Koha 23.11.09.000 - en to ms translation catalogue (870 entries)

en: Type
ms: Jenis

en: Description
ms: Huraian

en: Amount
ms: Jumlah

en: Amount outstanding
ms: Baki tertunggak

en: Total due
ms: Jumlah kelewatan

en: You have no fines or charges
ms: Anda tidak mempunyai sebarang denda atau caj

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
ms: %s %s's caj dan denda

en: Fine amount
ms: Amaun denda

en: Amount to pay:
ms: Jumlah untuk dibayar:

en: Cancelled charge
ms: Batal caj

en: Payment
ms: Bayaran

en: (Accruing)
ms: (Akru)

en: (Returned)
ms: (Dipulangkan)

en: (Refunded)
ms: (Dikembalikan)

en: (Forgiven)
ms: (Diampuni)

en: (Voided)
ms: (Dibatalkan)

en: (Lost)
ms: (Hilang)

note: ABBR
en: Broader Term
ms: Terma yang lebih luas

en: None
ms: Tiada

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
ms: %s %s %s Tiada tajuk %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Clear date
ms: Padamkan tarikh

note: SCRIPT
en: Columns
ms: Lajur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
ms: Salin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
ms: Cetak

note: LINK
en: Search %s
ms: Carian %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
ms: (%s jumlah)

en: Holds
ms: Tempah

en: Title
ms: Judul

en: Placed on
ms: Diletakkan

en: Expires on
ms: Tamat tempoh pada

en: Priority
ms: Keutamaan

en: Notes
ms: Nota

en: Modify
ms: Ubahsuai

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
ms: bahan ditempah: %s

note: BUTTON
en: Close
ms: Tutup

en: Save
ms: Simpan

en: Cancel
ms: Batal

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
ms: %s Bahan menanti di

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
ms: %s Item dalam transit ke

en: Suspend all holds
ms: Gantung semua tempahan

en: until
ms: sehingga

en: Clear date to suspend indefinitely
ms: Tarikh jelas untuk menggantung selama-lamanya

en: Resume all suspended holds
ms: Sambungkan semula semua tempahan yang digantung

en: Author
ms: Pengarang

en: Date
ms: Tarikh

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
ms: Dipinjam kepada %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
ms: Dipinjam

en: On hold
ms: Ditempah

en: On order
ms: Dalam pesanan

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
ms: Kedapatan %s

note: A
en: Switch languages
ms: Tukar bahasa

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
ms: %s %s %s Koha atas talian %s

en: Your cart is empty.
ms: Troli anda masih kosong.

note: A
en: Cart
ms: Troli

note: A
en: Collect items you are interested in
ms: Kumpulkan bahan yang anda minati

note: A
en: Lists
ms: Senarai

en: Public lists
ms: Senarai terbuka

en: Your lists
ms: Senarai anda

en: No private lists
ms: Tiada senarai peribadi

en: New list
ms: Senarai baru

en: Log in to create your own lists
ms: Log masuk untuk membuat senarai sendiri

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
ms: Selamat datang, %s

note: A
en: Log in to your account
ms: Log masuk ke akaun anda

en: Search history
ms: Carian sejarah

note: A
en: View your search history
ms: Paparkan sejarah carian anda

en: Clear
ms: Kosongkan

note: A
en: Delete your search history
ms: Padam sejarah carian anda

en: Library catalog
ms: Katalog perpustakaan

en: Subject
ms: Subjek

en: Series
ms: Siri

en: Call number
ms: Nombor panggilan

en: All libraries
ms: Semua perpustakaan

note: BUTTON
en: Search
ms: Carian

en: Advanced search
ms: Carian Terperinci

en: Browse by hierarchy
ms: Tampilkan menggunakan hierarki

en: Authority search
ms: Carian autoriti

en: Recent comments
ms: Komen terkini

en: Tag cloud
ms: Awanan tag

en: Subject cloud
ms: Awanan Subjek

en: Most popular
ms: Paling popular

en: Purchase suggestions
ms: Cadangan pembelian

en: Library
ms: Perpustakaan

en: Local login
ms: Login local

en: Login:
ms: Log Masuk:

en: Password:
ms: Kata laluan:

note: INPUT type=submit
en: Log in
ms: Log masuk

en: Title:
ms: Judul:

en: Barcode
ms: Barkod

en: Submit
ms: Serah

note: A
en: Term
ms: Perkataan

en: English
ms: Inggeris

en: French
ms: Perancis

en: Italian
ms: Itali

en: German
ms: Jerman

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
ms: Dikuasakan oleh %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
ms: Adakah anda pasti untuk memadamkan sejarah pencarian anda?

en: Place hold
ms: Buat tempahan

en: (remove)
ms: (hapus)

en: In your cart
ms: Didalam troli anda

en: Add to your cart
ms: Tambah ke troli anda

en: Unhighlight
ms: Buangkan highlight

en: Highlight
ms: Serlahan

en: Search for this title in:
ms: Cari judul ini didalam:

en: Exporting to Dublin Core...
ms: Mengeksport ke Dublin Core...

en: Export
ms: Eksport

en: Refine your search
ms: Perincikan carian anda

en: Availability
ms: Ketersediaan

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
ms: (carian berkaitan: %s%s%s)

en: Authors
ms: Pengarang

note: A
en: Remove facet %s
ms: Keluarkan facet %s

en: Show more
ms: Tampilkan lagi

en: Messages for you
ms: Mesej untuk anda

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
ms: Ditulis pada %s oleh %s

en: Show the top
ms: Kembali ke atas

en: 10 titles
ms: 10 judul

en: 15 titles
ms: 15 judul

en: 20 titles
ms: 20 judul

en: 30 titles
ms: 30 judul

en: 40 titles
ms: 40 judul

en: 50 titles
ms: 50 judul

en: 100 titles
ms: 100 judul

en: From:
ms: Dari:

en: Limit to:
ms: Terhad kepada:

en: All item types
ms: Semua jenis item

en: All collections
ms: Semua koleksi

en: Acquired in the last:
ms: Diperolehi di akhir:

en: 3 months
ms: 3 bulan

en: 6 months
ms: 6 bulan

en: 12 months
ms: 12 bulan

en: No limit
ms: Tiada had

note: INPUT type=submit
en: Login
ms: Log Masuk

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
ms: %s dari %s keputusan sudah dipaparkan, perhaluskan carian anda untuk papar rekod lain

en: First
ms: Pertama

en: Previous
ms: Terdahulu

note: A
en: Current page: Page %s
ms: Muka surat kini: Muka surat %s

en: Relevance
ms: Relevan

note: OPTGROUP
en: Popularity
ms: Populariti

en: Popularity (most to least)
ms: Populariti (lebih ke kurang)

en: Popularity (least to most)
ms: Populariti (kurang ke lebih)

en: Author (A-Z)
ms: Pengarang (A-Z)

en: Author (Z-A)
ms: Pengarang (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
ms: Nombor panggilan (0-9 to A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
ms: Nombor Panggilan (Z-A to 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
ms: Tarikh

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
ms: Tarikh Penerbitan / Hak Cipta: Baru ke Lama

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
ms: Tarikh Penerbitan / Hak Cipta: Lama ke Baru

en: Acquisition date: Newest to oldest
ms: Tarikh Perolehan: Baru ke Lama

en: Acquisition date: Oldest to newest
ms: Tarikh Perolehan: Lama ke Baru

en: Title (A-Z)
ms: Judul (A-Z)

en: Title (Z-A)
ms: Judul (Z-A)

en: Expected
ms: Dijangkakan

en: Arrived
ms: Tiba

en: Delete
ms: Padam

en: Claimed
ms: Dituntut

en: No cover image available
ms: Tiada imej kulit tersedia

note: IMG
en: See Baker & Taylor
ms: Lihat Baker & Taylor

note: IMG
en: Cover image
ms: Imej kulit

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
ms: Tambah

en: (done)
ms: (selesai)

en: Tag status here.
ms: Status tag disini.

en: Save to another list
ms: Simpan ke senarai lain

en: Add to cart
ms: Tambah ke troli

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
ms: Buat Ulasan

en: Summary
ms: Ringkasan

en: Checkout history
ms: Sejarah pinjaman

en: Routing lists
ms: Senarai penghalaan

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
ms: Sila masukkan nilai antara {0} dan {1} panjang aksara.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
ms: Sila masukkan sekurangnya {0} aksara.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
ms: Sila masukkan tidak lebih dari {0} aksara.

en: Clubs currently enrolled in
ms: Kelab kini mendaftar

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
ms: %s Hubungi perpustakaan anda untuk menamatkan pendaftaran dari kelab ini. %s

en: Clubs you can enroll in
ms: Kelab yang anda boleh mendaftar

en: Enroll
ms: Mendaftar

en: Enroll in
ms: Mendaftar masuk

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Ralat telah berlaku &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
ms: Ralat %s

en: Parameters
ms: Parameter

en: (Required)
ms: (Wajib)

en: list of either bibliographic or item identifiers
ms: senarai yang samada bibliografi atau pengecam item

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
ms: menentukan jenis pengecam rekod yang digunakan dalam permohonan, nilai-nilai yang mungkin:

en: (Optional)
ms: (Pilihan)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
ms: memohon tahap tertentu perincian laporan ketersediaan, nilai-nilai yang mungkin:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
ms: memohon format tertentu atau set format laporan ketersediaan

en: Example call
ms: Contoh panggilan

en: Example response
ms: Contoh respon

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
ms: Memberikan senarai pengecam rekod, menyediakan senarai rekod objek yang mengandungi maklumat bibliografi, serta pegangan berkaitan dan maklumat item. Pemanggil boleh meminta skema metadata tertentu untuk penyenaraian objek rekod. Fungsi ini berfungsi sama seperti HarvestBibliographicRecords dan HarvestExpandedRecords di Data Pengagregatan, tetapi ianya lebih cepat, real time lookup oleh pengecam bibliografi.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
ms: Selain daripada servis ini, anda juga boleh menggunakan OAI-PMH ListRecords.

en: list of system record identifiers
ms: senarai pengecam rekod sistem

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
ms: Tentukan skema metadata di mana rekod akan dikembalikan, nilai-nilai yang mungkin:

en: Example Call
ms: Contoh Panggilan

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
ms: Memberikan senarai pengecam rekod kuasa, menyediakan senarai rekod objek yang mengandungi rekod kuasa. Pengguna fungsi boleh meminta skema metadata tertentu untuk objek rekod.

en: list of authority record identifiers
ms: senarai pengecam rekod autoriti

en: schema
ms: skema

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
ms: menyatakan skema metadata rekod yang perlu disenaraikan, nilai-nilai yang mungkin:

en: &lt;xml version="1.0" encoding="UTF-8"&gt;; &lt;GetAuthorityRecords&gt; &lt;record&gt; &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00182 2200085 4500&lt;/leader&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;1&lt;/controlfield&gt; &lt;datafield tag="200" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;Hugo&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;Victor&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="801" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;France&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="b"&gt;Nimes&lt;/subfield&gt; &lt;subfield code="c"&gt;2010/04/13&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20100413 50 &lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="152" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="b"&gt;NP&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;/record&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;code&gt;RecordNotFound&lt;/code&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt; &lt;code&gt;RecordNotFound&lt;/code&gt; &lt;/record&gt; &lt;/GetAuthorityRecords&gt;
ms: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetAuthorityRecords&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00126nx j2200073 4500 &lt;/leader&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;1&lt;/controlfield&gt; &lt;datafield tag="250" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;TECHNIQUE&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20071210afrey50 ba0&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="152" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="b"&gt;NC&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;/record&gt; &lt;record xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.loc.gov/MARC21/slim http://www.loc.gov/ standards/marcxml/schema/MARC21slim.xsd" xmlns="http://www.loc.gov/MARC21/slim"&gt; &lt;leader&gt;00130nx j2200073 4500 &lt;/leader&gt; &lt;controlfield tag="001"&gt;2&lt;/controlfield&gt; &lt;datafield tag="250" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;CHEMIN DE FER&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="100" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="a"&gt;20071210afrey50 ba0&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;datafield tag="152" ind1=" " ind2=" "&gt; &lt;subfield code="b"&gt;NC&lt;/subfield&gt; &lt;/datafield&gt; &lt;/record&gt; &lt;record&gt;RecordNotFound&lt;/record&gt; &lt;/GetAuthorityRecords&gt;

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
ms: Cari pengguna didalam sistem ILS menggunakan pengecam, dan senaraikan sistem pengecam ILS untuk pengguna tersebut yang juga disebut sebagai pengecam pengguna.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
ms: pengecam yang digunakan untuk mencari pengguna didalam Koha

en: the type of the identifier, possible values:
ms: jenis pengecam, nilai-nilai yang mungkin:

en: surname
ms: nama keluarga

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
ms: Mengesahkan butiran login pengguna dan paparkan pengecam pengguna.

en: username
ms: nama pengguna

en: user's login identifier
ms: pengecam log masuk pengguna

en: password
ms: kata laluan

en: user's password
ms: kata laluan pengguna

en: Example Response
ms: Contoh Respon

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
ms: Senaraikan maklumat mengenai pengguna berdasarkan tetapan dalam permintaan. Fungsi ini juga mampu memberikan maklumat hubungan patron, maklumat denda, maklumat permohonan tempahan, maklumat peminjaman serta mesej-mesej.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
ms: pengecam unik pengguna didalam ILS; pengecam yang sama disenaraikan oleh LookupPatron atau AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
ms: (Pilihan, default 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
ms: samada menyenaraikan atau tidak maklumat hubungan pengguna ke dalam respon

en: (Optional, default 0)
ms: (Pilihan, default 0)

en: whether or not to return fine information in the response
ms: samada menyenaraikan atau tidak maklumat denda ke dalam respon

en: whether or not to return hold request information in the response
ms: samada menyenaraikan atau tidak maklumat permohonan tempahan ke dalam respon

en: whether or not to return loan information in the response
ms: samada menyenaraikan atau tidak maklumat pinjaman ke dalam respon

en: Returns a patron's status information from Koha.
ms: Senaraikan maklumat status pengguna dari Koha

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
ms: Senaraikan maklumat mengenai perkhidmatan yang ada pada item tertentu untuk pengguna tertentu.

en: system item identifier
ms: pengecam item sistem

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
ms: Lanjutkan tarikh tamat pinjaman patron.

en: the date the patron would like the item returned by
ms: tarikh pengguna mahu item dipulangkan

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
ms: Buatkan, kepada patron, permintaan tempahan berasaskan judul untuk rekod bibliografi yang diberikan di dalam Koha.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
ms: pengecam ILS pengguna untuk pemohon

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
ms: pengecam ILS untuk rekod bibliografi permohonan

en: IP address where the end user request is being placed
ms: IP address pengguna ketika membuat tempahan

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
ms: pengecam yang menunjukkan lokasi mana item ini harus diambil

en: date after which hold request is no longer needed
ms: tarikh dimana permohonan tempahan ini tidak lagi diperlukan

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
ms: tarikh tempoh untuk item diletakkan semula ke rak sekiranya tidak diambil

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
ms: Buatkan, untuk patron, permintaan tempahan berasaskan item untuk rekod bibliografi yang diberikan di dalam Koha.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
ms: pengecam ILS untuk item tertentu

en: Cancels an active hold request for the patron.
ms: Batalkan permohonan tempahan yang aktif untuk pengguna.

en: Level 1: Basic discovery interfaces
ms: Tahap 1: Asas antara muka penemuan

en: (Use OAI-PMH instead)
ms: (Gunakan OAI-PMH)

en: (Use OPAC instead)
ms: (Gunakan OPAC)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
ms: Tahap 2: Asas OPAC tambahan

en: (Use SRU instead)
ms: (Gunakan SRU)

en: Search
ms: Carian

en: Scan
ms: Imbas

en: (Not supported yet)
ms: (Masih belum disokong)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
ms: Tahap 3: Asas alternatif OPAC

en: (Not supported by Koha)
ms: (Tidak disokong oleh Koha)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
ms: Tahap 4: Keteguhan/platform khusus spesifik domain

en: Explain
ms: Terangkan

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
ms: %s Jika anda mempunyai sebarang soalan, sila hubungi

en: site administrator
ms: administrator laman

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Pandangan ISBD &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Normal view
ms: Format biasa

en: MARC view
ms: Format MARC

en: ISBD view
ms: Format ISBD

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
ms: Paparan MARC: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
ms: %s (No. rekod %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
ms: format kosong

en: No items available.
ms: Tiada bahan tersedia:

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
ms: Maaf, format biasa (plain) dimatikan sementara

note: SCRIPT
en: view labeled
ms: lihat yang telah dilabel

en: Error:
ms: Ralat:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Caj anda &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: SCRIPT
en: Show all transactions
ms: Tunjukkan semua transaksi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Tambah ke senarai anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
ms: Tambah %s item ke %s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
ms: Tambah ke %s

en: Select a list
ms: Pilih senarai

en: Add to list:
ms: Tambah ke senarai:

en: ...or...
ms: ...atau...

en: Add to a new list:
ms: Tambah ke senarai baru:

en: List name:
ms: Nama senarai:

en: Category:
ms: Kategori:

en: Private
ms: Peribadi

en: Public
ms: Terbuka

en: Close this window.
ms: Tutup tetingkap ini.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Carian terperinci &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Search for:
ms: Carian untuk:

en: and
ms: dan

en: or
ms: atau

en: not
ms: bukan

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
ms: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s dan %s

en: Keyword
ms: Kata kunci

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa Subjek

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Perkara dan terma yang lebih luas

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Perkara dan terma yang lebih kecil

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Perkara dan terma yang berkaitan

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa Judul

en: Series title
ms: Judul siri

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa Pengarang

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nama korporat

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nama persidangan

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa nama persidangan

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nama Peribadi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
ms: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa Nama Peribadi

en: Notes/Comments
ms: Nota/Komen

en: Curriculum
ms: Kurikulum

en: Publisher
ms: Penerbit

en: Publisher location
ms: Tempat penerbitan

note: A
en: Add another field
ms: Tambah satu lagi field

en: Apply field weights to search
ms: Gunakan berat medan untuk mencari

en: Item type
ms: Jenis item

en: Collection
ms: Koleksi

en: Shelving location
ms: Lokasi rak

en: Limit to any of the following:
ms: Terhad kepada mana-mana yang berikut:

en: Availability:
ms: Ketersediaan:

en: Only items currently available for loan or reference
ms: Hanya item yang sedia ada untuk pinjaman atau rujukan

en: OR
ms: ATAU

en: Groups of libraries
ms: Kumpulan perpustakaan

en: -- none --
ms: -- tiada --

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
ms: Masukkan perkataan pencarian

en: Language
ms: Bahasa

en: Audience
ms: Pengguna

en: Any audience
ms: Sebarang pengguna

en: Adolescent
ms: Remaja

en: Adult
ms: Dewasa

en: Specialized
ms: Khusus

en: General
ms: Umum

en: Juvenile
ms: Juvana

en: Content
ms: Kandungan

en: Any content
ms: Sebarang kandungan

en: Fiction
ms: Fiksyen

en: Biography
ms: Biografi

en: Musical recording
ms: Rakaman Muzik

en: Non-musical recording
ms: Rakaman bukan muzik

en: Any format
ms: Sebarang format

en: Regular print
ms: Cetakan biasa

en: Large print
ms: Cetakan besar

en: Cassette recording
ms: Rakaman kaset

en: VHS tape / Videocassette
ms: Pita VHS / Kaset Video

en: DVD video / Videodisc
ms: Video DVD / Videodisc

en: CD software
ms: CD Perisian

en: Website
ms: Laman Web

en: Additional content types for books/printed materials
ms: Jenis kandungan tambahan untuk buku / bahan bercetak

en: Any
ms: Sebarang

en: Abstracts/summaries
ms: Abstrak/ringkasan

en: Bibliographies
ms: Bibliografi

en: Catalogs
ms: Katalog

en: Dictionaries
ms: Kamus

en: Encyclopedias
ms: Ensiklopedia

en: Handbooks
ms: Buku panduan

en: Legal articles
ms: Artikel perundangan

en: Indexes
ms: Indeks

en: Patent document
ms: Dokumen paten

en: Discographies
ms: Discograpi

en: Legislation
ms: Perundangan

en: Theses
ms: Tesis

en: Surveys
ms: Kaji selidik

en: Reviews
ms: Ulasan

en: Programmed texts
ms: Teks yang telah diprogram

en: Filmographies
ms: Filmographies (kredit filem)

en: Directories
ms: Direktori

en: Statistics
ms: Statistik

en: Technical reports
ms: Laporan teknikal

en: Legal cases and case notes
ms: Kes perundangan dan nota kes

en: Law reports and digests
ms: Laporan perundangan dan ringkasan

en: Treaties
ms: Perjanjian

en: New search
ms: Carian baru

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
ms: Adakah anda mahu menerima email apabila isu baru untuk langganan ini tiba?

note: INPUT type=submit
en: Yes
ms: Ya

en: No
ms: Tidak

en: Location
ms: Lokasi

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Entri %s &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
ms: Entri %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %s%s (%s)%s &rsaquo; Carian Fail kuasa &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
ms: %sAutoriti ini tidak digunakan dalam sebarang rekod.%s

en: Online resources:
ms: Sumber atas talian:

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %s Log ke akaun %s Log masuk katalog dilumpuhkan %s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Access denied
ms: Akses disekat

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
ms: Maaf, sistem gagal mengesan kebenaran kepada anda untuk mengakses laman ini.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
ms: Maaf, sesi anda telah ditamatkan kerana dibiarkan terlalu lama. Sila log masuk semula.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
ms: Anda telah log masuk menggunakan alamat IP yang berbeza. Sila log masuk semula.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
ms: Sekiranya anda mempunyai akaun CAS, anda boleh menggunakannya

en: If you have a local account, you may use that below.
ms: Sekiranya anda mempunyai akaun, anda boleh menggunakannya.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
ms: Sila pilih yang mana satu anda mahu lakukan pengesahan:

en: Sorry, the CAS login failed.
ms: Maaf, log masuk CAS anda gagal.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
ms: Sekiranya anda mempunyai akaun CAS, sila pilih yang mana ingin anda sahkan:

en: Don't have a password yet?
ms: Belum ada kata laluan?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
ms: Sekiranya anda masih belum ada sebarang password. Sila lawati kaunter sirkulasi perpustakaan untuk membolehkan kami membantu anda membuatnya.

en: Don't have a library card?
ms: Tiada kad perpustakaan?

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
ms: Fungsi log masuk ke katalog telah dimatikan oleh perpustakaan.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ms: Gunakan bar menu atas untuk menelusuri bahagian lain Koha.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Carian fail kuasa &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Authority type:
ms: Jenis autoriti:

en: contains
ms: mengandungi

en: starts with
ms: bermula dengan

en: is exactly
ms: adalah tepat

en: Order by:
ms: Susunkan mengikut:

en: Heading ascendant
ms: Tajuk secara menaik

en: Heading descendant
ms: Tajuk secara menurun

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %sHasil carian kuasa%sTiada hasil carian ditemui%s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Results
ms: Hasil Carian

en: Authority search results
ms: Hasil carian kewenangan

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
ms: %s %s Tiada hasil dijumpai. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ms: Hasil Carian %s ke %s dari %s

en: Authorized headings
ms: Tajuk yang dibenarkan

en: Type of heading
ms: Jenis tajuk

en: Details
ms: Perincian

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
ms: %s 0 rekod %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Troli anda &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Brief display
ms: Paparan ringkas

en: More details
ms: Butiran lanjut

en: Send
ms: Hantar

en: Empty and close
ms: Kosongkan dan tutup

en: Hide window
ms: Sembunyikan tetingkap

en: Select all
ms: Pilih semuanya

en: Clear all
ms: Kosongkan semua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
ms: Pilih judul untuk:

en: Remove
ms: Padamkan

en: Add to a list
ms: Tambah ke senarai

en: New tag:
ms: Tag baru:

en: Author(s)
ms: Pengarang

en: Subject(s)
ms: Subjek

en: Copyright
ms: Hak Cipta

en: Unified title
ms: Judul bersatu

en: Serial
ms: Terbitan bersiri

en: Classification
ms: Pengelasan

en: URL(s)
ms: URL

en: Year
ms: Tahun

en: Tag status here.
ms: Status tag disini.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
ms: %sRekod ini tiada bahan.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
ms: Tiada tag ditentukan.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
ms: Dengan judul yang dipilih:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
ms: Rekod disekat &rsaquo; %s %s %s Katalog atas talian%s katalog

en: Blocked
ms: Disekat

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: lihat katalog kami &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Exact
ms: Tepat

en: Top level
ms: Peringkat tertinggi

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
ms: (%s biblio)

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
ms: Jadual paparan kosong. Fungsi ini tidak ditetapkan sepenuhnya. Sila lihat

en: for more information on what it does and how to configure it.
ms: untuk maklumat lanjut mengenai fungsi dan cara mengkonfigurasikannya.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Course reserves untuk %s &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Department:
ms: Jabatan:

en: Course number:
ms: Nombor kursus:

en: Notes:
ms: Nota:

en: Courses
ms: Kursus

en: Copy number
ms: Salin nombor

en: Date due
ms: Tarikh tamat

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Courses &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Dept.
ms: Jabatan

en: Course #
ms: Kursus #

en: Section
ms: Seksyen

en: Pickup library:
ms: Perpustakaan pengambilan:

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Butiran untuk: %s &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Details for:
ms: Butiran untuk:

en: Item type:
ms: Jenis item:

en: Reviews from LibraryThing.com:
ms: Ulasan dari LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
ms: Senarai item ini terpapar di:

en: Tags from this library:
ms: Tag dari perpustakaan ini:

en: No tags from this library for this title.
ms: Tiada tag untuk judul ini di perpustakaan ini.

en: Log in to add tags.
ms: Log masuk untuk menambahkan tag.

en: Series information:
ms: Maklumat siri:

en: Click to open in new window
ms: Klik untuk buka tetingkap baru

en: Audiovisual profile:
ms: Profil Audio Visual:

en: Fiction notes:
ms: Nota Fiksyen:

en: Awards:
ms: Anugerah:

en: Star ratings
ms: Penilaian bintang

en: Enhanced content:
ms: Kandungan yang diperkayakan:

en: Content Cafe
ms: Cafe Kandungan

en: Novelist Select:
ms: Pilihan Novelist:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
ms: %s tempahan

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
ms: Nota judul ( %s )

en: Excerpt
ms: Petikan

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
ms: Laman ini mengandungi perkayaan kandungan yang hanya boleh dipaparkan apabila JavaScript diaktifkan atau dengan klik.

en: here
ms: di sini

en: About the author
ms: Tentang pengarang

en: Similar items
ms: Item-item serupa

en: Tag browser
ms: Paparan tag

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
ms: Langganan ( %s)

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
ms: Komen%s

en: Novelist Select
ms: Pilihan Novelist

en: Editions
ms: Edisi

en: Serial collection
ms: Koleksi terbitan bersiri

en: Images
ms: Imej

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
ms: Rekod ini mempunyai banyak bahan (%s).

en: Show all items
ms: Tampilkan semua item

en: 1 item is on order.
ms: 1 bahan dalam pesanan

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
ms: %s Bahan dalam pesanan

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
ms: (Keutamaan %s)

en: Holdings:
ms: Tempahan:

en: No physical items for this record
ms: Tiada item fizikal untuk rekod ini

en: No other items.
ms: Tiada bahan lain

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
ms: Huraian yang diperkayakan dari Syndetics:

en: Table of contents provided by Syndetics
ms: Senarai kandungan disediakan oleh Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
ms: Petikan disediakan oleh Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
ms: Ulasan yang diberikan oleh Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
ms: Nota pengarang disediakan oleh Syndetics

en: This is a serial
ms: Ini merupakan sebuah terbitan bersiri

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
ms: Terdapat %s langganan berkaitan dengan tajuk ini.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
ms: Di perpustakaan: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
ms: Lokasi: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
ms: Nombor panggilan: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
ms: Langganan sejak:%s hingga:%s %s %s sekarang%s

note: A
en: Cancel email notification
ms: Batalkan notifikasi email

en: You have subscribed to email notification on new issues.
ms: Anda telah melanggan kepada notifikasi email untuk isu-isu terbaru

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
ms: Langgan notifikasi email untuk isu-isu baru

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
ms: Anda mesti log masuk jika anda mahu melanggan kepada notifikasi email untuk isu-isu terbaru

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
ms: Isu-isu yang hilang: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
ms: %s isu terbaru untuk langganan ini:

en: Issue #
ms: Isu #

en: Note
ms: Nota

en: Edit
ms: Sunting

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
ms: Dikomen oleh %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
ms: Dikomen oleh %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
ms: Dikomen oleh %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
ms: Komen pengguna pada %s

en: Other editions of this work
ms: Edisi lain untuk koleksi ini

en: by
ms: oleh

en: Click on an image to view it in the image viewer
ms: Klik pada gambar untuk tampilkannya di image viewer

en: Browse results
ms: Tampilkan hasil carian

en: Back to results
ms: Kembali ke hasil carian

note: A
en: Back to the results search list
ms: Kembali ke senarai hasil carian

en: Next
ms: Seterusnya

en: Share
ms: Kongsi

note: A
en: Share on Facebook
ms: Kongsi di Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
ms: Kongsi di LinkedIn

note: A
en: Share by email
ms: Kongsi menggunakan email

en: Select none
ms: Pilih tiada

en: Current library
ms: Perpustakaan semasa

en: Home library
ms: Perpustakaan peribadi

en: Vol info
ms: Maklumat Vol

en: (Opens below)
ms: (Dibuka di bawah)

en: Browse shelf
ms: Telusuri rak

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
ms: %s %s%s%sPautan ke sumber%s

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
ms: Imej coce dari Open Library

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Pelepasan &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
ms: %s Terdapat kesilapan ketika menana fail pdf. Sila hubungi staf untuk atasi masalah ini. %s

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
ms: : Permintaan ini hanya sah jika anda berada dalam kedudukan yang baik dengan perpustakaan. Sebaik sahaja permohonan dibuat, anda tidak boleh meminjam bahan perpustakaan.

en: Ask for a discharge
ms: Minta pelepasan

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Muat turun troli &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Download cart
ms: Troli muatturun

en: -- Choose format --
ms: -- Pilih Format --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
ms: OK

en: Close this window
ms: Tutup tetingkap ini

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Senarai muat turun %s &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Download list
ms: Senarai muatturun

en: Your download should begin automatically.
ms: Muat turun anda akan bermula secara automatik.

en: Download list unsuccessful
ms: Senarai muatturun tidak berjaya

en: You do not have permission to download this list.
ms: Anda tidak mempunyai kebenaran untuk memuat turun senarai ini.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Sejarah langganan penuh untuk %s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Brief history
ms: Sejarah Ringkas

en: Full history
ms: Sejarah penuh

en: Show year:
ms: Tampilkan tahun:

en: Subscriptions
ms: Langganan

en: Date received
ms: Tarikh diterima

en: Number
ms: Nombor

en: Subscription
ms: Langganan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
ms: (Semua)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Sejarah tempahan anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Order by date
ms: Susunkan mengikut tarikh

en: Order by title
ms: Susunkan mengikut judul

en: Hold date
ms: Tarikh tempahan

en: Cancellation date
ms: Pembatalan tarikh

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
ms: %s %s %s %s tertunggak %sSalinan anda %s (kodbar %s) tertunggak %s %s sudah sampai masanya %sSalinan anda %s (barcode %s) dijangka kembali di perpustakaan hari ini %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
ms: %s ppn ini tidak dijumpai di perkhidmatan idref. %s %s

en: Citation
ms: Petikan

en: View
ms: Pandangan

en: Displaying availability results
ms: Paparkan keputusan tersedia

en: cancel your request
ms: batal permintaan anda

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Imej untuk: %s &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
ms: %s %s &rsaquo; %s Perpustakaan &rsaquo; %s %s %s Koha atas talian %s katalog

en: Display news for:
ms: Paparkan berita untuk:

en: This news item does not exist.
ms: Bahan ini tidak wujud

en: Quote of the day
ms: Mutiara kata harian

en: Log in to your account:
ms: Log masuk ke akaun anda:

en: Welcome,
ms: Selamat datang,

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Kemas kini dihantar &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %sKemaskini butiran peribadi anda%sDaftar akaun baru%s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s Katalog

en: To make changes to your record please contact the library.
ms: Sila hubungi perpustakaan untuk melakukan perubahan pada rekod anda.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
ms: Kata laluan mesti mengandungi sekurang-kurangnya satu digit, satu huruf kecil dan satu huruf besar.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
ms: Benarkan penjamin untuk melihat pinjaman semasa anda?

en: Allow your guarantor to view your current fines?
ms: Benarkan penjamin untuk melihat denda semasa anda?

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
ms: Nilai telah digunakan (%s)

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
ms: Nombor kad mesti antara %s dan %s aksara.

en: Expiration date:
ms: Tarikh luput:

en: Salutation:
ms: Salutasi:

en: Address 2:
ms: Alamat 2:

en: City:
ms: Bandar:

en: Contact information
ms: Maklumat hubungan

en: Secondary phone:
ms: Fon kedua:

en: Other phone:
ms: Telefon lain:

en: Other phone
ms: Telefon lain

en: Alternate address
ms: Alamat lain

en: Alternate contact
ms: Hubungi lain

en: Password
ms: Kata laluan

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
ms: Panjang kata laluan anda haruslah sekurang-kurangnya %s aksara.

en: Additional information
ms: Maklumat tambahan

en: Settings updated
ms: Tetapan dikemaskini

en: Days in advance
ms: Hari lebih awal

en: Unknown
ms: Tidak diketahui

en: SMS number:
ms: Nombor SMS:

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
ms: Serahkan perubahan

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
ms: Berita dari %s%s%sperpustakaan%s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
ms: %s Carian %suntuk '%s'%s%s&nbsp;dengan had:&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Carian OverDrive untuk '%s' &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
ms: Ketersediaan:

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
ms: Ralat pencarian koleksi OverDrive

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Tukar katakunci anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Password updated
ms: Kata laluan telah dikemaskini

en: There was a problem with your submission
ms: Terdapat masalah dengan penyerahan anda

en: Current password:
ms: Kata Laluan asal:

en: New password:
ms: Kata laluan baru:

en: Re-type new password:
ms: Taip semula kata laluan:

en: You can't change your password.
ms: Anda tidak dibenarkan menukar kata laluan.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
ms: %s Kata laluan tidak sepadan. %s

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
ms: %s Pautan yang anda klik sama ada tidak sah, atau tamat tempoh.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
ms: Pastikan anda menggunakan pautan dari emel, atau hubungi kakitangan perpustakaan untuk bantuan. %s

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
ms: Kata laluan telah ditukar untuk pengguna "%s"

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Persetujuan anda &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Pengurusan privasi anda & rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Your options are:
ms: Tetapan anda adalah:

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
ms: Perhatian: Maklumat peminjaman buku yang masih dipinjam tetap akan disimpan oleh perpustakaan tanpa mengira pilihan privasi yang anda pilih.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
ms: Sila juga ambil perhatian, kakitangan perpustakaan tidak boleh mengemaskini maklumat ini untuk anda kerana ia privasi anda!

en: Please choose your privacy rule:
ms: Sila pilih tetapan peraturan privasi anda:

en: Forever
ms: Selamanya

en: Never
ms: Jangan Sesekali

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
ms: Dijamin oleh %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
ms: Penghapusan serta-merta

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
ms: . Sebaik sahaja anda mengesahkan pemadaman, tiada siapa yang boleh mendapatkan senarai ini lagi!

en: BE CAREFUL
ms: BERHATI-HATI

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Searah pinjaman anda &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: All
ms: Semua

en: Checkouts
ms: Pinjaman

en: On-site checkouts
ms: Dipinjam dilaman

en: Links
ms: Pautan

en: Item type:
ms: Jenis item:

en: Call number:
ms: Nombor panggilan:

en: (Checked out)
ms: (Telah dipinjam)

en: Last location
ms: Lokasi terakhir

en: Information
ms: Maklumat

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
ms: Tamat %s

en: Unavailable (lost or missing)
ms: Tiada (hilang)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
ms: Tidak boleh dipinjam (%s)

note: INPUT type=submit
en: Confirm
ms: Sahkan

en: Expiration:
ms: Tamat tempoh:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Sila sahkan pendaftaran anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
ms: Emel pengesahan akan segera dihantar ke alamat emel

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Laporkan masalah &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Subject:
ms: Subjek:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Permintaan artikel &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Title:
ms: Judul:

en: Author:
ms: Pengarang:

en: Date:
ms: Tarikh:

en: Chapters:
ms: Bab

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Membuat tempahan &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Sorry, you cannot place holds.
ms: Maaf, anda tidak dibenarkan membuat tempahan

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
ms: Mengikut rekod, kami tidak mempunyai maklumat hubungan terkini. Sila hubungi perpustakaan

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
ms: %s Sekatan ditambahkan oleh proses tertunggak %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
ms: %s %s Tarikh tamat:

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
ms: Anda mempunyai denda yang tertunggak. Jumlah: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
ms: Maaf, anda tidak dibenarkan membuat tempahan lebih dari %s kali.

en: You must select at least one item.
ms: Anda perlu memilih sekurang-kurangnya satu item.

en: You must select a library for pickup.
ms: Anda perlu memilih dari perpustakaan mana mahu diambil.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
ms: Sah tempahan untuk:%s (%s)

en: You have already requested this title.
ms: Anda telah pun membuat permohonan untuk judul ini.

en: This title cannot be requested.
ms: Judul ini tidak dapat dipohon.

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
ms: Sekurang-kurangnya satu bahan boleh didapati di perpustakaan ini

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
ms: Tidak boleh ditempah

en: Not on hold
ms: Tidak boleh ditempah

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
ms: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha atas talian %s Katalog

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %s %s Hasil Pencarian '%s' %s Hasil carian %s %s Anda tidak nyatakan kriteria carian. %s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s Katalog

en: You did not specify any search criteria
ms: Anda tidak nyatakan sebarang kriteria carian

en: No results found!
ms: Tiada hasil dijumpai!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
ms: %s Tiada hasil dijumpai untuk katalog %s.

note: A
en: Subscribe to this search
ms: Langgan carian ini

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
ms: %s Anda tidak nyatakan sebarang kriteria carian. %s

note: OPTGROUP
en: Your lists:
ms: Senarai anda:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
ms: Senarai terbuka:

en: Place hold
ms: Buat tempahan

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
ms: Pilih hasil carian: %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
ms: %s Kritikan pengguna internet

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
ms: %s Kritikan professional

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
ms: %s Ekstrak Video

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
ms: %s Sebut harga

en: Tags:
ms: Tag:

en: Match:
ms: Sepadan:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
ms: &nbsp;&nbsp;(%s undian)

en: Make a
ms: Buat

en: purchase suggestion
ms: cadangan pembelian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
ms: Ralat semasa mencari %s koleksi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
ms: Anda perlu log masuk terlebih dahulu sebelum membuat atau menambahkan ke senarai

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Komen mengenai %s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
ms: Ralat: kami tidak dapat mencari rekod bibliografi ini.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
ms: Nota: komen anda mengandungi kod penanda haram. Ia telah disimpan dengan penanda dikeluarkan, seperti di bawah. Anda boleh mengedit komen lebih lanjut, atau membatalkannya bagi mengekalkan komen yang sedia ada.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
ms: %s %s %s Nota: tetingkap ini akan ditutup secara automatik dalam masa 5 saat %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
ms: Ralat! Anda tidak boleh tambah tanpa komen. Sila tambah kandungan atau batalkan.

en: Comments on
ms: Komen-komen pada

en: Comments
ms: Komen

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
ms: Perhatian: Komen anda perlu diluluskan oleh pustakawan terlebih dahulu.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
ms: Serahkan dan tutup tetingkap ini

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Senarai penghalaan anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Sejarah carian anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Catalog
ms: Katalog

en: Authority
ms: Autoriti

en: Current session
ms: Sesi asal

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
ms: Keluarkan carian terpilih

en: Previous sessions
ms: Sesi terdahulu

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Hantar troli anda &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Message sent
ms: Mesej dihantar

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
ms: Troli telah dihantar ke: %s

en: Close window
ms: Tutup tetingkap

en: Sending your cart
ms: Menghantar troli anda

en: Email address:
ms: Alamat Email:

en: Comment:
ms: Komentar:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Hantar senarai anda &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
ms: Senarai ini telah dihantar ke: %s

en: Back to lists
ms: Kembali ke senarai

en: You do not have permission to send this list.
ms: Anda tidak mempunyai kebenaran untuk menghantar senarai ini.

en: Sending your list
ms: Menghantar senarai anda

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Isu untuk langganan &rsaquo; %s %s%sKoha atas talian%s katalog

en: Issues for a subscription
ms: Isu-isu untuk langganan

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
ms: Maklumat langganan untuk %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
ms: Langganan pertama bermula pada %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
ms: Langganan akan tamat pada %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
ms: Lokasi: %s

en: Available issues
ms: Isu-isu tersedia

en: Unavailable issues
ms: Isu yang tiada

en: Issues summary
ms: Ringkasan isu

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
ms: %s %s %s %s Anda telah melanggan notifikasi email untuk isu-isu baru

en: Cancel email notification
ms: Batalkan notifikasi email

en: Subscribe to email notification on new issues
ms: Langgan notifikasi email untuk isu-isu baru

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
ms: %s %s Anda perlu log masuk jika ingin melanggan notifikasi email untuk isu-isu baru %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Kongsi senarai &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
ms: Sebagai pemilik senarai anda tidak boleh menerima jemputan untuk berkongsi.

en: An invitation to share list
ms: Jemputan untuk berkongsi senarai

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
ms: RSS feed untuk senarai awam %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
ms: %s Padam %s Padam senarai %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: %sKandungan %s%sSenarai anda%s &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

en: Allow changes to contents from:
ms: Benarkan perubahan pada kandungan dari:

en: List deleted.
ms: Senarai dihapuskan.

en: This item does not exist.
ms: Item ini tidak wujud

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
ms: Ralat berlaku semasa membuat senarai. Nama %s sudah ada.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
ms: Senarai ini mengandungi %s judul

en: Send list
ms: Hantar senarai

en: Print list
ms: Cetak senarai

en: Edit list
ms: Sunting senarai

note: OPTGROUP
en: Copyright date
ms: Tarikh hakcipta

note: OPTGROUP
en: Date added
ms: Tarikh ditambah

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
ms: Padamkan item yang dipilih

en: search
ms: carian

en: Create a new list
ms: Tambah senarai baru

en: List name:
ms: Nama senarai:

en: Sort this list by:
ms: Susun senarai ini mengikut:

en: List name
ms: Nama senarai

en: Contents
ms: Kandungan

en: No public lists.
ms: Tiada senarai terbuka.

en: No private lists.
ms: Tiada senarai peribadi.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ms: Adakah anda pasti untuk menghapuskan senarai ini?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
ms: Adakah anda pasti untuk menyingkirkan item yang telah dipilih daripada senarai?

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
ms: Tidak, jangan buang perkongsian

note: SCRIPT
en: Remove from list
ms: Padamkan dari senarai

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
ms: Komen baru %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Komen terkini &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
ms: %s%s%sKatalog atas talian%skatalog komen terkini

note: A
en: Search for works by this author
ms: Cari karya-karya oleh pengarang ini

en: Publication:
ms: Penerbitan:

note: A
en: View details for this title
ms: Paparkan butiran untuk judul ini

en: &lt;&lt; Previous
ms: &lt;&lt; Terdahulu

en: Next &gt;&gt;
ms: Seterusnya &gt;&gt;

en: New purchase suggestion
ms: Cadangan pembelian baru

en: Enter a new purchase suggestion
ms: Masukkan cadangan pembelian baru

en: Publisher:
ms: Penerbit:

en: Collection title:
ms: Judul koleksi:

en: Publication place:
ms: Tempat penerbitan:

en: Library:
ms: Perpustakaan:

en: Reason for suggestion:
ms: Sebab cadangan:

en: -- Choose --
ms: -- Pilih --

en: The selected suggestions have been deleted.
ms: Cadangan yang ditandakan telah dihapuskan.

en: Suggested on
ms: Dicadangkan pada

en: Suggested for
ms: Dicadangkan untuk

en: Managed by
ms: Diuruskan oleh

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
ms: Padam pilihan

en: There are no pending purchase suggestions.
ms: Tiada cadangan pembelian menunggu.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Tag &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: Note: you can only delete your own tags.
ms: Perhatian: Anda hanya boleh menghapuskan tag anda sendiri sahaja.

en: Log in to see your own saved tags.
ms: Log masuk untuk melihat tag yang anda telah simpan

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
ms: %s %s (tidak diluluskan) %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Awan subjek &rsaquo; %s%s%sKatalog atas talian%s katalog

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
ms: &quot;cloud&quot; memaparkan tajuk paling kerap digunakan didalam katalog. Klik pada mana-mana subjek untuk melihat item yang ada didalam koleksi.

en: Show
ms: Tampilkan

en: subjects
ms: subjek

en: up to
ms: sehingga

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
ms: Perhatian: Fungsi ini hanya tedapat pada katalog Perancis dimana subjek ISBD dipopulasikan dan indeks dibina oleh skrip yang berasingan.

en: The ISBD cloud is not enabled.
ms: Fungsi awanan ISBD tidak diaktifkan.

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
ms: %spaling banyak dipinjam%s %s %s %s at %s %s %s yang lepas %s bulan %s sepanjang masa %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ms: Rumah perpustakaan anda &rsaquo; %s%s%sKoha atas talian%s katalog

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
ms: Klik disini sekiranya anda tidak %s

en: Thank you!
ms: Terima kasih!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
ms: Pembetulan anda telah diserahkan kepada perpustakaan, Kakitangan perpustakaan akan mengemaskini rekod anda secepat mungkin.

en: Please note:
ms: Perhatian:

en: . Please contact the library for more information.
ms: . Sila hubungi perpustakaan untuk maklumat lanjut.

en: Please note:
ms: Perhatian:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
ms: Akaun anda telah tamat tempoh pada %s. Sila hubungi perpustakaan jika anda mahu memperbaharui akaun anda.

en: This item is scheduled for auto renewal.
ms: Bahan ini telah dijadualkan untuk auto pembaharuan

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
ms: .%sAnda mempunyai denda.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
ms: Anda tidak boleh memperbaharui buku anda secara atas talian. Sebab: %sDenda anda telah melebihi

en: Allow auto-renewal:
ms: auto-tempahan dibenarkan:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
ms: Dipinjam (%s)

en: Relatives' checkouts
ms: Pinjaman untuk relatives

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
ms: Kelewatan (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
ms: Caj (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
ms: Kredit (%s)

en: Relatives' charges
ms: Bayaran untuk relatives

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
ms: Tempah (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
ms: Permintaan Artikel (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
ms: Perbaharui yang dipilih

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
ms: %s Item Dipinjam

en: Due
ms: Tamat

en: Renew
ms: Perbaharui

en: Fines
ms: Denda

note: DIV
en: Click to view in Google Books
ms: Klik untuk paparkan di Google Books

en: (On-site checkout)
ms: (Dipinjam dilaman)

en: Date due:
ms: Tarikh tamat:

en: Barcode:
ms: Barkod:

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
ms: Yuran untuk jenis item '%s':%s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
ms: %s sehari

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
ms: %s sejam

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
ms: ( %s of %s baki pembaharuan %s / %s of %spembaharuan yang tinggal sebelum bahan dilihat oleh perpustakaan %s )

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
ms: Tambah nota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
ms: Perbaharui semua skali

en: You have nothing checked out
ms: Anda tidak meminjam apa-apa

en: You currently owe fines and charges amounting to:
ms: Anda mempunyai denda dan caj berjumlah:

en: Credits
ms: Kredit

en: You have a credit of:
ms: Anda mempunyai kredit:

en: Fines and charges
ms: Caj dan denda

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
ms: %s %s Anda mempunyai denda dan caj :

en: Overdues
ms: Kelewatan

en: Article requests
ms: Permintaan artikel

en: Chapters
ms: Bab

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
ms: (hanya %s)

en: Article requests
ms: Permintaan Artikel

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
ms: Semua tempahan akan digantung

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
ms: Semua tempahan akan disambung semula.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
ms: Adakah anda pasti untuk membatalkan tempahan ini?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
ms: Tidak, pembatalan tempahan tidak dibenarkan

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
ms: Tidak, jangan sambung semula tempahan

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
ms: Tiada apa-apa dipilih. Tandakan kotak di setiap item yang anda mahu perbaharui pinjamannya

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
ms: Nota anda mengenai %s telah berjaya disimpan dan dihantar ke perpustakaan.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
ms: Nota anda mengenai %s telah dibuang.

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
ms: (Bahan ditarikbalik dan pemulangan disekat oleh polisi, sila jumpa kakitangan perpustakaan untuk mendapatkan bantuan)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
ms: (Bahan berkaitan telah dipinjamkan, sila berjumpa staf perpustakaan untuk bantuan)

en: Session lost
ms: Sesi tertamat

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
ms: Tidak dipulangkan %s

en: Finish
ms: Tamat

en: Click the 'Check in' button to confirm.
ms: Klik butan 'Check in' untuk sahkan

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
ms: Pada tahap mana pun, mengklik butang 'Cancel' akan menghapus kodbar yang diimbas dan mula dari awal.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
ms: Bantuan pinjaman layan diri &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
ms: Bantuan peminjaman layan diri

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
ms: Jika ini merupakan kali pertama anda menggunakan sistem layan diri, atau jika sistem ini tidak berfungsi seperti yang diharapkan, anda mungkin mahu merujuk kepada panduan ini sebagai permulaan.

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
ms: Langkah kedua: Imbas barkod setiap item satu per satu.

en: Step three: Click the 'Finish' button
ms: Langkah ketiga: Klik pada butang 'Selesai'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
ms: Sekiranya anda tidak klik butang 'Selesai', sesi anda akan ditamatkan secara automatik dalam masa %s saat.

en: Return to the self-checkout
ms: Kembali ke peminjaman layan diri

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
ms: %s Sistem Peminjaman Layan Diri

en: Item cannot be checked out.
ms: Item tidak boleh dipinjam.

en: Return this item
ms: Pulangkan item ini

en: Please confirm the checkout:
ms: Sila sahkan peminjaman:

en: This item is already checked out to you.
ms: Bahan ini telah dipinjamkan kepada anda

en: Renew item
ms: Perbaharui item

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
ms: Anda telah mengakses sistem layan diri menggunakan alamat IP yang berbeza! Sila log masuk semula.

en: Record not found
ms: Rekod tidak dijumpai

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
ms: ID pengguna anda tidak dijumpai didalam pangkalan data. Sila cuba semula.

en: Item checked out
ms: Bahan dipinjam

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
ms: Anda telah log masuk sebagai %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
ms: Yuran tempahan dicas ke akaun anda untuk mengambil bahan ini.

en: Sorry
ms: Maaf

en: The userid
ms: ID pengguna

en: was not found in the database. Please try again.
ms: tidak dijumpai dalam pangkalan data. Sila cuba lagi.

en: Scan a new item or enter its barcode:
ms: Imbas item baru atau masukkan barkodnya

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
ms: Dipinjam (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
ms: %s Tempah (%s)

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
ms: Pinjaman untuk %s

en: No renewals allowed
ms: Pembaharuan tidak dibenarkan

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ms: %sYa%sTidak%s

en: You currently have nothing checked out.
ms: Anda tiada sebarang pinjaman buat masa ini.

en: Please enter your card number:
ms: Sila masukkan nombor kad anda:

en: Did you mean:
ms: Adakah anda bermaksud:

en: MARC Card View
ms: Format Kad MARC
