Koha 23.11.09.000 - en to nl-NL translation catalogue (2143 entries)

en: Your charges
nl-NL: Je openstaande kosten

en: Created
nl-NL: Aangemaakt

en: Updated
nl-NL: Bijgewerkt

en: Description
nl-NL: Omvang/vorm

en: Amount
nl-NL: Bedrag

en: Amount outstanding
nl-NL: Openstaand bedrag

en: Total due
nl-NL: Totaal verschuldigd

en: Total due if credit(s) applied:
nl-NL: Totaal verschuldigd na aftrek tegoed(en):

en: You have no fines or charges
nl-NL: U heeft geen openstaande boetes of bedragen

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
nl-NL: %s %s's boetes en kosten

en: Fine amount
nl-NL: Boetebedrag

en: Pay selected fines and charges
nl-NL: Betaal de geselecteerde boetes en kosten

en: Payment method
nl-NL: Wijze van betalen

en: Make payment
nl-NL: Doe een betaling

en: Amount to pay:
nl-NL: Te betalen bedrag:

en: Account creation fee
nl-NL: Aanmaakkosten account

en: Account renewal fee
nl-NL: Verlengingskosten account

en: Article request fee
nl-NL: Artikelaanvraag kosten

en: Lost item
nl-NL: Zoek exemplaar

en: Manual fee
nl-NL: Handmatige kosten

en: New card
nl-NL: Nieuwe pas

en: Fine
nl-NL: Boete

en: Lost item processing fee
nl-NL: Verwerkingskosten zoekgeraakt exemplaar

en: Rental fee
nl-NL: Huurkosten

en: Daily rental fee
nl-NL: Dagelijkse huurkosten

en: Renewal of rental item
nl-NL: Verlenging van een verhuring

en: Renewal of daily rental item
nl-NL: Verlenging van een daghuur

en: Hold fee
nl-NL: Aanvraagkosten

en: Hold waiting too long
nl-NL: Aanvraag wacht te lang

en: Payment from library to patron
nl-NL: Betaling van bibliotheek aan lener

en: Credit has been voided
nl-NL: Tegoed is vervallen

en: Cancelled charge
nl-NL: Geannuleerde kosten

en: Credit
nl-NL: Tegoed

en: Discount
nl-NL: Korting

en: Forgiven
nl-NL: Kwijtgescholden

en: Lost item fee refund
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek

en: Overpayment refund
nl-NL: Terugbetaling teveel betaalde kosten

en: Payment
nl-NL: Betaling

en: Lost item processing fee refund
nl-NL: Terugboeking verwerkingskosten zoekgeraakt exemplaar

en: Purchase
nl-NL: Aankoop

en: Refund
nl-NL: Terugstorting

en: Writeoff
nl-NL: Kwijtschelding

en: (Accruing)
nl-NL: (Oplopend)

en: (Returned)
nl-NL: (Ingeleverd)

en: (Replaced)
nl-NL: (Vervangen)

en: (Refunded)
nl-NL: (Teruggestort)

en: (Forgiven)
nl-NL: (Kwijtgescholden)

en: (Voided)
nl-NL: (Kwijtgescholden)

en: (Lost)
nl-NL: (Zoek)

en: (Cancelled)
nl-NL: (Geannuleerd)

note: ABBR
en: Broader Term
nl-NL: Bredere Term

note: ABBR
en: Narrower Term
nl-NL: Nauwere Term

note: ABBR
en: Used For
nl-NL: Gebruikt voor

note: ABBR
en: Related Term
nl-NL: Gerelateerde Term

en: (Earlier heading)
nl-NL: (Eerdere ingang)

en: (Later heading)
nl-NL: (Latere ingang)

en: (Acronym)
nl-NL: (acroniem)

en: (Musical composition)
nl-NL: (Muzikale compositie)

en: (Broader heading)
nl-NL: (Bredere term)

en: (Narrower heading)
nl-NL: (Nauwere term)

en: (Immediate parent body)
nl-NL: (Direct bovenliggende term)

en: used for/see from:
nl-NL: gebruikt voor/zie van:

en: see also:
nl-NL: zie ook:

en: None
nl-NL: Geen

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
nl-NL: %s %s %s Geen titel %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
nl-NL: Geen bibliografisch record

en: No title
nl-NL: Geen titel

note: SCRIPT
en: Clear date
nl-NL: Wis datum

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
nl-NL: Voer een geldige datum in (moet overeenkomen met %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
nl-NL: Wis filter

note: SCRIPT
en: Columns
nl-NL: Kolommen

note: SCRIPT
en: Columns settings
nl-NL: Kolominstellingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
nl-NL: Kopiëren

note: LINK
en: Search %s
nl-NL: Zoek %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
nl-NL: (%s totaal)

en: Holds
nl-NL: Aanvragen

en: Title
nl-NL: Titel

en: Placed on
nl-NL: Geplaatst op

en: Expires on
nl-NL: Verloopt op

en: Pickup location
nl-NL: Afhaallocatie

en: Priority
nl-NL: Prioriteit

en: Notes
nl-NL: Annotaties

en: Suspend
nl-NL: Opschorten

en: Modify
nl-NL: Aanpassen

en: Next available item from item group:
nl-NL: Volgend beschikbare exemplaar uit exemplaargroep:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
nl-NL: Exemplaar gereserveerd: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
nl-NL: %s %s %s Verloopt nooit %s %s

en: Change
nl-NL: Wijzig

en: Change pickup location for
nl-NL: Wijzig afhaallocatie voor

note: BUTTON
en: Close
nl-NL: Sluit

en: New pickup location:
nl-NL: Nieuwe afhaallocatie:

en: Save
nl-NL: Opslaan

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
nl-NL: %s Exemplaar ligt klaar bij

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
nl-NL: %s, %s,%s %s sinds %s %s tot %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
nl-NL: %s Item onderweg naar

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
nl-NL: Exemplaar is onderweg van %s sinds

en: Item in processing
nl-NL: Exemplaar wordt verwerkt

en: Suspended
nl-NL: Opgeschort

en: until
nl-NL: tot

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
nl-NL: Wachtend op eerst beschikbare exemplaar van itemtype '%s'

en: Pending
nl-NL: Wachtend

en: Resume
nl-NL: Hervatten

en: Suspend all holds
nl-NL: Alle aanvragen opschorten

en: until
nl-NL: tot

en: Clear date to suspend indefinitely
nl-NL: Wis datum voor permanente blokkade

en: Resume all suspended holds
nl-NL: Hervat alle opgeschorte aanvragen

en: Tab text 1
nl-NL: Tab tekst 1

en: Tab text 2
nl-NL: Tab tekst 2

en: Module page
nl-NL: Module pagina

en: Add form
nl-NL: Formulier toevoegen

en: Confirm deletion
nl-NL: Bevestig verwijdering

en: Module page
nl-NL: Module pagina

note: NAV
en: Breadcrumb
nl-NL: Kruimelpad

en: Home
nl-NL: Start

en: Source
nl-NL: Bron

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Date
nl-NL: Datum

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
nl-NL: Programmeerfout, item-status.inc moet aangeroepen worden met een Koha::Item object.

en: Item lost
nl-NL: Zoek exemplaar

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
nl-NL: Momenteel in gebruik ter plaatse door %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
nl-NL: Op dit moment in gebruik ter plaatse

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
nl-NL: Uitgeleend aan %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
nl-NL: Uitgeleend

en: Recall
nl-NL: Terugroeping

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
nl-NL: Onderweg van %s, naar %s, sinds %s

en: On hold
nl-NL: Gereserveerd

en: Item withdrawn
nl-NL: Exemplaar afgeschreven

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
nl-NL: Niet uitleenbaar %s

en: In bundle:
nl-NL: In pakket:

en: Item damaged
nl-NL: Item beschadigd

en: On order
nl-NL: In bestelling

en: Pending hold
nl-NL: Openstaande aanvraag

en: Pending recall
nl-NL: Wachtende terugroeping

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
nl-NL: Beschikbaar %s

en: Languages
nl-NL: Talen

note: A
en: Switch languages
nl-NL: Wissel van taal

en: Help
nl-NL: Hulp

en: Log out
nl-NL: Log uit

en: Skip to main content
nl-NL: Spring naar inhoud

en: Your cart is empty.
nl-NL: Je mand is leeg.

note: A
en: Cart
nl-NL: Mand

note: A
en: Collect items you are interested in
nl-NL: Verzamel exemplaren waarin je geïnteresseerd bent

note: A
en: Lists
nl-NL: Lijsten

note: A
en: Show lists
nl-NL: Toon lijsten

en: Public lists
nl-NL: Openbare lijsten

en: View all
nl-NL: Toon alles

en: Your lists
nl-NL: Je lijsten

en: No private lists
nl-NL: Geen privélijsten

en: New list
nl-NL: Nieuwe lijst

en: Log in to create your own lists
nl-NL: Log in om uw eigen lijsten te maken

note: A
en: Self check out
nl-NL: Zelfuitleen

en: Self checkout
nl-NL: Zelfuitleen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
nl-NL: Welkom %s

en: Log out
nl-NL: Afmelden

note: A
en: Log in to your account
nl-NL: Log in met uw account

en: Your account
nl-NL: Je account

en: Search history
nl-NL: Zoekgeschiedenis

note: A
en: View your search history
nl-NL: Zoekgeschiedenis bekijken

en: Clear
nl-NL: Wissen

note: A
en: Delete your search history
nl-NL: Zoekgeschiedenis verwijderen

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
nl-NL: Bekijk en pas de cookies aan waar je toestemming voor hebt gegeven

en: Your cookies
nl-NL: Je cookies

en: Library catalog
nl-NL: Bibliotheekcatalogus

en: Subject
nl-NL: Trefwoord

en: Series
nl-NL: Reeks

en: Call number
nl-NL: Plaatsnummer

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
nl-NL: Alleen zoeken in %s

en: All libraries
nl-NL: Alle bibliotheken

note: OPTGROUP
en: Libraries
nl-NL: Bibliotheken

note: OPTGROUP
en: Groups
nl-NL: Groepen

note: BUTTON
en: Search
nl-NL: Zoeken

en: Advanced search
nl-NL: Geavanceerd zoeken

en: Course reserves
nl-NL: Literatuurlijsten

en: Browse by hierarchy
nl-NL: Verken op hiërarchie

en: Authority search
nl-NL: Zoek via thesaurus

en: Recent comments
nl-NL: Recente opmerkingen

en: Tag cloud
nl-NL: Tagwolk

en: Subject cloud
nl-NL: Onderwerpswolk

en: Most popular
nl-NL: Meest populair

en: Browse search
nl-NL: Blader zoekactie

en: Purchase suggestions
nl-NL: Aanschafsuggesties

en: Library
nl-NL: Bibliotheek

en: Log in with Google
nl-NL: Log in met Google

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
nl-NL: Als je geen Google-account hebt, maar wel een lokaal account, dan kun je nog steeds inloggen:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
nl-NL: Sorry, je Shibboleth-identiteit komt niet overeen met een geldige bibliotheekidentiteit. Als je een lokale inlog hebt, kun je deze hieronder gebruiken.

en: Shibboleth login
nl-NL: Shibboleth inlog

en: Log in using a Shibboleth account
nl-NL: Log in met een Shibboleth-account

en: Local login
nl-NL: Lokale inlog

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
nl-NL: %s Log in met %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
nl-NL: Als je geen extern account hebt, maar wel een lokaal account, kun je nog steeds inloggen:

en: Password:
nl-NL: Wachtwoord:

note: INPUT type=submit
en: Log in
nl-NL: Inloggen

en: Forgot your password?
nl-NL: Wachtwoord vergeten?

en: Create an account
nl-NL: Maak een account aan

en: Accept all cookies
nl-NL: Accepteer alle cookies

en: Accept only essential cookies
nl-NL: Accepteer alleen essentiële cookies

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
nl-NL: Klik voor meer informatie over je toestemmingen voor cookies

en: More information
nl-NL: Meer informatie

en: Cookie consent
nl-NL: Toestemming voor cookies

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
nl-NL: Geef toestemming voor cookie

en: Accept selected non-essential cookies
nl-NL: Accepteer de geselecteerde niet-essentiële cookies

en: Report a concern
nl-NL: Meld een probleem

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: Please describe your concerns:
nl-NL: Geef een omschrijving van het probleem:

en: Submit
nl-NL: Indienen

en: Enter item barcode:
nl-NL: Voer barcode van exemplaar in:

en: Due date
nl-NL: Inleverdatum

en: items checked out
nl-NL: uitgeleende exemplaren

en: Submit
nl-NL: Indienen

en: Earlier heading
nl-NL: Eerdere ingang

en: Later heading
nl-NL: Latere ingang

en: Acronym
nl-NL: Acroniem

en: Musical composition
nl-NL: Muzikale compositie

en: Broader heading
nl-NL: Bredere term

en: Narrower heading
nl-NL: Nauwere term

en: English
nl-NL: Engels

en: French
nl-NL: Frans

en: Italian
nl-NL: Italiaans

en: German
nl-NL: Duits

en: Spanish
nl-NL: Spaans

en: Report a problem
nl-NL: Meld een probleem

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
nl-NL: Mogelijk gemaakt door %s

en: Languages:
nl-NL: Talen:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
nl-NL: Zoekgeschiedenis wissen?

en: Place hold
nl-NL: Plaats reservering

en: Place recall
nl-NL: Plaats terugroeping

en: Request article
nl-NL: Artikel aanvragen

en: Save to your lists
nl-NL: Opslaan in je lijsten

en: (remove)
nl-NL: (verwijder)

en: In your cart
nl-NL: In je mand

en: Add to your cart
nl-NL: Voeg toe aan je mand

en: Suggest for purchase
nl-NL: Aanschafsuggestie

en: Unhighlight
nl-NL: Demarkeren

en: Highlight
nl-NL: Markeer

en: Send to device
nl-NL: Naar apparaat sturen

en: Save record
nl-NL: Record opslaan

en: More searches
nl-NL: Meer zoekmogelijkheden

en: Search for this title in:
nl-NL: Zoek naar deze titel in:

en: Exporting to Dublin Core...
nl-NL: Exporteren naar Dublin Core...

en: Export
nl-NL: Exporteren

en: Refine your search
nl-NL: Verfijn je zoekactie

en: Custom search filters
nl-NL: Aangepaste zoekfilters

en: Availability
nl-NL: Beschikbaarheid

en: Show all records
nl-NL: Toon alle records

en: Showing only records with available items
nl-NL: Alleen records met beschikbare exemplaren worden getoond

en: Limit to records with available items
nl-NL: Filter op records met beschikbare exemplaren

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
nl-NL: (gerelateerde zoekacties: %s%s%s)

en: Authors
nl-NL: Auteurs

en: Titles
nl-NL: Titels

en: Topics
nl-NL: Onderwerpen

en: Places
nl-NL: Plaatsen

en: Item types
nl-NL: Itemtypes

en: Collections
nl-NL: Collecties

en: Home libraries
nl-NL: Thuisbibliotheken

en: Holding libraries
nl-NL: Bezittende bibliotheken

en: Locations
nl-NL: Locaties

note: A
en: Remove facet %s
nl-NL: Facet verwijderen %s

en: Show more
nl-NL: Toon meer

en: Show less
nl-NL: Toon minder

en: Messages for you
nl-NL: Berichten voor u

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
nl-NL: Geschreven op %s door %s

en: Dismiss
nl-NL: Negeren

en: Show the top
nl-NL: Toon de top

en: 10 titles
nl-NL: 10 titels

en: 15 titles
nl-NL: 15 titels

en: 20 titles
nl-NL: 20 titels

en: 30 titles
nl-NL: 30 titels

en: 40 titles
nl-NL: 40 titels

en: 50 titles
nl-NL: 50 titels

en: 100 titles
nl-NL: 100 titels

en: From:
nl-NL: Van:

en: Limit to:
nl-NL: Beperk tot:

en: All item types
nl-NL: Alle type items

en: Limit to:
nl-NL: Beperk tot:

en: All collections
nl-NL: Alle collecties

en: Acquired in the last:
nl-NL: Verworven in de laatste:

en: 3 months
nl-NL: 3 maanden

en: 6 months
nl-NL: 6 maanden

en: 12 months
nl-NL: 12 maanden

en: No limit
nl-NL: Geen beperking

en: Found in Open Library:
nl-NL: Gevonden in Open Library:

en: Select a download format
nl-NL: Kies een download format

en: Save changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

note: INPUT type=submit
en: Login
nl-NL: Inloggen

note: NAV
en: Search results pagination
nl-NL: Zoekresultaten paginering

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
nl-NL: %s van %s resultaten geladen, verfijn je zoekopdracht om andere records te zien

en: First
nl-NL: Eerste

note: A
en: Go to the first page
nl-NL: Ga naar de eerste pagina

note: A
en: Go to the previous page
nl-NL: Ga naar de vorige pagina

en: Previous
nl-NL: Vorige

note: A
en: Current page: Page %s
nl-NL: Huidige pagina: pagina %s

note: A
en: Go to page %s
nl-NL: Ga naar pagina %s

note: A
en: Go to the next page
nl-NL: Ga naar de volgende pagina

en: Next
nl-NL: Volgende

note: A
en: Go to the last page
nl-NL: Ga naar de laatste pagina

en: Last
nl-NL: Laatste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
nl-NL: Wachtwoord bevat spaties aan begin en/of einde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
nl-NL: Het wachtwoord moet tenminste %s karakters bevatten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
nl-NL: Wachtwoord moet tenminste %s karakters bevatten, waaronder HOOFDLETTERS, kleine letters en cijfers

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
nl-NL: Voer hetzelfde wachtwoord in als hierboven

en: Relevance
nl-NL: Relevantie

note: OPTGROUP
en: Popularity
nl-NL: Populariteit

en: Popularity (most to least)
nl-NL: Populariteit (aflopend)

en: Popularity (least to most)
nl-NL: Populariteit (oplopend)

en: Author (A-Z)
nl-NL: Auteur (A-Z)

en: Author (Z-A)
nl-NL: Auteur (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
nl-NL: Standplaats (0-9 tot A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
nl-NL: Standplaats (Z-A tot 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
nl-NL: Data

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
nl-NL: Jaar van uitgave/Copyright: Aflopend

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
nl-NL: Jaar van uitgave/Copyright: Oplopend

en: Acquisition date: Newest to oldest
nl-NL: Aanschafdatum: Nieuwste naar Oudste

en: Acquisition date: Oldest to newest
nl-NL: Aanschafdatum: Oudste naar nieuwste

en: Title (A-Z)
nl-NL: Titel (A-Z)

en: Title (Z-A)
nl-NL: Titel (Z-A)

en: Expected
nl-NL: Verwachte

en: Arrived
nl-NL: Binnengekomen

en: Circulating
nl-NL: In omloop

en: Out for binding
nl-NL: Bij de binder

en: Bound
nl-NL: Gebonden

en: Late
nl-NL: Te laat

en: Missing
nl-NL: Vermist

en: Missing (never received)
nl-NL: Vermist (nooit ontvangen)

en: Missing (sold out)
nl-NL: Vermist (uitverkocht)

en: Missing (damaged)
nl-NL: Vermist (beschadigd)

en: Missing (lost)
nl-NL: Vermist (zoek)

en: Not available
nl-NL: Niet beschikbaar

en: Delete
nl-NL: Verwijder

en: Claimed
nl-NL: Opgehaald

en: Stopped
nl-NL: Gestopt

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
nl-NL: %s Vergelijkbare titels

en: Shelving location:
nl-NL: Plaatscode:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
nl-NL: Collectie: %s

en: (Hides shelf browser)
nl-NL: (Verbergt virtuele boekenplank)

en: Close shelf browser
nl-NL: Sluit virtuele boekenplank

en: No cover image available
nl-NL: Geen afbeelding omslag beschikbaar

note: IMG
en: See Baker & Taylor
nl-NL: Bekijk Baker &amp; Taylor

note: IMG
en: Cover image
nl-NL: Omslagafbeelding

note: A
en: Place a hold on %s
nl-NL: Plaats reservering op %s

en: Add tag
nl-NL: Tag toevoegen

en: New tag(s), separated by a comma:
nl-NL: Nieuwe tag(s), gescheiden door een komma:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
nl-NL: Toevoegen

en: (done)
nl-NL: (gereed)

en: Tag status here.
nl-NL: Tag status hier.

en: Log in to add tags
nl-NL: Log in om tags toe te voegen

en: Save to another list
nl-NL: Opslaan in een andere lijst

en: Remove from this list
nl-NL: Verwijder uit deze lijst

en: Save to lists
nl-NL: Opslaan in Lijsten

note: A
en: Add %s to the cart
nl-NL: Voeg %s toe aan mand

en: Add to cart
nl-NL: Voeg toe aan mand

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
nl-NL: Beoordeel mij

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
nl-NL: Je beoordeling: %s.

en: Cancel rating
nl-NL: Annuleer beoordeling

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
nl-NL: Gemiddelde waardering: %s (%s stemmen)

en: Summary
nl-NL: Samenvatting

en: Charges
nl-NL: Kosten

en: Personal details
nl-NL: Persoonlijke gegevens

en: Consents
nl-NL: Toestemmingen

en: Change password
nl-NL: Wachtwoord wijzigen

en: Checkout history
nl-NL: Uitleengeschiedenis

en: Holds history
nl-NL: Aanvraaggeschiedenis

en: Recalls history
nl-NL: Geschiedenis terugroepingen

en: Messaging
nl-NL: Berichten

en: Routing lists
nl-NL: Circulatielijsten

en: Ask for discharge
nl-NL: Vraag om afboeking

en: Interlibrary loan requests
nl-NL: Interbibliothecaire leenaanvragen

en: Curbside pickups
nl-NL: Af te halen

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
nl-NL: Attendering abonnementen (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
nl-NL: Voer een geldige URL in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
nl-NL: Voer een geldige datum in (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
nl-NL: Voer een geldige datum in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
nl-NL: Voer een geldig e-mailadres in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
nl-NL: Voer een geldig getal in.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
nl-NL: Voer een geldig telefoonnummer in.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
nl-NL: Voer een waarde in tussen {0} en {1} tekens lang.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
nl-NL: Voer een waarde in tussen {0} en {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
nl-NL: Voer een waarde in groter dan of gelijk aan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
nl-NL: Voer een waarde in kleiner dan of gelijk aan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
nl-NL: Voer minimaal {0} tekens in.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
nl-NL: Voer maximaal {0} tekens in.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
nl-NL: Voer alleen cijfers in.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
nl-NL: Voer dezelfde waarde nogmaals in.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
nl-NL: Herstel dit veld.

note: SCRIPT
en: This field is required.
nl-NL: Dit veld is vereist.

en: No XSLT file passed.
nl-NL: Geen XSLT bestand gepasseerd.

en: XSLT file not found.
nl-NL: XSLT bestand niet gevonden.

en: Error while loading stylesheet.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij laden van een stylesheet.

en: Error while parsing stylesheet.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het parsen van de stylesheet.

en: Error while parsing input.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het parsen van de invoer.

en: Error while transforming input.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij omzetten invoer.

en: No string to transform.
nl-NL: Geen string om te transformeren.

en: Clubs currently enrolled in
nl-NL: Clubs momenteel op ingeschreven

en: Name
nl-NL: Naam

en: Date enrolled
nl-NL: Datum inschrijving

en: Cancel enrollment
nl-NL: Annuleer inschrijving

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
nl-NL: %s Neem contact op met je bibliotheek om uit deze club te worden uitgeschreven. %s

en: Clubs you can enroll in
nl-NL: Clubs waarop je je kunt inschrijven

en: Enroll
nl-NL: Inschrijven

en: You must have an email address to enroll
nl-NL: U moet een e-mailadres hebben om in te schrijven

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
nl-NL: Kan de inschrijving niet annuleren!

en: Enroll in
nl-NL: Inschrijven in

en: Enrollment
nl-NL: Inschrijven

en: Finish enrollment
nl-NL: Inschrijving afronden

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
nl-NL: Kan de inschrijving niet annuleren!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Er is een fout opgetreden &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: An error has occurred
nl-NL: Er is een fout opgetreden

en: Sorry, the requested page is not available
nl-NL: Sorry, de opgevraagde pagina is niet beschikbaar

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
nl-NL: Fout %s

en: This message can have the following reason(s):
nl-NL: Deze melding kan de volgende reden(en) hebben:

en: The link is broken and the page does not exist.
nl-NL: De link werkt niet, de pagina bestaat niet meer.

en: You are not authorized to view this page.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze pagina te bekijken.

en: The link is invalid.
nl-NL: De link is ongeldig.

en: You are forbidden to view this page.
nl-NL: Je mag deze pagina niet bekijken.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
nl-NL: Je hebt een externe link naar een exemplaar uit de catalogus gebruikt dat niet langer beschikbaar is.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
nl-NL: Je hebt een verouderde link gevolgd bijv. vanuit een zoekmachine of je favorieten.

en: You tried to access a page that needs authentication.
nl-NL: Je probeerde toegang te krijgen tot een pagina waarvoor authenticatie nodig is.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
nl-NL: Een link op de homepage van onze catalogus werkt niet en de pagina bestaat niet.

en: An error occurred while processing your request.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van je verzoek.

en: What's next?
nl-NL: Wat komt er nu?

en: Login page
nl-NL: Loginpagina

en: Please log in to the catalog and try again.
nl-NL: Log in op de catalogus en probeer het nog eens.

en: You can use the menu and links at the top of the page
nl-NL: Je kunt het menu en de links bovenaan de pagina gebruiken

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
nl-NL: Je kunt in onze catalogus zoeken met de zoekbalk bovenaan deze pagina.

en: Return to the catalog home page.
nl-NL: Ga terug naar de hoofdpagina van de catalogus.

en: Report issues and broken links
nl-NL: Meld problemen en gebroken links

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
nl-NL: Neem contact op met de Koha beheerder om deze fout te melden.

en: Send email
nl-NL: E-mail sturen

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
nl-NL: Geeft op basis van de identificatie van bibliografische of exemplaarrecords, een lijst terug met beschikbaarheid en plaatsnummers van de exemplaren die bij de identificatie horen.

en: (Required)
nl-NL: (Verplicht)

en: list of either bibliographic or item identifiers
nl-NL: lijst van bibliografische of itemidentificatie

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
nl-NL: definieert het type recordidentificatie gebruikt in de aanvraag, mogelijke waarden:

en: (Optional)
nl-NL: (Optioneel)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
nl-NL: vraagt een specifiek detailniveau aan voor het rapporteren van beschikbaarheid, mogelijke waardes:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
nl-NL: vraagt een specifiek formaat of specifieke set van formaten aan voor het rapporteren van beschikbaarheid

en: language (Optional)
nl-NL: taal (Optioneel)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
nl-NL: vereist een bepaalde taal voor de uitvoer, standaard is de OPAC cookie taal indien ingesteld, de eerste taal in de opac taallijst of Engels

en: Example call
nl-NL: Voorbeeld verzoek

en: Example response
nl-NL: Voorbeeld antwoord

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
nl-NL: Geeft op basis van een lijst met recordidentificatie, een lijst terug met objecten die bibliografische informatie bevatten, alsmede gerelateerde bezits- en exemplaarinformatie. De aanvrager mag een metadataschema verzoeken, waarin de objecten teruggegeven worden. Deze functie gedraagt zich vergelijkbaar met HarvestBibliographicRecords en HarvestExpandedRecords bij Data Aggregatie, maar staat toe om snel op bibliografische identificatie te zoeken.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
nl-NL: Je kunt OAI-PMH ListRecords gebruiken in plaats van deze dienst.

en: list of system record identifiers
nl-NL: lijst van systeemgebonden recordidentificatie

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
nl-NL: Definieert het metadataschema waarin de records teruggegeven worden, mogelijke waarden:

en: Example Call
nl-NL: Voorbeeld Verzoek

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
nl-NL: Geeft op basis van een lijst van thesaurusrecord identifiers, een lijst van objecten waarin de thesaurusrecords gebruikt worden. De gebruiker van de functie kan kiezen voor een metadataschema waarin de objecten geleverd worden.

en: list of authority record identifiers
nl-NL: lijst van thesaurusrecord identifiers

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
nl-NL: specificeert het metadataschema van te vinden records, mogelijke waardes:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
nl-NL: Zoekt een gebruiker op in het bibliotheeksysteem aan de hand van een identificatie, en geeft de gebruikersidentificatie terug uit het systeem.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
nl-NL: een identificatie die wordt gebruikt om de gebruiker op te zoeken in Koha

en: the type of the identifier, possible values:
nl-NL: het type identificatie, mogelijke waardes:

en: cardnumber
nl-NL: pasnummer

en: userid
nl-NL: Gebruikerid

en: email
nl-NL: e-mail

en: borrowernumber
nl-NL: lenersnummer

en: surname
nl-NL: achternaam

en: firstname
nl-NL: voornaam

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
nl-NL: Verifieert de inloggegevens van de gebruiker en geeft de gebruikersidentificatie terug.

en: username
nl-NL: gebruikersnaam

en: user's login identifier
nl-NL: gebruikers inlogidentificatie

en: password
nl-NL: wachtwoord

en: user's password
nl-NL: wachtwoord gebruiker

en: Example Response
nl-NL: Voorbeeld Antwoord

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
nl-NL: Geeft specifieke informatie terug over de gebruiker, gebaseerd op opties die in het verzoek aangegeven zijn. Deze functie kan optioneel contactinformatie van de gebruiker teruggeven, reserveringsinformatie, leeninformatie en berichten.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
nl-NL: de unieke gebruikersidentificatie in het bibliotheeksysteem; dezelfde identificatie die teruggegeven wordt door LookupPatron of AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
nl-NL: (Optioneel, standaard 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
nl-NL: of er wel of geen contactinformatie van de gebruiker meegestuurd moet worden in de reactie

en: (Optional, default 0)
nl-NL: (Optioneel, standaard 0)

en: whether or not to return fine information in the response
nl-NL: of er wel of geen boete-informatie meegestuurd moet worden in de reactie

en: whether or not to return hold request information in the response
nl-NL: of er wel of geen reserveringsinformatie meegestuurd moet worden in de reactie

en: whether or not to return loan information in the response
nl-NL: of er wel of geen leeninformatie meegestuurd moet worden in de reactie

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
nl-NL: of er wel of geen uitgebreide lenerkenmerkinformatie meegestuurd moet worden in de reactie

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetPatronInfo&gt; &lt;category_type&gt;A&lt;/category_type&gt; &lt;categorycode&gt;ADUEXT&lt;/categorycode&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;lost&gt;0&lt;/lost&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;amountoutstanding&gt;6&lt;/amountoutstanding&gt; &lt;description&gt;Adulte extérieur&lt;/description&gt; &lt;title&gt;M&lt;/title&gt; &lt;enrolmentperiod&gt;12&lt;/enrolmentperiod&gt; &lt;charges&gt;6.00&lt;/charges&gt; &lt;dateenrolled&gt;2009-03-04&lt;/dateenrolled&gt; &lt;borrowernotes&gt;&lt;/borrowernotes&gt; &lt;dateexpiry&gt;2010-03-04&lt;/dateexpiry&gt; &lt;is_expired&gt;0&lt;/is_expired&gt; &lt;firstname&gt;Jean-André&lt;/firstname&gt; &lt;gonenoaddress&gt;0&lt;/gonenoaddress&gt; &lt;dateofbirth&gt;1984-06-08&lt;/dateofbirth&gt; &lt;debarred&gt;0&lt;/debarred&gt; &lt;branchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/branchname&gt; &lt;surname&gt;SANTONI&lt;/surname&gt; &lt;cardnumber&gt;815&lt;/cardnumber&gt; &lt;initials&gt;JAS&lt;/initials&gt; &lt;sort1&gt;CSP5&lt;/sort1&gt; &lt;sex&gt;M&lt;/sex&gt; &lt;loans&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-04-03&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;2253003689&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4454&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-05-06&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;4765476&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;L'Île au trésor&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Robert Louis Stevenson&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-04-03 14:46:10&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Librairie générale française&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;11&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-17&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4483&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;RO STE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;1985&lt;/publicationyear&gt; &lt;holds_on_record&gt;0&lt;/holds_on_record&gt; &lt;holds_on_item&gt;0&lt;/holds_on_item&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4483&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;RO_STE&lt;/cn_sort&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-03-17&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;9782700017823&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4456&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-04-18&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;2700017UUU&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;La guitare en 10 leçons&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Jon Buck&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-03-17 16:48:14&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Gründ&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;6&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;notes&gt;La couv. porte en plus : "un guide simple et facile pour apprendre la guitare" | Glossaire. Index&lt;/notes&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-25&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4486&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;787.87 BUC&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;2007&lt;/publicationyear&gt; &lt;holds_on_record&gt;1&lt;/holds_on_record&gt; &lt;holds_on_item&gt;1&lt;/holds_on_item&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4486&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;78787_BUC&lt;/cn_sort&gt; &lt;volume&gt;une méthode simple et facile pour apprendre la guitare&lt;/volume&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;/loans&gt; &lt;/GetPatronInfo&gt;
nl-NL: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetPatronInfo&gt; &lt;category_type&gt;A&lt;/category_type&gt; &lt;categorycode&gt;ADUEXT&lt;/categorycode&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;lost&gt;0&lt;/lost&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;amountoutstanding&gt;6&lt;/amountoutstanding&gt; &lt;description&gt;Adulte extérieur&lt;/description&gt; &lt;title&gt;M&lt;/title&gt; &lt;enrolmentperiod&gt;12&lt;/enrolmentperiod&gt; &lt;charges&gt;6.00&lt;/charges&gt; &lt;dateenrolled&gt;2009-03-04&lt;/dateenrolled&gt; &lt;borrowernotes&gt;&lt;/borrowernotes&gt; &lt;dateexpiry&gt;2010-03-04&lt;/dateexpiry&gt; &lt;is_expired&gt;0&lt;/is_expired&gt; &lt;firstname&gt;Jean-André&lt;/firstname&gt; &lt;gonenoaddress&gt;0&lt;/gonenoaddress&gt; &lt;dateofbirth&gt;1984-06-08&lt;/dateofbirth&gt; &lt;debarred&gt;0&lt;/debarred&gt; &lt;branchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/branchname&gt; &lt;surname&gt;SANTONI&lt;/surname&gt; &lt;cardnumber&gt;815&lt;/cardnumber&gt; &lt;initials&gt;JAS&lt;/initials&gt; &lt;sort1&gt;CSP5&lt;/sort1&gt; &lt;sex&gt;M&lt;/sex&gt; &lt;loans&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-04-03&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;2253003689&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4454&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-05-06&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;4765476&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;Schateiland&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Robert Louis Stevenson&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-04-03 14:46:10&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Franse algemene boekhandel&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;11&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-17&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4483&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;RO STE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;1985&lt;/publicationyear&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4483&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;RO_STE&lt;/cn_sort&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-03-17&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;9782700017823&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4456&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-04-18&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;2700017UUU&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;La guitare en 10 leçons&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Jon Buck&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-03-17 16:48:14&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Gründ&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;6&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;notes&gt;Het deksel heeft een extra : "een eenvoudige en gemakkelijke gids om gitaar te leren spelen" | Woordenlijst. Index&lt;/notes&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-25&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4486&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;787.87 BUC&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;2007&lt;/publicationyear&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4486&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;78787_BUC&lt;/cn_sort&gt; &lt;volume&gt;een eenvoudige en makkelijke manier om gitaar te leren spelen&lt;/volume&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;/loans&gt; &lt;/GetPatronInfo&gt;

en: Returns a patron's status information from Koha.
nl-NL: Geeft de statusinformatie van een gebruiker terug uit Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
nl-NL: Geeft informatie over de diensten die beschikbaar zijn bij een bepaald item voor een bepaalde gebruiker.

en: system item identifier
nl-NL: systeemidentificatie item

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
nl-NL: Verlengt de verwachtdatum voor een uitstaande lening van een gebruiker.

en: the date the patron would like the item returned by
nl-NL: de datum waarop de gebruiker zou willen dat het item teruggebracht wordt

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
nl-NL: Maakt, voor een gebruiker, een reservering op titelniveau bij een bepaald bibliografisch record in Koha.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
nl-NL: de systeemidentificatie voor de gebruiker voor wie de aanvraag is gedaan

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
nl-NL: de systeemidentificatie voor het bibliografische record waarop de aanvraag wordt gedaan

en: IP address where the end user request is being placed
nl-NL: IP-adres waar de eindgebruiker verzoeken kan plaatsen

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
nl-NL: een identificatie die de locatie aangeeft waarnaar het item verstuurd moet worden om opgehaald te worden

en: start_date
nl-NL: startdatum

en: date after which hold request is no longer needed
nl-NL: datum waarna de reserveringsaanvraag niet meer nodig is

en: expiry_date
nl-NL: verloopdatum

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
nl-NL: datum waarna item terug naar de kast gaat indien het niet is opgehaald

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
nl-NL: Maakt, voor een gebruiker, een reservering op exemplaarniveau bij een bibliografisch record in Koha.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
nl-NL: de systeemidentificatie voor het specifieke item waarvoor de aanvraag is gedaan

en: Cancels an active hold request for the patron.
nl-NL: Annuleert een actieve reserveringsaanvraag voor de gebruiker.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
nl-NL: systeemidentificatie aanvraag (teruggegeven door GetRecords en GetPatronInfo in het element 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
nl-NL: Niveau 1: Basis zoekinterface

en: (Use OAI-PMH instead)
nl-NL: (Gebruik hiervoor OAI-PMH)

en: (Use OPAC instead)
nl-NL: (Gebruik hiervoor de OPAC)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
nl-NL: Niveau 2: Elementair OPAC supplement

en: (Use SRU instead)
nl-NL: (Gebruik hiervoor SRU)

en: Search
nl-NL: Zoek

en: (Not supported yet)
nl-NL: (Nog niet ondersteund)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
nl-NL: Niveau 3: Elementair OPAC alternatief

en: (Not supported by Koha)
nl-NL: (Niet ondersteund door Koha)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
nl-NL: Niveau 4: Krachtig/domeinspecifiek zoekplatform

en: Explain
nl-NL: Leg uit

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %s%s%sKoha online%s catalogus

en: System maintenance
nl-NL: Systeemonderhoud

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
nl-NL: %s Als je vragen hebt, neem dan contact op met

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
nl-NL: De %s%s%sKoha online%s catalogus is offline voor systeemonderhoud. We zijn snel weer terug!

en: site administrator
nl-NL: sitebeheerder

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: ISBD-weergave &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
nl-NL: ISBD-presentatie: %s

en: Normal view
nl-NL: Standaard presentatie

en: MARC view
nl-NL: MARC

en: ISBD view
nl-NL: ISBD-presentatie

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: MARC details voor record nr. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
nl-NL: MARC-presentatie: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
nl-NL: %s (Recordnr. %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
nl-NL: toon normaal

en: Holdings
nl-NL: Bezit

en: No items available.
nl-NL: Geen exemplaren beschikbaar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
nl-NL: Laden

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
nl-NL: Sorry, normale presentatie is tijdelijk niet beschikbaar

note: SCRIPT
en: view labeled
nl-NL: toon gelabeld

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %s%sKoha online%s catalogus

en: Your payment
nl-NL: Je betaling

en: Account payment
nl-NL: Account betaling

en: Error:
nl-NL: Fout:

en: there was a problem processing your payment
nl-NL: er was een probleem met het verwerken van uw betaling

en: Return to fine details
nl-NL: Terug naar boetedetails

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je kosten &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
nl-NL: Je betaling van €%s is succesvol verwerkt!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
nl-NL: Een betaling met transactie id '%s' is al gedaan naar een account.

en: Please contact a librarian for details.
nl-NL: Neem contact op met de bibliotheek voor meer informatie.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
nl-NL: De transactie ID '%s' voor deze betaling is ongeldig.

en: Payment applied:
nl-NL: Betaling toegepast:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
nl-NL: uw betaling van %s is verwerkt op uw account

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
nl-NL: Filter betaalde transacties

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
nl-NL: Het minimum bedrag voor deze dienst is %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
nl-NL: Toon alle transacties

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Aan je lijst toevoegen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
nl-NL: Voeg %s items toe aan %s

en: a list:
nl-NL: een lijst:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
nl-NL: Toevoegen aan %s

en: Select a list
nl-NL: Selecteer een lijst

en: Add to list:
nl-NL: Voeg toe aan lijst:

note: OPTGROUP
en: Private lists
nl-NL: Privélijsten

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
nl-NL: Privélijsten met mij gedeeld

en: ...or...
nl-NL: ...of...

en: Add to a new list:
nl-NL: Voeg toe aan nieuwe lijst:

en: List name:
nl-NL: Lijstnaam:

en: Category:
nl-NL: Categorie:

en: Private
nl-NL: Privé

en: Public
nl-NL: Openbaar

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
nl-NL: Kon geen nieuwe lijst maken. Controleer of de naam uniek is.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
nl-NL: Sorry, er kunnen geen exemplaren aan deze lijst worden toegevoegd.

en: Close this window.
nl-NL: Sluit dit venster.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Uitgebreid zoeken &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Search for:
nl-NL: Zoek naar:

en: and
nl-NL: en

en: or
nl-NL: of

en: not
nl-NL: niet

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
nl-NL: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s en %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
nl-NL: Kies zoektype voor veld %s

en: Keyword
nl-NL: Trefwoord

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord en bredere termen

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord en engere termen

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Trefwoord en gerelateerde termen

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titel als zin

en: Series title
nl-NL: Reekstitel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Auteur als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporatienaam

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conferentietitel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conferentietitel als zin

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Persoonsnaam

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
nl-NL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Persoonsnaam als zin

en: Notes/Comments
nl-NL: Annotaties/Opmerkingen

en: Publisher
nl-NL: Uitgever

en: Publisher location
nl-NL: Plaats van uitgave

en: Standard number
nl-NL: Standaardnummer

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
nl-NL: Geef zoektermen op voor veld %s

note: A
en: Add another field
nl-NL: Voeg ander veld toe

note: A
en: Remove field
nl-NL: Veld verwijderen

en: Apply field weights to search
nl-NL: Pas weging van velden toe op het zoeken

en: See from (non-preferred form) headings are included
nl-NL: Zie van (niet-voorkeursvorm) koppen zijn inbegrepen

en: Item type
nl-NL: Itemtype

en: Collection
nl-NL: Collectie

en: Shelving location
nl-NL: Plaatscode

en: Something else
nl-NL: Iets anders

en: Limit to any of the following:
nl-NL: Beperk tot elk van de volgende:

en: Availability:
nl-NL: Beschikbaarheid:

en: Only items currently available for loan or reference
nl-NL: Alleen items beschikbaar voor uitlening of inzage

en: Location and availability:
nl-NL: Locatie en beschikbaarheid:

en: OR
nl-NL: OF

en: Groups of libraries
nl-NL: Groepen bibliotheken

en: -- none --
nl-NL: -- geen --

en: Sort by:
nl-NL: Sorteer op:

en: Publication date range
nl-NL: Jaren van uitgave

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
nl-NL: Geef zoektermen in

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
nl-NL: Bijvoorbeeld: 1999-2001. U kunt ook "-1987" gebruiken voor alles gepubliceerd in en voor 1987 of "2008-" voor alles vanaf 2008.

en: Language
nl-NL: Taal

en: Audience
nl-NL: Doelgroep

en: Any audience
nl-NL: Elke doelgroep

en: Preschool
nl-NL: Peuters

en: Primary
nl-NL: Onderbouw

en: Adult
nl-NL: Volwassen

en: Specialized
nl-NL: Gespecialiseerd

en: General
nl-NL: Algemeen

en: Juvenile
nl-NL: Jeugd

en: Any content
nl-NL: Elke content

en: Fiction
nl-NL: Fictie

en: Non-fiction
nl-NL: Non-fictie

en: Biography
nl-NL: Biografie

en: Musical recording
nl-NL: Muziekopname

en: Non-musical recording
nl-NL: Niet-muzikale geluidsopname

en: Format
nl-NL: Formaat

en: Any format
nl-NL: Elk formaat

en: Regular print
nl-NL: Regulier drukwerk

en: Large print
nl-NL: Grote letters

en: CD audio
nl-NL: Cd-audio

en: Cassette recording
nl-NL: Cassette-opname

en: VHS tape / Videocassette
nl-NL: VHS-band / Videocassette

en: DVD video / Videodisc
nl-NL: Dvd-video / Videodisc

en: CD software
nl-NL: Cd-software

en: Additional content types for books/printed materials
nl-NL: Extra types content voor boeken/gedrukte materialen

en: Any
nl-NL: Alles

en: Abstracts/summaries
nl-NL: Abstracts/samenvattingen

en: Bibliographies
nl-NL: Bibliografieën

en: Catalogs
nl-NL: Catalogi

en: Dictionaries
nl-NL: Woordenboeken

en: Encyclopedias
nl-NL: Encyclopedieën

en: Handbooks
nl-NL: Handboeken

en: Legal articles
nl-NL: Juridische artikelen

en: Indexes
nl-NL: Indexen

en: Patent document
nl-NL: Octrooischrift

en: Discographies
nl-NL: Discografieën

en: Legislation
nl-NL: Wetgeving

en: Theses
nl-NL: Scripties

en: Surveys
nl-NL: Onderzoeken

en: Reviews
nl-NL: Recensies

en: Programmed texts
nl-NL: Geprogrammeerde teksten

en: Filmographies
nl-NL: Filmografieën

en: Directories
nl-NL: Gidsen

en: Statistics
nl-NL: Statistieken

en: Technical reports
nl-NL: Technische rapporten

en: Legal cases and case notes
nl-NL: Rechtzaken en jurisprudentie

en: Law reports and digests
nl-NL: Wetsverslagen en bundels

en: Treaties
nl-NL: Verdragen

en: Fewer options
nl-NL: Minder opties

en: More options
nl-NL: Meer opties

en: New search
nl-NL: Nieuwe zoekactie

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %sAbonneer op attendering abonnement %s Uitschrijven van attendering abonnement %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
nl-NL: Details voor %s

en: Subscribe to a subscription alert
nl-NL: Abonneer op een abonnementsnotificatie

en: Unsubscribe from a subscription alert
nl-NL: Afmelden voor abonnementsnotificatie

en: Subscription alerts
nl-NL: Abonnementnotificatie

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
nl-NL: Wil je een e-mailbericht ontvangen wanneer een nieuwe aflevering voor dit abonnement arriveert?

note: INPUT type=submit
en: Yes
nl-NL: Ja

en: No
nl-NL: Nee

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
nl-NL: Bevestig dat je geen e-mail wilt ontvangen wanneer een nieuwe aflevering verschijnt van dit abonnement.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je overzicht van attenderingsmeldingen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your alert subscriptions
nl-NL: Je attenderingsmeldingen

en: Alert subscriptions
nl-NL: Attenderingsmeldingen

en: Location
nl-NL: Locatie

en: Actions
nl-NL: Acties

en: Unsubscribe from email alerts
nl-NL: Afmelden voor attenderingsmeldingen via e-mail

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
nl-NL: Je hebt je niet aangemeld voor attenderingsmeldingen.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Invoer %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
nl-NL: Ingang %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
nl-NL: Aantal records gebruikt in: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %s%s (%s)%s &rsaquo; Zoek thesaurusterm &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
nl-NL: %sDeze thesaurusterm wordt in geen enkel record gebruikt.%s

en: Preferred form:
nl-NL: Geprefereerde vorm:

en: Used for/see from:
nl-NL: Gebruikt voor:

en: See also:
nl-NL: Zie ook:

en: Other forms:
nl-NL: Andere vormen:

en: Online resources:
nl-NL: Online bronnen:

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %s Log in met je account %s Catalogus login uitgeschakeld %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Access denied
nl-NL: Toegang geweigerd

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
nl-NL: Sorry, het systeem geeft aan dat je geen toestemming hebt om deze pagina te bezoeken.

en: Log out and try again with a different user.
nl-NL: Log uit en probeer opnieuw met een andere gebruikersnaam.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
nl-NL: Sorry, je sessie is verlopen. A.u.b. log opnieuw in.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
nl-NL: Je logt in vanaf een ander IP-adres. Log a.u.b. opnieuw in.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
nl-NL: Je hebt een verkeerde gebruikersnaam of wachtwoord ingevoerd. Probeer het opnieuw. Denk er aan, wachtwoorden zijn hoofdlettergevoelig%s en dat je account geblokkeerd zal worden na een aantal mislukte inlogpogingen%s. Neem contact op met de bibliotheek als je problemen blijft ondervinden.

en: There was an error authenticating to external identity provider
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij de authenticatie bij een externe identiteitsprovider

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
nl-NL: Sorry, je Shibboleth-identiteit komt niet overeen met een geldige bibliotheekidentiteit.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
nl-NL: Sorry, de CAS-login is ook mislukt. Als je een lokaal account hebt, kun je die hieronder gebruiken.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
nl-NL: Als je een CAS-account hebt, kun je dat hieronder gebruiken.

en: If you have a local account, you may use that below.
nl-NL: Als je een lokaal account hebt, mag je dat hieronder gebruiken.

en: Log in using a Shibboleth account.
nl-NL: Log in met een Shibboleth account.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
nl-NL: Als je geen Shibboleth-account hebt, maar wel een CAS-account, dan kun je CAS gebruiken.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
nl-NL: Als je geen Shibboleth-account hebt, maar wel een lokaal account, dan kun je hieronder inloggen.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
nl-NL: Kies a.u.b. waarmee je wilt authenticeren:

en: Sorry, the CAS login failed.
nl-NL: Sorry, de CAS inlog is mislukt.

en: Log in using a CAS account.
nl-NL: Log in met een CAS account.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
nl-NL: Als je een CAS-account hebt, kies a.u.b. met welke je wilt authenticeren:

en: Nothing
nl-NL: Niets

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
nl-NL: Als je geen CAS-account hebt, maar wel een lokaal account, dan kun je nog steeds inloggen:

en: Sorry, your Google login failed.
nl-NL: Sorry, je Google-login is mislukt.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
nl-NL: Let op dat de Google-login alleen werkt als je een e-mailadres gebruikt dat geregistreerd is bij deze bibliotheek.

en: If you want to, you can try to
nl-NL: Als je wilt, kun je proberen om

en: log in using a different account
nl-NL: log in met een ander account

en: Error:
nl-NL: Fout:

en: Your password has expired!
nl-NL: Je wachtwoord is verlopen!

en: Reset your password
nl-NL: Stel je wachtwoord opnieuw in

en: You must contact the library to reset your password
nl-NL: Neem contact op met de bibliotheek om je wachtwoord opnieuw in te stellen

en: Don't have a password yet?
nl-NL: Heb je nog geen wachtwoord?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
nl-NL: Als je nog geen wachtwoord hebt, neemt dan contact op met de bibliotheek. We zullen er graag één voor je aanmaken.

en: Don't have a library card?
nl-NL: Heb je geen bibliotheekpas?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
nl-NL: Als je geen bibliotheekpas hebt, bezoek dan de lokale bibliotheek om je in te laten schrijven.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
nl-NL: Inloggen op de catalogus is niet mogelijk gemaakt door de bibliotheek.

en: Email
nl-NL: E-mail

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
nl-NL: Je kunt de Koha beheerder e-mailen om deze fout te melden.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
nl-NL: Gebruik de bovenste menubalk om naar een ander deel van Koha te navigeren.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Zoek een thesaurusterm &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Authority type:
nl-NL: Thesaurustype:

en: Search options:
nl-NL: Zoekopties:

en: contains
nl-NL: bevat

en: starts with
nl-NL: begint met

en: is exactly
nl-NL: is exact

en: Term(s):
nl-NL: Term(en):

en: Where:
nl-NL: Waar:

en: in the complete record
nl-NL: in het complete record

en: in any heading
nl-NL: in alle ingangen

en: in main entry
nl-NL: in hoofdwoord

en: Order by:
nl-NL: Sorteer op:

en: Heading ascendant
nl-NL: Oplopende sortering

en: Heading descendant
nl-NL: Aflopende sortering

en: Previous
nl-NL: Vorige

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %sZoekresultaat thesaurusterm%sGeen resultaten gevonden%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Results
nl-NL: Resultaten

en: Authority search results
nl-NL: Zoekresultaten thesaurus

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
nl-NL: Toon %s van ongeveer %s resultaten

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
nl-NL: %s %s Geen resultaten gevonden. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nl-NL: Resultaat %s tot %s van de %s

en: Authorized headings
nl-NL: Gecontroleerde termen

en: Type of heading
nl-NL: Type ingang

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je mandje &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your cart
nl-NL: Je mandje

en: Brief display
nl-NL: Korte presentatie

en: More details
nl-NL: Meer gegevens

en: Send
nl-NL: Versturen

note: A
en: Select format and download cart
nl-NL: Kies format en download winkelwagen

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
nl-NL: RIS (Zotero, EndNote, overige)

en: Empty and close
nl-NL: Wis en sluit

en: Hide window
nl-NL: Verberg venster

en: Select all
nl-NL: Selecteer alles

en: Clear all
nl-NL: Wis alles

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
nl-NL: Selecteer titels om te:

en: Remove
nl-NL: Verwijderen

en: Add to a list
nl-NL: Voeg toe aan een lijst

en: New tag:
nl-NL: Nieuwe tag:

en: Author(s)
nl-NL: Auteur(s)

en: Subject(s)
nl-NL: Trefwoord(en)

en: Unified title
nl-NL: Uniforme titel

en: Serial
nl-NL: Tijdschrift

en: Classification
nl-NL: Classificatie

en: Location(s) (Status)
nl-NL: Locatie(s) (Status)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
nl-NL: %s Dit record heeft geen items. %s

en: Items in your cart
nl-NL: Exemplaren in je mand

en: Year
nl-NL: Jaar

en: Location (Status)
nl-NL: Locatie (Status)

en: Tag status here.
nl-NL: Tag status hier.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
nl-NL: %sDit record heeft geen items.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
nl-NL: Geen exemplaar geselecteerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
nl-NL: Er werd geen tag gespecificeerd.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
nl-NL: De geselecteerde titels:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
nl-NL: Record is geblokkeerd &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalogus

en: Blocked record
nl-NL: Geblokkeerd record

en: Blocked
nl-NL: Geblokkeerd

en: You are not authorized to view this record.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om dit record te bekijken.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Kijk in onze catalogus &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Search type:
nl-NL: Zoek type:

en: Fuzzy
nl-NL: Vaag

en: Really fuzzy
nl-NL: Echt vaag

en: An error occurred, please try again.
nl-NL: Er is een fout opgetreden, probeer opnieuw:

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
nl-NL: Geen resultaten gevonden. Probeer een andere zoekterm.

en: This feature is not enabled
nl-NL: Dit onderdeel is niet ingeschakeld

en: Browse our catalog
nl-NL: Doorzoek de catalogus

en: Top level
nl-NL: Topterm

en: Items in catalog
nl-NL: Exemplaren in de catalogus

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
nl-NL: De browsertabel is leeg. Deze functie is niet volledig ingesteld. Zie de

en: for more information on what it does and how to configure it.
nl-NL: voor meer informatie over wat het is en hoe het ingesteld wordt.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Literatuurlijsten voor %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Course reserves for &nbsp;
nl-NL: Literatuurlijsten voor &nbsp;

en: Course reserves for
nl-NL: Cursusmateriaal voor

en: Department:
nl-NL: Afdeling:

en: Course number:
nl-NL: Cursusnummer:

en: Section:
nl-NL: Sectie:

en: Instructors:
nl-NL: Docenten:

en: Notes:
nl-NL: Annotaties:

en: Courses
nl-NL: Cursussen

en: Copy number
nl-NL: Exemplaarnummer

en: Date due
nl-NL: Datum verwacht

en: No reserves have been selected for this course.
nl-NL: Geen bronnen geselecteerd voor deze lijst.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
nl-NL: Zoek naar cursusmateriaal

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Cursussen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Dept.
nl-NL: Afd.

en: Course #
nl-NL: Cursus #

en: Section
nl-NL: Sectie

en: Instructors
nl-NL: Docenten

note: SCRIPT
en: Search courses
nl-NL: Zoek naar cursussen

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je afhalingen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
nl-NL: De mogelijkheid om af te halen is niet ingesteld voor je bibliotheek.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
nl-NL: Afhalen voor deze dag is niet mogelijk, het is een vrije dag.

en: This patron does not have waiting holds.
nl-NL: Voor deze lener staan geen aanvragen klaar.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
nl-NL: Afhaalmoment al ingepland voor deze bibliotheek.

en: Wrong slot selected.
nl-NL: Verkeerde tijdslot geselecteerd.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
nl-NL: Er zijn geen afhaalmomenten meer beschikbaar voor dit tijdslot. Kies een ander.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
nl-NL: Kan exemplaren niet uitlenen aan %s

en: The library has been notified of your arrival.
nl-NL: De bibliotheek is ingelicht over je komst.

en: Your pickups
nl-NL: Je afhalingen

en: Schedule a pickup
nl-NL: Plan afhaalmoment

en: Pickup library
nl-NL: Afhaalbibliotheek

en: Schedule
nl-NL: Plannen

en: Alert staff of your arrival
nl-NL: Attendeer staf op aankomst

en: Cancel this pickup
nl-NL: Annuleer afhaling

en: No curbside pickups.
nl-NL: Geen afhalingen.

en: Pickup library:
nl-NL: Afhaalbibliotheek:

en: Select a library
nl-NL: Kies een bibliotheek

en: You already have a pickup scheduled for this library.
nl-NL: Afhaalmoment is al ingepland voor deze bibliotheek.

en: Required
nl-NL: Vereist

en: Pickup date:
nl-NL: Afhaaldatum:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
nl-NL: Plan afhaalmoment

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
nl-NL: Geen ophaalmoment gepland voor deze dag.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
nl-NL: Selecteer een datum en een ophaalmoment

note: SCRIPT
en: Select a time
nl-NL: Kies een tijd

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
nl-NL: Geen wachtende aanvragen bij deze bibliotheek

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Details voor: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Details for:
nl-NL: Details voor:

note: A
en: Local cover image
nl-NL: Lokale afbeelding omslag

note: A
en: Amazon cover image
nl-NL: Amazon omslagafbeelding

en: Image from Amazon.com
nl-NL: Afbeelding van Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
nl-NL: Syndetics omslagafbeelding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
nl-NL: Afbeelding van Syndetics

en: Image from Google Jackets
nl-NL: Afbeelding van Google Books

note: A
en: Image from Coce
nl-NL: Afbeelding van Coce

en: Image from OpenLibrary
nl-NL: Afbeelding van OpenLibrary

en: Image from Baker &amp; Taylor
nl-NL: Afbeelding van Baker &amp; Taylor

note: A
en: Custom cover image
nl-NL: Handmatige omslagafbeelding

note: ABBR
en: koha:biblionumber:%s
nl-NL: koha:biblionummer:%s

en: Item type:
nl-NL: Type item:

en: Reviews from LibraryThing.com:
nl-NL: Recensies van LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
nl-NL: Lijst(en) waarin dit item voorkomt:

en: Tags from this library:
nl-NL: Tags van deze bibliotheek:

en: No tags from this library for this title.
nl-NL: Geen tags van deze bibliotheek voor deze titel.

en: Add tag(s)
nl-NL: Tag(s) toevoegen

en: Log in to add tags.
nl-NL: Log in om tags toe te voegen.

en: Series information:
nl-NL: Reeksinformatie:

en: Click to open in new window
nl-NL: Klik om een nieuw venster te openen

en: Audiovisual profile:
nl-NL: Audiovisueel profiel:

en: Fiction notes:
nl-NL: Opmerking fictie:

en: Awards:
nl-NL: Prijzen:

en: Star ratings
nl-NL: Beoordeling

en: Cancel rating.
nl-NL: Annuleer beoordeling.

en: Enhanced content:
nl-NL: Verrijkte content:

en: Novelist Select:
nl-NL: Select Schrijver:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
nl-NL: %s in bezit

en: Item details
nl-NL: Exemplaargegevens

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
nl-NL: Overige exemplaren %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
nl-NL: Meer informatie ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
nl-NL: Onderdelen (%s)

en: TOC
nl-NL: INH

en: Excerpt
nl-NL: Uittreksel

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
nl-NL: Deze pagina bevat verrijkte content, zichtbaar wanneer JavaScript is geactiveerd of door te klikken op

en: here
nl-NL: hier

en: About the author
nl-NL: Over de auteur

en: Similar items
nl-NL: Vergelijkbare items

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
nl-NL: Abonnementen ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
nl-NL: Opmerkingen%s

en: Novelist Select
nl-NL: Selecteer Schrijver

en: Editions
nl-NL: Edities

en: Serial collection
nl-NL: Tijdschriftencollectie

en: Images
nl-NL: Afbeeldingen

en: Play media
nl-NL: Media afspelen

en: Author identifiers
nl-NL: Auteur identifiers

en: Serial collections
nl-NL: Tijdschriftencollecties

en: Item call number
nl-NL: Exemplaar plaatsnummer

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
nl-NL: Dit record heeft veel fysieke items (%s).

en: View all the physical items.
nl-NL: Bekijk alle fysieke exemplaren.

en: Show all items
nl-NL: Toon alle items

en: 1 item is on order.
nl-NL: 1 exemplaar is in bestelling.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
nl-NL: %s exemplaren zijn in bestelling.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
nl-NL: Totaal aantal aanvragen: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
nl-NL: (prioriteit %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
nl-NL: Totale wachtrij prioriteit: %s

en: Holdings:
nl-NL: Bezit:

en: No physical items for this record
nl-NL: Geen fysieke items voor dit record

en: No other items.
nl-NL: Geen andere items.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
nl-NL: Verrijkte beschrijvingen van Syndetics:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
nl-NL: Alleen %s resultaten worden getoond:

en: show all component parts
nl-NL: toon alle onderdelen

en: Table of contents provided by Syndetics
nl-NL: Inhoudsopgave verzorgd door Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
nl-NL: Uittreksel verzorgd door Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
nl-NL: Recensies verzorgd door Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
nl-NL: Auteursinformatie verzorgd door Syndetics

en: This is a serial
nl-NL: Dit is een serieel werk

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
nl-NL: Er is/zijn %s abonnement(en) in relatie met deze titel.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
nl-NL: Bij bibliotheek: %s

en: This subscription is closed.
nl-NL: Dit abonnement is verlopen.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
nl-NL: Locatie: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
nl-NL: Standplaats: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
nl-NL: Abonnement van: %s tot:%s %s %s nu (heden)%s

note: A
en: Cancel email notification
nl-NL: Annuleer e-mailnotificatie

en: You have subscribed to email notification on new issues.
nl-NL: Je hebt je geabonneerd op e-mailnotificatie bij nieuwe afleveringen.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
nl-NL: Abonneer op e-mailnotificatie bij nieuwe afleveringen

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
nl-NL: Je moet inloggen als je je wilt abonneren op e-mailnotificatie bij nieuwe afleveringen

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
nl-NL: Ontbrekende afleveringen: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
nl-NL: De %s nieuwste afleveringen voor dit abonnement:

en: Latest serials
nl-NL: Nieuwste tijdschriften

en: Issue #
nl-NL: Aflevering #

en: Publication date
nl-NL: Publicatiedatum

en: Received date
nl-NL: Ontvangstdatum

en: Note
nl-NL: Annotatie

en: Your comment
nl-NL: Je opmerking

en: Your comment (preview, pending approval)
nl-NL: Je opmerking (preview, wacht op goedkeuring)

en: Edit
nl-NL: Bewerken

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
nl-NL: Opmerking door %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
nl-NL: Opmerking door %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
nl-NL: Opmerking door %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
nl-NL: Gebruikersopmerking over %s

en: There are no comments on this title.
nl-NL: Er zijn geen opmerkingen over deze titel.

en: Post your comments on this title.
nl-NL: Plaats je opmerkingen over deze titel.

en: to post a comment.
nl-NL: om een opmerking te plaatsen.

en: Other editions of this work
nl-NL: Andere edities van dit werk

en: Other editions
nl-NL: Andere edities

en: by
nl-NL: door

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
nl-NL: [%s tag niet ondersteund door uw browser.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
nl-NL: Klik op een afbeelding om deze in de image viewer te bekijken

en: Browse results
nl-NL: Bekijk resultaten

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
nl-NL: Zie: %s%s%svorige biblio%s

en: Back to results
nl-NL: Terug naar resultaat

note: A
en: Back to the results search list
nl-NL: Terug naar lijst zoekresultaat

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
nl-NL: Zie: %s%s%svolgende biblio%s

en: Next
nl-NL: Volgende

note: A
en: View record "%s %s %s"
nl-NL: Record bekijken "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
nl-NL: Ga naar detailgegevens

en: by
nl-NL: door

en: Share
nl-NL: Delen

note: A
en: Share on Facebook
nl-NL: Deel op Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
nl-NL: Deel op LinkedIn

note: A
en: Share by email
nl-NL: Deel via e-mail

en: Select the item(s) to search
nl-NL: Selecteer item(s) om te zoeken

en: Select none
nl-NL: Niets selecteren

en: Visit web site
nl-NL: Bezoek de website

en: Current library
nl-NL: Huidige bibliotheek

en: Home library
nl-NL: Thuisbibliotheek

en: Materials specified
nl-NL: Gespecificeerde materialen

en: Vol info
nl-NL: Dl. of jrg.

en: Item holds
nl-NL: Aanvragen voor exemplaar

en: Item hold queue priority
nl-NL: Reserveer item wachtrij prioriteit

en: (Opens below)
nl-NL: (Opent hieronder)

en: Browse shelf
nl-NL: Vergelijkbare titels

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
nl-NL: %s%s%s%sLink naar online bron%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
nl-NL: Amazon omslagafbeelding (<a href='%s'>bekijk de originele afbeelding</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
nl-NL: Omslagafbeelding van Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
nl-NL: Omslagafbeelding van Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
nl-NL: Omslagafbeelding van Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
nl-NL: Bron omslagafbeelding onbekend

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
nl-NL: Afbeelding van Google Books (<a href='%s'>bekijk de originele afbeelding</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
nl-NL: Afbeelding van OpenLibrary (<a href='%s'>bekijk de originele afbeelding</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Kwitantie &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Discharge
nl-NL: Afboeken

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
nl-NL: %s Een fout deed zich voor tijdens het genereren van het PDF bestand. Neem contact op met een medewerker om dit probleem op te lossen. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
nl-NL: Je kwijtscheldingsverzoek is verstuurd. Je kwijtschelding komt binnen enkele dagen beschikbaar op deze pagina.

en: Get your discharge
nl-NL: Krijg je afboeking

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
nl-NL: Je afboeking zal binnen enkele dagen op deze pagina beschikbaar zijn.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
nl-NL: Er kan geen afboeking gedaan worden, je hebt nog geleende exemplaren. Breng alle exemplaren terug voordat een afboeking wordt aangevraagd.

en: What is a discharge?
nl-NL: Wat is een afboeking?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
nl-NL: Dit document verklaart dat je alle geleende exemplaren teruggebracht hebt. Soms wordt hierom gevraagd bij overplaatsing naar een andere school. De afboeking wordt door ons naar je school gestuurd. Je kunt het ook vinden in je gebruikersaccount.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
nl-NL: : Dit verzoek is alleen geldig als je geen uitstaande boetes hebt. Na indienen van het verzoek, kun je geen bibliotheekmaterialen meer lenen.

en: Warning
nl-NL: Waarschuwing

en: Ask for a discharge
nl-NL: Vraag om een afboeking

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Download mand &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Download cart
nl-NL: Download mandje

en: -- Choose format --
nl-NL: -- Kies formaat --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
nl-NL: OK

en: Close this window
nl-NL: Sluit dit venster

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Download lijst %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
nl-NL: Download lijst '%s'

en: Download list
nl-NL: Download lijst

en: Your download should begin automatically.
nl-NL: Je download zou automatisch moeten beginnen.

en: Choose format
nl-NL: Kies format

en: Choose action
nl-NL: Kies actie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
nl-NL: Kies een download format

en: Download list unsuccessful
nl-NL: Download lijst is mislukt

en: You do not have permission to download this list.
nl-NL: Je hebt de bevoegdheid niet om deze lijst te downloaden.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Volledige abonnementsgeschiedenis voor %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Full subscription history
nl-NL: Volledige abonnementsgeschiedenis

en: Library:
nl-NL: Bibliotheek:

en: Subscription:
nl-NL: Abonnement:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
nl-NL: Volledige abonnementsgeschiedenis voor %s

en: Brief history
nl-NL: Korte geschiedenis

en: Full history
nl-NL: Volledige geschiedenis

en: Show year:
nl-NL: Toon jaar:

en: Subscriptions
nl-NL: Abonnementen

en: Date received
nl-NL: Datum ontvangen

en: Number
nl-NL: Nummer

en: Subscription
nl-NL: Abonnement

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
nl-NL: (Alles)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je aanvraaggeschiedenis &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your holds history
nl-NL: Je aanvraaggeschiedenis

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
nl-NL: %s Geen data beschikbaar %s %s

en: Order by date
nl-NL: Sorteren op datum

en: Order by title
nl-NL: Sorteren op titel

en: Order by author
nl-NL: Sorteer op auteur

en: Showing 50 items.
nl-NL: Tonen van 50 items.

en: Showing all items.
nl-NL: Toon alle items.

en: Show 50 items
nl-NL: Toon 50 items

en: Hold date
nl-NL: Aanvraagdatum

en: Expiration date
nl-NL: Verloopdatum

en: Waiting date
nl-NL: Wachtdatum

en: Cancellation date
nl-NL: Annuleringsdatum

en: Requested item type
nl-NL: Aangevraagd itemtype

en: Any item type
nl-NL: Elk willekeurig item type

en: Fulfilled
nl-NL: Vervuld

en: Cancelled
nl-NL: Geannuleerd

en: Waiting
nl-NL: Wachtend

en: In transit
nl-NL: Onderweg

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
nl-NL: %s %s %s %s is te laat %sJe exemplaar van %s (barcode %s) is te laat %s %s dient ingeleverd te worden %sJe exemplaar van %s (barcode %s) dient vandaag terug te zijn in de bibliotheek %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je zoekactie IDREF voor ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
nl-NL: %s Dit ppn werd niet gevonden op de idref service. %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
nl-NL: Klik om deze rol uit te breiden

en: Citation
nl-NL: Citaat

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je IBL aanvragen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Request updated
nl-NL: Aanvraag bijgewerkt

en: Request placed
nl-NL: Aanvraag geplaatst

en: New interlibrary loan request
nl-NL: Nieuwe interbibliothecaire leenaanvraag

en: View interlibrary loan request
nl-NL: Toon interbibliothecaire leenaanvraag

en: Ill request disclaimer
nl-NL: Disclaimer ibl aanvraag

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
nl-NL: IBL module configuratie probleem. Neem contact op met je beheerder van het bibliotheeksysteem.

en: Backends
nl-NL: Beheermodules

en: Create a new request
nl-NL: Maak een nieuwe lijst

en: Requests
nl-NL: Aanvragen

en: Request ID
nl-NL: Verzoek ID

en: Requested from
nl-NL: Aangevraagd bij

en: Request type
nl-NL: Aanvraagtype

en: Last updated
nl-NL: Laatst bijgewerkt

en: N/A
nl-NL: N/B

en: View
nl-NL: Tonen

en: Details from library
nl-NL: Details van de bibliotheek

en: Request ID:
nl-NL: Vraag om ID:

en: Requested from:
nl-NL: Aangevraagd bij:

en: Requested item:
nl-NL: Aangevraagd exemplaar:

en: View the requested item
nl-NL: Bekijk het aangevraagde exemplaar

en: Collection library:
nl-NL: Collectie bibliotheek:

en: Request type:
nl-NL: Aanvraagtype:

en: Request placed:
nl-NL: Aanvraag geplaatst:

en: Last updated:
nl-NL: Laatst bijgewerkt:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
nl-NL: Details van %s

note: %1$s:  IF meta.value %2$s:  meta.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
nl-NL: %s%s%sJ/N%s

en: Request cancellation
nl-NL: Aanvraag annuleren

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
nl-NL: Wijzigingen indienen

en: Interlibrary loan item availability
nl-NL: Interbibliothecair leenexemplaar beschikbaarheid

en: Displaying availability results
nl-NL: Toon resultaten beschikbaarheid

en: If you can't find what you are looking for, you can
nl-NL: Als je niet kunt vinden waar je naar zoekt, kun je

en: continue creating your request
nl-NL: ga door met aanmaken van aanvraag

en: or
nl-NL: of

en: cancel your request
nl-NL: annuleer je aanvraag

en: ILL request disclaimer
nl-NL: Disclaimer IBL aanvraag

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Afbeeldingen for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
nl-NL: Afbeeldingen voor %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
nl-NL: Miniatuurweergave

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Bericht bij uitlening bewerken %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
nl-NL: Bericht bij uitlening bewerken '%s' %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
nl-NL: %s Berichten bij uitlening zijn niet ingeschakeld. Neem contact op met de bibliotheek. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
nl-NL: Bericht bij uitlening bewerken %s %s

en: Edit checkout note
nl-NL: Bericht bij uitlening bewerken

en: Note:
nl-NL: Opmerking:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
nl-NL: Opmerking indienen

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
nl-NL: %s %s &rsaquo; %s Bibliotheken &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalogus

en: Phone:
nl-NL: Telefoon:

en: News
nl-NL: Nieuws

en: Display news for:
nl-NL: Toon nieuws voor:

en: System-wide only
nl-NL: Alleen systeembreed

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
nl-NL: Gepubliceerd op %s %s door

en: Show all news
nl-NL: Toon alle nieuwsberichten

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
nl-NL: RSS-feed voor %s bibliotheeknieuws

en: RSS feed for library news
nl-NL: RSS-feed voor nieuws van de bibliotheek

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
nl-NL: RSS feed voor %s en systeemwijd bibliotheeknieuws

en: RSS feed for system-wide library news
nl-NL: RSS feed voor systeemwijd bibliotheeknieuws

en: This news item does not exist.
nl-NL: Dit nieuwsbericht bestaat niet.

en: No news to display.
nl-NL: Geen nieuws om weer te geven.

en: Quote of the day
nl-NL: Citaat van de dag

en: Log in to your account:
nl-NL: Log in met je account:

en: User summary
nl-NL: Overzicht gebruikergegevens

en: Welcome,
nl-NL: Welkom,

en: due in fines and charges
nl-NL: verschuldigd aan boetes en kosten

en: total savings
nl-NL: totale besparing

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Wijzigingen verzonden &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your personal details
nl-NL: Je persoonlijke gegevens

en: Updates submitted
nl-NL: Wijzigingen ingediend

en: Thank you
nl-NL: Bedankt

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
nl-NL: Je wijzigingen zijn ingediend en je leneraccount is aangepast.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
nl-NL: Je wijzigingen zijn ingediend. Een medewerker zal je wijzigingen controleren voor deze toegepast worden.

en: Street number:
nl-NL: Huisnummer:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %sJe persoonlijke gegevens bijwerken%sRegistreer een nieuw account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Register a new account
nl-NL: Registreer een nieuw account

en: To make changes to your record please contact the library.
nl-NL: Neem a.u.b. contact op met de bibliotheek om wijzigingen in je record aan te brengen.

en: No changes were made.
nl-NL: Geen wijzigingen aangebracht.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
nl-NL: Je hebt niet alle verplichte velden ingevuld. Vul a.u.b. alle missende velden en dien opnieuw in.

en: The following fields contain invalid information:
nl-NL: De volgende velden bevatten ongeldige informatie:

en: Contact information:
nl-NL: Contactinformatie:

en: primary email address
nl-NL: primair e-mailadres

en: secondary email address
nl-NL: secondair e-mailadres

en: Alternate address information:
nl-NL: Alternatief adres:

en: email address
nl-NL: e-mailadres

en: Passwords do not match!
nl-NL: De wachtwoorden komen niet overeen!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
nl-NL: Het wachtwoord moet tenminste %s karakters lang zijn.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
nl-NL: Het wachtwoord moet tenminste één getal, één letter en één hoofdletter bevatten.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
nl-NL: Het wachtwoord mag niet beginnen of eindigen met een spatie.

en: This email address already exists in our database.
nl-NL: Dit e-mailadres bestaat al in onze database.

en: Emails do not match!
nl-NL: E-mailadressen komen niet overeen!

en: confirm email address
nl-NL: bevestig e-mailadres

en: Please correct and resubmit.
nl-NL: Breng correcties aan en dien opnieuw in.

en: The entered card number is the wrong length.
nl-NL: Het opgegeven kaartnummer heeft de verkeerde lengte.

en: The entered card number is already in use.
nl-NL: Het opgegeven kaartnummer wordt al gebruikt.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
nl-NL: Er waren problemen om je registratie te verwerken. Neem contact op met je bibliotheek voor hulp.

en: Error: Userid is not valid
nl-NL: Fout: Userid is niet geldig

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
nl-NL: Fout %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
nl-NL: Je hebt de verkeerde karakters ingetikt. Probeer opnieuw in te dienen.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
nl-NL: De borgstaander je huidige uitleningen laten zien?

en: Allow your guarantor to view your current fines?
nl-NL: De borgstaander uw huidige uitleningen in laten zien?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
nl-NL: Geborgd door %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
nl-NL: Waarde is al in gebruik (%s)

en: Library card number:
nl-NL: Bibliotheekkaartnummer:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
nl-NL: Kaartnummer moet precies %s karakters lang zijn.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
nl-NL: Kaartnummer moet tussen %s en %s karakters lang zijn.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
nl-NL: Kaartnummer kan maximaal %s karakters zijn.

en: There is no minimum or maximum character length.
nl-NL: Er is geen minimum of maximum aantal karakters.

en: Username:
nl-NL: Gebruikersnaam:

en: Expiration date:
nl-NL: Verloopdatum:

en: Home library:
nl-NL: Thuisbibliotheek:

en: Identity
nl-NL: Identiteit

en: Salutation:
nl-NL: Aanhef:

en: Surname:
nl-NL: Achternaam:

en: First name:
nl-NL: Voornaam:

en: Middle name:
nl-NL: Tweede voornaam:

en: Date of birth:
nl-NL: Geboortedatum:

en: Initials:
nl-NL: Initialen:

en: Pronouns:
nl-NL: Voornaamwoorden:

en: Other names:
nl-NL: Tussenvoegsels:

en: Female:
nl-NL: Vrouwelijk:

en: Male:
nl-NL: Mannelijk:

en: None specified:
nl-NL: Niets opgegeven:

en: Main address
nl-NL: Huisadres

en: Street type:
nl-NL: Straattype:

en: Address:
nl-NL: Adres:

en: Address 2:
nl-NL: Adres 2:

en: City:
nl-NL: Stad:

en: State:
nl-NL: Provincie:

en: ZIP/Postal code:
nl-NL: Postcode:

en: Country:
nl-NL: Land:

en: Contact information
nl-NL: Contactinformatie

en: Primary phone:
nl-NL: Primair telefoonnummer:

en: Secondary phone:
nl-NL: Secondair telefoonnummer:

en: Other phone:
nl-NL: Alternatief telefoonnummer:

en: Primary email:
nl-NL: Primair e-mailadres:

en: Confirm primary email:
nl-NL: Bevestig primair e-mailadres:

en: Secondary email:
nl-NL: Secondair e-mailadres:

en: Main contact method:
nl-NL: Belangrijkste manier voor contact:

en: Primary phone
nl-NL: Primair telefoonnummer

en: Secondary phone
nl-NL: Secundair telefoonnummer

en: Other phone
nl-NL: Alternatief telefoonnummer

en: Primary email
nl-NL: Primair e-mailadres

en: Secondary email
nl-NL: Secundair e-mailadres

en: Preferred language for notices:
nl-NL: Voorkeurstaal voor berichten:

en: Default
nl-NL: Standaard

en: Alternate address
nl-NL: Alternatief adres

en: Phone:
nl-NL: Telefoon:

en: Email:
nl-NL: E-mail:

en: Contact note:
nl-NL: Notitie bij contactpersoon:

en: Alternate contact
nl-NL: Alternatief contactpersoon

en: Password
nl-NL: Wachtwoord

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
nl-NL: Je wachtwoord moet tenminste %s karakters bevatten, waaronder HOOFDLETTERS, kleine letters en cijfers.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
nl-NL: Je wachtwoord moet tenminste %s karakters lang zijn.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
nl-NL: Als je geen wachtwoord invult zal het systeem een wachtwoord genereren.

en: Confirm password:
nl-NL: Bevestig wachtwoord:

en: Additional information
nl-NL: Verdere informatie

en: New
nl-NL: Nieuw

en: Data privacy policy consent
nl-NL: Data privacybeleid toestemming

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
nl-NL: Ik stem in met het verwerken van mijn persoonlijke gegevens zoals is aangegeven in de

en: privacy policy
nl-NL: privacybeleid

en: Verification
nl-NL: Verificatie

en: Verification:
nl-NL: Verificatie:

en: Please type the following characters into the preceding box:
nl-NL: Typ de volgende karakters in het voorgaande vak:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
nl-NL: Wijzigingsverzoek indienen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
nl-NL: Kan je instelling niet bijwerken!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
nl-NL: Je instelling is bijgewerkt!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je berichtinstellingen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your messaging settings
nl-NL: Je berichtinstellingen

en: Settings updated
nl-NL: Instellingen bijgewerkt

en: Days in advance
nl-NL: Dagen vantevoren

en: Phone
nl-NL: Telefoon

en: Digests only
nl-NL: Alleen samenvattingen

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
nl-NL: Kies voor cumulatieve berichten om het aantal berichten te beperken. Berichten worden dan bewaard en als een enkel bericht verstuurd.

en: Item due
nl-NL: Exemplaar inleverdatum

en: Advance notice
nl-NL: Attenderingsbericht

en: Hold filled
nl-NL: Aanvraag vervuld

en: Hold reminder
nl-NL: Aanvraag herinnering

en: Item check-in
nl-NL: Exemplaar inname

en: Item checkout and renewal
nl-NL: Exemplaar uitleen en verlenging

en: Item checkout
nl-NL: Exemplaar uitleen

en: Interlibrary loan ready
nl-NL: IBL gereed

en: Interlibrary loan unavailable
nl-NL: IBL niet beschikbaar

en: Interlibrary loan updated
nl-NL: IBL bijgewerkt

en: Auto renewal
nl-NL: Automatisch verlengen

en: Unknown
nl-NL: Onbekend

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
nl-NL: Kies hoeveel dagen van tevoren je het bericht wilt ontvangen

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
nl-NL: Deselecteer SMS berichten

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
nl-NL: Selecteer SMS berichten

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
nl-NL: Annuleer attendering via telefoon

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
nl-NL: Selecteer attendering via telefoon

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
nl-NL: Maak keuze voor itiva berichten ongedaan

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
nl-NL: Selecteer itiva berichten

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
nl-NL: Maak keuze voor e-mailberichten ongedaan

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
nl-NL: Selecteer bericht via e-mail

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
nl-NL: Maak keuze voor samenvattingen ongedaan

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
nl-NL: Kies een methode voor verzending voor het selecteren van een samenvatting

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
nl-NL: Kies samenvattingen

en: Notice:
nl-NL: Melding:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
nl-NL: Kosten voor tekstberichten kunnen in rekening gebracht worden bij het gebruik van deze dienst. Neem bij vragen contact op met je mobiele provider.

en: SMS number:
nl-NL: SMS-nummer:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
nl-NL: Alleen cijfers invoeren. Voeg een + in voor het nummer als een landcode wordt gebruikt.

en: SMS provider:
nl-NL: SMS-provider:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
nl-NL: Neem contact op met een bibliotheekmedewerker als je niet zeker weet wie je mobiele provider is, of als je provider niet in deze lijst staat.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
nl-NL: Wijzigingen indienen

en: You are not allowed to call this page directly
nl-NL: Je mag deze pagina niet rechtstreeks openen

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
nl-NL: Nieuws van %s%s%sde bibliotheek%s

en: Catalog search
nl-NL: Cataloguszoekactie

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Search the %s catalog %s Search the Koha library catalog %s
nl-NL: %sDoorzoek de %scatalogus%sDoorzoek de Koha bibliotheekcatalogus%s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
nl-NL: %s Zoeken %snaar '%s'%s%s&nbsp;met filter(s):&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF ( SEARCH_RESULT.author ) %4$s:  SEARCH_RESULT.author | html
en: %s %s %s By %s.
nl-NL: %s %s %s Op %s.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.title | html
en: Place hold on %s
nl-NL: Plaats aanvraag op %s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: OverDrive zoekactie voor '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
nl-NL: Cataloguszoekactie op '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
nl-NL: OverDrive zoekactie voor '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
nl-NL: Altijd beschikbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
nl-NL: Beschikbaarheid:

note: SCRIPT
en: Currently available
nl-NL: Momenteel beschikbaar

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
nl-NL: Momenteel niet beschikbaar

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
nl-NL: Fout bij het zoeken in OverDrive collectie.

note: SCRIPT
en: Found
nl-NL: Gevonden

note: SCRIPT
en: Items available:
nl-NL: Beschikbare exemplaren:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
nl-NL: Laden...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
nl-NL: Geen resultaten gevonden in de OverDrive collectie van de bibliotheek.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
nl-NL: Zoeken in OverDrive...

note: SCRIPT
en: out of
nl-NL: van de

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
nl-NL: resultaten in de OverDrive collectie van de bibliotheek.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
nl-NL: wachtende aanvragen:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %s%s%sPaginafout%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Page error
nl-NL: Paginafout

en: This page does not exist.
nl-NL: Deze pagina bestaat niet.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Verander je wachtwoord &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Change your password
nl-NL: Wijzig je wachtwoord

en: Password updated
nl-NL: Wachtwoord bijgewerkt

en: Change your password
nl-NL: Wijzig je wachtwoord

en: There was a problem with your submission
nl-NL: Er is een probleem met je bijdrage

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
nl-NL: Wachtwoorden komen niet overeen. Voer nieuwe wachtwoord nogmaals in.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
nl-NL: Huidige wachtwoord onjuist. Als dit probleem blijft, laat dan de bibliotheek je wachtwoord te resetten.

en: Current password:
nl-NL: Huidig wachtwoord:

en: New password:
nl-NL: Nieuw wachtwoord:

en: Re-type new password:
nl-NL: Typ nieuw wachtwoord opnieuw:

en: You can't change your password.
nl-NL: Je kunt je wachtwoord niet wijzigen.

en: Your password has been changed
nl-NL: Je wachtwoord is gewijzigd

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
nl-NL: Terug naar mijn account

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Herstel vergeten wachtwoord &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Forgotten password recovery
nl-NL: Vergeten wachtwoord herstellen

en: Error
nl-NL: Fout

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
nl-NL: Er is iets fout gegaan tijdens het versturen van de wachtwoord herstel link.

en: Please try again later.
nl-NL: Probeer het later nog eens.

en: No account was found with the provided information.
nl-NL: Er is geen account gevonden met deze informatie.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
nl-NL: Sorry, je wachtwoord kan niet online worden gewijzigd.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
nl-NL: Accountidentificatie met enkel dit e-mailadres is twijfelachtig.

en: Please use the field 'Login' as well.
nl-NL: Gebruik ook het veld 'Login'.

en: This account has no email address we can send the email to.
nl-NL: Dit account heeft geen e-mails om e-mails naartoe te sturen.

en: The process of password recovery has already been started for this account
nl-NL: Het wachtwoord herstelproces is al gestart voor dit account

en: You should have received an email with a link to reset your password.
nl-NL: Je zou een e-mail ontvangen moeten hebben met een link om je wachtwoord opnieuw in te stellen.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
nl-NL: %s De wachtwoorden komen niet overeen. %s

en: Get new password recovery link
nl-NL: Vraag een nieuw link aan voor wachtwoord herstel

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
nl-NL: Als je deze e-mail niet ontvangen hebt, kun je een nieuwe aanvragen:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
nl-NL: %s De aangeklikte link is of niet geldig of verlopen.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
nl-NL: Gebruik de link uit de e-mail of vraag een medewerker om hulp. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
nl-NL: Neem contact op met de bibliotheek als u aanvullende hulp nodig heeft.

en: You can't reset your password.
nl-NL: Je kunt je wachtwoord niet opnieuw instellen.

en: Password recovery
nl-NL: Herstel vergeten wachtwoord

en: To reset your password, enter your login or your email address.
nl-NL: Voer je gebruikersnaam of e-mailadres in om je wachtwoord opnieuw in te stellen.

en: Password not valid
nl-NL: Wachtwoord is niet correct

en: Confirm new password:
nl-NL: Bevestig nieuw wachtwoord:

en: You will receive an email shortly.
nl-NL: Je ontvangt zo meteen een e-mail.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
nl-NL: Klik op de link in deze e-mail om het proces af te ronden om je wachtwoord te resetten.

en: This link is valid for 2 days starting now.
nl-NL: Deze link is geldig voor 2 dagen vanaf nu.

en: Return to the main page
nl-NL: Ga terug naar de hoofdpagina

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
nl-NL: Het wachtwoord is gewijzigd voor gebruiker "%s".

en: Log in to your account.
nl-NL: Log in met je account.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je toestemmingen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your consents
nl-NL: Je instemmingen

en: Privacy policy consent
nl-NL: Instemming privacybeleid

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
nl-NL: Om ingelogd te blijven, dien je toestemming te geven om je persoonlijke gegevens te verwerken conform de AVG in de link hieronder.

en: If you choose to withdraw your consent we will
nl-NL: Als je kiest voor het intrekken van je toestemming, dan zullen wij

en: remove your account
nl-NL: verwijder je account

en: within a reasonable time and you should log out now.
nl-NL: binnen een redelijke tijd en moet je nu uitloggen.

en: I have read the
nl-NL: Ik heb het

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
nl-NL: gelezen en stem in met het verwerken van mijn persoonlijke gegevens zoals daarin is aangegeven.

en: Do you agree?
nl-NL: Ga je daarmee akkoord?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
nl-NL: Toestemming voor %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
nl-NL: Nee %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
nl-NL: Nee %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
nl-NL: Je instemming is geregistreerd op %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
nl-NL: We hebben geregistreerd dat je geen toestemming geeft op %s.

en: Cookie consents
nl-NL: Je toestemmingen voor cookies

en: View your cookie consents
nl-NL: Bekijk je toestemmingen voor cookies

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je privacyinstellingen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your privacy management
nl-NL: Je privacyinstellingen

en: Your checkout history has been deleted.
nl-NL: Je leengeschiedenis is verwijderd.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
nl-NL: Het verwijderen van je uitleengeschiedenis is niet gelukt, omdat er een probleem is met de instelling van deze functie. Help het systeem te verbeteren door de bibliotheek te informeren over deze fout

en: No checkout history to delete
nl-NL: Geen leengeschiedenis om te verwijderen

en: Your hold history has been deleted.
nl-NL: Je aanvraaggeschiedenis is verwijderd.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
nl-NL: Verwijderen van de uitleengeschiedenis is mislukt. Help het systeem te verbeteren door de bibliotheek te informeren over deze fout

en: No hold history to delete
nl-NL: Geen aanvraaggeschiedenis om te verwijderen

en: Your privacy rules have been updated.
nl-NL: Je privacyinstelling is bijgewerkt.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
nl-NL: Je privacy is belangrijk voor ons. Op dit scherm kun je aangeven hoe lang we je uitleen- en aanvraaggeschiedenis moeten bewaren.

en: Your options are:
nl-NL: Je opties zijn:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
nl-NL: Eeuwig: bewaar mijn geschiedenis zonder limiet. Dit is de optie voor gebruikers die willen bijhouden wat ze lezen of aangevraagd hebben.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
nl-NL: Standaard: bewaar mijn geschiedenis overeenkomstig lokale wetgeving. Dit is de standaardoptie : de bibliotheek zal je geschiedenis bewaren voor de wettelijk toegestane termijn.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
nl-NL: Nooit: Verwijder mijn leengeschiedenis per direct. Dit verwijdert alle gegevens van de uitlening op het moment van inlevering en aanvraaggeschiedenis op het moment van uitleen of annulering.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
nl-NL: Let op dat informatie over uitgeleende boeken bewaard moet blijven, ongeacht welke privacy-instelling u kiest.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
nl-NL: Denk er a.u.b. ook aan dat bibliotheekmedewerkers deze waardes voor u niet kunnen bijwerken: het gaat om uw privacy!

en: Privacy rule
nl-NL: Privacy instelling

en: Please choose your privacy rule:
nl-NL: Kies a.u.b. je privacy-instelling:

en: Forever
nl-NL: Eeuwig

en: Never
nl-NL: Nooit

en: Allow your guarantor to view your current charges?
nl-NL: De borgstaander je huidige kosten laten zien?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
nl-NL: Geborgd door %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
nl-NL: Onmiddellijk verwijderen

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
nl-NL: . Nadat u de verwijdering bevestigd heeft, kan niemand de lijst meer opvragen!

en: BE CAREFUL
nl-NL: LET OP

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
nl-NL: Je kunt je uitleen- en aanvraaggeschiedenis onmiddellijk wissen door hier te klikken.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
nl-NL: Direct uitleengeschiedenis verwijderen. Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
nl-NL: Uitleengeschiedenis verwijderen

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
nl-NL: Direct aanvraaggeschiedenis verwijderen. Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
nl-NL: Aanvraaggeschiedenis verwijderen

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
nl-NL: Direct uitleen- en aanvraaggeschiedenis verwijderen. Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
nl-NL: Leen- en aanvraaggeschiedenis verwijderen

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
nl-NL: Let op, de laatste persoon die een exemplaar inlevert wordt geregistreerd voor het geval een item beschadigd ingeleverd werd.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je uitleengeschiedenis &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your checkout history
nl-NL: Je uitleengeschiedenis

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
nl-NL: %s%s%s %s%s%s %s %s Je hebt nog niet eerder iets geleend van deze bibliotheek. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
nl-NL: Gefeliciteerd, in totaal %s bespaard door gebruik van de bibliotheek.

en: Showing last 50 items.
nl-NL: De laatste 50 items worden getoond.

en: Show last 50 items
nl-NL: Toon de laatste 50 items

en: All
nl-NL: Alles

en: Checkouts
nl-NL: Uitleningen

en: On-site checkouts
nl-NL: Lokale uitleningen

en: Links
nl-NL: Boetes

en: Item type:
nl-NL: Type item:

en: Call number:
nl-NL: Standplaats:

en: Check-in date:
nl-NL: Inleverdatum:

en: (Checked out)
nl-NL: (Uitgeleend)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Terugroeping &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
nl-NL: Details voor: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
nl-NL: Bevestig terugroepingen voor: %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
nl-NL: Verzoeken indienen voor retourneren is niet mogelijk. Neem contact op met de bibliotheek.

en: There are no items available for recall.
nl-NL: Er zijn geen exemplaren beschikbaar voor terugroeping.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
nl-NL: Ga terug naar %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
nl-NL: Maximum aantal terugroepingen voor dit record bereikt.

en: You cannot place a recall on this item.
nl-NL: Je kunt deze titel niet terugroepen.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
nl-NL: Er is iets fout gegaan bij het indienen van een verzoek tot retournering. Neem contact op met de bibliotheek.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
nl-NL: Je terugroeping is geplaatst. De huidige lener wordt verzocht om het exemplaar terug te brengen binnen %s dagen, door %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
nl-NL: Je ontvant bericht wanneer je exemplaar klaar staat om afgehaald te worden bij de bibliotheek.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
nl-NL: Uitgeleende materialen kunnen teruggeroepen worden wanneer iemand anders ze nodig heeft. We vragen de persoon die ze nu geleend heeft ze terug te brengen zodat jij ze kunt gebruiken.

en: Place a recall on
nl-NL: Plaats terugroeping op

en: Pick up location:
nl-NL: Afhaallocatie:

en: Recall not needed after:
nl-NL: Terugroeping niet nodig na:

en: Recall next available item
nl-NL: Eerst beschikbare exemplaar terugroepen

en: Recall a specific item
nl-NL: Een specifiek exemplaar terugroepen

en: Select a specific item:
nl-NL: Selecteer een specifiek item:

en: Last location
nl-NL: Laatste locatie

en: Information
nl-NL: Informatie

note: IMG
en: Cannot be recalled
nl-NL: Kan niet worden teruggeroepen

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
nl-NL: Verwacht %s

en: Unavailable (lost or missing)
nl-NL: Niet beschikbaar (vermist)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
nl-NL: Niet te leen (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
nl-NL: Staat klaar voor lener bij %s

en: since
nl-NL: per

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
nl-NL: Teruggeroepen door lener verwacht bij %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
nl-NL: Staat klaar voor lener bij %s per %s.

en: You have already placed a
nl-NL: Je hebt al een

en: on this item.
nl-NL: op dit exemplaar.

en: reserve
nl-NL: reserveren

note: INPUT type=submit
en: Confirm
nl-NL: Bevestigen

en: You must be logged in to place a recall.
nl-NL: Je moet ingelogd zijn om terugroepingen te doen.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je terugroepingsgeschiedenis &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your recalls history
nl-NL: Je terugroepingsgeschiedenis

en: Recall date:
nl-NL: Terugroepdatum:

en: Expiration:
nl-NL: Vervaldatum:

en: Never expires
nl-NL: Verloopt nooit

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
nl-NL: Onderweg naar %s

en: Ready for pickup
nl-NL: Klaar om af te halen

en: Overdue to be returned
nl-NL: Te laat, moet worden ingeleverd

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
nl-NL: Verloopt op %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
nl-NL: Geannuleerd op %s

en: Requested
nl-NL: Aangevraagd

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
nl-NL: Moet ingeleverd worden op %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
nl-NL: Ophalen door %s

en: No recalls have been made.
nl-NL: Geen terugroepingen gedaan.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
nl-NL: Deze terugroeping verwijderen?

en: Registration pending
nl-NL: Registratie in behandeling

en: Registration complete
nl-NL: Registratie compleet

en: Click the button below to confirm registration.
nl-NL: Klik de knop hieronder om registratie te bevestigen.

en: Registration complete!
nl-NL: Registratie voltooid!

en: You have successfully registered your new account.
nl-NL: Je hebt uw nieuwe account succesvol aangemaakt.

en: To log in, use the following credentials:
nl-NL: Gebruik de volgende gegevens om in te loggen:

en: Card number:
nl-NL: Pasnummer:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
nl-NL: Voor je gemak is de inlogbox op deze pagina al ingevuld met deze data. Log a.u.b. in en verander je wachtwoord.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
nl-NL: Voor je gemak is de inlogbox op deze pagina al ingevuld met deze data. Log a.u.b. in.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Bevestig a.u.b. je registratie &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Confirm your registration
nl-NL: Bevestig je registratie

en: Please confirm your registration
nl-NL: Bevestig a.u.b. uw registratie

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
nl-NL: Een bevestigingsmail wordt binnenkort verzonden naar het e-mailadres

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
nl-NL: Je account wordt pas geactiveerd als je de link in de e-mailbevestiging volgt.

en: Registration invalid
nl-NL: Registratie is ongeldig

en: Registration invalid!
nl-NL: Registratie ongeldig!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Meld een probleem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Report submitted
nl-NL: Rapport ingediend

en: Error submitting report
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het indienen van het rapport

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
nl-NL: Je foutmelding is naar de bibliotheek verzonden.

en: Your problem report has been sent to the library.
nl-NL: De melding is naar de bibliotheek verzonden.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
nl-NL: Er ging iets mis bij het versturen van het rapport. Neem contact op met de bibliotheek.

en: Send problem report to:
nl-NL: Stuur probleemmelding naar:

en: A librarian
nl-NL: Een bibliothecaris

en: Koha administrator
nl-NL: Koha beheerder

en: Problem found on page:
nl-NL: Probleem gevonden op pagina:

en: Username:
nl-NL: Gebruikersnaam:

en: Subject:
nl-NL: Onderwerp:

en: Message:
nl-NL: Bericht:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Vraag een artikel aan &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: You reached your open article requests limit.
nl-NL: Je hebt het maximale aantal aanvragen voor artikelen bereikt.

en: An error has occurred.
nl-NL: Er is een fout opgetreden.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
nl-NL: Plaats een artikelaanvraag voor %s

en: Accept
nl-NL: Accepteer

en: You will be charged with
nl-NL: Het volgende wordt in rekening gebracht

en: for every request
nl-NL: voor iedere aanvraag

en: Place article request
nl-NL: Plaats een artikelaanvraag

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: Author:
nl-NL: Auteur:

en: Volume:
nl-NL: Deel:

en: Issue:
nl-NL: Aflevering:

en: Date:
nl-NL: Datum:

en: Table of contents:
nl-NL: Inhoudsopgave:

en: Pages:
nl-NL: Pagina's:

en: Chapters:
nl-NL: Hoofdstukken:

en: Photocopy
nl-NL: Fotokopie

en: Digital scan
nl-NL: Digitale scan

en: Enumeration
nl-NL: Genummerde lijst

en: Any item
nl-NL: Alle items

note: INPUT type=submit
en: Place request
nl-NL: Plaats aanvraag

en: No article requests can be made for this record.
nl-NL: Er kunnen geen artikelaanvragen gedaan worden voor dit record.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
nl-NL: Vul tenminste één veld in.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
nl-NL: Selecteer een specifiek exemplaar voor deze artikelaanvraag.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
nl-NL: De volgende velden zijn verplicht en niet ingevuld:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Plaats een aanvraag &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Placing a hold
nl-NL: Reservering plaatsen

en: Sorry, you cannot place holds.
nl-NL: Sorry, je kunt niet reserveren.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
nl-NL: Volgens onze administratie hebben we geen up-to-date contactinformatie. Neem a.u.b. contact op met de bibliotheek.

en: Go to your contact information
nl-NL: Ga naar je contactgegevens

en: Update your contact information
nl-NL: Contactinformatie bijwerken

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
nl-NL: (Let op: er kan een vertraging zijn in het herstellen van je account indien je het online indient.)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
nl-NL: Je bibliotheekpas staat geregistreerd als vermist of gestolen.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
nl-NL: Als dit niet juist is, neem dan contact op met de bibliotheek en de fout zal gecorrigeerd worden.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
nl-NL: Je account is geblokkeerd. %s Opmerking:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
nl-NL: %s Blokkering toegevoegd door rappelproces %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
nl-NL: %s %s Einddatum:

en: Go to your account page
nl-NL: Ga naar je accountpagina

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
nl-NL: De reden voor het blokkeren van een account is meestal het openstaan van boetes. Als je account vrij is van boetes, neem dan contact op met de bibliotheek.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
nl-NL: Je hebt openstaande boetes. Bedrag: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
nl-NL: Sorry, je kunt niet meer dan %s aanvragen doen.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
nl-NL: FOUT: Geen record gevonden voor record ID %s.

en: You must select at least one item.
nl-NL: Je dient ten minste één item te selecteren.

en: You must select a library for pickup.
nl-NL: Je dient een bibliotheek te selecteren om af te halen.

en: ERROR: No record ID specified.
nl-NL: FOUT: Geen record ID opgegeven.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
nl-NL: FOUT: Interne fout: onvolledige aanvraag.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
nl-NL: Je bibliotheekpas is verlopen. Neem contact op met de bibliotheek als je de pas wilt verlengen.

en: None of the libraries are available for pickup location.
nl-NL: Er zijn geen afhaalbibliotheken beschikbaar.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
nl-NL: Sorry, geen van deze titels kan aangevraagd worden.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
nl-NL: Bevestig aanvragen voor:%s (%s)

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
nl-NL: je kunt nog slechts %s aanvragen plaatsen. Vink de exemplaren uit die je niet wilt aanvragen.

en: Hold requests
nl-NL: Geplaatste aanvragen

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
nl-NL: Je hebt al een aanvraag op exemplaarniveau voor deze titel. Alle verdere aanvragen moeten ook op exemplaarniveau zijn.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
nl-NL: Je hebt al een aanvraag op titelniveau. Alle verdere aanvragen moeten ook op titelniveau zijn.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
nl-NL: Er wordt een bedrag van %s in rekening gebracht wanneer je dit exemplaar komt ophalen

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
nl-NL: Er wordt een bedrag van %s in rekening gebracht voor deze reservering

en: Place a hold on
nl-NL: Plaats reservering op

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
nl-NL: %s %s %s, door %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
nl-NL: Sorry, je bent te jong om dit materiaal aan te vragen.

en: You have already requested this title.
nl-NL: Je hebt deze titel al aangevraagd.

en: You have already placed a recall on this title.
nl-NL: Je hebt al een terugroeping geplaatst op deze titel.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
nl-NL: Deze titel kan niet aangevraagd worden omdat deze al in je bezit is.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
nl-NL: Deze titel kan niet aangevraagd worden omdat je het maximum aantal aanvragen bereikt hebt.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
nl-NL: Deze titel kan niet aangevraagd worden omdat je teveel aanvragen per titel hebt.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
nl-NL: Deze titel kan niet aangevraagd worden omdat je de daglimiet bereikt hebt.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
nl-NL: Deze titel kan niet aangevraagd worden omdat je het al aangevraagd hebt.

en: There are no items that can be placed on hold.
nl-NL: Er zijn geen exemplaren die aangevraagd kunnen worden.

en: This title cannot be requested.
nl-NL: Deze titel kan niet aangevraagd worden.

en: Your priority:
nl-NL: Je prioriteit:

en: Number of holds:
nl-NL: Aantal aanvragen:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
nl-NL: Er is tenminste één exemplaar beschikbaar bij deze bibliotheek

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
nl-NL: Let op: De bibliotheek staat aanvragen van boeken niet toe indien deze ter plekke beschikbaar zijn. Kom naar de bibliotheek om ze daar te lenen

en: Show more options
nl-NL: Toon meer opties

en: Hold starts on date:
nl-NL: Reservering start op datum:

en: Hold not needed after:
nl-NL: Reservering niet nodig na:

en: Request specific item type:
nl-NL: Vraag een specifiek itemtype aan:

en: Request specific item group:
nl-NL: Vraag een specifiek exemplaargroep aan:

en: Any item group
nl-NL: Willekeurige exemplaargroep

en: Hold notes:
nl-NL: Bezit opmerking:

en: Next available item
nl-NL: Eerstvolgend beschikbare exemplaar

en: A specific item
nl-NL: Een bepaald exemplaar

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
nl-NL: Kan niet gereserveerd worden

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
nl-NL: Staat klaar voor lener bij %s per %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
nl-NL: Aangevraagd voor lener verwacht bij %s per %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
nl-NL: Aangevraagd voor lener verwacht bij %s

en: Not on hold
nl-NL: Niet gereserveerd

en: Show unholdable items
nl-NL: Niet-aanvraagbare exemplaren tonen

en: Hide unholdable items
nl-NL: Niet-aanvraagbare exemplaren verbergen

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
nl-NL: Bevestig aanvraag

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
nl-NL: Selectie van een specifiek exemplaar verwacht.

note: SCRIPT
en: Hide options
nl-NL: Verberg opties

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
nl-NL: Vervaldatum aanvragen moet gevuld zijn.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
nl-NL: Startdatum aanvragen moet gevuld zijn.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
nl-NL: Plaats reservering op

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
nl-NL: Plaats reservering op:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Reset je wachtwoord &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: New password must not be the same as old password.
nl-NL: Nieuw wachtwoord mag niet hetzelfde zijn als het oude wachtwoord.

en: Please log-in to account to update your password.
nl-NL: Log in op account om wachtwoord te updaten.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
nl-NL: .%s Dit account is geblokkeerd! %s

en: You must reset your password via e-mail
nl-NL: Je moet je wachtwoord herstellen via e-mail

en: You must contact the library for assistance.
nl-NL: Neem contact op met de bibliotheek voor hulp.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
nl-NL: Onbekende fout. Probeer het opnieuw of neem contact op met de bibliotheek voor hulp.

en: Your password has successfully been updated
nl-NL: Je wachtwoord is succesvol gewijzigd

en: Go to OPAC
nl-NL: Ga naar de OPAC

en: Go to staff interface
nl-NL: Ga naar stafinterface

note: INPUT type=submit
en: Update password
nl-NL: Wachtwoord wijzigen

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
nl-NL: Wachtwoord resetten is niet mogelijk gemaakt door de bibliotheek.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
nl-NL: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalogus

en: Restricted page
nl-NL: Afgeschermde pagina

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %s %s Resultaat van zoekactie naar '%s' %s Zoekresultaten %s %s Je hebt geen zoektermen ingegeven. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: LINK
en: %s Search RSS feed
nl-NL: %s Zoek RSS feed

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
nl-NL: Zoekresultaten voor '%s'%s, pagina %s van %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
nl-NL: Gezocht %s naar '%s'%s%s met als beperking(en): '%s'%s

en: Search results
nl-NL: Zoekresultaten

en: You did not specify any search criteria
nl-NL: Geen zoekcriteria opgegeven

en: No results found!
nl-NL: Geen resultaat gevonden!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
nl-NL: %s Geen resultaten gevonden daarvoor in de catalogus van %s.

note: A
en: Subscribe to this search
nl-NL: Abonneer op deze zoekactie

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
nl-NL: %s Je hebt geen zoekcriteria opgegeven. %s

en: Return to the last advanced search
nl-NL: Ga terug naar de laatste uitgebreide zoekactie

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
nl-NL: Je zoekactie leverde %s resultaten op.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
nl-NL: (gerelateerde zoekacties: %s%s%s).

en: Not what you expected? Check for
nl-NL: Niet wat je verwachtte? Controleer

en: suggestions
nl-NL: suggesties

en: Sort
nl-NL: Sorteer

en: Results per page:
nl-NL: Resultaten per pagina:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
nl-NL: %s (standaard)

en: Select titles to:
nl-NL: Titels selecteren om:

en: Add to...
nl-NL: Toevoegen aan...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
nl-NL: Je lijsten:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
nl-NL: Openbare lijsten:

en: [ More lists ]
nl-NL: [ Meer lijsten ]

en: [ New list ]
nl-NL: [ Nieuwe lijst ]

en: Place hold
nl-NL: Plaats aanvraag

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
nl-NL: Selecteer zoekresultaat: %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
nl-NL: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (na %s stemmen)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
nl-NL: %s Internetgebruiker critici

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
nl-NL: %s Professionele critici

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
nl-NL: %s Videobeelden

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
nl-NL: %s Citaten

en: Lists:
nl-NL: Lijsten:

en: Match:
nl-NL: Komt overeen met:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
nl-NL: &nbsp;&nbsp;(%s stemmen)

en: Pages
nl-NL: Pagina's

en: Not finding what you're looking for?
nl-NL: Niet gevonden waar je naar zoekt?

en: Make a
nl-NL: Maak een

en: purchase suggestion
nl-NL: aanschafsuggestie

en: Interlibrary loan request
nl-NL: Interbibliothecaire leenaanvraag

en: Make an
nl-NL: Maak een

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
nl-NL: Fout bij het zoeken %s collectie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
nl-NL: Er zijn %s resultaten gevonden in de %s collectie van de bibliotheek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
nl-NL: Zoekt %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
nl-NL: Je moet ingelogd zijn om lijsten te maken of te bewerken

en: Search unsuccessful
nl-NL: Geen resultaten gevonden

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
nl-NL: Je zoekactie %snaar %s%s is niet geslaagd.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Opmerkingen over %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
nl-NL: Fout: kan dit bibliografische record niet vinden.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
nl-NL: Sorry, alleen de schrijver van deze opmerking mag deze wijzigen.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
nl-NL: Noot: je opmerking bevatte mark-up code die niet toegestaan is. De opmerking is zonder deze code opgeslagen, zoals hieronder. Je kunt de opmerking verder wijzigen, of annuleren om de opmerking te houden zoals deze nu is.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
nl-NL: Fout! Je opmerking bestond volledig uit mark-up code die niet toegestaan is. Deze is NIET toegevoegd.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
nl-NL: %s %s %s Let op: dit venster zal automatisch sluiten in 5 seconden. %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
nl-NL: Fout! Je kunt geen lege opmerking toevoegen. Voeg content toe of annuleer.

en: Comments on
nl-NL: Opmerkingen over

en: Comments
nl-NL: Opmerkingen

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
nl-NL: Let op: Je opmerking moet goedgekeurd worden door een bibliothecaris.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
nl-NL: Indienen en venster sluiten

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je circulatielijsten &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your routing lists
nl-NL: Je circulatielijsten

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
nl-NL: Je bent geabonneerd op de circulatielijsten om tijdschrifttitels te volgen. Neem contact op met de bibliotheek als je iets wilt wijzigen.

en: Subscription title
nl-NL: Titel abonnement

en: You are currently not listed on any routing lists.
nl-NL: Je staat momenteel niet vermeld op een circulatielijst.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je zoekgeschiedenis &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your search history
nl-NL: Je zoekgeschiedenis

en: Catalog
nl-NL: Catalogus

en: Authority
nl-NL: Thesaurusterm

en: Current session
nl-NL: Huidige sessie

en: Toolbar control
nl-NL: Werkbalk beheer

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
nl-NL: Verwijder geselecteerde zoekacties

en: Previous sessions
nl-NL: Vorige sessies

en: Your catalog search history is empty.
nl-NL: Je catalogus zoekgeschiedenis is leeg.

en: Your authority search history is empty.
nl-NL: Je zoekgeschiedenis van trefwoorden is leeg.

en: Select searches to:
nl-NL: Selecteer zoekacties om te:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
nl-NL: De geselecteerde zoekacties wissen?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
nl-NL: De geselecteerde zoekacties:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Verstuur de mand &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Message sent
nl-NL: Bericht verstuurd

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
nl-NL: De mand is verstuurd naar: %s

en: Close window
nl-NL: Sluit venster

en: There was an error sending the cart: No valid records were found.
nl-NL: Probleem met versturen van mand: geen geldige records gevonden.

en: There was an error sending the cart: We cannot send an email as there is no email address recorded for your account (your email address is used for the reply to address).
nl-NL: Probleem met versturen van mand: er kan geen e-mail verzonden worden omdat er geen e-mailadres geregistreerd staat bij deze account (het e-mailadres wordt gebruikt als antwoordadres).

en: There was an error sending the cart.
nl-NL: Er was een probleem met het versturen van de mand.

en: Sending your cart
nl-NL: Verstuur je mandje

en: Email address:
nl-NL: E-mailadres:

en: Comment:
nl-NL: Opmerking:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
nl-NL: Gebruik deze mail niet om boeken aan te vragen of te verlengen.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Verstuur de lijst &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
nl-NL: De lijst is verstuurd naar: %s

en: Back to lists
nl-NL: Terug naar lijsten

en: There was an error sending the list.
nl-NL: Er deed zich een fout voor tijdens het wijzigen van de lijst.

en: You do not have permission to send this list.
nl-NL: U heeft de bevoegdheid niet om deze lijst te versturen.

en: Sending your list
nl-NL: Lijst wordt verstuurd

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Afleveringen van een abonnement &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Issues for a subscription
nl-NL: Afleveringen voor een abonnement

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
nl-NL: Abonnementsinformatie voor %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
nl-NL: Het eerste abonnement is ingegaan op %s en verschijnt

en: twice per day
nl-NL: tweemaal per dag

en: every day
nl-NL: per dag

en: three times per week
nl-NL: drie keer per week

en: every week
nl-NL: iedere week

en: every 2 weeks
nl-NL: iedere 2 weken

en: every 3 weeks
nl-NL: iedere 3 weken

en: every month
nl-NL: iedere maand

en: every 2 months
nl-NL: iedere 2 maand

en: every quarter
nl-NL: ieder kwartaal

en: twice per year
nl-NL: twee keer per jaar

en: every year
nl-NL: ieder jaar

en: every 2 years
nl-NL: iedere 2 jaar

en: irregularly
nl-NL: onregelmatig

en: on Monday
nl-NL: op maandag

en: on Tuesday
nl-NL: op dinsdag

en: on Wednesday
nl-NL: op woensdag

en: on Thursday
nl-NL: op donderdag

en: on Friday
nl-NL: op vrijdag

en: on Saturday
nl-NL: op zaterdag

en: on Sunday
nl-NL: op zondag

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
nl-NL: voor %s afleveringen

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
nl-NL: voor %s weken

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
nl-NL: voor %s maand

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
nl-NL: Het eerste abonnement is ingegaan op %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
nl-NL: Het abonnement is verlopen op %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
nl-NL: Locatie: %s

en: Available issues
nl-NL: Beschikbare afleveringen

en: Unavailable issues
nl-NL: Niet beschikbare afleveringen

en: Issues summary
nl-NL: Afleveringen samengevat

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
nl-NL: %s %s %s %s Je hebt je geabonneerd op e-mailnotificatie bij nieuwe afleveringen

en: Cancel email notification
nl-NL: Annuleer e-mailnotificatie

en: Subscribe to email notification on new issues
nl-NL: Abonneer op e-mailnotificatie bij nieuwe afleveringen

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
nl-NL: %s %s Je moet inloggen als je je wilt abonneren op e-mailnotificatie bij nieuwe afleveringen %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Deel een lijst &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Share a list
nl-NL: Deel lijst

en: Share a list with another patron
nl-NL: Deel een lijst met een andere lener

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
nl-NL: De actie %s wordt niet ondersteund.

en: No operation parameter has been passed.
nl-NL: Er is geen bewerkingparameter doorgegeven.

en: Invalid shelf number.
nl-NL: Ongeldige plaatscode.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
nl-NL: De functie om lijsten te delen wordt niet gebruikt in deze bibliotheek.

en: You can only share a list if you are the owner.
nl-NL: Je kunt een lijst alleen delen als je de eigenaar bent.

en: You cannot share a public list.
nl-NL: Je kunt geen openbare lijst delen.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
nl-NL: Sorry, je hebt geen geldig e-mailadres ingevoerd.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
nl-NL: Sorry, maar deze link kon niet geaccepteerd worden. De uitnodiging is wellicht verlopen. Neem contact op met de gebruiker die je de uitnodiging gestuurd heeft.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
nl-NL: Als eigenaar van een lijst kun je geen uitnodiging accepteren om deze te delen.

en: Return to your lists
nl-NL: Ga terug naar je lijsten

en: Share list
nl-NL: Deel lijst

en: An invitation to share list
nl-NL: Een uitnodiging om een lijst te delen

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
nl-NL: zal binnenkort verstuurd worden naar %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
nl-NL: Er is iets misgegaan bij het verwerken van de volgende adressen. Controleer deze. Het betreft: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
nl-NL: Je ontvangt een melding per e-mail als iemand je deling accepteert voordat het verloopt.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
nl-NL: RSS-feed voor openbare lijst %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
nl-NL: %s %s door %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
nl-NL: %s Verwijder %s Verwijder lijst %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %sInhoud van %s%sJe lijsten%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Allow changes to contents from:
nl-NL: Wijzigingen toestaan aan inhoud door:

en: Nobody
nl-NL: Niemand

en: Owner only
nl-NL: Alleen de eigenaar

en: Permitted staff only
nl-NL: Alleen toegestaan personeel

en: Staff only
nl-NL: Alleen personeel

en: Anyone seeing this list
nl-NL: Iedereen die deze lijst ziet

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
nl-NL: De machtiging "Alleen staf" heeft geen effect wanneer deze lijst strikt privé is.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
nl-NL: De machtiging "Alleen staf" heeft geen effect wanneer deze lijst strikt privé is.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
nl-NL: De machtiging "Iedereen" heeft geen effect wanneer deze lijst strikt privé is.

en: Contents of
nl-NL: Inhoud van

en: Create new list
nl-NL: Maak een nieuwe lijst

en: Edit list
nl-NL: Wijzig lijst

en: An error occurred when updating this list.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het bijwerken van deze lijst.

en: An error occurred when creating this list.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het aanmaken van deze lijst.

en: An error occurred when deleting this list.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze lijst.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
nl-NL: Dit exemplaar is niet toegevoegd aan de lijst. Controleer of het niet al op de lijst staat.

en: The share has not been removed.
nl-NL: Het delen is niet verwijderd.

en: No email found for the patrons that accepted the share
nl-NL: Geen e-mail gevonden voor leners die de deling hebben geaccepteerd

en: List updated.
nl-NL: Lijst bijgewerkt.

en: List created.
nl-NL: Lijst aangemaakt.

en: List deleted.
nl-NL: Lijst verwijderd.

en: The item has been added to the list.
nl-NL: Dit exemplaar is toegevoegd aan de lijst.

en: The item has been removed from the list.
nl-NL: Dit exemplaar is verwijderd uit de lijst.

en: The share has been removed.
nl-NL: Het delen is verwijderd.

en: This list does not exist.
nl-NL: Deze lijst bestaat niet.

en: This item does not exist.
nl-NL: Dit item bestaat niet.

en: You do not have permission to view this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst te bekijken.

en: You do not have permission to create a new list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst te versturen.

en: You do not have permission to update this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst bij te werken.

en: You do not have permission to delete this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om deze lijst te verwijderen.

en: You do not have permission to add a record to this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om een record aan deze lijst toe te voegen.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om het eigenaarschap deze lijst over te dragen.

en: No record was removed.
nl-NL: Er is geen record verwijderd.

en: The new owner could not be found anymore.
nl-NL: De nieuwe eigenaar kon niet meer worden gevonden.

en: The new owner has no share for this list.
nl-NL: De nieuwe eigenaar heeft geen deling voor de lijst.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
nl-NL: Er deed zich een fout voor bij het aanmaken van de lijst. De naam %s bestaat al.

note: A
en: Subscribe to this list
nl-NL: Abonneer op deze lijst

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
nl-NL: Deze lijst bevat %s titels

note: A
en: Select format and download list
nl-NL: Kies format en download lijst

en: Send list
nl-NL: Lijst versturen

en: Print list
nl-NL: Print lijst

en: Edit list
nl-NL: Wijzig lijst

en: Remove share
nl-NL: Delen beëindigen

en: Sort by:
nl-NL: Sorteer op:

en: Default sorting
nl-NL: Standaardsortering

en: Call number (A-Z)
nl-NL: Plaatscode (A-Z)

en: Call number (Z-A)
nl-NL: Plaatscode (Z-A)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
nl-NL: Copyrightdatum

en: Copyright date (newest to oldest)
nl-NL: Jaar van uitgave / copyright: (nieuw naar oud)

en: Copyright date (oldest to newest)
nl-NL: Jaar van uitgave / copyright: (oud naar nieuw)

note: OPTGROUP
en: Date added
nl-NL: Datum toegevoegd

en: Date added (newest to oldest)
nl-NL: Toevoegdatum (nieuw naar oud)

en: Date added (oldest to newest)
nl-NL: Toevoegdatum (oud naar nieuw)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
nl-NL: Herschik lijst

en: Add to list
nl-NL: Voeg toe aan lijst

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
nl-NL: Verwijder geselecteerde items

en: This list is empty.
nl-NL: Deze lijst is leeg.

en: You can add to your lists from the results of any
nl-NL: Je kunt items toevoegen aan je lijsten vanuit het resultaat van elke

en: search
nl-NL: zoekactie

en: Create a new list
nl-NL: Maak een nieuwe lijst

en: Editing
nl-NL: Bewerken

en: List name:
nl-NL: Lijstnaam:

en: Sort this list by:
nl-NL: Sorteer deze lijst op:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
nl-NL: De bibliotheek heeft de mogelijkheid uitgeschakeld voor gebruikers om nieuwe openbare lijsten aan te maken. Als je een lijst privé maakt, is het niet meer mogelijk deze openbaar te maken.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
nl-NL: Eigenaarschap gedeelde lijst '%s' overdragen

en: New owner:
nl-NL: Nieuwe eigenaar:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
nl-NL: Verstuur

en: Log in to create a new list
nl-NL: Log in om een nieuwe lijst te maken

en: List name
nl-NL: Lijstnaam

en: Contents
nl-NL: Inhoud

en: Modification date
nl-NL: Wijzigingsdatum

en: Empty
nl-NL: Leeg

en: items
nl-NL: exemplaren

en: Shared
nl-NL: Gedeeld

en: Remove share
nl-NL: Delen beëindigen

en: No public lists.
nl-NL: Geen openbare lijsten.

en: No private lists.
nl-NL: Geen privélijsten.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
nl-NL: Deze lijst verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
nl-NL: Weet je zeker dat je het delen wilt stoppen? Je hebt niet langer toegang tot deze lijst.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
nl-NL: Deze exemplaren verwijderen uit de lijst?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
nl-NL: Dit exemplaar verwijderen uit de lijst?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
nl-NL: Het delen hiervan uitschakelen?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
nl-NL: Exemplaren op deze lijst:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
nl-NL: Nee, niet verwijderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
nl-NL: Nee, niet verwijderen uit de lijst

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
nl-NL: Nee, delen niet verwijderen

note: SCRIPT
en: Remove from list
nl-NL: Verwijder uit lijst

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
nl-NL: Deze lijst wordt gedeeld. Andere gebruikers raken hun toegang kwijt tot deze lijst.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
nl-NL: Ja, verwijder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
nl-NL: Ja, verwijder uit de lijst

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
nl-NL: Ja, verwijder delen

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
nl-NL: Nieuwe opmerking op %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Recente opmerkingen &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
nl-NL: %s%s%sKoha online%s catalogus recente opmerkingen

en: Recent comments
nl-NL: Recente opmerkingen

note: A
en: Subscribe to recent comments
nl-NL: Abonneer op recente opmerkingen

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
nl-NL: %s %s door

note: A
en: Search for works by this author
nl-NL: Zoek naar werken van deze auteur

en: Publication:
nl-NL: Publicatie:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
nl-NL: Toegevoegd %s door jou

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
nl-NL: Toegevoegd %s door

note: A
en: View details for this title
nl-NL: Toon gegevens voor deze titel

en: &lt;&lt; Previous
nl-NL: &lt;&lt; Vorige

en: Next &gt;&gt;
nl-NL: Volgende &gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: %sVoeg een nieuwe aanschafsuggestie toe%s %sAanschafsuggesties%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: New purchase suggestion
nl-NL: Nieuwe aanschafsuggestie

en: Your purchase suggestions
nl-NL: Je aanschafsuggesties

en: You cannot place any more suggestions
nl-NL: Je kunt geen nieuwe suggesties meer indienen

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
nl-NL: Er mogen slechts %s suggesties in %s dagen worden ingediend.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
nl-NL: Je hebt de limiet bereikt van het aantal suggesties dat je op dit moment kunt indienen (%s). Pas wanneer de bibliotheek deze verwerkt heeft kun je nieuwe indienen.

en: Enter a new purchase suggestion
nl-NL: Doe een nieuwe aankoopsuggestie

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
nl-NL: Vul dit formulier in om een aanschafsuggestie te doen. Je ontvangt een e-mail wanneer de bibliotheek je suggestie verwerkt.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
nl-NL: Alleen bepaalde velden (rood gemarkeerd) zijn verplicht, maar hoe meer informatie je geeft, des te makkelijker het zal zijn voor de bibliothecarissen om de titel te vinden die je aanvraagt. Het veld "Opmerkingen" kan gebruikt worden om aanvullende informatie te geven.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
nl-NL: . Klik op "Bevestig je suggestie" om dit bericht te negeren.

en: A similar document already exists:
nl-NL: Een vergelijkbaar document bestaat al:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
nl-NL: Standaardnummer (ISBN, ISSN of andere):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
nl-NL: Copyright- of publicatiejaar, bijvoorbeeld: 2022

en: Publication year:
nl-NL: Jaar van uitgave:

en: Publisher:
nl-NL: Uitgever:

en: Collection title:
nl-NL: Titel collectie:

en: Publication place:
nl-NL: Plaats van uitgave:

en: Quantity:
nl-NL: Aantal:

en: Library:
nl-NL: Bibliotheek:

en: Reason for suggestion:
nl-NL: Reden voor suggestie:

en: -- Choose --
nl-NL: -- Kies --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
nl-NL: Je suggestie bevestigen

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
nl-NL: Je suggestie indienen

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
nl-NL: De suggestie is niet toegevoegd. Je hebt de limiet bereikt van het aantal suggesties dat je op dit moment kunt indienen (%s in %s days).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
nl-NL: De suggestie is niet toegevoegd. Je hebt de limiet bereikt van het aantal suggesties dat je op dit moment kunt indienen (%s). Pas wanneer de bibliotheek deze verwerkt heeft kun je nieuwe indienen.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
nl-NL: De suggestie is niet toegevoegd. Een suggestie met deze titel bestaat al.

en: Your suggestion has been submitted.
nl-NL: Je suggestie is ingezonden.

en: The selected suggestions have been deleted.
nl-NL: De geselecteerde suggesties zijn verwijderd.

en: Suggested by:
nl-NL: Gesuggereerd door:

en: Suggested by me
nl-NL: Voorgesteld door mij

en: Suggested by anyone
nl-NL: Voorgesteld door iedereen

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
nl-NL: Zodra de bibliotheek die suggesties heeft verwerkt, kunt je er meer plaatsen.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
nl-NL: Je hebt de limiet bereikt van het aantal suggesties dat je op dit moment kunt indienen (%s).

en: Select suggestions to:
nl-NL: Selecteer suggesties om te:

en: Suggested on
nl-NL: Voorgesteld op

en: Suggested for
nl-NL: Gesuggereerd voor

en: Managed by
nl-NL: Beheerd door

en: Note:
nl-NL: Annotaties:

en: Suggested for:
nl-NL: Gesuggereerd voor:

en: Managed by:
nl-NL: Beheerd door:

en: Checked by the library
nl-NL: Gecontroleerd door de bibliotheek

en: Accepted by the library
nl-NL: Geaccepteerd door de bibliotheek

en: Ordered by the library
nl-NL: Besteld door de bibliotheek

en: Suggestion declined
nl-NL: Suggestie afgewezen

en: Available in the library
nl-NL: Beschikbaar in de bibliotheek

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
nl-NL: Selectie verwijderen

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
nl-NL: Er zijn geen aanschafsuggesties in behandeling die overeenkomen met je zoekactie.

en: View all suggestions
nl-NL: Bekijk alle suggesties

en: You have no pending purchase suggestions.
nl-NL: Je hebt geen aanschafsuggesties in behandeling.

en: There are no pending purchase suggestions.
nl-NL: Er zijn geen aanschafsuggesties in behandeling.

en: You have no pending purchase suggestions.
nl-NL: Je hebt geen aanschafsuggesties in behandeling.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
nl-NL: Je bent niet bevoegd om aankoopsuggesties te bekijken die nog in behandeling zijn.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
nl-NL: Je hebt de limiet bereikt van het aantal suggesties dat je op dit moment kunt indienen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
nl-NL: Deze suggesties verwijderen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
nl-NL: Deze suggestie verwijderen?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
nl-NL: Er werd geen suggestie geselecteerd

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
nl-NL: Nee, suggestie niet verwijderen

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
nl-NL: Nee, suggesties niet verwijderen

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
nl-NL: De geselecteerde suggesties:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
nl-NL: Ja, verwijder deze suggestie

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
nl-NL: Ja, verwijder suggesties

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Tags &rsaquo;%s%s%sKoha online%s catalogus

en: All tags
nl-NL: Alle tags

en: There was a problem with this operation:
nl-NL: Er is een probleem met deze handeling:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
nl-NL: FOUT: Parameter %s is niet toegestaan

en: ERROR: You must log in to complete that action.
nl-NL: FOUT: Je moet ingelogd zijn om deze actie uit te voeren.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
nl-NL: FOUT: De tag %s kan niet worden verwijderd.

en: Note: you can only delete your own tags.
nl-NL: Let op: alleen eigen tags kunnen worden verwijderd.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
nl-NL: Noot: je tag bevatte mark-up code die verwijderd werd.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
nl-NL: De tag is toegevoegd &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
nl-NL: Let op: je tag bestond volledig uit mark-up code. Deze is NIET toegevoegd.

en: Please try again with plain text.
nl-NL: Probeer het opnieuw met platte tekst.

en: Unrecognized error.
nl-NL: Niet herkende fout.

en: Tags to show from other users:
nl-NL: Tags tonen van andere gebruikers:

en: Tags to show:
nl-NL: Te tonen tags:

en: Log in to see your own saved tags.
nl-NL: Log in om je bewaarde tags te zien.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
nl-NL: %s %stag%stags%s succesvol toegevoegd.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
nl-NL: %s%stag%stags%s succesvol verwijderd.

en: Your tags
nl-NL: Je tags

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
nl-NL: %s %s (niet goedgekeurd) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
nl-NL: %s %s door %s %s %s %s

en: Date added:
nl-NL: Datum toegevoegd:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
nl-NL: Verwijder geselecteerde tags

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
nl-NL: De geselecteerde tag(s) verwijderen?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
nl-NL: Selecteer een tag om te verwijderen.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Onderwerpwolk &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
nl-NL: Deze &quot;wolk&quot; toont de meest gebruikte onderwerpen in onze catalogus. Klik een onderwerp aan om de items in onze collectie te tonen.

en: Show
nl-NL: Toon

en: subjects
nl-NL: trefwoorden

en: up to
nl-NL: tot

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
nl-NL: Noot: Deze functie is alleen beschikbaar voor Franse catalogi waar ISBD trefwoorden gevuld zijn, met een index gebouwd door een apart script.

en: The ISBD cloud is not enabled.
nl-NL: De ISBD-wolk is niet geactiveerd.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Populairste titels &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Most popular titles
nl-NL: Meest populaire titels

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
nl-NL: Het %s vaakst uitgeleend %s %s %s %s bij %s %s %s in de afgelopen %s maanden %s aller tijden %s

en: Checkouts:
nl-NL: Uitleningen:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
nl-NL: %s Geen resultaten, probeer de filters te wijzigen. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nl-NL: Je thuisbibliotheek &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogus

en: Your summary
nl-NL: Je samenvatting

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
nl-NL: Hallo, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
nl-NL: Klik hier als je niet %s bent

en: Thank you!
nl-NL: Bedankt!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
nl-NL: Je wijzigingen zijn ingediend bij de bibliotheek en een medewerker zal je record zo spoedig mogelijk bijwerken.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
nl-NL: Eén of meer aanvragen zijn niet geplaatst vanwege de volgende fouten:

en: Item is damaged
nl-NL: Exemplaar is beschadigd

en: The record and its items are age restricted
nl-NL: Dit exemplaar en exemplaren zijn leeftijdgebonden

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
nl-NL: Maximum aantal gelijktijdige aanvragen voor dit record bereikt

en: You've reached your daily holds limit
nl-NL: Maximale aantal aanvragen per dag bereikt

en: You have too many holds already
nl-NL: Je hebt al teveel aanvragen

en: Not holdable
nl-NL: Niet aanvraagbaar

en: You are from a different library
nl-NL: Je bent van een andere bibliotheek

en: Holds are not allowed from your library
nl-NL: Aanvragen vanuit deze bibliotheek niet toegestaan

en: You already have a hold for this item
nl-NL: Je hebt dit exemplaar al aangevraagd

en: Cannot be transferred to pickup library
nl-NL: Kan niet verstuurd worden naar afhaalbibliotheek

en: The chosen pickup location is not allowed
nl-NL: De gekozen afhaallocatie is niet toegestaan

en: No holds are allowed on this item
nl-NL: Dit exemplaar mag niet aangevraagd worden

en: Library is not a valid pickup location
nl-NL: Bibliotheek is geen geldige afhaallocatie

en: No valid pickup location
nl-NL: Geen geldige afhaallocatie

en: Not for loan
nl-NL: Niet uitleenbaar

en: There are items available in the library, please visit to check them out
nl-NL: Er zijn uitleenbare exemplaren beschikbaar in de bibliotheek

en: Error when placing hold, please report this to the library
nl-NL: Fout bij aanvragen, meld dit bij de bibliotheek

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
nl-NL: Fout: %s

en: Please note:
nl-NL: Let op:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
nl-NL: Je account heeft openstaande boetes ter hoogte van %s. Aanvragen is geblokkeerd vanwege het overschrijden van de limiet.

en: . Please contact the library for more information.
nl-NL: . Neem a.u.b. contact op met de bibliotheek voor meer informatie.

en: Your library card will expire on
nl-NL: Je bibliotheekpas verloopt op

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
nl-NL: Denk er aan dat alle geleende exemplaren ingeleverd moeten worden voor het lidmaatschap verloopt.

en: Please note:
nl-NL: Let op:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
nl-NL: Je account is verlopen sinds %s. Neem contact op met de bibliotheek als je je account wilt vernieuwen.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
nl-NL: Je verlenging is mislukt om de volgende reden(en):

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
nl-NL: Je account is verlopen. Neem contact op met de bibliotheek voor meer informatie.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
nl-NL: Je hebt dit exemplaar het maximale aantal keren verlengd.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
nl-NL: Je hebt dit exemplaar het maximale aantal keren verlengd zonder dat het terug is geweest in de bibliotheek.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
nl-NL: Het is te snel na de uitleendatum om dit exemplaar te verlengen.

en: This item is on hold for another patron.
nl-NL: Dit exemplaar is gereserveerd voor een andere lener.

en: Item renewal is not allowed.
nl-NL: Exemplaarverlenging niet toegestaan.

en: This item is already checked out to another patron.
nl-NL: Exemplaar is al uitgeleend aan andere lener.

en: This item is scheduled for auto renewal.
nl-NL: Dit exemplaar wordt automatische verlengd.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
nl-NL: Je account is geblokkeerd omdat het afgeboekt is.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
nl-NL: De reden voor het blokkeren van een account is meestal het openstaan van boetes. Als je account vrij is van boetes, neem dan contact op met de bibliotheek.

en: If this is an error, please contact the library.
nl-NL: Als dit een fout is, neem dan contact op met de bibliotheek.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
nl-NL: Je bibliotheekpas staat geregistreerd als vermist of gestolen.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
nl-NL: .%sJe hebt boetes.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
nl-NL: Je kunt je boeken niet online verlengen. Reden: %sJe boetes bedragen meer dan

en: Auto-renewal
nl-NL: Automatisch verlengen

en: Allow auto-renewal:
nl-NL: Automatische verlenging toestaan:

en: Yes
nl-NL: Ja

en: No
nl-NL: Nee

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
nl-NL: Voorkeuren voor automatisch verlengen bijwerken

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
nl-NL: Uitgeleend (%s)

en: Relatives' checkouts
nl-NL: Uitleningen aan familieleden

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
nl-NL: Te laat (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
nl-NL: Kosten (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
nl-NL: Tegoed (%s)

en: Relatives' charges
nl-NL: Kosten van familieleden

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
nl-NL: Aanvragen (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
nl-NL: Teruggeroepen (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
nl-NL: Artikel aanvragen (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
nl-NL: Verleng selectie

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
nl-NL: %s Item(s) uitgeleend

en: Due
nl-NL: Verwacht

en: Renew
nl-NL: Verlengen

en: Fines
nl-NL: Boetes

en: Checkout note
nl-NL: Uitleenopmerking

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
nl-NL: Gebruik dit om problemen met je momenteel geleende exemplaren te melden

note: A
en: View on Amazon.com
nl-NL: Bekijk op Amazon.com

note: DIV
en: Click to view in Google Books
nl-NL: Klik om te bekijken in Google Books

en: (On-site checkout)
nl-NL: (Lokale uitleningen)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
nl-NL: Exemplaar is teruggeroepen. Lever het svp in op de nieuwe inleverdatum.

en: Date due:
nl-NL: Datum verwacht:

en: Renewed!
nl-NL: Verlengd!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
nl-NL: Kosten voor itemtype '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
nl-NL: %s per dag

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
nl-NL: %s per uur

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
nl-NL: ( %s van %s verlengingen mogelijk %s / %s van %s verlengingen mogelijk voordat het exemplaar getoond moet worden in de bibliotheek %s )

en: (on hold)
nl-NL: (gereserveerd)

en: Not renewable
nl-NL: Niet verlengbaar

en: Not renewable
nl-NL: Niet verlengbaar

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
nl-NL: Exemplaar moet verlengd worden in de bibliotheek. %s verlengingen mogelijk

en: (overdue)
nl-NL: (te laat)

en: Not allowed
nl-NL: Niet toegestaan

en: No longer renewable
nl-NL: Niet meer te verlengen

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
nl-NL: Automatische verlenging mislukt, je hebt onbetaalde boetes.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
nl-NL: Automatische verlenging mislukt, je account is verlopen.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
nl-NL: Geen verlenging voor %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
nl-NL: %s Verlenging niet toegestaan %s %s

en: Fines:
nl-NL: Boetes:

en: Yes (Item overdue or lost)
nl-NL: Ja (Exemplaar is te laat of zoek)

en: Yes (Rental fees)
nl-NL: Ja (Huurkosten)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
nl-NL: Notitie bewerken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
nl-NL: Voeg opmerking toe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
nl-NL: Verleng alles

en: You have nothing checked out
nl-NL: Je hebt niets geleend

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
nl-NL: Je bericht wordt aan de bibliothecaris getoond wanneer het exemplaar wordt ingenomen.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
nl-NL: Je hebt openstaande boetes en kosten voor het bedrag van:

en: You have a credit of:
nl-NL: Je hebt een krediet van:

en: Fines and charges
nl-NL: Boetes en kosten

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
nl-NL: %s %s heeft openstaande boetes en kosten van in totaal:

en: Relative
nl-NL: Familielid

en: Overdues
nl-NL: Te laat meldingen

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
nl-NL: %s Account geblokkeerd %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
nl-NL: %s Niet toegestaan

en: No renewals left
nl-NL: Geen verlengingen over

en: Recalls
nl-NL: Terugroepingen

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
nl-NL: Exemplaar teruggeroepen: %s

en: Article requests
nl-NL: Artikel aanvragen

en: Record title
nl-NL: Record titel

en: Volume
nl-NL: Deel

en: Issue
nl-NL: Aflevering

note: TH
en: Table of contents
nl-NL: Inhoudsopgave

en: Chapters
nl-NL: Hoofdstukken

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
nl-NL: (slechts %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
nl-NL: %sJa%s

en: Processing
nl-NL: Verwerken

en: Completed
nl-NL: Voltooid

en: Canceled
nl-NL: Geannuleerd

en: Article requests
nl-NL: Artikelaanvragen

en: You have no article requests currently.
nl-NL: Je hebt op dit moment geen artikelaanvragen.

en: Resume hold
nl-NL: Aanvraag hervatten

en: Suspend hold
nl-NL: Aanvraag opschorten

en: Suspend until:
nl-NL: Opschorten tot:

en: Do not suspend
nl-NL: Niet blokkeren

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
nl-NL: Alle aanvragen worden opgeschort.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
nl-NL: Alle aanvragen worden hervat.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
nl-NL: Deze artikelaanvraag annuleren?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze reservering wilt annuleren?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
nl-NL: Dit bericht negeren?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
nl-NL: Verzoek indienen om aanvragen te annuleren?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
nl-NL: Alle opgeschorte aanvragen hervatten?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
nl-NL: Alle aanvragen opschorten?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
nl-NL: Nee, de artikelaanvraag niet annuleren

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
nl-NL: Nee, de reservering niet annuleren

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
nl-NL: Nee, de aanvragen niet hervatten

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
nl-NL: Niets is geselecteerd. Vink het vakje voor elk item dat u wilt vernieuwen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
nl-NL: Er is iets misgegaan. De opmerking is niet opgeslagen

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
nl-NL: Ja, annuleer de artikelaanvraag

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
nl-NL: Ja, annuleer de aanvraag

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
nl-NL: Ja, hervat alle aanvragen

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
nl-NL: Ja, blokkeer alle aanvragen

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
nl-NL: Je opmerking over %s kon niet worden opgeslagen.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
nl-NL: Je opmerking over %s is opgeslagen en naar de bibliotheek verzonden.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
nl-NL: Je opmerking over %s is verwijderd.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
nl-NL: (Barcode niet gevonden in de database, vraag een medewerker om hulp)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
nl-NL: (Het exemplaar kan niet worden ingeleverd bij deze bibliotheek, vraag een medewerker om hulp)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
nl-NL: (Item is afgeschreven en inleveren is geblokkeerd, vraag een medewerker om hulp)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
nl-NL: (Het boek is op dit moment niet uitgeleend, vraag een medewerker om hulp)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
nl-NL: (Het exemplaar kan niet worden ingeleverd via de selfservice, vraag een medewerker om hulp)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
nl-NL: (Er was een probleem met het inleveren van dit exemplaar, vraag een medewerker om hulp)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
nl-NL: Zelfservice inleveren &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
nl-NL: %s Zelfservice inleveren

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
nl-NL: Sorry, dit zelfservicesysteem heeft de authenticatie verloren. Neem a.u.b. contact op met de beheerder om dit probleem op te lossen.

en: Session lost
nl-NL: Sessie afgebroken

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
nl-NL: Je benadert het zelfservicesysteem vanaf een ander IP-adres! Log a.u.b. opnieuw in.

en: Checked in
nl-NL: Ingeleverd

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
nl-NL: Niet ingenomen %s

en: Finish
nl-NL: Afronden

en: Your request included no check-ins.
nl-NL: Je verzoek bevatte geen retouren.

en: Scan the item or enter its barcode:
nl-NL: Scan een nieuw exemplaar of voer de barcode in:

en: Check in
nl-NL: Innemen

en: Self check-in help
nl-NL: Zelfservice inleveren help

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
nl-NL: Scan elk exemplaar of geef de barcode in. Een lijst met ingegeven barcodes zal getoond worden.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
nl-NL: Klik de knop 'Inleveren' om te bevestigen.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
nl-NL: De resultaten van de actie zullen voor elke opgegeven barcode getoond worden.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
nl-NL: De knop 'Afronden' wordt getoond om opnieuw te beginnen.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
nl-NL: Bij elke stap, kan de 'Annuleer'-knop gebruikt worden om de gescande barcodes te wissen en opnieuw te beginnen.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
nl-NL: Zelfservice uitleen help &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
nl-NL: Zelfservice uitleen help

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
nl-NL: Als dit de eerste keer is dat je het zelfservicesysteem gebruikt, of het systeem reageert niet zoals verwacht, kun je beginnen met het nalezen van deze handleiding.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
nl-NL: Stap één: Geef uw gebruikers-ID %s en wachtwoord%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
nl-NL: Voer gebruikers-ID%s en wachtwoord%s in en klik op de knop Indienen (of druk op de Enter toets).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
nl-NL: Stap twee: Scan de barcode voor elk item, één tegelijk

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
nl-NL: Scan elk exemplaar en wacht tot de pagina opnieuw geladen is voor het scannen van het volgende exemplaar. Het uitgeleende exemplaar zou in het uitleenoverzicht moeten verschijnen. De knop Verzenden hoeft alleen gebruikt te worden als de barcode handmatig wordt ingevoerd.

en: Step three: Click the 'Finish' button
nl-NL: Stap drie: Klik op de button 'Afronden' wanneer u klaar bent

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
nl-NL: Als je niet op de button 'Afronden' klikt, zal je sessie automatisch verlopen in %s seconden.

en: Return to the self-checkout
nl-NL: Terugkeren naar de zelfservice

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
nl-NL: Print bon voor %s &rsaquo; uitleen via zelfservice &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
nl-NL: Zelfservice uitlenen &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
nl-NL: %s Zelfservicesysteem

en: Item cannot be checked out.
nl-NL: Item kan niet uitgeleend worden.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
nl-NL: Sorry, dit item kan niet worden uitgeleend bij dit station.

en: The system does not recognize this barcode.
nl-NL: Het systeem herkent deze barcode niet.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
nl-NL: Maximum aantal uitleningen bereikt.

en: This item is checked out to someone else.
nl-NL: Dit exemplaar is aan iemand anders uitgeleend.

en: You cannot renew this item again.
nl-NL: Dit exemplaar kan niet opnieuw worden verlengd.

en: This item is not for loan.
nl-NL: Dit exemplaar is niet uitleenbaar.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
nl-NL: Er staat nog een rekening open bij de bibliotheek %s en je kunt daarom nu niets lenen.

en: This item has been withdrawn from the collection.
nl-NL: Dit exemplaar is uit de collectie verwijderd.

en: This item is restricted.
nl-NL: Dit exemplaar is beperkt.

en: This item belongs to another library.
nl-NL: Dit exemplaar is van een andere bibliotheek.

en: Your account has expired.
nl-NL: Je account is verlopen.

en: Your account has been suspended.
nl-NL: Je account is geblokkeerd.

en: This library card has been declared lost.
nl-NL: Deze bibliotheekpas staat geregistreerd als vermist.

en: Your contact information seems to be incomplete.
nl-NL: Je contactgegevens lijken niet compleet.

en: Due date is not valid.
nl-NL: De inleverdatum in niet geldig.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
nl-NL: Dit exemplaar moet uitgeleend worden bij de balie.

en: Please see a member of the library staff.
nl-NL: Ga naar een medewerker van de bibliotheek.

en: Return
nl-NL: Inleveren

en: Return this item
nl-NL: Bezorg dit item terug

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
nl-NL: Terugkeren naar accountoverzicht

en: Please confirm the checkout:
nl-NL: Bevestig de uitleen:

en: This item is already checked out to you.
nl-NL: Dit item is al aan je uitgeleend.

en: Renew item
nl-NL: Verleng item

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
nl-NL: Sorry, dit zelfuitleenstation heeft de authenticatie verloren. Neem a.u.b. contact op met de beheerder om dit probleem op te lossen.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
nl-NL: Je benadert de zelfuitleen van een ander IP-adres! Log a.u.b. opnieuw in.

en: Record not found
nl-NL: Record niet gevonden

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
nl-NL: Je gebruikers-ID is niet gevonden in de database. Probeer het opnieuw.

en: Item checked out
nl-NL: Uitgeleende items

en: Item renewed
nl-NL: Exemplaar verlengd

en: Item not renewed
nl-NL: Exemplaar niet verlengd

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
nl-NL: Exemplaar niet ingenomen: vraag bij de balie om hulp

en: Item checked in
nl-NL: Item ontvangen

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
nl-NL: Je bent ingelogd als %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
nl-NL: Er is een bedrag in rekening gebracht voor het ophalen van dit item.

en: The userid
nl-NL: De gebruikers-ID

en: was not found in the database. Please try again.
nl-NL: werd niet gevonden in de database. Probeer het a.u.b. nog eens.

en: Check out, return, or renew an item:
nl-NL: Uitlenen, terugbrengen of verlengen van een exemplaar:

en: Check out or renew an item:
nl-NL: Exemplaar uitlenen of verlengen:

en: Scan a new item or enter its barcode:
nl-NL: Scan een nieuw item of voer de barcode in:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
nl-NL: Uitleningen (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
nl-NL: %s Aanvragen (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
nl-NL: %s (%s). %s %s %s. %s Terugverwacht op %s

en: Checked out:
nl-NL: Uitgeleend:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
nl-NL: Uitleningen van %s

en: Checked out on
nl-NL: Uitgeleend op

en: NEW
nl-NL: NIEUW

en: Issue renews
nl-NL: Exemplaar verlengingen

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
nl-NL: Dit is een lokale uitlening, deze kan niet verlengd worden.

en: This item cannot yet be renewed.
nl-NL: Dit exemplaar kan nog niet worden verlengd.

en: No renewals allowed
nl-NL: Geen verlengingen over

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
nl-NL: Item innemen

en: This item is scheduled for automatic renewal
nl-NL: Dit exemplaar wordt automatische verlengd

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
nl-NL: %sJa%sNee%s

en: Show your checkouts
nl-NL: Toon je uitleningen

en: You currently have nothing checked out.
nl-NL: Je hebt momenteel niets geleend.

en: You currently have no pending holds.
nl-NL: Je hebt momenteel geen lopende aanvragen.

en: Please enter your card number:
nl-NL: Voer je pasnummer in:

note: SCRIPT
en: End session
nl-NL: Sessie beëindigen

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
nl-NL: Print bon en beëindig sessie

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
nl-NL: Wilt u een bon afdrukken?

en: Search suggestions
nl-NL: Zoeksuggesties

en: Suggestions
nl-NL: Suggesties

en: Did you mean:
nl-NL: Bedoelde je soms:

en: Sorry, no suggestions.
nl-NL: Sorry, geen suggesties.

en: MARC Card View
nl-NL: MARC

en: MARC View
nl-NL: MARC-presentatie
