Koha 23.11.09.000 - en to ro translation catalogue (286 entries)

en: Juvenile
ro: Juvenilă

en: Large print
ro: Imprimare mare

en: Abstracts/summaries
ro: Abstracte / rezumate

en: Bibliographies
ro: Bibliografii:

en: Catalogs
ro: Cataloage

en: Dictionaries
ro: Dicţionare

en: Handbooks
ro: Manualele

en: Legal articles
ro: Articole juridice

en: Indexes
ro: Indexuri

en: Patent document
ro: Brevet

en: Discographies
ro: Discografie

en: Legislation
ro: Legislație

en: Theses
ro: Teze

en: Reviews
ro: Recenzie

en: Programmed texts
ro: Texte Programate

en: Filmographies
ro: Filmografii

en: Directories
ro: Directoare

en: Statistics
ro: Statistică

en: Technical reports
ro: Rapoarte tehnice

en: Legal cases and case notes
ro: Cazuri juridice şi notele de caz

en: Law reports and digests
ro: Rapoarte legale şi rezumate

en: Other
ro: Altul

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Biography
ro: Biografie

en: Sound
ro: Sunet

en: Spot heights
ro: Afişaţi înălţimea

en: Goode's homolographic
ro: Goode homolographic

en: Albers equal area
ro: Zona egală Albers

en: Bonne
ro: Bun

en: Goode's homolosine
ro: Goode homolosine

en: Globe
ro: Glob

en: Manuscript notated music
ro: - Nume lipsă

en: Folk music
ro: - Nume lipsă

en: Gospel music
ro: - Nume lipsă

en: Motion picture music
ro: - Nume lipsă

en: Fiction
ro: Ficţiune

en: Frequency
ro: Frecvenţă

en: Annual
ro: Anual

en: Bimonthly
ro: Bilunar

en: Semiweekly
ro: La jumate de săptămână

en: Daily
ro: Zilnic

en: Biweekly
ro: De două ori pe săptămână

en: Semiannual
ro: Semianuale

en: Biennial
ro: Bienal

en: Triennial
ro: Trianual

en: Three times a week
ro: De trei ori pe săptămână

en: Three times a month
ro: De trei ori pe lună

en: Monthly
ro: Lunare

en: Quarterly
ro: Publicaţie trimestrială

en: Semimonthly
ro: Semi-lunar

en: Three times a year
ro: De trei ori pe an

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Regularity
ro: Regularitate

en: Newspaper
ro: Ziar

en: Periodical
ro: Periodic

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: Arabic
ro: Arab

en: Greek
ro: Grecesc

en: Hebrew
ro: Limba ebraică

en: Picture
ro: Poză

en: Mixed Materials
ro: Materiale mixte

en: Map
ro: Hartă

en: Color
ro: Nuanţă

en: Generation
ro: Generaţie

en: Print
ro: Imprimă

en: Motion picture presentation format
ro: - Nume lipsă

en: Duplicate
ro: Duplicaţi

en: Deterioration stage
ro: Grad de deteriorare

en: Completeness
ro: Deplinătate

en: Film inspection date
ro: Data de inspecţie a filmului

en: Altitude of sensor
ro: Altitudinea senzorului

en: Attitude of sensor
ro: Poziţia senzorului

en: Cloud cover
ro: Copertă marmorată

en: Active
ro: Activ

en: 1/8 in.
ro: 1/8 inch

en: 1/4 in.
ro: 1/4 inch

en: 1/2 in.
ro: 1/2 inch

en: 1 in.
ro: 1 inch

en: Dolby-B encoded
ro: Codat Dolby-B

en: Dolby-A encoded
ro: Codat Dolby-A

en: Dolby-C encoded
ro: Codat Dolby-C

en: CX encoded
ro: codat CX

en: Regular print
ro: Tipărire obișnuită

en: 2 in.
ro: 2 inch

en: Date entered on file
ro: Data introdusă în fişier

en: Language
ro: Limbă

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
ro: 2 - Mai puţin decât nivelul complet, material neexaminat

en: u - Unknown
ro: u - Necunoscut

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ro: 006 Elemente de informaţie de lungime fixă--Caracteristici suplimentare a materialelor--Informaţii generale

note: INPUT type=submit
en: Save
ro: Salvare

en: Cancel
ro: Anulaţi

en: 007 Physical description fixed field--General information
ro: 007 Descrierea fizică a domeniilor fixe--Informaţii generale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
ro: #|- Nu încercaţi să codaţi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
ro: #- Fără suport secundar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
ro: #- Fără sunet (silent)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
ro: #- Fără muzică în format specific braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
ro: #- Nu este specificat clasa scrierii braille

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
ro: (AAAALL; Utilizați până la 6 - Pentru necunoscut <br />sau| Pentru nici o încercare de a codifica)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
ro: (Dacă adâncimea exactă a bitului este cunoscută, introduceți; <br /> utilizați altfel pulldown)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
ro: (Trei cifre, pad cu zero după cum este necesar, <br /> sau ||| pentru nici o încercare de a codifica)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
ro: 01 Indicarea materialului specific

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
ro: 04 Clasificarea tipului braille (a II-a opțiune)

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
ro: 04 Suportul fizic

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
ro: 04 Mediul fizic

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
ro: 04 Materialul suport primar

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
ro: Raport de reducere

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
ro: 07 Lățime de bandă

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
ro: 08 Format muzical Braille (a III-a opțiune)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
ro: 08 Configurarea canalelor de redare

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
ro: 08 Material suport secundar

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
ro: 09 Tipul de disc, cilindru sau bandă

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
ro: 11 Tip de tăiere

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
ro: 12 Nivel de compresie

note: SCRIPT
en: Date
ro: Data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
ro: d- Nitrați: maroniu, decolorat, șters, prăfuit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
ro: d- Paragraf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
ro: d- Disc de sunete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
ro: d- Tactil, fără sistem de scriere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
ro: d- 3 culori nedeterminate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
ro: d- Reducere foarte mare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
ro: d- Disc video

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
ro: d- codat dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
ro: da- Aproape de infrarosu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
ro: db- Infraroșu mediu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
ro: dc- Infraroșu îndepărtat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
ro: e- Microfișe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
ro: e- Muzică braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
ro: u- Necunoscut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
ro: z- Alternativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
ro: zz- Alternativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
ro: |- Nu încercaţi să codaţi

en: 008 Fixed-length data elements
ro: 008 Elemente de informaţie de lungime fixă

en: 00-05- Date entered on file
ro: 00-05- Data introdusă în fişier

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
ro: 06- Subdiviziune geografică directă sau indirectă

en: #- Not subdivided geographically
ro: #- Nu este subdivizat din punct de vedere geografic

en: 07- Romanization scheme
ro: 07- sistem de Romanizare

en: d- National library or bibliographic agency standard
ro: d- Biblioteca Națională sau standard de agenție bibliografică

en: 08- Language of catalog
ro: 08- Limbajul catalogului

en: #- No information provided
ro: #- Nici o informaţie furnizată

en: 09- Kind of record
ro: 09- Tip de înregistrare

en: d- Subdivision
ro: d- Subdiviziune

en: 10- Descriptive cataloging rules
ro: 10 -Norme de catalogare descriptivă

en: 11- Subject heading system/thesaurus
ro: 11- Tema rubricii de sistem/tezaur

en: 12- Type of series
ro: 12- Tipuri de serie

en: 13- Numbered or unnumbered series
ro: 13- Serii numerotate sau nenumerotate

en: 14- Heading use--main or added entry
ro: 14- Utilizarea rubricii--intrarea principală sau adăugată

en: 15- Heading use--subject added entry
ro: 15- Utilizarea rubricii--subiect adăugat la intrare

en: 16- Heading use--series added entry
ro: 16- Utilizarea rubricii--serii de intrare adăugate

en: 17- Type of subject subdivision
ro: 17- Tipul de compartimentare a obiectului

en: 18-27 Undefined character positions
ro: 18-27 Poziţii nedefinite ale caracterelor

en: 28- Type of government agency
ro: 28- Tip de agenţie guvernamentală

en: #- Not a government agency
ro: #- Nu reprezintă o agenţie a administraţiei publice

en: u- Unknown if heading is government agency
ro: u- Necunoscut în cazul în care rubrica este o agenţie guvernamentală

en: 29- Reference evaluation
ro: 29- Evaluare de referinţă

en: 30 Undefined character position
ro: 30 Poziţie nedefinită a caracterului

en: 31- Record update in process
ro: 31- Actualizarea procesului de înregistare

en: 32- Undifferentiated personal name
ro: 32- Nume personal nediferenţiat

en: 33- Level of establishment
ro: 33- Nivelul de stabilire

en: d- Preliminary
ro: d- Preliminar

en: 34-37 Undefined character positions
ro: 34-37 Poziţii nedefinite a caracterelor

en: 38- Modified record
ro: 38- Înregistrare modificată

en: #- Not modified
ro: #- Nemodificat

en: x- Missing characters
ro: x- Caractere absente

en: 39- Cataloging source
ro: 39- Sursa de catalogare

en: #- National bibliographic agency
ro: #- Agenţia bibliografică Naţională

en: d- Other
ro: d- Altele

en: 000 - Leader
ro: 000 - Conducător

en: (auto-filled)
ro: (auto-completat)

en: 5- Record status
ro: 5- Statul înregistrării

en: 6- Type of record
ro: 6- Tipul înregistrării

en: 7- Bibliographic level
ro: 7- Nivel bibliografic

en: d- Subunit
ro: d- Subunitate

en: 8- Type of control
ro: 8- Tipul de control

en: 9- Character coding scheme
ro: 9- Schema de codare a caracterelor

en: 10-16 indicator/subfields/size
ro: 10-16 indicator/subdomenii/mărime

en: 17- Encoding level
ro: 17- Nivelul de codare

en: Full level
ro: Nivel complet

en: 1- Full level, material not examined
ro: 1- Nivel complet, material neexaminat

en: 3- Abbreviated level
ro: 3- Nivel abreviat

en: 4- Core level
ro: 4- Nivel de bază

en: 5- Partial (preliminary) level
ro: 5- Nivel parţial (preliminar)

en: 7- Minimal level
ro: 7- Nivel minim

en: 8- Prepublication level
ro: 8- Nivelul pre-publicaţiei

en: z- Not applicable
ro: z- Neaplicabil

en: 18 - Descriptive cataloging form
ro: 18 - Formă de catalogare descriptivă

en: 19 - Multipart resource record level
ro: 19 - Nivelul de înregistrare cu mai multe resurse

en: 20-24 entry map &amp; lengths
ro: 20-24 harta de intrare &amp; lungimi

en: 1-4 Record size
ro: 1-4 Mărimea înregistrării

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
ro: x- Suprimat; titlul a fost înlocuit cu un alt titlu

en: z- Authority data
ro: z- Date despre autoritate

en: 7-8 Undefined
ro: 7-8 Nedefinit

en: 9- Encoding
ro: 9- Codare

en: n- Complete authority record
ro: n- Înregistrare completă de autoritate

en: o- Incomplete authority record
ro: o- Înregistrare incompletă de autoritate

en: 18-19 Undefined
ro: 18-19 Nedefinit

en: Search for
ro: Caută după

en: Any word
ro: Orice cuvânt

en: Item type
ro: Tip de articol

en: All item types
ro: Toate tipurile de articole

note: INPUT type=submit
en: Start search
ro: Porneşte căutarea

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: &lt;&lt; Previous
ro: &lt;&lt; Anterior

en: Choose
ro: Alegeţi

en: Clear field
ro: Șterge câmpul

en: English
ro: Engleză

en: yes
ro: da

en: notated music
ro: muzică adnotată

en: three dimensional object
ro: obiect tridimensional

en: other
ro: altul

en: map
ro: hartă

en: database
ro: bază de date

en: web site
ro: site web

en: bibliography
ro: bibliografie

en: dictionary
ro: dicționar

en: theses
ro: teze

en: directory
ro: director

en: statistics
ro: statistică

en: technical report
ro: raportul tehnic

en: treaty
ro: tratat

en: game
ro: joc

en: patent
ro: dovadă

en: biography
ro: biografie

en: drama
ro: dramă

en: fiction
ro: ficţiune

en: poetry
ro: poezie

en: sound
ro: sunet

en: picture
ro: fotografie

en: technical drawing
ro: desen tehnic

en: motion picture
ro: imagine în mișcare

en: chart
ro: schemă

en: slide
ro: diapozitive

en: transparency
ro: transparenţă

en: videorecording
ro: înregistrare_video

en: toy
ro: jucărie

en: videorecording identifier
ro: identificatorul de înregistrări_video

en: print
ro: tipar

en: Chinese, Japanese, Korean
ro: Chinez, Japonez, Coreean

en: translation
ro: translaţie

en: ,complete-subfield
ro: ,subcâmp complet

en: Series
ro: Serii

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=
ro: /cgi-bin/koha/catalog/căutare.pl?q=

en: Audience:
ro: Audienţă:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=an:
ro: /cgi-bin/koha/catalog/căutare.pl?q=an:

en: Click here to access online
ro: Făceţi clic pentru a accesa online

en: Contents:
ro: Conţinut:

en: Incomplete contents:
ro: Conţinuturi incomplete:

en: Partial contents:
ro: Conţinuturi parţiale:

en: Abstract:
ro: La lotul:

en: Continues:
ro: Continuă:

en: Continues in part:
ro: Continuă în parte:

en: Supersedes:
ro: Înlocuieşte:

en: Supersedes in part:
ro: Înlocuit în parte:

en: Formed by the union: ... and: ...
ro: Format de uniunea: ... şi: ...

en: Absorbed:
ro: Absorbit:

en: Absorbed in part:
ro: Absorbit în parte:

en: Separated from:
ro: Separat de la:

en: Continued by:
ro: Continuat de:

en: Continued in part by:
ro: Continuat în parte de:

en: Superseded by:
ro: Înlocuit de:

en: Superseded in part by:
ro: Înlocuit în parte de:

en: Absorbed by:
ro: Absorbit de:

en: Absorbed in part by:
ro: Absorbit în parte de:

en: Split into .. and ...:
ro: Împărțit în .. și...:

en: Merged with ... to form ...
ro: A fuzionat cu ... pentru a forma ..

en: Changed back to:
ro: Schimbat înapoi la:

note: IMG
en: book
ro: carte

note: IMG
en: mixed materials
ro: materiale amestecate

note: IMG
en: computer file
ro: fişier de calculator

note: IMG
en: music
ro: muzică

en: Book
ro: Carte

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=
ro: /cgi-bin/koha/căutare-opac.pl?q=

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=an:
ro: /cgi-bin/koha/căutare-opac.pl?q=an:

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
ro: unitate de stocare optică format disc ăn casetă

note: IMG
en: optical disc
ro: disc optic

note: IMG
en: remote
ro: de la distanţă

note: IMG
en: celestial globe
ro: aștri cerești

note: IMG
en: earth moon globe
ro: pământ lună glob

note: IMG
en: planetary or lunar globe
ro: planetariu sau glob lunar

note: IMG
en: terrestrial globe
ro: globul pământesc

note: IMG
en: drawing
ro: desenare

note: IMG
en: painting
ro: pictură

note: IMG
en: sound disc
ro: disc de sunet

note: IMG
en: large print
ro: imprimare mare

note: IMG
en: videodisc
ro: disc_video

en: Damaged
ro: Avariat

en: Availability:
ro: Disponibilitate:
