Koha 23.11.09.000 - en to nl-NL translation catalogue (10205 entries)

en: Release manager
nl-NL: Release beheerder

en: Release manager assistant
nl-NL: Assistent release beheerder

en: Release manager mentor
nl-NL: Mentor releasemanager

en: Quality assurance manager
nl-NL: Kwaliteitsmanager

en: Quality assurance team
nl-NL: Kwaliteitsteam

en: Documentation manager
nl-NL: Documentatiemanager

en: Documentation team
nl-NL: Documentatieteam

en: Translation manager
nl-NL: Vertalingsmanager

en: Translation managers
nl-NL: Vertalingsmanagers

en: Translation manager assistant
nl-NL: Assistent vertalingsmanager

en: Topic expert
nl-NL: Expert onderwerp

en: Bug wrangler
nl-NL: Bug oplosser

en: Release maintainer
nl-NL: Releasebeheerder

en: Release maintainer assistant
nl-NL: Assistent releasebeheerder

en: Release maintainer mentor
nl-NL: Mentor releasebeheerder

en: Continuous integration manager
nl-NL: Integratiemanager continuïteit

en: Packaging manager
nl-NL: Pakketmanager

en: Packaging manager assistant
nl-NL: Assistent pakketmanager

en: Meetings chairperson
nl-NL: Voorzitter

en: Newsletter editor
nl-NL: Nieuwsbrief editor

en: Module maintainer
nl-NL: Modulebeheerder

en: Virtual machine maintainer
nl-NL: Virtual Machine beheerder

en: Documentation specialist
nl-NL: Documentatiespecialist

en: Live CD maintainer
nl-NL: Live CD beheerder

en: Accessibility advocate
nl-NL: Toegankelijkheidsbepleiter

en: Meeting facilitator
nl-NL: Vergaderfacilitator

en: Developer tooling
nl-NL: Ontwikkelaar gereedschappen

en: Website administrator
nl-NL: Websitebeheerder

note: %1$s:  role.key | html
en: MISSING MAP FOR ROLE: %s
nl-NL: ONTBREKENDE KOPPELING VOOR ROL: %s

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
nl-NL: Dit is het team dat verantwoordelijk is voor de initiële release van jouw huidige Koha versie.

en: Release manager:
nl-NL: Release beheerder:

en: Release manager assistants:
nl-NL: Assistent release beheerders:

en: Release manager assistant:
nl-NL: Assistent release beheerder:

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
nl-NL: Dit is het team dat verantwoordelijk is voor de volgende Koha release en het voortdurende onderhoud van uw huidige Koha versie. Ze blijven in deze rol actief tot en met

en: , when the next team will be elected.
nl-NL: , wanneer het volgende team gekozen wordt.

en: Release maintainer:
nl-NL: Release beheerder:

en: Assistant:
nl-NL: Assistent:

en: Quality assurance manager:
nl-NL: Kwaliteitsmanager:

en: Quality assurance team:
nl-NL: Kwaliteitsteam:

en: Documentation manager:
nl-NL: Documentatiebeheerder:

en: Documentation managers:
nl-NL: Documentatiebeheerders:

en: Documentation team:
nl-NL: Documentatieteam:

en: Translation manager:
nl-NL: Vertalingsmanager:

en: Translation managers:
nl-NL: Vertalingsmanagers:

en: Packaging manager:
nl-NL: Pakketbeheerder:

en: Packaging team:
nl-NL: Verpakkingsteam:

en: Packaging assistant:
nl-NL: Assistent pakketbeheerder:

en: Packaging assistants:
nl-NL: Assistent pakketbeheerders:

en: Continuous integration maintainer:
nl-NL: Continue integratie-beheerder:

en: Continuous integration maintainers:
nl-NL: Continue integratie-beheerders:

en: maintainer:
nl-NL: beheerder:

en: maintainers:
nl-NL: beheerders:

en: Bug wranglers:
nl-NL: Bug oplossers:

en: Accessibility advocates:
nl-NL: Toegankelijkheidsbepleiters:

en: Accessibility advocate:
nl-NL: Toegankelijkheidsbepleiter:

en: Newsletter editor:
nl-NL: Nieuwsbrief editor:

en: Website maintainer:
nl-NL: Websitebeheerder:

en: Wiki manager:
nl-NL: Wiki beheerder:

en: Wiki team:
nl-NL: Wikiteam:

en: Release maintainers:
nl-NL: Release beheerders:

en: Account creation fee
nl-NL: Aanmaakkosten account

en: Account renewal fee
nl-NL: Verlengingskosten account

en: Article request fee
nl-NL: Artikelaanvraag kosten

en: Lost item
nl-NL: Zoek exemplaar

en: Manual fee
nl-NL: Handmatige kosten

en: New card
nl-NL: Nieuwe pas

en: Fine
nl-NL: Boete

en: Lost item processing fee
nl-NL: Verwerkingskosten zoekgeraakt exemplaar

en: Rental fee
nl-NL: Huurkosten

en: Daily rental fee
nl-NL: Dagelijkse huurkosten

en: Renewal of rental item
nl-NL: Verlenging van een verhuring

en: Renewal of daily rental item
nl-NL: Verlenging van een daghuur

en: Hold fee
nl-NL: Aanvraagkosten

en: Hold waiting too long
nl-NL: Aanvraag wacht te lang

en: Payment from library to patron
nl-NL: Betaling van bibliotheek aan lener

en: Credit has been voided
nl-NL: Tegoed is vervallen

en: Cancelled charge
nl-NL: Geannuleerde kosten

en: Credit
nl-NL: Tegoed

en: Discount
nl-NL: Korting

en: Forgiven
nl-NL: Kwijtgescholden

en: Lost item fee refund
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek

en: Overpayment refund
nl-NL: Terugbetaling teveel betaalde kosten

en: Payment
nl-NL: Betaling

en: Lost item processing fee refund
nl-NL: Terugboeking verwerkingskosten zoekgeraakt exemplaar

en: Purchase
nl-NL: Aankoop

en: Refund
nl-NL: Terugstorting

en: Writeoff
nl-NL: Kwijtschelding

en: (Accruing)
nl-NL: (Oplopend)

en: (Returned)
nl-NL: (Ingeleverd)

en: (Replaced)
nl-NL: (Vervangen)

en: (Refunded)
nl-NL: (Teruggestort)

en: (Forgiven)
nl-NL: (Kwijtgescholden)

en: (Voided)
nl-NL: (Kwijtgescholden)

en: (Lost)
nl-NL: (Zoek)

en: (Cancelled)
nl-NL: (Geannuleerd)

en: Add order to basket
nl-NL: Voeg bestelling toe aan mand

en: From an existing record:
nl-NL: Van een bestaand record:

note: INPUT type=submit
en: Submit
nl-NL: Indienen

en: From a suggestion
nl-NL: Van een suggestie

en: From a subscription
nl-NL: Van een abonnement

en: From a new (empty) record
nl-NL: Van een nieuw (leeg) record

en: From existing orders (copy)
nl-NL: Van bestaande bestellingen (kopie)

en: From an external source
nl-NL: Van een externe bron

en: From a new file
nl-NL: Van een nieuw bestand

en: From a staged file
nl-NL: Van een klaargezet bestand

en: From titles with highest hold ratios
nl-NL: Van titels met de hoogste aanvraagratios

en: You can't create any orders unless you first
nl-NL: U kunt geen orders aanmaken, tenzij u eerst

en: define a budget and a fund
nl-NL: definieer budget en fonds

en: Acquisitions
nl-NL: Acquisities

en: Acquisitions home
nl-NL: Acquisitie hoofdpagina

en: Advanced search
nl-NL: Geavanceerd zoeken

en: Late orders
nl-NL: Late bestellingen

en: Suggestions
nl-NL: Suggesties

en: Invoices
nl-NL: Facturen

en: EDIFACT messages
nl-NL: EDIFACT berichten

en: Reports
nl-NL: Rapporten

en: Acquisitions statistics wizard
nl-NL: Acquisitie statistieken wizard

en: Orders by fund
nl-NL: Bestellingen per fonds

en: Hold ratios
nl-NL: Aanvraagratio's

en: Administration
nl-NL: Administratie

en: Budgets
nl-NL: Budgetten

en: Funds
nl-NL: Fonds

en: Currencies
nl-NL: Valutas

en: Library EANs
nl-NL: Bibliotheek EANs

en: Manage invoice fields
nl-NL: Beheer factuurvelden

en: Manage order basket fields
nl-NL: Beheer bestelmandvelden

en: Manage order line fields
nl-NL: Beheer bestelregelvelden

note: A
en: Vendor search
nl-NL: Zoek leverancier

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
nl-NL: Zoek leveranciers

note: BUTTON
en: Search
nl-NL: Zoeken

en: Orders search
nl-NL: Bestellingen zoeken

note: INPUT type=text name=title
en: Title
nl-NL: Titel

note: INPUT type=text name=name
en: Vendor
nl-NL: Leverancier

note: BUTTON
en: More options
nl-NL: Meer opties

en: Basket
nl-NL: Mand

en: Invoice number
nl-NL: Factuurnummer

en: New
nl-NL: Nieuw

en: Edit vendor
nl-NL: Bewerk leverancier

en: Delete vendor
nl-NL: Leverancier verwijderen

en: Receive shipments
nl-NL: Zendingen ontvangen

en: New vendor
nl-NL: Nieuwe leverancier

en: Additional fields
nl-NL: Aanvullende velden

note: %1$s:  authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
nl-NL: (Geautoriseerde waardes voor %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'get' %3$s:  field.marcfield | html %4$s:  ELSIF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'set' %5$s:  field.marcfield | html %6$s:  END
en: %s %s This value will be filled with the %s subfield of the selected bibliographic record. %s This value will be saved to the %s subfield of the selected bibliographic record. %s
nl-NL: %s %s Deze waarde wordt gevuld met het %s subveld van het gekozen bibliografisch record. %s Deze waarde wordt opgeslagen in het %s subveld van het gekozen bibliografisch record. %s

en: Choose an icon:
nl-NL: Kies een icoon:

en: None
nl-NL: Geen

en: Remote image
nl-NL: Externe afbeelding

en: No image:
nl-NL: Geen afbeelding:

en: Remote image:
nl-NL: Externe afbeelding:

en: Name:
nl-NL: Naam:

en: Required
nl-NL: Vereist

en: MARC field:
nl-NL: MARC veld:

en: MARC subfield:
nl-NL: MARC subveld:

en: Authorised values category:
nl-NL: Geautoriseerde waardencategorie:

en: - None -
nl-NL: - Geen -

en: System preferences
nl-NL: Systeemvoorkeuren

en: Basic parameters
nl-NL: Basale parameters

en: Libraries
nl-NL: Bibliotheken

en: Library groups
nl-NL: Bibliotheekgroepen

en: Item types
nl-NL: Itemtypes

en: Authorized values
nl-NL: Geautoriseerde waarden

en: Patrons and circulation
nl-NL: Leners en uitleen

en: Patron categories
nl-NL: Lenercategorieën

en: Circulation and fine rules
nl-NL: Uitleen- en boeteregels

en: Patron attribute types
nl-NL: Lenerattribuuttypes

en: Library transfer limits
nl-NL: Bibliotheek transferlimieten

en: Transport cost matrix
nl-NL: Transportkostenmatrix

en: Item circulation alerts
nl-NL: Exemplaar uitleen attenderingen

en: Desks
nl-NL: Balies

en: Cities and towns
nl-NL: Steden en dorpen

en: Curbside pickup
nl-NL: Afhalen klaarstaande items

en: Patron restriction types
nl-NL: Lenerblokkeringstypes

en: Accounting
nl-NL: Financiën

en: Debit types
nl-NL: Debettypes

en: Credit types
nl-NL: Credittypes

en: Cash registers
nl-NL: Kassa's

en: Jobs
nl-NL: Opdrachten

en: Catalog
nl-NL: Catalogus

en: MARC bibliographic framework
nl-NL: MARC bibliografisch framework

en: Koha to MARC mapping
nl-NL: Koha naar MARC mapping

en: MARC bibliographic framework test
nl-NL: Test MARC bibliografisch framework

en: Authority types
nl-NL: Thesaurustypes

en: Classification configuration
nl-NL: Classificatie configuratie

en: Record matching rules
nl-NL: Record matching regels

en: Record overlay rules
nl-NL: Record overschrijfregels

en: OAI sets configuration
nl-NL: OAI sets configuratie

en: Item search fields
nl-NL: Exemplaar zoekvelden

en: Search filters
nl-NL: Zoekfilters

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
nl-NL: Zoekmachine configuratie (Elasticsearch)

en: Acquisition parameters
nl-NL: Acquisitie parameters

en: Currencies and exchange rates
nl-NL: Valutas en wisselkoersen

en: Additional parameters
nl-NL: Aanvullende parameters

en: Did you mean?
nl-NL: Bedoelde je?

en: Table settings
nl-NL: Tabelinstellingen

en: Audio alerts
nl-NL: Geluidsmeldingen

en: SMS cellular providers
nl-NL: SMS mobiele aanbieders

en: Share usage statistics
nl-NL: Deel gebruiksstatistieken

en: Share content with Mana KB
nl-NL: Content delen met Mana KB

en: Keyboard shortcuts
nl-NL: Toetsenbord sneltoetsen

en: Interlibrary loan batch statuses
nl-NL: Interbibliothecair leenverkeer batchstatussen

note: A
en: Check out
nl-NL: Uitlenen

note: A
en: Check in
nl-NL: Innemen

note: A
en: Renew
nl-NL: Verlengen

note: A
en: Search patrons
nl-NL: Zoek leners

en: Clear field
nl-NL: Wis veld

en: Create new authority
nl-NL: Nieuwe thesaurusterm aanmaken

en: Search options
nl-NL: Zoekopties

en: Authority type:
nl-NL: Thesaurustype:

en: Search main heading ($a only):
nl-NL: Zoek hoofdterm (alleen $a):

en: contains
nl-NL: bevat

en: starts with
nl-NL: begint met

en: is exactly
nl-NL: is exact

en: Search main heading:
nl-NL: Zoek hoofdterm:

en: Search all headings:
nl-NL: Doorzoek alle termen:

en: Search entire record:
nl-NL: Doorzoek heel record:

en: Sort by:
nl-NL: Sorteer op:

en: Heading A-Z
nl-NL: Volgorde A-Z

en: Heading Z-A
nl-NL: Volgorde Z-A

en: Relationship information
nl-NL: Relatie informatie

en: Special relationship:
nl-NL: Speciale relatie:

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
nl-NL: %s %sGeen gespecificeerd

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
nl-NL: %s %sa - Eerdere ingang

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
nl-NL: %sb - Latere kop

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
nl-NL: %sd - Acroniem

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
nl-NL: %sf - Muzikale compositie

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
nl-NL: %sg - Bredere term

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
nl-NL: %sh - Nauwere term

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
nl-NL: %si - Referentie-instructiezin in subveld $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
nl-NL: %sn - Niet van toepassing

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
nl-NL: %sr - Relatie aanduiding in $i of $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
nl-NL: %st - Direct moederorgaan

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
nl-NL: %s %sa = eerdere naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
nl-NL: %sb = latere naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
nl-NL: %sc = officiële naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
nl-NL: %sd = acroniem / initiaal / afkorting

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
nl-NL: %se = pseudoniem

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
nl-NL: %sf = echte naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
nl-NL: %sg = bredere term of naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
nl-NL: %sh = nauwere term of naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
nl-NL: %si = religieuze naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
nl-NL: %sj = trouwnaam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
nl-NL: %sk = naam voor trouwen

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
nl-NL: %sl = gedeeld pseudoniem

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
nl-NL: %sm = seculiere naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
nl-NL: %sn = andere regelvorm van een naam

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
nl-NL: %so = toegekende naam / conventionele titel van een werk

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
nl-NL: %sx = niet van toepassing

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
nl-NL: %sz = overig

note: INPUT type=reset
en: Clear form
nl-NL: Wis formulier

en: Close window
nl-NL: Sluit venster

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
nl-NL: We raden cloudgebaseerde mobiele authenticator-apps aan, zoals Authy, Duo Mobile en LastPass. Ze kunnen de toegang herstellen als je je hardware-apparaat kwijtraakt.

en: Can't scan the code?
nl-NL: Code scannen werkt niet?

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
nl-NL: Om de vermelding handmatig toe te voegen, voeg je de volgende gegevens toe in de applicatie op je telefoon.

en: Key: "
nl-NL: Sleutel: "

en: Time based: Yes
nl-NL: Tijdgebaseerd: Ja

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
nl-NL: Registreer met de tweefactorauthenticatie-app (2FA)

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

note: ABBR
en: Broader Term
nl-NL: Bredere Term

note: ABBR
en: Narrower Term
nl-NL: Nauwere Term

note: ABBR
en: Used For
nl-NL: Gebruikt voor

note: ABBR
en: Related Term
nl-NL: Gerelateerde Term

en: (Earlier heading)
nl-NL: (Eerdere ingang)

en: (Later heading)
nl-NL: (Latere ingang)

en: (Acronym)
nl-NL: (Acroniem)

en: (Musical composition)
nl-NL: (Muzikale compositie)

en: (Broader heading)
nl-NL: (Bredere term)

en: (Narrower heading)
nl-NL: (Nauwere term)

en: (Immediate parent body)
nl-NL: (Direct bovenliggende term)

en: used for/see from:
nl-NL: gebruikt voor/zie van:

en: see also:
nl-NL: zie ook:

en: English
nl-NL: Engels

en: French
nl-NL: Frans

en: Italian
nl-NL: Italiaans

en: German
nl-NL: Duits

en: Spanish
nl-NL: Spaans

en: Hebrew
nl-NL: Hebreeuws

en: Arabic
nl-NL: Arabisch

en: Greek (modern)
nl-NL: Grieks (modern)

en: Greek (to 1453)
nl-NL: Grieks (tot 1453)

en: Order by
nl-NL: Sorteer op

en: Authority type
nl-NL: Thesaurustype

en: All authority types
nl-NL: Alle thesaurustypes

en: Search main heading
nl-NL: Zoek hoofdterm

note: A
en: Search main heading ($a only)
nl-NL: Zoek hoofdterm (alleen $a)

en: Search all headings
nl-NL: Doorzoek alle termen

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
nl-NL: Zoek op een willekeurige ingang

en: Search entire record
nl-NL: Doorzoek heel record

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
nl-NL: Zoek een thesaurusveld

en: Main heading ($a only)
nl-NL: Hoofdterm (alleen $a)

en: Main heading
nl-NL: Hoofdterm

en: All headings
nl-NL: Alle ingangen

en: Entire record
nl-NL: Hele record

en: New authority
nl-NL: Nieuwe thesaurusterm

en: New from Z39.50/SRU
nl-NL: Nieuw via Z39.50/SRU

en: Edit
nl-NL: Bewerk

en: Edit record
nl-NL: Bewerk record

en: Edit as new (duplicate)
nl-NL: Bewerk als nieuw (dupliceer)

en: Replace record via Z39.50/SRU
nl-NL: Vervang record via Z39.50/SRU

en: Delete record
nl-NL: Record verwijderen

en: Save
nl-NL: Opslaan

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
nl-NL: Deze thesaurusterm verwijderen?

note: SCRIPT
en: Cancel merge
nl-NL: Annuleer samenvoeging

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
nl-NL: Samen te voegen ingang:

en: Close
nl-NL: Sluit

en: All
nl-NL: Alles

en: All records have been deleted successfully!
nl-NL: Alle records zijn succesvol verwijderd!

en: No record has been deleted. An error occurred.
nl-NL: Geen records verwijderd. Er is een fout opgetreden.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
nl-NL: %s / %s records zijn succesvol verwijderd op enkele fouten na.

note: %1$s:  m.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
nl-NL: Thesaurus ID %s bestaat niet in de database.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
nl-NL: Thesaurusrecord %s niet verwijderd. Er is een fout opgetreden.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
nl-NL: Thesaurusterm %s is succesvol verwijderd.

en: All records have successfully been modified!
nl-NL: Alle beschrijvingen zijn succesvol gewijzigd!

note: A
en: New batch record modification
nl-NL: Nieuwe batch record aanpassing

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
nl-NL: %s / %s records zijn succesvol aangepast. Er zijn enkele fouten opgetreden.

en: The job has been cancelled before it finished.
nl-NL: De job is voortijdig geannuleerd.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
nl-NL: Thesaurusrecord %s is niet gewijzigd. Fout bij het bewerken ervan

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
nl-NL: Thesaurusrecord %s is succesvol gewijzigd.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
nl-NL: Biblionumber %s bestaat niet in de database.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
nl-NL: Tenminste een exemplaar is uitgeleend van bibliografisch record %s.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
nl-NL: Bibliografisch record %s is niet verwijderd. Een aanvraag kon niet geannuleerd worden (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
nl-NL: Het bibliografische record %s is niet verwijderd. Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van een exemplaar (exemplaarnummer %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
nl-NL: Bibliografisch record %s is niet verwijderd. Er is een fout opgetreden.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
nl-NL: Bibliografisch record %s is succesvol verwijderd.

en: All records have successfully been modified!
nl-NL: Alle beschrijvingen zijn succesvol gewijzigd!

en: Add modified records to the following list:
nl-NL: Gewijzigde records aan deze lijst toevoegen:

en: Select a list
nl-NL: Selecteer een lijst

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
nl-NL: Bibliographic record %s is niet gewijzigd. Fout bij het bewerken ervan.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
nl-NL: Bibliografisch record %s is succesvol gewijzigd.

en: All holds have successfully been cancelled!
nl-NL: Alle aanvragen zijn succesvol geannuleerd!

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
nl-NL: %s / %s aanvragen zijn succesvol aangepast. Er zijn enkele fouten opgetreden.

en: Hold on
nl-NL: Aanvraag voor

en: for
nl-NL: voor

en: has not been cancelled.
nl-NL: is niet geannuleerd.

en: An error occurred on cancelling.
nl-NL: Fout bij het annuleren.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
nl-NL: Geen aanvraag met id %s gevonden.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.error | html
en: Unknown error '%s'.
nl-NL: Onbekende fout '%s'.

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
nl-NL: Aanvraag op %s voor %s is succesvol geannuleerd.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
nl-NL: %s exemplaren verwijderd.

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
nl-NL: %s record(s) verwijderd.

en: No items deleted.
nl-NL: Geen exemplaren verwijderd.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
nl-NL: %s exemplaren konden niet worden verwijderd: %s%s %s

note: A
en: New batch item modification
nl-NL: Nieuwe bulkaanpassing exemplaren

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
nl-NL: Exemplaar met barcode %s kan niet worden verwijderd:

en: Item is checked out
nl-NL: Exemplaar is uitgeleend

en: Item does not belong to your library
nl-NL: Exemplaar behoort niet tot uw bibliotheek

en: Item has a waiting hold
nl-NL: Er is een aanvraag voor dit exemplaar

en: Item has linked analytics
nl-NL: Exemplaar heeft gekoppelde titels of analytics

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
nl-NL: Laatste exemplaar van bibliografisch record met aanvraag op titelniveau

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
nl-NL: Onbekende reden '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
nl-NL: Onbekend bericht '%s'

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
nl-NL: %s exemplaren aangepast (met %s veld(en) aangepast).

en: No items modified.
nl-NL: Geen exemplaren gewijzigd.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
nl-NL: Teveel exemplaren (%s): U heeft meer dan %s exemplaren in een batch bewerkt, exemplaren worden niet getoond.

en: All eHolding titles have been created successfully!
nl-NL: Alle eHolding titels zijn succesvol aangemaakt!

en: No eHolding titles have been created. An error occurred.
nl-NL: Geen eHolding titels aangemaakt. Er is een fout opgetreden.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
nl-NL: %s / %s eHoldings titels zijn succesvol aangemaakt op enkele fouten na.

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
nl-NL: Pakket #%s bestaat niet.

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
nl-NL: Bibliografisch record (%s) bestaat al in dit pakket (

note: %1$s:  m.biblio_id | html %2$s:  m.error | html
en: eHolding title cannot be created from bibliographic record #%s, encountered the following error: %s.
nl-NL: De eHolding titel kan niet worden gemaakt van het bibliografische record #%s, de volgende fout is opgetreden: %s.

en: Usage data provider
nl-NL: Gebruiksdata aanbieder

note: A
en: Visit usage data provider
nl-NL: Bezoek gebruiksdata aanbieder

en: Report type
nl-NL: Record type

en: Report rows processed
nl-NL: Rijen in rapport verwerkt

en: Platforms added
nl-NL: Platformen toegevoegd

en: Databases added
nl-NL: Databases toegevoegd

en: Items added
nl-NL: Exemplaren toegevoegd

en: Titles added
nl-NL: Titels toegevoegd

en: Monthly usages skipped
nl-NL: Maandelijks gebruik is overgeslagen

en: Monthly usages added
nl-NL: Maandelijks gebruik toegevoegd

en: Yearly usages skipped
nl-NL: Jaarlijks gebruik is overgeslagen

en: Yearly usages added
nl-NL: Jaarlijks gebruik is toegevoegd

en: already exists in this data provider and was not created. New usage statistics were verified anyway
nl-NL: bestaat al bij deze data provider en is niet aangemaakt. Nieuwe gebruiksstatistieken werden wel geverifieerd

en: successfully added
nl-NL: succesvol toegevoegd

en: could not be processed - please check the logs
nl-NL: kon niet worden verwerkt, controleer de logbestanden

note: %1$s:  m.message | html
en: COUNTER report file size exceeds limit defined by the database. Limit is %s MB.
nl-NL: Omvang COUNTER rapport overschrijdt de limiet in de database. De limiet is %s MB.

en: Please increase this limit or harvest a shorter period.
nl-NL: Verhoog de limiet of selecteer een kortere periode.

en: SUSHI response returned no items.
nl-NL: SUSHI antwoord leverde geen exemplaren op.

en: Please try a different harvest period.
nl-NL: Probeer een andere periode.

note: %1$s:  m.message | html %2$s:  m.code | html
en: SUSHI returned: %s %s
nl-NL: SUSHI resultaat: %s %s

en: Completed import of records
nl-NL: Voltooide import van records

en: Number of records added
nl-NL: Aantal toegevoegde records

en: Number of records updated
nl-NL: Aantal bijgewerkte records

en: Number of records ignored
nl-NL: Aantal genegeerde records

en: Number of items added
nl-NL: Aantal toegevoegde exemplaren

en: Number of items replaced
nl-NL: Aantal vervangen exemplaren

en: Number of items ignored
nl-NL: Aantal genegeerde exemplaren

en: Manage imported batch
nl-NL: Beheer geïmporteerde batch

en: Success: Import reverted
nl-NL: Succes: Import is teruggedraaid

en: Number of records deleted
nl-NL: Aantal verwijderde records

en: Number of records reverted
nl-NL: Aantal records teruggedraaid

en: Number of items deleted
nl-NL: Aantal verwijderde exemplaren

en: Number of errors
nl-NL: Aantal fouten

en: Manage reverted batch
nl-NL: Beheer teruggedraaide batch

en: Statistic has been pseudonymized.
nl-NL: Statistiek is gepseudonimiseerd.

en: Pseudonymization has been cancelled.
nl-NL: Pseudonimisering is geannuleerd.

en: Pseudonymization is pending.
nl-NL: Pseudonimisering is in behandeling

en: Pseudonymization.
nl-NL: Pseudonimisatie.

en: Completed staging records
nl-NL: Klaarzetten van records is voltooid

en: MARC staging results
nl-NL: Resultaten van klaargezette MARC

en: Processing bibliographic records
nl-NL: Bibliografische records verwerken

en: Processing authority records
nl-NL: Thesaurusrecords verwerken

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
nl-NL: %s records in bestand

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
nl-NL: %s records niet klaargezet vanwege een MARC error

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
nl-NL: %s records klaargezet

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
nl-NL: %s records met ten minste één overeenkomst in de catalogus per regel &quot;%s&quot;

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
nl-NL: Record matching mislukt -- kan geselecteerde matchingregel niet opvragen.

en: Did not check for matches with existing records in catalog
nl-NL: Niet gecontroleerd op overeenkomsten met bestaande catalogusrecords

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
nl-NL: %s exemplaar records gevonden en klaargezet

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
nl-NL: Nieuwe etiketbatch aangemaakt: # %s

en: View batch
nl-NL: Bekijk batch

en: Add staged files to basket
nl-NL: Voeg klaarstaande bestanden toe aan mand

note: %1$s:  report.record_ids.size | html
en: %s records have successfully been reindexed.
nl-NL: %s Alle beschrijvingen zijn succesvol opnieuw geïndexeerd!

en: Job data could not be read, see the logs for details
nl-NL: Data van de opdracht kon niet gelezen worden, bekijk de logbestanden voor details

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
nl-NL: %s %s %s Er ging iets mis bij het indexeren: %s %s

en: Record IDs:
nl-NL: Record ID's:

en: Holds queue successfully updated.
nl-NL: Aanvraagwachtrij succesvol bijgewerkt.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
nl-NL: De aanvraaglijst voor %s / %s is succesvol bijgewerkt. Er zijn enkele fouten opgetreden.

en: Holds queue for biblio
nl-NL: Overzicht aanvragen

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
nl-NL: Er is een fout opgetreden (%s)

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
nl-NL: %s %s %s Geen titel %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
nl-NL: Geen bibliografisch record

en: No title
nl-NL: Geen titel

en: Normal
nl-NL: Normaal

en: Labeled MARC
nl-NL: Gelabelde MARC

en: Items
nl-NL: Exemplaren

en: Bookings (
nl-NL: Boekingen (

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( biblio_object_id ) | html
en: Holds (%s)
nl-NL: Aanvragen (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.ArticleRequestsActiveCount( biblio_object_id ) | html
en: Article requests (%s)
nl-NL: Artikel aanvragen (%s)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
nl-NL: Abonnementen (%s)

en: Checkout history
nl-NL: Uitleengeschiedenis

en: Modification log
nl-NL: Overzicht aanpassingen

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( biblio_object_id ) | html
en: Recalls (%s)
nl-NL: Teruggeroepen (%s)

en: Charges:
nl-NL: Kosten:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
nl-NL: Gebruiker heeft %s aan openstaande boetes.

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
nl-NL: Uitlenen is geblokkeerd omdat maximum boetebedrag is overschreden.

en: Make payment
nl-NL: Doe een betaling

en: Pay all charges
nl-NL: Betaal alle kosten

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
nl-NL: %sDit account kan de gevraagde lenerinformatie niet zien. %s

en: Patron not found.
nl-NL: Lener niet gevonden.

en: Return to search
nl-NL: Keer terug naar zoeken

en: Bibliographic record not found.
nl-NL: Bibliografisch record niet gevonden.

en: Item not found.
nl-NL: Exemplaar niet gevonden.

en: Subscription not found.
nl-NL: Abonnement niet gevonden.

en: Basket not found.
nl-NL: Barcode niet gevonden.

en: Vendor not found.
nl-NL: Leverancier niet gevonden.

en: ILL request not found.
nl-NL: IBL aanvraag niet gevonden.

en: This order cannot be edited, the basket is closed or the order was already received.
nl-NL: Bestelling kan niet bewerkt worden, mand is gesloten of de bestelling is al ontvangen.

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
nl-NL: Indienen van formulier is mislukt (verkeerd CSRF-token). Probeer terug te komen, vernieuw de pagina en probeer opnieuw.

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
nl-NL: Budget is vergrendeld, fonds aanmaken niet mogelijk.

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
nl-NL: Noodzakelijke Elasticsearch onderdelen zijn niet geïnstalleerd op de server. Neem contact op met de serverbeheerder voor configuratie van Elasticsearch

en: You do not have sufficient permission to continue.
nl-NL: Je hebt niet voldoende rechten om door te gaan.

en: Clear all
nl-NL: Wis alles

en: Select all
nl-NL: Selecteer alles

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
nl-NL: Valuta = %s

en: No active currency is defined
nl-NL: Geen actieve valuta gedefinieerd

en: Please specify an active currency.
nl-NL: Specificeer een actieve valuta.

en: Your administrator must specify an active currency.
nl-NL: De beheerder moet een actieve valuta opgeven.

en: Search funds
nl-NL: Zoek fondsen

en: Library
nl-NL: Bibliotheek

en: All libraries
nl-NL: Alle bibliotheken

note: A
en: Search catalog
nl-NL: Zoek in catalogus

en: New budget
nl-NL: Nieuw budget

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
nl-NL: Nieuw fonds voor %s

note: A
en: The budget is locked
nl-NL: Budget is vergrendeld

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
nl-NL: Budget bewerken %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
nl-NL: Dupliceer budget %s

en: Plan by months
nl-NL: Plan per maanden

en: Plan by libraries
nl-NL: Plan per bibliotheek

en: Plan by item types
nl-NL: Plan per itemtype

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
nl-NL: Plan per %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear date
nl-NL: Wis datum

note: SCRIPT
en: Today
nl-NL: Vandaag

note: SCRIPT
en: Tomorrow
nl-NL: Morgen

note: SCRIPT
en: Yesterday
nl-NL: Gisteren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: or
nl-NL: of

en: Import
nl-NL: Importeren

en: Stage records for import
nl-NL: Records klaarzetten voor importeren

en: Manage staged records
nl-NL: Beheer klaargezette records

en: Export
nl-NL: Exporteren

en: Export catalog data
nl-NL: Exporteer gegevens catalogus

en: Inventory
nl-NL: Inventaris

en: Catalog concerns
nl-NL: Catalogusproblemen

en: Batch editing
nl-NL: Batch bewerking

en: Batch item modification
nl-NL: Bulkaanpassing exemplaren

en: Batch item deletion
nl-NL: Bulkverwijdering exemplaren

en: Batch record modification
nl-NL: Bulkaanpassing records

en: Batch record deletion
nl-NL: Bulkverwijdering records

en: MARC modification templates
nl-NL: MARC wijzigingssjablonen

en: Automation
nl-NL: Automatisering

en: Item modifications by age
nl-NL: Exemplaarwijzigingen op leeftijd

en: Stock rotation
nl-NL: Voorraadroulatie

en: Tools
nl-NL: Hulpmiddelen

en: Label creator
nl-NL: Etiketmaker

en: Barcode image generator
nl-NL: Barcodeafbeeldingengenerator

en: Quick spine label creator
nl-NL: Snelle rugetiketmaker

en: Upload local cover image
nl-NL: Lokale omslagafbeelding uploaden

en: Preferences
nl-NL: Voorkeuren

en: Configuration
nl-NL: Configuratie

en: New record
nl-NL: Nieuw record

en: New item
nl-NL: Nieuw exemplaar

en: New subscription
nl-NL: Nieuw abonnement

en: Analyze items
nl-NL: Analyseer exemplaren

en: New child record
nl-NL: Nieuw deel-record

en: New catalog concern
nl-NL: Nieuw catalogusprobleem

en: Modify record using template
nl-NL: Wijzig record met een sjabloon

en: Edit items
nl-NL: Bewerk exemplaren

en: Edit items in batch
nl-NL: Bewerk exemplaren in batch

note: A
en: This record has no items
nl-NL: Record heeft geen exemplaren

en: Delete items in a batch
nl-NL: Verwijder exemplaren in batch

en: Attach item
nl-NL: Koppel exemplaar

en: Link to host record
nl-NL: Koppel aan koepelrecord

en: Upload image
nl-NL: Afbeelding uploaden

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
nl-NL: %s exemplaren zijn gekoppeld aan dit record. Alle exemplaren moeten verwijderen voor verwijdering van dit record.

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
nl-NL: %s abonnement(en) zijn gekoppeld aan dit record. Alle abonnementen moeten verwijderen worden voor verwijdering van record.

en: Delete all items
nl-NL: Verwijder alle exemplaren

en: Add to cart
nl-NL: Voeg toe aan mand

en: Remove from cart
nl-NL: Verwijderen uit mand

en: Add to list
nl-NL: Voeg aan een lijst toe

en: Your lists
nl-NL: Je lijsten

en: Public lists
nl-NL: Openbare lijsten

en: More lists
nl-NL: Meer lijsten

en: New list
nl-NL: Nieuwe lijst

en: Place hold
nl-NL: Plaats aanvraag

en: Place hold
nl-NL: Plaats reservering

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1
en: Place hold for %s
nl-NL: Plaats aanvraag voor %s

en: Place booking
nl-NL: Plaats boeking

en: Request article
nl-NL: Artikel aanvragen

en: Add order
nl-NL: Voeg order toe

en: Exporting to Dublin Core...
nl-NL: Exporteren naar Dublin Core...

en: Cataloging search
nl-NL: Zoeken catalogiseren

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
nl-NL: Zoek in catalogus en voorraad

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
nl-NL: Voer zoekwoorden in

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
nl-NL: Voer zoektermen in.

en: Search index
nl-NL: Zoek in index

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
nl-NL: %s door%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: A
en: Go to record detail page
nl-NL: Ga naar recordgegevenspagina

note: A
en: Go to item details
nl-NL: Ga naar exemplaargegevens

en: Edit item
nl-NL: Bewerk exemplaar

note: SCRIPT
en: (Not an authorised value)
nl-NL: (Geen geautoriseerde waarde)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
nl-NL: Veranderingen worden niet opgeslagen. Doorgaan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze macro wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
nl-NL: Weet u zeker dat u uw wijzigingen wilt verwijderen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Author
nl-NL: Auteur

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
nl-NL: Kan dit record niet openen in de eenvoudige editor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cataloging
nl-NL: Catalogiseren

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
nl-NL: Converteer browser opslagmacro's

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate
nl-NL: Dupliceer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit
nl-NL: Bewerken

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
nl-NL: Catalogusrecord bewerken #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
nl-NL: Bewerk duplicaatrecord van #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
nl-NL: Bewerk nieuw volledig record

note: SCRIPT
en: Editing new record
nl-NL: Bewerk nieuw record

note: SCRIPT
en: Editing search result
nl-NL: Bewerk zoek resultaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edition
nl-NL: Editie

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
nl-NL: Wisselen framework mislukt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
nl-NL: Macro aanmaken mislukt:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
nl-NL: Macros laden mislukt:

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
nl-NL: Uitvoeren mislukt van macro:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
nl-NL: Macro opslaan mislukt:

note: SCRIPT
en: Hide MARC
nl-NL: Verberg MARC

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
nl-NL: Incorrecte syntax, kan niet opslaan

note: SCRIPT
en: Internal search error
nl-NL: Interne serverfout

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
nl-NL: Ongeldige indicatoren

note: SCRIPT
en: Invalid record
nl-NL: Ongeldig record

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
nl-NL: Ongeldig tagnummer

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
nl-NL: Exemplaartags kunnen momenteel niet worden opgeslagen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Line
nl-NL: Regel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
nl-NL: Laden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
nl-NL: Laden...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
nl-NL: Lokale catalogus

note: SCRIPT
en: Local number
nl-NL: Lokaal nummer

note: SCRIPT
en: Macro not found
nl-NL: Macro niet gevonden

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
nl-NL: Macro succesvol verwijderd

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
nl-NL: Ontbrekende inhoud controleveld

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
nl-NL: Ontbrekend verplicht subveld: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
nl-NL: Ontbrekende verplichte tag:

note: SCRIPT
en: New macro...
nl-NL: Nieuwe macro...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Next
nl-NL: Volgende

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes
nl-NL: Annotaties

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
nl-NL: Voer de naam in voor de nieuwe macro:

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
nl-NL: Ververs de pagina en probeer opnieuw.

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
nl-NL: Mogelijk corrupt record

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Previous
nl-NL: Vorige

note: SCRIPT
en: Published
nl-NL: Uitgegeven

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
nl-NL: Record niet aangeduid as UTF-8, is mogelijk corrupt

note: SCRIPT
en: Record saved
nl-NL: Record opgeslagen

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
nl-NL: Recordstructuur ongeldig, kan niet opslaan

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
nl-NL: Vervang de inhoud van het huidige record

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
nl-NL: Opslaan als MARC (.mrc) bestand

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
nl-NL: Opslaan als MARCXML (.xml) bestand

note: SCRIPT
en: Save to catalog
nl-NL: Opslaan in catalogus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
nl-NL: Opgeslagen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
nl-NL: Opslaan...

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
nl-NL: Zoekactie verlopen, probeer opnieuw

note: SCRIPT
en: Search unavailable
nl-NL: Zoeken niet beschikbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Series title
nl-NL: Reekstitel

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
nl-NL: Toon velden letterlijk

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
nl-NL: Toon hulp voor deze tag

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
nl-NL: Toon helpers voor vaste en gecodeerde velden

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
nl-NL: Er is iets fout gegaan, kan niet opslaan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Source
nl-NL: Bron

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
nl-NL: Subveld ‡

note: SCRIPT
en: Substitute
nl-NL: Vervangen

note: SCRIPT
en: Subtitle
nl-NL: Ondertitel

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
nl-NL: Tag bevat geen subvelden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
nl-NL: Er is een probleem opgetreden, controleer de logbestanden

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the browser, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
nl-NL: Dit haalt in de browser opgeslagen macros op, slaat ze op in de database en verwijdert ze uit de browser. Doorgaan?

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
nl-NL: Onbekend recordtype, kan niet importeren

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
nl-NL: Onbekend subveld

note: SCRIPT
en: Unknown tag
nl-NL: Onbekende tag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View MARC
nl-NL: Bekijk MARC

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
nl-NL: Je hebt geen rechten om deze macro te benaderen

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
nl-NL: Je hebt geen rechten om deze macro aan te maken

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
nl-NL: Je hebt geen rechten om deze macro te verwijderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
nl-NL: kan niet worden herhaald

note: SCRIPT
en: edit items
nl-NL: bewerk exemplaren

note: SCRIPT
en: failed to run
nl-NL: kon niet worden uitgevoerd

note: SCRIPT
en: unrecognized command
nl-NL: onbekend commando

note: SCRIPT
en: view
nl-NL: weergave

en: Chart settings
nl-NL: Grafiekinstellingen

en: Chart type:
nl-NL: Grafiektype:

en: Pie
nl-NL: Cirkel

en: Bar
nl-NL: Balk

en: Line
nl-NL: Regel

en: Horizontal bar:
nl-NL: Horizontale staaf:

en: x column:
nl-NL: x kolom:

en: Include all rows (ignore pagination):
nl-NL: Neem alle rijen mee (negeer de paginering):

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
nl-NL: Dit diagram gebruikt alleen zichtbare rijen. Klik 'Haal alle data' voor het volledige rapport

en: Exclude last line (Rollup):
nl-NL: Laatste regel uitzonderen (Rollup):

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
nl-NL: Kolom %s

en: Group:
nl-NL: Groep:

en: Line:
nl-NL: Regel:

en: Draw
nl-NL: Teken

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
nl-NL: Scan een barcode om in te nemen

en: Totals:
nl-NL: Totalen:

en: Renewal due date:
nl-NL: Inleverdatum verlenging:

en: On hold due date:
nl-NL: Einddatum aanvraag:

en: Forgive fines on return:
nl-NL: Scheld boetes kwijt bij inleveren:

en: Show checkouts
nl-NL: Toon uitleningen

note: %1$s:  LoadCheckoutsTableDelay | html
en: Checkouts table will show automatically in %s seconds...
nl-NL: De tabel met uitleningen wordt automatisch getoond over %s sekonden...

en: Due date
nl-NL: Inleverdatum

en: Record-level item type
nl-NL: Record-niveau itemtype

en: Item type
nl-NL: Itemtype

en: Collection
nl-NL: Collectie

en: Location
nl-NL: Locatie

en: Home library
nl-NL: Thuisbibliotheek

en: Checked out on
nl-NL: Uitgeleend op

en: Checked out from
nl-NL: Uitgeleend via

en: Call number
nl-NL: Plaatsnummer

en: Copy number
nl-NL: Exemplaarnummer

en: Charge
nl-NL: Kosten

en: Price
nl-NL: Prijs

en: Renew
nl-NL: Verlengen

en: none
nl-NL: geen

en: select all
nl-NL: selecteer alle

en: Check in
nl-NL: Innemen

en: Return claims
nl-NL: Retourneer claims

en: Export
nl-NL: Exporteer

en: Always show checkouts automatically
nl-NL: Uitleningen altijd automatisch tonen

en: Override renewal restrictions:
nl-NL: Verlengbeperkingen negeren:

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
nl-NL: Verleng als &quot;ongezien&quot; indien van toepassing:

en: Check in selected items
nl-NL: Geselecteerde exemplaren innemen

en: Renew selected items
nl-NL: Verleng geselecteerde exemplaren

en: Renew all
nl-NL: Verleng alles

en: Export checkouts using format:
nl-NL: Exporteer uitleningen met format:

en: MARC with items
nl-NL: MARC met exemplaren

en: MARC without items
nl-NL: MARC zonder exemplaren

en: Export items bundle contents
nl-NL: Export de inhoud van de pakket exemplaren

en: Don't export fields:
nl-NL: Deze velden niet exporteren:

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
nl-NL: Gebruik voor MARC exports

en: Patron has nothing checked out.
nl-NL: Lener heeft niets uitgeleend.

note: I
en: Staff patron
nl-NL: Staflener

note: I
en: Superlibrarian patron
nl-NL: Superbibliothecaris

note: I
en: Protected patron
nl-NL: Beveiligde lener

en: Patron photo
nl-NL: Foto lener

en: Add
nl-NL: Toevoegen

en: Born:
nl-NL: Geboren:

en: No address stored.
nl-NL: Geen adres bekend.

en: No city stored.
nl-NL: Geen stad opgeslagen.

en: No phone stored.
nl-NL: Geen tel.nr. bekend.

en: No email stored.
nl-NL: Geen e-mail bekend.

en: No date of birth stored.
nl-NL: Geen geboortedatum opgeslagen.

en: Category:
nl-NL: Categorie:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html
en: Home library: %s
nl-NL: Thuisbibliotheek: %s

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
nl-NL: Lenernummer: %s

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
nl-NL: Bijgewerkt op %s

en: Account has been administratively locked
nl-NL: Account is administratief geblokkeerd

en: Account has been locked
nl-NL: Account is geblokkeerd

en: Batch check out
nl-NL: Batch uitleen

en: Routing lists
nl-NL: Circulatielijsten

en: Circulation history
nl-NL: Uitleengeschiedenis

en: Holds history
nl-NL: Aanvraaggeschiedenis

en: Notices
nl-NL: Mededelingen

en: Statistics
nl-NL: Statistieken

en: Files
nl-NL: Bestanden

en: Purchase suggestions
nl-NL: Aanschafsuggesties

en: Discharges
nl-NL: Afboekingen

en: Housebound
nl-NL: Thuisbezorgen

en: ILL requests history
nl-NL: IBL aanvraaggeschiedenis

en: Recalls history
nl-NL: Geschiedenis terugroepingen

note: %1$s:  patron.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
nl-NL: Attendering abonnementen (%s)

en: Upload patron photo
nl-NL: Foto lener uploaden

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
nl-NL: Om de afbeelding voor %s %s %s bij te werken, selecteer een nieuwe afbeelding en klik op 'Upload.'

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
nl-NL: Klik op 'Verwijder' om de huidige afbeelding te verwijderen.

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
nl-NL: %s %s %s heeft momenteel geen afbeelding. Om een afbeelding toe te voegen voor %s %s %s, geef de bestandsnaam op van de te uploaden afbeelding.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
nl-NL: Alleen PNG, GIF, JPEG en XPM formaten worden ondersteund.

en: Select the file to upload:
nl-NL: Kies bestand om te uploaden:

en: Upload photo
nl-NL: Foto uploaden

en: Delete
nl-NL: Verwijder

en: Take patron photo
nl-NL: Neem een foto van de lener

en: Take photo
nl-NL: Maak een foto

en: Retake photo
nl-NL: Maak foto opnieuw

en: Download photo
nl-NL: Download foto

en: Upload
nl-NL: Uploaden

en: Video stream not available.
nl-NL: Videostream is niet beschikbaar.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
nl-NL: De schermafdruk zal in dit kader verschijnen.

en: Cannot take patron photo.
nl-NL: Kan geen lenerfoto nemen.

en: The patron must have a card number before a patron photo can be uploaded.
nl-NL: De lener moet een kaartnummer hebben, voordat een foto kan worden geüpload.

en: Circulation
nl-NL: Uitleen

en: Set library and desk
nl-NL: Kies bibliotheek en balie

en: Set library
nl-NL: Kies bibliotheek

en: Set desk
nl-NL: Kies balie

en: Fast cataloging
nl-NL: Snel catalogiseren

en: Checkout notes
nl-NL: Uitleenopmerkingen

en: Pending on-site checkouts
nl-NL: Wachtende lokale uitleningen

en: Holds
nl-NL: Aanvragen

en: Holds queue
nl-NL: Overzicht aanvragen

en: Holds to pull
nl-NL: Op te halen aanvragen

en: Holds awaiting pickup
nl-NL: Klaarstaande aanvragen

en: Curbside pickups
nl-NL: Af te halen

en: Recalls
nl-NL: Terugroepingen

note: A
en: All active recalls
nl-NL: Alle actieve herroepingen

en: Recalls queue
nl-NL: Terugroepingen wachtrij

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
nl-NL: Terugroepingen die gevuld kunnen worden, maar nog niet in de wacht staan

en: Recalls to pull
nl-NL: Op te halen terugroepingen

en: Overdue recalls
nl-NL: Te late terugroepingen

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
nl-NL: Teruggeroepen exemplaren die te laat zijn

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
nl-NL: Teruggeroepen en klaarstaande aanvragen

en: Recalls awaiting pickup
nl-NL: Klaarstaande terugroepingen

note: A
en: Inactive recalls
nl-NL: Inactieve herroepingen

en: Old recalls
nl-NL: Oude terugroepingen

en: Patron request
nl-NL: Lener verzoek

en: Article requests
nl-NL: Artikelaanvragen

en: Transfers to send
nl-NL: Te versturen transfers

en: Transfers to receive
nl-NL: Te ontvangen transfers

en: Overdues
nl-NL: Te laat

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
nl-NL: Waarschuwing: Dit rapport gebruikt veel systeembronnen op installaties met grote aantallen te late exemplaren.

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
nl-NL: Beperkt tot uw bibliotheek. Zie rapporthulp voor overige details.

en: Overdues with fines
nl-NL: Te late uitleningen met boetes

note: A
en: Search cities
nl-NL: Zoek steden

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
nl-NL: Zoek stad

en: Name
nl-NL: Naam

en: Template
nl-NL: Sjabloon

en: Description
nl-NL: Omvang/vorm

en: Public enrollment
nl-NL: Openbare inschrijving

en: Email required
nl-NL: E-mail vereist

en: Start date
nl-NL: Startdatum

en: End date
nl-NL: Einddatum

en: Enrolled patrons
nl-NL: Ingeschreven gebruikers

en: Yes
nl-NL: Ja

en: No
nl-NL: Nee

en: Actions
nl-NL: Acties

en: Enrollments
nl-NL: Inschrijvingen

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
nl-NL: Er zijn nog geen inschrijvingen voor deze club

en: Delete
nl-NL: Verwijder

en: Search to hold
nl-NL: Zoek voor aanvraag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
nl-NL: Wis filter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Columns
nl-NL: Kolommen

note: SCRIPT
en: Columns settings
nl-NL: Kolominstellingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Configure
nl-NL: Configureren

note: SCRIPT
en: Configure table
nl-NL: Configureer tabel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
nl-NL: Kopiëren

note: SCRIPT
en: Export or print
nl-NL: Exporteer of print

note: A
en: Search contracts
nl-NL: Zoek contracten

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
nl-NL: Zoek op naam of beschrijving van contract:

note: A
en: Search currencies
nl-NL: Zoek valuta

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
nl-NL: Zoek valuta

en: Pound (#) separated text (.csv)
nl-NL: Hekje (#) gescheiden tekst (.csv)

en: Comma separated text (.csv)
nl-NL: Komma gescheiden tekst (.csv)

en: Slash separated text (.csv)
nl-NL: Schuine streep gescheiden tekst (.csv)

en: Semicolon separated text (.csv)
nl-NL: Puntkomma gescheiden tekst (.csv)

en: Backslash separated text (.csv)
nl-NL: Backslash gescheiden tekst (.csv)

en: Tab separated text (.csv)
nl-NL: Tab gescheiden tekst (.csv)

note: INPUT type=text name=desk_name
en: Search desks
nl-NL: Zoek balies

en: Agreement search
nl-NL: Zoek overeenkomst

en: License search
nl-NL: Zoek licentie

en: Package search
nl-NL: Zoek pakket

en: Title search
nl-NL: Zoek op titel

note: A
en: Search agreements
nl-NL: Zoek overeenkomsten

note: A
en: Search licenses
nl-NL: Zoek licenties

note: A
en: Search packages
nl-NL: Zoek pakketten

note: A
en: Search titles
nl-NL: Zoek titels

en: Refine your search
nl-NL: Verfijn je zoekactie

en: Custom search filters
nl-NL: Aangepaste zoekfilters

en: Availability
nl-NL: Beschikbaarheid

en: Showing only records with available items
nl-NL: Alleen records met beschikbare exemplaren worden getoond

en: Show all records
nl-NL: Toon alle records

en: Limit to records with available items
nl-NL: Filter op records met beschikbare exemplaren

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
nl-NL: (gerelateerde zoekacties: %s%s%s)

en: Authors
nl-NL: Auteurs

en: Titles
nl-NL: Titels

en: Topics
nl-NL: Onderwerpen

en: Places
nl-NL: Plaatsen

en: Series
nl-NL: Reeks

en: Home libraries
nl-NL: Thuisbibliotheken

en: Holding libraries
nl-NL: Bezittende bibliotheken

en: Locations
nl-NL: Locaties

en: Collections
nl-NL: Collecties

en: Languages
nl-NL: Talen

note: A
en: Remove facet %s
nl-NL: Facet verwijderen %s

en: Show more
nl-NL: Toon meer

en: Show less
nl-NL: Toon minder

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: Author:
nl-NL: Auteur:

en: Vendor:
nl-NL: Leverancier:

en: Basket:
nl-NL: Mand:

en: Internal note:
nl-NL: Interne opmerking:

en: Vendor note:
nl-NL: Opmerking bij leverancier:

en: Basket created by:
nl-NL: Mand aangemaakt door:

en: Managing library:
nl-NL: Beherende bibliotheek:

en: Any library
nl-NL: Willekeurige bibliotheek

en: Vendor invoice number:
nl-NL: Factuurnummer leverancier:

en: Basket group:
nl-NL: Mandgroep:

en: Order line:
nl-NL: Bestelregel:

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
nl-NL: %s Kinderen ook weergeven

en: Order status:
nl-NL: Status bestelling:

en: Any status except cancelled
nl-NL: Iedere status behalve geannuleerd

en: Any status
nl-NL: Elke status

en: New
nl-NL: Nieuw

en: Ordered
nl-NL: Besteld

en: Partially received
nl-NL: Deels ontvangen

en: Received
nl-NL: Ontvangen

en: Cancelled
nl-NL: Geannuleerd

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
nl-NL: %s Uitstaande bestelling

en: Fund:
nl-NL: Fonds:

en: All funds
nl-NL: Alle fondsen

en: From:
nl-NL: Van:

en: To:
nl-NL: Tot:

en: Run reports
nl-NL: Rapporten uitvoeren

en: Saved reports
nl-NL: Opgeslagen rapporten

en: Reports dictionary
nl-NL: Rapporten woordenboek

en: View dictionary
nl-NL: Bekijk woordenboek

en: Useful resources
nl-NL: Bruikbare bronnen

en: Koha report library
nl-NL: Koha rapportbibliotheek

en: Patrons
nl-NL: Leners

en: Item search
nl-NL: Zoeken op exemplaar

en: More
nl-NL: Meer

en: Lists
nl-NL: Lijsten

en: Authorities
nl-NL: Thesauri

en: ILL requests
nl-NL: IBL aanvragen

en: Serials
nl-NL: Tijdschriften

en: E-resource management
nl-NL: E-resource beheer

en: Course reserves
nl-NL: Literatuurlijsten

en: Preservation
nl-NL: Behoud

en: Point of sale
nl-NL: Verkooppunt

en: About Koha
nl-NL: Over Koha

en: NO DESK SET
nl-NL: GEEN BALIE GEKOZEN

en: Logged in as:
nl-NL: Aangemeld als:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
nl-NL: %s Locatie:

en: Desk:
nl-NL: Balie:

en: Register:
nl-NL: Registreren:

en: Set library, desk and register
nl-NL: Kies bibliotheek, balie en register

en: Set library and cash register
nl-NL: Kies bibliotheek en kasregister

en: Set desk and cash register
nl-NL: Kies balie en kasregister

en: Set cash register
nl-NL: Kies kasregister

en: Search history
nl-NL: Zoekgeschiedenis

en: My account
nl-NL: Mijn account

en: My checkouts
nl-NL: Mijn uitleningen

en: My consents
nl-NL: Mijn toestemmingen

en: Log out
nl-NL: Afmelden

en: Log in
nl-NL: Inloggen

en: Your cart is empty.
nl-NL: Je mand is leeg.

en: Priority
nl-NL: Prioriteit

en: Change priority
nl-NL: Wijzig prioriteit

en: Patron
nl-NL: Lener

en: Date
nl-NL: Datum

en: Expiration
nl-NL: Verloopdatum

en: Pickup library
nl-NL: Afhaalbibliotheek

en: Set lowest priority
nl-NL: Geef laagste prioriteit

note: I
en: Toggle set to lowest priority
nl-NL: Laagste prioriteit gegeven

en: Suspend
nl-NL: Opschorten

en: Print hold/transfer slip
nl-NL: Print aanvraag/transferbon

en: In transit
nl-NL: Onderweg

en: In processing
nl-NL: Wordt verwerkt

en: Waiting
nl-NL: Wachtend

note: A
en: Move hold up
nl-NL: Aanvraag naar boven verplaatsen

note: A
en: Move hold to top
nl-NL: Aanvraag naar bovenaan verplaatsen

note: A
en: Move hold to bottom
nl-NL: Aanvraag naar onderaan verplaatsen

note: A
en: Move hold down
nl-NL: Aanvraag naar beneden verplaatsen

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
nl-NL: %s Exemplaar ligt klaar bij

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
nl-NL: %s, %s,%s per %s %s Exemplaar wordt verzonden naar

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
nl-NL: %s Exemplaar wordt verwerkt bij

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
nl-NL: %s Aanvraag verwacht bij

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
nl-NL: , svp innemen om status te verifiëren. %s %s %s %s

en: No barcode
nl-NL: Geen barcode

en: Only item
nl-NL: Alleen exemplaar

note: %1$s: - IF ( hold.barcodenumber ) - %2$s: - hold.barcodenumber | html - %3$s: - ELSE - %4$s: - END -
en: Only item %s %s %s No barcode %s
nl-NL: Alleen exemplaar %s %s %s Geen barcode %s

en: Next available
nl-NL: Volgende beschikbare

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
nl-NL: Volgende beschikbare %s item

en: Next available item from group
nl-NL: Volgend beschikbare exemplaar uit groep

en: Non priority hold
nl-NL: Aanvraag zonder prioriteit

note: A
en: Remove lowest priority
nl-NL: Verwijder laagste prioriteit

note: A
en: Cancel hold
nl-NL: Aanvraag annuleren

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
nl-NL: Schorsing opheffen %s

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
nl-NL: Opschorten %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
nl-NL: %s op %s tot %s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
nl-NL: %sTransitstatus terugdraaien%sWachtstatus terugdraaien%s

note: INPUT type=button name=printholdslip
en: Print slip
nl-NL: Print bon

en: This content will be shown to an OPAC user before they can place an article request.
nl-NL: Deze inhoud wordt getoond aan een gebruiker van de catalogus, voordat er een artikel kan worden aangevraagd.

en: Include this content on the form shown in the OPAC when the user submits a catalog concern report.
nl-NL: Voeg deze inhoud toe aan het formulier dat in de catalogus wordt getoond, wanneer een gebruiker melding stuurt over een catalogusprobleem.

en: Prefill the OPAC catalog concern form with this content as a template for the user's submission.
nl-NL: Vul het OPAC-catalogusformulier vooraf in met deze inhoud als sjabloon voor de inzending van de gebruiker.

en: Include this content in the cookie consent footer which is displayed in the OPAC when the CookieConsent system preference is enabled.
nl-NL: Neem deze inhoud op in de cookietoestemmingsvoettekst die wordt weergegeven in de OPAC wanneer de systeemvoorkeur CookieConsent is ingeschakeld.

en: Include this content in the popup message which is displayed in the OPAC when the CookieConsent system preference is enabled and the user clicks the "Your cookies" menu item in the header.
nl-NL: Neem deze inhoud op in het pop-upbericht dat wordt weergegeven in de OPAC wanneer de systeemvoorkeur CookieConsent is ingeschakeld en de gebruiker op het menu-item 'Je cookies' in de header klikt.

en: Include this content in the footer of all pages in the OPAC.
nl-NL: Voeg deze inhoud toe aan de voettekst op alle pagina's in the OPAC.

en: Replace the search box at the top of OPAC pages with this content.
nl-NL: Vervang het blok voor zoeken bovenaan de OPAC pagina's door deze inhoud.

en: Include this content in the header of all pages in the OPAC.
nl-NL: Voeg deze inhoud toe aan de header van alle pagina's in de OPAC.

en: Include this content on the library information page in the OPAC.
nl-NL: Plaats deze content op de informatiepagina van de bibliotheek in de OPAC.

en: Show this content on the OPAC login form when a patron is not logged in.
nl-NL: Toon deze content op het OPAC-inlogformulier wanneer een gebruiker niet is ingelogd.

en: Show this content on the OPAC when the OpacMaintenance system preference is enabled.
nl-NL: Toon deze inhoud op de OPAC wanneer de systeemvoorkeur OpacMaintenance is ingeschakeld.

en: Show this content in its own column on the main page of the OPAC.
nl-NL: Toon deze inhoud in een eigen kolom op de hoofdpagina van de OPAC.

en: Add additional elements to the navigation bar below the simple search form.
nl-NL: Voeg extra elementen toe aan de navigatiebalk onder het eenvoudige zoekformulier.

en: Note to display on the patron summary page. This note only appears if the patron is logged in.
nl-NL: Notitie om weer te geven op de samenvattingspagina van de patron. Deze notitie verschijnt alleen als de patron is ingelogd.

en: Show this content on the left hand column of the main page and patron account on the OPAC (generally navigation links).
nl-NL: Toon deze content in de linkerkolom van de hoofdpagina en op de accountpagina van de gebruiker op de OPAC (meestal navigatielinks).

en: Show this content on the left hand column of the main page and patron account on the OPAC, after OpacNav, and before patron account links if available.
nl-NL: Toon deze content in de linkerkolom van de hoofdpagina en op het accountpagina van de gebruiker op de OPAC, na OpacNav en vóór de links naar gebruikersaccounts, indien beschikbaar.

en: Show this content in the right hand column of the main page under the main login form.
nl-NL: Toon deze inhoud in de rechterkolom van de hoofdpagina onder het hoofdinlogformulier.

en: Show this content under the facets in OPAC search results.
nl-NL: Toon deze content onder de facetten in OPAC-zoekresultaten.

en: Show this content at the top of the purchase suggestion form in the OPAC.
nl-NL: Toon deze inhoud bovenaan het formulier voor aanschafsuggesties in de OPAC.

en: Display the following message on the redirect page for suppressed bibliographic records. Depends on the system preferences OpacSuppression and OpacSuppressionRedirect.
nl-NL: Geef het volgende bericht weer op de omleidingspagina voor onderdrukte bibliografische records. Is afhankelijk van de systeemvoorkeuren OpacSuppression en OpacSuppressionRedirect.

en: Show the following content on the patron self-registration confirmation page.
nl-NL: Toon de volgende inhoud op de bevestigingspagina voor zelfregistratie van de gebruiker.

en: Show this content on the web-based self checkout screen.
nl-NL: Toon deze content op het zelfscanscherm in de browser.

en: Show this content on the Help page of the web-based self checkout system.
nl-NL: Toon deze content op de Help-pagina van het zelfscansysteem in de browser.

en: Show this content on the self check-in screen.
nl-NL: Toon deze content op het inleverscherm van de zelfservice.

en: Show this content on the acquisitions home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze inhoud op de pagina voor acquisities in de stafinterface.

en: Show this content on the authorities home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze inhoud op de pagina voor thesauri in de stafinterface.

en: Show this content on the cataloging home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze inhoud op de startpagina van de catalogus in de stafinterface.

en: Show this content on the lists home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze inhoud op de pagina voor lijsten in de stafinterface.

en: Show this content on the patrons home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze content op de pagina van de lener in de stafinterface.

en: Show this content on the point of sale home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze content op de pagina van het verkooppunt in de stafinterface.

en: Show this content on the serials home page in the staff interface.
nl-NL: Toon deze inhoud op de pagina voor tijdschriften in de stafinterface.

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
nl-NL: Inleverclaims moeten verwerkt worden op de lenerdetailpagina

note: OPTION
en: Bundle losses are set at checkin automatically
nl-NL: Pakketverliezen worden bij inname automatisch ingesteld

note: For the first occurrence, %1$s: - mv.default | html -
en: %s (Not an authorised value)
nl-NL: %s (Geen geautoriseerde waarde)

note: SPAN
en: The current value %s is not configured for the authorised value category controlling this subfield
nl-NL: De huidige waarde %s is niet geconfigureerd voor de geautoriseerde waardecategorie die dit subveld bepaalt

note: A
en: No popup
nl-NL: Geen popup

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_search
en: regex pattern
nl-NL: regex patroon

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_replace
en: regex replacement
nl-NL: regex vervanging

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
nl-NL: Vink aan voor verwijderen van subveld %s

en: Important
nl-NL: Belangrijk

note: IMG
en: Clone
nl-NL: Klonen

note: IMG
en: Clone this subfield
nl-NL: Kloon dit subveld

en: Clear on loan
nl-NL: Wissen bij uitleen

en: Show/hide columns:
nl-NL: Toon/verberg kolommen:

en: Show all columns
nl-NL: Alle kolommen tonen

en: Hide all columns
nl-NL: Verberg alle kolommen

note: TH
en: Item holds / Total holds
nl-NL: Exemplaaraanvragen / Totaal aantal aanvragen

note: I
en: Cannot edit
nl-NL: Kan niet bewerken

note: I
en: Cannot delete
nl-NL: Kan niet verwijderen

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
nl-NL: Aanvragen voor dit item: %s / Totaal aantal aanvragen voor deze titel: %s

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
nl-NL: Geen aanvragen voor dit item / Totaal aantal aanvragen voor deze titel: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
nl-NL: Aanvragen voor deze titel: %s

note: A
en: No holds on this record
nl-NL: Geen aanvragen voor dit record

en: Tab text 1
nl-NL: Tab tekst 1

en: Tab text 2
nl-NL: Tab tekst 2

en: Module page
nl-NL: Module pagina

en: Add form
nl-NL: Formulier toevoegen

en: Confirm deletion
nl-NL: Bevestig verwijdering

en: Module page
nl-NL: Module pagina

note: NAV
en: Breadcrumb
nl-NL: Kruimelpad

note: A
en: Home
nl-NL: Start

note: SCRIPT
en: Add new batch
nl-NL: Voeg nieuwe batch toe

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the batch?
nl-NL: Weet je zeker dat je dit exemplaar uit de batch wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Article author
nl-NL: Auteur artikel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Article title
nl-NL: Artikeltitel

note: SCRIPT
en: Available via
nl-NL: Beschikbaar via

note: SCRIPT
en: Failed to retrieve
nl-NL: Ophalen mislukt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Issue
nl-NL: Aflevering

note: SCRIPT
en: Less
nl-NL: Minder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: More
nl-NL: Meer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Pages
nl-NL: Pagina's

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Publisher
nl-NL: Uitgever

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
nl-NL: Verwijderen

note: SCRIPT
en: Retrieving metadata
nl-NL: Haal metadata op

note: SCRIPT
en: Retrieving...
nl-NL: Ophalen...

note: SCRIPT
en: Unable to create batch request
nl-NL: Aanmaken batch verzoek niet gelukt

note: SCRIPT
en: Unable to create local request
nl-NL: Kan geen lokale aanvraag maken

note: SCRIPT
en: Unable to retrieve batch details
nl-NL: Ophalen details batch niet gelukt

note: SCRIPT
en: Unable to retrieve batch requests
nl-NL: Ophalen batch verzoeken niet gelukt

note: SCRIPT
en: Unable to retrieve batch statuses
nl-NL: Ophalen batch statussen niet gelukt

note: SCRIPT
en: Unable to update batch request
nl-NL: Bijwerken batch verzoek niet gelukt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unknown
nl-NL: Onbekend

note: SCRIPT
en: Update batch
nl-NL: Batch bijwerken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Volume
nl-NL: Deel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
nl-NL: Jaar

en: Batch details
nl-NL: Details batch

en: Batch name:
nl-NL: Naam batch:

en: Card number, username or surname:
nl-NL: Pasnummers, gebruikers- of achternaam:

en: Library:
nl-NL: Bibliotheek:

en: Add batch items
nl-NL: Voeg exemplaren toe aan batch

en: Supported identifiers:
nl-NL: Ondersteunde identifiers:

en: Row count:
nl-NL: Aantal rijen:

en: The following duplicates were found, these have been de-duplicated:
nl-NL: De volgende duplicaten zijn gevonden, deze zijn verwijderd:

en: The following unknown identifiers were found, it was not possible to establish their type:
nl-NL: De volgende onbekende identifiers zijn gevonden, het was niet mogelijk om het type ervan vast te stellen:

note: TEXTAREA
en: Enter identifiers, one per line
nl-NL: Voeg de identifiers toe, één per regel

en: Process identifiers
nl-NL: Verwerk identifiers

en: - Items processed:
nl-NL: - Exemplaren verwerkt:

en: . Items failed:
nl-NL: . Exemplaren mislukt:

en: out of
nl-NL: van

en: Identifier type
nl-NL: Soort identifier

en: Identifier value
nl-NL: Waarde identifier

en: Request ID
nl-NL: Verzoek ID

en: Request status
nl-NL: Status aanvraag

en: Availability
nl-NL: Beschikbaarheid

note: BUTTON
en: Add items to batch
nl-NL: Voeg exemplaren toe aan batch

en: Continue
nl-NL: Doorgaan

en: Finish and view batch
nl-NL: Afronden en batch bekijken

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this batch? All attached requests will be detached.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze batch wilt verwijderen? Alle gekoppelde aanvragen worden verwijderd.

note: SCRIPT
en: Unable to delete batch
nl-NL: Kan batch niet verwijderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View borrower details
nl-NL: Bekijk lenergegevens

en: View ILL requests batches
nl-NL: Bekijk batches IBL-aanvragen

en: Details for all batches
nl-NL: Details van alle batches

en: Number of requests
nl-NL: Aantal aanvragen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: All statuses
nl-NL: Alle statussen

note: SCRIPT
en: Manage request
nl-NL: Beheer aanvraag

note: SCRIPT
en: Select a backend first
nl-NL: Selecteer eerst backend

note: SCRIPT
en: View patron details
nl-NL: Bekijk details lener

en: Request type
nl-NL: Aanvraagtype

en: Order ID
nl-NL: Bestelling ID

en: Bibliographic record ID
nl-NL: Bibliografisch record ID

en: Placed on
nl-NL: Geplaatst op

en: Updated on
nl-NL: Bijgewerkt op

en: Replied
nl-NL: Beantwoord

en: Completed on
nl-NL: Voltooid op

en: Access URL
nl-NL: Te gebruiken URL

en: Cost
nl-NL: Kosten

en: Price paid
nl-NL: Betaalde prijs

en: Comments
nl-NL: Opmerkingen

en: OPAC notes
nl-NL: OPAC opmerkingen

en: Staff notes
nl-NL: Staf opmerkingen

en: Backend
nl-NL: Achtereind

en: New ILL request
nl-NL: Nieuw IBL verzoek

en: Refresh
nl-NL: Verversen

en: List requests
nl-NL: Lijst verzoeken

en: New ILL requests batch
nl-NL: Nieuw IBL verzoek

en: Batch requests
nl-NL: Batch IBL aanvragen

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
nl-NL: Kies een inschrijfperiode in maanden OF op datum.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
nl-NL: Kies slechts één inschrijfperiode.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
nl-NL: Voer alleen letters of cijfers in.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
nl-NL: Voer alleen letters in.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
nl-NL: De wachtwoorden komen niet overeen

en: Accept all cookies
nl-NL: Accepteer alle cookies

en: Accept only essential cookies
nl-NL: Accepteer alleen essentiële cookies

en: More information
nl-NL: Meer informatie

en: Cookie consent
nl-NL: Toestemming voor cookies

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
nl-NL: Geef toestemming voor cookie

en: Accept selected non-essential cookies
nl-NL: Accepteer de geselecteerde niet-essentiële cookies

en: Insert copyright symbol (©)
nl-NL: Copyrightsymbool (©) invoegen

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
nl-NL: Copyrightsymbool (℗) (geluidsopnames) invoegen

en: Insert delimiter (‡)
nl-NL: Scheidingsteken (‡) invoegen

en: Get help on current subfield
nl-NL: Hulp voor huidig subveld

en: Link field to authorities
nl-NL: Veld koppelen aan thesaurus

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
nl-NL: Huidig veld verwijderen en kopieren naar 'klembord'

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
nl-NL: Huidig subveld verwijderen en kopieren naar 'klembord'

en: New field on next line
nl-NL: Nieuw veld op volgende regel

en: Insert line break
nl-NL: Regeleinde invoegen

en: Move to next position
nl-NL: Verplaats naar volgende positie

en: Move to previous position
nl-NL: Ga naar vorige positie

en: Toggle Keyboard
nl-NL: Activeer toetsenbord

en: Copy current field
nl-NL: Kopieer huidig veld

en: Copy current subfield
nl-NL: Kopieer huidig subveld

en: Paste selection from 'clipboard'
nl-NL: Selectie plakken van 'klembord'

en: Copy current field on next line
nl-NL: Kopieer huidig veld naar volgende regel

en: Label batch
nl-NL: Etiket batch

en: Layout
nl-NL: Lay-out

en: Label template
nl-NL: Etiketsjabloon

en: Printer profile
nl-NL: Printerprofiel

en: Barcode range
nl-NL: Barcodereeks

en: Manage
nl-NL: Beheer

en: Label batches
nl-NL: Etiket batches

en: Layouts
nl-NL: Lay-outs

en: Label templates
nl-NL: Etiketsjablonen

en: Printer profiles
nl-NL: Printerprofielen

note: A
en: Switch languages
nl-NL: Wissel van taal

en: Last patron
nl-NL: Laatste lener

en: Toggle dropdown
nl-NL: Kies dropdownmenu

en: Clear list
nl-NL: Wis lijst

note: A
en: Search notices
nl-NL: Zoek berichten

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
nl-NL: Zoek bestaande berichten

en: Submitting comment
nl-NL: Opmerking versturen

en: Your comment has been submitted
nl-NL: Je opmerking is ingediend

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
nl-NL: Je reactie kon niet verstuurd worden. Probeer later opnieuw.

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
nl-NL: &rsaquo; Mana Knowledge Base rapport zoekresultaten

en: Guided reports wizard
nl-NL: Begeleide rapporten wizard

en: Mana Knowledge Base report search results
nl-NL: Mana Knowledge Base rapport zoekresultaten

en: Report name
nl-NL: Rapportnaam

en: # of users
nl-NL: # van gebruikers

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
nl-NL: Aantal bibliotheken dat dit patroon gebruikt

en: Last import
nl-NL: Laatste import

note: TH
en: Last time a library used this pattern
nl-NL: Laatste keer dat een bibliotheek dit patroon gebruikte

en: Comments
nl-NL: Opmerkingen

en: Actions
nl-NL: Acties

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: Share with Mana
nl-NL: Deel met Mana

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
nl-NL: Je rapport is al gelink met een Mana rapport. Deel het indien je wijzigingen hebt aangebracht, anders doet het niets.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
nl-NL: Voer een rapportnaam en -beschrijving in voor het delen (minimaal 20 tekens)

en: Group:
nl-NL: Groep:

en: Notes:
nl-NL: Opmerkingen:

en: Language:
nl-NL: Taal:

en: Share
nl-NL: Delen

en: Published by
nl-NL: Uitgegeven door

en: Frequency
nl-NL: Frequentie

en: Numbering pattern
nl-NL: Nummeringspatroon

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
nl-NL: Deze bron is meer dan %s keer gerapporteerd, wees voorzichtig!

en: Report
nl-NL: Rapport

en: New comment
nl-NL: Nieuwe opmerking

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
nl-NL: Plaats een nieuwe opmerking (max 35 tekens)

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
nl-NL: Mana zoekactie fout met code: %s

en: Comment:
nl-NL: Opmerking:

en: Comment
nl-NL: Opmerking

en: Alternate address
nl-NL: Alternatief adres

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
nl-NL: %s Straattype:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
nl-NL: %s Adres:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
nl-NL: %s Huisnummer:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
nl-NL: %s Adres 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
nl-NL: %s Postcode:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
nl-NL: %s Stad:

en: or enter
nl-NL: of voer in

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
nl-NL: %s Staat/provincie:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
nl-NL: %s Land:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
nl-NL: %s Telefoon:

note: %1$s:  END
en: %s Email:
nl-NL: %s E-mail:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
nl-NL: %s Notitie bij contactpersoon:

en: Alternate contact
nl-NL: Alternatief contactpersoon

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
nl-NL: %s Achternaam:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
nl-NL: %s Voornaam:

en: Main address
nl-NL: Huisadres

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
nl-NL: Voer lenerpasnummer of deel van de naam in

en: Search type
nl-NL: Zoek type

en: Starts with
nl-NL: Begint met

en: Contains
nl-NL: Bevat

en: Any
nl-NL: Alles

en: Category
nl-NL: Categorie

en: Keep patrons selected for a new operation
nl-NL: Onthoud de geselecteerde leners voor een nieuwe actie

en: Add guarantee
nl-NL: Voeg geborgde toe

en: Change password
nl-NL: Wachtwoord wijzigen

en: Print
nl-NL: Printen

en: Print summary
nl-NL: Print overzicht

en: Print quick slip
nl-NL: Print uitleenoverzicht

en: Print account balance
nl-NL: Accountoverzicht afdrukken

en: Print overdues
nl-NL: Te late uitleningen printen

en: Print checkin slip
nl-NL: Print innamebon

note: %1$s:  notice.name | html
en: Print %s
nl-NL: Afdrukken %s

en: Search to hold
nl-NL: Zoeken voor aanvraag

en: Add message
nl-NL: Voeg bericht toe

en: Schedule pickup
nl-NL: Plan afhaalmoment

en: Renew patron
nl-NL: Lidmaatschap vernieuwen

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
nl-NL: U hebt geen rechten om lidmaatschappen te vernieuwen

en: Set permissions
nl-NL: Rechten instellen

note: A
en: You are not authorized to set permissions
nl-NL: U hebt geen rechten om rechten in te stellen

en: Manage two-factor authentication
nl-NL: Beheer tweefactorauthenticatie

en: Discharge
nl-NL: Afboeken

en: Manage API keys
nl-NL: Beheer API keys

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
nl-NL: U hebt geen rechten om API sleutels te beheren

en: Send welcome email
nl-NL: Stuur welkomst-e-mail

en: Send password reset
nl-NL: Stuur wachtwoordreset

note: A
en: Patron is protected
nl-NL: Lener is beveiligd

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
nl-NL: U hebt geen rechten om leners te verwijderen

en: Update child to adult patron
nl-NL: Wijzig kind in volwassen lener

note: A
en: Patron is an adult
nl-NL: Lener is een volwassene

en: Export today's checked in barcodes
nl-NL: Exporteer vandaag ingenomen barcodes

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
nl-NL: Niet toegestaan vanwege privacy instellingen lener

en: Leave a message
nl-NL: Laat bericht achter

en: Add a message for:
nl-NL: Voeg een bericht toe voor:

en: Staff - Internal note
nl-NL: Staf - Interne opmerking

en: Predefined notes:
nl-NL: Voorgedefinieerde opmerkingen:

en: Select note
nl-NL: Kies opmerking

en: Save
nl-NL: Opslaan

en: Source records
nl-NL: Bronrecords

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Destination record (%s)
nl-NL: Bestemmingsrecord (%s)

en: Days in advance
nl-NL: Dagen vantevoren

en: Phone
nl-NL: Telefoon

en: Email
nl-NL: E-mail

en: Digests only
nl-NL: Alleen samenvattingen

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
nl-NL: Kies voor cumulatieve berichten om het aantal berichten te beperken. Berichten worden dan bewaard en als een enkel bericht verstuurd.

en: Item due
nl-NL: Exemplaar inleverdatum

en: Advance notice
nl-NL: Attenderingsbericht

en: Hold filled
nl-NL: Aanvraag vervuld

en: Hold reminder
nl-NL: Aanvraag herinnering

en: Item check-in
nl-NL: Exemplaar inname

en: Item checkout and renewal
nl-NL: Exemplaar uitleen en verlenging

en: Item checkout
nl-NL: Exemplaar uitleen

en: Interlibrary loan ready
nl-NL: IBL gereed

en: Interlibrary loan unavailable
nl-NL: IBL niet beschikbaar

en: Interlibrary loan updated
nl-NL: IBL bijgewerkt

en: Auto renewal
nl-NL: Automatisch verlengen

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
nl-NL: Kies een methode voor verzending voor het selecteren van een samenvatting

en: Claim returned
nl-NL: Teruggestuurde reclamering

en: Charge lost fee
nl-NL: Bereken zoekraakkosten

en: Make claim
nl-NL: Reclameren

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
nl-NL: Kan niet als ingeleverd claimen

en: Add concern
nl-NL: Voeg probleemmelding toe

en: Please describe your concern:
nl-NL: Beschrijf het probleem

en: Submit
nl-NL: Indienen

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
nl-NL: Pakketinhoud van %s

en: Cancel booking
nl-NL: Annuleer boeking

en: Are you sure you want to cancel this booking?
nl-NL: Bent je zeker dat je deze boeking wilt annuleren?

en: Confirm
nl-NL: Bevestigen

en: Cashup summary
nl-NL: Kasoverzicht

en: Cash register:
nl-NL: Kasregister:

en: Period:
nl-NL: Periode:

en: to
nl-NL: tot

en: Total
nl-NL: Totaal

en: Create a new authorized value
nl-NL: Maak nieuwe geautoriseerde waarde

en: Category:
nl-NL: Categorie:

en: Authorized value:
nl-NL: Geautoriseerde waarde:

en: Description:
nl-NL: Beschrijving:

en: Description (OPAC):
nl-NL: Beschrijving (OPAC):

en: Item renewals
nl-NL: Exemplaar verlengingen

en: Retrieving renewals...
nl-NL: Verlengingen ophalen...

en: Ticket details
nl-NL: Bondetails

en: Notify:
nl-NL: Attendeer:

en: Resolve
nl-NL: Oplossen

en: Patron:
nl-NL: Lener:

en: Item:
nl-NL: Exemplaar:

en: Any item
nl-NL: Elk exemplaar

en: Booking dates:
nl-NL: Datum boekingen:

en: Select the booking start and end date
nl-NL: Selecteer begin- en einddatum van de boeking

en: Resolve return claim
nl-NL: Retourneringsclaim oplossen

en: Resolution
nl-NL: Resolutie

en: New item lost value:
nl-NL: Nieuw exemplaar zoek waarde:

en: (Not lost)
nl-NL: (Niet zoek)

en: Resolve claim
nl-NL: Claim oplossen

en: Multi receiving
nl-NL: Meerdere ontvangen

en: How many issues do you want to receive?
nl-NL: Hoeveel afleveringen wilt u ontvangen?

en: Set the date received to today?
nl-NL: Ontvangstdatum instellen op vandaag?

en: Cannot add patron
nl-NL: Kan gebruiker niet toevoegen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
nl-NL: .%sDe systeembeheerder moet tenminste 1 bibliotheek invoeren.%s

en: Please add a library
nl-NL: Voeg bibliotheek toe

en: There are no libraries defined.
nl-NL: Er zijn geen bibliotheken gedefinieerd.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
nl-NL: .%sDe systeembeheerder moet tenminste 1 lenercategorie invoeren.%s

en: Please add a patron category
nl-NL: Voeg lenercategorie toe

en: There are no patron categories defined.
nl-NL: Er zijn geen lenercategorieën gedefinieerd.

en: Library created!
nl-NL: Bibliotheek aangemaakt!

en: Library already exists and cannot be modified!
nl-NL: Bibliotheek bestaat al en kan niet gewijzigd worden!

en: Patron category created!
nl-NL: Lenercategorie aangemaakt!

en: Patron category already exists and cannot be modified!
nl-NL: Lenercategorie bestaat al en kan niet gewijzigd worden!

en: Administrator account created!
nl-NL: Beheerdersaccount gemaakt!

en: The patron was not created! The card number or username already exists.
nl-NL: De lener is niet aangemaakt. Pasnummer of gebruikersnaam bestaat al.

en: Card number already in use.
nl-NL: Pasnummer is al in gebruik.

en: Card number length is incorrect.
nl-NL: Lengte pasnummer is incorrect.

en: Passwords do not match.
nl-NL: Wachtwoorden komen niet overeen.

en: New item type created!
nl-NL: Nieuw item type aangemaakt!

en: Item type already exists!
nl-NL: Item type bestaat al!

en: Circulation rule created!
nl-NL: Uitleenregel aangemaakt!

en: Circulation rule not created!
nl-NL: Uitleenregel niet aangemaakt!

en: The patron has not been created the entered password was too short
nl-NL: Lener niet aangemaakt, want het ingevoerde wachtwoord is te kort

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
nl-NL: Lener niet aangemaakt, want het ingevoerde wachtwoord is te zwak. Moet tenminste 1 hoofdletter, 1 kleine letter en 1 cijfer bevatten

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
nl-NL: Lener niet aangemaakt, want het ingevoerde wachtwoord bevat spaties

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
nl-NL: %s van %s resultaten geladen, verfijn je zoekopdracht om andere records te zien

en: First
nl-NL: Eerste

en: Next
nl-NL: Volgende

en: Last
nl-NL: Laatste

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
nl-NL: Wachtwoord bevat spaties aan begin en/of einde

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
nl-NL: Het wachtwoord moet tenminste %s karakters bevatten

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
nl-NL: Wachtwoord moet tenminste %s karakters bevatten, waaronder HOOFDLETTERS, kleine letters en cijfers

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
nl-NL: Voer hetzelfde wachtwoord in als hierboven

en: Record title
nl-NL: Record titel

en: TOC
nl-NL: INH

note: TH
en: Table of contents
nl-NL: Inhoudsopgave

en: Chapters
nl-NL: Hoofdstukken

en: Format
nl-NL: Formaat

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
nl-NL: (slechts %s)

en: Pending
nl-NL: Wachtend

en: Processing
nl-NL: Verwerken

en: Completed
nl-NL: Voltooid

en: Canceled
nl-NL: Geannuleerd

en: Patron has no current article requests.
nl-NL: Lener heeft geen openstaande artikelaanvragen.

en: Checkouts (
nl-NL: Uitleningen (

note: %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
nl-NL: Uitleningen familieleden (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
nl-NL: Kosten (%s)

note: %1$s:  guarantees_fines | $Price
en: Guarantees' charges (%s)
nl-NL: Kosten geborgden (%s)

en: Claims
nl-NL: Reclameringen

note: SPAN
en: Resolved claims
nl-NL: Opgeloste claims

note: SPAN
en: Unresolved claims
nl-NL: Onopgeloste claims

note: %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
nl-NL: Blokkeringen (%s)

note: %1$s:  patron_lists_count | html
en: Patron lists (%s)
nl-NL: Lenerlijsten (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
nl-NL: Totaal verschuldigd: %s

en: No outstanding charges
nl-NL: Geen openstaande kosten

en: Guarantee
nl-NL: Geborgde

en: Amount outstanding
nl-NL: Openstaand bedrag

en: Total due
nl-NL: Totaal verschuldigd

note: %1$s:  END # /tab_panel# %2$s:  END # /tab_panel# %3$s:  IF CAN_user_clubs && ( enrollments.count || enrollable.count ) %4$s:  WRAPPER tab_panel tabname="clubs" %5$s:  END # /tab_panel# %6$s:  END %7$s:  IF CAN_user_tools_manage_patron_lists || patron_lists_count %8$s:  WRAPPER tab_panel tabname="pa
en: %s %s %s %s Loading... %s %s %s %s Loading... %s %s %s %s %s %s %s %s
nl-NL: %s %s %s %s Laden... %s %s %s %s Laden... %s %s %s %s %s %s %s %s

en: Hold date
nl-NL: Aanvraagdatum

en: Pickup at
nl-NL: Ophalen bij

en: Delete?
nl-NL: Verwijderen?

en: Suspend?
nl-NL: Opschorten?

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
nl-NL: Geselecteerde aanvragen annuleren

en: Cancellation reason:
nl-NL: Annuleringsreden:

en: No reason given
nl-NL: Geen reden opgegeven

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
nl-NL: Alle aanvragen opschorten

en: until
nl-NL: tot

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
nl-NL: Specifieer een hervattingsdatum voor %s:

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
nl-NL: Hervat alle opgeschorte aanvragen

en: Patron has nothing on hold.
nl-NL: Lener heeft geen aanvragen.

en: Patron is currently unrestricted.
nl-NL: Lener is momenteel niet geblokkeerd.

en: Comment
nl-NL: Opmerking

en: Created
nl-NL: Aangemaakt

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
nl-NL: Blokkering toegevoegd door rappelproces %s

en: expired
nl-NL: verlopen

en: Indefinite
nl-NL: Onbepaalde tijd

en: Remove
nl-NL: Verwijder

en: Add manual restriction
nl-NL: Voeg handmatige blokkering toe

en: Comment:
nl-NL: Opmerking:

en: Expiration:
nl-NL: Vervaldatum:

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
nl-NL: Voeg blokkering toe

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
nl-NL: Toon alle %s reclameringen

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
nl-NL: Toon %s onopgeloste reclameringen

en: Resolved?
nl-NL: Opgelost?

en: Created on
nl-NL: Aangemaakt op

en: Enter patron card number or partial name:
nl-NL: Vul het lenernummer of deel van de naam in:

en: Search for patron
nl-NL: Zoek naar lener

en: Search:
nl-NL: Zoek:

en: Sort 1:
nl-NL: Sorteer 1:

en: Sort 2:
nl-NL: Sorteer 2:

en: Search type:
nl-NL: Zoek type:

note: INPUT type=button
en: Clear
nl-NL: Wissen

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
nl-NL: Alleen staf met superbibliothecaris of suggestions_manage rechten worden in de zoekresultaten getoond

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
nl-NL: Alleen staf met superbibliothecaris- of acquisitierechten (of order_manage rechten indien graadsgewijze rechten geactiveerd zijn) worden in de zoekresultaten getoond

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
nl-NL: Alleen staf met superbibliothecaris- of acquisitierechten (of budget_modify rechten indien graadsgewijze rechten geactiveerd zijn) worden in de zoekresultaten getoond

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
nl-NL: Alleen staf met superbibliothecaris of ERM rechten worden in de zoekresultaten getoond

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
nl-NL: Blader op achternaam: %s %s %s %s %s

en: Patrons found for:
nl-NL: Leners gevonden voor:

en: Card
nl-NL: Kaart

en: Date of birth
nl-NL: Geboortedatum

en: Address
nl-NL: Adres

en: Expires on
nl-NL: Verloopt op

en: Checkouts
nl-NL: Uitleningen

en: Fines
nl-NL: Boetes

en: Loading
nl-NL: Laden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s years
nl-NL: %s jaren

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden. Controleer de logbestanden.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Email:
nl-NL: E-mail:

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
nl-NL: Gebruiker '%s' toegevoegd.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
nl-NL: Gebruiker '%s' staat al in de lijst.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select
nl-NL: Selecteer

note: SCRIPT
en: Select patron
nl-NL: Kies lener

note: SCRIPT
en: begins with
nl-NL: begint met

note: SCRIPT
en: containing
nl-NL: bevat

note: SCRIPT
en: in library
nl-NL: in bibliotheek

note: SCRIPT
en: starting with
nl-NL: beginnend met

note: SCRIPT
en: with category
nl-NL: met categorie

note: SCRIPT
en: with sort1
nl-NL: met sorteer1

note: SCRIPT
en: with sort2
nl-NL: met sorteer2

note: %1$s: - Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
nl-NL: Een lener van bibliotheek %s

en: New patron
nl-NL: Nieuwe lener

en: Quick add new patron
nl-NL: Voeg snel nieuwe lener toe

en: Patron lists
nl-NL: Lenerlijsten

en: Attention
nl-NL: Attentie

en: Pending modifications:
nl-NL: Wachtende bewerkingen:

en: Review pending modifications
nl-NL: Bekijk wachtende wijzigingen

en: Patron has pending modifications
nl-NL: Lener heeft wachtende wijzigingen

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s.
nl-NL: Lenerpas verloopt op %s.

en: Edit details
nl-NL: Details bewerken

en: or
nl-NL: of

en: Set due date to expiry:
nl-NL: Stel inleverdatum in op verval:

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
nl-NL: De systeemvoorkeur ReturnBeforeExpiry is ingeschakeld, wat betekent dat wanneer de verloopdatum voor de inleverdatum valt, de inleverdatum wordt ingesteld op de verloopdatum

en: Patron's card has expired.
nl-NL: Lenerpas is verlopen.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
nl-NL: Lenerpas is verlopen op %s

en: Address:
nl-NL: Adres:

en: Patron's address flagged as in doubt
nl-NL: Leneradres is twijfelachtig

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
nl-NL: gonenoaddress aanduiding ingesteld in lenerrecord

en: Lost:
nl-NL: Zoek:

en: Patron's card is flagged as lost
nl-NL: Lenerpas is zoekgeraakt

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
nl-NL: zoekaanduiding ingesteld in lenerrecord

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
nl-NL: Leneraccount geblokkeerd %s tot %s %s %s om de volgende reden:

note: %1$s:  debarredsince | $KohaDates
en: Restricted since %s:
nl-NL: Geblokkeerd sinds %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarredcomment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarredcomment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarredcomment | $raw | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
nl-NL: %s Blokkering toegevoegd door rappelproces %s %s %s %s

en: View restrictions
nl-NL: Bekijk blokkeringen

en: Overdues:
nl-NL: Te laat:

en: Patron has ITEMS OVERDUE
nl-NL: Lener heeft TE LATE UITLENINGEN

en: See highlighted items below
nl-NL: Zie gemarkeerde exemplaren hieronder

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
nl-NL: Lener heeft %s INLEVERCLAIMS

en: Return claims:
nl-NL: Inleverclaims:

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
nl-NL: Toegestane leeftijden zijn %s-%s.

en: Patron's age is incorrect for their category.
nl-NL: Leeftijd lener onjuist voor categorie.

en: Change category
nl-NL: Wijzig categorie

note: %1$s:  Categories.GetName(patron.categorycode) | html
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries.
nl-NL: De huidige categorie (%s) van de lener is beperkt tot andere bibliotheken.

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
nl-NL: Borgstaanders van lener en hun andere geborgden zijn samen verschuldigd %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
nl-NL: Geborgden van lener zijn samen verschuldigd %s. %s

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
nl-NL: Lener heeft een krediet %s van

en: Override restriction temporarily
nl-NL: Blokkering tijdelijk negeren

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
nl-NL: Hier wachtende terugroepingen (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
nl-NL: (%s), %s door %s %s %s [%s] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
nl-NL: Terugroeping geplaatst op %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
nl-NL: %s Wacht hier %s tot %s %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
nl-NL: Klaarstaande terugroepingen bij andere bibliotheken (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
nl-NL: %s Wacht bij %s %s tot %s %s

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
nl-NL: Hier wachtende aanvragen (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
nl-NL: Aanvraag geplaatst op %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expirationdate %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s%s.
nl-NL: %s Wacht hier %s tot %s%s.

note: %1$s:  w.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting here since %s.
nl-NL: Staat klaar sinds %s.

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
nl-NL: Aanvragen bij andere bibliotheken (%s)

en: Curbside pickups scheduled here
nl-NL: Afhalingen hier gepland

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
nl-NL: Op %s: %s %s

en: To be staged
nl-NL: Om klaar te zetten

en: Staged and ready
nl-NL: Klaargezet en gereed

en: Patron is outside!
nl-NL: Lener is buiten!

en: Delivered
nl-NL: Bezorgd

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
nl-NL: Onbekende status "%s"

en: Messages
nl-NL: Berichten

note: %1$s:  IF patron_message.patron_read_date
en: %s Read:
nl-NL: %s Lees:

en: Add a new message
nl-NL: Voeg nieuw bericht toe

en: Edit message
nl-NL: Bericht bewerken

en: Message is for:
nl-NL: Bericht is voor:

en: Please have your system administrator check the error log for details.
nl-NL: Vraag de systeembeheerder de logs na te kijken.

en: Patron list:
nl-NL: Lenerlijst:

en: Patron number:
nl-NL: Lenernummer:

en: Layout:
nl-NL: Lay-out:

en: Template:
nl-NL: Sjabloon:

en: WARNING:
nl-NL: LET OP:

en: Error while creating PDF file.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij maken PDF-bestand.

en: No cards created (empty batch or list?)
nl-NL: Geen kaarten gemaakt (lege batch of lijst?)

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
nl-NL: De database gaf een foutmelding bij het opslaan van %s %s.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
nl-NL: De database gaf een foutmelding bij een poging tot opslaan.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
nl-NL: De database gaf een foutmelding bij het verwijderen van %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
nl-NL: De database gaf een foutmelding bij het verwijderen van %s.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
nl-NL: De database gaf een foutmelding bij een poging tot verwijdering.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
nl-NL: Een niet-ondersteund proces werd geprobeerd op %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
nl-NL: Een niet-ondersteund proces werd geprobeerd op.

en: An error has occurred.
nl-NL: Er is een fout opgetreden.

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
nl-NL: Een niet bestaande of ongelde bibliotheekcode is ingevoerd. Controleer of een bibliotheek is ingesteld.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
nl-NL: Er is een probleem opgetreden bij het uploaden van de afbeelding.

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
nl-NL: Afbeelding is groter dan 2 MB. Wijzig grootte en importeer nogmaals.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
nl-NL: Het afbeeldingsquotum van de database staat maximaal %s opgeslagen afbeeldingen toe. Verwijder afbeeldingen om ruimte vrij te maken.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
nl-NL: Een afbeelding met de naam '%s' bestaat al.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
nl-NL: Er is een fout opgetreden, er zijn geen exemplaren toegevoegd aan batch %s.

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
nl-NL: Geen exemplaren toegevoegd omdat er geen bibliotheek is ingesteld. Stel een bibliotheek in voordat exemplaren aan eenn batch worden toegevoegd.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
nl-NL: Er is een fout opgetreden, de exemplaren zijn niet verwijderd uit de batch %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
nl-NL: Er is een fout opgetreden, de batch %s werd niet verwijderd.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
nl-NL: Er is een fout opgetreden, de batch %s werd niet volledig ontdubbeld.

en: Card batch
nl-NL: Kaart batch

en: Image
nl-NL: Afbeelding

en: Card template
nl-NL: Kaartsjabloon

en: Card batches
nl-NL: Kaart batches

en: Images
nl-NL: Afbeeldingen

en: Card templates
nl-NL: Kaartsjablonen

en: Search field:
nl-NL: Zoekveld:

note: A
en: Search patron categories
nl-NL: Zoek lenercategorieën

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
nl-NL: Zoek op lenercategorienaam

en: Access to all librarian functions
nl-NL: Toegang tot alle functies van de bibliothecaris

en: Check out and check in items
nl-NL: Uitlenen en innemen van exemplaren

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
nl-NL: Staftoegang, staat toe de catalogus in stafinterface te bekijken

en: Required for staff login.
nl-NL: Vereist voor staflogin.

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
nl-NL: Beheer Koha systeeminstellingen (Beheerpaneel)

en: Add, modify and view patron information
nl-NL: Voeg toe, bewerk en verwijder lenerinformatie

en: Set user permissions
nl-NL: Gebruikersrechten instellen

en: Place and modify holds for patrons
nl-NL: Plaats en bewerk aanvragen voor leners

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
nl-NL: Bewerk catalogus (Wijzig bibliografische of bezitsgegevens)

en: Manage patrons fines and fees
nl-NL: Beheer lenerboetes en -kosten

en: Acquisition management
nl-NL: Aquisitie management

en: Suggestions management
nl-NL: Suggestiebeheer

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
nl-NL: Gebruik alle hulpmiddelen (uitklappen voor gedeeltelijke rechten)

en: Edit authorities
nl-NL: Bewerk thesaurustermen

en: Manage serial subscriptions
nl-NL: Beheer abonnementen

en: Allow access to the reports module
nl-NL: Toegang tot rapportagemodule toestaan

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
nl-NL: Toestaan dat stafleden rechten, gebruikersnamen en wachtwoorden wijzigen van andere stafleden

en: Koha plugins
nl-NL: Koha plug-ins

en: Patron clubs
nl-NL: Lenerclubs

en: Create and modify Interlibrary loan requests
nl-NL: Maak en bewerk IBL aanvragen

en: Self check modules
nl-NL: Zelfuitleenmodules

en: Manage stockrotation operations
nl-NL: Beheer voorraadroulatie handelingen

en: Cash management
nl-NL: Kasbeheer

en: OPAC problem reports management
nl-NL: OPAC probleemmeldingen beheer

en: Manage the electronic resources module
nl-NL: Beheer de e-resource module

en: Allow staff to change logged in library
nl-NL: Toestaan dat staf van ingelogde bibliotheek wisselt

en: Manage the preservation module
nl-NL: Beheer de behoudmodule

en: Remaining circulation permissions
nl-NL: Resterende uitleenrechten

en: Force checkout if a limitation exists
nl-NL: Uitlening afdwingen bij beperking

en: Manage restrictions for accounts
nl-NL: Beheer blokkeringen van accounts

en: Execute overdue items report
nl-NL: Voer te late uitleningen-rapport uit

en: Override blocked renewals
nl-NL: Negeer blokkeringen bij verlenging

en: Manage item bookings
nl-NL: Beheer de boekingen van items

en: Mark checkout notes as seen/not seen
nl-NL: Markeer uitleenopmerkingne als gelezen/ongelezen

en: Manage account debit and credit types
nl-NL: Beheer account debet en credit types

en: Manage circulation rules
nl-NL: Beheer uitleenregels

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
nl-NL: Beheer uitleenregels van een bibliotheek. Indien niet ingesteld kan de gebruiker alleen de uitleenregels voor de eigen bibliotheek bewerken (let op: manage_circ_rules is wel vereist)

en: Remaining system parameters permissions
nl-NL: Resterende systeemvoorkeur rechten

en: Manage system preferences
nl-NL: Beheer systeemvoorkeuren

en: Manage libraries and library groups
nl-NL: Beheer bibliotheken en bibliotheekgroepen

en: Manage item types
nl-NL: Beheer item types

en: Manage authorized value categories and authorized values
nl-NL: Beheer geautoriseerde waardecategorieën en geautoriseerde waarden

en: Manage patron categories
nl-NL: Beheer lenercategorieën

en: Manage patron restrictions
nl-NL: Beheer lenerblokkeringen

en: Manage extended patron attributes
nl-NL: Beheer uitgebreide lenerkenmerken

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
nl-NL: Beheer transferlimieten en transportkostenmatrix van bibliotheek

en: Manage item circulation alerts
nl-NL: Beheer exemplaar uitleen attenderingen

en: Manage cities and towns
nl-NL: Beheer steden en dorpen

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
nl-NL: Beheer MARC bibliografische en thesaurusframeworks en test ze

en: Manage classification sources and filing rules
nl-NL: Beheer classificatiebronnen en opbergregels

en: Manage record matching rules
nl-NL: Beheer record matching regels

en: Manage OAI sets
nl-NL: Beheer OAI sets

en: Manage item search fields
nl-NL: Beheer zoekvelden exemplaren

en: Manage saved search filters
nl-NL: Beheer opgeslagen zoekfilters

en: Manage search engine configuration
nl-NL: Beheer zoekmachineconfiguratie

en: Manage MARC overlay rules configuration
nl-NL: Beheer configuratie MARC overschrijfregels

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
nl-NL: Beheer Z39.50 en SRU server configuratie

en: Manage Did you mean? configuration
nl-NL: Beheer Bedoelde u? configuratie

en: Manage SMTP servers
nl-NL: Beheer SMTP servers

en: Manage column configuration
nl-NL: Beheer kolomconfiguratie

en: Manage audio alerts
nl-NL: Beheer geluidssignalen

en: Manage additional fields (requires the corresponding permission, one of edit_subscription, order_manage, edit_invoices, or remaining_permissions under updatecharges)
nl-NL: Beheer aanvullende velden (vereist de bijbehorende rechten: edit_subscription of order_manage, edit_invoices, of remaining_permissions onder updatecharges)

en: Manage SMS cellular providers
nl-NL: Beheer SMS mobiele aanbieders

en: Manage usage statistics settings
nl-NL: Beheer instellingen gebruikstatistieken

en: Manage Mana KB content sharing
nl-NL: Beheer Mana KB inhoudsdeling

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
nl-NL: Beheer sneltoetsen voor de geavanceerde editor

en: Manage background jobs
nl-NL: Beheer achtergrondjobs

en: Manage curbside pickups
nl-NL: Beheer afhalingen

en: Delete patrons
nl-NL: Verwijder leners

en: Add, modify and view patron information
nl-NL: Voeg toe, bewerk en verwijder lenerinformatie

en: Search, list and view patrons
nl-NL: Zoek en bekijk leners

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
nl-NL: Bekijk lenerinfo vanuit elke bibliotheek. Indien niet ingesteld kan de ingelogde gebruiker alleen informatie opvragen van leners van de eigen bibliotheek of -groep.

en: Modify holds priority
nl-NL: Wijzig aanvraagprioriteit

en: Place holds for patrons
nl-NL: Plaats aanvragen voor leners

en: Delete all items at once
nl-NL: Verwijder alle exemplaren ineens

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
nl-NL: Bewerk catalogus (Wijzig bibliografische of bezitsgegevens)

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
nl-NL: Gebruik de geavanceerde catalogiseereditor (vereist edit_catalogue)

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
nl-NL: Maak gedeelde macro's (vereist advanced_editor)

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
nl-NL: Verwijder gedeelde macro's (vereist advanced_editor)

en: Edit items (not including items restricted by library group)
nl-NL: Exemplaren bewerken (uitgezonderd exemplaren beperkt door bibliotheekgroep)

en: Edit any item including items that would otherwise be restricted
nl-NL: Bewerk elk exemplaar, inclusief exemplaren die anders beperkt zouden zijn

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
nl-NL: Beperk exemplaarbewerking tot subvelden zoals gedefinieerd in de SubfieldsToAllowForRestrictedEditing voorkeur (let op: edit_item is vereist)

en: Fast cataloging
nl-NL: Snel catalogiseren

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
nl-NL: Maak, wijzig en verwijder exemplaargroepen, verwijder of voeg exemplaren toe aan een exemplaargroep

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
nl-NL: Maak, wijzig en verwijder sjablonen van anderen voor het bewerken van exemplaren

en: Remaining permissions for managing fines and fees
nl-NL: Resterende rechten voor beheer van boetes en kosten

en: Discount debits for patrons
nl-NL: Korting debetten voor leners

en: Payout credits to patrons
nl-NL: Uitbetalingscredits aan leners

en: Refund payments to patrons
nl-NL: Betalingen aan leners terugstorten

en: Write off fines and fees
nl-NL: Boetes en kosten kwijtschelden

en: Add manual invoices to a patron account
nl-NL: Handmatig facturen aan leneraccount toevoegen

en: Add manual credits to a patron account
nl-NL: Handmatig credits aan leneraccount toevoegen

en: Manage purchase suggestions
nl-NL: Beheer aanschafsuggesties

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
nl-NL: Fondsen toevoegen en verwijderen (kan fondsen niet bewerken)

en: Manage funds
nl-NL: Beheer fondsen

en: Manage all funds
nl-NL: Beheer alle fondsen

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
nl-NL: Wijzig fonds (kan geen regels creëren, maar wel bestaande wijzigen)

en: Manage contracts
nl-NL: Beheer contracten

en: Manage basket groups
nl-NL: Beheer mandgroepen

en: Manage basket and order lines
nl-NL: Beheer mandjes en bestelregels

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
nl-NL: Beheer alle mandjes en orderregels, ongeacht eventuele beperkingen

en: Manage vendor issues
nl-NL: Beheer problemen leveranciers

en: Receive orders and manage shipments
nl-NL: Ontvang bestellingen en beheer zendingen

en: Manage budgets
nl-NL: Beheer budgetten

en: Manage budget plannings
nl-NL: Beheer budgetplanningen

en: Manage vendors
nl-NL: Beheer leveranciers

en: Manage currencies and exchange rates
nl-NL: Beheer valutas en wisselkoersen

en: Upload patron images in a batch or one at a time
nl-NL: Lenerafbeeldingen uploaden in batch of per stuk

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
nl-NL: Verwijder voormalige leners en anonimiseer uitleengeschiedenis (verwijdert uitleengeschiedenis lener)

en: Perform batch extend due dates
nl-NL: Batch verlenging van inleverdata uitvoeren

en: Define days when the library is closed
nl-NL: Geef de dagen op waarop de bibliotheek gesloten is

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
nl-NL: Schrijf aanvullende inhoud voor de OPAC en stafinterfaces (nieuws en HTML aanpassingen)

en: Set notice/status triggers for overdue items
nl-NL: Te laat bericht/status triggers instellen

en: Define notices
nl-NL: Definieer berichten

en: Perform batch modification of patrons
nl-NL: Batch wijziging van leners uitvoeren

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
nl-NL: Bewerk citaten voor de quote-of-the-day optie

en: Export bibliographic and holdings data
nl-NL: Exporteer bibliografische en aanvraaggegevens

en: Import patron data
nl-NL: Importeer lenergegevens

en: Perform inventory of your catalog
nl-NL: Voer een inventarisatie uit van de catalogus

en: Perform batch deletion of items
nl-NL: Batch verwijdering van exemplaren uitvoeren

en: Perform batch modification of items
nl-NL: Batch wijziging van exemplaren uitvoeren

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
nl-NL: Beperk exemplaarbewerking in batch tot subvelden zoals gedefinieerd in de SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod voorkeur (let op: items_batchmod is vereist)

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
nl-NL: Maak afdrukbare etiketten en barcodes van catalogus- en lenerdata

en: Manage CSV export profiles
nl-NL: Beheer CSV export profielen

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
nl-NL: Voeg toe, bewerk en verwijder lenerlijsten en hun inhoud

en: Manage staged MARC records, including completing and reversing imports
nl-NL: Beheer klaargezette MARC records, inclusief voltooien en terugdraaien van imports

en: Manage marc modification templates
nl-NL: Beheer marc wijzigingssjablonen

en: Moderate patron comments
nl-NL: Beheer leneropmerkingen

en: Moderate patron tags
nl-NL: Beheer lenertags

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
nl-NL: Batch verwijdering van records uitvoeren (bibliografisch of thesaurus)

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
nl-NL: Voer groepswijziging uit op records (biblios of thesaurustermen)

en: Manage rotating collections
nl-NL: Beheer wisselcollecties

en: Schedule tasks to run
nl-NL: Plan uit te voeren taken

en: Stage MARC records into the reservoir
nl-NL: MARC records klaarzetten in de voorraad

en: Upload local cover images
nl-NL: Lokale omslagafbeeldingen uploaden

en: Browse the system logs
nl-NL: Bekijk de systeemlogbestanden

en: Check the expiration of a serial
nl-NL: Controleer einddatum serieel werk

en: Claim missing serials
nl-NL: Reclameer ontbrekende afleveringen

en: Create a new subscription
nl-NL: Een nieuw abonnement aanmaken

en: Delete an existing subscription
nl-NL: Verwijder een bestaand abonnement

en: Edit an existing subscription
nl-NL: Bestaand abonnement bewerken

en: Serials receiving
nl-NL: Tijdschriften ontvangen

en: Renew a subscription
nl-NL: Abonnement verlengen

en: Routing
nl-NL: Routering

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
nl-NL: Beheer abonnementen van iedere vestiging (geldt alleen als IndependentBranches wordt gebruikt)

en: Delete SQL reports
nl-NL: Verwijder SQL rapporten

en: Create SQL reports
nl-NL: Maak SQL rapporten

en: Execute SQL reports
nl-NL: Voer SQL rapporten uit

en: Add course reserves
nl-NL: Literatuurlijst toevoegen

en: Remove course reserves
nl-NL: Verwijder literatuurlijsten

en: Add, edit and delete courses
nl-NL: Voeg toe, bewerk en verwijder cursussen

en: Configure plugins
nl-NL: Configureer plug-ins

en: Manage plugins ( install / uninstall )
nl-NL: Beheer plugins ( installeren / de-installeren )

en: Use report plugins
nl-NL: Gebruik rapportage plug-ins

en: Use tool plugins
nl-NL: Gebruik hulpmiddel plugins

en: Delete public lists
nl-NL: Openbare lijsten verwijderen

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
nl-NL: Bewerk openbare lijsten (Naam, instellingen en rechten, maar niet expliciet de inhoud)

en: Edit public lists contents
nl-NL: Bewerk inhoud openbare lijsten

en: Upload any file
nl-NL: Bestand uploaden

en: Manage uploaded files (
nl-NL: Beheer geüploade bestanden (

en: Useless without upload_general_files
nl-NL: Nutteloos zonder upload_general_files

en: Access to the files stored on the server
nl-NL: Toegang tot de op de server opgeslagen bestanden

en: Create and edit clubs
nl-NL: Maak en bewerk nieuwe clubs

en: Create and edit club templates
nl-NL: Maak en bewerk nieuwe clubsjablonen

en: Enroll patrons in clubs
nl-NL: Leners inschrijven in clubs

en: Manage EDIFACT transmissions
nl-NL: Beheer EDIFACT transmissies

en: Reopen closed invoices
nl-NL: Heropen afgesloten facturen

en: Edit invoices
nl-NL: Facturen bewerken

en: Delete invoices
nl-NL: Verwijder facturen

en: Merge invoices
nl-NL: Facturen samenvoegen

en: Delete baskets
nl-NL: Verwijder manden

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
nl-NL: Inloggen in zelfinnamemodule. Let op: deze instelling maakt dat leners geen andere OPAC functies kunnen gebruiken

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
nl-NL: Voer zelfuitleen uit via de OPAC. Dient gebruikt te worden voor de lener die overeenkomt met de AutoSelfCheckID

en: Add and remove items from rotas
nl-NL: Exemplaren toevoegen en verwijderen aan wisselcollecties

en: Create, edit and delete rotas
nl-NL: Maak, bewerk en verwijder wisselcollecties

en: Add, edit and archive cash registers
nl-NL: Voeg toe, bewerk en archiveer kasregisters

en: Access the point of sale page and take payments
nl-NL: Ga naar de verkooppagina en ontvang betalingen

en: Perform cash register cashup action
nl-NL: Kasregister cashup actie

en: Perform anonymous refund actions
nl-NL: Anonieme terugbetalingsacties

en: Manage OPAC problem reports
nl-NL: Beheer OPAC probleemrapporten

en: Manage recalls for patrons
nl-NL: Beheer terugroepingen voor leners

en: Manage identity providers
nl-NL: Beheer identity providers

note: For the first occurrence, %1$s:  Registers.session_register_name | html
en: Transaction history for %s
nl-NL: Transactiegeschiedenis van %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Cash summary for %s
nl-NL: Kasoverzicht voor %s

en: Configure cash registers
nl-NL: Configureer kasregisters

en: Configure items for purchase
nl-NL: Configureer exemplaren voor aanschaf

en: Search system preferences
nl-NL: Zoek systeemvoorkeuren

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
nl-NL: Zoek systeemvoorkeur

note: A
en: Authority control
nl-NL: Thesaurus beheer

en: Enhanced content
nl-NL: Verrijkte inhoud

note: A
en: Enhanced content settings
nl-NL: Instellingen verrijkte inhoud

note: A
en: Internationalization and localization
nl-NL: Internationalisatie en lokalisatie

note: A
en: Interlibrary loans
nl-NL: Interbibliothecair leenverkeer

en: Local use
nl-NL: Lokaal gebruik

en: Logs
nl-NL: Logbestanden

note: A
en: Transaction logs
nl-NL: Transactielogs

note: A
en: Online Public Access Catalog
nl-NL: Online Publiekscatalogus

note: A
en: Searching
nl-NL: Zoeken

note: A
en: Staff interface
nl-NL: Stafinterface

note: A
en: Web services
nl-NL: Webdiensten

en: Preservation home
nl-NL: Behoud home

en: Waiting list
nl-NL: Wachtlijst

en: Trains
nl-NL: Procesgangen

note: A
en: Preservation search
nl-NL: Behoud zoeken

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search preservation
nl-NL: Zoek in behoud

en: New train
nl-NL: Nieuwe procesgang

en: Requested by
nl-NL: Aangevraagd door

en: Pickup location
nl-NL: Afhaallocatie

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=recall.biblio link=1 %2$s:  IF recall.biblio.author %3$s:  recall.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  recall.item.enumchron | html %6$s:  IF ( recall.item )
en: %s %s by %s%s %s %s
nl-NL: %s %s door %s%s %s %s

en: Never expires
nl-NL: Verloopt nooit

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
nl-NL: Onderweg naar %s

en: Ready for pickup
nl-NL: Klaar om af te halen

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
nl-NL: Verloopt op %s

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
nl-NL: Geannuleerd op %s

en: Overdue to be returned
nl-NL: Te laat, moet worden ingeleverd

en: Fulfilled
nl-NL: Vervuld

en: Requested
nl-NL: Aangevraagd

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
nl-NL: Moet ingeleverd worden op %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
nl-NL: Ophalen door %s

en: Mark as overdue
nl-NL: Markeer als te laat

en: Revert waiting
nl-NL: Wachtstatus terugdraaien

en: Expire
nl-NL: Verlopen

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
nl-NL: Annuleren herroeping en terugzenden naar: %s

en: Patron has no recalls.
nl-NL: Lener heeft geen terugroepingen.

en: There are no recalls to show.
nl-NL: Er zijn geen terugroepingen om te tonen.

en: Due date (unformatted, hidden)
nl-NL: Inleverdatum (ongeformatteerd, verborgen)

en: Checked out on (hidden, unformatted)
nl-NL: Uitgeleend op (verborgen, ongeformatteerd)

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
nl-NL: Scan barcode om te verlengen

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
nl-NL: De boetes op de volgende exemplaren zijn betaald, verlengingsresultaten staan hieronder: %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
nl-NL: %s ( %s ): Verlengd - inleverdatum %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
nl-NL: %s ( %s ): Niet verlengd - %s

en: No matching item could be found
nl-NL: Geen overeenkomstig exemplaar gevonden

en: Item is not checked out
nl-NL: Exemplaar is niet uitgeleend

en: Cannot be renewed yet
nl-NL: Kan nog niet worden verlengd

en: Renewed the maximum number of times
nl-NL: Maximaal aantal keren verlengd

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
nl-NL: Gepland voor automatische verlenging en kan nog niet worden verlengd

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
nl-NL: Gepland voor automatische verlenging en kan niet meer worden verlengd

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
nl-NL: Gepland voor automatische verlenging en kan niet worden verlengd omdat het account van de lener is verlopen

en: Scheduled for automatic renewal
nl-NL: Gepland voor automatische verlenging

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
nl-NL: Gepland voor automatische verlenging en kan niet worden verlengd omdat de lener teveel openstaande boetes heeft

en: On hold for another patron
nl-NL: Aangevraagd voor een andere lener

en: Patron is currently restricted
nl-NL: Lener is geblokkeerd

en: Item is not allowed renewal
nl-NL: Exemplaar mag niet verlengd worden

en: Item is an onsite checkout
nl-NL: Exemplaar is ter plekke uitgeleend

en: Item has an outstanding fine
nl-NL: Exemplaar heeft openstaande boete

en: Item already issued to other borrower
nl-NL: Exemplaar reeds uitgeleend aan lener

en: Unknown error
nl-NL: Onbekende fout

en: Guided reports
nl-NL: Begeleide rapporten

en: Build new
nl-NL: Nieuwe maken

en: Use saved
nl-NL: Gebruik opgeslagen

en: Create from SQL
nl-NL: Maak met SQL

en: Statistics wizards
nl-NL: Statistieken wizards

en: Cash register
nl-NL: Kasregister

en: Report plugins
nl-NL: Rapport plug-ins

en: Top lists
nl-NL: Top lijsten

en: Patrons with the most checkouts
nl-NL: Leners met de meeste uitleningen

en: Most-circulated items
nl-NL: Meest geleende exemplaren

en: Inactive
nl-NL: Inactief

en: Patrons who haven't checked out
nl-NL: Leners zonder uitleningen

en: Items with no checkouts
nl-NL: Niet uitgeleende exemplaren

en: Other
nl-NL: Anders

en: Lost items
nl-NL: Zoeke boeken

en: Catalog by item type
nl-NL: Catalogus per itemtype

en: Average loan time
nl-NL: Gemiddelde leentijd

en: New report
nl-NL: Nieuw rapport

en: New guided report
nl-NL: Nieuw begeleid rapport

en: New SQL report
nl-NL: Nieuw SQL rapport

en: New SQL from Mana
nl-NL: Nieuwe SQL van Mana

en: Duplicate
nl-NL: Dupliceer

note: A
en: Duplicate this saved report
nl-NL: Dupliceer dit opgeslagen rapport

en: Run report
nl-NL: Rapport uitvoeren

en: Run with template
nl-NL: Start met sjabloon

en: Schedule
nl-NL: Plannen

en: Report mistake
nl-NL: Fout rapporteren

en: Enter a new comment (max 35 characters)
nl-NL: Voeg een nieuwe opmerking toe (max 35 tekens)

note: INPUT
en: report
nl-NL: rapport

note: BUTTON
en: Select format and download report results
nl-NL: Kies format en download rapportresultaten

en: Tab separated text
nl-NL: Tab gescheiden tekst

note: %1$s:  processed_notice_title | html
en: Rendered template (%s)
nl-NL: Weergegeven sjabloon (%s)

en: Chart (.svg)
nl-NL: Grafiek (.svg)

en: Show SQL code
nl-NL: Toon SQL code

en: Create chart
nl-NL: Maak diagram

en: Fetch all data for chart
nl-NL: Haal alle data voor diagram

en: Mana search
nl-NL: Mana zoekactie

en: Your search could not be completed. Please try again later.
nl-NL: Zoekactie kon niet voltooid worden. Probeer later opnieuw.

en: This report could not be imported. Please try again later.
nl-NL: Record kon niet geïmporteerd worden. Probeer later opnieuw.

en: Search reports by keyword:
nl-NL: Zoek rapporten op trefwoord:

en: Relevance
nl-NL: Relevantie

note: OPTGROUP
en: Popularity
nl-NL: Populariteit

en: Popularity (most to least)
nl-NL: Populariteit (aflopend)

en: Popularity (least to most)
nl-NL: Populariteit (oplopend)

en: Author (A-Z)
nl-NL: Auteur (A-Z)

en: Author (Z-A)
nl-NL: Auteur (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
nl-NL: Standplaats (0-9 tot A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
nl-NL: Standplaats (Z-A tot 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
nl-NL: Data

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
nl-NL: Jaar van uitgave/Copyright: nieuw naar oud

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
nl-NL: Jaar van uitgave/Copyright: oud naar nieuw

en: Acquisition date: newest to oldest
nl-NL: Aanschafdatum: nieuwste naar oudste

en: Acquisition date: oldest to newest
nl-NL: Aanschafdatum: oudste naar nieuwste

en: Title (A-Z)
nl-NL: Titel (A-Z)

en: Title (Z-A)
nl-NL: Titel (Z-A)

en: New collection
nl-NL: Nieuwe collectie

en: Keyword
nl-NL: Trefwoord

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Auteur als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporatienaam

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conferentietitel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporatienaam als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conferentietitel als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Persoonsnaam

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Persoonsnaam als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titel als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Serietitel

en: Subject
nl-NL: Trefwoord

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Onderwerp als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord en bredere termen

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord en engere termen

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord en gerelateerde termen

note: OPTION
en: Enter location code value for search
nl-NL: Voer de waarde van de locatiecode in om te zoeken

en: Shelving location (code)
nl-NL: Plaatscode (code)

en: Standard number
nl-NL: Standaardnummer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Standplaats

en: Language
nl-NL: Taal

en: Notes/Comments
nl-NL: Annotaties/Opmerkingen

en: Publisher location
nl-NL: Plaats van uitgave

en: Publication date (yyyy-yyyy)
nl-NL: Publicatiedatum (jjjj-jjjj)

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
nl-NL: Aanschafdatum (jjjj-mm-dd)

en: Expected
nl-NL: Verwachte

en: Arrived
nl-NL: Binnengekomen

en: Circulating
nl-NL: In omloop

en: Out for binding
nl-NL: Bij de binder

en: Bound
nl-NL: Gebonden

en: Late
nl-NL: Te laat

en: Missing
nl-NL: Vermist

en: Missing (never received)
nl-NL: Vermist (nooit ontvangen)

en: Missing (sold out)
nl-NL: Vermist (uitverkocht)

en: Missing (damaged)
nl-NL: Vermist (beschadigd)

en: Missing (lost)
nl-NL: Vermist (zoek)

en: Not available
nl-NL: Niet beschikbaar

en: Claimed
nl-NL: Opgehaald

en: Stopped
nl-NL: Gestopt

en: Search subscriptions
nl-NL: Zoek abonnement

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: Call number:
nl-NL: Standplaats:

en: Publisher:
nl-NL: Uitgever:

en: Vendor:
nl-NL: Leverancier:

en: Location:
nl-NL: Locatie:

en: Expires before:
nl-NL: Verloopt voor:

en: Serial collection
nl-NL: Tijdschriftencollectie

en: Edit routing list
nl-NL: Roulatielijst bewerken

en: Create routing list
nl-NL: Maak circulatielijst

en: Check expiration
nl-NL: Verloopdatum controleren

en: Manage frequencies
nl-NL: Beheer frequenties

en: Manage numbering patterns
nl-NL: Beheer nummeringspatronen

en: Search on Mana
nl-NL: Zoek op Mana

en: Manage subscription fields
nl-NL: Beheer abonnementsvelden

en: Serials statistics wizard
nl-NL: Tijdschriftstatistieken-wizard

en: New subscription for this serial
nl-NL: Nieuw abonnement voor deze seriële uitgave

en: Edit subscription
nl-NL: Bewerk abonnement

en: Delete subscription
nl-NL: Abonnement verwijderen

en: Receive
nl-NL: Ontvangen

en: Reopen
nl-NL: Heropenen

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
nl-NL: Deel het abonnement met andere bibliotheken. Je e-mailadres wordt hieraan gekoppeld.

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
nl-NL: Deel %s naar Mana

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
nl-NL: Je abonnement is al gelink met een Mana abonnementsmodel. Deel het indien je wijzigingen hebt aangebracht, anders doet het niets.

en: Frequency:
nl-NL: Frequentie:

en: Number pattern:
nl-NL: Nummeringspatroon:

en: Help
nl-NL: Hulp

en: New rota
nl-NL: Nieuwe rota

en: Edit rota
nl-NL: Rota bewerken

en: Add stage
nl-NL: Voeg stadium toe

en: Add items
nl-NL: Exemplaren toevoegen

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
nl-NL: %s verplichte velden leeg (gemarkeerd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
nl-NL: %s verplichte velden leeg (gemarkeerd)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
nl-NL: Nieuw exemplaar wilt toevoegen? Alle wijzigingen op deze pagina gaan verloren.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit exemplaar wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
nl-NL: Definitief opslaan?

note: SCRIPT
en: Delete item
nl-NL: Exemplaar verwijderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
nl-NL: Formulier niet ingediend vanwege de volgende problemen

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
nl-NL: Voer het aantal te creëren exemplaren in.

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
nl-NL: Er worden %s exemplaren toegevoegd. Doorgaan?

note: SCRIPT
en: Creating COUNTER file and processing data
nl-NL: COUNTER bestand maken en gegevens verwerken

note: SCRIPT
en: Requesting SUSHI service
nl-NL: SUSHI dienst aanvragen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
nl-NL: Mislukt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
nl-NL: Gereed

note: SCRIPT
en: Not started
nl-NL: Niet gestart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Started
nl-NL: Gestart

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze lenerafbeelding wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze lenerafbeelding wilt vervangen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
nl-NL: Selecteer een bestand om te uploaden

note: SCRIPT
en: Accessibility
nl-NL: Toegankelijkheid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Action
nl-NL: Actie

note: SCRIPT
en: Activity
nl-NL: Activiteit

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
nl-NL: Aan woordenboek toevoegen

note: SCRIPT
en: Advanced
nl-NL: Geavanceerd

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
nl-NL: Geavanceerd sorteren

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
nl-NL: Geavanceerd sorteren...

note: SCRIPT
en: Align
nl-NL: Uitlijnen

note: SCRIPT
en: Align center
nl-NL: Centreren

note: SCRIPT
en: Align left
nl-NL: Links uitlijnen

note: SCRIPT
en: Align right
nl-NL: Rechts uitlijnen

note: SCRIPT
en: Alignment
nl-NL: Uitlijning

note: SCRIPT
en: Alternative description
nl-NL: Alternatieve beschrijving

note: SCRIPT
en: Alternative source
nl-NL: Alternatieve bron

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
nl-NL: Alternatieve bron URL

note: SCRIPT
en: Anchor
nl-NL: Verankeren

note: SCRIPT
en: Anchor...
nl-NL: Verankeren...

note: SCRIPT
en: Anchors
nl-NL: Verankeringen

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
nl-NL: Dieren en natuur

note: SCRIPT
en: Apply
nl-NL: Toepassen

note: SCRIPT
en: Arrows
nl-NL: Pijlen

note: SCRIPT
en: Ascending
nl-NL: Oplopend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Back
nl-NL: Terug

note: SCRIPT
en: Background color
nl-NL: Achtergrondkleur

note: SCRIPT
en: Black
nl-NL: Zwart

note: SCRIPT
en: Block
nl-NL: Blokkeren

note: SCRIPT
en: Blocks
nl-NL: Blokkades

note: SCRIPT
en: Blue
nl-NL: Blauw

note: SCRIPT
en: Body
nl-NL: Inhoud

note: SCRIPT
en: Bold
nl-NL: Vet

note: SCRIPT
en: Border
nl-NL: Rand

note: SCRIPT
en: Border color
nl-NL: Randkleur

note: SCRIPT
en: Border style
nl-NL: Randstijl

note: SCRIPT
en: Border width
nl-NL: Randbreedte

note: SCRIPT
en: Bottom
nl-NL: Onderaan

note: SCRIPT
en: Brightness
nl-NL: Helderheid

note: SCRIPT
en: Browse for an image
nl-NL: Zoek afbeelding

note: SCRIPT
en: Bullet list
nl-NL: Opsomming

note: SCRIPT
en: Capitalization
nl-NL: Hoofdletters

note: SCRIPT
en: Caption
nl-NL: Bijschrift

note: SCRIPT
en: Cell
nl-NL: Cel

note: SCRIPT
en: Cell padding
nl-NL: Cel opvulling

note: SCRIPT
en: Cell properties
nl-NL: Celeigenschappen

note: SCRIPT
en: Cell spacing
nl-NL: Cel spatiëring

note: SCRIPT
en: Cell type
nl-NL: Celtype

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Center
nl-NL: Midden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Change
nl-NL: Wijzig

note: SCRIPT
en: Characters
nl-NL: Karakters

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
nl-NL: Karakters (zonder spaties)

note: SCRIPT
en: Checklist
nl-NL: Controlelijst

note: SCRIPT
en: Circle
nl-NL: Cirkel

note: SCRIPT
en: Class
nl-NL: Klasse

note: SCRIPT
en: Clear formatting
nl-NL: Opmaak wissen

note: SCRIPT
en: Code sample
nl-NL: Voorbeeld code

note: SCRIPT
en: Code sample...
nl-NL: Voorbeeld code...

note: SCRIPT
en: Code view
nl-NL: Code weergave

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Color
nl-NL: Kleur

note: SCRIPT
en: Color Picker
nl-NL: Kleurenkiezer

note: SCRIPT
en: Color levels
nl-NL: Kleurniveaus

note: SCRIPT
en: Color swatch
nl-NL: Kleurstaal

note: SCRIPT
en: Cols
nl-NL: Kolommen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Column
nl-NL: Kolom

note: SCRIPT
en: Column group
nl-NL: Kolom groep

note: SCRIPT
en: Column {0}
nl-NL: Kolom {0}

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
nl-NL: Verhoudingen beperken

note: SCRIPT
en: Copy row
nl-NL: Kopieer rij

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
nl-NL: Kon de opgegeven string niet vinden.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
nl-NL: Kon de emoticons niet laden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Count
nl-NL: Aantal

note: SCRIPT
en: Crop
nl-NL: Bijnijden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Currency
nl-NL: Valuta

note: SCRIPT
en: Current window
nl-NL: Huidig venster

note: SCRIPT
en: Custom color
nl-NL: Aangepaste kleur

note: SCRIPT
en: Custom...
nl-NL: Aangepast...

note: SCRIPT
en: Cut
nl-NL: Knippen

note: SCRIPT
en: Cut row
nl-NL: Rij knippen

note: SCRIPT
en: Dark Blue
nl-NL: Donkerblauw

note: SCRIPT
en: Dark Gray
nl-NL: Donkergrijs

note: SCRIPT
en: Dark Green
nl-NL: Donkergroen

note: SCRIPT
en: Dark Orange
nl-NL: Donkeroranje

note: SCRIPT
en: Dark Purple
nl-NL: Donkerpaars

note: SCRIPT
en: Dark Red
nl-NL: Donkerrood

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
nl-NL: Donkerturquoise

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
nl-NL: Donkergeel

note: SCRIPT
en: Date\/time
nl-NL: Datum\/tijd

note: SCRIPT
en: Decrease indent
nl-NL: Inspringing verkleinen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Default
nl-NL: Standaard

note: SCRIPT
en: Delete column
nl-NL: Kolom verwijderen

note: SCRIPT
en: Delete row
nl-NL: Rij verwijderen

note: SCRIPT
en: Delete table
nl-NL: Tabel verwijderen

note: SCRIPT
en: Descending
nl-NL: Aflopend

note: SCRIPT
en: Dimensions
nl-NL: Afmetingen

note: SCRIPT
en: Document properties
nl-NL: Documenteigenschappen

note: SCRIPT
en: Drop an image here
nl-NL: Sleep afbeelding hierheen

note: SCRIPT
en: Edit image
nl-NL: Afbeelding bewerken

note: SCRIPT
en: Embed
nl-NL: Inbedden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Encoding
nl-NL: Codering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error
nl-NL: Fout

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
nl-NL: Fout: Ingestuurd formulier veldbotsing.

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
nl-NL: Fout: Geen formulierelement gevonden.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
nl-NL: Initaliseren van plugin mislukt: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
nl-NL: Laden mislukt van plugin url: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
nl-NL: Laden mislukt van plugin: {0} vanaf url {1}

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
nl-NL: Afbeelding uploaden mislukt: {0}

note: SCRIPT
en: File
nl-NL: Bestand

note: SCRIPT
en: Find
nl-NL: Zoeken

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
nl-NL: Zoek (als zoekvervang plugin geactiveerd is)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
nl-NL: Zoek en vervang

note: SCRIPT
en: Find and replace
nl-NL: Zoek en vervang

note: SCRIPT
en: Find and replace...
nl-NL: Zoek en vervang...

note: SCRIPT
en: Find in selection
nl-NL: Zoek in selectie

note: SCRIPT
en: Find whole words only
nl-NL: Zoek alleen hele woorden

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
nl-NL: Zoeken naar woordsuggesties

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finish
nl-NL: Afronden

note: SCRIPT
en: Flags
nl-NL: Vlaggen

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
nl-NL: Horizontaal spiegelen

note: SCRIPT
en: Flip vertically
nl-NL: Verticaal spiegelen

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
nl-NL: Focus naar contekstuele werkbalk

note: SCRIPT
en: Focus to element path
nl-NL: Focus naar elementpad

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
nl-NL: Focus naar menubalk

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
nl-NL: Focus naar werkbalk

note: SCRIPT
en: Font
nl-NL: Lettertype

note: SCRIPT
en: Font Sizes
nl-NL: Lettertype grootte

note: SCRIPT
en: Fonts
nl-NL: Lettertypes

note: SCRIPT
en: Food and Drink
nl-NL: Eten en drinken

note: SCRIPT
en: Footer
nl-NL: Voettekst

note: SCRIPT
en: Fullscreen
nl-NL: Volledig scherm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: General
nl-NL: Algemeen

note: SCRIPT
en: Gray
nl-NL: Grijs

note: SCRIPT
en: Green
nl-NL: Groen

note: SCRIPT
en: H Align
nl-NL: H Uitlijning

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
nl-NL: Handige Sneltoetsen

note: SCRIPT
en: Header
nl-NL: Kop

note: SCRIPT
en: Header 1
nl-NL: Kop 1

note: SCRIPT
en: Header 2
nl-NL: Kop 2

note: SCRIPT
en: Header 3
nl-NL: Kop 3

note: SCRIPT
en: Header 4
nl-NL: Kop 4

note: SCRIPT
en: Header 5
nl-NL: Kop 5

note: SCRIPT
en: Header 6
nl-NL: Kop 6

note: SCRIPT
en: Header cell
nl-NL: Kop cel

note: SCRIPT
en: Headers
nl-NL: Kopteksten

note: SCRIPT
en: Heading 1
nl-NL: Ingang 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
nl-NL: Ingang 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
nl-NL: Ingang 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
nl-NL: Ingang 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
nl-NL: Ingang 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
nl-NL: Ingang 6

note: SCRIPT
en: Headings
nl-NL: Koppen

note: SCRIPT
en: Height
nl-NL: Hoogte

note: SCRIPT
en: Horizontal line
nl-NL: Horizontale regel

note: SCRIPT
en: Horizontal space
nl-NL: Horizontale ruimte

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
nl-NL: ID attribuut moet uniek zijn

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
nl-NL: Id moet beginnen met een letter, gevolgd door enkel letters, cijfers, streepjes, punten, dubbele punten of underscores.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Ignore
nl-NL: Negeer

note: SCRIPT
en: Ignore all
nl-NL: Alles negeren

note: SCRIPT
en: Image description
nl-NL: Afbeeldingomschrijving

note: SCRIPT
en: Image is decorative
nl-NL: Afbeelding is decoratief

note: SCRIPT
en: Image list
nl-NL: Afbeeldingenlijst

note: SCRIPT
en: Image options
nl-NL: Afbeeldingsopties

note: SCRIPT
en: Image title
nl-NL: Afbeeldingstitel

note: SCRIPT
en: Image...
nl-NL: Afbeelding...

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
nl-NL: Afbeeldingen moeten als decoratief worden gemarkeerd of van een beschrijving zijn voorzien

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
nl-NL: Afbeeldingen moeten van een beschrijving zijn voorzien. Decoratieve afbeeldingen zijn niet toegestaan.

note: SCRIPT
en: Increase indent
nl-NL: Inspringen vergroten

note: SCRIPT
en: Insert
nl-NL: Invoegen

note: SCRIPT
en: Insert column after
nl-NL: Kolom invoegen na

note: SCRIPT
en: Insert column before
nl-NL: Kolom invoegen voor

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
nl-NL: Datum\/tijd invoegen

note: SCRIPT
en: Insert image
nl-NL: Afbeelding invoegen

note: SCRIPT
en: Insert link
nl-NL: Link invoegen

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
nl-NL: Link invoegen (indien linkplugin geactiveerd is)

note: SCRIPT
en: Insert row after
nl-NL: Rij invoegen na

note: SCRIPT
en: Insert row before
nl-NL: Rij invoegen voor

note: SCRIPT
en: Insert table
nl-NL: Tabel invoegen

note: SCRIPT
en: Insert template
nl-NL: Sjabloon invoegen

note: SCRIPT
en: Insert template...
nl-NL: Sjabloon invoegen...

note: SCRIPT
en: Insert video
nl-NL: Video invoegen

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
nl-NL: Voorbeeldcode invoegen\/bewerken

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
nl-NL: Invoegen\/bewerken iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
nl-NL: Afbeelding invoegen\/bewerken

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
nl-NL: Link invoegen\/bewerken

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
nl-NL: Media invoegen\/bewerken

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
nl-NL: Video invoegen\/bewerken

note: SCRIPT
en: Invert
nl-NL: Omkeren

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
nl-NL: Aflevering {0} van {1}

note: SCRIPT
en: Italic
nl-NL: Cursief

note: SCRIPT
en: Justify
nl-NL: Uitlijnen

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
nl-NL: Bewaar deze ID en verwijder alle andere

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
nl-NL: Toetsenbordnavigatie

note: SCRIPT
en: Keywords
nl-NL: Trefwoorden

note: SCRIPT
en: Learn more...
nl-NL: Lees meer...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Left
nl-NL: Links

note: SCRIPT
en: Left to right
nl-NL: Links naar rechts

note: SCRIPT
en: Light Blue
nl-NL: Lichtblauw

note: SCRIPT
en: Light Gray
nl-NL: Lichtgrijs

note: SCRIPT
en: Light Green
nl-NL: Lichtgroen

note: SCRIPT
en: Light Purple
nl-NL: Lichtpaars

note: SCRIPT
en: Light Red
nl-NL: Lichtrood

note: SCRIPT
en: Light Yellow
nl-NL: Lichtgeel

note: SCRIPT
en: Line height
nl-NL: Regelhoogte

note: SCRIPT
en: Link list
nl-NL: Link lijst

note: SCRIPT
en: List Properties
nl-NL: Lijsteigenschappen

note: SCRIPT
en: List properties...
nl-NL: Lijsteigenschappen...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
nl-NL: Emoticons laden...

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
nl-NL: Klein Alfa

note: SCRIPT
en: Lower Greek
nl-NL: Klein Grieks

note: SCRIPT
en: Lower Roman
nl-NL: Klein Romeins

note: SCRIPT
en: Make ID unique
nl-NL: Maak de ID uniek

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
nl-NL: Maak afbeelding decoratief:

note: SCRIPT
en: Match case
nl-NL: Match hoofd-/kleine letter

note: SCRIPT
en: Mathematical
nl-NL: Wiskundig

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
nl-NL: Mediaposter (URL afbeelding)

note: SCRIPT
en: Medium Blue
nl-NL: Medium Blauw

note: SCRIPT
en: Medium Gray
nl-NL: Medium Grijs

note: SCRIPT
en: Medium Purple
nl-NL: Medium Paars

note: SCRIPT
en: Merge cells
nl-NL: Cellen samenvoegen

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
nl-NL: Metadata en Document Eigenschappen

note: SCRIPT
en: Middle
nl-NL: Midden

note: SCRIPT
en: Misspelled word
nl-NL: Spelfout

note: SCRIPT
en: More...
nl-NL: Meer...

note: SCRIPT
en: Navy Blue
nl-NL: Marineblauw

note: SCRIPT
en: New document
nl-NL: Nieuw document

note: SCRIPT
en: New window
nl-NL: Nieuw venster

note: SCRIPT
en: No color
nl-NL: Geen kleur

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
nl-NL: Geen spelfouten gevonden.

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
nl-NL: Harde spatie

note: SCRIPT
en: Numbered list
nl-NL: Genummerde lijst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: OR
nl-NL: OF

note: SCRIPT
en: Objects
nl-NL: Objecten

note: SCRIPT
en: Open help dialog
nl-NL: Hulpvenster openen

note: SCRIPT
en: Open link
nl-NL: Link openen

note: SCRIPT
en: Open link in...
nl-NL: Link openen in...

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
nl-NL: Open het popup menu om knoppen te splitsen

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
nl-NL: Of geef een alternatieve tekst:

note: SCRIPT
en: Orange
nl-NL: Oranje

note: SCRIPT
en: Order
nl-NL: Bestelling

note: SCRIPT
en: Orientation
nl-NL: Richting

note: SCRIPT
en: Page break
nl-NL: Pagina-einde

note: SCRIPT
en: Paragraph
nl-NL: Paragraaf

note: SCRIPT
en: Paste
nl-NL: Plakken

note: SCRIPT
en: Paste as text
nl-NL: Als tekst plakken

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
nl-NL: Plakken is nu in de platte tekst modus. Inhoud wordt als platte tekst geplakt totdat de optie wordt uitgeschakeld.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
nl-NL: Plak of typ een link

note: SCRIPT
en: Paste row after
nl-NL: Plak rij na

note: SCRIPT
en: Paste row before
nl-NL: Plak rij voor

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
nl-NL: Plak embedcode hieronder:

note: SCRIPT
en: People
nl-NL: Personen

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
nl-NL: Permanent Pen eigenschappen

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
nl-NL: Permanent Pen eigenschappen...

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
nl-NL: Geïnstalleerde plugins ({0}):

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
nl-NL: Mogelijk gemaakt door {0}

note: SCRIPT
en: Preformatted
nl-NL: Vooraf opgemaakt

note: SCRIPT
en: Prev
nl-NL: Vorige

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Preview
nl-NL: Voorvertoning

note: SCRIPT
en: Print...
nl-NL: Afdrukken...

note: SCRIPT
en: Purple
nl-NL: Paars

note: SCRIPT
en: Quotations
nl-NL: Citaten

note: SCRIPT
en: Red
nl-NL: Rood

note: SCRIPT
en: Redo
nl-NL: Opnieuw

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
nl-NL: Verwijder alle ID's

note: SCRIPT
en: Remove color
nl-NL: Verwijder kleur

note: SCRIPT
en: Remove link
nl-NL: Verwijder link

note: SCRIPT
en: Remove this ID
nl-NL: Verwijder deze ID

note: SCRIPT
en: Repair
nl-NL: Repareren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Replace
nl-NL: Vervangen

note: SCRIPT
en: Replace all
nl-NL: Alles vervangen

note: SCRIPT
en: Replace with
nl-NL: Vervangen door

note: SCRIPT
en: Resize
nl-NL: Schalen

note: SCRIPT
en: Restore last draft
nl-NL: Laatste concept herstellen

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
nl-NL: Rich Text Area. Toets ALT-0 voor hulp.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
nl-NL: Rich Text Area. Toets ALT-F9 voor menu. Toets ALT-F10 voor werkbalk. Toets ALT-0 voor hulp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Right
nl-NL: Rechts

note: SCRIPT
en: Right to left
nl-NL: Rechts naar links

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
nl-NL: Rechtsom draaien

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
nl-NL: Linksom draaien

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Row
nl-NL: Rij

note: SCRIPT
en: Row group
nl-NL: Rij groep

note: SCRIPT
en: Row properties
nl-NL: RIj-eigenschappen

note: SCRIPT
en: Row type
nl-NL: Rijtype

note: SCRIPT
en: Row {0}
nl-NL: Rij {0}

note: SCRIPT
en: Rows
nl-NL: Rijen

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
nl-NL: Opslaan (indien opslagplugin actief is)

note: SCRIPT
en: Scope
nl-NL: Bereik

note: SCRIPT
en: Select...
nl-NL: Selecteer...

note: SCRIPT
en: Selection
nl-NL: Selectie

note: SCRIPT
en: Sharpen
nl-NL: Verscherpen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Shortcut
nl-NL: Snelkoppeling

note: SCRIPT
en: Show blocks
nl-NL: Toon blokken

note: SCRIPT
en: Show caption
nl-NL: Toon bijschrift

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
nl-NL: Toon onzichtbare tekens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Size
nl-NL: Grootte

note: SCRIPT
en: Sort
nl-NL: Sorteer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sort by
nl-NL: Sorteren op

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
nl-NL: Sorteer tabel op kolom oplopend

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
nl-NL: Sorteer tabel op kolom aflopend

note: SCRIPT
en: Source code
nl-NL: Broncode

note: SCRIPT
en: Special character
nl-NL: Speciaal teken

note: SCRIPT
en: Special character...
nl-NL: Speciaal teken...

note: SCRIPT
en: Spellcheck
nl-NL: Spellingcontrole

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
nl-NL: Spellingscontrole taal

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
nl-NL: Spellingscontrole...

note: SCRIPT
en: Split cell
nl-NL: Cel splitsen

note: SCRIPT
en: Square
nl-NL: Vierkant

note: SCRIPT
en: Start list at number
nl-NL: Begin lijst bij nummer

note: SCRIPT
en: Strikethrough
nl-NL: Doorhalen

note: SCRIPT
en: Style
nl-NL: Stijl

note: SCRIPT
en: Subscript
nl-NL: Onderschrift

note: SCRIPT
en: Success
nl-NL: Succes

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
nl-NL: Schakel van of naar volledig scherm

note: SCRIPT
en: Symbols
nl-NL: Symbolen

note: SCRIPT
en: System Font
nl-NL: Systeemlettertype

note: SCRIPT
en: Table
nl-NL: Tabel

note: SCRIPT
en: Table of Contents
nl-NL: Inhoudsopgave

note: SCRIPT
en: Table properties
nl-NL: Tabeleigenschappen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Target
nl-NL: Doel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Templates
nl-NL: Sjablonen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Text
nl-NL: Tekst

note: SCRIPT
en: Text color
nl-NL: Tekstkleur

note: SCRIPT
en: Text to display
nl-NL: Tekst om weer te geven

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
nl-NL: De ingevoerde URL lijkt een e-mailadres te zijn. Het bijbehorende mailto:-voorvoegsel toevoegen?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
nl-NL: De ingevoerde URL lijkt een e-mailadres te zijn. Wilt u het vereiste http:\/\/ voorvoegsel gebruiken?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
nl-NL: De ingevoerde URL lijkt een externe link te zijn. Het bijbehorende https:\/\/ voorvoegsel toevoegen?

note: SCRIPT
en: Title Case
nl-NL: Beginhoofdletter

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
nl-NL: Druk Shift+Enter om de popup te openen

note: SCRIPT
en: Top
nl-NL: Boven

note: SCRIPT
en: Travel and Places
nl-NL: Reizen en Plaatsen

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
nl-NL: HOOFDLETTERS

note: SCRIPT
en: Underline
nl-NL: Onderstrepen

note: SCRIPT
en: Undo
nl-NL: Ongedaan maken

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
nl-NL: Groot Alfa

note: SCRIPT
en: Upper Roman
nl-NL: Groot Romeins

note: SCRIPT
en: User Defined
nl-NL: Gebruikergedefinieerd

note: SCRIPT
en: V Align
nl-NL: V Uitlijning

note: SCRIPT
en: Valid
nl-NL: Geldig

note: SCRIPT
en: Version
nl-NL: Versie

note: SCRIPT
en: Vertical space
nl-NL: Verticale ruimte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View
nl-NL: Tonen

note: SCRIPT
en: Visual aids
nl-NL: Visuele hulpmiddelen

note: SCRIPT
en: Warn
nl-NL: Waarschuwen

note: SCRIPT
en: White
nl-NL: Wit

note: SCRIPT
en: Whole words
nl-NL: Hele woorden

note: SCRIPT
en: Width
nl-NL: Breedte

note: SCRIPT
en: Word count
nl-NL: Woordentelling

note: SCRIPT
en: Words
nl-NL: Woorden

note: SCRIPT
en: Words: {0}
nl-NL: Woorden: {0}

note: SCRIPT
en: Yellow
nl-NL: Geel

note: SCRIPT
en: You are using {0}
nl-NL: U gebruikt {0}

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
nl-NL: U heeft niet-opgeslagen wijzigingen. Weet u zeker dat u de pagina wilt verlaten?

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
nl-NL: Je browser ondersteunt geen directe toegang tot het klembord. Gebruik Ctrl+X\/C\/V toetscombinaties.

note: SCRIPT
en: Zoom in
nl-NL: Inzoomen

note: SCRIPT
en: Zoom out
nl-NL: Uitzoomen

note: SCRIPT
en: alignment
nl-NL: uitlijning

note: SCRIPT
en: austral sign
nl-NL: austraalsymbool

note: SCRIPT
en: case change
nl-NL: hoofd- of kleine letter wijzigen

note: SCRIPT
en: cedi sign
nl-NL: cedisymbool

note: SCRIPT
en: colon sign
nl-NL: dubbelepunt

note: SCRIPT
en: comments
nl-NL: opmerkingen

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
nl-NL: cruzeirosymbool

note: SCRIPT
en: currency sign
nl-NL: valutasymbool

note: SCRIPT
en: dollar sign
nl-NL: dollarsymbool

note: SCRIPT
en: dong sign
nl-NL: dongsymbool

note: SCRIPT
en: drachma sign
nl-NL: drachmesymbool

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
nl-NL: eurosymbool

note: SCRIPT
en: example
nl-NL: voorbeeld

note: SCRIPT
en: formatting
nl-NL: opmaken

note: SCRIPT
en: french franc sign
nl-NL: franksymbool

note: SCRIPT
en: german penny symbol
nl-NL: pfennigteken

note: SCRIPT
en: guarani sign
nl-NL: guaranisymbool

note: SCRIPT
en: history
nl-NL: geschiedenis

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
nl-NL: gryvniasymbool

note: SCRIPT
en: indentation
nl-NL: inspringing

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
nl-NL: roepiesymbool

note: SCRIPT
en: kip sign
nl-NL: kipsymbool

note: SCRIPT
en: lira sign
nl-NL: liresymbool

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
nl-NL: livre-tournoissymbool

note: SCRIPT
en: lowercase
nl-NL: kleine letters

note: SCRIPT
en: manat sign
nl-NL: manatsymbool

note: SCRIPT
en: mill sign
nl-NL: millsymbool

note: SCRIPT
en: naira sign
nl-NL: nairasymbool

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
nl-NL: sjekelsymbool

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
nl-NL: noorse-marksymbool

note: SCRIPT
en: page embed
nl-NL: pagina embedden

note: SCRIPT
en: permanent pen
nl-NL: permanente pen

note: SCRIPT
en: peseta sign
nl-NL: pesetasymbool

note: SCRIPT
en: peso sign
nl-NL: pesosymbool

note: SCRIPT
en: ruble sign
nl-NL: roebelsymbool

note: SCRIPT
en: rupee sign
nl-NL: roepiesymbool

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
nl-NL: spesmilosymbool

note: SCRIPT
en: styles
nl-NL: stijlen

note: SCRIPT
en: tenge sign
nl-NL: tengesymbool

note: SCRIPT
en: tugrik sign
nl-NL: tugriksymbool

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
nl-NL: turkse-lirasymbool

note: SCRIPT
en: won sign
nl-NL: wonsymbool

note: SCRIPT
en: yen character
nl-NL: yen teken

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
nl-NL: yen\/yuan teken eerste variant

note: SCRIPT
en: yuan character
nl-NL: yuan teken

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
nl-NL: yuan teken, in Hong Kong en Taiwan

note: SCRIPT
en: {0} characters
nl-NL: {0} tekens

note: SCRIPT
en: {0} words
nl-NL: {0} woorden

en: Any audience
nl-NL: Elke doelgroep

en: Preschool
nl-NL: Peuters

en: Primary
nl-NL: Onderbouw

en: Adult
nl-NL: Volwassen

en: Specialized
nl-NL: Gespecialiseerd

en: Juvenile
nl-NL: Jeugd

en: Any content
nl-NL: Elke content

en: Fiction
nl-NL: Fictie

en: Non-fiction
nl-NL: Non-fictie

en: Biography
nl-NL: Biografie

en: Musical recording
nl-NL: Muziekopname

en: Non-musical recording
nl-NL: Niet-muzikale geluidsopname

en: Any format
nl-NL: Elk formaat

en: Regular print
nl-NL: Regulier drukwerk

en: Large print
nl-NL: Grote letters

en: CD audio
nl-NL: Cd-audio

en: Cassette recording
nl-NL: Cassette-opname

en: VHS tape / Videocassette
nl-NL: VHS-band / Videocassette

en: DVD video / Videodisc
nl-NL: Dvd-video / Videodisc

en: CD software
nl-NL: Cd-software

en: Additional content types
nl-NL: Aanvullende contenttypes

en: Abstracts / Summaries
nl-NL: Uittreksels / Samenvattingen

en: Bibliographies
nl-NL: Bibliografieën

en: Catalogs
nl-NL: Catalogi

en: Encyclopedias
nl-NL: Encyclopedieën

en: Handbooks
nl-NL: Handboeken

en: Legal articles
nl-NL: Juridische artikelen

en: Indexes
nl-NL: Indexen

en: Patent document
nl-NL: Octrooischrift

en: Discographies
nl-NL: Discografieën

en: Legislation
nl-NL: Wetgeving

en: Theses
nl-NL: Scripties

en: Surveys
nl-NL: Onderzoeken

en: Reviews
nl-NL: Recensies

en: Programmed texts
nl-NL: Geprogrammeerde teksten

en: Filmographies
nl-NL: Filmografieën

en: Directories
nl-NL: Gidsen

en: Technical reports
nl-NL: Technische rapporten

en: Legal cases and case notes
nl-NL: Rechtzaken en jurisprudentie

en: Law reports and digests
nl-NL: Wetsverslagen en bundels

en: Treaties
nl-NL: Verdragen

en: Search suggestions
nl-NL: Zoeksuggesties

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
nl-NL: %s Geen exemplaren gevonden bij klaarzetten

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
nl-NL: %s Voeg exemplaren altijd toe

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
nl-NL: %s Exemplaren alleen toevoegen als overeenkomstige bib is gevonden

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
nl-NL: %s Items alleen toevoegen als geen overeenkomende bib is gevonden

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
nl-NL: %s Vervang exemplaren wanneer overeenkomstig record wordt gevonden (alleen bestaande exemplaren)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
nl-NL: %s Negeer items

en: Tools home
nl-NL: Hulpmiddelen hoofdmenu

en: Import patrons
nl-NL: Importeer leners

en: Notices and slips
nl-NL: Berichten en bonnen

en: Overdue notice/status triggers
nl-NL: Te laat bericht/status triggers

en: Patron card creator
nl-NL: Lenerpasmaker

en: Batch patron deletion and anonymization
nl-NL: Bulkverwijdering en anonimisatie leners

en: Batch patron modification
nl-NL: Bulkaanpassing leners

en: Batch extend due dates
nl-NL: Bulkverlenging inleverdata

en: Upload patron images
nl-NL: Lenerafbeeldingen uploaden

en: Rotating collections
nl-NL: Wisselcollecties

en: Additional tools
nl-NL: Aanvullende hulpmiddelen

en: Calendar
nl-NL: Kalender

en: CSV profiles
nl-NL: CSV-profielen

en: Log viewer
nl-NL: Logviewer

en: News
nl-NL: Nieuws

en: HTML customizations
nl-NL: HTML maatwerk

en: Task scheduler
nl-NL: Taakplanner

en: Quote editor
nl-NL: Citaateditor

en: Tool plugins
nl-NL: Applicatie plug-ins

en: Access files
nl-NL: Bestanden openen

en: OPAC problem reports
nl-NL: OPAC probleemmeldingen

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
nl-NL: %s Inkomend record toevoegen

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
nl-NL: %s Negeer binnenkomend record

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
nl-NL: %s Vervang bestaand record met inkomend record

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
nl-NL: %s Negeer inkomende record (exemplaren kunnen nog steeds worden verwerkt)

en: Payment type:
nl-NL: Type betaling:

en: Transaction type:
nl-NL: Transactietype:

en: None selected
nl-NL: Niets geselecteerd

en: Account credit
nl-NL: Type boeking

en: Manual
nl-NL: Handmatig

en: Stock rotation advance
nl-NL: Voorraadroulatie voortgang

en: Stock rotation repatriation
nl-NL: Voorraadroulatie terugkeer

en: Automatic return to home
nl-NL: Automatisch retour naar thuis

en: Automatic return to holding
nl-NL: Automatisch retour naar huidige

en: Rotating collection
nl-NL: Wisselcollectie

en: Hold
nl-NL: Aanvraag

en: Hold lost
nl-NL: Aanvraag zoek

en: Hold cancelled
nl-NL: Aanvraag geannuleerd

note: SCRIPT
en: Please add amount in valid format: 0.00
nl-NL: Voer bedrag in in geldig format: 0.00

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
nl-NL: Voer een geldige URL in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
nl-NL: Voer een geldige datum in (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
nl-NL: Voer een geldige datum in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
nl-NL: Voer een geldig e-mailadres in.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
nl-NL: Voer een geldig getal in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
nl-NL: Voer een geldig telefoonnummer in.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
nl-NL: Voer een waarde in tussen {0} en {1} tekens lang.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
nl-NL: Voer een waarde in tussen {0} en {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
nl-NL: Voer een waarde in groter dan of gelijk aan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
nl-NL: Voer een waarde in kleiner dan of gelijk aan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
nl-NL: Voer minimaal {0} tekens in.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
nl-NL: Voer maximaal {0} tekens in.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
nl-NL: Voer alleen cijfers in.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
nl-NL: Voer dezelfde waarde nogmaals in.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
nl-NL: Herstel dit veld.

note: SCRIPT
en: This field is required.
nl-NL: Dit veld is vereist.

en: Baskets
nl-NL: Manden

en: Basket groups
nl-NL: Mandgroepen

en: Contracts
nl-NL: Contracten

en: Vendor issues
nl-NL: Leverancier afleveringen

en: Uncertain prices
nl-NL: Onzekere prijzen

en: Add items
nl-NL: Voeg exemplaren toe

en: Edit list
nl-NL: Wijzig lijst

en: Delete list
nl-NL: Lijst verwijderen

en: Download list
nl-NL: Download lijst

en: Send list
nl-NL: Lijst versturen

en: Print list
nl-NL: Print lijst

en: Merge
nl-NL: Samenvoegen

note: INPUT type=submit
en: selection
nl-NL: selectie

en: Waiting since
nl-NL: Wachtend sinds

en: Date hold placed
nl-NL: Aanvraag geplaatst op

en: Date cancellation requested
nl-NL: Datum annuleringsverzoek

en: Expiration date
nl-NL: Verloopdatum

en: Current library
nl-NL: Huidige bibliotheek

en: Shelving location
nl-NL: Plaatscode

en: Enumeration
nl-NL: Genummerde lijst

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
nl-NL: Aanvraag annuleren en terugzenden naar: %s

en: No XSLT file passed.
nl-NL: Geen XSLT bestand gepasseerd.

en: XSLT file not found.
nl-NL: XSLT bestand niet gevonden.

en: Error while loading stylesheet.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij laden van een stylesheet.

en: Error while parsing stylesheet.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het parsen van de stylesheet.

en: Error while parsing input.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het parsen van de invoer.

en: Error while transforming input.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij omzetten invoer.

en: No string to transform.
nl-NL: Geen string om te transformeren.

note: A
en: Search Z39.50/SRU servers
nl-NL: Zoek Z39.50/SRU servers

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
nl-NL: Z39.50/SRU server zoekactie

en: Server information
nl-NL: Serverinformatie

en: System information
nl-NL: Systeeminformatie

en: Licenses
nl-NL: Licenties

en: Translations
nl-NL: Vertalingen

en: Timeline
nl-NL: Tijdlijn

en: Dedications
nl-NL: Toewijdingen

en: Koha version:
nl-NL: Koha versie:

en: OS version ('uname -a'):
nl-NL: OS versie ('uname -a'):

en: Perl version:
nl-NL: Perl versie:

en: MySQL version:
nl-NL: MySQL versie:

en: Apache version:
nl-NL: Apache versie:

en: Version:
nl-NL: Versie:

en: running
nl-NL: lopend

en: Indices:
nl-NL: Indexen:

en: count:
nl-NL: aantal:

en: not running
nl-NL: niet actief

en: undefined
nl-NL: ongedefinieerd

en: Namespace:
nl-NL: Naamruimte:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
nl-NL: Denk eraan dat memcached gestart moet worden voor Plack.

en: unknown
nl-NL: onbekend

en: Config read from:
nl-NL: Config read van:

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file
nl-NL: Let op dat $KOHA_CONF het juiste bestand is om de memcached configuratie te definiëren

en: ENV and koha-conf.xml
nl-NL: ENV en koha-conf.xml

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV.
nl-NL: Let op dat $KOHA_CONF het juiste bestand is om de memcached configuratie te definieren. Om misverstanden te voorkomen moet de memcached config niet geëxporteerd worden vanuit ENV.

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined.
nl-NL: Let op dat $KOHA_CONF het juiste bestand is om de memcached configuratie te definieren. Momenteel is er geen geldige memcached configuratie gedefinieerd.

en: Nowhere
nl-NL: Nergens

en: Effective caching method:
nl-NL: Effective-cachingmethode:

en: Zebra version:
nl-NL: Zebra-versie:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
nl-NL: Zebra-server lijkt niet beschikbaar te zijn. Is deze opgestart?

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
nl-NL: Foutmelding van Zebra: %s

en: Running
nl-NL: Lopend

en: Message broker:
nl-NL: Berichtenservice:

en: Using SQL polling
nl-NL: Gebruikt SQL polling

en: Using RabbitMQ
nl-NL: Gebruikt RabbitMQ

en: Date and time:
nl-NL: Datum en tijd:

en: Time zone:
nl-NL: Tijdzone:

en: Used:
nl-NL: Gebruikt:

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
nl-NL: (Dit is een terugvalwaarde vanwege een configuratiefout)

en: Undefined
nl-NL: Ongedefinieerd

en: Environment (TZ):
nl-NL: Omgeving (TZ):

note: TH
en: Module current
nl-NL: Huidige module

note: TH
en: Module upgrade needed
nl-NL: Module upgrade benodigd

note: TH
en: Required module missing
nl-NL: Vereiste module ontbreekt

note: TH
en: Optional module missing
nl-NL: Optionele module ontbreekt

note: %1$s:  END
en: Not Installed %s
nl-NL: Niet geïnstalleerd %s

en: Database row format incorrect
nl-NL: Database rijenformat onjuist

note: For the first occurrence, %1$s:  warnDbRowFormat | html
en: Database tables with a row format other than 'DYNAMIC': %s
nl-NL: Databasetabellen met rijenformat anders dan 'DYNAMIC': %s

en: You may experience problems upgrading to newer versions of Koha unless you update the row format for your database tables.
nl-NL: Er kunnen problemen ontstaan bij het upgraden naar nieuwere versies van Koha, tenzij het rijformaat voor je databasetabellen bijgewerkt wordt.

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
nl-NL: Ga om dit probleem te voorkomen naar de bijbehorende wikipagina:

en: Database row format
nl-NL: Database rijenformat

en: Warning regarding current user
nl-NL: Waarschuwing mbt huidige gebruiker

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
nl-NL: U bent ingelogd als administratieve gebruiker van de database. Dit wordt niet aangeraden omdat delen van Koha niet werken zoals het hoort bij gebruik van dit account.

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
nl-NL: Log in met een regulier stafaccount. Om een stafaccount te maken, creëer eerst een bibliotheek, een lenercategorie 'Staf' en voeg een nieuwe lener toe. Geef deze lener daarna rechten via 'Meer' in de werkbalk.

en: Data problems
nl-NL: Gegevensproblemen

en: Some of your tables have problems with their auto_increment values which may lead to data loss.
nl-NL: Enkele tabellen bevatten fouten met de auto_toename waarden die tot dataverlies kunnen leiden.

en: You should not ignore this warning.
nl-NL: Negeer deze waarschuwing niet.

en: The problem is that InnoDB does not keep auto_increment across SQL server restarts (it is only set in memory). So on server startup the auto_increment values are set to max(table.id)+1.
nl-NL: Het probleem is dat InnoDB geen auto_increment vasthoudt bij SQL server herstarts (staat alleen in het geheugen). Bij een server herstart wordt de auto_increment waarde ingesteld op max(table.id)+1.

en: DBMS auto increment fix
nl-NL: DBMS automatische toename vastzetting

en: Problems found
nl-NL: Fouten gevonden

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following IDs exist in both tables %s and %s:
nl-NL: De volgende id's bestaan in zowel tabel %s als %s:

en: Bibliographic records
nl-NL: Bibliografische records

en: Patron relationship problems
nl-NL: Lenerrelatieproblemen

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
nl-NL: De database bevat geborgde/borgstaander paren zonder gedefinieerde relatie. Ze hebben de waarde '_bad_data' in de %s en/of %s kolommen. Corrigeer deze handmatig door de relaties opnieuw aan te maken, of laat ze corrigeren door de systeembeheerder.

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
nl-NL: De volgende waarden zijn in gebruik bij geborgde/borgstaander relaties, maar bestaan niet in de 'borrowerRelationship' syteemvoorkeur:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
nl-NL: Als u deze relatie wilt, voeg deze dan toe aan de 'borrowerRelationship' systeemvoorkeur, laat anders de systeembeheerder de waarden in %s en/of %s in de database corrigeren.

en: Logging system does not behave correctly
nl-NL: Logsysteem werkt niet correct

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
nl-NL: Er is geen 'log4perl_conf' ingang in de config file.

en: The log4perl config file cannot be opened.
nl-NL: Het log4perl config bestand kan niet geopend worden.

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
nl-NL: Een van de logbestanden genoemd in de config file is niet schrijfbaar.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
nl-NL: De Koha::Logger module kan niet correct geïnitieerd worden (controleer de logs).

en: Impossible to connect to the message broker
nl-NL: Kan geen verbinding maken met de berichtenverwerker

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
nl-NL: Probleem met het verbinden met de message broker (RabbitMQ), controleer de Koha logbestanden.

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
nl-NL: Is misschien niet geïnstalleerd en correct geconfigureerd?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF weasyprint_missing || warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPa
en: Contact your system administrator. %s %s
nl-NL: Neem contact op met de systeembeheerder. %s %s

en: Warnings regarding the system configuration
nl-NL: Waarschuwingen betreffende de systeemconfiguratie

en: Preferences and parameters
nl-NL: Voorkeuren en parameters

en: Warning
nl-NL: Waarschuwing

en: There is no "Fast add" (FA) framework defined in administration->MARC frameworks. This disables the 'Fast cataloging' feature in cataloging/circulation.
nl-NL: Er is geen "Snel toevoegen" (FA) framework gedefinieerd in de administratie->MARC frameworks. Dit schakelt de 'Snel catalogiseren'-optie in catalogiseren/uitleen uit.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
nl-NL: Systeemvoorkeur 'RequireChoosingExistingAuthority' is uitgeschakeld, maar vereist dat 'AutoCreateAuthorites' ingeschakeld is . Anders kunnen catalogiseerders ingangen toevoegen die niet naar thesaurustermen linken.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
nl-NL: Systeemvoorkeur 'EasyAnalyticalRecords' is ingesteld, maar UseControlNumber staat op 'Gebruik'. Stel in op 'Niet gebruiken', anders werken de 'Toon analytics' links in de stafinterface en de OPAC niet.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
nl-NL: Systemvoorkeur 'OPACPrivacy' is ingesteld, maar de AnonymousPatron voorkeur is ingesteld op '0'. Stel in op een geldig lenernummer anders is inname voor deze leners niet mogelijk.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
nl-NL: Systemvoorkeur 'AnonSuggestions' ingesteld, maar AnonymousPatron voorkeur is op '0' ingesteld.. Stel deze in op een geldig lenernummer om correct te laten werken.

en: Some patrons have requested privacy after their items are checked in, but the AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
nl-NL: Enkele leners hebben om privacy verzocht bij inlevering, maar de AnonymousPatron voorkeur is niet correct ingesteld. Stel deze in op een geldig lenernummer om het inleveren correct te laten werken.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
nl-NL: Systemvoorkeur 'AnonSuggestions' ingesteld, maar AnonymousPatron voorkeur is niet correct ingesteld.. Stel deze in op een geldig lenernummer om correct te laten werken.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
nl-NL: Systeemvoorkeur 'KohaAdminEmailAddress' bevat geen geldig e-mailadres. Er worden geen e-mails verstuurd.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
nl-NL: Systeemvoorkeur 'OpacHiddenItems' genereert een waarschuwing en zal onverwacht gedrag vertonen: %s

en: System preference 'PatronSelfRegistration' is set, but 'PatronSelfRegistrationDefaultCategory' does not contain a valid patron category code. Patron self-registration is disabled.
nl-NL: Systeemvoorkeur 'PatronSelfRegistration' is ingesteld, maar 'PatronSelfRegistrationDefaultCategory' bevat geen geldige code voor lenercategorie. Zelfregistratie van leners is uitgeschakeld.

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
nl-NL: Systeemvoorkeur '%s' is '%s', maar bestand '%s' bestaat niet.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
nl-NL: Systeemvoorkeur '%s' moet '0' of '1' zijn, maar is %s'%s'%sNULL%s.

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
nl-NL: Administratie &gt; Valuta en wisselkoersen

en: No active currency is defined. Please go to
nl-NL: Geen actieve valuta gedefinieerd. Ga naar

en: and mark one currency as active.
nl-NL: en markeer één valuta als actief.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
nl-NL: Systeemvoorkeur 'StatisticsFields' bevat veldnamen die niet tot de items database tabel behoren: %s

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
nl-NL: De lener die voor de zelfuitleenmodule in de OPAC wordt gebruikt heeft niet de self_check => self_checkout_module rechten.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
nl-NL: De lener die voor de zelfuitleenmodule in de OPAC wordt gebruikt heeft teveel rechten. Deze moet alleen self_check => self_checkout_module hebben.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
nl-NL: De &lt;template_cache_dir&gt; invoer in het koha-conf.xml-bestand ontbreekt. Inschakelen hiervan vergroot de prestaties van het systeem.

en: The PO directory has not been found. See
nl-NL: De PO folder is niet gevonden. Zie

en: for more information.
nl-NL: voor meer informatie

en: the dedicated wiki page
nl-NL: de bijbehorende wikipagina

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
nl-NL: De IBL module is ingeschakeld, maar er zijn geen backends beschikbaar.

en: The ILL module is enabled, but ILLPartnerCode system preference is empty. Falling back to the hardcoded 'IL'.
nl-NL: De IBL module is ingeschakeld, maar de ILLPartnerCode systeemvoorkeur is leeg. Terugvallen op 'IL'.

note: %1$s:  ill_partner_code_no_patrons | html
en: The ILL module is enabled and ILLPartnerCode system preference configured, but there are no patrons in %s category.
nl-NL: De IBL-module is ingeschakeld en de systeemvoorkeur ILLPartnerCode is geconfigureerd, maar er zijn geen leners in de categorie %s.

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
nl-NL: De IBL module is ingeschakeld, maar er is geen 'vestiging' blok gedefinieerd in koha-conf.xml. Dit moet gebeuren voor gebruik.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured ILLPartnerCode (%s) is not defined on the system.
nl-NL: De IBL module is ingeschakeld, maar de ingestelde ILLPartnerCode (%s) is niet gedefinieerd in het systeem.

en: The
nl-NL: De

en: tool is not installed.
nl-NL: hulpmiddel is niet geïnstalleerd.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
nl-NL: Systemvoorkeur 'RESTOAuth2ClientCredentials' is ingesteld, maar de vereiste Net::OAuth2::AuthorizationServer afhankelijkheid ontbreekt. De optie is uitgeschakeld.

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
nl-NL: Enkele systeemvoorkeuren bevatten foutief geformatteerde YAML inhoud: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
nl-NL: Systeemvoorkeur 'Pseudonymization' is ingesteld, maar 'bcrypt_settings' is niet gedefinieerd in het $KOHA_CONF bestand.

note: %1$s:  w.frameworkcode | html %2$s:  w.interface | html
en: Bibliographic framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
nl-NL: Bibliografisch framework "%s" heeft het biblionummerveld verborgen op de interface %s

en: Deprecation warning
nl-NL: Waardevermindering waarschuwing

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
nl-NL: Elasticsearch versie 5.x wordt niet ondersteund in Koha 20.11 en nieuwer. Svp Elasticsearch cluster opwaarderen

en: XML configuration file
nl-NL: XML configuratiebestand

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
nl-NL: De &lt;zebra_bib_index_mode&gt; invoer is ingesteld op 'grs1', maar wordt niet meer ondersteund. Gebruik hiervoor DOM. Volg deze wikipagina om te switchen:

en: Switching to dom indexing
nl-NL: Schakel naar dom indexeren

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
nl-NL: De &lt;zebra_auth_index_mode&gt; invoer is ingesteld op 'grs1', maar wordt niet meer ondersteund. Gebruik hiervoor DOM. Volg deze wikipagina om te switchen:

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
nl-NL: De &lt;use_zebra_facets&gt; invoer ontbreekt in het configuratiebestand. Terugvallen op legacy facet calculation.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
nl-NL: De &lt;log4perl_conf&gt; invoer in het koha-conf.xml-bestand ontbreekt. Voeg deze toe, met verwijzing naar het log4perl.conf bestand voor deze Koha uitvoering.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
nl-NL: De &lt;lockdir&gt; invoer in het koha-conf.xml bestand ontbreekt. Voeg deze toe met verwijzing naar Koha's lock dir.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
nl-NL: De ingestelde &lt;lockdir&gt; invoer in je koha-conf.xml bestand verwijst naar een niet-schrijfbare folder (%s).

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
nl-NL: De &lt;upload_path&gt; invoer in het koha-conf.xml-bestand ontbreekt. Voeg deze toe, verwijzend naar de geconfigureerde uploadmap voor deze Koha uitvoering.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
nl-NL: De &lt;upload_path&gt; invoer in het koha-conf.xml-bestand ontbreekt. Voeg deze toe, verwijzend naar de geconfigureerde uploadmap voor deze Koha uitvoering. Let op dat de OPACBaseURL voorkeur juist ingesteld moet zijn om de uploadplugin te laten werken.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
nl-NL: De &lt;tmp_path&gt; invoer in het koha-conf.xml-bestand ontbreekt. Voeg deze toe met verwijzing naar de geconfigureerde tijdelijke map voor de Koha uitvoering. De effectieve tijdelijke map is '%s'.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
nl-NL: De &lt;encryption_key&gt; invoer ontbreekt in het koha-conf.xml bestand. Genereer een sleutel. Een sleutel van minimaal 32 bytes wordt aangeraden (gebruik evt. 'pwgen 32').

en: Issuing rules
nl-NL: Uitleenregels

note: %1$s:  unit.branchcode || 'branchcode=default' | html %2$s:  unit.categorycode || 'categorycode=default' | html %3$s:  unit.itemtype || 'itemtype=default' | html %4$s:  unit.rule_value | html
en: The %s, %s, %sissuingrule will fallback to 'days' for 'lengthunit' as it is incorrectly defined as %s.
nl-NL: De %s, %s, %s uitleenregel valt terug op 'dagen' voor 'lengthunit' als deze incorrect gedefinieerd is %s.

en: Records are not indexed in Elasticsearch
nl-NL: Records niet geïndexeerd in Elasticsearch

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
nl-NL: %s record(s) ontbreken op een totaal van %s in de index %s.

en: Compiled CSS and/or JS files are not present. Please run `yarn build` to generate them.
nl-NL: Gecompileerde CSS- en/of JS-bestanden zijn niet aanwezig. Voer 'yarn build' uit om ze te genereren.

en: No warnings.
nl-NL: Geen waarschuwingen.

en: Special thanks to the following organizations
nl-NL: Speciale dank aan de volgende organisaties

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
nl-NL: , New Zealand, en Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
nl-NL: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentatie, sjabloononderhoud)

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
nl-NL: , Frankrijk (Suggesties, Stats wizards en verbeterde LDAP sponsorship)

en: , France (bibliographic frameworks, MARC authorities, OPAC basket, Serials sponsorship)
nl-NL: , Frankrijk (bibliografische frameworks, MARC thesauri, OPAC mand, Tijdschriften sponsoring)

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
nl-NL: Mines Paristech (voorheen Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
nl-NL: , Frankrijk (Koha 3.0-uitbreidingen voor gebruikers en reserveringsmodules)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
nl-NL: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integratie sponsoring)

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
nl-NL: , OH, USA (Koha 3.0 beta testen)

en: Birmingham (UK) based developer Mark James for the famfamfam Silk iconset.
nl-NL: De in Birmingham (UK) woonachtige ontwikkelaar Mark James voor de famfamfam Silk iconset.

en: , Auckland, New Zealand (OPAC 'star-ratings' sponsorship)
nl-NL: , Auckland, Nieuw Zeeland (OPAC 'star-ratings' sponsoring)

en: You are running a development version of Koha
nl-NL: U draait een ontwikkelversie van Koha

en: Current maintenance team
nl-NL: Huidig onderhoudsteam

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
nl-NL: Kon het .yaml bestand van het team niet lezen. Controleer of &lt;docdir&gt; correct gedefinieerd is in koha-conf.xml.

en: Koha development team
nl-NL: Koha ontwikkelteam

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
nl-NL: Kon het .yaml bestand van de bijdrager niet lezen. Controleer of &lt;docdir&gt; correct gedefinieerd is in koha-conf.xml.

en: Contributing companies and institutions
nl-NL: Bijdragende bedrijven en instellingen

en: Arcadia Public Library, USA
nl-NL: Arcadia Public Library, VS

en: Athens County Public Libraries, USA
nl-NL: Athens County Public Libraries, VS

en: BdP de la Meuse, France
nl-NL: BdP de la Meuse, Frankrijk

en: BibLibre, France
nl-NL: BibLibre, Frankrijk

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
nl-NL: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincie Franciscana de la Asunción), Argentinië

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
nl-NL: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Duitsland

en: Briar Cliff University, USA
nl-NL: Briar Cliff University, VS

en: Brimbank City Council, Australia
nl-NL: Brimbank Gemeenteraad, Australië

en: Brooklyn Law School Library, USA
nl-NL: Brooklyn Law School Library, VS

en: ), France
nl-NL: ), Frankrijk

en: ByWater Solutions, USA
nl-NL: ByWater Solutions, VS

en: California College of the Arts, USA
nl-NL: California College of the Arts, VS

en: Camden County, USA
nl-NL: Camden County, VS

en: Calyx, Australia
nl-NL: Calyx, Australië

en: Catalyst IT, New Zealand
nl-NL: Catalyst IT, Nieuw Zeeland

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
nl-NL: Central Kansas Library System (CKLS), VS

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
nl-NL: Cheshire Libraries, Verenigd Koninkrijk

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
nl-NL: Coeur d'Alene Public Library, VS

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
nl-NL: Corpus Christi Public Libraries, VS

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
nl-NL: C &amp; P Bibliography Services, VS

en: Dataly Tech, Greece
nl-NL: Dataly Tech, Griekenland

en: Devinim, Turkey
nl-NL: Devinim, Turkije

en: Do Space, USA
nl-NL: Do Space, VS

en: DoverNet, USA
nl-NL: DoverNet, VS

en: Duchesne County Library, USA
nl-NL: Duchesne County Library, VS

en: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentina
nl-NL: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentinië

en: Fenway Library Organization, USA
nl-NL: Fenway Library Organization, VS

en: Fargo Public Library, USA
nl-NL: Fargo Public Library, VS

en: Farmington Public Library, USA
nl-NL: Farmington Public Library, VS

en: Foundations Bible College &amp; Seminary, USA
nl-NL: Foundations Bible College &amp; Seminary, VS

en: Goethe-Institut, Germany
nl-NL: Goethe-Institut, Duitsland

en: Gothenburg University Library, Sweden
nl-NL: Gothenburg University Library, Zweden

en: Halland County Library, Sweden
nl-NL: Halland County Library, Zweden

en: Harrison Carmel Public Library, USA
nl-NL: Harrison Carmel Public Library, VS

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
nl-NL: Hauraki District Libraries, Nieuw-Zeeland

en: Higher Education Libraries of Massachusetts, USA
nl-NL: Higher Education Libraries of Massachusetts, VS

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
nl-NL: Hochschule für Gesundheit (hsg), Duitsland

en: Hotchkiss School, USA
nl-NL: Hotchkiss School, VS

en: Katipo Communications, New Zealand
nl-NL: Katipo Communications, Nieuw Zeeland

en: KohaAloha, New Zealand
nl-NL: KohaAloha, Nieuw Zeeland

en: LibLime, USA
nl-NL: LibLime, VS

en: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, USA
nl-NL: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, VS

en: Libriotech, Norway
nl-NL: Libriotech, Noorwegen

en: Los Gatos Public Library, USA
nl-NL: Los Gatos Public Library, VS

en: Lund University Library, Sweden
nl-NL: Lund University Library, Zweden

en: MassCat, USA
nl-NL: MassCat, VS

en: Middletown Township Public Library, USA
nl-NL: Middletown Township Public Library, VS

en: Newcastle City Council, United Kingdom
nl-NL: Newcastle City Council, Verenigd Koninkrijk

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
nl-NL: New Zealand Central Agencies Library, Nieuw Zeeland

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
nl-NL: New Zealand Ministry of Education Library, Nieuw Zeeland

en: North Central Regional Library (NCRL), USA
nl-NL: North Central Regional Library (NCRL), VS

en: Northeast Kansas Library System (NEKLS), USA
nl-NL: Northeast Kansas Library System (NEKLS), VS

en: Orex Digital, Spain
nl-NL: Orex Digital, Spanje

en: Oslo Public Library, Norway
nl-NL: Oslo Public Library, Noorwegen

en: Plano Independent School, USA
nl-NL: Plano Independent School, VS

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
nl-NL: Plant and Food Research Limited, Nieuw Zeeland

en: Prosentient Systems, Australia
nl-NL: Prosentient Systems, Australië

en: PTFS, Maryland, USA
nl-NL: PTFS, Maryland, VS

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
nl-NL: PTFS Europe Ltd, Verenigd Koninkrijk

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
nl-NL: Rijksmuseum, Amsterdam, Nederland

en: Rolling Hills Consolidated Libraries, USA
nl-NL: Rolling Hills Consolidated Libraries, VS

en: Round Rock Public Library, USA
nl-NL: Round Rock Public Library, VS

en: SAN-Ouest Provence, France
nl-NL: SAN-Ouest Provence, Frankrijk

en: Sefton Council, United Kingdom
nl-NL: Sefton Council, Verenigd Koninkrijk

en: software.coop, United Kingdom
nl-NL: software.coop, Verenigd Koninkrijk

en: South-East Kansas Library System (SEKLS), USA
nl-NL: South-East Kansas Library System (SEKLS), VS

en: South Taranaki District Council, New Zealand
nl-NL: South Taranaki District Council, Nieuw Zeeland

en: Stockholm University Library, Sweden
nl-NL: Stockholm University Library, Zweden

en: SWITCH Library Consortium, USA
nl-NL: SWITCH Library Consortium, VS

en: Tamil, France
nl-NL: Tamil, Frankrijk

en: Theke Solutions, Argentina
nl-NL: Theke Solutions, Argentinië

en: Tulong Aklatan, Philippines
nl-NL: Tulong Aklatan, Filippijnen

en: Uintah Library System, USA
nl-NL: Uintah Library System, VS

en: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentina
nl-NL: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentinië

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
nl-NL: Universidad Nacional de Córdoba, Argentinië

en: Universidad ORT Uruguay
nl-NL: Universidad ORT, Uruguay

en: Université d'Aix-Marseille, France
nl-NL: Université d'Aix-Marseille, Frankrijk

en: Université de Lyon 3, France
nl-NL: Université de Lyon 3, Frankrijk

en: Université de Rennes 2, France
nl-NL: Université de Rennes 2, Frankrijk

en: Université de St Etienne, France
nl-NL: Université de St Etienne, Frankrijk

en: University of the Arts London, United Kingdom
nl-NL: University of the Arts Londen, Verenigd Koninkrijk

en: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), USA
nl-NL: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), VS

en: Virginia Tech, USA
nl-NL: Virginia Tech, VS

en: Washoe County Library System, USA
nl-NL: Washoe County Library System, VS

en: Xercode, Spain
nl-NL: Xercode, Spanje

en: Additional thanks to...
nl-NL: Extra dank aan...

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
nl-NL: Stephen Hedges (vroegere Documentatie Manager)

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the
nl-NL: Dit programma is vrije software: je kunt het verspreiden en/of aanpassen onder de voorwaarden van de

en: as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
nl-NL: zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; ofwel versie 3 van de License, of (naar uw keuze) elke nieuwere versie.

en: MIT License
nl-NL: MIT-Licentie

en: Bootstrap Icons
nl-NL: Bootstrap Iconen

en: Bridge Material Type Icon Set
nl-NL: Bridge Material Type Iconenset

en: Bridge Material Type Icons Project
nl-NL: Bridge Materiaaltype Iconen Project

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
nl-NL: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 Licentie

en: C3.js D3-based reusable chart library v0.4.11
nl-NL: C3.js D3-gebaseerde herbruikbare diagrambibliotheek v0.4.11

en: MIT Licence
nl-NL: MIT-Licentie

en: License
nl-NL: Licentie

en: D3 JavaScript library for visualizing data v3.5.17
nl-NL: D3 JavaScript bibliotheek voor datavisualisatie v3.5.17

en: ISC Licence
nl-NL: ISC-Licentie

en: DataTables
nl-NL: Gegevenstabellen

en: FamFamFam icons
nl-NL: FamFamFam iconen

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
nl-NL: Creative Commons Attribution 2.5 Licentie

en: FamFamFam Silk icons
nl-NL: FamFamFam Silk iconen

en: Font Awesome
nl-NL: Lettertype Awesome

en: Font Awesome v6.3.0
nl-NL: Lettertype Awesome v6.3.0

en: Font Face Observer
nl-NL: Lettertype Face Observer

en: BSD License
nl-NL: BSD-licentie

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1
nl-NL: GNU Lesser General Public License, versie v2.1

en: Highlight
nl-NL: Markeer

en: : MIT License
nl-NL: : MIT-Licentie

en: Apache License, Version 2.0
nl-NL: Apache Licentie, Versie 2.0

en: JavaScript Diff Algorithm
nl-NL: Javascript Diff Algoritme

en: jQuery, jQuery Migrate, and jQuery UI
nl-NL: jQuery, jQuery Migrate en jQuery UI

en: jQuery Bar Rating plugin v1.2.2
nl-NL: jQuery Bar Rating plugin v1.22

en: Emojiarea plugin for jQuery
nl-NL: Emojiarea plugin voor jQuery

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin development team:
nl-NL: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 door het phpMyAdmin ontwikkelteam:

en: jQuery Multiple Select Plugin
nl-NL: jQuery multiple select plugin

en: Leaflet
nl-NL: Folder

en: Noto fonts
nl-NL: Noto lettertypen

en: Adapted from the
nl-NL: Overgenomen van de

en: JSON Schema for Swagger 2.0 API
nl-NL: JSON Schema voor Swagger 2.0 API

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
nl-NL: OpenJS Toetsenbordcombinaties Bibliotheek

en: : BSD License
nl-NL: : BSD-licentie

en: OpenJS keyboard shortcuts library
nl-NL: OpenJS toetsenbordcombinaties bibliotheek

en: BSD License or MIT License
nl-NL: BSD-Licentie of MIT-Licentie

en: RequireJS JavaScript file and module loader v2.1.8
nl-NL: RequireJS JavaScript bestand en module lader v2.1.8

en: Apache License, Version 2.0 or GNU General Public License v2.0
nl-NL: Apache Licentie, Versie 2.0 of GNU General Public License v2.0

en: Select2 library v4.0.13
nl-NL: Select2 bibliotheek v4.0.13

en: Sortable
nl-NL: Sorteerbaar

en: Translation
nl-NL: Vertaling

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
nl-NL: العربية (Arabisch) Versies 3.2 tot 3.4, 3.16 & 3.18 door KnowledgeWare Technologies; Versies 3.6 tot 3.14 door Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem en Duaa Bazzazi.

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
nl-NL: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Teamleider), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: Armenian Tigran Zargaryan
nl-NL: Armeense Tigran Zargaryan

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
nl-NL: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgaars) Radoslav Kolev

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
nl-NL: euskara (Baskisch) Fernando Berrizbeitia, de bibliothecarissen van Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre en Nere Erkiaga

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
nl-NL: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengaals) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
nl-NL: &#20013;&#25991; (Chinees)

en: Hrvatski (Croatian)
nl-NL: Hrvatski (Kroatisch)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
nl-NL: &#x010D;e&#353;tina (Tsjechisch)

en: D&aelig;nsk (Danish)
nl-NL: D&aelig;nsk (Deens)

en: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Saxion University
nl-NL: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Hogeschool Saxion

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
nl-NL: Nederlands-België; (Dutch-Belgium)

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
nl-NL: suomi, suomen kieli (Fins) Pasi Korkalo

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
nl-NL: , Pascale Nalon (ENSMP), en vele anderen

en: Fran&ccedil;ais (French)
nl-NL: Fran&ccedil;ais (Frans)

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
nl-NL: Duits (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
nl-NL: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Grieks, Modern [1453- ]) Koha Hellenisch Gebruikersgroep (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
nl-NL: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebreeuws)

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
nl-NL: Magyar (Hongaars) Agnes Imecs

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
nl-NL: Norsk Bokmål (Noors) Axel Bojer en Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
nl-NL: Norsk Nynorsk (Noors) Unni Knutsen en Marit Kristine Ådland

en: (Indonesian)
nl-NL: (Indonesisch)

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
nl-NL: Italiano (Italiaans) voor 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti en Paolo Pozzan; voor 3.4 en meer: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
nl-NL: &#26085;&#26412;&#35486; (Japans)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
nl-NL: &#54620;&#44397;&#50612; (Koreaans)

en: Latina (Latin)
nl-NL: Latina (Latijns)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
nl-NL: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persisch)

en: Polski (Polish)
nl-NL: Polski (Pools)

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
nl-NL: Português (Portugees)

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
nl-NL: Română (Roemeens)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
nl-NL: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russisch) Victor Titarchuk en Serhij Dubyk

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
nl-NL: Español (Spaans) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro en Tomás Cohen Arazi, met hulp van de koha-es gemeenschap.

en: Svenska (Swedish)
nl-NL: Svenska (Zweeds)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
nl-NL: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thais)

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
nl-NL: T&uuml;rk&ccedil;e (Turks) pre-3.8: Selma Aslan; voor 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci en Alper Tutunsatar)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
nl-NL: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Oekrains) Victor Titarchuk en Serhij Dubyk

en: Koha history timeline
nl-NL: Koha geschiedenis tijdlijn

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
nl-NL: Kon het history.txt bestand niet lezen. Controleer of &lt;docdir&gt; correct gedefinieerd is in koha-conf.xml.

en: The Koha Community would like to dedicate the release of Koha 22.11 to Rosalie Blake.
nl-NL: De Koha Community wil de release van Koha 22.11 graag opdragen aan Rosalie Blake.

en: Rosalie was the Head Librarian at Horowhenua Library Trust when Koha was started and without her Koha would not exist. She was an inspiring leader and innovator and took the risk of her career entrusting Chris, Joanne, Rachel and Simon to deliver the original project that became the international sensation we all know and love.
nl-NL: Rosalie was hoofdbibliothecaris bij Horowhenua Library Trust toen Koha werd opgericht en zonder haar zou Koha niet bestaan. Ze was een inspirerende leider en innovator en nam het risico van haar carrière door Chris, Joanne, Rachel en Simon de opdracht te geven het oorspronkelijke project te realiseren dat de internationale sensatie werd die we allemaal kennen en waar we van houden.

en: She was also a practicing Justice of the Peace, a stalwart of the Levin Pottery Club and much loved mother of Simon and Jeremy, and grandmother of Ben, Toby, Anna, Charlotte and Billy.
nl-NL: Ze was ook een praktiserend vrederechter, een trouwe steunpilaar van de Levin Pottery Club en een geliefde moeder van Simon en Jeremy, en grootmoeder van Ben, Toby, Anna, Charlotte en Billy.

en: You must define a budget in Administration
nl-NL: Definieer een budget in Administratie

en: Your administrator must define a budget in Administration
nl-NL: De beheerder dient een budget te definiëren in Administratie

en: Manage orders
nl-NL: Beheer bestellingen

en: Pending suggestions
nl-NL: Wachtende suggesties

en: Manage suggestions:
nl-NL: Beheer suggesties:

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
nl-NL: Alle bibliotheken: %s

en: All available funds
nl-NL: Alle beschikbare fondsen

en: Expand all
nl-NL: Alles uitvouwen

en: Collapse all
nl-NL: Alles inklappen

en: Hide inactive budgets
nl-NL: Verberg inactieve budgetten

en: Show inactive budgets
nl-NL: Toon inactieve budgetten

en: Filter by library
nl-NL: Filter op bibliotheek

en: Active
nl-NL: Actief

en: Budget period description
nl-NL: Budgetperiode omschrijving

en: Fund code
nl-NL: Fondscode

en: Fund name
nl-NL: Fondsnaam

en: Owner
nl-NL: Eigenaar

en: Amount
nl-NL: Bedrag

en: Spent
nl-NL: Besteed

en: Total available
nl-NL: Totaal beschikbaar

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
nl-NL: Budget %s [id=%s]%s (inactief)%s

note: A
en: Ordered from this fund
nl-NL: Besteld op dit fonds

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
nl-NL: Besteld op dit fonds en subfondsen

note: A
en: Spent from this fund
nl-NL: Uit dit fonds uitgegeven

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
nl-NL: Besteed van dit fonds en subfondsen

note: SPAN
en: Remaining in this fund
nl-NL: Resterend in dit fonds

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
nl-NL: Resterend inclusief gerelateerde fondsen

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
nl-NL: Waarschuwing! Totaalbedrag bestelling overschrijdt budget.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
nl-NL: Waarschuwing! Overschrijding van %s%% van fonds.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
nl-NL: Waarschuwing! Overschrijding van maximum (%s%s %s%s) van fonds.

en: Do you want to confirm this order?
nl-NL: Deze bestelling bevestigen?

en: Yes, I confirm
nl-NL: Ja, bevestigen

en: No, I don't confirm
nl-NL: Nee, ik bevestig niet

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
nl-NL: Mand %s

en: Add orders from MARC file
nl-NL: Voeg bestellingen toe vanuit MARC bestand

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
nl-NL: Geen records geïmporteerd omdat ze allemaal overeenkomen met bestaande records in de catalogus.

en: No records imported
nl-NL: Geen records geïmporteerd

en: You'll have to treat them individually.
nl-NL: Deze moeten apart behandeld worden.

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
nl-NL: Voeg bestelling toe vanuit %s (%s klaargezet op %s)

en: Select to import
nl-NL: Selecteer om te importeren

en: Item information
nl-NL: Exemplaarinformatie

en: Default accounting details
nl-NL: Standaard accountgegevens

en: Matching:
nl-NL: Komt overeen met:

en: Title and author
nl-NL: Titel en auteur

en: Do not look for matching records
nl-NL: Controleer niet op overeenkomstige records

en: &nbsp;Show inactive funds:
nl-NL: &nbsp;Toon inactieve fondsen:

en: Match:
nl-NL: Komt overeen met:

en: No match
nl-NL: Geen match

en: Match applied
nl-NL: Match toegepast

en: Match found
nl-NL: Match gevonden

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
nl-NL: Komt overeen met biblio %s

en: Quantity:
nl-NL: Aantal:

en: Price:
nl-NL: Prijs:

en: Replacement price:
nl-NL: Vervangingskosten:

en: Discount:
nl-NL: Korting:

en: If empty, discount rate from vendor will be used
nl-NL: Indien leeg, wordt het kortingspercentage van de leverancier gebruikt

en: Select a fund (will use default if set)
nl-NL: Kies een fonds (standaard wordt gebruikt indien ingesteld)

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
nl-NL: %s (inactief)

en: Statistic 1:
nl-NL: Statistiek 1:

en: Statistic 2:
nl-NL: Statistiek 2:

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
nl-NL: %sExemplaarrecords konden niet verwerkt worden omdat het aantal exemplaarvelden niet overeen kwam.%s %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
nl-NL: Exemplaar record %s

en: homebranch
nl-NL: thuisbibliotheek

en: holdingbranch
nl-NL: huidige bibliotheek

en: price
nl-NL: prijs

en: replacement price
nl-NL: vervangingskosten

en: callnumber
nl-NL: standplaats

en: MARC preview
nl-NL: MARC voorbeeld

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
nl-NL: Importeer alle gemarkeerde items in het mandje met de volgende parameters:

en: Item
nl-NL: Exemplaar

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
nl-NL: Geen ACQ framework, standaard wordt gebruikt. Maak een framework met code ACQ, het exemplaar framework zou gebruikt worden

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
nl-NL: Importeer alle gemarkeerde items in het mandje met de volgende accountgegevens (alleen gebruikt als er geen informatie is opgegeven voor het item):

en: Accounting details
nl-NL: Financiële gegevens

en: Currency:
nl-NL: Valuta:

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
nl-NL: Kies een fonds (vult bestellingen/exemplaren indien zo ingesteld)

en: &nbsp;Show inactive:
nl-NL: &nbsp;Toon inactief:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
nl-NL: Deze 2 velden zijn beschikbaar voor eigen gebruik. Ze kunnen handig zijn voor statistische doeleinden

en: Choose the file to add to the basket
nl-NL: Kies bestand om toe te voegen aan de mand

en: File name
nl-NL: Bestandsnaam

en: Staged
nl-NL: Klaargezette

en: # Bibliographic records
nl-NL: # Bibliografische beschrijvingen

en: Cleaned
nl-NL: Opgeschoond

en: Imported
nl-NL: Geïmporteerd

en: Importing
nl-NL: Importeren

en: Reverted
nl-NL: Teruggedraaid

en: Reverting
nl-NL: Terugdraaien

en: Add orders
nl-NL: Voeg bestellingen toe

en: Export as CSV
nl-NL: Exporteer als CSV

en: Deleted
nl-NL: Verwijderd

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html %3$s:  booksellername | html
en: Basket %s (%s) for %s
nl-NL: Mand %s (%s) for %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  booksellername | html
en: Basket %s for %s
nl-NL: Mand %s voor %s

en: You are not authorised to manage this basket.
nl-NL: U hebt geen rechten om deze mand te beheren.

en: Add to basket
nl-NL: Voeg aan mand toe

en: Edit basket
nl-NL: Mand bewerken

en: Delete basket
nl-NL: Verwijder mand

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
nl-NL: Kan geen manden sluiten met daarin items met onduidelijke prijzen.

en: Close basket
nl-NL: Sluit mand

en: Create EDIFACT order
nl-NL: Maak EDIFACT bestelling

en: E-mail order
nl-NL: Bestelling e-mailen

en: Are you sure you want to delete this basket?
nl-NL: Deze mand verwijderen?

en: Warning:
nl-NL: Waarschuwing:

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
nl-NL: Alle bestellingen uit deze mand worden geannuleerd en fondsen worden teruggestort.

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
nl-NL: Indien er exemplaren zijn aangemaakt bij het bestellen of ontvangen, worden deze verwijderd.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
nl-NL: U kunt ervoor kiezen om bibliografische records te verwijderen indien mogelijk (bibliografische records met andere exemplaren of die gebruikt worden in een abonnement of andere bestelling worden niet verwijderd).

en: Delete basket and orders
nl-NL: Verwijder mand en bestellingen

en: Delete basket, orders, and records
nl-NL: Verwijder mand, bestellingen en records

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
nl-NL: Kan geen manden heropenen die deel uitmaken van een mandgroep.

en: Reopen basket
nl-NL: Heropen mand

en: Vendor not found
nl-NL: Leverancier niet gevonden

en: Basket deleted
nl-NL: Mand verwijderd

en: The following records could not be deleted:
nl-NL: Deze records konden niet worden verwijderd:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
nl-NL: door %s:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
nl-NL: %s aanhangende exemplaren.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
nl-NL: %s abonnement(en) gekoppeld.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
nl-NL: %s bestelling(en) bijgevoegd.

en: Unknown error.
nl-NL: Onbekende fout.

en: Go back to vendor page
nl-NL: Terug naar leverancierpagina

en: Show all active baskets
nl-NL: Alle actieve manden tonen

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
nl-NL: Toon mandjes van leverancier %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
nl-NL: Deze leverancier heeft geen contactpersoon geselecteerd voor het verzenden van bestellingen of mist een e-mailadres.

en: No basket given.
nl-NL: Geen mand opgegeven.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
nl-NL: Er is geen berichtsjabloon met code ACQORDER gedefinieerd.

en: Order e-mail was sent to the vendor.
nl-NL: Een e-mail met bestelling is naar de leverancier verstuurd.

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
nl-NL: FOUT - %s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
nl-NL: %sNieuw %sMandje %s (%s) voor

en: General information
nl-NL: Algemene informatie

en: Internal note:
nl-NL: Interne opmerking:

en: Vendor note:
nl-NL: Opmerking bij leverancier:

en: Contract name:
nl-NL: Contractnaam:

en: Delivery place:
nl-NL: Afleveradres:

en: Billing place:
nl-NL: Factuuradres:

en: Opened on:
nl-NL: Geopend op:

en: Closed on:
nl-NL: Gesloten op:

en: Sent
nl-NL: Verstuurd

en: Processed
nl-NL: Verwerkt

en: Not ordered
nl-NL: Niet besteld

en: Estimated delivery date:
nl-NL: Geschatte leverdatum:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
nl-NL: %sJa%sNee%s

en: Orders are standing:
nl-NL: Openstaande bestellingen:

en: Create items when:
nl-NL: Maak exemplaren aan als:

en: Receiving items
nl-NL: Exemplaren ontvangen

en: Cataloguing items
nl-NL: Catalogiseren exemplaren

en: Placing orders
nl-NL: Bestelling plaatsen

en: Settings
nl-NL: Instellingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete user
nl-NL: Gebruiker verwijderen

en: Add user
nl-NL: Gebruiker toevoegen

en: Save changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: Managing library:
nl-NL: Beherende bibliotheek:

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
nl-NL: %s Geen bibliotheek

en: Change library
nl-NL: Wijzig bibliotheek

en: (no library)
nl-NL: (geen bibliotheek)

en: (closed)
nl-NL: (gesloten)

note: A
en: basketgroup
nl-NL: mandgroep

en: No group
nl-NL: Geen groep

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
nl-NL: %s Geen groep

en: Change basket group
nl-NL: Wijzig mandgroep

en: Set basket group
nl-NL: Stel mandgroep in

en: Add new group
nl-NL: Voeg nieuwe groep toe

en: Basket group delivery placename:
nl-NL: Mandgroep levering plaatsnaam:

en: Basket group billing place:
nl-NL: Mandgroep rekening plaats:

en: Duplicate warning
nl-NL: Duplicaat waarschuwing

en: Display them
nl-NL: Toon ze

note: A
en: Open in new window
nl-NL: Openen in een nieuw venster

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
nl-NL: Enkele records werden niet automatisch toegevoegd omdat ze overeenkomen met een bestaand record in de catalogus:

en: Orders
nl-NL: Bestellingen

en: No.
nl-NL: Nee.

en: RRP tax exc.
nl-NL: Catalogusprijs excl. BTW.

en: Actual cost tax exc.
nl-NL: Werkelijke prijs zonder BTW.

en: Budgeted cost tax exc.
nl-NL: Gebudgetteerde kosten ex BTW.

en: RRP tax inc.
nl-NL: Catalogusprijs incl. BTW.

en: Actual cost tax inc.
nl-NL: Werkelijke prijs inclusief BTW.

en: Budgeted cost tax inc.
nl-NL: Gebudgetteerde kosten inclusief BTW.

en: Replacement price
nl-NL: Vervangingskosten

en: Qty.
nl-NL: Aant.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
nl-NL: Totaal ex BTW. (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
nl-NL: Totaal incl BTW. (%s)

en: Fund
nl-NL: Fonds

en: Estimated delivery date
nl-NL: Geschatte leverdatum

en: Statistic 1
nl-NL: Statistiek 1

en: Statistic 2
nl-NL: Statistiek 2

en: Invoice
nl-NL: Factuur

en: Supplier report
nl-NL: Rapport leverancier

en: Modify
nl-NL: Aanpassen

en: Cancel order
nl-NL: Bestelling annuleren

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
nl-NL: Totaal (BTW %s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
nl-NL: Totaal (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSIF books_loo.deleted_biblio %8$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo.deleted_biblio
en: %s %s %s %s by %s%s %s %s
nl-NL: %s %s %s %s door %s%s %s %s

en: (received)
nl-NL: (ontvangen)

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: (Deleted bibliographic record) %s
nl-NL: (Verwijderd bibliografisch record) %s

en: Deleted bibliographic record, can't find title
nl-NL: Bibliografisch record verwijderd, kan titel niet vinden

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
nl-NL: Voorgesteld door: %s%s, %s %s (

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
nl-NL: suggestie #%s

note: A
en: Edit internal note
nl-NL: Interne opmerking bewerken

note: A
en: Add internal note
nl-NL: Interne opmerking toevoegen

note: A
en: Edit vendor note
nl-NL: Bewerk opmerking leverancier

note: A
en: Add vendor note
nl-NL: Voeg verkoperopmerking toe

en: Transferred from basket:
nl-NL: Overgedragen vanuit mand:

en: ) on
nl-NL: ) op

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
nl-NL: Deze bestelling is %s keer geclaimd. Op %s%s%s, %s%s

en: (Uncertain)
nl-NL: (Onzeker)

note: A
en: Edit delivery date
nl-NL: Bewerk leverdatum

en: Can't cancel order
nl-NL: Kan bestelling niet annuleren

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
nl-NL: Kan order niet annuleen, (%s) aanvragen zijn gekoppeld aan deze order. Annuleer aanvragen eerst

en: Cancel order and delete catalog record
nl-NL: Annuleer bestelling en verwijder catalogusrecord

en: Can't cancel order and delete catalog record
nl-NL: Kan bestelling niet annuleren en catalogusrecord niet verwjideren

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
nl-NL: Kan catalogusrecord niet verwijderen, zie beperkingen hieronder

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
nl-NL: %s exemplaren over

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
nl-NL: Kan catalogusrecord niet verwijderen vanwege %s bestaande aanvragen

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
nl-NL: %s bestelling(en) over

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
nl-NL: Kan catalogusrecord niet verwijderen, verwijder eerst gelinkte bestellingen

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
nl-NL: %s abonnement(en) over

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
nl-NL: Kan catalogusrecord niet verwijderen, verwijder eerst abonnementen

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
nl-NL: %s aanvragen over

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
nl-NL: Kan catalogusrecord of bestelling niet verwijderen, annuleer bestelling eerst

en: ** Vendor's listings already include tax.
nl-NL: ** Verkoopprijzen inclusief BTW.

en: Cancelled orders
nl-NL: Geannuleerde bestellingen

en: ecost tax exc.
nl-NL: ecost ex belasting.

en: ecost tax inc.
nl-NL: ecost incl belasting.

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSIF order.deleted_biblio %8$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=order.deleted_biblio
en: %s %s %s%s by %s%s %s %s
nl-NL: %s %s %s%s door %s%s %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
nl-NL: Annuleringsreden: %s %s

en: Transferred to basket:
nl-NL: Overgedragen naar mand:

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
nl-NL: Mand %s sluiten?

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
nl-NL: Koppel deze mand aan een nieuwe mandgroep met dezelfde naam

en: Yes, close (Y)
nl-NL: Ja, sluiten (Y)

en: No, don't close (N)
nl-NL: Nee, niet sluiten (N)

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
nl-NL: Weet u zeker dat u een EDIFACT bestelling wilt plaatsen en mandje %s wilt legen?

en: Order note
nl-NL: Opmerking bestelling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (order number %s)
nl-NL: (bestelnummer %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
nl-NL: Voeg bestelling toe aan mand %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
nl-NL: Deze mand sluiten en een EDIFACT order genereren?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze mand wilt heropenen?

en: Basket grouping
nl-NL: Mandgroepering

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
nl-NL: Voeg mandgroep toe voor %s

en: Reopen basket group
nl-NL: Heropen mandgroep

en: Export basket group as CSV
nl-NL: Exporteer mandgroep als CSV

en: Print basket group in PDF
nl-NL: Maak PDF van deze mandgroep

note: INPUT type=submit
en: Generate EDIFACT order
nl-NL: Genereer EDIFACT bestelling

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
nl-NL: Mandgroep %s (%s) voor

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
nl-NL: Bewerk mandgroep %s (%s) voor

en: Add basket group for
nl-NL: Voeg mandgroep toe voor

en: Ungrouped baskets
nl-NL: Niet-gegroepeerde manden

note: For the first occurrence, %1$s:  selectedbasket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
nl-NL: Geen naam, mandnummer: %s

en: Add to group
nl-NL: Toevoegen aan groep

en: Basket group name:
nl-NL: Mandgroep naam:

en: Delivery comment:
nl-NL: Bezorging opmerking:

en: Baskets in this group:
nl-NL: Manden in deze groep:

en: Close basket group
nl-NL: Sluit mandgroep

en: New basket group
nl-NL: Nieuwe mandgroep

en: Basket grouping for
nl-NL: Mandgroepering voor

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
nl-NL: Geen EDIFACT configuratie voor %s

en: Open
nl-NL: Openen

en: Closed
nl-NL: Gesloten

en: Number
nl-NL: Nummer

en: Billing place
nl-NL: Factuurplaats

en: Delivery place
nl-NL: Afleveradres

en: Number of baskets
nl-NL: Aantal manden

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
nl-NL: Mandgroep nr. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
nl-NL: %sVrije afleverplaats%s%s%s

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
nl-NL: Sluit en exporteer als pdf

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
nl-NL: Exporteer als PDF

note: SCRIPT
en: Add to group
nl-NL: Toevoegen aan groep

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this basket group?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze mand wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
nl-NL: Fout bij downloaden van bestand

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
nl-NL: Er zijn geen openstaande manden in deze groep

note: SCRIPT
en: There are no ungrouped baskets
nl-NL: Er zijn geen niet-gegroepeerde manden

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
nl-NL: Mand bewerken '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
nl-NL: Voeg een mandje toe aan %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
nl-NL: Mand bewerken %s

en: Basket name:
nl-NL: Mand naam:

en: Billing place:
nl-NL: Factuuradres:

en: Delivery place:
nl-NL: Afleveradres:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Current vendor (%s)
nl-NL: Huidige leverancier (%s)

en: Standing orders do not close when received.
nl-NL: Openstaande bestellingen worden niet gesloten bij ontvangst.

en: use default (receiving an order)
nl-NL: gebruik standaard (bestelling ontvangen)

en: use default (cataloging the record)
nl-NL: gebruik standaard (record catalogiseren)

en: use default (placing an order)
nl-NL: gebruik standaard (bestelling plaatsen)

en: placing an order
nl-NL: bestelling plaatsen

en: receiving an order
nl-NL: bestelling ontvangen

en: cataloging the record
nl-NL: catalogiseer het record

note: %1$s:  supplier | $HtmlTags tag='em'
en: Search for vendor %s
nl-NL: Zoek naar leverancier %s

en: Your vendor search returned no results.
nl-NL: Zoeken naar leverancier leverde geen resultaten op.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
nl-NL: Zoek leverancier: %s resultaten gevonden

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
nl-NL: Zoek leverancier: %s resultaten gevonden voor '%s'

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
nl-NL: Kies leverancier uit de lijst om direct naar de juiste plek te gaan.

en: Show active baskets only
nl-NL: Alleen actieve manden tonen

en: Show all baskets
nl-NL: Alle manden tonen

en: Show active vendors only
nl-NL: Alleen actieve leveranciers tonen

en: Show all vendors
nl-NL: Alle leveranciers tonen

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
nl-NL: %s %s %s Geen naam %s

en: (inactive)
nl-NL: (inactief)

en: Item count
nl-NL: Exemplaartelling

en: Bibliographic record count
nl-NL: Bibliografische record aantal

en: Items expected
nl-NL: Verwachte exemplaren

en: Basket group
nl-NL: Mandgroep

en: Internal note
nl-NL: Interne opmerking

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
nl-NL: %s %s (%s geannuleerd) %s

en: Close this basket
nl-NL: Sluit deze mand

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
nl-NL: Geen wachtende manden. %s

en: View all baskets
nl-NL: Bekijk alle manden

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
nl-NL: Deze bestelling (%s) annuleren

en: Bibliographic record will be deleted too.
nl-NL: Bibliografisch record wordt ook verwijderd.

en: Bibliographic record will not be deleted.
nl-NL: Bibliografisch record wordt niet verwijderd.

en: Yes, cancel (Y)
nl-NL: Ja, annuleren (Y)

en: No, don't cancel (N)
nl-NL: Nee, niet annuleren (N)

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
nl-NL: Bestelling is met succes geannuleerd %s

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
nl-NL: Er is een fout opgetreden. %s

en: The order has been cancelled already.
nl-NL: Bestelling is reeds geannuleerd.

en: The order could not be found.
nl-NL: Bestelling niet gevonden.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
nl-NL: Bestelling is geannuleerd, al konden een of meerdere exemplaren niet verwijderd worden.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
nl-NL: Bestelling is geannuleerd, maar het record is niet verwijderd.

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
nl-NL: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s Totaal aantal bestellingen te laat"%s %s

en: Duplicate existing orders
nl-NL: Dupliceer bestaande orders

en: Search orders
nl-NL: Zoek bestellingen

en: Refine search
nl-NL: Verfijn zoekactie

en: Order line (parent)
nl-NL: Bestelregel (koepel)

en: Basket creator
nl-NL: Mand maker

en: Summary
nl-NL: Samenvatting

en: Received on
nl-NL: Ontvangen op

en: Quantity received
nl-NL: Aantal ontvangen

en: Quantity ordered
nl-NL: Aantal besteld

en: Unit cost
nl-NL: Kosten eenheid

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
nl-NL: Dupliceer alle bestellingen met de volgende financiële gegevens:

en: Check boxes to duplicate the original values
nl-NL: Vink de vakjes aan om de originele waarden te dupliceren

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
nl-NL: Kopieer bestaande waarde

en: The original currency value will be copied
nl-NL: De originele valuta wordt gekopieerd

en: Select a fund
nl-NL: Kies een fonds

en: The original fund will be used
nl-NL: Het oorspronkelijke fonds wordt gebruikt

en: The original internal note will be used
nl-NL: De oorspronkelijke opmerking wordt gebruikt

en: The original vendor note will be used
nl-NL: De oorspronkelijke leveranciersopmerking wordt gebruikt

en: The original statistic 1 will be used
nl-NL: De oorspronkelijke statistiek 1 wordt gebruikt

en: The original statistic 2 will be used
nl-NL: De oorspronkelijke statistiek 2 wordt gebruikt

en: Duplicate orders
nl-NL: Dupliceer bestellingen

en: Order line
nl-NL: Bestelregel

en: Return to the basket
nl-NL: Keer terug naar mand

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
nl-NL: Geen bestellling gedupliceerd. Misschien is er iets misgegaan?

note: SCRIPT
en: No fund selected.
nl-NL: Geen fonds geselecteerd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
nl-NL: Niets geselecteerd.

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
nl-NL: Mand (%s)

en: Select the library account submitting the EDI order
nl-NL: Selecteer het bibliotheekaccount dat de EDI bestelling verstuurt

en: Select ordering library account:
nl-NL: Kies account van bestellende bibliotheek:

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
nl-NL: Verstuur EDI bestelling

en: Transferred
nl-NL: Overgedragen

en: Filename
nl-NL: Bestandsnaam

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
nl-NL: Mand %s

en: Invoices
nl-NL: Factren

en: View message
nl-NL: Bekijk bericht

en: EDIFACT message
nl-NL: EDIFACT bericht

en: There are no EDIFACT messages.
nl-NL: Er zijn geen EDIFACT berichten.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit bericht wilt verwijderen?

en: EDIFACT message display
nl-NL: EDIFACT berichtvenster

en: The requested message cannot be displayed
nl-NL: Het gevraagde bericht kan niet worden getoond

en: Search results
nl-NL: Zoekresultaten

en: Order search
nl-NL: Bestelling zoeken

en: Your search returned no results.
nl-NL: Zoekopdracht leverde geen resultaten op.

en: Managing library
nl-NL: Beherende bibliotheek

en: Vendor note
nl-NL: Opmerking bij leverancier

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
nl-NL: %s %s(doorlopende bestelling)%s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
nl-NL: Bestanden voor factuur: %s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
nl-NL: %sHet te uploaden bestand heeft geen inhoud.%s %sGeen bestand geselecteerd om te uploaden.%s %sOngeldige of missende script parameter.%s

en: Uploaded
nl-NL: Geüploade

en: This invoice has no files attached.
nl-NL: Aan deze factuur hangen geen bestanden.

en: Upload new file
nl-NL: Upload nieuw bestand

en: File:
nl-NL: Bestand:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
nl-NL: Bestand uploaden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen ?

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
nl-NL: Factuur: %s

en: Invoice has been modified
nl-NL: Factuur is gewijzigd

en: Invoice number:
nl-NL: Factuurnummer:

en: Shipment date:
nl-NL: Verzenddatum:

en: Billing date:
nl-NL: Factuurdatum:

en: Shipping cost:
nl-NL: Verzendkosten:

en: Shipping fund:
nl-NL: Verzendkostenfonds:

note: %1$s:  invoiceclosedate | $KohaDates
en: Closed on %s
nl-NL: Gesloten op %s

en: Reopen:
nl-NL: Heropen:

en: Open
nl-NL: Openen

en: Close:
nl-NL: Sluit:

en: Adjustments
nl-NL: Aanpassingen

en: Reason
nl-NL: Reden

en: Note
nl-NL: Annotatie

en: Encumber while invoice open
nl-NL: Factuur blokkeren indien geopend

en: No reason
nl-NL: Geen reden

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
nl-NL: Geef waarden op in geautoriseerde waardecategorie ADJ_REASON voor inschakling van

en: Add an adjustment
nl-NL: Voeg een aanpassing toe

en: Amount:
nl-NL: Bedrag:

en: Reason:
nl-NL: Reden:

en: Note:
nl-NL: Annotaties:

en: Encumber while invoice open?
nl-NL: Factuur blokkeren indien geopend?

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
nl-NL: Aanpassingen bijwerken

en: Go to receipt page
nl-NL: Ga naar ontvangstpagina

en: Manage invoice files
nl-NL: Beheer factuurbestanden

en: Invoice details
nl-NL: Factuurgegevens

en: Show all details
nl-NL: Alle details tonen

en: Invoice price
nl-NL: Factuurprijs

en: by
nl-NL: door

en: Modify fund
nl-NL: Bewerk fonds

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
nl-NL: Totaal (BTW %s %%)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
nl-NL: Totaal + aanpassingen + verzendkosten (%s)

en: No orders yet
nl-NL: Nog geen bestellingen

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
nl-NL: Aanpassing plus verzending: %s

en: Files attached to invoice
nl-NL: Bestanden gekoppeld aan factuur

en: Update received fund
nl-NL: Bijwerken ontvangen fonds

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
nl-NL: Als het fonds wordt bijwerkt, kunnen de beschikbare statistieken voor de bestelling veranderen. Controleer de waarden voordat deze worden verzonden.

en: Update fund
nl-NL: Update fonds

en: No fund
nl-NL: Geen fonds

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze factuur wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
nl-NL: Bijwerken order is mislukt:

note: SCRIPT
en: Order updated
nl-NL: Bestelling bijgewerkt

en: Show only subscriptions
nl-NL: Alleen abonnementen tonen

en: Shipment date
nl-NL: Verzenddatum

en: Billing date
nl-NL: Factuurdatum

en: Received bibliographic records
nl-NL: Ontvangen bibliografische records

en: Received items
nl-NL: Ontvangen exemplaren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Closed on %s
nl-NL: Gesloten op %s

en: Merge selected invoices
nl-NL: Geselecteerde facturen samenvoegen

en: Reopen selected invoices
nl-NL: Heropen geselecteerde facturen

en: Close selected invoices
nl-NL: Sluit geselecteerde facturen

en: Open invoices
nl-NL: Openstaande facturen

en: Closed invoices
nl-NL: Gesloten facturen

en: Your search returned no open invoices.
nl-NL: Geen openstaande facturen gevonden.

en: Your search returned no closed invoices.
nl-NL: Geen afgesloten facturen gevonden.

en: Merge invoices
nl-NL: Facturen samenvoegen

en: Shipment cost
nl-NL: Verzendkosten

en: Shipment cost:
nl-NL: Verzendkosten:

en: Fund:
nl-NL: Fonds:

en: Sorry, but there are no results for your search.
nl-NL: De zoekactie gaf geen resultaten.

en: Search was:
nl-NL: Zoekactie is:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
nl-NL: Factuurnummer: %s

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
nl-NL: Leverancier: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
nl-NL: Van %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
nl-NL: Naar %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
nl-NL: Alle sinds %s

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
nl-NL: Verzenddatum: Alle tot %s

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
nl-NL: Factuurdatum: Alles tot %s

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
nl-NL: Titel: %s

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
nl-NL: Auteur: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
nl-NL: Uitgever: %s

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
nl-NL: Jaar van uitgave: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
nl-NL: Bibliotheek: %s

en: Use the search form on the left to find invoices.
nl-NL: Gebruik de zoekvelden links om facturen te vinden.

en: From:
nl-NL: Van:

en: To:
nl-NL: Aan:

en: Author:
nl-NL: Auteur:

en: Publication year:
nl-NL: Jaar van uitgave:

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
nl-NL: Alle samen te voegen facturen moeten van dezelfde leverancier zijn

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
nl-NL: Selecteer ten minste twee facturen om samen te voegen.

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
nl-NL: %s%s : %sLate bestellingen

en: This vendor has no email
nl-NL: Deze leverancier heeft geen e-mailadres

en: No order selected
nl-NL: Geen bestelling geselecteerd

en: Email has been sent.
nl-NL: E-mail is verstuurd.

en: Claim using notice:
nl-NL: Reclameer via bericht:

en: Check all
nl-NL: Alles selecteren

en: Uncheck all
nl-NL: Allles uitvinken

en: Order date
nl-NL: Besteldatum

en: Information
nl-NL: Informatie

en: Quantity
nl-NL: Aantal

en: Total cost
nl-NL: Totaalprijs

en: Basket date
nl-NL: Manddatum

en: Claims count
nl-NL: Aantal reclameringen

en: Claimed date
nl-NL: Gereclameerd op

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
nl-NL: %s (%s dagen)

en: Published by:
nl-NL: Uitgegeven door:

note: A
en: basket
nl-NL: mand

en: Edit internal note
nl-NL: Interne opmerking bewerken

en: Add internal note
nl-NL: Interne opmerking toevoegen

en: Edit vendor note
nl-NL: Bewerk opmerking leverancier

en: Add vendor note
nl-NL: Voeg verkoperopmerking toe

note: INPUT type=submit
en: Claim order
nl-NL: Reclameer bestelling

en: There are no late orders.
nl-NL: Er zijn geen te late bestellingen.

en: Filter results:
nl-NL: Filter resultaten:

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
nl-NL: Het aantal dagen (%s) moet tussen 0 en 999 liggen.

en: Order date:
nl-NL: Besteldatum:

en: days ago
nl-NL: dagen geleden

en: Estimated delivery date from:
nl-NL: Geschatte leverdatum vanaf:

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
nl-NL: %s (bestelnummer %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
nl-NL: Selecteer tenminste één exemplaar om te exporteren.

en: Acquisition
nl-NL: Acquisitie

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
nl-NL: Mand %s (%s)

en: Change estimated delivery date
nl-NL: Pas de geschatte leverdatum aan

en: Change order's vendor note
nl-NL: Wijzig opmerking leverancier in bestelling

en: Change order's internal note
nl-NL: Wijzig interne opmerking bestelling

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
nl-NL: Wijzig opmerking leverancier in bestelling (bestellingnr. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
nl-NL: Wijzig interne opmerking bestelling (bestellingnr. %s)

en: Note:
nl-NL: Opmerking:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
nl-NL: %s item verplichte velden leeg

note: SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
nl-NL: Dubbele waarden ontdekt. Corrigeer deze en stuur opnieuw in.

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
nl-NL: Totaal bestelling (%s) overschrijdt beschikbaar budget (%s)

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
nl-NL: Aantal moet groter zijn dan '0'

note: SCRIPT
en: Total must be a number
nl-NL: Totaal moet een getal zijn

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
nl-NL: Leveranciersprijs moet een getal zijn

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
nl-NL: Kan geen nieuw exemplaar toevoegen, maak een nieuwe orderregel

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
nl-NL: U heeft exemplaren uit de bestelling verwijderd, vergeet niet ze uit de catalogus te verwijderen

note: SCRIPT
en: You must select a fund
nl-NL: Selecteer een fonds

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
nl-NL: Wijzig details bestelling (regel #%s)

en: New order
nl-NL: Nieuwe bestelling

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
nl-NL: %s Wijzig bestelregel %s Nieuwe bestelling %s

en: Basket details
nl-NL: Manddetails

en: Contract number:
nl-NL: Contractnummer:

en: Open on:
nl-NL: Openen op:

en: Basketgroup:
nl-NL: Mandgroep:

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
nl-NL: Wijzig mandgroep

en: To notify on receiving:
nl-NL: Te informeren bij ontvangst:

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
nl-NL: Catalogus details %s

en: Publisher:
nl-NL: Uitgever:

en: Edition:
nl-NL: Editie:

en: Publication year:
nl-NL: Jaar van uitgave:

en: Series:
nl-NL: Reeks:

en: Item type:
nl-NL: Type item:

en: Suggestion
nl-NL: Suggestie

en: Suggested by:
nl-NL: Voorgesteld door:

en: Items list
nl-NL: Exemplaarlijst

en: Holding library
nl-NL: Bezittende bibliotheek

en: Not for loan
nl-NL: Niet uitleenbaar

en: Restricted
nl-NL: Geblokkeerd

en: Inventory number
nl-NL: Inventarisnummer

en: Materials
nl-NL: Materialen

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
nl-NL: De autoBarcode systeemvoorkeur is ingesteld op %s en exemplaren zonder barcode krijgen een gegenereerde barcode bij het opslaan in de database

note: %1$s:  IF quantitysugg %2$s:  quantitysugg | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF basket.is_standing
en: %s (suggested: %s) %s %s %s %s
nl-NL: %s (voorgesteld: %s) %s %s %s %s

note: %1$s:  IF quantitysugg %2$s:  quantitysugg | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  END
en: %s (suggested: %s) %s %s %s
nl-NL: %s (suggestie: %s) %s %s %s

en: Frequency:
nl-NL: Frequentie:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
nl-NL: Aantal afleveringen: %s

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
nl-NL: Aantal weken: %s

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
nl-NL: Aantal maanden: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
nl-NL: %s %s%s%s (inactief)%s

en: Vendor price:
nl-NL: Leveranciersprijs:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
nl-NL: %s(inclusief btw)%s(exclusief btw)%s

en: Uncertain price:
nl-NL: Onzekere prijs:

en: Tax rate:
nl-NL: Belastingtarief:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
nl-NL: Belastingtarief niet ingesteld in systeemvoorkeur TaxRates!

en: Retail price:
nl-NL: Verkoopprijs:

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
nl-NL: (aangepast voor %s, %sinclusief belasting%sexclusief belasting%s)

en: Replacement cost:
nl-NL: Vervangingskosten:

en: Budgeted cost:
nl-NL: Gebudgetteerde kosten:

en: Total:
nl-NL: Totaal:

en: (budgeted cost * quantity)
nl-NL: (gebudgetteerde kosten * kwantiteit)

en: Actual cost:
nl-NL: Werkelijke prijs:

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
nl-NL: %s(inclusief BTW)%s(exclusief BTW)%s

en: Estimated delivery date:
nl-NL: Geschatte leverdatum:

en: Processing multiple items
nl-NL: Meerdere exemplaren verwerken

en: Invalid number of copies
nl-NL: Ongeldig aantal exemplaren

en: , greater than or equal to 1
nl-NL: , groter dan of gelijk aan 1

en: Please enter a
nl-NL: Geef in

en: number
nl-NL: nummer

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
nl-NL: Veld automatisch gevuld door plugin

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
nl-NL: U heeft een record uit een externe bron gekozen dat overeenkomt met een bestaand record in de catalogus:

en: Use existing record
nl-NL: Gebruik bestaand record

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
nl-NL: Creëer geen duplicaatrecord. Voeg een bestelling vanuit een bestaand record toe aan de catalogus.

note: INPUT type=submit
en: Use existing
nl-NL: Bestaande gebruiken

en: Cancel and return to order
nl-NL: Annuleren en terugkeren naar bestelling

en: Return to the basket without making a new order.
nl-NL: Keer terug naar mand zonder nieuwe bestelling te maken.

en: Create new record
nl-NL: Maak nieuw record

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
nl-NL: Creëer een nieuw record door een extern (duplicaat)record te importeren.

note: INPUT type=submit
en: Create new
nl-NL: Maak nieuw(e)

en: Add order from a subscription
nl-NL: Voer bestelling in van abonnement

en: Serials subscriptions
nl-NL: Tijdschriftabonnementen

en: Show only renewed
nl-NL: Alleen verlengde tonen

en: Notes
nl-NL: Opmerkingen

note: A
en: subscription detail
nl-NL: abonnement detail

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
nl-NL: %s Openstaande bestelling %s %s

note: A
en: Order this one
nl-NL: Bestel deze

en: Cannot be ordered
nl-NL: Kan niet worden besteld

note: A
en: This subscription depends on another supplier
nl-NL: Dit abonnement is afhankelijk van een andere leverancier

en: Sorry, there is no result for your search.
nl-NL: De zoekactie gaf geen resultaat.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
nl-NL: Gebruik de zoekvelden links om abonnementen te vinden.

en: Add order from a suggestion
nl-NL: Voer bestelling in vanuit suggestie

en: Show all suggestions
nl-NL: Alle suggesties tonen

en: Show only mine
nl-NL: Alleen de mijne tonen

en: Mine
nl-NL: Mijn

en: Document type
nl-NL: Documenttype

en: Suggested by
nl-NL: Voorgesteld door

en: Accepted by
nl-NL: Geaccepteerd door

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
nl-NL: %s&copy; %s %s %sdeel:

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
nl-NL: uitgegeven door: %s %s %s in

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
nl-NL: %s Er zijn geen openstaande (geaccepteerde) suggesties. %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
nl-NL: Besteld - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
nl-NL: Besteld - fonds: %s

en: Title
nl-NL: Titel

en: Vendor
nl-NL: Leverancier

en: Left on order
nl-NL: Resterend van bestelling

en: Estimated cost per unit
nl-NL: Geschatte kosten per eenheid

en: Date ordered
nl-NL: Besteld op

en: Subtotal
nl-NL: Subtotaal

en: Adjustment cost for invoice
nl-NL: Prijsaangepassing voor factuur

en: Total
nl-NL: Totaal

note: %1$s:  name | html %2$s:  invoice | html %3$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s [%s] (order #%s)
nl-NL: Ontvang exemplaren van: %s [%s] (bestelling #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s (order #%s)
nl-NL: Ontvang exemplaren van:%s (bestelling #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
nl-NL: Ontvang exemplaren van : %s %s[%s] %s (bestelling #%s)

en: Date received
nl-NL: Datum ontvangen

en: Job progress:
nl-NL: Voortgang job:

en: Loading ...
nl-NL: Laden...

en: Catalog details
nl-NL: Catalogus details

en: Reason:
nl-NL: Reden:

en: -- Choose a reason --
nl-NL: -- Kies een reden --

en: Others...
nl-NL: Andere...

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
nl-NL: noteer uw reden hier...

en: Receipt history for this subscription
nl-NL: Ontvangstoverzicht voor dit abonnement

en: Order number
nl-NL: Bestelnummer

en: Creation date
nl-NL: Aanmaakdatum

en: Receive date
nl-NL: Ontvangstdatum

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
nl-NL: Werkelijke prijs zonder BTW. / Werkelijke prijs inclusief BTW.

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
nl-NL: Geen ACQ framework, standaard wordt gebruikt. Maak een framework met code ACQ, het exemplaar framework zou gebruikt worden

en: Receive?
nl-NL: Ontvangen?

en: Date received:
nl-NL: Ontvangen op:

note: OPTGROUP
en: Current
nl-NL: Huidige

note: OPTGROUP
en: [% budget_period.description | html %] (Inactive)
nl-NL: [% budget_period.description | html %] (Inactief)

en: Ordered by:
nl-NL: Besteld door:

en: Quantity ordered:
nl-NL: Aantal besteld:

en: Quantity received:
nl-NL: Aantal ontvangen:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
nl-NL: Let op, meer exemplaren ingevoerd dan verwacht. Exemplaren worden niet aangemaakt.

en: Replacement price:
nl-NL: Vervangingskosten:

en: Actual cost:
nl-NL: Werkelijke prijs:

en: Change currency
nl-NL: Wijzig valuta

en: Previous order
nl-NL: Vorige order

en: Next order
nl-NL: Volgende bestelling

en: Accept
nl-NL: Accepteer

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
nl-NL: %s Dit bestelnummer bestaat niet. %s

note: SCRIPT
en: (Current: %0$s - %1$s)
nl-NL: (Huidig: %0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax exclusive)
nl-NL: (aangepast voor %s, exclusief belasting)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax inclusive)
nl-NL: (aangepast voor %s, inclusief belasting)

note: SCRIPT
en: (tax exclusive)
nl-NL: (exclusief BTW)

note: SCRIPT
en: (tax inclusive)
nl-NL: (inclusief BTW)

note: SCRIPT
en: Account has been deleted
nl-NL: Account is verwijderd

note: SCRIPT
en: Edit order #%s (%s)
nl-NL: Bewerk bestelling #%s (%s)

note: SCRIPT
en: Keep current (%0$s - %1$s)
nl-NL: Houd actueel (%0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: Order %s: An error occurred while saving
nl-NL: Bestellign %s: Fout bij opslaan

note: SCRIPT
en: Order %s: No quantity to receive set. No items will be created.
nl-NL: Bestelling %s: Aantal te ontvangen niet aangegeven. Er worden geen items aangemaakt.

note: SCRIPT
en: Order %s: Warning, you have entered more items than expected. Extra items will not be created.
nl-NL: Bestelling %s: Let op, meer exemplaren ingevoerd dan verwacht. Aanvullende exemplaren worden niet aangemaakt.

note: SCRIPT
en: Receiving %0$s out of %1$s
nl-NL: Ontvangen van %0$s van de %1$s

en: Receipt summary for
nl-NL: Ontvangstoverzicht voor

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
nl-NL: Ontvang bestellingen van %s

en: Error adding items:
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij toevoegen exemplaren:

en: The order has been successfully canceled.
nl-NL: Bestelling is met succes geannuleerd.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
nl-NL: Bestelling is geannuleerd, al konden een of meerdere exemplaren niet verwijderd worden.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
nl-NL: Bestelling is geannuleerd, maar het record is niet verwijderd.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
nl-NL: Kan ontvangst niet annuleren. Mogelijke redenen:

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
nl-NL: De orderregel die u probeert te annuleren is gemaakt door de gedeeltelijke ontvangst van een andere orderregel. Probeer deze te annuleren en probeer opnieuw.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
nl-NL: De orderregel die u probeert te annuleren is gemaakt door de gedeeltelijke ontvangst van een andere orderregel die verwijderd is. Annuleren niet mogelijk.

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
nl-NL: De factuur waarnaar deze factuurid verwijst, bestaat niet.

en: Pending orders
nl-NL: Wachtende bestellingen

en: Order cost
nl-NL: Kosten bestelling

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
nl-NL: Factuur is afgesloten, er kunnen geen orders ontvangen worden.

en: Reopen it
nl-NL: Heropenen

en: Already received
nl-NL: Reeds ontvangen

en: Est cost
nl-NL: Geschatte kosten

en: Actual cost
nl-NL: Werkelijke prijs

en: TOTAL
nl-NL: TOTAAL

en: (Tax inc.)
nl-NL: (Incl BTW.)

en: (Tax exc.)
nl-NL: (Excl BTW)

en: Subtotal for
nl-NL: Subtotaal voor

en: Total tax exc.
nl-NL: Totaal ex BTW.

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
nl-NL: Totaal (BTW %s%%)

en: Total tax inc.
nl-NL: Totaal incl BTW.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
nl-NL: %s Geen mand groep %s

note: A
en: Original order line
nl-NL: Oorspronkelijke bestelregel

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
nl-NL: Uitgever: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Change internal note
nl-NL: Wijzig interne opmerking

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
nl-NL: Kan ontvangst van deze orderregel niet annuleren omdat hij voortkomt uit de gedeeltelijke ontvangst van orderregel %s, die al ontvangen is. Probeer eerst deze te annuleren en probeer opnieuw.

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
nl-NL: Kan ontvangst orderregel niet annuleren omdat er reeds een aanvraag op het record zit.

en: Can't cancel receipt
nl-NL: Kan ontvangst niet annuleren

en: Cancel receipt
nl-NL: Annuleer ontvangst

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
nl-NL: %sEr zijn geen ontvangen bestellingen.%s

en: MARC previews
nl-NL: MARC voorbeelden

en: View invoice
nl-NL: Bekijk factuur

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
nl-NL: Ontvangst afronden

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
nl-NL: Kan catalogusrecord niet verwijderen vanwege %s bestaande exemplaren

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
nl-NL: Annuleer bestelling en catalogusrecord

note: SCRIPT
en: No basket group
nl-NL: Geen mandgroep

note: SCRIPT
en: Receive selected (%s)
nl-NL: Ontvang geselecteerde (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
nl-NL: door

note: SCRIPT
en: item(s) left
nl-NL: exemplaren over

note: SCRIPT
en: order(s) left
nl-NL: bestelling(en) over

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
nl-NL: Zending ontvangen van leverancier %s

en: Receive shipment from vendor
nl-NL: Zending ontvangen van leverancier

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
nl-NL: Er is een fout opgetreden. Factuur kan niet aangemaakt worden.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
nl-NL: Dit factuurnummer is al gebruikt. Ontvangst boeken op een bestaande factuur?

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
nl-NL: Maak toch nieuwe factuur aan

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
nl-NL: %s zendingen

en: n/a
nl-NL: n/b

note: ABBR
en: not available
nl-NL: niet beschikbaar

en: &lt;&lt; Previous
nl-NL: &lt;&lt; Vorige

en: Next &gt;&gt;
nl-NL: Volgende &gt;&gt;

en: Receive a new shipment
nl-NL: Nieuwe zending ontvangen

en: Vendor invoice:
nl-NL: Factuur leverancier:

en: Shipment date:
nl-NL: Verzenddatum:

en: Shipping cost:
nl-NL: Verzendkosten:

en: Sort by :
nl-NL: Sorteren op :

en: Shipment date reverse
nl-NL: Verzenddatum achterzijde

en: Invoice number reverse
nl-NL: Factuurnummer omgekeerd

en: Results per page :
nl-NL: Resultaten per pagina :

en: Order details
nl-NL: Details bestelling

en: Creation date:
nl-NL: Aanmaakdatum:

en: Claims count:
nl-NL: Aantal reclameringen:

en: Last claim date:
nl-NL: Laatste reclameerdatum:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
nl-NL: %s Geen bestelling gevonden %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
nl-NL: Uitgegeven - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
nl-NL: Uitgave - Fonds: %s

en: Unit price
nl-NL: Prijs eenheid

en: Date ordered
nl-NL: Besteld op

en: Subtotal
nl-NL: Subtotaal

en: Sub total
nl-NL: Subtotaal

en: Shipping cost for invoice
nl-NL: Verzendkosten voor factuur

en: Contact name:
nl-NL: Naam van contactpersoon:

en: Position:
nl-NL: Positie:

en: Phone:
nl-NL: Telefoon:

en: Alternative phone:
nl-NL: Alternatief telefoonnummer:

en: Acquisitions options
nl-NL: Aanschafopties

en: Primary acquisitions contact
nl-NL: Primair acquisitiecontact

en: Contact when ordering
nl-NL: Contactpersoon voor bestellen

en: Contact about late orders
nl-NL: Contact opnemen over vertraagde bestellingen

en: Serials options
nl-NL: Tijdschriftenopties

en: Primary serials contact
nl-NL: Primair abonnementencontact

en: Contact about late issues
nl-NL: Contact opnemen over vertraagde afleveringen

en: Delete contact
nl-NL: Contactpersoon verwijderen

en: Acquisitions options:
nl-NL: Aanschafopties:

en: Primary acquisitions contact
nl-NL: Primair acquisitiecontact

en: Receives orders
nl-NL: Ontvangt bestellingen

en: Receives claims for late orders
nl-NL: Ontvangt reclamering voor te late bestellingen

en: Serials options:
nl-NL: Tijdschriftenopties:

en: Primary serials contact
nl-NL: Primair abonnementencontact

en: Receives claims for late issues
nl-NL: Ontvangt reclamering voor te late afleveringen

en: Add vendor
nl-NL: Leverancier toevoegen

en: Company details
nl-NL: Bedrijfsgegevens

en: Name:
nl-NL: Naam:

en: Postal address:
nl-NL: Postadres:

en: Physical address:
nl-NL: Fysiek adres:

en: Account number:
nl-NL: Accountnummer:

en: Vendor type:
nl-NL: Type leverancier:

en: Aliases:
nl-NL: Aliassen:

en: Contacts
nl-NL: Contacten

en: Contact details
nl-NL: Contactinformatie

en: Add another contact
nl-NL: Voeg nog een contactpersoon toe

en: Ordering information
nl-NL: Bestelinformatie

en: Vendor is:
nl-NL: Leverancier is:

en: List prices are:
nl-NL: Catalogusprijzen zijn:

en: Invoice prices are:
nl-NL: Factuurprijzen zijn:

en: Tax number registered:
nl-NL: BTW nummer:

en: List prices:
nl-NL: Catalogusprijzen:

en: Include tax
nl-NL: Inclusief belasting

en: Don't include tax
nl-NL: BTW niet toevoegen

en: Invoice prices:
nl-NL: Factuurprijzen:

en: Delivery time:
nl-NL: Bezorgingsmoment:

en: days
nl-NL: dagen

en: Vendor details
nl-NL: Details leverancier

en: Company name:
nl-NL: Bedrijfsnaam:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
nl-NL: %sActief%sInactief%s

en: Vendor is:
nl-NL: Leverancier is:

en: Tax number registered:
nl-NL: BTW nummer:

en: List item price includes tax:
nl-NL: Catalogusprijs inclusief BTW:

en: Invoice item price includes tax:
nl-NL: Factuurprijs exemplaar inclusief belasting:

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
nl-NL: %s dagen

en: Password:
nl-NL: Wachtwoord:

en: Show
nl-NL: Toon

en: Account email:
nl-NL: Account e-mail:

en: Subscription details
nl-NL: Abonnementsgegevens

en: Number of subscriptions:
nl-NL: Aantal abonnementen:

en: Contract(s)
nl-NL: Contract(en)

note: SCRIPT
en: Account email:
nl-NL: Account e-mail:

note: SCRIPT
en: Add another interface
nl-NL: Voeg een interface toe

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
nl-NL: Bevestig verwijdering van deze leverancier ?

note: SCRIPT
en: Delete interface
nl-NL: Interface verwijderen

note: SCRIPT
en: Interface details
nl-NL: Details interface

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes:
nl-NL: Annotaties:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password:
nl-NL: Wachtwoord:

en: Transfer order
nl-NL: Draag order over

en: Search for a vendor to transfer to
nl-NL: Zoek naar leverancier om naartoe te sturen

en: From vendor:
nl-NL: Van leverancier:

en: Search for a vendor to transfer from
nl-NL: Zoek naar leverancier om vandaan te halen

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
nl-NL: Manden voor %s

en: Basket (#)
nl-NL: Mand (#)

en: Choose
nl-NL: Kiezen

en: There are no open baskets for this vendor.
nl-NL: Er zijn geen openstaande manden voor deze leverancier.

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
nl-NL: Bestellingen voor %s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
nl-NL: %s door %s%s %s &ndash; %s%s %s

en: Choose a vendor to transfer to
nl-NL: Kies leverancier om naartoe te sturen

en: Choose a vendor to transfer from
nl-NL: Kies leverancier om vandaan te halen

en: No results found.
nl-NL: Geen resultaten gevonden.

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
nl-NL: Bestelling naar deze mand overdragen?

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
nl-NL: Onzekere prijzen voor leverancier %s

en: Orders with uncertain prices for vendor
nl-NL: Bestellingen met onzekere prijzen voor leverancier

en: Contact information
nl-NL: Contactinformatie

en: Address:
nl-NL: Adres:

en: Order lines with uncertain prices
nl-NL: Bestellingen met onzekere prijzen

en: Orders from:
nl-NL: Bestellingen van:

en: Everyone
nl-NL: Iedereen

en: By
nl-NL: Door

en: Uncertain
nl-NL: Onzeker

en: An error occurred when updating this issue.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het bijwerken van deze aflevering.

en: An error occurred when adding this issue
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze aflevering

en: An error occurred when deleting this issue. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze aflevering. Controleer de logbestanden voor details.

en: Issue updated successfully.
nl-NL: Succesvol bijgewerkt.

en: Issue created successfully.
nl-NL: Succesvol bijgewerkt.

en: Issue deleted successfully.
nl-NL: Succesvol verwijderd.

en: New vendor issue
nl-NL: Nieuwe probleemmelding leverancier

en: Issue ID:
nl-NL: Aflevering ID:

en: Started on:
nl-NL: Gestart op:

en: Ended on:
nl-NL: Afgelopen op:

note: %1$s:  issue.issue_id | html
en: Delete issue %s?
nl-NL: Verwijder aflevering %s?

en: Yes, delete
nl-NL: Ja, verwijder

en: No, do not delete
nl-NL: Nee, niet verwijderen

note: %1$s:  issue.issue_id | html
en: Vendor issue %s
nl-NL: Leverancier aflevering %s

en: New issue
nl-NL: Nieuwe aflevering

en: Issue ID
nl-NL: Aflevering ID

en: Started on
nl-NL: Gestart op

en: Ended on
nl-NL: Afgelopen op

en: There are no issues defined.
nl-NL: Er zijn geen afleveringen gedefinieerd.

en: Create a new issue
nl-NL: Maak een nieuwe aflevering

en: Order from external source
nl-NL: Bestelling uit externe bron

en: Subject heading:
nl-NL: Trefwoord:

en: Keyword (any):
nl-NL: Trefwoord (ieder):

en: LC call number:
nl-NL: LC standplaats:

en: Control no.:
nl-NL: Controlenr.:

en: Standard ID:
nl-NL: Standaard ID:

en: Select MARC framework:
nl-NL: Selecteer MARC framework:

en: Clear search form
nl-NL: Zoekformulier leegmaken

en: Search targets
nl-NL: Zoek doelen

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
nl-NL: U zocht naar: %s

en: Control no:
nl-NL: Controlenr:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
nl-NL: %s Pagina %s / %s %s

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
nl-NL: Vorige pagina

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
nl-NL: Volgende pagina

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
nl-NL: OK

en: Go to page :
nl-NL: Ga naar pagina :

en: You didn't select any external target.
nl-NL: U heeft geen extern doel geselecteerd.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
nl-NL: Verbinding met %s mislukt

en: Nothing found.
nl-NL: Niets gevonden.

en: Try another search
nl-NL: Probeer nog een zoekactie

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
nl-NL: Nog %s servers te doorzoeken

en: New field
nl-NL: Nieuw veld

en: The field has been added.
nl-NL: Het veld is toegevoegd.

en: The field could not be added. Perhaps the name already exists?
nl-NL: Het veld kon niet worden toegevoegd. Misschien bestaat de naam al?

en: The field has been updated.
nl-NL: Het veld is bijgewerkt.

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
nl-NL: Veld kon niet worden bijgewerkt. Misschien bestaat de naam al?

en: The field has been deleted.
nl-NL: Het veld is verwijderd.

en: The field could not be deleted. Check the logs for details.
nl-NL: Het veld kon niet worden verwijderd. Controleer de logbestanden voor details.

en: Select a table:
nl-NL: Kies een tabel:

en: Order baskets
nl-NL: Bestel mandjes

en: Order lines
nl-NL: Bestelregels

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF CAN_user_updatecharges_remaining_permissions %4$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:credit" %5$s:  END %6$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:debit" %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s %s %sAccount lines (credit)%s %sAccount lines (debit)%s %s
nl-NL: %s %s %s %sAccountregels (credit)%s %sAccountregels (debet)%s %s

en: Subscriptions
nl-NL: Abonnementen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
nl-NL: %s Additionele rechten zijn vereist voor het bewerken van extra velden %s

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
nl-NL: Extra velden voor '%s'

en: Authorized value category
nl-NL: Geautoriseerde waardecategorie

en: MARC field
nl-NL: MARC veld

en: MARC field mode
nl-NL: MARC veldmodus

en: Searchable
nl-NL: Doorzoekbaar

note: %1$s:  SWITCH field.marcfield_mode %2$s:  CASE 'get' %3$s:  CASE 'set' %4$s:  END
en: %s %sGet value from MARC record %sSave value to MARC record %s
nl-NL: %s %sWaarde ophalen uit MARC record %sWaarde opslaan in MARC record %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
nl-NL: %sJa%sNee%s

en: Authorized value category:
nl-NL: Geautoriseerde waardencategorie:

en: Example: 942$c
nl-NL: Voorbeeld: 942$c

en: MARC field mode:
nl-NL: MARC veld modus:

en: Get value from MARC record (not modifiable)
nl-NL: Haal de waarde uit het MARC record (niet aanpasbaar)

en: Save value to MARC record
nl-NL: Sla waarde op in MARC record

en: Searchable:
nl-NL: Doorzoekbaar:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit veld wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
nl-NL: U kunt geen geautoriseerde waardecategorie en MARC-veld selecteren

en: Koha administration
nl-NL: Koha administratie

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
nl-NL: De Mana Knowledge Base optie is ingeschakeld maar niet geconfigureerd.

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
nl-NL: Deze optie maakt het ophalen en delen van data (abonnementspatronen en rapporten) met andere Koha bibliotheken mogelijk.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
nl-NL: Vraag de systeembeheerder om dit onderdeel te configureren of de opmerking te verwijderen van

en: disabling the 'Mana' system preference
nl-NL: de 'Mana' systeemvoorkeur uitschakelen

en: Share content with Mana KB?
nl-NL: Content delen met Mana KB?

en: Change your Mana KB settings
nl-NL: Wijzig uw Mana KB instellingen

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
nl-NL: U heeft nog niet besloten of u Mana Knowledge Base wilt activeren.

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
nl-NL: Anonieme gebruiksstatistieken delen met de Koha gemeenschap?

en: Change your Hea settings
nl-NL: Wijzig uw Hea instellingen

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
nl-NL: U heeft nog niet besloten of u het delen van gebruiksstatistieken al wilt activeren.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
nl-NL: Deze optie geeft Koha ontwikkelaars waardevolle informatie over hoe Koha gebruikt wordt en helpt bij het nemen van beslissingen tijdens de ontwikkelcyclus

en: Manage system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
nl-NL: Beheer systeemvoorkeuren zoals MARC stijl, datumnotatie, beheerders e-mail en sjablonen.

en: Configure these parameters in the order they appear.
nl-NL: Deze parameters configureren in volgorde van verschijning.

en: Hint:
nl-NL: Tip:

en: Define libraries
nl-NL: Definieer bibliotheken

en: Define hierarchical library groups
nl-NL: Definieer hierarchische bibliotheekgroepen

en: Define item types used for circulation rules
nl-NL: Definieer item types voor uitleenregels

en: Define categories and authorized values for them
nl-NL: Maak categorieën en bijbehorende geautoriseerde waardes

en: Define patron categories
nl-NL: Definieer lenercategorieën

en: Define circulation and fine rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
nl-NL: Maak uitleen- en boeteregels voor combinaties van bibliotheken, lenercategorieën en materiaalsoorten (item types)

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
nl-NL: Maak uitgebreide kenmerken (identifiers en statistische categorieën) voor lenerrecords

en: Advanced editor
nl-NL: Geavanceerde editor

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
nl-NL: Beperk de mogelijkheid om exemplaren tussen bibliotheken te versturen op basis van de verzendende bibliotheek, de ontvangende bibliotheek en het itemtype. Dit werkt alleen als de systeemvoorkeur UseBranchTransferLimits AAN staat

en: Define transport costs between branches
nl-NL: Geef transportkosten op tussen vestigingen

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
nl-NL: Maak regels voor uitleen- en innameberichten voor combinaties van bibliotheken, lenercategorieën en item types

en: Circulation desks
nl-NL: Uitleenbalies

en: Define circulation desks
nl-NL: Definieer uitleenbalies

en: Define cities and towns that your patrons live in
nl-NL: Definieer woonplaatsen waar de leners wonen

en: Configure curbside pickup for libraries
nl-NL: Stel de mogelijkheden in voor het afhalen van materialen voor bibliotheken

en: Define manual patron restriction types
nl-NL: Definieer types handmatige lenerbeperkingen

en: Define debit types
nl-NL: Definieer debettypes

en: Define credit types
nl-NL: Definieer credittypes

en: Define cash registers
nl-NL: Maak kasregisters

en: Manage plugins
nl-NL: Beheer plug-ins

en: View, manage, configure and run plugins.
nl-NL: Bekijk, beheer, configureer en draai plugins.

en: Manage jobs
nl-NL: Beheer opdrachten

en: View, manage and cancel jobs.
nl-NL: Beheer achtergrondjobs .

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
nl-NL: Maak en bewerk Bibliografische frameworks die de karakteristieken definiëren van de MARC Records (veld- en subvelddefinities) alsmede sjablonen voor de MARC editor

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
nl-NL: Definieer de mapping tussen de Koha transactionele database (SQL) en de MARC Bibliografische records

en: MARC Bibliographic framework test
nl-NL: MARC Bibliografisch framework test

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
nl-NL: Controleert de MARC stuctuur. Na wijzigen van het MARC Bibliografisch framework wordt aangeraden om deze tool uit te voeren om te controleren op fouten

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
nl-NL: Creeër en beheer thesaurus frameworks die de karakteristieken van de MARC records definieren (veld en subveld definities)

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
nl-NL: Geef classificatiebronnen op (oftewel plaatsnummersystemen) voor de collectie. Maak ook opbergregels voor het sorteren van plaatsnummers en splitsingsregels voor het splitsen ervan

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
nl-NL: Beheer regels voor automatisch matchen van MARC records bij het importeren

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
nl-NL: Regels voor automatisch overschrijven van MARC records bij het importeren en bijwerken

en: Manage OAI Sets
nl-NL: Beheer OAI sets

en: Manage custom fields for item search
nl-NL: Beheer aangepaste velden voor zoeken naar exemplaren

en: Manage custom search filters
nl-NL: Beheer aangepaste zoekfilters

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
nl-NL: Beheer indexen, facetten en hun mapping naar MARC velden en subvelden

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
nl-NL: Definieer valuta's en wisselkoersen voor aankopen

en: Define your budgets
nl-NL: Geef budgetten op

en: Define funds within your budgets
nl-NL: Maak fondsen binnen de budgetten

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
nl-NL: Beheer EDI accounts van leveranciers voor import/export

en: Manage library EDI EANs
nl-NL: Beheer EDI EANs van bibliotheek

en: Define which external identity providers to use
nl-NL: Definieer welke externe identity providers te gebruiken

en: Define which external servers to query for MARC data
nl-NL: Definieer de te bevragen externe servers voor MARC data

en: Define which SMTP servers to use
nl-NL: Definieer welke SMTP servers gebruikt moeten worden

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
nl-NL: Kies plug-ins om te gebruiken om zoekopdrachten voor leners en staf aan te bevelen

en: Configure and hide or show columns for tables
nl-NL: Configureer en verberg of toon tabelkolommen

en: Define which events trigger which sounds
nl-NL: Geef aan welke gebeurternissen welke geluiden hebben

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
nl-NL: Maak een lijst van mobiele aanbieders die SMS berichten versturen via e-mail

en: Share your usage statistics
nl-NL: Deel uw gebruiksstatistieken

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
nl-NL: Gebruiksstatistieken van uw Koha installatie met de Koha gemeenschap delen

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
nl-NL: Content (abonnementen, rapporten) delen met Koh gemeenschap

en: Add additional fields to certain tables
nl-NL: Extra velden toevoegen aan bepaalde tabellen

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
nl-NL: Definieer welke toetsen acties oproepen in de geavanceerde cataloguseditor

en: Manage the statuses that can be assigned to Interlibrary loan batches
nl-NL: Beheer de statussen die aan IBL-batches kunnen worden toegekend

en: Advanced editor shortcuts
nl-NL: Sneltoetsen geavanceerde editor

en: Advanced editor keyboard shortcuts
nl-NL: Geavanceerde editor sneltoetsen

en: Separate keys using a hyphen "-"
nl-NL: Scheid toetsen met een koppelteken "-"

en: Control key is "Ctrl"
nl-NL: Controle toets is "Ctrl"

en: Alt key is "Alt"
nl-NL: Alt toets is "Alt"

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
nl-NL: Bij het combineren van meerdere toetsen deze volgorde aanhouden: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: More documentation on defining key maps
nl-NL: Meer documentatie over het definiëren van toetsen

en: Shortcut keys
nl-NL: Sneltoetsen

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
nl-NL: Snelkoppelingen opslaan

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
nl-NL: Schakel de geavanceerde catalogiseereditor in ( EnableAdvancedCatalogingEditor systeemvoorkeur) om toetscombinaties aan te maken

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
nl-NL: %s fonds(en) gekoppeld aan dit record. U moet alle fondsen verwijderen voor verwijdering van dit record.

en: Add fund
nl-NL: Fonds toevoegen

note: A
en: Budget is locked
nl-NL: Budget is vergrendeld

en: Duplicate budget
nl-NL: Dupliceer budget

en: Start date:
nl-NL: Startdatum:

en: End date:
nl-NL: Einddatum:

en: Change amounts by
nl-NL: Wijzig bedragen met

en: (can be positive or negative)
nl-NL: (kan positief of negatief zijn)

en: If amounts changed, round to a multiple of
nl-NL: Indien bedragen veranderen, dan afronden tot een veelvoud van

en: (amounts will be rounded down)
nl-NL: (bedragen worden naar beneden afgerond)

en: Mark the original budget as inactive
nl-NL: Markeer oorspronkelijk budget als inactief

en: Set all funds to zero
nl-NL: Zet alle fondsen op nul

en: Description:
nl-NL: Omschrijving:

en: Total amount:
nl-NL: Totaalbedrag:

en: Make budget active:
nl-NL: Maak budget actief:

en: Lock budget:
nl-NL: Sluit budget af:

en: Cannot delete budget
nl-NL: Kan budget niet verwijderen

en: . Deletion is not possible.
nl-NL: . Verwijdering is niet mogelijk.

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
nl-NL: Dit record is %s keer gebruikt

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
nl-NL: Dit budget bevat nog fondsen. Verwijder eerst alle fondsen voordat het budget verwijderd kan worden.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget.
nl-NL: Er kan geen tegoed van dit budget worden overgeheveld, er is geen actief budget.

en: Please create a new active budget and retry.
nl-NL: Maak een nieuw actief budget aan en probeer het opnieuw.

en: Return to budgets
nl-NL: Keer terug naar budgetten

en: Cannot close budget
nl-NL: Kan budget niet afsluiten

en: There are no unreceived orders for this budget.
nl-NL: Er zijn geen niet-ontvangen bestellingen voor dit budget.

en: Fund list of budget
nl-NL: Fondsenlijst van budget

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
nl-NL: De niet ontvangen bestellingen van de volgende fondsen worden verwijderd

en: Fund ID
nl-NL: Fonds ID

en: Unreceived orders
nl-NL: Niet-ontvangen bestellingen

en: Select a budget
nl-NL: Selecteer een budget

en: Move remaining unspent funds
nl-NL: Verplaats resterend niet-besteed fonds

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
nl-NL: Verplaats niet-ontvangen bestellingen

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
nl-NL: Rapporteer na verplaatsen niet-ontvangen bestellingen van budget %s (%s - %s) naar %s (%s - %s)

en: Ordernumber
nl-NL: Bestelnummer

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
nl-NL: %s (id=%s) Bedrag=%s%s (%s overgebleven is verplaatst)%s

en: Moved!
nl-NL: Verplaatst!

en: There were no unreceived orders for this fund.
nl-NL: Er zijn geen niet-ontvangen bestellingen voor dit fonds.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
nl-NL: %s %s%s (%s over is/zijn verplaatst)%s

en: This fund code does not exist in the destination budget.
nl-NL: Deze fondscode bestaat niet in het doelbudget.

en: Failed to delete budget because funds exist.
nl-NL: Budget verwijderen mislukt want er hangt nog een fonds aan.

en: Active budgets
nl-NL: Actieve budgetten

en: Inactive budgets
nl-NL: Inactieve budgetten

en: Budget name
nl-NL: Budgetnaam

en: Locked
nl-NL: Afgesloten

note: A
en: View funds for %s
nl-NL: Bekijk fondsen van %s

en: No active budgets
nl-NL: Geen actieve budgetten

note: %1$s:  END
en: Locked%s
nl-NL: Afgesloten%s

en: No inactive budgets
nl-NL: Geen inactieve budgetten

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
nl-NL: Einddatum budget moet op of na startdatum zijn

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
nl-NL: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt. Doorgaan?

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
nl-NL: U gaat alle niet-ontvangen bestellingen verplaatsen van '%s' naar '%s'.

en: New fund
nl-NL: Nieuw fonds

en: You are not authorized to modify this fund
nl-NL: U hebt geen rechten om dit fonds te wijzigen

en: Base-level allocated
nl-NL: Basisniveau toegekend

en: Base-level ordered
nl-NL: Basisniveau besteld

en: Total ordered
nl-NL: Totaal besteld

en: Base-level spent
nl-NL: Basisniveau besteed

en: Total spent
nl-NL: Totaal besteed

en: Base-level available
nl-NL: Basisniveau beschikbaar

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
nl-NL: Periode toegewezen %s%s%s

note: A
en: This fund has sub funds.
nl-NL: Dit fonds heeft subfondsen.

en: Add sub fund
nl-NL: Subfonds toevoegen

en: No fund found
nl-NL: Geen fonds gevonden

en: Fund details
nl-NL: Details fonds

en: Fund parent:
nl-NL: Overkoepelend fonds:

en: Fund code:
nl-NL: Fondscode:

en: Fund name:
nl-NL: Fondsnaam:

en: Warning at (%%):
nl-NL: Waarschuwing vanaf (%%):

en: 0 to disable
nl-NL: 0 om uit te schakelen

en: Warning at (amount):
nl-NL: Waarschuwing vanaf (bedrag):

en: Owner:
nl-NL: Eigenaar:

en: Select owner
nl-NL: Kies eigenaar

en: Remove owner
nl-NL: Verwijder eigenaar

en: Update all sub funds with this owner
nl-NL: Alle deelfondsen van deze eigenaar bijwerken

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
nl-NL: Door deze optie te selecteren worden eventuele bestaande fondseigenaren overschreven

en: Users:
nl-NL: Gebruikers:

en: Add users
nl-NL: Gebruikers toevoegen

en: Library:
nl-NL: Bibliotheek:

en: Restrict access to:
nl-NL: Beperk toegang tot:

note: %1$s:  END
en: %s None
nl-NL: %s Geen

note: %1$s:  END
en: %s Owner
nl-NL: %s Eigenaar

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
nl-NL: %s Eigenaar en gebruikers

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
nl-NL: %s Eigenaar, gebruikers en bibliotheek

en: Statistic 1 done on:
nl-NL: Statistiek 1 uitgevoerd op:

en: Statistic 2 done on:
nl-NL: Statistiek 2 uitgevoerd op:

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
nl-NL: Bij het verwijderen van dit fonds worden alle hieraan gekoppelde bestellingen ook verwijderd!

en: Fund amount:
nl-NL: Fonds bedrag:

en: Yes, delete this fund
nl-NL: Ja, verwijder dit fonds

en: Fund filters
nl-NL: Fondsfilters

en: All budgets
nl-NL: Alle budgetten

en: Show my funds only:
nl-NL: Alleen mijn fondsen tonen:

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
nl-NL: - Budgetbedrag mag niet leeg zijn

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
nl-NL: - Budgetcode mag niet leeg zijn

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
nl-NL: - Budgetnaam mag niet leeg zijn

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
nl-NL: - Hoofdbudget is huidig budget

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
nl-NL: Dit fonds heeft subfondsen. Het kan niet verwijderd worden.

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
nl-NL: Wijzig contract '%s'

en: New contract
nl-NL: Nieuw contract

en: Data recorded
nl-NL: Opgeslagen data

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
nl-NL: Bevestig verwijdering van contract %s

en: Contract deleted
nl-NL: Contract verwijderd

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
nl-NL: Contract is niet verwijderd. Misschien linkt er nog een mand naar dit contract.

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
nl-NL: Wijzig contract %s voor %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
nl-NL: Nieuw contract voor %s

en: Start date:
nl-NL: Startdatum:

en: End date:
nl-NL: Einddatum:

en: Confirm deletion of contract
nl-NL: Bevestig verwijdering van contract

en: Contract number:
nl-NL: Contractnummer:

en: Contract description:
nl-NL: Contractbeschrijving:

en: Contract start date:
nl-NL: Startdatum contract:

en: Contract end date:
nl-NL: Einddatum contract:

en: Yes, delete contract
nl-NL: Ja, verwijder contract

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
nl-NL: Contract(en) van %s

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
nl-NL: Er is geen overeenkomst met deze leverancier. %s

en: Add a contract
nl-NL: Voeg een contract toe

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
nl-NL: Einddatum contract moet op na startdatum zijn

en: Each cell contain both actual and estimated values.
nl-NL: Elke cel bevat zowel echte als geschatte waardes.

en: Cells contain estimated values only.
nl-NL: Cellen bevatten enkel geschatte waarden.

en: Fund total
nl-NL: Fonds totaal

en: Fund remaining
nl-NL: Resterend fonds

note: A
en: Budget locked
nl-NL: Budget is vergrendeld

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
nl-NL: Rij automatisch vullen

en: not owned
nl-NL: niet in bezit

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
nl-NL: Budget bestaat niet. Selecteer een budget om door te gaan.

en: No funds to display for this search criteria
nl-NL: Geen fonds met deze zoekcriteria

en: Select planning type:
nl-NL: Kies planningstype:

en: Show my funds only
nl-NL: Alleen mijn fondsen tonen

en: Show active funds only
nl-NL: Alleen actieve fondsen tonen

en: Show actual/estimated values
nl-NL: Toon feitelijke/geschatte waarden

en: Output to a file named:
nl-NL: Uitvoeren naar bestand met naam:

en: Into an application
nl-NL: Naar een applicatie

en: New alert
nl-NL: Nieuwe signalering

en: Edit alert
nl-NL: Melding bewerken

en: Audio alert details
nl-NL: Details meldingsgeluiden

en: Selector:
nl-NL: Kiezer:

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
nl-NL: kiezer

en: Sound:
nl-NL: Geluid:

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
nl-NL: geluid

en: Play sound
nl-NL: Geluid afspelen

en: Select a built-in sound:
nl-NL: Selecteer een ingebouwd geluid:

en: -- Choose one --
nl-NL: -- Kies één --

en: Audio alerts are disabled
nl-NL: Meldingsgeluiden zijn uitgeschakeld

en: AudioAlerts
nl-NL: Meldingsgeluiden

en: Please enable system preference
nl-NL: Stel systeemvoorkeur in

en: to activate sounds.
nl-NL: om geluiden te activeren.

en: The system preference
nl-NL: De systeemvoorkeur

en: must be enabled to activate sounds.
nl-NL: moet ingeschakeld zijn om geluiden te activeren.

en: Precedence
nl-NL: Voorrang

en: Change order
nl-NL: Wijzig bestelling

en: Selector
nl-NL: Kiezer

en: Sound
nl-NL: Geluid

note: A
en: Move alert up
nl-NL: Melding naar boven verplaatsen

note: A
en: Move alert to top
nl-NL: Melding naar bovenaan verplaatsen

note: A
en: Move alert to bottom
nl-NL: Melding naar onderaan verplaatsen

note: A
en: Move alert down
nl-NL: Melding naar beneden verplaatsen

en: Delete selected alerts
nl-NL: Verwijder geselecteerde waarschuwingen

en: Default framework
nl-NL: Standaard framework

en: Edit subfields constraints
nl-NL: Bewerk beperkingen subvelden

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
nl-NL: %s %sBewerk MARC subveldenbeperkingen voor veld %s thesaurusterm %s%s %s%s%s

en: You can drag and drop the subfield tabs to change the order.
nl-NL: Je kunt de subvelden slepen en neerzetten om de volgorde te wijzigen.

note: For the first occurrence, %1$s:  BLOCK outputsubfield %2$s:  FILTER collapse %3$s:  SWITCH ( subfieldanchor ) %4$s:    CASE "@" %5$s:    CASE "%" %6$s:    CASE %7$s:  subfieldanchor | html %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s%s %s %s AT %s %% %s %s %s %s%s
nl-NL: %s%s %s %s BIJ %s %% %s %s %s %s%s

en: Subfield code:
nl-NL: Subveld code:

en: Repeatable:
nl-NL: Herhaalbaar:

en: Mandatory:
nl-NL: Verplicht:

en: Description in staff interface:
nl-NL: Beschrijving in de staf interface:

en: Description in OPAC:
nl-NL: Beschrijving in de OPAC:

en: Managed in tab:
nl-NL: Beheerd op tab:

en: ignore
nl-NL: negeren

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
nl-NL: Negeer betekent dat het subveld niet wordt getoond in de record editor en dat de inhoud, indien aanwezig, uit het record wordt verwijderd

en: Display
nl-NL: Weergave

en: Select to display or not:
nl-NL: Selecteer om wel of niet te tonen:

en: Show all
nl-NL: Alles tonen

en: Hide all
nl-NL: Verberg alle

en: Advanced constraints:
nl-NL: Geavanceerde beperkingen:

en: Is a URL:
nl-NL: Is een URL:

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
nl-NL: Indien aangevinkt, wordt dit subveld een URL die aangeklikt kan worden.

en: Default value:
nl-NL: Standaardwaarde:

en: Help input
nl-NL: Hulp invoer

en: Koha field:
nl-NL: Koha veld:

en: Confirm deletion of subfield
nl-NL: Bevestig verwijdering van subveld

en: Subfield:
nl-NL: Subveld:

en: Yes, delete this subfield
nl-NL: Ja, verwijder dit subveld

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
nl-NL: Thesaurus MARC subveld structuur admin voor %s (thesaurusterm: %s)

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
nl-NL: Dit scherm toont de subvelden die geassocieerd zijn met de geselecteerde tag. Een subveld kan bewerkt worden of een nieuwe toegevoegd worden door te klikken op bewerken.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
nl-NL: De kolom 'Koha veld' toont dat het subveld is gelinkt met een Koha veld.

en: Subfield
nl-NL: Subveld

en: Constraints
nl-NL: Beperkingen

en: subfield ignored
nl-NL: subveld genegeerd

en: Not repeatable
nl-NL: Niet herhaalbaar

en: Repeatable
nl-NL: Herhaalbaar

en: Mandatory
nl-NL: Verplicht

en: Not mandatory
nl-NL: Niet verplicht

en: hidden
nl-NL: verborgen

en: is a URL
nl-NL: Is een URL

en: Auth value:
nl-NL: Auth waarde:

en: Authority:
nl-NL: Thesaurus:

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
nl-NL: Bewerk subvelden

en: New tag
nl-NL: Nieuwe tag

en: Edit authority type
nl-NL: Wijzig type thesaurus

en: Authorized value:
nl-NL: Geautoriseerde waarde:

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
nl-NL: Als hier een waarde wordt gekozen, zijn de opties beperkt tot de geautoriseerde lijst met waardes

en: Data deleted
nl-NL: Gegevens verwijderd

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
nl-NL: Maak een thesaurusframework voor %s met behulp van

en: Search for tag:
nl-NL: Zoek naar tag:

en: Tag description
nl-NL: Tag omschrijving

en: Authorized
nl-NL: Geautoriseerd

en: value
nl-NL: waarde

en: Subfields
nl-NL: Subvelden

note: For the first occurrence, %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
nl-NL: Geautoriseerde waarden voor categorie %s

en: Modify authorized value
nl-NL: Bewerk geautoriseerde waarde

en: New authorized value
nl-NL: Nieuwe geautoriseerde waarde

en: New category
nl-NL: Nieuwe categorie

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
nl-NL: Wanneer een geautoriseerde waardecode wordt veranderd, worden bestaande records niet geüpdated. Wijzigingen in de waardebeschrijvingen zijn direct zichtbaar.

en: NOTE:
nl-NL: OPMERKING:

en: Description (OPAC):
nl-NL: Beschrijving (OPAC):

en: Library limitations:
nl-NL: Bibliotheek beperkingen:

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
nl-NL: Kies 'Alle bibliotheken' indien deze geautoriseerde waarde altijd getoond moet worden. Kies anders de bibliotheken waarvoor dit geldt.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
nl-NL: Nieuwe geautoriseerde waarde voor %s

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van deze geautoriseerde waarde. Misschien bestaat de waarde al.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het invoegen van deze geautoriseerde waarde. Misschien bestaat de waarde of de categorie al.

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het invoegen van deze geautoriseerde waarde-categorie. Misschien bestaat de categorienaam al.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze geautoriseerde waarde. Controleer de logsbestanden voor details.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze geautoriseerde waardecategorie. Controleer de logbestanden voor details.

en: Authorized value updated successfully.
nl-NL: Geautoriseerde waarde succesvol bijgewerkt.

en: Authorized value added successfully.
nl-NL: Geautoriseerde waarde succesvol toegevoegd.

en: Authorized value category added successfully.
nl-NL: Geautoriseerde waardecategorie succesvol toegevoegd.

en: Authorized value deleted successfully.
nl-NL: Geautoriseerde waarde succesvol verwijderd.

en: Authorized value category deleted successfully.
nl-NL: Geautoriseerde waardecategorie succesvol verwijderd.

en: This authorized value category already exists.
nl-NL: De geautoriseerde waardecategorie bestaat al.

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
nl-NL: De geautoriseerde waardecategorie 'branches', 'itemtypes' en 'cn_source' worden intern door Koha gebruikt en zijn niet geldig.

en: Show category:
nl-NL: Toon categorie:

en: Authorized value
nl-NL: Geautoriseerde waarde

en: Description (OPAC)
nl-NL: Beschrijving (OPAC)

en: Icon
nl-NL: Icoon

en: Library limitations
nl-NL: Bibliotheeklimieten

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
nl-NL: %s bibliotheekbeperkingen

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
nl-NL: %s bibliotheekbeperking

en: No limitation
nl-NL: Geen beperking

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
nl-NL: Er zijn geen geautoriseerde waardes gedefinieerd voor %s

en: Add a new authorized value
nl-NL: Voeg nieuwe geautoriseerde waarde toe

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
nl-NL: Verwijder categorie '%s'

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
nl-NL: Deze geautoriseerde waarde categorie definitief verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
nl-NL: Deze geautoriseerde waarde verwijderen?

en: Used for acquisitions statistical purposes
nl-NL: Gebruikt voor statistische doeleinden van acquisities

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
nl-NL: Waarden voor op maat gemaakte lenerberichten die op het uitleenscherm en in de OPAC worden getoond. De waarde in de beschrijving moet de tekst van het bericht zijn en is maximaal 200 tekens

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
nl-NL: Waarden voor lener sorteerveld 1, die voor statistische doeleinden gebruikt kunnen worden

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
nl-NL: Waarden voor lener sorteerveld 2, die voor statistische doeleinden gebruikt kunnen worden

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
nl-NL: Collecties (verschijnt bij catalogiseren en werken met exemplaren)

en: Used in UNIMARC 102 $a
nl-NL: Gebruikt in UNIMARC 102 $a

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
nl-NL: Beschrijvingen voor beschadigde exemplaren (verschijnt bij catalogiseren van en werken met exemplaren)

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
nl-NL: Afdelingen zijn vereist en worden gebruik in de literatuurlijstenmodule

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
nl-NL: Gebruikt in Franse UNIMARC installaties in veld 995 $o om de item status te identificeren. Vergelijkbaar met NOT_LOAN

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
nl-NL: Opties voor beëindigen overeenkomsten (e-resource management module)

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
nl-NL: Locaties van de licentieovereenkomsten (e-resource management module)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
nl-NL: Statussen van de licentieovereenkomsten (e-resource management module)

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
nl-NL: Prioriteiten voor verlenging overeenkomsten (e-resource management module)

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
nl-NL: Statussen van overeenkomsten (e-resource management module)

en: Roles for users (e-resource management module)
nl-NL: Rollen van gebruikers (e-resource management module)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
nl-NL: Statussen van de licenties (e-resource management module)

en: Types of the licenses (e-resource management module)
nl-NL: Type licenties (e-resource management module)

en: Content type of the packages (e-resource management module)
nl-NL: Inhoudstype van de pakketten (e-resource management module)

en: Types of the packages (e-resource management module)
nl-NL: Type pakketten (e-resource management module)

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
nl-NL: Publicatietypen van de titels (module voor e-resourcebeheer)

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
nl-NL: General holdings: acquisition status designator :: Dit data element bepaalt de acquisitiestatus voor de unit ten tijde van het holdings rapport.

en: General holdings: completeness designator
nl-NL: Algemene holdings: volledigheidsaanduiding

en: Physical form designators
nl-NL: Fysieke vorm aanduidingen

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
nl-NL: General holdings: retention designator :: Dit data element bepaalt het bewaarbeleid voor de unit ten tijde van het holdings rapport.

en: General holdings: type of unit designator
nl-NL: Algemene holdings: type eenheidsaanduiding

en: Reasons why a hold might have been cancelled
nl-NL: Redenen waarom een aanvraag geannuleerd kan zijn

en: ILL request status aliases used by the interlibrary loans module
nl-NL: Aliassen van de IBL-aanvraagstatus die worden gebruikt door de module voor interbibliothecair leenverkeer

en: Reasons why an article request might have been cancelled
nl-NL: Redenen waarom een aanvraag voor een artikel geannuleerd kan zijn

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
nl-NL: Frequenties die door de thuisbezorgmodule worden gebruikt. Deze worden getoond op de thuisbezorgtab van het leneraccount in de staf.

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
nl-NL: Staat toe dat meerdere item types in een categorie worden doorzocht. Categorieën kunnen worden toegevoegd in de geautoriseerde waarde ITEMTYPECAT. Voeg de zoekcategorie toe aan een item type om item types te koppelen aan deze categorie

en: ISO 639-2 standard language codes
nl-NL: ISO 639-2 standaard taalcodes

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
nl-NL: Plaatscode (verschijnt meestal bij het toevoegen of bewerken van een exemplaar). LOC mapt naar items.location in de Koha database.

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
nl-NL: Beschrijvingen van zoeke exemplaren (verschijnt bij toevoegen of bewerken van exemplaar)

en: Reasons why a title is not for loan
nl-NL: Redenen waarom een titel niet geleend kan worden

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
nl-NL: Een lijst van redenen die wordt getoond in het suggestieformulier in de OPAC.

en: Reasons why an order might have been cancelled
nl-NL: Redenen waarom een bestelling geannuleerd kan zijn

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
nl-NL: Vult een dropdownlijst met aangepaste betalingstypen voor het betalen van boetes

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
nl-NL: Functiecodes (auteur, redacteur, medewerker, etc.) gebruikt in UNIMARC 7XX $4 (Frans)

en: List of relator codes and terms according to
nl-NL: Lijst met relatiecodes en -termen volgens

en: MARC code list for relators
nl-NL: MARC codelijst voor verwijzingen

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
nl-NL: Als methode om rapporten te sorteren en te filteren omvatten de standaardwaarden in deze categorie de Koha modules (Accounts, Acquisitie, Catalogiseren, Uitlenen, Leners)

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
nl-NL: Kan gebruikt worden voor het verder sorteren en filteren van rapporten. Deze categorie is standaard leeg. Waarden moeten de geautoriseerde waardecode van REPORT_GROUP in het Beschrijving (OPAC) veld bevatten om de subgroep te linken naar de juiste groep.

en: Restricted status of an item
nl-NL: Blokkeringsstatus van een exemplaar

en: Road types to be used in patron addresses
nl-NL: Straattypes, te gebruiken in leneradressen

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
nl-NL: Gebruikt bij het maken of bewerken van een itemtype om een SIP-specifiek mediatype toe te wijzen aan apparaten als kluisjes en sorteermachines.

en: Shelving control number
nl-NL: Plaatscode controlenummer

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
nl-NL: Lijst van redenen voor afwijzing of acceptatie van lenersuggesties (verschijnt bij het beheren van suggesties)

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
nl-NL: Lijst van item types om weer te geven in een dropdown menu op het Aanschafsuggestieformulier in de catalogus. Voer bij het maken van geautoriseerde waardes voor SUGGEST_FORMAT een beschrijving toe in dit formulier zodat het in de catalogus zichtbaar is voor leners.

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
nl-NL: Een lijst met aanvullende aangepaste statuswaarden voor suggesties die kunnen worden gebruikt als aanvulling op de standaardwaarden.

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
nl-NL: Termen die gebruikt kunnen worden in de literatuurlijstmodule. Voer termen in die getoond worden in het drop down menu bij het aanmaken van een literatuurlijst. (Bijv: Lente, Zomer, Herfst, Winter).

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
nl-NL: Categorieën om toe te kennen aan bestanduploads. Zonder categorie wordt een upload als tijdelijk beschouwd en kan verwijderd worden tijdens automatisch opruimen.

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
nl-NL: Waarden die kunnen worden ingevoerd om het veld 'Leverancierstype' in de acquisitiemodule in te vullen, die kunnen worden gebruikt voor statistische doeleinden

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor interface type' field in the acquisitions module
nl-NL: Waarden die kunnen worden ingevoerd om het veld 'Leveranciersinterfacetype' in de acquisitiemodule in te vullen

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor issue type' field in the acquisitions module
nl-NL: Waarden die ingevuld kunnen worden in het veld 'Type aflevering leverancier' in de acquisitiemodule

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
nl-NL: Beschrijving van afgeschreven exemplaar (verschijnt bij toevoegen of bewerken van exemplaar)

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
nl-NL: Een algemeen geautoriseerd waardeveld dat gebruikt kan worden voor een eenvoudig ja/nee pull down menu.

en: New authority type
nl-NL: Nieuw thesaurustype

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van dit thesaurustype. Misschien bestaat het al.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van dit thesaurustype. De thesaurustypecode bestaat misschien al.

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van dit thesaurustype. Controleer de logbestanden.

en: Authority type updated successfully.
nl-NL: Thesaurustype succesvol bijgewerkt.

en: Authority type added successfully.
nl-NL: Thesaurustype succesvol toegevoegd.

en: Authority type deleted successfully.
nl-NL: Thesaurustype is succesvol verwijderd.

en: Enter authority type details
nl-NL: Voer details in voor thesaurustype

en: Authority type
nl-NL: Thesaurustype

en: 10 characters maximum
nl-NL: 10 tekens maximum

en: Summary:
nl-NL: Samenvatting:

en: Authority field to copy:
nl-NL: Thesaurusveld om te kopiëren:

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
nl-NL: Let op: voor 'Thesaurusveld om te kopiëren', voer het thesaurusveld in dat gekopieerd dient te worden vanuit het thesaurusrecord naar het bibliografische record. Bv. in MARC21, veld 100 in het thesaurusrecord moet gekopieerd worden naar veld 100 van het bibliografische record

en: This authority type cannot be deleted
nl-NL: Dit thesaurustype kan niet verwijderd worden

en: Return to authority types
nl-NL: Terug naar thesaurustypes

en: Confirm deletion of authority structure definition for
nl-NL: Bevestig verwijdering van thesaurusstructuurdefinitie voor

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
nl-NL: Definieer thesaurustypes, gevolgd door thesaurus MARC structuur, op dezelfde wijze als het definiëren van itemtypes en bibliografische MARC tag structuur. Thesauruswaardes worden beheerd via plugins

en: Auth field copied
nl-NL: Auth veld gekopieerd

en: MARC structure
nl-NL: MARC structuur

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
nl-NL: Exporteer type thesaurus (velden, subvelden) naar een spreadsheetbestand (.csv of .ods)

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
nl-NL: Importeer thesaurus type (velden, subvelden) vanuit een spreadsheet bestand (.csv of .ods)

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
nl-NL: Exporteer %s thesaurustype

en: Export to CSV spreadsheet
nl-NL: Exporteer naar CSV spreadsheet

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
nl-NL: Exporteer naar OpenDocument spreadsheet format

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
nl-NL: Importeer %s thesaurus type (velden en subvelden) vanuit een spreadsheet bestand (.csv of .ods)

en: Upload file:
nl-NL: Bestand uploaden:

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
nl-NL: Details van job #%s

en: Insufficient permission to see this job.
nl-NL: Onvoldoende rechten om deze job te bekijken.

en: Progress:
nl-NL: Voortgang:

en: Queued:
nl-NL: In wachtrij:

en: Started:
nl-NL: Gestart:

en: Ended:
nl-NL: Afgelopen:

en: Report
nl-NL: Rapport

en: Detailed messages
nl-NL: Gedetailleerde berichten

en: Return to the job list
nl-NL: Keer terug naar job lijst

en: Current jobs only
nl-NL: Alleen huidige jobs

en: Only include jobs enqueued in the last hour
nl-NL: Alleen taken opnemen die in het afgelopen uur in de wachtrij zijn geplaatst

en: Progress
nl-NL: Voortgang

en: Queued
nl-NL: In wachtrij

en: Ended
nl-NL: Afgelopen

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
nl-NL: Batch verwijdering thesaurusrecords

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
nl-NL: Batch aanpassing thesaurusrecords

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record deletion
nl-NL: Bulkverwijdering bibliografische records

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
nl-NL: Batch aanpassing bibliografische records

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
nl-NL: Batch annulering aanvragen

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
nl-NL: Batch verwijdering exemplaarrecords

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
nl-NL: Batch aanpassing exemplaarrecords

note: SCRIPT
en: Create eHolding titles
nl-NL: Maak eHolding titels

note: SCRIPT
en: Holds queue update
nl-NL: Update overzicht aanvragen

note: SCRIPT
en: Import MARC records
nl-NL: MARC records importeren

note: SCRIPT
en: Pseudonymize statistic
nl-NL: Statistieken pseudonimiseren

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
nl-NL: Import van MARC records ongedaan maken

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
nl-NL: MARC records klaargezet voor importeren

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
nl-NL: Onbekend type opdracht '%s'

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
nl-NL: Elasticsearch index bijwerken

en: MARC bibliographic frameworks
nl-NL: MARC bibliografische frameworks

en: New framework
nl-NL: Nieuw framework

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van dit framework. Misschien bestaat het al.

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van dit framework. Het framework bestaat misschien al.

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van dit framework. Controleer de logbestanden.

en: Framework updated successfully.
nl-NL: Framework succesvol bijgewerkt.

en: Framework added successfully.
nl-NL: Framework succesvol toegevoegd.

en: Framework deleted successfully.
nl-NL: Framework succesvol verwijderd.

en: This framework code already exists.
nl-NL: Deze frameworkcode bestaat al.

en: This framework cannot be deleted
nl-NL: Dit framework kan niet verwijderd worden

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
nl-NL: Het framework is %s keer gebruikt.

en: Return to frameworks
nl-NL: Keer terug naar frameworks

en: Yes, delete this framework
nl-NL: Ja, verwijder dit framework

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
nl-NL: Exporteer frameworkstructuur (velden, subvelden) naar een spreadsheetbestand (.csv of .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
nl-NL: Imporrteer frameworkstructuur (velden, subvelden) vanuit een spreadsheet bestand (.csv of .ods)

en: Export default framework
nl-NL: Exporteer standaard framework

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
nl-NL: Importeer standaard frameworkstructuur (velden en subvelden) vanuit een spreadsheet bestand (.csv of .ods)

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
nl-NL: Exporteer %s framework

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
nl-NL: Imporrteer %s framework structuur (velden en subvelden) vanuit een spreadsheet bestand (.csv of .ods)

en: Select a library :
nl-NL: Kies een bibliotheek :

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
nl-NL: Vink aan naar welke bibliotheken boeken doorgestuurd mogen worden.

en: For all collection codes:
nl-NL: Voor alle collectiecodes:

en: For all item types:
nl-NL: Voor alle item types:

en: Switch to advanced editor
nl-NL: Overschakelen naar geavanceerde editor

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
nl-NL: Regels voor %s: %s

en: Allow transfer?
nl-NL: Transfer toestaan?

en: New library
nl-NL: Nieuwe bibliotheek

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van deze bibliotheek. Misschien bestaat hij al.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze bibliotheek. De vestigingscode bestaat misschien al.

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze bibliotheek. Controleer de logbestanden.

en: Library updated successfully.
nl-NL: Bibliotheek succesvol bijgewerkt.

en: Library added successfully.
nl-NL: Bibliotheek succesvol toegevoegd.

en: Library deleted successfully.
nl-NL: Bibliotheek succesvol verwijderd.

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
nl-NL: Deze bibliotheek kan niet verwijderd worden, is nog in gebruik

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
nl-NL: (%s leners en %s exemplaren).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
nl-NL: (%s leners).

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
nl-NL: (%s exemplaren).

en: Edit library
nl-NL: Bewerk bibliotheek

note: %1$s:  IF library %2$s:  tx("Modify library '{library}'", { library = library.branchcode }) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s New library %s
nl-NL: %s %s %s Nieuwe bibliotheek %s

en: Library code:
nl-NL: Bibliotheekcode:

en: Group(s):
nl-NL: Groep(en):

en: Address line 1:
nl-NL: Adresregel 1:

en: Address line 2:
nl-NL: Adresregel 2:

en: Address line 3:
nl-NL: Adresregel 3:

en: City:
nl-NL: Stad:

en: State:
nl-NL: Staat:

en: ZIP/Postal code:
nl-NL: Postcode:

en: Country:
nl-NL: Land:

en: ILL staff email:
nl-NL: IBL afdeling e-mail:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ILLDefaultStaffEmail_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ILLDefaultStaffEmail system preference %s
nl-NL: %s Standaard: %s systeemvoorkeur %s Standaard: ILLDefaultStaffEmail systeemvoorkeur %s

en: Reply-To:
nl-NL: Antwoord aan:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
nl-NL: %s Standaard: %s systeemvoorkeur %s Standaard: ReplyToDefault systeemvoorkeur %s

en: Return-Path:
nl-NL: Retour-Weg:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
nl-NL: %s Standaard: %s systeemvoorkeur %s Standaard: ReturnpathDefault systeemvoorkeur %s

en: Edit HTML content
nl-NL: HTML inhoud bewerken

en: Add HTML content
nl-NL: Voeg HTML content toe

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
nl-NL: Kan ingevoerd worden als enkel IP adres, of als subnet zoals 192.168.1.*

en: MARC organization code
nl-NL: MARC organisatiecode

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
nl-NL: .%s Indien niet ingevuld is de systeemvoorkeur de standaardinstelling %s. %s Indien niet ingevuld is de standaardinstelling de systeemvoorkeur MARCOrgCode. %s Code verkrijgbaar bij

en: Pickup location:
nl-NL: Afhaallocatie:

en: Public:
nl-NL: Openbaar:

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the libraries page in the OPAC.
nl-NL: Stel deze optie in op 'ja' om deze bibliotheek weer te geven als zoekoptie en op de bibliotheekpagina in de OPAC.

en: Specific OPAC JS:
nl-NL: Specifieke OPAC JS:

en: Collapse
nl-NL: Inklappen

en: Specific OPAC CSS:
nl-NL: Specifieke OPAC CSS:

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
nl-NL: %s (%s) verwijderen?

en: Public
nl-NL: Openbaar

en: Start defining libraries
nl-NL: Start definiëren van bibliotheken

en: OPAC information
nl-NL: OPAC informatie

en: This library does not exist.
nl-NL: Deze bibliotheek bestaat niet.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
nl-NL: De ingevoerde bibliotheekcode bevat spaties. Verwijder deze uit de bibliotheekcode

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
nl-NL: Er zijn geen bibliotheken gedefinieerd.

en: New cash register
nl-NL: Nieuwe kassa

en: Cash register added successfully.
nl-NL: Kassa succesvol toegevoegd.

en: An error occurred when adding this cash register.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze kassa.

en: Cash register updated successfully.
nl-NL: Kassa succesvol bijgewerkt.

en: An error occurred when updating this cash register. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze kassa. Controleer de logbestanden.

en: Library default updated successfully.
nl-NL: Standaard bibliotheek succesvol bijgewerkt.

en: An error on setting library default.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het instellen van een bibliotheekstandaard.

en: Cash register archived successfully.
nl-NL: Kassa succesvol gearchiveerd.

en: Cash register restored successfully.
nl-NL: Kassa succesvol hersteld.

en: Cash register ID:
nl-NL: Kasregister ID:

en: Initial float:
nl-NL: Starthoeveelheid kassa:

en: Filter by branch:
nl-NL: Filter op bibliotheek:

en: Library default
nl-NL: Bibliotheekstandaard

en: Initial float
nl-NL: Starthoeveelheid kassa

en: Drop default
nl-NL: Laat standaard vallen

en: Make default
nl-NL: Als standaard instellen

en: Archive
nl-NL: Archief

en: Restore
nl-NL: Herstellen

en: Start adding cash registers
nl-NL: Toevoegen kasregisters starten

en: There are no cash registers defined.
nl-NL: Er zijn geen kasregisters gedefinieerd.

en: Category deleted
nl-NL: Categorie verwijderd

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van deze lenercategorie. Misschien bestaat hij al.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het invoegen van deze lenercategorie. Misschien bestaat de lenercategorie al.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze lenercategorie. Controleer de logsbestanden.

en: Patron category updated successfully.
nl-NL: Lenercategorie succesvol bijgewerkt.

en: Patron category inserted successfully.
nl-NL: Lenercategorie succesvol toegevoegd.

en: Patron category deleted successfully.
nl-NL: Lenercategorie succesvol verwijderd.

en: This patron category already exists.
nl-NL: Deze lenercategorie bestaat al.

en: Category code:
nl-NL: Categoriecode:

en: Enrollment period:
nl-NL: Inschrijftermijn:

en: Choose one
nl-NL: Kies één

en: In months:
nl-NL: In maanden:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
nl-NL: maanden %s

en: Until date:
nl-NL: Tot en met datum:

en: Password expiration:
nl-NL: Verloopdatum wachtwoord:

en: Age required:
nl-NL: Leeftijd vereist:

en: years
nl-NL: jaren

en: Upperage limit:
nl-NL: Bovengrens leeftijd:

en: Enrollment fee:
nl-NL: Inschrijfkosten:

en: Overdue notice required:
nl-NL: Te laat-bericht vereist:

en: Lost items in staff interface:
nl-NL: Zoeke boeken in staf interface:

en: Shown
nl-NL: Getoond

en: Hidden by default
nl-NL: Standaard verborgen

en: Hold fee:
nl-NL: Aanvraagkosten:

en: Category type:
nl-NL: Categorietype:

en: Select a category type
nl-NL: Selecteer een categorietype

en: Child
nl-NL: Kind

en: Staff
nl-NL: Staf

en: Organization
nl-NL: Organisatie

en: Professional
nl-NL: Zakelijk

en: Statistical
nl-NL: Statistisch

en: Can be guarantee:
nl-NL: Kan geborgde zijn:

en: Select
nl-NL: Selecteren

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
nl-NL: indien dit categorietype altijd getoond moet worden. Kies anders de bibliotheken waarvoor deze waarde geldt.

en: Password reset in OPAC:
nl-NL: Wachtwoordherstel in OPAC:

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
nl-NL: Volg systeemvoorkeur OpacResetPassword (ingeschakeld)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
nl-NL: Volg systeemvoorkeur OpacResetPassword (uitgeschakeld)

en: Allowed
nl-NL: Toegestaan

en: Not allowed
nl-NL: Niet toegestaan

en: Password change in OPAC:
nl-NL: Wachtwoordwijziging in OPAC:

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
nl-NL: Volg systeemvoorkeur OpacPasswordChange (ingeschakeld)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
nl-NL: Volg systeemvoorkeur OpacPasswordChange (uitgeschakeld)

en: Minimum password length:
nl-NL: Minimale wachtwoordlengte:

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
nl-NL: Laat leeg voor systeemstandaard (%s)

en: Require strong password:
nl-NL: Vereis sterk wachtwoord:

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
nl-NL: Volg systeemvoorkeur RequireStrongPassword (ja)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
nl-NL: Volg systeemvoorkeur RequireStrongPassword (nee)

en: Block expired patrons:
nl-NL: Blokkeer verlopen leners:

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
nl-NL: Volg systeeminstelling BlockExpiredPatronOpacActions

en: Block
nl-NL: Blokkeren

en: Don't block
nl-NL: Niet blokkeren

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
nl-NL: Kies of leners van deze categorie moeten worden geblokkeerd voor catalogusacties zoals het verlengen en plaatsen van aanvragen wanneer hun kaart is verlopen.

en: Check for previous checkouts:
nl-NL: Controleer op eerdere uitleningen:

en: Yes and try to override system preferences
nl-NL: Ja en probeer systeemvoorkeuren te negeren

en: No and try to override system preferences
nl-NL: Nee en probeer systeemvoorkeuren te negeren

en: Inherit from system preferences
nl-NL: Overnemen uit systeemvoorkeuren

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
nl-NL: Kies of leners van deze categorie standaard worden herinnerd als ze een exemplaar willen lenen dat ze eerder hebben geleend.

en: Can place ILL in OPAC:
nl-NL: Kan IBL aanvraag plaatsen in OPAC:

en: Choose whether patrons of this category can create new interlibrary loan requests.
nl-NL: Kies of leners van deze categorie een nieuwe IBL aanvraag kunnen doen:

en: Default privacy:
nl-NL: Standaard privacy:

en: Never
nl-NL: Nooit

en: Forever
nl-NL: Eeuwig

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
nl-NL: Bepaalt de bewaartermijn van de leengeschiedenis van nieuwe leners in deze categorie. "Nooit" anonimiseert uitleningen bij inlevering en "Altijd" houdt de leengeschiedenis voor onbepaalde tijd bij. Bij "Standaard" wordt de lengte van de bewaarde geschiedenis beheerd door de cronjob

en: which should be set up by your system administrator.
nl-NL: die ingesteld dient te worden door de systeembeheerder.

en: Exclude from local holds priority:
nl-NL: Uitsluiten van lokale aanvraagprioriteit:

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
nl-NL: , aanvragen van leners uit deze categorie krijgen geen prioriteit

en: If
nl-NL: Als

en: Default messaging preferences for this patron category
nl-NL: Standaard berichtinstellingen voor deze lenercategorie

en: . Deletion not possible
nl-NL: . Verwijdering is niet mogelijk

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
nl-NL: Deze categorie is %s keer gebruikt

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
nl-NL: %s %s maanden %s tot %s %s

en: Receives overdue notices:
nl-NL: Ontvangt te laat berichten:

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
nl-NL: %sStandaard verborgen%sGetoond%s

en: Lost items in staff interface:
nl-NL: Zoeke boeken in staf interface:

en: Check previous checkouts:
nl-NL: Controleer eerdere uitleningen:

en: Inherit
nl-NL: Overgenomen

en: Can be guarantee
nl-NL: Kan geborgde zijn

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
nl-NL: Deze categorie verwijderen

note: %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
nl-NL: %s U zocht naar %s

en: Category name
nl-NL: Categorienaam

en: Enrollment period
nl-NL: Inschrijftermijn

en: Password expiration
nl-NL: Wachtwoord verloopdatum

en: Age required
nl-NL: Leeftijd vereist

en: Upper age limit
nl-NL: Bovengrens leeftijd

en: Enrollment fee
nl-NL: Inschrijfkosten

en: Overdue
nl-NL: Te laat

en: Messaging
nl-NL: Berichten

en: Check previous checkout?
nl-NL: Controleer vorige uitlening?

en: Can place ILL in OPAC?
nl-NL: Kan IBL aanvraag doen in de OPAC?

en: Default privacy
nl-NL: Standaard privacy

en: Exclude from local holds priority
nl-NL: Uitsluiten van lokale aanvraagprioriteit

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
nl-NL: %sVerborgen%sGetoond%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.can_place_ill_in_opac %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
nl-NL: %s Ja %s Nee %s

en: Create a new category
nl-NL: Nieuwe categorie aanmaken

en: No categories have been defined.
nl-NL: Geen categorieën gedefinieerd.

en: Configuration errors found
nl-NL: Fouten in de configuratie gevonden

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
nl-NL: Er zit(ten) %s fout(en) in de MARC configuratie. Herstel deze voor het gebruik van Koha

en: Configuration okay
nl-NL: Configuratie is in orde

en: You don't have errors in your MARC configuration
nl-NL: Er zit(ten) geen fout(en) in de MARC configuratie

en: Result
nl-NL: Resultaat

en: itemnumber
nl-NL: exemplaarnummer

en: The field itemnumber MUST be mapped
nl-NL: Het veld exemplaarnummer MOET gemapped zijn

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
nl-NL: Het overeenkomstige subveld MOET in zijn met -1 (negeer) tab

en: itemnumber : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
nl-NL: exemplaarnummer : het veld exemplaarnummer is gemapped naar een veld in tab -1

en: item fields
nl-NL: exemplaarvelden

en: ALL items fields MUST :
nl-NL: ALLE exemplaarvelden MOETEN :

en: be mapped to the same tag,
nl-NL: gekoppeld aan dezelfde tag,

en: and they must all be in the 10 (items) tab
nl-NL: en moeten alle in de 10 (exemplaren) tab staan

en: All item fields are in the same tag and in item tab
nl-NL: Alle exemplaarvelden zitten in dezelfde tag en in de exemplaartab

en: Item tag
nl-NL: Exemplaartag

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
nl-NL: Er is meer dan één MARC tag gerelateerd aan de exemplaartab (10) : %s

en: Only 1 MARC tag mapped to items
nl-NL: Slechts één MARC tag gekoppeld aan exemplaren

en: itemtype NOT mapped
nl-NL: itemtype NIET gemapped

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
nl-NL: het biblioitems.itemtype veld MOET :

en: be mapped to a MARC subfield,
nl-NL: gemapped naar een MARC subveld,

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
nl-NL: het corresponderende subveld MOET "itemtype" als "Geauthoriseerde waarde" hebben

en: biblioitems.itemtype defined
nl-NL: biblioitems.itemtype gedefinieerd

en: homebranch NOT mapped
nl-NL: homebranch NIET gemapped

en: the items.homebranch field MUST :
nl-NL: het items.homebranch veld MOET :

en: be mapped to a MARC subfield,
nl-NL: gemapped naar een MARC subveld,

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
nl-NL: het corresponderende subveld MOET "vestigingen" als "Geauthoriseerde waarde" hebben

en: homebranch defined
nl-NL: homebranch gedefinieerd

en: holdingbranch NOT mapped
nl-NL: holdingbranch NIET gemapped

en: the items.holdingbranch field MUST :
nl-NL: het items.holdingbranch veld MOET :

en: holdingbranch defined
nl-NL: holdingbranch gedefinieerd

en: item type not defined
nl-NL: itemtype niet gedefinieerd

en: at least 1 item type must be defined
nl-NL: ten minste 1 item type moet gedefinieerd zijn

en: at least 1 item type defined
nl-NL: ten minste 1 item type gedefinieerd

en: library not defined
nl-NL: bibliotheek niet gedefinieerd

en: at least 1 library must be defined
nl-NL: ten minste 1 bibliotheek moet gedefinieerd zijn

en: at least 1 library defined
nl-NL: ten minste 1 bibliotheek gedefinieerd

en: biblio and biblionumber
nl-NL: biblio en biblionummer

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
nl-NL: De biblio.biblionumber en biblioitems.biblioitemnumber velden gemapped worden naar een MARC subveld,

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
nl-NL: biblionumber en biblioitemnumber correct gemapped

en: framework values
nl-NL: framework waarden

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
nl-NL: er zit een null waarde in een frameworkcode. Controleer deze tabellen

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
nl-NL: selecteer * van marc_subfield_structure waar frameworkcode NULL is

en: no NULL value in frameworkcode
nl-NL: geen NULL waarde in frameworkcode

en: subfields not in same tabs
nl-NL: subvelden niet in dezelfde tabs

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
nl-NL: Niet alle subvelden van de volgende tags staan in dezelfde tab (of ze zijn als 'genegeerd' gemarkeerd).

en: Tabs in use
nl-NL: Gebruikte tabs

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
nl-NL: alle subvelden voor elke tag staan in dezelfde tab (of worden genegeerd)

en: invalid authority types
nl-NL: ongeldige thesaurustypes

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
nl-NL: Niet alle thesaurustypen waarnaar in de frameworks wordt verwezen, zijn gedefinieerd.

en: Framework description
nl-NL: Framework omschrijving

en: Invalid authority type
nl-NL: Ongeldig thesaurustype

en: all authority types used in the frameworks are defined
nl-NL: alle thesaurustypen, gebruikt in de frameworks, zijn gedefinieerd

en: items.permanent_location mapped
nl-NL: items.permanent_location gemapped

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
nl-NL: De volgende mappings bestaan voor items.permanent_location, en dat zou niet mogen.

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
nl-NL: items.permanent_location is niet gemapped op de frameworks

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
nl-NL: Er zit(ten) %s fout(en) in de MARC configuratie. Herstel deze voor het gebruik van Koha

en: Cities
nl-NL: Steden

en: New city
nl-NL: Nieuwe stad

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van deze stad. Misschien bestaat hij al.

en: An error occurred when adding this city. The city ID might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze stad. De stadsID bestaat misschien al.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze stad. Controleer de logbestanden.

en: City updated successfully.
nl-NL: Stad succesvol bijgewerkt.

en: City added successfully.
nl-NL: Stad succesvol toegevoegd.

en: City deleted successfully.
nl-NL: Stad succesvol verwijderd.

en: This city already exists.
nl-NL: Deze stad bestaat al.

en: City ID:
nl-NL: Stad ID:

en: City id
nl-NL: Stad id

en: City
nl-NL: Stad

en: State
nl-NL: Staat

en: ZIP/Postal code
nl-NL: Postcode

en: Country
nl-NL: Land

note: For the first occurrence, %1$s:  city_name_filter | html
en: Searching: %s
nl-NL: Zoeken: %s

en: City ID
nl-NL: Stad ID

en: There are no cities defined.
nl-NL: Er zijn geen steden gedefinieerd.

en: Create a new city
nl-NL: Maak een nieuwe stad

en: New classification source
nl-NL: Nieuwe classificatiebron

en: New filing rule
nl-NL: Nieuwe opslagregel

en: New splitting rule
nl-NL: Nieuwe splitsingsregel

en: An error occurred when updating this classification source. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze classificatiebron. Controleer de logbestanden.

en: Classification source updated successfully.
nl-NL: Classificatiebron succesvol bijgewerkt.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze classificatiebron. Misschien bestaat de code al?

en: Classification source added successfully.
nl-NL: Classificatiebron succesvol toegevoegd.

en: An error occurred when deleting this classification source.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze classificatiebron.

en: Classification source deleted successfully.
nl-NL: Classificatiebron succesvol verwijderd.

en: An error occurred when updating this filing rule. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze opslagregel. Controleer de logbestanden.

en: Filing rule updated successfully.
nl-NL: Opslagregel succesvol bijgewerkt.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze opbergregel. Misschien bestaat de code al?

en: Filing rule added successfully.
nl-NL: Opslagregel succesvol toegevoegd.

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze opslagregel. Mogelijk wordt deze nog door een classificatiebron gebruikt?

en: Filing rule deleted successfully.
nl-NL: Opbergregel succesvol verwijderd.

en: An error occurred when updating this splitting rule. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze splitsingsregel. Controleer de logbestanden.

en: Splitting rule updated successfully.
nl-NL: Splitsingsregel succesvol bijgewerkt.

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze splitsingsregel. Misschien bestaat de code al?

en: Splitting rule added successfully.
nl-NL: Splitsingsregel succesvol toegevoegd.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze splitsingsregel. Mogelijk wordt deze al door minimaal één classificatiebron gebruikt?

en: Splitting rule deleted successfully.
nl-NL: Regel voor opdelen succesvol verwijderd.

en: Classification source code:
nl-NL: Classificatie broncode:

en: Source in use?
nl-NL: Bron in gebruik?

en: Filing rule:
nl-NL: Opslagregel:

en: Splitting rule:
nl-NL: Splitsingsregel:

en: Filing rule code:
nl-NL: Code opslagregel:

en: Filing routine:
nl-NL: Opslagroutine:

en: Splitting rule code:
nl-NL: Splitsingsregel-code:

en: Splitting routine:
nl-NL: Splitsingsroutine:

en: Regular expression:
nl-NL: Reguliere expressie:

note: A
en: Add a new regular expression
nl-NL: Voeg nieuwe reguliere expressie toe

en: Test the regular expressions:
nl-NL: Test de reguliere expressies:

en: Classification sources
nl-NL: Classificatiebronnen

en: In use
nl-NL: In gebruik

en: Filing rule
nl-NL: Opslagregel

en: Splitting rule
nl-NL: Splitsingsregel

en: Classification filing rules
nl-NL: Classificatie opbergregels

en: Sorting routine
nl-NL: Sorteermechanisme

en: Classification splitting rules
nl-NL: Classificatie splitsingsregels

en: Splitting routine
nl-NL: Splitsingsroutine

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
nl-NL: Deze classificatiebron verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze archiveerregel wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze splitsingsregel wilt verwijderen?

en: Clone circulation and fine rules
nl-NL: Kloon uitleen- en boeteregels

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
nl-NL: Uitleen- en boeteregels klonen %s van standaard regels %s van "%s"%s %s to "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
nl-NL: Klonen van uitleen- en boeteregels mislukt!

en: The rules have been cloned.
nl-NL: De regels zijn gekloond.

en: Return to circulation and fine rules
nl-NL: Keer terug naar uitleen- en boeteregels

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
nl-NL: Let op met gebruik! Als de bestemmingsbibliotheek al uitleen- en boeteregels heeft, worden deze zonder waarschuwing verwijderd!

en: Please choose a library to clone rules from:
nl-NL: Kies een bibliotheek om regels van te klonen:

en: Source library:
nl-NL: Bronbibliotheek:

en: Please choose the library to clone the rules to:
nl-NL: Kies bibliotheek om regels naartoe te klonen:

en: Destination library:
nl-NL: Bestemmingsbibliotheek:

en: Jump to page:
nl-NL: Ga naar pagina :

note: %1$s:  SET tables = module %2$s:  IF tables.$pagename.keys and tables.$pagename.keys.size > 1 %3$s:  FOR tablename IN tables.$pagename.keys.sort %4$s:  SET table_id = pagename _ '#' _ tablename
en: %s %s Jump to table: %s %s
nl-NL: %s %s Ga naar tabel: %s %s

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
nl-NL: Pagina: %s

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
nl-NL: Hieronder aangebrachten wijzigingen gelden alleen voor exemplaar subvelden die gemapped zijn in de 'items' tabel.

en: Go to Koha to MARC mapping
nl-NL: Ga naar Koha naar de MARC mapping

en: Items editor
nl-NL: Exmplaar bewerken

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
nl-NL: Tabel id: %s

en: Column name
nl-NL: Kolomnaam

en: Is hidden by default
nl-NL: Is standaard verborgen

en: Cannot be toggled
nl-NL: Kan niet worden omgeschakeld

en: Default display length:
nl-NL: Standaard weergavelengte:

en: Default sort order:
nl-NL: Standaard sorteervolgorde:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
nl-NL: %s Er is voor deze module geen tabel om te configureren. %s %s %s Er is geen pagina die de tabelconfiguratie in deze module gebruikt. %s

en: Acquisition
nl-NL: Acquisitie

en: Acquisition tables
nl-NL: Acquisitie tabellen

en: Administration
nl-NL: Administratie

en: Administration tables
nl-NL: Administratietabellen

en: Authorities
nl-NL: Thesauri

en: Authorities tables
nl-NL: Thesauri tabellen

en: Catalog
nl-NL: Catalogus

en: Catalogue tables
nl-NL: Catalogus tabellen

en: Cataloging
nl-NL: Catalogiseren

en: Cataloguing tables
nl-NL: Catalogiseertabellen

en: Circulation
nl-NL: Uitleen

en: Circulation tables
nl-NL: Uitleentabellen

en: Course reserves
nl-NL: Literatuurlijsten

en: Course reserves tables
nl-NL: Literatuurlijsttabellen

en: E-resource management
nl-NL: E-resourcebeheer

en: E-resource management tables
nl-NL: ERM tabellen

en: Interlibrary loans
nl-NL: Interbibliothecair leenverkeer

en: Interlibrary loans tables
nl-NL: Interbibliothecair leenverkeer tabellen

en: Patrons
nl-NL: Leners

en: Patrons tables
nl-NL: Gebruikers tabellen

en: Point of sale
nl-NL: Verkooppunt

en: Point of sale tables
nl-NL: Verkooppunttabellen

en: Tools
nl-NL: Hulpmiddelen

en: Tools tables
nl-NL: Hulpmiddelen tabellen

en: OPAC tables
nl-NL: OPAC tabellen

en: Reports
nl-NL: Rapporten

en: Reports tables
nl-NL: Rapporttabellen

en: Serials
nl-NL: Tijdschriften

en: Serials tables
nl-NL: Tijdschrifttabellen

en: New credit type
nl-NL: Nieuw credittype

en: Credit type saved successfully.
nl-NL: Krediettype succesvol verwijderd.

en: An error occurred when saving this credit type.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het opslaan van dit krediettype.

en: Credit type archived successfully.
nl-NL: Krediettype succesvol gearchiveerd.

en: Credit type restored successfully.
nl-NL: Krediettype succesvol hersteld.

en: Credit type code:
nl-NL: Credittype code:

en: Required. Maximum length is 64 letters
nl-NL: Vereist. Maximumlengte is 64 letters

en: Can be manually added ?
nl-NL: Kan handmatig toegevoegd worden?

en: Enable credit number
nl-NL: Activeer credit nummer

en: Enable automatic generation of credit number (see
nl-NL: Automatische generatie van credit nummer toestaan (zie

en: Libraries limitation:
nl-NL: Bibliotheken beperking:

en: No library limitation
nl-NL: Geen bibliotheekbeperking

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
nl-NL: Kies 'Alle bibliotheken' indien dit credittype voor alle bibliotheken beschikbaar moet zijn. Kies anders de bibliotheken waarvoor dit geldt.

en: Archived
nl-NL: Gearchiveerd

en: System
nl-NL: Systeem

en: Available for
nl-NL: Beschikbaar voor

en: Credit number enabled
nl-NL: Kredietnummer ingeschakeld

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
nl-NL: %sHandmatig tegoed%s

en: There are no account credit types defined.
nl-NL: Er zijn geen account credittypes gedefinieerd.

en: Create new credit type
nl-NL: Maak nieuw credittype

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
nl-NL: Filter credit types in systeem

note: SCRIPT
en: Show all credit types
nl-NL: Alle credittypes tonen

en: Curbside pickup configuration
nl-NL: Instellingen voor het afhalen

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
nl-NL: De voorkeur %s is niet ingeschakeld. Vergeet niet deze in te schakelen om de functie in te activeren.

en: Enable:
nl-NL: Inschakelen:

en: Enable curbside pickup.
nl-NL: Afhalen toestaan.

en: Pickup interval:
nl-NL: Afhaalperiode:

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
nl-NL: Aantal minuten dat elke afhaalhandeling in beslag neemt.

en: Maximum patrons per interval:
nl-NL: Maximum aantal lener per periode:

en: Maximum number of simultaneous pickups per interval.
nl-NL: Maximum aantal ophaalmogelijkheden per periode.

en: Patron-scheduled pickup:
nl-NL: Door lener gepland ophaalmoment:

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
nl-NL: Stel leners in staat een eigen afhaalmoment te plannen.

en: Enable for waiting holds only:
nl-NL: Alleen toestaan voor aanvragen die klaarstaan:

en: Enable only if the patron has waiting holds.
nl-NL: Alleen toestaan als de lener aanvragen heeft staan wachten.

en: Curbside pickup hours
nl-NL: Tijden voor afhaalmogelijkheid

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
nl-NL: Tijden moeten in 24-uursformaat (00:00 tot 23:59).

en: New slot:
nl-NL: Nieuw afhaalmoment:

en: From
nl-NL: Van

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
nl-NL: Ongeldig formaat voor deze nieuwe afspraak, het moet '00:00 tot 23:59' zijn.

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
nl-NL: Configuratie opslaan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
nl-NL: vrijdag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
nl-NL: maandag

note: SCRIPT
en: Remove this slot
nl-NL: Deze periode verwijderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
nl-NL: zaterdag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
nl-NL: zondag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
nl-NL: donderdag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
nl-NL: dinsdag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
nl-NL: woensdag

en: New currency
nl-NL: Nieuwe valuta

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze valuta. Misschien bestaat hij al.

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze valuta. De valutacode bestaat misschien al.

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze valuta. Controleer de logbestanden.

en: Currency updated successfully.
nl-NL: Valuta succesvol bijgewerkt.

en: Currency added successfully.
nl-NL: Valuta succesvol toegevoegd.

en: Currency deleted successfully.
nl-NL: Valuta succesvol verwijderd.

en: New currency entry form
nl-NL: Invoerformulier nieuwe valuta

en: Currency:
nl-NL: Valuta:

en: Rate:
nl-NL: Wisselkoers:

en: Symbol:
nl-NL: Symbool:

en: Last updated:
nl-NL: Laatst bijgewerkt:

en: Space separation between symbol and value:
nl-NL: Spatiescheiding tussen symbool en waarde:

en: Active:
nl-NL: Actief:

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
nl-NL: Kan valuta %s niet verwijderen

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
nl-NL: Deze valuta wordt in %s bestellingen gebruikt.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
nl-NL: Deze valuta wordt door %s leveranciers gebruikt.

en: Deletion not possible
nl-NL: Verwijderen is niet mogelijk

en: Rate
nl-NL: Wisselkoers

en: Yes, delete this currency
nl-NL: Ja, verwijder deze valuta

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
nl-NL: %s %s U zocht naar %s

en: Please edit one currency and mark it as active.
nl-NL: Bewerk één valuta en markeer deze als actief.

en: Symbol
nl-NL: Symbool

en: Last updated
nl-NL: Laatst bijgewerkt

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
nl-NL: %sJa%s

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
nl-NL: Bij import van MARC bestanden via staging tools wordt geprobeerd om de prijs van de huidige valuta te vinden en te gebruiken.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
nl-NL: Enkele voorbeelden van compatibele prijsvelden zijn "€9,99", "9,99 EUR", "€9,99 EUR", "9,99 EUR (10,00 CAN)", "€9,99 EUR (paperback)". Deze voorbeelden gaan uit van EUR als actieve valuta.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
nl-NL: De actieve valuta moet een waardering hebben van 1.0

en: New debit type
nl-NL: Nieuw debettype

en: Debit type saved successfully.
nl-NL: Debettype succesvol opgeslagen.

en: An error occurred when saving this debit type. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van dit debettype. Controleer de logbestanden.

en: Debit type archived successfully.
nl-NL: Debettype succesvol gearchiveerd.

en: Debit type restored successfully.
nl-NL: Debettype succesvol hersteld.

en: Debit type code:
nl-NL: Debettype code:

en: Default amount:
nl-NL: Standaardbedrag:

en: Can be manually invoiced?
nl-NL: Kan handmatig gefactureerd worden?

en: Can be sold?
nl-NL: Kan verkocht worden?

en: Included in noissuescharge?
nl-NL: Inbegrepen in de noissuescharge?

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
nl-NL: Kies 'Alle bibliotheken' indien dit debettype voor alle bibliotheken beschikbaar moet zijn. Kies anders de bibliotheken waarvoor dit geldt.

en: Default amount
nl-NL: Standaardbedrag

en: Blocks checkouts?
nl-NL: Blokkeert uitleningen?

en: Invoicing,
nl-NL: Factureren,

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
nl-NL: Verkoop %s

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
nl-NL: Factureren %s

en: There are no account debit types defined.
nl-NL: Er zijn geen account debettypes gedefinieerd.

en: Create new debit type
nl-NL: Maak nieuw debettype

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
nl-NL: Filter debet types in systeem

note: SCRIPT
en: Show all debit types
nl-NL: Alle debettypes tonen

en: Modify desk
nl-NL: Wijzig balie

en: New desk
nl-NL: Nieuwe balie

en: Confirm deletion of desk
nl-NL: Bevestig verwijdering van balie

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze balie. Misschien bestaat hij al.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze balie. De balie ID bestaat misschien al.

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze balie. Controleer de logbestanden.

en: Desk updated successfully.
nl-NL: Balie succesvol bijgewerkt.

en: Desk added successfully.
nl-NL: Balie succesvol toegevoegd.

en: Desk deleted successfully.
nl-NL: Balie succesvol verwijderd.

en: This desk already exists.
nl-NL: Deze balie bestaat al.

en: Modify a desk
nl-NL: Wijzig een balie

en: Desk ID:
nl-NL: Balie ID:

note: %1$s:  desk.desk_name | html
en: Delete desk "%s"?
nl-NL: Verwijder balie "%s"?

en: Desk ID
nl-NL: Balie ID

en: Desk
nl-NL: Balie

en: There are no desks defined.
nl-NL: Er zijn geen balies gedefinieerd.

en: Create a new desk
nl-NL: Maak een nieuwe balie

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
nl-NL: Geef suggesties voor thesaurustermen die relevant zijn voor de term waar de gebruiker naar heeft gezocht.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
nl-NL: Stel voor dat leners hun zoekopdrachten uitbreiden met bredere/nauwere/gerelateerde termen.

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
nl-NL: Gebruik de spellingscontrole API van LIBRIS.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
nl-NL: Het configureren van de 'Bedoelde u?' plug-ins vereist Javascript. Als u Javascript niet kunt gebruiken, kunt u mogelijk de configuratie (opgeslagen in JSON in de OPACdidyoumean systeemvoorkeur) invoeren op het tabblad Lokale voorkeuren in de systeemvoorkeureneditor, maar dit wordt niet ondersteund, niet aanbevolen en zal waarschijnlijk niet werken.

en: Please enable Javascript:
nl-NL: Schakel Javascript in:

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
nl-NL: Zet de 'Bedoelde u?' plug-ins in volgorde van meest tot minst belangrijk en vink het selectievakje aan om die plug-ins in te schakelen die u wilt gebruiken.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
nl-NL: Configuratie succesvol opgeslagen

en: New account
nl-NL: Nieuw account

en: EDIFACT is currently disabled
nl-NL: EDIFACT is momenteel uitgeschakeld

en: New account
nl-NL: Nieuw account

en: Account details
nl-NL: Financiële gegevens

en: Do not use plugin
nl-NL: Gebruik geen plug-in

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
nl-NL: geldige transporttypes zijn FTP en SFTP

en: Remote host:
nl-NL: Host op afstand:

en: Username:
nl-NL: Gebruikersnaam:

en: Download directory:
nl-NL: Map downloaden:

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
nl-NL: De downloadmap is de map op de ftp site waaruit citaten en facturen worden gedownload.

en: Upload directory:
nl-NL: Uploadmap:

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
nl-NL: De uploadmap is de map op de ftp site waar bestellingen naartoe worden geüpload.

en: Standard:
nl-NL: Standaard:

en: Quotes enabled:
nl-NL: Aanhalingstekens ingeschakeld:

en: Orders enabled:
nl-NL: Bestellingen ingeschakeld:

en: Invoices enabled:
nl-NL: Facturen geactiveerd:

en: Responses enabled:
nl-NL: Reacties ingeschakeld:

en: Automatic ordering:
nl-NL: Automatisch bestellen:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
nl-NL: Bij automatisch opvragen prijsopgaven, bestelling aanmaken zonder staf bemoeienis.

en: Confirm deletion of account?
nl-NL: Bevestig verwijdering van account?

en: Remote host
nl-NL: Host op afstand

en: Username
nl-NL: Gebruikersnaam

en: Password
nl-NL: Wachtwoord

en: Download directory
nl-NL: Map downloaden

en: Upload directory
nl-NL: Uploadmap

en: Standard
nl-NL: Standaard

en: Responses
nl-NL: Antwoorden

en: Auto ordering
nl-NL: Automatisch bestellen

en: There are no EDI accounts.
nl-NL: Er zijn geen EDI accounts.

en: New library EAN
nl-NL: Nieuw bibliotheek EAN

en: New EAN
nl-NL: Nieuw EAN

en: New EAN
nl-NL: Nieuw EAN

en: EAN details
nl-NL: Details EAN

en: There are no library EANs.
nl-NL: Er zijn geen bibliotheek-EAN's.

en: New identity provider domain
nl-NL: Nieuw identity provider domein

en: An error occurred trying to open the identity provider domain for editing. The passed ID is invalid.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het openen van het identity provider domein voor bewerken. De doorgegeven ID is ongeldig.

en: An error occurred when adding a new identity provider domain. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van een nieuw identity provider domein. Controleer de logbestanden.

en: Identity provider domain updated successfully.
nl-NL: Domein identity provider succesvol bijgewerkt.

en: Identity provider domain added successfully.
nl-NL: Domein identity provider succesvol toegevoegd.

en: Domain:
nl-NL: Domein:

en: Email domain to match this rule.
nl-NL: E-maildomein dat aan deze regel moet voldoen.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
nl-NL: Als dit veld leeg is of '*' bevat, voldoet elk e-maildomein aan deze regel.

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
nl-NL: Je kunt een wildcard aan het begin van het domein invoeren. Bijvoorbeeld, het domein '*bibliotheek.nl' zal matchen met 'info.bibliotheek.nl' maar zal ook matchen met 'ditismijnbibliotheek.nl'

en: Exact matches have precedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
nl-NL: Exacte overeenkomsten hebben voorrang op wildcard-overeenkomsten, dus het domein 'bibliotheek.nl' heeft voorrang op '*bibliotheek.nl' wanneer het e-mailadres 'denaamvaniemand@bibliotheek.nl' is

en: The same way, the longest match will take precedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take precedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
nl-NL: Op dezelfde manier krijgt de langste overeenkomst voorrang op de kortste, dus '*docent.universiteit.nl' krijgt voorrang op '*.universiteit.nl' als het e-mailadres 'denaamvaniemand@filosofie.docent.universiteit.nl' is

en: Update on login:
nl-NL: Bijwerken bij inloggen:

en: Don't update
nl-NL: Niet bijwerken

en: user data on login
nl-NL: gebruikersgegevens bij inlog

en: Auto register:
nl-NL: Automatisch registreren:

en: Allow
nl-NL: Toestaan

en: Don't allow
nl-NL: Niet toestaan

en: users to auto register on login
nl-NL: gebruikers automatisch te laten registreren bij login

en: Default library:
nl-NL: Standaard bibliotheek:

en: Use this library for the patron on auto register
nl-NL: Gebruik deze bibliotheek bij automatische registratie van de lener

en: Default category:
nl-NL: Standaard categorie:

en: Use this category for the patron on auto register
nl-NL: Gebruik deze categorie voor de lener bij automatische registratie

en: Allow OPAC:
nl-NL: OPAC toestaan:

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
nl-NL: OPAC-gebruikers van dit domein om in te loggen met deze identity provider.

en: Allow staff:
nl-NL: Staf toestaan:

en: of this domain to login with this identity provider
nl-NL: van dit domein om in te loggen met deze identiteitsprovider

en: Exact matches have precedence over asterix ones, so 'library.com' will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
nl-NL: Exacte overeenkomsten hebben voorrang op asterix-overeenkomsten, dus 'bibliotheek.nl' heeft voorrang op '*bibliotheek.nl' wanneer het e-mailadres 'denaamvaniemand@bibliotheek.nl' is

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
nl-NL: OPAC gebruikers vanaf dit domein toestaan om in te loggen met deze identity provider

en: staff users of this domain to login with this identity provider
nl-NL: stafgebruikers vanaf dit domein toestaan om in te loggen met deze identity provider

en: Domain
nl-NL: Domein

en: Update on login
nl-NL: Bijwerken bij inlog

en: Auto register
nl-NL: Automatisch registreren

en: Default library
nl-NL: Standaard bibliotheek

en: Default category
nl-NL: Standaard categorie

en: Allow OPAC
nl-NL: OPAC toestaan

en: Allow staff
nl-NL: Staf toestaan

en: Confirm deletion of identity provider domain
nl-NL: Bevestig het verwijderen van het domein van de identity provider

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij verwijderen van server '%s'. Controleer de logbestanden.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
nl-NL: Server '%s' succesvol verwijderd.

note: SCRIPT
en: There are no identity provider domains defined.
nl-NL: Er zijn geen domeinen van identity providers gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider domain.
nl-NL: Je staat op het punt het '%s' domein van de identity provider te verwijderen.

en: New identity provider
nl-NL: Nieuwe identity provider

en: An error occurred trying to open the identity provider for editing. The passed ID is invalid.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het openen van het identity provider voor bewerken. De doorgegeven ID is ongeldig.

en: An error occurred when adding a new identity provider. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van een nieuwe identity provider. Controleer de logbestanden.

en: Identity provider updated successfully.
nl-NL: Identity provider succesvol bijgewerkt.

en: Identity provider added successfully.
nl-NL: Identity provider succesvol toegevoegd.

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
nl-NL: Je moet Koha opnieuw starten om de provider te laten werken..

en: Basic configuration
nl-NL: Basisconfiguratie

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
nl-NL: Code die deze provider identificeert. Alleen alfanumerieke en "_" tekens zijn toegestaan

en: User friendly name of this provider
nl-NL: Gebruiksvriendelijke naam van deze provider

en: Choose the protocol this external identity provider uses
nl-NL: Kies het protocol dat deze externe identity provider gebruikt

en: Advanced configuration
nl-NL: Geavanceerde configuratie

en: Configuration:
nl-NL: Configuratie:

en: Provider's main configuration.
nl-NL: Configuratie van de provider.

en: This configuration differs for each protocol.
nl-NL: Deze configuratie verschilt per protocol.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
nl-NL: Het wordt aanbevolen om de standaardconfiguratie toe te voegen en deze vervolgens te vervangen door de juiste waarden

en: Add default OAuth configuration
nl-NL: Standaard OAuth configuratie toevoegen

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
nl-NL: Koppel de resultaten van de provider aan de lenervelden in Koha.

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
nl-NL: Het is aan te raden om de standaard koppeling toe te voegen en deze vervolgens aan te passen aan de respons van deze provider

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
nl-NL: Sleutels vertegenwoordigen de velden van Koha en waarden vertegenwoordigen de sleutels in het resultaat van de provider

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
nl-NL: Voor geneste waarden in de resultaten van de provider kun je puntscheiding gebruiken.

en: For example,
nl-NL: Bijvoorbeeld,

en: firstname: "users.0.name"
nl-NL: voornaam: "users.0.name"

en: will match the 'name' attribute of the first object in the array named 'users', and place it in 'firstname' field
nl-NL: zal het 'naam'-kenmerk van het eerste object in de array met de naam 'gebruikers' matchen en het in het 'voornaam'-veld plaatsen

en: If you plan to use auto register feature, either
nl-NL: Als je van plan bent de functie voor automatisch registreren te gebruiken,

en: cardnumber
nl-NL: pasnummer

en: must be present in this mapping
nl-NL: moet aanwezig zijn in deze mapping

en: userid
nl-NL: Gebruikerid

en: Add default OAuth mapping
nl-NL: Standaard OAuth mapping toevoegen

en: Matchpoint:
nl-NL: Matchpunt:

en: User ID
nl-NL: Gebruiker ID

en: Card number
nl-NL: Pasnummer

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
nl-NL: Het veld van de lener in Koha dat gebruikt zal worden om de gebruiker van de provider te matchen met de lener in Koha

en: It must be present in mapping
nl-NL: Het moet aanwezig zijn in de mapping

en: Icon URL:
nl-NL: URL van icon:

en: Domain configuration
nl-NL: Domeinconfiguratie

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
nl-NL: Gebruik &ast; voor elk willekeurig domein. Je kunt nieuwe domeinen later toevoegen op de specifieke beheerpagina.

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
nl-NL: OPAC gebruik vanaf dit domein toestaan om in te loggen met deze identity provider.

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
nl-NL: Staftoegang vanaf dit domein toestaan om in te loggen met deze identity provider.

en: Allow users to auto register on login.
nl-NL: Gebruikers toestaan om automatisch te registreren bij login.

en: Update user data on login.
nl-NL: Bijwerken gebruikersgegevens bij inloggen.

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
nl-NL: Standaard toevoegen %s configuratie

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
nl-NL: Standaard toevoegen %s mappings

en: User id
nl-NL: Gebruikerid

en: Confirm deletion of identity provider
nl-NL: Bevestig verwijdering van de identity provider

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
nl-NL: Huidige %s inhoud vervangen?

note: SCRIPT
en: Manage domains
nl-NL: Beheer domeinen

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
nl-NL: JSON is niet correct

note: SCRIPT
en: There are no identity providers defined.
nl-NL: Er zijn geen identity providers gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
nl-NL: Waarde moet alfanumerieke tekens of '_' bevatten

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
nl-NL: Je staat op het punt de '%s' identity provider te verwijderen.

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF status.id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify batch status %s New batch status %s &rsaquo; %s Interlibrary loan batch statuses &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nl-NL: %s %s Bewerk batchstatus %s Nieuwe batchstatus %s &rsaquo; %s IBL batch statussen &rsaquo; Administratie &rsaquo; Koha

en: Modify batch status
nl-NL: Wijzig batchstatus

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  END #/ WRAPPER breadcrumbs %8$s:  END #/ WRAPPER sub-header.inc
en: %s %s %s %s Interlibrary loan batch statuses %s %s %s %s
nl-NL: %s %s %s %s IBL batch statussen %s %s %s %s

en: New batch status
nl-NL: Nieuwe batchstatus

en: Batch status saved successfully.
nl-NL: De batch status is succesvol opgeslagen.

en: Batch status deleted successfully.
nl-NL: Batch status succesvol verwijderd.

en: An error occurred when saving this batch status. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze batch status. Controleer de logbestanden.

en: An error occurred when deleting this batch status.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze batchstatus.

en: Modify a batch status
nl-NL: Wijzig een batchstatus

en: Required. Maximum length is 100 letters
nl-NL: Vereist. Maximum lengte is 100 tekens

en: Required, specify UPPERCASE LETTERS. Maximum length is 20 letters
nl-NL: Vereist, specificeer HOOFDLETTERS. Maximum lengte is 20 tekens

en: Is a system status:
nl-NL: Is een systeemstatus:

en: Is system
nl-NL: Is systeem

en: There are no batch statuses defined.
nl-NL: Er zijn geen batchstatussen gedefinieerd.

en: Create new batch status
nl-NL: Maak nieuwe batchstatus

en: Select a library:
nl-NL: Kies een bibliotheek:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
nl-NL: Kiezen

en: Legend
nl-NL: Legenda

en: Meaning
nl-NL: Betekenis

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
nl-NL: Deze zijn uitgeschakeld voor alle bibliotheken. Kies de "standaard" bibliotheek om deze instellingen te wijzigen.

en: These are disabled for the current library.
nl-NL: Deze zijn uitgeschakeld voor de huidige bibliotheek.

en: These are enabled.
nl-NL: Deze zijn ingeschakeld.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
nl-NL: Uitleenalerts van %s

en: Click on the grid to toggle the settings.
nl-NL: Klik op het raster om de instellingen te wijzigen.

en: Checkout
nl-NL: Uitlenen

en: Check-in
nl-NL: Inchecken

note: SCRIPT
en: Blocked!
nl-NL: Geblokkeerd!

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
nl-NL: Uitgeschakeld voor %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
nl-NL: Uitgeschakeld voor alle

en: New search field
nl-NL: Nieuw zoekveld

en: Field successfully added
nl-NL: Veld succesvol toegevoegd

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
nl-NL: Veld toevoegen mislukt. Controleer of de veldnaam niet al bestaat.

en: Check logs for more details.
nl-NL: Controleer logbestanden voor meer details.

en: Field successfully deleted.
nl-NL: Veld succesvol verwijderd.

en: Failed to delete field.
nl-NL: Veld verwijderen mislukt.

en: Field successfully updated
nl-NL: Veld succesvol bijgewerkt

en: Failed to update field.
nl-NL: Veld bijwerken mislukt.

en: MARC subfield
nl-NL: MARC subveld

en: Authorised values category
nl-NL: Geautoriseerde waardencategorie

en: There are no item search fields defined.
nl-NL: Er zijn geen exemplaarzoekvelden gedefinieerd.

en: New item type
nl-NL: Nieuw item type

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van dit itemtype. Misschien bestaat de waarde al.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het invoegen van dit itemtype. Misschien bestaat de waarde al.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van dit exemplaartype. Controleer de logbestanden.

en: Item type updated successfully.
nl-NL: Item type succesvol bijgewerkt.

en: Item type inserted successfully.
nl-NL: Item type succesvol toegevoegd.

en: Item type deleted successfully.
nl-NL: Item type succesvol verwijderd.

en: This item type already exists.
nl-NL: Dit item type bestaat al.

en: Cannot delete this item type.
nl-NL: Kan dit itemtype niet verwijderen.

en: This record is in use
nl-NL: Dit record is in gebruik

en: Item type:
nl-NL: Type item:

en: Parent item type:
nl-NL: Bovenliggend item type:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
nl-NL: Is zelf al bovenliggend type, kan niet nog een type boven

en: No available parent types
nl-NL: Geen beschikbare bovenliggende types

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
nl-NL: Bovenliggend type definiëren geeft uitleenlimieten voor onderliggende types zoals beschreven in de uitleenregels.

en: Translate into other languages
nl-NL: Vertaal naar andere talen

note: A
en: Translate item type %s
nl-NL: Vertaal item type %s

en: Search category:
nl-NL: Zoek categorie:

en: Options are defined by the authorized value
nl-NL: Opties worden gedefinieerd door de geautoriseerde waarde

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
nl-NL: Opties worden gedefinieerd door de geautoriseerde waarde ITEMTYPECAT.

en: Image:
nl-NL: Afbeelding:

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
nl-NL: Item type afbeeldingen zijn uitgeschakeld. Om te activeren moet, dient te worden uitgezet

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
nl-NL: noItemTypeImages of OpacNoItemTypeImages systeemvoorkeuren

en: Hide in OPAC:
nl-NL: Verberg in OPAC:

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
nl-NL: Indien aangevinkt worden exemplaren van dit type verborgen als filters in de geavanceerde zoekoptie van de OPAC.

en: Not for loan:
nl-NL: Niet uitleenbaar:

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
nl-NL: Indien aangevinkt kan geen enkel exemplaar van dit type worden uitgeleend. Als dit niet is aangevinkt, kan ieder exemplaar van dit type worden uitgeleend, tenzij notforloan is ingesteld voor een specifiek exemplaar.

en: Automatic check-in:
nl-NL: Automatische inname:

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
nl-NL: Als dit is aangevinkt, worden exemplaren automatisch ingecheckt zodra ze hun vervaldatum hebben bereikt. Deze functie vereist de

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
nl-NL: cronjob. Vraag de systeembeheerder deze in te plannen.

en: Rental charge:
nl-NL: Huurprijs:

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
nl-NL: Deze kosten worden eenmalig per uitleen/verlenging per exemplaar berekend

en: Daily rental charge:
nl-NL: Dagelijkse huurkosten:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
nl-NL: Deze kosten worden berekend tijdens de uitleen-/verlengingstijd op de dagen tussen de uitleen-/verlengingsdatum en de inleverdatum voor uitleningen die per dag lopen.

en: Daily rentals use calendar:
nl-NL: Dagelijkse verhuur gebruik kalender:

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
nl-NL: Indien aangevinkt worden dagelijkse kosten berekend met de kalender zonder vakanties. Indien uitgevinkt, worden kosten berekend over het aantal dagen tot aan de inleverdatum, per direct.

en: Hourly rental charge:
nl-NL: Huurprijs per uur:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
nl-NL: Deze kosten worden berekend tijdens de uitleen-/verlengingstijd op de uren tussen de uitleen-/verlengingsdatum en de inleverdatum voor uitleningen die per uur lopen.

en: Hourly rentals use calendar:
nl-NL: Verhuur per uur gebruik kalender:

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
nl-NL: Indien aangevinkt worden kosten per uur berekend met de kalender zonder vakanties. Indien uitgevinkt, worden kosten berekend over het aantal uur tot aan de inlevertijd, per direct.

en: Default replacement cost:
nl-NL: Standaard vervangingskosten:

en: Processing fee (when lost):
nl-NL: Verwerkingskosten (zoekgeraakt):

en: Checkin message:
nl-NL: Innamebericht:

en: Checkin message type:
nl-NL: Innamemeldingstype:

en: Message
nl-NL: Bericht

en: Alert
nl-NL: Waarschuwing

en: Library limitation:
nl-NL: Bibliotheek beperking:

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
nl-NL: Kies 'Alle bibliotheken' indien alle bibliotheken dit itemtype gebruiken. Kies anders de bibliotheken waarvoor dit geldt.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
nl-NL: Voer een samenvatting in die de standaarwaarde in de zoekresultatenlijst overschrijft. Voor bijvoorbeeld een website itemtype :

en: will show the link just below the title
nl-NL: toont de link direct onder de titel

en: Rental charge
nl-NL: Huurprijs

en: Yes, delete this item type
nl-NL: Ja, verwijder dit item type

en: Parent code
nl-NL: Bovenliggende code

en: Search category
nl-NL: Zoek categorie

en: Hide in OPAC
nl-NL: Verberg in OPAC

en: Daily rental charge
nl-NL: Dagelijkse huurkosten

en: Hourly rental charge
nl-NL: Huurprijs per uur

en: Default replacement cost
nl-NL: Standaard vervanginsgkosten

en: Processing fee (when lost)
nl-NL: Verwerkingskosten (zoekgeraakt)

en: Checkin message
nl-NL: Incheckbericht

en: Automatic check-in
nl-NL: Automatische inname

en: (default)
nl-NL: (standaard)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
nl-NL: %sJa%s&nbsp;%s

en: There are no itemtypes defined
nl-NL: Er zijn geen item types gedefinieerd

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
nl-NL: Bij het wijzigen van de mappings moet de administator misc/batchRebuildBiblioTable.pl uitvoeren.

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
nl-NL: Mapping voor %s toevoegen mislukt

en: Koha field
nl-NL: Koha veld

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
nl-NL: Mapping toegevoegd voor: %s.

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
nl-NL: Ongeldige invoer: Gebruik iets als: 245,a

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
nl-NL: Mapping wordt verwijderd voor: %s.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
nl-NL: Voer een veldtag en subveldcode in, gescheiden door een komma. (Voor controlevelden: voeg '@' toe als subveld code.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
nl-NL: De verandering wordt direct toegepast.

en: An error occurred when adding this library. The library ID might already exist in this group.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze bibliotheek. De bibliotheekID bestaat misschien al in deze groep.

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
nl-NL: %s toegevoegd aan groep.

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
nl-NL: Groep %s aangemaakt.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
nl-NL: Groep %s is verwijderd.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
nl-NL: %s is verwijderd uit groep.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
nl-NL: Een groep met de titel %s bestaat al.

en: New group
nl-NL: Nieuwe groep

en: Features enabled
nl-NL: Onderdelen ingeschakeld

en: Add group
nl-NL: Voeg groep toe

en: Displayed in the library group search dropdowns.
nl-NL: Getoond in de bibliotheekgroep zoek-dropdownmenu's.

en: Features
nl-NL: Onderdelen

en: Limit patron data access by group
nl-NL: Beperk lenerdatatoegang per groep

en: Limit item editing by group
nl-NL: Beperk bewerken exemplaar per groep

en: Use for OPAC search groups
nl-NL: Gebruik voor OPAC zoekgroepen

en: Use for staff search groups
nl-NL: Gebruik voor staf zoekgroepen

en: Is local hold group
nl-NL: Is lokale hold groep

en: Is local float group
nl-NL: Is lokale beheersgroep

en: Edit group
nl-NL: Groep bewerken

en: Delete group
nl-NL: Groep verwijderen

en: Are you sure you want to delete
nl-NL: Dit verwijderen

en: Remove library from group
nl-NL: Verwijder bibliotheek uit groep

en: Are you sure you want to remove
nl-NL: Weet u zeker dat u het volgende wilt verwijderen

en: from
nl-NL: van

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
nl-NL: Verberg lenerinfo voor bibliothecarissen buiten deze groep.

en: Limit item editing to librarians inside of this group.
nl-NL: Beperk bewerken exemplaar tot stafmedewerkers binnen deze groep.

en: Use for OPAC search groups
nl-NL: Gebruik voor OPAC zoekgroepen

en: Use for staff search groups
nl-NL: Gebruik voor staf zoekgroepen

en: Is local hold group
nl-NL: Is lokale aanvraaggroep

en: Is local float group
nl-NL: Is lokale beheersgroep

en: Remove from group
nl-NL: Verwijderen uit groep

en: Add sub-group
nl-NL: Voeg subgroep toe

en: Add library
nl-NL: Voeg bibliotheek toe

en: Localization
nl-NL: Localisatie

en: Translation:
nl-NL: Vertaling:

en: Entity
nl-NL: Entiteit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
nl-NL: Er bestaat al een vertaling voor deze taal.

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze vertaling

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze vertaling

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze vertaling.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze transactie wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
nl-NL: Entiteit %s (code %s) voor taal %s is correct bijgewerkt met '%s'

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
nl-NL: De vertaling (id %s) is met succes verwijderd

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
nl-NL: Vertaling (id %s) is met succes toegevoegd

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
nl-NL: Ongeldige reguliere expressie "%s".

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
nl-NL: Ongeldige combinatie van acties voor tag %s. Controleveld regels staan "Appended: Append" en "Removed: Skip" niet toe.

en: MARCOverlayRules
nl-NL: MARCOVerlayRules

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
nl-NL: De %s voorkeur is niet ingesteld. Vergeet niet deze in te schakelen zodat de regels van kracht worden.

en: Remove rule?
nl-NL: Regel verwijderen?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
nl-NL: Weet u zeker dat u de geselecteerde regel(s) wilt verwijderen?

en: No, do not remove
nl-NL: Nee, niet verwijderen

en: Yes, remove
nl-NL: Ja, verwijderen

en: Rule
nl-NL: Regel

en: Preset
nl-NL: Vooraf ingesteld

en: Added
nl-NL: Toegevoegd

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
nl-NL: Als een veld dat overeenkomt met de regeltag alleen bestaat in het binnenkomende record

en: Appended
nl-NL: Toegevoegd

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
nl-NL: Als het oorspronkelijke record één of meer velden heeft die overeenkomen met de regeltag, maar één of meer velden die overeenkomen met de regeltag verschillen in het binnenkomende record

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
nl-NL: Als het oorspronkelijke record een veld heeft dat overeenkomt met de regeltag, maar het overeenkomende veld staat niet in het binnenkomende record

en: Removed
nl-NL: Verwijderd

en: Deleted
nl-NL: Verwijderd

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
nl-NL: Als het oorspronkelijke record velden heeft die overeenkomen met de regeltag, maar velden staan niet in het binnenkomende record

en: Patron category
nl-NL: Lenercategorie

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Protect
nl-NL: Bescherm

en: Overwrite
nl-NL: Overschrijven

en: Add new
nl-NL: Voeg nieuwe toe

en: Add and append
nl-NL: Toevoegen en aanhangen

en: Protect from deletion
nl-NL: Bescherm tegen verwijdering

en: Skip
nl-NL: Overslaan

en: Append
nl-NL: Toevoegen

en: Add rule
nl-NL: Voeg regel toe

note: BUTTON
en: Batch remove
nl-NL: Batch verwijderen

en: Delete selected
nl-NL: Selectie verwijderen

en: User category
nl-NL: Gebruikerscategorie

en: Staff interface MARC editor
nl-NL: Staf interface MARC editor

en: Staged MARC import
nl-NL: MARC klaargezet voor importeren

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
nl-NL: %sToevoegen%sOverslaan%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
nl-NL: %sBijvoegen%sOverslaan%s

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
nl-NL: %sVerwijderen%sOverslaan%s

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
nl-NL: %sVerwijderen%sOverslaan%s

en: Edit subfield constraints
nl-NL: Bewerk subveld beperkingen

en: Basic constraints
nl-NL: Basisbeperkingen

en: Subfield code:
nl-NL: Subveld code:

en: Important:
nl-NL: Belangrijk:

en: items (10)
nl-NL: exemplaren (10)

en: Advanced constraints
nl-NL: Geavanceerde beperkingen

en: Max length:
nl-NL: Max lengte:

en: Visibility:
nl-NL: Zichtbaarheid:

en: Collapsed
nl-NL: Ingeklapt

en: Flagged
nl-NL: Gemarkeerd

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
nl-NL: Indien aangevinkt, wordt dit subveld een URL die aangeklikt kan worden

en: An index name, e.g. title or Local-Number
nl-NL: Een indexterm, bv. titel of Lokaal-Nummer

en: Edit in 'Koha to MARC mapping'
nl-NL: Bewerk in 'Koha naar MARC mapping'

en: Other options (choose one)
nl-NL: Andere opties (kies één)

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
nl-NL: Subveld: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
nl-NL: Beschrijving: %s

en: Not important
nl-NL: Niet belangrijk

en: See also:
nl-NL: Zie ook:

en: Default MARC bibliographic framework
nl-NL: Standaard MARC bibliografisch framework

en: Edit framework
nl-NL: Bewerk framework

en: First indicator default value:
nl-NL: Eerste indicator standaardwaarde:

en: Second indicator default value:
nl-NL: Tweede indicator standaardwaarde:

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
nl-NL: (indien waarde wordt gekozen, zijn indicatoren beperkt tot de geautoriseerde lijst)

en: Yes, delete this tag
nl-NL: Ja, verwijder deze tag

en: Tag deleted
nl-NL: Tag verwijderd

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
nl-NL: Maak framework voor %s (%s) met behulp van

en: Display only used tags/subfields
nl-NL: Toon alleen gebruikte tags/subvelden

en: Auth value
nl-NL: Auth waarde

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
nl-NL: Tab: %s

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
nl-NL: Zie %s

en: repeatable
nl-NL: herhaalbaar

en: Edit tag
nl-NL: Tag bewerken

en: View subfields
nl-NL: Bekijk subvelden

en: Remove spaces
nl-NL: Verwijder spaties

en: Uppercase
nl-NL: Hoofdletters

en: Lowercase
nl-NL: Kleine letters

en: Legacy default
nl-NL: Verouderde standaard

en: New record matching rule
nl-NL: Nieuwe record matching regel

en: Matching rule code:
nl-NL: Code matchingsregel:

en: Match threshold:
nl-NL: Match drempelwaarde:

en: Bibliographic record
nl-NL: Bibliografisch record

en: Authority record
nl-NL: Thesaurusrecord

en: Match points
nl-NL: Match punten

en: New match point
nl-NL: Voeg nieuw overeenkomstpunt toe

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s
nl-NL: Punt(en) van overeenkomst %s

en: Remove this match point
nl-NL: Dit matchpunt verwijderen

en: Search index:
nl-NL: Zoek index:

en: Matchpoint components
nl-NL: Matchpunt componenten

en: Subfields:
nl-NL: Subvelden:

en: Offset:
nl-NL: Verschuiving:

en: Length:
nl-NL: Lengte:

en: Normalization rule:
nl-NL: Normalisatieregel:

en: Match point 1
nl-NL: Match punt 1

en: Required match checks
nl-NL: Vereiste matchcontrole

en: New match check
nl-NL: Voeg nieuwe overeenkomstcontrole toe

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
nl-NL: Match controle %s

en: Remove this match check
nl-NL: Deze matchcontrole verwijderen

en: Source (incoming) record check field
nl-NL: Bron (binnenkomend) record controleveld

en: Target (database) record check field
nl-NL: Doel (database) record controleveld

en: Match check 1
nl-NL: Match controle 1

en: Confirm deletion of record matching rule
nl-NL: Bevestig verwijdering van recordmatchingregel

en: Yes, delete record matching rule
nl-NL: Ja, verwijder record matching regel

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
nl-NL: Record matchingregel toegevoegd &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
nl-NL: Record matchingregel gewijzigd &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
nl-NL: Record matchingregel verwijderd &quot;%s&quot;

en: There are no saved matching rules.
nl-NL: Er zijn geen opgeslagen matchingsregels.

en: Match point
nl-NL: Match punt

en: Match check
nl-NL: Match controle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
nl-NL: Beschrijving ontbreekt

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
nl-NL: Code opslagregel ontbreekt

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
nl-NL: Code matchingsregel ontbreekt

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
nl-NL: Sorteermechanisme ontbreekt

note: SCRIPT
en: Threshold missing
nl-NL: Drempel ontbreekt

en: Mappings have been saved
nl-NL: Mappings zijn opgeslagen

en: Return to sets management
nl-NL: Keer terug naar setbeheer

en: No mappings have been defined for this set
nl-NL: Geen mappings gedefinieerd voor deze set

en: Rule operator
nl-NL: Regel operator

en: Field
nl-NL: Veld

en: Value
nl-NL: Waarde

en: and
nl-NL: en

en: is equal to
nl-NL: is gelijk aan

en: not equal to
nl-NL: niet gelijk aan

note: BUTTON
en: Add another condition
nl-NL: Voeg nog een conditie toe

en: New OAI set
nl-NL: Nieuwe OAI set

en: Add description
nl-NL: Voeg beschrijving toe

en: New set
nl-NL: Nieuwe set

en: No descriptions
nl-NL: Geen omschrijvingen

en: Define mappings
nl-NL: Definieer mappings

en: There are no sets defined.
nl-NL: Er zijn geen sets gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
nl-NL: Deze OAI set verwijderen?

en: OverDrive library authnames
nl-NL: OverDrive bibliotheek authnames

en: New patron attribute type
nl-NL: Nieuw lenerattribuuttype

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
nl-NL: Omdat de 'ExtendedPatronAttributes' systeemvoorkeur momenteel niet ingeschakeld is, kunnen geen uitgebreide lenerkenmerken worden toegekend aan lenerrecords.

en: Go to the
nl-NL: Ga naar de

en: system preference if you wish to enable this feature.
nl-NL: systeemvoorkeur voor het inschakelen van deze functie.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
nl-NL: Kon lenerkenmerktype niet toevoegen &quot;%s&quot; &mdash; er bestaat er reeds een met die code.

en: Patron attribute type code:
nl-NL: Lenerkenmerktype-code:

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
nl-NL: Tenminste één lener heeft meer dan één waarde voor dit attribuut

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
nl-NL: Vink aan om dit attribuut meerdere waarden te laten hebben in het lenerrecord.

en: Unique identifier:
nl-NL: Unieke identifier:

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
nl-NL: Tenminste twee leners hebben dezelfde waarde voor dit attribuut

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
nl-NL: Indien aangevinkt wordt het attribuut een unieke identifier. Wanneer een waarde wordt toegekend aan een lenerrecord, kan dezelfde waarde niet nogmaals toegekend worden aan een ander record.

en: Display in OPAC:
nl-NL: Toon in OPAC:

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
nl-NL: Vink aan om dit kenmerk weer te geven op detailpagina lener in OPAC.

en: Editable in OPAC:
nl-NL: Bewerkbaar in OPAC:

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
nl-NL: Vink aan om toe te staan dat gebruikers dit kenmerk kunnen bewerken vanaf hun detailpagina in de OPAC. (Vereist bovenstaande)

en: Check to make this attribute searchable in staff patron searches. If checked, this attribute will appear in patron search dropdowns.
nl-NL: Vink aan om dit kenmerk doorzoekbaar te maken in de lenerzoekfunctie van de staf. Indien aangevinkt zal dit kenmerk zichtbaar zijn in de zoekopties naar leners.

en: Search by default:
nl-NL: Standaard doorzocht:

en: If checked, this field will be included in 'Standard' patron searches. Requires field to be marked as searchable above
nl-NL: Indien aangevinkt, wordt dit veld opgenomen in 'Standaard' zoekopdrachten naar gebruikers. Vereist dat het veld hierboven als doorzoekbaar is gemarkeerd

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
nl-NL: Vink aan om dit attribuut verplicht te stellen bij het maken of bewerken van een lener.

en: Display in patron's brief information:
nl-NL: Toon in verkorte lenerinformatie:

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
nl-NL: Vink aan om dit attribuut te tonen in het verkorte-infopaneel in het lenerrecord (staf interface).

en: Keep for pseudonymization:
nl-NL: Bewaar voor pseudonimisatie:

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
nl-NL: Vink aan om dit attribuut te kopiëren naar de lener's gepseudonimiseerde attributen.

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
nl-NL: Als er een is geselecteerd, staat de invoerpagina van het lenerrecord alleen toe dat waarden worden gekozen uit de lijst met geautoriseerde waarden. Een lijst met geautoriseerde waarden wordt echter niet afgedwongen tijdens batch-lenerimport.

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
nl-NL: Kies "Alle bibliotheken" indien dit attribuuttype altijd getoond moet worden. Kies anders de bibliotheken waarvoor deze waarde geldt.

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
nl-NL: Kies er een om dit kenmerk te beperken tot één lenertype. Laat leeg om deze kenmerken beschikbaar te maken voor alle lenertypes.

en: Class:
nl-NL: Klasse:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
nl-NL: %s Groepsattributentypes met een bloktitel (gebaseerd op

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
nl-NL: ) %s Groepsattribuuttypes met een bloktitel (gebaseerd op geautoriseerde waardecategorie 'PA_CLASS') %s

en: authorized values category 'PA_CLASS'
nl-NL: geautoriseerde waardencategorie 'PA_CLASS'

en: Yes, delete patron attribute type
nl-NL: Ja, verwijder lenerattribuuttype

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
nl-NL: Lenerkenmerktype toegevoegd &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
nl-NL: Lenerkenmerktype bewerkt &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
nl-NL: Lenerkenmerktype verwijderd &quot;%s&quot;

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
nl-NL: Kon lenerkenmerktype niet verwijderen &quot;%s&quot; &mdash; deze wordt gebruikt in %s lenerrecords

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
nl-NL: Kon lenerkenmerktype niet verwijderen &quot;%s&quot; &mdash; deze was reeds verwijderd uit de database.

en: Unclassified types
nl-NL: Ongeclassificeerde types

en: Library limitation
nl-NL: Bibliotheeklimieten

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
nl-NL: %s Geen beperking %s

en: Searched by default
nl-NL: Standaard doorzocht

en: Not searchable
nl-NL: Niet doorzoekbaar

en: There are no saved patron attribute types.
nl-NL: Er zijn geen opgeslagen lenerkenmerktypes.

en: Could not find a system preference named
nl-NL: Kon geen systeemvoorkeur vinden met de naam

en: No system preferences matched your search for:
nl-NL: Geen systeemvoorkeur die voldoet aan de zoekactie op:

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
nl-NL: Systeemvoorkeuren komen overeen met: %s

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
nl-NL: %s voorkeuren

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
nl-NL: Alle %s voorkeuren opslaan

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
nl-NL: Bekijk alle %s voorkeuren

en: Preference
nl-NL: Voorkeur

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
nl-NL: De systeemvoorkeur %s kan genegeerd worden vanuit deze waarde door een of meerdere virtual hosts.

en: [Overridden]
nl-NL: [Genegeerd]

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
nl-NL: Pseudonimisatie mag alleen aan staan als de 'bcrypt_settings' configuratie bestaat en correct gevuld is in het Koha configuratiebestand.

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
nl-NL: Onbekende waarschuwing "%s"

en: Modal title
nl-NL: Modalvenster titel

note: SCRIPT
en: # of % selected
nl-NL: # van % geselecteerd

note: SCRIPT
en: All selected
nl-NL: Alle geselecteerde

note: SCRIPT
en: No matches found
nl-NL: Geen match gevonden

note: SCRIPT
en: Please select ...
nl-NL: Kies ...

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction type '%s'
nl-NL: Wijzig type beperking '%s'

en: New restriction type
nl-NL: Nieuw beperkingstype

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description
en: Delete restriction type '%s'
nl-NL: Verwijder blokkeringstype '%s'

en: Restriction type added.
nl-NL: Type blokkering toegevoegd.

en: Restriction type updated.
nl-NL: Type blokkering bijgewerkt.

en: Another restriction type already has this label.
nl-NL: Een andere type beperking heeft dit label al.

en: Another restriction type already has this code.
nl-NL: Een ander type beperking heeft deze code al.

en: Restriction type deleted.
nl-NL: Type blokkering verwijderd.

en: Cannot delete the default restriction type.
nl-NL: Deze standaard beperking kan niet worden verwijderd.

en: Cannot delete a system restriction type.
nl-NL: Een type systeem blokkering kan niet worden verwijderd.

en: Lift after payment:
nl-NL: Opheffen na betaling:

en: Fee limit:
nl-NL: Kostenlimiet:

en: Confirm restriction type deletion
nl-NL: Verwijdering beperkingstype bevestigen

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete '%s'?
nl-NL: '%s' verwijderen?

en: Lift after payment?
nl-NL: Opheffen na betaling?

en: Fee limit
nl-NL: Kostenlimiet

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
nl-NL: %sJa%s

en: Create a new restriction type
nl-NL: Een nieuw type beperking aanmaken

en: No restriction types have been defined.
nl-NL: Geen beperkingstypes gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: Restriction type code is already in use
nl-NL: De code voor het type beperking is al ingebruik

note: SCRIPT
en: Restriction type label is already in use
nl-NL: Het label voor het type beperking is al in gebruik

en: Limits
nl-NL: Limieten

en: There are no search filters defined.
nl-NL: Er zijn geen zoekfilters gedefinieerd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit filter
nl-NL: Bewerk filter

en: Show in OPAC?
nl-NL: Tonen in OPAC?

en: Show in staff interface?
nl-NL: Tonen in staf interface?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
nl-NL: Zoekactie bewerken

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
nl-NL: Filter succesvol verwijderd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
nl-NL: Opgeslagen filter:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
nl-NL: Er was een probleem tijdens het opslaan:

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
nl-NL: Wijzigingen zijn niet doorgevoerd. Controleer de volgende waarden:

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
nl-NL: De waarde "%s" wordt niet ondersteund voor mappings

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
nl-NL: Er is geen mapping voor de index %s

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
nl-NL: De huidige mappings op het scherm worden gewist en vervangen door de mappings in het mappings.yaml bestand.

en: Yes, reset mappings
nl-NL: Ja, reset mappings

en: No, do not reset mappings
nl-NL: Nee, mappings niet resetten

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
nl-NL: Wijzigingen van de configuratie hebben pas effect na volledige herindexering. Tot dan kan het zoeken onjuist werken.

en: Weight:
nl-NL: Weging:

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
nl-NL: definieer weging als positief getal. Hogere getallen geven grotere relevantie aan.

en: Note that fields weighting works only for simple search.
nl-NL: Let op dat veldweging alleen werkt bij eenvoudig zoeken.

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
nl-NL: Alleen zoekvelden die gemapped zijn met biblios kunnen meegewogen worden

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
nl-NL: Zoeken verhoogt weging van veld(en)relevantie

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "tabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "search_fields" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  FOREACH index IN indexes %6$s:  SWITCH index.index_name %7$s:  CASE 'biblios' %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "mapping_biblios"
en: %s %s %s Search fields %s %s %s %s %s
nl-NL: %s %s %s Zoekvelden %s %s %s %s %s

en: Aliases
nl-NL: Aliassen

en: Weight
nl-NL: Weging

en: Boolean
nl-NL: Booleaans

en: Sum
nl-NL: Som

en: Std. Number
nl-NL: Std. Nummer

en: Call Number
nl-NL: Standplaats

en: Search field
nl-NL: Zoek veld

en: Facetable
nl-NL: Facetten mogelijk

en: Suggestible
nl-NL: Suggestief

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
nl-NL: Nee %s

note: %1$s:  END
en: Yes %s
nl-NL: Ja %s

note: %1$s:  IF mapping.filter == 'punctuation' %2$s:  END
en: %sPunctuation%s
nl-NL: %sInterpunctie%s

en: Punctuation
nl-NL: Interpunctie

en: Facet order
nl-NL: Facetvolgorde

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
nl-NL: U heeft met succes een Mana KB account aangemaakt. Controleer uw mailbox en volg de instructies.

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
nl-NL: Mana configuratie is leeg. Deze functie werkt niet. Neem contact op met de beheerder.

en: Cannot detect mana server at
nl-NL: Kan mana server niet vinden op

en: , please ask an administrator to check your configuration.
nl-NL: , vraag de systeembeheerder om de configuratie te controleren.

en: Share content with the Koha community using Mana KB
nl-NL: Deel inhoud met de Koha gemeenschap via Mana KB

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
nl-NL: Mana KB is een wereldwijde knowledge base voor bibliotheekdata. Het is ontworpen voor samenwerking met Koha, het open source bibliotheeksysteem, maar kan ook door andere software gebruikt worden.

en: CC-0 license
nl-NL: CC-0 licentie

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
nl-NL: Mana centraliseert informatie van verschillende Koha installaties om de aanmaak van nieuwe abonnementen, leveranciers, rapporten etc te vergemakkelijken. De inhoud van Mana kan doorzocht, gedeeld, geïmporteerd en op gereageerd worden. Informatie in Mana KB is gedeeld onder de

en: Learn more about Mana KB on the
nl-NL: Lees meer over Mana KB op de

en: official Mana KB documentation
nl-NL: Officiële Mana KB documentatie

en: Your Mana KB server is currently:
nl-NL: Je Mana KB server is momenteel:

en: Use Mana KB for sharing content:
nl-NL: Gebruik Mana KB voor delen van content:

en: No, let me think about it
nl-NL: Nee, geef me bedenktijd

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
nl-NL: Schakel Mana KB in om te zoeken, importeren en commentaar te geven op inhoud van de Mana KB server en je eigen te delen.

en: Auto subscription sharing:
nl-NL: Automatische abonnementsdeling:

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
nl-NL: Indien aangevinkt worden nieuw aangemaakte abonnementen automatisch gedeeld met Mana KB.

en: Configure Mana KB
nl-NL: Configureer Mana KB

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
nl-NL: Als Mana is ingeschakeld moet deze geconfigureerd worden. Typ naam en e-mailadres en verstuur. Dit is een verzoek tot aanmaken van een account bij Mana KB en geeft als reactie een Mana KB token (een versleutelde ID, uniek voor uw Koha installatie). Dit token wordt automatisch opgeslagen in de database. Daarna ontvangt u een e-mail. Voer de instructies hierin uit.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
nl-NL: Je unieke veiligheidstoken voor authenticatie op de Mana KB service (anti-spam).

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
nl-NL: Token resetten

en: Your name:
nl-NL: Je naam:

en: Enter a personal or organization name.
nl-NL: Voer naam persoon of organisatie in.

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
nl-NL: Verstuur naar Mana KB

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
nl-NL: Dit verwijdert het Mana KB token uit Koha. Wilt u doorgaan?

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
nl-NL: %s Definieren uitleen- en boeteregels voor "%s" %s Definieren uitleen- en boeteregels voor alle bibliotheken %s

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
nl-NL: De regels worden toegepast van meest tot minst specifiek, waarbij de eerste in deze volgorde wordt gebruikt:

en: same library, same patron category, same item type
nl-NL: dezelfde bibliotheek, dezelfde lenercategorieën, hetzelfde item type

en: same library, same patron category, all item types
nl-NL: dezelfde bibliotheek, dezelfde lenercategorieën, alle item types

en: same library, all patron categories, same item type
nl-NL: dezelfde bibliotheek, alle lenercategorieën, hetzelfde item type

en: same library, all patron categories, all item types
nl-NL: dezelfde bibliotheek, alle lenercategorieën, alle item types

en: default (all libraries), same patron category, same item type
nl-NL: standaard (alle bibliotheken), dezelfde lenercategorie, hetzelfde itemtype

en: default (all libraries), same patron category, all item types
nl-NL: standaard (alle bibliotheken), dezelfde lenercategorie, alle itemtypes

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
nl-NL: standaard (alle bibliotheken), alle lenercategorieën, hetzelfde itemtype

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
nl-NL: standaard (alle bibliotheken), alle lenercategorieën, alle itemtypes

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
nl-NL: Waar een item type een bovenliggend type heeft, wordt de regel weergegeven als "Bovenliggend->Onderliggend" en het aantal uitleningen wordt beperkt tot het maximum van ofwel de bovenliggende (en verwante types) of het specifieke type van de regel, welke van de twee het minst is.

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
nl-NL: Maak om een regel te bewerken een nieuwe met dezelfde lenercategorie en item type.

en: Select a library :
nl-NL: Kies een bibliotheek :

en: Standard rules for all libraries
nl-NL: Standaardregels voor alle bibliotheken

en: Clone these rules to:
nl-NL: Kloon deze regels naar:

en: Current checkouts allowed
nl-NL: Toegestaan aantal gelijktijdig uitleningen

en: Current on-site checkouts allowed
nl-NL: Huidige aantal lokale uitleningen toegestaan

en: Loan period
nl-NL: Leentermijn

en: Days mode
nl-NL: Dagen modus

en: Unit
nl-NL: Eenheid

en: Hard due date
nl-NL: Harde inleverdatum

en: Decreased loan period for high holds (day)
nl-NL: Verkorte leentermijn bij veel aanvragen (dag)

en: Fine amount
nl-NL: Boetebedrag

en: Fine charging interval
nl-NL: Boeteberekening interval

en: When to charge
nl-NL: Wanneer in rekening brengen

en: Fine/suspension grace period
nl-NL: Boete-/schorsingsvrije periode

en: Overdue fines cap (amount)
nl-NL: Maximum te laat-boete (bedrag)

en: Cap fine at replacement price
nl-NL: Vervangingsprijs als maximale boete

en: Suspension in days (day)
nl-NL: Opschorting in dagen (dag)

en: Max. suspension duration (day)
nl-NL: Max. duur schorsing (dag)

en: Suspension charging interval
nl-NL: Opschorting berekeningsinterval

en: Renewals allowed (count)
nl-NL: Verlengingen toegestaat (telling)

en: Unseen renewals allowed (count)
nl-NL: Ongeziene verlengingen toegestaan (telling)

en: Renewal period
nl-NL: Verlengingsperiode

en: No renewal before
nl-NL: Geen verlenging voor

en: No automatic renewal before
nl-NL: Geen automatische verlenging voor

en: Automatic renewal
nl-NL: Automatisch verlengen

en: No automatic renewal after
nl-NL: Geen automatische verlenging na

en: No automatic renewal after (hard limit)
nl-NL: Geen automatische verlenging na (harde limiet)

en: Holds allowed (total)
nl-NL: Toegestane aanvragen (totaal)

en: Holds allowed (daily)
nl-NL: Toegestane aanvragen (dagelijks)

en: Holds per record (count)
nl-NL: Aanvragen per record (telling)

en: On shelf holds allowed
nl-NL: Aanvragen op klaarstaande boeken toegestaan

en: OPAC item level holds
nl-NL: OPAC aanvragen op exemplaarniveau

en: Holds pickup period (day)
nl-NL: Ophaalperiode (dag) aanvragen

en: Rental discount (%%)
nl-NL: Huurkorting (%%)

en: Recalls allowed (total)
nl-NL: Toegestane terugroepingen (totaal)

en: Recalls per record (count)
nl-NL: Terugroepingen per record (telling)

en: On shelf recalls allowed
nl-NL: Terugroepingen op beschikbare titels toegestaan

en: Recall due date interval (day)
nl-NL: Interval (dagen) vervaldag terugroepen

en: Recall overdue fine amount
nl-NL: Boetebedrag te late terugroepingen

en: Recall pickup period (day)
nl-NL: Terugroeping ophaalperiode (dag)

en: View note
nl-NL: Bekijk aantekening

en: Unlimited
nl-NL: Onbeperkt

en: Skip closed days
nl-NL: Gesloten dagen overslaan

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
nl-NL: Gebruik de kalender om dagen over te slaan waarop de bibliotheek dicht is

en: Next open day
nl-NL: Eerstvolgende open dag

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
nl-NL: Gebruik de kalender om de inleverdatum naar de eerstvolgende open dag te verschuiven

note: SPAN
en: Ignore the calendar
nl-NL: Kalender negeren

en: Same week day
nl-NL: Zelfde weekdag

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
nl-NL: Gebruik de kalender om de inleverdatum te verschuiven naar de eerstvolgende zelfde weekdag voor weekuitleen of anders de eerstvolgende gewone open dag

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
nl-NL: Gebruik de systeemvoorkeur 'useDaysMode' als standaardwaarde

en: Days
nl-NL: Dagen

en: Hours
nl-NL: Uren

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates %4$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %5$s:  hardduedate | $KohaDates %6$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %7$s:  hardduedate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  ELSE
en: %s %s before %s %s on %s %s after %s %s %s
nl-NL: %s %s voor %s %s op %s %s na %s %s %s

en: None defined
nl-NL: Geen gedefinieerd

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
nl-NL: %sBegin interval%sEinde interval%s

en: If all unavailable
nl-NL: Indien niets beschikbaar

en: If any unavailable
nl-NL: Indien onbeschikbaar

en: Force
nl-NL: Afdwingen

note: SPAN
en: Will use ReservesMaxPickupDelay system preference value (%s)
nl-NL: Gebruikt ReservesMaxPickupDelay waarde systeemvoorkeur (%s)

en: Record only
nl-NL: Alleen record

en: Item only
nl-NL: Alleen exemplaar

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
nl-NL: %s (Alle)

en: Before
nl-NL: Voor

en: Exactly on
nl-NL: Exact op

en: After
nl-NL: Na

en: End of interval
nl-NL: Einde interval

en: Start of interval
nl-NL: Begin van interval

en: Charge when?
nl-NL: Wanneer berekenen?

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
nl-NL: Standaard uitleen-, aanvraag- en inleverbeleid%s voor %s%s

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
nl-NL: Stel standaard maximum aantal uitleningen, aanvraagregels en inleverregels in voor een specifiek itemtype of categorie die gebruikt zullen worden als er hieronder geen gedefinieerd zijn.

en: Total current checkouts allowed
nl-NL: Totaal toegestaan aantal gelijktijdige uitleningen

en: Total current on-site checkouts allowed
nl-NL: Totaal aantal lokale uitleningen toegestaan

en: Maximum total holds allowed (count)
nl-NL: Maximaal toegestaan aantal aanvragen (telling)

en: Hold policy
nl-NL: Aanvraagreglement

en: Hold pickup library match
nl-NL: Overeenkomst afhaalbibliotheek aanvraag

en: Return policy
nl-NL: Inleverregels

en: Defaults
nl-NL: Standaarden

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
nl-NL: %s Geen ingesteld %s

en: Not set
nl-NL: Niet ingesteld

note: %1$s:  END
en: %s From any library
nl-NL: %s Van een willekeurige bibliotheek

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
nl-NL: %s Uit lokale hold groep

note: %1$s:  END
en: %s From home library
nl-NL: %s Van thuisbibliotheek

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
nl-NL: %s Geen aanvragen toegestaan

en: any library
nl-NL: willekeurige bibliotheek

en: item's hold group
nl-NL: groep aanvragen exemplaar

en: patron's hold group
nl-NL: lener bewaargroep

en: item's home library
nl-NL: thuisbibliotheek van exemplaar

en: item's holding library
nl-NL: huidige bibliotheek exemplaar

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
nl-NL: %s Exemplaar keert terug naar huis

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
nl-NL: %s Exemplaar keert terug naar uitlenende bibliotheek

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
nl-NL: %s Item zweeft

note: %1$s:  END
en: %s Item floats by library group
nl-NL: %s Zwervende exemplaren per bibliotheekgroep

en: Unset
nl-NL: Niet ingesteld

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
nl-NL: %sUitleen- en aanvraagregels per lenercategorie voor %s%sStandaard uitleen- en aanvraagregels per lenercategorie%s

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
nl-NL: Voor deze bibliotheek kan het maximum aantal uitleningen voor een lener van elke categorie bepaald worden, ongeacht het item type.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
nl-NL: Als het totaal te lenen materiaal voor een bepaalde lenercategorie leeg is, is er geen limiet van toepassing, behalve eventueel een limiet die u voor een bepaald type item definieert.

en: Total holds allowed
nl-NL: Totaal toegestaan aantal aanvragen

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
nl-NL: Annuleerbeleid wachtende aanvragen voor %s

en: Default waiting hold cancellation policy
nl-NL: Standaard annuleringsregels wachtende aanvragen

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
nl-NL: Geef aan of aanvragen die klaarstaan geannuleerd kunnen worden voor een specifieke lenercategorie.

en: Cancellation allowed
nl-NL: Annulering toegestaan

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
nl-NL: Dagelijkse open artikel aanvraaglimiet voor %s

en: Default open article requests limit
nl-NL: Standaard open artikel aanvraaglimiet

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
nl-NL: Specificeer het maximale aantal gelijktijdige huidige artikelaanvragen die een lener van een bepaalde categorie kan hebben.

en: Total article requests
nl-NL: Totaal aantal artikelaanvragen

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
nl-NL: Artikelaanvraag kosten voor %s

en: Default article request fees
nl-NL: Standaardkosten artikelaanvragen

en: Specify the article request fee for a given patron category.
nl-NL: Specificeer de kosten voor een lener van een bepaalde categorie voor het aanvragen van een artikel.

en: Fee
nl-NL: Kosten

en: Default lost item fee refund on return policy
nl-NL: Standaard de zoekboete terugstorten bij inlevering beleid

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
nl-NL: Regels voor restitutie van kosten van zoeke boeken voor %s

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
nl-NL: Specificeer de regels voor de kosten van verloren exemplaren die terugkomen.

en: Refund lost item replacement fee
nl-NL: Terugstorting vervangingskosten zoek boek

en: Refund lost item processing fee
nl-NL: Terugstorting vewerkingskosten zoek boek

en: Refund lost item charge
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek (indien onbetaald)

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek en bereken nieuwe te laat boete

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek en herstel te laat boete

en: Leave lost item charge
nl-NL: Bewaar kosten zoek boek

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
nl-NL: %s Gebruik standaard (kosten zoek boek terugstorten (alleen onbetaalde)) %s

en: Use default (Refund lost item charge)
nl-NL: Gebruik standaard (Terugstorting kosten zoek boek)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
nl-NL: Gebruik standaard (Terugstorting kosten zoek boek en bereken nieuwe te laat boete)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
nl-NL: Gebruik standaard (Terugstorting kosten zoek boek en herstel te laat boete)

en: Use default (Leave lost item charge)
nl-NL: Gebruik standaard (Bewaar kosten zoek boek)

en: Refund lost item processing charge
nl-NL: Terugstorting verwerkingskosten zoek boek

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
nl-NL: Terugstorting verwerkingskosten zoek boek (alleen indien niet betaald)

en: Leave lost item processing charge
nl-NL: Bewaar verwerkingskosten zoek boek

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
nl-NL: %s Gebruik standaard (administratiekosten zoek boek terugstorten (alleen onbetaalde)) %s

en: Use default (Refund lost item processing charge)
nl-NL: Gebruik standaard (Terugstorting verwerkingskosten zoek boek)

en: Use default (Leave lost item processing charge)
nl-NL: Gebruik standaard (Bewaar verwerkingskosten zoek boek)

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
nl-NL: %sAanvraagregels per item type voor %s%sStandaard aanvraagregels per item type%s

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
nl-NL: Voor deze bibliotheek kunnen item type regels bewerkt worden, ongeacht de lenercategorie.

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
nl-NL: Momenteel betekent dit aanvraagregels. De verschillenden regels hebben de volgende effecten:

en: (default if none is defined)
nl-NL: (standaard als er geen gedefinieerd is)

en: From any library:
nl-NL: Van elke bibliotheek:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
nl-NL: Leners van alle bibliotheken mogen dit exemplaar aanvragen.

en: From local hold group:
nl-NL: Uit lokale aanvraaggroep:

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
nl-NL: Alleen leners van bibliotheken in dezelfde thuisbibliotheekgroep als het exemplaar mogen dit boek aanvragen.

en: From home library:
nl-NL: Van thuisbibliotheek:

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
nl-NL: Alleen leners van de thuisbibliotheek van het exemplaar mogen dit boek aanvragen.

en: No holds allowed:
nl-NL: Geen aanvragen toegestaan:

en: No patron may put this book on hold.
nl-NL: Dit boek mag niet aangevraagd worden.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
nl-NL: Als de systeemvoorkeur 'AllowHoldPolicyOverride' is ingeschakeld, kunnen deze regels door uitleenmedewerkers worden overschreden.

en: Important:
nl-NL: Belangrijk:

en: The hold policies are applied based on the ReservesControlBranch system preference which is set to
nl-NL: De aanvraagregels worden toegepast op basis van de ReservesControlBranch systeemvoorkeur die is ingesteld op

en: The return policy is applied based on the CircControlReturnsBranch system preference which is set to
nl-NL: De inleverregels worden toegepast op basis van de CircControlReturnsBranch systeemvoorkeur die is ingesteld op

en: When return policy is set to 'item floats by library group' the item's homebranch will be used to find groups.
nl-NL: Wanneer het retourbeleid is ingesteld op 'item zweeft per bibliotheekgroep', wordt de thuisbibliotheek van het item gebruikt om groepen te vinden.

en: From any library
nl-NL: Van elke bibliotheek

en: From local hold group
nl-NL: Uit lokale aanvraaggroep

en: From home library
nl-NL: Van thuisbibliotheek

en: No holds allowed
nl-NL: Geen aanvragen toegestaan

en: any library
nl-NL: willekeurige bibliotheek

en: item's home library
nl-NL: thuisbibliotheek van exemplaar

en: item's hold group
nl-NL: exemplaar bewaargroep

en: patron's hold group
nl-NL: lener bewaargroep

en: item's holding library
nl-NL: huidige bibliotheek van exemplaar

en: Item returns home
nl-NL: Exemplaar keert terug naar huis

en: Item returns to issuing branch
nl-NL: Exemplaar keert terug naar uitlenende vestiging

en: Item floats
nl-NL: Exemplaar zweeft

en: Item floats by library group
nl-NL: Exemplaar is gebonden aan bibliotheekgroep

en: Item returns to issuing library
nl-NL: Exemplaar keert terug naar uitlenende bibliotheek

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
nl-NL: De wijzigingen annuleren?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
nl-NL: Deze uitleen- en boeteregel kopiëren van %s naar %s bibliotheek? Dit overschrijft de bestaande regels van deze bibliotheek.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
nl-NL: Deze standaardregel kopiëren naar %s bibliotheek? Dit overschrijft de bestaande regels van deze bibliotheek.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze regel wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
nl-NL: Weet u zeker dat u nog een regel wilt bewerken?

en: New SMS provider
nl-NL: Nieuww SMS aanbieder

note: TH
en: Patrons using this provider
nl-NL: Gebruikers die deze provider gebruiken

en: There are no SMS cellular providers defined.
nl-NL: Er zijn geen SMS aanbieders gedefinieerd.

en: Add an SMS cellular provider
nl-NL: Voeg een SMS mobiele provider toe

en: New SMTP server
nl-NL: Nieuwe SMTP server

en: An error occurred trying to open the server for editing. The passed ID is invalid.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het openen van de server voor bewerken. De doorgegeven ID is ongeldig.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
nl-NL: Er deed zich een fout voor bij het toevoegen van de server. De bibliotheek heeft al een SMTP server ingesteld.

en: Server updated successfully.
nl-NL: Server succesvol bijgewerkt.

en: Server added successfully.
nl-NL: Server succesvol toegevoegd.

en: Port:
nl-NL: Poort:

en: Timeout (seconds):
nl-NL: Timeout (seconden):

en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

en: User name:
nl-NL: Gebruikersnaam:

en: Debug mode:
nl-NL: Debug modus:

en: Enabled
nl-NL: Ingeschakeld

en: Enables additional debug output in the logs
nl-NL: Activeert aanvullende debug output in de logbestanden

en: Default server:
nl-NL: Standaard server:

en: Sets this SMTP server as the default SMTP server.
nl-NL: Stelt deze SMTP server in als de standaard SMTP server.

en: Port
nl-NL: Poort

en: Timeout (secs)
nl-NL: Timeout (sec)

en: Authenticated
nl-NL: Geauthenticeerd

en: Debug mode
nl-NL: Debug modus

en: Is default
nl-NL: Is standaard

en: Delete server
nl-NL: Verwijder server

en: Set default server
nl-NL: Stel de standaard server in

en: Are you sure you want to change the default SMTP server?
nl-NL: De standaard SMTP server wijzigen?

note: SCRIPT
en: Off
nl-NL: Uit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: On
nl-NL: Op

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
nl-NL: Er zijn geen SMTP servers gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
nl-NL: Hierdoor wordt '%s' SMTP server verwijderd.

en: Current default configuration:
nl-NL: Huidige standaard configuratie:

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
nl-NL: : %sJa%sNee%s

en: SRU search field mapping for bibliographic records
nl-NL: SRU zoekveldmapping voor bibliografische records

en: Control number:
nl-NL: Controlenummer:

en: Any:
nl-NL: Iedere:

en: Subject:
nl-NL: Onderwerp:

en: SRU search field mapping for authorities
nl-NL: SRU zoekveldmapping voor thesaurus

en: Name (any):
nl-NL: Naam (willekeurig):

en: Author (any):
nl-NL: Auteur (willekeurig):

en: Author (personal):
nl-NL: Auteur (persoonlijk):

en: Author (corporate):
nl-NL: Auteur (corporatief):

en: Author (meeting/conference):
nl-NL: Auteur (bespreking/conferentie):

en: Subject sub-division:
nl-NL: Onderwerp subcategorie:

en: Title (any):
nl-NL: Titel (elke):

en: Title (uniform):
nl-NL: Titel (uniform):

en: Local use system preferences
nl-NL: Lokaal gebruik systeemvoorkeur

en: New system preference
nl-NL: Nieuwe systeemvoorkeur

en: System preference deleted
nl-NL: Systeemvoorkeur verwijderd

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  tx("Modify system preference '{system_preference}'", { system_preference = searchfield }) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s New local use system preference %s
nl-NL: %s %s %s Nieuwe systeemvoorkeur voor lokaal gebruik %s

en: System preference details
nl-NL: Details systeemvoorkeuren

en: Explanation:
nl-NL: Uitleg:

en: Variable:
nl-NL: Variabele:

en: Value:
nl-NL: Waarde:

en: ON
nl-NL: AAN

en: OFF
nl-NL: UIT

en: Variable type:
nl-NL: Type variabele:

en: Free
nl-NL: Gratis

en: Choice
nl-NL: Keuze

en: YesNo
nl-NL: JaNee

en: Textarea
nl-NL: Tekstvak

en: Float
nl-NL: Zweven

en: Themes
nl-NL: Thema's

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
nl-NL: Let op: wijzig het type variabele in een waarde uit het dropdown menu indien nodig

en: Variable options:
nl-NL: Opties voor variabelen:

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
nl-NL: (een keuzelijst voor keuze (gescheiden door | ) of kols/rijen for texarea)

en: Variable name:
nl-NL: Naam variabele:

en: Back to system preferences
nl-NL: Terug naar systeemvoorkeuren

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
nl-NL: Klik op een van de tabs aan de linkerkant van dit formulier.

en: Explanation
nl-NL: Uitleg

en: Click to edit
nl-NL: Klik om te bewerken

note: SCRIPT
en: value missing
nl-NL: waarde ontbreekt

note: SCRIPT
en: variable missing
nl-NL: variabele ontbreekt

en: Select an item type:
nl-NL: Selecteer een itemtype:

en: Select a collection:
nl-NL: Selecteer een collectie:

en: Switch to basic editor
nl-NL: Overschakelen naar basiseditor

en: Check
nl-NL: Controleer

en: Uncheck
nl-NL: Uitvinken

en: From / To
nl-NL: Van / Naar

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
nl-NL: Van: %s, Naar: %s

en: Transport cost matrix
nl-NL: Transportkostenmatrix

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
nl-NL: Omdat de "UseTransportCostMatrix" systeemvoorkeur momenteel niet ingeschakeld is, wordt de transportkostenmatrix niet gebruikt.

en: There were problems with your submission
nl-NL: Er zijn problemen met uw bijdrage

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
nl-NL: Ongeldige invoer voor %s

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
nl-NL: Kosten zijn decimale waarden tussen een willekeurig maximumwaarde (bv 1 of 100) en 0, de minimum (geen) kosten.

en: Red cells signify no transfer allowed.
nl-NL: Rode cellen geven aan dat transfers niet toegestaan zijn.

en: Click on individual cells to edit.
nl-NL: Klik op losse cellen om te bwerken.

en: From \ To
nl-NL: Van \ Tot

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
nl-NL: Kosten moeten uitgedrukt worden als decimaal getal >= 0

note: SCRIPT
en: Disable
nl-NL: Uitschakelen

en: Usage statistics
nl-NL: Statistiek gebruik

en: You are not sharing any data with the Koha community
nl-NL: U deelt geen data met de Koha gemeenschap

en: Modify the statistics you share with the Koha community
nl-NL: Wijzig de statistieken die gedeeld worden met de Koha gemeenschap

en: Share my Koha usage statistics:
nl-NL: Deel mijn Koha gebruiksstatistieken:

en: Undecided
nl-NL: Onbeslist

en: Your country:
nl-NL: Je land:

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
nl-NL: %s Opmerking: De waarde van uw systeeminstelling 'UsageStatsCountry' is niet geldig (%s). Kies een geldige waarde. %s

en: Library name:
nl-NL: Bibliotheeknaam:

en: Library type:
nl-NL: Bibliotheektype:

en: Academic
nl-NL: Academisch

en: Research
nl-NL: Onderzoek

en: Private
nl-NL: Privé

en: Society or association
nl-NL: Genootschap of vereniging

en: Government
nl-NL: Overheid

en: Religious organization
nl-NL: Religieuze organisatie

en: Subscription
nl-NL: Abonnement

en: Library URL:
nl-NL: Bibliotheek URL:

en: Last update:
nl-NL: Laatst bijgewerkt:

en: Your data have never been shared
nl-NL: Je data zijn nooit gedeeld

en: Geolocation:
nl-NL: Geolocatie:

note: IMG
en: Set geolocation
nl-NL: Stel geolocatie in

en: Libraries informations:
nl-NL: Bibliotheken informatie:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
nl-NL: Land: %s

note: IMG
en: Set geolocation for %s
nl-NL: Plaats geolocatie voor %s

en: See your public page:
nl-NL: Bekijk uw openbare pagina:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
nl-NL: %s U heeft nog niets openbaar. %s

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
nl-NL: Statistiekinstellingen updaten

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
nl-NL: Klik op de kaart om de geolocatie in te stellen van %s

note: SCRIPT
en: Main library
nl-NL: Hoofd bibliotheek

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
nl-NL: Z39.50/SRU server verwijderd (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
nl-NL: Z39.50/SRU server bijgewerkt (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
nl-NL: Z39.50/SRU server toegevoegd (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with ID %s not found
nl-NL: Fout: Server met ID %s niet gevonden

en: Server name:
nl-NL: Servernaam:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
nl-NL: Inclusief het domeindeel, maar het paddeel van de URL moet naar de Database leiden.

en: Userid:
nl-NL: Gebruikerid:

en: Preselected:
nl-NL: Voorgeselecteerde:

en: Searched by default.
nl-NL: Standaard doorzocht.

en: Rank:
nl-NL: Rangorde:

en: Display order.
nl-NL: Weergavevolgorde.

en: Attributes:
nl-NL: Attributen:

en: Additional PQF attributes added to each query.
nl-NL: Aanvullende PQF attributen toegevoegd aan queries.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
nl-NL: Z39.50 stuurt records met diverse formats. Kies er een.

en: Encoding:
nl-NL: Codering:

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
nl-NL: Z39.50 stuurt records met diverse coderingen. Kies er een.

en: seconds
nl-NL: seconden

en: Enter 0 to disable.
nl-NL: 0 om uit te schakelen.

en: Bibliographic
nl-NL: Bibliografisch

en: Authority
nl-NL: Thesaurusterm

en: Additional SRU options:
nl-NL: Aanvullende SRU opties:

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
nl-NL: Scheid opties door komma's. Voorbeeld: sru=get,sru_version=1.1. Zie ook https://software.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: SRU Search fields mapping:
nl-NL: SRU zoekvelden mapping:

en: XSLT File(s) for transforming results:
nl-NL: XSLT Bestand(en) voor transformeren resultaten:

en: Separate multiple filenames by commas.
nl-NL: Scheid meerdere bestandsnamen door komma's.

en: New Z39.50 server
nl-NL: Nieuwe Z39.50 server

en: New SRU server
nl-NL: Nieuwe SRU server

en: Attributes
nl-NL: Eigenschappen

en: Hostname/Port
nl-NL: Hostname/Poort

en: Preselected
nl-NL: Voorgeselecteerde

en: Rank
nl-NL: Rangorde

en: Syntax
nl-NL: Syntaxis

en: Userid
nl-NL: Gebruikerid

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
nl-NL: Server %s verwijderen?

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
nl-NL: Geen SRU zoekveld mappings gedefinieerd. Alle veld-zoekopdrachten zullen het hele record doorlopen. Doorgaan?

en: Error:
nl-NL: Fout:

en: You do not have permission to access this page.
nl-NL: U heeft geen rechten om deze pagina te openen.

en: Log in as a different user
nl-NL: Inloggen als een andere gebruiker

en: Error:
nl-NL: Fout:

en: Please log in again
nl-NL: Log opnieuw in

en: Session timed out.
nl-NL: Sessie verlopen.

en: IP address has changed. Please log in again
nl-NL: IP-adres is gewijzigd. Log opnieuw in

en: StaffLoginRestrictLibraryByIP is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
nl-NL: StaffLoginRestrictLibraryByIP staat aan en je logt in vanaf een IP adres dat niet overeenkomt met je bibliotheek.

en: This account has been locked!
nl-NL: Dit account is geblokkeerd!

en: You must reset your password
nl-NL: U moet uw wachtwoord herstellen

en: Your password has expired!
nl-NL: Je wachtwoord is verlopen!

en: You must contact the library to reset your password
nl-NL: Neem contact op met de bibliotheek om je wachtwoord opnieuw in te stellen

en: Invalid username or password
nl-NL: Ongeldige gebruikersnaam of wachtwoord

en: There was an error authenticating to external identity provider
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij de authenticatie bij een externe identiteitsprovider

en: Shibboleth login failed
nl-NL: Shibboleth login mislukt

en: Log in using a Shibboleth account
nl-NL: Log in met een Shibboleth-account

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
nl-NL: %s Log in met %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
nl-NL: Als je geen extern account hebt, maar wel een lokaal account, kun je nog steeds inloggen:

en: Username:
nl-NL: Gebruikersnaam:

en: My library
nl-NL: Mijn bibliotheek

en: Note: Your selection may be overridden if your current IP matches a specified IP for a branch in Koha
nl-NL: Let op: je selectie kan worden overschreven als je huidige IP overeenkomt met een opgegeven IP voor een vestiging in Koha

en: Desk:
nl-NL: Balie:

en: Cash register:
nl-NL: Kasregister:

en: Sorry, the CAS login failed.
nl-NL: Sorry, de CAS inlog is mislukt.

en: If you have a CAS account, please click here to login
nl-NL: Als u een CAS-account heeft, klik a.u.b. hier om in te loggen

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
nl-NL: Als je een CAS-account hebt, kies a.u.b. met welke je wilt authenticeren:

en: Invalid two-factor code
nl-NL: Ongeldige twee-factor code

en: Two-factor authentication code:
nl-NL: Code tweefactorauthenticatie:

note: INPUT type=submit
en: Verify code
nl-NL: Verifieer code

en: Send the code by email
nl-NL: Verstuur de code per e-mail

en: [Previous page]
nl-NL: [Vorige pagina]

en: [Main page]
nl-NL: [Hoofdpagina]

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
nl-NL: E-mail is niet verzonden, neem contact op met de Koha beheerder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
nl-NL: Ongeldige pincode

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
nl-NL: Er is iets mis gegaan, neem contact op met de bheerder van Koha

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
nl-NL: De code is per e-mail verzonden, controleer je inbox.

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
nl-NL: Tweefactorauthenticatie is correct ingesteld. Je wordt doorgestuurd naar het inlogscherm.

en: Authority search
nl-NL: Zoek via thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Errors
nl-NL: Fouten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
nl-NL: Veld %s is belangrijk, tenminste één van de subvelden moet worden gevuld.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
nl-NL: Veld %s is verplicht, tenminste één van de subvelden moet worden gevuld.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
nl-NL: Ga naar veld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
nl-NL: Tag %s subveld %s %s in tab %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
nl-NL: De volgende velden niet ingevuld:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
nl-NL: De volgende verplichte velden zijn niet gevuld:

en: Loading, please wait...
nl-NL: Laden, een moment...

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
nl-NL: Wijzig thesaurusterm #%s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
nl-NL: Thesaurusterm toegevoegd %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
nl-NL: Wijzig thesaurusterm #%s %s

en: Duplicate record suspected
nl-NL: Vermoedelijk duplicaatrecord

en: Is this a duplicate of
nl-NL: Is dit een duplicaat van

en: Yes: Edit existing authority
nl-NL: Ja: Bewerk bestaande thesaurusterm

en: No: Save as new authority
nl-NL: Nee: sla op als nieuwe thesaurusterm

en: Replace record via Z39.50/SRU search
nl-NL: Vervang record via Z39.50/SRU zoekactie

en: Z39.50/SRU search
nl-NL: Z39.50/SRU zoekactie

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Change authority type
nl-NL: Wijzig thesaurustype

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Default
nl-NL: %s Standaard

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
nl-NL: %s Gebruikt in

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
nl-NL: %s Deze thesaurusterm wordt in geen enkel record gebruikt. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
nl-NL: Sectie %s

note: A
en: %s - Click to expand this tag
nl-NL: %s - Klik om deze tag te openen

note: A
en: Click to expand this tag
nl-NL: Klik om deze tag uit te klappen

note: A
en: Repeat this tag
nl-NL: Deze tag herhalen

note: A
en: Delete this tag
nl-NL: Deze tag verwijderen

note: IMG
en: Delete this subfield
nl-NL: Dit subveld verwijderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
nl-NL: Geen overeenkomende thesaurusterm gevonden.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
nl-NL: Geen overeenkomstige thesaurusterm gevonden. Er is een nieuwe thesaurusterm gemaakt of geïmporteerd

en: Unknown authority record
nl-NL: Onbekend thesaurusrecord

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Details for authority #%s (%s)
nl-NL: Details thesaurusterm #%s (%s)

en: Authority does not exist
nl-NL: Thesaurusterm bestaat niet

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
nl-NL: Het gevraagde thesaurusrecord bestaat niet (%s).

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
nl-NL: Thesaurus #%s (%s)

en: Merging records
nl-NL: Records samenvoegen

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
nl-NL: Aantal records dat moet worden samengevoegd: %s. Momenteel kunnen er slechts 2 records tegelijk worden samengevoegd.

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
nl-NL: Je kunt een record niet met zichzelf samenvoegen. Selecteer twee verschillende thesaurustermen.

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
nl-NL: Het standaard framework kan niet worden gebruikt of het framework bestaat niet. Selecteer een ander framework voor het samenvoegen.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
nl-NL: Sorry, maar er zijn geen MARC velden in het referentierecord.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
nl-NL: Sorry, maar er is geen record gevonden voor nummer:%s.

en: The merging was successful.
nl-NL: Samenvoeging gelukt.

en: View the merged record.
nl-NL: Bekijk het samengevoegde record.

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
nl-NL: Kies welk record behouden moet blijven bij het samenvoegen. Het andere record wordt verwijderd.

en: Merge reference
nl-NL: Kies voorkeursterm

en: Using framework:
nl-NL: Met framework:

en: Multiple authority types are used. There may be data loss when merging.
nl-NL: Er zijn meerdere thesaurustermen gebruikt. Er kan dataverlies zijn bij het samenvoegen.

en: Authority search results
nl-NL: Zoekresultaten thesaurus

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nl-NL: Resultaat %s tot %s van de %s

en: Heading type
nl-NL: Ingang type

en: Used
nl-NL: Gebruikt

en: Heading use
nl-NL: Gebruik koppen

en: Get it!
nl-NL: Zoek op!

en: Other action
nl-NL: Andere actie

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 times %s
nl-NL: %s 0 keer %s

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
nl-NL: %s keer

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
nl-NL: %s Hoofd-/Toegevoegde ingang

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
nl-NL: %s Onderwerp

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
nl-NL: %s Reekstitel

en: Edit authority
nl-NL: Thesaurusterm bewerken

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nl-NL: Resultaten %s tot %s van de %s

en: Used in
nl-NL: Gebruikt in

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
nl-NL: %s Geen resultaten gevonden %s

en: Selected items:
nl-NL: Geselecteerde items :

en: Add to a list
nl-NL: Voeg toe aan een lijst

en: Batch modify
nl-NL: Batch aanpassing

en: Batch delete
nl-NL: Batch verwijderen

en: Your cart
nl-NL: Je mandje

en: Brief display
nl-NL: Korte presentatie

en: More details
nl-NL: Meer gegevens

en: Send
nl-NL: Versturen

note: A
en: Select format and download basket
nl-NL: Kies format en download mand

en: Empty and close
nl-NL: Wis en sluit

en: Hide window
nl-NL: Verberg venster

en: Author(s)
nl-NL: Auteur(s)

en: Subject(s)
nl-NL: Trefwoord(en)

en: Unified title
nl-NL: Uniforme titel

en: Serial
nl-NL: Tijdschrift

en: Classification
nl-NL: Classificatie

en: Location(s)
nl-NL: Locatie(s)

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
nl-NL: %s %s Dit record heeft geen exemplaren. %s

note: A
en: Item sorting
nl-NL: Exemplaar sortering

en: Your download should begin automatically.
nl-NL: Je download zou automatisch moeten beginnen.

en: Download cart
nl-NL: Download mandje

en: -- Choose format --
nl-NL: -- Kies formaat --

en: Message sent
nl-NL: Bericht verstuurd

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
nl-NL: De mand is verstuurd naar: %s

en: Problem sending the cart...
nl-NL: Probleem met versturen winkelwagen...

en: Sending your cart
nl-NL: Verstuur je mandje

en: Enter message details
nl-NL: Voer details bericht in

en: Email address:
nl-NL: E-mailadres:

en: Bookings
nl-NL: Boekingen

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Bookings for %s
nl-NL: Boekingen voor %s

note: SCRIPT
en: Biblio level
nl-NL: Aanvraag op recordniveau

note: SCRIPT
en: Booking ID
nl-NL: Boekingsnummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item %s
nl-NL: Exemplaar %s

en: Unknown record
nl-NL: Onbekend record

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
nl-NL: %s Onbekend record %s ISBD details van %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
nl-NL: Het gevraagde record bestaat niet (%s).

en: With framework :
nl-NL: Met framework :

note: I
en: Search on %s
nl-NL: Zoek op %s

note: I
en: View authority record
nl-NL: Bekijk thesaurusrecord

en: Item(s)
nl-NL: Exemplaren

en: No limit
nl-NL: Geen beperking

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
nl-NL: Bewerk filter: %s

en: Save filter
nl-NL: Filter opslaan

en: Search using filter
nl-NL: Zoek met filter

en: Fewer options
nl-NL: Minder opties

en: Clear fields
nl-NL: Wis velden

en: Go to item search
nl-NL: Ga naar zoek exemplaren

en: Select local databases
nl-NL: Selecteer lokale databases

en: Select remote databases
nl-NL: Selecteer externe databases

en: Search for
nl-NL: Zoek naar

en: not
nl-NL: niet

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
nl-NL: Geef zoektermen in

note: A
en: Add another field
nl-NL: Voeg ander veld toe

en: Scan indexes:
nl-NL: Scan indexen:

en: Search entire MARC record
nl-NL: Doorzoek heel MARC record

en: Apply field weights to search
nl-NL: Pas weging van velden toe op het zoeken

en: See from (non-preferred form) headings are included
nl-NL: Zie van (niet-voorkeursvorm) koppen zijn inbegrepen

en: Something else
nl-NL: Iets anders

en: Limit to any of the following:
nl-NL: Beperk tot elk van de volgende:

en: Year:
nl-NL: Jaar:

en: Language:
nl-NL: Taal:

en: Language of original:
nl-NL: Taal van origineel:

en: Subtype limits
nl-NL: Subtype limieten

en: Current subtype limits
nl-NL: Huidige subtype limieten

en: Location and availability
nl-NL: Locatie en beschikbaarheid

en: Only items currently available:
nl-NL: Alleen beschikbare exemplaren:

en: Individual libraries:
nl-NL: Individuele bibliotheken:

en: Groups of libraries:
nl-NL: Groepen bibliotheken:

en: -- none --
nl-NL: -- geen --

en: Other limits
nl-NL: Andere limieten

en: Sorting
nl-NL: Sorteren

en: Errors found
nl-NL: Opgetreden fouten

en: Encoding errors
nl-NL: Coderingsfouten

en: There is at least one encoding error with this bibliographic record, the view may be degraded.
nl-NL: Er is minimaal één verwerkingsfout in dit bibliografische record. De weergave kan een probleem hebben.

en: Analytics errors
nl-NL: Fouten in Analytics

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het zoeken naar analytische records. Raadpleeg de logbestanden voor meer informatie.

en: Lists that include this title:
nl-NL: Lijsten die deze titel bevatten:

en: MARC preview:
nl-NL: MARC voorbeeld:

en: Holds:
nl-NL: Aanvragen:

en: ILL requests:
nl-NL: IBL aanvragen:

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
nl-NL: Verzoek %s

en: Article requests:
nl-NL: Artikelaanvragen:

en: Courses that have reserved this title:
nl-NL: Cursussen die deze titel gereserveerd hebben:

note: A
en: Local cover image
nl-NL: Lokale afbeelding omslag

note: A
en: Amazon cover image
nl-NL: Amazon omslagafbeelding

en: Image from Amazon.com
nl-NL: Afbeelding van Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
nl-NL: Afbeelding van Coce

en: No cover image available
nl-NL: Geen afbeelding omslag beschikbaar

note: A
en: Syndetics cover image
nl-NL: Syndetics omslagafbeelding

en: Image from Syndetics
nl-NL: Afbeelding van Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Custom cover image
nl-NL: Handmatige omslagafbeelding

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
nl-NL: %s bezittingen (%s)

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
nl-NL: Overige exemplaren (%s)

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
nl-NL: Bezit (%s)

en: Item groups
nl-NL: Exemplaargroepen

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
nl-NL: Beschrijvingen (%s)

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
nl-NL: Onderdelen (%s)

en: Acquisition details
nl-NL: Aanschafgegevens

en: Suggestion details
nl-NL: Details suggestie

en: Editions
nl-NL: Edities

note: %1$s:  biblio.tickets.count | html
en: Concerns (%s)
nl-NL: Probleemmeldingen (%s)

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
nl-NL: Afbeeldingen (%s)

en: Play media
nl-NL: Media afspelen

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
nl-NL: | Acties: %s

en: Delete selected items
nl-NL: Geselecteerde exemplaren verwijderen

en: Modify selected items
nl-NL: Wijzig geselecteerde exemplaren

en: Add/move to item group
nl-NL: Toevoegen aan/verplaatsen naar exemplaargroep

en: Remove from item group
nl-NL: Verwijderen uit exemplaargroep

en: Cover image
nl-NL: Omslagafbeelding

en: Item group
nl-NL: Exemplaargroep

en: Serial enumeration / chronology
nl-NL: Seriële nummering / chronologie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Last seen
nl-NL: Laatst gezien

en: Renewals
nl-NL: Verlengingen

en: Date accessioned
nl-NL: Laatst geopend op

en: Date last borrowed
nl-NL: Laatst geleend op

en: Materials specified
nl-NL: Gespecificeerde materialen

en: Public notes
nl-NL: Openbare opmerkingen

en: Non-public notes
nl-NL: Niet-openbare opmerkingen

en: Host records
nl-NL: Koepeltitels

en: Spine label
nl-NL: Rugetiket

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
nl-NL: Momenteel lokaal in gebruik %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF item.object.checkout.onsite_checkout %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.object.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %6$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s by %s to %s %s : due %s
nl-NL: Uitgeleend %s %s door %s aan %s %s : verloopdatum %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
nl-NL: Onderweg van %s, naar %s, sinds %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.daterequested | $KohaDates
en: Transit pending from %s to %s since %s
nl-NL: Onderweg van %s naar %s sinds %s

en: Unavailable (lost or missing)
nl-NL: Niet beschikbaar (vermist)

en: Withdrawn
nl-NL: Afgeschreven

en: Damaged
nl-NL: Beschadigd

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
nl-NL: Niet uitleenbaar %s %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
nl-NL: Staat klaar bij %s%s, %s%s per %s.

en: Hold for:
nl-NL: Aanvraag voor:

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
nl-NL: Er is een aanvraag op exemplaarniveau op dit exemplaar (prioriteit = %s).

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
nl-NL: Staat klaar bij %s per %s

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
nl-NL: teruggeroepen door %s op %s

en: Available
nl-NL: Beschikbaar

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
nl-NL: In bundel: %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
nl-NL: %s%s%sLink naar online bron%s

en: Create analytics
nl-NL: Maak analytics

en: Print label
nl-NL: Print etiket

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
nl-NL: Beheer pakket (%s|%s)

en: New item group
nl-NL: Nieuwe exemplaargroep

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Display order
nl-NL: Weergavevolgorde

en: Novelist Select:
nl-NL: Select Schrijver:

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
nl-NL: Alle exemplaren tonen (%s verborgen)

en: serial
nl-NL: tijdschrift

en: Holdings:
nl-NL: Bezit:

en: No physical items for this record
nl-NL: Geen fysieke items voor dit record

en: No other items.
nl-NL: Geen andere items.

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
nl-NL: Alleen %s resultaten worden getoond:

en: show all component parts
nl-NL: toon alle onderdelen

en: This is a serial subscription
nl-NL: Dit is een tijdschriftabonnement

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
nl-NL: (Er zijn %s abonnementen aan deze titel gerelateerd).

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
nl-NL: Bij bibliotheek: %s

en: This subscription is closed.
nl-NL: Dit abonnement is verlopen.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
nl-NL: Locatie: %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
nl-NL: Plaatsnummer: %s

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
nl-NL: Ontbrekende afleveringen: %s

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
nl-NL: De %s nieuwste afleveringen behorend bij dit abonnement:

en: Issue #
nl-NL: Aflevering #

en: Date arrived
nl-NL: Binnengekomen op

en: Date published
nl-NL: Uitgegeven op

en: Date published (text)
nl-NL: Uitgegeven op (tekst)

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
nl-NL: Geschatte kosten inclusief BTW tijdens wachten, werkelijke kosten inclusief BTW na ontvangst

en: Subscription call number
nl-NL: Plaatsnummer abonnement

note: A
en: Vendor detail page
nl-NL: Detailpagina leverancier

note: A
en: Invoice detail page
nl-NL: Factuurgegevens

note: A
en: EDI INVOICE message
nl-NL: EDI INVOICE bericht

en: EDI message
nl-NL: EDI bericht

en: Partial
nl-NL: Gedeeltelijk

en: Complete
nl-NL: Compleet

en: There is no order for this bibliographic record.
nl-NL: Er is geen bestelling voor deze titel.

en: Suggested by - on
nl-NL: Voorgesteld door - op

en: Managed by - on
nl-NL: Beheerd door - op

en: Last modification by - on
nl-NL: Laatste aanpassing door - op

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
nl-NL: %s%s, door %s%s

note: A
en: suggestion
nl-NL: suggestie

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
nl-NL: %s&copy; %s %s %s; Deel:

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
nl-NL: %s%s; Gepubliceerd door %s %s%s in

en: Accepted
nl-NL: Geaccepteerd

en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

en: Checked
nl-NL: Gecontroleerd

en: Status unknown
nl-NL: Status onbekend

en: Hide resolved
nl-NL: Verberg opgelost

en: Reported
nl-NL: Gerapporteerd

en: Click on an image to view it in the image viewer
nl-NL: Klik op een afbeelding om deze in de image viewer te bekijken

en: Delete image
nl-NL: Afbeelding verwijderen

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
nl-NL: Er zijn nog geen afbeeldingen geüpload voor deze titelbeschrijving.

en: Upload an image file:
nl-NL: Afbeelding uploaden:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
nl-NL: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag niet ondersteund door uw browser.]

en: Save record
nl-NL: Record opslaan

en: Select download format:
nl-NL: Kies downloadformat:

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
nl-NL: Record downloaden

en: Create a new item group
nl-NL: Een nieuwe exemplaargroep aanmaken

en: Display order:
nl-NL: Weergavevolgorde:

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
nl-NL: Alleen getallen, itemgroepen worden op nummervolgorde getoond

en: Edit item group
nl-NL: Bewerk exemplaargroep

en: Sort order:
nl-NL: Sorteervolgorde:

en: Delete item group
nl-NL: Verwijder exemplaargroep

en: Are you sure you want to delete this item group?
nl-NL: Deze exemplaargroep verwijderen?

en: Set item group for items
nl-NL: Stel exemplaargroep in voor exemplaren

en: Item group:
nl-NL: Exemplaargroep:

en: Set item group
nl-NL: Stel exemplaargroep in

en: Remove item from item group
nl-NL: Verwijder exemplaar uit exemplaargroep

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
nl-NL: Deze exemplaren verwijderen uit de exemplaargroep(en)?

en: Add to bundle
nl-NL: Toevoegen aan pakket

en: Item barcode:
nl-NL: Barcode exemplaar:

en: Remove from bundle
nl-NL: Verwijder uit bundel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Congratulations, there are no catalog concerns.
nl-NL: Er zijn momenteel geen catalogusproblemen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Resolved by:
nl-NL: Opgelost door:

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
nl-NL: Amazon omslagafbeelding (<a href='%s'>bekijk de originele afbeelding</a>)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error has occurred!
nl-NL: Er is een fout opgetreden!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze afbeelding

note: SCRIPT
en: An internal link in the staff interface is broken and the page does not exist
nl-NL: Een interne link in de stafinterface werkt niet en de pagina bestaat niet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze omslagafbeelding wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
nl-NL: Omslagafbeelding van Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
nl-NL: Omslagafbeelding van Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
nl-NL: Omslagafbeelding van Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
nl-NL: Bron omslagafbeelding onbekend

note: SCRIPT
en: Error 404
nl-NL: Fout 404

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
nl-NL: Lokale omslagafbeelding (<a href='%s'>bewerk</a>)

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
nl-NL: Syndetics omslagafbeelding (<a href='%s'>bekijk de originele afbeelding</a>)

note: SCRIPT
en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
nl-NL: Neem contact op met de Koha beheerder om een gebroken link of een ander probleem te melden.

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
nl-NL: Afbeelding uploaden: %sUpload%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
nl-NL: Gebruik de bovenste menubalk om naar een ander deel van Koha te navigeren.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: What's next?
nl-NL: Wat komt er nu?

note: SCRIPT
en: Callnumber
nl-NL: Standplaats

note: SCRIPT
en: Check in and add to bundle
nl-NL: Innemen en aan pakket toevoegen

note: SCRIPT
en: Claims returned by
nl-NL: Reclamering teruggestuurd door

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
nl-NL: Mislukt: de barcode komt al voor bij een ander item '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
nl-NL: Mislukt: Exemplaar niet gevonden '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Bundle is currently checked out
nl-NL: Mislukt: het pakket is momenteel uitgeleend

note: SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
nl-NL: Mislukt: controleer de logbestanden voor meer details

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details.
nl-NL: Mislukt: Controleer logbestanden voor meer details.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
nl-NL: Mislukt: Het item '%s' hoort bij een andere verzameling

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
nl-NL: Mislukt: Het item '%s' is een verzameling en verzamelingen kunnen niet worden genest

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
nl-NL: Mislukt: Exemplaar '%s' niet gevonden

note: SCRIPT
en: Ignore holds and add to bundle
nl-NL: Negeer aanvragen en voeg toe aan de verzameling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
nl-NL: Zoek

note: SCRIPT
en: Present
nl-NL: Aanwezig

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
nl-NL: Succes: '%s' toegevoegd

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
nl-NL: Succes: '%s' verwijderd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: This bundle is checked out, it cannot be modified
nl-NL: Dit pakket is uitgeleend en kan niet worden aangepast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
nl-NL: Waarschuwing: Het item '%s' is al toegevoegd

en: Images for
nl-NL: Afbeeldingen voor

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
nl-NL: %s Afbeelding uploaden voor dit exemplaar:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
nl-NL: %s Afbeelding uploaden voor deze titelbeschrijving:

note: IMG
en: Thumbnail
nl-NL: Miniatuurweergave

en: There are no images for this item.
nl-NL: Er zijn geen afbeeldingen voor dit exemplaar.

en: There are no images for this record.
nl-NL: Er zijn geen afbeeldingen voor dit record.

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
nl-NL: Afbeelding uploaden: %s

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
nl-NL: Lokale afbeeldingen niet ingeschakeld door de systeembeheerder.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
nl-NL: Uitleengeschiedenis van %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
nl-NL: door %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
nl-NL: Is %s keer uitgeleend

en: Checked out by
nl-NL: Uitgeleend door

en: Renewed
nl-NL: Verlengd

en: Checkout on
nl-NL: Uitleen op

en: Checkin on
nl-NL: Ingecheckt op

en: Anonymized
nl-NL: Geanonimiseerd

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
nl-NL: %s Ja%s,

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
nl-NL: %s %s Nee %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
nl-NL: het laatst op: %s

en: has never been checked out.
nl-NL: is nog nooit uitgeleend.

en: Publication date
nl-NL: Publicatiedatum

en: Collection title
nl-NL: Collectietitel

en: All locations
nl-NL: Alle locaties

en: All item types
nl-NL: Alle type items

en: All collections
nl-NL: Alle collecties

en: Is new
nl-NL: Is nieuw

en: is not
nl-NL: is niet

en: AND
nl-NL: EN

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
nl-NL: Aangepaste zoekvelden

en: Go to advanced search
nl-NL: Ga naar geavanceerd zoeken

en: Availability:
nl-NL: Beschikbaarheid:

en: Checked out
nl-NL: Uitgeleend

en: Not checked out
nl-NL: Niet uitgeleend

en: You can use the following wildcard characters: %% _
nl-NL: Gebruik de volgende truncatietekens: %% _

en: %% matches any number of characters
nl-NL: %% komt overeen met een willekeurig aantal tekens

en: _ matches only a single character
nl-NL: _ komt alleen overeen met een enkel teken

en: From call number:
nl-NL: Van standplaats:

en: (inclusive)
nl-NL: (inclusief)

en: To call number:
nl-NL: Naar standplaats:

en: Checkout count:
nl-NL: Uitleenteller:

en: Last checkout date:
nl-NL: Laatste uitleendatum:

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
nl-NL: Format (YYYY-MM-DD)

en: Output:
nl-NL: Uitvoer:

en: Screen
nl-NL: Scherm

en: Barcodes file
nl-NL: Barcodebestand

note: SCRIPT
en: Barcode file
nl-NL: Barcodebestand

note: SCRIPT
en: Batch operations
nl-NL: Batch functies

note: SCRIPT
en: Clear selection
nl-NL: Selectie opheffen

note: SCRIPT
en: Damaged status
nl-NL: Beschadigd status

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
nl-NL: Exporteer alle resultaten naar

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
nl-NL: Exporteer geselecteerde resulten (%s) naar

note: SCRIPT
en: Item search results
nl-NL: Zoekresultaten exemplaren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
nl-NL: Zoek-status

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
nl-NL: Niet uitleenbaar-status

note: SCRIPT
en: Select visible rows
nl-NL: Selecteer zichtbare rijen

note: SCRIPT
en: Send selected items to batch item deletion
nl-NL: Stuur geselecteerde exemplaren naar batch exemplaar verwijdering

note: SCRIPT
en: Send selected items to batch item modification
nl-NL: Stuur geselecteerde exemplaren naar batch exemplaarwijziging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
nl-NL: Seriële nummering

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
nl-NL: Afschrijvingsstatus

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %3$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %4$s:  ELSE
en: %s %s %s Unknown record %s MARC details for
nl-NL: %s %s %s Onbekend record %s MARC details van

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC record : %s ( %s ) %s
nl-NL: %s Onbekend record %s Gelabeld MARC record : %s ( %s ) %s

en: With framework:
nl-NL: Met framework:

en: Item details
nl-NL: Exemplaargegevens

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
nl-NL: Exemplaargegevens voor %s

en: Biblionumber:
nl-NL: Biblionummer:

en: Rental charge:
nl-NL: Huurprijs:

en: Daily rental charge:
nl-NL: Dagelijkse huurkosten:

en: Hourly rental charge:
nl-NL: Huurprijs per uur:

en: Publication details:
nl-NL: Details van uitgave:

en: Volume:
nl-NL: Deel:

en: Physical details:
nl-NL: Fysieke gegevens:

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
nl-NL: %s %s totaal (%s getoond / %s verborgen)

en: No. of items:
nl-NL: Aantal exemplaren:

en: Show all items
nl-NL: Toon alle items

en: View all
nl-NL: Toon alles

en: You are only viewing one item.
nl-NL: U bekijkt maar één exemplaar.

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
nl-NL: %s Uitsluiten van lokale aanvraagprioriteit bijgewerkt tot 'Yes' %s Uitsluiten van lokale aanvraagprioriteit bijgewerkt tot 'No' %s

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
nl-NL: Exemplaarinformatie %s %s

en: Home library:
nl-NL: Thuisbibliotheek:

en: Collection:
nl-NL: Collectie:

en: Item call number:
nl-NL: Exemplaar plaatsnummer:

en: Copy number:
nl-NL: Exemplaarnummer:

en: Shelving location:
nl-NL: Plaatscode:

en: Materials specified:
nl-NL: Gespecificeerde materialen:

en: Statuses
nl-NL: Statussen

en: Current library:
nl-NL: Huidige bibliotheek:

en: Checkout status:
nl-NL: Uitleenstatus:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
nl-NL: Uitgeleend aan %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
nl-NL: Laatst verlengd %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due back on %s
nl-NL: Inleveren op %s

en: Current renewals:
nl-NL: Huidige verlengingen:

en: Lost status:
nl-NL: Zoek-status:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
nl-NL: Status instellen

en: Item has been claimed as returned.
nl-NL: Exemplaar is als ingeleverd verklaard.

en: Lost on:
nl-NL: Zoekgemeld op:

en: Damaged status:
nl-NL: Beschadigd status:

en: Damaged on:
nl-NL: Beschadigd op:

en: Withdrawn status:
nl-NL: Afschrijvingsstatus:

en: Withdrawn on:
nl-NL: Afgeschreven op:

en: Bookable:
nl-NL: Te boeken:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ITEM_DAT.bookable == 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Yes %s No %s %s
nl-NL: %s %s Ja %s Nee %s %s

en: History
nl-NL: Geschiedenis

en: Accession date:
nl-NL: Opvraagdatum:

en: Total checkouts:
nl-NL: Totaal aantal uitleningen:

en: View item's checkout history
nl-NL: Bekijk uitleengeschiedenis exemplaar

en: Last seen:
nl-NL: Laatst gezien:

en: Last borrowed:
nl-NL: Laatst geleend:

en: Last returned by:
nl-NL: Laatst ingeleverd door:

en: Last borrower:
nl-NL: Laatste lener:

en: Previous borrower:
nl-NL: Vorige lener:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
nl-NL: %s op %s

en: Paid for?:
nl-NL: Betaald?:

en: Serial enumeration:
nl-NL: Seriële nummering:

en: Public note:
nl-NL: Openbare opmerking:

en: Non-public note:
nl-NL: Niet-openbare opmerking:

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Search for '%s' with limit(s): '%s'
nl-NL: Zoek naar '%s' met limiet(en): '%s'

note: %1$s:  query_desc | html
en: Search for '%s'
nl-NL: Zoek naar '%s'

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
nl-NL: %s resultaten gevonden %svoor

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
nl-NL: %s%s in %s Catalogus%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( limit_desc )
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
nl-NL: %s%s&nbsp;met limiet(en):

en: Edit this search
nl-NL: Zoekactie bewerken

en: Save search as filter
nl-NL: Zoekactie als filter opslaan

en: Search within results
nl-NL: Zoek verder binnen resultaten

en: Unhighlight
nl-NL: Demarkeren

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
nl-NL: Vergeet %s

en: Browse selected records
nl-NL: Blader door geselecteerde records

en: Batch edit records
nl-NL: Batch bewerking records

en: Batch delete records
nl-NL: Batch records verwijderen

en: Merge records
nl-NL: Records samenvoegen

en: Sort
nl-NL: Sorteren

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
nl-NL: Resultaten per pagina: %s

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
nl-NL: %s %s (standaard)

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
nl-NL: Geen resultaten voor zoekactie %sop

en: View basket
nl-NL: Bekijk mand

en: You did not specify any search criteria.
nl-NL: U heeft geen zoekcriteria opgegeven.

en: Any word
nl-NL: Elk woord

en: Any phrase
nl-NL: Elke zin

en: Title phrase
nl-NL: Titelzin

en: Subject phrase
nl-NL: Onderwerpszin

note: %1$s:  ELSE
en: %s Scan index for:
nl-NL: %s Scan index op:

en: Term/Phrase
nl-NL: Woord/zin

en: Results
nl-NL: Resultaten

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
nl-NL: Omslagafbeelding van Amazon.com

note: IMG
en: Cover from Syndetics
nl-NL: Omslagfbeelding van Syndetics

en: Coce cover image
nl-NL: Coce omslagafbeelding

en: (remove)
nl-NL: (verwijder)

en: In your cart
nl-NL: In je mand

en: OPAC view
nl-NL: OPAC weergave

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
nl-NL: Exemplaarstatus is mogelijk onjuist. Bekijk de recordgegevens voor juiste exemplaarstatussen

en: None available
nl-NL: Niet beschikbaar

en: available:
nl-NL: Beschikbaar:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
nl-NL: %s uitgeleend:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
nl-NL: %s niet beschikbaar:

en: On hold
nl-NL: Gereserveerd

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
nl-NL: Inleveren: %s

en: Other holdings:
nl-NL: Overige exemplaren:

en: No items
nl-NL: Geen exemplaren

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
nl-NL: Opslaan: '%s' met beperking '%s' als filter

en: Visibility:
nl-NL: Zichtbaarheid:

en: Save as new search filter:
nl-NL: Opslaan als nieuw zoekfilter:

en: Replace existing search filter:
nl-NL: Bestaand zoekfilter vervangen:

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
nl-NL: Je moet het nieuwe filter een naam geven

en: Current session
nl-NL: Huidige sessie

en: Select all visible rows
nl-NL: Selecteer alle zichtbare rijen

en: Clear selection on visible rows
nl-NL: Verwijder selectie van zichtbare rijen

en: Select searches to:
nl-NL: Selecteer zoekacties om te:

en: Previous sessions
nl-NL: Vorige sessies

en: Your catalog search history is empty.
nl-NL: Je catalogus zoekgeschiedenis is leeg.

en: Your authority search history is empty.
nl-NL: Je zoekgeschiedenis van trefwoorden is leeg.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
nl-NL: De %s geselecteerde zoekacties wissen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
nl-NL: De geselecteerde zoekingang wissen?

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
nl-NL: De %s geselecteerde zoekacties:

note: SCRIPT
en: With selected search:
nl-NL: De geselecteerde zoekactie:

en: Stock rotation details
nl-NL: Voorraadroulatie details

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
nl-NL: Voorraadroulatie details for %s

en: Rota status
nl-NL: Status wisselcollectie

en: (current stage highlighted)
nl-NL: (huidig stadium gemarkeerd)

en: Stages &amp; duration in days
nl-NL: Stadia &amp; duur in dagen

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
nl-NL: %s START %s EIND %s

en: Move to next stage
nl-NL: Verplaats naar volgende stadium

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
nl-NL: %s Verwijder "Gevraagd" %s Voeg "Gevraagd" toe %s

en: Remove from rota
nl-NL: Verwijderen uit rota

en: Add to rota
nl-NL: Voeg toe aan rota

en: There are no rotas with stages assigned
nl-NL: Er zijn geen wisselcollecties met stadia toegewezen

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit exemplaar wilt verwijderen uit zijn rota?

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
nl-NL: Een overeenkomstige thesaurusterm is aanwezig in de lokale database.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
nl-NL: Automatische thesauruslink resultaten:

note: SCRIPT
en: Create authority
nl-NL: Thesaurusterm aanmaken

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
nl-NL: Fout: Je hebt niet de rechten voor deze functies.

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
nl-NL: Belangrijke velden zijn niet gevuld. Toch opslaan?

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
nl-NL: Meer dan één lokale overeenkomst gevonden. Mogelijk een dubbele thesaurusterm!

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
nl-NL: Er is geen thesauruslink gewijzigd.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
nl-NL: Geen overeenkomstige thesaurusterm gevonden. Een nieuwe term is automatisch aangemaakt.

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
nl-NL: De volgende belangrijke subvelden zijn niet gevuld:

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
nl-NL: Dit record kan niet overgezet worden naar de geavanceerde editor. Doorgaan?

note: %1$s:  tp('Editing MARC record titled:', "Editing") | html %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html
en: %s %s (Record number %s)
nl-NL: %s %s (Recordnummer %s)

en: Add MARC record (fast cataloging)
nl-NL: MARC record toe voegen (snelcatalogiseren)

en: Add MARC record
nl-NL: Toevoegen MARC record

en: This record had encoding issues, non-xml characters have been stripped in order to allow editing. Please be cautious when saving that some data may have been removed from the record.
nl-NL: Dit record had coderingsproblemen, niet-xml-tekens zijn verwijderd om bewerking mogelijk te maken. Wees voorzichtig bij het opslaan, want sommige gegevens zijn mogelijk uit het record verwijderd.

en: Advanced editor:
nl-NL: Geavanceerde editor:

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html | $HtmlTags tag="em" %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  IF (circborrowernumber)
en: %s Editing %s (Record number %s) %s %s
nl-NL: %s Bewerken %s (Recordnummer %s) %s %s

en: Yes, edit existing items
nl-NL: Ja, bewerk bestaande exemplaren

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
nl-NL: Ja: Bekijk bestaande exemplaren

en: No, save as new record
nl-NL: Nee, opslaan als nieuw record

en: Save and view record
nl-NL: Record opslaan en bekijken

en: Save and edit items
nl-NL: Exemplaren opslaan en bewerken

en: Save and continue editing
nl-NL: Opslaan en verdergaan met bewerken

en: Link authorities automatically
nl-NL: Koppel thesaurustermen automatisch

en: Show MARC tag documentation links
nl-NL: Toon MARC tag documentatielinks

en: Show tags
nl-NL: Toon tags

en: Change framework
nl-NL: Wijzig framework

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
nl-NL: Het record dat u probeert te bewerken bestaat niet.

en: Add a new record
nl-NL: Voeg een nieuw record toe

en: do a catalog search
nl-NL: doe een catalogus zoekactie

en: New from Z39.50/SRU
nl-NL: Nieuw via Z39.50/SRU

en: Merge selected
nl-NL: Selectie samenvoegen

note: %1$s:  IF ( noitemsfound ) %2$s:  END %3$s: # display the search results %4$s:  IF ( total )
en: %s No results found %s %s %s
nl-NL: %s Geen resultaten gevonden %s %s %s

en: Records found in the catalog
nl-NL: Records gevonden in catalogus

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
nl-NL: %s resultaten gevonden in catalogus,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
nl-NL: %s resultaten gevonden in reservoir

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
nl-NL: (gewijzigd op %s)

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
nl-NL: Uitgeleend (%s)

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
nl-NL: Afgeschreven (%s)

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
nl-NL: Zoek (%s)

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
nl-NL: Wacht om terugroeping te vullen (%s)

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
nl-NL: Wacht op aanvraag (%s)

en: Card preview
nl-NL: Preview beschrijving

en: Add/Edit items
nl-NL: Bewerk of voeg exemplaren toe

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
nl-NL: %s Fout:

en: Records found in the reservoir
nl-NL: Records gevonden in catalogus

en: Coming from
nl-NL: Komt van

en: Import date
nl-NL: Importdatum

en: Add biblio
nl-NL: Voeg biblio toe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
nl-NL: Er moeten minstens twee records geselecteerd worden voor samenvoegen.

note: INPUT type=button
en: Add a new item
nl-NL: Voeg een nieuw item toe

en: go to the records holdings
nl-NL: ga naar de bibliografische records

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
nl-NL: Exemplaren voor %s %s van %s%s (Record #%s)

en: : Barcode must be unique.
nl-NL: : Barcode moet uniek zijn.

en: Error saving item
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij opslaan exemplaar

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
nl-NL: : Kan barcodewaardes niet automatisch vaststellen. Geen exemplaren ingevoegd.

en: Error saving items
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij opslaan exemplaren

en: : item is checked out.
nl-NL: : exemplaar is uitgeleend.

en: : item has a waiting hold.
nl-NL: : er is een aanvraag voor dit exemplaar.

en: : The items do not belong to your library.
nl-NL: : De exemplaren behoren niet tot uw bibliotheek.

en: : item has linked
nl-NL: : exemplaar heeft gelinkte

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
nl-NL: : Laatste exemplaar van bibliografisch record met aanvraag op titelniveau.

en: : Item not found.
nl-NL: : Exemplaar niet gevonden.

en: Delink
nl-NL: Ontlinken

en: Edit in host
nl-NL: In host bewerken

en: (fast cataloging)
nl-NL: (snel catalogiseren)

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
nl-NL: Voeg exemplaar toe %s

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
nl-NL: Bewerk exemplaar #%s%s / Barcode %s%s

en: Do not use template
nl-NL: Sjabloon niet gebruiken

note: OPTGROUP
en: My templates
nl-NL: Mijn sjablonen

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
nl-NL: %s%s (gedeeld)%s

note: OPTGROUP
en: Shared templates
nl-NL: Gedeelde sjablonen

en: Apply template
nl-NL: Sjabloon toepassen

note: %1$s:  END
en: %s For session
nl-NL: %s Voor de sessie

en: Clear template
nl-NL: Wis sjabloon

en: Delete template
nl-NL: Verwijder sjabloon

en: Add to item group
nl-NL: Toevoegen aan exemplaargroep

en: Options:
nl-NL: Opties:

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
nl-NL: Gebruik bestaande exemplaargroep

note: OPTGROUP
en: Other options
nl-NL: Andere opties

en: Do not add to item group
nl-NL: Niet aan exemplaargroep toevoegen

en: Create new item group
nl-NL: Een nieuwe exemplaargroep aanmaken

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
nl-NL: Voeg exemplaar toe

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add and duplicate
nl-NL: Toevoegen en dupliceren

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
nl-NL: Voeg meerdere kopieën van dit exemplaar toe

en: Number of copies of this item to add:
nl-NL: Aantal toe te voegen kopieën van dit exemplaar:

en: Maximum currently set to 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
nl-NL: De ingegeven barcode wordt opgehoogd voor ieder aanvullend exemplaar.

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
nl-NL: Opslaan als sjabloon

en: Save template
nl-NL: Sjabloon opslaan

en: Save as new template
nl-NL: Als nieuw sjabloon opslaan

note: OPTGROUP
en: Update existing template
nl-NL: Bestaand sjabloon bijwerken

note: OPTGROUP
en: Update shared template
nl-NL: Een gedeeld sjabloon delen

en: Template name:
nl-NL: Sjabloonnaam:

en: Share template
nl-NL: Deel sjabloon

en: Catalog concerns
nl-NL: Catalogusproblemen

en: Concerns
nl-NL: Problemen

en: Cataloging editor
nl-NL: Catalogisering editor

note: BUTTON
en: Open fresh record
nl-NL: Open vers record

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
nl-NL: Huidig record opslaan (Ctrl-S)

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
nl-NL: Importeer een MARC (ISO 2709) of MARCXML record

en: Import record...
nl-NL: Importeer record...

en: Macros...
nl-NL: Macro's...

note: BUTTON
en: Run and edit macros
nl-NL: Macros uitvoeren en bewerken

en: Default
nl-NL: Standaard

en: Small text
nl-NL: Kleine tekst

en: Normal text
nl-NL: Normale tekst

en: Large text
nl-NL: Grote letters

en: Huge text
nl-NL: Enorme tekst

en: Default font
nl-NL: Standaard lettertype

en: Consolas
nl-NL: Terminals

en: Alerts
nl-NL: Waarschuwingen

note: BUTTON
en: Previous alerts
nl-NL: Vorige alerts

en: Keyboard shortcuts
nl-NL: Sneltoetsen

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
nl-NL: Ondersteunde sneltoetsen

en: Keyboard layout
nl-NL: Toetsenbordindeling

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
nl-NL: Virtuele toetsenbordindeling instellen

en: Keywords:
nl-NL: Trefwoorden:

en: Advanced &raquo;
nl-NL: Geavanceerd &raquo;

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
nl-NL: Toon geavanceerd zoeken (Ctrl-Alt-S)

en: Clipboard
nl-NL: Klembord

en: Subject:
nl-NL: Onderwerp:

en: LC call number:
nl-NL: LC standplaats:

en: Control number:
nl-NL: Controlenummer:

en: Dewey number:
nl-NL: Dewey nummer:

en: Standard number:
nl-NL: Standaardnummer:

en: Publisher number:
nl-NL: Nummer uitgever:

en: Publication date:
nl-NL: Datum van uitgave:

note: NAV
en: Search results navigation
nl-NL: Zoekresultaat navigatie

en: Macros
nl-NL: Macro's

en: Run macro
nl-NL: Macro uitvoeren

note: BUTTON
en: Delete macro
nl-NL: Macro verwijderen

en: Public macro:
nl-NL: Openbare macro:

en: Redefine shortcuts
nl-NL: Snelkoppelingen opnieuw instellen

en: Behavior
nl-NL: Gedrag

en: Save record (cannot be remapped)
nl-NL: Record opslaan (kan niet hermapped worden)

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
nl-NL: Link koepeltitel aan %s

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
nl-NL: %sFOUT: Kan bibliografisch record niet aanpassen.%s %sFOUT: Kan exemplaarnummer niet ophalen met deze barcode.%s

en: The item has successfully been linked to
nl-NL: Het exemplaar is met succes gelinkt aan

en: Select the biblionumber to link the item to
nl-NL: Kies biblionummer om exemplaar aan te linken

en: Enter biblionumber:
nl-NL: Voer biblionummer in:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
nl-NL: Kies koepeltitel om aan te linken '%s'

en: Select the host record to link
nl-NL: Selecteer te linken koepeltitel

en: Enter item barcode:
nl-NL: Voer barcode in:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
nl-NL: %s De volgende exemplaren konden niet worden verplaatst van het oude naar het nieuwe: %s %s %s %s

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
nl-NL: Daardoor is het samen te voegen record niet verwijderd.

en: The merge was successful.
nl-NL: Samenvoeging gelukt.

en: Biblionumber
nl-NL: Biblionummer

en: (record kept)
nl-NL: (record bewaard)

en: Fields to display in report:
nl-NL: Weer te geven velden in rapport:

en: (Example: "001,245ab,600")
nl-NL: (Voorbeeld: "001,245ab,600")

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
nl-NL: De volgende verplichte velden ontbreken:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
nl-NL: De volgende verplichte subvelden ontbreken:

en: Attach an item
nl-NL: Koppel exemplaar

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
nl-NL: Koppel exemplaar %s aan %s%s

en: Try again with a different barcode
nl-NL: Probeer opnieuw met een andere barcode

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
nl-NL: %sFOUT: Kan het nieuwe item niet maken.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
nl-NL: %s %sFOUT: Kan het exemplaar niet ophalen.

en: The record
nl-NL: Het record

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
nl-NL: heeft %s gekoppelde exemplaren.

en: Delete record
nl-NL: Record verwijderen

en: Record deleted
nl-NL: Record verwijderd

en: Attempt to delete record failed.
nl-NL: Poging tot verwijdering record mislukt.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
nl-NL: Het exemplaar is met succes gekoppeld aan %s

en: Attach another item
nl-NL: Koppel nog een exemplaar

en: Select the biblionumber to attach the item to
nl-NL: Kies biblionummer om exemplaar aan te koppelen

en: Enter the barcode of the item to attach:
nl-NL: Voer barcode van te koppelen exemplaar in:

en: The item you select will be moved to the target record.
nl-NL: Het geselecteerde exemplaar wordt verplaatst naar het doelrecord.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit record wilt verwijderen?

en: EXAMPLE plugin
nl-NL: VOORBEELD plugin

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
nl-NL: Hallo, u kijkt naar het resultaat van het starten van de EXAMPLE plug-in.

en: I received this from you:
nl-NL: Ik heb dit van u ontvangen:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
nl-NL: Ik zal doorgeven wat u hier typt, als u op OK drukt.

en: Call number browser
nl-NL: Standplaats browser

en: Search call number:
nl-NL: Zoek standplaats:

en: Call number classification scheme:
nl-NL: Plaatsnummer classificatieschema:

en: Z39.50 authority search points
nl-NL: Z39.50 thesaurus zoekpunten

en: Author (meeting / conference):
nl-NL: Auteur (bespreking / conferentie):

en: Results for authority records
nl-NL: Resultaten voor thesaurusrecords

en: Heading
nl-NL: Ingang

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
nl-NL: Verbindingstimeout met %s

en: Nothing found.
nl-NL: Niets gevonden.

en: Raw (any):
nl-NL: Grof (iedere):

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
nl-NL: Dit is pagina %s van %s

en: Set request as pending
nl-NL: Zet status verzoek op lopend

en: Process request
nl-NL: Verzoek verwerken

en: Edit URLs
nl-NL: Bewerk URLs

en: Complete request
nl-NL: Verzoek voltooien

en: Cancel request
nl-NL: Annuleer verzoek

en: Print slip
nl-NL: Print bon

en: On order
nl-NL: In bestelling

en: Edit URL(s)
nl-NL: Bewerk URL(s)

en: Are you sure you want to cancel this article request?
nl-NL: Deze artikelaanvraag annuleren?

en: Cancellation reason:
nl-NL: Annuleringsreden:

en: Other reasons
nl-NL: Andere reden

en: Enter reason
nl-NL: Voer reden in

en: Confirm cancellation
nl-NL: Bevestig annulering

en: Requested article
nl-NL: Aangevraagd artikel

en: URLs
nl-NL: URL's

en: Include TOC
nl-NL: Inclusief inhoudsopgave

en: Issue:
nl-NL: Aflevering:

en: Date:
nl-NL: Datum:

en: Pages:
nl-NL: Pagina's:

en: Chapters:
nl-NL: Hoofdstukken:

en: Patron notes:
nl-NL: Leneraantekeningen:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
nl-NL: %sKopie%sScan%s

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
nl-NL: Vul de URL in voor het afronden van de aanvraag.

en: Circulation statistics
nl-NL: Uitleenstatistieken

note: %1$s:  IF ( author ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  author |html %4$s:  ELSE %5$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %6$s:  END
en: %s Circulation statistics for %s by %s %s Circulation statistics for %s %s
nl-NL: %s Uitleenstatistieken voor %s door %s %s Uitleenstatistieken voor %s %s

en: Number of checkouts
nl-NL: Aantal uitleningen

en: at current library
nl-NL: bij huidige bibliotheek

en: since last transfer
nl-NL: sinds laatste transfer

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
nl-NL: %s%s%sExemplaar heeft geen transferrecord%s

en: No. of times checked out
nl-NL: Aantal keer uitgeleend

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
nl-NL: Uitlenen: Te laat bij %s

en: Shelving location selected:
nl-NL: Geselecteerde plaatscode:

en: All shelving locations
nl-NL: Alle plaatscodes

en: Date due
nl-NL: Datum verwacht

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
nl-NL: %s %s door %s%s

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
nl-NL: Er zijn geen te late uitleningen vandaag%s op de geselecteerde locatie%s.

en: Today's notifications
nl-NL: Meldingen van vandaag

en: Borrower
nl-NL: Lener

en: Cancel notification
nl-NL: Annuleer notificatie

en: Transfer items
nl-NL: Verstuur exemplaren

en: Reserve found
nl-NL: Reservering gevonden

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
nl-NL: Aanvraag gevonden voor %s

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
nl-NL: Exemplaar wacht bij %s voor %s

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
nl-NL: Exemplaar wordt vastgehouden voor een aanvraag en is onderweg voor %s

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
nl-NL: %s Verstuur exemplaar naar %s: %s %sAnnuleer aanvraag en probeer daarna te versturen: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
nl-NL: Annuleer aanvraag en probeer te versturen:

en: Ignore and return to transfers:
nl-NL: Negeer en keer terug naar transfers:

en: Reserve cancelled
nl-NL: Reservering geannuleerd

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
nl-NL: Exemplaar onderweg naar %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
nl-NL: Geen exemplaar met barcode: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
nl-NL: Breng exemplaar terug naar thuisbibliotheek: %s

en: Transfer is not allowed for:
nl-NL: Transfer niet toegestaan voor:

en: Collection:
nl-NL: Collectie:

en: Originating library:
nl-NL: Afkomstige bibliotheek:

en: Destination library:
nl-NL: Bestemmingsbibliotheek:

en: Item is already at destination library.
nl-NL: Exemplaar is reeds bij bestemmingsbibliotheek.

en: Item was on loan to
nl-NL: Exemplaar was uitgeleend aan

en: and has been returned.
nl-NL: en is ingeleverd.

en: Enter barcode:
nl-NL: Voer barcode in:

en: Transferred items
nl-NL: Verstuurde exemplaren

en: Origin
nl-NL: Oorsprong

en: Destination
nl-NL: Bestemming

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
nl-NL: %s opmerking(en) gemarkeerd als gezien.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
nl-NL: %s opmerking(en) gemarkeerd als ongezien.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
nl-NL: Status wijzigen van %s exemplaren mislukt.

en: Mark seen
nl-NL: Markeer als gezien

en: Mark not seen
nl-NL: Markeer als ongezien

en: Hide seen
nl-NL: Verberg gezien

en: Set by
nl-NL: Ingesteld door

en: Not seen
nl-NL: Niet gezien

en: Seen
nl-NL: Gezien

en: There are currently no checkout notes.
nl-NL: Er zijn momenteel geen uitleenopmerkingen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
nl-NL: Kan status van opmerking niet wijzigen.

en: Offline circulation
nl-NL: Offline uitleen

en: Upload offline circulation file (.koc)
nl-NL: Offline uitleenbestand (.koc) uploaden

en: Pending offline circulation actions
nl-NL: Wachtende offline uitleenacties

en: Get desktop application
nl-NL: Download desktop applicatie

en: Get Firefox add-on
nl-NL: Download Firefox add-on

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
nl-NL: Leneraccount is verlengd tot %s

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
nl-NL: Lener werd automatisch gewisseld door het lezen van de lenerpas tijdens het uitlenen. Controleer of u met de juiste lener werkt.

en: Note about the accompanying materials:
nl-NL: Opmerking over de bijbehorende materialen:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
nl-NL: Exemplaar is zoek met de status "%s".

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
nl-NL: De lener heeft onbetaalde kosten voor aanvragen, huur etc voor een bedrag van %s

en: High demand item.
nl-NL: Veelgevraagd exemplaar.

en: Loan period was not shortened due to override.
nl-NL: Leenperiode werd niet verkort door terzijdeschuiving.

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
nl-NL: Verkorte inleverdatum zou %s zijn (%s dagen).

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
nl-NL: Exemplaar was uitgeleend aan %s en werd automatisch ingeleverd.

en: Item is booked by this user
nl-NL: Deze gebruiker heeft het item geboekt

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
nl-NL: Stafleden mogen geen kwijtscheldingen doen en leners mogen geen kwijtschelding aanvragen.

en: This is the anonymous patron, so circulation is disabled.
nl-NL: Dit is de anonieme lener, dus uitleen is uitgeschakeld.

en: Please confirm checkout
nl-NL: Uitleen bevestigen

en: Cannot check out
nl-NL: Kan niet uitlenen

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
nl-NL: Leeftijdsbeperking %s. %s Toch uitlenen? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
nl-NL: De lener heeft een schuld van %s.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
nl-NL: De geborgden van deze lener hebben een gezamenlijke schuld van %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
nl-NL: Borgstaanders van lener en hun andere geborgden hebben samen een schuld van %s.

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
nl-NL: Huurprijs voor dit item: %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
nl-NL: (%s) is momenteel uitgeleend aan deze lener. Verlengen?

en: Item
nl-NL: Exemplaar

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
nl-NL: (%s) op %s sinds %s

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
nl-NL: (%s) wacht sinds

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
nl-NL: (%s) en wordt verzonden naar %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
nl-NL: (%s) is aangevraagd door

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
nl-NL: (%s) bij %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
nl-NL: (%s) wordt verwerkt voor

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
nl-NL: (%s) is aangevraagd sinds

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
nl-NL: (%s) is uitgeleend aan

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
nl-NL: (%s). %s Innemen en uitlenen? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
nl-NL: Teveel uitleningen. %s uitgeleend, slechts %s toegestaan.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE circulation_rule_criteria rule=circulation_rule_TOO_MANY
en: Maximum checkouts calculated from the circulation rule for %s
nl-NL: Maximale uitleningen berekend op basis van de uitleenregel voor %s

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
nl-NL: Teveel ter plekke uitleningen. %s ter plekke uitgeleend, slechts %s toegestaan.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
nl-NL: Lener is van een andere bibliotheek (%s)

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
nl-NL: Deze lener kan dit exemplaar niet lenen vanwege de uitleenregels van de bibliotheek.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
nl-NL: Er is geen uitleenregel gedefiniëerd voor deze lener en itemtype combinatie.

en: Item type is normally not for loan.
nl-NL: Item type is normaliter niet uitleenbaar.

en: Item is normally not for loan
nl-NL: Exemplaar is normaliter niet uitleenbaar

en: Check out anyway?
nl-NL: Toch uitlenen?

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
nl-NL: Lener heeft %s te late exemplaren. %s Toch uitlenen? %s

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
nl-NL: Exemplaar is zoek met de status "%s". %s Toch uitlenen? %s

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
nl-NL: Veelgevraagd exemplaar. Leenperiode verkort tot %s dagen (vanwege %s). Toch uitlenen?

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
nl-NL: %s %s door %s%s

en: . Check out anyway?
nl-NL: . Toch uitlenen?

en: Patron has previously checked out this title:
nl-NL: Lener heeft deze titel eerder geleend:

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
nl-NL: Lener heeft reeds een exemplaar van deze titel geleend. %s Toch uitlenen? %s

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
nl-NL: Bevestig dat bijbehorende materialen aanwezig zijn:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
nl-NL: %s(%s)%s is teruggeroepen door

note: %1$s:  BOOKED_TO_ANOTHER.start_date | $KohaDates
en: Due for another patron booking by: %s
nl-NL: Verwacht voor een boeking door een andere lener op: %s

note: %1$s:  BOOKED_EARLY.start_date | $KohaDates
en: Patron has this item booked for checkout on %s
nl-NL: Lener heeft dit item geboekt voor uitlening op %s

en: Don't decrease loan length based on holds
nl-NL: Leentermijn niet beperken op basis van aanvragen

en: Revert waiting status
nl-NL: Draai wachtstatus terug

en: Revert hold transfer status
nl-NL: Draai aanvraagverzendingsstatus terug

en: Revert In Processing status
nl-NL: Draai verwerkingsstatus terug

en: Cancel recall
nl-NL: Annuleren herroeping

en: Reducing due date to:
nl-NL: Inleverdatum vervroegen tot:

en: Allow early collection?
nl-NL: Eerder ophalen toestaan?

en: Yes, renew (Y)
nl-NL: Ja, verleng (J)

en: Yes, check out (Y)
nl-NL: Ja, uitlenen (J)

en: Don't check out, confirm hold, and print slip (P)
nl-NL: Niet uitlenen, bevestig aanvraag en print bon (P)

en: Don't check out and print slip (P)
nl-NL: Niet uitlenen en bon printen (P)

en: No, don't renew (N)
nl-NL: Nee, niet verlengen (N)

en: No, don't check out (N)
nl-NL: Nee, niet uitlenen (N)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
nl-NL: Annuleer uitleen en plaats aanvraag voor %s

en: Barcode not found
nl-NL: Barcode niet gevonden

en: Local use recorded
nl-NL: Lokaal gebruik opgeslagen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=BORROWER
en: Item checked in from: %s
nl-NL: Exemplaar ontvangen van %s

en: Item on hold, please checkin.
nl-NL: Exemplaar is aangevraagd, neem het in.

en: Item claimed returned, please checkin.
nl-NL: Exemplaar is als ingeleverd verklaard, neem het in.

en: Item can fill a recall, please checkin.
nl-NL: Het item kan in aanmerking komen voor een terugroepactie, controleer dit.

en: Item was lost, cannot be returned.
nl-NL: Exemplaar is zoek, kan niet ingenomen worden.

en: Item was lost, now found.
nl-NL: Exemplaar was zoek, is nu gevonden.

en: Item was withdrawn, cannot be returned.
nl-NL: Exemplaar is teruggetrokken, kan niet ingeleverd worden.

en: Item was withdrawn
nl-NL: Exemplaar is teruggetrokken

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
nl-NL: De inleverdatum &quot;%s&quot; is ongeldig

en: The barcode was not found:
nl-NL: De barcode is niet gevonden:

en: Show matching titles
nl-NL: Toon overeenkomende titels

en: No items were found by searching.
nl-NL: Geen exemplaren gevonden tijdens het zoeken.

en: Add record using fast cataloging
nl-NL: Voeg record toe via snelcatalogiseren

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
nl-NL: %s Item type niet uitleenbaar. %s %s Item niet uitleenbaar %s(%s)%s. %s

en: Item has been withdrawn
nl-NL: Exemplaar is teruggetrokken

en: Item is restricted
nl-NL: Exemplaar is beperkt

en: Patron's address is in doubt
nl-NL: Leneradres is twijfelachtig

en: Patron's card is lost
nl-NL: Lenerpas is zoek

en: Patron is restricted
nl-NL: Lener is geblokkeerd

en: No more renewals possible
nl-NL: Geen verlengingen meer mogelijk

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
nl-NL: Exemplaar kan niet verlengd worden, het is ter plekke uitgeleend

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
nl-NL: Leeftijdsbeperking %s.

en: Patron's card is expired
nl-NL: Lenerpas is verlopen

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
nl-NL: Dit exemplaar behoort tot %s en kan niet uitgeleend worden vanaf deze locatie.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
nl-NL: Dit exemplaar moet geretourneerd worden naar %s.

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
nl-NL: Lener is geblokkeerd tot %s.

en: Patron has an indefinite restriction.
nl-NL: Lener is voor onbepaalde tijd geblokkeerd.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
nl-NL: Uitlenen is geblokkeerd omdat lener te late uitleningen heeft.

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
nl-NL: Exemplaar wordt herroepen is onderweg naar %s.

en: No open days found while calculating the due date. Check the library calendar.
nl-NL: Geen open dagen gevonden bij het berekenen van de vervaldatum. Controleer de kalender van de bibliotheek.

en: Restriction overridden temporarily.
nl-NL: Blokkering tijdelijk opgeschort.

en: The item is booked for another patron
nl-NL: Dit exemplaar is geboekt voor een andere lener

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
nl-NL: Barcode niet gevonden. De volgende exemplaren zijn bij het zoeken gevonden:

en: Restriction overridden temporarily
nl-NL: Blokkering tijdelijk opgeschort

en: Item checked out
nl-NL: Uitgeleende items

en: No patron matched
nl-NL: Geen lener komt overeen

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
nl-NL: Lener heeft verzocht om de uitleengeschiedenis te anonimiseren bij inlevering, maar de systeemvoorkeur AnonymousPatron is leeg of onjuist ingesteld.

note: A
en: Clear screen
nl-NL: Scherm wissen

note: A
en: Print slip and clear screen
nl-NL: Print bon en wis scherm

note: A
en: Print quick slip and clear screen
nl-NL: Print bon en wis scherm

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
nl-NL: Uitlenen aan %s

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
nl-NL: Voer barcode of trefwoord in

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
nl-NL: Voer barcode in

note: A
en: Checkout settings
nl-NL: Uitleeninstellingen

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
nl-NL: Geef inleverdatum op %s:

en: Remember for session:
nl-NL: Onthoud voor deze sessie:

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
nl-NL: Lener heeft zich afgemeld voor automatisch verlengen

en: Don't decrease checkout length based on holds
nl-NL: Uitleentermijn niet beperken op basis van aanvragen

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
nl-NL: Alleen lokale uitleningen. Automatische vervaldatum:

en: On-site checkout
nl-NL: Lokale uitlening

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
nl-NL: %s (%s). %s %s %s. %s Terugverwacht op %s

en: Checked out:
nl-NL: Uitgeleend:

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
nl-NL: Kan niet uitlenen. %s

en: Only on-site checkouts are allowed
nl-NL: Alleen lokale uitleningen toegestaan

en: Barcode submitted
nl-NL: Barcode ingevoerd

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
nl-NL: Deze barcode is reeds ingediend, wacht op het uitleenproces...

note: %1$s:  IF rule.itemtype %2$s:  ItemTypes.GetDescription( rule.itemtype ) | html %3$s:  ELSE
en: Item type: %s %s %s
nl-NL: Itemtype: %s %s %s

note: %1$s:  IF rule.categorycode %2$s:  Categories.GetName( rule.categorycode ) | html %3$s:  ELSE
en: Patron category: %s %s %s
nl-NL: Lenercategorie: %s %s %s

en: All patron categories
nl-NL: Alle lenercategorieën

note: %1$s:  IF rule.branchcode %2$s:  Branches.GetName( rule.branchcode ) | html %3$s:  ELSE
en: Library: %s %s %s
nl-NL: Bibliotheek: %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Check out to %s
nl-NL: Uitlenen aan %s

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
nl-NL: Batch uitleen voor deze lener is niet toegestaan

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
nl-NL: Kan niet uitlenen. %s %s %s %s

en: Enter barcodes (one barcode per line):
nl-NL: Voer barcodes in (één barcode per regel):

en: Or use a file:
nl-NL: Of gebruik een bestand:

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date: %s
nl-NL: Geef inleverdatum op: %s

en: Batch checkout confirmation
nl-NL: Batch uitleen bevestiging

en: Batch checkout results
nl-NL: Resultaten batch uitleen

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
nl-NL: %s %s, door %s%s%s-

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
nl-NL: Dit exemplaar is momenteel uitgeleend aan deze lener. Verlengen?

en: This item is waiting for another patron.
nl-NL: Dit exemplaar staat klaar voor een andere lener.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
nl-NL: Dit exemplaar is gereserveerd voor en onderweg naar een andere lener.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
nl-NL: Dit exemplaar is gereserveerd voor een andere lener.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
nl-NL: Dit exemplaar is aan een andere lener uitgeleend. %s Innemen en uitlenen? %s

en: Too many checked out.
nl-NL: Teveel uitleningen.

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
nl-NL: Lener is van een andere bibliotheek (%s).

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
nl-NL: Exemplaar is normaal niet uitleenbaar %s(%s)%s.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
nl-NL: Lener heeft %s te late exemplaren.

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
nl-NL: Dit exemplaar is zoek met de status "%s."

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
nl-NL: Veelgevraagd exemplaar. Leenperiode verkort tot %s dagen (vanwege %s).

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
nl-NL: Dit exemplaar is gereserveerd voor een andere lener. De aanvraag wordt gepasseerd, maar niet geannuleerd.

en: This item is on hold for another patron.
nl-NL: Dit exemplaar is gereserveerd voor een andere lener.

en: This item has previously been checked out to this patron.
nl-NL: Dit exemplaar is eerder door deze lener geleend.

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
nl-NL: De lener heeft onbetaalde kosten voor aanvragen, huur etc voor een bedrag van %s.

en: Local use recorded.
nl-NL: Lokaal gebruik opgeslagen.

en: Item type not for loan.
nl-NL: Item type niet uitleenbaar.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
nl-NL: Exemplaar is niet uitleenbaar %s(%s)%s.

en: Item has been withdrawn.
nl-NL: Exemplaar is teruggetrokken.

en: Item is restricted.
nl-NL: Exemplaar is beperkt.

en: Patron's address is in doubt.
nl-NL: Leneradres is twijfelachtig.

en: Patron's card is lost.
nl-NL: Lenerpas is zoek.

en: Patron is restricted.
nl-NL: Lener is geblokkeerd.

en: No more renewals possible.
nl-NL: Geen verlengingen meer mogelijk.

en: Patron's card is expired.
nl-NL: Lenerpas is verlopen.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
nl-NL: Lener heeft te late exemplaren en is geblokkeerd voor %s dag(en).

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
nl-NL: De barcode is niet gevonden %s.

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
nl-NL: Inleveren op %s

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
nl-NL: Uitlenen of verlengen

en: Find another patron?
nl-NL: Zoek nog een gebruiker?

en: This patron does not exist.
nl-NL: Deze lener bestaat niet.

en: Patron's account is restricted
nl-NL: Leneraccount is geblokkeerd

en: Patron has items overdue
nl-NL: Lener heeft te late uitleningen

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
nl-NL: Er zijn geen afhaalmogelijkheden ingesteld voor je bibliotheek.

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
nl-NL: De mogelijkheid om af te halen is niet ingesteld voor je bibliotheek.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
nl-NL: Afhalen voor deze dag is niet mogelijk, het is een vrije dag.

en: This patron does not have waiting holds.
nl-NL: Voor deze lener staan geen aanvragen klaar.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
nl-NL: Voor deze lener is er al een ophaalmoment gepland voor deze bibliotheek.

en: Wrong slot selected.
nl-NL: Verkeerde tijdslot geselecteerd.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
nl-NL: Er zijn geen afhaalmomenten meer beschikbaar voor dit tijdslot. Kies een ander.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
nl-NL: Kan exemplaren niet uitlenen aan %s

en: Refresh
nl-NL: Verversen

note: %1$s:  END
en: %s Refresh automatically every
nl-NL: %s Ververst automatisch elke

en: seconds.
nl-NL: seconden.

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
nl-NL: Totaal klaar te zetten (%s)

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
nl-NL: Voorbereid & klaar (%s)

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
nl-NL: Lener is buiten (%s)

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
nl-NL: Vandaag bezorgd (%s)

en: Pickup date/time
nl-NL: Afhaaldatum/tijd

en: Items for pickup
nl-NL: Exemplaren om op te halen

en: Mark as
nl-NL: Markeer als

en: staged & ready
nl-NL: klaargezet en gereed

en: There are no pickups to be staged.
nl-NL: Er zijn geen afhalingen om klaargezet te worden.

en: Staged by
nl-NL: Klaargezet door

en: Patron has arrived
nl-NL: Lener is gearriveerd

en: delivered
nl-NL: afgeleverd

en: to be staged
nl-NL: wordt klaargezet

en: There are no pickups staged and ready.
nl-NL: Er staan geen exemplaren klaar om afgehaald te worden.

en: Mark as delivered
nl-NL: Markeer als geleverd

en: There are no patrons waiting outside.
nl-NL: Er wachten geen leners buiten.

en: Deliver date/time
nl-NL: Bezorgingsmoment

en: Items checked out
nl-NL: Uitgeleende exemplaren

en: No pickups have been delivered today.
nl-NL: Er zijn vandaag geen afhalingen geleverd.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
nl-NL: %s %s (%s) heeft al iets op te halen gepland staan voor deze bibliotheek.

en: Search a patron
nl-NL: Zoek een lener

note: INPUT type=text
en: Enter patron card number or name
nl-NL: Vul het lenernummer of deel van de naam in

note: A
en: Search for another patron
nl-NL: Zoek nog een lener

en: Items ready for pickup:
nl-NL: Exemplaren gereed om op te halen:

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
nl-NL: Er zijn geen wachtende aanvragen voor deze lener bij deze bibliotheek.

en: Pickup date:
nl-NL: Ophalen op:

en: The patron does not have waitings holds.
nl-NL: Deze lener heeft geen wachtende aanvragen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
nl-NL: Geen ophaalmoment gepland voor deze dag.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
nl-NL: Selecteer een datum en een ophaalmoment

note: SCRIPT
en: Refresh in %s seconds
nl-NL: Ververs in %s seconden

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
nl-NL: %s, door %s%s%s-

en: No pending on-site checkout.
nl-NL: Geen wachtende on-site uitleningen.

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
nl-NL: Te laat per %s

en: Overdue report
nl-NL: Te laat rapport

en: Please choose one or more filters to proceed.
nl-NL: Kies een of meer filters om door te gaan.

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
nl-NL: %s %sExemplaren%sExemplaar%s te laat per %s%s

en: (Filtered.
nl-NL: (Gefilterd.

en: Download file of displayed overdues
nl-NL: Bestand downloaden met alle getoonde te late uitleningen

en: Download file of all overdues
nl-NL: Bestand downloaden met alle te late uitleningen

en: Patron library
nl-NL: Lenerbibliotheek

en: Non-public note
nl-NL: Niet-openbare opmerking

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
nl-NL: %sTe laat:%s

en: email
nl-NL: e-mail

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
nl-NL: %s %s, door %s%s%s, %s%s

en: Claim returned
nl-NL: Teruggestuurde reclamering

en: There are no overdues matching your search.
nl-NL: Er zijn geen te late leningen die overeenkomen met de zoekactie.

en: There are no overdues.
nl-NL: Er zijn geen te late uitleningen.

en: Filter on:
nl-NL: Filter op:

en: Date due:
nl-NL: Datum verwacht:

en: Show any items currently checked out:
nl-NL: Toon momenteel uitgeleende exemplaren:

en: Name or card number:
nl-NL: Naam of lenernummer:

en: Patron category:
nl-NL: Lenercategorie:

en: Patron flags:
nl-NL: Lener signaleringen:

en: Address in question
nl-NL: Betreffende adres

en: Lost card
nl-NL: Verloren kaart

en: Item home library:
nl-NL: Thuisbibliotheek exemplaar:

en: Item holding library:
nl-NL: Huidige bibliotheek exemplaar:

en: Library of the patron:
nl-NL: Bibliotheek van de lener:

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
nl-NL: Pas filter toe

en: The notice has been correctly enqueued.
nl-NL: Het bericht is correct in de wachtrij gezet.

en: The patron does not have an email address defined.
nl-NL: De lener heeft geen e-mailadres opgegeven.

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
nl-NL: Er is geen berichtsjabloon met code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' gedefinieerd in het systeem.

en: The hold has been correctly cancelled.
nl-NL: De aanvraag is correct geannuleerd.

en: The hold has been placed at the bibliographic record level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
nl-NL: De aanvraag is gedaan op titelniveau. Het is niet mogelijk om vast te stellen welk exemplaar als zoek gemarkeerd moet worden.

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
nl-NL: Op te halen aanvragen geplaatst tussen %s en %s

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
nl-NL: Gerapporteerd op %s

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
nl-NL: De onderstaande aanvragen zijn nog niet afgehandeld. Haal deze op en check ze in.

note: INPUT type=text
en: Pull this many items
nl-NL: Haal zoveel exemplaren

note: INPUT type=text
en: Items available
nl-NL: Beschikbare exemplaren

en: Patrons with holds
nl-NL: Leners met aanvragen

en: First patron
nl-NL: Eerste lener

en: Available barcodes
nl-NL: Beschikbare barcodes

en: Available call numbers
nl-NL: Beschikbare plaatsnummers

en: Available copy numbers
nl-NL: Beschikbare exemplaarnummers

note: INPUT type=text
en: Available enumeration
nl-NL: Beschikbare nummering

en: Available item types
nl-NL: Beschikbare item types

en: Available locations
nl-NL: Beschikbare locaties

en: Available collections
nl-NL: Beschikbare collecties

en: Earliest hold date
nl-NL: Eerste aanvraagdatum

en: Hold notes
nl-NL: Bezit opmerking

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
nl-NL: Slechts %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
nl-NL: %s of %s alle beschikbare uit exemplaargroep

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
nl-NL: %s of andere beschikbare. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
nl-NL: %s %s Alle beschikbare uit exemplaargroep

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
nl-NL: Aanvraag annuleren en terugzenden naar : %s

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
nl-NL: Markeer exemplaar als zoek

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
nl-NL: Als zoek markeren en lener melden

en: Biblio level hold.
nl-NL: Aanvraag op titel.

note: INPUT type=text
en: Patron holds
nl-NL: Aanvragen lener

note: INPUT type=text
en: Patron name
nl-NL: Lenernaam

note: INPUT type=text
en: Available copy
nl-NL: Beschikbaar exemplaar

en: No items found.
nl-NL: Geen aanvragen gevonden.

en: Refine results
nl-NL: Verfijn resultaten

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
nl-NL: (Inclusief, standaard is %s dagen geleden tot %s dagen te gaan. Stel ander datumbereik in indien gewenst.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
nl-NL: (Inclusief, standaard is %s dagen geleden tot vandaag. Stel ander datumbereik in indien gewenst.)

note: %1$s:  IF ( slip.content ) %2$s:  slip.content | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
nl-NL: %s%s%sGeen slipsjabloon gevonden%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip.content ) %3$s:  slip.content | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF slips.size > 1 && !loop.last
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
nl-NL: %s %s%s%sGeen sjabloon voor bonnen gevonden%s %s %s

en: Cannot renew:
nl-NL: Kan niet verlengen:

en: No item matches this barcode
nl-NL: Geen exemplaar dat overeenkomt met deze barcode

en: ) is not checked out to a patron.
nl-NL: ) niet uitgeleend aan een lener.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
nl-NL: %s ( %s ) is het maximum aantal keren verlengd door %s %s (

en: Override limit and renew
nl-NL: Negeer limiet en verleng

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
nl-NL: %s ( %s ) is het maximum aantal keren verlengd zonder terug te zijn geweest in de bibliotheek )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
nl-NL: %s ( %s ) kan niet worden verlengd voor %s.

en: Override and renew
nl-NL: Negeer en verleng

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
nl-NL: %s ( %s ) is gepland voor automatische verlenging en kan niet worden verlengd voor %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
nl-NL: %s ( %s ) is gepland voor automatische verlenging en kan niet worden verlengd per %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
nl-NL: %s ( %s ) is gepland voor automatische verlenging en kan niet worden verlengd omdat het account van de lener is verlopen

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
nl-NL: %s ( %s ) is gepland voor automatische verlenging.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
nl-NL: %s ( %s ): Dit item is gereserveerd voor een andere lener.

en: ) is currently restricted.
nl-NL: ) is momenteel afgeschermd.

en: Item is not allowed renewal.
nl-NL: Exemplaar mag niet verlengd worden.

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
nl-NL: Exemplaar kan niet verlengd worden omdat het ter plekke is uitgeleend

en: This item has been recalled.
nl-NL: Dit exemplaar is teruggeroepen.

en: Continue without renewing
nl-NL: Doorgaan zonder verlengen

en: Item renewed:
nl-NL: Exemplaar verlengd:

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
nl-NL: ) verlengd voor %s %s (

note: %1$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: ) now due on %s
nl-NL: ) nu inleveren op %s

en: Record renewal as unseen if appropriate:
nl-NL: Markeer verlenging als ongezien indien van toepassing:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
nl-NL: Inleverdatum verlenging %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
nl-NL: Vraag artikel aan van %s

en: Patron reached daily limit.
nl-NL: Lener heeft dagelijkse limiet bereikt.

en: An error has occurred. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden. Controleer de logbestanden.

en: Patron will be charged with
nl-NL: Lener wordt het volgende in rekening gebracht

en: for every request
nl-NL: voor iedere aanvraag

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
nl-NL: Plaats artikelaanvraag van %s voor %s %s ( %s )

en: Table of contents:
nl-NL: Inhoudsopgave:

en: Photocopy
nl-NL: Fotokopie

en: Digital scan
nl-NL: Digitale scan

en: Pickup library:
nl-NL: Afhaalbibliotheek:

en: Select item:
nl-NL: Selecteer exemplaar:

en: Any item
nl-NL: Alle items

note: INPUT type=submit
en: Place request
nl-NL: Plaats aanvraag

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
nl-NL: %s Er kunnen geen artikelaanvragen gedaan worden voor dit record. %s %s %s %s

en: Current article requests
nl-NL: Huidige artikelaanvragen

en: Patron notes
nl-NL: Leneraantekeningen

note: A
en: Cancel article request
nl-NL: Annuleer artikelaanvraag

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
nl-NL: De ophaallocatie wijzigen van %s in %s voor deze aanvraag?

en: Hold ratios to calculate items needed
nl-NL: Aanvraagratios om aantal benodigde exemparen te bepalen

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
nl-NL: Berekend op %s. Van %s tot %s

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
nl-NL: Deze exmplaren hebben een aanvraagratio &ge; %s.

en: Hold ratio
nl-NL: Aanvraagratio

en: Call numbers
nl-NL: Plaatsnummers

en: Items needed
nl-NL: Benodigde exemplaren

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
nl-NL: %s%s door %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
nl-NL: %s te bestellen

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
nl-NL: %s in afwachting

en: 0 to order
nl-NL: 0 te bestellen

en: Refine results:
nl-NL: Verfijn resultaten:

en: Hold ratio (greater than or equal to):
nl-NL: Aanvraagratio (groter dan of gelijk aan):

en: Include ordered
nl-NL: Inclusief bestelde

en: Include suspended
nl-NL: Inclusief opgeshorte

en: (inclusive)
nl-NL: (inclusief)

en: Patron notification:
nl-NL: Lenerattendering:

en: Patron is not notified.
nl-NL: Lener is niet geïnformeerd.

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
nl-NL: Opmerkingen: %s

en: Hold filled for:
nl-NL: Aanvraag vervuld voor:

en: Patron is RESTRICTED
nl-NL: Lener is GEBLOKKEERD

en: Transfer to:
nl-NL: Versturen naar:

en: Hold at
nl-NL: Aanvraag bij

en: Reason for transfer
nl-NL: Reden voor transfer

en: Return to home library
nl-NL: Terug naar thuisbibliotheek

en: Return to holding library
nl-NL: Terugsturen naar de thuisbibliotheek

en: Lost hold
nl-NL: Zoekgeraakte aanvraag

en: Cancelled hold
nl-NL: Geannuleerde aanvraag

en: Transfer was cancelled whilst in transit
nl-NL: De transfer werd geannuleerd tijdens het transport

en: Recall
nl-NL: Terugroeping

en: Cancelled recall
nl-NL: Geannulleerde terugroeping

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
nl-NL: De systeemvoorkeur OPACPrivacy is ingesteld maar AnonymousPatron is dat niet! Corrigeer dit voor het verder gaan met uitlenen.

en: Note about the accompanying materials:
nl-NL: Opmerking over de bijbehorende materialen:

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
nl-NL: Verstuur exemplaar naar: %s

en: This item is part of a rotating collection.
nl-NL: Dit exemplaar is onderdeel van een wisselcollectie.

en: Patron note
nl-NL: Leneraantekening

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
nl-NL: Lener heeft openstaande boetes van %s.

en: This item has been claimed as returned by:
nl-NL: Exemplaar is als ingeleverd verklaard door:

en: Resolve
nl-NL: Oplossen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
nl-NL: %s heeft %s aanvragen klaar staan.

en: Check out to this patron
nl-NL: Uitlenen aan deze lener

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
nl-NL: %s is geblokkeerd. Controleer of deze lener geblokkeerd moet blijven.

en: Bundle had missing items
nl-NL: Pakket bevatte ontbrekende exemplaren

en: Bundle contents list updated
nl-NL: Pakketinhoudslijst bijgewerkt

en: View updated contents list
nl-NL: Bekijk bijgewerkte inhoudslijst

en: View list of missing items
nl-NL: Bekijk lijst vermiste exemplaren

en: Bundle had unexpected items
nl-NL: Pakket bevat onverwachte exemplaren

en: Please place the following items to one side
nl-NL: De volgende exemplaren apart leggen

en: Item belongs in bundle
nl-NL: Exemplaar hoort bij bundel

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
nl-NL: Exemplaar hoort bij een pakket: %s - %s

en: Check in message
nl-NL: Innamebericht

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
nl-NL: %s %s %s Niet-uitleenbaarstatus bijgewerkt.

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
nl-NL: Oude waarde: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
nl-NL: %s Beschikbaar voor uitleen. %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
nl-NL: Nieuwe waarde: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
nl-NL: %s Beschikbaar voor uitleen. %s %s

en: Item shelving location updated.
nl-NL: Exemplaar plaatscode bijgewerkt.

en: Old value:
nl-NL: Oude waarde:

en: empty
nl-NL: leeg

en: No description available
nl-NL: Geen omschrijving beschikbaar

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
nl-NL: Nieuwe waarde: %s %s %s leeg %s %s (Geen geautoriseerde waarde) %s %s %s %s "Leeg" %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
nl-NL: Breng exemplaar terug naar: %s

en: Not checked out.
nl-NL: Niet uitgeleend.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
nl-NL: Exemplaar ontvangen van %s

en: Item is lost, cannot be checked in.
nl-NL: Exemplaar is zoek, kan niet ingenomen worden.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
nl-NL: Een terugstorting voor het zoekgeraakte exemplaar heeft plaatsgevonden op deze leneraccount.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
nl-NL: Een teruggave voor de zoek-boek kosten is aan de lener toegekend en een nieuwe te laat boete is berekend en toegevoegd.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
nl-NL: Een teruggave voor de zoek-boek kosten is aan de lener toegekend en eventuele kwijtgescholden te laat boetes zijn weer toegevoegd.

en: Cannot check in
nl-NL: Kan niet innemen

en: NOT CHECKED IN
nl-NL: NIET INGENOMEN

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
nl-NL: Evt. zoekraakkosten voor dit exemplaar blijven op de leneraccount staan.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
nl-NL: Een terugstorting voor verwerkingskosten van het zoekgeraakte exemplaar heeft plaatsgevonden op deze leneraccount.

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
nl-NL: Evt. verwerkingskosten voor dit exemplaar blijven op de leneraccount staan.

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
nl-NL: is nu gedeblokkeerd tot %s.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
nl-NL: Lener was eerder geblokkeerd tot %s.

en: Reminder:
nl-NL: Herinnering:

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
nl-NL: Het exemplaar is niet ingenomen vanwege een configuratiefout in het systeem. Laat een beheerder kijken naar de

en: about page
nl-NL: over pagina

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
nl-NL: en corrigeer alle fouten die getoond worden op de "Systeem informatie" tab

en: Bundle verified
nl-NL: Verzameling is geverifieerd

en: The bundle content was verified
nl-NL: De inhoud van de verzameling is geverifieerd

en: View contents list
nl-NL: Bekijk inhoudslijst

en: Please confirm checkin
nl-NL: Inname bevestigen

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
nl-NL: Bevestig dat bijbehorende materialen aanwezig zijn:

en: Yes, checkin (Y)
nl-NL: Ja, innemen (J)

en: No, don't checkin (N)
nl-NL: Nee, niet innemen (N)

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
nl-NL: Inhoud pakket bevestigen voor %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
nl-NL: %s Aanwezig %s

en: of
nl-NL: als

en: verified
nl-NL: geverifieerd

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
nl-NL: Scan alle barcodes van de exemplaren in de verzameling. Als er exemplaren missen, worden deze als zoek gemarkeerd

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
nl-NL: Scan eventueel alle barcodes van exemplaren die in de bundel zijn gevonden om een inventariscontrole uit te voeren. Als er exemplaren ontbreken, worden ze als zoek gemarkeerd

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
nl-NL: Bevestig de inname en markeer de ontbrekende exemplaren als zoek

en: Confirm checkin without verifying bundle contents
nl-NL: Bevestig de inname zonder de inhoud van de verzameling te verifiëren

en: Confirm inventory check and mark items as lost
nl-NL: Bevestig de inventariscontrole en markeer de exemplaren als zoek

en: Cannot check in
nl-NL: Kan niet innemen

en: NOT CHECKED IN
nl-NL: NIET INGENOMEN

en: This item must be checked in at following library:
nl-NL: Dit exemplaar moet ingenomen worden bij deze bibliotheek:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
nl-NL: Verkeerde transfer ontdekt. Breng exemplaar terug naar: %s

en: Print transfer slip (P)
nl-NL: Print transferbon (P)

en: Cancel transfer (X)
nl-NL: Annuleer verzending (X)

en: Hold found (item is already waiting):
nl-NL: Aanvraag gevonden (exemplaar wacht reeds):

en: Confirm hold (Y)
nl-NL: Bevestig aanvraag (Y)

en: Print slip and confirm (P)
nl-NL: Print bon en bevestig (P)

en: Ignore (I)
nl-NL: Negeer (I)

en: Cancel hold (X)
nl-NL: Annuleer aanvraag (X)

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
nl-NL: Breng exemplaar terug naar %s%s%s%s%s

en: Transfer now?
nl-NL: Nu versturen?

en: Yes (Y)
nl-NL: Ja (Y)

en: Yes, print slip
nl-NL: Ja, print bon

en: No (N)
nl-NL: Nee (N)

en: Print slip (P)
nl-NL: Print bon (P)

en: Hold found:
nl-NL: Aanvraag gevonden:

en: Main contact method:
nl-NL: Belangrijkste manier voor contact:

en: Confirm hold and transfer (Y)
nl-NL: Bevestig aanvraag en verstuur (Y)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
nl-NL: Print bon, verstuur en bevestig (P)

en: Recall found:
nl-NL: Terugroeping gevonden:

en: Recall placed by:
nl-NL: Verzoek tot teruggave geplaatst door:

en: Recall at
nl-NL: Terugroepen op

en: Confirm recall and transfer (Y)
nl-NL: Bevestig terugroeping en verstuur (Y)

en: Confirm recall (Y)
nl-NL: Bevestig terugroeping (Y)

en: Ignore
nl-NL: Negeer

en: Recall found (item is already waiting):
nl-NL: Terugroeping gevonden (exemplaar wacht reeds):

en: Wait for pickup at
nl-NL: Aanvraag staat klaar bij

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
nl-NL: Toon het laatste innamebericht

note: A
en: Checkin settings
nl-NL: Incheck instellingen

en: Fines for returned items are forgiven.
nl-NL: Boetes voor te late boeken worden kwijtgescholden.

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
nl-NL: Boetes worden niet berekend voor handmatig geannuleerde aanvragen.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
nl-NL: ( Effectieve innamedatum is %s )

en: Book drop mode.
nl-NL: Boekinleverbus modus.

en: Saved check-in date:
nl-NL: Opgeslagen inleverdatum:

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
nl-NL: Geef inleverdatum op %s:

en: Remember return date for next check in
nl-NL: Onthoud inleverdatum voor volgende inname

en: Forgive overdue charges
nl-NL: Scheld boetes kwijt

en: Book drop mode
nl-NL: Boekinleverbus modus

en: Forgive fees for manually expired holds
nl-NL: Scheld kosten kwijt voor handmatig verlopen aanvragen

en: Checked-in items
nl-NL: Ingenomen exemplaren

en: Transfer to
nl-NL: Versturen naar

en: Transfer reason
nl-NL: Reden voor versturen

en: Date acquired
nl-NL: Verkregen op

en: Record-level itemtype
nl-NL: Record-niveau itemtype

en: Item was not checked in
nl-NL: Exemplaar is niet ingenomen

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
nl-NL: %s (te laat)

en: Checkouts:
nl-NL: Uitleningen:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s Not checked out %s
nl-NL: %s %s Niet uitgeleend %s

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Items missing from bundle at checkin for %s
nl-NL: Exemparen die ontbreken in pakket bij inname voor %s

note: SCRIPT
en: No date selected
nl-NL: Geen datum geselecteerd

note: SCRIPT
en: Unexpected:
nl-NL: Onverwacht:

note: SCRIPT
en: Verified:
nl-NL: Geverifieerd:

en: Update succeeded
nl-NL: Update geslaagd

en: Updated:
nl-NL: Bijgewerkt:

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
nl-NL: Bibliotheek: %s &rArr; %s

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
nl-NL: Balie: %s &rArr; %s

en: ERROR - unknown
nl-NL: FOUT - onbekend

en: Choose library:
nl-NL: Kies bibliotheek:

en: Choose desk:
nl-NL: Kies balie:

en: Choose cash register:
nl-NL: Kies kasregister:

en: -- None --
nl-NL: -- Geen --

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
nl-NL: Transfers aangevraagd door bibliotheek per %s

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
nl-NL: Deze bibliotheek is de herkomst voor de volgende transfer(s)

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
nl-NL: Versturen naar %s

en: Date of request
nl-NL: Datum van verzoek

en: On loan
nl-NL: Uitgeleend

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
nl-NL: %s%s door %s%s %s (

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
nl-NL: %sInleveren %s%sOp plank%s

en: Mark "In demand"
nl-NL: Markeer "veel gevraagd"

en: No transfers to send
nl-NL: Geen transfers te versturen

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
nl-NL: Transfers naar uw bibliotheek per %s

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
nl-NL: Deze bibliotheek is de bestemming voor de volgende transfer(s)

en: Transfers are
nl-NL: Transfers zijn

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
nl-NL: na %s dagen.

en: considered late
nl-NL: beschouwd als te laat

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
nl-NL: Komt van %s

en: Date of transfer
nl-NL: Transferdatum

en: On hold for
nl-NL: Aangevraagd door

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
nl-NL: Transfer is %s dagen te laat

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
nl-NL: %s %sdoor %s%s %s (

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
nl-NL: %sAanvraag:%s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
nl-NL: %s %s Terugroeping aangevraagd door

en: Cancel transfer
nl-NL: Annuleer verzending

en: No transfers to receive
nl-NL: Geen te ontvangen transfers

en: items found for
nl-NL: exemplaren gevonden voor

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
nl-NL: en itemtype: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
nl-NL: en collectie: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
nl-NL: en plaatscode: %s

note: INPUT type=text
en: Send to
nl-NL: Versturen naar

en: Only item:
nl-NL: Alleen exemplaar:

en: or any item from item group
nl-NL: of enig ander exemplaar in de exemplaargroep

en: or any available
nl-NL: of andere beschikbare

en: Shelving location:
nl-NL: Plaatscode:

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
nl-NL: Wachtende aanvragen bij jouw bibliotheek op: %s

en: View all libraries
nl-NL: Alle bibliotheken weergeven

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
nl-NL: Er is een probleem opgetreden bij het afwijzen van het annuleringsverzoek. Kan een reeds voltooid annuleringsverzoek niet afwijzen.

en: Some error occurred while rejecting the cancellation request. Please check the logs
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het afwijzen van het annuleringsverzoek. Controleer de logbestanden

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
nl-NL: Dit exemplaar staat klaar voor afhalen bij %s

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
nl-NL: . Onthoud dit exemplaar en neem het in om de aanvraag te verwerken.

en: is on hold for
nl-NL: is aangevraagd door

en: This item is on hold for pick-up at your library
nl-NL: Dit exemplaar staat klaar voor afhalen bij uw bibliotheek

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
nl-NL: Deze taak staat in de wachtrij. Hij wordt zsm verwerkt.

note: A
en: View detail of the enqueued job
nl-NL: Bekijk detail van de klaarstaande job

en: Holds waiting:
nl-NL: Wachtende aanvragen:

en: Holds waiting past their expiration date:
nl-NL: Klaarstaande aanvragen met verstreken vervaldatum:

en: Holds with cancellation requests:
nl-NL: Aanvragen met annuleringsverzoek:

en: No holds found.
nl-NL: Geen aanvragen gevonden.

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
nl-NL: Alles annuleren en versturen

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
nl-NL: Alles annuleren

en: Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref)
nl-NL: Alleen exemplaren die niet hoeven worden overgebracht worden geannuleerd (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref)

en: Are you sure you want to cancel this hold?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze reservering wilt annuleren?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
nl-NL: Annuleer geselecteerde (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  club.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Club enrollments for %s
nl-NL: Clubinschrijvingen voor %s

en: The club you requested does not exist.
nl-NL: De gevraagde club bestaat niet.

note: For the first occurrence, %1$s:  club.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club %s
nl-NL: Bewerk club %s

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Create a new %s club
nl-NL: Maak nieuwe %s club

en: Club template
nl-NL: Clubsjabloon

en: was updated.
nl-NL: is bijgewerkt.

en: was saved.
nl-NL: is opgeslagen.

en: Club templates
nl-NL: Clubsjablonen

en: New club template
nl-NL: Nieuw clubsjabloon

en: No club templates defined.
nl-NL: Geen club sjablonen gedefinieerd.

en: New club
nl-NL: Nieuwe club

en: No clubs defined.
nl-NL: Geen clubs gedefinieerd.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
nl-NL: Geen clubs gedefinieerd. Een clubsjabloon moet gedefinieerd worden voordat een club kan worden gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
nl-NL: Club %s verwijderen? Alle leners worden uit de club verwijderd.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
nl-NL: De clubsjabloon %s verwijderen? Dit verwijdert alle clubs met dit sjabloon en annuleert lenerinschrijvingen

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
nl-NL: Kan club niet verwijderen!

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
nl-NL: Kan sjabloon niet verwijderen!

en: Clubs currently enrolled in
nl-NL: Clubs momenteel op ingeschreven

en: Date enrolled
nl-NL: Datum inschrijving

en: Modify enrollment
nl-NL: Wijzig inschrijving

en: Cancel enrollment
nl-NL: Annuleer inschrijving

en: Clubs not enrolled in
nl-NL: Clubs momenteel geen lid van

en: Enroll
nl-NL: Inschrijven

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
nl-NL: Kan de inschrijving niet annuleren!

en: Enroll in
nl-NL: Inschrijven in

en: Finish enrollment
nl-NL: Inschrijving afronden

note: SCRIPT
en: Modifying enrollment
nl-NL: Wijzigen inschrijving

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
nl-NL: Kan de inschrijving niet annuleren!

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club template %s
nl-NL: Wijzig clubsjabloon %s

en: Allow public enrollment:
nl-NL: Openbare inschrijvingen toestaan:

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
nl-NL: Als een sjabloon openbare inschrijving toestaat, kunnen leners zich inschrijven voor een club op basis van dit sjabloon uit de openbare catalogus.

en: Require valid email address:
nl-NL: Geldig e-mailadres verplichten:

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
nl-NL: Indien ingesteld kunnen alleen leners met een geldig e-mailadres lid worden van een club op basis van dit sjabloon.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
nl-NL: Indien ingesteld kunnen alleen bibliothecarissen die bij deze vestiging zijn ingelogd dit clubsjabloon wijzigen.

en: Club fields:
nl-NL: Club velden:

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
nl-NL: Deze velden worden gebruikt bij het aanmaken van clubs gebaseerd op dit sjabloon

en: Authorised value category:
nl-NL: Geautoriseerde waardecategorie:

en: Delete field:
nl-NL: Veld verwijderen:

en: Add new field
nl-NL: Voeg een nieuw veld toe

en: Enrollment fields
nl-NL: Inschrijvingsvelden

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
nl-NL: Deze velden worden gebruikt bij het inschrijven van een lid bij een club, gebaseerd op dit sjabloon

en: Enrollment field
nl-NL: Inschrijvingsveld

en: New club field
nl-NL: Nieuw clubveld

en: Delete field
nl-NL: Veld verwijderen

en: New enrollment field
nl-NL: Nieuw inschrijvingsveld

en: Add reserves
nl-NL: Lijsten toevoegen

en: Add reserves for
nl-NL: Voeg lijsten toe voor

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
nl-NL: Geen exemplaar gevonden met barcode %s

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
nl-NL: Geen bibliografisch record gevonden met biblionummer %s

en: No item or bibliographic record found
nl-NL: Geen exemplaar of bibliografisch record gevonden

en: Add items: scan barcode
nl-NL: Voeg exemplaren toe: scan barcode

en: Item barcode:
nl-NL: Barcode exemplaar:

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
nl-NL: Of gebruik een biblionummer van een bibliografisch record

note: SCRIPT
en: Please enter only a barcode, or only a biblionumber.
nl-NL: Voer alleen een barcode of biblionummer in.

en: Reserve
nl-NL: Lijst

en: This course already has this item on reserve.
nl-NL: Deze cursus heeft dit exemplaar al in de literatuurlijst.

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
nl-NL: Aantal cursussen met een reservering voor dit exemplaar: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
nl-NL: Aantal cursussen met een reservering voor dit bibliografisch record: %s

en: Add
nl-NL: Toevoegen

en: Holding library:
nl-NL: Bezittende bibliotheek:

en: Staff note:
nl-NL: Staf opmerking:

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
nl-NL: Aanvinken van het vakje naast het veldlabel staat wijzigingen van het veld toe. Laat vakjes leeg om deze niet te wijzigen.

en: Any items with existing course reserves will have their
nl-NL: Alle exemplaren opgenomen in literatuurlijsten hebben hun

en: on reserve
nl-NL: op lijst

en: values updated.
nl-NL: waarden bijgewerkt.

en: Invalid course!
nl-NL: Ongeldige cursus!

en: Add items: scan barcodes
nl-NL: Voeg exemplaren toe: scan barcodes

en: Item barcodes:
nl-NL: Barcodes exemplaren:

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
nl-NL: Of gebruik biblionummers van bibliografisch records

en: Biblionumbers:
nl-NL: Biblionummers:

en: The following items were added or updated:
nl-NL: Deze exemplaren zijn toegevoegd of bijgewerkt:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
nl-NL: %s Geen geldige exemplaarbarcode gevonden. %s %s

en: Invalid barcodes
nl-NL: Ongeldige barcodes

en: The following invalid barcodes were skipped:
nl-NL: Deze ongeldige barcodes zijn overgeslagen:

en: Bibliographic records added
nl-NL: Bibliografische records toegevoegd

en: The following bibliographic records were added or updated:
nl-NL: Deze bibliografische records zijn toegevoegd of bijgewerkt:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
nl-NL: %s Geen geldige biblionummes gevonden. %s %s

en: Invalid biblionumbers
nl-NL: Ongeldige biblionummers

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
nl-NL: De volgende ongeldige biblionummers zijn overgeslagen:

en: View course
nl-NL: Bekijk cursus

note: SCRIPT
en: Please enter only barcodes, or only biblionumbers.
nl-NL: Voer alleen barcodes in of alleen biblionummers.

en: Batch remove reserves
nl-NL: Batch verwijdering lijsten

en: Remove items: scan barcodes
nl-NL: Verwijder exemplaren: scan barcodes

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
nl-NL: Alle literatuurlijstexemplaren worden verwijderd van alle cursussen waar ze aan gekoppeld zijn.

en: Items removed
nl-NL: Exemplaren verwijderd

en: The following items were removed from all courses:
nl-NL: Deze exemplaren zijn uit alle cursussen verwijderd:

en: Return
nl-NL: Inleveren

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
nl-NL: Deze exemplaren definitief uit alle cursussen verwijderen?

note: %1$s:  course.course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Course details for %s
nl-NL: Lijstdetails voor %s

en: Reserves
nl-NL: Lijsten

en: Batch add reserves
nl-NL: Batch toevoeging lijsten

en: Remove all reserves
nl-NL: Verwijder alle lijsten

en: Edit course
nl-NL: Bewerk cursus

en: Delete course
nl-NL: Cursus verwijderen

en: Course name
nl-NL: Cursusnaam

en: Department
nl-NL: Afdeling

en: Course number
nl-NL: Cursusnummer

en: Section
nl-NL: Sectie

en: Instructors
nl-NL: Docenten

en: Staff note
nl-NL: Staf opmerking

en: Public note
nl-NL: Openbare opmerking

en: Student count
nl-NL: Aantal studenten

en: Other course reserves
nl-NL: Andere literatuurlijsten

en: Unchanged
nl-NL: Ongewijzigd

en: Item information is not available for record-level course reserve
nl-NL: Informatie niet beschikbaar voor record-niveau literatuurlijst

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
nl-NL: Deze cursus verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze cursus wilt verwijderen? Er zijn %s items aan gekoppeld.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze cursus wilt verwijderen? Er is %s exemplaar aan gekoppeld.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
nl-NL: Weet u zeker dat u alle exemplaren uit de cursus wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit exemplaar uit de cursus wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
nl-NL: Dit exemplaar kan niet verwijderd worden. Het is uitgeleend

en: New course
nl-NL: Nieuwe lijst

en: Courses
nl-NL: Cursussen

en: Dept.
nl-NL: Afd.

en: Course #
nl-NL: Cursus #

en: # of students
nl-NL: # van studenten

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
nl-NL: %s Ja %s Nee %s

note: For the first occurrence, %1$s:  course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Edit %s
nl-NL: Bewerk %s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
nl-NL: %sWijzig cursus%sCreëer cursus%s

en: Department:
nl-NL: Afdeling:

en: Select a department
nl-NL: Kies een afdeling

en: Course number:
nl-NL: Cursusnummer:

en: Section:
nl-NL: Sectie:

en: Course name:
nl-NL: Cursusnaam:

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
nl-NL: Geen TERM geautoriseerde waarden gevonden! Maak een of meer geautoriseerde waarden met de categorie TERM.

en: Instructors:
nl-NL: Docenten:

en: Instructor search:
nl-NL: Zoek instructeur:

en: Number of students:
nl-NL: Aantal studenten:

en: Enabled?
nl-NL: Ingeschakeld?

en: No DEPARTMENT authorized values found!
nl-NL: Geen geautoriseerde waardes voor AFDELING gevonden!

en: Please
nl-NL: Aub.

en: create one or more authorized values
nl-NL: maak een of meer geautoriseerde waarden

en: with the category DEPARTMENT.
nl-NL: met categorie AFDELING.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
nl-NL: Een beheerder moet één of meerdere geautoriseerde waarden aanmaken in de categorie AFDELING.

en: Invalid course
nl-NL: Ongeldige cursus

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
nl-NL: Dit bericht kan door de volgende redenen veroorzaakt zijn:

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
nl-NL: U heeft een externe link gevolgd naar een exemplaar dat niet langer beschikbaar is

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
nl-NL: U heeft een verouderde link gevolgd bv vanuit een zoekmachine of bladwijzer

en: You tried to access a page that needs authentication
nl-NL: U probeerde een pagina te openen waarvoor authenticatie nodig is

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
nl-NL: Een interne link in de client werkt niet en de pagina bestaat niet

en: Send email
nl-NL: E-mail sturen

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
nl-NL: Neem contact op met de Koha beheerder om een gebroken link of een ander probleem te melden.

en: New request
nl-NL: Nieuw verzoek

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
nl-NL: Beheer verzoek %s

en: Request type disclaimer
nl-NL: Aanvraagtype disclaimer

en: Keyword:
nl-NL: Trefwoord:

en: All backends
nl-NL: Alle backends

en: Date placed between:
nl-NL: Plaatsingsdatum tussen:

en: and:
nl-NL: en:

en: Updated between:
nl-NL: Bijgewerkt tussen:

en: Patron:
nl-NL: Lener:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
nl-NL: IBL-module configuratieprobleem. Bekijk de

en: Error performing operation
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij uitvoering van de bewerking

en: We encountered an error:
nl-NL: Er is een fout opgetreden:

en: New ILL request
nl-NL: Nieuw IBL verzoek

en: Confirm ILL request
nl-NL: Bevestig IBL aanvraag

en: Cancel a confirmed request
nl-NL: Annuleer bevestigde aanvraag

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
nl-NL: Geef gevraagd exemplaar mee aan %s

en: This item cannot be checked out as it has no bibliographic record associated with it
nl-NL: Dit exemplaar kan niet worden uitgeleend omdat er geen bibliografisch record aan gekoppeld is

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
nl-NL: Het bibliografisch record voor deze aanvraag heeft meerdere exemplaren, maar mag er mag een hebben. Herstel en probeer opnieuw.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
nl-NL: Onbekende fout bij het toevoegen van een exemplaar

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
nl-NL: Onbekende fout bij het uitlenen van het exemplaar

en: Local use recorded
nl-NL: Lokaal gebruik opgeslagen

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
nl-NL: Er was een probleem met het uitlenen van dit exemplaar. Controleer op problemen met de

en: patron's account
nl-NL: leneraccount

en: Check out details
nl-NL: Uitleengegevens

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
nl-NL: Het bibliografisch record voor deze aanvraag heeft al een exemplaar, je staat op het punt het uit te lenen

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
nl-NL: Een bibliografisch record bestaat al voor dit verzoek, maar nog geen exemplaar. Je gaat nu een exemplaar aanmaken en uitlenen

en: Statistical patron:
nl-NL: Statistische lener:

en: You must choose a valid patron
nl-NL: Kies een geldige lener

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
nl-NL: Als je het exemplaar niet wilt uitlenen aan %s maar liever aan een in-huis statistische lener, kies deze dan hier

en: You must choose an item type
nl-NL: Kies een itemtype

en: You must choose a library
nl-NL: Kies een vestiging

en: Due date:
nl-NL: Inleverdatum:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
nl-NL: Indien geen inleverdatum wordt gekozen, wordt deze bepaald op basis van de uitleenregels

en: Return to request
nl-NL: Keer terug naar aanvraag

en: Checked out to:
nl-NL: Uitgeleend aan:

en: Place request with partner libraries
nl-NL: Plaats verzoek bij partnerbibliotheken

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
nl-NL: Geen e-mailadressen gevonden. Selecteer tenminste één partner of controleer de records van IBL partnerbibliotheken.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
nl-NL: De bibliotheek heeft geen bruikbaar e-mailadres. Voer er een in.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
nl-NL: Onbekende fout bij verwerking van verzoek. Neem contact op met beheerder.

en: Interlibrary loan request details
nl-NL: Interbibliothecair leenverzoek gegevens

en: Filter partner libraries:
nl-NL: Filter partnerbibliotheken:

en: Select partner libraries:
nl-NL: Selecteer partnerbibliotheken:

en: Partners available for searching:
nl-NL: Partners beschikbaar voor zoekactie:

en: Search selected partners
nl-NL: Zoek geselecteerde partners

en: Subject line:
nl-NL: Onderwerpsregel:

en: Email text:
nl-NL: Tekst e-mail:

note: A
en: Return to request details
nl-NL: Keer terug naar aanvraagdetails

en: Search partners
nl-NL: Zoek partners

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default IL category).
nl-NL: Nog geen partners gedefinieerd. Maak bijbehorende lenerrecords aan (via standaard IL categorie).

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
nl-NL: Geef e-mailadressen op voor deze leners.

en: Request details
nl-NL: Details aanvraag

en: Patron ID:
nl-NL: Gebruikers ID:

en: Bibliographic record ID:
nl-NL: Bibliografisch record ID:

en: Last updated:
nl-NL: Laatst bijgewerkt:

en: Request type:
nl-NL: Aanvraagtype:

en: N/A
nl-NL: N/B

en: Cost:
nl-NL: Kosten:

en: Price paid:
nl-NL: Betaalde prijs:

en: Request ID:
nl-NL: Vraag om ID:

en: Staff notes:
nl-NL: Staff aantekeningen:

en: OPAC notes:
nl-NL: OPAC opmerkingen:

en: Are you sure you wish to delete this request?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit verzoek wilt verwijderen?

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
nl-NL: De voor migratie bestemde backend ondersteunt nog geen migratie. Probeer opnieuw met een alternatief doel.

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
nl-NL: Het gevraagde bericht is in de wachtrij voor verzending gezet door %s

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
nl-NL: Het gevraagde bericht is NIET in de wachtrij voor verzending gezet door %s

en: Manage ILL request
nl-NL: Beheer ILL aanvraag

note: A
en: Edit request
nl-NL: Bewerk verzoek

en: Edit request
nl-NL: Bewerk verzoek

en: Send notice to patron
nl-NL: Stuur bericht aan lener

note: A
en: Display supplier metadata
nl-NL: Toon aanbieder metadata

en: Display supplier metadata
nl-NL: Toon aanbieder metadata

note: A
en: ILL request log
nl-NL: IBL aanvraag log

en: ILL request log
nl-NL: IBL aanvraag log

en: Details from library
nl-NL: Details van de bibliotheek

en: Order ID:
nl-NL: Bestelling ID:

en: Request number:
nl-NL: Aanvraagnummer:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
nl-NL: Details van leverancier (%s)

en: Supplier metadata
nl-NL: Metadata leverancier

en: Request log
nl-NL: Aanvraag logboek

en: There are no recorded logs for this request
nl-NL: Er zijn geen opgeslagen logs voor dit verzoek

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
nl-NL: %s opmerkingen

en: Comment by:
nl-NL: Opmerking door:

en: Add comment
nl-NL: Voeg opmerking toe

en: View ILL requests
nl-NL: Bekijk IBL-aanvragen

note: %1$s:  batch.name | html
en: View ILL requests for batch "%s"
nl-NL: Bekijk IBL-aanvragen voor batch "%s"

en: Details for all requests
nl-NL: Details van alle verzoeken

en: Displaying availability results
nl-NL: Toon resultaten beschikbaarheid

en: If you can't find what you are looking for, you can
nl-NL: Als je niet kunt vinden waar je naar zoekt, kun je

en: continue creating your request
nl-NL: ga door met aanmaken van aanvraag

en: cancel your request
nl-NL: annuleer je aanvraag

en: Patron notice sent:
nl-NL: Lenerbericht verstuurd:

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
nl-NL: %s %s %s van &quot;%s&quot; %s %s %s naar &quot;%s&quot;

en: Status changed
nl-NL: Status gewijzigd

en: Unauthorized user
nl-NL: Niet-geautoriseerde gebruiker

en: click to log out
nl-NL: klik om uit te loggen

en: Session timed out, please log in again
nl-NL: Sessie verlopen, log opnieuw in

en: IP address has changed, please log in again
nl-NL: IP-adres is gewijzigd, log opnieuw in

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
nl-NL: Welkom bij de Koha %s web installer

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
nl-NL: Controleer voor het begin of u de juiste inloggegevens hebt. Login met de gebruikersnaam en wachtwoord die u van de beheerder hebt gekregen en die zich bevinden in uw

en: configuration file.
nl-NL: configuratiebestand.

en: Please enter your username and password
nl-NL: Voer gebruikersnaam en wachtwoord in

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  UNLESS ( language ) %3$s:  END %4$s:  IF ( language ) %5$s:  UNLESS ( checkmodule ) %6$s:  IF ( missing_modules ) %7$s:  t("Perl modules missing") | html %8$s:  END %9$s:  IF ( problems ) %10$s:  t("Perl version obsolete") | html %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  t("Check
en: %s %s Choose your language %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s
nl-NL: %s %s Kies je taal %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
nl-NL: Web installer &rsaquo; Kies een taal

en: Choose your language
nl-NL: Kies je taal

en: Check Perl dependencies
nl-NL: Controleer Perl afhankelijkheden

en: Database settings
nl-NL: Database instellingen

en: Set up database
nl-NL: Database instellen

en: Install basic configuration settings
nl-NL: Installeer basale configuratie-instellingen

en: Onboarding
nl-NL: Instellen

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
nl-NL: Kies uw taal uit de volgende lijst. Informeer de systeembeheerder indien uw taal niet in de lijst staat.

en: Select a language:
nl-NL: Kies een taal:

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
nl-NL: Doorgaan naar volgende stap

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
nl-NL: Web installer &rsaquo; Ontbrekende Perl modules

en: Required modules must be installed before you may continue.
nl-NL: Vereiste modules moeten eerst geïnstalleerd worden.

en: Some Perl modules are missing.
nl-NL: Enkele Perlmodules ontbreken.

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
nl-NL: Versie: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
nl-NL: Web installer &rsaquo; Perl modules aan upgrade toe

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
nl-NL: Vereiste modules moeten op de juiste versie geïnstalleerd worden om verder te gaan.

en: Some Perl modules require upgrade.
nl-NL: Enkele Perlmodules vereisen upgrade.

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
nl-NL: Geïnstalleerde versie: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
nl-NL: Minimum versie: %s

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
nl-NL: Maximum versie: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
nl-NL: Web installer &rsaquo; Perl versie te oud

en: I encountered some problems.
nl-NL: Ik ondervond enkele problemen.

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
nl-NL: De Perl versie is verouderd. Upgrade naar een nieuwere versie van Perl (minimaal versie 5.10).

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
nl-NL: Afhankelijkheden nogmaals controleren

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
nl-NL: Web installer &rsaquo; Controleer Perl afhankelijkheden

en: All required Perl modules appear to be installed.
nl-NL: Alle vereiste Perl modules lijken geïnstalleerd te zijn.

en: All dependencies installed.
nl-NL: Alle afhankelijkheden zijn geïnstalleerd.

en: Web installer &rsaquo; Database settings
nl-NL: Web installer &rsaquo; Database instellingen

en: Database settings:
nl-NL: Database instellingen:

en: Database name:
nl-NL: Database naam:

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
nl-NL: %s (waarschijnlijk okee indien leeg)

en: Database port:
nl-NL: Database poort:

en: Database user:
nl-NL: Database gebruiker:

en: Connection established.
nl-NL: Verbinding tot stand gebracht.

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
nl-NL: Database %s bestaat.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
nl-NL: Gebruiker %s heeft alle vereiste rechten op database %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
nl-NL: Gebruiker %s heeft niet genoeg rechten op database %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
nl-NL: Vraag om wijziging of wijzig de rechten van gebruiker. Gebruiker %s moet de rechten USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP en CREATE hebben op database %s.

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
nl-NL: Hulp nodig? Zoek voor hulp bij het toekennen van rechten online op "%s handmatig rechten toekennen"

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
nl-NL: Geen database genaamd %s gedetecteerd.

en: Please create the database before continuing.
nl-NL: Maak de database aan voordat u verder gaat.

en: Check that your database is running.
nl-NL: Controleer of de database actief is.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
nl-NL: Controleer uw database instellingen in %s.

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
nl-NL: Controleer de hostname instelling in %s. Sommige databaseservers hebben %s nodig in plaats van %s.

en: Please correct these errors.
nl-NL: Corrigeer de volgende fouten.

en: Then start the installer again.
nl-NL: Start de installer opnieuw.

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
nl-NL: Web installer &rsaquo; Installatie voltooid

en: Congratulations, installation complete
nl-NL: Gefeliciteerd, installatie voltooid

en: Begin the onboarding process
nl-NL: Begin het onboarding proces

en: Select your MARC flavor
nl-NL: Kies MARC variant

en: Selecting default settings
nl-NL: Kies standaardinstellingen

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
nl-NL: MARC staat voor Machine Readable Cataloging. Een MARC record bevat bibliografische informatie over een object. MARC21 wordt wereldwijd gebruikt .UNIMARC wordt vooral in Europese landen gebruikt.

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
nl-NL: Web installer &rsaquo; Kies standaardinstellingen

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
nl-NL: Geen MARC frameworks beschikbaar voor uw taal. Gebruik het standaard framework voor Engels (en)

en: Optional
nl-NL: Optioneel

en: Select none
nl-NL: Niets selecteren

en: Other data
nl-NL: Andere gegevens

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
nl-NL: Geen sample data en instellingen beschikbaar voor uw taal. Gebruik de standaard samples voor Engels (en)

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
nl-NL: Klik na het maken van de selectie op 'Import' hieronder om het proces te starten. Het kan enige tijd duren om te voltooien. Geduld aub.

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
nl-NL: Web installer &rsaquo; Standaarddata geladen

en: Mandatory data added
nl-NL: Verplichte data toegevoegd

en: Optional data added
nl-NL: Optionele data toegevoegd

en: MySQL data added
nl-NL: MySQL data toegevoegd

en: Localization data added
nl-NL: Lokalisatiedata toegevoegd

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
nl-NL: %s gegevens toegevoegd

en: Basic installation complete.
nl-NL: Basale installatie compleet.

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
nl-NL: In de volgende stappen wordt u door enkele basisvereisten geleid, zoals het definiëren van een Koha-gebruiker met alle administratieve rechten (superbibliothecaris).

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
nl-NL: U kunt de Koha gemeenschap helpen door statistieken te delen.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
nl-NL: Als je gegevens wilt delen, kun je de functionaliteit in de sectie "Deel de gebruiksstatistieken" van de administratiemodule inschakelen.

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
nl-NL: Enkele basisvereisten van Koha inrichten

en: The following error occurred while importing the database structure:
nl-NL: De volgende fout trad op bij het importeren van de databasestructuur:

en: Please contact your system administrator
nl-NL: Neem contact op met de systeembeheerder

en: Web installer &rsaquo; Success
nl-NL: Web installer &rsaquo; Voltooid

en: Database tables created
nl-NL: Databasetabellen aangemaakt

en: Web installer &rsaquo; Set up database
nl-NL: Web installer &rsaquo; Database setup

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
nl-NL: We zijn nu klaar om de databasetabellen te maken en te vullen met standaarddata.

en: Web installer &rsaquo; Update database
nl-NL: Web installer &rsaquo; Database updaten

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
nl-NL: Upgraden van Koha-versie %s naar %s

en: Update your database
nl-NL: Database updaten

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
nl-NL: Web installer &rsaquo; Basale configuratie-instellingen installeren

en: We are ready to do some basic configuration.
nl-NL: Klaar om de basisconfiguratie in te stellen.

en: Web installer &rsaquo; Updating database structure
nl-NL: Web installer &rsaquo; Structuur database bijwerken

en: Update report:
nl-NL: Update rapport:

en: Update errors :
nl-NL: Update fouten :

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
nl-NL: FOUT: %s %s %s

en: Atomic update error :
nl-NL: Atomic update fout :

en: Everything went okay. Update done.
nl-NL: Alles ging goed. Update afgrond.

en: Continue to log in to Koha
nl-NL: Doorgaan met inloggen in Koha

en: Try again
nl-NL: Probeer het opnieuw

note: SCRIPT
en: (requires sample libraries)
nl-NL: (vereist voorbeeldbibliotheken)

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
nl-NL: Gepubliceerd op %s%s door

en: Quote of the day
nl-NL: Citaat van de dag

en: Advanced search
nl-NL: Uitgebreid zoeken

en: Item search
nl-NL: Zoek exemplaren

en: Suggestions pending approval:
nl-NL: Suggesties wachtend op goedkeuring:

en: Comments pending approval
nl-NL: Opmerkingen wachtend op goedkeuring

en: Tags pending approval
nl-NL: Tags wachtend op goedkeuring

en: Patrons requesting modifications
nl-NL: Leners die vragen om wijziging

en: Discharge requests pending
nl-NL: Wachtende kwijtscheldingsverzoeken

en: Catalog concerns pending
nl-NL: Catalogusproblemen wachtend

en: Checkout notes pending
nl-NL: Wachtende uitleenopmerkingen

en: OPAC problem reports pending
nl-NL: Wachtende OPAC probleemmeldingen

en: Access your background jobs
nl-NL: Achtergrond jobs benaderen

en: New curbside pickups
nl-NL: Nieuwe afhalingen

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u dit nieuwsbericht wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Barcode type:
nl-NL: Barcodetype:

en: QR Code module size:
nl-NL: QR Code afmetingen in pixels:

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
nl-NL: De modulegrootte verwijst naar de pixelafmetingen van elk zwart of wit vierkant in de gegenereerde QR-code.

en: Hide text
nl-NL: Verberg tekst

en: Barcode height:
nl-NL: Barcodehoogte:

en: Text, URL, or barcode, etc:
nl-NL: Tekst, URL, barcode, etc.:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
nl-NL: De werkelijke afmetingen van de QR-code zijn afhankelijk van het aantal tekens dat wordt gecodeerd.

en: Barcode text must be numeric (0-9)
nl-NL: Barcodetekst moet numeriek zijn (0-9)

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
nl-NL: Toon barcode

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
nl-NL: Barcodes van type %s moeten numeriek zijn

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
nl-NL: Kon de HTML niet automatisch kopiëren naar het klembord

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
nl-NL: HTML gekopieerd naar klembord

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
nl-NL: Er was een onbekende fout opgetreden bij het genereren van de afbeelding van de barcode

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
nl-NL: Er is een onbekende fout opgetreden bij het genereren van de barcode-afbeelding. Controleer of je barcode correct is voor het barcodetype

en: Labels
nl-NL: Etiketten

en: Search on
nl-NL: Zoek op

en: Name or ISSN:
nl-NL: Naam of ISSN:

en: Search value:
nl-NL: Zoek waarde:

note: INPUT type=submit
en: Start search
nl-NL: Begin met zoeken

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
nl-NL: Bewerk etiket batch %s

en: New label batch
nl-NL: Nieuwe etiketbatch

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
nl-NL: Item(s) niet verwijderd uit batch %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
nl-NL: Batch %s is niet verwijderd.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
nl-NL: Exemplaren niet toegevoegd aan batch %s.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
nl-NL: Bibliotheek niet ingesteld, stel bibliotheek in voor het toevoegen van exemplaren aan een set.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
nl-NL: Batch %s is niet volledig ontdubbeld.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
nl-NL: Onbekend type fout %s.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden: %s Vraag de systeembeheerder de logs na te kijken.

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
nl-NL: Dupliceer exemplaren die verwijderd zijn uit batchnr %s: %s

en: Batch description:
nl-NL: Batch beschrijving:

en: Enter by barcode:
nl-NL: Voer in via barcode:

en: Enter by itemnumber:
nl-NL: Voer in per exemplaarnummer:

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
nl-NL: Voeg toe via barcode(s) of exemplaarnummer(s):

en: One number per line.
nl-NL: Een getal per regel.

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
nl-NL: Laat leeg om toe te voegen via zoek exemplaar (exemplaarnr)

en: Add item(s)
nl-NL: Voeg exemplaar toe

en: Save description
nl-NL: Beschrijving opslaan

en: Remove selected items
nl-NL: Verwijder geselecteerde items

en: Delete batch
nl-NL: Batch verwijderen

en: Remove duplicates
nl-NL: Verwijder dubbelingen

en: Export selected items
nl-NL: Exporteer geselecteerde exemplaren

en: Export full batch
nl-NL: Exporteer volledige batch

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
nl-NL: Exemplaren in batch nummer %s

en: Label number
nl-NL: Etiketnummer

en: There are no items in this batch yet
nl-NL: Er zitten nog geen exemplaren in deze batch

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
nl-NL: Voeg exemplaren toe via het tekstveld boven of laat leeg om via zoek exemplaar toe te voegen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
nl-NL: Batch %s verwijderen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
nl-NL: Weet u zeker dat u etiketnummer(s): %s uit deze batch wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
nl-NL: Verwijdering van etiket uit een batch met slechts 1 etiket vewijdert de hele batch.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
nl-NL: Exporteer etiketten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
nl-NL: Als u dit wilt, selecteer dan de optie 'Batch verwijderen' op de werkbalk

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
nl-NL: Voeg barcodes toe via het invoerveld of de zoek exemplaren optie.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
nl-NL: Selecteer tenminste één exemplaar.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
nl-NL: Selecteer tenminste één etiket om te verwijderen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
nl-NL: Selecteer tenminste één etiket om te exporteren.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
nl-NL: Kan beschrijving niet opslaan

en: Only the bibliographic data is printed
nl-NL: Alleen de bibliografische data wordt afgedrukt

en: Barcode precedes bibliographic data
nl-NL: Barcode gaat aan bibliografische data vooraf

en: Bibliographic data precedes barcode
nl-NL: Bibliografische data gaat aan barcode vooraf

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
nl-NL: Barcode en bibliografische data worden op verschillende etiketten geprint

en: Only the barcode is printed
nl-NL: Alleen de barcode wordt afgedrukt

note: For the first occurrence, %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
nl-NL: Bewerk etiket layout %s

en: New label layout
nl-NL: Nieuwe etiketlay-out

en: Layout name:
nl-NL: Lay-out naam:

en: Choose barcode type (encoding):
nl-NL: Kies barcodetype (codering):

en: Choose layout type:
nl-NL: Kies layouttype:

en: Bibliographic data to print
nl-NL: Bibliografische data om af te drukken

en: Choose order of text fields to print
nl-NL: Kies volgorde van af te drukken tekstvelden

en: List fields
nl-NL: Lijstvelden

en: Data fields
nl-NL: Gegevensvelden

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
nl-NL: Voer een kommagescheiden lijst van velden in om af te drukken. Te gebruiken zijn

en: or MARC subfield.
nl-NL: of MARC subveld.

en: See online help for advanced options
nl-NL: Zie online hulp voor geavanceerde opties

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
nl-NL: bv: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
nl-NL: De velden homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description en permanent_location_description tonen beschrijving in plaats van code.

en: Draw guide boxes:
nl-NL: Teken geleidingsvakken:

en: Split call numbers:
nl-NL: Splits plaatsnummers:

en: Text justification:
nl-NL: Tekstuitvulling:

en: Font:
nl-NL: Lettertype:

en: Font size:
nl-NL: Lettertype grootte:

en: Barcode width:
nl-NL: Barcode breedte:

en: Barcode height:
nl-NL: Barcode hoogte:

en: Oblique title:
nl-NL: Uniforme titel:

en: Profiles
nl-NL: Profielen

note: For the first occurrence, %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
nl-NL: Bewerk printerprofiel %s

en: New printer profile
nl-NL: Nieuw printerprofiel

en: Profile settings
nl-NL: Profielinstellingen

en: Printer name:
nl-NL: Printernaam:

en: Paper bin:
nl-NL: Papierbak:

en: Template name:
nl-NL: Sjabloonnaam:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
nl-NL: Profiel niet toegekend %s

en: Units:
nl-NL: Eenheden:

en: PostScript points
nl-NL: PostScript Points

en: Agates
nl-NL: Agaten

en: Offset:
nl-NL: Verschuiving:

en: Horizontal:
nl-NL: Horizontaal:

en: Vertical:
nl-NL: Verticaal:

en: Creep:
nl-NL: Kruipen:

en: Print barcode range
nl-NL: Barcodereeks printen

en: Print range
nl-NL: Print bereik

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
nl-NL: Van en tot waarden moeten dezelfde lengte hebben.

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
nl-NL: Moet groter of gelijk zijn aan de van waarde.

note: For the first occurrence, %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
nl-NL: Bewerk etiketsjabloon %s

en: New label template
nl-NL: Nieuw etiketsjabloon

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
nl-NL: %s%s%sN/B%s

en: Template ID:
nl-NL: Sjabloon ID:

en: Template code:
nl-NL: Sjablooncode:

en: Template description:
nl-NL: Sjabloonbeschrijving:

en: Units:
nl-NL: Eenheden:

en: Page height:
nl-NL: Paginahoogte:

en: Page width:
nl-NL: Paginabreedte:

en: Label width:
nl-NL: Etiketbreedte:

en: Label height:
nl-NL: Etikethoogte:

en: Top page margin:
nl-NL: Bovenste paginamarge:

en: Left page margin:
nl-NL: Linker paginamarge:

en: Top text margin:
nl-NL: Bovenste tekstmarge:

en: Left text margin:
nl-NL: Linker tekstmarge:

en: Number of columns:
nl-NL: Aantal kolommen:

en: Number of rows:
nl-NL: Aantal rijen:

en: Gap between columns:
nl-NL: Ruimte tussen kolommen:

en: Gap between rows:
nl-NL: Ruimte tussen rijen:

en: Profile:
nl-NL: Profiel:

en: Make a new printer profile.
nl-NL: Maak een nieuw printerprofiel.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden en de %s operatie voor %s %s is niet voltooid. Laat de systeembeheerder de logs controleren voor details.

en: Layout ID
nl-NL: Lay-out ID

en: Barcode type
nl-NL: Barcodetype

en: Print type
nl-NL: Afdruk type

en: Template ID
nl-NL: Sjabloon ID

en: Template name
nl-NL: Sjabloonnaam

en: Profile ID
nl-NL: Profiel ID

en: Printer name
nl-NL: Printernaam

en: Paper bin
nl-NL: Papierbak

en: Fields to print
nl-NL: Af te drukken velden

en: Export selected
nl-NL: Selectie exporteren

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
nl-NL: Er zijn momenteel geen %s beschikbaar.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
nl-NL: Gebruik de taakbalk boven voor het maken van een nieuwe %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
nl-NL: Kies een %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
nl-NL: Kies minimaal één batch om te exporteren.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
nl-NL: Selecteer één %s om te %s.

en: Label printing/exporting
nl-NL: Label afdrukken/exporteren

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
nl-NL: Klik op deze links om de geëxporteerde batch(es) te downloaden.

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
nl-NL: Enkele of alle geselecteerde barcodes hebben geen bijbehorende exemplaren.

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
nl-NL: Gebruik van een layout zonder barcodes kan leiden tot ontbrekende ingangen of een lege pagina

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
nl-NL: %s%s enkel etiket%s%s enkele etiketten%s

en: Download as PDF
nl-NL: Download als PDF

en: Download as CSV
nl-NL: Download als CSV

en: Download as XML
nl-NL: Download als XML

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
nl-NL: Etiket batchnummer %s

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
nl-NL: Barcodes van %s tot %s

note: INPUT type=button
en: Done
nl-NL: Gereed

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
nl-NL: Exporteer %s etiketten

en: Exporting 1 label
nl-NL: Exporteer 1 etiket

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
nl-NL: %s te exporteren batches

en: 1 batch to export
nl-NL: 1 batch om te exporteren

en: Select a template to be applied:
nl-NL: Kies een sjabloon om toe te passen:

en: Select a layout to be applied:
nl-NL: Kies een layout om toe te passen:

en: Enter starting label position (for PDF):
nl-NL: Voer eerste etiketpositie in (voor PDF):

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
nl-NL: Eerste etiketnummer

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
nl-NL: Resultaten %s tot en met %s %s van %s%s

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
nl-NL: %sdoor %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

en: Accession date
nl-NL: Opvraagdatum

en: Add checked
nl-NL: Voeg gecontroleerde toe

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
nl-NL: Zoek exemplaren %s om toe te vogen aan Batch %s %s

en: Acquisition date
nl-NL: Aanschafdatum

en: Field-weighted, relevance ranked
nl-NL: Veldgewogen, op relevantie geordend

en: Added on or after date:
nl-NL: Toegevoegd op of na:

en: Added on or before date:
nl-NL: Toegevoegd op of voor:

note: INPUT type=submit
en: View spine label
nl-NL: Bekijk rugetiket

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
nl-NL: Barcode %s niet gevonden.

en: Print this label
nl-NL: Druk dit etiket af

en: Edit this label
nl-NL: Bewerk dit etiket

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %5$s:  IF accountline %6$s:  IF accountline.credit_type_code %7$s:  accountline.id | html %8$s:  ELSIF accountline.debit_type_code %9$s:  accountline.id | html %10$s:  END %11$s:  ELSE %12$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' %13
en: %s %s %s %s %s %s Details of credit (%s) %s Details of debit (%s) %s %s Account for %s %s %s %s %s
nl-NL: %s %s %s %s %s %s Details van credit (%s) %s Details van debet (%s) %s %s Account van %s %s %s %s %s

en: Transaction details
nl-NL: Transactiedetails

en: Details of credit
nl-NL: Details van tegoed

en: Details of debit
nl-NL: Details van kosten

en: Return date
nl-NL: Inleverdatum

en: Outstanding
nl-NL: Openstaand

en: Librarian
nl-NL: Bibliothecaris

en: Related transaction
nl-NL: Verwante transactie

en: Increase
nl-NL: Vergroot

en: Decrease
nl-NL: Verklein

en: Applied
nl-NL: Toegepast

en: Reversed
nl-NL: Teruggedraaid

en: Account not found
nl-NL: Account niet gevonden

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Alert subscriptions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nl-NL: Attendering abonnementen voor %s &rsaquo; Leners &rsaquo; Koha

en: Alert subscriptions
nl-NL: Attenderingsmeldingen

en: Unsubscribe from email alerts
nl-NL: Afmelden voor attenderingsmeldingen via e-mail

en: This patron has not subscribed to email alerts for any subscriptions.
nl-NL: Deze lener heeft zich niet aangemeld voor attendering via e-mail voor abonnementen.

en: API keys
nl-NL: API sleutels

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
nl-NL: API sleutels voor %s

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
nl-NL: Vergeet niet je geheime API-sleutel ergens veilig op te slaan. De sleutel wordt namelijk niet meer getoond!

en: Secret:
nl-NL: Geheim:

en: Generate new client id/secret pair
nl-NL: Maak nieuw client id/geheim paar

en: Generate a new client id/key pair
nl-NL: Maak een nieuw client id/sleutel paar

en: Revoke
nl-NL: Intrekken

en: Activate
nl-NL: Activeren

en: No keys defined for the current patron.
nl-NL: Geen toetsen gedefinieerd voor huidige lener.

en: Generate a new client id/secret pair
nl-NL: Maak een nieuw client id/geheim paar

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze sleutel wilt verwijderen?

en: Receipt sent.
nl-NL: Bevestiging verstuurd.

en: Receipt not sent, failed to find template.
nl-NL: Bevestiging is niet verstuurd, geen sjabloon gevonden.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
nl-NL: Account voor %s

en: Transactions
nl-NL: Transacties

en: Make a payment
nl-NL: Doe een betaling

en: Create manual invoice
nl-NL: Maak handmatige factuur

en: Create manual credit
nl-NL: Maak handmatige creditering

en: Updated
nl-NL: Bijgewerkt

en: Credit number
nl-NL: Kredietnummer

en: Description of charges
nl-NL: Beschrijving van kosten

en: Checkin date
nl-NL: Incheckdatum

en: Checkout date
nl-NL: Uitleendatum

en: Receipt
nl-NL: Ontvangstbewijs

en: Pay
nl-NL: Betalen

en: Void payment
nl-NL: Ongeldigverklaring van betaling

en: Cancel charge
nl-NL: Annuleer kosten

en: Issue payout
nl-NL: Verstrek betaling

en: Issue refund
nl-NL: Verstrek teruggave

en: Apply discount
nl-NL: Korting toepassen

en: Payout amount
nl-NL: Uit te betalen bedrag

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
nl-NL: Koppel ten minste één kasregister aan deze vestiging om contacte uitbetalingen te kunnen registreren.

en: Outstanding credit:
nl-NL: Openstaand tegoed:

en: Returned to patron:
nl-NL: Keer terug naar lener:

en: -- Select an option--
nl-NL: -- Kies een optie--

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
nl-NL: Koppel ten minste één kasregister aan deze vestiging om contacte teruggaves te kunnen registreren.

en: Amount paid:
nl-NL: Betaald bedrag:

en: Amount charged:
nl-NL: In rekening gebracht:

en: Discount to apply:
nl-NL: Te verrekenen korting:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze creditboeking wilt stoppen?

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
nl-NL: Filter betaalde transacties

note: SCRIPT
en: Show all transactions
nl-NL: Toon alle transacties

en: Delete patron
nl-NL: Verwijder lener

en: Cannot delete patron
nl-NL: Kan lener niet verwijderen

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
nl-NL: Lener heeft %s exemplaren uitgeleend.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
nl-NL: Lener heeft %s aan boetes.

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
nl-NL: Er zijn accounts van geborgden aan deze lener gekoppeld.

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
nl-NL: Lener heeft %s aanvragen. Verwijderen van lener annuleert alle aanvragen.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
nl-NL: Lener heeft %s tegoed.

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
nl-NL: Lener heeft %s wachtende suggesties.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
nl-NL: Lener %s %s verwijderen?

en: This cannot be undone.
nl-NL: Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
nl-NL: %s Er is een fout opgetreden tijdens het genereren van het PDF bestand. Neem contact op met de beheerder. %s

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
nl-NL: Kan kwijtschelding niet bewerken: lener heeft nog uitleningen.

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
nl-NL: Lener heeft aanvragen. Deze worden geannuleerd als de kwijtschelding is gegenereerd.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
nl-NL: Genereer kwijtschelding

en: Already validated discharges
nl-NL: Kwijtscheldingen reeds gevalideerd

en: Validated
nl-NL: Gevalideerd

en: Pending discharge requests
nl-NL: Wachtende kwijtscheldverzoeken

en: Date requested
nl-NL: Verzoekdatum

en: There are no pending discharge requests.
nl-NL: Er zijn geen wachtende kwijtscheldingsverzoeken.

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
nl-NL: %sHet bestand dat u probeert te uploaden heeft geen inhoud.%s %sU heeft geen bestand geselecteerd om te uploaden.%s

en: This patron has no files attached.
nl-NL: Aan deze lener hangen geen bestanden.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
nl-NL: Stafleden hebben geen toegang tot de aanvraaggeschiedenis van lener

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
nl-NL: Dit is de anonieme lener, dus er wordt geen aanvraaggeschiedenis getoond.

en: This patron has no holds history.
nl-NL: Deze lener heeft geen aanvraaggeschiedenis.

en: Waiting date
nl-NL: Wachtdatum

en: Cancellation date
nl-NL: Annuleringsdatum

en: Requested item type
nl-NL: Aangevraagd itemtype

en: Any item type
nl-NL: Elk willekeurig item type

en: Delivery day:
nl-NL: Bezorgdag:

en: Material:
nl-NL: Materiaal:

en: Subjects:
nl-NL: Onderwerpen:

en: Authors:
nl-NL: Auteurs:

en: Referral:
nl-NL: Verwijzing:

en: Housebound details
nl-NL: Thuisbezorgdetails

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
nl-NL: Thuisbezorgdetails van %s

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
nl-NL: Er is een fout bij het bijwerken van dit thuisbezorgprofiel

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
nl-NL: Fout bij het aanmaken van dit thuisbezorgingsprofiel

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het laden van deze thuisbezorging

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van een thuisbezorging

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
nl-NL: Fout bij het bijwerken van deze thuisbezorging

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
nl-NL: Fout bij het aanmaken van een nieuwe thuisbezorging

en: Please try again later
nl-NL: Probeer het later nog eens

en: Manage housebound profile
nl-NL: Beheer thuisbezorgprofiel

en: Select a day
nl-NL: Selecteer een dag

en: Select a frequency
nl-NL: Selecteer een frequentie

en: Preferred materials:
nl-NL: Voorkeursmaterialen:

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Manage housebound deliveries
nl-NL: Beheer thuisbezorgleveringen

en: Delivery details
nl-NL: Bezorging details

en: Date:
nl-NL: Datum:

en: Time:
nl-NL: Tijd:

en: Select a time
nl-NL: Kies een tijd

en: Morning
nl-NL: Ochtend

en: Morning
nl-NL: Ochtend

en: Afternoon
nl-NL: Middag

en: Afternoon
nl-NL: Middag

en: Evening
nl-NL: Avond

en: Evening
nl-NL: Avond

en: Chooser:
nl-NL: Kiezer:

en: Select a chooser
nl-NL: Selecteer een kiezer

en: Deliverer:
nl-NL: Bezorger:

en: Select a deliverer
nl-NL: Selecteer een bezorger

en: Deliveries
nl-NL: Goederen

en: Chooser
nl-NL: Kiezer

en: Deliverer
nl-NL: Bezorger

en: Add a new delivery
nl-NL: Voeg een nieuwe levering toe

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze levering wilt verwijderen?

en: Manual credit
nl-NL: Handmatige teruggave

en: Credit type:
nl-NL: Krediettype:

en: Example: 5.00
nl-NL: Voorbeeld: 5.00

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
nl-NL: %s Kassa:

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
nl-NL: Voeg tegoed toe

en: Manual invoice
nl-NL: Handmatige factuur

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
nl-NL: Fout: ongeldige barcode ingevoerd, probeer opnieuw

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
nl-NL: Er is een fout opgetreden, probeer opnieuw: %s

en: Cost:
nl-NL: Kosten:

en: Save and pay
nl-NL: Opslaan en betalen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
nl-NL: Rechten instellen voor %s

en: Select all
nl-NL: Selecteer alles

en: Clear all
nl-NL: Wis alles

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
nl-NL: De systeemvoorkeur ProtectSuperlibrarianPrivileges is ingeschakeld

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
nl-NL: Deze toestemming geeft toegang tot alle onderdelen. Hierdoor kunnen geen deelrechten gekozen worden.

en: Hide details
nl-NL: Details verbergen

en: Show details
nl-NL: Toon details

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
nl-NL: Inconsistentie aangetroffen!

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
nl-NL: Het superbibliothecarisrecht is wederzijds uitsluitend met andere rechten, omdat deze alle rechten bevat.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
nl-NL: De systeemvoorkeur ProtectSuperlibrarian is ingeschakeld

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
nl-NL: De rechten van deze lener worden gereset op alleen superbibliothecaris.

en: Password updated
nl-NL: Wachtwoord bijgewerkt

en: Change username and/or password
nl-NL: Wijzig gebruikersnaam en/of wachtwoord

en: The following errors have occurred:
nl-NL: De volgende fouten zijn opgetreden:

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
nl-NL: Deze gebruikersnaam bestaat al. Kies svp een andere.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
nl-NL: Het wachtwoord moet tenminste %s karakters lang zijn.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
nl-NL: Het wachtwoord moet tenminste één getal, één letter en één hoofdletter bevatten.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
nl-NL: Het wachtwoord mag niet beginnen of eindigen met een spatie.

en: The password was rejected by a plugin.
nl-NL: Het wachtwoord is afgewezen door een plugin.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
nl-NL: U heeft geen rechten om de logininformatie van de lener te bewerken.

en: . Please re-enter the new password.
nl-NL: . Voer het nieuwe wachtwoord opnieuw in.

en: The passwords entered do not match
nl-NL: De ingevoerde wachtwoorden komen niet overeen

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
nl-NL: Wijzig gebruikersnaam en/of wachtwoord voor %s %s

en: New username:
nl-NL: Nieuwe gebruikersnaam:

en: New password:
nl-NL: Nieuw wachtwoord:

en: Confirm new password:
nl-NL: Bevestig nieuw wachtwoord:

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
nl-NL: Koha kan bestaande wachtwoorden niet tonen. Laat het veld leeg om het bestaande wachtwoord te houden.

en: Processing...
nl-NL: In bewerking...

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
nl-NL: Klik om te vullen met willekeurig gegenereerde suggestie.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
nl-NL: Wachtwoorden worden als tekst getoond

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You will be logged out if you modify your username
nl-NL: Je wordt uitgelogd als je je gebruikernaam wijzigt

en: patrons to
nl-NL: leners naar

en: Add to patron list
nl-NL: Voeg toe aan lenerlijst

en: Merge selected patrons
nl-NL: Geselecteerde leners samenvoegen

en: Add patrons to a new patron list
nl-NL: Voeg leners toe aan nieuwe lenerlijst

en: Patron list name:
nl-NL: Naam lenerlijst:

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
nl-NL: Er is een fout opgetreden. Lenerlijst kan niet worden bijgewerkt.

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
nl-NL: Er bestaat al een lijst met die naam!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
nl-NL: U heeft geen leners geselecteerd om aan lijst toe te voegen!

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
nl-NL: Geef de nieuwe lenerlijst een naam!

en: Add patron
nl-NL: Lener toevoegen

en: Modify patron
nl-NL: Wijzig lener

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs for details.
nl-NL: Er ging iets mis bij het aanmaken van deze lener. Controleer de logbestanden.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs for details.
nl-NL: Er ging iets mis bij het bijwerken van deze lener. Controleer de logbestanden.

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
nl-NL: Onverwerkte fout: %s

en: This member has no email
nl-NL: Deze lener heeft geen e-mailadres

en: Duplicate patron
nl-NL: Lenerrecord dupliceren

en: Show full form
nl-NL: Toon volledig formulier

en: Show brief form
nl-NL: Toon verkorte vorm

en: Duplicate patron record?
nl-NL: Lenerrecord dupliceren?

en: View existing record
nl-NL: Bekijk bestaand record

en: It is a duplicate. Edit existing record
nl-NL: Het is een duplicaat. Bewerk bestaand record

en: Not a duplicate. Save as new record
nl-NL: Geen duplicaat. Opslaan als nieuw record

en: The following fields are wrong. Please fix them.
nl-NL: De volgende velden zijn fout. Corrigeer ze.

en: Username already exists or could not create unique new one.
nl-NL: De gebruikersnaam bestaat reeds of er kon geen nieuwe unieke aangemaakt worden.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
nl-NL: Leeftijd lener niet juist voor deze categorie. Toegstane leeftijden zijn %s-%s.

en: Library is invalid.
nl-NL: Bibliotheek is ongeldig.

en: Date of birth is invalid.
nl-NL: Geboortedatum is ongeldig.

en: Date of enrollment is invalid.
nl-NL: Inschrijvingsdatum is ongeldig.

en: Date of expiration is invalid.
nl-NL: Verloopdatum is ongeldig.

en: Password expiration date is invalid.
nl-NL: Verloopdatum wachtwoord is ongeldig.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
nl-NL: Kenmerkwaarde "%s" wordt al gebruikt in een ander lenerrecord.

en: The primary email is invalid.
nl-NL: Het primaire e-mailadres is ongeldig.

en: The secondary email is invalid.
nl-NL: Het secundaire e-mailadres is ongeldig.

en: The alternative email is invalid.
nl-NL: Het alternatieve e-mailadres is ongeldig.

en: A child patron needs a guarantor.
nl-NL: Een kind heeft een borgstaander nodig.

en: A guarantor cannot be a guarantee.
nl-NL: Een borgstaander kan geen geborgde zijn.

en: Cannot delete guarantor(s). A child patron needs a guarantor.
nl-NL: Kan de borgsteller(s) niet verwijderen. Een kind als lener heeft een borgsteller nodig.

en: Show collapsed fields:
nl-NL: Toon dichtgeklapte velden:

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
nl-NL: Deze velden zijn standaard ingeklapt door de CollapseFieldsPatronAddForm systeemvoorkeur

en: Patron identity
nl-NL: Identiteit lener

en: Guarantor information
nl-NL: Borgstaander informatie

en: Non-patron guarantor
nl-NL: Niet-lener borgstaander

en: Library management
nl-NL: Bibliotheekbeheer

en: Library setup
nl-NL: Bibliotheeksetup

en: OPAC/Staff interface login
nl-NL: OPAC/Stafinterface login

en: Patron account flags
nl-NL: Leneraccount signaleringen

en: Patron restrictions
nl-NL: Lenerblokkeringen

en: Housebound roles
nl-NL: Thuisbezorgrollen

en: Additional attributes and identifiers
nl-NL: Aanvullende kenmerken en identifiers

en: Patron messaging preferences
nl-NL: Lenerberichten instellingen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: Organization %sPatron %sidentity
nl-NL: Organisatie %sLener %sidentiteit

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
nl-NL: %s Aanhef:

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
nl-NL: %s Tweede voornaam:

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
nl-NL: %s Geboortedatum:

en: (Error)
nl-NL: (Fout)

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
nl-NL: %s Initialen:

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
nl-NL: %s Aanhef:

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
nl-NL: %s Tussenvoegsel:

en: Female
nl-NL: Vrouwelijk

en: Male
nl-NL: Mannelijk

en: None specified
nl-NL: Niet opgegeven

en: Female
nl-NL: Vrouwelijk

en: Male
nl-NL: Mannelijk

en: None specified
nl-NL: Niet opgegeven

en: Patron guarantor
nl-NL: Lener borgstaander

en: Organization:
nl-NL: Organisatie:

en: Relationship:
nl-NL: Relatie:

en: Guarantor:
nl-NL: Borgstaander:

en: Remove:
nl-NL: Verwijder:

en: Relationship:
nl-NL: Relatie:

en: Add guarantor
nl-NL: Voeg borgsteller toe

en: Show checkouts to guarantors:
nl-NL: Toon uitleningen aan borgstaanders:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
nl-NL: Toestaan dat borgstaanders uitleningen van deze lener kunnen zien in de OPAC

en: Show charges to guarantors:
nl-NL: Toon boetes aan borgstaanders:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's charges from the OPAC
nl-NL: Toestaan dat borgstaanders kosten van deze lener kunnen zien in de OPAC

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
nl-NL: %s Borgstaander's achternaam:

en: Non-patron guarantor surname
nl-NL: Niet-lener borgstaander achternaam

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
nl-NL: %s Borgstaander's voornaam:

en: Non-patron guarantor first name
nl-NL: Niet-lener borgstaander voornaam

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
nl-NL: %s Primair telefoonnummer:

en: Shows on transit slips
nl-NL: Wordt getoond op transit bonnen

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
nl-NL: %s Secondair telefoonnummer:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
nl-NL: %s Alternatief telefoonnummer:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
nl-NL: %s Primair e-mailadres:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
nl-NL: %s Secondair e-mailadres:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
nl-NL: %s Belangrijkste contactmethode:

en: Primary phone
nl-NL: Primair telefoonnummer

en: Secondary phone
nl-NL: Secundair telefoonnummer

en: Other phone
nl-NL: Alternatief telefoonnummer

en: Primary email
nl-NL: Primair e-mailadres

en: Secondary email
nl-NL: Secundair e-mailadres

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
nl-NL: %s Pasnummer:

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
nl-NL: Pasnummer mag niet langer zijn dan %s karakters.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
nl-NL: Pasnummer moet precies %s karakters lang zijn. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
nl-NL: Pasnummer moet tussen %s en %s karakters lang zijn. %s

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
nl-NL: Pasnummer kan maximaal %s karakters zijn. %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
nl-NL: Er is geen minimum of maximum aantal karakters. %s %s %s

en: autoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
nl-NL: autoMemberNum staat aan, maar pasnummer is gemarkeerd als verplicht in BorrowerMandatoryField: automatisch berekenen is uitgeschakeld.

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
nl-NL: Laat leeg voor automatische berekening tijdens registratie %s %s

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
nl-NL: De huidige categorie (%s) van de lener is beperkt tot andere bibliotheken

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
nl-NL: %s Sorteer 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
nl-NL: %s Sorteer 2:

en: Allow auto-renewal of items:
nl-NL: Automatische verlenging toestaan:

en: Yes
nl-NL: Ja

en: No
nl-NL: Nee

en: Protected:
nl-NL: Beschermd:

en: Yes if settings allow it
nl-NL: Ja als instellingen het toelaten

en: No if settings allow it
nl-NL: Nee als instellingen het toelaten

en: Inherit from settings
nl-NL: Overnemen uit instellingen

en: Preferred language for notices:
nl-NL: Voorkeurstaal voor berichten:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
nl-NL: %s Registratiedatum:

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
nl-NL: %s Vervaldatum (laat leeg voor auto berekening):

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
nl-NL: %s OPAC opmerking:

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
nl-NL: Deze boodschap verschijnt op de gebruikerspagina van de lener in de OPAC

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
nl-NL: %s Uitleenopmerking:

en: This message displays when checking out to this patron
nl-NL: Deze boodschap wordt weergegeven bij uitleen aan deze lener

note: %1$s:  END
en: %s Username:
nl-NL: %s Gebruikersnaam:

note: %1$s:  END
en: %s Password:
nl-NL: %s Wachtwoord:

en: Password is too short
nl-NL: Het wachtwoord is te kort

en: Password is too weak
nl-NL: Het wachtwoord is te zwak

en: Password has leading or trailing whitespaces
nl-NL: Wachtwoord bevat spaties vooraan of achteraan

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
nl-NL: Minimale wachtwoordlengte: %s

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
nl-NL: %s Bevestig wachtwoord:

en: Passwords do not match
nl-NL: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Password expiration date:
nl-NL: Verloopdatum wachtwoord:

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
nl-NL: Als je hier een waarde instelt, voorkom je dat de gebruiker materialen kan lenen en reserveringen in de OPAC plaatst

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
nl-NL: %s Vertrokken, geen adres:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
nl-NL: %s Ja

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
nl-NL: %s Nee

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
nl-NL: %s Verloren pas:

en: Remove?
nl-NL: Verwijderen?

en: Expiration:
nl-NL: Verloopdatum:

en: Chooser:
nl-NL: Kiezer:

en: Loading new messaging defaults
nl-NL: Nieuwe berichtstandaarden laden

en: SMS number:
nl-NL: SMS-nummer:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
nl-NL: Alleen cijfers invoeren. Voeg een + in voor het nummer als een landcode wordt gebruikt.

en: SMS provider:
nl-NL: SMS-provider:

en: Quick add
nl-NL: Snel toevoegen

en: Home library (branchcode)
nl-NL: Thuisbibliotheken (branchcode)

en: Surname
nl-NL: Achternaam

en: First name
nl-NL: Voornaam

en: Middle name
nl-NL: Tweede voornaam

en: Other names
nl-NL: Tussenvoegsels

en: Initials
nl-NL: Initialen

en: Pronouns
nl-NL: Aanhef

en: Street number
nl-NL: Huisnummer

en: Street type
nl-NL: Straattype

en: Address 2
nl-NL: Adres 2

en: Alternate address: Street number
nl-NL: Alternatief adres: Huisnummer

en: Alternate address: Street type
nl-NL: Alternatief adres: Straattype

en: Alternate address: Address
nl-NL: Alternatief adres: Adres

en: Alternate address: Address 2
nl-NL: Alternatief adres: Adres 2

en: Alternate address: City
nl-NL: Alternatief adres: Stad

en: Alternate address: State
nl-NL: Alternatief adres: Staat

en: Alternate address: ZIP/Postal code
nl-NL: Alternatief adres: Postcode

en: Alternate address: Email
nl-NL: Alternatief adres: E-mail

en: Alternate address: Phone
nl-NL: Alternatief adres: Telefoon

en: Alternate address: Contact note
nl-NL: Alternatief adres: Contact opmerking

en: Contact: Last name
nl-NL: Achternaam contactpersoon

en: Contact: First name
nl-NL: Voornaam contactpersoon

en: Contact: Title
nl-NL: Titel contactpersoon

en: Contact: Relationship
nl-NL: Soort relatie contactpersoon

en: Gender
nl-NL: Geslacht

en: Auto-renewal
nl-NL: Automatisch verlengen

en: Alternate contact: First name
nl-NL: Alternatief contact: Voornaam

en: Alternate contact: Surname
nl-NL: Alternatief contact: Achternaam

en: Alternate contact: Address
nl-NL: Alternatief contact: Adres

en: Alternate contact: Address 2
nl-NL: Alternatief contact: Adres 2

en: Alternate contact: City
nl-NL: Alternatief contactpersoon: Stad

en: Alternate contact: State
nl-NL: Alternatief contact: Staat

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
nl-NL: Alternatief contact: Postcode

en: Alternate contact: Country
nl-NL: Alternatief contact: Land

en: Alternate contact: Phone
nl-NL: Alternatief contact: Telefoon

en: SMS alert number
nl-NL: SMS alert nummer

en: Update patron records
nl-NL: Lenerrecords bijwerken

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
nl-NL: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Aangevraagd op %s

en: Approve
nl-NL: Goedkeuren

en: Deny
nl-NL: Weigeren

en: Patron details
nl-NL: Gebruiker details

en: Patron's address in doubt
nl-NL: Leneradres twijfelachtig

en: Gone no address
nl-NL: Vertrokken, geen adres

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
nl-NL: lener is gemarkeerd. Als dit wijzigingsverzoek het probleem oplost, verwijder dan de markering.

en: Unset Gone no address for this patron
nl-NL: Verwijder Vetrokken geen adres voor deze lener

en: Old value
nl-NL: Oude waarde

en: New value
nl-NL: Nieuwe waarde

en: There are no pending patron modifications.
nl-NL: Er zijn geen verzoeken tot wijzigingen van leners.

en: account lines
nl-NL: accountregels

en: article requests
nl-NL: artikelaanvragen

en: extended patron attributes
nl-NL: Uitgebreide lenerkenmerken

en: patron restrictions
nl-NL: lenerblokkeringen

en: patrons files
nl-NL: lenerbestanden

en: patron modification requests
nl-NL: Wijzigingsverzoeken lener

en: club enrollments
nl-NL: Clubinschrijvingen

en: checkouts
nl-NL: uitleningen

en: marks as last borrower of item
nl-NL: gemarkeerd als laatste lener van een exemplaar

en: tracked link clicks
nl-NL: kliks van gevolgde links

en: patron messages
nl-NL: lenerberichten

en: patron notices
nl-NL: lenermededelingen

en: previous checkouts
nl-NL: eerdere uitleningen

en: filled holds
nl-NL: vervulde aanvragen

en: ratings
nl-NL: beoordelingen

en: current holds
nl-NL: huidige aanvragen

en: reviews
nl-NL: recensies

en: statistics
nl-NL: statistiek

en: historical searches
nl-NL: zoekgeschiedenis

en: purchase suggestions
nl-NL: aanschafsuggesties

en: list items
nl-NL: lijst exemplaren

en: list shares
nl-NL: gedeelde lijsten

en: lists
nl-NL: lijsten

en: Merge patron records
nl-NL: Lenerrecords samenvoegen

en: Compare patrons
nl-NL: Vergelijk leners

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
nl-NL: Kies lener om te bewaren. Data van andere leners wordt hiernaartoe overgeheveld en de overgebleven lenerrecords worden verwijderd.

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
nl-NL: Leners samenvoegen

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
nl-NL: Fout: Twee of meer leners nodig om samen te voegen

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
nl-NL: Samenvoeging mislukt! De te behouden lener is ongeldig.

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
nl-NL: Samenvoeging mislukt! De volgende fout werd gemeld: %s.

en: No valid patrons to merge were found.
nl-NL: Geen geldige leners gevonden om samen te voegen.

en: Patron records merged into
nl-NL: Lenerrecords samengevoegd tot

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
nl-NL: %s %s verstuurd.

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
nl-NL: Het is bij het samenvoegen raadzaam om te controleren op duplicaataanvragen en deze op te lossen.

en: View patron record
nl-NL: Bekijk lenerrecord

en: Compare patrons for merging
nl-NL: Vergelijk leners voor samenvoegen

en: Initials:
nl-NL: Initialen:

en: Other name:
nl-NL: Tussenvoegsel:

en: Card number:
nl-NL: Pasnummer:

en: Address line 1:
nl-NL: Adresregel 1:

en: Address line 2:
nl-NL: Adresregel 2:

en: City:
nl-NL: Stad:

en: State:
nl-NL: Provincie:

en: ZIP/Postal code:
nl-NL: Postcode:

en: Country:
nl-NL: Land:

en: Registration date:
nl-NL: Registratiedatum:

en: Renewal date:
nl-NL: Verlengdatum:

en: Expiration date:
nl-NL: Verloopdatum:

en: Date of birth:
nl-NL: Geboortedatum:

en: Restricted:
nl-NL: Geblokkeerd:

en: Primary email:
nl-NL: Primair e-mailadres:

en: Secondary email:
nl-NL: Secondair e-mailadres:

en: Primary phone:
nl-NL: Primair telefoonnummer:

en: Secondary phone:
nl-NL: Secondair telefoonnummer:

en: Other phone:
nl-NL: Alternatief telefoonnummer:

en: Gender:
nl-NL: Geslacht:

en: Updated on:
nl-NL: Bijgewerkt op:

en: Primary phone:
nl-NL: Primair telefoonnummer:

en: Secondary phone:
nl-NL: Secundair telefoonnummer:

en: Other phone:
nl-NL: Alternatief telefoonnummer:

en: Secondary email:
nl-NL: Secundair e-mailadres:

en: Initials:
nl-NL: Initialen:

en: Guarantees:
nl-NL: Geborgden:

en: Library use
nl-NL: Bibliotheekgebruik

en: Card number:
nl-NL: Pasnummer:

en: Borrowernumber:
nl-NL: Lenernummer:

en: Registration date:
nl-NL: Registratiedatum:

en: Expiration date:
nl-NL: Verloopdatum:

en: Sort field 1:
nl-NL: Sorteerveld 1:

en: Sort field 2:
nl-NL: Sorteerveld 2:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
nl-NL: Automatisch verlengen: Lener heeft zich afgemeld

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account summary: %s &rsaquo;
nl-NL: Account overzicht: %s &rsaquo;

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
nl-NL: %s%s%s(geen telefoonnummer bekend)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
nl-NL: %s%s%s(geen primair e-mailadres bekend)%s

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
nl-NL: Registratiedatum: %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
nl-NL: Verloopdatum: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html
en: Category: %s
nl-NL: Categorie: %s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
nl-NL: %sTe laat!%s&nbsp;%s

en: Pending holds
nl-NL: Wachtende aanvragen

en: Pick up location
nl-NL: Afhaallocatie

en: Account fines and payments
nl-NL: Account boetes en betalingen

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
nl-NL: %s Totaal verschuldigd:

en: This is the anonymous patron.
nl-NL: Dit is de anonoieme lener.

en: Unable to delete staff user
nl-NL: Kan stafmedewerker niet verwijderen

en: Insufficient privileges.
nl-NL: Onvoldoende rechten.

en: Not allowed to delete own account
nl-NL: Niet toegestaan om eigen account te verwijderen

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
nl-NL: Verwijderen van het eigen account blokkeert de toegang tot Koha.

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
nl-NL: Kan met huidige instellingen geen leners verwijderen van andere bibliotheken

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
nl-NL: Kan lener niet verwijderen als die is ingesteld als AnonymousPatron

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
nl-NL: Deze lener kan niet verwijderd worden als hij als AnonymousPatron staat ingesteld in de systeemvoorkeuren.

en: Unable to delete patron
nl-NL: Kan lener niet verwijderen

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
nl-NL: Leneraccount is verlengd tot %s

en: Show checkouts to guarantor:
nl-NL: Toon uitleningen aan borgstaander:

en: Show charges to guarantor:
nl-NL: Toon boetes aan borgstaander:

note: %1$s:  guarantees_fines | $Price
en: Patron's guarantees collectively owe %s.
nl-NL: Geborgden van lener zijn samen verschuldigd %s.

en: See all charges.
nl-NL: Bekijk alle kosten.

en: Guarantors:
nl-NL: Borgstaanders:

en: Renewal date:
nl-NL: Verlengdatum:

en: Expired
nl-NL: Verlopen

en: Patron expires soon
nl-NL: Lener verloopt binnenkort

en: Privacy pref:
nl-NL: Privacy voorkeur:

en: Auto-renewal:
nl-NL: Automatische verlengen:

en: Patron has opted out
nl-NL: Lener heeft zich afgemeld

en: Password expires:
nl-NL: Wachtwoord verloopt op:

en: Protected:
nl-NL: Beschermd:

en: Circulation note:
nl-NL: Uitleenopmerking:

en: OPAC note:
nl-NL: OPAC opmerking:

en: Inherited
nl-NL: Overgedragen

en: Contact note:
nl-NL: Opmerking bij contactpersoon:

en: Alternative contact
nl-NL: Alternatief contact

en: Surname:
nl-NL: Achternaam:

en: First name:
nl-NL: Voornaam:

en: Address 2:
nl-NL: Adres 2:

en: Manage
nl-NL: Beheer

en: Sent notices
nl-NL: Verstuurde berichten

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
nl-NL: Verstuurde berichten aan %s

en: Notice
nl-NL: Bericht

en: Time created
nl-NL: Tijdstip aanmaak

en: Delivery note
nl-NL: Bezorgopmerking

en: sent
nl-NL: verstuurd

en: pending
nl-NL: in de wachtrij

en: failed
nl-NL: mislukt

en: deleted
nl-NL: verwijderd

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
nl-NL: Ongeldig lenernummer %s

en: Unable to find an email address for this patron
nl-NL: Geen e-mailadres gevonden voor deze lener

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
nl-NL: Ongeldig %s e-mailadres gevonden %s

en: Missing from email address
nl-NL: E-mailadres is niet compleet

en: Missing SMS number
nl-NL: SMS-nummer ontbreekt

en: Message is duplicate
nl-NL: Bericht is dubbel

en: No notes from SMS driver
nl-NL: Geen berichten van de SMS driver

en: The SMS driver could not be loaded
nl-NL: De SMS driver kon niet worden geladen

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
nl-NL: Probleem met onverwerkte e-mail, controleer de logbestanden voor meer details

note: %1$s:  QUEUED_MESSAGE.failure_code | html
en: Message failed to send with the following error: %s
nl-NL: Het bericht is niet verzonden, de volgende fout werd gemeld: %s

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
nl-NL: Er zijn geen berichten bekend die naar de lener verstuurd zijn.

en: Resend
nl-NL: Opnieuw verzenden

en: Payment note
nl-NL: Betalingsopmerking

en: Write off
nl-NL: Afschrijven

en: Add note
nl-NL: Voeg opmerking toe

en: Total due:
nl-NL: Totaal verschuldigd:

en: Outstanding credits could be applied:
nl-NL: Openstaand tegoed kon worden toegepast:

en: Apply
nl-NL: Toepassen

en: Total due if credit applied:
nl-NL: Totaal verschuldigd na aftrek tegoed:

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
nl-NL: Betaal bedrag

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
nl-NL: Betaal geselecteerde

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
nl-NL: Alles kwijtschelden

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
nl-NL: Geselecteerde kwijtschelden

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding charges.
nl-NL: %s heeft geen openstaande boetes.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding charges? This cannot be undone!
nl-NL: Openstaande kosten van in totaal %s afschrijven? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
nl-NL: Koppel ten minste één kasregister aan de bibliotheek om betalingen te kunnen registreren.

en: Create a new cash register
nl-NL: Maak nieuw kasregister

en: Pay an individual charge
nl-NL: Betaal een enkele boete

en: Write off an individual charge
nl-NL: Enkele boete kwijtschelden

en: Write off an amount toward selected charges
nl-NL: Deel van geselecteerde boetes kwijtschelden

en: Pay an amount toward selected charges
nl-NL: Betaal een deel van geselecteerde boetes

en: Pay an amount toward all charges
nl-NL: Betaal een deel van alle boetes

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
nl-NL: Betaal een bedrag minder dan of gelijk aan %s.

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
nl-NL: U dient een waarde ingeven die groter of gelijk is aan %s.

en: Total amount payable:
nl-NL: Totaal te betalen bedrag:

en: Amount being paid:
nl-NL: Bedrag dat betaald wordt:

en: Amount tendered:
nl-NL: Opgegeven bedrag:

en: Change to give:
nl-NL: Wisselgeld:

en: Total amount outstanding:
nl-NL: Totaal openstaand bedrag:

en: Writeoff amount:
nl-NL: Bedrag kwijtschelden:

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
nl-NL: Deze kosten kwijtschelden

en: Total amount outstanding:
nl-NL: Totaal openstaand bedrag:

en: The amount collected is more than the outstanding charge
nl-NL: Het betaalde bedrag is hoger dan de openstaande kosten

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
nl-NL: Het door de lener betaalde bedrag is hoger dan het verschuldigde bedrag.

en: The change to give is
nl-NL: Wisselgeld bedraagt

en: Confirm this payment?
nl-NL: Deze betaling bevestigen?

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
nl-NL: U probeert meer kwijt te schelden dan het openstaande bedrag.

en: No print template found
nl-NL: Geen afdruksjabloon gevonden

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
nl-NL: %s %s%s%sGeen bonsjabloon gevonden%s %s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
nl-NL: %s%s%sGeen bonsjabloon gevonden%s

en: New purchase suggestion
nl-NL: Nieuwe aanschafsuggestie

en: Managed by
nl-NL: Beheerd door

en: Managed on
nl-NL: Beheerd op

en: Suggested on
nl-NL: Voorgesteld op

en: Checked by the library
nl-NL: Gecontroleerd door de bibliotheek

en: Accepted by the library
nl-NL: Geaccepteerd door de bibliotheek

en: Ordered by the library
nl-NL: Besteld door de bibliotheek

en: Suggestion declined
nl-NL: Suggestie afgewezen

en: Available in the library
nl-NL: Beschikbaar in de bibliotheek

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
nl-NL: Deze lener heeft geen aanschafsuggesties gedaan

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
nl-NL: Stafleden hebben geen toegang tot de uitleengeschiedenis van lener

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
nl-NL: Dit is de anonieme lener, dus er wordt geen uitleengeschiedenis getoond. Draai een rapport voor een lijst van geanonimiseerde uitleningen.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
nl-NL: Deze lener heeft gekozen voor het niet bewaren van de uitleengeschiedenis.

en: This patron has no circulation history.
nl-NL: Deze lener heeft geen uitleengeschiedenis.

en: Vol info
nl-NL: Dl. of jrg.

en: Number of renewals
nl-NL: Aantal verlengingen

en: On-site checkouts
nl-NL: Lokale uitleningen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
nl-NL: &rsaquo; Terugroepgeschiedenis van %s

en: Show old recalls
nl-NL: Toon oude terugroepingen

en: Recalls have not been enabled. Enable the
nl-NL: Terugroepingen zijn niet ingeschakeld. Schakel de

en: system preference to use recalls.
nl-NL: systeemvoorkeur voor terugroepingen.

en: Subscription routing lists
nl-NL: Abonnement roulatielijsten

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
nl-NL: Abonnement circulatielijst voor %s

en: Search subscriptions:
nl-NL: Zoek abonnementen:

en: 0 subscription routing lists
nl-NL: 0 abonnement roulatielijsten

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
nl-NL: %s abonnement circulatielijst

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
nl-NL: %s abonnement circulatielijsten

en: Subscription title
nl-NL: Titel abonnement

en: Position
nl-NL: Positie

en: Routing list
nl-NL: Routeringslijst

en: Edit routing list
nl-NL: Roulatielijst bewerken

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
nl-NL: Lener staat niet op een abonnementroulatielijst.

en: Add selected patrons
nl-NL: Geselecteerde leners toevoegen

note: SCRIPT
en: %s Patrons added.
nl-NL: %s Leners toegevoegd.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
nl-NL: Statistieken voor %s

en: Total checkouts as of yesterday
nl-NL: Totaal aantal uitleningen sinds gisteren

en: Today's checkouts
nl-NL: Vandaag uitgeleend

en: Today's checkins
nl-NL: Vandaag ingenomen

en: Total checkouts
nl-NL: Totaal aantal uitleningen

en: There are no statistics for this patron.
nl-NL: Er zijn geen statistieken voor deze lener.

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
nl-NL: De bewerking kan niet worden voortgezet. Definieer een encryptiesleutel in de configuratie.

en: Status: Enabled
nl-NL: Status: ingeschakeld

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
nl-NL: TweeFactorAuthenticatie uitschakelen

en: Status: Disabled
nl-NL: Status: Uitgeschakeld

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
nl-NL: Twee-factor-authenticatie is verplicht om in te loggen. Als je dit nu niet inschakelt, wordt dit bij je volgende login gevraagd.

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
nl-NL: TweeFactorAuthenticatie inschakelen

en: Choose adult category
nl-NL: Kies volwassene categorie

en: Add offline circulations to queue
nl-NL: Voeg offline uitleningen toe aan wachtrij

en: Koha offline circulation
nl-NL: Koha offline uitleen

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
nl-NL: Bestand is geüpload. Wanneer alle bestanden geüpload zijn, deze svp verwerken in de wachtende offline uitleenacties.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
nl-NL: Waarschuwing: Bestand is versie %s, maar alleen versie %s kan geïmporteerd worden. Er wordt een poging gedaan.

en: Upload another KOC file
nl-NL: Nog een KOC bestand uploaden

en: View pending offline circulation actions
nl-NL: Bekijk wachtende offline uitleenacties

en: Offline circulation
nl-NL: Offline uitleen

en: Card number or username
nl-NL: Pasnummer of gebruikersnaam

en: For the selected operations:
nl-NL: Voor de geselecteerde bewerkingen:

note: INPUT type=button
en: Process
nl-NL: Verwerken

en: There are no pending offline operations.
nl-NL: Er zijn geen wachtende offline handelingen.

note: SCRIPT
en: Added.
nl-NL: Toegevoegd.

note: SCRIPT
en: Deleted.
nl-NL: Verwijderd.

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
nl-NL: Exemplaar is niet uitgeleend.

note: SCRIPT
en: Patron not found.
nl-NL: Lener niet gevonden.

note: SCRIPT
en: Success.
nl-NL: Succes.

en: Offline circulation file upload
nl-NL: Offline-uitleenbestand uploaden

en: Results
nl-NL: Resultaten

en: Offline circulation file upload
nl-NL: Offline-uitleenbestand uploaden

en: Your data was processed. Here are the results:
nl-NL: Je data is verwerkt. Hier zijn de resultaten:

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
nl-NL: Let op: niet in staat om patroon van exemplaarbarcode te bepalen (%s). Kan niet innemen.

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
nl-NL: (%s) tot

en: Checked out
nl-NL: Uitgeleend

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
nl-NL: (%s) voor

en: Renewed
nl-NL: Verlengd

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
nl-NL: (%s) van

en: Checked in
nl-NL: Ingenomen

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
nl-NL: Betaling (%s) geaccepteerd van

en: Upload offline circulation data
nl-NL: Offline uitleendata uploaden

en: Choose .koc file:
nl-NL: Kies .koc bestand:

en: Upload progress:
nl-NL: Voortgang upload:

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
nl-NL: Voeg aan offline uitleenwachtrij toe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
nl-NL: Geweigerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
nl-NL: Map heeft geen schrijfrechten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
nl-NL: Fout code 0 niet in gebruik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
nl-NL: Bestand bestaat al

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
nl-NL: Upload eerst een bestand.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
nl-NL: Hoofddirectory voor uploads niet gedefinieerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
nl-NL: Tijdelijke map voor uploads niet gedefinieerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
nl-NL: Status upload:

en: Web installer &rsaquo; Create a library
nl-NL: Web installer &rsaquo; Maak een bibliotheek

en: Installation
nl-NL: Installatie

en: Onboarding
nl-NL: Instellen

en: Create a library
nl-NL: Maak een bibliotheek

en: Create a patron category
nl-NL: Lenercategorie aanmaken

en: Create Koha administrator patron
nl-NL: Maak Koha beheerder

en: Create a new item type
nl-NL: Maak nieuw itemtype

en: Create a new circulation rule
nl-NL: Maak een nieuwe uitleenregel

en: To add another library and for more settings, go to:
nl-NL: Ga om nog een bibliotheek toe te voegen of voor meer instellingen naar:

en: Libraries and groups
nl-NL: Bibliotheken en groepen

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
nl-NL: Web installer &rsaquo; Maak een lenercategorie

en: The patron category you create will be used by the
nl-NL: De aan te maken lenercategorie wordt gebruikt door de

en: Staff
nl-NL: Staf

en: which should be set up by your system administrator.
nl-NL: die ingesteld dient te worden door de systeembeheerder.

en: Enrolment period:
nl-NL: Inschrijftermijn:

en: To add another patron category and for more settings go to:
nl-NL: Ga om nog een lenercategorie toe te voegen of voor meer instellingen naar:

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
nl-NL: Web installer &rsaquo; Maak Koha administrator lener

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
nl-NL: Nu wordt een lener met superbibliothecarisrechten aangemaakt. Log daarmee in om Koha te gebruiken als stafmedewerker met alle rechten.

en: Administrator identity
nl-NL: Administrator identiteit

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
nl-NL: Als u voorbeeldlenercategorieën hebt geïnstalleerd, selecteer dan de optie "Personeel" in het dropdown-vak van de lenercategorieën.

en: Administrator account permissions
nl-NL: Beheerdersaccount rechten

en: superlibrarian
nl-NL: superbibliothecaris

en: Administrator login
nl-NL: Beheerderslogin

en: Confirm password:
nl-NL: Bevestig wachtwoord:

en: To create another patron, go to:
nl-NL: Ga om nog een lener aan te maken naar:

en: Patrons &rsaquo; New patron
nl-NL: Leners &rsaquo; Nieuwe lener

en: To edit patron permissions, go to:
nl-NL: Ga om lenerrechten te bewerken naar:

en: More &rsaquo; Set permissions
nl-NL: Meer &rsaquo; Rechten instellen

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
nl-NL: Web installer &rsaquo; Maak een nieuw item type

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
nl-NL: Item types worden gebruikt voor groeperen van gerelateerde materialen. Voorbeelden zijn boeken of cd's.

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
nl-NL: Bij het toevoegen aan de catalogus wordt een exemplaar van een bepaald item type aangemaakt.

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
nl-NL: Belangrijk: uitleenregels worden toegepast op item types. Uitleenregels bepalen hoe een instelling materialen uitleent: Uitleenduur, verlengbeleid, reserveerbeleid, etc. Bijvoorbeeld een uitleenregel voor dvd's die bepaalt dat het lenen van een dvd €1,00 kost.

en: To create another item type later and for more settings go to:
nl-NL: Ga om later nog een item type te mken en voor andere instellingen naar:

en: Administration &rsaquo; Item types
nl-NL: Administratie &rsaquo; Item types

en: Web installer &rsaquo; Complete
nl-NL: Web installer &rsaquo; Voltooi

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
nl-NL: Gefeliciteerd, u bent gereed om Koha te gaan gebruiken

en: Start using Koha
nl-NL: Begin met Koha

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
nl-NL: Web installer &rsaquo; Maak een nieuwe uitleenregel

en: Library branch
nl-NL: Bibliotheekvestiging

en: Patron category:
nl-NL: Lenercategorie:

en: Choose
nl-NL: Kies

en: Current checkouts allowed:
nl-NL: Huidig aantal uitleningen toegestaan:

en: Loan period:
nl-NL: Leenperiode:

en: Renewals allowed:
nl-NL: Toegestane verlengingen:

en: Renewals period:
nl-NL: Verlengingsperiode:

en: Holds allowed (total):
nl-NL: Toegestane aanvragen (totaal):

en: Holds allowed (daily):
nl-NL: Toegestane aanvragen (dagelijks):

en: Holds per record (count):
nl-NL: Aanvragen per record (telling):

en: On shelf holds allowed:
nl-NL: Aanvragen op klaarstaande boeken toegestaan:

en: To create circulation rule, go to:
nl-NL: Ga om een uitleenregel te maken naar:

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
nl-NL: Administratie &rsaquo; Uitleen- en boeteregels

en: New patron list
nl-NL: Nieuwe lenerlijst

en: Patron list details
nl-NL: Details gebruikerslijst

en: Shared:
nl-NL: Gedeeld:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
nl-NL: Let op, deze lenernummers zijn niet gevonden:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
nl-NL: Let op, deze pasnummers zijn niet gevonden:

en: Borrowernumbers not found
nl-NL: Lenernummers niet gevonden

en: Cardnumbers not found
nl-NL: Pasnummers niet gevonden

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
nl-NL: Let op, deze lenernummers staan al in deze lijst:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
nl-NL: Let op, deze pasnummers staan al in deze lijst:

en: Borrowernumbers already in list
nl-NL: Lenernummers al in de lijst

en: Cardnumbers already in list
nl-NL: Pasnummers staan al in de lijst

en: Add patrons
nl-NL: Voeg leners toe

en: Patron search:
nl-NL: Lener zoeken:

en: Search for patrons
nl-NL: Zoek naar leners

en: Add multiple patrons
nl-NL: Voeg meerdere leners toe

en: Choose type of IDs to enter:
nl-NL: Kies het type ID's om in te voeren:

en: Cardnumbers
nl-NL: Pasnummers

en: Borrowernumbers
nl-NL: Lenernummers

en: List (one ID per line):
nl-NL: Lijst (één ID per regel):

en: Patrons to be added
nl-NL: Toe te voegen leners

en: Remove selected
nl-NL: Selectie verwijderen

en: Circ notes
nl-NL: Circ opmerkingen

en: Remove selected patrons
nl-NL: Geselecteerde leners verwijderen

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
nl-NL: Weet u zeker dat u de geselecteerde leners wilt samenvoegen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
nl-NL: Weet u zeker dat u de geselecteerde gebruikers wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
nl-NL: Selecteer ten minste één lener om te verwijderen

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
nl-NL: U dient ten minste twee of meer gebruikers te selecteren om samen te voegen

note: INPUT type=button
en: Delete selected lists
nl-NL: Geselecteerde lijsten verwijderen

en: Patrons in list
nl-NL: Leners op lijst

en: Shared
nl-NL: Gedeeld

note: For the first occurrence, %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
nl-NL: %s %s door

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
nl-NL: %s door u %s %s

en: Print patron cards
nl-NL: Lenerpassen afdrukken

en: Batch edit patrons
nl-NL: Groep leners bewerken

en: Batch delete patrons
nl-NL: Groep leners verwijderen

en: There are no patron lists.
nl-NL: Er zijn geen lenerlijsten.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
nl-NL: Lijst %s verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected lists ?
nl-NL: |Weet je zeker dat je de geselecteerde lijsten wilt verwijderen?

en: Patron not in your library group
nl-NL: Lener zit niet in je bibliotheekgroep

en: Patron lists with this patron
nl-NL: Lijsten van deze lener

en: Remove patron from list
nl-NL: Verwijder lener uit lijst

en: Add patron to list
nl-NL: Voeg lener toe aan lenerlijst

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
nl-NL: Bewerk (%s)

en: New patron card batch
nl-NL: Nieuwe lenerpas batch

en: Edit patron card batch
nl-NL: Bulkbewerking lenerpassen

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
nl-NL: Dubbele gebruikers verwijderd van batch nummer %s: %s

en: Add by borrowernumber(s):
nl-NL: Voeg toe via lenernummer(s):

en: One borrowernumber per line.
nl-NL: Een lenernummer per regel.

en: Add patron(s)
nl-NL: Voeg gebruiker(s) toe

en: Export selected card(s)
nl-NL: Exporteer geselecteerde kaart(en)

en: Export card batch
nl-NL: Exporteer kaart batch

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
nl-NL: Gebruikers in batch nummer %s

en: Borrower number
nl-NL: Lenernummer

en: There are no patrons in this batch yet
nl-NL: Er zitten nog geen leners in deze set

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
nl-NL: Voeg leners toe via lenersnummer met behulp van het bovenstaande tekstvak of laat leeg voor toevoegen via zoeken naar leners.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze lener uit de batch wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
nl-NL: Weet u zeker dat u de geselecteerde lener(s) wilt verwijderen uit deze batch?

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
nl-NL: Verwijdering van lener van een batch met slechts 1 lener vewijdert de hele batch.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
nl-NL: Exporteer lenerpassen

note: SCRIPT
en: Export single card
nl-NL: Exporteer enkele kaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
nl-NL: Kies minimaal één kaart om te exporteren.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
nl-NL: Selecteer tenminste één lener om te verwijderen.

en: New patron card layout
nl-NL: Nieuwe lenerpas lay-out

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit patron card layout %s
nl-NL: Bewerk layout lenerkaart %s

en: Patron card text layout
nl-NL: Lenerpas tekstopmaak

en: General settings
nl-NL: Algemene instellingen

en: Page side:
nl-NL: Paginazijde:

en: Front
nl-NL: Voorkant

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
nl-NL: Terug %s

en: Guide box:
nl-NL: Geleidebox:

en: On
nl-NL: Aan

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
nl-NL: Uit %s

en: Guide grid:
nl-NL: Geleideraster:

en: Text fields
nl-NL: Tekstvelden

en: Field 1
nl-NL: Veld 1

en: Text:
nl-NL: Tekst:

en: Text alignment:
nl-NL: Tekstuitlijning:

en: Lower left X coordinate:
nl-NL: X-coördinaat linksonder:

en: Lower left Y coordinate:
nl-NL: Y-coördinaat linksonder:

en: Field 2
nl-NL: Veld 2

en: Field 3
nl-NL: Veld 3

en: Patron card graphic layout
nl-NL: Lenerkaart grafische opmaak

en: Print card number as barcode:
nl-NL: Pasnummer als barcode afdrukken:

en: Scale height (relative to card):
nl-NL: Hoogte schalen (ten opzichte van pas):

en: Scale width (relative to card):
nl-NL: Breedte schalen (ten opzichte van pas):

en: Barcode type:
nl-NL: Barcodetype:

en: Print card number as text under barcode:
nl-NL: Pasnummer als tekst onder barcode afdrukken:

en: Image 1
nl-NL: Afbeelding 1

en: Image source:
nl-NL: Afbeeldingsbron:

en: Display height:
nl-NL: Toon hoogte:

en: Image 2
nl-NL: Afbeelding 2

note: For the first occurrence, %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile (%s)
nl-NL: Bewerk printerprofiel (%s)

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit patron card template (%s)
nl-NL: Bewerk sjabloon layout lenerkaart (%s)

en: New patron card template
nl-NL: Nieuw lenerpassjabloon

en: Edit patron card template
nl-NL: Bewerk lenerpassjabloon

en: Card height:
nl-NL: Kaarthoogte:

en: Card width:
nl-NL: Kaartbreedte:

en: Define a printer profile.
nl-NL: Maak een printerprofiel.

en: Image manager
nl-NL: Afbeeldingsmanager

en: Upload additional images for patron cards
nl-NL: Aanvullende afbeeldingen voor lenerpassen uploaden

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
nl-NL: Beheer aanvullende afbeeldingen als logo, versiering of achtergrond op een lenerpas lay-out.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
nl-NL: Alleen PNG, GIF, JPEG en XPM formaten worden ondersteund. Maximum grootte is 2Mb.

en: Image name:
nl-NL: Afbeeldingsnaam:

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
nl-NL: Dit is de naam zijn waarmee in de lenerpas layout-editor naar deze afbeelding wordt verwezen.

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
nl-NL: Vervang afbeeldingen door ze te verwijderen, nieuwe te uploaden en deze dezelfde naam te geven.

en: Image successfully uploaded
nl-NL: Afbeelding succesvol geüpload

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
nl-NL: Bestand: %s

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
nl-NL: Afbeeldingsnaam: %s

en: Delete images
nl-NL: Afbeeldingen verwijderen

en: Select one or more images to delete.
nl-NL: Selecteer een of meerdere afbeeldingen om te verwijderen.

en: Image ID
nl-NL: Afbeelding ID

en: Image(s) successfully deleted
nl-NL: Afbeelding(en) succesvol verwijderd

en: No images are currently available.
nl-NL: Geen afbeeldingen beschikbaar op dit moment.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
nl-NL: Deze afbeelding(en) verwijderen: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze afbeelding wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
nl-NL: Selecteer afbeelding(en) om te verwijderen.

en: layouts
nl-NL: opmaak

en: templates
nl-NL: sjablonen

en: profiles
nl-NL: profielen

en: Patron count
nl-NL: Gebruikers aantal

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
nl-NL: Exporteer geselecteerde batches

en: Export by patron list
nl-NL: Exporteer vanuit lenerlijst

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
nl-NL: Exporteer vanuit lenerlijst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
nl-NL: %s %s verwijderen?

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
nl-NL: Exporteer lenerpassen vanuit lijst

note: SCRIPT
en: Export single batch
nl-NL: Exporteer enkele batch

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
nl-NL: Selecteer een lenerlijst.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
nl-NL: Kies tenminste één %s tot %s.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
nl-NL: Kies één %s tot %s.

en: Patron card printing/exporting
nl-NL: Lenerpas afdrukken/exporteren

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
nl-NL: Klik op deze link(s) om de geëxporteerde batch(es) te downloaden.

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
nl-NL: %s Enkelvoudige lenerpassen

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
nl-NL: Kaart batchnummer %s

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
nl-NL: Klik op de link om de lenerpassen te downloaden uit de lenerlijst.

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
nl-NL: Exporteer %s lenerpassen

en: Exporting 1 patron card
nl-NL: Exporteer één lenerpas

en: Exporting from patron list
nl-NL: Exporteer vanuit lenerlijst

en: Select a layout for back side:
nl-NL: Selecteer een lay-out voor de achterzijde:

en: Back side layout not used
nl-NL: Layout achterzijde niet gebruikt

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
nl-NL: Gebruikt voor duplexprinters (vereist een '1 up sjabloon')

en: Enter starting card position:
nl-NL: Voer eerste kaartpositie in:

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
nl-NL: Eerste pasnummer

en: Plugins disabled
nl-NL: Plugins uitgeschakeld

en: Plugin upload is restricted to only those plugins listed by your server administrator
nl-NL: Het uploaden van plugins is beperkt tot alleen die plugins aangegeven door de beheerder van de server

en: To enable unrestricted plugin uploads, ask your administrator to unset plugins_restricted in the Koha configuration file
nl-NL: Om onbeperkte plugin-uploads mogelijk te maken, vraag je beheerder om plugins_restricted in het Koha-configuratiebestand uit te schakelen

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
nl-NL: Om Koha plugins te activeren moet de vlag enable_plugins ingesteld zijn in het Koha configuratiebestand

en: Upload plugin
nl-NL: Plugin uploaden

en: View plugins by class
nl-NL: Bekijk plugins per klasse

en: View all plugins
nl-NL: Bekijk alle plugins

en: View report plugins
nl-NL: Bekijk rapportplugins

en: View tool plugins
nl-NL: Bekijk hulpmiddelplugins

en: View MARC conversion plugins
nl-NL: Bekijk MARC omzettingsplugins

en: View online payment plugins
nl-NL: Bekijk online-betalingsplugins

en: View bibliographic record enhancement plugins for the staff interface
nl-NL: Bekijk plugins voor het verbeteren van bibliografische records in de stafinterface

en: View ILL availability plugins
nl-NL: Bekijk IBL beschikbaarheid plugins

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
nl-NL: Zoek naar plugins

en: Latest version
nl-NL: Nieuwste versie

en: Install
nl-NL: Installeer

en: No plugins installed
nl-NL: Geen plugins geïnstalleerd

en: No plugins that can be used as a tool are installed
nl-NL: Geen plugins geïnstalleerd die als hulpmiddel kunnen dienen

en: No plugins that can create a report are installed
nl-NL: Geen plugins geïnstalleerd die een rapport kunnen aanmaken

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
nl-NL: Geen plugins geïnstalleerd die bestanden naar MARC records kunnen omzetten

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
nl-NL: Er zijn geen plugins geïnstalleerd die online betalingen via de catalogus kunnen verwerken

en: No plugins that can enhance the bibliographic records in the staff interface are installed
nl-NL: Er zjin geen plugins geïnstalleerd die bibliorecords in de stafinterface kunnen verrijken

en: No plugins that can show ILL availability results are installed
nl-NL: Er zijn geen plugins geïnstalleerd die de beschikbaarheid via IBL kunnen tonen

en: Unknown plugin type
nl-NL: Onbekend plugintype

en: Plugin version
nl-NL: Plugin versie

en: Minimum Koha version
nl-NL: Minimum Koha versie

en: Maximum Koha version
nl-NL: Maximale Koha versie

en: ERRORS
nl-NL: FOUTEN

en: Error found whilst attempting to load plugin
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het laden van de plugin

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
nl-NL: Waarschuwing: deze plugin is geschreven voor een nieuwere Koha versie. Op eigen risico uitvoeren.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
nl-NL: Waarschuwing: deze plugin is geschreven voor een oudere Koha versie. Op eigen risico uitvoeren.

en: Run report
nl-NL: Rapport uitvoeren

en: Run tool
nl-NL: Programma uitvoeren

en: Uninstall
nl-NL: Deïnstalleren

en: Disable
nl-NL: Uitschakelen

en: Enable
nl-NL: Inschakelen

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
nl-NL: Weet u zeker dat u plug-in %s wilt deïnstalleren?

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
nl-NL: Het te uploaden bestand lijkt geen kpz-bestand te zijn. De extensie is niet '.kpz'.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
nl-NL: Dit script heeft geen schrijfrechten op de benodigde tijdelijke map.

en: The upload file appears to be empty.
nl-NL: De uploadmap lijkt leeg te zijn.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
nl-NL: %s kon niet worden uitgepakt.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
nl-NL: Controleer de integriteit van het zip bestand en probeer opnieuw.

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
nl-NL: Kan het bestand niet uitpakken in de plug-ins map.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
nl-NL: Verifieer dat de Apache user schrijfrechten heeft op de plugins-map.

en: Cannot install plugin from unknown source whilst plugins_restricted is enabled.
nl-NL: Er kunnen geen plugins van een onbekende bron worden geïnstalleerd als de optie plugins_restricted actief is.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
nl-NL: %s Een onbekende fout is opgetreden.

en: Please review the error log for more details.
nl-NL: Bekijk het foutlogboek voor meer details.

en: Only KPZ file format is supported.
nl-NL: Alleen KPZ-bestandsformaat wordt ondersteund.

en: Payment received
nl-NL: Betaling ontvangen

en: Print receipt
nl-NL: Ontvangstbon afdrukken

en: Email receipt
nl-NL: E-mail ontvangstbewijs

en: Items for purchase
nl-NL: Exemplaren te koop

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
nl-NL: Kies hieronder exemplaren om aan transactie toe te voegen: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
nl-NL: %s Er zijn geen handmatige factuurtypes gedefinieerd %s

en: This sale
nl-NL: Deze verkoop

en: Click to edit item cost or quantities
nl-NL: Klik om exemplaarkosten of -aantallen te bewerken

en: Total payable:
nl-NL: Totaal te betalen:

en: Collect payment
nl-NL: Ontvang betaling

en: Email address:
nl-NL: E-mailadres:

en: You do not have permission to perform cashup actions.
nl-NL: Je hebt geen rechten om cashup handelingen te verrichten.

en: You do not have permission to perform refund actions.
nl-NL: Je hebt geen rechten om teruggave handelingen te verrichten.

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
nl-NL: Laatste cashup: %s (

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
nl-NL: Zweven: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
nl-NL: Totaal ontvangen (contant): %s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
nl-NL: Totaal uitgegeven (contant): %s (%s)

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
nl-NL: Totaal te verrekenen: %s

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
nl-NL: Transacties sinds %s

en: Transactions to date
nl-NL: Transacties tot datum

en: Transaction
nl-NL: Transactie

en: Total income:
nl-NL: Totaal ontvangen:

en: Older transactions
nl-NL: Oudere transacties

en: Please select a date range to display transactions for:
nl-NL: Selecteer een datumbereik voor te tonen transacties voor:

en: Cashup history
nl-NL: Betalingsgeschiedenis

en: Cashier
nl-NL: Kassier

en: Confirm cashup of
nl-NL: Bevestig ontvangst van

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
nl-NL: Bevestig verwijdering van %s uit het kasregister met een restant van %s.

en: Issue refund from
nl-NL: Teruggave van

en: Cashup all
nl-NL: Alles incasseren

en: Total income (cash):
nl-NL: Totaal ontvangen (contant):

en: Total outgoing (cash):
nl-NL: Totaal uitgegeven (contant):

en: Total bankable:
nl-NL: Totaal te verrekenen:

en: Register name
nl-NL: Naam register

en: Register description
nl-NL: Beschrijving register

en: Last cashup
nl-NL: Laatste cashup

en: Bankable
nl-NL: Bankabel

en: Income (cash)
nl-NL: Inkomsten (cash)

en: Outgoing (cash)
nl-NL: Uitgaand (cash)

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
nl-NL: ) %s Geen laatste cashup %s

en: Please confirm that you have removed
nl-NL: Bevestig verwijdering van

en: from the cash register and left a float of
nl-NL: van het kasregister en laat een bedrag achter van

en: all
nl-NL: alle

en: cash registers
nl-NL: casregisters

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
nl-NL: Bevestig dat je %s contant ontvangen hebt.

en: Preservation &rsaquo; Koha
nl-NL: Behoud &rsaquo; Koha

en: Cancel selected recalls
nl-NL: Annuleer geselecteerde terugroepingen

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls') %2$s:  IF recalls
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s %s
nl-NL: Deze terugroepingen zijn vervuld met beschikbare exemplaren. %s %s

en: Patrons with recalls
nl-NL: Leners met terugroepingen

en: Earliest recall date
nl-NL: Eerste terugroepdatum

en: There are no recalls to pull.
nl-NL: Er zijn geen terugroepingen om op te halen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to its home library?
nl-NL: Deze terugroeping verwijderen en het exemplaar naar de thuisbibliotheek sturen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
nl-NL: Deze terugroeping verwijderen?

note: %1$s:  recallscount | html
en: Recalls waiting: %s
nl-NL: Wachtende terugroepingen: (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
nl-NL: Terugroepingen die langer wachten dan %s dagen: %s

en: Available since
nl-NL: Beschikbaar per

en: Expire recall
nl-NL: Verlopen terugroeping

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
nl-NL: De genoemde terugroepingen wachten langer dan %s dagen op afhalen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
nl-NL: De Wachtend-status van deze terugroeping terugdraaien?

en: Existing recalls
nl-NL: Bestaande terugroepingen

en: No recalls have been made.
nl-NL: Geen terugroepingen gedaan.

en: Acquisitions statistics
nl-NL: Acquisitie statistieken

en: Acquisitions statistics
nl-NL: Acquisitie statistieken

en: Filtered on:
nl-NL: Gefilterd op:

en: Placed on (from)
nl-NL: Geplaatst op (van)

en: Placed on (to)
nl-NL: Geplaatst op (tot)

en: Received on (from)
nl-NL: Ontvangen op (van)

en: Received on (to)
nl-NL: Ontvangen op (tot)

en: Sort1
nl-NL: Sorteer1

en: Sort2
nl-NL: Sorteer2

en: Unknown filter
nl-NL: Onbekend filter

en: To
nl-NL: Tot

en: group by
nl-NL: groeperen op

en: Day of week
nl-NL: Dag van de week

en: Month
nl-NL: Maand

en: All vendors
nl-NL: Alle leveranciers

en: Cell value
nl-NL: Celwaarde

en: Count items:
nl-NL: Telling exemplaren:

en: Count unique bibliographic records:
nl-NL: Tel aantal unieke bibliografische records:

en: Amount:
nl-NL: Bedrag:

en: Ordered amount:
nl-NL: Besteld bedrag:

en: Spent amount:
nl-NL: Besteed bedrag:

en: Output
nl-NL: Uitvoer

en: To screen into the browser:
nl-NL: Naar scherm in de browser:

en: To a file:
nl-NL: Naar een bestand:

en: Named:
nl-NL: Genaamd:

en: Into an application:
nl-NL: Naar een applicatie:

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
nl-NL: Uitgeleend na %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
nl-NL: Uitgeleend voor %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
nl-NL: Ingecheckt na %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
nl-NL: Ingecheckt voor %s

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
nl-NL: Bibliotheek is %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
nl-NL: Itemtype is %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
nl-NL: Lenercategoriecode is %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
nl-NL: Dag is %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
nl-NL: maand is %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
nl-NL: Jaar is %s

en: Checkout count
nl-NL: Uitleenteller

en: Checkout date from:
nl-NL: Uitleendatum vanaf:

en: Check-in date from:
nl-NL: Innamedatum vanaf:

en: Any category code
nl-NL: Elke categoriecode

en: Limit to:
nl-NL: Beperk tot:

en: By:
nl-NL: Door:

en: Category code
nl-NL: Categoriecode

en: Day
nl-NL: Dag

en: To a file:
nl-NL: Naar bestand:

en: Into an application:
nl-NL: Naar een applicatie:

en: Delimiter:
nl-NL: Scheidingsteken:

en: Patrons with no checkouts
nl-NL: Leners zonder uitleningen

en: Num/Patrons
nl-NL: Num/Leners

en: Not checked out since:
nl-NL: Niet uitgeleend sinds:

en: Patrons statistics
nl-NL: Lenerstatistieken

en: Patron status
nl-NL: Lenerstatus

en: gone no address
nl-NL: vertrokken geen adres

en: lost
nl-NL: zoek

en: restricted
nl-NL: geblokkeerd

en: Patron activity
nl-NL: Leneractiviteit

en: years of activity
nl-NL: actieve jaren

en: active
nl-NL: actief

en: no active
nl-NL: geen actieve

en: digits
nl-NL: cijfers

en: From
nl-NL: Van

en: To
nl-NL: Tot

en: Men
nl-NL: Mannen

en: Women
nl-NL: Vrouwen

en: Patron attributes
nl-NL: Lenerkenmerken

en: Cash register statistics
nl-NL: Kassa statistieken

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
nl-NL: Kasregister statistieken %s tot %s

en: All transactions
nl-NL: Alle transacties

en: All payments to the library
nl-NL: Alle betalingen aan de bibliotheek

en: Transaction library
nl-NL: Transactiebibliotheek

en: -- All --
nl-NL: -- Alle --

en: Manager name
nl-NL: Naam manager

en: Patron card number
nl-NL: Pasnummer lener

en: Transaction date
nl-NL: Transactiedatum

en: Transaction type
nl-NL: Transactietype

en: Bibliographic record title
nl-NL: Titel bibliografisch record

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
nl-NL: Datum mag niet leeg zijn

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
nl-NL: Boven %s Meest geleende exemplaren

en: Rank/Biblioitemnumbers
nl-NL: Rangorde/Biblioitemnumbers

en: Count of checkouts
nl-NL: Telling uitleningen

en: Checkout date from:
nl-NL: Uitleendatum vanaf:

en: Check-in date from
nl-NL: Innamedatum vanaf

en: Call number:
nl-NL: Standplaats:

en: Any collection
nl-NL: Willekeurige collectie

en: Any shelving location
nl-NL: Elke plaatscode

en: Day:
nl-NL: Dag:

en: Month:
nl-NL: Maand:

en: Limit to:
nl-NL: Beperk tot:

en: Categorycode
nl-NL: Categoriecode

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Error: %s
nl-NL: Fout: %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
nl-NL: Itemtype: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
nl-NL: Limiet: %s

note: %1$s:  group_by = loopfilte.filter %2$s:  IF ( group_by == "homebranch") %3$s:  ELSIF ( group_by == "itype" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: By: %s %s Home library %s Item type %s None %s
nl-NL: Op: %s %s Thuisbibliotheek %s Itemtype %s Geen %s

en: Group
nl-NL: Groep

en: Call number range
nl-NL: Plaatsnummer bereik

en: Number of items displayed
nl-NL: Aantal getoonde exemplaren

en: Total items in group
nl-NL: Totaal aantal exemplaren in groep

en: Ungrouped
nl-NL: Niet-gegroepeerd

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
nl-NL: %s %s tot %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
nl-NL: %s Ongegroepeerd %s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
nl-NL: %s%s%sGeen standplaats%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
nl-NL: %s%s%sGeen barcode%s

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
nl-NL: %s door %s%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
nl-NL: %s%s%sGEEN TITEL%s

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
nl-NL: %sbij %s%s

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
nl-NL: Geen exemplaren voor %s

en: Catalog statistics
nl-NL: Catalogus statistieken

en: TOTAL (all results)
nl-NL: TOTAAL (alle resultaten)

en: Koha full call number
nl-NL: Koha volledige standplaats

en: characters
nl-NL: tekens

en: Publication year
nl-NL: Jaar van uitgave

en: like
nl-NL: zoals

en: not like
nl-NL: niet als

en: (use * to do a fuzzy search)
nl-NL: (gebruik * voor fuzzy search)

en: Date acquired (item)
nl-NL: Verkregen op (exemplaar)

en: Date deleted (item)
nl-NL: Verwijderd op (exemplaar)

en: Cell value
nl-NL: Celwaarde

en: Count total items
nl-NL: Telling totaal aantal exemplaren

en: Count unique bibliographic records
nl-NL: Tel aantal unieke bibliografische records

en: Count deleted items
nl-NL: Tel verwijderde items

en: Convert report
nl-NL: Rapport converteren

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
nl-NL: %s Er is geen geldig rapport voor dit id. %s

en: Existing SQL
nl-NL: Bestaande SQL

en: Updated SQL
nl-NL: Bijgewerkte SQL

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
nl-NL: %s Er is iets fout gegaan. %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
nl-NL: %s %s %s %s %s TOTAAL%s%s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
nl-NL: %s %s %s %s %s %s TOTAAL%s %s

en: Dictionary
nl-NL: Woordenboek

en: Name the new definition
nl-NL: Geef de nieuwe definitie een naam

en: Step 2: Choose the area
nl-NL: Stap 2: Kies het bereik

en: Step 3: Choose a column
nl-NL: Stap 3: Kies een kolom

en: Step 4: Specify a value
nl-NL: Stap 4: Geef een waarde op

en: Step 5: Confirm definition
nl-NL: Stap 5: Bevestig definitie

en: New definition
nl-NL: Nieuwe definitie

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
nl-NL: Gebruik het woordenboek om eigen criteria op te geven voor rapportages.

en: Current terms
nl-NL: Huidige termen

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
nl-NL: %s Filter op gebied

en: Area
nl-NL: Module

en: Definition
nl-NL: Definitie

en: Add a definition to the dictionary.
nl-NL: Voeg definitie toe aan woordenboek.

en: There are no saved definitions.
nl-NL: Er zijn geen opgeslagen definities.

en: Add new definition
nl-NL: Voeg nieuwe definitie toe

en: Step 1 of 5: Name the new definition
nl-NL: Stap 1 van 5: Geef de definitie een naam

en: Definition name:
nl-NL: Definitienaam:

en: Definition description:
nl-NL: Definitiebeschrijving:

en: Step 2 of 5: Choose the area
nl-NL: Stap 2 van 5: Kies module

en: Select table:
nl-NL: Kies tabel:

en: Step 3 of 5: Choose a column
nl-NL: Stap 3 van 5: Kies een kolom

en: Step 4 of 5: Specify a value
nl-NL: Stap 4 van 5: Geef een waarde op

en: Column:
nl-NL: Kolom:

en: Choose:
nl-NL: Kies:

en: All dates
nl-NL: Alle data

en: Date range
nl-NL: Datumbereik

en: Start of date range
nl-NL: Start van datumbereik

en: End of date range
nl-NL: Eind van datumbereik

en: Search string matches:
nl-NL: Zoek string match:

en: Step 5 of 5: Confirm details
nl-NL: Stap 5 van 5: Bevestig details

en: Area:
nl-NL: Module:

en: Data:
nl-NL: Gegevens:

en: Values
nl-NL: Waarden

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u deze woordenboekdefinitie wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Run
nl-NL: Uitvoeren

en: Build a report
nl-NL: Nieuw rapport maken

en: Step 1 of 6: Choose a module
nl-NL: Stap 3 van 5: Kies een module

en: Step 2 of 6: Pick a report type
nl-NL: Stap 2 van 6: Kies een rapporttype

en: Step 3 of 6: Select columns for display
nl-NL: Stap 3 van 6: Selecteer kolommen voor weergave

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
nl-NL: Stap 4 van 6: Selecteer criteria om op te beperken

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
nl-NL: Stap 5 van 6: Kies de kolommen om op te tellen

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
nl-NL: Stap 6 van 6: Kies de sorteervolgorde van het rapport

en: Update SQL
nl-NL: SQL bijwerken

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
nl-NL: Gebruik de begeleide rapporten optie om niet-standaard rapporten te maken. Deze optie is een tussenweg tussen standaard rapporten zelf aangepaste SQL rapporten maken.

en: Build and run reports
nl-NL: Rapporten maken en uitvoeren

en: Create report from SQL
nl-NL: Maak rapport met SQL

en: Reports Dictionary
nl-NL: Rapporten woordenboek

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
nl-NL: Gebruik het rapportwoordenboek om aangepaste criteria voor uw rapport te creëen

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
nl-NL: Het rapport "%s" is geconverteerd.

en: Filtered by:
nl-NL: Gefilterd op:

en: Subgroup:
nl-NL: Subgroep:

en: Subgroup
nl-NL: Subgroep

en: Last edit
nl-NL: Laatste bewerking

en: Last run
nl-NL: Laatst gedraaid

en: Cache expiry (seconds)
nl-NL: Cache verloop (seconden)

en: Saved results
nl-NL: Opgeslagen resultaten

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
nl-NL: %s %s %s [ geen naam ] %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
nl-NL: %s Dit rapport lijkt verouderd, het maakt gebruik van het biblioitems.marcxml veld.

en: Preview SQL
nl-NL: Voorvertoning SQL

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
nl-NL: Deel rapport met Mana Knowledge Base

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Schedule
nl-NL: Plannen

note: A
en: Delete this saved report
nl-NL: Dit opgeslagen rapport verwijderen

en: No saved reports match your criteria.
nl-NL: Geen rapporten gevonden die aan de criteria voldoen.

en: Cancel filter
nl-NL: Annuleer filter

en: There are no saved reports.
nl-NL: Er zijn geen opgeslagen rapporten.

en: Build a new report?
nl-NL: Nieuw rapport maken?

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
nl-NL: Kies een cache_expiry korter dan 30 dagen

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
nl-NL: Stap 1 van 6: Kies een module,%s stel cache verlooptijd in %s en kies rapport zichtbaarheid

en: Report is public:
nl-NL: Rapport is openbaar:

en: No (default)
nl-NL: Geen (standaard)

en: Cache expiry:
nl-NL: Cache verloop:

en: Seconds (default)
nl-NL: Seconden (standaard)

en: Minutes
nl-NL: Minuten

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
nl-NL: Volgende >>

en: Tabular
nl-NL: Tabulair

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
nl-NL: << Terug

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
nl-NL: Let op: Wees voorzichtig met het selecteren van kolommen. Een te brede keuze kan leiden tot een zeer groot rapport dat ofwel niet volledig lukt, ofwel het systeem flink vertraagt.

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
nl-NL: << Verwijder

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
nl-NL: %s Standaard %s %s %s

en: Dictionary definitions
nl-NL: Woordenboekdefinities

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
nl-NL: Stap 6 van 6: Kies de sorteervolgorde van het rapport

en: Confirm custom report
nl-NL: Bevestig aangepast rapport

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
nl-NL: Het rapport wordt gegenereerd met het volgende SQL statement.

en: You will need to save the report before you can execute it
nl-NL: Het rapport moet worden opgeslagen voordat het uitgevoerd kan worden

en: Save your custom report
nl-NL: Aangepast rapport opslaan

en: Report name:
nl-NL: Rapportnaam:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
nl-NL: Rapport opslaan

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
nl-NL: Fouten gevonden bij verwerken van parameters voor rapport: %s

en: ) you selected does not exist.
nl-NL: ) die is gekozen, bestaat niet.

en: The authorized value category (
nl-NL: De geautoriseerde waardecategorie (

en: Save anyway
nl-NL: Toch opslaan

en: Edit SQL
nl-NL: Bewerk SQL

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
nl-NL: Voer parameters in voor rapport %s:

note: INPUT type=submit
en: Run the report
nl-NL: Rapport uitvoeren

en: Report ID:
nl-NL: Rapport ID:

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
nl-NL: %s %s (%s getoond) %s

en: Total number of results:
nl-NL: Totaal aantal resultaten:

en: Report SQL:
nl-NL: Rapport SQL:

en: Hide chart
nl-NL: Verberg diagram

en: Show chart
nl-NL: Toon diagram

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  results.size | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
nl-NL: Batch handelingen met %s%s%s%s%s zichtbare records

en: Patron records
nl-NL: Lenerrecords

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
nl-NL: Stuur getoonde leners naar batch lener aanpassing

note: A
en: Send visible results to a new patron card batch
nl-NL: Stuur de zichtbare resultaten naar een nieuwe batch aanpassing lenerkaart

note: A
en: Send visible records to batch record modification
nl-NL: Stuur getoonde records naar batch record aanpassing

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
nl-NL: Stuur getoonde records naar batch record verwijdering

en: Add to list
nl-NL: Voeg toe aan lijst

note: A
en: Send visible records to a list
nl-NL: Stuur getoonde records naar lijst

en: Item records
nl-NL: Exemplaarrecords

note: A
en: Send visible items to batch item modification
nl-NL: Stuur zichtbare exemplaren naar meerdere exmplaren wijzigen

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
nl-NL: Stuur getoonde exemplaren naar batch exemplaar verwijdering

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
nl-NL: %s Rijen per pagina:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
nl-NL: %s Rijen per pagina %s

en: Show data menus
nl-NL: Toon datamenu's

en: Hide data menus
nl-NL: Verberg datamenu's

en: View record
nl-NL: Bekijk record

en: View patron
nl-NL: Bekijk lener

en: Edit patron
nl-NL: Bewerk lener

en: Report name:
nl-NL: Rapportnaam:

en: * In order to achieve auto-complete for columns, please prepend the column name with the table name, followed by a period. For example: 'borrowers.surname'
nl-NL: * Om auto-invullen voor kolommen te krijgen, moet de kolomnaam vooraf worden gegaan door de tabelnaam, gevolgd door een punt. Bijvoorbeeld: 'borrowers.surname'

en: Saved report results
nl-NL: Opgeslagen rapportresultaten

en: Saved reports - SQL
nl-NL: Opgeslagen rapporten - SQL

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
nl-NL: Je rapport "%s" is opgeslagen

en: Edit SQL report
nl-NL: Bewerk SQL rapport

en: Update and run SQL
nl-NL: SQL bijwerken en uitvoeren

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
nl-NL: %s %s Dit rapport bevat het SQL trefwoord

en: The following error was encountered:
nl-NL: De volgende fout is opgetreden:

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
nl-NL: Gebruik van deze term is niet toegestaan in Koha rapporten vanwege beveiligings- en data-integriteitsrisico's. Alleen SELECT queries zijn toegestaan.

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
nl-NL: Keer terug naar het &quot;Opgeslagen Rapporten&quot; scherm en verwijder dit rapport of maak een nieuw rapport. %s

en: The database returned the following error:
nl-NL: De database gaf de volgende foutmelding:

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSIF ( error.passworderr )
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s The column selection in this report includes a password field.
nl-NL: Controleer het logboek voor meer details. %s Selecteer een cache verloop korter dan 30 dagen. %s De kolomselectie in dit rapport bevat een wachtwoordveld.

en: The report cannot be executed due to security risks.
nl-NL: Het rapport kan niet worden uitgevoerd vanwege veiligheidsrisico's.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: Please edit this report and ensure no password columns have been selected. %s %s
nl-NL: Bewerk dit rapport en zorg ervoor dat er geen wachtwoordkolommen zijn geselecteerd. %s %s

en: Return to previous page
nl-NL: Naar vorige pagina gaan

en: Runtime parameter options
nl-NL: Runtime parameter opties

en: Parameter label:
nl-NL: Parameter etiket:

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
nl-NL: Het label voor het veld dat wordt weergegeven wanneer het rapport wordt uitgevoerd, bijvoorbeeld 'Selecteer een bibliotheek.'

en: Authorized value category:
nl-NL: Geautoriseerde waardecategorie:

en: Select which authorized value category the user will choose from.
nl-NL: Selecteer uit welke categorie met geautoriseerde waarden de gebruiker mag kiezen.

en: Insert parameter
nl-NL: Parameter invoegen

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
nl-NL: De geselecteerde rapporten verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u dit rapport wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit opgeslagen rapport wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Credit type
nl-NL: Credittypes

note: SCRIPT
en: Debit type
nl-NL: Debettypes

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
nl-NL: Het ophalen van volledige grafiekgegevens voor rapporten met veel rijen kan prestatieproblemen veroorzaken. Weet je zeker dat je een grafiek wilt maken op basis van dit rapport ?

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
nl-NL: Voer geautoriseerde waarde parameter in

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor bibliografisch framework

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
nl-NL: Voer parameter in voor kasregister

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
nl-NL: Voer parameter in voor classificatiebron

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor credittype

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor datum

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor debettype

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor item types

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor bibliotheken

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor lijst

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
nl-NL: Voer waarde lenercategorie in

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
nl-NL: Voeg parameter in voor tekst

note: SCRIPT
en: List of values
nl-NL: Lijst met waarden

note: SCRIPT
en: No columns selected!
nl-NL: Geen kolommen geselecteerd!

note: SCRIPT
en: No matching reports found
nl-NL: Geen matchende rapporten gevonden

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
nl-NL: Resultaten van Mana Knowledge Base

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
nl-NL: Classificatiebron of plaatsingssysteembron

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
nl-NL: Selecteer ten minste één rapport om te verwijderen

en: Report group:
nl-NL: Rapport groep:

en: (None)
nl-NL: (Geen)

en: or create:
nl-NL: of creëer:

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
nl-NL: Groepscode

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
nl-NL: Groepsnaam

en: Report subgroup:
nl-NL: Rapport subgroep:

en: or create
nl-NL: of creëer

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
nl-NL: Subgroep code

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
nl-NL: Subgroep naam

en: Insert runtime parameter
nl-NL: Voeg runtime parameter in

en: Bibliographic framework
nl-NL: Bibliografisch framework

en: List
nl-NL: Lijst

en: Text field
nl-NL: Tekstveld

en: Average checkout period
nl-NL: Gemiddelde uitleentijd

en: Average checkout period statistics
nl-NL: Gemiddelde uitleentijd statistieken

en: Returns
nl-NL: Ingeleverde

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
nl-NL: Fout: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
nl-NL: Periode van %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
nl-NL: Periode tot %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
nl-NL: Lenercategorie = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
nl-NL: Itemtype = %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
nl-NL: Uitlenende bibliotheek = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
nl-NL: Collectie = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
nl-NL: Locatie = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
nl-NL: Exemplaar plaatsnummer &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
nl-NL: Exemplaar plaatsnummer &lt; %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
nl-NL: Lener sort1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
nl-NL: Lener sort2 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
nl-NL: Thuisbibliotheek = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
nl-NL: Huidige bibliotheek = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
nl-NL: Lenerbibliotheek = %s

en: Period
nl-NL: Periode

en: Renewal
nl-NL: Verlenging

en: Checkin
nl-NL: Inchecken

en: group by
nl-NL: groeperen op

en: Hour
nl-NL: Uur

en: Select day:
nl-NL: Selecteer dag:

en: Select month:
nl-NL: Selecteer maand:

en: January
nl-NL: januari

en: February
nl-NL: februari

en: March
nl-NL: maart

en: April
nl-NL: april

en: May
nl-NL: mei

en: June
nl-NL: juni

en: July
nl-NL: jul

en: August
nl-NL: augustus

en: September
nl-NL: september

en: October
nl-NL: oktober

en: November
nl-NL: november

en: December
nl-NL: december

en: Issuing library
nl-NL: Uitgevende bibliotheek

en: Item call number
nl-NL: Exemplaar plaatsnummer

en: (exclusive)
nl-NL: (exclusief)

en: (inclusive) to
nl-NL: (inclusief) tot

en: Patron sort 1
nl-NL: Lener sortering 1

en: Patron sort 2
nl-NL: Lener sortering 2

en: Count total items:
nl-NL: Tel totaal aantal exemplaren:

en: Count unique items:
nl-NL: Tel aantal unieke exemplaren:

en: | Actions:
nl-NL: | Acties:

en: Using the following CSV profile:
nl-NL: Gebruikmakend van dit CSV profiel:

en: To enable the export of selected items,
nl-NL: Om export van geselecteerde items mogelijk te maken,

en: create a CSV profile
nl-NL: maak een CSV profiel

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
nl-NL: van het type 'SQL' met het gebruik van de optie 'Exporteer zoekgeraakte exemplaren in een rapport.'

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
nl-NL: Om export van geselecteerde exemplaren mogelijk te maken, moet de beheerder een CSV-profiel aanmaken van type "SQL" met de toepassing "Exporteer zoeke exemplaren in rapport."

en: Lost on
nl-NL: Verloren op

en: Date last seen
nl-NL: Laatst gezien op

en: Rep.price
nl-NL: Vervangingskosten

en: Lost status:
nl-NL: Zoek-status:

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
nl-NL: Rapporten over item types %s van %s%s

en: View a count of items held at your library grouped by item type
nl-NL: Bekijk het aantal exemplaren van uw bibliotheek, gegroepeerd per itemtype

en: Select none to see all libraries
nl-NL: Selecteer geen enkele om alle bibliotheken te zien

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
nl-NL: Bestellingen voor fonds '%s'

en: Basket name
nl-NL: Naam mand

en: Basket by
nl-NL: Mandje door

en: List price
nl-NL: Catalogusprijs

en: RRP
nl-NL: Verkoopprijs

en: Budgeted cost
nl-NL: Gebudgetteerde kosten

en: Total RRP
nl-NL: Totaal verkoopprijs

en: Entry date
nl-NL: Invoerdatum

en: All active funds
nl-NL: Alle actieve fondsen

en: Into an application
nl-NL: Naar een applicatie

en: Create guided report
nl-NL: Maak begeleid rapport

en: Search by keyword:
nl-NL: Zoek op trefwoord:

en: Items lost
nl-NL: Zoeke boeken

en: Koha reports library
nl-NL: Koha rapportbibliotheek

en: Knowledgebase
nl-NL: Kennisbank

en: Filled
nl-NL: Vervuld

en: Placed
nl-NL: Geplaatst

en: Holds statistics
nl-NL: Aanvraagstatistieken

en: Hold status
nl-NL: Aanvraagstatus

en: Cancelled
nl-NL: Geannuleerd

en: Filled
nl-NL: Vervuld

en: Placed
nl-NL: Geplaatst op

en: Waiting
nl-NL: Wachtend

en: Notification date
nl-NL: Attenderingsdatum

en: Reminder date
nl-NL: Herinneringsdatum

en: Count holds:
nl-NL: Telling aanvragen:

en: Count unique borrowers:
nl-NL: Tel aantal unieke leners:

en: Serials subscriptions stats
nl-NL: Tijdschriftabonnementen statistieken

en: Subscription ID
nl-NL: Abonnement ID

en: Subscription begin
nl-NL: Start abonnement

en: Subscription end
nl-NL: Einde abonnement

en: Expired? / Closed?
nl-NL: Verlopen? / Gesloten?

en: Any vendor
nl-NL: Willekeurige leverancier

en: Include expired subscriptions:
nl-NL: Inclusief verlopen abonnementen:

en: Place a hold
nl-NL: Plaats aanvraag

en: Place holds
nl-NL: Plaats aanvragen

en: Search patrons or clubs
nl-NL: Zoek leners of clubs

en: Cannot place hold:
nl-NL: Kan aanvraag niet plaatsen:

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
nl-NL: een of meer records bestaan niet. %s

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
nl-NL: dit record bestaat niet. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
nl-NL: een of meer records zonder exemplaren. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
nl-NL: dit record heeft geen gekoppelde exemplaren. %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
nl-NL: Plaats aanvraag voor %s %s by %s%s

en: Patron not found
nl-NL: Lener niet gevonden

en: No patron with this name, please, try another
nl-NL: Geen lener gevonden met deze naam, probeer een andere

en: Club not found
nl-NL: Club niet gevonden

en: No club with this name, please, try another
nl-NL: Geen club met deze naam, probeer een andere

en: Enter club ID or partial name:
nl-NL: Vul club ID of deel van naam in:

en: Hold details
nl-NL: Aanvraaggegevens

en: Pickup at:
nl-NL: Ophalen bij:

en: Pickup at patron's home library when possible:
nl-NL: Ophalen bij thuisbibliotheek van lener indien mogelijk:

en: Members
nl-NL: Leden

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
nl-NL: Lener mag maximaal %s aanvragen plaatsen.

en: Too many holds:
nl-NL: Teveel aanvragen:

en: Account has expired
nl-NL: Account is verlopen

en: Patron has restrictions
nl-NL: Lener heeft blokkeringen

note: For the first occurrence, %1$s:  member.amount_outstanding | $Price
en: Patron has outstanding fines: %s
nl-NL: Lener heeft openstaande boetes: %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
nl-NL: Thuisbibliotheek lener: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
nl-NL: Afhaalbibliotheek is anders.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
nl-NL: %s door %s%s

en: Patron has previously checked out this title
nl-NL: Lener heeft deze titel eerder geleend

en: already has a hold
nl-NL: heeft al een aanvraag

en: on this item
nl-NL: op dit exemplaar

en: No items are available
nl-NL: Geen exemplaren beschikbaar

en: to be placed on hold
nl-NL: om aangevraagd te worden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot place hold
nl-NL: Kan aanvraag niet plaatsen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
nl-NL: %s kan geen aanvraag plaatsen op deze exemplaren.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
nl-NL: %s kan maximaal %s aanvragen plaatsen.

en: Too many holds:
nl-NL: Teveel aanvragen:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
nl-NL: %s kan maximaal %s aanvragen op dit record plaatsen.

en: Too many holds for this record:
nl-NL: Teveel aanvragen voor dit record:

en: is already in possession
nl-NL: is al in bezit

en: of one item.
nl-NL: van een item.

en: on this item.
nl-NL: op dit exemplaar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Age restricted
nl-NL: Leeftijd beperking

en: to be placed on hold.
nl-NL: om aangevraagd te worden.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
nl-NL: %s heeft teveel aanvragen.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
nl-NL: %s heeft

en: already placed a recall
nl-NL: heeft al een terugroeping geplaatst

en: Cannot place hold on some items
nl-NL: Kan op sommige exemplaren geen aanvraag plaatsen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
nl-NL: %s kan geen aanvraag plaatsen op enkele exemplaren van deze titel.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
nl-NL: %s kan %s van de gewenste %s aanvragen plaatsen voor maximaal %s aanvragen.

en: Too many holds for
nl-NL: Teveel aanvragen voor

en: No items available:
nl-NL: Geen exemplaren beschikbaar:

en: One or more records have no items that can be held
nl-NL: Een of meer records zonder aanvraagbare exemplaren

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
nl-NL: Lener: %s Thuisbibliotheek lener: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
nl-NL: Afhaalbibliotheek is anders.

en: Patron not found:
nl-NL: Lener niet gevonden:

en: Name or barcode not found. Please try an other
nl-NL: Naam of barcode niet gevonden. Probeer een andere

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
nl-NL: %s %s %s Nog niet gedefinieerd %s

en: Estimated priority:
nl-NL: Geschatte prioriteit:

en: Request specific item type:
nl-NL: Vraag een specifiek itemtype aan:

en: Hold starts on date:
nl-NL: Reservering start op datum:

en: Hold expires on date:
nl-NL: Aanvraag vervalt op datum:

en: Hold next available item
nl-NL: Vraag eerst beschikbare exemplaar aan

en: Holds to place (count)
nl-NL: Te plaatsen aanvragen (telling)

en: Non priority hold:
nl-NL: Aanvraag zonder prioriteit:

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
nl-NL: Een aanvraag zonder prioriteit voorkomt niet dat een uitlening verlengd kan worden

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
nl-NL: Vraag eerst beschikbare exemplaar aan uit exemplaargroep %s

en: (Required)
nl-NL: (Verplicht)

note: I
en: Cannot be put on hold
nl-NL: Kan niet gereserveerd worden

en: Hold must be record level
nl-NL: Aanvraag moet op recordniveau zijn

en: Hold must be item level
nl-NL: Aanvraag moet op exemplaarniveau zijn

en: Holdable items
nl-NL: Beschikbare exemplaren

en: No holdable items in this item group.
nl-NL: Er zijn geen exemplaren in deze groep die aangevraagd kunnen worden.

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
nl-NL: Plaats aanvraag op specifiek exemplaar %s

en: Allowed pickup locations
nl-NL: Toegestane afhaallocaties

en: Last location
nl-NL: Laatste locatie

en: Vol no.
nl-NL: Dl of jrg.

en: Hold must be item group level
nl-NL: Aanvraag moet op exemplaargroepniveau zijn

note: I
en: Requires override of hold policy
nl-NL: Vereist negeren van aanvraagregels

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item damaged
nl-NL: Item beschadigd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Exceeded max holds per record
nl-NL: Maximum aantal aanvragen per titel overschreden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Daily hold limit reached for patron
nl-NL: Dagelijkse aanvraaglimiet van lener bereikt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Too many holds
nl-NL: Teveel aanvragen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not holdable
nl-NL: Niet aanvraagbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is from different library
nl-NL: Lener is van andere bibliotheek

en: Cannot place hold from patron's library
nl-NL: Kan geen aanvragen plaatsen vanuit lener's bibliotheek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron already has hold for this item
nl-NL: Lener heeft dit exemplaar al aangevraagd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot be transferred to pickup library
nl-NL: Kan niet verstuurd worden naar afhaalbibliotheek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
nl-NL: Alleen afhaallocaties in dezelfde aanvraaggroep zijn toegestaan

en: No holds are allowed on this item
nl-NL: Dit exemplaar mag niet aangevraagd worden

en: Library is not a pickup location
nl-NL: De bibliotheek is geen afhaallocatie

en: No valid pickup location
nl-NL: Geen toegestane afhaallocatie

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
nl-NL: Verwacht %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
nl-NL: Onderweg van %s, naar %s, sinds %s

en: Can't be cancelled when item is in transit
nl-NL: Kan niet worden geannuleerd als exemplaar onderweg is

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
nl-NL: Staat klaar voor %s bij %s per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
nl-NL: Aanvraag voor %s verwacht bij %s per

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
nl-NL: Aanvraag verwacht bij %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
nl-NL: Aanvraag verwacht bij %s per %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  END # /IF itemloo.nocancel %4$s:  ELSE %5$s:  END # /IF itemloo.reservedate %6$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s %s %s Not on hold %s %s
nl-NL: %s %s %s %s Niet gereserveerd %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
nl-NL: Exemplaarniveau aanvraag niet toegestaan vanuit OPAC %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
nl-NL: Item reservering geforceerd vanuit OPAC %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
nl-NL: Niet te leen (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
nl-NL: Niet uitleenbaar (Itemtype niet uitleenbaar)

en: Always show holds
nl-NL: Aanvragen altijd tonen

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
nl-NL: Toon aanvragen (%s)

en: Existing holds
nl-NL: Bestaande aanvragen

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
nl-NL: Aanvragen bijwerken

en: There are no holds on this title.
nl-NL: Er zijn geen aanvragen voor deze titel.

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
nl-NL: - Kies exemplaar om aan te vragen

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
nl-NL: Geen reserveringen toegestaan

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
nl-NL: Deze exemplaren kunnen normaliter niet door deze lener aangevraagd worden.

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
nl-NL: Plaats aanvraag op dit exemplaar?

note: SCRIPT
en: Place hold?
nl-NL: Plaats aanvraag?

note: SCRIPT
en: Please make sure all selected titles have a pickup location set
nl-NL: Controleer of voor alle geselecteerde titels een afhaallocatie is ingesteld

note: SCRIPT
en: Please select at least one title
nl-NL: Selecteer tenminste één titel

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
nl-NL: Dit exemplaar kan normaliter niet aangevraagd worden behalve door leners van %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
nl-NL: Dit exemplaar kan normaliter niet aangevraagd worden.

en: Approved comments
nl-NL: Goedgekeurde opmerkingen

en: Comments awaiting moderation
nl-NL: Opmerkingen in afwachting van beoordeling

en: Commenter
nl-NL: Opmerkinggever

en: On title
nl-NL: Op titel

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
nl-NL: %s(verwijderde lener)%s

en: Unapprove
nl-NL: Niet goedkeuren

en: No comments have been approved.
nl-NL: Geen reacties goedgekeurd.

en: No comments to moderate.
nl-NL: Geen reacties om te beoordelen.

en: Manage items
nl-NL: Beheer exemplaren

en: Invalid collection id
nl-NL: Ongeldige collectie id

en: Return to rotating collections home
nl-NL: Keer terug naar wisselcollecties

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
nl-NL: Exemplaar met barcode '%s' succesvol toegevoegd

en: Failed to add item with barcode
nl-NL: Niet gelukt om exemplaar toe te voegen met barcode

en: No item with matching barcode found
nl-NL: Geen exemplaar met deze barcode gevonden

en: Item is already in a different rotating collection
nl-NL: Dit exemplaar is onderdeel van een andere wisselcollectie

en: Item is already in this collection
nl-NL: Exemplaar is al toegevoegd aan deze collectie

en: Item with barcode
nl-NL: Exemplaar met barcode

en: removed successfully
nl-NL: succesvol verwijderd

en: Failed to remove item with barcode
nl-NL: Verwijderen mislukt van exemplaar met barcode

en: Item is not in this collection
nl-NL: Er is geen exemplaar deze collectie

en: Add or remove items
nl-NL: Exemplaren toevoegen of verwijderen

en: Remove item from collection
nl-NL: Verwijder exemplaar uit collectie

en: Items in collection
nl-NL: Exemplaren in de collectie

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
nl-NL: Toon aantal exemplaren: %s

en: There are no items in this collection.
nl-NL: Er zitten nog geen exemplaren in deze collectie.

en: Add a new collection
nl-NL: Voeg nieuwe collectie toe

en: Collection deleted
nl-NL: Collectie verwijderd

en: Collection
nl-NL: Collectie

en: added successfully
nl-NL: succesvol toegevoegd

en: failed to be added
nl-NL: kon niet worden toegevoegd

en: No title entered.
nl-NL: Geen titel ingevoerd.

en: Title already in use.
nl-NL: Titel is al in gebruik.

en: No description entered.
nl-NL: Geen omschrijving ingevoerd.

en: Collection deleted successfully
nl-NL: Collectie succesvol verwijderd

en: Collection failed to be deleted
nl-NL: Collectie kon niet verwijderd worden

en: updated successfully
nl-NL: succesvol bijgewerkt

en: failed to be updated
nl-NL: kon niet worden bijgewerkt

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
nl-NL: %s Geen collectie id opgegeven. %s Titel is al in gebruik. %s %s %s

en: Edit collection
nl-NL: Bewerk collectie

en: Add new collection
nl-NL: Voeg nieuwe collectie toe

en: There are no collections currently defined.
nl-NL: Er zijn momenteel geen collecties gedefinieerd.

en: Transfer collection
nl-NL: Verstuur collectie

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
nl-NL: Kan exemplaar %s niet versturen vanwege beperkingen

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
nl-NL: Exemplaar %s in wachtrij achter %s verzenden naar %s

en: Collection transferred successfully
nl-NL: Collectie succesvol overgezet

en: Failed to transfer collection
nl-NL: Collectie overzetten mislukt

en: Choose your library:
nl-NL: Kies uw bibliotheek:

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Selecteer leverancier &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Vendor search results
nl-NL: Zoekresultaat leverancier

en: Your search returned no results.
nl-NL: Zoekopdracht leverde geen resultaten op.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
nl-NL: Zoek leverancier: %s resulta(a)t(en) gevonden

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
nl-NL: Zoek leverancier: %s resultaten gevonden voor '%s'

en: Perform a new search
nl-NL: Voer nieuwe zoekactie uit

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Zoek naar leverancier &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Serial subscription: search for vendor
nl-NL: Tijdschriftabonnement: zoek leverancier

en: Vendor name:
nl-NL: Naam leverancier:

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Controleer verloopdatum &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Expiring before:
nl-NL: Verloopt voor:

en: Include expirations before today:
nl-NL: Inclusief verloopdatum vóór vandaag:

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
nl-NL: abonnement(en) %s met overeenkomstige titel

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
nl-NL: %sen %s %s %s met ISSN matching

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
nl-NL: %s verloopt voor

note: A
en: Renew selected subscriptions
nl-NL: Geselecteerde abonnementen verlengen

en: OPAC note
nl-NL: OPAC opmerking

en: Nonpublic note
nl-NL: Niet-openbare opmerking

en: No results for your query
nl-NL: Geen resultaten voor deze zoekopdracht

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: %s Claims voor %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Claims
nl-NL: Reclameringen

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
nl-NL: Reclameringen voor %s

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
nl-NL: Reclameringen %s voor %s %s

en: This vendor has no email defined for late issues.
nl-NL: Deze leverancier heeft geen e-mailadres voor reclameringen.

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
nl-NL: Foutief of ontbrekend afzendadres; controleer e-maildres vestiging of voorkeur KohaAdminEmailAddress.

en: No missing issues found.
nl-NL: Geen ontbrekende afleveringen gevonden.

en: Please choose a vendor.
nl-NL: Kies een leverancier.

en: Your notification has been sent.
nl-NL: Je attendering is verstuurd.

en: No claims notice defined.
nl-NL: Geen reclameringsbericht gedefinieerd.

en: Please define one
nl-NL: Definieer een

en: Missing issues
nl-NL: Ontbrekende afleveringen

en: Issue number
nl-NL: Afleveringsnummer

en: Since
nl-NL: Sinds

en: Claim date
nl-NL: Claimdatum

note: INPUT type=text
en: Search vendor
nl-NL: Zoek leverancier

note: INPUT type=text
en: Search library
nl-NL: Zoek bibliotheek

note: INPUT type=text
en: Search title
nl-NL: Zoek titel

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
nl-NL: Zoek ISSN

note: INPUT type=text
en: Search issue number
nl-NL: Zoek afleveringsnummer

note: INPUT type=text
en: Search status
nl-NL: Zoekstatus

note: INPUT type=text
en: Search since
nl-NL: Zoek per

note: INPUT type=text
en: Search publication date
nl-NL: Zoek datum uitgave

note: INPUT type=text
en: Search claim count
nl-NL: Zoek reclamering telling

note: INPUT type=text
en: Search claim date
nl-NL: Zoek datum reclamering

note: INPUT type=text
en: Search %s
nl-NL: Zoek %s

en: Select CSV profile:
nl-NL: Selecteer CSV profiel:

en: Download selected claims
nl-NL: Geselecteerde reclameringen downloaden

en: Select notice:
nl-NL: Kies bericht:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
nl-NL: Stuur melding

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
nl-NL: Selecteer tenminste één aflevering.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
nl-NL: Startdatum ontbreekt of is ongeldig.

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
nl-NL: Einddatum ontbreekt of is ongeldig.

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Zoekresultaten &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
nl-NL: Zoekresultaten van %s tot %s van %s

note: A
en: Choose this record
nl-NL: Kies dit record

en: No results found for
nl-NL: Geen resultaten gevonden voor

en: Search for another record
nl-NL: Zoek nog een record

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Bekijk bon roulatielijst &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Voorvertoning roulatielijst &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Preview routing list
nl-NL: Bekijk roulatielijst

en: Preview routing list for
nl-NL: Bekijk roulatielijst voor

en: List member:
nl-NL: Lijstlid:

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
nl-NL: Routeringsbon opslaan en bekijken

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: %sMaak routelijst aan%sBewerk routelijst%s &rsaquo; %s &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Create routing list for
nl-NL: Maak circulatielijst voor

en: Edit routing list for
nl-NL: Roulatielijst bewerken voor

en: Issue:
nl-NL: Aflevering:

en: Recipients:
nl-NL: Ontvangers:

en: Add recipients
nl-NL: Voeg ontvangers toe

en: Delete all
nl-NL: Alles verwijderen

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Tijdschriftcollectie informatie voor %s &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Serial collection information
nl-NL: Informatie tijdschriftencollectie

en: Serial collection information for
nl-NL: Tijdschriftcollectie informatie voor

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', location ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s) %s %scallnumber: %s%s
nl-NL: %s (%s) %s %splaatsnummer: %s%s

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
nl-NL: De volgende %s tijdschrift(en) worden verwijderd. Doorgaan?

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
nl-NL: Aantal beschikbare exemplaren: %s

en: Delete associated items?
nl-NL: Bijbehorende exemplaren verwijderen?

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
nl-NL: : en of meer geassocieerde exemplaren kunnen niet verwijderd worden.

en: Subscription summary
nl-NL: Abonnement samenvatting

en: Subscription summaries
nl-NL: Abonnement samenvattingen

en: Subscription num.
nl-NL: Abonnementsnummer.

en: Subscription expired
nl-NL: Abonnement verlopen

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
nl-NL: Abonnement afgesloten %s

en: See any subscription attached to this biblio
nl-NL: Bekijk bij deze titel ingevoerde abonnementen

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
nl-NL: Bewerk tijdschriften

note: INPUT type=button
en: Generate next
nl-NL: Genereer volgende

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
nl-NL: Geselecteerde exemplaren verwijderen

en: Routing
nl-NL: Routering

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
nl-NL: %s uitgeschakeld %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
nl-NL: %s %sLente%s %s %sZomer%s %s %sHerfst%s %s %sWinter%s %s %sLen%s %s %sZom%s %s %sHer%s %s %sWin%s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
nl-NL: Weet u zeker dat u de volgende aflevering wilt genereren?

note: SCRIPT
en: No serials selected
nl-NL: Geen tijdschriften geselecteerd

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
nl-NL: Selecteer ten minste één tijdschrift om te bewerken

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Tijdschrifteditie %s &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Serial edition
nl-NL: Seriële uitgave

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
nl-NL: %s (%s)%s %s standplaats: %s%s

en: Serial edition
nl-NL: Seriële uitgave

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
nl-NL: Niet-openbare opmerking: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
nl-NL: Fout: barcode niet uniek voor %sserialseq %s

en: Numbered
nl-NL: Genummerd

en: Published on
nl-NL: Uitgegeven op

en: Published on (text)
nl-NL: Uitgegeven op (tekst)

en: Expected on
nl-NL: Verwacht op

en: Issue
nl-NL: Aflevering

en: Number of copies limited to under 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
nl-NL: Het aantal exemplaren is beperkt tot minder dan 1000. De barcode die u invoert, wordt voor elk extra item verhoogd.

en: Number of copies to be made of this item
nl-NL: Aantal van dit exemplaar te maken kopieën

en: Supplemental issue
nl-NL: Extra aflevering

en: Serial links
nl-NL: Tijdschriftenlinks

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
nl-NL: Tijdschriftcollectie #%s

note: A
en: Serial collection for %s
nl-NL: Tijdschriftencollectie voor %s

note: A
en: Detail of the subscription
nl-NL: Detail van het abonnement

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
nl-NL: Abonnement #%s

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
nl-NL: Verleng #%s

note: A
en: Go to %s
nl-NL: Ga naar %s

en: Show bibliographic record
nl-NL: Toon bibliografisch record

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
nl-NL: Tijdschriften %s &rsaquo; Koha

en: Edit selected serials
nl-NL: Bewerk geselecteerde tijdschriften

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
nl-NL: U kunt dit abonnement niet bewerken

en: Issue history
nl-NL: Afleveringsoverzicht

en: Serial receive
nl-NL: Ontvang tijdschrift

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
nl-NL: Roulatielijst bewerken (%s)

en: New routing list
nl-NL: Nieuwe roulatielijst

note: INPUT type=text
en: Search notes
nl-NL: Zoek opmerkingen

note: INPUT type=text
en: Search location
nl-NL: Zoek locatie

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
nl-NL: Zoek plaatsnummer

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
nl-NL: Zoek verloopdatum

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
nl-NL: Mana abonnementen (%s gevonden)

en: Mana subscriptions search
nl-NL: Zoek Mana abonnementen

note: %1$s:  orig_total | html %2$s:  total | html
en: The search originally produced %s results and was limited to %s.
nl-NL: De zoekactie leverde oorspronkelijk %s resultaten op en werd beperkt tot %s.

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
nl-NL: Tijdschriftabonnementen (%s gevonden)

en: Serials subscriptions search
nl-NL: Zoek tijdschriftabonnementen

en: Your search returned no open subscriptions.
nl-NL: Zoekactie leverde geen open abonnementen op.

en: Your search returned no closed subscriptions.
nl-NL: Zoekactie leverde geen gesloten abonnementen op.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit abonnement opnieuw wilt starten?

en: Prediction pattern
nl-NL: Voorspellingspatroon

en: End date is not consistent with subscription length.
nl-NL: Einddatum komt niet overeen met abonnementsduur.

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
nl-NL: Controleer of er afleveringen niet verschenen zijn (onregelmatigheden)

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
nl-NL: Als er een dag (of meerdere) in de week is waarop nooit afleveringen verschijnen, kunt u hieronder de betreffende vakjes aanvinken.

en: Not published
nl-NL: Niet verschenen

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: %s%s &rsaquo; Wijzig abonnement%sNieuw abonnement%s &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Modify subscription
nl-NL: Wijzig abonnement

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
nl-NL: %s Wijzig abonnement voor

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
nl-NL: %sVoeg een nieuw abonnement toe%s (

en: Subscription number:
nl-NL: Abonnementsnummer:

en: Search for a vendor
nl-NL: Zoek naar leverancier

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
nl-NL: Abonnementen moeten aan bibliografisch record gekoppeld zijn

en: Search for record
nl-NL: Zoek naar record

en: Create record
nl-NL: Maak record

en: When receiving this serial:
nl-NL: Bij ontvangst van dit tijdschrift:

en: Create an item record
nl-NL: Maak nieuw exemplaarrecord

en: Do not create an item record
nl-NL: Maak geen exemplaarrecord aan

en: When there is an irregular issue:
nl-NL: Als er een onverwachte aflevering is:

en: Skip issue number
nl-NL: Sla afleveringnummer over

en: Keep issue number
nl-NL: Behoud afleveringnummer

en: Manual history:
nl-NL: Handmatige geschiedenis:

en: Nonpublic note:
nl-NL: Niet-openbare opmerking:

en: Patron notification:
nl-NL: Lenerattendering:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
nl-NL: Een attendering selecteren maakt mogelijk dat leners zich kunnen abonneren op attenderingen op nieuwe afleveringen.

en: To notify patrons of new serial issues, you must
nl-NL: Om leners te attenderen op nieuwe afleveringen moet u

en: define a notice
nl-NL: een attendering definiëren

en: item type for older issues:
nl-NL: item type voor oudere afleveringen:

en: Grace period:
nl-NL: Gratieperiode:

en: day(s)
nl-NL: dag(en)

en: Number of issues to display to staff:
nl-NL: Aantal weer te geven afleveringen aan staf:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
nl-NL: Standaard: %s %s (

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
nl-NL: systeemvoorkeur) %s (StaffSerialIssueDisplayCount systeemvoorkeur) %s

en: Number of issues to display to the public:
nl-NL: Aantal weer te geven afleveringen aan publiek:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
nl-NL: systeemvoorkeur) %s (OPACSerialIssueDisplayCount systeemvoorkeur) %s

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
nl-NL: Met de Mana Knowledge Base kunnen abonnementspatronen van andere bibliotheken geïmporteerd worden. Vraag de systeembeheerder om deze service te configureren, of verwijder deze melding door de systeemvoorkeur uit te schakelen

en: here
nl-NL: hier

en: Serials planning
nl-NL: Tijdschriftplanning

en: First issue publication date:
nl-NL: Eerste uitgave publicatiedatum:

en: Next issue publication date:
nl-NL: Verschijningsdatum volgend nummer:

en: -- please choose --
nl-NL: -- kies svp --

en: Subscription length:
nl-NL: Abonnementsduur:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
nl-NL: %s afleveringen %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
nl-NL: %s weken %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
nl-NL: %s maanden %s%s %s

en: (enter amount in numerals)
nl-NL: (voer aantal in)

en: Subscription start date:
nl-NL: Startdatum abonnement:

en: Subscription end date:
nl-NL: Einddatum abonnement:

en: Numbering pattern:
nl-NL: Nummeringspatroon:

en: Publication date template:
nl-NL: Sjabloon datum van uitgave:

en: Locale:
nl-NL: Lokaal:

en: If empty, English is used
nl-NL: Indien leeg wordt Engels gebruikt

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
nl-NL: %s Laatste waarde %s Begint met %s

en: Inner counter:
nl-NL: Interne teller:

en: Show advanced pattern
nl-NL: Toon geavanceerd patroon

en: Hide advanced pattern
nl-NL: Verberg geavanceerd patroon

en: Pattern name:
nl-NL: Patroonnaam:

en: Numbering formula:
nl-NL: Nummeringsformule:

en: Advanced prediction pattern:
nl-NL: Geavanceerd voorspellingspatroon:

en: Begins with:
nl-NL: Begint met:

en: Add:
nl-NL: Toevoegen:

en: Every:
nl-NL: Iedere:

en: Set back to:
nl-NL: Terugzetten op:

en: When more than:
nl-NL: Indien meer dan:

en: Inner counter:
nl-NL: Inwendige teller:

en: Name of day
nl-NL: Naam van dag

en: Name of day (abbreviated)
nl-NL: Naam van dag (afgekort)

en: Name of month
nl-NL: Naam van maand

en: Name of month (abbreviated)
nl-NL: Naam van maand (afgekort)

en: Name of season
nl-NL: Naam van seizoen

en: Name of season (abbreviated)
nl-NL: Naam van seizoen (afgekort)

en: Formatting:
nl-NL: Opmaken:

en: Modify pattern
nl-NL: Wijzig patroon

en: Save as new pattern
nl-NL: Opslaan als nieuw patroon

en: Cancel modifications
nl-NL: Annuleer wijzigingen

en: Test prediction pattern
nl-NL: Test voorspellingspatroon

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
nl-NL: Abonnement opslaan

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Batch bewerking &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Batch edit
nl-NL: Bulkbewerking

en: Subscription batch edit
nl-NL: Abonnementen batch bewerking

en: You are about to edit the following subscriptions:
nl-NL: De volgende abonnementen zullen worden bewerkt:

en: Nonpublic notes
nl-NL: Niet-openbare opmerkingen

en: Create item when receiving
nl-NL: Maak exemplaar aan bij ontvangst

en: No change
nl-NL: Geen wijziging

en: Location:
nl-NL: Locatie:

en: Public note:
nl-NL: Openbare opmerking:

en: Nonpublic note:
nl-NL: Niet-openbare opmerking:

en: Create item when receiving:
nl-NL: Maak exemplaar aan bij ontvangst van:

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Zoek in catalogus &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Catalog search
nl-NL: Doorzoek catalogus

en: You must enter a term to search on
nl-NL: Voer een zoekterm in

en: Keyword:
nl-NL: Trefwoord:

en: Limit item type to:
nl-NL: Beperk item type tot:

en: Limit collection code to:
nl-NL: Beperk collectiecode tot:

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Details voor abonnement #%s &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=subscription.biblio link = 0 %2$s:  IF subscription.closed %3$s:  END
en: Subscription for %s %s(closed)%s
nl-NL: Abonnement voor %s %s(gesloten)%s

en: Renew this subscription
nl-NL: Verleng dit abonnement

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
nl-NL: Abonnement verloopt %s.

en: Please confirm subscription deletion
nl-NL: Bevestig verwijdering van abonnement

en: The subscription has not expired yet
nl-NL: Het abonnement is nog niet verlopen

en: The subscription has linked issues
nl-NL: Dit abonnement heeft gelinkte afleveringen

en: The subscription has linked items
nl-NL: Dit abonnement heeft gelinkte exemplaren

en: Those items won't be deleted
nl-NL: Die exemplaren worden niet verwijderd

en: Yes, delete (Y)
nl-NL: Ja, verwijder (J)

en: No, don't delete (N)
nl-NL: Nee, niet verwijderen (N)

en: Issues
nl-NL: Afleveringen

en: Subscription ID:
nl-NL: Abonnement ID:

en: Librarian identity:
nl-NL: Identiteit bibliothecaris:

en: Bibliographic record:
nl-NL: Bibliografisch record:

en: OPAC view:
nl-NL: OPAC weergave:

en: Open in new window.
nl-NL: Open in nieuw venster.

en: Items:
nl-NL: Exemplaren:

en: Serial receipt creates an item record.
nl-NL: Ontvangst van tijdschrift creëert exemplaarrecord.

en: Serial receipt does not create an item record.
nl-NL: Ontvangst van tijdschrift creëert geen exemplaarrecord.

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
nl-NL: %s Serienummer wordt overgeslagen bij een onregelmatigheid. %s Serienummer wordt bewaard bij een onregelmatigheid. %s

en: Serial number:
nl-NL: Serienummer:

en: Number of issues to display to staff:
nl-NL: Aantal weer te geven afleveringen aan staf:

en: Number of issues to display in OPAC:
nl-NL: Aantal weer te geven afleveringen in OPAC:

en: subscribers
nl-NL: abonnees

en: Routing:
nl-NL: Routering:

en: yes
nl-NL: ja

en: Additional fields:
nl-NL: Aanvullende velden:

en: Beginning date:
nl-NL: Startdatum:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
nl-NL: %s Ingeschakeld

en: Manual history:
nl-NL: Handmatige geschiedenis:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
nl-NL: %s Uitgeschakeld %s

en: Edit history
nl-NL: Geschiedenis bewerken

en: Number pattern:
nl-NL: Nummeringspatroon:

en: Starting with:
nl-NL: Beginnend met:

en: Rollover:
nl-NL: Overgang:

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
nl-NL: %s afleveringen

en: Irregularity:
nl-NL: Onregelmatigheid:

en: First arrival:
nl-NL: Eerste binnenkomst:

en: Number of issues:
nl-NL: Aantal afleveringen:

en: Number of weeks:
nl-NL: Aantal weken:

en: Number of months:
nl-NL: Aantal maanden:

en: Planned date
nl-NL: Geplande datum

en: Published date
nl-NL: Publicatiedatum

en: Published date (text)
nl-NL: Publicatiedatum (tekst)

en: History start date:
nl-NL: Startdatum geschiedenis:

en: History end date:
nl-NL: Einddatum geschiedenis:

en: Received issues:
nl-NL: Ontvangen afleveringen:

en: Missing issues:
nl-NL: Ontbrekende afleveringen:

en: History staff note:
nl-NL: Geschiedenis stafnotitie:

en: History OPAC note:
nl-NL: Geschiedenis OPAC notitie:

en: Hide already received orders
nl-NL: Reeds ontvangen bestellingen verbergen

en: Show all orders
nl-NL: Toon alle bestellingen

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
nl-NL: ecost belasting excl. / ecost belasting incl.

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
nl-NL: Kies halfrond:

note: SCRIPT
en: Fall
nl-NL: Najaar

note: SCRIPT
en: Northern
nl-NL: Noordelijk

note: SCRIPT
en: Rollover at:
nl-NL: Overgang bij:

note: SCRIPT
en: Season
nl-NL: Seizoen

note: SCRIPT
en: Spring
nl-NL: Lente

note: SCRIPT
en: Summer
nl-NL: Zomer

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Frequentie &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: day
nl-NL: dag

en: month
nl-NL: maand

en: year
nl-NL: jaar

en: Frequencies
nl-NL: Frequenties

en: New frequency
nl-NL: Nieuwe frequentie

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
nl-NL: Bewerk frequentie: %s

en: Unit:
nl-NL: Eenheid:

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
nl-NL: Opmerking: een van de twee volgende velden moet gelijk zijn aan 1

en: Issues per unit:
nl-NL: Afleveringen per eenheid:

en: Units per issue:
nl-NL: Eenheden per aflevering:

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
nl-NL: Deze frequentie wordt gebruikt door %s abonnement(en). Toch verwijderen?

en: Show subscriptions
nl-NL: Toon abonnementen

en: Issues per unit
nl-NL: Afleveringen per eenheid

en: Units per issue
nl-NL: Eenheden per aflevering

en: There is no defined frequency.
nl-NL: Er is nog geen frequentie gedefinieerd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
nl-NL: (moet een getal groter dan 0 zijn)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze verschijningsfrequentie wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Description is required
nl-NL: Beschrijving vereist

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
nl-NL: Afleveringen per eenheid is vereist

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
nl-NL: Een van 'afleveringen per eenheid' en 'eenheden per aflevering' moet gelijk zijn aan 1

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
nl-NL: Enkele velden zijn niet geldig:

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
nl-NL: Eenheden per aflevering is vereist

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Abonnementsgeschiedenis &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Subscription history
nl-NL: Abonnementsgeschiedenis

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
nl-NL: Abonnementsgeschiedenis voor %s

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
nl-NL: Tip : de historie van deze seriële uitgave kan handmatig bijgewerkt worden. Dit kan handig zijn voor een oud abonnement of om de bestaande geschiedenis te verwijderen. Bewerk met zorg, want toekomstige ontvangsten zorgen voor automatisch bijwerken.

en: Subscription start date
nl-NL: Startdatum abonnement

en: (start date of the 1st subscription)
nl-NL: (startdatum van eerste abonnement)

en: Subscription end date
nl-NL: Einddatum abonnement

en: (if empty, subscription is still active)
nl-NL: (indien leeg is het abonnement nog actief)

en: Received issues
nl-NL: Ontvangen afleveringen

en: Note for OPAC
nl-NL: Opmerking voor OPAC

en: Note for staff
nl-NL: Opmerking voor staf

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
nl-NL: Abonnementsgeschiedenis opslaan

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Nummeringspatronen &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Numbering patterns
nl-NL: Nummeringspatronen

en: New numbering pattern
nl-NL: Nieuw nummeringspatroon

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
nl-NL: Wijzig nummeringspatroon '%s'

en: A pattern with this name already exists.
nl-NL: Een patroon met deze naam bestaat al.

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
nl-NL: Wijzig patroon: %s

en: Another pattern with this name already exists.
nl-NL: Een patroon met deze naam bestaat al.

en: Display order:
nl-NL: Weergavevolgorde:

en: Every
nl-NL: Iedere

en: Set back to
nl-NL: Terugzetten op

en: When more than
nl-NL: Indien meer dan

en: Formatting
nl-NL: Opmaken

en: Reset
nl-NL: Resetten

en: First issue publication date:
nl-NL: Eerste uitgave publicatiedatum:

en: issues
nl-NL: afleveringen

en: weeks
nl-NL: weken

en: months
nl-NL: maanden

en: Locale:
nl-NL: Lokaal:

en: Begins with
nl-NL: Begint met

en: Inner counter
nl-NL: Inwendige teller

en: Test pattern
nl-NL: Test patroon

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
nl-NL: Dit patroon wordt gebruikt door %s abonnement(en). Toch verwijderen?

en: Numbering formula
nl-NL: Nummeringsformule

en: There are no existing numbering patterns.
nl-NL: Er zijn geen bestaande nummeringspatronen.

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
nl-NL: - Datum eerste uitgave niet gedefinieerd

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
nl-NL: - Frequentie is niet gedefinieerd

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit nummerpatroon wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
nl-NL: Kan voorspellingspatroon niet testen omdat:

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
nl-NL: Tijdschriftabonnement verlengen #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
nl-NL: Tijdschriftabonnement verlengen &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew
nl-NL: Tijdschriftabonnementen verlengen

en: Subscription renewed.
nl-NL: Abonnement verlengd.

en: Subscriptions renewed.
nl-NL: Abonnementen verlengd.

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
nl-NL: Abonnementsverlenging voor %s

en: (select a library)
nl-NL: (kies een bibliotheek)

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
nl-NL: Opmerking voor de bibliothecaris die uw verlengverzoek behandelt:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nl-NL: Attendeer abonnees op %s &rsaquo; Tijdschriften &rsaquo; Koha

en: Alert subscribers
nl-NL: Attendeer abonnees

en: Alert subscribers for
nl-NL: Attendeer abonnees op

en: Subscription:
nl-NL: Abonnement:

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
nl-NL: Er hebben zich nog geen leners aangemeld voor attendering op dit abonnement.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
nl-NL: Bewerk suggestie #%s

en: Add suggestion
nl-NL: Suggestie toevoegen

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
nl-NL: Toon suggestie #%s

en: Bibliographic information
nl-NL: Bibliografische informatie

en: Copyright date:
nl-NL: Copyrightdatum:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
nl-NL: ISBN, ISSN of ander standaardnummer:

en: Publication place:
nl-NL: Plaats van uitgave:

en: Collection title:
nl-NL: Titel collectie:

en: Document type:
nl-NL: Documenttype:

en: Reason for suggestion:
nl-NL: Reden voor suggestie:

en: Suggestion management
nl-NL: Suggestiebeheer

en: Managed by:
nl-NL: Beheerd door:

en: Accepted on:
nl-NL: Geaccepteerd op:

en: Last modification on:
nl-NL: Laatste aanpassing op:

en: Acquisition information
nl-NL: Aanschafinformatie

en: Copies:
nl-NL: Exemplaren:

en: Price:
nl-NL: Prijs:

en: &lt;&lt; Back to suggestions
nl-NL: &lt;&lt; Terug naar suggesties

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
nl-NL: . Klik op "Bevestig je suggestie" om dit bericht te negeren.

en: A similar document already exists:
nl-NL: Een vergelijkbaar document bestaat al:

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
nl-NL: De beheerder die je heb gekozen heeft niet voldoende rechten.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
nl-NL: Bewerk aanschafsuggestie #%s

en: Enter a new purchase suggestion
nl-NL: Doe een nieuwe aankoopsuggestie

en: -- Choose --
nl-NL: -- Kies --

en: Non-public notes:
nl-NL: Niet-openbare opmerkingen:

en: No status
nl-NL: Geen status

en: Set to patron
nl-NL: Zoek naar lener

en: Managed on:
nl-NL: Beheerd op:

en: by:
nl-NL: door:

en: You
nl-NL: Jij

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
nl-NL: %s | Was voorheen %s %s (%s) %s

en: Select manager
nl-NL: Kies beheerder

en: Keep existing manager
nl-NL: Behoud bestaande manager

en: Notify manager:
nl-NL: Informeer beheerder:

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
nl-NL: Een NOTIFY_MANAGER bericht wordt gegenereerd en verstuurd aan de beheerder als er een geldig e-mailadres is opgegeven. Dit kan gecontroleerd worden wanneer een nieuwe beheerder is geselecteerd.

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
nl-NL: %s %s(inactief)%s

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
nl-NL: Je suggestie bevestigen

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
nl-NL: Je suggestie indienen

en: Viewing suggestions for library:
nl-NL: Bekijk suggesties voor bibliotheek:

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
nl-NL: De suggestie is niet toegevoegd. Een suggestie met deze titel bestaat al (

en: No name
nl-NL: Geen naam

en: Suggester category
nl-NL: Categorie indiener suggestie

en: Patron reason
nl-NL: Lener reden

en: Last modification by
nl-NL: Laatste aanpassing door

en: Last modification on
nl-NL: Laatste aanpassing op

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
nl-NL: %s%s, door %s%s

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
nl-NL: Uitgegeven door %s

note: %1$s:  END
en: Archived %s
nl-NL: Gearchiveerd %s

en: Unarchive
nl-NL: Dearchiveren

en: Change selected suggestions
nl-NL: Wijzig geselecteerde suggesties

en: Mark selected as:
nl-NL: Markeer geselecteerde als:

en: -- Choose a status --
nl-NL: -- Kies een status --

en: with this reason:
nl-NL: met deze reden:

en: Update item types with:
nl-NL: Itemtypes bijwerken met:

en: Archive selected
nl-NL: Geselecteerde archiveren

en: No results.
nl-NL: Geen resultaten.

en: Organize by:
nl-NL: Rangschikken op:

en: Organize by:
nl-NL: Rangschikken op:

en: Filter by:
nl-NL: Filter op:

en: [clear]
nl-NL: [wissen]

en: Suggestion information
nl-NL: Suggestie informatie

en: Suggested by:
nl-NL: Gesuggereerd door:

en: Suggested date from:
nl-NL: Voorgestelde datum vanaf:

en: Management date from:
nl-NL: Beheerd per:

en: Accepted by:
nl-NL: Geaccepteerd door:

en: Accepted date from:
nl-NL: Acceptatiedatum van:

en: Book fund:
nl-NL: Boekenfonds:

en: Include archived:
nl-NL: Inclusief opgeslagen:

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
nl-NL: Opgeslagen suggesties meenemen bij het zoeken

note: SCRIPT
en: Cannot retrieve info for this patron.
nl-NL: Er zijn geen gegevens te vinden van deze lener.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze suggestie wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
nl-NL: Deze suggesties verwijderen?

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
nl-NL: Selecteer een beheerder om de gekozen suggesties aan toe te wijzen

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
nl-NL: Selecteer tenminste één suggestie

en: Tagged with:
nl-NL: Getagd met:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
nl-NL: %sDit record heeft geen items.%s

en: Remove tag
nl-NL: Verwijder tag

en: There are no titles tagged with the term
nl-NL: Er zijn geen titels getagd met de term

en: Approved tags
nl-NL: Goedgekeurde tags

en: Rejected tags
nl-NL: Afgewezen tags

en: Pending tags
nl-NL: Wachtende tags

en: All tags
nl-NL: Alle tags

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
nl-NL: Weet je zeker dat je de tag uit deze titel wilt verwijderen?

en: Displaying all terms
nl-NL: Toon alle termen

en: Displaying approved terms
nl-NL: Toon goedgekeurde termen

en: Displaying pending terms
nl-NL: Toon termen in behandeling

en: Displaying rejected terms
nl-NL: Toon afgekeurde termen

en: Approved
nl-NL: Goedgekeurd

en: Tested
nl-NL: Getest

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
nl-NL: Onbekende handeling (%s) op

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
nl-NL: %s Term(en).

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
nl-NL: Term (%s) goedkeuren mislukt.

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
nl-NL: Term (%s) afkeuren mislukt.

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
nl-NL: Geen overeenkomst voor gebruiker (%s). FILTER VEREIST LENERNUMMER (niet naam).

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
nl-NL: Geen match voor lenernummer (%s).

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
nl-NL: De root koha gebruiker in het KOHA_CONF bestand (standaard: kohaadmin) is geen geldige tag moderator. Deze handelingen worden gelogd op lenernummer dus de moderator moet in de lenertabel staan. Log in als een andere geautoriseerde medewerker om tags te modereren.

en: Unrecognized error!
nl-NL: Onbekende fout!

en: Reviewer
nl-NL: Recensent

en: Reject
nl-NL: Afwijzen

en: Terms summary
nl-NL: Samenvatting voorwaarden

en: Check lists
nl-NL: Controlelijsten

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
nl-NL: Voer een woord of zin in om te checken met goedgekeurde/afgekeurde lijsten:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
nl-NL: &quot;%s&quot; is toegestaan.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
nl-NL: &quot;%s&quot; is niet toegestaan.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
nl-NL: &quot;%s&quot; is niet toegstaan noch verboden.

en: approved
nl-NL: goedgekeurd

en: rejected
nl-NL: afgewezen

en: Reviewer:
nl-NL: Recensent:

en: Date: from
nl-NL: Datum: van

en: ...to
nl-NL: ...tot

en: Apply filter(s)
nl-NL: Pas filter(s) toe

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
nl-NL: Bestanden niet gevonden omdat de "access_dir" optie niet ingesteld is in "koha-conf.xml". Vraag de beheerder om deze toe te voegen.

en: Size (bytes)
nl-NL: Grootte (bytes)

en: Date last modified
nl-NL: Laatst gewijzigd op

en: No files found.
nl-NL: Geen bestanden gevonden.

en: Additional content
nl-NL: Aanvullende content

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van deze inhoud. Misschien bestaat deze al.

en: An error occurred when adding this content. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van deze content. Controleer de logbestanden.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze content. Controleer de logbestanden.

en: Content updated successfully.
nl-NL: Inhoud succesvol bijgewerkt.

en: Content added successfully.
nl-NL: Inhoud succesvol toegevoegd.

en: Content deleted successfully.
nl-NL: Inhoud succesvol verwijderd.

en: Display location:
nl-NL: Weergeven in:

en: Show expired
nl-NL: Toon verlopen

en: Publication date:
nl-NL: Datum van uitgave:

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
nl-NL: Nieuwsberichten blijven na verloopdatum toegankelijk via rechtstreekse URL. %s

en: Appear in position:
nl-NL: Verschijnt in positie:

en: Content:
nl-NL: Inhoud:

en: New entry
nl-NL: Nieuwe vermelding

en: New entry using text editor
nl-NL: Nieuwe invoer via de teksteditor

en: New entry using WYSIWYG editor
nl-NL: Nieuwe invoer via de visuele editor

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  t("News") | html %3$s:  ELSIF category == 'pages' %4$s:  t("Pages") | html %5$s:  ELSE %6$s:  t("HTML customizations") | html %7$s:  END
en: Additional content: %s %s %s %s %s %s %s
nl-NL: Toegevoegde inhoud: %s %s, %s %s %s %s %s

en: See
nl-NL: Zie

en: Page URL
nl-NL: Pagina URL

en: Page
nl-NL: Pagina

en: Slip
nl-NL: Bon

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
nl-NL: Onbekend ('%s')

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
nl-NL: %s Alle bibliotheken %s%s %s

note: A
en: View on OPAC
nl-NL: Bekijk in OPAC

note: A
en: View on staff interface
nl-NL: Bekijk in de stafinterface

en: Preview content
nl-NL: Voorvertoning inhoud

note: %1$s:  default_localization.title | html
en: Preview of: "%s"
nl-NL: Voorvertoning van: "%s"

en: Edit with text editor
nl-NL: Bewerk met teksteditor

en: Edit with WYSIWYG editor
nl-NL: Bewerk met WYSIWYG editor

en: There are no additional contents.
nl-NL: Er is geen toegevoegde inhoud.

en: Staff interface and OPAC
nl-NL: Stafinterface en OPAC

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
nl-NL: De geselecteerde content verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
nl-NL: Deze content verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
nl-NL: Selecteer een inhoud om te verwijderen.

note: SCRIPT
en: Please specify a content for 'Default'
nl-NL: Bepaal de inhoud voor 'Standaard'

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
nl-NL: Bepaal een titel voor 'Standaard'

en: Automatic item modifications by age
nl-NL: Automatische exemplaarwijzigingen op leeftijd

en: Rules
nl-NL: Regels

en: Rules for automatic item modifications by age
nl-NL: Regels voor automatische exemplaarwijziging op leeftijd

en: Edit rules
nl-NL: Regels bewerken

en: Add rules
nl-NL: Voeg regels toe

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
nl-NL: %s %s Er treedt een fout op: Kan de configuratie niet laden. %s

en: Remove this rule
nl-NL: Deze regel verwijderen

en: Rule
nl-NL: Regel

en: Age in days
nl-NL: Leeftijd in dagen

en: Age field
nl-NL: Leeftijdsveld

en: Choose an age field
nl-NL: Kies een leeftijdveld

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
nl-NL: Indien niet ingesteld, wordt items.dateaccessioned gebruikt

en: Conditions
nl-NL: Voorwaarden

en: Choose a field name
nl-NL: Kies een veldnaam

en: Add a condition
nl-NL: Voeg een conditie toe

en: Remove condition
nl-NL: Verwijder conditie

en: Substitutions
nl-NL: Vervangingen

en: Add a substitution
nl-NL: Voeg een vervanging toe

en: Remove substitution
nl-NL: Vervanging verwijderen

en: A field name is required
nl-NL: Een veldnaam is vereist

en: There are no rules defined.
nl-NL: Er zijn geen regels gedefinieerd.

en: List of rules
nl-NL: Lijst met regels

en: Age
nl-NL: Leeftijd

en: There is no age for this rule.
nl-NL: Er is geen leeftijd voor deze regel.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
nl-NL: %s Er is geen voorwaarde voor deze regel. %s %s

en: Cannot enqueue this job.
nl-NL: Kan job niet in wachtrij plaatsen.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
nl-NL: (De fout was: %s. Zie het Koha logbestand voor meer informatie).

en: Warning, the following barcodes were not found:
nl-NL: Let op, de volgende barcodes zijn niet gevonden:

en: Warning: no barcodes were found
nl-NL: Let op: geen barcodes gevonden

en: Barcodes not found
nl-NL: Barcodes niet gevonden

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
nl-NL: Let op, deze exemplaarnummers zijn niet gevonden:

en: Warning: no itemnumbers were found
nl-NL: Let op: geen exemplaarnummers gevonden

en: Itemnumbers not found
nl-NL: Exemplaarnummers niet gevonden

en: Warning, the following items cannot be deleted:
nl-NL: Let op, deze exemplaren kunnen niet verwijderd worden:

en: Cannot be deleted
nl-NL: Kan niet worden verwijderd

en: The following barcodes were found:
nl-NL: De volgende barcodes zijn gevonden:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
nl-NL: Teveel exemplaren (%s) om individueel te tonen.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
nl-NL: Dit verwijdert %salle%sde geselecteerde%s exemplaren.

en: Delete records if no items remain.
nl-NL: Records verwijderen als er geen exemplaren overblijven.

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
nl-NL: Verwijder ALLE ingestuurde exemplaren

en: Return to batch item deletion
nl-NL: Keer terug naar meerdere exmplaren verwijderen

en: The job has been enqueued!
nl-NL: De opdracht is in de wachtrij gezet!

en: It will be processed as soon as possible.
nl-NL: Het wordt zo spoedig mogelijk verwerkt.

note: A
en: New batch item deletion
nl-NL: Nieuwe batch verwijderen exemplaren

en: Return to the record
nl-NL: Keer terug naar record

en: Return to where you were
nl-NL: Keer terug naar vorig scherm

en: Return to batch item modification
nl-NL: Keer terug naar meerdere exmplaren wijzigen

en: : Barcode must be unique.
nl-NL: : Barcode moet uniek zijn.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
nl-NL: : Kan barcodewaardes niet automatisch vaststellen. Geen exemplaren ingevoegd.

en: The following itemnumbers were found:
nl-NL: Deze exemplaarnummers zijn gevonden:

en: The following items were modified:
nl-NL: Deze exemplaren zijn gewijzigd:

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
nl-NL: Teveel exemplaren (%s): Het is niet toegestaan om meer dan %s exemplaren in batch te bewerken.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
nl-NL: Teveel exemplaren (%s): U bewerkt meer dan %s exemplaren in een batch, exemplaren worden niet getoond.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
nl-NL: Bij aanvinken van het vakje naast het subveld label wordt de invoer uitgeschakeld en het subveld bij alle exemplaren verwijderd. Laat velden leeg om deze niet te wijzigen.

en: Other attributes
nl-NL: Andere kenmerken

en: Options
nl-NL: Opties

en: Items are not marked found, nor do damaged/withdrawn statuses prevent this return, nor are item locations updated. This feature is intended to allow removal of checkouts from patron accounts without affecting fines or other statuses.
nl-NL: Exemplaren worden niet gemarkeerd als gevonden, noch verhinderen beschadigde/teruggetrokken statussen deze retourzending, noch worden exemplaarlocaties bijgewerkt. Deze functie is bedoeld om het verwijderen van uitleningen van leners mogelijk te maken zonder boetes of andere statussen te beïnvloeden.

en: This option checks in items to remove them from patron accounts.
nl-NL: Deze optie neemt exemplaren in om ze van de naam van de lener te verwijderen.

en: Check in items:
nl-NL: Exemplaren innemen:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
nl-NL: Dit subveld wordt verwijderd

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
nl-NL: Batch exemplaar %sverwijdering%swijziging%s

en: Use a file
nl-NL: Gebruik bestand

en: Barcode file:
nl-NL: Barcodebestand:

en: Item number file:
nl-NL: Exemplaarnummer bestand:

en: File:
nl-NL: Bestand:

en: Or scan items one by one
nl-NL: Of scan exemplaren een voor een

en: Barcode list (one barcode per line):
nl-NL: Barcodelijst (één barcode per regel):

en: Use default values
nl-NL: Standaardwaarden gebruiken

en: Use default values:
nl-NL: Standaardwaarden gebruiken:

en: Populate fields with default values from default framework
nl-NL: Vul velden met standaardwaarden vanuit standaardframework

note: %1$s:  message.authid | html
en: The authority ID %s does not exist in the database.
nl-NL: De thesaurusterm ID %s bestaat niet in de database.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
nl-NL: Bibliografisch record %s niet aanwezig in de database.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
nl-NL: Thesaurusrecord %s bestaat niet.

en: Bibliographic:
nl-NL: Bibliografisch:

en: Authorities:
nl-NL: Thesauri:

en: Upload a file
nl-NL: Bestand uploaden

en: Select a list of records
nl-NL: Kies een lijst met records

en: Enter a list of record numbers
nl-NL: Voer een lijst in met recordnummers

en: List:
nl-NL: Lijst:

en: IDs:
nl-NL: ID's:

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
nl-NL: Voer een lijst van biblionummers of thesaurus IDs in, één per regel.

en: Select without items
nl-NL: Selecteer zonder exemplaren

en: Select without holds
nl-NL: Selecteer zonder aanvragen

en: Select without subscriptions
nl-NL: Selecteer zonder abonnementen

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
nl-NL: Let op: deze handeling verwijdert alle geselecteerde bibliografische records, gekoppelde abonnemententen en exemplaren en bestaande aanvragen!

en: Clear used authorities
nl-NL: Verwijder gebruikte thesaurustermen

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
nl-NL: Let op: deze actie verwijdert alle geselecteerde thesaurustermen!

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
nl-NL: Geselecteerde records verwijderen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
nl-NL: %s Er zijn geen record IDs gedefinieerd. %s %s

note: A
en: New batch record deletion
nl-NL: Nieuwe batch record verwijdering

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
nl-NL: %s Geen actie gedefinieerd voor het sjabloon. %s

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
nl-NL: Geen thesaurustermen geselecteerd.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
nl-NL: Geen records geselecteerd.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
nl-NL: Record kan niet verwijderd worden, er is tenminste één exemplaar uitgeleend.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
nl-NL: (De fout was: %s. Zie het Koha logbestand voor meer informatie).

en: Checkout criteria:
nl-NL: Uitleencriteria:

en: Patrons' categories:
nl-NL: Lenercategorieën:

en: Libraries:
nl-NL: Bibliotheken:

en: Due date from:
nl-NL: Inleverdatum vanaf:

en: Due date to:
nl-NL: Inleverdatum tot:

en: New due date:
nl-NL: Nieuwe inleverdatum:

en: Hard due date:
nl-NL: Harde inleverdatum:

en: Or add number of days:
nl-NL: Of voeg aantal dagen toe:

en: Options:
nl-NL: Opties:

en: Preview results:
nl-NL: Voorvertoning resultaten:

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
nl-NL: Dit wordt afgeraden bij het laden van grote hoeveelheden inleverdata.

en: New due date
nl-NL: Nieuwe inleverdatum

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
nl-NL: Let op: deze handeling bewerkt alle geselecteerde uitleningen!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
nl-NL: Wijzig geselecteerde uitleningen

en: No checkouts for the selected filters.
nl-NL: Geen uitleningen voor geselecteerde filters.

en: Due dates have been modified!
nl-NL: Inleverdata zijn gewijzigd!

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
nl-NL: Selecteer tenminste één uitlening om te verwerken

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
nl-NL: Kies ten minste één van de twee inleverdatum-opties

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
nl-NL: Kies slechts één van de twee inleverdatum-opties

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
nl-NL: Het gekozen sjabloon (id=%s) bestaat niet of er is geen actie gedefinieerd.

en: Authority records
nl-NL: Thesaurusrecords

en: Record numbers:
nl-NL: Recordnummer:

en: MARC modification template
nl-NL: MARC wijzigingssjabloon

en: Select a template
nl-NL: Kies een sjabloon

en: Modify record using the following template:
nl-NL: Wijzig record via de volgende sjabloon:

note: A
en: Preview MARC
nl-NL: Bekijk MARC

en: Show MARC
nl-NL: Toon MARC

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
nl-NL: Let op: deze handeling past alle geselecteerde records aan!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
nl-NL: Let op: deze actie bewerkt alle geselecteerde thesaurustermen!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
nl-NL: Wijzig geselecteerde records

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
nl-NL: Geen records gewijzigd. %s

en: No MARC modification template is defined. You have to create at least one template in order to use this tool.
nl-NL: Er is geen MARC-wijzigingssjabloon gedefinieerd. Je moet tenminste één sjabloon maken om deze tool te gebruiken.

en: Create a new MARC modification template
nl-NL: Maak een nieuw MARC-wijzigingssjabloon

en: No action defined for the template.
nl-NL: Geen actie gedefinieerd voor het sjabloon.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
nl-NL: Kies een bewerkingssjabloon.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
nl-NL: Selecteer tenminste één record om te verwerken

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
nl-NL: Batch lenerverwijdering en anonimisatie voor %s

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
nl-NL: Met dit hulpmiddel kan men leners verwijderen en uitleengeschiedenis anonimiseren. Verwijderen kan met elke gewenste combinatie van limieten. Leners worden niet verwijderd als ze voldoen aan (1 van) deze voorwaarden:

en: They have items currently checked out.
nl-NL: Ze hebben nog uitleningen.

en: They have a non-zero account balance.
nl-NL: Hun balans is niet gelijk aan nul.

en: They are the guarantor to another patron.
nl-NL: Zij zijn borgstaander voor een andere lener.

en: They are in a patron category of type staff.
nl-NL: Ze bevinden zich in een lenercategorie van het type staf.

en: They have permissions assigned to them.
nl-NL: Er zijn rechten aan hen toegewezen.

en: Delete patrons
nl-NL: Verwijder leners

en: Verify you want to delete patrons
nl-NL: Bevestig het verwijderen van leners

en: Delete patrons who meet the following criteria:
nl-NL: Verwijder leners die aan de volgende citeria voldoen:

en: who have not borrowed since:
nl-NL: die niets geleend hebben sinds:

en: whose expiration date is before:
nl-NL: wiens verloopdatum valt voor:

en: who have not been active since:
nl-NL: die niet actief zijn geweest sinds:

en: whose patron category is:
nl-NL: wiens lenercategorie is:

en: who are in patron list:
nl-NL: die staan in lenerlijst:

en: Anonymize checkout history
nl-NL: Uitleengeschiedenis anonimiseren

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
nl-NL: De AnonymousPatron systeemvoorkeur is niet ingesteld. Deze optie kan wel gebruikt worden, maar NULL wordt gebruikt op de uitleengeschiedens bij te werken.

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
nl-NL: Bevestig het anonimiseren van de lener's leengeschiedenis

en: Permanently delete checkout history older than
nl-NL: Permanent verwijderen van uitleengeschiedenis ouder dan

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
nl-NL: %s leners worden verwijderd

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
nl-NL: %s leners' uitleengeschiedenis wordt geanonimiseerd

en: How should patrons be deleted?
nl-NL: Hoe dienen leners verwijderd te worden?

en: Permanently delete these patrons
nl-NL: Deze leners permanent verwijderen

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
nl-NL: Verwijder leners rechtstreeks uit de database. Lenerdata is niet terug te halen.

en: Move these patrons to the trash
nl-NL: Verplaats deze leners naar de prullenbak

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
nl-NL: Leners naar de verwijderde-lenerstabel verplaatsen. Deze kunnen permanent verwijderd worden door de

en: Test run: Do not remove any patrons.
nl-NL: Proefdraaien: Verwijder geen leners.

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
nl-NL: Uitleengeschiedenis van %s leners wordt geanonimiseerd

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
nl-NL: %s leners zouden zijn verwijderd (als dit geen test run was)

en: No patron records have been actually removed
nl-NL: Geen lenerrecords daadwerkelijk verwijderd

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
nl-NL: %s leners zijn succesvol naar de prullenbak verplaatst

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
nl-NL: %s leners zijn succesvol verwijderd

en: No patron records have been removed
nl-NL: Geen lenerrecords verwijderd

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
nl-NL: Alle uitleningen (%s) ouder dan %s zijn geanonimiseerd

en: No patron records have been anonymized
nl-NL: Geen lenerrecords geanonimiseerd

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
nl-NL: Kies tenminste één actie

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
nl-NL: Geef een datum op!

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
nl-NL: Voer minimaal één criterium voor verwijdering in!

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
nl-NL: Deze leners worden definitief verwijderd uit de database en kunnen niet teruggehaald worden

en: New CSV profile
nl-NL: Nieuw CSV-profiel

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden het bijwerken van dit CSV-profiel. Misschien bestaat het al.

en: An error occurred when adding this CSV profile.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van dit CSV profiel.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van dit CSV profiel. Controleer de logbestanden.

en: CSV profile updated successfully.
nl-NL: CSV profiel succesvol bijgewerkt.

en: CSV profile added successfully.
nl-NL: CSV profiel succesvol toegevoegd.

en: CSV profile deleted successfully.
nl-NL: CSV profiel succesvol verwijderd.

en: This CSV profile already exists.
nl-NL: Dit CSV profiel bestaat al.

en: Comma (,)
nl-NL: Komma (,)

en: Pipe (|)
nl-NL: Sluisteken (|)

en: Semi-colon (;)
nl-NL: Puntkomma (;)

en: Sharp (#)
nl-NL: Hekje (#)

en: Space ( )
nl-NL: Spatie ( )

note: For the first occurrence, %1$s:  tab_char | html
en: Tabulation (%s)
nl-NL: Tabulatie (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  new_line_char | html
en: New line (%s)
nl-NL: Nieuwe regel (%s)

en: Unknown type
nl-NL: Onbekend type

en: Export records
nl-NL: Exporteer records

en: Late serial issues claims
nl-NL: Reclameringen tijdschriftafleveringen die te laat zijn

en: Export late orders
nl-NL: Exporteer orders die te laat zijn

en: Basket export in acquisition
nl-NL: Mandexport in acquisitie

en: Export lost items in report
nl-NL: Exporteer lijst met boeken die zoek zijn

en: Unknown usage
nl-NL: Onbekende gebruik

en: Profile ID:
nl-NL: Profiel ID:

en: Profile name:
nl-NL: Profielnaam:

en: Profile type:
nl-NL: Profieltype:

en: Usage:
nl-NL: Gebruik:

en: Profile description:
nl-NL: Profielbeschrijving:

en: CSV separator:
nl-NL: CSV scheidingsteken:

en: Field separator:
nl-NL: Veldscheidingsteken:

en: Subfield separator:
nl-NL: Subveld scheidingsteken:

en: Only available on the staff interface:
nl-NL: Alleen beschikbaar in de staf interface:

en: Profile MARC fields:
nl-NL: Profiel MARC velden:

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
nl-NL: Geef op welke velden of subvelden geëxporteerd moeten worden, gescheiden door verticale streepjes.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
nl-NL: U kunt eigen koppen gebruiken (ipv die van Koha) door het veldnummer vooraf te laten gaan door een kop, gevolg door het is-teken.

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
nl-NL: Voorbeeld: Persoonsnaam=200|Invoerelement=210$a|300|009

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
nl-NL: Gebruik ook de Sjabloon Toolkit tags. Zie de helppagina voor meer info.

en: Profile SQL fields:
nl-NL: Profiel SQL velden:

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
nl-NL: Geef op welke velden geëxporteerd moeten worden, gescheiden door verticale streepjes.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
nl-NL: U kunt eigen koppen gebruiken (ipv die van Koha) door de veldnaam vooraf te laten gaan door een kop, gevolg door het is-teken.

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
nl-NL: Voorbeeld: Naam=subscription.name|Titel=subscription.title|Afleveringsnummer=serial.serialseq

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
nl-NL: Voor reclameringen kan data uit deze tabellen gebruikt worden: serial, subscription, biblio, biblioitems en aqbookseller.

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
nl-NL: Voor mandexport kan data uit deze tabellen gebruikt worden: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets en aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
nl-NL: Voor export van te late bestellingen is een profiel nodig in Template Toolkit syntax om een CSV bestand te genereren.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
nl-NL: %s Dit CSV Profiel bestaat niet. %s

en: CSV profile ID
nl-NL: CSV profiel ID

en: CSV separator
nl-NL: CSV scheidingsteken

en: Usage
nl-NL: Gebruik

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
nl-NL: %s Er is geen CSV profiel gedefinieerd.

en: Create a new CSV profile
nl-NL: Maak een nieuw CSV profiel

en: Export data
nl-NL: Exporteer gegevens

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
nl-NL: Het gebruikte bestand heeft geen geldig format. Alleen csv en txt zijn toegestaan.

note: INPUT type=submit
en: Export bibliographic records
nl-NL: Exporteer bibliografische records

note: INPUT type=submit
en: Export authority records
nl-NL: Exporteer thesaurusrecords

en: Export database
nl-NL: Exporteer database

en: Export configuration
nl-NL: Exporteer configuratie

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
nl-NL: Opmerking: De exemplaren worden met deze tool geëxporteerd, tenzijn anders aangegeven.

en: Select records to export
nl-NL: Selecteer te exporteren records

en: From biblionumber:
nl-NL: Van biblionummer:

en: To biblionumber:
nl-NL: Naar biblionummer:

en: With items owned by the following libraries:
nl-NL: Met exemplaren van deze bibliotheken:

en: From item call number:
nl-NL: Van exemplaar standplaats:

en: To item call number:
nl-NL: Tot exemplaar standplaats:

en: Accession date (inclusive)
nl-NL: Opvraagdatum (inclusief)

en: Use a file
nl-NL: Gebruik bestand

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
nl-NL: Bestand bevat lijst van biblionummers met een biblionummer per regel. Deze lijst werkt als filter: hij is compatibel met andere parameters. (Geaccepteerde bestandstypen: .csv en .txt)

en: Don't export items:
nl-NL: Deze exemplaren niet exporteren:

en: Remove items not owned by selected libraries:
nl-NL: Verwijder exemplaren die niet in bezit zijn van geselecteerde bibliotheken:

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
nl-NL: gescheiden door spatie. (bv. 100a 200 606)

en: Output format
nl-NL: Uitvoerformaat

en: File format:
nl-NL: Bestandsformaat:

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
nl-NL: Maak een CSV profiel aan voor MARC exports voor gebruik van deze optie.

en: CSV profile:
nl-NL: CSV profiel:

en: File name:
nl-NL: Bestandsnaam:

en: From authid:
nl-NL: Van authid:

en: To authid:
nl-NL: Tot authid:

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
nl-NL: Bestand bevat lijst van authids met een authid per regel. Deze lijst werkt als filter: hij is compatibel met andere parameters. (Geaccepteerde bestandstypen: .csv en .txt)

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
nl-NL: gescheiden door spatie. (bv. 100a 200 606)

en: Output format
nl-NL: Uitvoerformaat

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
nl-NL: Let op : Dit exportbestand wordt erg groot en wordt 's nachts gegenereerd.

en: Choose a file
nl-NL: Kies een bestand

en: Unfortunately, no backups are available.
nl-NL: Er zijn geen backups beschikbaar.

note: INPUT type=submit
en: Download database
nl-NL: Database downloaden

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
nl-NL: Configuratie downloaden

en: Define the holidays for:
nl-NL: Definieer vakanties voor:

en: Edit this holiday
nl-NL: Deze vakantie bewerken

en: From date:
nl-NL: Vanaf datum:

en: To date:
nl-NL: Tot datum:

en: Generate an exception for this repeated holiday.
nl-NL: Genereer een uitzondering voor deze herhaalde vakantie.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
nl-NL: U kunt een uitzondering maken voor deze vakantieregel. Dit betekent dat het mogelijk is om van een herhaalbare vakantie een dag als uitzondering aan te merken.

en: Generate exceptions on a range of dates.
nl-NL: Genereer uitzonderingen op datumbereik.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
nl-NL: U kunt een uitzondering maken op een reeks van jaarlijks herhaalde data.

en: Delete this holiday
nl-NL: Deze vakantie verwijderen

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
nl-NL: Dit verwijdert deze vakantieregel. Als het een herhaalbare vakantie is, controleert deze optie op uitzonderingen. Uitzonderingen worden verwijderd en de data worden gewijzigd in reguliere vakanties.

en: Delete the single holidays on a range
nl-NL: Verwijder de losse vakantiedagen in een reeks

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
nl-NL: Dit verwijdert alleen de enkele vakantieregels. De herhaalbare vakanties en uitzonderingen niet.

en: Delete the repeated holidays on a range
nl-NL: Verwijder de herhalende vakantiedagen in een reeks

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
nl-NL: Dit verwijdert alleen de herhaalde vakantieregels. Herhaalbare vakanties worden verwijderd maar de uitzonderingen niet.

en: Delete the exceptions on a range
nl-NL: Uitzonderingen in een reeks verwijderen

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
nl-NL: Dit verwijdert de uitzonderingen binnen een range. Wees voorzichtig met range bepaling; een te grote selectie vertraagt Koha.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
nl-NL: Hiermee worden wijzigingen in de titel en beschrijving van een vakantie opgeslagen. Als dit een herhaalbare vakantie is, heeft dit invloed op alle herhaalde data.

en: Copy changes to all libraries
nl-NL: Kopieer wijzigingen naar alle bibliotheken

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, holiday is added to calendar. NOTE! This might overwrite existing holidays in other calendars.
nl-NL: Indien aangevinkt worden wijzigingen van deze vakantie gekopieerd naar alle bibliotheken. Als de vakantie niet bestaat bij een bibliotheek, wordt deze toegevoegd aan de kalender. LET OP! Dit kan bestaande vakantie in andere kalenders overschrijven.

en: Add new holiday
nl-NL: Voeg nieuwe vakantie toe

en: This field only applies when holidays are added on a range.
nl-NL: Dit veld is alleen van toepassing als vakantie/feestdagen aan een bereik worden toegevoegd.

en: Holiday only on this day
nl-NL: Vakantie alleen op deze dag

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
nl-NL: Maak een enkele vakantiedag. Bijvoorbeeld: Selecteer 1 augustus 2020 om een eenmalige, niet-terugkerende vakantiedag te maken.

en: Holiday repeated every same day of the week
nl-NL: Vakantie herhaald elke zelfde dag van de week

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
nl-NL: Maak van deze dag een wekelijkse vrije dag. Bijvoorbeeld: wanneer de bibliotheek gesloten is op zaterdagen, gebruik dan deze optie om iedere zaterdag als vrije dag te markeren.

en: Holiday repeated yearly on the same date
nl-NL: Vakantie jaarlijks herhaald op dezelfde datum

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
nl-NL: Dit neemt deze dag en maand als uitgangspunt voor een vakantie. Via deze optie kan deze regel jaarlijks herhaald worden. Bv, het kiezen van 1 augustus maakt van deze datum een vaste jaarlijkse vakantie.

en: Holidays on a range
nl-NL: Vakantieperiode

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
nl-NL: Maak een enkele aaneengesloten vakantie. Bijvoorbeeld: Selecteer 1 augustus 2020 en 10 augustus 2020 en maak daarmee 1 tot en met 10 augustus een aaneengesloten, niet-terugkerende vakantie.

en: Holidays repeated yearly on a range
nl-NL: Vakantieperiode jaarlijks herhaald

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
nl-NL: Maak een aaneengesloten en jaarlijks terugkerende vakantie. Bijvoorbeeld: Selecteer 1 augustus 2020 en 10 augustus 2020 en maak daarmee 1 tot en met 10 augustus een aaneengesloten en jaarlijks terugkerende vakantie.

en: Copy to all libraries
nl-NL: Kopieer naar alle bibliotheken

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
nl-NL: Indien aangevinkt wordt deze vakantie gekopieerd naar alle bibliotheken. Als de vakantie reeds bestaat bij een bibliotheek, wordt er niets gewijzigd.

en: Calendar information
nl-NL: Kalenderinformatie

en: Copy holidays to:
nl-NL: Kopieer vakanties naar:

en: Hints
nl-NL: Tips

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
nl-NL: Zoek de dag om als vakantie in te stellen in de kalender.

en: Click the date to add or edit a holiday.
nl-NL: Klik op de datum voor toevoegen of bewerken van een vakantie.

en: Enter a title and description for the holiday.
nl-NL: Voer titel en omschrijving van vakantie in.

en: Specify how the holiday should repeat.
nl-NL: Geef aan hoe een vakantie herhaald moet worden.

en: Click Save to finish.
nl-NL: Klik op bewaar om af te sluiten.

en: Key
nl-NL: Legenda

en: Working day
nl-NL: Werkdag

en: Unique holiday
nl-NL: Unieke vakantie

en: Holiday repeating weekly
nl-NL: Vakantie wekelijks herhaald

en: Holiday repeating yearly
nl-NL: Vakantie jaarlijks herhaald

en: Holiday exception
nl-NL: Vakantie uitzondering

en: Exceptions
nl-NL: Uitzonderingen

en: Show past entries
nl-NL: Bekijk eerdere data

en: Weekly - Repeatable holidays
nl-NL: Wekelijks - Herhaalbare vakanties

en: Yearly - Repeatable holidays
nl-NL: Jaarlijks - Herhaalbare vakanties

en: Day/month
nl-NL: Dag/maand

en: Month/day
nl-NL: Maand/dag

en: Unique holidays
nl-NL: Unieke vakanties

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
nl-NL: Deze uitzondering verwijderen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
nl-NL: Deze vakantie verwijderen.

note: SCRIPT
en: Exception: %s
nl-NL: Uitzondering: %s

note: SCRIPT
en: Fridays
nl-NL: Vrijdagen

note: SCRIPT
en: Mondays
nl-NL: Maandagen

note: SCRIPT
en: Normal day
nl-NL: Normale dag

note: SCRIPT
en: Saturdays
nl-NL: Zaterdagen

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
nl-NL: Enkele vakantiedag: %s

note: SCRIPT
en: Sundays
nl-NL: Zondagen

note: SCRIPT
en: Thursdays
nl-NL: Donderdagen

note: SCRIPT
en: Tuesdays
nl-NL: Dinsdagen

note: SCRIPT
en: Wednesdays
nl-NL: Woensdagen

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
nl-NL: Wekelijkse vakantie: %s

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
nl-NL: Jaarlijkse vakantie: %s

en: Import results
nl-NL: Importeer resultaten

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patron list with imported patrons: %s
nl-NL: Lenerlijst met geïmporteerde leners: %s

en: Back to Tools
nl-NL: Terug naar Hulpmiddelen

en: Parsing upload file
nl-NL: Uploadbestand parsen

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
nl-NL: Upload geparsed met %s

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
nl-NL: De volgende velden gevonden: %s

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
nl-NL: Lener staat al in de database: %s

en: Error analysis
nl-NL: Foutanalyse

en: Header row could not be parsed
nl-NL: Kop rij kon niet geparsed worden

en: could not be parsed!
nl-NL: kon niet worden verwerkt!

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
nl-NL: heeft &quot;%s&quot; in een onbekend format:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
nl-NL: Kritiek veld &quot;%s&quot;

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
nl-NL: bevat onbekende waarde &quot;%s&quot;

en: missing
nl-NL: vermist

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
nl-NL: Lenernummer: %s

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
nl-NL: achternaam: %s

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
nl-NL: Pasnummer %s is geen geldig pasnummer %s (voor lener met lenernummer %s)%s

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
nl-NL: Gebruikerid %s wordt al door een andere lener gebruikt.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
nl-NL: Wachtwoord is te kort voor lener met nummer %s. Minimumlengte is %s, lengte is %s

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Wachtwoord bevat spatie bij lener met lenernummer %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Wachtwoord te zwak bij lener met lenernummer %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Wachtwoord pluginfout bij lener met lenernummer %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Wachtwoord fout bij lener met lenernummer %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Lenerattribuut %s moet uniek zijn voor lener met nummer %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
nl-NL: Lenerattribuut %s moet uniek zijn voor lener %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Lenerattribuut %s is ongeldig voor lener met nummer %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
nl-NL: Lenerattribuut %s is niet correct voor lener %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
nl-NL: Lenerattribuut %s is niet herhaalbaar voor lener met nummer %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
nl-NL: Lenerkenmerk %s is niet herhaalbaar voor lener %s.

en: Select a file to import into the borrowers table
nl-NL: Selecteer een bestand om te importeren in de lenerstabel

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
nl-NL: Als een pasnummer reeds bestaat in de tabel, kan ofwel de nieuwe genegeerd worden of de oude overschreven worden.

en: Import into the borrowers table
nl-NL: Importeer in de lenertabel

en: Select the file to import:
nl-NL: Kies bestand om te importeren:

en: Create patron list:
nl-NL: Maak lenerlijst:

en: List name will be file name with timestamp
nl-NL: Lijstnaam wordt bestandsnaam met tijdsaanduiding

en: Field to use for record matching
nl-NL: Te gebruiken veld voor record matching

en: Enter default values
nl-NL: Standaardwaarden invoeren

en: Hide default value fields
nl-NL: Standaardwaardevelden verbergen

en: Patron attributes:
nl-NL: Lenerkenmerken:

en: Preserve existing values
nl-NL: Behoud bestaande waarden

en: Hide preserve value fields
nl-NL: Verberg behoud waarde velden

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
nl-NL: De geselecteerde velden uit het oorspronkelijke lenerrecord blijven behouden wanneer een bestaand lenerrecord wordt overschreven.

en: If matching record is already in the borrowers table:
nl-NL: Als een overeenkomstig record al in de lenerstabel staat:

en: Ignore this one, keep the existing one
nl-NL: Negeer deze, behoud de bestaande

en: Overwrite the existing one with this
nl-NL: Overschrijf bestaande met deze

en: Renew existing patrons
nl-NL: Bestaande leners vernieuwen

en: using the dateexpiry value in the file, if present
nl-NL: met gebruik van de dateexpiry waarde in het bestand, indien aanwezig

en: from the current membership expiry date
nl-NL: vanaf de vervaldatum van het huidige lidmaatschap

en: from the current date
nl-NL: vanaf de huidige datum

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
nl-NL: Vervang lenerwachtwoorden door degene in het bestand (lege wachtwoorden worden overgeslagen)

en: Replace all patron attributes
nl-NL: Alle lenerkenmerken vervangen

en: Replace only included patron attributes
nl-NL: Alleen bijgevoegde lenerkenmerken vervangen

en: Welcome email
nl-NL: Welkomst-e-mail

en: Send email to new patrons
nl-NL: Stuur e-mail aan nieuwe leners

en: WELCOME notice is used
nl-NL: Het type bericht WELCOME wordt gebruikt

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
nl-NL: De eerste regel in het bestand moet een titelregel zijn waarin wordt aangegeven welke kolommen er in het importbestand staan.

en: Download a Starter CSV file with all the columns.
nl-NL: Download een Start CSV met alle kolommen.

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
nl-NL: OF kies te gebruiken velden uit deze lijst:

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
nl-NL: Bij het laden van lenerkenmerken moet het 'patron_attributes'-veld een kommagescheiden lijst van types en waarden bevatten. De kenmerktypecode en een dubbele punt moeten aan elke waarde vooraf gaan. Bijvoorbeeld:

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
nl-NL: &quot;STARTDATUM:1 januari 2010&quot;,&quot;TRACK:Dag&quot;

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
nl-NL: . Als een invoerrecord meer dan een kenmerk heeft, dienen de velden als string zonder aanhalingstekens ingevoerd te worden (vorige voorbeelden), of elk veld dient omgeven te worden met aparte aanhalingstekens en gescheiden door een komma:

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
nl-NL: . De tweede syntax zou vereist zijn indien de data een komma bevat, zoals een datum string.

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
nl-NL: STARTDATUM: 1 januari 2020,TRACK:Dag

en: Required fields:
nl-NL: Verplichte velden:

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
nl-NL: De velden 'achternaam', 'vestigingscode', and 'categoriecode' zijn

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
nl-NL: en 'vestigingscode' en 'categoriecode'

en: must match
nl-NL: moet overeenkomen met

en: required
nl-NL: vereist

en: valid entries in your database.
nl-NL: geldige invoer in de database.

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
nl-NL: 'wachtwoord' moet opgeslagen worden in platte tekst en wordt geconverteerd naar een Bcrypt hash (vraag de systeembeheerder om opties indien wachtwoorden reeds versleuteld zijn). Wachtwoorden worden niet bijgewerkt bij overschrijving tenzij vervang wachtwoord optie aangevinkt is.

en: Date formats should match your system preference, and
nl-NL: Datumformats moeten overeenkomen met de systeemvoorkeur en

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
nl-NL: voorafgegaan door nullen, bijv. '01/02/2020'. Als alternatief kunnen data in ISO format worden gebruikt (bv., '2020-10-28').

en: must
nl-NL: moet

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates with_hours => 1
en: %s items modified : datelastseen set to %s
nl-NL: %s exemplaren gewijzigd : datelastseen ingesteld op %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
nl-NL: Aantal mogelijke barcodes gelezen: %s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
nl-NL: %s kan niet worden geopend

en: There was 1 barcode that was too long.
nl-NL: Er is 1 barcode die te lang is.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
nl-NL: Er zijn %s barcodes die te lang zijn.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
nl-NL: Er is 1 barcode die tenminste één onafdrukbaar teken bevat.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
nl-NL: Er zijn %s barcodes die tenminste één onafdrukbaar teken bevat.

en: Barcode not found.
nl-NL: Barcode niet gevonden.

en: Item withdrawn.
nl-NL: Exemplaar is teruggetrokken.

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
nl-NL: Het exemplaar was uitgeleend. Het was ingenomen voordat het als gezien was gemarkeerd.

en: Item was on loan and could not be checked in.
nl-NL: Exemplaar was uitgeleend en kon niet ingenomen worden.

en: Use a barcode file
nl-NL: Gebruik een barcodelijst

en: Set inventory date to:
nl-NL: Stel inventariesatiedatum in op:

en: Compare barcodes list to results:
nl-NL: Vergelijk barcodelijst met resultaten:

en: Do not check in items scanned during inventory:
nl-NL: Tijdens inventarisatie gescande exemplaren niet inchecken:

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
nl-NL: Controleer barcodelijst op exemplaren die niet op volgorde staan:

en: Item location filters
nl-NL: Exemplaarlocatie filters

en: Shelving location (items.location) is:
nl-NL: Plaatscode (items.location) is:

en: Filter location
nl-NL: Filter locatie

en: Collection code:
nl-NL: Collectiecode:

en: Filter collection
nl-NL: Filter collectie

en: Item call number between:
nl-NL: Exemplaar plaatsnummer tussen:

en: ...and:
nl-NL: ...en:

en: Call number classification scheme
nl-NL: Plaatsnummer classificatieschema

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
nl-NL: %s (standaard)

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
nl-NL: Optionele filters voor inventarisatielijst of het vergelijken van barcodes

en: Scanned items are expected to match one of the selected "not for loan" criteria if any are checked.
nl-NL: Van gescande exemplaren wordt verwacht dat ze voldoen aan één van de geselecteerde "not for loan" criteria, indien er een is aangevinkt.

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
nl-NL: %s Te leen %s %s %s

en: Last inventory date:
nl-NL: Laatste inventarisdatum:

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
nl-NL: (Sla records over die gezien zijn op of na deze datum.)

en: Skip items on loan:
nl-NL: Sla uitleningen over:

en: Skip items on hold awaiting pickup:
nl-NL: Sla klaarstaande aanvragen over:

en: Additional options
nl-NL: Aanvullende opties

en: Export to CSV file:
nl-NL: Exporteer naar CSV bestand:

en: Collection code
nl-NL: Collectiecode

en: Problems
nl-NL: Problemen

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
nl-NL: %s door

en: Found in wrong place
nl-NL: Gevonden op verkeerde plaats

note: %1$s:  result.notforloan | html
en: Item has unselected "Not for loan" status "%s"
nl-NL: Status "niet uitleenbaar" is niet geselecteerd bij dit exemplaar "%s"

en: Items has no "not for loan" status
nl-NL: Exemplaar heeft geen 'niet uitleenbaar' status

en: Missing (not scanned)
nl-NL: Vermist (niet gescand)

en: Still checked out
nl-NL: Nog uitgeleend

en: Item may be shelved out of order
nl-NL: Exemplaar staat mogelijk op de verkeerde plek

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
nl-NL: Markeer als gezien en stop

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
nl-NL: Markeer als gezien en ga door >>

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
nl-NL: Doorgaan zonder markeren >>

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit wilt?

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
nl-NL: Bij een grote catalogus kan dit tot onverwacht gedrag leiden

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
nl-NL: U heeft geen catalogusfilters geselecteerd en staat op het punt om een lijst barcodes met de hele catalogus te vergelijken.

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
nl-NL: Je gebruikt zowel een barcodebestand als gescande barcodes. Kies slechts een van de beide opties.

en: Modify notice
nl-NL: Wijzig opmerking

en: New notice
nl-NL: Nieuwe opmerking

en: Notice added
nl-NL: Opmerking toegevoegd

en: Preview notice template
nl-NL: Voorvertoning berichtjabloon

en: Select a library:
nl-NL: Kies een bibliotheek:

en: New notice
nl-NL: Nieuwe opmerking

en: Claim acquisition
nl-NL: Claim acquisitie

en: Claim serial issue
nl-NL: Reclameer tijdschriftaflevering

en: Order acquisition
nl-NL: Bestelling aquisitie

en: Patrons (custom slip)
nl-NL: Leners (aangepaste bon)

en: Serials (new issue)
nl-NL: Tijdschriften (nieuwe aflevering)

en: You searched for
nl-NL: U zocht naar

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
nl-NL: Kopieer naar %s

en: Copy notice
nl-NL: Kopieer bericht

en: (All libraries)
nl-NL: (Alle bibliotheken)

en: There are no notices for this library.
nl-NL: Er zijn geen berichten voor deze bibliotheek.

en: There are no notices.
nl-NL: Er zijn been berichten.

en: Patron (custom slip)
nl-NL: Lener (aangepaste bon)

en: Data for preview:
nl-NL: Gegevens voor voorvertoning:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode|borrowernumber
nl-NL: barcode|lenernummer

en: Not supported yet.
nl-NL: Nog niet ondersteund.

en: Default language:
nl-NL: Standaard taal:

en: Delete notice?
nl-NL: Notitie verwijderen?

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
nl-NL: Schakel de SMSSendDriver voorkeur in om SMS sjablonen te gebruiken.

en: Template Toolkit error:
nl-NL: Fout sjabloon Toolkit:

en: HTML message:
nl-NL: HTML bericht:

en: Message subject:
nl-NL: Onderwerp bericht:

en: Message body:
nl-NL: Inhoud bericht:

en: Insert
nl-NL: Invoegen

note: A
en: Preview this notice template
nl-NL: Bekijk dit berichtsjabloon

en: Manage staged MARC records
nl-NL: Beheer klaargezette MARC records

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
nl-NL: Fout bij het aanmaken van een etiketbatch. Vraag de systeembeheerder om de logs te controleren voor meer info.

note: %1$s:  END
en: created. %s
nl-NL: aangemaakt. %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
nl-NL: Opgeschoonde import batch #%s

en: Import batch deleted successfully
nl-NL: Geïmporteerde partij succesvol verwijderd

en: No records have been staged.
nl-NL: Geen records klaargezet.

en: Stage MARC records for import
nl-NL: MARC records klaarzetten voor importeren

en: Failed to apply different matching rule
nl-NL: Andere matchingregel toepassen mislukt

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
nl-NL: Pas andere matchingregel toe. Aantal records gematcht %s

en: Changed action if matching record found
nl-NL: Veranderde actie wanneer overeenkomstig record is gevonden

en: Changed action if no match found
nl-NL: Veranderde actie wanneer geen overeenkomstig record is gevonden

en: Changed item processing option
nl-NL: Gewijzigd exemplaar verwerkingsoptie

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
nl-NL: %s%s%s(geen)%s

en: Comments:
nl-NL: Opmerkingen:

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
nl-NL: %sThesaurusrecords%sBibliografische records%s

en: Staged:
nl-NL: Klaarstaande:

en: Matching rule applied:
nl-NL: Matchingsregel toegepast:

en: Changed.
nl-NL: Gewijzigd.

en: No matching rule in effect
nl-NL: Er is geen overeenkomende regel van kracht

en: Action if matching record found:
nl-NL: Actie wanneer overeenkomstig record is gevonden:

en: Replace existing record with incoming record
nl-NL: Vervang bestaand record door inkomend record

en: Add incoming record
nl-NL: Inkomend record toevoegen

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
nl-NL: Negeer inkomend record (exemplaren kunnen nog steeds worden verwerkt)

en: Action if no match found:
nl-NL: Actie indien geen overeenkomst is gevonden:

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
nl-NL: %s Inkomend records toevoegen %s Negeer inkomend record (de exemplaren ervan kunnen nog steeds worden verwerkt) %s %s %s %s

en: Item processing:
nl-NL: Exemplaarverwerking:

en: Always add items
nl-NL: Voeg altijd exemplaren toe

en: Add items only if matching bib was found
nl-NL: Exemplaren alleen toevoegen als overeenkomstige bib is gevonden

en: Add items only if no matching bib was found
nl-NL: Exemplaren alleen toevoegen als geen overeenkomende bib is gevonden

en: Ignore items
nl-NL: Negeer exemplaren

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
nl-NL: Pas andere matchingsregels toe

en: New record framework:
nl-NL: Nieuw framework:

en: New bibliographic records will use this framework
nl-NL: Nieuwe bibliografische records gebruiken dit framework

en: Replacement record framework:
nl-NL: Vervanging record framework:

en: Keep original framework
nl-NL: Behoud origineel framework

en: Replacement records will use this framework
nl-NL: Vervangende records zullen dit framework gebruiken

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
nl-NL: Importeer deze partij in de catalogus

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
nl-NL: Importeren in catalogus ongedaan maken

en: Profile
nl-NL: Profiel

en: # Items
nl-NL: # Exemplaren

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
nl-NL: %sThesaurus%sBibliografisch%s

en: Create label batch
nl-NL: Maak etiket batch

en: Clean
nl-NL: Opschonen

en: Citation
nl-NL: Citaat

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
nl-NL: Verschillen tussen het orignele bibliografische record en het geïmporteerde

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze batch voorgoed wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
nl-NL: Weet u zeker dat u de import van deze batch in de catalogus ongedaan wilt maken?

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
nl-NL: Alle records uit de voorraad uit deze batch verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: SCRIPT
en: Ignore matches
nl-NL: Negeer overeenkomsten

note: SCRIPT
en: Ignored
nl-NL: Genegeerd

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
nl-NL: Matcht thesaurusterm %s (score=%s):%s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
nl-NL: Komt overeen met bibliografisch record %s (score=%s):%s

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
nl-NL: Het is niet mogelijk de keuzes voor het matchen bij te werken

en: New template
nl-NL: Nieuw sjabloon

en: New action
nl-NL: Nieuwe actie

en: Error: no field value specified.
nl-NL: Fout: geen veldwaarde opgegeven.

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
nl-NL: MARC wijzigingssjablonen %s

en: Edit actions
nl-NL: Acties bewerken

note: A
en: Move action up
nl-NL: Actie naar boven verplaatsen

note: A
en: Move action to top
nl-NL: Actie naar bovenaan verplaatsen

note: A
en: Move action to bottom
nl-NL: Actie naar onderaan verplaatsen

note: A
en: Move action down
nl-NL: Actie naar onder verplaatsen

en: Update existing or add new
nl-NL: Bestaande bijwerken of nieuwe toevoegen

en: Move
nl-NL: Verplaatsen

en: Copy and replace
nl-NL: Kopiëer en vervang

en: 1st
nl-NL: 1e

en: field
nl-NL: veld

en: with value
nl-NL: met waarde

en: to
nl-NL: tot

en: using RegEx
nl-NL: gebruik RegEx

en: if
nl-NL: als

en: unless
nl-NL: tenzij

en: exists
nl-NL: bestaat

en: does not exist
nl-NL: bestaat niet

en: matches
nl-NL: komt overeen met

en: does not match
nl-NL: komt niet overeen

en: There are no defined actions for this template.
nl-NL: Er zijn geen acties gespecificeerd voor dit sjabloon.

en: Add a new action
nl-NL: Voeg een nieuwe actie toe

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
nl-NL: U hebt een voorwaarde gekozen op hetzelfde veld als het oorspronkelijke veld. Als uw records meervoudige velden bevatten, is het sterk aanbevolen om dat niet te doen.

en: field(s)
nl-NL: veld(en)

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
nl-NL: laat leeg voor het hele veld

en: with value
nl-NL: met waarde

en: to field
nl-NL: naar veld

en: field
nl-NL: veld

en: doesn't exist
nl-NL: bestaat niet

en: doesn't match
nl-NL: komt niet overeen

note: INPUT type=submit
en: Add action
nl-NL: Voeg actie toe

en: There are no defined templates. Please create a template first.
nl-NL: Er zijn geen sjablonen gedefinieerd. Maak eerst een sjabloon.

en: Create a new template
nl-NL: Een nieuw sjabloon aanmaken

en: Duplicate a template:
nl-NL: Dupliceer een sjabloon:

en: By card number
nl-NL: Op pasnummer

en: By borrowernumber
nl-NL: Op lenernummer

en: By patron list
nl-NL: Op lenerlijst

en: Use a file of card numbers
nl-NL: Gebruik een bestand met pasnummers

en: File must contain one card number per line.
nl-NL: Het bestand moet één pasnummer per regel bevatten.

en: Or list card numbers one by one
nl-NL: Of toon de pasnummers één voor één

en: Card number list (one card number per line):
nl-NL: Pasnummer lijst (één pasnummer per regel):

en: Use a file of borrowernumbers
nl-NL: Gebruik bestand met lenernummers

en: File must contain one borrowernumber per line.
nl-NL: Bestand moet één lenernummer per regel bevatten.

en: List borrowernumbers one by one
nl-NL: Toon een lijst met lenernummers één voor één

en: Borrowernumber list (one number per line):
nl-NL: Lenernummer lijst (één nummer per regel):

en: Use a patron list
nl-NL: Gebruik een lenerlijst

en: -- Choose a patron list --
nl-NL: -- Kies een lenerlijst --

en: Batch patrons modification
nl-NL: Batch lenerwijziging

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
nl-NL: Geen kaartnummers of lenernummers opgegeven.

en: Warning, the following card numbers were not found:
nl-NL: Let op, deze pasnummers zijn niet gevonden:

en: Card numbers not found
nl-NL: Pasnummers niet gevonden

en: Errors occurred:
nl-NL: Opgetreden fouten:

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
nl-NL: Kan lener niet bijwerken. %s Pasnummer: %s %s (Lenernummer: %s)

en: Registration date
nl-NL: Registratiedatum

en: Expiry date
nl-NL: Verloopdatum

en: Password expiration date
nl-NL: Verloopdatum wachtwoord

en: Circulation note
nl-NL: Uitleenopmerking

en: Restriction expiration
nl-NL: Verloop blokkering

en: Restriction comment
nl-NL: Opmerking over blokkering

en: Edit patrons
nl-NL: Bewerk leners

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
nl-NL: Bij aanvinken van het vakje naast het label wordt de invoer uitgeschakeld en worden de waarden van dat veld voor alle geselecteerde leners verwijderd

en: Surname:
nl-NL: Achternaam:

en: First name:
nl-NL: Voornaam:

en: Street number:
nl-NL: Huisnummer:

en: Address 2:
nl-NL: Adres 2:

en: Expiry date:
nl-NL: Verloopdatum:

en: Circulation note:
nl-NL: Uitleenopmerking:

en: Restriction expiration:
nl-NL: Verloop blokkering:

en: Restriction comment:
nl-NL: Opmerking over blokkering:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
nl-NL: %s Er is geen waarde gedefinieerd voor %s %s %s %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
nl-NL: Dit veld is verplicht

en: Required fields cannot be cleared
nl-NL: Verplichte velden kunnen niet gewist worden

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
nl-NL: Vink aan om dit veld te verwijderen

en: Patron attribute:
nl-NL: Lenerkenmerk:

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
nl-NL: vink aan om dit veld te verwijderen

note: A
en: Add an attribute
nl-NL: Kenmerk toevoegen

en: NOTE: Attributes set here will replace all attributes of the same type in the patron record.
nl-NL: OPMERKING: De kenmerken die hier worden ingesteld vervangen alle kenmerken van hetzelfde type in het lenerrecord.

en: New batch patron modification
nl-NL: Nieuwe batch leneraanpassing

note: A
en: New batch patrons modification
nl-NL: Nieuwe batch leneraanpassing

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
nl-NL: Dit kenmerk wordt alleen toegepast op de lenercategorie %s

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
nl-NL: Definieer %ste late acties voor %s%sstandaard te laat actie%s

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
nl-NL: Wachttijd is het aantal dagen na de vervaldatum van de uitlening voordat een actie wordt gestart.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
nl-NL: Voor het triggeren van een actie in Koha (stuur een bericht of beperk een lid) is een vertragingswaarde vereist.

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
nl-NL: Kolommen moeten van links naar rechts gevuld worden: als de eerste kolom leeg is, wordt de rest genegeerd.

en: Data error
nl-NL: Gegevensfout

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
nl-NL: De volgende fouten zijn gevonden. Corrigeer ze en stuur ze opnieuw in:

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
nl-NL: Wachttijd %s voor %s lenercategorie bevat onverwachte tekens. Er mogen alleen numerieke tekens gebruikt worden.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
nl-NL: Geen letter of beperkende actie gespecificeerd voor vertraging %s voor %s lenercategorie. Indien een vertraging is toegevoegd, dient een letter of beperkende actie of beide te worden gespecificeerd.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
nl-NL: Wachttijd voor de eerste rappel moet minder zijn dan de tweede, die weer minder moet zijn dan de derde voor de

en: patron category
nl-NL: lenercategorie

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
nl-NL: Regels voor te laat acties: %s%s%s standaard bibliotheek %s

en: Changes saved.
nl-NL: Wijzigingen opgeslagen.

en: Delay
nl-NL: Wachttijd

en: Letter
nl-NL: Brief

en: Restrict
nl-NL: Blokkeren

en: No notice
nl-NL: Geen melding

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
nl-NL: Geen lenercategorie gedefinieerd, of de lenercategorie is niet ingesteld om rappelberichten te ontvangen.

en: If this is not what you were expecting, go to
nl-NL: Als dit niet verwacht werd, ga dan naar

en: patron categories
nl-NL: lenercategorieën

note: SCRIPT
en: Second
nl-NL: Tweede

note: SCRIPT
en: Third
nl-NL: Derde

en: Page error
nl-NL: Paginafout

en: This page does not exist.
nl-NL: Deze pagina bestaat niet.

en: Patron image(s) uploaded with some errors
nl-NL: Lenerafbeelding(en) geüpload met enkele fouten

en: Patron image failed to upload
nl-NL: Lenerafbeelding uploaden mislukt

en: Patron image(s) successfully uploaded
nl-NL: Lenerafbeelding(en) succesvol geüpload

en: Unpacking completed
nl-NL: Uitpakken voltooid

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
nl-NL: %s mappen gescand.

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
nl-NL: %s mappen verwerkt.

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
nl-NL: %s afbeelding(en) verplaatst naar de database:

en: ERROR:
nl-NL: FOUT:

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd omdat de database een foutmelding gaf. Zie het logbestand voor details. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd omdat deze lener niet bestaat in de database. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd omdat het bestandsformaat niet herkend wordt. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd omdat het bestand corrupt is. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd omdat Koha niet in staat was de afbeelding te lezen. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd omdat het bestand te groot is (zie online hulp voor maximum toegestane grootte). %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd (%s ontbrekend). %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
nl-NL: Afbeelding niet geïmporteerd vanwege een onbekende fout. Zie het logbestand voor details. %s %s %s succesvol geïmporteerd. %s

en: Return to patron detail
nl-NL: Keer terug naar lenerdetails

en: Upload more images
nl-NL: Meer afbeeldingen uploaden

en: Return to tools
nl-NL: Keer terug naar hulpmiddelen

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
nl-NL: Het te uploaden bestand lijkt geen zip-bestand te zijn. De extensie is niet '.zip'.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
nl-NL: Kan %s niet openen om te lezen.

en: Please verify that it exists.
nl-NL: Verifieer dat deze bestaat.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
nl-NL: Verifieer dat u of een enkele quote of een tab gebruikt.

en: Unrecognized or missing field delimiter.
nl-NL: Niet-herkende of ontbrekende veld delimiter.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
nl-NL: Controleer de integriteit van het zip bestand en probeer opnieuw.

en: Zip file
nl-NL: Zip-bestand

note: %1$s:  END
en: %s Image file
nl-NL: %s Afbeeldingsbestand

en: Enter patron card number:
nl-NL: Voer lenerpasnummer in:

en: You did not specify data for preview.
nl-NL: Je heb geen data gekozen om te bekijken.

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
nl-NL: Voorbeeld is niet beschikbaar voor brieven '%s'.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
nl-NL: Vergeet niet dat het exemplaar nog niet is ingenomen.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
nl-NL: Vergeet niet dat het exemplaar nog niet is uitgeleend.

en: This item is not checked out.
nl-NL: Dit exemplaar is niet uitgeleend.

en: The item or the patron does not exist.
nl-NL: Dit exemplaar of deze lener bestaat niet.

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
nl-NL: Deze lener heeft geen aanvraag gedaan voor dit bibliografische record.

en: The generated notices are exactly the same!
nl-NL: De gegenereerde opmerkingen zijn precies hetzelfde!

en: The generated notices are different!
nl-NL: De gegenereerde opmerkingen zijn verschillend!

en: Original version
nl-NL: Oorspronkelijke versie

en: Original message, rendered:
nl-NL: Oorspronkelijk bericht, weergegeven:

en: Converted version
nl-NL: Geconverteerde versie

en: Converted message, rendered:
nl-NL: Geconverteerd bericht, gerenderd:

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
nl-NL: %s probleemmelding(en) gemarkeerd als gezien.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
nl-NL: %s probleemmelding(en) gemarkeerd als gesloten.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
nl-NL: %s probleemmelding(en) gemarkeerd als nieuw.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
nl-NL: Status wijzigen van %s probleemrapport(en) mislukt.

en: Mark viewed
nl-NL: Markeer als gezien

en: Mark closed
nl-NL: Markeer als afgesloten

en: Mark new
nl-NL: Markeer als nieuw

en: Hide viewed
nl-NL: Verberg gezien

en: Hide closed
nl-NL: Verberg afgesloten

en: Hide new
nl-NL: Verberg nieuw

en: Problem page
nl-NL: Probleem overzicht

en: Sent to
nl-NL: Verstuurd naar

en: Koha administrator
nl-NL: Koha beheerder

en: A librarian
nl-NL: Een bibliothecaris

en: Viewed
nl-NL: Bekeken

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
nl-NL: Onbekende status (%s)

en: There are currently no problem reports.
nl-NL: Er zijn momenteel geen probleemmeldingen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
nl-NL: Kan status van probleemmelding niet wijzigen.

en: Quote uploader
nl-NL: Citaatuploader

en: Save quotes
nl-NL: Bewaar citaten

en: Cancel import
nl-NL: Annuleer import

en: Instructions
nl-NL: Instructies

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
nl-NL: De citaatuploader accepteert standaard csv-bestanden met 2 kolommen: "source","text"

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
nl-NL: Klik op "Kies bestand" en selecteer het te uploaden csv-bestand.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
nl-NL: Het bestand wordt geïmporteerd in een bewerkbare tabel om te controleren voor het opslaan.

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
nl-NL: Klik op een veld om de inhoud te bewerken; Druk op &lt;Enter&gt; om op te slaan.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
nl-NL: Klik op de 'Bewaar citaten' knop in de knoppenbalk om de hele set citaten op te slaan.

en: Upload quotes
nl-NL: Citaten uploaden

en: Cancel upload
nl-NL: Annuleer upload

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
nl-NL: %s %s KB Wilt u dit bestand echt uploaden?

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
nl-NL: %s citaten zijn niet geïmporteerd. Er is een fout opgetreden

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
nl-NL: %s citaten succesvol geïmporteerd

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het lezen van dit bestand.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
nl-NL: Deze import annuleren?

note: SCRIPT
en: File is not readable
nl-NL: Bestand is niet leesbaar

note: SCRIPT
en: File not found!
nl-NL: Bestand niet gevonden!

note: SCRIPT
en: File read cancelled
nl-NL: Lezen bestand geannuleerd

note: SCRIPT
en: Quote
nl-NL: Citaat

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
nl-NL: Er is iets fout gegaan,controleer je CSV bestand.

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
nl-NL: Upload beperkt tot csv. Onjuist bestandstype: %s

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van dit citaat. Misschien bestaat het al.

en: An error occurred when adding this quote. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van dit citaat. Controleer de logbestanden.

en: Quote updated successfully.
nl-NL: Quote succesvol bijgewerkt.

en: Quote added successfully.
nl-NL: Quote succesvol toegevoegd.

en: New quote
nl-NL: Nieuw citaat

en: Import quotes
nl-NL: Importeer citaten

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
nl-NL: %sWijzig citaat%sNieuw citaat%s

en: Source:
nl-NL: Bron:

en: Are you sure you want to delete the following quote?
nl-NL: Dit citaat verwijderen?

en: Quotes
nl-NL: Aanhalingstekens

en: Last display
nl-NL: Laatst getoond

en: Start defining quotes
nl-NL: Start definiëren van quotes

en: There are no quotes defined.
nl-NL: Er zijn geen quotes gedefinieerd.

en: Delete quote
nl-NL: Citaat verwijderen

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij verwijderen van quote #%s. Controleer de logbestanden.

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
nl-NL: Citaat #%s succesvol verwijderd.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
nl-NL: Er zijn geen quotes gedefinieerd.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
nl-NL: Hierdoor wordt citaat #%s verwijderd.

en: Failed to add scheduled task
nl-NL: Geplande taak toevoegen mislukt

en: Current server time is:
nl-NL: Actuele servertijd is:

en: Report:
nl-NL: Rapport:

en: Output format:
nl-NL: Uitvoerformaat:

en: Text (TSV)
nl-NL: Tekst (TSV)

en: Email:
nl-NL: E-mail:

en: Scheduled tasks
nl-NL: Geplande taken

en: Date/Time
nl-NL: Datum/tijd

en: Compare matched records
nl-NL: Vergelijk overeenkomstige records

en: Original
nl-NL: Origineel

en: The record ID
nl-NL: Het record ID

en: doesn't match any existing record.
nl-NL: komt niet overeen met bestaande records.

en: The import ID number
nl-NL: Het import ID nummer

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
nl-NL: Keer terug naar klaarstaande MARC batch %s

en: Stage MARC records
nl-NL: MARC records klaarzetten

en: MARC staging
nl-NL: MARC records klaarzetten

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
nl-NL: Selecteer een MARC bestand om klaar te zetten voor importeren. Het wordt verwerkt en elk geldig record wordt klaargezet voor latere import in de catalogus.

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
nl-NL: Geef een naam op voor deze import. Het kan bij het aanmaken van een record handig zijn om te weten waar de bewuste MARC data vandaan komt!

en: Upload a file to stage
nl-NL: Bestand uploaden om klaar te zetten

en: Pre-fill values with profile?
nl-NL: Waarden vooraf vullen met profiel?

en: Profile:
nl-NL: Profiel:

en: Do not use profile
nl-NL: Geen profiel gebruiken

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
nl-NL: Bij selecteren van profiel worden profielwaarden vast voorgevuld.

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
nl-NL: Formulier kan later gewijzigd worden en dat is belangrijk bij import.

en: Comments about this file:
nl-NL: Opmerkingen over dit bestand:

en: Character encoding:
nl-NL: Karaktercodering:

en: UTF-8 (Default)
nl-NL: UTF-8 (Standaard)

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
nl-NL: %s ( ander formaat via plug-in)

en: Modify records using a MARC modification template?
nl-NL: Records aanpassen met MARC wijzigingssjabloon?

en: Look for existing records in catalog?
nl-NL: Naar bestaande records zoeken?

en: Record matching rule:
nl-NL: Record matchingregel:

en: Action if matching record found:
nl-NL: Actie wanneer overeenkomstig record is gevonden:

en: Action if no match is found:
nl-NL: Actie indien geen overeenkomst is gevonden:

en: Check for embedded item record data?
nl-NL: Controleer op ingebedde exemplaarrecorddata?

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
nl-NL: Nee (Indien niet wordt gecontroleerd op exemplaren bij klaarzetten kan dat later niet gewijzigd worden)

en: How to process items:
nl-NL: Hoe exemplaren te verwerken:

en: Save profile
nl-NL: Profiel opslaan

en: Profile name:
nl-NL: Profielnaam:

en: Remove profile
nl-NL: Profiel verwijderen

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
nl-NL: Klaarzetten voor importeren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
nl-NL: Er is een fout opgetreden

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
nl-NL: Dit profiel definitief verwijderen?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
nl-NL: Bijwerken met nieuwe waardes?

note: SCRIPT
en: Profile deleted
nl-NL: Profiel verwijderd

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
nl-NL: Profiel moet naam hebben

note: SCRIPT
en: Profile saved
nl-NL: Profiel opgeslagen

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
nl-NL: Er is al een profiel met deze naam.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
nl-NL: Status upload: Geannuleerd

en: New stage
nl-NL: Nieuw stadium

en: Cyclical
nl-NL: Cyclisch

en: Number of items
nl-NL: Aantal exemplaren

en: Stages
nl-NL: Stadia

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
nl-NL: %s Activeren %s Deactiveren %s

en: There was a problem with your form submission
nl-NL: Er is een probleem met het insturen van uw formulier

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
nl-NL: Rotanaam

en: Cyclical:
nl-NL: Cyclisch:

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
nl-NL: Rotabeschrijving

en: Add stage to
nl-NL: Voeg stadium toe aan

en: Duration:
nl-NL: Duur:

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
nl-NL: Duur (dagen)

en: Stages can be re-ordered by using the
nl-NL: Volgorde van stadia kan gewijzigd worden met

en: handle to drag and drop them to their new position
nl-NL: om ze naar hun nieuwe positie te slepen

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
nl-NL: Sleep dit stadium naar een andere positie

en: This rota has no stages.
nl-NL: Deze wisselingcollectie heeft geen stadia.

en: Add a stage
nl-NL: Voeg stadium toe

en: Return to rotas
nl-NL: Keer terug naar wisselcollecties

en: Are you sure you wish to remove this item from its rota
nl-NL: Dit exemplaar verwijderen uit zijn rota

en: Are you sure you want to delete this rota?
nl-NL: Deze rota verwijderen?

note: %1$s:  sritemstotal | html
en: %s item is still attached to this rota, that item will remain at its current stage libraries.
nl-NL: %s exemplaar is nog gekoppeld aan wisselcollectie, dus dit blijft bij de huidige bibliotheek.

note: %1$s:  sritemstotal | html
en: %s items are still attached to this rota, those items will remain at their current stage libraries.
nl-NL: %s exemplaren zijn nog gekoppeld aan deze wisselcollectie, dus deze blijven bij de huidige bibliotheek.

en: Are you sure you want to delete this stage?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit stadium wilt verwijderen?

en: This stage contains the following item(s):
nl-NL: Dit stadium bevat de volgende exemplaren:

en: The item was not found
nl-NL: Het item is niet gevonden

en: This item is already on this rota
nl-NL: Dit exemplaar zit al in deze rota

en: Add an item by barcode
nl-NL: Exemplaar toevoegen via barcode

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
nl-NL: Barcode exemplaar

en: Barcode file:
nl-NL: Barcodebestand:

note: A
en: Rota has a single stage, advancing will have no effect
nl-NL: De wisselcollectie heeft één stadium, verder gaan zal geen effect hebben

note: A
en: Item is in transit, it will be directed to new stage when checked in
nl-NL: Het exemplaar is onderweg en krijgt een nieuwe status zodra het is ingenomen

en: Remove &quot;In demand&quot;
nl-NL: Verwijderen &quot;Gevraagd&quot;

en: Add &quot;In demand&quot;
nl-NL: Toevoegen &quot;Gevraagd&quot;

en: There are no items assigned to this rota.
nl-NL: Er zitten geen exemplaren in deze rota.

en: Items added to rota:
nl-NL: Exemplaren toegevoegd aan rota:

en: Items already on this rota:
nl-NL: Exemplaren reeds toegevoegd aan rota:

en: Barcodes not found:
nl-NL: Barcodes niet gevonden:

en: Items found on other rotas:
nl-NL: Exemplaren in andere wisselcollecties:

en: Select items to move to this rota:
nl-NL: Selecteer exemplaren om naar deze rota te verplaatsen:

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
nl-NL: %s (Momenteel op &quot;%s&quot;)

en: Return to rota
nl-NL: Keer terug naar rota

en: Manage stages
nl-NL: Beheer stadia

en: Manage lists of patrons
nl-NL: Beheer lenerlijsten

en: Manage patron clubs
nl-NL: Beheer lenerclubs

en: Moderate patron comments
nl-NL: Beheer leneropmerkingen

en: Import patron data
nl-NL: Importeer lenergegevens

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
nl-NL: Definieer berichten (print en e-mail notificatieberichten voor rappels, etc.)

en: Set notice/status triggers for overdue items
nl-NL: Te laat bericht/status triggers instellen

en: Create printable patron cards
nl-NL: Maak afdrukbare lenerpassen

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
nl-NL: Batch verwijdering leners en uitleengeschiedenis

en: Modify patrons in batch
nl-NL: Wijzig leners in batch

en: Modify the due date checkouts in batch
nl-NL: Wijzig inleverdatum uitleningen in batch

en: Moderate patron tags
nl-NL: Bewerk lenertags

en: Upload patron images in a batch or one at a time
nl-NL: Lenerafbeeldingen uploaden in batch of per stuk

en: Manage rotating collections
nl-NL: Beheer wisselcollecties

en: Define days when the library is closed
nl-NL: Geef de dagen op waarop de bibliotheek gesloten is

en: Manage CSV export profiles
nl-NL: Beheer CSV export profielen

en: Browse the system logs
nl-NL: Bekijk de systeemlogbestanden

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
nl-NL: Schrijf nieuws voor de OPAC en staf interfaces

en: Write HTML customizations
nl-NL: Maak HTML aanpassingen

en: Write custom pages
nl-NL: Maak aangepaste pagina's

en: Schedule tasks to run
nl-NL: Plan uit te voeren taken

en: Manage 'Quote of the day' quotes
nl-NL: Beheer 'Citaat van de dag'

en: Upload any type of file, manage uploads
nl-NL: Bestand uploaden, uploads beheren

en: Access files stored on the server, like log files or reports
nl-NL: Op de server opgeslagen toegangsbestanden, zoals logs of rapporten

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
nl-NL: Beheer OPAC probleemrapporten van leners

en: View cash takings for the current library
nl-NL: Bekijk de inkomsten voor de huidige bibliotheek

en: View transaction history for the current cash register
nl-NL: Transactiegeschiedenis bekijken voor de huidige kassa

en: Upload results
nl-NL: Resultaat uploaden

en: Upload cover for
nl-NL: Omslagafbeelding uploaden voor

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
nl-NL: Omslagafbeelding uploaden voor exemplaarnummer: %s

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
nl-NL: Omslagafbeelding uploaden voor biblionummer: %s

en: Upload local cover image for
nl-NL: Lokale omslagafbeelding uploaden voor

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
nl-NL: %s, Exemplaarnummer: %s%s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
nl-NL: Lokale omslagafbeelding uploaden voor itemnummer: %s

en: Image upload results :
nl-NL: Resultaat uploaden afbeelding :

en: Failed to unzip archive.
nl-NL: Kan archief niet openen.

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
nl-NL: Controleer of het up te loaden zip bestand geldig is en probeer opnieuw.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
nl-NL: Kan folderindex niet openen (idlink.txt of datalink.txt) om te lezen.

en: Cannot process file as an image.
nl-NL: Kan bestand niet als afbeelding verwerken.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
nl-NL: Upload alleen GIF, JPEG, PNG of XPM afbeeldingen.

en: Unable to save image to database.
nl-NL: Kan afbeelding niet in database opslaan.

en: An unknown error has occurred.
nl-NL: Er is een onbekende fout opgetreden.

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
nl-NL: %s afbeeldingen gevonden

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
nl-NL: Selecteer een afbeelding of ZIP-bestand om te uploaden. Afbeeldingen in GIF, JPEG, PNG en XPM format zijn toegestaan.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
nl-NL: Selecteer een afbeelding om te uploaden. Afbeeldingen in GIF, JPEG, PNG en XPM format zijn toegestaan.

en: Drop files here or click to select a file
nl-NL: Sleep bestand(en) hier naar toe of klik om een bestand te selecteren

en: ZIP file
nl-NL: ZIP-bestand

en: Image file
nl-NL: Afbeeldingsbestand

en: Bibliographic record number:
nl-NL: Bibliografisch recordnummer:

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
nl-NL: Bestaande boekomslagen worden vervangen %s

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
nl-NL: Bestaande omslagen vervangen %s

en: Process images
nl-NL: Afbeeldingen verwerken

en: Existing images
nl-NL: Bestaande afbeeldingen

en: Upload new files
nl-NL: Nieuwe bestanden uploaden

en: Select files:
nl-NL: Selecteer bestanden:

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
nl-NL: Let op: Kies voor tijdelijke uploads geen categorie.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
nl-NL: Let op: geen uploadcategorieën gedefinieerd. %s %s

en: UPLOAD
nl-NL: UPLOADEN

note: %1$s:  av_UPLOAD_link | $raw | $KohaSpan
en: Add values to the %s authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
nl-NL: Voeg waarden toe aan de %s geautoriseerde waardecatagorie, anders worden alle uploads als tijdelijk gemarkeerd.

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
nl-NL: Een beheerder moet waarden toevoegen aan de UPLOAD geautoriseerde waardecatagorie, anders worden alle uploads als tijdelijk gemarkeerd.

en: Allow public downloads:
nl-NL: Openbare downloads toestaan:

en: Search uploads by category
nl-NL: Zoek uploads per categorie

en: Search uploads by name or hashvalue
nl-NL: Zoek uploads op naam of hashwaarde

en: Search term:
nl-NL: Zoek term:

en: New search
nl-NL: Nieuwe zoekactie

en: Hashvalue
nl-NL: Hash-waarde

en: Date added
nl-NL: Datum toegevoegd

en: Temporary
nl-NL: Tijdelijk

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
nl-NL: %s Nee/geen %s

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
nl-NL: %sNee%sJa%s

en: Your request gave the following results:
nl-NL: Je verzoek gaf de volgende resultaten:

en: Sorry, your request had no results.
nl-NL: Het verzoek gaf geen resultaten.

note: SCRIPT
en: Add a new upload
nl-NL: Voeg een nieuwe upload toe

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
nl-NL: Kopieer link naar dit bestand

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze upload wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
nl-NL: Bestand kon niet worden aangemaakt. Controleer de rechten.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
nl-NL: Bestand kon niet worden gelezen.

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
nl-NL: Bestand is verwijderd.

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
nl-NL: Bestands- of uploadrecord kon niet worden verwijderd.

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
nl-NL: Link gekopieerd naar klembord

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
nl-NL: Geen tijdelijke map gevonden.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
nl-NL: Geef een zoekterm in.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
nl-NL: Bestand bestaat al (in deze categorie).

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
nl-NL: Je koha-conf.xml bevat geen geldig upload_path.

en: Authentication
nl-NL: Authenticatie

note: I
en: Log not enabled
nl-NL: Log niet ingeschakeld

en: Cron jobs
nl-NL: Achtergrondprocessen

en: Search engine
nl-NL: Zoek engine

en: Create
nl-NL: Maak

en: Fill
nl-NL: Vul

en: Resume
nl-NL: Hervatten

en: Reset password
nl-NL: Wachtwoord opnieuw instellen

en: Add circulation message
nl-NL: Uitleenbericht toevoegen

en: Modify circulation message
nl-NL: Uitleenbericht aanpassen

en: Delete circulation message
nl-NL: Verwijder uitleenbericht

en: Change ILL request status
nl-NL: Wijzig IBL aanvraagstatus

en: ILL notice sent to patron
nl-NL: IBL bericht verstuurd aan lener

en: Create an acquisitions basket
nl-NL: Een nieuw acquisitiemandje aanmaken

en: Modify an acquisitions basket
nl-NL: Pas acquisitiemandje aan

en: Modify an acquisitions basket header
nl-NL: Pas de titel aan van de mand acquisities

en: Modify an acquisitions basket's users
nl-NL: Pas de gebruikers aan van de mand acquisities

en: Close an acquisitions basket
nl-NL: Kies een acquisitiemandje

en: Approve an acquisitions basket
nl-NL: Aanschafmand goedkeuren

en: Reopen an acquisitions basket
nl-NL: Heropen een acquisitiemandje

en: Cancel an order
nl-NL: Annuleer bestelling

en: Create an order
nl-NL: Maak een bestelling aan

en: Modify an order
nl-NL: Wijzig een bestelling

en: Create an invoice adjustment
nl-NL: Maak een aanpassing aan een factuur

en: Modify an invoice adjustment
nl-NL: Bewerk een factuuraanpassing

en: Delete an invoice adjustment
nl-NL: Verwijder aanpassing factuur

en: Receive an order
nl-NL: Ontvang een bestelling

en: Modify a budget
nl-NL: Wijzig een budget

en: Create a fund
nl-NL: Maak een fonds

en: Modify a fund
nl-NL: Wijzig een fonds

en: Delete a fund
nl-NL: Verwijder een fonds

en: End
nl-NL: Einde

en: Edit mappings
nl-NL: Bewerk mappings

en: Serial claim
nl-NL: Tijdschriftrappel

en: Acquisition claim
nl-NL: Acquisitie claim

en: Acquisition order
nl-NL: Acquisitie bestelling

en: Command-line
nl-NL: Opdrachtregel

en: Cron job
nl-NL: Achtergrondproces

en: Upgrade
nl-NL: Upgraden

en: Librarian:
nl-NL: Bibliothecaris:

en: Actions:
nl-NL: Acties:

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
nl-NL: Dit veld kan niet gewijzigd worden vanuit de uitleenmodule.

en: Display from:
nl-NL: Toon vanaf:

en: Display to:
nl-NL: Toon aan:

en: To screen in the browser:
nl-NL: Naar scherm in de browser:

en: Named:
nl-NL: Genaamd:

en: Log entries
nl-NL: Logdetails

en: Check none
nl-NL: Selecteer geen

en: Compare selected
nl-NL: Vergelijk geselecteerde

note: A
en: display detail for this librarian.
nl-NL: toon details van deze bibliothecaris.

note: A
en: Display member details.
nl-NL: Toon details lid.

en: Member
nl-NL: Lid

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s
nl-NL: Bibliografisch record %s

note: A
en: Display detail for this bibliographic record
nl-NL: Toon details van dit bibliografische record

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
nl-NL: Abonnement %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
nl-NL: Thesaurus %s

note: A
en: Display detail for this authority
nl-NL: Toon details van deze thesaurusterm

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
nl-NL: %s %s %s %s %s Exemplaarniveau terugroeping op

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
nl-NL: Bericht %s (%s)

note: %1$s:  ELSE
en: %s Bibliographic record-level recall on
nl-NL: %s Bibliografisch-recordniveau terugroeping op

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
nl-NL: %s %s %s Mand

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
nl-NL: %s Mand %s %s %s %s %s

note: A
en: Display detail for this item
nl-NL: Toon details van dit exemplaar

en: Compare
nl-NL: Vergelijk

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: %s No log found for
nl-NL: %s Geen log gevonden voor

note: %1$s:  ELSIF ( MEMBERS )
en: . %s No log found for
nl-NL: . %s Geen log gevonden voor

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s No log found. %s
nl-NL: . %s Geen log gevonden. %s

en: Compare preference values
nl-NL: Vergelijk voorkeurswaarden

en: Older version
nl-NL: Oudere versie

en: Newer version
nl-NL: Nieuwere versie

en: Error adding to list
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij toevoegen aan lijst

en: Could not create a new list. Please check the name.
nl-NL: Kon geen nieuwe lijst maken. Controleer de naam.

en: Sorry, you do not have permission to add items to this list.
nl-NL: Sorry, je hebt geen toestemming om items aan deze lijst toe te voegen.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
nl-NL: : %seen lijst:%s

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
nl-NL: Voeg %s items toe aan %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
nl-NL: %seen lijst:%s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
nl-NL: Toevoegen aan %s

en: Select an existing list
nl-NL: Kies een bestaande lijst

en: Choose list
nl-NL: Kies lijst

note: OPTGROUP
en: Private lists
nl-NL: Privélijsten

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
nl-NL: Privélijsten met mij gedeeld

en: ... or...
nl-NL: ... of...

en: Add to a new list:
nl-NL: Voeg toe aan nieuwe lijst:

en: List name:
nl-NL: Lijstnaam:

en: You do not have permission to view this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst te bekijken.

en: This list does not exist.
nl-NL: Deze lijst bestaat niet.

en: Download list
nl-NL: Download lijst

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
nl-NL: De lijst is verstuurd naar: %s

en: Problem sending the list...
nl-NL: Probleem met versturen lijst...

en: Sending your list
nl-NL: Lijst wordt verstuurd

en: Allow changes to contents from:
nl-NL: Wijzigingen toestaan aan inhoud door:

en: Nobody
nl-NL: Niemand

en: Owner only
nl-NL: Alleen de eigenaar

en: Permitted staff only
nl-NL: Alleen toegestaan personeel

en: Staff only
nl-NL: Alleen personeel

en: Anyone seeing this list
nl-NL: Iedereen die deze lijst ziet

en: The Permitted staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
nl-NL: De toestemming 'Alleen toegestaan voor personeel' heeft geen daadwerkelijk effect zolang deze lijst strikt privé is.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
nl-NL: De toestemming 'Alleen personeel' heeft geen effect wanneer deze lijst strikt privé is.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
nl-NL: De toestemming 'Iedereen' heeft geen effect wanneer deze lijst strikt privé is.

en: Contents of
nl-NL: Inhoud van

en: Create new list
nl-NL: Maak een nieuwe lijst

en: Edit list
nl-NL: Wijzig lijst

en: Transfer list
nl-NL: Transferlijst

en: An error occurred when updating this list.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het bijwerken van deze lijst.

en: An error occurred when creating this list.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het aanmaken van deze lijst.

en: An error occurred when deleting this list.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze lijst.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
nl-NL: Dit exemplaar (%s) is niet toegevoegd aan de lijst. Controleer of het niet reeds op de lijst staat.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
nl-NL: Dit record (%s) is niet toegevoegd aan de lijst. Controleer of het niet reeds op de lijst staat.

en: List updated.
nl-NL: Lijst bijgewerkt.

en: List created.
nl-NL: Lijst aangemaakt.

en: List deleted.
nl-NL: Lijst verwijderd.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
nl-NL: Dit exemplaar (%s) is toegevoegd aan de lijst.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
nl-NL: Het record (%s) is toegevoegd aan de lijst.

en: The item has been removed from the list.
nl-NL: Dit exemplaar is verwijderd uit de lijst.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
nl-NL: Het item (%s) bestaat niet.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
nl-NL: Het record (%s) bestaat niet.

en: You do not have permission to update this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst bij te werken.

en: You do not have permission to delete this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst te verwijderen.

en: You do not have permission to add a record to this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om een record aan deze lijst toe te voegen.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om het eigenaarschap deze lijst over te dragen.

en: The new owner could not be found anymore.
nl-NL: De nieuwe eigenaar kon niet meer worden gevonden.

en: No record was removed.
nl-NL: Er is geen record verwijderd.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het aanmaken van deze lijst. De naam %s bestaal al.

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
nl-NL: Kan lijst niet maken. (Gebruik niet de databasebeheerderaccount.)

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
nl-NL: Overdracht eigenaarschap van publieke lijst %s

en: Search for new owner:
nl-NL: Zoek naar een nieuwe eigenaar:

en: New owner:
nl-NL: Nieuwe eigenaar:

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
nl-NL: Deze lijst bevat %s titels

en: Create a new list
nl-NL: Maak een nieuwe lijst

en: Sort this list by:
nl-NL: Sorteer deze lijst op:

en: Copyrightdate
nl-NL: Copyrightdatum

en: List name
nl-NL: Lijstnaam

en: Contents
nl-NL: Inhoud

en: Modification date
nl-NL: Wijzigingsdatum

en: Biblio numbers:
nl-NL: Biblionummer:

note: SCRIPT
en: Add to:
nl-NL: Toevoegen aan:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze lijst wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze exemplaren wilt verwijderen uit de lijst?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
nl-NL: Weet u zeker dat u deze lijst wilt verwijderen?

note: SCRIPT
en: Cart
nl-NL: Mand

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
nl-NL: Selecteer eerst een nieuwe eigenaar

note: SCRIPT
en: Public lists:
nl-NL: Openbare lijsten:

note: SCRIPT
en: Your lists:
nl-NL: Je lijsten:

note: SCRIPT
en: [ New list ]
nl-NL: [ Nieuwe lijst ]

en: MARC Card View
nl-NL: MARC

en: MARC View
nl-NL: MARC-presentatie
