Koha 23.11.09.000 - en to pl-PL translation catalogue (629 entries)

en: fixed length control field
pl-PL: pole stałej długości

en: Field link and sequence number
pl-PL: Numer przyłączenia i sekwencyjny

en: LC control number
pl-PL: Numer kontrolny LC

en: Canceled/invalid LC control number
pl-PL: Anulowany/niepoprawny numer kontrolny Biblioteki Kongresu

en: Linkage
pl-PL: Powiązanie

en: Control number of related bibliographic record
pl-PL: Numer kontrolny rekordu bibliograficznego powiązanego

en: Source
pl-PL: Źródło

en: Record control number
pl-PL: Numer kontrolny rekordu

en: Canceled or invalid record control number
pl-PL: Błędny numer kontrolny rekordu

en: International Standard Book Number
pl-PL: Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki

en: Terms of availability
pl-PL: Warunki nabycia

en: Canceled/invalid ISBN
pl-PL: Błędny ISBN

en: International Standard Serial Number
pl-PL: Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego

en: Canceled ISSN-L
pl-PL: Anulowany ISSN-L

en: Incorrect ISSN
pl-PL: Błędny ISSN

en: Canceled ISSN
pl-PL: Anulowany ISSN

en: Authority record control number or standard number
pl-PL: Kontrolny lub znormalizowany numer rekordu hasła wzorcowego

en: Standard number or code
pl-PL: Numer znormalizowany lub kod

en: Additional codes following the standard number or code
pl-PL: Dodatkowe kody występujące po znormalizowanym numerze lub kodzie

en: Canceled/invalid standard number or code
pl-PL: Błędny numer znormalizowany lub kod

en: Musical notation
pl-PL: Notacja muzyczna

en: General note
pl-PL: Uwaga ogólna

en: Uniform Resource Identifier
pl-PL: Jednolity Identyfikator Zasobu (URI)

en: Link text
pl-PL: Tekst odnośnika

en: Public note
pl-PL: Uwaga publiczna

en: Materials specified
pl-PL: Materiały określone

en: Equinox
pl-PL: Oznaczenie równonocy

en: System control number
pl-PL: Numer systemowy

en: Canceled/invalid system control number
pl-PL: Błędny numer systemowy rekordu

en: Original cataloging agency
pl-PL: Instytucja, która przygotowała dane do khw

en: Transcribing agency
pl-PL: Instytucja, która wprowadziła rekord

en: Modifying agency
pl-PL: Instytucja, która zmodyfikowała rekord

en: Geographic area code
pl-PL: Kod obszaru geograficznego

en: ISO code
pl-PL: kod ISO

en: Source of information
pl-PL: Źródło informacji

en: Institution to which field applies
pl-PL: Kod instytucji, która wprowadziła dane

en: Item number
pl-PL: Numer egzemplarza

en: Volumes/dates to which call number applies
pl-PL: Tomy/daty, których dotyczy sygnatura

en: Geographic classification area code
pl-PL: Kod geograficznej klasyfikacji obszaru

en: Geographic classification subarea code
pl-PL: Kod geograficznej klasyfikacji podobszaru

en: Subdivision usage
pl-PL: Kod listy określników

en: Language code
pl-PL: Kod języka

en: Authorization
pl-PL: Podstawy prawne działania

en: Variations
pl-PL: Wariacja

en: Call number
pl-PL: Sygnatura

en: Canceled/invalid call number
pl-PL: Unieważniony/niepoprawny symbol klasyfikacji

en: Personal name
pl-PL: Nazwa osobowa

en: Numeration
pl-PL: Numeracja

en: Titles and other words associated with a name
pl-PL: Dopowiedzenie inne niż daty biograficzne

en: Dates associated with a name
pl-PL: Daty biograficzne

en: Relator term
pl-PL: Określenie rodzaju współpracy

en: Date of a work
pl-PL: Rok wydania

en: Miscellaneous information
pl-PL: Dodatkowe informacje

en: Form subheading
pl-PL: Określenie formy

en: Language of a work
pl-PL: Język tekstu

en: Medium of performance for music
pl-PL: Obsada utworu muzycznego

en: Number of part/section of a work
pl-PL: Oznaczenie podserii/części/sekcji

en: Arranged statement for music
pl-PL: Określenie transkrypcji/aranżacji utworu muzycznego

en: Name of part/section of a work
pl-PL: Nazwa podserii/części/sekcji

en: Key for music
pl-PL: Tonacja utworu muzycznego

en: Version
pl-PL: Wersja

en: Title of a work
pl-PL: Tytuł

en: Form subdivision
pl-PL: Określnik formy

en: General subdivision
pl-PL: Określnik rzeczowy

en: Chronological subdivision
pl-PL: Określnik chronologiczny

en: Geographic subdivision
pl-PL: Określnik geograficzny

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
pl-PL: Nazwa ciała zbiorowego lub nazwa geograficzna jako pierwszy element

en: Subordinate unit
pl-PL: Nazwa jednostki podrzędnej

en: Location of meeting
pl-PL: Miejsce imprezy

en: Date of meeting or treaty signing
pl-PL: Data imprezy

en: Number of part/section/meeting
pl-PL: Numer imprezy

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
pl-PL: Nazwa imprezy

en: Uniform title
pl-PL: Tytuł

en: Language
pl-PL: Język

en: Topical term or geographic name entry element
pl-PL: Nazwa pospolita lub nazwa geograficzna jako element wprowadzający

en: Geographic name
pl-PL: Nazwa geograficzna

en: Genre/form term
pl-PL: Temat formalny

en: Explanatory text
pl-PL: Objaśnienie

en: Heading referred to
pl-PL: Hasło, do którego kieruje odsyłacz

en: Content type term
pl-PL: Termin opisujący typ zawartości

en: Content type code
pl-PL: Kod określający zawartość

en: Relationship
pl-PL: Powiązanie

en: Relationship information
pl-PL: Informacje o relacji

en: Address
pl-PL: Adres

en: City
pl-PL: Miejscowość

en: Country
pl-PL: Państwo

en: Field of activity
pl-PL: Obszar działalności

en: Gender
pl-PL: Płeć

en: Note
pl-PL: Uwaga

en: Key
pl-PL: Klucz

en: Control subfield
pl-PL: Podpole kontrolne

en: Dates of publication and/or sequential designation
pl-PL: Numeracja

en: Numbering peculiarities note
pl-PL: Odstępstwa w numeracji

en: Institution/copy to which field applies
pl-PL: Zasięg informacji

en: Series numbering example
pl-PL: Przykład numeracji

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
pl-PL: Ciąg części, którego dotyczy przykład

en: Place
pl-PL: Miejsce wydania

en: Publisher/issuing body
pl-PL: Nazwa instytucji sprawczej/wydawcy

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
pl-PL: Ciąg części związany z miejscem wydania i instytucją sprawczą/wydawcą

en: History reference
pl-PL: Nota historyczna

en: Nonpublic general note
pl-PL: Uwaga ogólna nieprzeznaczona do prezentacji publicznej

en: Source citation
pl-PL: Źródło informacji

en: Information found
pl-PL: Znaleziona informacja

en: Bibliographic record control number
pl-PL: Numer kontrolny rekordu bibliograficznego

en: Citation
pl-PL: Fraza

en: Title
pl-PL: Tytuł

en: Remainder of title
pl-PL: Ciąg dalszy tytułu

en: Date
pl-PL: Data

en: Definition
pl-PL: Definicja

en: Biographical or historical data
pl-PL: Dane biograficzne lub historyczne

en: Heading or subdivision term
pl-PL: Hasło lub określnik

en: Access method
pl-PL: Sposób dostępu

en: Host name
pl-PL: Wyszczególnienie materiału

en: Access number
pl-PL: Adres serwera

en: Compression information
pl-PL: Informacja o kompresji

en: Path
pl-PL: Ścieżka dostępu

en: Electronic name
pl-PL: Nazwa pliku

en: Processor of request
pl-PL: Procesor poleceń

en: Instruction
pl-PL: instrukcja

en: Bits per second
pl-PL: Szybkość przesyłania danych (bit/sec)

en: Password
pl-PL: Hasło

en: Logon
pl-PL: Konto

en: Contact for access assistance
pl-PL: Kontakt w celu uzyskania pomocy

en: Name of location of host
pl-PL: Nazwa lokalizacji serwera

en: Operating system
pl-PL: System operacyjny

en: Electronic format type
pl-PL: Format danych elektronicznych

en: Settings
pl-PL: Ustawienia

en: File size
pl-PL: Wielkość pliku

en: Terminal emulation
pl-PL: Emulacja terminala

en: Hours access method available
pl-PL: Czas dostępu

en: Nonpublic note
pl-PL: Uwaga wewnętrzna

en: LEADER
pl-PL: ETYKIETA REKORDU

en: CONTROL NUMBER
pl-PL: NUMER KONTROLNY REKORDU

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
pl-PL: IDENTYFIKATOR NUMERU KONTROLNEGO

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
pl-PL: DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI REKORDU

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
pl-PL: DANE KONTROLNE (POLA STAŁEJ DŁUGOŚCI)

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
pl-PL: NUMER KONTROLNY BIBLIOTEKI KONGRESU

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
pl-PL: LINK DO REKORDU BIBLIOGRAFICZNEGO DLA CZASOPISM LUB WYDAWNICTW WIELOTOMOWYCH

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
pl-PL: NUMER KONTROLNY NARODOWEJ CENTRALI BIBLIOGRAFICZNEJ

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
pl-PL: MIĘDZYNARODOWY ZNORMALIZOWANY NUMER KSIĄŻKI

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
pl-PL: MIĘDZYNARODOWY ZNORMALIZOWANY NUMER WYDAWNICTWA CIĄGŁEGO

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
pl-PL: INNE ZNORMALIZOWANE OZNACZENIA DOKUMENTU

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
pl-PL: ZAKODOWANE DANE MATEMATYCZNE

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
pl-PL: NUMER SYSTEMOWY REKORDU

en: CATALOGING SOURCE
pl-PL: INSTYTUCJA SPORZĄDZAJĄCA REKORD

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
pl-PL: KOD OBSZARU GEOGRAFICZNEGO

en: TIME PERIOD OF HEADING
pl-PL: DATY ZWIĄZANE Z HASŁEM

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
pl-PL: SYGNATURA BIBLIOTEKI KONGRESU

en: SUBJECT CATEGORY CODE
pl-PL: KOD KATEGORII TEMATYCZNYCH

en: SUBDIVISION USAGE
pl-PL: KOD LISTY OKREŚLNIKÓW

en: HEADING--PERSONAL NAME
pl-PL: HASŁO REKORDU - NAZWA OSOBOWA

en: HEADING--CORPORATE NAME
pl-PL: HASŁO REKORDU - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: HEADING--MEETING NAME
pl-PL: HASŁO REKORDU - NAZWA IMPREZY

en: HEADING--UNIFORM TITLE
pl-PL: HASŁO REKORDU - TYTUŁ

en: HEADING--TOPICAL TERM
pl-PL: HASŁO REKORDU - NAZWA POSPOLITA

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
pl-PL: HASŁO REKORDU - NAZWA GEOGRAFICZNA

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
pl-PL: HASŁO REKORDU - TYTUŁ FORMALNY

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
pl-PL: HASŁO REKORDU - OKREŚLNIK RZECZOWY

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pl-PL: HASŁO REKORDU - OKREŚLNIK GEOGRAFICZNY

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pl-PL: HASŁO REKORDU - OKREŚLNIK CHRONOLOGICZNY

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
pl-PL: HASŁO REKORDU - OKREŚLNIK FORMY

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
pl-PL: ODSYŁACZ „ZOB.”

en: CONTENT TYPE
pl-PL: TYP ZAWARTOŚCI

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
pl-PL: ODSYŁACZ "ZOB. TEŻ"

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
pl-PL: INNE ATRYBUTY OSOBY LUB CIAŁA ZBIOROWEGO

en: ADDRESS
pl-PL: ADRES

en: FIELD OF ACTIVITY
pl-PL: OBSZAR DZIAŁALNOŚCI

en: ASSOCIATED LANGUAGE
pl-PL: JĘZYK POWIĄZANY

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
pl-PL: Trop zob. - Nazwa Osobowa

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
pl-PL: TROP ZOB. - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
pl-PL: Trop zob. - Nazwa Imprezy

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
pl-PL: TROP ZOB. - TYTUŁ

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - NAZWA POSPOLITA

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - NAZWA GEOGRAFICZNA

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLENIE GATUNKU, RODZAJU LUB FORMY

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLNIK RZECZOWY

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLNIK GEOGRAFICZNY

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLNIK CHRONOLOGICZNY

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLNIK FORMY

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - NAZWA OSOBOWA

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - NAZWA IMPREZY

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
pl-PL: TROP "ZOB. TEŻ" - TYTUŁ

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - HASŁO CHRONOLOGICZNE

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
pl-PL: TROP "ZOB. TEŻ" - NAZWA POSPOLITA

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - NAZWA GEOGRAFICZNA

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
pl-PL: TROP "ZOB. TEŻ" - OKREŚLENIE GATUNKU, RODZAJU LUB FORMY

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
pl-PL: TROP "ZOB. TEŻ" - OKREŚLNIK RZECZOWY

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLNIK GEOGRAFICZNY

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pl-PL: TROP ZOB. TEŻ - OKREŚLNIK CHRONOLOGICZNY

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
pl-PL: NUMERACJA SERII

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
pl-PL: OSOBLIWOŚCI NUMERACJI

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
pl-PL: PRZYKŁAD NUMERACJI

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
pl-PL: MIEJSCE WYDANIA I INSTYTUCJA SPRAWCZA/WYDAWCA

en: HISTORY REFERENCE
pl-PL: NOTA HISTORYCZNA

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
pl-PL: UWAGA OGÓLNA NIEPRZEZNACZONA DO PREZENTACJI PUBLICZNEJ

en: SOURCE DATA FOUND
pl-PL: ŹRÓDŁO, W KTÓRYM ZNALEZIONO INFORMACJE

en: SOURCE DATA NOT FOUND
pl-PL: ŹRÓDŁA, W KTÓRYCH NIE ZNALEZIONO INFORMACJI

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
pl-PL: DANE BIOGRAFICZNE LUB HISTORYCZNE

en: PUBLIC GENERAL NOTE
pl-PL: UWAGA OGÓLNA PRZEZNACZONA DO PREZENTACJI PUBLICZNEJ

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
pl-PL: TROP DO REKORDU, W KTÓRYM HASŁO ZOSTAŁO ZACYTOWANE ALBO UŻYTE JAKO PRZYKŁAD

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
pl-PL: LOKALIZACJA I SPOSÓB DOSTĘPU DO DOKUMENTU ELEKTRONICZNEGO

en: Default
pl-PL: Domyślny

en: Chronological Term
pl-PL: Określnik chronologiczny

en: Corporate Name
pl-PL: Hasło korporatywne

en: Genre/Form Term
pl-PL: Hasło formalne

en: Geographic Name
pl-PL: Nazwa geograficzna

en: Meeting Name
pl-PL: Nazwa imprezy

en: Personal Name
pl-PL: Hasło osobowe

en: Personal Names
pl-PL: Hasło osobowe

en: Topical Term
pl-PL: Hasło przedmiotowe ogólne (rzeczowe)

en: Uniform Title
pl-PL: Tytuł ujednolicony

en: Acquisition framework
pl-PL: Szablon Gromadzenia

en: Koha issues (borrowed), all copies
pl-PL: Wypożyczenia Koha - wszystkie egzemplarze

en: Source of classification or shelving scheme
pl-PL: Źródło klasyfikacji lub schemat ustawienia na półkach

en: Koha normalized classification for sorting
pl-PL: Sortowanie według znormalizowanej klasyfikacji

en: Edition
pl-PL: Wydanie

en: Classification part
pl-PL: Część klasyfikacyjna sygnatury

en: Item part
pl-PL: Część sygnatury związana z egzemplarzem

en: Call number prefix
pl-PL: Przedrostek sygnatury

en: Call number suffix
pl-PL: Przyrostek sygnatury

en: Withdrawn status
pl-PL: Wycofany

en: Lost status
pl-PL: Zagubiony

en: Damaged status
pl-PL: Status uszkodzenia

en: Use restrictions
pl-PL: Ograniczenia udostępniania

en: Not for loan
pl-PL: Nie można wypożyczyć

en: Collection
pl-PL: Kolekcja

en: Home library
pl-PL: Biblioteka macierzysta

en: Current library
pl-PL: Obecna biblioteka

en: Shelving location
pl-PL: Lokalizacja

en: Date acquired
pl-PL: Data nabycia

en: Source of acquisition
pl-PL: Sposób nabycia

en: Serial enumeration / chronology
pl-PL: Numeracja czasopisma

en: Inventory number
pl-PL: Numer inwentarzowy

en: Shelving control number
pl-PL: Numer kontrolny półki

en: Total checkouts
pl-PL: Razem wypożyczeń

en: Total renewals
pl-PL: Razem prolongat

en: Total holds
pl-PL: Razem zamówień

en: Full call number
pl-PL: Sygnatura

en: Barcode
pl-PL: Kod kreskowy

en: Date due
pl-PL: Termin zwrotu

en: Date last seen
pl-PL: Ostatnio widziany

en: Date last checked out
pl-PL: Ostatnio widziane wypożyczenie

en: Copy number
pl-PL: Numer kopii

en: Uniform resource identifier
pl-PL: Jednolity Identyfikator Zasobu

en: Cost, replacement price
pl-PL: Koszt zastąpienia

en: Price effective from
pl-PL: Cena obowiązuje od

en: Non-public note
pl-PL: Uwaga wewnętrzna

en: NUCMC control number
pl-PL: Numer kontrolny NUCMC

en: Number
pl-PL: Numer

en: Type of number
pl-PL: Rodzaj numeracji

en: Party to document
pl-PL: Dokument towarzyszący

en: National bibliography number
pl-PL: Numer bibliografii narodowej

en: Canceled/invalid national bibliography number
pl-PL: Anulowany/niepoprawny numer narodowej bibliografii

en: Canceled/invalid control number
pl-PL: Błędny numer systemowy

en: Copyright or legal deposit number
pl-PL: Copyright albo numer egzemplarza obowiązkowego

en: Display text
pl-PL: Uwaga poprzedzająca tytuł

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
pl-PL: Błędny copyright albo numer egzemplarza obowiązkowego

en: Standard film number
pl-PL: Znormalizowany numer filmu

en: Source of number or code
pl-PL: Źródło numeru lub kodu

en: First and second groups of characters
pl-PL: Pierwsza i druga grupa znaków

en: Third and fourth groups of characters
pl-PL: Trzecia i czwarta grupa znaków

en: Number of volume or part
pl-PL: Numer tomu lub części

en: Standard technical report number
pl-PL: Znormalizowany numer raportu technicznego

en: Canceled/invalid number
pl-PL: Błędny numer

en: Canceled/invalid CODEN
pl-PL: Skasowany lub błędny CODEN

en: Formatted date/time
pl-PL: Data/czas w postaci sformalizowanej

en: Category of scale
pl-PL: Kod miary skali

en: Constant ratio linear horizontal scale
pl-PL: Skala pozioma

en: Constant ratio linear vertical scale
pl-PL: Skala pionowa

en: Coordinates--westernmost longitude
pl-PL: Najdalszy zasięg obszaru przedstawianego w dokumencie kartograficznym w kierunku zachodnim (długość geograficzna)

en: Coordinates--easternmost longitude
pl-PL: Najdalszy zasięg obszaru przedstawianego w dokumencie kartograficznym w kierunku wschodnim (długość geograficzna)

en: Coordinates--northernmost latitude
pl-PL: Najdalszy zasięg obszaru przedstawianego w dokumencie kartograficznym w kierunku północnym (szerokość geograficzna)

en: Coordinates--southernmost latitude
pl-PL: Najdalszy zasięg obszaru przedstawianego w dokumencie kartograficznym w kierunku południowym (szerokość geograficzna)

en: Angular scale
pl-PL: Skala kątowa

en: Declination--northern limit
pl-PL: Deklinacja – zasięg północny mapy

en: Declination--southern limit
pl-PL: Deklinacja – zasięg południowy mapy

en: Right ascension--eastern limit
pl-PL: Rektascensja – zasięg wschodni mapy

en: Right ascension--western limit
pl-PL: Rektascensja – zasięg zachodni mapy

en: Language code of text/sound track or separate title
pl-PL: Język tekstu

en: Language code of summary or abstract
pl-PL: Język streszczeń

en: Language code of table of contents
pl-PL: Kod języka spisu treści

en: Language code of original
pl-PL: Język tekstu oryginalnego i/lub pośredniego

en: Source of local subentity code
pl-PL: Źródło kodu lokalnego jednostki podległej

en: MARC country code
pl-PL: Kod kraju wydania

en: Holding library
pl-PL: Biblioteka

en: Source of call/class number
pl-PL: Źródło sygnatury/symbolu

en: Titles and words associated with a name
pl-PL: Dopowiedzenie inne niż daty biograficzne

en: Affiliation
pl-PL: Afiliacja

en: Abbreviated title
pl-PL: Tytuł skrócony

en: Key title
pl-PL: Tytuł kluczowy

en: Statement of responsibility, etc.
pl-PL: Pozostałe elementy strefy tytułu i oznaczenia odpowiedzialności

en: Title proper/short title
pl-PL: Tytuł

en: Date or sequential designation
pl-PL: Numeracja zeszytu

en: Edition statement
pl-PL: Oznaczenie wydania

en: Remainder of edition statement
pl-PL: Ciąg dalszy strefy wydania

en: Statement of scale
pl-PL: Skala

en: Statement of projection
pl-PL: Odwzorowanie

en: Statement of coordinates
pl-PL: Współrzędne geograficzne - oznaczenie położenia geograficznego obszaru przedstawianego w dokumencie kartograficznym

en: Statement of zone
pl-PL: Oznaczenie strefy na mapach nieba

en: Statement of equinox
pl-PL: Oznaczenie równonocy

en: Place of publication, distribution, etc.
pl-PL: Miejsce wydania

en: Name of publisher, distributor, etc.
pl-PL: Nazwa wydawcy

en: Date of publication, distribution, etc.
pl-PL: Data wydania

en: Place of manufacture
pl-PL: Miejsce druku

en: Manufacturer
pl-PL: Nazwa drukarni

en: Date of manufacture
pl-PL: Data druku

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
pl-PL: Data produkcji, wydania, dystrybucji, wytworzenia lub dane z copyright

en: State or province
pl-PL: Stan lub województwo

en: Specialized telephone number
pl-PL: Specjalny numer telefonu

en: Telephone number
pl-PL: Numer telefonu

en: Hours
pl-PL: Godziny

en: Extent
pl-PL: Określenie formy dokumentu i/lub objętość

en: Other physical details
pl-PL: Inne elementy opisu fizycznego

en: Dimensions
pl-PL: Wymiary

en: Accompanying material
pl-PL: Oznaczenie dokumentu towarzyszącego

en: Type of unit
pl-PL: Typ jednostki

en: Speed
pl-PL: Szybkość odtwarzania

en: Additional information
pl-PL: Dodatkowe informacje

en: Width
pl-PL: Szerokość

en: Current publication frequency
pl-PL: Częstotliwość

en: Date of current publication frequency
pl-PL: Data występowania danej częstotliwości

en: Frequency
pl-PL: Częstotliwość

en: Former publication frequency
pl-PL: Poprzednia częstotliwość

en: Dates of former publication frequency
pl-PL: Data występowania poprzedniej częstotliwości

en: Extension plan code
pl-PL: Kod planu rozszerzenia

en: Media type term
pl-PL: Tryb odtwarzania

en: Media type code
pl-PL: Kod typu mediów

en: Carrier type term
pl-PL: Hasło opisujące typ nośnika

en: Carrier type code
pl-PL: Kod typu nośnika

en: Name
pl-PL: Nazwa

en: Tape configuration
pl-PL: Konfiguracja taśmy

en: Configuration of playback channels
pl-PL: Konfiguracja kanałów odtwarzania

en: Special playback characteristics
pl-PL: Specjalna charakterystyka odtwarzania

en: Sound content
pl-PL: Zawartość dźwiękowa

en: Original capture and storage technique
pl-PL: Technika nagrywania i zapisu dźwięku oryginału

en: Aspect ratio value
pl-PL: Stosunek szerokości do wysokości obrazu

en: Aspect ratio designator
pl-PL: Określenie stosunku szerokości do wysokości obrazu

en: File type
pl-PL: Typ pliku

en: Resolution
pl-PL: Rozwiązanie

en: Form of musical notation term
pl-PL: Określenie rodzaju notacji muzycznej

en: Form of musical notation code
pl-PL: Kod rodzaju notacji muzycznej

en: Price
pl-PL: Cena

en: Organization
pl-PL: Organizacja

en: Arrangement
pl-PL: Aranżacja

en: Hierarchical level
pl-PL: Poziom hierarchii

en: Column count
pl-PL: Liczba kolumn

en: Ownership and custodial history evidence term
pl-PL: Określenie rodzaju znaku proweniencyjnego

en: Type of ownership and custodial history information
pl-PL: Informacja o rodzaju proweniencji

en: Shelf mark of copy described
pl-PL: Opisano oznaczenie egzemplarza

en: Identifier of the copy described
pl-PL: Identyfikator opisywanego egzemplarza

en: First level of enumeration
pl-PL: Pierwszy poziom numerowania

en: Second level of enumeration
pl-PL: Drugi poziom numerowania

en: Third level of enumeration
pl-PL: Trzeci poziom numerowania

en: Fourth level of enumeration
pl-PL: Czwarty poziom numerowania

en: Fifth level of enumeration
pl-PL: Piąty poziom numerowania

en: Sixth level of enumeration
pl-PL: Szósty poziom numerowania

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
pl-PL: Pierwszy poziom numeracji ciągłej

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
pl-PL: Drugi poziom numeracji ciągłej

en: First level of chronology
pl-PL: Pierwszy poziom dat nominalnych

en: Second level of chronology
pl-PL: Drugi poziom dat nominalnych

en: Third level of chronology
pl-PL: Trzeci poziom dat nominalnych

en: Fourth level of chronology
pl-PL: Czwarty poziom dat nominalnych

en: Alternative numbering scheme, chronology
pl-PL: Alternatywny schemat dat nominalnych

en: Aspect ratio of representative expression
pl-PL: Stosunek szerokości do wysokości obrazu reprezentatywnej realizacji

en: Color content of representative expression
pl-PL: Zawartość koloru w wyrazie reprezentatywnym

en: Content type of representative expression
pl-PL: Typ zawartości reprezentatywnego wyrażenia

en: Date of capture of representative expression
pl-PL: Data uchwycenia reprezentatywnego wyrażenia

en: Duration of representative expression
pl-PL: Czas trwania wypowiedzi reprezentatywnej

en: Projection of cartographic content of representative expression
pl-PL: Projekcja treści kartograficznych o wyrazie reprezentatywnym

en: Scale of representative expression
pl-PL: Skala ekspresji reprezentatywnej

en: Script of representative expression
pl-PL: Skrypt wypowiedzi reprezentatywnej

en: Sound content of representative expression
pl-PL: Treść dźwiękowa reprezentatywnej ekspresji

en:  Materials specified
pl-PL:  Dodatkowy materiał

en:  Linkage
pl-PL: Powiązanie

en: Relator code
pl-PL: Kod rodzaju współpracy

en: Volume number/sequential designation
pl-PL: Numeracja/Oznaczenie tomu

en: Date of meeting
pl-PL: Data imprezy

en: Authority record control number
pl-PL: Numer kontrolny hasła wzorcowego

en: Volume/sequential designation
pl-PL: Numeracja

en: Series statement
pl-PL: Oznaczenie serii

en: Library of Congress call number
pl-PL: Sygnatura Biblioteki Kongresu

en: With note
pl-PL: Uwaga dotycząca prac współwydanych

en: Dissertation note
pl-PL: Uwaga dotycząca dysertacji

en: Bibliography, etc. note
pl-PL: Uwaga dotycząca bibliografii

en: Number of references
pl-PL: Liczba pozycji w bibliografii

en: Formatted contents note
pl-PL: Uwaga dotycząca zawartości dokumentu

en: Statement of responsibility
pl-PL: Oznaczenie odpowiedzialności

en: Terms governing access
pl-PL: Warunki rozpowszechniania

en: Jurisdiction
pl-PL: Jednostka odpowiedzialna za nałożenie ograniczeń w rozpowszechnianiu

en: Representative fraction of scale note
pl-PL: Skala

en: Remainder of scale note
pl-PL: Uzupełnienie uwagi o skali

en: Creation/production credits note
pl-PL: Uwaga dotycząca twórców/producentów

en: Name of source
pl-PL: Nazwa źródła

en: Coverage of source
pl-PL: Numeracja źródła

en: Location within source
pl-PL: Umiejscowienie w źródle

en: Participant or performer note
pl-PL: Uwaga dotycząca uczestników/wykonawców

en: Cloud cover
pl-PL: Zachmurzenie

en: Date/time and place of an event note
pl-PL: Data/czas i miejsce zdarzenia

en: Summary, etc.
pl-PL: Adnotacja wyjaśniająca lub analiza wskazująca

en: Target audience note
pl-PL: Uwaga dotycząca przeznaczenia czytelniczego

en: Supplement note
pl-PL: Uwaga dotycząca dodatków

en: Additional physical form available note
pl-PL: Uwaga dotycząca innej dostępnej postaci fizycznej dokumentu

en: Availability source
pl-PL: Źródło dostępności

en: Availability conditions
pl-PL: Warunki dostępności

en: Order number
pl-PL: Numer zamówienia

en: Fixed-length data elements of reproduction
pl-PL: Dane kontrolne

en: Type of reproduction
pl-PL: Typ reprodukcji

en: Place of reproduction
pl-PL: Miejsce wykonania reprodukcji

en: Agency responsible for reproduction
pl-PL: Instytucja odpowiedzialna

en: Date of reproduction
pl-PL: Data wykonania reprodukcji

en: Physical description of reproduction
pl-PL: Opis fizyczny reprodukcji

en: Note about reproduction
pl-PL: Uwaga o reprodukcji

en: Main entry of original
pl-PL: Hasło główne opisu oryginału

en: Edition statement of original
pl-PL: Oznaczenie wydania oryginału

en: Publication, distribution, etc. of original
pl-PL: Adres wydawniczy oryginału

en: Physical description, etc. of original
pl-PL: Opis fizyczny oryginału

en: Series statement of original
pl-PL: Seria, w skład której wchodził oryginał

en: Key title of original
pl-PL: Tytuł kluczowy oryginału

en: Material specific details
pl-PL: Częstotliwość oryginału

en: Note about original
pl-PL: Uwaga dotycząca opisu oryginału

en: Introductory phrase
pl-PL: Określenie wprowadzające

en: Title statement of original
pl-PL: Tytuł oryginału

en: Text of note
pl-PL: Tekst uwagi

en: Contract number
pl-PL: Numer umowy

en: Grant number
pl-PL: Numer grantu

en: Undifferentiated number
pl-PL: Numer programu, zadania, pracy

en: System details note
pl-PL: Uwaga dotycząca wymagań systemowych

en: Owner
pl-PL: Właściciel

en: Copyright date
pl-PL: Data wydania

en: Publication date
pl-PL: Data wydania

en: Creation date
pl-PL: Data utworzenia

en: Publisher
pl-PL: Wydawca

en: Language note
pl-PL: Uwaga dotycząca języka

en: Information code or alphabet
pl-PL: Uwaga dotycząca pisma

en: Former title complexity note
pl-PL: Złożona uwaga o poprzednim tytule

en: Issuing body note
pl-PL: Uwaga dotycząca instytucji sprawczej

en: Cumulative index/finding aids note
pl-PL: Uwaga dotycząca indeksu wieloletniego

en: Bibliographic reference
pl-PL: Odsyłacz bibliograficzny

en: History
pl-PL: Historia

en: Linking entry complexity note
pl-PL: Uwaga dotycząca nietypowych związków bibliograficznych

en: Publications about described materials note
pl-PL: Uwaga o publikacjach na temat opisywanych dokumentów

en: Action
pl-PL: Działanie

en: Action identification
pl-PL: Identyfikator działania

en: Time/date of action
pl-PL: Czas działania

en: Action interval
pl-PL: Okres działania

en: Contingency for action
pl-PL: Warunki podjęcia działania

en: Method of action
pl-PL: Metoda działania

en: Site of action
pl-PL: Miejsce działania

en: Action agent
pl-PL: Wykonawca działania

en: Awards note
pl-PL: Uwaga dotycząca nagrody

en: Local note
pl-PL: Uwaga dotycząca normy

en: Genre/form data or focus term
pl-PL: Temat

en: Country or larger entity
pl-PL: Nazwa państwa

en: Topical term or geographic name as entry element
pl-PL: Nazwa pospolita lub nazwa geograficzna jako element wprowadzający

en: Uncontrolled related/analytical title
pl-PL: Tytuł

en: Label
pl-PL: Etykieta

en: Main entry heading
pl-PL: Hasło główne dokumentu macierzystego

en: Place, publisher, and date of publication
pl-PL: Miejsce wydania, wydawca i data wydania

en: Related parts
pl-PL: Zakres powiązania

en: Series data for related item
pl-PL: Tytuł serii dokumentu macierzystego

en: Country code
pl-PL: Kod kraju

en: Type of record
pl-PL: Typ rekordu

en: Encoding level
pl-PL: Poziom kompletności opisu bibliograficznego

en: Textual physical form designator
pl-PL: Niesformalizowane oznaczenie fizycznej postaci dokumentu

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
pl-PL: Data publikacji oryginału

en: Sequence number
pl-PL: Numer przyłączenia i sekwencyjny

en: Location
pl-PL: Lokalizacja

en: Sublocation or collection
pl-PL: Lokalizacja wewnątrz biblioteki

en: Shelving form of title
pl-PL: Forma tytułu decydująca o umiejscowieniu

en: Piece designation
pl-PL: Identyfikator części

en: Piece physical condition
pl-PL: Cechy specyficzne części

en: Copy
pl-PL: Kopiuj

en: Bibliographic units per next higher level
pl-PL: Liczba jednostek wydawniczych tworzących wyższy poziom

en: Numbering continuity
pl-PL: Ciągłość numerowania

en: Calendar change
pl-PL: Data zmiany numeracji

en: Regularity pattern
pl-PL: Osobliwości numeracji

en: Persistent identifier
pl-PL: Trwały identyfikator

en: Name of Web archive or digital archive repository
pl-PL: Nazwa archiwum sieciowego lub repozytorium cyfrowego

en: Archive completeness
pl-PL: Kompletność archiwum

en: Converted Gregorian year
pl-PL: Konwersja na rok gregoriański

en: Break indicator
pl-PL: Identyfikator braku w zasobie

en: Textual string
pl-PL: Niesformalizowane zestawienie zasobu

en: Internal item number
pl-PL: Sygnatura egzemplarza

en: Invalid or canceled internal item number
pl-PL: Błędna lub skasowana sygnatura egzemplarza

en: Cost
pl-PL: Koszt

en: Item status
pl-PL: Status egzemplarza

en: Temporary location
pl-PL: Lokalizacja tymczasowa

en: Invalid or canceled piece designation
pl-PL: Błędny lub skasowany identyfikator egzemplarza

en: Manifestation statement, high-level/general
pl-PL: Oświadczenie manifestacyjne, wysokiego szczebla/ogólne

en: Manifestation title and responsibility statement
pl-PL: Tytuł manifestacji i oświadczenie o odpowiedzialności

en: Manifestation designation of sequence statement
pl-PL: Oznaczenie manifestacji instrukcji sekwencji

en: Manifestation regional encoding statement
pl-PL: Oświadczenie dotyczące regionalnego kodowania manifestacji

en: Dates
pl-PL: Daty

en: Section
pl-PL: Dział

en: Call number (full call number)
pl-PL: Sygnatura

en: Serial
pl-PL: Czasopismo

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
pl-PL: DANE KONTROLNE - DODATKOWA CHARAKTERYSTYKA DOKUMENTU

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
pl-PL: FORMA FIZYCZNA DOKUMENTU

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
pl-PL: DANE KONTROLNE (POLA STAŁEJ DŁUGOŚCI)

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
pl-PL: STREFA OPISU FIZYCZNEGO POLA STAŁEJ DŁUGOŚCI DLA KOLEKCJI ARCHIWALNYCH [NIEUŻYWANE]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
pl-PL: NUMER KONTROLNY LINKU BIBLIOTEKI KONGRESU [NIEUŻYWANE]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
pl-PL: NADZOROWANA INFORMACJA PATENTOWA

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
pl-PL: NUMER NARODOWEJ BIBLIOGRAFII

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
pl-PL: COPYRIGHT ALBO NUMER EGZEMPLARZA OBOWIĄZKOWEGO

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
pl-PL: Znormalizowany numer filmu [usunięty]

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
pl-PL: FINGERPRINT

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
pl-PL: ZNORMALIZOWANY NUMER RAPORTU TECHNICZNEGO

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
pl-PL: INNY SYSTEMOWY NUMER KONTROLNY (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
pl-PL: CODEN

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
pl-PL: DATA/CZAS ZDARZENIA

en: LANGUAGE CODE
pl-PL: JĘZYK DOKUMENTU

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
pl-PL: KOD KRAJU MIEJSCA WYDANIA

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
pl-PL: HASŁO GŁÓWNE - NAZWA OSOBOWA

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
pl-PL: HASŁO GŁÓWNE - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
pl-PL: HASŁO GŁÓWNE - NAZWA IMPREZY

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
pl-PL: HASŁO GŁÓWNE - TYTUŁ

en: ABBREVIATED TITLE
pl-PL: TYTUŁ SKRÓCONY

en: KEY TITLE
pl-PL: TYTUŁ KLUCZOWY

en: UNIFORM TITLE
pl-PL: TYTUŁ UJEDNOLICONY

en: TITLE STATEMENT
pl-PL: STREFA TYTUŁU I OZNACZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

en: VARYING FORM OF TITLE
pl-PL: WARIANT TYTUŁU

en: FORMER TITLE
pl-PL: TYTUŁ POPRZEDNI

en: EDITION STATEMENT
pl-PL: STREFA WYDANIA

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
pl-PL: STREFA DANYCH MATEMATYCZNYCH

en: PHYSICAL DESCRIPTION
pl-PL: STREFA OPISU FIZYCZNEGO

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
pl-PL: OBECNA CZĘSTOTLIWOŚĆ

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
pl-PL: POPRZEDNIA CZĘSTOTLIWOŚĆ

en: MODE OF ISSUANCE
pl-PL: TRYB WYDAWANIA

en: EXTENSION PLAN
pl-PL: PLAN ROZBUDOWY

en: MEDIA TYPE
pl-PL: TYP MEDIÓW

en: CARRIER TYPE
pl-PL: TYP/RODZAJ NOŚNIKA

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
pl-PL: UKŁAD I STRUKTURA ZESPOŁU

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
pl-PL: STREFA NUMERACJI

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
pl-PL: STREFA SERII - FORMA DO WYSZUKIWANIA

en: SERIES STATEMENT
pl-PL: STREFA SERII I DOKUMENTU WIELOCZĘŚCIOWEGO - FORMA NIE DO WYSZUKIWANIA

en: GENERAL NOTE
pl-PL: UWAGA OGÓLNA

en: WITH NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA PRAC WSPÓŁWYDANYCH

en: DISSERTATION NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA DYSERTACJI

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA ZAWARTOŚCI DOKUMENTU

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA OGRANICZEŃ W ROZPOWSZECHNIANIU

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA TWÓRCÓW I PRODUCENTÓW

en: CITATION/REFERENCES NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA CYTATU BIBLIOGRAFICZNEGO

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA UCZESTNIKÓW/WYKONAWCÓW

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA NUMERACJI

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA DATY, CZASU I MIEJSCA ZDARZENIA

en: SUMMARY, ETC.
pl-PL: ADNOTACJA WYJAŚNIAJĄCA LUB ANALIZA WSKAZUJĄCA

en: TARGET AUDIENCE NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA PRZEZNACZENIA CZYTELNICZEGO

en: SUPPLEMENT NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA DODATKÓW

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA INNEJ DOSTĘPNEJ POSTACI FIZYCZNEJ

en: REPRODUCTION NOTE
pl-PL: UWAGI DOTYCZĄCE REPRODUKCJI

en: ORIGINAL VERSION NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA WERSJI ORYGINALNEJ

en: FUNDING INFORMATION NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA FINANSOWANIA WYDAWNICTWA

en: SYSTEM DETAILS NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA WYMAGAŃ SYSTEMOWYCH

en: LANGUAGE NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA JĘZYKA

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
pl-PL: ZŁOŻONA UWAGA O POPRZEDNIM TYTULE

en: ISSUING BODY NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA INSTYTUCJI SPRAWCZEJ

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA INDEKSU WIELOLETNIEGO

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA NIETYPOWYCH ZWIĄZKÓW BIBLIOGRAFICZNYCH

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
pl-PL: UWAGA O PUBLIKACJACH NA TEMAT OPISYWANYCH DOKUMENTÓW

en: ACTION NOTE
pl-PL: UWAGI O PODEJMOWANYCH DZIAŁANIACH

en: AWARDS NOTE
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA NAGRODY

en: LOCAL NOTE (RLIN)
pl-PL: UWAGA DOTYCZĄCA NORMY

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE - NAZWA OSOBOWA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE - NAZWA IMPREZY

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE - TYTUŁ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE - NAZWA POSPOLITA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE - NAZWA GEOGRAFICZNA

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
pl-PL: HASŁO W FUNKCJI TEMATU FORMALNEGO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
pl-PL: HASŁO PRZEDMIOTOWE – HIERARCHICZNA NAZWA MIEJSCA

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
pl-PL: SYMBOL KLASYFIKACJI BIBLIOTEKI KONGRESU (OCLC, RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE - NAZWA OSOBOWA

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE - NAZWA IMPREZY

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
pl-PL: HASŁO DODATKOWE - TYTUŁ UJEDNOLICONY

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
pl-PL: HASŁO DODATKOWE - TYTUŁ

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE - NAZWA MIEJSCA PUBLIKACJI

en: MAIN SERIES ENTRY
pl-PL: TYTUŁ SERII GŁÓWNEJ

en: SUBSERIES ENTRY
pl-PL: TYTUŁ PODSERII

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
pl-PL: TYTUŁ WYDAWNICTWA STANOWIĄCEGO PODSTAWĘ PRZEKŁADU

en: TRANSLATION ENTRY
pl-PL: TYTUŁ WYDAWNICTWA BĘDĄCEGO PRZEKŁADEM

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
pl-PL: TYTUŁ DODATKU SAMOISTNEGO CIĄGŁEGO

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
pl-PL: TYTUŁ WYDAWNICTWA GŁÓWNEGO DLA DODATKU

en: HOST ITEM ENTRY
pl-PL: DANE DOTYCZĄCE DOKUMENTU MACIERZYSTEGO

en: OTHER EDITION ENTRY
pl-PL: TYTUŁ INNEGO WYDANIA

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
pl-PL: TYTUŁ WYDANIA NA INNYM NOŚNIKU

en: ISSUED WITH ENTRY
pl-PL: TYTUŁ DOKUMENTU WSPÓŁWYDANEGO

en: PRECEDING ENTRY
pl-PL: TYTUŁ POPRZEDNI WYDAWNICTWA

en: SUCCEEDING ENTRY
pl-PL: TYTUŁ NASTĘPNY WYDAWNICTWA

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
pl-PL: TYTUŁ INNEGO WYDAWNICTWA ZWIĄZANEGO

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
pl-PL: RÓWNOLEGŁY OPIS W INNYM JĘZYKU KATALOGOWANIA

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE OPISU KSIĄŻKI WIELOTOMOWEJ - NAZWA OSOBOWA

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE OPISU KSIĄŻKI WIELOTOMOWEJ - NAZWA CIAŁA ZBIOROWEGO

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
pl-PL: HASŁO DODATKOWE OPISU KSIĄŻKI WIELOTOMOWEJ - NAZWA IMPREZY

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
pl-PL: HASŁO DODATKOWE SERII

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
pl-PL: NIESFORMALIZOWANE OZNACZENIE FIZYCZNEJ POSTACI DOKUMENTU

en: LOCATION
pl-PL: LOKALIZACJA

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pl-PL: OKREŚLENIA I WZORZEC - DOKUMENT PODSTAWOWY

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pl-PL: OKREŚLENIA I WZORZEC - DOKUMENT TOWARZYSZĄCY

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
pl-PL: OKREŚLENIA I WZORZEC - INDEKSY

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pl-PL: NUMERACJA - DOKUMENT PODSTAWOWY

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pl-PL: NUMERACJA - DOKUMENT TOWARZYSZĄCY

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
pl-PL: NUMERACJA - INDEKS

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pl-PL: NIESFORMALIZOWANE ZESTAWIENIE ZASOBÓW - DOKUMENT PODSTAWOWY

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pl-PL: NIESFORMALIZOWANE ZESTAWIENIE ZASOBÓW - DOKUMENT TOWARZYSZĄCY

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
pl-PL: NIESFORMALIZOWANE ZESTAWIENIE ZASOBÓW - INDEKS

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pl-PL: DANE O EGZEMPLARZU - DOKUMENT PODSTAWOWY

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pl-PL: DANE O EGZEMPLARZU - DOKUMENT TOWARZYSZĄCY

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
pl-PL: DANE O EGZEMPLARZU - INDEKS

en: Fast Add Framework
pl-PL: Skrócony szablon

en: Models
pl-PL: Modele

en: Books, Booklets, Workbooks
pl-PL: Książki, broszury

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
pl-PL: CD-ROM, DVD-ROM, zasoby online

en: Binders
pl-PL: Segregatory

en: Kits
pl-PL: Zestawy

en: Serials
pl-PL: Czasopisma

en: Audio Cassettes, CDs
pl-PL: Kasety magnetofonowe, CD

en: DVDs, VHS
pl-PL: DVD, VHS

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
pl-PL: Proste szablony bibliograficzne MARC 21 dla niektórych często występujących typów dokumentów. Szablony służą do definiowania struktury rekordów MARC i zachowania zintegrowanego edytora MARC. Można je zmienić w dowolnej chwili po instalacji. To niewymagane ustawienie dodaje następujące szablony:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
pl-PL: BKS Książki, broszury

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
pl-PL: CF  CD-ROM, DVD-ROM, zasoby online

en: SR  Audio Cassettes, CDs
pl-PL: SR  Kasety magnetofonowe, CD

en: VR  DVDs, VHS
pl-PL: VR  DVD, VHS

en: AR  Models
pl-PL: AR  Modele

en: KT  Kits
pl-PL: KT  Zestawy

en: IR  Binders
pl-PL: IR  Segregatory

en: SER Serials
pl-PL: SER Wydawnictwa ciągłe
