Koha 23.11.09.000 - en to id translation catalogue (207 entries)

en: Coded fields
id: Kode bidang

en: Audience:
id: Pelanggan:

en: Any
id: Setiap

en: juvenile, general
id: remaja, umum

en: pre-primary (0-5)
id: pra-primer (0-5)

en: children (9-14)
id: anak-anak (9-14)

en: unknown
id: tidak diketahui

en: regular print
id: cetakan biasa

en: large print
id: cetakan besar

en: newspaper format
id: bentuk koran

en: Braille or Moon script
id: brailye atau skrip Bulan

en: microprint
id: cetakan mikro

en: hand-written
id: tulisan-tangan

en: mini-print
id: cetak-mini

en: other form of textual material
id: bentuk bahan tekstual yang lain

en: fiction
id: fiksi

en: essays
id: esai

en: humour, satire
id: jenaka, sindiran

en: letters
id: surat

en: short stories
id: cerita pendek

en: poetry
id: puisi

en: speeches, oratory
id: pidato, seni pidato

en: not a literary text
id: bukan sebuah tulisan sastra

en: autobiography
id: autobiografi

en: individual biography
id: biografi individu

en: collective biography
id: biografi kolektif

en: illustrations
id: ilustrasi

en: maps
id: peta

en: portraits
id: potret

en: charts
id: troli-troli

en: plans
id: rencana

en: plates
id: pelat

en: music
id: musik

en: facsimiles
id: faksimil

en: coats of arms
id: lambang

en: genealogical tables
id: tabel silsilah

en: forms
id: formulir

en: samples
id: contoh

en: sound recordings
id: rekaman suara

en: transparencies
id: transparansi

en: illuminations
id: iluminasi

en: no illustrations
id: tidak ada ilustrasi

en: bibliography
id: bibliografi

en: catalogue
id: katalog

en: abstract
id: abstraksi

en: dictionary
id: kamus

en: encyclopaedia
id: ensiklopedia

en: directory
id: direktori

en: project description
id: deskripsi proyek

en: statistics
id: statistik

en: programmed text books
id: buku teks terprogram

en: patent
id: hak cipta

en: standard
id: standar

en: dissertation or thesis
id: disertasi atau tesis

en: laws and legislation
id: hukum dan perundang-undangan

en: numeric table
id: tabel numerik

en: technical report
id: laporan teknik

en: examination paper
id: kertas ujian

en: literature surveys/reviews
id: literatur survei/tinjauan

en: treaties
id: perjanjian

en: cartoons or comic strips
id: Kartun atau komik strip

en: other
id: yang lain

en: motion picture
id: gambar hidup

en: visual projection
id: proyeksi visual

en: video recording
id: rekaman video

en: Serials
id: Serial

en: Any type
id: Setiap jenis

en: Periodical
id: Periodik

en: Newspaper
id: Koran

en: Other
id: Lainnya

en: Daily
id: Harian

en: Semiweekly
id: Dua kali seminggu

en: Weekly
id: Mingguan

en: Biweekly
id: Dua mingguan

en: Semimonthly
id: Setengah bulanan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Bimonthly
id: Dua bulanan

en: Quarterly
id: Triwulan

en: Three times a year
id: Tiga kali per tahun

en: Semiannual
id: Setengah tahun

en: Annual
id: Tahunan

en: Triennial
id: TIga tahunan

en: Three times a week
id: Tiga kali per minggu

en: Three times a month
id: Tiga kali per bulan

en: Without periodicity
id: Tanpa periodisitas

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Any regularity
id: Setiap ketetapan

en: irregular
id: tidak teratur

en: Picture
id: Gambar

en: collage
id: kolase

en: drawing
id: menggambar

en: painting
id: lukisan

en: photomechanical reproduction
id: reproduksi foto mekanis

en: photonegative
id: foto negatif

en: photoprint
id: catakan foto

en: picture
id: gambar

en: print
id: cetak

en: technical drawing
id: gambar teknik

en: other non-projected graphic type
id: jenis grafis bukan-proyeksi yang lain

en: canvas
id: kanvas

en: glass
id: kaca

en: plaster
id: plester

en: porcelaine
id: porselen

en: stone
id: batu

en: wood
id: kayu

en: mixed collection
id: koleksi campuran

en: synthetics
id: sintetis

en: skin
id: kulit

en: textile
id: tekstil

en: metal
id: logam

en: paper
id: kertas

en: others
id: yang lain

en: Cancel
id: Batal

en: Regularity
id: Ketetapan

en: biography
id: bibliografi

en: sound disc
id: cakram suara

en: videodisc
id: cakramvideo

en: Production elements
id: Bahan produksi

en: Year
id: Tahun

en: map
id: peta

en: score
id: skor

en: None
id: Tidak ada

en: contains
id: berisi

en: starts with
id: mulai dari

en: is exactly
id: persis

note: INPUT type=submit
en: Search
id: Cari

en: Authority search results
id: Otoritas hasil pencarian

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
id: Hasil %s untu %s dari %s

en: Summary
id: Ringkasan

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
id: %s waktu

en: Close
id: Tutup

en: Collection
id: Koleksi

en: Any word
id: Setiap kata

en: Item type:
id: Jenis barang:

en: All item types
id: Semua jenis barang

en: &lt;&lt; Previous
id: &lt;&lt; Sebelumnya

en: Location
id: Lokasi

en: &lt;&lt; Previous
id: &lt;&lt; Sebelumnya

en: Classification
id: Klasifikasi

en: Heading ascendant
id: Tajuk terurut naik

en: Heading descendant
id: Tajuk terurut turun

en: (auto-filled)
id: (diisi secara automatis)

en: 000 - Leader
id: 000 - Bagan Awal

en: Main Author
id: Penulis Utama

en: Corporate Author (Main)
id: Perusahaan Pembuat (Utama)

en: Coauthor
id: Rekan penulis

en: Secondary Author
id: Penulis kedua

en: Corporate Author (Coauthor)
id: Perusahaan Pembuat (Coauthor)

en: Corporate Author (Secondary)
id: Perusahaan Pembuat (Sekunder)

en: Language:
id: Bahasa:

en: of intermediate text,
id: terhadap tulisan menengah,

en: of original work,
id: of libretto pekerjaan orisinil,

en: of summary,
id: terhadap rangkuman,

en: of contents page,
id: terhadap halaman ini,

en: of title page,
id: terhadap judul halaman,

en: of title proper,
id: terhadap judul yang tepat,

en: of libretto,
id: terhadap kata-kata nyanyian,

en: of accompanying material,
id: terhadap material yang menyertainya,

en: of subtitles,
id: terhadap sub judul,

en: Country:
id: Negara:

en: Series
id: Serial

en: Classification:
id: Klasifikasi:

en: Contents note:
id: Catatan konten:

en: Abstract:
id: Abstraksi:

en: Provenance note:
id: Catatan sumber:

en: Bibliography:
id: Bibliografi:

en: Thesis:
id: Tesis:

en: SUDOC serial history:
id: Riwayat serial SUDOC

en: Subject - Personal Name
id: Subyek - Nama Personal

en: Subject - Corporate Author
id: Subyek - Perusahaan Penulis

en: Subject - Family
id: Subyek - Keluarga

en: Subject - Author/Title
id: Subyek - Penulis/Judul

en: Subject - Topical Name
id: Subyek - Nama Aktual

en: Subject - Geographical Name
id: Subyek - Nama Geografis

en: Subject - Form
id: Subyek - Formulir

en: Subject
id: Subyek

en: Subject Category
id: Subyek Kategori

en: Trademark
id: Merk dagang

en: Online Resources:
id: Sumberdaya Daring:

en: Click here to access online
id: Klik di sini untuk mengakses daring

en: Description:
id: Penjelasan:

en: Audience
id: Pelanggan

en: Biography
id: Biografi

en: Illustration
id: Ilustrasi

en: Content
id: Konten

en: Video types
id: Jenis video

en: Serial type
id: Jenis serial

en: Periodicity
id: Periodisitas

en: Translation of
id: Penerjemahan

en: Set Level
id: Setel tingkatan

en: Piece-Analytic Level
id: Tngkat Analisis-Sepotong

en: Uniform Title
id: Judul yang seragam

en: Uniform Conventional Heading
id: Tajuk utama konvensional yang seragam

en: Edition Statement
id: Penjelasan Edisi

en: Click here to access online
id: Klik di sini untuk mengakses daring

en: Availability:
id: Ketersediaan:

en: No items available
id: Barang yang tidak tersedia

en: Items available for loan:
id: Salinan yang dapat dipinjamkan:

en: Call number:
id: Nomor panggil:

en: Items available for reference:
id: Salinan tersedia untuk referensi:

en: Checked out (
id: Dipinjam (

en: Withdrawn (
id: Dikembalikan (

en: Lost (
id: Hilang (

en: Damaged (
id: Rusak (

en: On order (
id: Sedang dipinjam (

en: In transit (
id: Dalam perjalanan (

en: On hold (
id: Sedang dipinjam (
