Koha 23.11.09.000 - en to hyw translation catalogue (1614 entries)

en: Show coded information filters
hyw: Ցույց տուր կոդավորված տեղեկատվության զտիչները

en: Hide coded information filters
hyw: Թաքցրու կոդավորված տեղեկատվության զտիչները

en: Coded fields
hyw: Կոդավորված դաշտեր

en: Audience:
hyw: Լսարան։

en: Any
hyw: Ինչ որ

en: juvenile, general
hyw: պատանեկան, ընդհանուր

en: pre-primary (0-5)
hyw: նախա-սկզբնական (0-5)

en: primary (5-8)
hyw: սկզբնական (5-8)

en: children (9-14)
hyw: Երեխաներ (9-14)

en: young adult
hyw: երիտասարդ մեծահասակ

en: adult, serious
hyw: մեծահասակ, լուրջ

en: adult, General
hyw: մեծահասակ, Ընդհանուր

en: unknown
hyw: անհայտ

en: Physical presentation:
hyw: Ֆիզիկական ներկայացում։

en: regular print
hyw: կանոնավոր տպում

en: large print
hyw: լայն տպագրություն

en: newspaper format
hyw: թերթի ձևաչափ

en: Braille or Moon script
hyw: Բրայլ կամ Մուն սկրիպտ

en: microprint
hyw: Միկրոտպագրություն

en: hand-written
hyw: ձեռքով գրված

en: multimedia
hyw: բազմամեդիա

en: mini-print
hyw: մինի տպում

en: electronic resource
hyw: Էլեկտրոնային պաշար

en: microform
hyw: Միկրոկաղապար

en: other form of textual material
hyw: տեքստային նյութի այլ ձև

en: Literary genre:
hyw: Գրական ժանր։

en: fiction
hyw: գեղարվեստական գրականություն

en: drama
hyw: Դրամա

en: essays
hyw: Էսսեներ

en: humour, satire
hyw: հումոր, սատիրա

en: letters
hyw: նամակներ

en: short stories
hyw: կարճ պատմվածքներ

en: poetry
hyw: պոեզիա

en: speeches, oratory
hyw: ելույթներ, ճառեր

en: libretto
hyw: լիբրետո

en: not a literary text
hyw: ոչ գրական տեքստ

en: multiple/other literary forms
hyw: բազմա/այլ գրական ձևեր

en: Biography:
hyw: Կենսագրություն։

en: not a biography
hyw: կենսագրություն չէ

en: autobiography
hyw: ինքնակենսագրություն

en: individual biography
hyw: Անհատի կենսագրություն

en: collective biography
hyw: Կոլեկտիվ կենսագրություն

en: contains biographical data
hyw: պարունակում է կենսագրական տվյալներ

en: Illustration:
hyw: Ձևավորում։

en: illustrations
hyw: նկարազարդումներ

en: maps
hyw: քարտեզներ

en: portraits
hyw: դիմանկարներ

en: charts
hyw: սխեմաներ

en: plans
hyw: նախագծեր

en: plates
hyw: տաղտակներ

en: music
hyw: երաժշտություն

en: facsimiles
hyw: ֆաքսիմիլե

en: genealogical tables
hyw: ծագումնաբանական աղյուսակներ

en: forms
hyw: ձևեր

en: samples
hyw: օրինակներ

en: sound recordings
hyw: ձայնագրություններ

en: transparencies
hyw: թափանցիկություններ

en: illuminations
hyw: իլյումինացիաներ

en: no illustrations
hyw: չկան նկարազարդումներ

en: Content:
hyw: Բովանդակություն:

en: bibliography
hyw: մատենագիտություն

en: catalogue
hyw: քարտարան

en: index
hyw: ցուցիչ

en: abstract
hyw: համառոտագրություն:

en: dictionary
hyw: բառարան

en: encyclopaedia
hyw: հանրագիտարան

en: directory
hyw: ուղեցույց

en: project description
hyw: նախագծի նկարագրություն

en: statistics
hyw: վիճակագրություն

en: programmed text books
hyw: ծրագրավորված դասագրքեր

en: patent
hyw: պատենտ

en: standard
hyw: ստանդարտ

en: dissertation or thesis
hyw: ատենախոսություն կամ թեզ

en: laws and legislation
hyw: օրենքներ և օրենսդրություն

en: numeric table
hyw: թվային աղյուսակ

en: technical report
hyw: տեխնիկական հաշվետվություն

en: examination paper
hyw: քննական թերթիկ

en: literature surveys/reviews
hyw: գրական հարցախույզներ/գրախոսություններ

en: treaties
hyw: պայմանագրեր

en: cartoons or comic strips
hyw: Կոմիկս

en: dissertation or thesis (revised)
hyw: ատենախոսություն կամ թեզ (վերանայված)

en: religious text
hyw: հոգևոր տեքստ

en: other
hyw: այլ

en: Video types:
hyw: Տեսա ժապավեն:

en: motion picture
hyw: շարժապատկեր

en: visual projection
hyw: տեսողական պրոյեկցիա

en: video recording
hyw: տեսաձայնագրություն

en: Serials
hyw: Պարբերականներ

en: Serial type:
hyw: Պարբերականի տեսակ։

en: Any type
hyw: Ինչ որ տեսակ

en: Periodical
hyw: Պարբերական

en: Monographic series
hyw: Մենագրային շարք

en: Newspaper
hyw: Թերթ

en: Updating loose-leaf
hyw: Թարմացվում են պոկվող թերթիկները

en: Database
hyw: Շտեմարան

en: Updating website
hyw: Թարմացվում է կայքը

en: Other
hyw: Այլ

en: Periodicity:
hyw: Պարբերականություն։

en: Daily
hyw: Օրական

en: Semiweekly
hyw: Շաբաթը երկուական

en: Weekly
hyw: Շաբաթական

en: Biweekly
hyw: Երկշաբաթյա

en: Semimonthly
hyw: Ամիսը երկուական

en: Monthly
hyw: Ամսեկան

en: Bimonthly
hyw: Երկամսյա

en: Quarterly
hyw: Քառամսյակային

en: Three times a year
hyw: Տարեկան երեք անգամ

en: Semiannual
hyw: Տարին երկուական

en: Annual
hyw: Տարեկան

en: Biennial
hyw: Երկու տարին մեկ

en: Triennial
hyw: Երեք տարին մեկ

en: Three times a week
hyw: Շաբաթական երեք անգամ

en: Three times a month
hyw: Ամսական երեք անգամ

en: Without periodicity
hyw: Առանց հաճախականության

en: Unknown
hyw: Չճանաչված

en: Regularity:
hyw: Կանոնավորություն։

en: Any regularity
hyw: Ինչ որ կանոնավորություն։

en: regular
hyw: կանոնավոր

en: normalised irregular
hyw: նորմալացված ոչ կանոնավոր

en: irregular
hyw: ոչ կանոնավոր

en: Picture
hyw: Պատկեր

en: collage
hyw: կոլաժ

en: drawing
hyw: գծագիր

en: painting
hyw: յուղանկար

en: photomechanical reproduction
hyw: ֆոտոմեխանիկական ռեպրոդուկցիա

en: photonegative
hyw: ֆոտոնեգատիվ

en: photoprint
hyw: ֆոտոտպել

en: picture
hyw: նկար

en: print
hyw: տպել

en: technical drawing
hyw: տեխնիկական նկար

en: other non-projected graphic type
hyw: այլ չպրոեկտացվող գրաֆիկի տեսակ

en: canvas
hyw: քաթան

en: cardboard/illustration board
hyw: ստվարաթղթե/նկարազարդ

en: glass
hyw: ապակի

en: plaster
hyw: գիպս

en: hardboard
hyw: ստվարաթուղթ

en: porcelaine
hyw: հախճապակի

en: stone
hyw: քար

en: wood
hyw: փայտ

en: mixed collection
hyw: խառը հավաքածու

en: synthetics
hyw: սինթետիկ

en: skin
hyw: մաշկ

en: textile
hyw: տեքստիլ

en: metal
hyw: մետաղ

en: paper
hyw: թուղթ

en: others
hyw: այլոք

en: UNIMARC field 100 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 100 կառուցիչ

en: Date entered on file
hyw: Ֆայլում մուտք անելու ամսաթիվ

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
hyw: Հրատարակման ամսաթվի տեսակ: Հրատարակման ամսաթվեր 1 և 2

en: Non required value
hyw: Չպահանջված արժեք

en: a - currently published continuing resource
hyw: a - այս պահին հրատարակվող շարունակական պաշար

en: b - continuing resource no longer being published
hyw: b - շարունակական պաշար որ այլևս չի հրատարակվում

en: c - continuing resource of unknown status
hyw: c - չճանաչված կարգավիճակի շարունակական պաշար

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
hyw: d - մենագրությունը լրիվ է երբ մշակված է, կամ սպասարկված է օրացույցային մեկ տարվա ընթացքում

en: e - reproduction of a document
hyw: e - փաստաթղթի ռեպրոդուկցիա

en: f - monograph, date of publication uncertain
hyw: f - մենագրություն, հրաթարակման տարեթիվը հստակ չէ

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
hyw: g - մենագրություն, որի հրատարակությունը շարունակվում է մեկ տարուց ավելի

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
hyw: h - մենագրություն իրական և հեղինակային իրավունքի/արտոնության ամսաթվերով

en: i - monograph with both release/issue date and production date
hyw: i - մենագրություն թողարկման/սպասարկման ամսաթվով և թողարկման ամսաթվով

en: j - document with detailed date of publication
hyw: j - փաստաթուղթ տպագրման մանրամասն ամսաթվով

en: k - monograph with both publication date and print date
hyw: k - մենագրություն թողարկման և տպագրման ամսաթվերով

en: u - Unknown publication date
hyw: u - անհայտ հրատարակման տարի

en: Publication date 1
hyw: Հրատարակման ամսաթիվ 1

en: Publication Date 2
hyw: Հրատարակման ամսաթիվ 2

en: Target audience code
hyw: Թիրախ լսարանի կոդ

en: |- Filling character
hyw: |- Լցնելու նիշ

en: a- juvenile, general
hyw: a- պատանեկան, ընդհանուր

en: b- pre-primary, ages 0-5
hyw: b- նախա-սկզբնական, տարիք (0-5

en: c- primary, ages 5-10
hyw: c- նախնական, տարիք 5-10

en: d- children, ages 9-14
hyw: d- Երեխաներ, տարիք 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
hyw: e- երիտասարդ, տարիքը 14-20

en: k- adult, serious
hyw: k- մեծահասակ, լուրջ

en: m- adult, general
hyw: m- մեծահասակ, ընդհանուր

en: u- unknown
hyw: u- անհայտ

en: Target audience code 2
hyw: Թիրախ լսարանի կոդ 2

en: Target audience code 3
hyw: Թիրախ լսարանի կոդ 3

en: a- juvenile, general
hyw: a- պատանեկան, ընդհանուր

en: Government publication
hyw: Կառավարական հրատարակություն

en: a- federal/national
hyw: a- դաշնային/ազգային

en: b- state/province
hyw: b- նահանգ/շրջան

en: c- county/department
hyw: c- հմայնք/բաժանմունք

en: d- local(municipal, etc.)
hyw: d- տեղական(մունիցիպալ և այլն)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
hyw: e- բազմա տեղային (միջնահանգային բաժիններ, և այլն. ազգային մակարդակից ներքև)

en: f- intergovernmental
hyw: f- միջկառավարական

en: g- government in exile or clandestine
hyw: g- կառավարություն աքսորում կամ թաքնված

en: h- level not determined
hyw: h- մակարդակը սահմանված չէ

en: y- not a government publication
hyw: y- Ոչ կառավարական հրատարակություն

en: z- Other
hyw: z- Այլ

en: Modified record code
hyw: Ձևափոխված գրառման կոդ

en: 0- unmodified record
hyw: 0- չձևափոխված գրառում

en: 1- modified record
hyw: 1- Ձևափոխված գրառում

en: Language of cataloguing (mandatory)
hyw: Քարտագրման լեզու (պարտադիր)

en: Transliteration code
hyw: Տառադարձման կոդ

en: a- ISO transliteration scheme
hyw: a- ISO տառադարձման սխեմա

en: b- other
hyw: b- այլ

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
hyw: c- բազմա տառադարձումներ: ISO կամ այլ սխեմաներ

en: y- no transliteration scheme used
hyw: y- տրանսլիտերացման սխեմա չի օգտագործված

en: Character sets (mandatory) 1
hyw: Նիշերի բազմություններ (Պարտադիր) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
hyw: 01- ISO 646, IRV տարբերակ  (basic Latin set)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
hyw: 02- ISO գրանցման # 37 (basic Cyrillic set)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
hyw: 07- ISO 10586 (Վրացական բազմություն)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
hyw: 08- ISO 8957 (Եբրայերեն բազմություն) Աղյուսակ 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
hyw: 09- ISO 8957 (Եբրայերեն բազմություն) Աղյուսակ 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
hyw: 11- ISO 5426-2 (լատիներեն նիշեր որ օգտագործվում են շատ քիչ եվրոպական լեզուներում և հնացած ուղղագրություն)

en: Character sets (mandatory) 2
hyw: Նիշերի բազմություններ (Պարտադիր) 2

en: non required value
hyw: չպահանջված արժեք

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
hyw: 11- ISO 5426-2 (լատիներեն նիշեր որ օգտագործվում են շատ քիչ եվրոպական լեզուներում և հնացած ուղղագրություն)

en: Additional character sets
hyw: Լրացուցիչ նիշերի բազմություն

en: Script of title
hyw: Վերնագրի սկրիպտ

en: ba- Latin
hyw: ba- Լատիներեն

en: ca- Cyrillic
hyw: ca- Կիրիլիցա

en: da- Japanese - script unspecified
hyw: da- Ճապոներեն - սկրպտը որոշված չէ

en: db- Japanese - Kanji
hyw: db- Ճապոներեն - Խանջի

en: dc- Japanese - Kana
hyw: dc- Ճապոներեն -Խանա

en: ea- Chinese
hyw: ea- Չինարեն

en: fa- Arabic
hyw: fa- արաբերեն

en: ga- Greek
hyw: ga- Հունարեն

en: ha- Hebrew
hyw: ha- Եբրայերեն

en: ia- Thai
hyw: ia- Թայի

en: ja- Devanagari
hyw: ja- Դեվանագարի

en: ka- Korean
hyw: ka- Կորեյերեն

en: la- Tamil
hyw: la- Թամիլ

en: ma- Georgian
hyw: ma- Վրացերեն

en: mb- Armenian
hyw: mb- Հայերեն

en: zz- Other
hyw: zz- Այլ

en: Cancel
hyw: Չեղյալ անել

en: States of authority heading code
hyw: Հեղինակավոր խորագրի կոդի ձևեր

en: a - established
hyw: a - հաստատված

en: c - provisional
hyw: c - ժամանակավոր

en: x - not applicable
hyw: x - ոչ կիրառելի

en: Direction of Script Cataloguing
hyw: Սկրիպտի քարտագրման ուղղություն

en: 0 - left to right
hyw: 0 - ձախից աջ

en: 1 - right to left
hyw: 1 - աջից ձախ

en: UNIMARC field 105 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 105 կառուցիչ

en: Illustration codes 1:
hyw: Ձևավորման կոդ 1:

en: a - illustrations
hyw: a - նկարազարդումներ

en: b - maps
hyw: b - քարտեզներ

en: c - portraits
hyw: c - Դիմանկարներ

en: d - charts
hyw: d - սխեմաներ

en: e - plans
hyw: e - պլաններ

en: f - plates
hyw: f - պնակնր

en: g - music
hyw: g - երաժշտություն

en: h - facsimiles
hyw: h - ֆաքսիմիլ

en: i - coats of arms
hyw: i - զինվորական համազգեստ

en: j - genealogical tables
hyw: j - ծագումնաբանական աղյուսակներ

en: k - forms
hyw: k - ձևեր

en: l - samples
hyw: l - օրինակներ

en: m - sound recordings
hyw: m - ձայնագրություններ

en: n - transparencies
hyw: n - Թափանցող

en: o - illuminations
hyw: o - Ձևավորումներ

en: y - no illustrations
hyw: y - առանց նկարազարդումների

en: Illustration codes 2:
hyw: Ձևավորման կոդ 2:

en: i - coats of arm
hyw: i - զինվորական համազգեստ

en: Illustration codes 3:
hyw: Ձևավորման կոդ 3:

en: y - no illustration
hyw: y - առանց նկարազարդման

en: Illustration codes 4:
hyw: Ձևավորման կոդ 4:

en: Form of contents codes 1:
hyw: Բովանդակության ձևի կոդեր 1:

en: a - bibliography
hyw: a - մատենագիտություն

en: b - catalogue
hyw: b - քարտարան

en: c - index
hyw: c - ցուցիչ

en: d - abstract or summary
hyw: d - Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: e - dictionary
hyw: e - Բառարան

en: f - encyclopaedia
hyw: f - հանրագիտարան

en: g - directory
hyw: g - ուղեցույց

en: h - project description
hyw: h - նախագծի նկարագրություն

en: i - statistics
hyw: i - վիճակագրություն

en: j - programmed text book
hyw: j - ծրագրավորված դասագրքեր

en: k - patent
hyw: k - պատենտ

en: l - standard
hyw: l - ստանդարտ

en: m - dissertation or thesis (original)
hyw: m - ատենախոսություն կամ թեզ (իրական)

en: n - laws and legislation
hyw: n - օրենք և օրենսդրություն

en: o - numeric table
hyw: o - թվային աղյուսակ

en: p - technical report
hyw: p - տեխնիկական հաշվետություն

en: q - examination paper
hyw: q - քննական թերթիկ

en: r - literature surveys/reviews
hyw: r - գրակամ հարցախույզեր/գրախոսություններ

en: s - treaties
hyw: s - համաձայնագրեր

en: t - cartoons or comic strips
hyw: t - շարժեր կամ ծաղրանկարներ

en: v - dissertation or thesis (revised)
hyw: v - ատենախոսություն կամ թեզ (վերանայված)

en: z - other
hyw: z- այլ

en: Form of contents codes 2:
hyw: Բովանդակության ձևի կոդեր 2:

en: Form of contents codes 3:
hyw: Բովանդակության ձևի կոդեր 3:

en: Form of contents codes 4:
hyw: Բովանդակության ձևի կոդեր 4:

en: Conference or meeting code:
hyw: Կոնֆերանսի կամ համդիպման կոդ։

en: 0- not a conference publication
hyw: 0- Կոնֆերանսի հրատարակություն չէ

en: 1- conference publication
hyw: 1- Կոնֆերանսի հրատարակություն

en: Festschrift indicator:
hyw: Հոբելյանական ցուցիչ։

en: 0 - not a festschrift
hyw: 0 - Հոբելյանական հրատարակություն չէ

en: 1 - festschrift
hyw: 1 - Հոբելյանական հրատարակություն

en: Index indicator
hyw: Ցուցիչի ինդիկատոր

en: 0 - no index
hyw: 0 - չկա ցուցիչ

en: 1 - index present
hyw: 1 - ցուցիչը առկա է

en: Literature code
hyw: Գրականության կոդ

en: a - fiction
hyw: a - գեղարվեստական գրականություն

en: b - drama
hyw: b - Դրամա

en: c - essays
hyw: c- Էսսեներ

en: d - humour, satire
hyw: d - Հումոր, սատիրա

en: e - letters
hyw: e - Նամակներ

en: f - short stories
hyw: f - կարճ պատմվածքներ

en: g - poetry
hyw: p- պոեզիա

en: h - speeches, oratory
hyw: h - ելույթներ, ճառեր

en: i - booklet
hyw: i - բուկլետ

en: y - not a literary text
hyw: y - ոչ գրական տեքստ

en: z - multiple or other literary forms
hyw: z - բազմա կամ այլ գրական ձևեր

en: Biography code
hyw: Կենսագրության կոդ

en: y - not biographical
hyw: y - ոչ կենսագրական

en: a - autobiography
hyw: a - Ինքնակենսագրություն

en: b - individual biography
hyw: b- անհատական կենսագրություն

en: c - collective biography
hyw: c - Կոլեկտիվ կենսագրություն

en: d - contains biographical information
hyw: d- Պարունակում է կենսագրական տեղեկատվություն

en: UNIMARC field 106 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 106 կառուցիչ

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
hyw: Նյութի ձև։ Կոդավորված տվյալներ։ Միջոցի ուղեցույց (չկրկնվող)

en: handwritten
hyw: ձեռքով գրված

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
hyw: բազմամիջոց (ասենք, նյութը գտնվում է կանոնավոր տպագրման մեջ միկրոժապավենային հավելավծով)

en: electronic
hyw: Էլեկտրոնային

en: other form of material
hyw: նյութի այլ ձև

en: UNIMARC field 110 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 110 կառուցիչ

en: Type of continuing resource designator
hyw: Շարունակական պաշարի ցուցիչի տեսակ

en: periodical
hyw: պարբերական

en: monographic series
hyw: մենագրության շարք

en: newspaper
hyw: թերթ

en: Frequency of issue
hyw: Նյութի հաճախականություն

en: daily
hyw: Օրական

en: semiweekly (twice a week)
hyw: շաբաթական երկու անգամ

en: weekly
hyw: շաբաթական

en: biweekly (every two weeks)
hyw: երկշաբաթյա (ամեն երկու շաբաթ)

en: semimonthly (twice a month)
hyw: կեսամսյա (ամիսը երկու անգամ)

en: monthly
hyw: ամսեկան

en: bimonthly (every two months)
hyw: երկամսյա (ամեն երկու ամիսը)

en: quarterly
hyw: եռամսյակային

en: three times a year
hyw: տարեկան երեք անգամ

en: semiannual (twice a year)
hyw: կեստարյա (տարին երկու անգամ)

en: annual
hyw: տարեկան

en: biennial (every two years)
hyw: երկտարյա (ամեն երկու տարին)

en: triennial (every three years)
hyw: տրիենալ (ամեն երեք տարին մեկ)

en: three times a week
hyw: շաբաթական երեք անգամ

en: three times a month
hyw: ամսական երեք անգամ

en: no frequency (i.e. irregular)
hyw: անկանոն

en: Regularity
hyw: Կանոնավորություն

en: not known
hyw: չճանաչված

en: Type of material code
hyw: Նյութի տեսակի կոդ

en: abstract or summary
hyw: Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: yearbook
hyw: տարեգիրք

en: programmed texts
hyw: ծրագրավորված տեքստեր

en: reviews
hyw: գրախոսություններ

en: law reports and digests
hyw: Իրավական հաշվետվություններ և դայջեստներ

en: legal articles
hyw: իրավական հոդվածներ

en: legal cases and case notes
hyw: իրավական դեպքեր և դեպքի նշումներ

en: biography
hyw: կենսագրություն

en: other kinds of contents
hyw: բովանդակության այլ տեսակներ

en: Nature of contents code
hyw: Բովանդակության կոդի բնույթը

en: Conference publication indicator
hyw: Կոնֆերանսի հրատարակություն ինդիկատոր

en: not a conference publication
hyw: կոնֆերանսի հրատարակություն չէ

en: conference publication
hyw: կոնֆերանսի հրատարակություն

en: Title-page availability code
hyw: Վերնագրի էջի մատչելիության կոդ

en: in last issue of volume - loose
hyw: հատորի վերջին համարում - թափվող թերթեր

en: in last issue of volume - attached
hyw: հատորի վերջին համարում - կցված

en: in first issue of next volume - loose
hyw: հաջորդ հատորի առաջին համարում - թափվող թերթեր

en: in first issue of next volume - attached
hyw: հաջորդ հատորի առաջին համարում - կցված

en: published separately - free upon request
hyw: տպագրվում է առանձին - ազատ ըստ պահանջի

en: published separately-free - sent automatically
hyw: տպագրված է առանձին ազատ - ուղարկվում է ավտոմատ

en: published separately - purchase-request
hyw: տպագրվում է առանձին - առաքում - առաջարկ

en: unknown at time of record creation
hyw: չիմացված գրառման ստեղծման պահին

en: not applicable
hyw: ոչ պիտանի

en: no title-page issued
hyw: վերնագրային էջը մշակված չէ

en: Index availability code
hyw: Ցուցիչի մատչելիության կոդ

en: each issue contains an index to its own contents - loose
hyw: ամեն համար պարունակում է իր իսկ բովանդակության վրա ինդեքս - թափվող

en: in last issue of volume-loose - separately paged
hyw: հատորի վերջին համարում - թափվող էջեր-առանձին էջակալված

en: in last issue of volume - unpaged
hyw: հատորի վերջին համարում - չէջավորած

en: in first issue of next volume loose - separately paged
hyw: հաջորդ հատորի առաջին համարում թափվող թերթեր - առանձին էջերով

en: in first issue of next volume loose - unpaged
hyw: հաջորդ հատորի առաջին համարում թափվող թերթեր - չէջավորած

en: published separately free - sent automatically
hyw: տպագրվում է առանձին ազատ - ուղարկվում է ավտոմատ

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
hyw: տպագրվում է առանձին - կազմված է հրատարակչի կողմից ազատ - առաքումը ավտոմատ

en: published separately-bound from publisher - free upon request
hyw: տպագրվում է առանձին-կազմված է հրատարակչի կողմից - ազատ ըստ պահանջի

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
hyw: տպագրվում է առանձին-կազմված է հրատարակչի կողմից - առաքումը ըստ պահանջի

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
hyw: այս շարունակական պաշարը հավելված կամ ենթամատենաշար է, ինդեքսավորված իր իր ծնող շարունակական պաշարում

en: index is not available
hyw: ցուցիչը մատչելի չէ

en: Cumulative index availability code
hyw: Կումուլյատիվ ցուցիչի մատչելիության կոդ

en: no cumulative index or table of contents
hyw: կումուլյատիվ ինդեքս կամ բովանդակություն չէ

en: cumulative index or table of contents available
hyw: կումուլյատիվ ցուցիչը կամ բովանդակությունը հասանելի են

en: UNIMARC field 115a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 115a կառուցիչ

en: Type of material
hyw: Նյութի տեսակ

en: videorecording
hyw: տեսաձայնագրություն

en: Length
hyw: Երկարություն

en: Colour indicator
hyw: Գույնի ինդիկատոր

en: black and white
hyw: սև և սպիտակ

en: colour
hyw: գույն

en: combination of black and white and colour
hyw: սև սպիտակի համադրում գույնի հետ

en: other (sepia, tinted, etc.)
hyw: այլ (սեպիա, ներկած, և այլն)

en: Sound indicator
hyw: Ձայնի ինդիկատոր

en: sound on medium
hyw: ձայն կրիչի վրա

en: soundtrack separate
hyw: ձայնային գրանցում առանձին

en: no sound
hyw: ձայն չկա

en: Media for sound
hyw: Կրիչ ձայնի համար

en: optical sound track on motion picture film
hyw: օխտիկական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: magnetic sound track on motion picture film
hyw: ձայնային մագնիսական ուղի շարժանկարի վրա

en: magnetic audio tape in cartridge
hyw: մագնիսական ձայնային ժապավեն քաթրիջի վրա

en: sound disc
hyw: ձայնային դիսկ

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
hyw: օպտիկական և մագնիսական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: videotape
hyw: տեսաժապավեն

en: videodisc
hyw: տեսադիսկ

en: magnetic audio tape on reel
hyw: մագնիսական ձայնային ժապավեն կոճի վրա

en: magnetic audio tape in cassette
hyw: մագնիսական ձայնային ժապավեն կասսետի վրա

en: Width or dimensions
hyw: Բարձրություն կամ չափեր

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
hyw: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 8 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
hyw: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ=> 8մմ

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
hyw: Շարժանկարներ և ֆիլմի ժապավեններ => Սուպեր 8 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
hyw: Շարժանկարներ և ֆիլմի ժապավեններ => 9.5 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
hyw: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 16 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
hyw: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 28 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
hyw: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 35 մմ

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
hyw: Շարժապատկերներ և կինոժապավեններ => 70 մմ

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
hyw: Սլայդեր 21â4 x 21â4 դույմ. (5.5*5.5 սմ)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
hyw: Սլայդներs 2 x 2դույմ (5*5 սմ)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
hyw: Տեսաժապավեն 1/4 դույմ (2 սմ)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
hyw: Տեսաժապավեն 1/4 դույմ (1/2 սմ)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
hyw: Տեսաժապավեններ 1/2 դույմ (1 սմ 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
hyw: Տեսաժապավեն 1/2 դույմ (1 սմ 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
hyw: Տեսաժապավեններ 1 դույմ (2 սմ 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
hyw: Տեսաժապավեն 2 դույմ (5 սմ)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 8 * 10 դույմ (20 * 25 սմ)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 4 * 5 դույմ (10 * 12.5 սմ)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 5 * 7 դույմ (12.5 * 17.5 սմ)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 7 * 7դույմ. (17.5 * 17.5 սմ)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 8 * 8 դույմ (20 * 20 սմ)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 9 * 9 դույմ (22.5 * 22.5 սմ)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
hyw: Դիապոզիտիվներ 10 * 10 դույմ (25 * 25 սմ)

en: Form of release - visual projection, motion picture
hyw: Թողարկման ձև - տեսողական պրոյեկցիա, շարժանկար

en: film reel
hyw: ֆիլմի կոճ

en: film cartridge
hyw: ֆիլմի քաթրիջ

en: film cassette
hyw: ֆիլմի կասսետ

en: other film type
hyw: ֆիլմի այլ տեսակ

en: filmstrip cartridge
hyw: ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

en: filmslip
hyw: ֆիլմի ժապավեն

en: other filmstrip type
hyw: այլ ֆիլմի ժապավենի տեսակ

en: film strip roll
hyw: ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: slide, slide set, stereograph
hyw: սլայդ, սլայդների բազմություն, ստերեոգրաֆ

en: transparency
hyw: թափանցիկ

en: not a motion picture or visual projection
hyw: շարժանկար չէ կամ տեսողական պրոյեկցիա չէ

en: other forms of release
hyw: թողարկման այլ տեսակներ

en: Technique - videorecording, motion picture
hyw: Տեխնիկա - տեսաձայնագրում, շարժանկար

en: animation
hyw: անիմացիա

en: live action
hyw: կենդանի գործողություն

en: animation and live action
hyw: անիմացիա և կենդանի գործողություն

en: unspecified/unknown
hyw: Չսահմանված/անհայտ

en: not a motion picture or video recording
hyw: շարժանկար կամ տեսաձայնագրությու չէ

en: Presentation format - motion picture
hyw: Ներկայացման ձևաչափ - շարժապատկեր

en: standard sound aperture (reduced format)
hyw: ձայնի ստանդարտ թռիչք (կրճատված ձևաչափ)

en: non-anamorphic (wide screen)
hyw: ոչ անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: anamorphic (wide screen)
hyw: անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: standard silent aperture
hyw: լռության ստանդարտ թռիչք

en: other wide screen format
hyw: այլ լայնապաստառ ձևաչափ

en: not a motion picture
hyw: ոչ շարժանկար

en: Accompanying material 1
hyw: Ուղեկցող նյութ 1

en: stills
hyw: անշարժ

en: script material
hyw: Ձեռագրի լեզվի նյութ

en: posters
hyw: պոստերներ

en: programmes and pressbooks
hyw: ծրագրեր և հրատարակչական գրքեր

en: lobby cards
hyw: առաջնային քարտեր

en: instructional materials
hyw: հրահանգների նյութեր

en: score or other music format
hyw: նոտա կամ երաժշտական այլ ձևաչափ

en: set or costume designs
hyw: կարգաբերում կամ հաճախորդի նախագծում

en: other accompanying material
hyw: այլ ուղեկցող նյութ

en: Accompanying material 2
hyw: Ուղեկցող նյութl 2

en: Accompanying material 3
hyw: Ուղեկցող նյութl 3

en: Accompanying material 4
hyw: Ուղեկցող նյութl 4

en: Form of release - videorecording
hyw: Թողարկման ձև - տեսաձայնագրություն

en: videocartridge
hyw: տեսաքաթրիջ

en: videocassette
hyw: տեսակասետ

en: videoreel
hyw: տեսակոճ

en: electronic videorecording (EVR)
hyw: էլեկտրոնային տեսաձայնագրություն (EVR)

en: not a videorecording
hyw: ոչ երաժշտական ձայնագրություն

en: other videotype
hyw: այլ տեսաժապավեն

en: Presentation format - videorecording
hyw: Ներկայացման ձևաչափ - տեսաձայնագրություն

en: Beta
hyw: Բետա

en: EIAJ (reel)
hyw: EIAJ (կոճ)

en: Type C (reel)
hyw: Տեսակ C (կոճ)

en: Quadruplex (reel)
hyw: Quadruplex (կոճ)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
hyw: Լազերային օպտիկական (Ռեֆլեկտիվ) տեսադիսկ

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
hyw: CED (capacitance electronic disk) տեսադիսկ

en: V2000 (videocassette)
hyw: V2000 (տեսաժապավեն)

en: Video8 (videocassette)
hyw: Video8 (տեսակասետ)

en: Base of emulsion material - visual projection
hyw: Հիմնված էմուլսիայի նյութի վրա - տեսողական պրոեկցիա

en: safety film
hyw: անվտանգ ֆիլմ

en: film base other than safety film
hyw: ֆիլմի բազա այլ քան անվտանգ ֆիլմ

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
hyw: սինթետիկ (պլաստիկ, վինիլ և այլն)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
hyw: խառը հավաքածու (մեկից ավելի տեսակ պարունակող հենքով)

en: not a visual projection
hyw: ոչ տեսաողական պրոյեկցիա

en: Secondary support material - visual projection
hyw: Երկրորդական աջակցող նյութ - տեսողական պրոյեկցիա

en: cardboard
hyw: ստվարաթուղթ

en: metal and glass
hyw: մետաղ և ապակի

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
hyw: սինթետիկ (պլաստիկ, վինիլ և այլն) և ապակի

en: not present (no secondary support)
hyw: առկա չէ (չկա երկրորդային աջակցում)

en: Broadcast standard - videorecording
hyw: Ստանդարտ հաղորդում - տեսաձայնագրում

en: UNIMARC field 115b builder
hyw: UNIMARC դաշտ 115b կառուցիչ

en: Generation
hyw: Գեներացիա

en: original
hyw: իսկական

en: master
hyw: վարպետ

en: duplicate
hyw: պատճենիր

en: reference print/viewing copy
hyw: տեղեկատու տպում/դիտիր պատճենը

en: Production elements
hyw: Թողարկման տարրեր

en: workprint
hyw: աշխատանքային տպել

en: trims
hyw: կարգավորումներ

en: outtakes
hyw: օդափոխման խողովակ

en: rushes
hyw: նախնական սցենար

en: mixing tracks
hyw: խառնել հետքերը

en: title bands/intertitle rolls
hyw: վերնագրի երիզներ/միջվերնագրային ժապավեններ

en: production rolls
hyw: թողարկման ժապավեններ

en: Refined categories of colour for moving pictures
hyw: Շարժապատկերի համար վերաձևակերպի գունային դասերը

en: 3 layer colour
hyw: 3 շերտանի գույն

en: 2 colour, single strip
hyw: 2 գույն, առանձին ժապավեն

en: undetermined 2 colour
hyw: Չլուծված 2 գույն

en: undetermined 3 colour
hyw: չլուծված 3 գույն

en: 3 strip colour
hyw: 3 ժապավենով գույն

en: 2 strip colour
hyw: 2 գույնանի ժապավեն

en: red strip
hyw: կարմիր ժապավեն

en: blue or green strip
hyw: կապույտ կամ կանաչ ժապավեն

en: cyan strip
hyw: ցիանե ժապավեն

en: magenta strip
hyw: մագնիսական ժապավեն

en: yellow strip
hyw: դեղին ժապավեն

en: sepia tone
hyw: սեպիայի տոն

en: other tone
hyw: Այլ տոնայնություն

en: tint
hyw: ներկած

en: tinted and toned
hyw: ներկած և տոն տված

en: stencil colour
hyw: նմուշային գույն

en: handcoloured
hyw: ձեռքով ներկած

en: not applicable (item not a colour film)
hyw: կիրառելի չէ (նյութը գունավոր ֆիլմ չէ)

en: Film emulsion (polarity)
hyw: Ֆիլմի լուսազգայություն (պոլյարիզացիա)

en: positive
hyw: դրական

en: negative
hyw: նեգատիվ

en: Film base
hyw: Ֆիլմի բազա

en: safety (triacetate)
hyw: անվտանգ (տրիացետատ)

en: nitrate
hyw: նիտրատ

en: safety (diacetate)
hyw: անվտանգ (դիացետատ)

en: polyester base (e.g. ester)
hyw: պոլիէստերի հիմքով (այսինքն էսթեր)

en: mixed base (nitrate and safety)
hyw: խառը հենք (նիտրատային և անվտանգություն)

en: Kind of sound for moving images
hyw: Շարժապատկերի համար ձայնի տեսակ

en: monaural
hyw: մոնոաուրալ

en: stereophonic
hyw: ստերեոֆոնիկ

en: multichannel, surround or quadraphonic
hyw: բազմականալ, շրջապատ կամ կվադրաֆոնիկ

en: mixed
hyw: խառը

en: not applicable (item is silent)
hyw: կիրառելի չէ (նյութը համր է)

en: Kind of film stock or print
hyw: Տպելու կամ ֆիլմի ընտրանու տեսակ

en: three layer stock
hyw: եռաստիճան ֆոնդ

en: three layer stock (low fade)
hyw: եռաստիճան ֆոնդ (դանդաղ մարում)

en: duplitised stock
hyw: կրկնված պահեստ

en: not applicable (not a colour film)
hyw: կիրառելի չէ (գունավոր ֆիլմ չէ)

en: Deterioration stage
hyw: Վատթարացման հարթակ

en: nitrate - suspicious odour
hyw: նիտրատ - կասկածելի հոտ

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
hyw: նիտրատ - շականակագույն, գունափոխված, թառամել, փոշոտ

en: nitrate - sticky
hyw: Նիտրատ - կպչուն

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
hyw: նիտրատ - փրփուր, պղպջակներ, փուչիկ

en: nitrate - powder
hyw: նիտրատ - փոշի

en: nonnitrate - disaster
hyw: ոչ նիտրատ - հիվանդություն

en: no deterioration
hyw: չկա վատացում

en: Completeness
hyw: Ավարտվածություն

en: incomplete
hyw: ոչ լրիվ

en: complete
hyw: լրիվ

en: Film inspection date
hyw: Ֆիլմի հետազոտման ամսաթիվ

en: Month
hyw: Ամիս

en: Year
hyw: Տարի

en: UNIMARC field 116 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 116 կառուցիչ

en: Specific material designation
hyw: Որոշակի նյութի պատկանելիություն

en: a- collage
hyw: a- կոլաժ

en: b- drawing
hyw: b- գծագիր

en: c- painting
hyw: c- նկար

en: d- photomechanical reproduction
hyw: d- ֆոտոմեխանիկական ռեպրոդուկցիա

en: e- photonegative
hyw: e- ֆոտոնեգատիվ

en: f- photoprint
hyw: f- Ֆոտոպատճե

en: h- picture
hyw: h- նկար

en: k- technical drawing
hyw: k- տեխնիկական գծագիր

en: z- other non-projected graphic type
hyw: z- այլ չպրոեկտացվող գրաֆիկի տեսակ

en: Primary support material
hyw: Առաջնային աջակցող նյութ

en: porcelain
hyw: հախճապակի

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
hyw: կաշիներ (կաշի, մագաղաթ, բարակ մագաղաթ և այլն)

en: textiles (including man-made fibres)
hyw: տեքստիլ (ներառում է ձեռքով պատրաստած թելիկներ)

en: Secondary support material
hyw: Երկրորդական աջակցող նյութ

en: no secondary support
hyw: չկա երկրորդային աջակցում

en: Colour
hyw: Գույն

en: one-colour, monochrome
hyw: մեկ գույն, մոնոխրոմ

en: black-and-white
hyw: սև սպիտակ

en: multicoloured
hyw: բազմագույն

en: hand coloured
hyw: ձեռքով գունավորած

en: Techniques (drawings, paintings) 1
hyw: Տեխնիկա (գծագրեր, նկարներ) 1

en: ||- Filling characters
hyw: ||- Լցնելու նիշ

en: pencil
hyw: մատիտ

en: graphite
hyw: գրաֆիտի

en: colour pencil
hyw: գունավոր մատիտ

en: India ink
hyw: Հնդկաստան թանաք

en: coal
hyw: ածուխ

en: chalk
hyw: կավիճ

en: black chalk
hyw: սև կավիճ

en: sanguine
hyw: սանգվինիկ

en: water colour
hyw: ջրաներկ

en: tempera
hyw: տեմպերա

en: gouache
hyw: գուաշ

en: pastel
hyw: պաստել

en: oil
hyw: յուղ

en: stain
hyw: բիծ

en: sepia
hyw: սեպիա

en: writing ink
hyw: գրելու թանաք

en: casein
hyw: կազեին

en: encaustic
hyw: նկարչություն մոմե ներկերով

en: silver point
hyw: արծաթե միավոր

en: air brush
hyw: աերոգրաֆ

en: Techniques (drawings, paintings) 2
hyw: Տեխնիկա (գծագրեր, նկարներ) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
hyw: Տեխնիկա (գծագրեր, նկարներ) 3

en: ||- Filling character
hyw: ||- Լցնելու նիշ

en: woodcut
hyw: փայտի կտրվածք

en: chiaroscuro woodcut
hyw: կոնտրաստային փայտի փորագրություն

en: white-line woodcut
hyw: գծավոր փայտի կտրվածք

en: heliogravure
hyw: հելիոգրավյուրա

en: chromolithography
hyw: Խրոմոլիտոգրաֆիա

en: lino-cut
hyw: լինոտիպ կտրվածք

en: etching
hyw: փորագրում

en: lithography
hyw: լիտոգրաֆիա

en: photolithography
hyw: ֆոտոլիտոգրաֆիա

en: zincography
hyw: ցինկոգրաֆիա

en: aquatint
hyw: ակվատինտա

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
hyw: vernis-mou (փորագրություն փափուկ մակերեսի վրա կամ գծագրում)

en: engraving
hyw: փորագրություն

en: engraving in the crayon manner
hyw: փորագրություն կրայոնի ոճով

en: Burin
hyw: Կտրիչ

en: drypoint
hyw: չոր կետ

en: monotype
hyw: մոնոտեսակ

en: silkscreen
hyw: մետաքսյա պաստառ

en: steel engraving
hyw: փորագրում պողպատի վրա

en: photocopying
hyw: Ֆոտոպատճենահանում

en: burin engraving
hyw: փորագրություն կտրիով

en: Functional designation
hyw: Ֆունկցիոնալ նշանակություն

en: aa- architectural drawing
hyw: aa- ճարտարապետական գծագիր

en: ac- sticker
hyw: ac- ստիկեր

en: ad- poster
hyw: ad- պոստեր

en: ae- postcard
hyw: ae- փոստային բացիկ

en: af- greetings card
hyw: af- շնորհավորական քարտ

en: ah- playing cards
hyw: ah- խաղաքարտեր

en: ai- flash card
hyw: ai- ֆլեշ քարտ

en: aj- ephemera
hyw: aj- ակնթարթային

en: an- calendar
hyw: an- օրացույց

en: as- place card
hyw: as- տեղադրի քարտ

en: uu- unknown
hyw: uu- Անհայտ

en: vv- mixed
hyw: vv- խառը

en: xx- not applicable
hyw: xx- Ոչ պիտանի

en: zz- other
hyw: zz- այլ

en: UNIMARC field 117 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 117 կառուցիչ

en: study kit
hyw: ուսումնական փաթեթ

en: laboratory and construction kits
hyw: լաբորատոր և շինարարական հավաքածուներ

en: specimens (biological etc.)
hyw: նմուշներ (կենսաբանություն)

en: fauna
hyw: կենդանական աշխարհ

en: flora
hyw: բուսական աշխարհ

en: minerals
hyw: միներալներ

en: microscope slides
hyw: միկրոսկոպային սլայդեր

en: tools and equipment
hyw: գործիքներ և սարքեր

en: arms
hyw: զենքեր

en: containers
hyw: կոնտեյներ

en: furniture
hyw: կահույք

en: industrial production
hyw: արդյունաբերական արտադրություն

en: machines
hyw: մեքենաներ

en: coins
hyw: մետաղադրամ

en: medals
hyw: մեդալներ

en: jewellery
hyw: ոսկեղեն

en: transport
hyw: տրանսպորտ

en: textiles
hyw: տեքստիլ

en: clothes
hyw: հագուստեղեն

en: games and recreation
hyw: խաղեր և հանգիստ

en: toys
hyw: խաղալիքներ

en: dolls
hyw: տիկնիկներ

en: models
hyw: մոդելներ

en: models for making
hyw: պատրաստելու համար մոդելներ

en: dioramas
hyw: դիորամաներ

en: replicas
hyw: ռեպլիկա

en: sculptures
hyw: քանդակներ

en: design objects
hyw: օբյեկտների նախգծում

en: artefacts
hyw: նյութական մշակույթի արժեքներ

en: Material 1
hyw: Նյութ 1

en: terra-cotta
hyw: տեռա կոտա

en: wax
hyw: մոմե

en: clay
hyw: կավ

en: ceramic
hyw: կերամիկա

en: ivory
hyw: փղոսկրյա

en: precious stones
hyw: թանկարժեք քարեր

en: marble
hyw: մարմար

en: basalt
hyw: բազալտ

en: porphyry
hyw: պորֆիր

en: precious metals
hyw: թանկարժեք մետաղներ

en: bronze
hyw: բրոնզ

en: copper
hyw: պղինձ

en: plastic
hyw: պլաստիկ

en: Material 2
hyw: Նյութ 2

en: Material 3
hyw: Նյութ 3

en: Color
hyw: Գույն

en: UNIMARC field 120 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 120 կառուցիչ

en: Color indicator
hyw: Գույնի ինդիկատոր

en: one color
hyw: մեկ գույն

en: multi-color
hyw: բազմագույն

en: index or name list on cartographic item itself
hyw: քարտեզագրման նյութի վրա ինդեքս կամ անվանացուցակ

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
hyw: բուկլետում քարտեզագիտական նյութին ուղեկցող ցուցիչը կամ անունների ցուցակը...

en: index or name list present but location not specified
hyw: ցուցիչը կամ անունների ցուցակը ներկա է, սակայն տեղաբաշխումը սահմանված չէ

en: no index or name lis
hyw: չկա ցուցիչ կամ անուն  lis

en: Narrative text indicator
hyw: Տեքստ կարդացողի ինդիկատոր

en: text on cartographic item itself
hyw: տեքստ հենց քարտոգրաֆիկ նյութի վրա

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
hyw: բուկլետում կամ պամֆլետում տեքստ որը ուղեկցում է քարտեզագրական նյութին...

en: no narrative tex
hyw: ոչ պատմվածքային տեքստ

en: Relief codes 1:
hyw: Ուրվագծի կոդեր 1:

en: contours
hyw: ուրվագիծ

en: continuous tone shaded relief
hyw: շարունակական տոն ստվերված ռելիեֆ

en: hachures
hyw: շտրիխներով նկարել

en: bathymetry - soundings
hyw: Խորքային չափումներ ծովում - սոնար

en: form lines
hyw: ձևագծեր

en: spot heights
hyw: բծի բարձրությունը

en: other methods in color
hyw: գունային այյ մեթոդներ

en: pictorially
hyw: գրաֆիկական

en: landforms
hyw: ռելիեֆ

en: bathymetry - isolines
hyw: Խորքային չափումներ ծովում - իզոգծեր

en: other methods of relief representation
hyw: ռելիեֆի ներկայացման այլ մեթոդներ

en: Relief codes 2:
hyw: Ուրվագծի կոդեր 2:

en: Relief codes 3:
hyw: Ուրվագծի կոդեր 3:

en: Relief codes 4:
hyw: Ուրվագծի կոդեր 4:

en: Map projection
hyw: Քարտեզի պրոյեկցիա

en: gnomonic
hyw: գնոմոնիկ

en: Lambert's azimuthal equal area
hyw: Լամբերտի ազիմուտալ հավասար մակերես

en: orthographic
hyw: օրֆոգրաֆիա

en: azimuthal equidistant
hyw: ազիմուտալ հավասար հեռավորությամբ

en: stereographic
hyw: ստերեոգրաֆիկ

en: azimuthal equal area
hyw: ազիմուտալ հավասար տարածք

en: azimuthal, specific type unknown
hyw: ազիմուտային, հատուկ տիպը չճանաչված է

en: azimuthal, other known specific type
hyw: ազիմուտալ, այլ ճանաչված հատկանշական տեսակ

en: Albers equal area
hyw: Albers հավասար տարածք

en: Bonne
hyw: Բոնն

en: conic (simple)
hyw: կոնաձև (պարզ)

en: projection of the International Map of the World
hyw: Աշխարհի միջազգային քարտեզի պրոյեկցիա

en: polyconic
hyw: բազմագագաթանի

en: conic, specific type unknown
hyw: կոնաձև, հատուկ տեսակ չկա

en: conic, other known specific type
hyw: կոնաձև, այլ ճանաչված հատուկ տեսակ

en: armadillo
hyw: զրահամեքենա

en: butterfly
hyw: թիթեռնիկ

en: Lambert's cylindrical equal area
hyw: Լամբերտի գլանաձև հավասար մակերես

en: sinusoidal
hyw: սինուսոիդալ

en: Gauss
hyw: Գաուս

en: cylindrical, specific type unknown
hyw: գլանաձև, հատուկ տեսակը չի ճանաչված

en: cylindrical, other known specific type
hyw: գլանաձև, այլ ճանաչված հատկանշական տեսակ

en: cordiform
hyw: սրտաձև

en: polyhedric
hyw: պոլիհեդրիկ

en: type of projection unknown
hyw: պրոյեկցման տեսակը անհայտ է

en: other known type
hyw: այլ ճանաչված տեսակ

en: Prime meridian 1:
hyw: Հիմնական միջօրեական 1:

en: Greenwich, United Kingdom
hyw: Գրինվիչ, Մեծ Բրիտանիա

en: Amsterdam, Netherlands
hyw: Ամստերդամ, Հոլանդիա

en: Athens, Greece
hyw: Աթենք, Հունաստան

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
hyw: Բատավիա (Ջակարտա), Ինդենեզիա

en: Berne, Switzerland
hyw: Բեռն, Շվեյցարիա

en: Bogota, Colombia
hyw: Բոգոտա, Կոլումբիա

en: Bombay, India
hyw: Բոմբեյ, Հնդկաստան

en: Brussels, Belgium
hyw: Բրյուսել, Բելգիա

en: Cadiz, Spain
hyw: Կարդիզ, Իսպանիա

en: Capetown, South Africa
hyw: Քեյփթաուն, Հարավային Աֆրիկա

en: Caracas, Venezuela
hyw: Կարակաս, Վենեսուելա

en: Copenhagen, Denmark
hyw: Կոպենհագեն, Դանիա

en: Cordoba, Argentina
hyw: Կորդոբա, Արգենտինա

en: Helsinki, Finland
hyw: Հելսինկի, Ֆինլանդիա

en: Istanbul, Turkey
hyw: Իստամբուլ, Թուրքիա

en: Julianehaab, Greenland
hyw: Julianehaab, Գրենլանդիա

en: Lisbon, Portugal
hyw: Լիսաբոն, Պորտուգալիա

en: London, United Kingdom
hyw: Լոնդոն, Միացյալ Թագավորություն

en: Madras, India
hyw: Մադրաս, Հնդկաստան

en: Madrid, Spain
hyw: Մադրիդ, Իսպանիա

en: Mexico City, Mexico
hyw: Մեխիկո, Մեքսիկա

en: Moscow, Russia
hyw: Մոսկվա, Ռուսաստան

en: Munich, Germany
hyw: Մյունխեն, Գերմանիա

en: Naples, Italy
hyw: Նեապոլ, Իտալիա

en: Oslo (Christiania), Norway
hyw: Օսլո (Christiana), Նորվեգիա

en: Paris, France
hyw: Փարիզ, Ֆրանսիա

en: Peking, People's Republic of China
hyw: Պեկին, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն

en: Philadelphia, USA
hyw: Ֆիլադելֆիա, ԱՄՆ

en: Pulkova (Leningrad), Russia
hyw: Պուլկովո (Լենինգրադ), Ռուսաստան

en: Rio de Janeiro, Brazil
hyw: Ռիո դե Ժանեյրո, Բրազիլիա

en: Rome, Italy
hyw: Հռոմ, Իտալիա

en: Santiago, Chile
hyw: Սանտյագո, Չիլի

en: Stockholm, Sweden
hyw: Ստոկհոլմ, Շվեդիա

en: Sydney, Australia
hyw: Սիդնեյ, Ավստրալիա

en: Tirana, Albania
hyw: Տիրանա, Ալբանիա

en: Tokyo, Japan
hyw: Տոկիո, Ճապոնիա

en: Washington, DC, USA
hyw: Վաշինգտոն, ԴՍ, (ԱՄՆ)

en: Prime meridian 2:
hyw: Հիմնական միջօրեական 2:

en: UNIMARC field 121a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 121a կառուցիչ

en: Physical dimension
hyw: Ֆիզիկական չափեր

en: 2-dimensional
hyw: 2-չափողական

en: 3-dimensional
hyw: 3-չափողական

en: Primary cartographic image 1:
hyw: Առաջնային քարտոգրաֆիկ պատկեր 1:

en: manually and plotted
hyw: ձեռքով և անցկացված գրաֆիկի վրա

en: photographically
hyw: լուսանկարահանում

en: by computer
hyw: համակարգչի օգնությամբ

en: by active remote sensing technique
hyw: հեռավար ակտիվ զգայական տեխնիկայի օգնությամբ

en: by passive remote sensing techniques
hyw: հեռավար պասիվ սենսորային տեխնիկայով

en: Primary cartographic image 2:
hyw: Առաջնային քարտոգրաֆիկ պատկեր 2:

en: by active remote sensing techniques
hyw: հեռավար ակտիվ զգայական տեխնիկաների օգնությամբ

en: Physical medium
hyw: Ֆիզիկական կրիչ

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
hyw: սինթետիկ (այսինքն՝ պլաստիկ, վինիլ)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
hyw: կաշի (ասենք. մագաղաթ, նուրբ մագաղաթ)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
hyw: տեքստիլ, ներառում է ձեռով պատրաստած թելիկային տեքստիլ (օրինակ, մետաքս, կտոր, նեյլոն)

en: magnetic storage medium - computer compatible
hyw: մագնիսական հիշողության միջոց - համատեղելի համակարգչի հետ

en: magnetic storage medium - not computer compatible
hyw: մագնիսական հիշողության միջոց - անհամատեղելի համակարգչի հետ

en: tracing paper
hyw: հետևել հոդվածին

en: other non photographic medium
hyw: այլ ոչ լուսանկարչական մեդիա

en: transparent or opaque flexible base positive
hyw: թափանցիկ կամ անթափանց ճկուն հիմքի պօզիտիվ

en: transparent or opaque flexible base negative
hyw: թափանցիկ կամ անթափանց ճկուն հիմքի նեգատիվ

en: transparent or opaque non-flexible base positive
hyw: թափանցիկ կամ անթափանց ոչ ճկուն հիմքի պոզիտիվ

en: transparent or opaque non-flexible base negative
hyw: թափանցիկ կամ անթափանց ոչ ճկուն հիմքի նեգատիվ

en: other photographic medium
hyw: լուսանկարչական այլ մեդիա

en: Creation technique
hyw: Ձևավորման տեխնիկա

en: manuscript
hyw: ձեռագիր

en: printing
hyw: տպագրում

en: microphotography
hyw: միկրոլուսանկարչություն

en: the cartographic item is not a final product
hyw: քարտեզագրման նյութը վերջնական արտադրանք չէ

en: Form of reproduction
hyw: Ռեպրոդուկցիայի ձև

en: by hand
hyw: ձեռքով

en: printed
hyw: տպած

en: photography
hyw: լուսանկարահանում

en: transfer line print
hyw: Փոխանցիր տողային տպումը

en: not a reproduction
hyw: ոչ ռեպրոդուկցիա

en: Geodetic adjustment
hyw: Գեոդեզիական հավասարեցում

en: a- no adjustment
hyw: a- հավասարեցում չկա

en: b- adjusted but without grid system
hyw: b- հավասարեցված բայց առանց գրիդ համակարգի

en: c- adjusted with grid system
hyw: c- հավասարեցված գրիդ համակարգի հետ

en: x- not applicable
hyw: x- ոչ պիտանի

en: Physical form of publication
hyw: Հրատարակման ֆիզիկական ձևաչափ

en: single
hyw: միայնակ

en: in parts
hyw: մասերով

en: atlas including loose-leaf published atlas
hyw: ատլաս, որում ներառված է թափվող էջերով ատլաս

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
hyw: որպես առանձին հավելված ամսագրին, մենագրությանը և այլն

en: bound into a journal, monograph, etc.
hyw: կազմիր ամսագրի, մենագրության և այլն մեջ

en: UNIMARC field 121b builder
hyw: UNIMARC դաշտ 121b կառուցիչ

en: Altitude of sensor
hyw: Սենսորի բարձրություն

en: terrestrial
hyw: Երկրային

en: aerial
hyw: օդային

en: space
hyw: տարածք

en: Attitude of sensor
hyw: Սենսորի դիրքը

en: low oblique
hyw: փոքր թեքություն

en: high oblique
hyw: բարձր թեքություն

en: vertical
hyw: ուղղահայաց

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
hyw: Սպեկտրալ խմբեր : 01 մինչ 99 = խմբերի քանակ, xx = չի կիրառվում

en: Quality of image
hyw: Պատկերի որակը

en: poor
hyw: աղքատ

en: fair
hyw: ազնիվ

en: good
hyw: լավ

en: very good
hyw: շատ լավ

en: Cloud cover
hyw: Ամպային ծածկույթ

en: completely covered by clouds
hyw: ամբողջովին ծածկված է ամպերով

en: Mean value of ground resolution
hyw: Հիմնական ճանաչման արժեք

en: less than 1 centimetre
hyw: պակաս քան մեկ սանտիմետրը

en: greater than 9 kilometres
hyw: շատ քան 9 կիլոմետրը

en: Centimetres
hyw: Սանտիմետր

en: Decimetres
hyw: դեցիմետրեր

en: Decametres
hyw: դեկամետր

en: Hectametres
hyw: մետրեր մեկ հարյուրակներով

en: Kilometres
hyw: Կիլոմետրեր

en: UNIMARC field 122 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 122 կառուցիչ

en: Era identifier
hyw: Դարաշրջանի բնութագրիչ

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
hyw: մսաթիվը ընկնում է 1 տարուց արաջ ըստ Գրիգորյան օրացույցի, այսինքն մ.թ.ա.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
hyw: մսաթիվը ընկնում է 1 տարուց հետո ըստ Գրիգորյան օրացույցի, այսինքն մ.թ.

en: Day
hyw: Օր

en: Time
hyw: Ժամանակ

en: UNIMARC field 123a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 123a կառուցիչ

en: Type of scale:
hyw: Մասշտաբի տեսակ։

en: linear scale
hyw: գծային մասշտաբ

en: angular scale
hyw: անկյունային սանդղակ

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
hyw: մասշտաբի այլ տեսակ (ասենք, ժամանակի մասշտաբ, քանակական վիճակագրական մասշտաբ)

en: Hemisphere:
hyw: Կիսագունդ

en: west
hyw: արևմուտք

en: east
hyw: արևելք

en: north
hyw: հյուսիս

en: south
hyw: հարավ

en: Degree (complete with 0):
hyw: Աստիճաններ (լրացրու 0):

en: Minute (complete with 0):
hyw: Րոպե (լրացրու 0-ով):

en: Second (complete with 0):
hyw: Երկրորդ (լրացրու զրոներով):

en: UNIMARC field 123i/j builder
hyw: UNIMARC դաշտ 23i/j կառուցիչ

en: UNIMARC field 124a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124a կառուցիչ

en: Character of image:
hyw: Պատկերի բնույթ։

en: non-photographic image
hyw: ոչ լուսանկարչական պատկեր

en: photographic image
hyw: լուսանկարչական պատկեր

en: remote sensing image
hyw: հեռավորության վրա պատկեր

en: UNIMARC field 124b builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124b կառուցիչ

en: Form of cartographic item:
hyw: Քարտեզային նյութի ձև։

en: atlas
hyw: ատլաս

en: diagram
hyw: դիագրամա

en: globe
hyw: երկրագունդ

en: map
hyw: Քարտեզ

en: model
hyw: մոդել

en: profile
hyw: պրոֆայլ

en: section
hyw: բաժին

en: view
hyw: դիտել

en: plan
hyw: նախագիծ

en: UNIMARC field 124c builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124c կառուցիչ

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
hyw: Շնորհանդեսային տեխնիկաներ լուսանկարչական կամ ոչ լուսանկարչական պատկերների համար:

en: anaglyphic
hyw: անագլիֆիկ

en: polarized
hyw: պոլյարիզացված

en: planimetric
hyw: պլանիմետրիկ

en: diagram map
hyw: Դիագրամայի քարտեզ

en: flowline map, flow map
hyw: հոսանքագծերի քարտեզ, հոսանքների քարտեզ

en: dot map
hyw: կետային քարտեզ

en: diagrammatric map
hyw: դիագրամատիկ քարտեզ

en: choropleth
hyw: նշագրված տարածք

en: chorochromatic
hyw: Քորոխրոմատիկ

en: isopleth
hyw: գեղարվեստական գիծ

en: anamorphic
hyw: անամորֆիկ

en: pictorial map
hyw: նկարազարդ քարտեզ

en: spatial model on two dimensional surface
hyw: տարածական մոդել երկչափանի չափոխության մեջ

en: mental or cognitive map
hyw: մենտալ կամ ճանաչողական քարտեզ

en: views with horizon showing
hyw: տեսարան հորիզոնի դիտմամբ

en: views without horizon showing
hyw: տեսարաններ առանց հորիզոնի դիտման

en: map view
hyw: քարտեզավորի դիտումը

en: picto map
hyw: պիկտո քարտեզ

en: random dot map
hyw: պատահական կետային քարտեզ

en: screened
hyw: զննված

en: not screened
hyw: չի տեսնված

en: UNIMARC field 124d builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124d կառուցիչ

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
hyw: հարթակի դիրք լուսանկարված կամ հեռավար զգայական պատկերի համար

en: UNIMARC field 124e builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124e կառուցիչ

en: Category of satellite for remote sensing image:
hyw: Հեռավար զգայական պատկերի համար Արբանյակի դաս։

en: meteorological
hyw: մետեորոլոգիական

en: earth resources
hyw: երկրի պաշարներ

en: space observing
hyw: տարածքի դիտարկում

en: UNIMARC field 124f builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124f կառուցիչ

en: Name of satellite for remote sensing image:
hyw: Արբանյակի անունը հեռավար զգայական պատկերի համար։

en: Nimbus
hyw: Նիմբ

en: Explorer I
hyw: Հետազոտող I

en: Explorer II
hyw: Հետազոտող II

en: UNIMARC field 124g builder
hyw: UNIMARC դաշտ 124g կառուցիչ

en: Recording technique for remote sensing image:
hyw: Հեռավար զգայական պատկերի համար գրանցման տեխնիկա

en: false colour photography
hyw: կեղծ գույնով լուսանկարում

en: multispectral photography
hyw: բազմասպեկտրալ լուսանկարչություն

en: multispectral scanning
hyw: բազմասպեկտրալ սկանավորում

en: combination of various light emission techniques
hyw: լուսային տարբեր բաշխումների տեխնիկաների համադրում

en: infrared line scanning
hyw: ինֆրակարմիր գծի սկանավորում

en: combination of various thermal infrared scanning
hyw: տարբեր ջերմային ինֆրակարմիր սկանավորումների համադրում

en: passive microwave mapping
hyw: պասիվ միկրոալիքով քարտեզավորում

en: UNIMARC field 125a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 125a կառուցիչ

en: Type of score:
hyw: Գնահատականի տեսակ

en: full score, graphic score
hyw: լրիվ միավոր, գրաֆիկական միավոր

en: score (miniature or study size)
hyw: նոտա (մանրանկար կամ հետազոտման չափ)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
hyw: վոկալի նոտա, ուղեկցումը կրճատվել է ստեղնաշարի համար

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
hyw: ձայնային նոտա, խմբերգային նոտա, ուղեկցողը դուրս է հանվել

en: condensed score, pianoconductor score
hyw: սեղմված նոտագրություն, խմբավարի նոտագրություն

en: graphic score
hyw: գրաֆիկի գնահատական

en: close score (e.g. hymnals)
hyw: փակ նիշեր (օր.՝ եկեղեցիական հիմներ)

en: tablature
hyw: քարագրություն

en: choir-book
hyw: երգչախմբային գիրք

en: compressed score
hyw: սեղմած եաժշտական նիշեր

en: pseudo-score
hyw: պսեվդո միավոր

en: solo part
hyw: սոլո մաս

en: multiple formats
hyw: բազմակի ձևաչափեր

en: not applicable, not a score
hyw: Ոչ պիտանի, միավոր չէ

en: Parts indicator:
hyw: Մասերի ինդիկատոր։

en: parts exist (vocal and instrumental)
hyw: մասերը առկա են (վոկալ և գործիքային)

en: instrumental parts
hyw: գործիքային մասեր

en: vocal parts
hyw: վոկալի մասեր

en: parts not present
hyw: մասերը ներկա չէ

en: UNIMARC field 125b builder
hyw: UNIMARC դաշտ 125b կառուցիչ

en: Literary text indicator:
hyw: Գեղարվեստական տեքստի ինդիկատոր:

en: history
hyw: պՊատմություն

en: lectures, speeches
hyw: դասախոսություններ, ելույթներ

en: instructions
hyw: հրահանգներ

en: sounds
hyw: ձայներ

en: reporting
hyw: Հաշվետու լինել

en: rehearsals
hyw: կրկնություն

en: interviews
hyw: հարցազրույցներ

en: instruction (language)
hyw: հրահանգներ (լեզու)

en: conference proceedings
hyw: կոնֆերանսներ, նյութեր

en: comedy
hyw: կոմեդիա

en: folktales
hyw: ժողովրդական հեքիաթներ

en: sacred texts
hyw: Սրբազան տեքստեր

en: other types of literary text
hyw: գրական տեքստի այլ տեսակներ

en: UNIMARC field 126a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 126a կառուցիչ

en: Form of release:
hyw: Թողարկման ձև։

en: disc
hyw: դիսկ

en: tape (open reel)
hyw: ժապավեն (բաց կոճl)

en: tape (cassette)
hyw: ժապավեն (կասետ)

en: tape (cartridge)
hyw: ժապավեն (քարտրիջ)

en: wire recording
hyw: լարային ձայնագրություն

en: cylinder
hyw: գլան

en: roll
hyw: գլորվել

en: film (sound film)
hyw: ֆիլմ (ձայնապատկեր)

en: Speed:
hyw: Արագություն։

en: 16 2/3 rpm
hyw: 16 2/3 պտ/վրկ

en: 33 1/3 rpm
hyw: 33 1/3 պտ/րոպ

en: 45 rpm
hyw: 45 պտ/րոպ

en: 78 rpm
hyw: 78 պտ/վրկ

en: 8 rpm
hyw: 8 պտ/վրկ

en: 1.4 m/sec(compact discs)
hyw: 1.4 մ/վրկ(կոմպակտ դիսկ)

en: 120 rpm
hyw: 120 պտ/վրկ

en: 160 rpm
hyw: 160 պտ/վրկ

en: 1 7/8 in. per second
hyw: 1 7/8 դույմ վայրկյանում

en: 15/16 in. per second
hyw: 15/16 դույմ վայրկյանում

en: 3 3/4 in. per second
hyw: 3 3/4 դույմ/վրկ

en: 7 1/2 in. per second
hyw: 7 1/2 դույմ/վրկ

en: 15 in. per second
hyw: 15 դույմ վայրկյանում

en: 30 in. per second
hyw: 30 դույմ վայրկյանում

en: 8/10 in. per second
hyw: 8/10 դույմ վայրկյանում

en: 4/10 in. per second
hyw: 4/10 դույմ վայրկյանում

en: Kind of sound:
hyw: Ձայնի տեսակ։

en: monoaural
hyw: մոնոաուրալ

en: quadraphonic
hyw: կվադրոֆոնիկ

en: Groove width:
hyw: Փոսորակի լայնք։

en: coarse/standard
hyw: կոպիտ/ստանդարտ

en: microgroove/fine
hyw: միկրոկտրվածք

en: Dimensions (sound recordings):
hyw: Չափեր (երաժշտական ձայնագրություններ):

en: 7.62cm or 3 in.
hyw: 7.62 սմ կամ 3 դույմ

en: 12.7 cm or 5 in.
hyw: 12.7 սմ կամ 5 դույմ

en: 17.78 cm or 7 in.
hyw: 17.78 սմ կամ 7 դույմ

en: 25.4 cm or 10 in.
hyw: 25.4 սմ կամ 10 դույմ

en: 30,48 cm or 12 in.
hyw: 30,48 սմ կամ 12 դույմ

en: 40.64 cm or 16 in.
hyw: 40.64 սմ կամ 16 դույմ

en: 35.56 cm or 14 in.
hyw: 35.56 սմ կամ 14 դույմ

en: 12 cm or 4 in. 3/4
hyw: 12 սմ կամ 4 դույմ 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
hyw: 10 սմ x 6.3 սմ կամ 3 դույմ 7/8 x 2 դույմ 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
hyw: 13.2 սմ x 9.7 սմ կամ 5 դույմ 1/4 x 3 դույմ 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
hyw: 5.7 սմ x 10 սմ կամ 2 դույմ 1/4 x 4 դույմ, գլան

en: Tape width:
hyw: Ժապավենի լայնություն։

en: 1/4 in.
hyw: 1/4 դույմ

en: 1/2 in.
hyw: 1/2 դույմ

en: 1 in.
hyw: 1 դույմ

en: 1/8 in.
hyw: 1/8 դույմ

en: 2 in.
hyw: 2 դույմ

en: 1/3 in. (8 mm)
hyw: 1/3 դույմ (8 մմ)

en: recording not a tape
hyw: ձայնագրությունը ժապավենի վրա չէ

en: Tape configuration:
hyw: Ժապավենի կարգաբերում

en: full track
hyw: լրիվ ուղի

en: half track
hyw: կես ուղի

en: quarter track
hyw: եռամսյակային հետք

en: eight track
hyw: ութ ժապավեն

en: twelve track
hyw: տասներկու ուղղություն

en: sixteen track
hyw: տասնվեց ուղղություն

en: twentyfour track
hyw: քսանչորս ուղղություն

en: six track
hyw: վեց ուղղություն

en: Accompanying textual material 1:
hyw: Ուղեկցող տեքստային նյութ 1։

en: discography
hyw: դիսկոգրաֆիա

en: thematic index
hyw: թեմատիկ ցուցիչ

en: libretto or text
hyw: լիբրետտո կամ տեքստ

en: biography of composer
hyw: կոմպոզիտորի կենսագրություն

en: biography of performer or history of ensemble
hyw: կատարողի կենսագրություն կամ համույթի կենսագրություն

en: technical or historical information on instruments
hyw: գործիքների մասին տեխնիկական կամ պատմական տեղեկատվություն

en: technical information on music
hyw: Երաժշտության վերաբերյալ տեխնիկական տեղեկատվություն

en: historical information about music
hyw: երաժշտության մասին պատմական տեղեկատվություն

en: other historical information
hyw: պատմական այլ տեղեկատվություն

en: ethnological information
hyw: ազգագրական տեղեկատվություն

en: biography of arranger or transcriber
hyw: ձևավորողի կենսագրություն

en: instructional material
hyw: հրահանգների նյութ

en: score
hyw: միավոր

en: other accompanying textual material
hyw: այլ ուղեկցող տեքստային նյութ

en: Accompanying textual material 2:
hyw: Ուղեկցող տեքստային նյութ 2։

en: Accompanying textual material 3:
hyw: Ուղեկցող տեքստային նյութ 3։

en: Accompanying textual material 4:
hyw: Ուղեկցող տեքստային նյութ 4։

en: Accompanying textual material 5:
hyw: Ուղեկցող տեքստային նյութ 5։

en: Accompanying textual material 6:
hyw: Ուղեկցող տեքստային նյութ 6։

en: Recording technique:
hyw: Ձայնագրման տեխնիկա։

en: acoustic
hyw: ակուստիկ

en: electric
hyw: էլեկտրական

en: digital
hyw: թվային

en: Special reproduction characteristics:
hyw: Հատուկ վերարտադրման բնութագրիչներ։

en: NAB standard
hyw: NAB ստանդարտ

en: CCIR/IEC standard
hyw: CCIR/IEC ստանդարտ

en: DBX processed
hyw: DBX կատարված է

en: digital (compact disc)
hyw: թվային (կոմպակտ սկավառակ)

en: Dolby-A encoded
hyw: Dolby-A կոդավորված

en: Dolby-B encoded
hyw: Dolby-B կոդավորված

en: Dolby-C encoded
hyw: Dolby-C կոդավորված

en: CX encoded
hyw: CX կոդավորված

en: UNIMARC field 126b builder
hyw: UNIMARC դաշտ 126b կառուցիչ

en: Kind of disc, cylinder or tape:
hyw: Դիսկի, գլանի կամ ժապավենի տեսակ։

en: mass produced
hyw: զանգվածային արտադրության

en: master tape
hyw: վարպետ ժապավեն

en: tape duplication master
hyw: ժապավենի բազմացման վարպետ

en: disc master (negative)
hyw: դիսկի վարպետ (նեգատիվ)

en: mother (positive)
hyw: մայր (դրական)

en: stamper (negative)
hyw: մատրիցա (նեգատիվ)

en: test pressing
hyw: տեստային սեղմում

en: Kind of material:
hyw: Նյութի տեսակ։

en: plastic (mass produced)
hyw: պլաստիկ (զանգվածային արտադրություն)

en: lacquered (e.g. acetate)
hyw: լաքապատ (օր.՝ ացետատ)

en: metal (e.g. aluminium)
hyw: մետաղ (օր. ալյումին)

en: shellac pressing
hyw: շելակային սեղմում

en: plastic pressing
hyw: պլաստիկ ճնշում

en: metal and plastic (compact discs)
hyw: մետաղ և պլաստիկ (կոմպակտ սկավառակներ)

en: paper backed
hyw: փափուկ կազմով

en: acetate
hyw: ացետատ

en: polyester
hyw: պոլիէսթեր

en: Kind of cutting:
hyw: Ձևելու տեսակ։

en: lateral or combined cutting
hyw: կողային կամ կոմբինացված հատում

en: vertical (hill and dale) cutting
hyw: ուղղահայաց (բարձրունք և հարթություն)կտրվածք

en: UNIMARC field 127 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 127 կառուցիչ

en: (Complete with 0 on the left)
hyw: (Ձախից լրացրու 0)

en: Hours:
hyw: Ժամեր:

en: Minutes:
hyw: Րոպեներ ։

en: Seconds:
hyw: Վայրկյաններ:

en: UNIMARC field 128a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 128a կառուցիչ

en: Form of musical work:
hyw: Երաժշտական աշխատանքի ձև։

en: air
hyw: օդ

en: anthem
hyw: օրհներգ

en: aria
hyw: արիա

en: ballet
hyw: բալետ

en: ballad
hyw: բալադներ

en: bluegrass
hyw: Poa խոտ

en: blues
hyw: բլյուզ

en: chant, non christian
hyw: Խորալներ, ոչ քրիստոնեական

en: chant, christian
hyw: Խորալներ, քրիստոնեական

en: choral-prelude
hyw: խորալ-պրելյուդ

en: concerto grosso
hyw: կոնցերտո գրոչչո

en: choral
hyw: խորալ

en: canon
hyw: հոգևոր կանոն

en: concerto
hyw: կուցերտո

en: chanson, polyphonic
hyw: Շանսոն, բազմաձայն

en: carol
hyw: փառաբանել

en: chance composition / aleatoric music
hyw: պատահական կոմպոզիցիա / կամայական երաժշտություն

en: cantata
hyw: կանտատա

en: country music
hyw: ժողովրդական երաժշտություն

en: canzona
hyw: կանզոնա (Երգի տեսակ)

en: danse form
hyw: պարի ձև

en: divertimento
hyw: դիվերտիսմենտ

en: fugue
hyw: Ֆուգա

en: folk music
hyw: ազգագրական երաժշտություն

en: fantasia
hyw: երևակայություն

en: gospel music
hyw: գոսպել երաժշտություն

en: hymn
hyw: հիմն

en: intermezzo
hyw: ինտերմեցցո

en: jazz
hyw: ջազ

en: lied
hyw: ռոմանս

en: musical revue and comedy
hyw: Երաժշտական գրախոսություն և կոմեդիա

en: madrigal
hyw: մադրիգալ

en: minuet
hyw: մենուետ

en: march
hyw: սահմանային գոտի

en: mass
hyw: զանգված

en: motet
hyw: եկեղիական երգ

en: moving picture music
hyw: շարժանկարի երաժշտություն

en: multiple forms
hyw: բազմաձևեր

en: mazurka
hyw: մազուրկա

en: nocturne
hyw: նոկտյուրն

en: opera
hyw: օպերա

en: oratorio
hyw: օրատորիա

en: overture
hyw: ուվերտյուրա

en: prelude and fugue
hyw: պրելյուդա և ֆուգա

en: programme music
hyw: Ծրագրավորիր երաժշտություն

en: passion music
hyw: Կրքոտ երաժշտություն

en: polonaise
hyw: պոլոնեզ

en: popular music
hyw: հանրամատչելի երաժշտություն

en: passacaglia
hyw: պասակալիա

en: pavan
hyw: պավան /պարի տեսակ/

en: rock music
hyw: Ռոք երաժշտություն

en: rondo
hyw: ռոնդո

en: ragtime
hyw: ռեգթայմ

en: ricercare
hyw: պոլիֆոնիկ գործ

en: rhapsody
hyw: ապսոդիա

en: requiem mass
hyw: Ռեքվիեմ

en: song
hyw: երգ

en: sinfonia
hyw: սիմֆոնիա

en: sonata
hyw: սոնատա

en: symphonic poem
hyw: Սիմֆոնիկ պոեմ

en: square dance
hyw: պար հրապարակում

en: study, exercise
hyw: հետազոտություն, վարժություն

en: suite
hyw: սյուիտա

en: symphony
hyw: սիմֆոնիա

en: toccata
hyw: տոկատտա

en: variation
hyw: տատանում

en: waltz
hyw: վալս

en: other form
hyw: այլ ձև

en: UNIMARC field 128b builder
hyw: UNIMARC դաշտ 128b կառուցիչ

en: Instruments or voices for ensemble:
hyw: Երաժշտախմբի համար գործիքներ կամ ձայներ

en: Horn
hyw: Գալարափող

en: Trumpet
hyw: Շեփոր

en: Cornet
hyw: Եղջերափող

en: Trombone
hyw: Տրոմբոն

en: Tuba
hyw: Հոբոյ

en: Baritone
hyw: Բարիտոն

en: Ethnic brass
hyw: Էթնիկական փողայիններ

en: Unspecified brass
hyw: Չսահմանված  փողային

en: Other brass
hyw: Այլ պղինձ

en: Mixed chorus
hyw: Խառը երգչախումբ

en: Women's chorus
hyw: Իգական երգչախումբ

en: Men's chorus
hyw: Արական երգչախումբ

en: Children's chorus
hyw: Երեխաների երգչախումբ

en: Ethnic chorus
hyw: Էթնիկական խմբերգեր

en: Unspecified chorus
hyw: Չսահմանված երգչախումբ

en: Full orchestra
hyw: Լրիվ նվագախումբ

en: Chamber orchestra
hyw: Կամերային նվագախումբ

en: String orchestra
hyw: Լարային նվագախումբ

en: Band
hyw: Կապուկ

en: Dance orchestra
hyw: Պարի համույթ

en: Larger ensemble brass band
hyw: Մեծ փողային նվագախումբ

en: Ethnic orchestra
hyw: Էթնիկական նվագախումբ

en: Unspecified orchestra
hyw: Չսահմանված երգչախումբ

en: Other orchestra
hyw: Այլ նվագախումբ

en: Timpani
hyw: Ծնծղափողեր

en: Xylophone
hyw: Քսելոֆոն

en: Marimba
hyw: Մարիմբա

en: Drum
hyw: Թմբուկ

en: Ethnic percussion
hyw: Էթնիկական հարվածայիններ

en: Unspecified percussion
hyw: Չսահմանված հարվածայիններ

en: Other percussion
hyw: Այլ հարվածայիններ

en: Viola
hyw: Ալտ

en: Cello
hyw: Թավջութակ

en: Double bass
hyw: Կոնտրաբաս

en: Viol
hyw: Ջութակ

en: Viola da gamba
hyw: Հսկա ալտ

en: Ethnic bowed strings
hyw: Էթնիկական խոնարհմամբ տողեր

en: Unspecified bowed strings
hyw: Չսահմանված լարայիններ

en: Other bowed strings
hyw: Այլ խոնարհված տողեր

en: Unspecified
hyw: Չսահմանված

en: Synthesizer
hyw: Սինթեզատոր

en: Tape
hyw: Ժապավեն

en: Computer
hyw: Համակարգիչ

en: Unspecified electronic
hyw: Չսահմանված էլեկտրոնային

en: Other electronic
hyw: Այլ Էլեկտրոնային

en: Piano
hyw: Պիանո

en: Organ
hyw: Երգեհոն

en: Harpsichord
hyw: Կլավիսին

en: Celesta
hyw: Սելեստա

en: Ethnic keyboard
hyw: Էթնիկական ստեղնաշար

en: Unspecified keyboard
hyw: Չսահմանված ստեղնաշար

en: Soprano
hyw: Սոպրանո

en: Mezzosoprano
hyw: Մեցցո սոպրանո

en: Tenor
hyw: Տենոր

en: Bass
hyw: Բաս

en: Counter tenor
hyw: Կոնտրտենոր

en: Voices high voice
hyw: Ձայներ բարձր ձայն

en: Voices medium voice
hyw: Ձայներ միջին ձայն

en: Voices low voice
hyw: Ձայներ ցածր ձայն

en: Ethnic voices
hyw: Էթնիկական ձայներ

en: Unspecified voices
hyw: Չսահմանված ձայներ

en: Harp
hyw: Տավիղ

en: Guitar family
hyw: Կիթառահարների ընտանիք

en: Mandolin
hyw: Մանդոլինա

en: Ethnic plucked string
hyw: Էթնիկական կտրտված տող

en: Ethnic plucked strings
hyw: Էթնիկական կտրտված տողեր

en: Unspecified plucked strings
hyw: Չսահմանված կսմիթայիններ

en: Other plucked strings
hyw: Այլ կտրտված տողեր

en: Flute
hyw: Ֆլեյտա

en: Oboe
hyw: Հոբոյ

en: Clarinet
hyw: Կլարնետ

en: Bassoon
hyw: Ֆագոտ

en: Bass clarinet
hyw: Բաս Կլարնետ

en: Recorder
hyw: Ձայնագրիչ

en: Saxophone
hyw: Սաքսոֆոն

en: Ethnic woodwinds
hyw: Էթնիկական փայտե փողային գործիքներ

en: Unspecified woodwinds
hyw: Չսահմանված փայտե փողային գործիքներ

en: Other woodwinds
hyw: Այլ փայտե փողային գործիքներ

en: UNIMARC field 128c builder
hyw: UNIMARC դաշտ 128c կառուցիչ

en: Instruments or voices for soloists
hyw: Մենակատարների համար գործիքներ կամ ձայներ

en: UNIMARC field 130 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 130 կառուցիչ

en: Specific material designation:
hyw: Որոշակի նյութի պատկանելիություն

en: aperture card
hyw: ապերտուրային քարտ

en: microform cartridge
hyw: միկրոձևի քաթրիջ

en: microfilm cassette
hyw: միկրոֆիլմի կասսետ

en: microfilm reel
hyw: միկրոֆիլմի կոճ

en: microfiche
hyw: միկրոֆիշ

en: microfiche cassette
hyw: միկրոֆիշի կասսետ

en: microfilm slip
hyw: միկրոֆիլմի ժապավեն

en: Polarity:
hyw: Բևեռայնություն:

en: mixed polarity
hyw: խառնած բևեռայնություն

en: Dimensions:
hyw: Չափեր

en: 8 mm (microfilm)
hyw: 8 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 16 mm (microfilm)
hyw: 16 մմ միկրոֆիլմ)

en: 35 mm (microfilm)
hyw: 35 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 70 mm (microfilm)
hyw: 70 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 105 mm (microfilm)
hyw: 105 մմ (միկրոֆիլմ)

en: 3 x 5 in.
hyw: 3 x 5 դույմ

en: 4 x 6 in.
hyw: 4 x 6 դույմ

en: 6 x 9 in.
hyw: 6 x 9 դույմ

en: 9 x 19 cm
hyw: 9 x 19 սմ

en: Reduction ratio:
hyw: Նվազեցման գործակից։

en: low reduction
hyw: քիչ պակասեցում

en: Normal (16x - 30x)
hyw: Նորմալ (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
hyw: բարձրություն (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
hyw: շատ բարձր (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
hyw: ուլտրաբարձր (91x -)

en: Specific reduction ratio
hyw: Հատուկ նվազեցման գործակից

en: Color:
hyw: Գույն։

en: monochrome
hyw: միագույն

en: color
hyw: գույն

en: Emulsion on film:
hyw: ֆիլմի էմուլսիա:

en: silver halide
hyw: արծաթե միացում

en: diazo
hyw: դիազոտիպ

en: vesicular
hyw: պղպջակային

en: mixed emulsion
hyw: խառնված էմուլսիա

en: Generation:
hyw: Գեներացիա։

en: first generation (Master)
hyw: առաջին սերունդ (վարպետ)

en: printing master
hyw: տպագրում է վարպետը

en: service copy
hyw: ծառայության պատճե

en: mixed generations
hyw: խառնված սերունդներ

en: Base of film:
hyw: Ֆիլմի հենք

en: safety base
hyw: անվտանգ շտեմարան

en: not a safety base
hyw: ապահով հիմք չէ

en: UNIMARC field 135a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 135a կառուցիչ

en: Type of electronic resource:
hyw: Էլեկտրոնային պաշարի տեսակ

en: numeric
hyw: թվային

en: computer program(s)
hyw: համակարգչային ծրագիր

en: representational
hyw: ներկայացուցչական

en: text
hyw: տեքստ

en: combination
hyw: համադրում

en: UNIMARC field 140 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 140 կառուցիչ

en: Illustration - Book 1:
hyw: Նկարազարդում - Գիրք 1:

en: ornamental letter
hyw: օրնամենտներով նամակ

en: miniature
hyw: մանրանկար

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
hyw: ռուբրիկա (ասենք առաջատար և այլն հատուկ նամակներում)

en: vignette
hyw: դրվագազարդ

en: frontispiece
hyw: շենքի ճակատային մաս

en: portrait
hyw: դիմանկար

en: Illustration - Book 2:
hyw: Նկարազարդում - Գիրք 2:

en: Illustration - Book 3:
hyw: Նկարազարդում - Գիրք 3:

en: Illustration - Book 4:
hyw: Նկարազարդում - Գիրք 4:

en: Portrait
hyw: Դիմանկար

en: Illustration - Full page plates 1:
hyw: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
hyw: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
hyw: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
hyw: Նկարազարդում - Պնակներ Լրիվ էջով 4:

en: Illustration - Technique:
hyw: Նկարազարդում - տեխնիկա։

en: Form of contents 1:
hyw: Բովանդակության ձև 1:

en: religious work
hyw: հոգևոր աշխատանք

en: catechism
hyw: կատեխիզմ

en: devotional literature
hyw: աստվածաբանական գրականություն

en: sermon
hyw: ժամասացություն

en: service books
hyw: ծառայողական գրքեր

en: scientific work
hyw: գիտական աշխատանք

en: discussion, dissertation, thesis
hyw: քննարկում, ատենախոսություն, թեզ

en: social customs
hyw: հանրային ավանդույթներ

en: legal work
hyw: օրենսդրական աշխատանք

en: political work
hyw: քաղաքական աշխատանք

en: ephemera
hyw: անցողիկ

en: reference work
hyw: տեղեկատու աշխատանք

en: library catalogue
hyw: գրադարանային քարտարան

en: calendar
hyw: օրացույց

en: encyclopedia
hyw: հանրագիտարան

en: historical work
hyw: պատմական աշխատանք

en: discursive work
hyw: անկանոն աշխատանք

en: commemorative work
hyw: հիշարժան աշխատանք

en: instructional work
hyw: հրահանգների գիրք

en: manual
hyw: ձեռքով

en: textbook
hyw: դասագիրք

en: record-keeping work
hyw: ձայնագրման աշխատանք

en: recreations
hyw: վերաստեղծումներ

en: version of a work
hyw: աշխատանքի տարբերակ

en: Form of contents 2:
hyw: Բովանդակության ձև 2:

en: Form of contents 3:
hyw: Բովանդակության ձև 3:

en: Form of contents 4:
hyw: Բովանդակության ձև 4:

en: Literature:
hyw: Գրականություն։

en: romance
hyw: ռոմանս

en: novel
hyw: նովել

en: novella
hyw: նովել

en: fable
hyw: առակ

en: fairy tale
hyw: հեքիաթ

en: allegory
hyw: ալլեգորիա

en: legend
hyw: լեգենդ

en: parable
hyw: պարաբոլ

en: short story
hyw: կարճ պատմվածք

en: essay, feuilleton
hyw: էսսե, ֆելետոն

en: miscellane
hyw: գրական գործերի խառնուրդ

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
hyw: մաքսիմներ, աֆորիզմներ, ասացվածքներ, անեկդոտներ

en: juvenile literature
hyw: պատանեկան գրականություն

en: chronicle
hyw: քրոնիկոն

en: diary
hyw: օրագիր

en: hagiography
hyw: սրբերի վարք

en: erotica
hyw: էրոտիկա

en: oratory, speeches
hyw: ճարտախոսություն, ելույթներ

en: multiple or other
hyw: բազմա կամ այլ

en: Biography:
hyw: Կենսագրություն։

en: contains biographical information
hyw: պարունակում է կենսագրական տեղեկատվություն

en: not biographical
hyw: ոչ ինքնակենսագրական

en: multiple or other form
hyw: բազմա կամ այլ ձև

en: Support material - Book:
hyw: Աջակից նյութ - Գիրք:

en: paper, general
hyw: թուղթ, ըհդհանուր

en: hand-made paper
hyw: ձեռքով պատրաստված թուղթ

en: rice paper
hyw: բրնձե թուղթ

en: wood-pulp paper
hyw: ցելուլոդային թուղթ

en: parchment, vellum
hyw: պերգամենտ

en: Support material - Plates:
hyw: Աջակից նյութ - Պնակներ:

en: Watermark:
hyw: Ջրային նշան։

en: paper does not contain watermark
hyw: թուղթը չի պարունակում պաշտպանիչ գծեր

en: paper contains watermark
hyw: թուղթը պարունակում է պաշտպանիչ գծեր

en: Printer's device:
hyw: Տպիչի սարք։

en: printer's device not present
hyw: տպիչի սարքը ներկա չէ

en: printer's device present
hyw: տպելու սարքը ներկա է

en: Publisher's device:
hyw: Հրատարակչի սարք։

en: publisher's device not present
hyw: հրատարակչի սարքը ներկա չէ

en: publisher's device present
hyw: Հրատարակիչների սարքը ներկա է

en: Ornamental device:
hyw: Զարդանախշ սարք։

en: ornamental device not present
hyw: ձևավորող սարքը ներկա չէ

en: ornamental device present
hyw: օրնամենտներով սարքը ներկա է

en: UNIMARC field 141 builder
hyw: UNIMARC դաշտ 141 կառուցիչ

en: Binding material 1:
hyw: Կազմելու նյութ 1:

en: leather
hyw: կաշի

en: cloth
hyw: հագուստ

en: unbound
hyw: չկազմած

en: Binding material 2:
hyw: Կազմելու նյութ 2:

en: Binding material 3:
hyw: Կազմելու նյութ 3:

en: Types of binding:
hyw: Կազմի տեսակներ։

en: original, i.e. primary
hyw: բնօրինակ, օրինալ առաջնային

en: rebound
hyw: անդրադարձ

en: modern
hyw: ժամանակակից

en: restored, facsimile
hyw: վերականգնված, ֆաքսիմիլե

en: restored, imitation
hyw: վերականգնված, իմիտացիա

en: work bound with another
hyw: աշխատանքը կազմվում է մեկ այլնի հետ

en: Bound with:
hyw: Կազմիր միասին:

en: single item
hyw: Միայնակ նյութ

en: bound with one or more others
hyw: կազմիր մեկ կամ ավելին

en: State of preservation - Binding:
hyw: Պահպանության վիճակ - Կազմ:

en: excellent
hyw: գերազանց

en: worn
hyw: մաշված

en: damaged
hyw: վնասված

en: broken back
hyw: խզված հետ

en: missing
hyw: բացակա

en: State of preservation - Body of the book 1 :
hyw: Պահպանության վիճակ - Գրքի մարմին 1 :

en: restored
hyw: Վերականգնված

en: State of preservation - Body of the book 2 :
hyw: Պահպանության վիճակ - Գրքի մարմին 2 :

en: UNIMARC field 210c builder
hyw: UNIMARC դաշտ 210 կառուցիչ

en: Search for authority type: EDITORS
hyw: Փնտրիր հեղինակավորի տեսակը։ ԽՄԲԱԳԻՐՆԵՐ

en: None
hyw: Ոչ մեկը

en: Heading A-Z
hyw: Առաջնորդողները A-Z

en: Heading Z-A
hyw: Առաջնորդողները Z-A

en: contains
hyw: պարունակում է

en: starts with
hyw: սկսվում է սրանով

en: is exactly
hyw: ճշգրտորեն է

note: INPUT type=submit
en: Search
hyw: Փնտրում

en: Authority search results
hyw: Հեղինակավորի փնտրման արդյունքներ

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
hyw: Արդյունքներ %s մինչև %s ընդամենը %s

en: Summary
hyw: Համառոտագրություն

en: Used
hyw: Օգտագործված

en: Get it!
hyw: Ստացիր դա

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
hyw: %s ժամեր

en: Choose
hyw: Ընտրիր

en: Close
hyw: Փակել

note: SCRIPT
en: Authority
hyw: Հեղինակավոր:

en: UNIMARC field 225a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 225a կառուցիչ

en: Collection
hyw: Հավաքածու

en: Select a collection
hyw: Ընտրիր հավաքածուն

en: OR new collection:
hyw: ԿԱՄ նոր հավաքածու։

en: UNIMARC field 4XX builder
hyw: UNIMARC դաշտ 4xx կառուցիչ

en: Search on
hyw: Փնտրիր

en: Any word
hyw: ինչ որ բառ

en: Item type:
hyw: Նյութի տեսակ։

en: All item types
hyw: Բոլոր նյութերի տեսակենր

note: INPUT type=submit
en: Start search
hyw: Սկսիր որոնումը

en: Search results
hyw: Փնտրման արդյունքներ

en: &lt;&lt; Previous
hyw: &lt;&lt; Նախորդ

en: Next&gt;&gt;
hyw: Հաջորդ&gt;&gt;

en: Item count
hyw: Նյութի հաշվարկ

en: Location
hyw: Տեղաբաշխում

en: Clear field
hyw: Մաքրիր դաշտը

en: &lt;&lt; Previous
hyw: &lt;&lt; Նախորդ

en: Next&gt;&gt;
hyw: Հաջորդ&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
hyw: UNIMARC դաշտ 686a կառուցիչ

en: Classification
hyw: Դասակարգում

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
hyw: Դասակարգման մեջ ընտրիր արժեք։ Սա հեղինակավոր գրառումից կպատճենի 686$a դաշտի արժեքը մատենագիտական գրառման 686$a դաշտ

en: Authority type
hyw: Հեղինակավորի տեսակ

en: Main entry ($a only)
hyw: Հիմնական մուտք (միայն $a)

en: Main entry
hyw: Հիմնական մուտք

en: Anywhere
hyw: Ամենուր

en: Sort by
hyw: Տեսակավորված ըստ

en: No order
hyw: Պատվեր չկա

en: Heading ascendant
hyw: Առաջնորդողները ըստ աճման

en: Heading descendant
hyw: Առաջնորդողները ըստ նվազման

en: UNIMARC leader builder
hyw: UNIMARC Առաջատարի կառուցիչ

en: 1-4 Record length
hyw: 1-4 Գրառման երկարություն

en: (auto-calculated)
hyw: (ավտոհաշվարկված)

en: 5- Record status
hyw: 5- Գրառման վիճակ

en: c - Corrected or updated record
hyw: c- Ճշգրտված կամ վերանայված գրառում

en: c - Corrected record
hyw: c- Ճշգրտված գրառում

en: d - Deleted record
hyw: d - Ջնջված գրառում

en: n - New record
hyw: n - Նոր գրառում

en: o - Previously issued higher level record
hyw: o - Նախորոք մշակված բարձր մակարդակի գրառում

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
hyw: p - նախապես մշակվել է որպես ոչ լրիվ, նախնական հրատարակության գրառում

en: 6- Type of record
hyw: 6- Գրառման տեսակ

en: a - Language materials, printed
hyw: a - Լեզվական նյութեր, տպագիր

en: b - Language materials, manuscript
hyw: b - լեզվական նյութ, ձեռագիր

en: c - Music scores, printed
hyw: c - նոտաներ, տպագիր

en: d - Music scores, manuscript
hyw: d - Երաժշտական նոտաներ, ձեռագիր

en: e - Cartographic materials, printed
hyw: e- Քարտեզագրման նյութ, տպագիր

en: f - Cartographic materials, manuscript
hyw: f - աշխարհագրական նյութեր, ձեռագիր

en: g - Projected and video material
hyw: g - պրոյեկտված և տեսա նյութ

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
hyw: i - Երաժշտական ձայնագրություն, ոչ երաժշտական նեկայացում

en: j - Sound recordings, musical performance
hyw: j - Երաժշտական ձայնագրություն, երաժշտական ներկայացում

en: k - Two-dimensional graphics
hyw: k - Երկչափ գրաֆիկներ

en: l - Electronic resources
hyw: l - Էլեկտրոնային պաշարներ

en: m - Multimedia
hyw: m - Բազմամեդիա

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
hyw: r - Եռաչափ արվեստի գործ կամ բնական հանդիպող օբյեկտ

en: 7- Bibliographic level
hyw: 7- Մատենագիտական մակարդակ

en: a - Analytic (component part)
hyw: a - Վերլուծական (բաղկացուցիչի մաս)

en: i - Integrating resource
hyw: i - պաշարի ինտեգրացում

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
hyw: c - Հավաքածու - մատենագիտական նյութ որը ավարտուն հավաքածու է

en: m - Monographic - Bibliographic item
hyw: m - Մենագրային - մատենագիտական նյութ

en: s - Serial - Bibliographic item
hyw: s - Պարբերական - Մատենագիտական նյութ

en: 8- Hierarchical level code
hyw: 8- Աստիճանավորված մակարդակի կոդ

en: - Hierarchical relationship undefined
hyw: - Աստիճանավորված կապը սահմանված չէ

en: 0 - No hierarchical relationship
hyw: 0 - Առանց աստիճանական կապի

en: 1 - Highest level record
hyw: 1 - Բարձրագույն մակարդակի գրառում

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
hyw: 2 - Բարձրագույն մակարդակից ցած գրառում (ստորին բոլոր մակարդակներ)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
hyw: 9-16 ինդիկատոր/Ենթադաշտեր/Չափ

en: (auto-filled)
hyw: (ավտո-լցված)

en: 17- Encoding level
hyw: 17- Կոդավորման մակարդակ

en: Full level ("item in hand")
hyw: Լրիվ մակարդակ ("նյութը ձեռքին է")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
hyw: 1 - Ենթամակարդակ 1 (not "item in hand")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
hyw: 2 - Ենթամակարդակ 2. Գրառումը նախնական հրատարակության (Քարտագրում հրատարկման ընթացքում) գրառում է

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
hyw: 3 - Ենթամակարդակ 3. անավարտ գրառում

en: 18- Descriptive cataloging form
hyw: 18- Նկարագրական քարտագրման ձև

en: - In full ISBD form
hyw: - Լրիվ ISBD ձևաչափ

en: i - In partial or incomplete ISBD form
hyw: i - Մասնակի կամ ոչ լրիվ ISBD ձև

en: n - In non-ISBD form
hyw: n - ոչ-ISBD ձև

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
hyw: 19-24 մուտքի քարտեզ&amp; երկարություններ

en: 000 - Leader
hyw: 000 - Առաջատար

en: c - Corrected or revised
hyw: c - Ճշգրտված կամ վերանայված

en: d - Deleted
hyw: d - Ջնջված

en: n - New
hyw: n - Նոր

en: 7-8 Undefined
hyw: 7-8 Չսահմանված

en: 10-16 indicator/subfields/size
hyw: 10-16 ինդիկատոր/ենթադաշտեր/չափ

en: 18-19 Undefined
hyw: 18-19 Չսահմանված

en: , adapter
hyw: , փոխարկիչ

en: , annotator
hyw: , մեկնաբան

en: , author of afterword
hyw: , եզրափակման հեղինակ

en: , prefacer
hyw: , նախաբան գրող

en: , bibliographic antecedent
hyw: , մատենագիտական նախածնող

en: , collaborator
hyw: , համագործակցող

en: , commentator
hyw: , մեկնաբան

en: , compiler
hyw: , կոմպիլյատոր

en: , composer
hyw: , կոմպոզիտոր

en: , degree-grantor
hyw: , կոչում շնորհող

en: , editor
hyw: , խմբագիր

en: , film editor
hyw: , ֆիլմի խմբագիր

en: , founder
hyw: , հիմնադիր

en: , illustrator
hyw: , նկարազարդող

en: , lyricist
hyw: , արձակագիր

en: , organiser of meeting
hyw: , հանդիպման կազմակերպիչ

en: , other
hyw: , այլ

en: , photographer
hyw: , լուսանկարիչ

en: , presenter
hyw: , ներկայացնող

en: , publisher
hyw: , հրատարակիչ

en: , publishing director
hyw: , հրատարակման տնօրեն

en: , research team head
hyw: , հետազոտման խմբի ղեկավար

en: , reviewer
hyw: , գրախոսող

en: , sponsor
hyw: , բարեգործ

en: , thesis advisor
hyw: , թեզի ղեկավար

en: , translator
hyw: , թարգմանիչ

en: Main Author
hyw: Հիմնական հեղինակ

en: Corporate Author (Main)
hyw: Համատեղ հեղինակ (հիմնական)

en: Coauthor
hyw: Համահեղինակ

en: coauthor
hyw: համահեղինակ

en: Secondary Author
hyw: Երկրորդական հեղինակ

en: Corporate Author (Coauthor)
hyw: Համատեղ հեղինակ (համահեղինակ)

en: Corporate Author (Secondary)
hyw: Համատեղ հեղինակ (երկրորդային)

en: Language:
hyw: Լեզու։

en: of intermediate text,
hyw: միջանկյալ տեքստ,

en: of original work,
hyw: իրական գործ,

en: of summary,
hyw: համառոտագրություն,

en: of contents page,
hyw: բովանդակության էջ,

en: of title page,
hyw: վերնագրի էջ

en: of title proper,
hyw: վերնագիր ուղիղ,

en: of libretto,
hyw: լիբրետո

en: of accompanying material,
hyw: ուղեկցող նյութ,

en: of subtitles,
hyw: ենթավերնագրեր,

en: Country:
hyw: Երկիր։

en: Tag 009:
hyw: Ցուցիչ։ 009:

en: Series
hyw: Մատենաշար

en: series
hyw: մատենաշար

en: Dewey:
hyw: Դյուի։

en: Classification:
hyw: Դասակարգում:

en: Contents note:
hyw: Բովանդակության նշում։

en: Abstract:
hyw: Համառոտագրություն:

en: Provenance note:
hyw: Ծագման վայրի նշում։

en: Bibliography:
hyw: Մատենագիտություն։

en: Thesis:
hyw: Թեզ։

en: SUDOC serial history:
hyw: SUDOC պարբերականի պատմություն:

en: Subject - Personal Name
hyw: Խորագիր - Անձնանուն

en: Subject - Corporate Author
hyw: Խորագիր - Համատեղ հեղինակ

en: Subject - Family
hyw: Խորագիր - Ընտանիք

en: Subject - Author/Title
hyw: Խորագիր - Հեղինակ/Վերնագիր

en: Subject - Topical Name
hyw: Խորագիր - Թեմատիկ անուն

en: Subject - Geographical Name
hyw: Խորագիր - Աշխարհագրական անուն

en: Subject - Form
hyw: Խորագիր - Ձև

en: Subject
hyw: Առարկա

en: Subject Category
hyw: Խորագրի դաս

en: Trademark
hyw: Ապրանքանիշ

en: Online Resources:
hyw: Առցանց պաշարներ։

en: Click here to access online
hyw: Սեղմիր այստեղ առցանց մուտքի համար

en: Publication:
hyw: Հրատարակուոթյուն։

en: Description:
hyw: Նկարագրություն։

en: Linked with:
hyw: Կապված է հետ։

en: Audience
hyw: Լսարան

en: Physical presentation
hyw: Ֆիզիկական ներկայացում

en: electronic ressource
hyw: էլեկտրոնային պաշար

en: Literary genre
hyw: Գրական ժանր

en: Biography
hyw: Կենսագրություն

en: Illustration
hyw: Ձևավորում

en: Content
hyw: Բովանդակություն

en: Video types
hyw: Տեսա ժապավեն

en: Serial type
hyw: Պարբերականի տեսակ

en: Periodicity
hyw: Պարբերականություն

en: Translation of
hyw: Թարգմանություն

en: Set Level
hyw: Բազմության մակարդակ

en: Piece-Analytic Level
hyw: Վայր-Վերլուծական մակարդակ

en: Uniform Title
hyw: Համընդհանուր վերնագիր

en: Uniform Conventional Heading
hyw: Համընդհանուր համաձայնեցված առաջնորդող

en: Edition Statement
hyw: Հրատարակչական տվյալներ։

en: edition
hyw: հրատարակություն

en: Click here to access online
hyw: Սեղմիր այստեղ առցանց մուտքի համար

en: Audio file
hyw: Ձայնային նիշք

en: Play this sample
hyw: Կատարիր այս նմուշը

en: Availability:
hyw: Հասանելիություն։

en: No items available
hyw: Չկան մատչելի նյութեր

en: Items available for loan:
hyw: Նյութերը մատչելի են տացքի համար:

en: Call number:
hyw: Դասիչ։

en: Items available for reference:
hyw: Նյութերը մատչելի են որպես տեղեկատու:

en: ItemSummary
hyw: Նյութի համառոտագրություն

en: Checked out (
hyw: Դուրս տրված (

en: Withdrawn (
hyw: Դուրս հանված (

en: Lost (
hyw: Կորած (

en: Damaged (
hyw: Վնասված (

en: On order (
hyw: Պատվերի մեջ (

en: In transit (
hyw: Տեղափոխման մեջ (

en: On hold (
hyw: Պահման մեջ (
