Koha 23.11.09.000 - en to pt-BR translation catalogue (1627 entries)

en: Overpayment refund
pt-BR: Reembolso de pagamento em excesso

en: Payment
pt-BR: Pagamento

en: Writeoff
pt-BR: Cancelar

en: Forgiven
pt-BR: Perdoado

en: Credit
pt-BR: Crédito

en: A discount applied to a patrons fine
pt-BR: Um desconto aplicado em uma multa para os usuários

en: Refund
pt-BR: Reembolso

en: Lost item fee refund
pt-BR: Reembolso de taxa de exemplar perdido

en: Purchase
pt-BR: Aquisição

en: Cancellation
pt-BR: Cancelamento

en: Lost item processing fee refund
pt-BR: Reembolso da taxa de processamento de exemplar perdido

en: Credit types used in Koha
pt-BR: Tipos de crédito usados no Koha

en: Account creation fee
pt-BR: Taxa de criação de conta

en: Account renewal fee
pt-BR: Taxa de renovação de conta

en: Article request fee
pt-BR: Taxa de solicitação de artigo

en: Lost item
pt-BR: Exemplar perdido

en: Manual fee
pt-BR: Taxa manual

en: New card fee
pt-BR: Taxa de novo cartão

en: Overdue fine
pt-BR: Multa por atraso

en: Lost item processing fee
pt-BR: Taxa de processamento de exemplar perdido

en: Payment from library to patron
pt-BR: Pagamento da biblioteca ao usuário

en: Rental fee
pt-BR: Taxa de aluguel

en: Daily rental fee
pt-BR: Taxa de aluguel diária

en: Renewal of daily rental item
pt-BR: Renovação do aluguel diário do exemplar

en: Renewal of rental item
pt-BR: Renovação do aluguel diário do exemplar

en: Hold fee
pt-BR: Taxa de reserva

en: Hold waiting too long
pt-BR: Reserva aguardando muito tempo

en: Credit has been voided
pt-BR: O crédito foi anulado

en: Debit types used in Koha
pt-BR: Tipos de débito usados no Koha

en: No
pt-BR: Não

en: Yes
pt-BR: Sim

en: Cash
pt-BR: Dinheiro

en: Cash via SIP2
pt-BR: Dinheiro via SIP2

en: Visa
pt-BR: Visto

en: Visa via SIP2
pt-BR: Visto via SIP2

en: Creditcard
pt-BR: Cartão de Crédito

en: Creditcard via SIP2
pt-BR: Cartão de crédito via SIP2

en: Every week
pt-BR: Toda semana

en: Active
pt-BR: Ativo

en: In negotiation
pt-BR: Em negociação

en: Closed
pt-BR: Fechado

en: Expired
pt-BR: Vencido

en: Cancelled
pt-BR: Cancelado

en: For review
pt-BR: Para revisão

en: Renew
pt-BR: Renovar

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: ERM librarian
pt-BR: Bibliotecário de Gestão de Recursos Eletrônicos

en: Subject specialist
pt-BR: Especialista no assunto

en: Consortial
pt-BR: Consorciado

en: National
pt-BR: Nacional

en: Alliance
pt-BR: Aliança

en: Not yet active
pt-BR: Ainda não ativo

en: Rejected
pt-BR: Rejeitado

en: Controlling
pt-BR: Controlador

en: Future
pt-BR: Futuro

en: Historic
pt-BR: Histórico

en: Filing cabinet
pt-BR: Armário de arquivo

en: Cupboard
pt-BR: Armário

en: Complete
pt-BR: Completo

en: Aggregated full
pt-BR: Agrupamento completo

en: Abstract and index
pt-BR: Resumo e índice

en: Mixed content
pt-BR: Conteúdo misto

en: E-journal
pt-BR: Periódico online

en: Online reference
pt-BR: Referência online

en: Print
pt-BR: Impresso

en: Streaming media
pt-BR: Streaming de mídia

en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

en: Journal
pt-BR: Jornal

en: Report
pt-BR: Relatório

en: Proceedings
pt-BR: Anais

en: Newspaper
pt-BR: Jornal

en: Unspecified
pt-BR: Não especificado

en: Book
pt-BR: Livro

en: Bookseries
pt-BR: Série de livros

en: Database
pt-BR: Base de dados

en: Thesis/Dissertation
pt-BR: Tese/Dissertação

en: Streaming audio
pt-BR: Streaming de áudio

en: Streaming video
pt-BR: Streaming de vídeo

en: Audiobook
pt-BR: Áudio-livro

en: PR - Platform master report
pt-BR: PR - Relatório principal da plataforma

en: PR_P1 - Platform usage
pt-BR: PR_P1 – Uso da plataforma

en: DR - Database master report
pt-BR: DR – Relatório principal do banco de dados

en: DR_D1 - Database search and item usage
pt-BR: DR_D1 - Pesquisa de banco de dados e uso de itens

en: DR_D2 - Database access denied
pt-BR: DR_D2 - Acesso ao banco de dados negado

en: TR - Title master report
pt-BR: TR - Relatório principal de título

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
pt-BR: TR_B1 - Solicitações de livros (excluindo OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
pt-BR: TR_B2 - Acessos negados a livros

en: TR_B3 - Book usage by access type
pt-BR: TR_B3 - Utilização de livro por tipo de acesso

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
pt-BR: TR_J1 - Solicitações de periódicos (excluindo OA_Gold)

en: TR_J2 - Journal access denied
pt-BR: TR_J2 - Acessos negados à periódicos

en: TR_J3 - Journal usage by access type
pt-BR: TR_J3 - Utilização do periódico por tipo de acesso

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
pt-BR: TR_J4 - Solicitações de periódico por YOP(excluindo OA_Gold)

en: IR - Item master report
pt-BR: IR - Relatório principal de itens

en: IR_A1 - Journal article requests
pt-BR: IR_A1 - Solicitações de artigos de periódicos

en: IR_M1 - Multimedia item requests
pt-BR: IR_M1 - Solicitações de itens multimídia

en: Searches platform
pt-BR: Plataforma de busca

en: Total item investigations
pt-BR: Investigações de exemplares totais

en: Total item requests
pt-BR: Total de solicitações de exemplares

en: Unique item investigations
pt-BR: Investigações de exemplares exclusivos

en: Unique item requests
pt-BR: Solicitações de exemplares exclusivos

en: Unique title investigations
pt-BR: Investigações de títulos exclusivos

en: Unique title requests
pt-BR: Solicitações de títulos exclusivos

en: Searches automated
pt-BR: Buscas automatizadas

en: Searches federated
pt-BR: Buscas federadas

en: Searches regular
pt-BR: Buscas regulares

en: No license
pt-BR: Sem licença

en: Limit exceeded
pt-BR: Limite excedido

en: Admin
pt-BR: Administrador

en: Orders
pt-BR: Pedidos

en: Reports
pt-BR: Relatórios

en: Maintenance
pt-BR: Manutenção

en: Outage
pt-BR: Interrupção

en: United Arab Emirates
pt-BR: Emirados Árabes Unidos

en: Afghanistan
pt-BR: Afeganistão

en: Antigua & Barbuda
pt-BR: Antígua e Barbuda

en: Anguilla
pt-BR: Anguila

en: Armenia
pt-BR: Armênia

en: Antarctica
pt-BR: Antártida

en: American Samoa
pt-BR: Samoa Americana

en: Austria
pt-BR: Áustria

en: Australia
pt-BR: Austrália

en: Åland Islands
pt-BR: Ilhas Aland

en: Azerbaijan
pt-BR: Azerbaijão

en: Bosnia & Herzegovina
pt-BR: Bósnia e Herzegovina

en: Belgium
pt-BR: Bélgica

en: Bulgaria
pt-BR: Bulgária

en: Bahrain
pt-BR: Bahrein

en: St. Barthélemy
pt-BR: São Bartolomeu

en: Bermuda
pt-BR: Bermudas

en: Bolivia
pt-BR: Bolívia

en: Caribbean Netherlands
pt-BR: Caribe Neerlandês

en: Brazil
pt-BR: Brasil

en: Bhutan
pt-BR: Butão

en: Bouvet Island
pt-BR: Ilha Bouvet

en: Botswana
pt-BR: Botsuana

en: Belarus
pt-BR: Bielorrússia

en: Canada
pt-BR: Canadá

en: Cocos (Keeling) Islands
pt-BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Central African Republic
pt-BR: República Centro-Africana

en: Switzerland
pt-BR: Suíça

en: Côte d’Ivoire
pt-BR: Costa do Marfim

en: Cook Islands
pt-BR: Ilhas Cook

en: Cameroon
pt-BR: Camarões

en: Colombia
pt-BR: Colômbia

en: Cape Verde
pt-BR: Cabo Verde

en: Christmas Island
pt-BR: Ilha do Natal

en: Cyprus
pt-BR: Chipre

en: Czechia
pt-BR: Tcheca

en: Germany
pt-BR: Alemanha

en: Djibouti
pt-BR: Djibuti

en: Denmark
pt-BR: Dinamarca

en: Dominican Republic
pt-BR: República Dominicana

en: Algeria
pt-BR: Argélia

en: Ecuador
pt-BR: Equador

en: Estonia
pt-BR: Estônia

en: Egypt
pt-BR: Egito

en: Western Sahara
pt-BR: Saara Ocidental

en: Eritrea
pt-BR: Eritreia

en: Spain
pt-BR: Espanha

en: Ethiopia
pt-BR: Etiópia

en: Finland
pt-BR: Finlândia

en: Falkland Islands
pt-BR: Ilhas Malvinas

en: Micronesia
pt-BR: Micronésia

en: Faroe Islands
pt-BR: Ilhas Faroe

en: France
pt-BR: França

en: Gabon
pt-BR: Gabão

en: United Kingdom
pt-BR: Reino Unido

en: Grenada
pt-BR: Granada

en: Georgia
pt-BR: Geórgia

en: French Guiana
pt-BR: Guiana Francesa

en: Ghana
pt-BR: Gana

en: Greenland
pt-BR: Groenlândia

en: Gambia
pt-BR: Gâmbia

en: Guinea
pt-BR: Guiné

en: Guadeloupe
pt-BR: Guadalupe

en: Equatorial Guinea
pt-BR: Guiné Equatorial

en: Greece
pt-BR: Grécia

en: South Georgia & South Sandwich Islands
pt-BR: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Guinea-Bissau
pt-BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt-BR: Guiana

en: Heard & McDonald Islands
pt-BR: Ilhas Heard e McDonald

en: Croatia
pt-BR: Croácia

en: Hungary
pt-BR: Hungria

en: Indonesia
pt-BR: Indonésia

en: Ireland
pt-BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt-BR: Ilha de Man

en: India
pt-BR: Índia

en: British Indian Ocean Territory
pt-BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: Iraq
pt-BR: Iraque

en: Iran
pt-BR: Irã

en: Iceland
pt-BR: Islândia

en: Italy
pt-BR: Itália

en: Jordan
pt-BR: Jordânia

en: Japan
pt-BR: Japão

en: Kenya
pt-BR: Quênia

en: Kyrgyzstan
pt-BR: Quirguistão

en: Cambodia
pt-BR: Camboja

en: St. Kitts & Nevis
pt-BR: São Cristóvão e Nevis

en: North Korea
pt-BR: Coréia do Norte

en: South Korea
pt-BR: Coréia do Sul

en: Cayman Islands
pt-BR: Ilhas Cayman

en: Kazakhstan
pt-BR: Cazaquistão

en: Lebanon
pt-BR: Líbano

en: St. Lucia
pt-BR: Santa Lúcia

en: Liberia
pt-BR: Libéria

en: Lesotho
pt-BR: Lesoto

en: Lithuania
pt-BR: Lituânia

en: Luxembourg
pt-BR: Luxemburgo

en: Latvia
pt-BR: Letônia

en: Libya
pt-BR: Líbia

en: Morocco
pt-BR: Marrocos

en: Moldova
pt-BR: Moldávia

en: St. Martin
pt-BR: São Martinho

en: Marshall Islands
pt-BR: Ilhas Marshall

en: North Macedonia
pt-BR: Macedônia do Norte

en: Myanmar (Burma)
pt-BR: Mianmar (Birmânia)

en: Mongolia
pt-BR: Mongólia

en: Northern Mariana Islands
pt-BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Martinique
pt-BR: Martinica

en: Mauritania
pt-BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt-BR: Ilhas Maurício

en: Maldives
pt-BR: Maldivas

en: Malawi
pt-BR: Malauí

en: Mexico
pt-BR: México

en: Malaysia
pt-BR: Malásia

en: Mozambique
pt-BR: Moçambique

en: Namibia
pt-BR: Namíbia

en: New Caledonia
pt-BR: Nova Caledônia

en: Niger
pt-BR: Níger

en: Norfolk Island
pt-BR: Ilha Norfolk

en: Nigeria
pt-BR: Nigéria

en: Nicaragua
pt-BR: Nicarágua

en: Netherlands
pt-BR: Países Baixos

en: Norway
pt-BR: Noruega

en: New Zealand
pt-BR: Nova Zelândia

en: Oman
pt-BR: Omã

en: Panama
pt-BR: Panamá

en: French Polynesia
pt-BR: Polinésia Francesa

en: Papua New Guinea
pt-BR: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt-BR: Filipinas

en: Pakistan
pt-BR: Paquistão

en: Poland
pt-BR: Polônia

en: St. Pierre & Miquelon
pt-BR: São Pedro e Miquelon

en: Pitcairn Islands
pt-BR: Ilhas Pitcairn

en: Puerto Rico
pt-BR: Porto Rico

en: Palestinian Territories
pt-BR: Territórios Palestinos

en: Paraguay
pt-BR: Paraguai

en: Qatar
pt-BR: Catar

en: Romania
pt-BR: Romênia

en: Serbia
pt-BR: Sérvia

en: Russia
pt-BR: Rússia

en: Rwanda
pt-BR: Ruanda

en: Saudi Arabia
pt-BR: Arábia Saudita

en: Solomon Islands
pt-BR: Ilhas Salomão

en: Seychelles
pt-BR: Seicheles

en: Sudan
pt-BR: Sudão

en: Sweden
pt-BR: Suécia

en: Singapore
pt-BR: Cingapura

en: St. Helena
pt-BR: Santa Helena

en: Slovenia
pt-BR: Eslovênia

en: Svalbard & Jan Mayen
pt-BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Slovakia
pt-BR: Eslováquia

en: Sierra Leone
pt-BR: Serra Leoa

en: San Marino
pt-BR: São Marino

en: Somalia
pt-BR: Somália

en: South Sudan
pt-BR: Sudão do Sul

en: São Tomé & Príncipe
pt-BR: São Tomé e Príncipe

en: Syria
pt-BR: Síria

en: Turks & Caicos Islands
pt-BR: Ilhas Turks e Caicos

en: Chad
pt-BR: Chade

en: French Southern Territories
pt-BR: Territórios Franceses do Sul

en: Thailand
pt-BR: Tailândia

en: Tajikistan
pt-BR: Tajiquistão

en: Tokelau
pt-BR: Toquelau

en: Turkmenistan
pt-BR: Turcomenistão

en: Tunisia
pt-BR: Tunísia

en: Turkey
pt-BR: Turquia

en: Trinidad & Tobago
pt-BR: Trindade e Tobago

en: Tanzania
pt-BR: Tanzânia

en: Ukraine
pt-BR: Ucrânia

en: U.S. Outlying Islands
pt-BR: Ilhas Distantes dos EUA

en: United States
pt-BR: Estados Unidos

en: Uruguay
pt-BR: Uruguai

en: Uzbekistan
pt-BR: Uzbequistão

en: Vatican City
pt-BR: Cidade do Vaticano

en: St. Vincent & Grenadines
pt-BR: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt-BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: U.S. Virgin Islands
pt-BR: Ilhas Virgens Americanas

en: Vietnam
pt-BR: Vietnã

en: Yemen
pt-BR: Iémen

en: Mayotte
pt-BR: Maiote

en: South Africa
pt-BR: África do Sul

en: Zambia
pt-BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt-BR: Zimbábue

en: Achinese
pt-BR: Um chinês

en: Afro-Asiatic languages
pt-BR: Línguas afro-asiáticas

en: Afrikaans
pt-BR: Africâner

en: Ainu
pt-BR: Aino

en: Akkadian
pt-BR: Acadiano

en: Albanian
pt-BR: Albanês

en: Aleut
pt-BR: Aleúte

en: Algonquian languages
pt-BR: Línguas algonquinas

en: Southern Altai
pt-BR: Altai do Sul

en: Amharic
pt-BR: Amárico

en: English, Old (ca.450-1100)
pt-BR: Inglês, Antigo (ca.450-1100)

en: Apache languages
pt-BR: Idiomas Apache

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
pt-BR: Aramaico oficial (700-300 aC); Aramaico imperial (700-300 aC)

en: Aragonese
pt-BR: Aragonês

en: Armenian
pt-BR: Armênio

en: Artificial languages
pt-BR: Linguagens artificiais

en: Assamese
pt-BR: Assamês

en: Athapascan languages
pt-BR: Idiomas Athapascan

en: Australian languages
pt-BR: Idiomas australianos

en: Avaric
pt-BR: Avárico

en: Aymara
pt-BR: Aimará

en: Azerbaijani
pt-BR: Azerbaidjano

en: Banda languages
pt-BR: Línguas Banda

en: Bamileke languages
pt-BR: Línguas Bamileke

en: Bashkir
pt-BR: Basquir

en: Baluchi
pt-BR: Balúchi

en: Balinese
pt-BR: Balinês

en: Basque
pt-BR: Basco

en: Baltic languages
pt-BR: Línguas bálticas

en: Belarusian
pt-BR: Bielorrusso

en: Berber languages
pt-BR: Línguas berberes

en: Bihari languages
pt-BR: Línguas biharis

en: Bantu languages
pt-BR: Línguas bantu

en: Bosnian
pt-BR: Bósnio

en: Breton
pt-BR: Bretão

en: Batak languages
pt-BR: Idiomas Batak

en: Buriat
pt-BR: Buriátio

en: Buginese
pt-BR: Buginês

en: Bulgarian
pt-BR: Búlgaro

en: Burmese
pt-BR: Birmanês

en: Caddo
pt-BR: Cadoano

en: Central American Indian languages
pt-BR: Línguas indígenas da América Central

en: Catalan; Valencian
pt-BR: Catalão; Valenciano

en: Caucasian languages
pt-BR: Idiomas caucasianos

en: Celtic languages
pt-BR: Línguas celtas

en: Chechen
pt-BR: Checheno

en: Chinese
pt-BR: Chinês

en: Chinook jargon
pt-BR: Jargão de Chinook

en: Chamic languages
pt-BR: Línguas Chamic

en: Montenegrin
pt-BR: Montenegrino

en: Corsican
pt-BR: Corso

en: Creoles and pidgins, English based
pt-BR: Crioulos e Pidgins, baseados em inglês

en: Creoles and pidgins, French-based
pt-BR: Crioulos e Pidgins, franceses

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
pt-BR: Crioulos e Pidgins, com base em português

en: Creoles and pidgins
pt-BR: Crioulos e pidgins

en: Cushitic languages
pt-BR: Línguas cuchíticas

en: Czech
pt-BR: Tchéco

en: Dakota
pt-BR: Dacota

en: Danish
pt-BR: Dinamarquês

en: Land Dayak languages
pt-BR: Línguas terrestres Dayak

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
pt-BR: Divehi; Divehi; Maldivas

en: Dravidian languages
pt-BR: Línguas dravídicas

en: Lower Sorbian
pt-BR: Baixo Sorábio

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
pt-BR: Holandês, médio (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
pt-BR: Holandês; Flamengo

en: Dyula
pt-BR: Diula

en: Egyptian (Ancient)
pt-BR: Egípcio (antigo)

en: Elamite
pt-BR: Elamita

en: English
pt-BR: Inglês

en: English, Middle (1100-1500)
pt-BR: Inglês, médio (1100-1500)

en: Estonian
pt-BR: Estónio

en: Faroese
pt-BR: Feroês

en: Fijian
pt-BR: Fijiano

en: Finnish
pt-BR: Finlandês

en: Finno-Ugrian languages
pt-BR: Línguas fino-úgricas

en: Fon
pt-BR: Fundo

en: French
pt-BR: Francês

en: French, Middle (ca.1400-1600)
pt-BR: Francês, Médio (ca. 1300-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
pt-BR: Francês, Antigo (842-ca.1400)

en: Northern Frisian
pt-BR: Frísia do Norte

en: Eastern Frisian
pt-BR: Frísia Oriental

en: Western Frisian
pt-BR: Frísia ocidental

en: Friulian
pt-BR: Friuliano

en: Germanic languages
pt-BR: Línguas germânicas

en: Georgian
pt-BR: Georgiano

en: German
pt-BR: Alemão

en: Gaelic; Scottish Gaelic
pt-BR: Gaélico; gaélico escocês

en: Irish
pt-BR: Irlandês

en: Galician
pt-BR: Galego

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
pt-BR: Alemão medieval (aprox. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
pt-BR: Alemão, antigo (aprox. 750-1050)

en: Gothic
pt-BR: Gótico

en: Greek, Ancient (to 1453)
pt-BR: Grego, Arcaico (até 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
pt-BR: Grego, Moderno (1453-)

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
pt-BR: Suíço-alemão; Alemannico; Alsaciano

en: Haitian; Haitian Creole
pt-BR: Haitiano; crioulo haitiano

en: Hawaiian
pt-BR: Havaiano

en: Himachali languages; Western Pahari languages
pt-BR: Línguas do Himachali; Línguas Pahari Ocidentais

en: Hittite
pt-BR: Hitita

en: Croatian
pt-BR: Croata

en: Upper Sorbian
pt-BR: Alto-sorbiano

en: Hungarian
pt-BR: Húngaro

en: Icelandic
pt-BR: Islandês

en: Ijo languages
pt-BR: Línguas Ijo

en: Interlingue; Occidental
pt-BR: Interlíngua; Ocidental

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pt-BR: Interlíngua (Associação Internacional de Idiomas Auxiliares)

en: Indic languages
pt-BR: Idiomas índicos

en: Indonesian
pt-BR: Indonésio

en: Indo-European languages
pt-BR: Línguas indo-européias

en: Iranian languages
pt-BR: Línguas iranianas

en: Iroquoian languages
pt-BR: Idiomas iroqueses

en: Italian
pt-BR: Italiano

en: Javanese
pt-BR: Javanês

en: Japanese
pt-BR: Japonês

en: Judeo-Persian
pt-BR: Judeu-Persa

en: Judeo-Arabic
pt-BR: Judeu-árabe

en: Kara-Kalpak
pt-BR: Kara-kalpak

en: Kalaallisut; Greenlandic
pt-BR: Kalaallisut; groenlandês

en: Karen languages
pt-BR: Idiomas karen

en: Kashmiri
pt-BR: Caxemira

en: Kazakh
pt-BR: Cazaque

en: Khoisan languages
pt-BR: Línguas Khoisan

en: Central Khmer
pt-BR: Khmer Central

en: Kongo
pt-BR: Congo

en: Korean
pt-BR: Coreano

en: Kru languages
pt-BR: Línguas Kru

en: Kurdish
pt-BR: Curdo

en: Latvian
pt-BR: Letão

en: Lithuanian
pt-BR: Lituano

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pt-BR: Luo (Quênia e Tanzânia)

en: Macedonian
pt-BR: Macedônia

en: Malayalam
pt-BR: Malaiala

en: Austronesian languages
pt-BR: Línguas austronésias

en: Malay
pt-BR: Malaia

en: Irish, Middle (900-1200)
pt-BR: Irlandês, Médio (900-1200)

en: Uncoded languages
pt-BR: Idiomas não codificados

en: Mon-Khmer languages
pt-BR: Idiomas Mon-Khmer

en: Malagasy
pt-BR: Malgaxe

en: Maltese
pt-BR: Maltês

en: Manobo languages
pt-BR: Idiomas Manobo

en: Mongolian
pt-BR: Mongol

en: Multiple languages
pt-BR: Múltiplos idiomas

en: Munda languages
pt-BR: Línguas Munda

en: Mayan languages
pt-BR: Línguas maias

en: Nahuatl languages
pt-BR: Línguas náuatle

en: North American Indian languages
pt-BR: Línguas indígenas norte-americanas

en: Neapolitan
pt-BR: Napolitano

en: Ndebele, South; South Ndebele
pt-BR: Ndebele, Sul; Sul Ndebele

en: Ndebele, North; North Ndebele
pt-BR: Ndebele, Norte; Norte Ndebele

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
pt-BR: Baixo alemão; Baixo Saxão; Alemão, Baixo; saxão, baixo

en: Niger-Kordofanian languages
pt-BR: Línguas Níger-Cordofanianas

en: Niuean
pt-BR: Niueano

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
pt-BR: Norueguês Nynorsk; Nynorsk, Norueguês

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
pt-BR: Bokmål, norueguês; Bokmål norueguês

en: Norse, Old
pt-BR: Nórdico, Antigo

en: Norwegian
pt-BR: Norueguês

en: Nubian languages
pt-BR: Idiomas Núbios

en: Occitan (post 1500)
pt-BR: Occitano (pós 1500)

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
pt-BR: Turco, Otomano (1500-1928)

en: Otomian languages
pt-BR: Línguas otomianas

en: Papuan languages
pt-BR: Línguas papuas

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
pt-BR: Persa, Antigo (ca.600-400 a.C.)

en: Persian
pt-BR: Persa

en: Philippine languages
pt-BR: Línguas filipinas

en: Phoenician
pt-BR: Fenício

en: Polish
pt-BR: Polonês

en: Portuguese
pt-BR: Português

en: Prakrit languages
pt-BR: Línguas prácritas

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
pt-BR: Provençal, Antigo (até 1500); Occitano, Antigo (até 1500)

en: Reserved for local use
pt-BR: Reservado para uso local

en: Rapanui
pt-BR: Rapa Nui

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
pt-BR: Rarotongano; Ilhas Cook Maori

en: Romance languages
pt-BR: Línguas românicas

en: Romansh
pt-BR: Romanche

en: Romany
pt-BR: Romani

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
pt-BR: Romeno; Moldavo; Moldavo

en: Russian
pt-BR: Russo

en: South American Indian languages
pt-BR: Línguas indígenas da América do Sul

en: Salishan languages
pt-BR: Línguas salichanas

en: Samaritan Aramaic
pt-BR: Aramaico samaritano

en: Sanskrit
pt-BR: Sânscrito

en: Sicilian
pt-BR: Siciliano

en: Scots
pt-BR: Escocês

en: Semitic languages
pt-BR: Línguas semíticas

en: Irish, Old (to 900)
pt-BR: Irlandês, Antigo (até 900)

en: Sign Languages
pt-BR: Língua de sinais

en: Siouan languages
pt-BR: Línguas siouan

en: Sino-Tibetan languages
pt-BR: Línguas sino-tibetanas

en: Slavic languages
pt-BR: Línguas eslavas

en: Slovak
pt-BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt-BR: Esloveno

en: Southern Sami
pt-BR: Sami do Sul

en: Northern Sami
pt-BR: Sami do norte

en: Sami languages
pt-BR: Línguas sami

en: Samoan
pt-BR: Samoano

en: Songhai languages
pt-BR: Línguas Songhai

en: Sotho, Southern
pt-BR: Sotho, Sul

en: Spanish; Castilian
pt-BR: Espanhol; castelhano

en: Sardinian
pt-BR: Sardo

en: Serbian
pt-BR: Sérvio

en: Nilo-Saharan languages
pt-BR: Línguas nilo-saarianas

en: Sundanese
pt-BR: Sudanês

en: Sumerian
pt-BR: Sumério

en: Swahili
pt-BR: Suaíli

en: Swedish
pt-BR: Sueco

en: Classical Syriac
pt-BR: Siríaco clássico

en: Syriac
pt-BR: Siríaco

en: Tahitian
pt-BR: Taitiano

en: Tai languages
pt-BR: Línguas Tai

en: Tatar
pt-BR: Tártaro

en: Tetum
pt-BR: Tétum

en: Tajik
pt-BR: Tadjique

en: Tagalog
pt-BR: Tagalo

en: Tibetan
pt-BR: Tibetano

en: Tonga (Tonga Islands)
pt-BR: Tonga (Ilhas Tonga)

en: Turkmen
pt-BR: Turcomano

en: Tupi languages
pt-BR: Línguas tupi

en: Turkish
pt-BR: Turco

en: Altaic languages
pt-BR: Línguas altaicas

en: Tuvinian
pt-BR: Tuviniano

en: Ugaritic
pt-BR: Ugarítico

en: Ukrainian
pt-BR: Ucraniano

en: Umbundu
pt-BR: Umbundo

en: Undetermined
pt-BR: Indefinido

en: Uzbek
pt-BR: Uzbeque

en: Vietnamese
pt-BR: Vietnamita

en: Wakashan languages
pt-BR: Idiomas Wakashan

en: Welsh
pt-BR: Galês

en: Sorbian languages
pt-BR: Idiomas sorábios

en: Walloon
pt-BR: Valão

en: Yiddish
pt-BR: Lídiche

en: Yoruba
pt-BR: Iorubá

en: Yupik languages
pt-BR: Línguas Yupik

en: Zapotec
pt-BR: Zapoteca

en: Standard Moroccan Tamazight
pt-BR: Tamazight marroquino padrão

en: Zande languages
pt-BR: Línguas zande

en: No linguistic content; Not applicable
pt-BR: Sem conteúdo linguístico; Não aplicável

en: Undetermined function
pt-BR: Função indeterminada

en: Actor
pt-BR: Ator

en: Adapter
pt-BR: Adaptador

en: Agency making a reproduction available
pt-BR: Agência que torna a reprodução disponível

en: Animator
pt-BR: Animador

en: Annotator
pt-BR: Anotador

en: Arranger
pt-BR: Arranjador

en: Artist
pt-BR: Artista

en: Assignee
pt-BR: Cessionário

en: Associated name
pt-BR: Nome associado

en: Author, attributed
pt-BR: Autor, atribuído

en: Auctioneer
pt-BR: Leiloeiro

en: Author
pt-BR: Autor

en: Author in quotations or text extracts
pt-BR: Autor entre citações ou trechos de texto

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
pt-BR: Autor de posfácio, posfácio, colofão, etc.

en: Author of introduction, etc.
pt-BR: Autor da introdução, etc.

en: Author of dialogue
pt-BR: Autor do diálogo

en: Bibliographic antecedent
pt-BR: Antecedente bibliográfico

en: Binder an agent who binds an item.
pt-BR: Fichário um agente que vincula um item.

en: Binding designer
pt-BR: Designer de encadernação

en: Book designer
pt-BR: Designer de livros

en: Bookjacket designer
pt-BR: Designer de capa de livro

en: Bookplate designer
pt-BR: Designer de folha de informação

en: Bookseller
pt-BR: Livreiro

en: Calligrapher
pt-BR: Calígrafo

en: Cartographer
pt-BR: Cartógrafo

en: Censor
pt-BR: Censurar

en: Choral director
pt-BR: Diretor coral

en: Choreographer
pt-BR: Coreógrafo

en: Circus performer
pt-BR: Artista de circo

en: Collaborator
pt-BR: Colaborador

en: Collector of field material
pt-BR: Coletor de material de campo

en: Comedian
pt-BR: Comediante

en: Commentator
pt-BR: Comentarista

en: Commentator for written text
pt-BR: Comentador para texto escrito

en: Compiler
pt-BR: Compilador

en: Composer
pt-BR: Compositor

en: Composer of adapted work
pt-BR: Compositor de obra adaptada

en: Composer of main musical work
pt-BR: Compositor da principal obra musical

en: Conceptor
pt-BR: Criador

en: Conductor
pt-BR: Regente

en: Consultant to a project
pt-BR: Consultor do projeto

en: Continuator
pt-BR: Continuador

en: Copyright holder
pt-BR: titular dos direitos autorais

en: Corrector
pt-BR: Revisor

en: Curator of an exhibition
pt-BR: Curador de uma exposição

en: Dancer
pt-BR: Dançarino(a)

en: Dedicatee
pt-BR: Dedicatória

en: Dedicator
pt-BR: Dedicador

en: Degree-grantor
pt-BR: Outorgante

en: Director
pt-BR: Diretor

en: Dissertant
pt-BR: Dissertação

en: Distributor
pt-BR: Distribuidor

en: Donor
pt-BR: Doador

en: Dubious author
pt-BR: Autor duvidoso

en: Engraver
pt-BR: Gravador

en: Epitomator
pt-BR: Epitomador

en: Etcher
pt-BR: Gravador

en: Expert
pt-BR: Especialista

en: Film editor
pt-BR: Editor de filme

en: Forger
pt-BR: Falsificador

en: Former Attributed author
pt-BR: Ex-autor atribuído

en: Former attributed author
pt-BR: Ex-autor atribuído

en: Former owner
pt-BR: Dono antigo

en: Founder
pt-BR: Fundador

en: Funder
pt-BR: Financiador

en: Glossator
pt-BR: Glossador

en: Graphic technician
pt-BR: Técnico gráfico

en: Honoree
pt-BR: Honrado

en: Illuminator
pt-BR: Iluminador

en: Illustrator
pt-BR: Ilustrador

en: Impresario
pt-BR: Empresário

en: Inscriber
pt-BR: Inscrever-se

en: Interviewee
pt-BR: Entrevistado

en: Interviewer
pt-BR: Entrevistador

en: Issuing body
pt-BR: Organismo emissor

en: Librettist
pt-BR: Libreto

en: Licensee
pt-BR: Licenciado(a)

en: Licensor
pt-BR: Licenciante

en: Lithographer
pt-BR: Litógrafo

en: Lyricist
pt-BR: Letrista

en: Metal-engraver
pt-BR: Gravador de metais

en: Mime artist
pt-BR: Mímico

en: Musician
pt-BR: Músico

en: Narrator
pt-BR: Narrador

en: Notary
pt-BR: Notário

en: Opponent
pt-BR: Adversário

en: Organiser
pt-BR: Organizador

en: Originator
pt-BR: Originador

en: Other
pt-BR: Outro

en: Papermaker
pt-BR: Fabricante de papel

en: Patent applicant
pt-BR: Requerente de patente

en: Patent inventor
pt-BR: Inventor da patente

en: Patentee
pt-BR: Patente

en: Performer
pt-BR: Artista

en: Performer of research
pt-BR: Intérprete de pesquisa

en: Photographer
pt-BR: Fotógrafo

en: Presenter
pt-BR: Apresentador

en: Printer
pt-BR: Impressora

en: Printer of plates
pt-BR: Impressora de placas

en: Producer
pt-BR: Produtor

en: Proof-reader
pt-BR: Revisor

en: Publisher
pt-BR: Editora

en: Publishing director
pt-BR: Diretor de publicação

en: Puppeteer
pt-BR: Marionetista

en: Recipient of letters
pt-BR: Destinatário de cartas

en: Record producer
pt-BR: Produtor de discos

en: Recording engineer
pt-BR: Engenheiro de gravação

en: Research team head
pt-BR: Chefe da equipe de pesquisa

en: Research team member
pt-BR: Membro da equipe de pesquisa

en: Reviewer
pt-BR: Revisor

en: Restorationist
pt-BR: Restauracionista

en: Rubricator
pt-BR: Rubricador

en: Scenarist
pt-BR: Cenarista

en: Scientific advisor
pt-BR: Assessor científico

en: Scribe
pt-BR: Escriba

en: Sculptor
pt-BR: Escultor

en: Secretary
pt-BR: Secretária

en: Signer
pt-BR: Signatário

en: Singer
pt-BR: Cantor

en: Sponsor
pt-BR: Patrocinador

en: Standards body
pt-BR: Corpo de normas

en: Stunt performer
pt-BR: Intérprete de dublê

en: Thesis advisor
pt-BR: Orientador de tese

en: Translator
pt-BR: Tradutor

en: Transliterator
pt-BR: Transliterador

en: Type designer
pt-BR: Designer de tipo

en: Typographer
pt-BR: Tipógrafo

en: Vendor
pt-BR: Fornecedor

en: Vocalist
pt-BR: Vocalista

en: Wood-engraver
pt-BR: Gravador de madeira

en: Writer of accompanying material
pt-BR: Escritor do material acompanhante

en: Default Koha system authorised values
pt-BR: Valores autorizados padrão do sistema do Koha

en: Default filing rules for DDC
pt-BR: Regras de arquivamento padrão para DDC

en: Default filing rules for LCC
pt-BR: Regras de arquivamento padrão para LCC

en: Generic call number filing rules
pt-BR: Regras genéricas de arquivamento de número de chamada

en: Dewey Decimal Classification
pt-BR: Classificação decimal de Dewey

en: Library of Congress Classification
pt-BR: Classificação da Library of Congress

en: Universal Decimal Classification
pt-BR: Classificação Decimal Universal

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
pt-BR: Classificação SuDoc (GPO dos EUA)

en: ANSCR (Sound Recordings)
pt-BR: ANSCR (Gravações de Áudio)

en: Other/Generic Classification Scheme
pt-BR: Outro/Esquema de Classificação Genérica

en: Default splitting rules for DDC
pt-BR: Regras de divisão padrão para DDC

en: Default splitting rules for LCC
pt-BR: Regras de divisão padrão para LCC

en: Generic call number splitting rules
pt-BR: Regras de divisão de número de telefone genérico

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
pt-BR: Fontes de classificação e regras de arquivamento padrão para o Koha.

en: ILL batch statuses used in Koha
pt-BR: Status de lote EEB usados no Koha

en: Default Koha system patron restriction types
pt-BR: Tipos de restrição de usuários padrão do Koha

en: Sample frequencies for subscriptions
pt-BR: Amostras de frequências para assinaturas

en: 2/day
pt-BR: 2/dia

en: 1/day
pt-BR: 1/dia

en: 3/week
pt-BR: 3/semana

en: 1/week
pt-BR: 1/semana

en: 1/2 weeks
pt-BR: 1/2 semana

en: 1/3 weeks
pt-BR: 1/3 semanas

en: 1/month
pt-BR: 1/mês

en: 1/2 months
pt-BR: 1/2 mês

en: 1/3 months
pt-BR: 4 meses

en: 2/year
pt-BR: 2/ano

en: 1/year
pt-BR: 1/ano

en: 1/2 year
pt-BR: 1/2 ano

en: Sample notices
pt-BR: Avisos de amostra

en: Notification on receiving
pt-BR: Notificação ao receber

en: Order received
pt-BR: Pedido Recebido

en: Catalog concern acknowledgment
pt-BR: Reconhecimento de interesse do catálogo

en: Concern acknowledgement
pt-BR: Reconhecimento de preocupação

en: Catalog concern resolved
pt-BR: Preocupação com o catálogo resolvida

en: Concern resolved
pt-BR: Preocupação resolvida

en: Catalog concern updated
pt-BR: Preocupação do catálogo atualizada

en: Concern updated
pt-BR: Preocupação atualizada

en: Catalog concern reported
pt-BR: Preocupação com o catálogo relatada

en: Concern notification
pt-BR: Notificação de preocupação

en: Account payment
pt-BR: Pagamento da conta

en: Account fee
pt-BR: Taxa da conta

en: Account writeoff
pt-BR: Baixa da conta

en: Article request - canceled
pt-BR: Pedido de artigo - cancelado

en: Article request canceled
pt-BR: Pedido de artigo cancelado

en: Article request - completed
pt-BR: Solicitação de artigo - concluída

en: Article request completed
pt-BR: Solicitação de artigo concluída

en: Article request - pending
pt-BR: Solicitação de artigo - pendente

en: Pending article request
pt-BR: Solicitação de artigo pendente

en: Article request - new
pt-BR: Solicitação de artigo - novo

en: Article request received
pt-BR: Solicitação de artigo recebida

en: Article request - processing
pt-BR: Solicitação de artigo - processamento

en: Article request processing
pt-BR: Processamento de solicitação de artigo

en: Article request
pt-BR: Pedido de artigo

en: Article request - print slip
pt-BR: Pedido de artigo - impressão

en: Check-ins
pt-BR: Registro de entrada

en: Item check-in (digest)
pt-BR: Entrada do exemplar (resumo)

en: Checkouts
pt-BR: Empréstimos

en: Item check-out (digest)
pt-BR: Saída do exemplar (resumo)

en: Checkout note
pt-BR: Nota de empréstimo

en: Checkout note on item set by patron
pt-BR: Nota de pagamento no exemplar definido pelo usuário

en: Item due reminder
pt-BR: Lembrete de exemplar devido

en: Item due reminder (digest)
pt-BR: Lembrete de vencimento do exemplar (resumo)

en: Hold slip
pt-BR: Tirar da reserva

en: Issue quick slip
pt-BR: Emissão rápida

en: Issue slip
pt-BR: Boletim de ocorrência

en: Item overdue
pt-BR: Exemplar em atraso

en: Overdue notice
pt-BR: Aviso de atraso

en: Overdues slip
pt-BR: Etiquetas de atraso

en: Advance notice of item due
pt-BR: Aviso antecipado de exemplar vencido

en: Advance notice of item due (digest)
pt-BR: Aviso prévio de exemplar devido (resumo)

en: Item renewals
pt-BR: Renovações de exemplares

en: Stock rotation report
pt-BR: Relatório de rotação de estoque

en: Stock rotation slip
pt-BR: Deslizamento de rotação de estoque

en: Transfer slip
pt-BR: Etiquetas de transferência

en: Acquisition claim
pt-BR: Reivindicação de aquisição

en: Item not received
pt-BR: Exemplar não recebido

en: ILL request ready for pickup
pt-BR: Solicitação EEB pronta para retirada

en: Interlibrary loan request ready for pickup
pt-BR: Pedido de empréstimo entre bibliotecas pronto para retirada

en: ILL request unavailable
pt-BR: Pedido EEB indisponível

en: Interlibrary loan request unavailable
pt-BR: Pedido de empréstimo interbibliotecas indisponível

en: ILL request cancelled
pt-BR: Solicitação EEB cancelada

en: Interlibrary loan request cancelled
pt-BR: Pedido de empréstimo entre bibliotecas cancelado

en: ILL request modified
pt-BR: Solicitação EEB modificada

en: Interlibrary loan request modified
pt-BR: Solicitação de empréstimo entre bibliotecas modificada

en: ILL request to partners
pt-BR: Solicitação EEB para parceiros

en: Interlibrary loan request to partners
pt-BR: Solicitação de empréstimo entre bibliotecas

en: ILL request update
pt-BR: Atualização de solicitação EEB

en: Interlibrary loan request update
pt-BR: Atualização do pedido de empréstimo entre bibliotecas

en: Discharge confirmation
pt-BR: Confirmação de alta

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
pt-BR: Quitação por <<emprestador.firstname>> <<emprestador.s sobrenome>>

en: Account expiration
pt-BR: Expiração da conta

en: Account renewal
pt-BR: Renovação de conta

en: OPAC self-registration verification email
pt-BR: E-mail de verificação de autorregistro OPAC

en: Verify your account
pt-BR: Verifique sua conta

en: Library account password change notification
pt-BR: Notificação de alteração de senha da conta da biblioteca

en: Notification of password change
pt-BR: Notificação de alteração de senha

en: Koha password recovery
pt-BR: Recuperação de senha Koha

en: Online password reset
pt-BR: Redefinição de senha on-line

en: Koha password reset
pt-BR: Redefinição de senha do Koha

en: Notification about an accepted share
pt-BR: Notificação sobre um compartilhamento aceito

en: Share on list <<listname>> accepted
pt-BR: Compartilhar na lista <<listname>> aceito

en: Invitation for sharing a list
pt-BR: Convite para compartilhar uma lista

en: Share list <<listname>>
pt-BR: Compartilhar lista <<listname>>

en: Welcome notice
pt-BR: Aviso de boas-vindas

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
pt-BR: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Bem-vindo a [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Bem-vindo à biblioteca[% END %]

en: Two-authentication token
pt-BR: Token de autenticação dupla

en: two-authentication step token
pt-BR: token de etapa de autenticação dupla

en: Account balance slip
pt-BR: Boleto de saldo de conta

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
pt-BR: Resumo da conta para [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
pt-BR: Ordem de aquisição

en: Order
pt-BR: Ordem

en: Point of sale receipt
pt-BR: Recibo no ponto de venda

en: Receipt
pt-BR: Recibo

en: Hold has been cancelled
pt-BR: A retenção foi cancelada

en: Hold available for pickup
pt-BR: Manter disponível para retirada

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
pt-BR: Mantenha disponível para retirada em << branches.branchname >>

en: Hold(s) available for pickup
pt-BR: Reserva(s) disponíveis para retirada

en: Hold available for pickup (print notice)
pt-BR: Disponível para retirada (aviso impresso)

en: Hold placed on item
pt-BR: Espera colocada no exemplar

en: Canceled hold available for different patron
pt-BR: Reserva cancelada disponível para outro usuário

en: Waiting hold reminder
pt-BR: Lembrete de aguardando reserva

en: You have waiting holds.
pt-BR: Você tem reservas aguardando.

en: New curbside pickup
pt-BR: Novas coletas na calçada

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
pt-BR: Você agendou uma coleta na calçada para [% branch.branchname %]

en: New serial issue
pt-BR: Novo problema de série

en: New serial issue is now available
pt-BR: Novo problema de série já está disponível

en: Purchase suggestion accepted
pt-BR: Sugestão de compra aceita

en: Suggestion accepted
pt-BR: Sugestão aceita

en: Suggested purchase available
pt-BR: Compra sugerida disponível

en: Suggestion available
pt-BR: Sugestão disponível

en: New suggestion
pt-BR: Nova sugestão

en: Suggested item ordered
pt-BR: Exemplar sugerido encomendado

en: Suggestion ordered
pt-BR: Sugestão encomendada

en: Purchase suggestion declined
pt-BR: Sugestão de compra recusada

en: Suggestion rejected
pt-BR: Sugestão rejeitada

en: A suggestion is ready to be processed
pt-BR: Uma sugestão está pronta para ser processada

en: Notify fund owner
pt-BR: Notificação ao receber

en: A suggestion has been assigned to you
pt-BR: Uma sugestão foi atribuída a você

en: Notify manager of a suggestion
pt-BR: Notificar o gerente de uma sugestão

en: OPAC problem report
pt-BR: Relatório de problema do OPAC

en: Automatic renewal notice
pt-BR: Aviso de renovação automática

en: Notification of automatic renewal
pt-BR: Notificação de renovação automática

en: Checkin slip
pt-BR: Comprovante de devolução

en: Overdue item fine description
pt-BR: Descrição da multa do exemplar atrasado

en: Auto renewals (Digest)
pt-BR: Renovações automáticas (Resumo)

en: Notification on auto renewals
pt-BR: Notificação sobre renovações automáticas

en: Notification to return a recalled item
pt-BR: Notificação para devolver um exemplar feito recall

en: Recalled item awaiting pickup
pt-BR: Exemplar de recall aguardando retirada

en: Details of patron who recalled item
pt-BR: Detalhes do usuário que retirou o exemplar

en: Confirmation of disabling two factor authentication
pt-BR: Confirmação da desativação da autenticação de dois fatores

en: Confirmation of enabling two factor authentication
pt-BR: Confirmação de ativação da autenticação de dois fatores

en: New OPAC self-registration
pt-BR: Novo autocadastro OPAC

en: New OPAC self-registration submitted
pt-BR: Novo autocadastro OPAC enviado

en: Send list
pt-BR: Enviar lista

en: Your list: [% listname | html %]
pt-BR: Sua lista: [% listname | html %]

en: Send cart
pt-BR: Enviar carrinho

en: Your cart
pt-BR: Seu carrinho

en: Train item slip
pt-BR: Etiquetas de transferência

en: Hold is confirmed
pt-BR: Reserva está confirmada

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
pt-BR: Sua reserva do [% hold.biblio.title %] está confirmada

en: Dear %s %s (%s),
pt-BR: Prezado(a) %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
pt-BR: Sua solicitação de um artigo de %s (%s) foi cancelada pelo seguinte motivo:

en: Article requested:
pt-BR: Artigo solicitado:

en: Title: %s
pt-BR: Título: %s

en: Author: %s
pt-BR: Autor: %s

en: Issue: %s
pt-BR: Fascículo: %s

en: Date: %s
pt-BR: Data: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
pt-BR: TOC: %sSim%sNão%s

en: Pages: %s
pt-BR: Páginas: %s

en: Chapters: %s
pt-BR: Capítulos: %s

en: Notes: %s
pt-BR: Notas: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
pt-BR: Formato: %sCopiar%sEscanear%s

en: Your library
pt-BR: Sua biblioteca

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
pt-BR: Concluímos sua solicitação de um artigo de %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
pt-BR: %sVocê pode pegar seu artigo em %s.%sVocê pode baixar os materiais digitalizados através do(s) seguinte(s) URL(s): %s.%s

en: Thank you!
pt-BR: Obrigado!

en: Dear %s %s (%s)
pt-BR: Prezado(s) %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
pt-BR: Sua solicitação de um artigo de %s (%s) agora está em estado pendente.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
pt-BR: Recebemos sua solicitação de um artigo de %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
pt-BR: Estamos processando sua solicitação de um artigo de %s (%s).

en: Article request:
pt-BR: Pedido do artigo:

en: Barcode: %s
pt-BR: Códigos de barra: %s

en: The following items have been checked in:
pt-BR: Os seguintes exemplares foram devolvidos:

en: Thank you.
pt-BR: Obrigado.

en: The following items have been checked out:
pt-BR: Os seguintes itens foram emprestados:

en: Thank you for visiting %s.
pt-BR: Obrigado por visitar %s.

en: Dear %s %s,
pt-BR: Prezado(a) %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
pt-BR:  O pedido %s (%s) foi recebido.

en: Your library.
pt-BR: Sua biblioteca.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
pt-BR: %s %s adicionou uma nota ao exemplar %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
pt-BR: O exemplar a seguir está vencido:

en: The following item(s) are now due:
pt-BR: Os seguintes exemplares estão vencidos:

en: You have %s item(s) that are now due
pt-BR: Você tem %s exemplares que estão vencidos

en: %sDate: %s%s
pt-BR: %sData: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
pt-BR: %s Transferir para/Reservar em %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
pt-BR: %sEXEMPLAR NA RESERVA%s

en: %sNotes:
pt-BR: %sNotas:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
pt-BR: Registro de saída para %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
pt-BR: %sEmpréstimos de hoje%s

en: Barcode: %s%s
pt-BR: Código de Barra: %s%s

en: Date due: %s%s
pt-BR: Data vencimento: %s %s

en: %sChecked out%s
pt-BR: %sEmpréstimos%s

en: %sOverdues%s
pt-BR: %sAtrasados%s

en: %sNews%s
pt-BR: %sNotícias%s

en: %sPosted on %s%s
pt-BR: %sPostado em %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
pt-BR: De acordo com nossos registros atuais, você tem exemplares em atraso. Sua biblioteca não cobra multas por atraso, mas devolva ou renove-as na unidade o mais rápido possível.

en: Phone: %s
pt-BR: Telefone: %s

en: Email: %s
pt-BR: E-mail: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
pt-BR: Se você registrou uma senha na biblioteca e tem uma renovação disponível, pode renovar online. Se um exemplar estiver com mais de 30 dias de atraso, você não poderá usar o cartão da biblioteca até que o exemplar seja devolvido.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
pt-BR: O(s) seguinte(s) exemplar(es) está(ão) atualmente em atraso:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
pt-BR: %s"%s" por %s, %s, Código de barras: %s Multa: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
pt-BR: Obrigado por sua pronta atenção a este assunto.

en: %s Staff
pt-BR: %s Funcionários

en: Dear %s,%s
pt-BR: Caro %s,%s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
pt-BR: Obrigado por seu relato sobre %s.%s

en: You reported: %s
pt-BR: Você relatou: %s

en: Thank you
pt-BR: Obrigado

en: The following item will be due soon:
pt-BR: O exemplar a seguir será entregue em breve:

en: The following item(s) will be due soon:
pt-BR: O(s) seguinte(s) exemplar(es) serão entregues em breve:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
pt-BR: Você tem %s exemplares que vencerão em breve.

en: The following items have been renewed:
pt-BR: Os seguintes exemplares foram renovados:

en: Stock rotation report for %s:
pt-BR: Relatório de rotação de estoque para %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
pt-BR: %s%s exemplares a serem processados para esta unidade.

en: %sNo items to be processed for this branch
pt-BR: %sNão há exemplares a serem processados para esta unidade

en: %s%s%sTitle: %s
pt-BR: %s%s%sTítulo: %s

en: Call number: %s
pt-BR: Classificação: %s

en: Location: %s
pt-BR: Localização: %s

en: On loan?: %s
pt-BR: Emprestado?: %s

en: Current library: %s %s
pt-BR: Biblioteca atual: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
pt-BR: %sTransferir para %s%s

en: %sITEM%s
pt-BR: %sEXEMPLAR%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
pt-BR: %sNúmero do pedido %s (%s) (%s pedido) (R$%s cada) não foi recebido.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
pt-BR: O número de solicitação de empréstimos entre bibliotecas %s que você colocou para:

en: is ready for pick up from %s.
pt-BR: está pronto para ser retirado de %s.

en: Kind regards
pt-BR: Atenciosamente

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
pt-BR: O número de solicitação de empréstimos entre bibliotecas %s que você colocou para

en: is unfortunately unavailable.
pt-BR: infelizmente não está disponível.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
pt-BR: A biblioteca agora marcou sua preocupação com %s como resolvida.%s

en: The following comment was left: %s
pt-BR: O seguinte comentário foi deixado: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
pt-BR: O usuário da solicitação de empréstimos entre bibliotecas %s, com os seguintes detalhes, solicitou o cancelamento desta solicitação de EEB:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
pt-BR: O usuário da solicitação de empréstimos entre bibliotecas %s, com os seguintes detalhes, modificou esta solicitação de EEB:

en: Dear Sir/Madam,
pt-BR: Caro senhor / senhora,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
pt-BR: Gostaríamos de solicitar um empréstimo entre bibliotecas para um título que corresponda à seguinte descrição:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
pt-BR: Por favor, deixe-nos saber se você pode nos fornecer isso.

en: has been updated.
pt-BR: foi atualizado.

en: Details of the update are below:
pt-BR: Os detalhes da atualização estão abaixo:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
pt-BR: A biblioteca adicionou uma atualização ao problema que você relatou sobre %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
pt-BR: %sDeclaração de quitação%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
pt-BR: %s%s certifique que o seguinte usuário:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
pt-BR: %s %s (número do cartão: %s)%s

en: has returned all items.%s
pt-BR: entregou todos os exemplares. %s

en: Dear %s %s %s,
pt-BR: Prezado(a) %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
pt-BR: Seu cartão de biblioteca expirará em breve, em:

en: Thank you,
pt-BR: Obrigado,

en: Librarian
pt-BR: Bibliotecário(a)

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
pt-BR: Sua conta da biblioteca foi renovada. A nova data de vencimento é: %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
pt-BR: %s
    Uma taxa de inscrição de %s foi aplicada.
    %s

en: Your library,
pt-BR: Sua biblioteca,

en: Hello!
pt-BR: Olá!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
pt-BR: Sua conta da biblioteca foi criada. Verifique seu endereço de e-mail clicando neste link para concluir o processo de inscrição:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
pt-BR: Se você não iniciou essa solicitação, poderá ignorar com segurança essa mensagem única. A solicitação expirará em breve.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
pt-BR: Queremos notificá-lo de que sua senha foi alterada. Se você mesmo não alterou (ou solicitou essa alteração), entre em contato com a equipe da biblioteca.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
pt-BR: %sEste email foi enviado em resposta à sua solicitação de recuperação de senha da conta %s %s %s.

en: You can now create your new password using the following link:
pt-BR: Agora você pode criar sua nova senha usando o seguinte link:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
pt-BR: %sEste link será válido por 2 dias a partir do recebimento deste e-mail, então você deve se inscrever novamente se não alterar sua senha.%s

en: %sThank you.%s
pt-BR: %sObrigado.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
pt-BR: %sUm bibliotecário redefiniu a senha da conta %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
pt-BR: Por favor, crie sua nova senha usando o seguinte link:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
pt-BR: %sEste link será válido por 5 dias a partir do recebimento deste e-mail, então você deve se inscrever novamente se não alterar sua senha.%s

en: Dear patron,
pt-BR: Prezado(a) usuário(a),

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
pt-BR: Queremos informar que %s %s aceitou seu convite para compartilhar sua lista %s em nosso catálogo de bibliotecas.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
pt-BR: Um de nossos usuários, %s %s, convida você a compartilhar uma lista %s em nosso catálogo da biblioteca.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
pt-BR: Para acessar esta lista compartilhada, clique no seguinte URL ou copie e cole na barra de endereços do navegador.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
pt-BR: Caso você não seja um usuário da nossa biblioteca ou não queira aceitar este convite, ignore este e-mail. Observe também que esse convite expira em duas semanas.

en: Hello %s %s %s.%s
pt-BR: Olá %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
pt-BR: Obrigado por se associar à %s%s%sbiblioteca%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
pt-BR: Você pode pesquisar todos os nossos materiais em nosso %scatalog%s.%s

en: Your library card number is %s%s
pt-BR: O número do seu cartão da biblioteca é %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
pt-BR: Se você tiver algum problema ou dúvida sobre sua conta, entre em contato com a biblioteca.

en: Dear cataloger,%s
pt-BR: Prezado catalogador,%s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
pt-BR: %s relatou a seguinte preocupação com %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
pt-BR: Você pode marcar esta preocupação como resolvida na %spágina de gerenciamento de preocupações%s.

en: Your authentication token is %s.
pt-BR: Seu token de autenticação é %s.

en: It is valid one minute.
pt-BR: É válido em um minuto.

en:       %sOutstanding accounts%s
pt-BR:       %sContas pendentes%s

en:       %sDebts%s
pt-BR:       %sDébitos%s

en:     %sDate%s
pt-BR:     %sData%s

en:     %sCharge%s
pt-BR:     %sCarga%s

en:     %sAmount%s
pt-BR:     %sQuantia%s

en:     %sOutstanding%s
pt-BR:     %sExcelente%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
pt-BR:     %sNão há dívidas pendentes em sua conta%s

en:       %sCredits%s
pt-BR:       %sCréditos%s

en:     %sCredit%s
pt-BR:     %sCrédito%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
pt-BR:     %sNão há créditos pendentes em sua conta%s

en:         Total credit as of %s:
pt-BR:         Crédito total a partir de %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
pt-BR:         Total de quotas pendentes de %s:

en: Please order for the library:
pt-BR: Encomende para a biblioteca:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
pt-BR: %sNúmero do pedido %s (%s) (quantidade: %s) (R$%s cada).%s

en:   %sTransaction ID: %s
pt-BR:   %sID da transação: %s

en:   %sOperator ID: %s
pt-BR:   %sID do operator: %s

en:   %sPayment type: %s
pt-BR:   %sForma de pagamento: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
pt-BR:         %s%sRecibo da taxa%s%s

en:     %sDescription of charges%s
pt-BR:     %sDescrição das cobranças%s

en:     %sTendered: %s
pt-BR:     %sProposto: %s

en:     %sChange: %s
pt-BR:     %sTaxa de câmbio %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
pt-BR:         %s%sComprovante de pagamento%s%s

en:       %sTendered: %s
pt-BR:       %sEntregue: %s

en:       %sChange given:%s
pt-BR:       %sAlteração dada:%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
pt-BR: Lamentamos informar que o seguinte exemplar não pôde ser fornecido devido à sua falta. Sua reserva foi cancelada.

en: Copy: %s
pt-BR: Cópia: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
pt-BR: Você tem uma retenção disponível para retirada a partir de %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
pt-BR: Você tem uma ou mais reservas disponíveis para retirada:

en: Waiting since: %s
pt-BR: Aguardando desde: %s

en: Waiting at: %s
pt-BR: Aguardando em: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
pt-BR: Sua reserva para %s está disponível para retirada.

en:       %sTransaction ID: %s
pt-BR:       %sID da transação: %s

en:       %sOperator ID: %s
pt-BR:       %sID do operator: %s

en:       %sPayment type: %s
pt-BR:       %sTipo de pagamento: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
pt-BR:         %s%s%s recibo%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
pt-BR:         Recebido com agradecimentos de  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
pt-BR:         Número do cartão: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
pt-BR:         Crédito adicionado para a conta %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
pt-BR:         Devolução de valor adicionada a conta para %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
pt-BR:       %sDescrição do crédito%s

en:       %sAmount%s
pt-BR:       %sMontante%s

en:       %sTotal available:%s
pt-BR:       %sTotal disponível:%s

en:       %sDescription of charges%s
pt-BR:       %sDescrição das cobranças%s

en:       %sChange given: %s
pt-BR:       %sAlteração data: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
pt-BR:       %sSaldo da conta na data:%s

en: Change service requested
pt-BR: Serviço de mudança solicitado

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
pt-BR: Uma reserva foi realizada para o exemplar: %s (%s) pelo usuário %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
pt-BR: O usuário que retira %s (%s) mudou para %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
pt-BR: Atualize as informações de reserva para este exemplar.

en: Item: %s
pt-BR: Exemplar: %s

en: Pickup location: %s
pt-BR: Local de coleta: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
pt-BR: Prezado %s %s,
    
    As seguintes reservas estão esperando em %s:
    
    %s
        %s : esperando desde %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
pt-BR: Você tem uma coleta na calçada agendada para %s às %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
pt-BR: Quaisquer reservas esperando por você no horário da coleta serão incluídas nesta coleta. No momento, essa lista inclui:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
pt-BR: Assim que chegar, ligue para sua biblioteca ou faça login em sua conta e clique no botão "Alertar a equipe sobre sua chegada" para que eles saibam que você está lá.

en: The following issue is now available:
pt-BR: O seguinte problema já está disponível:

en: Please pick it up at your convenience.
pt-BR: Por favor, pegue-o conforme sua conveniência.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
pt-BR: Você sugeriu que a biblioteca adquira %s por %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
pt-BR: A biblioteca analisou sua sugestão hoje. O exemplar será pedido o mais rápido possível. Você será notificado por e-mail quando o pedido for concluído e novamente quando o exemplar chegar à biblioteca.

en: If you have any questions, please email us at %s.
pt-BR: Se você tiver alguma dúvida, envie um email para %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
pt-BR: Temos o prazer de informar que o exemplar solicitado agora faz parte da coleção.

en: %sSuggestion pending approval%s
pt-BR: %sSugestão com aprovação pendente%s

en:     %s%sSuggested by%s
pt-BR:     %s%sSugerido por%s

en:     %s%sTitle suggested%s
pt-BR:     %s%sTítulo sugerido%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
pt-BR:     %s%sBiblioteca:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
pt-BR:     %s%sTítulo:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
pt-BR:     %s%sAutor:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
pt-BR:     %s%sData de copyright:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
pt-BR:     %s%sNúmero padrão (ISBN, ISSN ou outro):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
pt-BR:     %s%sEditora:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
pt-BR:     %s%sTítulo da coleção:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
pt-BR:     %s%sLocal de publicação:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
pt-BR:     %s%sQuantidade:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
pt-BR:     %s%sTipo de exemplar:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
pt-BR:     %s%sMotivo da sugestão:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
pt-BR:     %s%sNotas:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
pt-BR: Temos o prazer de informar que o exemplar solicitado já foi encomendado. Ele deve chegar em breve, momento em que será processado para inclusão na coleção.

en: You will be notified again when the book is available.
pt-BR: Você será notificado novamente quando o livro estiver disponível.

en: If you have any questions, please email us at %s
pt-BR: Se você tiver alguma dúvida, envie um email para %s

en:       %sFee ID: %s
pt-BR:       %sID dos impostos: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
pt-BR:         %s%sFatura%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
pt-BR:         Faturar para: %s %s %s

en:       %sDate%s
pt-BR:       %sData%s

en:       %sTotal owed:%s
pt-BR:       %sTotal devido:%s

en:       %sDescription of payments%s
pt-BR:       %sDescrição dos pagamentos%s

en:       %sTotal paid:%s
pt-BR:       %sTotal pago:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
pt-BR:       %sTotal pendente:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
pt-BR: A biblioteca analisou sua solicitação hoje e decidiu não aceitar a sugestão no momento.

en: The reason given is: %s
pt-BR: O motivo é: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
pt-BR: Uma nova sugestão está pronta para ser processada: %s por %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
pt-BR: Uma nova sugestão foi designada para você: %s.

en: Username: %s
pt-BR: Nome de usuário: %s

en: Problem page: %s
pt-BR: Página do problema: %s

en: Message: %s
pt-BR: Mensagem: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
pt-BR: O seguinte exemplar, %s, foi renovado corretamente e agora está vencido em %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
pt-BR: Este item atingiu o número máximo de renovações automáticas e não será mais renovado.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
pt-BR: Este item atingiu o número máximo de renovações online e precisará ser renovado na biblioteca.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
pt-BR: O seguinte exemplar, %s, não foi renovado porque:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
pt-BR: Você atingiu o número máximo de renovações possíveis.

en: This item is on hold for another patron.
pt-BR: Este exemplar está reservado para outra pessoa.

en: You are currently restricted.
pt-BR: Você está restrito no momento.

en: You have overdue items.
pt-BR: Você possui exemplares em atraso.

en: It's too late to renew this item.
pt-BR: É tarde demais para renovar este exemplar.

en: Your total unpaid fines are too high.
pt-BR: Seu total de multas não pagas é muito alto.

en: This item must be renewed at the library.
pt-BR: Este exemplar deve ser renovado na biblioteca.

en: Your account has expired.
pt-BR: Sua conta expirou.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
pt-BR: Exemplares devolvidos para %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
pt-BR: %sDevolvido hoje%s

en: Barcode: %s %s
pt-BR: Código de barras: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
pt-BR: Existem %s exemplares que não foram renovados.

en: There were %s items that were renewed.
pt-BR: Existem %s exemplares que não foram renovados.

en: was renewed until %s
pt-BR: foi renovado até %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
pt-BR: Um recall foi colocado no seguinte exemplar: %s / %s (%s). A data de vencimento foi atualizada e agora é %s. Devolva o exemplar antes da data de vencimento.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
pt-BR: Um recall que você solicitou no seguinte exemplar: %s / %s (%s) agora está pronto para você retirar em %s. Por favor, pegue seu exemplar até %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
pt-BR: Um pagamento de %s foi aplicado à sua conta.

en: This payment affected the following fees:
pt-BR: Este pagamento afetou as seguintes taxas:

en: Description: %s
pt-BR: Descrição: %s

en: Amount paid: %s
pt-BR: Valor pago: %s

en: Amount remaining: %s
pt-BR: Valor restante: %s

en: Recall for pickup at %s
pt-BR: Recall para retirada em %s

en: ITEM RECALLED
pt-BR: EXEMPLAR FEITO RECALL

en: %s by %s
pt-BR: %s por %s

en: Callnumber: %s
pt-BR: Número de chamada: %s

en: %sDear %s %s,%s
pt-BR: %sPrezado(a) %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
pt-BR: %sIsto é para confirmar que alguém desativou a autenticação de dois fatores em sua conta.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
pt-BR: %sSe você não fez isso, outra pessoa pode estar usando sua conta. Entre em contato com o suporte técnico.%s

en: %sYour library%s
pt-BR: %sSua biblioteca%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
pt-BR: %sIsto é para confirmar que alguém ativou a autenticação de dois fatores em sua conta.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
pt-BR: %sNovo autocadastro no OPAC%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
pt-BR: %s%sAuto-registro feito:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
pt-BR: %s%sNúmero do cartão: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
pt-BR: %s%sE-mail: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
pt-BR: %s%sTelefone: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
pt-BR: %s%sCelular: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
pt-BR: %s%sE-mail secundário: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
pt-BR: %s%sTelefone secundário: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
pt-BR: %s%sBiblioteca de origem: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
pt-BR: %s%sCategoria de usuário temporário: %s%s%s

en: Hi,%s%s
pt-BR: Olá,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
pt-BR: %s %s enviou a você uma lista de nosso catálogo online chamada: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
pt-BR: Observe que o arquivo anexado é um arquivo de registros bibliográficos MARC que pode ser importado para um software bibliográfico pessoal como EndNote, Reference Manager ou ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
pt-BR: %sAutor(es): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
pt-BR: %sPublicado por: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
pt-BR: %sColeção: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
pt-BR: %sAno do Copyright: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
pt-BR: %sNotas: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
pt-BR: %sTítulo uniforme: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
pt-BR: %sSeriado: %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
pt-BR: [%sVer no catálogo online%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
pt-BR: %s%sExemplares: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
pt-BR: %s %s enviou a você um carrinho de nosso catálogo online.%s

en: %sView in online catalog%s
pt-BR: %sVer no catálogo online%s

en: Train name: %s
pt-BR: Nome de transferência: %s

en: Sent on: %s
pt-BR: Enviado em: %s

en: Item number #%s
pt-BR: Número do exemplar %s

en: Hello %s %s (%s),
pt-BR: Olá %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
pt-BR: Sua reserva de %s (%s) foi confirmada.

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
pt-BR: Você será notificado pela biblioteca quando seu exemplar estiver disponível para retirada.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
pt-BR: Uma baixa da conta de %s foi aplicada à sua conta.

en: This writeoff affected the following fees:
pt-BR: Essa baixa afetou as seguintes taxas:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
pt-BR: Padrões de numeração de amostra para assinaturas

en: No. {X}
pt-BR: Não. {X}

en: Number
pt-BR: Número

en: Simple Numbering method
pt-BR: Método de numeração simples

en: Issue
pt-BR: Número

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
pt-BR: Vol. {X}, Número {Y}, Edição {Z}

en: Volume Number Issue 1
pt-BR: Número de Volume Edição 1

en: Volume, Number, Issue
pt-BR: Volume, Número, Edição

en: Vol. {X}, No. {Y}
pt-BR: Vol. {X}, Núm. {Y}

en: Volume Number 1
pt-BR: Volume número 1

en: Volume, Number
pt-BR: Número do volume

en: Season
pt-BR: Estação

en: Season Year
pt-BR: Temporada Ano

en: Seasonal
pt-BR: Sazonal

en: Year
pt-BR: Ano

en: Bestseller
pt-BR: Mais vendidos

en: Shelf copy damaged
pt-BR: Cópia da estante danificada

en: Library copy lost
pt-BR: Cópia da biblioteca perdida

en: Available via ILL
pt-BR: Disponível via EEB

en: Insufficient budget
pt-BR: Orçamento insuficiente

en: Document too expensive
pt-BR: Documento muito caro

en: Document not corresponding to our acquisition policy
pt-BR: Documento que não corresponde à nossa política de aquisição

en: Large print
pt-BR: Impressão ampliada

en: Long overdue (lost)
pt-BR: Atraso longo (perdido)

en: Lost
pt-BR: Perdido

en: Lost and paid for
pt-BR: Perdido e pago por

en: Missing
pt-BR: Em falta

en: Missing from bundle
pt-BR: Ausente do pacote

en: Damaged
pt-BR: Danificado

en: Fiction
pt-BR: Ficção

en: Children's area
pt-BR: Área infantil

en: On display
pt-BR: Na tela

en: New materials shelf
pt-BR: Prateleira de novos materiais

en: Staff office
pt-BR: Escritório dos funcionários

en: General stacks
pt-BR: Estantes gerais

en: Audio visual
pt-BR: Áudio visual

en: Reference
pt-BR: Referência

en: Book cart
pt-BR: Carrinho de livro

en: Processing center
pt-BR: Centro de processamento

en: Non-fiction
pt-BR: Não ficção

en: Withdrawn
pt-BR: Descarte

en: Ordered
pt-BR: Pedido

en: Not for loan
pt-BR: Não pode ser emprestado

en: Staff collection
pt-BR: Coleção de funcionários

en: Added to bundle
pt-BR: Adicionado ao pacote

en: Restricted access
pt-BR: Acesso restrito

en: Address notes
pt-BR: Notas do endereço

en: The copy on the shelf is damaged
pt-BR: A cópia na prateleira está danificada

en: Upcoming title by popular author
pt-BR: Próximo título por autor popular

en: Circulation
pt-BR: Circulação

en: Catalog
pt-BR: Catálogo

en: Patrons
pt-BR: Usuários

en: Acquisitions
pt-BR: Aquisições

en: Accounts
pt-BR: Contas

en: Serials
pt-BR: Seriados

en: Magazine
pt-BR: Revista

en: Bound journal
pt-BR: Diário encadernado

en: Audio tape
pt-BR: Fita de áudio

en: Video tape
pt-BR: Video cassete

en: Diskette
pt-BR: Disquete

en: Book with diskette
pt-BR: Livro com disquete

en: Book with CD
pt-BR: Livro com CD

en: Book with audio tape
pt-BR: Livro com fita de áudio

en: No reason provided
pt-BR: Nenhuma razão fornecida

en: Out of stock
pt-BR: Esgotado

en: Restocking
pt-BR: Reabastecer

en: Returned by patron
pt-BR: Devolvido pelo usuário

en: Found in library
pt-BR: Encontrado na biblioteca

en: Item could not be located on shelves
pt-BR: O exemplar não pôde ser localizado nas prateleiras

en: Item was found to be too damaged to fill hold
pt-BR: O exemplar foi considerado muito danificado para preencher

en: Item was found to be too damaged to fill article request
pt-BR: O exemplar foi encontrado muito danificado para atender à solicitação de artigo

en: Cancelled from the OPAC user page
pt-BR: Cancelado na página do usuário do OPAC

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
pt-BR: Alguns valores autorizados padrão básicos para locais da biblioteca, status de perda de exemplar etc.

en: You can change these at any time after installation.
pt-BR: Você pode alterá-los a qualquer momento após a instalação.

en: CSV profiles
pt-BR: Perfis CSV

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
pt-BR: Exportação da planilha padrão em formato CSV de perfis; incluindo a revindicação de seriados atrasados.

en: Default CSV export for serial issue claims
pt-BR: Exportação da planilha padrão em formato CSV para reivindicações fascículos de seriados atrasados

en: issues to claim
pt-BR: questões a reivindicar

en: Default CSV export for late orders
pt-BR: Exportação da planilha padrão em formato CSV para pedidos atrasados

en: Late orders (CSV profile)
pt-BR: Pedidos atrasados (perfil CSV)

en: Information not available; Not applicable
pt-BR: Informação não disponível; Não aplicável

en: Basic bibliographic unit
pt-BR: Unidade bibliográfica básica

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
pt-BR: Unidade bibliográfica secundária: suplementos, edições especiais, material acompanhante, outras unidades bibliográficas secundárias

en: Indexes
pt-BR: Índices

en: Cartographic material
pt-BR: Material cartográfico

en: Cartographic material, atlas
pt-BR: Material cartográfico, atlas

en: Cartographic material, diagram
pt-BR: Material cartográfico, diagrama

en: Cartographic material, map
pt-BR: Material cartográfico, mapa

en: Cartographic material, profile
pt-BR: Material cartográfico, perfil

en: Cartographic material, model
pt-BR: Material cartográfico, modelo

en: Cartographic material, remote sensing image
pt-BR: Material cartográfico, imagem de sensoriamento remoto

en: Cartographic material, section
pt-BR: Material cartográfico, seção

en: Cartographic material, view
pt-BR: Material cartográfico, vista

en: Cartographic material, other
pt-BR: Material cartográfico, outro

en: Computer file
pt-BR: Arquivo de computador

en: Computer file, tape cartridge
pt-BR: Arquivo de computador, cartucho de fita

en: Computer file, chip cartridge
pt-BR: Arquivo de computador, cartucho de chip

en: Computer file, computer optical disk cartridge
pt-BR: Arquivo de computador, cartucho de disco óptico do computador

en: Computer file, tape cassette
pt-BR: Arquivo de computador, fita cassete

en: Computer file, tape reel
pt-BR: Arquivo de computador, rolo de fita

en: Computer file, magnetic disk
pt-BR: Arquivo de computador, disco magnético

en: Computer file, magneto-optical disk
pt-BR: Arquivo de computador, disco magneto-óptico

en: Computer file, optical disk
pt-BR: Arquivo de computador, disco óptico

en: Computer file, remote
pt-BR: Arquivo de computador, remoto

en: Computer file, other
pt-BR: Arquivo de computador, outros

en: Globe
pt-BR: Globo

en: Globe, celestial
pt-BR: Globo celeste

en: Globe, planetary or lunar
pt-BR: Globo, planetário ou lunar

en: Globe, terrestrial
pt-BR: Globo terrestre

en: Globe, earth moon
pt-BR: Globo, lua terra

en: Globe, other
pt-BR: Globo, outro

en: Microform
pt-BR: Microforma

en: Microform, aperture card
pt-BR: Microforma, cartão de abertura

en:  Microform, microfilm cartridge
pt-BR:  Microforma, cartucho de microfilme

en:  Microform, microfilm cassette
pt-BR:  Microforma, cassete de microfilme

en:  Microform, microfilm reel
pt-BR:  Microforma, carretel de microfilme

en: Microform, microfiche
pt-BR: Microforma, microficha

en: Microform, microfiche cassette
pt-BR: Microforma, cassete de microficha

en: Microform, micro-opaque
pt-BR: Microforma, micro-opaco

en: Microform, other
pt-BR: Microforma, outro

en: Motion picture
pt-BR: Filme

en: Motion picture, film cartridge
pt-BR: Filme, cartucho de filme

en: Motion picture, film cassette
pt-BR: Filme, cassete de filme

en: Motion picture, film reel
pt-BR: Filme, rolo de filme

en: Motion picture, other
pt-BR: Filme, outro

en: Nonprojected graphic
pt-BR: Gráfico não-projetado

en: Nonprojected graphic, collage
pt-BR: Colagem não projetada, colagem

en: Nonprojected graphic, drawing
pt-BR: Gráfico não projetado, desenho

en: Nonprojected graphic, painting
pt-BR: Gráfico não projetado, pintura

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
pt-BR: Gráfico não-projetado, impressão fotomecânica

en: Nonprojected graphic, photonegative
pt-BR: Gráfico não projetado, fotonegativo

en: Nonprojected graphic, photoprint
pt-BR: Gráfico não projetado, impressão fotográfica

en: Nonprojected graphic, picture
pt-BR: Gráfico não projetado, imagem

en: Nonprojected graphic, print
pt-BR: Gráfico não projetado, impressão

en: Nonprojected graphic, technical drawing
pt-BR: Gráfico não projetado, desenho técnico

en: Nonprojected graphic, chart
pt-BR: Gráfico não projetado, gráfico

en: Nonprojected graphic, flash card
pt-BR: Gráfico não projetado, cartão flash

en: Nonprojected graphic, other
pt-BR: Gráfico não projetado, outro

en: Notated music
pt-BR: Música anotada

en: Projected graphic
pt-BR: Gráfico projetado

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
pt-BR: Gráfico projetado, cartucho de tira de filme

en: Projected graphic, filmstrip
pt-BR: Gráfico projetado, tira de filme

en: Projected graphic, other type of filmstrip
pt-BR: Gráfico projetado, outro tipo de tira de filme

en: Projected graphic, filmstrip roll
pt-BR: Gráfico projetado, rolo de tira de filme

en: Projected graphic, slide
pt-BR: Gráfico projetado, slide

en: Projected graphic, transparency
pt-BR: Gráfico projetado, transparência

en: Projected graphic, other
pt-BR: Gráfico projetado, outro

en: Remote-sensing image
pt-BR: Imagem sensorial remota

en: Sound recording
pt-BR: Gravação de Som

en: Sound recording, sound disk
pt-BR: Gravação de som, disco de som

en: Sound recording, cylinder
pt-BR: Gravação de som, cilindro

en: Sound recording, sound cartridge
pt-BR: Gravação de som, cartucho de som

en: Sound recording, sound-track film
pt-BR: Gravação de som, filme com trilha sonora

en: Sound recording, roll
pt-BR: Gravação de som, rolo

en: Sound recording, sound cassette
pt-BR: Gravação de som, cassete de som

en: Sound recording, sound-tape reel
pt-BR: Gravação de som, disco de som

en: Sound recording, wire recording
pt-BR: Gravação de som, gravação de fio

en: Sound recording, other
pt-BR: Gravação de som, outra

en: Text
pt-BR: Texto

en: Text, regular print
pt-BR: Texto, impressão regular

en: Text, large print
pt-BR: Texto, letras grandes

en: Text, Braille
pt-BR: Texto, Braille

en: Text, loose-leaf
pt-BR: Texto, folhas soltas

en: Text, other
pt-BR: Texto, outro

en: Videorecording
pt-BR: Gravação de vídeo

en: Videorecording, videocartridge
pt-BR: Gravação de vídeo, cartucho de vídeo

en: Videorecording, videodisc
pt-BR: Gravação de vídeo, disco de vídeo

en: Videorecording, videocassette
pt-BR: Gravação de vídeo, videocassete

en: Videorecording, videoreel
pt-BR: Gravação de vídeo, carretel de vídeo

en: Videorecording, other
pt-BR: Gravação de vídeo, outra

en: Physical form is unspecified
pt-BR: A forma física não é especificada

en: Multiple physical forms
pt-BR: Múltiplas formas físicas

en: Other physical media
pt-BR: Outras mídias físicas

en: Information not available, or Retention is limited
pt-BR: Informações não disponíveis ou a retenção é limitada

en: Complete (95%-100% held)
pt-BR: Completo (95%-100% retido)

en: Incomplete (50%-94% held)
pt-BR: Incompleto (50%-94% retido)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
pt-BR: Muito incompleto ou disperso (menos de 50% retido)

en: Not applicable
pt-BR: Não aplicável

en: Received and complete or Ceased
pt-BR: Recebido e completo ou cessado

en: On order
pt-BR: Em aquisição

en: Currently received
pt-BR: Recebidos recentemente

en: Not currently received
pt-BR: Não recebido atualmente

en: Information not available
pt-BR: Informação não disponível

en: Retained except as replaced by updates
pt-BR: Retido, exceto quando substituído por atualizações

en: Sample issue retained
pt-BR: Problema de amostra retido

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
pt-BR: Retido até ser substituído por microforma ou outro formato de preservação

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
pt-BR: Retido até ser substituído por acumulação, volume de reposição ou revisão

en: Limited retention (only some parts kept)
pt-BR: Retenção limitada (apenas algumas partes são mantidas)

en: No retention (no parts kept)
pt-BR: Sem retenção (sem partes mantidas)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
pt-BR: Retenção permanente (todas as partes mantidas permanentemente)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
pt-BR: Valores codificados em conformidade com as declarações de Z39.71-2006 para exemplares bibliográficos.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
pt-BR: Consulte https://www.niso.org/publications/standards para obter detalhes.

en: Abridger
pt-BR: Resumidor

en: Art copyist
pt-BR: Copiadora de arte

en: Art director
pt-BR: Diretor de arte

en: Author of afterword, colophon, etc.
pt-BR: Autor de posfácio, colofão, etc.

en: Announcer
pt-BR: Locutor

en: Analyst
pt-BR: Analista

en: Appellee
pt-BR: Apelado

en: Appellant
pt-BR: Apelante

en: Applicant
pt-BR: Candidato

en: Author in quotations or text abstracts
pt-BR: Autor em citações ou resumos de texto

en: Architect
pt-BR: Arquiteto

en: Artistic director
pt-BR: Diretor artístico

en: Autographer
pt-BR: Autografista

en: Attributed name
pt-BR: Nome atribuído

en: Author of dialog
pt-BR: Autor do diálogo

en: Audio engineer
pt-BR: Engenheiro de áudio

en: Audio producer
pt-BR: Produtor de áudio

en: Screenwriter
pt-BR: Roteirista

en: Book artist
pt-BR: Artista de livros

en: Book producer
pt-BR: Produtor de livros

en: Blurb writer
pt-BR: Escritor do Blurb

en: Binder
pt-BR: Encadernador

en: Broadcaster
pt-BR: Radiodifusor

en: Braille embosser
pt-BR: Gravador Braille

en: Casting director
pt-BR: Diretor de elenco

en: Caster
pt-BR: Conjurador

en: Client
pt-BR: Cliente

en: Colorist
pt-BR: Colorista

en: Collotyper
pt-BR: Colótipo

en: Cinematographer
pt-BR: Cinematográfico

en: Contestant-appellee
pt-BR: Contestante-apelado

en: Collector
pt-BR: Coletor

en: Conservator
pt-BR: Conservador

en: Camera operator
pt-BR: Operador de câmera

en: Collection registrar
pt-BR: Registrador de coleção

en: Contestant
pt-BR: Participante

en: Contestant-appellant
pt-BR: Concorrente-apelante

en: Court governed
pt-BR: Governado pelo tribunal

en: Cover designer
pt-BR: Ilustrador

en: Copyright claimant
pt-BR: Requerente de direitos autorais

en: Complainant-appellee
pt-BR: Reclamante-apelações

en: Complainant
pt-BR: Queixoso

en: Complainant-appellant
pt-BR: Reclamante-recorrente

en: Creator
pt-BR: Autor

en: Correspondent
pt-BR: Correspondente

en: Court reporter
pt-BR: Taquígrafo do tribunal

en: Consultant
pt-BR: Consultor

en: Costume designer
pt-BR: Figurinista

en: Contributor
pt-BR: Contribuinte

en: Contestee-appellee
pt-BR: Concorrente apelante

en: Contractor
pt-BR: Contratante

en: Contestee
pt-BR: Participante

en: Contestee-appellant
pt-BR: Recorrente-apelante

en: Curator
pt-BR: Curador(a)

en: Dubbing director
pt-BR: Diretor de dublagem

en: Distribution place
pt-BR: Local de distribuição

en: Defendant
pt-BR: Acionado

en: Defendant-appellee
pt-BR: Recurso-apelado

en: Defendant-appellant
pt-BR: Recorrente-apelante

en: Degree committee member
pt-BR: Membro do comitê de graduação

en: Degree granting institution
pt-BR: Instituição que concede o grau

en: Degree supervisor
pt-BR: Supervisor de graduação

en: Delineator
pt-BR: Delineador

en: Depicted
pt-BR: Representado

en: Depositor
pt-BR: Depositante

en: Draftsman
pt-BR: Relator de parecer

en: Designer
pt-BR: Projetista

en: Data contributor
pt-BR: Colaborador(a) dos dados

en: Data manager
pt-BR: Gerenciador(a) de dados

en: Editor of compilation
pt-BR: Editor de compilação

en: Editorial director
pt-BR: Diretor editorial

en: Editor of moving image work
pt-BR: Editor de trabalho de imagem em movimento

en: Electrician
pt-BR: Eletricista

en: Electrotyper
pt-BR: Electrotipador

en: Engineer
pt-BR: Engenheiro

en: Enacting jurisdiction
pt-BR: Jurisdição decretada

en: Event place
pt-BR: Local do evento

en: Facsimilist
pt-BR: Fac-símile

en: Film distributor
pt-BR: Distribuidora de filmes

en: Field director
pt-BR: Diretor de campo

en: Film director
pt-BR: Diretor de cinema

en: Filmmaker
pt-BR: Cineasta

en: Film producer
pt-BR: Produtor de cinema

en: First party
pt-BR: Primeira festa

en: Geographic information specialist
pt-BR: Especialista em informação geográfica

en: Host institution
pt-BR: Instituição anfitriã

en: Host
pt-BR: Servidor

en: Instrumentalist
pt-BR: Instrumentalista

en: Judge
pt-BR: Juiz

en: Jurisdiction governed
pt-BR: Jurisdição governada

en: Laboratory
pt-BR: Laboratório

en: Laboratory director
pt-BR: Diretor do laboratório

en: Lead
pt-BR: Conduzir

en: Lender
pt-BR: Emprestador

en: Libelee-appellant
pt-BR: Libelee-recorrente

en: Lighting designer
pt-BR: Designer de iluminação

en: Libelant-appellant
pt-BR: Libelant-recorrente

en: Landscape architect
pt-BR: Arquiteto paisagista

en: Music copyist
pt-BR: Copiadora de música

en: Medium
pt-BR: Meio

en: Manufacture place
pt-BR: Local de fabricação

en: Manufacturer
pt-BR: Manufatureiro

en: Metadata contact
pt-BR: Contato de metadados

en: Makeup artist
pt-BR: Maquiador

en: Moderator
pt-BR: Moderador

en: Marbler
pt-BR: Mármore

en: Markup editor
pt-BR: Editor de marcação

en: Musical director
pt-BR: Diretor musical

en: Minute taker
pt-BR: Escrivão de atas

en: Music programmer
pt-BR: Programador musical

en: Mixing engineer
pt-BR: Engenheiro de mixagem

en: News anchor
pt-BR: Âncora de notícias

en: Onscreen participant
pt-BR: Participante na tela

en: Organizer
pt-BR: Organizador

en: Onscreen presenter
pt-BR: Apresentador na tela

en: Owner
pt-BR: Proprietário

en: Place of address
pt-BR: Local de endereço

en: Panelist
pt-BR: Painelista

en: Patron
pt-BR: Usuário

en: Project director
pt-BR: Diretor do projeto

en: Proofreader
pt-BR: Revisor

en: Platemaker
pt-BR: Fabricante de pratos

en: Permitting agency
pt-BR: Agência de licenciamento

en: Production manager
pt-BR: Gerente de produção

en: Process contact
pt-BR: Contato do processo

en: Production personnel
pt-BR: Pessoal de produção

en: Programmer
pt-BR: Programador

en: Printmaker
pt-BR: Impressão

en: Production company
pt-BR: Companhia de produção

en: Production place
pt-BR: Local de produção

en: Production designer
pt-BR: Designer de produção

en: Provider
pt-BR: Provedor

en: Plaintiff-appellee
pt-BR: Autor-apelado

en: Plaintiff
pt-BR: Autor

en: Patent holder
pt-BR: Titular da patente

en: Plaintiff-appellant
pt-BR: Requerente-recorrente

en: Publication place
pt-BR: Local de publicação

en: Rapporteur
pt-BR: Relator

en: Recordist
pt-BR: Recordista

en: Addressee
pt-BR: Destinatário

en: Radio director
pt-BR: Diretor de rádio

en: Redaktor
pt-BR: Redator

en: Renderer
pt-BR: Renderizador

en: Researcher
pt-BR: Investigador

en: Radio producer
pt-BR: Produtor de rádio

en: Repository
pt-BR: Repositório

en: Reporter
pt-BR: Relator

en: Responsible party
pt-BR: Responsável

en: Respondent-appellee
pt-BR: Apelados-respondentes

en: Restager
pt-BR: Restabelecer

en: Respondent
pt-BR: Respondente

en: Respondent-appellant
pt-BR: Recorrente-recorrente

en: Remix artist
pt-BR: Artista de remix

en: Sound engineer
pt-BR: Engenheiro de som

en: Stage director
pt-BR: Diretor de palco

en: Sound designer
pt-BR: Designer de som

en: Special effects provider
pt-BR: Fornecedor de efeitos especiais

en: Supporting host
pt-BR: Host de suporte

en: Seller
pt-BR: Vendedor

en: Speaker
pt-BR: Alto-falante

en: Second party
pt-BR: Segunda festa

en: Surveyor
pt-BR: Supervisor

en: Set designer
pt-BR: Cenógrafo

en: Setting
pt-BR: Configuração

en: Storyteller
pt-BR: Narrador

en: Stage manager
pt-BR: Gerente de palco

en: Stereotyper
pt-BR: Estereótipos

en: Software developer
pt-BR: Desenvolvedor de software

en: Television writer
pt-BR: Escritor de televisão

en: Technical director
pt-BR: Diretor técnico

en: Teacher
pt-BR: Professor

en: Television director
pt-BR: Diretor de televisão

en: Television guest
pt-BR: Convidado da televisão

en: Television host
pt-BR: Apresentador de televisão

en: Television producer
pt-BR: Produtor de televisão

en: Transcriber
pt-BR: Transcritor

en: University place
pt-BR: Lugar universitário

en: Voice actor
pt-BR: Ator de voz

en: Videographer
pt-BR: Cinegrafista

en: Visual effects provider
pt-BR: Fornecedor de efeitos visuais

en: Writer of added commentary
pt-BR: Escritor de comentários adicionais

en: Writer of added lyrics
pt-BR: Escritor de letras agregadas

en: Writer of added text
pt-BR: Autor do texto adicionado

en: Woodcutter
pt-BR: Lenhador

en: Wood engraver
pt-BR: Gravador de madeira

en: Writer of introduction
pt-BR: Escritor de introdução

en: Witness
pt-BR: Retirado

en: Writer of preface
pt-BR: Escritor do prefácio

en: Writer of supplementary textual content
pt-BR: Escritor de conteúdo textual suplementar

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
pt-BR: Lista de códigos MARC para reladores, em http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
pt-BR: Algumas moedas básicas com dólar dos EUA como padrão para o módulo ACQ

en: Show barcode on the summary screen items listings
pt-BR: Mostrar código de barras nas listas de exemplares da tela de resumo

en: Useful patron attribute types:
pt-BR: Tipos úteis de atributos de usuário:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
pt-BR: * SHOW_BCODE - Mostra o código de barras na lista de exemplares da tela de resumo do usuário

en: Student
pt-BR: Estudante

en: Home Bound
pt-BR: Limite em casa

en: Kid
pt-BR: Criança

en: Juvenile
pt-BR: Jovem

en: Young Adult
pt-BR: Jovem Adulto

en: Board
pt-BR: Tabuleiro

en: Inter-Library Loan
pt-BR: Empréstimo entre Bibliotecas

en: School
pt-BR: Escola

en: Library
pt-BR: Biblioteca

en: Staff
pt-BR: Equipe

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
pt-BR: Amostra de tipos e categorias de usuários. Atualmente, os tipos são codificados, mas você pode gerenciar categorias após a instalação no módulo de administração.

en: Adult patron - default patron type
pt-BR: Usuário adulto - tipo de usuário padrão

en:                 PT  - Patron
pt-BR:                 PT  - Usuário

en:                 ST  - Student
pt-BR:                 ST  - Estudante

en: Child - patron with a guarantor
pt-BR: Criança - usuário com responsável

en:                 K   - Kid
pt-BR:                 K   - Criança

en:                 J   - Juvenile
pt-BR:                 J   - Juvenil

en:                 YA  - Young Adult
pt-BR:                 YA  - Juvenil

en: Organization - patron is an institution, not a person
pt-BR: Organização - o usuário é uma instituição, não uma pessoa

en:                 ILL - Inter-library Loan
pt-BR:                 EEB - Empréstimo entre bibliotecas

en:                 SC  - School
pt-BR:                 SC  - Escola

en:                 L   - Library
pt-BR:                 L   - Biblioteca

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
pt-BR: Profissional - um membro de uma organização (organização garante)

en:                 T   - Teacher
pt-BR:                 T   - Professor

en:                 S   - Staff
pt-BR:                 S   - Funcionários

en:                 B   - Board
pt-BR:                 B   - Borda

en: Label Test
pt-BR: Teste de etiqueta

en: DEFAULT
pt-BR: PADRÃO

en: Test Layout
pt-BR: Layout de teste

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
pt-BR:   %sUnidade: &lt;branchcode&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
pt-BR:   %sExpira: 31 de agosto de 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
pt-BR: 3 colunas, 10 linhas de etiquetas

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
pt-BR: Etiqueta para coluna vertebral 1 "X 1,5" | Configuração para até quatro linhas de texto

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
pt-BR: Etiqueta para coluna vertebral 1 "X 1,5" | Configuração para cinco linhas de texto

en: Default description
pt-BR: Descrição padrão

en: A template for home brewed patron card forms
pt-BR: Um template para formulários de cartão de usuários feitos em casa

en: Sample label and patron card data
pt-BR: Amostra de dados de etiqueta e cartão de consumidor

en: Library Laser
pt-BR: Impressora a laser da biblioteca

en: Test Printer 01
pt-BR: Impressora de teste 01

en: A set of default item types.
pt-BR: Um conjunto de tipos de exemplares padrão.

en: Books
pt-BR: Livros

en: Mixed Materials
pt-BR: Materiais mixtos

en: Computer Files
pt-BR: Arquivos de computador

en: Maps
pt-BR: Mapas

en: Visual Materials
pt-BR: Materiais visuais

en: Music
pt-BR: Música

en: Continuing Resources
pt-BR: Recursos contínuos

en: Sample libraries.
pt-BR: Bibliotecas de amostra.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
pt-BR: Feriados de exemplo: Domingo, Natal, Ano novo

en: Sundays
pt-BR: Domingos

en: New Year's Day
pt-BR: Dia de Ano Novo

en: Christmas
pt-BR: Natal

en: Welcome to Koha
pt-BR: Bem vindo ao Koha

en: What's Next?
pt-BR: Qual é o próximo?

en: Catalog concern help text
pt-BR: Texto de ajuda referente ao catálogo

en: Catalog concern template text
pt-BR: Texto do modelo de preocupação do catálogo

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
pt-BR: Bem-vindo ao Koha. Koha é um ILS de código aberto com todos os recursos. Desenvolvido inicialmente na Nova Zelândia pela Katipo Communications Ltd e implantado pela primeira vez em janeiro de 2000 para o Horowhenua Library Trust, o Koha é atualmente mantido por uma equipe de fornecedores de software e equipe de tecnologia de bibliotecas de todo o mundo.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
pt-BR: Agora que você instalou o Koha, o que vem a seguir? Aqui estão algumas sugestões:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
pt-BR: %s%sLer a documentação do Koha%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
pt-BR: %s%sLer/escrever no Koha Wiki%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
pt-BR: %s%sLeia e contribua para as discussões%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
pt-BR: %s%sRelatar erros do Koha%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
pt-BR: %s%sEnviar patches para Koha usando Git (Sistema de Controle de Versão)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
pt-BR: %s%sConversar com usuários e desenvolvedores do Koha%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
pt-BR: Descreva claramente sua preocupação e a biblioteca tentará lidar com ela o mais rápido possível

en: **Describe the concern**
pt-BR: **Descreva a preocupação**

en: A clear and concise description of what the concern is.
pt-BR: Uma descrição clara e concisa de qual é a preocupação.

en: **To reproduce**
pt-BR: **Para reproduzir**

en: Steps to reproduce the behavior:
pt-BR: Etapas para reproduzir o comportamento:

en: 1. Go to '...'
pt-BR: 1. Ir para '...'

en: 2. Click on '....'
pt-BR: 2. Clique em '....'

en: 3. Scroll down to '....'
pt-BR: 3. Role para baixo até '....'

en: 4. See error
pt-BR: 4. Ver erro

en: **Expected behavior**
pt-BR: **Comportamento esperado**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
pt-BR: Uma descrição clara e concisa do que você esperava que acontecesse.

en: Sample news items
pt-BR: Amostra de notícias

en: Sample patrons
pt-BR: Amostra de usuários

en: Sample quotes
pt-BR: Citações de exemplo

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
pt-BR: Estar preparado para a guerra é um dos meios mais eficazes de preservar a paz.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
pt-BR: Quando estiver com raiva, conte dez, antes de falar; se muito zangado, cem.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
pt-BR: Quatro e sete anos atrás, nossos pais criaram neste continente uma nova nação, concebida em Liberty, e dedicada à proposição de que todos os homens são criados iguais.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
pt-BR: Sempre achei que a misericórdia produz frutos mais ricos que a justiça estrita.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
pt-BR: Sinto-me incompetente em desempenhar tarefas ... que foram inesperadamente lançadas sobre mim.

en: He serves his party best who serves his country best.
pt-BR: Ele serve melhor ao seu partido, que serve melhor ao seu país.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
pt-BR: Nenhum presidente jamais se divertiu tanto quanto eu?

en: Speak softly and carry a big stick.
pt-BR: Fala calmamente e faz-te acompanhar de uma vara grande.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
pt-BR: Cheguei à conclusão de que a maior parte do presidente é aumentar as receitas de exposições e feiras e levar turistas à cidade.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
pt-BR: Você não pode se tornar um americano completo se pensar em grupos. A América não consiste em grupos. Um homem que se considera pertencente a um grupo nacional em particular na América ainda não se tornou americano.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
pt-BR: Se você não disser nada, não será necessário repeti-lo.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
pt-BR: Quatro quintos de todos os nossos problemas nesta vida desapareceriam se apenas nos sentássemos e ficássemos quietos.

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
pt-BR: O slogan do progresso está mudando do balde de jantar completo para a garagem cheia.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
pt-BR: Permitam-me afirmar minha firme convicção de que a única coisa que temos a temer é o próprio medo.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
pt-BR: Se você não aguenta o calor, saia da cozinha.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
pt-BR: A bomba atômica não foi uma grande decisão. Era apenas outra arma poderosa no arsenal da justiça.

en: The buck stops here.
pt-BR: O dinheiro para aqui.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
pt-BR: A história não confia por muito tempo o cuidado da liberdade aos fracos ou tímidos.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
pt-BR: Meus colegas americanos, não perguntem o que seu país pode fazer por você; Pergunte o que você pode fazer para seu país.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
pt-BR: Não acho totalmente inapropriado me apresentar a esse público. Eu sou o homem que acompanhou Jacqueline Kennedy a Paris, e eu gostei.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
pt-BR: A Grande Sociedade é um lugar onde toda criança pode encontrar conhecimento para enriquecer sua mente e ampliar seus talentos. É um lugar onde a cidade do homem serve não apenas as necessidades do corpo e as exigências do comércio, mas o desejo de beleza e a fome de comunidade. É um lugar onde os homens estão mais preocupados com a qualidade de seus objetivos do que com a quantidade de seus bens.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
pt-BR: As pessoas precisam saber se seu presidente é ou não um bandido. Bem, eu não sou um bandido.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
pt-BR: Quando o presidente faz isso, isso significa que não é ilegal.

en: Our Long national nightmare is over.
pt-BR: Nosso longo pesadelo nacional acabou.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
pt-BR: Nossa constituição funciona. Nossa grande república é um governo de leis, não de homens.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
pt-BR: Uma nação forte, como uma pessoa forte, pode se dar ao luxo de ser gentil, firme, atenciosa e contida. Pode se dar ao luxo de estender uma mão amiga a outras pessoas. É uma nação fraca, como uma pessoa fraca, que deve se comportar com arrogância, vanglória e aspereza e outros sinais de insegurança.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
pt-BR: Não é minha intenção acabar com o governo. É antes fazê-lo funcionar - trabalhe conosco, não sobre nós; fique do nosso lado, não ande de costas. O governo pode e deve oferecer oportunidade, não sufocá-la; fomentar a produtividade, não sufocá-la. O objetivo deste governo será uma economia saudável, vigorosa e crescente.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
pt-BR: Cada geração vai além da geração que a precede porque fica sobre os ombros dessa geração. Você terá oportunidades além de tudo o que já conhecemos.

en: We have ...drawn a line in the sand.
pt-BR: Nós ... desenhamos uma linha na areia.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
pt-BR: Se os Estados Unidos mostrarem fraqueza e incerteza, o mundo se encaminhará para a tragédia. Isso não vai acontecer no meu relógio.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
pt-BR: Agora, todas as nações de todas as regiões têm uma decisão a tomar. Ou você está conosco ou está com os terroristas.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
pt-BR: As meninas são capazes de fazer tudo o que os homens são capazes de fazer. Às vezes, elas têm mais imaginação do que os homens.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
pt-BR: Eu realmente acho que um campeão não é definido por suas vitórias, mas por como eles podem se recuperar quando caem.

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
pt-BR: Quantidades enormes de talento estão sendo perdidas para nossa sociedade apenas porque esse talento veste uma saia.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
pt-BR: No final das contas, podemos suportar muito mais do que pensamos.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
pt-BR: Não tenha medo da perfeição; você nunca vai alcançá-la.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
pt-BR: Você não pode apertar as mãos com o punho cerrado.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
pt-BR: Se você não gosta de algo, mude. Se você não pode mudá-lo, mude sua atitude.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
pt-BR: Não me importo de viver no mundo dos homens, desde que eu seja uma mulher nele.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
pt-BR: Minha missão na vida não é apenas sobreviver, mas prosperar e fazê-lo com alguma paixão, alguma compaixão, algum humor e algum estilo.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
pt-BR: Agradeço minha luta porque, sem ela, não teria tropeçado em minha força.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
pt-BR: Levei muito tempo para desenvolver uma voz e, agora que a tenho, não vou ficar calado.

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
pt-BR: O que você faz faz a diferença, e você tem que decidir que tipo de diferença quer fazer.

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
pt-BR: A meu ver, se você quer o arco-íris, tem que aguentar a chuva!

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
pt-BR: Cada um de nós tem a capacidade de ser um opressor. Quero encorajar cada um de nós a questionar como podemos ser opressores e como podemos nos tornar libertadores para nós mesmos e uns para os outros.

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
pt-BR: O futuro depende inteiramente do que cada um de nós faz todos os dias; um movimento é apenas pessoas se movendo.

en: The land knows you, even when you are lost.
pt-BR: A terra conhece você, mesmo quando você está perdido.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
pt-BR: Permita o acesso aos seguintes servidores para pesquisar e baixar informações de registro:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
pt-BR: BIBLIOTECA DOS NOMES DO CONGRESSO (registros de autoridade)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
pt-BR: BIBLIOTECA DOS ASSUNTOS DO CONGRESSO (registros de autoridade)

en: COLUMBIA UNIVERSITY
pt-BR: UNIVERSIDADE COLUMBIA

en: LIBRARY OF CONGRESS
pt-BR: BIBLIOTECA DO CONGRESSO

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
pt-BR: BIBLIOTECA DOS NOMES DO CONGRESSO

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
pt-BR: BIBLIOTECA DOS ASSUNTOS DO CONGRESSO

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
pt-BR: BIBLIOTECA DO CONGRESSO SRU
