Koha 23.11.09.000 - en to ru-RU translation catalogue (1990 entries)

en: Show coded information filters
ru-RU: Показать фильтры кодированных данных

en: Hide coded information filters
ru-RU: Скрыть фильтры кодированных данных

en: Coded fields
ru-RU: Кодированные поля

en: Audience:
ru-RU: Аудитория:

en: Any
ru-RU: произвольно

en: juvenile, general
ru-RU: для детей и юношества, общее

en: pre-primary (0-5)
ru-RU: для детей дошкольного возраста (0-5 лет)

en: primary (5-8)
ru-RU: для детей младшего школьного возраста (5-9 лет)

en: children (9-14)
ru-RU: для детей среднего школьного возраста, подростков (9-14 лет)

en: young adult
ru-RU: для детей старшего школьного возраста, юношества (14-20 лет)

en: adult, serious
ru-RU: для взрослых, научная

en: adult, General
ru-RU: для взрослых, общего содержания

en: unknown
ru-RU: неизвестно

en: Physical presentation:
ru-RU: Физическое представление:

en: regular print
ru-RU: обычная печать

en: large print
ru-RU: крупная печать

en: newspaper format
ru-RU: газетный формат

en: Braille or Moon script
ru-RU: издание шрифтами Брайля или Муна

en: microprint
ru-RU: микропечать

en: hand-written
ru-RU: рукописный

en: multimedia
ru-RU: мультимедиа

en: mini-print
ru-RU: минипечать

en: electronic resource
ru-RU: электронный ресурс

en: microform
ru-RU: микроформа

en: other form of textual material
ru-RU: другие формы текстовых материалов

en: Literary genre:
ru-RU: Литературный жанр:

en: fiction
ru-RU: художественная проза (романы, повести, рассказы)

en: drama
ru-RU: драматургия

en: essays
ru-RU: очерки, эссе

en: humour, satire
ru-RU: юмор, сатира

en: letters
ru-RU: письма

en: short stories
ru-RU: короткие рассказы, новеллы

en: poetry
ru-RU: поэзия

en: speeches, oratory
ru-RU: речи, выступления, лекции

en: libretto
ru-RU: либретто

en: not a literary text
ru-RU: не литературный текст

en: multiple/other literary forms
ru-RU: многожанровый документ или другие жанры

en: Biography:
ru-RU: Биография:

en: not a biography
ru-RU: небиографический документ

en: autobiography
ru-RU: автобиография

en: individual biography
ru-RU: биография отдельного лица

en: collective biography
ru-RU: коллективная биография

en: contains biographical data
ru-RU: документ содержит биографическую информацию

en: Illustration:
ru-RU: Иллюстрация:

en: illustrations
ru-RU: иллюстрации

en: maps
ru-RU: карты

en: portraits
ru-RU: портреты

en: charts
ru-RU: навигационные (морские) карты

en: plans
ru-RU: планы

en: plates
ru-RU: гравюры, эстампы, вклейки, иллюстрации, на отдельных листах, экслибрисы и тому подобное

en: music
ru-RU: ноты

en: facsimiles
ru-RU: факсимиле

en: coats of arms
ru-RU: гербы

en: genealogical tables
ru-RU: генеалогические таблицы

en: forms
ru-RU: форматированные бланки

en: samples
ru-RU: образцы, модели

en: sound recordings
ru-RU: звукозаписи

en: transparencies
ru-RU: материалы на пленках (кроме звукозаписей)

en: illuminations
ru-RU: украшения (заставки, концовки и т.п.)

en: no illustrations
ru-RU: без иллюстраций

en: Content:
ru-RU: Содержание:

en: bibliography
ru-RU: библиографический указатель, издание

en: catalogue
ru-RU: каталог

en: index
ru-RU: указатель

en: abstract
ru-RU: рефераты или резюме

en: dictionary
ru-RU: словарь

en: encyclopaedia
ru-RU: энциклопедия

en: directory
ru-RU: справочник

en: project description
ru-RU: проектная документация

en: statistics
ru-RU: статистические данные

en: programmed text books
ru-RU: программируемый учебник

en: patent
ru-RU: патент

en: standard
ru-RU: стандарт

en: dissertation or thesis
ru-RU: диссертация или автореферат

en: laws and legislation
ru-RU: законы и законопроекты

en: numeric table
ru-RU: числовые таблицы

en: technical report
ru-RU: технический отчёт

en: examination paper
ru-RU: экзаменационные билеты

en: literature surveys/reviews
ru-RU: литературные обзоры/рецензии

en: treaties
ru-RU: соглашения и конвенции

en: cartoons or comic strips
ru-RU: комиксы, карикатуры

en: dissertation or thesis (revised)
ru-RU: диссертация (переработанная)

en: religious text
ru-RU: религиозные тексты

en: other
ru-RU: другие

en: Video types:
ru-RU: Типы видео-материалов:

en: motion picture
ru-RU: кинофильм

en: visual projection
ru-RU: визуально-проекционный материал

en: video recording
ru-RU: видеозапись

en: Serials
ru-RU: Сериальные издания

en: Serial type:
ru-RU: Тип периодического издания:

en: Any type
ru-RU: любой тип

en: Periodical
ru-RU: периодическое издание

en: Monographic series
ru-RU: монографические сериальные издания

en: Newspaper
ru-RU: газета

en: Updating loose-leaf
ru-RU: обновляемое листовое издание с отрывными листами

en: Database
ru-RU: База данных

en: Updating website
ru-RU: обновляемый веб-сайт

en: Other
ru-RU: другое

en: Periodicity:
ru-RU: Периодичность:

en: Daily
ru-RU: ежедневно

en: Semiweekly
ru-RU: дважды в неделю

en: Weekly
ru-RU: еженедельно

en: Biweekly
ru-RU: один раз на две недели

en: Semimonthly
ru-RU: дважды на месяц

en: Monthly
ru-RU: ежемесячно

en: Bimonthly
ru-RU: один раз на два месяца

en: Quarterly
ru-RU: ежеквартально

en: Three times a year
ru-RU: трижды на год

en: Semiannual
ru-RU: один раз на полугодие (дважды на год)

en: Annual
ru-RU: ежегодно

en: Biennial
ru-RU: один раз в два года

en: Triennial
ru-RU: один раз на три года

en: Three times a week
ru-RU: трижды на неделю

en: Three times a month
ru-RU: трижды на месяц

en: Without periodicity
ru-RU: издание не имеет периодичности (не периодическое)

en: Unknown
ru-RU: Неизвестно

en: Regularity:
ru-RU: Периодичность:

en: Any regularity
ru-RU: любая регулярность

en: regular
ru-RU: регулярный

en: normalised irregular
ru-RU: нормализованный нерегулярный

en: irregular
ru-RU: нерегулярно

en: Picture
ru-RU: Двумерный изображающий объект

en: collage
ru-RU: коллаж

en: drawing
ru-RU: рисунок

en: painting
ru-RU: живопись

en: photomechanical reproduction
ru-RU: фотомеханическая репродукция

en: photonegative
ru-RU: фотонегатив

en: photoprint
ru-RU: фотогравюра

en: picture
ru-RU: изображение

en: print
ru-RU: гравюра

en: technical drawing
ru-RU: технический чертеж

en: other non-projected graphic type
ru-RU: другие непроекционные виды двумерных изображающих объектов

en: canvas
ru-RU: холст

en: bristol board
ru-RU: бристольский картон

en: cardboard/illustration board
ru-RU: картон / эскизный картон

en: glass
ru-RU: стекло

en: plaster
ru-RU: гипс

en: hardboard
ru-RU: переплетный картон

en: porcelaine
ru-RU: фарфор

en: stone
ru-RU: камень

en: wood
ru-RU: дерево

en: mixed collection
ru-RU: смешанный

en: synthetics
ru-RU: синтетика

en: skin
ru-RU: кожные материалы (кожа, пергамент, веленевая бумага)

en: textile
ru-RU: текстиль

en: metal
ru-RU: металл

en: paper
ru-RU: бумага

en: others
ru-RU: другой

en: UNIMARC field 100 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 100

en: Date entered on file
ru-RU: Дата ввода записи в файл

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
ru-RU: Тип даты публикации (Дата публикации 1 и Дата публикации 2)

en: Non required value
ru-RU: Значение не требуется

en: a - currently published continuing resource
ru-RU: a — текущий продолжающийся ресурс

en: b - continuing resource no longer being published
ru-RU: b — продолжающийся ресурс, публикация которого прекращена

en: c - continuing resource of unknown status
ru-RU: c — продолжающийся ресурс с неизвестным статусом

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
ru-RU: d — монография, изданная в одном томе или изданная в течение одного календарного года

en: e - reproduction of a document
ru-RU: e — репродуцированный документ

en: f - monograph, date of publication uncertain
ru-RU: f — монография, дата публикации которой точно не известна

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
ru-RU: g - монография, публикация которой продолжается более года

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
ru-RU: h — монография с фактической датой публикации и датой присвоения авторского права/привилегии

en: i - monograph with both release/issue date and production date
ru-RU: i — монографии, имеющие как дату производства, так и дату реализации

en: j - document with detailed date of publication
ru-RU: j — документ с точной датой публикации

en: k - monograph with both publication date and print date
ru-RU: k — монография, даты издания и изготовления которой отличаются

en: u - Unknown publication date
ru-RU: u — дата(ы) публикации неизвестна(ы)

en: Publication date 1
ru-RU: Дата публикации 1

en: Publication Date 2
ru-RU: Дата публикации 2

en: Target audience code
ru-RU: Код целевого назначения 1

en: |- Filling character
ru-RU: | — Cимвол заполнения

en: a- juvenile, general
ru-RU: a — для юношества, общего характера

en: b- pre-primary, ages 0-5
ru-RU: b — для детей дошкольного возраста (0-5 лет)

en: c- primary, ages 5-10
ru-RU: c — для детей младшего возраста, 5-10 лет

en: d- children, ages 9-14
ru-RU: d — для детей среднего возраста, 9-14 лет

en: e- young adult, ages 14-20
ru-RU: e — для юношества, возраст 14-20 лет

en: k- adult, serious
ru-RU: k — для взрослых, научная

en: m- adult, general
ru-RU: m — для взрослых, общего характера

en: u- unknown
ru-RU: u — неизвестно

en: Target audience code 2
ru-RU: Код целевого назначения 2

en: Target audience code 3
ru-RU: Код целевого назначения 3

en: a- juvenile, general
ru-RU: a — для юношества, общего характера

en: Government publication
ru-RU: Правительственная публикация

en: a- federal/national
ru-RU: a — национальный/федеральный

en: b- state/province
ru-RU: b — республика, штат/провинция

en: c- county/department
ru-RU: c — край, область, округ, графство/департамент

en: d- local(municipal, etc.)
ru-RU: d — местный (муниципальный и т.п.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
ru-RU: e — межтерриториальный (включающий разные департаменты и правительства ниже национального уровня)

en: f- intergovernmental
ru-RU: f — межправительственный

en: g- government in exile or clandestine
ru-RU: g — нелегальное правительство или правительство в изгнании

en: h- level not determined
ru-RU: h — уровень не определён

en: y- not a government publication
ru-RU: y — неправительственная публикация

en: z- Other
ru-RU: z — другие

en: Modified record code
ru-RU: Код модифицированной записи

en: 0- unmodified record
ru-RU: 0 — запись не модифицирована

en: 1- modified record
ru-RU: 1 — запись модифицирована

en: Language of cataloguing (mandatory)
ru-RU: Язык каталогизации (обязательное)

en: Transliteration code
ru-RU: Код транслитерации

en: a- ISO transliteration scheme
ru-RU: a — правила транслитерации ISO

en: b- other
ru-RU: b — другие правила

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
ru-RU: c — несколько схем транслитерации — ISO или другие правила

en: g- ALA-LC Romanization Tables
ru-RU: g- Таблицы латинизации Американской библиотечной ассоциации и Библиотеки Конгресса для русского языка

en: h- DIN transliteration scheme
ru-RU: h- схема транслитерации DIN

en: y- no transliteration scheme used
ru-RU: y — транслитерация не используется

en: Character sets (mandatory) 1
ru-RU: Наборы символов (обязательное) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
ru-RU: 01 — ISO 646, версия IRV (основной набор символов латинского алфавита)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
ru-RU: 02- ISO регистрационный # 37 (основной набор символов алфавита кириллицы)(устаревшее)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
ru-RU: 03 — ISO 5426 (расширенный набор символов латинского алфавита)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
ru-RU: 04 — ISO 5427 (расширенный набор символов алфавита кириллицы)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
ru-RU: 05 — ISO 5428 (набор символов греческого алфавита)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
ru-RU: 06 — ISO 6438 (набор кодированных символов для африканских языков)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
ru-RU: 07 — ISO 10586 (набор символов грузинского алфавита)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
ru-RU: 08 — ISO 8957 (набор символов иврита) таблица 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
ru-RU: 09 — ISO 8957 (набор символов иврита) таблица 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
ru-RU: 11 — ISO 5426-2 (латинские символы, используемые в редких европейских языках и устаревших типографиях)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ru-RU: 50 — ISO 10646 Уровень 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ru-RU: 50 — ISO 10646 Уровень 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
ru-RU: Наборы символов (обязательное) 2

en: non required value
ru-RU: значение позиции не требуется

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
ru-RU: 11 — ISO 5426-2 (латинские символы, используемые в редких европейских языках и устаревших типографиях)

en: Additional character sets
ru-RU: Дополнительные наборы символов

en: Script of title
ru-RU: Графика заглавия

en: ba- Latin
ru-RU: ba- латинская

en: ca- Cyrillic
ru-RU: ca — кириллическая

en: da- Japanese - script unspecified
ru-RU: da — японская — неопределенная графика

en: db- Japanese - Kanji
ru-RU: db — японская — канджи

en: dc- Japanese - Kana
ru-RU: dc — японская — кана

en: ea- Chinese
ru-RU: ea — китайская

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
ru-RU: eb- китайско-ханьские идеограммы (упрощенная версия)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
ru-RU: ec- китайско-ханьские идеограммы (традиционная версия)

en: ed- Mongolian
ru-RU: ed- монгольский

en: ee- Manchu
ru-RU: ee- маньчжурский

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
ru-RU: eg- Наси Донгба (Нахи Томба)

en: eh- Naxi Geba
ru-RU: eh- Накси Геба

en: fa- Arabic
ru-RU: fa — арабская

en: ga- Greek
ru-RU: ga — греческая

en: ha- Hebrew
ru-RU: ha — иврит

en: ia- Thai
ru-RU: ia — тайская

en: ib- Burmese
ru-RU: ib- бирманский

en: ic- Khmer (Cambodian)
ru-RU: ic- кхмерский (камбоджийский)

en: id- Lao
ru-RU: id- лаосский

en: ja- Devanagari
ru-RU: ja — деванагари

en: jb- Bengalese
ru-RU: jb- бенгальский

en: jc- Gujurati
ru-RU: jc - гуджарати

en: jd- Gurmukhi
ru-RU: jd- гурмухи

en: je- Odia (Oriya)
ru-RU: je- одиа (ория)

en: ka- Korean
ru-RU: ka — корейская

en: la- Tamil
ru-RU: la — тамильская

en: lb- Kannada
ru-RU: lb- каннада

en: lc- Malayalam
ru-RU: lc - малаялам

en: ld- Sinhala (Singhalese)
ru-RU: ld- сингальский

en: le- Telugu
ru-RU: le- телугу

en: ma- Georgian
ru-RU: ma — грузинская

en: mb- Armenian
ru-RU: mb — армянская

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
ru-RU: na- эфиопский (геэз)

en: zz- Other
ru-RU: zz — другая

note: INPUT type=button
en: Save
ru-RU: Сохранить

en: Cancel
ru-RU: Отменить

en: States of authority heading code
ru-RU: Код статуса точки доступа

en: a - established
ru-RU: a — установленная

en: c - provisional
ru-RU: с — предварительная

en: x - not applicable
ru-RU: x — не применяемая

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ru-RU: 50 — ISO 10646 Уровень 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
ru-RU: Направление графики каталогизации

en: 0 - left to right
ru-RU: 0 — cлева направо

en: 1 - right to left
ru-RU: 1 — cправа налево

en: UNIMARC field 105 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 105

en: Illustration codes 1:
ru-RU: Код иллюстраций 1:

en: a - illustrations
ru-RU: a — иллюстрации

en: b - maps
ru-RU: b — географические карты

en: c - portraits
ru-RU: c — портреты

en: d - charts
ru-RU: d — морские карты

en: e - plans
ru-RU: e — планы

en: f - plates
ru-RU: f — вкладные листы

en: g - music
ru-RU: g — музыкальные произведения

en: h - facsimiles
ru-RU: h — факсимиле

en: i - coats of arms
ru-RU: i — гербы

en: j - genealogical tables
ru-RU: j — генеалогические таблицы, схемы

en: k - forms
ru-RU: k — форматированные бланки

en: l - samples
ru-RU: l — образцы, модели

en: m - sound recordings
ru-RU: m — звукозаписи

en: n - transparencies
ru-RU: n — прозрачные пленочные материалы

en: o - illuminations
ru-RU: o — украшения и орнаменты, раскрашенные буквы в рукописи

en: y - no illustrations
ru-RU: y — без иллюстраций

en: Illustration codes 2:
ru-RU: Код иллюстраций 2:

en: i - coats of arm
ru-RU: i — гербы

en: Illustration codes 3:
ru-RU: Код иллюстраций 3:

en: y - no illustration
ru-RU: y — без иллюстраций

en: Illustration codes 4:
ru-RU: Код иллюстраций 4:

en: Form of contents codes 1:
ru-RU: Код формы содержания 1:

en: a - bibliography
ru-RU: a — библиографическое издание

en: b - catalogue
ru-RU: b — каталог

en: c - index
ru-RU: c — указатель

en: d - abstract or summary
ru-RU: d — реферат или резюме, включая описательные, справочные и информационные рефераты

en: e - dictionary
ru-RU: e — словарь

en: f - encyclopaedia
ru-RU: f — энциклопедия

en: g - directory
ru-RU: g — справочное издание

en: h - project description
ru-RU: h — описание проекта

en: i - statistics
ru-RU: i — статистические данные

en: j - programmed text book
ru-RU: j — программируемый учебник

en: k - patent
ru-RU: k — патентный документ

en: l - standard
ru-RU: l — стандарт (ГОСТ, ГСТ и тому подобное)

en: m - dissertation or thesis (original)
ru-RU: m — диссертация (оригинал)

en: n - laws and legislation
ru-RU: n — законы и законодательные акты

en: o - numeric table
ru-RU: o — числовые таблицы

en: p - technical report
ru-RU: p — технический отчёт

en: q - examination paper
ru-RU: q — экзаменационные билеты, лист

en: r - literature surveys/reviews
ru-RU: r — литературные обзоры/рецензии

en: s - treaties
ru-RU: s — договоры, соглашения и конвенции

en: t - cartoons or comic strips
ru-RU: t — карикатуры или комиксы

en: v - dissertation or thesis (revised)
ru-RU: v — диссертация (переработанная)

en: w - religious text
ru-RU: w - религиозные тексты

en: z - other
ru-RU: z — другой тип содержания

en: Form of contents codes 2:
ru-RU: Код формы содержания 2:

en: Form of contents codes 3:
ru-RU: Код формы содержания 3:

en: Form of contents codes 4:
ru-RU: Код формы содержания 4:

en: Conference or meeting code:
ru-RU: Код конференции или совещания:

en: 0- not a conference publication
ru-RU: 0 — не является изданием, публикуемым от имени конференции

en: 1- conference publication
ru-RU: 1 — является изданием, публикуемым от имени конференции

en: Festschrift indicator:
ru-RU: Индикатор юбилейного издания:

en: 0 - not a festschrift
ru-RU: 0 — не является юбилейным изданием

en: 1 - festschrift
ru-RU: 1 — является юбилейным изданием

en: Index indicator
ru-RU: Индикатор указателя

en: 0 - no index
ru-RU: 0 — указатель отсутствует

en: 1 - index present
ru-RU: 1 — указатель имеется

en: Literature code
ru-RU: Код литературного жанра

en: a - fiction
ru-RU: a — художественная литература

en: b - drama
ru-RU: b — драма

en: c - essays
ru-RU: c — очерки, эссе

en: d - humour, satire
ru-RU: d — юмор, сатира

en: e - letters
ru-RU: e — письма

en: f - short stories
ru-RU: f — короткие рассказы, новеллы

en: g - poetry
ru-RU: g — поэтические произведения

en: h - speeches, oratory
ru-RU: h — речи и другие риторические формы

en: i - booklet
ru-RU: i — либретто

en: y - not a literary text
ru-RU: y — нелитературный текст

en: z - multiple or other literary forms
ru-RU: z — смешанные и другие литературные формы

en: Biography code
ru-RU: Код биографии

en: y - not biographical
ru-RU: y — не биография

en: a - autobiography
ru-RU: a — автобиография

en: b - individual biography
ru-RU: b — биография одного лица

en: c - collective biography
ru-RU: c — коллективная биография

en: d - contains biographical information
ru-RU: d — сборник биографической информации

en: UNIMARC field 106 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 106

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
ru-RU: Форма документа: кодированные данные: обозначение носителя (не повторяется)

en: handwritten
ru-RU: рукописный

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
ru-RU: информация на нескольких носителях (например: печатный материал + приложение с отличающимися полиграфическими характеристиками (микрофиша))

en: electronic
ru-RU: электронный ресурс

en: other form of material
ru-RU: другая форма материала

en: UNIMARC field 110 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 110

en: Type of continuing resource designator
ru-RU: Определитель вида продолжающегося ресурса

en: periodical
ru-RU: периодическое издание

en: monographic series
ru-RU: монографическая серия

en: newspaper
ru-RU: газета

en: updating database
ru-RU: обновляемый веб-сайт

en: updating website
ru-RU: обновляемый веб-сайт

en: blog
ru-RU: блог

en: repository
ru-RU: репозиторий

en: newsletter
ru-RU: рассылка

en: Frequency of issue
ru-RU: Периодичность издания

en: daily
ru-RU: ежедневно

en: semiweekly (twice a week)
ru-RU: дважды в неделю

en: weekly
ru-RU: еженедельно

en: biweekly (every two weeks)
ru-RU: раз в две недели

en: semimonthly (twice a month)
ru-RU: дважды в месяц

en: monthly
ru-RU: ежемесячно

en: bimonthly (every two months)
ru-RU: раз в два месяца

en: quarterly
ru-RU: ежеквартально

en: three times a year
ru-RU: три раза в год

en: semiannual (twice a year)
ru-RU: дважды в год

en: annual
ru-RU: ежегодно

en: biennial (every two years)
ru-RU: раз в два года

en: triennial (every three years)
ru-RU: раз в три года

en: three times a week
ru-RU: три раза в неделю

en: three times a month
ru-RU: три раза в месяц

en: continuously updated
ru-RU: обновляется постоянно

en: no frequency (i.e. irregular)
ru-RU: периодичность не определена (т.е. нерегулярно)

en: Regularity
ru-RU: Регулярность

en: not known
ru-RU: не известно

en: Type of material code
ru-RU: Код вида материала

en: abstract or summary
ru-RU: резюме или реферат

en: yearbook
ru-RU: ежегодник, ежегодный отчет, ежегодный обзор

en: programmed texts
ru-RU: программируемый учебник

en: reviews
ru-RU: обзоры

en: law reports and digests
ru-RU: судебные отчеты и сборники выдержек из решений судов

en: legal articles
ru-RU: юридические статьи

en: legal cases and case notes
ru-RU: случаи из судебной практики и их комментарии

en: biography
ru-RU: биография

en: other kinds of contents
ru-RU: другой тип содержания

en: Nature of contents code
ru-RU: Код характера содержания

en: Conference publication indicator
ru-RU: Индикатор материалов конференции

en: not a conference publication
ru-RU: не является изданием, публикуемым от имени конференции

en: conference publication
ru-RU: материалы конференций, съездов и т.д.

en: Title-page availability code
ru-RU: Код наличия титульного листа

en: in last issue of volume - loose
ru-RU: титульный лист в последнем выпуске тома — не прикреплен

en: in last issue of volume - attached
ru-RU: титульный лист в последнем выпуске тома — прикреплен

en: in first issue of next volume - loose
ru-RU: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — с ненумерованными страницами

en: in first issue of next volume - attached
ru-RU: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — прикреплен

en: published separately - free upon request
ru-RU: титульный лист публикуется отдельно — свободно по заказу

en: published separately-free - sent automatically
ru-RU: титульный лист публикуется отдельно — свободно, высылается автоматически

en: published separately - purchase-request
ru-RU: титульный лист публикуется отдельно — покупается — по заказу

en: unknown at time of record creation
ru-RU: не известно к моменту составления записи

en: not applicable
ru-RU: не применяется

en: no title-page issued
ru-RU: титульный лист не издается

en: Index availability code
ru-RU: Код наличия указателя

en: each issue contains an index to its own contents - loose
ru-RU: каждый выпуск содержит указатель к содержанию — не прикреплен

en: in last issue of volume-loose - separately paged
ru-RU: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — не прикреплен — с самостоятельной нумерацией страниц

en: in last issue of volume - unpaged
ru-RU: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — с ненумерованными страницами

en: in first issue of next volume loose - separately paged
ru-RU: указатель к содержанию — в первом выпуске следующего тома — не прикреплен — с самостоятельной нумерацией страниц

en: in first issue of next volume loose - unpaged
ru-RU: указатель к содержанию — в первом выпуске следующего тома — не прикреплен — с ненумерованными страницами

en: published separately free - sent automatically
ru-RU: публикуется отдельно — свободно — рассылается автоматически

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
ru-RU: публикуется отдельно — переплет от издателя — свободно — рассылается автоматически

en: published separately-bound from publisher - free upon request
ru-RU: публикуется отдельно — переплет от издателя — свободно по запросу

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
ru-RU: публикуется отдельно — переплет от издателя — продается по запросу

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
ru-RU: указатель является сериальным изданием и издается в качестве приложения или подсерии основного сериального издания

en: index is not available
ru-RU: указатель отсутствует

en: Cumulative index availability code
ru-RU: Код наличия сводного указателя

en: no cumulative index or table of contents
ru-RU: нет сводного указателя или оглавления

en: cumulative index or table of contents available
ru-RU: имеется сводный указатель или оглавление

en: UNIMARC field 115a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 115a

en: Type of material
ru-RU: Вид материала

en: videorecording
ru-RU: видеозаписи

en: Length
ru-RU: Длина

en: Colour indicator
ru-RU: Индикатор цвета

en: black and white
ru-RU: черно-белый

en: colour
ru-RU: цветной

en: combination of black and white and colour
ru-RU: комбинация черно-белого и цветного

en: other (sepia, tinted, etc.)
ru-RU: другие (сепия, тоновой и т.д.)

en: Sound indicator
ru-RU: Индикатор звука

en: sound on medium
ru-RU: звук записан на том же носителе

en: soundtrack separate
ru-RU: отдельная звуковая дорожка

en: no sound
ru-RU: без звука

en: Media for sound
ru-RU: Звуковой носитель

en: optical sound track on motion picture film
ru-RU: оптическая звуковая дорожка на кинопленке

en: magnetic sound track on motion picture film
ru-RU: магнитная звуковая дорожка на кинопленке

en: magnetic audio tape in cartridge
ru-RU: магнитная аудиолента в однокатушечной кассете

en: sound disc
ru-RU: аудио-диск

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
ru-RU: оптическая и магнитная звуковые дорожки на кинопленке

en: videotape
ru-RU: видеокассетная лента

en: videodisc
ru-RU: видеодиск

en: magnetic audio tape on reel
ru-RU: магнитная катушечная аудиолента

en: magnetic audio tape in cassette
ru-RU: магнитная аудиолента в двухкатушечной кассете

en: Width or dimensions
ru-RU: Ширина или размеры

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — супер 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 9.5 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 16 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 28 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 35 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
ru-RU: Кинофильмы и диафильмы — 70 мм

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
ru-RU: Слайды — 2¼×2¼ дюйма (5½×5½ см)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
ru-RU: Слайды — 2×2 дюйма (5×5 см)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
ru-RU: Видеокассетные ленты — ¾ дюйма (2 см) 1,91 см

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
ru-RU: Видеокассетные ленты — ¼ дюйма (½ см) 0,64 см

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
ru-RU: Видеокассетные ленты — ½ дюйма (1⅓ см) 1,27 см

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
ru-RU: Видеокассетные ленты — ½ дюйма (1⅓ см) 1,27 см

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
ru-RU: Видеокассетные ленты — 1 дюйм (2½ см) 2,54 см

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
ru-RU: Видеокассетные ленты — 2 дюйма (5 см) 5,08 см

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
ru-RU: Диапозитивы 8×10 дюймов (21×26 см)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
ru-RU: Диапозитивы 4×5 дюймов (10×12½ см)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
ru-RU: Диапозитивы 5×7 дюймов (12½×17½ см)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
ru-RU: Диапозитивы 7×7 дюймов (17½×17½ см)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
ru-RU: Диапозитивы 8×8 дюймов (20×20 см)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
ru-RU: Диапозитивы 9×9 дюймов (22½×22½ см)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
ru-RU: Диапозитивы 10×10 дюймов (25×25 см)

en: Form of release - visual projection, motion picture
ru-RU: Форма физического носителя - визуально-проекционный материал, кинофильм

en: film reel
ru-RU: фильм на катушке; катушечный фильм

en: film cartridge
ru-RU: фильм на картридже; фильм кассетный однокатушечный

en: film cassette
ru-RU: фильм на кассете; фильм кассетный двухкатушечный

en: other film type
ru-RU: другой тип фильма

en: filmstrip cartridge
ru-RU: диафильм в картридже; диапозитив кассетный однокатушечный

en: filmslip
ru-RU: кинокадры (короткий диафильм не в рулоне); фильмслип

en: other filmstrip type
ru-RU: диафильмы других типов; другой тип диапозитива

en: film strip roll
ru-RU: диапозитив роликовый

en: slide, slide set, stereograph
ru-RU: слайд, набор слайдов, стереография

en: transparency
ru-RU: материалы на прозрачных пленках; транспарант

en: not a motion picture or visual projection
ru-RU: не кинофильм и не визуально-проекционный материал

en: other forms of release
ru-RU: другие формы проката

en: Technique - videorecording, motion picture
ru-RU: Техника видеозаписи, кинофильма

en: animation
ru-RU: анимационное кино

en: live action
ru-RU: изображение реальности; кадры с естественным движением

en: animation and live action
ru-RU: анимационное кино и изображение реальности

en: unspecified/unknown
ru-RU: не определено / неизвестно

en: not a motion picture or video recording
ru-RU: не кинофильм и не видеозапись

en: Presentation format - motion picture
ru-RU: Формат представления — кинофильмы

en: standard sound aperture (reduced format)
ru-RU: стандартная звуковая апертура (уменьшенный формат)

en: non-anamorphic (wide screen)
ru-RU: не анаморфотный (широкий экран)

en: 3D
ru-RU: 3D (объемный)

en: anamorphic (wide screen)
ru-RU: анаморфотный (широкий экран)

en: standard silent aperture
ru-RU: стандартная немая апертура

en: other wide screen format
ru-RU: другой широкоэкранный формат

en: not a motion picture
ru-RU: не кинофильм

en: Accompanying material 1
ru-RU: Сопроводительный материал 1

en: stills
ru-RU: рекламные кадры

en: script material
ru-RU: сценарные материалы

en: posters
ru-RU: афиши, постеры

en: programmes and pressbooks
ru-RU: программы, буклеты

en: lobby cards
ru-RU: пригласительные билеты; приглашение

en: instructional materials
ru-RU: инструкции, учебные материалы

en: score or other music format
ru-RU: партитуры или другие музыкальные материалы

en: set or costume designs
ru-RU: выкройки или эскизы костюмов

en: other accompanying material
ru-RU: другой сопроводительный материал

en: Accompanying material 2
ru-RU: Сопроводительный материал 2

en: Accompanying material 3
ru-RU: Сопроводительный материал 3

en: Accompanying material 4
ru-RU: Сопроводительный материал 4

en: Form of release - videorecording
ru-RU: Форма физического носителя — видеозаписи

en: videocartridge
ru-RU: видео-картридж; видеокассета однокатушечная

en: videocassette
ru-RU: видеокассета; видеокассета двухкатушечная

en: videoreel
ru-RU: видеорулон; видеолента катушечная

en: electronic videorecording (EVR)
ru-RU: электронная видеозапись (EVR)

en: not a videorecording
ru-RU: не видеозапись

en: other videotype
ru-RU: другой тип видеозаписи

en: Presentation format - videorecording
ru-RU: Формат представления — видеозаписи

en: Beta
ru-RU: Beta (видеокассета двухкатушечная)

en: VHS
ru-RU: VHS (видеокассета двухкатушечная)

en: U-matic
ru-RU: U-matic (видеокассета двухкатушечная)

en: EIAJ (reel)
ru-RU: EIAJ (катушка)

en: Type C (reel)
ru-RU: тип C (катушка)

en: Quadruplex (reel)
ru-RU: квадруплекс, катушечный учетверенный (рулон)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
ru-RU: лазерный оптический (отражающий) видеодиск

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
ru-RU: CED (емкостный электронный диск) видеодиск

en: V2000 (videocassette)
ru-RU: V2000 (видеокассета двухкатушечная)

en: Video8 (videocassette)
ru-RU: Video 8 (видеокассета двухкатушечная)

en: DVD-Video
ru-RU: DVD-видео (цифровой видеодиск)

en: Base of emulsion material - visual projection
ru-RU: Основа эмульсии - визуально-проекционные материалы

en: safety film
ru-RU: невоспламеняющаяся (безопасная) кинопленка

en: film base other than safety film
ru-RU: пленочная основа, отличная от невоспламеняющейся

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
ru-RU: синтетика (пластик, винил и т.п.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
ru-RU: смешанная (содержит более одного типа основ)

en: not a visual projection
ru-RU: не визуально-проекционный материал

en: Secondary support material - visual projection
ru-RU: Материалы вторичной основы - визуально-проекционные материалы

en: cardboard
ru-RU: картон

en: metall
ru-RU: металл

en: metal and glass
ru-RU: металл и стекло

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
ru-RU: синтетический (пластик, винил и т.д.) и стекло

en: not present (no secondary support)
ru-RU: отсутствует (нет подложки)

en: Broadcast standard - videorecording
ru-RU: Стандарт трансляции — видеозаписи

en: 525 (e.g. NTSC)
ru-RU: 525 (например, NTSC)

en: 625 PAL
ru-RU: 625 PAL ("фазо-переменная линия")

en: 625 SECAM
ru-RU: 625 SECAM ("последовательный цвет с памятью")

en: UNIMARC field 115b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 115b

en: Generation
ru-RU: Поколение фильма

en: original
ru-RU: оригинал

en: master
ru-RU: контрольная копия

en: duplicate
ru-RU: рабочая копия

en: reference print/viewing copy
ru-RU: позитив образец / просмотровая копия

en: Production elements
ru-RU: Элементы производства

en: workprint
ru-RU: рабочий позитив

en: trims
ru-RU: вырезанные кадры для монтажа

en: outtakes
ru-RU: изъятые кадры при монтаже

en: rushes
ru-RU: первичный монтаж

en: mixing tracks
ru-RU: смешанные дорожки с фотопрограммами

en: title bands/intertitle rolls
ru-RU: ленты/ролики с титрами

en: production rolls
ru-RU: ролики рабочие

en: Refined categories of colour for moving pictures
ru-RU: Уточненные категории цвета для кинофильмов

en: 3 layer colour
ru-RU: трехслойный цвет

en: 2 colour, single strip
ru-RU: 2 цвета, одной полосой

en: undetermined 2 colour
ru-RU: неопределенные 2 цвета

en: undetermined 3 colour
ru-RU: неопределенные 3 цвета

en: 3 strip colour
ru-RU: трехполосный цвет

en: 2 strip colour
ru-RU: двухполосный цвет (при применении цветоделения)

en: red strip
ru-RU: красная полоса

en: blue or green strip
ru-RU: зеленая полоса, окрашенная в синий цвет

en: cyan strip
ru-RU: полоса циан (сине-зеленая)

en: magenta strip
ru-RU: красная анилиновая полоса

en: yellow strip
ru-RU: желтая полоса

en: sepia tone
ru-RU: тон сепия

en: other tone
ru-RU: другой тон

en: tint
ru-RU: ненасыщенный тон

en: tinted and toned
ru-RU: ненасыщенный и насыщенный тон

en: stencil colour
ru-RU: трафаретное окрашивание

en: handcoloured
ru-RU: раскрашенный вручную

en: not applicable (item not a colour film)
ru-RU: не используется (не цветной фильм)

en: Film emulsion (polarity)
ru-RU: Эмульсия пленки (полярность)

en: positive
ru-RU: позитивная

en: negative
ru-RU: негативная

en: Film base
ru-RU: Основа пленки

en: safety (triacetate)
ru-RU: безопасная (триацетатная)

en: nitrate
ru-RU: нитратная

en: safety (diacetate)
ru-RU: безопасная (диацетатная)

en: polyester base (e.g. ester)
ru-RU: полиэстерная основа (например, эстер)

en: mixed base (nitrate and safety)
ru-RU: смешанная основа (нитратная и безопасная)

en: Kind of sound for moving images
ru-RU: Вид звука для кинофильмов

en: monaural
ru-RU: монофонический

en: stereophonic
ru-RU: стереофонический

en: multichannel, surround or quadraphonic
ru-RU: мультиканальный, объемный или квадрофонический

en: mixed
ru-RU: смешанный

en: not applicable (item is silent)
ru-RU: не применяется (фильм немой)

en: Kind of film stock or print
ru-RU: Вид неэкспонированной кинопленки или фотоотпечатков

en: imbibition dye transfer
ru-RU: нанесение красителя впитыванием

en: three layer stock
ru-RU: трехслойная неэкспонированная пленка

en: three layer stock (low fade)
ru-RU: трехслойная неэкспонированная пленка (уменьшенная четкость)

en: duplitised stock
ru-RU: дублированная неэкспонированная пленка

en: not applicable (not a colour film)
ru-RU: не применяется (не цветной фильм)

en: Deterioration stage
ru-RU: Степень износа

en: nitrate - suspicious odour
ru-RU: нитратная — подозрительный запах

en: nitrate - pungent odour
ru-RU: нитратная — едкий запах

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
ru-RU: нитратная — потемнение, потеря цвета, блеклость, запыление

en: nitrate - sticky
ru-RU: нитратная — липкость

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
ru-RU: нитратная — вздутия, пузырьки

en: nitrate - congealed
ru-RU: нитратная — затвердение

en: nitrate - powder
ru-RU: нитратная — обсыпание

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
ru-RU: не нитратная — обнаруживаемый износ (например, запах диацетата)

en: nonnitrate - advanced deterioration
ru-RU: не нитратная — прогрессирующий износ

en: nonnitrate - disaster
ru-RU: не нитратная — разрушение

en: no deterioration
ru-RU: без износа

en: Completeness
ru-RU: Полнота

en: incomplete
ru-RU: неполное, дефектное

en: complete
ru-RU: полный

en: Film inspection date
ru-RU: Дата проверки фильма

en: Month
ru-RU: Месяц

en: Year
ru-RU: Год

en: UNIMARC field 116 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 116

en: Specific material designation
ru-RU: Специфическое обозначение материала

en: a- collage
ru-RU: a — коллаж

en: b- drawing
ru-RU: b — рисунок

en: c- painting
ru-RU: c — живопись

en: d- photomechanical reproduction
ru-RU: d — фотомеханическая репродукция

en: e- photonegative
ru-RU: e — фотонегатив

en: f- photoprint
ru-RU: f — фотоотпечаток

en: h- picture
ru-RU: h — изображение

en: k- technical drawing
ru-RU: k — технические рисунки

en: m- mould
ru-RU: m- форма

en: z- other non-projected graphic type
ru-RU: z — другой тип непроекционного изображения

en: Primary support material
ru-RU: Материал первичной основы

en: porcelain
ru-RU: фарфор

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
ru-RU: материалы на основе кожи (кожа, пергамент, тонкий пергамент и т.д.)

en: textiles (including man-made fibres)
ru-RU: ткани (включая искусственное волокно)

en: Secondary support material
ru-RU: Материал вторичной основы

en: no secondary support
ru-RU: нет вторичной основы

en: Colour
ru-RU: Цвет

en: one-colour, monochrome
ru-RU: одноцветный, монохромный

en: black-and-white
ru-RU: черно-белый

en: multicoloured
ru-RU: многоцветный

en: hand coloured
ru-RU: раскрашенный от руки

en: Techniques (drawings, paintings) 1
ru-RU: Техника (рисунка, живописи) 1

en: ||- Filling characters
ru-RU: || — Символы заполнения

en: pencil
ru-RU: карандаш

en: graphite
ru-RU: графит

en: colour pencil
ru-RU: цветной карандаш

en: India ink
ru-RU: Тушь

en: lavierung India ink
ru-RU: тушь ("lavierung India ink")

en: coal
ru-RU: уголь

en: chalk
ru-RU: мел

en: black chalk
ru-RU: черный мел, "итальянский карандаш"

en: sanguine
ru-RU: сангина

en: water colour
ru-RU: акварельные краски

en: tempera
ru-RU: темпера

en: gouache
ru-RU: гуашь

en: pastel
ru-RU: пастель

en: oil
ru-RU: масляные краски

en: felt-tip pen
ru-RU: фломастер

en: stain
ru-RU: протравные красители

en: charcoal
ru-RU: древесный уголь

en: sepia
ru-RU: сепия

en: writing ink
ru-RU: писчие чернила

en: casein
ru-RU: клеевая живопись

en: golding
ru-RU: золочение

en: encaustic
ru-RU: восковая живопись, энкаустика

en: acrylics
ru-RU: акриловые краски

en: silver point
ru-RU: серебряный карандаш

en: air brush
ru-RU: аэрограф

en: Techniques (drawings, paintings) 2
ru-RU: Техника (рисунка, живописи) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
ru-RU: Техника (рисунка, живописи) 3

en: ||- Filling character
ru-RU: || — Символ заполнения

en: woodcut
ru-RU: обрезная (продольная) ксилография / гравюра на дереве

en: chiaroscuro woodcut
ru-RU: кьяроскуро, цветная ксилография

en: white-line woodcut
ru-RU: ксилография белой линией на черном фоне

en: cameo
ru-RU: камея/эпизодическая роль

en: heliogravure
ru-RU: гелиогравюра

en: chromolithography
ru-RU: хромолитография

en: lino-cut
ru-RU: линогравюра

en: etching
ru-RU: офорт

en: lithography
ru-RU: литография

en: photolithography
ru-RU: фотолитография

en: zincography
ru-RU: цинкография

en: algraphy
ru-RU: альграфия

en: aquatint
ru-RU: акватинта

en: reservage (sugar aquatint)
ru-RU: резерваж, чернильная манера

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
ru-RU: мягкий лак, срывной лак

en: engraving
ru-RU: гравюра

en: engraving in the crayon manner
ru-RU: карандашная манера

en: Burin
ru-RU: Резцовая гравюра

en: drypoint
ru-RU: сухая игла

en: mezzotinta (mezzotint)
ru-RU: меццо-тинто, черная манера

en: Mezzoteinte
ru-RU: Меццо-тинто, черная манера

en: monotype
ru-RU: монотипия

en: silkscreen
ru-RU: шелкография

en: steel engraving
ru-RU: гравюра на стали

en: infography
ru-RU: инфография

en: photocopying
ru-RU: фотокопия

en: burin engraving
ru-RU: резцовая гравюра

en: Functional designation
ru-RU: Функциональное назначение

en: aa- architectural drawing
ru-RU: aa — архитектурное черчение/рисунок

en: ab- resource cover
ru-RU: ab- обложка ресурса

en: ac- sticker
ru-RU: ac — наклейка, этикетка, ярлык

en: ad- poster
ru-RU: ad — плакат, афиша

en: ae- postcard
ru-RU: ae — почтовая открытка

en: af- greetings card
ru-RU: af — поздравительная открытка

en: ag- diagram
ru-RU: ab- диаграмма

en: ah- playing cards
ru-RU: ah — карты для игр

en: ai- flash card
ru-RU: ai — учебная карточка, карточка с текстом и картинкой

en: aj- ephemera
ru-RU: aj — эфемера, открытки временного назначения

en: an- calendar
ru-RU: an — календарь

en: as- place card
ru-RU: as — рассадочная карточка

en: au- santino
ru-RU: au — сантино

en: uu- unknown
ru-RU: uu — не известно

en: vv- mixed
ru-RU: vv — смешанное назначение

en: xx- not applicable
ru-RU: xx — не применяется

en: zz- other
ru-RU: zz — другое назначение

en: UNIMARC field 117 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 117

en: study kit
ru-RU: учебный комплект

en: laboratory and construction kits
ru-RU: лабораторный или строительный набор

en: specimens (biological etc.)
ru-RU: образцы (биологические и т.д.)

en: fauna
ru-RU: фауна

en: flora
ru-RU: флора

en: minerals
ru-RU: минералы

en: microscope slides
ru-RU: препараты для микроскопа

en: jigsaws
ru-RU: составная картинка-паззл

en: tools and equipment
ru-RU: инструменты и оборудование

en: arms
ru-RU: вооружение

en: containers
ru-RU: контейнеры, сосуды

en: furniture
ru-RU: мебель

en: industrial production
ru-RU: промышленная продукция

en: machines
ru-RU: механизмы

en: coins
ru-RU: монеты

en: medals
ru-RU: медали

en: jewellery
ru-RU: ювелирные изделия

en: transport
ru-RU: транспорт

en: textiles
ru-RU: изделия из ткани

en: clothes
ru-RU: одежда

en: games and recreation
ru-RU: игры и предметы для отдыха

en: toys
ru-RU: игрушки

en: dolls
ru-RU: куклы

en: models
ru-RU: модели

en: models for making
ru-RU: модели для конструирования

en: dioramas
ru-RU: диорамы

en: replicas
ru-RU: макеты, копии

en: sculptures
ru-RU: скульптуры

en: design objects
ru-RU: предметы дизайна

en: artefacts
ru-RU: артефакты

en: Material 1
ru-RU: Материал 1

en: terra-cotta
ru-RU: терракота

en: wax
ru-RU: воск

en: clay
ru-RU: глина

en: majolica
ru-RU: майолика

en: ceramic
ru-RU: керамика

en: ivory
ru-RU: слоновая кость

en: precious stones
ru-RU: драгоценные камни

en: marble
ru-RU: мрамор

en: basalt
ru-RU: базальт

en: porphyry
ru-RU: порфир

en: precious metals
ru-RU: драгоценные металлы

en: bronze
ru-RU: бронза

en: copper
ru-RU: медь

en: plastic
ru-RU: пластмасса

en: Material 2
ru-RU: Материал 2

en: Material 3
ru-RU: Материал 3

en: Color
ru-RU: Цвет

en: UNIMARC field 120 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 120

en: Color indicator
ru-RU: Индикатор цвета

en: one color
ru-RU: одноцветный

en: multi-color
ru-RU: цветной

en: index or name list on cartographic item itself
ru-RU: указатель или перечень наименований в самом картографическом материале

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
ru-RU: указатель или перечень наименований, сопровождающих картографический материал, представлен в виде буклета…

en: index or name list present but location not specified
ru-RU: указатель или перечень имен присутствует, но место его расположения не определено

en: no index or name lis
ru-RU: нет указателя или перечня наименований

en: Narrative text indicator
ru-RU: Индикатор повествовательного текста

en: text on cartographic item itself
ru-RU: текст в самом картографическом материале

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
ru-RU: текст, сопровождающий картографический материал, представлен в виде буклета, брошюры...

en: no narrative tex
ru-RU: нет повествовательного текста

en: Relief codes 1:
ru-RU: Коды способов изображения рельефа 1:

en: contours
ru-RU: горизонтали

en: continuous tone shaded relief
ru-RU: отмывка

en: hypsometric tints - layer method
ru-RU: горизонтали с послойной окраской

en: hachures
ru-RU: штрихи

en: bathymetry - soundings
ru-RU: отметки глубин

en: form lines
ru-RU: линии форм

en: spot heights
ru-RU: отметки высот

en: other methods in color
ru-RU: другие методы в цвете

en: pictorially
ru-RU: перспективное изображение рельефа (картинное)

en: landforms
ru-RU: способ земных форм

en: bathymetry - isolines
ru-RU: изобаты

en: other methods of relief representation
ru-RU: другие методы представления рельефа

en: Relief codes 2:
ru-RU: Коды способов изображения рельефа 2:

en: Relief codes 3:
ru-RU: Коды способов изображения рельефа 3:

en: Relief codes 4:
ru-RU: Коды способов изображения рельефа 4:

en: Map projection
ru-RU: Картографическая проекция

en: Aitoff
ru-RU: Аитова

en: gnomonic
ru-RU: гномоническая

en: Lambert's azimuthal equal area
ru-RU: азимутальная равновеликая Ламберта

en: orthographic
ru-RU: ортографическая

en: azimuthal equidistant
ru-RU: азимутальная равнопромежуточная (равноудаленная)

en: stereographic
ru-RU: стереографическая

en: azimuthal equal area
ru-RU: азимутальная равновеликая

en: azimuthal, specific type unknown
ru-RU: азимутальная, конкретный тип неизвестен

en: azimuthal, other known specific type
ru-RU: азимутальная прочих типов

en: Gall
ru-RU: Голла

en: Goode's homolographic
ru-RU: равновеликая Гуда

en: Albers equal area
ru-RU: Альберса равновеликая

en: Bonne
ru-RU: Бонна

en: Lambert's conformal conict
ru-RU: Коническая равноугольная Ламберта

en: Lambert's conformal conic
ru-RU: коническая равноугольная Ламберта

en: conic (simple)
ru-RU: коническая (простая)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
ru-RU: биполярная косая равноугольная коническая Миллера

en: De Lisle
ru-RU: Делиля

en: projection of the International Map of the World
ru-RU: проекция Международной карты мира

en: Tissot's conformal conic
ru-RU: равноугольная коническая Тиссо

en: polyconic
ru-RU: поликоническая

en: conic, specific type unknown
ru-RU: коническая, конкретный тип неизвестен

en: conic, other known specific type
ru-RU: коническая прочих конкретных типов

en: armadillo
ru-RU: броненосцевидная

en: butterfly
ru-RU: бабочковидная

en: Lambert's cylindrical equal area
ru-RU: цилиндрическая Ламберта равновеликая

en: Mercator
ru-RU: Меркатора

en: Miller
ru-RU: Миллера

en: Mollweide
ru-RU: Мольвейде

en: sinusoidal
ru-RU: синусоидальная

en: transverse Mercator
ru-RU: поперечная Меркатора

en: Gauss
ru-RU: Гаусса

en: Plate Carree
ru-RU: Простая цилиндрическая (квадратная)

en: Cassini's
ru-RU: Кассини

en: Laborde
ru-RU: Лаборда

en: Oblique Mercator
ru-RU: косая Меркатора

en: cylindrical, specific type unknown
ru-RU: цилиндрическая, конкретный тип неизвестен

en: cylindrical, other known specific type
ru-RU: цилиндрическая прочих конкретных типов

en: Eckert
ru-RU: Эккерта

en: Goode's homolosine
ru-RU: гомолосинусоидальная проекция Гуда

en: Miller's bipolar
ru-RU: биполярная (составная) Миллера

en: Van der Grinten
ru-RU: Гринтена

en: dimaxion
ru-RU: Димаксиона

en: cordiform
ru-RU: сердцевидная

en: polyhedric
ru-RU: многогранная

en: type of projection unknown
ru-RU: тип проекции неизвестен

en: other known type
ru-RU: прочие конкретные типы

en: Prime meridian 1:
ru-RU: Начальный (нулевой) меридиан 1:

en: Greenwich, United Kingdom
ru-RU: Гринвич, Великобритания

en: Amsterdam, Netherlands
ru-RU: Амстердам, Нидерланды

en: Athens, Greece
ru-RU: Афины, Греция

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
ru-RU: Батавия (Джакарта), Индонезия

en: Berne, Switzerland
ru-RU: Берн, Швейцария

en: Bogota, Colombia
ru-RU: Богота, Колумбия

en: Bombay, India
ru-RU: Бомбей, Индия

en: Brussels, Belgium
ru-RU: Брюссель, Бельгия

en: Cadiz, Spain
ru-RU: Кадис, Испания

en: Capetown, South Africa
ru-RU: Кейптаун, Южная Африка

en: Caracas, Venezuela
ru-RU: Каракас, Венесуэла

en: Copenhagen, Denmark
ru-RU: Копенгаген, Дания

en: Cordoba, Argentina
ru-RU: Кордова, Аргентина

en: Ferro, Canary Islands
ru-RU: Ферро, Канарские острова

en: Helsinki, Finland
ru-RU: Хельсинки, Финляндия

en: Istanbul, Turkey
ru-RU: Стамбул, Турция

en: Julianehaab, Greenland
ru-RU: Юлианехоб, Гренландия

en: Lisbon, Portugal
ru-RU: Лиссабон, Португалия

en: London, United Kingdom
ru-RU: Лондон, Великобритания

en: Madras, India
ru-RU: Мадрас, Индия

en: Madrid, Spain
ru-RU: Мадрид, Испания

en: Mexico City, Mexico
ru-RU: Мехико, Мексика

en: Moscow, Russia
ru-RU: Москва, Россия

en: Munich, Germany
ru-RU: Мюнхен, Германия

en: Naples, Italy
ru-RU: Неаполь, Италия

en: Oslo (Christiania), Norway
ru-RU: Осло (Кристиания), Норвегия

en: Paris, France
ru-RU: Париж, Франция

en: Peking, People's Republic of China
ru-RU: Пекин, Китай

en: Philadelphia, USA
ru-RU: Филадельфия, США

en: Pulkova (Leningrad), Russia
ru-RU: Пулково (Санкт-Петербург), Россия

en: Rio de Janeiro, Brazil
ru-RU: Рио-де-Жанейро, Бразилия

en: Rome, Italy
ru-RU: Рим, Италия

en: Santiago, Chile
ru-RU: Сантьяго, Чили

en: Stockholm, Sweden
ru-RU: Стокгольм, Швеция

en: Sydney, Australia
ru-RU: Сидней, Австралия

en: Tirana, Albania
ru-RU: Тирана, Албания

en: Tokyo, Japan
ru-RU: Токио, Япония

en: Washington, DC, USA
ru-RU: Вашингтон, округ Колумбия, США

en: Prime meridian 2:
ru-RU: Начальный (нулевой) меридиан 2:

en: UNIMARC field 121a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 121a

en: Physical dimension
ru-RU: Физическая размерность

en: 2-dimensional
ru-RU: двухмерная

en: 3-dimensional
ru-RU: трёхмерная

en: Primary cartographic image 1:
ru-RU: Исходные картографические материалы 1:

en: manually and plotted
ru-RU: составленные вручную или с составительного оборудования

en: photographically
ru-RU: фотографические

en: by computer
ru-RU: компьютерные

en: by active remote sensing technique
ru-RU: выполненные с использованием активных дистанционных датчиков

en: by passive remote sensing techniques
ru-RU: выполненные с использованием пассивных дистанционных датчиков

en: Primary cartographic image 2:
ru-RU: Исходные картографические материалы 2:

en: by active remote sensing techniques
ru-RU: выполненные с использованием активных дистанционных датчиков

en: Physical medium
ru-RU: Физический носитель

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
ru-RU: синтетический (например, пластик, винил)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
ru-RU: кожа (например, пергамен)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
ru-RU: текстиль, включая искусственное волокно (например, шелк, полотно, нейлон)

en: magnetic storage medium - computer compatible
ru-RU: магнитный накопитель, совместимый с компьютером

en: magnetic storage medium - not computer compatible
ru-RU: магнитный накопитель, не совместимый с компьютером

en: tracing paper
ru-RU: копировальная бумага (калька, восковка)

en: other non photographic medium
ru-RU: прочие нефотографические типы носителя

en: transparent or opaque flexible base positive
ru-RU: прозрачный или непрозрачный гибкий позитив

en: transparent or opaque flexible base negative
ru-RU: прозрачный или непрозрачный гибкий негатив

en: transparent or opaque non-flexible base positive
ru-RU: прозрачный или непрозрачный жесткий позитив

en: transparent or opaque non-flexible base negative
ru-RU: прозрачный или непрозрачный жесткий негатив

en: other photographic medium
ru-RU: другой фотографический носитель

en: Creation technique
ru-RU: Технология создания

en: manuscript
ru-RU: рукописный материал

en: printing
ru-RU: печатная

en: microphotography
ru-RU: микрофотографирование

en: the cartographic item is not a final product
ru-RU: картографический материал не является конечным продуктом

en: Form of reproduction
ru-RU: Форма воспроизведения

en: by hand
ru-RU: ручная

en: printed
ru-RU: печатная

en: photography
ru-RU: фотографирование

en: transfer line print
ru-RU: репродуцирование построчным печатанием

en: not a reproduction
ru-RU: не воспроизводится

en: Geodetic adjustment
ru-RU: Геодезическая привязка

en: a- no adjustment
ru-RU: a — без привязки

en: b- adjusted but without grid system
ru-RU: b — привязка без координатной сетки

en: c- adjusted with grid system
ru-RU: c — привязка с координатной сеткой

en: x- not applicable
ru-RU: x — не применяется

en: Physical form of publication
ru-RU: Физическая форма издания

en: single
ru-RU: однолистное

en: in parts
ru-RU: в частях

en: atlas including loose-leaf published atlas
ru-RU: атлас, включая атласы с отдельными листами

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
ru-RU: как отдельное приложение к журналу, монографии и т. д.

en: bound into a journal, monograph, etc.
ru-RU: в одном переплете с журналом, монографией и т. д.

en: UNIMARC field 121b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 121b

en: Altitude of sensor
ru-RU: Высота датчика

en: terrestrial
ru-RU: наземное

en: aerial
ru-RU: воздушная

en: space
ru-RU: космическое

en: Attitude of sensor
ru-RU: Положение датчика

en: low oblique
ru-RU: узкоугольный

en: high oblique
ru-RU: широкоугольный

en: vertical
ru-RU: вертикальный

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
ru-RU: Спектральный диапазон: от 01 до 99 = число диапазонов, xx = не применяется

en: Quality of image
ru-RU: Качество изображения

en: poor
ru-RU: плохое

en: fair
ru-RU: удовлетворительное

en: good
ru-RU: хорошее

en: very good
ru-RU: очень хорошее

en: Cloud cover
ru-RU: Облачность

en: 1/8
ru-RU: облачный покров 1/8

en: 2/8
ru-RU: облачный покров 2/8

en: 3/8
ru-RU: облачный покров 3/8

en: 4/8
ru-RU: облачный покров 4/8

en: 5/8
ru-RU: облачный покров 5/8

en: 6/8
ru-RU: облачный покров 6/8

en: 7/8
ru-RU: облачный покров 7/8

en: completely covered by clouds
ru-RU: сплошная облачность

en: Mean value of ground resolution
ru-RU: Средняя величина разрешающей способности при съемке наземных объектов

en: less than 1 centimetre
ru-RU: меньше одного сантиметра

en: greater than 9 kilometres
ru-RU: больше 9-ти километров

en: Centimetres
ru-RU: Cантиметры

en: Decimetres
ru-RU: Дециметры

en: Metres
ru-RU: Метры

en: Decametres
ru-RU: Декаметры

en: Hectametres
ru-RU: Гектометры

en: Kilometres
ru-RU: Километры

en: UNIMARC field 122 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 122

en: Era identifier
ru-RU: Идентификатор эры

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
ru-RU: дата до нашей эры

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
ru-RU: дата нашей эры

en: Day
ru-RU: День

en: Time
ru-RU: Время

en: UNIMARC field 123a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 123a

en: Type of scale:
ru-RU: Тип масштаба:

en: linear scale
ru-RU: линейный

en: angular scale
ru-RU: угловой масштаб звездных карт

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
ru-RU: другой тип масштаба (например, времени, количественный статистический)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 123d/e/f/g

en: Hemisphere:
ru-RU: Сторона света:

en: west
ru-RU: запад

en: east
ru-RU: восток

en: north
ru-RU: север

en: south
ru-RU: юг

en: Degree (complete with 0):
ru-RU: Градусы (3 цифровых символа, что выравниваются справа нулями):

en: Minute (complete with 0):
ru-RU: Минуты (2 цифровых символа, что выравниваются справа нулями):

en: Second (complete with 0):
ru-RU: Секунды (2 цифровых символа, что выравниваются справа нулями):

en: UNIMARC field 123i/j builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124a

en: Character of image:
ru-RU: Вид изображения:

en: non-photographic image
ru-RU: нефотографическое изображение

en: photographic image
ru-RU: фотографическое изображение

en: remote sensing image
ru-RU: изображение, полученное с помощью дистанционных методов

en: UNIMARC field 124b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124b

en: Form of cartographic item:
ru-RU: Форма картографической единицы:

en: atlas
ru-RU: атлас

en: diagram
ru-RU: диаграмма

en: globe
ru-RU: глобус

en: map
ru-RU: географические карты

en: model
ru-RU: модель

en: profile
ru-RU: профиль

en: section
ru-RU: секция (часть)

en: view
ru-RU: обзор, вид

en: plan
ru-RU: план

en: UNIMARC field 124c builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124c

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
ru-RU: Способы представления фотографических и не-фотографических изображений:

en: anaglyphic
ru-RU: анаглиф (стереоэффект)

en: polarized
ru-RU: поляризованный

en: planimetric
ru-RU: изображение контуров (планиметрия)

en: diagram map
ru-RU: картодиаграмма

en: flowline map, flow map
ru-RU: способ линейных знаков

en: dot map
ru-RU: точечный способ

en: diagrammatric map
ru-RU: способ картограммы

en: choropleth
ru-RU: хороплета

en: chorochromatic
ru-RU: послойная окраска

en: dasymetric
ru-RU: дазиметрический способ

en: isopleth
ru-RU: изоплета

en: anamorphic
ru-RU: анаморфоза

en: pictorial map
ru-RU: картинное изображение

en: spatial model on two dimensional surface
ru-RU: пространственная 2х-мерная модель

en: mental or cognitive map
ru-RU: вымышленная карта (mental/cognitive)

en: views with horizon showing
ru-RU: виды с показом горизонта (включая виды с высоты птичьего полета и панорамы)

en: views without horizon showing
ru-RU: виды без показа горизонта (включая виды с высоты птичьего полета и панорамы)

en: map view
ru-RU: перспективный вид

en: picto map
ru-RU: карта с художественными значками

en: random dot map
ru-RU: карта случайной точки

en: screened
ru-RU: экранное изображение

en: not screened
ru-RU: неэкранное изображение

en: UNIMARC field 124d builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124d

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
ru-RU: Расположение спутника, сделавшего удалённый снимок:

en: UNIMARC field 124e builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124e

en: Category of satellite for remote sensing image:
ru-RU: Вид спутника, создавший изображения:

en: meteorological
ru-RU: метеорологический

en: earth resources
ru-RU: для наблюдения за Землей

en: space observing
ru-RU: для наблюдения за космосом

en: UNIMARC field 124f builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124f

en: Name of satellite for remote sensing image:
ru-RU: Имя спутника, сделавшего удалённое изображение:

en: UNIMARC field 124g builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 124g

en: Recording technique for remote sensing image:
ru-RU: Техника записи для получения удалённого изображения:

en: false colour photography
ru-RU: псевдоцветная фотография

en: multispectral photography
ru-RU: многоспектральная фотография

en: multispectral scanning
ru-RU: мультиспектральное сканирование

en: combination of various light emission techniques
ru-RU: сочетание различных принципов распространения света

en: infrared line scanning
ru-RU: инфракрасное линейное сканирование

en: combination of various thermal infrared scanning
ru-RU: комбинация различной техники инфракрасного сканирования

en: Sidelooking airbone radar
ru-RU: Авиационный радар бокового обзора (SLAR)

en: Synthetic aperture radar
ru-RU: комплексный апертурный радар (SAR)

en: passive microwave mapping
ru-RU: пассивная микроволновая топографическая съемка

en: UNIMARC field 125a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 125a

en: Type of score:
ru-RU: Тип партитуры:

en: full score, graphic score
ru-RU: полная партитура

en: score (miniature or study size)
ru-RU: карманная или рабочая (учебная) партитура

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
ru-RU: клавир (переложение вокальной партитуры для клавишных)

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
ru-RU: хоровая партитура (переложение без аккомпанемента)

en: condensed score, pianoconductor score
ru-RU: дирекцион, сокращенная партитура

en: graphic score
ru-RU: партитура в графическом представлении

en: close score (e.g. hymnals)
ru-RU: плотная партитура (например, церковные гимны)

en: tablature
ru-RU: табулатура

en: choir-book
ru-RU: хоровая книга

en: compressed score
ru-RU: сжатая партитура

en: pseudo-score
ru-RU: псевдо-партитура

en: solo part
ru-RU: партия соло

en: multiple formats
ru-RU: несколько форм изложения нотного текста

en: not applicable, not a score
ru-RU: не применяется (не является партитурой)

en: Parts indicator:
ru-RU: Определитель партий:

en: parts exist (vocal and instrumental)
ru-RU: партии представлены (инструментальные и вокальные)

en: instrumental parts
ru-RU: инструментальные партии

en: vocal parts
ru-RU: вокальные партии

en: parts not present
ru-RU: партии не представлены

en: UNIMARC field 125b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 125b

en: Literary text indicator:
ru-RU: Определитель литературного текста:

en: history
ru-RU: история

en: lectures, speeches
ru-RU: лекция, речь

en: instructions
ru-RU: инструкция

en: sounds
ru-RU: песня

en: reporting
ru-RU: репортаж

en: memoirs
ru-RU: воспоминание

en: rehearsals
ru-RU: пересказ

en: interviews
ru-RU: интервью

en: advertising texts
ru-RU: рекламный текст

en: instruction (language)
ru-RU: материал для изучения языков

en: conference proceedings
ru-RU: труды конференции

en: comedy
ru-RU: комедия

en: folktales
ru-RU: народная сказка

en: sacred texts
ru-RU: религиозный текст

en: other types of literary text
ru-RU: другие типы литературного текста

en: UNIMARC field 126a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 126a

en: Form of release:
ru-RU: Вид носителя:

en: disc
ru-RU: диск (грп., CD)

en: tape (open reel)
ru-RU: лента (открытая катушка)

en: tape (cassette)
ru-RU: лента (кассетная двухкатушечная)

en: tape (cartridge)
ru-RU: лента (кассетная однокатушечная)

en: wire recording
ru-RU: звукозапись на магнитную проволоку

en: cylinder
ru-RU: цилиндр (звукозапись)

en: roll
ru-RU: звукозапись на ролике

en: film (sound film)
ru-RU: пленка

en: Speed:
ru-RU: Скорость:

en: 16 2/3 rpm
ru-RU: 16⅔ об/мин

en: 33 1/3 rpm
ru-RU: 33⅓ об/мин

en: 45 rpm
ru-RU: 45 об/мин

en: 78 rpm
ru-RU: 78 об/мин

en: 8 rpm
ru-RU: 8 об/мин

en: 1.4 m/sec(compact discs)
ru-RU: 1.4 м/сек (компакт-диски)

en: 120 rpm
ru-RU: 1 дюйм в секунду (120 об/мин)

en: 160 rpm
ru-RU: 160 об/мин

en: 1 7/8 in. per second
ru-RU: 1 7/8 дюймов в секунду (4.76 см/с)

en: 15/16 in. per second
ru-RU: 15/16 дюйма (2,4 см) в сек

en: 3 3/4 in. per second
ru-RU: 3¾ дюймов за секунду (9,5 см/с)

en: 7 1/2 in. per second
ru-RU: 7½ дюйма (19 см) в секунду

en: 15 in. per second
ru-RU: 15 дюймов (38,1 см) в сек

en: 30 in. per second
ru-RU: 30 дюймов (76,2 см) в сек

en: 8/10 in. per second
ru-RU: 8/10 дюйма (2 см) в сек

en: 4/10 in. per second
ru-RU: 4/10 дюйма (1 см) в сек

en: Kind of sound:
ru-RU: Вид звука:

en: monoaural
ru-RU: монофонический

en: quadraphonic
ru-RU: квадрофонический

en: Groove width:
ru-RU: Ширина дорожки:

en: coarse/standard
ru-RU: широкая/стандартная

en: microgroove/fine
ru-RU: микродорожка/узкая

en: Dimensions (sound recordings):
ru-RU: Размеры носителя звукозаписи:

en: 7.62cm or 3 in.
ru-RU: 3 дюйма (7,6 см)

en: 12.7 cm or 5 in.
ru-RU: 12.7 см или 5 дюймов

en: 17.78 cm or 7 in.
ru-RU: 7 дюймов (17,8 см)

en: 25.4 cm or 10 in.
ru-RU: 10 дюймов (25,4 см)

en: 30,48 cm or 12 in.
ru-RU: 12 дюймов (30,48 см)

en: 40.64 cm or 16 in.
ru-RU: 16 дюймов (40,64 см)

en: 35.56 cm or 14 in.
ru-RU: 14 дюймов (35,6 см)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
ru-RU: 12 см или 4 3/4 дюйма (компакт-диск)

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
ru-RU: 10 x 6.3 см или 3 7/8 x 2 1/2 дюйма (кассета)

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
ru-RU: 13,2 × 9,7 см или 5¼ × 3⅞ дюйма (кассета)

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
ru-RU: 5.7 см x 10 см или 2 1/4 дюйма x 4 дюйма, цилиндр

en: Tape width:
ru-RU: Ширина ленты:

en: 1/4 in.
ru-RU: 1/4 дюйма (6,35 мм)

en: 1/2 in.
ru-RU: 1/2 дюйма (13 мм)

en: 1 in.
ru-RU: 1 дюйм (25 мм)

en: 1/8 in.
ru-RU: 1/8 дюйма (3 мм)

en: 2 in.
ru-RU: 2 дюйма (51 мм)

en: 1/3 in. (8 mm)
ru-RU: 1/3 дюйма (8 мм)

en: recording not a tape
ru-RU: запись не на ленте

en: Tape configuration:
ru-RU: Конфигурация ленты:

en: full track
ru-RU: одна дорожка

en: half track
ru-RU: две дорожки

en: quarter track
ru-RU: четыре дорожки

en: eight track
ru-RU: восемь дорожек

en: twelve track
ru-RU: двенадцать дорожек

en: sixteen track
ru-RU: шестнадцать дорожек

en: twentyfour track
ru-RU: двадцать четыре дорожки

en: six track
ru-RU: шесть дорожек

en: Accompanying textual material 1:
ru-RU: Сопроводительный текстовый материал 1:

en: discography
ru-RU: дискография

en: thematic index
ru-RU: тематический указатель

en: libretto or text
ru-RU: либретто или текст

en: biography of composer
ru-RU: биография композитора

en: biography of performer or history of ensemble
ru-RU: биография исполнителя или история ансамбля

en: technical or historical information on instruments
ru-RU: технические или исторические сведения об инструментах

en: technical information on music
ru-RU: техническая информация об исполнении музыки

en: historical information about music
ru-RU: исторические сведения о музыке

en: other historical information
ru-RU: другая историческая информация

en: ethnological information
ru-RU: этнологическая информация

en: biography of arranger or transcriber
ru-RU: биография аранжировщика или лица, осуществившего переложение

en: instructional material
ru-RU: инструктивный материал

en: score
ru-RU: ноты, партитура

en: other accompanying textual material
ru-RU: другой сопроводительный текстовый материал

en: Accompanying textual material 2:
ru-RU: Сопроводительный текстовый материал 2:

en: Accompanying textual material 3:
ru-RU: Сопроводительный текстовый материал 3:

en: Accompanying textual material 4:
ru-RU: Сопроводительный текстовый материал 4:

en: Accompanying textual material 5:
ru-RU: Сопроводительный текстовый материал 5:

en: Accompanying textual material 6:
ru-RU: Сопроводительный текстовый материал 6:

en: Recording technique:
ru-RU: Техника записи:

en: acoustic
ru-RU: акустическая

en: electric
ru-RU: электрическая

en: digital
ru-RU: цифровая

en: Special reproduction characteristics:
ru-RU: Особые характеристики воспроизведения:

en: NAB standard
ru-RU: стандарт NAB

en: CCIR/IEC standard
ru-RU: стандарт CCIR/IEC

en: DBX processed
ru-RU: обработано DBX

en: digital (compact disc)
ru-RU: цифровая (компакт-диск)

en: Dolby-A encoded
ru-RU: кодировано Dolby-A

en: Dolby-B encoded
ru-RU: кодировано Dolby-B

en: Dolby-C encoded
ru-RU: кодировано Dolby-C

en: CX encoded
ru-RU: кодировано СХ

en: UNIMARC field 126b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 126b

en: Kind of disc, cylinder or tape:
ru-RU: Вид диска цилиндра или ленты:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
ru-RU: пробная (уникальная, монтаж на месте)

en: mass produced
ru-RU: массовое производство

en: master tape
ru-RU: эталонная лента

en: tape duplication master
ru-RU: дубликат эталонной ленты

en: disc master (negative)
ru-RU: эталонный диск (негатив)

en: mother (positive)
ru-RU: эталонный (позитив)

en: stamper (negative)
ru-RU: матрица (негатив)

en: test pressing
ru-RU: пробная прессовка

en: Kind of material:
ru-RU: Вид материала:

en: wax (instantaneous)
ru-RU: восковые (пробные)

en: plastic (mass produced)
ru-RU: пластиковые (массовое производство)

en: lacquered (e.g. acetate)
ru-RU: лакированные (например, ацетатные)

en: metal (e.g. aluminium)
ru-RU: металлические (например, алюминиевые)

en: shellac pressing
ru-RU: шеллаковая прессовка

en: plastic pressing
ru-RU: пластиковая прессовка

en: metal and plastic (compact discs)
ru-RU: металлические и пластиковые (компактные диски)

en: paper backed
ru-RU: с бумажной подложкой

en: acetate
ru-RU: ацетатная лента

en: P.V.C.
ru-RU: полихлорвиниловая лента

en: polyester
ru-RU: полиэстерные

en: Kind of cutting:
ru-RU: Вид нарезки:

en: lateral or combined cutting
ru-RU: боковая или комбинированная нарезка

en: vertical (hill and dale) cutting
ru-RU: вертикальная (выступы и углубления) нарезка

en: UNIMARC field 127 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 127

en: (Complete with 0 on the left)
ru-RU: (Дополните нулем слева)

en: Hours:
ru-RU: Часы:

en: Minutes:
ru-RU: Минуты:

en: Seconds:
ru-RU: Секунды:

en: UNIMARC field 128a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 128a

en: Form of musical work:
ru-RU: Форма музыкальной работы:

en: air
ru-RU: песня, мотив, мелодия

en: anthem
ru-RU: антем

en: aria
ru-RU: ария

en: ballet
ru-RU: балет

en: ballad
ru-RU: баллада

en: bluegrass
ru-RU: блюграсс

en: blues
ru-RU: блюз

en: chant, non christian
ru-RU: церковное пение (нехристанское)

en: chant, christian
ru-RU: церковное пение, христианское

en: choral-prelude
ru-RU: хоральная прелюдия

en: concerto grosso
ru-RU: кончерто гроссо

en: choral
ru-RU: хорал

en: canon
ru-RU: канон

en: concerto
ru-RU: концерт

en: chanson, polyphonic
ru-RU: шансон, вокальное полифоническое произведение

en: carol
ru-RU: кароль, рождественская песня (гимн)

en: chance composition / aleatoric music
ru-RU: алеаторическая музыка

en: cantata
ru-RU: кантата

en: country music
ru-RU: музыка кантри

en: canzona
ru-RU: канцона

en: danse form
ru-RU: танцевальные формы

en: divertimento
ru-RU: дивертисмент

en: fugue
ru-RU: фуга

en: folk music
ru-RU: народная музыка

en: fantasia
ru-RU: фантазия

en: gospel music
ru-RU: госпел, духовная музыка

en: hymn
ru-RU: гимн

en: intermezzo
ru-RU: интермеццо

en: jazz
ru-RU: джаз

en: lied
ru-RU: песня, романс

en: musical revue and comedy
ru-RU: музыкальное ревю и музыкальная комедия

en: madrigal
ru-RU: мадригал

en: minuet
ru-RU: менуэт

en: march
ru-RU: марш

en: mass
ru-RU: месса

en: motet
ru-RU: мотет

en: moving picture music
ru-RU: музыка из кинофильмов

en: multiple forms
ru-RU: несколько музыкальных форм

en: mazurka
ru-RU: мазурка

en: nocturne
ru-RU: ноктюрн

en: opera
ru-RU: опера

en: oratorio
ru-RU: оратория

en: overture
ru-RU: увертюра

en: prelude and fugue
ru-RU: прелюдия и фуга

en: programme music
ru-RU: программная музыка

en: passion music
ru-RU: пассион, страсти (форма оратории)

en: polonaise
ru-RU: полонез

en: popular music
ru-RU: популярная музыка

en: passacaglia
ru-RU: пассакалия

en: partsong
ru-RU: вокальное произведение для трех и более голосов

en: pavan
ru-RU: павана

en: rock music
ru-RU: рок-музыка

en: rondo
ru-RU: рондо

en: ragtime
ru-RU: рэгтайм

en: ricercare
ru-RU: ричеркар

en: rhapsody
ru-RU: рапсодия

en: requiem mass
ru-RU: заупокойная месса, реквием

en: song
ru-RU: песня

en: sinfonia
ru-RU: симфония

en: sonata
ru-RU: соната

en: symphonic poem
ru-RU: симфоническая поэма

en: square dance
ru-RU: кадриль

en: study, exercise
ru-RU: этюды, упражнения

en: suite
ru-RU: сюита

en: symphony
ru-RU: симфония

en: toccata
ru-RU: токката

en: triosonata
ru-RU: трио-соната

en: variation
ru-RU: вариация

en: waltz
ru-RU: вальс

en: other form
ru-RU: другие формы

en: UNIMARC field 128b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 128b

en: Instruments or voices for ensemble:
ru-RU: Инструменты или голоса для ансамбля:

en: Horn
ru-RU: Рог

en: Trumpet
ru-RU: Труба

en: Cornet
ru-RU: Корнет

en: Trombone
ru-RU: тромбон

en: Tuba
ru-RU: туба

en: Baritone
ru-RU: Баритон

en: Ethnic brass
ru-RU: Этническая латунь

en: Unspecified brass
ru-RU: Неопределённые духовые

en: Other brass
ru-RU: Другие медные (латунные) инструменты

en: Mixed chorus
ru-RU: Смешанный хор

en: Women's chorus
ru-RU: Женский хор

en: Men's chorus
ru-RU: Мужской хор

en: Children's chorus
ru-RU: Детский хор

en: Ethnic chorus
ru-RU: Этнический хор

en: Unspecified chorus
ru-RU: Неуказанные хоровые

en: Full orchestra
ru-RU: Полный оркестр

en: Chamber orchestra
ru-RU: Камерный оркестр

en: String orchestra
ru-RU: Струнные оркестровые

en: Band
ru-RU: Группа

en: Dance orchestra
ru-RU: Танцевальный оркестр

en: Larger ensemble brass band
ru-RU: Большой духовой оркестр

en: Ethnic orchestra
ru-RU: Этнический оркестр

en: Unspecified orchestra
ru-RU: Неуказанные оркестровые

en: Other orchestra
ru-RU: Другие оркестровые

en: Timpani
ru-RU: Литавры

en: Xylophone
ru-RU: ксилофон

en: Marimba
ru-RU: маримба

en: Drum
ru-RU: Барабан

en: Ethnic percussion
ru-RU: Этническая перкуссия

en: Unspecified percussion
ru-RU: Неуказанные ударные инструменты

en: Other percussion
ru-RU: Другие ударные инструменты

en: Violon
ru-RU: скрипка

en: Viola
ru-RU: Виола

en: Cello
ru-RU: Виолончель

en: Double bass
ru-RU: Контрабас

en: Viol
ru-RU: Виола

en: viola d'amore
ru-RU: виола д’амур

en: Viola da gamba
ru-RU: виола де гамба

en: Ethnic bowed strings
ru-RU: Этнические струнные

en: Unspecified bowed strings
ru-RU: разные струнные

en: Other bowed strings
ru-RU: Другие струнные

en: Unspecified
ru-RU: не определено

en: Synthesizer
ru-RU: Синтезатор

en: Tape
ru-RU: Лента

en: Computer
ru-RU: Компьютер

en: Ondes Martenot
ru-RU: волны Мартено

en: Unspecified electronic
ru-RU: Неуказанные электронные

en: Other electronic
ru-RU: Другие электронные

en: Piano
ru-RU: фортепиано

en: Organ
ru-RU: Орган

en: Harpsichord
ru-RU: Клавесин

en: Clavicorde
ru-RU: клавикорд

en: Continuo
ru-RU: бассо континуо

en: Celesta
ru-RU: челеста

en: Ethnic keyboard
ru-RU: Этнические клавишные

en: Unspecified keyboard
ru-RU: Неуказанные клавишные

en: Autre
ru-RU: другое

en: Soprano
ru-RU: сопрано

en: Mezzosoprano
ru-RU: Меццо-сопрано

en: Alto
ru-RU: Альт

en: Tenor
ru-RU: тенор

en: Bass
ru-RU: Бас

en: Counter tenor
ru-RU: Количество теноров

en: Voices high voice
ru-RU: Голоса высокий голос

en: Voices medium voice
ru-RU: Голоса средний голос

en: Voices low voice
ru-RU: Голоса низкий голос

en: Ethnic voices
ru-RU: Этнический голос

en: Unspecified voices
ru-RU: Неуказанные голоса

en: Harp
ru-RU: Арфа

en: Guitar family
ru-RU: Щипковые инструменты, гитары

en: Lute family
ru-RU: Лютневые

en: Mandolin
ru-RU: Мандолины

en: Ethnic plucked string
ru-RU: Этнические струнные щипковые

en: Ethnic plucked strings
ru-RU: Этнические струнные щипковые

en: Unspecified plucked strings
ru-RU: Неуказанные щипковые струнные

en: Other plucked strings
ru-RU: Другие щипковые струнные инструменты

en: Flute
ru-RU: Флейта

en: Oboe
ru-RU: Гобой

en: Clarinet
ru-RU: Кларнет

en: Bassoon
ru-RU: Фагот

en: Piccolo
ru-RU: пикколо

en: Cor anglais
ru-RU: английский рожок

en: Bass clarinet
ru-RU: Бас-кларнет

en: Recorder
ru-RU: Записывающее устройство

en: Saxophone
ru-RU: саксофон

en: Ethnic woodwinds
ru-RU: Этнические духовые

en: Unspecified woodwinds
ru-RU: Неуказанные духовые

en: Other woodwinds
ru-RU: Другие духовые

en: UNIMARC field 128c builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 128c

en: Instruments or voices for soloists
ru-RU: Инструменты или голоса для солистов

en: UNIMARC field 130 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 130

en: Specific material designation:
ru-RU: Специфическое обозначение материала:

en: aperture card
ru-RU: апертурная карта

en: microform cartridge
ru-RU: микроформа в патроне

en: microfilm cassette
ru-RU: микрофильм кассетный

en: microfilm reel
ru-RU: микрофильм рулонный

en: microfiche
ru-RU: микрофиша

en: microfiche cassette
ru-RU: микрофиша кассетная

en: micro opaque
ru-RU: микроопак

en: microfilm slip
ru-RU: микрофильм в отрезке (джеккет)

en: Polarity:
ru-RU: Полярность:

en: mixed polarity
ru-RU: смешанная полярность

en: Dimensions:
ru-RU: Размеры:

en: 8 mm (microfilm)
ru-RU: 8 мм (микрофильм)

en: 16 mm (microfilm)
ru-RU: 16 мм (микрофильм)

en: 35 mm (microfilm)
ru-RU: 35 мм (микрофильм)

en: 70 mm (microfilm)
ru-RU: 70 мм (микрофильм)

en: 105 mm (microfilm)
ru-RU: 105 мм (микрофильм)

en: 3 x 5 in.
ru-RU: 3×5 дюймов (76×127 мм) (микрофиша или микроопак)

en: 4 x 6 in.
ru-RU: 4×6 дюймов (105×148 мм) (микрофиша или микроопак)

en: 6 x 9 in.
ru-RU: 6×9 дюймов (152×229 мм) (микрофиша или микроопак)

en: 9 x 19 cm
ru-RU: 3¼ × 7⅜ дюймов (82×187 мм) (апертурная карта)

en: Reduction ratio:
ru-RU: Кратность уменьшения:

en: low reduction
ru-RU: низкая кратность

en: Normal (16x - 30x)
ru-RU: Нормальная кратность (16x – 30х)

en: high (31x - 60x)
ru-RU: высокая кратность (31x – 60x)

en: very high (61x - 90x)
ru-RU: очень высокая кратность (61x – 90x)

en: ultrahigh (91x -)
ru-RU: сверхвысокая кратность (91x – )

en: varies
ru-RU: варьируется

en: Specific reduction ratio
ru-RU: Точное значение кратности уменьшения

en: Color:
ru-RU: Цвет:

en: monochrome
ru-RU: монохромный (одноцветный)

en: color
ru-RU: цветной

en: Emulsion on film:
ru-RU: Эмульсия пленки:

en: silver halide
ru-RU: галогенидосеребряная

en: diazo
ru-RU: диазо-пленки

en: vesicular
ru-RU: везикулярная

en: mixed emulsion
ru-RU: смешанная эмульсия

en: Generation:
ru-RU: Поколение:

en: first generation (Master)
ru-RU: запасная страховая копия (первое поколение, эталон)

en: printing master
ru-RU: основная страховая копия

en: service copy
ru-RU: рабочая копия

en: mixed generations
ru-RU: смешанное поколение

en: Base of film:
ru-RU: Основа пленки:

en: safety base
ru-RU: безопасная основа, материал не определен

en: not a safety base
ru-RU: опасная основа

en: UNIMARC field 135a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 135a

en: Type of electronic resource:
ru-RU: Вид электронного ресурса:

en: numeric
ru-RU: цифровой

en: computer program(s)
ru-RU: компьютерная программа

en: representational
ru-RU: изображение

en: text
ru-RU: языковой/текстовый материал

en: combination
ru-RU: комбинация нескольких типов

en: UNIMARC field 140 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 140

en: Illustration - Book 1:
ru-RU: Иллюстрации — Книга 1:

en: ornamental letter
ru-RU: буквицы, инициалы

en: miniature
ru-RU: миниатюры

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
ru-RU: рубрика (т.е. заголовок и т.п. в специальных символах)

en: vignette
ru-RU: виньетка

en: frontispiece
ru-RU: фронтиспис

en: portrait
ru-RU: портрет

en: vedute
ru-RU: ведуты

en: Illustration - Book 2:
ru-RU: Иллюстрации — Книга 2:

en: Illustration - Book 3:
ru-RU: Иллюстрации — Книга 3:

en: Illustration - Book 4:
ru-RU: Иллюстрации — Книга 4:

en: Portrait
ru-RU: Портрет

en: Illustration - Full page plates 1:
ru-RU: Иллюстрации — Отдельные листы 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
ru-RU: Иллюстрации — Отдельные листы 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
ru-RU: Иллюстрации — Отдельные листы 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
ru-RU: Иллюстрации — Отдельные листы 4:

en: Illustration - Technique:
ru-RU: Иллюстрации — Техника:

en: Form of contents 1:
ru-RU: Форма содержания 1:

en: religious work
ru-RU: религиозная литература

en: catechism
ru-RU: катехизическое богословие

en: devotional literature
ru-RU: культовая литература (для мирян)

en: sermon
ru-RU: проповедь

en: service books
ru-RU: служебные книги (для священнослужителей)

en: scientific work
ru-RU: научные труды

en: discussion, dissertation, thesis
ru-RU: обсуждения, диссертации, тезисы

en: social customs
ru-RU: описания общественных обычаев

en: legal work
ru-RU: юридические документы

en: political work
ru-RU: политические труды

en: ephemera
ru-RU: объявления, реклама, каталоги продаж, листовки, плакаты, программы и т.д. (эфемера)

en: reference work
ru-RU: библиографические и справочные документы

en: library catalogue
ru-RU: библиотечный каталог

en: calendar
ru-RU: календарь

en: encyclopedia
ru-RU: энциклопедия

en: historical work
ru-RU: исторические сочинения

en: polemical treatise
ru-RU: полемические трактаты

en: discursive work
ru-RU: дискурсивные работы

en: commemorative work
ru-RU: мемориальные работы

en: instructional work
ru-RU: руководства (используется для руководств в целом)

en: manual
ru-RU: справочники и руководства

en: textbook
ru-RU: учебники

en: record-keeping work
ru-RU: регистрационные документы

en: recreations
ru-RU: развлекательная литература

en: version of a work
ru-RU: версии документа

en: Form of contents 2:
ru-RU: Форма содержания 2:

en: Form of contents 3:
ru-RU: Форма содержания 3:

en: Form of contents 4:
ru-RU: Форма содержания 4:

en: Literature:
ru-RU: Литература:

en: romance
ru-RU: рыцарский роман в стихах

en: novel
ru-RU: романы, повести, новеллы, рассказы

en: novella
ru-RU: новелла

en: fable
ru-RU: басня

en: fairy tale
ru-RU: сказка

en: allegory
ru-RU: аллегория

en: legend
ru-RU: легенда

en: parable
ru-RU: притчи

en: short story
ru-RU: короткие рассказы

en: essay, feuilleton
ru-RU: очерки, фельетоны

en: miscellane
ru-RU: сборник

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
ru-RU: сентенции, афоризмы, пословицы, анекдоты

en: juvenile literature
ru-RU: юношеская литература

en: chronicle
ru-RU: летописи

en: memoir
ru-RU: воспоминания, мемуары

en: diary
ru-RU: дневники

en: hagiography
ru-RU: жития святых

en: travelogue
ru-RU: описание путешествий

en: erotica
ru-RU: эротическая литература

en: mystic literature
ru-RU: мистическая литература

en: oratory, speeches
ru-RU: риторика, речи

en: multiple or other
ru-RU: несколько литературных жанров или другой жанр

en: Biography:
ru-RU: Биография:

en: contains biographical information
ru-RU: содержит биографическую информацию

en: not biographical
ru-RU: не биография

en: multiple or other form
ru-RU: несколько видов биографии или другая форма биографии

en: Support material - Book:
ru-RU: Материал изготовления книги:

en: paper, general
ru-RU: бумага (вообще)

en: hand-made paper
ru-RU: бумага ручного изготовления

en: rice paper
ru-RU: рисовая бумага

en: wood-pulp paper
ru-RU: из древесной массы

en: parchment, vellum
ru-RU: пергамент

en: Support material - Plates:
ru-RU: Материал иллюстраций на отдельных листах:

en: Watermark:
ru-RU: Водяной знак:

en: paper does not contain watermark
ru-RU: бумага не содержит водяных знаков

en: paper contains watermark
ru-RU: бумага содержит водяные знаки

en: Printer's device:
ru-RU: Эмблема типографа:

en: printer's device not present
ru-RU: эмблемы типографа нет

en: printer's device present
ru-RU: эмблема типографа есть

en: Publisher's device:
ru-RU: Эмблема издателя:

en: publisher's device not present
ru-RU: эмблемы издателя нет

en: publisher's device present
ru-RU: эмблема издателя есть

en: Ornamental device:
ru-RU: Декоративная эмблема:

en: ornamental device not present
ru-RU: декоративной эмблемы нет

en: ornamental device present
ru-RU: декоративная эмблема есть

en: UNIMARC field 141 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 141

en: Binding material 1:
ru-RU: Материал переплета 1:

en: leather
ru-RU: кожа

en: cloth
ru-RU: ткань (cукно)

en: unbound
ru-RU: нет переплета

en: Binding material 2:
ru-RU: Материал переплета 2:

en: Binding material 3:
ru-RU: Материал переплета 3:

en: Types of binding:
ru-RU: Тип переплета:

en: original, i.e. primary
ru-RU: подлинник

en: rebound
ru-RU: переплетенный заново

en: modern
ru-RU: современный

en: restored, facsimile
ru-RU: реставрация, факсимильная

en: restored, imitation
ru-RU: реставрация, имитация

en: work bound with another
ru-RU: произведение переплетено с другими

en: Bound with:
ru-RU: Приплетено к:

en: single item
ru-RU: не конволют

en: bound with one or more others
ru-RU: приплетено к одному или нескольким другим

en: State of preservation - Binding:
ru-RU: Код сохранности — Переплет:

en: excellent
ru-RU: отличный

en: worn
ru-RU: удовлетворительное

en: damaged
ru-RU: плохое

en: broken back
ru-RU: дефектный, неполный

en: missing
ru-RU: отсутствует

en: State of preservation - Body of the book 1 :
ru-RU: Код сохранности - Книга 1 :

en: restored
ru-RU: реставрация

en: State of preservation - Body of the book 2 :
ru-RU: Код сохранности - Книга 2 :

en: Type of Performance Medium
ru-RU: Тип средства исполнения

en: Number of instruments or voices
ru-RU: Количество инструментов или голосов

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
ru-RU: число от 0 до 99 (включительно)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
ru-RU: Число от 0 до 99 (включительно)

en: Category of instrument or voice
ru-RU: Тип инструмента или голоса

en: Tessitura
ru-RU: Тесситура

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
ru-RU: количество рук / исполнителей, тональность инструментов

en: Other (position 7)
ru-RU: Другая информация

en: Other (position 8)
ru-RU: Другая информация

en: Number of ensembles
ru-RU: Количество ансамблей

en: Category of ensemble
ru-RU: Тип ансамбля

en: Number of real parts
ru-RU: Количество партий в ансамбле

en: Number of instruments
ru-RU: Количество инструментов

en: Category of instrument
ru-RU: Тип инструмента

en: Number of parts
ru-RU: Количество партий

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
ru-RU: число от 0 до 999 (включительно)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
ru-RU: Число от 0 до 999 (включительно)

en: Category
ru-RU: Категория

en: Number of players
ru-RU: Количество исполнителей

en: UNIMARC field 181-2 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 181-2

en: System code :
ru-RU: Источник данных :

en: UNIMARC field 181a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 181a

en: Content Form
ru-RU: Вид содержания

en: a - dataset
ru-RU: a - электронные данные

en: b - image
ru-RU: b - изображение

en: c - movement
ru-RU: c = движение

en: d - music
ru-RU: d = музыка

en: e - object
ru-RU: e = предмет

en: f - program
ru-RU: f = электронная программа

en: g - sounds
ru-RU: g = звуки

en: h - spoken word
ru-RU: h = устная речь

en: i - text
ru-RU: i = текст

en: m - multiple contents forms
ru-RU: m = разные виды содержания

en: z - other content form
ru-RU: z = другой вид содержания

en: Extent of applicability
ru-RU: Степень применимости

en: 0 - none
ru-RU: 0 - не применимо

en: 1 - some
ru-RU: 1 - частично

en: 2 - substantial
ru-RU: 2 - существенно

en: 3 - predominate
ru-RU: 3 - преобладает

en: 4 - full
ru-RU: 4 - полностью

en: # - position not used
ru-RU: # - позиция не используется

en: UNIMARC field 181b builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 181b

en: Specification of Type
ru-RU: Спецификация природы информации

en: a - notated
ru-RU: a - знаковый

en: b - performed
ru-RU: b = исполнительский

en: c - cartographic
ru-RU: c = картографический

en: Specification of Motion
ru-RU: Спецификация наличия или отсутствия движения

en: a - moving
ru-RU: a - движущееся

en: b - still
ru-RU: b = неподвижное

en: x - not applicable (resource is not an image)
ru-RU: x = не применяется (ресурс не является изображением)

en: Specification of Dimensionality
ru-RU: Спецификация размерности

en: a - two-dimensional
ru-RU: 2 = двухмерное

en: b - three-dimensional
ru-RU: b - трехмерный

en: Sensory Specification 1
ru-RU: Спецификация способа сенсорного восприятия

en: a - aural
ru-RU: a - слуховой

en: b - gustatory
ru-RU: b - вкусовой

en: c - olfactory
ru-RU: c = обонятельный

en: d - tactile
ru-RU: d = тактильный

en: e - visual
ru-RU: e = визуальный

en: Sensory Specification 2
ru-RU: Спецификация способа сенсорного восприятия

en: Sensory Specification 3
ru-RU: Спецификация способа сенсорного восприятия

en: UNIMARC field 181c builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 181c

en: Content Type
ru-RU: Код вида содержания

en: tdi - two-dimensional moving image
ru-RU: tdi - двухмерное движущееся изображение

en: tdm - three-dimensional moving image
ru-RU: tdm - трехмерное движущееся изображение

en: sti - still image
ru-RU: sti - неподвижное изображение

en: tci - tactile image
ru-RU: tci - тактильное изображение

en: prm - performed music
ru-RU: prm - исполненная музыка

en: ntv - notated movement
ru-RU: ntv - отмеченное движение

en: tdf - three-dimensional form
ru-RU: tdf - трехмерная форма

en: tcf - tactile three-dimensional form
ru-RU: tcf - тактильная трехмерная форма

en: ntm - notated music
ru-RU: ntm - музыка, записанная нотами (ноты)

en: snd - sounds
ru-RU: snd - звуки

en: txt - text
ru-RU: txt - текст

en: tct - tactile text
ru-RU: tct - тактильный текст

en: spw - spoken word
ru-RU: spw - устная речь

en: xxx - other
ru-RU: xxx - другой тип содержания

en: zzz - unspecified
ru-RU: zzz - не определено

en: UNIMARC field 182-2 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 182a

en: Media Type Code
ru-RU: Код средства доступа

en: a - audio
ru-RU: a - аудио

en: b - electronic
ru-RU: b - электронное

en: c - microform
ru-RU: c = микроформа

en: d - microscopic
ru-RU: d - микроскопическое

en: e - projected
ru-RU: e = проекционное

en: f - stereographic
ru-RU: f = стереографическое

en: g - video
ru-RU: g = видео

en: m - multiple media
ru-RU: m = разные средства доступа

en: n - unmediated
ru-RU: n = непосредственное

en: z - other media
ru-RU: z = другое средство

en: UNIMARC field 182c builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 182c

en: Media Type
ru-RU: Средство доступа

en: s - audio
ru-RU: s - аудио

en: c - computer
ru-RU: c - компьютер

en: h - microform
ru-RU: h - микроформа

en: p - microscopic
ru-RU: p - микроскопическое

en: g - projected
ru-RU: g - спроектированный

en: v - video
ru-RU: v - видео

en: x - other
ru-RU: x - другой тип содержания

en: z - unspecified
ru-RU: z - не определено

en: UNIMARC field 183-2 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 183a

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
ru-RU: Аудионосители

en: sg - audio cartridge
ru-RU: sg - аудиокартридж

en: sb - audio belt
ru-RU: sb - аудиолента

en: se - audio cylinder
ru-RU: se - аудиоцилиндр

en: sd - audio disc
ru-RU: sd - аудиодиск

en: si - sound track reel
ru-RU: si - катушка со звуковой дорожкой

en: sq - audio roll
ru-RU: sq - аудиоролик

en: sw - audio wire reel
ru-RU: sw - катушечная аудиолента

en: ss - audiocassette
ru-RU: ss - аудиокассета

en: st - audiotape reel
ru-RU: st - катушка с аудиозаписью

en: sz - other audio carrier
ru-RU: sz - другой аудионоситель

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
ru-RU: Тип носителя

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
ru-RU: Носители микроформ

en: ha - aperture card
ru-RU: ha - апертурная карта

en: he - microfiche
ru-RU: he - микрофиша

en: hf - microfiche cassette
ru-RU: hf - кассета с микрофишей

en: hb - microfilm cartridge
ru-RU: hb - картридж для микрофильмов

en: hc - microfilm cassette
ru-RU: hc - кассета с микрофильмом

en: hd - microfilm reel
ru-RU: hd - катушка микрофильма

en: hj - microfilm roll
ru-RU: hj - рулон микрофильма

en: hh - microfilm slip
ru-RU: hh - микропленка

en: hg - microopaque
ru-RU: hg - микронепрозрачный

en: hz - other microform carrier
ru-RU: hz - другой носитель микроформ

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
ru-RU: Микроскопические носители

en: pp - microscope slide
ru-RU: pp - микрослайд

en: pz - other microscopic carrier
ru-RU: pz - другой микроскопический носитель

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
ru-RU: Носители проецируемого изображения

en: mc - film cartridge
ru-RU: mc - картридж с пленкой

en: mf - film cassette
ru-RU: mf - кассета с пленкой

en: mr - film reel
ru-RU: mr - кинолента

en: mo - film roll
ru-RU: mo - рулон пленки

en: gd - filmslip
ru-RU: gd - диафильм

en: gf - filmstrip
ru-RU: gf - диафильм

en: gc - filmstrip cartridge
ru-RU: gc - диафильм в картридже

en: gt - overhead transparency
ru-RU: gt - накладной транспарант

en: gs - slide
ru-RU: gs - слайд

en: mz - other projected image carrier
ru-RU: mz - другой носитель проецируемого изображения

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
ru-RU: Стереографические носители

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
ru-RU: Непосредственные носители

en: no - card
ru-RU: no - читательский билет

en: nn - flipchart
ru-RU: nn - флипчарт

en: na - roll
ru-RU: na - рулон/ролик

en: nb - sheet
ru-RU: nb - лист

en: nc - volume
ru-RU: nc - том

en: nr - object
ru-RU: nr - объект

en: nz - other unmediated carrier
ru-RU: nz - другой непосредственный носитель

note: OPTGROUP
en: Video carriers
ru-RU: Видеоносители

en: vc - video cartridge
ru-RU: vc - видеокартридж

en: vf - videocassette
ru-RU: vf - видеокассета

en: vd - videodisc
ru-RU: vd - видеодиск

en: vr - videotape reel
ru-RU: vr - катушка с видеолентой

en: vz - other video carrier
ru-RU: vz - другой видеоноситель

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
ru-RU: Неопределенные носители

en: zu - unspecified
ru-RU: zu - не определено

en: UNIMARC field 210c builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 210c

en: Search for authority type: EDITORS
ru-RU: Поиск авторитетного источника: РЕДАКТОРЫ

en: None
ru-RU: нет

en: Heading A-Z
ru-RU: Заглавия по алфавиту

en: Heading Z-A
ru-RU: Заглавия обратно по алфавиту

en: contains
ru-RU: содержит

en: starts with
ru-RU: начинается c

en: is exactly
ru-RU: является точно

note: INPUT type=submit
en: Search
ru-RU: Поиск

en: Authority search results
ru-RU: Результаты поиска авторитетного источника

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ru-RU: Результаты поиска с %s по %s из %s

en: No results found
ru-RU: Ничего не найдено

en: Summary
ru-RU: Сводка

en: Heading type
ru-RU: Тип заголовка

en: Used
ru-RU: Использовано

en: Get it!
ru-RU: Получить это!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
ru-RU: %s раз(а)

en: Choose
ru-RU: Выбрать

en: Close
ru-RU: Закрыть

note: SCRIPT
en: Authority
ru-RU: Авторитетный источник

en: UNIMARC field 225a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 225a

en: Collection
ru-RU: Собрание

en: Select a collection
ru-RU: Выбор собрания

en: OR new collection:
ru-RU: ИЛИ же новое собрание:

en: UNIMARC field 283-2 builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 283a

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
ru-RU: Аудионосители

en: audio cartridge
ru-RU: аудиокартридж

en: audio belt
ru-RU: аудиолента

en: audio cylinder
ru-RU: аудиоцилиндр

en: audio disc
ru-RU: аудиодиск

en: sound track reel
ru-RU: катушка со звуковой дорожкой

en: audio roll
ru-RU: аудиоролик

en: audio wire reel
ru-RU: катушечная аудиолента

en: audiocassette
ru-RU: аудиокассета

en: audiotape reel
ru-RU: катушка с аудиозаписью

en: other audio carrier
ru-RU: другой аудионоситель

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
ru-RU: Тип носителя

en: online resource
ru-RU: онлайн-ресурс

en: other computer carrier
ru-RU: другой компьютерный носитель

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
ru-RU: Носители микроформ

en: microfilm cartridge
ru-RU: картридж для микрофильмов

en: microfilm roll
ru-RU: катушка с микрофильмом

en: microopaque
ru-RU: непрозрачный микроноситель

en: other microform carrier
ru-RU: другой носитель микроформ

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
ru-RU: Микроскопические носители

en: microscope slide
ru-RU: микрослайд

en: other microscopic carrier
ru-RU: другой микроскопический носитель

en: film roll
ru-RU: рулон кинопленки

en: filmstrip
ru-RU: диафильм

en: overhead transparency
ru-RU: накладной транспарант

en: slide
ru-RU: слайд

en: other projected image carrier
ru-RU: другой носитель проецируемого изображения

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
ru-RU: Стереографические носители

en: other stereographic carrier
ru-RU: другой стереографический носитель

en: card
ru-RU: карта

en: flipchart
ru-RU: флипчарт

en: sheet
ru-RU: лист

en: volume
ru-RU: объём

en: object
ru-RU: объект

en: other unmediated carrier
ru-RU: другой непосредственный носитель

en: video cartridge
ru-RU: видеокартридж

en: videotape reel
ru-RU: катушка с видеолентой

en: other video carrier
ru-RU: другой видеоноситель

en: unspecified
ru-RU: неизвестно

en: UNIMARC field 325h builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 325h

en: Completeness of the reproduction code :
ru-RU: Код полноты копии :

en: # - undetermined
ru-RU: # - не определено

en: 0 - reproduction is not complete
ru-RU: 0 - репродукция не завершена

en: 1 - reproduction is complete
ru-RU: 1 - репродукция завершена

en: UNIMARC field 325j builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 325j

en: Terms of access to the reproduction :
ru-RU: Условия доступа к копии :

en: 1 - free-to-read
ru-RU: 1 - свободный доступ для чтения

en: 2 - free-to-read, partly
ru-RU: 2 - свободный доступ для чтения, частично

en: 3 - free-to-read, after embargo
ru-RU: 3 - свободный доступ для чтения, после эмбарго

en: 4 - fully
ru-RU: 4 - платный доступ

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
ru-RU: 5 - свободный доступ для чтения по подписке (требуется регистрация)

en: Qualifier type :
ru-RU: Тип ограничения :

en: l - latest
ru-RU: 1 = последняя

en: p - previous
ru-RU: 2 = предыдущая

en: # - no attempt to code
ru-RU: # - позиция не используется

en: Unit under embargo :
ru-RU: Единица, на которую распространяется эмбарго :

en: m - month(s) time
ru-RU: m = месяц (месяцы)

en: w - week(s) time
ru-RU: w = неделя (недели)

en: y - year(s) time
ru-RU: y = год (годы)

en: i - issue(s) part
ru-RU: i = выпуск (выпуски)

en: Number of units under embargo :
ru-RU: Количество единиц, на которые распространяется эмбарго :

en: UNIMARC field 4XX builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 4XX

en: Search on
ru-RU: Поиск на

en: Any word
ru-RU: Любое слово

en: Item type:
ru-RU: Тип материала:

en: All item types
ru-RU: Все типы единиц

note: INPUT type=submit
en: Start search
ru-RU: Начать поиск

en: Search results
ru-RU: Поиск результатов

en: &lt;&lt; Previous
ru-RU: &lt;&lt; Предыдущие

en: Next&gt;&gt;
ru-RU: Далее &gt;&gt;

en: Item count
ru-RU: Количество единиц

en: Location
ru-RU: Расположение

en: Clear field
ru-RU: Очистить поле

en: &lt;&lt; Previous
ru-RU: &lt;&lt; Предыдущие

en: Next&gt;&gt;
ru-RU: Далее &gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 686a

en: Classification
ru-RU: Классификация

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
ru-RU: Пожалуйста, выберите значение из классификации. Значение поля 686$а будет скопировано из авторизованных записей в поле 686$a библиографической записи.

en: Authority type
ru-RU: Тип авторитетного источника

en: Main entry ($a only)
ru-RU: Главная запись (только $a)

en: Main entry
ru-RU: Главная запись

en: Anywhere
ru-RU: Где-нибудь

en: Sort by
ru-RU: Сортировать по

en: No order
ru-RU: без упорядочивания

en: Heading ascendant
ru-RU: заглавия по возрастанию

en: Heading descendant
ru-RU: заглавия по спаданию

en: UNIMARC leader builder
ru-RU: Компоновщик начального участка записи UNIMARC

en: 1-4 Record length
ru-RU: 1-4 Длина записи

en: (auto-calculated)
ru-RU: (автовычисление)

en: 5- Record status
ru-RU: 05 — Статус записи

en: c - Corrected or updated record
ru-RU: c — Откорректированная или обновленная запись

en: c - Corrected record
ru-RU: c — Откорректированная запись

en: d - Deleted record
ru-RU: d — Исключенная запись

en: n - New record
ru-RU: n — Новая запись

en: o - Previously issued higher level record
ru-RU: o - Предварительный выпуск записи высочайшего уровня

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
ru-RU: р -Предварительный выпуск неполной записи

en: 6- Type of record
ru-RU: 06 — Тип записи

en: a - Language materials, printed
ru-RU: a — Текстовые материалы, кроме рукописных

en: b - Language materials, manuscript
ru-RU: b — Текстовые материалы, рукописные

en: c - Music scores, printed
ru-RU: c — Музыкальные партитуры, кроме рукописных

en: d - Music scores, manuscript
ru-RU: d — Музыкальные партитуры, рукописные

en: e - Cartographic materials, printed
ru-RU: e — Картографические материалы, кроме рукописных

en: f - Cartographic materials, manuscript
ru-RU: f — Картографические материалы, рукописные

en: g - Projected and video material
ru-RU: g — Проекционные и видеоматериалы

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
ru-RU: i — Звукозаписи, немузыкальные

en: j - Sound recordings, musical performance
ru-RU: j — Звукозаписи, музыкальные

en: k - Two-dimensional graphics
ru-RU: k — Двухмерная графика

en: l - Electronic resources
ru-RU: l — Электронный ресурс

en: m - Multimedia
ru-RU: m — Разнородные материалы

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
ru-RU: r — Трехмерные искусственные и естественные объекты

en: 7- Bibliographic level
ru-RU: 07 — Библиографический уровень

en: a - Analytic (component part)
ru-RU: a — Аналитический (составная часть)

en: i - Integrating resource
ru-RU: i — Интегрируемый ресурс

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
ru-RU: c — Подборка — библиографическая единица, скомплектованная из отдельных физических единиц

en: m - Monographic - Bibliographic item
ru-RU: m — Монографический

en: s - Serial - Bibliographic item
ru-RU: s — Сериальный

en: 8- Hierarchical level code
ru-RU: 8 — Код иерархического уровня

en: - Hierarchical relationship undefined
ru-RU: # — Иерархическая связь не определена

en: 0 - No hierarchical relationship
ru-RU: 0 — Иерархическая связь отсутствует

en: 1 - Highest level record
ru-RU: 1 — Запись высшего уровня

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
ru-RU: 2 — Запись ниже высшего уровня (любая запись ниже высшего уровня)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
ru-RU: 9 — тип контроля, 10 — длина индикатора, 11 — длина идентификатора подполя, 12–16 — базовый адрес данных

en: (auto-filled)
ru-RU: (автозаполнение)

en: 17- Encoding level
ru-RU: 17 — Уровень кодирования

en: Full level ("item in hand")
ru-RU: Полный уровень ("документ в руках")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
ru-RU: 1 - Подуровень 1 (не "документ в руках")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
ru-RU: 2 — Подуровень 2 (например, допубликационная запись)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
ru-RU: 3 — Подуровень 3 (Не полностью каталогизированный документ)

en: 18- Descriptive cataloging form
ru-RU: 18 — Форма каталогизационного описания

en: - In full ISBD form
ru-RU: # — Запись составлена по правилам ISBD

en: i - In partial or incomplete ISBD form
ru-RU: i — Запись составлена не полностью по правилам ISBD

en: n - In non-ISBD form
ru-RU: n — Запись составлена не по правилам ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
ru-RU: 19 — не определено, 20–23 план справочника (20 — длина поля данных, 21 — позиция начального символа, 22 — часть, определяемая при применении, 23 — не определено)

en: 000 - Leader
ru-RU: 000 - Маркер

en: c - Corrected or revised
ru-RU: c - Исправленный или пересмотренный

en: d - Deleted
ru-RU: d - Удалено

en: n - New
ru-RU: n - Новый

en: x - Authority entry record
ru-RU: x - авторитетная запись

en: y - Reference entry record
ru-RU: y - ссылочная запись

en: z - General explanatory entry record
ru-RU: z - справочная запись

en: 7-8 Undefined
ru-RU: 07-08 — неопределенные позиции символов

en: 9- Type of entity
ru-RU: 9- Тип объекта описания

en: a - Personal name entry
ru-RU: a - Имя лица

en: b - Corporate name entry
ru-RU: b - Наименование организации как предмет

en: c - Territorial or geographical name
ru-RU: c - Географическое название

en: d - Trademark
ru-RU: d - Торговая марка

en: e - Family name
ru-RU: e - Родовое имя

en: f - Uniform name
ru-RU: f - Унифицированная форма названия

en: g - Collective uniform name
ru-RU: g - типовое заглавие

en: h - Name/title
ru-RU: h - Имя / заглавие

en: i - Name/collective uniform title
ru-RU: i - Имя / типовое заглавие

en: j - Topical subject
ru-RU: j - Наименование темы

en: k - Place access
ru-RU: k - место и дата публикации, происхождения, исполнения

en: l - Form, genre or physical characteristics
ru-RU: l - форма, жанр, физические характеристики

en: 10-16 indicator/subfields/size
ru-RU: 10-16 индикатор/подполя/размер

en: - Full
ru-RU: - Полная запись

en: 3 - Partial
ru-RU: 3 - Частичная

en: 18-19 Undefined
ru-RU: 18-19 — неопределенные позиции символов

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
ru-RU: 20-23 План справочника

en: , adapter
ru-RU: , автор адаптации

en: , annotator
ru-RU: , аннотатор

en: , author of afterword
ru-RU: , автор послесловия

en: , prefacer
ru-RU: , автор предисловия и т.п.

en: , bibliographic antecedent
ru-RU: , добавление библиографической записи

en: , collaborator
ru-RU: , сотрудник

en: , commentator
ru-RU: , автор комментария к печатному тексту

en: , compiler
ru-RU: , составитель

en: , composer
ru-RU: , композитор

en: , conceptor
ru-RU: , автор идеи

en: , degree-grantor
ru-RU: , организация, утвердившая ученую степень

en: , editor
ru-RU: , редактор

en: , film editor
ru-RU: , режиссёр монтажа

en: , founder
ru-RU: , основатель

en: , illustrator
ru-RU: , иллюстратор

en: , lyricist
ru-RU: , автор слов

en: , organiser of meeting
ru-RU: , организатор конференции

en: , other
ru-RU: , другие

en: , photographer
ru-RU: , фотограф

en: , presenter
ru-RU: , демонстратор

en: , publisher
ru-RU: , издатель

en: , publishing director
ru-RU: , ответственный редактор

en: , research team head
ru-RU: , руководитель исследовательского коллектива

en: , reviewer
ru-RU: , рецензент

en: , redactor
ru-RU: , редактор

en: , sponsor
ru-RU: , спонсор

en: , thesis advisor
ru-RU: , научный руководитель

en: , translator
ru-RU: , переводчик

en: Main Author
ru-RU: Основной Автор-лицо

en: Corporate Author (Main)
ru-RU: Коллективный автор (основной)

en: Coauthor
ru-RU: Альтернативный автор-лицо

en: coauthor
ru-RU: Соавтор

en: Secondary Author
ru-RU: Вторичный автор-лицо

en: Corporate Author (Coauthor)
ru-RU: Коллективный автор (альтернативный)

en: corporate_coauthor
ru-RU: Коллективный соавтор

en: Corporate Author (Secondary)
ru-RU: Коллективный автор (вторичный)

en: Language:
ru-RU: Язык:

en: of intermediate text,
ru-RU: промежуточного перевода,

en: of original work,
ru-RU: оригинала,

en: of summary,
ru-RU: резюме,

en: of contents page,
ru-RU: оглавления,

en: of title page,
ru-RU: титульного листа,

en: of title proper,
ru-RU: основного заглавия,

en: of libretto,
ru-RU: либретто и т.п.,

en: of accompanying material,
ru-RU: сопроводительного материала (кроме либретто, краткого содержания и аннотаций),

en: of subtitles,
ru-RU: субтитров,

en: Country:
ru-RU: Страна:

en: Tag 009:
ru-RU: Поле 009:

en: Series
ru-RU: Серия

en: series
ru-RU: серия

en: Dewey:
ru-RU: Индекс Дьюи (ДКД):

en: Classification:
ru-RU: Классификация:

en: Contents note:
ru-RU: Примечания о содержании:

en: Abstract:
ru-RU: Резюме или реферат:

en: Provenance note:
ru-RU: Примечания о происхождении экземпляра:

en: Bibliography:
ru-RU: Примечания о наличии в документе библиографии/указателя:

en: Thesis:
ru-RU: Примечания к диссертации:

en: SUDOC serial history:
ru-RU: История поступлений сериальных изданий по системе SUDOC:

en: Subject - Personal Name
ru-RU: Имя лица как предмет

en: Subject - Corporate Author
ru-RU: Наименование организации как предмет

en: Subject - Family
ru-RU: Родовое имя как предмет

en: Subject - Author/Title
ru-RU: Имя и заглавие как предмет

en: Subject - Topical Name
ru-RU: Наименование темы как предмет

en: Subject - Geographical Name
ru-RU: Географическое наименование как предмет

en: Subject - Form
ru-RU: Форма, жанр, физические характеристики документа как точка доступа

en: Subject
ru-RU: Тематика

en: Subject Category
ru-RU: Предметная категория

en: Trademark
ru-RU: Торговая марка

en: Online Resources:
ru-RU: Ресурсы он-лайн:

en: Click here to access online
ru-RU: Щелкните здесь для доступа в онлайн

en: Publication:
ru-RU: Публикация:

en: Search for publisher
ru-RU: Поиск издательства

en: Production:
ru-RU: Производство:

en: Distribution:
ru-RU: Распределение:

en: Manufacture:
ru-RU: Производство:

en: Copyright date:
ru-RU: Данные об авторских правах:

en: Protection date:
ru-RU: Дата защиты:

en: Copyright date / protection date:
ru-RU: Данные об авторских правах / данные о защите:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
ru-RU: Печать и/или публикация информации, записанной как найденной в колофоне:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
ru-RU: Печать и/или публикация информации, записанной как найденной в основном источнике информации:

en: Description:
ru-RU: Описание:

en: Linked with:
ru-RU: Связан с:

en: Audience
ru-RU: Аудитория

en: Physical presentation
ru-RU: Физическое представление

en: electronic ressource
ru-RU: электронный ресурс

en: Literary genre
ru-RU: Литературный жанр

en: Biography
ru-RU: Биография

en: Illustration
ru-RU: Иллюстрации

en: Content
ru-RU: Содержание

en: Video types
ru-RU: Типы видео-материалов

en: Serial type
ru-RU: Тип сериального издания

en: Periodicity
ru-RU: Периодичность

en: Translation of
ru-RU: Оригинал (перевода)

en: Set Level
ru-RU: Уровень набора

en: Piece-Analytic Level
ru-RU: Аналитический уровень

en: Uniform Title
ru-RU: Унифицированная форма названия

en: Uniform Conventional Heading
ru-RU: Унифицированный условный заголовок

en: Edition Statement
ru-RU: Сведения об издании

en: edition
ru-RU: редакция

en: Click here to access online
ru-RU: Щелкните здесь для доступа в онлайн

en: Audio file
ru-RU: Аудио файл

en: Play this sample
ru-RU: Воспроизвести этот образец

en: Availability:
ru-RU: Доступность:

en: No items available
ru-RU: Нет доступных экземпляров

en: Items available for loan:
ru-RU: Экземпляры, доступные для выдачи:

en: Call number:
ru-RU: Расстановочный шифр:

en: Items available for reference:
ru-RU: Экземпляры, доступные для просмотра:

en: ItemSummary
ru-RU: Сводка об экземпляре

en: Checked out (
ru-RU: Выдано (

en: Withdrawn (
ru-RU: Изъят (

en: Lost (
ru-RU: Потеряно (

en: Damaged (
ru-RU: Повреждено (

en: On order (
ru-RU: Заказано (

en: In transit (
ru-RU: Перемещается (

en: On hold (
ru-RU: Зарезервировано (
