Koha 23.11.09.000 - en to nl-NL translation catalogue (1126 entries)

en: Overpayment refund
nl-NL: Terugbetaling teveel betaalde kosten

en: Payment
nl-NL: Betaling

en: Writeoff
nl-NL: Kwijtschelding

en: Forgiven
nl-NL: Kwijtgescholden

en: Credit
nl-NL: Tegoed

en: A discount applied to a patrons fine
nl-NL: Korting toegepast op boete

en: Refund
nl-NL: Terugstorting

en: Lost item fee refund
nl-NL: Terugstorting kosten zoek boek

en: Purchase
nl-NL: Aankoop

en: Cancellation
nl-NL: Annulering

en: Lost item processing fee refund
nl-NL: Terugboeking verwerkingskosten zoekgeraakt exemplaar

en: Credit types used in Koha
nl-NL: Krediettypes in Koha

en: Account creation fee
nl-NL: Aanmaakkosten account

en: Account renewal fee
nl-NL: Verlengingskosten account

en: Article request fee
nl-NL: Artikelaanvraag kosten

en: Lost item
nl-NL: Zoek exemplaar

en: Manual fee
nl-NL: Handmatige kosten

en: New card fee
nl-NL: Kosten nieuwe pas

en: Overdue fine
nl-NL: Te laat boete

en: Lost item processing fee
nl-NL: Verwerkingskosten zoekgeraakt exemplaar

en: Payment from library to patron
nl-NL: Betaling van bibliotheek aan lener

en: Rental fee
nl-NL: Huurkosten

en: Daily rental fee
nl-NL: Dagelijkse huurkosten

en: Renewal of daily rental item
nl-NL: Verlenging van een daghuur

en: Renewal of rental item
nl-NL: Verlenging van een verhuring

en: Hold fee
nl-NL: Aanvraagkosten

en: Hold waiting too long
nl-NL: Aanvraag wacht te lang

en: Credit has been voided
nl-NL: Tegoed is vervallen

en: Debit types used in Koha
nl-NL: Debettypes in Koha

en: No
nl-NL: Nee

en: Yes
nl-NL: Ja

en: Every week
nl-NL: Elke week

en: Active
nl-NL: Actief

en: In negotiation
nl-NL: In onderhandeling

en: Closed
nl-NL: Gesloten

en: Expired
nl-NL: Verlopen

en: Cancelled
nl-NL: Geannuleerd

en: For review
nl-NL: Ter beoordeling

en: Renew
nl-NL: Verlengen

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: ERM librarian
nl-NL: ERM bibliothecaris

en: Subject specialist
nl-NL: Onderwerpsspecialist

en: Local
nl-NL: Lokaal

en: Consortial
nl-NL: Consortioneel

en: National
nl-NL: Nationaal

en: Alliance
nl-NL: Alliantie

en: Not yet active
nl-NL: Nog niet actief

en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

en: Future
nl-NL: Toekomst

en: Historic
nl-NL: Historisch

en: Filing cabinet
nl-NL: Opbergkast

en: Cupboard
nl-NL: Kast

en: Complete
nl-NL: Compleet

en: Aggregated full
nl-NL: Volledig geaggregeerd

en: Abstract and index
nl-NL: Samenvatting en index

en: E-book
nl-NL: E-boek

en: Mixed content
nl-NL: Gemengde content

en: Online reference
nl-NL: Online referentie

en: Unknown
nl-NL: Onbekend

en: Journal
nl-NL: Tijdschrift

en: Newsletter
nl-NL: Nieuwsbrief

en: Report
nl-NL: Rapport

en: Proceedings
nl-NL: Verslagen

en: Newspaper
nl-NL: Krant

en: Unspecified
nl-NL: Niet gespecificeerd

en: Book
nl-NL: Boek

en: Bookseries
nl-NL: Boekreeks

en: Thesis/Dissertation
nl-NL: Thesis/Dissertatie

en: Audiobook
nl-NL: Audioboek

en: No license
nl-NL: Geen licentie

en: Limit exceeded
nl-NL: Limiet overschreden

en: Orders
nl-NL: Bestellingen

en: Reports
nl-NL: Rapporten

en: Maintenance
nl-NL: Onderhoud

en: Outage
nl-NL: Uitval

en: United Arab Emirates
nl-NL: Verenigde Arabische Emiraten

en: Antigua & Barbuda
nl-NL: Antigua en Barbuda

en: Albania
nl-NL: Albanië

en: Armenia
nl-NL: Armenië

en: Argentina
nl-NL: Argentinië

en: American Samoa
nl-NL: Amerikaans Samoa

en: Austria
nl-NL: Oostenrijk

en: Australia
nl-NL: Australië

en: Åland Islands
nl-NL: Åland

en: Azerbaijan
nl-NL: Azerbeidzjan

en: Bosnia & Herzegovina
nl-NL: Bosnië en Herzegovina

en: Belgium
nl-NL: België

en: Bulgaria
nl-NL: Bulgarije

en: Bahrain
nl-NL: Bahrein

en: St. Barthélemy
nl-NL: Saint-Barthélemy

en: Caribbean Netherlands
nl-NL: Caribisch Nederland

en: Brazil
nl-NL: Brazilië

en: Bahamas
nl-NL: Bahama's

en: Bouvet Island
nl-NL: Bouveteiland

en: Cocos (Keeling) Islands
nl-NL: Cocoseilanden

en: Congo - Kinshasa
nl-NL: Congo-Kinshasa

en: Central African Republic
nl-NL: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Congo - Brazzaville
nl-NL: Congo-Brazzaville

en: Switzerland
nl-NL: Zwitserland

en: Côte d’Ivoire
nl-NL: Ivoorkust

en: Cook Islands
nl-NL: Cookeilanden

en: Chile
nl-NL: Chili

en: Cameroon
nl-NL: Kameroen

en: Cape Verde
nl-NL: Kaapverdië

en: Christmas Island
nl-NL: Christmaseiland

en: Czechia
nl-NL: Tsjechië

en: Germany
nl-NL: Duitsland

en: Denmark
nl-NL: Denemarken

en: Dominican Republic
nl-NL: Dominicaanse Republiek

en: Algeria
nl-NL: Algerije

en: Estonia
nl-NL: Estland

en: Egypt
nl-NL: Egypte

en: Western Sahara
nl-NL: Westelijke Sahara

en: Spain
nl-NL: Spanje

en: Ethiopia
nl-NL: Ethiopië

en: Falkland Islands
nl-NL: Falklandeilanden

en: Micronesia
nl-NL: Micronesië

en: Faroe Islands
nl-NL: Faeröer

en: France
nl-NL: Frankrijk

en: United Kingdom
nl-NL: Verenigd Koninkrijk

en: Grenada
nl-NL: Granada

en: Georgia
nl-NL: Georgië

en: French Guiana
nl-NL: Frans-Guyana

en: Greenland
nl-NL: Groenland

en: Equatorial Guinea
nl-NL: Equatoriaal-Guinea

en: Greece
nl-NL: Griekenland

en: South Georgia & South Sandwich Islands
nl-NL: Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: Guinea-Bissau
nl-NL: Guinee-Bissau

en: Heard & McDonald Islands
nl-NL: Heard en MacDonaldeilanden

en: Croatia
nl-NL: Kroatië

en: Haiti
nl-NL: Haïti

en: Hungary
nl-NL: Hongarije

en: Indonesia
nl-NL: Indonesië

en: Ireland
nl-NL: Ierland

en: Israel
nl-NL: Israël

en: British Indian Ocean Territory
nl-NL: Brits Indische Oceaanterritorium

en: Iraq
nl-NL: Irak

en: Iceland
nl-NL: IJsland

en: Italy
nl-NL: Italië

en: Jordan
nl-NL: Jordanië

en: Kenya
nl-NL: Kenia

en: Kyrgyzstan
nl-NL: Kirgistan

en: Cambodia
nl-NL: Cambodja

en: Comoros
nl-NL: Comoren

en: St. Kitts & Nevis
nl-NL: Saint Kitts en Nevis

en: North Korea
nl-NL: Noord Korea

en: South Korea
nl-NL: Zuid Korea

en: Kuwait
nl-NL: Koeweit

en: Cayman Islands
nl-NL: Kaaimaneilanden

en: Kazakhstan
nl-NL: Kazachstan

en: Lebanon
nl-NL: Libanon

en: St. Lucia
nl-NL: Saint Lucia

en: Lithuania
nl-NL: Litouwen

en: Luxembourg
nl-NL: Luxemburg

en: Latvia
nl-NL: Letland

en: Libya
nl-NL: Libië

en: Morocco
nl-NL: Marokko

en: Moldova
nl-NL: Moldavië

en: St. Martin
nl-NL: Sint Maarten

en: Marshall Islands
nl-NL: Marshalleilanden

en: North Macedonia
nl-NL: Noord-Macedonië

en: Myanmar (Burma)
nl-NL: Myanmar

en: Mongolia
nl-NL: Mongolië

en: Northern Mariana Islands
nl-NL: Noordelijke Marianen

en: Mauritania
nl-NL: Mauretanië

en: Maldives
nl-NL: Malediven

en: Malaysia
nl-NL: Maleisië

en: Namibia
nl-NL: Namibië

en: New Caledonia
nl-NL: Nieuw-Caledonië

en: Norfolk Island
nl-NL: Territorium Norfolkeiland

en: Netherlands
nl-NL: Nederland

en: Norway
nl-NL: Norwegen

en: New Zealand
nl-NL: Nieuw-Zeeland

en: French Polynesia
nl-NL: Frans-Polynesië

en: Papua New Guinea
nl-NL: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Philippines
nl-NL: Filippijnen

en: Poland
nl-NL: Polen

en: St. Pierre & Miquelon
nl-NL: Saint-Pierre en Miquelon

en: Pitcairn Islands
nl-NL: Pitcairneilanden

en: Palestinian Territories
nl-NL: Palestijnse territoria

en: Romania
nl-NL: Roemenië

en: Serbia
nl-NL: Servië

en: Russia
nl-NL: Rusland

en: Saudi Arabia
nl-NL: Saudi-Arabië

en: Solomon Islands
nl-NL: Salomonseilanden

en: Seychelles
nl-NL: Seychellen

en: Sweden
nl-NL: Zweden

en: St. Helena
nl-NL: Sint-Helena

en: Slovenia
nl-NL: Slovenië

en: Svalbard & Jan Mayen
nl-NL: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Slovakia
nl-NL: Slowakije

en: Somalia
nl-NL: Somalië

en: South Sudan
nl-NL: Zuid-Soedan

en: São Tomé & Príncipe
nl-NL: Sao Tomé en Principe

en: Syria
nl-NL: Syrië

en: Eswatini
nl-NL: eSwatini

en: Turks & Caicos Islands
nl-NL: Turks- en Caicoseilanden

en: Chad
nl-NL: Tsjaad

en: French Southern Territories
nl-NL: Franse Zuidelijke Gebieden

en: Tajikistan
nl-NL: Tadzjikistan

en: Timor-Leste
nl-NL: Oost-Timor

en: Tunisia
nl-NL: Tunesië

en: Turkey
nl-NL: Turkije

en: Trinidad & Tobago
nl-NL: Trinidad en Tobago

en: Ukraine
nl-NL: Oekraïne

en: Uganda
nl-NL: Oeganda

en: U.S. Outlying Islands
nl-NL: Kleine Afgelegen Eilanden van de Verenigde Staten

en: United States
nl-NL: Verenigde Staten

en: Uzbekistan
nl-NL: Oezbekistan

en: Vatican City
nl-NL: Vaticaanstad

en: St. Vincent & Grenadines
nl-NL: Saint Vincent en de Grenadines

en: British Virgin Islands
nl-NL: Britse Maagdeneilanden

en: U.S. Virgin Islands
nl-NL: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Wallis & Futuna
nl-NL: Wallis en Futuna

en: Yemen
nl-NL: Jemen

en: South Africa
nl-NL: Zuid-Afrika

en: Abkhazian
nl-NL: Abchazië

en: Achinese
nl-NL: Achinees

en: Acoli
nl-NL: Acholisch

en: Adangme
nl-NL: Dangbe

en: Adyghe; Adygei
nl-NL: Adygees

en: Afro-Asiatic languages
nl-NL: Afro-Aziatische taalfamilie

en: Akan
nl-NL: Akaans

en: Akkadian
nl-NL: Akkadiaans

en: Albanian
nl-NL: Albanees

en: Aleut
nl-NL: Aleoetisch

en: Algonquian languages
nl-NL: Algonkische talen

en: Southern Altai
nl-NL: Zuid-Altajs

en: Amharic
nl-NL: Amharisch

en: English, Old (ca.450-1100)
nl-NL: Engels, Oud (ca. 450-1100)

en: Angika
nl-NL: Angikaans

en: Apache languages
nl-NL: Apache-talen

en: Arabic
nl-NL: Arabisch

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
nl-NL: Officiëel Aramees (700-300 BCE); Imperiaal Aramees (700-300 BCE)

en: Aragonese
nl-NL: Aragonees

en: Armenian
nl-NL: Armeens

en: Artificial languages
nl-NL: Kunsttalen

en: Assamese
nl-NL: Assamees

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
nl-NL: Asturisch; Bable; Leonees; Asturleonees

en: Athapascan languages
nl-NL: Athabaskische talen

en: Australian languages
nl-NL: Australische talen

en: Avaric
nl-NL: Avaars, Awari

en: Avestan
nl-NL: Avestisch

en: Azerbaijani
nl-NL: Azerbeidzjaans

en: Banda languages
nl-NL: Banda-talen

en: Bamileke languages
nl-NL: Bamileek-talen

en: Bashkir
nl-NL: Basjkiers

en: Baluchi
nl-NL: Balutsji, Baluchi

en: Balinese
nl-NL: Balinees

en: Basque
nl-NL: Baskisch

en: Basa
nl-NL: Bassa

en: Baltic languages
nl-NL: Baltische talen

en: Beja; Bedawiyet
nl-NL: Bedja; Bedawiyet

en: Belarusian
nl-NL: Belarussisch

en: Bengali
nl-NL: Bengaals

en: Berber languages
nl-NL: Berbertalen

en: Bihari languages
nl-NL: Bihari talen

en: Bikol
nl-NL: Bicol

en: Siksika
nl-NL: Blackfoot

en: Bosnian
nl-NL: Bosnisch

en: Breton
nl-NL: Bretons

en: Buriat
nl-NL: Boeriaats

en: Bulgarian
nl-NL: Bulgaars

en: Burmese
nl-NL: Birmaans

en: Chibcha
nl-NL: Tsjibtsja

en: Chechen
nl-NL: Tsjetsjeens

en: Chinese
nl-NL: Chinees

en: Chuukese
nl-NL: Tsjoekees

en: Chinook jargon
nl-NL: Chinook-jargon

en: Chuvash
nl-NL: Tsjoevasjisch

en: Chamic languages
nl-NL: Chamische talen

en: Montenegrin
nl-NL: Montenegrijns

en: Coptic
nl-NL: Koptisch

en: Cornish
nl-NL: Cornisch

en: Corsican
nl-NL: Corsicaans

en: Kashubian
nl-NL: Kasjoebisch

en: Czech
nl-NL: Tsjechisch

en: Danish
nl-NL: Deens

en: Dargwa
nl-NL: Darginisch

en: Dogrib
nl-NL: Tlicho

en: Lower Sorbian
nl-NL: Laag-Sorbiaans

en: Efik
nl-NL: Efikisch

en: Elamite
nl-NL: Elamitisch

en: English
nl-NL: Engels

en: English, Middle (1100-1500)
nl-NL: Engels, Middel (1100-1500)

en: Estonian
nl-NL: Estisch

en: Faroese
nl-NL: Faeröers

en: Fijian
nl-NL: Fijisch

en: Finnish
nl-NL: Fins

en: French
nl-NL: Frans

en: Friulian
nl-NL: Friulisch

en: Gayo
nl-NL: Gajo

en: Georgian
nl-NL: Georgisch

en: German
nl-NL: Duits

en: Gilbertese
nl-NL: Kiribatisch

en: Irish
nl-NL: Iers

en: Galician
nl-NL: Galicisch

en: Gothic
nl-NL: Gotisch

en: Greek, Ancient (to 1453)
nl-NL: Grieks, Oud (tot 1453)

en: Hawaiian
nl-NL: Hawaïaans

en: Hebrew
nl-NL: Hebreeuws

en: Hittite
nl-NL: Hettitisch

en: Croatian
nl-NL: Kroatisch

en: Upper Sorbian
nl-NL: Oppersorbisch

en: Hungarian
nl-NL: Hongaars

en: Icelandic
nl-NL: Ijslands

en: Iloko
nl-NL: Ilokano

en: Indonesian
nl-NL: Indonesisch

en: Ingush
nl-NL: Ingoesjetisch

en: Italian
nl-NL: Italiaans

en: Javanese
nl-NL: Javaans

en: Japanese
nl-NL: Japans

en: Judeo-Persian
nl-NL: Judeo-Perzisch

en: Judeo-Arabic
nl-NL: Judeo-Arabisch

en: Karen languages
nl-NL: Karen-talen

en: Kazakh
nl-NL: Kazachs

en: Kabardian
nl-NL: Kabardisch, Tsjerkessisch

en: Korean
nl-NL: Koreaans

en: Kosraean
nl-NL: Kosraeaans

en: Karachay-Balkar
nl-NL: Karatsjay-Balkar

en: Karelian
nl-NL: Karelisch

en: Kurdish
nl-NL: Koerdisch

en: Latin
nl-NL: Latijns

en: Latvian
nl-NL: Lets

en: Lithuanian
nl-NL: Litouws

en: Ganda
nl-NL: Luganda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
nl-NL: Luo (Kenia en Tanzania)

en: Macedonian
nl-NL: Macedonisch

en: Madurese
nl-NL: Madurees

en: Magahi
nl-NL: Magahisch

en: Marshallese
nl-NL: Marshallees

en: Mandingo
nl-NL: Mandinka

en: Malay
nl-NL: Maleis

en: Mandar
nl-NL: Mandars

en: Malagasy
nl-NL: Malagasi

en: Maltese
nl-NL: Maltees

en: Manchu
nl-NL: Mantsjoe

en: Manobo languages
nl-NL: Manobo-talen

en: Mongolian
nl-NL: Mongools

en: Multiple languages
nl-NL: Meerdere talen

en: Mirandese
nl-NL: Mirandees

en: Mayan languages
nl-NL: Mayatalen

en: Erzya
nl-NL: Erzja

en: Nepali
nl-NL: Nepalees

en: Niuean
nl-NL: Niuees

en: Norwegian
nl-NL: Noors

en: Nubian languages
nl-NL: Nubische talen

en: Oriya
nl-NL: Odia

en: Oromo
nl-NL: Afaan Oromo

en: Otomian languages
nl-NL: Oto-Manguetalen

en: Pahlavi
nl-NL: Pahlavi (Middelperzisch)

en: Palauan
nl-NL: Palaus

en: Persian
nl-NL: Perzisch

en: Phoenician
nl-NL: Fenicisch

en: Polish
nl-NL: Pools

en: Pohnpeian
nl-NL: Pohnpeiaans

en: Portuguese
nl-NL: Portugees

en: Prakrit languages
nl-NL: Prakrit talen

en: Rapanui
nl-NL: Rapa Nui

en: Rundi
nl-NL: Kirundi

en: Russian
nl-NL: Russisch

en: Yakut
nl-NL: Jakoets

en: Salishan languages
nl-NL: Salishtalen

en: Samaritan Aramaic
nl-NL: Samaritaans Aramees

en: Sanskrit
nl-NL: Sanskriet

en: Scots
nl-NL: Schots

en: Selkup
nl-NL: Selkoeps

en: Slovak
nl-NL: Slowaaks

en: Slovenian
nl-NL: Sloveens

en: Southern Sami
nl-NL: Zuid-Samisch

en: Northern Sami
nl-NL: Noord-Samisch

en: Inari Sami
nl-NL: Inari-Samisch

en: Samoan
nl-NL: Samoaans

en: Skolt Sami
nl-NL: Skolt-Samisch

en: Sogdian
nl-NL: Sogdisch

en: Somali
nl-NL: Somalisch

en: Sardinian
nl-NL: Sardijns

en: Serbian
nl-NL: Servisch

en: Serer
nl-NL: Serer (taal)

en: Sundanese
nl-NL: Soedanees

en: Sumerian
nl-NL: Soemerisch

en: Swedish
nl-NL: Zweeds

en: Syriac
nl-NL: Syrisch

en: Tahitian
nl-NL: Tahitiaans

en: Tatar
nl-NL: Tataars

en: Tetum
nl-NL: Tetun

en: Tajik
nl-NL: Tadzjieks

en: Thai
nl-NL: Thais

en: Tibetan
nl-NL: Tibetaans

en: Tamashek
nl-NL: Tamasheq

en: Turkmen
nl-NL: Turkmeens

en: Tumbuka
nl-NL: ChiTumbuka

en: Tupi languages
nl-NL: Tupi talen

en: Turkish
nl-NL: Turks

en: Tuvinian
nl-NL: Toevaans

en: Udmurt
nl-NL: Oedmoerts

en: Ugaritic
nl-NL: Ugaritisch

en: Ukrainian
nl-NL: Okraïens

en: Undetermined
nl-NL: Onbepaald

en: Uzbek
nl-NL: Oezbeeks

en: Vietnamese
nl-NL: Vietnamees

en: Votic
nl-NL: Wotisch

en: Wakashan languages
nl-NL: Wakashtalen

en: Walloon
nl-NL: Waals

en: Yapese
nl-NL: Yapees

en: Yiddish
nl-NL: Jiddish

en: Yupik languages
nl-NL: Yupik talen

en: Zapotec
nl-NL: Zapoteeks

en: Zande languages
nl-NL: Azande talen

en: Zulu
nl-NL: Zoeloe

en: Actor
nl-NL: Acteur

en: Adapter
nl-NL: Bewerker

en: Arranger
nl-NL: Arrangeur

en: Artist
nl-NL: Kunstenaar

en: Assignee
nl-NL: Gevolmachtigde

en: Associated name
nl-NL: Betrokken naam

en: Auctioneer
nl-NL: Veilingmeester

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Bibliographic antecedent
nl-NL: Oorspronkelijke auteur

en: Binding designer
nl-NL: Bandontwerper

en: Book designer
nl-NL: Boekontwerper

en: Bookjacket designer
nl-NL: Ontwerper stofomslag

en: Bookplate designer
nl-NL: Ex libris ontwerper

en: Bookseller
nl-NL: Boekverkoper

en: Calligrapher
nl-NL: Kalligraaf

en: Cartographer
nl-NL: Cartograaf

en: Choreographer
nl-NL: Choreograaf

en: Collaborator
nl-NL: Samenwerker

en: Commentator for written text
nl-NL: Commentator voor geschreven tekst

en: Compiler
nl-NL: Samensteller

en: Composer
nl-NL: Componist

en: Compositor
nl-NL: Letterzetter

en: Conceptor
nl-NL: Bedenker

en: Conductor
nl-NL: Dirigent

en: Consultant to a project
nl-NL: Consultant bij een project

en: Copyright holder
nl-NL: Copyrighthouder

en: Dancer
nl-NL: Danser

en: Dedicatee
nl-NL: Opgedragen aan

en: Dedicator
nl-NL: Auteur opdracht

en: Director
nl-NL: Regisseur

en: Dissertant
nl-NL: Promovendus

en: Distributor
nl-NL: Distributeur

en: Donor
nl-NL: Schenker

en: Dubious author
nl-NL: Dubieuze auteur

en: Engraver
nl-NL: Graveur

en: Etcher
nl-NL: Etser

en: Film editor
nl-NL: Filmredacteur

en: Forger
nl-NL: Vervalser

en: Former owner
nl-NL: Vroegere eigenaar

en: Funder
nl-NL: Financier

en: Graphic technician
nl-NL: Grafisch technicien

en: Honoree
nl-NL: Geëerde

en: Illuminator
nl-NL: Verluchter

en: Inscriber
nl-NL: Schrijver opdracht

en: Interviewee
nl-NL: Geïnterviewde

en: Licensee
nl-NL: Licentiehouder

en: Licensor
nl-NL: Licentiegever

en: Lithographer
nl-NL: Lithograaf

en: Lyricist
nl-NL: Tekstschrijver

en: Metal-engraver
nl-NL: Metaalgraveur

en: Monitor
nl-NL: Toezichthouder

en: Musician
nl-NL: Musicus

en: Narrator
nl-NL: Verteller

en: Originator
nl-NL: Schepper

en: Other
nl-NL: Anders

en: Papermaker
nl-NL: Papiermaker

en: Patent applicant
nl-NL: Patentaanvrager

en: Performer
nl-NL: Uitvoerder

en: Photographer
nl-NL: Fotograaf

en: Printer
nl-NL: Drukker

en: Printer of plates
nl-NL: Drukker platen

en: Producer
nl-NL: Producent

en: Publisher
nl-NL: Uitgever

en: Publishing director
nl-NL: Hoofduitgever

en: Puppeteer
nl-NL: Poppenspeler

en: Recording engineer
nl-NL: Opnametechnicus

en: Research team head
nl-NL: Hoofd onderzoeksteam

en: Research team member
nl-NL: Lid onderzoeksteam

en: Reviewer
nl-NL: Recensent

en: Scientific advisor
nl-NL: Wetenschappelijk adviseur

en: Scribe
nl-NL: Kopiist

en: Sculptor
nl-NL: Beeldhouwer

en: Secretary
nl-NL: Secretaris

en: Signer
nl-NL: Ondertekenaar

en: Singer
nl-NL: Zanger

en: Standards body
nl-NL: Organisatie voor standaarden

en: Thesis advisor
nl-NL: Promotiebegeleider

en: Translator
nl-NL: Vertaler

en: Type designer
nl-NL: Letterontwerper

en: Typographer
nl-NL: Typograaf

en: Vendor
nl-NL: Leverancier

en: Wood-engraver
nl-NL: Houtgraveur

en: Writer of accompanying material
nl-NL: Schrijver begeleidend materiaal

en: Default Koha system authorised values
nl-NL: Standaard Koha systeem geautoriseerde waarden

en: Default filing rules for DDC
nl-NL: Standaard opbergregels voor DDC

en: Default filing rules for LCC
nl-NL: Standaard opbergregels voor LCC

en: Generic call number filing rules
nl-NL: Generieke plaatsnummer opbergregels

en: Dewey Decimal Classification
nl-NL: Dewey Decimale Classificatie

en: Library of Congress Classification
nl-NL: Library of Congress Classificatie

en: Universal Decimal Classification
nl-NL: Universele Decimale Classificatie

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
nl-NL: SuDoc classificatie (U.S. GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
nl-NL: ANSCR (Geluidsopnames)

en: Other/Generic Classification Scheme
nl-NL: Ander/generiek classificatieschema

en: Default splitting rules for DDC
nl-NL: Standaard splitsingsregels voor DDC

en: Default splitting rules for LCC
nl-NL: Standaard splitsingsregels voor LCC

en: Generic call number splitting rules
nl-NL: Generieke plaatsnummer splitsingsregels

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
nl-NL: Standaard classificatiebronnen en opbergregels voor Koha.

en: Sample frequencies for subscriptions
nl-NL: Voorbeelden verschijningsfrequenties voor abonnementen

en: 2/day
nl-NL: 2/dag

en: 1/day
nl-NL: 1/dag

en: 1/2 weeks
nl-NL: 1/2 weken

en: 1/3 weeks
nl-NL: 1/3 weken

en: 1/month
nl-NL: 1/maand

en: 1/2 months
nl-NL: 1/2 maand

en: 1/3 months
nl-NL: 1/3 maanden

en: 2/year
nl-NL: 2/jaar

en: 1/year
nl-NL: 1/jaar

en: 1/2 year
nl-NL: 1/2 jaar

en: Irregular
nl-NL: Onregelmatig

en: Sample notices
nl-NL: Voorbeelden berichten

en: Notification on receiving
nl-NL: Melding bij ontvangst

en: Order received
nl-NL: Bestelling ontvangen

en: Account payment
nl-NL: Account betaling

en: Account fee
nl-NL: Accountkosten

en: Account writeoff
nl-NL: Account afschrijving

en: Article request - canceled
nl-NL: Artikelaanvraag - geannuleerd

en: Article request canceled
nl-NL: Artikelaanvraag geannuleerd

en: Article request - completed
nl-NL: Artikelaanvraag - voltooid

en: Article request completed
nl-NL: Artikelaanvraag voltooid

en: Article request received
nl-NL: Artikelaanvraag ontvangen

en: Article request - processing
nl-NL: Artikelaanvraag - verwerken

en: Article request processing
nl-NL: Artikelaanvraag verwerken

en: Article request
nl-NL: Artikelaanvraag

en: Article request - print slip
nl-NL: Artikelaanvraag - print bon

en: Check-ins
nl-NL: Innames

en: Item check-in (digest)
nl-NL: Exemplaren inleveren (verwerking achteraf)

en: Checkouts
nl-NL: Uitleningen

en: Item check-out (digest)
nl-NL: Exemplaren uitlenen (verwerking achteraf)

en: Checkout note
nl-NL: Uitleenopmerking

en: Checkout note on item set by patron
nl-NL: Utleenopmerking bij exempaar door lener

en: Item due reminder
nl-NL: Inleverherinnering

en: Item due reminder (digest)
nl-NL: Inleverherinnering (verwerking achteraf)

en: Hold slip
nl-NL: Aanvraagbon

en: Issue quick slip
nl-NL: Print snelle bon

en: Issue slip
nl-NL: Print bon

en: Item overdue
nl-NL: Exemplaar te laat

en: Overdue notice
nl-NL: Te laat bericht

en: Overdues slip
nl-NL: Te laat bon

en: Advance notice of item due
nl-NL: Attendering in te leveren exemplaar

en: Advance notice of item due (digest)
nl-NL: Attendering in te leveren exemplaar (samenvatting)

en: Item renewals
nl-NL: Exemplaar verlengingen

en: Stock rotation report
nl-NL: Voorraadroulatie rapport

en: Stock rotation slip
nl-NL: Voorraadroulatie bon

en: Transfer slip
nl-NL: Transfer bon

en: Acquisition claim
nl-NL: Acquisitie claim

en: Item not received
nl-NL: Exemplaar niet ontvangen

en: ILL request ready for pickup
nl-NL: IBL aanvraag gereed om af te halen

en: Interlibrary loan request ready for pickup
nl-NL: IBL aanvraag klaar voor afhaal

en: ILL request unavailable
nl-NL: IBL verzoek niet beschikbaar

en: Interlibrary loan request unavailable
nl-NL: IBL aanvraag niet beschikbaar

en: ILL request cancelled
nl-NL: IBL-aanvraag geannuleerd

en: Interlibrary loan request cancelled
nl-NL: IBL aanvraag geannuleerd

en: ILL request modified
nl-NL: IBL aanvraag aangepast

en: Interlibrary loan request modified
nl-NL: IBL aanvraag aangepast

en: ILL request to partners
nl-NL: IBL aanvraag aan partners

en: Interlibrary loan request to partners
nl-NL: IBL aanvraag aan partners

en: Discharge confirmation
nl-NL: Kwijtschelding bevestiging

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
nl-NL: Kwijtschelding voor <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
nl-NL: Account verlopen

en: OPAC self-registration verification email
nl-NL: OPAC zelfregistratie verificatie e-mail

en: Verify your account
nl-NL: Account verifiëren

en: Library account password change notification
nl-NL: Melding van een verandering van het wachtwoord van het bibliotheekaccount

en: Notification of password change
nl-NL: Melding van een verandering van het wachtwoord

en: Koha password recovery
nl-NL: Koha wachtwoord herstellen

en: Online password reset
nl-NL: Online wachtwoord resetten

en: Notification about an accepted share
nl-NL: Melding over geaccepteerde deling

en: Share on list <<listname>> accepted
nl-NL: Delen via lijst <<listname>> geaccepteerd

en: Invitation for sharing a list
nl-NL: Uitnodiging om een lijst te delen

en: Share list <<listname>>
nl-NL: Deel lijst <<listname>>

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
nl-NL: Accountoverzicht voor [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
nl-NL: Acquisitie bestelling

en: Order
nl-NL: Bestelling

en: Point of sale receipt
nl-NL: Kassabon

en: Receipt
nl-NL: Ontvangst

en: Hold has been cancelled
nl-NL: Aanvraag is geannuleerd

en: Hold available for pickup
nl-NL: Op te halen aanvraag

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
nl-NL: Aanvraag op te halen bij <<branches.branchname>>

en: Hold available for pickup (print notice)
nl-NL: Op te halen aanvraag (geprint bericht)

en: Hold placed on item
nl-NL: Aanvraag geplaatst op exemplaar

en: You have waiting holds.
nl-NL: Je hebt wachtende aanvragen.

en: New serial issue
nl-NL: Nieuwe tijdschriftaflevering

en: New serial issue is now available
nl-NL: Nieuwe tijdschriftaflevering is nu beschikbaar

en: Purchase suggestion accepted
nl-NL: Aanschafsuggestie geaccepteerd

en: Suggestion accepted
nl-NL: Suggestie geaccepteerd

en: Suggested purchase available
nl-NL: Voorgestelde aankoop beschikbaar

en: Suggestion available
nl-NL: Suggestie beschikbaar

en: New suggestion
nl-NL: Nieuwe suggestie

en: Suggested item ordered
nl-NL: Voorgesteld exemplaar besteld

en: Suggestion ordered
nl-NL: Suggestie besteld

en: Purchase suggestion declined
nl-NL: Aanschafsuggestie afgewezen

en: Suggestion rejected
nl-NL: Suggestie afgewezen

en: A suggestion is ready to be processed
nl-NL: Er is een suggestie klaar om verwerkt te worden

en: Notify fund owner
nl-NL: Fondseigenaar informeren

en: A suggestion has been assigned to you
nl-NL: Er is een suggestie aan jou toegewezen

en: Notify manager of a suggestion
nl-NL: Beheerder informeren over suggestie

en: OPAC problem report
nl-NL: OPAC probleemmelding

en: Automatic renewal notice
nl-NL: Bericht automatisch verlengen

en: Notification of automatic renewal
nl-NL: Melding van automatische verlenging

en: Your cart
nl-NL: Je mandje

en: Dear %s %s (%s),
nl-NL: Beste %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
nl-NL: Je verzoek voor een artikel van %s (%s) is geannuleerd om de volgende reden:

en: Article requested:
nl-NL: Artikel aangevraagd:

en: Title: %s
nl-NL: Titel: %s

en: Author: %s
nl-NL: Auteur: %s

en: Volume: %s
nl-NL: Deel: %s

en: Issue: %s
nl-NL: Aflevering: %s

en: Date: %s
nl-NL: Datum: %s

en: Pages: %s
nl-NL: Pagina's: %s

en: Chapters: %s
nl-NL: Hoofdstukken: %s

en: Notes: %s
nl-NL: Opmerkingen: %s

en: Your library
nl-NL: Je bibliotheek

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
nl-NL: We hebben je verzoek voor een artikel van %s (%s) voltooid.

en: Thank you!
nl-NL: Bedankt!

en: Dear %s %s (%s)
nl-NL: Beste %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
nl-NL: Je verzoek voor een artikel van %s (%s) staat in de wacht.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
nl-NL: We hebben je verzoek ontvangen voor een artikel van %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
nl-NL: Je aanvraag voor een artikel van %s (%s) wordt nu verwerkt.

en: Article request:
nl-NL: Artikelaanvraag:

en: The following items have been checked in:
nl-NL: De volgende exemplaren zijn ingeleverd:

en: Thank you.
nl-NL: Dank je.

en: The following items have been checked out:
nl-NL: De volgende exemplaren zijn uitgeleend:

en: Thank you for visiting %s.
nl-NL: Bedankt voor je bezoek aan %s.

en: Dear %s %s,
nl-NL: Beste %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
nl-NL:  De order %s (%s) is ontvangen.

en: Your library.
nl-NL: Je bibliotheek.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
nl-NL: %s %s heeft een opmerking aan het exemplaar toegevoegd %s - %s (%s)

en: The following item is now due:
nl-NL: Het volgende exemplaar moet ingeleverd worden:

en: The following item(s) are now due:
nl-NL: De volgende exemplaren moet ingeleverd worden:

en: %sDate: %s%s
nl-NL: %sDatum: %s%s

en: %sNotes:
nl-NL: %sOpmerkingen:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
nl-NL: Uitgeleend aan %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
nl-NL: %sVandaag uitgeleend%s

en: Date due: %s%s
nl-NL: Datum verwacht: %s%s

en: %sChecked out%s
nl-NL: %sUitgeleend%s

en: %sOverdues%s
nl-NL: %sTe laat%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
nl-NL: Volgens onze gegevens heb je te late materialen in je bezit. Je bibliotheek berekent geen boetes, maar breng deze alsjeblief zo snel mogelijk terug of verleng ze.

en: Phone: %s
nl-NL: Telefoon: %s

en: Email: %s
nl-NL: E-mail: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
nl-NL: Als je een wachtwoord voor de bibliotheek hebt, en een boek wilt verlengen, kan je dat online doen. Als een boek meer dan 30 dagen te laat is, kan je niet meer lenen totdat het boek teruggebracht is.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
nl-NL: De volgende exemplaren zijn momenteel te laat:

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
nl-NL: Dank je voor je snelle reactie op deze kwestie.

en: %s Staff
nl-NL: %s Staf

en: Thank you for your report concerning %s.%s
nl-NL: Bedankt voor je melding over %s.%s

en: Thank you
nl-NL: Bedankt

en: The following item will be due soon:
nl-NL: Het volgende exemplaar moet binnenkort ingeleverd worden:

en: The following item(s) will be due soon:
nl-NL: De volgende exemplaren moeten binnenkort ingeleverd worden:

en: The following items have been renewed:
nl-NL: De volgende exemplaren zijn verlengd:

en: Stock rotation report for %s:
nl-NL: Voorraadroulatie rapport voor %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
nl-NL: %s%s exemplaren te verwerken voor deze vestiging.

en: %sNo items to be processed for this branch
nl-NL: %sGeen exemplaren te verwerken voor deze vestiging

en: %s%s%sTitle: %s
nl-NL: %s%s%sTitel: %s

en: Call number: %s
nl-NL: Standplaats: %s

en: Location: %s
nl-NL: Locatie: %s

en: On loan?: %s
nl-NL: Uitgeleend?: %s

en: Current library: %s %s
nl-NL: Huidige bibliotheek: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
nl-NL: %sVerstuur naar %s%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
nl-NL: Het IBL aanvraagnummer %s voor:

en: is ready for pick up from %s.
nl-NL: staat klaar om op te halen bij %s.

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
nl-NL: Het IBL aanvraagnummer %s voor

en: is unfortunately unavailable.
nl-NL: is helaas niet beschikbaar.

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
nl-NL: De lener van IBL verzoek %s, met de volgende gegevens, heeft om annulering van deze aanvraag verzocht:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
nl-NL: De lener van IBL verzoek %s, met de volgende gegevens, heeft het IBL verzoek aangepast:

en: Dear Sir/Madam,
nl-NL: Geachte heer/mevrouw,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
nl-NL: We willen hierbij een IBL aanvraag indienen voor een titel met de volgende beschrijving:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
nl-NL: Laat ons weten indien je dit kunt aanleveren.

en: %sDischarge confirmation%s
nl-NL: %sKwijtschelding bevestiging%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
nl-NL: %s %s (kaartnummer: %s)%s

en: has returned all items.%s
nl-NL: heeft alle exemplaren ingeleverd.%s

en: Dear %s %s %s,
nl-NL: Beste %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
nl-NL: Je bibliotheekpas verloopt op:

en: Thank you,
nl-NL: Dank je,

en: Librarian
nl-NL: Bibliothecaris

en: Hello!
nl-NL: Hallo!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
nl-NL: Je bibliotheekaccount is aangemaakt. Verifieer je e-mailadres door op deze link te klikken:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
nl-NL: Als je deze aanvraag niet hebt ingediend, kun je dit eenmalige bericht negeren. De aanvraag zal binnenkort verlopen.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
nl-NL: %sDeze e-mail is verstuurd in reactie op het wachtwoordherstelverzoek voor account %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
nl-NL: Je kunt nu een nieuw wachtwoord aanmaken via deze link:

en: %sThank you.%s
nl-NL: %sDank je.%s

en: Dear patron,
nl-NL: Beste lener,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
nl-NL: We laten je hierbij weten dat %s %s je uitnodiging heeft geaccepteerd om jouw lijst %s te delen in de bibliotheekcatalogus.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
nl-NL: Een van onze leners, %s %s, heeft je uitgenodigd een lijst te delen %s in onze bibliotheekcatalogus.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
nl-NL: Klik op de volgende URL of kopieer-en-plak deze in de browser om deze gedeelde lijst te openen.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
nl-NL: Indien je geen lener van deze bibliotheek bent, of deze uitnodiging niet wilt accepteren, kan je deze e-mail negeren. De uitnodiging verloopt vanzelf binnen twee weken.

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
nl-NL: Je kunt naar al onze materialen zoeken in onze %scatalogus%s.%s

en:       %sCredits%s
nl-NL:       %sTegoed%s

en:         Total outstanding dues as of %s:
nl-NL:         Openstaand bedrag per %s:

en: Please order for the library:
nl-NL: Bestel voor de bibliotheek:

en:         %s%sFee receipt%s%s
nl-NL:         %s%sOntvangstbon kosten%s%s

en:     %sDescription of charges%s
nl-NL:     %sOmschrijving van kosten%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
nl-NL: We kunnen de onderstaande titel helaas niet leveren, omdat deze zoek is. Je aanvraag is geannuleerd.

en: Copy: %s
nl-NL: Kopieer: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
nl-NL: Er staat een aanvraag voor je klaar per %s:

en: Waiting since: %s
nl-NL: Wachtend per: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
nl-NL:         %s%s%s Ontvangstbon%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
nl-NL:         Met dank ontvangen van  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
nl-NL:         Kaartnummer: %s%s

en: Change service requested
nl-NL: Wijzigingsservice aangevraagd

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
nl-NL: Er is een aanvraag geplaatst op dit exemplaar: %s (%s) door gebruiker %s %s (%s).

en: The following issue is now available:
nl-NL: De volgende aflevering is nu beschikbaar:

en: Please pick it up at your convenience.
nl-NL: Svp avhalen wanneer het je uitkomt.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
nl-NL: Je hebt de volgende aanschafsuggestie gedaan: %s door %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
nl-NL: De bibliotheek heeft je suggestie beoordeeld. Deze wordt zo spoedig mogelijk besteld. Je ontvangt bericht per e-mail wanneer de bestelling gereed is en opnieuw wanneer deze aankomt in de bibliotheek.

en: If you have any questions, please email us at %s.
nl-NL: Als u vragen heeft, mail ons dan op %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
nl-NL: De door jou voorgestelde titel is opgenomen in de collectie.

en:     %s%sTitle:%s %s%s
nl-NL:     %s%sTitel:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
nl-NL:     %s%sAuteur:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
nl-NL:     %s%sPlaats van uitgave:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
nl-NL:     %s%sOpmerkingen:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
nl-NL: De door jou voorgestelde titel is in bestelling geplaatst. Zodra deze arriveert, nemen we hem op in de collectie.

en: You will be notified again when the book is available.
nl-NL: Je ontvangt een nieuwe melding wanneer het boek beschikbaar is.

en: If you have any questions, please email us at %s
nl-NL: Als u vragen heeft, mail ons dan op %s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
nl-NL: De bibliotheek heeft je suggestie beoordeeld en besloten deze niet te accepteren.

en: The reason given is: %s
nl-NL: De opgegeven reden is: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
nl-NL: Er is een nieuwe suggestie om verwerkt te worden: %s door %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
nl-NL: Er is een nieuwe suggestie aan jou toegewezen: %s.

en: Username: %s
nl-NL: Gebruikersnaam: %s

en: Problem page: %s
nl-NL: Probleem pagina: %s

en: Message: %s
nl-NL: Bericht: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
nl-NL: Exemplaar %s is correct verlengd en de nieuwe inleverdatum is %s

en: The following item, %s, has not been renewed because:
nl-NL: Het volgende exemplaar, %s, is niet verlengd omdat:

en: This item is on hold for another patron.
nl-NL: Dit exemplaar is gereserveerd voor een andere lener.

en: You are currently restricted.
nl-NL: Je bent momenteel geblokkeerd.

en: You have overdue items.
nl-NL: Je hebt te late exemplaren.

en: It's too late to renew this item.
nl-NL: Het is te laat om dit exemplaar te verlengen.

en: Your total unpaid fines are too high.
nl-NL: Je onbetaalde boetes zijn te hoog.

en: This item must be renewed at the library.
nl-NL: Dit exemplaar kan alleen bij de bibliotheek verlengd worden.

en: Your account has expired.
nl-NL: Je account is verlopen.

en: There were %s items that were not renewed.
nl-NL: Er zijn %s exemplaren niet verlengd.

en: There were %s items that were renewed.
nl-NL: Er zijn %s exemplaren verlengd.

en: was renewed until %s
nl-NL: is verlengd tot %s

en: A payment of %s has been applied to your account.
nl-NL: Een betaling van %s is toegepast op uw account.

en: This payment affected the following fees:
nl-NL: Deze betaling betreft de volgende boetes:

en: Description: %s
nl-NL: Beschrijving: %s

en: Amount paid: %s
nl-NL: Betaald bedrag: %s

en: Amount remaining: %s
nl-NL: Resterend bedrag: %s

en: Callnumber: %s
nl-NL: Plaatsnummer: %s

en: %sDear %s %s,%s
nl-NL: %sBeste %s %s,%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
nl-NL: %sIndien je dit niet zelf hebt gedaan, gebruikt iemand anders misschien je account. Neem contact op met de bibliohteek.%s

en: %sYour library%s
nl-NL: %sJe bibliotheek%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
nl-NL: %sNieuwe OPAC zelfregistratie%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
nl-NL: %s%sPasnummer: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
nl-NL: %s%sE-mail: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
nl-NL: %s%sTelefoon: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
nl-NL: %s%sThuisbibliotheek: %s%s%s

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
nl-NL: Een afschrijving van %s is toegepast op je account.

en: This writeoff affected the following fees:
nl-NL: Deze afschrijving betreft de volgende boetes:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
nl-NL: Voorbeelden nummeringspatronen voor abonnementen

en: No. {X}
nl-NL: Nr. {X}

en: Number
nl-NL: Nummer

en: Simple Numbering method
nl-NL: Eenvoudige nummerwijze

en: Issue
nl-NL: Aflevering

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
nl-NL: Jrg. {X}, Nummer {Y}, Aflevering {Z}

en: Volume
nl-NL: Deel

en: Volume Number Issue 1
nl-NL: Jaargang Nummer Aflevering 1

en: Volume, Number, Issue
nl-NL: Jaargang, Nummer, Aflevering

en: Vol. {X}, No. {Y}
nl-NL: Jrg. {X}, Nr. {Y}

en: Volume Number 1
nl-NL: Jaargang Nummer 1

en: Volume, Number
nl-NL: Jaargang, Nummer

en: Season
nl-NL: Seizoen

en: Season Year
nl-NL: Seizoen Jaar

en: Seasonal
nl-NL: Seizoens

en: Year
nl-NL: Jaar

en: Available via ILL
nl-NL: Beschikbaar via IBL

en: Large print
nl-NL: Grote letters

en: Lost
nl-NL: Zoek

en: Missing
nl-NL: Vermist

en: Damaged
nl-NL: Beschadigd

en: Fiction
nl-NL: Fictie

en: Reference
nl-NL: Referentie

en: Non-fiction
nl-NL: Non-fictie

en: Withdrawn
nl-NL: Afgeschreven

en: Ordered
nl-NL: Besteld

en: The copy on the shelf is damaged
nl-NL: Het exemplaar in de kast is beschadigd

en: Upcoming title by popular author
nl-NL: Aankomende titel door populaire auteur

en: Circulation
nl-NL: Uitleen

en: Catalog
nl-NL: Catalogus

en: Patrons
nl-NL: Leners

en: Acquisitions
nl-NL: Acquisities

en: Serials
nl-NL: Tijdschriften

en: Magazine
nl-NL: Tijdschrift

en: Bound journal
nl-NL: Gebonden tijdschrift

en: Audio tape
nl-NL: Geluidsband

en: Video tape
nl-NL: Videoband

en: CD/CDROM
nl-NL: Cd/cdrom

en: Book with diskette
nl-NL: Boek met diskette

en: Book with CD
nl-NL: Boek met cd

en: Book with audio tape
nl-NL: Boek met audiocassette

en: No reason provided
nl-NL: Geen reden gegeven

en: Out of stock
nl-NL: Niet op voorraad

en: Restocking
nl-NL: Bevoorraden

en: Returned by patron
nl-NL: Ingeleverd door lener

en: Found in library
nl-NL: Gevonden in bibliotheek

en: Item could not be located on shelves
nl-NL: Exemplaar niet in de kast gevonden

en: Item was found to be too damaged to fill hold
nl-NL: Exemplaar te beschadigd om aan te vragen

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
nl-NL: Enkele standaard autorisatiewaarden voor bibliotheeklocaties, zoeke boeken status, etc.

en: You can change these at any time after installation.
nl-NL: Je kunt deze na installatie op ieder moment wijzigen.

en: CSV profiles
nl-NL: CSV-profielen

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
nl-NL: Standaard CSV exportprofielen; inclusief reclameringen tijdschriften.

en: Default CSV export for serial issue claims
nl-NL: Standaard CSV export voor reclameringen tijdschriften

en: issues to claim
nl-NL: te claimen afleveringen

en: Default CSV export for late orders
nl-NL: Standaard CSV export voor te late bestellingen

en: Late orders (CSV profile)
nl-NL: Te late bestellingen (CSV profiel)

en: Information not available; Not applicable
nl-NL: Informatie niet beschikbaar; Niet van toepassing

en: Basic bibliographic unit
nl-NL: Basale bibliografische eenheid

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
nl-NL: Secundaire bibliografische eenheid: supplementen, speciale afleveringen, begeleidend materiaal, overige secundaire bibliografische eenheden

en: Indexes
nl-NL: Indexen

en: Cartographic material
nl-NL: Cartografisch materiaal

en: Cartographic material, atlas
nl-NL: Cartografisch materiaal, atlas

en: Cartographic material, diagram
nl-NL: Cartografisch materiaal, diagram

en: Cartographic material, map
nl-NL: Cartografisch materiaal, kaart

en: Cartographic material, profile
nl-NL: Cartografisch materiaal, profiel

en: Cartographic material, model
nl-NL: Cartografisch materiaal, model

en: Cartographic material, remote sensing image
nl-NL: Cartografisch materiaal, remote sensing afbeelding

en: Cartographic material, section
nl-NL: Cartografisch materiaal, sectie

en: Cartographic material, view
nl-NL: Cartografisch materiaal, overzicht

en: Cartographic material, other
nl-NL: Cartografisch materiaal, anders

en: Computer file
nl-NL: Computerbestand

en: Computer file, tape cartridge
nl-NL: Computerbestand, bandcartridge

en: Computer file, chip cartridge
nl-NL: Computerbestand, chipcartridge

en: Computer file, computer optical disk cartridge
nl-NL: Computerbestand, computer optische schijf cartridge

en: Computer file, tape cassette
nl-NL: Computerbestand, bandcassette

en: Computer file, tape reel
nl-NL: Computerbestand, bandrol

en: Computer file, magnetic disk
nl-NL: Computerbestand, magnetische schijf

en: Computer file, magneto-optical disk
nl-NL: Computerbestand, magneetoptische schijf

en: Computer file, optical disk
nl-NL: Computerbestand, optische schijf

en: Computer file, remote
nl-NL: Computerbestand, extern

en: Computer file, other
nl-NL: Computerbestand, overige

en: Globe, celestial
nl-NL: Globe, hemels

en: Globe, planetary or lunar
nl-NL: Globe, planetair- of maan

en: Globe, terrestrial
nl-NL: Globe, aards

en: Globe, earth moon
nl-NL: Globe, aarde maan

en: Globe, other
nl-NL: Globe, overig

en: Microform
nl-NL: Microvorm

en: Microform, aperture card
nl-NL: Microvorm, diafragmakaart

en:  Microform, microfilm reel
nl-NL:  Microform, microfilmspoel

en: Microform, microfiche
nl-NL: Microvorm, microfiche

en: Microform, microfiche cassette
nl-NL: Microvorm, microfiche cassette

en: Microform, micro-opaque
nl-NL: Microvorm, micro ondoorzichtig

en: Microform, other
nl-NL: Microvorm, overig

en: Motion picture
nl-NL: Speelfilm

en: Motion picture, film cartridge
nl-NL: Speelfilm, filmcartridge

en: Motion picture, film cassette
nl-NL: Speelfilm, filmcassette

en: Motion picture, film reel
nl-NL: Speelfilm, filmrol

en: Motion picture, other
nl-NL: Speelfilm, overig

en: Nonprojected graphic
nl-NL: Niet geprojecteerde afbeelding

en: Nonprojected graphic, collage
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, collage

en: Nonprojected graphic, drawing
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, tekening

en: Nonprojected graphic, painting
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, schilderij

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, fotomechanische afdruk

en: Nonprojected graphic, photonegative
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, fotonegatief

en: Nonprojected graphic, photoprint
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, foto-afdruk

en: Nonprojected graphic, picture
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, foto

en: Nonprojected graphic, print
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, afdruk

en: Nonprojected graphic, technical drawing
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, technische tekening

en: Nonprojected graphic, chart
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, diagram

en: Nonprojected graphic, flash card
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, flashcard

en: Nonprojected graphic, other
nl-NL: Niet geprojecteerd beeld, overig

en: Notated music
nl-NL: Bladmuziek

en: Projected graphic
nl-NL: Geprojecteerde afbeelding

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
nl-NL: Geprojecteerde afbeelding, filmstrook cartridge

en: Projected graphic, filmstrip
nl-NL: Geprojecteerde afbeelding, filmstrook

en: Projected graphic, other type of filmstrip
nl-NL: Geprojecteerd beeld, ander type filmstrook

en: Projected graphic, filmstrip roll
nl-NL: Geprojecteerde afbeelding, filmstrook band

en: Projected graphic, slide
nl-NL: Geprojecteerd beeld, dia

en: Projected graphic, transparency
nl-NL: Geprojecteerd beeld, transparant

en: Projected graphic, other
nl-NL: Geprojecteerd beeld, overig

en: Remote-sensing image
nl-NL: Remote-sensing afbeelding

en: Sound recording
nl-NL: Geluidsopname

en: Sound recording, sound disk
nl-NL: Geluidsopname, geluidsschijf

en: Sound recording, cylinder
nl-NL: Geluidsopname, cilinder

en: Sound recording, sound cartridge
nl-NL: Geluidsopname, geluidscartridge

en: Sound recording, sound-track film
nl-NL: Geluidsopname, soundtrack film

en: Sound recording, roll
nl-NL: Geluidsopname, rol

en: Sound recording, sound cassette
nl-NL: Geluidsopname, geluidscassette

en: Sound recording, sound-tape reel
nl-NL: Geluidsopname, geluidsband

en: Sound recording, wire recording
nl-NL: Geluidsopname, draadopname

en: Sound recording, other
nl-NL: Geluidsopname, overig

en: Text
nl-NL: Tekst

en: Text, regular print
nl-NL: Tekst, regulier drukwerk

en: Text, large print
nl-NL: Tekst, grote letter

en: Text, Braille
nl-NL: Tekst, Braille

en: Text, loose-leaf
nl-NL: Tekst, losbladig

en: Text, other
nl-NL: Tekst, overig

en: Videorecording
nl-NL: Video-opname

en: Videorecording, videocartridge
nl-NL: Video-opname, videocartridge

en: Videorecording, videodisc
nl-NL: Video-opname, videodisc

en: Videorecording, videocassette
nl-NL: Video-opname, videocassette

en: Videorecording, videoreel
nl-NL: Video-opname, videospoel

en: Videorecording, other
nl-NL: Video-opname, overig

en: Physical form is unspecified
nl-NL: Fysieke vorm niet gespecificeerd

en: Multiple physical forms
nl-NL: Meerdere fysieke vormen

en: Other physical media
nl-NL: Andere fysieke media

en: Information not available, or Retention is limited
nl-NL: Informatie niet beschikbaar of wordt beperkt vastgehouden

en: Complete (95%-100% held)
nl-NL: Volledig (95%-100% in bezit)

en: Incomplete (50%-94% held)
nl-NL: Onvolledig (50%-94% in bezit)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
nl-NL: Zeer onvolledig of verdeeld (minder dan 50% aanwezig)

en: Not applicable
nl-NL: Niet van toepassing

en: Received and complete or Ceased
nl-NL: Ontvangen en volledig of gestaakt

en: On order
nl-NL: In bestelling

en: Currently received
nl-NL: Momenteel ontvangen

en: Not currently received
nl-NL: Momenteel niet ontvangen

en: Information not available
nl-NL: Informatie niet beschikbaar

en: Retained except as replaced by updates
nl-NL: Vastgehouden tenzij vervangen door updates

en: Sample issue retained
nl-NL: Voorbeeldaflevering bewaard

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
nl-NL: Bewaard tot vervanging door microvorm of ander bewaarmedium

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
nl-NL: Vastgehouden tot vervanging door totaal, vervangend deel of revisie

en: Limited retention (only some parts kept)
nl-NL: Beperkt bewaard (alleen enkele delen)

en: No retention (no parts kept)
nl-NL: Wordt niet bewaard (geen delen behouden)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
nl-NL: Permanent bewaren (alle delen)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
nl-NL: Gecodeerde waarden overeenkomstig met de Z39.71-2006 aanvraagmeldingen voor bibliografische exemplaren.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
nl-NL: Bezoek https://www.niso.org/publications/standards voor details.

en: Art copyist
nl-NL: Kunstkopiist

en: Author of afterword, colophon, etc.
nl-NL: Auteur van nawoord, colofon, etc.

en: Analyst
nl-NL: Analist

en: Applicant
nl-NL: Aanvrager

en: Author in quotations or text abstracts
nl-NL: Geciteerde auteur

en: Artistic director
nl-NL: Artistiek leider

en: Attributed name
nl-NL: Toegeschreven aan

en: Author of dialog
nl-NL: Auteur dialoog

en: Book producer
nl-NL: Boekenuitgever

en: Blurb writer
nl-NL: Schrijver flaptekst

en: Client
nl-NL: Cliënt

en: Collotyper
nl-NL: Verantwoordelijke voor collotype

en: Cinematographer
nl-NL: Cineast

en: Collector
nl-NL: Verzamelaar

en: Contestant
nl-NL: Betwister

en: Cover designer
nl-NL: Omslagontwerper

en: Copyright claimant
nl-NL: Claimer van auteursrecht

en: Complainant-appellee
nl-NL: Gedaagde in hoger beroep

en: Complainant
nl-NL: Eiser

en: Complainant-appellant
nl-NL: Eiser in hoger beroep

en: Creator
nl-NL: Bedenker

en: Costume designer
nl-NL: Kostuumontwerper

en: Contributor
nl-NL: Bijdrager

en: Contestee-appellee
nl-NL: Verdedigende partij als gedaagde in hoger beroep

en: Contractor
nl-NL: Contractant

en: Contestee
nl-NL: Verdedigende partij

en: Contestee-appellant
nl-NL: Verdedigende partij als eiser in hoger beroep

en: Distribution place
nl-NL: Plaats distributie

en: Defendant
nl-NL: Gedaagde

en: Defendant-appellee
nl-NL: Gedaagde als gedaagde in hoger beroep

en: Defendant-appellant
nl-NL: Gedaagde als eiser in hoger beroep

en: Delineator
nl-NL: Schetser

en: Depicted
nl-NL: Afgebeelde

en: Depositor
nl-NL: Depositeur

en: Draftsman
nl-NL: Technisch tekenaar

en: Designer
nl-NL: Ontwerper

en: Data contributor
nl-NL: Dataleverancier

en: Data manager
nl-NL: Datamanager

en: Electrician
nl-NL: Elektricien

en: Electrotyper
nl-NL: Galvaniseur

en: Engineer
nl-NL: Technicus

en: Event place
nl-NL: Plaats gebeurtenis

en: Facsimilist
nl-NL: Maker facsimile

en: Field director
nl-NL: Onderzoeksleider

en: First party
nl-NL: Eerste partij

en: Geographic information specialist
nl-NL: Geografische informatiespecialist

en: Inventor
nl-NL: Uitvinder

en: Laboratory
nl-NL: Laboratorium

en: Laboratory director
nl-NL: Laboratoriumdirecteur

en: Lead
nl-NL: Leiding

en: Libelee-appellee
nl-NL: Gedaagde in smaadzaak als gedaagde in hoger beroep

en: Libelee
nl-NL: Gedaagde in smaadzaak

en: Lender
nl-NL: Lener

en: Libelee-appellant
nl-NL: Gedaagde in smaadzaak als eiser in hoger beroep

en: Lighting designer
nl-NL: Ontwerper verlichting

en: Libelant-appellee
nl-NL: Aanklager in smaadzaak als gedaagde in hoger beroep

en: Libelant
nl-NL: Aanklager in smaadzaak

en: Libelant-appellant
nl-NL: Aanklager in smaadzaak als eiser in hoger beroep

en: Landscape architect
nl-NL: Landschapsarchitect

en: Music copyist
nl-NL: Muziekkopiist

en: Manufacture place
nl-NL: Plaats vervaardiging

en: Manufacturer
nl-NL: Fabrikant

en: Metadata contact
nl-NL: Contactpersoon metadata

en: Marbler
nl-NL: Marmeraar

en: Markup editor
nl-NL: Redacteur opmaakcode

en: Musical director
nl-NL: Muzikale leiding

en: Owner
nl-NL: Eigenaar

en: Patron
nl-NL: Lener

en: Project director
nl-NL: Projectleider

en: Proofreader
nl-NL: Proeflezer

en: Platemaker
nl-NL: Platenmaker

en: Permitting agency
nl-NL: Toestemmingsverlener

en: Production manager
nl-NL: Productiemanager

en: Process contact
nl-NL: Contactpersoon voor proces

en: Production personnel
nl-NL: Personeel voor productie

en: Programmer
nl-NL: Programmeur

en: Printmaker
nl-NL: Maker platen

en: Production place
nl-NL: Plaats productie

en: Provider
nl-NL: Aanbieder

en: Plaintiff
nl-NL: Aanklager

en: Patent holder
nl-NL: Patenthouder

en: Plaintiff-appellant
nl-NL: Aanklager als eiser in hoger beroep

en: Publication place
nl-NL: Plaats uitgave

en: Renderer
nl-NL: Vertolker (architectuur)

en: Researcher
nl-NL: Onderzoeker

en: Repository
nl-NL: Bewaarplaats

en: Reporter
nl-NL: Verslaggever

en: Responsible party
nl-NL: Verantwoordelijke partij

en: Respondent-appellee
nl-NL: Gedaagde als gedaagde in hoger beroep

en: Restager
nl-NL: Verantwoordelijke voor opnieuw opvoeren stuk

en: Respondent
nl-NL: Gedaagde

en: Respondent-appellant
nl-NL: Gedaagde als eiser in hoger beroep

en: Sound designer
nl-NL: Geluidsregisseur

en: Supporting host
nl-NL: Supporter

en: Speaker
nl-NL: Presentator

en: Second party
nl-NL: Tweede partij

en: Surveyor
nl-NL: Landmeter

en: Set designer
nl-NL: Decorontwerper

en: Storyteller
nl-NL: Verhalenverteller

en: Stage manager
nl-NL: Toneelmeester

en: Stereotyper
nl-NL: Stereotypeur

en: Technical director
nl-NL: Technische leiding

en: Teacher
nl-NL: Leraar

en: Transcriber
nl-NL: Transcribeerder

en: University place
nl-NL: Plaats universiteit

en: Videographer
nl-NL: Medewerker videoproductie

en: Woodcutter
nl-NL: Houtsnijder

en: Witness
nl-NL: Getuige

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
nl-NL: MARC relatiecodelijst, via https://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
nl-NL: Enkele basisvaluta met de VS dollar als standaard voor de ACQ module

en: Show barcode on the summary screen items listings
nl-NL: Toon barcode op het samenvattingsscherm exemplaren

en: Useful patron attribute types:
nl-NL: Bruikbare lenerkenmerktype:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
nl-NL: * SHOW_BCODE - Toon barcode op het exemplaaroverzicht van de lener

en: Home Bound
nl-NL: Terugkerend

en: Kid
nl-NL: Kind

en: Juvenile
nl-NL: Jeugd

en: Young Adult
nl-NL: Jongvolwassen

en: Board
nl-NL: Bestuur

en: Inter-Library Loan
nl-NL: Interbibliothecair leenverkeer

en: Library
nl-NL: Bibliotheek

en: Staff
nl-NL: Staf

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
nl-NL: Voorbeelden lenertypes en categorieën. Types zijn momenteel hard gecodeerd maar categorieën zijn na installatie te beheren via de admin module.

en: Adult patron - default patron type
nl-NL: Volwassen lener - standaard lenertype

en:                 PT  - Patron
nl-NL:                 PT  - Lener

en:                 BH  - Homebound
nl-NL:                 BH  - Thuiswaarts

en: Child - patron with a guarantor
nl-NL: Kind - lener met garantsteller

en:                 K   - Kid
nl-NL:                 K   - Kind

en:                 J   - Juvenile
nl-NL:                 J   - Jeugd

en:                 YA  - Young Adult
nl-NL:                 YA  - Jong Volwassene

en: Organization - patron is an institution, not a person
nl-NL: Organisatie - lener is een instelling, geen persoon

en:                 ILL - Inter-library Loan
nl-NL:                 ILL - Interbibliothecair Leenverkeer

en:                 L   - Library
nl-NL:                 L   - Bibliotheek

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
nl-NL: Professional - een lid van een organisatie (organisatie staat garant)

en:                 T   - Teacher
nl-NL:                 T   - Leraar

en:                 S   - Staff
nl-NL:                 S   - Staf

en:                 B   - Board
nl-NL:                 B   - Bestuur

en: Label Test
nl-NL: Label test

en: DEFAULT
nl-NL: STANDAARD

en: Test Layout
nl-NL: Test lay-out

en: 3 columns, 10 rows of labels
nl-NL: 3 kolommen, 10 rijen labels

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
nl-NL: 1" X 1.5" Ruglabel | Setup voor maximaal vier regels tekst

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
nl-NL: 1" X 1.5" Spine Label | Setup voor vijf regels tekst

en: Default description
nl-NL: Standaard beschrijving

en: A template for home brewed patron card forms
nl-NL: Een sjabloon voor zelfgemaakte lenerpas formulieren

en: Sample label and patron card data
nl-NL: Voorbeelden label- en lenerpasdata

en: Library Laser
nl-NL: Bibliotheek laser

en: Test Printer 01
nl-NL: Test printer 01

en: A set of default item types.
nl-NL: Een groep standaard itemtypes.

en: Books
nl-NL: Boeken

en: Mixed Materials
nl-NL: Gemengde materialen

en: Computer Files
nl-NL: Computerbestanden

en: Maps
nl-NL: Kaarten

en: Visual Materials
nl-NL: Beeldmaterialen

en: Music
nl-NL: Muziek

en: Continuing Resources
nl-NL: Doorlopende bronnen

en: Sample libraries.
nl-NL: Voorbeelden bibliotheken.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
nl-NL: Voorbeelden feestdagen: zondag, kerstmis, nieuwjaarsdag

en: Sundays
nl-NL: Zondagen

en: New Year's Day
nl-NL: Nieuwjaarsdag

en: Christmas
nl-NL: Kerstmis

en: Welcome to Koha
nl-NL: Welkom bij Koha

en: What's Next?
nl-NL: Wat volgt?

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
nl-NL: Welkom bij Koha. Koha is een volwaardig open-source ILS. Oorspronkelijk ontwikkeld in Nieuw Zeeland door Katipo Communications Ltd en opgeleverd in januari 2000 bij Horowhenua Library Trust. Koha wordt beheerd door een team van softwarebedrijven en technische bibliotheekmedewerkers van over de hele wereld.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
nl-NL: Je hebt Koha geïnstalleerd, wat nu? Hier volgen enkele suggesties:

en: Sample news items
nl-NL: Voorbeelden nieuwsberichten

en: Sample patrons
nl-NL: Voorbeelden leners

en: Sample quotes
nl-NL: Voorbeelden citaten

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
nl-NL: Voorbereid zijn op oorlog is een van de meeste effectieve manieren om de vrede te bewaren.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
nl-NL: Tel tot tien voor je kwaad wordt; en tot honderd als je erg kwaad wordt.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
nl-NL: Vier stijg en zeven jaar geleden brachten onze voorvaderen op dit continent een nieuwe natie voort, ontstaan in vrijheid en toegewijd aan het beginsel dat alle mensen als gelijken zijn geschapen.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
nl-NL: Ik heb altijd gevonden dat barmhartigheid rijkere vruchten draagt dan strikte gerechtigheid.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
nl-NL: Ik voel me onbekwaam om taken uit te voeren... die zo onverwacht op me zijn afgeworpen.

en: He serves his party best who serves his country best.
nl-NL: Hij die zijn land het best dient, dient zijn partij het best.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
nl-NL: Geen president heeft zich ooit zo vermaakt als ik?

en: Speak softly and carry a big stick.
nl-NL: Spreek zacht en neem een grote stok mee.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
nl-NL: Ik ben tot de conclusie gekomen dat het grootste deel van de president bestaat uit het verhogen van de entreegelden van tentoonstellingen en beurzen en toeristen naar de stad te brengen.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
nl-NL: Je kunt niet werkelijk Amerikaans worden als je in groepen blijft denken. Amerika bestaat niet uit groepen. Iemand die zichzelf vindt behoren tot een bepaalde groepering in Amerika is nog niet daadwerkelijk Amerikaan geworden.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
nl-NL: Als je niets zegt, word je ook niet gevraagd het te herhalen.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
nl-NL: Viervijfde van al onze problemen in dit leven zou verdwijnen als we maar gewoon gingen zitten en stil bleven zitten.

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
nl-NL: De slogan van de vooruitgang verandert van de volle eetemmer naar de volle garage.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
nl-NL: Ik ben er vast van overtuigd dat het enige wat we te vrezen hebben, de vrees zelf is.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
nl-NL: Als je niet tegen de hitte kunt, ga dan de keuken uit.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
nl-NL: De atoombom was geen geweldige beslissing. Het was slechts een nieuw krachtig wapen in het arsenaal der rechtschapenheid.

en: The buck stops here.
nl-NL: De verantwoordelijkheid stopt hier.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
nl-NL: De geschiedenis vertrouwt de zorg voor vrijheid niet lang toe aan de zwakken of de schuwen.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
nl-NL: Mede-Amerikanen, vraag niet wat uw land voor u kan doen, maar vraag wat u voor uw land kunt doen.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
nl-NL: Ik denk niet dat het helemaal ongepast is om mezelf voor te stellen aan dit publiek. Ik ben de man die Jacqueline Kennedy vergezelde naar Parijs, en ik heb ervan genoten.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
nl-NL: De Grote Samenleving is een plaats waar ieder kind kennis kan vinden om zijn geest te verrijken en zijn talenten te verruimen. Het is een plaats waar de stad der mensen niet alleen voorziet in de behoeften van het lichaam en de eisen van de handel, maar ook in het verlangen naar schoonheid en de honger naar saamhorigheid. Het is een plaats waar de mensen zich meer bekommeren om de kwaliteit van hun doelen dan om de kwantiteit van hun goederen.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
nl-NL: Mensen horen te weten of hun president een oplichter is. Welnu, ik ben geen oplichter.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
nl-NL: Als de president het doet, is het niet illegaal.

en: Our Long national nightmare is over.
nl-NL: Onze langdurige nationale nachtmerrie is voorbij.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
nl-NL: Onze grondwet werkt. Onze geweldige republiek is er een van wetten, niet van mensen.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
nl-NL: Een sterke natie kan het zich, net als een sterk persoon, veroorloven zachtaardig, standvastig, bedachtzaam en terughoudend te zijn. Het kan het zich veroorloven anderen de helpende hand te reiken. Een zwakke natie moet zich, net als een zwak mens, gedragen met grootspraak, opschepperij, onbesuisdheid en andere tekenen van onzekerheid.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
nl-NL: Het is niet mijn bedoeling om de regering af te schaffen. Het is eerder de bedoeling haar te laten werken - met ons te werken, niet namens ons; samen op te trekken, niet over onze rug. De overheid kan en moet kansen bieden, niet verstikken; de productiviteit bevorderen, niet verstikken. Het doel van deze regering is een gezonde, krachtige, groeiende economie.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
nl-NL: Elke generatie overstijgt de voorgaande generatie omdat ze op de schouders van die generatie staat. Jullie zullen kansen krijgen die we nog nooit hebben gekend.

en: We have ...drawn a line in the sand.
nl-NL: We trekken ...een lijn in het zand.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
nl-NL: Als Amerika zwakte en onzekerheid toont, zal de wereld afglijden naar rampspoed. Dat zal niet gebeuren tijdens mijn wacht.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
nl-NL: Elke natie in elke regio moet nu een beslissing nemen. Of je staat aan onze zijde, of aan die van de terroristen.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
nl-NL: Toegang verlenen aan de volgende servers voor zoeken en downloaden van records:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
nl-NL: Library Of Congress Namen (thesaurusrecords)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
nl-NL: Library Of Congress Onderwerpen (thesaurusrecords)

en: LIBRARY OF CONGRESS
nl-NL: Library Of Congress

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
nl-NL: Library Of Congress Namen

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
nl-NL: Library Of Congress Onderwerpen

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
nl-NL: Library Of Congress SRU
