt; &lt;/dlf:simpleavailability&gt; &lt;/dlf:item&gt; &lt;/dlf:items&gt; &lt;/dlf:record&gt; &lt;/dlf:collection&gt;

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
ru-RU: Для указанного списка идентификаторов записей, возвращает список записей объектов, содержащих библиографическую информацию, а также данные о месте хранения и экземпляры. Запрашивающий может запросить определенную схему метаданных, по которой записи объектов должны быть возвращены. Эта функция ведет себя аналогично HarvestBibliographicRecords и HarvestExpandedRecords в агрегировании данных, но позволяет быстрый, в реальном времени, просмотр по библиографическим идентификаторам.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
ru-RU: Вы можете использовать ListRecords OAI-PMH вместо этого сервиса.

en: list of system record identifiers
ru-RU: список системных идентификаторов записи

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
ru-RU: определяет схему метаданных, в которой будут возвращаться записи, возможные значения:

en: Example Call
ru-RU: Пример вызова

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
ru-RU: Для указанного списка идентификаторов авторитетных записей, возвращает список записей, содержащих объекты авторитетных записей. Пользователь функции может запросить определенную схему метаданных для объектов записи.

en: list of authority record identifiers
ru-RU: список идентификаторов авторитетных записей

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
ru-RU: указывает схему метаданных, в которой записи должны возвращаться, возможные значения:

en: &lt;xml version="1.0" encoding="UTF-8"&gt;; &lt;GetAuthorityRecords&gt; &lt;record&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00182 2200085 4500&lt;/leader&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;1&lt;/controlfield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;Hugo&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;Victor&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="801" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;France&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;Nimes&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;2010/04/13&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20100413 50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="152" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="b"&gt;NP&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;code&gt;RecordNotFound&lt;/code&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;code&gt;RecordNotFound&lt;/code&gt; &lt;/record&gt; &lt;/GetAuthorityRecords&gt;
ru-RU: &lt;xml version="1.0" encoding="UTF-8"&gt;; &lt;GetAuthorityRecords&gt; &lt;record&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00182 2200085 4500&lt;/leader&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;1&lt;/controlfield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;Гюго&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;Виктор&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="801" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;Франция&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;Ниме&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;2010/04/13&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20100413 50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="152" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="b"&gt;NP&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;code&gt;RecordNotFound&lt;/code&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;code&gt;RecordNotFound&lt;/code&gt; &lt;/record&gt; &lt;/GetAuthorityRecords&gt;

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
ru-RU: Поиск посетителя АБИС по определенному идентификатору, и предоставление системного идентификатора посетителя в АБИС.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
ru-RU: идентификатор, используемый для поиска читателя в Koha

en: the type of the identifier, possible values:
ru-RU: тип идентификатора, возможные значения:

en: userid
ru-RU: Логин

en: firstname
ru-RU: имя

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
ru-RU: Аутентификация полномочий входа пользователя и возврат идентификатора посетителя.

en: user's login identifier
ru-RU: идентификатор входа пользователя

en: user's password
ru-RU: пароль пользователя

en: ilsdi.pl?service=AuthenticatePatron&amp;username=john9&amp;password=soul
ru-RU: ilsdi.pl?service=AuthenticatePatron&amp;username=ivan_dub&amp;password=zholud

en: Example Response
ru-RU: Пример ответа

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
ru-RU: Возвращает указанную информацию о читателе, на основе параметров запроса. Эта функция может опционально возвращать контактные данные посетителя, сведения о штрафах, запросы на резервирование, информацию о ссудах и сообщения.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
ru-RU: уникальный идентификатор посетителя в АБИС; этот же идентификатор возвращают функции LookupPatron или AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
ru-RU: (факультативное, 1 по умолчанию)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
ru-RU: возвращать или нет контактную информацию посетителя в ответ

en: (Optional, default 0)
ru-RU: (факультативное, 0 по умолчанию)

en: whether or not to return fine information in the response
ru-RU: возвращать или нет информацию о штрафах в ответ

en: whether or not to return hold request information in the response
ru-RU: возвращать или нет информацию о запросах резервирования в ответ

en: whether or not to return loan information in the response
ru-RU: возвращать или нет информацию о ссуде в ответ

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
ru-RU: возвращать или нет расширенную информацию о посетителе в ответе

en: Returns a patron's status information from Koha.
ru-RU: Возвращает информацию о статусе читателя из Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
ru-RU: Возвращает информацию об услугах, доступных над конкретным экземпляром для конкретного посетителя.

en: system item identifier
ru-RU: системный идентификатор экземпляра

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
ru-RU: Продлевает срок возврата для существующих выдач читателя.

en: the date the patron would like the item returned by
ru-RU: дата, на которую посетитель бы хотел вернуть экземпляр

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
ru-RU: Создает для читателя запрос на резервирование уровня заглавия на данную библиографическую запись в Koha.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
ru-RU: идентификатор посетителя в АБИС, для которого размещается запрос

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
ru-RU: идентификатор библиографической записи в АБИС, для которой размещается запрос

en: IP address where the end user request is being placed
ru-RU: IP-адрес, по которому размещается запрос конечного пользователя

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
ru-RU: идентификатор, указывающий место, куда доставить экземпляр для получения

en: date after which hold request is no longer needed
ru-RU: дата, после которой запрос на резервирование больше не нужен

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
ru-RU: дата, после которой экземпляр возвращается на полку, если он не был забран

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
ru-RU: Создает для читателя запрос на резервирование уровня экземпляра на конкретный экземпляр библиографической записи в Koha.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
ru-RU: идентификатор конкретной экземплярной записи в АБИС, для которой размещается запрос

en: Cancels an active hold request for the patron.
ru-RU: Отменяет активный запрос на резервирование для посетителя.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
ru-RU: системный идентификатор резервирования (возвращается GetRecords и GetPatronInfo в элемент 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
ru-RU: Уровень 1: основные интерфейсы раскрытия

en: (Use OAI-PMH instead)
ru-RU: (используйте OAI-PMH взамен)

en: (Use OPAC instead)
ru-RU: (используйте ЭК взамен)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
ru-RU: Уровень 2: первоначальные функции, дополняющие ЭК

en: (Use SRU instead)
ru-RU: (используйте SRU взамен)

en: Search
ru-RU: Поиск

en: (Not supported yet)
ru-RU: (ещё не поддерживается)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
ru-RU: Уровень 3: первоначальные функции, независимые от ЭК

en: (Not supported by Koha)
ru-RU: (Не поддерживается Koha)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
ru-RU: Уровень 4: комплексная платформа открытия

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: System maintenance
ru-RU: Обслуживание системы

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
ru-RU: %s ‎Если у вас есть какие-либо вопросы, пожалуйста, свяжитесь с‎

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
ru-RU: %s%s%sKoha электронный%s каталог отключен для обслуживания системы. Мы скоро вернемся!

en: site administrator
ru-RU: администратору сайта

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: ISBD вид &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
ru-RU: Просмотр в ISBD: %s

en: Normal view
ru-RU: Обычный вид

en: MARC view
ru-RU: Просмотр в MARC

en: ISBD view
ru-RU: Просмотр в ISBD

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Подробности MARC для записи № %s &rsaquo; %s%s%sКаталог%s Koha

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
ru-RU: Просмотр в MARC: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
ru-RU: %s (Запись № %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
ru-RU: простой вид

en: MARC details
ru-RU: Подробности MARC

en: Holdings
ru-RU: Фонды

en: No items available.
ru-RU: Нет доступных единиц.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
ru-RU: Загружается

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
ru-RU: К сожалению, простой вид временно недоступен

note: SCRIPT
en: view labeled
ru-RU: вид с метками

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s%sKoha электронный%s каталог

en: Your payment
ru-RU: Ваша оплата

en: Account payment
ru-RU: Оплата счета

en: Error:
ru-RU: Ошибка:

en: there was a problem processing your payment
ru-RU: возникла проблема с обработкой вашего платежа

en: Return to fine details
ru-RU: Вернуться к информации о начислениях

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваши выдачи &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
ru-RU: Ваша оплата в размере $%s была успешно обработана!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
ru-RU: Оплата с ID транзакции '%s' уже отправлена в учетную запись.

en: Please contact a librarian for details.
ru-RU: Пожалуйста, обратитесь в библиотеку для получения дополнительной информации.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
ru-RU: ID транзакции '%s' для этого платежа недействителен.

en: Payment applied:
ru-RU: Оплата применена:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
ru-RU: ваш оплата в размере %s была зачислена на ваш счет

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
ru-RU: Фильтровать транзакции по оплате

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
ru-RU: Минимальная сумма, необходимая для этого сервиса, составляет %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
ru-RU: Показать все транзакции

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Добавить в ваш список &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
ru-RU: Добавить %s элемент(а/ов) в список: %s

en: a list:
ru-RU: список:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
ru-RU: Добавить %s

en: Select a list
ru-RU: Выбираем список

en: Add to list:
ru-RU: Добавляем к списку:

note: OPTGROUP
en: Private lists
ru-RU: Личные списки

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
ru-RU: Личные списки, которыми со мной поделились

en: ...or...
ru-RU: ...или...

en: Add to a new list:
ru-RU: Добавляем к новому списку:

en: List name:
ru-RU: Название списка:

en: Category:
ru-RU: Категория:

en: Private
ru-RU: Личный

en: Public
ru-RU: Общий

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
ru-RU: Не удается создать новый список. Пожалуйста, проверьте, уникально ли название.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
ru-RU: Извините, вы не можете добавлять элементы в этот список.

en: Close this window.
ru-RU: Закрыть это окно.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Расширенный поиск &rsaquo; %s%s%sKoha%s Электронный каталог

en: Search for:
ru-RU: Ищем:

en: and
ru-RU: и

en: or
ru-RU: или

en: not
ru-RU: нет

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
ru-RU: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s и %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
ru-RU: Выберите тип поиска для поля %s

en: Keyword
ru-RU: Ключевое слово

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ключевое слово как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика и более широкие термины

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика и более узкие термины

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика и связанные термины

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Заглавие как фраза

en: Series title
ru-RU: Заглавие серии

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Автор как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Наименование организации

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Название конференции

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Название конференции как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Имя лица

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
ru-RU: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Имя лица как фраза

en: Notes/Comments
ru-RU: Заметки/комментарии

en: Curriculum
ru-RU: Учебный план

en: Publisher
ru-RU: Издатель

en: Publisher location
ru-RU: Местоположение издателя

en: Standard number
ru-RU: Стандартный номер

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
ru-RU: Введите в поле %s условия поиска

note: A
en: Add another field
ru-RU: Добавить другое поле

note: A
en: Remove field
ru-RU: Удалить поле

en: Apply field weights to search
ru-RU: Применить вес полей для поиска

en: See from (non-preferred form) headings are included
ru-RU: Включены заголовки «См. из» (непредпочтительная форма)

en: Item type
ru-RU: Тип материала

en: Collection
ru-RU: Собрание

en: Shelving location
ru-RU: Местохранения

en: Something else
ru-RU: Что-то ещё

en: Limit to any of the following:
ru-RU: Ограничить поиск следующими типами:

en: Availability:
ru-RU: Доступность:

en: Only items currently available for loan or reference
ru-RU: Лишь экземпляры доступные сейчас для выдачи или ознакомления

en: Location and availability:
ru-RU: Местоположение и доступность:

en: OR
ru-RU: ИЛИ

en: Groups of libraries
ru-RU: Группы библиотек

en: -- none --
ru-RU: -- нет --

en: Sort by:
ru-RU: Сортировка:

en: Publication date range
ru-RU: Диапазон дат публикации

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
ru-RU: Введите поисковые термины

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
ru-RU: Например: 1999-2001. Можно также использовать „-1987“ чтобы найти все опубликованное в и до 1987 года или „2008-“ для поиска опубликованного в и после 2008 года.

en: Language
ru-RU: Язык

en: Audience
ru-RU: Аудитория

en: Any audience
ru-RU: любая аудитория

en: Preschool
ru-RU: для детей ясельного возраста от 0 до 5 лет

en: Primary
ru-RU: для детей младшего возраста от 6 до 8 лет

en: Pre-adolescent
ru-RU: для детей среднего школьного возраста (9-13 лет)

en: Adolescent
ru-RU: для детей старшего школьного возраста (14-17 лет)

en: Adult
ru-RU: взрослый

en: Specialized
ru-RU: для специалистов

en: General
ru-RU: для всіх

en: Juvenile
ru-RU: для юношества

en: Content
ru-RU: Содержание

en: Any content
ru-RU: Любое содержимое

en: Fiction
ru-RU: художественная проза, беллетристика

en: Non-fiction
ru-RU: Научная литература

en: Biography
ru-RU: Биография

en: Musical recording
ru-RU: музыкальная запись

en: Non-musical recording
ru-RU: немузыкальная запись

en: Format
ru-RU: Формат

en: Any format
ru-RU: Любой формат

en: Regular print
ru-RU: обыкновенная печать

en: Large print
ru-RU: большая печать

en: Braille
ru-RU: печать шрифтом Брайля

en: CD audio
ru-RU: аудио CD

en: Cassette recording
ru-RU: касетная запись

en: VHS tape / Videocassette
ru-RU: кассета/видеокассета VHS

en: DVD video / Videodisc
ru-RU: видео/видеодиск DVD

en: CD software
ru-RU: программное обеспечение на CD

en: Website
ru-RU: Веб-сайт

en: Additional content types for books/printed materials
ru-RU: Дополнительные типы содержимого для книг / печатных материалов

en: Any
ru-RU: произвольно

en: Abstracts/summaries
ru-RU: тезисы / резюме

en: Bibliographies
ru-RU: библиографические указатели

en: Catalogs
ru-RU: каталоги

en: Dictionaries
ru-RU: словари

en: Encyclopedias
ru-RU: энциклопедии

en: Handbooks
ru-RU: справочники

en: Legal articles
ru-RU: юридические статьи

en: Indexes
ru-RU: указатели

en: Patent document
ru-RU: патентный документ

en: Discographies
ru-RU: дискография

en: Legislation
ru-RU: законодательство

en: Theses
ru-RU: тезисы

en: Surveys
ru-RU: обзоры

en: Reviews
ru-RU: рецензии

en: Programmed texts
ru-RU: программированные тексты

en: Filmographies
ru-RU: фильмографии

en: Directories
ru-RU: справочники-указатели

en: Statistics
ru-RU: Статистика

en: Technical reports
ru-RU: технические отчёты

en: Legal cases and case notes
ru-RU: Судебные дела и документы по делу

en: Law reports and digests
ru-RU: сборник судебных решений и обзоры

en: Treaties
ru-RU: соглашения и конвенции

en: Fewer options
ru-RU: Простой поиск

en: More options
ru-RU: Сложный поиск

en: New search
ru-RU: Новый поиск

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %sПодписаться на оповещение о подписке %s Отказаться от оповещения о подписке %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
ru-RU: Детали для %s

en: Subscribe to a subscription alert
ru-RU: Подписаться на оповещение о подписке

en: Unsubscribe from a subscription alert
ru-RU: Отказаться от оповещения о подписке

en: Subscription alerts
ru-RU: Оповещения о подписке

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
ru-RU: Хотите ли Вы получать электронную почту, когда поступит новый выпуск для этой подписки?

note: INPUT type=submit
en: Yes
ru-RU: Да

en: No
ru-RU: Нет

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
ru-RU: Подтвердите, что вы не хотите получать электронную почту, когда поступает новый выпуск для этой подписки.

en: Location
ru-RU: Расположение

en: Actions
ru-RU: Действия

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
ru-RU: Вы не подписались на уведомления о рассылках по электронной почте.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Элемент %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
ru-RU: Вхождение «%s»

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
ru-RU: Количество использованных записей: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s%s (%s)%s &rsaquo; Поиск в авторитетных справочниках &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
ru-RU: %sНет связанных записей %s

en: Preferred form:
ru-RU: Предпочтительная форма:

en: Used for/see from:
ru-RU: Используется для / см. также:

en: See also:
ru-RU: См. также:

en: Other forms:
ru-RU: Другие формы:

en: Online resources:
ru-RU: Ресурсы он-лайн:

en: Identifiers
ru-RU: Идентификаторы

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s Вход в личный кабинет %s Вход в каталог отключен %s &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Access denied
ru-RU: Доступ запрещен

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
ru-RU: Извините, система считает, что Вы не имеете разрешения на доступ к этой странице.

en: Log out and try again with a different user.
ru-RU: Выйдите и попробуйте с использованием другой учётной записи.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
ru-RU: Ваша сессия истекла. Пожалуйста, авторизуйтесь снова, чтобы продолжить работу.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
ru-RU: Вы вошли с другого IP-адреса! Пожалуйста, войдите опять.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
ru-RU: Вы ввели неверный логин или пароль. Пожалуйста, попробуйте снова! Обратите внимание, что пароли чувствительны к регистру,%s и ваш Личный кабинет будет заблокирован после нескольких неудачных попыток авторизации%s. Если Вы не помните данные для входа, обратитесь в библиотеку.

en: There was an error authenticating to external identity provider
ru-RU: При подключении к SMTP-серверу произошла ошибка

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
ru-RU: К сожалению, ваша учётная запись Shibboleth не подошла ни к одной учётной записи библиотеки.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
ru-RU: Простите, попытка войти с помощью CAS провалилась. Если у вас есть локальный аккаунт, вы можете войти ниже.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
ru-RU: Если у вас есть учётная запись CAS, вы можете воспользоваться ей ниже.

en: If you have a local account, you may use that below.
ru-RU: Если у вас есть местная учётная запись, вы можете воспользоваться ей ниже.

en: Log in using a Shibboleth account.
ru-RU: Войти, используя учетную запись Shibboleth.

en: CAS login
ru-RU: Вход через CAS (центральная служба аутентификации)

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
ru-RU: Если у вас нет учётной записи Shibboleth, но есть локальный аккаунт, вы всё ещё можете войти в систему.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
ru-RU: Если у вас нет учётной записи Shibboleth, но есть локальный аккаунт, вы можете войти в систему ниже.

en: Log in.
ru-RU: Войти.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
ru-RU: Пожалуйста, выберите метод, с помощью которого Вы хотели бы провести аутентификацию:

en: Sorry, the CAS login failed.
ru-RU: К сожалению, войти через CAS не удалось.

en: Log in using a CAS account.
ru-RU: Войти, используя учетную запись CAS.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
ru-RU: Если у вас есть учетная запись CAS, выберите, какую учетную запись вы хотите аутентифицировать:

en: Nothing
ru-RU: Ничего

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
ru-RU: Если у вас нет учётной записи в CAS, но есть локальный аккаунт, вы все ещё можете войти в систему:

en: Google login
ru-RU: Вход в Google

en: Sorry, your Google login failed.
ru-RU: К сожалению, войти с помощью Google не удалось.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
ru-RU: Обратите внимание, что вход в систему Google будет работать только в том случае, если вы используете адрес e-mail, зарегистрированный в этой библиотеке.

en: If you want to, you can try to
ru-RU: Если вы хотите, вы можете попробовать

en: log in using a different account
ru-RU: войти используя другую учётную запись

en: Error:
ru-RU: Ошибка:

en: Your password has expired!
ru-RU: Срок действия пароля истек!

en: Reset your password
ru-RU: Сбросить пароль

en: You must contact the library to reset your password
ru-RU: Для сброса пароля обратитесь в вашу библиотеку

en: Don't have a password yet?
ru-RU: Еще нет пароля?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
ru-RU: Если у Вас еще нет пароля, остановитесь в следующий раз около обменного стола библиотеки. Мы с удовольствием установим его для Вас.

en: Don't have a library card?
ru-RU: Нет читательского билета?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
ru-RU: Если у вас еще нет читательского билета, зайдите в вашу местную библиотеку и запишитесь.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
ru-RU: Вход в каталог не был разрешён библиотекой.

en: Email
ru-RU: Электронная почта

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
ru-RU: Чтобы сообщить об ошибке, пожалуйста, напишите администратору Koha.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ru-RU: Используйте верхнюю строку меню, чтобы перейти в другую часть Koha.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Поиск авторитетных источников &rsaquo; %s%s%sКаталог%s Koha

en: Authority type:
ru-RU: Тип авторитетного источника:

en: Search options:
ru-RU: Настройки поиска:

en: contains
ru-RU: содержит

en: starts with
ru-RU: начинается c

en: is exactly
ru-RU: является точно

en: Term(s):
ru-RU: Термин(ы):

en: Where:
ru-RU: Где:

en: in the complete record
ru-RU: во всей карточке

en: in any heading
ru-RU: в любом заглавии

en: in main entry
ru-RU: в главной записи

en: Order by:
ru-RU: Упорядочить по:

en: Heading ascendant
ru-RU: заглавия по возрастанию

en: Heading descendant
ru-RU: заглавия по спаданию

en: Previous
ru-RU: Предыдущая

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %sРезультаты поиска в авторитетных справочниках%sНичего не найдено%s &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Results
ru-RU: Результаты

en: Authority search results
ru-RU: Результаты поиска авторитетного источника

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
ru-RU: Показаны %s из около %s результатов

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
ru-RU: %s %s Ничего не найдено. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ru-RU: Результаты поиска с %s по %s из %s

en: Authorized headings
ru-RU: Заглавия авторитетных источников

en: Type of heading
ru-RU: Тип заглавия

en: Records
ru-RU: Записи

en: Details
ru-RU: Подробности

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
ru-RU: %s 0 записей %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваша подборка &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Your cart
ru-RU: Ваша корзина

en: Brief display
ru-RU: Кратко

en: More details
ru-RU: Подробности

en: Send
ru-RU: Отправить

en: Download
ru-RU: Загрузить

note: A
en: Select format and download cart
ru-RU: Выбрать формат и скачать корзину

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
ru-RU: RIS (Zotero, EndNote и другие)

note: For the first occurrence, %1$s:  csv_profile.profile | html
en: CSV - %s
ru-RU: CSV — «%s»

en: Empty and close
ru-RU: Очистить и закрыть

en: Hide window
ru-RU: Спрятать окно

en: Select all
ru-RU: Выделить всё

en: Clear all
ru-RU: Очистить всё

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
ru-RU: Выберите заглавия, чтобы:

en: Remove
ru-RU: Устранить

en: Add to a list
ru-RU: Добавить в список

en: Tag
ru-RU: Поле

en: New tag:
ru-RU: Новая метка:

en: Author(s)
ru-RU: Автор(а)

en: Subject(s)
ru-RU: Тематика(и)

en: Copyright
ru-RU: Авторские права

en: Unified title
ru-RU: Унифицированное заглавие

en: Serial
ru-RU: Сериальное издание

en: Dewey
ru-RU: Индекс Дьюи (ДКД)

en: Classification
ru-RU: Классификация

en: LCCN
ru-RU: LCCN (ш.х.БК)

en: URL(s)
ru-RU: URL-ссылка(и)

en: In
ru-RU: В

en: Location(s) (Status)
ru-RU: Расположени-е/я (состояние)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
ru-RU: %s Эта запись не имеет ни одного экземпляра. %s

en: Items in your cart
ru-RU: Экземпляры в вашей корзине

en: Year
ru-RU: Год

en: Location (Status)
ru-RU: Расположение (состояние)

en: Tag status here.
ru-RU: Состояние метки здесь.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
ru-RU: В: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
ru-RU: %s Эта запись не имеет ни одного экземпляра. %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
ru-RU: Экземпляр не выбран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
ru-RU: Метка не была указана.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
ru-RU: С выбранными заглавиями:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
ru-RU: Запись заблокирована &rsaquo; %s %s %s Koha %s электронный каталог

en: Blocked record
ru-RU: Заблокированные записи

en: Blocked
ru-RU: Заблокировано

en: You are not authorized to view this record.
ru-RU: У вас нет прав для просмотра этой записи.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Просмотрите наш каталог &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Search type:
ru-RU: с типом поиска:

en: Exact
ru-RU: Точно

en: Fuzzy
ru-RU: Неточно

en: Really fuzzy
ru-RU: Действительно нечетко

en: An error occurred, please try again.
ru-RU: Произошла ошибка, попробуйте еще раз.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
ru-RU: К сожалению, результатов нет. Попробуйте другой поисковый запрос.

en: This feature is not enabled
ru-RU: Эта функция выключена

en: Browse our catalog
ru-RU: Просмотр нашего каталога

en: Top level
ru-RU: Верхний уровень

en: Items in catalog
ru-RU: Экземпляры в каталоге

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
ru-RU: (%s библиотечных записей)

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
ru-RU: Таблица иерархического каталога пуста. Эта возможность еще полностью не настроена. Посмотрите в

en: for more information on what it does and how to configure it.
ru-RU: для получения дополнительной информации о том, как это работает и как настроить.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Резервировать курс для %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Course reserves for &nbsp;
ru-RU: Резервирование курсов для &nbsp;

en: Course reserves for
ru-RU: Резервирование курсов для

en: Department:
ru-RU: Отдел:

en: Course number:
ru-RU: Номер курса:

en: Section:
ru-RU: Раздел:

en: Instructors:
ru-RU: Преподаватели:

en: Notes:
ru-RU: Заметки:

en: Courses
ru-RU: Курсы

en: Copy number
ru-RU: Номер копии

en: Date due
ru-RU: Ожидается на дату

en: Link
ru-RU: Ссылка

en: Item URI
ru-RU: URI экземпляра

en: Record URL
ru-RU: URL записи

en: No reserves have been selected for this course.
ru-RU: Для этого курса не было выбрано никаких резервирований.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
ru-RU: Поиск резервирования курсов

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Курсы &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Dept.
ru-RU: Отд.

en: Course #
ru-RU: Курс #

en: Section
ru-RU: Раздел

en: Instructors
ru-RU: Преподаватели

note: SCRIPT
en: Search courses
ru-RU: Поиск курсов

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваши самовывозы &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
ru-RU: Самовывоз недоступен для этой библиотеки.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
ru-RU: Невозможно создать самовывоз на выходной день.

en: This patron does not have waiting holds.
ru-RU: У читателя нет ожидающих резервирований.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
ru-RU: У вас уже запланировано получение в этой библиотеке.

en: Wrong slot selected.
ru-RU: Выбрана неправильная область.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
ru-RU: Для этого места больше нет доступных самовывозов. Пожалуйста, выберите другой.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
ru-RU: Не удалось проверить экземпляры к %s

en: The library has been notified of your arrival.
ru-RU: Библиотека оповещена о вашем приезде.

en: Your pickups
ru-RU: Выдачи

en: Schedule a pickup
ru-RU: Запланировать получение

en: Pickup library
ru-RU: Библиотека самовывоза

en: Schedule
ru-RU: Расписание

en: Alert staff of your arrival
ru-RU: Предупредить персонал библиотеки о прибытии

en: Cancel this pickup
ru-RU: Отменить самовывоз

en: No curbside pickups.
ru-RU: Нет самовывоза.

en: Pickup library:
ru-RU: Библиотека самовывоза:

en: Select a library
ru-RU: Выбрать библиотеку

en: You already have a pickup scheduled for this library.
ru-RU: У вас уже запланировано получение в этой библиотеке.

en: Required
ru-RU: обязательно

en: Pickup date:
ru-RU: Дата получения:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
ru-RU: Запланировать получение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
ru-RU: Время получения в этот день не определено.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
ru-RU: Пожалуйста, выберите дату и время самовывоза

note: SCRIPT
en: Select a time
ru-RU: Выбрать время

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
ru-RU: У вас нет ожидающих резервирований в этой библиотеке

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Подробности: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Details for:
ru-RU: Подробности о:

note: A
en: Local cover image
ru-RU: Локальное изображение обложки

note: A
en: Amazon cover image
ru-RU: Изображение обложки Amazon

en: Image from Amazon.com
ru-RU: Изображение из Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
ru-RU: Обложка Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
ru-RU: Изображение из Syndetics

en: Image from Google Jackets
ru-RU: Изображение из Google Jackets

note: A
en: Image from Coce
ru-RU: Изображение из Coce

en: Image from OpenLibrary
ru-RU: Изображение из Open Library

en: Image from Baker &amp; Taylor
ru-RU: Изображение из Baker &amp; Taylor

note: A
en: Custom cover image
ru-RU: Пользовательское изображение обложки

en: Item type:
ru-RU: Тип материала:

en: Reviews from LibraryThing.com:
ru-RU: Обзоры от LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
ru-RU: Список (и), в которых присутствует эта единица:

en: Tags from this library:
ru-RU: Метки из этой библиотеки:

en: No tags from this library for this title.
ru-RU: Нет меток из этой библиотеки для этого заголовка.

en: Add tag(s)
ru-RU: Добавить метку(метки)

en: Log in to add tags.
ru-RU: Войдите, чтобы добавлять метки.

en: Series information:
ru-RU: Информация о серии:

en: Click to open in new window
ru-RU: Щелкните, чтобы открыть в новом окне

en: Audiovisual profile:
ru-RU: Аудиовизуальный профиль:

en: Fiction notes:
ru-RU: Примечания о художественной литературе:

en: Awards:
ru-RU: Награды:

en: Star ratings
ru-RU: Оценка

en: Cancel rating.
ru-RU: Отменить оценку.

en: Enhanced content:
ru-RU: Расширенное содержимое:

en: Content Cafe
ru-RU: Кофейня содержимого

en: Novelist Select:
ru-RU: NoveList Select, EBSCO:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
ru-RU: %s Экземпляры

en: Item details
ru-RU: Информация об экземпляре

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
ru-RU: Другие хранения %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
ru-RU: Примечания ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
ru-RU: Компоненты (%s)

en: TOC
ru-RU: Содержание

en: Excerpt
ru-RU: Отрывок

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
ru-RU: Эта страница содержит расширенное содержание, видимое при включенном JavaScript или при нажатии

en: here
ru-RU: сдесь

en: About the author
ru-RU: Об авторе

en: Similar items
ru-RU: Подобные экземпляры

en: Tag browser
ru-RU: Обозреватель меток

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
ru-RU: Подписки ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
ru-RU: Комментарии%s

en: Novelist Select
ru-RU: NoveList Select, EBSCO

en: Editions
ru-RU: Издания

en: Serial collection
ru-RU: Собрание сериального издания

en: Images
ru-RU: Изображения

en: Play media
ru-RU: Воспроизвести мультимедиа

en: Author identifiers
ru-RU: Идентификаторы автора

en: Serial collections
ru-RU: Коллекция продолжающихся изданий

en: Item call number
ru-RU: Шифр хранения экземпляра

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
ru-RU: Эта запись имеет много физических экземпляров (%s).

en: View all the physical items.
ru-RU: Просмотр всех физических экземпляров.

en: Show all items
ru-RU: Показать все экземпляры

en: 1 item is on order.
ru-RU: 1 экземпляр заказан.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
ru-RU: %s экземпляры заказываются.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
ru-RU: Всего резервирований: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
ru-RU: (приоритет %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
ru-RU: Приоритет в очереди резервирований на экземпляр: %s

en: Holdings:
ru-RU: Имеющиеся экземпляры:

en: No physical items for this record
ru-RU: Нет реальных экземпляров для этой записи

en: No other items.
ru-RU: Нет других экземпляров.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
ru-RU: Расширенные описания из Syndetics:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
ru-RU: Показаны только %s результаты:

en: show all component parts
ru-RU: показать все составные части

en: Table of contents provided by Syndetics
ru-RU: Содержание, предоставленное Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
ru-RU: Отрывок, предоставленный Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
ru-RU: Обзоры, предоставленные Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
ru-RU: Заметки об авторе, предоставленные Syndetics

en: This is a serial
ru-RU: Это сериальное издание

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
ru-RU: С этим заглавием связано подписок: %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
ru-RU: В библиотеке: «%s»

en: This subscription is closed.
ru-RU: Эту подписку закрыто.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
ru-RU: Расположение: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
ru-RU: Расстановочный шифр: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
ru-RU: Подписка с: %s к:%s %s %s теперь (сейчас)%s

note: A
en: Cancel email notification
ru-RU: Отменить сообщения по электронной почте

en: You have subscribed to email notification on new issues.
ru-RU: Вы подписались на уведомления по электронной почте о новых выпусках

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
ru-RU: Подписка на уведомления по электронной почте о новых выпусках

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
ru-RU: Вы должны войти в систему, чтобы подписаться на уведомления по электронной почте

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
ru-RU: Отсутствующие выпуски: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
ru-RU: Последние %s выпуски для этой подписки:

en: Latest serials
ru-RU: Последние продолжающиеся издания

en: Issue #
ru-RU: Выпуск №

en: Publication date
ru-RU: Дата публикации

en: Received date
ru-RU: Дата получения

en: Note
ru-RU: Заметка

en: Your comment
ru-RU: Ваш комментарий

en: Your comment (preview, pending approval)
ru-RU: Ваш комментарий (предпросмотр, ожидает одобрения)

en: Edit
ru-RU: Редактировать

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
ru-RU: Комментарий на «%s» от посетителя: %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
ru-RU: Комментарий от посетителя: %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
ru-RU: Комментарий от посетителя: %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
ru-RU: Комментарий посетителя от %s

en: There are no comments on this title.
ru-RU: Для данного заглавия нет комментариев.

en: Post your comments on this title.
ru-RU: Оставьте свои комментарии к этому заглавию.

en: to post a comment.
ru-RU: оставить комментарий.

en: Other editions of this work
ru-RU: Другие издания этой работы

en: Other editions
ru-RU: Другие издания

en: by
ru-RU: по

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
ru-RU: [тег %s не поддерживается вашим браузером.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
ru-RU: Нажмите на изображение, чтобы просмотреть его в программе просмотра изображений

en: Browse results
ru-RU: Обзор результатов

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
ru-RU: См.: %s%s%sпредыдущая библиографическая запись%s

en: Back to results
ru-RU: До результатов

note: A
en: Back to the results search list
ru-RU: Вернуться к списку результатов поиска

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
ru-RU: См.: %s%s%sследующая библиографическая запись%s

en: Next
ru-RU: След.

note: A
en: View record "%s %s %s"
ru-RU: Просмотреть запись "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
ru-RU: Перейти к деталям

en: by
ru-RU: /

en: Share
ru-RU: Поделиться

note: A
en: Share on Facebook
ru-RU: Поделиться на Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
ru-RU: Поделиться на LinkedIn

note: A
en: Share by email
ru-RU: Поделиться, отправив по электронной почте

en: Select the item(s) to search
ru-RU: Выбрать экземпляры для поиска

en: Select none
ru-RU: Ничего не выбрано

en: Visit web site
ru-RU: Посетить сайт

en: Current library
ru-RU: Текущая библиотека

en: Home library
ru-RU: Домашняя библиотека

en: Materials specified
ru-RU: Указание материалов

en: Vol info
ru-RU: Данные о томе

en: Item holds
ru-RU: Резервирование экземпляров

en: Item hold queue priority
ru-RU: Приоритет в очереди резервирований на экземпляр

en: (Opens below)
ru-RU: (Открывается ниже)

en: Browse shelf
ru-RU: Просмотр полки

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
ru-RU: %s %s%s%sСсылка на ресурс%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
ru-RU: Обложка с сайта Amazon (<a href='%s'>посмотреть исходное изображение</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
ru-RU: Изображение Coce из Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
ru-RU: Изображение Coce из Google Книги

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
ru-RU: Изображение Coce из Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
ru-RU: Источник обложки неизвестен

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
ru-RU: Изображение с сайта Google Books (<a href='%s'>посмотреть исходное изображение</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
ru-RU: Изображение с сайта OpenLibrary (<a href='%s'>посмотреть исходное изображение</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Разгрузка &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Discharge
ru-RU: Уволить

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
ru-RU: %s Произошла ошибка при создании PDF-файла. Свяжитесь с администратором, чтобы решить эту проблему. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
ru-RU: Ваш запрос на справку отправлен. Справка будет доступна в Личном кабинете через 2 рабочих дня.

en: Get your discharge
ru-RU: Скачать справку

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
ru-RU: Справка будет доступна в Личном кабинете через 2 рабочих дня.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
ru-RU: Вам не может быть оформлена справка, у Вас есть выданные экземпляры. Пожалуйста, верните их в библиотеку.

en: What is a discharge?
ru-RU: Что такое справка?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
ru-RU: Справка подтверждает отсутствие задолженности в библиотеке. Информация автоматически размещается в личном кабинете.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
ru-RU: : Этот запрос действителен только в том случае, если у вас нет задолженности в библиотеке. После подачи заявки Вы не сможете брать библиотечные материалы.

en: Warning
ru-RU: Внимание

en: Ask for a discharge
ru-RU: Запросить выписку

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Скачать подборку &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Download cart
ru-RU: Загрузить корзину

en: -- Choose format --
ru-RU: -- выберите формат --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
ru-RU: Искать

en: Close this window
ru-RU: Закрыть это окно

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Скачать список %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
ru-RU: Скачать список '%s'

en: Download list
ru-RU: Скачать список

en: Your download should begin automatically.
ru-RU: Ваше скачивание должно начаться автоматически.

en: Choose format
ru-RU: Выбрать формат

en: Choose action
ru-RU: Выбрать действие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
ru-RU: Пожалуйста, выберите формат для загрузки

en: Download list unsuccessful
ru-RU: Не удалось скачать список

en: You do not have permission to download this list.
ru-RU: У вас нет разрешения на загрузку этого списка.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Полная информация о подписке для %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Full subscription history
ru-RU: Полная история подписок

en: Library:
ru-RU: Библиотека:

en: Subscription:
ru-RU: Подписка:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
ru-RU: Полная информация о подписке для %s

en: Brief history
ru-RU: История кратко

en: Full history
ru-RU: История полностью

en: Show year:
ru-RU: Показать год:

en: Subscriptions
ru-RU: Подписки

en: Date received
ru-RU: Дата получения

en: Number
ru-RU: Номер

en: Subscription
ru-RU: Подписка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
ru-RU: (Все)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: История резервирования &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Your holds history
ru-RU: Ваша история резервирований

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
ru-RU: %s Нет данных в таблице %s %s

en: Order by date
ru-RU: Упорядочить по дате

en: Order by title
ru-RU: Упорядочить по заглавию

en: Order by author
ru-RU: Упорядочить по автору

en: Showing 50 items.
ru-RU: Показано 50 экземпляров.

en: Showing all items.
ru-RU: Показаны все экземпляры.

en: Show 50 items
ru-RU: Показать 50 экземпляров

en: Hold date
ru-RU: Дата резервирования

en: Expiration date
ru-RU: Дата истечения

en: Waiting date
ru-RU: Дата ожидания

en: Cancellation date
ru-RU: Дата отмены

en: Requested item type
ru-RU: Запрошенный класс экземпляра

en: Any item type
ru-RU: Любой тип материала

en: Fulfilled
ru-RU: Выполнено

en: Waiting
ru-RU: Ожидание

en: In transit
ru-RU: В пути

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
ru-RU: %s %s %s %s просрочен %sВаш экземпляр %s (штрих-код %s) просрочен %s %s должен быть возвращен %sВаш экземпляр %s (штрих-код %s) должен быть возвращен в библиотеку сегодня %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваш поиск IDREF для ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha %s Электронный каталог

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
ru-RU: %s Указанный вами объект не найден в системе IDREF. %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
ru-RU: Нажмите, чтобы раскрыть этот раздел

en: Citation
ru-RU: Образец цитирования

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваши запросы по МБА &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Request updated
ru-RU: Запрос обновлен

en: Request placed
ru-RU: Запрос размещен

en: New interlibrary loan request
ru-RU: Новый запрос по МБА

en: View interlibrary loan request
ru-RU: Просмотреть запрос по МБА

en: Ill request disclaimer
ru-RU: Отказ от ответственности в связи с плохим запросом

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
ru-RU: Проблема с конфигурацией модуля МБА. Обратитесь к вашему администратору.

en: Backends
ru-RU: Серверная часть

en: Provider:
ru-RU: Провайдер:

en: Create a new request
ru-RU: Создать новый запрос

en: Requests
ru-RU: Запросы

en: Request ID
ru-RU: ID запроса

en: Requested from
ru-RU: Запрошено из

en: Request type
ru-RU: Тип запроса

en: Last updated
ru-RU: Последнее обновление

en: N/A
ru-RU: Недоступен

en: View
ru-RU: Просмотр

en: Details from library
ru-RU: Информация из библиотеки

en: Request ID:
ru-RU: ID запроса:

en: Requested from:
ru-RU: Запрошено из:

en: Requested item:
ru-RU: Запрошенный экземпляр:

en: View the requested item
ru-RU: Просмотр запрошенного экземпляра

en: Collection library:
ru-RU: Библиотека коллекции:

en: Status:
ru-RU: Состояние:

en: Request type:
ru-RU: Тип запроса:

en: Request placed:
ru-RU: Запрос размещен:

en: Last updated:
ru-RU: Последнее обновление:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
ru-RU: Подробная информация из %s

en: Request cancellation
ru-RU: Отмена запроса

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
ru-RU: Принять изменения

en: Interlibrary loan item availability
ru-RU: Доступность экземпляра по МБА

en: Displaying availability results
ru-RU: Отображение результатов доступности

en: If you can't find what you are looking for, you can
ru-RU: Если вы не можете найти то, что ищете, вы можете

en: continue creating your request
ru-RU: продолжить создание вашего запроса

en: or
ru-RU: или

en: cancel your request
ru-RU: отменить ваш запрос

en: ILL request disclaimer
ru-RU: Отказ от ответственности в связи с ILL запросом

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Изображения для: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
ru-RU: Изображения для %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
ru-RU: Эскиз

en: Note:
ru-RU: Примечание:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
ru-RU: Отправить примечание

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
ru-RU: %s %s &rsaquo; %s Библиотеки &rsaquo; %s %s %s Koha %s ЭК

en: Phone:
ru-RU: Телефон:

en: Fax:
ru-RU: Факс:

en: Koha home
ru-RU: Модуль Koha

en: News
ru-RU: Новости

en: Display news for:
ru-RU: Показать новости для:

en: System-wide only
ru-RU: Только общесистемный

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
ru-RU: Опубликовано %s на %s

en: Show all news
ru-RU: Показать все новости

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
ru-RU: RSS-канал для %s новостей библиотеки

en: RSS feed for library news
ru-RU: RSS-канал для новостей библиотеки

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
ru-RU: RSS-лента для %s и общесистемных библиотечных новостей

en: RSS feed for system-wide library news
ru-RU: RSS-лента для общесистемных библиотечных новостей

en: This news item does not exist.
ru-RU: Эта новость не существует.

en: No news to display.
ru-RU: Нет новостей для отображения.

en: Quote of the day
ru-RU: Цитата дня

en: Log in to your account:
ru-RU: Вход в личный кабинет:

en: User summary
ru-RU: Информация о пользователе

en: Welcome,
ru-RU: Добро пожаловать,

en: due in fines and charges
ru-RU: подлежащие оплате начисления

en: total savings
ru-RU: общая экономия

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Обновления зафиксированы &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: Your personal details
ru-RU: Ваша личная информация

en: Updates submitted
ru-RU: Обновления представлены

en: Thank you
ru-RU: Спасибо

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
ru-RU: Ваша информация принята, и ваша учетная запись изменена.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
ru-RU: Ваши обновления отправлены. Библиотекарь проверит ваши обновления, прежде чем применить их.

en: Street number:
ru-RU: Номер дома:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %sРедактировать личную информацию%sЗарегистрировать новую учетную запись%s &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Register a new account
ru-RU: Зарегистрируем новую учётную запись

en: To make changes to your record please contact the library.
ru-RU: Чтобы внести изменения в запись, пожалуйста, свяжитесь с библиотекой.

en: No changes were made.
ru-RU: Не было сделано изменений.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
ru-RU: Вы не заполнили все обязательные поля. Пожалуйста, заполните все недостающие поля и отправьте повторно.

en: The following fields contain invalid information:
ru-RU: Следующие поля содержат неверную информацию:

en: Contact information:
ru-RU: Контактная информация:

en: primary email address
ru-RU: Основной email

en: secondary email address
ru-RU: дополнительный e-mail

en: Alternate address information:
ru-RU: Дополнительный адрес:

en: email address
ru-RU: адрес электронной почты

en: Passwords do not match!
ru-RU: Пароли не совпадают!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
ru-RU: Пароль должен состоять по крайней мере с %s символов.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
ru-RU: Пароль должен содержать как минимум одну цифру, одну строчную и одну прописную.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
ru-RU: Пароль не должен начинаться или заканчиваться пробелом.

en: This email address already exists in our database.
ru-RU: Этот адрес e-mail уже существует в нашей базе данных.

en: Emails do not match!
ru-RU: Адреса электронной почты не совпадают!

en: confirm email address
ru-RU: подтвердить адрес e-mail

en: Please correct and resubmit.
ru-RU: Пожалуйста, исправьте и отправьте форму ещё раз.

en: The entered card number is the wrong length.
ru-RU: Введен номер билета неправильной длины.

en: The entered card number is already in use.
ru-RU: Введенный номер билета уже используется.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
ru-RU: Были проблемы при обработке Вашей регистрации. Пожалуйста, свяжитесь с Вашей библиотекой за помощью.

en: Error: Userid is not valid
ru-RU: Ошибка: Логин недействителен

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
ru-RU: Ошибка %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
ru-RU: Вы ввели неправильные символы в поле перед отправкой. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
ru-RU: Разрешить вашему поручителю просматривать текущие книговыдачи?

en: Update
ru-RU: Обновить

en: Allow your guarantor to view your current fines?
ru-RU: Разрешить вашему поручителю просматривать ваши текущие штрафы?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
ru-RU: Гарантируется %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
ru-RU: уже есть в Вашей корзине (%s)

en: Library card number:
ru-RU: Номер читательского билета:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
ru-RU: Номер читательского билета должен содержать %s символов.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
ru-RU: Номер читательского билета должен содержать от %s до %s символов.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
ru-RU: Номер читательского билета может содержать до %s символов.

en: There is no minimum or maximum character length.
ru-RU: Не существует минимальной или максимальной длины символов.

en: Username:
ru-RU: Имя пользователя:

en: Expiration date:
ru-RU: Действителен до:

en: Home library:
ru-RU: Домашняя библиотека:

en: Identity
ru-RU: Индивидуальные данные

en: Salutation:
ru-RU: Приветствие:

en: Surname:
ru-RU: Фамилия:

en: First name:
ru-RU: Имя:

en: Middle name:
ru-RU: Отчество:

en: Date of birth:
ru-RU: Дата рождения:

en: Initials:
ru-RU: Инициалы:

en: Pronouns:
ru-RU: Местоимения:

en: Other names:
ru-RU: Другие имена:

en: Female:
ru-RU: Женщина:

en: Male:
ru-RU: Мужчина:

en: None specified:
ru-RU: Не определено:

en: Main address
ru-RU: Основной адрес

en: Street type:
ru-RU: Тип улицы:

en: Address:
ru-RU: Адрес:

en: Address 2:
ru-RU: Адрес 2:

en: City:
ru-RU: Город:

en: State:
ru-RU: Область/край/регион:

en: ZIP/Postal code:
ru-RU: Почтовый индекс:

en: Country:
ru-RU: Страна:

en: Contact information
ru-RU: Контактная информация

en: Primary phone:
ru-RU: Основной телефон:

en: Secondary phone:
ru-RU: Дополнительный телефон:

en: Other phone:
ru-RU: Другой телефон:

en: Primary email:
ru-RU: Электронная почта (основная):

en: Confirm primary email:
ru-RU: Подтвердить основной e-mail:

en: Secondary email:
ru-RU: Дополнительный e-mail:

en: Fax:
ru-RU: Факс:

en: Main contact method:
ru-RU: Основной способ связи:

en: Primary phone
ru-RU: Основной телефон

en: Secondary phone
ru-RU: Дополнительный телефон

en: Other phone
ru-RU: Другой телефон

en: Primary email
ru-RU: Основной e-mail

en: Secondary email
ru-RU: Дополнительный e-mail

en: Fax
ru-RU: Факс

en: Preferred language for notices:
ru-RU: Предпочтительный язык для уведомлений:

en: Default
ru-RU: По умолчанию

en: Alternate address
ru-RU: Дополнительный адрес

en: Phone:
ru-RU: Телефон:

en: Email:
ru-RU: Электронная почта:

en: Contact note:
ru-RU: Примечения к контакту:

en: Alternate contact
ru-RU: Запасные данные для связи

en: Password
ru-RU: Пароль

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
ru-RU: Ваш пароль должен содержать не менее %s символов, включая ПРОПИСНЫЕ, строчные буквы и цифры.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
ru-RU: Ваш пароль должен состоять не менее чем из %s символов.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
ru-RU: Если вы не укажете пароль, система создаст его сама.

en: Confirm password:
ru-RU: Подтвердите пароль:

en: Additional information
ru-RU: Дополнительная информация

en: New
ru-RU: Новое

en: Data privacy policy consent
ru-RU: Согласие с политикой конфиденциальности данных

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
ru-RU: Я согласен с обработкой моих персональных данных, как указано в

en: privacy policy
ru-RU: правила конфиденциальности

en: Verification
ru-RU: Проверка

en: Verification:
ru-RU: Проверка:

en: Please type the following characters into the preceding box:
ru-RU: Пожалуйста, введите следующие символы в предыдущее поле:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
ru-RU: Отправить запрос на обновление

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
ru-RU: Невозможно обновить ваши настройки!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
ru-RU: Ваша настройка была обновлена!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваши настройки обмена сообщениями &rsaquo; %s%s%sKoha электронныйe%s каталог

en: Your messaging settings
ru-RU: Ваши настройки обмена сообщениями

en: Settings updated
ru-RU: Настройки обновлены

en: Days in advance
ru-RU: Дней заранее

en: Phone
ru-RU: Телефон

en: Digests only
ru-RU: Только рассылка

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
ru-RU: Вы можете запросить дайджест, чтобы уменьшить количество сообщений. Сообщения будут сохранены и отправлены как одно сообщение.

en: Item due
ru-RU: Срок выдачи

en: Advance notice
ru-RU: Заблаговременное уведомление

en: Hold filled
ru-RU: Зарезервировано

en: Hold reminder
ru-RU: Напоминание о резервировании

en: Item check-in
ru-RU: Возврат экземпляра

en: Item checkout and renewal
ru-RU: Выдача и продление экземпляра

en: Item checkout
ru-RU: Выдача

en: Interlibrary loan ready
ru-RU: Запрос по МБА выполнен

en: Interlibrary loan unavailable
ru-RU: Межбиблиотечный абонемент недоступен

en: Interlibrary loan updated
ru-RU: Межбиблиотечный абонемент обновлен

en: Auto renewal
ru-RU: Автоматическое продление

en: Unknown
ru-RU: Неизвестно

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
ru-RU: Выберите, за сколько дней вы хотите получить сообщение

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
ru-RU: Отменить уведомления по телефону

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
ru-RU: Выберите уведомление по телефону

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
ru-RU: Отменить выбор обмена сообщенями itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
ru-RU: Отменить выбор обмена сообщениями по электронной почте

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
ru-RU: Выберите поддерживаемый способ доставки

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
ru-RU: Выбрать сборники

en: Notice:
ru-RU: Уведомление:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
ru-RU: При использовании этой услуги может взиматься определенная плата за текстовые сообщения. Если у Вас есть вопросы, обратитесь к своему оператору мобильной связи.

en: SMS number:
ru-RU: Номер для SMS:

en: SMS provider:
ru-RU: SMS провайдер:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
ru-RU: Обратитесь к сотруднику библиотеки, если вы не уверены в своем провайдере мобильной связи или не видите своего провайдера в этом списке.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
ru-RU: Принять изменения

en: You are not allowed to call this page directly
ru-RU: Вам не разрешено напрямую заходить на эту страницу

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
ru-RU: Новости из %s%s%sбиблиотеки%s

note: %1$s: - FILTER collapse - %2$s: - USE raw - %3$s: - USE Koha - %4$s: - PROCESS 'html_helpers.inc' - %5$s:  IF ( opensearchdescription )
en: %s %s %s %s <?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?> %s
ru-RU: %s %s %s %s <?xml version="1.0" кодирование="utf-8" ?> %s

en: Catalog search
ru-RU: Поиск по каталогу

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Search the %s catalog %s Search the Koha library catalog %s
ru-RU: %s Поиск %s каталог %s Поиск в библиотечном каталоге Koha %s

note: %1$s:  OPACBaseURL | url %2$s:  query_cgi | replace('&', '&#38;') | $raw %3$s:  limit_cgi | $raw %4$s:  sort_by | uri
en: %s/cgi-bin/koha/opac-search.pl?%s%s&#38;sort_by=%s&#38;format=rss
ru-RU: %s/cgi-bin/koha/opac-поиск.pl?%s%s&#38;sort_by=%s&#38;format=rss

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
ru-RU: %s Поиск %s по «%s»%s%s&nbsp;с ограничением:&nbsp;«%s»%s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF ( SEARCH_RESULT.author ) %4$s:  SEARCH_RESULT.author | html
en: %s %s %s By %s.
ru-RU: %s %s %s От %s.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.title | html
en: Place hold on %s
ru-RU: Место резерва %s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: OverDrive поиск для '%s' &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
ru-RU: Поиск по каталогу для '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
ru-RU: Поиск по коллекциям OverDrive для '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
ru-RU: Доступно всегда

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
ru-RU: Доступность:

note: SCRIPT
en: Currently available
ru-RU: Доступныее в настоящее время

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
ru-RU: В настоящее время недоступны

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
ru-RU: Ошибка при поиске по коллекции OverDrive.

note: SCRIPT
en: Found
ru-RU: Найдено

note: SCRIPT
en: Items available:
ru-RU: Доступные единицы:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
ru-RU: Идёт загрузка…

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
ru-RU: Ничего не найдено при поиске по коллекции OverDrive.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
ru-RU: Ищем по OverDrive...

note: SCRIPT
en: Type:
ru-RU: Тип:

note: SCRIPT
en: out of
ru-RU: вне

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
ru-RU: результаты в коллекции OverDrive.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
ru-RU: ожидаемые резервирования:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s%s%sОшибка страницы%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Page error
ru-RU: Ошибка страницы

en: This page does not exist.
ru-RU: Страница не существует.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Поменяйте ваш пароль &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Change your password
ru-RU: Изменить пароль

en: Password updated
ru-RU: Пароль обновлен

en: Change your password
ru-RU: Измените ваш пароль

en: There was a problem with your submission
ru-RU: Была какая-то проблема с Вашей подачей

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
ru-RU: Пароли не совпадают. Пожалуйста, повторно введите новый пароль.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
ru-RU: Вы неправильно ввели ваш текущий пароль. Если проблема сохраняется, пожалуйста, обратитесь к сотруднику библиотеки для сброса пароля.

en: Current password:
ru-RU: Текущий пароль:

en: New password:
ru-RU: Новый пароль:

en: Re-type new password:
ru-RU: Еще раз введите новый пароль:

en: You can't change your password.
ru-RU: Вы не можете изменить свой пароль.

en: Your password has been changed
ru-RU: Ваш пароль был изменен

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
ru-RU: Вернуться к своей учетной записи

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Восстановление забытого пароля &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Forgotten password recovery
ru-RU: Восстановление забытого пароля

en: Error
ru-RU: Ошибка

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
ru-RU: При отправке вам ссылки для восстановления пароля произошла ошибка.

en: Please try again later.
ru-RU: Попробуйте ещё раз позже.

en: No account was found with the provided information.
ru-RU: Учетная запись с предоставленной информацией не найдена.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
ru-RU: К сожалению, ваш пароль нельзя изменить онлайн.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
ru-RU: Идентификация учетной записи только с этим адресом электронной почты сомнительна.

en: Please use the field 'Login' as well.
ru-RU: Пожалуйста, заполните и поле 'имя пользователя'.

en: This account has no email address we can send the email to.
ru-RU: В этой учётной записи не указан адрес электронной почты, на который мы могли бы отправить письмо.

en: The process of password recovery has already been started for this account
ru-RU: Процедура восстановления пароля к этой учётной записи уже была начата

en: You should have received an email with a link to reset your password.
ru-RU: Вы должны были получить электронное письмо со ссылкой для сброса пароля.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
ru-RU: %s Пароли не совпадают. %s

en: Get new password recovery link
ru-RU: Получить новую ссылку для восстановления пароля

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
ru-RU: Если вам не пришло письмо, вы можете запросить ещё одно:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
ru-RU: %s Ссылка, по которой вы перешли, недействительна или просрочена.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
ru-RU: Проверьте, что вы воспользовались ссылкой из письма, или обратитесь к сотрудниками библиотеки для помощи. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
ru-RU: Пожалуйста, обратитесь в библиотеку для получения дополнительной информации.

en: You can't reset your password.
ru-RU: Вы не можете сбросить свой пароль.

en: Password recovery
ru-RU: Восстановление пароля

en: To reset your password, enter your login or your email address.
ru-RU: Чтобы сбросить пароль, введите логин или e-mail.

en: Password not valid
ru-RU: Пароль недействителен

en: Confirm new password:
ru-RU: Подтвердите новый пароль:

en: You will receive an email shortly.
ru-RU: Вскоре вы получите электронное письмо.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
ru-RU: Пожалуйста, нажмите по ссылке в электронном письме для завершения процесса сброса пароля.

en: This link is valid for 2 days starting now.
ru-RU: Эта ссылка действительна в течение 2 дней, начиная с сегодняшнего дня.

en: Return to the main page
ru-RU: Вернуться на главную страницу

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
ru-RU: Пароль пользователя «%s» изменён.

en: Log in to your account.
ru-RU: Войти в учётную запись.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваше согласие &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Your consents
ru-RU: Ваши согласия

en: Privacy policy consent
ru-RU: Согласие с политикой конфиденциальности

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
ru-RU: Чтобы вы оставались в системе, нам необходимо ваше согласие на обработку персональных данных, как указано в политике конфиденциальности, ссылка на которую приведена ниже.

en: If you choose to withdraw your consent we will
ru-RU: Если вы решите отозвать свое согласие, мы

en: remove your account
ru-RU: удалить вашу учетную запись

en: within a reasonable time and you should log out now.
ru-RU: в течение разумного времени, и вам следует выйти из системы прямо сейчас.

en: I have read the
ru-RU: Я прочитал

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
ru-RU: и соглашаюсь с обработкой вами моих персональных данных, как указано в них.

en: Do you agree?
ru-RU: Вы согласны?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
ru-RU: Согласие на %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
ru-RU: Нет %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
ru-RU: Нет %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
ru-RU: Ваше согласие было зарегистрировано %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
ru-RU: Мы зарегистрировали, что вы не давали согласия на %s.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Управление конфиденциальностью &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: Your privacy management
ru-RU: Ваше управление конфиденциальностью

en: Your checkout history has been deleted.
ru-RU: Ваша история книговыдачи была удалена.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
ru-RU: Не удалось удалить историю книговыдачи. Вероятно существует проблема с настройкой этой функции. Пожалуйста, помогите улучшить систему, сообщите вашей библиотеке об этой ошибке

en: No checkout history to delete
ru-RU: Нет истории чтения для удаления

en: Your hold history has been deleted.
ru-RU: История книговыдачи удалена.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
ru-RU: Не удалось удалить историю книговыдачи. Сообщите вашей библиотеке об этой ошибке

en: No hold history to delete
ru-RU: Нет истории чтения для удаления

en: Your privacy rules have been updated.
ru-RU: Ваши предпочтения конфиденциальности были обновлены.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
ru-RU: Мы уделяем много внимания защите вашей конфиденциальности. Здесь вы можете определить, как долго мы можем хранить вашу историю чтения.

en: Your options are:
ru-RU: Возможные варианты:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
ru-RU: Навсегда: хранить мою историю книговыдачи без ограничений. Этот вариант подходит для пользователей, которые хотят отслеживать, что они читают.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
ru-RU: По умолчанию: хранить мою историю чтения в соответствии с политикой библиотеки. Это вариант по умолчанию : библиотека будет хранить историю чтения на протяжении срока, допуситимого политикой библиотеки.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
ru-RU: Никогда: Удалить историю чтения. Это действие удалит все записи о выданных и возвращённых экземплярах.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
ru-RU: Помните, что информация о любой всё ещё выданной книге, должна храниться в библиотеке независимо от уровня конфиденциальности, который Вы выберете.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
ru-RU: Обратите внимание, что сотрудники библиотеки не могут установить эти значения для Вас: это Ваша частная жизнь!

en: Privacy rule
ru-RU: Настройки конфиденциальности

en: Please choose your privacy rule:
ru-RU: Пожалуйста, выберите правило конфиденциальности:

en: Forever
ru-RU: Навсегда

en: Never
ru-RU: Никогда

en: Allow your guarantor to view your current charges?
ru-RU: Разрешить вашему поручителю просматривать текущие платежи?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
ru-RU: Гарантировано (поручителем) %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
ru-RU: Немедленное удаление

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
ru-RU: . После того как вы подтвердите удаление, никто не сможет восстановить список!

en: BE CAREFUL
ru-RU: ОСТОРОЖНО

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
ru-RU: Вы можете удалить всю историю книговыдачи сразу, нажав здесь.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
ru-RU: Удалить мою историю книговыдач. Эту операцию невозможно отменить.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
ru-RU: Удлить историю выдачи

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
ru-RU: Удалить мою историю бронирований. Эту операцию невозможно отменить.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
ru-RU: Удалить историю резервирований

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
ru-RU: Удалить мою историю книговыдач и бронирований. Эту операцию невозможно отменить.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
ru-RU: Удалить историю выдачи и резервирований

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
ru-RU: Пожалуйста, учитывайте, что последний вернувших объект отслеживается библиотекарями в том случае, если объект был испорчен или потерян.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: История выдач &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Your checkout history
ru-RU: История чтения

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
ru-RU: %s%s%s %s%s%s %s %s Вы никогда ничего не брали из этой библиотеки. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
ru-RU: Поздравляем, вы сэкономили в общей сложности %s, пользуясь библиотекой.

en: Showing last 50 items.
ru-RU: Показываются последние 50 экземпляров.

en: Show last 50 items
ru-RU: Показать последние 50 экземпляров

en: All
ru-RU: все

en: Checkouts
ru-RU: Выдачи

en: On-site checkouts
ru-RU: Выдачи внутри библиотеки

en: Links
ru-RU: Ссылки

en: Item type:
ru-RU: Тип материала:

en: Call number:
ru-RU: Шифр хранения:

en: Check-in date:
ru-RU: Дата возврата:

en: (Checked out)
ru-RU: (Выдано)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Отозвать &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
ru-RU: Подробная информация для: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
ru-RU: Подтвердить резервирования для: %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
ru-RU: Отзывы не были включены. Пожалуйста, обратитесь в библиотеку.

en: There are no items available for recall.
ru-RU: Нет экземпляров, которые можно запросить.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
ru-RU: Вернуться к %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
ru-RU: Вы запросили этот экземпляр максимально разрешенное количество раз.

en: You cannot place a recall on this item.
ru-RU: Этот экземпляр нельзя запросить.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
ru-RU: Произошла ошибка при попытке размещения отзыва. Пожалуйста, обратитесь в библиотеку.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
ru-RU: Ваша просьба о возврате была отправлена. Читатель, у которого данная единица хранения на руках, получил сообщение с просьбой вернуть её в течение %s дней, к %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
ru-RU: Вы получите уведомление, когда данная единица хранения будет готова к выдаче в библиотеке.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
ru-RU: Все выдаваемые на руки материалы могут быть запрошены обратно, если кто-то хочет их взять в то время, когда они находятся на руках. Мы попросим читателя, взявшего эту единицу хранения, вернуть её, чтобы вы могли ей воспользоваться.

en: Place a recall on
ru-RU: Оставить запрос на

en: Pick up location:
ru-RU: Библиотека получения:

en: Recall not needed after:
ru-RU: Резервирование не потребуется после:

en: Recall next available item
ru-RU: Зарезервировать следующий из доступных экземпляров

en: Recall a specific item
ru-RU: Запрос конкретного экземпляра

en: Select a specific item:
ru-RU: Выбрать конкретный экземпляр:

en: Last location
ru-RU: Последнее расположение

en: Information
ru-RU: Информация

note: IMG
en: Cannot be recalled
ru-RU: Не может быть запрошено

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
ru-RU: Выдано до %s

en: Unavailable (lost or missing)
ru-RU: Недоступно (утеряно или отсутствует)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
ru-RU: Не для ссуды (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
ru-RU: Ожидание читателя в %s

en: since
ru-RU: c

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
ru-RU: Запрошено, ожидается в %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
ru-RU: Ожидается в %s с %s.

en: You have already placed a
ru-RU: Вы уже запросили

en: on this item.
ru-RU: этого экземпляра.

en: reserve
ru-RU: на резервировании

note: INPUT type=submit
en: Confirm
ru-RU: Подтвердить

en: You must be logged in to place a recall.
ru-RU: Войдите в систему, чтобы оставить запрос.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваша история отзывов &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Your recalls history
ru-RU: История запросов

en: Recall date:
ru-RU: Дата запроса:

en: Expiration:
ru-RU: Срок действия:

en: Never expires
ru-RU: Никогда не истекает

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
ru-RU: В пути в %s

en: Ready for pickup
ru-RU: Готово к выдаче

en: Overdue to be returned
ru-RU: Просроченные материалы, которые необходимо вернуть

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
ru-RU: Срок истек %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
ru-RU: Отменено %s

en: Requested
ru-RU: Запрошено

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
ru-RU: Должно быть возвращено к %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
ru-RU: Забрать %s

en: No recalls have been made.
ru-RU: Запросов не было.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить этот запрос?

en: Registration pending
ru-RU: Регистрация не завершена

en: Registration complete
ru-RU: Регистрация завершена

en: Click the button below to confirm registration.
ru-RU: Нажмите на кнопку ниже для подтверждения регистрации.

en: Registration complete!
ru-RU: Регистрация завершена!

en: You have successfully registered your new account.
ru-RU: Вы успешно зарегистрировали свою новую учетную запись.

en: To log in, use the following credentials:
ru-RU: Для входа в систему используйте следующие учетные данные:

en: Card number:
ru-RU: Номер чит. билета:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
ru-RU: Для вашего удобства поле для входа на этой странице было предварительно заполнено этими данными. Пожалуйста, войдите и измените свой пароль.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
ru-RU: Для вашего удобства поле для входа на этой странице было предварительно заполнено этими данными. Пожалуйста, войдите.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Пожалуйста, подтвердите свою регистрацию &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Confirm your registration
ru-RU: Подтвердите вашу регистрацию

en: Please confirm your registration
ru-RU: Пожалуйста, подтвердите свою регистрацию

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
ru-RU: Письмо с подтверждением скоро будет отправлено по e-mail

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
ru-RU: Ваш учётная запись не будет активирована, пока Вы не перейдете по ссылке подтверждения в электронном письме.

en: Registration invalid
ru-RU: Регистрация недействительна

en: Registration invalid!
ru-RU: Регистрация не удалась!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Сообщить о проблеме &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Report submitted
ru-RU: Отчет представлен

en: Error submitting report
ru-RU: Ошибка предоставления отчета

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
ru-RU: Ваш отчет о проблеме был отправлен администратору Koha.

en: Your problem report has been sent to the library.
ru-RU: Ваш отчет о проблеме был отправлен в библиотеку.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
ru-RU: Что-то пошло не так при отправке этого отчёта. Пожалуйста, свяжитесь со своей библиотекой.

en: Send problem report to:
ru-RU: Отправить отчет о проблеме:

en: A librarian
ru-RU: Библиотекарь

en: Koha administrator
ru-RU: Администратор Koha

en: Problem found on page:
ru-RU: Проблема найдена на странице:

en: Username:
ru-RU: Имя пользователя:

en: Subject:
ru-RU: Предмет:

en: Message:
ru-RU: Сообщение:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Запрос статьи &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: You reached your open article requests limit.
ru-RU: В настоящее время у Вас нет запросов статей.

en: An error has occurred.
ru-RU: Произошла ошибка.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
ru-RU: Разместить запрос на статью для %s

en: Accept
ru-RU: Принять

en: You will be charged with
ru-RU: С вас будет взыскано

en: for every request
ru-RU: для каждого запроса

en: Place article request
ru-RU: Разместить запрос на статью

en: Title:
ru-RU: Заглавие:

en: Author:
ru-RU: Автор:

en: Volume:
ru-RU: Том:

en: Issue:
ru-RU: Выпуск:

en: Date:
ru-RU: Дата:

en: Table of contents:
ru-RU: Таблица содержания:

en: Pages:
ru-RU: Страницы:

en: Chapters:
ru-RU: Главы:

en: Format:
ru-RU: Формат:

en: Photocopy
ru-RU: Фотокопия

en: Digital scan
ru-RU: Сканирование

en: Enumeration
ru-RU: Нумерация

en: Any item
ru-RU: Любой экземпляр

note: INPUT type=submit
en: Place request
ru-RU: Разместить запрос

en: No article requests can be made for this record.
ru-RU: Для этой записи нельзя делать запросы на статью.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
ru-RU: Пожалуйста, заполните хотя бы одно поле.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
ru-RU: Пожалуйста, выберите конкретный экземпляр для этого запроса на статью.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
ru-RU: Следующие поля являются обязательными и не заполняются:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Заказ &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: Placing a hold
ru-RU: Резервируем

en: Sorry, you cannot place holds.
ru-RU: К сожалению, вы не можете разместить резервирования.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
ru-RU: Пожалуйста, обратитесь в библиотеку. У нас нет вашей актуальной контактной информации.

en: Go to your contact information
ru-RU: Перейти к контактной информации

en: Update your contact information
ru-RU: Изменить контактную информацию

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
ru-RU: (Пожалуйста, учтите: при возобновлении учётной записи через веб может возникнуть задержка.)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
ru-RU: Ваш читательский билет отмечен как "утерянный" или "украденный".

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
ru-RU: Если это ошибка, пожалуйста, принесите свой читательский билет на кафедру книговыдачи в вашей библиотеке, и ошибка будет исправлена.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
ru-RU: Ваша учетная запись заблокирована. %s Комментарий:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
ru-RU: %s Ограничение добавлено обработкой просрочек %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
ru-RU: %s %s Дата завершения:

en: Go to your account page
ru-RU: Перейти на страницу вашей учетной записи

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
ru-RU: Причиной блокировки учетной записи может быть просроченная задолженность или штрафы за ущерб. За выяснением обстоятельств обратитесь в библиотеку.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
ru-RU: У вас есть неуплаченные пени в размере: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
ru-RU: Извините, но Вы не можете иметь зарезервировано более, чем %s.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
ru-RU: ОШИБКА: Не найдено записей для ID записи %s.

en: You must select at least one item.
ru-RU: Вы должны выбрать хотя бы одну единицу.

en: You must select a library for pickup.
ru-RU: Вы должны выбрать библиотеку/подразделение где будете получать!

en: ERROR: No record ID specified.
ru-RU: ОШИБКА: Не указан ID записи.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
ru-RU: ОШИБКА: Внутренняя ошибка: незавершенный запрос на резервирование.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
ru-RU: Ваш читательский билет устарел. Пожалуйста, свяжитесь с библиотекарем для продления.

en: None of the libraries are available for pickup location.
ru-RU: Ни одна из библиотек недоступна для места получения.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
ru-RU: К сожалению, ни одно из этих заглавий нельзя зарезервировать.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
ru-RU: Подтвердить резервирования для:%s (%s)

en: Sorry,
ru-RU: Извините,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
ru-RU: вы можете разместить только %s резервирований. Снимите флажки рядом с экземплярами, которые вы не хотите резервировать.

en: Hold requests
ru-RU: Запросы резервирований

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
ru-RU: У Вас уже есть по крайней мере одно резервирование уровня экземпляра для данного заглавия. Все дальнейшие резервирования должны быть на уровне экземпляров.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
ru-RU: У Вас уже есть по крайней мере одно резервирование уровня записи для данного заглавия. Все дальнейшие резервирования должны быть на уровне записи.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
ru-RU: С Вас будет взыскана плата за резервирование в размере %s при получении этого экземпляра

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
ru-RU: С Вас будет взыскана плата за резервирование в размере %s при размещении этого резервирования

en: Place a hold on
ru-RU: Зарезервировать

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
ru-RU: %s %s %s, от %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
ru-RU: Извините, вы не можете зарезервировать этот экземпляр.

en: You have already requested this title.
ru-RU: Вы уже ранее запрашивали это заглавие.

en: You have already placed a recall on this title.
ru-RU: Вы уже запросили этот экземпляр.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
ru-RU: Это заглавие не может быть запрошенно, потому что оно уже в Вашем распоряжении.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
ru-RU: Экземпляр не может быть запрошен, потому что вы достигли лимита резервирования.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
ru-RU: Экземпляр не может быть запрошен, потому что вы превысили максимальное количество удержаний на запись.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
ru-RU: Экземпляр не может быть запрошен, потому что вы достигли дневного лимита резервирования.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
ru-RU: Экземпляр не может быть запрошен, потому что вы уже его зарезервировали.

en: There are no items that can be placed on hold.
ru-RU: Нет экземпляров, которые можно зарезервировать.

en: This title cannot be requested.
ru-RU: Это заглавие не может быть запрошено.

en: Your priority:
ru-RU: Ваш приоритет:

en: Number of holds:
ru-RU: Количество резервирований:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
ru-RU: По меньшей мере один экземпляр в наличии в этой библиотеке

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
ru-RU: Примечание: Правила библиотеки не позволяют резервировать/получать экземпляр, доступный локально. Пожалуйста, зайдите в библиотеку, чтобы получить эти экземпляры

en: Show more options
ru-RU: Показать больше параметров

en: Hold starts on date:
ru-RU: Резервирование начинается на дату:

en: Hold not needed after:
ru-RU: Резервирование не потребуется после:

en: Request specific item type:
ru-RU: Выберите конкретный тип единиц:

en: Request specific item group:
ru-RU: Запросить конкретную группу экземпляра:

en: Any item group
ru-RU: Любая группа экземпляров

en: Hold notes:
ru-RU: Примечание о резервировании:

en: Next available item
ru-RU: Следующая доступная единица

en: A specific item
ru-RU: Конкретный экземпляр

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
ru-RU: Невозможно установить резервирование

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
ru-RU: Ожидается в %s с %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
ru-RU: На удержании ожидается в %s с %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
ru-RU: На удержании ожидается в %s

en: Not on hold
ru-RU: Не зарезервировано

en: Show unholdable items
ru-RU: Показать все экземпляры

en: Hide unholdable items
ru-RU: Скрыть экземпляры

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
ru-RU: Подтвердить резервирование

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
ru-RU: Ожидается выбор конкретного экземпляра.

note: SCRIPT
en: Hide options
ru-RU: Скрыть параметры

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
ru-RU: Дата окончания брони должна быть заполнена.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
ru-RU: Дата начала брони должна быть заполнена.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
ru-RU: Зарезервировать

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
ru-RU: Зарезервировать:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Сбросьте ваш пароль &rsaquo; %s%s%sKoha%s электронный каталог

en: New password must not be the same as old password.
ru-RU: Новый пароль не должен совпадать со старым паролем.

en: Please log-in to account to update your password.
ru-RU: Пожалуйста, войдите в личный кабинет для изменения пароля.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
ru-RU: . %s Эта учетная запись заблокирована! %s

en: You must reset your password via e-mail
ru-RU: Сброс пароля через электронную почту

en: You must contact the library for assistance.
ru-RU: Обратитесь в библиотеку за помощью.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
ru-RU: Произошла неизвестная ошибка. Попробуйте еще раз или обратитесь в библиотеку для получения дополнительной информации.

en: Your password has successfully been updated
ru-RU: Ваш пароль был изменен

en: Go to OPAC
ru-RU: Перейти в каталог

en: Go to staff interface
ru-RU: Перейти к служебному интерфейсу

note: INPUT type=submit
en: Update password
ru-RU: Изменить пароль

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
ru-RU: Сброс пароля отключен вашей библиотекой.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
ru-RU: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha %s ЭК

en: Restricted page
ru-RU: Страница с ограниченным доступом

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %s %s Результаты поиска для '%s' %s Результаты поиска %s %s Вы не указали критерии поиска. %s &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

note: LINK
en: %s Search RSS feed
ru-RU: %s Поиск по RSS-каналу

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
ru-RU: Результаты поиска для '%s'%s, страница %s из %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
ru-RU: Вы искали %s для '%s'%s%s с ограничением(ями): '%s'%s

en: Search results
ru-RU: Поиск результатов

en: You did not specify any search criteria
ru-RU: Вы не указали никаких критериев поиска

en: No results found!
ru-RU: Ничего не найдено!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
ru-RU: %s Ничего не найдено в каталоге библиотеки «%s».

note: A
en: Subscribe to this search
ru-RU: Подписаться на этот поиск

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
ru-RU: %s Вы не отметили ни одного поискового критерия. %s

en: Return to the last advanced search
ru-RU: Вернуться к последнему расширенному поиску

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
ru-RU: Найдено %s результатов.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
ru-RU: (связанные поиски:%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
ru-RU: Не то, что Вы ожидали? Проверьте

en: suggestions
ru-RU: предложения о приобретении

en: Sort
ru-RU: Сортировать

en: Results per page:
ru-RU: Результатов на странице:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
ru-RU: %s (по умолчанию)

en: Select titles to:
ru-RU: Выбрать заглавия:

en: Add to...
ru-RU: Добавить в...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
ru-RU: Ваши списки:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
ru-RU: Общие списки:

en: [ More lists ]
ru-RU: [ Больше списков ]

en: [ New list ]
ru-RU: [ Новый список ]

en: Place hold
ru-RU: Установить резервирование

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
ru-RU: Выберите результат поиска: %s

note: IMG
en: bonus
ru-RU: поощрение

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
ru-RU: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (по %s курсам, коэффициентам)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
ru-RU: %s Отзывы пользователей Интернета

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
ru-RU: %s Профессиональные обзоры

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
ru-RU: %s Выдержки из видео

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
ru-RU: %s Цитаты

en: Tags:
ru-RU: Метки:

en: Lists:
ru-RU: Списки:

en: Match:
ru-RU: Совпадение:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
ru-RU: &nbsp;&nbsp;(голосов: %s)

en: Pages
ru-RU: Страницы

en: Not finding what you're looking for?
ru-RU: Не можете найти то, что искали?

en: Make a
ru-RU: Сделайте

en: purchase suggestion
ru-RU: предложение о приобретении

en: Interlibrary loan request
ru-RU: Запрос по МБА

en: Make an
ru-RU: Сделать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
ru-RU: Ошибка поиска %s коллекции

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
ru-RU: Найдено %s результатов в библиотечной %s коллекции

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
ru-RU: Поиск %s…

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
ru-RU: Чтобы создавать или пополнять списки, вы должны авторизоваться в личном кабинете

en: Search unsuccessful
ru-RU: Не удалось совершить поиск

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
ru-RU: Ваш поиск %sдля %s%s не был успешным.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Комментарии на %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
ru-RU: Ошибка: мы не можем найти эту библиографическую запись.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
ru-RU: Извините, только создатель этого комментария может изменить его.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
ru-RU: Примечание: Ваш комментарий содержал неразрешенный код разметки. Комментарий был сохранен а разметка удалена, как видно ниже. Вы можете редактировать свой комментарий дальше, или же отменить, чтобы оставить комментарий, как есть.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
ru-RU: Ошибка! Ваш комментарий содержит в себе код разметки. Он не был добавлен.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
ru-RU: %s %s %s Внимание: это окно закроется автоматически через 5 секунд %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
ru-RU: Ошибка! Вы не можете добавить пустой комментарий. Пожалуйста, введите содержимое или отмените добавление комментария.

en: Comments on
ru-RU: Комментарии на

en: Comments
ru-RU: Комментарии

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
ru-RU: Примечание: Ваш комментарий должен быть одобрен библиотекарем.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
ru-RU: Принять и закрыть это окно

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваши списки маршрутизации &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Your routing lists
ru-RU: Ваши списки направления

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
ru-RU: Вы подписаны на списки направления следующих сериальных изданий. Если вы хотите внести изменения, обратитесь в библиотеку.

en: Subscription title
ru-RU: Заглавие подписки

en: You are currently not listed on any routing lists.
ru-RU: В настоящее время вас нет в списках направления.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваша история поиска &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Your search history
ru-RU: История поисковых запросов

en: Catalog
ru-RU: Каталог

en: Authority
ru-RU: Авторитетный источник

en: Current session
ru-RU: Текущий сеанс

en: Toolbar control
ru-RU: Управление панелью инструментов

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
ru-RU: Удалить выбранные поиски

en: Previous sessions
ru-RU: Предыдущие сеансы

en: Your catalog search history is empty.
ru-RU: Ваша история поиска в каталоге пуста.

en: Your authority search history is empty.
ru-RU: История вашего поиска авторитетных источников пуста.

en: Select searches to:
ru-RU: Выберите поисковые запросы, чтобы:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
ru-RU: Вы уверены, что вы хотите очистить вашу историю поисков?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
ru-RU: С выбранным поиском:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Отправка вашей подборки &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Message sent
ru-RU: Сообщение выслано

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
ru-RU: Корзина отправлена к: %s

en: Close window
ru-RU: Закрыть окно

en: There was an error sending the cart: We cannot send an email as there is no email address recorded for your account (your email address is used for the reply to address).
ru-RU: Произошла ошибка при отправке корзины: Мы не можем отправить электронное письмо, так как для вашей учетной записи не указан адрес электронной почты (ваш адрес электронной почты используется для отправки ответа).

en: There was an error sending the cart.
ru-RU: При отправке корзины произошла ошибка.

en: Sending your cart
ru-RU: Отправка вашей корзины

en: Email address:
ru-RU: Адрес e-mail:

en: Comment:
ru-RU: Комментарий:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
ru-RU: Пожалуйста, не используйте этот e-mail для запроса или продления книг.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Отправка вашего списка &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
ru-RU: Список отправлен к: %s

en: Back to lists
ru-RU: Назад к спискам

en: There was an error sending the list.
ru-RU: При отправке списка произошла ошибка.

en: You do not have permission to send this list.
ru-RU: У вас нет разрешения на отправку этого списка.

en: Sending your list
ru-RU: Отправка вашего списка

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: вопросы по подписке &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Issues for a subscription
ru-RU: Выпуски для подписки

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
ru-RU: Информация о подписке для %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
ru-RU: Подписка началась %s и продолжается

en: twice per day
ru-RU: дважды в день

en: every day
ru-RU: ежедневно

en: three times per week
ru-RU: три раза в неделю

en: every week
ru-RU: каждую неделю

en: every 2 weeks
ru-RU: каждые 2 недели

en: every 3 weeks
ru-RU: каждые 3 недели

en: every month
ru-RU: каждый месяц

en: every 2 months
ru-RU: каждые 2 месяца

en: every quarter
ru-RU: каждый квартал

en: twice per year
ru-RU: два раза в год

en: every year
ru-RU: каждый год

en: every 2 years
ru-RU: каждые 2 года

en: irregularly
ru-RU: нерегулярно

en: on Monday
ru-RU: в понедельник

en: on Tuesday
ru-RU: во вторник

en: on Wednesday
ru-RU: в среду

en: on Thursday
ru-RU: в четверг

en: on Friday
ru-RU: в пятницу

en: on Saturday
ru-RU: в субботу

en: on Sunday
ru-RU: в воскресенье

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
ru-RU: для %s выпусков

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
ru-RU: для %s недель

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
ru-RU: в течение %s месяцев

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
ru-RU: Первая подписка началась %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
ru-RU: Подписка завершается %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
ru-RU: Расположение: %s

en: Available issues
ru-RU: Доступные выпуски

en: Unavailable issues
ru-RU: Недоступные выпуски

en: Issues summary
ru-RU: Отчет о выпусках

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
ru-RU: %s %s %s %s Вы подписались на уведомления о новых выпусках

en: Cancel email notification
ru-RU: Отменить сообщения по электронной почте

en: Subscribe to email notification on new issues
ru-RU: Подписка на уведомления по электронной почте о новых выпусках

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
ru-RU: %s %s Вы должны войти в систему, чтобы подписаться на уведомления по электронной почте %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Поделиться списком &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: Share a list
ru-RU: Поделиться списком

en: Share a list with another patron
ru-RU: Поделиться списком с другим посетителем

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
ru-RU: Действие %s не поддерживается.

en: No operation parameter has been passed.
ru-RU: Ни один параметр операции не передан.

en: Invalid shelf number.
ru-RU: Неправильный номер полки.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
ru-RU: Совместное использование списков не используется в этой библиотеке.

en: You can only share a list if you are the owner.
ru-RU: Вы можете поделиться списком, только если вы его владелец.

en: You cannot share a public list.
ru-RU: Вы не можете поделиться общедоступным списком.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
ru-RU: Простите, но вы не ввели правильный адрес электронной почты.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
ru-RU: Простите, мы не можем принять этот ключ. Приглашение устарело. Свяжитесь с пригласившим вас посетителем.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
ru-RU: Как владелец списка вы не можете принять приглашение к расшариванию.

en: Return to your lists
ru-RU: Вернуться к своим спискам

en: Share list
ru-RU: Поделиться списком

en: An invitation to share list
ru-RU: Приглашение расшарить список

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
ru-RU: будет вскоре отправлено к %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
ru-RU: Произошла ошибка при обработке следующих адресов: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
ru-RU: Вы получите уведомление по e-mail, если кто-либо утвердит ваше участие до истечения срока его действия.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
ru-RU: RSS-канал для общедоступного списка %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
ru-RU: %s %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
ru-RU: %s Удалить %s Удалить список %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %sСодержание %s%sВаши списки%s &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Allow changes to contents from:
ru-RU: Разрешить изменения в содержании от:

en: Nobody
ru-RU: Никому

en: Owner only
ru-RU: Только владельцу

en: Permitted staff only
ru-RU: Разрешено только персоналу

en: Staff only
ru-RU: Сотрудники

en: Anyone seeing this list
ru-RU: Этот список виден всем

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
ru-RU: Разрешение "Только для персонала" не имеет фактического действия, пока этот список является строго закрытым.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
ru-RU: Разрешение только для персонала не имеет фактического действия, пока этот список является строго закрытым.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
ru-RU: Разрешение "Кто-либо" не имеет фактического влияния, пока этот список является строго личным.

en: Contents of
ru-RU: Содержание

en: Create new list
ru-RU: Создайте новый список

en: Edit list
ru-RU: Редактировать список

en: An error occurred when updating this list.
ru-RU: Во время обновления списка произошла ошибка.

en: An error occurred when creating this list.
ru-RU: Во время создания списка произошла ошибка.

en: An error occurred when deleting this list.
ru-RU: Во время удаления списка произошла ошибка.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
ru-RU: Эта единица не была добавлена в список. Пожалуйста, проверьте, что её еще нет в списке.

en: The share has not been removed.
ru-RU: Совместный доступ не был удален.

en: No email found for the patrons that accepted the share
ru-RU: Не найден электронный адрес читателей

en: List updated.
ru-RU: Список обновлён.

en: List created.
ru-RU: Список создан.

en: List deleted.
ru-RU: Список удалён.

en: The item has been added to the list.
ru-RU: Этот экземпляр был добавлен в список.

en: The item has been removed from the list.
ru-RU: Эта единица удалена из списка.

en: The share has been removed.
ru-RU: Совместный доступ был удален.

en: This list does not exist.
ru-RU: Этот список не существует.

en: This item does not exist.
ru-RU: Этот экземпляр не существует.

en: You do not have permission to view this list.
ru-RU: У вас нет разрешения на просмотр этого списка.

en: You do not have permission to create a new list.
ru-RU: У вас нет разрешения на создание нового списка.

en: You do not have permission to update this list.
ru-RU: У вас нет разрешения на обновление этого списка.

en: You do not have permission to delete this list.
ru-RU: У вас нет разрешения на удаление этого списка.

en: You do not have permission to add a record to this list.
ru-RU: У вас нет разрешения на добавление записей к этому списку.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
ru-RU: У вас нет разрешения для выполнения этого действия.

en: No record was removed.
ru-RU: Запись не была удалена.

en: The new owner could not be found anymore.
ru-RU: Не удалось найти нового владельца.

en: The new owner has no share for this list.
ru-RU: Новый владелец не поделился этим списком.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
ru-RU: Во время создания списка произошла ошибка. Имя %s уже используется.

note: A
en: Subscribe to this list
ru-RU: Подписаться на этот поиск

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
ru-RU: Этот список содержит %s заглавий

note: A
en: Select format and download list
ru-RU: Выбрать формат и скачать список

en: Send list
ru-RU: Выслать список

en: Print list
ru-RU: Распечатать список

en: Edit list
ru-RU: Правка списка

en: Remove share
ru-RU: Удалить совместный доступ

en: Sort by:
ru-RU: Сортировка:

en: Default sorting
ru-RU: Типовая сортировка

en: Call number (A-Z)
ru-RU: Расстановочный шифр (A-Z,А-Я)

en: Call number (Z-A)
ru-RU: Расстановочный шифр (от Я-А,Z-A)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
ru-RU: Дата авторского права

en: Copyright date (newest to oldest)
ru-RU: Дата авторского права (от самых новых к самым старым)

en: Copyright date (oldest to newest)
ru-RU: Дата авторского права (от самых старых к самым новым)

note: OPTGROUP
en: Date added
ru-RU: Когда добавлено

en: Date added (newest to oldest)
ru-RU: Дата добавления (от самых новых к самым старым)

en: Date added (oldest to newest)
ru-RU: Дата добавления (от самым старым к самым новым)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
ru-RU: Отсортировать список

en: Add to list
ru-RU: Добавить в список

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
ru-RU: Удалить выбранные единицы

en: This list is empty.
ru-RU: Пустой список.

en: You can add to your lists from the results of any
ru-RU: Вы можете добавить к своим спискам результаты любого

en: search
ru-RU: поиска

en: Create a new list
ru-RU: Создаем новый список

en: Editing
ru-RU: Редактирование

en: List name:
ru-RU: Название списка:

en: Sort this list by:
ru-RU: Сортировка этого списка:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
ru-RU: Библиотека отключила возможность для читателей создавать новые общедоступные списки. Если вы сделаете ваш список личным, вы не сможете снова сделать его общедоступным.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
ru-RU: Передача прав на общедоступный список '%s'

en: New owner:
ru-RU: Новый владелец:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
ru-RU: Перемещения

en: Log in to create a new list
ru-RU: Войдите, чтобы создать новый список

en: List name
ru-RU: Название списка

en: Contents
ru-RU: Содержание

en: Modification date
ru-RU: Дата изменения

en: Empty
ru-RU: Не заполнено

en: items
ru-RU: экземпляры

en: Shared
ru-RU: Общий

en: Remove share
ru-RU: Удалить шару

en: No public lists.
ru-RU: Нет общих списков.

en: No private lists.
ru-RU: Нет личных списков.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ru-RU: Действительно ли Вы хотите удалить этот список?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
ru-RU: Вы действительно хотите отменить совместное использование? У Вас больше не будет доступа к списку.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
ru-RU: Хотите ли Вы на самом деле удалить эти единицы из списка?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
ru-RU: Хотите ли Вы на самом деле удалить эту единицу из списка?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
ru-RU: Хотите ли вы на самом деле удалить эту публикацию?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
ru-RU: Экземпляры в этом списке:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
ru-RU: Нет, не удалять

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
ru-RU: Нет, не удалять общий доступ

note: SCRIPT
en: Remove from list
ru-RU: Удалить из списка

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
ru-RU: Этот список является общедоступным. Другие пользователи потеряют к нему доступ.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
ru-RU: Да, удалить

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
ru-RU: Да, удалить совместный доступ

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
ru-RU: Новый комментарий на %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Недавние комментарии &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
ru-RU: %s%s%sАБИС Koha%s последние комментарии Электронного каталога

en: Recent comments
ru-RU: Последние комментарии

note: A
en: Subscribe to recent comments
ru-RU: Подписаться на последние комментарии

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
ru-RU: %s %s от

note: A
en: Search for works by this author
ru-RU: Искать работы этого автора

en: Publication:
ru-RU: Публикация:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
ru-RU: Добавлено %s вами

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
ru-RU: Добавлено %s

note: A
en: View details for this title
ru-RU: Посмотреть подробности для этого заголовка

en: &lt;&lt; Previous
ru-RU: &lt;&lt; Предыдущие

en: Next &gt;&gt;
ru-RU: Далее &gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: %sВведите новое предложение на приобретение%s %sПредложения на приобретение%s &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: New purchase suggestion
ru-RU: Новое предложение о приобретении

en: Your purchase suggestions
ru-RU: мои предложения о приобретении

en: You cannot place any more suggestions
ru-RU: Вы не можете больше размещать предложения

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
ru-RU: Вы можете добавить не более %s предложений в %s дней.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
ru-RU: Вы достигли своего лимита предложений, которые можете разместить сейчас (%s). Как только библиотека обработает эти предложения, вы сможете разместить больше.

en: Enter a new purchase suggestion
ru-RU: Вносим новое предложение о приобретении

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
ru-RU: Пожалуйста, заполните данную форму, чтобы сделать заказ на покупку. Когда библиотека обработает ваше предложение, вы получите электронное письмо.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
ru-RU: Поля, отмеченные красным, обязательны для заполнения. Но чем больше полей будет заполнено, тем легче библиотекарям найти запрошенное вами издание. Поле "Примечания" можно использовать для любой дополнительной информации.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
ru-RU: . Нажмите на "Подтвердить ваше предложение" для игнорирования этого сообщения.

en: A similar document already exists:
ru-RU: Подобный документ уже существует:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
ru-RU: Стандартный номер (ISBN, ISSN или другой):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
ru-RU: Авторское право или год публикации, например: 2022

en: Publication year:
ru-RU: Год публикации:

en: Publisher:
ru-RU: Издатель:

en: Collection title:
ru-RU: Название коллекции:

en: Publication place:
ru-RU: Место публикации:

en: Quantity:
ru-RU: Количество:

en: Library:
ru-RU: Библиотека:

en: Reason for suggestion:
ru-RU: Причина предложения:

en: -- Choose --
ru-RU: -- Выберите --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
ru-RU: Подтвердите ваше предложение

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
ru-RU: Подать ваше предложение

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
ru-RU: Предложение не было добавлено.Вы достигли лимита предложений, которые можете разместить в этот время (%s in %s days).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
ru-RU: Предложение не было добавлено. Вы достигли лимита предложений, которые можно разместить (%s). Как только сотрудники библиотеки рассмотрят ваши предложения, вы сможете разместить больше предложений.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
ru-RU: Предложение не было добавлено. Предложение с таким заглавием уже существует.

en: Your suggestion has been submitted.
ru-RU: Ваше предложение отправлено.

en: The selected suggestions have been deleted.
ru-RU: Избранные предложения были удалены.

en: Suggested by:
ru-RU: Предложено кем:

en: Suggested by me
ru-RU: Предложено мной

en: Suggested by anyone
ru-RU: Предложено кем-либо

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
ru-RU: Как только библиотека обработает эти предложения, вы сможете разместить больше.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
ru-RU: Вы достигли своего лимита предложений, которые можете разместить сейчас (%s).

en: Select suggestions to:
ru-RU: Выберите предложения, чтобы:

en: Suggested on
ru-RU: Предложено для

en: Suggested for
ru-RU: Предложено для

en: Managed by
ru-RU: Ведётся кем

en: Note:
ru-RU: Примечание:

en: Suggested for:
ru-RU: Предложено для:

en: Managed by:
ru-RU: Ведётся кем:

en: Checked by the library
ru-RU: Проверено библиотекой

en: Accepted by the library
ru-RU: Принято библиотекой

en: Ordered by the library
ru-RU: Заказано библиотекой

en: Suggestion declined
ru-RU: Предложение отклонено

en: Available in the library
ru-RU: Доступно в библиотеке

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
ru-RU: Удалить отмеченное

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
ru-RU: Нет ожидающих предложений о покупке, соответствующих вашему запросу.

en: View all suggestions
ru-RU: Посмотреть все предложения

en: You have no pending purchase suggestions.
ru-RU: У Вас нет ожидающих предложений о покупке.

en: There are no pending purchase suggestions.
ru-RU: Нет никаких, ожидающих на решение, предложений о приобретении.

en: You have no pending purchase suggestions.
ru-RU: У Вас нет ожидающих предложений о покупке.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
ru-RU: Вы не авторизованы для просмотра ожидаемых приобретений.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
ru-RU: Вы достигли своего лимита предложений, которые вы можете разместить сейчас.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
ru-RU: Вы действительно хотите удалить эти предложения?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
ru-RU: Вы действительно хотите удалить это предложение?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
ru-RU: Ни одного предложения не выбрано

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
ru-RU: Нет, не удалять предложение

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
ru-RU: Нет, не удалять предложения

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
ru-RU: Избранные предложения:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
ru-RU: Да, удалить предложение

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
ru-RU: Да, удалить предложения

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Метки &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: All tags
ru-RU: Все метки

en: There was a problem with this operation:
ru-RU: Возникла проблема:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
ru-RU: ОШИБКА: недопустимый параметр %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
ru-RU: ОШИБКА: Вы должны войти в систему, чтобы выполнить это действие.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
ru-RU: ОШИБКА: Вы не можете удалить метку %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
ru-RU: Примечание: Вы можете удалять только собственные метки.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
ru-RU: Примечание: метка содержала код разметки, который был удален.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
ru-RU: Тег был добавлен как &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
ru-RU: Примечание: Ваш комментарий содержит в себе код разметки. Он не был добавлен.

en: Please try again with plain text.
ru-RU: Пожалуйста, повторите попытку с простым текстом.

en: Unrecognized error.
ru-RU: Неизвестная ошибка.

en: Tags to show from other users:
ru-RU: Метки для показа от других пользователей:

en: Tags to show:
ru-RU: Тэги для отображения:

en: Log in to see your own saved tags.
ru-RU: Войдите, чтобы увидеть Ваши собственные сохранённые метки.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
ru-RU: %s %sполе%sполей%s успешно добавлено.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
ru-RU: %s %sполе%sполей%s успешно удалено.

en: Your tags
ru-RU: Мои метки

en: Tag:
ru-RU: Метка:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
ru-RU: %s %s (не одобрено) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
ru-RU: %s %s / %s %s %s %s

en: Date added:
ru-RU: Когда добавлено:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
ru-RU: Удалить выбранные теги

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
ru-RU: Вы действительно хотите удалить выбранные теги?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
ru-RU: Пожалуйста, выберите тег для удаления.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Тематическое облако &rsaquo; %s%s%sKoha электронный%s каталог

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
ru-RU: Это &quot;облако&quot; показывает наиболее распространенные тематические рубрики в нашем каталоге. Щелкните на одну из них чтобы увидеть связанные с ней библиотечные единицы из нашего собрания.

en: Show
ru-RU: Показать

en: subjects
ru-RU: тематик(и)

en: up to
ru-RU: вплоть до

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
ru-RU: Примечание: эта возможность доступна лишь для французских каталогов, где есть заполнены темы ISBD и строится индекс с помощью отдельного сценарию.

en: The ISBD cloud is not enabled.
ru-RU: Облако ISBD не задействованно.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Самые популярные названия &rsaquo; %s%s%sKoha онлайн%s каталог

en: Most popular titles
ru-RU: Самые популярные единицы

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
ru-RU: %s часто выдаваемых %s %s %s %s в %s %s %s в прошлом %s месяце %s за все время%s

en: Checkouts:
ru-RU: Книговыдачи:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
ru-RU: %s Без результатов, попробуйте изменить фильтры. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru-RU: Ваша библиотека &rsaquo; %s%s%sЭлектронный каталог%s Koha

en: Your summary
ru-RU: Общая информация

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
ru-RU: Приветствуем, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
ru-RU: Нажмите здесь, если вы не %s

en: Thank you!
ru-RU: Спасибо Вам!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
ru-RU: Ваши исправления были отправлены в библиотеку, и сотрудник библиотеки обновит вашу запись как можно скорее.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
ru-RU: Одно или несколько резервирований не были размещены из-за следующих ошибок:

en: Item is damaged
ru-RU: Экземпляр поврежден

en: The record and its items are age restricted
ru-RU: Запись и ее элементы имеют возрастные ограничения

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
ru-RU: Вы превысили количество одновременных резервирований для этой записи

en: You've reached your daily holds limit
ru-RU: Вы достигли дневного лимита резервирований

en: You have too many holds already
ru-RU: У вас уже слишком много резервирований

en: Not holdable
ru-RU: Не резервируется

en: You are from a different library
ru-RU: Вы из другой библиотеки

en: Holds are not allowed from your library
ru-RU: Резервирования не разрешены в вашей библиотеке

en: You already have a hold for this item
ru-RU: Вы уже зарезервировали этот экземпляр

en: Cannot be transferred to pickup library
ru-RU: Невозможно перенести в библиотеку самовывоза

en: The chosen pickup location is not allowed
ru-RU: Выбранное место получения не разрешено

en: No holds are allowed on this item
ru-RU: Для этого экземпляра недоступно резервирование

en: Library is not a valid pickup location
ru-RU: Библиотека не является действующим пунктом самовывоза

en: No valid pickup location
ru-RU: Место получения (пункт самовывоза) недействителен

en: Not for loan
ru-RU: Не для выдачи

en: There are items available in the library, please visit to check them out
ru-RU: Экземпляры доступны в библиотеке, пожалуйста, приходите для оформления выдачи

en: Error when placing hold, please report this to the library
ru-RU: Ошибка при размещении резервирования, пожалуйста, сообщите об этом в библиотеку

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
ru-RU: Ошибка: %s

en: Please note:
ru-RU: Пожалуйста, отметьте:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
ru-RU: У Вас есть невыплаченные начисления в размере %s. Резервирования заблокированы.

en: . Please contact the library for more information.
ru-RU: . Пожалуйста, обратитесь в библиотеку для получения дополнительной информации.

en: Your library card will expire on
ru-RU: Срок действия читательского билета заканчивается

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
ru-RU: Необходимо вернуть все выданные Вам экземпляры до завершения срока действия читательского билета.

en: Please note:
ru-RU: Пожалуйста, отметьте:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
ru-RU: Срок действия вашей учётной записи истёк %s. Пожалуйста, обратитесь в библиотеку для получения дополнительной информации.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
ru-RU: Продление вашей выдачи не удалось по следующим причинам:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
ru-RU: Срок действия вашей учетной записи истек. Обратитесь в библиотеку для получения дополнительной информации.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
ru-RU: Вы продлили этот экземпляр максимально разрешенное количество раз.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
ru-RU: Вы продлили этот экземпляр максимальное количество раз подряд, не будучи замеченным библиотекой.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
ru-RU: Слишком рано после даты книговыдачи для продления этого экземпляра.

en: This item is on hold for another patron.
ru-RU: Этот экземпляр на резервировании для другого читателя.

en: Item renewal is not allowed.
ru-RU: Продление экземпляра не допускается.

en: This item is already checked out to another patron.
ru-RU: Этот экземпляр уже выдан другому читателю.

en: This item is scheduled for auto renewal.
ru-RU: Для этого экземпляра запланировано автоматическое продление.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
ru-RU: Ваша учетная запись заблокирована, т.к. вам была оформлена справка об отсутствии задолженности.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
ru-RU: Причиной блокировки учетной записи может быть просроченная задолженность или штрафы за ущерб. За выяснением обстоятельств обратитесь в библиотеку.

en: If this is an error, please contact the library.
ru-RU: Обратитесь в библиотеку.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
ru-RU: Ваш читательский билет отмечен как утерянный.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
ru-RU: .%sУ вас есть неуплаченные штрафы.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
ru-RU: Вы не можете выполнить продление онлайн. Причина: %sПревышена максимальная сумма штрафа

en: Auto-renewal
ru-RU: Автоматическое продление

en: Allow auto-renewal:
ru-RU: Разрешить автоматическое продление:

en: Yes
ru-RU: да

en: No
ru-RU: нет

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
ru-RU: Обновить настройки автоматического продления

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
ru-RU: Выдано (%s)

en: Relatives' checkouts
ru-RU: Книговыдачи родственников

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
ru-RU: Просрочка (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
ru-RU: Начисления (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
ru-RU: Кредит (%s)

en: Relatives' charges
ru-RU: Начисления родственников

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
ru-RU: Клубы (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
ru-RU: Резервирования (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
ru-RU: Запросы (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
ru-RU: Запросы статей (%s)

en: OverDrive account
ru-RU: Учетная запись OverDrive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
ru-RU: Продлить выбранное

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
ru-RU: Выдано экземпляров: %s

en: Due
ru-RU: Возврат

en: Renew
ru-RU: Продление

en: Fines
ru-RU: Пеня

en: Checkout note
ru-RU: Примечание для книговыдачи

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
ru-RU: Используйте это, чтобы сообщить о любых проблемах с вашими текущими книговыдачами

note: A
en: View on Amazon.com
ru-RU: Посмотреть на Amazon.com

note: DIV
en: Click to view in Google Books
ru-RU: Щелкните, чтобы просмотреть в Google Books

en: (On-site checkout)
ru-RU: (Внутренняя выдача)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
ru-RU: Этот экземпляр был запрошен. Дата возврата обновлена.

en: Date due:
ru-RU: Ожидается на дату:

en: Barcode:
ru-RU: Штрих-код:

en: Renewed!
ru-RU: Продлено!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
ru-RU: Плата для класса экземпляра '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
ru-RU: %s в день

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
ru-RU: %s в час

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
ru-RU: (%s из %s продлений осталось %s / %s из %s продлений осталось до того, как экземпляр станет доступен в библиотеке %s)

en: (on hold)
ru-RU: (зарезервировано)

en: Not renewable
ru-RU: Не продлевается

en: Not renewable
ru-RU: Не продлевается

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
ru-RU: Экземпляр необходимо продлить в библиотеке. %s продлений осталось

en: (overdue)
ru-RU: (просрочено)

en: Not allowed
ru-RU: Не разрешено

en: No longer renewable
ru-RU: Больше не продлевается

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
ru-RU: Автоматическое продление не выполнено, у читателя есть неоплаченные штрафы.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
ru-RU: Автоматическое продление не выполнено, срок действия вашей учетной записи истек.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
ru-RU: Нет продления до %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
ru-RU: %s Продление не разрешено %s %s

en: Fines:
ru-RU: Пени:

en: Yes (Item overdue or lost)
ru-RU: Да (экземпляр просрочен или утерян)

en: Yes (Rental fees)
ru-RU: Да (Плата за прокат)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
ru-RU: Редактировать примечания

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
ru-RU: Добавить примечание

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
ru-RU: Продлить все

en: You have nothing checked out
ru-RU: Вам ничего не выдано

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
ru-RU: Ваша пометка будет показана сотруднику библиотеки, когда единица хранения будет возвращена.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
ru-RU: Вы на текущий момент задолжали штраф и должны оплатить:

en: Credits
ru-RU: Кредиты

en: You have a credit of:
ru-RU: У Вас есть кредит на сумму:

en: Fines and charges
ru-RU: Пеня и сплаты

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
ru-RU: %s %s на текущий момент имеется задолженность, необходимо оплатить:

en: Relative
ru-RU: Относительное

en: Overdues
ru-RU: Просрочки

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
ru-RU: %s Учётная запись заблокирована %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
ru-RU: %s Не разрешено

en: No renewals left
ru-RU: Продлений не осталось

en: Recalls
ru-RU: Запросы

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
ru-RU: Экземпляр отозван: %s

en: Article requests
ru-RU: Запросы статей

en: Record title
ru-RU: Заглавие записи

en: Volume
ru-RU: Том

en: Issue
ru-RU: Выпуск

note: TH
en: Table of contents
ru-RU: Таблица содержания

en: Chapters
ru-RU: Главы

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
ru-RU: (только %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
ru-RU: %sДа%s

en: Processing
ru-RU: Обработка

en: Completed
ru-RU: Завершено

en: Canceled
ru-RU: Отменено

en: Article requests
ru-RU: Запросы статей

en: You have no article requests currently.
ru-RU: В настоящее время у Вас нет запросов статей.

en: Resume hold
ru-RU: Возобновить резервирование

en: Suspend hold
ru-RU: Приостановить резервирование

en: Suspend until:
ru-RU: Приостановить до:

en: Do not suspend
ru-RU: Не приостанавливать

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
ru-RU: Все резервирования будут приостановлены.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
ru-RU: Все резервирования будут возобновлены.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
ru-RU: Вы действительно хотите отменить этот запрос статьи?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
ru-RU: Хотите ли Вы на самом деле отменить это резервирование?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
ru-RU: Вы действительно хотите отклонить это сообщение?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
ru-RU: Вы уверены, что хотите запросить отмену резервирования?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
ru-RU: Хотите ли Вы на самом деле восстановить приостановленые резервирования?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
ru-RU: Хотите ли Вы на самом деле приостановить все резервирования?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
ru-RU: Нет, не отменять запрос на статью

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
ru-RU: Нет, не отменять резервирование

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
ru-RU: Нет, не возобновлять резервирования

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
ru-RU: Ничего не выбрано. Установите флажок для каждого экземпляра, который Вы хотите продлить

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
ru-RU: Что-то пошло не так. Примечание не было сохранено

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
ru-RU: Да, отменить запрос статьи

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
ru-RU: Да, отменить резервирование

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
ru-RU: Да, возобновить все резервирования

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
ru-RU: Да, приостановить все резервирования

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
ru-RU: Ваше примечание о %s не может быть сохранено.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
ru-RU: Ваше примечание о %s было сохранено и отправлено в библиотеку.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
ru-RU: Ваше примечание о %s было удалено.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
ru-RU: (Штрих-код не найден в базе данных, обратитесь к библиотекарю)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
ru-RU: (Этот экземпляр нельзя вернуть в эту библиотеку, обратитесь за помощью к сотрудникам библиотеки)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
ru-RU: (Экземпляр изъят, и возврат заблокирован правилами, обратитесь за помощью к сотрудникам библиотеки)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
ru-RU: (Книга в настоящее время не для выдачи, обратитесь за помощью к сотрудникам библиотеки)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
ru-RU: (Экземпляр нельзя вернуть в терминале самообслуживания, обратитесь за помощью к сотрудникам библиотеки)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
ru-RU: (При возврате этого экземпляра возникла проблема, обратитесь за помощью к сотрудникам библиотеки)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ru-RU: Самообслуживание &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
ru-RU: %s Самовозврат

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
ru-RU: К сожалению, эта станция самовозврата отключена. Обратитесь к администратору для решения этой проблемы.

en: Session lost
ru-RU: Сессию потеряно

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
ru-RU: Вы входите в систему самовозврата с другого IP-адреса! Пожалуйста, авторизуйтесь снова.

en: Checked in
ru-RU: Возвращено

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
ru-RU: Не возвращен в %s

en: Finish
ru-RU: Завершение

en: Your request included no check-ins.
ru-RU: Ваш запрос не включал никаких возвратов.

en: Scan the item or enter its barcode:
ru-RU: Сканируйте экземпляр или введите его штрих-код:

en: Barcodes
ru-RU: Штрих-коды

en: Check in
ru-RU: Возврат

en: Self check-in help
ru-RU: Помощь при само-возврате

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
ru-RU: Cканируйте каждый экземпляр или введите его штрих-код. Будет отображен список с введенными штрих-кодами.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
ru-RU: Нажмите кнопку 'Вернуть' для подтверждения.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
ru-RU: Результаты операции будут отображаться для каждого введенного штрих-кода.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
ru-RU: Кнопка 'Завершить' позволяет начать сначала.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
ru-RU: На любом этапе нажатие кнопки 'Отмена' сотрет отсканированные штрих-коды и вернет к началу.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ru-RU: Помощь по самообслуживанию &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
ru-RU: Помощь по самообслуживанию

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
ru-RU: Если Вы первый раз используете систему самообслуживания, или если система не работает, как ожидается, то Вы можете обратиться к этому руководству, чтобы разобраться как это делать изначально.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
ru-RU: Шаг первый: Введите идентификатор пользователя%s и пароль%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
ru-RU: Введите идентификатор пользователя%s и пароль%s, далее нажмите кнопку «Подтвердить» (или нажмите клавишу «Enter»).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
ru-RU: Шаг два: просканируйте штрих-код для каждого элемента, поочередно

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
ru-RU: Сканируйте каждый экземпляр и дождитесь перезагрузки страницы перед сканированием следующего экземпляра. Выданный экземпляр должен появиться в списке ваших книговыдач. На кнопку "Подтвердить" необходимо нажимать только в случае, если вы вводите штрих-код вручную.

en: Step three: Click the 'Finish' button
ru-RU: Шаг третий: нажмите на кнопку «Завершить»

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
ru-RU: Если Вы не нажмёте кнопку «Завершить», Ваш сеанс будет автоматически завершён за %s секунд.

en: Return to the self-checkout
ru-RU: Вернуться к самообслуживанию

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ru-RU: Распечатать чек за %s &rsaquo; Самостоятельная оплата &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ru-RU: Самообслуживание &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
ru-RU: %s Станция самобслуживания

en: Item cannot be checked out.
ru-RU: Экземпляр не выдается.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
ru-RU: Простите, этот экземпляр не может быть выдан с этого пункта выдачи.

en: The system does not recognize this barcode.
ru-RU: В системе нет этого штрих-кода.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
ru-RU: Вы продлили этот экземпляр максимально разрешенное количество раз.

en: This item is checked out to someone else.
ru-RU: Этот экземпляр уже выдан другому читателю.

en: You cannot renew this item again.
ru-RU: Невозможно продлить экземпляр.

en: This item is not for loan.
ru-RU: Экземпляр не для выдачи.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
ru-RU: Вы задолжали библиотеке %s и не можете оформить заказ.

en: This item has been withdrawn from the collection.
ru-RU: Экземпляр удален из списка.

en: This item is restricted.
ru-RU: Экземпляр ограничен.

en: This item belongs to another library.
ru-RU: Этот экземпляр не принадлежит вашей библиотеке.

en: Your account has expired.
ru-RU: Срок действия учетной записи истек.

en: Your account has been suspended.
ru-RU: Ваша учетная запись приостановлена.

en: This library card has been declared lost.
ru-RU: Ваш читательский билет отмечен как "утерянный".

en: Your contact information seems to be incomplete.
ru-RU: Похоже, ваши контактные данные не до конца заполнены.

en: Due date is not valid.
ru-RU: Дата возврата не действительна.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
ru-RU: Экземпляр должен быть выдан на кафедре книговыдачи.

en: Please see a member of the library staff.
ru-RU: Обратитесь к работнику библиотеки.

en: Return
ru-RU: Возврат

en: Return this item
ru-RU: Вернуть этот экземпляр

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
ru-RU: Вернутся к сведениям об учётной записи

en: Please confirm the checkout:
ru-RU: Пожалуйста, подтвердите выдачу:

en: This item is already checked out to you.
ru-RU: Этот экземпляр уже был Вам выдан.

en: Renew item
ru-RU: Продлить экземпляр

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
ru-RU: Простите, этот пункт самообслуживания отключён. Свяжитесь с администратором, чтобы решить эту проблему.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
ru-RU: Вы пытаетесь получить доступ к «Самообслуживанию» с другого IP-адреса! Пожалуйста, войдите снова.

en: Record not found
ru-RU: Запись не найдена

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
ru-RU: Ваш логин пользователя не найден в базе данных. Попробуйте снова.

en: Item checked out
ru-RU: Выданные экземпляры

en: Item renewed
ru-RU: Экземпляр продлен

en: Item not renewed
ru-RU: Экземпляр не продлен

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
ru-RU: Экземпляр не возвращен: обратитесь за помощью на кафедру книговыдачи

en: Item checked in
ru-RU: Экземпляр возвращен

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
ru-RU: Вы вошли в систему как %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
ru-RU: За получение этого экземпляра с вашего счета была снята плата за резервирование.

en: Sorry
ru-RU: Извините

en: The userid
ru-RU: Идентификатор пользователя

en: was not found in the database. Please try again.
ru-RU: не найден в базе данных. Попробуйте снова.

en: Check out, return, or renew an item:
ru-RU: Выдать, продлить или вернуть экземпляр:

en: Check out or renew an item:
ru-RU: Возврат или продление экземпляра:

en: Scan a new item or enter its barcode:
ru-RU: Просканируйте новую единицу или введите ее штрих-код:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
ru-RU: Книговыдачи (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
ru-RU: %s Заказы (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
ru-RU: %s (%s). %s %s %s. %s Выполнить к %s

en: Checked out:
ru-RU: Выдано:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
ru-RU: Выдачи посетителя «%s»

en: Checked out on
ru-RU: Дата выдачи

en: NEW
ru-RU: НОВЫЙ

en: Issue renews
ru-RU: Продление выпуска

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
ru-RU: Это внутренняя выдача, она не может быть продлена.

en: This item cannot yet be renewed.
ru-RU: Экземпляр не может быть проделен.

en: No renewals allowed
ru-RU: Продление не разрешено больше

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
ru-RU: Вернуть экземпляр

en: This item is scheduled for automatic renewal
ru-RU: Для этого экземпляра запланировано автоматическое продление

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ru-RU: %sДа%sНет%s

en: Show your checkouts
ru-RU: Показать ваши книговыдачи

en: You currently have nothing checked out.
ru-RU: Вам пока еще ничего не было выдано.

en: You currently have no pending holds.
ru-RU: В настоящее время у Вас нет резервирований в ожидании.

en: Please enter your card number:
ru-RU: Пожалуйста, введите номер Вашего билета:

note: SCRIPT
en: End session
ru-RU: Завершить сеанс

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
ru-RU: Распечатать квитанцию и завершить сеанс

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
ru-RU: Хотите распечатать квитанцию?

en: Search suggestions
ru-RU: Поиск предложений

en: Suggestions
ru-RU: Предложения

en: Did you mean:
ru-RU: Вы имели в виду:

en: Sorry, no suggestions.
ru-RU: К сожалению, нет предложений.

en: MARC Card View
ru-RU: Вид MARC-карточки

en: MARC View
ru-RU: Просмотр в MARC
