Koha 23.11.09.000 - en to it-IT translation catalogue (1699 entries)

en: Show coded information filters
it-IT: Mostra filtri per l'informazione codificata

en: Hide coded information filters
it-IT: Nascondi filtri per l'informazione codificata

en: Coded fields
it-IT: Campi codificati

en: Audience:
it-IT: Pubblico:

en: Any
it-IT: Tutti

en: juvenile, general
it-IT: giovanile, generale

en: pre-primary (0-5)
it-IT: pre-scolare (0-5)

en: primary (5-8)
it-IT: elementari (5-8)

en: children (9-14)
it-IT: ragazzi (9-14)

en: young adult
it-IT: giovane

en: adult, serious
it-IT: adulti, non fiction

en: adult, General
it-IT: adulti, generale

en: unknown
it-IT: sconosciuto

en: Physical presentation:
it-IT: Forma fisica:

en: regular print
it-IT: stampa normale

en: large print
it-IT: caratteri grandi

en: newspaper format
it-IT: formato giornale

en: Braille or Moon script
it-IT: Braille o Moon

en: microprint
it-IT: microstampa

en: hand-written
it-IT: manoscritto

en: mini-print
it-IT: mini-stampa

en: electronic resource
it-IT: risorsa elettronica

en: microform
it-IT: microforma

en: other form of textual material
it-IT: altra forma di materiale testuale

en: Literary genre:
it-IT: Genere letterario:

en: fiction
it-IT: narrativa

en: drama
it-IT: testo teatrale

en: essays
it-IT: saggi

en: humour, satire
it-IT: umorismo, satira

en: letters
it-IT: lettere

en: short stories
it-IT: racconti

en: poetry
it-IT: poesia

en: speeches, oratory
it-IT: discorsi, oratoria

en: not a literary text
it-IT: non un testo letterario

en: multiple/other literary forms
it-IT: multipla/altre forme lett.

en: Biography:
it-IT: Biografia:

en: not a biography
it-IT: non è una biografia

en: autobiography
it-IT: autobiografia

en: individual biography
it-IT: biografia singola

en: collective biography
it-IT: biografia collettiva

en: contains biographical data
it-IT: contiene dati biografici

en: Illustration:
it-IT: Illustrazione:

en: illustrations
it-IT: illustrazioni

en: maps
it-IT: mappe

en: portraits
it-IT: ritratti

en: charts
it-IT: carte

en: plans
it-IT: piani

en: plates
it-IT: tavole

en: music
it-IT: musica

en: facsimiles
it-IT: facsimili

en: coats of arms
it-IT: stemmi

en: genealogical tables
it-IT: tavole genealogiche

en: forms
it-IT: formulari

en: samples
it-IT: campioni

en: sound recordings
it-IT: registrazioni sonore

en: transparencies
it-IT: lucidi

en: illuminations
it-IT: miniature

en: no illustrations
it-IT: no illustrazioni

en: Content:
it-IT: Contenuto:

en: bibliography
it-IT: bibliografia

en: catalogue
it-IT: catalogo

en: index
it-IT: indice

en: dictionary
it-IT: dizionario

en: encyclopaedia
it-IT: enciclopedia

en: directory
it-IT: cartella

en: project description
it-IT: progetto (descrizione)

en: statistics
it-IT: statistiche

en: programmed text books
it-IT: libri di testo a percorsi predefiniti

en: patent
it-IT: brevetto

en: dissertation or thesis
it-IT: dissertazione o tesi

en: laws and legislation
it-IT: leggi e legislazione

en: numeric table
it-IT: tabella numerica

en: technical report
it-IT: rapporto tecnico

en: examination paper
it-IT: documento d'esame

en: literature surveys/reviews
it-IT: ricerche sul pubblicato/recensioni

en: treaties
it-IT: trattati

en: cartoons or comic strips
it-IT: fumetti o vignette umoristiche

en: dissertation or thesis (revised)
it-IT: dissertazione o tesi

en: religious text
it-IT: testo religioso

en: other
it-IT: altro

en: Video types:
it-IT: Tipi di video:

en: motion picture
it-IT: immagine in movimento

en: visual projection
it-IT: videoproiezioni

en: video recording
it-IT: videoregistrazioni

en: Serials
it-IT: Risorse in continuazione

en: Serial type:
it-IT: Tipologia di seriale:

en: Any type
it-IT: Qualsiasi tipo

en: Periodical
it-IT: Periodico

en: Monographic series
it-IT: Serie monografiche

en: Newspaper
it-IT: Giornale

en: Updating loose-leaf
it-IT: Pubblicazione a fogli mobili

en: Updating website
it-IT: Sito web

en: Other
it-IT: Altro

en: Periodicity:
it-IT: Periodicità:

en: Daily
it-IT: Giornaliero

en: Semiweekly
it-IT: Semisettimanale

en: Weekly
it-IT: Settimanale

en: Biweekly
it-IT: Bisettimanale

en: Semimonthly
it-IT: Semimensile

en: Monthly
it-IT: Mensile

en: Bimonthly
it-IT: Bimestrale

en: Quarterly
it-IT: Trimestrale

en: Three times a year
it-IT: Tre volte all'anno

en: Semiannual
it-IT: Semiannuale

en: Annual
it-IT: Annuale

en: Biennial
it-IT: Biennale

en: Triennial
it-IT: Triennale

en: Three times a week
it-IT: Tre volte a settimana

en: Three times a month
it-IT: Tre volte al mese

en: Without periodicity
it-IT: Senza periodicità

en: Unknown
it-IT: Sconosciuto

en: Regularity:
it-IT: Regolarità:

en: Any regularity
it-IT: Qualsiasi regolarità

en: regular
it-IT: regolare

en: normalised irregular
it-IT: irregolare normalizzato

en: irregular
it-IT: irregolare

en: Picture
it-IT: Immagini

en: drawing
it-IT: disegno

en: painting
it-IT: dipinto

en: photomechanical reproduction
it-IT: fotocopia

en: photonegative
it-IT: negativo fotografico

en: photoprint
it-IT: fotostampa

en: picture
it-IT: quadro

en: print
it-IT: stampa

en: technical drawing
it-IT: disegno tecnico

en: other non-projected graphic type
it-IT: altra grafica non proiettabile

en: canvas
it-IT: tela

en: bristol board
it-IT: cartoncino bristol

en: cardboard/illustration board
it-IT: cartone/cartellone illustrato

en: glass
it-IT: vetro

en: plaster
it-IT: gesso

en: hardboard
it-IT: cartone

en: porcelaine
it-IT: porcellana

en: stone
it-IT: pietra

en: wood
it-IT: legno

en: mixed collection
it-IT: collezione mista

en: synthetics
it-IT: sintetico

en: skin
it-IT: pelle

en: textile
it-IT: tessuto

en: metal
it-IT: metallo

en: paper
it-IT: carta

en: others
it-IT: altri

en: UNIMARC field 100 builder
it-IT: Template del campo 100 (UNIMARC)

en: Date entered on file
it-IT: Data inserita sul file

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
it-IT: Tipo di data: data 1 e data 2

en: Non required value
it-IT: Nessun valore richiesto

en: a - currently published continuing resource
it-IT: a - risorsa in continuazione in corso di pubblicazione

en: b - continuing resource no longer being published
it-IT: b - risorsa in continuazione correntemente non più pubblicata

en: c - continuing resource of unknown status
it-IT: c - risorsa in continuazione di status incerto

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
it-IT: d - monografia completa quando pubblicata o pubblicata in parti ma nello stesso anno solare

en: e - reproduction of a document
it-IT: e - riproduzione di un documento

en: f - monograph, date of publication uncertain
it-IT: f - monografia, data di pubblicazione incerta

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
it-IT: g - monografia la cui pubblicazione dura da più di un anno

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
it-IT: h - monografia con sia data di pubblicazione che di copyright/privilegio

en: i - monograph with both release/issue date and production date
it-IT: i - monografia con data di produzione e di distribuzione

en: j - document with detailed date of publication
it-IT: j - documento con data di pubblicazione dettagliata

en: k - monograph with both publication date and print date
it-IT: k - monografia con sia data di produzione e di distribuzione

en: u - Unknown publication date
it-IT: u - Data di pubblicazione sconosciuta

en: Publication date 1
it-IT: Data di pubblicazione 1

en: Publication Date 2
it-IT: Data di pubblicazione 2

en: Target audience code
it-IT: Pubblico destinatario 1

en: |- Filling character
it-IT: |- carattere di riempimento

en: a- juvenile, general
it-IT: a- giovanile, generale

en: b- pre-primary, ages 0-5
it-IT: pre-scolare (0-5)

en: c- primary, ages 5-10
it-IT: c- principale, età 5-10

en: d- children, ages 9-14
it-IT: d- ragazzi (9-14)

en: e- young adult, ages 14-20
it-IT: e- giovane adulto, età 14-20

en: k- adult, serious
it-IT: k- adulti, serio

en: m- adult, general
it-IT: m- adulti, generale

en: u- unknown
it-IT: u- sconosciuto

en: Target audience code 2
it-IT: Pubblico destinatario 2

en: Target audience code 3
it-IT: Pubblico destinatario 3

en: a- juvenile, general
it-IT: a- giovanile, generale

en: Government publication
it-IT: Pubblicazione governativa

en: a- federal/national
it-IT: a- federale/nazionale

en: b- state/province
it-IT: b- enti locali

en: c- county/department
it-IT: c- dipartimento

en: d- local(municipal, etc.)
it-IT: d- municipio ecc.

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
it-IT: e- dipartimenti intergovernativi

en: f- intergovernmental
it-IT: f- Intergovernativa

en: g- government in exile or clandestine
it-IT: g- governo in esilio o clandestino

en: h- level not determined
it-IT: h- livello non determinato

en: y- not a government publication
it-IT: y- Pubblicazione non governativa

en: z- Other
it-IT: z- Altro

en: Modified record code
it-IT: Codice Record Modificato

en: 0- unmodified record
it-IT: 0- record non modificato

en: 1- modified record
it-IT: 1- Record modificato

en: Language of cataloguing (mandatory)
it-IT: Lingua della catalogazione (obbligatorio)

en: Transliteration code
it-IT: Traslitterazione

en: a- ISO transliteration scheme
it-IT: a- Norme ISO per la traslitterazione

en: b- other
it-IT: altro

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
it-IT: c- Traslitterazioni multiple: ISO o altre regole

en: g- ALA-LC Romanization Tables
it-IT: g- ALA-LC Tabelle di romanizzazione

en: h- DIN transliteration scheme
it-IT: h- schema translitterazzione DIN

en: y- no transliteration scheme used
it-IT: y- non usato schema di traslitterazione

en: Character sets (mandatory) 1
it-IT: Set di caratteri (obbligatorio) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
it-IT: 01- ISO 646, versione IRV (caratteri latini di base)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
it-IT: 02- Registro ISO #37 (caratteri cirillici di base)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
it-IT: 03- ISO 5426 (set di caratteri latini esteso)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
it-IT: 04- ISO 5427 (set di caratteri cirillici esteso)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
it-IT: 05- ISO 5428 (caratteri greci)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
it-IT: 06- ISO 6438 (caratteri africani)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
it-IT: 07- ISO 10586 (caratteri georgiani)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
it-IT: 08- ISO 8957 (caratteri ebraici) tabella 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
it-IT: 09- ISO 8957 (caratteri ebraici) tabella 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
it-IT: 11 - ISO 5426-2 (caratteri Latini usati nelle lingue europee minori e in passato in tipografia)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
it-IT: 50- ISO 10646 Livello 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
it-IT: 50- ISO 10646 Livello 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
it-IT: Set di caratteri (obbligatorio) 2

en: non required value
it-IT: valore non richiesto

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
it-IT: 11 - ISO 5426-2 (caratteri Latini usati nelle lingue europee minori e tipografia obsoleta)

en: Additional character sets
it-IT: Set di caratteri addizionali

en: Script of title
it-IT: Caratteri del titolo

en: ba- Latin
it-IT: ba- Latino

en: ca- Cyrillic
it-IT: ca- Cirillico

en: da- Japanese - script unspecified
it-IT: da- Giapponese - alfabeto non specificato

en: db- Japanese - Kanji
it-IT: db- Giapponese - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
it-IT: dc- Giapponese - Kana

en: ea- Chinese
it-IT: ea- Cinese

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
it-IT: eb- cinese - Ideogrammi Han (versione semplificata)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
it-IT: ec- cinese - Ideogrammi Han (versione tradizionale)

en: ed- Mongolian
it-IT: ed- Mongolo

en: fa- Arabic
it-IT: fa- Arabo

en: ga- Greek
it-IT: ga- Greco

en: ha- Hebrew
it-IT: ha- Ebraico

en: ib- Burmese
it-IT: ib- Burnese

en: ic- Khmer (Cambodian)
it-IT: ic- Khmer (Cambogiano)

en: jf- Tibetan
it-IT: jf- Tibetano

en: jg- Newars' writing
it-IT: jg- scrittura Newars

en: ka- Korean
it-IT: ka- Coreano

en: ma- Georgian
it-IT: ma- georgiano

en: mb- Armenian
it-IT: mb- Armeno

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
it-IT: na- Etiope (Ge’ez)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
it-IT: nb- Tifinagh (alfabeto Berbero)

en: oa- Syriac
it-IT: oa- Siriaco

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
it-IT: pa- geroglifici (Egitto)

en: zz- Other
it-IT: zz- Altro

en: Cancel
it-IT: Cancella

en: States of authority heading code
it-IT: Codice dello status dell'intestazione di authority

en: a - established
it-IT: a- stabilito

en: c - provisional
it-IT: c- provvisorio

en: x - not applicable
it-IT: x- non applicabile

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
it-IT: ISO 10646 Livello 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
it-IT: Direzione dellla scrittura nella catalogazione

en: 0 - left to right
it-IT: 0 - da sinistra a destra

en: 1 - right to left
it-IT: 1 - da destra a sinistra

en: UNIMARC field 105 builder
it-IT: Template del campo 105 (UNIMARC)

en: Illustration codes 1:
it-IT: Illustrazione 1:

en: a - illustrations
it-IT: a - illustrazioni

en: b - maps
it-IT: b - carte geografiche

en: c - portraits
it-IT: c - ritratti

en: d - charts
it-IT: d - grafici

en: e - plans
it-IT: e - piantine

en: f - plates
it-IT: f - tavole

en: g - music
it-IT: g - musica

en: h - facsimiles
it-IT: h - facsimili

en: i - coats of arms
it-IT: i - stemmi

en: j - genealogical tables
it-IT: j - tavole genealogiche

en: k - forms
it-IT: k - formulari

en: l - samples
it-IT: l - esempi

en: m - sound recordings
it-IT: m - registrazioni sonore

en: n - transparencies
it-IT: n - diapositive

en: o - illuminations
it-IT: o - miniature

en: y - no illustrations
it-IT: y - nessuna illustrazione

en: Illustration codes 2:
it-IT: Illustrazione 2:

en: i - coats of arm
it-IT: i - stemmi

en: Illustration codes 3:
it-IT: Illustrazione 3:

en: y - no illustration
it-IT: y - nessuna illustrazione

en: Illustration codes 4:
it-IT: Illustrazione 4:

en: Form of contents codes 1:
it-IT: Forma di contenuti codici 1:

en: a - bibliography
it-IT: a - bibliografia

en: b - catalogue
it-IT: b- catalogo

en: c - index
it-IT: c - indice

en: d - abstract or summary
it-IT: d - riassunti o sommari

en: e - dictionary
it-IT: e - dizionario

en: f - encyclopaedia
it-IT: f - enciclopedia

en: g - directory
it-IT: g - elenchi

en: h - project description
it-IT: h - descrizione di progetto

en: i - statistics
it-IT: i - statistiche

en: j - programmed text book
it-IT: j - testi programmati

en: k - patent
it-IT: k - brevetto

en: m - dissertation or thesis (original)
it-IT: m - dissertazione o tesi (originale)

en: n - laws and legislation
it-IT: n - leggi e legislazione

en: o - numeric table
it-IT: o - tabella numerica

en: p - technical report
it-IT: p - report tecnico

en: q - examination paper
it-IT: q - questionari

en: r - literature surveys/reviews
it-IT: r - studi bibliografici su un soggetto/recensioni

en: s - treaties
it-IT: s - trattati

en: t - cartoons or comic strips
it-IT: t - fumetti o vignette umoristiche

en: v - dissertation or thesis (revised)
it-IT: v - dissertazione o tesi (riviste)

en: w - religious text
it-IT: w - Testo religioso

en: z - other
it-IT: z - altro

en: Form of contents codes 2:
it-IT: Forma di contenuti codici 2:

en: Form of contents codes 3:
it-IT: Forma di contenuti codici 3:

en: Form of contents codes 4:
it-IT: Forma di contenuti codici 4:

en: Conference or meeting code:
it-IT: Codice pubblicazione di convegno:

en: 0- not a conference publication
it-IT: 0- Non è una pubblicazione di convegno

en: 1- conference publication
it-IT: 1- Pubblicazione di convegno

en: Festschrift indicator:
it-IT: Indicatore festschrift:

en: 0 - not a festschrift
it-IT: 0- Non è un festschrift (studi in onore)

en: 1 - festschrift
it-IT: 1- Festschrift (studi in onore)

en: Index indicator
it-IT: Indicatore di indice

en: 0 - no index
it-IT: 0 - nessun indice

en: 1 - index present
it-IT: 1- Indice presente

en: Literature code
it-IT: Codice della biblioteca

en: a - fiction
it-IT: a - narrativa

en: b - drama
it-IT: b - testo teatrale

en: c - essays
it-IT: c - saggi

en: d - humour, satire
it-IT: d - umorismo, satira

en: e - letters
it-IT: e - epistolari

en: f - short stories
it-IT: f - racconti

en: g - poetry
it-IT: g - poesia

en: h - speeches, oratory
it-IT: h - orazioni, retorica

en: i - booklet
it-IT: i - libretto

en: y - not a literary text
it-IT: y - non è un testo letterario

en: z - multiple or other literary forms
it-IT: z - testo multiplo o altra forma letteraria

en: Biography code
it-IT: Codice biografia

en: y - not biographical
it-IT: y - non è una biografia

en: a - autobiography
it-IT: a- autobiografia

en: b - individual biography
it-IT: b- biografia individuale

en: c - collective biography
it-IT: c- biografia collettiva

en: d - contains biographical information
it-IT: d - contiene informazioni biografiche

en: UNIMARC field 106 builder
it-IT: Template del campo 106 (UNIMARC)

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
it-IT: Forma di copia: Dati codificati: Designazione del supporto (Non ripetibile)

en: handwritten
it-IT: manoscritto

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
it-IT: multimediale (per esempio una copia in regolare stampa con una microfiche di supplemento)

en: electronic
it-IT: elettronica

en: other form of material
it-IT: altra forma di materiale

en: UNIMARC field 110 builder
it-IT: Template del campo 110 (UNIMARC)

en: Type of continuing resource designator
it-IT: Designatore del tipo di risorsa in continuazione

en: periodical
it-IT: periodico

en: monographic series
it-IT: collane monografiche

en: newspaper
it-IT: giornale

en: updating loose-leaf
it-IT: pubblicazione a fogli mobili

en: updating database
it-IT: aggiornamento database

en: updating website
it-IT: aggiornamento sito web

en: journal
it-IT: periodico

en: magazine
it-IT: rivista

en: newsletter
it-IT: bollettino

en: Frequency of issue
it-IT: Frequenza

en: daily
it-IT: giornaliero

en: semiweekly (twice a week)
it-IT: due volte a settimana

en: weekly
it-IT: settimanale

en: biweekly (every two weeks)
it-IT: bisettimanale (ogni due settimane)

en: semimonthly (twice a month)
it-IT: semimensile (due volte al mese)

en: monthly
it-IT: mensile

en: bimonthly (every two months)
it-IT: bimestrale (ogni due mesi)

en: quarterly
it-IT: quadrimestrale

en: three times a year
it-IT: tre volte all'anno

en: semiannual (twice a year)
it-IT: semiannuale (due volte all'anno)

en: annual
it-IT: annuale

en: biennial (every two years)
it-IT: biennale (ogni due anni)

en: triennial (every three years)
it-IT: triennale (ogni tre anni)

en: three times a week
it-IT: tre volte a settimana

en: three times a month
it-IT: tre volte al mese

en: continuously updated
it-IT: continuamente aggiornata

en: no frequency (i.e. irregular)
it-IT: nessuna frequenza (per esempio irregolare)

en: Regularity
it-IT: Regolarità

en: not known
it-IT: sconosciuto

en: Type of material code
it-IT: Tipo del materiale

en: abstract or summary
it-IT: riassunti/sommari

en: yearbook
it-IT: annuario

en: programmed texts
it-IT: testi programmati

en: reviews
it-IT: recensione

en: law reports and digests
it-IT: rapporti legali, digesti

en: legal articles
it-IT: articoli legali

en: legal cases and case notes
it-IT: casi legali, giurisprudenza commentata

en: biography
it-IT: biografia

en: other kinds of contents
it-IT: altri tipi di contenuti

en: Nature of contents code
it-IT: Natura dei contenuti

en: Conference publication indicator
it-IT: Indicatore di pubblicazione di convegno

en: not a conference publication
it-IT: non una pubblicazione di convegno

en: conference publication
it-IT: pubblicazione di convegno

en: Title-page availability code
it-IT: Frontespizio codice disponibilità

en: in last issue of volume - loose
it-IT: nell'ultimo fascicolo del volume - sciolto

en: in last issue of volume - attached
it-IT: nell'ultimo fascicolo del volume - attaccato

en: in first issue of next volume - loose
it-IT: nel primo fascicolo del prossimo volume - sciolto

en: in first issue of next volume - attached
it-IT: nel primo fascicolo del prossimo volume - attaccato

en: published separately - free upon request
it-IT: pubblicato separatamente - libero su richiesta

en: published separately-free - sent automatically
it-IT: pubblicato separatamente-libero - spedito automaticamente

en: published separately - purchase-request
it-IT: pubblicato separatamente - acquisto-richiesta

en: unknown at time of record creation
it-IT: sconosciuto al momento della creazione del record

en: not applicable
it-IT: non applicabile

en: no title-page issued
it-IT: nessun frontespizio fascicolato

en: Index availability code
it-IT: Indice codice di disponibilità

en: each issue contains an index to its own contents - loose
it-IT: ciascun fascicolo contiene un indice ai propri contenuti - sciolto

en: in last issue of volume-loose - separately paged
it-IT: nell'ultimo fascicolo del volume-sciolto - numerato separatamente

en: in last issue of volume - unpaged
it-IT: nell'ultimo fascicolo del volume - non numerato

en: in first issue of next volume loose - separately paged
it-IT: nel primo fascicolo del prossimo volume sciolto - numerato separatamente

en: in first issue of next volume loose - unpaged
it-IT: nel primo fascicolo del prossimo volume sciolto - non numerato

en: published separately free - sent automatically
it-IT: pubblicato separatamente libero - spedito automaticamente

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
it-IT: pubblicato separatamente - legato da un editore libero - spedito automaticamente

en: published separately-bound from publisher - free upon request
it-IT: pubblicato separatamente-legato da un editore - libero su richiesta

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
it-IT: pubblicato separatamente-legato da un editore - acquisto su richiesta

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
it-IT: questa risorsa in continuazione è un supplemento o sottoserie indicizzata nella sua risorsa madre in continuazione

en: index is not available
it-IT: indice non disponibile

en: Cumulative index availability code
it-IT: Collocazione e disponibilità

en: no cumulative index or table of contents
it-IT: nessun indice cumulativo o tavola di contenuti

en: cumulative index or table of contents available
it-IT: indice cumulativo o tavola di contenuti disponibile

en: UNIMARC field 115a builder
it-IT: Template del campo 115a (UNIMARC)

en: Type of material
it-IT: Tipo del materiale

en: videorecording
it-IT: videoregistrazioni

en: Length
it-IT: Lunghezza

en: Colour indicator
it-IT: Indicatore di colore

en: black and white
it-IT: nero e bianco

en: colour
it-IT: colore

en: combination of black and white and colour
it-IT: combinazione di bianco e nero e colore

en: other (sepia, tinted, etc.)
it-IT: altro (seppia, colorato)

en: Sound indicator
it-IT: Indicatore di suono

en: sound on medium
it-IT: su mezzo sonoro

en: soundtrack separate
it-IT: colonna sonora separata

en: no sound
it-IT: no suono

en: Media for sound
it-IT: Mezzi per suono

en: optical sound track on motion picture film
it-IT: impronta di suono ottico su film

en: magnetic sound track on motion picture film
it-IT: impronta di suono magnetico su film

en: magnetic audio tape in cartridge
it-IT: nastro sonoro magnetico in cartuccia

en: sound disc
it-IT: disco sonoro

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
it-IT: impronta di suono magnetico e ottico su film

en: videotape
it-IT: nastro video

en: videodisc
it-IT: videodisco

en: magnetic audio tape on reel
it-IT: nastro sonoro magnetico su bobina

en: magnetic audio tape in cassette
it-IT: nastro sonoro magnetico in cassetta

en: Width or dimensions
it-IT: Larghezza o dimensioni

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
it-IT: Film e filmini =&gt; 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
it-IT: Film e filmini =&gt; 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
it-IT: Pellicola del film =&gt; Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
it-IT: Pellicola del film =&gt; 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
it-IT: Film e filmini =&gt; 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
it-IT: Film e filmini =&gt; 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
it-IT: Film e filmini =&gt; 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
it-IT: Film e filmini =&gt; 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
it-IT: Diapositive 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
it-IT: Diapositive (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
it-IT: Videotape 2 cm (3/4 in.)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
it-IT: Videotape 6.2 mm (1/4 in.)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
it-IT: Videotape 12.5 mm (1/2 in.)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
it-IT: Videotape 12.5 mm (1/2 in.)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
it-IT: Videotape 25 mm (1 in.)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
it-IT: Videotape 50 mm (2 in.)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
it-IT: Trasparenti 20 * 25 cm (8 * 10 in.)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
it-IT: Trasparenti 10 * 12.5 cm (4 * 5 in.)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
it-IT: Trasparenti 12.5 * 17.5 cm (5 * 7 in.)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
it-IT: Trasparenti 17.5 * 17.5 cm (7 * 7 in.)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
it-IT: Trasparenti 20 * 20 cm (8 * 8 in.)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
it-IT: Trasparenti 22.5 * 22.5 cm (9 * 9 in.)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
it-IT: Trasparenti 25 * 25 cm (10 * 10 in. )

en: Form of release - visual projection, motion picture
it-IT: Forma di distribuzione - proiezione visuale, film

en: film reel
it-IT: bobina di film

en: film cartridge
it-IT: cartuccia di film

en: film cassette
it-IT: cassetta di film

en: other film type
it-IT: altro tipo di film

en: filmstrip cartridge
it-IT: cartuccia di filmino

en: filmslip
it-IT: striscia di film

en: other filmstrip type
it-IT: altro tipo di filmino

en: film strip roll
it-IT: rotolo di film

en: slide, slide set, stereograph
it-IT: diapositiva, set di diapositiva, stereografo

en: transparency
it-IT: lucidi

en: not a motion picture or visual projection
it-IT: non un film o proiezione visuale

en: other forms of release
it-IT: altra forme di rilascio

en: Technique - videorecording, motion picture
it-IT: Tecniche - videoregistrazione, film

en: animation
it-IT: animazione

en: animation and live action
it-IT: animazione e azione di vita

en: unspecified/unknown
it-IT: non specificato/sconosciuto

en: not a motion picture or video recording
it-IT: non un film o videoregistrazione

en: Presentation format - motion picture
it-IT: Formato di presentazione - film

en: standard sound aperture (reduced format)
it-IT: apertura di suono standard (formato ridotto)

en: non-anamorphic (wide screen)
it-IT: non-anamorfico (schermo ampio)

en: anamorphic (wide screen)
it-IT: anamorfico (schermo ampio)

en: standard silent aperture
it-IT: apertura di standard muto

en: other wide screen format
it-IT: altro formato schermo profondo

en: not a motion picture
it-IT: non un film

en: Accompanying material 1
it-IT: Materiale di accompagnamento 1

en: stills
it-IT: fermi

en: script material
it-IT: materiale scritto

en: programmes and pressbooks
it-IT: programmi e pressbook

en: lobby cards
it-IT: carte d'ingresso

en: instructional materials
it-IT: materiali per istruzione

en: score or other music format
it-IT: risultato o altro formato musicale

en: set or costume designs
it-IT: serie o disegni di costume

en: other accompanying material
it-IT: altro materiale di accompagnamento

en: Accompanying material 2
it-IT: Materiale di accompagnamento 2

en: Accompanying material 3
it-IT: Materiale di accompagnamento 3

en: Accompanying material 4
it-IT: Materiale di acompagnamento 4

en: Form of release - videorecording
it-IT: Forma di distribuzione - videoregistrazione

en: videocartridge
it-IT: videoregistrazioni

en: videocassette
it-IT: videocassetta

en: videoreel
it-IT: bobina video

en: electronic videorecording (EVR)
it-IT: videoregistrazioni

en: not a videorecording
it-IT: non è una videoregistrazione

en: other videotype
it-IT: altro tipo di video

en: Presentation format - videorecording
it-IT: Formato di distribuzione - videoregistrazioni

en: EIAJ (reel)
it-IT: EIAJ (bobina)

en: Type C (reel)
it-IT: Type C (bobina)

en: Quadruplex (reel)
it-IT: Quadruplex

en: Laser optical (Reflective) videodisc
it-IT: Videodisco laser ottico (riflettente)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
it-IT: CED (capacità del disco elettronico) video disco

en: V2000 (videocassette)
it-IT: V2000 (cassetta video)

en: Video8 (videocassette)
it-IT: Videocassetta

en: Base of emulsion material - visual projection
it-IT: Base di materiale di emulsione - proiezione visuale

en: safety film
it-IT: film di sicurezza

en: film base other than safety film
it-IT: base di film diversa da film di sicurezza

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
it-IT: sintetico (plastica, vinile...)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
it-IT: collezione mista (contenente più di un tipo di base)

en: not a visual projection
it-IT: nessuna proiezione visiva

en: Secondary support material - visual projection
it-IT: Materiale di supporto secondario - proiezione visiva

en: cardboard
it-IT: cartone

en: metall
it-IT: metallo

en: metal and glass
it-IT: metallo e vetro

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
it-IT: sintetico (plastica, vinile...) e vetro

en: not present (no secondary support)
it-IT: nessun regalo (no supporto secondario)

en: Broadcast standard - videorecording
it-IT: Standard broadcast - videoregistrazione

en: 525 (e.g. NTSC)
it-IT: 525 (per esempio NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
it-IT: Template del campo 115b (UNIMARC)

en: Generation
it-IT: Generazione

en: original
it-IT: originale

en: duplicate
it-IT: duplicato

en: reference print/viewing copy
it-IT: stampa di reference/copia da vedere

en: Production elements
it-IT: Elementi di produzione

en: workprint
it-IT: stampa da lavoro

en: trims
it-IT: tagli

en: outtakes
it-IT: tagli

en: rushes
it-IT: prime stampe

en: mixing tracks
it-IT: tracce di miscelazione

en: title bands/intertitle rolls
it-IT: strisce di titolo/rotoli di intertitolo

en: production rolls
it-IT: rotoli di produzione

en: Refined categories of colour for moving pictures
it-IT: Categorie perfezionate di colori per film

en: 3 layer colour
it-IT: 3 strato di colore

en: 2 colour, single strip
it-IT: colore 2, striscia singola

en: undetermined 2 colour
it-IT: 2 colori, non determinato

en: undetermined 3 colour
it-IT: 3 colori, non determinato

en: 3 strip colour
it-IT: striscia di colore 3

en: 2 strip colour
it-IT: striscia di colore 2

en: red strip
it-IT: striscia rossa

en: blue or green strip
it-IT: striscia blu o verde

en: cyan strip
it-IT: striscia azzurra

en: magenta strip
it-IT: striscia di magenta

en: yellow strip
it-IT: striscia gialla

en: sepia tone
it-IT: tono seppia

en: other tone
it-IT: altro tono

en: tint
it-IT: tinta

en: tinted and toned
it-IT: tinteggiato e colorato

en: stencil colour
it-IT: colore di matrice

en: handcoloured
it-IT: colorato a mano

en: not applicable (item not a colour film)
it-IT: non applicabile (copia non film a colori)

en: Film emulsion (polarity)
it-IT: Emulsione di film (polarità)

en: positive
it-IT: positivo

en: negative
it-IT: fotonegativo

en: Film base
it-IT: Base di film

en: safety (triacetate)
it-IT: supporto sicuro (triacetato)

en: nitrate
it-IT: nitrato

en: safety (diacetate)
it-IT: supporto sicuro (diacetato)

en: polyester base (e.g. ester)
it-IT: base di poliestere (per esempio estere)

en: mixed base (nitrate and safety)
it-IT: base mista (nitrato e sicurezza)

en: Kind of sound for moving images
it-IT: Tipo di suono per immagini in movimento

en: monaural
it-IT: monaurale

en: stereophonic
it-IT: stereofonico

en: multichannel, surround or quadraphonic
it-IT: quadrifonico, multicanale o surround

en: mixed
it-IT: misto

en: not applicable (item is silent)
it-IT: non applicabile (la copia è muta)

en: Kind of film stock or print
it-IT: Tipo di materiale cinematografico non ancora utilizzato o stampa

en: imbibition dye transfer
it-IT: sposta assorbimento di colore

en: three layer stock
it-IT: tre strati

en: three layer stock (low fade)
it-IT: tre strati (basso scolorito)

en: duplitised stock
it-IT: materiale duplicato

en: not applicable (not a colour film)
it-IT: non applicabile (non un film a colori)

en: Deterioration stage
it-IT: Fase di deterioramento

en: nitrate - suspicious odour
it-IT: nitrato - odore sospetto

en: nitrate - pungent odour
it-IT: nitrato: odore pungente

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
it-IT: nitrato: ingiallito, perdita di colore, fading, sporco

en: nitrate - sticky
it-IT: nitrato: appiccicoso

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
it-IT: nitrato: schiuma, bolle, vescicole

en: nitrate - congealed
it-IT: nitrato: cristallizzato

en: nitrate - powder
it-IT: nitrato - polvere

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
it-IT: nitrato: deterioramento percettibile (es. odore sospetto)

en: nonnitrate - advanced deterioration
it-IT: non nitrato: deterioramento avanzato

en: nonnitrate - disaster
it-IT: non nitrato: disastro

en: no deterioration
it-IT: nessun deterioramento

en: Completeness
it-IT: Completezza

en: incomplete
it-IT: incompleto

en: complete
it-IT: completo

en: Film inspection date
it-IT: Data di esame film

en: Month
it-IT: Mese

en: Year
it-IT: Anno

en: UNIMARC field 116 builder
it-IT: Template del campo 116 (UNIMARC)

en: Specific material designation
it-IT: Designazione specifica del materiale

en: a- collage
it-IT: a- Collage

en: b- drawing
it-IT: disegno

en: c- painting
it-IT: c- dipinto

en: d- photomechanical reproduction
it-IT: d- fotocopia

en: e- photonegative
it-IT: e- fotonegativo

en: f- photoprint
it-IT: f- fotostampa

en: h- picture
it-IT: h- quadro

en: k- technical drawing
it-IT: k- disegno tecnico

en: m- mould
it-IT: m- muffa

en: z- other non-projected graphic type
it-IT: z- altra grafica non proiettabile

en: Primary support material
it-IT: Forma del materiale

en: porcelain
it-IT: porcellana

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
it-IT: pelli (pelle, pergamena, vello, ecc.)

en: textiles (including man-made fibres)
it-IT: tessuti (includono fibre fatte a mano)

en: Secondary support material
it-IT: Materiale di supporto secondario

en: no secondary support
it-IT: nessun supporto secondario

en: Colour
it-IT: Colore

en: one-colour, monochrome
it-IT: un colore, monocromatico

en: black-and-white
it-IT: nero-e-bianco

en: multicoloured
it-IT: multicolore

en: hand coloured
it-IT: matita colorata

en: Techniques (drawings, paintings) 1
it-IT: Tecniche (del disegno, pittoriche) 1

en: ||- Filling characters
it-IT: |- carattere di riempimento

en: pencil
it-IT: penna

en: graphite
it-IT: grafite

en: colour pencil
it-IT: matita colorata

en: India ink
it-IT: Inchiostro dell'India

en: lavierung India ink
it-IT: inchiostro di India lavierung

en: coal
it-IT: carbone

en: chalk
it-IT: gesso

en: black chalk
it-IT: gesso nero

en: sanguine
it-IT: sanguigna

en: water colour
it-IT: acquerello

en: gouache
it-IT: pittura a guazzo

en: pastel
it-IT: pastello

en: oil
it-IT: olio

en: felt-tip pen
it-IT: pennarello

en: stain
it-IT: colorante

en: charcoal
it-IT: carbone

en: sepia
it-IT: seppia

en: writing ink
it-IT: inchiostro per scrivere

en: casein
it-IT: caseina

en: golding
it-IT: dorato

en: encaustic
it-IT: decorato a fuoco

en: acrylics
it-IT: acrilici

en: silver point
it-IT: punto d'argento

en: air brush
it-IT: aerografo

en: Techniques (drawings, paintings) 2
it-IT: Tecniche (del disegno, pittoriche) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
it-IT: Tecniche (del disegno, pittoriche) 3

en: ||- Filling character
it-IT: |- carattere di riempimento

en: woodcut
it-IT: xilografia

en: chiaroscuro woodcut
it-IT: xilografia a chiaroscuro

en: white-line woodcut
it-IT: xilografia bianca-linea

en: heliogravure
it-IT: elioincisione

en: chromolithography
it-IT: cromolitografia

en: lino-cut
it-IT: incisione in linoleum

en: etching
it-IT: incisione all'acquaforte

en: lithography
it-IT: litografia

en: photolithography
it-IT: fotolitografia

en: zincography
it-IT: zincografia

en: algraphy
it-IT: stampa litografica

en: aquatint
it-IT: acquatinta

en: reservage (sugar aquatint)
it-IT: reservage (acquatinta allo zucchero)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
it-IT: ceramolle (fondo morbidoinciso all'acquaforte o tracciato)

en: engraving
it-IT: incisione

en: engraving in the crayon manner
it-IT: incisione nella maniera a crayon

en: Burin
it-IT: Incisione a bulino

en: drypoint
it-IT: puntasecca

en: mezzotinta (mezzotint)
it-IT: mezzotinto (maniera nera)

en: Mezzoteinte
it-IT: Maniera nera

en: monotype
it-IT: monotipo

en: silkscreen
it-IT: serigrafie

en: steel engraving
it-IT: incisione su acciaio

en: infography
it-IT: infografica

en: photocopying
it-IT: fotocopia

en: burin engraving
it-IT: incisione a bulino

en: Functional designation
it-IT: Designazione funzionale

en: aa- architectural drawing
it-IT: aa- Disegno architettonico

en: ab- resource cover
it-IT: ab- copertina di copia

en: ac- sticker
it-IT: ac- autoadesivo

en: ae- postcard
it-IT: ae- Cartolina

en: af- greetings card
it-IT: af- biglietto di auguri

en: ag- diagram
it-IT: ag- diagramma

en: ah- playing cards
it-IT: ah- carte da gioco

en: ai- flash card
it-IT: ai- Flash card

en: aj- ephemera
it-IT: aj- Ephemera

en: an- calendar
it-IT: an- calendario

en: as- place card
it-IT: as- carta del posto

en: uu- unknown
it-IT: uu- sconosciuto

en: vv- mixed
it-IT: vv- composito

en: xx- not applicable
it-IT: xx- non applicabile

en: zz- other
it-IT: zz- altro

en: UNIMARC field 117 builder
it-IT: Template del campo 117 (UNIMARC)

en: study kit
it-IT: kit di studio

en: laboratory and construction kits
it-IT: kit di laboratorio e costruzione

en: specimens (biological etc.)
it-IT: campioni (biologia)

en: minerals
it-IT: minerali

en: microscope slides
it-IT: diapositive di microscopio

en: jigsaws
it-IT: puzzles

en: tools and equipment
it-IT: strumenti e attrezzature

en: arms
it-IT: stemma

en: containers
it-IT: contenitori

en: furniture
it-IT: arredi

en: industrial production
it-IT: produzione industriale

en: machines
it-IT: macchine

en: coins
it-IT: monete

en: medals
it-IT: medaglie

en: jewellery
it-IT: gioielleria

en: transport
it-IT: mezzi di trasporto

en: textiles
it-IT: tessuti

en: clothes
it-IT: vestiti

en: games and recreation
it-IT: opere di ricreazione (come libri da colorare, giochi, puzzles, ecc.)

en: toys
it-IT: giocattoli

en: dolls
it-IT: bambole

en: models
it-IT: modelli

en: models for making
it-IT: modelli per produrre

en: dioramas
it-IT: diorama

en: replicas
it-IT: riproduzioni

en: sculptures
it-IT: sculture

en: design objects
it-IT: oggetti di design

en: artefacts
it-IT: artefatto

en: Material 1
it-IT: Materiale 1

en: wax
it-IT: cera

en: clay
it-IT: argilla

en: majolica
it-IT: maiolica

en: ceramic
it-IT: ceramica

en: ivory
it-IT: avorio

en: precious stones
it-IT: pietre preziose

en: marble
it-IT: marmo

en: basalt
it-IT: basalto

en: porphyry
it-IT: porfirio

en: precious metals
it-IT: metalli preziosi

en: bronze
it-IT: bronzo

en: copper
it-IT: rame

en: plastic
it-IT: plastico

en: Material 2
it-IT: Materiale 2

en: Material 3
it-IT: Materiale 3

en: Color
it-IT: Colore

en: UNIMARC field 120 builder
it-IT: Template del campo 120 (UNIMARC)

en: Color indicator
it-IT: Indicatore di colore

en: one color
it-IT: un colore

en: multi-color
it-IT: multicolore

en: index or name list on cartographic item itself
it-IT: indice o lista di nome sulla stessa copia cartografica

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
it-IT: indice o lista di nomi allegato al materiale cartografico sotto forma di opuscolo...

en: index or name list present but location not specified
it-IT: indice o lista di nomi presente ma localizzazione non specificata

en: no index or name lis
it-IT: nessun indice o lis di nome

en: Narrative text indicator
it-IT: Indicatore di testo narrativo

en: text on cartographic item itself
it-IT: testo sulla stessa copia cartografica

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
it-IT: testo che accompagna una copia cartografica in opuscolo, pamphlet...

en: no narrative tex
it-IT: testo non narrativo

en: Relief codes 1:
it-IT: Rilievo codici 1:

en: contours
it-IT: contorni

en: continuous tone shaded relief
it-IT: tono continuo ombrato sollievo

en: hypsometric tints - layer method
it-IT: colori ipsometrici - metodo a strati

en: hachures
it-IT: hascures

en: bathymetry - soundings
it-IT: batimetria - scandaglio

en: form lines
it-IT: linee di forma

en: spot heights
it-IT: altezze di località

en: other methods in color
it-IT: altri metodi nel colore

en: pictorially
it-IT: con illustrazioni

en: landforms
it-IT: forme di terra

en: bathymetry - isolines
it-IT: batimetria - isolinee

en: other methods of relief representation
it-IT: altri metodi di rappresentazione di rilievo

en: Relief codes 2:
it-IT: Rilievo codici 2:

en: Relief codes 3:
it-IT: Rilievo codici 3:

en: Relief codes 4:
it-IT: Rilievo codici 4:

en: Map projection
it-IT: Proiezione di pianta

en: gnomonic
it-IT: gnomonica

en: Lambert's azimuthal equal area
it-IT: Azimutale di Lambert uguale area

en: orthographic
it-IT: ortografico

en: azimuthal equidistant
it-IT: azimutale equidistante

en: stereographic
it-IT: stereografica

en: azimuthal equal area
it-IT: area azimutale equivalente

en: azimuthal, specific type unknown
it-IT: azimutale, tipo specifico sconosciuto

en: azimuthal, other known specific type
it-IT: azimutale, altro specifico tipo conosciuto

en: Goode's homolographic
it-IT: Omolografico di Goode

en: Albers equal area
it-IT: Albers uguale area

en: Bonne
it-IT: Buona

en: Lambert's conformal conict
it-IT: Conica conforme di Lambert

en: Lambert's conformal conic
it-IT: Conica conforme di Lambert

en: conic (simple)
it-IT: conica (semplice)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
it-IT: Bipolare obliquo conica conforme di Miller

en: projection of the International Map of the World
it-IT: proiezione della Mappa Internazionale del mondo

en: Tissot's conformal conic
it-IT: Conica conformale di Tissot

en: polyconic
it-IT: policonica

en: conic, specific type unknown
it-IT: conica, tipo specifico sconosciuto

en: conic, other known specific type
it-IT: conica, altro tipo specifico

en: butterfly
it-IT: farfalla

en: Lambert's cylindrical equal area
it-IT: Cilindrico di Lambert uguale area

en: sinusoidal
it-IT: sinusoidale

en: transverse Mercator
it-IT: trasversa di Mercatore

en: Plate Carree
it-IT: Equirettangolare

en: Cassini's
it-IT: Cassini

en: Oblique Mercator
it-IT: Obliqua di Mercator

en: cylindrical, specific type unknown
it-IT: cilindrico, tipo specifico sconosciuto

en: cylindrical, other known specific type
it-IT: cilindrico, altro tipo specifico conosciuto

en: Goode's homolosine
it-IT: Homolosine di Goode

en: Miller's bipolar
it-IT: Bipolare di Miller

en: polyhedric
it-IT: poliedrica

en: type of projection unknown
it-IT: tipo di proiezione sconosciuta

en: other known type
it-IT: altro tipo conosciuto

en: Prime meridian 1:
it-IT: Meridiano principale 1:

en: Greenwich, United Kingdom
it-IT: Greenwich, Regno Unito

en: Amsterdam, Netherlands
it-IT: Amsterdam, Paesi Bassi

en: Athens, Greece
it-IT: Atene (Grecia)

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
it-IT: Giakarta (Indonesia)

en: Berne, Switzerland
it-IT: Berna (Svizzera)

en: Bogota, Colombia
it-IT: Bogota (Colombia)

en: Bombay, India
it-IT: Bombay (India)

en: Brussels, Belgium
it-IT: Bruxelles (Belgio)

en: Cadiz, Spain
it-IT: Cadice (Spagna)

en: Capetown, South Africa
it-IT: Città Del Capo, Sud Africa

en: Caracas, Venezuela
it-IT: Caracas (Venezuela)

en: Copenhagen, Denmark
it-IT: Copenhagen (Danimarca)

en: Cordoba, Argentina
it-IT: Cordoba (Argentina)

en: Ferro, Canary Islands
it-IT: Ferro (Isole Canarie)

en: Helsinki, Finland
it-IT: Helsinky (Finlandia)

en: Istanbul, Turkey
it-IT: Istanbul (Turchia)

en: Julianehaab, Greenland
it-IT: Julianehaab (Groenlandia)

en: Lisbon, Portugal
it-IT: Lisbona (Portogallo)

en: London, United Kingdom
it-IT: Londra (Regno Unito)

en: Madras, India
it-IT: Madras (India)

en: Madrid, Spain
it-IT: Madrid (Spagna)

en: Mexico City, Mexico
it-IT: Città del Messico (Messico)

en: Moscow, Russia
it-IT: Mosca (Russia)

en: Munich, Germany
it-IT: Munich, Germania

en: Naples, Italy
it-IT: Napoli (Italia)

en: Oslo (Christiania), Norway
it-IT: Oslo (Christiania) (Norvegia)

en: Peking, People's Republic of China
it-IT: Pechinesi, abitanti della Repubblica Cinese

en: Philadelphia, USA
it-IT: Filadelfia (USA)

en: Pulkova (Leningrad), Russia
it-IT: Pulkova (San Pietroburgo) (Russia)

en: Rio de Janeiro, Brazil
it-IT: Rio de Janeiro (Brasile)

en: Rome, Italy
it-IT: Roma (Italia)

en: Santiago, Chile
it-IT: Santiago (Cile)

en: Stockholm, Sweden
it-IT: Stockholm (Svezia)

en: Sydney, Australia
it-IT: Sydney (Australia)

en: Tirana, Albania
it-IT: Tirana (Albania)

en: Tokyo, Japan
it-IT: Tokyo (Giappone)

en: Washington, DC, USA
it-IT: Washington (USA)

en: Prime meridian 2:
it-IT: Meridiano principale 2:

en: UNIMARC field 121a builder
it-IT: Template del campo 121a (UNIMARC)

en: Physical dimension
it-IT: Dimensione fisica

en: 2-dimensional
it-IT: Bidimensionale

en: 3-dimensional
it-IT: Tridimensionale

en: Primary cartographic image 1:
it-IT: Immagine cartografica originale 1:

en: manually and plotted
it-IT: manualmente e tracciato

en: photographically
it-IT: fotografica

en: by computer
it-IT: con il computer

en: by active remote sensing technique
it-IT: con tecniche attive di rilevazione remota

en: by passive remote sensing techniques
it-IT: con tecniche passive di rilevazione remote

en: Primary cartographic image 2:
it-IT: Immagine cartografica originale 2:

en: by active remote sensing techniques
it-IT: con tecniche attive di rilevazione remota

en: Physical medium
it-IT: Mezzo fisico

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
it-IT: sintetico (plastica, vinile...)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
it-IT: pelle (per esempio pergamena, vello)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
it-IT: tessuto che include tessuti di fibra fatta a mano (per esempio seta, cotone, nylon)

en: magnetic storage medium - computer compatible
it-IT: supporto di informazione magnetica - computer compatibile

en: magnetic storage medium - not computer compatible
it-IT: supporto di informazione magnetica - computer non compatibile

en: tracing paper
it-IT: carta lucida

en: other non photographic medium
it-IT: altro mezzo non fotografico

en: transparent or opaque flexible base positive
it-IT: base positiva trasparente o opaca flessibile

en: transparent or opaque flexible base negative
it-IT: base negativa trasparente o opaca flessibile

en: transparent or opaque non-flexible base positive
it-IT: base positiva trasparente o opaca non-flessibile

en: transparent or opaque non-flexible base negative
it-IT: base negativa trasparente o opaca non-flessibile

en: other photographic medium
it-IT: altro mezzo fotografico

en: Creation technique
it-IT: Tecnica di creazione

en: manuscript
it-IT: manoscritto

en: printing
it-IT: da stampare

en: microphotography
it-IT: microfotografia

en: the cartographic item is not a final product
it-IT: l'oggetto cartografico non è un prodotto finale

en: Form of reproduction
it-IT: Formato di riproduzione

en: by hand
it-IT: a mano

en: printed
it-IT: stampato

en: photography
it-IT: fotografica

en: transfer line print
it-IT: stampa linea di trasferimento

en: not a reproduction
it-IT: non è una riproduzione

en: Geodetic adjustment
it-IT: Adattamento geodetico

en: a- no adjustment
it-IT: a- nessuna modifica

en: b- adjusted but without grid system
it-IT: b- aggiustato ma senza il sistema di rete

en: c- adjusted with grid system
it-IT: c- aggiustato con il sistema di rete

en: x- not applicable
it-IT: x- non applicabile

en: Physical form of publication
it-IT: Forma fisica di pubblicazione

en: single
it-IT: singolo

en: in parts
it-IT: nelle parti

en: atlas including loose-leaf published atlas
it-IT: carta che include foglio-sciolto carta pubblicata

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
it-IT: come un supplemento separato a un giornale, monografia, etc.

en: bound into a journal, monograph, etc.
it-IT: rilegato in un giornale, monografia, ecc.

en: UNIMARC field 121b builder
it-IT: Template del campo 121b (UNIMARC)

en: Altitude of sensor
it-IT: Altitudine del sensore

en: terrestrial
it-IT: terrestre

en: aerial
it-IT: aereo

en: space
it-IT: spazio

en: Attitude of sensor
it-IT: Atteggiamento di sensore

en: low oblique
it-IT: basso obliquo

en: high oblique
it-IT: alto obliquo

en: vertical
it-IT: verticale

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
it-IT: Bande spettrali : 01 a 99 = numero di bande, xx = non applicabile

en: Quality of image
it-IT: Qualità dell'immagine

en: poor
it-IT: povero

en: fair
it-IT: fiera

en: good
it-IT: buono

en: very good
it-IT: molto buono

en: Cloud cover
it-IT: Nuvolosità

en: completely covered by clouds
it-IT: completamente coperto da nuvole

en: Mean value of ground resolution
it-IT: Valore medio di risoluzione terrena

en: less than 1 centimetre
it-IT: meno di 1 centimetro

en: greater than 9 kilometres
it-IT: più grande di 9 chilometri

en: Centimetres
it-IT: Centimetri

en: Decimetres
it-IT: Decimetri

en: Metres
it-IT: Metri

en: Decametres
it-IT: Decametri

en: Hectametres
it-IT: Ettometri

en: Kilometres
it-IT: Chilometri

en: UNIMARC field 122 builder
it-IT: Template del campo1225 (UNIMARC)

en: Era identifier
it-IT: Identificatore di era

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
it-IT: data che cade prima dell'anno 1 nel calendario Gregoriano , per esempio B.C.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
it-IT: data che cade dopo l'anno 1 nel calendario Gregoriano, per esempio A.D.

en: Day
it-IT: Giorno

en: Time
it-IT: Ora

en: UNIMARC field 123a builder
it-IT: Template del campo 123a (UNIMARC)

en: Type of scale:
it-IT: Tipo di scala:

en: linear scale
it-IT: scala lineare

en: angular scale
it-IT: scala angolare

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
it-IT: altro tipo di scala (per esempio, scala del tempo, scala statistica quantitativa)

en: Hemisphere:
it-IT: Emisfero:

en: west
it-IT: ovest

en: east
it-IT: est

en: north
it-IT: nord

en: south
it-IT: sud

en: Degree (complete with 0):
it-IT: Completare con degli 0:

en: Minute (complete with 0):
it-IT: Minuti (completare con degli 0):

en: Second (complete with 0):
it-IT: Secondi (completare con 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
it-IT: Template del campo 123i/j (UNIMARC)

en: UNIMARC field 124a builder
it-IT: Template del campo 124a (UNIMARC)

en: Character of image:
it-IT: Carattere d' immagine:

en: non-photographic image
it-IT: immagine non fotografica

en: photographic image
it-IT: immagine fotografica

en: remote sensing image
it-IT: immagine remota

en: UNIMARC field 124b builder
it-IT: Template del campo 124b (UNIMARC)

en: Form of cartographic item:
it-IT: Forma del materiale cartografico:

en: atlas
it-IT: atlante

en: diagram
it-IT: diagramma

en: globe
it-IT: globo

en: map
it-IT: mappa

en: model
it-IT: modello

en: profile
it-IT: profilo

en: section
it-IT: sezione

en: view
it-IT: visualizza

en: plan
it-IT: pianta

en: UNIMARC field 124c builder
it-IT: Template del campo 124c (UNIMARC)

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
it-IT: Presentazione tecnica dell'immagine fotografica o non fotografica:

en: anaglyphic
it-IT: anaglifo

en: polarized
it-IT: polarizzata

en: planimetric
it-IT: planimetrica

en: diagram map
it-IT: diagramma

en: flowline map, flow map
it-IT: mappa della linea di flusso, mappa del flusso

en: dot map
it-IT: mappa a punti

en: diagrammatric map
it-IT: mappa diagrammatica

en: choropleth
it-IT: carta a coroplete

en: chorochromatic
it-IT: carta corocromatica

en: dasymetric
it-IT: carta dasimetrica

en: isopleth
it-IT: carta isopleta

en: anamorphic
it-IT: anamorfismo

en: pictorial map
it-IT: mappa illustrata

en: spatial model on two dimensional surface
it-IT: modello spaziale su due superficie dimensionale

en: mental or cognitive map
it-IT: mappa mentale o cognitiva

en: views with horizon showing
it-IT: vedute che mostrano l'orizzonte

en: views without horizon showing
it-IT: vedute che non mostrano l' orizzonte

en: map view
it-IT: mappa visiva

en: picto map
it-IT: mappa pittorica

en: random dot map
it-IT: mappa a punti casuale

en: screened
it-IT: schermato

en: not screened
it-IT: non schermato

en: UNIMARC field 124d builder
it-IT: Template del campo 124d (UNIMARC)

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
it-IT: Posizione di piattaforma per immagine fotografica o immagine di rilevazione remota:

en: UNIMARC field 124e builder
it-IT: Template del campo 124e (UNIMARC)

en: Category of satellite for remote sensing image:
it-IT: Categoria di Satellite per Immagine di Rilevazione Remota:

en: meteorological
it-IT: meteorologico

en: earth resources
it-IT: risorse della Terra

en: space observing
it-IT: spazio da osservare

en: UNIMARC field 124f builder
it-IT: Template del campo 124f (UNIMARC)

en: Name of satellite for remote sensing image:
it-IT: Nome del satellite per immagine di rilevazione remota:

en: UNIMARC field 124g builder
it-IT: Template del campo 124g (UNIMARC)

en: Recording technique for remote sensing image:
it-IT: Registrazione tecnica per immagine di rilevazione remota:

en: false colour photography
it-IT: fotografia di falso colore

en: multispectral photography
it-IT: fotografia multispettrale

en: multispectral scanning
it-IT: scansione multispettrale

en: combination of various light emission techniques
it-IT: combinazione di varie tecniche di emissione luce

en: infrared line scanning
it-IT: linea infrarossa da esaminare

en: combination of various thermal infrared scanning
it-IT: combinazione di varie scansioni all'infrarosso

en: Sidelooking airbone radar
it-IT: Radar a visione laterale (SLAR)

en: Synthetic aperture radar
it-IT: Radar ad apertura sintetica (SAR)

en: passive microwave mapping
it-IT: microonda passiva da tracciare

en: UNIMARC field 125a builder
it-IT: Template del campo 125a (UNIMARC)

en: Type of score:
it-IT: Tipo di partitura:

en: full score, graphic score
it-IT: spartito pieno, spartito grafico

en: score (miniature or study size)
it-IT: record (miniatura o misura di studio)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
it-IT: record vocale, accompagnamento per tastiera

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
it-IT: record vocale, record di coro, accompagnamento che è stato abbassato

en: condensed score, pianoconductor score
it-IT: spartito abbreviato, spartito per piano

en: graphic score
it-IT: record grafico

en: close score (e.g. hymnals)
it-IT: record chiuso (per esempio libri di inni)

en: tablature
it-IT: tavoletta

en: choir-book
it-IT: corale

en: compressed score
it-IT: record compresso

en: pseudo-score
it-IT: pseudo-record

en: solo part
it-IT: solista

en: multiple formats
it-IT: formati multipli

en: not applicable, not a score
it-IT: non applicabile, non è uno spartito

en: Parts indicator:
it-IT: Indicatore di parti:

en: parts exist (vocal and instrumental)
it-IT: parti che esistono (vocali e strumentali)

en: instrumental parts
it-IT: parti strumentali

en: vocal parts
it-IT: parti vocali

en: parts not present
it-IT: parti non presenti

en: UNIMARC field 125b builder
it-IT: Template del campo 125b (UNIMARC)

en: Literary text indicator:
it-IT: Indicatore di testo letterario:

en: history
it-IT: storia

en: lectures, speeches
it-IT: letture, discorsi

en: instructions
it-IT: istruzioni

en: sounds
it-IT: suoni

en: reporting
it-IT: da riferire

en: memoirs
it-IT: memorie

en: rehearsals
it-IT: prove

en: interviews
it-IT: interviste

en: advertising texts
it-IT: testi pubblicitari

en: instruction (language)
it-IT: istruzione (lingua)

en: conference proceedings
it-IT: atti di convegno

en: comedy
it-IT: commedia

en: folktales
it-IT: racconti

en: sacred texts
it-IT: testi sacri

en: other types of literary text
it-IT: altri tipi di testo letterario

en: UNIMARC field 126a builder
it-IT: Template del campo 126a (UNIMARC)

en: Form of release:
it-IT: Forma di distribuzione:

en: disc
it-IT: disco

en: tape (open reel)
it-IT: nastro (bobina aperta)

en: tape (cassette)
it-IT: audiocassetta

en: tape (cartridge)
it-IT: nastro (cartuccia)

en: wire recording
it-IT: registratore a filo

en: cylinder
it-IT: cilindro

en: roll
it-IT: rotolo

en: film (sound film)
it-IT: film (film sonoro)

en: Speed:
it-IT: Velocità:

en: 1.4 m/sec(compact discs)
it-IT: 1,4 m/s (compact disc)

en: 1 7/8 in. per second
it-IT: 4,75 cm/s (1 7/8 ips)

en: 15/16 in. per second
it-IT: 2,4 cm/s (15/16 ips.)

en: 3 3/4 in. per second
it-IT: 9,5 cm/s (3 3/4 ips.)

en: 7 1/2 in. per second
it-IT: 19 cm/s (7 1/2 ips. )

en: 15 in. per second
it-IT: 38 cm/s (15 ips.)

en: 30 in. per second
it-IT: 76 cm/s (30 ips)

en: 8/10 in. per second
it-IT: 2 cm/s (8/10 ips)

en: 4/10 in. per second
it-IT: 1 cm/s (4/10 ips)

en: Kind of sound:
it-IT: Tipo di suono:

en: monoaural
it-IT: monoaurale

en: quadraphonic
it-IT: quadrifonico

en: Groove width:
it-IT: Larghezza scanalata:

en: coarse/standard
it-IT: solco ampio/standard

en: microgroove/fine
it-IT: microsolco

en: Dimensions (sound recordings):
it-IT: Dimensioni (registrazione sonora):

en: 7.62cm or 3 in.
it-IT: 7,5 cm (3 in.)

en: 12.7 cm or 5 in.
it-IT: 12,7 cm (5 in.)

en: 17.78 cm or 7 in.
it-IT: 17,78 cm (7 in.)

en: 25.4 cm or 10 in.
it-IT: 25,4 cm (10 in.)

en: 30,48 cm or 12 in.
it-IT: 30,48 cm (12 in.)

en: 40.64 cm or 16 in.
it-IT: 40,64 cm (16 in.)

en: 35.56 cm or 14 in.
it-IT: 35,56 cm (14 in.)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
it-IT: 12 cm (4 3/4 in.)

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
it-IT: 10 cm x 6,3 cm (3 7/8 x 2 1/2 in.)

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
it-IT: 13,2 cm x 9,7 cm (5 1/4 x 3 7/8 in.)

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
it-IT: 5,7 cm x 10 cm (2 1/4 x 4 in.), cilindro

en: Tape width:
it-IT: Larghezza della pagina:

en: 1/4 in.
it-IT: 6 mm (1/4 in.)

en: 1/2 in.
it-IT: 12 mm (1/2 in.)

en: 1 in.
it-IT: 2,5 cm (1 in.)

en: 2 in.
it-IT: 5 cm (2 in.)

en: 1/3 in. (8 mm)
it-IT: 8 mm (1/3 in.)

en: recording not a tape
it-IT: un nastro da non registrare

en: Tape configuration:
it-IT: Configurazione di nastro:

en: full track
it-IT: impronta piena

en: half track
it-IT: mezza impronta

en: eight track
it-IT: otto tracce

en: twelve track
it-IT: traccia dodici

en: sixteen track
it-IT: traccia sedici

en: twentyfour track
it-IT: traccia ventiquattro

en: six track
it-IT: traccia sei

en: Accompanying textual material 1:
it-IT: Materiale testuale di accompagnamento 1:

en: discography
it-IT: discografia

en: thematic index
it-IT: indice tematico

en: libretto or text
it-IT: libretto o testo

en: biography of composer
it-IT: biografia del compositore

en: biography of performer or history of ensemble
it-IT: biografia dell'esecutore o storia del complesso

en: technical or historical information on instruments
it-IT: informazione tecnica o storica sugli strumenti

en: technical information on music
it-IT: informazione tecnica su musica

en: historical information about music
it-IT: informazione storica circa la musica

en: other historical information
it-IT: altre informazioni storiche

en: ethnological information
it-IT: informazione etnologica

en: biography of arranger or transcriber
it-IT: biografia dell'arrangiatore o dell'autore della trascrizione

en: instructional material
it-IT: materiale per istruzione

en: score
it-IT: risultato

en: other accompanying textual material
it-IT: altro materiale di accompagnamento testuale

en: Accompanying textual material 2:
it-IT: Materiale testuale di accompagnamento 2:

en: Accompanying textual material 3:
it-IT: Materiale testuale di accompagnamento 3:

en: Accompanying textual material 4:
it-IT: Materiale testuale di accompagnamento 4:

en: Accompanying textual material 5:
it-IT: Materiale testuale di accompagnamento 5:

en: Accompanying textual material 6:
it-IT: Materiale testuale di accompagnamento 6:

en: Recording technique:
it-IT: Tecnica di registrazione:

en: acoustic
it-IT: acustica

en: electric
it-IT: elettrico

en: digital
it-IT: digitale

en: Special reproduction characteristics:
it-IT: Caratteristiche di riproduzione speciale:

en: NAB standard
it-IT: standard NAB

en: DBX processed
it-IT: DBX elaborato

en: digital (compact disc)
it-IT: digitale (compact disc)

en: Dolby-A encoded
it-IT: Dolby-A inserito

en: Dolby-B encoded
it-IT: Dolby-B inserito

en: Dolby-C encoded
it-IT: Dolby-C inserito

en: CX encoded
it-IT: Codifica CX

en: UNIMARC field 126b builder
it-IT: Template del campo 126b (UNIMARC)

en: Kind of disc, cylinder or tape:
it-IT: Tipo di disco, cilindro o nastro:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
it-IT: istantaneo (unico, tagliato sul posto)

en: mass produced
it-IT: prodotto in massa

en: master tape
it-IT: nastro master

en: tape duplication master
it-IT: master di duplicazione unità a nastro magnetico

en: disc master (negative)
it-IT: disco "padre" (negativo)

en: mother (positive)
it-IT: disco "madre" (positiva)

en: stamper (negative)
it-IT: disco "padre" (negativo)

en: test pressing
it-IT: testo da stampare

en: Kind of material:
it-IT: Forma del materiale:

en: wax (instantaneous)
it-IT: cera (istantaneo)

en: plastic (mass produced)
it-IT: plastica (prodotto di massa)

en: lacquered (e.g. acetate)
it-IT: laccato (per esempio acetato)

en: metal (e.g. aluminium)
it-IT: metallo (per esempio alluminio)

en: shellac pressing
it-IT: gommalacca stampante

en: plastic pressing
it-IT: plastica da stampare

en: metal and plastic (compact discs)
it-IT: metallo e plastica (compact discs)

en: paper backed
it-IT: carta scaldata

en: acetate
it-IT: acetato

en: polyester
it-IT: poliestere

en: Kind of cutting:
it-IT: Tipo di taglio:

en: lateral or combined cutting
it-IT: incisione laterale o combinata

en: vertical (hill and dale) cutting
it-IT: taglio verticale (collina e vallata)

en: UNIMARC field 127 builder
it-IT: Template del campo 127 (UNIMARC)

en: (Complete with 0 on the left)
it-IT: (Completa con 0 sulla sinistra)

en: Hours:
it-IT: Ore:

en: Minutes:
it-IT: Minuti:

en: Seconds:
it-IT: Secondi:

en: UNIMARC field 128a builder
it-IT: Template del campo 128a (UNIMARC)

en: Form of musical work:
it-IT: Forma dell'opera musicale:

en: air
it-IT: aria

en: anthem
it-IT: inno

en: ballet
it-IT: balletto

en: ballad
it-IT: ballata

en: chant, non christian
it-IT: canto, non cristiano

en: chant, christian
it-IT: canto, cristiano

en: choral-prelude
it-IT: preludio corale

en: choral
it-IT: corale

en: chanson, polyphonic
it-IT: chanson, polifonica

en: chance composition / aleatoric music
it-IT: alea / musica aleatoria

en: country music
it-IT: musica country

en: fugue
it-IT: fuga

en: hymn
it-IT: inno

en: madrigal
it-IT: madrigale

en: moving picture music
it-IT: colonna sonora di film

en: multiple forms
it-IT: forme multiple

en: nocturne
it-IT: notturno

en: prelude and fugue
it-IT: preludio e fuga

en: programme music
it-IT: programma per musica

en: rock music
it-IT: musica rock

en: rhapsody
it-IT: rapsodia

en: requiem mass
it-IT: messa da requiem

en: song
it-IT: canzone

en: symphonic poem
it-IT: poema sinfonico

en: study, exercise
it-IT: studio, esercizio

en: symphony
it-IT: sinfonia

en: variation
it-IT: variazione

en: UNIMARC field 128b builder
it-IT: Template del campo 128b (UNIMARC)

en: Instruments or voices for ensemble:
it-IT: Strumenti o voci per orchestra:

en: Horn
it-IT: Corno

en: Trumpet
it-IT: Tromba

en: Cornet
it-IT: Cornetta

en: Baritone
it-IT: Baritono

en: Ethnic brass
it-IT: Tamburo etnico

en: Unspecified brass
it-IT: Ottone non specificato

en: Other brass
it-IT: Altro ottone

en: Mixed chorus
it-IT: Coro misto

en: Women's chorus
it-IT: Coro di donne

en: Men's chorus
it-IT: Coro di uomini

en: Children's chorus
it-IT: Coro di bambini

en: Ethnic chorus
it-IT: Coro etnico

en: Unspecified chorus
it-IT: Coro non specificato

en: Full orchestra
it-IT: Orchesta completa

en: Chamber orchestra
it-IT: Orchestra da camera

en: String orchestra
it-IT: Orchestra d'archi

en: Band
it-IT: Banda

en: Larger ensemble brass band
it-IT: Grande orchestra di ottoni

en: Ethnic orchestra
it-IT: Orchesta etnica

en: Unspecified orchestra
it-IT: Orchestra non specificata

en: Other orchestra
it-IT: Altra orchestra

en: Xylophone
it-IT: Xilofono

en: Drum
it-IT: Tamburo

en: Ethnic percussion
it-IT: Percussioni etniche

en: Unspecified percussion
it-IT: Percussione non specificata

en: Other percussion
it-IT: Altre percussioni

en: Violon
it-IT: Violino

en: Cello
it-IT: Violoncello

en: Double bass
it-IT: Contrabbasso

en: Viol
it-IT: Viola da gamba

en: Ethnic bowed strings
it-IT: Stringhe ad arco etniche

en: Unspecified bowed strings
it-IT: Archi non specificato

en: Other bowed strings
it-IT: Altri strumenti ad arco

en: Unspecified
it-IT: Non specificato

en: Synthesizer
it-IT: Sintetizzatore

en: Tape
it-IT: Nastro

en: Computer
it-IT: File di computer

en: Unspecified electronic
it-IT: Elettronica non specificata

en: Other electronic
it-IT: Altra elettronica

en: Piano
it-IT: Pianoforte

en: Organ
it-IT: Organo

en: Harpsichord
it-IT: Clavicembalo

en: Clavicorde
it-IT: Clavicordo

en: Continuo
it-IT: Basso continuo

en: Ethnic keyboard
it-IT: Tastiera etnica

en: Unspecified keyboard
it-IT: Tastiera non specificata

en: Autre
it-IT: Altro

en: Mezzosoprano
it-IT: Mezzo soprano

en: Alto
it-IT: Contralto

en: Tenor
it-IT: Tenore

en: Bass
it-IT: Basso

en: Counter tenor
it-IT: Contraltista

en: Voices high voice
it-IT: Voci registro alto

en: Voices medium voice
it-IT: Voci registro medio

en: Voices low voice
it-IT: Voci registro basso

en: Ethnic voices
it-IT: Voci etniche

en: Unspecified voices
it-IT: Voci non specificate

en: Harp
it-IT: Arpa

en: Guitar family
it-IT: Chitarra (famiglia)

en: Lute family
it-IT: Liuti (famiglia)

en: Mandolin
it-IT: Mandolino

en: Ethnic plucked string
it-IT: Pizzicato etnico

en: Ethnic plucked strings
it-IT: Pizzicati etnici

en: Unspecified plucked strings
it-IT: Pizzicati (non specificato)

en: Other plucked strings
it-IT: Altro pizzicato

en: Flute
it-IT: Flauto

en: Clarinet
it-IT: Clarinetto

en: Bassoon
it-IT: Fagotto

en: Piccolo
it-IT: Ottavino

en: Cor anglais
it-IT: Corno inglese

en: Bass clarinet
it-IT: Clarinetto basso

en: Recorder
it-IT: Registratore

en: Saxophone
it-IT: Sassofono

en: Ethnic woodwinds
it-IT: Fiati etnici

en: Unspecified woodwinds
it-IT: Fiati non specificati

en: Other woodwinds
it-IT: Altri fiati

en: UNIMARC field 128c builder
it-IT: Template del campo 128c (UNIMARC)

en: Instruments or voices for soloists
it-IT: Strumenti o voci per solisti

en: UNIMARC field 130 builder
it-IT: Template del campo 130 (UNIMARC)

en: Specific material designation:
it-IT: Designazione specifica del materiale:

en: aperture card
it-IT: carta di apertura

en: microform cartridge
it-IT: cartuccia di microforma

en: microfilm cassette
it-IT: microfilm in cassetta

en: microfilm reel
it-IT: microfilm in bobina

en: microfiche cassette
it-IT: cassetta di microfiche

en: micro opaque
it-IT: microopaque

en: microfilm slip
it-IT: striscia di microfilm

en: Polarity:
it-IT: Polarità:

en: mixed polarity
it-IT: polarità mista

en: Dimensions:
it-IT: Dimensioni:

en: 3 x 5 in.
it-IT: 8 x 13 cm

en: 4 x 6 in.
it-IT: 11 x 15 cm

en: 6 x 9 in.
it-IT: 16 x 23 cm

en: Reduction ratio:
it-IT: Rapporto di riduzione:

en: low reduction
it-IT: bassa riduzione

en: Normal (16x - 30x)
it-IT: Riduzione normale (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
it-IT: alta riduzione (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
it-IT: molto alta (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
it-IT: riduzione ultra alta (91x -)

en: varies
it-IT: varie

en: Specific reduction ratio
it-IT: Rapporto di riduzione specifico

en: Color:
it-IT: Colore:

en: monochrome
it-IT: monocromatico

en: color
it-IT: colore

en: Emulsion on film:
it-IT: Emulsione del film:

en: silver halide
it-IT: ologenuro d'argento

en: vesicular
it-IT: vescicolare

en: mixed emulsion
it-IT: emulsione mista

en: Generation:
it-IT: Generazione:

en: first generation (Master)
it-IT: prima generazione (master)

en: printing master
it-IT: master da stampare

en: service copy
it-IT: copia di servizio

en: mixed generations
it-IT: generazioni miste

en: Base of film:
it-IT: Striscia di microfilm:

en: safety base
it-IT: base di sicurezza

en: not a safety base
it-IT: non una base di sicurezza

en: UNIMARC field 135a builder
it-IT: Template del campo 135a (UNIMARC)

en: Type of electronic resource:
it-IT: Tipo di risorsa elettronica:

en: numeric
it-IT: numerico

en: computer program(s)
it-IT: programma(i) di computer

en: representational
it-IT: che rappresenta la realtà

en: text
it-IT: testo

en: combination
it-IT: combinazione

en: UNIMARC field 140 builder
it-IT: Template del campo 140 (UNIMARC)

en: Illustration - Book 1:
it-IT: Illustrazione 1:

en: ornamental letter
it-IT: lettera ornamentale

en: miniature
it-IT: miniatura

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
it-IT: rubrica (i.e. intestazione ecc. in lettere speciali)

en: frontispiece
it-IT: frontespizio

en: portrait
it-IT: ritratto

en: vedute
it-IT: veduta

en: Illustration - Book 2:
it-IT: Illustrazione 2:

en: Illustration - Book 3:
it-IT: Illustrazione 3:

en: Illustration - Book 4:
it-IT: Illustrazione 4:

en: Portrait
it-IT: Ritratto

en: Illustration - Full page plates 1:
it-IT: Illustrazioni a pagina intera 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
it-IT: Illustrazioni a pagina intera 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
it-IT: Illustrazioni a pagina intera 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
it-IT: Illustrazioni a pagina intera 4:

en: Illustration - Technique:
it-IT: Illustrazioni - tecniche:

en: Form of contents 1:
it-IT: Forma di contenuti 1:

en: religious work
it-IT: lavoro religioso

en: catechism
it-IT: catechismo

en: devotional literature
it-IT: letteratura devozionale

en: sermon
it-IT: sermone

en: service books
it-IT: libri di servizio

en: scientific work
it-IT: lavoro scientifico

en: discussion, dissertation, thesis
it-IT: tesi

en: social customs
it-IT: usanza sociale

en: legal work
it-IT: lavoro legale

en: political work
it-IT: lavoro politico

en: ephemera
it-IT: pubblicazioni effimere

en: reference work
it-IT: lavoro di reference

en: library catalogue
it-IT: catalogo

en: calendar
it-IT: balendario

en: encyclopedia
it-IT: enciclopedia

en: historical work
it-IT: lavoro storico

en: polemical treatise
it-IT: trattato polemico

en: discursive work
it-IT: lavoro discorsivo

en: commemorative work
it-IT: opera commemorativa

en: instructional work
it-IT: lavoro di istruzione

en: manual
it-IT: manuale

en: textbook
it-IT: libro di testo

en: record-keeping work
it-IT: lavoro record-da trattenere

en: recreations
it-IT: ricreazioni

en: version of a work
it-IT: versione di un lavoro

en: Form of contents 2:
it-IT: Forma di contenuti 2:

en: Form of contents 3:
it-IT: Forma di contenuti 3:

en: Form of contents 4:
it-IT: Forma di contenuti 4:

en: Literature:
it-IT: Letteratura:

en: romance
it-IT: romanticismo

en: novel
it-IT: romanzo

en: novella
it-IT: racconto

en: fable
it-IT: favola

en: fairy tale
it-IT: favola

en: allegory
it-IT: allegoria

en: legend
it-IT: legenda

en: parable
it-IT: parabola

en: short story
it-IT: racconto

en: essay, feuilleton
it-IT: saggio, romanzo

en: miscellane
it-IT: miscellanea

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
it-IT: massime, aforismi, proverbi, aneddoti

en: juvenile literature
it-IT: letteratura giovanile

en: chronicle
it-IT: cronaca

en: memoir
it-IT: memoria

en: diary
it-IT: giorno

en: hagiography
it-IT: agiografia

en: travelogue
it-IT: documentario su un viaggio

en: mystic literature
it-IT: letteratura devozionale

en: oratory, speeches
it-IT: oratoria, parole

en: multiple or other
it-IT: multiplo o altro

en: Biography:
it-IT: Biografia:

en: contains biographical information
it-IT: contiene informazione biografica

en: not biographical
it-IT: non è una biografia

en: multiple or other form
it-IT: multipla/altre forme lett.

en: Support material - Book:
it-IT: Materiale di supporto - libro:

en: paper, general
it-IT: carta, in generale

en: hand-made paper
it-IT: carta fatta a mano

en: rice paper
it-IT: carta di riso

en: wood-pulp paper
it-IT: carta di pasta di legno

en: parchment, vellum
it-IT: pergamena

en: Support material - Plates:
it-IT: Materiale di supporto - tavole:

en: Watermark:
it-IT: Filigrana:

en: paper does not contain watermark
it-IT: carta non filigranata

en: paper contains watermark
it-IT: carta filigranata

en: Printer's device:
it-IT: Stampante:

en: printer's device not present
it-IT: stampante non presente

en: printer's device present
it-IT: stampante presente

en: Publisher's device:
it-IT: Stemma dell'editore:

en: publisher's device not present
it-IT: dispositivo dell'editore non presente

en: publisher's device present
it-IT: dispositivo dell'editore presente

en: Ornamental device:
it-IT: Dispositivo ornamentale:

en: ornamental device not present
it-IT: dispositivo ornamentale non presente

en: ornamental device present
it-IT: dispositivo ornamentale presente

en: UNIMARC field 141 builder
it-IT: Template del campo 141 (UNIMARC)

en: Binding material 1:
it-IT: Materiale usato per la rilegatura 1:

en: leather
it-IT: cuoio

en: cloth
it-IT: stoffa

en: unbound
it-IT: non rilegato

en: Binding material 2:
it-IT: Materiale usato per la rilegatura 2:

en: Binding material 3:
it-IT: Materiale usato per la rilegatura 3:

en: Types of binding:
it-IT: Tipi di legatura:

en: original, i.e. primary
it-IT: originale, per esempio principale

en: rebound
it-IT: rilegato di nuovo

en: modern
it-IT: moderno

en: restored, facsimile
it-IT: restaurata, facsimile

en: restored, imitation
it-IT: restaurata, imitazione

en: work bound with another
it-IT: lavoro legato con un altro

en: Bound with:
it-IT: Rilegato con:

en: single item
it-IT: copia singola

en: bound with one or more others
it-IT: legato con uno o più altri

en: State of preservation - Binding:
it-IT: Stato di conservazione - rilegatura:

en: excellent
it-IT: ottimo

en: worn
it-IT: consumato

en: damaged
it-IT: danneggiato

en: broken back
it-IT: ritorno rotto

en: missing
it-IT: mancante

en: State of preservation - Body of the book 1 :
it-IT: Stato di conservazione dell'esemplare 1:

en: restored
it-IT: restaurato

en: State of preservation - Body of the book 2 :
it-IT: Stato di conservazione dell'esemplare 2:

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
it-IT: Plugin per Unimarc 146$a

en: Type of Performance Medium
it-IT: Tipo di mezzo della performance

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
it-IT: Plugin per Unimarc 146$b

en: Number of instruments or voices
it-IT: Numero di strumenti o voci

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
it-IT: un numero tra 0 e 99 (inclusi)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
it-IT: Un numero tra 0 e 99 (inclusi)

en: Category of instrument or voice
it-IT: Categoria di strumento o voce

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
it-IT: Numero di mani / suonatori, chiavi degli strumenti

en: Other (position 7)
it-IT: Altro (posizione 7)

en: Other (position 8)
it-IT: Altro (posizione 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
it-IT: Plugin per Unimarc 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
it-IT: Plugin per Unimarc 146$d

en: Number of ensembles
it-IT: Numero di orchestre

en: Category of ensemble
it-IT: Categoria dell'orchestra

en: Number of real parts
it-IT: Numero reale delle parti

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
it-IT: Plugin per Unimarc 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
it-IT: Plugin per Unimarc 146$f

en: Number of instruments
it-IT: Numero di strumenti

en: Category of instrument
it-IT: Categoria dello strumento

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
it-IT: Plugin per Unimarc 146$h

en: Number of parts
it-IT: Numero di parti

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
it-IT: un numero tra 0 e 999 (inclusi)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
it-IT: Un numero tra 0 e 999 (inclusi)

en: Category
it-IT: Categoria

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
it-IT: Plugin per Unimarc 146$i

en: Number of players
it-IT: Numero di esecutori

en: UNIMARC field 181-2 builder
it-IT: Unimarc 181-2 builder

en: System code :
it-IT: Codice sistema:

en: RDA Carrier
it-IT: Formati RDA

en: RDA Content
it-IT: RDA Contenuto

en: RDA fr Carrier
it-IT: RDA fr Formato

en: UNIMARC field 181a builder
it-IT: Unimarc 181a (builder)

en: Content Form
it-IT: Contenuto

en: a - dataset
it-IT: a- dataset

en: b - image
it-IT: b - immagine

en: c - movement
it-IT: c - movimento

en: d - music
it-IT: d - musica

en: e - object
it-IT: e- oggetto

en: f - program
it-IT: f - programma

en: g - sounds
it-IT: g - suoni

en: h - spoken word
it-IT: h - parlato

en: i - text
it-IT: i - testo

en: m - multiple contents forms
it-IT: m - contenuti multiformato

en: z - other content form
it-IT: z - altro formato contenuto

en: Extent of applicability
it-IT: Campo di applicabilità

en: 0 - none
it-IT: 0 - nessuno

en: 1 - some
it-IT: 1 - alcuni

en: 2 - substantial
it-IT: 2 - sostanziale

en: 3 - predominate
it-IT: 3 - predominante

en: 4 - full
it-IT: 4 - completo

en: # - position not used
it-IT: # - posizione non usata

en: UNIMARC field 181b builder
it-IT: Unimarc 181b (builder)

en: Specification of Type
it-IT: Specificazione del tipo

en: a - notated
it-IT: a - annotato

en: b - performed
it-IT: b - eseguito

en: c - cartographic
it-IT: c - cartografico

en: Specification of Motion
it-IT: Specificazione del movimento

en: a - moving
it-IT: a - in movimento

en: b - still
it-IT: b - ferma

en: x - not applicable (resource is not an image)
it-IT: x - non applicabile (non è un'immagine)

en: Specification of Dimensionality
it-IT: Specifica della dimensioni

en: a - two-dimensional
it-IT: a - bidimensionale

en: b - three-dimensional
it-IT: b - tridimensionale

en: Sensory Specification 1
it-IT: Specifica sensoriale 1

en: a - aural
it-IT: a - uditiva

en: b - gustatory
it-IT: b - gustativa

en: c - olfactory
it-IT: c- olfattiva

en: d - tactile
it-IT: d - tattile

en: e - visual
it-IT: e - visuale

en: Sensory Specification 2
it-IT: Specifica sensoriale 2

en: Sensory Specification 3
it-IT: Specifica sensoriale 3

en: UNIMARC field 181c builder
it-IT: Template UNIMARC 181c

en: Content Type
it-IT: Tipo di contenuto

en: cri - cartographic image
it-IT: cri - immagine cartografica

en: crm - cartographic moving image
it-IT: crm - immagine cartografia in movimento

en: crt - cartographic tactile image
it-IT: crt - immagine cartografica tattile

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
it-IT: crn - forma tridimensionale cartografica tattile

en: crd - cartographic dataset
it-IT: crd - dataset cartografico

en: a - audio
it-IT: a- audio

en: h - microform
it-IT: h- microforma

en: UNIMARC field 210c builder
it-IT: Template del campo 210c (UNIMARC)

en: Search for authority type: EDITORS
it-IT: Cerca nell' Authority: EDITORS

en: None
it-IT: Nessuno

en: Heading A-Z
it-IT: Intestazioni A-Z

en: Heading Z-A
it-IT: Intestazioni Z-A

en: contains
it-IT: contiene

en: starts with
it-IT: comincia con

en: is exactly
it-IT: è esattamente

note: INPUT type=submit
en: Search
it-IT: Cerca

en: Authority search results
it-IT: Risultati di ricerca sull'authority

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
it-IT: Risultati %s a %s di %s

en: No results found
it-IT: Nessun risultato trovato

en: Summary
it-IT: Breve descrizione

en: Heading type
it-IT: Tipo di intestazione

en: Used
it-IT: Utilizzato

en: Get it!
it-IT: Scegli questo!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
it-IT: %s volte

en: Choose
it-IT: Scegliere

en: Close
it-IT: Chiudi

en: UNIMARC field 225a builder
it-IT: Template del campo 225a (UNIMARC)

en: Collection
it-IT: Serie

en: Select a collection
it-IT: Seleziona una collana

en: OR new collection:
it-IT: O una nuova serie:

en: # - undetermined
it-IT: #- non determinato

en: 1 - free-to-read
it-IT: 1 - gratis-da-leggere

en: 2 - free-to-read, partly
it-IT: 2 - gratis-da-leggere, parziale

en: 3 - free-to-read, after embargo
it-IT: 3 - gratis-da-leggere, dopo embargo

en: 4 - fully
it-IT: 4 - completamente

en: # - no attempt to code
it-IT: # - nessun tentativo di codifica

en: UNIMARC field 4XX builder
it-IT: Template del campo 4XX (UNIMARC)

en: Search on
it-IT: Cerca su

en: Any word
it-IT: Qualsiasi parola

en: Item type:
it-IT: Tipo di copia:

en: All item types
it-IT: Tutti i tipi di copia

note: INPUT type=submit
en: Start search
it-IT: Ricerca

en: Search results
it-IT: Cerca risultati

en: &lt;&lt; Previous
it-IT: &lt;&lt; Precedente

en: Next&gt;&gt;
it-IT: Successivo&gt;&gt;

en: Item count
it-IT: Conteggio delle copie

en: Location
it-IT: Collocazione

en: Clear field
it-IT: Cancella il campo

en: &lt;&lt; Previous
it-IT: &lt;&lt; Precedente

en: Next&gt;&gt;
it-IT: Successivo&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
it-IT: Template del campo 686a (UNIMARC)

en: Classification
it-IT: Classificazione

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
it-IT: Inserisci un valore nella classificazione. Verrà fatta un copia dal campo 686$a dell'authority nel 686$a del bibliografico.

en: Authority type
it-IT: Tipo di authority

en: Main entry ($a only)
it-IT: Accesso principale (solo $a)

en: Main entry
it-IT: Accesso principale

en: Anywhere
it-IT: Tutti i campi

en: Sort by
it-IT: Ordina per

en: No order
it-IT: Nessun ordine

en: Heading ascendant
it-IT: Intestazioni crescenti

en: Heading descendant
it-IT: Intestazioni decrescenti

en: UNIMARC leader builder
it-IT: Template del Leader (UNIMARC)

en: 1-4 Record length
it-IT: 1-4 Lunghezza del record

en: (auto-calculated)
it-IT: (calcolato automaticamente)

en: 5- Record status
it-IT: 5- Status del record

en: c - Corrected or updated record
it-IT: c- Record corretto o rivisto

en: c - Corrected record
it-IT: c- Record corretto o rivisto

en: d - Deleted record
it-IT: d - Cancella il record

en: n - New record
it-IT: n - Nuovo record

en: o - Previously issued higher level record
it-IT: o - record di livello inferiore di altro precedentemente fornito a livello più alto

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
it-IT: p - record precedentemente fornito incompleto (CIP)

en: 6- Type of record
it-IT: 6- Tipo di record

en: a - Language materials, printed
it-IT: a - Materiale testuale

en: b - Language materials, manuscript
it-IT: b - materiale manoscritto

en: c - Music scores, printed
it-IT: c - partiture musicali a stampa

en: d - Music scores, manuscript
it-IT: d- Spartiti musicali manoscritti

en: e - Cartographic materials, printed
it-IT: e- Materiale cartografico a stampa

en: f - Cartographic materials, manuscript
it-IT: f - Materiale cartografico manoscritto

en: g - Projected and video material
it-IT: g - materiale video e proiettato

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
it-IT: i - registrazioni sonore non musicali

en: j - Sound recordings, musical performance
it-IT: j - registrazioni sonore musicali

en: k - Two-dimensional graphics
it-IT: k - Grafica bidimensionale non proiettabile

en: l - Electronic resources
it-IT: l - risorsa elettronica

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
it-IT: r- Manufatti tridimensionali o oggetti presenti in natura

en: 7- Bibliographic level
it-IT: 7- Livello bibliografico

en: a - Analytic (component part)
it-IT: a - Parte componente (analitico)

en: i - Integrating resource
it-IT: i - risorsa integrativa

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
it-IT: c - collezione

en: m - Monographic - Bibliographic item
it-IT: m - monografia

en: s - Serial - Bibliographic item
it-IT: s - risorsa in continuazione

en: 8- Hierarchical level code
it-IT: 8- Livello gerarchico

en: - Hierarchical relationship undefined
it-IT: - Livello gerarchico non definito

en: 0 - No hierarchical relationship
it-IT: 0 - Nessuna relazione gerarchica

en: 1 - Highest level record
it-IT: 1 - Livello record maggiore

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
it-IT: 9-16 indicatore/sottocampi/lunghezza

en: (auto-filled)
it-IT: (riempito automaticamente)

en: 17- Encoding level
it-IT: 17- Livello di codifica

en: Full level ("item in hand")
it-IT: Completo

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
it-IT: 1 - Sottolivello 1 (senza "copia in mano")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
it-IT: 2 - Sottolivello 2. Il record è una prepubblicazione (Cataloguing In Publication)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
it-IT: 3 - Sottolivello 3. Record incompleto

en: 18- Descriptive cataloging form
it-IT: 18 - Modulo per la catalogazione descrittiva

en: - In full ISBD form
it-IT: - Nella forma ISBD

en: i - In partial or incomplete ISBD form
it-IT: i - il record è parzialmente conforme a ISBD

en: n - In non-ISBD form
it-IT: n - il record non è conforme a ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
it-IT: 19-24 Mappa d'accesso &amp; lunghezze

en: c - Corrected or revised
it-IT: c- Corretto o rivisto

en: d - Deleted
it-IT: d- Cancellato

en: n - New
it-IT: n- Nuovo

en: x - Authority entry record
it-IT: x - Record di authority

en: y - Reference entry record
it-IT: y - Record di reference

en: z - General explanatory entry record
it-IT: z - Record di spiegazione generale

en: 7-8 Undefined
it-IT: 7-8 Non definito

en: 9- Type of entity
it-IT: 9- Tipo di record

en: a - Personal name entry
it-IT: a - Nome di persona

en: b - Corporate name entry
it-IT: b - Nome di ente

en: c - Territorial or geographical name
it-IT: c - Nome geografico

en: e - Family name
it-IT: e - Nome di famiglia

en: f - Uniform name
it-IT: f - Nome uniforme

en: g - Collective uniform name
it-IT: g - Nome d'ente uniforme

en: h - Name/title
it-IT: h - Nome/titolo

en: i - Name/collective uniform title
it-IT: i - Nome/titolo uniforme

en: j - Topical subject
it-IT: j - Soggetto topico

en: k - Place access
it-IT: k - Luogo

en: l - Form, genre or physical characteristics
it-IT: l - Forma, genere o caratteristiche fisiche

en: 10-16 indicator/subfields/size
it-IT: 10-16 indicatori/sottocampi/dimensione

en: 3 - Partial
it-IT: 3 - Parziale

en: 18-19 Undefined
it-IT: 18-19 Non definito

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
it-IT: 20-24 Mappa d'accesso &amp; lunghezze

en: , adapter
it-IT: , adattatore

en: , annotator
it-IT: , postillatore

en: , author of afterword
it-IT: , autore della postfazione

en: , prefacer
it-IT: , prefatore

en: , bibliographic antecedent
it-IT: , autore dell'opera antecedente

en: , collaborator
it-IT: , collaboratore

en: , commentator
it-IT: , commentatore

en: , compiler
it-IT: , compilatore

en: , composer
it-IT: , compositore

en: , conceptor
it-IT: , ideatore

en: , degree-grantor
it-IT: , istituzione garante del diploma

en: , editor
it-IT: , curatore

en: , founder
it-IT: , fondatore

en: , illustrator
it-IT: , illustratore

en: , lyricist
it-IT: , paroliere

en: , organiser of meeting
it-IT: , organizzatore del convegno

en: , other
it-IT: , altro

en: , photographer
it-IT: , fotografo

en: , presenter
it-IT: , presentatore

en: , publisher
it-IT: , editore

en: , publishing director
it-IT: , direttore editoriale

en: , research team head
it-IT: , capo gruppo di ricerca

en: , reviewer
it-IT: , revisore

en: , redactor
it-IT: , redattore

en: , thesis advisor
it-IT: , relatore

en: , translator
it-IT: , traduttore

en: Main Author
it-IT: Autore

en: Corporate Author (Main)
it-IT: Autore (Ente)

en: Coauthor
it-IT: Coautore

en: Secondary Author
it-IT: Autore secondario

en: Corporate Author (Coauthor)
it-IT: Ente collettivo - responsabilità alternativa

en: Corporate Author (Secondary)
it-IT: Autore secondario (Ente)

en: Language:
it-IT: Lingua:

en: of intermediate text,
it-IT: del testo intermedio,

en: of original work,
it-IT: dell'opera originale,

en: of summary,
it-IT: del riassunto,

en: of contents page,
it-IT: dei contenuti,

en: of title page,
it-IT: del frontespizio,

en: of title proper,
it-IT: del titolo proprio,

en: of libretto,
it-IT: del libretto,

en: of accompanying material,
it-IT: del materiale allegato,

en: of subtitles,
it-IT: dei sottotitoli,

en: Country:
it-IT: Paese:

en: Series
it-IT: Serie

en: series
it-IT: serie monografica

en: Classification:
it-IT: Classificazione:

en: Contents note:
it-IT: Nota di contenuto:

en: Provenance note:
it-IT: Nota di provenienza:

en: Bibliography:
it-IT: Bibliografia:

en: Thesis:
it-IT: Tesi:

en: SUDOC serial history:
it-IT: SUDOC (seriali):

en: Subject - Personal Name
it-IT: Nome di persona usato come soggetto

en: Subject - Corporate Author
it-IT: Nome di ente collettivo usato come soggetto

en: Subject - Family
it-IT: Nome di famiglia usato come soggetto

en: Subject - Author/Title
it-IT: Nome e titolo usati come soggetto

en: Subject - Topical Name
it-IT: Nome comune usato come soggetto

en: Subject - Geographical Name
it-IT: 607 Nome geografico usato come soggetto

en: Subject - Form
it-IT: Intestazione formale come soggetto

en: Subject
it-IT: Soggetto

en: Subject Category
it-IT: Categoria di soggetto

en: Online Resources:
it-IT: Risorse online:

en: Click here to access online
it-IT: Clicca per accedere alla risorsa online

en: Publication:
it-IT: Pubblicazione:

en: Description:
it-IT: Descrizione:

en: Linked with:
it-IT: Collegato con:

en: Audience
it-IT: Pubblico

en: Physical presentation
it-IT: Forma fisica

en: electronic ressource
it-IT: risorsa elettronica

en: Literary genre
it-IT: Genere letterario

en: Biography
it-IT: Biografia

en: Illustration
it-IT: Illustrazioni

en: Content
it-IT: Contenuto

en: Video types
it-IT: Tipi di video

en: Serial type
it-IT: Tipologia di seriale

en: Periodicity
it-IT: Regolarità

en: Translation of
it-IT: Traduzione di

en: Set Level
it-IT: Opera superiore

en: Piece-Analytic Level
it-IT: Spoglio

en: Uniform Title
it-IT: Titolo uniforme

en: Uniform Conventional Heading
it-IT: Intestazione uniforme convenzionale

en: Edition Statement
it-IT: Dati di edizione

en: Click here to access online
it-IT: Clicca per accedere alla risorsa online

en: Audio file
it-IT: File audio

en: Play this sample
it-IT: Esegui questo campione

en: Availability:
it-IT: Disponibilità:

en: No items available
it-IT: Nessuna copia disponibile

en: Items available for loan:
it-IT: Copie disponibili per il prestito:

en: Call number:
it-IT: Collocazione:

en: Items available for reference:
it-IT: Copie disponibili per la consultazione:

en: Checked out (
it-IT: Prestato (

en: Withdrawn (
it-IT: Ritirata (

en: Lost (
it-IT: Perduto (

en: Damaged (
it-IT: Danneggiato (

en: On order (
it-IT: Ordinato (

en: In transit (
it-IT: In transito (

en: On hold (
it-IT: In attesa (
