Koha 23.11.09.000 - en to pt-BR translation catalogue (860 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
pt-BR: ERRO: O preço não é um número válido, verifique o preço e tente novamente!

en: Fund amount exceeds parent allocation
pt-BR: Valor do fundo excede o valor do fundo superior

en: Fund amount exceeds period allocation
pt-BR: O montante no fundo excede o período de alocação

en: New budget-parent is beneath budget
pt-BR: Novo orçamento principal está abaixo do orçamento

en: Are you sure you want to delete this vendor?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir este fornecedor?

en: Update item
pt-BR: Atualizar exemplar

en: You can't receive any more items
pt-BR: Você não pode receber mais exemplares

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Add item
pt-BR: Adicionar exemplar

en: Clear
pt-BR: Limpar

en: Add multiple items
pt-BR: Adicionar vários exemplares

en: Number of items to add
pt-BR: Número de exemplares a serem adicionados

en: Add
pt-BR: Adicionar

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
pt-BR: NOTA: Os campos listados na preferência do sistema 'UniqueItemFields' não serão copiados

en: is duplicated
pt-BR: é duplicado

en: already exists in database
pt-BR: já existe no banco de dados

en: There is no record selected
pt-BR: Não há nenhum registro selecionado

en: quantity values are not filled in or are not numbers
pt-BR: valores de quantidade não são preenchidos ou não são números

en: Some funds are not defined in item records
pt-BR: Alguns fundos não estão definidos nos registros de exemplares

en: Some required item subfields are not set
pt-BR: Alguns dos subcampos do exemplar obrigatórios não estão preenchidos

en: Loading
pt-BR: Carregando

en: Internal Server Error, please reload the page
pt-BR: Erro interno do servidor, recarregue a página

en: You need to log in again, your session has timed out
pt-BR: Você precisa fazer login novamente, sua sessão expirou

en: Error; your data might not have been saved
pt-BR: Erro; seus dados podem não ter sido salvos

en: Loading...
pt-BR: Carregando...

en: Please select or enter a sound.
pt-BR: Selecione ou insira um som.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir os alertas de áudio selecionados?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
pt-BR: Marque a caixa ao lado do alerta que deseja excluir.

en: Authority
pt-BR: Autoridade

en: Error importing the authority type %s
pt-BR: Erro ao importar o tipo de autoridade %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
pt-BR: Selecione um arquivo de planilha CSV (.csv) ou ODS (.ods).

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
pt-BR: Deseja realmente importar os campos e subcampos do tipo autoridade? Isso substituirá a configuração atual. Por motivos de segurança, use a opção de exportação para fazer um backup

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
pt-BR: Importando para o tipo de autoridade: %s. Importando do arquivo: %s

en: Your cart is currently empty
pt-BR: Seu cesto está vazio

en: This item is already in your cart
pt-BR: Este exemplar já está no seu carrinho

en: This item has been added to your cart
pt-BR: Este exemplar foi adicionado ao seu carrinho

en: %s item(s) added to your cart
pt-BR: %s exemplar(es) adicionado ao seu carrinho

en: %s already in your cart
pt-BR: %s já está no seu carrinho

en: No item was selected
pt-BR: Nenhum exemplar foi selecionado

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
pt-BR: Nenhum exemplar foi adicionado ao seu carrinho (já está em seu carrinho)!

en: The item has been removed from your cart
pt-BR: O exemplar foi removido do seu carrinho

en: Are you sure you want to empty your cart?
pt-BR: Tem certeza que deseja esvaziar seu carrinho?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover os exemplares selecionados?

en: Items in your cart: %s
pt-BR: Exemplares em seu carrinho: %s

en: Add to cart
pt-BR: Adicionar ao carrinho

en: In your cart
pt-BR: No seu carrinho

en: Error importing the framework
pt-BR: Erro ao importar a estrutura

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
pt-BR: Tem certeza de que deseja substituir os campos e subcampos da estrutura do framework %s? A estrutura existente será substituída! Por razões de segurança, é recomendável usar a opção de exportação para fazer um backup primeiro.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
pt-BR: Importando para a estrutura: %s. Importando do arquivo: %s.

en: Previous
pt-BR: Anterior

en: Next
pt-BR: Próximo

en: Results
pt-BR: Resultados

en: Go back to the results
pt-BR: Voltar para os resultados

en: Please enter a valid date (should match %s).
pt-BR: Por favor insira uma data válida (deve corresponder %s).

en: Fri
pt-BR: Sex

en: Mon
pt-BR: Seg

en: Sat
pt-BR: Sáb

en: Sun
pt-BR: Dom

en: Thu
pt-BR: Qui

en: Tue
pt-BR: Ter

en: Wed
pt-BR: Qua

en: Friday
pt-BR: Sexta

en: Monday
pt-BR: Segunda

en: Saturday
pt-BR: Sábado

en: Sunday
pt-BR: Domingo

en: Thursday
pt-BR: Quinta-feira

en: Tuesday
pt-BR: Terça-feira

en: Wednesday
pt-BR: Quarta-feira

en: Apr
pt-BR: Abr

en: Aug
pt-BR: Ago

en: Dec
pt-BR: Dez

en: Feb
pt-BR: Fev

en: May
pt-BR: Maio

en: Oct
pt-BR: Out

en: Sep
pt-BR: Set

en: April
pt-BR: Abril

en: August
pt-BR: Agosto

en: December
pt-BR: Dezembro

en: February
pt-BR: Fevereiro

en: January
pt-BR: Janeiro

en: July
pt-BR: Julho

en: June
pt-BR: Junho

en: March
pt-BR: Março

en: November
pt-BR: Novembro

en: October
pt-BR: Outubro

en: September
pt-BR: Setembro

en: Failure
pt-BR: Falha

en: Place hold
pt-BR: Reservar

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
pt-BR: {credit_type_description} contra {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
pt-BR: Observe que esta pesquisa externa pode substituir o registro atual.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
pt-BR: %s exemplares neste registro. Você precisa excluí-los antes de excluir este registro.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
pt-BR: Aviso: este registro é usado em %s pedido (s). Excluí-lo pode causar sérios problemas no módulo de aquisição. Tem certeza que deseja excluir este registro?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
pt-BR: %s pedidos estão usando este registro. Você precisa de permissões de gerenciamento de pedidos para excluir este registro.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
pt-BR: %s pedidos excluídos estão usando este registro. Tem certeza que deseja excluir este registro?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
pt-BR: %s pedidos excluídos estão usando este registro. Você precisa de permissões de gerenciamento de pedidos para excluir este registro.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
pt-BR: %s reserva (s) para este registro. Tem certeza que deseja excluir este registro?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
pt-BR: %s assinatura(s) vinculadas a este registro. Você precisa excluir todas as assinaturas antes de excluir este registro.

en: Are you sure you want to delete this record?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este registro?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
pt-BR: %s reservas(s) neste registro. Você deve excluir todas as reservas antes de excluir todos os exemplares.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir os exemplares %s anexados?

en: (select to create)
pt-BR: (selecione para criar)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
pt-BR: Algo deu errado. Talvez o valor já exista?

en: Template name is required.
pt-BR: Nome do template é obrigatório.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
pt-BR: O código de categoria pode conter apenas os seguintes caracteres: letras, números, - e _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
pt-BR: Escolha um período de inscrição em meses OU por data.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
pt-BR: Nota: %s de %s renovações foram logadas

en: Renewed by
pt-BR: Renovado por

en: manually
pt-BR: manualmente

en: Automatic
pt-BR: Automático

en: Renewal type:
pt-BR: Tipo de renovação:

en: Checked in
pt-BR: Devolvido

en: Patron note
pt-BR: Notas do usuário

en: Unable to check in
pt-BR: Não foi possível fazer a devolução

en: Confirm
pt-BR: Confirmar

en: Renewed, due:
pt-BR: Renovado, devido a:

en: Renew failed:
pt-BR: Falha na renovação:

en: not checked out
pt-BR: não está emprestado

en: too many renewals
pt-BR: muitas renovações

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
pt-BR: muitas renovações consecutivas sem serem vistas pela biblioteca

en: on hold
pt-BR: reservado

en: Not allowed: patron restricted
pt-BR: Não permitido: usuário está suspenso

en: Not allowed: overdue
pt-BR: Não permitido: atrasado

en: Unable to find an open day
pt-BR: Não foi possível encontrar um dia aberto

en: reason unknown
pt-BR: razão desconhecida

en: Loading... you may continue scanning.
pt-BR: Carregando ... você pode continuar digitalizando.

en: Today's checkouts
pt-BR: Empréstimos de hoje

en: Previous checkouts
pt-BR: Empréstimos anteriores

en: by _AUTHOR_
pt-BR: por _AUTHOR_

en: On-site checkout
pt-BR: Empréstimo on-site

en: This item has been recalled and the due date updated
pt-BR: Este exemplar já participou do recall e a data de vencimento foi atualizada

en: Recalled
pt-BR: Realizado o recall

en: Booked
pt-BR: Reservado

en: On hold
pt-BR: Na reserva

en: Not renewable
pt-BR: Não renovável

en: Must be renewed at the library
pt-BR: Deve ser renovado na biblioteca

en: No renewal before %s
pt-BR: Não renovar antes de %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
pt-BR: Não pode mais ser renovado automaticamente - número de dias de empréstimo excedidos

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
pt-BR: Falha na renovação automática, o usuário tem multas não pagas

en: Automatic renewal failed, account expired
pt-BR: A renovação automática falhou, a conta expirou

en: Renewal denied by syspref
pt-BR: Renovação negada por syspref

en: %s of %s renewals remaining
pt-BR: %s de %s renovações restantes

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
pt-BR:  e %s de %s renovações sem a presença da obra restantes

en: Scheduled for automatic renewal
pt-BR: Programado para renovação automática

en: Claim returned
pt-BR: Reivindicação devolvida

en: No itemtype
pt-BR: Sem tipo de exemplar

en: Number of checkouts by item type
pt-BR: Número de empréstimos por tipo de exemplar

en: Double click to edit
pt-BR: Duplo clique para editar

en: Resolve
pt-BR: Resolver

en: Actions
pt-BR: Ações

en: Edit notes
pt-BR: Editar notas

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
pt-BR[0]: Mostrar uma reclamação
pt-BR[1]: Mostrar todas as {count} reclamações

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
pt-BR[0]: Mostrar 1 reclamação não resolvida
pt-BR[1]: Mostrar {count} reclamações não resolvidas

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Are you sure you want to delete this return claim?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esta reclamação de devolução?

en: First
pt-BR: Primeiro

en: Last
pt-BR: Último

en: No data available in table
pt-BR: Nenhum dado disponível na tabela

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt-BR: Mostrando _START_ a _END_ de _TOTAL_ registros

en: No entries to show
pt-BR: Nenhuma entrada para exibir

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt-BR: (filtrado de _MAX_ total de entradas)

en: Show _MENU_ entries
pt-BR: Exibir _MENU_ entries

en: Processing...
pt-BR: Processando...

en: Search:
pt-BR: Buscar:

en: No matching records found
pt-BR: Nenhum registro correspondente encontrado

en: Copy to clipboard
pt-BR: Copiar para área de transferência

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
pt-BR: Pressione <i>ctrl</i> ou <i>⌘</i> + <i>C</i> para copiar os dados da tabela<br> na área de transferência do sistema<br> <br> Para cancelar, clique em esta mensagem ou pressione escape.

en: Copied %d rows to clipboard
pt-BR: Copiadas %d linhas para a área de transferência

en: Copied one row to clipboard
pt-BR: Copiado 1 linha para a área de transferência

en: Clear filter
pt-BR: Limpar filtros

en: All
pt-BR: Todos

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
pt-BR: Algo deu errado ao carregar a tabela.
    %s: %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
pt-BR: Algo deu errado ao carregar a tabela.

en: Copy
pt-BR: Exemplar

en: Print
pt-BR: Imprimir

en: Columns settings
pt-BR: Configurações das colunas

en: Columns
pt-BR: Colunas

en: Export or print
pt-BR: Exportar ou imprimir

en: Export
pt-BR: Exportar

en: Configure table
pt-BR: Configurar tabela

en: Configure
pt-BR: Configurar

en: %s search
pt-BR: %s pesquisar

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
pt-BR: Este campo é obrigatório e deve ter pelo menos um mapeamento

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
pt-BR: Este local de retirada não está disponível de acordo com as regras de circulação

en:  (current)
pt-BR:  (atual)

en: No
pt-BR: Não

en: Yes
pt-BR: Sim

en: Resume
pt-BR: Continuar

en: Suspend
pt-BR: Suspender

en: Hold is <strong>suspended</strong>
pt-BR: A reserva está <strong> suspensa </strong>

en: until %s
pt-BR: até %s

en: Next available %s item
pt-BR: Próximo %s exemplar disponível

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
pt-BR: Próximo grupo de exemplar disponível <strong>%s</strong> exemplar

en: Item is <strong>waiting here</strong>
pt-BR: Exemplar está <strong>aguardando aqui</strong>

en: at %s
pt-BR: em %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
pt-BR: Exemplar está <strong>aguardando</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
pt-BR: Exemplar está <strong>em trânsito</strong> de %s desde %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
pt-BR: O exemplar ainda não foi transferido de %s

en: Unable to resume, hold not found
pt-BR: Incapaz de retomar, reserva não encontrada

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
pt-BR: Sua solicitação não pôde ser processada. Verifique os logs para detalhes.

en: Suspend hold on
pt-BR: Suspender espera

en: Suspend until:
pt-BR: Suspender até:

en: Clear date to suspend indefinitely
pt-BR: Limpar data para suspender indefinitivamente

en: Unable to suspend, hold not found.
pt-BR: Não é possível suspender, reserva não encontrada.

en: Please enter letters or numbers
pt-BR: Por favor insira letras ou números

en: Are you sure you want to delete this field?
pt-BR: Tem a certeza que pretende excluir este campo?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
pt-BR: Uma carta padrão com o código '%s' já existe.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
pt-BR: Uma carta com o código '%s' já existe para '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
pt-BR: Uma carta com o código '%s' já existe para '%s'. Sobrescrever esta carta?

en: Please specify title and content for %s
pt-BR: Especifique o título e o conteúdo para %s

en: Please fill at least one template.
pt-BR: Por favor, preencha pelo menos um template.

en:  characters
pt-BR:  caracteres

en: Both subfield values should be filled or empty.
pt-BR: Ambos os valores de subcampo devem ser preenchidos ou vazios.

en: The destination should be filled.
pt-BR: O destino deve ser preenchido.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
pt-BR: Se este campo é um campo controlado, o subcampo precisa estar vazio

en: A control field cannot be used with a regular field.
pt-BR: Um campo de controle não pode ser usado com um campo regular.

en: The source subfield should be filled for update.
pt-BR: O subcampo de origem deve ser preenchido para atualização.

en: The source field should be filled.
pt-BR: O campo fonte deve ser preenchido.

en: The conditional field should be filled.
pt-BR: O campo condicional deve ser preenchido.

en: The conditional comparison operator should be filled.
pt-BR: O operador de comparação condicional deve ser preenchido.

en: The conditional regular expression should be filled.
pt-BR: A expressão regular condicional deve ser preenchida.

en: The conditional value should be filled.
pt-BR: O valor condicional deve ser preenchido.

en: Every
pt-BR: Todos

en: Are you sure you wish to delete this template action?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esta ação de modelo?

en: Are you sure you wish to delete this template?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir este template?

en: Edit action %s
pt-BR: Editar ação %s

en: Update action
pt-BR: Ação de atualização

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esta mensagem? Não pode ser desfeito.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
pt-BR: As datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'MM/DD/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
pt-BR: As datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'AAAA-MM-DD'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
pt-BR: As datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'DD/MM/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
pt-BR: As datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'DD.MM.AAAA'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
pt-BR: Tem certeza de que deseja atualizar esta criança para a categoria Adulto? Isto não pode ser desfeito.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
pt-BR: Tem certeza de que deseja renovar o registro deste usuário?

en: Patrons selected: %s
pt-BR: Usuários selecionados: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
pt-BR: Por favor, confirme se este é um usuário duplicado

en: Minimum password length: %s
pt-BR: Tamanho mínimo da senha: %s

en: Age
pt-BR: Idade

en: %s year
pt-BR: %s ano

en: %s years
pt-BR: %s anos

en: %s month
pt-BR: %s mês

en: %s months
pt-BR: %s meses

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
pt-BR: O campo não pode ser repetido e já existe no registro de destino. Portanto, você não pode adicioná-lo.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
pt-BR: O subcampo não pode ser repetido e já existe no registro de destino. Portanto, você não pode adicioná-lo.

en: Change messaging preferences to default for this category?
pt-BR: Alterar as preferências de correspondência para padrão para esta categoria?

en: Your concern was successfully submitted.
pt-BR: Sua preocupação foi enviada com sucesso.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
pt-BR: Ocorreu um erro ao enviar sua preocupação. Entre em contato com um bibliotecário.

en: Loading updates . . .
pt-BR: Carregando atualizações . . .

en: Public
pt-BR: Público

en: Private
pt-BR: Privado

en: Concern #%s updated successfully.
pt-BR: Preocupação #%s atualizada com sucesso.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
pt-BR: Erro ao resolver preocupação #%s. Verifique os logs para obter detalhes.

en: Remove restriction?
pt-BR: Remover restrição?

en: You must select checkout(s) to export
pt-BR: Você deve selecionar check-out (s) para exportar

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
pt-BR: Erro: dados inválidos impede o salvamento. Por favor, faça as correções e tente novamente.

en: Nothing to save
pt-BR: Nada para salvar

en: Saving...
pt-BR: Salvando...

en: Saved preference %s
pt-BR: Preferência salva %s

en: modified
pt-BR: modificado

en: You have made changes to system preferences.
pt-BR: Você fez alterações nas preferências do sistema.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir este exemplar de consentimento?

en: Collapse this section
pt-BR: Recolher esta seção

en: Expand this section
pt-BR: Expandir esta seção

en: Note: _ALL_ value will override all other values
pt-BR: Observação: o valor _ALL_ substituirá todos os outros valores

en: The following values are not formatted correctly:
pt-BR: Os seguintes valores não estão formatados corretamente:

en: Name
pt-BR: Nome

en: Required
pt-BR: Obrigatório

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Requires consent in OPAC
pt-BR: Requer consentimento no OPAC

en: Requires consent in staff interface
pt-BR: Requer consentimento na interface da equipe

en: String used to identify cookie name
pt-BR: String usada para identificar o nome do cookie

en: Cookie domain
pt-BR: Domínio de cookies

en: Cookie path
pt-BR: Caminho de Cookies

en: Expand
pt-BR: Expandir

en: Collapse
pt-BR: Retrair

en: You must complete all fields
pt-BR: Você deve completar todos os campos

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
pt-BR: Não é possível decodificar o valor Base64 armazenado na preferência do sistema CookieConsentedJS:

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
pt-BR: Não é possível analisar o valor decodificado JSON armazenado na preferência do sistema CookieConsentedJS:

en: Add new code
pt-BR: Adicionar novo código

en: Coce image from Amazon.com
pt-BR: Imagem Coce da Amazon.com

en: Coce image from Google Books
pt-BR: Coce imagem do Google Books

en: Coce image from Open Library
pt-BR: Coce imagem da Open Library

en: No cover image available
pt-BR: Capa não disponível

en: Nothing is selected
pt-BR: Nada foi selecionado

en: You must select at least one record
pt-BR: Você precisa selecionar ao menos um registro

en: At least two records must be selected for merging
pt-BR: Ao menos dois registros precisam ser selecionados para mesclagem

en: AJAX failed to approve tag: %s
pt-BR: AJAX falhou ao aprovar tag: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
pt-BR: AJAX falhou ao rejeitar tag: %s

en: %s is permitted!
pt-BR: %s é permitido!

en: %s is prohibited!
pt-BR: %s é proibido!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
pt-BR: %s não é permitido ou proibido!

en:  Test
pt-BR:  Teste

en: Clear all
pt-BR: Limpar tudo

en: Select all
pt-BR: Selecionar tudo

en: Select all pending
pt-BR: Selecione todos os pendentes

en: Reject
pt-BR: Recusar

en: Approved
pt-BR: Aprovado

en: Approve
pt-BR: Aprovar

en: Rejected
pt-BR: Rejeitado

en: Testing...
pt-BR: Testando ...

en: AJAX error (%s alert)
pt-BR: Erro AJAX (alerta %s)

en: No camera detected.
pt-BR: Nenhuma câmera detectada.

en: Could not access camera.
pt-BR: Não foi possível acessar a câmera.

en: Access to camera denied.
pt-BR: Acesso à câmera negado.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
pt-BR: Esta funcionalidade está disponível somente em contextos seguros (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
pt-BR: Ocorreu um erro desconhecido:

en: Edit booking
pt-BR: Editar reserva

en: Place booking
pt-BR: Fazer uma reserva antecipada

en: years
pt-BR: anos

en: Search for a patron
pt-BR: Buscar por um usuário

en: Are you sure you want to remove this recall?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este recall?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
pt-BR: Este recall pode já ter sido cancelado. Favor recarregar a página.

en: Cancelled
pt-BR: Cancelado

en: Are you sure you want to expire this recall?
pt-BR: Tem certeza de que deseja expirar este recall?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
pt-BR: Este recall pode ter sido expirado. Favor recarregar a página.

en: Expired
pt-BR: Vencido

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
pt-BR: Tem certeza que deseja reverter o status de aguardando deste recall?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
pt-BR: Este status de aguardando do recall pode ter sido revertido. Favor recarregar a página.

en: Waiting status reverted
pt-BR: Status de aguardando revertido

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
pt-BR: Tem certeza de que deseja marcar este recall como atrasado?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
pt-BR: O recall pode já estar marcado como atrasado. Favor recarregar a página.

en: Marked overdue
pt-BR: Marcado como atrasado

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este recall e retornar o exemplar para a sua biblioteca de origem?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
pt-BR: Este recall pode já ter sido removido. Favor recarregar a página.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover os recall(s) selecionado(s)?

en: Please make a selection.
pt-BR: Favor selecione ...

en: %s (current status)
pt-BR: %s (status atual)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esta coleção rotativa?

en: The results could not be loaded
pt-BR: Os resultados não puderam ser carregados

en: Please delete %s character(s)
pt-BR: Por favor exclua %s caracter(es)

en: Please enter %s or more characters
pt-BR: Por favor insira %s ou mais caracteres

en: Loading more results…
pt-BR: Carregando mais resultados…

en: You can only select %s item(s)
pt-BR: Você só pode selecionar %s exemplar(es)

en: No results found
pt-BR: Nenhum resultado encontrado

en: Searching…
pt-BR: Procurando…

en: Remove all items
pt-BR: Remover todos os exemplares

en: Remove item
pt-BR: Remover o exemplar

en: Are you sure you want to close this subscription?
pt-BR: Tem certeza que deseja encerrar esta assinatura?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
pt-BR: Confirma que quer abrir esta assinatura?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esta assinatura?

en: Add an SMS cellular provider
pt-BR: Adicionar uma operadora de celular para SMS

en: Edit provider %s
pt-BR: Editar provedor %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir %s? %s usuário(s) está usando!

en: Are you sure you want to delete %s?
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir %s?

en: Back to top
pt-BR: Voltar para o topo

en: An error occurred. Check the logs for details.
pt-BR: Ocorreu um erro. Verifique os logs para obter detalhes.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
pt-BR: Frequência e duração da assinatura não conferem. Favor inserir um número de exemplares ao invés de estipular um período de duração.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
pt-BR: Se pretende reclamar todos os números em falta ou em atraso, deve ligar esta assinatura ao fornecedor. Clique sobre OK para ignorar ou Cancele para voltar atrás e digitar um fornecedor

en: The vendor does not exist
pt-BR: O fornecedor não existe

en: You must choose or create a bibliographic record
pt-BR: Você deve escolher ou criar um registro bibliográfico

en: Bibliographic record does not exist!
pt-BR: O registro bibliográfico não existe!

en: Number of issues to display to staff must be a number
pt-BR: O número dos fascículos para exibir para a equipe precisa ser um número

en: Number of issues to display to the public must be a number
pt-BR: Número dos fascículos para exibir ao público precisa ser um número

en: You must choose a first publication date
pt-BR: Você deve selecionar a primeira data de publicação

en: You must choose a subscription length or an end date.
pt-BR: Deve escolher a duração da assinatura ou a data de encerramento.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
pt-BR: Você modificou o padrão de predição avançado. Favor salvar o trabalho ou cancelar as alterações.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
pt-BR: Atenção! O padrão atual planejou irregularidades. Clique em 'Teste de previsão' para verificar se ainda é válido

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
pt-BR: Clique em 'Teste de padrão de predileção' antes de salvar a assinatura.

en: Frequency is not defined
pt-BR: Frequência não está definida

en: First publication date is not defined
pt-BR: A primeira data de publicação não está definida

en: Next issue publication date is not defined
pt-BR: A próxima data de publicação de assunto não é definida

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
pt-BR: Não foi possível testar o padrão de predição pela(s) seguinte(s) razão(ões): %s

en: Please enter a name for this pattern
pt-BR: Por favor insira o nome para este padrão

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
pt-BR: Este nome padrão já existe. Você quer modificá-lo?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
pt-BR: Aviso: Isso modificará o padrão para todas as assinaturas que o estão usando.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
pt-BR: Ocorreu algo errado. Não foi possível criar um novo padrão de numeração.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
pt-BR: Procurando assinatura na Base de Conhecimento Mana

en: Results from Mana Knowledge Base
pt-BR: Resultados da Base de Conhecimento Mana

en: Show Mana results
pt-BR: Mostrar resultados de Mana

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
pt-BR: Inscrição encontrada na Base de Conhecimento Mana:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
pt-BR: Nenhuma assinatura encontrada na Mana Knowledge Base

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
pt-BR: Sinta-se à vontade para compartilhar seu padrão com todos os outros bibliotecários quando terminar

en: This bibliographic record does not exist
pt-BR: Este registro bibliográfico não existe

en: Deactivate filters
pt-BR: Desativar filtros

en: Activate filters
pt-BR: Ativar filtros

en: Are you sure you want to delete this cover image?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta capa?

en: Directory is not writeable
pt-BR: Diretório não é gravável

en: Error code 0 not used
pt-BR: O código de erro 0 não é usado

en: File already exists
pt-BR: O arquivo já existe

en: Root directory for uploads not defined
pt-BR: Nenhum diretório para uploads foi definido

en: Temporary directory for uploads not defined
pt-BR: Diretório temporário para uploads não definidos

en: Upload status:
pt-BR: Situação do upload:

en: Failed
pt-BR: Falhou

en: Denied
pt-BR: Negado

en: An error occurred while uploading.
pt-BR: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo.

en: Error:
pt-BR: Erro:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
pt-BR: Esta ferramenta somente aceita arquivos ZIP ou imagens GIF, JPEG, PNG ou XPM.

en: File name:
pt-BR: Nome do arquivo:

en: File type:
pt-BR: Tipo do arquivo:

en: File size:
pt-BR: Tamanho do arquivo:

en: An error occurred on deleting this image
pt-BR: Um erro ocorreu ao deletar esta imagem

en: View comparison
pt-BR: Ver comparação

en: Showing results for %s
pt-BR: Mostrando resultados para %s

en: You can select maximum of two checkboxes
pt-BR: Você pode selecionar no máximo duas caixas de seleção

en: You must select two entries to compare
pt-BR: Você deve selecionar duas entradas para comparar

en: Submit
pt-BR: Enviar

en: Close
pt-BR: Fechar

en: Submitting...
pt-BR: Enviando...

en: Licenses
pt-BR: Licenças

en: Agreement license %s
pt-BR: Licença de contrato %s

en: Remove this license
pt-BR: Remover esta licença

en: License
pt-BR: Licença

en: Physical location
pt-BR: Localização física

en: Notes
pt-BR: Notas

en: Add new license
pt-BR: Adicionar nova licença

en: There are no licenses created yet
pt-BR: Não existem ainda licenças criadas

en: Periods
pt-BR: Períodos

en: Agreement period %s
pt-BR: Período do contrato %s

en: Remove this period
pt-BR: Remover este período

en: Start date
pt-BR: Data de início

en: End date
pt-BR: Data final

en: Cancellation deadline
pt-BR: Data limite para o cancelamento

en: Add new period
pt-BR: Adicionar novo período

en: Related agreements
pt-BR: Contratos relacionados

en: Related agreement %s
pt-BR: Contrato relacionado %s

en: Remove this relationship
pt-BR: Remover este relacionamento

en: Related agreement
pt-BR: Contrato relacionado

en: Relationship
pt-BR: Relacionamento

en: Add new related agreement
pt-BR: Adicionar novo contrato relacionado

en: There are no other agreements created yet
pt-BR: Não existem ainda outros contratos criados

en: Edit agreement #%s
pt-BR: Editar contrato núm. %s

en: New agreement
pt-BR: Novo contrato

en: Agreement name
pt-BR: Nome do contrato

en: Vendor
pt-BR: Fornecedor

en: Closure reason
pt-BR: Razão de fechamento

en: Is perpetual
pt-BR: É perpétuo

en: Renewal priority
pt-BR: Prioridade de renovação

en: License info
pt-BR: Informação da licença

en: A license is used several times
pt-BR: A licença é utilizada diversas vezes

en: An agreement is used as relationship several times
pt-BR: Um contrato é usado como relacionamento diversas vezes

en: Only one controlling license is allowed
pt-BR: Somente uma licença de controle é permitida

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
pt-BR: Tamanho do arquivo excede o máximo permitido: %s MB

en: Agreement user %s is missing a user
pt-BR: O usuário do contrato %s está sem um usuário

en: Agreement updated
pt-BR: Contrato atualizado

en: Agreement created
pt-BR: Contrato criado

en: Filter by expired
pt-BR: Filtrar por expirado

en: on
pt-BR: em

en: Show mine only
pt-BR: Mostrar apenas o meu

en: There are no agreements defined
pt-BR: Não existem contratos definidos

en: Select
pt-BR: Selecionar

en: Are you sure you want to remove this agreement?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este contrato?

en: Yes, delete
pt-BR: Sim, excluir

en: No, do not delete
pt-BR: Não, não excluir

en: Agreement %s deleted
pt-BR: Contrato %s excluído

en: Agreement #%s
pt-BR: Contrato #%s

en: Period start
pt-BR: Período inicial

en: Period end
pt-BR: Período final

en: Period note
pt-BR: Nota de período

en: Users
pt-BR: Usuários

en: Role
pt-BR: Papel

en: Packages
pt-BR: Pacotes

en: Documents
pt-BR: Documentos

en: Document %s
pt-BR: Documento %s

en: Remove this document
pt-BR: Remover este documento

en: File
pt-BR: Arquivo

en: Select a file
pt-BR: Selecionar um arquivo

en: Update file
pt-BR: Atualizar arquivo

en: File name
pt-BR: Nome do arquivo

en: File type
pt-BR: Tipo do arquivo

en: File description
pt-BR: Descrição do arquivo

en: Uploaded on
pt-BR: Enviado em

en: Add new document
pt-BR: Adicionar novo documento

en: Add new agreement
pt-BR: Adicionar novo contrato

en: This agreement is already linked with this package
pt-BR: Este contrato já está vinculado a este pacote

en: Hide filters
pt-BR: Ocultar filtros

en: Show filters
pt-BR: Mostrar filtros

en: Title
pt-BR: Título

en: Publication type
pt-BR: Tipo da publicação

en: Selection status
pt-BR: Status da seleção

en: Selected
pt-BR: Selecionado

en: Not selected
pt-BR: Não selecionado

en: Is selected
pt-BR: Está selecionado

en: Package name
pt-BR: Nome do pacote

en: Content type
pt-BR: Tipo de conteúdo

en: %s packages found locally
pt-BR: %s títulos encontrados localmente

en: Type
pt-BR: Tipo

en: Package #%s
pt-BR: Pacote núm. %s

en: Add package to holdings
pt-BR: Adicionar pacotes para holdings

en: Remove package from holdings
pt-BR: Remover pacotes dos holdings

en: External ID
pt-BR: ID externo

en: Package type
pt-BR: Tipo de pacote

en: Created on
pt-BR: Criado em

en: Resource #%s
pt-BR: Recurso núm. %s

en: Add title to holdings
pt-BR: Adicionar título para holdings

en: Remove title from holdings
pt-BR: Remover título dos holdings

en: Resource information
pt-BR: Informação do recurso

en: Resource identifier
pt-BR: Identificador do recurso

en: Publication title
pt-BR: Título da publicação

en: Publisher name
pt-BR: Nome da editora

en: Print-format identifier
pt-BR: Identificador de formato impresso

en: Online-format identifier
pt-BR: Identificador de formato online

en: Package
pt-BR: Pacote

en: Package content type
pt-BR: Tipo de conteúdo do pacote

en: Coverage dates
pt-BR: Datas de cobertura

en: Please enter a search term
pt-BR: Insira o termo de busca

en: %s titles found locally
pt-BR: %s títulos encontrados localmente

en: Identifier
pt-BR: Identificador

en: ISBN (Print): %s
pt-BR: ISBN (Impresso): %s

en: Title #%s
pt-BR: Título núm. %s

en: Title identifier
pt-BR: Identificador de título

en: Local bibliographic record
pt-BR: Registro bibliográfico local

en: Date of first serial issue available online
pt-BR: Data do primeiro número do periódico disponível online

en: Number of first volume available online
pt-BR: Número do primeiro volume disponível online

en: Number of first issue available online
pt-BR: Número do primeiro número disponível online

en: Date of last issue available online
pt-BR: Data do último número disponível online

en: Number of last volume available online
pt-BR: Número do último volume disponível online

en: Number of last issue available online
pt-BR: Número do último fascículo disponível online

en: Title-level URL
pt-BR: URL do nível do título

en: First author
pt-BR: Primeiro autor

en: Embargo information
pt-BR: Informação do embargo

en: Coverage depth
pt-BR: Profundidade de cobertura

en: Date the monograph is first published in print
pt-BR: Data inicial em que a monografia foi publicada impressa

en: Date the monograph is first published online
pt-BR: Data inicial em qua a monografia foi publicada online

en: Number of volume for monograph
pt-BR: Número de volumes para monografia

en: Edition of the monograph
pt-BR: Edição da monografia

en: First editor
pt-BR: Primeiro editor

en: Title identifier of the parent publication
pt-BR: Identificador de título de uma publicação parente

en: Title identifier of any preceding publication title
pt-BR: Identificador de título do título de alguma publicação precedente

en: Access type
pt-BR: Tipo de acesso

en: Agreements
pt-BR: Contratos

en: Agreement %s
pt-BR: Contrato %s

en: Remove this agreement
pt-BR: Remover este contrato

en: Agreement
pt-BR: Contrato

en: There are no agreements created yet
pt-BR: Não existem ainda contratos criados

en: Edit package #%s
pt-BR: Editar pacote núm. %s

en: New package
pt-BR: Novo pacote

en: Content type:
pt-BR: Tipo de conteúdo:

en: An agreement is used several times
pt-BR: Um contrato é usado diversas vezes

en: Package updated
pt-BR: Pacote atualizado

en: Package created
pt-BR: Pacote criado

en: There are no packages defined
pt-BR: Não existem pacotes definidos

en: Are you sure you want to remove this package?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este pacote?

en: Local package %s deleted
pt-BR: Pacote local %s excluído

en: Titles (%s)
pt-BR: Títulos (%s)

en: Edit title #%s
pt-BR: Editar título núm. %s

en: New title
pt-BR: Novo título

en: A package is used several times
pt-BR: Um pacote é utilizado diversas vezes

en: Title updated
pt-BR: Título atualizado

en: Title created
pt-BR: Título criado

en: Package %s
pt-BR: Pacote %s

en: Remove from this package
pt-BR: Remover deste pacote

en: Add to another package
pt-BR: Adicionar a um outro pacote

en: There are no packages created yet
pt-BR: Não existem ainda pacotes criados

en: Import from a list
pt-BR: Importar de uma lista

en: Import in progress,
pt-BR: Importação em progresso,

en: see job #%s
pt-BR: ver job núm. %s

en: To the following local package
pt-BR: Para o seguinte local do pacote

en: Cannot import, no package selected
pt-BR: Não é possível importar, nenhum pacote selecionado

en: Import
pt-BR: Importar

en: There are no titles defined
pt-BR: Não existem títulos definidos

en: Are you sure you want to remove this title?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este título?

en: Local title %s deleted
pt-BR: Título local %s excluído

en: Contributors
pt-BR: Contribuidores

en: Edit license %s
pt-BR: Editar licença %s

en: New license
pt-BR: Nova licença

en: License name
pt-BR: Nome da licença

en: License user %s is missing a user
pt-BR: O usuário da licença %s está sem um usuário

en: License updated
pt-BR: Licença atualizada

en: License created
pt-BR: Licença criada

en: There are no licenses defined
pt-BR: Não existem licenças definidas

en: Are you sure you want to remove this license?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover esta licença?

en: License %s deleted
pt-BR: Licença %s excluída

en: Started on
pt-BR: Começou em

en: Ended on
pt-BR: Terminou em

en: License #%s
pt-BR: Licença #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
pt-BR: O módulo de gerenciamento de recursos eletrônicos está desativado, ative <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> para usá-lo

en: Data provider
pt-BR: Provedor de dados

en: Data provider name
pt-BR: Nome do provedor de dados

en: Service type
pt-BR: Tipo de serviço

en: Report types
pt-BR: Tipos de relatório

en: SUSHI credentials
pt-BR: Credenciais SUSHI

en: Service URL
pt-BR: URL de serviço

en: Report release
pt-BR: Lançamento do relatório

en: Customer ID
pt-BR: ID do cliente

en: Requestor ID
pt-BR: ID do solicitante

en: Requestor name
pt-BR: Nome do solicitante

en: Requestor email
pt-BR: E-mail do requisitante

en: There are no import logs defined
pt-BR: Não há logs de importação definidos

en: Are you sure you want to remove this file?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este arquivo?

en: File %s deleted
pt-BR: Arquivo %s excluído

en: Filename
pt-BR: Nome do arquivo

en: Import date
pt-BR: Data de importação

en: Imported by
pt-BR: Importado por

en: Manual upload:
pt-BR: Upload manual:

en: Clear form
pt-BR: Limpar formulário

en: Job for uploaded file has been queued
pt-BR: O job para o arquivo carregado foi colocado na fila

en: Check job progress
pt-BR: Verifique o andamento do job

en: Edit usage data provider #%s
pt-BR: Editar provedor de dados de uso #%s

en: New usage data provider
pt-BR: Novo provedor de dados de uso

en: Type at least two characters to search
pt-BR: Digite pelo menos dois caracteres para pesquisar

en: Searching...
pt-BR: Buscando...

en: Create manually
pt-BR: Criar manualmente

en: Create from registry
pt-BR: Criar a partir do registro

en: Harvester status
pt-BR: Status do harvester

en: Unselect all
pt-BR: Desmarque todos

en: Sushi credentials
pt-BR: Credenciais Sushi

en: Credentials information
pt-BR: Informações de credenciais

en: Customer ID info
pt-BR: Informações de ID do cliente

en: Requestor ID info
pt-BR: Informações de ID do solicitante

en: API key info
pt-BR: Informações da API key

en: Please refer to the
pt-BR: Por favor, consulte o

en: COUNTER registry
pt-BR: Registro COUNTER

en: for more information.
pt-BR: para maiores informações.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
pt-BR: Atualmente, este provedor não oferece suporte a nenhum relatório do COUNTER 5 via SUSHI.

en: Data provider updated
pt-BR: Provedor de dados atualizado

en: Data provider created
pt-BR: Provedor de dados criado

en: Data providers summary
pt-BR: Resumo dos provedores de dados

en: There are no usage data providers defined
pt-BR: Não há provedores de dados de uso definidos

en: Run now
pt-BR: Rodar agora

en: Test
pt-BR: Teste

en: Are you sure you want to remove this data provider?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este provedor de dados?

en: Data provider %s deleted
pt-BR: Provedor de dados %s excluído

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
pt-BR: Este provedor de dados está definido como 'Inativo'. Deseja atualizar o status para 'Ativo'?

en: Yes, update status
pt-BR: Sim, atualizar status

en: No, do not update status
pt-BR: Não, não atualize o status

en: Updated status for usage data provider %s
pt-BR: Status atualizado do provedor de dados de uso %s

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
pt-BR: Tem certeza de que deseja executar o harvester para este provedor de dados?

en: Yes, run
pt-BR: Sim, rodar

en: No, do not run
pt-BR: Não, não rodar

en: Begin date
pt-BR: Data de início

en: Job for report type <strong>%s</strong> has been queued
pt-BR: Job para o tipo de relatório <strong>%s</strong> foi colocado na fila

en: Harvester connection was successful for usage data provider %s
pt-BR: A conexão do Harvester foi bem-sucedida para o provedor de dados de uso %s

en: No connection for usage data provider %s, please check your credentials and try again.
pt-BR: Nenhuma conexão para o provedor de dados de uso %s. Verifique suas credenciais e tente novamente.

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
pt-BR: Este provedor de dados está inativo – não foi possível realizar o teste de conexão

en: Last run
pt-BR: Última execução

en: Data provider #%s
pt-BR: Provedor de dados #%s

en: Detail
pt-BR: Detalhe

en: Manual upload
pt-BR: Upload manual

en: Import logs
pt-BR: Importar logs

en: Usage data provider %s deleted
pt-BR: Provedor de dados de uso %s excluído

en: Data providers list
pt-BR: Lista de provedores de dados

en: Provider
pt-BR: Provedor

en: Start
pt-BR: Início

en: End
pt-BR: Fim

en: New data provider
pt-BR: Novo provedor de dados

en: Build a custom report
pt-BR: Crie um relatório personalizado

en: Select report data
pt-BR: Selecionar dados do relatório

en: Data display
pt-BR: Exibição de dados

en: Choose data provider
pt-BR: Escolha o provedor de dados

en: Choose report
pt-BR: Escolha o relatório

en: Choose metric type
pt-BR: Escolha o tipo de métrica

en: Choose access type
pt-BR: Escolha o tipo de acesso

en: Start year
pt-BR: Ano de início

en: Please enter year in format YYYY
pt-BR: Por favor, insira o ano no formato AAAA

en: Start month
pt-BR: Mês de início

en: End year
pt-BR: Fim de ano

en: End month
pt-BR: Mês de término

en: Keyword
pt-BR: Palavra-chave

en: Select report columns
pt-BR: Selecione as colunas do relatório

en: Select date display method
pt-BR: Selecione o método de exibição de data

en: Display data filtered by year
pt-BR: Exibir dados filtrados por ano

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
pt-BR: Sim - A tabela será limitada a 12 colunas (janeiro a dezembro) com opção de alternar entre anos

en: No - Table will include one column for every month of data selected
pt-BR: Não – a tabela incluirá uma coluna para cada mês de dados selecionados

en: Select which months to display
pt-BR: Selecione quais meses exibir

en: Save report
pt-BR: Salvar o relatório

en: Usage statistics reports
pt-BR: Relatórios de estatísticas de uso

en: Saved reports
pt-BR: Relatórios salvos

en: Create report
pt-BR: Criar relatório

en: No data providers have been created -  no report data will be available
pt-BR: Nenhum provedor de dados foi criado – nenhum dado de relatório estará disponível

en: Display by year
pt-BR: Exibir por ano

en: Metric
pt-BR: Métrica

en: Period total
pt-BR: Período total

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
pt-BR: Você não salvou nenhum relatório ainda, por favor crie um relatório.

en: Select saved report
pt-BR: Selecione o relatório salvo

en: Delete report
pt-BR: Excluir relatório

en: Report deleted successfully
pt-BR: Relatório excluído com sucesso

en: No report was selected - could not delete
pt-BR: Nenhum relatório foi selecionado - não foi possível excluir

en: Remove this user
pt-BR: Remover este usuário

en: User
pt-BR: Usuário

en: Select user
pt-BR: Selecionar usuário

en: Add new user
pt-BR: Adicionar novo usuário

en: Remove
pt-BR: Remover

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
pt-BR: O módulo de preservação está desabilitado, ative <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> para usá-lo

en: Edit preservation settings
pt-BR: Editar configurações de preservação

en: General settings
pt-BR: Configurações gerais

en: Status for item added to waiting list
pt-BR: Status do item adicionado à lista de espera

en: Default status for item added to train
pt-BR: Status padrão do item adicionado ao treinamento

en: Settings updated
pt-BR: Configurações atualizadas

en: Processings
pt-BR: Processamentos

en: Remove this processing
pt-BR: Remover este processamento

en: Edit this processing
pt-BR: Editar este processamento

en: Add new processing
pt-BR: Adicionar novo processamento

en: Are you sure you want to remove this processing?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este processamento?

en: Processing %s deleted
pt-BR: Processando %s excluído

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
pt-BR: Este processamento não pode ser excluído, pois já está em uso.

en: Edit processing #%s
pt-BR: Editar processamento #%s

en: New processing
pt-BR: Novo processamento

en: Processing name
pt-BR: Nome do processamento

en: Letter template for printing slip
pt-BR: Modelo de carta para impressão de recibo

en: Attributes
pt-BR: Atributos

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
pt-BR: Tenha cuidado ao remover atributos deste processamento: os exemplares que o utilizam também serão afetados!

en: Attribute %s
pt-BR: Atributo %s

en: Remove this attribute
pt-BR: Remover este atributo

en: Options
pt-BR: Opções

en: DOES NOT EXIST!
pt-BR: NÃO EXISTE!

en: Add new attribute
pt-BR: Adicionar novo atributo

en: Authorized value
pt-BR: Valor autorizado

en: Free text
pt-BR: Texto livre

en: Database column
pt-BR: Coluna do banco de dados

en: Processing updated
pt-BR: Processamento atualizado

en: Processing created
pt-BR: Processamento criado

en: Processing #%s
pt-BR: Processamento #%s

en: Edit this template
pt-BR: Editar este modelo

en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

en: There are no attributes defined for this processing.
pt-BR: Não há atributos definidos para este processamento.

en: Edit train #%s
pt-BR: Editar lote #%s

en: New train
pt-BR: Novo trem

en: Status for item added to this train
pt-BR: Status do item adicionado a este treinamento

en: Default processing
pt-BR: Processamento padrão

en: Train updated
pt-BR: Lote atualizado

en: Train created
pt-BR: Lote criado

en: Edit item #%s
pt-BR: Editar exemplar #%s

en: Add new item to %s
pt-BR: Adicionar novo exemplar a %s

en: Itemnumber
pt-BR: Número do exemplar

en: Processing
pt-BR: Processando

en: Barcode
pt-BR: Código de barras

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
pt-BR: Não foi possível encontrar o item com este código de barras. Deve estar na lista de aguardando retirada.

en: Item updated
pt-BR: Exemplar atualizado

en: Item added to train
pt-BR: Exemplar adicionado ao lote

en: Add new items to %s
pt-BR: Adicionar novos exemplares a %s

en: Itemnumbers
pt-BR: Números de exemplares

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
pt-BR: Não pode ser editado agora, o valor será recuperado de %s

en: %s items have been added to train %s.
pt-BR: %s exemplares foram adicionados ao lote %s.

en: No items have been added to the train.
pt-BR: Nenhum exemplar foi adicionado ao lote.

en: Filter by
pt-BR: Filtrar por

en: Closed
pt-BR: Fechado

en: Sent
pt-BR: Enviado

en: Received
pt-BR: Recebido

en: There are no trains defined
pt-BR: Não há lotes definidos

en: Add items
pt-BR: Adicionar exemplares

en: Are you sure you want to remove this train?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este lote?

en: Train %s deleted
pt-BR: Lote %s excluído

en: Cannot add items to a closed train
pt-BR: Não é possível adicionar itens a um treinamento fechado

en: Closed on
pt-BR: Fechado em

en: Sent on
pt-BR: Enviado em

en: Received on
pt-BR: Recebido em

en: Copy item to the following train
pt-BR: Copie o item para o seguinte treinamento

en: Select a train
pt-BR: Selecionar um lote

en: Send
pt-BR: Enviar

en: Receive
pt-BR: Receber

en: Train #%s
pt-BR: Lote #%s

en: Items
pt-BR: Exemplares

en: Actions:
pt-BR: Ações:

en: Print slips
pt-BR: Imprimir recibos

en: Cannot print slip, this item does not have a processing with a letter template defined.
pt-BR: Não é possível imprimir o recibo, este item não possui um processamento com modelo de carta definido.

en: Are you sure you want to remove this item?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este exemplar?

en: Yes, remove
pt-BR: Sim, remover

en: No, do not remove
pt-BR: Não, não remova

en: Item removed
pt-BR: Exemplar removido

en: Item copied successfully.
pt-BR: Exemplar copiado com sucesso.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
pt-BR: O exemplar não pode ser copiado para um treinamento, pois já está em um treinamento não recebido.

en: Print slip
pt-BR: Imprimir etiqueta

en: Add items to waiting list
pt-BR: Adicionar exemplares à lista de espera

en: Barcode list
pt-BR: Lista de códigos de barras

en: Add items to a train
pt-BR: Adicionar exemplares para o lote

en: You need to configure this module first.
pt-BR: Você precisa configurar este módulo primeiro.

en: Add to waiting list
pt-BR: Adicionar à lista de espera

en: Add last %s items to a train
pt-BR: Adicionar os últimos %s exemplares a um lote

en: There are no items in the waiting list
pt-BR: Não há exemplares na lista de espera

en: %s new items added. %s items not found.
pt-BR: %s novos exemplares adicionados. %s exemplares não encontrados.

en: %s new items added.
pt-BR: %s novos itens adicionados.

en: No items added
pt-BR: Nenhum exemplar adicionado

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este exemplar da lista de espera?

en: Item removed from the waiting list
pt-BR: Exemplares removidos da lista de aguardando

en: Author
pt-BR: Autor

en: Call number
pt-BR: Número de chamada

en: E-resource management
pt-BR: Gestão de recursos eletrônicos

en: Show agreement
pt-BR: Mostrar contrato

en: Add agreement
pt-BR: Adicionar contrato

en: Edit agreement
pt-BR: Editar contrato

en: Show license
pt-BR: Mostrar licença

en: Add license
pt-BR: Adicionar licença

en: Edit license
pt-BR: Editar licença

en: Show package
pt-BR: Mostrar pacote

en: Add package
pt-BR: Adicionar pacote

en: Edit package
pt-BR: Editar pacote

en: Titles
pt-BR: Títulos

en: Show title
pt-BR: Mostrar título

en: Add title
pt-BR: Adicionar título

en: Edit title
pt-BR: Editar título

en: Resource
pt-BR: Recurso

en: eUsage
pt-BR: eUso

en: Data providers
pt-BR: Provedores de dados

en: Show provider
pt-BR: Mostrar provedor

en: Add data provider
pt-BR: Adicionar provedor de dados

en: Edit data provider
pt-BR: Editar provedor de dados

en: View report
pt-BR: Ver relatório

en: Preservation
pt-BR: Preservação

en: Home
pt-BR: Início

en: Trains
pt-BR: Trens

en: Show train
pt-BR: Mostrar lote

en: Add item to train
pt-BR: Adicionar exemplar no lote

en: Add items to train
pt-BR: Adicionar exemplares no lote

en: Edit item in train
pt-BR: Editar exemplar em lote

en: Add train
pt-BR: Adicionar lote

en: Edit train
pt-BR: Editar lote

en: Waiting list
pt-BR: Lista de espera

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Show processing
pt-BR: Mostrar processamento

en: Add processing
pt-BR: Adicionar processamento

en: Edit processing
pt-BR: Editar processamento

en: supersedes
pt-BR: substitui

en: is superseded by
pt-BR: é substituído por

en: provides post-cancellation access for
pt-BR: provê acesso pós cancelamento para

en: has post-cancellation access in
pt-BR: tem acesso após o cancelamento em

en: tracks demand-driven acquisitions for
pt-BR: rastreia aquisições orientadas por demanda para

en: has demand-driven acquisitions in
pt-BR: possui aquisições orientadas por demanda em

en: has backfile in
pt-BR: possuí backfile em

en: has frontfile in
pt-BR: tem frontfile em

en: related to
pt-BR: relacionado a

en: Publisher
pt-BR: Editora

en: Platform
pt-BR: Plataforma

en: Publisher ID
pt-BR: ID da editora

en: Online ISSN
pt-BR: ISSN online

en: Print ISSN
pt-BR: ISSN impresso

en: AJAX error: receiving data from %s
pt-BR: Erro AJAX: recebendo dados de %s

en: The page entered is not a number.
pt-BR: A página inserida não é um número.

en: The page should be a number between 1 and %s.
pt-BR: A página deve ser um número entre 1 e %s.

en: Please choose at least one external target
pt-BR: Escolha pelo menos um destino externo

en: Search Google Books
pt-BR: Pesquisar no Google Books

en: Sorry, nothing found.
pt-BR: Desculpe, nada encontrado.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
pt-BR: O exemplar já está no seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
pt-BR: Este exemplar foi adicionado ao seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
pt-BR:  exemplar(es) adicionado(s) ao seu carrinho

en: already in your cart
pt-BR: já está no seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
pt-BR: Nenhum exemplar foi selecionado

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
pt-BR: Nenhum exemplar foi adicionado ao seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
pt-BR: O exemplar foi removido do seu carrinho

en: Scroll to the top of the page
pt-BR: Vá para o topo da página

en: Log in to your OverDrive account
pt-BR: Faça login na sua conta OverDrive

en: OverDrive account page
pt-BR: Página da conta OverDrive

en: Log out of your OverDrive account
pt-BR: Desconecte da sua conta OverDrive

en: Checkouts
pt-BR: Empréstimos

en: Holds
pt-BR: Reservas

en: Checked out until:
pt-BR: Emprestado até:

en: Get item
pt-BR: Obter exemplar

en: Check in
pt-BR: Devolução

en: Are you sure you want to return this item?
pt-BR: Tem certeza de que deseja devolver este exemplar?

en: Check out
pt-BR: Empréstimo

en: Are you sure you want to check out this item?
pt-BR: Tem certeza de que deseja emprestar este exemplar?

en: Cancel hold
pt-BR: Cancelar reserva

en: Are you sure you want to cancel this hold?
pt-BR: Tem a certeza que quer cancelar esta reserva?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
pt-BR: O exemplar não pode ser emprestado. Não há disponíveis

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
pt-BR: Aviso: Não pode ser desfeito. Por favor, confirme novamente

en: Your rating: %s.
pt-BR: Sua avaliação: %s.

en: Average rating: %s (%s votes)
pt-BR: Média de avaliações: %s (%s votos)

en: Tags added:
pt-BR: Tags adicionadas:

en: Tags deleted:
pt-BR: Tags excluídas:

en: Errors:
pt-BR: Erros:

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
pt-BR: Desculpe, as tags não estão habilitadas neste sistema.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
pt-BR: Erro! Sua tag era inteiramente código de marcação.  NÃO foi adicionado.  Tente novamente com texto simples.

en: Error! Illegal parameter
pt-BR: Erro! Parâmetro ilegal

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
pt-BR: Nota: sua tag continha código de marcação que foi removido. A tag foi adicionada como

en: Error! Adding tags failed at
pt-BR: Erro! A adição de tags falhou em

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
pt-BR: Nota: você só pode marcar um exemplar com um termo dado uma vez.  Marque 'Tags' para ver suas tags atuais.

en: Error! You cannot delete the tag
pt-BR: Erro! Você não pode excluir a tag

en: Note: you can only delete your own tags.
pt-BR: Observação: você só pode excluir suas próprias tags.

en: You must be logged in to add tags.
pt-BR: Você precisa estar logado para adicionar tags.

en: Unable to add one or more tags.
pt-BR: Não é possível adicionar uma ou mais tags.
