Koha 23.11.09.000 - en to ro translation catalogue (469 entries)

en: Coded fields
ro: Câmpuri codificate

en: Audience:
ro: Audienţă:

en: Any
ro: Orice

en: juvenile, general
ro: juvenilă, în general

en: pre-primary (0-5)
ro: pre-primar (0-5)

en: children (9-14)
ro: copiii (9-14)

en: unknown
ro: necunoscut

en: regular print
ro: tipărite regular

en: large print
ro: imprimare mare

en: newspaper format
ro: format de ziar

en: Braille or Moon script
ro: Script Braille sau Moon

en: microprint
ro: microimprimat

en: hand-written
ro: scris de mână

en: mini-print
ro: mini-imprimare

en: other form of textual material
ro: o altă formă de materiale textuale

en: fiction
ro: ficţiune

en: drama
ro: dramă

en: essays
ro: esee

en: humour, satire
ro: umor, satiră

en: letters
ro: scrisori

en: short stories
ro: povești scurte

en: poetry
ro: poezie

en: speeches, oratory
ro: discursuri, oratorie

en: not a literary text
ro: fără un text literar

en: autobiography
ro: autobiografia

en: individual biography
ro: biografie individuală

en: collective biography
ro: biografie colectivă

en: illustrations
ro: ilustrații

en: maps
ro: hărți

en: portraits
ro: portretele

en: charts
ro: scheme

en: plans
ro: planuri

en: plates
ro: plăci

en: music
ro: muzică

en: facsimiles
ro: facsimil

en: coats of arms
ro: embleme

en: genealogical tables
ro: tabele genealogice

en: forms
ro: formularele

en: samples
ro: exemplare

en: sound recordings
ro: sunet înregistrat

en: transparencies
ro: folii transparente

en: illuminations
ro: iluminați

en: no illustrations
ro: fără ilustrații

en: bibliography
ro: bibliografie

en: catalogue
ro: catalog

en: dictionary
ro: dicționar

en: encyclopaedia
ro: enciclopedie

en: directory
ro: director

en: project description
ro: descriere proiect

en: statistics
ro: statistică

en: programmed text books
ro: cărţi de text programat

en: patent
ro: dovadă

en: dissertation or thesis
ro: disertaţie sau teze

en: laws and legislation
ro: legi și legislație

en: numeric table
ro: tabel numeric

en: technical report
ro: raportul tehnic

en: examination paper
ro: lucrare de examen

en: literature surveys/reviews
ro: anchete/comentarii literare

en: treaties
ro: tratate

en: cartoons or comic strips
ro: desene animate sau benzi desenate

en: other
ro: altul

en: motion picture
ro: imagine în mișcare

en: visual projection
ro: proiecţie vizuală

en: video recording
ro: înregistrare video

en: Serials
ro: Seriale

en: Any type
ro: Orice tip

en: Periodical
ro: Periodic

en: Newspaper
ro: Ziar

en: Database
ro: Bază de date

en: Other
ro: Altul

en: Daily
ro: Zilnic

en: Semiweekly
ro: La jumate de săptămână

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Biweekly
ro: De două ori pe săptămână

en: Semimonthly
ro: Semi-lunar

en: Monthly
ro: Lunare

en: Bimonthly
ro: Bilunar

en: Quarterly
ro: Publicaţie trimestrială

en: Three times a year
ro: De trei ori pe an

en: Semiannual
ro: Semianuale

en: Annual
ro: Anual

en: Biennial
ro: Bienal

en: Triennial
ro: Trianual

en: Three times a week
ro: De trei ori pe săptămână

en: Three times a month
ro: De trei ori pe lună

en: Without periodicity
ro: Fără periodicitate

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Any regularity
ro: Orice regularitate

en: irregular
ro: neregulată

en: Picture
ro: Poză

en: collage
ro: colaj

en: drawing
ro: desenare

en: painting
ro: pictură

en: photomechanical reproduction
ro: reproducere fotomecanică

en: photoprint
ro: imprimarefoto

en: picture
ro: fotografie

en: print
ro: tipar

en: technical drawing
ro: desen tehnic

en: other non-projected graphic type
ro: alt mon-proiect de tip grafic

en: canvas
ro: pânză

en: bristol board
ro: comitetul de conducere

en: cardboard/illustration board
ro: carton/ilustrații pe carton

en: glass
ro: sticlă

en: plaster
ro: tencuială

en: hardboard
ro: placă de bază

en: stone
ro: piatră

en: wood
ro: lemn

en: mixed collection
ro: colecție amestecată

en: synthetics
ro: sintetice

en: skin
ro: înveliş

en: textile
ro: textil

en: paper
ro: hârtie

en: others
ro: altele

en: Date entered on file
ro: Data introdusă în fişier

en: u - Unknown publication date
ro: u - Data publicării este necunoscută

en: |- Filling character
ro: |- Caracter de completare

en: u- unknown
ro: u- necunoscut

en: y- not a government publication
ro: y- nu este o publicaţie guvernamentală

en: z- Other
ro: z- Alternativ

en: 0- unmodified record
ro: 0- înregistrare nemodificată

en: 1- modified record
ro: 1- înregistrare modificată

en: y- no transliteration scheme used
ro: y- nu a fost folosit nici un sistem de transliteraţie

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
ro: 01- ISO 646, versiunea IRV (setul Latinei de bază)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
ro: 02- ISO Registraţie # 37 (setul Chirilic de bază)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
ro: 03- ISO 5426 (setul Latin extins)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
ro: 04- ISO 5427 (setul Chirilic extins)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
ro: 05- ISO 5428 (setul Grecesc)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
ro: 06- ISO 6438 (set de caractere codificate după modelul African)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
ro: 07- ISO 10586 (setul Georgian)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
ro: 08- ISO 8957 (setul Ebraic) Tabelul 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
ro: 09- ISO 8957 (setul Ebraic) Tabelul 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
ro: 11- ISO 5426-2 (caractere Latine utilizate în limbi minore Europene şi tipografii învechite)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ro: 50- ISO 10646 Nivelul 3 (Unicod, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
ro: 50- ISO 10646 Nivelul 3 (Unicod, UTF-8)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
ro: 11- ISO 5426-2 (caractere Latine utilizate în limbile minore Europene şi tipografii învechite)

en: Additional character sets
ro: Seturi de caractere suplimentare

en: Script of title
ro: Grafia titlului

en: zz- Other
ro: zz- Alternativ

en: Cancel
ro: Anulaţi

en: Direction of Script Cataloguing
ro: Direcția scriptului de catalogare

en: 0 - left to right
ro: 0 - de la stânga la dreapta

en: 1 - right to left
ro: 1 - de la dreapta la stânga

en: y - no illustrations
ro: y - nu sunt ilustraţii

en: y - no illustration
ro: y - nici o ilustrare

en: Form of contents codes 1:
ro: Codurile formularului de conţinut 1:

en: v - dissertation or thesis (revised)
ro: v - disertaţie sau teze (revizuit)

en: z - other
ro: z - alternativ

en: Form of contents codes 2:
ro: Codurile formularului de conţinut 2:

en: Form of contents codes 3:
ro: Codurile formularului de conţinut 3:

en: Form of contents codes 4:
ro: Codurile formularului de conţinut 4:

en: Conference or meeting code:
ro: Conferință sau cod de întâlnire :

en: 0- not a conference publication
ro: 0- nu este o publicaţie de conferinţă

en: 1- conference publication
ro: 1- publicaţia conferinţei

en: 0 - not a festschrift
ro: 0 - nici un festschrift

en: 0 - no index
ro: 0 - nici un indice

en: 1 - index present
ro: 1 - indice prezent

en: y - not a literary text
ro: y - nu este un text literar

en: z - multiple or other literary forms
ro: z - forme multiple sau alte forme literare

en: Biography code
ro: Cod biografic

en: y - not biographical
ro: y - nu este biografic

en: Frequency of issue
ro: Frecvenţa ediţiei

en: three times a year
ro: de trei ori pe an

en: triennial (every three years)
ro: trienal (la fiecare trei ani)

en: three times a week
ro: de trei ori pe săptămână

en: three times a month
ro: de trei ori pe lună

en: Regularity
ro: Regularitate

en: yearbook
ro: anuar

en: biography
ro: biografie

en: Conference publication indicator
ro: Indicator de publicaţii de conferinţă

en: unknown at time of record creation
ro: necunoscut la momentul creării înregistrării

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
ro: această resursă continuă este un supliment sau o sub serie indexată în resursa continuă de bază

en: Cumulative index availability code
ro: Codul valabil de creştere a indicelui

en: videorecording
ro: înregistrare_video

en: Colour indicator
ro: Indicatorul de culoare

en: sound disc
ro: disc de sunet

en: videotape
ro: casetă_video

en: videodisc
ro: disc_video

en: Form of release - visual projection, motion picture
ro: Formularul lansării - proiecţie vizuală, imagine în mişcare

en: transparency
ro: transparenţă

en: unspecified/unknown
ro: nespecificat/necunoscut

en: Accompanying material 1
ro: Material de însoţire 1

en: Accompanying material 2
ro: Material de însoţire 2

en: Accompanying material 3
ro: Material de însoţire 3

en: Accompanying material 4
ro: Material de însoţire 4

en: Form of release - videorecording
ro: Formularul lansării - înregistrare video

en: videocartridge
ro: cartuş video

en: videocassette
ro: casetă_vidoe

en: videoreel
ro: video_rolă

en: EIAJ (reel)
ro: EIAJ (reel)(dispozitiv cu bandă magnetică)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
ro: CED (capacitanţă electronică a discului) disc video

en: Base of emulsion material - visual projection
ro: Bază de material emulsie - proiectare vizuală

en: Broadcast standard - videorecording
ro: Înregistrare video - difuzare standard

en: 525 (e.g. NTSC)
ro: 525 (ex. NTSC)

en: Generation
ro: Generaţie

en: workprint
ro: funcţionarea imprimantei

en: trims
ro: ornamente

en: 3 layer colour
ro: 3 straturi de culoare

en: 2 colour, single strip
ro: 2 culori, o singură bandă

en: undetermined 2 colour
ro: 2 culori nedeterminate

en: undetermined 3 colour
ro: 3 culori nedeterminate

en: 3 strip colour
ro: 3 benzi de culoare

en: 2 strip colour
ro: 2 culori de bandă

en: yellow strip
ro: bandă galbenă

en: tint
ro: culoare

en: tinted and toned
ro: colorat şi tonifiat

en: Film emulsion (polarity)
ro: Film de emulsie (polaritate)

en: Film base
ro: Film de bază

en: three layer stock
ro: stoc de trei staturi

en: three layer stock (low fade)
ro: stoc de trei staturi (decolorare scăzută)

en: Deterioration stage
ro: Grad de deteriorare

en: Completeness
ro: Deplinătate

en: Film inspection date
ro: Data de inspecţie a filmului

en: Year
ro: Anul

en: z- other non-projected graphic type
ro: z- alt tip non-proiectat grafic

en: textiles (including man-made fibres)
ro: textile (inclusiv din fibre artificiale)

en: Colour
ro: Culoare

en: water colour
ro: culoare apei

en: writing ink
ro: cerneală de scris

en: woodcut
ro: gravură

en: white-line woodcut
ro: linie albă gravată

en: zincography
ro: zincografie

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
ro: vernis-mou (sol moale de gravare sau de urmărire)

en: Burin
ro: Gravor

en: uu- unknown
ro: uu- necunoscut

en: vv- mixed
ro: vv- mixte

en: xx- not applicable
ro: xx- nu poate fi aplicat

en: zz- other
ro: zz- alternativ

en: tools and equipment
ro: unelte şi echipament

en: textiles
ro: textile

en: toys
ro: jucării

en: wax
ro: ceară

en: Color
ro: Nuanţă

en: Color indicator
ro: Indicator de culoare

en: text on cartographic item itself
ro: textul de pe articolul cartografic

en: Goode's homolographic
ro: Goode homolographic

en: Albers equal area
ro: Zona egală Albers

en: Bonne
ro: Bun

en: transverse Mercator
ro: Mercator transversal

en: Cassini's
ro: A lui Cassini

en: Goode's homolosine
ro: Goode homolosine

en: type of projection unknown
ro: tip de proiecţie necunoscut

en: Amsterdam, Netherlands
ro: Amsterdam, Olanda

en: Athens, Greece
ro: Atena, Grecia

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
ro: Batavia (Jakarta), Indonezia

en: Berne, Switzerland
ro: Berna, Elveţia

en: Bogota, Colombia
ro: Bogota, Columbia

en: Brussels, Belgium
ro: Bruxellles, Belgia

en: Cadiz, Spain
ro: Cadiz, Spania

en: Capetown, South Africa
ro: Capetown, Africa de Sud

en: Copenhagen, Denmark
ro: Copenhaga, Denemarca

en: Ferro, Canary Islands
ro: Ferro, Insulele Canare

en: Helsinki, Finland
ro: Helsinki, Finlanda

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
ro: textile inclusiv fibre textile artificiale (de exemplu: mătase, pânză, nylon)

en: tracing paper
ro: hârtie de calc

en: transparent or opaque flexible base positive
ro: bază fotografică flexibilă pozitivă transparentă sau opacă

en: transparent or opaque flexible base negative
ro: bază fotografică flexibilă negativă transparentă sau opacă

en: transparent or opaque non-flexible base positive
ro: bază fotografică non-flexibilă pozitivă transparentă sau opacă

en: transparent or opaque non-flexible base negative
ro: bază fotografică non-flexibilă negativă transparentă sau opacă

en: Creation technique
ro: Tehnica de creare

en: Form of reproduction
ro: Formularul multiplicării

en: transfer line print
ro: transfer pe linie de imprimare

en: Geodetic adjustment
ro: Setări geodezice

en: x- not applicable
ro: x- nu poate fi aplicat

en: Altitude of sensor
ro: Altitudinea senzorului

en: Attitude of sensor
ro: Poziţia senzorului

en: very good
ro: foarte bun

en: Cloud cover
ro: Copertă marmorată

en: Centimetres
ro: Centimetri

en: Decimetres
ro: Decimetri

en: Decametres
ro: Decametri

en: Hectametres
ro: Hectametri

en: Era identifier
ro: Identificator de timp

en: Day
ro: Ziua

en: Hemisphere:
ro: Emisfera:

en: west
ro: vest

en: Degree (complete with 0):
ro: Grad (comletaţi cu 0):

en: map
ro: hartă

en: view
ro: vizualizare

en: views with horizon showing
ro: opinii cu visualizare orizontală

en: views without horizon showing
ro: opinii fără visualizare orizontală

en: Explorer I
ro: Explorator I

en: Explorer II
ro: Explorator II

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
ro: marcă vocală, acompaniamentul a fost redus pentru claviatură

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
ro: marcă voce, marcă cor, acompaniamentul a fost abandonat

en: vocal parts
ro: părţi vocale

en: Form of release:
ro: Formularul lansării:

en: wire recording
ro: cablu de înregistrare

en: 16 2/3 rpm
ro: 16 2/3 rot/min

en: 33 1/3 rpm
ro: 33 1/3 rot/min

en: 45 rpm
ro: 45 rot/min

en: 78 rpm
ro: 78 rot/min

en: 8 rpm
ro: 8 rot/min

en: 1.4 m/sec(compact discs)
ro: 1.4 m/sec(compact discuri)

en: 120 rpm
ro: 120 rot/min

en: 160 rpm
ro: 160 rot/min

en: 1 7/8 in. per second
ro: 1 7/8 inch pe secundă

en: 15/16 in. per second
ro: 15/16 inch pe secundă

en: 3 3/4 in. per second
ro: 3 3/4 inch pe secundă

en: 7 1/2 in. per second
ro: 7 1/2 inch pe secundă

en: 15 in. per second
ro: 15 inch pe secundă

en: 30 in. per second
ro: 30 inch pe secundă

en: 8/10 in. per second
ro: 8/10 inch pe secundă

en: 4/10 in. per second
ro: 4/10 inch pe secundă

en: Groove width:
ro: Mărimea bazei de date:

en: Dimensions (sound recordings):
ro: Dimensiuni (înregistrări audio):

en: 7.62cm or 3 in.
ro: 7.62cm sau 3 inch

en: 12.7 cm or 5 in.
ro: 12.7 cm sau 5 inch

en: 17.78 cm or 7 in.
ro: 17.78 cm sau 7 inch

en: 25.4 cm or 10 in.
ro: 25.4 cm sau 10 inch

en: 30,48 cm or 12 in.
ro: 30,48 cm sau 12 inch

en: 40.64 cm or 16 in.
ro: 40.64 cm sau 16 inch

en: 35.56 cm or 14 in.
ro: 35.56 cm sau 14 inch

en: 12 cm or 4 in. 3/4
ro: 12 cm sau 4 inch 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
ro: 10 cm x 6.3 cm sau 3 inch 7/8 x 2 inch 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
ro: 13.2 cm x 9.7 cm sau 5 inch 1/4 x 3 inch 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
ro: 5.7 cm x 10 cm sau 2 inch 1/4 x 4 inch, cilindru

en: 1/4 in.
ro: 1/4 inch

en: 1/2 in.
ro: 1/2 inch

en: 1 in.
ro: 1 inch

en: 1/8 in.
ro: 1/8 inch

en: 2 in.
ro: 2 inch

en: 1/3 in. (8 mm)
ro: 1/3 inch (8 mm)

en: twelve track
ro: pista douăsprezece

en: twentyfour track
ro: pista douăzeci şi patru

en: Accompanying textual material 1:
ro: Material de însoţire textual 1:

en: thematic index
ro: indicele tematice

en: Accompanying textual material 2:
ro: Material de însoţire textual 2:

en: Accompanying textual material 3:
ro: Material de însoţire textual 3:

en: Accompanying textual material 4:
ro: Material de însoţire textual 4:

en: Accompanying textual material 5:
ro: Material de însoţire textual 5:

en: Accompanying textual material 6:
ro: Material de însoţire textual 6:

en: CCIR/IEC standard
ro: Standart CCIR/IEC

en: DBX processed
ro: DBX prelucrat

en: Dolby-A encoded
ro: Codat Dolby-A

en: Dolby-B encoded
ro: Codat Dolby-B

en: Dolby-C encoded
ro: Codat Dolby-C

en: CX encoded
ro: codat CX

en: wax (instantaneous)
ro: ceară (instantaneu)

en: vertical (hill and dale) cutting
ro: tăiere verticală (în înălţime şi în adâncime)

en: (Complete with 0 on the left)
ro: (Completaţi cu 0 partea stângă)

en: triosonata
ro: sonată triplă

en: variation
ro: variaţie

en: waltz
ro: vals

en: Baritone
ro: Bariton

en: Children's chorus
ro: Cor pentru copii

en: Chamber orchestra
ro: Orchestră de cameră

en: Band
ro: Formație

en: Dance orchestra
ro: Orchestră de dans

en: Drum
ro: Toba

en: Double bass
ro: Contrabas

en: Computer
ro: Calculator

en: Clavicorde
ro: Acord de Clavicin

en: Continuo
ro: Continuu

en: Autre
ro: Alte

en: Alto
ro: Contralto

en: Bass
ro: Bas

en: Counter tenor
ro: Contratenor

en: Bass clarinet
ro: Bas clarinet

en: Dimensions:
ro: Dimensiuni:

en: 3 x 5 in.
ro: 3 x 5 inch

en: 4 x 6 in.
ro: 4 x 6 inch

en: 6 x 9 in.
ro: 6 x 9 inch

en: very high (61x - 90x)
ro: foarte mare (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
ro: foarte mare (91x -)

en: varies
ro: variază

en: Emulsion on film:
ro: Emulsie pe film:

en: Generation:
ro: Generaţie:

en: Base of film:
ro: Bază de film:

en: vignette
ro: vinietă

en: vedute
ro: vizualizări

en: textbook
ro: manual

en: version of a work
ro: versiunea unei lucrări

en: travelogue
ro: călătorie

en: Biography:
ro: Biografie:

en: wood-pulp paper
ro: hârtie din pastă de lemn

en: unbound
ro: nelegat

en: work bound with another
ro: lucru legat de altceva

en: worn
ro: purtat

en: None
ro: Niciunul

en: Heading A-Z
ro: Rubrica de la A-Z

en: Heading Z-A
ro: Rubrica de la Z-A

en: contains
ro: conține

en: starts with
ro: începe cu

en: is exactly
ro: este exact

note: INPUT type=submit
en: Search
ro: Caută

en: Authority search results
ro: Rezultatele Autorităţii de Căutare

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ro: Rezultate %s la %s din %s

en: Summary
ro: Rezumatul

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
ro: %s ori

en: Choose
ro: Alegeţi

en: Close
ro: Închideţi

en: Collection
ro: Colecţie

en: Any word
ro: Orice cuvânt

en: All item types
ro: Toate tipurile de articole

note: INPUT type=submit
en: Start search
ro: Porneşte căutarea

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: &lt;&lt; Previous
ro: &lt;&lt; Anterior

en: Location
ro: Locaţie

en: Clear field
ro: Șterge câmpul

en: Classification
ro: Clasificare

en: Authority type
ro: Tipul autorităţii

en: Anywhere
ro: Oriunde

en: Sort by
ro: Sortare după:

en: 1-4 Record length
ro: 1-4 Lungimea înregistrării

en: (auto-calculated)
ro: (auto-calculat)

en: 5- Record status
ro: 5- Statul înregistrării

en: 6- Type of record
ro: 6- Tipul înregistrării

en: 7- Bibliographic level
ro: 7- Nivel bibliografic

en: 8- Hierarchical level code
ro: 8- Cod de nivel ierarhic

en: - Hierarchical relationship undefined
ro: - Relaţie ierarhică nedefinită

en: 0 - No hierarchical relationship
ro: 0 - Nici o relaţie ierarhică

en: 1 - Highest level record
ro: 1 - Înregistrare la cel mai înalt nivel

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
ro: 2 - Înregistrare mai jos de cel mai înalt nivel (toate nivelurile de mai jos)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
ro: 9-16 Indicator/Subdomeniu/Mărime

en: (auto-filled)
ro: (auto-completat)

en: 17- Encoding level
ro: 17- Nivelul de codare

en: Full level ("item in hand")
ro: Nivel complet("articol în studiu")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
ro: 1 - Subnivelul 1 (nu este "articolul la îndemână")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
ro: 2 - Subnivel 2. Înregistarea este o pre-publicaţie (Catalogare în Publicaţie) înregistrată

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
ro: 3 - Subnivel 3. Înregistrare incompletă

en: 18- Descriptive cataloging form
ro: 18- Formă de catalogare descriptivă

en: - In full ISBD form
ro: - În formă completă ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
ro: 19-24 Harta de intrare &amp; lungimi

en: 000 - Leader
ro: 000 - Conducător

en: 7-8 Undefined
ro: 7-8 Nedefinit

en: 10-16 indicator/subfields/size
ro: 10-16 indicator/subdomenii/mărime

en: 18-19 Undefined
ro: 18-19 Nedefinit

en: , author of afterword
ro: , autor postfață

en: , bibliographic antecedent
ro: , antecedent bibliografic

en: , commentator
ro: , comentator

en: , compiler
ro: , compilator

en: , degree-grantor
ro: , grad-donator

en: , illustrator
ro: , grafician

en: , lyricist
ro: , textier

en: , organiser of meeting
ro: , organizatorul reuniunii

en: , other
ro: , altele

en: , publisher
ro: , editura

en: , publishing director
ro: , editor coordonator

en: , research team head
ro: , șeful echipei de cercetare

en: , reviewer
ro: , referent

en: , thesis advisor
ro: , consilier teză

en: , translator
ro: , traducător

en: Corporate Author (Main)
ro: Autor Corporativ (Principal)

en: Coauthor
ro: Coautor

en: Corporate Author (Coauthor)
ro: Autor corporativ (Coautor)

en: Corporate Author (Secondary)
ro: Autor Corporativ (Secundar)

en: Country:
ro: Țară:

en: Series
ro: Serii

en: Contents note:
ro: Notă de cuprins:

en: Abstract:
ro: La lotul:

en: Subject
ro: Subiect

en: Online Resources:
ro: Resurse Online

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=an:
ro: /cgi-bin/koha/catalog/căutare.pl?q=an:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=su:
ro: /cgi-bin/koha/catalog/căutare.pl?q=su:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=au:
ro: /cgi-bin/koha/catalog/căutare.pl?q=au:

en: Audience
ro: Audienţă

en: Biography
ro: Biografie

en: Illustration
ro: Ilustrație

en: Content
ro: Conţinut

en: Periodicity
ro: Periodicitate

en: Click here to access online
ro: Făceţi clic pentru a accesa online

en: Availability:
ro: Disponibilitate:

en: Checked out (
ro: Verificat (

en: Withdrawn (
ro: Retrasă (

en: Lost (
ro: Pierdut (

en: Damaged (
ro: Deteriorat (

en: On order (
ro: La comandă (

en: In transit (
ro: În tranzit (

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=an:
ro: /cgi-bin/koha/căutare-opac.pl?q=an:
