Koha 23.11.09.000 - en to pt-PT translation catalogue (10399 entries)

en: Release manager
pt-PT: Gestor de lançamento

en: Release manager assistant
pt-PT: Gestor assistente de lançamento

en: Release manager mentor
pt-PT: Mentor do gestor de lançamento

en: Quality assurance manager
pt-PT: Gestor da qualidade

en: Quality assurance team
pt-PT: Equipa da qualidade

en: Documentation manager
pt-PT: Gestor da documentação

en: Documentation team
pt-PT: Equipa de documentação

en: Translation manager
pt-PT: Gestor das traduções

en: Translation managers
pt-PT: Gestores das traduções

en: Translation manager assistant
pt-PT: Assistente de gestão de traduções

en: Topic expert
pt-PT: Especialista no assunto

en: Release maintainer
pt-PT: Curador de lançamento

en: Release maintainer assistant
pt-PT: Curador assistente de lançamento

en: Release maintainer mentor
pt-PT: Mentor do curador de lançamento

en: Wiki curator
pt-PT: Curador da Wiki

en: Continuous integration manager
pt-PT: Gestor da integração contínua

en: Packaging manager
pt-PT: Gestor de pacotes

en: Packaging manager assistant
pt-PT: Assistente de gestão de pacotes

en: Meetings chairperson
pt-PT: Presidente de reuniões

en: Newsletter editor
pt-PT: Editor do boletim de notícias

en: Module maintainer
pt-PT: Curador do módulo

en: Virtual machine maintainer
pt-PT: Gestor da máquina virtual

en: Documentation specialist
pt-PT: Especialista de documentação

en: Live CD maintainer
pt-PT: Manutenção do Live CD

en: Accessibility advocate
pt-PT: Promotor da acessibilidade

en: Meeting facilitator
pt-PT: Facilitador de reuniões

en: Developer tooling
pt-PT: Ferramentas de desenvolvimento

en: Website administrator
pt-PT: Administrador do website

note: %1$s:  role.key | html
en: MISSING MAP FOR ROLE: %s
pt-PT: MAPEAMENTO EM FALTA PARA A FUNÇÃO: %s

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
pt-PT: Esta é a equipa que foi responsável pelo lançamento inicial da versão do Koha instalada.

en: Release manager:
pt-PT: Gestor de lançamento:

en: Release manager assistants:
pt-PT: Assistentes de gestão de lançamento:

en: Release manager assistant:
pt-PT: Curador assistente de lançamento:

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
pt-PT: Esta é a equipa responsável pelo próximo lançamento do Koha e pela manutenção corrente da versão do Koha instalada. Vão estar nestas posições até

en: , when the next team will be elected.
pt-PT: , quando a próxima equipa será eleita.

en: Release maintainer:
pt-PT: Curador de lançamento:

en: Assistant:
pt-PT: Auxiliar:

en: Quality assurance manager:
pt-PT: Gestor da qualidade:

en: Quality assurance team:
pt-PT: Equipa da qualidade:

en: Documentation manager:
pt-PT: Gestor da documentação:

en: Documentation managers:
pt-PT: Gestores da documentação:

en: Documentation team:
pt-PT: Equipa de documentação:

en: Translation manager:
pt-PT: Gestor das traduções:

en: Translation managers:
pt-PT: Gestores das traduções:

en: Packaging manager:
pt-PT: Gestor de pacotes:

en: Packaging team:
pt-PT: Equipa de empacotamento:

en: Packaging assistant:
pt-PT: Assistente de gestão de pacotes:

en: Packaging assistants:
pt-PT: Assistentes de gestão de pacotes:

en: Continuous integration maintainer:
pt-PT: Gestor da integração contínua:

en: Continuous integration maintainers:
pt-PT: Gestores da integração contínua:

en: maintainer:
pt-PT: curador:

en: maintainers:
pt-PT: curadores:

en: Accessibility advocates:
pt-PT: Promotores da acessibilidade:

en: Accessibility advocate:
pt-PT: Promotor da acessibilidade:

en: Newsletter editor:
pt-PT: Editor do boletim de notícias:

en: Website maintainer:
pt-PT: Curador do website:

en: Wiki manager:
pt-PT: Gestor da wiki:

en: Wiki team:
pt-PT: Equipa da wiki:

en: Release maintainers:
pt-PT: Registo:

en: Account creation fee
pt-PT: Taxa de criação de conta

en: Account renewal fee
pt-PT: Taxa de renovação de conta

en: Article request fee
pt-PT: Taxa de pedido de artigo

en: Lost item
pt-PT: Exemplar perdido

en: Manual fee
pt-PT: Multa manual

en: New card
pt-PT: Novo cartão

en: Fine
pt-PT: Multa

en: Lost item processing fee
pt-PT: Taxa de processamento de exemplar perdido

en: Rental fee
pt-PT: Taxa de empréstimo

en: Daily rental fee
pt-PT: Taxa de aluguer diária

en: Renewal of rental item
pt-PT: Renovação de empréstimo

en: Renewal of daily rental item
pt-PT: Renovação de exemplar de empréstimo diário

en: Hold fee
pt-PT: Taxa de reserva

en: Hold waiting too long
pt-PT: Reserva a aguardar há demasiado tempo

en: Payment from library to patron
pt-PT: Pagamento da biblioteca ao leitor

en: Credit has been voided
pt-PT: O crédito foi anulado

en: Cancelled charge
pt-PT: Cobrança cancelada

en: Credit
pt-PT: Crédito

en: Discount
pt-PT: Desconto

en: Forgiven
pt-PT: Perdoado

en: Lost item fee refund
pt-PT: Reembolso da taxa de exemplar perdido

en: Overpayment refund
pt-PT: Reembolso de pagamento em excesso

en: Payment
pt-PT: Pagamento

en: Lost item processing fee refund
pt-PT: Taxa de processamento de exemplar perdido

en: Purchase
pt-PT: Compra

en: Refund
pt-PT: Reembolso

en: Writeoff
pt-PT: Amortizar

en: (Accruing)
pt-PT: (Creditado)

en: (Returned)
pt-PT: (Devolvido)

en: (Replaced)
pt-PT: (Substituído)

en: (Refunded)
pt-PT: (Reembolsado)

en: (Forgiven)
pt-PT: (Perdoada)

en: (Voided)
pt-PT: (Anulado)

en: (Lost)
pt-PT: (Perdido)

en: (Cancelled)
pt-PT: (Cancelado)

en: Add order to basket
pt-PT: Adicionar encomenda ao cesto

en: From an existing record:
pt-PT: A partir de um registo existente:

note: INPUT type=submit
en: Submit
pt-PT: Submeter

en: From a suggestion
pt-PT: A partir de uma sugestão

en: From a subscription
pt-PT: De uma assinatura

en: From a new (empty) record
pt-PT: A partir de um registo novo (vazio)

en: From existing orders (copy)
pt-PT: A partir de encomendas existentes (cópia)

en: From an external source
pt-PT: A partir de uma fonte externa

en: From a new file
pt-PT: A partir de um novo ficheiro

en: From a staged file
pt-PT: A partir de um ficheiro

en: From titles with highest hold ratios
pt-PT: A partir de títulos com rácios de reserva elevados

en: You can't create any orders unless you first
pt-PT: Não pode criar nenhuma encomenda sem que primeiro

en: define a budget and a fund
pt-PT: definir um orçamento e um fundo

en: Acquisitions
pt-PT: Aquisições

en: Acquisitions home
pt-PT: Aquisições (início)

en: Advanced search
pt-PT: Pesquisa avançada

en: Late orders
pt-PT: Encomendas em atraso

en: Suggestions
pt-PT: Sugestões

en: Invoices
pt-PT: Faturas

en: EDIFACT messages
pt-PT: Mensagens EDIFACT

en: Reports
pt-PT: Relatórios

en: Acquisitions statistics wizard
pt-PT: Wizard de estatísticas das aquisições

en: Orders by fund
pt-PT: Encomendas por fundo

en: Hold ratios
pt-PT: Rácios de reserva

en: Administration
pt-PT: Administração

en: Budgets
pt-PT: Orçamentos

en: Funds
pt-PT: Fundos

en: Currencies
pt-PT: Divisas

en: EDI accounts
pt-PT: Contas EDI

en: Library EANs
pt-PT: EANs de biblioteca

en: Manage invoice fields
pt-PT: Gerir campos da fatura

en: Manage order basket fields
pt-PT: Gerir os campos da encomenda

en: Manage order line fields
pt-PT: Gerir os campos da encomenda

note: A
en: Vendor search
pt-PT: Pesquisa de fornecedor

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
pt-PT: Pesquisar fornecedores

note: BUTTON
en: Search
pt-PT: Pesquisar

en: Orders search
pt-PT: Pesquisa de encomendas

note: INPUT type=text name=title
en: Title
pt-PT: Título

note: INPUT type=text name=name
en: Vendor
pt-PT: Fornecedor

note: BUTTON
en: More options
pt-PT: Mais opções

en: Basket
pt-PT: Cesto

en: Invoice number
pt-PT: Número de factura

en: New
pt-PT: Novo

en: Contract
pt-PT: Contrato

en: Edit vendor
pt-PT: Editar fornecedor

en: Delete vendor
pt-PT: Eliminar fornecedor

en: Receive shipments
pt-PT: Receber remessas

en: New vendor
pt-PT: Novo fornecedor

en: Additional fields
pt-PT: Campos adicionais

note: %1$s:  authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
pt-PT: (Valores autorizados para %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'get' %3$s:  field.marcfield | html %4$s:  ELSIF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'set' %5$s:  field.marcfield | html %6$s:  END
en: %s %s This value will be filled with the %s subfield of the selected bibliographic record. %s This value will be saved to the %s subfield of the selected bibliographic record. %s
pt-PT: %s %s Este valor pode ser preenchido com o subcampo %s do registo bibliográfico selecionado. %s Este valor pode ser guardado no subcampo %s do registo bibliográfico selecionado. %s

en: Choose an icon:
pt-PT: Escolher um ícone:

en: None
pt-PT: Nenhum

en: Remote image
pt-PT: Imagem remota

en: No image:
pt-PT: Sem imagem:

en: Remote image:
pt-PT: Imagem remota:

en: Name:
pt-PT: Nome:

en: Required
pt-PT: Obrigatório

en: Label:
pt-PT: Etiqueta:

en: MARC field:
pt-PT: Campo MARC:

en: MARC subfield:
pt-PT: Subcampo MARC:

en: Authorised values category:
pt-PT: Categoria de valor autorizado:

en: - None -
pt-PT: - Nenhum -

en: System preferences
pt-PT: Preferências do sistema

en: Basic parameters
pt-PT: Parâmetros de base

en: Libraries
pt-PT: Bibliotecas

en: Library groups
pt-PT: Grupos de bibliotecas

en: Item types
pt-PT: Tipos de documento

en: Authorized values
pt-PT: Valores autorizados

en: Patrons and circulation
pt-PT: Leitores e empréstimo

en: Patron categories
pt-PT: Categorias de leitor

en: Circulation and fine rules
pt-PT: Regras de empréstimo e de multas

en: Patron attribute types
pt-PT: Tipos de atributos de leitor

en: Library transfer limits
pt-PT: Limites de transferência de bibliotecas

en: Transport cost matrix
pt-PT: Matriz de custos de transporte

en: Item circulation alerts
pt-PT: Alertas da circulação de exemplares

en: Desks
pt-PT: Balcões

en: Cities and towns
pt-PT: Cidades

en: Curbside pickup
pt-PT: Levantamento de rua

en: Patron restriction types
pt-PT: Tipos de restrição de leitor

en: Accounting
pt-PT: Contabilidade

en: Debit types
pt-PT: Tipos de débito

en: Credit types
pt-PT: Tipos de crédito

en: Cash registers
pt-PT: Caixas registadoras

en: Jobs
pt-PT: Tarefas

en: Catalog
pt-PT: Catálogo

en: MARC bibliographic framework
pt-PT: Modelo bibliográfico MARC

en: Koha to MARC mapping
pt-PT: Mapeamento Koha para MARC

en: MARC bibliographic framework test
pt-PT: Teste dos modelos de registos MARC

en: Authority types
pt-PT: Tipos de autoridade

en: Classification configuration
pt-PT: Configuração da classificação

en: Record matching rules
pt-PT: Regras de concordância de registos

en: Record overlay rules
pt-PT: Regras de sobreposição de registos

en: OAI sets configuration
pt-PT: Configuração dos conjuntos OAI

en: Item search fields
pt-PT: Campos de pesquisa de exemplar

en: Search filters
pt-PT: Filtros de pesquisa

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
pt-PT: Configuração do motor de pesquisa (Elasticsearch)

en: Acquisition parameters
pt-PT: Parâmetros das aquisições

en: Currencies and exchange rates
pt-PT: Moedas e taxas de câmbio

en: Additional parameters
pt-PT: Parâmetros adicionais

en: Identity providers
pt-PT: Fornecedores de identidade

en: Z39.50/SRU servers
pt-PT: Servidores Z39.50/SRU

en: SMTP servers
pt-PT: Servidores SMTP

en: Did you mean?
pt-PT: Quis dizer?

en: Table settings
pt-PT: Configurações da tabela

en: Audio alerts
pt-PT: Alertas de áudio

en: SMS cellular providers
pt-PT: Fornecedores de SMS

en: Share usage statistics
pt-PT: Partilhar as estatísticas de uso

en: Share content with Mana KB
pt-PT: Partilhar conteúdos com o Mana KB

en: Keyboard shortcuts
pt-PT: Atalhos de teclado

en: Interlibrary loan batch statuses
pt-PT: Estados do lote de empréstimos inter-bibliotecas

note: A
en: Check out
pt-PT: Emprestar

note: A
en: Check in
pt-PT: Devolver

note: A
en: Renew
pt-PT: Renovar

note: A
en: Search patrons
pt-PT: Pesquisar leitores

en: Clear field
pt-PT: Limpar campo

en: Create new authority
pt-PT: Criar nova autoridade

en: Search options
pt-PT: Opções de pesquisa

en: Authority type:
pt-PT: Tipo de autoridade:

en: Search main heading ($a only):
pt-PT: Pesquisar cabeçalho principal (apenas $a):

en: contains
pt-PT: contém

en: starts with
pt-PT: começa por

en: is exactly
pt-PT: é exactamente

en: Search main heading:
pt-PT: Pesquisar cabeçalho principal:

en: Search all headings:
pt-PT: Pesquisar todos os cabeçalhos:

en: Search entire record:
pt-PT: Pesquisar todo o registo:

en: Sort by:
pt-PT: Ordenar por:

en: Heading A-Z
pt-PT: Entradas A-Z

en: Heading Z-A
pt-PT: Entradas Z-A

en: Relationship information
pt-PT: Informação de relação

en: Special relationship:
pt-PT: Relação especial:

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
pt-PT: %s %sNenhuma especificada

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
pt-PT: %s %sa - Cabeçalho inicial

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
pt-PT: %sb - Cabeçalho final

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
pt-PT: %sd - Acrónimo

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
pt-PT: %sf - Composição musical

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
pt-PT: %sg - Termo mais abrangente

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
pt-PT: %sh - Termo mais estrito

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
pt-PT: %si - Frase referência de instrução no subcampo $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
pt-PT: %sn - Não aplicável

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
pt-PT: %sr - Designação de relação no $i ou $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
pt-PT: %st - Corpo do parente imediato

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
pt-PT: %s %sa = nome inicial

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
pt-PT: %sb = nome posterior

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
pt-PT: %sc = nome oficial

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
pt-PT: %sd = acrónimo / inicial / abreviatura

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
pt-PT: %se = pseudónimo

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
pt-PT: %sf = nome real

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
pt-PT: %sg = termo ou nome mais abrangente

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
pt-PT: %sh = termo ou nome mais restrito

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
pt-PT: %si = nome religioso

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
pt-PT: %sj = nome de casado

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
pt-PT: %sk = nome antes do casamento

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
pt-PT: %sl = pseudónimo partilhado

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
pt-PT: %sm = nome secular

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
pt-PT: %sn = diferente forma de um nome

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
pt-PT: %so = nome atribuído / título convencional de um trabalho

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
pt-PT: %sx = não aplicável

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
pt-PT: %sz = outro

note: INPUT type=reset
en: Clear form
pt-PT: Limpar formulário

en: Close window
pt-PT: Fechar a janela

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
pt-PT: Recomendamos o uso de aplicações móveis na nuvem como a Authy, Duo Mobile ou LastPass. Com essas aplicações é possível recuperar o acesso mesmo que perca o dispositivo.

en: Can't scan the code?
pt-PT: Não consegue ler o código?

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
pt-PT: Para adicionar a entrada manualmente, insira os seguintes detalhes na aplicação no seu telemóvel.

en: Account: "
pt-PT: Conta: "

en: Key: "
pt-PT: Chave: "

en: Time based: Yes
pt-PT: Baseado no tempo: Sim

en: QR code:
pt-PT: Código QR:

en: PIN code:
pt-PT: Código PIN:

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
pt-PT: Registar com aplicação dois-fatores

en: Cancel
pt-PT: Anular

note: ABBR
en: Broader Term
pt-PT: Termo abrangente

note: ABBR
en: Narrower Term
pt-PT: Termo restrito

note: ABBR
en: Used For
pt-PT: Usado para

note: ABBR
en: Related Term
pt-PT: Termo relacionado

en: (Earlier heading)
pt-PT: (Cabeçalho inicial)

en: (Later heading)
pt-PT: (Cabeçalho final)

en: (Acronym)
pt-PT: (Acrónimo)

en: (Musical composition)
pt-PT: (Composição musical)

en: (Broader heading)
pt-PT: (Cabeçalho abrangente)

en: (Narrower heading)
pt-PT: (Cabeçalho restrito)

en: (Immediate parent body)
pt-PT: (Corpo do parente imediato)

en: used for/see from:
pt-PT: usado por/ver também:

en: see also:
pt-PT: ver também:

en: English
pt-PT: Inglês

en: French
pt-PT: Francês

en: Italian
pt-PT: Italiano

en: German
pt-PT: Alemão

en: Spanish
pt-PT: Espanhol

en: Hebrew
pt-PT: Hebreu

en: Arabic
pt-PT: Árabe

en: Greek (modern)
pt-PT: Grego (moderno)

en: Greek (to 1453)
pt-PT: Grego (até 1453)

en: Order by
pt-PT: Ordenar por

en: Operator
pt-PT: Operador

en: Authority type
pt-PT: Tipo de autoridade

en: All authority types
pt-PT: Todos tipos de autoridade

en: Search main heading
pt-PT: Pesquisar entrada principal

note: A
en: Search main heading ($a only)
pt-PT: Pesquisar cabeçalho principal (apenas $a)

en: Search all headings
pt-PT: Pesquisar todos os campos

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
pt-PT: Pesquisar qualquer cabeçalho

en: Search entire record
pt-PT: Pesquisar todo o registo

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
pt-PT: Pesquisar qualquer campo de autoridade

en: Main heading ($a only)
pt-PT: Cabeçalho principal (apenas $a)

en: Main heading
pt-PT: Cabeçalho principal

en: All headings
pt-PT: Todos os cabeçalhos

en: Entire record
pt-PT: Registo inteiro

en: New authority
pt-PT: Nova autoridade

en: New from Z39.50/SRU
pt-PT: Novo a partir de Z39.50/SRU

en: Edit
pt-PT: Alterar

en: Edit record
pt-PT: Modificar o registo

en: Edit as new (duplicate)
pt-PT: Editar como novo (duplicado)

en: Replace record via Z39.50/SRU
pt-PT: Substituir registo via Z39.50/SRU

en: Delete record
pt-PT: Eliminar o registo

en: Save
pt-PT: Guardar

note: A
en: Term
pt-PT: Termo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta autoridade?

note: SCRIPT
en: Cancel merge
pt-PT: Cancelar unificação

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
pt-PT: Unificar com a autoridade:

en: Close
pt-PT: Fechar

en: All
pt-PT: Todos

en: All records have been deleted successfully!
pt-PT: Todos os registos foram eliminados com sucesso!

en: No record has been deleted. An error occurred.
pt-PT: Nenhum registo foi eliminado. Ocorreu um erro.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
pt-PT: %s / %s registos foram eliminados com sucesso mas alguns erros ocorreram.

note: %1$s:  m.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
pt-PT: O registo de autoridade %s não existe na base de dados.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
pt-PT: O registo de autoridade %s não foi eliminado. Ocorreu um erro.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
pt-PT: A autoridade %s foi eliminada com sucesso.

en: All records have successfully been modified!
pt-PT: Todos os registos foram modificados com sucesso!

note: A
en: New batch record modification
pt-PT: Novo lote de modificação de registos

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
pt-PT: %s / %s registos modificados com sucesso. Aconteceram alguns erros.

en: The job has been cancelled before it finished.
pt-PT: A tarefa foi cancelada antes de terminar.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
pt-PT: O registo de autoridade %s não foi modificado. Ocorreu um erro na modificação

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
pt-PT: O registo de autoridade %s foi modificado com sucesso.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
pt-PT: O registo %s não existe na base de dados.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
pt-PT: Pelo menos um exemplar do registo bibliográfico %s está emprestado.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
pt-PT: O registo bibliográfico %s não foi eliminado. Não foi possível cancelar uma reserva (identificador %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
pt-PT: O registo bibliográfico %s não foi eliminado. Ocorreu um erro ao eliminiar um exemplar (número de exemplar %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
pt-PT: O registo bibliográfico %s não foi eliminado. Ocorreu um erro.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
pt-PT: O registo bibliográfico %s foi eliminado com sucesso.

en: All records have successfully been modified!
pt-PT: Todos os registos foram modificados com sucesso!

en: Add modified records to the following list:
pt-PT: Adicionar os registos modificados à seguinte lista:

en: Select a list
pt-PT: Selecionar uma lista

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
pt-PT: O registo bibliográfico %s não foi modificação. Ocorreu um erro na modificação.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
pt-PT: O registo bibliográfico %s foi modificado com sucesso.

en: All holds have successfully been cancelled!
pt-PT: Todos as reservas foram canceladas com sucesso!

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
pt-PT: %s / %s reservas modificadas com sucesso. Aconteceram alguns erros.

en: Hold on
pt-PT: Reserva em

en: for
pt-PT: para

en: has not been cancelled.
pt-PT: não foi cancelado.

en: An error occurred on cancelling.
pt-PT: Ocorreu um erro no cancelamento.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
pt-PT: Não foi encontrada a reserva com o id %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.error | html
en: Unknown error '%s'.
pt-PT: Erro desconhecido '%s'.

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
pt-PT: Rserva em %s para %s foi cancelada com sucesso.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
pt-PT: %s exemplar(es) eliminado(s).

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
pt-PT: %s documento(s) eliminado(s).

en: No items deleted.
pt-PT: Nenhum exemplar eliminado.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
pt-PT: %s exemplar(es) não eliminado(s): %s%s %s

note: A
en: New batch item modification
pt-PT: Novo lote de modificação de exemplares

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
pt-PT: O exemplar com o código de barras %s não pode ser eliminado:

en: Item is checked out
pt-PT: O exemplar está emprestado

en: Item does not belong to your library
pt-PT: O exemplar não pertence à sua biblioteca

en: Item has a waiting hold
pt-PT: O exemplar tem uma reserva em espera

en: Item has linked analytics
pt-PT: O exemplar está em uso por analíticos

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
pt-PT: Último exemplar de um registo com uma reserva ao nível de registo

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
pt-PT: Causa desconhecida '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
pt-PT: Mensagem desconhecida '%s'

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
pt-PT: %s exemplar(es) modificado(s) (com %s campos modificados).

en: No items modified.
pt-PT: Nenhum exemplar modificado.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
pt-PT: Demasiados itens (%s): Editou mais do que %s itens em lote, os mesmos não serão mostrados.

en: All eHolding titles have been created successfully!
pt-PT: Todos os títulos eleectrónicos foram criados com sucesso!

en: No eHolding titles have been created. An error occurred.
pt-PT: Nenhum título electrónico foi criado. Ocorreu um erro.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
pt-PT: %s / %s títulos electrónicos foram criados com sucesso mas alguns erros ocorreram.

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
pt-PT: O pacote #%s não existe.

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
pt-PT: O registo bibliográfico (%s) já existe neste pacote (

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
pt-PT: recurso #%s

note: %1$s:  m.biblio_id | html %2$s:  m.error | html
en: eHolding title cannot be created from bibliographic record #%s, encountered the following error: %s.
pt-PT: Não foi possível criar o título electrónico a partir do registo bibliográfico #%s, ocorreu o seguinte erro: %s.

en: Usage data provider
pt-PT: Fornecedor de dados de uso

note: A
en: Visit usage data provider
pt-PT: Ver o fornecedor de dados de uso

en: Report type
pt-PT: Tipo de relatório

en: Report rows processed
pt-PT: Linhas do relatório processadas

en: Platforms added
pt-PT: Plataformas adicionadas

en: Databases added
pt-PT: Bases de dados adicionadas

en: Items added
pt-PT: Exemplares adicionados

en: Titles added
pt-PT: Títulos adicionados

en: Monthly usages skipped
pt-PT: Usos mensais ignorados

en: Monthly usages added
pt-PT: Usos mensais adicionados

en: Yearly usages skipped
pt-PT: Usos anuais ignorados

en: Yearly usages added
pt-PT: Usos anuais adicionados

en: already exists in this data provider and was not created. New usage statistics were verified anyway
pt-PT: já existe neste fornecedor de dados e não foi criado. Mesmo assim foram verificadas as novas estatísticas de uso

en: successfully added
pt-PT: adicionado com sucesso

en: could not be processed - please check the logs
pt-PT: não foi possível processar - verifique os registos

note: %1$s:  m.message | html
en: COUNTER report file size exceeds limit defined by the database. Limit is %s MB.
pt-PT: o tamanho do ficheiro de relatório COUNTER excede o limite definido pela base de dados. O limite é %s MB.

en: Please increase this limit or harvest a shorter period.
pt-PT: Por favor, aumente o limite ou agrege um período mais curto.

en: SUSHI response returned no items.
pt-PT: A resposta SUSHI não devolveu qualquer item.

en: Please try a different harvest period.
pt-PT: Por favor tente um período de agregação diferente.

note: %1$s:  m.message | html %2$s:  m.code | html
en: SUSHI returned: %s %s
pt-PT: Resposta SUSHI: %s %s

en: Completed import of records
pt-PT: Importação de registos concluída

en: Number of records added
pt-PT: Total de registos adicionados

en: Number of records updated
pt-PT: Total de registos atualizados

en: Number of records ignored
pt-PT: Total de registos ignorados

en: Number of items added
pt-PT: Número de exemplares adicionados

en: Number of items replaced
pt-PT: Número de exemplares alterados

en: Number of items ignored
pt-PT: Total de exemplares ignorados

en: Manage imported batch
pt-PT: Gerir lote importado

en: Success: Import reverted
pt-PT: Sucesso: Importação revertida

en: Number of records deleted
pt-PT: Total de registos eliminados

en: Number of records reverted
pt-PT: Número de registos revertidos

en: Number of items deleted
pt-PT: Número de exemplares eliminados

en: Number of errors
pt-PT: Número de erros

en: Manage reverted batch
pt-PT: Gerir lote revertido

en: Statistic has been pseudonymized.
pt-PT: A estatística foi pseudo-anonimizada.

en: Pseudonymization has been cancelled.
pt-PT: A pseudo-anominização foi cancelada.

en: Pseudonymization is pending.
pt-PT: A pseudo-anonimização está pendente.

en: Pseudonymization.
pt-PT: Pseudo-anominização.

en: Completed staging records
pt-PT: Importação de registos concluída

en: MARC staging results
pt-PT: Resultados da preparação MARC

en: Processing bibliographic records
pt-PT: A processar os registos bibliográficos

en: Processing authority records
pt-PT: A processar os registos de autoridade

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
pt-PT: %s registo(s) no ficheiro

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
pt-PT: %s registo(s) não aceite(s) devido a um erro do formato MARC

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
pt-PT: %s registo(s) preparado(s)

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
pt-PT: %s registo(s) com pelo menos um duplicado no catálogo com correspondência a &quot;%s&quot;

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
pt-PT: Regra de concordância falhou -- impossível retornar a regra de concordância seleccionada.

en: Did not check for matches with existing records in catalog
pt-PT: Não verificar por correspondências com os registos do catálogo

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
pt-PT: %s registo(s) encontrado(s) e importado(s)

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
pt-PT: Novo lote de etiquetas criado: n° %s

en: View batch
pt-PT: Ver lote

en: Add staged files to basket
pt-PT: Adicionar ficheiros ao cesto

note: %1$s:  report.record_ids.size | html
en: %s records have successfully been reindexed.
pt-PT: %s registos foram reindexados com sucesso.

en: Job data could not be read, see the logs for details
pt-PT: Não foi possível ler os dados da tarefa, veja os logs para mais detalhes

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
pt-PT: %s %s %s Ocorreu um erro durante o processo de indexação: %s %s

en: Record IDs:
pt-PT: Identificadores:

en: Holds queue successfully updated.
pt-PT: Fila de espera das reservas atualizada com sucesso.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
pt-PT: Fila de reservas para %s / %s foi atualizada com sucesso. Aconteceram alguns erros.

en: Holds queue for biblio
pt-PT: Fila de reservas para o registo

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
pt-PT: Ocorreu um erro (%s)

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
pt-PT: %s %s %s Sem título %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
pt-PT: Não é um registo bibliográfico

en: No title
pt-PT: Sem título

en: Labeled MARC
pt-PT: MARC Etiquetado

en: Items
pt-PT: Exemplares

en: Bookings (
pt-PT: Exemplares (

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( biblio_object_id ) | html
en: Holds (%s)
pt-PT: Reservas (%s)

en: Analytics
pt-PT: Analíticos

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.ArticleRequestsActiveCount( biblio_object_id ) | html
en: Article requests (%s)
pt-PT: Pedidos de artigos (%s)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
pt-PT: Assinaturas (%s)

en: Checkout history
pt-PT: Histórico do Empréstimo

en: Modification log
pt-PT: Relatório de modificações

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( biblio_object_id ) | html
en: Recalls (%s)
pt-PT: Reclamações (%s)

en: Charges:
pt-PT: Cobranças:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
pt-PT: O leitor tem multas pendentes de %s.

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
pt-PT: Empréstimos BLOQUEADOS porque as multas do leitor ULTRAPASSAM O LIMITE.

en: Make payment
pt-PT: Fazer pagamento

en: Pay all charges
pt-PT: Pagar todas as multas

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
pt-PT: %sEsta conta não pode ver as informações pedidas do leitor. %s

en: Patron not found.
pt-PT: Leitor não encontrando.

en: Return to search
pt-PT: Voltar à pesquisa

en: Bibliographic record not found.
pt-PT: Registo bibliográfico não encontrado.

en: Item not found.
pt-PT: Exemplar não encontrado.

en: Subscription not found.
pt-PT: Assinatura não encontrada.

en: Basket not found.
pt-PT: Cesto não encontrando.

en: Vendor not found.
pt-PT: Fornecedor não encontrado.

en: ILL request not found.
pt-PT: Pedido não encontrado.

en: This order cannot be edited, the basket is closed or the order was already received.
pt-PT: Esta encomenda não pode ser editada, o cesto está fechado ou a encomenda já foi recebida.

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
pt-PT: O formulário de submissão falhou (token CSRF errado). Tente voltar atrás, refrescar a página e tentar novamente.

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
pt-PT: O orçamento está bloqueado, a criação do fundo não é possível.

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
pt-PT: Os pacotes necessários à execução do Elasticsearch não se encontram instalados no seu servidor. Por favor contacte o administrador se desejar configurar o Elasticsearch

en: You do not have sufficient permission to continue.
pt-PT: Não possui permissões necessárias para continuar.

en: Clear all
pt-PT: Limpar todos

en: Select all
pt-PT: Seleccionar todos

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
pt-PT: Moeda = %s

en: No active currency is defined
pt-PT: Nenhuma moeda ativa definida

en: Please specify an active currency.
pt-PT: Por favor, especifique a moeda ativa.

en: Your administrator must specify an active currency.
pt-PT: O administrador deve especificar uma moeda ativa.

en: Search funds
pt-PT: Pesquisar fundos

en: Library
pt-PT: Biblioteca

en: All libraries
pt-PT: Todas as bibliotecas

note: A
en: Search catalog
pt-PT: Pesquisar no catálogo

en: New budget
pt-PT: Novo orçamento

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
pt-PT: Novo fundo para %s

note: A
en: The budget is locked
pt-PT: O orçamento está bloqueado

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
pt-PT: Editar orçamento %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
pt-PT: Duplicar orçamento %s

en: Planning
pt-PT: Planeamento

en: Plan by months
pt-PT: Planear por meses

en: Plan by libraries
pt-PT: Planear por bibliotecas

en: Plan by item types
pt-PT: Planear por tipo de documento

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
pt-PT: Planear por %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear date
pt-PT: Limpar data

note: SCRIPT
en: Today
pt-PT: Hoje

note: SCRIPT
en: Tomorrow
pt-PT: Amanhã

note: SCRIPT
en: Yesterday
pt-PT: Ontem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: or
pt-PT: ou

en: Import
pt-PT: Importar

en: Stage records for import
pt-PT: Importação de registos bibliográficos

en: Manage staged records
pt-PT: Gestão dos registos processados

en: Export
pt-PT: Exportar

en: Export catalog data
pt-PT: Exportar dados do catálogo

en: Inventory
pt-PT: Inventário

en: Catalog concerns
pt-PT: Problemas do catálogo

en: Batch editing
pt-PT: Edição em lote

en: Batch item modification
pt-PT: Modificação de exemplares em lote

en: Batch item deletion
pt-PT: Eliminação de exemplares em lote

en: Batch record modification
pt-PT: Modificação de registos em lote

en: Batch record deletion
pt-PT: Eliminação de registos em lote

en: MARC modification templates
pt-PT: Modelos de modificação MARC

en: Automation
pt-PT: Automático

en: Item modifications by age
pt-PT: Modificação de exemplares por idade

en: Stock rotation
pt-PT: Rotação de stock

en: Tools
pt-PT: Ferramentas

en: Label creator
pt-PT: Criador de etiquetas

en: Barcode image generator
pt-PT: Gerador de imagem de código de barras

en: Quick spine label creator
pt-PT: Criador de etiqueta rápida

en: Upload local cover image
pt-PT: Carregamento de imagem de capa local

en: Preferences
pt-PT: Preferências

en: Configuration
pt-PT: Configuração

en: New record
pt-PT: Novo registo

en: New item
pt-PT: Novo exemplar

en: New subscription
pt-PT: Nova assinatura

en: Analyze items
pt-PT: Analizar exemplares

en: New child record
pt-PT: Novo registo filho

en: New catalog concern
pt-PT: Novo problema de catalogação

en: Modify record using template
pt-PT: Modificar registo usando o modelo

en: Edit items
pt-PT: Editar exemplares

en: Edit items in batch
pt-PT: Modificar exemplares em lote

note: A
en: This record has no items
pt-PT: O registo não possui exemplares

en: Delete items in a batch
pt-PT: Eliminar exemplares em lote

en: Attach item
pt-PT: Associar exemplar

en: Link to host record
pt-PT: Ligar ao registo pai

en: Upload image
pt-PT: Carregar imagem

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
pt-PT: %s exemplar(es) associado(s) ao registo. Deve eliminar todos os exemplares antes de eliminar o registo.

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
pt-PT: %s assinatura(s) associada(s) ao registo. Deve eliminar todas as assinaturas antes de eliminar o registo.

en: Delete all items
pt-PT: Eliminar todos os itens

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
pt-PT: MARC (Unicode/UTF-8, omissão)

en: Add to cart
pt-PT: Adicionar ao carrinho

en: Remove from cart
pt-PT: Remover do carrinho

en: Add to list
pt-PT: Adicionar à lista

en: Your lists
pt-PT: Minhas listas

en: Public lists
pt-PT: Listas públicas

en: More lists
pt-PT: Mais listas

en: New list
pt-PT: Nova lista

en: Print
pt-PT: Imprimir

en: Place hold
pt-PT: Reservar

en: Place hold
pt-PT: Reservar

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1
en: Place hold for %s
pt-PT: Reservar %s

en: Place booking
pt-PT: Agendar

en: Request article
pt-PT: Pedido de artigo

en: Add order
pt-PT: Adicionar encomenda

en: Exporting to Dublin Core...
pt-PT: A exportar para Dublin Core...

en: Simple DC-RDF
pt-PT: DC-RDF simples

en: Cataloging search
pt-PT: Pesquisar no catálogo

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
pt-PT: Pesquisar no catálogo e no depósito

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
pt-PT: Palavras a pesquisar

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
pt-PT: Insira os termos que deseja pesquisar.

en: Search index
pt-PT: Índice de pesquisa

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Branches - %3$s: - USE Koha - %4$s: - USE KohaDates - %5$s: - USE ItemTypes - %6$s: - USE AuthorisedValues - %7$s: - SET biblio = item.biblio - %8$s: - SET biblioitem = item.biblioitem - %9$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %10$s:  biblio.title | replace('"', '
en: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sby %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"
pt-PT: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %spor %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
pt-PT: %s por%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: A
en: Go to record detail page
pt-PT: Ir para a página de detalhes

note: A
en: Go to item details
pt-PT: Ir para os detalhes do exemplar

en: Edit item
pt-PT: Editar item

note: SCRIPT
en: (Not an authorised value)
pt-PT: (Não é um valor autorizado)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
pt-PT: Qualquer alteração não será guardada. Continuar?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta macro?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
pt-PT: Tem a certeza que pretende limpar as modificações?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Author
pt-PT: Autor

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
pt-PT: Não é possível abrir o registo no editor básico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cataloging
pt-PT: Catalogação

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
pt-PT: Converter macros de armazenamento do navegador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate
pt-PT: Duplicado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit
pt-PT: Editar

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
pt-PT: Modificar registo #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
pt-PT: Modificar registo duplicado de #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
pt-PT: A editar novo registo completo

note: SCRIPT
en: Editing new record
pt-PT: Editar novo registo

note: SCRIPT
en: Editing search result
pt-PT: A editar resultado de pesquisa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edition
pt-PT: Edição

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
pt-PT: Não foi possível alterar o modelo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
pt-PT: Falha na criação da macro:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
pt-PT: Falha no carregamento das macros:

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
pt-PT: Falha na execução:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
pt-PT: Falha ao guardar macro:

note: SCRIPT
en: Hide MARC
pt-PT: Esconder MARC

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
pt-PT: Sintaxe incorreta, não foi possível guardar

note: SCRIPT
en: Internal search error
pt-PT: Erro interno de pesquisa

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
pt-PT: Indicadores inválidos

note: SCRIPT
en: Invalid record
pt-PT: Registo inválido

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
pt-PT: Número de campo inválido

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
pt-PT: Campos de exemplar não poderão ser guardados

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Line
pt-PT: Linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
pt-PT: Em carregamento

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
pt-PT: Em carregamento...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
pt-PT: Catalogação local

note: SCRIPT
en: Local number
pt-PT: Número local

note: SCRIPT
en: Macro not found
pt-PT: Macro não encontranda

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
pt-PT: Macro eliminada com sucesso

note: SCRIPT
en: Medium
pt-PT: Médio

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
pt-PT: Conteúdos de campo de controlo em falta

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
pt-PT: Subcampo obrigatório em falta: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
pt-PT: Campo obrigatório em falta:

note: SCRIPT
en: New macro...
pt-PT: Nova macro...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Next
pt-PT: Seguinte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes
pt-PT: Notas

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
pt-PT: Por favor insira um nome para esta macro:

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
pt-PT: Por favor refresque a página e tente novamente.

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
pt-PT: Possível registo incorreto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Previous
pt-PT: Anterior

note: SCRIPT
en: Published
pt-PT: Publicado

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
pt-PT: Registo não marcado como UTF-8, talvez corrompido

note: SCRIPT
en: Record saved
pt-PT: Registo guardado

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
pt-PT: Estrutura do registo inválida, não foi possível guardar

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
pt-PT: Substituir o conteúdo do registo

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
pt-PT: Guardar como ficheiro MARC (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
pt-PT: Guardar como ficheiro MARCXML (.xml)

note: SCRIPT
en: Save to catalog
pt-PT: Guardar no catálogo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
pt-PT: Guardado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
pt-PT: Gravação em curso...

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
pt-PT: Pesquisa expirou, por favor tente novamente

note: SCRIPT
en: Search unavailable
pt-PT: Pesquisar indisponíveis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Series title
pt-PT: Título da coleção

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
pt-PT: Mostrar campos verbatim

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
pt-PT: Mostrar ajuda para este campo

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
pt-PT: Mostrar ajuda para campos fixos ou codificados

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
pt-PT: Algo correu mal, não foi possível guardar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Source
pt-PT: Fonte

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
pt-PT: Subcampo ‡

note: SCRIPT
en: Substitute
pt-PT: Substituto

note: SCRIPT
en: Subtitle
pt-PT: Subtítulo

note: SCRIPT
en: Tag
pt-PT: Campo

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
pt-PT: Campo sem subcampos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
pt-PT: Ocorreu um problema, verifique os registos do sistema

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the browser, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
pt-PT: Esta operação vai obter as macros guardadas no navegador, guardar na base de dados e eliminar do navegador. Avançar?

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
pt-PT: Tipo de registo não conhecido, não é possível importar

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
pt-PT: Subcampo desconhecido

note: SCRIPT
en: Unknown tag
pt-PT: Campo desconhecido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View MARC
pt-PT: Vista MARC

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
pt-PT: Não possui permissões para aceder a esta macro

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
pt-PT: Não possui permissões para criar esta macro

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
pt-PT: Não possui permissões para eliminar esta macro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
pt-PT: não pode ser repetido

note: SCRIPT
en: edit items
pt-PT: editar exemplares

note: SCRIPT
en: failed to run
pt-PT: falhou a execução

note: SCRIPT
en: unrecognized command
pt-PT: comando não reconhecido

note: SCRIPT
en: view
pt-PT: vista

en: Chart settings
pt-PT: Configurações do gráfico

en: Chart type:
pt-PT: Tipo de gráfico:

en: Pie
pt-PT: Circular

en: Bar
pt-PT: Barras

en: Line
pt-PT: Linha

en: Horizontal bar:
pt-PT: Barra horizontal:

en: x column:
pt-PT: coluna x:

en: Include all rows (ignore pagination):
pt-PT: Incluir todas as entradas (ignorar paginação):

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
pt-PT: Este gráfico apenas vai usar as linhas visíveis, clique em 'Usar todos os dados' para mostrar o gráfico do relatório completo

en: Exclude last line (Rollup):
pt-PT: Excluir a última linha (Rollup):

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
pt-PT: Coluna %s

en: Group:
pt-PT: Grupo:

en: Line:
pt-PT: Linha:

en: Draw
pt-PT: Desenhar

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
pt-PT: Digitar o código barras a devolver

en: Totals:
pt-PT: Totais:

en: Renewal due date:
pt-PT: Data de fim de renovação:

en: On hold due date:
pt-PT: Data de fim de renovação em reserva:

en: Forgive fines on return:
pt-PT: Perdoar multas na devolução:

en: Show checkouts
pt-PT: Mostrar empréstimos

note: %1$s:  LoadCheckoutsTableDelay | html
en: Checkouts table will show automatically in %s seconds...
pt-PT: A tabela de empréstimos será mostrada automaticamente em %s segundos...

en: Due date
pt-PT: Data de devolução

en: Record-level item type
pt-PT: Tipo de documento do registo

en: Item type
pt-PT: Tipo de documento

en: Collection
pt-PT: Coleção

en: Location
pt-PT: Localização

en: Home library
pt-PT: Biblioteca de inscrição

en: Checked out on
pt-PT: Emprestado em

en: Checked out from
pt-PT: Emprestado desde

en: Call number
pt-PT: Cota

en: Copy number
pt-PT: Número de cópia

en: Charge
pt-PT: Custo

en: Price
pt-PT: Preço

en: Renew
pt-PT: Renovar

en: none
pt-PT: nenhum

en: select all
pt-PT: seleccionar todos

en: Check in
pt-PT: Devolver

en: Return claims
pt-PT: Reclamações de devolução

en: Export
pt-PT: Exportar

en: Always show checkouts automatically
pt-PT: Mostrar automaticamente os empréstimos

en: Override renewal restrictions:
pt-PT: Sobrepor limite de renovação:

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
pt-PT: Renovar como &quot;não visto&quot; se adequado:

en: Check in selected items
pt-PT: Devolver exemplares selecionados

en: Renew selected items
pt-PT: Renovar exemplares selecionados

en: Renew all
pt-PT: Renovar todos

en: Export checkouts using format:
pt-PT: Exportar empréstimos com o formato:

en: MARC with items
pt-PT: MARC com exemplares

en: MARC without items
pt-PT: MARC sem exemplares

en: Export items bundle contents
pt-PT: Exportar conteúdo do conjunto de exemplares

en: Don't export fields:
pt-PT: Não exportar campos:

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
pt-PT: Usar para exportações MARC

en: Patron has nothing checked out.
pt-PT: Leitor não tem nada emprestado.

note: I
en: Staff patron
pt-PT: Staff

note: I
en: Superlibrarian patron
pt-PT: Superbibliotecário

note: I
en: Protected patron
pt-PT: Leitor protegido

en: Patron photo
pt-PT: Fotografia do leitor

en: Add
pt-PT: Adicionar

en: Born:
pt-PT: Data de Nascimento:

en: No address stored.
pt-PT: Nenhum endereço guardado.

en: No city stored.
pt-PT: Nenhuma cidade guardada.

en: No phone stored.
pt-PT: Não existe telefone registado.

en: No email stored.
pt-PT: Nenhum email guardado.

en: No date of birth stored.
pt-PT: Nenhuma data de nascimento armazenada.

en: Category:
pt-PT: Categoria:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html
en: Home library: %s
pt-PT: Biblioteca de inscrição: %s

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
pt-PT: Número de leitor: %s

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
pt-PT: Atualizado em %s

en: Account has been administratively locked
pt-PT: Esta conta foi bloqueada pela administração

en: Account has been locked
pt-PT: A conta foi bloqueada

en: Batch check out
pt-PT: Lote de empréstimo

en: Details
pt-PT: Detalhes

en: Routing lists
pt-PT: Listas de circulação

en: Circulation history
pt-PT: Histórico do empréstimo

en: Holds history
pt-PT: Histórico de reservas

en: Notices
pt-PT: Avisos

en: Statistics
pt-PT: Estatísticas

en: Files
pt-PT: Ficheiros

en: Purchase suggestions
pt-PT: Sugestões de aquisição

en: Discharges
pt-PT: Quitação

en: ILL requests history
pt-PT: Histórico de pedidos de empréstimo inter-bibliotecas

en: Recalls history
pt-PT: Histórico de reclamações

note: %1$s:  patron.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
pt-PT: Alertas de assinaturas (%s)

en: Upload patron photo
pt-PT: Carregar fotografia do leitor

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
pt-PT: Para atualizar a imagem para %s %s %s, selecione um novo ficheiro de imagem e clique em 'Carregar'.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
pt-PT: Clique no botão 'Eliminar' para remover a imagem actual.

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
pt-PT: %s %s %s não têm uma imagem disponível. Para importar a imagem de %s %s %s, é necessário inserir o nome do respectivo ficheiro a carregar.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
pt-PT: Apenas os formatos PNG, GIF, JPEG e XPM são suportados.

en: Select the file to upload:
pt-PT: Seleccionar o ficheiro a carregar:

en: Upload photo
pt-PT: Carregar fotografia

en: Delete
pt-PT: Apagar

en: Take patron photo
pt-PT: Tirar fotografia do leitor

en: Take photo
pt-PT: Tirar fotografia

en: Retake photo
pt-PT: Tirar nova fotografia

en: Download photo
pt-PT: Descarregar fotografia

en: Upload
pt-PT: Carregar

en: Video stream not available.
pt-PT: Stream de vídeo não disponível.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
pt-PT: A captura de ecrã vai aparecer nesta caixa.

en: Cannot take patron photo.
pt-PT: Não foi possível tirar a fotografia.

en: The patron must have a card number before a patron photo can be uploaded.
pt-PT: O leitor tem que ter um número de cartão antes de conseguir carregar uma fotografia.

en: Circulation
pt-PT: Circulação

en: Set library and desk
pt-PT: Definir biblioteca e balcão

en: Set library
pt-PT: Definir biblioteca

en: Set desk
pt-PT: Definir balcão

en: Fast cataloging
pt-PT: Catalogação rápida

en: Checkout notes
pt-PT: Notas de empréstimo

en: Pending on-site checkouts
pt-PT: Empréstimos on-site pendentes

en: Holds
pt-PT: Reservas

en: Holds queue
pt-PT: Fila de reservas

en: Holds to pull
pt-PT: Reservas a levantar

en: Holds awaiting pickup
pt-PT: Reservas à espera de levantamento

en: Curbside pickups
pt-PT: Levantamentos de rua

en: Recalls
pt-PT: Reclamações

note: A
en: All active recalls
pt-PT: Todos as reclamações ativas

en: Recalls queue
pt-PT: Fila de reclamações

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
pt-PT: Reclamações que podem ser preenchidas mas não foi definidas como em espera

en: Recalls to pull
pt-PT: Reclamações a tratar

en: Overdue recalls
pt-PT: Reclamações em atraso

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
pt-PT: Exemplares reclamados que estão em atraso para devolução

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
pt-PT: Exemplares reclamados por levantar

en: Recalls awaiting pickup
pt-PT: Reclamações à espera de levantamento

note: A
en: Inactive recalls
pt-PT: Reclamações inativas

en: Old recalls
pt-PT: Reclamações antigas

en: Patron request
pt-PT: Pedido do leitor

en: Article requests
pt-PT: Pedidos de artigo

en: Transfers
pt-PT: Transferências

en: Transfer
pt-PT: Transferência

en: Transfers to send
pt-PT: Transferências a enviar

en: Transfers to receive
pt-PT: Transferências a receber

en: Overdues
pt-PT: Atrasos

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
pt-PT: Aviso: Este relatório exige grande capacidade de processamento quando há muitos exemplares em atraso.

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
pt-PT: Limitado à sua biblioteca. Consulte a ajuda do relatório para outros detalhes.

en: Overdues with fines
pt-PT: Atrasos com multas

note: A
en: Search cities
pt-PT: Pesquisar cidades

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
pt-PT: Pesquisa de cidade

en: Name
pt-PT: Nome

en: Template
pt-PT: Modelo

en: Description
pt-PT: Descrição

en: Public enrollment
pt-PT: Inscrição pública

en: Email required
pt-PT: Email necessário

en: Start date
pt-PT: Data de início

en: End date
pt-PT: Data de fim

en: Enrolled patrons
pt-PT: Leitores inscritos

en: Yes
pt-PT: Sim

en: No
pt-PT: Não

en: Actions
pt-PT: Ações

en: Enrollments
pt-PT: Inscrições

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
pt-PT: Não existem inscrições para esta grupo

en: Delete
pt-PT: Apagar

en: Search to hold
pt-PT: Pesquisar para reservar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
pt-PT: Limpar filtro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Columns
pt-PT: Colunas

note: SCRIPT
en: Columns settings
pt-PT: Configuração das colunas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Configure
pt-PT: Configurar

note: SCRIPT
en: Configure table
pt-PT: Configurar tabela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
pt-PT: Copiar

note: SCRIPT
en: Export or print
pt-PT: Exportar ou imprimir

note: A
en: Search contracts
pt-PT: Pesquisar contratos

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
pt-PT: Pesquisar por nome de contrato e/ou descrição:

note: A
en: Search currencies
pt-PT: Pesquisar moedas

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
pt-PT: Procurar moedas

en: Pound (#) separated text (.csv)
pt-PT: Texto separado por cardinais (.csv)

en: Comma separated text (.csv)
pt-PT: Texto separado por vírgulas (.csv)

en: Slash separated text (.csv)
pt-PT: Texto separado por barras (.csv)

en: Semicolon separated text (.csv)
pt-PT: Texto separado por ponto e vírgulas (.csv)

en: Backslash separated text (.csv)
pt-PT: Texto separado por barras invertidas (.csv)

en: Tab separated text (.csv)
pt-PT: Texto separado por tabulações (.csv)

note: INPUT type=text name=desk_name
en: Search desks
pt-PT: Pesquisar balcões

en: Agreement search
pt-PT: Pesquisar contrato

en: License search
pt-PT: Pesquisa de licenças

en: Package search
pt-PT: Pesquisa de pacote

en: Title search
pt-PT: Pesquisar título

note: A
en: Search agreements
pt-PT: Pesquisar contratos

note: A
en: Search licenses
pt-PT: Pesquisa de licenças

note: A
en: Search packages
pt-PT: Pesquisar pacotes

note: A
en: Search titles
pt-PT: Pesquisar títulos

en: Refine your search
pt-PT: Refinar a pesquisa

en: Custom search filters
pt-PT: Filtros de pesquisa

en: Availability
pt-PT: Disponibilidade

en: Showing only records with available items
pt-PT: Mostrar apenas os registos com exemplares disponíveis

en: Show all records
pt-PT: Mostrar todos os registos

en: Limit to records with available items
pt-PT: Limitar a registos com exemplares disponíveis

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
pt-PT: (pesquisas relacionadas: %s%s%s)

en: Authors
pt-PT: Autores

en: Titles
pt-PT: Títulos

en: Topics
pt-PT: Assuntos

en: Places
pt-PT: Locais

en: Series
pt-PT: Coleção

en: Home libraries
pt-PT: Bibliotecas

en: Holding libraries
pt-PT: Bibliotecas

en: Locations
pt-PT: Localizações

en: Collections
pt-PT: Coleções

en: Languages
pt-PT: Idiomas

note: A
en: Remove facet %s
pt-PT: Remover filtro %s

en: Show more
pt-PT: Mostrar mais

en: Show less
pt-PT: Ver menos

en: Title:
pt-PT: Título:

en: Author:
pt-PT: Autor:

en: Vendor:
pt-PT: Fornecedor:

en: Basket:
pt-PT: Cesto:

en: Internal note:
pt-PT: Nota interna:

en: Vendor note:
pt-PT: Nota do fornecedor:

en: Basket created by:
pt-PT: Cesto criado por:

en: Managing library:
pt-PT: Biblioteca (gestão):

en: Any library
pt-PT: Qualquer biblioteca

en: Vendor invoice number:
pt-PT: Número da fatura do fornecedor:

en: Basket group:
pt-PT: Grupo de cestos:

en: Order line:
pt-PT: Linha de encomenda :

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
pt-PT: %s Mostrar crianças também

en: Order status:
pt-PT: Estado da encomenda:

en: Any status except cancelled
pt-PT: Qualquer estado excepto cancelado

en: Any status
pt-PT: Qualquer estado

en: New
pt-PT: Novo

en: Ordered
pt-PT: Encomendado

en: Partially received
pt-PT: Recebida parcialmente

en: Received
pt-PT: Recebido

en: Cancelled
pt-PT: Cancelado

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
pt-PT: %s Encomenda ativa

en: Fund:
pt-PT: Fundo:

en: All funds
pt-PT: Todos os fundos

en: From:
pt-PT: De:

en: To:
pt-PT: Para:

en: Run reports
pt-PT: Executar relatórios

en: Saved reports
pt-PT: Relatórios guardados

en: Reports dictionary
pt-PT: Dicionário dos relatórios

en: View dictionary
pt-PT: Ver dicionário

en: Useful resources
pt-PT: Recursos úteis

en: Koha report library
pt-PT: Repositório de relatórios

en: Koha database schema
pt-PT: Esquema da base de dados do Koha

en: Patrons
pt-PT: Leitores

en: Item search
pt-PT: Pesquisa de exemplar

en: More
pt-PT: Mais

en: Lists
pt-PT: Listas

en: Authorities
pt-PT: Autoridades

en: ILL requests
pt-PT: Pedidos de empréstimos inter-bibliotecas

en: Serials
pt-PT: Periódicos

en: E-resource management
pt-PT: Gestão de recurso eletrónicos

en: Course reserves
pt-PT: Reservas de curso

en: Preservation
pt-PT: Preservação

en: Point of sale
pt-PT: Ponto de venda

en: About Koha
pt-PT: Sobre o Koha

en: NO DESK SET
pt-PT: SEM BALCÃO DEFINIDO

en: Logged in as:
pt-PT: Autenticado como:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
pt-PT: %s Localização:

en: Desk:
pt-PT: Balcão:

en: Register:
pt-PT: Caixa:

en: Set library, desk and register
pt-PT: Definir biblioteca, balcão e caixa registadora

en: Set library and cash register
pt-PT: Definir biblioteca e caixa registadora

en: Set desk and cash register
pt-PT: Definir balcão e caixa registadora

en: Set cash register
pt-PT: Definir caixa registadora

en: Search history
pt-PT: Histórico de pesquisas

en: My account
pt-PT: A minha Conta

en: My checkouts
pt-PT: Meus empréstimos

en: My consents
pt-PT: Meus consentimentos

en: Log out
pt-PT: Sair

en: Log in
pt-PT: Iniciar sessão

en: Your cart is empty.
pt-PT: O seu carrinho está vazio.

en: Priority
pt-PT: Prioridade

en: Change priority
pt-PT: Alterar prioridade

en: Patron
pt-PT: Leitor

en: Date
pt-PT: Data

en: Expiration
pt-PT: Fim

en: Pickup library
pt-PT: Biblioteca de levantamento

en: Set lowest priority
pt-PT: Definir para prioridade mais baixa

note: I
en: Toggle set to lowest priority
pt-PT: Alternado para a menor prioridade

en: Suspend
pt-PT: Suspender

en: Print hold/transfer slip
pt-PT: Imprimir recibo de transferência/reserva

en: In transit
pt-PT: Em trânsito

en: In processing
pt-PT: Em processamento

en: Waiting
pt-PT: Em espera

note: A
en: Move hold up
pt-PT: Subir reserva

note: A
en: Move hold to top
pt-PT: Mover reserva para o topo

note: A
en: Move hold to bottom
pt-PT: Mover reserva para o fim

note: A
en: Move hold down
pt-PT: Descer reserva

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
pt-PT: %s Exemplar à espera em

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
pt-PT: %s, %s,%s desde %s %s Exemplar a ser transferido para

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
pt-PT: %s Exemplar a ser processado em

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
pt-PT: %s Reserva esperada em

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
pt-PT: , por favor devolva para verificar o estado %s %s %s %s

en: No barcode
pt-PT: Sem código de barras

en: Only item
pt-PT: Apenas o exemplar

note: %1$s: - IF ( hold.barcodenumber ) - %2$s: - hold.barcodenumber | html - %3$s: - ELSE - %4$s: - END -
en: Only item %s %s %s No barcode %s
pt-PT: Apenas o exemplar %s %s %s Sem código de barras %s

en: Next available
pt-PT: Próximo disponível

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
pt-PT: Próximo exemplar %s disponível

en: Next available item from group
pt-PT: Próximo exemplar disponível do grupo

en: Non priority hold
pt-PT: Reserva não prioritária

note: A
en: Remove lowest priority
pt-PT: Remover prioridade mais baixa

note: A
en: Cancel hold
pt-PT: Anular reserva

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
pt-PT: Retirar suspensão %s

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
pt-PT: Suspender %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
pt-PT: %s em %s até %s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
pt-PT: %sReverter estado de transferência%sReverter estado de espera%s

note: INPUT type=button name=printholdslip
en: Print slip
pt-PT: Imprimir talão

en: This content will be shown to an OPAC user before they can place an article request.
pt-PT: Este conteúdo será mostrado ao utilizador no OPAC antes que possa realizar um pedido de artigo.

en: Include this content on the form shown in the OPAC when the user submits a catalog concern report.
pt-PT: Incluir este conteúdo no formulário mostrado no OPAC quando o utilizador estiver a submeter um relatório de problema do catálogo.

en: Prefill the OPAC catalog concern form with this content as a template for the user's submission.
pt-PT: Pré-preencher o formulário de problema do catálogo com este contéudo como modelo para a submissão do utilizador.

en: Include this content in the cookie consent footer which is displayed in the OPAC when the CookieConsent system preference is enabled.
pt-PT: Incluir este conteúdo no rodapé do consentimento da cookie que é mostrado no OPAC quando a preferênica CookieConsent estiver ativa.

en: Include this content in the popup message which is displayed in the OPAC when the CookieConsent system preference is enabled and the user clicks the "Your cookies" menu item in the header.
pt-PT: Incluir este conteúdo na janela adicional que é mostrada no OPAC quando a preferência de sistema CookieConsent estiver ativa e o utilizador clicar na entrada "As suas cookies" no cabeçalho.

en: Include this content in the footer of all pages in the OPAC.
pt-PT: Incluir este conteúdo no rodapé de todas as páginas do OPAC.

en: Replace the search box at the top of OPAC pages with this content.
pt-PT: Substituir a caixa de pesquisa no top das páginas do OPAC por este conteúdo.

en: Include this content in the header of all pages in the OPAC.
pt-PT: Incluir este conteúdo no cabeçalho de todas as páginas do OPAC.

en: Include this content on the library information page in the OPAC.
pt-PT: Incluir este conteúdo na página de informação da biblioteca no OPAC.

en: Show this content on the OPAC login form when a patron is not logged in.
pt-PT: Mostrar este conteúdo no formulário de autenticação do OPAC quando o leitor não estiver autenticado.

en: Show this content on the OPAC when the OpacMaintenance system preference is enabled.
pt-PT: Mostrar este conteúdo no OPAC quando a preferência OpacMaintenance estiver ativa.

en: Show this content in its own column on the main page of the OPAC.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na sua própria coluna da página principal do OPAC.

en: Add additional elements to the navigation bar below the simple search form.
pt-PT: Adicionar elementos adicionais à barra de navegação abaixo do formulário de pesquisa simples.

en: Note to display on the patron summary page. This note only appears if the patron is logged in.
pt-PT: Nota a mostrar na página de sumário do leitor. Este nota apenas aparece se o leitor estiver autenticado.

en: Show this content on the left hand column of the main page and patron account on the OPAC (generally navigation links).
pt-PT: Mostrar este conteúdo na coluna da esquerda da página principal e na conta do leitor no OPAC (normalmente são endereços de ligação para outras páginas).

en: Show this content on the left hand column of the main page and patron account on the OPAC, after OpacNav, and before patron account links if available.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na coluna da esquerda da página principal e na conta do leitor no OPAC, no final do conteúdo OpacNav, e antes dos endereços da conta do leitor, se disponíveis.

en: Show this content in the right hand column of the main page under the main login form.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na coluna da direita da página principal em baixo do formulário principal de autenticação.

en: Show this content under the facets in OPAC search results.
pt-PT: Mostrar este conteúdo abaixo dos filtros dos resultados de pesquisa do OPAC.

en: Show this content at the top of the purchase suggestion form in the OPAC.
pt-PT: Mostrar este conteúdo no topo do formulário da sugestão de aquisição no OPAC.

en: Display the following message on the redirect page for suppressed bibliographic records. Depends on the system preferences OpacSuppression and OpacSuppressionRedirect.
pt-PT: Mostrar a seguinte mensagem na página de redirecionamento dos registos suprimidos. Depende das preferências de sistema OpacSuppression e OpacSuppressionRedirect.

en: Show the following content on the patron self-registration confirmation page.
pt-PT: Mostrar o seguinte conteúdo na página de confirmação do auto-registo do leitor.

en: Show this content on the web-based self checkout screen.
pt-PT: Mostrar este conteúdo no ecrã do sistema de auto-empréstimo.

en: Show this content on the Help page of the web-based self checkout system.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página de Ajuda do sistema de auto-empréstimo.

en: Show this content on the self check-in screen.
pt-PT: Mostrar este conteúdo no ecrã do sistema de auto-devolução.

en: Show this content on the acquisitions home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo de aquisições.

en: Show this content on the authorities home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo de autoridades.

en: Show this content on the cataloging home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo de catalogação.

en: Show this content on the lists home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo das listas no interface dos técnicos.

en: Show this content on the patrons home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo dos leitores.

en: Show this content on the point of sale home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo dos balcões.

en: Show this content on the serials home page in the staff interface.
pt-PT: Mostrar este conteúdo na página principal do módulo de periódicos.

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
pt-PT: Reclamações de devolução devem ser processadas a partir da página de detalhes do leitor

note: OPTION
en: Bundle losses are set at checkin automatically
pt-PT: As falhas no conjunto são devolvidas automaticamente

note: For the first occurrence, %1$s: - mv.default | html -
en: %s (Not an authorised value)
pt-PT: %s (Não é um valor autorizado)

note: SPAN
en: The current value %s is not configured for the authorised value category controlling this subfield
pt-PT: O valor %s não está configurado na categoria de valores autorizados que controla esta subcampo

note: A
en: Tag editor
pt-PT: Editor

note: A
en: No popup
pt-PT: Sem popup

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_search
en: regex pattern
pt-PT: expressão do padrão

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_replace
en: regex replacement
pt-PT: expressão de substituição

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
pt-PT: Marque para eliminar o subcampo %s

en: Important
pt-PT: Importante

note: IMG
en: Clone
pt-PT: Clonar

note: IMG
en: Clone this subfield
pt-PT: Clonar este subcampo

en: Clear on loan
pt-PT: Limpar ao carregar

en: Show/hide columns:
pt-PT: Mostrar/esconder colunas:

en: Show all columns
pt-PT: Ver todas as colunas

en: Hide all columns
pt-PT: Esconder todas as colunas

note: TH
en: Item holds / Total holds
pt-PT: Reservas de exemplar / Total de reservas

note: I
en: Cannot edit
pt-PT: Não é possível editar

note: I
en: Cannot delete
pt-PT: Não é possível eliminar

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
pt-PT: %s, por %s%s

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
pt-PT: Reservas para este exemplar: %s / Total de reservas no registo: %s

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
pt-PT: Sem reservas no exemplar / Total de reservas no registo: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
pt-PT: Reserves para este registo: %s

note: A
en: No holds on this record
pt-PT: Sem reservas no registo

en: Tab text 1
pt-PT: Separador 1

en: Tab text 2
pt-PT: Separador 2

en: Module
pt-PT: Módulo

en: Module page
pt-PT: Página do módulo

en: Add form
pt-PT: Adicionar formulário

en: Confirm deletion
pt-PT: Confirmar a eliminação

en: Module page
pt-PT: Página do módulo

note: NAV
en: Breadcrumb
pt-PT: Caminho de navegação

note: A
en: Home
pt-PT: Início

note: SCRIPT
en: Add new batch
pt-PT: Adicionar novo lote

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the batch?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este item do lote?

note: SCRIPT
en: Article author
pt-PT: Autor do artigo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Article title
pt-PT: Título do artigo

note: SCRIPT
en: Available via
pt-PT: Disponível via

note: SCRIPT
en: Failed to retrieve
pt-PT: Falha ao recuperar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Issue
pt-PT: Número

note: SCRIPT
en: Less
pt-PT: Menos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: More
pt-PT: Mais

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Pages
pt-PT: Páginas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Publisher
pt-PT: Editor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
pt-PT: Remover

note: SCRIPT
en: Retrieving metadata
pt-PT: A obter os metadados

note: SCRIPT
en: Retrieving...
pt-PT: A obter...

note: SCRIPT
en: Unable to create batch request
pt-PT: Não foi possível criar os pedidos em lote

note: SCRIPT
en: Unable to create local request
pt-PT: Não foi possível criar o pedido local

note: SCRIPT
en: Unable to retrieve batch details
pt-PT: Não foi possível obter os detalhes do lote

note: SCRIPT
en: Unable to retrieve batch requests
pt-PT: Não foi possível obter os pedidos do lote

note: SCRIPT
en: Unable to retrieve batch statuses
pt-PT: Não foi possível obter os estados do lote

note: SCRIPT
en: Unable to update batch request
pt-PT: Não foi possível atualizar pedido em lote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unknown
pt-PT: Desconhecido

note: SCRIPT
en: Update batch
pt-PT: Atualizar lote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
pt-PT: Ano

en: Batch details
pt-PT: Detalhes do lote

en: Batch name:
pt-PT: Nome do lote:

en: Card number, username or surname:
pt-PT: Número de cartão, nome de utilizador ou apelido:

en: Library:
pt-PT: Biblioteca:

en: Status:
pt-PT: Estado:

en: Add batch items
pt-PT: Adicionar itens do lote

en: Supported identifiers:
pt-PT: Identificadores suportados:

en: Row count:
pt-PT: Número de linhas:

en: The following duplicates were found, these have been de-duplicated:
pt-PT: Os seguintes duplicados foram encontrados, esses foram desduplicados:

en: The following unknown identifiers were found, it was not possible to establish their type:
pt-PT: Os seguintes identificadores desconhecidos foram encontrados, não foi possível identificar o seu tipo:

note: TEXTAREA
en: Enter identifiers, one per line
pt-PT: Insira os identificadores, um por linha

en: Process identifiers
pt-PT: Processar identificadores

en: - Items processed:
pt-PT: - Itens processados:

en: . Items failed:
pt-PT: . Itens falhados:

en: out of
pt-PT: de

en: Identifier type
pt-PT: Tipo de identificador

en: Identifier value
pt-PT: Identificador

en: Metadata
pt-PT: Metadados

en: Request ID
pt-PT: Identificador do pedido

en: Request status
pt-PT: Estado do pedido

en: Availability
pt-PT: Disponibilidade

note: BUTTON
en: Add items to batch
pt-PT: Adicionar itens ao lote

en: Continue
pt-PT: Continuar

en: Finish and view batch
pt-PT: Finalizar e ver o lote

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this batch? All attached requests will be detached.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este lote? Todos os pedidos associados vão ser desanexados.

note: SCRIPT
en: Unable to delete batch
pt-PT: Impossível eliminar lote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View borrower details
pt-PT: Ver os detalhes do leitor

en: View ILL requests batches
pt-PT: Ver lotes de pedidos inter-bibliotecas

en: Details for all batches
pt-PT: Detalhes de todos os lotes

en: Batch ID
pt-PT: ID do lote

en: Number of requests
pt-PT: Número de pedidos

en: Status
pt-PT: Estado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: All statuses
pt-PT: Todas os estados

note: SCRIPT
en: Manage request
pt-PT: Gerir pedido

note: SCRIPT
en: Select a backend first
pt-PT: Selecione um backend

note: SCRIPT
en: View patron details
pt-PT: Ver os detalhes do leitor

en: Batch
pt-PT: Lote

en: Request type
pt-PT: Tipo de pedido

en: Order ID
pt-PT: Identificador da encomenda

en: Bibliographic record ID
pt-PT: Identificador do registo bibliográfico

en: Placed on
pt-PT: Colocado em

en: Updated on
pt-PT: Atualizado em

en: Replied
pt-PT: Respondido

en: Completed on
pt-PT: Terminado em

en: Access URL
pt-PT: URL de acesso

en: Cost
pt-PT: Custo

en: Price paid
pt-PT: Preço pago

en: Comments
pt-PT: Comentários

en: OPAC notes
pt-PT: Notas do OPAC

en: Staff notes
pt-PT: Notas internas

en: New ILL request
pt-PT: Novo pedido de empréstimo inter-bibliotecas

en: Refresh
pt-PT: Atualizar

en: List requests
pt-PT: Listar pedidos

en: New ILL requests batch
pt-PT: Novo lote de pedidos inter-bibliotecas

en: Batch requests
pt-PT: Pedidos do lote

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
pt-PT: Por favor escolha um período de inscrição em meses OU por data.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
pt-PT: Por favor escolha apenas um período de inscrição.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
pt-PT: Por favor introduza apenas letras ou números.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
pt-PT: Por favor introduza apenas letras.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
pt-PT: As palavras-passe inseridas não correspondem

en: Accept all cookies
pt-PT: Aceitar todas as cookies

en: Accept only essential cookies
pt-PT: Aceitar apenas as cookies essenciais

en: More information
pt-PT: Mais informação

en: Cookie consent
pt-PT: Consentimento de cookies

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
pt-PT: Consentir as cookies

en: Accept selected non-essential cookies
pt-PT: Aceitar as cookies não essenciais selecionadas

en: Insert copyright symbol (©)
pt-PT: Inserir símbolo de direitos de cópia (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
pt-PT: Inserir símbolo de direitos de cópia (℗) (registos sonoros)

en: Insert delimiter (‡)
pt-PT: Inserir delimitador (‡)

en: Get help on current subfield
pt-PT: Obter ajuda do subcampo

en: Link field to authorities
pt-PT: Ligar campo a autoridades

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
pt-PT: Eliminar o campo corrente e copiar para a 'área de transferência'

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
pt-PT: Eliminar o subcampo corrente e copiar para a 'área de transferência'

en: New field on next line
pt-PT: Novo campo na próxima linha

en: Insert line break
pt-PT: Inserir quebra de linha

en: Move to next position
pt-PT: Mover para a próxima posição

en: Move to previous position
pt-PT: Mover para a posição anterior

en: Toggle Keyboard
pt-PT: Alternar Teclado

en: Copy current field
pt-PT: Copiar o campo corrente

en: Copy current subfield
pt-PT: Copiar o subcampo corrente

en: Paste selection from 'clipboard'
pt-PT: Colar a selecção da 'área de transferência'

en: Copy current field on next line
pt-PT: Copiar o campo corrente na próxima linha

en: Label batch
pt-PT: Lote de etiquetas

en: Layout
pt-PT: Esquema

en: Label template
pt-PT: Modelo de etiquetas

en: Printer profile
pt-PT: Perfil da impressora

en: Barcode range
pt-PT: Intervalo de códigos de barras

en: Manage
pt-PT: Gerir

en: Label batches
pt-PT: Lotes de etiquetas

en: Layouts
pt-PT: Esquemas

en: Label templates
pt-PT: Modelos de etiqueta

en: Printer profiles
pt-PT: Perfis de impressora

note: A
en: Switch languages
pt-PT: Alterar idiomas

en: Last patron
pt-PT: Último leitor

en: Toggle dropdown
pt-PT: Alternar menu

en: Clear list
pt-PT: Lista lista

note: A
en: Search notices
pt-PT: Pesquisar avisos

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
pt-PT: Pesquisar avisos existentes

en: Submitting comment
pt-PT: A submeter o comentário

en: Your comment has been submitted
pt-PT: O seu comentário foi submetido

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
pt-PT: O seu comentário não foi submetido. Por favor tente de novo.

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
pt-PT: &rsaquo; Resultados de pesquisa de relatórios no Mana KB

en: Guided reports wizard
pt-PT: Assistente de relatórios guiados

en: Mana Knowledge Base report search results
pt-PT: Resultados de pesquisa de relatórios no Mana KB

en: Report name
pt-PT: Nome do relatório

en: Type
pt-PT: Tipo

en: # of users
pt-PT: # de leitores

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
pt-PT: Número de bibliotecas a usar este padrão

en: Last import
pt-PT: Última importação

note: TH
en: Last time a library used this pattern
pt-PT: Última vez que uma biblioteca usou este padrão

en: Comments
pt-PT: Comentários

en: Actions
pt-PT: Ações

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
pt-PT: (Código de estado: %s)

en: No results found
pt-PT: Não foram encontrados resultados

en: Share with Mana
pt-PT: Partilhar com o Mana KB

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
pt-PT: O seu relatório já se encontra ligado com um relatório no Mana. Partilhe-o se fez alguma alteração, caso contrário não será feita nenhuma alteração.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
pt-PT: Por favor insira o nome do relatório e uma nota descritiva antes de partilhar (mínimo de 20 caracteres)

en: Group:
pt-PT: Grupo:

en: Type:
pt-PT: Tipo:

en: Notes:
pt-PT: Notas:

en: Language:
pt-PT: Idioma:

en: Share
pt-PT: Partilhar

en: Published by
pt-PT: Publicado por

en: Frequency
pt-PT: Periodicidade

en: Numbering pattern
pt-PT: Modelo de numeração

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
pt-PT: Este recurso já foi reportado mais do que %s vezes, tenha cuidado!

en: Report
pt-PT: Relatório

en: New comment
pt-PT: Novo comentário

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
pt-PT: Insira uma novo comentário (máximo 35 caracteres)

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
pt-PT: A pesquisa falhou com o código: %s

en: Comment:
pt-PT: Comentário:

en: Comment
pt-PT: Comentário

en: Alternate address
pt-PT: Endereço alternativo

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
pt-PT: %s Tipo de rua:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
pt-PT: %s Morada:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
pt-PT: %s Número de rua:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
pt-PT: %s Morada 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
pt-PT: %s Código postal:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
pt-PT: %s Cidade:

en: or enter
pt-PT: ou insira

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
pt-PT: %s Estado:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
pt-PT: %s País:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
pt-PT: %s Telefone:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
pt-PT: %s Nota do contacto:

en: Alternate contact
pt-PT: Contacto alternativo

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
pt-PT: %s Apelido:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
pt-PT: %s Primeiro nome:

en: Main address
pt-PT: Endereço principal

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
pt-PT: Digitar o número do cartão ou parte do nome

en: Search type
pt-PT: Tipo de pesquisa

en: Starts with
pt-PT: Começa por

en: Contains
pt-PT: Contém

en: Any
pt-PT: Qualquer

en: Category
pt-PT: Categoria

en: Keep patrons selected for a new operation
pt-PT: Manter os leitores selecionados para uma nova operação

en: Add guarantee
pt-PT: Adicionar assegurado

en: Change password
pt-PT: Modificar a palavra-passe

en: Print
pt-PT: Imprimir

en: Print summary
pt-PT: Imprimir sumário

en: Print quick slip
pt-PT: Imprimir recibo

en: Print account balance
pt-PT: Imprimir saldo da conta

en: Print overdues
pt-PT: Imprimir atrasos

en: Print checkin slip
pt-PT: Imprimir talão de devolução

note: %1$s:  notice.name | html
en: Print %s
pt-PT: Imprimir %s

en: Search to hold
pt-PT: Pesquisar para reservar

en: Add message
pt-PT: Adicionar mensagem

en: Schedule pickup
pt-PT: Agendar levantamento

en: Renew patron
pt-PT: Renovar leitor

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
pt-PT: Não está autorizado a renovar leitores

en: Set permissions
pt-PT: Definir as permissões

note: A
en: You are not authorized to set permissions
pt-PT: Não está autorizado a definir permissões

en: Manage two-factor authentication
pt-PT: Gerir a autenticação dois fatores

en: Discharge
pt-PT: Quitação

en: Manage API keys
pt-PT: Gerir chaves da API

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
pt-PT: Não está autorizado a gerir as chaves da API

en: Send welcome email
pt-PT: Enviar email de boas-vindas

en: Send password reset
pt-PT: Enviar recuperação de palavra-passe

note: A
en: Patron is protected
pt-PT: Leitor está protegido

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
pt-PT: Não está autorizado a eliminar leitores

en: Update child to adult patron
pt-PT: Transformar criança em adulto

note: A
en: Patron is an adult
pt-PT: Leitor é um adulto

en: Export today's checked in barcodes
pt-PT: Exportar os códigos de barras devolvidos hoje

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
pt-PT: Não permitido pelas configurações de privacidade do leitor

en: Leave a message
pt-PT: Deixe uma mensagem

en: Add a message for:
pt-PT: Adicionar uma mensagem para:

en: Staff - Internal note
pt-PT: Nota interna

en: Predefined notes:
pt-PT: Notas pré-definidas:

en: Select note
pt-PT: Seleccionar nota

en: Save
pt-PT: Guardar

en: Source records
pt-PT: Registos fonte

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Destination record (%s)
pt-PT: Registo de destino (%s)

en: Days in advance
pt-PT: Dias em avanço

en: Phone
pt-PT: Telefone

en: Digests only
pt-PT: Resumos apenas

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
pt-PT: Pode pedir um resumo para reduzir o número de mensagens. As mensagens serão guardadas e enviadas numa única mensagem.

en: Item due
pt-PT: Empréstimo em atraso

en: Advance notice
pt-PT: Pré-aviso

en: Hold filled
pt-PT: Reserva preenchida

en: Hold reminder
pt-PT: Lembrete de reserva

en: Item check-in
pt-PT: Exemplar devolvido

en: Item checkout and renewal
pt-PT: Empréstimo e renovação

en: Item checkout
pt-PT: Exemplar emprestado

en: Interlibrary loan ready
pt-PT: Empréstimo inter-bibliotecas pronto

en: Interlibrary loan unavailable
pt-PT: Empréstimo inter-bibliotecas indisponível

en: Interlibrary loan updated
pt-PT: Empréstimo inter-bibliotecas atualizado

en: Auto renewal
pt-PT: Renovação automática

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
pt-PT: Deve selecionar um meio de comunicação que permite resumos para conseguir selecionar resumos

en: Claim returned
pt-PT: Reclamação de devolução

en: Charge lost fee
pt-PT: Cobrar taxa de exemplar perdido

en: Make claim
pt-PT: Efetuar reclamação

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
pt-PT: Não é possível reclamar como devolvido

en: Add concern
pt-PT: Adicionar problema

en: Please describe your concern:
pt-PT: Por favor, descreva as suas preocupações:

en: Submit
pt-PT: Submeter

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
pt-PT: Conteúdos do conjunto de %s

en: Barcode
pt-PT: Código de barras

en: Cancel booking
pt-PT: Cancelar marcação

en: Are you sure you want to cancel this booking?
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar este agendamento?

en: Confirm
pt-PT: Confirmar

en: Cashup summary
pt-PT: Resumo do fecho de caixa

en: Cash register:
pt-PT: Caixa registadora:

en: Period:
pt-PT: Período:

en: to
pt-PT: para

en: Create a new authorized value
pt-PT: Adicionar um valor autorizado

en: Category:
pt-PT: Categoria:

en: Authorized value:
pt-PT: Valor autorizado:

en: Description:
pt-PT: Descrição:

en: Description (OPAC):
pt-PT: Descrição (OPAC):

en: Item renewals
pt-PT: Renovações

en: Retrieving renewals...
pt-PT: A obter as renovações...

en: Ticket details
pt-PT: Detalhes do pedido

en: Update:
pt-PT: Atualizar:

en: Notify:
pt-PT: Notificar:

en: Resolve
pt-PT: Resolver

en: Patron:
pt-PT: Leitor:

en: Item:
pt-PT: Exemplar:

en: Any item
pt-PT: Qualquer exemplar

en: Booking dates:
pt-PT: Datas de marcações:

en: Select the booking start and end date
pt-PT: Selecionar a data de início e fim da marcação

en: Resolve return claim
pt-PT: Resolver reclamação de devolução

en: Resolution
pt-PT: Resolução

en: New item lost value:
pt-PT: Novo valor do tipo perdido:

en: (Not lost)
pt-PT: (Não perdido)

en: Resolve claim
pt-PT: Resolver reclamação

en: Multi receiving
pt-PT: Multi receber

en: How many issues do you want to receive?
pt-PT: Quantos números deseja receber?

en: Set the date received to today?
pt-PT: Definir a data de recepção como hoje?

en: Cannot add patron
pt-PT: Não é possível adicionar o leitor

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
pt-PT: .%sO administrador deve definir pelo menos uma biblioteca.%s

en: Please add a library
pt-PT: Por favor adicione uma biblioteca

en: There are no libraries defined.
pt-PT: Não existem bibliotecas definidas.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
pt-PT: .%sO administrador deve definir pelo menos uma categoria de leitor.%s

en: Please add a patron category
pt-PT: Por favor adicione uma categoria de leitor

en: There are no patron categories defined.
pt-PT: Não existem categorias de leitor definidas.

en: Library created!
pt-PT: Biblioteca criada!

en: Library already exists and cannot be modified!
pt-PT: A biblioteca já existe e não pode ser modificada!

en: Patron category created!
pt-PT: Categoria de leitor criada!

en: Patron category already exists and cannot be modified!
pt-PT: A categoria de leitor já existe e não pode ser modificada!

en: Administrator account created!
pt-PT: Leitor de administração criado!

en: The patron was not created! The card number or username already exists.
pt-PT: O leitor não foi criado! O número de cartão ou o nome de utilizador já existem.

en: Card number already in use.
pt-PT: Número de cartão já em uso.

en: Card number length is incorrect.
pt-PT: Tamanho do número de cartão incorreto.

en: Passwords do not match.
pt-PT: Palavras-passe não correspondem.

en: New item type created!
pt-PT: Novo tipo de documento criado!

en: Item type already exists!
pt-PT: O tipo de documento já existe!

en: Circulation rule created!
pt-PT: Regra de circulação criada!

en: Circulation rule not created!
pt-PT: Regra de circulação não criada!

en: The patron has not been created the entered password was too short
pt-PT: O leitor não foi criado porque a palavra-passe é demasiado curta

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
pt-PT: O leitor não foi criado porque a palavra-passe é demasiado insegura, deve conter pelo menos uma maiúscula, uma minúscula e um número

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
pt-PT: O leitor não foi criado porque a palavra-passe possui espaços em branco

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
pt-PT: %s de %s resultados carregados, redefina a pesquisa para ver outros registos

en: First
pt-PT: Primeiro

en: Next
pt-PT: Seguinte

en: Last
pt-PT: Último

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
pt-PT: A palavra-passe contêm espaços no início ou no fim da mesma

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
pt-PT: A palavra-passe deve ter pelo menos %s caracteres

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
pt-PT: A palavra-passe deve ter pelo menos %s caracteres, incluindo uma maiúscula, uma minúscula e um dígito

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
pt-PT: Digite a mesma palavra-passe

en: Record title
pt-PT: Título do registo

note: TH
en: Table of contents
pt-PT: Tabela de conteúdos

en: Chapters
pt-PT: Capítulos

en: Format
pt-PT: Formato

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
pt-PT: (apenas %s)

en: Scan
pt-PT: Leitura

en: Pending
pt-PT: Pendente

en: Processing
pt-PT: Processamento

en: Completed
pt-PT: Completo

en: Canceled
pt-PT: Cancelado

en: Patron has no current article requests.
pt-PT: O leitor não possui nenhum pedido de artigo.

en: Checkouts (
pt-PT: Empréstimos (

note: %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
pt-PT: Empréstimos relativos (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
pt-PT: Encargos (%s)

note: %1$s:  guarantees_fines | $Price
en: Guarantees' charges (%s)
pt-PT: Multas dos assegurados (%s)

en: Claims
pt-PT: Reclamações

note: SPAN
en: Resolved claims
pt-PT: Reclamações resolvidas

note: SPAN
en: Unresolved claims
pt-PT: Reclamações não resolvidas

note: %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
pt-PT: Restrições (%s)

note: %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
pt-PT: Grupos (%s/%s)

note: %1$s:  patron_lists_count | html
en: Patron lists (%s)
pt-PT: Listas de leitores (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
pt-PT: Total devido: %s

en: No outstanding charges
pt-PT: Sem encargos pendentes

en: Guarantee
pt-PT: Assegurado

en: Amount outstanding
pt-PT: Montante

en: Total due
pt-PT: Total devido

note: %1$s:  END # /tab_panel# %2$s:  END # /tab_panel# %3$s:  IF CAN_user_clubs && ( enrollments.count || enrollable.count ) %4$s:  WRAPPER tab_panel tabname="clubs" %5$s:  END # /tab_panel# %6$s:  END %7$s:  IF CAN_user_tools_manage_patron_lists || patron_lists_count %8$s:  WRAPPER tab_panel tabname="pa
en: %s %s %s %s Loading... %s %s %s %s Loading... %s %s %s %s %s %s %s %s
pt-PT: %s %s %s %s A carregar... %s %s %s %s A carregar... %s %s %s %s %s %s %s %s

en: Hold date
pt-PT: Data de reserva

en: Pickup at
pt-PT: Levantar em

en: Delete?
pt-PT: Eliminar?

en: Suspend?
pt-PT: Suspender?

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
pt-PT: Anular reservas marcadas

en: Cancellation reason:
pt-PT: Razão de cancelamento:

en: No reason given
pt-PT: Sem razão

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
pt-PT: Suspender todas as reservas

en: until
pt-PT: até

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
pt-PT: Especifique a data que deseja retomar %s:

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
pt-PT: Retomar todas as reservas suspensas

en: Patron has nothing on hold.
pt-PT: Leitor não tem qualquer reserva.

en: Patron is currently unrestricted.
pt-PT: O leitor não está restrito.

en: Comment
pt-PT: Comentário

en: Created
pt-PT: Criado

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
pt-PT: Restrição adicionada pelo processo de atrasos %s

en: expired
pt-PT: expirado

en: Indefinite
pt-PT: Indeterminado

en: Remove
pt-PT: Remover

en: Add manual restriction
pt-PT: Adicionar restrição manual

en: Type:
pt-PT: Tipo:

en: Comment:
pt-PT: Comentário:

en: Expiration:
pt-PT: Fim:

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
pt-PT: Adicionar restrição

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
pt-PT: Mostrar todas %s reclamações

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
pt-PT: Mostrar %s reclamações não resolvidas

en: Claim ID
pt-PT: ID da reclamação

en: Resolved?
pt-PT: Resolvido?

en: Created on
pt-PT: Criado em

en: Enter patron card number or partial name:
pt-PT: Digitar o número do cartão ou parte do nome:

en: Search for patron
pt-PT: Pesquisar leitores

en: Search:
pt-PT: Pesquisar:

en: Sort 1:
pt-PT: Critério 1:

en: Sort 2:
pt-PT: Critério 2:

en: Search type:
pt-PT: Tipo de pesquisa:

note: INPUT type=button
en: Clear
pt-PT: Limpar

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
pt-PT: Apenas técnicos com a permissão de super bibliotecário ou com a permissão suggestions_manage são retornados nos resultados de pesquisa

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
pt-PT: Apenas técnicos com a permissão de super bibliotecário ou de aquisições (ou order_manager se as permissões granulares estiverem activas) são retornados nos resultados das pesquisas

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
pt-PT: Apenas técnicos com a permissão de super bibliotecário ou de aquisições (ou budget_modify se as permissões granulares estiverem activas) são retornados nos resultados das pesquisas

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
pt-PT: Apenas técnicos com a permissão de super bibliotecário ou com a permissão ERM são retornados nos resultados de pesquisa

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
pt-PT: Navegar pelo apelido: %s %s %s %s %s

en: Patrons found for:
pt-PT: Leitores encontrados:

en: Card
pt-PT: Cartão

en: Date of birth
pt-PT: Data de nascimento

en: Address
pt-PT: Morada

en: Expires on
pt-PT: Expira em

en: Checkouts
pt-PT: Empréstimos

en: Fines
pt-PT: Multas

en: Loading
pt-PT: A carregar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s years
pt-PT: %s ano(s)

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro. Verifique os registos do sistema.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
pt-PT: Leitor '%s' adicionado.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
pt-PT: O leitor '%s' já se encontra na lista.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select
pt-PT: Seleccionar

note: SCRIPT
en: Select patron
pt-PT: Selecionar leitor

note: SCRIPT
en: begins with
pt-PT: começa com

note: SCRIPT
en: containing
pt-PT: contendo

note: SCRIPT
en: in library
pt-PT: na biblioteca

note: SCRIPT
en: starting with
pt-PT: começa por

note: SCRIPT
en: with category
pt-PT: com a categoria

note: SCRIPT
en: with sort1
pt-PT: com o critério 1

note: SCRIPT
en: with sort2
pt-PT: com o critério 2

en: ' -%%] [%%- span_end = '
pt-PT: ' %%] [%%- span_end = '

note: %1$s: - Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
pt-PT: Um leitor da biblioteca %s

en: New patron
pt-PT: Novo leitor

en: Quick add new patron
pt-PT: Adicionar um novo leitor (rápido)

en: Patron lists
pt-PT: Listas de leitores

en: Attention
pt-PT: Atenção

en: Pending modifications:
pt-PT: Modificações pendentes:

en: Review pending modifications
pt-PT: Rever modificações pendentes

en: Patron has pending modifications
pt-PT: O leitor tem modificações pendentes

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s.
pt-PT: O cartão de leitor expira em %s.

en: Edit details
pt-PT: Editar detalhes

en: or
pt-PT: ou

en: Set due date to expiry:
pt-PT: Definir a data em que expira :

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
pt-PT: Se tem a preferência de sistema ReturnBeforeExpiry activa significa que se a data de expiração é antes da data de término, a data de término passa a ser a data de expiração

en: Patron's card has expired.
pt-PT: O cartão de leitor expirou.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
pt-PT: O cartão de leitor expirou em %s

en: Address:
pt-PT: Morada:

en: Patron's address flagged as in doubt
pt-PT: O endereço do leitor está marcado como em dúvida

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
pt-PT: o estado gonenoaddress está definido para este leitor

en: Lost:
pt-PT: Perdido:

en: Patron's card is flagged as lost
pt-PT: O cartão do leitor foi dado como perdido

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
pt-PT: o estado perdido está definido para este leitor

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
pt-PT: A conta do leitor está suspensa %s até %s %s %s com a explicação:

note: %1$s:  debarredsince | $KohaDates
en: Restricted since %s:
pt-PT: Restrito desde %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarredcomment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarredcomment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarredcomment | $raw | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
pt-PT: %s Restrição adicionada pelo processo de atrasos %s %s %s %s

en: View restrictions
pt-PT: Ver restrições

en: Overdues:
pt-PT: Atrasos:

en: Patron has ITEMS OVERDUE
pt-PT: O leitor tem EXEMPLARES EM ATRASO

en: See highlighted items below
pt-PT: Ver os documentos em destaque abaixo

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
pt-PT: O leitor tem %s RECLAMAÇÕES DE DEVOLUÇÃO

en: Return claims:
pt-PT: Reclamações de devolução:

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
pt-PT: As idades permitidas são %s-%s.

en: Patron's age is incorrect for their category.
pt-PT: A idade do leitor está incorrecta para a categoria.

en: Change category
pt-PT: Alterar categoria

note: %1$s:  Categories.GetName(patron.categorycode) | html
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries.
pt-PT: A categoria atual do leitor (%s) está limitada a outras bibliotecas.

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
pt-PT: Os fiadores e os assegurados do leitores devem coletivamente %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
pt-PT: Os assegurados do leitores devem coletivamente %s. %s

en: Credits:
pt-PT: Créditos:

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
pt-PT: Leitor tem um crédito%s de

en: Override restriction temporarily
pt-PT: Ultrapassar a restrição temporariamente

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
pt-PT: Reclamações a aguardar aqui (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
pt-PT: (%s), %s por %s %s %s [%s] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
pt-PT: Reclamação feita por em %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
pt-PT: %s À espera nesta biblioteca %s até %s %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
pt-PT: Reclamações por levantar noutras bibliotecas (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
pt-PT: %s À espera em %s %s até %s %s

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
pt-PT: Reservas a aguardar aqui (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
pt-PT: Reserva feita em %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expirationdate %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s%s.
pt-PT: %s À espera nesta biblioteca %s até %s%s.

note: %1$s:  w.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting here since %s.
pt-PT: Em espera desde %s.

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
pt-PT: Reservas por levantar noutras bibliotecas (%s)

en: Curbside pickups scheduled here
pt-PT: Levantamentos agendados aqui

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
pt-PT: Em %s: %s %s

en: To be staged
pt-PT: A ser preparados

en: Staged and ready
pt-PT: Agendado e preparado

en: Patron is outside!
pt-PT: O leitor está lá fora!

en: Delivered
pt-PT: Entregue

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
pt-PT: Estado desconhecido "%s"

en: Messages
pt-PT: Mensagens

note: %1$s:  IF patron_message.patron_read_date
en: %s Read:
pt-PT: %s Lido:

en: Add a new message
pt-PT: Adicionar uma nova mensagem

en: Edit message
pt-PT: Editar mensagem

en: Message is for:
pt-PT: A mensagem é para:

en: Please have your system administrator check the error log for details.
pt-PT: Por favor peça ao administrador do sistema para verificar o erro para mais detalhes.

en: Batch:
pt-PT: Lote:

en: Patron list:
pt-PT: Lista de leitores:

en: Patron number:
pt-PT: Número de leitor:

en: Layout:
pt-PT: Esquema:

en: Template:
pt-PT: Modelo:

en: WARNING:
pt-PT: AVISO:

en: Error while creating PDF file.
pt-PT: Erro na criação do ficheiro PDF.

en: No cards created (empty batch or list?)
pt-PT: Nenhum cartão criado (lote ou lista vazia?)

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
pt-PT: A base de dados retornou um erro ao guardar %s %s.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
pt-PT: A base de dados retornou um erro na tentativa de uma operação de criação.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
pt-PT: A base de dados retornou um erro ao eliminar %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
pt-PT: A base de dados retornou um erro ao eliminar %s.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
pt-PT: A base de dados retornou um erro na tentativa de uma operação de eliminação.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
pt-PT: Tentativa de execução de uma ação não suportada em %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
pt-PT: Tentativa de execução de uma ação não suportada.

en: An error has occurred.
pt-PT: Ocorreu um erro.

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
pt-PT: Um código não existente ou inválido foi fornecido. Por favor verifique que a biblioteca está definida.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
pt-PT: Ocorreu um erro enquanto a imagem era carregada.

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
pt-PT: A imagem excede o limite de 2MB. Por favor redimensione a imagem e tente importar novamente.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
pt-PT: A quota de imagens na base de dados apenas permite que haja %s imagens guardadas de uma só vez. Por favor elimine uma ou mais imagens para limpar espaço de quota.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
pt-PT: Uma imagem com o nome '%s' já existe no sistema.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
pt-PT: Ocorreu um erro e nenhum exemplar foi adicionado ao lote %s.

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
pt-PT: Nenhum item adicionado porque a biblioteca não está definida. Por favor defina a biblioteca antes de adicionar itens ao lote.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
pt-PT: Ocorreu um erro e os exemplares não foram removidos do lote %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
pt-PT: Ocorreu um erro e o lote %s não foi eliminado.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
pt-PT: Ocorreu um erro e o lote %s não foi totalmente duplicado.

en: Card batch
pt-PT: Lote de cartões

en: Image
pt-PT: Imagem

en: Card template
pt-PT: Modelo de cartão

en: Card batches
pt-PT: Lotes de cartões

en: Images
pt-PT: Imagens

en: Card templates
pt-PT: Modelos de cartão

en: Search field:
pt-PT: Campos de pesquisa:

note: A
en: Search patron categories
pt-PT: Pesquisar categorias de leitor

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
pt-PT: Pesquisar pela categoria de leitor

en: Access to all librarian functions
pt-PT: Acesso a todas as funções da biblioteca

en: Check out and check in items
pt-PT: Emprestar e devolver exemplares

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
pt-PT: Acesso dos técnicos, permitindo ver o catálogo no interface dos técnicos

en: Required for staff login.
pt-PT: Necessário para autenticação no interface dos técnicos.

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
pt-PT: Gerir configurações do sistema do Koha (painel de administração)

en: Add, modify and view patron information
pt-PT: Adicionar, modificar ou ver informações do leitor

en: Set user permissions
pt-PT: Definir as permissões do leitor

en: Place and modify holds for patrons
pt-PT: Reservar e modificar reservas para os leitores

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
pt-PT: Editar catálogo (Modificar dados bibliográficos)

en: Manage patrons fines and fees
pt-PT: Gerir multas e taxas dos leitores

en: Acquisition management
pt-PT: Gestão das aquisições

en: Suggestions management
pt-PT: Gestão de sugestões

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
pt-PT: Usar todas as ferramentas (expanda para permissões granulares)

en: Edit authorities
pt-PT: Modificar autoridades

en: Manage serial subscriptions
pt-PT: Gerir assinaturas de periódicos

en: Allow access to the reports module
pt-PT: Permitir acesso ao módulo de relatórios

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
pt-PT: Permitir que os membros do staff modifiquem as permissões, nomes de utilizador e palavras-passes a outros membros do staff

en: Koha plugins
pt-PT: Plugins Koha

en: Patron clubs
pt-PT: Grupos de leitores

en: Create and modify Interlibrary loan requests
pt-PT: Criar e modificar empréstimos inter-bibliotecas

en: Self check modules
pt-PT: Módulos automáticos

en: Manage stockrotation operations
pt-PT: Gerir as operações da rotação de stocks

en: Cash management
pt-PT: Gestão do dinheiro

en: OPAC problem reports management
pt-PT: Gestão dos relatórios de problemas do OPAC

en: Manage the electronic resources module
pt-PT: Gerir o módulo de recursos electrónicos

en: Allow staff to change logged in library
pt-PT: Permitir ao técnico alterar a biblioteca onde está ligado

en: Manage the preservation module
pt-PT: Gerir o módulo de preservação

en: Remaining circulation permissions
pt-PT: Restantes permissões de circulação

en: Force checkout if a limitation exists
pt-PT: Forçar empréstimo quando existe uma limitação

en: Manage restrictions for accounts
pt-PT: Gerir as restrições de contas

en: Execute overdue items report
pt-PT: Executar o relatório de atrasos de empréstimos

en: Override blocked renewals
pt-PT: Sobrepor as renovações bloqueadas

en: Manage item bookings
pt-PT: Gerir marcações

en: Mark checkout notes as seen/not seen
pt-PT: Marcar as notas de empréstimo como vistas/não vistas

en: Manage account debit and credit types
pt-PT: Gerir tipos de débito e crédito das contas

en: Manage circulation rules
pt-PT: Gerir as regras de circulação

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
pt-PT: Editar as regras de circulação de qualquer biblioteca. Se não estiver definido, o utilizador autenticado apenas pode editar as regras de circulação da sua biblioteca (a permissão manage_circ_rules continua a ser necessária)

en: Remaining system parameters permissions
pt-PT: Restantes permissões de configuração do sistema

en: Manage system preferences
pt-PT: Gerir as preferências do sistema

en: Manage libraries and library groups
pt-PT: Gerir as bibliotecas e os grupos hierárquicos de bibliotecas

en: Manage item types
pt-PT: Gerir os tipos de documento

en: Manage authorized value categories and authorized values
pt-PT: Gerir as categorias e respectivos valores autorizados

en: Manage patron categories
pt-PT: Gerir as categorias de leitor

en: Manage patron restrictions
pt-PT: Gerir as restrições do leitor

en: Manage extended patron attributes
pt-PT: Gerir os atributos de leitor adicionais

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
pt-PT: Gerir os limites de transferência entre bibliotecas e a matriz de custo de transporte

en: Manage item circulation alerts
pt-PT: Gerir os alertas de circulação

en: Manage cities and towns
pt-PT: Gerir as cidades

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
pt-PT: Gerir os modelos MARC de registos bibliográficos e de autoridades e testar os modelos

en: Manage classification sources and filing rules
pt-PT: Gerir as fontes de classificação e as regras de preenchimento

en: Manage record matching rules
pt-PT: Gerir as regras de concordância de registos

en: Manage OAI sets
pt-PT: Gerir conjuntos OAI

en: Manage item search fields
pt-PT: Gerir os campos de pesquisa de exemplar

en: Manage saved search filters
pt-PT: Gerir as pesquisas guardadas

en: Manage search engine configuration
pt-PT: Gerir a configuração do motor de pesquisa

en: Manage MARC overlay rules configuration
pt-PT: Gerir a configuração das regras MARC de sobreposição

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
pt-PT: Gerir a configuração de servidores Z39.50 e SRU

en: Manage Did you mean? configuration
pt-PT: Gerir a configuração da funcionalidade Quis dizer?

en: Manage SMTP servers
pt-PT: Gerir os servidores STMP

en: Manage column configuration
pt-PT: Gerir a configuração das colunas

en: Manage audio alerts
pt-PT: Gerir os alertas de áudio

en: Manage additional fields (requires the corresponding permission, one of edit_subscription, order_manage, edit_invoices, or remaining_permissions under updatecharges)
pt-PT: Gerir os campos adicionais (necessita das permissões order_manage, edit_invoices ou remaining_permissions debaixo da permissão updatecharges)

en: Manage SMS cellular providers
pt-PT: Gerir os operadores de serviços móveis

en: Manage usage statistics settings
pt-PT: Gerir as configurações das estatísticas de uso

en: Manage Mana KB content sharing
pt-PT: Gerir a partilha de conteúdo com o Mana KB

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
pt-PT: Gerir os atalhos de teclado para o editor avançado de catalogação

en: Manage background jobs
pt-PT: Gerir as tarefas em background

en: Manage curbside pickups
pt-PT: Gerir levantamentos de rua

en: Delete patrons
pt-PT: Eliminar leitores

en: Add, modify and view patron information
pt-PT: Adicionar, modificar ou ver informações do leitor

en: Search, list and view patrons
pt-PT: Pesquisar, listar e ver leitores

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
pt-PT: Ver as informações de leitores de qualquer biblioteca. Se não estiver definido o utilizador autenticado pode aceder às informações dos leitores da sua biblioteca ou grupo de bibliotecas.

en: Modify holds priority
pt-PT: Modificar prioridade de reserva

en: Place holds for patrons
pt-PT: Efetuar reservas para os leitores

en: Delete all items at once
pt-PT: Eliminar todos os itens

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
pt-PT: Editar catálogo (Modificar dados bibliográficos)

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
pt-PT: Usar o editor de catalogação avançado (necessita a permissão edit_catalogue)

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
pt-PT: Criar macros partilhadas (necessita da permissão advanced_editor)

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
pt-PT: Eliminar macros partilhadas (necessita da permissão advanced_editor)

en: Edit items (not including items restricted by library group)
pt-PT: Editar exemplares (não incluindo os exemplares restritos por grupo de biblioteca)

en: Edit any item including items that would otherwise be restricted
pt-PT: Editar qualquer exemplar incluindo os exemplares que normalmente estão restritos

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
pt-PT: Limitar a modificação de exemplares aos subcampos definidos na preferência SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (por favor note que a permissão edt_items é necessária)

en: Fast cataloging
pt-PT: Catalogação rápida

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
pt-PT: Criar, atualizar e eliminar grupos de exemplares, adicionar e eliminar exemplares de um grupo

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
pt-PT: Criar, atualizar e eliminar modelos de edição de exemplares pertencentes a terceiros

en: Remaining permissions for managing fines and fees
pt-PT: Restantes permissões para a gestão de multas e taxas

en: Discount debits for patrons
pt-PT: Descontar débitos aos leitores

en: Payout credits to patrons
pt-PT: Pagar créditos aos leitores

en: Refund payments to patrons
pt-PT: Reembolsar pagamento aos leitores

en: Write off fines and fees
pt-PT: Amortizar multas e taxas

en: Add manual invoices to a patron account
pt-PT: Adicionar débitos manuais à conta do leitor

en: Add manual credits to a patron account
pt-PT: Adicionar créditos manuais à conta do leitor

en: Manage purchase suggestions
pt-PT: Gerir as sugestões de aquisição

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
pt-PT: Adicionar e eliminar fundos (mas não pode modificar fundos)

en: Manage funds
pt-PT: Gerir os fundos

en: Manage all funds
pt-PT: Gerir todos os fundos

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
pt-PT: Modificar fundos (não pode criar entradas, mas pode modificar as existentes)

en: Manage contracts
pt-PT: Gerir os contratos

en: Manage basket groups
pt-PT: Gerir grupos de cestos

en: Manage basket and order lines
pt-PT: Gerir cestos e encomendas

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
pt-PT: Gerir todos os cestos e encomendas, independentemente das restrições de cada

en: Manage vendor issues
pt-PT: Gerir os problemas dos fornecedores

en: Receive orders and manage shipments
pt-PT: Receber encomendas e gerir remessas

en: Manage budgets
pt-PT: Gerir os orçamentos

en: Manage budget plannings
pt-PT: Gerir os planeamentos de orçamentos

en: Manage vendors
pt-PT: Gerir os fornecedores

en: Manage currencies and exchange rates
pt-PT: Gerir as moedas e as taxas de câmbio

en: Upload patron images in a batch or one at a time
pt-PT: Carregar fotografias dos leitores em lote ou uma de cada vez

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
pt-PT: Eliminar leitores antigos e anonimizar histórico de circulação (elimina histórico de empréstimo do leitor)

en: Perform batch extend due dates
pt-PT: Prolongar datas de devolução em lote

en: Define days when the library is closed
pt-PT: Definir os dias de encerramento da biblioteca

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
pt-PT: Redação de conteúdos para o OPAC e para o interface dos técnicos (notícias e HTML personalizado)

en: Set notice/status triggers for overdue items
pt-PT: Definir as regras e datas de envio das notificações

en: Define notices
pt-PT: Definir avisos

en: Perform batch modification of patrons
pt-PT: Modificar leitores em lote

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
pt-PT: Editar frases para a funcionalidade frase do dia

en: Export bibliographic and holdings data
pt-PT: Exportar registos bibliográficos e exemplares

en: Import patron data
pt-PT: Importar dados dos leitores

en: Perform inventory of your catalog
pt-PT: Inventariar (balanço) o catálogo

en: Perform batch deletion of items
pt-PT: Eliminar exemplares em lote

en: Perform batch modification of items
pt-PT: Modificar exemplares em lote

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
pt-PT: Limitar a modificação de exemplares em lote aos subcampos definidos na preferência SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (por favor note que a permissão items_batchmod é necessária)

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
pt-PT: Criar etiquetas e código de barras a partir do catálogo e dos dados do leitor

en: Manage CSV export profiles
pt-PT: Gerir os perfis de exportação para CSV

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
pt-PT: Adicionar, editar ou eliminar listas de leitores e os seus conteúdos

en: Manage staged MARC records, including completing and reversing imports
pt-PT: Gestão dos registos MARC processados, incluindo a conclusão ou reversão da importação

en: Manage marc modification templates
pt-PT: Gerir os modelos de modificação MARC

en: Moderate patron comments
pt-PT: Moderar os comentários dos leitores

en: Moderate patron tags
pt-PT: Moderar as etiquetas dos leitores

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
pt-PT: Eliminar registos em lote (bibliográficos ou de autoridade)

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
pt-PT: Modificar registos em lote (bibliográficos ou de autoridade)

en: Manage rotating collections
pt-PT: Gerir as coleções

en: Schedule tasks to run
pt-PT: Calendarização de tarefas a executar

en: Stage MARC records into the reservoir
pt-PT: Transferência de registos MARC para o depósito

en: Upload local cover images
pt-PT: Carregar imagens locais de capa

en: Browse the system logs
pt-PT: Consultar os registos do sistema

en: Check the expiration of a serial
pt-PT: Verificar a data de expiração de um periódico

en: Claim missing serials
pt-PT: Reclamar números em falta

en: Create a new subscription
pt-PT: Criar uma nova assinatura

en: Delete an existing subscription
pt-PT: Eliminar uma assinatura

en: Edit an existing subscription
pt-PT: Modificar assinatura existente

en: Serials receiving
pt-PT: Receção de periódicos

en: Renew a subscription
pt-PT: Renovar a assinatura

en: Routing
pt-PT: Circulação

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
pt-PT: Gerir as assinaturas de qualquer biblioteca (apenas aplicável se a preferência IndependentBranches estiver em uso)

en: Delete SQL reports
pt-PT: Eliminar relatórios SQL

en: Create SQL reports
pt-PT: Criar relatórios SQL

en: Execute SQL reports
pt-PT: Executar relatórios SQL

en: Add course reserves
pt-PT: Adicionar reservas de curso

en: Remove course reserves
pt-PT: Remover reservas de curso

en: Add, edit and delete courses
pt-PT: Adicionar, editar ou eliminar cursos

en: Configure plugins
pt-PT: Configurar plugins

en: Manage plugins ( install / uninstall )
pt-PT: Gerir os plugins ( instalar / remover )

en: Use report plugins
pt-PT: Usar plugins de relatórios

en: Use tool plugins
pt-PT: Usar plugins de ferramenta

en: Delete public lists
pt-PT: Eliminar listas públicas

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
pt-PT: Editar listas públicas (Nome, definições e permissões mas não os conteúdos)

en: Edit public lists contents
pt-PT: Editar conteúdos das listas públicas

en: Upload any file
pt-PT: Carregar qualquer ficheiro

en: Manage uploaded files (
pt-PT: Gerir ficheiros carregados (

en: Useless without upload_general_files
pt-PT: Inútil sem upload_general_files

en: Access to the files stored on the server
pt-PT: Aceder a ficheiros guardados no servidor

en: Create and edit clubs
pt-PT: Criar e editar grupos

en: Create and edit club templates
pt-PT: Criar e editar modelos de grupo

en: Enroll patrons in clubs
pt-PT: Inscrever leitores nos grupos

en: Manage EDIFACT transmissions
pt-PT: Gerir transmissões EDIFACT

en: Reopen closed invoices
pt-PT: Reabrir faturas fechadas

en: Edit invoices
pt-PT: Editar avisos

en: Delete invoices
pt-PT: Eliminar aviso

en: Merge invoices
pt-PT: Unificar faturas

en: Delete baskets
pt-PT: Eliminar cestos

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
pt-PT: Entrar no sistema de auto devolução. Nota: esta permissão evita que o leitor consiga usar qualquer outra funcionalidade do OPAC

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
pt-PT: Executar auto-empréstimos no OPAC. Deve ser usado para o leitor que corresponda à preferência AutoSelfCheckID

en: Add and remove items from rotas
pt-PT: Adicionar ou remover exemplares das rotas

en: Create, edit and delete rotas
pt-PT: Criar, editar ou eliminar rotas

en: Add, edit and archive cash registers
pt-PT: Adicionar, editar ou arquivar caixas registadoras

en: Access the point of sale page and take payments
pt-PT: Aceder ao ponto de venda e aceitar pagamentos

en: Perform cash register cashup action
pt-PT: Realizar ações de levantamento nas caixas registadoras

en: Perform anonymous refund actions
pt-PT: Realizar ações de reembolso anônimas

en: Manage OPAC problem reports
pt-PT: Gerir os relatórios de problemas do OPAC

en: Manage recalls for patrons
pt-PT: Gerir reclamações dos leitores

en: Manage identity providers
pt-PT: Gerir fornecedores de identidade

note: For the first occurrence, %1$s:  Registers.session_register_name | html
en: Transaction history for %s
pt-PT: Histórico de transações para %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Cash summary for %s
pt-PT: Resumo de contabilidade de %s

en: Configure cash registers
pt-PT: Configurar as caixas registadoras

en: Configure items for purchase
pt-PT: Configurar exemplares para compra

en: Search system preferences
pt-PT: Pesquisar preferências do sistema

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
pt-PT: Pesquisar preferências do sistema

note: A
en: Authority control
pt-PT: Controlo de autoridade

en: Enhanced content
pt-PT: Gestão de conteúdos

note: A
en: Enhanced content settings
pt-PT: Configurações da gestão de conteúdos

en: I18N/L10N
pt-PT: Regionalização

note: A
en: Internationalization and localization
pt-PT: Regionalização e localização

note: A
en: Interlibrary loans
pt-PT: Empréstimos inter-bibliotecas

en: Local use
pt-PT: Uso local

note: A
en: Transaction logs
pt-PT: Logs de transações

note: A
en: Online Public Access Catalog
pt-PT: Catálogo Público em Linha (OPAC)

note: A
en: Searching
pt-PT: Pesquisa

note: A
en: Staff interface
pt-PT: Interface dos técnicos

en: Preservation home
pt-PT: Preservação

en: Waiting list
pt-PT: Lista de espera

en: Trains
pt-PT: Comboios

note: A
en: Preservation search
pt-PT: Pesquisa de preservações

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search preservation
pt-PT: Pesquisar preservação

en: New train
pt-PT: Novo comboio

en: Requested by
pt-PT: Pedido por

en: Pickup location
pt-PT: Biblioteca de levantamento

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=recall.biblio link=1 %2$s:  IF recall.biblio.author %3$s:  recall.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  recall.item.enumchron | html %6$s:  IF ( recall.item )
en: %s %s by %s%s %s %s
pt-PT: %s %s por %s%s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
pt-PT: Código de barras: %s

en: Never expires
pt-PT: Nunca expira

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
pt-PT: Em trânsito para %s

en: Ready for pickup
pt-PT: Pronta para levantamento

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
pt-PT: Expirou em %s

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
pt-PT: Cancelada em %s

en: Overdue to be returned
pt-PT: Devolução atrasada

en: Fulfilled
pt-PT: Completo

en: Requested
pt-PT: Obrigatório

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
pt-PT: Em espera de ser devolvido até %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
pt-PT: Levantamento até %s

en: Mark as overdue
pt-PT: Marcar como atrasada

en: Revert waiting
pt-PT: Reverter espera

en: Expire
pt-PT: Expirado

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
pt-PT: Cancelar reclamação e devolver a: %s

en: Patron has no recalls.
pt-PT: O leitor não tem reclamações.

en: There are no recalls to show.
pt-PT: Não existem reclamações a mostrar.

en: Due date (unformatted, hidden)
pt-PT: Data de término (não formatada, escondida)

en: Checked out on (hidden, unformatted)
pt-PT: Emprestado em (escondido, não formatado)

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
pt-PT: Digitar o código barras a renovar

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
pt-PT: As multas dos seguintes exemplares foram pagas, os resultados de renovação são mostrados abaixo: %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
pt-PT: %s ( %s ): Renovado - data de devolução %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
pt-PT: %s ( %s ): Não renovável - %s

en: No matching item could be found
pt-PT: Não foi encontrado um exemplar correspondente

en: Item is not checked out
pt-PT: Exemplar não emprestado

en: Cannot be renewed yet
pt-PT: Ainda não pode ser renovado

en: Renewed the maximum number of times
pt-PT: Já renovou este empréstimo o número máximo de vezes permitido

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
pt-PT: Este exemplar foi agendado para renovação automática e ainda não pode ser renovado

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
pt-PT: Foi agendado para renovação automática e não pode ser renovado mais vezes

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
pt-PT: Foi agendado para renovação automática e não pode ser renovado porque a conta do leitor está expirada

en: Scheduled for automatic renewal
pt-PT: Agendado para renovação automática

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
pt-PT: Foi agendado para renovação automática e não pode ser renovado porque o leitor tem demasiadas multas de atraso

en: On hold for another patron
pt-PT: Reservado para outro leitor

en: Patron is currently restricted
pt-PT: O leitor está restrito

en: Item is not allowed renewal
pt-PT: A renovação do exemplar não é permitida

en: Item is an onsite checkout
pt-PT: O exemplar é um empréstimo on-site

en: Item has an outstanding fine
pt-PT: O exemplar tem multa pendente

en: Item already issued to other borrower
pt-PT: Este exemplar está emprestado para outro leitor

en: Unknown error
pt-PT: Erro desconhecido

en: Guided reports
pt-PT: Relatórios guiados

en: Build new
pt-PT: Construir novo

en: Use saved
pt-PT: Relatórios guardados

en: Create from SQL
pt-PT: Criar do SQL

en: Statistics wizards
pt-PT: Assistente de estatísticas

en: Cash register
pt-PT: Registo de dinheiro

en: Report plugins
pt-PT: Plugins de relatórios

en: Top lists
pt-PT: Quadros de honra

en: Patrons with the most checkouts
pt-PT: Leitores com mais empréstimos

en: Most-circulated items
pt-PT: Exemplares mais emprestados

en: Inactive
pt-PT: Inactivo

en: Patrons who haven't checked out
pt-PT: Leitores que nunca requisitaram documentos

en: Items with no checkouts
pt-PT: Exemplares sem empréstimos

en: Other
pt-PT: Outros

en: Lost items
pt-PT: Exemplares perdidos

en: Catalog by item type
pt-PT: Catálogo por tipo de documento

en: Average loan time
pt-PT: Tempo médio de empréstimo

en: New report
pt-PT: Novo relatório

en: New guided report
pt-PT: Novo relatório guiado

en: New SQL report
pt-PT: Novo relatório SQL

en: New SQL from Mana
pt-PT: Novo relatório SQL a partir do Mana

en: Duplicate
pt-PT: Duplicar

note: A
en: Duplicate this saved report
pt-PT: Duplicar este relatório

en: Run report
pt-PT: Executar o relatório

en: Run with template
pt-PT: Executar com o modelo

en: Schedule
pt-PT: Agendar

en: Report mistake
pt-PT: Reportar erro

en: Enter a new comment (max 35 characters)
pt-PT: Insira uma novo comentário (máximo 35 caracteres)

note: BUTTON
en: Select format and download report results
pt-PT: Selecionar formato e descarregar os resultados

en: Tab separated text
pt-PT: Texto separado por tabulações

note: %1$s:  processed_notice_title | html
en: Rendered template (%s)
pt-PT: Modelo renderizado (%s)

en: Chart (.svg)
pt-PT: Gráfico (.svg)

en: Show SQL code
pt-PT: Mostrar código SQL

en: Create chart
pt-PT: Criar gráfico

en: Fetch all data for chart
pt-PT: Usar todos os dados para o gráfico

en: Mana search
pt-PT: Pesquisa no Mana

en: Your search could not be completed. Please try again later.
pt-PT: A sua pesquisa não terminou com sucesso. Por favor tente de novo.

en: This report could not be imported. Please try again later.
pt-PT: Este relatório não foi importado. Por favor tente de novo.

en: Search reports by keyword:
pt-PT: Pesquisar relatórios por palavra-chave:

en: Relevance
pt-PT: Relevância

note: OPTGROUP
en: Popularity
pt-PT: Popularidade

en: Popularity (most to least)
pt-PT: Popularidade (mais para menos)

en: Popularity (least to most)
pt-PT: Popularidade (menos para mais)

en: Author (A-Z)
pt-PT: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
pt-PT: Autor (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
pt-PT: Cota (0-9 a A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
pt-PT: Cota (Z-A a 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
pt-PT: Datas

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
pt-PT: Data de publicação: do mais recente para o mais antigo

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
pt-PT: Data de publicação: do mais antigo para o mais recente

en: Acquisition date: newest to oldest
pt-PT: Data de aquisição: do mais recente ao mais antigo

en: Acquisition date: oldest to newest
pt-PT: Data de aquisição: do mais antigo ao mais recente

en: Title (A-Z)
pt-PT: Título (A-Z)

en: Title (Z-A)
pt-PT: Título (Z-A)

en: New collection
pt-PT: Nova coleção

en: Keyword
pt-PT: Palavra-chave

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Palavra-chave como frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor (expressão exata)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Colectividade-autor

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conferência

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Colectividade-autor (expressão exata)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conferência (expressão exata)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor-pessoa

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome pessoal (expressão exata)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Título (expressão exata)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Título de coleção

en: Subject
pt-PT: Assunto

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto (expressão exata)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto e termos mais abrangentes

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto e termos mais restritos

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto e termos relacionados

note: OPTION
en: Enter location code value for search
pt-PT: Insira o valor do código da localização a pesquisar

en: Shelving location (code)
pt-PT: Localização na prateleira (código)

en: Standard number
pt-PT: Número normalizado

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
pt-PT: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cota

en: Language
pt-PT: Idioma

en: Notes/Comments
pt-PT: Notas/comentários

en: Curriculum
pt-PT: Currículo

en: Publisher location
pt-PT: Local do editor

en: Publication date (yyyy-yyyy)
pt-PT: Data de publicação (aaaa-aaaa)

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
pt-PT: Data de aquisição (aaaa-mm-dd)

en: Expected
pt-PT: Esperado

en: Arrived
pt-PT: Recebido

en: Circulating
pt-PT: Em circulação

en: Out for binding
pt-PT: Criação de conjunto

en: Bound
pt-PT: Conjunto

en: Late
pt-PT: Atrasado

en: Missing
pt-PT: Em falta

en: Missing (never received)
pt-PT: Em falta (nunca foi recebido)

en: Missing (sold out)
pt-PT: Em falta (esgotado)

en: Missing (damaged)
pt-PT: Em falta (danificado)

en: Missing (lost)
pt-PT: Em falta (perdido)

en: Not available
pt-PT: Indisponível

en: Claimed
pt-PT: Reclamado

en: Stopped
pt-PT: Parado

en: Search subscriptions
pt-PT: Pesquisar assinaturas

en: Title:
pt-PT: Título:

en: Call number:
pt-PT: Cota:

en: Publisher:
pt-PT: Editor:

en: Vendor:
pt-PT: Fornecedor:

en: Location:
pt-PT: Localização:

en: Expires before:
pt-PT: Expira antes de:

en: Serial collection
pt-PT: Coleção de periódico

en: Edit routing list
pt-PT: Modificar a lista de circulação

en: Create routing list
pt-PT: Criar uma lista de circulação

en: Check expiration
pt-PT: Verificação das datas que expira

en: Manage frequencies
pt-PT: Gerir periodicidades

en: Manage numbering patterns
pt-PT: Gerir modelos de numeração

en: Search on Mana
pt-PT: Pesquisar no Mana

en: Manage subscription fields
pt-PT: Gerir os campos das assinaturas

en: Serials statistics wizard
pt-PT: Assistente de estatísticas de periódicos

en: New subscription for this serial
pt-PT: Nova assinatura para este periódico

en: Edit subscription
pt-PT: Modificar assinatura

en: Delete subscription
pt-PT: Eliminar assinatura

en: Receive
pt-PT: Receber

en: Reopen
pt-PT: Reabrir

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
pt-PT: Partilhar a assinatura com outras bibliotecas. O seu endereço de email será associado com a partilha.

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
pt-PT: Partilhar %s com o Mana

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
pt-PT: A sua assinatura já se encontra ligada com um padrão de numeração no Mana. Partilhe-o se fez alguma alteração, caso contrário não será feita nenhuma alteração.

en: Frequency:
pt-PT: Periodicidade:

en: Number pattern:
pt-PT: Padrão de numeração:

en: Help
pt-PT: Ajuda

en: New rota
pt-PT: Nova rota

en: Edit rota
pt-PT: Editar rota

en: Add stage
pt-PT: Adicionar etapa

en: Add items
pt-PT: Adicionar exemplares

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
pt-PT: %s campos importantes vazios (realçados)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
pt-PT: %s campos obrigatórios vazios (realçados)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
pt-PT: Tem a certeza que pretende adicionar um novo item? Qualquer alteração efetuada nesta página será pedida.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este exemplar?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
pt-PT: Tem a certeza que pretende guardar?

note: SCRIPT
en: Delete item
pt-PT: Eliminar item

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
pt-PT: Formulário não submetido devido ao(s) seguinte(s) problema(s)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
pt-PT: Por favor insira o número de itens a criar.

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
pt-PT: Você está prestes a adicionar %s exemplares. Continuar?

note: SCRIPT
en: Creating COUNTER file and processing data
pt-PT: A criar o ficheiro COUNTER e a processar os dados

note: SCRIPT
en: Requesting SUSHI service
pt-PT: Solicitando serviço SUSHI

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
pt-PT: Falhou

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
pt-PT: Terminado

note: SCRIPT
en: Not started
pt-PT: Não iniciado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Started
pt-PT: Iniciada

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta imagem de leitor? Esta ação não pode ser desfeita.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende substituir a imagem do leitor? Esta ação não pode ser desfeita.

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
pt-PT: Por favor, escolha um arquivo para carregar

note: SCRIPT
en: Accessibility
pt-PT: Acessibilidade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Action
pt-PT: Ação

note: SCRIPT
en: Activity
pt-PT: Actividade

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
pt-PT: Adicionar ao Dicionário

note: SCRIPT
en: Advanced
pt-PT: Avançado

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
pt-PT: Ordenação avançada

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
pt-PT: Ordenação avançada...

note: SCRIPT
en: Align
pt-PT: Alinhar

note: SCRIPT
en: Align center
pt-PT: Alinhar ao centro

note: SCRIPT
en: Align left
pt-PT: Alinhar à esquerda

note: SCRIPT
en: Align right
pt-PT: Alinhar à direita

note: SCRIPT
en: Alignment
pt-PT: Alinhamento

note: SCRIPT
en: Alternative description
pt-PT: Descrição alternativa

note: SCRIPT
en: Alternative source
pt-PT: Fonte alternativa

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
pt-PT: URL da fonte alternativa

note: SCRIPT
en: Anchor
pt-PT: Âncora

note: SCRIPT
en: Anchor...
pt-PT: Âncora...

note: SCRIPT
en: Anchors
pt-PT: Âncoras

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
pt-PT: Animais e Natureza

note: SCRIPT
en: Apply
pt-PT: Aplicar

note: SCRIPT
en: Arrows
pt-PT: Setas

note: SCRIPT
en: Ascending
pt-PT: Ascendente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Back
pt-PT: Recuar

note: SCRIPT
en: Background color
pt-PT: Cor de fundo

note: SCRIPT
en: Black
pt-PT: Preto

note: SCRIPT
en: Block
pt-PT: Bloquear

note: SCRIPT
en: Blockquote
pt-PT: Bloco de citação

note: SCRIPT
en: Blocks
pt-PT: Blocos

note: SCRIPT
en: Blue
pt-PT: Azul

note: SCRIPT
en: Body
pt-PT: Corpo

note: SCRIPT
en: Bold
pt-PT: Negrito

note: SCRIPT
en: Border
pt-PT: Borda

note: SCRIPT
en: Border color
pt-PT: Cor da borda

note: SCRIPT
en: Border style
pt-PT: Estilo da borda

note: SCRIPT
en: Border width
pt-PT: Largura da borda

note: SCRIPT
en: Bottom
pt-PT: Fundo

note: SCRIPT
en: Brightness
pt-PT: Brilho

note: SCRIPT
en: Browse for an image
pt-PT: Procurar uma imagem

note: SCRIPT
en: Bullet list
pt-PT: Lista com pontos

note: SCRIPT
en: Capitalization
pt-PT: Capitalização

note: SCRIPT
en: Caption
pt-PT: Legenda

note: SCRIPT
en: Cell
pt-PT: Célula

note: SCRIPT
en: Cell padding
pt-PT: Preenchimento da célula

note: SCRIPT
en: Cell properties
pt-PT: Propriedades da célula

note: SCRIPT
en: Cell spacing
pt-PT: Espaçamento da célula

note: SCRIPT
en: Cell type
pt-PT: Tipo da célula

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Center
pt-PT: Centrar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Change
pt-PT: Modificar

note: SCRIPT
en: Characters
pt-PT: Caracteres

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
pt-PT: Caracteres (sem espaços)

note: SCRIPT
en: Checklist
pt-PT: Listas de verificação

note: SCRIPT
en: Circle
pt-PT: Círculo

note: SCRIPT
en: Class
pt-PT: Classe

note: SCRIPT
en: Clear formatting
pt-PT: Limpar formatação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Code
pt-PT: Código

note: SCRIPT
en: Code sample
pt-PT: Amostra de código

note: SCRIPT
en: Code sample...
pt-PT: Amostra de código...

note: SCRIPT
en: Code view
pt-PT: Ver código

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Color
pt-PT: Cor

note: SCRIPT
en: Color Picker
pt-PT: Selector de cores

note: SCRIPT
en: Color levels
pt-PT: Níveis de cor

note: SCRIPT
en: Color swatch
pt-PT: Mudança de cor

note: SCRIPT
en: Cols
pt-PT: Colunas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Column
pt-PT: Coluna

note: SCRIPT
en: Column group
pt-PT: Grupo de colunas

note: SCRIPT
en: Column {0}
pt-PT: Coluna {0}

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
pt-PT: Restringir as proporções

note: SCRIPT
en: Contrast
pt-PT: Contraste

note: SCRIPT
en: Copy row
pt-PT: Copiar linha

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
pt-PT: Não foi possível encontrar a frase indicada.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
pt-PT: Não foi possível carregar os ícones de emoções

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Count
pt-PT: Contador

note: SCRIPT
en: Crop
pt-PT: Cortar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Currency
pt-PT: Moeda

note: SCRIPT
en: Current window
pt-PT: Janela atual

note: SCRIPT
en: Custom color
pt-PT: Cor personalizada

note: SCRIPT
en: Custom...
pt-PT: Personalizado...

note: SCRIPT
en: Cut
pt-PT: Cortar

note: SCRIPT
en: Cut row
pt-PT: Cortar linha

note: SCRIPT
en: Dark Blue
pt-PT: Azul escuro

note: SCRIPT
en: Dark Gray
pt-PT: Cinzento Escuro

note: SCRIPT
en: Dark Green
pt-PT: Verde Escuro

note: SCRIPT
en: Dark Orange
pt-PT: Cor-de-Laranja Escuro

note: SCRIPT
en: Dark Purple
pt-PT: Roxo escuro

note: SCRIPT
en: Dark Red
pt-PT: Vermelho escuro

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
pt-PT: Turquesa Escuro

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
pt-PT: Amarelo escuro

note: SCRIPT
en: Date\/time
pt-PT: Data\/Hora

note: SCRIPT
en: Decrease indent
pt-PT: Reduzir indentação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Default
pt-PT: Omissão

note: SCRIPT
en: Delete column
pt-PT: Eliminar coluna

note: SCRIPT
en: Delete row
pt-PT: Eliminar linha

note: SCRIPT
en: Delete table
pt-PT: Eliminar tabela

note: SCRIPT
en: Descending
pt-PT: Descendente

note: SCRIPT
en: Dimensions
pt-PT: Dimensões

note: SCRIPT
en: Disc
pt-PT: Disco

note: SCRIPT
en: Document
pt-PT: Documento

note: SCRIPT
en: Document properties
pt-PT: Propriedades do documento

note: SCRIPT
en: Drop an image here
pt-PT: Arraste uma imagem para aqui

note: SCRIPT
en: Edit image
pt-PT: Editar imagem

note: SCRIPT
en: Embed
pt-PT: Embutido

note: SCRIPT
en: Emoticons
pt-PT: Ícones emotivos

note: SCRIPT
en: Emoticons...
pt-PT: Ícones emotivos...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Encoding
pt-PT: Codificação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error
pt-PT: Erro

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
pt-PT: Erro: Colisão de campos no formulário de submissão.

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
pt-PT: Erro: Não foi encontrado o elemento no formulário.

note: SCRIPT
en: Extended Latin
pt-PT: Latim Extendido

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
pt-PT: Falha ao inicializar plugin: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
pt-PT: Falha ao ler o URL do plugin: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
pt-PT: Falha ao carregar o plugin: {0} do URL {1}

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
pt-PT: Falha ao carregar imagem: {0}

note: SCRIPT
en: File
pt-PT: Ficheiro

note: SCRIPT
en: Find
pt-PT: Procurar

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
pt-PT: Procurar (se o plugin searchreplace estiver ativo)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
pt-PT: Localizar e substituir

note: SCRIPT
en: Find and replace
pt-PT: Localizar e substituir

note: SCRIPT
en: Find and replace...
pt-PT: Localizar e substituir...

note: SCRIPT
en: Find in selection
pt-PT: Localizar na seleção

note: SCRIPT
en: Find whole words only
pt-PT: Procurar apenas palavras completas

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
pt-PT: A encontrar sugestões de palavras

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finish
pt-PT: Terminar

note: SCRIPT
en: Flags
pt-PT: Marcadores

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
pt-PT: Inverter horizontalmente

note: SCRIPT
en: Flip vertically
pt-PT: Inverter verticalmente

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
pt-PT: Focar na barra de ferramentas contextual

note: SCRIPT
en: Focus to element path
pt-PT: Focar no caminho do elemento

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
pt-PT: Focar na barra de menu

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
pt-PT: Focar na barra de ferramentas

note: SCRIPT
en: Font
pt-PT: Fonte

note: SCRIPT
en: Font Sizes
pt-PT: Tamanhos da Fonte

note: SCRIPT
en: Fonts
pt-PT: Fontes

note: SCRIPT
en: Food and Drink
pt-PT: Comida e Bebida

note: SCRIPT
en: Footer
pt-PT: Rodapé

note: SCRIPT
en: Format Painter
pt-PT: Formatos

note: SCRIPT
en: Formats
pt-PT: Formatos

note: SCRIPT
en: Fullscreen
pt-PT: Ecrã completo

note: SCRIPT
en: Gamma
pt-PT: Gama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: General
pt-PT: Geral

note: SCRIPT
en: Gray
pt-PT: Cinzento

note: SCRIPT
en: Green
pt-PT: Verde

note: SCRIPT
en: H Align
pt-PT: Alinhamento H

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
pt-PT: Atalhos úteis

note: SCRIPT
en: Header
pt-PT: Cabeçalho

note: SCRIPT
en: Header 1
pt-PT: Cabeçalho 1

note: SCRIPT
en: Header 2
pt-PT: Cabeçalho 2

note: SCRIPT
en: Header 3
pt-PT: Cabeçalho 3

note: SCRIPT
en: Header 4
pt-PT: Cabeçalho 4

note: SCRIPT
en: Header 5
pt-PT: Cabeçalho 5

note: SCRIPT
en: Header 6
pt-PT: Cabeçalho 6

note: SCRIPT
en: Header cell
pt-PT: Célula de cabeçalho

note: SCRIPT
en: Headers
pt-PT: Cabeçalhos

note: SCRIPT
en: Heading 1
pt-PT: Cabeçalho 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
pt-PT: Cabeçalho 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
pt-PT: Cabeçalho 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
pt-PT: Cabeçalho 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
pt-PT: Cabeçalho 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
pt-PT: Cabeçalho 6

note: SCRIPT
en: Headings
pt-PT: Cabeçalhos

note: SCRIPT
en: Height
pt-PT: Altura

note: SCRIPT
en: Horizontal line
pt-PT: Linha horizontal

note: SCRIPT
en: Horizontal space
pt-PT: Espaço horizontal

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
pt-PT: O atributo ID deve ser único

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
pt-PT: O identificador deve começar com uma letra, seguida apenas por letras, números, barras, pontos, dois pontos ou sublinhados.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Ignore
pt-PT: Ignorar

note: SCRIPT
en: Ignore all
pt-PT: Ignorar tudo

note: SCRIPT
en: Image description
pt-PT: Descrição da imagem

note: SCRIPT
en: Image is decorative
pt-PT: A imagem é decorativa

note: SCRIPT
en: Image list
pt-PT: Lista de imagens

note: SCRIPT
en: Image options
pt-PT: Opções da imagem

note: SCRIPT
en: Image title
pt-PT: Título da imagem

note: SCRIPT
en: Image...
pt-PT: Imagem...

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
pt-PT: As imagens devem ser marcadas como decorativas ou ter uma descrição textual alternativa

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
pt-PT: As imagens devem ter uma descrição textual alternativa. As imagens decorativas não são permitidas.

note: SCRIPT
en: Increase indent
pt-PT: Aumentar indentação

note: SCRIPT
en: Inline
pt-PT: Embutida

note: SCRIPT
en: Insert
pt-PT: Inserir

note: SCRIPT
en: Insert column after
pt-PT: Inserir coluna após

note: SCRIPT
en: Insert column before
pt-PT: Inserir coluna antes

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
pt-PT: Inserir data\/hora

note: SCRIPT
en: Insert image
pt-PT: Inserir imagem

note: SCRIPT
en: Insert link
pt-PT: Inserir ligação

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
pt-PT: Inserir ligação (se o plugin link estiver ativo)

note: SCRIPT
en: Insert row after
pt-PT: Inserir linha após

note: SCRIPT
en: Insert row before
pt-PT: Inserir linha antes

note: SCRIPT
en: Insert table
pt-PT: Inserir tabela

note: SCRIPT
en: Insert template
pt-PT: Inserir modelo

note: SCRIPT
en: Insert template...
pt-PT: Inserir modelo...

note: SCRIPT
en: Insert video
pt-PT: Inserir vídeo

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
pt-PT: Inserir\/Editar código de exemplo

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
pt-PT: Inserir\/editar iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
pt-PT: Inserir\/editar imagem

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
pt-PT: Inserir\/editar ligação

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
pt-PT: Inserir\/editar multimédia

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
pt-PT: Inserir\/editar vídeo

note: SCRIPT
en: Invert
pt-PT: Inverter

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
pt-PT: Número {0} de {1}

note: SCRIPT
en: Italic
pt-PT: Itálico

note: SCRIPT
en: Justify
pt-PT: Justificar

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
pt-PT: Manter este ID e remover todos os outros

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
pt-PT: Navegação de teclado

note: SCRIPT
en: Keywords
pt-PT: Palavras-chave

note: SCRIPT
en: Learn more...
pt-PT: Saiba mais...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Left
pt-PT: Esquerda

note: SCRIPT
en: Left to right
pt-PT: Esquerda para a direita

note: SCRIPT
en: Light Blue
pt-PT: Azul claro

note: SCRIPT
en: Light Gray
pt-PT: Cinzento Claro

note: SCRIPT
en: Light Green
pt-PT: Verde claro

note: SCRIPT
en: Light Purple
pt-PT: Roxo claro

note: SCRIPT
en: Light Red
pt-PT: Vermelho claro

note: SCRIPT
en: Light Yellow
pt-PT: Amarelo claro

note: SCRIPT
en: Line height
pt-PT: Altura da linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Link
pt-PT: Ligação

note: SCRIPT
en: Link list
pt-PT: Lista de ligações

note: SCRIPT
en: Link...
pt-PT: Ligação..

note: SCRIPT
en: List Properties
pt-PT: Propriedades da lista

note: SCRIPT
en: List properties...
pt-PT: Propriedades da lista...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
pt-PT: A carregar os ícones emotivos...

note: SCRIPT
en: Make ID unique
pt-PT: Tornar o ID único

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
pt-PT: Tornar imagem decorativa:

note: SCRIPT
en: Match case
pt-PT: Caso de compatibilidade

note: SCRIPT
en: Mathematical
pt-PT: Matemático

note: SCRIPT
en: Media
pt-PT: Multimédia

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
pt-PT: Poster multimédia (URL da imagem)

note: SCRIPT
en: Media...
pt-PT: Multimédia...

note: SCRIPT
en: Medium Blue
pt-PT: Azul médio

note: SCRIPT
en: Medium Gray
pt-PT: Cinzento Médio

note: SCRIPT
en: Medium Purple
pt-PT: Roxo Médio

note: SCRIPT
en: Merge cells
pt-PT: Unir células

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
pt-PT: Metadados e Propriedades do Documento

note: SCRIPT
en: Middle
pt-PT: Centro

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
pt-PT: Azul de meia noite

note: SCRIPT
en: Misspelled word
pt-PT: Palavra incorreta

note: SCRIPT
en: More...
pt-PT: Mais...

note: SCRIPT
en: Navy Blue
pt-PT: Azul Marinho

note: SCRIPT
en: New document
pt-PT: Novo documento

note: SCRIPT
en: New window
pt-PT: Nova janela

note: SCRIPT
en: No color
pt-PT: Sem cor

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
pt-PT: Nenhum erro de ortografia encontrado.

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
pt-PT: Espaço sem quebra

note: SCRIPT
en: Numbered list
pt-PT: Lista numerada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: OR
pt-PT: OU

note: SCRIPT
en: Objects
pt-PT: Objectos

note: SCRIPT
en: Open help dialog
pt-PT: Abrir a janela de ajuda

note: SCRIPT
en: Open link
pt-PT: Abrir ligação

note: SCRIPT
en: Open link in...
pt-PT: Abrir ligação em...

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
pt-PT: Abra o menu pop-up para botões divididos

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
pt-PT: Ou forneça um texto alternativo:

note: SCRIPT
en: Orange
pt-PT: Cor-de-laranja

note: SCRIPT
en: Order
pt-PT: Encomenda

note: SCRIPT
en: Orientation
pt-PT: Orientação

note: SCRIPT
en: Page break
pt-PT: Quebra de página

note: SCRIPT
en: Paragraph
pt-PT: Parágrafo

note: SCRIPT
en: Paste
pt-PT: Colar

note: SCRIPT
en: Paste as text
pt-PT: Colar como texto

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
pt-PT: A cópia está agora em modo de texto sem formatação. Os conteúdos serão copiados como texto simples até que desactive esta função.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
pt-PT: Cole ou insira uma ligação

note: SCRIPT
en: Paste row after
pt-PT: Colar linha depois

note: SCRIPT
en: Paste row before
pt-PT: Colar linha antes

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
pt-PT: Cole o seu código embebido abaixo:

note: SCRIPT
en: People
pt-PT: Pessoas

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
pt-PT: Propriedades da caneta permanente

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
pt-PT: Propriedades da caneta permanente...

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
pt-PT: Plugins instalados ({0}):

note: SCRIPT
en: Pre
pt-PT: Pré

note: SCRIPT
en: Preformatted
pt-PT: Pré-formatado

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
pt-PT: Plugins premium:

note: SCRIPT
en: Prev
pt-PT: Anterior

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Preview
pt-PT: Visualização

note: SCRIPT
en: Print...
pt-PT: Imprimir...

note: SCRIPT
en: Purple
pt-PT: Roxo

note: SCRIPT
en: Quotations
pt-PT: Citações

note: SCRIPT
en: Red
pt-PT: Vermelho

note: SCRIPT
en: Redo
pt-PT: Refazer

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
pt-PT: Remover todos os IDs

note: SCRIPT
en: Remove color
pt-PT: Remover cor

note: SCRIPT
en: Remove link
pt-PT: Remover ligação

note: SCRIPT
en: Remove this ID
pt-PT: Remover este ID

note: SCRIPT
en: Repair
pt-PT: Reparar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Replace
pt-PT: Substituir

note: SCRIPT
en: Replace all
pt-PT: Substituir tudo

note: SCRIPT
en: Replace with
pt-PT: Substituir por

note: SCRIPT
en: Resize
pt-PT: Redimensionar

note: SCRIPT
en: Restore last draft
pt-PT: Recuperar o último rascunho

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
pt-PT: Área de texto enriquecido. Pressione ALT-0 para abrir a ajuda.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
pt-PT: Área de texto enriquecido. Pressione ALT-F9 para abrir o menu. Pressione ALT-F10 para abrir a caixa de ferramentas. Pressione ALT-0 para abrir a ajuda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Right
pt-PT: Direita

note: SCRIPT
en: Right to left
pt-PT: Direita para a esquerda

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
pt-PT: Rodar no sentido horário

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
pt-PT: Rodar no sentido anti-horário

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Row
pt-PT: Linha

note: SCRIPT
en: Row group
pt-PT: Grupo da linha

note: SCRIPT
en: Row properties
pt-PT: Propriedades da linha

note: SCRIPT
en: Row type
pt-PT: Tipo de linha

note: SCRIPT
en: Row {0}
pt-PT: Linha {0}

note: SCRIPT
en: Rows
pt-PT: Linhas

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
pt-PT: Guardar (se o plugin estiver ativo)

note: SCRIPT
en: Scope
pt-PT: Âmbito

note: SCRIPT
en: Select...
pt-PT: Selecionar...

note: SCRIPT
en: Selection
pt-PT: Seleção

note: SCRIPT
en: Sharpen
pt-PT: Acentuar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Shortcut
pt-PT: Atalho

note: SCRIPT
en: Show blocks
pt-PT: Mostrar os blocos

note: SCRIPT
en: Show caption
pt-PT: Mostrar legenda

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
pt-PT: Mostrar os caracteres invisíveis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Size
pt-PT: Tamanho

note: SCRIPT
en: Sort
pt-PT: Ordenar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sort by
pt-PT: Ordenar por

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
pt-PT: Ordenação ascendente da tabela pela coluna

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
pt-PT: Ordenação descendente da tabela pela coluna

note: SCRIPT
en: Source code
pt-PT: Código fonte

note: SCRIPT
en: Special character
pt-PT: Caractere especial

note: SCRIPT
en: Special character...
pt-PT: Caracteres especiais...

note: SCRIPT
en: Spellcheck
pt-PT: Verificar ortografia

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
pt-PT: Idioma da verificação ortográfica

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
pt-PT: Verificar ortografia...

note: SCRIPT
en: Split cell
pt-PT: Dividir célula

note: SCRIPT
en: Square
pt-PT: Quadrado

note: SCRIPT
en: Start list at number
pt-PT: Iniciar lista no número

note: SCRIPT
en: Strikethrough
pt-PT: Riscado

note: SCRIPT
en: Style
pt-PT: Estilo

note: SCRIPT
en: Subscript
pt-PT: Subscrito

note: SCRIPT
en: Success
pt-PT: Sucesso

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
pt-PT: Alternar de ou para ecrã completo

note: SCRIPT
en: Symbols
pt-PT: Símbolos

note: SCRIPT
en: System Font
pt-PT: Fonte do Sistema

note: SCRIPT
en: Table
pt-PT: Tabela

note: SCRIPT
en: Table of Contents
pt-PT: Tabela dos conteúdos

note: SCRIPT
en: Table properties
pt-PT: Propriedades da tabela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Target
pt-PT: Objecto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Templates
pt-PT: Modelos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Text
pt-PT: Texto

note: SCRIPT
en: Text color
pt-PT: Cor do texto

note: SCRIPT
en: Text to display
pt-PT: Texto a apresentar

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
pt-PT: O URL inserido aparenta ser um endereço de email. Deseja adicionar o prefixo necessário mailto:?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
pt-PT: O URL inserido aparenta ser uma ligação externa. Deseja adicionar o prefixo necessário http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
pt-PT: O URL inserido aparenta ser uma ligação externa. Deseja adicionar o prefixo necessário https:\/\/?

note: SCRIPT
en: Title Case
pt-PT: Capitalização do título

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
pt-PT: Para abir a janela de popup, carregue em Shift+Enter

note: SCRIPT
en: Top
pt-PT: Topo

note: SCRIPT
en: Travel and Places
pt-PT: Viagem e Locais

note: SCRIPT
en: Turquoise
pt-PT: Turquesa

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
pt-PT: MAIÚSCULAS

note: SCRIPT
en: Underline
pt-PT: Sublinhado

note: SCRIPT
en: Undo
pt-PT: Desfazer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Update
pt-PT: Atualizar

note: SCRIPT
en: User Defined
pt-PT: Definido pelo Utilizador

note: SCRIPT
en: V Align
pt-PT: Alinhamento V

note: SCRIPT
en: Valid
pt-PT: Válido

note: SCRIPT
en: Version
pt-PT: Versão

note: SCRIPT
en: Vertical space
pt-PT: Espaço vertical

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View
pt-PT: Ver

note: SCRIPT
en: Visual aids
pt-PT: Auxiliares visuais

note: SCRIPT
en: Warn
pt-PT: Avisar

note: SCRIPT
en: White
pt-PT: Branco

note: SCRIPT
en: Whole words
pt-PT: Palavras completas

note: SCRIPT
en: Width
pt-PT: Largura

note: SCRIPT
en: Word count
pt-PT: Número de palavras

note: SCRIPT
en: Words
pt-PT: Palavras

note: SCRIPT
en: Words: {0}
pt-PT: Palavras: {0}

note: SCRIPT
en: Yellow
pt-PT: Amarelo

note: SCRIPT
en: You are using {0}
pt-PT: Está a usar {0}

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
pt-PT: Tem alterações não guardadas, tem a certeza que deseja sair da página?

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
pt-PT: O seu browser não suporta o acesso directo à área de transferência. Por favor use os atalhos de teclado Ctrl+X\/C\/V.

note: SCRIPT
en: Zoom in
pt-PT: Ampliar

note: SCRIPT
en: Zoom out
pt-PT: Afastar

note: SCRIPT
en: alignment
pt-PT: alinhamento

note: SCRIPT
en: austral sign
pt-PT: sinal Astral

note: SCRIPT
en: case change
pt-PT: mudar capitalização

note: SCRIPT
en: cedi sign
pt-PT: sinal de Cedi

note: SCRIPT
en: colon sign
pt-PT: sinal de vírgula

note: SCRIPT
en: comments
pt-PT: comentários

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
pt-PT: sinal de Cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
pt-PT: sinal da moeda

note: SCRIPT
en: dollar sign
pt-PT: sinal de Dólar

note: SCRIPT
en: dong sign
pt-PT: sinal de Dong

note: SCRIPT
en: drachma sign
pt-PT: sinal de Drachma

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
pt-PT: sinal de Euro

note: SCRIPT
en: example
pt-PT: exemplo

note: SCRIPT
en: formatting
pt-PT: a formatar

note: SCRIPT
en: french franc sign
pt-PT: sinal de Franco francês

note: SCRIPT
en: german penny symbol
pt-PT: sinal de Penny alemão

note: SCRIPT
en: guarani sign
pt-PT: sinal de Guarani

note: SCRIPT
en: history
pt-PT: histórico

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
pt-PT: sinal de Hryvnia

note: SCRIPT
en: indentation
pt-PT: indentação

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
pt-PT: sinal de Rupia indiana

note: SCRIPT
en: kip sign
pt-PT: sinal de Kip

note: SCRIPT
en: lira sign
pt-PT: sinal de Lira

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
pt-PT: sinal de Livre Tournois

note: SCRIPT
en: lowercase
pt-PT: minúsculas

note: SCRIPT
en: manat sign
pt-PT: sinal de Manat

note: SCRIPT
en: mill sign
pt-PT: sinal de Mill

note: SCRIPT
en: naira sign
pt-PT: sinal de Naira

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
pt-PT: sinal de New Sheqel

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
pt-PT: sinal de Marco nórdico

note: SCRIPT
en: page embed
pt-PT: página embebida

note: SCRIPT
en: permanent pen
pt-PT: marcador permanente

note: SCRIPT
en: peseta sign
pt-PT: sinal de Peseta

note: SCRIPT
en: peso sign
pt-PT: sinal de Peso

note: SCRIPT
en: ruble sign
pt-PT: sinal de Rublo

note: SCRIPT
en: rupee sign
pt-PT: sinal de Rubia

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
pt-PT: sinal de Spesmilo

note: SCRIPT
en: styles
pt-PT: estilos

note: SCRIPT
en: tenge sign
pt-PT: sinal de Tenge

note: SCRIPT
en: tugrik sign
pt-PT: sinal de Tugrik

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
pt-PT: sinal de Lira turca

note: SCRIPT
en: won sign
pt-PT: sinal de Won

note: SCRIPT
en: yen character
pt-PT: caractere yen

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
pt-PT: caractere yen\/yuan

note: SCRIPT
en: yuan character
pt-PT: caractere yuan

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
pt-PT: caractere yuan, em Hong Kong e Taiwan

note: SCRIPT
en: {0} characters
pt-PT: {0} caracteres

note: SCRIPT
en: {0} words
pt-PT: {0} palavras

en: Any audience
pt-PT: Qualquer audiência

en: Preschool
pt-PT: Pré-escolar

en: Primary
pt-PT: Primário

en: Pre-adolescent
pt-PT: Pré-adolescente

en: Adolescent
pt-PT: Adolescente

en: Adult
pt-PT: Adulto

en: Specialized
pt-PT: Especializado

en: Juvenile
pt-PT: Juvenil

en: Any content
pt-PT: Qualquer conteúdo

en: Fiction
pt-PT: Ficção

en: Non-fiction
pt-PT: Não ficção

en: Biography
pt-PT: Biografia

en: Musical recording
pt-PT: Recordação musical

en: Non-musical recording
pt-PT: Gravação não-musical

en: Any format
pt-PT: Qualquer formato

en: Regular print
pt-PT: Impressão normal

en: Large print
pt-PT: Impressão grande

en: CD audio
pt-PT: CD áudio

en: Cassette recording
pt-PT: Gravação em cassete

en: VHS tape / Videocassette
pt-PT: VHS Fita/ Vídeo-cassete

en: DVD video / Videodisc
pt-PT: DVD Video / Videodisco

en: CD software
pt-PT: Programas em CD

en: Website
pt-PT: Site Web

en: Additional content types
pt-PT: Outros tipos de conteúdo

en: Abstracts / Summaries
pt-PT: Resumos / sumários

en: Bibliographies
pt-PT: Bibliografias

en: Catalogs
pt-PT: Catálogos

en: Encyclopedias
pt-PT: Enciclopédias

en: Handbooks
pt-PT: Manuais

en: Legal articles
pt-PT: Artigos Legais

en: Indexes
pt-PT: Índices

en: Patent document
pt-PT: Patente

en: Discographies
pt-PT: Discografias

en: Legislation
pt-PT: Legislação

en: Theses
pt-PT: Teses

en: Surveys
pt-PT: Ensaios

en: Reviews
pt-PT: Revisões

en: Programmed texts
pt-PT: Textos programados

en: Filmographies
pt-PT: Filmografias

en: Directories
pt-PT: Directorias

en: Technical reports
pt-PT: Relatórios técnicos

en: Legal cases and case notes
pt-PT: Casos legais e notas dos casos

en: Law reports and digests
pt-PT: Relatórios legais e resumos

en: Treaties
pt-PT: Tratados

en: Search suggestions
pt-PT: Pesquisar sugestões

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
pt-PT: %s Não foram encontrados exemplares durante a preparação

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
pt-PT: %s Adicionar sempre os exemplares

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
pt-PT: %s Adicionar exemplares apenas se for encontrado um registo bibliográfico correspondente

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
pt-PT: %s Adicionar exemplares apenas se não for encontrado um registo bibliográfico correspondente

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
pt-PT: %s Substituir exemplares se um registo correspondente for encontrado (apenas para exemplares existentes)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
pt-PT: %s Ignorar itens

en: Tools home
pt-PT: Ferramentas

en: Import patrons
pt-PT: Importar leitores

en: Notices and slips
pt-PT: Avisos e recibos

en: Overdue notice/status triggers
pt-PT: Agendamento de avisos de atraso

en: Patron card creator
pt-PT: Criar de cartões de leitor

en: Batch patron deletion and anonymization
pt-PT: Eliminação e anonimização de leitores em lote

en: Batch patron modification
pt-PT: Modificação de leitores em lote

en: Batch extend due dates
pt-PT: Extensão de datas de empréstimo em lote

en: Tags
pt-PT: Etiquetas

en: Upload patron images
pt-PT: Carregamento de imagens dos leitores

en: Rotating collections
pt-PT: Coleções rotativas

en: Additional tools
pt-PT: Ferramentas adicionais

en: Calendar
pt-PT: Calendário

en: CSV profiles
pt-PT: Perfis CSV

en: Log viewer
pt-PT: Visualizador de logs

en: News
pt-PT: Notícias

en: HTML customizations
pt-PT: Customizações HTML

en: Task scheduler
pt-PT: Agendamento de tarefas

en: Quote editor
pt-PT: Editor de frases

en: Tool plugins
pt-PT: Plugins de ferramentas

en: Uploads
pt-PT: Carregamentos

en: Access files
pt-PT: Acesso a ficheiros

en: OPAC problem reports
pt-PT: Relatório de problemas do OPAC

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
pt-PT: %s Adicionar um registo

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
pt-PT: %s Ignorar o novo registo

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
pt-PT: %s Sobrepor o registo existente com o novo registo

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
pt-PT: %s Ignorar os registos a caminho (os seus itens precisam de ser processados)

en: Payment type:
pt-PT: Tipo de pagamento:

en: Transaction type:
pt-PT: Tipo da transação:

en: None selected
pt-PT: Nenhuma selecionada

en: Account credit
pt-PT: Crédito da conta

en: Stock rotation advance
pt-PT: Avanço da rotação de stock

en: Stock rotation repatriation
pt-PT: Repatriação da rotação de stock

en: Automatic return to home
pt-PT: Devolução automática à biblioteca de origem

en: Automatic return to holding
pt-PT: Devolução automática à biblioteca de empréstimo

en: Rotating collection
pt-PT: Coleção rotativa

en: Hold
pt-PT: Reserva

en: Hold lost
pt-PT: Reserva perdida

en: Hold cancelled
pt-PT: Reserva cancelada

note: SCRIPT
en: Please add amount in valid format: 0.00
pt-PT: Por favor insira um valor no formato válido: 0.00

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
pt-PT: Por favor introduza um URL válido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
pt-PT: Por favor insira uma data válida (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
pt-PT: Por favor insira uma data válida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
pt-PT: Por favor introduza um endereço de e-mail válido.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
pt-PT: Por favor introduza um número válido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
pt-PT: Por favor introduza um número de telefone válido.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
pt-PT: Por favor introduza um valor entre {0} e {1} caracteres.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
pt-PT: Por favor introduza um valor entre {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
pt-PT: Tem que pagar um valor maior ou igual a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
pt-PT: Tem que pagar um valor menor ou igual a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
pt-PT: A palavra-passe deve ter pelo menos {0} caracteres.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
pt-PT: Por favor não introduza mais que {0} caracteres.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
pt-PT: Por favor insira apenas números.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
pt-PT: Por favor introduza o mesmo valor de novo.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
pt-PT: Por favor corrija este campo.

note: SCRIPT
en: This field is required.
pt-PT: Este campo é obrigatório.

en: Baskets
pt-PT: Cestos

en: Basket groups
pt-PT: Grupos de cestos

en: Contracts
pt-PT: Contratos

en: Vendor issues
pt-PT: Problemas do fornecedor

en: Uncertain prices
pt-PT: Preços incertos

en: Add items
pt-PT: Adicionar itens

en: Edit list
pt-PT: Editar lista

en: Delete list
pt-PT: Eliminar a lista

en: Download list
pt-PT: Download da lista

en: Send list
pt-PT: Enviar Lista

en: Print list
pt-PT: Imprimir lista

en: Merge
pt-PT: Unificar

note: INPUT type=submit
en: selection
pt-PT: selecção

en: Waiting since
pt-PT: Em espera desde

en: Date hold placed
pt-PT: Data do pedido de reserva

en: Date cancellation requested
pt-PT: Cancelamento da data solicitado

en: Expiration date
pt-PT: Data de término

en: Current library
pt-PT: Biblioteca

en: Shelving location
pt-PT: Localização

en: Enumeration
pt-PT: Enumeração

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.item.barcode | html
en: Barcode: %s
pt-PT: Código de barras: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
pt-PT: Cancelar reserva e devolver a: %s

en: No XSLT file passed.
pt-PT: Não foi passado um ficheiro XSLT.

en: XSLT file not found.
pt-PT: Ficheiro XSLT não encontrado.

en: Error while loading stylesheet.
pt-PT: Erro ao carregar a folha de estilo.

en: Error while parsing stylesheet.
pt-PT: Erro ao analisar a folha de estilo.

en: Error while parsing input.
pt-PT: Erro ao analisar a entrada.

en: Error while transforming input.
pt-PT: Erro ao transformar a entrada.

en: No string to transform.
pt-PT: Nenhuma frase para transformar.

note: A
en: Search Z39.50/SRU servers
pt-PT: Procurar servidores Z39.50/SRU

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
pt-PT: Pesquisar servidor Z39.50/SRU

en: Server information
pt-PT: Servidor

en: Perl modules
pt-PT: Módulos Perl

en: System information
pt-PT: Informação do sistema

en: Koha team
pt-PT: Equipa Koha

en: Licenses
pt-PT: Licenças

en: Translations
pt-PT: Traduções

en: Timeline
pt-PT: Linha temporal

en: Dedications
pt-PT: Dedicatórias

en: Koha version:
pt-PT: Versão Koha:

en: OS version ('uname -a'):
pt-PT: Versão SO ('uname -a'):

en: Perl interpreter:
pt-PT: Interpretador Perl :

en: Perl version:
pt-PT: Versão Perl:

en: MySQL version:
pt-PT: Versão MySQL:

en: Apache version:
pt-PT: Versão Apache:

en: Version:
pt-PT: Versão:

en: Nodes:
pt-PT: Nós:

en: running
pt-PT: em execução

en: Indices:
pt-PT: Indíces:

en: count:
pt-PT: contagem:

en: not running
pt-PT: não está em execução

en: Servers:
pt-PT: Servidores:

en: undefined
pt-PT: indefinido

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
pt-PT: Note que o servidor memcached necessita ser iniciado antes do Plack.

en: unknown
pt-PT: desconhecido

en: Config read from:
pt-PT: Configuração lida de:

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file
pt-PT: Note que o sítio correto para definir a configuração memcached é no ficheiro $KOHA_CONF

en: ENV and koha-conf.xml
pt-PT: ENV e koha-conf.xml

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV.
pt-PT: Note que o sítio correto para definir a configuração memcached é no ficheiro $KOHA_CONF. Para evitar qualquer problema não exporte a configuração memchaced das variáveis de ambiente (ENV).

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined.
pt-PT: Note que o sítio correto para definir a configuração memcached é no ficheiro $KOHA_CONF. De momento não possui uma configuração memcached válida definida.

en: Nowhere
pt-PT: Nenhum lado

en: Effective caching method:
pt-PT: Método de cache efetivo:

en: Zebra version:
pt-PT: Versão Zebra:

en: Zebra status:
pt-PT: Estado do Zebra:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
pt-PT: O servidor Zebra aparenta não estar disponível. Está a correr?

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
pt-PT: Mensagem de erro no Zebra: %s

en: Running
pt-PT: Em execução

en: Message broker:
pt-PT: Agente de mensagens:

en: Using SQL polling
pt-PT: A usar SQL

en: Using RabbitMQ
pt-PT: A usar RabbitMQ

en: Date and time:
pt-PT: Data e hora:

en: Time zone:
pt-PT: Fuso horário:

en: Used:
pt-PT: Utilizado:

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
pt-PT: (Este é o valor por omissão devido a uma má configuração)

en: Config:
pt-PT: Configuração:

en: Undefined
pt-PT: Indefinido

en: Environment (TZ):
pt-PT: Ambiente (TZ):

note: TH
en: Module current
pt-PT: Módulo currente

note: TH
en: Module upgrade needed
pt-PT: Atualização do módulo necessária

note: TH
en: Required module missing
pt-PT: Módulo obrigatório em falta

note: TH
en: Optional module missing
pt-PT: Módulo opcional em falta

note: %1$s:  END
en: Not Installed %s
pt-PT: Não instalado %s

en: Database row format incorrect
pt-PT: Formato da linha da base de dados incorreto

note: For the first occurrence, %1$s:  warnDbRowFormat | html
en: Database tables with a row format other than 'DYNAMIC': %s
pt-PT: Tabelas da base de dados com o formato de linha diferente de 'DYNAMIC': %s

en: You may experience problems upgrading to newer versions of Koha unless you update the row format for your database tables.
pt-PT: Podem acontecer alguns problemas nas atualizações para as novas versões do Koha a não ser que atualize o formato de linha das suas tabelas da base de dados.

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
pt-PT: Para descobrir como evitar este problema veja a página wiki:

en: Database row format
pt-PT: Formato de linha da base de dados

en: Warning regarding current user
pt-PT: Aviso sobre utilizador corrente

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
pt-PT: Está autenticado como o utilizador de administração da base de dados. Isto não é recomendado porque algumas parte do Koha não irão funcionar como esperado com esta conta.

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
pt-PT: Por favor entre com um conta normal de técnico. Para criar essa conta, crie uma biblioteca, uma categoria de leitor 'Staff' e adicione um novo leitor. Depois forneça as permissões necessário na barra de ferramentas em 'Mais'.

en: Data problems
pt-PT: Problemas de dados

en: Some of your tables have problems with their auto_increment values which may lead to data loss.
pt-PT: Algumas tabelas têm problemas com os valores de auto incremento que podem provocar a perda de dados.

en: You should not ignore this warning.
pt-PT: Não deve ignorar este aviso.

en: The problem is that InnoDB does not keep auto_increment across SQL server restarts (it is only set in memory). So on server startup the auto_increment values are set to max(table.id)+1.
pt-PT: O problema é que o sistema InnoDB não mantém o valor do auto incremento quando o servidor SQL reinicia (apenas o define me memória). Sempre que o servidor iniciar o valor do auto incremento será definido para max(table.id)+1.

en: DBMS auto increment fix
pt-PT: correção do auto-incremento DBMS

en: Problems found
pt-PT: Problemas encontrados

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following IDs exist in both tables %s and %s:
pt-PT: Os seguintes identificadores existem em ambas as tabelas %s e %s:

en: Bibliographic records
pt-PT: Registos bibliográfico

en: Patron relationship problems
pt-PT: Problemas de relação entre leitores

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
pt-PT: A sua base de dados contêm pares de leitor/fiador sem relacionamentos definidos. Eles foram definidos com o valor '_bad_data' nas colunas %s e/ou %s. Por favor corrija manualmente recriando essas relações, ou peça ao administrador do sistema para corrigir os valores na base de dados.

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
pt-PT: Os seguintes valores são usados para as relações entre leitores, mas não existem na preferência de sistema 'borrowerRelationship':

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
pt-PT: Se a relação é a que desejada, por favor adicione-a à preferência de sistema 'borrowerRelationship', caso contrário peça ao administrador de sistema para corrigir os valores em %s e/ou %s na base de dados.

en: Logging system does not behave correctly
pt-PT: O sistema de registo das ações não se comporta corretamente

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
pt-PT: Não existe nenhuma entrada 'log4perl_conf' no ficheiro de configuração.

en: The log4perl config file cannot be opened.
pt-PT: Não foi possível abrir o ficheiro de configuração log4perl.

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
pt-PT: A escrita num dos ficheiros de log listado no ficheiro de configuração não é permitida.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
pt-PT: Não foi possível iniciar corretamente o módulo Koha::Logger (verifique o ficheiro de log).

en: Impossible to connect to the message broker
pt-PT: Não foi possível conectar ao agente de mensagens

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
pt-PT: Ocorreu um erro ao tentar conectar com o agente de mensagens (RabbitMQ), verifique os registos do sistema.

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
pt-PT: Talvez não esteja instalado e configurado corretamente?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF weasyprint_missing || warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPa
en: Contact your system administrator. %s %s
pt-PT: Entre em contacto com o administrador do sistema. %s %s

en: Warnings regarding the system configuration
pt-PT: Aviso sobre a configuração do sistema

en: Preferences and parameters
pt-PT: Preferências e parâmetros

en: Warning
pt-PT: Aviso

en: There is no "Fast add" (FA) framework defined in administration->MARC frameworks. This disables the 'Fast cataloging' feature in cataloging/circulation.
pt-PT: Não existe um modelo de catalogação rápida (código FA) definido na administração. A funcionalidade de catalogação rápida encontra-se desativa nos módulos de catalogação/circulação.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
pt-PT: A preferência 'RequireChoosingExistingAuthority' está desativa, mas necessita da preferência 'AutoCreateAuthorites' ativa. Caso contrário, os catalogadores pode adicionar cabeçalhos que não estão ligados às autoridades.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
pt-PT: Preferência do sistema 'EasyAnalyticalRecords' definida, mas a preferência 'UseControlNumber' está definida como 'Usar'. Defina para 'Não usar' ou então as ligações 'Mostrar analíticos' aparecerão quebradas.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
pt-PT: A preferência do sistema 'OPACPrivacy' está definida, mas a preferência AnonymousPatron está a '0'. Defina-a para um número de leitor válido para que esta funcionalidade funcione.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
pt-PT: Preferência do sistema 'OPACPrivacy' definida, mas AnonymousPatron estava a '0'. Defina-a para um número de leitor válido se deseja que esta funcionalidade funcione.

en: Some patrons have requested privacy after their items are checked in, but the AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
pt-PT: Alguns leitores requisitaram privacidade na devolução de exemplares, mas a preferência AnonymousPatron não está bem definida. Defina-a para um número de leitor válido se desejar que esta funcionalidade funcione.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
pt-PT: Preferência do sistema 'OPACPrivacy' definida, mas a preferência AnonymousPatron não está bem definida. Defina-a para um número de leitor válido para funcionar correctamente.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
pt-PT: A preferência de sistema 'KohaAdminEmailAddress' não contém um endereço de email válido. Os emails não serão enviados.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
pt-PT: A preferência 'OpacHiddenItems' gera um aviso e vai produzir comportamentos não esperados: %s

en: System preference 'PatronSelfRegistration' is set, but 'PatronSelfRegistrationDefaultCategory' does not contain a valid patron category code. Patron self-registration is disabled.
pt-PT: A preferência de sistema 'PatronSelfRegistration' está definiada, mas a preferência 'PatronSelfRegistrationDefaultCategory' não está definida para um código de categoria de leitor válido. O auto-registo de leitores está desativo.

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
pt-PT: A preferência de sistema '%s' está definida como '%s', mas o ficheiro '%s' não existe.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
pt-PT: A preferência de sistema '%s' deve ser '0' ou '1', mas está definida como %s'%s'%sNULL%s.

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
pt-PT: Administração &gt; Moedas e câmbios

en: No active currency is defined. Please go to
pt-PT: Nenhuma moeda ativa definida. Por favor vá a

en: and mark one currency as active.
pt-PT: e marque uma como ativa.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
pt-PT: A preferência de sistema 'StatisticsFields' contém campos que não pertencem à tabela de exemplares na base de dados: %s

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
pt-PT: O leitor usado para o módulo de auto empréstimo no OPAC não tem a permissão self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
pt-PT: O leitor usado para o módulo de auto empréstimo no OPAC tem demasiadas permissões. Deve ter apenas a permissão self_check => self_checkout_module.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
pt-PT: A entrada &lt;template_cache_dir&gt; está em falta no ficheiro de configuração koha-conf.xml. Ao definir a diretoria de cache irá aumentar a performance do sistema.

en: The PO directory has not been found. See
pt-PT: A diretoria PO não foi encontrada. Verifique

en: for more information.
pt-PT: para mais informações.

en: the dedicated wiki page
pt-PT: a página wiki respectiva

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
pt-PT: O módulo de empréstimos inter-bibliotecas está ativo, mas não existem backends disponíveis.

en: The ILL module is enabled, but ILLPartnerCode system preference is empty. Falling back to the hardcoded 'IL'.
pt-PT: O módulo de empréstimos inter-bibliotecas está ativo, mas a preferência de sistema ILLPartnerCode está vazia. Será usado o código fixo 'IL'.

note: %1$s:  ill_partner_code_no_patrons | html
en: The ILL module is enabled and ILLPartnerCode system preference configured, but there are no patrons in %s category.
pt-PT: O módulo de empréstimos inter-bibliotecas está ativo e a preferência de sistema ILLPartnerCode está configurada, mas não existe qualquer leitor na categoria %s.

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
pt-PT: O módulo de empréstimos inter-bibliotecas está ativo, mas não o bloco 'branch' não se encontra definido no ficheiro koha-conf.xml. Deve definir o bloco antes de usar o módulo.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured ILLPartnerCode (%s) is not defined on the system.
pt-PT: O módulo de empréstimos inter-bibliotecas está ativo, mas o código ILLPartnerCode configurado (%s) não está definido no sistema.

en: The
pt-PT: O

en: tool is not installed.
pt-PT: não está instalado.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
pt-PT: A preferência de sistema 'RESTOAuth2ClientCredentials' está definida, mas a dependência Net::OAuth2::AuthorizationServer não está instalada. A funcionalidade está desativa.

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
pt-PT: Algumas preferências de sistema têm conteúdo YAML mal formado: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
pt-PT: A preferência 'Pseudonymization' está definida, mas não a entrada 'bcrypt_settings' não se encontra definida no ficheiro de configurações.

note: %1$s:  w.frameworkcode | html %2$s:  w.interface | html
en: Bibliographic framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
pt-PT: Modelo bibliográfico "%s" tem o campo biblionumber escondido no interface %s

en: Deprecation warning
pt-PT: Aviso de descontinuação

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
pt-PT: O Elasticsearch versão 5.x não é suportado na versão Koha 20.11 e superiores. Por favor faça o upgrade do seu cluster Elasticsearch

en: XML configuration file
pt-PT: Ficheiro de configuração XML

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
pt-PT: A entrada &lt;zebra_bib_index_mode&gt; está definida para 'grs1', que não é suportado. Por favor use DOM. Para alterar veja a seguinte página:

en: Switching to dom indexing
pt-PT: Alterar para a indexação DOM

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
pt-PT: A entrada &lt;zebra_auth_index_mode&gt; está definida para 'grs1', que não é suportado. Por favor use DOM. Para alterar veja a seguinte página:

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
pt-PT: A entrada &lt;use_zebra_facets&gt; está em falta no ficheiro de configuração. Vai ser usado o sistema de cálculo de facets por omissão.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
pt-PT: Tem a falta a entrada &lt;log4perl_conf&gt; no ficheiro de configuração koha-conf.xml. Por favor adicione-a, apontando para o ficheiro log4perl.conf da sua instância.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
pt-PT: Tem em falta a entrada &lt;lockdir&gt; no ficheiro de configuração koha-conf.xml. Por favor adicione-a, apontando-a para a pasta de bloqueio do seu Koha.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
pt-PT: A entrada &lt;lockdir&gt; configurada no ficheiro koha-conf.xml aponta para uma directoria protegida contra escrita (%s).

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
pt-PT: A entrada &lt;upload_path&gt; está em falta no seu ficheiro de ficheiro de configuração koha-conf.xml. Por favor adicione-a, apontando para a diretoria configurada para o carregamento de ficheiros para a sua instância do Koha.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
pt-PT: A entrada &lt;upload_path&gt; está em falta no seu ficheiro de ficheiro de configuração koha-conf.xml. Por favor adicione-a, apontando para a diretoria configurada para o carregamento de ficheiros para a sua instância do Koha. Note que também necessita de definir corretamente a preferência OPACBaseURL para o plugin de carregamento funcionar.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
pt-PT: A entrada &lt;tmp_path&gt; está em falta no seu ficheiro de ficheiro de configuração koha-conf.xml. Por favor adicione-a, apontando para a directoria temporária da sua instalação do Koha. A directoria temporária efectiva é '%s'.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
pt-PT: Tem em falta a entrada &lt;encryption_key&gt; no ficheiro de configuração koha-conf.xml. Por favor gere uma chave. É recomendado o uso de pelo menos 32 bytes. (Pode usar o comando 'pwgen 32' para a gerar.)

en: Issuing rules
pt-PT: Regras de empréstimo

note: %1$s:  unit.branchcode || 'branchcode=default' | html %2$s:  unit.categorycode || 'categorycode=default' | html %3$s:  unit.itemtype || 'itemtype=default' | html %4$s:  unit.rule_value | html
en: The %s, %s, %sissuingrule will fallback to 'days' for 'lengthunit' as it is incorrectly defined as %s.
pt-PT: A regra de empréstimo %s, %s, %s irá usar 'dias' como a 'unidade de duração' por está definida de forma incorrecta como '%s'.

en: Records are not indexed in Elasticsearch
pt-PT: Registos não indexados no Elasticsearch

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
pt-PT: %s registo(s) perdido(s) num total de %s no índice %s.

en: Compiled CSS and/or JS files are not present. Please run `yarn build` to generate them.
pt-PT: Os ficheiros CSS e/ou JS não estão presentes. Por favor execute o comando `yarn build` para os gerar.

en: No warnings.
pt-PT: Nenhum aviso.

en: Special thanks to the following organizations
pt-PT: Obrigado especial às seguintes organizações

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
pt-PT: , Nova Zelândia, e Rosalie Blake, Directora da Bibliotecas, (Koha 1.0)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
pt-PT: , Ohio, EUA (MARC, documentação, manutenção de formulários)

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
pt-PT: , França (Sugestões, módulo de estatísticas e apoio LDAP melhorado)

en: , France (bibliographic frameworks, MARC authorities, OPAC basket, Serials sponsorship)
pt-PT: , França (modelos de catalogação, autoridades MARC, carrinho do OPAC, periódicos)

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
pt-PT: Mines Paristech (antes designada por Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
pt-PT: , França (Melhorias do módulo leitores e reservas no Koha 3.0)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
pt-PT: , PA, EUA (Integração Zebra no Koha 3.0)

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
pt-PT: , OH, EUA (Koha 3.0 beta testing)

en: , Cyprus
pt-PT: , Chipre

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
pt-PT: OPUS International Consultants, Wellington, Nova Zelândia (Módulo de gestão de periódicos)

en: Birmingham (UK) based developer Mark James for the famfamfam Silk iconset.
pt-PT: Mark James, de Birmingham (UK) responsável pelo conjunto de ícones famfamfam Silk.

en: , Auckland, New Zealand (OPAC 'star-ratings' sponsorship)
pt-PT: , Auckland, Nova Zelância (OPAC 'star-ratings' sponsorship)

en: Koha release teams
pt-PT: Equipas de lançamento do Koha

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
pt-PT: Equipa de lançamento do Koha %s%s (%s)%s

en: You are running a development version of Koha
pt-PT: Esta a correr uma versão do Koha em desenvolvimento

en: Current maintenance team
pt-PT: Equipe de manutenção atual

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
pt-PT: Não foi possível ler o ficheiro teams.yaml. Por favor verifique que &lt;docdir&gt; está bem definido em koha-conf.xml.

en: Koha development team
pt-PT: Equipa de desenvolvimento do Koha

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
pt-PT: Não foi possível ler o ficheiro contributors.yaml. Por favor verifique que &lt;docdir&gt; está bem definido em koha-conf.xml.

en: Contributing companies and institutions
pt-PT: Empresas contribuintes e instituições

en: Allen Ginsberg Library, USA
pt-PT: Allen Ginsberg Library, EUA

en: Alingsås Public Library, Sweden
pt-PT: Alingsås Public Library, Suécia

en: American Numismatic Society, USA
pt-PT: American Numismatic Society, EUA

en: Arcadia Public Library, USA
pt-PT: Arcadia Public Library, EUA

en: Athens County Public Libraries, USA
pt-PT: Athens County Public Libraries, EUA

en: BdP de la Meuse, France
pt-PT: BdP de la Meuse, França

en: BibLibre, France
pt-PT: BibLibre, França

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
pt-PT: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Alemanha

en: Briar Cliff University, USA
pt-PT: Briar Cliff University, EUA

en: Brimbank City Council, Australia
pt-PT: Brimbank City Council, Austrália

en: Brooklyn Law School Library, USA
pt-PT: Brooklyn Law School Library, EUA

en: ), France
pt-PT: ), França

en: ByWater Solutions, USA
pt-PT: ByWater Solutions, EUA

en: California College of the Arts, USA
pt-PT: California College of the Arts, EUA

en: Camden County, USA
pt-PT: Camden County, EUA

en: Carnegie Stout Library, USA
pt-PT: Carnegie Stout Library, EUA

en: Calyx, Australia
pt-PT: Calyx, Austrália

en: Catalyst IT, New Zealand
pt-PT: Catalyst IT, Nova Zelândia

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
pt-PT: Central Kansas Library System (CKLS), EUA

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
pt-PT: Centre Collégial des Services Regroupés (CCSR), Canadá

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
pt-PT: Cheshire Libraries, Reino Unido

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
pt-PT: Coeur d'Alene Public Library, EUA

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
pt-PT: Corpus Christi Public Libraries, EUA

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
pt-PT: C &amp; P Bibliography Services, EUA

en: Dataly Tech, Greece
pt-PT: Dataly Tech, Grécia

en: Devinim, Turkey
pt-PT: Devinim, Turquia

en: Do Space, USA
pt-PT: Do Space, EUA

en: DoverNet, USA
pt-PT: DoverNet, EUA

en: Duchesne County Library, USA
pt-PT: Duchesne County Library, EUA

en: Fenway Library Organization, USA
pt-PT: Fenway Library Organization, EUA

en: Fargo Public Library, USA
pt-PT: Fargo Public Library, EUA

en: Farmington Public Library, USA
pt-PT: Farmington Public Library, EUA

en: Foundations Bible College &amp; Seminary, USA
pt-PT: Foundations Bible College &amp; Seminary, EUA

en: Goethe-Institut, Germany
pt-PT: Goethe-Institut, Alemanha

en: Gothenburg University Library, Sweden
pt-PT: Gothenburg University Library, Suécia

en: Halland County Library, Sweden
pt-PT: Halland County Library, Suécia

en: Harrison Carmel Public Library, USA
pt-PT: Harrison Carmel Public Library, EUA

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
pt-PT: Hauraki District Libraries, Nova Zelândia

en: Higher Education Libraries of Massachusetts, USA
pt-PT: Higher Education Libraries of Massachusetts, EUA

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
pt-PT: Hochschule für Gesundheit (hsg), Alemanha

en: Hotchkiss School, USA
pt-PT: Hotchkiss School, EUA

en: Katipo Communications, New Zealand
pt-PT: Katipo Communications, Nova Zelândia

en: KohaAloha, New Zealand
pt-PT: KohaAloha, Nova Zelândia

en: Koha-Suomi Oy, Finland
pt-PT: Koha-Suomi Oy, Finlândia

en: LibLime, USA
pt-PT: LibLime, EUA

en: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, USA
pt-PT: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, EUA

en: Libriotech, Norway
pt-PT: Libriotech, Noruega

en: Los Gatos Public Library, USA
pt-PT: Los Gatos Public Library, EUA

en: Lund University Library, Sweden
pt-PT: Lund University Library, Suécia

en: MassCat, USA
pt-PT: MassCat, EUA

en: Middletown Township Public Library, USA
pt-PT: Middletown Township Public Library, EUA

en: National Library of Finland, Finland
pt-PT: Biblioteca Nacional da Finlândia, Finlândia

en: Newcastle City Council, United Kingdom
pt-PT: Newcastle City Council, Reino Unido

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
pt-PT: New Zealand Central Agencies Library, Nova Zelândia

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
pt-PT: New Zealand Ministry of Education Library, Nova Zelândia

en: North Central Regional Library (NCRL), USA
pt-PT: North Central Regional Library (NCRL), EUA

en: Northeast Kansas Library System (NEKLS), USA
pt-PT: Northeast Kansas Library System (NEKLS), EUA

en: Orex Digital, Spain
pt-PT: Orex Digital, Espanha

en: Oslo Public Library, Norway
pt-PT: Oslo Public Library, Noruega

en: Plano Independent School, USA
pt-PT: Plano Independent School, EUA

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
pt-PT: Plant and Food Research Limited, Nova Zelândia

en: Prosentient Systems, Australia
pt-PT: Prosentient Systems, Austrália

en: PTFS, Maryland, USA
pt-PT: PTFS, Maryland, EUA

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
pt-PT: PTFS Europe Ltd, Reino Unido

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
pt-PT: Rijksmuseum, Amesterdão, Holanda

en: Rolling Hills Consolidated Libraries, USA
pt-PT: Rolling Hills Consolidated Libraries, EUA

en: Round Rock Public Library, USA
pt-PT: Round Rock Public Library, EUA

en: SAN-Ouest Provence, France
pt-PT: SAN-Ouest Provence, França

en: Sefton Council, United Kingdom
pt-PT: Sefton Council, Reino Unido

en: software.coop, United Kingdom
pt-PT: software.coop, Reino Unido

en: South-East Kansas Library System (SEKLS), USA
pt-PT: South-East Kansas Library System (SEKLS), EUA

en: South Taranaki District Council, New Zealand
pt-PT: South Taranaki District Council, Nova Zelândia

en: Stockholm University Library, Sweden
pt-PT: Stockholm University Library, Suécia

en: SWITCH Library Consortium, USA
pt-PT: SWITCH Library Consortium, EUA

en: Tamil, France
pt-PT: Tamil, França

en: Tulong Aklatan, Philippines
pt-PT: Tulong Aklatan, Filipinas

en: Uintah Library System, USA
pt-PT: Uintah Library System, EUA

en: Universidad ORT Uruguay
pt-PT: Universidad ORT, Uruguai

en: Université d'Aix-Marseille, France
pt-PT: Université d'Aix-Marseille, França

en: Université de Lyon 3, France
pt-PT: Université de Lyon 3, França

en: Université de Rennes 2, France
pt-PT: Université de Rennes 2, França

en: Université de St Etienne, France
pt-PT: Université de St Etienne, França

en: University of the Arts London, United Kingdom
pt-PT: University of the Arts London, Reino Unido

en: Vaara-kirjastot, Finland
pt-PT: Vaara-kirjastot, Finlândia

en: Vanier College, Canada
pt-PT: Vanier College, Canadá

en: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), USA
pt-PT: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), EUA

en: Ville de Victoriaville, Canada
pt-PT: Ville de Victoriaville, Canadá

en: Virginia Tech, USA
pt-PT: Virginia Tech, EUA

en: Washoe County Library System, USA
pt-PT: Washoe County Library System, EUA

en: Xercode, Spain
pt-PT: Xercode, Espanha

en: Additional thanks to...
pt-PT: Agradecimentos adicionais a...

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
pt-PT: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki de 2004 até ao presente)

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
pt-PT: Stephen Hedges (Gestor de Documentação)

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
pt-PT: Nicholas Rosasco (Compilador da Documentação)

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the
pt-PT: Este programa é um software livre: você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo sob os termos da

en: GNU General Public License
pt-PT: licença GNU General Public

en: as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
pt-PT: publicada pela Free Software Foundation; tanto a versão 3 da Licença, ou (a seu critério) qualquer versão posterior.

en: MIT License
pt-PT: Licença MIT

en: Bootstrap Icons
pt-PT: Ícones do Bootstrap

en: Bridge Material Type Icons Project
pt-PT: Projeto de ícone Bridge Material

en: C3.js D3-based reusable chart library v0.4.11
pt-PT: biblioteca de gráficos D3-based reutilizável C3.js v0.4.11

en: MIT Licence
pt-PT: Licença MIT

en: License
pt-PT: Licença

en: D3 JavaScript library for visualizing data v3.5.17
pt-PT: Biblioteca JavaScript D3 v3.5.17 para visualização de dados

en: ISC Licence
pt-PT: Licença ISC

en: FamFamFam icons
pt-PT: Ícones FamFamFam

en: FamFamFam Silk icons
pt-PT: Ícones FamFamFam Silk

en: BSD License
pt-PT: Licença BSD

en: Font Face Observer JavaScript library v2.0.3
pt-PT: Biblioteca JavaScript Font Face Observer v2.0.3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1
pt-PT: GNU Lesser General Public License, versão 2.1

en: HC Sticky JavaScript library v2.2.3
pt-PT: Biblioteca JavaScript HC Sticky v2.2.3

en: Highlight
pt-PT: Realçar

en: : MIT License
pt-PT: : Licença MIT

en: Apache License, Version 2.0
pt-PT: Licença Apache, Versão 2.0

en: jQuery, jQuery Migrate, and jQuery UI
pt-PT: jQuery, jQuery Migrate e jQuery UI

en: Emojiarea plugin for jQuery
pt-PT: Emojiarea plugin para o jQuery

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin development team:
pt-PT: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 pela equipa de desenvolvimento do phpMyAdmin

en: Table drag and drop JQuery plugin
pt-PT: Plugin JQuery de arrastar e soltar tabela

en: Noto fonts
pt-PT: Fontes Noto

en: Adapted from the
pt-PT: Adatado da

en: DSpace project
pt-PT: Projeto DSpace

en: OpenAPI 2.0 schema
pt-PT: Esquema OpenAPI 2.0

en: JSON Schema for Swagger 2.0 API
pt-PT: JSON Schema para Swagger 2.0 API

en: : BSD License
pt-PT: : Licença BSD

en: BSD License or MIT License
pt-PT: Licença BSD ou Licença MIT

en: RequireJS JavaScript file and module loader v2.1.8
pt-PT: RequireJS JavaScript carregamento de ficheiro de módulo v2.1.8

en: Apache License, Version 2.0 or GNU General Public License v2.0
pt-PT: Apache License, Version 2.0 ou GNU General Public License v2.0

en: Select2 library v4.0.13
pt-PT: Biblioteca Select2 v4.0.13

en: Sortable
pt-PT: Ordenável

en: TinyMCE WYSIWYG Editor
pt-PT: Editor TinyMCE WYSIWYG

en: TinyMCE WYSIWYG editor v5.9.2
pt-PT: Editor TinyMCE WYSIWYG v5.9.2

en: Translation
pt-PT: Tradução

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
pt-PT: العربية (Árabe) Versão 3.2 a 3.4, 3.16 & 3.18 por KnowledgeWare Technologies; Versões 3.6 a 3.14 pela equipa de suporte Árabe: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem e Duaa Bazzazi.

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
pt-PT: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Búlgaro) Radoslav Kolev

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
pt-PT: euskara (Basco) Fernando Berrizbeitia, técnicos do Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre e Nere Erkiaga

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
pt-PT: &#20013;&#25991; (Chinês)

en: Hrvatski (Croatian)
pt-PT: Hrvatski (Croácia)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
pt-PT: &#x010D;e&#353;tina (Checo)

en: D&aelig;nsk (Danish)
pt-PT: D&aelig;nsk (Dinamarquês)

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
pt-PT: suomi, suomen kieli (Finlandês) Pasi Korkalo

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
pt-PT: , Pascale Nalon (ENSMP) e muitos mais

en: Fran&ccedil;ais (French)
pt-PT: Francês (Francês)

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
pt-PT: Galego (Galícia) Ignacio Javier

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
pt-PT: Deutsch (Alemão) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen e Marc Véron

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
pt-PT: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Grego, Moderno [1453- ]) Grupo de utilizadores do Koha Helênico (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou e Kiriaki Roditi

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
pt-PT: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebreu)

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
pt-PT: Magyar (Húngaro) Agnes Imecs

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
pt-PT: Norsk Bokmål (Norueguês) Axel Bojer e Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
pt-PT: Norsk Nynorsk (Norueguês) Unni Knutsen e Marit Kristine Ådland

en: (Indonesian)
pt-PT: (Indonésio)

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
pt-PT: Italiano (Italian) para 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti e Paolo Pozzan; para 3.4 e superior: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
pt-PT: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonês)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
pt-PT: &#54620;&#44397;&#50612; (Coreano)

en: Latina (Latin)
pt-PT: Latina (Latim)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
pt-PT: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persa)

en: Polski (Polish)
pt-PT: Polaco

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
pt-PT: Português

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
pt-PT: Rom&acirc;n&#259; (Romeno)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
pt-PT: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russo) Victor Titarchuk e Serhij Dubyk

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
pt-PT: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro e Tomás Cohen Araz, com ajuda da comunidade koha-es.

en: Svenska (Swedish)
pt-PT: Svenska (Sueco)

en: Tetun (Tetum) Karen Myers
pt-PT: Tétum (Tétum) Karen Myers

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
pt-PT: T&uuml;rk&ccedil;e (Turco) pré-3.8: elma Aslan; para 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, e Alper Tutunsatar)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
pt-PT: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ucraniano) Victor Titarchuk e Serhij Dubyk

en: Koha history timeline
pt-PT: História do Koha

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
pt-PT: Não foi possível ler o ficheiro history.txt. Por favor verifique que &lt;docdir&gt; está bem definido em koha-conf.xml.

en: The Koha Community would like to dedicate the release of Koha 22.11 to Rosalie Blake.
pt-PT: A Comunidade do Koha deseja dedicar o lançamento do Koha 22.11 à Rosalie Blake.

en: Rosalie was the Head Librarian at Horowhenua Library Trust when Koha was started and without her Koha would not exist. She was an inspiring leader and innovator and took the risk of her career entrusting Chris, Joanne, Rachel and Simon to deliver the original project that became the international sensation we all know and love.
pt-PT: A Rosalie era a Bibliotecária-Chefe da Horowhenua Library Trust quando Koha foi iniciado e sem ela Koha não existiria. Ela era uma líder inspiradora e inovadora e assumiu o risco da sua carreira confiando em Chris, Joanne, Rachel e Simon para entregar o projeto original que se tornou a sensação internacional que todos conhecemos e amamos.

en: She was also a practicing Justice of the Peace, a stalwart of the Levin Pottery Club and much loved mother of Simon and Jeremy, and grandmother of Ben, Toby, Anna, Charlotte and Billy.
pt-PT: Ela também era uma Juíza de Paz praticante, uma fiel do Levin Pottery Club e mãe muito amada de Simon e Jeremy, e avó de Ben, Toby, Anna, Charlotte e Billy.

en: You must define a budget in Administration
pt-PT: Deve definir um orçamento na Administração

en: Your administrator must define a budget in Administration
pt-PT: O administrador deve definir um orçamento na Administração

en: Manage orders
pt-PT: Gerir encomendas

en: Pending suggestions
pt-PT: Sugestões pendentes

en: Manage suggestions:
pt-PT: Gerir as sugestões:

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
pt-PT: Todas as bibliotecas: %s

en: All available funds
pt-PT: Todos os fundos disponíveis

en: Expand all
pt-PT: Expandir todos

en: Collapse all
pt-PT: Recolher todos

en: Hide inactive budgets
pt-PT: Esconder orçamentos inativos

en: Show inactive budgets
pt-PT: Mostrar orçamentos inativos

en: Filter by library
pt-PT: Filtrar por biblioteca

en: Active
pt-PT: Ativo

en: Budget period description
pt-PT: Descrição do período do orçamento

en: Fund code
pt-PT: Código do fundo

en: Fund name
pt-PT: Nome do fundo

en: Owner
pt-PT: Dono

en: Amount
pt-PT: Montante

en: Spent
pt-PT: Gasto

en: Total available
pt-PT: Total disponível

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
pt-PT: Orçamento %s [id=%s]%s (inativo)%s

note: A
en: Ordered from this fund
pt-PT: Encomendado usando o fundo

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
pt-PT: Encomendado usando o fundo e o subfundo

note: A
en: Spent from this fund
pt-PT: Montante gasto deste fundo

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
pt-PT: Montante gasto do fundo e subfundos

note: SPAN
en: Remaining in this fund
pt-PT: Montante restante neste fundo

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
pt-PT: Montante restante com os subfundos incluídos

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
pt-PT: Atenção! O total da encomenda excede o orçamento.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
pt-PT: Atenção! Irá exceder %s%% do seu fundo.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
pt-PT: Atenção! Irá exceder o limite máximo (%s%s %s%s) para o seu fundo.

en: Do you want to confirm this order?
pt-PT: Tem a certeza que pretende confirmar esta encomenda?

en: Yes, I confirm
pt-PT: Sim, confirmo

en: No, I don't confirm
pt-PT: Não, não confirmo

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
pt-PT: Cesto %s

en: Add orders from MARC file
pt-PT: Adicionar encomendas de um ficheiro MARC

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
pt-PT: Nenhum registo foi importado porque todos têm uma correspondência no catálogo.

en: No records imported
pt-PT: Nenhum registo importado

en: You'll have to treat them individually.
pt-PT: Tem que tratar as entradas individualmente.

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
pt-PT: Adicionar encomendas do arquivo %s (%s em %s)

en: Select to import
pt-PT: Selecionar para importar

en: Item information
pt-PT: Informação do item

en: Default accounting details
pt-PT: Detalhes financeiros

en: Matching:
pt-PT: Concordância:

en: Title and author
pt-PT: Título e autor

en: Do not look for matching records
pt-PT: Não procurar com registos correspondentes

en: &nbsp;Show inactive funds:
pt-PT: &nbsp;Mostrar fundos inativos:

en: Match:
pt-PT: Correspondência:

en: No match
pt-PT: Sem correspondência

en: Match applied
pt-PT: Regra de concordância aplicada

en: Match found
pt-PT: Correspondência encontrada

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
pt-PT: (pontuação = %s):

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
pt-PT: Corresponde ao registo %s

en: Quantity:
pt-PT: Quantidade:

en: Price:
pt-PT: Preço:

en: Replacement price:
pt-PT: Preço de substituição:

en: Discount:
pt-PT: Desconto:

en: If empty, discount rate from vendor will be used
pt-PT: Se vazio, o desconto do fornecedor será usado

en: Select a fund (will use default if set)
pt-PT: Selecione um fundo (vai usar por omissão se definido)

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
pt-PT: %s (Inactivo)

en: Statistic 1:
pt-PT: Estatística 1:

en: Statistic 2:
pt-PT: Estatística 2:

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
pt-PT: %sOs registos de exemplares não puderam ser processados porque o número de campos dos exemplares era irregular.%s %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
pt-PT: Registo %s

en: MARC preview
pt-PT: Pré-visualização MARC

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
pt-PT: Importar todas as linhas no cesto com os seguintes parâmetros:

en: Item
pt-PT: Exemplar

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
pt-PT: Sem modelo ACQ, usando o de omissão. Deve criar um modelo com o código ACQ, o modelo de itens deve ser usado

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
pt-PT: Importar todos os itens marcados no cesto com os seguintes detalhes de contabilidade (usado apenas se nenhuma informação é preenchida para o item):

en: Accounting details
pt-PT: Detalhes financeiros

en: Currency:
pt-PT: Moeda:

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
pt-PT: Selecione um fundo (vai popular as encomendas/exemplares se definido)

en: &nbsp;Show inactive:
pt-PT: &nbsp;Mostrar inativos:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
pt-PT: Os dois campos seguintes estão disponíveis para seu próprio uso. Podem ser usados para estatísticas

en: Choose the file to add to the basket
pt-PT: Escolha o ficheiro a adicionar ao cesto

en: File name
pt-PT: Nome do ficheiro

en: Staged
pt-PT: Transferidos

en: # Bibliographic records
pt-PT: Registos bibliográficos

en: Cleaned
pt-PT: Limpo

en: Imported
pt-PT: Importado

en: Importing
pt-PT: A importar

en: Reverted
pt-PT: Revertido

en: Reverting
pt-PT: A reverter

en: Add orders
pt-PT: Adicionar encomendas

en: Export as CSV
pt-PT: Exportar para CSV

en: Deleted
pt-PT: Eliminado

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html %3$s:  booksellername | html
en: Basket %s (%s) for %s
pt-PT: Cesto %s (%s) para %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  booksellername | html
en: Basket %s for %s
pt-PT: Cesto %s para %s

en: You are not authorised to manage this basket.
pt-PT: Não está autorizado a gerir este cesto.

en: Add to basket
pt-PT: Adicionar ao cesto

en: Edit basket
pt-PT: Modificar cesto

en: Delete basket
pt-PT: Eliminar cesto

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
pt-PT: Não pode fechar cestos contendo itens com preços incertos.

en: Close basket
pt-PT: Fechar cesto

en: Create EDIFACT order
pt-PT: Criar encomenda EDIFACT

en: E-mail order
pt-PT: Encomenda por email

en: Are you sure you want to delete this basket?
pt-PT: Tem a certeza que pretende concluir este cesto?

en: Warning:
pt-PT: Atenção:

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
pt-PT: Todas as encomendas deste cesto serão canceladas e os fundos gastos serão reembolsados.

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
pt-PT: Serão eliminados os itens que tenham sido criados quando foram encomendados ou recebidos.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
pt-PT: Pode escolher eliminar os registos bibliográficos se possível (registos bibliográficos que possuem exemplares ou que estão a ser usados numa assinatura ou noutra encomenda não podem ser eliminados).

en: Delete basket and orders
pt-PT: Eliminar cesto e encomendas

en: Delete basket, orders, and records
pt-PT: Eliminar cesto, encomendas e registos

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
pt-PT: Não pode reabrir cestos que são parte de um grupo de cestos.

en: Reopen basket
pt-PT: Reabrir cesto

en: Vendor not found
pt-PT: Fornecedor não encontrado

en: Basket deleted
pt-PT: Cesto eliminado

en: The following records could not be deleted:
pt-PT: Não foi possível eliminar os seguintes registos:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
pt-PT: por %s:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
pt-PT: %s documento(s) associado(s).

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
pt-PT: %s assinatura(s) associada(s).

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
pt-PT: %s encomenda(s) associada(s).

en: Unknown error.
pt-PT: Erro desconhecido.

en: Go back to vendor page
pt-PT: Voltar à página do fornecedor

en: Show all active baskets
pt-PT: Ver todos os cestos ativos

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
pt-PT: Mostrar cestos do fornecedor %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
pt-PT: Este fornecedor não tem um contacto selecionado para o envio de encomendas ou para o envio de emails de reclamação.

en: No basket given.
pt-PT: Sem cesto de grupo.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
pt-PT: Não existe nenhum aviso com o código ACQORDER definido no sistema.

en: Order e-mail was sent to the vendor.
pt-PT: O email de encomenda foi enviado ao fornecedor.

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
pt-PT: ERRO! - %s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
pt-PT: %sNovo %sCesto %s (%s) para

en: General information
pt-PT: Informação geral

en: Internal note:
pt-PT: Nota interna:

en: Vendor note:
pt-PT: Nota do fornecedor:

en: Contract name:
pt-PT: Nome do contrato:

en: Delivery place:
pt-PT: Local de entrega:

en: Billing place:
pt-PT: Local de factura:

en: Opened on:
pt-PT: Aberto em:

en: Closed on:
pt-PT: Fechado em:

en: Sent
pt-PT: Enviado

en: Processed
pt-PT: Processado

en: EDI status:
pt-PT: Estado EDI:

en: Not ordered
pt-PT: Não encomendado

en: Estimated delivery date:
pt-PT: Data estimada para entrega:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
pt-PT: %sSim%sNão%s

en: Orders are standing:
pt-PT: Encomendas ativas:

en: Create items when:
pt-PT: Criar exemplares quando:

en: Receiving items
pt-PT: Receber os exemplares

en: Cataloguing items
pt-PT: Catalogação de exemplares

en: Placing orders
pt-PT: Efetuar encomendas

en: Settings
pt-PT: Configurações

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete user
pt-PT: Eliminar leitor

en: Add user
pt-PT: Adicionar utilizador

en: Save changes
pt-PT: Guardar as modificações

en: Managing library:
pt-PT: Biblioteca (gestão):

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
pt-PT: %s Nenhuma biblioteca

en: Change library
pt-PT: Alterar biblioteca

en: (no library)
pt-PT: (sem biblioteca)

en: (closed)
pt-PT: (fechado)

note: A
en: basketgroup
pt-PT: grupo de cestos

en: No group
pt-PT: Sem grupo

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
pt-PT: %s Sem grupo

en: Change basket group
pt-PT: Modificar o grupo de cesto

en: Set basket group
pt-PT: Definir grupo de cesto

en: Add new group
pt-PT: Adicionar um novo grupo

en: Basket group delivery placename:
pt-PT: Local de entrega do grupo de cestos:

en: Basket group billing place:
pt-PT: Local de facturação do grupo de cestos:

en: Duplicate warning
pt-PT: Aviso de duplicação

en: Display them
pt-PT: Mostrar

note: A
en: Open in new window
pt-PT: Abrir numa nova janela

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
pt-PT: Alguns registos não foram automaticamente adicionados porque existe um registo correspondente no catálogo:

en: Orders
pt-PT: Encomendas

en: No.
pt-PT: Nº

en: RRP tax exc.
pt-PT: RRP sem taxas

en: Actual cost tax exc.
pt-PT: Custo atual sem taxas

en: Budgeted cost tax exc.
pt-PT: Custo orçamentado sem taxas

en: RRP tax inc.
pt-PT: RRP com taxas

en: Actual cost tax inc.
pt-PT: Custo atual com taxas

en: Budgeted cost tax inc.
pt-PT: Custo orçamentado com taxas

en: Replacement price
pt-PT: Preço de substituição

en: Qty.
pt-PT: Qte

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
pt-PT: Total sem taxas (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
pt-PT: Total com taxas (%s)

en: Fund
pt-PT: Fundo

en: Estimated delivery date
pt-PT: Data estimada para entrega

en: Statistic 1
pt-PT: Estatística 1

en: Statistic 2
pt-PT: Estatística 2

en: Invoice
pt-PT: Fatura

en: Supplier report
pt-PT: Relatório do fornecedor

en: Modify
pt-PT: Modificar

en: Cancel order
pt-PT: Cancelar encomenda

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSIF books_loo.deleted_biblio %8$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo.deleted_biblio
en: %s %s %s %s by %s%s %s %s
pt-PT: %s %s %s %s por %s%s %s %s

en: (received)
pt-PT: (recebido)

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: (Deleted bibliographic record) %s
pt-PT: (Registo bibliográfico eliminado) %s

en: Deleted bibliographic record, can't find title
pt-PT: Registo bibliográfico eliminado, não é possível encontrar

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
pt-PT: Sugerido por: %s%s, %s %s (

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
pt-PT: sugestão nº %s

note: A
en: Edit internal note
pt-PT: Editar nota interna

note: A
en: Add internal note
pt-PT: Adicional nota interna

note: A
en: Edit vendor note
pt-PT: Editar nota ao fornecedor

note: A
en: Add vendor note
pt-PT: Adicionar nota ao fornecedor

en: Transferred from basket:
pt-PT: Transferido do cesto:

en: ) on
pt-PT: ) em

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
pt-PT: Esta encomenda foi reclamada %s vezes. Em %s%s%s, %s%s

en: (Uncertain)
pt-PT: (Incerto)

note: A
en: Edit delivery date
pt-PT: Editar data de entrega

en: Can't cancel order
pt-PT: Não é possível cancelar a encomenda

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
pt-PT: Não é possível cancelar a encomenda, (%s) reservas estão ligadas a esta encomenda. Cancele as reservas primeiro

en: Cancel order and delete catalog record
pt-PT: Não é possível cancelar a encomenda e eliminar o registo

en: Can't cancel order and delete catalog record
pt-PT: Não é possível cancelar a encomenda e eliminar o registo

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
pt-PT: Não é possível eliminar o registo, ver constrangimentos abaixo

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
pt-PT: %s documento(s) restante(s)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
pt-PT: Não é possível eliminar o registo, por causa da(s) %s reserva(s) existente(s)

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
pt-PT: %s reserva(s)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
pt-PT: Não é possível eliminar o registo, elimine outras encomendas ligadas ao registo primeiro

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
pt-PT: %s assinatura(s) restante(s)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
pt-PT: Não é possível eliminar o registo, elimine as assinaturas primeiro

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
pt-PT: %s reserva(s) restantes

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
pt-PT: Não é possível eliminar o registo ou a encomenda, cancelar reservas primeiro

en: ** Vendor's listings already include tax.
pt-PT: ** Os preços dos fornecedores já incluem IVA.

en: Cancelled orders
pt-PT: Encomendas anuladas

en: ecost tax exc.
pt-PT: custo sem taxas

en: ecost tax inc.
pt-PT: custo com taxas

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSIF order.deleted_biblio %8$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=order.deleted_biblio
en: %s %s %s%s by %s%s %s %s
pt-PT: %s %s %s%s por %s%s %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
pt-PT: Razão de cancelamento: %s %s

en: Transferred to basket:
pt-PT: Transferido para o cesto:

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende concluir este cesto %s?

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
pt-PT: Associar este cesto a um novo grupo de cesto com o mesmo nome

en: Yes, close (Y)
pt-PT: Sim, fechar (S)

en: No, don't close (N)
pt-PT: Não, não fechar (N)

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende gerar uma encomenda EDIFACT e fechar este cesto %s?

en: Order note
pt-PT: Custo da encomenda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (order number %s)
pt-PT: (encomenda %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
pt-PT: Adicionar encomenda ao cesto %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
pt-PT: Tem a certeza que pretende fechar este cesto e gerar uma encomenda EDIFACT?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
pt-PT: Tem a certeza que pretende reabrir este cesto?

en: Basket grouping
pt-PT: Grupo de cestos

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
pt-PT: Adicionar grupo de cesto para %s

en: Reopen basket group
pt-PT: Reabrir grupo de cesto

en: Export basket group as CSV
pt-PT: Exportar o grupo de cestos em CSV

en: Print basket group in PDF
pt-PT: Imprimir grupo de cestos em PDF

note: INPUT type=submit
en: Generate EDIFACT order
pt-PT: Gerar encomenda EDIFACT

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
pt-PT: Agrupamento de cesto %s (%s) para

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
pt-PT: Editar grupo de cesto %s (%s) para

en: Add basket group for
pt-PT: Adicionar grupo de cesto para

en: Ungrouped baskets
pt-PT: Cestos não agrupados

note: For the first occurrence, %1$s:  selectedbasket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
pt-PT: Sem nome, número do cesto: %s

en: Add to group
pt-PT: Adicionar ao grupo

en: Basket group name:
pt-PT: Nome do grupo:

en: Delivery comment:
pt-PT: Comentário de entrega:

en: Baskets in this group:
pt-PT: Cestos neste grupo:

en: Close basket group
pt-PT: Fechar grupo de cesto

en: New basket group
pt-PT: Novo grupo de cestos

en: Basket grouping for
pt-PT: Agrupamento de cesto para

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
pt-PT: Não existe configuração EDIFACT para %s

en: Open
pt-PT: Abrir

en: Closed
pt-PT: Fechado

en: Number
pt-PT: Número

en: Billing place
pt-PT: Local de cobrança

en: Delivery place
pt-PT: Local de entrega

en: Number of baskets
pt-PT: Número de cestos

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
pt-PT: Grupos de cestos nº %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
pt-PT: %sLocal de entrega grátis%s%s%s

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
pt-PT: Fechar e exportar como PDF

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
pt-PT: Exportar para PDF

note: SCRIPT
en: Add to group
pt-PT: Adicionar ao grupo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this basket group?
pt-PT: Tem a certeza que pretende concluir este grupo de cestos?

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
pt-PT: Erro ao transferir o ficheiro

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
pt-PT: Não existem cestos neste grupo

note: SCRIPT
en: There are no ungrouped baskets
pt-PT: Não existem cestos não agrupados

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
pt-PT: Editar cesto '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
pt-PT: Adicionar um cesto a %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
pt-PT: Modificar cesto %s

en: Basket name:
pt-PT: Nome do cesto:

en: Billing place:
pt-PT: Local de fatura:

en: Delivery place:
pt-PT: Local de entrega:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Current vendor (%s)
pt-PT: Fornecedor (%s)

en: Contract:
pt-PT: Contrato:

en: Standing orders do not close when received.
pt-PT: Encomendas ativas não são fechadas após recepção.

en: use default (receiving an order)
pt-PT: usar valor por omissão (quando receber uma encomenda)

en: use default (cataloging the record)
pt-PT: usar valor por omissão (quando catalogar o registo)

en: use default (placing an order)
pt-PT: usar valor por omissão (quando efetuar uma encomenda)

en: placing an order
pt-PT: efetuar uma encomenda

en: receiving an order
pt-PT: quando receber a encomenda

en: cataloging the record
pt-PT: catalogar o registo

note: %1$s:  supplier | $HtmlTags tag='em'
en: Search for vendor %s
pt-PT: Pesquisar por fornecedor %s

en: Your vendor search returned no results.
pt-PT: A pesquisa de fornecedores não devolveu qualquer resultado.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
pt-PT: Pesquisa de fornecedor: %s resultados encontrados

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
pt-PT: Pesquisa de fornecedor: %s resultados encontrados para '%s'

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
pt-PT: Escolha o fornecedor na lista para saltar directamente para o local correcto.

en: Show active baskets only
pt-PT: Ver apenas cestos activos

en: Show all baskets
pt-PT: Ver todos os cestos

en: Show active vendors only
pt-PT: Mostrar apenas os fornecedores ativos

en: Show all vendors
pt-PT: Mostrar todos fornecedores

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
pt-PT: %s %s %s SEM NOME %s

en: (inactive)
pt-PT: (inactivo)

en: Item count
pt-PT: Contagem de exemplares

en: Bibliographic record count
pt-PT: Contagem de registos bibliográficos

en: Items expected
pt-PT: Exemplares esperados

en: Basket group
pt-PT: Grupo de cestos

en: Internal note
pt-PT: Nota interna

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
pt-PT: %s %s (%s cancelados) %s

en: Close this basket
pt-PT: Fechar este cesto

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
pt-PT: Não existem cestos em espera. %s

en: View all baskets
pt-PT: Ver todos os cestos

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar esta encomenda (%s)

en: Bibliographic record will be deleted too.
pt-PT: O registo bibliográfico também será eliminado.

en: Bibliographic record will not be deleted.
pt-PT: O registo bibliográfico não será eliminado.

en: Yes, cancel (Y)
pt-PT: Sim, cancelar (S)

en: No, don't cancel (N)
pt-PT: Não, não cancelar (N)

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
pt-PT: A encomenda foi cancelada com sucesso %s

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
pt-PT: Ocorreu um erro. %s

en: The order has been cancelled already.
pt-PT: A encomenda já tinha sido cancelada.

en: The order could not be found.
pt-PT: A encomenda não foi encontrada.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
pt-PT: A encomenda foi cancelada, apesar de um ou mais itens não poderem ter sido eliminados.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
pt-PT: A encomenda foi cancelada, apesar do registo não pode ter sido eliminado.

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
pt-PT: %s %s %s %s %s %s "%s (%s dias)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAutor: %s.%s%sPublicado por: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total de encomendas em atraso"%s %s

en: Duplicate existing orders
pt-PT: Duplicar encomendas existentes

en: Search orders
pt-PT: Pesquisar encomendas

en: Refine search
pt-PT: Refinar a pesquisa

en: Order line (parent)
pt-PT: Linha de encomenda (pai)

en: Basket creator
pt-PT: Criador do cesto

en: Summary
pt-PT: Sumário

en: Received on
pt-PT: Recebido em

en: Quantity received
pt-PT: Quantidade recebida

en: Quantity ordered
pt-PT: Quantidade encomendada

en: Unit cost
pt-PT: Custo unitário

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
pt-PT: Duplicar todas as encomendas com os seguintes dados de contabilidade:

en: Check boxes to duplicate the original values
pt-PT: Marque as caixas para duplicar os valores originais

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
pt-PT: Copiar valor existente

en: The original currency value will be copied
pt-PT: O valor original da moeda será copiado

en: Select a fund
pt-PT: Seleccionar fundo

en: The original fund will be used
pt-PT: O fundo original será usado

en: The original internal note will be used
pt-PT: A nota interna original será usada

en: The original vendor note will be used
pt-PT: A nota de fornecedor original será usada

en: The original statistic 1 will be used
pt-PT: A estatística original 1 será usada

en: The original statistic 2 will be used
pt-PT: A estatística original 2 será usada

en: Duplicate orders
pt-PT: Duplicar encomendas

en: Order line
pt-PT: Linha de encomenda

en: Return to the basket
pt-PT: Voltar ao cesto

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
pt-PT: Nenhuma encomenda foi duplicada. Aconteceu algum problema?

note: SCRIPT
en: No fund selected.
pt-PT: Nenhum fundo seleccionado.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
pt-PT: Nada seleccionado.

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
pt-PT: Cesto (%s)

en: Select the library account submitting the EDI order
pt-PT: Selecionar a conta da biblioteca que submete a encomenda EDI

en: Select ordering library account:
pt-PT: Selecionar conta de ordenação da biblioteca:

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
pt-PT: Enviar encomenda EDI

en: Transferred
pt-PT: Transferido

en: Filename
pt-PT: Nome do ficheiro

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
pt-PT: Cesto: %s

en: Invoices
pt-PT: Facturas

en: View message
pt-PT: Mensagem

en: EDIFACT message
pt-PT: Mensagens EDIFACT

en: There are no EDIFACT messages.
pt-PT: Não existem mensagens EDIFACT.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta mensagem?

en: EDIFACT message display
pt-PT: Mostrar mensagem EDIFACT

en: The requested message cannot be displayed
pt-PT: A mensagem requisitada não pode ser mostrada

en: Search results
pt-PT: Resultados de pesquisa

en: Order search
pt-PT: Pesquisa de encomenda

en: Your search returned no results.
pt-PT: A pesquisa não devolveu qualquer resultado.

en: Managing library
pt-PT: Biblioteca (gestão)

en: Vendor note
pt-PT: Nota do fornecedor

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
pt-PT: %s %s(encomenda atual)%s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
pt-PT: Ficheiros para factura: %s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
pt-PT: %sO ficheiro que está a tentar carregar não tem conteúdos.%s %sNão selecionou um ficheiro para carregar.%s %sParâmetro inválido ou em falta.%s

en: Uploaded
pt-PT: Carregado

en: Download
pt-PT: Descarregar

en: This invoice has no files attached.
pt-PT: Esta fatura não tem ficheiros associados.

en: Upload new file
pt-PT: Carregar um novo ficheiro

en: File:
pt-PT: Ficheiro:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
pt-PT: Carregar ficheiro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este ficheiro?

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
pt-PT: Factura: %s

en: Invoice has been modified
pt-PT: Factura foi modificada

en: Invoice number:
pt-PT: Número de factura:

en: Shipment date:
pt-PT: Data de envio:

en: Billing date:
pt-PT: Data de factura:

en: Shipping cost:
pt-PT: Custo de envio:

en: Shipping fund:
pt-PT: Custo de envio:

note: %1$s:  invoiceclosedate | $KohaDates
en: Closed on %s
pt-PT: Fechado em %s

en: Reopen:
pt-PT: Reabrir:

en: Open
pt-PT: Aberta

en: Close:
pt-PT: Fechar:

en: Adjustments
pt-PT: Ajustamentos

en: Reason
pt-PT: Motivo

en: Note
pt-PT: Nota

en: Encumber while invoice open
pt-PT: Encerrar com a fatura aberta

en: No reason
pt-PT: Sem razão

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
pt-PT: Defina valores na categorias de valores autorizados ADJ_REASON para ativar

en: Add an adjustment
pt-PT: Adicionar um ajuste

en: Amount:
pt-PT: Montante:

en: Reason:
pt-PT: Motivo:

en: Note:
pt-PT: Nota:

en: Encumber while invoice open?
pt-PT: Encerrar com a fatura aberta?

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
pt-PT: Atualizar ajustes

en: Go to receipt page
pt-PT: Ir para a página de recibos

en: Manage invoice files
pt-PT: Gerir ficheiros de factura

en: Invoice details
pt-PT: Detalhes da factura

en: Show all details
pt-PT: Ver todos os detalhes

en: Invoice price
pt-PT: Preço de fatura

en: by
pt-PT: por

en: Modify fund
pt-PT: Modificar fundo

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
pt-PT: Total (GST %s%%)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
pt-PT: Total + ajustes + custo de envio (%s)

en: No orders yet
pt-PT: Nenhuma encomenda

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
pt-PT: Ajustes mais o envio: %s

en: Files attached to invoice
pt-PT: Ficheiros associados à factura

en: Update received fund
pt-PT: Atualizar fundo recebido

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
pt-PT: Atualizar o fundo pode alterar as estatísticas existentes para a encomenda, por favor verifique os valores antes de continuar.

en: Update fund
pt-PT: Atualizar fundo

en: No fund
pt-PT: Sem fundo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta fatura?

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
pt-PT: Falhou a atualização da encomenda:

note: SCRIPT
en: Order updated
pt-PT: Encomenda atualizada

en: Show only subscriptions
pt-PT: Mostrar apenas assinaturas

en: Shipment date
pt-PT: Data de envio

en: Billing date
pt-PT: Data de factura

en: Received bibliographic records
pt-PT: Registos bibliográficos recebidos

en: Received items
pt-PT: Fascículos recebidos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Closed on %s
pt-PT: Fechado em %s

en: Merge selected invoices
pt-PT: Unificar facturas seleccionados

en: Reopen selected invoices
pt-PT: Reabrir faturas selecionadas

en: Close selected invoices
pt-PT: Fechar faturas seleccionadas

en: Open invoices
pt-PT: Faturas abertas

en: Closed invoices
pt-PT: Faturas fechadas

en: Your search returned no open invoices.
pt-PT: A sua pesquisa não devolveu nenhuma fatura aberta.

en: Your search returned no closed invoices.
pt-PT: A sua pesquisa não devolveu nenhuma fatura fechada.

en: Merge invoices
pt-PT: Unificar facturas

en: Shipment cost
pt-PT: Custo de envio

en: Shipment cost:
pt-PT: Custo de envio:

en: Fund:
pt-PT: Fundo:

en: Sorry, but there are no results for your search.
pt-PT: Desculpe, mas não existem resultados para a sua pesquisa.

en: Search was:
pt-PT: Valor de pesquisa:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
pt-PT: Número de factura: %s

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
pt-PT: Fornecedor: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
pt-PT: De %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
pt-PT: Até %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
pt-PT: Todas desde %s

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
pt-PT: Data de envio: Todas até %s

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
pt-PT: Data de factura: Todas até %s

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
pt-PT: Título: %s

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
pt-PT: Autor: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
pt-PT: Editor: %s

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
pt-PT: Ano de publicação: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
pt-PT: Biblioteca: %s

en: Use the search form on the left to find invoices.
pt-PT: Use o formulário de pesquisa à esquerda para encontrar facturas.

en: From:
pt-PT: De:

en: To:
pt-PT: Para:

en: Author:
pt-PT: Autor:

en: Publication year:
pt-PT: Ano de publicação:

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
pt-PT: Todas as facturas a unificar devem ser do mesmo fornecedor

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
pt-PT: Deve seleccionar pelo menos duas facturas a unificar.

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
pt-PT: %s%s : %sEncomendas em atraso

en: This vendor has no email
pt-PT: O fornecedor não tem email

en: No order selected
pt-PT: Nenhuma encomenda seleccionada

en: Email has been sent.
pt-PT: Email enviado.

en: Claim using notice:
pt-PT: Reclamar usando o aviso:

en: Check all
pt-PT: Marcar todos

en: Uncheck all
pt-PT: Desmarcar todos

en: Order date
pt-PT: Data da encomenda

en: Information
pt-PT: Informação

en: Quantity
pt-PT: Quantidade

en: Total cost
pt-PT: Custo total

en: Basket date
pt-PT: Data do cesto

en: Budget
pt-PT: Orçamento

en: Claims count
pt-PT: Contagem de reclamações

en: Claimed date
pt-PT: Data de reclamação

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
pt-PT: %s (%s dias)

en: Published by:
pt-PT: Publicado por:

en: in
pt-PT: em

note: A
en: basket
pt-PT: cesto

en: Edit internal note
pt-PT: Editar nota interna

en: Add internal note
pt-PT: Adicionar nota interna

en: Edit vendor note
pt-PT: Editar nota ao fornecedor

en: Add vendor note
pt-PT: Adicionar nota ao fornecedor

note: INPUT type=submit
en: Claim order
pt-PT: Reclamação de encomenda

en: There are no late orders.
pt-PT: Não existe encomendas atrasadas.

en: Filter results:
pt-PT: Filtrar resultados:

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
pt-PT: O número de dias (%s) deve ser um número entre 0 e 999.

en: Order date:
pt-PT: Data da encomenda:

en: days ago
pt-PT: dias atrás

en: Estimated delivery date from:
pt-PT: Data estimada para entrega:

note: INPUT type=submit
en: Filter
pt-PT: Filtrar

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
pt-PT: %s (encomenda %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
pt-PT: Por favor, seleccione pelo menos um item a exportar.

en: Acquisition
pt-PT: Aquisição

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
pt-PT: Cesto %s (%s)

en: Change estimated delivery date
pt-PT: Alterar a data de entrega estimada

en: Change order's vendor note
pt-PT: Modificar a nota do fornecedor da encomenta

en: Change order's internal note
pt-PT: Modificar a nota interna da encomenda

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
pt-PT: Modificar nota do fornecedor da encomenta (encomenda nº %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
pt-PT: Modificar nota interna da encomenta (encomenda nº %s)

en: Note:
pt-PT: Nota:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
pt-PT: %s campos obrigatórios do exemplar vazios

note: SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
pt-PT: Valores duplicados detectados. Por favor corrija os erros e submeta de novo.

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
pt-PT: Total da encomenda (%s) excede o orçamento disponível (%s)

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
pt-PT: Quantidade deve ser maior que '0'

note: SCRIPT
en: Total must be a number
pt-PT: Total deve ser um número

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
pt-PT: Preço do fornecedor deve ser um número

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
pt-PT: Não pode adicionar um novo item, por favor crie uma nova encomenda

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
pt-PT: Eliminou itens na encomenda, não se esqueça de os eliminar no catálogo

note: SCRIPT
en: You must select a fund
pt-PT: Tem que seleccionar um fundo

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
pt-PT: Modificar detalhes de encomenda (n° %s)

en: New order
pt-PT: Nova encomenda

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
pt-PT: %s Modificar detalhes de encomenda %s Nova encomenda %s

en: Basket details
pt-PT: Conteúdo do Cesto

en: Contract number:
pt-PT: Número do contrato:

en: Open on:
pt-PT: Aberto em:

en: Basketgroup:
pt-PT: Grupo de cestos:

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
pt-PT: Modificar o grupo de cesto

en: To notify on receiving:
pt-PT: A notificar na recepção:

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
pt-PT: Detalhes do catálogo %s

en: Publisher:
pt-PT: Editor:

en: Edition:
pt-PT: Edição:

en: Publication year:
pt-PT: Ano de publicação:

en: Series:
pt-PT: Coleções:

en: Item type:
pt-PT: Tipo de documento:

en: Suggestion
pt-PT: Sugestão

en: Suggested by:
pt-PT: Sugerido por:

en: Items list
pt-PT: Lista de exemplares

en: Holding library
pt-PT: Biblioteca

en: Not for loan
pt-PT: Não é para empréstimo

en: Restricted
pt-PT: Restrito

en: Inventory number
pt-PT: Número de inventário

en: Materials
pt-PT: Materiais

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
pt-PT: A preferência de sistema autoBarcode está definida para %s e os exemplares com códigos de barras vazios terão os códigos de barras gerados após serem guardados na base de dados

note: %1$s:  IF quantitysugg %2$s:  quantitysugg | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF basket.is_standing
en: %s (suggested: %s) %s %s %s %s
pt-PT: %s (sugerido: %s) %s %s %s %s

note: %1$s:  IF quantitysugg %2$s:  quantitysugg | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  END
en: %s (suggested: %s) %s %s %s
pt-PT: %s (sugerido: %s) %s %s %s

en: Frequency:
pt-PT: Periodicidade:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
pt-PT: Número de fascículos: %s

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
pt-PT: Número de semanas: %s

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
pt-PT: Número de meses: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
pt-PT: %s %s%s%s (inactivo)%s

en: Vendor price:
pt-PT: Preço do fornecedor:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
pt-PT: %s(taxas incluídas)%s(taxas excluídas)%s

en: Uncertain price:
pt-PT: Preço incerto:

en: Tax rate:
pt-PT: Taxa de câmbio:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
pt-PT: Não foi definida uma taxa de impostos na preferência de sistema TaxRates!

en: Retail price:
pt-PT: Preço de revenda:

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
pt-PT: (ajustado para %s, %staxas incluídas%staxas excluídas%s)

en: Replacement cost:
pt-PT: Custo de substituição:

en: Budgeted cost:
pt-PT: Orçamento a imputar:

en: (budgeted cost * quantity)
pt-PT: (valor orçamentado * quantidade)

en: Actual cost:
pt-PT: Custo atual:

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
pt-PT: %s(taxas inc.)%s(taxas exc.)%s

en: Estimated delivery date:
pt-PT: Data estimada para entrega:

en: Processing multiple items
pt-PT: A processar os múltiplos items

en: Invalid number of copies
pt-PT: Número de cópias inválido

en: , greater than or equal to 1
pt-PT: , maior ou igual a 1

en: Please enter a
pt-PT: Por favor insira

en: number
pt-PT: número

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
pt-PT: Campo autopreenchido por plugin

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
pt-PT: Seleccionou um registo de uma fonte externa que corresponde a um registo existente no catálogo:

en: Use existing record
pt-PT: Usar registo existente

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
pt-PT: Não crie um duplicado do registo. Adicione a encomenda a partir do registo existente no catálogo.

note: INPUT type=submit
en: Use existing
pt-PT: Usar existente

en: Cancel and return to order
pt-PT: Anular e voltar à encomenda

en: Return to the basket without making a new order.
pt-PT: Voltar ao cesto sem criar uma nova encomenda.

en: Create new record
pt-PT: Criar novo registo

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
pt-PT: Criar um novo registo importando um registo (duplicado) externo.

note: INPUT type=submit
en: Create new
pt-PT: Criar

en: Add order from a subscription
pt-PT: Adicionar encomenda de uma assinatura

en: Serials subscriptions
pt-PT: Assinaturas de Periódicos

en: Show only renewed
pt-PT: Ver apenas as renovadas

en: Notes
pt-PT: Notas

note: A
en: subscription detail
pt-PT: detalhe da assinatura

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
pt-PT: %s Encomenda pendente %s %s

note: A
en: Order this one
pt-PT: Encomendar este

en: Cannot be ordered
pt-PT: Não pode ser encomendado

note: A
en: This subscription depends on another supplier
pt-PT: A assinatura depende de outro fornecedor

en: Sorry, there is no result for your search.
pt-PT: Desculpe, mas não existem resultados para a sua pesquisa.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
pt-PT: Use o formulário de pesquisa à esquerda para encontrar assinaturas.

en: Add order from a suggestion
pt-PT: Adicionar encomenda de uma sugestão

en: Show all suggestions
pt-PT: Mostrar todas as sugestões

en: Show only mine
pt-PT: Mostrar apenas as minhas

en: Mine
pt-PT: Minha

en: Document type
pt-PT: Tipo de documento

en: Suggested by
pt-PT: Sugerido por

en: Accepted by
pt-PT: Aceite por

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
pt-PT: publicado por: %s %s %s em

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
pt-PT: %s %s em

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
pt-PT: %s Não existe sugestões pendentes (aceites). %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
pt-PT: Encomendado - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
pt-PT: Encomendado - Fundo: %s

en: Title
pt-PT: Título

en: Vendor
pt-PT: Fornecedor

en: Item types
pt-PT: Tipos de documento

en: Left on order
pt-PT: Deixado na encomenda

en: Estimated cost per unit
pt-PT: Custo estimado por unidade

en: Date ordered
pt-PT: Data de encomenda

en: Adjustment cost for invoice
pt-PT: Ajuste de custo para a factura

note: %1$s:  name | html %2$s:  invoice | html %3$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s [%s] (order #%s)
pt-PT: Receber documentos de: %s [%s] (encomenda nº %s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s (order #%s)
pt-PT: Receber documentos de: %s (encomenda nº %s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
pt-PT: Receber documentos de : %s %s[%s] %s (encomenda nº %s)

en: Date received
pt-PT: Data de recepção

en: Job progress:
pt-PT: Trabalho em progresso:

en: Loading ...
pt-PT: A carregar ...

en: Catalog details
pt-PT: Detalhes do catálogo

en: Copyright:
pt-PT: Direitos de autor:

en: Reason:
pt-PT: Motivo:

en: -- Choose a reason --
pt-PT: -- Escolher uma justificação --

en: Others...
pt-PT: Outros...

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
pt-PT: por favor insira a razão aqui...

en: Receipt history for this subscription
pt-PT: Histórico de recepção para esta assinatura

en: Order number
pt-PT: Número da encomenda

en: Creation date
pt-PT: Data de criação

en: Receive date
pt-PT: Data de recepção

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
pt-PT: Custo atual sem taxas / Custo atual com taxas

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
pt-PT: Sem modelo ACQ, usando o de omissão. Deve criar um modelo com o código ACQ, o modelo de exemplares deve ser usado

en: Receive?
pt-PT: Receber?

en: Date received:
pt-PT: Data de recepção:

note: OPTGROUP
en: Current
pt-PT: Atual

note: OPTGROUP
en: [% budget_period.description | html %] (Inactive)
pt-PT: [% budget_period.description | html %] (Inativo)

en: Ordered by:
pt-PT: Encomendado por:

en: Quantity ordered:
pt-PT: Quantidade encomendada:

en: Quantity received:
pt-PT: Quantidade recebida:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
pt-PT: Atenção, introduziu mais exemplares que o esperado. Exemplares não serão criados.

en: Replacement price:
pt-PT: Preço de substituição:

en: Actual cost:
pt-PT: Custo real:

en: Change currency
pt-PT: Alterar moeda

en: Previous order
pt-PT: Encomenda anterior

en: Next order
pt-PT: Próxima encomenda

en: Accept
pt-PT: Aceitar

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
pt-PT: %s Este número de encomenda não existe. %s

note: SCRIPT
en: (Current: %0$s - %1$s)
pt-PT: (Atual: %s - %s)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax exclusive)
pt-PT: (ajustado para %s, taxas excluídas)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax inclusive)
pt-PT: (ajustado para %s, taxas incluídas)

note: SCRIPT
en: (tax exclusive)
pt-PT: (exclui taxa)

note: SCRIPT
en: (tax inclusive)
pt-PT: (inclui taxa)

note: SCRIPT
en: Account has been deleted
pt-PT: A conta foi eliminada

note: SCRIPT
en: Edit order #%s (%s)
pt-PT: Editar encomenda n°%s (%s)

note: SCRIPT
en: Keep current (%0$s - %1$s)
pt-PT: Manter o atual (%0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: Order %s: An error occurred while saving
pt-PT: Encomenda %s: Ocorreu um erro ao guardar

note: SCRIPT
en: Order %s: No quantity to receive set. No items will be created.
pt-PT: Encomenda %s: Não foi definida a quantidade a receber. Não serão criados os exemplares.

note: SCRIPT
en: Order %s: Warning, you have entered more items than expected. Extra items will not be created.
pt-PT: Encomenda %s: Atenção, introduziu mais exemplares que o esperado. Os exemplares extra não serão criados.

note: SCRIPT
en: Receiving %0$s out of %1$s
pt-PT: A receber %0$s de %1$s

en: Receipt summary for
pt-PT: Recibo sumário de

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
pt-PT: Receber encomendas de %s

en: Error adding items:
pt-PT: Erro na adição de exemplares:

en: The order has been successfully canceled.
pt-PT: A encomenda foi cancelada com sucesso.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
pt-PT: A encomenda foi cancelada, apesar de um ou mais itens não poderem ter sido eliminados.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
pt-PT: A encomenda foi cancelada, apesar do registo não pode ter sido eliminado.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
pt-PT: Não é possível cancelar a recepção. Razões possíveis:

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
pt-PT: A encomenda que está a tentar cancelar foi criada a partir do receção parcial de outra encomenda que foi recebida. Tente cancelar essa encomenda primeiro e tente de novo.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
pt-PT: A encomenda que está a tentar cancelar foi criada a partir do receção parcial de outra encomenda que foi eliminada. Não é possível cancelar.

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
pt-PT: A factura referenciada por este identificador não existe.

en: Pending orders
pt-PT: Encomendas pendentes

en: Order cost
pt-PT: Custo da encomenda

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
pt-PT: A factura está fechada, portanto não pode receber mais encomendas.

en: Reopen it
pt-PT: Reabrir

en: Already received
pt-PT: Já recebido

en: Est cost
pt-PT: Custo estimado

en: Actual cost
pt-PT: Custo real

en: (Tax inc.)
pt-PT: (Taxas inc.)

en: (Tax exc.)
pt-PT: (Sem taxas)

en: Subtotal for
pt-PT: Subtotal para

en: Total tax exc.
pt-PT: Total sem taxas

en: Total tax inc.
pt-PT: Total com taxas

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
pt-PT: %s Sem grupo de cesto %s

note: A
en: Original order line
pt-PT: Linha de encomenda

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
pt-PT: Editor: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Change internal note
pt-PT: Modificar nota interna

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
pt-PT: Não é possível cancelar a recepção desta encomenda porque foi criada a partir da recepção parcial da encomenda nº %s, que já se encontra recebida. Cancele primeiro esse encomenda e tente novamente.

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
pt-PT: Não é possível cancelar a recepção desta encomenda porque existe pelo menos uma reserva nos registos.

en: Can't cancel receipt
pt-PT: Não é possível cancelar o recibo

en: Cancel receipt
pt-PT: Anular recibo

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
pt-PT: %sNão existe encomendas recebidas.%s

en: MARC previews
pt-PT: Pré-visualização MARC

en: View invoice
pt-PT: Ver factura

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
pt-PT: Terminar recepção

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
pt-PT: Não é possível eliminar o registo, por causa do(s) %s exemplar(es) existente(s)

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
pt-PT: Cancelar encomenda e catalogar registo

note: SCRIPT
en: No basket group
pt-PT: Sem cesto de grupo

note: SCRIPT
en: Receive selected (%s)
pt-PT: Receber selecionados (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
pt-PT: por

note: SCRIPT
en: item(s) left
pt-PT: documento(s) restante(s)

note: SCRIPT
en: order(s) left
pt-PT: encomenda(s) restante(s)

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
pt-PT: Receber remessa do fornecedor %s

en: Receive shipment from vendor
pt-PT: Receber remessa do fornecedor

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
pt-PT: Ocorreu um erro. A factura não pode ser criada.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
pt-PT: Este número de factura já foi usado. Deseja receber um factura existente?

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
pt-PT: Criar nova factura

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
pt-PT: %s encomenda(s)

note: ABBR
en: not available
pt-PT: indisponível

en: &lt;&lt; Previous
pt-PT: &lt;&lt; Anterior

en: Next &gt;&gt;
pt-PT: Seguinte &gt;&gt;

en: Receive a new shipment
pt-PT: Receber uma nova remessa

en: Vendor invoice:
pt-PT: Fatura do fornecedor:

en: Shipment date:
pt-PT: Data de envio:

en: Shipping cost:
pt-PT: Custo de envio:

en: Sort by :
pt-PT: Ordenar por :

en: Shipment date reverse
pt-PT: Data de envio invertida

en: Invoice number reverse
pt-PT: Inverter número de factura

en: Results per page :
pt-PT: Resultados por página :

en: Order details
pt-PT: Detalhes da encomenda

en: Creation date:
pt-PT: Data de criação:

en: Claims count:
pt-PT: Contagem de reclamações:

en: Last claim date:
pt-PT: Última data de reclamação:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
pt-PT: %s Nenhuma encomenda encontrada %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
pt-PT: Gasto - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
pt-PT: Gasto - Fundo: %s

en: Unit price
pt-PT: Preço unitário

en: Date ordered
pt-PT: Data de encomenda

en: Shipping cost for invoice
pt-PT: Custo de envio para a factura

en: Contact name:
pt-PT: Nome do contacto:

en: Position:
pt-PT: Posição:

en: Phone:
pt-PT: Telefone:

en: Alternative phone:
pt-PT: Telefone alternativo:

en: Acquisitions options
pt-PT: Opções das aquisições

en: Primary acquisitions contact
pt-PT: Contacto principal das aquisições

en: Contact when ordering
pt-PT: Contacto para as encomendas

en: Contact about late orders
pt-PT: Contactar para as encomendas atrasadas

en: Serials options
pt-PT: Opções dos periódicos

en: Primary serials contact
pt-PT: Contacto principal dos periódicos

en: Contact about late issues
pt-PT: Contactar para os números atrasados

en: Delete contact
pt-PT: Eliminar contacto

en: Acquisitions options:
pt-PT: Opções das aquisições:

en: Primary acquisitions contact
pt-PT: Reclamação de aquisição primária

en: Receives orders
pt-PT: Recebe encomendas

en: Receives claims for late orders
pt-PT: Reclamações por encomendas em atraso

en: Serials options:
pt-PT: Opções dos periódicos:

en: Primary serials contact
pt-PT: Contacto primário

en: Receives claims for late issues
pt-PT: Reclamações por números em atraso

en: Add vendor
pt-PT: Adicionar fornecedor

en: Company details
pt-PT: Detalhes sobre a Empresa

en: Name:
pt-PT: Nome:

en: Postal address:
pt-PT: Endereço postal:

en: Physical address:
pt-PT: Endereço físico:

en: Website:
pt-PT: Site Web:

en: Account number:
pt-PT: Número de conta:

en: Vendor type:
pt-PT: Tipo do fornecedor:

en: Aliases:
pt-PT: Alcunhas:

en: Contacts
pt-PT: Contactos

en: Contact details
pt-PT: Detalhes do contacto

en: Add another contact
pt-PT: Adicionar outro contacto

en: Ordering information
pt-PT: Informação de encomendas

en: Vendor is:
pt-PT: Fornecedor é:

en: List prices are:
pt-PT: Preços de lista são:

en: Invoice prices are:
pt-PT: Preços de factura são:

en: Tax number registered:
pt-PT: Número registado taxa:

en: List prices:
pt-PT: Preços de lista:

en: Include tax
pt-PT: Inclui taxas

en: Don't include tax
pt-PT: Não inclui taxas

en: Invoice prices:
pt-PT: Preços de factura:

en: Delivery time:
pt-PT: Tempo de entrega:

en: days
pt-PT: dias

en: Vendor details
pt-PT: Detalhes do fornecedor

en: Company name:
pt-PT: Nome da empresa:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
pt-PT: %sActivo%sInactivo%s

en: Vendor is:
pt-PT: Fornecedor é:

en: Tax number registered:
pt-PT: Número registado taxa:

en: List item price includes tax:
pt-PT: Preços dos exemplares com taxas:

en: Invoice item price includes tax:
pt-PT: Preço do item na factura com imposto:

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
pt-PT: %s dia(s)

en: Login:
pt-PT: Nome de utilizador:

en: Password:
pt-PT: Palavra-passe:

en: Show
pt-PT: Ver

en: Account email:
pt-PT: Conta de email:

en: Contact
pt-PT: Contacto

en: Subscription details
pt-PT: Detalhes da assinatura

en: Number of subscriptions:
pt-PT: Número de assinaturas:

en: Contract(s)
pt-PT: Contrato(s)

note: SCRIPT
en: Account email:
pt-PT: Conta de email:

note: SCRIPT
en: Add another interface
pt-PT: Adicionar outra interface

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
pt-PT: Confirmar a eliminação deste fornecedor?

note: SCRIPT
en: Delete interface
pt-PT: Eliminar interface

note: SCRIPT
en: Interface details
pt-PT: Detalhes da interface

note: SCRIPT
en: Login:
pt-PT: Nome de utilizador:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes:
pt-PT: Notas:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password:
pt-PT: Palavra-passe:

en: Transfer order
pt-PT: Transferir encomenda

en: Search for a vendor to transfer to
pt-PT: Pesquisar por fornecedor para transferir

en: From vendor:
pt-PT: Do fornecedor:

en: Search for a vendor to transfer from
pt-PT: Pesquisar por fornecedor para a transferência

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
pt-PT: Cesto para %s

en: Basket (#)
pt-PT: Cesto (#)

en: Choose
pt-PT: Escolher

en: There are no open baskets for this vendor.
pt-PT: Não existem cestos abertos para este fornecedor.

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
pt-PT: Encomendas para %s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
pt-PT: %s por %s%s %s &ndash; %s%s %s

en: Choose a vendor to transfer to
pt-PT: Escolha o fornecedor para transferir

en: Choose a vendor to transfer from
pt-PT: Escolha o fornecedor para a transferência

en: No results found.
pt-PT: Nenhum resultado encontrado.

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
pt-PT: Transferir encomenda para este cesto?

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
pt-PT: Preços incertos para o fornecedor %s

en: Orders with uncertain prices for vendor
pt-PT: Encomendas com preços incertos para o fornecedor

en: Contact information
pt-PT: Informações do contacto

en: Address:
pt-PT: Morada:

en: Contact:
pt-PT: Contacto:

en: Order lines with uncertain prices
pt-PT: Encomendas com preços incertos

en: Orders from:
pt-PT: Encomendas de:

en: Everyone
pt-PT: Todos

en: By
pt-PT: Por

en: Uncertain
pt-PT: Incerto

en: An error occurred when updating this issue.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este problema.

en: An error occurred when adding this issue
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar este problema

en: An error occurred when deleting this issue. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este problema. Verifique os registos do sistema.

en: Issue updated successfully.
pt-PT: Problema atualizado com sucesso.

en: Issue created successfully.
pt-PT: Problema criado com sucesso.

en: Issue deleted successfully.
pt-PT: Problema eliminado com sucesso.

en: New vendor issue
pt-PT: Novo problema do fornecedor

en: Issue ID:
pt-PT: ID do problema:

en: Started on:
pt-PT: Iniciado em:

en: Ended on:
pt-PT: Terminado em:

note: %1$s:  issue.issue_id | html
en: Delete issue %s?
pt-PT: Eliminar problema %s?

en: Yes, delete
pt-PT: Sim, eliminar

en: No, do not delete
pt-PT: Não, não eliminar

note: %1$s:  issue.issue_id | html
en: Vendor issue %s
pt-PT: Problema do fornecedor %s

en: New issue
pt-PT: Novo problema

en: Issue ID
pt-PT: ID do problema

en: Started on
pt-PT: Iniciado em

en: Ended on
pt-PT: Terminado em

en: There are no issues defined.
pt-PT: Não existem problemas definidos.

en: Create a new issue
pt-PT: Criar um novo problema

en: Order from external source
pt-PT: Encomenda de uma fonte externa

en: Subject heading:
pt-PT: Entrada de assunto:

en: Keyword (any):
pt-PT: Palavra-chave (qualquer):

en: LC call number:
pt-PT: Cota LC:

en: Control no.:
pt-PT: Controle nº:

en: Standard ID:
pt-PT: ID:

en: Select MARC framework:
pt-PT: Seleccionar modelo MARC:

en: Clear search form
pt-PT: Limpar formulário de pesquisa

en: Search targets
pt-PT: Alvos da pesquisa

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
pt-PT: Pesquisou por: %s

en: Control no:
pt-PT: Nº de controlo:

en: Server
pt-PT: Servidor

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
pt-PT: %s Página %s / %s %s

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
pt-PT: Página anterior

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
pt-PT: Próxima página

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
pt-PT: Validar

en: Go to page :
pt-PT: Ir para a página :

en: You didn't select any external target.
pt-PT: Não seleccionou nenhum servidor externo.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
pt-PT: Falhou a conexão a %s

en: Nothing found.
pt-PT: Nenhum resultado.

en: Try another search
pt-PT: Tentar outra pesquisa

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
pt-PT: Faltam pesquisar %s servidores

en: New field
pt-PT: Novo campo

en: The field has been added.
pt-PT: O campo foi adicionado.

en: The field could not be added. Perhaps the name already exists?
pt-PT: O campo não foi adicionado. Talvez o nome já exista?

en: The field has been updated.
pt-PT: O campo foi atualizado.

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
pt-PT: O campo não foi atualizado. Talvez o nome já exista?

en: The field has been deleted.
pt-PT: O campo foi eliminado.

en: The field could not be deleted. Check the logs for details.
pt-PT: O campo não foi eliminado. Consulte os registos para verificar os erros.

en: Select a table:
pt-PT: Selecionar tabela:

en: Order baskets
pt-PT: Cestos de encomendas

en: Order lines
pt-PT: Linhas de encomenda

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF CAN_user_updatecharges_remaining_permissions %4$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:credit" %5$s:  END %6$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:debit" %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s %s %sAccount lines (credit)%s %sAccount lines (debit)%s %s
pt-PT: %s %s %s %sLinhas da conta (crédito)%s %sLinhas da conta (débito)%s %s

en: Subscriptions
pt-PT: Assinaturas

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
pt-PT: %s Permissões adicionais são necessárias para a edição de campos adicionais %s

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
pt-PT: Campos adicionais para '%s'

en: Authorized value category
pt-PT: Categoria de valor autorizado

en: MARC field
pt-PT: Campo MARC

en: MARC field mode
pt-PT: Campo MARC

en: Searchable
pt-PT: Pesquisável

note: %1$s:  SWITCH field.marcfield_mode %2$s:  CASE 'get' %3$s:  CASE 'set' %4$s:  END
en: %s %sGet value from MARC record %sSave value to MARC record %s
pt-PT: %s %sObter valor do registo MARC %sGuardar valor no registo marc %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
pt-PT: %sSim%sNão%s

en: Authorized value category:
pt-PT: Categoria de valor autorizado:

en: Example: 942$c
pt-PT: Exemplo: 942$c

en: MARC field mode:
pt-PT: Campo MARC:

en: Get value from MARC record (not modifiable)
pt-PT: Obter valor do registo MARC (não editável)

en: Save value to MARC record
pt-PT: Guardar valor no registo MARC

en: Searchable:
pt-PT: Pesquisável:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este campo?

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
pt-PT: Não pode selecionar uma categoria de valor autorizado e um campo MARC

en: Koha administration
pt-PT: Administração do Koha

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
pt-PT: A funcionalidade do Mana KB está ativa mas não está configurada.

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
pt-PT: Esta funcionalidade permite obter e partilhar dados (padrões das assinaturas e relatórios) de outras bibliotecas.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
pt-PT: Peça ao administrador do sistema para configurar esta funcionalidade, ou remova esta nota

en: disabling the 'Mana' system preference
pt-PT: desactivando a preferência de sistema 'Mana'

en: Share content with Mana KB?
pt-PT: Partilhar conteúdo com o Mana KB?

en: Change your Mana KB settings
pt-PT: Altere as suas configurações do Mana KB

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
pt-PT: Ainda não decidiu se deseja ativar a funcionalidade do Mana KB.

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
pt-PT: Partilhar de forma anónima as estatísticas de uso com a comunidade do Koha?

en: Change your Hea settings
pt-PT: Alterar as configurações HEA

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
pt-PT: Ainda não decidiu se deseja activar a partilha das estatísticas de uso no Koha.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
pt-PT: Esta funcionalidade fornece aos programadores do Koha informação valiosa sobre como o Koha deve ser usado e ajuda a tomar decisões no círculo de desenvolvimento

en: Manage system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
pt-PT: Gestão das preferências de sistema como o formato MARC, o formato da data, o endereço electrónico do administrador e os modelos.

en: Configure these parameters in the order they appear.
pt-PT: Configurar estes parâmetros por ordem de aparição.

en: Hint:
pt-PT: Sugestão:

en: Define libraries
pt-PT: Definir as bibliotecas

en: Define hierarchical library groups
pt-PT: Definir os grupos hierárquicos de bibliotecas

en: Define item types used for circulation rules
pt-PT: Definir os tipos de documentos utilizados nas regras de empréstimo

en: Define categories and authorized values for them
pt-PT: Definir as categorias e respetivos valores autorizados

en: Define patron categories
pt-PT: Definir as categorias de leitores

en: Define circulation and fine rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
pt-PT: Definir os prazos de empréstimo e as multas para cada biblioteca, categoria de leitor e tipo de documento

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
pt-PT: Definir outros atributos (identificadores e estatísticos) dos leitores

en: Advanced editor
pt-PT: Editor avançado

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
pt-PT: Limitar a opção de transferir exemplares entre as biblioteca através da biblioteca de origem, a biblioteca de destino e o tipo de documento envolvido. Estas regras apenas serão usadas se a preferência UseBranchTransferLimits estiver ativa

en: Define transport costs between branches
pt-PT: Definir custos de transportes entre bibliotecas

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
pt-PT: Definir os prazos de empréstimo e as multas para cada biblioteca, categoria de leitor e tipo de documento

en: Circulation desks
pt-PT: Balcões de empréstimo

en: Define circulation desks
pt-PT: Definir balcões de empréstimo

en: Define cities and towns that your patrons live in
pt-PT: Definir cidades e vilas onde residem os seus leitores

en: Configure curbside pickup for libraries
pt-PT: Configurar os levantamentos de rua para as bibliotecas

en: Define manual patron restriction types
pt-PT: Definir os tipos de restrições manuais dos leitores

en: Define debit types
pt-PT: Definir os tipos de débitos

en: Define credit types
pt-PT: Definir os tipos de crédito

en: Define cash registers
pt-PT: Definir as caixas registadoras

en: Manage plugins
pt-PT: Gerir plugins

en: View, manage, configure and run plugins.
pt-PT: Ver, gerir, configurar e correr plugins.

en: Manage jobs
pt-PT: Gerir tarefas

en: View, manage and cancel jobs.
pt-PT: Ver, gerir e cancelar tarefas.

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
pt-PT: Criar e gerir as folhas de recolha de registos bibliográficos que permitem definir as características dos registos MARC (definição dos campos e subcampos) e modelos para o editor

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
pt-PT: Definir os mapeamentos entre os campos da base de dados Koha (SQL) e os campos dos registos bibliográficos MARC

en: MARC Bibliographic framework test
pt-PT: Teste do modelo Bibliográfico MARC

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
pt-PT: Validação da estrutura MARC. Quando é feita uma alteração numa folha de recolha é recomendado executar este procedimento para confirmar se não existem erros

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
pt-PT: Criar e gerir as folhas de recolha de registos de autoridade que permitem definir as características dos registos MARC (definição dos campos e subcampos)

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
pt-PT: Definir as fontes de classificação (por exemplo o sistema de cotas) utilizadas pela sua colecção. Inclua também as regras de preenchimento para ordenação das cotas e as regras de separação para separar as mesmas

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
pt-PT: Gestão das regras de verificação de registos duplicados durante a fase de importação

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
pt-PT: Gestão das regras de sobreposição de campos MARC durante a fase de importação e de atualização de registos

en: Manage OAI Sets
pt-PT: Gerir conjuntos OAI

en: Manage custom fields for item search
pt-PT: Gerir campos para a pesquisa de exemplares

en: Manage custom search filters
pt-PT: Gerir os filtros de pesquisa personalizados

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
pt-PT: Gerir índices, filtros e os seus mapeamentos para campos e subcampos MARC

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
pt-PT: Definir as moedas e taxas de câmbio utilizadas nas aquisições

en: Define your budgets
pt-PT: Definir os seus orçamentos de raiz

en: Define funds within your budgets
pt-PT: Definir fundos, dentro de seus orçamentos

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
pt-PT: Gerir contas de fornecedores EDI para importação/exportação

en: Manage library EDI EANs
pt-PT: Gerir EDI EANs

en: Define which external identity providers to use
pt-PT: Definir os fornecedores de identidade externos a serem usados

en: Define which external servers to query for MARC data
pt-PT: Definir os servidores externos a aceder para a pesquisa de dados MARC

en: Define which SMTP servers to use
pt-PT: Definir que servidores SMTP utilizar

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
pt-PT: Escolher quais os plugins a usar para sugerir pesquisas a leitores ou técnicos

en: Configure and hide or show columns for tables
pt-PT: Configurar e esconder ou mostrar as colunas para as tabelas

en: Define which events trigger which sounds
pt-PT: Definir quais os eventos que despoletam sons

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
pt-PT: Definir uma lista de operadores de serviços móveis para mensagens SMS

en: Share your usage statistics
pt-PT: Partilhar as estatísticas de uso

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
pt-PT: Partilhar com a comunidade do Koha as estatísticas de uso da sua instalação

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
pt-PT: Partilhar conteúdo (assinaturas, relatórios) com a comunidade

en: Add additional fields to certain tables
pt-PT: Adicionar campos adicionais a determinadas tabelas

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
pt-PT: Definir quais as teclas que ativam ações no editor de catalogação avançado

en: Manage the statuses that can be assigned to Interlibrary loan batches
pt-PT: Gerir os estados que podem ser definidos para os lotes de empréstimos inter-bibliotecas

en: Advanced editor shortcuts
pt-PT: Atalhos do editor avançado

en: Advanced editor keyboard shortcuts
pt-PT: Atalhos de teclado do editor avançado

en: Separate keys using a hyphen "-"
pt-PT: Separar as teclas usando um hífen "-"

en: Control key is "Ctrl"
pt-PT: A tecla Control é "Ctrl"

en: Alt key is "Alt"
pt-PT: A tecla Alt é "Alt"

en: Shift is "Shift"
pt-PT: A tecla Shift é "Shift"

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
pt-PT: Se combinar múltiplas teclas, as mesmas devem estar numa ordem específica: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: More documentation on defining key maps
pt-PT: Mais documentação em como definir os mapeamentos de teclas

en: Shortcut keys
pt-PT: Teclas de atalho

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
pt-PT: Guardar atalhos

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
pt-PT: Ative o editor de catalogação avançado (preferência de sistema EnableAdvancedCatalogingEditor) para definir os atalho de tecaldo

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
pt-PT: %s fundo(s) associado(s) ao orçamento. Deve eliminar todos os fundos associados antes de eliminar este orçamento.

en: Add fund
pt-PT: Adicionar um Fundo

note: A
en: Budget is locked
pt-PT: O orçamento está bloqueado

en: Duplicate budget
pt-PT: Duplicar orçamento

en: Start date:
pt-PT: Data de início:

en: End date:
pt-PT: Data de fim:

en: Change amounts by
pt-PT: Modificar montantes por

en: (can be positive or negative)
pt-PT: (pode ser positivo ou negativo)

en: If amounts changed, round to a multiple of
pt-PT: Se os montantes alterarem, arrendondar para um múltiplo de

en: (amounts will be rounded down)
pt-PT: (os montantes serão arredondados por baixo)

en: Mark the original budget as inactive
pt-PT: Tornar orçamento inactivo

en: Set all funds to zero
pt-PT: Colocar todos os fundos a zero

en: Description:
pt-PT: Descrição:

en: Total amount:
pt-PT: Montante total:

en: Make budget active:
pt-PT: Tornar orçamento ativo:

en: Lock budget:
pt-PT: Bloquear orçamento:

en: Cannot delete budget
pt-PT: Não é possível eliminar orçamento

en: . Deletion is not possible.
pt-PT: . Impossível eliminar.

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
pt-PT: O registo é usado %s vezes

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
pt-PT: Este orçamento tem fundos associados. Deve eliminar todos os fundos associados para que possa eliminar este orçamento.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget.
pt-PT: Não pode mover fundos para este orçamento, não existe orçamento ativo.

en: Please create a new active budget and retry.
pt-PT: Por favor, crie um novo orçamento ativo e tente novamente.

en: Return to budgets
pt-PT: Voltar aos orçamentos

en: Cannot close budget
pt-PT: Não é possível fechar o orçamento

en: There are no unreceived orders for this budget.
pt-PT: Não existem encomendas por receber para este orçamento.

en: Fund list of budget
pt-PT: Lista de fundos do orçamento

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
pt-PT: As encomendas não recebidas dos seguintes fundos serão movidas

en: Fund ID
pt-PT: Fundo

en: Unreceived orders
pt-PT: Encomendas não recebidas

en: Select a budget
pt-PT: Seleccionar orçamento

en: Move remaining unspent funds
pt-PT: Mover fundos não gastos restantes

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
pt-PT: Mover encomendas não recebidas

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
pt-PT: Relatório depois de mover encomendas não recebidas de orçamento %s (%s - %s) para %s (%s - %s)

en: Budget id
pt-PT: Orçamento

en: Ordernumber
pt-PT: Número da encomenda

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
pt-PT: %s (id=%s) Montante=%s%s (%s restante foi movido)%s

en: Moved!
pt-PT: Movido!

en: There were no unreceived orders for this fund.
pt-PT: Não existiram encomendas não recebidas para este fundo.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
pt-PT: %s %s%s (%s restante foi movido)%s

en: This fund code does not exist in the destination budget.
pt-PT: Este código de fundo não existe no orçamento de destino.

en: Failed to delete budget because funds exist.
pt-PT: Não foi possível eliminar o orçamento pois existem fundos associados.

en: Active budgets
pt-PT: Orçamentos activos

en: Inactive budgets
pt-PT: Orçamentos inactivos

en: Budget name
pt-PT: Nome do orçamento

en: Locked
pt-PT: Bloqueado

note: A
en: View funds for %s
pt-PT: Ver fundos para %s

en: No active budgets
pt-PT: Sem orçamentos activos

note: %1$s:  END
en: Locked%s
pt-PT: Bloqueado%s

en: No inactive budgets
pt-PT: Sem orçamentos inactivos

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
pt-PT: A data de término de um orçamento de ser maior ou igual que a data de começo

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
pt-PT: Esta ação não pode ser revertida. Deseja continuar?

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
pt-PT: Escolheu mover todas as encomendas não recebidas de '%s' para '%s'.

en: New fund
pt-PT: Novo fundo

en: You are not authorized to modify this fund
pt-PT: Não está autorizado a modificar este fundo

en: Base-level allocated
pt-PT: Nível base alocado

en: Base-level ordered
pt-PT: Nível base encomendado

en: Total ordered
pt-PT: Total encomendado

en: Base-level spent
pt-PT: Nível base gasto

en: Total spent
pt-PT: Total gasto

en: Base-level available
pt-PT: Nível base disponível

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
pt-PT: Período alocado %s%s%s

note: A
en: This fund has sub funds.
pt-PT: Este fundo tem subfundos.

en: Add sub fund
pt-PT: Adicionar um sub-fundo

en: No fund found
pt-PT: Nenhum fundo encontrado

en: Fund details
pt-PT: Detalhes do fundo

en: Fund parent:
pt-PT: Parente do fundo:

en: Fund code:
pt-PT: Código do fundo:

en: Fund name:
pt-PT: Nome do fundo:

en: Warning at (%%):
pt-PT: Aviso em (%%):

en: 0 to disable
pt-PT: 0 para desactivar

en: Warning at (amount):
pt-PT: Aviso em (montante):

en: Owner:
pt-PT: Dono:

en: Select owner
pt-PT: Escolher o dono

en: Remove owner
pt-PT: Remover dono

en: Update all sub funds with this owner
pt-PT: Atualizar todos os fundos com este dono

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
pt-PT: Ao seleccionar esta opção vai sobrepor os donos do fundo, se algum

en: Users:
pt-PT: Utilizadores:

en: Add users
pt-PT: Adicionar utilizadores

en: Library:
pt-PT: Biblioteca:

en: Restrict access to:
pt-PT: Acesso restrito a:

note: %1$s:  END
en: %s None
pt-PT: %s Nenhum

note: %1$s:  END
en: %s Owner
pt-PT: %s Dono:

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
pt-PT: %s Dono e utilizadores

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
pt-PT: %s Dono, utilizadores e biblioteca

en: Statistic 1 done on:
pt-PT: Estatística 1 feita em:

en: Statistic 2 done on:
pt-PT: Estatística 2 feita em:

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
pt-PT: Se eliminar este fundo, todas as encomendas ligadas ao mesmo serão eliminadas!

en: Fund amount:
pt-PT: Montante do fundo:

en: Yes, delete this fund
pt-PT: Sim, eliminar o fundo

en: Fund filters
pt-PT: Filtros do fundo

en: Budget:
pt-PT: Orçamento:

en: All budgets
pt-PT: Todos os orçamentos

en: Show my funds only:
pt-PT: Ver apenas os meus fundos:

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
pt-PT: - Valor do orçamento não pode estar em branco

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
pt-PT: - Código do orçamento não pode estar em branco

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
pt-PT: - Nome do orçamento não pode estar em branco

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
pt-PT: - Orçamento pai é o orçamento atual

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
pt-PT: Este fundo tem subfundos. Não pode ser eliminado.

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
pt-PT: Modificar contrato '%s'

en: New contract
pt-PT: Novo contrato

en: Data recorded
pt-PT: Dados registos

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
pt-PT: Confirmar a eliminação do contrato %s

en: Contract deleted
pt-PT: Contrato eliminado

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
pt-PT: Contrato não foi eliminado. Talvez exista um cesto com ligação a este contrato.

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
pt-PT: Modificar contrato %s de %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
pt-PT: Novo contrato para %s

en: Contract ID
pt-PT: ID de contrato

en: Start date:
pt-PT: Data de início:

en: End date:
pt-PT: Data de fim:

en: Confirm deletion of contract
pt-PT: Confirmar a eliminação do contrato

en: Contract number:
pt-PT: Número do contrato:

en: Contract description:
pt-PT: Descrição do Contrato:

en: Contract start date:
pt-PT: Data de início do contrato:

en: Contract end date:
pt-PT: Data final de contrato:

en: Yes, delete contract
pt-PT: Sim, eliminar contrato

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
pt-PT: Contrato(s) de %s

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
pt-PT: Não existe contratos com este fornecedor. %s

en: Add a contract
pt-PT: Adicionar um contrato

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
pt-PT: A data de término do contrato deve ser maior ou igual que a data de começo

en: Each cell contain both actual and estimated values.
pt-PT: Cada célula contém tanto reais e valores estimados.

en: Cells contain estimated values only.
pt-PT: Células contêm valores estimados apenas.

en: Fund total
pt-PT: Total do fundo

en: Fund remaining
pt-PT: Fundo restante

note: A
en: Budget locked
pt-PT: Orçamento bloqueado

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
pt-PT: Linha auto-preenchimento

en: not owned
pt-PT: não pertencente

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
pt-PT: O orçamento não existe! Por favor selecione um orçamento para continuar.

en: No funds to display for this search criteria
pt-PT: Não existem fundos com esse critério de pesquisa

en: Select planning type:
pt-PT: Seleccionar tipo de planeamento:

en: Show my funds only
pt-PT: Ver apenas os meus fundos

en: Show active funds only
pt-PT: Ver apensa fundos activos

en: Show actual/estimated values
pt-PT: Ver valores atuais/estimados

en: Output to a file named:
pt-PT: Nome do ficheiro de saída:

en: Into an application
pt-PT: Para uma aplicação

en: New alert
pt-PT: Novo alerta

en: Edit alert
pt-PT: Modificar alerta

en: Audio alert details
pt-PT: Detalhes dos alertas de áudio

en: Selector:
pt-PT: Seletor:

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
pt-PT: seletor

en: Sound:
pt-PT: Som:

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
pt-PT: som

en: Play sound
pt-PT: Reproduzir som

en: Select a built-in sound:
pt-PT: Selecionar som embutido:

en: -- Choose one --
pt-PT: -- Escolher um --

en: Audio alerts are disabled
pt-PT: Os alertas de áudio estão desativados

en: Please enable system preference
pt-PT: Por favor, ative a preferência de sistema

en: to activate sounds.
pt-PT: para ativar os sons.

en: The system preference
pt-PT: A preferência de sistema

en: must be enabled to activate sounds.
pt-PT: deve estar ativa para permitir usar sons.

en: Precedence
pt-PT: Precedência

en: Change order
pt-PT: Alterar ordem

en: Selector
pt-PT: Seletor

en: Sound
pt-PT: Som

note: A
en: Move alert up
pt-PT: Subir o alerta

note: A
en: Move alert to top
pt-PT: Mover alerta para o topo

note: A
en: Move alert to bottom
pt-PT: Mover alerta para o fundo

note: A
en: Move alert down
pt-PT: Descer alerta

en: Delete selected alerts
pt-PT: Eliminar alertas selecionados

en: Default framework
pt-PT: Modelo por omissão

en: Edit subfields constraints
pt-PT: Editar restrições de subcampos

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
pt-PT: %s %sEditar restrições dos subcampos MARC do campo %s autoridade %s%s %s%s%s

en: You can drag and drop the subfield tabs to change the order.
pt-PT: Você pode arrastar e soltar os separadores de subcampo para alterar a ordem.

en: Subfield code:
pt-PT: Código do subcampo:

en: Repeatable:
pt-PT: Repetível:

en: Mandatory:
pt-PT: Obrigatório:

en: Description in staff interface:
pt-PT: Descrição no interface dos técnicos:

en: Description in OPAC:
pt-PT: Descrição no OPAC:

en: Managed in tab:
pt-PT: Usar no separador:

en: ignore
pt-PT: ignorar

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
pt-PT: Ignorar significa que o subcampo não será apresentado no editor do registo e o seu valor, caso exista, é eliminado do registo

en: Display
pt-PT: Mostrar

en: Select to display or not:
pt-PT: Seleccionar para exibir ou não:

en: Show all
pt-PT: Mostrar todos

en: Hide all
pt-PT: Esconder todos

en: Advanced constraints:
pt-PT: Restrições avançadas:

en: Is a URL:
pt-PT: É um URL:

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
pt-PT: Se selecionado, significa que o subcampo corresponde a um URL e pode ser acedido.

en: Default value:
pt-PT: Valor por omissão:

en: Help input
pt-PT: Saída de ajuda

en: Koha field:
pt-PT: Campo Koha:

en: Thesaurus:
pt-PT: Tesauro:

en: Confirm deletion of subfield
pt-PT: Confirmar a eliminação do subcampo

en: Subfield:
pt-PT: Subcampo:

en: Yes, delete this subfield
pt-PT: Sim, apagar este subcampo

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
pt-PT: Gestão da estrutura dos subcampos MARC de autoridade para %s (autoridade %s)

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
pt-PT: Esta ecrã mostra os subcampos associados com ao campo selecionado. Pode editar subcampos ou adicionar um novo clicando em editar.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
pt-PT: A coluna 'Campo Koha' mostra que o campo está ligado a um campo Koha.

en: Subfield
pt-PT: Subcampo

en: Constraints
pt-PT: Restrições

en: subfield ignored
pt-PT: subcampo ignorado

en: Tab:
pt-PT: Separador:

en: Not repeatable
pt-PT: Não repetível

en: Repeatable
pt-PT: Repetível

en: Mandatory
pt-PT: Obrigatório

en: Not mandatory
pt-PT: Não obrigatório

en: hidden
pt-PT: escondido

en: is a URL
pt-PT: é um URL

en: Auth value:
pt-PT: Valor autorizado:

en: Authority:
pt-PT: Autoridade:

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
pt-PT: Modificar os subcampos

en: New tag
pt-PT: Novo campo

en: Edit authority type
pt-PT: Modificar tipo de autoridade

en: Tag:
pt-PT: Campo:

en: Authorized value:
pt-PT: Valor autorizado:

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
pt-PT: Se selecionar um valor, os indicadores serão limitados pela lista de valores autorizados

en: Data deleted
pt-PT: Dados eliminados

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
pt-PT: Criar um modelo de autoridade para %s utilizando

en: Search for tag:
pt-PT: Pesquisar campo:

en: In framework:
pt-PT: No modelo:

en: Tag
pt-PT: Campo

en: Tag description
pt-PT: Descrição do campo

en: Authorized
pt-PT: Autorizado

en: value
pt-PT: valor

en: Subfields
pt-PT: Subcampos

note: For the first occurrence, %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
pt-PT: Valores autorizados para a categoria %s

en: Modify authorized value
pt-PT: Modificar valor autorizado

en: New authorized value
pt-PT: Novo valor autorizado

en: New category
pt-PT: Nova categoria

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
pt-PT: Se alterar o código de um valor autorizado, os registos existentes não serão atualizados. Atualizações à descrição são mostradas imediatamente.

en: NOTE:
pt-PT: NOTA:

en: Description (OPAC):
pt-PT: Descrição (OPAC):

en: Library limitations:
pt-PT: Limitações das bibliotecas:

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
pt-PT: Selecione 'Todas as bibliotecas' se este valor autorizado deve ser mostrado sempre. Senão selecione as bibliotecas que deseja associar a este valor.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
pt-PT: Novo valor autorizado para %s

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este valor autorizado. O valor pode já existir no sistema.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao inserir este valor autorizado. O valor ou a categoria podem já existir no sistema.

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao inserir esta categoria de valor autorizado. O nome da categoria pode já existir no sistema.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este valor autorizado. Verifique os registos do sistema.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta categoria de valor autorizado. Verifique os registos do sistema.

en: Authorized value updated successfully.
pt-PT: Valor autorizado modificado com sucesso.

en: Authorized value added successfully.
pt-PT: Valor autorizado adicionado com sucesso.

en: Authorized value category added successfully.
pt-PT: Categoria de valor autorizado adicionada com sucesso.

en: Authorized value deleted successfully.
pt-PT: Valor autorizado eliminado com sucesso.

en: Authorized value category deleted successfully.
pt-PT: Categoria de valor autorizado eliminada com sucesso.

en: This authorized value category already exists.
pt-PT: Esta categoria de valores autorizados já existe.

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
pt-PT: As categorias de valores autorizadores 'branches', 'itemtypes' e 'cn_source' são usadas internamente pelo o sistema e não são válidas.

en: Show category:
pt-PT: Ver categoria:

en: Authorized value
pt-PT: Valor autorizado

en: Description (OPAC)
pt-PT: Descrição (OPAC)

en: Icon
pt-PT: Ícone

en: Library limitations
pt-PT: Limitações das bibliotecas

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
pt-PT: %s limitações de biblioteca

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
pt-PT: %s limitaçao de biblioteca

en: No limitation
pt-PT: Sem limitação

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
pt-PT: Não existem valores autorizados definidos para %s

en: Add a new authorized value
pt-PT: Adicionar um valor autorizado

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
pt-PT: Eliminar categoria '%s'

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta categoria de valor autorizado?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este valor autorizado?

en: Used for acquisitions statistical purposes
pt-PT: Usado para estatísticas das aquisições

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
pt-PT: Valores usados nas mensagens dos leitores que aparecem no ecrã de circulação ou no OPAC. O valor no campo da descrição deve ser o texto da mensagem e está limitado a 200 caracteres

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
pt-PT: Valores que podem ser inseridos no campo de ordenação 1 dos leitores, que podem ser usados para estatísticas

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
pt-PT: Valores que podem ser inseridos no campo de ordenação 2 dos leitores, que podem ser usados para estatísticas

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
pt-PT: Coleções (aparecem na edição de um exemplar)

en: Used in UNIMARC 102 $a
pt-PT: Usado no subcampo 102$a do UNIMARC

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
pt-PT: Descrições para exemplares marcados como danificados (aparece na catalogação de um exemplar)

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
pt-PT: Os departamentos são necessário para o uso do módulo das Reservas de curso

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
pt-PT: Usado em instalações UNIMARC no campo 995 $o para identificar o estado do exemplar. Idêntico ao NOT_LOAN

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
pt-PT: Motivos para o fecho dos contratos (módulo de recursos electrónicos)

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
pt-PT: Localizações dos contratos de licenças (módulo de recursos electrónicos)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
pt-PT: Estados dos contratos de licenças (módulo de recursos electrónicos)

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
pt-PT: Prioridades de renovação dos contratos (módulo de recursos electrónicos)

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
pt-PT: Estados dos contratos (módulo de recursos electrónicos)

en: Roles for users (e-resource management module)
pt-PT: Funções para utilizadores (módulo de gestão de recursos electrónicos)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
pt-PT: Estados das licenças (módulo de recursos electrónicos)

en: Types of the licenses (e-resource management module)
pt-PT: Tipos de licenças (módulo de recursos electrónicos)

en: Content type of the packages (e-resource management module)
pt-PT: Tipo de conteúdos dos pacotes (módulo de recursos electrónicos)

en: Types of the packages (e-resource management module)
pt-PT: Tipos de pacotes (módulo de recursos electrónicos)

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
pt-PT: Tipos de publicação dos títulos (módulo de gestão de recursos electrónicos)

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
pt-PT: Aquisições: designador do estado de aquisição :: Este elemento de dados especifica o estado de aquisição da unidade no momento do relatório de investimentos.

en: General holdings: completeness designator
pt-PT: Aquisições: designador de completude

en: Physical form designators
pt-PT: Designadores de forma física

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
pt-PT: Aquisições: designador de retenção :: Este elemento de dados especifica a política de retenção para a unidade no momento do relatório de investimentos.

en: General holdings: type of unit designator
pt-PT: Aquisições: designador do tipo de unidade

en: Reasons why a hold might have been cancelled
pt-PT: Motivos porque uma reserva possa ter sido cancelada

en: ILL request status aliases used by the interlibrary loans module
pt-PT: Aliases de estados de solicitação ILL usados pelo módulo de empréstimos inter-bibliotecas

en: Reasons why an article request might have been cancelled
pt-PT: Motivos porque um pedido de artigo possa ter sido cancelado

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
pt-PT: Frequências usadas pelo módulo de empréstimos caseiros. São mostradas no separador na conta do leitor no interface dos técnicos.

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
pt-PT: Permite que múltiplos tipos de documento sejam pesquisados como uma categoria. As categorias podem ser inseridos no vocabulário ITEMTYPECAT. Para combinar os tipos de documento com esta categoria, altere a categoria de pesquisa de cada um dos tipos de documento

en: ISO 639-2 standard language codes
pt-PT: Códigos de idioma ISO 639-2

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
pt-PT: Localização na prateleira (aparece na catalogação de exemplares). A categoria LOC é mapeada para items.location na base de dados do Koha.

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
pt-PT: Descrição para exemplares marcados como perdidos (aparece na catalogação de um exemplar)

en: Reasons why a title is not for loan
pt-PT: Razões porque um exemplar não é emprestável

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
pt-PT: Lista de razões a ser mostrada no formulário de sugestões no OPAC.

en: Reasons why an order might have been cancelled
pt-PT: Razões porque uma encomenda possa ter sido cancelada

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
pt-PT: Valores usados para popular a lista dos tipos de pagamento no processo de pagar multas

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
pt-PT: Códigos de função (autor, editor, colaborador, etc.) usados nos subcampos 7XX $4 do UNIMARC

en: List of relator codes and terms according to
pt-PT: Lista dos códigos e termos de função de acordo com

en: MARC code list for relators
pt-PT: Lista de códigos MARC para relatores

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
pt-PT: Forma de ordenar e filtrar os relatórios, sendo que os valores por omissão incluem os módulos do Koha (Contas, Aquisições, Catalogação, Circulação, Leitores)

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
pt-PT: Pode ser usado para ordenação e filtragem mais restrita dos relatórios. Está vazio por omissão. Os valores necessitam de inclui o código de um valor autorizado de REPORT_GROUP na descrição (OPAC) para ligar o subgrupo ao grupo apropriado.

en: Restricted status of an item
pt-PT: Estados de exemplares restritos

en: Road types to be used in patron addresses
pt-PT: Tipos de rua usados nos endereços dos leitores

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
pt-PT: Usado na criação ou edição de um exemplar para atribuir um tipo de documento SIP específico para ser usado em diversos dispositivos.

en: Shelving control number
pt-PT: Número de controlo de prateleira

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
pt-PT: Lista de razões para aceitar ou rejeitar as sugestões dos leitores (aparecem na gestão das sugestões)

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
pt-PT: Lista de tipos de documentos a mostrar no formulário das sugestões de aquisição no OPAC. Quando criar valores autorizados para a categoria SUGGEST_FORMAT, insira uma descrição neste formulário para que a mesma fique visível para os leitores no OPAC.

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
pt-PT: Lista de valores de estados adicionais para as sugestões que podem ser usados em adição aos valores por omissão.

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
pt-PT: Termos a serem usados no módulo de Reservas de curso. Insira os termos que vão aparecer na introdução de um curso. (Por exemplo: Primavera, Verão, Inverno, Outono).

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
pt-PT: As categorias podem ser associadas aos carregamentos de ficheiros. Sem uma categoria, o carregamento é considerado temporário e pode ser removido durante uma limpeza agendada.

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
pt-PT: Valores que podem ser usados para preencher o campo 'Tipo de fornecedor' no módulo de aquisições, para posterior uso em relatórios estatísticos

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor interface type' field in the acquisitions module
pt-PT: Valores que podem ser usados para preencher o campo 'Tipo de interface do fornecedor' no módulo de aquisições

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor issue type' field in the acquisitions module
pt-PT: Valores que podem ser usados para preencher o campo 'Tipo de problema do fornecedor' no módulo de aquisições

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
pt-PT: Descrição de um exemplar retirado (aparece na catalogação de um exemplar)

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
pt-PT: É um valor autorizado genérico que pode ser usado num menu simples sim/não.

en: New authority type
pt-PT: Novo tipo de autoridade

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este tipo de autoridade. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar o tipo de autoridade. O código do tipo de autoridade pode já existir.

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este tipo de autoridade. Verifique os registos do sistema.

en: Authority type updated successfully.
pt-PT: Tipo de autoridade atualizado com sucesso.

en: Authority type added successfully.
pt-PT: Tipo de autoridade adicionado com sucesso.

en: Authority type deleted successfully.
pt-PT: Tipo de autoridade eliminado com sucesso.

en: Enter authority type details
pt-PT: Inserir os detalhes do tipo de autoridade

en: Authority type
pt-PT: Tipo de autoridade

en: 10 characters maximum
pt-PT: 10 caracteres no máximo

en: Summary:
pt-PT: Sumário:

en: Authority field to copy:
pt-PT: Campo de autoridade a copiar:

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
pt-PT: Nota: para 'Campo autoridade a copiar', insira o campo de autoridade que deve ser copiado de um registo de autoridade para um bibliográfico. Exemplo: em MARC21, o campo 100 do registo de autoridade deve ser copiado para o campo 100 do reg. bibliográfico

en: This authority type cannot be deleted
pt-PT: O tipo de autoridade não pode ser eliminado

en: Return to authority types
pt-PT: Voltar aos tipos de autoridade

en: Confirm deletion of authority structure definition for
pt-PT: Confirmar a definição da estrutura de autoridade para

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
pt-PT: Definir tipos de autoridade e estrutura dos modelos MARC, da mesma forma que se definem tipos de documentos e a respectiva estrutura dos modelos MARC. Os valores de autoridade são geridos por plugins

en: Auth field copied
pt-PT: O campo foi copiado

en: MARC structure
pt-PT: Estrutura MARC

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
pt-PT: Exportar tipo de autoridade (campos, subcampos) para ficheiro (.csv ou .ods)

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
pt-PT: Importar tipo de autoridade (campos, subcampos) de um ficheiro (.csv ou .ods)

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
pt-PT: Exportar o tipo de autoridade %s

en: Export to CSV spreadsheet
pt-PT: Exportar para CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
pt-PT: Exportar para folha de cálculo OpenDocument

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
pt-PT: Importar estrutura do tipo de autoridade %s (campos, subcampos) de um ficheiro (.csv ou .ods)

en: Upload file:
pt-PT: Carregar ficheiro:

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
pt-PT: Detalhes da tarefa #%s

en: Insufficient permission to see this job.
pt-PT: Permissões insuficientes para ver a tarefa.

en: Job ID:
pt-PT: ID da tarefa:

en: Status:
pt-PT: Estado:

en: Progress:
pt-PT: Progresso:

en: Queued:
pt-PT: Em fila em espera:

en: Started:
pt-PT: Iniciada:

en: Ended:
pt-PT: Terminou:

en: Report
pt-PT: Relatório

en: Detailed messages
pt-PT: Mensagens detalhadas

en: Return to the job list
pt-PT: Voltar à lista das tarefas

en: Current jobs only
pt-PT: Apenas tarefas atuais

en: Only include jobs enqueued in the last hour
pt-PT: Apenas incluir tarefas criadas na última hora

en: Job ID
pt-PT: ID da tarefa

en: Progress
pt-PT: Progresso

en: Queued
pt-PT: Em fila em espera

en: Ended
pt-PT: Terminou

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
pt-PT: Eliminação de autoridades em lote

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
pt-PT: Modificação de autoridades em lote

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record deletion
pt-PT: Eliminação de registos bibliográficos em lote

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
pt-PT: Modificação de registos bibliográficos em lote

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
pt-PT: Cancelamento de reservas em lote

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
pt-PT: Eliminação de exemplares em lote

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
pt-PT: Modificação de exemplares em lote

note: SCRIPT
en: Create eHolding titles
pt-PT: Criar títulos electrónicos

note: SCRIPT
en: ERM Usage Statistics SUSHI Harvester
pt-PT: Agregação SUSHI das estatísticas de uso no ERM

note: SCRIPT
en: Holds queue update
pt-PT: Fila de reservas atualizada

note: SCRIPT
en: Import MARC records
pt-PT: Importar registos MARC

note: SCRIPT
en: Pseudonymize statistic
pt-PT: Estatística da pseudo-anonimização

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
pt-PT: Reverter importação de registos MARC

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
pt-PT: Importação de registos bibliográficos

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
pt-PT: Tipo de tarefa desconhecido '%s'

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
pt-PT: Atualizar índice do Elasticsearch

en: MARC bibliographic frameworks
pt-PT: Modelos de registos MARC

en: New framework
pt-PT: Novo modelo

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este modelo. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar este modelo. O modelo pode já existir.

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este modelo. Verifique os registos do sistema.

en: Framework updated successfully.
pt-PT: Modelo atualizado com sucesso.

en: Framework added successfully.
pt-PT: Modelo adicionado com sucesso.

en: Framework deleted successfully.
pt-PT: Modelo eliminado com sucesso.

en: This framework code already exists.
pt-PT: Este código de modelo já existe.

en: Framework code:
pt-PT: Código de modelo:

en: This framework cannot be deleted
pt-PT: Este modelo não pode ser eliminado

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
pt-PT: O modelo é usado %s vezes.

en: Return to frameworks
pt-PT: Voltar aos modelos

en: Yes, delete this framework
pt-PT: Sim, eliminar este modelo

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
pt-PT: Exportar estrutura do modelo (campos, subcampos) para ficheiro (.csv ou .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
pt-PT: Importar estrutura do modelo (campos, subcampos) de um ficheiro (.csv ou .ods)

en: Export default framework
pt-PT: Exportar modelo por omissão

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
pt-PT: Importar estrutura do modelo por omissão (campos, subcampos) de um ficheiro (.csv ou .ods)

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
pt-PT: Exportar modelo %s

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
pt-PT: Importar estrutura do modelo %s (campos, subcampos) de um ficheiro (.csv ou .ods)

en: Select a library :
pt-PT: Seleccionar biblioteca :

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
pt-PT: Marque as caixas para as bibliotecas para onde permite transferir os exemplares.

en: For all collection codes:
pt-PT: Para todos códigos de coleção:

en: For all item types:
pt-PT: Para todos os tipos de documento:

en: Switch to advanced editor
pt-PT: Alterar para o editor avançado

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
pt-PT: Política de %s: %s

en: Allow transfer?
pt-PT: Permitir transferência?

en: New library
pt-PT: Nova biblioteca

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta biblioteca. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta biblioteca. O código da biblioteca pode já existir.

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta biblioteca. Verifique os registos do sistema.

en: Library updated successfully.
pt-PT: Biblioteca atualizada com sucesso.

en: Library added successfully.
pt-PT: Biblioteca adicionada com sucesso.

en: Library deleted successfully.
pt-PT: Biblioteca eliminada com sucesso.

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
pt-PT: Esta biblioteca não pode ser eliminada. Existem exemplares ou leitores associados à biblioteca

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
pt-PT: (%s leitores e %s exemplares).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
pt-PT: (%s leitores).

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
pt-PT: (%s exemplares).

en: Edit library
pt-PT: Editar biblioteca

note: %1$s:  IF library %2$s:  tx("Modify library '{library}'", { library = library.branchcode }) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s New library %s
pt-PT: %s %s %s Nova biblioteca %s

en: Library code:
pt-PT: Código de biblioteca:

en: Group(s):
pt-PT: Grupo(s):

en: Address line 1:
pt-PT: Morada - linha 1:

en: Address line 2:
pt-PT: Morada - linha 2:

en: Address line 3:
pt-PT: Morada - linha 3:

en: City:
pt-PT: Cidade:

en: State:
pt-PT: Estado:

en: ZIP/Postal code:
pt-PT: Código postal:

en: Country:
pt-PT: País:

en: ILL staff email:
pt-PT: Email do staff ILL:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ILLDefaultStaffEmail_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ILLDefaultStaffEmail system preference %s
pt-PT: %s Valor por omissão: preferência de sistema %s %s Valor por omissão: preferência de sistema ILLDefaultStaffEmail %s

en: Reply-To:
pt-PT: Responder para:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
pt-PT: %s Valor por omissão: preferência de sistema %s %s Valor por omissão: preferência de sistema ReplyToDefault %s

en: Return-Path:
pt-PT: Caminho de retorno:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
pt-PT: %s Valor por omissão: preferência de sistema %s %s Valor por omissão: preferência de sistema ReturnpathDefault %s

en: SMTP server:
pt-PT: Servidor SMTP:

en: OPAC info:
pt-PT: Informação pública:

en: Edit HTML content
pt-PT: Editar contéudo HTML

en: Add HTML content
pt-PT: Adicionar contéudo HTML

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
pt-PT: Pode ser digitado como um endereço IP ou como sub-rede (ex. 192.168.1.*)

en: MARC organization code
pt-PT: Código MARC de organização

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
pt-PT: %s Se não for preenchido é utilizada a preferência de sistema %s. %s Se não for preenchido é utilizada a preferência de sistema MARCOrgCode. %s Pode obter o seu código em

en: Library of Congress
pt-PT: Biblioteca do Congresso

en: Pickup location:
pt-PT: Biblioteca de levantamento:

en: Public:
pt-PT: Público:

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the libraries page in the OPAC.
pt-PT: Defina como 'sim' para mostrar esta biblioteca como opção de pesquisa e na página de bibliotecas do OPAC.

en: Specific OPAC JS:
pt-PT: OPAC JS específico:

en: Collapse
pt-PT: Colapsar

en: Specific OPAC CSS:
pt-PT: OPAC CSS específico:

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar %s (%s)?

en: Public
pt-PT: Público

en: SMTP server
pt-PT: Servidor SMTP

en: Start defining libraries
pt-PT: Comece a definir as bibliotecas

en: OPAC information
pt-PT: Informação no OPAC

en: This library does not exist.
pt-PT: A biblioteca não existe.

note: SCRIPT
en: Ph:
pt-PT: Tel:

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
pt-PT: O código da biblioteca contém caracteres em branco. Por favor, remova quaisquer caracteres em branco a partir do código da biblioteca

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
pt-PT: Não existem bibliotecas definidas.

en: New cash register
pt-PT: Nova caixa registadora

en: Cash register added successfully.
pt-PT: Caixa registadora adicionada com sucesso.

en: An error occurred when adding this cash register.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta caixa registadora.

en: Cash register updated successfully.
pt-PT: Caixa registadora atualizada com sucesso.

en: An error occurred when updating this cash register. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta caixa registadora. Verifique os registos do sistema.

en: Library default updated successfully.
pt-PT: Biblioteca por omissão atualizada com sucesso.

en: An error on setting library default.
pt-PT: Ocorreu um erro a definir a biblioteca por omissão.

en: Cash register archived successfully.
pt-PT: Caixa registadora arquivada com sucesso.

en: Cash register restored successfully.
pt-PT: Caixa registadora recuperada com sucesso.

en: Cash register ID:
pt-PT: ID da caixa registadora:

en: Initial float:
pt-PT: Flutuação inicial:

en: Filter by branch:
pt-PT: Filtrar por biblioteca:

en: Library default
pt-PT: Biblioteca por omissão

en: Initial float
pt-PT: Flutuação inicial

en: Drop default
pt-PT: Remover como omissão

en: Make default
pt-PT: Usar por omissão

en: Archive
pt-PT: Arquivar

en: Restore
pt-PT: Recuperar

en: Start adding cash registers
pt-PT: Comece a adicionar as caixas registadoras

en: There are no cash registers defined.
pt-PT: Não existem caixas registadoras definidas.

en: Category deleted
pt-PT: Categoria eliminada

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta categoria de leitor. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao inserir esta categoria de leitor. A categoria de leitor pode já existir no sistema.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta categoria de leitor. Verifique os registos do sistema.

en: Patron category updated successfully.
pt-PT: Categoria de leitor atualizada com sucesso.

en: Patron category inserted successfully.
pt-PT: Categoria de leitor adicionada com sucesso.

en: Patron category deleted successfully.
pt-PT: Categoria de leitor eliminada com sucesso.

en: This patron category already exists.
pt-PT: A categoria de leitor já existe.

en: Category code:
pt-PT: Código de categoria:

en: Enrollment period:
pt-PT: Período de inscrição:

en: Choose one
pt-PT: Escolher uma

en: In months:
pt-PT: Nos meses:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
pt-PT: meses %s

en: Until date:
pt-PT: Até a data:

en: Password expiration:
pt-PT: Expiração da palavra-passe:

en: Age required:
pt-PT: Idade obrigatória:

en: years
pt-PT: anos

en: Upperage limit:
pt-PT: Limite de idade:

en: Enrollment fee:
pt-PT: Taxa de inscrição:

en: Overdue notice required:
pt-PT: Aviso de atraso exigido:

en: Lost items in staff interface:
pt-PT: Exemplares perdidos no interface dos técnicos:

en: Shown
pt-PT: Mostrado

en: Hidden by default
pt-PT: Escondida por omissão

en: Hold fee:
pt-PT: Taxa de reserva:

en: Category type:
pt-PT: Tipo da categoria:

en: Select a category type
pt-PT: Seleccionar tipo de categoria

en: Child
pt-PT: Criança

en: Organization
pt-PT: Organização

en: Professional
pt-PT: Profissional

en: Statistical
pt-PT: Estatístico

en: Can be guarantee:
pt-PT: Pode ser assegurado:

en: Select
pt-PT: Seleccionar

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
pt-PT: se este tipo de categoria deve ser mostrado sempre. Senão seleccione as bibliotecas que deseja associar a este valor.

en: Password reset in OPAC:
pt-PT: Repor a palavra-passe no OPAC:

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
pt-PT: Seguir a preferência de sistema OpacResetPassword (ativo)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
pt-PT: Seguir a preferência de sistema OpacResetPassword (desativo)

en: Allowed
pt-PT: Permitido

en: Not allowed
pt-PT: Não permitido

en: Password change in OPAC:
pt-PT: Alterar a palavra-passe no OPAC:

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
pt-PT: Seguir a preferência de sistema OpacPasswordChange (ativo)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
pt-PT: Seguir a preferência de sistema OpacPasswordChange (desativo)

en: Minimum password length:
pt-PT: Tamanho mínimo da palavra-passe:

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
pt-PT: Deixe vazio para usar a omissão do sistema (%s)

en: Require strong password:
pt-PT: Palavra-passe segura obrigatória:

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
pt-PT: Seguir a preferência de sistema RequireStrongPassword (sim)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
pt-PT: Seguir a preferência de sistema RequireStrongPassword (não)

en: Block expired patrons:
pt-PT: Bloquear leitores expirados:

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
pt-PT: Seguir a preferência do sistema BlockExpiredPatronOpacActions

en: Block
pt-PT: Bloquear

en: Don't block
pt-PT: Não bloquear

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
pt-PT: Escolher se os leitores desta categoria ficarem bloqueados das ações no catálogo público como renovar e colocar reservas quando a sua conta expirar.

en: Check for previous checkouts:
pt-PT: Verificar empréstimos anteriores:

en: Yes and try to override system preferences
pt-PT: Sim, tentar sobrepor as preferências de sistema

en: No and try to override system preferences
pt-PT: Não, tentar sobrepor as preferências de sistema

en: Inherit from system preferences
pt-PT: Herdado das preferências do sistema

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
pt-PT: Escolha se deseja se os leitores desta categoria são avisados por omissão se tentam requisitar um exemplar que já requisitaram anteriormente.

en: Can place ILL in OPAC:
pt-PT: Pode pedir empréstimos inter-bibliotecas no OPAC:

en: Choose whether patrons of this category can create new interlibrary loan requests.
pt-PT: Escolha se deseja se os leitores desta categoria podem criar novos pedidos de empréstimos inter-bibliotecas.

en: Default privacy:
pt-PT: Privacidade por omissão:

en: Never
pt-PT: Nunca

en: Forever
pt-PT: Sempre

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
pt-PT: Controla durante quanto tempo o histórico de empréstimo dos leitores é mantido para novos leitores desta categoria. "Nunca" anonimiza os empréstimos na devolução e "Sempre" mantêm o histórico de empréstimo para sempre. Quando definido "Por omissão", o total de histórico é controlado pela tarefa

en: which should be set up by your system administrator.
pt-PT: que devem ser definidas pelo administrador do sistema.

en: Exclude from local holds priority:
pt-PT: Excluir da prioridade de reservas locais:

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
pt-PT: , reservas efectuadas por leitores desta categoria não terão prioridade

en: If
pt-PT: Se

en: Default messaging preferences for this patron category
pt-PT: Preferências normais de mensagens para a categoria de cliente

en: . Deletion not possible
pt-PT: . Impossível eliminar

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
pt-PT: Esta categoria é usada %s vezes

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
pt-PT: %s %s meses %s até %s %s

en: Receives overdue notices:
pt-PT: Recebe avisos de atrasos:

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
pt-PT: %sOculto por omissão%sVisível%s

en: Lost items in staff interface:
pt-PT: Exemplares perdidos no interface dos técnicos:

en: Check previous checkouts:
pt-PT: Verificar empréstimos anteriores:

en: Inherit
pt-PT: Herdar

en: Can be guarantee
pt-PT: Pode ser assegurado

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
pt-PT: Eliminar categoria

note: %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
pt-PT: %s Pesquisou %s

en: Category name
pt-PT: Nome da Categoria

en: Enrollment period
pt-PT: Período de inscrição

en: Password expiration
pt-PT: Expiração da palavra-passe

en: Age required
pt-PT: Idade obrigatória

en: Upper age limit
pt-PT: Limite de idade

en: Enrollment fee
pt-PT: Taxa de inscrição

en: Overdue
pt-PT: Atraso

en: Messaging
pt-PT: Mensagens

en: Check previous checkout?
pt-PT: Verificar empréstimos anteriores?

en: Can place ILL in OPAC?
pt-PT: Pode efetuar pedidos inter-bibliotecas no OPAC?

en: Default privacy
pt-PT: Privacidade por omissão

en: Exclude from local holds priority
pt-PT: Excluir da prioridade de reservas locais

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
pt-PT: %sOculto%sVisível%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.can_place_ill_in_opac %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
pt-PT: %s Sim %s Não %s

en: Create a new category
pt-PT: Criar uma nova categoria

en: No categories have been defined.
pt-PT: Nenhuma categoria foi definida.

en: Configuration errors found
pt-PT: Erros de configuração encontrados

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
pt-PT: Tem %s erro(s) na sua configuração MARC. Por favor corrija-os antes de usar o Koha

en: Configuration okay
pt-PT: Configuração correta

en: You don't have errors in your MARC configuration
pt-PT: Não tem qualquer erro na sua configuração MARC

en: Test
pt-PT: Testar

en: Result
pt-PT: Resultado

en: The field itemnumber MUST be mapped
pt-PT: O campo itemnumber DEVE estar mapeado

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
pt-PT: O correspondente subcampo DEVE estar no separador -1 (ignorado)

en: itemnumber : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
pt-PT: itemnumber : o campo está mapeado para um campo no separador -1

en: item fields
pt-PT: campos do exemplar

en: ALL items fields MUST :
pt-PT: TODOS os campos de exemplar DEVEM :

en: be mapped to the same tag,
pt-PT: ligado à mesma etiqueta,

en: and they must all be in the 10 (items) tab
pt-PT: e devem estar todos no 10 separador (exemplares)

en: All item fields are in the same tag and in item tab
pt-PT: Todos os campos dos exemplares estão no mesmo campo e separador

en: Item tag
pt-PT: Etiqueta do exemplar

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
pt-PT: Há mais de um campo MARC relacionado com itens do separador (10): %s

en: Only 1 MARC tag mapped to items
pt-PT: Apenas 1 campo MARC ligado aos exemplares

en: itemtype NOT mapped
pt-PT: itemtype não mapeado

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
pt-PT: o campo biblioitems.itemtype DEVE :

en: be mapped to a MARC subfield,
pt-PT: ser mapeado para um subcampo MARC,

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
pt-PT: o subcampo correspondente DEVE ter "Valor autorizado" definido para "itemtypes"

en: biblioitems.itemtype defined
pt-PT: biblioitems.itemtype definido

en: homebranch NOT mapped
pt-PT: homebranch não mapeado

en: the items.homebranch field MUST :
pt-PT: o campo items.homebranch DEVE :

en: be mapped to a MARC subfield,
pt-PT: ser mapeado para um subcampo MARC,

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
pt-PT: o subcampo correspondente DEVE ter "Valor autorizado" definido para "branches"

en: homebranch defined
pt-PT: homebranch definido

en: holdingbranch NOT mapped
pt-PT: holdingbranch não mapeado

en: the items.holdingbranch field MUST :
pt-PT: o campo items.holdingbranch DEVE :

en: holdingbranch defined
pt-PT: holdingbranch definido

en: item type not defined
pt-PT: tipo de documento não definido

en: at least 1 item type must be defined
pt-PT: pelo menos 1 tipo de documento deve ser definido

en: at least 1 item type defined
pt-PT: pelo menos 1 tipo de documento definido

en: library not defined
pt-PT: biblioteca não definida

en: at least 1 library must be defined
pt-PT: pelo menos 1 biblioteca deve ser definida

en: at least 1 library defined
pt-PT: pelo menos 1 biblioteca definida

en: biblio and biblionumber
pt-PT: biblio e biblionumber

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
pt-PT: Os campos biblio.biblionumber e biblioitems.biblioitemnumber mapeados para um subcampo MARC,

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
pt-PT: biblionumber e biblioitemnumber mapeados correctamente

en: framework values
pt-PT: valores do modelo

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
pt-PT: existe um valor nulo no frameworkcode. Verifique as seguintes tabelas

en: no NULL value in frameworkcode
pt-PT: sem valor NULL em frameworkcode

en: subfields not in same tabs
pt-PT: os subcampos estão em separadores diferentes

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
pt-PT: Nem todos os subcampos dos seguintes campos estão no mesmo separador (ou 'ignorados').

en: Tabs in use
pt-PT: Separadores em uso

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
pt-PT: todos os subcampos para cada campo estão no mesmo separador (ou ignorados)

en: invalid authority types
pt-PT: tipos de autoridade inválidos

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
pt-PT: Nem todos os tipos de autoridade referenciados pelos modelos estão definidos.

en: Framework code
pt-PT: Código de modelo

en: Framework description
pt-PT: Descrição de modelo

en: Invalid authority type
pt-PT: Tipo de autoridade inválido

en: all authority types used in the frameworks are defined
pt-PT: todos os tipos de autoridade usados nos modelos estão definidos

en: items.permanent_location mapped
pt-PT: items.permanent_location mapeado

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
pt-PT: Os seguintes mapeamentos existem para items.permanent_location, mas não deviam.

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
pt-PT: items.permanent_location não está mapeado nos modelos

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
pt-PT: Tem %s erro(s) na sua configuração MARC. Por favor corrija-os antes de usar o Koha

en: Cities
pt-PT: Cidades

en: New city
pt-PT: Nova cidade

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta cidade. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this city. The city ID might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta cidade. O identificador da cidade pode já existir.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar a cidade. Verifique os registos do sistema.

en: City updated successfully.
pt-PT: Cidade atualizada com sucesso.

en: City added successfully.
pt-PT: Cidade adicionada com sucesso.

en: City deleted successfully.
pt-PT: Cidade eliminada com sucesso.

en: This city already exists.
pt-PT: Este cidade já existe.

en: City ID:
pt-PT: ID da cidade:

en: City id
pt-PT: ID da cidade

en: City
pt-PT: Cidade

en: State
pt-PT: Estado

en: ZIP/Postal code
pt-PT: Código postal

en: Country
pt-PT: País

note: For the first occurrence, %1$s:  city_name_filter | html
en: Searching: %s
pt-PT: A pesquisar: %s

en: City ID
pt-PT: ID da cidade

en: There are no cities defined.
pt-PT: Não existem cidades definidas.

en: Create a new city
pt-PT: Criar uma nova cidade

en: New classification source
pt-PT: Nova fonte de classificação

en: New filing rule
pt-PT: Nova regra de preenchimento

en: New splitting rule
pt-PT: Nova regra de separação

en: An error occurred when updating this classification source. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta fonte de classificação. Verifique os registos para mais detalhes.

en: Classification source updated successfully.
pt-PT: Fonte de classificação atualizada com sucesso.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta fonte de classificação. Talvez o código já existe no sistema?

en: Classification source added successfully.
pt-PT: Fonte de classificação adicionada com sucesso.

en: An error occurred when deleting this classification source.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta fonte de classificação.

en: Classification source deleted successfully.
pt-PT: Fonte de classificação eliminada com sucesso.

en: An error occurred when updating this filing rule. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta regra de preenchimento. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

en: Filing rule updated successfully.
pt-PT: Regra de preenchimento atualizada com sucesso.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta regra de preenchimento. Talvez o código já existe no sistema?

en: Filing rule added successfully.
pt-PT: Regra de preenchimento adicionada com sucesso.

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta regra de preenchimento. Talvez esteja em uso por uma das fontes de classificação?

en: Filing rule deleted successfully.
pt-PT: Regra de preenchimento eliminada com sucesso.

en: An error occurred when updating this splitting rule. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta regra de separação. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

en: Splitting rule updated successfully.
pt-PT: Regra de separação atualizada com sucesso.

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta regra de separação. Talvez o código já existe no sistema?

en: Splitting rule added successfully.
pt-PT: Regra de separação adicionada com sucesso.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta regra de separação. Talvez esteja em uso por uma das fontes de classificação?

en: Splitting rule deleted successfully.
pt-PT: Regra de separação eliminada com sucesso.

en: Classification source code:
pt-PT: Código de fonte de classificação:

en: Source in use?
pt-PT: Fonte em uso?

en: Filing rule:
pt-PT: Regra de preenchimento:

en: Splitting rule:
pt-PT: Regra de separação:

en: Filing rule code:
pt-PT: Código regra de preenchimento:

en: Filing routine:
pt-PT: Rotina de preenchimento:

en: Splitting rule code:
pt-PT: Código da regra de separação:

en: Splitting routine:
pt-PT: Rotina de separação:

en: Regular expression:
pt-PT: Expressão regular:

note: A
en: Add a new regular expression
pt-PT: Adicionar uma nova expressão regular

en: Test the regular expressions:
pt-PT: Testar as expressões regulares:

en: Classification sources
pt-PT: Fontes de classificação

en: In use
pt-PT: Em uso

en: Filing rule
pt-PT: Regra de preenchimento

en: Splitting rule
pt-PT: Regra de separação

en: Classification filing rules
pt-PT: Classificação das regras de preenchimento

en: Sorting routine
pt-PT: Rotina de ordenação

en: Classification splitting rules
pt-PT: Regras de separação

en: Splitting routine
pt-PT: Rotina de separação

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta fonte de classificação?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta regra de preenchimento?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta regra de separação?

en: Clone circulation and fine rules
pt-PT: Clonar regras de empréstimo e de multas

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
pt-PT: Clonar regras de empréstimo %s das regras por omissão%s de "%s"%s %s para"%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
pt-PT: A clonagem das regras de empréstimo e multas falhou!

en: The rules have been cloned.
pt-PT: As regras foram clonadas.

en: Return to circulation and fine rules
pt-PT: Voltar às regras de empréstimo e multas

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
pt-PT: Usar com cuidado! Se a biblioteca de destino já tiver regras de empréstimo, as mesmas serão eliminadas sem aviso!

en: Please choose a library to clone rules from:
pt-PT: Por favor, escolha uma biblioteca para clonar as suas regras:

en: Source library:
pt-PT: Biblioteca de inscrição:

en: Please choose the library to clone the rules to:
pt-PT: Por favor, escolha uma biblioteca para onde as regras vão ser clonadas:

en: Destination library:
pt-PT: Biblioteca de destino:

en: Jump to page:
pt-PT: Saltar para a página:

note: %1$s:  SET tables = module %2$s:  IF tables.$pagename.keys and tables.$pagename.keys.size > 1 %3$s:  FOR tablename IN tables.$pagename.keys.sort %4$s:  SET table_id = pagename _ '#' _ tablename
en: %s %s Jump to table: %s %s
pt-PT: %s %s Saltar para a tabela: %s %s

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
pt-PT: Página: %s

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
pt-PT: As alterações realizadas abaixo apenas serão aplicadas aos subcampos de exemplar que são mapeados na tabela 'items'.

en: Go to Koha to MARC mapping
pt-PT: Ir para os mapeamentos MARC

en: Items editor
pt-PT: Editor de exemplares

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
pt-PT: Identificador da tabela: %s

en: Column name
pt-PT: Nome da coluna

en: Is hidden by default
pt-PT: Escondida por omissão

en: Cannot be toggled
pt-PT: Não pode ser alternado

en: Default display length:
pt-PT: Largura de visualização por omissão:

en: Default sort order:
pt-PT: Ordenação por omissão:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
pt-PT: %s Não existe tabela a configurar para este módulo. %s %s %s Não existe página a usar a configuração da tabela neste módulo. %s

en: Acquisition
pt-PT: Aquisição

en: Acquisition tables
pt-PT: Tabelas de aquisição

en: Administration
pt-PT: Administração

en: Administration tables
pt-PT: Tabelas de administração

en: Authorities
pt-PT: Autoridades

en: Authorities tables
pt-PT: Tabelas de autoridades

en: Catalog
pt-PT: Catálogo

en: Catalogue tables
pt-PT: Tabelas de catalogação

en: Cataloging
pt-PT: Catalogar

en: Cataloguing tables
pt-PT: Tabelas do catalogação

en: Circulation
pt-PT: Empréstimo

en: Circulation tables
pt-PT: Tabelas de empréstimo

en: Course reserves
pt-PT: Reservas de curso

en: Course reserves tables
pt-PT: Tabelas das reservas de curso

en: E-resource management
pt-PT: Gestão de recursos electrónicos

en: E-resource management tables
pt-PT: Tabelas da gestão de recursos electrónicos

en: Interlibrary loans
pt-PT: Empréstimos inter-bibliotecas

en: Interlibrary loans tables
pt-PT: Tabelas dos empréstimos inter-bibliotecas

en: Patrons
pt-PT: Leitores

en: Patrons tables
pt-PT: Tabelas de leitores

en: Point of sale
pt-PT: Ponto de venda

en: Point of sale tables
pt-PT: Tabelas dos pontos de venda

en: Tools
pt-PT: Ferramentas

en: Tools tables
pt-PT: Tabelas das ferramentas

en: OPAC tables
pt-PT: Tabelas do OPAC

en: Reports
pt-PT: Relatórios

en: Reports tables
pt-PT: Tabelas de relatórios

en: Serials
pt-PT: Periódicos

en: Serials tables
pt-PT: Tabelas dos periódicos

en: New credit type
pt-PT: Novo tipo de crédito

en: Credit type saved successfully.
pt-PT: Tipo de crédito guardado com sucesso.

en: An error occurred when saving this credit type.
pt-PT: Ocorreu um erro ao guardar este tipo de crédito.

en: Credit type archived successfully.
pt-PT: Tipo de crédito arquivado com sucesso.

en: Credit type restored successfully.
pt-PT: Tipo de crédito recuperado com sucesso.

en: Credit type code:
pt-PT: Código do tipo de crédito:

en: Required. Maximum length is 64 letters
pt-PT: Obrigatório. O tamanho máximo é 64 letras

en: Can be manually added ?
pt-PT: Pode ser adicionado manualmente ?

en: Enable credit number
pt-PT: Permitir o número de crédito

en: Enable automatic generation of credit number (see
pt-PT: Permitir a geração automática do número de crédito (ver

en: Libraries limitation:
pt-PT: Limitação de bibliotecas:

en: No library limitation
pt-PT: Sem limitação de biblioteca

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
pt-PT: Selecione 'Todas as bibliotecas' se este tipo de crédito deve estar disponível para todas as bibliotecas. Senão selecione as bibliotecas que deseja associar a este tipo de crédito.

en: Archived
pt-PT: Arquivado

en: System
pt-PT: Sistema

en: Available for
pt-PT: Disponível para

en: Credit number enabled
pt-PT: Número de crédito ativo

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
pt-PT: %sCrédito manual%s

en: There are no account credit types defined.
pt-PT: Não existem tipos de crédito definidos.

en: Create new credit type
pt-PT: Criar um novo tipo de crédito

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
pt-PT: Filtrar os tipos de crédito

note: SCRIPT
en: Show all credit types
pt-PT: Mostrar todos os tipos de crédito

en: Curbside pickup configuration
pt-PT: Configuração dos levantamentos

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
pt-PT: A preferência %s não está ativa, não se esqueça de a ativar para a funcionalidade estar disponível.

en: Enable:
pt-PT: Activar:

en: Enable curbside pickup.
pt-PT: Ativar os levantamentos de rua.

en: Pickup interval:
pt-PT: Intervalo de levantamento:

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
pt-PT: Número de minutos que cada iteração de levantamento na rua deve demorar.

en: Maximum patrons per interval:
pt-PT: Máximo de leitores por intervalo:

en: Maximum number of simultaneous pickups per interval.
pt-PT: Número máximo de levantamentos simultâneos por intervalo.

en: Patron-scheduled pickup:
pt-PT: Levantamento agendado pelo leitor:

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
pt-PT: Permitir que os leitores agendem os seus próprios levantamentos.

en: Enable for waiting holds only:
pt-PT: Ativar apenas para reservas em espera:

en: Enable only if the patron has waiting holds.
pt-PT: Ativar apenas se o leitor tiver reservas em espera.

en: Curbside pickup hours
pt-PT: Horas dos levantamentos

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
pt-PT: As horas devem estar no formato de 24 horas (00:00 a 23:59).

en: New slot:
pt-PT: Nova entrada:

en: From
pt-PT: De

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
pt-PT: Formato inválido para esta entrada, deve ser '00:00 a 23:59'.

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
pt-PT: Guardar configuração

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
pt-PT: Sexta-feira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
pt-PT: Segunda-feira

note: SCRIPT
en: Remove this slot
pt-PT: Remover esta entrada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
pt-PT: Sábado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
pt-PT: Domingo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
pt-PT: Quinta-feira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
pt-PT: Terça-feira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
pt-PT: Quarta-feira

en: New currency
pt-PT: Nova moeda

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta moeda. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta moeda. O código da moeda pode já existir.

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta moeda. Verifique os registos do sistema.

en: Currency updated successfully.
pt-PT: Moeda atualizada com sucesso.

en: Currency added successfully.
pt-PT: Moeda adicionada com sucesso.

en: Currency deleted successfully.
pt-PT: Moeda eliminada com sucesso.

en: New currency entry form
pt-PT: Formulário para nova moeda

en: Currency:
pt-PT: Moeda:

en: Rate:
pt-PT: Taxa:

en: Symbol:
pt-PT: Símbolo:

en: ISO code:
pt-PT: Código ISO:

en: Last updated:
pt-PT: Atualizado:

en: Space separation between symbol and value:
pt-PT: Separação entre o símbolo e o valor:

en: Active:
pt-PT: Activo:

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
pt-PT: Não é possível eliminar a moeda %s

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
pt-PT: Esta moeda é usada por %s encomendas.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
pt-PT: Esta moeda é usada por %s fornecedores.

en: Deletion not possible
pt-PT: Impossível eliminar

en: Rate
pt-PT: Taxa

en: Yes, delete this currency
pt-PT: Sim, eliminar esta moeda

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
pt-PT: %s%s Pesquisou por %s

en: Please edit one currency and mark it as active.
pt-PT: Por favor edite uma moeda e marque-a como activa.

en: Symbol
pt-PT: Símbolo

en: ISO code
pt-PT: Código ISO

en: Last updated
pt-PT: Última atualização

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
pt-PT: %sSim%s

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
pt-PT: Quando importar ficheiros MARC nas ferramentas, a ferramenta irá tentar encontrar e usar o preço da moeda ativa correntemente.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
pt-PT: Alguns exemplos de preços compatíveis incluem "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". Estes exemplos assumem a moeda USB como a moeda ativa.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
pt-PT: A moeda activa deve ter um câmbio de 1.0

en: New debit type
pt-PT: Novo tipo de débito

en: Debit type saved successfully.
pt-PT: Tipo de débito guardado com sucesso.

en: An error occurred when saving this debit type. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao guardar este tipo de débito. Verifique os registos do sistema.

en: Debit type archived successfully.
pt-PT: Tipo de débito arquivado com sucesso.

en: Debit type restored successfully.
pt-PT: Tipo de débito recuperado com sucesso.

en: Debit type code:
pt-PT: Código do tipo de débito:

en: Default amount:
pt-PT: Montante por omissão:

en: Can be manually invoiced?
pt-PT: Pode ser facturado manualmente?

en: Can be sold?
pt-PT: Pode ser vendido?

en: Included in noissuescharge?
pt-PT: Incluído na preferência noissuescharge?

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
pt-PT: Selecione 'Todas as bibliotecas' se este tipo de débito deve estar disponível para todas as bibliotecas. Senão selecione as bibliotecas que deseja associar a este tipo de débito.

en: Default amount
pt-PT: Montante por omissão

en: Blocks checkouts?
pt-PT: Bloqueia os empréstimos?

en: Invoicing,
pt-PT: Fatura,

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
pt-PT: Venda %s

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
pt-PT: Fatura %s

en: There are no account debit types defined.
pt-PT: Não existem tipos de débito definidos.

en: Create new debit type
pt-PT: Criar um novo tipo de débito

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
pt-PT: Filtrar os tipos de débito

note: SCRIPT
en: Show all debit types
pt-PT: Mostrar todos os tipos de débito

en: Modify desk
pt-PT: Modificar balcão

en: New desk
pt-PT: Novo balcão

en: Confirm deletion of desk
pt-PT: Confirmar a eliminação do balcão

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este balcão. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar este balcão. O identificador do balcão pode já existir no sistema.

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este balcão. Verifique os registos do sistema.

en: Desk updated successfully.
pt-PT: Balcão atualizado com sucesso.

en: Desk added successfully.
pt-PT: Balcão adicionado com sucesso.

en: Desk deleted successfully.
pt-PT: Balcão eliminado com sucesso.

en: This desk already exists.
pt-PT: Este balcão já existe.

en: Modify a desk
pt-PT: Modificar balcão

en: Desk ID:
pt-PT: ID do balcão:

note: %1$s:  desk.desk_name | html
en: Delete desk "%s"?
pt-PT: Eliminar o balcão "%s"?

en: Desk ID
pt-PT: ID do balcão

en: Desk
pt-PT: Balcão

en: There are no desks defined.
pt-PT: Não existem balcões de empréstimo definidos.

en: Create a new desk
pt-PT: Criar um novo balcão

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
pt-PT: Sugere autoridades que são relevantes para o termo que o utilizador pesquisou.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
pt-PT: Sugere que os leitores expandam as pesquisas para termos mais restritos/mais amplos/relacionados.

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
pt-PT: Usa a API de verificação ortográfica da LIBRIS.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
pt-PT: Configurar os plugins 'Quis dizer?' precisam de Javascript. Se não pode usar Javascript, pode inserir a configuração (que é guardada em JSON nas preferências de sistema OPACdidyoumean) nas preferências de sistema locais do editor de preferência do sistema, mas não é suportado, não é recomendado, e muito provavelmente não irá funcionar.

en: Please enable Javascript:
pt-PT: Por favor active o Javascript:

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
pt-PT: Por favor coloque os plugins 'Quis dizer?' por ordem de importância, do mais importante para o menos, e marque a caixa para ativar os plugins que deseja usar.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
pt-PT: Configuração guardada com sucesso

en: New account
pt-PT: Nova conta

en: EDIFACT is currently disabled
pt-PT: O EDIFACT não se encontra ativo

en: New account
pt-PT: Nova conta

en: Account details
pt-PT: Detalhes da conta

en: Do not use plugin
pt-PT: Não usar o plugin

en: Transport:
pt-PT: Transporte:

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
pt-PT: tipos válidos de transporte são FTP e SFTP

en: Remote host:
pt-PT: Servidor:

en: Username:
pt-PT: Nome do utilizador:

en: Download directory:
pt-PT: Diretoria de download:

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
pt-PT: A diretoria de download especifica a diretoria no endereço ftp de onde as frases e as faturas são descarregadas.

en: Upload directory:
pt-PT: Diretoria de carregamento:

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
pt-PT: A diretoria de carregamento especifica a diretoria no endereço ftp onde as encomendas são carregadas.

en: Qualifier:
pt-PT: Qualificador:

en: Standard:
pt-PT: Omissão:

en: Quotes enabled:
pt-PT: Frases ativas:

en: Orders enabled:
pt-PT: Encomendas ativas:

en: Invoices enabled:
pt-PT: Faturas ativas:

en: Responses enabled:
pt-PT: Respostas ativas:

en: Automatic ordering:
pt-PT: Ordenação automática:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
pt-PT: Com a ordenação automática de frase são geradas encomendas sem a intervenção dos técnicos.

en: Confirm deletion of account?
pt-PT: Confirmar a eliminação da conta?

en: Transport
pt-PT: Transporte

en: Remote host
pt-PT: Servidor

en: Username
pt-PT: Nome do utilizador

en: Password
pt-PT: Palavra-passe

en: Download directory
pt-PT: Diretoria de download

en: Upload directory
pt-PT: Diretoria de carregamento

en: Qualifier
pt-PT: Qualificador

en: Standard
pt-PT: Omissão

en: Responses
pt-PT: Respostas

en: Auto ordering
pt-PT: Ordenação automática

en: There are no EDI accounts.
pt-PT: Não existem contas EDI.

en: New library EAN
pt-PT: Nova biblioteca EAN

en: New EAN
pt-PT: Novo EAN

en: New EAN
pt-PT: Novo EAN

en: EAN details
pt-PT: Detalhes EAN

en: Qualifier:
pt-PT: Qualificador:

en: There are no library EANs.
pt-PT: Não existem EANs definidos.

en: New identity provider domain
pt-PT: Novo domínio de fornecedor de identidade

en: An error occurred trying to open the identity provider domain for editing. The passed ID is invalid.
pt-PT: Ocorreu um erro ao tentar abrir um domínio de fornecedor de identidade para edição. O identificador não é válido.

en: An error occurred when adding a new identity provider domain. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar um novo domínio de fornecedor de identidade. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

en: Identity provider domain updated successfully.
pt-PT: Domínio do fornecedor de entidade atualizado com sucesso.

en: Identity provider domain added successfully.
pt-PT: Domínio do fornecedor de entidade adicionado com sucesso.

en: Domain:
pt-PT: Domínio:

en: Email domain to match this rule.
pt-PT: Domínio de email a corresponder a esta regra.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
pt-PT: Se este campo estiver vazio ou tiver o valor '*', qualquer domínio de email corresponderá a esta regra.

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
pt-PT: Pode inserir um wildcard no início do domínio. Por exemplo, o domínio '*library.com' corresponderá a 'students.library.com', mas também corresponderá a 'otherlibrary.com'

en: Exact matches have precedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
pt-PT: Correspondências exatas têm predominância sobre wildcards, portanto, o domínio 'library.com' tem predominância sobre '*library.com' quando o e-mail é 'somebody@library.com'

en: The same way, the longest match will take precedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take precedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
pt-PT: Da mesma forma, a correspondência mais longa terá precedência sobre a mais curta, então '*teacher.university.com' terá precedência sobre '*.university.com' se o email for 'user@math.teacher.university.com'

en: Update on login:
pt-PT: Atualizar na autenticação:

en: Don't update
pt-PT: Não atualizar

en: user data on login
pt-PT: os dados do leitor na autenticação

en: Auto register:
pt-PT: Auto registo:

en: Allow
pt-PT: Permitir

en: Don't allow
pt-PT: Não permitir

en: users to auto register on login
pt-PT: que os leitores se auto-registem na autenticação

en: Default library:
pt-PT: Biblioteca por omissão:

en: Use this library for the patron on auto register
pt-PT: Usar esta biblioteca para o leitor no auto-registo

en: Default category:
pt-PT: Categoria por omissão:

en: Use this category for the patron on auto register
pt-PT: Usar esta categoria para o leitor no auto-registo

en: Allow OPAC:
pt-PT: Permitir OPAC:

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
pt-PT: que os utilizadores do OPAC para este domínio se autentiquem neste fornecedor de identidade.

en: Allow staff:
pt-PT: Permitir técnicos:

en: of this domain to login with this identity provider
pt-PT: deste domínio se autentiquem neste fornecedor de identidade

en: Exact matches have precedence over asterix ones, so 'library.com' will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
pt-PT: Correspondências exatas têm predominância sobre asteriscos, portanto, o domínio 'library.com' tem predominância sobre '*library.com' quando o e-mail é 'somebody@library.com'

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
pt-PT: que os utilizadores do OPAC deste domínio se autentiquem neste fornecedor de identidade

en: staff users of this domain to login with this identity provider
pt-PT: que os técnicos destes domínio se autentiquem neste fornecedor de identidade

en: Domain
pt-PT: Domínio

en: Update on login
pt-PT: Atualizar na autenticação

en: Auto register
pt-PT: Auto registo

en: Default library
pt-PT: Biblioteca por omissão

en: Default category
pt-PT: Categoria por omissão

en: Allow OPAC
pt-PT: Permitir OPAC

en: Allow staff
pt-PT: Permitir técnicos

en: Confirm deletion of identity provider domain
pt-PT: Confirmar a eliminação do domínio de fornecedor de identidade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs for details.
pt-PT: Erro ao eliminar o servidor '%s'. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
pt-PT: Servidor '%s' eliminado com sucesso.

note: SCRIPT
en: There are no identity provider domains defined.
pt-PT: Não existem domínios de fornecedores de identidade definidos.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider domain.
pt-PT: Está prestes a eliminar o domínio da fornecedor de identidade '%s'.

en: New identity provider
pt-PT: Novo fornecedor de identidade

en: An error occurred trying to open the identity provider for editing. The passed ID is invalid.
pt-PT: Ocorreu um erro ao tentar abrir um fornecedor de identidade para edição. O identificador não é válido.

en: An error occurred when adding a new identity provider. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar um novo fornecedor de identidade. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

en: Identity provider updated successfully.
pt-PT: Fornecedor de entidade atualizado com sucesso.

en: Identity provider added successfully.
pt-PT: Fornecedor de entidade adicionado com sucesso.

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
pt-PT: Tem que reiniciar o Koha para o novo fornecedor funcionar.

en: Basic configuration
pt-PT: Configuração básica

en: Code:
pt-PT: Código:

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
pt-PT: Código que identifica este fornecedor. Apenas são permitidos os caracteres alfanuméricos e o "_"

en: User friendly name of this provider
pt-PT: Nome amigável deste fornecedor

en: Protocol:
pt-PT: Protocolo:

en: Choose the protocol this external identity provider uses
pt-PT: Escolha o protocolo que o fornecedor de identidade usa

en: Advanced configuration
pt-PT: Configuração avançada

en: Configuration:
pt-PT: Configuração:

en: Provider's main configuration.
pt-PT: Configuração principal.

en: This configuration differs for each protocol.
pt-PT: A configuração difere para cada protocolo.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
pt-PT: É recomendado adicionar a configuração por omissão e depois substituir pelos valores corretos

en: Add default OAuth configuration
pt-PT: Adicionar a configuração OAuth por omissão

en: Mapping:
pt-PT: Mapeamento:

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
pt-PT: Mapear o resultado do fornecedor para os campos do letior no Koha.

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
pt-PT: É recomendado adicionar o mapeamento por omissão e depois modificar para ir de encontro à resposta do fornecedor

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
pt-PT: As chaves representam os campos do Koha e os valores representam as chaves no resultado do fornecedor

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
pt-PT: Para valores aninhados nos resultados dos fornecedores, você pode usar a separação de pontos.

en: For example,
pt-PT: Por exemplo,

en: will match the 'name' attribute of the first object in the array named 'users', and place it in 'firstname' field
pt-PT: vai corresponder ao atirbuto 'name' do primeiro objecto da lista chamada 'users', e será colocado no campo 'firstname'

en: If you plan to use auto register feature, either
pt-PT: Se deseja usar a funcionalidade de auto-registo, os valores

en: must be present in this mapping
pt-PT: devem estar presentes nestes mapeamentos

en: Add default OAuth mapping
pt-PT: Adicionar o mapeamento OAuth por omissão

en: Matchpoint:
pt-PT: Concordância:

en: User ID
pt-PT: Identificador

en: Card number
pt-PT: Número de cartão

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
pt-PT: Campo do leitor do Koha que será usado para combinar o utilizador do fornecedor com o do Koha

en: It must be present in mapping
pt-PT: Devem estar presentes neste mapeamento

en: Icon URL:
pt-PT: URL do ícone:

en: Domain configuration
pt-PT: Configuração do domínio

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
pt-PT: Use &ast; para qualquer domínio. Pode adicionar novos domínios posteriormente na página de administração.

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
pt-PT: Permitir que os utilizadores do OPAC para este domínio se autentiquem neste fornecedor de identidade.

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
pt-PT: Permitir que os técnicos para este domínio se autentiquem neste fornecedor de identidade.

en: Allow users to auto register on login.
pt-PT: Permitir que os leitores se auto-registem na autenticação.

en: Update user data on login.
pt-PT: Atualizar dados do leitor na autenticação.

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
pt-PT: Adicionar a configuração por omissão %s

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
pt-PT: Adicionar o mapeamento por omissão %s

en: User id
pt-PT: Identificador

en: Protocol
pt-PT: Protocolo

en: Confirm deletion of identity provider
pt-PT: Confirmar a eliminação do fornecedor de identidade

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
pt-PT: Tem a certeza que pretende substituir os conteúdos %s atuais?

note: SCRIPT
en: Manage domains
pt-PT: Gerir domínios

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
pt-PT: Não é um JSON válido

note: SCRIPT
en: There are no identity providers defined.
pt-PT: Não existem fornecedores de identidade definidos.

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
pt-PT: O valor deve ter caracteres alfanuméricos ou '_'

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
pt-PT: Está prestes a eliminar o fornecedor de identidade '%s'.

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF status.id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify batch status %s New batch status %s &rsaquo; %s Interlibrary loan batch statuses &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pt-PT: %s %s Modificar estado de lote %s Novo estado de lote %s &rsaquo; %s Estados de lote de empréstimos inter-bibliotecas &rsaquo; Administração &rsaquo; Koha

en: Modify batch status
pt-PT: Modificar estado de lote

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  END #/ WRAPPER breadcrumbs %8$s:  END #/ WRAPPER sub-header.inc
en: %s %s %s %s Interlibrary loan batch statuses %s %s %s %s
pt-PT: %s %s %s %s Estados de lote de empréstimo inter-bibliotecas %s %s %s %s

en: New batch status
pt-PT: Novo estado de lote

en: Batch status saved successfully.
pt-PT: Estado de lote guardado com sucesso.

en: Batch status deleted successfully.
pt-PT: Estado de lote eliminado com sucesso.

en: An error occurred when saving this batch status. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar este estado de lote. Verifique os registos do sistema.

en: An error occurred when deleting this batch status.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este estado de lote.

en: Modify a batch status
pt-PT: Modificar um estado de lote

en: Required. Maximum length is 100 letters
pt-PT: Obrigatório. O tamanho máximo é 100 letras

en: Required, specify UPPERCASE LETTERS. Maximum length is 20 letters
pt-PT: Obrigatório, use LETRAS MAIÚSCULAS. O tamanho máximo é 20 letras

en: Is a system status:
pt-PT: É um estado de sistema:

en: Is system
pt-PT: É de sistema

en: There are no batch statuses defined.
pt-PT: Não existem estados de lote definidos.

en: Create new batch status
pt-PT: Criar estado de lote

en: Select a library:
pt-PT: Seleccionar biblioteca:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
pt-PT: Escolher

en: Legend
pt-PT: Legenda

en: Meaning
pt-PT: Significado

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
pt-PT: Estão desactivados para TODAS as bibliotecas. Para alterar estas configurações, escolha a biblioteca por omissão.

en: These are disabled for the current library.
pt-PT: Estão desactivados para o biblioteca corrente.

en: These are enabled.
pt-PT: Estão activados.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
pt-PT: Avisos de empréstimos para %s

en: Click on the grid to toggle the settings.
pt-PT: Clique na grelha para alternar entre as configurações.

en: Checkout
pt-PT: Empréstimo

en: Check-in
pt-PT: Devolver

note: SCRIPT
en: Blocked!
pt-PT: Bloqueado!

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
pt-PT: Desativo para %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
pt-PT: Desactivados para todos

en: New search field
pt-PT: Novo campo de pesquisa

en: Field successfully added
pt-PT: Campo adicionado com sucesso

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
pt-PT: Falhou a adição do campo. Por favor verifique que não existe nenhum campo com o mesmo nome.

en: Check logs for more details.
pt-PT: Por favor, examine o log de erro para mais detalhes.

en: Field successfully deleted.
pt-PT: Campo eliminado com sucesso.

en: Failed to delete field.
pt-PT: Falhou ao eliminar o campo.

en: Field successfully updated
pt-PT: Campo atualizado com sucesso

en: Failed to update field.
pt-PT: Atualização do campo falhou.

en: Label
pt-PT: Etiqueta

en: MARC subfield
pt-PT: Subcampo MARC

en: Authorised values category
pt-PT: Categoria de valor autorizado

en: There are no item search fields defined.
pt-PT: Não existem campos para pesquisa de exemplares definidos.

en: New item type
pt-PT: Novo tipo de documento

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este tipo de documento. O valor pode já existir no sistema.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao inserir este tipo de documento. O valor pode já existir no sistema.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este tipo de documento. Verifique os registos do sistema.

en: Item type updated successfully.
pt-PT: Tipo de documento atualizado com sucesso.

en: Item type inserted successfully.
pt-PT: Tipo de documento adicionado com sucesso.

en: Item type deleted successfully.
pt-PT: Tipo de documento eliminado com sucesso.

en: This item type already exists.
pt-PT: Este tipo de documento já existe.

en: Cannot delete this item type.
pt-PT: Não é possível eliminar este tipo de documento.

en: This record is in use
pt-PT: Este registo está em uso

en: Item type:
pt-PT: Tipo de documento:

en: Parent item type:
pt-PT: Tipo de documento parente:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
pt-PT: É parente de outro tipo, não pode ter um parente

en: No available parent types
pt-PT: Não existem tipos parentes disponíveis

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
pt-PT: Ao definir um tipo parente irá aplicar os limites de empréstimo para todas as crianças de acordo com a página das regras de circulação.

en: Translate into other languages
pt-PT: Traduzir para outros idiomas

note: A
en: Translate item type %s
pt-PT: Traduzir o tipo de documento %s

en: Search category:
pt-PT: Categoria de pesquisa:

en: Options are defined by the authorized value
pt-PT: As opção são definidas como valores autorizados

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
pt-PT: As opção são definidas como valores autorizados da categoria ITEMTYPECAT.

en: Image:
pt-PT: Imagem:

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
pt-PT: Imagens para os tipos de documentos inactivas. Para activar, ligue a

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
pt-PT: preferências de sistema noItemTypeImages e OpacNoItemTypeImages

en: Hide in OPAC:
pt-PT: Esconder no OPAC:

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
pt-PT: Se marcado, exemplares deste tipo serão escondidos como filtros na pesquisa avançada do OPAC.

en: Not for loan:
pt-PT: Não é para empréstimo:

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
pt-PT: Se estiver marcado, nenhum exemplar deste tipo pode ser emprestado. Se não for marcado, todos os exemplares deste tipo podem ser emprestados a não ser que o exemplar específico esteja definido como não emprestável.

en: Automatic check-in:
pt-PT: Devolução automática:

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
pt-PT: Se marcado, os exemplares serão automaticamente devolvidos assim que chegue a data de término do empréstimo. Esta funcionalidade necessita da tarefa

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
pt-PT: . Peça ao administrador do sistema para a ativar.

en: Rental charge:
pt-PT: Taxa de aluguer:

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
pt-PT: Esta taxa é cobrada uma vez pelo empréstimo/renovação de um exemplar

en: Daily rental charge:
pt-PT: Taxa de aluguer diária:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
pt-PT: Esta taxa é cobrada no empréstimo/renovação por cada dia entre a data de empréstimo/renovação e a data de termino para os empréstimos especificados em dias.

en: Daily rentals use calendar:
pt-PT: Empréstimos diários usam o calendário:

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
pt-PT: Se marcado, a cobrança diária será calculada usando o calendário para excluir os feriados. Se não marcado, a multa será calculada diretamente baseada no número de dias até à devolução.

en: Hourly rental charge:
pt-PT: Taxa de aluguer à hora:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
pt-PT: Esta taxa é cobrada no empréstimo/renovação por cada hora entre a data de empréstimo/renovação e a data de termino para os empréstimos especificados em horas.

en: Hourly rentals use calendar:
pt-PT: Empréstimos horários usam o calendário:

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
pt-PT: Se marcado, a cobrança horária será calculada usando o calendário para excluir os feriados. Se não marcado, a multa será calculada diretamente baseada no número de horas até à devolução.

en: Default replacement cost:
pt-PT: Custo de substituição por omissão:

en: Processing fee (when lost):
pt-PT: Taxa de processamento (quando perdido):

en: Checkin message:
pt-PT: Mensagens de devolução:

en: Checkin message type:
pt-PT: Tipo de mensagem de devolução:

en: Message
pt-PT: Mensagem

en: Alert
pt-PT: Alerta

en: SIP media type:
pt-PT: Tipo de documento:

en: Library limitation:
pt-PT: Limitação de biblioteca:

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
pt-PT: Selecione 'Todas as bibliotecas' se este tipo de documento deve ser mostrado sempre. Caso contrário, selecione as bibliotecas que deseja usar este tipo de documento.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
pt-PT: Insira um sumário que vai sobrepor o existente por omissão na lista dos resultados de pesquisa. Exemplo, para tipo de documento para Web site :

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
pt-PT: &lt;a href="[856u]"&gt;abrir site&lt;/a&gt;

en: will show the link just below the title
pt-PT: apresentará a ligação a seguir ao título

en: Rental charge
pt-PT: Taxa de aluguer

en: Yes, delete this item type
pt-PT: Sim, eliminar este tipo de documento

en: Parent code
pt-PT: Código de tipo parente

en: Search category
pt-PT: Categoria de pesquisa

en: Hide in OPAC
pt-PT: Esconder no OPAC

en: Daily rental charge
pt-PT: Taxa de aluguer diária

en: Hourly rental charge
pt-PT: Taxa de aluguer à hora

en: Default replacement cost
pt-PT: Custo de substituição por omissão

en: Processing fee (when lost)
pt-PT: Taxa de processamento (quando perdido)

en: Checkin message
pt-PT: Mensagens de devolução

en: Automatic check-in
pt-PT: Devolução automática

en: (default)
pt-PT: (padrão)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
pt-PT: %sSim%s&nbsp;%s

en: There are no itemtypes defined
pt-PT: Não existem tipos de documentos definidos

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
pt-PT: Se deseja mudar algo nos mapeamentos, contacte o administrado para executar o script misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
pt-PT: Falhou a adição do mapeamento para %s

en: Koha field
pt-PT: Campo Koha

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
pt-PT: Adicionar um mapeamento para: %s.

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
pt-PT: Valor inválido. Insira algo como: 245,a

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
pt-PT: O mapeamento será removido para: %s.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
pt-PT: Por favor insira o campo e código do subcampo, separados por uma vírgula. (Para campos de controlo: adicione '@' como código de subcampo.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
pt-PT: A modificação será aplicada imediatamente.

en: An error occurred when adding this library. The library ID might already exist in this group.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta biblioteca. O identificador da biblioteca pode já existir neste grupo.

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
pt-PT: %s adicionada ao grupo.

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
pt-PT: Grupo %s criado.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
pt-PT: Grupo %s eliminado.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
pt-PT: %s foi removida do grupo.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
pt-PT: Um grupo com o nome %s já existe.

en: New group
pt-PT: Novo grupo

en: Features enabled
pt-PT: Funcionalidades ativas

en: Add group
pt-PT: Adicionar grupo

en: Displayed in the library group search dropdowns.
pt-PT: Aparece nas listas das pesquisas por grupo de biblioteca.

en: Features
pt-PT: Funcionalidades

en: Limit patron data access by group
pt-PT: Limitar o acesso aos dados do leitor por grupo

en: Limit item editing by group
pt-PT: Limitar a edição de exemplares por grupo

en: Use for OPAC search groups
pt-PT: Usado para pesquisas no OPAC

en: Use for staff search groups
pt-PT: Usado para pesquisas no interface dos técnicos

en: Is local hold group
pt-PT: É do grupo de reserva local

en: Is local float group
pt-PT: É um grupo flutuante local

en: Edit group
pt-PT: Editar grupo

en: Delete group
pt-PT: Eliminar grupo

en: Are you sure you want to delete
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar

en: Remove library from group
pt-PT: Remover biblioteca do grupo

en: Are you sure you want to remove
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar

en: from
pt-PT: de

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
pt-PT: Esconder a informação dos leitores para os bibliotecários de fora deste grupo.

en: Limit item editing to librarians inside of this group.
pt-PT: Limitar a edição de exemplares a bibliotecários dentro deste grupo.

en: Use for OPAC search groups
pt-PT: Usado para pesquisas no OPAC

en: Use for staff search groups
pt-PT: Usado para pesquisas no interface dos técnicos

en: Is local hold group
pt-PT: É do grupo de reserva local

en: Is local float group
pt-PT: É um grupo flutuante local

en: Remove from group
pt-PT: Remover do grupo

en: Add sub-group
pt-PT: Adicionar sub-grupo

en: Add library
pt-PT: Adicionar biblioteca

en: Localization
pt-PT: Localização

en: Translation:
pt-PT: Tradução:

en: Entity
pt-PT: Entidade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
pt-PT: Já existe uma tradução para este idioma.

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar a tradução

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar a tradução

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar a tradução.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta tradução?

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
pt-PT: A entidade %s (código %s) para o idioma %s foi atualizado para '%s'

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
pt-PT: A tradução (identificador %s) foi removido com sucesso

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
pt-PT: A tradução (identificador %s) foi adicionada com sucesso

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
pt-PT: Expressão regular inválida "%s".

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
pt-PT: Combinação inválida de ações para a etiqueta %s. As regras de campos de controlo não permitem as ações "Acrescentado: Acrescentar" e "Removido: Ignorar".

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
pt-PT: A preferência %s não está definida, não se esqueça de a ativar para as regras terem efeito.

en: Remove rule?
pt-PT: Remover regra?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar a(s) regra(s) selecionada(s)?

en: No, do not remove
pt-PT: Não, não remover

en: Yes, remove
pt-PT: Sim, remover

en: Rule
pt-PT: Regra

en: Module
pt-PT: Módulo

en: Preset
pt-PT: Predefinir

en: Added
pt-PT: Adicionado

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
pt-PT: Se um campo que corresponde à regra apenas existir no registo a inserir

en: Appended
pt-PT: Adicionado

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
pt-PT: Se o registo original tem um ou mais campos que correspondem à regra, mas um ou mais desses campos diferem no novo registo

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
pt-PT: Se o registo original tem um campo que corresponde à regra, mas esse campo não existe no novo registo

en: Removed
pt-PT: Removido

en: Deleted
pt-PT: Apagado

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
pt-PT: Se o registo original tem campos que correspondem à regra, mas esses campos não existem no novo registo

en: Patron category
pt-PT: Categoria de leitor

en: Custom
pt-PT: Personalizado

en: Protect
pt-PT: Proteger

en: Overwrite
pt-PT: Sobrepor

en: Add new
pt-PT: Novo

en: Add and append
pt-PT: Adicionar e juntar

en: Protect from deletion
pt-PT: Proteger da eliminação

en: Skip
pt-PT: Ignorar

en: Append
pt-PT: Juntar

en: Add rule
pt-PT: Adicionar regra

note: BUTTON
en: Batch remove
pt-PT: Remover em lote

en: Delete selected
pt-PT: Eliminar selecção

en: User category
pt-PT: Categoria de leitor

en: Staff interface MARC editor
pt-PT: Editor MARC do interface dos técnicos

en: Staged MARC import
pt-PT: Importação para tratamento MARC

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
pt-PT: %sAdicionar%sIgnorar%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
pt-PT: %sJuntar%sIgnorar%s

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
pt-PT: %sRemover%sIgnorar%s

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
pt-PT: %sEliminar%sIgnorar%s

en: Edit subfield constraints
pt-PT: Editar restrições do subcampo

en: Basic constraints
pt-PT: Restrições básicas

en: Subfield code:
pt-PT: Código do subcampo:

en: Important:
pt-PT: Importante:

en: items (10)
pt-PT: exemplares (10)

en: Advanced constraints
pt-PT: Restrições avançadas

en: Max length:
pt-PT: Tamanho máximo:

en: Visibility:
pt-PT: Visibilidade:

en: Collapsed
pt-PT: Recolhido

en: Flagged
pt-PT: Assinalada

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
pt-PT: Se selecionado, significa que o subcampo corresponde a um URL e pode ser acedido

en: Link:
pt-PT: Ligação:

en: An index name, e.g. title or Local-Number
pt-PT: Um nome de índice, por exemplo, title ou Local-Number

en: Koha link:
pt-PT: Ligação Koha:

en: Edit in 'Koha to MARC mapping'
pt-PT: Editar nos 'Mapeamentos MARC para Koha'

en: Other options (choose one)
pt-PT: Outras opções (escolha uma)

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
pt-PT: Subcampo: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
pt-PT: Descrição: %s

en: Not important
pt-PT: Não importante

en: See also:
pt-PT: Ver também:

en: Default MARC bibliographic framework
pt-PT: Modelo bibliográfico MARC por omissão

en: Edit framework
pt-PT: Editar modelo

en: Tag:
pt-PT: Campo:

en: First indicator default value:
pt-PT: Valor por omissão do primeiro indicador:

en: Second indicator default value:
pt-PT: Valor por omissão do segundo indicador:

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
pt-PT: (se selecionar um valor, os indicadores serão limitados pela lista de valores autorizados)

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
pt-PT: Campo: %s

en: Yes, delete this tag
pt-PT: Sim, apagar o campo

en: Tag deleted
pt-PT: Campo eliminado

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
pt-PT: Criar um modelo para %s (%s) utilizando

en: Display only used tags/subfields
pt-PT: Mostrar apenas campos/subcampos usados

en: Auth value
pt-PT: Valor autorizado

en: Indicator 1
pt-PT: Indicador 1

en: Indicator 2
pt-PT: Indicador 2

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
pt-PT: Separador:%s

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
pt-PT: Ver %s

en: repeatable
pt-PT: repetível

en: Edit tag
pt-PT: Editar campo

en: View subfields
pt-PT: Ver subcampos

en: Remove spaces
pt-PT: Remover espaços

en: Uppercase
pt-PT: Maiúsculas

en: Lowercase
pt-PT: Minúsculas

en: Legacy default
pt-PT: Padrão herdado

en: New record matching rule
pt-PT: Nova regra de concordância de registos

en: Matching rule code:
pt-PT: Código de regra de concordância:

en: Match threshold:
pt-PT: Limite para correspondência:

en: Record type:
pt-PT: Tipo de registo:

en: Bibliographic record
pt-PT: Registo bibliográfico

en: Authority record
pt-PT: Registo de autoridade

en: Match points
pt-PT: Concordâncias

en: New match point
pt-PT: Novo ponto de concordância

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s
pt-PT: Concordância %s

en: Remove this match point
pt-PT: Remover ponto de concordância

en: Search index:
pt-PT: Índice de pesquisa:

en: Score:
pt-PT: Pontuação:

en: Matchpoint components
pt-PT: Componentes de concordância

en: Subfields:
pt-PT: Subcampos:

en: Offset:
pt-PT: Deslocamento:

en: Length:
pt-PT: Tamanho:

en: Normalization rule:
pt-PT: Regra de normalização:

en: Match point 1
pt-PT: Concordância 1

en: Required match checks
pt-PT: Regra de concordância obrigatória

en: New match check
pt-PT: Nova verificação de concordância

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
pt-PT: Verificação de concordância %s

en: Remove this match check
pt-PT: Eliminar regra de concordância

en: Source (incoming) record check field
pt-PT: Campo de verificação do registo fonte (entrada)

en: Target (database) record check field
pt-PT: Campo de verificação dos registos alvo (base de dados)

en: Match check 1
pt-PT: Verificação de concordância 1

en: Confirm deletion of record matching rule
pt-PT: Confirmar a eliminação da regra de concordância

en: Yes, delete record matching rule
pt-PT: Sim, eliminar regra de concordância

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
pt-PT: Adicionada regra de concordância &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
pt-PT: Regra de concordância &quot;%s&quot; modificada

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
pt-PT: Eliminar regra de concordância &quot;%s&quot;

en: There are no saved matching rules.
pt-PT: Não existe regras de concordância guardadas.

en: Match point
pt-PT: Concordância

en: Match check
pt-PT: Verificação de concordância

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
pt-PT: Descrição em falta

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
pt-PT: Cód. Regra de Preenchimento em falta

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
pt-PT: Código de regra de concordância em falta

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
pt-PT: Rotina de ordenação em falta

note: SCRIPT
en: Threshold missing
pt-PT: Limite em falta

en: OAI sets
pt-PT: Conjuntos OAI

en: Mappings have been saved
pt-PT: Mapeamentos guardados

en: Return to sets management
pt-PT: Voltar à gestão dos conjuntos

en: No mappings have been defined for this set
pt-PT: Não existem mapeamentos definidos para este conjunto

en: Rule operator
pt-PT: Regra

en: Field
pt-PT: Campo

en: Operator
pt-PT: Operador

en: Value
pt-PT: Valor

en: and
pt-PT: e

en: is equal to
pt-PT: é igual a

en: not equal to
pt-PT: não é igual a

note: BUTTON
en: Add another condition
pt-PT: Adicionar outra condição

en: New OAI set
pt-PT: Novo conjunto OAI

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: setDescription:
pt-PT: setDescriptions:

en: Add description
pt-PT: Adicionar descrição

en: New set
pt-PT: Novo conjunto

en: No descriptions
pt-PT: Nenhuma descrição

en: Define mappings
pt-PT: Definir mapeamentos

en: There are no sets defined.
pt-PT: Não existe nenhum conjunto definido.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este conjunto OAI?

en: OverDrive library authnames
pt-PT: Nomes de autenticação da biblioteca OverDrive

en: New patron attribute type
pt-PT: Novo tipo de atributo de leitor

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
pt-PT: A preferência do sistema 'ExtendedPatronAttributes' está atualmente inativa, por isso não é possível definir os atributos específicos dos leitores.

en: Go to the
pt-PT: Ir para

en: system preference if you wish to enable this feature.
pt-PT: se deseja ativar esta funcionalidade.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
pt-PT: Não é possível adicionar o atributo do leitor &quot;%s&quot; &mdash; o código já existe.

en: Patron attribute type code:
pt-PT: Código do tipo de atributo de leitor:

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
pt-PT: Pelo menos um leitor tem mais que um valor para este atributo

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
pt-PT: Marcar para permitir que um leitor tenha vários valores deste atributo.

en: Unique identifier:
pt-PT: Identificador único:

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
pt-PT: Pelo menos dois leitores têm o mesmo valor para este atributo

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
pt-PT: Se selecionado, o atributo será um identificador único. Se um valor é fornecido para um registo de leitor, o mesmo valor não pode ser dado a um registo diferente.

en: Display in OPAC:
pt-PT: Mostrar no OPAC:

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
pt-PT: Assinalar para mostrar este atributo na página de detalhe do OPAC.

en: Editable in OPAC:
pt-PT: Alterável no OPAC:

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
pt-PT: Marque para permitir que os leitores editem este atributo na sua página de detalhes no OPAC. (Requer acima)

en: Check to make this attribute searchable in staff patron searches. If checked, this attribute will appear in patron search dropdowns.
pt-PT: Assinalar para tornar este atributo pesquisavel na pesquisa de leitores. Se marcado, o atributo vai aparecer nas caixas de seleção da pesquisa de leitores.

en: Search by default:
pt-PT: Pesquisável por omissão:

en: If checked, this field will be included in 'Standard' patron searches. Requires field to be marked as searchable above
pt-PT: Se marcado, este campo será incluído nas pesquisas por 'Omissão' de leitores. Necessita que o campo seja marcado como pesquisável acima

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
pt-PT: Marcar para tornar este atributo obrigatório ao criar ou editar um leitor.

en: Display in patron's brief information:
pt-PT: Mostrar na informação resumida do leitor:

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
pt-PT: Marcar para mostrar este atributo no painel de informações resumidas no registro do leitor (interface dos técnicos).

en: Keep for pseudonymization:
pt-PT: Manter para pseudo-anominização:

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
pt-PT: Marcar para que este atributo seja copiado para os atributos do leitor anonimizado.

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
pt-PT: Se um estiver selecionado, o página de entrada de registo de leitor só irá permitir valores a serem escolhidos da lista de valores autorizados. No entanto, uma lista de valores autorizados não é aplicada durante a importação de um lote de leitores.

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
pt-PT: Selecione "Todas as bibliotecas" se este atributo deve ser sempre mostrado. Caso contrário, seleciona as bibliotecas onde deseja associar este valor.

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
pt-PT: Escolha um para limitar este atributo a um tipo de leitor. Por favor deixe em branco se deseja que estes atributos estejam disponíveis para todos os tipos de leitor.

en: Class:
pt-PT: Classe:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
pt-PT: %s Tipos de atributos de grupo com um título de bloco (baseado nos

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
pt-PT: ) %s Tipos de atributos de grupo com um título de bloco (baseado nos valores autorizados 'PA_CLASS') %s

en: authorized values category 'PA_CLASS'
pt-PT: valores autorizados da categoria 'PA_CLASS'

en: Yes, delete patron attribute type
pt-PT: Sim, eliminar tipo de atributo de leitor

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
pt-PT: Adicionado tipo de atributo de leitor &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
pt-PT: Tipo de atributo de leitor &quot;%s&quot; modificado

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
pt-PT: Eliminar tipo de atributo de leitor &quot;%s&quot;

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
pt-PT: Não é possível eliminar este atributo do leitor &quot;%s&quot; &mdash; porque é utilizado em %s fichas de inscrição

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
pt-PT: Não é possível eliminar o atributo do leitor &quot;%s&quot; &mdash; porque já não existe.

en: Unclassified types
pt-PT: Tipos não classificados

en: Library limitation
pt-PT: Limitação das bibliotecas

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
pt-PT: %s Sem limitação %s

en: Searched by default
pt-PT: Pesquisável por omissão

en: Not searchable
pt-PT: Não pesquisável

en: There are no saved patron attribute types.
pt-PT: Não existe tipos de atributos de leitor guardados.

en: Could not find a system preference named
pt-PT: Não foi encontrada uma preferência do sistema chamada

en: No system preferences matched your search for:
pt-PT: Nenhuma preferência de sistema corresponde à pesquisa por:

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
pt-PT: Preferências de sistema correspondentes: %s

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
pt-PT: %s preferências

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
pt-PT: Guardar todas %s preferências

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
pt-PT: Ver todas preferências %s

en: Preference
pt-PT: Preferência

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
pt-PT: A preferência do sistema %s pode ter sido sobreposta deste valor por um ou mais hosts virtuais.

en: [Overridden]
pt-PT: [Sobreposta]

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
pt-PT: A pseudo anonimização deve apenas estar ativa se a entrada 'bcrypt_settings' existir e estiver corretamente preenchida no ficheiro de configuração do sistema.

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
pt-PT: Aviso desconhecido "%s"

en: Modal title
pt-PT: Título

note: SCRIPT
en: # of % selected
pt-PT: # de % selecionados

note: SCRIPT
en: All selected
pt-PT: Tudo selecionado

note: SCRIPT
en: No matches found
pt-PT: Nenhuma equivalência encontrada

note: SCRIPT
en: Please select ...
pt-PT: Por favor, selecione ...

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction type '%s'
pt-PT: Modificar tipo de restrição '%s'

en: New restriction type
pt-PT: Novo tipo de restrição

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description
en: Delete restriction type '%s'
pt-PT: Eliminar tipo de restrição '%s'

en: Restriction type added.
pt-PT: Tipo de restrição adicionado.

en: Restriction type updated.
pt-PT: Tipo de restrição atualizado.

en: Another restriction type already has this label.
pt-PT: Já existe outro tipo de restrição com esta descrição.

en: Another restriction type already has this code.
pt-PT: Já existe outro tipo de restrição com este código.

en: Restriction type deleted.
pt-PT: Tipo de restrição eliminado.

en: Cannot delete the default restriction type.
pt-PT: Não é possível eliminar o tipo de restrição por omissão.

en: Cannot delete a system restriction type.
pt-PT: Não é possível eliminar um tipo de restrição do sistema.

en: Lift after payment:
pt-PT: Levantar após pagamento:

en: Fee limit:
pt-PT: Limite da multa:

en: Confirm restriction type deletion
pt-PT: Confirmar a eliminação do tipo de restrição

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete '%s'?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar '%s'?

en: Lift after payment?
pt-PT: Levantar após pagamento?

en: Fee limit
pt-PT: Limite da multa

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
pt-PT: %sSim%s

en: Create a new restriction type
pt-PT: Criar um novo tipo de restrição

en: No restriction types have been defined.
pt-PT: Nenhum tipo de restrição foi definido.

note: SCRIPT
en: Restriction type code is already in use
pt-PT: Código do tipo de restrição já em uso

note: SCRIPT
en: Restriction type label is already in use
pt-PT: Designação do tipo de restrição já em uso

en: Query
pt-PT: Pesquisa

en: Limits
pt-PT: Limites

en: There are no search filters defined.
pt-PT: Não existem filtros de pesquisa definidos.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit filter
pt-PT: Editar filtro

en: Show in OPAC?
pt-PT: Mostrar no OPAC?

en: Show in staff interface?
pt-PT: Mostrar no interface dos técnicos?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
pt-PT: Editar pesquisa

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
pt-PT: Filtro eliminado com sucesso.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
pt-PT: Filtro guardado:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
pt-PT: Ocorreu um erro ao gravar:

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
pt-PT: As modificações não foram aplicadas. Por favor verifique os seguintes valores:

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
pt-PT: O valor "%s" não é suportado para mapeamentos

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
pt-PT: Não existem mapeamentos para o índice %s

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
pt-PT: Os mapeamentos que está a ver no ecrã serão eliminados e substituídos pelos mapeamentos definidos no ficheiro mappings.yaml.

en: Yes, reset mappings
pt-PT: Sim, reiniciar mapeamentos

en: No, do not reset mappings
pt-PT: Não, não reiniciar os mapeamentos

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
pt-PT: Qualquer modificação nesta configuração só terá efeito após uma reindexação total. Até lá a pesquisa pode não funcionar corretamente.

en: Weight:
pt-PT: Peso:

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
pt-PT: defina o peso como um número positivo. Números altos indicam alta relevância.

en: Note that fields weighting works only for simple search.
pt-PT: Note que o peso dos campos apenas funciona para pesquisas simples.

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
pt-PT: Somente campos de pesquisa mapeados com registos podem ser pesados

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
pt-PT: A pesquisa vai aumentar a relevância dos campos com peso

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "tabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "search_fields" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  FOREACH index IN indexes %6$s:  SWITCH index.index_name %7$s:  CASE 'biblios' %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "mapping_biblios"
en: %s %s %s Search fields %s %s %s %s %s
pt-PT: %s %s %s Campos de pesquisa %s %s %s %s %s

en: Aliases
pt-PT: Nomes Alternativos

en: Weight
pt-PT: Peso

en: String
pt-PT: Frase

en: Boolean
pt-PT: Boleano

en: Sum
pt-PT: Soma

en: Std. Number
pt-PT: Número

en: Call Number
pt-PT: Cota

en: Search field
pt-PT: Campo de pesquisa

en: Facetable
pt-PT: Filtro

en: Suggestible
pt-PT: Sugestionável

en: Mapping
pt-PT: Mapeamento

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
pt-PT: Não %s

note: %1$s:  END
en: Yes %s
pt-PT: Sim %s

note: %1$s:  IF mapping.filter == 'punctuation' %2$s:  END
en: %sPunctuation%s
pt-PT: %sPontuação:%s

en: Punctuation
pt-PT: Pontuação

en: Facet order
pt-PT: Ordem nos filtros

en: Reset mappings
pt-PT: Reiniciar mapeamentos

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
pt-PT: Criou com sucesso a sua conta no Mana KB. Verifique a caixa de entrada do seu email e siga as instruções.

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
pt-PT: A configuração está vazia. A funcionalidade não vai funcionar. Por favor contacte o administrador do sistema.

en: Cannot detect mana server at
pt-PT: Não foi possível detectar o servidor Mana em

en: , please ask an administrator to check your configuration.
pt-PT: , por favor peça a um administrador para verificar a configuração.

en: Share content with the Koha community using Mana KB
pt-PT: Partilhar conteúdo com a comunidade do Koha usando o Mana KB

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
pt-PT: O Mana KB é um sistema centralizado de gestão de conteúdos das bibliotecas. Foi inicialmente desenhado para interagir com o Koha mas pode ser usado por qualquer outro software.

en: CC-0 license
pt-PT: Licença CC-0

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
pt-PT: O sistema centraliza informação entre outras instalações do Koha de forma a facilitar a criação de novas assinaturas, fornecedores, relatórios, etc. Pode pesquisar, partilhar, importar ou comentar o conteúdo do Mana. A informação partilhada com o Mana KB é partilhada sobre a

en: Learn more about Mana KB on the
pt-PT: Aprenda mais sobre o Mana LB no

en: official Mana KB documentation
pt-PT: site da documentação oficial do Mana KB

en: Your Mana KB server is currently:
pt-PT: O seu servidor Mana KB é:

en: Use Mana KB for sharing content:
pt-PT: Usar o Mana KB para partilhar conteúdo:

en: No, let me think about it
pt-PT: Não, deixe-me pensar sobre isso

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
pt-PT: Ative o Mana KB de forma a pesquisar, importar e comentar conteúdo no servidor, e para partilhar o seu conteúdo.

en: Auto subscription sharing:
pt-PT: Partilha automática da assinatura:

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
pt-PT: Se marcado, as novas assinaturas que criar serão automaticamente partilhadas com o Mana KB.

en: Configure Mana KB
pt-PT: Configurar Mana KB

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
pt-PT: Assim que ativar a funcionalidade deve configurar a mesma. Insira o seu nome e o email e submeta essa informação. Será enviado um pedido de criação de conta no Mana KB que irá devolver um token de segurança (identificador encriptado que identifica de forma única a sua instalação). O token será automaticamente guardado na sua base de dados. Posteriormente receberá um email. Deve ler o mesmo e seguir as instruções.

en: Mana KB token
pt-PT: Token do Mana KB

en: Mana token:
pt-PT: Token do Mana:

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
pt-PT: O seu token de segurança único usado para a autentição com o serviço Mana KB (anti spam).

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
pt-PT: Redefinir o seu token

en: Your name:
pt-PT: O seu nome:

en: Enter a personal or organization name.
pt-PT: Digitar o nome pessoal ou da organização.

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
pt-PT: Enviar para o Mana KB

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
pt-PT: Isto vai eliminar o token do Mana KB da base de dados. Deseja continuar?

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
pt-PT: %s Definição de regras de circulação e multa para "%s" %s Definição de regras de circulação e multa para todas as bibliotecas %s

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
pt-PT: As regras são aplicadas do mais específico para o menos específico, utilizando-se o primeiro encontrado na seguinte ordem:

en: same library, same patron category, same item type
pt-PT: mesma biblioteca, mesma categoria de leitor, mesmo tipo de documento

en: same library, same patron category, all item types
pt-PT: mesma biblioteca, mesma categoria de leitor, todos os tipos de documento

en: same library, all patron categories, same item type
pt-PT: mesma biblioteca, todas as categorias de leitor, mesmo tipo de documento

en: same library, all patron categories, all item types
pt-PT: mesma biblioteca, todas as categorias de leitor, todos os tipos de documento

en: default (all libraries), same patron category, same item type
pt-PT: omissão (todas as bibliotecas), mesma categoria de leitor, mesmo tipo de documento

en: default (all libraries), same patron category, all item types
pt-PT: omissão (todas as bibliotecas), mesma categoria de leitor, todos os tipos de documento

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
pt-PT: omissão (todas as bibliotecas), todas as categorias de leitor, mesmo tipo de documento

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
pt-PT: omissão (todas as bibliotecas), todas as categorias de leitor, todos os tipos de documento

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
pt-PT: Quando um tipo de documento tem um parente, a regra será mostrada como "Parente->Filho" e o número de empréstimos permitidos será limitado pelo máximo do parente (contar todos os tipos filho) ou pela regra específica, que é inferior.

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
pt-PT: Para modificar uma regra, crie uma nova com o mesmo tipo de leitor e tipo de documento.

en: Select a library :
pt-PT: Seleccionar biblioteca :

en: Standard rules for all libraries
pt-PT: Regras por omissão para todas as bibliotecas

en: Clone these rules to:
pt-PT: Clonar estas regras para:

en: Current checkouts allowed
pt-PT: Empréstimos autorizados

en: Current on-site checkouts allowed
pt-PT: Empréstimos online autorizados

en: Loan period
pt-PT: Período de empréstimo

en: Days mode
pt-PT: Modo de dias

en: Unit
pt-PT: Unidade

en: Hard due date
pt-PT: Data de devolução

en: Decreased loan period for high holds (day)
pt-PT: Período de empréstimo reduzido para muitas reservas (dia)

en: Fine amount
pt-PT: Multa

en: Fine charging interval
pt-PT: Intervalo da cobrança da multa

en: When to charge
pt-PT: Quando cobrar

en: Fine/suspension grace period
pt-PT: Período de graça da multa

en: Overdue fines cap (amount)
pt-PT: Multas por atrasos (montante)

en: Cap fine at replacement price
pt-PT: Preço de substituição

en: Suspension in days (day)
pt-PT: Suspensão em dias (dia)

en: Max. suspension duration (day)
pt-PT: Máx. suspensão em dias (dia)

en: Suspension charging interval
pt-PT: Intervalo de suspensão

en: Renewals allowed (count)
pt-PT: Renovações permitidas

en: Unseen renewals allowed (count)
pt-PT: Renovações não vistas permitidas (contador)

en: Renewal period
pt-PT: Duração da renovação

en: No renewal before
pt-PT: Não renovável antes

en: No automatic renewal before
pt-PT: Nenhuma renovação automática antes

en: Automatic renewal
pt-PT: Renovação automática

en: No automatic renewal after
pt-PT: Nenhuma renovação automática depois de

en: No automatic renewal after (hard limit)
pt-PT: Nenhuma renovação automática depois de (limite máximo)

en: Holds allowed (total)
pt-PT: Reservas permitidas (total)

en: Holds allowed (daily)
pt-PT: Reservas permitidas (diárias)

en: Holds per record (count)
pt-PT: Reservas permitidas por registo (soma)

en: On shelf holds allowed
pt-PT: Permitir reservas de exemplares disponíveis

en: OPAC item level holds
pt-PT: Reservas ao nível do exemplar no OPAC

en: Holds pickup period (day)
pt-PT: Período de levantamento de reservas (dia)

en: Rental discount (%%)
pt-PT: Desconto de aluguer (%%)

en: Recalls allowed (total)
pt-PT: Reclamações permitidas (total)

en: Recalls per record (count)
pt-PT: Reclamações por registo (soma)

en: On shelf recalls allowed
pt-PT: Permitir reclamações de exemplares disponíveis

en: Recall due date interval (day)
pt-PT: Intervalo da data de término da reclamação (dia)

en: Recall overdue fine amount
pt-PT: Montante de multa por atraso da reclamação

en: Recall pickup period (day)
pt-PT: Período de levantamento da reclamação (dia)

en: View note
pt-PT: Ver nota

en: Unlimited
pt-PT: Ilimitado

en: Skip closed days
pt-PT: Saltar dias fechados

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
pt-PT: Usar o calendário para não contar os dias que a biblioteca está fechada

en: Next open day
pt-PT: Próximo dia aberto

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
pt-PT: Usar o calendário para alterar a data de fim de empréstimo para o próximo dia aberto

note: SPAN
en: Ignore the calendar
pt-PT: Ignorar o calendário

en: Same week day
pt-PT: Mesmo dia da semana

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
pt-PT: Usar o calendário para passar a data de término para o próximo dia da semana correspondente aberto para períodos de empréstimo semanal, ou para o próximo dia aberto nos outros casos

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
pt-PT: Usar a preferência de sistema 'useDaysMode' por omissão

en: Days
pt-PT: Dias

en: Hours
pt-PT: Horas

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates %4$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %5$s:  hardduedate | $KohaDates %6$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %7$s:  hardduedate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  ELSE
en: %s %s before %s %s on %s %s after %s %s %s
pt-PT: %s %s antes de %s %s em %s %s depois de %s %s %s

en: None defined
pt-PT: Nenhuma definida

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
pt-PT: %sInício do intervalo%sFim do intervalo%s

en: If all unavailable
pt-PT: Se todos indisponíveis

en: If any unavailable
pt-PT: Se qualquer indisponível

en: Force
pt-PT: Forçar

note: SPAN
en: Will use ReservesMaxPickupDelay system preference value (%s)
pt-PT: Vai usar o valor (%s) da preferência de sistema ReservesMaxPickupDelay

en: Record only
pt-PT: Apenas registo

en: Item only
pt-PT: Apenas exemplar

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
pt-PT: %s (Todos)

en: Before
pt-PT: Antes

en: Exactly on
pt-PT: Exactamente em

en: After
pt-PT: Depois

en: End of interval
pt-PT: Fim de intervalo

en: Start of interval
pt-PT: Início do intervalo

en: Charge when?
pt-PT: Cobrar quando?

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
pt-PT: Políticas por omissão para empréstimo, reserva e devolução%s para %s%s

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
pt-PT: Pode definir o número máximo de empréstimo ou políticas de empréstimo que serão usadas se nenhuma esta definida abaixo para um tipo de documento ou categoria particular.

en: Total current checkouts allowed
pt-PT: Total de empréstimos permitidos

en: Total current on-site checkouts allowed
pt-PT: Total de empréstimos online permitidos

en: Maximum total holds allowed (count)
pt-PT: Máximo de reservas permitidas (soma)

en: Hold policy
pt-PT: Políticas de reserva

en: Hold pickup library match
pt-PT: Biblioteca de levantamento

en: Return policy
pt-PT: Política de retorno

en: Defaults
pt-PT: Omissão

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
pt-PT: %s Não definido %s

en: Not set
pt-PT: Não definido

note: %1$s:  END
en: %s From any library
pt-PT: %s De qualquer biblioteca

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
pt-PT: %s Do grupo de reserva local

note: %1$s:  END
en: %s From home library
pt-PT: %s Da biblioteca principal

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
pt-PT: %s Reservas não permitidas

en: any library
pt-PT: qualquer biblioteca

en: item's hold group
pt-PT: grupo de reserva do exemplar

en: patron's hold group
pt-PT: grupo de reserva do leitor

en: item's home library
pt-PT: biblioteca de origem do exemplar

en: item's holding library
pt-PT: biblioteca de empréstimo do exemplar

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
pt-PT: %s Exemplar retorna à origem

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
pt-PT: %s Exemplar retorna à biblioteca de empréstimo

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
pt-PT: %s Documentos extraviados

note: %1$s:  END
en: %s Item floats by library group
pt-PT: %s O exemplar pode navegar no grupo de bibliotecas

en: Unset
pt-PT: Desactivar

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
pt-PT: %sEmpréstimo, política de reserva por categoria de leitor para %s%sEmpréstimo por omissão, política de reserva por categoria de leitor%s

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
pt-PT: Para esta biblioteca, pode especificar o número máximo de empréstimos que um leitor de uma categoria pode efetuar, independentemente do tipo de documento.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
pt-PT: Se o total de empréstimos para um leitor ficar em branco, não existe limite, excepto se houver um limite definido para o tipo de documento.

en: Total holds allowed
pt-PT: Total de reservas permitidas

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
pt-PT: Política de cancelamento para reserva em espera para %s

en: Default waiting hold cancellation policy
pt-PT: Política por omissão de cancelamento de reservas em espera

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
pt-PT: Especifique se as reservas em espera podem ser canceladas por uma categoria de leitor específica.

en: Cancellation allowed
pt-PT: Cancelamento permitido

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
pt-PT: Limite diário de pedidos de artigo abertos para %s

en: Default open article requests limit
pt-PT: Limite diário de pedidos de artigo abertos por omissão

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
pt-PT: Especifique o número máximo de pedidos de artigo simultâneos que um leitor de uma determinada categoria por ter.

en: Total article requests
pt-PT: Total de pedidos de artigo

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
pt-PT: Taxas de pedido de artigo para %s

en: Default article request fees
pt-PT: Taxa por omissão para pedidos de artigo

en: Specify the article request fee for a given patron category.
pt-PT: Especifique a taxa de pedido de artigo para uma determinada categoria de leitor.

en: Fee
pt-PT: Taxa

en: Default lost item fee refund on return policy
pt-PT: Política por omissão para reembolso de devoluções de exemplares perdidos

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
pt-PT: Políticas para reembolso de devoluções de exemplares perdidos para %s

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
pt-PT: Especificar a política por omissão para multas na devolução de exemplares perdidos.

en: Refund lost item replacement fee
pt-PT: Reembolsar taxa de substituição de exemplar perdido

en: Refund lost item processing fee
pt-PT: Reembolsar taxa de processamento de exemplar perdido

en: Refund lost item charge
pt-PT: Reembolsar taxa de exemplar perdido

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
pt-PT: Reembolsar taxa de exemplar perdido (apenas se paga)

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
pt-PT: Reembolsar taxa de exemplar perdido e cobrar nova multa de atraso

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
pt-PT: Reembolsar taxa de exemplar perdido e restaurar multa de atraso

en: Leave lost item charge
pt-PT: Deixar a multa de exemplar perdido

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
pt-PT: %s Usar omissão (Reembolsar taxa de exemplar perdido (apenas se não pago)) %s

en: Use default (Refund lost item charge)
pt-PT: Usar omissão (Reembolsar taxa de exemplar perdido)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
pt-PT: Usar omissão (Reembolsar taxa de exemplar perdido e cobrar nova multa de atraso)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
pt-PT: Usar omissão (Reembolsar multa de exemplar perdido e restaurar multa de atraso)

en: Use default (Leave lost item charge)
pt-PT: Usar omissão (Deixar a multa de exemplar perdido)

en: Refund lost item processing charge
pt-PT: Reembolsar taxa de processamento de exemplar perdido

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
pt-PT: Reembolsar taxa de processamento de exemplar perdido (apenas se paga)

en: Leave lost item processing charge
pt-PT: Deixar a multa de processamento de exemplar perdido

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
pt-PT: %s Usar omissão (Reembolsar taxa de processamento de exemplar perdido (apenas se não pago)) %s

en: Use default (Refund lost item processing charge)
pt-PT: Usar omissão (Reembolsar taxa de exemplar perdido)

en: Use default (Leave lost item processing charge)
pt-PT: Usar omissão (Deixar a multa de exemplar perdido)

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
pt-PT: %sPolítica de reserva por tipo de documento para %s%sPolítica de reserva por omissão por tipo de documento%s

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
pt-PT: Para esta biblioteca, é possível editar as regras de empréstimo para os tipo de documento, independentemente da categoria de leitor.

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
pt-PT: Atualmente, isso significa manter políticas. As diferentes políticas têm os seguintes efeitos:

en: (default if none is defined)
pt-PT: (omissão se nada for definido)

en: From any library:
pt-PT: De qualquer biblioteca:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
pt-PT: Leitores de qualquer biblioteca podem reservar este exemplar.

en: From local hold group:
pt-PT: Do grupo de reserva local:

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
pt-PT: Apenas leitores das bibliotecas do mesmo grupo de bibliotecas da biblioteca de origem do exemplar podem efetuar uma reserva.

en: From home library:
pt-PT: Da biblioteca principal:

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
pt-PT: Apenas leitores da biblioteca do exemplar podem reservar-lo.

en: No holds allowed:
pt-PT: Reservas não permitidas:

en: No patron may put this book on hold.
pt-PT: Nenhum leitor pode reservar este livro.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
pt-PT: Se a preferência de sistema 'AllowHoldPolicyOverride' estiver ativa, estas regras podem ser sobrescritas pelos bibliotecários.

en: Important:
pt-PT: Importante:

en: The hold policies are applied based on the ReservesControlBranch system preference which is set to
pt-PT: As regras de reserva são aplicadas com base na preferência de sistema ReservesControlBranch que se encontra definida como

en: The return policy is applied based on the CircControlReturnsBranch system preference which is set to
pt-PT: As regras de devolução são aplicadas com base na preferência de sistema CircControlReturnsBranch que se encontra definida como

en: When return policy is set to 'item floats by library group' the item's homebranch will be used to find groups.
pt-PT: Quando a política de devolução está definida para 'o exemplar navega no grupo de bibliotecas', a biblioteca de origem do exemplar será usada para encontrar grupos.

en: From any library
pt-PT: De qualquer biblioteca

en: From local hold group
pt-PT: Do grupo de reserva local

en: From home library
pt-PT: Da biblioteca principal

en: No holds allowed
pt-PT: Reservas não permitidas

en: any library
pt-PT: qualquer biblioteca

en: item's home library
pt-PT: biblioteca de origem do exemplar

en: item's hold group
pt-PT: grupo de reserva do exemplar

en: patron's hold group
pt-PT: grupo de reserva do leitor

en: item's holding library
pt-PT: biblioteca de empréstimo do exemplar

en: Item returns home
pt-PT: Exemplar retorna à origem

en: Item returns to issuing branch
pt-PT: Exemplar retorna à biblioteca de empréstimo

en: Item floats
pt-PT: Exemplar flutuante

en: Item floats by library group
pt-PT: Exemplar navega no grupo de bibliotecas

en: Item returns to issuing library
pt-PT: Exemplar retorna à biblioteca de empréstimo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar as modificações?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
pt-PT: Tem a certeza que deseja copiar a regra de circulação e de multa da biblioteca %s para a %s? Isto vai sobrepor as regras existentes nesta biblioteca.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
pt-PT: Tem a certeza que deseja copiar a regra por omissão para a %s? Isto vai sobrepor as regras existentes nesta biblioteca.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta regra? Esta ação não pode ser desfeita.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
pt-PT: Tem a certeza que pretende editar outra regra?

en: New SMS provider
pt-PT: Novo operador para SMS

note: TH
en: Patrons using this provider
pt-PT: Leitores a usar este operador

en: There are no SMS cellular providers defined.
pt-PT: Não existem operadores de serviços móveis definidos.

en: Add an SMS cellular provider
pt-PT: Adicionar um operador de serviços móveis

en: New SMTP server
pt-PT: Novo servidor SMTP

en: An error occurred trying to open the server for editing. The passed ID is invalid.
pt-PT: Ocorreu um erro ao tentar abrir um servidor para edição. O identificador não é válido.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar o servidor. A biblioteca já tem um servidor SMTP definido.

en: Server updated successfully.
pt-PT: Servidor atualizado com sucesso.

en: Server added successfully.
pt-PT: Servidor adicionado com sucesso.

en: Host:
pt-PT: Servidor:

en: Port:
pt-PT: Porta:

en: Timeout (seconds):
pt-PT: Tempo de espera (segundos):

en: Disabled
pt-PT: Desativo

en: User name:
pt-PT: Nome de utilizador:

en: Debug mode:
pt-PT: Modo de depuração:

en: Enabled
pt-PT: Activo

en: Enables additional debug output in the logs
pt-PT: Ativa informação adicional de depuração nos logs

en: Default server:
pt-PT: Servidor por omissão:

en: Sets this SMTP server as the default SMTP server.
pt-PT: Define este servidor SMTP como o servidor por omissão.

en: Host
pt-PT: Servidor

en: Port
pt-PT: Porta

en: Timeout (secs)
pt-PT: Tempo de espera (segundos)

en: Authenticated
pt-PT: Autenticado

en: Debug mode
pt-PT: Modo de depuração

en: Is default
pt-PT: Omissão

en: Delete server
pt-PT: Eliminar servidor

en: Set default server
pt-PT: Definir como servidor por omissão

en: Are you sure you want to change the default SMTP server?
pt-PT: Tem a certeza que deseja alterar o servidor SMTP por omissão?

note: SCRIPT
en: Off
pt-PT: Desligado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: On
pt-PT: Em

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
pt-PT: Não existem servidores STMP definidos.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
pt-PT: Está prestes a eliminar o servidor SMTP '%s'.

en: Current default configuration:
pt-PT: Configuração por omissão:

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
pt-PT: :%sSim%sNão%s

en: SRU search field mapping for bibliographic records
pt-PT: Mapeamento de campo de pesquisa SRU para registos bibliográficos

en: Control number:
pt-PT: Número de control:

en: Any:
pt-PT: Qualquer:

en: Subject:
pt-PT: Assunto:

en: SRU search field mapping for authorities
pt-PT: Mapeamento de campo de pesquisa SRU para autoridades

en: Name (any):
pt-PT: Nome (qualquer):

en: Author (any):
pt-PT: Autor (qualquer):

en: Author (personal):
pt-PT: Autor (pessoal):

en: Author (corporate):
pt-PT: Autor (corporativo):

en: Author (meeting/conference):
pt-PT: Autor (conferência):

en: Subject sub-division:
pt-PT: Subdivisão de assunto:

en: Title (any):
pt-PT: Título (qualquer):

en: Title (uniform):
pt-PT: Título (uniforme):

en: Local use system preferences
pt-PT: Preferências de sistema de uso local

en: New system preference
pt-PT: Nova preferência do sistema

en: System preference deleted
pt-PT: Preferência de sistema eliminada

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  tx("Modify system preference '{system_preference}'", { system_preference = searchfield }) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s New local use system preference %s
pt-PT: %s %s %s Nova preferência do sistema local %s

en: System preference details
pt-PT: Detalhes da preferência de sistema

en: Explanation:
pt-PT: Explicação:

en: Variable:
pt-PT: Variável:

en: Value:
pt-PT: Valor:

en: ON
pt-PT: ACTIVO

en: OFF
pt-PT: INACTIVO

en: Variable type:
pt-PT: Tipo da variável:

en: Free
pt-PT: Livre

en: Choice
pt-PT: Escolha

en: Integer
pt-PT: Inteiro

en: Textarea
pt-PT: Zona de texto

en: Float
pt-PT: Flutuante

en: Themes
pt-PT: Temas

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
pt-PT: Nota: altere o tipo do variável para um dos valores da lista conforme necessário

en: Variable options:
pt-PT: Opções da variável:

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
pt-PT: (a lista de opções para a escolha (separados por |) ou linhas para a área de texto)

en: Variable name:
pt-PT: Nome de variável:

en: Back to system preferences
pt-PT: Voltar às preferências do sistema

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
pt-PT: Por favor carregue num dos separadores à esquerda do formulário.

en: Explanation
pt-PT: Explicação

en: Click to edit
pt-PT: Clique para editar

note: SCRIPT
en: value missing
pt-PT: valor em falta

note: SCRIPT
en: variable missing
pt-PT: variável em falta

en: Select an item type:
pt-PT: Selecionar tipo de documento:

en: Select a collection:
pt-PT: Selecionar coleção:

en: Switch to basic editor
pt-PT: Alterar para o editor básico

en: Check
pt-PT: Marcar

en: Uncheck
pt-PT: Desmarcar

en: From / To
pt-PT: De / Para

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
pt-PT: De: %s, Para: %s

en: Transport cost matrix
pt-PT: Tabela de custos de transporte

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
pt-PT: Como a preferência de sistema "UseTransportCostMatrix" não está ativa, a tabela custo de transporte não está a ser usada.

en: There were problems with your submission
pt-PT: Existem problemas com a sua submissão

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
pt-PT: Valor inválido para %s

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
pt-PT: Custos são valores decimais entre um valor máximo arbitrário (ex. 1 ou 100) e 0 que o custo mínimo (sem custo).

en: Red cells signify no transfer allowed.
pt-PT: Células vermelhas significam que a transferência não é permitida.

en: Click on individual cells to edit.
pt-PT: Clicar nas células individuais para editar.

en: From \ To
pt-PT: De \ Para

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
pt-PT: Custo deve ser um número decimal >= 0

note: SCRIPT
en: Disable
pt-PT: Desativo

en: Usage statistics
pt-PT: Estatísticas de uso

en: You are not sharing any data with the Koha community
pt-PT: Não está a partilhar nem dado com a comunidade do Koha

en: Modify the statistics you share with the Koha community
pt-PT: Modificar as estatísticas que partilha com a comunidade do Koha

en: Share my Koha usage statistics:
pt-PT: Partilhar as minhas estatísticas de uso:

en: Undecided
pt-PT: Não decidido

en: Your country:
pt-PT: País:

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
pt-PT: %s Nota: O valor para a preferência de sistema 'UsageStatsCountry' não é válido (%s). Por favor escolha um valor válido. %s

en: Library name:
pt-PT: Nome da biblioteca:

en: Library type:
pt-PT: Tipo da biblioteca:

en: School
pt-PT: Escolar

en: Academic
pt-PT: Académico

en: Research
pt-PT: Pesquisa

en: Private
pt-PT: Privada

en: Society or association
pt-PT: Associação

en: Corporate
pt-PT: Corporativo

en: Government
pt-PT: Governamental

en: Religious organization
pt-PT: Organização religiosa

en: Subscription
pt-PT: Assinatura

en: Library URL:
pt-PT: URL da biblioteca:

en: Last update:
pt-PT: Última atualização:

en: Your data have never been shared
pt-PT: Os seus dados nunca foram partilhados

en: Geolocation:
pt-PT: Localização geográfica:

note: IMG
en: Set geolocation
pt-PT: Definir localização geográfica

en: Libraries informations:
pt-PT: Informações das bibliotecas:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
pt-PT: País: %s

note: %1$s:  l.branchurl | html
en: Url: %s
pt-PT: URL: %s

note: IMG
en: Set geolocation for %s
pt-PT: Definir localização geográfica para %s

en: See your public page:
pt-PT: Ver página pública:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
pt-PT: %s Ainda não tem nada público. %s

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
pt-PT: Atualizar as estatísticas de uso

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
pt-PT: Clique no mapa para definir a localização geográfica para %s

note: SCRIPT
en: Main library
pt-PT: Biblioteca principal

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
pt-PT: Servidor Z39.50/SRU eliminado (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
pt-PT: Servidor Z39.50/SRU atualizado (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
pt-PT: Servidor Z39.50/SRU adicionado (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with ID %s not found
pt-PT: Erro: Servidor com o identificador %s não encontrado

en: Server name:
pt-PT: Nome do servidor:

en: Hostname:
pt-PT: Servidor:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
pt-PT: Incluiu a parte do domínio, mas a parte do caminho do URL deve ir para a Base de dados.

en: Database:
pt-PT: Base de dados:

en: Userid:
pt-PT: Nome de utilizador:

en: Preselected:
pt-PT: Pré-seleccionado:

en: Searched by default.
pt-PT: Pesquisado por omissão.

en: Rank:
pt-PT: Classificação:

en: Display order.
pt-PT: Ordem de visualização.

en: Attributes:
pt-PT: Atributos:

en: Additional PQF attributes added to each query.
pt-PT: Atributos PQF adicionais adicionados a cada consulta.

en: Syntax:
pt-PT: Sintaxe:

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
pt-PT: Os servidores Z39.50 podem enviar registos em vários formatos. Escolha um.

en: Encoding:
pt-PT: Codificação:

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
pt-PT: Os servidores Z39.50 podem enviar registos em várias codificações. Escolha uma.

en: Timeout:
pt-PT: Tempo de espera:

en: seconds
pt-PT: segundos

en: Enter 0 to disable.
pt-PT: Insira 0 para desativar.

en: Bibliographic
pt-PT: Bibliográfico

en: Authority
pt-PT: Autoridade

en: Additional SRU options:
pt-PT: Opções SRU adicionais:

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
pt-PT: Separa opções por vírgulas. Exemplo: sru=get,sru_version=1.1. Ver também http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: SRU Search fields mapping:
pt-PT: Mapeamento de campos de pesquisa SRU:

en: XSLT File(s) for transforming results:
pt-PT: Ficheiros XSLT para transformar os resultados:

en: Separate multiple filenames by commas.
pt-PT: Separa múltiplos nomes de ficheiros por vírgulas.

en: New Z39.50 server
pt-PT: Novo servidor Z39.50

en: New SRU server
pt-PT: Novo servidor SRU

en: Attributes
pt-PT: Atributos

en: Database
pt-PT: Base de dados

en: Hostname/Port
pt-PT: Servidor/Porta

en: Preselected
pt-PT: Pré-seleccionado

en: Rank
pt-PT: Classificação

en: Record type
pt-PT: Tipo de registo

en: Syntax
pt-PT: Sintaxe

en: Timeout
pt-PT: Tempo de espera

en: Userid
pt-PT: Nome de utilizador

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar o servidor %s?

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
pt-PT: Mapeamentos de campos de pesquisa SRU não definidos. Isto significa que todos os campos de pesquisa vão pesquisar todo o registo. Continuar?

en: Error:
pt-PT: Erro:

en: You do not have permission to access this page.
pt-PT: Não possui permissões para aceder a esta página.

en: Log in as a different user
pt-PT: Inicie sessão como um utilizador diferente

en: Error:
pt-PT: Erro:

en: Please log in again
pt-PT: Por favor autentique-se de novo

en: Session timed out.
pt-PT: Sessão expirou.

en: IP address has changed. Please log in again
pt-PT: Endereço IP foi alterado, por favor autentique-se de novo

en: StaffLoginRestrictLibraryByIP is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
pt-PT: A preferência StaffLoginRestrictLibraryByIP está ligada e está a autenticar-se com um endereço IP que não corresponde à sua biblioteca.

en: This account has been locked!
pt-PT: Esta conta está bloqueada!

en: You must reset your password
pt-PT: Deve repor a sua palavra-passe

en: Your password has expired!
pt-PT: A sua palavra-passe expirou!

en: You must contact the library to reset your password
pt-PT: Deve contactar a biblioteca para redefinir a sua palavra-passe

en: Invalid username or password
pt-PT: Nome de utilizador ou palavra-passe inválido

en: There was an error authenticating to external identity provider
pt-PT: Ocorreu um problema ao autenticar numa entidade externa

en: Shibboleth login failed
pt-PT: a autenticação Shibboleth falhou

en: Log in using a Shibboleth account
pt-PT: Entrar com uma conta Shibboleth

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
pt-PT: %s Autenticar com %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
pt-PT: Se você não tem uma conta externa, mas tem uma conta local, pode entrar em:

en: Username:
pt-PT: Nome do utilizador:

en: My library
pt-PT: Biblioteca

en: Note: Your selection may be overridden if your current IP matches a specified IP for a branch in Koha
pt-PT: Nota: A sua seleção pode ser sobreposta se o seu IP atual corresponder a um IP específico de uma biblioteca

en: Desk:
pt-PT: Balcão:

en: Cash register:
pt-PT: Caixa registadora:

en: CAS login
pt-PT: Autenticação CAS

en: Sorry, the CAS login failed.
pt-PT: Desculpe, a autenticação CAS falhou.

en: If you have a CAS account, please click here to login
pt-PT: Se tem uma conta CAS, clique aqui para se autenticar

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
pt-PT: Se tem uma conta CAS, por favor escolha um dos sistema no qual deseja se autenticar:

en: Invalid two-factor code
pt-PT: Códigos de dois-fatores inválido

en: Two-factor authentication code:
pt-PT: Código da autenticação dois fatores:

note: INPUT type=submit
en: Verify code
pt-PT: Verificar código

en: Send the code by email
pt-PT: Enviar código por email

en: [Previous page]
pt-PT: [Página anterior]

en: [Main page]
pt-PT: [Página principal]

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
pt-PT: Email não enviado, por favor contate o administrador do Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
pt-PT: Código PIN inválido

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
pt-PT: Ocorreu um problema, por favor contacte o administrador do Koha

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
pt-PT: O código foi enviado por email, verifique a sua caixa de entrada.

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
pt-PT: A autenticação de dois fatores encontra-se bem configurada. Vai ser redirecionado para a página de autenticação.

en: Authority search
pt-PT: Pesquisa de autoridades

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Errors
pt-PT: Erros

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
pt-PT: Campo %s é importante, pelo menos um dos subcampos necessita ser preenchido.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
pt-PT: Campo %s é obrigatório, pelo menos um dos subcampos necessita ser preenchido.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
pt-PT: Ir para o campo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
pt-PT: Campo %s subcampo %s %s no separador %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
pt-PT: Os seguintes campos não estão preenchidos:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
pt-PT: Os seguintes subcampos obrigatórios não estão preenchidos:

en: Loading, please wait...
pt-PT: Em carregamento, por favor espere...

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
pt-PT: Modificar autoridade n° %s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
pt-PT: Adicionar Autoridade %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
pt-PT: Modificar autoridade n° %s %s

en: Duplicate record suspected
pt-PT: Possível duplicado de registo

en: Is this a duplicate of
pt-PT: É um duplicado de

en: Yes: Edit existing authority
pt-PT: Sim: Editar autoridade existente

en: No: Save as new authority
pt-PT: Não: Guardar como nova autoridade

en: Replace record via Z39.50/SRU search
pt-PT: Substituir registo via pesquisa Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search
pt-PT: Pesquisa Z39.50/SRU

en: Settings
pt-PT: Configurações

en: Change authority type
pt-PT: Modificar tipo de autoridade

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Default
pt-PT: %s Omissão

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
pt-PT: %s Utilizado em

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
pt-PT: %s Esta autoridade não é usada em qualquer registo. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
pt-PT: %s registo(s)

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
pt-PT: Secção %s

note: A
en: %s - Click to expand this tag
pt-PT: %s - Clicar para expandir este campo

note: A
en: Click to expand this tag
pt-PT: Clicar para expandir este campo

note: A
en: Repeat this tag
pt-PT: Repetir o campo

note: A
en: Delete this tag
pt-PT: Eliminar campo

note: IMG
en: Delete this subfield
pt-PT: Eliminar subcampo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
pt-PT: Sem autoridades correspondentes.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
pt-PT: Sem autoridades correspondentes. Uma nova autoridade foi criada ou importada

en: Unknown authority record
pt-PT: Registo de autoridade desconhecido

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Details for authority #%s (%s)
pt-PT: Detalhes da autoridade n° %s (%s)

en: Authority does not exist
pt-PT: A autoridade não existe

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
pt-PT: O registo de autoridade pedido não existe (%s).

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
pt-PT: Autoridade n°%s (%s)

en: Merging records
pt-PT: A unificar registos

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
pt-PT: Número de registos escolhidos para fundir: %s. Actualmente apenas é possível fundir 2 registos de cada vez.

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
pt-PT: Não pode unificar um registo com ele próprio. Por favor, seleciona duas autoridades distintas.

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
pt-PT: O modelo por omissão não pode ser usado, ou o modelo não existe. Por favor selecione outro modelo para a unificação.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
pt-PT: Desculpe, mas não foram encontrados campos MARC no registos de referência.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
pt-PT: Desculpe, mas não foi possível encontrar um registo para o número: %s.

en: The merging was successful.
pt-PT: A unificação terminou com sucesso.

en: View the merged record.
pt-PT: Ver o registo unificado.

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
pt-PT: Escolha quais os registos vão ser a referência para a unificação. Um registo escolhido vai ser um referência a manter, o outro vai ser eliminado.

en: Merge reference
pt-PT: Unificar referência

en: Using framework:
pt-PT: Usando o modelo:

en: Multiple authority types are used. There may be data loss when merging.
pt-PT: Estão a ser usados diferentes tipos de autoridade. Pode levar à perda de informação na unificação.

en: Authority search results
pt-PT: Resultados de pesquisa de autoridade

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pt-PT: Resultados %s a %s de %s

en: Heading type
pt-PT: Tipo de cabeçalho

en: Used
pt-PT: Utilizado

en: Heading use
pt-PT: Uso do cabeçalho

en: Get it!
pt-PT: Obtenha!

en: Other action
pt-PT: Outra ação

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 times %s
pt-PT: %s 0 vezes %s

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
pt-PT: %s vezes

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
pt-PT: %s Cabeçalho principal

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
pt-PT: %s Assunto

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
pt-PT: %s Título de coleção

en: Edit authority
pt-PT: Modificar autoridade

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pt-PT: Resultados %s a %s de %s

en: Used in
pt-PT: Utilizado em

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
pt-PT: %s 0 registos %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
pt-PT: %s Resultado(s) encontrado(s) %s

en: Selected items:
pt-PT: Itens seleccionados:

en: Add to a list
pt-PT: Adicionar a uma nova lista

en: Batch modify
pt-PT: Modificar em lote

en: Batch delete
pt-PT: Eliminação em lote

en: Your cart
pt-PT: O seu carrinho

en: Brief display
pt-PT: Visualização resumida

en: More details
pt-PT: Mais detalhes

en: Send
pt-PT: Enviar

note: A
en: Select format and download basket
pt-PT: Selecionar formato e descarregar o cesto

en: Empty and close
pt-PT: Esvaziar e fechar

en: Hide window
pt-PT: Fechar a janela

en: Author(s)
pt-PT: Autor(es)

en: Subject(s)
pt-PT: Assunto(s)

en: Copyright
pt-PT: Direitos de autor

en: Unified title
pt-PT: Título uniforme

en: Serial
pt-PT: Periódico

en: Classification
pt-PT: Classificação

en: URL(s)
pt-PT: URL

en: In
pt-PT: Em

en: Location(s)
pt-PT: Localização(ões)

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
pt-PT: %s %s Este registo não possui exemplares. %s

note: A
en: Item sorting
pt-PT: Ordenação

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 biblio=BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %3$s:  BIBLIO_RESULT.RELATEDPARTS | html %4$s:  ELSE %5$s:  BIBLIO_RESULT.HOSTINFO | html %6$s:  END
en: In: %s %s %s %s %s %s
pt-PT: Em: %s %s %s %s %s %s

en: Your download should begin automatically.
pt-PT: O download deverá começar automaticamente.

en: Download cart
pt-PT: Descarregar carrinho

en: Format:
pt-PT: Formato:

en: -- Choose format --
pt-PT: -- Escolher formato --

en: Message sent
pt-PT: Mensagem enviada

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
pt-PT: O carrinho foi enviado para: %s

en: Problem sending the cart...
pt-PT: Problema ao enviar carrinho...

en: Sending your cart
pt-PT: A enviar o carrinho

en: Enter message details
pt-PT: Inserir detalhes da mensagem

en: Email address:
pt-PT: Email:

en: Bookings
pt-PT: Marcações

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Bookings for %s
pt-PT: Marcações para %s

note: SCRIPT
en: Biblio level
pt-PT: Nível do registo

note: SCRIPT
en: Booking ID
pt-PT: ID da marcação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item %s
pt-PT: Exemplar %s

en: Unknown record
pt-PT: Registo desconhecido

en: ISBD details
pt-PT: Detalhes ISBD

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
pt-PT: %s Registo desconhecido %s Detalhes ISBD para %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
pt-PT: O registo pedido não existe (%s).

en: MARC details
pt-PT: Detalhes MARC

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
pt-PT: Registo MARC: %s ( %s )

en: With framework :
pt-PT: Com o modelo :

note: I
en: Search on %s
pt-PT: Pesquisar em %s

note: I
en: View authority record
pt-PT: Ver registo de autoridade

en: Item(s)
pt-PT: Exemplar(es)

en: No limit
pt-PT: Sem limite

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
pt-PT: A editar filtro: %s

en: Save filter
pt-PT: Guardar filtro

en: Search using filter
pt-PT: Pesquisar usando filtro

en: Fewer options
pt-PT: Menos opções

en: Clear fields
pt-PT: Limpar campo

en: Go to item search
pt-PT: Ir para a pesquisa de exemplar

en: Select local databases
pt-PT: Seleccionar as bases de dados locais

en: Select remote databases
pt-PT: Seleccionar base de dados remotas

en: Search for
pt-PT: Pesquisar por

en: not
pt-PT: não

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
pt-PT: Termos da pesquisa

note: A
en: Add another field
pt-PT: Adicionar outro campo

en: Scan indexes:
pt-PT: Índices:

en: Search entire MARC record
pt-PT: Pesquisar todo o registo MARC

en: Apply field weights to search
pt-PT: Aplicar pesos dos campos na pesquisa

en: See from (non-preferred form) headings are included
pt-PT: Os cabeçalhos ver também (forma não preferencial) estão incluídos

en: Something else
pt-PT: Outro filtro

en: Limit to any of the following:
pt-PT: Limitar a algum dos seguintes:

en: Year:
pt-PT: Ano:

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
pt-PT: &nbsp;&nbsp;(formato: aaaa-aaaa) %s %s %s

en: Language:
pt-PT: Idioma:

en: Language of original:
pt-PT: Idioma do original:

en: Subtype limits
pt-PT: Limites de subtipo

en: Current subtype limits
pt-PT: Limites de subtipo atuais

en: Location and availability
pt-PT: Localização e disponibilidade

en: Only items currently available:
pt-PT: Apenas documentos disponíveis:

en: Individual libraries:
pt-PT: Bibliotecas independentes:

en: Groups of libraries:
pt-PT: Grupos de bibliotecas:

en: -- none --
pt-PT: -- nenhum --

en: Other limits
pt-PT: Outros limites

en: Sorting
pt-PT: A ordenar

en: Errors found
pt-PT: Erros encontrados

en: Encoding errors
pt-PT: Erros de codificação

en: There is at least one encoding error with this bibliographic record, the view may be degraded.
pt-PT: Existe pelo menos um erro de codificação neste registo bibliográfico, a visualização pode estar estragada.

en: Analytics errors
pt-PT: Erros de analíticos

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao pesquisar pelos registos analíticos, por favor verificar os registos do sistema para mais detalhes.

en: Lists that include this title:
pt-PT: Listas que incluem este título:

en: Tags:
pt-PT: Etiquetas:

en: MARC preview:
pt-PT: Pré-visualização MARC:

en: MARC framework:
pt-PT: Modelo MARC:

en: Itemtype:
pt-PT: Tipo de documento:

en: Elasticsearch record
pt-PT: Registo no Elasticsearch

en: Elasticsearch record:
pt-PT: Registo no Elasticsearch:

en: Holds:
pt-PT: Reservas:

en: ILL requests:
pt-PT: Pedidos de empréstimo inter-bibliotecas:

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
pt-PT: Pedido %s

en: Article requests:
pt-PT: Pedidos de artigo:

en: Courses that have reserved this title:
pt-PT: Cursos que incluem este título:

note: A
en: Local cover image
pt-PT: Imagem de capa local

note: A
en: Amazon cover image
pt-PT: Imagem de capa da Amazon

en: Image from Amazon.com
pt-PT: Imagem da Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
pt-PT: Imagem da Coce

en: No cover image available
pt-PT: Sem imagem de capa disponível

note: A
en: Syndetics cover image
pt-PT: Imagem de capa da Syndetics

en: Image from Syndetics
pt-PT: Imagem da Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Custom cover image
pt-PT: Imagem de capa personalizada

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
pt-PT: %s exemplares (%s)

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
pt-PT: Outros exemplares (%s)

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
pt-PT: Exemplares (%s)

en: Item groups
pt-PT: Grupos de exemplares

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
pt-PT: Descrições (%s)

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
pt-PT: Componentes (%s)

en: Acquisition details
pt-PT: Detalhes de aquisição

en: Suggestion details
pt-PT: Detalhes da sugestão

en: Editions
pt-PT: Edição

note: %1$s:  biblio.tickets.count | html
en: Concerns (%s)
pt-PT: Problemas (%s)

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
pt-PT: Imagens (%s)

en: Play media
pt-PT: Reproduzir

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
pt-PT: | Ações: %s

en: Delete selected items
pt-PT: Eliminar exemplares seleccionados

en: Modify selected items
pt-PT: Modificar exemplares selecionados

en: Add/move to item group
pt-PT: Adicionar/mover para o grupo de exemplares

en: Remove from item group
pt-PT: Remover do grupo de exemplares

en: Cover image
pt-PT: Imagem da capa

en: Item group
pt-PT: Grupo de exemplares

en: Serial enumeration / chronology
pt-PT: Enumeração / cronologia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Last seen
pt-PT: Último acesso

en: Renewals
pt-PT: Renovações

en: Date accessioned
pt-PT: Data de acesso

en: Date last borrowed
pt-PT: Data de último empréstimo

en: Materials specified
pt-PT: Materiais especificados

en: Public notes
pt-PT: Notas públicas

en: Non-public notes
pt-PT: Notas internas

en: Host records
pt-PT: Registos fonte

en: Spine label
pt-PT: Etiqueta

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
pt-PT: Atualmente em uso local %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF item.object.checkout.onsite_checkout %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.object.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %6$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s by %s to %s %s : due %s
pt-PT: Emprestado %s %s por %s a %s %s : termina a %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
pt-PT: Em trânsito de %s para %s desde %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.daterequested | $KohaDates
en: Transit pending from %s to %s since %s
pt-PT: Transferência pendente de %s para %s desde %s

en: Unavailable (lost or missing)
pt-PT: Indisponível (extraviado ou em falta)

en: Withdrawn
pt-PT: Retirado

en: Damaged
pt-PT: Danificado

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
pt-PT: Não emprestável %s %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
pt-PT: Em espera em %s%s, %s%s desde %s.

en: Hold for:
pt-PT: Reserva para:

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
pt-PT: Existe uma reserva ao nível do exemplar para este exemplar (prioridade = %s).

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
pt-PT: Em espera em %s desde %s

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
pt-PT: reclamado por %s em %s

en: Available
pt-PT: Disponível

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
pt-PT: No conjunto: %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
pt-PT: %s%s%sLigação para o recurso%s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
pt-PT: %s analíticos

en: Create analytics
pt-PT: Criar analíticos

en: Print label
pt-PT: Imprimir etiqueta

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
pt-PT: Gerir conjunto (%s|%s)

en: New item group
pt-PT: Novo grupo de exemplares

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Display order
pt-PT: Mostrar ordem

en: Novelist Select:
pt-PT: Escolha romancista:

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
pt-PT: Ver todos os exemplares (%s escondidos)

en: serial
pt-PT: periódico

en: Holdings:
pt-PT: Exemplares:

en: No physical items for this record
pt-PT: Não existem exemplares desta referência

en: No other items.
pt-PT: Sem outros exemplares.

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
pt-PT: Apenas %s resultados são mostrados:

en: show all component parts
pt-PT: mostrar todas as partes componentes

en: This is a serial subscription
pt-PT: Assinatura de periódico

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
pt-PT: (Existem %s assinatura(s) deste título).

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
pt-PT: Na biblioteca: %s

en: This subscription is closed.
pt-PT: A assinatura está fechada.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
pt-PT: Localização: %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
pt-PT: Cota: %s

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
pt-PT: Números em falta: %s

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
pt-PT: Os %s últimos número relacionados com esta assinatura:

en: Issue #
pt-PT: Número #

en: Date arrived
pt-PT: Data de recepção

en: Date published
pt-PT: Data de publicação

en: Date published (text)
pt-PT: Data de publicação (texto)

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
pt-PT: Custo estimado com impostos incluídos enquanto estiver pendente, custo real com imposto incluído assim que recebido

en: Subscription call number
pt-PT: Cota da assinatura

note: A
en: Vendor detail page
pt-PT: Páigina de detalhes do fornecedor

note: A
en: Invoice detail page
pt-PT: Detalhes da fatura

note: A
en: EDI INVOICE message
pt-PT: Mensagens EDI

en: EDI message
pt-PT: Mensagem EDI

en: Partial
pt-PT: Parcial

en: Complete
pt-PT: Completa

en: There is no order for this bibliographic record.
pt-PT: Não existem encomendas para este registo bibliográfico.

en: Suggested by - on
pt-PT: Sugerido por - em

en: Managed by - on
pt-PT: Gerido por - em

en: Last modification by - on
pt-PT: Última modificação por - em

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
pt-PT: %s%s, por %s%s

note: A
en: suggestion
pt-PT: sugestão

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
pt-PT: %s%s em

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
pt-PT: %s%s; Publicado por %s %s%s em

en: Accepted
pt-PT: Aceite

en: Rejected
pt-PT: Rejeitada

en: Checked
pt-PT: Activo

en: Status unknown
pt-PT: Estado desconhecido

en: Hide resolved
pt-PT: Esconder resolvidos

en: Reported
pt-PT: Reportado

en: Click on an image to view it in the image viewer
pt-PT: Clicar numa imagem para a ver no visualizador de imagens

en: Delete image
pt-PT: Eliminar imagem

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
pt-PT: Nenhuma imagem carregada para este registo bibliográfico.

en: Upload an image file:
pt-PT: Carregar uma imagem:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
pt-PT: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [etiqueta %s não suportado pelo seu browser.]

en: Save record
pt-PT: Guardar registo

en: Select download format:
pt-PT: Seleccionar formato de download:

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
pt-PT: Download do registo

en: Create a new item group
pt-PT: Criar um novo grupo de exemplares

en: Display order:
pt-PT: Ordem de visualização:

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
pt-PT: Números apenas, os grupos de exemplares serão exibidos por ordem de contagem

en: Edit item group
pt-PT: Editar grupo de exemplares

en: Sort order:
pt-PT: Ordenação:

en: Delete item group
pt-PT: Eliminar grupo de exemplares

en: Are you sure you want to delete this item group?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este grupo de exemplares?

en: Set item group for items
pt-PT: Definir grupo para os exemplares

en: Item group:
pt-PT: Grupo de exemplares:

en: Set item group
pt-PT: Definir grupo de exemplares

en: Remove item from item group
pt-PT: Remover do grupo de exemplares

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este(s) exemplar(es) dos grupos de exemplares?

en: Add to bundle
pt-PT: Adicionar ao conjunto

en: Item barcode:
pt-PT: Código de barras:

en: Remove from bundle
pt-PT: Remover do conjunto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Congratulations, there are no catalog concerns.
pt-PT: Parabéns, não existem problemas de catalogação.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Resolved by:
pt-PT: Resolvido por:

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
pt-PT: Imagem de capa da Amazon (<a href='%s'>ver original</a>)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error has occurred!
pt-PT: Ocorreu um erro!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta image

note: SCRIPT
en: An internal link in the staff interface is broken and the page does not exist
pt-PT: Este erro significa que o endereço foi quebrado e que a página não existe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta imagem de capa?

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
pt-PT: Imagem Coce da Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
pt-PT: Imagem Coce do Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
pt-PT: Imagem Coce da Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
pt-PT: Imagem de capa de fonte desconhecida

note: SCRIPT
en: Error 404
pt-PT: Erro 404

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
pt-PT: Imagem local de capa (<a href='%s'>editar</a>)

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
pt-PT: Imagem de capa do Syndetics (<a href='%s'>ver original</a>)

note: SCRIPT
en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
pt-PT: Para reportar um link quebrado ou outro problema, por favor contacte o administrador do Koha.

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
pt-PT: Carregar uma image: %sCarregar%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
pt-PT: Use a barra de menu superior para navegar para outra parte do Koha.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: What's next?
pt-PT: O que se segue?

note: SCRIPT
en: Callnumber
pt-PT: Cota

note: SCRIPT
en: Check in and add to bundle
pt-PT: Devolver e adicionar ao conjunto

note: SCRIPT
en: Claims returned by
pt-PT: Reclamaçãos devolvidas por

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
pt-PT: Falha: o código de barras foi encontrado em mais que um exemplar '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
pt-PT: Falha: Exemplar não encontrado '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Bundle is currently checked out
pt-PT: Erro: Conjunto já emprestado

note: SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
pt-PT: Falha: Verifique o log para mais detalhes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details.
pt-PT: Falha: Verifique o log para mais detalhes.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
pt-PT: Falha: O exemplar '%s' pertence a outro conjunto

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
pt-PT: Falha: O exemplar '%s' é um conjunto e os conjuntos não podem ser aninhados

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
pt-PT: Falha: O exemplar '%s' não foi encontrado

note: SCRIPT
en: Ignore holds and add to bundle
pt-PT: Ignorar reservas e adicionar ao conjunto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
pt-PT: Perdido

note: SCRIPT
en: Present
pt-PT: Presente

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
pt-PT: Sucesso: Adicionou '%s'

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
pt-PT: Sucesso: Removeu '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: This bundle is checked out, it cannot be modified
pt-PT: Este conjunto está emprestado, não pode ser modificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
pt-PT: Aviso: Exemplar '%s' já associado

en: Images for
pt-PT: Imagens para

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
pt-PT: %s Carregue um ficheiro de imagem para este exemplar:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
pt-PT: %s Carregue um ficheiro de imagem para este registo bibliográfico:

note: IMG
en: Thumbnail
pt-PT: Miniatura

en: There are no images for this item.
pt-PT: Não existem imagens para este exemplar.

en: There are no images for this record.
pt-PT: Não existem imagens para este registo.

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
pt-PT: Carregar uma imagem: %s

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
pt-PT: Imagens locais não se encontram activas no seu sistema.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
pt-PT: Histórico do Empréstimo para %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
pt-PT: por %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
pt-PT: Emprestado %s vezes

en: Checked out by
pt-PT: Emprestado por

en: Renewed
pt-PT: Renovado

en: Checkout on
pt-PT: Emprestado a

en: Checkin on
pt-PT: Devolver em

en: Anonymized
pt-PT: Anonimizado

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
pt-PT: %s Sim%s,

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
pt-PT: %s %s Não %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
pt-PT: última em: %s

en: has never been checked out.
pt-PT: nunca foi emprestado.

en: Publication date
pt-PT: Data de publicação

en: Collection title
pt-PT: Título da coleção

en: All locations
pt-PT: Todas as localizações

en: All item types
pt-PT: Todos tipos de documento

en: All collections
pt-PT: Todas as coleções

en: Is new
pt-PT: Novo

en: is
pt-PT: é

en: is not
pt-PT: não é

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
pt-PT: Campos de pesquisa

en: Go to advanced search
pt-PT: Ir para a pesquisa avançada

en: Availability:
pt-PT: Disponibilidade:

en: Checked out
pt-PT: Emprestado

en: Not checked out
pt-PT: Não emprestado

en: You can use the following wildcard characters: %% _
pt-PT: Você pode usar os seguintes caracteres: %% _

en: %% matches any number of characters
pt-PT: %% corresponde qualquer número de caracteres

en: _ matches only a single character
pt-PT: _ correspondem apenas a um caractere

en: From call number:
pt-PT: A partir da cota:

en: To call number:
pt-PT: Até à cota:

en: Checkout count:
pt-PT: Contagem de empréstimos:

en: Last checkout date:
pt-PT: Última data de empréstimo:

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
pt-PT: Formato ISO (AAAA-MM-DD)

en: Output:
pt-PT: Saída:

en: Screen
pt-PT: Ecrã

en: Barcodes file
pt-PT: Ficheiro de códigos de barras

note: SCRIPT
en: Barcode file
pt-PT: Ficheiro de código de barras

note: SCRIPT
en: Batch operations
pt-PT: Operações em lote

note: SCRIPT
en: Clear selection
pt-PT: Limpar seleção

note: SCRIPT
en: Damaged status
pt-PT: Estado de danificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
pt-PT: Exportar resultados para

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
pt-PT: Exportar resultados selecionados (%s) para

note: SCRIPT
en: Item search results
pt-PT: Resultados da pesquisa de exemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
pt-PT: Tipo de documento

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
pt-PT: Estado perdido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
pt-PT: Estado de circulação

note: SCRIPT
en: Select visible rows
pt-PT: Selecionar as entradas visíveis

note: SCRIPT
en: Send selected items to batch item deletion
pt-PT: Enviar exemplares selecionados para eliminação em lote

note: SCRIPT
en: Send selected items to batch item modification
pt-PT: Enviar exemplares selecionados para modificação em lote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
pt-PT: Enumeração

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
pt-PT: Retirado

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %3$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %4$s:  ELSE
en: %s %s %s Unknown record %s MARC details for
pt-PT: %s %s %s Registo desconhecido %s Detalhes MARC de

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC record : %s ( %s ) %s
pt-PT: %s Registo desconhecido %s Registo em MARC etiquetado : %s ( %s ) %s

en: With framework:
pt-PT: Com o modelo:

en: Item details
pt-PT: Detalhes do exemplar

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
pt-PT: Detalhes do exemplar para %s

en: Biblionumber:
pt-PT: Número do registo:

en: Rental charge:
pt-PT: Taxa de aluguer:

en: Daily rental charge:
pt-PT: Taxa de aluguer diária:

en: Hourly rental charge:
pt-PT: Taxa de aluguer à hora:

en: Publication details:
pt-PT: Detalhes da publicação:

en: Physical details:
pt-PT: Detalhes físicos:

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
pt-PT: %s %s total (%s a aparecer / %s escondidos)

en: No. of items:
pt-PT: N° de exemplares:

en: Show all items
pt-PT: Ver todos os exemplares

en: View all
pt-PT: Ver todos

en: You are only viewing one item.
pt-PT: Está apenas a ver um exemplar.

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
pt-PT: %s A prioridade de exclusão de reservas locais foi actualizada para 'Sim' %s A prioridade de exclusão de retenções locais foi actualizada para 'Não' %s

note: %1$s:  ITEM_DAT.barcode | html %2$s:  IF not_for_loan %3$s:  not_for_loan_description | html %4$s:  END
en: Barcode %s %s%s %s
pt-PT: Código de barras %s %s%s %s

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
pt-PT: Informação do exemplar %s %s

en: Home library:
pt-PT: Biblioteca de inscrição:

en: Collection:
pt-PT: Coleção:

en: Item call number:
pt-PT: Cota do exemplar:

en: Copy number:
pt-PT: Número de cópia:

en: Shelving location:
pt-PT: Localização na prateleira:

en: Materials specified:
pt-PT: Materiais especificados:

en: Statuses
pt-PT: Estados

en: Current library:
pt-PT: Biblioteca atual:

en: Checkout status:
pt-PT: Estado do empréstimo:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
pt-PT: Emprestado a %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
pt-PT: Última renovação %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due back on %s
pt-PT: Termina a %s

en: Current renewals:
pt-PT: Renovações:

en: Lost status:
pt-PT: Estado perdido:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
pt-PT: Definir estado

en: Item has been claimed as returned.
pt-PT: O exemplar foi reclamado como retornado.

en: Lost on:
pt-PT: Perdido:

en: Damaged status:
pt-PT: Estado danificado:

en: Damaged on:
pt-PT: Danificado em:

en: Withdrawn status:
pt-PT: Estado:

en: Withdrawn on:
pt-PT: Retirado:

en: Bookable:
pt-PT: Reservável:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ITEM_DAT.bookable == 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Yes %s No %s %s
pt-PT: %s %s Sim %s Não %s %s

en: History
pt-PT: Histórico

en: Accession date:
pt-PT: Data de acesso:

en: Total checkouts:
pt-PT: Total de empréstimos:

en: View item's checkout history
pt-PT: Ver histórico de empréstimo do exemplar

en: Last seen:
pt-PT: Último acesso:

en: Last borrowed:
pt-PT: Último emprestado:

en: Last returned by:
pt-PT: Última devolução por:

en: Last borrower:
pt-PT: Último leitor:

en: Previous borrower:
pt-PT: Leitor anterior:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
pt-PT: %s em %s

en: Paid for?:
pt-PT: Pago?:

en: Serial enumeration:
pt-PT: Enumeração:

en: Public note:
pt-PT: Nota pública:

en: Non-public note:
pt-PT: Nota interna:

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Search for '%s' with limit(s): '%s'
pt-PT: A pesquisar por '%s' com os limite(s): '%s'

note: %1$s:  query_desc | html
en: Search for '%s'
pt-PT: A pesquisar por '%s'

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
pt-PT: %s resultado(s) encontrado(s) %spara

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
pt-PT: %s%s no %s Catálogo%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( limit_desc )
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
pt-PT: %s%s&nbsp;com limite(s):

en: Edit this search
pt-PT: Editar esta pesquisa

en: Save search as filter
pt-PT: Guardar pesquisa como filtro

en: Search within results
pt-PT: Pesquisar nos resultados

en: Unhighlight
pt-PT: Não realçar

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
pt-PT: Esquecer %s

en: Browse selected records
pt-PT: Navegar nos registos selecionados

en: Batch edit records
pt-PT: Editar registos em lote

en: Batch delete records
pt-PT: Eliminar registos em lote

en: Merge records
pt-PT: Unificar registos

en: Sort
pt-PT: Ordenar

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
pt-PT: Resultados por página: %s

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
pt-PT: %s %s (padrão)

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
pt-PT: Nenhum resultado corresponde à pesquisa %sde

en: View basket
pt-PT: Ver cesto

en: You did not specify any search criteria.
pt-PT: Não especificou nenhum critério de pesquisa.

en: Scan index
pt-PT: Índice

en: Scan index:
pt-PT: Índice:

en: Any word
pt-PT: Qualquer palavra

en: Any phrase
pt-PT: Qualquer frase

en: Title phrase
pt-PT: Frase do título

en: Subject phrase
pt-PT: Frase do assunto

note: %1$s:  ELSE
en: %s Scan index for:
pt-PT: %s Índice para:

en: Term/Phrase
pt-PT: Termo/Frase

en: Results
pt-PT: Resultados

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
pt-PT: Imagem de capa da Amazon.com

note: IMG
en: Cover from Syndetics
pt-PT: Capa da Syndetics

en: Coce cover image
pt-PT: Imagem de capa da Coce

en: (remove)
pt-PT: (remover)

en: In your cart
pt-PT: No seu carrinho

en: OPAC view
pt-PT: Vista OPAC

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
pt-PT: Os estados dos exemplares podem ser incorretos. Por favor verifique os detalhes do registos para obter os estados dos exemplares corretos

en: None available
pt-PT: Nenhum disponível

en: available:
pt-PT: disponível:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
pt-PT: %s emprestado(s):

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
pt-PT: %s indisponível:

en: On hold
pt-PT: Reservado

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
pt-PT: Data de término: %s

en: Other holdings:
pt-PT: Outros exemplares:

en: No items
pt-PT: Sem exemplares

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
pt-PT: Guardar: '%s' com limites '%s' como filtro

en: Visibility:
pt-PT: Visibilidade:

en: Save as new search filter:
pt-PT: Guardar como novo filtro:

en: Replace existing search filter:
pt-PT: Substituir filtro de pesquisa existente:

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
pt-PT: Deve fornecer um nome para o novo filtro

en: Current session
pt-PT: Sessão corrente

en: Select all visible rows
pt-PT: Selecionar todas as entradas visíveis

en: Clear selection on visible rows
pt-PT: Limpar seleção nas entradas visíveis

en: Select searches to:
pt-PT: Selecionar pesquisas para:

en: Previous sessions
pt-PT: Sessões anteriores

en: Your catalog search history is empty.
pt-PT: O seu histórico de pesquisa de catálogo está vazio.

en: Your authority search history is empty.
pt-PT: O seu histórico de pesquisa de autoridades está vazio.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar as %s entradas selecionadas do histórico de pesquisa?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar as entradas selecionadas do histórico de pesquisa?

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
pt-PT: Com %s pesquisas selecionadas:

note: SCRIPT
en: With selected search:
pt-PT: Com a pesquisa selecionada:

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  t("Catalog") | html %3$s:  t("Koha") | html %4$s:  END
en: %s Elasticsearch record &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s
pt-PT: %s Registo no Elasticsearch &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s

en: Stock rotation details
pt-PT: Detalhes da rotação de stock

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
pt-PT: Detalhes da rotação de stock para %s

en: Rota status
pt-PT: Estado da rota

en: (current stage highlighted)
pt-PT: (etapa corrente em destaque)

en: Stages &amp; duration in days
pt-PT: Etapas &amp; duração em dias

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
pt-PT: %s INÍCIO %s FIM %s

en: Move to next stage
pt-PT: Mover para a próxima etapa

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
pt-PT: %s Remover "Em demanda" %s Adicionar "Em demanda" %s

en: Remove from rota
pt-PT: Remover da rota

en: Add to rota
pt-PT: Adicionar à rota

en: There are no rotas with stages assigned
pt-PT: Não existem rotas com etapas associadas

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este exemplar da rota?

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
pt-PT: Um autoridade correspondente foi encontrada na base de dados.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
pt-PT: Resultados de ligação automática de autoridades:

note: SCRIPT
en: Create authority
pt-PT: Criar autoridade

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
pt-PT: Erro : Não possui permissões necessárias para usar esta funcionalidade.

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
pt-PT: Campos importantes não estão preenchidos. Tem a certeza que pretende guardar?

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
pt-PT: Mais do que uma correspondência encontrada. Pode ser uma autoridade duplicada!

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
pt-PT: Nenhuma ligação a autoridades foi alterada.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
pt-PT: Sem autoridades correspondentes. Será criada uma nova autoridade automaticamente.

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
pt-PT: Os seguintes subcampos importantes não estão preenchidos:

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
pt-PT: Este registo não pode ser transferido para o editor avançado. Deseja continuar?

note: %1$s:  tp('Editing MARC record titled:', "Editing") | html %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html
en: %s %s (Record number %s)
pt-PT: %s %s (Registo %s)

en: Add MARC record (fast cataloging)
pt-PT: Adicionar registo MARC (catalogação rápida)

en: Add MARC record
pt-PT: Adicionar registo MARC

en: This record had encoding issues, non-xml characters have been stripped in order to allow editing. Please be cautious when saving that some data may have been removed from the record.
pt-PT: Este registo tem problemas de codificação, os caracteres não aceites foram removidos para permitir a edição. Por favor, seja tenha atenção na gravação que alguma informação pode ter sido removida do registo.

en: Advanced editor:
pt-PT: Editor avançado:

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html | $HtmlTags tag="em" %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  IF (circborrowernumber)
en: %s Editing %s (Record number %s) %s %s
pt-PT: %s A editar %s (Registo %s) %s %s

en: Yes, edit existing items
pt-PT: Sim, modificar exemplares existentes

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
pt-PT: Sim: Ver exemplares existentes

en: No, save as new record
pt-PT: Não, guardar como novo registo

en: Save and view record
pt-PT: Guardar e ver registo

en: Save and edit items
pt-PT: Guardar e editar exemplares

en: Save and continue editing
pt-PT: Guardar e continuar a editar

en: Link authorities automatically
pt-PT: Ligar autoridades automaticamente

en: Show MARC tag documentation links
pt-PT: Mostrar ligações para a documentação dos campos MARC

en: Show tags
pt-PT: Mostrar campos

en: Change framework
pt-PT: Modificar modelo

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
pt-PT: O registo que está a tentar editar não existe.

en: Add a new record
pt-PT: Adicionar novo registo

en: do a catalog search
pt-PT: pesquisar no catálogo

en: New from Z39.50/SRU
pt-PT: Novo a partir de Z39.50/SRU

en: Merge selected
pt-PT: Unificar registos seleccionados

note: %1$s:  IF ( noitemsfound ) %2$s:  END %3$s: # display the search results %4$s:  IF ( total )
en: %s No results found %s %s %s
pt-PT: %s Nenhum resultado encontrado %s %s %s

en: Records found in the catalog
pt-PT: Registos encontrados no catálogo

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
pt-PT: %s resultado(s) encontrado(s) no catálogo,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
pt-PT: %s resultado(s) encontrado(s) no depósito

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
pt-PT: (modificado em %s)

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
pt-PT: Emprestado (%s)

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
pt-PT: Retirado (%s)

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
pt-PT: Perdido (%s)

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
pt-PT: Em espera para preenchar a reclamação (%s)

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
pt-PT: Reservas (%s)

en: Card preview
pt-PT: Pré-visualização em cartão

en: Add/Edit items
pt-PT: Adicionar/Editar exemplares

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
pt-PT: %s Erro:

en: Records found in the reservoir
pt-PT: Registos bibliográficos no depósito

en: Coming from
pt-PT: Proveniente de

en: Import date
pt-PT: Data de importação

en: Add biblio
pt-PT: Adicionar registo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
pt-PT: Pelo menos dois registos devem ser selecionados para a unificação.

note: INPUT type=button
en: Add a new item
pt-PT: Adicionar novo item

en: go to the records holdings
pt-PT: ir para os exemplares do registo

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
pt-PT: Exemplares para %s %s por %s%s (Registo nº%s)

en: : Barcode must be unique.
pt-PT: : O código de barras tem de ser único.

en: Error saving item
pt-PT: Erro guardando exemplar

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
pt-PT: : Não é possível determinar automaticamente os valores para códigos de barras. Não foi inserido nenhum item.

en: Error saving items
pt-PT: Erro guardando exemplares

en: : item is checked out.
pt-PT: : o exemplar está emprestado.

en: : item has a waiting hold.
pt-PT: : este exemplar tem uma reserva em espera.

en: : The items do not belong to your library.
pt-PT: : Os exemplares não pertencem à sua biblioteca.

en: : item has linked
pt-PT: : o exemplar está associado

en: analytics.
pt-PT: analíticos.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
pt-PT: : Último exemplar de um registo com uma reserva ao nível do registo bibliográfico.

en: : Item not found.
pt-PT: : Exemplar não encontrado.

en: Delink
pt-PT: Eliminar ligação

en: Edit in host
pt-PT: Editar na origem

en: (fast cataloging)
pt-PT: (catalogação rápida)

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
pt-PT: Adicionar item %s

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
pt-PT: Modificar exemplar %s%s / Código de barras %s%s

en: Do not use template
pt-PT: Não usar o modelo

note: OPTGROUP
en: My templates
pt-PT: Meus modelos

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
pt-PT: %s%s (partilhado)%s

note: OPTGROUP
en: Shared templates
pt-PT: Modelos partilhados

en: Apply template
pt-PT: Aplicar modelo

note: %1$s:  END
en: %s For session
pt-PT: %s Memorizar para a sessão

en: Clear template
pt-PT: Limpar modelo

en: Delete template
pt-PT: Eliminar modelo

en: Add to item group
pt-PT: Adicionar ao grupo de exemplares

en: Options:
pt-PT: Opções:

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
pt-PT: Usar grupo de exemplares existente

note: OPTGROUP
en: Other options
pt-PT: Outras opções

en: Do not add to item group
pt-PT: Não adicionar ao grupo

en: Create new item group
pt-PT: Criar um novo grupo de exemplares

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
pt-PT: Adicionar item

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add and duplicate
pt-PT: Adicionar e duplicar

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
pt-PT: Adicionar múltiplas cópias

en: Number of copies of this item to add:
pt-PT: Número de cópias a adicionar:

en: Maximum currently set to 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
pt-PT: Máximo definido para 1000. O código de barras será incrementado para cada exemplar adicional.

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
pt-PT: Guardar como modelo

en: Save template
pt-PT: Guardar modelo

en: Save as new template
pt-PT: Guardar como novo modelo

note: OPTGROUP
en: Update existing template
pt-PT: Atualizar modelo existente

note: OPTGROUP
en: Update shared template
pt-PT: Atualizar modelo partilhado

en: Template name:
pt-PT: Nome do modelo:

en: Share template
pt-PT: Partilhar modelo

en: Catalog concerns
pt-PT: Problemas de catalogação

en: Concerns
pt-PT: Problemas

en: Cataloging editor
pt-PT: Editor

note: BUTTON
en: Open fresh record
pt-PT: Abrir registo limpo

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
pt-PT: Guardar registo (Ctrl-S)

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
pt-PT: Importar registo MARC (ISO2709) ou MARCXML

en: Import record...
pt-PT: Importar registo...

note: BUTTON
en: Run and edit macros
pt-PT: Executar e editar macros

en: Default
pt-PT: Omissão

en: Small text
pt-PT: Texto pequeno

en: Normal text
pt-PT: Texto normal

en: Large text
pt-PT: Texto grande

en: Default font
pt-PT: Fonte por omissão

en: Monaco
pt-PT: Mónaco

en: Alerts
pt-PT: Alertas

note: BUTTON
en: Previous alerts
pt-PT: Alertas anteriores

en: Keyboard shortcuts
pt-PT: Atalhos de teclado

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
pt-PT: Atalhos de teclado suportados

en: Keyboard layout
pt-PT: Disposição do teclado

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
pt-PT: Definir a disposição do teclado

en: Keywords:
pt-PT: Palavras-chave:

en: Advanced &raquo;
pt-PT: Avançado &raquo;

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
pt-PT: Mostrar pesquisa avançada (Ctrl-Alt-S)

en: Clipboard
pt-PT: Área de transferência

en: Subject:
pt-PT: Assunto:

en: LC call number:
pt-PT: Cota LC:

en: Control number:
pt-PT: Número de control:

en: Dewey number:
pt-PT: Número de Dewey:

en: Standard number:
pt-PT: Número normalizado:

en: Publisher number:
pt-PT: Número do editor:

en: Publication date:
pt-PT: Data de publicação:

note: NAV
en: Search results navigation
pt-PT: Navegação nos resultados de pesquisa

en: Run macro
pt-PT: Executar macro

note: BUTTON
en: Delete macro
pt-PT: Eliminar macro

en: Public macro:
pt-PT: Macro pública:

en: Filter layouts
pt-PT: Filtrar esquemas

en: Redefine shortcuts
pt-PT: Redefinir atalhos

en: Behavior
pt-PT: Comportamento

en: Save record (cannot be remapped)
pt-PT: Guardar registo (não pode ser remapeado)

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
pt-PT: Associar exemplar a %s

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
pt-PT: %sERRO: Não foi possível alterar o registo bibliográfico.%s %sERRO: Não foi possível obter o número do exemplar a partir deste código de barras.%s

en: The item has successfully been linked to
pt-PT: O exemplar foi anexado com sucesso a

en: Select the biblionumber to link the item to
pt-PT: Seleccionar o número de registo para anexar o exemplar

en: Enter biblionumber:
pt-PT: Inserir número de registo:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
pt-PT: Selecionar o registo de exemplar a ligar '%s'

en: Select the host record to link
pt-PT: Seleccionar o registo de exemplar a ligar

en: Enter item barcode:
pt-PT: Digitar o código de barras:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
pt-PT: %s Os seguintes documentos não podem ser movidos do registo antigo para o novo: %s %s %s %s

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
pt-PT: Portanto, o registo a ser unificado não foi eliminado.

en: The merge was successful.
pt-PT: A unificação terminou com sucesso.

en: Biblionumber
pt-PT: Número do registo

en: (record kept)
pt-PT: (registo mantido)

en: Fields to display in report:
pt-PT: Campos a mostrar no relatório:

en: (Example: "001,245ab,600")
pt-PT: (Exemplo: "001,245ab,600")

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
pt-PT: Os seguintes campos obrigatórios não estão preenchidos:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
pt-PT: Os seguintes subcampos obrigatórios não estão preenchidos:

en: Attach an item
pt-PT: Associar exemplar

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
pt-PT: Associar um exemplar %s a %s%s

en: Try again with a different barcode
pt-PT: Tentar novamente com um código de barras diferente

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
pt-PT: %sERRO: Não foi possível criar o novo exemplar.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
pt-PT: %s %sERRO: Não é possível obter o exemplar.

en: The record
pt-PT: O registo

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
pt-PT: tem %s exemplares associados.

en: Delete record
pt-PT: Eliminar o registo

en: Record deleted
pt-PT: Registo eliminado

en: Attempt to delete record failed.
pt-PT: A tentativa de eliminar o registo falhou.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
pt-PT: O exemplar foi associado com sucesso a %s.

en: Attach another item
pt-PT: Associar outro exemplar

en: Select the biblionumber to attach the item to
pt-PT: Seleccionar o número de registo para anexar o item

en: Enter the barcode of the item to attach:
pt-PT: Inserir o código de barras do item a anexar:

en: The item you select will be moved to the target record.
pt-PT: O documento que seleccionou será movido para o registo alvo.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este registo?

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
pt-PT: Olá, você está a olhar para o resultado da execução do plugin EXAMPLE.

en: I received this from you:
pt-PT: Eu recebi isto de si:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
pt-PT: Irei passar o que você digitou aqui, se carregar em OK.

en: Call number browser
pt-PT: Navegador de cotas

en: Search call number:
pt-PT: Pesquisar cota:

en: Call number classification scheme:
pt-PT: Fonte de classificação da cota:

en: Z39.50 authority search points
pt-PT: Pontos de pesquisa Z39.50 de autoridades

en: Author (meeting / conference):
pt-PT: Autor (conferência):

en: Results for authority records
pt-PT: Resultados para registos de autoridade

en: Heading
pt-PT: Cabeçalho

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
pt-PT: Excedeu tempo limite de conexão a %s

en: Nothing found.
pt-PT: Nenhum resultado.

en: Raw (any):
pt-PT: Formato (qualquer):

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
pt-PT: %s registo %s: %s

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
pt-PT: A mostrar a página %s de %s

en: Set request as pending
pt-PT: Definir pedido como pendente

en: Process request
pt-PT: Processar pedido

en: Edit URLs
pt-PT: Editar URLs

en: Complete request
pt-PT: Terminar pedido

en: Cancel request
pt-PT: Anular pedido

en: Print slip
pt-PT: Imprimir recibo

en: On order
pt-PT: Encomendado

en: Edit URL(s)
pt-PT: Editar URLs

en: Are you sure you want to cancel this article request?
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar este pedido de artigo?

en: Cancellation reason:
pt-PT: Razão de cancelamento:

en: Other reasons
pt-PT: Outros motivos

en: Enter reason
pt-PT: Insira o motivo

en: Confirm cancellation
pt-PT: Confirmar o cancelamento

en: Update
pt-PT: Atualizar

en: Requested article
pt-PT: Artigo requisitado

en: Include TOC
pt-PT: Tabela de conteúdos

en: Issue:
pt-PT: Número:

en: Date:
pt-PT: Data:

en: Pages:
pt-PT: Páginas:

en: Chapters:
pt-PT: Capítulos:

en: Patron notes:
pt-PT: Notas do leitor:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
pt-PT: %sFotocópia%sDigitalização%s

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
pt-PT: Por favor, preencha o URL antes de completar o pedido.

en: Circulation statistics
pt-PT: Estatísticas de circulação

note: %1$s:  IF ( author ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  author |html %4$s:  ELSE %5$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %6$s:  END
en: %s Circulation statistics for %s by %s %s Circulation statistics for %s %s
pt-PT: %s Estatísticas de empréstimo para %s por %s %s Estatísticas de empréstimo para %s %s

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
pt-PT: Código de barras %s

en: Number of checkouts
pt-PT: Número de empréstimos

en: at current library
pt-PT: na biblioteca corrente

en: since last transfer
pt-PT: desde a última transferência

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
pt-PT: %s%s%sExemplar não tem registo de transferência%s

en: No. of times checked out
pt-PT: Nº de vezes emprestado

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
pt-PT: Empréstimo: Atrasos em %s

en: Shelving location selected:
pt-PT: Localização na prateleira seleccionada:

en: All shelving locations
pt-PT: Todas localizações na prateleira

en: Date due
pt-PT: Data de devolução

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
pt-PT: %s %s por %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  todayoverduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
pt-PT: Código de barras : %s

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
pt-PT: Não existem atrasos no dia de hoje%s nas localizações seleccionadas%s.

en: Today's notifications
pt-PT: Notificações de hoje

en: Borrower
pt-PT: Leitor

en: Cancel notification
pt-PT: Anular o aviso

en: Transfer items
pt-PT: Transferir exemplares

en: Reserve found
pt-PT: Reserva encontrada

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
pt-PT: Reserva encontrada para %s

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
pt-PT: Exemplar em espera em %s para %s

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
pt-PT: Exemplar em espera para preencher uma reserva e está em trânsito para %s

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
pt-PT: %s Transferir exemplar para %s: %s %sCancelar reserva e tentar transferir: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
pt-PT: Anular a reserva e depois tentar transferir:

en: Ignore and return to transfers:
pt-PT: Ignorar e voltar às transferências:

en: Reserve cancelled
pt-PT: Reserva cancelada

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
pt-PT: Exemplar em trânsito para %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
pt-PT: Nenhum exemplar com o cód. barras: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
pt-PT: Por favor, retorne itens à biblioteca: %s

en: Transfer is not allowed for:
pt-PT: A transferência não é permitida para:

en: Collection:
pt-PT: Coleção:

en: Originating library:
pt-PT: Biblioteca de origem:

en: Destination library:
pt-PT: Biblioteca de destino:

en: Item is already at destination library.
pt-PT: Exemplar já está no seu destino.

en: Item was on loan to
pt-PT: Exemplar estava emprestado a

en: and has been returned.
pt-PT: e foi devolvido.

en: Enter barcode:
pt-PT: Digitar o código de barras:

en: Transferred items
pt-PT: Exemplares transferidos

en: Origin
pt-PT: Origem

en: Destination
pt-PT: Destino

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
pt-PT: %s nota(s) marcada(s) como não vista(s).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
pt-PT: %s nota(s) marcada(s) como vista(s).

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
pt-PT: Não foi possível alterar o estado de %s itens.

en: Mark seen
pt-PT: Marcar como visto

en: Mark not seen
pt-PT: Marcar como não visto

en: Hide seen
pt-PT: Esconder notas vistas

en: Set by
pt-PT: Definido por

en: Not seen
pt-PT: Não vista

en: Seen
pt-PT: Visto

en: There are currently no checkout notes.
pt-PT: Não existem notas de empréstimo.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
pt-PT: Não é possível alterar o estado da nota.

en: Offline circulation
pt-PT: Circulação offline

en: Upload offline circulation file (.koc)
pt-PT: Carregar ficheiro de circulação offline (.koc)

en: Pending offline circulation actions
pt-PT: Ações de circulação offline pendentes

en: Get desktop application
pt-PT: Obter aplicação desktop

en: Get Firefox add-on
pt-PT: Obter add-on para Firefox

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
pt-PT: A conta do leitor foi renovada até %s

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
pt-PT: O leitor foi automaticamente alterado pela leitura de um número de cartão durante o empréstimo. Assegure-se que está a trabalhar no leitor correcto.

en: Note about the accompanying materials:
pt-PT: Nota sobre os materiais acompanhantes:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
pt-PT: O exemplar foi perdido com o estado de "%s".

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
pt-PT: O leitor tem multas por pagar de reservas, empréstimos, etc de %s

en: High demand item.
pt-PT: Exemplar muito requisitado.

en: Loan period was not shortened due to override.
pt-PT: O período de empréstimo foi encurtado por causa da sobreposição.

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
pt-PT: Data de término encurtada deveria ser %s (%s dias).

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
pt-PT: O exemplar estava emprestado a %s e foi devolvido automaticamente.

en: Item is booked by this user
pt-PT: O exemplar foi reservado (marcação) por este leitor

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
pt-PT: Os bibliotecários não podem perdoar multas aos leitores, nem os leitores podem fazer um pedido de quitação.

en: This is the anonymous patron, so circulation is disabled.
pt-PT: Este é o leitor anónimo, portanto a circulação não está ativa.

en: Please confirm checkout
pt-PT: Por favor, confirme o empréstimo

en: Cannot check out
pt-PT: Não é possível emprestar

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
pt-PT: Restrição de idade %s. %s Emprestar na mesma? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
pt-PT: O leitor tem um débito de %s.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
pt-PT: Os assegurados do leitor tem um débito colectivo de %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
pt-PT: Os fiadores do leitor tem um débito coletivo de %s.

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
pt-PT: Taxa de aluguer para este exemplar: %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
pt-PT: (%s) está emprestado ao leitor. Renovar?

en: Item
pt-PT: Exemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
pt-PT: (%s) de %s até %s

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
pt-PT: (%s) está em espera para

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
pt-PT: (%s) e a ser transferido para %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
pt-PT: (%s) está reservado para

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
pt-PT: (%s) em %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
pt-PT: (%s) está a ser processado para

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
pt-PT: (%s) está reservado para

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
pt-PT: (%s) está emprestado a

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
pt-PT: (%s). %s Devolver e emprestar? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
pt-PT: Demasiados empréstimos. %s emprestados, apenas %s são permitidos.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE circulation_rule_criteria rule=circulation_rule_TOO_MANY
en: Maximum checkouts calculated from the circulation rule for %s
pt-PT: Máximo de empréstimos calculado da regra de circulação para %s

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
pt-PT: Demasiados empréstimos. %s emprestados online, apenas %s são permitidos.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
pt-PT: O leitor é de um biblioteca diferente (%s)

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
pt-PT: Esta patrono não pode requisitar este exemplar pela política da circulação da biblioteca.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
pt-PT: Nenhuma regra de circulação definida para a combinação deste leitor e do tipo de documento.

en: Item type is normally not for loan.
pt-PT: Tipo de exemplar não emprestável.

en: Item is normally not for loan
pt-PT: Exemplar não emprestável

en: Check out anyway?
pt-PT: Emprestar na mesma?

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
pt-PT: Leitor tem %s documento(s) em atraso. %s Emprestar na mesma? %s

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
pt-PT: O exemplar foi perdido com o estado de "%s". %s Emprestar na mesma? %s

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
pt-PT: Exemplar muito requisitado. Período de empréstimo encurtado para %s dias (até %s). Emprestar na mesma?

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
pt-PT: %s %s por %s%s

en: . Check out anyway?
pt-PT: . Emprestar na mesma?

en: Patron has previously checked out this title:
pt-PT: O leitor requisitou anteriormente este título:

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
pt-PT: Leitor já possui em seu poder outro exemplar do mesmo registo. %s Emprestar na mesma? %s

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
pt-PT: Por favor, confirme que os materiais acompanhantes estão presentes:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
pt-PT: %s(%s)%s está reclamado para

note: %1$s:  BOOKED_TO_ANOTHER.start_date | $KohaDates
en: Due for another patron booking by: %s
pt-PT: Reservado por marcação para outro leitor em: %s

note: %1$s:  BOOKED_EARLY.start_date | $KohaDates
en: Patron has this item booked for checkout on %s
pt-PT: O leitor realização a marcação do exemplar para empréstimo a %s

en: Don't decrease loan length based on holds
pt-PT: Não diminuir o tamanho do empréstimo de acordo com as reservas

en: Revert waiting status
pt-PT: Reverter estado de espera

en: Revert hold transfer status
pt-PT: Reverter estado de espera da reserva

en: Revert In Processing status
pt-PT: Reverter estado de processamento

en: Cancel recall
pt-PT: Cancelar reclamação

en: Reducing due date to:
pt-PT: Reduzir a data de empréstimo para:

en: Allow early collection?
pt-PT: Permitir a recolha antecipada?

en: Yes, renew (Y)
pt-PT: Sim, renovar (S)

en: Yes, check out (Y)
pt-PT: Sim, emprestar (S)

en: Don't check out, confirm hold, and print slip (P)
pt-PT: Não emprestar, confirmar a reserva e imprimir talão (P)

en: Don't check out and print slip (P)
pt-PT: Não emprestar e imprimir talão (P)

en: No, don't renew (N)
pt-PT: Não, não renovar (N)

en: No, don't check out (N)
pt-PT: Não, não emprestar (N)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
pt-PT: Cancelar empréstimo e reservar para %s

en: Barcode not found
pt-PT: Código de barras não encontrado

en: Local use recorded
pt-PT: Uso local guardado

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=BORROWER
en: Item checked in from: %s
pt-PT: Exemplar devolvido de: %s

en: Item on hold, please checkin.
pt-PT: Exemplar reservado, por favor devolva.

en: Item claimed returned, please checkin.
pt-PT: Exemplar reclamado devolvido, por favor devolva.

en: Item can fill a recall, please checkin.
pt-PT: Exemplar pode preencher uma reclamação, por favor devolva.

en: Item was lost, cannot be returned.
pt-PT: Exemplar perdido, não pode ser devolvido.

en: Item was lost, now found.
pt-PT: Exemplar estava perdido, agora encontrado.

en: Item was withdrawn, cannot be returned.
pt-PT: Exemplar retirado, não pode ser devolvido.

en: Item was withdrawn
pt-PT: Exemplar retirado

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
pt-PT: A data de término &quot;%s&quot; é inválida

en: The barcode was not found:
pt-PT: O código de barras não foi encontrado:

en: Show matching titles
pt-PT: Mostrar títulos correspondentes

en: No items were found by searching.
pt-PT: Não foram encontrados exemplares.

en: Add record using fast cataloging
pt-PT: Adicionar registo usando a catalogação rápida

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
pt-PT: %s Tipo de exemplar não emprestável. %s %s Exemplar não emprestável %s (%s)%s. %s

en: Item has been withdrawn
pt-PT: Exemplar retirado

en: Item is restricted
pt-PT: Exemplar restrito

en: Patron's address is in doubt
pt-PT: Endereço do leitor está em dúvida

en: Patron's card is lost
pt-PT: O cartão do leitor foi dado como perdido

en: Patron is restricted
pt-PT: Leitor está suspenso

en: No more renewals possible
pt-PT: Não possui mais renovações disponíveis

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
pt-PT: Este registo não pode ser renovado, é um empréstimo online

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
pt-PT: Restrição de idade %s.

en: Patron's card is expired
pt-PT: O cartão de leitor expirou

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
pt-PT: Este item pertence a %s e não pode ser emprestado a partir desta localização.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
pt-PT: O exemplar necessita de ser transferido para %s.

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
pt-PT: Leitor foi restrito até %s.

en: Patron has an indefinite restriction.
pt-PT: Leitor tem uma restrição sem limite.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
pt-PT: Empréstimos BLOQUEADOS porque o leitor possui exemplares em atraso.

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
pt-PT: Exemplar em espera para preencher uma reserva e está em trânsito para levantamento em %s.

en: No open days found while calculating the due date. Check the library calendar.
pt-PT: Não foram encontrados dias abertos no cálculo da data de término. Verifique o calendário da biblioteca.

en: Restriction overridden temporarily.
pt-PT: Restrição sobreposta temporariamente.

en: The item is booked for another patron
pt-PT: O exemplar encontra-se marcado para outro leitor

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
pt-PT: Código de barras não encontrado. Os seguintes documentos foram encontrados pela pesquisa:

en: Restriction overridden temporarily
pt-PT: Restrição sobreposta temporariamente

en: Item checked out
pt-PT: Exemplar emprestado

en: No patron matched
pt-PT: Nenhum leitor correspondente

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
pt-PT: Este leitor requisitou que o seu histórico de circulação fosse anonimizado na devolução, mas a preferência do sistema AnonymousPatron está vazia ou incorreta.

note: A
en: Clear screen
pt-PT: Limpar ecrã

note: A
en: Print slip and clear screen
pt-PT: Imprimir recibo e limpar o ecrã

note: A
en: Print quick slip and clear screen
pt-PT: Imprimir recibo rápido e limpar o ecrã

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
pt-PT: Emprestando a %s

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
pt-PT: Digitar o código de barras ou palavra-chave

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
pt-PT: Digitar o código de barras

note: A
en: Checkout settings
pt-PT: Configurações de empréstimo

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
pt-PT: Data de fim específica %s:

en: Remember for session:
pt-PT: Memorizar para a sessão:

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
pt-PT: O leitor desistiu da auto-renovação

en: Don't decrease checkout length based on holds
pt-PT: Não diminuir o tamanho do empréstimo de acordo com as reservas

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
pt-PT: Empréstimos on-site apenas. Data de término automática:

en: On-site checkout
pt-PT: Empréstimo on-site

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
pt-PT: %s (%s). %s %s %s. %s Termina em %s

en: Checked out:
pt-PT: Emprestado:

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
pt-PT: Não é possível emprestar! %s

en: Only on-site checkouts are allowed
pt-PT: Apenas empréstimos on-site estão autorizados

en: Barcode submitted
pt-PT: Código de barras submetido

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
pt-PT: Se já submeteu um código de barras, espere que o empréstimo seja processado...

note: %1$s:  IF rule.itemtype %2$s:  ItemTypes.GetDescription( rule.itemtype ) | html %3$s:  ELSE
en: Item type: %s %s %s
pt-PT: Tipo de documento: %s %s %s

note: %1$s:  IF rule.categorycode %2$s:  Categories.GetName( rule.categorycode ) | html %3$s:  ELSE
en: Patron category: %s %s %s
pt-PT: Categoria de leitor: %s %s %s

en: All patron categories
pt-PT: Todas as categorias de leitores

note: %1$s:  IF rule.branchcode %2$s:  Branches.GetName( rule.branchcode ) | html %3$s:  ELSE
en: Library: %s %s %s
pt-PT: Biblioteca: %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Check out to %s
pt-PT: Emprestar a %s

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
pt-PT: Não tem permissões para usar o empréstimo em lote para este leitor

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
pt-PT: Não é possível emprestar! %s %s %s %s

en: Enter barcodes (one barcode per line):
pt-PT: Códigos de barra (um código de barras por linha):

en: Or use a file:
pt-PT: Usar um ficheiro:

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date: %s
pt-PT: Data de fim específica: %s

en: Batch checkout confirmation
pt-PT: Confirmação do empréstimo em lote

en: Batch checkout results
pt-PT: Resultados do empréstimo em lote

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
pt-PT: %s %s, por %s%s%s-

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
pt-PT: Este exemplar está emprestado ao leitor. Renovar?

en: This item is waiting for another patron.
pt-PT: O exemplar encontra-se em espera para outro leitor.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
pt-PT: O exemplar encontra-se em reservado e em transferência para outro leitor.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
pt-PT: O exemplar encontra-se em reservado e em processamento para outro leitor.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
pt-PT: Este exemplar está emprestado a outro leitor. %s Devolver e emprestar? %s

en: Too many checked out.
pt-PT: Demasiados empréstimos.

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
pt-PT: O leitor é de um biblioteca diferente (%s).

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
pt-PT: Exemplar não emprestável por norma %s(%s)%s.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
pt-PT: Leitor tem %s empréstimo(s) em atraso.

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
pt-PT: O exemplar foi perdido com o estado de "%s".

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
pt-PT: Exemplar muito requisitado. Período de empréstimo encurtado para %s dias (até %s).

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
pt-PT: O exemplar encontra-se em reservado para outro leitor. A reserva será sobreposta mas não será cancelada.

en: This item is on hold for another patron.
pt-PT: O exemplar encontra-se em reservado para outro leitor.

en: This item has previously been checked out to this patron.
pt-PT: Este exemplar está emprestado ao anteriormente a este leitor.

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
pt-PT: O leitor tem multas por pagar de reservas, empréstimos, etc de %s.

en: Local use recorded.
pt-PT: Uso local guardado.

en: Item type not for loan.
pt-PT: Tipo de exemplar não emprestável.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
pt-PT: Exemplar não emprestável %s(%s)%s.

en: Item has been withdrawn.
pt-PT: Exemplar retirado.

en: Item is restricted.
pt-PT: Exemplar restrito.

en: Patron's address is in doubt.
pt-PT: Endereço do leitor está em dúvida.

en: Patron's card is lost.
pt-PT: O cartão do leitor foi dado como perdido.

en: Patron is restricted.
pt-PT: Leitor está suspenso.

en: No more renewals possible.
pt-PT: Não possui mais renovações disponíveis.

en: Patron's card is expired.
pt-PT: O cartão de leitor expirou.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
pt-PT: Leitor tem documentos em atraso e está bloqueado por %s dia(s).

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
pt-PT: O código de barras %s não foi encontrado.

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
pt-PT: Termina a %s

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
pt-PT: Emprestar ou renovar

en: Find another patron?
pt-PT: Encontrar outro leitor?

en: This patron does not exist.
pt-PT: O leitor não existe.

en: Patron's account is restricted
pt-PT: A conta do leitor está restrita

en: Patron has items overdue
pt-PT: O leitor tem empréstimos em atraso

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
pt-PT: O levantamento na rua não está ativo para esta biblioteca.

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
pt-PT: A funcionalidade de levantamento na rua não está ativa para esta biblioteca.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
pt-PT: Não é possível criar um levantamento para este dia, é um feriado.

en: This patron does not have waiting holds.
pt-PT: O leitor não tem reservas em espera.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
pt-PT: Este leitor já tem um levantamento agendado para esta biblioteca.

en: Wrong slot selected.
pt-PT: Entrada errada selecionada.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
pt-PT: Não existem mais levantamentos disponíveis para esta entrada. Por favor, escolha outra.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
pt-PT: Não é possível emprestar os exemplares ao leitor %s

en: Refresh
pt-PT: Atualizar

note: %1$s:  END
en: %s Refresh automatically every
pt-PT: %s Atualizar automaticamente a cada

en: seconds.
pt-PT: segundos.

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
pt-PT: A ser preparados (%s)

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
pt-PT: Agendado & preparado (%s)

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
pt-PT: O leitor está lá fora (%s)

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
pt-PT: Entregue hoje (%s)

en: Pickup date/time
pt-PT: Data/hora de levantamento

en: Items for pickup
pt-PT: Exemplares para levantamento

en: Mark as
pt-PT: Marcar como

en: staged & ready
pt-PT: agendado & preparado

en: There are no pickups to be staged.
pt-PT: Não existem levantamentos a processo.

en: Staged by
pt-PT: Preparado por

en: Patron has arrived
pt-PT: O leitor chegou

en: delivered
pt-PT: entregue

en: to be staged
pt-PT: a ser preparados

en: There are no pickups staged and ready.
pt-PT: Não existem levantamentos processados e preparados.

en: Mark as delivered
pt-PT: Marcar como entregue

en: There are no patrons waiting outside.
pt-PT: Não existem leitores à espera fora da biblioteca.

en: Deliver date/time
pt-PT: Data/hora de entrega

en: Items checked out
pt-PT: Exemplares emprestados

en: No pickups have been delivered today.
pt-PT: Nenhum levantamento foi entregue hoje.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
pt-PT: %s %s (%s) já tem agendado um levantamento para esta biblioteca.

en: Search a patron
pt-PT: Pesquisar leitor

note: INPUT type=text
en: Enter patron card number or name
pt-PT: Digitar o número do cartão ou nome

note: A
en: Search for another patron
pt-PT: Pesquisar por outro leitor

en: Items ready for pickup:
pt-PT: Exemplares prontos para levantamento:

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
pt-PT: Não existem reservas em espera para este leitor nesta biblioteca.

en: Pickup date:
pt-PT: Data de levantamento:

en: The patron does not have waitings holds.
pt-PT: O leitor não tem reservas em espera.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
pt-PT: Nenhuma hora de levantamento definida para este dia.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
pt-PT: Por favor, selecione a data e hora do levantamento

note: SCRIPT
en: Refresh in %s seconds
pt-PT: Atualizar em %s segundos

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
pt-PT: %s, por %s%s%s-

en: No pending on-site checkout.
pt-PT: Não existem empréstimo on-site pendentes.

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
pt-PT: Atraso desde %s

en: Overdue report
pt-PT: Relatório de atrasos

en: Please choose one or more filters to proceed.
pt-PT: Escolha um ou mais filtros para continuar.

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
pt-PT: %s %sExemplares%sExemplar%s em atraso %s%s

en: (Filtered.
pt-PT: (Filtrado.

en: Reset filter
pt-PT: Repor filtros

en: Download file of displayed overdues
pt-PT: Download do ficheiro dos atrasos

en: Download file of all overdues
pt-PT: Download do ficheiro de todos os atrasos

en: Patron library
pt-PT: Biblioteca do leitor

en: Non-public note
pt-PT: Nota interna

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
pt-PT: %sAtraso:%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
pt-PT: %s %s, por %s%s%s, %s%s

en: Claim returned
pt-PT: Reclamação de devolução

en: There are no overdues matching your search.
pt-PT: Não existem atrasos que correspondam à sua pesquisa.

en: There are no overdues.
pt-PT: Não existem atrasos.

en: Filter on:
pt-PT: Filtrar em:

en: Date due:
pt-PT: Data de devolução:

en: Show any items currently checked out:
pt-PT: Ver todos itens emprestados atualmente:

en: Name or card number:
pt-PT: Nome ou número de cartão:

en: Patron category:
pt-PT: Categoria de leitor:

en: Patron flags:
pt-PT: Sinais de leitor:

en: Address in question
pt-PT: Morada em dúvida

en: Lost card
pt-PT: Cartão perdido

en: Item home library:
pt-PT: Biblioteca de origem:

en: Item holding library:
pt-PT: Biblioteca de empréstimo:

en: Library of the patron:
pt-PT: Biblioteca do leitor:

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
pt-PT: Aplicar filtro

en: The notice has been correctly enqueued.
pt-PT: O aviso foi agendado para envio.

en: The patron does not have an email address defined.
pt-PT: O leitor não tem um endereço de email definido.

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
pt-PT: Não existe nenhum aviso com o código 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' definido no sistema.

en: The hold has been correctly cancelled.
pt-PT: A reserva foi cancelada com sucesso.

en: The hold has been placed at the bibliographic record level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
pt-PT: A reserva foi colocada ao nível do registo. Não é possível determinar o exemplar a marcar como perdido.

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
pt-PT: Reservas a processar efetuadas entre %s e %s

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
pt-PT: Reportado em %s

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
pt-PT: As seguintes reservas não foram preenchidas. Por favor recupere-as e devolve-as.

note: INPUT type=text
en: Pull this many items
pt-PT: Puxar este número de exemplares

note: INPUT type=text
en: Items available
pt-PT: Exemplares disponíveis

en: Patrons with holds
pt-PT: Leitores com reservas

en: First patron
pt-PT: Primeiro leitor

en: Available barcodes
pt-PT: Códigos de barras disponíveis

en: Available call numbers
pt-PT: Cotas disponíveis

en: Available copy numbers
pt-PT: Número de cópias disponíveis

note: INPUT type=text
en: Available enumeration
pt-PT: Numeração disponível

en: Available item types
pt-PT: Tipos de documento disponíveis

en: Available locations
pt-PT: Localizações disponíveis

en: Available collections
pt-PT: Coleções disponíveis

en: Earliest hold date
pt-PT: Data de reserva mais recente

en: Hold notes
pt-PT: Nota de reserva

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
pt-PT: Apenas %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
pt-PT: %s ou %s qualquer disponível do grupo de exemplares

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
pt-PT: . %s qualquer disponível. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
pt-PT: %s %s Qualquer disponível do grupo de exemplares

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
pt-PT: %s em %s

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
pt-PT: Cancelar reserva e devolver a : %s

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
pt-PT: Marcar exemplar como perdido

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
pt-PT: Marcar como perdido e notificar leitor

en: Biblio level hold.
pt-PT: Reserva ao nível do registo.

note: INPUT type=text
en: Patron holds
pt-PT: Reservas do leitor

note: INPUT type=text
en: Patron name
pt-PT: Nome do leitor

note: INPUT type=text
en: Available copy
pt-PT: Cópia disponível

en: No items found.
pt-PT: Não foram encontrados exemplares.

en: Refine results
pt-PT: Refinar resultados

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
pt-PT: (Inclusive, o valor por omissão é desde há %s dias até %s dias. Coloque outro espaçamento de datas se necessário.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
pt-PT: (Inclusive, o valor por omissão é desde há %s dias até hoje. Coloque outro espaçamento de datas se necessário.)

note: %1$s:  IF ( slip.content ) %2$s:  slip.content | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
pt-PT: %s%s%sNenhum talão definido%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip.content ) %3$s:  slip.content | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF slips.size > 1 && !loop.last
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
pt-PT: %s %s%s%sNenhum modelo de talão encontrado%s %s %s

en: Cannot renew:
pt-PT: Não é possível renovar:

en: No item matches this barcode
pt-PT: Nenhum exemplar com o cód. barras

en: ) is not checked out to a patron.
pt-PT: ) não está emprestado a um leitor.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
pt-PT: %s ( %s ) foi renovado o número de vezes máximo para %s %s (

en: Override limit and renew
pt-PT: Sobrepor limite e renovação

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
pt-PT: %s ( %s ) foi renovado o número máximo de vezes consecutivas sem ser visto pela biblioteca )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
pt-PT: %s ( %s ) não pode ser renovado antes de %s.

en: Override and renew
pt-PT: Sobrepor e renovação

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
pt-PT: %s ( %s ) foi agendado para renovação automática e não pode ser renovado antes de %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
pt-PT: %s ( %s ) foi agendado para renovação automática e não pode ser renovado desde %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
pt-PT: %s ( %s ) foi agendado para renovação automática e não pode ser renovado porque a conta do leitor está expirada

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
pt-PT: %s ( %s ) foi agendado para renovação automática.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
pt-PT: %s ( %s ): O exemplar encontra-se reservado para outro leitor.

en: ) is currently restricted.
pt-PT: ) é restrito.

en: Item is not allowed renewal.
pt-PT: A renovação do exemplar não é permitida.

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
pt-PT: Este registo não pode ser renovado porque é um empréstimo on-site

en: This item has been recalled.
pt-PT: Este exemplar foi reclamado.

en: Continue without renewing
pt-PT: Continuar sem renovar

en: Item renewed:
pt-PT: Exemplar renovado:

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
pt-PT: ) renovado para %s %s (

note: %1$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: ) now due on %s
pt-PT: ) com a data de devolução %s

en: Record renewal as unseen if appropriate:
pt-PT: Registar renovação como não vista se apropriado:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
pt-PT: Data de fim de renovação %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
pt-PT: Pedido de artigo de %s

en: Patron reached daily limit.
pt-PT: O leitor atingiu o limite diário.

en: An error has occurred. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro. Verifique os registos do sistema.

en: Patron will be charged with
pt-PT: Será cobrado aos leitores

en: for every request
pt-PT: por cada pedido

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
pt-PT: Pedido de artigo de %s para %s %s ( %s )

en: Table of contents:
pt-PT: Tabela dos conteúdos:

en: Photocopy
pt-PT: Fotocópia

en: Digital scan
pt-PT: Digitalização

en: Pickup library:
pt-PT: Biblioteca de levantamento:

en: Select item:
pt-PT: Selecionar exemplar:

en: Any item
pt-PT: Qualquer documento

note: INPUT type=submit
en: Place request
pt-PT: Realizar pedido

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
pt-PT: %s Nenhum pedido de artigo pode ser realizado para este registo. %s %s %s %s

en: Current article requests
pt-PT: Pedidos de artigo correntes

en: Patron notes
pt-PT: Notas do leitor

note: A
en: Cancel article request
pt-PT: Cancelar pedido de artigo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
pt-PT: Tem a certeza que pretende modificar a biblioteca de levantamento de %s para %s para este pedido?

en: Hold ratios to calculate items needed
pt-PT: Rácio de reservas para o cálculo dos exemplares necessários

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
pt-PT: Calculado em %s, De %s a %s

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
pt-PT: Esses itens têm um rácio de reserva &ge; %s.

en: Hold ratio
pt-PT: Rácio de reserva

en: Itype
pt-PT: Tipo de documento

en: Call numbers
pt-PT: Cotas

en: Items needed
pt-PT: Exemplares necessários

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
pt-PT: %s%s por %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
pt-PT: %s a encomendar

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
pt-PT: %s pendente

en: 0 to order
pt-PT: 0 a encomendar

en: Refine results:
pt-PT: Refina resultados:

en: Hold ratio (greater than or equal to):
pt-PT: Rácio de reservas (maior ou igual a):

en: Include ordered
pt-PT: Incluir encomendados

en: Include suspended
pt-PT: Incluir suspensos

en: Patron notification:
pt-PT: Notificação do leitor:

en: Patron is not notified.
pt-PT: O leitor não é notificado.

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
pt-PT: Notas: %s

en: Hold filled for:
pt-PT: Reserva para:

en: Patron is RESTRICTED
pt-PT: Leitor está SUSPENSO

en: Transfer to:
pt-PT: Transferir para:

en: Hold at
pt-PT: Reserva em

en: Reason for transfer
pt-PT: Motivo da transferência

en: Return to home library
pt-PT: Retornar à biblioteca de origem

en: Return to holding library
pt-PT: Retornar à biblioteca de empréstimo

en: Lost hold
pt-PT: Reserva perdida

en: Cancelled hold
pt-PT: Reserva cancelada

en: Transfer was cancelled whilst in transit
pt-PT: A transferência foi cancelada quando se encontrava em trânsito

en: Recall
pt-PT: Reclamação

en: Cancelled recall
pt-PT: Reclamação cancelada

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
pt-PT: A preferência de sistema OPACPrivacy está definida mas a preferência AnonymousPatron não! Por favor corrija a mesma antes de continuar com o processo.

en: Note about the accompanying materials:
pt-PT: Nota sobre os materiais acompanhantes:

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
pt-PT: Por favor, transfira este exemplar para: %s

en: This item is part of a rotating collection.
pt-PT: O exemplar é parte de uma coleção.

en: Patron note
pt-PT: Nota do leitor

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
pt-PT: Leitor tem multas pendentes de %s.

en: This item has been claimed as returned by:
pt-PT: O exemplar foi reclamado como devolvido por:

en: Resolve
pt-PT: Resolver

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
pt-PT: %s tem %s reserva(s) para levantamento.

en: Check out to this patron
pt-PT: Emprestar a este leitor

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
pt-PT: %s está restrito. Por favor, verifique se este leitor deve estar restrito.

en: Bundle had missing items
pt-PT: O conjunto tem exemplares em falta

en: Bundle contents list updated
pt-PT: Lista de conteúdos de conjunto atualizada

en: View updated contents list
pt-PT: Ver lista de conteúdos atualizada

en: View list of missing items
pt-PT: Ver lista de exemplares em falta

en: Bundle had unexpected items
pt-PT: O conjunto tem exemplares não esperados

en: Please place the following items to one side
pt-PT: Por favor coloque os seguintes exemplares para o lado

en: Item belongs in bundle
pt-PT: O exemplar pertence a um conjunto

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
pt-PT: Este exemplar pertence a um conjunto: %s - %s

en: Check in message
pt-PT: Mensagens de devolução

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
pt-PT: %s %s %s Estado de empréstimo atualizado.

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
pt-PT: Valor antigo: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
pt-PT: %s Disponível para empréstimo. %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
pt-PT: Novo valor: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
pt-PT: %s Disponível para empréstimo. %s %s

en: Item shelving location updated.
pt-PT: Localização na prateleira atualizada.

en: Old value:
pt-PT: Valor anterior:

en: empty
pt-PT: vazio

en: No description available
pt-PT: Nenhuma descrição disponível

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
pt-PT: Novo valor: %s %s %s vazio %s %s (Não é um valor autorizado) %s %s %s %s "Vazio" %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
pt-PT: Por favor devolva o exemplar a: %s

en: Not checked out.
pt-PT: Não emprestado.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
pt-PT: Exemplar recebido de %s

en: Item is lost, cannot be checked in.
pt-PT: Exemplar perdido, não pode ser devolvido.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
pt-PT: Um reembolso para a taxa de exemplar perdido foi aplicado à conta do leitor.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
pt-PT: O reembolso da cobrança por perda de exemplar foi aplicado à conta do leitor que fez o empréstimo e uma nova multa de atraso foi calculada e aplicada.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
pt-PT: O reembolso da cobrança por perda de exemplar foi aplicado à conta do leitor que fez o empréstimo e se uma multa de atraso foi perdoada quando o exemplar foi marcado como perdido, esta foi revertida.

en: Cannot check in
pt-PT: Não é possível devolver

en: NOT CHECKED IN
pt-PT: NÂO RETORNADO

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
pt-PT: Todos os custos de livro perdido serão apresentadas na conta do leitor.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
pt-PT: Um reembolso para a taxa de processamento de exemplar perdido foi aplicado à conta do leitor.

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
pt-PT: Todas as taxas de processamento para este exemplar serão apresentadas na conta do leitor.

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
pt-PT: está agora suspenso até %s.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
pt-PT: Leitor foi restrito anteriormente até %s.

en: Reminder:
pt-PT: Lembrete:

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
pt-PT: O exemplar não foi devolvido devido a um problema de configuração do sistema. Deve informar o administrador para que veja a

en: about page
pt-PT: página de informações do Koha

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
pt-PT: e corrigir todos os erros apresentados no separador "Informação do sistema"

en: Bundle verified
pt-PT: Conjunto verificado

en: The bundle content was verified
pt-PT: O conteúdo do conjunto foi verificado

en: View contents list
pt-PT: Ver lista de conteúdos

en: Please confirm checkin
pt-PT: Por favor, confirme a devolução

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
pt-PT: Por favor, confirme que os materiais acompanhantes estão presentes:

en: Yes, checkin (Y)
pt-PT: Sim, emprestar (S)

en: No, don't checkin (N)
pt-PT: Não, não emprestar (N)

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
pt-PT: Por favor, confirme os conteúdos do conjunto para %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
pt-PT: %s Presente %s

en: Barcodes
pt-PT: Código de barras

en: of
pt-PT: de

en: verified
pt-PT: verificado

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
pt-PT: Leia todos os códigos de barras dos exemplares de um conjunto. Todos os exemplares não presentes, serão marcados como perdidos

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
pt-PT: Opcionalmente leia todos os códigos de barras dos exemplares de um conjunto para efetuar uma verificação de inventário. Todos os exemplares não presentes, serão marcados como perdidos

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
pt-PT: Confirmar a devolução e marcar os exemplares em falta como perdidos

en: Confirm checkin without verifying bundle contents
pt-PT: Confirmar a devolução sem verificar os conteúdos do conjunto

en: Confirm inventory check and mark items as lost
pt-PT: Confirmar a verificação de inventário e marcar os exemplares como perdidos

en: Cannot check in
pt-PT: Não é possível devolver

en: NOT CHECKED IN
pt-PT: NÃO FOI DEVOLVIDO

en: This item must be checked in at following library:
pt-PT: O exemplar deve ser devolvido na seguinte biblioteca:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
pt-PT: Transferência errada detetada, por favor devolva o exemplar a: %s

en: OK (Y)
pt-PT: OK

en: Print transfer slip (P)
pt-PT: Imprimir recibo de transferência

en: Cancel transfer (X)
pt-PT: Cancelar transferência

en: Hold found (item is already waiting):
pt-PT: Reserva encontrada (documento já à espera):

en: Confirm hold (Y)
pt-PT: Confirmar a reserva

en: Print slip and confirm (P)
pt-PT: Imprimir recibo e confirmar

en: Ignore (I)
pt-PT: Ignorar

en: Cancel hold (X)
pt-PT: Anular reserva

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
pt-PT: Por favor devolva o exemplar a %s%s%s%s%s

en: Transfer now?
pt-PT: Transferir agora?

en: Yes (Y)
pt-PT: Sim (S)

en: Yes, print slip
pt-PT: Sim, imprimir recibo

en: No (N)
pt-PT: Não (N)

en: Print slip (P)
pt-PT: Imprimir recibo

en: Hold found:
pt-PT: Reserva encontrada:

en: Main contact method:
pt-PT: Método de contacto principal:

en: Confirm hold and transfer (Y)
pt-PT: Confirmar a reserva e transferir

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
pt-PT: Imprimir recibo, transferir e confirmar

en: Recall found:
pt-PT: Reclamação encontrada:

en: Recall placed by:
pt-PT: Reclamação feita por:

en: Recall at
pt-PT: Reclamação em

en: Confirm recall and transfer (Y)
pt-PT: Confirmar a reclamação e transferir (S)

en: Confirm recall (Y)
pt-PT: Confirmar a reclamação (S)

en: Ignore
pt-PT: Ignorar

en: Recall found (item is already waiting):
pt-PT: Reclamação encontrada (documento já à espera):

en: Wait for pickup at
pt-PT: Em espera de levantamento em

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
pt-PT: Mostrar a última mensagem de devolução

note: A
en: Checkin settings
pt-PT: Configurações de devolução

en: Fines for returned items are forgiven.
pt-PT: Multas para os itens retornados são esquecidas.

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
pt-PT: As multas não são cobradas para reservas canceladas manualmente.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
pt-PT: ( A data de devolução efectiva é %s )

en: Book drop mode.
pt-PT: Modo caixa de devolução.

en: Saved check-in date:
pt-PT: Data de devolução guardada:

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
pt-PT: Data de fim específica %s:

en: Remember return date for next check in
pt-PT: Memorizar a data para a próxima devolução

en: Forgive overdue charges
pt-PT: Perdoar multas dos atrasos

en: Book drop mode
pt-PT: Modo caixa de devolução

en: Forgive fees for manually expired holds
pt-PT: Perdoar multas para reservas expiradas manualmente

en: Checked-in items
pt-PT: Exemplares devolvidos

en: Transfer to
pt-PT: Transferir para

en: Transfer reason
pt-PT: Razão da transferência

en: Date acquired
pt-PT: Data de aquisição

en: Record-level itemtype
pt-PT: Tipo de documento do registo

en: Item was not checked in
pt-PT: O exemplar não foi devolvido

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
pt-PT: %s (atrasado)

en: Checkouts:
pt-PT: Empréstimos:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s Not checked out %s
pt-PT: %s %s Não emprestado %s

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Items missing from bundle at checkin for %s
pt-PT: Exemplares em falta de um conjunto na devolução para %s

note: SCRIPT
en: No date selected
pt-PT: Nenhuma data seleccionada

note: SCRIPT
en: Unexpected:
pt-PT: Não esperado:

note: SCRIPT
en: Verified:
pt-PT: Verificado:

en: Update succeeded
pt-PT: Atualização com sucesso

en: Updated:
pt-PT: Atualizado:

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
pt-PT: Biblioteca: %s &rArr; %s

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
pt-PT: Balcão: %s &rArr; %s

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
pt-PT: Caixa: %s &rArr; %s

en: ERROR - unknown
pt-PT: ERRO - desconhecido

en: Choose library:
pt-PT: Escolher a biblioteca:

en: Choose desk:
pt-PT: Escolher balcão:

en: Choose cash register:
pt-PT: Escolha a caixa registadora:

en: -- None --
pt-PT: -- Nenhum --

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
pt-PT: Transferências requeridas para a sua biblioteca a partir de %s

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
pt-PT: A sua biblioteca é a origem para a(s) transferência(s) seguinte(s)

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
pt-PT: Enviar para %s

en: Date of request
pt-PT: Data do pedido

en: On loan
pt-PT: Emprestado

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
pt-PT: %s%s por %s%s %s (

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
pt-PT: %sEm atraso %s%sNa prateleira%s

en: Mark "In demand"
pt-PT: Marcar como "Pedido"

en: No transfers to send
pt-PT: Nenhuma transferência a enviar

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
pt-PT: Transferências efectuadas para a sua biblioteca a partir de %s

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
pt-PT: A sua biblioteca é o destino para a(s) transferência(s) seguinte(s)

en: Transfers are
pt-PT: Transferências são

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
pt-PT: após %s dias.

en: considered late
pt-PT: considerado atrasado

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
pt-PT: Recebido de %s

en: Date of transfer
pt-PT: Data de transferência

en: On hold for
pt-PT: Reservado para

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
pt-PT: Transferência está %s dia(s) atrasada

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
pt-PT: %s %spor %s%s %s (

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
pt-PT: %sReserva:%s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
pt-PT: %s %s Reclamação pedida por

en: Cancel transfer
pt-PT: Anular transferência

en: No transfers to receive
pt-PT: Nenhuma transferência por receber

en: items found for
pt-PT: exemplares encontrados para

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
pt-PT: e tipo de documento: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
pt-PT: e coleção: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
pt-PT: e localização na prateleira: %s

note: INPUT type=text
en: Send to
pt-PT: Enviar a

en: Only item:
pt-PT: Apenas o exemplar:

en: or any item from item group
pt-PT: ou qualquer exemplar deste grupo

en: or any available
pt-PT: ou qualquer disponível

en: Shelving location:
pt-PT: Localização na prateleira:

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
pt-PT: Reservas por levantar para a biblioteca em: %s

en: View all libraries
pt-PT: Ver todas as bibliotecas

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
pt-PT: Ocorreu um problema ao rejeitar o cancelamento do pedido. Não é possível rejeitar um cancelamento já completo.

en: Some error occurred while rejecting the cancellation request. Please check the logs
pt-PT: Ocorreu um erro ao rejeitar o cancelamento do pedido. Por favor verifique os logs

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
pt-PT: O exemplar encontra-se em reserva para levantamento em %s

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
pt-PT: . Por favor mantenha o exemplar e devolva-o para processar a reserva.

en: is on hold for
pt-PT: está reservado para

en: This item is on hold for pick-up at your library
pt-PT: O exemplar encontra-se em reserva para levantamento na sua biblioteca

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
pt-PT: A tarefa foi colocada na lista de tarefas! Será iniciada assim que possível.

note: A
en: View detail of the enqueued job
pt-PT: Ver detalhes da tarefa agendada

en: Holds waiting:
pt-PT: Reservas a aguardar:

en: Holds waiting past their expiration date:
pt-PT: Reservas por levantar após a data de expiração:

en: Holds with cancellation requests:
pt-PT: Reservas com pedidos de cancelamento:

en: No holds found.
pt-PT: Sem reservas.

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
pt-PT: Cancelar e transferir todos

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
pt-PT: Cancelar todos

en: Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref)
pt-PT: Apenas exemplares que não necessitam ser transferidos serão cancelados (preferência TransferWhenCancelAllWaitingHolds)

en: Are you sure you want to cancel this hold?
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar esta reserva?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
pt-PT: Cancelar selecionados (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  club.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Club enrollments for %s
pt-PT: Inscrições para %s

en: The club you requested does not exist.
pt-PT: O grupo pedido não existe.

note: For the first occurrence, %1$s:  club.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club %s
pt-PT: Modificar grupo %s

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Create a new %s club
pt-PT: Criar um novo grupo %s

en: Club template
pt-PT: Modelo de grupo

en: was updated.
pt-PT: foi atualizado.

en: was saved.
pt-PT: foi guardado.

en: Club
pt-PT: Grupo

en: Club templates
pt-PT: Modelos de grupo

en: New club template
pt-PT: Novo modelo de grupo

en: No club templates defined.
pt-PT: Sem modelos de grupo definidos.

en: Clubs
pt-PT: Grupos

en: New club
pt-PT: Novo grupo

en: No clubs defined.
pt-PT: Sem grupos definidos.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
pt-PT: Sem grupos definidos. Um modelo deve ser definido antes de um grupo ser definido.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este grupo %s? Esta ação irá cancelar todas as inscrições para este grupo.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
pt-PT: Tem a certeza que deseja eliminar o modelo de grupo %s? Isto vai eliminar todos os grupos que usam este modelo e cancelar todas as inscrições dos leitores

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
pt-PT: Não foi possível eliminar o grupo!

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
pt-PT: Não foi possível eliminar o modelo!

en: Clubs currently enrolled in
pt-PT: Grupos em que você está inscrito

en: Date enrolled
pt-PT: Data de inscrição

en: Modify enrollment
pt-PT: Modificar inscrição

en: Cancel enrollment
pt-PT: Cancelar a inscrição

en: Clubs not enrolled in
pt-PT: Grupos sem inscrições ativas

en: Enroll
pt-PT: Inscrever

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
pt-PT: Não foi possível cancelar a inscrição!

en: Enroll in
pt-PT: Inscrever

en: Finish enrollment
pt-PT: Terminar inscrição

note: SCRIPT
en: Modifying enrollment
pt-PT: A modificar a inscrição

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
pt-PT: Não foi possível criar a inscrição!

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club template %s
pt-PT: Modificar modelo de grupo %s

en: Allow public enrollment:
pt-PT: Permitir inscrições públicas:

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
pt-PT: Se um modelo permitir inscrições públicas, os leitores podem-se inscrever num grupo baseado neste modelo a partir do catálogo público.

en: Require valid email address:
pt-PT: Necessário endereço de e-mail válido:

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
pt-PT: Se definido, apenas leitores com um endereço de email válido podem ser inscritos num grupo baseado neste modelo.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
pt-PT: Se definido, apenas os bibliotecários desta biblioteca poderão modificar este modelo.

en: Club fields:
pt-PT: Campos:

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
pt-PT: Estes campos serão usado na criação de grupos baseados neste modelo

en: Authorised value category:
pt-PT: Categoria de valor autorizado:

en: Delete field:
pt-PT: Eliminar campo:

en: Add new field
pt-PT: Adicionar novo campo

en: Enrollment fields
pt-PT: Campos de inscrição

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
pt-PT: Estes campos serão usados quando inscrever um leitor num grupo baseado neste modelo

en: Enrollment field
pt-PT: Campo de inscrição

en: New club field
pt-PT: Novo campo de grupo

en: Delete field
pt-PT: Eliminar campo

en: New enrollment field
pt-PT: Novo campo de inscrição

en: Add reserves
pt-PT: Adicionar reservas

en: Add reserves for
pt-PT: Adicionar reservas para

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
pt-PT: Não existe nenhum exemplar com cód. barras %s

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
pt-PT: Nenhum registo bibliográfico encontrado com o número de registo %s

en: No item or bibliographic record found
pt-PT: Nenhum exemplar ou registo bibliográfico encontrado

en: Add items: scan barcode
pt-PT: Adicionar exemplares: ler código de barras

en: Item barcode:
pt-PT: Código de barras:

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
pt-PT: Ou usar o número de registo de um registo bibliográfico

note: SCRIPT
en: Please enter only a barcode, or only a biblionumber.
pt-PT: Por favor introduza um código de barras ou um número de registo.

en: Reserve
pt-PT: Reserva

en: This course already has this item on reserve.
pt-PT: Este curso já possui este exemplar em reserva.

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
pt-PT: Número de cursos a reservar este exemplar: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
pt-PT: Número de cursos a reservar este registo bibliográfico: %s

en: Add
pt-PT: Adicionar

en: Barcode:
pt-PT: Código de barras:

en: Holding library:
pt-PT: Biblioteca de empréstimo:

en: Staff note:
pt-PT: Nota interna:

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
pt-PT: Ao marcar a caixa próxima da identificação do campo irá ativar as alterações desse campo. Deixe as caixas desmarcadas para não fazer alterações.

en: Any items with existing course reserves will have their
pt-PT: Qualquer exemplar com reservas de curso existentes terão o seu estado

en: on reserve
pt-PT: de reserva

en: values updated.
pt-PT: valores atualizados.

en: Invalid course!
pt-PT: Curso inválido!

en: Add items: scan barcodes
pt-PT: Adicionar exemplares: ler códigos de barras

en: Item barcodes:
pt-PT: Código de barras:

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
pt-PT: Ou usar os númerosde registo dos registos bibliográficos

en: Biblionumbers:
pt-PT: Números de registo:

en: The following items were added or updated:
pt-PT: Os seguintes exemplares foram adicionados ou atualizados:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
pt-PT: %s Nenhum código de barras encontrado. %s %s

en: Invalid barcodes
pt-PT: Códigos de barras inválidos

en: The following invalid barcodes were skipped:
pt-PT: Os seguintes códigos de barras inválidos foram ignorados:

en: Bibliographic records added
pt-PT: Registos bibliográficos adicionados

en: The following bibliographic records were added or updated:
pt-PT: Os seguintes registos bibliográficos foram adicionados ou atualizados:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
pt-PT: %s Nenhum número de registo encontrado. %s %s

en: Invalid biblionumbers
pt-PT: Números de registo inválidos

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
pt-PT: Os seguintes números de registo inválidos foram ignorados:

en: View course
pt-PT: Ver curso

note: SCRIPT
en: Please enter only barcodes, or only biblionumbers.
pt-PT: Por favor introduza apenas códigos de barras ou números de registo.

en: Batch remove reserves
pt-PT: Remover reservas em lote

en: Remove items: scan barcodes
pt-PT: Remover exemplares: ler códigos de barras

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
pt-PT: Todos os exemplares do curso serão excluídos de todos os cursos aos quais estão vinculados.

en: Items removed
pt-PT: Exemplares removidos

en: The following items were removed from all courses:
pt-PT: Os seguintes exemplares foram removidos de todos os cursos:

en: Return
pt-PT: Devolver

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover estes exemplares de todos os cursos?

note: %1$s:  course.course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Course details for %s
pt-PT: Detalhes de curso para %s

en: Reserves
pt-PT: Reservas

en: Batch add reserves
pt-PT: Adicionar reservas em lote

en: Remove all reserves
pt-PT: Remover todas as reservas

en: Edit course
pt-PT: Editar curso

en: Delete course
pt-PT: Eliminar curso

en: Course name
pt-PT: Nome do curso

en: Department
pt-PT: Departamento

en: Course number
pt-PT: Número de curso

en: Section
pt-PT: Secção

en: Instructors
pt-PT: Professores

en: Staff note
pt-PT: Nota interna

en: Public note
pt-PT: Nota pública

en: Student count
pt-PT: Contagem de alunos

en: Other course reserves
pt-PT: Outras reservas de curso

en: Unchanged
pt-PT: Não alterado

en: Item information is not available for record-level course reserve
pt-PT: Informação não disponível para reservas de curso ao nível do registo

en: Item URI
pt-PT: URI do exemplar

en: Record URL
pt-PT: URL do registo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este curso?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este curso? Existem %s exemplares associados.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este curso? Existe %s exemplar associado.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover todos os exemplares do curso?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este exemplar do curso?

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
pt-PT: Este exemplar não pode ser renovado. Está emprestado

en: New course
pt-PT: Novo curso

en: Courses
pt-PT: Cursos

en: Dept.
pt-PT: Depart.

en: Course #
pt-PT: Curso #

en: # of students
pt-PT: # de estudantes

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
pt-PT: %s Sim %s Não %s

note: For the first occurrence, %1$s:  course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Edit %s
pt-PT: Editar %s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
pt-PT: %sEditar curso%sCriar curso%s

en: Department:
pt-PT: Departamento:

en: Select a department
pt-PT: Seleccionar departamento

en: Course number:
pt-PT: Número de curso:

en: Section:
pt-PT: Secção:

en: Course name:
pt-PT: Nome do curso:

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
pt-PT: Não foram encontrados valores autorizados para os TERMOS! Por favor crie um ou mais valores na categoria TERM.

en: Instructors:
pt-PT: Professores:

en: Instructor search:
pt-PT: Pesquisa de professor:

en: Number of students:
pt-PT: Número de estudantes:

en: Enabled?
pt-PT: Activo?

en: No DEPARTMENT authorized values found!
pt-PT: Não foram encontrados valores autorizados para o DEPARTAMENT!

en: Please
pt-PT: Por favor

en: create one or more authorized values
pt-PT: criar um ou mais valores autorizados

en: with the category DEPARTMENT.
pt-PT: com a categoria DEPARTMENT.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
pt-PT: Um administrador deve criar um ou mais valores autorizadores para a categoria DEPARTAMENT.

en: Invalid course
pt-PT: Curso inválido

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
pt-PT: Esta mensagem pode ter sido causada por uma das seguintes razões:

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
pt-PT: Usou um link externo para um item que não está mais disponível

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
pt-PT: Seguiu um link desatualizado de um mecanismo de pesquisa ou marcador

en: You tried to access a page that needs authentication
pt-PT: Tentou aceder a uma página que necessita de autenticação

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
pt-PT: O endereço está quebrado e a página não existe

en: Send email
pt-PT: Enviar email

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
pt-PT: Para reportar um link quebrado ou outro problema, por favor contacte o administrador do Koha.

en: New request
pt-PT: Novo pedido

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
pt-PT: Gerir pedido %s

en: Request type disclaimer
pt-PT: Termo de responsabilidade do pedido

en: Filters
pt-PT: Filtros

en: Keyword:
pt-PT: Palavra-chave:

en: All backends
pt-PT: Todos os backends

en: Date placed between:
pt-PT: Data do pedido entre:

en: and:
pt-PT: e:

en: Updated between:
pt-PT: Atualizado entre:

en: Patron:
pt-PT: Leitor:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
pt-PT: Problema na configuração do módulo de empréstimos inter-bibliotecas. Veja a

en: Error performing operation
pt-PT: Erro ao efetuar a operação

en: We encountered an error:
pt-PT: Foi encontrado um erro:

en: New ILL request
pt-PT: Novo pedido de empréstimo inter-bibliotecas

en: Confirm ILL request
pt-PT: Confirmar pedido

en: Cancel a confirmed request
pt-PT: Cancelar um pedido confirmado

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
pt-PT: Expedir o exemplar requisitado para %s

en: This item cannot be checked out as it has no bibliographic record associated with it
pt-PT: Este exemplar não pode ser emprestado porque não está associado a um registo bibliográfico

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
pt-PT: O registo bibliográfico para este pedido tem múltiplos exemplares, quando deveria ter apenas um. Por favor, corrija o problema e tente novamente.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
pt-PT: Ocorreu um erro desconhecido ao tentar adicionar um exemplar

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
pt-PT: Ocorreu um erro ao tentar o empréstimo do exemplar

en: Local use recorded
pt-PT: Uso local guardado

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
pt-PT: Ocorreu um erro ao emprestar o exemplar, verifique os problemas com a

en: patron's account
pt-PT: conta do leitor

en: Check out details
pt-PT: Detalhes do empréstimo

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
pt-PT: O registo bibliográfico deste pedido já tem um exemplar associado, que você está prestes a emprestar

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
pt-PT: Existe um registo bibliográfico para este pedido, mas não existem exemplares. Está prestes a criar um exemplar e a emprestá-lo

en: Statistical patron:
pt-PT: Leitor estatístico:

en: You must choose a valid patron
pt-PT: Deve escolher um leitor válido

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
pt-PT: Se não deseja emprestar o exemplar ao leitor %s e prefere emprestar a um leitor estatístico, então escolha o leitor aqui

en: You must choose an item type
pt-PT: Deve escolher um tipo de documento

en: You must choose a library
pt-PT: Deve escolher uma biblioteca

en: Due date:
pt-PT: Data de devolução:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
pt-PT: Se não especificar uma data de término, será calculada uma de acordo com as regras de empréstimo

en: Return to request
pt-PT: Voltar ao pedido

en: Checked out to:
pt-PT: Emprestado a:

en: Place request with partner libraries
pt-PT: Efetuar pedido nas bibliotecas parceiras

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
pt-PT: Nenhum endereço de email de destino encontrado. Selecione, pelo menos, um parceiro ou verifique os registos da biblioteca do parceiro de empréstimos inter-bibliotecas.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
pt-PT: A sua biblioteca não tem um endereço de email. Por favor defina o endereço de email.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
pt-PT: Erro desconhecido ao processar o pedido. Contacte o administrador.

en: Interlibrary loan request details
pt-PT: Detalhes do pedido de empréstimo inter-bibliotecas

en: Filter partner libraries:
pt-PT: Filtrar bibliotecas parceiras:

en: Select partner libraries:
pt-PT: Seleccionar bibliotecas parceiras:

en: Partners available for searching:
pt-PT: Parceiros disponíveis para pesquisa:

en: Search selected partners
pt-PT: Pesquisar nos parceiros selecionados

en: Subject line:
pt-PT: Linha de assunto:

en: Email text:
pt-PT: Texto de email:

note: A
en: Return to request details
pt-PT: Voltar aos detalhes do pedido

en: Search partners
pt-PT: Pesquisar parceiros

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default IL category).
pt-PT: Não foram definidas bibliotecas parceiras. Por favor crie os registos de leitor apropriados (categoria IL por omissão).

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
pt-PT: Certifique-se que adicionar endereços de email para estes leitores.

en: Request details
pt-PT: Detalhes do pedido

en: Patron ID:
pt-PT: Identificador do leitor:

en: Bibliographic record ID:
pt-PT: Identificador do registo bibliográfico:

en: Batch:
pt-PT: Lote:

en: Last updated:
pt-PT: Última atualização:

en: Request type:
pt-PT: Tipo de pedido:

en: Cost:
pt-PT: Custo:

en: Price paid:
pt-PT: Preço pago:

en: Request ID:
pt-PT: Identificador do pedido:

en: Staff notes:
pt-PT: Notas internas:

en: OPAC notes:
pt-PT: Notas do OPAC:

en: Are you sure you wish to delete this request?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este pedido?

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
pt-PT: O backend que tentou migrar ainda não suporta migrações, por favor tente novamente com um endereço alternativo.

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
pt-PT: O aviso pedido foi colocado na lista de envio por %s

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
pt-PT: O aviso pedido NÃO foi colocado na lista de envio por %s

en: Manage ILL request
pt-PT: Gerir pedido de empréstimo inter-bibliotecas

note: A
en: Edit request
pt-PT: Editar pedido

en: Edit request
pt-PT: Editar pedido

en: Send notice to patron
pt-PT: Enviar aviso ao leitor

note: A
en: Display supplier metadata
pt-PT: Mostrar metadados completos do fornecedor

en: Display supplier metadata
pt-PT: Mostrar metadados completos do fornecedor

note: A
en: ILL request log
pt-PT: Pedidos de empréstimo inter-bibliotecas

en: ILL request log
pt-PT: Pedidos de empréstimo inter-bibliotecas

en: Details from library
pt-PT: Detalhes da biblioteca

en: Order ID:
pt-PT: Identificador da encomenda:

en: Request number:
pt-PT: Número do pedido:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
pt-PT: Detalhes do fornecedor (%s)

en: Supplier metadata
pt-PT: Metadados do fornecedor

en: Request log
pt-PT: Registo de pedidos

en: There are no recorded logs for this request
pt-PT: Não existem registos de sistema para este pedido

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
pt-PT: %s comentários

en: Comment by:
pt-PT: Comentário de:

en: Add comment
pt-PT: Adicionar comentário

en: View ILL requests
pt-PT: Ver pedidos de empréstimos inter-bibliotecas

note: %1$s:  batch.name | html
en: View ILL requests for batch "%s"
pt-PT: Ver pedidos de empréstimos inter-bibliotecas do lote "%s"

en: Details for all requests
pt-PT: Detalhes para todos os pedidos

en: Displaying availability results
pt-PT: Resultados de disponibilidade

en: If you can't find what you are looking for, you can
pt-PT: Se não encontra o que pretende, pode

en: continue creating your request
pt-PT: continuar a criar o pedido

en: cancel your request
pt-PT: cancelar o pedido

en: Patron notice sent:
pt-PT: Aviso enviado ao leitor:

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
pt-PT: %s %s %s de &quot;%s&quot; %s %s %s até &quot;%s&quot;

en: Status changed
pt-PT: Estado modificado

en: Unauthorized user
pt-PT: Utilizador não autorizado

en: click to log out
pt-PT: clique para sair

en: Session timed out, please log in again
pt-PT: Sessão expirou, por favor autentique-se de novo

en: IP address has changed, please log in again
pt-PT: Endereço IP foi alterado, por favor autentique-se de novo

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
pt-PT: Bem-vindo ao instalador Web do Koha %s

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
pt-PT: Antes de começarmos, por favor, verifique se você tem as credenciais certas para continuar. Por favor autentique-se com os dados fornecidos pelo seu administrador de sistemas e localizados no seu

en: configuration file.
pt-PT: ficheiro de configuração.

en: Please enter your username and password
pt-PT: Por favor digite seu nome de utilizador e palavra-passe

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  UNLESS ( language ) %3$s:  END %4$s:  IF ( language ) %5$s:  UNLESS ( checkmodule ) %6$s:  IF ( missing_modules ) %7$s:  t("Perl modules missing") | html %8$s:  END %9$s:  IF ( problems ) %10$s:  t("Perl version obsolete") | html %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  t("Check
en: %s %s Choose your language %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s
pt-PT: %s %s Escolha o idioma %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Escolher o idioma

en: Choose your language
pt-PT: Escolha o idioma

en: Check Perl dependencies
pt-PT: Verificar as dependências Perl

en: Database settings
pt-PT: Configurações da base de dados

en: Set up database
pt-PT: Configurar a base de dados

en: Install basic configuration settings
pt-PT: Instalar configurações básicas

en: Onboarding
pt-PT: Integração

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
pt-PT: Por favor escolha o seu idioma na lista a seguir. Se seu idioma não estiver listado, informe o seu administrador de sistema.

en: Select a language:
pt-PT: Seleccionar um idioma:

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
pt-PT: Continuar para o próximo passo

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Módulo Perl em falta

en: Required modules must be installed before you may continue.
pt-PT: Os módulos necessários devem ser instalados antes de continuar com a instalação.

en: Some Perl modules are missing.
pt-PT: Alguns módulos Perl estão em falta.

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
pt-PT: Versão: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
pt-PT: Módulos Perl em falta para a atualização &rsaquo; Instalador Web

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
pt-PT: Os módulos necessários devem ser instalados na versão correta antes de continuar com a instalação.

en: Some Perl modules require upgrade.
pt-PT: Alguns módulos Perl necessitam de ser atualizados.

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
pt-PT: Versão instalada: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
pt-PT: Versão mínima: %s

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
pt-PT: Versão máxima: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Versão do Perl obsoleta

en: I encountered some problems.
pt-PT: Encontrei os seguintes erros.

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
pt-PT: A sua versão de Perl parece obsoleta. Por favor instale uma versão mais recente do Perl (pelo menos a versão 5.10).

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
pt-PT: Verificar novamente as dependências

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Verificar as dependências Perl

en: All required Perl modules appear to be installed.
pt-PT: Todos os módulos Perl necessários parecem estar instalados.

en: All dependencies installed.
pt-PT: Todas as dependências instaladas.

en: Web installer &rsaquo; Database settings
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Configurações da base de dados

en: Database settings:
pt-PT: Definições da base de dados:

en: Database type:
pt-PT: Tipo de base de dados:

en: Database name:
pt-PT: Nome da base de dados:

en: Database host:
pt-PT: Servidor de base de dados:

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
pt-PT: %s (provavelmente OK se vazio)

en: Database port:
pt-PT: Porta da base de dados:

en: Database user:
pt-PT: Utilizador da base de dados:

en: Connection established.
pt-PT: Foi estabelecido o acesso.

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
pt-PT: A base de dados %s existe.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
pt-PT: O utilizador %s possui todos os privilégios necessários na base de dados %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
pt-PT: O utilizador %s não possui privilégios suficientes na base de dados %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
pt-PT: Peça os privilégios necessários ou faça alteração dos mesmos. O utilizador %s deve ter privilégios para USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP e CREATE na base de dados %s.

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
pt-PT: Precisa de ajuda? Para obter ajuda sobre as permissões, pesquise online por "%s definir as permissões"

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
pt-PT: Não foi detetada nenhuma base de dados %s.

en: Please create the database before continuing.
pt-PT: Por favor crie a base de dados antes de continuar.

en: Check that your database is running.
pt-PT: Verificar se a base de dados funciona.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
pt-PT: Verifique as definições da base de dados no %s.

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
pt-PT: Verifique a configuração do nome do servidor no %s. Alguns servidores de base de dados requerem %s em vez de %s.

en: Please correct these errors.
pt-PT: Por favor, corrija estes erros.

en: Then start the installer again.
pt-PT: Posteriormente inicie o instalador novamente.

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Instalação terminada

en: Congratulations, installation complete
pt-PT: Parabéns, instalação completa

en: Begin the onboarding process
pt-PT: Iniciar o processo de instalação

en: Select your MARC flavor
pt-PT: Selecione o formato MARC

en: Selecting default settings
pt-PT: A selecionar as configurações por omissão

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
pt-PT: MARC significa Machine Readable Cataloging. Um registo MARC contém informações bibliográficas sobre um exemplar. O MARC21 é utilizado globalmente, enquanto o UNIMARC tende a ser usado na Europa.

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Selecionar as configurações por omissão

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
pt-PT: Modelos MARC: %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
pt-PT: Sem modelos MARC disponíveis para o seu idioma. Usando o modelo por omissão em Inglês (en)

en: Optional
pt-PT: Opcional

en: Select none
pt-PT: Limpar a seleção

en: Other data
pt-PT: Outra data

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
pt-PT: Sem exemplos de dados e configurações disponíveis para o seu idioma. Exemplos por omissão para Inglês

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
pt-PT: Quando terminar as selecções, clique em 'Importar' para iniciar o processo. Pode demorar a terminar, por favor seja paciente.

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Dados por omissão carregados

en: Mandatory data added
pt-PT: Dados obrigatórios adicionados

en: Optional data added
pt-PT: Dados adicionais adicionados

en: MySQL data added
pt-PT: Dados MySQL adicionados

en: Localization data added
pt-PT: Dados de localização adicionados

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
pt-PT: %s data adicionada

en: Basic installation complete.
pt-PT: Instalação básica terminada.

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
pt-PT: Nos próximos passos irá proceder à configuração de alguns requisitos básico como definir o utilizador de administração (superbibliotecário).

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
pt-PT: Pode ajudar a comunidade do Koha partilhando as suas estatísticas com a comunidade.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
pt-PT: Se deseja partilhar alguns dos seus dados, por favor ative a funcionalidade na secção "Partilhar as estatísticas de uso" no módulo de administração.

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
pt-PT: Definir alguns requisitos básicos para o Koha

en: The following error occurred while importing the database structure:
pt-PT: Os seguintes erros ocorreram durante a importação da base de dados:

en: Please contact your system administrator
pt-PT: Entre em contacto com o administrador do sistema

en: Web installer &rsaquo; Success
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Sucesso

en: Database tables created
pt-PT: Tabelas da base de dados criadas

en: Web installer &rsaquo; Set up database
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Definir a base de dados

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
pt-PT: Preparados para criar as tabelas na base de dados e preencher-las com dados por omissão.

en: Web installer &rsaquo; Update database
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Atualizar a base de dados

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
pt-PT: Estamos a atualizar o Koha da versão %s para a versão %s

en: Update your database
pt-PT: Atualizar a base de dados

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Instalar as configurações básicas

en: We are ready to do some basic configuration.
pt-PT: Estamos prontos para efetuar as configurações básicas.

en: Web installer &rsaquo; Updating database structure
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Atualizar a estrutura da base de dados

en: Update report:
pt-PT: Atualizar relatório:

en: Atomic updates:
pt-PT: Atualizações atômicas:

en: Update errors :
pt-PT: Erros de atualização :

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
pt-PT: ERRO: %s %s %s

en: Atomic update error :
pt-PT: Erros das atualizações atómicas :

en: Everything went okay. Update done.
pt-PT: Correu tudo bem. Atualização terminada.

en: Continue to log in to Koha
pt-PT: Continue para se autenticar no Koha

en: Try again
pt-PT: Tente novamente

note: SCRIPT
en: (requires sample libraries)
pt-PT: (requer bibliotecas de amostra)

en: Koha home
pt-PT: Página principal

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
pt-PT: Publicado em %s%s por

en: Quote of the day
pt-PT: Frase do dia

en: Advanced search
pt-PT: Pesquisa avançada

en: Item search
pt-PT: Pesquisa de exemplar

note: IMG
en: Koha Logo SVG
pt-PT: Logótipo do Koha em SVG

en: Suggestions pending approval:
pt-PT: Sugestões à espera de aprovação:

en: Comments pending approval
pt-PT: Comentários a aguardar moderação

en: Tags pending approval
pt-PT: Etiquetas à espera de aprovação

en: Patrons requesting modifications
pt-PT: Leitores com requisições de modificações

en: Discharge requests pending
pt-PT: Pedidos de quitação pendentes

en: Catalog concerns pending
pt-PT: Problemas de catalogação pendentes

en: Checkout notes pending
pt-PT: Notas de empréstimo pendentes

en: OPAC problem reports pending
pt-PT: Relatórios de problemas do OPAC pendentes

en: Access your background jobs
pt-PT: Gerir as tarefas em background

en: New curbside pickups
pt-PT: Levantamentos de rua

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta entrada de notícia? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Barcode type:
pt-PT: Tipo de código de barras:

en: QR Code module size:
pt-PT: Tamanho do módulo de código QR:

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
pt-PT: O tamanho do módulo refere-se às dimensões em pixels de cada quadrado preto ou branco no código QR gerado.

en: Hide text
pt-PT: Esconder texto

en: Barcode height:
pt-PT: Altura do código de barras:

en: Barcode:
pt-PT: Código de barras:

en: Text, URL, or barcode, etc:
pt-PT: Texto, URL, código de barras, etc:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
pt-PT: A dimensão do código QR depende do número de caracteres a serem codificados.

en: Barcode text must be numeric (0-9)
pt-PT: O código de barras tem de ser númerico (0-9)

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
pt-PT: Mostrar código de barras

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
pt-PT: Códigos de barras do tipo %s devem ser numéricos

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
pt-PT: Não foi possível copiar o HTML para a área de transferência

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
pt-PT: HTML copiado para a área de transferência

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
pt-PT: Ocorreu um erro desconhecido a gerar a imagem do código de barras

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
pt-PT: Ocorreu um erro desconhecido a gerar a imagem do código de barras. Por favor, verifique se o código de barras é do tipo correto

en: Labels
pt-PT: Etiquetas

en: Search on
pt-PT: Pesquisar

en: Name or ISSN:
pt-PT: Nome ou ISSN:

en: Search value:
pt-PT: Valor de pesquisa:

note: INPUT type=submit
en: Start search
pt-PT: Iniciar a pesquisa

en: Batches
pt-PT: Lotes

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
pt-PT: Editar lote de etiquetas %s

en: New label batch
pt-PT: Novo lote de etiquetas

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
pt-PT: Exemplares não removidos do lote %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
pt-PT: Lote %s não foi eliminado.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
pt-PT: Exemplares não adicionados ao lote %s.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
pt-PT: Biblioteca não definida. Por favor defina a biblioteca antes de adicionar exemplares ao lote.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
pt-PT: Lote %s não foi totalmente duplicado.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
pt-PT: Tipo de erro desconhecido %s.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
pt-PT: Ocorreu um erro: %s Por favor peça ao administrador do sistema para verificar o erro para mais detalhes.

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
pt-PT: Exemplares duplicados removidos do lote número %s: %s

en: Batch description:
pt-PT: Descrição do lote:

en: Enter by barcode:
pt-PT: Inserir por código de barras:

en: Enter by itemnumber:
pt-PT: Inserir por número de exemplar:

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
pt-PT: Adicionar por código(s) de barras ou número(s) de exemplar:

en: One number per line.
pt-PT: Um número por linha.

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
pt-PT: Deixe vazio para adicionar pela pesquisa de exemplar (número de exemplar)

en: Add item(s)
pt-PT: Adicionar itens

en: Save description
pt-PT: Guardar descrição

en: Remove selected items
pt-PT: Remover items selecionados

en: Delete batch
pt-PT: Eliminar lote

en: Remove duplicates
pt-PT: Remover duplicados

en: Export selected items
pt-PT: Exportar itens selecionados

en: Export full batch
pt-PT: Exportar lote

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
pt-PT: Itens no lote %s

en: Label number
pt-PT: Número de etiqueta

en: There are no items in this batch yet
pt-PT: Não existem itens neste lote

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
pt-PT: Adicionar itens usando a área de texto ou deixar vazio para adicionar via pesquisa.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar o lote %s?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
pt-PT: Tem a certeza que deseja eliminar?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar o(s) número(s): %s deste lote?

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
pt-PT: A eliminação de uma etiqueta de um lote com apenas uma etiqueta vai eliminar o lote também.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
pt-PT: Exportar etiquetas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
pt-PT: Se é isto que deseja, selecione a opção 'Eliminar lote' na barra de ferramentas

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
pt-PT: Por favor adicione códigos de barras usando a área de texto directamente ou a pesquisa de exemplares.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
pt-PT: Por favor, seleccione pelo menos um item.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos uma etiqueta a eliminar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
pt-PT: Por favor, seleccione pelo menos uma etiqueta a exportar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
pt-PT: Não foi possível guardar a descrição

en: Only the bibliographic data is printed
pt-PT: Apenas os dados bibliográficos são impressos

en: Barcode precedes bibliographic data
pt-PT: O código de barras precede os dados bibliográficos

en: Bibliographic data precedes barcode
pt-PT: Os dados bibliográficos precedem o código de barras

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
pt-PT: O código de barras e os dados bibliográficos são impressos em etiquetas alternadas

en: Only the barcode is printed
pt-PT: Apenas o código de barras é impresso

note: For the first occurrence, %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
pt-PT: Editar esquema de etiqueta %s

en: New label layout
pt-PT: Novo esquema de etiqueta

en: Layout name:
pt-PT: Nome do esquema:

en: Choose barcode type (encoding):
pt-PT: Tipo de código de barras (codificação):

en: Choose layout type:
pt-PT: Escolher o tipo de esquema:

en: Bibliographic data to print
pt-PT: Dados bibliográficos a imprimir

en: Choose order of text fields to print
pt-PT: Escolher a ordem dos campos de texto a imprimir

en: List fields
pt-PT: Listar campos

en: Data fields
pt-PT: Campos de dados

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
pt-PT: Insira uma lista separada por virgula dos campos a imprimir. Pode incluir qualquer

en: or MARC subfield.
pt-PT: ou subcampo MARC.

en: See online help for advanced options
pt-PT: Ver ajuda online para opções avançadas

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
pt-PT: Os campos homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description e permanent_location_description mostram a descrição em vez do código.

en: Draw guide boxes:
pt-PT: Desenhar caixas modelo:

en: Split call numbers:
pt-PT: Dividir cotas:

en: Text justification:
pt-PT: Justificação do texto:

en: Font:
pt-PT: Tipo de letra:

en: Font size:
pt-PT: Tamanho da letra:

en: Barcode width:
pt-PT: Largura do código de barras:

en: Barcode height:
pt-PT: Altura do código de barras:

en: Oblique title:
pt-PT: Título oblíquo:

en: Profiles
pt-PT: Perfis

note: For the first occurrence, %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
pt-PT: Editar perfil de impressão %s

en: New printer profile
pt-PT: Novo perfil de impressora

en: Profile settings
pt-PT: Configurações do perfil

en: Printer name:
pt-PT: Nome de impressora:

en: Paper bin:
pt-PT: Caixote para papel:

en: Template name:
pt-PT: Nome do modelo:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
pt-PT: Perfil não atribuído %s

en: Units:
pt-PT: Unidades:

en: PostScript points
pt-PT: PostScript

en: US Inches
pt-PT: Polegadas

en: SI Millimeters
pt-PT: Milímetros

en: SI Centimeters
pt-PT: Centímetros

en: Offset:
pt-PT: Deslocamento:

en: Creep:
pt-PT: Margem:

en: Print barcode range
pt-PT: Imprimir intervalo de código de barras

en: Print range
pt-PT: Imprimir intervalo

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
pt-PT: O valor inicial e o valor final devem ter o mesmo comprimento.

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
pt-PT: Deve ser maior que o valor de início.

note: For the first occurrence, %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
pt-PT: Editar modelo de etiqueta %s

en: New label template
pt-PT: Novo modelo de etiqueta

en: Template ID:
pt-PT: ID do modelo:

en: Template code:
pt-PT: Código do modelo:

en: Template description:
pt-PT: Descrição do modelo:

en: Units:
pt-PT: Unidades:

en: Page height:
pt-PT: Altura da página:

en: Page width:
pt-PT: Largura da página:

en: Label width:
pt-PT: Largura da etiqueta:

en: Label height:
pt-PT: Altura da etiqueta:

en: Top page margin:
pt-PT: Margem superior da página:

en: Left page margin:
pt-PT: Margem à esquerda da página:

en: Top text margin:
pt-PT: Margem superior do texto:

en: Left text margin:
pt-PT: Margem à esquerda do texto:

en: Number of columns:
pt-PT: Número de colunas:

en: Number of rows:
pt-PT: Número de linhas:

en: Gap between columns:
pt-PT: Espaço entre colunas:

en: Gap between rows:
pt-PT: Espaço entre linhas:

en: Profile:
pt-PT: Perfil:

en: Make a new printer profile.
pt-PT: Criar um novo perfil de impressora.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
pt-PT: Foi encontrado um erro e a operação %s para %s %s não foi terminada. Por favor peça ao administrador do sistema para verificar o erro para mais detalhes.

en: Layout ID
pt-PT: ID do esquema

en: Barcode type
pt-PT: Tipo de código de barras

en: Print type
pt-PT: Tipo de impressão

en: Template ID
pt-PT: Modelo

en: Template name
pt-PT: Nome do modelo

en: Profile ID
pt-PT: Perfil

en: Printer name
pt-PT: Nome de impressora

en: Paper bin
pt-PT: Caixote para papel

en: Fields to print
pt-PT: Campos a imprimir

en: Export selected
pt-PT: Exportar selecionados

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
pt-PT: Não existem %s disponíveis no momento.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
pt-PT: Use a barra de ferramentas acima para criar um novo %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
pt-PT: Por favor, selecione a %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos um lote a exportar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
pt-PT: Por favor, selecione apenas um %s para %s.

en: Label printing/exporting
pt-PT: Impressão/exportação de etiquetas

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
pt-PT: Clique na(s) ligações(s) abaixo para fazer o download do(s) lote(s).

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
pt-PT: Alguns ou todos os códigos de barras no intervalo selecionado não têm exemplares correspondentes.

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
pt-PT: Se estiver a usar um esquema sem códigos de barras, pode resultar em entradas em falta ou numa página em branco

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
pt-PT: %s%s etiqueta %s%s etiquetas%s

en: Download as PDF
pt-PT: Download como PDF

en: Download as CSV
pt-PT: Download como CSV

en: Download as XML
pt-PT: Download como XML

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
pt-PT: Lote de etiquetas nº %s

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
pt-PT: Código de barras de %s até %s

note: INPUT type=button
en: Done
pt-PT: Feito

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
pt-PT: A exportar %s etiquetas

en: Exporting 1 label
pt-PT: A exportar 1 etiqueta

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
pt-PT: %s lotes a exportar

en: 1 batch to export
pt-PT: 1 lote para exportar

en: Select a template to be applied:
pt-PT: Seleccionar modelo a aplicar:

en: Select a layout to be applied:
pt-PT: Seleccionar esquema a aplicar:

en: Enter starting label position (for PDF):
pt-PT: Inserir posição inicial da etiqueta (para PDF):

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
pt-PT: Número de etiqueta inicial

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
pt-PT: Resultados %s a %s %s de %s%s

en: Accession date
pt-PT: Data de acesso

en: Add checked
pt-PT: Adicionar selecionados

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
pt-PT: Pesquisar por itens %s para adicionar ao lote %s %s

en: Acquisition date
pt-PT: Data de aquisição

en: Field-weighted, relevance ranked
pt-PT: Peso do campo, por relevância

en: Added on or after date:
pt-PT: Acrescentado em ou depois de:

en: Added on or before date:
pt-PT: Acrescentado em ou antes de:

note: INPUT type=submit
en: View spine label
pt-PT: Ver etiqueta

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
pt-PT: O código de barras %s não foi encontrado.

en: Print this label
pt-PT: Imprimir esta etiqueta

en: Edit this label
pt-PT: Editar esta etiqueta

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %5$s:  IF accountline %6$s:  IF accountline.credit_type_code %7$s:  accountline.id | html %8$s:  ELSIF accountline.debit_type_code %9$s:  accountline.id | html %10$s:  END %11$s:  ELSE %12$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' %13
en: %s %s %s %s %s %s Details of credit (%s) %s Details of debit (%s) %s %s Account for %s %s %s %s %s
pt-PT: %s %s %s %s %s %s Detalhes do crédito (%s) %s Detalhes do débito (%s) %s %s Conta de %s %s %s %s %s

en: Account
pt-PT: Conta

en: Transaction details
pt-PT: Detalhes da transação

en: Details of credit
pt-PT: Detalhes do crédito

en: Details of debit
pt-PT: Detalhes do débito

en: Return date
pt-PT: Data de retorno

en: Outstanding
pt-PT: Montante por saldar

en: Librarian
pt-PT: Técnico

en: Related transaction
pt-PT: Transação relacionada

en: Increase
pt-PT: Aumentar

en: Decrease
pt-PT: Diminuir

en: Applied
pt-PT: Aplicado

en: Reversed
pt-PT: Revertido

en: Account not found
pt-PT: Conta não encontrada

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Alert subscriptions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pt-PT: Subscrições de alerta para %s &rsaquo; Leitores &rsaquo; Koha

en: Alert subscriptions
pt-PT: Alertas de assinaturas

en: Unsubscribe from email alerts
pt-PT: Remover subscrição de alerta por email

en: This patron has not subscribed to email alerts for any subscriptions.
pt-PT: Este leitor não subscreveu alertas por email para qualquer assinatura.

en: API keys
pt-PT: Chaves da API

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
pt-PT: Chaves da API para %s

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
pt-PT: Assegure-se que copia a chave da API agora. Não a poderá ver novamente!

en: Client ID:
pt-PT: ID do cliente:

en: Secret:
pt-PT: Chave:

en: Generate new client id/secret pair
pt-PT: Gerar novo ID de cliente/palavra-passe

en: Generate a new client id/key pair
pt-PT: Gerar novo ID de cliente/chave

en: Client ID
pt-PT: ID do cliente

en: Revoke
pt-PT: Revogar

en: Activate
pt-PT: Ativar

en: No keys defined for the current patron.
pt-PT: Ainda não foi definida nenhuma chave para este leitor.

en: Generate a new client id/secret pair
pt-PT: Gerar novo ID de cliente/palavra-passe

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta chave?

en: Receipt sent.
pt-PT: Recibo enviado.

en: Receipt not sent, failed to find template.
pt-PT: Recibo não enviado, não foi encontrado um modelo.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
pt-PT: Conta de %s

en: Transactions
pt-PT: Transações

en: Make a payment
pt-PT: Efetuar pagamento

en: Create manual invoice
pt-PT: Criar fatura manual

en: Create manual credit
pt-PT: Criar crédito manual

en: Updated
pt-PT: Atualizado

en: Credit number
pt-PT: Número de crédito

en: Account type
pt-PT: Tipo de conta

en: Description of charges
pt-PT: Descrição das tarifas

en: Checkin date
pt-PT: Data de devolução efetiva

en: Checkout date
pt-PT: Data de empréstimo

en: Receipt
pt-PT: Recibo

en: Pay
pt-PT: Pagar

en: Void payment
pt-PT: Pagamento inválido

en: Cancel charge
pt-PT: Cancelar cobrança

en: Issue payout
pt-PT: Pagamento

en: Issue refund
pt-PT: Reembolso

en: Apply discount
pt-PT: Aplicar desconto

en: Payout amount
pt-PT: Pagar montante

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
pt-PT: Deve ter pelo menos uma caixa registadora associada a esta biblioteca antes de conseguir registar pagamentos em dinheiro.

en: Outstanding credit:
pt-PT: Crédito pendente:

en: Returned to patron:
pt-PT: Devolvido ao leitor:

en: -- Select an option--
pt-PT: -- Seleccionar uma opção--

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
pt-PT: Deve ter pelo menos uma caixa registadora associada a esta biblioteca antes de conseguir registar reembolsos em dinheiro.

en: Account:
pt-PT: Conta:

en: Amount paid:
pt-PT: Valor pago:

en: Account type:
pt-PT: Tipo de conta:

en: Amount charged:
pt-PT: Valor cobrado:

en: Discount to apply:
pt-PT: Desconto a aplicar:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
pt-PT: Tem certeza que quer anular este crédito?

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
pt-PT: Filtrar transações pagas

note: SCRIPT
en: Show all transactions
pt-PT: Mostrar todas as transições

en: Delete patron
pt-PT: Eliminar leitor

en: Cannot delete patron
pt-PT: Não é possível eliminar o leitor

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
pt-PT: Leitor tem %s documento(s) emprestados.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
pt-PT: Leitor tem %s em multas.

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
pt-PT: O registo de leitor tem outras contas associadas.

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
pt-PT: O leitor tem %s reserva(s). Ao eliminar o leitor está a cancelar todas as reservas.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
pt-PT: O leitor tem um crédito de %s.

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
pt-PT: Leitor tem %s sugestões pendentes.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar o leitor %s %s?

en: This cannot be undone.
pt-PT: Esta operação não pode ser desfeita.

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
pt-PT: %s Ocorreu um erro ao gerar o ficheiro PDF. Por favor contate o administrador para resolver este problema. %s

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
pt-PT: Não pode editar a quitação: o leitor tem empréstimos.

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
pt-PT: O leitor tem reservas. Elas serão canceladas se a quitação for gerada.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
pt-PT: Gerar quitação

en: Already validated discharges
pt-PT: Quitações já validadas

en: Validated
pt-PT: Validado

en: Pending discharge requests
pt-PT: Pedidos de quitação pendentes

en: Date requested
pt-PT: Data do pedido

en: There are no pending discharge requests.
pt-PT: Não há pedidos de quitação pendentes.

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
pt-PT: %sO ficheiro que está a tentar carregar não tem contéudos.%s %sNão selecionou um ficheiro para carregar.%s

en: This patron has no files attached.
pt-PT: Este leitor não tem ficheiros associados.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este ficheiro?

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
pt-PT: Os bibliotecários não têm acesso ao histórico de reservas de um leitor

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
pt-PT: Este é o leitor anónimo, portanto nenhum histórico de circulação é mostrado.

en: This patron has no holds history.
pt-PT: O leitor não tem histórico de reservas.

en: Waiting date
pt-PT: Data de espera

en: Cancellation date
pt-PT: Data de cancelamento

en: Requested item type
pt-PT: Tipo de documento requisitado

en: Any item type
pt-PT: Qualquer tipo de documento

en: Delivery day:
pt-PT: Dia de entrega:

en: Subjects:
pt-PT: Assuntos:

en: Authors:
pt-PT: Autores:

en: Referral:
pt-PT: Referência:

en: Housebound details
pt-PT: Detalhes

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
pt-PT: Detalhes para %s

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este perfil domiciliário

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
pt-PT: Ocorreu um erro ao criar este perfil doméstico

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
pt-PT: Ocorreu um erro ao carregar a visita domiciliária

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar uma visita domiciliária

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar uma visita domiciliária

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
pt-PT: Ocorreu um erro ao criar uma visita domiciliária

en: Please try again later
pt-PT: Por favor tente novamente mais tarde

en: Manage housebound profile
pt-PT: Gerir perfil

en: Select a day
pt-PT: Selecionar dia

en: Select a frequency
pt-PT: Selecionar a frequência

en: Preferred materials:
pt-PT: Materiais preferidos:

en: Cancel
pt-PT: Cancelar

en: Manage housebound deliveries
pt-PT: Gerir entregas

en: Delivery details
pt-PT: Detalhes de entrega

en: Date:
pt-PT: Data:

en: Time:
pt-PT: Hora:

en: Select a time
pt-PT: Selecionar tempo

en: Morning
pt-PT: Manhã

en: Morning
pt-PT: Manhã

en: Afternoon
pt-PT: Tarde

en: Afternoon
pt-PT: Tarde

en: Evening
pt-PT: Fim de tarde

en: Evening
pt-PT: Fim de tarde

en: Chooser:
pt-PT: Responsável da escolha:

en: Select a chooser
pt-PT: Selecionar responsável pela escolha

en: Deliverer:
pt-PT: Responsável da entrega:

en: Select a deliverer
pt-PT: Selecionar responsável pela entrega

en: Deliveries
pt-PT: Entregas

en: Chooser
pt-PT: Responsável da escolha

en: Deliverer
pt-PT: Responsável da entrega

en: Add a new delivery
pt-PT: Adicionar nova entrega

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta entrega?

en: Manual credit
pt-PT: Crédito manual

en: Credit type:
pt-PT: Tipo de crédito:

en: Example: 5.00
pt-PT: Exemplo: 5.00

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
pt-PT: %s Caixa registadora:

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
pt-PT: Adicionar um crédito

en: Manual invoice
pt-PT: Factura manual

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
pt-PT: Erro: Foi introduzido um código de barras inválido, por favor tente novamente

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
pt-PT: Ocorreu um erro, por favor tente novamente: %s

en: Cost:
pt-PT: Custo:

en: Save and pay
pt-PT: Guardar e pagar

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
pt-PT: Definir permissões para %s

en: Select all
pt-PT: Selecionar tudo

en: Clear all
pt-PT: Limpar tudo

en: Filter:
pt-PT: Filtrar:

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
pt-PT: A preferência de sistema ProtectSuperlibrarianPrivileges está ativa

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
pt-PT: Esta permissão garante acesso a todas as áreas. Se estiver selecionada, as subpermissões específicas não podem ser selecionadas.

en: Hide details
pt-PT: Esconder os detalhes

en: Show details
pt-PT: Mostrar detalhes

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
pt-PT: Inconsistência detectada!

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
pt-PT: O privilégio de superbibliotecário é exclusivo mutuamente dos outros privilégios, pois inclui todos.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
pt-PT: A preferência de sistema ProtectSuperlibrarian está ativa

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
pt-PT: Os privilégios deste leitor serão redefinidos para incluir apenas a permissão de superbibliotecário.

en: Password updated
pt-PT: Palavra-passe atualizada

en: Change username and/or password
pt-PT: Modificar nome de utilizador e/ou palavra-passe

en: The following errors have occurred:
pt-PT: Os seguintes erros foram encontrados:

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
pt-PT: Inseriu um nome de utilizador que já existe. Por favor escolha outro.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
pt-PT: A palavra-passe deve ter pelo menos %s caracteres.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
pt-PT: A palavra-passe deve ter pelo menos um dígito, uma minúscula e uma maiúscula.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
pt-PT: A palavra-passe não podem ter espaços no início ou no fim da mesma.

en: The password was rejected by a plugin.
pt-PT: A palavra-passe foi rejeitada por um plugin.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
pt-PT: Não possui permissões para editar a informação de autenticação do leitor.

en: . Please re-enter the new password.
pt-PT: . Por favor, digite de novo a nova palavra-passe.

en: The passwords entered do not match
pt-PT: As palavras-passe inseridas não correspondem

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
pt-PT: Modificar nome de utilizador e/ou palavra-passe de %s %s

en: New username:
pt-PT: Novo nome de utilizador:

en: New password:
pt-PT: Nova palavra-chave:

en: Confirm new password:
pt-PT: Confirmar a nova palavra-passe:

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
pt-PT: O Koha não mostra palavras-chave. Deixe o campo vazio para não alterar a palavra-passe.

en: Processing...
pt-PT: A processar...

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
pt-PT: Clique para preenche com uma sugestão gerada aleatoriamente.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
pt-PT: Palavras-passe serão mostradas como texto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You will be logged out if you modify your username
pt-PT: Você será desconectado se modificar seu nome de utilizador

en: patrons to
pt-PT: leitores para

en: Add to patron list
pt-PT: Adicionar à lista de leitores

en: Merge selected patrons
pt-PT: Unificar leitores selecionados

en: Add patrons to a new patron list
pt-PT: Adicionar leitores a uma nova lista de leitores

en: Patron list name:
pt-PT: Nome da lista de leitores:

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
pt-PT: Ocorreu um erro. A lista de leitores não foi atualizada.

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
pt-PT: Já possui uma lista com esse nome!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
pt-PT: Não seleccionou nenhum leitor para adicionar à lista!

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
pt-PT: Deve dar a nova lista de leitores um nome!

en: Add patron
pt-PT: Adicionar leitor

en: Modify patron
pt-PT: Modificar leitor

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs for details.
pt-PT: Algo correu mal ao adicionar o leitor. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs for details.
pt-PT: Algo correu mal ao atualizar o leitor. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
pt-PT: Erro não tratado: %s

en: This member has no email
pt-PT: O leitor não possui email

en: Duplicate patron
pt-PT: Duplicar leitor

en: Show full form
pt-PT: Mostrar formulário completo

en: Show brief form
pt-PT: Mostrar formulário reduzido

en: Duplicate patron record?
pt-PT: Duplicar registo do leitor?

en: View existing record
pt-PT: Ver registo existente

en: It is a duplicate. Edit existing record
pt-PT: É um duplicado. Editar registo existente

en: Not a duplicate. Save as new record
pt-PT: Não é um duplicado. Guardar como novo registo

en: The following fields are wrong. Please fix them.
pt-PT: Os seguintes campos estão mal. Por favor corrija-os.

en: Username already exists or could not create unique new one.
pt-PT: O nome de utilizador já existe ou não pode ser criado.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
pt-PT: A idade do leitor está incorrecta para a categoria. Idades permitidas são %s-%s.

en: Library is invalid.
pt-PT: Biblioteca inválida.

en: Date of birth is invalid.
pt-PT: Data de nascimento é inválida.

en: Date of enrollment is invalid.
pt-PT: Data de inscrição é inválida.

en: Date of expiration is invalid.
pt-PT: Data de expiração é inválida.

en: Password expiration date is invalid.
pt-PT: A data de expiração da palavra-passe é inválida.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
pt-PT: O valor "%s" já está a ser usado por outro registo de leitor.

en: The primary email is invalid.
pt-PT: O email principal é inválido.

en: The secondary email is invalid.
pt-PT: O email secundário é inválido.

en: The alternative email is invalid.
pt-PT: O email alternativo é inválido.

en: A child patron needs a guarantor.
pt-PT: Um leitor infantil precisa de um fiador.

en: A guarantor cannot be a guarantee.
pt-PT: Um fiador não pode ser um leitor com fiador.

en: Cannot delete guarantor(s). A child patron needs a guarantor.
pt-PT: Não é possível eliminar o(s) fiador(es). Um leitor infantil precisa de um fiador.

en: Show collapsed fields:
pt-PT: Mostrar campos colapsados:

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
pt-PT: Estes campos estão colapsados por omissão pela preferência de sistema CollapseFieldsPatronAddForm

en: Patron identity
pt-PT: Identidade do leitor

en: Guarantor information
pt-PT: Informação do fiador

en: Non-patron guarantor
pt-PT: Fiador não-leitor

en: Library management
pt-PT: Gestão da biblioteca

en: Library setup
pt-PT: Configuração da biblioteca

en: OPAC/Staff interface login
pt-PT: Acesso OPAC/interface dos técnicos

en: Patron account flags
pt-PT: Conta do leitor

en: Patron restrictions
pt-PT: Restrições do leitor

en: Housebound roles
pt-PT: Regras

en: Additional attributes and identifiers
pt-PT: Atributos e identificadores adicionais

en: Patron messaging preferences
pt-PT: Preferências de mensagem do leitor

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: Organization %sPatron %sidentity
pt-PT: Organização %sLeitor %s - Identificação

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
pt-PT: %s Saudação:

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
pt-PT: %s Nome do meio:

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
pt-PT: %s Data de nascimento:

en: (Error)
pt-PT: (Erro)

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
pt-PT: %s Iniciais:

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
pt-PT: %s Pronomes:

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
pt-PT: %s Outro nome:

en: Female
pt-PT: Feminino

en: Male
pt-PT: Masculino

en: None specified
pt-PT: Nenhum especificado

en: Female
pt-PT: Feminino

en: Male
pt-PT: Masculino

en: None specified
pt-PT: Nenhuma especificada

en: Patron guarantor
pt-PT: Fiador do leitor

en: Organization:
pt-PT: Organização:

en: Relationship:
pt-PT: Relação:

en: Guarantor:
pt-PT: Fiador:

en: Remove:
pt-PT: Remover:

en: Relationship:
pt-PT: Relação:

en: Add guarantor
pt-PT: Adicionar fiador

en: Show checkouts to guarantors:
pt-PT: Mostrar empréstimos aos fiadores:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
pt-PT: Permitir aos fiadores deste leitor ver todos os empréstimos no OPAC

en: Show charges to guarantors:
pt-PT: Mostrar as multas aos fiadores:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's charges from the OPAC
pt-PT: Permitir aos fiadores deste leitor ver todas as multas no OPAC

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
pt-PT: %s Apelido do fiador:

en: Non-patron guarantor surname
pt-PT: Apelido do fiador não-leitor

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
pt-PT: %s Primeiro nome do fiador:

en: Non-patron guarantor first name
pt-PT: Primeiro nome do fiador não-leitor

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
pt-PT: %s Telefone principal:

en: Shows on transit slips
pt-PT: Ver no excerto de trânsito

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
pt-PT: %s Telefone secundário:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
pt-PT: %s Outro telefone:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
pt-PT: %s Email principal:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
pt-PT: %s Email secundário:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
pt-PT: %s Método de contacto principal:

en: Primary phone
pt-PT: Telefone primário

en: Secondary phone
pt-PT: Telefone secundário

en: Other phone
pt-PT: Outro telefone

en: Primary email
pt-PT: Email primário

en: Secondary email
pt-PT: Email secundário

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
pt-PT: %s Número do cartão:

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
pt-PT: O número de cartão não pode ter mais de %s caracteres.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
pt-PT: O número de cartão deve ter exatamente %s caracteres. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
pt-PT: O número de cartão deve ter entre %s e %s caracteres. %s

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
pt-PT: O número de cartão apenas pode ter %s caracteres. %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
pt-PT: Não existe um mínimo ou máximo do número de caracteres. %s %s %s

en: autoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
pt-PT: autoMemberNum está ativa, mas o número de cartão está marcado como obrigatório na preferência BorrowerMandatoryField: o cálculo automático foi desativo.

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
pt-PT: Deixe em branco para cálculo automático no registo %s %s

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
pt-PT: A categoria atual do leitor (%s) está limitada a outras bibliotecas

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
pt-PT: %s Critério 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
pt-PT: %s Critério 2:

en: Allow auto-renewal of items:
pt-PT: Permitir a renovação automática dos exemplares:

en: Yes
pt-PT: Sim

en: No
pt-PT: Não

en: Protected:
pt-PT: Protegido:

en: Yes if settings allow it
pt-PT: Sim se as configurações permitirem

en: No if settings allow it
pt-PT: Não se as configurações permitirem

en: Inherit from settings
pt-PT: Herdado das configurações

en: Preferred language for notices:
pt-PT: Idioma preferido para os avisos:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
pt-PT: %s Data de inscrição:

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
pt-PT: %s Data que expira (deixar vazio para cálculo automático):

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
pt-PT: %s Nota pública:

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
pt-PT: Essa mensagem aparece na página inicial deste leitor no OPAC

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
pt-PT: %s Notas do empréstimo:

en: This message displays when checking out to this patron
pt-PT: Essa mensagem é exibida quando emprestar a este leitor

note: %1$s:  END
en: %s Username:
pt-PT: %s Nome do utilizador:

note: %1$s:  END
en: %s Password:
pt-PT: %s Palavra-passe:

en: Password is too short
pt-PT: Palavra-passe muito curta

en: Password is too weak
pt-PT: A palavra-passe é demasiado fraca

en: Password has leading or trailing whitespaces
pt-PT: A palavra-passa contém espaços em branco no início e/ou no final da mesma

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
pt-PT: Dimensão mínima da palavra-passe: %s

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
pt-PT: %s Confirmar palavra-passe:

en: Passwords do not match
pt-PT: Palavras-passe não correspondem

en: Password expiration date:
pt-PT: Data de expiração da palavra-passe:

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
pt-PT: Ao definir um valor está a evitar que o leitor tenha empréstimos e que consiga reservar no OPAC

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
pt-PT: %s Perdido sem endereço:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
pt-PT: %s Sim

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
pt-PT: %s Não

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
pt-PT: %s Cartão perdido:

en: Remove?
pt-PT: Remover?

en: Expiration:
pt-PT: Validade:

en: Chooser:
pt-PT: Responsável da escolha:

en: Loading new messaging defaults
pt-PT: A carregar as mensagens por omissão

en: SMS number:
pt-PT: Número de SMS:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
pt-PT: Por favor introduza somente números. Prefixe o número com + ou 00 se incluir o código do país.

en: SMS provider:
pt-PT: Operador de SMS:

en: Quick add
pt-PT: Adição rápida

en: Home library (branchcode)
pt-PT: Biblioteca (código)

en: Surname
pt-PT: Apelido

en: First name
pt-PT: Primeiro nome

en: Middle name
pt-PT: Nome do meio

en: Other names
pt-PT: Outros nomes

en: Initials
pt-PT: Iniciais

en: Pronouns
pt-PT: Pronomes

en: Street number
pt-PT: Número de rua

en: Street type
pt-PT: Tipo de rua

en: Address 2
pt-PT: Morada 2

en: Alternate address: Street number
pt-PT: Endereço alternativo: Número de rua

en: Alternate address: Street type
pt-PT: Endereço alternativo: Tipo de rua

en: Alternate address: Address
pt-PT: Endereço alternativo: Morada

en: Alternate address: Address 2
pt-PT: Endereço alternativo: Morada 2

en: Alternate address: City
pt-PT: Endereço alternativo: Cidade

en: Alternate address: State
pt-PT: Endereço alternativo: Estado

en: Alternate address: ZIP/Postal code
pt-PT: Endereço alternativo: Código postal

en: Alternate address: Email
pt-PT: Endereço alternativo: Email

en: Alternate address: Phone
pt-PT: Endereço alternativo: Telefone

en: Alternate address: Contact note
pt-PT: Endereço alternativo: Nota

en: Contact: Last name
pt-PT: Contacto: Último nome

en: Contact: First name
pt-PT: Contacto: Primeiro nome

en: Contact: Title
pt-PT: Contacto: Título

en: Contact: Relationship
pt-PT: Contacto: Relação

en: Gender
pt-PT: Sexo

en: Auto-renewal
pt-PT: Renovação automática

en: Alternate contact: First name
pt-PT: Contacto alternativo: Primeiro nome

en: Alternate contact: Surname
pt-PT: Contacto alternativo: Apelido

en: Alternate contact: Address
pt-PT: Contacto alternativo: Morada

en: Alternate contact: Address 2
pt-PT: Contacto alternativo: Morada 2

en: Alternate contact: City
pt-PT: Contacto alternativo: Cidade

en: Alternate contact: State
pt-PT: Contacto alternativo: Estado

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
pt-PT: Contacto alternativo: Código postal

en: Alternate contact: Country
pt-PT: Contacto alternativo: País

en: Alternate contact: Phone
pt-PT: Contacto alternativo: Telefone

en: SMS alert number
pt-PT: Número de alerta SMS

en: Update patron records
pt-PT: Atualizar registos de leitor

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
pt-PT: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requisitado em %s

en: Approve
pt-PT: Aprovar

en: Deny
pt-PT: Não autorizar

en: Patron details
pt-PT: Detalhes do leitor

en: Patron's address in doubt
pt-PT: Endereço do leitor em dúvida

en: Gone no address
pt-PT: Perdido sem endereço

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
pt-PT: está definido para este leitor. Se esta modificação resolve o problema, por favor remova esse estado.

en: Unset Gone no address for this patron
pt-PT: Remover estado Perdido sem endereço para este leitor

en: Old value
pt-PT: Valor antigo

en: New value
pt-PT: Novo valor

en: There are no pending patron modifications.
pt-PT: Não existem modificações de leitor pendentes.

en: account lines
pt-PT: contabilidade

en: article requests
pt-PT: pedidos de artigos

en: extended patron attributes
pt-PT: atributos de leitor

en: patron restrictions
pt-PT: restrições do leitor

en: patrons files
pt-PT: ficheiros do leitor

en: patron modification requests
pt-PT: pedidos de modificação do leitor

en: club enrollments
pt-PT: inscrições em grupos

en: checkouts
pt-PT: empréstimos

en: marks as last borrower of item
pt-PT: registo como último leitor do exemplar

en: tracked link clicks
pt-PT: cliques em endereços registados

en: patron messages
pt-PT: mensagens do leitor

en: patron notices
pt-PT: avisos do leitor

en: previous checkouts
pt-PT: empréstimos anteriores

en: filled holds
pt-PT: reservas preenchidas

en: ratings
pt-PT: pontuações

en: current holds
pt-PT: reservas

en: reviews
pt-PT: revisões

en: statistics
pt-PT: estatísticas

en: historical searches
pt-PT: histórico de pesquisas

en: purchase suggestions
pt-PT: sugestões de aquisição

en: tags
pt-PT: etiquetas

en: list items
pt-PT: itens das listas

en: list shares
pt-PT: partilhas de listas

en: lists
pt-PT: listas

en: Merge patron records
pt-PT: Unificar registos de leitor

en: Compare patrons
pt-PT: Comparar leitores

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
pt-PT: Selecione o leitor a manter. Os dados dos outros leitores serão transferidos para este registo de leitor e os outros leitores serão eliminados.

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
pt-PT: Unificar leitores

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
pt-PT: Erro: Pelo menos dois registos de leitor devem ser selecionados para a unificação

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
pt-PT: A unificação falhou! O leitor a manter é inválido.

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
pt-PT: A unficação falhou! O seguinte erro foi retornado: %s.

en: No valid patrons to merge were found.
pt-PT: Não foram encontrados leitores válidos para unificar.

en: Patron records merged into
pt-PT: Registos de leitores foram unificados em

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
pt-PT: %s %s transferido.

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
pt-PT: É recomendado verificar e resolver as reservas duplicadas resultantes da unificação.

en: View patron record
pt-PT: Ver registo do leitor

en: Compare patrons for merging
pt-PT: Comparar leitores a unificar

en: Initials:
pt-PT: Iniciais:

en: Other name:
pt-PT: Outro nome:

en: Card number:
pt-PT: Número de cartão:

en: Address line 1:
pt-PT: Morada - linha 1:

en: Address line 2:
pt-PT: Morada - linha 2:

en: City:
pt-PT: Cidade:

en: State:
pt-PT: Estado:

en: ZIP/Postal code:
pt-PT: Código postal:

en: Country:
pt-PT: País:

en: Registration date:
pt-PT: Data de inscrição:

en: Renewal date:
pt-PT: Data de renovação:

en: Expiration date:
pt-PT: Data de expiração:

en: Date of birth:
pt-PT: Data de nascimento:

en: Restricted:
pt-PT: Restringido:

en: Primary email:
pt-PT: Email principal:

en: Secondary email:
pt-PT: Email secundário:

en: Primary phone:
pt-PT: Telefone principal:

en: Secondary phone:
pt-PT: Telefone secundário:

en: Other phone:
pt-PT: Outro telefone:

en: Gender:
pt-PT: Sexo:

en: Updated on:
pt-PT: Atualizado em:

en: Primary phone:
pt-PT: Telefone primário:

en: Secondary phone:
pt-PT: Telefone secundário:

en: Other phone:
pt-PT: Outro nome:

en: Secondary email:
pt-PT: Email secundário:

en: Initials:
pt-PT: Iniciais:

en: Guarantees:
pt-PT: Assegurados:

en: Library use
pt-PT: Uso da biblioteca

en: Card number:
pt-PT: Número de cartão:

en: Borrowernumber:
pt-PT: Número de leitor:

en: Registration date:
pt-PT: Data de inscrição:

en: Expiration date:
pt-PT: Data de término:

en: Sort field 1:
pt-PT: Campo de ordenação 1:

en: Sort field 2:
pt-PT: Campo de ordenação 2:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
pt-PT: Renovação automática: O leitor optou por não aceitar

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account summary: %s &rsaquo;
pt-PT: Resumo da conta: %s &rsaquo;

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
pt-PT: %s%s%s(não existe número de telefone)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
pt-PT: %s%s%s(não existe email)%s

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
pt-PT: Data de inscrição: %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
pt-PT: Data de expiração: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html
en: Category: %s
pt-PT: Categoria: %s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
pt-PT: %sAtraso!%s&nbsp;%s

en: Pending holds
pt-PT: Reservas pendentes

en: Pick up location
pt-PT: Biblioteca de levantamento

en: Account fines and payments
pt-PT: Multas e pagamentos

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
pt-PT: %s Total devido:

en: This is the anonymous patron.
pt-PT: Este é o leitor anónimo.

en: Unable to delete staff user
pt-PT: Impossível eliminar leitor de staff

en: Insufficient privileges.
pt-PT: Privilégios insuficientes.

en: Not allowed to delete own account
pt-PT: Sem permissão para eliminar a própria conta

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
pt-PT: Eliminar a sua própria conta irá bloquear o acesso ao Koha.

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
pt-PT: Impossível eliminar leitores de outras bibliotecas com as configurações correntes

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
pt-PT: Não é possível eliminar o leitor porque está como AnonymousPatron

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
pt-PT: Este leitor não pode ser eliminado pode está definido como o leitor da preferência de sistema AnonymousPatron.

en: Unable to delete patron
pt-PT: Impossível eliminar leitor

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
pt-PT: A conta do leitor foi renovada até %s

en: Show checkouts to guarantor:
pt-PT: Mostrar empréstimos ao fiador:

en: Show charges to guarantor:
pt-PT: Mostrar as multas ao fiador:

note: %1$s:  guarantees_fines | $Price
en: Patron's guarantees collectively owe %s.
pt-PT: Os assegurados do leitores devem coletivamente %s.

en: See all charges.
pt-PT: Ver todas as multas.

en: Guarantors:
pt-PT: Fiadores:

en: Renewal date:
pt-PT: Data de renovação:

en: Expired
pt-PT: Expirado

en: Patron expires soon
pt-PT: A conta do leitor expira em breve

en: Privacy pref:
pt-PT: Preferência de privacidade:

en: Auto-renewal:
pt-PT: Renovação automática:

en: Patron has opted out
pt-PT: O leitor desistiu

en: Password expires:
pt-PT: Palavra-passe expira:

en: Protected:
pt-PT: Protegido:

en: Circulation note:
pt-PT: Notas do empréstimo:

en: OPAC note:
pt-PT: Nota pública:

en: Inherited
pt-PT: Herdado

en: Contact note:
pt-PT: Nota de contacto:

en: Alternative contact
pt-PT: Contacto alternativo

en: Surname:
pt-PT: Apelido:

en: First name:
pt-PT: Primeiro nome:

en: Address 2:
pt-PT: Morada 2:

en: Manage
pt-PT: Gestão

en: Sent notices
pt-PT: Avisos enviados

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
pt-PT: Avisos enviados para %s

en: Notice
pt-PT: Aviso

en: Time created
pt-PT: Data de criação

en: Delivery note
pt-PT: Nota de entrega

en: print
pt-PT: impressão

en: sent
pt-PT: enviado

en: pending
pt-PT: pendente

en: failed
pt-PT: falhou

en: deleted
pt-PT: eliminado

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
pt-PT: Número de leitor inválido %s

en: Unable to find an email address for this patron
pt-PT: Não foi possível encontrar um endereço de email para este leitor

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
pt-PT: Endereço de email %s inválido encontrado %s

en: Missing from email address
pt-PT: Endereço de email em falta

en: Missing SMS number
pt-PT: Número de SMS em falta

en: Message is duplicate
pt-PT: A mensagem está duplicada

en: No notes from SMS driver
pt-PT: Nenhuma nota do driver SMS

en: The SMS driver could not be loaded
pt-PT: Não foi possível carregar o driver de SMS

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
pt-PT: Falha no envio de email, verifique os logs para mais detalhes

note: %1$s:  QUEUED_MESSAGE.failure_code | html
en: Message failed to send with the following error: %s
pt-PT: O envio da mensagem falhou com o seguinte erro: %s

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
pt-PT: Não existe registo do envio de mensagens para este leitor.

en: Resend
pt-PT: Reenviar

en: Payment note
pt-PT: Nota de pagamento

en: Write off
pt-PT: Amortizar

en: Add note
pt-PT: Adicionar nota

en: Total due:
pt-PT: Total devido:

en: Outstanding credits could be applied:
pt-PT: Créditos pendentes podem ser aplicados:

en: Apply
pt-PT: Aplicar

en: Total due if credit applied:
pt-PT: Total devido se crédito aplicado:

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
pt-PT: Pagar montante

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
pt-PT: Pagar seleccionadas

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
pt-PT: Amortizar todas

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
pt-PT: Amortizar selecionados

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding charges.
pt-PT: %s não tem multas pendentes.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding charges? This cannot be undone!
pt-PT: Tem a certeza que pretende amortizar %s nas multas? Esta ação não pode ser desfeita!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
pt-PT: Deve ter pelo menos uma caixa registadora associada a esta biblioteca antes de conseguir registar pagamentos.

en: Create a new cash register
pt-PT: Criar uma nova caixa registadora

en: Pay an individual charge
pt-PT: Pagar multa individual

en: Write off an individual charge
pt-PT: Amortizar uma multa individual

en: Write off an amount toward selected charges
pt-PT: Amortizar um montante para multas seleccionadas

en: Pay an amount toward selected charges
pt-PT: Pagar um montante para multas seleccionadas

en: Pay an amount toward all charges
pt-PT: Pagar um montante para todas as multas

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
pt-PT: Tem que pagar um valor menor ou igual a %s.

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
pt-PT: Tem que pagar um valor maior ou igual a %s.

en: Total amount payable:
pt-PT: Montante total a pagar:

en: Amount being paid:
pt-PT: Montante a ser pago:

en: Amount tendered:
pt-PT: Montante recebido:

en: Change to give:
pt-PT: Troco:

en: Total amount outstanding:
pt-PT: Montante total devido:

en: Writeoff amount:
pt-PT: Montante perdoado:

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
pt-PT: Amortizar esta multa

en: Total amount outstanding:
pt-PT: Montante total devido:

en: The amount collected is more than the outstanding charge
pt-PT: O montante recolhido é maior que a multa a ser paga

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
pt-PT: O montante recolhido do leitor é maior que o montante a ser pago.

en: The change to give is
pt-PT: O troco é

en: Confirm this payment?
pt-PT: Confirmar este pagamento?

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
pt-PT: Você está a tentar amortizar um valor maior que a multa.

en: No print template found
pt-PT: Nenhum modelo de impressão encontrado

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
pt-PT: %s %s%s%sNenhum talão definido%s %s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
pt-PT: %s%s%sNenhum talão definido%s

en: New purchase suggestion
pt-PT: Novo sugestão de aquisição

en: Managed by
pt-PT: Gerido por

en: Managed on
pt-PT: Gerido em

en: Suggested on
pt-PT: Sugerido em

en: Checked by the library
pt-PT: Verificado pela biblioteca

en: Accepted by the library
pt-PT: Aceite pela biblioteca

en: Ordered by the library
pt-PT: Encomendado pela biblioteca

en: Suggestion declined
pt-PT: Sugestão rejeitada

en: Available in the library
pt-PT: Disponível na biblioteca

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
pt-PT: Este leitor não submeteu nenhuma sugestão de aquisição

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
pt-PT: Os bibliotecários não têm acesso ao histórico de empréstimo de um leitor

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
pt-PT: Este é o leitor anônimo, portanto nenhum histórico de circulação é mostrado. Para ver a lista de empréstimos anonimizados, corra um relatório.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
pt-PT: O leitor definiu as regras de privacidades para nunca guardar o histórico de circulação.

en: This patron has no circulation history.
pt-PT: O leitor não tem histórico de empréstimo.

en: Vol info
pt-PT: Informação volume

en: Number of renewals
pt-PT: Número de renovações

en: On-site checkouts
pt-PT: Empréstimos on-site

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
pt-PT: &rsaquo; Histórico de reclamações para %s

en: Show old recalls
pt-PT: Mostrar reclamações anteriores

en: Recalls have not been enabled. Enable the
pt-PT: As reclamações não estão ativas. Ative a

en: system preference to use recalls.
pt-PT: para usar as reclamações.

en: Subscription routing lists
pt-PT: Listas de circulação de assinatura

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
pt-PT: Listas de circulação para %s

en: Search subscriptions:
pt-PT: Pesquisar assinaturas:

en: 0 subscription routing lists
pt-PT: 0 listas de circulação de assinatura

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
pt-PT: %s lista de circulação

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
pt-PT: %s listas de circulação

en: Subscription title
pt-PT: Título da assinatura

en: Position
pt-PT: Posição

en: Routing list
pt-PT: Lista de Circulação

en: Edit routing list
pt-PT: Modificar a lista de circulação

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
pt-PT: O leitor não pertence a nenhuma lista de circulação de assinaturas.

en: Add selected patrons
pt-PT: Adicionar leitores selecionados

note: SCRIPT
en: %s Patrons added.
pt-PT: %s Leitor adicionado.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
pt-PT: Estatísticas para %s

en: Total checkouts as of yesterday
pt-PT: Total de empréstimos de ontem

en: Today's checkouts
pt-PT: Empréstimos de hoje

en: Today's checkins
pt-PT: Devoluções de hoje

en: Total checkouts
pt-PT: Total de empréstimos

en: There are no statistics for this patron.
pt-PT: Não existem estatísticas para este leitor.

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
pt-PT: Não é possível continuar com a operação, por favor defina uma chave de encriptação na sua configuração.

en: Status: Enabled
pt-PT: Estado: Ativo

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
pt-PT: Desativar a autenticação dois fatores

en: Status: Disabled
pt-PT: Estado: Desativo

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
pt-PT: A autenticação dois fatores é obrigatório para a aunteticação. Se não ativar agora será pedido na próxima autenticação.

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
pt-PT: Ativar a autenticação dois fatores

en: Choose adult category
pt-PT: Seleccionar uma categoria de adulto

en: Add offline circulations to queue
pt-PT: Adicionar movimentos offline à fila

en: Koha offline circulation
pt-PT: Koha circulação offline

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
pt-PT: O ficheiro foi carregado. Depois de carregar todos os ficheiros, processe-os em ações de circulação offline.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
pt-PT: Atenção: Este arquivo é a versão %s, mas eu só sei como importar a versão %s. Vou tentar o meu melhor.

en: Upload another KOC file
pt-PT: Adicionar outro ficheiro KOC

en: View pending offline circulation actions
pt-PT: Ver ações pendentes de circulação offline

en: Offline circulation
pt-PT: Circulação offline

en: Card number or username
pt-PT: Número de cartão ou nome de utilizador

en: For the selected operations:
pt-PT: Para as operações seleccionadas:

note: INPUT type=button
en: Process
pt-PT: Processar

en: There are no pending offline operations.
pt-PT: Não existem operações offline pendentes.

note: SCRIPT
en: Added.
pt-PT: Adicionado.

note: SCRIPT
en: Deleted.
pt-PT: Apagado.

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
pt-PT: Exemplar não emprestado.

note: SCRIPT
en: Patron not found.
pt-PT: Leitor não encontrando.

note: SCRIPT
en: Success.
pt-PT: Sucesso.

en: Offline circulation file upload
pt-PT: Carregamento de ficheiro de circulação offline

en: Results
pt-PT: Resultados

en: Offline circulation file upload
pt-PT: Carregamento do ficheiro de circulação offline

en: Your data was processed. Here are the results:
pt-PT: Os dados foram processado. Aqui estão os resultados:

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
pt-PT: Atenção: Não é possível determinar leitor para o código de barras do item (%s). Não é possível devolver.

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
pt-PT: (%s) a

en: Checked out
pt-PT: Emprestado

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
pt-PT: (%s) para

en: Renewed
pt-PT: Renovado

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
pt-PT: (%s) de

en: Checked in
pt-PT: Devolvido

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
pt-PT: Aceite pagamento (%s) de

en: Upload offline circulation data
pt-PT: Carregar dados circulação offline

en: Choose .koc file:
pt-PT: Escolher ficheiro .koc:

en: Upload progress:
pt-PT: Progresso do carregamento:

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
pt-PT: Adicionar à lista de circulação offline

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
pt-PT: Negado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
pt-PT: A diretoria é apenas de leitura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
pt-PT: Código de erro 0 não usado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
pt-PT: O ficheiro já existe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
pt-PT: Por favor, carregue um ficheiro.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
pt-PT: A diretoria para os carregamento não está definida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
pt-PT: Diretoria temporária para os carregamentos não definida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
pt-PT: Estado de carregamento:

en: Web installer &rsaquo; Create a library
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Criar uma biblioteca

en: Installation
pt-PT: Instalação

en: Onboarding
pt-PT: Integração

en: Create a library
pt-PT: Criar a biblioteca

en: Create a patron category
pt-PT: Criar uma categoria de leitor

en: Create Koha administrator patron
pt-PT: Criar o leitor de administração do Koha

en: Create a new item type
pt-PT: Criar um novo tipo de documento

en: Create a new circulation rule
pt-PT: Criar uma nova regra de circulação

en: To add another library and for more settings, go to:
pt-PT: Para adicionar outra biblioteca e para outras configurações, vá a:

en: Libraries and groups
pt-PT: Bibliotecas e grupos

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Criar uma categoria de leitor

en: The patron category you create will be used by the
pt-PT: A categoria de leitor criada será usada pelo

en: administrator account
pt-PT: conta de administrador

en: which should be set up by your system administrator.
pt-PT: que devem ser definidas pelo administrador do sistema.

en: Enrolment period:
pt-PT: Período de inscrição:

en: To add another patron category and for more settings go to:
pt-PT: Para adicionar outra categoria de leitor e para outras configurações, vá a:

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Criar leitor de administração do Koha

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
pt-PT: Agora vamos criar um leitor com permissões de super-bibliotecário. Entre com este utilizador para usar o Koha como membro do staff com todas as permissões.

en: Administrator identity
pt-PT: Administrador

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
pt-PT: Se instalou os exemplos de categorias de leitor por favor selecione a opção "Staff" na caixa de seleção das categorias de leitor.

en: Administrator account permissions
pt-PT: Permissões do leitor de administração

en: superlibrarian
pt-PT: super-bibliotecário

en: Administrator login
pt-PT: Login de administrador

en: Confirm password:
pt-PT: Confirmar palavra-passe:

en: To create another patron, go to:
pt-PT: Para adicionar outro leitor, vá a:

en: Patrons &rsaquo; New patron
pt-PT: Leitores &rsaquo; Novo leitor

en: To edit patron permissions, go to:
pt-PT: Para editar as permissões do leitor, vá a:

en: More &rsaquo; Set permissions
pt-PT: Mais &rsaquo; Definir as permissões

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Criar um novo tipo de documento

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
pt-PT: Os tipos de documento são usados para agrupar exemplares. Exemplos de tipos de documento são os livros, os CDs e os DVDs.

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
pt-PT: Quando tiver a adicionar exemplares ao catálogo estará a criar um exemplar de um tipo de documento específico.

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
pt-PT: Importante: Os tipos de documento são usados nas regras de empréstimo. As regras de empréstimo definem como a sua instituição empresta os seus exemplares: duração do empréstimo, política de renovação, política de reserva, etc. Por exemplo uma regra de empréstimo aplicada ao tipo de documento DVD pode forçar ao pagamento de uma taxa de empréstimo por cada DVD.

en: Item type code:
pt-PT: Código do tipo de documento:

en: To create another item type later and for more settings go to:
pt-PT: Para adicionar outro tipo de documento e para outras configurações, vá a:

en: Administration &rsaquo; Item types
pt-PT: Administração &rsaquo; Tipos de documento

en: Web installer &rsaquo; Complete
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Instalação terminada

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
pt-PT: Parabéns, terminou o processo e está pronto a usar o Koha

en: Start using Koha
pt-PT: Iniciar o Koha

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
pt-PT: Instalador Web &rsaquo; Criar uma nova regra de circulação

en: Library branch
pt-PT: Biblioteca

en: Patron category:
pt-PT: Categoria de leitor:

en: Choose
pt-PT: Escolher

en: Current checkouts allowed:
pt-PT: Empréstimos autorizados:

en: Loan period:
pt-PT: Período de empréstimo:

en: Renewals allowed:
pt-PT: Renovações permitidas:

en: Renewals period:
pt-PT: Período de renovação:

en: Holds allowed (total):
pt-PT: Reservas permitidas (total):

en: Holds allowed (daily):
pt-PT: Reservas permitidas (diárias):

en: Holds per record (count):
pt-PT: Reservas por registo (soma):

en: On shelf holds allowed:
pt-PT: Permitir reservas de exemplares disponíveis:

en: To create circulation rule, go to:
pt-PT: Para adicionar outra regra de circulação, vá a:

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
pt-PT: Administração &rsaquo; Regras de empréstimo e multas

en: New patron list
pt-PT: Nova lista de leitores

en: Patron list details
pt-PT: Detalhes da lista de leitores

en: Shared:
pt-PT: Partilhada:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
pt-PT: Atenção, os números de leitor a seguir não foram encontrados:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
pt-PT: Atenção, os números de cartão a seguir não foram encontrados:

en: Borrowernumbers not found
pt-PT: Números de leitor não encontrados

en: Cardnumbers not found
pt-PT: Números de cartão não foram encontrados

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
pt-PT: Atenção, os seguintes números de leitor já se encontram nesta lista:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
pt-PT: Atenção, os seguintes números de cartão já se encontram nesta lista:

en: Borrowernumbers already in list
pt-PT: Números de leitor já na lista

en: Cardnumbers already in list
pt-PT: Números de cartão já na lista

en: Add patrons
pt-PT: Adicionar leitores

en: Patron search:
pt-PT: Pesquisar leitores:

en: Search for patrons
pt-PT: Pesquisar leitores

en: Add multiple patrons
pt-PT: Adicionar múltiplos leitores

en: Choose type of IDs to enter:
pt-PT: Escolha o tipo de identificação a inserir:

en: Cardnumbers
pt-PT: Números de cartão

en: Borrowernumbers
pt-PT: Números de leitor

en: List (one ID per line):
pt-PT: Lista (um identificador por linha):

en: Patrons to be added
pt-PT: Leitores a serem adicionados

en: Remove selected
pt-PT: Eliminar seleccionados

en: Circ notes
pt-PT: Nota circulação

en: Remove selected patrons
pt-PT: Eliminar leitores selecionados

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
pt-PT: Tem a certeza que pretende unificar os leitores selecionados?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar os leitores selecionados?

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
pt-PT: Deve seleccionar um ou mais leitores a eliminar

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
pt-PT: Deve seleccionar um ou mais leitores a unificar

note: INPUT type=button
en: Delete selected lists
pt-PT: Eliminar listas selecionadas

en: Patrons in list
pt-PT: Leitores na lista

en: Shared
pt-PT: Partilhada

note: For the first occurrence, %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
pt-PT: %s %s por

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
pt-PT: %s por si %s %s

en: Print patron cards
pt-PT: Imprimir cartões de leitor

en: Batch edit patrons
pt-PT: Modificar leitores em lote

en: Batch delete patrons
pt-PT: Eliminar leitores em lote

en: There are no patron lists.
pt-PT: Não existem listas de leitores.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar a lista %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected lists ?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar as listas selecionadas?

en: Patron not in your library group
pt-PT: O leitor não pertence ao seu grupo de bibliotecas

en: Patron lists with this patron
pt-PT: Listas de leitores com este leitor

en: Remove patron from list
pt-PT: Remover leitor da lista

en: Add patron to list
pt-PT: Adicionar leitor à lista

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
pt-PT: Editar (%s)

en: New patron card batch
pt-PT: Novo lote de cartões de leitor

en: Edit patron card batch
pt-PT: Editar lote de cartões de leitor

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
pt-PT: Leitores duplicados removidos do lote número %s: %s

en: Add by borrowernumber(s):
pt-PT: Adicionar número(s) de leitor:

en: One borrowernumber per line.
pt-PT: Um número de leitor por linha.

en: Add patron(s)
pt-PT: Adicionar leitor(es)

en: Export selected card(s)
pt-PT: Exportando cartão(ões) selecionado(s)

en: Export card batch
pt-PT: Exportar lote de cartões

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
pt-PT: Leitores no lote %s

en: Borrower number
pt-PT: Número de leitor

en: There are no patrons in this batch yet
pt-PT: Não existem leitores neste lote

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
pt-PT: Adicionar por número de leitor usando a área de texto ou deixar vazio para adicionar via pesquisa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este leitor do lote de cartões?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar os leitores selecionados deste lote?

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
pt-PT: Eliminar um leitor de um lote com apenas um leitor irá também eliminar o lote.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
pt-PT: Exportar cartões de leitor

note: SCRIPT
en: Export single card
pt-PT: Exportar cartão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos um cartão a exportar.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos um leitor a eliminar.

en: New patron card layout
pt-PT: Criar esquema de cartão de leitor

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit patron card layout %s
pt-PT: Editar esquema de cartão de leitor %s

en: Patron card text layout
pt-PT: Esquema de texto do cartão de leitor

en: General settings
pt-PT: Configurações gerais

en: Page side:
pt-PT: Lado da página:

en: Front
pt-PT: Frente

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
pt-PT: Voltar %s

en: Guide box:
pt-PT: Caixas modelo:

en: On
pt-PT: Em

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
pt-PT: Desligado %s

en: Guide grid:
pt-PT: Caixas modelo:

en: Text fields
pt-PT: Campos de texto

en: Field 1
pt-PT: Campo 1

en: Text:
pt-PT: Texto:

en: Text alignment:
pt-PT: Alinhamento do texto:

en: Lower left X coordinate:
pt-PT: Coordenada X inferior esquerda:

en: Lower left Y coordinate:
pt-PT: Coordenada Y inferior esquerda:

en: Field 2
pt-PT: Campo 2

en: Field 3
pt-PT: Campo 3

en: Patron card graphic layout
pt-PT: Esquema gráfico do cartão de leitor

en: Print card number as barcode:
pt-PT: Imprimir número de cartão como cód. de barras:

en: Scale height (relative to card):
pt-PT: Escalar altura (relativo ao cartão):

en: Scale width (relative to card):
pt-PT: Escalar largura (relativo ao cartão):

en: Barcode type:
pt-PT: Tipo de código de barras:

en: Print card number as text under barcode:
pt-PT: Imprimir número cartão como texto debaixo do cód. de barras:

en: Image 1
pt-PT: Imagem 1

en: Image source:
pt-PT: Fonte da imagem:

en: Display height:
pt-PT: Altura:

en: Image 2
pt-PT: Imagem 2

note: For the first occurrence, %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile (%s)
pt-PT: Editar perfil de impressão (%s)

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit patron card template (%s)
pt-PT: Editar modelo de cartão de leitor (%s)

en: New patron card template
pt-PT: Criar modelo de cartão de leitor

en: Edit patron card template
pt-PT: Editar modelo de cartão de leitor

en: Card height:
pt-PT: Altura cartão:

en: Card width:
pt-PT: Largura cartão:

en: Define a printer profile.
pt-PT: Definir o perfil de impressão.

en: Image manager
pt-PT: Gestor de imagens

en: Upload additional images for patron cards
pt-PT: Carregar imagens adicionais para os cartões de leitor

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
pt-PT: Gerir as imagens adicionais a usar como logótipo, decoração ou fundo num modelo de cartão de leitor.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
pt-PT: Apenas os formatos PNG, GIF, JPEG e XPM são suportados. O tamanho máximo da imagem é de 2MB.

en: Image name:
pt-PT: Nome da imagem:

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
pt-PT: Este será o nome pelo qual se irá referir a esta imagem no editor de modelos dos cartões de leitor.

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
pt-PT: Para substituir uma imagem, elimine-a, carregue uma nova imagem e forneça o mesmo nome da imagem antiga.

en: Image successfully uploaded
pt-PT: Imagem carregada com sucesso

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
pt-PT: Ficheiro: %s

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
pt-PT: Nome da imagem: %s

en: Delete images
pt-PT: Eliminar imagens

en: Select one or more images to delete.
pt-PT: Seleccionar uma ou mais imagens a eliminar.

en: Image ID
pt-PT: Imagem ID

en: Image(s) successfully deleted
pt-PT: Imagens eliminadas com sucesso

en: No images are currently available.
pt-PT: Não existem imagens disponíveis.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta imagem: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta imagem?

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
pt-PT: Por favor, selecione as imagens a eliminar.

en: layouts
pt-PT: esquemas

en: templates
pt-PT: modelos

en: profiles
pt-PT: perfis

en: batches
pt-PT: lotes

en: Patron count
pt-PT: Número de leitores

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
pt-PT: Exportar lotes selecionados

en: Export by patron list
pt-PT: Exportar por lista de leitores

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
pt-PT: Exportar da lista de leitores

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar %s %s?

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
pt-PT: Exportar cartões de leitor da lista

note: SCRIPT
en: Export single batch
pt-PT: Exportar lote

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
pt-PT: Por favor, selecione uma lista de leitores.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
pt-PT: Por favor selecione pelo menos um %s para %s.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
pt-PT: Por favor, selecione um %s para %s.

en: Patron card printing/exporting
pt-PT: Impressão/exportação de cartões de leitor

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
pt-PT: Clique na(s) ligações(s) abaixo para fazer o download do(s) lote(s).

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
pt-PT: %s Cartões de leitor

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
pt-PT: Lote cartões número %s

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
pt-PT: Clique no endereço para descarregar os cartões de leitor a partir da lista de leitores.

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
pt-PT: A exportar %s cartões de leitor

en: Exporting 1 patron card
pt-PT: A exportar 1 cartão de leitor

en: Exporting from patron list
pt-PT: A exportar da lista de leitores

en: Select a layout for back side:
pt-PT: Seleccione um esquema a aplicar no verso:

en: Back side layout not used
pt-PT: Modelo do verso não usado

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
pt-PT: Utilizado para impressoras duplex (necessita um modelo '1 up')

en: Enter starting card position:
pt-PT: Inserir posição inicial dos cartões:

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
pt-PT: Número de cartão inicial

en: Plugins disabled
pt-PT: Plugins desativos

en: Plugin upload is restricted to only those plugins listed by your server administrator
pt-PT: O carregamento de plugins está restrito apenas aos plugins listados pelo administrador do servidor

en: To enable unrestricted plugin uploads, ask your administrator to unset plugins_restricted in the Koha configuration file
pt-PT: Para ativar os carregamentos não restritos de plugins, peça ao administrador do sistema para desativar a entrada plugins_restricted no ficheiro de configuração do Koha

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
pt-PT: Para ativar os plugins do Koha, o ficheiro de configuração do Koha deve conter a entrada enable_plugins

en: Upload plugin
pt-PT: Carregar plugin

en: View plugins by class
pt-PT: Ver plugins por grupo

en: View all plugins
pt-PT: Ver todos os plugins

en: View report plugins
pt-PT: Ver plugins de relatórios

en: View tool plugins
pt-PT: Ver plugins de ferramentas

en: View MARC conversion plugins
pt-PT: Ver plugins de conversão MARC

en: View online payment plugins
pt-PT: Ver plugins de pagamentos online

en: View bibliographic record enhancement plugins for the staff interface
pt-PT: Ver os plugins de melhoramento dos registos bibliográficos no interface dos técnicos

en: View ILL availability plugins
pt-PT: Ver plugins de disponibilidade ILL

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
pt-PT: Pesquisar plugins

en: Latest version
pt-PT: Última versão

en: Install
pt-PT: Instalar

en: No plugins installed
pt-PT: Sem plugins instalados

en: No plugins that can be used as a tool are installed
pt-PT: Sem plugins que podem ser usado como ferramenta instalados

en: No plugins that can create a report are installed
pt-PT: Não existem plugin para criar relatórios instalados

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
pt-PT: Não estão instalados plugins que convertam ficheiros para registos MARC

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
pt-PT: Não estão instalados plugins que permitam processar pagamentos online no catálogo público

en: No plugins that can enhance the bibliographic records in the staff interface are installed
pt-PT: Não estão instalados plugins que melhorem os registos bibliográficos no interface dos técnicos

en: No plugins that can show ILL availability results are installed
pt-PT: Não existem plugins para mostrar resultados de disponibilidade ILL instalados

en: Unknown plugin type
pt-PT: Tipo de plugin desconhecido

en: Plugin version
pt-PT: Versão do Plugin

en: Minimum Koha version
pt-PT: Versão miníma do Koha

en: Maximum Koha version
pt-PT: Versão máxima do Koha

en: ERRORS
pt-PT: ERROS

en: Error found whilst attempting to load plugin
pt-PT: Ocorreu um erro enquanto o plugin era carregado

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
pt-PT: Atenção: Este plugin foi escrito para uma nova versão do Koha. Execute-o a seu risco.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
pt-PT: Atenção: Este plugin foi escrito para uma versão antiga do Koha. Execute-o a seu risco.

en: Run report
pt-PT: Executar o relatório

en: Run tool
pt-PT: Correr ferramenta

en: Uninstall
pt-PT: Desinstalar

en: Disable
pt-PT: Desactivar

en: Enable
pt-PT: Activar

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
pt-PT: Tem a certeza que pretende desinstalar o plugin %s?

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
pt-PT: O ficheiro carregado não parece um ficheiro kpz. A extensão não é '.kpz'.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
pt-PT: Este script não é capaz de criar / gravar no diretório temporário necessário.

en: The upload file appears to be empty.
pt-PT: O ficheiro carregado parece estar vazio.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
pt-PT: %s não descomprimiu.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
pt-PT: Por favor, verifique a integridade do arquivo ZIP e tente novamente.

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
pt-PT: Não é possível abrir arquivo para o diretório plugins.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
pt-PT: Por favor verifique que o utilizador do Apache pode escreve na diretoria dos plugins.

en: Cannot install plugin from unknown source whilst plugins_restricted is enabled.
pt-PT: Não é possível instalar plugins de fontes desconhecidas enquanto a configuração plugins_restricted estiver ativa.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
pt-PT: %s Ocorreu um erro desconhecido.

en: Please review the error log for more details.
pt-PT: Por favor, examine o log de erro para mais detalhes.

en: Only KPZ file format is supported.
pt-PT: Apenas o formato KPZ é suportado.

en: Payment received
pt-PT: Pagamento recebido

en: Print receipt
pt-PT: Imprimir recibo

en: Email receipt
pt-PT: Enviar recibo

en: Items for purchase
pt-PT: Exemplares para compra

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
pt-PT: Por favor, selecione os itens abaixo para adicionar a esta transação: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
pt-PT: %s Não tem tipos de fatura manual definidos %s

en: This sale
pt-PT: Esta venda

en: Click to edit item cost or quantities
pt-PT: Clique para editar o custo do exemplar ou as quantidades

en: Total payable:
pt-PT: Total a pagar:

en: Collect payment
pt-PT: Receber pagamento

en: Email address:
pt-PT: Email:

en: You do not have permission to perform cashup actions.
pt-PT: Não possui permissões para realizar ações de levantamento.

en: You do not have permission to perform refund actions.
pt-PT: Não possui permissões para realizar ações de reembolso.

en: Record cashup
pt-PT: Registar levantamento

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
pt-PT: Último carregamento: %s (

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
pt-PT: Fundo de tesouraria: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
pt-PT: Total recebido (dinheiro): %s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
pt-PT: Total de saídas (dinheiro): %s (%s)

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
pt-PT: Total financiável: %s

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
pt-PT: Transações desde %s

en: Transactions to date
pt-PT: Transações à data

en: Transaction
pt-PT: Transação

en: Total income:
pt-PT: Total recebido:

en: Older transactions
pt-PT: Transações antigas

en: Please select a date range to display transactions for:
pt-PT: Por favor, selecione o intervalo de datas para filtrar as transações:

en: Cashup history
pt-PT: Histórico de fecho de caixa

en: Cashier
pt-PT: Caixa

en: Confirm cashup of
pt-PT: Confirmar o levantamento de

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
pt-PT: Por favor, confirme que removeu %s da caixa registador e deixou o valor de %s.

en: Issue refund from
pt-PT: Reembolso de

en: Cashup all
pt-PT: Fechar todas

en: Total income (cash):
pt-PT: Total de recebimentos(dinheiro):

en: Total outgoing (cash):
pt-PT: Total de saídas (dinheiro):

en: Total bankable:
pt-PT: Total financiável:

en: Register name
pt-PT: Nome da caixa registadora

en: Register description
pt-PT: Descrição da caixa registadora

en: Last cashup
pt-PT: Último levantamento

en: Bankable
pt-PT: Financiável

en: Income (cash)
pt-PT: Rendimento (dinheiro)

en: Outgoing (cash)
pt-PT: Saída (dinheiro)

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
pt-PT: ) %s Sem último fecho de caixa %s

en: Please confirm that you have removed
pt-PT: Por favor, confirme que removeu

en: from the cash register and left a float of
pt-PT: da caixa registadora e deixou o montante de

en: all
pt-PT: todos

en: cash registers
pt-PT: caixas registadoras

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
pt-PT: Por favor, confirme que recebeu %s para depósito.

en: Preservation &rsaquo; Koha
pt-PT: Preservação &rsaquo; Koha

en: Cancel selected recalls
pt-PT: Cancelar reclamações selecionadas

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls') %2$s:  IF recalls
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s %s
pt-PT: As seguintes reclamações podem ser preenchidas por exemplares disponíveis. %s %s

en: Patrons with recalls
pt-PT: Leitores com reclamações

en: Earliest recall date
pt-PT: Data de reclamação mais recente

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
pt-PT: %s em %s

en: There are no recalls to pull.
pt-PT: Não existem reclamações para levantamento.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to its home library?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover esta reclamação e retornar o exemplar à biblioteca de origem?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover esta reclamação?

note: %1$s:  recallscount | html
en: Recalls waiting: %s
pt-PT: Reclamações em espera: %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
pt-PT: Reclamações por levantar acima de %s dia(s): %s

en: Available since
pt-PT: Disponível a partir de

en: Expire recall
pt-PT: Expirar reclamação

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
pt-PT: Reclamações por levantar por mais de %s dias.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
pt-PT: Tem a certeza que deseja reverter o estado em espera desta reclamação?

en: Existing recalls
pt-PT: Reclamações existentes

en: No recalls have been made.
pt-PT: Não foram feitas reclamações.

en: Acquisitions statistics
pt-PT: Estatísticas das aquisições

en: Acquisitions statistics
pt-PT: Estatísticas das aquisições

en: Filtered on:
pt-PT: Filtrados:

en: Placed on (from)
pt-PT: Colocado em (desde)

en: Placed on (to)
pt-PT: Colocado em (até)

en: Received on (from)
pt-PT: Recebido em (desde)

en: Received on (to)
pt-PT: Recebido em (até)

en: Sort1
pt-PT: Critério 1

en: Sort2
pt-PT: Critério 2

en: Unknown filter
pt-PT: Filtro desconhecido

en: To
pt-PT: Para

en: group by
pt-PT: agrupar por

en: Day of week
pt-PT: Dia de semana

en: Month
pt-PT: Mês

en: All vendors
pt-PT: Todos fornecedores

en: Cell value
pt-PT: Valor da célula

en: Count items:
pt-PT: Contar exemplares:

en: Count unique bibliographic records:
pt-PT: Contar registos bibliográficos únicos:

en: Amount:
pt-PT: Montante:

en: Ordered amount:
pt-PT: Montante encomendo:

en: Spent amount:
pt-PT: Montante gasto:

en: Output
pt-PT: Saída

en: To screen into the browser:
pt-PT: Para mostrar no browser:

en: To a file:
pt-PT: Para um ficheiro:

en: Named:
pt-PT: Chamado:

en: Into an application:
pt-PT: Para uma aplicação:

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
pt-PT: Emprestado após %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
pt-PT: Emprestado antes de %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
pt-PT: Devolvido após %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
pt-PT: Devolvido antes de %s

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
pt-PT: Biblioteca é %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
pt-PT: Tipo de documento é %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
pt-PT: Código da categoria de leitor é %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
pt-PT: Dia é %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
pt-PT: O mês é %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
pt-PT: Ano é %s

en: Checkout count
pt-PT: Contagem de empréstimos

en: Checkout date from:
pt-PT: Data de empréstimo desde:

en: Check-in date from:
pt-PT: Data de devolução entre:

en: Any category code
pt-PT: Qualquer código de categoria

en: Limit to:
pt-PT: Limitar a:

en: By:
pt-PT: Por:

en: Category code
pt-PT: Código de Categoria

en: Day
pt-PT: Dia

en: Week
pt-PT: Semana

en: To a file:
pt-PT: Para um ficheiro:

en: Into an application:
pt-PT: Para uma aplicação:

en: Delimiter:
pt-PT: Delimitador:

en: Patrons with no checkouts
pt-PT: Leitores sem empréstimos

en: Num/Patrons
pt-PT: N°/Leitores

en: Not checked out since:
pt-PT: Não emprestado desde:

en: Patrons statistics
pt-PT: Estatísticas dos leitores

en: Patron status
pt-PT: Estado do leitor

en: gone no address
pt-PT: perdido sem endereço

en: lost
pt-PT: perdido

en: restricted
pt-PT: restrito

en: Patron activity
pt-PT: Actividade dos leitores

en: years of activity
pt-PT: anos de actividade

en: active
pt-PT: activo

en: no active
pt-PT: não activo

en: digits
pt-PT: dígitos

en: From
pt-PT: De

en: To
pt-PT: Para

en: Men
pt-PT: Homem

en: Women
pt-PT: Mulher

en: Patron attributes
pt-PT: Atributos de leitor

en: Cash register statistics
pt-PT: Estatísticas das caixas registadoras

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
pt-PT: Estatísticas do registo de dinheiro de %s até %s

en: All transactions
pt-PT: Todas as transições

en: All payments to the library
pt-PT: Todos os pagamentos à biblioteca

en: Transaction library
pt-PT: Biblioteca da transação

en: -- All --
pt-PT: -- Todos --

en: Manager name
pt-PT: Nome do gestor

en: Patron card number
pt-PT: Número de cartão do leitor

en: Transaction date
pt-PT: Data da transação

en: Transaction type
pt-PT: Tipo de transação

en: Bibliographic record title
pt-PT: Título do registo bibliográfico

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
pt-PT: As datas não podem estar em branco

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
pt-PT: Top %s dos documentos mais emprestados

en: Rank/Biblioitemnumbers
pt-PT: Classificação/Número de registo

en: Count of checkouts
pt-PT: Contagem de empréstimos

en: Checkout date from:
pt-PT: Data de empréstimo desde:

en: Check-in date from
pt-PT: Data de devolução entre

en: Call number:
pt-PT: Cota:

en: Any collection
pt-PT: Qualquer coleção

en: Any shelving location
pt-PT: Qualquer localização na prateleira

en: Day:
pt-PT: Dia:

en: Month:
pt-PT: Mês:

en: Limit to:
pt-PT: Limitar a:

en: Categorycode
pt-PT: Código da categoria

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Error: %s
pt-PT: Erro: %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
pt-PT: Tipo de documento: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
pt-PT: Limite: %s

note: %1$s:  group_by = loopfilte.filter %2$s:  IF ( group_by == "homebranch") %3$s:  ELSIF ( group_by == "itype" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: By: %s %s Home library %s Item type %s None %s
pt-PT: Por: %s %s Biblioteca de origem %s Tipo de documento %s Nenhum %s

en: Group
pt-PT: Grupo

en: Call number range
pt-PT: Intervalo de cotas

en: Number of items displayed
pt-PT: Número de exemplares mostrados

en: Total items in group
pt-PT: Número de exemplares no grupo

en: Ungrouped
pt-PT: Não agrupado

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
pt-PT: %s %s até %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
pt-PT: %s Não agrupado %s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
pt-PT: %s%s%sSem cota%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
pt-PT: %s%s%sSem código de barras%s

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
pt-PT: %s por %s%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
pt-PT: %s%s%sSEM TÍTULO%s

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
pt-PT: %sem %s%s

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
pt-PT: Não existem exemplares de %s

en: Catalog statistics
pt-PT: Estatísticas do catálogo

en: TOTAL (all results)
pt-PT: TOTAL (todos os resultados)

en: Koha full call number
pt-PT: Cota Koha

en: characters
pt-PT: caracteres

en: Publication year
pt-PT: Ano de publicação

en: Filter barcode
pt-PT: Filtrar código de barras

en: like
pt-PT: como

en: not like
pt-PT: não parecido

en: (use * to do a fuzzy search)
pt-PT: (use * para fazer uma pesquisa difusa)

en: Date acquired (item)
pt-PT: Data de aquisição (exemplar)

en: Date deleted (item)
pt-PT: Data de eliminação (exemplar)

en: Cell value
pt-PT: Valor da célula

en: Count total items
pt-PT: Contagem do total de documentos

en: Count unique bibliographic records
pt-PT: Contar registos bibliográficos únicos

en: Count deleted items
pt-PT: Contar exemplares eliminados

en: Convert report
pt-PT: Converter relatório

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
pt-PT: %s Não existe um relatório válido para este identificador. %s

en: Existing SQL
pt-PT: SQL existente

en: Updated SQL
pt-PT: SQL atualizado

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
pt-PT: %s Algo correu mal. %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
pt-PT: %s %s %s %s %s TOTAL%s %s

en: Accounts
pt-PT: Contas

en: Dictionary
pt-PT: Dicionário

en: Name the new definition
pt-PT: Nomeie a nova definição

en: Step 2: Choose the area
pt-PT: Passo 2: Escolher a área

en: Step 3: Choose a column
pt-PT: Passo 3: Escolher a coluna

en: Step 4: Specify a value
pt-PT: Passo 4: Especificar o valor

en: Step 5: Confirm definition
pt-PT: Passo 5: Confirmação da definição

en: New definition
pt-PT: Nova definição

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
pt-PT: Usar o dicionário para definir critérios para relatórios.

en: Current terms
pt-PT: Termos actuais

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
pt-PT: %s Filtrar por área

en: Area
pt-PT: Área

en: Definition
pt-PT: Definição

en: Add a definition to the dictionary.
pt-PT: Adicionar uma definição ao dicionário.

en: There are no saved definitions.
pt-PT: Não existem definições guardadas.

en: Add new definition
pt-PT: Adicionar uma nova definição

en: Step 1 of 5: Name the new definition
pt-PT: Passo 1 de 5: Nome da nova definição

en: Definition name:
pt-PT: Nome da definição:

en: Definition description:
pt-PT: Descrição da definição:

en: Step 2 of 5: Choose the area
pt-PT: Passo 2 de 5 : Escolha a área

en: Select table:
pt-PT: Selecionar tabela:

en: Step 3 of 5: Choose a column
pt-PT: Passo 3 de 5: Escolher a coluna

en: Step 4 of 5: Specify a value
pt-PT: Passo 4 de 5: Especifique um valor

en: Column:
pt-PT: Colunas:

en: Choose:
pt-PT: Escolher:

en: All dates
pt-PT: Todas as datas

en: Date range
pt-PT: Intervalo de datas

en: Start of date range
pt-PT: Início do intervalo de data

en: End of date range
pt-PT: Fim do intervalo de data

en: Search string matches:
pt-PT: Pesquisar correspondências:

en: Step 5 of 5: Confirm details
pt-PT: Passo 5 de 5: Confirmação dos detalhes

en: Area:
pt-PT: Área:

en: Data:
pt-PT: Dados:

en: Values
pt-PT: Valores

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta definição? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Run
pt-PT: Correr

en: Build a report
pt-PT: Construir um relatório

en: Step 1 of 6: Choose a module
pt-PT: Passo 1 de 6: Escolher o módulo

en: Step 2 of 6: Pick a report type
pt-PT: Passo 2 de 6 : Seleccionar tipo de relatório

en: Step 3 of 6: Select columns for display
pt-PT: Passo 3 de 6 : Seleccionar colunas a mostrar

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
pt-PT: Passo 4 de 6 : Seleccionar critério de limite

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
pt-PT: Passo 5 de 6 : Seleccionar colunas para total

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
pt-PT: Passo 6 de 6: Escolher ordenação do relatório

en: Update SQL
pt-PT: Atualizar SQL

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
pt-PT: Use o mecanismo de relatórios guiados a criar relatórios de não-padrão. Esta funcionalidade tem como objetivo fornecer algum meio-termo entre o construir relatórios e escrever relatórios personalizados SQL.

en: Build and run reports
pt-PT: Construir e executar relatórios

en: Create report from SQL
pt-PT: Criar relatório a partir de SQL

en: Reports Dictionary
pt-PT: Dicionário dos Relatórios

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
pt-PT: Use o dicionário de relatórios para definir critérios personalizados para usar nos seus relatórios

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
pt-PT: O relatório "%s" foi convertido.

en: Filtered by:
pt-PT: Filtrado por:

en: Subgroup:
pt-PT: Subgrupo:

en: Subgroup
pt-PT: Subgrupo

en: Last edit
pt-PT: Última edição

en: Last run
pt-PT: Última execução

en: JSON URL
pt-PT: URL JSON

en: Cache expiry (seconds)
pt-PT: Validade da cache (segundos)

en: Saved results
pt-PT: Resultados guardados

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
pt-PT: %s %s %s [ sem nome ] %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
pt-PT: %s Este relatório parece obsoleto, usa o campo biblioitems.marcxml.

en: Preview SQL
pt-PT: Pré-visualização SQL

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
pt-PT: Partilhar o relatório com o Mana KB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Schedule
pt-PT: Agendar

note: A
en: Delete this saved report
pt-PT: Eliminar relatório guardado

en: No saved reports match your criteria.
pt-PT: Nenhum resultado corresponde à pesquisa.

en: Cancel filter
pt-PT: Anular filtro

en: There are no saved reports.
pt-PT: Não existem relatórios guardados.

en: Build a new report?
pt-PT: Construir um novo relatório?

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
pt-PT: Por favor selecione uma validade de cache inferior a 30 dias

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
pt-PT: Passo 1 de 6: Escolher o módulo do relatório,%s Definir validade da cache, %s e Escolher a visibilidade do relatório

en: Report is public:
pt-PT: Relatório é público:

en: No (default)
pt-PT: Não (padrão)

en: Cache expiry:
pt-PT: Validade da cache:

en: Seconds (default)
pt-PT: Segundos (omissão)

en: Minutes
pt-PT: Minutos

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
pt-PT: Seguinte >>

en: Matrix
pt-PT: Tabela

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
pt-PT: << Recuar

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
pt-PT: Nota : Seja cuidadoso na selecção das colunas. Se a sua escolha for muito ampla pode resultar num relatório enorme que pode nem terminar e/ou tornar o seu sistema lento.

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
pt-PT: Remover

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
pt-PT: %s Omissão %s %s %s

en: Dictionary definitions
pt-PT: Definições do dicionário

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
pt-PT: Passo 6 de 6: Escolher ordenação do relatório

en: Confirm custom report
pt-PT: Confirmar o relatório

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
pt-PT: Seu relatório será gerado com a seguinte instrução SQL.

en: You will need to save the report before you can execute it
pt-PT: Necessita de guardar o relatório antes de executar-lo

en: Save your custom report
pt-PT: Guardar o relatório personalizado

en: Report name:
pt-PT: Nome do relatório:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
pt-PT: Guardar relatório

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
pt-PT: Erros encontrados ao processar os parâmetros para o relatório: %s

en: ) you selected does not exist.
pt-PT: ) que selecionou não existe.

en: The authorized value category (
pt-PT: Categoria de valor autorizado (

en: Save anyway
pt-PT: Guardar ainda assim

en: Edit SQL
pt-PT: Editar SQL

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
pt-PT: Inserir parâmetros para o relatório %s:

note: INPUT type=submit
en: Run the report
pt-PT: Executar o relatório

en: Report ID:
pt-PT: Identificador do relatório:

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
pt-PT: %s %s (%s exibidos) %s

en: Total number of results:
pt-PT: Número total de resultados:

en: Report SQL:
pt-PT: Relatório SQL:

en: Hide chart
pt-PT: Esconder gráfico

en: Show chart
pt-PT: Mostrar gráfico

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  results.size | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
pt-PT: Operações em lote com %s%s%s%s%s registos visíveis

en: Patron records
pt-PT: Registos de leitor

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
pt-PT: Enviar resultados visíveis para modificação de leitores em lote

note: A
en: Send visible results to a new patron card batch
pt-PT: Enviar resultados visíveis para um lote de cartões de leitor

note: A
en: Send visible records to batch record modification
pt-PT: Enviar registos visíveis para modificação em lote

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
pt-PT: Enviar registos visíveis para eliminação em lote

en: Add to list
pt-PT: Adicionar à lista

note: A
en: Send visible records to a list
pt-PT: Enviar registos visíveis para uma lista

en: Item records
pt-PT: Registos de exemplar

note: A
en: Send visible items to batch item modification
pt-PT: Enviar exemplares visíveis para modificação em lote

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
pt-PT: Enviar exemplares visíveis para eliminação em lote

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
pt-PT: %s Resultados por página:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
pt-PT: %s Resultados por página %s

en: Show data menus
pt-PT: Mostrar os menus de dados

en: Hide data menus
pt-PT: Esconder os menus de dados

en: View record
pt-PT: Ver registo

en: View patron
pt-PT: Ver leitor

en: Edit patron
pt-PT: Modificar leitor

en: Report name:
pt-PT: Nome do relatório:

en: * In order to achieve auto-complete for columns, please prepend the column name with the table name, followed by a period. For example: 'borrowers.surname'
pt-PT: * Para obter o preenchimento automático das colunas, inclua o nome da tabela antes do nome da coluna, seguido de um ponto. Por exemplo: 'borrowers.surname'

en: Saved report results
pt-PT: Resultados de relatório guardado

en: Saved reports - SQL
pt-PT: Relatórios guardados - SQL

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
pt-PT: O seu relatório "%s" foi guardado

en: Edit SQL report
pt-PT: Modificar relatório SQL

en: Update and run SQL
pt-PT: Atualizar e executar o SQL

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
pt-PT: %s %s Este relatório contém a palavra-chave SQL

en: The following error was encountered:
pt-PT: Os seguintes erros foram encontrados:

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
pt-PT: O uso desta palavra-chave não é permitido em relatórios do Koha devido a riscos de segurança e integridade de dados. Apenas as consultas SELECT são permitidas.

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
pt-PT: Por favor, retorne a &quot;Relatórios Guardados&quot; e apague este relatório ou repita criando um novo. %s

en: The database returned the following error:
pt-PT: A base de dados retornou o seguinte erro:

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSIF ( error.passworderr )
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s The column selection in this report includes a password field.
pt-PT: Por favor verifique os registos para mais detalhes. %s Por favor selecione uma validade de cache inferior a 30 dias. %s A seleção de colunas deste relatório inclui um campo de palavra-passe.

en: The report cannot be executed due to security risks.
pt-PT: O relatório não pode ser executado devido a riscos de segurança.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: Please edit this report and ensure no password columns have been selected. %s %s
pt-PT: Por favor, edite este relatório e certifique-se que nenhuma coluna com palavras-passe foi selecionada. %s %s

en: Return to previous page
pt-PT: Voltar à página anterior

en: Runtime parameter options
pt-PT: Opções de parâmetros de execução

en: Parameter label:
pt-PT: Etiqueta do parâmetro:

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
pt-PT: Etiqueta do campo mostrada quando o relatório é executado, por exemplo "Selecione a biblioteca."

en: Authorized value category:
pt-PT: Categoria de valor autorizado:

en: Select which authorized value category the user will choose from.
pt-PT: Selecione qual a categoria de valor autorizado de onde o utilizador vai escolher.

en: Insert parameter
pt-PT: Inserir parâmetro

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar os relatórios selecionados?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este relatório? Esta ação não pode ser desfeita.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este relatório?

note: SCRIPT
en: Credit type
pt-PT: Tipo de crédito

note: SCRIPT
en: Debit type
pt-PT: Tipo de débito

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
pt-PT: Usar dados completos para relatórios com muitas linhas pode causar problemas de desempenho. Tem certeza de que deseja criar um gráfico para este relatório?

note: SCRIPT
en: Framework
pt-PT: Modelo

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de valor autorizado

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de modelo bibliográfico

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de caixa registadora

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de fonte de classificação

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de tipo de crédito

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de data

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de tipo de débito

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de tipo de documento

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de bibliotecas

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de lista

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de categoria de leitor

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de texto

note: SCRIPT
en: List of values
pt-PT: Lista de valores

note: SCRIPT
en: No columns selected!
pt-PT: Nenhuma coluna seleccionada!

note: SCRIPT
en: No matching reports found
pt-PT: Sem registos correspondentes

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
pt-PT: Resultados do Mana KB

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
pt-PT: Fonte de classificação ou esquema de prateleira

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
pt-PT: Deve seleccionar um ou mais relatórios a eliminar

en: Report group:
pt-PT: Grupo de relatório:

en: (None)
pt-PT: (Nenhum)

en: or create:
pt-PT: ou criar:

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
pt-PT: Código de grupo

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
pt-PT: Nome do grupo

en: Report subgroup:
pt-PT: Subgrupo do relatório:

en: or create
pt-PT: ou criar

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
pt-PT: Código de subgrupo

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
pt-PT: Nome de subgrupo

en: Insert runtime parameter
pt-PT: Inserir parâmetro de execução

en: Bibliographic framework
pt-PT: Modelo bibliográfico

en: List
pt-PT: Lista

en: Text field
pt-PT: Campo de texto

en: Average checkout period
pt-PT: Duração média do empréstimo

en: Average checkout period statistics
pt-PT: Estatística da duração média de empréstimo

en: Returns
pt-PT: Devolve

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
pt-PT: Erro: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
pt-PT: Período desde %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
pt-PT: Período até %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
pt-PT: Categoria de leitor = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
pt-PT: Tipo de documento = %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
pt-PT: Biblioteca de empréstimo = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
pt-PT: Coleção = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
pt-PT: Localização = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
pt-PT: Cota do exemplar &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
pt-PT: Cota do exemplar &lt; %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
pt-PT: Leitor sort1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
pt-PT: Leitor sort2 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
pt-PT: Biblioteca de inscrição = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
pt-PT: Biblioteca de empréstimo = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
pt-PT: Biblioteca do leitor = %s

en: Period
pt-PT: Período

en: Renewal
pt-PT: Renovação

en: Checkin
pt-PT: Devolver

en: group by
pt-PT: agrupar por

en: Hour
pt-PT: Hora

en: Select day:
pt-PT: Seleccionar dia:

en: Select month:
pt-PT: Seleccionar mês:

en: January
pt-PT: Janeiro

en: February
pt-PT: Fevereiro

en: March
pt-PT: Março

en: April
pt-PT: Abril

en: May
pt-PT: Maio

en: June
pt-PT: Junho

en: July
pt-PT: Julho

en: August
pt-PT: Agosto

en: September
pt-PT: Setembro

en: October
pt-PT: Outubro

en: November
pt-PT: Novembro

en: December
pt-PT: Dezembro

en: Issuing library
pt-PT: Biblioteca de empréstimo

en: Item call number
pt-PT: Cota do exemplar

en: (exclusive)
pt-PT: (exclusivo)

en: (inclusive) to
pt-PT: (inclusive) a

en: Patron sort 1
pt-PT: Leitor critério 1

en: Patron sort 2
pt-PT: Leitor critério 2

en: Count total items:
pt-PT: Contar o total de exemplares:

en: Count unique items:
pt-PT: Contar exemplares únicos:

en: | Actions:
pt-PT: | Ações:

en: Using the following CSV profile:
pt-PT: Usando o seguinte modelo CSV:

en: To enable the export of selected items,
pt-PT: Para ativar a exportação dos exemplares selecionados,

en: create a CSV profile
pt-PT: crie um perfil CSV

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
pt-PT: do tipo "SQL" com a opção de uso "Exportar exemplares perdidos no relatório."

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
pt-PT: Para ativar a exportação dos exemplares selecionados, o administrador deve criar um perfil CSV do tipo "SQL" com a opção de uso "Exportar exemplares perdidos no relatório."

en: Lost on
pt-PT: Perdido

en: Date last seen
pt-PT: Data de último acesso

en: Rep.price
pt-PT: Preço

en: Lost status:
pt-PT: Estado perdido:

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
pt-PT: Relatórios sobre tipos de documentos %s em %s%s

en: View a count of items held at your library grouped by item type
pt-PT: Ver uma contagem de exemplares da biblioteca agrupados por tipo de documento

en: Select none to see all libraries
pt-PT: Seleccionar nenhum para ver todas as bibliotecas

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
pt-PT: Encomendas para o fundo '%s'

en: Basket name
pt-PT: Nome do cesto

en: Basket by
pt-PT: Cesto por

en: List price
pt-PT: Preços de lista

en: RRP
pt-PT: PVP

en: Budgeted cost
pt-PT: Custo orçamentado

en: Total RRP
pt-PT: Total PVP

en: Entry date
pt-PT: Data de entrada

en: All active funds
pt-PT: Todos os fundos ativos

en: Into an application
pt-PT: Para uma aplicação

en: Create guided report
pt-PT: Criar relatório guiado

en: Search by keyword:
pt-PT: Pesquisa por palavra-chave:

en: Items lost
pt-PT: Documentos extraviados

en: Koha reports library
pt-PT: Repositório de relatórios

en: Filled
pt-PT: Preenchida

en: Placed
pt-PT: Pedida

en: Holds statistics
pt-PT: Estatísticas das reservas

en: Hold status
pt-PT: Estado da reserva

en: Cancelled
pt-PT: Anulada

en: Filled
pt-PT: Preenchida

en: Placed
pt-PT: Pedida

en: Waiting
pt-PT: Em espera

en: Notification date
pt-PT: Data de notificação

en: Reminder date
pt-PT: Data de lembrete

en: Count holds:
pt-PT: Contar reservas:

en: Count unique borrowers:
pt-PT: Contar leitores únicos:

en: Serials subscriptions stats
pt-PT: Estatísticas das assinaturas

en: Subscription ID
pt-PT: ID da assinatura

en: Subscription begin
pt-PT: Início da assinatura

en: Subscription end
pt-PT: Fim da assinatura

en: Expired? / Closed?
pt-PT: Expirada? / Fechada?

en: Any vendor
pt-PT: Qualquer fornecedor

en: Include expired subscriptions:
pt-PT: Inclui assinaturas expiradas:

en: Place a hold
pt-PT: Reservar

en: Place holds
pt-PT: Reservar

en: Search patrons or clubs
pt-PT: Pesquisar leitores ou grupos

en: Cannot place hold:
pt-PT: Não é possível reservar:

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
pt-PT: um ou mais registos não existem. %s

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
pt-PT: este registo não existe. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
pt-PT: um ou mais registos sem exemplares associados. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
pt-PT: este registo não tem qualquer exemplar. %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
pt-PT: Reservar %s %s por %s%s

en: Patron not found
pt-PT: Leitor não encontrando

en: No patron with this name, please, try another
pt-PT: Não existe leitor com esse nome. Por favor, tente de novo

en: Club not found
pt-PT: Grupo não encontrado

en: No club with this name, please, try another
pt-PT: Não existe grypo com esse nome, por favor, tente outro

en: Enter club ID or partial name:
pt-PT: Digite o identificador ou nome parcial do grupo:

en: Hold details
pt-PT: Detalhes da reserva

en: Club:
pt-PT: Grupo:

en: Pickup at:
pt-PT: Levanta em:

en: Pickup at patron's home library when possible:
pt-PT: Recolha na biblioteca do leitor, quando possível:

en: Members
pt-PT: Membros

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
pt-PT: O leitor apenas pode ter um máximo de %s reservas.

en: Too many holds:
pt-PT: Demasiadas reservas:

en: Account has expired
pt-PT: A conta expirou

en: Patron has restrictions
pt-PT: O leitor tem restrições

note: For the first occurrence, %1$s:  member.amount_outstanding | $Price
en: Patron has outstanding fines: %s
pt-PT: Leitor tem multas pendentes: %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
pt-PT: Biblioteca do leitor: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
pt-PT: A biblioteca para levantamento é diferente.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
pt-PT: %s por %s%s

en: Patron has previously checked out this title
pt-PT: O leitor requisitou anteriormente este título

en: already has a hold
pt-PT: já possui uma reserva

en: on this item
pt-PT: neste documento

en: No items are available
pt-PT: Não existem exemplares disponíveis

en: to be placed on hold
pt-PT: a ser colocado em reserva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot place hold
pt-PT: Não é possível reservar

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
pt-PT: %s não pode reservar estes exemplares.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
pt-PT: %s apenas pode ter um máximo de %s reservas.

en: Too many holds:
pt-PT: Demasiadas reservas:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
pt-PT: %s apenas pode ter %s reserva(s) neste registo.

en: Too many holds for this record:
pt-PT: Demasiadas reservas para este registo:

en: is already in possession
pt-PT: já em posse

en: of one item.
pt-PT: de um exemplar.

en: on this item.
pt-PT: neste exemplar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Age restricted
pt-PT: Restrito por idade

en: to be placed on hold.
pt-PT: a ser colocado em reserva.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
pt-PT: %s tem demasiadas reservas.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
pt-PT: %s tem

en: already placed a recall
pt-PT: já possui uma reclamação

en: Cannot place hold on some items
pt-PT: Não é possível reservar esses exemplares

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
pt-PT: %s não pode reservar alguns exemplares.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
pt-PT: %s pode efetuar %s das %s reservas requisitadas para um máximo de %s reservas.

en: Too many holds for
pt-PT: Demasiadas reservas para

en: No items available:
pt-PT: Não existem exemplares disponíveis:

en: One or more records have no items that can be held
pt-PT: Um ou mais registos não têm exemplares disponíveis para reserva

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
pt-PT: Leitor: %s Biblioteca do leitor: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
pt-PT: Biblioteca para levantamento é diferente.

en: Patron not found:
pt-PT: Leitor não encontrando:

en: Name or barcode not found. Please try an other
pt-PT: Nome ou código não encontrado. Por favor tente de novo

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
pt-PT: %s %s %s Ainda não foi definido %s

en: Estimated priority:
pt-PT: Prioridade estimada:

en: Request specific item type:
pt-PT: Requisitar tipo de documento específico:

en: Hold starts on date:
pt-PT: Reserva começa na data:

en: Hold expires on date:
pt-PT: Reserva expira na data:

en: Hold next available item
pt-PT: Reserva no próximo exemplar disponível

en: Holds to place (count)
pt-PT: Reservas permitidas (soma)

en: Non priority hold:
pt-PT: Reserva não prioritária:

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
pt-PT: Uma reserva não prioritária não impede a renovação de um empréstimo em curso

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
pt-PT: Reserva no próximo exemplar disponível de um grupo %s

en: (Required)
pt-PT: (Pedido)

note: I
en: Cannot be put on hold
pt-PT: Não é possível reservar

en: Hold must be record level
pt-PT: Reserva ao nível do registo

en: Hold must be item level
pt-PT: Reserva deve ser ao nível do exemplar

en: Holdable items
pt-PT: Exemplares reserváveis

en: No holdable items in this item group.
pt-PT: Não existem exemplares para reserva neste grupo.

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
pt-PT: Reservar uma cópia específica %s

en: Allowed pickup locations
pt-PT: Localizações de levantamento permitidas

en: Last location
pt-PT: Última localização

en: Hold must be item group level
pt-PT: Reserva deve ser ao nível do grupo de exemplar

note: I
en: Requires override of hold policy
pt-PT: Requer a substituição da política de reserva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item damaged
pt-PT: Exemplar danificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Exceeded max holds per record
pt-PT: Excedeu o número máximo de reservas por registo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Daily hold limit reached for patron
pt-PT: Limite de reservas diárias atingido pelo leitor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Too many holds
pt-PT: Demasiadas reservas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not holdable
pt-PT: Não reservável

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is from different library
pt-PT: O leitor é de um biblioteca diferente

en: Cannot place hold from patron's library
pt-PT: Não é possível reservar a partir da biblioteca do leitor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron already has hold for this item
pt-PT: O leitor já tem uma reserva para este exemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot be transferred to pickup library
pt-PT: Não pode ser transferido para a biblioteca de levantamento

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
pt-PT: Apenas localizações de levantamento do mesmo grupo de reserva são permitidas

en: No holds are allowed on this item
pt-PT: Reservas não permitidas neste item

en: Library is not a pickup location
pt-PT: A biblioteca não é uma localização de levantamento

en: No valid pickup location
pt-PT: Biblioteca de levantamento inválida

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
pt-PT: Data de devolução %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
pt-PT: Em trânsito de %s, para %s, desde %s

en: Can't be cancelled when item is in transit
pt-PT: Não pode ser cancelada porque o exemplar está em trânsito

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
pt-PT: Em espera para %s em %s desde %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
pt-PT: Em reserva para %s esperado em %s desde

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
pt-PT: Reserva esperada em %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
pt-PT: Reserva em espera em %s desde %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  END # /IF itemloo.nocancel %4$s:  ELSE %5$s:  END # /IF itemloo.reservedate %6$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s %s %s Not on hold %s %s
pt-PT: %s %s %s %s Não reservado %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
pt-PT: Reserva ao nível do exemplar não permitida no OPAC %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
pt-PT: Reserva ao nível do exemplar no OPAC %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
pt-PT: Não emprestável (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
pt-PT: Não emprestável (Tipo de exemplar não emprestável)

en: Always show holds
pt-PT: Mostrar sempre as reservas

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
pt-PT: Mostrar reservas (%s)

en: Existing holds
pt-PT: Reserva(s) existente(s)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
pt-PT: Atualizar reserva(s)

en: There are no holds on this title.
pt-PT: Não existem reservas para este título.

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
pt-PT: - Por favor, selecione um item para colocar um reserva

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
pt-PT: Reservas não permitidas

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
pt-PT: Nenhum deste itens pode normalmente ser reservado por este leitor.

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
pt-PT: Reservar este documento?

note: SCRIPT
en: Place hold?
pt-PT: Reservar?

note: SCRIPT
en: Please make sure all selected titles have a pickup location set
pt-PT: Por favor tenha a certeza que todos os títulos selecionados têm uma biblioteca de levantamento definida

note: SCRIPT
en: Please select at least one title
pt-PT: Por favor, seleccione pelo menos um título

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
pt-PT: O exemplar normalmente não pode ser reservado excepto para leitores de %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
pt-PT: O exemplar normalmente não pode ser reservado.

en: Approved comments
pt-PT: Comentários aprovados

en: Comments awaiting moderation
pt-PT: Comentários em moderação

en: Commenter
pt-PT: Comentador

en: On title
pt-PT: No título

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
pt-PT: %s(leitor eliminado)%s

en: Unapprove
pt-PT: Desaprovar

en: No comments have been approved.
pt-PT: Nenhum comentário foi aprovado.

en: No comments to moderate.
pt-PT: Sem comentários para moderar.

en: Manage items
pt-PT: Gerir exemplares

en: Invalid collection id
pt-PT: Identificador de coleção inválido

en: Return to rotating collections home
pt-PT: Voltar às coleções

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
pt-PT: Exemplar com o cód. barras '%s' adicionado com sucesso

en: Failed to add item with barcode
pt-PT: Falhou a adição do item com o código de barras

en: No item with matching barcode found
pt-PT: Não foi encontrado qualquer exemplar com este código de barras

en: Item is already in a different rotating collection
pt-PT: O exemplar é parte de uma coleção diferente

en: Item is already in this collection
pt-PT: O exemplar já se encontra nesta coleção

en: Item with barcode
pt-PT: Exemplar com o código de barras

en: removed successfully
pt-PT: removido com sucesso

en: Failed to remove item with barcode
pt-PT: Falhou a remoção do exemplar com o código de barras

en: Item is not in this collection
pt-PT: O exemplar não se encontra nesta coleção

en: Add or remove items
pt-PT: Adicionar ou remover exemplares

en: Remove item from collection
pt-PT: Remover item da coleção

en: Items in collection
pt-PT: Exemplares na coleção

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
pt-PT: Total de exemplares: %s

en: There are no items in this collection.
pt-PT: Não existem exemplares nesta coleção.

en: Add a new collection
pt-PT: Adicionar nova coleção

en: Collection deleted
pt-PT: Coleção eliminada

en: Collection
pt-PT: Coleção

en: added successfully
pt-PT: adicionado com sucesso

en: failed to be added
pt-PT: falhou a adição

en: No title entered.
pt-PT: Nenhum título inserido.

en: Title already in use.
pt-PT: O título já está a ser usado.

en: No description entered.
pt-PT: Nenhuma descrição inserida.

en: Collection deleted successfully
pt-PT: Coleção eliminada com sucesso

en: Collection failed to be deleted
pt-PT: Coleção não foi eliminada

en: updated successfully
pt-PT: atualização com sucesso

en: failed to be updated
pt-PT: falhou ao atualizar

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
pt-PT: %s Nem identificador de coleção dado. %s Título já em uso. %s %s %s

en: Edit collection
pt-PT: Editar coleção

en: Add new collection
pt-PT: Adicionar nova coleção

en: There are no collections currently defined.
pt-PT: Não existe coleções definidas.

en: Transfer collection
pt-PT: Transferir coleção

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
pt-PT: Não é possível transferir o exemplar %s por causa dos limites de transferências

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
pt-PT: Exemplar %s na fila atrás da transferência (%s) para %s

en: Collection transferred successfully
pt-PT: Coleção transferida com sucesso

en: Failed to transfer collection
pt-PT: Transferência de coleção falhou

en: Choose your library:
pt-PT: Escolher a biblioteca:

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Selecionar fornecedor &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Vendor search results
pt-PT: Resultados de pesquisa de fornecedor

en: Your search returned no results.
pt-PT: A pesquisa não devolveu nenhuns resultados.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
pt-PT: Pesquisa de fornecedor: %s resultado(s) encontrado(s)

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
pt-PT: Pesquisa de fornecedor: %s resultado(s) encontrado(s) para '%s'

en: Perform a new search
pt-PT: Nova pesquisa

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Pesquisar por fornecedor &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Serial subscription: search for vendor
pt-PT: Assinatura de periódicos : pesquisa de fornecedor

en: Vendor name:
pt-PT: Nome do fornecedor:

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Verificação das datas que expira &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Expiring before:
pt-PT: Expira antes de:

en: Include expirations before today:
pt-PT: Incluir expirações antes de hoje:

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
pt-PT: assinatura(s) %s com o título

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
pt-PT: %se %s %s %s com o ISSN correspondendo

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
pt-PT: %s vai expirar antes de

note: A
en: Renew selected subscriptions
pt-PT: Renovar as assinaturas selecionadas

en: OPAC note
pt-PT: Nota pública

en: Nonpublic note
pt-PT: Nota interna

en: No results for your query
pt-PT: Nenhum resultado corresponde à pesquisa

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: %s Reclamações para %s &rsaquo; %s Reclamações &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Claims
pt-PT: Reclamações

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
pt-PT: Reclamações para %s

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
pt-PT: Reclamações %s para %s %s

en: This vendor has no email defined for late issues.
pt-PT: O fornecedor não tem email definido para reclamar números em atraso.

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
pt-PT: Endereço para envio em falta ou incorreto; verifique o email da biblioteca ou a preferência de sistema KohaAdminEmailAddress.

en: No missing issues found.
pt-PT: Nenhum número em falta encontrado.

en: Please choose a vendor.
pt-PT: Escolha um Fornecedor.

en: Your notification has been sent.
pt-PT: A sua notificação foi enviada.

en: No claims notice defined.
pt-PT: Nenhum aviso de reclamação definido.

en: Please define one
pt-PT: Por favor, defina um

en: Missing issues
pt-PT: Números em falta

en: Filters:
pt-PT: Filtros:

en: Issue number
pt-PT: Número do fascículo

en: Since
pt-PT: Desde

en: Claim date
pt-PT: Data de reclamação

note: INPUT type=text
en: Search vendor
pt-PT: Procurar fornecedor

note: INPUT type=text
en: Search library
pt-PT: Pesquisar biblioteca

note: INPUT type=text
en: Search title
pt-PT: Pesquisar título

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
pt-PT: Pesquisar ISSN

note: INPUT type=text
en: Search issue number
pt-PT: Pesquisar número do fascículo

note: INPUT type=text
en: Search status
pt-PT: Pesquisar estado

note: INPUT type=text
en: Search since
pt-PT: Pesquisar desde

note: INPUT type=text
en: Search publication date
pt-PT: Pesquisar data de publicação

note: INPUT type=text
en: Search claim count
pt-PT: Pesquisar número de reclamação

note: INPUT type=text
en: Search claim date
pt-PT: Pesquisar data de reclamação

note: INPUT type=text
en: Search %s
pt-PT: Pesquisar %s

en: Select CSV profile:
pt-PT: Seleccionar perfil CSV:

en: Download selected claims
pt-PT: Eliminar reclamações seleccionadas

en: Select notice:
pt-PT: Seleccionar aviso:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
pt-PT: Enviar aviso

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos um número.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
pt-PT: A data de início está em falta ou é inválida.

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
pt-PT: A data de fim é inválida ou está em falta.

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Resultados de pesquisa &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
pt-PT: Resultados %s a %s de %s

note: A
en: Choose this record
pt-PT: Seleccionar este registo

en: No results found for
pt-PT: Nenhum resultado encontrado para

en: Search for another record
pt-PT: Pesquisar por outro registo

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Recibo de encaminhamento &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Lista de circulação &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Preview routing list
pt-PT: Pré-visualização da lista de circulação

en: Preview routing list for
pt-PT: Ver lista de circulação para

en: List member:
pt-PT: Membro da lista:

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
pt-PT: Guardar e rever lista de circulação

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: %sCriar lista de circulação%sEditar lista de circulação%s &rsaquo; %s &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Create routing list for
pt-PT: Criar uma lista de circulação para

en: Edit routing list for
pt-PT: Modificar a lista de circulação para

en: Issue:
pt-PT: Número:

en: Recipients:
pt-PT: Destinatários:

en: Add recipients
pt-PT: Adicionar destinatários

en: Delete all
pt-PT: Eliminar todos

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Informação de coleção de periódico para %s &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Serial collection information
pt-PT: Informação de coleção de periódico

en: Serial collection information for
pt-PT: Informação de coleção de periódico para

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', location ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s) %s %scallnumber: %s%s
pt-PT: %s (%s) %s %scota: %s%s

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
pt-PT: Você está prestes a eliminar %s número(s). Deseja continuar?

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
pt-PT: Número de exemplares disponíveis: %s

en: Delete associated items?
pt-PT: Eliminar itens associados?

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
pt-PT: : um ou mais exemplares associados não foram eliminados neste momento.

en: Subscription summary
pt-PT: Resumo da assinatura

en: Subscription summaries
pt-PT: Resumos da assinatura

en: Subscription num.
pt-PT: Número da assinatura

en: Subscription expired
pt-PT: Assinatura expirou

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
pt-PT: Assinatura fechada %s

en: See any subscription attached to this biblio
pt-PT: Ver assinaturas ligadas com este título

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
pt-PT: Editar periódicos

note: INPUT type=button
en: Generate next
pt-PT: Gerar próximo

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
pt-PT: Eliminar números seleccionados

en: Routing
pt-PT: Circulação

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
pt-PT: %s desactivo %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
pt-PT: %s %sPrimavera%s %s %sVerão%s %s %sOutono%s %s %sInverno%s %s %sPrim%s %s %sVer%s %s %sOut%s %s %sInv%s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
pt-PT: Tem a certeza que pretende gerar o próximo número?

note: SCRIPT
en: No serials selected
pt-PT: Nenhum periódico selecionado

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
pt-PT: Deve seleccionar pelo menos uma assinatura a editar

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Edição de periódico %s &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Serial edition
pt-PT: Edição de periódico

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
pt-PT: %s (%s)%s %s cota: %s%s

en: Serial edition
pt-PT: Edição de periódico

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
pt-PT: Nota interna: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
pt-PT: Erro: Código de barras não é único para %sserialseq %s

en: Numbered
pt-PT: Numeração

en: Published on
pt-PT: Publicado em

en: Published on (text)
pt-PT: Publicado em (texto)

en: Expected on
pt-PT: Esperado em

en: Issue
pt-PT: Número

en: Number of copies limited to under 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
pt-PT: Máximo de cópias limitado para menos de 1000. O código de barras será incrementado para cada exemplar adicional.

en: Number of copies to be made of this item
pt-PT: Número de cópias a criadas deste exemplar

en: Supplemental issue
pt-PT: Número suplementar

en: Serial links
pt-PT: Endereços das assinaturas

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
pt-PT: Coleção de periódico nº %s

note: A
en: Serial collection for %s
pt-PT: Coleção de periódico para %s

note: A
en: Detail of the subscription
pt-PT: Detalhes da assinatura

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
pt-PT: Assinatura N. %s

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
pt-PT: Renovar assinatura nº %s

note: A
en: Go to %s
pt-PT: Ir para %s

en: Show bibliographic record
pt-PT: Ver registo bibliográfico

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
pt-PT: Periódicos %s &rsaquo; Koha

en: Edit selected serials
pt-PT: Editar os periódicos selecionados

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
pt-PT: Não pode editar esta assinatura

en: Issue history
pt-PT: Estado da coleção

en: Serial receive
pt-PT: Recepção de Periódicos

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
pt-PT: Editar lista de circulação (%s)

en: New routing list
pt-PT: Nova lista de circulação

note: INPUT type=text
en: Search notes
pt-PT: Pesquisar avisos

note: INPUT type=text
en: Search location
pt-PT: Pesquisar localização

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
pt-PT: Pesquisar cota

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
pt-PT: Pesquisar data de expiração

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
pt-PT: Assinaturas (%s encontradas)

en: Mana subscriptions search
pt-PT: Pesquisa de assinaturas

note: %1$s:  orig_total | html %2$s:  total | html
en: The search originally produced %s results and was limited to %s.
pt-PT: A pesquisar retornou %s resultados mas foi limitada a %s.

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
pt-PT: Assinaturas de periódicos (%s encontradas)

en: Serials subscriptions search
pt-PT: Pesquisa de assinaturas

en: Your search returned no open subscriptions.
pt-PT: A sua pesquisa não devolveu nenhuma assinatura aberta.

en: Your search returned no closed subscriptions.
pt-PT: A sua pesquisa não devolveu nenhuma assinatura fechada.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
pt-PT: Tem a certeza que pretende reabrir esta assinatura?

en: Prediction pattern
pt-PT: Padrão de numeração

en: End date is not consistent with subscription length.
pt-PT: Data de fim não é consistente com a duração da assinatura.

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
pt-PT: Por favor marque os número que NÃO são publicados (irregularidades)

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
pt-PT: Se existe um dia (ou mais) numa semana onde os número não são publicados, pode marcar as caixas correspondentes abaixo.

en: Not published
pt-PT: Não publicado

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: %s%s &rsaquo; Modificar assinatura%sNova assinatura%s &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Modify subscription
pt-PT: Modificar assinatura

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
pt-PT: %s Modificar a assinatura para

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
pt-PT: %sAdicionar nova assinatura%s (

en: Subscription number:
pt-PT: Número da assinatura:

en: Search for a vendor
pt-PT: Pesquisar por fornecedor

en: Record:
pt-PT: Registo:

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
pt-PT: A Assinatura deve estar associada a um registo bibliográfico

en: Search for record
pt-PT: Pesquisa por registo

en: Create record
pt-PT: Criar registo

en: When receiving this serial:
pt-PT: Quando receber este periódico:

en: Create an item record
pt-PT: Criar um exemplar

en: Do not create an item record
pt-PT: Não criar um exemplar

en: When there is an irregular issue:
pt-PT: Quando existe um número irregular:

en: Skip issue number
pt-PT: Ignorar número do fascículo

en: Keep issue number
pt-PT: Manter número do fascículo

en: Manual history:
pt-PT: Histórico manual:

en: Nonpublic note:
pt-PT: Nota interna:

en: Patron notification:
pt-PT: Notificação do leitor:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
pt-PT: Selecione um aviso e os leitores da lista de circulação serão avisados quando os fascículos forem recebidos.

en: To notify patrons of new serial issues, you must
pt-PT: Para notificar os leitores dos novos números de periódicos, deve

en: define a notice
pt-PT: definir um aviso

en: item type for older issues:
pt-PT: tipo de documento para números antigos:

en: Grace period:
pt-PT: Dias antes de reclamar:

en: day(s)
pt-PT: dia(s)

en: Number of issues to display to staff:
pt-PT: Número de fascículos a mostrar aos técnicos:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
pt-PT: Omissão: %s %s (

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
pt-PT: - preferência de sistema) %s (StaffSerialIssueDisplayCount - preferência de sistema) %s

en: Number of issues to display to the public:
pt-PT: Número de fascículos a mostrar aos público:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
pt-PT: - preferência de sistema) %s (OPACSerialIssueDisplayCount - preferência de sistema) %s

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
pt-PT: O Mana KB pode ser usado para importar padrões de numeração submetidos por outras bibliotecas e assim poupar trabalho. Peça ao administrador do sistema para configurar este serviço e para completar a configuração, ou remova esta mensagem desactivando a preferência de sistema

en: here
pt-PT: aqui

en: Serials planning
pt-PT: Previsão do Periódico

en: First issue publication date:
pt-PT: Data do primeiro fascículo:

en: Next issue publication date:
pt-PT: Data do próximo fascículo:

en: -- please choose --
pt-PT: -- escolher --

en: Subscription length:
pt-PT: Duração da assinatura:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
pt-PT: %s número(s) %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
pt-PT: %s semanas %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
pt-PT: %s meses %s%s %s

en: (enter amount in numerals)
pt-PT: (indicar um valor numérico)

en: Subscription start date:
pt-PT: Data de início da assinatura:

en: Subscription end date:
pt-PT: Data de fim da assinatura:

en: Numbering pattern:
pt-PT: Modelo de numeração:

en: Publication date template:
pt-PT: Modelo da data de publicação:

en: Locale:
pt-PT: Idioma:

en: If empty, English is used
pt-PT: Se vazio, Inglês é usado

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
pt-PT: %s Último valor: %s Começa com: %s

en: Inner counter:
pt-PT: Contador interno:

en: Show advanced pattern
pt-PT: Mostrar previsão detalhada

en: Hide advanced pattern
pt-PT: Esconder previsão detalhada

en: Pattern name:
pt-PT: Nome do padrão:

en: Numbering formula:
pt-PT: Fórmula de numeração:

en: Advanced prediction pattern:
pt-PT: Modelo detalhado de previsão:

en: Begins with:
pt-PT: Começa por:

en: Add:
pt-PT: Adicionar:

en: Every:
pt-PT: A cada:

en: Set back to:
pt-PT: Voltar a:

en: When more than:
pt-PT: Quando superior a:

en: Inner counter:
pt-PT: Contador interno:

en: Name of day
pt-PT: Nome do dia

en: Name of day (abbreviated)
pt-PT: Nome do dia (abreviado)

en: Name of month
pt-PT: Nome do mês

en: Name of month (abbreviated)
pt-PT: Nome do mês (abreviado)

en: Name of season
pt-PT: Nome da estação

en: Name of season (abbreviated)
pt-PT: Nome da estação (abreviado)

en: Formatting:
pt-PT: Formatação:

en: Modify pattern
pt-PT: Modificar padrão

en: Save as new pattern
pt-PT: Guardar como novo modelo

en: Cancel modifications
pt-PT: Cancelar modificações

en: Test prediction pattern
pt-PT: Testar padrão de numeração

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
pt-PT: Guardar assinatura

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Edição em lote &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Batch edit
pt-PT: Edição em lote

en: Subscription batch edit
pt-PT: Edição de assinaturas em lote

en: You are about to edit the following subscriptions:
pt-PT: Você está prestes a editar as seguintes assinaturas:

en: Nonpublic notes
pt-PT: Notas internas

en: Create item when receiving
pt-PT: Criar exemplares quando receber

en: No change
pt-PT: Sem alterações

en: Location:
pt-PT: Localização:

en: Public note:
pt-PT: Nota pública:

en: Nonpublic note:
pt-PT: Nota interna:

en: Create item when receiving:
pt-PT: Criar exemplares quando receber:

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Pesquisa &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Catalog search
pt-PT: Pesquisar no catálogo

en: You must enter a term to search on
pt-PT: Deve introduzir o termo a pesquisar

en: Keyword:
pt-PT: Palavra-chave:

en: Limit item type to:
pt-PT: Limitar tipo de documento a:

en: Limit collection code to:
pt-PT: Limitar código de coleção a:

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Detalhes da assinatura #%s &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=subscription.biblio link = 0 %2$s:  IF subscription.closed %3$s:  END
en: Subscription for %s %s(closed)%s
pt-PT: Assinatura para %s %s(fechada)%s

en: Renew this subscription
pt-PT: Renovar esta assinatura

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
pt-PT: Assinatura irá expirar em %s.

en: Please confirm subscription deletion
pt-PT: Por favor confirme a eliminação da assinatura

en: The subscription has not expired yet
pt-PT: A Assinatura ainda não expirou

en: The subscription has linked issues
pt-PT: A Assinatura possui números com ligação

en: The subscription has linked items
pt-PT: A Assinatura possui itens com ligação

en: Those items won't be deleted
pt-PT: Esses itens não serão apagados

en: Yes, delete (Y)
pt-PT: Sim, eliminar (S)

en: No, don't delete (N)
pt-PT: Não, não eliminar (N)

en: Planning
pt-PT: Planeamento

en: Issues
pt-PT: Números

en: Subscription ID:
pt-PT: ID da assinatura:

en: Librarian identity:
pt-PT: Identificação do técnico:

en: Bibliographic record:
pt-PT: Registo bibliográfico:

en: OPAC view:
pt-PT: Vista OPAC:

en: Open in new window.
pt-PT: Abrir numa nova janela.

en: Items:
pt-PT: Exemplares:

en: Serial receipt creates an item record.
pt-PT: A recepção criou um registo do fascículo.

en: Serial receipt does not create an item record.
pt-PT: A recepção não criou um registo do fascículo.

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
pt-PT: %s Número é ignorado quando uma irregularidade é encontrada. %s Número é mantido quando uma irregularidade é encontrada. %s

en: Serial number:
pt-PT: Número:

en: Number of issues to display to staff:
pt-PT: Número de fascículos a mostrar aos técnicos:

en: Number of issues to display in OPAC:
pt-PT: Número de fascículos a mostrar no OPAC:

en: subscribers
pt-PT: subscritores

en: Routing:
pt-PT: Circulação:

en: yes
pt-PT: sim

en: Additional fields:
pt-PT: Campos adicionais:

en: Beginning date:
pt-PT: Data de início:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
pt-PT: %s Activo

en: Manual history:
pt-PT: Histórico manual:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
pt-PT: %s Desactivo %s

en: Edit history
pt-PT: Editar histórico

en: Number pattern:
pt-PT: Modelo de numeração:

en: Starting with:
pt-PT: Começa por:

en: Rollover:
pt-PT: Voltar:

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
pt-PT: %s número(s)

en: Irregularity:
pt-PT: Irregular:

en: First arrival:
pt-PT: Primeira entrega:

en: Number of issues:
pt-PT: Número de fascículos:

en: Number of weeks:
pt-PT: Total de semanas:

en: Number of months:
pt-PT: Total de meses:

en: Planned date
pt-PT: Data prevista

en: Published date
pt-PT: Data de publicação

en: Published date (text)
pt-PT: Data de publicação (texto)

en: History start date:
pt-PT: Início da assinatura (histórico):

en: History end date:
pt-PT: Fim da assinatura (histórico):

en: Received issues:
pt-PT: Fascículos recebidos:

en: Missing issues:
pt-PT: Números em falta:

en: History staff note:
pt-PT: Nota não publica (histórico):

en: History OPAC note:
pt-PT: Nota pública (histórico):

en: Hide already received orders
pt-PT: Esconder encomendas recebidas

en: Show all orders
pt-PT: Mostrar todas as encomendas

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
pt-PT: custo sem taxas / custo com taxas

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
pt-PT: Escolher hemisfério:

note: SCRIPT
en: Fall
pt-PT: Outono

note: SCRIPT
en: Northern
pt-PT: Norte

note: SCRIPT
en: Rollover at:
pt-PT: Volta a:

note: SCRIPT
en: Season
pt-PT: Estação

note: SCRIPT
en: Spring
pt-PT: Primavera

note: SCRIPT
en: Summer
pt-PT: Verão

note: SCRIPT
en: Winter
pt-PT: Inverno

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Periodicidades &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: day
pt-PT: dia

en: week
pt-PT: semana

en: month
pt-PT: mês

en: year
pt-PT: ano

en: Frequencies
pt-PT: Periodicidades

en: New frequency
pt-PT: Nova periodicidade

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
pt-PT: Editar periodicidade: %s

en: Unit:
pt-PT: Unidade:

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
pt-PT: Nota: um dos dois campos seguintes deve ser igual a 1

en: Issues per unit:
pt-PT: Números por unidade:

en: Units per issue:
pt-PT: Unidades por número:

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
pt-PT: Esta periodicidade é usado por %s assinatura(s). Deseja na mesma eliminar-la?

en: Show subscriptions
pt-PT: Mostrar assinaturas

en: Issues per unit
pt-PT: Números por unidade

en: Units per issue
pt-PT: Unidades por número

en: There is no defined frequency.
pt-PT: Não existe nenhuma periodicidade definida.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
pt-PT: (deve ser um número maior que 0)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta periodicidade de assinatura?

note: SCRIPT
en: Description is required
pt-PT: Descrição em falta

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
pt-PT: Números por unidade é obrigatório

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
pt-PT: Um dos campos 'números por unidade' ou 'unidades por número' deve ser igual a 1

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
pt-PT: Alguns campos não são válidos:

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
pt-PT: Unidades por número é obrigatório

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Histórico da assinatura &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Subscription history
pt-PT: Histórico da assinatura

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
pt-PT: Histórico da assinatura para %s

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
pt-PT: Sugestão: pode atualizar manualmente o histórico. Isto serve para o caso de uma assinatura antiga, ou para limpar o histórico existente. Modifique estes campos com cuidado de modo a que possa continuar a recepção automática dos números futuros.

en: Subscription start date
pt-PT: Data de início da assinatura

en: (start date of the 1st subscription)
pt-PT: (data de início da 1ª assinatura)

en: Subscription end date
pt-PT: Data de fim da assinatura

en: (if empty, subscription is still active)
pt-PT: (se vazio, a assinatura continua ativa)

en: Received issues
pt-PT: Fascículos recebidos

en: Note for OPAC
pt-PT: Nota pública

en: Note for staff
pt-PT: Nota para os técnicos

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
pt-PT: Guardar histórico da assinatura

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Modelos de numeração &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Numbering patterns
pt-PT: Modelos de numeração

en: New numbering pattern
pt-PT: Novo modelo de numeração

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
pt-PT: Modificar modelo de numeração '%s'

en: A pattern with this name already exists.
pt-PT: Um padrão com este nome já existe.

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
pt-PT: Modificar padrão: %s

en: Another pattern with this name already exists.
pt-PT: Outro padrão com este nome já existe.

en: Display order:
pt-PT: Mostrar ordem:

en: Every
pt-PT: Todos

en: Set back to
pt-PT: Voltar a

en: When more than
pt-PT: Quando superior a

en: Formatting
pt-PT: Formatação

en: Reset
pt-PT: Repor

en: First issue publication date:
pt-PT: Data do primeiro fascículo:

en: issues
pt-PT: números

en: weeks
pt-PT: semanas

en: months
pt-PT: meses

en: Locale:
pt-PT: Idioma:

en: Begins with
pt-PT: Começa com

en: Inner counter
pt-PT: Contador

en: Test pattern
pt-PT: Testar padrão

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
pt-PT: Este padrão é usado por %s assinatura(s). Deseja na mesma eliminar-lo?

en: Numbering formula
pt-PT: Fórmula de numeração

en: There are no existing numbering patterns.
pt-PT: Não existem padrões de numeração definidos.

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
pt-PT: - Primeira data de publicação não está definida

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
pt-PT: - Frequência não está definida

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este padrão de numeração?

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
pt-PT: Não é possível testar a predição de padrão pelas seguintes razões:

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
pt-PT: Renovação da assinatura de periódicos #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
pt-PT: Renovação da assinatura de periódico &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew
pt-PT: Renovação de assinatura de periódicos

en: Subscription renewed.
pt-PT: Assinatura renovada.

en: Subscriptions renewed.
pt-PT: Assinaturas renovadas.

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
pt-PT: Renovação da assinatura para %s

en: (select a library)
pt-PT: (seleccionar uma biblioteca)

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
pt-PT: Nota para o técnico que vai executar o seu pedido de renovação:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pt-PT: Alertas de subscrição para %s &rsaquo; Periódicos &rsaquo; Koha

en: Alert subscribers
pt-PT: Avisar subscritores

en: Alert subscribers for
pt-PT: Alertas para

en: Subscription:
pt-PT: Assinatura:

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
pt-PT: Não existem leitores subscritos para o aviso da assinatura do periódico.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
pt-PT: Editar sugestão nº %s

en: Add suggestion
pt-PT: Adicionar sugestão

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
pt-PT: Mostrar sugestão nº %s

en: Bibliographic information
pt-PT: Informação bibliográfica

en: Copyright date:
pt-PT: Data dos direitos de autor:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
pt-PT: ISBN ou ISSN ou outro número standard:

en: Publication place:
pt-PT: Local de publicação:

en: Collection title:
pt-PT: Título da coleção:

en: Document type:
pt-PT: Tipo de documento:

en: Reason for suggestion:
pt-PT: Motivo para a sugestão:

en: Suggestion management
pt-PT: Gestão de sugestões

en: Managed by:
pt-PT: Gerido por:

en: Accepted on:
pt-PT: Aceite em:

en: Last modification on:
pt-PT: Última modificação em:

en: Acquisition information
pt-PT: Informações sobre a Assinatura

en: Copies:
pt-PT: Cópias:

en: Price:
pt-PT: Preço:

en: &lt;&lt; Back to suggestions
pt-PT: &lt;&lt;Voltar às sugestões

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
pt-PT: . Clique em "Confirmar a sugestão" para ignorar esta mensagem.

en: A similar document already exists:
pt-PT: Já existe um registo similar ao sugerido:

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
pt-PT: O gestor que selecionou não tem permissões suficientes.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
pt-PT: Editar sugestão de aquisição #%s

en: Enter a new purchase suggestion
pt-PT: Insira uma nova sugestão de aquisição

en: -- Choose --
pt-PT: -- Escolher --

en: Non-public notes:
pt-PT: Notas internas:

en: No status
pt-PT: Sem estado

en: Set to patron
pt-PT: Definir para o leitor

en: Managed on:
pt-PT: Gerido em:

en: by:
pt-PT: por:

en: You
pt-PT: Você

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
pt-PT: %s | Antes era %s %s (%s) %s

en: Select manager
pt-PT: Selecionar o gestor

en: Keep existing manager
pt-PT: Manter o gestor atual

en: Notify manager:
pt-PT: Notificar gestor:

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
pt-PT: Um aviso NOTIFY_MANAGER será gerado e enviado ao gestor se estiver definido um endereço de e-mail válido. Pode ser verificado se for selecionado um novo gestor.

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
pt-PT: %s %s(inactivo)%s

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
pt-PT: Confirmar a sugestão

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
pt-PT: Submeter sugestão

en: Viewing suggestions for library:
pt-PT: Ver as sugestões da biblioteca:

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
pt-PT: A sugestão não foi adicionada. Já existe uma sugestão com esse título (

en: No name
pt-PT: Sem nome

en: Suggester category
pt-PT: Categoria de sugestão

en: Patron reason
pt-PT: Motivo do leitor

en: Last modification by
pt-PT: Última modificação por

en: Last modification on
pt-PT: Última modificação em

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
pt-PT: %s%s, por %s%s

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
pt-PT: Publicado por %s

note: %1$s:  END
en: Archived %s
pt-PT: Arquivado %s

en: Unarchive
pt-PT: Desarquivar

en: Change selected suggestions
pt-PT: Alterar as sugestões selecionadas

en: Mark selected as:
pt-PT: Marcar seleccionados como:

en: -- Choose a status --
pt-PT: -- Escolher um estado --

en: with this reason:
pt-PT: devido a:

en: Update item types with:
pt-PT: Atualizar tipos de exemplares com:

en: Update manager
pt-PT: Atualizar gestor

en: Archive selected
pt-PT: Arquivar selecionadas

en: No results.
pt-PT: Sem resultados.

en: Organize by:
pt-PT: Organizar por:

en: Organize by:
pt-PT: Organizar por:

en: Filter by:
pt-PT: Filtrar por:

en: [clear]
pt-PT: [limpar]

en: Suggestion information
pt-PT: Informações sobre a sugestão

en: Suggested by:
pt-PT: Sugerido por:

en: Suggested date from:
pt-PT: Data de sugestão:

en: Management date from:
pt-PT: Gestão de data:

en: Accepted by:
pt-PT: Aceite por:

en: Accepted date from:
pt-PT: Data aceite:

en: Book fund:
pt-PT: Fundo para livros:

en: Include archived:
pt-PT: Incluir arquivadas:

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
pt-PT: Incluir todas as sugestões arquivadas na pesquisa

note: SCRIPT
en: Cannot retrieve info for this patron.
pt-PT: Não foi possível obter informação para este leitor.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta sugestão?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar estas sugestões?

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
pt-PT: Por favor, escolha um gestor para as sugestões selecionadas

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos uma sugestão

en: Tagged with:
pt-PT: Marcado com:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
pt-PT: %sO registo não possui exemplares.%s

en: Remove tag
pt-PT: Remover etiqueta

en: There are no titles tagged with the term
pt-PT: Não existem título marcados com o termo

en: Approved tags
pt-PT: Etiquetas aprovadas

en: Rejected tags
pt-PT: Etiquetas rejeitadas

en: Pending tags
pt-PT: Etiquetas pendentes

en: All tags
pt-PT: Todas etiquetas

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta etiqueta deste título?

en: Displaying all terms
pt-PT: Mostrar todos os termos

en: Displaying approved terms
pt-PT: Mostrar os termos aprovados

en: Displaying pending terms
pt-PT: Mostrar os termos pendentes

en: Displaying rejected terms
pt-PT: Mostrar os termos rejeitados

en: Approved
pt-PT: Aprovada

en: Tested
pt-PT: Testada

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
pt-PT: Operação desconhecida (%s) em

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
pt-PT: %s Termo(s).

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
pt-PT: Falhou a aprovação do termo (%s).

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
pt-PT: Falhou a rejeição do termo (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
pt-PT: Sem correspondência para o leitor (%s). O FILTRO REQUERE O NÚMERO DE LEITOR (não o nome).

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
pt-PT: Sem correspondência para o número de leitor (%s).

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
pt-PT: O utilizador root do Koha definido no ficheiro KOHA_CONF (omissão: kohaadmin) não é um moderador válida para as etiquetas. Estas ações são guardadas com o número de leitor, logo o leitor tem que existir na base de dados. Por favor, entre com um utilizador diferente que tenha permissões para moderar etiquetas.

en: Unrecognized error!
pt-PT: Erro desconhecido!

en: Reviewer
pt-PT: Revisor

en: Reject
pt-PT: Rejeitar

en: Terms summary
pt-PT: Sumário dos termos

en: Check lists
pt-PT: Listas de verificação

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
pt-PT: Digitar uma palavra ou frase para verificar se existe na lista negra:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
pt-PT: &quot;%s&quot; é permitido.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
pt-PT: &quot;%s&quot; é proibido.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
pt-PT: &quot;%s&quot; não é permitido nem proibido.

en: Term:
pt-PT: Termo:

en: approved
pt-PT: aprovado

en: rejected
pt-PT: rejeitado

en: Reviewer:
pt-PT: Revisor:

en: Date: from
pt-PT: Data: desde

en: ...to
pt-PT: ...para

en: Apply filter(s)
pt-PT: Aplicar filtro(s)

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
pt-PT: Os ficheiros não foram encontrados porque a opção "access_dir" não está definida no ficheiro de configuração "koha-conf.xml". Contacte o administrador do sistema para adicionar esta opção.

en: Size (bytes)
pt-PT: Tamanho (bytes)

en: Date last modified
pt-PT: Data de última modificação

en: No files found.
pt-PT: Não foram encontrados ficheiros.

en: Additional content
pt-PT: Conteúdo adicional

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este conteúdo. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this content. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar este conteúdo. Verifique os registos do sistema.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este conteúdo. Verifique os registos do sistema.

en: Content updated successfully.
pt-PT: Conteúdo atualizado com sucesso.

en: Content added successfully.
pt-PT: Conteúdo adicionado com sucesso.

en: Content deleted successfully.
pt-PT: Conteúdo eliminado com sucesso.

en: Display location:
pt-PT: Mostrar localização:

en: Show expired
pt-PT: Mostrar expiradas

en: Publication date:
pt-PT: Data de publicação:

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
pt-PT: As notícias vão continuar a ser acessíveis por URL directo se estiverem expiradas. %s

en: Appear in position:
pt-PT: Aparecer na posição:

en: Content:
pt-PT: Conteúdo:

en: New entry
pt-PT: Adicionar entrada

en: New entry using text editor
pt-PT: Nova entrada com o editor de texto

en: New entry using WYSIWYG editor
pt-PT: Nova entrada com o editor WYSIWYG

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  t("News") | html %3$s:  ELSIF category == 'pages' %4$s:  t("Pages") | html %5$s:  ELSE %6$s:  t("HTML customizations") | html %7$s:  END
en: Additional content: %s %s %s %s %s %s %s
pt-PT: Conteúdo adicional: %s %s %s %s %s %s %s

en: See
pt-PT: Ver

en: Page URL
pt-PT: URL da página

en: Page
pt-PT: Página

en: Slip
pt-PT: Recibo

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
pt-PT: Desconhecido ('%s')

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
pt-PT: %s Todas as bibliotecas %s%s %s

note: A
en: View on OPAC
pt-PT: Ver no OPAC

note: A
en: View on staff interface
pt-PT: Ver no interface dos técnicos

en: Preview content
pt-PT: Pré-visualização do conteúdo

note: %1$s:  default_localization.title | html
en: Preview of: "%s"
pt-PT: Pré-visualização de: "%s"

en: Edit with text editor
pt-PT: Editar com editor de texto

en: Edit with WYSIWYG editor
pt-PT: Editar com o editor WYSIWYG

en: There are no additional contents.
pt-PT: Não existem conteúdos adicionais.

en: Staff interface and OPAC
pt-PT: Interface dos técnicos e OPAC

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar os conteúdos selecionados?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este conteúdo? Esta ação não pode ser desfeita.

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
pt-PT: Por favor, selecione pelo o conteúdo a eliminar.

note: SCRIPT
en: Please specify a content for 'Default'
pt-PT: Por favor, especifique um conteúdo para 'Omissão'

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
pt-PT: Por favor, especifique um título para 'Omissão'

en: Automatic item modifications by age
pt-PT: Modificações automáticas pela idade aos exemplares

en: Rules
pt-PT: Regras

en: Rules for automatic item modifications by age
pt-PT: Regras para a modificação automática de exemplares por idade

en: Edit rules
pt-PT: Editar regras

en: Add rules
pt-PT: Adicionar regras

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
pt-PT: %s %s Ocorreu um erro: Não foi possível carregar a configuração. %s

en: Remove this rule
pt-PT: Remover esta regra

en: Rule
pt-PT: Regra

en: Age in days
pt-PT: Idade em dias

en: Age field
pt-PT: Campo de idade

en: Choose an age field
pt-PT: Escolha o campo de idade

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
pt-PT: Se não estiver definido será usado o valor items.dateaccessioned

en: Conditions
pt-PT: Condições

en: Choose a field name
pt-PT: Escolha o nome do campo

en: Add a condition
pt-PT: Adicionar uma condição

en: Remove condition
pt-PT: Remover condição

en: Substitutions
pt-PT: Substituições

en: Add a substitution
pt-PT: Adicionar uma substituição

en: Remove substitution
pt-PT: Remover substituição

en: A field name is required
pt-PT: É necessário um nome de campo

en: There are no rules defined.
pt-PT: Não existem regras definidas.

en: List of rules
pt-PT: Lista de regras

en: Age
pt-PT: Idade

en: There is no age for this rule.
pt-PT: Não existe idade para esta regra.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
pt-PT: %s Não existem condições para esta regra. %s %s

en: Cannot enqueue this job.
pt-PT: Não é possível retirar esta tarefa da lista.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
pt-PT: (O erro foi: %s, veja os registos do sistema do Koha para mais informação).

en: Warning, the following barcodes were not found:
pt-PT: Atenção, os códigos de barras a seguir não foram encontrados:

en: Warning: no barcodes were found
pt-PT: Atenção: os códigos de barras não foram encontrados

en: Barcodes not found
pt-PT: Não foi encontrado o código de barras

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
pt-PT: Atenção, os seguintes números de exemplar não foram encontrados:

en: Warning: no itemnumbers were found
pt-PT: Atenção: os números de exemplar não foram encontrados

en: Itemnumbers not found
pt-PT: Números de exemplar não encontrados

en: Warning, the following items cannot be deleted:
pt-PT: Atenção, os seguintes exemplares não podem ser eliminados:

en: Cannot be deleted
pt-PT: Não é possível eliminar

en: The following barcodes were found:
pt-PT: Os seguintes códigos de barras foram encontrados:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
pt-PT: Demasiados itens (%s) para mostrar individualmente.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
pt-PT: Isto irá eliminar %stodos os %s itens seleccionados%s.

en: Delete records if no items remain.
pt-PT: Eliminar registo se não existirem exemplares.

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
pt-PT: Eliminar TODOS os documentos

en: Return to batch item deletion
pt-PT: Voltar à eliminação em exemplares em lote

en: The job has been enqueued!
pt-PT: A tarefa foi colocada na lista de tarefas!

en: It will be processed as soon as possible.
pt-PT: Será iniciada assim que possível.

note: A
en: New batch item deletion
pt-PT: Novo lote de eliminação de exemplares

en: Return to the record
pt-PT: Voltar ao registo

en: Return to where you were
pt-PT: Voltar à página anterior

en: Return to batch item modification
pt-PT: Voltar à modificação em exemplares em lote

en: : Barcode must be unique.
pt-PT: : O código de barras tem de ser único.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
pt-PT: : Não é possível determinar automaticamente os valores para os códigos de barras. Não foi inserido nenhum item.

en: The following itemnumbers were found:
pt-PT: Os seguintes números de exemplar foram encontrados:

en: The following items were modified:
pt-PT: Os seguintes documentos foram modificados:

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
pt-PT: Demasiados items (%s): Não pode editar mais que %s itens num lote.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
pt-PT: Demasiados itens (%s): Está a editar mais do que %s itens em lote, os mesmos não serão mostrados.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
pt-PT: Ao marcar a caixa à direita da descrição do subcampo irá desactivar a entrada e eliminar os valores do subcampo para os exemplares seleccionados. Deixe os campos em branco para não haver alterações.

en: Other attributes
pt-PT: Outros atributos

en: Options
pt-PT: Opções

en: Items are not marked found, nor do damaged/withdrawn statuses prevent this return, nor are item locations updated. This feature is intended to allow removal of checkouts from patron accounts without affecting fines or other statuses.
pt-PT: Os exemplares não sao marcados como encontrados, nem os estados danificados/retirados impedem essa devolução, nem os locais dos exemplares são atualizados. Este recurso destina-se a permitir a remoção de empréstimos das contas dos leitores sem afetar as multas ou outros estados.

en: This option checks in items to remove them from patron accounts.
pt-PT: Esta opção devolve os exemplares para os remover das contas dos leitores.

en: Check in items:
pt-PT: Devolver exemplares:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
pt-PT: Este subcampos será eliminado

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
pt-PT: %sEliminar%sModificar%s exemplares em lote

en: Use a file
pt-PT: Usar um ficheiro

en: Barcode file:
pt-PT: Ficheiro de códigos de barras:

en: Item number file:
pt-PT: Ficheiro com números de exemplares:

en: File:
pt-PT: Ficheiro:

en: Or scan items one by one
pt-PT: Ou introduzir códigos um a um

en: Barcode list (one barcode per line):
pt-PT: Lista de códigos de barra (um código de barras por linha):

en: Use default values
pt-PT: Usar valores por omissão

en: Use default values:
pt-PT: Usar valores por omissão:

en: Populate fields with default values from default framework
pt-PT: Popular campos com os valores por omissão do modelo por omissão

note: %1$s:  message.authid | html
en: The authority ID %s does not exist in the database.
pt-PT: O registo de autoridade %s não existe na base de dados.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
pt-PT: O registo bibliográfico %s não existe na base de dados.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
pt-PT: O registo de autoridade %s não existe na base de dados.

en: Bibliographic:
pt-PT: Bibliográfico:

en: Authorities:
pt-PT: Autoridades:

en: Upload a file
pt-PT: Carregar um ficheiro

en: Select a list of records
pt-PT: Selecionar uma lista de registos

en: Enter a list of record numbers
pt-PT: Insira uma lista de números de registos

en: List:
pt-PT: Lista:

en: IDs:
pt-PT: Identificadores:

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
pt-PT: Lista de números de registos ou de identificadores de autoridades, um por linha.

en: Select without items
pt-PT: Seleccionar sem exemplares

en: Select without holds
pt-PT: Seleccionar sem reservas

en: Select without subscriptions
pt-PT: Selecionar sem subscrições

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
pt-PT: Lembrete: esta ação irá eliminar todos os registos bibliográficos selecionados, subscrições associadas, reservas e exemplares associados!

en: Clear used authorities
pt-PT: Limpar autoridades em uso

en: AuthID
pt-PT: ID da autoridade

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
pt-PT: Lembrete: esta ação vai eliminar todas as autoridades selecionadas!

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
pt-PT: Eliminar registos seleccionados

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
pt-PT: %s Sem números de registo definidos. %s %s

note: A
en: New batch record deletion
pt-PT: Novo lote de eliminação de registos

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
pt-PT: %s Ainda não foi definida nenhuma ação para este modelo. %s

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
pt-PT: Nenhuma autoridade foi selecionada.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
pt-PT: Nenhum registo foi selecionado.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
pt-PT: Este registo não pode ser eliminado, pelo menos um exemplar está emprestado.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
pt-PT: (O erro foi: %s. Veja os registos do sistema do Koha para mais informação).

en: Checkout criteria:
pt-PT: Critério de empréstimo:

en: Patrons' categories:
pt-PT: Categorias de leitores:

en: Item types:
pt-PT: Tipos de documento:

en: Libraries:
pt-PT: Bibliotecas:

en: Due date from:
pt-PT: Data de devolução desde:

en: Due date to:
pt-PT: Data de devolução até:

en: New due date:
pt-PT: Nova data de devolução:

en: Hard due date:
pt-PT: Data de devolução a definir:

en: Or add number of days:
pt-PT: Ou adicione dias ao empréstimo:

en: Options:
pt-PT: Opções:

en: Preview results:
pt-PT: Pré-visualização dos resultados:

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
pt-PT: Esta operação não é recomendada quando se vai alterar um número elevado de datas de término de empréstimo.

en: New due date
pt-PT: Nova data de devolução

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
pt-PT: Lembrete: esta ação vai modificar todos os empréstimos selecionados!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
pt-PT: Modificar os empréstimos selecionados

en: No checkouts for the selected filters.
pt-PT: Não existem empréstimos com os filtros escolhidos.

en: Due dates have been modified!
pt-PT: As datas de devolução foram modificadas!

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
pt-PT: Por favor selecione pelo menos um empréstimo a processar

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
pt-PT: Deve preencher pelo menos uma das opções para a data de devolução

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
pt-PT: Deve preencher uma das opções para a data de devolução

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
pt-PT: O modelo selecionado (id=%s) não existe ou não tem ações definidas.

en: Authority records
pt-PT: Registos de autoridade

en: Record numbers:
pt-PT: Números de registo:

en: MARC modification template
pt-PT: Modelo de modificação MARC

en: Select a template
pt-PT: Seleccionar um modelo

en: Modify record using the following template:
pt-PT: Modificar registo usando o seguinte modelo:

note: A
en: Preview MARC
pt-PT: Pré-visualização MARC

en: Show MARC
pt-PT: Mostrar MARC

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
pt-PT: Lembrete: esta ação vai eliminar todos os registos bibliográficos selecionados!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
pt-PT: Lembrete: esta ação vai modificar todas as autoridades selecionadas!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
pt-PT: Modificar registos selecionados

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
pt-PT: Nenhum registo foi modificado. %s

en: No MARC modification template is defined. You have to create at least one template in order to use this tool.
pt-PT: Nenhum modelo de modificação MARC definido. Deve criar pelo menos um modelo para conseguir usar esta ferramenta.

en: Create a new MARC modification template
pt-PT: Criar um novo modelo de modificação MARC

en: No action defined for the template.
pt-PT: Ainda não foi definida nenhuma ação para este modelo.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
pt-PT: Por favor selecione um modelo de modificação.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
pt-PT: Por favor selecione pelo menos um registo a processar

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
pt-PT: Eliminar e anonimizar leitores em lote para %s

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
pt-PT: Esta ferramenta permite eliminar leitores e anonimizar históricos de empréstimos. Para eliminar leitores, qualquer combinação de limites pode ser usada. Os leitores não serão eliminados se um das condições se verificar:

en: They have items currently checked out.
pt-PT: Têm exemplares emprestados.

en: They have a non-zero account balance.
pt-PT: Têm um balanço de conta diferente de zero.

en: They are the guarantor to another patron.
pt-PT: São os fiadores de outros leitores.

en: They are in a patron category of type staff.
pt-PT: São de uma categoria de leitor do tipo funcionário.

en: They have permissions assigned to them.
pt-PT: Os leitores têm permissões associadas.

en: Delete patrons
pt-PT: Eliminar leitores

en: Verify you want to delete patrons
pt-PT: Verifique que deseja eliminar os leitores

en: Delete patrons who meet the following criteria:
pt-PT: Eliminar leitores que correspondem ao seguinte critério:

en: who have not borrowed since:
pt-PT: que não requisitaram desde:

en: whose expiration date is before:
pt-PT: cuja data de expiração é antes de:

en: who have not been active since:
pt-PT: que não estão ativos desde:

en: whose patron category is:
pt-PT: cuja categoria de leitor é:

en: who are in patron list:
pt-PT: quem está na lista de leitores:

en: Anonymize checkout history
pt-PT: Anonimizar o histórico de empréstimo

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
pt-PT: A preferência de sistema AnonymousPatron não está definida. Você pode usar na mesma esta funcionalidade mas o valor NULL será usado para atualizar o histórico de empréstimo.

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
pt-PT: Verificar que deseja anonimizar o histórico de empréstimo do leitor

en: Permanently delete checkout history older than
pt-PT: Eliminar histórico do empréstimo anterior a

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
pt-PT: %s leitores serão eliminados

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
pt-PT: %s históricos de empréstimo vão ser anomizados

en: How should patrons be deleted?
pt-PT: Como os leitores devem ser eliminados?

en: Permanently delete these patrons
pt-PT: Eliminar permanentemente estes leitores

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
pt-PT: Eliminar os leitores directamente da base de dados. Os dados dos leitores não serão recuperáveis.

en: Move these patrons to the trash
pt-PT: Limpar leitores

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
pt-PT: Mover os leitores para a tabela de leitores eliminados. Os leitores podem ser permanentemente eliminados pelo

en: Test run: Do not remove any patrons.
pt-PT: Execução de teste: Não vai remover qualquer leitor.

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
pt-PT: Histórico do empréstimo para %s leitores será alterado para anónimo

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
pt-PT: %s leitores foram apagados com sucesso (se não foi um execução de teste)

en: No patron records have been actually removed
pt-PT: Nenhum registo de leitor foi removido

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
pt-PT: %s leitores foram apagados com sucesso

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
pt-PT: %s leitores foram apagados com sucesso

en: No patron records have been removed
pt-PT: Nenhum registo de leitor foi removido

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
pt-PT: Todos empréstimos (%s) anteriores a %s foram anonimizados

en: No patron records have been anonymized
pt-PT: Nenhum registo de leitor foi anonimizado

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
pt-PT: Por favor, selecione pelo menos uma ação

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
pt-PT: Por favor insira a data!

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
pt-PT: Por favor insira pelo menos um critério de eliminação!

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
pt-PT: Estes leitores serão permanentemente removidos da base de dados e não poderão ser recuperados

en: New CSV profile
pt-PT: Novo perfil CSV

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar este perfil CSV. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this CSV profile.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar este perfil CSV.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar este perfil CSV. Verifique os registos do sistema.

en: CSV profile updated successfully.
pt-PT: Perfil CSV modificado com sucesso.

en: CSV profile added successfully.
pt-PT: Perfil CSV adicionado com sucesso.

en: CSV profile deleted successfully.
pt-PT: Perfil CSV eliminado com sucesso.

en: This CSV profile already exists.
pt-PT: Este perfil CSV já existe.

en: Comma (,)
pt-PT: Virgula (,)

en: Pipe (|)
pt-PT: Barra (|)

en: Semi-colon (;)
pt-PT: Ponto e vírgula (;)

en: Sharp (#)
pt-PT: Cardinal (#)

en: Space ( )
pt-PT: Espaço ( )

note: For the first occurrence, %1$s:  tab_char | html
en: Tabulation (%s)
pt-PT: Tabulação (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  new_line_char | html
en: New line (%s)
pt-PT: Nova linha (%s)

en: Unknown type
pt-PT: Tipo desconhecido

en: Export records
pt-PT: Exportar registos

en: Late serial issues claims
pt-PT: Reclamações de números de periódicos em atraso

en: Export late orders
pt-PT: Exportar encomendas em atraso

en: Basket export in acquisition
pt-PT: Exportação de cesto nas aquisições

en: Export lost items in report
pt-PT: Exportar o relatório de exemplares perdidos

en: Unknown usage
pt-PT: Uso desconhecido

en: Profile ID:
pt-PT: ID de Perfil:

en: Profile name:
pt-PT: Nome de perfil:

en: Profile type:
pt-PT: Tipo do perfil:

en: Usage:
pt-PT: Uso:

en: Profile description:
pt-PT: Descrição de perfil:

en: CSV separator:
pt-PT: Separador CSV:

en: Field separator:
pt-PT: Separador do campo:

en: Subfield separator:
pt-PT: Separador de subcampo:

en: Only available on the staff interface:
pt-PT: Apenas disponível no interface dos técnicos:

en: Profile MARC fields:
pt-PT: Campos MARC do perfil:

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
pt-PT: Tem que definir quais os campos ou campos que deseja exportar, separado por barras.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
pt-PT: Pode também usar os seus próprios cabeçalhos (em vez dos do Koha) usando um prefixo no campo número com um cabeçalho, seguido do sinal igual.

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
pt-PT: Exemplo: Nome pessoal=200|Entrada do elemento=210$a|300|009

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
pt-PT: Pode também usar a ferramenta de etiquetas para os modelos. Veja a página de ajuda para mais informações.

en: Profile SQL fields:
pt-PT: Campos SQL do perfil:

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
pt-PT: Tem que definir quais os campos que deseja exportar, separados por barras.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
pt-PT: Pode também usar os seus próprios cabeçalhos (em vez dos do Koha) usando um prefixo no campo número com um cabeçalho, seguido do sinal igual.

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
pt-PT: Exemplo: Nome=subscription.name|Título=subscription.title|Número=serial.serialseq

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
pt-PT: Para as reclamações de números em atraso pode usar as seguintes tabelas: serial, subscription, biblio, biblioitems e aqbookseller.

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
pt-PT: Para as exportações de cestos pode usar informação das seguintes tabelas: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets e aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
pt-PT: Para exportar as encomendas em atraso, deve fornecer um perfil com sintaxe Template Toolkit para gerar o ficheiro CSV.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
pt-PT: %s Este perfil CSV não existe. %s

en: CSV profile ID
pt-PT: Identificado do perfil CSV

en: Content
pt-PT: Conteúdo

en: CSV separator
pt-PT: Separador CSV

en: CSV type
pt-PT: Tipo do CSV

en: Usage
pt-PT: Uso

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
pt-PT: %s Não existe nenhum perfil CSV definido.

en: Create a new CSV profile
pt-PT: Criar um novo perfil CSV

en: Export data
pt-PT: Exportar dados

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
pt-PT: O ficheiro usado não tem um formato válido. Apenas ficheiros CSV e ficheiros de texto são permitidos.

note: INPUT type=submit
en: Export bibliographic records
pt-PT: Exportar registos bibliográficos

note: INPUT type=submit
en: Export authority records
pt-PT: Exportar registos de autoridade

en: Export database
pt-PT: Exportar base de dados

en: Export configuration
pt-PT: Configuração de exportação

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
pt-PT: Nota : Os exemplares são exportados por esta ferramenta a menos que especificado.

en: Select records to export
pt-PT: Seleccionar registos a exportar

en: From biblionumber:
pt-PT: A partir do número de registo:

en: To biblionumber:
pt-PT: Até ao número de registo:

en: With items owned by the following libraries:
pt-PT: Com exemplares pertencentes às seguintes bibliotecas:

en: From item call number:
pt-PT: A partir da cota:

en: To item call number:
pt-PT: À cota:

en: Accession date (inclusive)
pt-PT: Data de acesso (inclusive)

en: Use a file
pt-PT: Usar um ficheiro

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
pt-PT: Ficheiro contendo uma lista de identificadores de registos, um por linha. Esta lista funciona como filtro: é compatível com outros parâmetros. (Tipos de ficheiros aceites: .csv e .txt)

en: Don't export items:
pt-PT: Não exportar exemplares:

en: Remove items not owned by selected libraries:
pt-PT: Retirar os exemplares não pertencentes às seguintes bibliotecas:

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
pt-PT: separado por espaço em branco. (ex. : 100a 200 606)

en: Output format
pt-PT: Formato de saída

en: File format:
pt-PT: Formato do ficheiro:

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
pt-PT: Deve criar um perfil CSV para as exportações MARC de forma a poder usar esta opção.

en: CSV profile:
pt-PT: Perfil CSV:

en: File name:
pt-PT: Nome do ficheiro:

en: From authid:
pt-PT: A partir do identificador de autoridade:

en: To authid:
pt-PT: Até ao identificador:

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
pt-PT: Ficheiro contendo uma lista de identificadores de autoridades por linha. Esta lista funciona como filtro: é compatível com outros parâmetros. (Tipos de ficheiros aceites: .csv e .txt)

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
pt-PT: separado por espaço em branco. (ex.: 100a 200 606)

en: Output format
pt-PT: Formato de saída

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
pt-PT: Nota : Este ficheiro exportado será grande, e é gerado diariamente à noite.

en: Choose a file
pt-PT: Escolher ficheiro

en: Unfortunately, no backups are available.
pt-PT: Infelizmente, não existem backups disponíveis.

note: INPUT type=submit
en: Download database
pt-PT: Download da base de dados

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
pt-PT: Configuração do download

en: Define the holidays for:
pt-PT: Definir os feriados para:

en: Edit this holiday
pt-PT: Editar feriado

en: From date:
pt-PT: Da data:

en: To date:
pt-PT: Até à data:

en: Generate an exception for this repeated holiday.
pt-PT: Gerar uma excepção para este feriado.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
pt-PT: Pode criar uma excepção para a regra de feriado. Isto significa que pode dizer que para um feriado repetível existe um dia que vai haver uma excepção.

en: Generate exceptions on a range of dates.
pt-PT: Gerar uma excepção para este feriado.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
pt-PT: Pode gerar uma excepção num intervalo de datas repetidas anualmente.

en: Delete this holiday
pt-PT: Eliminar feriado

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
pt-PT: Isto vai apagar esta regra de férias. Se for um feriado repetível, este opção verifica para excepções possíveis. Se existe uma excepção, esta opção irá remover a excepção e definir a data de um feriado normal.

en: Delete the single holidays on a range
pt-PT: Eliminar os ferias únicos num limite

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
pt-PT: Isto irá apagar os feriados simples apenas. Os feriados repetidos e as excepções não são eliminadas.

en: Delete the repeated holidays on a range
pt-PT: Eliminar o feriado repetido num intervalo

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
pt-PT: Isto irá apagar os feriados repetidos apenas. Os feriados repetidos serão eliminados mas as excepções não.

en: Delete the exceptions on a range
pt-PT: Eliminar as excepções num intervalo

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
pt-PT: Isto irá apagar as excepções dentro de um período de tempo. Seja cuidadoso acerca do período, porque se o mesmo for grande pode tornar o Koha lento.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
pt-PT: Isto irá salvar as alterações ao título do feriado e descrição. Se as informações para um feriado repetível forem modificadas, afecta todas as datas em que o feriado se repita.

en: Copy changes to all libraries
pt-PT: Copiar alterações para todas as bibliotecas

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, holiday is added to calendar. NOTE! This might overwrite existing holidays in other calendars.
pt-PT: Se marcado, as alterações a este feriado serão copiadas para todas as bibliotecas. Se o feriado não existe para uma biblioteca, o feriado é adicionado ao calendário. NOTA! Pode sobrepor os feriados existentes nos outros calendários.

en: Add new holiday
pt-PT: Adicionar novo feriado

en: This field only applies when holidays are added on a range.
pt-PT: Este campo apenas se aplica quandos os feriados são adicionados num intervalo.

en: Holiday only on this day
pt-PT: Feriado apenas neste dia

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
pt-PT: Faça um único feriado. Por exemplo, selecionando 1 de Agosto de 2012 fará um feriado, mas não afetará 1 de Agosto de outros anos.

en: Holiday repeated every same day of the week
pt-PT: Feriado repetido no mesmo dia de todas as semanas

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
pt-PT: Faça este dia da semana um feriado, todas as semanas. Por exemplo, se a biblioteca está fechada aos sábados, utilize esta opção para fazer todos os sábados um feriado.

en: Holiday repeated yearly on the same date
pt-PT: Feriado repetido na mesma data anualmente

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
pt-PT: Isso vai levar este dia e mês como referência para torná-lo um feriado. Através desta opção, você pode repetir esta regra para cada ano. Por exemplo, selecionar 1 de Agosto vai tornar esse dia um feriado todos os anos.

en: Holidays on a range
pt-PT: Feriados num intervalo

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
pt-PT: Faça um único feriado num período. Por exemplo, selecionando de 1 de Agosto de 2012 até 10 de Agosto vai marcar os dias de 1 a 10 mas apenas no ano que está escolhido.

en: Holidays repeated yearly on a range
pt-PT: Feriados repetidos anualmente num intervalo

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
pt-PT: Faça um único feriado num período repetido anualmente. Por exemplo, selecionando de 1 de Agosto de 2012 até 10 de Agosto vai marcar os dias de 1 a 10 como feriados em todos os anos.

en: Copy to all libraries
pt-PT: Copiar para todas as bibliotecas

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
pt-PT: Se marcado, este feriado será copiado para todas as bibliotecas. Se o feriado já existe para uma biblioteca, nenhuma alteração é feita.

en: Calendar information
pt-PT: Calendário

en: Copy holidays to:
pt-PT: Copiar feriados para:

en: Hints
pt-PT: Sugestão

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
pt-PT: Procure o dia no calendário que deseja definir como feriado.

en: Click the date to add or edit a holiday.
pt-PT: Clicar na data para adicionar ou editar um feriado.

en: Enter a title and description for the holiday.
pt-PT: Inserir um título e um descrição para o feriado.

en: Specify how the holiday should repeat.
pt-PT: Especifica como os feriados devem ser repetidos.

en: Click Save to finish.
pt-PT: Clicar em 'Guardar' para terminar o procedimento.

en: Key
pt-PT: Palavra

en: Working day
pt-PT: Dia de trabalho

en: Unique holiday
pt-PT: Feriado único

en: Holiday repeating weekly
pt-PT: Feriado repetido semanalmente

en: Holiday repeating yearly
pt-PT: Feriado repetido anualmente

en: Holiday exception
pt-PT: Feriado

en: Exceptions
pt-PT: Excepções

en: Show past entries
pt-PT: Mostrar entradas antigas

en: Weekly - Repeatable holidays
pt-PT: Dias de encerramento repetíveis

en: Yearly - Repeatable holidays
pt-PT: Dias de encerramento repetíveis por ano

en: Day/month
pt-PT: Dia/mês

en: Month/day
pt-PT: Mês/dia

en: Unique holidays
pt-PT: Feriados únicos

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
pt-PT: Eliminar excepção.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
pt-PT: Eliminar feriado.

note: SCRIPT
en: Exception: %s
pt-PT: Excepção: %s

note: SCRIPT
en: Fridays
pt-PT: Sextas-feiras

note: SCRIPT
en: Mondays
pt-PT: Segundas-feiras

note: SCRIPT
en: Normal day
pt-PT: Dia normal

note: SCRIPT
en: Saturdays
pt-PT: Sábados

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
pt-PT: Feriado único: %s

note: SCRIPT
en: Sundays
pt-PT: Domingos

note: SCRIPT
en: Thursdays
pt-PT: Quintas-feiras

note: SCRIPT
en: Tuesdays
pt-PT: Terças-feiras

note: SCRIPT
en: Wednesdays
pt-PT: Quartas-feiras

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
pt-PT: Feriado semanal: %s

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
pt-PT: Feriado repetível por ano: %s

en: Import results
pt-PT: Resultados de importação

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patron list with imported patrons: %s
pt-PT: Lista de leitores com os leitores importados: %s

en: Back to Tools
pt-PT: Voltar às Ferramentas

en: Parsing upload file
pt-PT: A analisar o ficheiro carregado

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
pt-PT: Carregamento analisado usando %s

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
pt-PT: Estes campos foram encontrados: %s

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
pt-PT: O leitor já se encontra na base de dados: %s

en: Error analysis
pt-PT: Análise de erros

en: Header row could not be parsed
pt-PT: Linha de cabeçalho não consegue ser lida

en: could not be parsed!
pt-PT: não pode ser analisada!

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
pt-PT: tem a coluna &quot;%s&quot; num formato não reconhecido:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
pt-PT: Campo crítico &quot;%s&quot;

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
pt-PT: tem um valor não reconhecido &quot;%s&quot;

en: missing
pt-PT: em falta

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
pt-PT: número de leitor: %s

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
pt-PT: apelido: %s

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
pt-PT: Número de cartão %s não é um número de cartão válido %s (para o leitor com o número de leitor %s)%s

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
pt-PT: O nome de utilizador %s já está a ser usado por outro leitor.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
pt-PT: A palavra-passe é demasiado curta para o leitor com o número de leitor %s. O comprimento mínimo é %s, o tamanho é %s

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: A palavra-passe contém um espaço em branco para o leitor com o número de leitor %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: A palavra-passe é demasiado fraca para o leitor com o número de leitor %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: Erro no plugin de palavra-passe para o leitor com o número de leitor %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: Erro na palavra-passe para o leitor com o número de leitor %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: O atributo de leitor %s deve ser único para o leitor com o número %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
pt-PT: O atributo de leitor %s deve ser único para o leitor %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: O atributo de leitor %s é inválido para o leitor com o número de leitor %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
pt-PT: O atributo de leitor %s é inválido para o leitor %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
pt-PT: O atributo de leitor %s não é repetível para o leitor com o número %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
pt-PT: O atributo de leitor %s não é repetível para o leitor %s.

en: Select a file to import into the borrowers table
pt-PT: Selecione o ficheiro a importar para a tabela do leitor

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
pt-PT: Se um número de cartão já existe, pode optar por ignorar o novo ou sobrepor o antigo.

en: Import into the borrowers table
pt-PT: Importar para a tabela de leitores

en: Select the file to import:
pt-PT: Seleccionar o ficheiro a importar:

en: Create patron list:
pt-PT: Criar lista de leitores:

en: List name will be file name with timestamp
pt-PT: O nome da lista será o nome do ficheiro e a data

en: Field to use for record matching
pt-PT: Campo a usar na correspondência de registos

en: Enter default values
pt-PT: Usar valores por omissão

en: Hide default value fields
pt-PT: Esconder os campos por omissão

en: Patron attributes:
pt-PT: Atributos de leitor:

en: Preserve existing values
pt-PT: Preservar os valores existentes

en: Hide preserve value fields
pt-PT: Esconder os campos a preservar

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
pt-PT: Os campos selecionados serão preservados a partir do registo original do leitor quando estiver a sobrepor um leitor já existente.

en: If matching record is already in the borrowers table:
pt-PT: Se um registo já existe na tabela dos leitores:

en: Ignore this one, keep the existing one
pt-PT: Ignorar este, manter o existente

en: Overwrite the existing one with this
pt-PT: Sobrepor o existente por este

en: Renew existing patrons
pt-PT: Renovar leitores existentes

en: using the dateexpiry value in the file, if present
pt-PT: usando a data de término presente no ficheiro, caso exista

en: from the current membership expiry date
pt-PT: a partir da data de término de conta atual

en: from the current date
pt-PT: a partir da data atual

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
pt-PT: Substituir as palavra-passes do leitores com as que estão no ficheiro (as vazias serão ignoradas)

en: Replace all patron attributes
pt-PT: Substituir todos os atributos de leitor

en: Replace only included patron attributes
pt-PT: Substituir apenas os atributos de leitor incluídos

en: Welcome email
pt-PT: Email de boas-vindas

en: Send email to new patrons
pt-PT: Enviar email aos novos leitores

en: WELCOME notice is used
pt-PT: O aviso WELCOME é usado

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
pt-PT: A primeira linha do arquivo deve ser uma linha de cabeçalho que define as colunas que você está fornecendo no arquivo de importação.

en: Download a Starter CSV file with all the columns.
pt-PT: Descarregar um ficheiro CSV inicial com todas as colunas.

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
pt-PT: OU escolher quais os campos que deseja fornecer a partir da seguinte lista:

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
pt-PT: Se for para ler atributos de leitor, o campo 'patron_attributes' deve conter uma lista de tipos e valores separados por vírgulas. O código do atributo e dois pontos devem preceder o valor. Por exemplo:

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
pt-PT: . Se um registo tem mais que um atributo, os campos devem conter um valor sem aspas (exemplos anteriores), ou cada campo envolvido em aspas e delimitados por vírgula:

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
pt-PT: . A segunda sintaxe é necessária se os dados possuem uma vírgula, como por exemplo uma data.

en: Required fields:
pt-PT: Campos obrigatórios:

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
pt-PT: Os campos 'surname', 'branchcode' e 'categorycode' são

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
pt-PT: e os campos 'branchcode' e 'categorycode'

en: must match
pt-PT: deve coincidir

en: required
pt-PT: obrigatório

en: valid entries in your database.
pt-PT: entradas válidas na base de dados.

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
pt-PT: os campos 'palavra-passe' devem ser guardados em texto, e serão convertidos para uma hash Bcrypt (se as suas palavras-passe já se encontram encriptadas fale com o administrador de sistema sobre as diferentes opções).

en: Date formats should match your system preference, and
pt-PT: Valores de datas devem corresponder às preferências de sistema, e

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
pt-PT: ser completadas com zeros, como por exemplo '01/02/2008'. Em alternativa, pode passar as datas em formato ISO ('2010-10-28').

en: must
pt-PT: deve

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates with_hours => 1
en: %s items modified : datelastseen set to %s
pt-PT: %s exemplar(es) modificado(s) : a data de ultimo acesso é %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
pt-PT: Número de códigos de barras a ler: %s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
pt-PT: %s não pode ser aberto

en: There was 1 barcode that was too long.
pt-PT: Existe um código de barras que é demasiado longo.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
pt-PT: Existiam %s códigos de barras demasiado longos.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
pt-PT: Existe um código de barras que contém pelo menos um caractere não imprimível.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
pt-PT: Existem %s códigos de barras que contêm pelo menos um caractere não imprimível.

en: Barcode not found.
pt-PT: Código de barras não encontrado.

en: Item withdrawn.
pt-PT: Exemplar retirado.

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
pt-PT: Exemplar emprestado. Foi devolvido antes de ser marcado como visto.

en: Item was on loan and could not be checked in.
pt-PT: Exemplar estava emprestado e não pode ser devolvido.

en: Use a barcode file
pt-PT: Usar um ficheiro de código de barras

en: Parameters
pt-PT: Parâmetros

en: Set inventory date to:
pt-PT: Definir a data de inventário :

en: Compare barcodes list to results:
pt-PT: Compare lista de códigos de barras para os resultados:

en: Do not check in items scanned during inventory:
pt-PT: Não devolver os exemplares lidos durante o inventário:

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
pt-PT: Verificar na lista de códigos de barras por exemplares retirados de circulação:

en: Item location filters
pt-PT: Filtros de localização de exemplares

en: Shelving location (items.location) is:
pt-PT: Localização na prateleira (items.location) é:

en: Filter location
pt-PT: Filtrar localização

en: Collection code:
pt-PT: Código de coleção:

en: Filter collection
pt-PT: Filtrar coleção

en: Item call number between:
pt-PT: Cota do exemplar entre:

en: ...and:
pt-PT: ...e:

en: Call number classification scheme
pt-PT: Fonte de classificação da cota

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
pt-PT: %s (padrão)

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
pt-PT: Filtros adicionais para a lista de inventário e para comparar códigos de barras

en: Scanned items are expected to match one of the selected "not for loan" criteria if any are checked.
pt-PT: Espera-se que os exemplares digitalizados correspondam a um dos critérios "não emprestado" selecionados, caso algum esteja marcado.

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
pt-PT: %s Para empréstimo %s %s %s

en: Last inventory date:
pt-PT: Última data de inventário:

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
pt-PT: (Saltar os registos marcados como vistos nesta ou após esta data.)

en: Skip items on loan:
pt-PT: Ignorar exemplares emprestados:

en: Skip items on hold awaiting pickup:
pt-PT: Ignorar exemplares com reservas em levantamento:

en: Additional options
pt-PT: Opções adicionais

en: Export to CSV file:
pt-PT: Exportar para CSV:

en: Collection code
pt-PT: Código de coleção

en: Problems
pt-PT: Problemas

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
pt-PT: %s por

en: Found in wrong place
pt-PT: Encontrado no lugar errado

note: %1$s:  result.notforloan | html
en: Item has unselected "Not for loan" status "%s"
pt-PT: Exemplar tem um estado "Não emprestável" "%s" não selecionado

en: Items has no "not for loan" status
pt-PT: Exemplar não tem um estado "não emprestável"

en: Missing (not scanned)
pt-PT: Em falta (não lido)

en: Still checked out
pt-PT: Ainda emprestado

en: Item may be shelved out of order
pt-PT: Exemplar retirado de circulação

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
pt-PT: Marcar como visto e sair

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
pt-PT: Marcar como visto e continuar >>

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
pt-PT: Continuar sem marcar >>

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
pt-PT: Tem certeza que quer fazer isto?

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
pt-PT: Para catálogos de grande dimensão pode resultar num comportamento inesperado

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
pt-PT: Não selecionou qualquer filtro de catálogo e está prestes a comprar um ficheiro de código de barras com todo o catálogo.

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
pt-PT: Carregou um ficheiro com códigos de barras e digitou códigos de barras ao mesmo tempo. Por favor, escolha uma das duas opções.

en: Modify notice
pt-PT: Modificar aviso

en: New notice
pt-PT: Novo aviso

en: Notice added
pt-PT: Aviso adicionado

en: Preview notice template
pt-PT: Pré-visualização do aviso

en: Select a library:
pt-PT: Seleccionar biblioteca:

en: New notice
pt-PT: Adicionar aviso

en: Claim acquisition
pt-PT: Reclamação de aquisição

en: Claim serial issue
pt-PT: Reclamar número do periódico

en: Order acquisition
pt-PT: Encomenda

en: Patrons (custom slip)
pt-PT: Leitores (talão personalizado)

en: Serials (new issue)
pt-PT: Periódicos (novo número)

en: You searched for
pt-PT: Pesquisou por

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
pt-PT: Copiar para %s

en: Copy notice
pt-PT: Copiar aviso

en: (All libraries)
pt-PT: (Todas as bibliotecas)

en: There are no notices for this library.
pt-PT: Não existem avisos para esta biblioteca.

en: There are no notices.
pt-PT: Não existem avisos.

en: Koha module:
pt-PT: Módulo Koha:

en: Patron (custom slip)
pt-PT: Leitor (talão personalizado)

en: Code:
pt-PT: Código:

en: Data for preview:
pt-PT: Dados para pré-visualização:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
pt-PT: código de barras

en: Not supported yet.
pt-PT: Não suportado ainda.

en: Default language:
pt-PT: Idioma por omissão:

en: Delete notice?
pt-PT: Eliminar aviso?

en: Phone (i-tiva)
pt-PT: Telefone (i-tiva)

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
pt-PT: Deve ativar a preferência SMSSendDriver para usar os modelos de SMS.

en: Template Toolkit error:
pt-PT: Erro do Template Toolkit:

en: HTML message:
pt-PT: Mensagem HTML:

en: Message subject:
pt-PT: Assunto da mensagem:

en: Message body:
pt-PT: Corpo da mensagem:

en: Insert
pt-PT: Inserir

note: A
en: Preview this notice template
pt-PT: Pré-visualizar modelo de aviso

en: Manage staged MARC records
pt-PT: Gerir registos MARC processados

note: For the first occurrence, %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
pt-PT: Lote %s

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao criar o lote de etiquetas. Por favor peça ao administrador do sistema para verificar os registos do sistema para mais detalhes.

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
pt-PT: lote %s

note: %1$s:  END
en: created. %s
pt-PT: criado. %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
pt-PT: Lote de importação limpo #%s

en: Import batch deleted successfully
pt-PT: Lote de importação eliminado com sucesso

en: No records have been staged.
pt-PT: Nenhum registo foi marcado.

en: Stage MARC records for import
pt-PT: Processar registos MARC para importação

en: Failed to apply different matching rule
pt-PT: Falhou a aplicação de uma diferente regra de concordância

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
pt-PT: Aplicar uma regra de concordância diferente. O total de registos que respeita a regra é %s

en: Changed action if matching record found
pt-PT: Ação modificada se existir uma correspondência com o registo

en: Changed action if no match found
pt-PT: Ação modificada se não existir correspondência com o registo

en: Changed item processing option
pt-PT: Opção de processamento de item alterada

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
pt-PT: %s%s%s(nenhum)%s

en: Comments:
pt-PT: Comentários:

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
pt-PT: %sRegistos de autoridade%sRegistos bibliográficos%s

en: Staged:
pt-PT: Transferidos:

en: Matching rule applied:
pt-PT: Regra de concordância aplicada:

en: Changed.
pt-PT: Alterado.

en: No matching rule in effect
pt-PT: Nenhuma regra de concordância em efeito

en: Action if matching record found:
pt-PT: Ação se encontrar um registo que corresponda:

en: Replace existing record with incoming record
pt-PT: Sobrepor o registo existente com o novo registo

en: Add incoming record
pt-PT: Adicionar um registo

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
pt-PT: Ignorar os registos de entrada (os seus exemplares ainda podem ser processados)

en: Action if no match found:
pt-PT: Ação se não encontrar um registo que corresponda:

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
pt-PT: %s Adicionar o novo registo %s Ignorar o novo registo (os seus itens podem ser processados) %s %s %s %s

en: Item processing:
pt-PT: Processamento do exemplar:

en: Always add items
pt-PT: Adicionar sempre os exemplares

en: Add items only if matching bib was found
pt-PT: Adicionar exemplares apenas se for encontrado um registo bibliográfico correspondente

en: Add items only if no matching bib was found
pt-PT: Adicionar exemplares apenas se não for encontrado um registo bibliográfico correspondente

en: Ignore items
pt-PT: Ignorar exemplares

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
pt-PT: Aplicar uma regra de concordância diferente

en: New record framework:
pt-PT: Modelo do novo registo:

en: New bibliographic records will use this framework
pt-PT: Os novos registos bibliográficos vão usar este modelo

en: Replacement record framework:
pt-PT: Modelo do registo de substituição:

en: Keep original framework
pt-PT: Manter o modelo original

en: Replacement records will use this framework
pt-PT: Os registos de substituição vão usar este modelo

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
pt-PT: Importa este lote para o catálogo

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
pt-PT: Anular importação para o catálogo

en: Profile
pt-PT: Perfil

en: # Records
pt-PT: # Registos

en: # Items
pt-PT: # Exemplares

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
pt-PT: %sAutoridade%sBibliográfico%s

en: Create label batch
pt-PT: Criar lote de etiquetas

en: Clean
pt-PT: Limpar

en: Citation
pt-PT: Citação

en: Match type
pt-PT: Tipo de correspondência

en: Match details
pt-PT: Detalhes de correspondência

en: Diff
pt-PT: Diferenças

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
pt-PT: Diferenças entre o registo original e o importado

en: Record
pt-PT: Registo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar permanentemente este lote?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
pt-PT: Tem a certeza que pretende voltar atrás com a importação deste lote para o catálogo?

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
pt-PT: Limpar todos os registos em depósito neste lote? Esta ação não pode ser desfeita.

note: SCRIPT
en: Ignore matches
pt-PT: Ignorar correspondências

note: SCRIPT
en: Ignored
pt-PT: Ignorado

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
pt-PT: Equipara autoridade %s (pontuação=%s): %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
pt-PT: Equipara o registo bibliográfico %s (pontuação=%s):%s

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
pt-PT: Não foi possível atualizar as escolhas de correspondência

en: New template
pt-PT: Novo modelo

en: New action
pt-PT: Nova ação

en: Error: no field value specified.
pt-PT: Erro: não foi especificado um valor.

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
pt-PT: Modelos de modificação MARC %s

en: Edit actions
pt-PT: Editar ações

note: A
en: Move action up
pt-PT: Subir a ação

note: A
en: Move action to top
pt-PT: Mover ação para o topo

note: A
en: Move action to bottom
pt-PT: Mover ação para o fim

note: A
en: Move action down
pt-PT: Descer ação

en: Update existing or add new
pt-PT: Atualizar existente ou adicionar novo

en: Move
pt-PT: Mover

en: Copy and replace
pt-PT: Copiar e substituir

en: 1st
pt-PT: 1º

en: field
pt-PT: campo

en: with value
pt-PT: com o valor

en: to
pt-PT: para

en: using RegEx
pt-PT: usando RegEx

en: if
pt-PT: se

en: unless
pt-PT: a menos que

en: exists
pt-PT: existe

en: does not exist
pt-PT: não existe

en: matches
pt-PT: corresponde

en: does not match
pt-PT: não coincidem

en: There are no defined actions for this template.
pt-PT: Não existem ações definidas para este modelo.

en: Add a new action
pt-PT: Adicionar uma nova ação

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
pt-PT: Escolheu uma condição no mesmo campo que o campo original. Se os registos contêm campos multi-valor é altamente recomendado para executar esta operação.

en: field(s)
pt-PT: campo(s)

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
pt-PT: deixar vazio para todo o campo

en: with value
pt-PT: com o valor

en: to field
pt-PT: para o campo

en: field
pt-PT: campo

en: doesn't exist
pt-PT: não existe

en: doesn't match
pt-PT: não coincidem

note: INPUT type=submit
en: Add action
pt-PT: Adicionar ação

en: There are no defined templates. Please create a template first.
pt-PT: Não existem modelos definidos. Por favor crie primeiro um modelo.

en: Create a new template
pt-PT: Criar um novo template

en: Duplicate a template:
pt-PT: Duplicar o modelo:

en: By card number
pt-PT: Por número de cartão

en: By borrowernumber
pt-PT: Por número de leitor

en: By patron list
pt-PT: Por lista de leitores

en: Use a file of card numbers
pt-PT: Usar um ficheiro com números de cartão de leitor

en: File must contain one card number per line.
pt-PT: O ficheiro deve conter um número de cartão por linha.

en: Or list card numbers one by one
pt-PT: Ou introduzir números de cartão um a um

en: Card number list (one card number per line):
pt-PT: Lista de números de cartão (um número de cartão por linha):

en: Use a file of borrowernumbers
pt-PT: Usar um ficheiro com números de leitores

en: File must contain one borrowernumber per line.
pt-PT: O ficheiro deve conter um número de leitor por linha.

en: List borrowernumbers one by one
pt-PT: Introduzir os números de leitor um a um

en: Borrowernumber list (one number per line):
pt-PT: Lista de números de leitor (um número por linha):

en: Use a patron list
pt-PT: Usar uma lista de leitores

en: -- Choose a patron list --
pt-PT: -- Escolher uma lista de leitores --

en: Batch patrons modification
pt-PT: Modificar leitores em lote

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
pt-PT: Nenhum número de cartão ou de leitor fornecido.

en: Warning, the following card numbers were not found:
pt-PT: Atenção, os números de cartão a seguir não foram encontrados:

en: Card numbers not found
pt-PT: Números de cartão não encontrados

en: Errors occurred:
pt-PT: Ocorreram erros:

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
pt-PT: Não é possível atualizar o leitor. %s Número de cartão: %s %s (Número de leitor: %s)

en: Registration date
pt-PT: Data de inscrição

en: Expiry date
pt-PT: Data de término

en: Password expiration date
pt-PT: Data de expiração da palavra-passe

en: Circulation note
pt-PT: Notas de empréstimo

en: Restriction expiration
pt-PT: término da restrição

en: Restriction comment
pt-PT: Comentário da restrição

en: Edit patrons
pt-PT: Modificar leitores

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
pt-PT: Ao marcar a caixa à direita da descrição irá desactivar a entrada e eliminar os valores desse campo nos leitores seleccionados

en: Surname:
pt-PT: Apelido:

en: First name:
pt-PT: Primeiro nome:

en: Street number:
pt-PT: Número de rua:

en: Address 2:
pt-PT: Morada 2:

en: Expiry date:
pt-PT: Data de término:

en: Circulation note:
pt-PT: Notas do empréstimo:

en: Restriction expiration:
pt-PT: Término da restrição:

en: Restriction comment:
pt-PT: Comentário da restrição:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
pt-PT: %s Não existe valor definido para %s %s %s %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
pt-PT: Este campo é obrigatório

en: Required fields cannot be cleared
pt-PT: Campos obrigatórios não podem ser limpos

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
pt-PT: Marque para eliminar este campo

en: Patron attribute:
pt-PT: Atributo de leitor:

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
pt-PT: marque para eliminar campo

note: A
en: Add an attribute
pt-PT: Adicionar um atributo

en: NOTE: Attributes set here will replace all attributes of the same type in the patron record.
pt-PT: NOTA: Os atributos especificados aqui vão substituir todos os atributos do mesmo tipo no registo do leitor.

en: New batch patron modification
pt-PT: Novo lote de modificação de leitores

note: A
en: New batch patrons modification
pt-PT: Novo lote de modificação de leitores

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
pt-PT: Este atributo apenas será aplicado à categoria do leitor %s

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
pt-PT: Definindo %sações de atraso para %s%sações de atraso por omissão%s

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
pt-PT: Atraso é o número de dias após um empréstimo terminar que uma ação é efetuada.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
pt-PT: Se você quiser que o Koha desencadeie uma ação (enviar uma carta por exemplo), um valor de atraso é necessário.

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
pt-PT: As colunas devem ser preenchidas da esquerda para a direita: se a primeira for vazia então as outras são ignoradas.

en: Data error
pt-PT: Erro de dados

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
pt-PT: Os seguintes erros foram encontrados. Por favor corrija-os e tente novamente:

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
pt-PT: O atraso %s para a categoria de leitor %s tem alguns caracteres inesperados. Devia ser usados apenas caracteres numéricos.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
pt-PT: Nenhuma carta ou ação de suspensão especificada para atrasos %s da categoria de leitor %s. Se houver um atraso, uma carta, ação de restrição ou ambas devem ser especificadas.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
pt-PT: O atraso da primeira notificação deve ser menor que o segundo, que deve ser menor do que o terceiro para o

en: patron category
pt-PT: categoria de leitor

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
pt-PT: Regras de ações em atraso: %s%s%s biblioteca omissão %s

en: Changes saved.
pt-PT: Alterações guardadas.

en: Delay
pt-PT: Atraso

en: Letter
pt-PT: Letra

en: Restrict
pt-PT: Restringir

en: No notice
pt-PT: Não existem avisos

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
pt-PT: Não possui categorias de leitor definidas, ou as categorias de leitor não estão definidas para receber avisos de atraso.

en: If this is not what you were expecting, go to
pt-PT: Se isto não é o que estava à espera, vá às

en: patron categories
pt-PT: categorias de leitores

note: SCRIPT
en: Second
pt-PT: Segundo

note: SCRIPT
en: Third
pt-PT: Terceiro

en: Page error
pt-PT: Página de erro

en: This page does not exist.
pt-PT: A página não existe.

en: Patron image(s) uploaded with some errors
pt-PT: Imagens de leitor carregadas com alguns erros

en: Patron image failed to upload
pt-PT: Carregamento da imagem de leitor falhou

en: Patron image(s) successfully uploaded
pt-PT: Imagens de leitor carregadas com sucesso

en: Unpacking completed
pt-PT: Descompressão concluída

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
pt-PT: %s directoria(s) analisada(s).

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
pt-PT: %s directoria(s) processada(s).

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
pt-PT: %s imagem(s) transferida(s) para a base de dados :

en: ERROR:
pt-PT: ERRO:

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
pt-PT: Imagem não importada porque a base de dados retornou um erro. Por favor verifique o registo de erros para mais detalhes. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
pt-PT: Imagem não importada porque o leitor não está registado na base de dados. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
pt-PT: Imagem não importada porque o formato da imagem é desconhecido. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
pt-PT: Imagem não importada porque o ficheiro de imagem está corrompido. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
pt-PT: Imagem não importada porque o Koha não conseguiu abrir a imagem para leitura. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
pt-PT: Imagem não importada porque o ficheiro de imagem é demasiado grande (consultar ajuda para saber qual o tamanho máximo). %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
pt-PT: Imagem não importada (%s em falta). %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
pt-PT: Imagem não importada por causa de um erro desconhecido. Consulte o log de erro para mais detalhes. %s %s %s importada com sucesso. %s

en: Return to patron detail
pt-PT: Voltar aos detalhes do leitor

en: Upload more images
pt-PT: Carregar mais imagens

en: Return to tools
pt-PT: Voltar às ferramentas

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
pt-PT: O ficheiro carregado não parece um ficheiro Zip. A extensão não é '.zip'.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
pt-PT: Não é possível abrir %s para leitura.

en: Please verify that it exists.
pt-PT: Por favor, verifique que já existe.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
pt-PT: Verifique se você está usando que quer uma única citação ou uma tabulação.

en: Unrecognized or missing field delimiter.
pt-PT: Delimitador de campo inválido ou em falta.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
pt-PT: Por favor, verifique a integridade do arquivo ZIP e tente novamente.

en: Zip file
pt-PT: Ficheiro comprimido

note: %1$s:  END
en: %s Image file
pt-PT: %s Ficheiro de imagem

en: Enter patron card number:
pt-PT: Digitar o número do cartão:

en: You did not specify data for preview.
pt-PT: Não especificou qualquer dado para a pré-visualização.

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
pt-PT: A pré-visualização não está disponível para avisos do tipo '%s'.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
pt-PT: Não se esqueça que o exemplar ainda não foi devolvido.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
pt-PT: Não se esqueça que o exemplar ainda não foi emprestado.

en: This item is not checked out.
pt-PT: Este exemplar não está emprestado.

en: The item or the patron does not exist.
pt-PT: O exemplar ou o leitor não existem.

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
pt-PT: Nenhuma reserva para este leitor neste registo bibliográfico.

en: The generated notices are exactly the same!
pt-PT: Os avisos gerados são exactamente os mesmos!

en: The generated notices are different!
pt-PT: Os avisos gerados são diferentes!

en: Original version
pt-PT: Versão original

en: Original message, rendered:
pt-PT: Mensagem original, renderizada:

en: Converted version
pt-PT: Versão convertida

en: Converted message, rendered:
pt-PT: Mensagem convertida, renderizada:

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
pt-PT: %s relatório(s) de problemas marcados como vistos.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
pt-PT: %s relatório(s) de problemas marcados como fechados.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
pt-PT: %s relatório(s) de problemas marcados como novos.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
pt-PT: Não foi possível alterar o estado de %s relatório(s) de problemas.

en: Mark viewed
pt-PT: Marcar como visto

en: Mark closed
pt-PT: Marcar como fechado

en: Mark new
pt-PT: Marcar como novo

en: Hide viewed
pt-PT: Esconder vistos

en: Hide closed
pt-PT: Esconder fechados

en: Hide new
pt-PT: Esconder novos

en: Problem page
pt-PT: Página do problema

en: Sent to
pt-PT: Enviar para

en: Koha administrator
pt-PT: administrador do Koha

en: A librarian
pt-PT: Um bibliotecário

en: Viewed
pt-PT: Visto

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
pt-PT: Estado desconhecido (%s)

en: There are currently no problem reports.
pt-PT: Não existem relatórios de problemas.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
pt-PT: Não é possível alterar o estado do relatório de problema.

en: Quote uploader
pt-PT: Carregamento de frases

en: Save quotes
pt-PT: Guardar frases

en: Cancel import
pt-PT: Cancelar importação

en: Instructions
pt-PT: Instruções

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
pt-PT: O carregador de frases apenas aceita ficheiros CSV com duas colunas: "fonte","texto"

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
pt-PT: Clique no botão "Escolher ficheiro" e selecione o ficheiro CSV a ser carregado.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
pt-PT: O ficheiro será importado para uma tabela editável para revisão e posterior gravação.

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
pt-PT: Clicar em qualquer campo para editar o conteúdo; Carregue em &lt;Enter&gt; para guardar.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
pt-PT: Clique no botão 'Guardar frases' na barra de ferramentas para guardar um lote de frases.

en: Upload quotes
pt-PT: Carregar frases

en: Cancel upload
pt-PT: Cancelar o carregamento

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
pt-PT: %s %s KB Tem a certeza que pretende carregar este ficheiro?

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
pt-PT: %s frase(s) não importada(s). Ocorreu um erro

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
pt-PT: %s frases importadas com sucesso

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
pt-PT: Ocorreu um erro ao ler o ficheiro.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar esta importação?

note: SCRIPT
en: File is not readable
pt-PT: O ficheiro não está legível

note: SCRIPT
en: File not found!
pt-PT: Ficheiro não encontrado!

note: SCRIPT
en: File read cancelled
pt-PT: Leitura do ficheiro cancelada

note: SCRIPT
en: Quote
pt-PT: Frase

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
pt-PT: Algo correu mal, verifique o ficheiro CSV.

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
pt-PT: Carregamentos limitados a CSV. Tipo de ficheiro incorreto: %s

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar esta frase. Pode já existir no sistema.

en: An error occurred when adding this quote. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro ao adicionar esta frase. Verifique os registos do sistema.

en: Quote updated successfully.
pt-PT: Frase atualizada com sucesso.

en: Quote added successfully.
pt-PT: Frase adicionada com sucesso.

en: New quote
pt-PT: Nova frase

en: Import quotes
pt-PT: Importar frases

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
pt-PT: %sModificar frase%sAdicionar frase%s

en: Source:
pt-PT: Fonte:

en: Are you sure you want to delete the following quote?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar a frase seguinte?

en: Quotes
pt-PT: Frases

en: Last display
pt-PT: Última visualização

en: Start defining quotes
pt-PT: Começar a definir as frases

en: There are no quotes defined.
pt-PT: Não existem frases definidas.

en: Delete quote
pt-PT: Eliminar frase

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs for details.
pt-PT: Erro ao eliminar a frase #%s. Verifique os registos do sistema para mais detalhes.

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
pt-PT: Frase #%s eliminada com sucesso.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
pt-PT: Não existem frases definidas.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
pt-PT: Está prestes a eliminar a frase #%s.

en: Failed to add scheduled task
pt-PT: Falhou o agendamento da tarefa

en: Current server time is:
pt-PT: A hora do servidor é:

en: Report:
pt-PT: Relatório:

en: Output format:
pt-PT: Formato de saída:

en: Text (TSV)
pt-PT: Texto (TSV)

en: Scheduled tasks
pt-PT: Tarefas agendadas

en: Date/Time
pt-PT: Data/Hora

en: Compare matched records
pt-PT: Comparar registos correspondentes

en: The record ID
pt-PT: O identificador de registo

en: doesn't match any existing record.
pt-PT: não corresponde a nenhum registo existente.

en: The import ID number
pt-PT: O número de importação

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
pt-PT: Voltar ao lote MARC estagiado %s

en: Stage MARC records
pt-PT: Gerir registos MARC

en: MARC staging
pt-PT: Preparação MARC

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
pt-PT: Selecionar o ficheiro MARC para importar para o depósito. O mesmo vai ser lido e avaliado, e cada registo válido pode ser importado posteriormente para o catálogo.

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
pt-PT: Você pode inserir um nome para essa importação. Pode ser útil, ao criar uma biblioteca, se lembrar de onde os dados MARC vêm!

en: Upload a file to stage
pt-PT: Carregar um ficheiro

en: Pre-fill values with profile?
pt-PT: Pré-preencher os valores com o perfil?

en: Profile:
pt-PT: Perfil:

en: Do not use profile
pt-PT: Não usar o perfil

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
pt-PT: Quando selecionar um perfil, vai preencher o formulário com os valores do perfil.

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
pt-PT: Posteriormente pode modificar o formulário e é o importante na importação.

en: Comments about this file:
pt-PT: Comentários sobre este ficheiro:

en: Record type:
pt-PT: Tipo de registo:

en: Character encoding:
pt-PT: Codificação de caracteres:

en: UTF-8 (Default)
pt-PT: UTF-8 (Omissão)

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
pt-PT: %s (outro formato via plugin)

en: Modify records using a MARC modification template?
pt-PT: Modificar registos usando um modelo de modificação MARC?

en: Look for existing records in catalog?
pt-PT: Pesquisar por registos existentes no catálogo?

en: Record matching rule:
pt-PT: Regras de concordância:

en: Action if matching record found:
pt-PT: Ação se encontrar um registo que corresponda:

en: Action if no match is found:
pt-PT: Ação se não encontrar um registo que corresponda:

en: Check for embedded item record data?
pt-PT: Verificação dos dados dos exemplares incluídos?

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
pt-PT: Não (Se não deseja verificar os exemplares, não poderá alterar esta opção posteriormente)

en: How to process items:
pt-PT: Como processar os items:

en: Save profile
pt-PT: Guardar perfil

en: Profile name:
pt-PT: Nome de perfil:

en: Remove profile
pt-PT: Remover perfil

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
pt-PT: Tratamento para importação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
pt-PT: Ocorreu um erro

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este perfil?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
pt-PT: Deseja atualizar com novos valores?

note: SCRIPT
en: Profile deleted
pt-PT: Perfil eliminado

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
pt-PT: O perfil deve ter um nome

note: SCRIPT
en: Profile saved
pt-PT: Perfil guardado

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
pt-PT: Existe outro perfil com este nome.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
pt-PT: Estado de carregamento: Cancelado

en: New stage
pt-PT: Nova etapa

en: Cyclical
pt-PT: Cíclico

en: Number of items
pt-PT: Número de exemplares

en: Stages
pt-PT: Etapas

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
pt-PT: %s Activo %s Inactivo %s

en: There was a problem with your form submission
pt-PT: Houve um problema com a submissão do formulário

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
pt-PT: Nome da rota

en: Cyclical:
pt-PT: Cíclico:

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
pt-PT: Descrição da rota

en: Add stage to
pt-PT: Adicionar etapa a

en: Duration:
pt-PT: Duração:

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
pt-PT: Duração (dias)

en: Stages can be re-ordered by using the
pt-PT: As etapas podem ser reordenadas usando o

en: handle to drag and drop them to their new position
pt-PT: ponteiro para arrastar e largar na nova posição

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
pt-PT: Arraste e solte para mover esta etapa para outra posição

en: This rota has no stages.
pt-PT: Esta rota não tem etapas.

en: Add a stage
pt-PT: Adicionar etapa

en: Return to rotas
pt-PT: Voltar às rotas

en: Are you sure you wish to remove this item from its rota
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este exemplar da rota

en: Are you sure you want to delete this rota?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta rota?

note: %1$s:  sritemstotal | html
en: %s item is still attached to this rota, that item will remain at its current stage libraries.
pt-PT: %s exemplar associado a esta rota, esse exemplar vai permanecer nas bibliotecas da rota.

note: %1$s:  sritemstotal | html
en: %s items are still attached to this rota, those items will remain at their current stage libraries.
pt-PT: %s exemplares associados a esta rota, esses exemplares vão permanecer nas bibliotecas da rota.

en: Are you sure you want to delete this stage?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta etapa?

en: This stage contains the following item(s):
pt-PT: Esta etapa contém os seguintes exemplares:

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
pt-PT: %s (Código de barras: %s)

en: The item was not found
pt-PT: O exemplar não foi encontrado

en: This item is already on this rota
pt-PT: O exemplar já se encontra nesta rota

en: Add an item by barcode
pt-PT: Adicionar exemplar pelo código de barras

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
pt-PT: Código de barras

en: Barcode file:
pt-PT: Ficheiro de códigos de barras:

note: A
en: Rota has a single stage, advancing will have no effect
pt-PT: A rota apenas tem uma etapa, avançar não vai ter produzir qualquer alteração

note: A
en: Item is in transit, it will be directed to new stage when checked in
pt-PT: O exemplar está em trânsito, será direcionado para a nova etapa quando assim que seja devolvido

en: Remove &quot;In demand&quot;
pt-PT: Remover &quot;Em demanda&quot;

en: Add &quot;In demand&quot;
pt-PT: Adicionar &quot;Em demanda&quot;

en: There are no items assigned to this rota.
pt-PT: Não existem exemplares associados a esta rota.

en: Items added to rota:
pt-PT: Exemplares adicionado à rota:

en: Items already on this rota:
pt-PT: Exemplares já adicionados à rota:

en: Barcodes not found:
pt-PT: Códigos de barras não encontrados:

en: Items found on other rotas:
pt-PT: Exemplares encontrados noutras rotas:

en: Select items to move to this rota:
pt-PT: Seleccione os exemplares a mover para esta rota:

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
pt-PT: %s (Atualmente em &quot;%s&quot;)

en: Return to rota
pt-PT: Voltar à rota

en: Manage stages
pt-PT: Gerir etapas

en: Manage lists of patrons
pt-PT: Gerir listas de leitores

en: Manage patron clubs
pt-PT: Gerir grupos de leitores

en: Moderate patron comments
pt-PT: Moderar os comentários dos leitores

en: Import patron data
pt-PT: Importar dados dos leitores

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
pt-PT: Redação dos formulários para avisos (impressão e envio de notificações relativas a atrasos, etc.)

en: Set notice/status triggers for overdue items
pt-PT: Estabelecimento das regras e datas de envio das notificações

en: Create printable patron cards
pt-PT: Criar cartões de leitor

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
pt-PT: Eliminar leitores em lote e eliminar histórico de circulação dos leitores

en: Modify patrons in batch
pt-PT: Modificar leitores de um lote

en: Modify the due date checkouts in batch
pt-PT: Modificar a data de devolução dos empréstimos em lote

en: Moderate patron tags
pt-PT: Moderar as etiquetas dos leitores

en: Upload patron images in a batch or one at a time
pt-PT: Carregar fotografias dos leitores em lote ou uma de cada vez

en: Manage rotating collections
pt-PT: Gerir coleções

en: Define days when the library is closed
pt-PT: Definir os dias de encerramento da biblioteca

en: Manage CSV export profiles
pt-PT: Perfis de Exportação CSV

en: Browse the system logs
pt-PT: Consulta dos relatórios diários produzidos pelo sistema

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
pt-PT: Redação de mensagens para OPAC e Técnicos

en: Write HTML customizations
pt-PT: Inserir HTML personalizado

en: Write custom pages
pt-PT: Inserir páginas personalizadas

en: Schedule tasks to run
pt-PT: Calendarização de tarefas a executar

en: Manage 'Quote of the day' quotes
pt-PT: Gerir as 'Frases do dia'

en: Upload any type of file, manage uploads
pt-PT: Carregar qualquer ficheiro, gerir os carregamentos

en: Access files stored on the server, like log files or reports
pt-PT: Aceder a ficheiros guardados no servidor, como ficheiros de log ou relatórios

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
pt-PT: Gerir os problemas do OPAC reportados pelos leitores

en: View cash takings for the current library
pt-PT: Ver todas os levantamentos de dinheiro da biblioteca

en: View transaction history for the current cash register
pt-PT: Ver o histórico de transações da caixa registada escolhida

en: Upload results
pt-PT: Resultados do carregamento

en: Upload cover for
pt-PT: Carregar imagem para

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
pt-PT: Carregar imagem local de capa para o número de exemplar: %s

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
pt-PT: Carregar imagens locais de capa para o número de registo bibliográfico: %s

en: Upload local cover image for
pt-PT: Carregamento de imagem local para

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
pt-PT: %s, Número de exemplar: %s%s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
pt-PT: Carregar imagem local de capa para o número de exemplar: %s

en: Image upload results :
pt-PT: Resultados de importação :

en: Failed to unzip archive.
pt-PT: Não é possível descomprimir o arquivo.

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
pt-PT: Por favor, verifique a integridade do arquivo zip e tente novamente.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
pt-PT: Não é possível abrir o ficheiro de índice (idlink.txt ou datalink.txt) para leitura.

en: Cannot process file as an image.
pt-PT: Não é possível processar ficheiro como imagem.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
pt-PT: Por favor, assegure-se que apenas carregar imagens em GIF, JPEG, PNG ou XPM.

en: Unable to save image to database.
pt-PT: Impossível guardar a imagem na base de dados.

en: An unknown error has occurred.
pt-PT: Ocorreu um erro desconhecido.

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
pt-PT: %s imagem(s) encontrada(s)

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
pt-PT: Seleccione um ficheiro de imagem ou um ZIP para carregar. A ferramenta aceita imagens nos formatos GIF, JPEG, PNG, e XPM.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
pt-PT: Selecione um ficheiro de imagem para carregar. A ferramenta aceita imagens nos formatos GIF, JPEG, PNG e XPM.

en: Drop files here or click to select a file
pt-PT: Arraste os ficheiros para aqui ou clique para selecionar um ficheiro

en: ZIP file
pt-PT: Ficheiro ZIP

en: Image file
pt-PT: Ficheiro de imagem

en: Bibliographic record number:
pt-PT: Identificador do registo bibliográfico:

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
pt-PT: As capas existentes serão substituidas %s

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
pt-PT: Substituir capas existentes %s

en: Process images
pt-PT: Processar imagens

en: Existing images
pt-PT: Imagens existentes

en: Upload new files
pt-PT: Carregar novos ficheiros

en: Select files:
pt-PT: Selecionar ficheiros:

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
pt-PT: Nota: Para carregamentos temporários não selecione a categoria.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
pt-PT: Nota: Nenhuma categoria de carregamento definida. %s %s

note: %1$s:  av_UPLOAD_link | $raw | $KohaSpan
en: Add values to the %s authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
pt-PT: Deve adicionar valores ao vocabulário %s senão todos os carregamentos serão marcados como temporários.

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
pt-PT: Um administrador deve adicionar valores ao vocabulário UPLOAD senão todos os carregamentos serão marcados como temporários.

en: Allow public downloads:
pt-PT: Permitir downloads públicos:

en: Search uploads by category
pt-PT: Pesquisar carregamentos por categoria

en: Search uploads by name or hashvalue
pt-PT: Pesquisar carregamentos pode nome ou identificador

en: Search term:
pt-PT: Termo de pesquisa:

en: New search
pt-PT: Nova pesquisa

en: Hashvalue
pt-PT: Identificador

en: Date added
pt-PT: Data adicionada

en: Temporary
pt-PT: Temporário

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
pt-PT: %s Não %s

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
pt-PT: %sNão%sSim%s

en: Your request gave the following results:
pt-PT: O seu pedido retornou os seguintes resultados:

en: Sorry, your request had no results.
pt-PT: Desculpe, a pesquisa não devolveu nenhuns resultados.

note: SCRIPT
en: Add a new upload
pt-PT: Adicionar novo carregamento

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
pt-PT: Copiar ligação para este ficheiro

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este carregamento?

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
pt-PT: Não foi possível criar o ficheiro. Verifique as permissões.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
pt-PT: A leitura de ficheiro não foi possível.

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
pt-PT: Ficheiro eliminado.

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
pt-PT: Ficheiro ou registo de carregamento não pode ser eliminado.

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
pt-PT: Ligação copiada para a área de transferência

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
pt-PT: Nenhum diretoria temporária encontrada.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
pt-PT: Por favor insira um termo de pesquisa.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
pt-PT: Este ficheiro já existe (nesta categoria).

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
pt-PT: O seu ficheiro de configuração koha-conf.xml não contém um atributo upload_path válido.

en: Authentication
pt-PT: Autenticação

note: I
en: Log not enabled
pt-PT: Registo não ativo

en: Cron jobs
pt-PT: Tarefa em segundo plano

en: Search engine
pt-PT: Motor de pesquisa

en: Create
pt-PT: Criar

en: Fill
pt-PT: Preencher

en: Resume
pt-PT: Retomar

en: Reset password
pt-PT: Redefinir palavra-passe

en: Add circulation message
pt-PT: Adição de mensagem de empréstimo

en: Modify circulation message
pt-PT: Modificar mensagem de circulação

en: Delete circulation message
pt-PT: Eliminar mensagem de circulação

en: Change ILL request status
pt-PT: Modificar o estado do pedido de empréstimo inter-bibliotecas

en: ILL notice sent to patron
pt-PT: Aviso ILL enviado ao leitor

en: Create an acquisitions basket
pt-PT: Criar um cesto para aquisição

en: Modify an acquisitions basket
pt-PT: Modificar um cesto para aquisição

en: Modify an acquisitions basket header
pt-PT: Modificar o cabeçalho de um cesto para aquisição

en: Modify an acquisitions basket's users
pt-PT: Modificar os utilizadores de um cesto para aquisição

en: Close an acquisitions basket
pt-PT: Fechar um cesto para aquisição

en: Approve an acquisitions basket
pt-PT: Aprovar um cesto para aquisição

en: Reopen an acquisitions basket
pt-PT: Reabrir um cesto para aquisição

en: Cancel an order
pt-PT: Cancelar encomenda

en: Create an order
pt-PT: Criar uma encomenda

en: Modify an order
pt-PT: Modificar uma encomenda

en: Create an invoice adjustment
pt-PT: Criar um ajuste na fatura

en: Modify an invoice adjustment
pt-PT: Modificar um ajuste na fatura

en: Delete an invoice adjustment
pt-PT: Eliminar ajuste na fatura

en: Receive an order
pt-PT: Receber encomenda

en: Modify a budget
pt-PT: Modificar orçamento

en: Create a fund
pt-PT: Criar um fundo

en: Modify a fund
pt-PT: Modificar fundo

en: Delete a fund
pt-PT: Eliminar fundo

en: End
pt-PT: Fim

en: Edit mappings
pt-PT: Editar mapeamentos

en: Serial claim
pt-PT: Reclamação de periódico

en: Acquisition claim
pt-PT: Reclamação de aquisição

en: Acquisition order
pt-PT: Encomenda

en: Command-line
pt-PT: Linha de comandos

en: Cron job
pt-PT: Tarefa em segundo plano

en: Upgrade
pt-PT: Atualização

en: Librarian:
pt-PT: Técnico:

en: Modules:
pt-PT: Módulos:

en: Actions:
pt-PT: Ações:

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
pt-PT: Este campo não pode ser modificado a partir do módulo de circulação.

en: Object:
pt-PT: Objecto:

en: Display from:
pt-PT: Mostrar de:

en: Display to:
pt-PT: Mostrar até:

en: To screen in the browser:
pt-PT: Para mostrar no browser:

en: Named:
pt-PT: Chamado:

en: Log entries
pt-PT: Entradas no registo

en: Check none
pt-PT: Não verificar nenhum

en: Compare selected
pt-PT: Comparar selecção

en: Object
pt-PT: Objecto

note: A
en: display detail for this librarian.
pt-PT: mostrar detalhes do bibliotecário.

note: A
en: Display member details.
pt-PT: Mostrar detalhes do leitor.

en: Member
pt-PT: Leitor

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s
pt-PT: Registo bibliográfico %s

note: A
en: Display detail for this bibliographic record
pt-PT: Mostrar detalhes deste registo bibliográfico

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
pt-PT: Assinatura %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
pt-PT: Autoridade %s

note: A
en: Display detail for this authority
pt-PT: Mostrar detalhes para esta autoridade

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
pt-PT: %s %s %s %s %s Reclamação ao nível do exemplar em

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
pt-PT: Aviso %s (%s)

note: %1$s:  ELSE
en: %s Bibliographic record-level recall on
pt-PT: %s Reclamação ao nível do registo em

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
pt-PT: %s %s %s Cesto

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
pt-PT: %s Cesto %s %s %s %s %s

note: A
en: Display detail for this item
pt-PT: Mostrar detalhes deste registo

en: Compare
pt-PT: Comparar

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: %s No log found for
pt-PT: %s Não existem logs para

note: %1$s:  ELSIF ( MEMBERS )
en: . %s No log found for
pt-PT: . %s Não existem logs para

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s No log found. %s
pt-PT: . %s Não existem logs. %s

en: Compare preference values
pt-PT: Comparar valores de preferências

en: Older version
pt-PT: Versão antiga

en: Newer version
pt-PT: Nova versão

en: Error adding to list
pt-PT: Erro ao adicionar à lista

en: Could not create a new list. Please check the name.
pt-PT: Não foi possível criar uma nova lista. Por favor verifique o nome.

en: Sorry, you do not have permission to add items to this list.
pt-PT: Desculpe, não possui permissões para adicionar elementos à lista.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
pt-PT: : %suma lista:%s

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
pt-PT: Adicionar %s exemplares a %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
pt-PT: %suma lista:%s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
pt-PT: Adicionar a %s

en: Select an existing list
pt-PT: Seleccionar um lista existente

en: Choose list
pt-PT: Escolher a Lista

note: OPTGROUP
en: Private lists
pt-PT: Listas privadas

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
pt-PT: Listas privadas partilhadas comigo

en: ... or...
pt-PT: ... ou...

en: Add to a new list:
pt-PT: Adicionar a uma nova lista:

en: List name:
pt-PT: Nome da lista:

en: You do not have permission to view this list.
pt-PT: Não tem permissão adequada para ver esta lista.

en: This list does not exist.
pt-PT: Esta lista não existe.

en: Download list
pt-PT: Descarregar lista

en: Format:
pt-PT: Formato:

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
pt-PT: A lista foi enviada para: %s

en: Problem sending the list...
pt-PT: Problema ao enviar lista...

en: Sending your list
pt-PT: A enviar a lista

en: Allow changes to contents from:
pt-PT: Permitir alterações ao conteúdo a:

en: Nobody
pt-PT: Ninguém

en: Owner only
pt-PT: Apenas para o dono

en: Permitted staff only
pt-PT: Apenas staff com permissões

en: Staff only
pt-PT: Apenas staff

en: Anyone seeing this list
pt-PT: Todos que visualizem a lista

en: The Permitted staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
pt-PT: A permissão Apenas Staff com permissões não tem efeito enquanto esta lista é privada.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
pt-PT: A permissão Apenas Staff não tem efeito enquanto esta lista é privada.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
pt-PT: A permissão Todos não tem efeito se a lista estiver como privada.

en: Contents of
pt-PT: Conteúdos de

en: Create new list
pt-PT: Criar nova lista

en: Edit list
pt-PT: Editar lista

en: Transfer list
pt-PT: Transferir lista

en: An error occurred when updating this list.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar a lista.

en: An error occurred when creating this list.
pt-PT: Ocorreu um erro ao criar a lista.

en: An error occurred when deleting this list.
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar a lista.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
pt-PT: O item (%s) não foi adicionado à lista. Por favor verifique se já não está na mesma.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
pt-PT: O registo (%s) não foi adicionado à lista. Por favor verifique se já não está na mesma.

en: List updated.
pt-PT: Lista atualizada.

en: List created.
pt-PT: Lista criada.

en: List deleted.
pt-PT: Lista eliminada.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
pt-PT: O item (%s) foi adicionado à lista.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
pt-PT: O registo (%s) foi adicionado à lista.

en: The item has been removed from the list.
pt-PT: O item foi removido da lista.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
pt-PT: O exemplar (%s) não existe.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
pt-PT: O registo (%s) não existe.

en: You do not have permission to update this list.
pt-PT: Não tem permissão adequada para atualizar esta lista.

en: You do not have permission to delete this list.
pt-PT: Não tem permissão adequada para eliminar esta lista.

en: You do not have permission to add a record to this list.
pt-PT: Não tem permissão adequada para adicionar um registo a esta lista.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
pt-PT: Não tem permissão adequada para transferir a propriedade desta lista.

en: The new owner could not be found anymore.
pt-PT: Não foi possível encontrar o novo dono.

en: No record was removed.
pt-PT: Nenhum registo foi removido.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
pt-PT: Ocorreu um erro ao criar esta lista. O nome %s já existe.

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
pt-PT: Não foi possível criar a lista. (Não utilize a conta de administração da base de dados.)

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
pt-PT: Transferir propriedade da lista pública %s

en: Search for new owner:
pt-PT: Pesquisar pelo novo dono:

en: New owner:
pt-PT: Novo dono:

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
pt-PT: Esta lista contém %s títulos

en: Create a new list
pt-PT: Criar uma nova lista

en: Sort this list by:
pt-PT: Ordenar lista por:

en: Copyrightdate
pt-PT: Data direitos de autor

en: List name
pt-PT: Nome da lista

en: Contents
pt-PT: Conteúdos

en: Modification date
pt-PT: Data de modificação

en: Barcodes:
pt-PT: Códigos de barras:

en: Biblio numbers:
pt-PT: Números de registo:

note: SCRIPT
en: Add to:
pt-PT: Adicionar a:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover estes itens da lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta lista?

note: SCRIPT
en: Cart
pt-PT: Carrinho

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
pt-PT: Selecione primeiro um novo dono

note: SCRIPT
en: Public lists:
pt-PT: Listas públicas:

note: SCRIPT
en: Your lists:
pt-PT: Minhas listas:

note: SCRIPT
en: [ New list ]
pt-PT: [ Nova lista ]

en: MARC Card View
pt-PT: Vista MARC

en: MARC View
pt-PT: Vista MARC
