Koha 23.11.09.000 - en to pl-PL translation catalogue (2515 entries)

en: Books
pl-PL: Książki

en: Form of material
pl-PL: Forma materiału

en: Manuscript language material
pl-PL: Rękopiśmienny materiał językowy

en: Illustrations
pl-PL: Ilustracje

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
pl-PL: Do czterech (4) jednoznakowych alfabetycznych kodów opisujących ilustracje. Jeżeli przypisano mniej niż cztery kody alfabetyczne, kody pozostawia się wyjustowane, a niewykorzystane pozycje zawierają spacje (#)

en: No illustrations
pl-PL: Brak ilustracji

en: Maps
pl-PL: Mapy

en: Portraits
pl-PL: Portrety

en: Charts
pl-PL: Wykresy

en: Plans
pl-PL: Plany

en: Plates
pl-PL: Plansze

en: Music
pl-PL: Muzyka

en: Facsimiles
pl-PL: Faksymile

en: Coats of arms
pl-PL: Herby

en: Genealogical tables
pl-PL: Tablice genealogiczne

en: Forms
pl-PL: Formy

en: Samples
pl-PL: Próbki

en: Phonodisc, phonowire, etc.
pl-PL: Płyta gramofonowa itd.

en: Photographs
pl-PL: Fotografie

en: Illuminations
pl-PL: Iluminacje

en: No attempt to code
pl-PL: Brak zamiaru kodowania

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący poziom wiedzy odbiorcy, dla którego materiał jest przeznaczony

en: Target audience
pl-PL: Kod przeznaczenia czytelniczego

en: Unknown or not specified
pl-PL: Nieznany albo niezdefiniowany

en: Preschool
pl-PL: Wiek przedszkolny

en: Primary
pl-PL: Wiek szkolny

en: Pre-adolescent
pl-PL: Wiek 9-13 lat

en: Adolescent
pl-PL: Wiek licealny

en: Adult
pl-PL: Dorosły

en: Specialized
pl-PL: Odbiorca wyspecjalizowany

en: General
pl-PL: Ogólny

en: Juvenile
pl-PL: Młodzież

en: Form of item
pl-PL: Kod formy zapisu

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący formę materiału

en: None of the following
pl-PL: Żadne z następujących

en: Microfilm
pl-PL: Mikrofilm

en: Microfiche
pl-PL: Mikrofisza

en: Microopaque
pl-PL: Mikrokarta

en: Large print
pl-PL: Druk powiększony

en: Braille
pl-PL: Dokument alfabetem Braille'a

en: Direct electronic
pl-PL: Elektroniczny na nośniku

en: Regular print reproduction
pl-PL: Dzieło sztuki (reprodukcja)

en: Electronic
pl-PL: Elektroniczny

en: Nature of contents
pl-PL: Forma piśmiennicza

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
pl-PL: Do czterech (4) jednoznakowych kodów opisujących typ materiału. Jeżeli przypisano mniej niż cztery kody, kody pozostawia się wyjustowane, a niewykorzystane pozycje zawierają spacje (#)

en: No specified nature of contents
pl-PL: Niesprecyzowana forma piśmiennicza

en: Offprints
pl-PL: Nadbitki/odbitki

en: Calendars
pl-PL: Kalendarze

en: Comics/graphic novels
pl-PL: Komiks/graficzna powieść

en: Abstracts/summaries
pl-PL: Abstrakty/streszczenia

en: Bibliographies
pl-PL: Bibliografie

en: Catalogs
pl-PL: Katalogi

en: Dictionaries
pl-PL: Słowniki

en: Encyclopedias
pl-PL: Encyklopedie

en: Handbooks
pl-PL: Podręczniki

en: Legal articles
pl-PL: Ustawy

en: Indexes
pl-PL: Indeksy

en: Patent document
pl-PL: Dokument patentowy

en: Discographies
pl-PL: Dyskografie

en: Legislation
pl-PL: Ustawodawstwo

en: Theses
pl-PL: Prace dyplomowe

en: Surveys of literature in a subject area
pl-PL: Przegląd piśmiennictwa

en: Reviews
pl-PL: Recenzje

en: Programmed texts
pl-PL: Materiały przygotowawcze

en: Filmographies
pl-PL: Filmografie

en: Directories
pl-PL: Informatory

en: Statistics
pl-PL: Statystyki

en: Technical reports
pl-PL: Raporty techniczne

en: Standards/specifications
pl-PL: Normy

en: Legal cases and case notes
pl-PL: Przypadki prawne i akta spraw

en: Law reports and digests
pl-PL: Zbiory orzecznictwa i ustawodawstwa

en: Yearbooks
pl-PL: Roczniki

en: Treaties
pl-PL: Rozprawy naukowe

en: Government publication
pl-PL: Kod publikacji urzędowej

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
pl-PL: Jednoznakowy kod opisujący typ publikacji urzędowej/rządowej

en: Not a government publication
pl-PL: Nie jest publikacją urzędową

en: Autonomous or semi-autonomous component
pl-PL: Autonomiczna albo częściowo autonomiczna

en: Multilocal
pl-PL: Wiele lokalizacji

en: Federal/national
pl-PL: Federalna/narodowa

en: International intergovernmental
pl-PL: Międzynarodowa międzyrządowa

en: Local
pl-PL: Lokalny

en: Multistate
pl-PL: Wiele województw

en: Government publication-level undetermined
pl-PL: Nieokreślony poziom publikacji urzędowej

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
pl-PL: Województwo, powiat, gmina itd.

en: Unknown if item is government publication
pl-PL: Nieznany - dokument nie jest publikacją urzędową

en: Other
pl-PL: Inne

en: Conference publication
pl-PL: Kod materiałów z imprezy (konferencji)

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
pl-PL: Jednoznakowy kod wskazujący na zawartość raportów, podsumowań konferencji itd.

en: Not a conference publication
pl-PL: Dokument nie zawiera materiałów konferencyjnych

en: Festschrift
pl-PL: Kod publikacji jubileuszowej

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
pl-PL: Jednoznakowy kod określający, czy dokument jest publikacją jubileuszową

en: Not a festschrift
pl-PL: Nie jest publikacją jubileuszową

en: Index
pl-PL: Kod indeksu

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
pl-PL: Jednocyfrowy kod określający, czy dokument zawiera indeks do swojej własnej treści

en: No index
pl-PL: Bez indeksu

en: Index present
pl-PL: Dokument zawiera indeks

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: Pozycja jest pusta (#) lub zawiera znak wypełnienia (|).

en: Undefined
pl-PL: Zawartość nieokreślona

en: Literary form
pl-PL: Kod formy literackiej

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
pl-PL: Jednoznakowy kod opisujący formę literacką. Kody numeryczne 0 i 1 umożliwiają ogólną identyfikację tego, czy dokument jest dziełem fikcyjnym. Do identyfikacji form literackich można używać kodów alfabetycznych.

en: Not fiction (not further specified)
pl-PL: Tekst niebeletrystyczny (bez dalszego określenia)

en: Fiction (not further specified)
pl-PL: Tekst literacki (bez dalszego określenia)

en: Dramas
pl-PL: Sztuka teatralna

en: Essays
pl-PL: Eseje

en: Novels
pl-PL: Powieści

en: Humor, satires, etc.
pl-PL: Humor, satyra itd.

en: Letters
pl-PL: Listy

en: Short stories
pl-PL: Opowiadania

en: Mixed forms
pl-PL: Formy mieszane

en: Poetry
pl-PL: Poezja

en: Speeches
pl-PL: Przemówienia

en: Unknown
pl-PL: Nieznana

en: Biography
pl-PL: Biografia

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący informacje biograficzne.

en: No biographical material
pl-PL: Brak informacji biograficznych

en: Autobiography
pl-PL: Autobiografia

en: Individual biography
pl-PL: Biografia

en: Collective biography
pl-PL: Biografia zbiorowa

en: Contains biographical information
pl-PL: Zawiera informacje biograficzne

en: Computer Files
pl-PL: Pliki komputerowe

en: Computer file/Electronic resource
pl-PL: Dokument elektroniczny/zasób elektroniczny

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
pl-PL: Każda z pozycji jest pusta (#) lub zawiera znak wypełnienia (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący odbiorcę docelowego

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący formę materiału

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: 2 pozycje niezdefiniowanych znaków; każda jest pusta (#) albo wypełniona znakiem (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ pliku komputerowego

en: Type of computer file
pl-PL: Typ pliku komputerowego

en: Numeric data
pl-PL: Dane numeryczne

en: Computer program
pl-PL: Program komputerowy

en: Representational
pl-PL: Dane graficzne

en: Document
pl-PL: Dokument

en: Bibliographic data
pl-PL: Dane bibliograficzne

en: Font
pl-PL: Czcionka

en: Game
pl-PL: Gra

en: Sound
pl-PL: Dźwięk

en: Interactive multimedia
pl-PL: Multimedia interaktywne

en: Online system or service
pl-PL: Usługa lub system online

en: Combination
pl-PL: Kombinacja

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: Jednoznakowy kod, który jest pusty (#) albo wypełniony znakiem (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ publikacji urzędowej/rządowej dokumentu komputerowego.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: 6 pozycji niezdefinowanych znaków; każda jest pusta (#) albo wypełniona znakiem (|).

en: Cartographic material
pl-PL: Materiał kartograficzny

en: Manuscript cartographic material
pl-PL: Rękopiśmienny materiał kartograficzny

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
pl-PL: Do czterech (4) jednoznakowych alfabetycznych kodów opisujących sposób przedstawienia rzeźby. Kody są wpisywane w kolejności ich ważności dla opisywanego dokumentu. W przypadku użycia mniej niż czterech kodów wyrównuje się kody do lewej i pozostawia niewykorzystane pozycje puste (#)

en: No relief shown
pl-PL: Bez reliefu

en: Contours
pl-PL: Kontury

en: Shading
pl-PL: Cieniowanie

en: Spot heights
pl-PL: Punkty wysokościowe

en: Pictorially
pl-PL: Obrazkowy

en: Land forms
pl-PL: Formy terenu

en: Rock drawings
pl-PL: Rysunek skał

en: Projection
pl-PL: Odwzorowanie

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
pl-PL: Dwuznakowy alfabetyczny kod projekcji.

en: Projection not specified
pl-PL: Niesprecyzowane odwzorowanie

en: Lambert's azimuthal equal area
pl-PL: Odwzorowanie stożkowe Albersa

en: Orthographic
pl-PL: Ortograficzny

en: Stereographic
pl-PL: Stereograficzne

en: Mercator
pl-PL: Odwzorowanie Mercatora

en: Sinusoidal
pl-PL: Sinusoidalny

en: Transverse Mercator
pl-PL: Odwzorowanie Mercatora

en: Oblique Mercator
pl-PL: Odwzorowanie nachylone Mercatora

en: Space oblique Mercator
pl-PL: Odwzorowanie nachylone Mercatora

en: Albers equal area
pl-PL: Odwzorowanie stożkowe Albersa

en: Butterfly
pl-PL: Motyl

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: Zawartość nieokreślona; pusta (#) albo zawiera znak wypełnienia (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
pl-PL: Jednoznakowy kod alfabetyczny opisujący typ materiału kartograficznego.

en: Type of cartographic material
pl-PL: Typ materiału kartograficznego

en: Single map
pl-PL: Pojedyncza mapa

en: Map series
pl-PL: Zestaw map

en: Map serial
pl-PL: Dokument kartograficzny ciągły

en: Globe
pl-PL: Globus

en: Separate supplement to another work
pl-PL: Odrębny dodatek do innego dokumentu

en: Bound as part of another work
pl-PL: Mapa niesamoistna wydawniczo

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
pl-PL: Zawartość nieokreślona; Każda jest pusta (#) albo wypełniona znakiem (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ publikacji urzędowej/rządowej.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący formę materiału.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
pl-PL: Jednoznakowy kod numeryczny opisujący czy pozycja lub materiał towarzyszący zawiera indeks lokalizacji lub nazw geograficznych.

en: Special format characteristics
pl-PL: Charakterystyczne cechy formy

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
pl-PL: Do dwóch jednoznakowych alfabetycznych kodów opisujących format map. Kody zapisywane są w kolejności ich ważności. Jeżeli przypisany jest tylko jeden kod, zostaje on wyjustowany, a nieużywana pozycja zawiera spację (#).

en: No specified special format characteristics
pl-PL: Brak charakterystycznych cech formy

en: Manuscript
pl-PL: Rękopis

en: Picture card, post card
pl-PL: Pocztówka

en: Calendar
pl-PL: Kalendarz

en: Wall map
pl-PL: Mapa ścienna

en: Loose-leaf
pl-PL: skoroszyt

en: Notated music
pl-PL: Notacja muzyczna

en: Manuscript notated music
pl-PL: Rękopiśmienna notacja muzyczna

en: Nonmusical sound recording
pl-PL: Niemuzyczne nagranie dźwiękowe

en: Musical sound recording
pl-PL: Muzyczne nagranie dźwiękowe

en: Form of composition
pl-PL: Forma kompozycji

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
pl-PL: Dwuznakowy alfabetyczny kod formy kompozycji. Kody opierają się na hasłach przedmiotowych z Biblioteki Kongresu.

en: Ballets
pl-PL: Balet

en: Chants, Other religions
pl-PL: Chants (pieśń), inne wyznania

en: Chant, Christian
pl-PL: Chant (pieśń), chrześcijańska

en: Chorales
pl-PL: Chorały

en: Carols
pl-PL: Kolędy

en: Cantatas
pl-PL: Kantaty

en: Country music
pl-PL: Muzyka country

en: Canzonas
pl-PL: Canzony

en: Dance forms
pl-PL: Forma taneczna

en: Folk music
pl-PL: Folk

en: Gospel music
pl-PL: Gospel

en: Hymns
pl-PL: Hymny

en: Musical revues and comedies
pl-PL: Rewie, muzyczne komedie

en: Madrigals
pl-PL: Madrygały

en: Motets
pl-PL: Motety

en: Motion picture music
pl-PL: Muzyka filmowa

en: Multiple forms
pl-PL: Wiele form

en: Mazurkas
pl-PL: Mazurek

en: Nocturnes
pl-PL: nokturny

en: Not applicable
pl-PL: Nie ma zastosowania

en: Operas
pl-PL: Opery

en: Oratorios
pl-PL: Oratoria

en: Overtures
pl-PL: Uwertury

en: Polonaises
pl-PL: Polonez

en: Popular music
pl-PL: Muzyka popularna

en: Preludes
pl-PL: Preludia

en: Rock music
pl-PL: Muzyka rockowa

en: Ragtime music
pl-PL: Ragtime

en: Rhapsodies
pl-PL: Rapsodie

en: Requiems
pl-PL: Requiem

en: Songs
pl-PL: Utwory

en: Sonatas
pl-PL: Sonaty

en: Symphonic poems
pl-PL: Poemat symfoniczny

en: Symphonies
pl-PL: Symfonie

en: Trio-sonatas
pl-PL: Trio sonata

en: Variations
pl-PL: Wariacja

en: Waltzes
pl-PL: Walce

en: Format of music
pl-PL: Format muzyczny

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
pl-PL: Jednoznakowy kod opisujący formę muzycznej kompozycji.

en: Full score
pl-PL: Pełna partytura

en: Full score, miniature or study size
pl-PL: Pełna partytura, miniatura

en: Accompaniment reduced for keyboard
pl-PL: Akompaniament ograniczony do instrumentu klawiszowego

en: Voice score with accompaniment omitted
pl-PL: Nuty wokalne z pominiętym akompaniamentem

en: Condensed score or piano-conductor score
pl-PL: Skondensowana partytura albo partytura na prowadzące pianino

en: Close score
pl-PL: Zamknięta partytura

en: Chorus score
pl-PL: Partytura chóru

en: Condensed score
pl-PL: Skondensowana partytura

en: Performer-conductor part
pl-PL: Część prowadzącego

en: Vocal score
pl-PL: Nuty wokalne

en: Score
pl-PL: Nuty

en: Multiple score formats
pl-PL: Wiele formatów partytury

en: Music Parts
pl-PL: Części muzyczne

en: No parts in hand or not specified
pl-PL: Brak części albo niesprecyzowane

en: Instrumental and vocal parts
pl-PL: Części instrumentalne i wokalne

en: Instrumental parts
pl-PL: Części instrumentalne

en: Vocal parts
pl-PL: Część wokalna

en: Unknown or unspecified
pl-PL: Nieznany albo niezdefiniowany

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący formę materiału.

en: Accompanying matter
pl-PL: Dokument towarzyszący

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
pl-PL: Do sześciu jednoznakowych alfabetycznych kodów opisujących zawartość programu i innych towarzyszących materiałów do nagrań dźwiękowych. Jeżeli przypisanych jest mniej niż sześć kodów, kody zostają wyjustowane, a każda niewykorzystana pozycja zawiera spację (#).

en: No accompanying matter
pl-PL: Bez dokumentu towarzyszącego

en: Discography
pl-PL: Dyskografia

en: Bibliography
pl-PL: Bibliografia

en: Thematic index
pl-PL: Indeks tematyczny

en: Libretto or text
pl-PL: Libretto lub tekst

en: Technical and/or historical information on instruments
pl-PL: Techniczne i/lub historyczne informacje o instrumentach

en: Technical information on music
pl-PL: Techniczne informacje o muzyce

en: Historical information
pl-PL: Informacje historyczne

en: Ethnological information
pl-PL: Informacja etnologiczna

en: Instructional materials
pl-PL: Materiały instruktażowe

en: Literary text for sound recordings
pl-PL: Kod typu literackiego niemuzycznego dokumentu dźwiękowego

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
pl-PL: Do dwóch jednoznakowych kodów opisujących typ tekstu literackiego zawartego w niemuzycznym nagraniu dźwiękowym. Jeżeli przypisany jest tylko jeden kod, zostaje on wyjustowany, a nieużywana pozycja zawiera spację (#).

en: Item is a music sound recording
pl-PL: Dokument jest nagraniem dźwiękowym muzycznym

en: Conference proceedings
pl-PL: Kod materiałów z imprezy (konferencji)

en: Fiction
pl-PL: Tekst literacki

en: Reporting
pl-PL: Zgłaszanie

en: History
pl-PL: Historia

en: Instruction
pl-PL: instrukcja

en: Comedy
pl-PL: Komedia

en: Lectures, speeches
pl-PL: Wykłady, przemówienia

en: Memoirs
pl-PL: Wspomnienia

en: Folktales
pl-PL: Podania ludowe

en: Rehearsals
pl-PL: Próby

en: Sounds
pl-PL: Dźwięki

en: Interviews
pl-PL: Wywiady

en: Transposition and arrangement
pl-PL: Transpozycja i aranżacja

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
pl-PL: Katalogowany dokument albo jego części jest/są transpozycją i/albo aranżacją innego dokumentu.

en: Not arrangement or transposition or not specified
pl-PL: Bez aranżacji lub transpozycji albo niesprecyzowane

en: Transposition
pl-PL: Transpozycja

en: Arrangement
pl-PL: Aranżacja

en: Both transposed and arranged
pl-PL: Transponowane i aranżowane

en: Continuing Resources
pl-PL: Wydawnictwa ciągłe

en: Serial/Integrating resource
pl-PL: Wydawnictwo Ciągłe/Wymiennokartkowe

en: Frequency
pl-PL: Częstotliwość

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący częstotliwość; używany w połączeniu z 008/19 (Kod regularności).

en: No determinable frequency
pl-PL: Nieokreślona częstotliwość

en: Annual
pl-PL: Rocznik

en: Bimonthly
pl-PL: Dwumiesięcznik

en: Semiweekly
pl-PL: Dwa razy na tydzień

en: Daily
pl-PL: Dziennie

en: Biweekly
pl-PL: Dwutygodnik

en: Semiannual
pl-PL: Półrocznik

en: Biennial
pl-PL: Czasopismo wydawane co dwa lata

en: Triennial
pl-PL: Czasopismo wydawane co trzy lata

en: Three times a week
pl-PL: Trzy raz w tygodniu

en: Three times a month
pl-PL: Trzy razy w miesiącu

en: Continuously updated
pl-PL: Aktualizowane na bieżąco

en: Monthly
pl-PL: Miesięcznie

en: Quarterly
pl-PL: Kwartalnik

en: Semimonthly
pl-PL: Dwutygodnik

en: Three times a year
pl-PL: Trzy razy w roku

en: Weekly
pl-PL: Tygodnik

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący regularność; używany w połączeniu z 008/18 (Kod częstotliwości).

en: Regularity
pl-PL: Regularność

en: Normalized irregular
pl-PL: Standardowo nieregularny

en: Regular
pl-PL: Wydawnictwo regularne

en: Completely irregular
pl-PL: Całkowicie nieregularny

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ wydawnictwa ciągłego.

en: Type of continuing resource
pl-PL: Typ wydawnictwa ciągłego

en: Updating database
pl-PL: Aktualizowana baza danych

en: Updating loose-leaf
pl-PL: Aktualizowana publikacja luźnokartkowa

en: Monographic series
pl-PL: Seria monograficzna

en: Newspaper
pl-PL: Gazeta

en: Periodical
pl-PL: Periodyk

en: Updating Web site
pl-PL: Aktualizowanie strony internetowej

en: Form of original item
pl-PL: Forma oryginalnego dokumentu

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący oryginalną formę materiału.

en: Newspaper format
pl-PL: Format gazety

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący formę materiału

en: Nature of entire work
pl-PL: Kod formy piśmienniczej

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący kod formy piśmienniczej. Jeśli dokument można opisać za pomocą większej ilości typów materiału, zakoduj informacje w 008/25-27 (Kod formy piśmienniczej), a 008/24 pozostaw puste (#).

en: Not specified
pl-PL: Nieokreślony

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
pl-PL: Do trzech jednoliterowych kodów (w kolejności alfabetycznej) opisujących typ materiałów. Jeżeli przypisano mniej niż trzy kody, kody wyrównuje się do lewej, a każda niewykorzystana pozycja zawiera spację (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ publikacji urzędowej/rządowej.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
pl-PL: Jednoznakowy kod numeryczny opisujący, czy pozycja zawiera raporty, podsumowania konferencji itd.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: Zawartość nieokreślona; każda jest pusta (#) albo zawiera znak wypełnienia (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący system pisma używany w języku, w którym zapisany jest tytuł znajdujący się na dokumencie i będący podstawą wyboru tytułu kluczowego (pole 222).

en: Original alphabet or script of title
pl-PL: Kod alfabetu użytego w tytule

en: No alphabet or script given/No key title
pl-PL: Brak podanego alfabetu

en: Basic Roman
pl-PL: Łaciński podstawowy

en: Extended Roman
pl-PL: Łaciński rozszerzony

en: Cyrillic
pl-PL: Cyrylica

en: Japanese
pl-PL: japoński

en: Chinese
pl-PL: chiński (mandaryński)

en: Arabic
pl-PL: arabski

en: Greek
pl-PL: Grecki

en: Hebrew
pl-PL: hebrajski

en: Thai
pl-PL: tajski (syjamski)

en: Korean
pl-PL: koreański

en: Tamil
pl-PL: tamilski

en: Entry convention
pl-PL: Kod zasad opisu

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
pl-PL: Jednoznakowy kod numeryczny wskazujący opis pod każdorazowym tytułem, ostatnią iterację oraz najnowszą iterację.

en: Successive entry
pl-PL: Opis pod każdorazowym tytułem

en: Latest entry
pl-PL: Ostatnia iteracja

en: Integrated entry
pl-PL: Najnowsza iteracja

en: Visual Materials
pl-PL: Materiały wizualne

en: Projected medium
pl-PL: Projektowany nośnik

en: Two-dimensional nonprojected graphic
pl-PL: Dwuwymiarowy dokument ikonograficzny

en: Kit
pl-PL: Zestaw

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
pl-PL: Trójwymiarowy artefakt albo normalnie pojawiający się obiekt

en: Running time for motion pictures and videorecordings
pl-PL: Czas trwania dla filmu i zapisu wideo

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
pl-PL: Trzycyfrowa liczba oznaczająca czas trwania filmu albo zapisu wideo. Liczba jest wyrównana do prawej, a każda niewykorzystana pozycja zawiera zero.

en: Running time
pl-PL: Czas trwania

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący odbiorcę.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ publikacji urzędowej/rządowej.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod wyszczególniający formę materiału.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ wizualnego materiału.

en: Type of visual material
pl-PL: Typ materiału wizualnego

en: Art original
pl-PL: Dzieło sztuki (oryginał)

en: Art reproduction
pl-PL: Dzieło sztuki (reprodukcja)

en: Filmstrip
pl-PL: Odcinek filmu

en: Picture
pl-PL: Obraz

en: Graphic
pl-PL: Grafika

en: Technical drawing
pl-PL: Rysunek techniczny

en: Motion picture
pl-PL: Film

en: Chart
pl-PL: Wykres

en: Flash card
pl-PL: Tablica edukacyjna (plansza z obrazem i tekstem)

en: Microscope slide
pl-PL: Szkiełko mikroskopowe

en: Slide
pl-PL: Slajd

en: Transparency
pl-PL: Przezrocze

en: Videorecording
pl-PL: Zapis magnetowidowy

en: Toy
pl-PL: Zabawka

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący technikę używaną w tworzeniu filmów.

en: Technique
pl-PL: Technika

en: Animation
pl-PL: Animacja

en: Animation and live action
pl-PL: Animacja i live action

en: Mixed Materials
pl-PL: Materiały mieszane

en: Mixed material
pl-PL: Multimedia

en: Category of material
pl-PL: Kod rodzaju dokumentu

en: Map
pl-PL: Mapa

en: Profile
pl-PL: Profil

en: Remote-sensing image
pl-PL: Obraz teledetekcyjny

en: Section
pl-PL: Dział

en: Unspecified
pl-PL: Nieokreślone

en: View
pl-PL: Zobacz

en: Color
pl-PL: Kolor

en: One color
pl-PL: Jednobarwny

en: Multicolored
pl-PL: Wielobarwny

en: Material out of which the cartographic item is made.
pl-PL: Materiał, z którego wykonany jest przedmiot kartograficzny.

en: Physcial Description
pl-PL: Opis fizyczny

en: Paper
pl-PL: Papier

en: Wood
pl-PL: Drewno

en: Stone
pl-PL: Kamień

en: Synthetic
pl-PL: Tworzywo sztuczne

en: Skin
pl-PL: Skóra

en: Textiles
pl-PL: Płótno (lub inny materiał tekstylny naturalny lub sztuczny)

en: Plastic
pl-PL: Plastik

en: Glass
pl-PL: Szkło

en: Vellum
pl-PL: Welin

en: Plaster
pl-PL: Gips

en: Flexible base photographic, positive
pl-PL: Elastyczny nośnik fotograficzny, pozytyw

en: Flexible base photographic, negative
pl-PL: Elastyczny nośnik fotograficzny, negatyw

en: Non-flexible base photographic, positive
pl-PL: Nieelastyczny nośnik fotograficzny, pozytyw

en: Non-flexible base photographic, negative
pl-PL: Nieelastyczny nośnik fotograficzny, negatyw

en: Leather
pl-PL: Skóra

en: Parchment
pl-PL: Pergamin

en: Other photographic medium
pl-PL: Inny nośnik fotograficzny

en: Type of reproduction
pl-PL: Typ reprodukcji

en: Facsimile
pl-PL: Faksymile

en: Production/reproduction details
pl-PL: Kod szczegółowych informacji o zastosowanej technice fotograficznej

en: Photocopy, blueline print
pl-PL: Niebieskodruk

en: Photocopy
pl-PL: Fotokopia

en: Pre-production
pl-PL: Preprodukcja

en: Positive/negative aspect
pl-PL: Kod pozytywu/negatywu

en: Positive
pl-PL: Pozytyw

en: Negative
pl-PL: Negatyw

en: Mixed polarity
pl-PL: Typ mieszany

en: Electronic resources
pl-PL: Zasób elektroniczny

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
pl-PL: Jednoznakowy kod alfabetyczny wskazujący, że kategoria materiału, do której należy dokument, to zasób elektroniczny (np. programy, pliki danych, pliki obrazów, zdigitalizowane taśmy audio i wideo itp.).

en: Electronic resource
pl-PL: Zasób elektroniczny

en: Tape cartridge
pl-PL: Kartridż z taśmą

en: Computer optical disc cartridge
pl-PL: Optyczny dysk kasetowy (computer optical disc cartridge)

en: Tape cassette
pl-PL: Taśma magnetyczna (tape cassette)

en: Tape reel
pl-PL: Szpula z taśmą

en: Magnetic disk
pl-PL: Dysk magnetyczny (dyskietka)

en: Magneto-optical disc
pl-PL: Dysk magnetyczno-optyczny

en: Optical disc
pl-PL: Dysk optyczny

en: Remote
pl-PL: Dostęp zdalny

en: Black-and-white
pl-PL: Czarno-biały

en: Gray scale
pl-PL: Skala szarości

en: Mixed
pl-PL: Mieszany

en: Dimensions
pl-PL: Wymiary

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
pl-PL: Wymiary nośnika używanego do kodowania zasobu elektronicznego. Wskazywane są tylko najbardziej popularne wymiary. W wielu przypadkach wymiary odnoszą się do pojemnika, w którym znajduje się nośnik magnetyczny lub optyczny. Używane jest pole 007/04 odpowiadające wymiarom podanym w opisie przedmiotu. Jeśli żaden kod nie odpowiada dokładnie wymiarom nośnika (lub kontenera), używany jest kod z.

en: 3 1/2 in.
pl-PL: 3,5 cala (8,89 cm)

en: 12 in.
pl-PL: 12 cali (30,48 cm)

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
pl-PL: 4 3/4 cala lub 12 cm

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
pl-PL: 1 1/8 x 2 3/8 cala

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
pl-PL: 3 7/8 x 2 1/2 cala

en: 5 1/4 in.
pl-PL: 5 1/4 cala (13,5 cm)

en: 8 in.
pl-PL: 8 cali (ok. 20 cm)

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
pl-PL: Kod wskazujący, czy wytwarzanie dźwięku jest integralną częścią dokumentu elektronicznego.

en: No sound (silent)
pl-PL: Brak dźwięku (niemy)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
pl-PL: Pole zawiera trzycyfrową liczbę określającą dokładnie głębię odwzorowania skanowanego obrazu(ów), zawartego(tych) w dokumencie elektronicznym lub trzyliterowy kod wskazujący, że dokładna głębia odwzorowania nie może być podana. Ponieważ użyteczne jest tylko dokładne określenie cyfrowej głębi obrazu, kodowanie nie powinno obejmować brakujących cyfr reprezentowanych przez łączniki (-).

en: Image bit depth
pl-PL: Cyfrowa głębia obrazu

en: Exact bit depth
pl-PL: Cyfrowa głębia obrazu dokładna

en: Multiple
pl-PL: Wieloraka (więcej niż jeden typ obrazu)

en: File formats
pl-PL: Formaty plików

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
pl-PL: Kod, który informuje, czy pliki wchodzące w skład dokumentu elektronicznego mają ten sam format oraz czy do zarejestrowania informacji zawartych w dokumencie oryginalnym użyto różnych technik skanowania.

en: One file format
pl-PL: Jeden format

en: Multiple file formats
pl-PL: Formaty różne

en: Quality assurance target(s)
pl-PL: Znacznik(i) zapewnienia jakości

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
pl-PL: Kod, który wskazuje, czy znaczniki zapewnienia jakości były odpowiednio włączone podczas procesu digitalizacji.

en: Absent
pl-PL: Nieobecne

en: Present
pl-PL: Obecne

en: Antecedent/Source
pl-PL: Poprzednik/Źródło

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
pl-PL: Kod informujący o tym, jaki dokument poddany został procesowi digitalizacji i był podstawą sporządzenia katalogowanego dokumentu elektronicznego. Informacja ta jest ważna dla sporządzania, używania i posługiwania się dokumentami przetworzonymi cyfrowo.

en: File reproduced from original
pl-PL: Reprodukcja oryginału

en: File reproduced from microform
pl-PL: Reprodukcja mikroformy

en: File reproduced from an electronic resource
pl-PL: Reprodukcja pliku komputerowego

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
pl-PL: Reprodukcja formy pośredniej (nie mikroformy)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
pl-PL: Rodzaj kompresji, której poddano zasób elektroniczny. Służy do oceny wierności pliku z oryginałem.

en: Level of compression
pl-PL: Poziom kompresji

en: Uncompressed
pl-PL: Brak kompresji

en: Lossless
pl-PL: Kompresja bez strat

en: Lossy
pl-PL: Kompresja ze stratą

en: Reformatting quality
pl-PL: Jakość digitalizacji

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
pl-PL: Kod określający jakość digitalizacji danych, ogólne oszacowanie fizycznej jakości dokumentu elektronicznego w stosunku do jego zamierzonego użycia. Kod może być użyty do oceny poziomu jakości dokumentu elektronicznego i zobowiązania się instytucji do utrzymywania jego dostępności, tak aby mógł zastąpić narażony na zniszczenie dokument oryginalny.

en: Access
pl-PL: Dostęp

en: Preservation
pl-PL: Konserwacja zbiorów

en: Replacement
pl-PL: Zastąpienie

en: Celestial globe
pl-PL: Globus nieba

en: Planetary or lunar globe
pl-PL: Globus planety innej niż Ziemia lub księżyca planety innej niż Ziemia

en: Terrestrial globe
pl-PL: Globus Ziemi

en: Earth moon globe
pl-PL: Globus księżyca Ziemi

en: Material out of which the globe is made.
pl-PL: Materiał, z którego wykonany jest globus.

en: Physicial medium
pl-PL: Nośnik fizyczny

en: Textile
pl-PL: Płótno (lub inny materiał tekstylny naturalny lub sztuczny)

en: Tactile material
pl-PL: Materiał dotykowy

en: Moon
pl-PL: Dokument alfabetem Moona

en: Tactile, with no writing system
pl-PL: Dotykowy, bez systemu piśmienniczego

en: Class of braille writing
pl-PL: 03 Klasa pisma Braille'a

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
pl-PL: Typ używanego kodu brajlowskiego, reprezentujący różne typy pisanych symboli. Można wskazać maksymalnie dwa typy Braille'a lub wybrać kodowanie tylko typu dominującego. Kody wielokrotne są kodowane w kolejności wagi, jeśli występują. Jeśli przypisano mniej niż dwa kody, kody są wyrównane do lewej, a niewykorzystane pozycje zawierają spacje (#).

en: Computer braille
pl-PL: d- Komputerowy Braille

en: Music braille
pl-PL: Muzyczny Braille

en: Multiple braille types
pl-PL: Wiele typów Braille'a

en: Contracted
pl-PL: b- Ściągnięte

en: Braille music format 1
pl-PL: 06 Format muzyczny Braille'a

en: Bar over bar
pl-PL: a- Pasek nad paskiem

en: Bar by bar
pl-PL: b- Pasek za paskiem

en: Section by section
pl-PL: Sekcja za sekcją

en: Open score
pl-PL: Otwarty wynik

en: Braille music format 2
pl-PL: 06 Format muzyczny Braille'a

en: Braille music format 3
pl-PL: 06 Format muzyczny Braille'a

en: Special physical characteristics
pl-PL: Szczegółowa charakterystyka formy

en: Jumbo or enlarged braille
pl-PL: b- Powiększony Braille

en: Projected graphic
pl-PL: Obraz projekcyjny

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
pl-PL: Specjalna klasa grafiki projekcyjnej, do której należy dokument, np. slajd.

en: Hand colored
pl-PL: Ręcznie kolorowany

en: Base of emulsion
pl-PL: 04 Podstawowa emulsja

en: Safety film
pl-PL: Film zabezpieczony

en: Mixed collection
pl-PL: Podłoże mieszane (zespół dokumentów na różnych podłożach)

en: Sound on medium or separate
pl-PL: Dźwięk

en: Sound on medium
pl-PL: Dźwięk częścią filmu

en: Sound separate from medium
pl-PL: Dźwięk na oddzielnym nośniku

en: Medium for sound
pl-PL: Nośnik dźwięku

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości określającą nośnik dźwięku (niezależnie od tego, czy pochodzi on z samego obrazu projekcyjnego, czy towarzyszącego mu oddzielnego nośnika) oraz wymagany rodzaj odtwarzacza.

en: Optical sound track on motion picture film
pl-PL: Optyczna ścieżka dźwiękowa w filmie

en: Magnetic sound track on motion picture film
pl-PL: Magnetyczna ścieżka dźwiękowa w filmie

en: Magnetic audio tape in cartridge
pl-PL: Kartridż z taśmą audio

en: Sound disc
pl-PL: Płyta gramofonowa, płyta CD

en: Magnetic audio tape on reel
pl-PL: Zwój dźwiękowy

en: Magnetic audio tape in cassette
pl-PL: Kaseta dźwiękowa

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
pl-PL: Optyczna i magnetyczna ścieżka dźwiękowa w filmie

en: Videotape
pl-PL: Taśma wideo

en: Videodisc
pl-PL: Wideodysk (także: DVD-Video, Video-CD)

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
pl-PL: Szerokość lub wymiary dokumentu zawierającego obrazy projekcyjne.

en: Standard 8 mm. film width
pl-PL: Podstawowe 8 mm. szerokość filmu

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
pl-PL: Super 8mm./pojedynczy 8mm. szerokość filmu

en: 9.5 mm. film width
pl-PL: 9.5 mm. szerokość filmu

en: 16 mm. film width
pl-PL: 16 mm. szerokość filmu

en: 28 mm. film width
pl-PL: 28 mm. szerokość filmu

en: 35 mm. film width
pl-PL: 35 mm. szerokość filmu

en: 70 mm. film width
pl-PL: 70 mm. szerokość filmu

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
pl-PL: 2x2 cali lub 5x5 cm przezorcze

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
pl-PL: 2 1/4 x 2 1/4 cali lub 6x6 cm slajd

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
pl-PL: 4x5 cala lub 10x13 cm przezrocze

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
pl-PL: 5x7 cala lub 13x18 cm przezrocze

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
pl-PL: 8x10 cala lub21x26 cm. przezrocze

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
pl-PL: 9x9 cala lub 23x23 cm przezrocze

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
pl-PL: 10x10 cala lub 26x26 cm. przezrocze

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
pl-PL: y- 7x7 cala lub 18x18 cm. przezrocze

en: Secondary support material
pl-PL: Drugi wspomagający materiał

en: Cardboard
pl-PL: c- Tektura

en: Metal and glass
pl-PL: Metal i szkło

en: Synthetic and glass
pl-PL: Tworzywo sztuczne i szkło

en: Microform
pl-PL: Mikroforma

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
pl-PL: Specjalna klasa mikroformy, do której należy dokument (np. mikrokarta).

en: Aperture card
pl-PL: Karta okienkowa

en: Microfilm cartridge
pl-PL: Kartridż z mikrofilmem

en: Microfilm cassette
pl-PL: Kaseta z mikrofilmem

en: Microfilm reel
pl-PL: Szpula mikrofilmu

en: Microfiche cassette
pl-PL: Kaseta z mikrofiszą

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
pl-PL: Wymiary mikroformy; nie podano wymiarów obrazu.

en: 105 mm.
pl-PL: 105 mm

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
pl-PL: g- 4 3/4 cala lub 12 cm.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
pl-PL: 4x6 cala lub 11x15 cm

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
pl-PL: 6x9 cala lub 16x23 cm

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
pl-PL: 3 1/4 x 7 3/8 cala lub 9x19 cm

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
pl-PL: Liczba określająca współczynnik redukcji mikroformy, zapisany jako trzy cyfry. Liczba jest wyrównana do prawej, a każda nieużywana pozycja zawiera zero (np. 015, 048). Łącznik jest używany dla dowolnej nieznanej części współczynnika redukcji (np. 03-, 1-- lub ---)

en: Ratio
pl-PL: Proporcje

en: Color of the image for microforms.
pl-PL: Kolor obrazu dla mikroform.

en: Emulsion on film
pl-PL: Emulsja

en: Diazo
pl-PL: b- Dwuazowy

en: Base of film
pl-PL: Podłoże filmu

en: Safety base, undetermined
pl-PL: Niepalne/bezpieczne, nieokreślone

en: Safety base, acetate undetermined
pl-PL: Niepalne/bezpieczne, oktanowo nieokreślone

en: Safety base, diacetate
pl-PL: Niepalne/bezpieczne, dwuoktanowe

en: Nitrate base
pl-PL: Nitrocelulozowe

en: Mixed base (nitrate and safety)
pl-PL: Mieszane (nitrocelulozowe i niepalne)

en: Safety base, polyester
pl-PL: Niepalne/bezpieczne, poliester

en: Safety base, mixed
pl-PL: Niepalne/bezpieczne, mieszane (ale nie na podłożu nitrocelulozowym)

en: Safety base, triacetate
pl-PL: Niepalne/bezpieczne, trójacetyna

en: Nonprojected graphic
pl-PL: Dokument ikonograficzny

en: Drawing
pl-PL: Rysunek

en: Painting
pl-PL: Obraz (dzieło malarskie)

en: Photomechanical print
pl-PL: Reprodukcja fotomechaniczna

en: Photonegative
pl-PL: Negatyw fotograficzny

en: Photoprint
pl-PL: Pozytyw

en: Print
pl-PL: Drukuj

en: Postcard
pl-PL: Pocztówka

en: Icon
pl-PL: Ikona

en: Canvas
pl-PL: Płótno

en: Bristol board
pl-PL: Brystol, karton

en: Cardboard/illustration board
pl-PL: Tektura

en: Hardboard
pl-PL: Płyta wiórowa

en: Porcelain
pl-PL: Porcelana

en: Film cartridge
pl-PL: Kartridż z taśmą filmową

en: Film cassette
pl-PL: Kaseta filmu

en: Film reel
pl-PL: Rolka filmu

en: Color characteristics of a motion picture.
pl-PL: Charakterystyka kolorów filmu

en: Motion picture presentation format
pl-PL: Format prezentacji filmu

en: Standard sound aperture (reduced frame)
pl-PL: Standardowa apertura dźwięku (zredukowana klatka) nie szerokoekranowy

en: Nonanamorphic (wide-screen)
pl-PL: Nieanamorficzny, szerokoekranowy (bez optycznej kompresji obrazu lub konieczności użycia specjalnych technik projekcji)

en: Anamorphic (wide-screen)
pl-PL: Anamorficzny (szerokoekranowy)

en: Other wide-screen format
pl-PL: Inny format szerokoekranowy

en: Standard silent aperture (full frame)
pl-PL: Standardowa apertura niema (pełna klatka)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
pl-PL: Podaje się kod wskazujący, czy dźwięk jest integralną częścią filmu, czy występuje na oddzielnym nośniku.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości określającą nośnik dźwięku (niezależnie od tego czy pochodzi on z samego filmu, czy towarzyszącego mu oddzielnego nośnika) oraz wymagany rodzaj odtwarzacza.

en: Width of a motion picture.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości określającą szerokość taśmy filmu.

en: Standard 8 mm.
pl-PL: Standard 8mm.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
pl-PL: Super 8mm./pojedynczy 8mm.

en: Configuration of playback channels
pl-PL: Konfiguracja kanałów odtwarzania

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
pl-PL: Konfiguracja kanałów odtwarzania dla części dźwiękowej filmu.

en: Monaural
pl-PL: Monofoniczna

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
pl-PL: Kwadrofoniczna, wielokanałowa lub dookólna

en: Stereophonic
pl-PL: Stereofoniczna

en: Production elements
pl-PL: Elementy produkcji

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości określającą czy film jest częścią ukończonej produkcji, czy stanowi element wstępny lub poprodukcyjny.

en: Workprint
pl-PL: Odbitka robocza

en: Trims
pl-PL: Zdjęcia obrobione, po wstępnej selekcji, dołączone do odbitki roboczej

en: Outtakes
pl-PL: Zdjęcia odrzucone

en: Rushes
pl-PL: Pierwsza odbitka ze zdjęć z poprzedniego dnia

en: Mixing tracks
pl-PL: Ścieżki dźwiękowe zmontowane (odrębne ścieżki dźwiękowe połączone w ostateczną ścieżkę dźwiękową filmu)

en: Title bands/inter-title rolls
pl-PL: Napisy lub tytuły odrębnie od odpowiadających im zdjęć

en: Production rolls
pl-PL: Taśmy produkcyjne (różnorodne elementy produkcji filmu przed pocięciem i zmontowaniem)

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
pl-PL: Jak daleko od oryginalnego materiału znajduje się przedmiot (np. Rzeczywisty negatyw lub oryginalna taśma wideo w aparacie). Dane generacji służą do oceny jakości dostępnych kopii, podejmowania decyzji konserwatorskich oraz identyfikowania materiałów dostępnych do przeglądania i badań.

en: Duplicate
pl-PL: Powiel

en: Master
pl-PL: Kopia wzorcowa

en: Original
pl-PL: Oryginał

en: Reference print/viewing copy
pl-PL: Kopia użytkowa

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
pl-PL: Bardziej szczegółowe charakterystyki kolorów ruchomego obrazu niż zawarte w 007/03 (Kolor).

en: Refined categories of color
pl-PL: Szczegółowa charakterystyka koloru

en: 3 layer color
pl-PL: Kolor 3-warstwowy

en: 2 color, single strip
pl-PL: 2 kolory, pojedyncze pasmo

en: Undetermined 2 color
pl-PL: Nieokreślone 2 kolory

en: Undetermined 3 color
pl-PL: Nieokreślone 3 kolory

en: 3 strip color
pl-PL: 3 pasma koloru

en: 2 strip color
pl-PL: 2 pasma koloru

en: Red strip
pl-PL: Czerwone pasmo

en: Blue or green strip
pl-PL: Niebieskie lub zielone pasmo

en: Cyan strip
pl-PL: Niebiesko-zielone pasmo

en: Magenta strip
pl-PL: Purpurowe pasmo

en: Yellow strip
pl-PL: Żółte pasmo

en: Sepia tone
pl-PL: Odcień sepii

en: Other tone
pl-PL: Inny odcień

en: Tint
pl-PL: Podbarwiony

en: Tinted and toned
pl-PL: Podbarwiony i cieniowany

en: Stencil color
pl-PL: Kolor mieniący się (błyszczący)

en: Kind of color stock or print
pl-PL: Rodzaj kolorowej taśmy filmowej lub odbitki

en: Imbibition dye transfer prints
pl-PL: Odbitki uzyskane metodą barwną przesiąkową

en: Three-layer stock
pl-PL: Taśma trzywarstwowa

en: Three layer stock, low fade
pl-PL: Taśma trzywarstwowa, niewyblakła

en: Duplitized stock
pl-PL: Taśma dwuwarstwowa

en: Level of deterioration of the motion picture film.
pl-PL: Wartość określająca poziom zniszczenia filmu.

en: None apparent
pl-PL: Żadnego widocznego

en: Nitrate: suspicious odor
pl-PL: Nitrocelulozowy: podejrzany zapach

en: Nitrate: pungent odor
pl-PL: Nitrocelulozowy: ostry zapach

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
pl-PL: Nitrocelulozowy: brązowawy, odbarwiony, wyblakły, zakurzony

en: Nitrate: sticky
pl-PL: Nitrocelulozowy: lepki

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
pl-PL: Nitrocelulozowy: pęcherzyki, bąble

en: Nitrate: congealed
pl-PL: Nitrocelulozowy: skrzepnięty

en: Nitrate: powder
pl-PL: Nitrocelulozowy: proszek

en: Non-nitrate: detectable deterioration
pl-PL: Nienitrocelulozowy: dostrzegalne pogorszenie jakości (zapach dwuoktanu)

en: Non-nitrate: advanced deterioration
pl-PL: Nienitrocelulozowy: znaczne pogorszenie jakości

en: Non-nitrate: disaster
pl-PL: Nienitrocelulozowy: jakość katastroficzna

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości wskazującą czy film jest oceniany jako kompletny.

en: Complete
pl-PL: Kompletny

en: Incomplete
pl-PL: Niekompletny

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
pl-PL: Sześć cyfr określających datę ostatniego oglądania filmu – data zapisywana jest wg wzoru: wwrrmm (2 cyfry określające wiek, 2 ostatnie cyfry roku, 2 cyfry określające miesiąc). Łącznikiem zastępuje się ten fragment daty, który nie jest znany.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
pl-PL: Zawiera puste miejsce (#) lub znak wypełnienia (|).

en: Altitude of sensor
pl-PL: Wysokość czujnika

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
pl-PL: Podaje się kod określający położenie sensora (detektora) w stosunku do obrazowanego obiektu.

en: Surface
pl-PL: Powierzchniowy

en: Airborne
pl-PL: Lotniczy

en: Spaceborne
pl-PL: Satelitarny

en: Attitude of sensor
pl-PL: Położenie czujnika

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
pl-PL: Podaje się kod określający orientację kątową sensora (detektora) w odniesieniu do układu geograficznego.

en: Low oblique
pl-PL: Nachylona (urządzenie teledetekcyjne jest ułożone pod niewielkim kątem, prawie równolegle w stosunku do obrazowanej powierzchni, horyzont celowo nie jest widoczny na obrazie)

en: High oblique
pl-PL: Ukośna (urządzenie teledetekcyjne jest ułożone pod dużym kątem bliższym kątowi prostemu do obrazowanej powierzchni, linia horyzontu występuje na obrazie)

en: Vertical
pl-PL: Pionowa (urządzenie teledetekcyjne jest umieszczone bezpośrednio ponad lub poziomo do obrazowanej powierzchni)

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
pl-PL: Podaje się kod określający udział procentowy pokrycia chmurami zarejestrowany na obrazie teledetekcyjnym.

en: Cloud cover
pl-PL: Zachmurzenie

en: Platform construction type
pl-PL: Kod typu platformy / typu nośnika urządzeń teledetekcyjnych

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
pl-PL: Podaje się kod określający typ konstrukcji stanowiącej podstawę dla urządzenia sporządzającego obraz teledetekcyjny.

en: Balloon
pl-PL: Balon

en: Aircraft--low altitude
pl-PL: Samolot--niski pułap (poniżej 29500 ft. tj. 8962 m)

en: Aircraft--medium altitude
pl-PL: Samolot--średni pułap (pomiędzy 29500 ft. tj. 8962 m i 49000 ft. tj. 14810 m)

en: Aircraft--high altitude
pl-PL: Samolot--wysoki pułap (powyżej 49000 ft. tj. 14810 m)

en: Manned spacecraft
pl-PL: Załogowy statek kosmiczny

en: Unmanned spacecraft
pl-PL: Bezzałogowy statek kosmiczny

en: Land-based remote-sensing device
pl-PL: Platforma naziemna

en: Water surface-based remote-sensing device
pl-PL: Platforma wodna

en: Submersible remote-sensing device
pl-PL: Platforma podwodna

en: Platform use category
pl-PL: Kod przeznaczenia platformy / przeznaczenia nośnika urządzeń teledetekcyjnych

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
pl-PL: Podaje się kod określający podstawowe przeznaczenie platformy wymienionej w 007/06 (Kod typu platformy).

en: Meteorological
pl-PL: Meteorologiczna

en: Surface observing
pl-PL: Obserwacji powierzchni ziemi

en: Space observing
pl-PL: Obserwacji przestrzeni kosmicznej

en: Mixed uses
pl-PL: Różnego przeznaczenia

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
pl-PL: Podaje się kod określający sposób gromadzenia danych przez urządzenia teledetekcyjne.

en: Sensor type
pl-PL: Kod typu sensora (detektora)

en: Active
pl-PL: Aktywna

en: Passive
pl-PL: Pasywny

en: Data type
pl-PL: Kod typu danych

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
pl-PL: Podaje się charakterystykę spektralną (widmową), akustyczną lub magnetyczną danych otrzymywanych za pośrednictwem urządzenia teledetekcyjnego.

en: Visible light
pl-PL: Zakres widzialny widma

en: Near infrared
pl-PL: Bliska podczerwień

en: Middle infrared
pl-PL: Średnia podczerwień

en: Far infrared
pl-PL: Daleka podczerwień

en: Thermal infrared
pl-PL: Podczerwień termalna

en: Shortwave infrared (SWIR)
pl-PL: Podczerwień krótkofalowa (SWIR)

en: Reflective infrared
pl-PL: Refleksyjna podczerwień / odbijalna podczerwień

en: Combinations
pl-PL: Kombinacje

en: Other infrared data
pl-PL: Inne dane w zakresie podczerwieni

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
pl-PL: Dane uzyskane z lotniczego radaru bocznego wybierania (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
pl-PL: Dane uzyskane z syntetycznego radaru bocznego wybierania (SAR) – o jednej częstotliwości

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
pl-PL: Dane uzyskane z SAR-u wieloczęstotliwościowego (wielokanałowego)

en: SAR-like polarization
pl-PL: Dane o polaryzacji zbliżonej do danych SAR

en: SAR-cross polarization
pl-PL: Dane SAR o polaryzacji krzyżowej

en: Infometric SAR
pl-PL: Dane infometryczne SAR

en: polarmetric SAR
pl-PL: dane polarymetryczne SAR

en: Passive microwave mapping
pl-PL: Dane uzyskane z pasywnego krótkofalowego urządzenia kartującego

en: Other microwave data
pl-PL: Inne dane krótkofalowe

en: Far ultraviolet
pl-PL: Ultrafiolet daleki

en: Middle ultraviolet
pl-PL: Ultrafiolet średni

en: Near ultraviolet
pl-PL: Ultrafiolet bliski

en: Ultraviolet combinations
pl-PL: Kombinacje ultrafioletu

en: Other ultraviolet data
pl-PL: Inne dane w zakresie ultrafioletu

en: Multi-spectral, multidata
pl-PL: Dane wielospektralne

en: Multi-temporal
pl-PL: Dane wieloczasowe

en: Combination of various data types
pl-PL: Kombinacje wielu typów danych

en: Sonar--water depth
pl-PL: Dane uzyskane z sonaru – głębokość zbiornika wodnego

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
pl-PL: Podwodne obrazy sonarowe – skany brzegów

en: Sonar--bottom topography, near-surface
pl-PL: Podwodne obrazy sonarowe – blisko powierzchni

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
pl-PL: Podwodne obrazy sonarowe – blisko dna

en: Seismic surveys
pl-PL: Dane sejsmiczne

en: Other acoustical data
pl-PL: Inne dane akustyczne

en: Gravity anomalies (general)
pl-PL: Dane o anomaliach grawitacyjnych

en: Free-air
pl-PL: Dane radiowe

en: Bouger
pl-PL: Dane o anomaliach siły ciężkości (Bouguer’a)

en: Isostatic
pl-PL: Dane izostatyczne

en: Magnetic field
pl-PL: Dane o polu magnetycznym

en: radiometric surveys
pl-PL: dane radiometryczne

en: Sound recording
pl-PL: Nagranie dźwiękowe

en: Cylinder
pl-PL: Wałek fonograficzny

en: Sound cartridge
pl-PL: Cartridge dźwiękowy

en: Sound-track film
pl-PL: Film ze ścieżką dźwiękową

en: Roll
pl-PL: Taśma perforowana papierowa z zapisem dźwięku

en: Sound cassette
pl-PL: Kaseta dźwiękowa

en: Sound-tape reel
pl-PL: Szpula taśmy dźwiękowej

en: Wire recording
pl-PL: Drut magnetyczny

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
pl-PL: Zawiera puste miejsce (#) lub znak wypełnienia (|).

en: Speed
pl-PL: Szybkość odtwarzania

en: 16 rpm (discs)
pl-PL: 16 obrotów na minutę (dyski)

en: 33 1/3 rpm (discs)
pl-PL: 33 1/3 obrotów na minutę (dyski)

en: 45 rpm (discs)
pl-PL: c- 45 rpm (dyski)

en: 78 rpm (discs)
pl-PL: d- 78 rpm (dyski)

en: 8 rpm (discs)
pl-PL: e- 8 rpm (dyski)

en: 1.4 m. per second (discs)
pl-PL: 1.4 m. na sekundę (dyski)

en: 120 rpm (cylinders)
pl-PL: 120 rpm (cylindry)

en: 160 rpm (cylinders)
pl-PL: 160 obrotów na minutę (cylindry)

en: 15/16 ips (tapes)
pl-PL: 15/16 klatek na sekundę (taśma)

en: 1 7/8 ips (tapes)
pl-PL: 1 7/8 klatek na sekundę (taśma)

en: 3 3/4 ips (tapes)
pl-PL: 3 3/4 klatek na sekundę (taśma)

en: 7 1/2 ips (tapes)
pl-PL: 7 1/2 klatek na sekundę (taśma)

en: 15 ips (tapes)
pl-PL: 15 klatek na sekundę (taśma)

en: 30 ips (tape)
pl-PL: 30 klatek na sekundę (taśma)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
pl-PL: Konfiguracja kanałów odtwarzania nagrania dźwiękowego.

en: Groove width/groove pitch
pl-PL: Szerokość rowka/skoku

en: Microgroove/fine
pl-PL: Mikrorowek/mały skok

en: Coarse/standard
pl-PL: Gruby rowek/standardowy skok

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
pl-PL: Średnica otwartej szpuli lub dysku, albo wymiary kasety, kartridża lub cylindra.

en: 3 in. diameter
pl-PL: 3 cale średnicy

en: 5 in. diameter
pl-PL: 5 cali średnicy

en: 7 in. diameter
pl-PL: 7 cali średnicy

en: 10 in. diameter
pl-PL: 10 cali średnicy

en: 12 in. diameter
pl-PL: 12 cali średnicy

en: 16 in. diameter
pl-PL: 16 cali średnicy

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
pl-PL: 5 1/4 x 3 7/8 cala

en: 2 3/4 x 4 in.
pl-PL: 2 3/4 x 4 cala

en: Tape width
pl-PL: Szerokość taśmy

en: 1/8 in.
pl-PL: 1/8 cala

en: 1/4 in.
pl-PL: 1/4 cala

en: 1/2 in.
pl-PL: 1/2 cala

en: 1 in.
pl-PL: 1 cal

en: Number of tracks on a tape.
pl-PL: Liczba utworów na taśmie.

en: Tape configuration
pl-PL: Konfiguracja taśmy

en: Full (1) track
pl-PL: 1 ścieżka

en: Half (2) track
pl-PL: 2 ścieżki

en: Quarter (4) track
pl-PL: 4 ścieżki

en: Eight track
pl-PL: 8 ścieżek

en: Twelve track
pl-PL: 12 ścieżek

en: Sixteen track
pl-PL: 16 ścieżek

en: Kind of disc, cylinder or tape
pl-PL: Typ dokumentu dźwiękowego

en: Kind of material
pl-PL: Rodzaj materiału

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
pl-PL: Rodzaj materiału używanego do produkcji nagrań dźwiękowych (zarówno chwilowych, jak i masowych). Ten kod ma odnosić się tylko do nagrania dźwiękowego renderowanego na urządzeniu mechanicznym.

en: Kind of cutting
pl-PL: Rodzaj cięcia

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
pl-PL: Kod ma zastosowanie, jeżeli w opisywanym dokumencie jest wyraźna informacja dotycząca wymaganej, specjalnej charakterystyki odtwarzania.

en: Special playback characteristics
pl-PL: Specjalna charakterystyka odtwarzania

en: NAB standard
pl-PL: Standard NAB

en: CCIR standard
pl-PL: Standard CCIR

en: Dolby-B encoded
pl-PL: Kodowanie Dolby-B

en: dbx encoded
pl-PL: dbx zakodowany

en: Digital recording
pl-PL: Nagranie cyfrowe

en: Dolby-A encoded
pl-PL: Kodowanie Dolby-A

en: Dolby-C encoded
pl-PL: Kodowanie Dolby-C

en: CX encoded
pl-PL: Kodowanie CX

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
pl-PL: Jak dźwięk został pierwotnie nagrany i zapisany. Nagrania dźwiękowe powinny być zakodowane zgodnie z oryginalną techniką nagrywania i zapisu bez względu na fizyczny format katalogowanego wydania i użycie technik ulepszenia zawartości dźwiękowej.

en: Original capture and storage technique
pl-PL: Technika nagrywania i zapisu dźwięku oryginału

en: Acoustical capture, analog direct storage
pl-PL: Nagranie akustyczne, bezpośredni zapis analogowy

en: Electrical capture, analog direct storage
pl-PL: Nagranie elektryczne, bezpośredni zapis analogowy

en: Electrical capture, digital storage
pl-PL: Nagranie elektryczne, zapis cyfrowy

en: Electrical capture, analog electrical storage
pl-PL: Nagranie elektryczne, bezpośredni zapis analogowy

en: Unknown capture and storage
pl-PL: Nieznana technika nagrywania i zapisu dźwięku

en: Text
pl-PL: Tekst

en: Regular print
pl-PL: Druk normalny

en: Videocartridge
pl-PL: Kartridż wideo

en: Videocassette
pl-PL: Kaseta wideo

en: Videoreel
pl-PL: Szpula taśmy wideo

en: Videorecording format
pl-PL: Format zapisu magnetowidowego

en: Beta (1/2 in., videocassette)
pl-PL: Beta (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
pl-PL: VHS (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
pl-PL: U-matic (0.75 in. – 1.9 cm ; kaseta wideo)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
pl-PL: EIAJ (0.5 in. – 1.25 cm ; rolka)

en: Type C (1 in., reel)
pl-PL: Type C (1 in. – 2.5 cm ; rolka)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
pl-PL: Quadruplex (1 in. lub 2 in. – 2.5 cm lub 5 cm ; rolka)

en: Laserdisc
pl-PL: Laser optical wideodysk

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
pl-PL: CED (wizyjny dysk pojemnościowy) wideodysk

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
pl-PL: Betacam (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
pl-PL: Betacam SP (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
pl-PL: Super VHS (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
pl-PL: M-II (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
pl-PL: D-2 (0.75 in. – 1.9 cm ; kaseta wideo)

en: Blu-ray disc
pl-PL: Płyta Blu-ray

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
pl-PL: Podaje się kod wskazujący, czy dźwięk jest integralną częścią filmu, czy występuje na oddzielnym nośniku.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości określającą nośnik dźwięku (niezależnie od tego czy pochodzi on z samego filmu, czy towarzyszącego mu oddzielnego nośnika) oraz wymagany rodzaj odtwarzacza.

en: 3/4 in.
pl-PL: 0.75 in. –1.9 cm

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
pl-PL: Podaje się jedną z wartości określającą konfigurację kanałów odtwarzania dźwięku z filmu.

en: Multiple physical forms
pl-PL: Wiele form fizycznych

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
pl-PL: Komputerowo generowany sześcioznakowy kod.

en: Date entered on file
pl-PL: Data wprowadzenia rekordu

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
pl-PL: Jednoznakowy alfabetyczny kod opisujący typ dat umieszczonych w 008/07-10 (Data 1) i 008/11-14 (Data 2). Dla wydawnictw ciągłych kod w 008/06 zawiera także status publikacji.

en: Type of date/Publication status
pl-PL: Typ daty publikacji

en: No dates given; B.C. date involved
pl-PL: Brak dat

en: Continuing resource currently published
pl-PL: Wydawnictwo ciągłe obecnie opublikowane

en: Continuing resource ceased publication
pl-PL: Wydawnictwo ciągłe zakończyło się ukazywać

en: Detailed date
pl-PL: Szczegółowa data

en: Inclusive dates of collection
pl-PL: Początkowa i końcowa data kolekcji

en: Range of years of bulk of collection
pl-PL: Zakres dat grupy kolekcji

en: Multiple dates
pl-PL: Wiele dat

en: Dates unknown
pl-PL: Nieznane daty

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
pl-PL: Data dystrybucji/realizacja/numeru i produkcji/nagrania

en: Questionable date
pl-PL: Data niepewna

en: Reprint/reissue date and original date
pl-PL: Data reprodukcji i data publikacji oryginału

en: Single known date/probable date
pl-PL: Pojedyncza znana data/data prawdopodobna

en: Publication date and copyright date
pl-PL: Data wydania lub copyright

en: Continuing resource status unknown
pl-PL: Wydawnictwo ciągłe, status nieznany

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
pl-PL: Kod daty w polu 008/06 (typ daty/status publikacji)

en: Date 1
pl-PL: Data 1

en: Date element is not applicable
pl-PL: Data nie ma zastosowania

en: Date element is totally or partially unknown
pl-PL: Element daty jest całkowicie lub częściowo nieznany

en: Date 2
pl-PL: Data 2

en: MARC Code List for Countries
pl-PL: Kody MARC dla krajów

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
pl-PL: Kod miejsca wydania.

en: Various places
pl-PL: Różne miejsca

en: No place, unknown, or undetermined
pl-PL: Brak miejsca, nieznany lub nieokreślony

en: Two-character alphabetic code
pl-PL: Dwuznakowy alfabetyczny kod

en: Three-character alphabetic code
pl-PL: Trzyznakowy alfabetyczny kod

en: Illustrations - code 1
pl-PL: Ilustracje - kod 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
pl-PL: Płyta gramofonowa itd.

en: Illustrations - code 2
pl-PL: Ilustracje - kod 2

en: Illustrations - code 3
pl-PL: Ilustracje - kod 3

en: Illustrations - code 4
pl-PL: Ilustracje - kod 4

en: Nature of contents - code 1
pl-PL: Kod formy piśmienniczej 1

en: Nature of contents - code 2
pl-PL: Kod formy piśmienniczej 2

en: Nature of contents - code 3
pl-PL: Kod formy piśmienniczej 3

en: Nature of contents - code 4
pl-PL: Kod formy piśmienniczej 4

en: Language
pl-PL: Język

en: MARC Code List for Languages
pl-PL: Kody MARC dla języków

en: No information provided
pl-PL: Nie dostarczono informacji

en: Multiple languages
pl-PL: wiele języków

en: Sign languages
pl-PL: języki migowe

en: Undetermined
pl-PL: Nieokreślony

en: No linguistic content
pl-PL: brak kontekstu językowego

en: Modified record
pl-PL: Rekord zmodyfikowany

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
pl-PL: Jednoznakowy kod opisujący modyfikację danych w rekordzie bibliograficznym.

en: Not modified
pl-PL: Niemodyfikowany

en: Dashed-on information omitted
pl-PL: Ominięte informacje niezwiązane z dokumentem

en: Completely romanized/printed cards romanized
pl-PL: Rekord transliterowany / karty katalogowe transliterowane

en: Completely romanized/printed cards in script
pl-PL: Rekord transliterowany/karty katalogowe w innym systemie pisma

en: Shortened
pl-PL: Skrócony

en: Missing characters
pl-PL: Brakujące znaki

en: Cataloging source
pl-PL: Źródło katalogowania

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
pl-PL: Jednoznakowy kod opisujący oryginalne źródło katalogowania. Jeśli źródło jest znane, identyfikuje się je w podpolu $a pola 040.

en: National bibliographic agency
pl-PL: Biblioteka Narodowa

en: Cooperative cataloging program
pl-PL: Program współkatalogowania

en: Miniature or study size
pl-PL: Rozmiar miniatury lub badania

en: Magazine
pl-PL: Czasopismo

en: Journal
pl-PL: Czasopismo

en: Repository
pl-PL: Repozytorium

en: Newsletter
pl-PL: Biuletyn

en: Directory
pl-PL: Informator

en: Control field plugin type of materials schema
pl-PL: Typ wtyczki pola kontrolnego

en: Element indicating the control field
pl-PL: Element wskazujący pole kontrolne

en: Leader:&nbsp;
pl-PL: Etykieta:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
pl-PL: Długość rekordu (automatycznie generowany)

note: SELECT name=f5
en: Record status
pl-PL: Status rekordu

en: a - Increase in encoding level
pl-PL: a - Poziom wzrastający w kodowaniu

en: c - Corrected or revised
pl-PL: c - Zmodyfikowany

en: d - Deleted
pl-PL: d - Usunięty

en: n - New
pl-PL: n - Nowy

en: p - Increase in encoding level from prepublication
pl-PL: p - Wzrost poziomu kodowania ze wstępnych publikacji

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
pl-PL: Typ rekordu. Kontroluje domyślny typ w polu 008.

en: a - Language material
pl-PL: a - Dokumenty piśmiennicze

en: c - Notated music
pl-PL: c - Zapis nutowy

en: d - Manuscript notated music
pl-PL: d - Rękopiśmienna notacja muzyczna

en: e - Cartographic material
pl-PL: e - Materiał kartograficzny

en: f - Manuscript cartographic material
pl-PL: f - Materiał kartograficzny, rękopiśmienny

en: g - Projected medium
pl-PL: g - Obraz projekcyjny

en: i - Nonmusical sound recording
pl-PL: i - Niemuzyczne nagranie dźwiękowe

en: j - Musical sound recording
pl-PL: j - Muzyczne nagranie dźwiękowe

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
pl-PL: k - Dokument ikonograficzny

en: m - Computer file
pl-PL: m - Plik komputerowy

en: o - Kit
pl-PL: o - Zestaw

en: p - Mixed materials
pl-PL: p - Materiały mieszane

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
pl-PL: r - Trójwymiarowy artefakt lub obiekt występujący w naturze

en: t - Manuscript language material
pl-PL: t - Rękopiśmienny materiał językowy

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
pl-PL: Poziom bibliograficzny

en: a - Monographic component part
pl-PL: a - Część monografii

en: b - Serial component part
pl-PL: b - Część wydawnictwa ciągłego

en: c - Collection
pl-PL: c - Zbiór/kolekcja

en: d - Subunit
pl-PL: d - Podjednostka

en: i - Integrating resource
pl-PL: i - Publikacja aktualizowana

en: m - Monograph/item
pl-PL: m - Poziom monograficzny

en: s - Serial
pl-PL: s - Czasopismo

note: SELECT name=f8
en: Type of control
pl-PL: Oznaczenie dokumentu archiwalnego

en: _ - No specific type
pl-PL: _ - Dokument nie jest materiałem archiwalnym

en: a - Archival
pl-PL: a - Archiwalny

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
pl-PL: Kodowanie (forced Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
pl-PL: Liczba wskaźników/znaków identyfikatora podpól/lokalizacja pierwszego znaku pól danych

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
pl-PL: Adres bazy danych (automatycznie generowany)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
pl-PL: Poziom kompletności opisu bibliograficznego

en: _ - Full level
pl-PL: _ - Pełny rekord, sporządzony z autopsji

en: 1 - Full level, material not examined
pl-PL: 1 - Pełny poziom bez autopsji

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
pl-PL: 2 - Mniej niż pełny poziom, bez autopsji

en: 3 - Abbreviated level
pl-PL: 3 - Skrócony poziom

en: 4 - Core level
pl-PL: 4 - Podstawowy poziom

en: 5 - Partial (preliminary) level
pl-PL: 5 - Częściowy (wstępny) poziom

en: 7 - Minimal level
pl-PL: 7 - Minimalny poziom

en: 8 - Prepublication level
pl-PL: 8 - Prewencyjny poziom

en: I- Full-level input by OCLC participants
pl-PL: I- Poziom pełny wprowadzony przez członków OCLC

en: J- Deleted record
pl-PL: J- Rekord usunięty

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
pl-PL: K- Poziom niepełny wprowadzony przez członków OCLC

en: M- Added from a batch process
pl-PL: M- Dodany procesem grupowym

en: u - Unknown
pl-PL: u - Nieznany

en: z - Not applicable
pl-PL: z - Nie ma zastosowania

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
pl-PL: Kod przepisów katalogowania

en: _ - Non-ISBD
pl-PL: _ - Nie ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
pl-PL: c - ISBD z pominiętą interpunkcją

en: i - ISBD punctuation included
pl-PL: i - rekord zgodny z ISBD

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
pl-PL: Poziom zawartości rekordu dokumentu wieloczęściowego

en: _ - Not specified or not applicable
pl-PL: _ - Nie podano lub nie ma zastosowania

en: a - Set
pl-PL: a - Całość

en: b - Part with independent title
pl-PL: b - Część o tytule wyróżniającym

en: c - Part with dependent title
pl-PL: c - Część o tytule niewyróżniającym

note: SPAN
en: Length of directory elements
pl-PL: Długość pozycji katalogowych

note: SCRIPT
en: Assign next
pl-PL: Przypisz następny

note: SCRIPT
en: Control number:
pl-PL: Numer kontrolny:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
pl-PL: Wprowadź nowy numer kontrolny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
pl-PL: Multimedia:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
pl-PL: Wczytywanie...

note: SCRIPT
en: Override
pl-PL: Zastąp

note: SCRIPT
en: Updated:
pl-PL: Zaktualizowano:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
pl-PL: nieustawione

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
pl-PL: 006 Dane kontrolne stałej długości - dodatkowa charakterystyka dokumentu

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
pl-PL: Wybierz typ materiału, by sprecyzować wartości zmiennych

en: Type of material
pl-PL: Typ materiału

en: Select a type of material
pl-PL: Wybierz typ materiału

note: INPUT type=submit
en: Save
pl-PL: Zapisz

en: Cancel
pl-PL: Anuluj

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
pl-PL: Wyświetlaj wartości dla '%s' typu dokumentu?

en: 007 Physical description fixed field--General information
pl-PL: 007 Forma fizyczna dokumentu - Ogólne informacje

en: Material type:
pl-PL: Rodzaj materiału:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
pl-PL: | - Brak zamiaru kodowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
pl-PL: #- Brak dźwięku (niemy)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
pl-PL: #- Zawartość nieokreślona

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
pl-PL: (RRRRMM; użyj do 6 - dla nieznanego <br />albo | dla braku próby kodowania)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
pl-PL: (jeśli znana dokładna głębia odwzorowania, wprowadź; <br />w przeciwnym razie użyj rozwijanego menu)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
pl-PL: (trzy cyfry, dodane zero jako wymagane, <br />albo ||| brak zamiaru kodowanie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
pl-PL: --- - Nieznany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
pl-PL: 00 Kod rodzaju dokumentu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
pl-PL: 01 Postać fizyczna dokumentu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
pl-PL: 02 Zawartość nieokreślona

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
pl-PL: 03 Kod wysokości sensora (detektora) / pułapu obrazowania

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
pl-PL: 03 Klasa pisma Braille'a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
pl-PL: 03 Kod koloru

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
pl-PL: 03 Kod pozytywu/negatywu

note: SCRIPT
en: 03 Speed
pl-PL: 03 Szybkość odtwarzania

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
pl-PL: 04 Kod orientacji kątowej sensora (detektora)

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
pl-PL: 04 Podstawowa emulsja

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
pl-PL: 04 Klasa pisma Braille'a (druga opcja)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
pl-PL: 04 Konfiguracja kanałów odtwarzania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
pl-PL: 04 Wymiary

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
pl-PL: 04 Format prezentacji filmu

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
pl-PL: 04 Kod nośnika fizycznego

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
pl-PL: 04 Kod nośnika fizycznego

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
pl-PL: 04 Podłoże

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
pl-PL: 04 Format zapisu magnetowidowego

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
pl-PL: 05 Kod zachmurzenia

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
pl-PL: 05 Szerokość rowka/skoku

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
pl-PL: 05 Materiał ochronny, oprawa

note: SCRIPT
en: 05 Sound
pl-PL: 05 Dźwięk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
pl-PL: 05 Dźwięk

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
pl-PL: 05 Kod typu reprodukcji

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
pl-PL: 05 Kod typu reprodukcji

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
pl-PL: 06 Format muzyczny Braille'a

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
pl-PL: 06 Wymiary

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
pl-PL: 06 Nośnik dźwięku

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
pl-PL: 06 Kod typu platformy / typu nośnika urządzeń teledetekcyjnych

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
pl-PL: 06 Kod szczegółowych informacji o zastosowanej technice fotograficznej

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
pl-PL: 06-08 Cyfrowa głębia obrazu

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
pl-PL: 07 Format muzyczny Braille'a (druga opcja)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
pl-PL: 07 Wymiary

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
pl-PL: 07 Kod przeznaczenia platformy / przeznaczenia nośnika urządzeń teledetekcyjnych

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
pl-PL: 07 Kod pozytywu/negatywu

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
pl-PL: 07 Szerokość taśmy

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
pl-PL: 08 Format muzyczny Braille'a (trzecia opcja)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
pl-PL: 08 Odtwarzanie nagranego dźwięku

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
pl-PL: 08 Drugi wspomagający materiał

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
pl-PL: 08 Kod typu sensora (detektora)

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
pl-PL: 08 Konfiguracja taśmy

note: SCRIPT
en: 09 Color
pl-PL: 09 Kolor

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
pl-PL: 09 Formaty plików

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
pl-PL: 09 Typ dokumentu dźwiękowego

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
pl-PL: 09 Składniki produkcji filmu

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
pl-PL: 09 Szczegółowa charakterystyka formy

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
pl-PL: 09-10 Kod typu danych

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
pl-PL: 10 Emulsja

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
pl-PL: 10 Rodzaj materiału

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
pl-PL: 10 Kod pozytywu/negatywu

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
pl-PL: 10 Znacznik(i) zapewnienia jakości

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
pl-PL: 11 Poprzednik/Źródło

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
pl-PL: 11 Rodzaj kopii

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
pl-PL: 11 Rodzaj cięcia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
pl-PL: 12 Podłoże filmu

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
pl-PL: 12 Poziom kompresji

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
pl-PL: 12 Specjalna charakterystyka odtwarzania

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
pl-PL: 13 Technika zapisu i przechowywania

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
pl-PL: 13 Szczegółowa charakterystyka koloru

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
pl-PL: 13 Jakość digitalizacji

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
pl-PL: 14 Rodzaj kolorowej taśmy filmowej lub odbitki

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
pl-PL: 15 Stopień zniszczenia filmu

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
pl-PL: 16 Kompletność

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
pl-PL: 17-22 Data przeglądania filmu

note: SCRIPT
en: Date
pl-PL: Data

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
pl-PL: Cyfrowa głębia obrazu dokładna 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
pl-PL: a- 16 rpm (dyski)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
pl-PL: a -3,5 cala (8,89 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
pl-PL: a- 3 cale średnicy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
pl-PL: a- Kolor 3-warstwowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
pl-PL: a - 8 mm (mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
pl-PL: a - Nieobecne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
pl-PL: a- Dostęp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
pl-PL: a- Nagranie akustyczne, bezpośredni zapis analogowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
pl-PL: a- Aktywny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
pl-PL: a- Karta okienkowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
pl-PL: a- Balon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
pl-PL: a- Pasek nad paskiem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
pl-PL: a- Beta (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
pl-PL: a- Płótno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
pl-PL: a- Globus nieba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
pl-PL: a- Reprodukcja oryginału

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
pl-PL: a- 1 ścieżka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
pl-PL: a- Odbitki uzyskane metodą barwną przesiąkową

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
pl-PL: a- Nachylona (urządzenie teledetekcyjne jest ułożone pod niewielkim kątem, prawie równolegle w stosunku do obrazowanej powierzchni, horyzont celowo nie jest widoczny na obrazie)

note: SCRIPT
en: a- Map
pl-PL: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
pl-PL: a- Meteorologiczna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
pl-PL: a- Druk alfabetem Moona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
pl-PL: a- Standard NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
pl-PL: a- Żadnego widocznego

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
pl-PL: a- Jednobarwny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
pl-PL: a- Jeden format

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
pl-PL: a- Optyczna ścieżka dźwiękowa w filmie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
pl-PL: a- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
pl-PL: a- Niebieskodruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
pl-PL: a- Pozytyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
pl-PL: a- Druk normalny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
pl-PL: a- Niepalne/bezpieczne, nieokreślone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
pl-PL: a- Dźwięk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
pl-PL: a- Dźwięk częścią filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
pl-PL: a - Standard 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
pl-PL: a- Podstawowe 8mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
pl-PL: a- Standardowa apertura dźwięku (zredukowana klatka) nie szerokoekranowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
pl-PL: a- Powierzchniowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
pl-PL: a- Kartridż z taśmą

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
pl-PL: a- Brak kompresji

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
pl-PL: a- Nieściągnięte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
pl-PL: a- Odbitka robocza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
pl-PL: aa- Zakres widzialny widma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
pl-PL: b- 2 kolory, pojedyncze pasmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
pl-PL: b - 33 1/3 rpm (dyski)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
pl-PL: b- 5 cali średnicy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
pl-PL: b- Lotniczy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
pl-PL: b- Samolot--niski pułap (poniżej 29500 ft. tj. 8962 m)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
pl-PL: b- Pasek za paskiem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
pl-PL: b- Czarno-biały

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
pl-PL: b - Druk alfabetem Braille’a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
pl-PL: b- Brystol, karton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
pl-PL: b - Standard CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
pl-PL: b- Ściągnięte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
pl-PL: b- Dwuazowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
pl-PL: b- Nagranie elektryczne, bezpośredni zapis analogowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
pl-PL: b- Reprodukcja mikroformy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
pl-PL: b- 2 ścieżki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
pl-PL: b- Ukośna (urządzenie teledetekcyjne jest ułożone pod dużym kątem bliższym kątowi prostemu do obrazowanej powierzchni, linia horyzontu występuje na obrazie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
pl-PL: b- Powiększony Braille

note: SCRIPT
en: b- Large print
pl-PL: b- Druk powiększony

note: SCRIPT
en: b- Large print
pl-PL: b- Druk powiększony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
pl-PL: b- Kompresja bez strat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
pl-PL: b- Magnetyczna ścieżka dźwiękowa w filmie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
pl-PL: b- Kartridż z mikrofilmem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
pl-PL: b- Negatyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
pl-PL: b- Nitrocelulozowy: podejrzany zapach

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
pl-PL: b- Nieanamorficzny, szerokoekranowy (bez optycznej kompresji obrazu lub konieczności użycia specjalnych technik projekcji)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
pl-PL: b- Pasywny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
pl-PL: b- Fotokopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
pl-PL: b- Globus planety innej niż Ziemia lub księżyca planety innej niż Ziemia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
pl-PL: b- Dźwięk na oddzielnym nośniku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
pl-PL: b- Super 8mm./pojedynczy 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
pl-PL: b- Super 8mm./pojedynczy 8mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
pl-PL: b- Obserwacji powierzchni ziemi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
pl-PL: b- Taśma trzywarstwowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
pl-PL: b- Zdjęcia obrobione, po wstępnej selekcji, dołączone do odbitki roboczej

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
pl-PL: b- VHS (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
pl-PL: b- Drewno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 3D
pl-PL: c- Trójwymiarowy (3D)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
pl-PL: c- 45 rpm (dyski)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
pl-PL: c- 7 cali średnicy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
pl-PL: c- 9.5 mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
pl-PL: c- Samolot--średni pułap (pomiędzy 29500 ft. tj. 8962 m i 49000 ft. tj. 14810 m)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
pl-PL: c- Tektura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
pl-PL: c- Tektura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
pl-PL: c- Kolaż

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
pl-PL: c- Kombinacja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
pl-PL: c- Kompletny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
pl-PL: c- Optyczny dysk kasetowy (computer optical disc cartridge)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
pl-PL: c- Dolby-B zakodowany

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
pl-PL: c- Zasób elektroniczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
pl-PL: c- Reprodukcja pliku komputerowego

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
pl-PL: c- Kartridż z taśmą filmową

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
pl-PL: c- Kartridż z taśmą audio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
pl-PL: c- Kaseta z mikrofilmem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
pl-PL: c- Wielobarwny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
pl-PL: c- Nitrocelulozowy: ostry zapach

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
pl-PL: c- Zdjęcia odrzucone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
pl-PL: c- Odbitka próbna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
pl-PL: c- 4 ścieżki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
pl-PL: c- Niepalne/bezpieczne, oktanowo nieokreślone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
pl-PL: c- Obserwacji przestrzeni kosmicznej

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
pl-PL: c- Satelitarny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
pl-PL: c- Kamień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
pl-PL: c- Globus Ziemi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
pl-PL: c- Taśma trzywarstwowa, niewyblakła

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
pl-PL: c- U-matic (0.75 in. – 1.9 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
pl-PL: c- Nieokreślone 2 kolory

note: SCRIPT
en: c- Vertical
pl-PL: c- Pionowa (urządzenie teledetekcyjne jest umieszczone bezpośrednio ponad lub poziomo do obrazowanej powierzchni)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
pl-PL: c- Pęcherzykowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
pl-PL: c- Kartridż wideo

note: SCRIPT
en: c- vertical
pl-PL: c- Pionowa (urządzenie teledetekcyjne jest umieszczone bezpośrednio ponad lub poziomo do obrazowanej powierzchni)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
pl-PL: d- 10 cali średnicy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
pl-PL: d- 16 mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
pl-PL: d- 16 mm (mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
pl-PL: d- 78 rpm (dyski)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
pl-PL: d- Samolot--wysoki pułap (powyżej 49000 ft. tj. 14810 m)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
pl-PL: d- Anamorficzny (szerokoekranowy)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
pl-PL: d- Komputerowy Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
pl-PL: d- Rysunek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
pl-PL: d- Duplikat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
pl-PL: d- Taśma dwuwarstwowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
pl-PL: d- EIAJ (0.5 in. – 1.25 cm ; rolka)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
pl-PL: d- 8 ścieżek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
pl-PL: d- Nagranie elektryczne, zapis cyfrowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
pl-PL: d- Reprodukcja formy pośredniej (nie mikroformy)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
pl-PL: d- Szkło

note: SCRIPT
en: d- Globe
pl-PL: d- Globus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
pl-PL: d- Skoroszyt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
pl-PL: d- Kompresja ze stratą

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
pl-PL: d- Szpula mikrofilmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
pl-PL: d- Nitrocelulozowy: brązowawy, odbarwiony, wyblakły, zakurzony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
pl-PL: d- Pierwsza odbitka ze zdjęć z poprzedniego dnia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
pl-PL: d- Niepalne/bezpieczne, dwuoktanowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
pl-PL: d- Płyta gramofonowa, płyta CD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
pl-PL: d- Dotykowy, bez systemu piśmienniczego

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
pl-PL: d- Nieokreślone 3 kolory

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
pl-PL: d- Wideodysk (także: DVD-Video, Video-CD)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
pl-PL: d- dbx zakodowany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
pl-PL: da- Bliska podczerwień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
pl-PL: db- Średnia podczerwień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
pl-PL: dc- Daleka podczerwień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
pl-PL: dd- Podczerwień termalna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
pl-PL: de- Podczerwień krótkofalowa (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
pl-PL: df- Refleksyjna podczerwień / odbijalna podczerwień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
pl-PL: dv- Kombinacje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
pl-PL: dz- Inne dane w zakresie podczerwieni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
pl-PL: e- 12 cali (30,48 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
pl-PL: e- 12 cali średnicy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
pl-PL: e- 28 mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
pl-PL: e- 3 pasma koloru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
pl-PL: e- 8 rpm (dyski)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
pl-PL: e- Wałek fonograficzny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
pl-PL: e- Nagranie cyfrowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
pl-PL: e- Globus księżyca Ziemi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
pl-PL: e- Nagranie elektryczne, bezpośredni zapis analogowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
pl-PL: e- Zwój dźwiękowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
pl-PL: e- Załogowy statek kosmiczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
pl-PL: e- Kopia wzorcowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
pl-PL: e- Mikrofisza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
pl-PL: e- Ścieżki dźwiękowe zmontowane (odrębne ścieżki dźwiękowe połączone w ostateczną ścieżkę dźwiękową filmu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
pl-PL: e- Muzyczny Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
pl-PL: e- Nitrocelulozowy: lepki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
pl-PL: e- Inny format szerokoekranowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
pl-PL: e- Obraz (dzieło malarskie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
pl-PL: e- Tworzywo sztuczne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
pl-PL: e- 12 ścieżek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
pl-PL: e- Type C (1 in. – 2.5 cm ; rolka)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
pl-PL: f- 1.4 m. na sekundę (dyski)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
pl-PL: f- 16 cali średnicy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
pl-PL: f- 2 pasma koloru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
pl-PL: f- 35 mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
pl-PL: f- 35 mm (mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
pl-PL: f- Dolby-A zakodowany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
pl-PL: f- Faksymile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
pl-PL: f- Kaseta filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
pl-PL: f- Kaseta dźwiękowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
pl-PL: f- Kaseta z mikrofiszą

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
pl-PL: f- Nitrocelulozowy: pęcherzyki, bąble

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
pl-PL: f- Reprodukcja fotomechaniczna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
pl-PL: f- Quadruplex (1 in. lub 2 in. – 2.5 cm lub 5 cm ; rolka)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
pl-PL: f- Sekcja za sekcją

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
pl-PL: f- 16 ścieżek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
pl-PL: f- Skóra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
pl-PL: f- Standardowa apertura niema (pełna klatka)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
pl-PL: f- Dotykowy, bez systemu piśmienniczego

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
pl-PL: f- Taśma magnetyczna (tape cassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
pl-PL: f- Napisy lub tytuły odrębnie od odpowiadających im zdjęć

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
pl-PL: f- Bezzałogowy statek kosmiczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
pl-PL: f- Kaseta wideo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
pl-PL: g- 4 3/4 cala lub 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
pl-PL: g- 70 mm. szerokość filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
pl-PL: g - 70 mm (mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
pl-PL: g- Dolby-C zakodowany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
pl-PL: g - Skala szarości

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
pl-PL: g- Platforma naziemna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
pl-PL: g- Laser optical wideodysk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
pl-PL: g- Mikrokarta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
pl-PL: g- Nitrocelulozowy: skrzepnięty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
pl-PL: g- Optyczna i magnetyczna ścieżka dźwiękowa w filmie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
pl-PL: g- Negatyw fotograficzny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
pl-PL: g- Taśmy produkcyjne (różnorodne elementy produkcji filmu przed pocięciem i zmontowaniem)

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
pl-PL: g- Obraz projekcyjny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
pl-PL: g- Czerwone pasmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
pl-PL: g- Cartridge dźwiękowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
pl-PL: g- Płótno (lub inny materiał tekstylny naturalny lub sztuczny)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
pl-PL: g- Płótno (lub inny materiał tekstylny naturalny lub sztuczny)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
pl-PL: ga- Dane uzyskane z lotniczego radaru bocznego wybierania (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
pl-PL: gb- Dane uzyskane z syntetycznego radaru bocznego wybierania (SAR) – o jednej częstotliwości

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
pl-PL: gc- Dane uzyskane z SAR-u wieloczęstotliwościowego (wielokanałowego)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
pl-PL: gd- Dane o polaryzacji zbliżonej do danych SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
pl-PL: ge- Dane SAR o polaryzacji krzyżowej

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
pl-PL: gf- Dane infometryczne SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
pl-PL: gg- dane polarymetryczne SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
pl-PL: gu- Dane uzyskane z pasywnego krótkofalowego urządzenia kartującego

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
pl-PL: gz- Inne dane krótkofalowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
pl-PL: h - 105 mm (mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
pl-PL: h- 120 rpm (cylindry)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
pl-PL: h- Niebieskie lub zielone pasmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
pl-PL: h- CED (wizyjny dysk pojemnościowy) wideodysk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
pl-PL: h- CX zakodowany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
pl-PL: h- Ręcznie kolorowany

note: SCRIPT
en: h- Microform
pl-PL: h- Mikroforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
pl-PL: h- Nitrocelulozowy: proszek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
pl-PL: h- Otwarty wynik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
pl-PL: h- Pozytyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
pl-PL: h- Szpula z taśmą

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
pl-PL: h-Taśma wideo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
pl-PL: h- Platforma wodna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
pl-PL: i- 1 1/8 x 2 3/8 cala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
pl-PL: i- 160 rpm (cylindry)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
pl-PL: i- Betacam (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
pl-PL: i- Niebiesko-zielone pasmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
pl-PL: i- Niekompletny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
pl-PL: i- Nitrocelulozowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
pl-PL: i- Obraz (przedstawienie graficzne)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
pl-PL: i- Plastik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
pl-PL: i- Film ze ścieżką dźwiękową

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
pl-PL: i- Platforma podwodna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
pl-PL: i- Wideodysk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
pl-PL: j- 3 7/8 x 2 1/2 cala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
pl-PL: j- Betacam SP (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
pl-PL: j- Szkło

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
pl-PL: j- Purpurowe pasmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
pl-PL: j- Dysk magnetyczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
pl-PL: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
pl-PL: j- Metal i szkło

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
pl-PL: j- Rolka z mikrofilmem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
pl-PL: j- Druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
pl-PL: j- Film zabezpieczony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
pl-PL: ja- Ultrafiolet daleki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
pl-PL: jb- Ultrafiolet średni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
pl-PL: jc- Ultrafiolet bliski

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
pl-PL: jv- Kombinacje ultrafioletu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
pl-PL: jz- Inne dane w zakresie ultrafioletu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
pl-PL: k- 15/16 ips (taśmy)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
pl-PL: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slajd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
pl-PL: k- Mieszana (więcej niż jedna konfiguracja w pojedynczym filmie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
pl-PL: k- Nienitrocelulozowy: dostrzegalne pogorszenie jakości (zapach dwuoktanu)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
pl-PL: k- Dokument ikonograficzny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
pl-PL: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
pl-PL: k- Super VHS (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
pl-PL: k- Tworzywo sztuczne i szkło

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
pl-PL: k- Żółte pasmo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
pl-PL: l- 1 7/8 klatek na sekundę (taśma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
pl-PL: l - 1/8 cala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
pl-PL: l- 3x5 cali lub 8x13 cm (mikrofisza, mikrokarta itd.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
pl-PL: l- Nienitrocelulozowy: znaczne pogorszenie jakości

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
pl-PL: l- Rysunek techniczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
pl-PL: m - 0.25 in. – 0.6 cm

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
pl-PL: m- 3 3/4 klatek na sekundę (taśma)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
pl-PL: m- 3/34 klatek na sekundę (taśma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
pl-PL: m- 4x6 cali lub 11x15 cm (mikrofisza, mikrokarta itd.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
pl-PL: m- Połączenie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
pl-PL: m- M-II (0.5 in. – 1.25 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
pl-PL: m- Dysk magnetyczno-optyczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
pl-PL: m- Mikrorowek/mały skok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
pl-PL: m- Mieszany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
pl-PL: m- Mieszane (nitrocelulozowe i niepalne)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
pl-PL: m- Podłoże mieszane (zespół dokumentów na różnych podłożach)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
pl-PL: m- Typ mieszany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
pl-PL: m- Różnego przeznaczenia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
pl-PL: m- Monofoniczna

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
pl-PL: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
pl-PL: m- Wiele typów Braille'a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
pl-PL: m- Formaty różne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
pl-PL: m- Wiele form fizycznych

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
pl-PL: m- Nienitrocelulozowy: jakość katastroficzna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
pl-PL: ma- Dane wielospektralne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
pl-PL: mb- Dane wieloczasowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
pl-PL: mm- Kombinacje wielu typów danych

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
pl-PL: mmm- Wieloraka (więcej niż jeden typ obrazu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
pl-PL: n- Wykres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
pl-PL: n- Nie ma zastosowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
pl-PL: n- Welin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
pl-PL: nn- Nie ma zastosowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
pl-PL: nnn- Nie ma zastosowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
pl-PL: o- 0.5 in. – 1.25 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
pl-PL: o- 5 1/4 cala (13,5 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
pl-PL: o- 5 1/4 x 3 7/8 cala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
pl-PL: o- 6x9 cali lub 16x23 (mikrofisza, mikrokarta itd.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
pl-PL: o- 7 1/2 klatek na sekundę (taśma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
pl-PL: o- D-2 (0.75 in. – 1.9 cm ; kaseta wideo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
pl-PL: o- Tablica edukacyjna (plansza z obrazem i tekstem)

note: SCRIPT
en: o- Kit
pl-PL: o- Zestaw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
pl-PL: o- Dysk optyczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
pl-PL: o- Oryginał

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
pl-PL: o- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
pl-PL: p- 1 in. – 2.5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
pl-PL: p- 15 klatek na sekundę (taśma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
pl-PL: p- 3 1/4 x 7 3/8 cala lub 9x19 cm (karta okienkowa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
pl-PL: p- Gips

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
pl-PL: p- Plastik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
pl-PL: p- Pocztówka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
pl-PL: p- Obecne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
pl-PL: p- Zabezpieczenie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
pl-PL: p- Niepalne/bezpieczne, poliester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
pl-PL: p- Odcień sepii

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
pl-PL: pa- Dane uzyskane z sonaru – głębokość zbiornika wodnego

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
pl-PL: pb- Podwodne obrazy sonarowe – skany brzegów

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
pl-PL: pc- Podwodne obrazy sonarowe – blisko powierzchni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
pl-PL: pd- Podwodne obrazy sonarowe – blisko dna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
pl-PL: pe- Dane sejsmiczne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
pl-PL: pz- Inne dane akustyczne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
pl-PL: q- 2 in. – 5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
pl-PL: q- Elastyczny nośnik fotograficzny, pozytyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
pl-PL: q- Płyta wiórowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
pl-PL: q- Ikona

note: SCRIPT
en: q- Notated music
pl-PL: q- Notacja muzyczna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
pl-PL: q- Inny odcień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
pl-PL: q- Kwadrofoniczna, wielokanałowa lub dookólna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
pl-PL: q- Taśma perforowana papierowa z zapisem dźwięku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
pl-PL: r- 0.75 in. –1.9 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
pl-PL: r- 30 klatek na sekundę (taśma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
pl-PL: r- Rolka filmu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
pl-PL: r- Elastyczny nośnik fotograficzny, negatyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
pl-PL: r- Porcelana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
pl-PL: r- Kopia użytkowa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
pl-PL: r- Dostęp zdalny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
pl-PL: r- Obraz teledetekcyjny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
pl-PL: r- Zastąpienie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
pl-PL: r- Niepalne/bezpieczne, mieszane (ale nie na podłożu nitrocelulozowym)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
pl-PL: r- Podbarwiony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
pl-PL: r - Szpula taśmy wideo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
pl-PL: ra- Dane o anomaliach grawitacyjnych

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
pl-PL: rb- Dane radiowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
pl-PL: rc- Dane o anomaliach siły ciężkości (Bouguer’a)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
pl-PL: rd- Dane izostatyczne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
pl-PL: s- 2 3/4 cala x 4 cale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
pl-PL: s- 4x5 cala lub 10x13 cm. przezrocze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
pl-PL: s- Płyta Blu-ray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
pl-PL: s- Gruby rowek/standardowy skok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
pl-PL: s- Nieelastyczny nośnik fotograficzny, pozytyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
pl-PL: s- Przekrój

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
pl-PL: s- Slajd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
pl-PL: s- Kaseta dźwiękowa

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
pl-PL: s- Nagranie dźwiękowe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
pl-PL: s- Stereofoniczna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
pl-PL: s- Kamień

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
pl-PL: s- Podbarwiony i cieniowany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
pl-PL: sa- Dane o polu magnetycznym

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
pl-PL: t- 5x7 cala lub 13x18 cm. przezrocza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
pl-PL: t- Nieelastyczny nośnik fotograficzny, negatyw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
pl-PL: t- Niepalne/bezpieczne, trójacetyna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
pl-PL: t- Szpula taśmy dźwiękowej

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
pl-PL: t- Kolor mieniący się (błyszczący)

note: SCRIPT
en: t- Text
pl-PL: t- Tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
pl-PL: t- Przezrocze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
pl-PL: t- Drewno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
pl-PL: ta- dane radiometryczne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
pl-PL: u- Nieznany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
pl-PL: u- Nieznana technika nagrywania i zapisu dźwięku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
pl-PL: u- Nieokreślony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
pl-PL: uu- Nieznany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
pl-PL: v- 8 cali (ok. 20 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
pl-PL: v- 8x10 cala lub21x26 cm. przezrocze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
pl-PL: v- Ręcznie kolorowany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
pl-PL: v- Skóra

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
pl-PL: v- Zapis magnetowidowy

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
pl-PL: w- 9x9 cala lub 23x23 cm. przezrocze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
pl-PL: w- Pergamin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
pl-PL: w- Drut magnetyczny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
pl-PL: x- 10x10 cala lub 26x26 cm. przezrocze

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
pl-PL: x- 9x9 cala lub 23x23 cm. przezrocze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
pl-PL: x- Nie ma zastosowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
pl-PL: y- 7x7 cala lub 18x18 cm. przezrocze

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
pl-PL: y- Inny nośnik fotograficzny

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
pl-PL: y- Inny nośnik fotograficzny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
pl-PL: y- Widok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
pl-PL: z- Inny

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
pl-PL: z- Nieokreślony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
pl-PL: zz- Inny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
pl-PL: |- Brak zamiaru kodowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
pl-PL: ||- Brak zamiaru kodowania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
pl-PL: || - Brak zamiaru kodowania

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
pl-PL: 008 Dane kontrolne stałej długości - dodatkowa charakterystyka dokumentu--Informacje ogólne

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
pl-PL: Wybierz typ materiału, by sprecyzować wartości zmiennych. Wstępnie wypełnione na podstawie pozycji 06 etykiety rekordu.

en: Type of Material
pl-PL: Rodzaj materiału

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
pl-PL: Wybierz typ materiału, by sprecyzować wartości zmiennych. Domyślna wartość zależy od pozycji 6 etykiety rekordu.

en: 008 Fixed-length data elements
pl-PL: 008 Dane kontrolne stałej długości

en: 00-05- Date entered on file
pl-PL: 00-05 - Data wprowadzenia rekordu

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
pl-PL: 06- Stosowanie określnika geograficznego po haśle rekordu

en: #- Not subdivided geographically
pl-PL: # - Bez poddziałów geograficznych

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
pl-PL: d- Poddział geograficzny i bezpośredni

en: 07- Romanization scheme
pl-PL: 07- Schemat latynizacji

en: a- International standard
pl-PL: a- Standard międzynarodowy

en: b- National standard
pl-PL: b- Standard narodowy

en: c- National library association standard
pl-PL: c- Biblioteka narodowa

en: d- National library or bibliographic agency standard
pl-PL: d- Biblioteka Narodowa

en: e- Local standard
pl-PL: e- Lokalny

en: f- Standard of unknown origin
pl-PL: f- Nieznane źródło

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
pl-PL: g- Konwencjonalna latynizacja lub konwencjonalna forma nazwy w języku krajowej agencji katalogowania

en: 08- Language of catalog
pl-PL: 08- Język katalogowania

en: #- No information provided
pl-PL: #- Brak informacji

en: b- English and French
pl-PL: b - angielski i francuski

en: e- English only
pl-PL: e- tylko angielski

en: f- French only
pl-PL: f- tyko francuski

en: 09- Kind of record
pl-PL: 09- Rodzaj rekordu

en: a- Established heading
pl-PL: a- Hasło wzorcowe

en: b- Untraced reference
pl-PL: b- Niewykryte źródło odniesienia

en: c- Traced reference
pl-PL: c- Odnośnik

en: d- Subdivision
pl-PL: d- Określnik

en: f- Established heading and subdivision
pl-PL: f- Hasło wzorcowe i określnik

en: g- Reference and subdivision
pl-PL: g- Odnośnik i dalszy podział

en: 10- Descriptive cataloging rules
pl-PL: 10- Przepisy katalogowania

en: a- Earlier rules
pl-PL: a- Wcześniejsze reguły

en: 11- Subject heading system/thesaurus
pl-PL: 11- Słownik języka haseł przedmiotowych/tezaurus

en: a- Library of Congress subject headings
pl-PL: a - Hasło przedmiotowe Biblioteki Kongresu

en: a- Library of Congress Subject Headings
pl-PL: a- Hasło przedmiotowe Biblioteki Kongresu

en: b- LC subject headings for children's literature
pl-PL: b- hasła przedmiotowe LCC (literatura dla dzieci)

en: c- Medical subject headings
pl-PL: c- Hasła przedmiotowe z medycyny

en: d- National Agricultural Library subject authority file
pl-PL: d- Plik hasła przedmiotowego National Agricultural Library

en: k- Canadian subject headings
pl-PL: k- kanadyjskie hasła przedmiotowe

en: r- Art and architecture thesaurus
pl-PL: r- Tezaurusy z zakresu sztuki i architektury

en: s- Sears list of subject headings
pl-PL: s- Hasła Przedmiotowe - Lista Sears

en: s- Sears List of Subject Headings
pl-PL: s- Hasła Przedmiotowe - Lista Sears

en: 12- Type of series
pl-PL: 12- Typ serii

en: a- Monographic series
pl-PL: a- Seria monograficzna

en: b- Multipart item
pl-PL: b- Dokument wieloczęściowy

en: c- Series-like phrase
pl-PL: c- Pseudoseria

en: 13- Numbered or unnumbered series
pl-PL: 13- Numeracja serii

en: a- Numbered
pl-PL: a- Numerowana

en: b- Unnumbered
pl-PL: b- Nienumerowane

en: c- Numbering varies
pl-PL: c- Nieregularne

en: 14- Heading use--main or added entry
pl-PL: 14- Stosowanie hasła rekordu jako hasła opisu bibliograficznego

en: a- Appropriate
pl-PL: a- Przyjęty

en: b- Not appropriate
pl-PL: b- Niewłaściwy

en: 15- Heading use--subject added entry
pl-PL: 15- Stosowanie hasła rekordu jako hasła przedmiotowego

en: 16- Heading use--series added entry
pl-PL: 16- Stosowanie hasła rekordu jako hasła dodatkowego dla serii

en: 17- Type of subject subdivision
pl-PL: 17- Typ określnika

en: a- Topical
pl-PL: a- Tematyczny

en: b- Form
pl-PL: b- Forma

en: c- Chronological
pl-PL: c- Chronologiczny

en: d- Geographic
pl-PL: d- Geograficzny

en: e- Language
pl-PL: e- Język

en: 18-27 Undefined character positions
pl-PL: 18-27 Zawartość nieokreślona

en: 28- Type of government agency
pl-PL: 28- Rodzaj agendy rządowej

en: #- Not a government agency
pl-PL: #- Agencja pozarządowa

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
pl-PL: a- Autonomiczna albo częściowo autonomiczna

en: c- Multilocal
pl-PL: c- Wiele lokalizacji

en: f- Federal/national
pl-PL: f- Rządowa/narodowa

en: i- International intergovernmental
pl-PL: i- Międzynarodowy międzyrządowy

en: l- Local
pl-PL: l- Lokalny

en: m- Multistate
pl-PL: m- Wielokrotny

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
pl-PL: o- Instytucja rządowa&mdash;nieokreślonego typu

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
pl-PL: s-Stan, prowinicja, itd

en: u- Unknown if heading is government agency
pl-PL: u- Nieznany, jeśli hasło jest publikacją urzędową

en: 29- Reference evaluation
pl-PL: 29- Zgodność tropów z hasłem rekordu

en: a- Tracings are consistent with the heading
pl-PL: a- Tropy odpowiadają hasłom

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
pl-PL: b- Tropy niekoniecznie odpowiadają hasłom

en: 30 Undefined character position
pl-PL: 30- Zawartość nieokreślona

en: 31- Record update in process
pl-PL: 31- Kod zezwalający na użycie poprawianego rekordu

en: a- Record can be used
pl-PL: a- Rekord może być użyty

en: b- Record is being updated
pl-PL: b- Rekord zmodyfikowany

en: 32- Undifferentiated personal name
pl-PL: 32- Jednoznaczność hasła osobowego

en: a- Differentiated personal name
pl-PL: a- Jednoznaczna identyfikacja nazwy osobowej

en: b- Undifferentiated personal name
pl-PL: b- Brak jednoznacznej identyfikacji nazwy osobowej

en: 33- Level of establishment
pl-PL: 33- Poziom ujednolicenia

en: a- Fully established
pl-PL: a- Ustanowiony/założony

en: c- Provisional
pl-PL: c- Tymczasowy

en: d- Preliminary
pl-PL: d- Wstępny

en: 34-37 Undefined character positions
pl-PL: 34-37 Zawartość nieokreślona

en: 38- Modified record
pl-PL: 38- Kod zmiany formy zapisu w stosunku do występującej w dokumencie

en: #- Not modified
pl-PL: #- Nie modyfikowany

en: s- Shortened
pl-PL: s- Skrócony

en: x- Missing characters
pl-PL: x- Brakujące znaki

en: 39- Cataloging source
pl-PL: 39- Źródło

en: #- National bibliographic agency
pl-PL: #- Biblioteka Narodowa

en: c- Cooperative cataloging program
pl-PL: c- Program współkatalogowania

en: d- Other
pl-PL: d- Inne

en: 06- Kind of record
pl-PL: 06- Rodzaj rekordu

en: a- Schedule record
pl-PL: a- Rozkład rekordu

en: b- Table record
pl-PL: b- Tabela rekordu

en: c- Index term record
pl-PL: c- Określenie indeksu rekordu

en: 07- Type of number
pl-PL: 07- Schemat numeracji

en: a- Single number
pl-PL: a- Pojedyncza numeracja

en: b- Defined number span
pl-PL: b- Zdefiniowana wielkość numeracji

en: c- Summary number span
pl-PL: c- Suma numeracji

en: n - Not applicable
pl-PL: n- Nie ma zastosowania

en: 08- Classification validity
pl-PL: 08- Aktualna klasyfikacja

en: a- Valid
pl-PL: a- Prawidłowa

en: b- First number of span invalid
pl-PL: b- Pierwsza numeracja niepoprawna

en: c- Last number of span invalid
pl-PL: c- Ostatnia numeracja niepoprawna

en: d- Completely invalid
pl-PL: d- Całkowicie niepoprawna

en: e- Obsolete
pl-PL: e- Nieaktualna

en: 09- Standard or optional designation
pl-PL: 09- Dodatkowe określenie

en: a- Standard
pl-PL: a- Podstawowe

en: b- Optional
pl-PL: b- Opcjonalne

en: 10- Record update in process
pl-PL: 10- Kod zezwalający na użycie poprawianego rekordu

en: 11- Level of establishment
pl-PL: 11- Poziom ujednolicenia

en: 12- Synthesized number indication
pl-PL: 12- Oznaczenie numeru

en: a- Not synthesized
pl-PL: a- Niesyntetyzowany

en: b- Synthesized
pl-PL: b- Syntetyzowany

en: 13- Display controller
pl-PL: 13- Kontrola wyświetlania

en: a- Displayed in standard schedules or tables
pl-PL: a- Podstawowe wyświetlanie

en: b- Extended display
pl-PL: b- Rozszerzone wyświetlanie

en: 000 - Leader
pl-PL: 000 - Etykieta rekordu

en: 0-4 Record size
pl-PL: 0-4 Długość rekordu

en: (auto-filled)
pl-PL: (wypełniane automatycznie)

en: 5- Record status
pl-PL: 5- Status rekordu

en: a- Increase in encoding level
pl-PL: a- Poziom wzrastający w kodowaniu

en: c- Corrected or revised
pl-PL: c- Zmodyfikowany

en: d- Deleted
pl-PL: d- Usunięty

en: n- New
pl-PL: n- Nowy

en: p- Increase in encoding level from prepublication
pl-PL: p- Wzrost poziomu kodowania ze wstępnych publikacji

en: 6- Type of record
pl-PL: 6-Typ rekordu

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
pl-PL: Wpływa na domyślną konfigurację pola 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
pl-PL: Wartość wybrana tutaj wpływa na domyślną konfigurację pola 008

en: a- Language material
pl-PL: a- Dokumenty piśmiennicze

en: c- Notated music
pl-PL: c- Zapis nutowy

en: d- Manuscript notated music
pl-PL: d- Rękopiśmienna notacja muzyczna

en: e- Cartographic material
pl-PL: e- Materiał kartograficzny

en: 7- Bibliographic level
pl-PL: 7- Poziom bibliograficzny

en: a- Monographic component part
pl-PL: a- Część monografii

en: b- Serial component part
pl-PL: b- Część zestawu czasopisma

en: c- Collection
pl-PL: c- Zbiór/kolekcja

en: d- Subunit
pl-PL: d- Podjednostka

en: i- Integrating resource
pl-PL: i- Publikacja aktualizowana

en: m- Monograph/item
pl-PL: m- Poziom monograficzny

en: s- Serial
pl-PL: s- Czasopismo

en: 8- Type of control
pl-PL: 8- Oznaczenie dokumentu archiwalnego

en: No specific type
pl-PL: Dokument nie jest materiałem archiwalnym

en: a- Archival
pl-PL: a- Archiwalny

en: 9- Character coding scheme
pl-PL: 9- Kodowanie

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
pl-PL: a - UCS/Unicode (wypełniane automatycznie)

en: 10-16 indicator/subfields/size
pl-PL: 10-16 Liczba wskaźników/znaków identyfikatora podpól/lokalizacja pierwszego znaku pól danych

en: 17- Encoding level
pl-PL: 17- Poziom kompletności opisu bibliograficznego

en: full level
pl-PL: pełny poziom

en: Full level
pl-PL: Pełny rekord, sporządzony z autopsji

en: 1- Full level, material not examined
pl-PL: 1- Pełny poziom bez autopsji

en: 2- Less-than-full level, material not examined
pl-PL: 2 - Mniej niż pełny poziom, bez autopsji

en: 3- Abbreviated level
pl-PL: 3- Skrócony poziom

en: 4- Core level
pl-PL: 4- Poziom podstawowy

en: 5- Partial (preliminary) level
pl-PL: 5- Częściowy (wstępny) poziom

en: 7- Minimal level
pl-PL: 7- Minimalny poziom

en: z- Not applicable
pl-PL: z- Nie ma zastosowania

en: 18 - Descriptive cataloging form
pl-PL: 18 - Kod przepisów katalogowania

en: Non-ISBD
pl-PL: Nie ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
pl-PL: c- ISBD z pominiętą interpunkcją

en: i- ISBD punctuation included
pl-PL: i- rekord zgodny z ISBD

en: 19 - Multipart resource record level
pl-PL: 19 - Poziom zawartości rekordu dokumentu wieloczęściowego

en: Not specified or not applicable
pl-PL: Nie podano lub nie ma zastosowania

en: Not specified or not applicable
pl-PL: Nie podano lub nie ma zastosowania

en: a- Set
pl-PL: a- Całość

en: b- Part with independent title
pl-PL: b- Część o tytule wyróżniającym

en: c- Part with dependent title
pl-PL: c- Część o tytule niewyróżniającym

en: 20-24 entry map &amp; lengths
pl-PL: 20-24 Struktura tablicy adresów

en: 1-4 Record size
pl-PL: 1-4 Długość rekordu

en: o- Obsolete
pl-PL: o- Zbędne

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
pl-PL: s- Usunięte; podzielone na dwa lub więcej pól

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
pl-PL: x- Usunięty, hasło zastąpione innym

en: z- Authority data
pl-PL: z- Hasło wzorcowe

en: 7-8 Undefined
pl-PL: 7-8 Zawartość nieokreślona

en: 9- Encoding
pl-PL: 9- Kodowanie

en: n- Complete authority record
pl-PL: n- Rekord kompletny

en: o- Incomplete authority record
pl-PL: o- Rekord niekompletny

en: 18-19 Undefined
pl-PL: 18-19 Zawartość nieokreślona

en: MARC21 Plugin to build links between records
pl-PL: Wtyczka MARC21, by budować połączenia między rekordami

en: Plugin to build links between records
pl-PL: Wtyczka do powiązań między rekordami

en: Search for
pl-PL: Szukaj

en: Any word
pl-PL: Dowolne słowo

en: Item type
pl-PL: Typ dokumentu

en: All item types
pl-PL: Wszystkie typy dokumentów

note: INPUT type=submit
en: Start search
pl-PL: Rozpocznij wyszukiwanie

en: Search results
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

en: &lt;&lt; Previous
pl-PL: &lt;&lt; Wstecz

en: Next&gt;&gt;
pl-PL: Następny&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pl-PL: Wyniki %s - %s z %s

en: No results found
pl-PL: Brak wyników

en: Choose
pl-PL: Wybierz

en: Clear field
pl-PL: Wyczyść pole

en: &lt;&lt; Previous
pl-PL: &lt;&lt; Wstecz

en: Next&gt;&gt;
pl-PL: Dalej&gt;&gt;

en: Abkhaz
pl-PL: abchazki

en: Achinese
pl-PL: atjin (aceh)

en: Acoli
pl-PL: aczoli

en: Adangme
pl-PL: adangme

en: Adygei
pl-PL: adygejski

en: Afar
pl-PL: afar

en: Afrihili (Artificial language)
pl-PL: afrihili (język sztuczny)

en: Afrikaans
pl-PL: afrikaans

en: Afroasiatic (Other)
pl-PL: afroazjatyckie (inne)

en: Ainu
pl-PL: ajnoski (ajnu)

en: Akan
pl-PL: akan

en: Akkadian
pl-PL: akadyjski

en: Albanian
pl-PL: albański

en: Aleut
pl-PL: aleucki

en: Algonquian (Other)
pl-PL: algonkińskie (inne)

en: Altai
pl-PL: ałtajski

en: Altaic (Other)
pl-PL: ałtajskie (inne)

en: Amharic
pl-PL: amharski

en: Angika
pl-PL: angika

en: Apache languages
pl-PL: apaczeańskie (języki Apaczów)

en: Aragonese
pl-PL: aragoński

en: Aramaic
pl-PL: aramejski

en: Arapaho
pl-PL: arapaho

en: Arawak
pl-PL: arawaskie

en: Armenian
pl-PL: ormiański

en: Aromanian
pl-PL: arumuński

en: Artificial (Other)
pl-PL: sztuczne (inne)

en: Assamese
pl-PL: assamski

en: Athapascan (Other)
pl-PL: atapaskańskie (inne)

en: Australian languages
pl-PL: języki australijskie

en: Austronesian (Other)
pl-PL: austronezyjskie (malajo-polinezyjskie) (inne)

en: Avaric
pl-PL: awarski

en: Avestan
pl-PL: awestyjski

en: Awadhi
pl-PL: awadhi

en: Aymara
pl-PL: ajmara

en: Azerbaijani
pl-PL: azerbejdżański

en: Bable
pl-PL: asturyjski

en: Balinese
pl-PL: balijski

en: Baltic (Other)
pl-PL: bałtyckie (inne)

en: Baluchi
pl-PL: beludżyjski

en: Bambara
pl-PL: bambara

en: Bamileke languages
pl-PL: języki bamileke

en: Banda languages
pl-PL: języki banda

en: Bantu (Other)
pl-PL: bantu (inne)

en: Basa
pl-PL: basa

en: Bashkir
pl-PL: baszkirski

en: Basque
pl-PL: baskijski

en: Batak
pl-PL: batackie (Indonezja)

en: Beja
pl-PL: bedża

en: Belarusian
pl-PL: białoruski

en: Bemba
pl-PL: bemba

en: Bengali
pl-PL: bengalski

en: Berber (Other)
pl-PL: berberskie (inne)

en: Bhojpuri
pl-PL: bhodźpuri

en: Bihari (Other)
pl-PL: biharskie (inne)

en: Bikol
pl-PL: bikol

en: Bilin
pl-PL: bilin

en: Bislama
pl-PL: bislama

en: Blissymbolics
pl-PL: Bliss-Symbol (język sztuczny)

en: Bosnian
pl-PL: bośniacki

en: Braj
pl-PL: bradź

en: Breton
pl-PL: bretoński

en: Bugis
pl-PL: bugijski

en: Bulgarian
pl-PL: bułgarski

en: Buriat
pl-PL: buriacki

en: Burmese
pl-PL: birmański

en: Caddo
pl-PL: kaddoskie

en: Carib
pl-PL: carib

en: Catalan
pl-PL: kataloński

en: Caucasian (Other)
pl-PL: kaukaskie (inne)

en: Cebuano
pl-PL: cebuański

en: Celtic (Other)
pl-PL: celtyckie (inne)

en: Central American Indian (Other)
pl-PL: Indian środkowoamerykańskich (inne)

en: Chagatai
pl-PL: czagatajski

en: Chamic languages
pl-PL: czamskie

en: Chamorro
pl-PL: czamorro

en: Chechen
pl-PL: czeczeński

en: Cherokee
pl-PL: czirokeski

en: Cheyenne
pl-PL: cheyenne

en: Chibcha
pl-PL: czibczańskie

en: Chinook jargon
pl-PL: chinook jargon

en: Chipewyan
pl-PL: chipewyan

en: Choctaw
pl-PL: choctaw

en: Church Slavic
pl-PL: staro-cerkiewno-słowiański

en: Chuukese
pl-PL: czukocki

en: Chuvash
pl-PL: czuwaski

en: Coptic
pl-PL: koptyjski

en: Cornish
pl-PL: kornijski (kornwalijski)

en: Corsican
pl-PL: korsykański

en: Cree
pl-PL: kri

en: Creek
pl-PL: creek (muskogi)

en: Creoles and Pidgins (Other)
pl-PL: kreolskie i pidżynowe (inne)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
pl-PL: kreolskie i pidżynowe na bazie języka angielskiego (inne)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
pl-PL: kreolskie i pidżynowe na bazie języka francuskiego (inne)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
pl-PL: kreolskie i pidżynowe na bazie języka portugalskiego (inne)

en: Crimean Tatar
pl-PL: krymskotatarski

en: Croatian
pl-PL: chorwacki

en: Cushitic (Other)
pl-PL: kuszyckie (inne)

en: Czech
pl-PL: czeski

en: Dakota
pl-PL: dakota

en: Danish
pl-PL: duński

en: Dargwa
pl-PL: dargwijski

en: Dayak
pl-PL: dajackie

en: Delaware
pl-PL: delaware

en: Dinka
pl-PL: dinka

en: Divehi
pl-PL: malediwski (divehi)

en: Dogri
pl-PL: dogri

en: Dogrib
pl-PL: dogrib

en: Dravidian (Other)
pl-PL: drawidyjskie (inne)

en: Duala
pl-PL: duala

en: Dutch
pl-PL: niderlandzki

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
pl-PL: średnioniderlandzki (ok. 1050-1350)

en: Dyula
pl-PL: dyula

en: Dzongkha
pl-PL: dzongka

en: East Frisian
pl-PL: fryzyjski, wschodni

en: Edo
pl-PL: bini

en: Efik
pl-PL: efik

en: Egyptian
pl-PL: egipski starożytny

en: Ekajuk
pl-PL: ekajuk

en: Elamite
pl-PL: elamicki

en: English
pl-PL: angielski

en: English, Middle (1100-1500)
pl-PL: angielski średniowieczny (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
pl-PL: staroangielski (ok. 450-1100)

en: Erzya
pl-PL: erzja

en: Esperanto
pl-PL: esperanto

en: Estonian
pl-PL: estoński

en: Ethiopic
pl-PL: ge'ez (gyyz)

en: Ewe
pl-PL: ewe

en: Ewondo
pl-PL: ewondo

en: Fang
pl-PL: fang

en: Fanti
pl-PL: fante

en: Faroese
pl-PL: farerski

en: Fijian
pl-PL: fidżyjski

en: Filipino
pl-PL: filipiński (pilipino)

en: Finnish
pl-PL: fiński

en: Finno-Ugrian (Other)
pl-PL: ugrofińskie (inne)

en: Fon
pl-PL: fon

en: French
pl-PL: francuski

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
pl-PL: średniofrancuski (ok. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
pl-PL: starofrancuski (ok. 842-1300)

en: Frisian
pl-PL: fryzyjski

en: Friulian
pl-PL: friulski

en: Fula
pl-PL: fulani

en: Gã
pl-PL: ga

en: Galician
pl-PL: galicyjski

en: Ganda
pl-PL: ganda

en: Gayo
pl-PL: gayo

en: Gbaya
pl-PL: gbaya

en: Georgian
pl-PL: gruziński

en: German
pl-PL: niemiecki

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pl-PL: średnio-wysoko-niemiecki (ok. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
pl-PL: staro-wysoko-niemiecki (ok.750-1050)

en: Germanic (Other)
pl-PL: germańskie (inne)

en: Gilbertese
pl-PL: gilbertański

en: Gondi
pl-PL: gondi

en: Gorontalo
pl-PL: gorontalo

en: Gothic
pl-PL: gocki

en: Grebo
pl-PL: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
pl-PL: grecki starożytny (do 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
pl-PL: grecki, współczesny (1453-)

en: Guarani
pl-PL: guarani

en: Gujarati
pl-PL: gudźarati

en: Gwich'in
pl-PL: gwich'in

en: Haida
pl-PL: haida

en: Haitian French Creole
pl-PL: haitański

en: Hausa
pl-PL: hausa

en: Hawaiian
pl-PL: hawajski

en: Herero
pl-PL: herero

en: Hiligaynon
pl-PL: hiligaynon

en: Hindi
pl-PL: hindi

en: Hiri Motu
pl-PL: hiri motu

en: Hittite
pl-PL: hetycki

en: Hmong
pl-PL: hmong

en: Hungarian
pl-PL: węgierski

en: Hupa
pl-PL: hupa

en: Iban
pl-PL: iban

en: Icelandic
pl-PL: islandzki

en: Ido
pl-PL: ido

en: Igbo
pl-PL: igbo

en: Ijo
pl-PL: ijo

en: Iloko
pl-PL: ilokano

en: Inari Sami
pl-PL: lapoński inari

en: Indic (Other)
pl-PL: indyjskie (inne)

en: Indo-European (Other)
pl-PL: indoeuropejskie (inne)

en: Indonesian
pl-PL: indonezyjski

en: Ingush
pl-PL: inguski

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pl-PL: interlingwa (międzynarodowy język pomocniczy)

en: Interlingue
pl-PL: interlingwe (język sztuczny)

en: Inuktitut
pl-PL: inuktitut

en: Inupiaq
pl-PL: inupiak

en: Iranian (Other)
pl-PL: irańskie (inne)

en: Irish
pl-PL: irlandzki

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
pl-PL: średnioirlandzki (1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
pl-PL: staroirlandzki (do 1100)

en: Iroquoian (Other)
pl-PL: irokeskie (inne)

en: Italian
pl-PL: włoski

en: Javanese
pl-PL: jawajski

en: Judeo-Arabic
pl-PL: judeo-arabski

en: Judeo-Persian
pl-PL: judeo-perski

en: Kabardian
pl-PL: kabardyjski

en: Kabyle
pl-PL: kabylski

en: Kachin
pl-PL: kachin

en: Kalâtdlisut
pl-PL: kalaallisut (grenlandzki)

en: Kamba
pl-PL: kamba

en: Kannada
pl-PL: kannada

en: Kanuri
pl-PL: kanuri

en: Karachay-Balkar
pl-PL: karaczajsko-bałkarski

en: Kara-Kalpak
pl-PL: karakałpacki

en: Karelian
pl-PL: karelski

en: Karen languages
pl-PL: kareńskie

en: Kashmiri
pl-PL: kaszmirski

en: Kashubian
pl-PL: kaszubski

en: Kawi
pl-PL: kawi

en: Kazakh
pl-PL: kazachski

en: Khasi
pl-PL: khasi

en: Khmer
pl-PL: khmerski

en: Khoisan (Other)
pl-PL: khoisan (inne)

en: Khotanese
pl-PL: chotański

en: Kikuyu
pl-PL: kikuju

en: Kimbundu
pl-PL: kimbundu

en: Kinyarwanda
pl-PL: kinyarwanda

en: Klingon (Artificial language)
pl-PL: klingoński (język sztuczny)

en: Komi
pl-PL: komi

en: Kongo
pl-PL: kongo

en: Konkani
pl-PL: konkani

en: Kootenai
pl-PL: kutenai

en: Kosraean
pl-PL: kusajski (kosrae)

en: Kpelle
pl-PL: kpelle

en: Kru (Other)
pl-PL: kru (inne)

en: Kuanyama
pl-PL: kwanyama

en: Kumyk
pl-PL: kumycki

en: Kurdish
pl-PL: kurdyjski

en: Kurukh
pl-PL: kurukh

en: Kyrgyz
pl-PL: kirgiski

en: Ladino
pl-PL: ladino

en: Lahndā
pl-PL: lahnda

en: Lamba (Zambia and Congo)
pl-PL: lamba (Zambia i Kongo)

en: Lao
pl-PL: laotański

en: Latin
pl-PL: łacina

en: Latvian
pl-PL: łotewski

en: Lezgian
pl-PL: lezgiński

en: Limburgish
pl-PL: limburski

en: Lingala
pl-PL: lingala

en: Lithuanian
pl-PL: litewski

en: Lojban (Artificial language)
pl-PL: lojban (język sztuczny)

en: Low German
pl-PL: dolnoniemiecki

en: Lower Sorbian
pl-PL: dolnołużycki

en: Lozi
pl-PL: lozi

en: Luba-Katanga
pl-PL: luba-katanga

en: Luba-Lulua
pl-PL: luba-lulua (kasai)

en: Luiseño
pl-PL: luiseno

en: Lule Sami
pl-PL: lapoński lule

en: Lunda
pl-PL: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pl-PL: luo (Kenia i Tanzania)

en: Lushai
pl-PL: lushai

en: Luxembourgish
pl-PL: luksemburski

en: Macedonian
pl-PL: macedoński

en: Madurese
pl-PL: madurajski

en: Magahi
pl-PL: magadhi

en: Maithili
pl-PL: maithili

en: Makasar
pl-PL: makasarski

en: Malagasy
pl-PL: malgaski

en: Malay
pl-PL: malajski

en: Malayalam
pl-PL: malajalam

en: Maltese
pl-PL: maltański

en: Manchu
pl-PL: mandżurski

en: Mandar
pl-PL: mandarski

en: Mandingo
pl-PL: mandingo

en: Manipuri
pl-PL: manipuri (meithei)

en: Manobo languages
pl-PL: języki manobo

en: Manx
pl-PL: mański (manx)

en: Maori
pl-PL: maoryjski

en: Mapuche
pl-PL: araukański

en: Marathi
pl-PL: marathi

en: Mari
pl-PL: maryjski (czeremiski)

en: Marshallese
pl-PL: marszalski

en: Marwari
pl-PL: marwari

en: Maasai
pl-PL: masajski

en: Mayan languages
pl-PL: języki majańskie

en: Mende
pl-PL: mende

en: Micmac
pl-PL: micmac

en: Minangkabau
pl-PL: minangkabau

en: Mirandese
pl-PL: mirandyjski

en: Miscellaneous languages
pl-PL: języki różne

en: Mohawk
pl-PL: mohawk

en: Moksha
pl-PL: moksza

en: Mon-Khmer (Other)
pl-PL: mon-khmerskie (inne)

en: Mongo-Nkundu
pl-PL: mongo-nkundu

en: Mongolian
pl-PL: mongolski

en: Montenegrin
pl-PL: czarnogórski

en: Mooré
pl-PL: mossi (mooré)

en: Munda (Other)
pl-PL: mundajskie (inne)

en: Nahuatl
pl-PL: nahuatl

en: Navajo
pl-PL: nawaho

en: Ndebele (South Africa)
pl-PL: ndebele południowy (RPA)

en: Ndebele (Zimbabwe)
pl-PL: ndebele północny (Zimbabwe)

en: Ndonga
pl-PL: ndonga

en: Neapolitan Italian
pl-PL: neapolitański

en: Nepali
pl-PL: nepalski

en: Newari
pl-PL: newarski

en: Newari, Old
pl-PL: newarski klasyczny

en: Nias
pl-PL: nias

en: Niger-Kordofanian (Other)
pl-PL: nigero-kongijskie (kongo-kordofańskie) (inne)

en: Nilo-Saharan (Other)
pl-PL: nilo-saharyjskie (inne)

en: Niuean
pl-PL: niue

en: N'Ko
pl-PL: n’ko

en: Nogai
pl-PL: nogajski

en: North American Indian (Other)
pl-PL: Indian północnoamerykańskich (inne)

en: North Frisian
pl-PL: fryzyjski północny

en: Northern Sami
pl-PL: lapoński północny

en: Northern Sotho
pl-PL: sotho północny

en: Norwegian
pl-PL: norweski

en: Norwegian (Bokmål)
pl-PL: norweski (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
pl-PL: norweski (Nynorsk)

en: Nubian languages
pl-PL: języki nubijskie

en: Nyamwezi
pl-PL: nyamwezi

en: Nyanja
pl-PL: nyanja

en: Nyankole
pl-PL: nyankole

en: Nyoro
pl-PL: nyoro

en: Nzima
pl-PL: nzema

en: Occitan (post-1500)
pl-PL: prowansalski (oksytański)

en: Oirat
pl-PL: ojracki (kałmucki)

en: Ojibwa
pl-PL: odżibwa

en: Old Norse
pl-PL: staronordyjski

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
pl-PL: staroperski (ok. 600-400 p.n.e.)

en: Oriya
pl-PL: orija

en: Oromo
pl-PL: oromo

en: Osage
pl-PL: osage

en: Ossetic
pl-PL: osetyjski

en: Otomian languages
pl-PL: języki otomi-mangue (otomang)

en: Pahlavi
pl-PL: pahlawi

en: Palauan
pl-PL: palau

en: Pali
pl-PL: pali

en: Pampanga
pl-PL: pampangan

en: Pangasinan
pl-PL: pangasinan

en: Panjabi
pl-PL: pendżabski

en: Papiamento
pl-PL: papiamento

en: Papuan (Other)
pl-PL: papuaskie (inne)

en: Persian
pl-PL: perski

en: Philippine (Other)
pl-PL: filipiński (inny)

en: Phoenician
pl-PL: fenicki

en: Pohnpeian
pl-PL: ponape

en: Polish
pl-PL: polski

en: Portuguese
pl-PL: portugalski

en: Prakrit languages
pl-PL: prakryty

en: Provençal (to 1500)
pl-PL: staroprowansalski (do 1500)

en: Pushto
pl-PL: paszto (pusztu)

en: Quechua
pl-PL: keczua

en: Raeto-Romance
pl-PL: retoromański (romansz)

en: Rajasthani
pl-PL: radźasthani

en: Rapanui
pl-PL: rapanui

en: Rarotongan
pl-PL: rarotonga

en: Romance (Other)
pl-PL: romańskie (inne)

en: Romani
pl-PL: romani (cygański)

en: Romanian
pl-PL: rumuński

en: Rundi
pl-PL: rundi

en: Russian
pl-PL: rosyjski

en: Salishan languages
pl-PL: języki salisz

en: Samaritan Aramaic
pl-PL: samarytański

en: Sami
pl-PL: lapońskie (inne)

en: Samoan
pl-PL: samoański

en: Sandawe
pl-PL: sandawe

en: Sango (Ubangi Creole)
pl-PL: sango

en: Sanskrit
pl-PL: sanskryt

en: Santali
pl-PL: santali

en: Sardinian
pl-PL: sardyński

en: Sasak
pl-PL: sasak

en: Scots
pl-PL: szkocki

en: Scottish Gaelic
pl-PL: gaelicki (szkocki)

en: Selkup
pl-PL: selkupski

en: Semitic (Other)
pl-PL: semickie (inne)

en: Serbian
pl-PL: serbski

en: Serer
pl-PL: serer

en: Shan
pl-PL: szan

en: Shona
pl-PL: szona

en: Sichuan Yi
pl-PL: yi syczuański (nuosu)

en: Sicilian Italian
pl-PL: sycylijski

en: Sidamo
pl-PL: sidamo

en: Siksika
pl-PL: siksika (język Czarnych Stóp)

en: Sindhi
pl-PL: sindhi

en: Sinhalese
pl-PL: syngaleski

en: Sino-Tibetan (Other)
pl-PL: chińsko-tybetańskie (inne)

en: Siouan (Other)
pl-PL: siouańskie (języki Siuksów) (inne)

en: Skolt Sami
pl-PL: lapoński skolt

en: Slavey
pl-PL: atapaskańskie (inne)

en: Slavic (Other)
pl-PL: słowiańskie (inne)

en: Slovak
pl-PL: słowacki

en: Slovenian
pl-PL: słoweński

en: Sogdian
pl-PL: sogdyjski

en: Somali
pl-PL: somalijski

en: Songhai
pl-PL: songhaj

en: Soninke
pl-PL: soninke

en: Sorbian (Other)
pl-PL: łużyckie (inne)

en: Sotho
pl-PL: sotho południowy

en: South American Indian (Other)
pl-PL: Indian południowoamerykańskich (inne)

en: Southern Sami
pl-PL: lapoński południowy

en: Spanish
pl-PL: hiszpański

en: Sranan
pl-PL: sranan tongo (surinamski)

en: Sukuma
pl-PL: sukuma

en: Sumerian
pl-PL: sumeryjski

en: Sundanese
pl-PL: sundajski

en: Susu
pl-PL: susu

en: Swahili
pl-PL: suahili

en: Swazi
pl-PL: suazi

en: Swedish
pl-PL: szwedzki

en: Swiss German
pl-PL: niemiecki szwajcarski

en: Syriac
pl-PL: syryjski klasyczny

en: Syriac, Modern
pl-PL: syryjski

en: Tagalog
pl-PL: tagalog (tagalski)

en: Tahitian
pl-PL: tahitański

en: Tai (Other)
pl-PL: tajskie (inne)

en: Tajik
pl-PL: tadżycki

en: Tamashek
pl-PL: tamaszek (tuareski)

en: Tatar
pl-PL: tatarski

en: Telugu
pl-PL: telugu

en: Temne
pl-PL: temne

en: Terena
pl-PL: tereno

en: Tetum
pl-PL: tetum

en: Tibetan
pl-PL: tybetański

en: Tigré
pl-PL: tigre

en: Tigrinya
pl-PL: tigrinia

en: Tiv
pl-PL: tiw

en: Tlingit
pl-PL: tlingit

en: Tok Pisin
pl-PL: neomelanezyjski (tok pisin)

en: Tokelauan
pl-PL: tokelau

en: Tonga (Nyasa)
pl-PL: tonga (Malawi)

en: Tongan
pl-PL: tongijski

en: Tsimshian
pl-PL: tsimshian

en: Tsonga
pl-PL: tsonga

en: Tswana
pl-PL: tswana

en: Tumbuka
pl-PL: tumbuka

en: Tupi languages
pl-PL: języki tupi

en: Turkish
pl-PL: turecki

en: Turkish, Ottoman
pl-PL: turecko-osmański (1500-1928)

en: Turkmen
pl-PL: turkmeński

en: Tuvaluan
pl-PL: tuvalu

en: Tuvinian
pl-PL: tuwiński

en: Twi
pl-PL: twi (aszanti)

en: Udmurt
pl-PL: udmurcki (wotiacki)

en: Ugaritic
pl-PL: ugarycki

en: Uighur
pl-PL: ujgurski

en: Ukrainian
pl-PL: ukraiński

en: Umbundu
pl-PL: umbundu

en: Upper Sorbian
pl-PL: górnołużycki

en: Urdu
pl-PL: urdu

en: Uzbek
pl-PL: uzbecki

en: Vai
pl-PL: vai

en: Venda
pl-PL: venda

en: Vietnamese
pl-PL: wietnamski

en: Volapük
pl-PL: volapük

en: Votic
pl-PL: wocki

en: Wakashan languages
pl-PL: języki wakasz

en: Walloon
pl-PL: waloński

en: Waray
pl-PL: warajski (waray-waray)

en: Washoe
pl-PL: washo

en: Welsh
pl-PL: walijski

en: Western Pahari languages
pl-PL: języki pahari zachodnie (himachali)

en: Wolayta
pl-PL: wolayta

en: Wolof
pl-PL: wolof

en: Xhosa
pl-PL: xhosa (khosa)

en: Yakut
pl-PL: jakucki

en: Yao (Africa)
pl-PL: yao (Afryka)

en: Yapese
pl-PL: japski

en: Yiddish
pl-PL: jidysz

en: Yoruba
pl-PL: joruba

en: Yupik languages
pl-PL: języki jupik

en: Zande languages
pl-PL: języki zande

en: Zapotec
pl-PL: zapoteckie

en: Zaza
pl-PL: zazaki

en: Zenaga
pl-PL: zenaga

en: Zhuang
pl-PL: zhuang

en: Zulu
pl-PL: zulu

en: Zuni
pl-PL: zuni

en: used for/see from:
pl-PL: używany w/zobacz:

en: see also:
pl-PL: zobacz też:

en: yes
pl-PL: tak

en: text
pl-PL: tekst

en: notated music
pl-PL: notacja muzyczna

en: sound recording
pl-PL: nagranie dźwiękowe

en: still image
pl-PL: nieruchomy obraz

en: moving image
pl-PL: obraz ruchomy

en: three dimensional object
pl-PL: obiekt trójwymiarowy

en: software, multimedia
pl-PL: oprogramowanie, multimedia

en: mixed material
pl-PL: materiały mieszane

en: indirect
pl-PL: pośredni

en: not applicable
pl-PL: nie ma zastosowania

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
pl-PL: Skonwertowane z MARCXML do MADS wersji 2.0 (Aktualizacja 2.10)

en: earlier rules
pl-PL: wcześniejsze zasady

en: aacr2 compatible
pl-PL: zgodność z aacr2

en: other rules
pl-PL: inne zasady

en: nonpublic
pl-PL: niepubliczne

en: source
pl-PL: źródło

en: history
pl-PL: historia

en: subject example
pl-PL: przykład tematu

en: earlier
pl-PL: wcześniejsze

en: later
pl-PL: później

en: narrower
pl-PL: węższy

en: other
pl-PL: inne

en: acronym
pl-PL: akronim

en: sears
pl-PL: nuty

en: creator
pl-PL: twórca

en: personal
pl-PL: osobisty

en: globe
pl-PL: globus

en: remote sensing image
pl-PL: obraz teledetekcyjny

en: map
pl-PL: mapa

en: database
pl-PL: baza danych

en: loose-leaf
pl-PL: skoroszyt

en: series
pl-PL: serie

en: newspaper
pl-PL: gazeta

en: periodical
pl-PL: periodyk

en: web site
pl-PL: strona WWW

en: abstract or summary
pl-PL: abstrakt albo podsumowanie

en: bibliography
pl-PL: bibliografia

en: catalog
pl-PL: katalog

en: dictionary
pl-PL: słownik

en: encyclopedia
pl-PL: encyklopedia

en: handbook
pl-PL: podręcznik

en: legal article
pl-PL: artykuł prawny

en: index
pl-PL: indeks

en: discography
pl-PL: dyskografia

en: legislation
pl-PL: ustawodawstwo

en: theses
pl-PL: prace dyplomowe

en: survey of literature
pl-PL: przeglądy literatury

en: review
pl-PL: recenzja

en: programmed text
pl-PL: podręcznik programowany

en: filmography
pl-PL: filmografia

en: statistics
pl-PL: statystyki

en: technical report
pl-PL: raport techniczny

en: legal case and case notes
pl-PL: przypadki prawne i akta spraw

en: law report or digest
pl-PL: zbiory orzecznictwa i ustawodawstwa

en: treaty
pl-PL: rozprawy naukowe

en: conference publication
pl-PL: kod materiałów z imprezy (konferencji)

en: numeric data
pl-PL: dane numeryczne

en: game
pl-PL: gra

en: festschrift
pl-PL: publikacja jubileuszowa

en: biography
pl-PL: biografia

en: essay
pl-PL: eseje

en: drama
pl-PL: dramat

en: comic strip
pl-PL: komiks

en: fiction
pl-PL: beletrystyka

en: humor, satire
pl-PL: humor, satyra

en: letter
pl-PL: list

en: novel
pl-PL: powieść

en: short story
pl-PL: opowiadanie

en: speech
pl-PL: przemówienie

en: folktale
pl-PL: legenda

en: memoir
pl-PL: wspomnienie

en: poetry
pl-PL: poezja

en: rehearsal
pl-PL: próba teatralna

en: reporting
pl-PL: zgłaszanie

en: sound
pl-PL: dźwięk

en: art original
pl-PL: dzieło sztuki (oryginał)

en: kit
pl-PL: zestaw

en: art reproduction
pl-PL: dzieło sztuki (reprodukcja)

en: filmstrip
pl-PL: obrazy filmowe

en: picture
pl-PL: obraz

en: graphic
pl-PL: graficzny

en: technical drawing
pl-PL: rysunek techniczny

en: motion picture
pl-PL: film

en: chart
pl-PL: wykres

en: flash card
pl-PL: tablica edukacyjna (plansza z obrazem i tekstem)

en: microscope slide
pl-PL: preparaty mikroskopowe

en: slide
pl-PL: slajd

en: transparency
pl-PL: przezrocze

en: videorecording
pl-PL: zapis wideo

en: toy
pl-PL: zabawka

en: monographic
pl-PL: monografia

en: reformatted digital
pl-PL: sformatowany cyfrowo

en: braille
pl-PL: alfabet Braille'a

en: microfiche
pl-PL: mikrofisza

en: microfilm
pl-PL: mikrofilm

en: adolescent
pl-PL: wiek licealny

en: adult
pl-PL: dorosły

en: general
pl-PL: ogólne

en: juvenile
pl-PL: młodzież

en: preschool
pl-PL: przedszkolny

en: specialized
pl-PL: specjalistyczny

en: issue number
pl-PL: numer wydania

en: matrix number
pl-PL: numer macierzy

en: music plate
pl-PL: płyta muzyczna

en: music publisher
pl-PL: wydawca muzyczny

en: videorecording identifier
pl-PL: identyfikator zapisu magnetowidowego

en: related
pl-PL: powiązany

en: sound recording-nonmusical
pl-PL: nagranie dźwiękowe-niemuzyczne

en: sound recording-musical
pl-PL: nagranie dźwiękowe-muzyczne

en: code
pl-PL: kod

en: print
pl-PL: druk

en: access
pl-PL: dostęp

en: preservation
pl-PL: zabezpieczenie

en: replacement
pl-PL: zastąpienie

en: Chinese, Japanese, Korean
pl-PL: Chiński, japoński, koreański

en: accompanying material
pl-PL: dokument towarzyszący

en: summary or subtitle
pl-PL: streszczenie lub napisy

en: sung or spoken text
pl-PL: tekst śpiewany lub mówiony

en: table of contents
pl-PL: spis treści

en: translation
pl-PL: tłumaczenie

en: manuscript
pl-PL: rękopis

en: Set
pl-PL: Zestaw

en: Continuing resource
pl-PL: Wydawnictwo ciągłe

en: Series
pl-PL: Serie

en: Article
pl-PL: Artykuł

en: Mixed materials
pl-PL: Multimedia

en: Computer file
pl-PL: Plik komputerowy

en: Object
pl-PL: Obiekt

en: Series:
pl-PL: Serie:

en: Analytics:
pl-PL: Rekordy analityczne (zawartość):

en: Show analytics
pl-PL: Pokaż rekordy analityczne

en: Volumes:
pl-PL: Tomy:

en: Show volumes
pl-PL: Pokaż tomy

en: Set:
pl-PL: Zestaw:

en: Publication details:
pl-PL: Szczegóły wydania:

en: Edition:
pl-PL: Wydanie:

en: results_summary description
pl-PL: opis results_summary

en: Description:
pl-PL: Opis:

en: Content type:
pl-PL: Typ zawartości:

en: Media type:
pl-PL: Tryb odtwarzania:

en: Carrier type:
pl-PL: Typ nośnika:

en: Audience:
pl-PL: Odbiorca:

en: Patent information:
pl-PL: Informacja patentowa:

en: Report number:
pl-PL: Numer raportu:

en: Other title:
pl-PL: Inny tytuł:

en: [Portion of title]
pl-PL: [Tytuł częściowy]

en: [Parallel title]
pl-PL: [Tytuł równoległy]

en: [Distinctive title]
pl-PL: [Tytuł wyróżniający]

en: [Other title]
pl-PL: [Inny tytuł]

en: [Cover title]
pl-PL: [Tytuł okładkowy]

en: [Added title page title]
pl-PL: [Tytuł z dodatkowej strony tytułowej]

en: [Caption title]
pl-PL: [Tytuł nagłówkowy]

en: [Running title]
pl-PL: [Żywa pagina]

en: [Spine title]
pl-PL: [Tytuł grzbietowy]

en: Title translated:
pl-PL: Tytuł przetłumaczony:

en: Uniform title:
pl-PL: Tytuł ujednolicony:

en: Uniform titles:
pl-PL: Tytuły ujednolicone:

en: Related works:
pl-PL: Prace podobne:

en: Contained works:
pl-PL: Praca zawiera:

en: Subject(s):
pl-PL: Tematy:

en: Genre/Form:
pl-PL: Rodzaj/forma:

en: Additional physical formats:
pl-PL: Inna postać fizyczna:

en: No title
pl-PL: Bez tytułu

en: Issued with:
pl-PL: Współwydany:

en: Publisher number:
pl-PL: Wydawca:

en: DDC classification:
pl-PL: Klasyfikacja Dewey'a:

en: LOC classification:
pl-PL: Klasyfikacja LOC:

en: NLM classification:
pl-PL: Klasyfikacja NLM:

en: Other classification:
pl-PL: Inna klasyfikacja:

en: Online resources:
pl-PL: Zasoby online:

en: Click here to access online
pl-PL: Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp online

en: Contents:
pl-PL: Zawartość:

en: Incomplete contents:
pl-PL: Niekompletna zawartość:

en: Partial contents:
pl-PL: Częściowa zawartość:

en: Awards:
pl-PL: Nagrody:

en: Production credits:
pl-PL: Twórcy, producenci:

en: Action note:
pl-PL: Uwaga o działaniu:

en: Dissertation note:
pl-PL: Uwaga dotycząca dysertacji:

en: Available additional physical forms:
pl-PL: Inna postać fizyczna:

en: Subject:
pl-PL: Temat:

en: Review:
pl-PL: Recenzja:

en: Scope and content:
pl-PL: Dziedzina i zawartość:

en: Abstract:
pl-PL: Abstrakt:

en: Content advice:
pl-PL: Wskazówka dotycząca zawartości:

en: Summary:
pl-PL: Streszczenie:

en: Content warning:
pl-PL: Ostrzeżenie o zawartości:

en: Holdings:
pl-PL: Egzemplarze:

en: Supplements:
pl-PL: Dodatki:

en: Indexes:
pl-PL: Indeksy:

en: Translation of:
pl-PL: Tłumaczenie:

en: Supplement:
pl-PL: Dodatek:

en: Supplement to:
pl-PL: Dodatek do:

en: Other editions:
pl-PL: Inne wydania:

en: Continues:
pl-PL: Stanowi kontynuację:

en: Continues in part:
pl-PL: Stanowi częściowo kontynuację:

en: Supersedes:
pl-PL: Publikowany zamiast:

en: Supersedes in part:
pl-PL: Publikowany częściowo zamiast:

en: Formed by the union: ... and: ...
pl-PL: Powstał z połączenia: ... i: ...

en: Absorbed:
pl-PL: Wchłonął:

en: Absorbed in part:
pl-PL: Częściowo wchłonął:

en: Separated from:
pl-PL: Wydzielił się z:

en: Continued by:
pl-PL: Kontynuowany:

en: Continued in part by:
pl-PL: Częściowo kontynuowany:

en: Superseded by:
pl-PL: Zastąpiony:

en: Superseded in part by:
pl-PL: Częściowo zastąpiony:

en: Absorbed by:
pl-PL: Wchłonięty:

en: Absorbed in part by:
pl-PL: Częściowo wchłonięty:

en: Split into .. and ...:
pl-PL: Podzielił się na ... i ...:

en: Merged with ... to form ...
pl-PL: W połączeniu z ... utworzył ...:

en: Changed back to:
pl-PL: Wznowiony:

en: Other related works:
pl-PL: Inne związane tytuły:

en: OPAC view:
pl-PL: Widok OPAC:

en: Suppressed in OPAC
pl-PL: Ukryty w OPAC

en: Open in new window
pl-PL: Otwórz w nowym oknie

en: By:
pl-PL: Autor:

en: Contributor(s):
pl-PL: Współtwórca(-y):

en: View authority record
pl-PL: Zobacz hasło wzorcowe

en: reformatted digital
pl-PL: sformatowany cyfrowo

en: digitized microfilm
pl-PL: zdigitalizowany mikrofilm

en: braille
pl-PL: alfabet Braille'a

en: print
pl-PL: druk

en: electronic
pl-PL: elektroniczny

en: microfiche
pl-PL: mikrofisza

en: microfilm
pl-PL: mikrofilm

en: large print
pl-PL: druk powiększony

en: chip cartridge
pl-PL: kartridż z chipem

en: magnetic disc
pl-PL: dysk magnetyczny

en: magneto-optical disc
pl-PL: dysk magnetyczno-optyczny

en: available online
pl-PL: Dostępne online

en: tape cartridge
pl-PL: kartridż z taśmą

en: tape cassette
pl-PL: kaseta z taśmą

en: tape reel
pl-PL: szpula z taśmą

en: kit
pl-PL: zestaw

en: map
pl-PL: mapa

en: profile
pl-PL: profil

en: remote-sensing image
pl-PL: obraz teledetekcyjny

en: section
pl-PL: sekcja

en: view
pl-PL: widok

en: aperture card
pl-PL: karta okienkowa

en: microfiche cassette
pl-PL: kaseta z mikrofiszą

en: microfilm cartridge
pl-PL: kartridż z mikrofilmem

en: microfilm cassette
pl-PL: kaseta z mikrofilmem

en: microfilm reel
pl-PL: szpula mikrofilmu

en: microopaque
pl-PL: mikrokarta

en: film cartridge
pl-PL: kartridż z taśmą filmową

en: film cassette
pl-PL: kaseta filmowa

en: collage
pl-PL: kolaż

en: photomechanical print
pl-PL: reprodukcja fotomechaniczna

en: photonegative
pl-PL: negatyw fotograficzny

en: photoprint
pl-PL: pozytyw

en: technical drawing
pl-PL: rysunek techniczny

en: other filmstrip type
pl-PL: inny typ filmu z przezroczami

en: transparency
pl-PL: przezrocze

en: roll
pl-PL: rolka

en: sound cartridge
pl-PL: cartridge dźwiękowy

en: sound cassette
pl-PL: kaseta dźwiękowa

en: sound-tape reel
pl-PL: szpula taśmy dźwiękowej

en: sound-track film
pl-PL: film ze ścieżką dźwiękową

en: wire recording
pl-PL: drut magnetyczny

en: combination
pl-PL: mieszany

en: moon
pl-PL: alfabet Moona

en: tactile, with no writing system
pl-PL: dotykowy, bez systemu piśmienniczego

en: regular print
pl-PL: druk normalny

en: text in looseleaf binder
pl-PL: tekst w skoroszycie

en: videocartridge
pl-PL: kartridż wideo

en: videocassette
pl-PL: kaseta wideo

en: videoreel
pl-PL: szpula taśmy wideo

en: by
pl-PL: według

note: IMG
en: book
pl-PL: książka

note: IMG
en: serial
pl-PL: czasopismo

note: IMG
en: article
pl-PL: Artykuł

note: IMG
en: mixed materials
pl-PL: materiały mieszane

note: IMG
en: computer file
pl-PL: plik komputerowy

note: IMG
en: score
pl-PL: nuty

note: IMG
en: music
pl-PL: muzyka

en: ; Type of continuing resource:
pl-PL: ; Typ wydawnictwa ciągłego:

en: loose-leaf
pl-PL: skoroszyt

en: series
pl-PL: serie

en: newspaper
pl-PL: gazeta

en: periodical
pl-PL: periodyk

en: ; Nature of contents:
pl-PL: ; Forma piśmiennicza:

en: abstract or summary
pl-PL: abstrakt/streszczenie

en: bibliography
pl-PL: bibliografia

en: catalog
pl-PL: katalog

en: dictionary
pl-PL: słownik

en: encyclopedia
pl-PL: encyklopedia

en: handbook
pl-PL: podręcznik

en: legal article
pl-PL: artykuł prawny

en: index
pl-PL: indeks

en: discography
pl-PL: dyskografia

en: legislation
pl-PL: ustawodawstwo

en: theses
pl-PL: prace dyplomowe

en: survey of literature
pl-PL: przeglądy literatury

en: review
pl-PL: recenzja

en: programmed text
pl-PL: podręcznik programowany

en: filmography
pl-PL: filmografia

en: directory
pl-PL: katalog

en: statistics
pl-PL: statystyki

en: legal case and case notes
pl-PL: przypadki prawne i akta spraw

en: law report or digest
pl-PL: zbiory orzecznictwa i ustawodawstwa

en: treaty
pl-PL: rozprawy naukowe

en: conference publication
pl-PL: materiał konferencyjny

en: ; Type of computer file:
pl-PL: ; Typ pliku komputerowego:

en: numeric data
pl-PL: dane numeryczne

en: festschrift
pl-PL: publikacja jubileuszowa

en: ; Literary form:
pl-PL: ; Forma literacka:

en: Not fiction
pl-PL: Tekst nieliteracki

en: Fiction
pl-PL: Tekst literacki

en: Dramas
pl-PL: Sztuka teatralna

en: Essays
pl-PL: Eseje

en: Novels
pl-PL: Powieści

en: Humor, satires, etc.
pl-PL: Humor, satyra itd.

en: Letters
pl-PL: Listy

en: Short stories
pl-PL: Opowiadania

en: Mixed forms
pl-PL: Formy mieszane

en: Poetry
pl-PL: Poezja

en: Speeches
pl-PL: Przemówienia

en: biography
pl-PL: biografia

en: drama
pl-PL: dramat

en: essay
pl-PL: esej

en: fiction
pl-PL: beletrystyka

en: folktale
pl-PL: baśń ludowa

en: history
pl-PL: historia

en: humor, satire
pl-PL: humor, satyra

en: memoir
pl-PL: wspomnienie

en: poetry
pl-PL: poezja

en: rehearsal
pl-PL: próba teatralna

en: reporting
pl-PL: zgłaszanie

en: sound
pl-PL: dźwięk

en: speech
pl-PL: przemówienie

en: ; Type of visual material:
pl-PL: ; Typ materiału wizualnego:

en: art original
pl-PL: dzieło sztuki (oryginał)

en: art reproduction
pl-PL: dzieło sztuki (reprodukcja)

en: filmstrip
pl-PL: obrazy filmowe

en: game
pl-PL: gra

en: picture
pl-PL: obraz

en: graphic
pl-PL: graficzny

en: motion picture
pl-PL: film

en: chart
pl-PL: wykres

en: flash card
pl-PL: tablica edukacyjna (plansza z obrazem i tekstem)

en: microscope slide
pl-PL: szkiełko mikroskopowe

en: slide
pl-PL: slajd

en: videorecording
pl-PL: zapis magnetowidowy

en: toy
pl-PL: zabawka

en: ; Audience:
pl-PL: ; Przeznaczenie czytelnicze:

en: Preschool;
pl-PL: Przedszkole;

en: Primary;
pl-PL: Szkoła podstawowa;

en: Pre-adolescent;
pl-PL: Wiek 9-13 lat;

en: Adolescent;
pl-PL: Młodzież;

en: Adult;
pl-PL: Dorosły;

en: General;
pl-PL: Ogólne;

en: Juvenile;
pl-PL: Młodzież;

en: Specialized;
pl-PL: Odbiorca wyspecjalizowany;

en: Suppressed in OPAC
pl-PL: Ukryty w OPAC

en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
pl-PL: aąbcćdeęfghijklłmnńoópqrsśtuvwxyzźż

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
pl-PL: Ostrzeżenie: ciąg zawiera znaki spoza zakresu! Zastąpione zostały "?".

en: Producer:
pl-PL: Producent:

en: Publisher:
pl-PL: Wydawca:

en: Distributor:
pl-PL: Dystrybutor:

en: Manufacturer:
pl-PL: Wytwórca:

en: Copyright date:
pl-PL: Copyright:

en: Language:
pl-PL: Język:

en: Summary language:
pl-PL: Język streszczenia:

en: Spoken language:
pl-PL: Język nagrania:

en: Original language:
pl-PL: Język oryginału:

en: Subtitle language:
pl-PL: Język napisów:

en: In:
pl-PL: W:

en: Print Page
pl-PL: Drukuj stronę

en: LDR
pl-PL: Etykieta

en: Book
pl-PL: Książka

en: Product
pl-PL: Produkt

en: #record
pl-PL: #rekord

en: subject
pl-PL: temat

en: Cast:
pl-PL: Obsada:

en: Audio file
pl-PL: Plik dźwiękowy

en: Play this sample
pl-PL: Odtwórz próbkę

en: author
pl-PL: autor

en: contributor
pl-PL: współtwórca

en: Organization
pl-PL: Organizacja

note: IMG
en: optical disc
pl-PL: dysk optyczny

note: IMG
en: remote
pl-PL: zdalny

note: IMG
en: celestial globe
pl-PL: globus nieba

note: IMG
en: earth moon globe
pl-PL: globus księżyca Ziemi

note: IMG
en: planetary or lunar globe
pl-PL: globus planetarny lub księżycowy

note: IMG
en: terrestrial globe
pl-PL: globus

note: IMG
en: drawing
pl-PL: szkic

note: IMG
en: painting
pl-PL: malunek

note: IMG
en: sound disc
pl-PL: nagrania dźwiękowe

note: IMG
en: large print
pl-PL: druk powiększony

note: IMG
en: videodisc
pl-PL: dysk wideo

en: by
pl-PL: /

en: Checked out
pl-PL: Wypożyczono

en: Withdrawn
pl-PL: Wycofany

en: Lost
pl-PL: Zagubiony

en: Damaged
pl-PL: Zniszczony

en: Pending hold
pl-PL: Zamówiony

en: In transit
pl-PL: W drodze

en: On hold
pl-PL: Zarezerwowany

en: Waiting recall
pl-PL: Oczekujące przypomnienie

en: Not for loan
pl-PL: Nie do wypożyczenia

en: Availability:
pl-PL: Status:

en: No items available.
pl-PL: Brak dostępnych egzemplarzy.

en: Items available for loan:
pl-PL: Egzemplarze dostępne do wypożyczenia:

en: Items available for reference:
pl-PL: Egzemplarze dostępne na miejscu:

en: Not available:
pl-PL: Niedostępny:

en: Call number:
pl-PL: Sygnatura:

en: Collection, call number:
pl-PL: Kod kolekcji, sygnatura:

en: Location, call number:
pl-PL: Lokalizacja, sygnatura:
