Koha 23.11.09.000 - en to hu translation catalogue (1397 entries)

en: Audience:
hu: Célközönség:

en: Any
hu: Bármely

en: juvenile, general
hu: ifjúsági, általános

en: pre-primary (0-5)
hu: iskolás kor előtt (0-5)

en: primary (5-8)
hu: iskolás (5-8)

en: children (9-14)
hu: gyermek (9-14)

en: young adult
hu: fiatal felnőtt

en: adult, serious
hu: felnőtt, komoly

en: adult, General
hu: felnőtt, általános

en: unknown
hu: ismeretlen

en: regular print
hu: átlagos betűméret

en: large print
hu: nagybetűs nyomtatvány

en: newspaper format
hu: újság forma

en: Braille or Moon script
hu: Braille vagy Moon írás

en: microprint
hu: mikró-nyomtatvány

en: hand-written
hu: kézzel írott

en: multimedia
hu: multimédia

en: mini-print
hu: mini-nyomtatvány

en: electronic resource
hu: elektronikus forrásanyag

en: other form of textual material
hu: szöveges anyag egyéb formája

en: Literary genre:
hu: Irodalmi műfaj:

en: fiction
hu: szépirodalom

en: drama
hu: dráma

en: essays
hu: esszék

en: humour, satire
hu: humoros, szatirikus

en: letters
hu: levelek

en: short stories
hu: novellák

en: poetry
hu: költészet

en: speeches, oratory
hu: beszédek, szónoklat

en: libretto
hu: librettó

en: not a literary text
hu: nem irodalmi szöveg

en: multiple/other literary forms
hu: összetett/egyéb irodalmi formák

en: Biography:
hu: Életrajz:

en: not a biography
hu: nem életrajz

en: autobiography
hu: önéletrajz

en: individual biography
hu: egyéni életrajz

en: collective biography
hu: kollektív életrajz

en: contains biographical data
hu: életrajzi adatokat tartalmaz

en: Illustration:
hu: Illusztráció:

en: illustrations
hu: illusztrációk

en: maps
hu: térképek

en: portraits
hu: portrék

en: charts
hu: ábrák

en: plans
hu: tervek

en: music
hu: zene

en: facsimiles
hu: replikáció

en: coats of arms
hu: címer

en: genealogical tables
hu: leszármazási táblázatok

en: samples
hu: példák

en: sound recordings
hu: hangfelvételek

en: transparencies
hu: fóliák

en: illuminations
hu: megvilágítások

en: no illustrations
hu: nincsenek illusztrációk

en: Content:
hu: Tartalom:

en: bibliography
hu: bibliográfia

en: catalogue
hu: katalógus

en: abstract
hu: kivonat

en: dictionary
hu: szótár

en: encyclopaedia
hu: enciklopédia

en: directory
hu: címtár

en: project description
hu: projekt leírás

en: statistics
hu: statisztikák

en: programmed text books
hu: tankönyv

en: patent
hu: szabadalom

en: dissertation or thesis
hu: disszertáció vagy szakdolgozat

en: laws and legislation
hu: törvények és törvényhozás

en: numeric table
hu: numerikus táblázat

en: technical report
hu: műszaki jelentés

en: examination paper
hu: vizsgadolgozat

en: literature surveys/reviews
hu: irodalmi felmérések/szemlék

en: treaties
hu: szerződések

en: cartoons or comic strips
hu: rajzfilmek vagy képregények

en: dissertation or thesis (revised)
hu: disszertáció vagy szakdolgozat (átdolgozva)

en: religious text
hu: vallási szöveg

en: other
hu: egyéb

en: Video types:
hu: Videó típusok:

en: motion picture
hu: mozgókép

en: visual projection
hu: vizuális projekció

en: video recording
hu: videó felvételek

en: Serials
hu: Időszaki kiadványok

en: Any type
hu: Bármely típus

en: Periodical
hu: Időszaki

en: Monographic series
hu: Monográfiai sorozat

en: Newspaper
hu: Újság

en: Database
hu: Adatbázis

en: Updating website
hu: Webhely frissítése

en: Other
hu: Egyéb

en: Periodicity:
hu: Időszakos:

en: Daily
hu: Napi

en: Semiweekly
hu: Kéthetente

en: Weekly
hu: Hetente

en: Biweekly
hu: Kéthetente

en: Semimonthly
hu: Havonként kétszer

en: Monthly
hu: Havonként

en: Bimonthly
hu: Kéthavonta

en: Quarterly
hu: Negyedévente

en: Three times a year
hu: Évente háromszor

en: Semiannual
hu: Félévenkénti

en: Annual
hu: Évi

en: Biennial
hu: Kétévenként

en: Triennial
hu: Háromévente

en: Three times a week
hu: Hetente háromszor

en: Three times a month
hu: Havonta háromszor

en: Without periodicity
hu: Rendszertelen

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Regularity:
hu: Rendszeresség:

en: Any regularity
hu: Bármilyen gyakoriság

en: regular
hu: szabályos

en: normalised irregular
hu: normalizált szabálytalan

en: irregular
hu: rendszertelen

en: Picture
hu: Kép

en: collage
hu: kollázs

en: drawing
hu: rajz

en: painting
hu: festmény

en: photomechanical reproduction
hu: fotómechanikai reprodukció

en: photonegative
hu: fotónegatív

en: photoprint
hu: fotó-nyomtatvány

en: picture
hu: kép

en: print
hu: nyomtatvány

en: technical drawing
hu: műszaki rajz

en: other non-projected graphic type
hu: egyéb nem kivetíthető grafikai típus

en: canvas
hu: vászon

en: cardboard/illustration board
hu: karton/illusztrációs anyag

en: glass
hu: üveg

en: plaster
hu: gipsz

en: hardboard
hu: farostlemez

en: porcelaine
hu: porcelán

en: stone
hu: kő

en: wood
hu: fa

en: mixed collection
hu: vegyes gyűjtemény

en: synthetics
hu: szintetikus

en: textile
hu: textil

en: metal
hu: fém

en: paper
hu: papír

en: others
hu: egyebek

en: Date entered on file
hu: Az adatbázisba kerülés dátuma

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
hu: Megjelenés dátumának típusa: Publikáció dátumai 1. és 2.

en: Non required value
hu: Nem engedélyezett érték

en: e - reproduction of a document
hu: e - dokumentum reprodukciója

en: f - monograph, date of publication uncertain
hu: f - monográfia, megjelenés dátuma bizonytalan

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
hu: g - monográfia, melynek kiadása több mint egy évig tart

en: i - monograph with both release/issue date and production date
hu: i - monográfia a megjelenés/kiadás és gyártás dátumával

en: j - document with detailed date of publication
hu: j - dokumentum a megjelenés pontos dátumával

en: k - monograph with both publication date and print date
hu: k - monográfia a megjelenés dátumával és a nyomtatás dátumával

en: u - Unknown publication date
hu: u - Publikáció dátuma ismeretlen

en: Publication date 1
hu: Publikáció dátum 1

en: Publication Date 2
hu: Publikáció Dátum 2

en: Target audience code
hu: Célközönség kód

en: |- Filling character
hu: |- Kitöltő karakter

en: a- juvenile, general
hu: a- ifjúsági, általános

en: b- pre-primary, ages 0-5
hu: b- iskolás kor előtt, 0-5 éves korig

en: c- primary, ages 5-10
hu: c- iskolás, 5-10 éves korig

en: d- children, ages 9-14
hu: d- gyermek, 9-14 éves korig

en: e- young adult, ages 14-20
hu: e- fiatal felnőtt, 14-20 éves korig

en: k- adult, serious
hu: k- felnőtt, komoly

en: m- adult, general
hu: m- felnőtt, általános

en: u- unknown
hu: u- ismeretlen

en: Target audience code 2
hu: Célközönség kód 2

en: Target audience code 3
hu: Célközönség kód 3

en: a- juvenile, general
hu: a- ifjúsági, általános

en: Government publication
hu: Kormányzati kiadvány

en: a- federal/national
hu: a- szövetségi/nemzeti

en: b- state/province
hu: b- állam/tartomány

en: d- local(municipal, etc.)
hu: d- helyi(városi, stb.)

en: f- intergovernmental
hu: f- kormányközi

en: h- level not determined
hu: h- szint nincs meghatározva

en: y- not a government publication
hu: y- nem kormányzati kiadvány

en: z- Other
hu: z- Egyéb

en: Modified record code
hu: Módosított bejegyzés kód

en: 0- unmodified record
hu: 0- módosítatlan bejegyzés

en: 1- modified record
hu: 1- módosított bejegyzés

en: Language of cataloguing (mandatory)
hu: Katalogizálás nyelve (kötelező)

en: Transliteration code
hu: Transzliteráció kód

en: a- ISO transliteration scheme
hu: a- ISO transzliteráció séma

en: b- other
hu: b- egyéb

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
hu: c- többszörös transzliteráció: ISO vagy más sémák

en: y- no transliteration scheme used
hu: y- nem transzliterált sémát használ

en: Character sets (mandatory) 1
hu: Karakterkészletek (kötelező) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
hu: 01- ISO 646, IRV verzió (alap Latin karakterek)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
hu: 02- ISO Bejegyzés # 37 (alap Cirill karakterek)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
hu: 03- ISO 5426 (kiterjesztett Latin karakterek)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
hu: 04- ISO 5427 (kiterjesztett Cirill karakterek)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
hu: 05- ISO 5428 (Görög karakterek)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
hu: 06- ISO 6438 (Afrikai karakter kódok)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
hu: 07- ISO 10586 (Grúz karakterek)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
hu: 08- ISO 8957 (Héber karakterek) 1. tábla

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
hu: 09- ISO 8957 (Héber karakterek) 2. tábla

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
hu: 50- ISO 10646 3. szint (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
hu: 50- ISO 10646 3. szint (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
hu: Karakterkészletek (kötelező) 2

en: non required value
hu: nem engedélyezett érték

en: Additional character sets
hu: További karakterkészletek

en: ca- Cyrillic
hu: ca- Cirill

en: db- Japanese - Kanji
hu: db- Japán - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
hu: dc- Japán - Kana

en: ea- Chinese
hu: ea- Kínai

en: fa- Arabic
hu: fa- Arab

en: ga- Greek
hu: ga- Görög

en: ha- Hebrew
hu: ha- Héber

en: ja- Devanagari
hu: ja- Dévanágari

en: ka- Korean
hu: ka- Koreai

en: ma- Georgian
hu: ma- Grúz

en: mb- Armenian
hu: mb- Örmény

en: zz- Other
hu: zz- Egyéb

en: Cancel
hu: Mégsem

en: a - established
hu: a - bevett

en: c - provisional
hu: c - ideiglenes

en: x - not applicable
hu: x - nem alkalmazható

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
hu: ISO 10646 3. szint (Unicode, UTF-8)

en: 0 - left to right
hu: 0 - balról jobbra

en: 1 - right to left
hu: 1 - jobbról balra

en: Illustration codes 1:
hu: Illusztráció kódok 1:

en: a - illustrations
hu: a - illusztrációk

en: b - maps
hu: b - térképek

en: c - portraits
hu: c - portrék

en: d - charts
hu: d - ábrák

en: e - plans
hu: e - tervek

en: g - music
hu: g - zene

en: h - facsimiles
hu: h - replikáció

en: i - coats of arms
hu: i - címerek

en: j - genealogical tables
hu: j - leszármazási táblázatok

en: l - samples
hu: l - minták

en: m - sound recordings
hu: m - hangfelvétel

en: n - transparencies
hu: n - fóliák

en: o - illuminations
hu: o - megvilágítások

en: y - no illustrations
hu: y - nincsenek illusztrációk

en: Illustration codes 2:
hu: Illusztráció kódok 2:

en: i - coats of arm
hu: i - címer

en: Illustration codes 3:
hu: Illusztráció kódok 3:

en: y - no illustration
hu: y - nincs illusztráció

en: Illustration codes 4:
hu: Illusztráció kódok 4:

en: a - bibliography
hu: a - bibliográfia

en: b - catalogue
hu: b - katalógus

en: d - abstract or summary
hu: d - kivonat vagy összefoglalás

en: e - dictionary
hu: e - szótár

en: f - encyclopaedia
hu: f - enciklopédia

en: g - directory
hu: g - címtár

en: h - project description
hu: h - projekt leírás

en: i - statistics
hu: i - statisztikák

en: k - patent
hu: k - szabadalom

en: l - standard
hu: l - sztenderd

en: m - dissertation or thesis (original)
hu: m - disszertáció vagy szakdolgozat (eredeti)

en: n - laws and legislation
hu: n - törvények és törvényhozás

en: o - numeric table
hu: o - numerikus táblázat

en: p - technical report
hu: p - műszaki jelentés

en: q - examination paper
hu: q - vizsgadolgozat

en: r - literature surveys/reviews
hu: r - irodalmi felmérések/szemlék

en: s - treaties
hu: s - szerződések

en: t - cartoons or comic strips
hu: t - rajzfilmek vagy képregények

en: v - dissertation or thesis (revised)
hu: v - disszertáció vagy szakdolgozat (átdolgozva)

en: w - religious text
hu: w - vallási szöveg

en: z - other
hu: z - egyéb

en: Conference or meeting code:
hu: Konferencia vagy értekezlet kódja:

en: 0- not a conference publication
hu: 0- nem konferencia kiadvány

en: 1- conference publication
hu: 1- konferencia kiadvány

en: Festschrift indicator:
hu: Emlékirat indikátor:

en: 0 - not a festschrift
hu: 0 - nem emlékirat

en: 1 - festschrift
hu: 1 - emlékirat

en: 0 - no index
hu: 0 - nincs index

en: 1 - index present
hu: 1 - van index

en: Literature code
hu: Irodalom kód

en: b - drama
hu: b - dráma

en: c - essays
hu: c - esszék

en: d - humour, satire
hu: d - humor, szatíra

en: e - letters
hu: e - levelek

en: f - short stories
hu: f - novellák

en: g - poetry
hu: g - költészet

en: h - speeches, oratory
hu: h - beszédek, szónoklat

en: i - booklet
hu: i - kis könyv (füzet)

en: y - not a literary text
hu: y - nem irodalmi szöveg

en: z - multiple or other literary forms
hu: z - összetett vagy egyéb irodalmi formák

en: Biography code
hu: Életrajz kód

en: y - not biographical
hu: y - nem életrajzi

en: a - autobiography
hu: a - önéletrajz

en: b - individual biography
hu: b - egyéni életrajz

en: c - collective biography
hu: c- kollektív életrajz

en: d - contains biographical information
hu: d - életrajzi információkat tartalmaz

en: handwritten
hu: kézzel írott

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
hu: multimédia (pl. normál nyomtatású tétel mikrofilm kiegészítéssel)

en: electronic
hu: elektronikus

en: other form of material
hu: anyag egyéb formája

en: periodical
hu: időszakos

en: monographic series
hu: monográfiai sorozat

en: newspaper
hu: újság

en: updating database
hu: adatbázis frissítése

en: updating website
hu: webhely frissítése

en: journal
hu: folyóirat

en: magazine
hu: magazin

en: semiweekly (twice a week)
hu: félhetente (hetente kétszer)

en: weekly
hu: hetente

en: biweekly (every two weeks)
hu: kéthetente (minden második héten)

en: semimonthly (twice a month)
hu: félhavonta (havonta kétszer)

en: monthly
hu: havonta

en: bimonthly (every two months)
hu: kéthavonta (minden második hónapban)

en: quarterly
hu: negyedévente

en: three times a year
hu: évente háromszor

en: semiannual (twice a year)
hu: félévenként (évente kétszer)

en: annual
hu: évente

en: biennial (every two years)
hu: kétévente (minden második évben)

en: triennial (every three years)
hu: háromévente (minden harmadik évben)

en: three times a week
hu: hetente háromszor

en: three times a month
hu: havonta háromszor

en: continuously updated
hu: folyamatosan frissítve

en: no frequency (i.e. irregular)
hu: nincs frekvencia (pl. szabálytalan)

en: Regularity
hu: Rendszeresség

en: not known
hu: ismeretlen

en: Type of material code
hu: Anyag típus kódja

en: abstract or summary
hu: kivonat vagy összefoglaló

en: yearbook
hu: évkönyv

en: reviews
hu: szemlék

en: law reports and digests
hu: törvényi jelentések és összefoglalók

en: legal articles
hu: jogi cikkek

en: legal cases and case notes
hu: jogi esetek és esetleírások

en: biography
hu: önéletrajz

en: other kinds of contents
hu: tartalmak egyéb típusai

en: Nature of contents code
hu: Tartalmi jellemzők kód

en: Conference publication indicator
hu: Konferencia kiadvány indikátor

en: not a conference publication
hu: nem konferencia kiadvány

en: conference publication
hu: konferencia kiadvány

en: not applicable
hu: nem alkalmazható

en: no title-page issued
hu: címlap nem került kiadásra

en: Index availability code
hu: Index elérhetőségi kód

en: index is not available
hu: index nem elérhető

en: Cumulative index availability code
hu: Halmozott index elérhetőségi kód

en: no cumulative index or table of contents
hu: nincs kumulatív index vagy tartalomjegyzék

en: cumulative index or table of contents available
hu: halmozott index vagy tábla tartalomjegyzék áll rendelkezésre

en: Type of material
hu: Anyag típusa

en: videorecording
hu: videófelvétel

en: Length
hu: Hossz

en: Colour indicator
hu: Színjelző

en: black and white
hu: fekete-fehér

en: colour
hu: színes

en: combination of black and white and colour
hu: fekete-fehér és színes kombinációja

en: other (sepia, tinted, etc.)
hu: egyéb (szépia, színezett, stb.)

en: sound on medium
hu: hang a hordozón

en: soundtrack separate
hu: hangsáv külön

en: no sound
hu: nincs hang

en: Media for sound
hu: Média hanghoz

en: optical sound track on motion picture film
hu: optikai hangsáv mozgóképfilmen

en: magnetic sound track on motion picture film
hu: mágneses hangsáv mozgóképfilmen

en: magnetic audio tape in cartridge
hu: mágneses hangszalag kartridzsban

en: sound disc
hu: hanglemez

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
hu: optikai és mágneses hangsáv mozgóképfilmen

en: videotape
hu: videókazetta

en: videodisc
hu: videólemez

en: magnetic audio tape on reel
hu: mágneses hangszalag tekercsen

en: magnetic audio tape in cassette
hu: mágneses hangszalag kazettában

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => Szuper 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
hu: Mozgóképek és filmszalagok => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
hu: Diaképek 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
hu: Diaképek 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
hu: Videókazetták 1/4 in. (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
hu: Videókazetták 1/4 in. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
hu: Videókazetták 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
hu: Videókazetták 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
hu: Videókazetták 1 in. (2 cm 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
hu: Videókazetták 2 in. (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
hu: Fóliák 8 * 10 in. (20 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
hu: Fóliák 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
hu: Fóliák 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
hu: Fóliák 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
hu: Fóliák 8 * 8 in. (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
hu: Fóliák 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
hu: Fóliák 10 * 10 in. (25 * 25 cm)

en: film reel
hu: film orsó

en: film cartridge
hu: film kartridzs

en: film cassette
hu: film kazetta

en: other film type
hu: egyéb filmtípus

en: filmstrip cartridge
hu: filmszalag kartridzs

en: filmslip
hu: filmlap

en: other filmstrip type
hu: egyéb filmszalag típus

en: film strip roll
hu: filmszalag tekercs

en: slide, slide set, stereograph
hu: diakép, diakép összeállítás, sztereográf

en: not a motion picture or visual projection
hu: nem mozgókép vagy vizuális kivetítés

en: other forms of release
hu: kiadás egyéb formája

en: Technique - videorecording, motion picture
hu: Technika - videófelvétel, mozgókép

en: animation
hu: animáció

en: live action
hu: élő akció

en: animation and live action
hu: animáció és élő akció

en: unspecified/unknown
hu: meghatározatlan/ismeretlen

en: not a motion picture or video recording
hu: nem mozgókép vagy videófelvétel

en: Presentation format - motion picture
hu: Prezentációs formátum - mozgókép

en: non-anamorphic (wide screen)
hu: nem anamorf (szélesvásznú)

en: other wide screen format
hu: egyéb szélesvásznú formátum

en: not a motion picture
hu: nem mozgókép

en: Accompanying material 1
hu: Kísérő anyag 1

en: stills
hu: állóképek

en: posters
hu: poszterek

en: programmes and pressbooks
hu: programok és sajtókönyvek

en: instructional materials
hu: oktatási anyagok

en: score or other music format
hu: kotta vagy más zenei forma

en: set or costume designs
hu: díszlet vagy jelmeztervek

en: other accompanying material
hu: egyéb kísérőanyag

en: Accompanying material 2
hu: Kísérő anyag 2

en: Accompanying material 3
hu: Kísérő anyag 3

en: Accompanying material 4
hu: Kísérő anyag 4

en: videocartridge
hu: videókartridzs

en: videocassette
hu: videókazetta

en: videoreel
hu: videó tekercs

en: electronic videorecording (EVR)
hu: elektronikus videófelvétel (EVR)

en: not a videorecording
hu: nem videófelvétel

en: other videotype
hu: egyéb videótípus

en: Presentation format - videorecording
hu: Prezentációs formátum - videófelvétel

en: EIAJ (reel)
hu: EIAJ (orsó)

en: Type C (reel)
hu: Type C (orsó)

en: Quadruplex (reel)
hu: Quadruplex (orsó)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
hu: Lézer optikai (Fényvisszaverő) videólemez

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
hu: CED (capacitance electronic disk) videólemez

en: V2000 (videocassette)
hu: V2000 (videókazetta)

en: Video8 (videocassette)
hu: Video8 (videókazetta)

en: DVD-Video
hu: DVD-Videó

en: Base of emulsion material - visual projection
hu: Emulzió anyagának alapja - vizuális vetítés

en: safety film
hu: biztonsági film

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
hu: szintetikus (műanyag, vinyl, stb.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
hu: vegyes gyűjtemény (egynél több típusú alapot tartalmaz)

en: not a visual projection
hu: nem vizuális kivetítés

en: Secondary support material - visual projection
hu: Másodlagos hordozóanyag - vizuális kivetítés

en: cardboard
hu: karton

en: metal and glass
hu: fém és üveg

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
hu: szintetikus (műanyag, vinyl, stb.) és üveg

en: Broadcast standard - videorecording
hu: Műsorszórási szabvány - videófelvétel

en: 525 (e.g. NTSC)
hu: 525 (pl. NTSC)

en: Generation
hu: Generáció

en: original
hu: eredeti

en: master
hu: mester

en: duplicate
hu: másolat

en: reference print/viewing copy
hu: referencia nyomtatvány/megtekinthető másolat

en: Production elements
hu: Gyártási elemek

en: outtakes
hu: megelőzi

en: mixing tracks
hu: kevert sávok

en: title bands/intertitle rolls
hu: címsávok/címsorok

en: undetermined 2 colour
hu: meghatározatlan 2 szín

en: undetermined 3 colour
hu: meghatározatlan 3 szín

en: red strip
hu: piros szalag

en: blue or green strip
hu: kék vagy zöld szalag

en: cyan strip
hu: cián szalag

en: magenta strip
hu: magenta szalag

en: yellow strip
hu: sárga szalag

en: sepia tone
hu: szépia tónus

en: tint
hu: tinta

en: tinted and toned
hu: színezett és tónusozott

en: stencil colour
hu: sablon szín

en: handcoloured
hu: kézzel színezett

en: not applicable (item not a colour film)
hu: nem alkalmazható (a tétel nem színes film)

en: Film emulsion (polarity)
hu: Film emulzió (polaritás)

en: positive
hu: pozitív

en: negative
hu: negatív

en: safety (triacetate)
hu: biztonsági (triacetát)

en: nitrate
hu: nitrát

en: safety (diacetate)
hu: biztonsági (diacetát)

en: polyester base (e.g. ester)
hu: poliészter alap (pl. észter)

en: mixed base (nitrate and safety)
hu: kevert alap (nitrát és biztonsági)

en: Kind of sound for moving images
hu: Hang fajtája mozgóképekhez

en: monaural
hu: monó

en: stereophonic
hu: térhatású

en: multichannel, surround or quadraphonic
hu: többcsatornás, surround vagy kvadrofon

en: not applicable (item is silent)
hu: nem alkalmazható (a tételnek nincs hangsávja)

en: Kind of film stock or print
hu: Film vagy nyomtatvány fajtája

en: imbibition dye transfer
hu: imbibíciós festéktranszfer

en: not applicable (not a colour film)
hu: nem alkalmazható (nem színes film)

en: Deterioration stage
hu: Romlás fokozata

en: nitrate - suspicious odour
hu: nitrát - gyanús szagú

en: nitrate - pungent odour
hu: nitrát - szúrós szagú

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
hu: nitrát - barnás, elszíneződött, fakult, poros

en: nitrate - sticky
hu: nitrát - ragadós

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
hu: nitrát - habos, buborékok, hólyagok

en: nitrate - congealed
hu: nitrát - zsugorodott

en: nitrate - powder
hu: nitrát - por

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
hu: nem nitrát - kimutatható állapotromlás (pl. diacetát szag)

en: nonnitrate - advanced deterioration
hu: nem nitrát - előrehaladott állapotromlás

en: nonnitrate - disaster
hu: nem nitrát - katasztrófa

en: no deterioration
hu: nincs romlás

en: incomplete
hu: befejezetlen

en: Film inspection date
hu: Filmszemle dátuma

en: Month
hu: Hónap

en: Year
hu: Év

en: Specific material designation
hu: Konkrét anyagmegjelölés

en: a- collage
hu: a- Kollázs

en: b- drawing
hu: b- rajz

en: c- painting
hu: c- festmény

en: d- photomechanical reproduction
hu: d- fotómechanikus reprodukció

en: e- photonegative
hu: e- fotónegatív

en: f- photoprint
hu: f- fotó-nyomtatvány

en: h- picture
hu: h- kép

en: k- technical drawing
hu: k- műszaki rajz

en: z- other non-projected graphic type
hu: z- egyéb nem kivetíthető grafikai típus

en: Primary support material
hu: Elsődleges segédanyag

en: porcelain
hu: porcelán

en: textiles (including man-made fibres)
hu: textíliák (beleértve a műszálakat is)

en: Secondary support material
hu: Másodlagos hordozóanyag

en: no secondary support
hu: nincs másodlagos hordozó

en: Colour
hu: Színes

en: one-colour, monochrome
hu: egyszínű, monokróm

en: black-and-white
hu: fekete-fehér

en: multicoloured
hu: színes

en: hand coloured
hu: kézzel színezett

en: Techniques (drawings, paintings) 1
hu: Technikák (rajzok, festmények) 1

en: ||- Filling characters
hu: ||- Kitöltő karakterek

en: pencil
hu: ceruza

en: graphite
hu: grafit

en: colour pencil
hu: színes ceruza

en: India ink
hu: tustinta

en: lavierung India ink
hu: mosott tustinta

en: chalk
hu: kréta

en: black chalk
hu: fekete kréta

en: gouache
hu: áttetsző vízfesték

en: pastel
hu: pasztell

en: oil
hu: olaj

en: felt-tip pen
hu: filctoll

en: stain
hu: pecsét

en: sepia
hu: szépia

en: writing ink
hu: írótinta

en: golding
hu: aranyozás

en: acrylics
hu: akrilok

en: Techniques (drawings, paintings) 2
hu: Technikák (rajzok, festmények) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
hu: Technikák (rajzok, festmények) 3

en: ||- Filling character
hu: ||- Kitöltő karakter

en: woodcut
hu: fametszet

en: chiaroscuro woodcut
hu: chiaroscuro fametszet

en: white-line woodcut
hu: fehér vonalú fametszet

en: chromolithography
hu: kromolitográfia

en: lino-cut
hu: linómetszet

en: etching
hu: rézkarc

en: lithography
hu: litográfia

en: photolithography
hu: fotolitográfia

en: zincography
hu: cinkográfia

en: algraphy
hu: algráfia

en: aquatint
hu: akvatinta

en: reservage (sugar aquatint)
hu: tartalék (cukor akvatinta)

en: engraving
hu: metszet

en: engraving in the crayon manner
hu: metszet rajzkrétával

en: silkscreen
hu: szitanyomás

en: steel engraving
hu: acélmetszet

en: photocopying
hu: fénymásolás

en: burin engraving
hu: burin metszet

en: Functional designation
hu: Funkcionális megnevezés

en: aa- architectural drawing
hu: aa- építészeti rajz

en: ac- sticker
hu: ac- matrica

en: ad- poster
hu: ad- poszter

en: ae- postcard
hu: ae- levelezőlap

en: af- greetings card
hu: af- üdvözlőlap

en: ai- flash card
hu: ai- flash kártya

en: an- calendar
hu: an- naptár

en: uu- unknown
hu: uu- ismeretlen

en: xx- not applicable
hu: xx- nem alkalmazható

en: zz- other
hu: zz- egyéb

en: study kit
hu: tanulmány összeállítás

en: laboratory and construction kits
hu: laboratóriumi és konstrukciós készletek

en: specimens (biological etc.)
hu: mintadarabok (biológiai stb.)

en: fauna
hu: állatvilág

en: flora
hu: növényvilág

en: minerals
hu: ásványok

en: microscope slides
hu: mikroszkóp tárgylemezek

en: jigsaws
hu: kirakók

en: tools and equipment
hu: eszközök és felszerelés

en: industrial production
hu: ipari termelés

en: machines
hu: gépek

en: coins
hu: érmék

en: medals
hu: érmék

en: jewellery
hu: ékszerek

en: textiles
hu: textíliák

en: clothes
hu: szövetek

en: games and recreation
hu: játékok és kikapcsolódás

en: toys
hu: játékszerek

en: models
hu: modellek

en: models for making
hu: modellek gyártáshoz

en: dioramas
hu: diorámák

en: replicas
hu: másolatok

en: sculptures
hu: szobrok

en: artefacts
hu: műtárgyak

en: Material 1
hu: Anyag 1

en: terra-cotta
hu: terrakotta

en: wax
hu: viasz

en: clay
hu: agyag

en: majolica
hu: majolika

en: ceramic
hu: kerámia

en: ivory
hu: elefántcsont

en: precious stones
hu: drágakövek

en: basalt
hu: bazalt

en: porphyry
hu: porfír

en: precious metals
hu: nemesfémek

en: bronze
hu: bronz

en: plastic
hu: műanyag

en: Material 2
hu: Anyag 2

en: Material 3
hu: Anyag 3

en: Color
hu: Szín

en: Color indicator
hu: Színjelző

en: one color
hu: egyszínű

en: multi-color
hu: többszínű

en: index or name list on cartographic item itself
hu: magára a kartográfiai tételre index vagy névlista

en: index or name list present but location not specified
hu: van index vagy névlista de a hely nincs megadva

en: no index or name lis
hu: nincs index vagy név lista

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
hu: kísérőszöveg térképészeti tételekhez füzetben, röpiratban...

en: no narrative tex
hu: nincs narratív szöveg

en: contours
hu: kontúrok

en: hypsometric tints - layer method
hu: hipszometrikus árnyalatok - réteg módszer

en: form lines
hu: a következő soroktól:

en: other methods in color
hu: egyéb módszerek színesben

en: landforms
hu: felszíni formák

en: Lambert's azimuthal equal area
hu: Területtartó síkvetület (Lambert-féle)

en: orthographic
hu: helyesírási

en: stereographic
hu: sztereografikus

en: Goode's homolographic
hu: Goode-féle homologikus vetület

en: Albers equal area
hu: Albers területtartó

en: Bonne
hu: Bonne-féle

en: Lambert's conformal conic
hu: Lambert-Gauss-féle szögtartó kúpvetület

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
hu: Miller-féle kétpólusú szögtartó kúpvetület

en: butterfly
hu: pillangó

en: Lambert's cylindrical equal area
hu: Területtartó hengervetület (Lambert-féle)

en: Mercator
hu: Szögtartó hengervetület (Mercator-féle)

en: Mollweide
hu: Mollweide-féle képzetes hengervetület

en: sinusoidal
hu: szinuszos

en: Oblique Mercator
hu: Ferde tengelyű szögtartó hengervetület (Oblique Mercator-féle)

en: cylindrical, specific type unknown
hu: hengervetület, speciális típus ismeretlen

en: cylindrical, other known specific type
hu: hengervetület, egyéb ismert speciális típus

en: Eckert
hu: Eckert vetület

en: Goode's homolosine
hu: Goode-féle homologikus vetület

en: polyhedric
hu: sokoldalú

en: type of projection unknown
hu: vetítés típusa ismeretlen

en: other known type
hu: egyéb ismert típus

en: Amsterdam, Netherlands
hu: Amszterdam, Hollandia

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
hu: Batavia (Djakarta), Indonézia

en: Berne, Switzerland
hu: Bern, Svájc

en: Bogota, Colombia
hu: Bogota, Kolumbia

en: Brussels, Belgium
hu: Brüsszel, Belgium

en: Cadiz, Spain
hu: Cadiz, Spanyolország

en: Capetown, South Africa
hu: Fokváros, Dél-Afrika

en: Copenhagen, Denmark
hu: Koppenhága, Dánia

en: Cordoba, Argentina
hu: Cordoba, Argentína

en: Ferro, Canary Islands
hu: Ferro, Kanári-szigetek

en: Helsinki, Finland
hu: Helsinki, Finnország

en: Istanbul, Turkey
hu: Isztambul, Törökország

en: Julianehaab, Greenland
hu: Julianehaab, Grönland

en: Lisbon, Portugal
hu: Lisszabon, Portugália

en: London, United Kingdom
hu: London, Egyesült Királyság

en: Madrid, Spain
hu: Madrid, Spanyolország

en: Mexico City, Mexico
hu: Mexikóváros, Mexikó

en: Moscow, Russia
hu: Moszkva, Oroszország

en: Munich, Germany
hu: München, Németország

en: Naples, Italy
hu: Nápoly, Olaszország

en: Oslo (Christiania), Norway
hu: Oszló (Christiania), Norvégia

en: Paris, France
hu: Párizs, Franciaország

en: Peking, People's Republic of China
hu: Peking, Kínai Népköztársaság

en: Pulkova (Leningrad), Russia
hu: Pulkova (Leningrád), Oroszország

en: Rio de Janeiro, Brazil
hu: Rio de Janeiro, Brazília

en: Rome, Italy
hu: Róma, Olaszország

en: Stockholm, Sweden
hu: Stockholm, Svédország

en: Sydney, Australia
hu: Sydney, Ausztrália

en: Tirana, Albania
hu: Tirana, Albánia

en: Tokyo, Japan
hu: Tokió, Japán

en: 2-dimensional
hu: kétdimenziós

en: 3-dimensional
hu: háromdimenziós

en: Primary cartographic image 1:
hu: Elsődleges térképészeti kép 1:

en: photographically
hu: fotográfiailag

en: by computer
hu: számítógéppel

en: Primary cartographic image 2:
hu: Elsődleges térképészeti kép 2:

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
hu: szintetikus (pl. műanyag, vinyl)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
hu: textil, beleértve a műszálas textíliákat (pl. selyem, szövet, nejlon)

en: magnetic storage medium - computer compatible
hu: mágneses adathordozó közepes - kompatibilis számítógéppel

en: magnetic storage medium - not computer compatible
hu: mágneses adathordozó közepes - nem kompatibilis számítógéppel

en: other non photographic medium
hu: egyéb nem fényképészeti hordozó

en: transparent or opaque flexible base positive
hu: átlátszó vagy átlátszatlan rugalmas alap pozitív

en: transparent or opaque flexible base negative
hu: átlátszó vagy átlátszatlan rugalmas alap negatív

en: transparent or opaque non-flexible base positive
hu: átlátszó vagy átlátszatlan rugalmatlan alap pozitív

en: transparent or opaque non-flexible base negative
hu: átlátszó vagy átlátszatlan rugalmatlan alap negatív

en: other photographic medium
hu: egyéb fényképészeti hordozó

en: Creation technique
hu: Alkotási technika

en: manuscript
hu: kézirat

en: printing
hu: nyomtatás

en: microphotography
hu: mikrofotográfia

en: the cartographic item is not a final product
hu: a kartográfiai tétel nem végtermék

en: by hand
hu: kézzel

en: printed
hu: nyomtatott

en: photography
hu: fotográfia

en: not a reproduction
hu: nem reprodukció

en: b- adjusted but without grid system
hu: b- beállítva, de rácsrendszer nélkül

en: x- not applicable
hu: x- nem alkalmazható

en: in parts
hu: részenként

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
hu: külön kiegészítésként folyóirat, monográfia, stb.

en: Altitude of sensor
hu: Tengerszint feletti magasság érzékelő

en: terrestrial
hu: földi

en: space
hu: űr

en: vertical
hu: függőleges

en: Quality of image
hu: Képminőség

en: poor
hu: silány

en: good
hu: jó

en: very good
hu: nagyon jó

en: Cloud cover
hu: Felhő fedettség

en: completely covered by clouds
hu: teljesen felhők borítják

en: less than 1 centimetre
hu: kisebb mint 1 centiméter

en: greater than 9 kilometres
hu: 9 kilométernél nagyobb

en: Centimetres
hu: Centiméter

en: Decimetres
hu: Deciméter

en: Metres
hu: Méter

en: Decametres
hu: Dekaméter

en: Hectametres
hu: Hektométer

en: Kilometres
hu: Kilóméter

en: Era identifier
hu: Korszak azonosító

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
hu: a dátum a Gergely-naptár 1. éve elé esik, azaz Kr.e.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
hu: a dátum a Gergely-naptár 1. éve után esik, azaz Kr.u.

en: Day
hu: Nap

en: Time
hu: Idő

en: Type of scale:
hu: Skála típusa:

en: linear scale
hu: lineáris skála

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
hu: egyéb típusú skála (pl. időskála, pontosított statisztikai skála)

en: west
hu: nyugat

en: east
hu: kelet

en: north
hu: észak

en: south
hu: dél

en: Degree (complete with 0):
hu: Fok (kiegészítve 0-val):

en: Minute (complete with 0):
hu: Perc (kiegészítve 0-val):

en: Second (complete with 0):
hu: Másodperc (kiegészítve 0-val):

en: UNIMARC field 123i/j builder
hu: UNIMARC 123i/j mező létrehozása

en: Character of image:
hu: Kép jellege:

en: non-photographic image
hu: nem fényképészeti kép

en: photographic image
hu: fényképészeti kép

en: remote sensing image
hu: távérzékelő kép

en: atlas
hu: atlasz

en: globe
hu: földgömb

en: map
hu: térkép

en: model
hu: modell

en: profile
hu: profil

en: section
hu: szakasz

en: view
hu: nézet

en: plan
hu: terv

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
hu: Prezentációs technika fényképes vagy nem fényképes képhez:

en: polarized
hu: polarizált

en: planimetric
hu: síkmértan

en: diagram map
hu: térképdiagram

en: dot map
hu: ponttérkép

en: diagrammatric map
hu: vázlatos térkép

en: spatial model on two dimensional surface
hu: térbeli modell kétdimenziós felületen

en: map view
hu: térképnézet

en: not screened
hu: nem vetített

en: meteorological
hu: meteorológiai

en: earth resources
hu: földi erőforrások

en: space observing
hu: űrmegfigyelés

en: Name of satellite for remote sensing image:
hu: Műhold neve a távérzékelő képhez:

en: Recording technique for remote sensing image:
hu: Felvételi technika a távérzékelő képhez:

en: false colour photography
hu: hamis színes fotográfia

en: multispectral photography
hu: multispektrális fotográfia

en: multispectral scanning
hu: multispektrális szkennelés

en: combination of various light emission techniques
hu: különböző fénykibocsátási technikák kombinációja

en: combination of various thermal infrared scanning
hu: különböző termikus infravörös szkennelés kombinációja

en: Sidelooking airbone radar
hu: Oldalfelderítő fedélzeti radar

en: passive microwave mapping
hu: passzív mikrohullámú térképezés

en: Type of score:
hu: Kotta típusa:

en: full score, graphic score
hu: teljes kotta, grafikus kotta

en: score (miniature or study size)
hu: kotta (miniatűr vagy tanulmány méret)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
hu: ének kotta, kíséret zongorakivonata

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
hu: ének kotta, kórus kotta, kíséret nélkül

en: graphic score
hu: grafikus kotta

en: tablature
hu: tabulatúra

en: choir-book
hu: kóruskönyv

en: solo part
hu: szóló rész

en: not applicable, not a score
hu: nem alkalmazható, nem kotta

en: Parts indicator:
hu: Kötetek jelzője:

en: parts exist (vocal and instrumental)
hu: részek (vokális és instrumentális)

en: instrumental parts
hu: hangszeres részek

en: vocal parts
hu: vokális részek

en: Literary text indicator:
hu: Irodalmi szöveg jelzője:

en: history
hu: történet

en: lectures, speeches
hu: előadások, beszédek

en: sounds
hu: hangok

en: reporting
hu: jelentés

en: memoirs
hu: emlékiratok

en: interviews
hu: interjúk

en: advertising texts
hu: reklámszövegek

en: conference proceedings
hu: konferencia kiadványok

en: comedy
hu: vígjáték

en: folktales
hu: népmesék

en: sacred texts
hu: szent szövegek

en: other types of literary text
hu: egyéb típusú irodalmi szöveg

en: disc
hu: lemez

en: tape (open reel)
hu: szalag (nyílt orsó)

en: tape (cassette)
hu: szalag (kazetta)

en: tape (cartridge)
hu: szalag (kartridzs)

en: wire recording
hu: vezetékes hangfelvétel

en: roll
hu: tekercs

en: film (sound film)
hu: film (hangosfilm)

en: Speed:
hu: Sebesség:

en: 1.4 m/sec(compact discs)
hu: 1.4 m/mp(kompakt lemezek)

en: 1 7/8 in. per second
hu: 1 7/8 in. per másodperc

en: 15/16 in. per second
hu: 15/16 in. per másodperc

en: 3 3/4 in. per second
hu: 3 3/4 in. per másodperc

en: 7 1/2 in. per second
hu: 7 1/2 in. per másodperc

en: 15 in. per second
hu: 15 in. per másodperc

en: 30 in. per second
hu: 30 in. per másodperc

en: 8/10 in. per second
hu: 8/10 in. per másodperc

en: 4/10 in. per second
hu: 4/10 in. per másodperc

en: Kind of sound:
hu: Hang fajtája:

en: monoaural
hu: monó

en: quadraphonic
hu: kvadrofon

en: coarse/standard
hu: durva/szabványos barázda

en: microgroove/fine
hu: mikrobarázda/finom

en: Dimensions (sound recordings):
hu: Méretek (hangfelvételek):

en: 7.62cm or 3 in.
hu: 7.62 cm vagy 3 in.

en: 12.7 cm or 5 in.
hu: 12.7 cm vagy 5 in.

en: 17.78 cm or 7 in.
hu: 17.78 cm vagy 7 in.

en: 25.4 cm or 10 in.
hu: 25.4 cm vagy 10 in.

en: 30,48 cm or 12 in.
hu: 30,48 cm vagy 12 in.

en: 40.64 cm or 16 in.
hu: 40.64 cm vagy 16 in.

en: 35.56 cm or 14 in.
hu: 35.56 cm vagy 14 in.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
hu: 12 cm vagy 4 in. 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
hu: 10 cm x 6.3 cm vagy 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
hu: 13.2 cm x 9.7 cm vagy 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
hu: 5.7 cm x 10 cm vagy 2 in. 1/4 x 4 in., cilinder

en: Tape width:
hu: Szalag szélesség:

en: recording not a tape
hu: felvétel nem szalag

en: Tape configuration:
hu: Szalag konfiguráció:

en: full track
hu: teljes sáv

en: half track
hu: fél sáv

en: quarter track
hu: negyed sáv

en: eight track
hu: nyolc sáv

en: twelve track
hu: tizenkét sáv

en: sixteen track
hu: tizenhat sáv

en: twentyfour track
hu: huszonnégy sáv

en: six track
hu: hat sáv

en: Accompanying textual material 1:
hu: Kísérő szöveges anyag 1:

en: discography
hu: diszkográfia

en: thematic index
hu: tematikus index

en: libretto or text
hu: librettó vagy szöveg

en: biography of composer
hu: zeneszerző életrajza

en: biography of performer or history of ensemble
hu: előadó életrajza vagy együttes története

en: technical or historical information on instruments
hu: technikai vagy történelmi információ a hangszerekről

en: technical information on music
hu: technikai információ a zenéről

en: historical information about music
hu: történelmi információ a zenéről

en: other historical information
hu: egyéb történelmi információ

en: ethnological information
hu: néprajzi információ

en: instructional material
hu: oktatási anyagok

en: score
hu: kotta

en: other accompanying textual material
hu: egyéb kísérő szöveges anyag

en: Accompanying textual material 2:
hu: Kísérő szöveges anyag 2:

en: Accompanying textual material 3:
hu: Kísérő szöveges anyag 3:

en: Accompanying textual material 4:
hu: Kísérő szöveges anyag 4:

en: Accompanying textual material 5:
hu: Kísérő szöveges anyag 5:

en: Accompanying textual material 6:
hu: Kísérő szöveges anyag 6:

en: Recording technique:
hu: Felvételi technika:

en: acoustic
hu: akusztikus

en: electric
hu: elektromos

en: digital
hu: digitális

en: NAB standard
hu: NAB szabvány

en: CCIR/IEC standard
hu: CCIR/IEC szabvány

en: digital (compact disc)
hu: digitális (kompakt lemez)

en: Dolby-A encoded
hu: Dolby-A kódolt

en: Dolby-B encoded
hu: Dolby-B kódolt

en: Dolby-C encoded
hu: Dolby-C kódolt

en: CX encoded
hu: CX kódolt

en: Kind of disc, cylinder or tape:
hu: Lemez, henger vagy szalag típusa:

en: mass produced
hu: szériagyártmány

en: master tape
hu: mester szalag

en: tape duplication master
hu: másolatkészítésre szánt eredeti szalag

en: disc master (negative)
hu: mester lemez (negatív)

en: mother (positive)
hu: anya (pozitív)

en: stamper (negative)
hu: nyomólemez (negatív)

en: test pressing
hu: próba préselés

en: Kind of material:
hu: Anyag típusa:

en: wax (instantaneous)
hu: viasz (azonnali)

en: plastic (mass produced)
hu: műanyag (szériagyártmány)

en: lacquered (e.g. acetate)
hu: lakkozott (pl. acetát)

en: metal (e.g. aluminium)
hu: fém (pl. alumínium)

en: shellac pressing
hu: sellak préselés

en: plastic pressing
hu: műanyag préselés

en: metal and plastic (compact discs)
hu: fém és műanyag (kompakt lemez)

en: acetate
hu: acetát

en: polyester
hu: poliészter

en: Kind of cutting:
hu: Vágás típusa:

en: lateral or combined cutting
hu: oldalirányú vagy kombinált vágás

en: (Complete with 0 on the left)
hu: (Egészítse ki bal oldalon 0-val)

en: Hours:
hu: Óra:

en: Minutes:
hu: Perc:

en: Seconds:
hu: Másodperc:

en: anthem
hu: himnusz

en: ballet
hu: balett

en: ballad
hu: ballada

en: chant, non christian
hu: ének, nem keresztény

en: chant, christian
hu: ének, keresztény

en: concerto grosso
hu: nagy koncert

en: canon
hu: kánon

en: concerto
hu: koncert

en: chanson, polyphonic
hu: dal, többszólamú

en: carol
hu: ének

en: chance composition / aleatoric music
hu: véletlenszerű kompozíció / aleatorikus zene

en: cantata
hu: kantáta

en: country music
hu: country zene

en: canzona
hu: dal

en: fugue
hu: fúga

en: folk music
hu: népzene

en: fantasia
hu: fantázia

en: gospel music
hu: gospel zene

en: intermezzo
hu: közjáték

en: musical revue and comedy
hu: zenei revü és vígjáték

en: madrigal
hu: madrigál

en: minuet
hu: menüett

en: mass
hu: tömeg

en: motet
hu: motetta

en: moving picture music
hu: mozgókép zene

en: nocturne
hu: noktürn

en: oratorio
hu: oratórium

en: overture
hu: nyitány

en: prelude and fugue
hu: prelúdium és fúga

en: programme music
hu: program zene

en: polonaise
hu: polinéz

en: popular music
hu: populáris zene

en: rock music
hu: rock zene

en: rondo
hu: rondó

en: rhapsody
hu: rapszódia

en: requiem mass
hu: rekviem mise

en: song
hu: dal

en: sonata
hu: szonáta

en: symphonic poem
hu: szimfonikus költemény

en: study, exercise
hu: tanulmány, gyakorlat

en: symphony
hu: szimfónia

en: toccata
hu: tokkáta

en: triosonata
hu: triószonáta

en: variation
hu: variáció

en: waltz
hu: keringő

en: other form
hu: egyéb forma

en: Horn
hu: Kürt

en: Trumpet
hu: Trombita

en: Trombone
hu: Harsona

en: Baritone
hu: Bariton

en: Ethnic brass
hu: Népi rézfúvós

en: Other brass
hu: Egyéb rézfúvós

en: Mixed chorus
hu: Vegyes kórus

en: Women's chorus
hu: Női kórus

en: Men's chorus
hu: Férfi kórus

en: Children's chorus
hu: Gyermekkórus

en: Ethnic chorus
hu: Népi kórus

en: Unspecified chorus
hu: Meghatározatlan kórus

en: Full orchestra
hu: Teljes nagyzenekar

en: Chamber orchestra
hu: Kamarazenekar

en: String orchestra
hu: Vonós zenekar

en: Dance orchestra
hu: Tánczenekar

en: Larger ensemble brass band
hu: Nagyobb fúvószenekar

en: Ethnic orchestra
hu: Népi zenekar

en: Other orchestra
hu: Egyéb zenekar

en: Xylophone
hu: Xilofon

en: Drum
hu: Dob

en: Ethnic percussion
hu: Népi ütőhangszerek

en: Other percussion
hu: Egyéb ütőshangszerek

en: Violon
hu: Hegedű

en: Viola
hu: Brácsa

en: Cello
hu: Cselló

en: Double bass
hu: Nagybőgő

en: Ethnic bowed strings
hu: Népi húros (bund nélküli)

en: Unspecified
hu: Meghatározatlan

en: Synthesizer
hu: Szintetizátor

en: Tape
hu: Szalag

en: Computer
hu: Számítógép

en: Other electronic
hu: Egyéb elektronikus

en: Piano
hu: Zongora

en: Organ
hu: Orgona

en: Harpsichord
hu: Csembaló

en: Clavicorde
hu: Klavikord

en: Celesta
hu: Cseleszta

en: Ethnic keyboard
hu: Népi billentyűs

en: Autre
hu: Más

en: Soprano
hu: Szoprán

en: Alto
hu: Alt

en: Ethnic voices
hu: Népi hangok

en: Harp
hu: Hárfa

en: Guitar family
hu: Gitár család

en: Lute family
hu: Lant család

en: Ethnic plucked string
hu: Népi pengetős húros (húr)

en: Ethnic plucked strings
hu: Népi pengetős húros (húrok)

en: Other plucked strings
hu: Egyéb pengetős húrok

en: Flute
hu: Fuvola

en: Oboe
hu: Oboa

en: Clarinet
hu: Klarinét

en: Piccolo
hu: Pikolófuvola

en: Bass clarinet
hu: Basszus klarinét

en: Recorder
hu: Rögzítő

en: Saxophone
hu: Szaxofon

en: Ethnic woodwinds
hu: Népi fafúvósok

en: Other woodwinds
hu: Egyéb fafúvósok

en: Specific material designation:
hu: Konkrét anyagmegjelölés:

en: aperture card
hu: rekesz-kártya

en: microfilm cassette
hu: mikrofilm kazetta

en: microfilm reel
hu: mikrofilm orsó

en: microfiche
hu: mikrofilmlap

en: microfiche cassette
hu: mikrofilmlap kazetta

en: microfilm slip
hu: mikrofilm szelvény

en: Polarity:
hu: Polaritás:

en: mixed polarity
hu: kevert polaritás

en: Dimensions:
hu: Méretek:

en: 8 mm (microfilm)
hu: 8 mm (mikrofilm)

en: 16 mm (microfilm)
hu: 16 mm (mikrofilm)

en: 35 mm (microfilm)
hu: 35 mm (mikrofilm)

en: 70 mm (microfilm)
hu: 70 mm (mikrofilm)

en: 105 mm (microfilm)
hu: 105 mm (mikrofilm)

en: Reduction ratio:
hu: Kicsinyítési arány:

en: Normal (16x - 30x)
hu: Normál (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
hu: magas (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
hu: nagyon magas (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
hu: ultra magas (91x -)

en: Specific reduction ratio
hu: Konkrét kicsinyítési arány

en: Color:
hu: Szín:

en: monochrome
hu: monokróm

en: color
hu: szín

en: Emulsion on film:
hu: Emulzió a filmen:

en: silver halide
hu: ezüst-halogenid

en: mixed emulsion
hu: vegyes emulzió

en: Generation:
hu: Generáció:

en: first generation (Master)
hu: első generáció (Mester)

en: service copy
hu: szolgáltatói másolat

en: mixed generations
hu: vegyes generációk

en: Base of film:
hu: Film alapja:

en: safety base
hu: biztonsági alap

en: not a safety base
hu: nem biztonsági alap

en: Type of electronic resource:
hu: Elektronikus forrásanyag típusa:

en: numeric
hu: numerikus

en: computer program(s)
hu: számítógép program(ok)

en: representational
hu: reprezentációs

en: text
hu: szöveg

en: combination
hu: kombináció

en: Illustration - Book 1:
hu: Illusztráció - Könyv 1:

en: ornamental letter
hu: díszlevél

en: miniature
hu: miniatűr

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
hu: rubrika (azaz fejléc stb. speciális betűkkel)

en: portrait
hu: portré

en: Illustration - Book 2:
hu: Illusztráció - Könyv 2:

en: Illustration - Book 3:
hu: Illusztráció - Könyv 3:

en: Illustration - Book 4:
hu: Illusztráció - Könyv 4:

en: Portrait
hu: Portré

en: Illustration - Technique:
hu: Illusztráció - Technika:

en: religious work
hu: vallási munka

en: catechism
hu: katetizmus

en: devotional literature
hu: vallásos irodalom

en: sermon
hu: szentbeszéd

en: service books
hu: szervizkönyvek

en: scientific work
hu: tudományos munka

en: discussion, dissertation, thesis
hu: megbeszélés, disszertáció, szakdolgozat

en: legal work
hu: jogi munka

en: political work
hu: politikai munka

en: reference work
hu: referencia munka

en: library catalogue
hu: könyvtári katalógus

en: calendar
hu: naptár

en: encyclopedia
hu: enciklopédia

en: historical work
hu: történelmi mű

en: discursive work
hu: diszkurzív munka

en: commemorative work
hu: emlékmű

en: instructional work
hu: oktató munka

en: manual
hu: kézikönyv

en: textbook
hu: szövegkönyv

en: record-keeping work
hu: nyilvántartási munka

en: Literature:
hu: Irodalom:

en: romance
hu: romantika

en: novel
hu: regény

en: fable
hu: mese

en: fairy tale
hu: tündérmese

en: allegory
hu: allegória

en: legend
hu: legenda

en: parable
hu: példabeszéd

en: short story
hu: novella

en: miscellane
hu: egyveleg

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
hu: alapelv, aforizma, közmondás, anekdota

en: juvenile literature
hu: ifjúsági irodalom

en: chronicle
hu: krónika

en: memoir
hu: emlékirat

en: diary
hu: napló

en: hagiography
hu: legendairodalom

en: travelogue
hu: útirajz

en: erotica
hu: erotika

en: mystic literature
hu: misztikus irodalom

en: oratory, speeches
hu: szónoklat, beszédek

en: Biography:
hu: Életrajz:

en: contains biographical information
hu: életrajzi információkat tartalmaz

en: not biographical
hu: nem életrajzi

en: paper, general
hu: papír, általános

en: hand-made paper
hu: kézzel készült papír

en: rice paper
hu: rizs papír

en: wood-pulp paper
hu: fapép papír

en: parchment, vellum
hu: pergament, pergamen

en: Watermark:
hu: Vízjel:

en: paper does not contain watermark
hu: papír nem tartalmaz vízjelet

en: paper contains watermark
hu: papír vízjelet tartalmaz

en: Publisher's device:
hu: Kiadó eszköze:

en: Ornamental device:
hu: Díszítő eszköz:

en: leather
hu: bőr

en: cloth
hu: szövet

en: original, i.e. primary
hu: eredeti, azaz elsődleges

en: restored, facsimile
hu: helyreállított, replikáció

en: restored, imitation
hu: helyreállított, utánzat

en: excellent
hu: Kiváló

en: worn
hu: kopott

en: damaged
hu: sérült

en: missing
hu: hiányzik

en: restored
hu: helyreállított

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
hu: egy szám 0 és 99 között

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
hu: Egy szám 0 és 99 között

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
hu: egy szám 0 és 999 között

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
hu: Egy szám 0 és 999 között

en: System code :
hu: Kódrendszer :

en: RDA Carrier
hu: RDA Hordozó

en: RDA Content
hu: RDA Tartalom

en: RDA Media
hu: RDA Média

en: Content Form
hu: Tartalom Forma

en: a - dataset
hu: a - adatkészlet

en: d - music
hu: d - zene

en: e - object
hu: e - tárgy

en: g - sounds
hu: g - hangok

en: i - text
hu: i - szöveg

en: z - other content form
hu: z - egyéb tartalomforma

en: Extent of applicability
hu: Alkalmazhatóság mértéke

en: # - position not used
hu: # - nem használt pozíció

en: x - not applicable (resource is not an image)
hu: x - nem alkalmazható (a forrás nem kép)

en: b - three-dimensional
hu: b - háromdimenziós

en: a - aural
hu: a - füllel hallható

en: e - visual
hu: e - vizuális

en: Content Type
hu: Tartalom Típus

en: cod - computer dataset
hu: cod - számítógépes adatkészlet

en: tdi - two-dimensional moving image
hu: tdi - kétdimenziós mozgókép

en: tdm - three-dimensional moving image
hu: tdm - háromdimenziós mozgókép

en: sti - still image
hu: sti - állókép

en: tdf - three-dimensional form
hu: tdf - háromdimenziós forma

en: ntm - notated music
hu: ntm - lejegyzett zene

en: cop - computer program
hu: cop - számítógép program

en: txt - text
hu: txt - szöveg

en: xxx - other
hu: xxx - egyéb

en: zzz - unspecified
hu: zzz - meghatározatlan

en: a - audio
hu: a - audió

en: d - microscopic
hu: d - mikroszkópikus

en: f - stereographic
hu: f - sztereografikus

en: g - video
hu: g - videó

en: z - other media
hu: z - egyéb média

en: s - audio
hu: s - audió

en: c - computer
hu: c - számítógép

en: p - microscopic
hu: p - mikroszkópikus

en: e - stereographic
hu: e - sztereografikus

en: v - video
hu: v - videó

en: z - unspecified
hu: z - meghatározatlan

en: sg - audio cartridge
hu: sg - audió kartridzs

en: se - audio cylinder
hu: se - audió henger

en: sd - audio disc
hu: sd - hanglemez

en: si - sound track reel
hu: si - hangsáv orsó

en: sq - audio roll
hu: sq - audió tekercs

en: sw - audio wire reel
hu: sw - audió kábel orsó

en: ss - audiocassette
hu: ss - audiókazetta

en: st - audiotape reel
hu: st - audiószalag orsó

en: sz - other audio carrier
hu: sz - egyéb audió hordozó

en: ck - computer card
hu: ck - számítógép kártya

en: cb - computer chip cartridge
hu: cb - számítógép chip kartridzs

en: cd - computer disc
hu: cd - számítógép lemez

en: ce - computer disc cartridge
hu: ce - számítógép lemezkazetta

en: ch - computer tape reel
hu: ch - számítógépes szalagtekercs

en: cr - online resource
hu: cr - online forrás

en: cz - other computer carrier
hu: cz - egyéb számítógépes hordozó

en: he - microfiche
hu: he - mikrofilmlap

en: hf - microfiche cassette
hu: hf - mikrofilmlap kazetta

en: hb - microfilm cartridge
hu: hb - mikrofilm kartridzs

en: hc - microfilm cassette
hu: hc - mikrofilm kazetta

en: hd - microfilm reel
hu: hd - mikrofilm orsó

en: hj - microfilm roll
hu: hj - mikrofilm orsó

en: hh - microfilm slip
hu: hh - mikrofilm szelvény

en: hg - microopaque
hu: hg - átlátszatlan mikrolap

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
hu: Mikroszkópikus Hordozók

en: pp - microscope slide
hu: pp - mikroszkóp tárgylemez

en: pz - other microscopic carrier
hu: pz - egyéb mikroszkópikus hordozó

en: mc - film cartridge
hu: mc - film kartridzs

en: mf - film cassette
hu: mf - film kazetta

en: mr - film reel
hu: mr - film orsó

en: mo - film roll
hu: mo - filmtekercs

en: gd - filmslip
hu: gd - filmlap

en: gf - filmstrip
hu: gf - filmszalag

en: gc - filmstrip cartridge
hu: gc - filmszalag kartridzs

en: gs - slide
hu: gs - diakép

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
hu: Sztereografikus Hordozók

en: eh - stereograph card
hu: eh - sztereografikus kártya

en: es - stereograph disc
hu: es - sztereografikus lemez

en: ez - other stereographic carrier
hu: ez - egyéb sztereografikus hordozó

en: no - card
hu: no - kártya

en: nn - flipchart
hu: nn - prezentációs tábla

en: na - roll
hu: na - tekercs

en: nb - sheet
hu: nb - lap

en: nr - object
hu: nr - tárgy

en: vc - video cartridge
hu: vc - videó kartridzs

en: vf - videocassette
hu: vf - videókazetta

en: vd - videodisc
hu: vd - videólemez

en: vr - videotape reel
hu: vr - videókazetta orsó

en: vz - other video carrier
hu: vz - egyéb videó hordozó

en: zu - unspecified
hu: zu - meghatározatlan

en: None
hu: Egyik sem

en: Heading A-Z
hu: Besorolási alak A-Z

en: Heading Z-A
hu: Besorolási alak Z-A

en: contains
hu: tartalmazza

en: starts with
hu: ezzel kezdődik

en: is exactly
hu: pontosan

note: INPUT type=submit
en: Search
hu: Keresés

en: Authority search results
hu: Besorolási adatok szerinti keresés találatai

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
hu: Eredmények %s - %s / %s

en: No results found
hu: Nincs találat

en: Summary
hu: Összesítés

en: Heading type
hu: Fejléc típus

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
hu: %s alkalomszor

en: Choose
hu: Választás

en: Close
hu: Bezárás

note: SCRIPT
en: Authority
hu: Besorolási adatok

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Select a collection
hu: Válasszon ki egy gyűjteményt

en: OR new collection:
hu: VAGY új gyűjtemény:

en: RDA carrier
hu: RDA hordozó

en: RDA content
hu: RDA tartalom

en: RDA media
hu: RDA média

en: audio cartridge
hu: audió kartridzs

en: audio cylinder
hu: audió henger

en: sound track reel
hu: hangsáv orsó

en: audio wire reel
hu: audió kábel orsó

en: audiocassette
hu: audiókazetta

en: audiotape reel
hu: audiószalag orsó

en: other audio carrier
hu: egyéb audió hordozó

en: computer card
hu: számítógép kártya

en: computer chip cartridge
hu: számítógép chip kartridzs

en: computer disc
hu: számítógép lemez

en: computer disc cartridge
hu: számítógép lemezkazetta

en: computer tape reel
hu: számítógépes szalagtekercs

en: other computer carrier
hu: egyéb számítógépes hordozó

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
hu: Mikroszkópikus hordozók

en: microscope slide
hu: mikroszkóp tárgylemez

en: other microscopic carrier
hu: egyéb mikroszkópikus hordozó

en: filmstrip
hu: filmszalag

en: slide
hu: diakép

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
hu: Sztereografikus hordozók

en: stereograph card
hu: sztereografikus kártya

en: stereograph disc
hu: sztereografikus lemez

en: other stereographic carrier
hu: egyéb szereografikus hordozó

en: card
hu: kártya

en: flipchart
hu: prezentációs tábla

en: sheet
hu: lap

en: object
hu: tárgy

en: videotape reel
hu: videókazetta orsó

en: unspecified
hu: meghatározatlan

en: # - undetermined
hu: # - meghatározatlan

en: Terms of access to the reproduction :
hu: Reprodukcióhoz való hozzáférés feltételei :

en: m - month(s) time
hu: m - hónap(hónapok) idő

en: w - week(s) time
hu: w - hét(hetek) idő

en: y - year(s) time
hu: y - év(évek) idő

en: UNIMARC field 4XX builder
hu: UNIMARC 4XX mező létrehozása

en: Search on
hu: Keresés a(z)

en: Any word
hu: Bármely szó

en: Item type:
hu: Kiadványtípus:

en: All item types
hu: Minden kiadványtípus

note: INPUT type=submit
en: Start search
hu: Keresés megkezdése

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: &lt;&lt; Previous
hu: &lt;&lt; Előző

en: Next&gt;&gt;
hu: Következő&gt;&gt;

en: Location
hu: Hely

en: Clear field
hu: Keresési mezők törlése

en: &lt;&lt; Previous
hu: &lt;&lt; Előző

en: Next&gt;&gt;
hu: Következő&gt;&gt;

en: Classification
hu: Osztályozás

en: Authority type
hu: Besorolási típus

en: Anywhere
hu: Bárhol

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Heading ascendant
hu: Fejléc növekvő

en: Heading descendant
hu: Fejléc csökkenő

en: 1-4 Record length
hu: 1-4 Bejegyzés hossza

en: (auto-calculated)
hu: (automatikusan számolt)

en: 5- Record status
hu: 5- Bejegyzés állapota

en: c - Corrected or updated record
hu: c - Javított vagy frissített tétel

en: c - Corrected record
hu: c - Javított tétel

en: d - Deleted record
hu: d - Törölt bejegyzés

en: n - New record
hu: n - Új bejegyzés

en: o - Previously issued higher level record
hu: o - Korábban kiadott magasabb szintű bejegyzés

en: 6- Type of record
hu: 6- Rekord típusa

en: a - Language materials, printed
hu: a - Nyelvi anyag, nyomtatott

en: b - Language materials, manuscript
hu: b - Nyelvi anyag, kézirat

en: c - Music scores, printed
hu: c - Zene kották, nyomtatott

en: d - Music scores, manuscript
hu: d - Zene kották, kéziratos

en: e - Cartographic materials, printed
hu: e - Kartográfiai anyagok, nyomtatott

en: f - Cartographic materials, manuscript
hu: f - Kartográfiai anyagok, kéziratos

en: g - Projected and video material
hu: g - Kivetíthető és videó anyag

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
hu: i - Hangfelvétel, nem zenei előadás

en: j - Sound recordings, musical performance
hu: j - Hangfelvétel, zenei előadás

en: k - Two-dimensional graphics
hu: k - Kétdimenziós grafika

en: l - Electronic resources
hu: l - Elektronikus forrásanyagok

en: m - Multimedia
hu: m - Multimédia

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
hu: r - Három dimenziós műtárgyak és reália

en: 7- Bibliographic level
hu: 7- Bibliográfiai szint

en: m - Monographic - Bibliographic item
hu: m - Monográfiai - Bibliográfiai tétel

en: s - Serial - Bibliographic item
hu: a - Sorozat - Bibliográfiai tétel

en: - Hierarchical relationship undefined
hu: - Hierarchikus szint nem definiált

en: 0 - No hierarchical relationship
hu: 0 - Nincs hierarchikus kapcsolat

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
hu: 9-16 Mutató/Almezők/Méret

en: (auto-filled)
hu: (automatikusan kitölti)

en: 17- Encoding level
hu: 17- Kódolási szint

en: 18- Descriptive cataloging form
hu: 18- Leíró katalógus forma

en: - In full ISBD form
hu: - Teljes ISBD forma

en: i - In partial or incomplete ISBD form
hu: i - Részleges vagy hiányos ISBD forma

en: n - In non-ISBD form
hu: n - Nem ISBD forma

en: 000 - Leader
hu: 000 - Rekordfej

en: c - Corrected or revised
hu: c - Javított vagy felülvizsgált

en: d - Deleted
hu: d - Törölve

en: n - New
hu: n - Új

en: 7-8 Undefined
hu: 7-8 Meghatározatlan

en: c - Territorial or geographical name
hu: c - Területi vagy földrajzi név

en: d - Trademark
hu: d - Védjegy

en: h - Name/title
hu: h - Név/cím

en: l - Form, genre or physical characteristics
hu: I - Forma, műfaj vagy fizikai jellemzők

en: 10-16 indicator/subfields/size
hu: 10-16 mutató/almezők/méret

en: 3 - Partial
hu: 3 - Részleges

en: 18-19 Undefined
hu: 18-19 Meghatározatlan

en: , author of afterword
hu: , az utószó szerzője

en: , prefacer
hu: , előszó írója

en: , bibliographic antecedent
hu: , bibliográfiai előzmények

en: , collaborator
hu: , közreműködő

en: , commentator
hu: , kommentátor

en: , compiler
hu: , összeállító

en: , composer
hu: , zeneszerző

en: , conceptor
hu: , ötletgazda

en: , degree-grantor
hu: , a fokozat adója

en: , editor
hu: , szerkesztő

en: , film editor
hu: , filmszerkesztő

en: , founder
hu: , alapító

en: , illustrator
hu: , illusztrátor

en: , lyricist
hu: , dalszöveg szerzője

en: , organiser of meeting
hu: , a találkozó szervezője

en: , other
hu: , egyéb

en: , photographer
hu: , fényképész

en: , presenter
hu: , bemutató

en: , publisher
hu: , kiadó

en: , publishing director
hu: , kiadásvezető

en: , research team head
hu: , kutatócsoport vezetője

en: , reviewer
hu: , kritika írója

en: , redactor
hu: , szerkesztő

en: , sponsor
hu: , szponzor

en: , thesis advisor
hu: , a disszertáció témavezetője

en: , translator
hu: , fordító

en: Corporate Author (Main)
hu: Vállalati szerző (Elsődleges)

en: Coauthor
hu: Társszerző

en: coauthor
hu: társszerző

en: secondary_author
hu: Email:

en: Corporate Author (Coauthor)
hu: Vállalati szerző (Társszerző)

en: Corporate Author (Secondary)
hu: Vállalati szerző (Másodlagos)

en: Language:
hu: Nyelv:

en: of intermediate text,
hu: köztes szöveg,

en: of original work,
hu: eredeti munka,

en: of summary,
hu: összegzése,

en: of contents page,
hu: tartalmi oldal,

en: of title page,
hu: címoldal,

en: of libretto,
hu: librettó,

en: of accompanying material,
hu: kísérő anyag,

en: of subtitles,
hu: felirat,

en: Country:
hu: Ország:

en: Series
hu: Sorozatok

en: series
hu: sorozat

en: Dewey:
hu: ETO:

en: Classification:
hu: Osztályozás:

en: Contents note:
hu: Tartalomjegyzék:

en: Abstract:
hu: Kivonat:

en: Bibliography:
hu: Bibliográfia:

en: SUDOC serial history:
hu: SUDOC sorozat történet:

en: Subject - Personal Name
hu: Tárgy - Személy Név

en: Subject - Corporate Author
hu: Tárgy - Vállalat Szerző

en: Subject - Family
hu: Tárgy - Család

en: Subject - Author/Title
hu: Tárgy - Szerző/Cím

en: Subject - Geographical Name
hu: Tárgy - Földrajzi Név

en: Subject - Form
hu: Tárgy - Forma

en: Subject
hu: Tárgy

en: Subject Category
hu: Tárgy Kategória

en: Trademark
hu: Védjegy

en: Online Resources:
hu: Online Forrás:

en: Click here to access online
hu: Kattintson ide az online hozzáféréshez

en: Copyright date:
hu: Szerzői jog dátuma:

en: Copyright date / protection date:
hu: Szerzői jog dátuma / védés dátuma:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Audience
hu: Célközönség

en: electronic ressource
hu: elektronikus forrásanyagok

en: Literary genre
hu: Irodalmi műfaj

en: Biography
hu: Életrajz

en: Illustration
hu: Illusztráció

en: Content
hu: Tartalom

en: Video types
hu: Videó típusok

en: Periodicity
hu: Időszakos

en: Edition Statement
hu: Kiadás közlés

en: edition
hu: kiadás

en: Click here to access online
hu: Kattintson ide az online hozzáféréshez

en: Audio file
hu: Audió fájl

en: Play this sample
hu: Játszd le ezt a mintát

en: Availability:
hu: Elérhetőség:

en: No items available
hu: Nincs elérhető tétel

en: Items available for loan:
hu: Kölcsönözhető példányok:

en: Call number:
hu: Katalógusszám:

en: Items available for reference:
hu: Referenciaként elérhető példányok:

en: Checked out (
hu: Kikölcsönözve (

en: Withdrawn (
hu: Visszavona (

en: Lost (
hu: Elveszett (

en: Damaged (
hu: Megsérült (

en: On order (
hu: Megrendelve (

en: In transit (
hu: Úton (

en: On hold (
hu: Előjegyezve (
