Koha 23.11.09.000 - en to nb-NO translation catalogue (958 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
nb-NO: Feil: Kunne ikke finne tilgjengelighet for denne IDen

en: unknown
nb-NO: ukjent

en: Not for loan
nb-NO: Ikke til utlån

en: not available
nb-NO: ikke tilgjengelig

en: Checked out
nb-NO: Utlånt

en: Item lost
nb-NO: Tapt eksemplar

en: Item withdrawn
nb-NO: Artikkel trukket tilbake

en: Item damaged
nb-NO: Skadet eksemplar

en: In transit
nb-NO: Under veis

en: On hold
nb-NO: Reservert

en: available
nb-NO: tilgjengelig

en: alto
nb-NO: alt

en: baritone
nb-NO: baryton

en: child alto
nb-NO: barnealt

en: child soprano
nb-NO: barnesopran

en: countertenor
nb-NO: kontratenor

en: child voice
nb-NO: barnestemme

en: man's voice
nb-NO: mannestemme

en: mezzo-soprano
nb-NO: mezzo-sopran

en: reciting child's voice
nb-NO: resiterende barnestemme

en: reciting voice
nb-NO: resiterende stemme

en: reciting man's voice
nb-NO: resiterende mannestemme

en: reciting woman's voice
nb-NO: resiterende kvinnestemme

en: soprano
nb-NO: sopran

en: voice - unspecified
nb-NO: stemme - uspesifisert

en: woman's voice
nb-NO: kvinnestemme

en: voice - other
nb-NO: stemme - annet

en: bassoon
nb-NO: fagott

en: bagpipe
nb-NO: sekkepipe

en: clarinet
nb-NO: klarinett

en: double bassoon
nb-NO: bassfagott

en: didjeridu
nb-NO: didgeridoo

en: english horn
nb-NO: engelsk horn

en: fife
nb-NO: fløyte

en: flute
nb-NO: fløyte

en: hornpipe
nb-NO: sakkepipe

en: mouth organ
nb-NO: munnorgel

en: oboe d'amore
nb-NO: obo d'amore

en: oboe
nb-NO: obo

en: oboe da caccia
nb-NO: obo da caccia

en: piccolo
nb-NO: pikkolo

en: panpipes
nb-NO: panføyte

en: recorder
nb-NO: blokkfløyte

en: saxophone
nb-NO: saksofon

en: sarrusophone
nb-NO: sarrusophon

en: woodwind - unspecified
nb-NO: treblås - uspesifisert

en: woodwind - other
nb-NO: treblås - annet

en: alphorn
nb-NO: alpehorn

en: bugle
nb-NO: signalhorn

en: cow horn
nb-NO: kuhorn

en: clarion
nb-NO: trompet

en: cornet
nb-NO: kornett

en: cornett
nb-NO: kornett

en: hunting horn
nb-NO: jakthorn

en: herald's trumpet
nb-NO: herold-trompet

en: keyed bugle
nb-NO: signalhorn med ventiler

en: post horn
nb-NO: posthorn

en: russian horn
nb-NO: russisk horn

en: trumpet
nb-NO: trompet

en: brass - unspecified
nb-NO: messing - uspesifisert

en: valved bugle
nb-NO: signalhorn med ventiler

en: wagner tuba
nb-NO: wagner-tuba

en: brass - other
nb-NO: messing - annet

en: double bass
nb-NO: kontrabass

en: five-string double bass
nb-NO: femstrengers kontrabass

en: fiddle, viol (family)
nb-NO: fele, fiolin (familie)

en: keyed fiddle
nb-NO: fiolin med taster

en: kit
nb-NO: sett

en: psalmodicon
nb-NO: psalmodikon

en: rebec
nb-NO: rebek

en: trumpet marine
nb-NO: marinetrompet

en: strings, bowed - unspecified
nb-NO: strykeinstrumenter - uspesifisert

en: viola
nb-NO: gambe

en: viol
nb-NO: viola

en: violin
nb-NO: fiolin

en: strings, bowed - other
nb-NO: strykeinstrumenter - annet

en: archlute
nb-NO: erkelutt

en: harp-psaltery
nb-NO: harpe-psalter

en: cittern
nb-NO: sitar

en: guitar
nb-NO: gitar

en: harp
nb-NO: harpe

en: hawaiian guitar
nb-NO: hawaii-gitar

en: Irish harp
nb-NO: Irsk harpe

en: lute (family)
nb-NO: lutt (familie)

en: lyre-guitar
nb-NO: lyregitar

en: lute
nb-NO: lutt

en: mandore
nb-NO: mandora

en: psaltery
nb-NO: psalter

en: theorbo
nb-NO: theorbe

en: strings, plucked - unspecified
nb-NO: klimpreinstrumenter - uspesifisert

en: strings, plucked - other
nb-NO: klimpreinstrumenter - annet

en: accordion
nb-NO: trekkspill

en: clavichord
nb-NO: klavikord

en: claviorgan
nb-NO: klaviorgel

en: harpsichord
nb-NO: cembalo

en: organ
nb-NO: orgel

en: plucked string keyboard
nb-NO: cembalo-instrument

en: regals
nb-NO: kongelige

en: spinet
nb-NO: spinett

en: keyboard - unspecified
nb-NO: keyboard - uspesifisert

en: keyboard - other
nb-NO: keyboard - annet

en: aeolian bells
nb-NO: aeoliske bjeller

en: arabian drum
nb-NO: arabisk tromme

en: anvil
nb-NO: ambolt

en: bass drum
nb-NO: basstromme

en: bells
nb-NO: klokker

en: bongos
nb-NO: bongo

en: metal bells plate
nb-NO: metallbjelleplate

en: castanets
nb-NO: kastanjetter

en: chinese cymbals
nb-NO: kinesiske symbaler

en: conga
nb-NO: konga

en: chains
nb-NO: lenker

en: dulcimer
nb-NO: hakkebrett

en: crash cymbal
nb-NO: kræsj-symbal

en: claves
nb-NO: klaves

en: cowbell
nb-NO: kubjelle

en: cymbal
nb-NO: symbal

en: drum
nb-NO: tromme

en: drums
nb-NO: trommer

en: finger cymbals
nb-NO: fingersymbaler

en: friction drum
nb-NO: friksjonstromme

en: gun
nb-NO: pistol

en: handbell
nb-NO: håndklokke

en: military drum
nb-NO: militær tromme

en: nail violin
nb-NO: naglefiolin

en: rain stick
nb-NO: regnpinne

en: sizzle cymbals
nb-NO: sizzle-symbaler

en: sound-effect instrument
nb-NO: lydeffektinstrument

en: siren
nb-NO: sirene

en: sandpaper
nb-NO: sandpapir

en: sound sculpture
nb-NO: lydskulptur

en: steel drum
nb-NO: steel-tromme

en: turkish crescent
nb-NO: tyrkisk halvmåne

en: temple block
nb-NO: tempel-blokk

en: tuned gong
nb-NO: stemt gong

en: triangle
nb-NO: triangel

en: thunder machine
nb-NO: tordenmaskin

en: tambourine
nb-NO: tamburin

en: percussion - unspecified
nb-NO: perkusjon - uspesifisert

en: vibraphone
nb-NO: vibrafon

en: whip
nb-NO: pisk

en: wind machine
nb-NO: vindmaskin

en: woodblocks
nb-NO: treblokker

en: percussion - other
nb-NO: perkusjon - annet

en: computerized musical station
nb-NO: data-musikk-stasjon

en: computerized tape
nb-NO: data-bånd

en: digital space device
nb-NO: digital rom-dings

en: electro-acoustic device
nb-NO: elektro-akustisk utstyr

en: live electronic
nb-NO: live elektronisk

en: multimedial device
nb-NO: multimedial gjenstand

en: space device
nb-NO: rom-enhet

en: tape
nb-NO: bånd

en: electronic - non specified
nb-NO: elektrnoisk - ikke spesifisert

en: electronic - other
nb-NO: elektrnoisk - annet

en: aeolian harp
nb-NO: eolsharpe

en: barrel organ
nb-NO: pipeorgel

en: bullroarer
nb-NO: hurre

en: musical bow
nb-NO: musikalsk bue

en: musical box
nb-NO: musikalsk boks

en: musical clock
nb-NO: musikalsk klokke

en: glass trumpet
nb-NO: glasstrompet

en: harmonica
nb-NO: munnspill

en: hurdy-gurdy
nb-NO: dreielire

en: jew's harp
nb-NO: munnharpe

en: melodic instrument
nb-NO: melodisk instrument

en: musical saw
nb-NO: musikalsk sag

en: ocarina
nb-NO: leirgjøk

en: polyphonic instrument
nb-NO: polyfonisk instrument

en: player piano
nb-NO: pianola

en: swanee whistle
nb-NO: swanee-fløyte

en: tuning-fork
nb-NO: stemmegaffel

en: instrument - non specified
nb-NO: instrument - ikke spesifisert

en: instrument or voice - non specified
nb-NO: instrument eller stemme - ikke spesifisert

en: wind instrument
nb-NO: blåseinstrument

en: whistle
nb-NO: fløyte

en: other
nb-NO: annet

en: children's choir
nb-NO: barnekor

en: men's choir
nb-NO: mannskor

en: mixed choir
nb-NO: blandakor

en: reciting choir
nb-NO: resiterende kor

en: choir - unspecified
nb-NO: kor - uspesifisert

en: vocal ensemble
nb-NO: vokalensemble

en: women's choir
nb-NO: kvinnekor

en: choir - other
nb-NO: kor - annet

en: big band
nb-NO: storband

en: brass band
nb-NO: brassband

en: chamber orchestra
nb-NO: kammerorkester

en: dance orchestra
nb-NO: danseorkester

en: full orchestra
nb-NO: fullt orkester

en: instrumental ensemble
nb-NO: instrumentalensemble

en: vocal and instrumental ensemble
nb-NO: vokal- og instrumentalensemble

en: jazz band
nb-NO: jazzband

en: percussion orchestra
nb-NO: perkusjonsorkester

en: ragtime band
nb-NO: ragtime-band

en: string orchestra
nb-NO: strykeorkester

en: orchestra - unspecified
nb-NO: orkester - uspesifisert

en: wind orchestra
nb-NO: blåseorkester

en: orchestra - other
nb-NO: orkester - annet

en: live electronic conductor
nb-NO: live elektronisk dirigent

en: choir conductor, chorus master
nb-NO: kordirigent, kormester

en: conductor
nb-NO: dirigent

en: light conductor
nb-NO: lysdirigent

en: conductor - other
nb-NO: dirigent - annet

en: acrobat
nb-NO: akrobat

en: child actor
nb-NO: barneskuespiller

en: silent actor
nb-NO: stumfilmskuespiller

en: actor
nb-NO: skuespiller

en: actress
nb-NO: skuespiller

en: dancer
nb-NO: danser

en: light engineer
nb-NO: lysingeniør

en: sound engineer
nb-NO: lydtekniker

en: walk-on part
nb-NO: kameo

en: performer - other
nb-NO: utøver - annet

[ctx: tessitura]
en: soprano
nb-NO: sopran

[ctx: tessitura]
en: alto
nb-NO: alt

[ctx: tessitura]
en: baritone
nb-NO: baryton

[ctx: tessitura]
en: contrabass
nb-NO: kontrabass

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
nb-NO: sub-kontrabass

[ctx: tessitura]
en: high
nb-NO: høy

[ctx: tessitura]
en: low
nb-NO: lav

[ctx: tessitura]
en: prepared
nb-NO: preparert

[ctx: music]
en: one hand
nb-NO: en hånd

[ctx: music]
en: two players on one instrument
nb-NO: to utøvere på ett instrument

[ctx: music]
en: three hands
nb-NO: trehendig

[ctx: music]
en: four hands
nb-NO: firehendig

[ctx: music]
en: six hands
nb-NO: sekshendig

[ctx: music]
en: eight hands
nb-NO: åttehendig

[ctx: music]
en: B flat
nb-NO: B

[ctx: music]
en: B
nb-NO: H

[ctx: music]
en: E flat
nb-NO: Ess

[ctx: music]
en: A flat
nb-NO: Ass

[ctx: music]
en: D flat
nb-NO: Dess

[ctx: music]
en: F sharp
nb-NO: Fiss

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
nb-NO: Instrument spilt på utradisjonelt vis

[ctx: music]
en: non standard string number
nb-NO: uvanlig antall strenger

en: electric
nb-NO: elektrisk

en: electronic
nb-NO: elektronisk

en: amplified
nb-NO: forsterket

en: recorded
nb-NO: tatt opp

en: antiquity
nb-NO: antikvitet

en: ethnic, traditional
nb-NO: etnisk, tradisjonell

en: may take place of the preceding code / alternative
nb-NO: kan ta plassen til forutgående kode / alternativ

en: used by the same player as the preceding code
nb-NO: brukt av samme utøver som foregående kode

en: Basket ID (internal)
nb-NO: Kurv-ID (internt)

en: Biblio number (internal)
nb-NO: Postnummer (internt)

en: Fund ID (internal)
nb-NO: Budsjett-ID (internt)

en: Not used (deprecated)
nb-NO: Ikke i bruk (avvikles)

en: Cancellation reason
nb-NO: Årsak til avbestilling

en: Borrower number of creator
nb-NO: Lånernummer for skaper

en: Currency
nb-NO: Valuta

en: Cancellation date
nb-NO: Dato for avbestilling

en: Date received
nb-NO: Mottaksdato

en: Discount
nb-NO: Rabatt

en: Budgeted cost, tax excl.
nb-NO: Budsjettert kostnad, uten skatt.

en: Budgeted cost, tax incl.
nb-NO: Budsjettert kostnad, med skatt.

en: Budgeted cost
nb-NO: Budsjettert kostnad

en: Creation date
nb-NO: Opprettelsesdato

en: Estimated delivery date
nb-NO: Anslått dato for levering

en: Invoice ID (internal)
nb-NO: Fakturanummer (internt)

en: Line item ID (EDIFACT)
nb-NO: Linje-ID (EDIFACT)

en: Vendor price
nb-NO: Selgers pris

en: Internal note
nb-NO: Intern merknad

en: Vendor note
nb-NO: Note til selger

en: Order number
nb-NO: Bestillingsnummer

en: Order status
nb-NO: Status på bestilling

en: Parent order number (internal)
nb-NO: Overordnet bestillingsnummer (internt)

en: Quantity
nb-NO: Antall

en: Quantity received
nb-NO: Antall mottatt

en: Replacement price
nb-NO: Erstatningspris

en: Retail price, tax excl.
nb-NO: Utsalgspris, uten skatt.

en: Retail price, tax incl.
nb-NO: Utsalgspris, med skatt.

en: Retail price
nb-NO: Utsalgspris

en: Not used
nb-NO: Ikke i bruk

en: Statistic 1
nb-NO: Statistikk 1

en: Statistic 2
nb-NO: Statistikk 2

en: Subscription ID (internal)
nb-NO: Abonnementsnummer (internt)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
nb-NO: Selgers referansenummer (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
nb-NO: Selgers referanse-kvalifikator (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
nb-NO: Selger-rapport (EDIFACT)

en: Tax rate on order
nb-NO: Skattesats på bestilling

en: Tax rate on receive
nb-NO: Skattesats ved mottak

en: Tax amount on order
nb-NO: Skatt på bestilling

en: Tax amount on receive
nb-NO: Skatt ved mottak

en: Timestamp
nb-NO: Timestempel

en: Uncertain price
nb-NO: Usikker pris

en: Actual cost, tax excl.
nb-NO: Faktisk kostnad, uten skatt.

en: Actual cost, tax incl.
nb-NO: Faktisk kostnad, med skatt.

en: Actual cost
nb-NO: Faktisk kostnad

en: Address
nb-NO: Adresse

en: Address 2
nb-NO: Adresse 2

en: Alternate contact: Address
nb-NO: Alternativ kontakt: Adresse

en: Alternate contact: Address 2
nb-NO: Alternativ kontakt: Adresse 2

en: Alternate contact: City
nb-NO: Alternativ kontakt: Sted

en: Alternate contact: Country
nb-NO: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact: First name
nb-NO: Alternativ kontakt: Fornavn

en: Alternate contact: Phone
nb-NO: Alternativ kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
nb-NO: Alternativ kontakt: Stat

en: Alternate contact: Surname
nb-NO: Alternativ kontakt: Etternavn

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
nb-NO: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Data anonymization flag
nb-NO: Markør for anonymisering

en: Authentication method
nb-NO: Autentiseringsmetode

en: Allow auto-renewals
nb-NO: Tillat automatisk fornying

en: Alternate address: Address
nb-NO: Alternativ adresse: Adresse

en: Alternate address: Address 2
nb-NO: Alternativ adresse: Adresse 2

en: Alternate address: City
nb-NO: Alternativ adresse: Sted

en: Alternate address: Country
nb-NO: Alternativ adresse: Land

en: Alternate address: Email
nb-NO: Alternativ adresse: E-post

en: Alternate address: Phone
nb-NO: Alternativ adresse: Telefon

en: Alternate address: State
nb-NO: Alternativ adresse: Stat

en: Alternate address: Street number
nb-NO: Alternativ adresse: Gatenummer

en: Alternate address: Street type
nb-NO: Alternativ adresse: Gatetype

en: Alternate address: ZIP/Postal code
nb-NO: Alternativ adresse: Postnummer

en: Circulation note
nb-NO: Sirkulasjonsmerknad

en: Borrower number
nb-NO: Lånernummer

en: Home library
nb-NO: Hjemmebibliotek

en: Card number
nb-NO: Kortnummer

en: Patron category
nb-NO: Lånerkategori

en: Check for previous checkouts
nb-NO: Sjekk for tidligere lån

en: City
nb-NO: By

en: Alternate contact: Note
nb-NO: Alternativ kontakt: Merknad

en: Alternate contact: Title
nb-NO: Alternativ kontakt: Tittel

en: Country
nb-NO: Land

en: Account renewal date
nb-NO: Dato for fornying av konto

en: Registration date
nb-NO: Registreringsdato

en: Expiry date
nb-NO: Utløpsdato

en: Date of birth
nb-NO: Fødselsdato

en: Restricted [until] flag
nb-NO: Begrenset [til] markør

en: Comment
nb-NO: Kommentar

en: Primary email
nb-NO: Primær e-post

en: Secondary email
nb-NO: Sekundær e-post

en: Fax
nb-NO: Faks

en: First name
nb-NO: Fornavn

en: System permissions
nb-NO: Systemtillatelser

en: Gone no address flag
nb-NO: Markør for Flyttet, ingen ny adresse

en: Initials
nb-NO: Initialer

en: Preferred language for notices
nb-NO: Foretrukket språk for meldinger

en: Last activity date
nb-NO: Dato for siste aktivitet

en: Number of failed login attempts
nb-NO: Antall feilede innloggingsforsøk

en: Lost card flag
nb-NO: Markør for tapt kort

en: Middle name
nb-NO: Mellomnavn

en: Other phone
nb-NO: Annen telefon

en: OPAC note
nb-NO: Merknad til publikumskatalogen

en: Other name
nb-NO: Annet navn

en: Password expiration date
nb-NO: Utløpsdato for passord

en: Password
nb-NO: Passord

en: Primary phone
nb-NO: Primær telefon

en: Secondary phone
nb-NO: Sekundær telefon

en: Primary contact method
nb-NO: Primær kontaktmåte

en: Show checkouts to guarantor
nb-NO: Vis lån til foresatt

en: Show fines to guarantor
nb-NO: Vis gebyrer til foresatt

en: Privacy settings
nb-NO: Innstillinger for personvern

en: Pronouns
nb-NO: Pronomener

en: Protected
nb-NO: Beskyttet

en: Relationship
nb-NO: Forhold

en: Secret (2FA)
nb-NO: Hemmelighet (2FA)

en: Gender
nb-NO: Kjønn

en: SMS provider ID (internal)
nb-NO: ID for SMS-leverandør (intern)

en: Mobile phone number
nb-NO: Mobilnummer

en: Sort 1
nb-NO: Sorter 1

en: Sort 2
nb-NO: Sorter 2

en: State
nb-NO: Stat

en: Street number
nb-NO: Gatenummer

en: Street type
nb-NO: Gatetype

en: Surname
nb-NO: Etternavn

en: Salutation
nb-NO: Tiltaleform

en: Last update date
nb-NO: Dato for siste oppdatering

en: Username
nb-NO: Brukernavn

en: ZIP/Postal code
nb-NO: Postnummer

en: Barcode
nb-NO: Strekkode

en: Biblio item number (internal)
nb-NO: Biblioitem-nummer (internt)

en: Source of acquisition
nb-NO: Kilde for innkjøp

en: Collection
nb-NO: Samling

en: Koha normalized classification for sorting
nb-NO: Koha normalisert klassifikasjon for sortering

en: Coded location qualifier
nb-NO: Kodet kvalifikator for plassering

en: Copy number
nb-NO: Kopinummer

en: Damaged status
nb-NO: Skadestatus

en: Damaged on
nb-NO: Skadet den

en: Date acquired
nb-NO: Innkjøpsdato

en: Date last checked out
nb-NO: Dato for siste utlån

en: Date last seen
nb-NO: Dato sist sett

en: Deleted on
nb-NO: Slettet den

en: Serial enumeraton/chronology
nb-NO: Periodikanummerering/-kronologi

en: Exclude from local holds priority
nb-NO: Utelat fra lokal reservasjonsprioritet

en: Current library
nb-NO: Nåværende bibliotek

en: Permanent library
nb-NO: Permanent bibliotek

en: Total checkouts
nb-NO: Totalt antall utlån

en: Call number
nb-NO: Hyllesignatur

en: Lost status
nb-NO: Status for tapt

en: Lost on
nb-NO: Tapt den

en: Public note
nb-NO: Offentlig merknad

en: Koha item type
nb-NO: Koha eksemplartype

en: Shelving location
nb-NO: Hylleplassering

en: Materials specified
nb-NO: Spesifiserte materialer

en: Additional subfields (XML)
nb-NO: Ekstra delfelt (XML)

en: New status
nb-NO: Ny status

en: Due date
nb-NO: Forfallsdato

en: Permanent shelving location
nb-NO: Permanent hylleplassering

en: Price
nb-NO: Pris

en: Total renewals
nb-NO: Antall fornyinger

en: Price effective from
nb-NO: Prisen gjelder fra

en: Total holds
nb-NO: Reservasjoner totalt

en: Use restrictions
nb-NO: Bruk begrensninger

en: Shelving control number
nb-NO: Hyllenummer, inventarnummer

en: Inventory number
nb-NO: Inventarnummer

en: Modification date
nb-NO: Dato for endring

en: Withdrawn status
nb-NO: Tilbaketrekkingsstatus

en: Withdrawn on
nb-NO: Trukket tilbake den

en: Abstract
nb-NO: Sammendrag

en: Author
nb-NO: Forfatter

en: Copyright date
nb-NO: Opphavsrettsår

en: Framework code
nb-NO: Rammeverkskode

en: Notes
nb-NO: Merknader

en: Name of part/section of a work
nb-NO: Navn på del av verk

en: Number of part/section of a work
nb-NO: Nummer på del av verk

en: Is a serial?
nb-NO: Er periodikum?

en: Series title
nb-NO: Serietittel

en: Remainder of title
nb-NO: Resten av tittelen

en: Title
nb-NO: Tittel

en: Uniform title
nb-NO: Standardtittel

en: Age restriction
nb-NO: Aldersbegrensning

en: Biblio-level item type
nb-NO: Eksemplartype på postnivå

en: LCCN
nb-NO: LCCN (Library of Congress Control Number)

en: Number
nb-NO: Nummer

en: Number of pages
nb-NO: Antall sider

en: Place of publication
nb-NO: Utgivelsessted

en: Publication date
nb-NO: Utgivelsesdato

en: Publisher
nb-NO: Utgiver

en: Size
nb-NO: Størrelse

en: URL
nb-NO: URL-adresse

en: Volume number
nb-NO: Bind nummer

en: Volume date
nb-NO: Binddato

en: Volume information
nb-NO: Bindinformasjon

en: Library
nb-NO: Bibliotek

en: Statistics date and time
nb-NO: Statistikk dato og tid

en: Item number
nb-NO: Eksemplarnummer

en: SIP mode
nb-NO: SIP-modus

en: Transaction type
nb-NO: Transaksjonstype

en: Value
nb-NO: Verdi

en: End date
nb-NO: Sluttdato

en: Location
nb-NO: Plassering

en: Periodicity
nb-NO: Periodisitet (oppgitt utgivelsesfrekvens)

en: Start date
nb-NO: Startdato

en: Collection title
nb-NO: Samlingstittel

en: Note
nb-NO: Merknad

en: Patron reason
nb-NO: Grunn til låner

en: Search also for narrower subjects
nb-NO: Søk også etter snevrere emner

en: Search also for broader subjects
nb-NO: Søk også etter mer generelle emner

en: Search also for related subjects
nb-NO: Søk også for beslektede emner

en: Default
nb-NO: Standard

en: vocal a cappella music
nb-NO: vokal akapella-musikk

en: instrumental music
nb-NO: instrumentalmusikk

en: vocal and instrumental music
nb-NO: vokal- og instrumentalmusikk

en: electroacoustic music
nb-NO: alektro-akustisk musikk

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
nb-NO: blandet media-musikk (elektroakustisk og andre media)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
nb-NO: udefinert, variabel (f.eks vokal eller instrumental musikk fra renessansen)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
nb-NO: annet (f.eks. vanlige gjenstander eller natur-lyder)

en: Voices
nb-NO: Stemmer

en: Woodwinds
nb-NO: Treblåseinstrumenter

en: Brass instruments
nb-NO: Messinginstrumenter

en: Strings, bowed
nb-NO: Strenger, spilt med bue

en: Strings, plucked
nb-NO: Strenger, spilt med fingre eller plektrer

en: Percussion
nb-NO: Perkusjon

en: Electric / electronic instruments and devices
nb-NO: Elektriske/elektroniske instrumenter

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
nb-NO: Andre eller uspesifiserte instrumenter

en: Other performers
nb-NO: Andre utøvere

en: Conductors
nb-NO: Dirigenter

en: Choruses
nb-NO: Kor

en: Orchestras, ensembles
nb-NO: Orkestre, ensembler

en: performers total
nb-NO: totale utøvere

en: brass instruments
nb-NO: messinginstrumenter

en: choirs
nb-NO: kor

en: wind instruments
nb-NO: blåseinstrumenter

en: electro-acoustic instruments
nb-NO: elektro-akustiske instrumenter

en: instruments total
nb-NO: instrumenter totalt

en: solo instruments
nb-NO: solo-instrumenter

en: keyboard instruments
nb-NO: tangentinstrumenter

en: solo voices
nb-NO: solostemmer

en: miscellaneous, other instruments
nb-NO: diverse, andre instrumenter

en: orchestras
nb-NO: orkestre

en: percussion instruments
nb-NO: perkusjon

en: conductors
nb-NO: dirigenter

en: bowed string instruments
nb-NO: strykeinstrumenter

en: plucked string instruments
nb-NO: klimpreinstrument

en: voices total
nb-NO: totale stemmer

en: woodwind instruments
nb-NO: treblås-instrumenter

en: choral voices
nb-NO: kor-stemmer

en: ensemble instruments
nb-NO: ensemble-instrumenter

en: devices, other performers
nb-NO: utstyr, andre utøvere

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
nb-NO: Planlegging for "{fund}" etter måneder

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
nb-NO: Planlegging av "{fund}" etter eksemplartyper

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
nb-NO: Planlegging av "{fund}" etter bibliotek

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
nb-NO: Planlegging for "{fund}" etter {type}

en: Algeria
nb-NO: Algeri

en: Austria
nb-NO: Østerrike

en: Azerbaijan
nb-NO: Aserbajdsjan

en: Belarus
nb-NO: Hviterussland

en: Belgium
nb-NO: Belgia

en: Bosnia Herz.
nb-NO: Bosnia-Hercegovina

en: Brazil
nb-NO: Brasil

en: Cambodia
nb-NO: Kambodsja

en: Cameroon
nb-NO: Kamerun

en: Cape Verde
nb-NO: Kapp Verde

en: Centr. Afr. Rep
nb-NO: Den sentralafrikanske republikk

en: Chad
nb-NO: Tsjad

en: China
nb-NO: Kina

en: Comoros
nb-NO: Komorene

en: Congo
nb-NO: Kongo

en: Croatia
nb-NO: Kroatia

en: Cyprus
nb-NO: Kypros

en: Czech Republic
nb-NO: Tsjekkia

en: Denmark
nb-NO: Danmark

en: Dominican Rep.
nb-NO: Den dominikanske republikk

en: East Timor
nb-NO: Øst-Timor

en: Equator. Guinea
nb-NO: Ekvatorial-Guinea

en: Estonia
nb-NO: Estland

en: Ethiopia
nb-NO: Etiopia

en: France
nb-NO: Frankrike

en: Germany
nb-NO: Tyskland

en: Greece
nb-NO: Hellas

en: Hungary
nb-NO: Ungarn

en: Iceland
nb-NO: Island

en: Iraq
nb-NO: Irak

en: Ireland
nb-NO: Irland

en: Italy
nb-NO: Italia

en: Ivory Coast
nb-NO: Elfenbenskysten

en: Kazakhstan
nb-NO: Kasakhstan

en: Korea North
nb-NO: Nord-Korea

en: Korea South
nb-NO: Sør-Korea

en: Kyrgyzstan
nb-NO: Kirgisistan

en: Lebanon
nb-NO: Libanon

en: Lithuania
nb-NO: Litauen

en: Macedonia
nb-NO: Makedonia

en: Madagascar
nb-NO: Madagaskar

en: Maldives
nb-NO: Maldivene

en: Marshall Isl.
nb-NO: Marshall-øyene

en: Micronesia
nb-NO: Mikronesia

en: Morocco
nb-NO: Marokko

en: Mozambique
nb-NO: Mosambik

en: Netherlands
nb-NO: Nederland

en: Norway
nb-NO: Norge

en: Papua N. Guinea
nb-NO: Papua Ny-Guinea

en: Philippines
nb-NO: Filippinene

en: Poland
nb-NO: Polen

en: Russian Fed.
nb-NO: Russiske Fed.

en: St Kitts & Nev.
nb-NO: St Kitts & Nevis

en: St Lucia
nb-NO: St. Lucia

en: Saudi Arabia
nb-NO: Saudi-Arabia

en: Seychelles
nb-NO: Seychellene

en: Solomon Islands
nb-NO: Salomonøyene

en: South Africa
nb-NO: Sør-Afrika

en: Spain
nb-NO: Spania

en: Suriname
nb-NO: Surinam

en: Sweden
nb-NO: Sverige

en: Switzerland
nb-NO: Sveits

en: Tajikistan
nb-NO: Tadsjikistan

en: Trinidad & Tob.
nb-NO: Trinidad og Tobago

en: Turkey
nb-NO: Tyrkia

en: Ukraine
nb-NO: Ukraina

en: United Kingdom
nb-NO: Storbritannia

en: Uzbekistan
nb-NO: Usbekistan

en: Vatican City
nb-NO: Vatikanstaten

en: Yemen
nb-NO: Jemen

en: Billing place
nb-NO: Fakturasted

en: Contract name
nb-NO: Kontraktnavn

en: Delivery place
nb-NO: Leveringssted

en: Entry date
nb-NO: Oppføringsdato

en: Note for vendor
nb-NO: Note for leverandør

en: Publication year
nb-NO: Utgivelsesår

en: RRP
nb-NO: Utsalgspris

en: Account number
nb-NO: Kontonummer

en: Basket billing place
nb-NO: Kurv faktureringssted

en: Basket delivery place
nb-NO: Kurv leveringssted

en: Basket group billing place
nb-NO: Kurvgruppe fakturasted

en: Basket group delivery place
nb-NO: Kurvgruppe leveringssted

en: Basket name
nb-NO: Kurvnavn

en: Contract number
nb-NO: Kontraktnummer

en: Estimated cost tax excluded
nb-NO: Budsjettert kostnad, uten skatt

en: Estimated cost tax included
nb-NO: Budsjettert kostnad, med skatt

en: RRP tax excluded
nb-NO: Utsalgspris uten skatt

en: RRP tax included
nb-NO: Utsalgspris med skatt

en: Vendor name
nb-NO: Leverandørens navn

en: Vendor physical address
nb-NO: Leverandørens fysiske adresse

en: Vendor postal address
nb-NO: Leverandør postadresse

en: BASKET
nb-NO: KURV

en: CLAIMED DATE
nb-NO: PURREDATO

en: CLAIMS COUNT
nb-NO: ANTALL PURRINGER

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
nb-NO: ESTIMERT LEVERINGSDATO

en: INFORMATION
nb-NO: INFORMASJON

en: INTERNAL NOTE
nb-NO: INTERN MERKNAD

en: ORDER DATE
nb-NO: BESTILLINGSDATO

en: TOTAL COST
nb-NO: TOTALKOSTNAD

en: VENDOR
nb-NO: LEVERANDØR

en: VENDOR NOTE
nb-NO: LEVERANDØRMERKNAD

en: Checkouts
nb-NO: Utlån

en: Item type
nb-NO: Eksemplartype

en: Not for loan status
nb-NO: "Ikke til utlån"-status

en: Serial enumeration
nb-NO: Periodikanummerering

en: Amount
nb-NO: Beløp

en: Manager name
nb-NO: Administrator-navn

en: Patron name
nb-NO: Lånernavn

en: Transaction date
nb-NO: Transaksjonsdato

en: Transaction library
nb-NO: Transaksjonsbibliotek

en: Updated
nb-NO: Oppdatert

en: Authorised by
nb-NO: Godkjent av

en: Basket num
nb-NO: Kurvnummer

en: Biblio number
nb-NO: Postnummer

en: Fund
nb-NO: Budsjettpost

en: Total RRP
nb-NO: Total anbefalt utsalgspris

en: Total cost
nb-NO: Total kostnad

en: Item is checked out
nb-NO: Eksemplaret er utlånt

en: Item does not belong to your library
nb-NO: Eksemplaret tilhører ikke ditt bibliotek

en: Item has a waiting hold
nb-NO: Eksemplaret har en ventende reservasjon

en: Item has linked analytics
nb-NO: Eksemplaret har tilkoblede analytter

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
nb-NO: Siste eksemplar for bibliografisk post med reservasjon på post-nivå

en: Unknown reason
nb-NO: Ukjent årsak

en: Mana Knowledge Base reports search
nb-NO: Mana kunnskapsbase, rapport-søk

en: Reports
nb-NO: Rapporter

en: ({age} year) | ({age} years)
nb-NO[0]: ({age} year)
nb-NO[1]: ({age} år)

en: Check out
nb-NO: Lån ut

en: Full address
nb-NO: Full adresse

en: All emails
nb-NO: Alle eposter

en: All phones
nb-NO: Alle telefoner

en: Borrowernumber
nb-NO: Lånernummer

en: Mobile phone
nb-NO: Mobiltelefon

en: Alternate street number
nb-NO: Alternativ adresse: Gatenummer

en: Alternate street type
nb-NO: Alternativ adresse: Gatetype

en: Alternate address
nb-NO: Alternativ adresse

en: Alternate address line 2
nb-NO: Alternativ adresse: Linje 2

en: Alternate city
nb-NO: Alternativ adresse: Sted

en: Alternate state
nb-NO: Alternativ adresse: Stat

en: Alternate zip code
nb-NO: Alternativ adresse: Postnummer

en: Alternate country
nb-NO: Alternativ adresse: Land

en: Alternate email
nb-NO: Alternativ adresse: E-post

en: Alternate phone
nb-NO: Alternativ adresse: Telefon

en: Library (code)
nb-NO: Bibliotek (kode)

en: Category (code)
nb-NO: Kategori (kode)

en: Gone no address
nb-NO: Flyttet, ingen adresse

en: Lost card
nb-NO: Tapt kort

en: Restricted
nb-NO: Begrenset

en: Restriction reason
nb-NO: Restriksjons-årsak

en: Guarantor surname
nb-NO: Garantist etternavn

en: Guarantor firstname
nb-NO: Garantist fornavn

en: Guarantor title
nb-NO: Garantist tittel

en: Guarantor ID
nb-NO: Garantist-ID

en: Guarantor relationship
nb-NO: Garantist-relasjon

en: Permissions (code)
nb-NO: Rettigheter (kode)

en: Contact note
nb-NO: Kontaktmerknad

en: Alternate contact first name
nb-NO: Alternativ kontakt: Fornavn

en: Alternate contact surname
nb-NO: Alternativ kontakt: Etternavn

en: Alternate contact address
nb-NO: Alternativ kontakt: Adresse

en: Alternate contact address 2
nb-NO: Alternativ kontakt: Adresse 2

en: Alternate contact city
nb-NO: Alternativ kontakt: Sted

en: Alternate contact state
nb-NO: Alternativ kontakt: Stat

en: Alternate contact ZIP/postal code
nb-NO: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Alternate contact country
nb-NO: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact phone
nb-NO: Alternativ kontakt: Telefon

en: SMS alert number
nb-NO: SMS-varselnummer

en: SMS provider
nb-NO: SMS-leverandør

en: Privacy (code)
nb-NO: Personvern (kode)

en: Guarantor can view checkouts
nb-NO: Garantist kan se lån

en: Last updated
nb-NO: Sist oppdatert

en: Last seen
nb-NO: Sist sett

en: Check previous checkout
nb-NO: Sjekk forrige utlån

en: Hide SQL code
nb-NO: Skjul SQL-kode

en: Manual
nb-NO: Brukerhåndbok

en: Overdues
nb-NO: Forfallte

en: Suspension
nb-NO: Suspensjon

en: Discharge
nb-NO: Utskrivning

en: Tools
nb-NO: Verktøy

en: Administration
nb-NO: Administrasjon

en: About Koha
nb-NO: Om Koha

en: Acquisitions
nb-NO: Innkjøp

en: Add order
nb-NO: Legg til bestilling

en: Acquisition
nb-NO: Innkjøp

en: Batch list
nb-NO: Batchliste

en: Order staged MARC records
nb-NO: Bestill oppsatte MARC-poster

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
nb-NO: Kurv {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
nb-NO: Opprettet av:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
nb-NO: Behandlet av:

[ctx: noun]
en: Order
nb-NO: Bestilling

en: Basket grouping for '{vendor}'
nb-NO: Kurvgruppering for '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
nb-NO: Endre kurven '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
nb-NO: Legg kurv til {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
nb-NO: Søk etter leverandør {vendor}

en: basket | baskets
nb-NO[0]: kurv
nb-NO[1]: kurver

en: subscription | subscriptions
nb-NO[0]: abonnement
nb-NO[1]: abonnementer

[ctx: basket created by]
en: Created by
nb-NO: Opprettet av

en: Cancel order
nb-NO: Avbryt bestilling

en: Basket {basketnumber}
nb-NO: Kurv {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
nb-NO: Duplisér eksisterende bestillinger

en: EDIFACT messages
nb-NO: EDIFACT-meldinger

en: EDIFACT message display
nb-NO: Visning av EDIFACT-meldinger

en: Orders search
nb-NO: Søk i bestillinger

en: Search results
nb-NO: Søkeresultater

en: Order search
nb-NO: Søk i bestillinger

en: Files
nb-NO: Filer

en: Invoice
nb-NO: Faktura

en: Invoices
nb-NO: Fakturaer

en: Late orders
nb-NO: Sene bestillinger

en: Change estimated delivery date
nb-NO: Endre anslått leveringsdato

en: Change order vendor note
nb-NO: Endre merknad for ordreleverandør

en: Change order internal note
nb-NO: Endre internt notat for bestilling

en: Modify order details (line #{ordernumber})
nb-NO: Endre ordredetaljer (linje #{ordernumber})

en: New order
nb-NO: Ny bestilling

en: Duplicate warning
nb-NO: Duplikat-advarsel

en: Add order from a subscription
nb-NO: Legg til bestilling fra et abonnement

[ctx: verb]
en: Order
nb-NO: Bestilling

en: Add order from a suggestion
nb-NO: Legg til bestilling fra et forslag

en: Ordered
nb-NO: Bestilt

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
nb-NO: Kvitteringssammendrag for {vendor}, faktura {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
nb-NO: Kvitteringssammendrag for {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
nb-NO: Motta bestillinger fra {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
nb-NO: Motta forsendelse fra leverandør {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
nb-NO: Antall poster

en: Order details
nb-NO: Bestillingsdetaljer

en: Spent
nb-NO: Brukt

en: Transfer order
nb-NO: Overfør bestilling

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
nb-NO: Bestillinger med usikre priser for leverandør {vendor}

en: Orders with uncertain prices
nb-NO: Bestillinger med usikre priser

en: Modify vendor issue {issue_number}
nb-NO: Endre leverandørproblem {issue_number}

en: New vendor issue
nb-NO: Ny leverandørsak

en: Confirm deletion of vendor issue
nb-NO: Bekreft sletting av leverandørproblem

en: Vendor issues
nb-NO: Leverandør-problemer

en: Order from external source
nb-NO: Bestill fra ekstern kilde

en: Modify field '{field_name}'
nb-NO: Endre felt "{field_name}"

en: New field
nb-NO: Nytt felt

en: Table '{table_name}'
nb-NO: Tabell "{table_name}"

en: Additional fields
nb-NO: Ekstra felt

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
nb-NO: Endre feltet «{field_name}» for tabellen «{table_name}»

en: New field for table '{table_name}'
nb-NO: Nytt felt for tabell "{table_name}"

en: Advanced editor shortcuts
nb-NO: Tastatursnarveier for avansert editor

en: Modify budget '{budget_period_description}'
nb-NO: Endre budsjett "{budget_period_description}"

en: New budget
nb-NO: Nytt budsjett

en: Duplicate budget
nb-NO: Duplisér budsjett

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
nb-NO: Kan ikke slette budsjettet «{budget_period_description}»

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
nb-NO: Bekreft sletting av budsjett "{budget_period_description} "

en: Close budget '{budget_period_description}'
nb-NO: Lukk budsjett '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
nb-NO: Budsjett "{budget_period_description}" stengt

en: Budgets
nb-NO: Budsjetter

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
nb-NO: Bekreft sletting av budsjett "{budget_period_description}"?

en: Modify fund '{fund_name}'
nb-NO: Endre budsjettpost \"{fund_name}\"

en: Modify fund
nb-NO: Endre budsjettpost

en: Add fund to '{fund_parent}'
nb-NO: Legg til fond til \"{fund_parent} \"

en: Funds for budget '{budget}'
nb-NO: Budsjettposter for budsjett '{budget}'

en: Funds
nb-NO: Budsjettposter

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
nb-NO: Bekreft sletting av budsjettpost '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
nb-NO: Budsjettposter for '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
nb-NO: Endre budsjettpost '{fund_name}' for budsjett '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
nb-NO: Bekfret sletting av budsjettpost '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
nb-NO: Endre kontrakt {contractname}

en: New contract
nb-NO: Ny kontrakt

en: Contracts of {vendor}
nb-NO: Kontrakter for {vendor}

en: Data recorded
nb-NO: Data registrert

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
nb-NO: Bekreft sletting av kontrakten \"{contractnumber}\"

en: Contract deleted
nb-NO: Kontrakt slettet

en: Contracts
nb-NO: Kontrakter

[ctx: Budget planning]
en: by months
nb-NO: etter måneder

[ctx: Budget planning]
en: by item types
nb-NO: etter eksemplartyper

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
nb-NO: etter bibliotek

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
nb-NO: etter {type}

en: Audio alerts
nb-NO: Lydvarsler

en: Edit subfields constraints
nb-NO: Endre delfeltsbegrensninger

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
nb-NO: Bekreft sletting av delfelt «{subfield}»

en: Tag {tag}
nb-NO: Tagg {tag}

en: '{authtypecode}' framework
nb-NO: \"{authtypecode}\" rammeverk

en: Default framework
nb-NO: Standard rammeverk

en: Authority types
nb-NO: Autoritetstyper

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
nb-NO: Bekreft sletting av delfelt «{tagsubfield}»

en: Modify tag '{searchfield}'
nb-NO: Endre taggen «{searchfield}»

en: New tag
nb-NO: Ny tagg

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
nb-NO: Bekreft sletting av tagg '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
nb-NO: Endre taggen «{searchfield}»

en: {authtypecode} framework
nb-NO: {authtypecode} rammeverk

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
nb-NO: Rammeverk for MARC autoritetsposter for '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
nb-NO: Default rammeverl for MARC-autoriteter

en: Modify authorized value
nb-NO: Endre autorisert verdi

en: New authorized value
nb-NO: Ny autorisert verdi

en: Authorized values for category {category_name}
nb-NO: Autoriserte verdier for kategori {category_name}

en: New category
nb-NO: Ny kategori

en: Authorized values
nb-NO: Autoriserte verdier

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
nb-NO: Endre autoritetstype "{authority_type_code}"

en: Modify default authority type
nb-NO: Endre standard autoritetstype

en: New authority type
nb-NO: Ny autoritetstype

en: Authority type cannot be deleted
nb-NO: Autoritetstypen kan ikke slettes

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
nb-NO: Bekreft sletting av autoritetstypen "{authority_type_code}"

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
nb-NO[0]: Denne autoritetstypen brukes {count} gang.
nb-NO[1]: Denne autoritetstypen brukes {count} ganger.

en: Details of job #{job_id}
nb-NO: Detaljer for jobb nr. {job_id}

en: Jobs
nb-NO: Jobber

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
nb-NO: Endre rammeverk "{framework}" ({frameworkcode})

en: New framework
nb-NO: Nytt rammeverk

en: Framework cannot be deleted
nb-NO: Rammeverket kan ikke slettes

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
nb-NO: Bekreft sletting av rammeverket "{framework}" ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
nb-NO: MARC-rammeverk for bibliografiske poster

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
nb-NO: Bekreft sletting av rammeverket «{framework}» ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
nb-NO: Overføringsbegrensninger for {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
nb-NO: Endre bibliotek "{library}"

en: New library
nb-NO: Nytt bibliotek

en: Confirm deletion of library '{library}'
nb-NO: Bekreft sletting av biblioteket «{library}»

en: Libraries
nb-NO: Bibliotek

en: Modify cash register '{cash_register}'
nb-NO: Endre kassaapparat '{cash_register}'

en: New cash register
nb-NO: Nytt kassaregister

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
nb-NO: Bekreft sletting av kassaregister '{cash_register}'

en: Cash registers
nb-NO: Kassaregistre

en: Modify category '{categorycode}'
nb-NO: Endre kategori '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
nb-NO: Kan ikke slette kategorien «{categorycode}»

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
nb-NO: Bekreft sletting av kategorien «{categorycode}»

en: Patron categories
nb-NO: Lånerkategorier

en: MARC bibliographic framework test
nb-NO: Test av bibliografisk MARC-rammeverk

en: Modify city '{city}'
nb-NO: Endre sted '{city}'

en: New city
nb-NO: Nytt sted

en: Confirm deletion of city '{city}'
nb-NO: Bekreft sletting av sted '{city}'

en: Cities
nb-NO: Steder

en: Modify classification source '{description}'
nb-NO: Endre klassifiseringskilden "{description}"

en: New classification source
nb-NO: Ny klassifikasjonskilde

en: Modify filing rule '{description}'
nb-NO: Endre sorteringsregelen '{description}'

en: New filing rule
nb-NO: Ny sorteringsregel

en: Modify splitting rule '{description}'
nb-NO: Endre delingsregelen "{description} "

en: New splitting rule
nb-NO: Ny delingsregel

en: Classification configuration
nb-NO: Klassifikasjons-konfigurasjon

en: Clone circulation and fine rules
nb-NO: Kopier sirkulasjons- og gebyrregler

en: Circulation and fine rules
nb-NO: Sirkulasjons- og gebyrregler

en: Table settings
nb-NO: Tabell-innstillinger

en: Modify credit type '{credit_type}'
nb-NO: Endre kreditttype "{credit_type}"

en: New credit type
nb-NO: Ny kreditt-type

en: Credit types
nb-NO: Kreditt-typer

en: {count} library limitation | {count} library limitations
nb-NO[0]: {count} bibliotekavgrensing
nb-NO[1]: {count} bibliotekavgrensinger

en: Curbside pickup
nb-NO: Henting utenfor biblioteket

en: Friday
nb-NO: Fredag

en: Monday
nb-NO: Mandag

en: Saturday
nb-NO: Lørdag

en: Sunday
nb-NO: Søndag

en: Thursday
nb-NO: Torsdag

en: Tuesday
nb-NO: Tirsdag

en: Wednesday
nb-NO: Onsdag

en: Modify currency '{currency_name}'
nb-NO: Endre valuta "{currency_name}"

en: New currency
nb-NO: Ny valuta

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
nb-NO: Bekreft sletting av valuta "{currency_name}"

en: Currencies and exchange rates
nb-NO: Valutaer og vekslingskurser

en: Modify debit type '{debit_type}'
nb-NO: Endre debet-type "{debit_type}"

en: New debit type
nb-NO: Ny debet-type

en: Debit types
nb-NO: Debet-typer

en: Modify desk
nb-NO: Endre skranke

en: New desk
nb-NO: Ny skranke

en: Confirm deletion of desk
nb-NO: Bekrefte sletting av skranke

en: Desks
nb-NO: Skranker

en: Did you mean?
nb-NO: Mente du?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
nb-NO: Endre konto "{edi_account}" for leverandør "{vendor} "

en: New account
nb-NO: Ny konto

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
nb-NO: Bekreft sletting av kontoen "{edi_account}" for leverandøren "{vendor} "

en: EDI accounts
nb-NO: EDI-kontoer

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
nb-NO: Tilbud

en: Modify library EAN '{ean}'
nb-NO: Endre bibliotek-EAN "{ean}"

en: New library EAN
nb-NO: Ny bibliotek-EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
nb-NO: Bekreft sletting av EAN "{ean}" for "{library}"?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
nb-NO: Bekreft sletting av EAN "{ean}"?

en: Library EANs
nb-NO: EAN-koder for bibliotek

en: New identity provider domain
nb-NO: Nytt identitets-leverandør-domene

en: Modify identity provider domain '{domain}'
nb-NO: Endre identitetsleverandør-domenet "{domain}"

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
nb-NO: Identifikasjonsleverandør-domener for "{identity_provider_code}"

en: Identity providers
nb-NO: Identitetsleverandører

en: Domains for '{identity_provider_code}'
nb-NO: Domener for "{identity_provider_code}"

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
nb-NO: Nytt identitetsleverandør-domene for "{identity_provider_code}"

en: New identity provider
nb-NO: Ny identitetsleverandør

en: Modify identity provider '{id_provider}'
nb-NO: Endre identitetsleverandøren "{id_provider}"

en: Item circulation alerts
nb-NO: Sirkulasjonsvarsler

en: Modify search field '{field}'
nb-NO: Endre søkefelt "{field}"

en: New search field
nb-NO: Nytt søkefelt

en: Item search fields
nb-NO: Søkefelt for eksemplar

en: Modify search field  '{field}'
nb-NO: Endre søkefelt "{field}"

en: Modify item type '{item_type}'
nb-NO: Endre eksemplartype "{item_type}"

en: New item type
nb-NO: Ny eksemplartype

en: Cannot delete item type '{item_type}'
nb-NO: Kan ikke slette eksemplartypen "{item_type}"

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
nb-NO: Bekreft sletting av eksemplartypen "{item_type}"?

en: Data deleted
nb-NO: Data slettet

en: Item types
nb-NO: Eksemplartyper

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
nb-NO: Er du sikker på at du vil slette eksemplartypen "{item_type}"?

en: Koha to MARC mapping
nb-NO: Mapping fra Koha til MARC

en: Library groups
nb-NO: Bibliotekgrupper

en: Localization
nb-NO: Lokalisering

en: Record overlay rules
nb-NO: Regler for post-"overlay"

en: Edit subfield constraints
nb-NO: Endre delfeltsbegrensninger

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
nb-NO: Bekreft sletting av delfelt "{subfield}"?

en: Tag {tag} subfield structure
nb-NO: Tagg {tag} delfeltstruktur

en: Tag {tag} subfield constraints
nb-NO: Tag {tag} delfelt-begrensninger

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
nb-NO: Tagg {tag} delfelt-struktur (rammearbeid {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
nb-NO: Felt {tag} delfelt-struktur (standard rammeverk)

en: New tag {searchfield}
nb-NO: Ny tagg {searchfield}

en: New OAI set
nb-NO: Nytt OAI-sett

en: OverDrive library authnames
nb-NO: OverDrive bibliotek "authnames"

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
nb-NO: Det oppstod en feil ved oppdatering av mappinger: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
nb-NO: Det oppstod en feil ved sletting av eksisterende mappinger. Ingen endringer har blitt gjort!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
nb-NO: (søk felt {field_name} med mapping {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
nb-NO: Ugyldig feltvekt '{weight}', må være et positivt desimaltall.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
nb-NO: Du forsøkte å slette alle mappinger for en påkrevet indeks, du må la det være igjen minst en mapping

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
nb-NO: Det oppstod en feil ved oppdatering av Elasticsearch indekseringsmappinger: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
nb-NO: Indeksen '{index}' trenger å reindekseres.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
nb-NO: Indeksen '{index}' må gjenskapes.

en: Mappings updated successfully.
nb-NO: Mappingene har blitt oppdatert.

en: Mappings have been reset successfully.
nb-NO: Mappingene har blitt nullstilt.

en: Elasticsearch is currently disabled.
nb-NO: Elasticsearch er slått av.

en: SRU search field mapping for bibliographic records
nb-NO: Mapping av SRU-søkefelt for bibliografiske poster

en: SRU search field mapping for authorities
nb-NO: Mapping av SRU-søkefelt for autoriteter

en: New system preference
nb-NO: Ny innstilling

en: System preference deleted
nb-NO: Innstilling slettet

en: Local use system preferences
nb-NO: Innstillinger for lokal bruk

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
nb-NO[0]: Det er ett arkivert forslag.
nb-NO[1]: Det er {count} arkiverte forslag.

en: {count} item | {count} items
nb-NO[0]: {count} eksemplar
nb-NO[1]: {count} eksemplarer

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
nb-NO: Endrer

en: Items
nb-NO: Eksemplarer

en: Edit {title} by {author}
nb-NO: Endre {title} av {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
nb-NO: Post nummer

en: Edit {title}
nb-NO: Endre {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
nb-NO: Eksemplarer

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
nb-NO: skriv ut

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
nb-NO: Teknikker (print) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
nb-NO: Teknikker (print) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
nb-NO: Teknikker (print) 3

en: Overdues at {library}
nb-NO: Forfalte lån ved {library}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
nb-NO[0]: Gruppe med {count} eksemplar
nb-NO[1]: {count} eksemplarer

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
nb-NO: Endre

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
nb-NO: Reservasjon

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
nb-NO[0]: {title} ({barcode}) ble fjernet fra {count} kurs.
nb-NO[1]: {title} ({barcode}) ble fjernet fra {count} kurs.

[ctx: Semester]
en: Term
nb-NO: Semester

[ctx: Semester]
en: Term:
nb-NO: Semester:

en: Batches
nb-NO: Batcher

en: Layouts
nb-NO: Layouter

en: Profiles
nb-NO: Profiler

en: Templates
nb-NO: Maler

en: template
nb-NO: mal

en: profile
nb-NO: profil

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
nb-NO: Opprettet

en: New patron card layout
nb-NO: Legg til layout for lånekort

en: New patron card template
nb-NO: Legg til mal for lånekort

en: Actions
nb-NO: Handlinger

en: Existing recalls
nb-NO: Eksisterende tilbakekallinger

en: Saved reports
nb-NO: Lagrede rapporter

en: Hold | Holds
nb-NO[0]: Reservasjon
nb-NO[1]: Reservasjoner

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
nb-NO: Opprettet av:

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
nb-NO: Avvist

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
nb-NO: Godkjent

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
nb-NO: Ventende

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
nb-NO: Godkjent

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
nb-NO: Avvist

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
nb-NO: Ventende

en: Additional content
nb-NO: Ekstra innhold

en: New notice
nb-NO: Ny melding

en: Confirm deletion
nb-NO: Bekreft sletting

[ctx: Message transport type]
en: Print
nb-NO: Utskrift

en: New stage
nb-NO: Nytt trinn

en: Add items
nb-NO: Legg til eksemplarer

en: Add to list
nb-NO: Legg til i liste

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
nb-NO: Avbryt

en: record | records
nb-NO[0]: plate
nb-NO[1]: plater

en: checkout | checkouts
nb-NO[0]: utlån
nb-NO[1]: utlån

en: overdue | overdues
nb-NO[0]: bot
nb-NO[1]: bøter

en: hold pending | holds pending
nb-NO[0]: reservasjon venter
nb-NO[1]: reservasjoner venter

en: hold waiting | holds waiting
nb-NO[0]: reservasjon venter
nb-NO[1]: reservasjoner venter

en: message | messages
nb-NO[0]: melding
nb-NO[1]: meldinger
