Koha 23.11.09.000 - en to mi-NZ translation catalogue (154 entries)

en: Any
mi-NZ: He

en: juvenile, general
mi-NZ: taiohi, te whānuitanga

en: pre-primary (0-5)
mi-NZ: Kōhungahunga (0-5)

en: children (9-14)
mi-NZ: tamariki (9-14)

en: unknown
mi-NZ: kāore i te mōhiotia

en: regular print
mi-NZ: Momo tā noa

en: large print
mi-NZ: momotuhi rahi

en: newspaper format
mi-NZ: whakatakotoranga niupepa

en: Braille or Moon script
mi-NZ: Tuhi Kāpō, Marama rānei

en: microprint
mi-NZ: tānga-meroiti

en: hand-written
mi-NZ: i tuhi ā-ringatia

en: multimedia
mi-NZ: rongorau

en: mini-print
mi-NZ: tānga-iti

en: other form of textual material
mi-NZ: tētahi atu momo papanga pueru

en: fiction
mi-NZ: pakimaero

en: drama
mi-NZ: whakaari

en: essays
mi-NZ: kauhanga

en: humour, satire
mi-NZ: pukuhohe, pūhohe

en: letters
mi-NZ: reta

en: short stories
mi-NZ: kōrero paki

en: poetry
mi-NZ: whiti

en: speeches, oratory
mi-NZ: whaikōrero

en: not a literary text
mi-NZ: ehara i te pukapuka kounga

en: autobiography
mi-NZ: haukiri

en: individual biography
mi-NZ: haurongo ttakitahi

en: collective biography
mi-NZ: haurongo tōpū

en: illustrations
mi-NZ: whakaahua

en: maps
mi-NZ: mahere

en: portraits
mi-NZ: whakaahua tāngata

en: charts
mi-NZ: tūtohi

en: plans
mi-NZ: mahere

en: plates
mi-NZ: whakaahua

en: music
mi-NZ: puoro

en: facsimiles
mi-NZ: tāruatanga pū

en: coats of arms
mi-NZ: tohu hīra

en: genealogical tables
mi-NZ: tūtohi whakapapa

en: forms
mi-NZ: puka whakakī

en: samples
mi-NZ: tauira

en: sound recordings
mi-NZ: hopukanga oro

en: transparencies
mi-NZ: pūataata

en: illuminations
mi-NZ: whakaahua whakamārama

en: no illustrations
mi-NZ: kāore he whakaahua

en: bibliography
mi-NZ: haurongo

en: catalogue
mi-NZ: putumōhio

en: index
mi-NZ: rārangi āwhina

en: abstract
mi-NZ: tangohanga

en: dictionary
mi-NZ: papakupu

en: encyclopaedia
mi-NZ: pukapuka taki mātauranga

en: directory
mi-NZ: rārangi kōpaki

en: project description
mi-NZ: whakaahuatanga kaupapa

en: statistics
mi-NZ: tauanga

en: programmed text books
mi-NZ: Pukapuka ako raupapa

en: patent
mi-NZ: ārai

en: standard
mi-NZ: paerewa

en: dissertation or thesis
mi-NZ: tuihinga whakapae

en: laws and legislation
mi-NZ: ngā ture

en: numeric table
mi-NZ: papatau

en: technical report
mi-NZ: pūrongo hangarau

en: examination paper
mi-NZ: pepa whakamātautau

en: literature surveys/reviews
mi-NZ: tirohanga/arotake pukapuka kounga

en: treaties
mi-NZ: tiriti

en: cartoons or comic strips
mi-NZ: pakiwaituhi, kōmeke rānei

en: other
mi-NZ: tērā atu

en: motion picture
mi-NZ: kiriata

en: visual projection
mi-NZ: matapae ataata

en: video recording
mi-NZ: hopukanga ataata

en: Serials
mi-NZ: Pukapuka Tāuhu:

en: Any type
mi-NZ: Tētahi Momo Mea:

en: Periodical
mi-NZ: Hautaka

en: Newspaper
mi-NZ: Niupepa

en: Other
mi-NZ: Ētahi atu

en: Daily
mi-NZ: Ia rā

en: Semiweekly
mi-NZ: E rua ngā wā ia wiki

en: Weekly
mi-NZ: Ia wiki

en: Biweekly
mi-NZ: Ia rua wiki

en: Semimonthly
mi-NZ: E rua wā ia marama

en: Monthly
mi-NZ: Ia marama

en: Bimonthly
mi-NZ: Ia rua marama

en: Quarterly
mi-NZ: Ia hauwhā tau

en: Three times a year
mi-NZ: E toru ngā wā i te tau

en: Semiannual
mi-NZ: E rua ngā wā ia tau

en: Annual
mi-NZ: Ia tau

en: Triennial
mi-NZ: Ia toru tau

en: Three times a week
mi-NZ: E toru ngā wā i te wiki

en: Three times a month
mi-NZ: E toru ngā wā i te marama

en: Without periodicity
mi-NZ: Me te kore rite tonu

en: Unknown
mi-NZ: Kāore i te mōhiotia

en: Any regularity
mi-NZ: Te auautanga ahokoa te momo

en: irregular
mi-NZ: tipihori

en: Picture
mi-NZ: Pikitia

en: collage
mi-NZ: whakaahua whakapiri

en: drawing
mi-NZ: tānga

en: painting
mi-NZ: peita

en: photomechanical reproduction
mi-NZ: tāruatanga hangarau-whakaahua

en: photonegative
mi-NZ: whakaahua kōataata

en: photoprint
mi-NZ: tānga whakaahua

en: picture
mi-NZ: pikitia

en: print
mi-NZ: tā

en: technical drawing
mi-NZ: tā hangarau

en: other non-projected graphic type
mi-NZ: tētahi atu momo whakaahua kāore e whakawhitia ana

en: canvas
mi-NZ: kanawehi

en: bristol board
mi-NZ: papa bristol

en: cardboard/illustration board
mi-NZ: pepamārō/papa whakaahua

en: glass
mi-NZ: karaehe

en: plaster
mi-NZ: raima uhi

en: hardboard
mi-NZ: papamārō

en: porcelaine
mi-NZ: tārai uku

en: stone
mi-NZ: kōhatu

en: wood
mi-NZ: rākau

en: mixed collection
mi-NZ: kohinga ranua

en: synthetics
mi-NZ: pueru hori

en: skin
mi-NZ: kiri

en: textile
mi-NZ: pueru

en: metal
mi-NZ: konganuku

en: paper
mi-NZ: pepa

en: others
mi-NZ: ērā atu

en: Cancel
mi-NZ: Whakakore

en: Regularity
mi-NZ: Auautanga

en: sound disc
mi-NZ: hopukanga oro

en: Year
mi-NZ: Tau

en: cr - online resource
mi-NZ: cr - rauemi ā-ipurangi

en: None
mi-NZ: Kore rawa

en: contains
mi-NZ: kei roto

en: starts with
mi-NZ: ka tīmata me te

en: is exactly
mi-NZ: ka ōrite pū

note: INPUT type=submit
en: Search
mi-NZ: Rapua

en: Authority search results
mi-NZ: Otinga rapu mana

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
mi-NZ: Ngā hua %s ki te %s o te %s

en: Summary
mi-NZ: Tīpoka

en: Close
mi-NZ: Kati

note: SCRIPT
en: Authority
mi-NZ: Mana

en: Collection
mi-NZ: Kohinga

en: online resource
mi-NZ: rauemi ā-ipurangi

en: Any word
mi-NZ: Tētahi kupu

en: Item type:
mi-NZ: Momo tuemi:

en: All item types
mi-NZ: Momo mea katoa

en: &lt;&lt; Previous
mi-NZ: &lk;&lt; O Mua

en: Location
mi-NZ: Tauwāhi

en: &lt;&lt; Previous
mi-NZ: &lk;&lt; O Mua

en: Classification
mi-NZ: Whakarōpūtanga

en: Heading ascendant
mi-NZ: Whakaupoko aupiki

en: Heading descendant
mi-NZ: Whakaupoko auheke

en: Language:
mi-NZ: Reo:

en: Series
mi-NZ: Rārangitanga

en: Subject
mi-NZ: Kaupapa

en: Online Resources:
mi-NZ: Ngā rauemi ā-ipurangi:

en: Description:
mi-NZ: Whakaahuatanga:

en: Audience
mi-NZ: Hunga pānui

en: Biography
mi-NZ: Haurongo

en: Content
mi-NZ: Ngā ihirangi

en: Periodicity
mi-NZ: Riterite tonutanga

en: Availability:
mi-NZ: Wātea:

en: Damaged (
mi-NZ: Pakaru (

en: IdRef
mi-NZ: Tohutoro tau tuakiri
