Koha 23.11.09.000 - en to nl-NL translation catalogue (850 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
nl-NL: FOUT: Prijs is geen geldig getal, controleer deze en probeer opnieuw.

en: Fund amount exceeds parent allocation
nl-NL: Fonds overschrijdt waarde van bovenliggend fonds

en: Fund amount exceeds period allocation
nl-NL: Fonds overschrijdt maximumwaarde van periode

en: New budget-parent is beneath budget
nl-NL: Nieuw overkoepelend budget staat onder budget

en: Are you sure you want to delete this vendor?
nl-NL: Deze leverancier verwijderen?

en: Update item
nl-NL: Exemplaar bijwerken

en: You can't receive any more items
nl-NL: U kunt niet nog meer exemplaren ontvangen

en: Edit
nl-NL: Bewerken

en: Delete
nl-NL: Verwijder

en: Add item
nl-NL: Voeg exemplaar toe

en: Clear
nl-NL: Wissen

en: Add multiple items
nl-NL: Voeg meerdere items toe

en: Number of items to add
nl-NL: Aantal toe te voegen exemplaren

en: Add
nl-NL: Toevoegen

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
nl-NL: LET OP: Velden genoemd in de systeemvoorkeur 'UniqueItemsFields' worden niet gekopieerd

en: is duplicated
nl-NL: is gedupliceerd

en: already exists in database
nl-NL: bestaat al in de database

en: There is no record selected
nl-NL: Er is geen record geselecteerd

en: quantity values are not filled in or are not numbers
nl-NL: kwantitatieve waarden zijn niet opgegeven of zijn geen getallen

en: Some funds are not defined in item records
nl-NL: Enkele fondsen zijn niet gedefinieerd in exemplaarrecords

en: Some required item subfields are not set
nl-NL: Enkele vereiste exemplaarsubvelden zijn niet ingesteld

en: Loading
nl-NL: Laden

en: Internal Server Error, please reload the page
nl-NL: Interne Server Fout, probeer opnieuw te laden

en: You need to log in again, your session has timed out
nl-NL: Log opnieuw in, de sessie is verlopen

en: Error; your data might not have been saved
nl-NL: Fout; invoer is mogelijk niet opgeslagen

en: Loading...
nl-NL: Laden...

en: Please select or enter a sound.
nl-NL: Selecteer of voeg een geluid toe.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
nl-NL: De geselecteerde meldingsgeluiden verwijderen?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
nl-NL: Vink het vakje aan bij de melding die u wilt verwijderen.

en: Authority
nl-NL: Thesaurusterm

en: Error importing the authority type %s
nl-NL: Fout bij importeren van thesaurustype %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
nl-NL: Kies een CSV (.csv) of ODS (.ods) spreadsheetbestand.

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
nl-NL: Thesaurusvelden en -subvelden importeren? Dit overschrijft de bestaande configuratie. Maak voor veiligheidsredenen een backup via de exportoptie.

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
nl-NL: Importeer in thesaurustype: %s. Importeer vanuit bestand: %s.

en: Your cart is currently empty
nl-NL: Je mand is op dit moment leeg

en: This item is already in your cart
nl-NL: Dit exemplaar zit al in uw mand

en: This item has been added to your cart
nl-NL: Dit exemplaar is toegevoegd aan uw mand

en: %s item(s) added to your cart
nl-NL: %s item(s) toegevoegd aan uw mand

en: %s already in your cart
nl-NL: %s reeds in uw mand

en: No item was selected
nl-NL: Er werd geen item geselecteerd

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
nl-NL: Exemplaar niet toegevoegd aan winkelwagen (reeds aanwezig)!

en: The item has been removed from your cart
nl-NL: Dit item is verwijderd uit uw mand

en: Are you sure you want to empty your cart?
nl-NL: Uw mand legen?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
nl-NL: Bent u zeker dat u de geselecteerde exemplaren wilt verwijderen?

en: Items in your cart: %s
nl-NL: Exemplaren in mand: %s

en: Add to cart
nl-NL: Voeg toe aan mand

en: In your cart
nl-NL: In je mand

en: Error importing the framework
nl-NL: Fout tijdens het importeren van het framework

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
nl-NL: Velden en subvelden vervangen door de %s frameworkstructuur? De bestaande structuur wordt overschreven! Maak voor veiligheidsredenen een backup via de exportoptie.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
nl-NL: Importeer in framework: %s. Importeer vanuit bestand: %s.

en: Previous
nl-NL: Vorige

en: Next
nl-NL: Volgende

en: Results
nl-NL: Resultaten

en: Go back to the results
nl-NL: Terug naar de resultaten

en: Please enter a valid date (should match %s).
nl-NL: Voer een geldige datum in (moet overeenkomen met %s).

en: Fri
nl-NL: vrij

en: Mon
nl-NL: Maa

en: Sat
nl-NL: zat

en: Sun
nl-NL: zon

en: Thu
nl-NL: don

en: Tue
nl-NL: di

en: Wed
nl-NL: woe

en: Friday
nl-NL: vrijdag

en: Monday
nl-NL: maandag

en: Saturday
nl-NL: zaterdag

en: Sunday
nl-NL: zondag

en: Thursday
nl-NL: donderdag

en: Tuesday
nl-NL: dinsdag

en: Wednesday
nl-NL: woensdag

en: Apr
nl-NL: apr

en: Aug
nl-NL: aug

en: Dec
nl-NL: dec

en: Feb
nl-NL: feb

en: Jan
nl-NL: jan

en: Jul
nl-NL: jul

en: Jun
nl-NL: jun

en: Mar
nl-NL: mrt

en: May
nl-NL: mei

en: Nov
nl-NL: nov

en: Oct
nl-NL: okt

en: Sep
nl-NL: sep

en: April
nl-NL: april

en: August
nl-NL: augustus

en: December
nl-NL: december

en: February
nl-NL: februari

en: January
nl-NL: januari

en: July
nl-NL: jul

en: June
nl-NL: juni

en: March
nl-NL: maart

en: November
nl-NL: november

en: October
nl-NL: oktober

en: September
nl-NL: september

en: Failure
nl-NL: Mislukt

en: Place hold
nl-NL: Plaats reservering

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
nl-NL: {credit_type_description} versus {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
nl-NL: Besef dat deze externe zoekopdracht het huidige record kan vervangen.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
nl-NL: %s exemplaren zijn gekoppeld aan dit record. Alle exemplaren moeten verwijderen voor verwijdering van dit record.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
nl-NL: Waarschuwing: Dit record wordt gebruikt in %s bestelling(en). Verwijdering kan problemen opleveren in de acquisitiemodule. Het record toch verwijderen?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
nl-NL: %s bestelling(en) gebruiken dit record. U heeft bestelling beheerrechten nodig om dit record te verwijderen.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
nl-NL: %s verwijderde bestelling(en) gebruiken dit record. Dit record verwijderen?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
nl-NL: %s verwijderde bestelling(en) gebruiken dit record. U heeft bestelbeheerrechten nodig om dit record te verwijderen.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
nl-NL: %s aanvragen voor dit record. Dit record verwijderen?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
nl-NL: %s abonnement(en) zijn gekoppeld aan dit record. Alle abonnementen moeten verwijderen worden voor verwijdering van record.

en: Are you sure you want to delete this record?
nl-NL: Dit record verwijderen?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
nl-NL: %s aanvra(a)g(en) op dit record. Verwijder eerst alle aanvragen voor verwijdering van alle exemplaren.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
nl-NL: De %s aanhangende exemplaren verwijderen?

en: (select to create)
nl-NL: (selecteer om te maken)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
nl-NL: Er ging iets mis. Misschien bestaat de waarde al?

en: Template name is required.
nl-NL: Naam sjabloon is vereist.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
nl-NL: Categoriecode mag alleen de volgende karakters bevatten: letters, nummers, - en _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
nl-NL: Kies een inschrijfperiode in maanden OF op datum.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
nl-NL: Let op: %s van %s verlengingen zijn gelogd

en: Renewed by
nl-NL: Verlengd door

en: manually
nl-NL: handmatig

en: Automatic
nl-NL: Automatisch

en: Renewal type:
nl-NL: Type verlenging:

en: Checked in
nl-NL: Ingeleverd

en: Patron note
nl-NL: Leneraantekening

en: Unable to check in
nl-NL: Kan niet innemen

en: Confirm
nl-NL: Bevestigen

en: Renewed, due:
nl-NL: Verlengd, vervalt:

en: Renew failed:
nl-NL: Verlenging mislukt:

en: not checked out
nl-NL: niet uitgeleend

en: too many renewals
nl-NL: teveel verlengingen

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
nl-NL: teveel opeenvolgende verlengingen zonder terug te zijn geweest in de bibliotheek

en: on hold
nl-NL: aangevraagd

en: Not allowed: patron restricted
nl-NL: Niet toegestaan: lener geblokkeerd

en: Not allowed: overdue
nl-NL: Niet toegestaan: te laat

en: Unable to find an open day
nl-NL: Kan geen open dag vinden

en: reason unknown
nl-NL: reden onbekend

en: Loading... you may continue scanning.
nl-NL: Laden... ga door met scannen.

en: Today's checkouts
nl-NL: Vandaag uitgeleend

en: Previous checkouts
nl-NL: Eerdere uitleningen

en: by _AUTHOR_
nl-NL: door _AUTHOR_

en: On-site checkout
nl-NL: Lokale uitlening

en: This item has been recalled and the due date updated
nl-NL: Dit exemplaar is teruggeroepen en de inleverdatum is aangepast

en: Recalled
nl-NL: Teruggeroepen

en: Booked
nl-NL: Gereserveerd

en: On hold
nl-NL: Gereserveerd

en: Not renewable
nl-NL: Niet verlengbaar

en: Must be renewed at the library
nl-NL: Kan alleen bij de bibliotheek verlengd worden

en: No renewal before %s
nl-NL: Geen verlenging voor %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
nl-NL: Kan niet langer automatisch verlengd worden - aantal uitleendagen overschreden

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
nl-NL: Automatische verlenging mislukt, lener heeft onbetaalde boetes

en: Automatic renewal failed, account expired
nl-NL: Automatische verlenging mislukt, account is verlopen

en: Renewal denied by syspref
nl-NL: Verlening geweigerd door syspref

en: %s of %s renewals remaining
nl-NL: %s van %s verlengingen over

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
nl-NL:  en %s van %s ongeziene verlengingen resterend

en: Scheduled for automatic renewal
nl-NL: Gepland voor automatische verlenging

en: Claim returned
nl-NL: Teruggestuurde reclamering

en: No itemtype
nl-NL: Geen itemtype

en: Number of checkouts by item type
nl-NL: Aantal uitleningen per itemtype

en: Double click to edit
nl-NL: Dubbelklikken om te bewerken

en: Resolve
nl-NL: Oplossen

en: Actions
nl-NL: Acties

en: Edit notes
nl-NL: Opmerkingen bewerken

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
nl-NL[0]: Toon 1 reclamering
nl-NL[1]: Toon alle {count} reclameringen

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
nl-NL[0]: Toon 1 onopgeloste reclamering
nl-NL[1]: Toon {count} onopgeloste reclameringen

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Are you sure you want to delete this return claim?
nl-NL: Deze retourclaim verwijderen?

en: First
nl-NL: Eerste

en: Last
nl-NL: Laatste

en: No data available in table
nl-NL: Geen beschikbare data in de tabel

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
nl-NL: Toon _START_ tot _END_ van _TOTAL_ invoer

en: No entries to show
nl-NL: Geen ingangen te tonen

en: (filtered from _MAX_ total entries)
nl-NL: (gefilterd van _MAX_ totaal aantal)

en: Show _MENU_ entries
nl-NL: Toon _MENU_ ingangen

en: Processing...
nl-NL: In bewerking...

en: Search:
nl-NL: Zoek:

en: No matching records found
nl-NL: Geen overeenkomstige records gevonden

en: Copy to clipboard
nl-NL: Kopieer naar klembord

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
nl-NL: Toets <i>ctrl</i> of <i>⌘</i> + <i>C</i> om de tabeldata naar<br>het klembord te kopiëren.<br><br>Klik op dit bericht of druk escape om te annuleren.

en: Copied %d rows to clipboard
nl-NL: Er zijn %d rijen naar klembord gekopieerd

en: Copied one row to clipboard
nl-NL: Eén rij naar klembord gekopieerd

en: Clear filter
nl-NL: Wis filter

en: All
nl-NL: Alles

en: a an the
nl-NL: de het een

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
nl-NL: Fout bij het laden van de tabel.
    %s: %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
nl-NL: Fout bij het laden van de tabel.

en: Copy
nl-NL: Kopiëren

en: Columns settings
nl-NL: Kolominstellingen

en: Columns
nl-NL: Kolommen

en: Export or print
nl-NL: Exporteer of print

en: Export
nl-NL: Exporteren

en: Configure table
nl-NL: Configureer tabel

en: Configure
nl-NL: Configureren

en: %s search
nl-NL: %s zoek

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
nl-NL: Dit is een verplicht veld en moet tenmiste één mapping hebben

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
nl-NL: Deze afhaallocatie is niet toegestaan volgens de uitleenregels

en:  (current)
nl-NL:  (actueel)

en: No
nl-NL: Nee

en: Yes
nl-NL: Ja

en: Resume
nl-NL: Hervatten

en: Suspend
nl-NL: Opschorten

en: Hold is <strong>suspended</strong>
nl-NL: Aavraag is <strong>opgeschort</strong>

en: until %s
nl-NL: tot %s

en: Next available %s item
nl-NL: Volgende beschikbare %s item

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
nl-NL: Volgende beschikbare itemgroep <strong>%s</strong> item

en: Item is <strong>waiting here</strong>
nl-NL: Exemplaar is <strong>hier aangekomen</strong>

en: at %s
nl-NL: bij %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
nl-NL: Exemplaar <strong>staat klaar</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
nl-NL: Exemplaar is <strong>onderweg</strong> vanaf %s per %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
nl-NL: Exemplaar is nog niet verstuurd door %s

en: Unable to resume, hold not found
nl-NL: Kan niet hervatten, aanvraag niet gevonden

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
nl-NL: Verzoek kon niet worden verwerkt. Controleer de logbestanden.

en: Suspend hold on
nl-NL: Aanvraag opschorten op

en: Suspend until:
nl-NL: Opschorten tot:

en: Clear date to suspend indefinitely
nl-NL: Wis datum voor permanente blokkade

en: Unable to suspend, hold not found.
nl-NL: Kan niet opschorten, aanvraag niet gevonden.

en: Please enter letters or numbers
nl-NL: Voer alleen letters of cijfers in

en: Are you sure you want to delete this field?
nl-NL: Dit veld verwijderen?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
nl-NL: Een standaard letter met de code '%s' bestaat reeds.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
nl-NL: Een letter met de code '%s' bestaat al voor '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
nl-NL: Een letter met de code '%s' bestaat al voor '%s'. Overschrijven?

en: Please specify title and content for %s
nl-NL: Specificeer titel en inhoud voor %s

en: Please fill at least one template.
nl-NL: Vul tenminste één sjabloon.

en:  characters
nl-NL:  tekens

en: Both subfield values should be filled or empty.
nl-NL: Beide subveldwaardes moeten ofwel gevuld ofwel leeg zijn.

en: The destination should be filled.
nl-NL: De bestemming moet gevuld zijn.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
nl-NL: Als het veld een controleveld is, moet het subveld leeg zijn

en: A control field cannot be used with a regular field.
nl-NL: Een controleveld kan niet gebruikt worden met een gewoon veld.

en: The source subfield should be filled for update.
nl-NL: Het bronsubveld moet gevuld zijn voor update.

en: The source field should be filled.
nl-NL: Het bronveld moet gevuld zijn.

en: The conditional field should be filled.
nl-NL: Het conditionele veld moet gevuld zijn.

en: The conditional comparison operator should be filled.
nl-NL: De conditionele vergelijkgsoperator moet gevuld zijn.

en: The conditional regular expression should be filled.
nl-NL: De conditionele reguliere expressie moet gevuld zijn.

en: The conditional value should be filled.
nl-NL: De conditionele waarde moet gevuld zijn.

en: Every
nl-NL: Iedere

en: Are you sure you wish to delete this template action?
nl-NL: Deze sjabloonactie verwijderen?

en: Are you sure you wish to delete this template?
nl-NL: Dit sjabloon verwijderen?

en: Edit action %s
nl-NL: Bewerk actie %s

en: Update action
nl-NL: Update actie

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
nl-NL: Dit bericht verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
nl-NL: Geboortedatum moet worden ingevoerd in het formaat 'MM/DD/YYYY'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
nl-NL: Geboortedatum moet worden ingevoerd in het formaat 'YYYY-MM-DD'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
nl-NL: Geboortedatum moet worden ingevoerd in het formaat 'DD/MM/YYYY'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
nl-NL: Geboortedatum moet worden ingevoerd in het formaat 'DD.MM.YYYY'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
nl-NL: Dit kind omzetten naar de categorie Volwassenen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
nl-NL: De registratie van deze lener vernieuwen?

en: Patrons selected: %s
nl-NL: Geselecteerde leners: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
nl-NL: Bevestig of dit een dubbele lener is

en: Minimum password length: %s
nl-NL: Minimale wachtwoordlengte: %s

en: Age
nl-NL: Leeftijd

en: %s year
nl-NL: %s jaar

en: %s years
nl-NL: %s jaren

en: %s month
nl-NL: %s maand

en: %s months
nl-NL: %s maanden

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
nl-NL: Het veld is niet herhaalbaar en bestaat al in het doelrecord. Het kan dus niet worden toegevoegd.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
nl-NL: Het subveld is niet herhaalbaar en bestaat al in het doelrecord. Het kan dus niet worden toegevoegd.

en: Change messaging preferences to default for this category?
nl-NL: Wijzig berichtvoorkeuren naar standaard voor deze categorie?

en: Your concern was successfully submitted.
nl-NL: Probleemmelding succesvol ingestuurd.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
nl-NL: Fout bij insturen van probleemmelding, neem contact op met de bibliotheek.

en: Loading updates . . .
nl-NL: Updates laden. . .

en: Public
nl-NL: Openbaar

en: Private
nl-NL: Privé

en: Concern #%s updated successfully.
nl-NL: Probleemmelding #%s succesvol bijgewerkt.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
nl-NL: Fout bij oplossen van bezwaar #%s. Controleer de logbestanden.

en: Remove restriction?
nl-NL: Blokkade verwijderen?

en: You must select checkout(s) to export
nl-NL: Selecteer uitleningen om te exporteren

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
nl-NL: Fout: ongeldige data ingevoerd. Corrigeer en probeer opnieuw.

en: Nothing to save
nl-NL: Niets om op te slaan

en: Saving...
nl-NL: Opslaan...

en: Saved preference %s
nl-NL: Opgeslagen voorkeur %s

en: modified
nl-NL: gewijzigd

en: You have made changes to system preferences.
nl-NL: U heeft wijzigingen aangebracht aan de systeemvoorkeuren.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
nl-NL: Dit instemmingsitem verwijderen?

en: Collapse this section
nl-NL: Sectie inklappen

en: Expand this section
nl-NL: Sectie uitklappen

en: Note: _ALL_ value will override all other values
nl-NL: Let op: _ALL_ waarde overschrijft alle andere waarden

en: The following values are not formatted correctly:
nl-NL: Deze waarden zijn niet correct geformatteerd:

en: Name
nl-NL: Naam

en: Required
nl-NL: Vereist

en: Description
nl-NL: Beschrijving

en: Requires consent in OPAC
nl-NL: Vereist instemming in OPAC

en: Requires consent in staff interface
nl-NL: Vereist instemming in stafinterface

en: String used to identify cookie name
nl-NL: String gebruikt om cookienaam te identificeren

en: Cookie domain
nl-NL: Cookiedomein

en: Cookie path
nl-NL: Cookiepad

en: Expand
nl-NL: Uitklappen

en: Collapse
nl-NL: Inklappen

en: You must complete all fields
nl-NL: Alle velden moeten gevuld worden

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
nl-NL: Niet mogelijk om met Base64 de waarde in de CookieConsentedJS systeemvoorkeur te decoderen:

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
nl-NL: Niet mogelijk om met JSON parse de waarde in de CookieConsentedJS systeemvoorkeur te decoderen:

en: Add new code
nl-NL: Nieuwe code toevoegen

en: Coce image from Amazon.com
nl-NL: Omslagafbeelding van Amazon.com

en: Coce image from Google Books
nl-NL: Omslagafbeelding van Google Books

en: Coce image from Open Library
nl-NL: Omslagafbeelding van Open Library

en: No cover image available
nl-NL: Geen afbeelding omslag beschikbaar

en: Nothing is selected
nl-NL: Niets geselecteerd

en: You must select at least one record
nl-NL: Selecteer tenminste één record

en: At least two records must be selected for merging
nl-NL: Selecteer minstens twee records voor samenvoegen

en: AJAX failed to approve tag: %s
nl-NL: AJAX kan deze tag niet goedkeuren: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
nl-NL: AJAX kan tag deze niet afwijzen: %s

en: %s is permitted!
nl-NL: %s is toegestaan!

en: %s is prohibited!
nl-NL: %s is verboden!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
nl-NL: %s is noch toegestaan noch verboden!

en: Clear all
nl-NL: Wis alles

en: Select all
nl-NL: Selecteer alles

en: Select all pending
nl-NL: Selecteer alle wachtende

en: Reject
nl-NL: Afwijzen

en: Approved
nl-NL: Goedgekeurd

en: Approve
nl-NL: Goedkeuren

en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

en: Testing...
nl-NL: Testen...

en: AJAX error (%s alert)
nl-NL: AJAX fout (%s melding)

en: No camera detected.
nl-NL: Geen camera gedetecteerd.

en: Could not access camera.
nl-NL: Geen toegang tot camera.

en: Access to camera denied.
nl-NL: Toegang tot camera geweigerd.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
nl-NL: Deze optie is alleen beschikbaar in een beveiligde context (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
nl-NL: Er is een onbekende fout opgetreden:

en: Edit booking
nl-NL: Bewerk reservering

en: Place booking
nl-NL: Plaats boeking

en: years
nl-NL: jaren

en: Search for a patron
nl-NL: Zoek lener

en: Select item
nl-NL: Selecteer exemplaar

en: Are you sure you want to remove this recall?
nl-NL: Deze terugroeping verwijderen?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
nl-NL: De terugroeping is misschien al geannuleerd. Ververs deze pagina.

en: Cancelled
nl-NL: Geannuleerd

en: Are you sure you want to expire this recall?
nl-NL: Deze terugroeping laten verlopen?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
nl-NL: De terugroeping is mogelijk al verlopen. Ververs deze pagina.

en: Expired
nl-NL: Verlopen

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
nl-NL: De wachtstatus van deze terugroeping terugdraaien?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
nl-NL: De terugroeping is mogelijk al teruggedraaid. Ververs deze pagina.

en: Waiting status reverted
nl-NL: Wachtstatus teruggedraaid

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
nl-NL: Deze terugroeping als te laat aanduiden?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
nl-NL: De terugroeping is misschien al als te laat aangeduid. Ververs deze pagina.

en: Marked overdue
nl-NL: Als te laat aangemerkt

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
nl-NL: Deze terugroeping verwijderen en het exemplaar naar de thuisbibliotheek sturen?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
nl-NL: De terugroeping is mogelijk al verwijderd. Ververs deze pagina.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
nl-NL: Bent u zeker dat u de geselecteerde terugroeping(en) wilt verwijderen?

en: Please make a selection.
nl-NL: Maak een selectie.

en: %s (current status)
nl-NL: %s (huidige status)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
nl-NL: Deze roulerende collectie verwijderen?

en: The results could not be loaded
nl-NL: De resultaten konden niet worden geladen

en: Please delete %s character(s)
nl-NL: Verwijder %s karakter(s)

en: Please enter %s or more characters
nl-NL: Voer %s of meer tekens in

en: Loading more results…
nl-NL: Meer resultaten laden…

en: You can only select %s item(s)
nl-NL: U kunt slechts %s exemplaren selecteren

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: Searching…
nl-NL: Zoeken…

en: Remove all items
nl-NL: Verwijder alle exemplaren

en: Remove item
nl-NL: Exemplaar verwijderen

en: Are you sure you want to close this subscription?
nl-NL: Dit abonnement sluiten?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
nl-NL: Dit abonnement opnieuw starten?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
nl-NL: Dit abonnement verwijderen?

en: Add an SMS cellular provider
nl-NL: Voeg een SMS mobiele provider toe

en: Edit provider %s
nl-NL: Bewerk aanbieder %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
nl-NL: %s verwijderen? %s lener(s) gebruiken deze!

en: Are you sure you want to delete %s?
nl-NL: %s verwijderen?

en: Back to top
nl-NL: Terug naar boven

en: An error occurred. Check the logs for details.
nl-NL: Er is een fout opgetreden. Controleer de logbestanden.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
nl-NL: Frequentie en abonnementsduur komen niet overeen. Probeer een totaal aantal afleveringen in plaats van een tijdsperiode in te stellen.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
nl-NL: Als u te late of ontbrekende afleveringen wilt claimen, moet u dit abonnement koppelen aan een verkoper. Klik op OK om te negeren of op Annuleren om terug te keren en een verkoper in te voeren

en: The vendor does not exist
nl-NL: De leverancier bestaat niet

en: You must choose or create a bibliographic record
nl-NL: Kies of creëer een bibliografisch record

en: Bibliographic record does not exist!
nl-NL: Bibliografische record bestaat niet!

en: Number of issues to display to staff must be a number
nl-NL: Aantal aan staf te tonen afleveringen moet een getal zijn

en: Number of issues to display to the public must be a number
nl-NL: Aantal aan bezoekers te tonen afleveringen moet een getal zijn

en: You must choose a first publication date
nl-NL: Kies een eerste verschijningsdatum

en: You must choose a subscription length or an end date.
nl-NL: Kies een abonnementsduur of einddatum.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
nl-NL: Het geavanceerde voorspellingspatroon is gewijzigd. Sla op of annuleer de wijzigingen.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
nl-NL: Waarschuwing! Huidig patroon heeft geplande onregelmatigheden. Klik op 'Test voorspellingspatroon' om de juistheid te controleren

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
nl-NL: Klik op 'Test voorspellingspatroon' voor opslaan van abonnement.

en: Frequency is not defined
nl-NL: Frequentie niet gedefinieerd

en: First publication date is not defined
nl-NL: Datum eerste uitgave niet gedefinieerd

en: Next issue publication date is not defined
nl-NL: Verschijningsdatum volgend nummer niet gedefinieerd

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
nl-NL: Kan voorspellingspatroon niet testen omdat: %s

en: Please enter a name for this pattern
nl-NL: Voer een naam in voor dit patroon

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
nl-NL: Deze patroonnaam bestaat al. Bestaande bewerken?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
nl-NL: Waarschuwing: Dit wijzigt het patroon voor alle abonnementen die er gebruik van maken.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
nl-NL: Er ging iets mis. Kan geen nieuw nummeringspatroon aanmaken.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
nl-NL: Zoek naar abonnement in Mana Knowledge Base

en: Results from Mana Knowledge Base
nl-NL: Resultaten van Mana Knowledge Base

en: Show Mana results
nl-NL: Toon Mana resultaten

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
nl-NL: Abonnement gevonden op Mana Knowledge Base:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
nl-NL: Geen abonnement gevonden op Mana Knowledge Base

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
nl-NL: Het patroon kan gedeeld worden met andere bibliothecarissen wanneer het gereed is

en: This bibliographic record does not exist
nl-NL: Dit bibliografische record bestaat niet

en: Deactivate filters
nl-NL: Filters deactiveren

en: Activate filters
nl-NL: Activeer filters

en: Are you sure you want to delete this cover image?
nl-NL: Deze omslagafbeelding verwijderen?

en: Directory is not writeable
nl-NL: Map heeft geen schrijfrechten

en: Error code 0 not used
nl-NL: Fout code 0 niet in gebruik

en: File already exists
nl-NL: Bestand bestaat al

en: Root directory for uploads not defined
nl-NL: Hoofddirectory voor uploads niet gedefinieerd

en: Temporary directory for uploads not defined
nl-NL: Tijdelijke map voor uploads niet gedefinieerd

en: Upload status:
nl-NL: Status upload:

en: Failed
nl-NL: Mislukt

en: Denied
nl-NL: Geweigerd

en: An error occurred while uploading.
nl-NL: Fout bij het uploaden.

en: Error:
nl-NL: Fout:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
nl-NL: Upload alleen ZIP-bestanden of GIF, JPEG, PNG of XPM afbeeldingen.

en: File name:
nl-NL: Bestandsnaam:

en: File type:
nl-NL: Bestandstype:

en: File size:
nl-NL: Bestandsgrootte:

en: An error occurred on deleting this image
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze afbeelding

en: View comparison
nl-NL: Bekijk vergelijking

en: Showing results for %s
nl-NL: Resultaten voor %s

en: You can select maximum of two checkboxes
nl-NL: Je kunt maximaal twee hokjes aanvinken

en: You must select two entries to compare
nl-NL: Selecteer tenminste twee ingangen om te vergelijken

en: Submit
nl-NL: Indienen

en: Close
nl-NL: Sluit

en: Submitting...
nl-NL: Indienen...

en: Licenses
nl-NL: Licenties

en: Agreement license %s
nl-NL: Licentieovereenkomst %s

en: Remove this license
nl-NL: Verwijder deze licentie

en: License
nl-NL: Licentie

en: Physical location
nl-NL: Fysieke locatie

en: Notes
nl-NL: Opmerkingen

en: Add new license
nl-NL: Nieuwe licentie toevoegen

en: There are no licenses created yet
nl-NL: Er zijn nog geen licenties aangemaakt

en: Periods
nl-NL: Periodes

en: Agreement period %s
nl-NL: Overeenkomstduur %s

en: Remove this period
nl-NL: Verwijder deze periode

en: Start date
nl-NL: Startdatum

en: End date
nl-NL: Einddatum

en: Cancellation deadline
nl-NL: Annuleringsdeadline

en: Add new period
nl-NL: Nieuwe periode toevoegen

en: Related agreements
nl-NL: Verwante overeenkomsten

en: Related agreement %s
nl-NL: Verwante overeenkomsten %s

en: Remove this relationship
nl-NL: Verwijder deze relatie

en: Related agreement
nl-NL: Verwante overeenkomst

en: Relationship
nl-NL: Relatie

en: Add new related agreement
nl-NL: Nieuwe verwante overeenkomst toevoegen

en: There are no other agreements created yet
nl-NL: Er zijn nog geen andere overeenkomsten aangemaakt

en: Edit agreement #%s
nl-NL: Bewerk overeenkomst #%s

en: New agreement
nl-NL: Nieuwe overeenkomst

en: Agreement name
nl-NL: Naam overeenkomst

en: Vendor
nl-NL: Leverancier

en: Closure reason
nl-NL: Reden sluiting

en: Is perpetual
nl-NL: Is permanent

en: Renewal priority
nl-NL: Prioriteit verlenging

en: License info
nl-NL: Licentie info

en: A license is used several times
nl-NL: Een licentie wordt vaker gebruikt

en: An agreement is used as relationship several times
nl-NL: Een overeenkomst wordt meerdere keren als relatie gebruikt

en: Only one controlling license is allowed
nl-NL: Slechts één beheerslicentie toegstaan

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
nl-NL: Bestandsgrootte overschrijdt maximum: %s MB

en: Agreement user %s is missing a user
nl-NL: Overeenkomst gebruiker %s mist een gebruiker

en: Agreement updated
nl-NL: Overeenkomst bijgewerkt

en: Agreement created
nl-NL: Overeenkomst aangemaakt

en: Filter by expired
nl-NL: Filter op verlopen

en: on
nl-NL: op

en: Show mine only
nl-NL: Toon alleen de mijne

en: There are no agreements defined
nl-NL: Er zijn geen overeenkomsten gedefinieerd

en: Select
nl-NL: Selecteer

en: Are you sure you want to remove this agreement?
nl-NL: Deze overeenkomst verwijderen?

en: Yes, delete
nl-NL: Ja, verwijder

en: No, do not delete
nl-NL: Nee, niet verwijderen

en: Agreement %s deleted
nl-NL: Overeenkomst %s verwijderd

en: Agreement #%s
nl-NL: Overeenkomst #%s

en: Period start
nl-NL: Begin periode

en: Period end
nl-NL: Einde periode

en: Period note
nl-NL: Opmerking periode

en: Users
nl-NL: Gebruikers

en: Role
nl-NL: Rol

en: Packages
nl-NL: Pakketten

en: Documents
nl-NL: Documenten

en: Remove this document
nl-NL: Verwijder dit document

en: File
nl-NL: Bestand

en: Select a file
nl-NL: Selecteer bestand

en: Update file
nl-NL: Bestand bijwerken

en: File name
nl-NL: Bestandsnaam

en: File type
nl-NL: Bestandstype

en: File description
nl-NL: Beschrijving bestand

en: Uploaded on
nl-NL: Geüpload op

en: Add new document
nl-NL: Nieuw document toevoegen

en: Add new agreement
nl-NL: Nieuwe overeenkomst toevoegen

en: This agreement is already linked with this package
nl-NL: Deze overeenkomst is al gekoppeld aan dit pakket

en: Hide filters
nl-NL: Verberg filters

en: Show filters
nl-NL: Toon filters

en: Title
nl-NL: Titel

en: Publication type
nl-NL: Type publicatie

en: Selection status
nl-NL: Status selectie

en: Selected
nl-NL: Geselecteerde

en: Not selected
nl-NL: Niet geselecteerd

en: Is selected
nl-NL: Is geselecteerd

en: Package name
nl-NL: Pakketnaam

en: Content type
nl-NL: Inhoudstype

en: %s packages found locally
nl-NL: %s pakketten lokaal gevonden

en: Package #%s
nl-NL: Pakket #%s

en: Add package to holdings
nl-NL: Pakket toevoegen aan holdings

en: Remove package from holdings
nl-NL: Verwijder pakket uit holdings

en: External ID
nl-NL: Externe ID

en: Package type
nl-NL: Type pakket

en: Created on
nl-NL: Aangemaakt op

en: Resource #%s
nl-NL: Bron #%s

en: Add title to holdings
nl-NL: Titel toevoegen aan holdings

en: Remove title from holdings
nl-NL: Verwijder titel uit holdings

en: Resource information
nl-NL: Resource informatie

en: Publication title
nl-NL: Titel publicatie

en: Publisher name
nl-NL: Naam uitgever

en: Package
nl-NL: Pakket

en: Package content type
nl-NL: Pakket inhoudstype

en: Coverage dates
nl-NL: Dekkingsdata

en: Please enter a search term
nl-NL: Voer zoekterm in

en: %s titles found locally
nl-NL: %s titels lokaal gevonden

en: ISBN (Print): %s
nl-NL: ISBN (Gedrukt): %s

en: Title #%s
nl-NL: Titel #%s

en: Title identifier
nl-NL: Titel identifier

en: Local bibliographic record
nl-NL: Lokaal bibliografisch record

en: Date of first serial issue available online
nl-NL: Datum eerste online beschikbare tijdschriftaflevering

en: Number of first volume available online
nl-NL: Nummer eerste online beschikbare jaargang

en: Number of first issue available online
nl-NL: Nummer eerste online beschikbare aflevering

en: Date of last issue available online
nl-NL: Datum laatste online beschikbare tijdschriftaflevering

en: Number of last volume available online
nl-NL: Nummer laatste online beschikbare jaargang

en: Number of last issue available online
nl-NL: Nummer laatste online beschikbare aflevering

en: Title-level URL
nl-NL: Titelniveau URL

en: First author
nl-NL: Eerste auteur

en: Embargo information
nl-NL: Embargo informatie

en: Coverage depth
nl-NL: Dekkingsdiepte

en: Date the monograph is first published in print
nl-NL: Datum eerste papieren druk monografie

en: Date the monograph is first published online
nl-NL: Datum eerste online druk monografie

en: Number of volume for monograph
nl-NL: Nummer of jaargang voor monografie

en: Edition of the monograph
nl-NL: Editie monografie

en: First editor
nl-NL: Eerste redacteur

en: Title identifier of the parent publication
nl-NL: Titel identifier van hoofdpublicatie

en: Title identifier of any preceding publication title
nl-NL: Titel identifier van enige voorgaande publicatietitel

en: Access type
nl-NL: Toegangstype

en: Agreements
nl-NL: Overeenkomsten

en: Agreement %s
nl-NL: Overeenkomst %s

en: Remove this agreement
nl-NL: Overeenkomst verwijderen

en: Agreement
nl-NL: Overeenkomst

en: There are no agreements created yet
nl-NL: Er zijn nog geen overeenkomsten aangemaakt

en: Edit package #%s
nl-NL: Bewerk pakket #%s

en: New package
nl-NL: Nieuw pakket

en: Content type:
nl-NL: Inhoudstype:

en: An agreement is used several times
nl-NL: Een overeenkomst wordt meerdere keren gebruikt

en: Package updated
nl-NL: Pakket bijgewerkt

en: Package created
nl-NL: Pakket aangemaakt

en: There are no packages defined
nl-NL: Er zijn geen pakketten gedefinieerd

en: Are you sure you want to remove this package?
nl-NL: Dit pakket verwijderen?

en: Local package %s deleted
nl-NL: Lokaal pakket %s verwijderd

en: Titles (%s)
nl-NL: Titels (%s)

en: Edit title #%s
nl-NL: Bewerk titel #%s

en: New title
nl-NL: Nieuwe titel

en: A package is used several times
nl-NL: Een pakket wordt vaker gebruikt

en: Title updated
nl-NL: Titel bijgewerkt

en: Title created
nl-NL: Titel aangemaakt

en: Package %s
nl-NL: Pakkett %s

en: Remove from this package
nl-NL: Verwijder uit dit pakket

en: Add to another package
nl-NL: Nog een pakket toevoegen

en: There are no packages created yet
nl-NL: Er zijn nog geen pakketten aangemaakt

en: Import from a list
nl-NL: Importeer van lijst

en: Import in progress,
nl-NL: Import wordt uitgevoerd,

en: see job #%s
nl-NL: zie job #%s

en: To the following local package
nl-NL: Naar het volgende lokale pakket

en: Cannot import, no package selected
nl-NL: Kan niet importeren, geen pakket geselecteerd

en: Import
nl-NL: Importeren

en: There are no titles defined
nl-NL: Er zijn geen titels gedefinieerd

en: Are you sure you want to remove this title?
nl-NL: Deze titel verwijderen?

en: Local title %s deleted
nl-NL: Lokale titel %s verwijderd

en: Contributors
nl-NL: Bijdragers

en: Edit license %s
nl-NL: Bewerk licentie %s

en: New license
nl-NL: Nieuwe licentie

en: License name
nl-NL: Naam licentie

en: License user %s is missing a user
nl-NL: Licentie gebruiker %s mist een gebruiker

en: License updated
nl-NL: Licentie bijgewerkt

en: License created
nl-NL: Licentie aangemaakt

en: There are no licenses defined
nl-NL: Er zijn geen licenties gedefinieerd

en: Are you sure you want to remove this license?
nl-NL: Deze licentie verwijderen?

en: License %s deleted
nl-NL: Licentie %s verwijderd

en: Started on
nl-NL: Gestart op

en: Ended on
nl-NL: Afgelopen op

en: License #%s
nl-NL: Licentie #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
nl-NL: De e-resource management module is uitgeschakeld, zet <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> aan om deze te gebruiken

en: Data provider
nl-NL: Data aanbieder

en: Data provider name
nl-NL: Naam data aanbieder

en: Service type
nl-NL: Servicetype

en: Report types
nl-NL: Rapporttypes

en: Report release
nl-NL: Rapport uitgifte

en: Customer ID
nl-NL: Klant ID

en: Requestor ID
nl-NL: Aanvrager ID

en: API key
nl-NL: API sleutel

en: Requestor name
nl-NL: Naam aanvrager

en: Requestor email
nl-NL: E-mail aanvrager

en: There are no import logs defined
nl-NL: Geen importlogs gedefinieerd

en: Are you sure you want to remove this file?
nl-NL: Dit bestand verwijderen?

en: File %s deleted
nl-NL: Bestand %s verwijderd

en: Filename
nl-NL: Bestandsnaam

en: Import date
nl-NL: Importdatum

en: Imported by
nl-NL: Geïmporteerd door

en: Manual upload:
nl-NL: Handmatige upload:

en: Clear form
nl-NL: Wis formulier

en: Job for uploaded file has been queued
nl-NL: Opdracht voor geüpload bestand staat klaar

en: Check job progress
nl-NL: Controleer voortang opdracht

en: Edit usage data provider #%s
nl-NL: Bewerk aanbieder gebruikscijfers #%s

en: New usage data provider
nl-NL: Nieuwe aanbieder gebruikscijfers

en: Type at least two characters to search
nl-NL: Voer minimaal twee tekens in om te zoeken

en: Searching...
nl-NL: Zoeken...

en: Create manually
nl-NL: Handmatig aanmaken

en: Create from registry
nl-NL: Creëer vanuit register

en: Unselect all
nl-NL: Deselecteer alles

en: Credentials information
nl-NL: Credentials informatie

en: Customer ID info
nl-NL: Klant ID info

en: Requestor ID info
nl-NL: Aanvrager ID info

en: API key info
nl-NL: API sleutel info

en: Please refer to the
nl-NL: Raadpleeg svp de

en: COUNTER registry
nl-NL: COUNTER register

en: for more information.
nl-NL: voor meer informatie.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
nl-NL: Deze aanbieder ondersteunt momenteel geen COUNTER 5 rapporten via SUSHI.

en: Data provider updated
nl-NL: Data aanbieder bijgewerkt

en: Data provider created
nl-NL: Data aanbieder aangemaakt

en: Data providers summary
nl-NL: Data aanbieder samenvatting

en: There are no usage data providers defined
nl-NL: Er zijn geen aanbieders van gebruikscijfers gedefinieerd

en: Run now
nl-NL: Start nu

en: Are you sure you want to remove this data provider?
nl-NL: Deze data aanbieder verwijderen?

en: Data provider %s deleted
nl-NL: Data aanbieder %s verwijderd

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
nl-NL: Deze data aanbieder staat op 'Inactief', status wijzigen in 'Actief'?

en: Yes, update status
nl-NL: Ja, status aanpassen

en: No, do not update status
nl-NL: Nee, status niet bijwerken

en: Updated status for usage data provider %s
nl-NL: Aangepaste status voor aanbieder gebruikscijfers %s

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
nl-NL: De harvester voor deze data aanbieder starten?

en: Yes, run
nl-NL: Ja, starten

en: No, do not run
nl-NL: Nee, niet starten

en: Begin date
nl-NL: Begindatum

en: Job for report type <strong>%s</strong> has been queued
nl-NL: Opdracht voor rapporttype<strong>%s</strong> staat in wachtrij

en: Harvester connection was successful for usage data provider %s
nl-NL: Harvester verbinding gelukt voor aanbieder gebruikscijfers %s

en: No connection for usage data provider %s, please check your credentials and try again.
nl-NL: Geen verbinding voor aanbieder gebruikscijfers %s, controleer de toegangsgegevens en probeer opnieuw.

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
nl-NL: Deze data aanbieder is inactief - testen van verbinding niet mogelijk

en: Last run
nl-NL: Laatst gedraaid

en: Data provider #%s
nl-NL: Data aanbieder #%s

en: Manual upload
nl-NL: Handmatige upload

en: Import logs
nl-NL: Importeer logs

en: Usage data provider %s deleted
nl-NL: Aanbieder gebruikscijfers %s verwijderd

en: Data providers list
nl-NL: Lijst data aanbieders

en: Provider
nl-NL: Aanbieder

en: End
nl-NL: Einde

en: New data provider
nl-NL: Nieuwe data aanbieder

en: Build a custom report
nl-NL: Stel aangepast rapport samen

en: Select report data
nl-NL: Selecteer rapportdata

en: Data display
nl-NL: Dataweergave

en: Choose data provider
nl-NL: Kies data aanbieder

en: Choose report
nl-NL: Kies rapport

en: Choose metric type
nl-NL: Kies metric type

en: Choose access type
nl-NL: Kies toegangstype

en: Start year
nl-NL: Startjaar

en: Please enter year in format YYYY
nl-NL: Jaartal in JJJJ vorm invoeren

en: Start month
nl-NL: Startmaand

en: End year
nl-NL: Eindjaar

en: End month
nl-NL: Eindmaand

en: Keyword
nl-NL: Trefwoord

en: Select report columns
nl-NL: Kies rapportkolommen

en: Select date display method
nl-NL: Selecteer datumweergavemethode

en: Display data filtered by year
nl-NL: Toon data gefilterd op jaar

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
nl-NL: Ja - Tabel wordt beperkt tot 12 kolommen (jan-dec) met de optie om tussen de jaren te schakelen

en: No - Table will include one column for every month of data selected
nl-NL: Nee - Tabel bevat een kolom voor elke maand van de geselecteerde gegevens

en: Select which months to display
nl-NL: Selecteer de weer te geven maanden

en: Save report
nl-NL: Rapport opslaan

en: Usage statistics reports
nl-NL: Gebruiksstatistieken rapporten

en: Saved reports
nl-NL: Opgeslagen rapporten

en: Create report
nl-NL: Maak rapport

en: No data providers have been created -  no report data will be available
nl-NL: Geen data aanbieders aangemaakt - er zullen geen rapportgegevens beschikbaar zijn

en: Display by year
nl-NL: Weergave per jaar

en: YOP
nl-NL: JvU

en: Metric
nl-NL: Metrisch

en: Period total
nl-NL: Totaal periode

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
nl-NL: Nog geen opgeslagen rapporten, maak een rapport aan.

en: Select saved report
nl-NL: Kies opgeslagen rapport

en: Delete report
nl-NL: Verwijder rapport

en: Report deleted successfully
nl-NL: Rapport succesvol verwijderd

en: No report was selected - could not delete
nl-NL: Geen rapport geselecteerd - kan niet verwijderen

en: Remove this user
nl-NL: Verwijder deze gebruiker

en: User
nl-NL: Gebruiker

en: Select user
nl-NL: Kies gebruiker

en: Add new user
nl-NL: Nieuwe gebruiker toevoegen

en: Remove
nl-NL: Verwijderen

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
nl-NL: De conserveringsmodule is uitgeschakeld, schakel <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">Conserveringsmodule</a> in om deze te gebruiken

en: Edit preservation settings
nl-NL: Bewerk conserveringsinstellingen

en: General settings
nl-NL: Algemene instellingen

en: Status for item added to waiting list
nl-NL: Status voor exemplaar toegevoegd aan wachtlijst

en: Default status for item added to train
nl-NL: Standaardstatus voor exemplaar toegevoegd aan procesgang

en: Settings updated
nl-NL: Instellingen bijgewerkt

en: Processings
nl-NL: Handelingen

en: Remove this processing
nl-NL: Verwijder deze handeling

en: Edit this processing
nl-NL: Bewerk deze handeling

en: Add new processing
nl-NL: Nieuwe handeling toevoegen

en: Are you sure you want to remove this processing?
nl-NL: Deze handeling verwijderen?

en: Processing %s deleted
nl-NL: Handeling %s verwijderd

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
nl-NL: Handeling kan niet worden verwijderd, omdat deze nog in gebruik is.

en: Edit processing #%s
nl-NL: Bewerk handeling #%s

en: New processing
nl-NL: Nieuwe handeling

en: Processing name
nl-NL: Naam handeling

en: Letter template for printing slip
nl-NL: Berichtsjabloon voor printbon

en: Attributes
nl-NL: Eigenschappen

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
nl-NL: Bij verwijdering van eigenschappen van deze handeling worden exemplaren die deze gebruiken ook geraakt!

en: Attribute %s
nl-NL: Eigenschap %s

en: Remove this attribute
nl-NL: Verwijder deze eigenschap

en: Options
nl-NL: Opties

en: DOES NOT EXIST!
nl-NL: Bestaat niet!

en: Add new attribute
nl-NL: Nieuwe eigenschap toevoegen

en: Authorized value
nl-NL: Geautoriseerde waarde

en: Free text
nl-NL: Vrije tekst

en: Database column
nl-NL: Databasekolom

en: Processing updated
nl-NL: Handeling bijgewerkt

en: Processing created
nl-NL: Handeling aangemaakt

en: Processing #%s
nl-NL: Handeling #%s

en: Edit this template
nl-NL: Bewerk sjabloon

en: Unknown
nl-NL: Onbekend

en: There are no attributes defined for this processing.
nl-NL: Voor deze handeling zijn geen eigenschappen gedefinieerd.

en: Edit train #%s
nl-NL: Bewerk procesgang #%s

en: New train
nl-NL: Nieuwe procesgang

en: Status for item added to this train
nl-NL: Status voor exemplaar toegevoegd aan procesgang

en: Default processing
nl-NL: Standaardverwerking

en: Train updated
nl-NL: Procesgang bijgewerkt

en: Train created
nl-NL: Procesgang aangemaakt

en: Edit item #%s
nl-NL: Bewerk exemplaar #%s

en: Add new item to %s
nl-NL: Nieuw exemplaar toevoegen aan %s

en: Itemnumber
nl-NL: Exemplaarnummer

en: Processing
nl-NL: Verwerken

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
nl-NL: Kan geen exemplaar met deze barcode vinden. Staat misschien in de wachtlijst.

en: Item updated
nl-NL: Exemplaar bijgewerkt

en: Item added to train
nl-NL: Exemplaar toegevoegd aan procesgang

en: Add new items to %s
nl-NL: Nieuwe exemplaren toevoegen aan %s

en: Itemnumbers
nl-NL: Exemplaarnummers

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
nl-NL: Kan nu niet bewerkt worden, waarde wordt uit %s gehaald

en: %s items have been added to train %s.
nl-NL: %s exemplaren toegevoegd aan procesgang %s.

en: No items have been added to the train.
nl-NL: Geen exemplaren toegevoegd aan procesgang.

en: Filter by
nl-NL: Filter op

en: Closed
nl-NL: Gesloten

en: Sent
nl-NL: Verstuurd

en: Received
nl-NL: Ontvangen

en: There are no trains defined
nl-NL: Geen procesgangen gedefinieerd

en: Add items
nl-NL: Exemplaren toevoegen

en: Are you sure you want to remove this train?
nl-NL: Deze procesgang verwijderen?

en: Train %s deleted
nl-NL: Procesgang %s verwijderd

en: Cannot add items to a closed train
nl-NL: Kan geen exemparen toevoegen aan afgesloten procesgang

en: Closed on
nl-NL: Gesloten op

en: Sent on
nl-NL: Verstuurd op

en: Received on
nl-NL: Ontvangen op

en: Copy item to the following train
nl-NL: Kopieer exemplaar naar de volgende procesgang

en: Select a train
nl-NL: Kies procesgang

en: Send
nl-NL: Versturen

en: Receive
nl-NL: Ontvangen

en: Train #%s
nl-NL: Procesgang #%s

en: Items
nl-NL: Exemplaren

en: Actions:
nl-NL: Acties:

en: Print slips
nl-NL: Printbonnen

en: Cannot print slip, this item does not have a processing with a letter template defined.
nl-NL: Bon kan niet worden afgedrukt, voor dit exemplaar er is geen verwerkingssjabloon gedefinieerd.

en: Are you sure you want to remove this item?
nl-NL: Dit exemplaar verwijderen?

en: Yes, remove
nl-NL: Ja, verwijderen

en: No, do not remove
nl-NL: Nee, niet verwijderen

en: Item removed
nl-NL: Exemplaar verwijderd

en: Item copied successfully.
nl-NL: Exemplaar kopiëren geslaagd.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
nl-NL: Exemplaar kan niet naar procesgang gekopieerd worden, bevindt zich reeds in een niet-ontvangen procesgang.

en: Print slip
nl-NL: Print bon

en: Add items to waiting list
nl-NL: Exemplaren toevoegen aan wachtlijst

en: Barcode list
nl-NL: Barcodelijst

en: Add items to a train
nl-NL: Exemplaren toevoegen aan procesgang

en: You need to configure this module first.
nl-NL: Deze module moet eerst geconfigureerd worden.

en: Add to waiting list
nl-NL: Aan wachtlijst toevoegen

en: Add last %s items to a train
nl-NL: Voeg laatste %s exemplaren toe aan procesgang

en: There are no items in the waiting list
nl-NL: Geen exemplaren op de wachtlijst

en: %s new items added. %s items not found.
nl-NL: %s nieuwe exemplaren toegevoegd. %s exemplaren niet gevonden.

en: %s new items added.
nl-NL: %s nieuwe exemplaren toegevoegd.

en: No items added
nl-NL: Geen exemplaren toegevoegd

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
nl-NL: Dit exemplaar van de wachtlijst verwijderen?

en: Item removed from the waiting list
nl-NL: Exemplaar verwijderd van de wachtlijst

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Call number
nl-NL: Plaatsnummer

en: E-resource management
nl-NL: E-resource beheer

en: Show agreement
nl-NL: Toon overeenkomst

en: Add agreement
nl-NL: Overeenkomst toevoegen

en: Edit agreement
nl-NL: Bewerk overeenkomst

en: Show license
nl-NL: Toon licentie

en: Add license
nl-NL: Licentie toevoegen

en: Edit license
nl-NL: Bewerk licentie

en: Local
nl-NL: Lokaal

en: Show package
nl-NL: Toon pakket

en: Add package
nl-NL: Pakket toevoegen

en: Edit package
nl-NL: Bewerk pakket

en: Titles
nl-NL: Titels

en: Show title
nl-NL: Toon titel

en: Add title
nl-NL: Titel toevoegen

en: Edit title
nl-NL: Bewerk titel

en: Resource
nl-NL: Bron

en: eUsage
nl-NL: eGebruik

en: Data providers
nl-NL: Data aanbieders

en: Show provider
nl-NL: Toon aanbieder

en: Add data provider
nl-NL: Data aanbieder toevoegen

en: Edit data provider
nl-NL: Bewerk data aanbieder

en: View report
nl-NL: Bekijk rapport

en: Preservation
nl-NL: Behoud

en: Home
nl-NL: Start

en: Trains
nl-NL: Procesgangen

en: Show train
nl-NL: Toon procesgang

en: Add item to train
nl-NL: Exemplaar toevoegen aan procesgang

en: Add items to train
nl-NL: Exemplaren toevoegen aan procesgang

en: Edit item in train
nl-NL: Bewerk exemplaar in procesgang

en: Add train
nl-NL: Procesgang toevoegen

en: Edit train
nl-NL: Bewerk procesgang

en: Waiting list
nl-NL: Wachtlijst

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Show processing
nl-NL: Toon verwerking

en: Add processing
nl-NL: Verwerking toevoegen

en: Edit processing
nl-NL: Bewerk verwerking

en: supersedes
nl-NL: vervangt

en: is superseded by
nl-NL: is vervangen door

en: provides post-cancellation access for
nl-NL: biedt toegang na annulering tot

en: has post-cancellation access in
nl-NL: heeft toegang na annulering in

en: tracks demand-driven acquisitions for
nl-NL: volgt vraaggestuurde acquisitie voor

en: has demand-driven acquisitions in
nl-NL: heeft vraaggestuurde acquisitie in

en: has backfile in
nl-NL: heeft backfile in

en: has frontfile in
nl-NL: heeft frontfile in

en: related to
nl-NL: gerelateerd aan

en: Publisher
nl-NL: Uitgever

en: Publisher ID
nl-NL: Uitgever ID

en: AJAX error: receiving data from %s
nl-NL: AJAX fout: data ontvangen van %s

en: The page entered is not a number.
nl-NL: De ingevoerde pagina is geen getal.

en: The page should be a number between 1 and %s.
nl-NL: Pagina moet een getal tussen 1 en %s zijn.

en: Please choose at least one external target
nl-NL: Kies tenminste één extern doel

en: Search Google Books
nl-NL: Doorzoek Google Books

en: Sorry, nothing found.
nl-NL: Niets gevonden.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
nl-NL: Het exemplaar zit reeds in uw mand

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
nl-NL: Het exemplaar is toegevoegd aan uw mand

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
nl-NL:  exemplaren toegevoegd aan uw mand

en: already in your cart
nl-NL: reeds in uw mand

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
nl-NL: Geen exemplaar geselecteerd

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
nl-NL: Geen exemplaar toegevoegd aan uw mand

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
nl-NL: Het exemplaar is verwijderd uit uw mand

en: Scroll to the top of the page
nl-NL: Ga naar boven

en: Log in to your OverDrive account
nl-NL: Log in op je OverDrive account

en: OverDrive account page
nl-NL: OverDrive accountpagina

en: Log out of your OverDrive account
nl-NL: Log uit van je OverDrive account

en: Checkouts
nl-NL: Uitleningen

en: Holds
nl-NL: Aanvragen

en: Checked out until:
nl-NL: Uitgeleend tot:

en: Get item
nl-NL: Exemplaar ophalen

en: Check in
nl-NL: Innemen

en: Are you sure you want to return this item?
nl-NL: Dit exemplaar inleveren?

en: Check out
nl-NL: Uitlenen

en: Are you sure you want to check out this item?
nl-NL: Dit exemplaar lenen?

en: Cancel hold
nl-NL: Aanvraag annuleren

en: Are you sure you want to cancel this hold?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze reservering wilt annuleren?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
nl-NL: Item kan niet uitgeleend worden. Er zijn geen beschikbare formats

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
nl-NL: Let op: kan niet ongedaan worden gemaakt. Bevestig nogmaals

en: Your rating: %s.
nl-NL: Je beoordeling: %s.

en: Average rating: %s (%s votes)
nl-NL: Gemiddelde beoordeling: %s (%s stemmen)

en: Tags added:
nl-NL: Toegevoegde tags:

en: Tags deleted:
nl-NL: Verwijderde tags:

en: Errors:
nl-NL: Fouten:

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
nl-NL: Tags zijn niet geactiveerd in dit systeem.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
nl-NL: Fout. Tag bestaat uit alleen markup-code en is niet toegevoegd. Probeer opnieuw met gewone tekst.

en: Error! Illegal parameter
nl-NL: Fout! Illegale parameter

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
nl-NL: Let op: de tag bevatte markup-code die verwijderd werd. De tag werd toegevoegd als

en: Error! Adding tags failed at
nl-NL: Fout: Tags toevoegen mislukt voor

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
nl-NL: Let op: kan een tag slechts eenmaal toevoegen aan een exemplaar. Bekijk 'Tags' om de huidige tags te zien.

en: Error! You cannot delete the tag
nl-NL: Fout: Tag kan niet worden verwijderd

en: Note: you can only delete your own tags.
nl-NL: Let op: alleen eigen tags kunnen worden verwijderd.

en: You must be logged in to add tags.
nl-NL: Login om tags toe te voegen.

en: Unable to add one or more tags.
nl-NL: Een of meer tags kunnen niet worden toegevoegd.
