Koha 23.11.09.000 - en to hi translation catalogue (2238 entries)

en: Your charges
hi: आपके शुल्क

en: Created
hi: बनाया था

en: Updated
hi: अधतन

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: विवरण

en: Amount
hi: राशि

en: Amount outstanding
hi: राशि बकाया

en: Total due
hi: कारण कुल

en: Total due if credit(s) applied:
hi: कुल देय यदि क्रेडिट(ओ) लागू होता है:

en: You have no fines or charges
hi: आपको कोई जुर्माना या शुल्क नही

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
hi: %s %s's जुर्माना और शुल्क

en: Fine amount
hi: जुर्माना राशि

en: Pay selected fines and charges
hi: चुने हुए जुर्माना और आरोपों का भुगतान

en: Payment method
hi: भुगतान माध्यम

en: Make payment
hi: भुगतान करें

en: Amount to pay:
hi: भुगतान के लिए राशी:

en: Account creation fee
hi: खाता निर्माण शुल्क

en: Account renewal fee
hi: खाता नवीनीकरण शुल्क

en: Article request fee
hi: लेख अनुरोध शुल्क

en: Lost item
hi: खोया आइटम

en: Manual fee
hi: मैनुअल शुल्क

en: New card
hi: नई कार्ड

en: Fine
hi: बढ़िया

en: Lost item processing fee
hi: खोई हुई आइटम प्रसंस्करण शुल्क

en: Rental fee
hi: किराया शुल्क

en: Daily rental fee
hi: दैनिक किराया शुल्क

en: Renewal of rental item
hi: रेंटल आइटम का नवीनीकरण

en: Renewal of daily rental item
hi: दैनिक रेंटल आइटम का नवीनीकरण

en: Hold fee
hi: शुल्क पकड़ो

en: Hold waiting too long
hi: बहुत लंबा होल्ड इंतजार

en: Payment from library to patron
hi: पुस्तकालय से संरक्षक तक भुगतान

en: Credit has been voided
hi: क्रेडिट शून्य हो गया है

en: Cancelled charge
hi: रद्द किया गया प्रभार

en: Credit
hi: क्रेडिट

en: Discount
hi: छूट

en: Forgiven
hi: क्षमा

en: Lost item fee refund
hi: खोया हुआ आइटम शुल्क वापसी

en: Overpayment refund
hi: अधिक भुगतान वापसी

en: Payment
hi: भुगतान

en: Lost item processing fee refund
hi: खोई हुई आइटम प्रसंस्करण शुल्क वापसी

en: Purchase
hi: क्रय

en: Refund
hi: वापसी

en: Writeoff
hi: ख़ारिज करना

en: (Accruing)
hi: (एकत्रित)

en: (Returned)
hi: (वापस किया गया)

en: (Replaced)
hi: (प्रतिस्थापित)

en: (Refunded)
hi: (वापसी की गई है)

en: (Forgiven)
hi: (माफ़ कर दिया)

en: (Voided)
hi: (अमान्य कर)

en: (Lost)
hi: (खोया)

en: (Cancelled)
hi: (रद्द किया)

note: ABBR
en: Broader Term
hi: व्यापक शब्द

note: ABBR
en: Narrower Term
hi: संकरा टर्म

note: ABBR
en: Used For
hi: के लिए प्रयोग करें

note: ABBR
en: Related Term
hi: संबधित शर्त

en: (Earlier heading)
hi: (पहले शीर्षक)

en: (Later heading)
hi: (बाद में शीर्षक)

en: (Acronym)
hi: (संक्षिप्त नाम)

en: (Musical composition)
hi: (संगीत रचना)

en: (Broader heading)
hi: (व्यापक शीर्षक)

en: (Narrower heading)
hi: (संकीर्ण शीर्षक)

en: (Immediate parent body)
hi: (तत्काल मूल संस्था)

en: used for/see from:
hi: के लिए/से देख प्रयोग किया है:

en: see also:
hi: यह भी देखें:

en: ScopusID:
hi: स्कोपसआईडी:

en: loop:
hi: लूप:

en: Publons:
hi: पब्लन्स:

en: VIAF:
hi: वीआईएएफ़:

en: None
hi: कोई नहीं

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
hi: %s %s %s शीर्षक नही %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
hi: कोई ग्रंथ सूची रिकॉर्ड नहीं

en: No title
hi: कोई शीर्षक नहीं

note: SCRIPT
en: Clear date
hi: स्पष्ट दिनांक

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
hi: कोई मान्य दिनांक दर्ज करें (मिलान चाहिए %s).

note: SCRIPT
en: CSV
hi: सीएसवी

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
hi: फ़िल्टर साफ करें

note: SCRIPT
en: Columns
hi: कॉलम

note: SCRIPT
en: Columns settings
hi: स्तंभ सेटिंग्स

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
hi: प्रतिलिपि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
hi: प्रिंट

note: LINK
en: Search %s
hi: खोज %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
hi: (%s कुल)

en: Holds
hi: होल्डस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Placed on
hi: पर रखा

en: Expires on
hi: समाप्त हो पर

en: Pickup location
hi: पिकअप स्थान

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Notes
hi: नोट्स

en: Status
hi: स्थिति

en: Suspend
hi: निलंबित

en: Modify
hi: संशोधित

en: Next available item from item group:
hi: आइटम समूह से अगला उपलब्ध आइटम:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
hi: होल्ड पर आइटम %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
hi: %s %s %s कभी समाप्त नही %s %s

en: Change
hi: बदलना

en: Change pickup location for
hi:   के लिए पिकअप स्थान बदलें

note: BUTTON
en: Close
hi: बंद करना

en: New pickup location:
hi: नया पिकअप स्थान:

en: Save
hi: सहेजना

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
hi: %s पर आइटम प्रतीक्षा

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
hi: %s, %s,%s %s के बाद से %s %s तक %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
hi: %s में पारगमन के लिए आइटम

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
hi: से ट्रांज़िट में आइटम %sजबसे

en: Item in processing
hi: प्रसंस्करण में आइटम

en: Suspended
hi: निलंबित

en: until
hi: जब तक

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
hi: आइटम प्रकार के अगले उपलब्ध आइटम के लिए लंबित '%s'

en: Pending
hi: लम्बित

en: Resume
hi: पुनरारंभ

en: Suspend all holds
hi: सभी holds निलंबित:

en: until
hi: जब तक

en: Clear date to suspend indefinitely
hi: स्पष्ट तारीख अनिश्चित काल के लिए स्थगित करने के लिए

en: Resume all suspended holds
hi: सभी निलंबित होल्ड पुनरारंभ

en: Tab text 1
hi: टैब टेक्स्ट 1

en: Tab text 2
hi: टैब टेक्स्ट 2

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Module page
hi: मॉड्यूल पृष्ठ

en: Add form
hi: फार्म जोड़े

en: Confirm deletion
hi: मिटाने की पुष्टि

en: Module page
hi: मॉड्यूल पृष्ठ

note: NAV
en: Breadcrumb
hi: ब्रेडक्रम्ब

en: Home
hi: घर

en: Source
hi: श्रोत

en: Author
hi: लेखक

en: ISBN
hi: आईऍसबीऍन

en: ISSN
hi: आईएसएसएन

en: Date
hi: तिथि

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
hi: प्रोग्रामिंग त्रुटि, item-status.inc को Koha::Item ऑब्जेक्ट के साथ कॉल किया जाना चाहिए।

en: Item lost
hi: मद खो दिया

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
hi: स्थानीय प्रयोग में वर्तमान द्वारा %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
hi: स्थानीय प्रयोग में वर्तमान

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
hi: को निर्गम  %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
hi: चेकआउट

en: Recall
hi: रिकॉल

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
hi: पारगमन में %sसे %s के बाद से %s

en: On hold
hi: होल्ड पर

en: Item withdrawn
hi: आइटम वापस

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
hi: ऋण के लिए नहीं  %s

en: In bundle:
hi: बंडल: में:

en: Item damaged
hi: मद क्षतिग्रस्त

en: On order
hi: आदेश पर

en: Pending hold
hi: होल्ड लंबित

en: Pending recall
hi: रिकॉल लंबित

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
hi: उपलब्ध  %s

en: Languages
hi: भाषाएँ

note: A
en: Switch languages
hi: भाषा बदलें

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
hi: %s %s %s कोहा ऑनलाइन %s

en: Help
hi: सहायता

en: Log out
hi: लॉग आउट

en: Skip to main content
hi: मुख्य विषयवस्तु में जाएं

en: Your cart is empty.
hi: आपकी कार्ट खाली है.

note: A
en: Cart
hi: कार्ट

note: A
en: Collect items you are interested in
hi: आइटम ले लीजिए आप में रुचि रखते हैं

note: A
en: Lists
hi: सूचियाँ

note: A
en: Show lists
hi: सूची दिखाएँ

en: Public lists
hi: सार्वजनिक सूचियाँ

en: View all
hi: सभी देखें

en: Your lists
hi: आपकी सूचियाँ

en: No private lists
hi: निजी सूचिया नहीं

en: New list
hi: नई सूची

en: Log in to create your own lists
hi: लॉग इन से अपनी खुद की सूची बनाएँ

note: A
en: Self check out
hi: स्वयं चेक आउट

en: Self checkout
hi: स्वयं चेकआउट

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
hi: स्वागतम्, %s

en: Log out
hi: लॉग आउट

note: A
en: Log in to your account
hi: अपने खाते में प्रवेश करें

en: Your account
hi: आपका खाता

en: Search history
hi: खोज इतिहास

note: A
en: View your search history
hi: अपना खोज इतिहास देखें

en: Clear
hi: स्पष्ट

note: A
en: Delete your search history
hi: अपने खोज इतिहास को हटाएँ

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
hi: कुकीज़ को देखें और संशोधन करें, जिन पर आपने सहमति दी है

en: Your cookies
hi: आपकी कुकीज़

en: Library catalog
hi: लाइब्रेरी केटॉलाग

en: Subject
hi: विषय

en: Series
hi: श्रृंखला

en: Call number
hi: कॉल नंबर

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
hi: केवल %s में खोजा जा रहा है

en: All libraries
hi: सभी पुस्तकालयों

note: OPTGROUP
en: Libraries
hi: पुस्तकालयों

note: OPTGROUP
en: Groups
hi: समूह

note: BUTTON
en: Search
hi: खोज

en: Advanced search
hi: अग्रिम खोज

en: Course reserves
hi: कोर्स रिजर्व

en: Browse by hierarchy
hi: पदानुक्रम द्वारा ब्राउज़ करें

en: Authority search
hi: प्राधिकरण खोज

en: Recent comments
hi: हाल की टिप्पणियाँ

en: Tag cloud
hi: टैग क्लाउड

en: Subject cloud
hi: अधीन रहते हुए बादल

en: Most popular
hi: सर्वाधिक लोकप्रिय

en: Browse search
hi: खोज ब्राउज़ करें

en: Purchase suggestions
hi: खरीद सुझाव

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Log in with Google
hi: गूगल के साथ लॉगिन

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
hi: यदि आप का एक Google खाता नहीं है, लेकिन एक स्थानीय खाता है, तो आप अभी भी लोग इन कर सकते हैं:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
hi: क्षमा करें, आपकी Shibboleth पहचान एक वैध पुस्तकालय पहचान से मेल नहीं खाती। आप एक स्थानीय लॉगिन है, तो आप उस के नीचे का उपयोग कर सकते हैं.

en: Shibboleth login
hi: शिबोलेथ लॉगिन

en: Log in using a Shibboleth account
hi: एक शिब्बोलेथ खाते का उपयोग करके लॉग इन करें.

en: Local login
hi: स्थानीय लॉगइन

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
hi: %s के साथ लॉगिन %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
hi: यदि आपके पास बाहरी खाता नहीं है, लेकिन स्थानीय खाता है, तो भी आप लॉग इन कर सकते हैं:

en: Login:
hi: लॉगिन:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

note: INPUT type=submit
en: Log in
hi: लॉग इन

en: Forgot your password?
hi: क्या आप अपना पासवर्ड भूल गए?

en: Create an account
hi: खाता बनाएं

en: Accept all cookies
hi: सभी कुकीज़ स्वीकार करें

en: Accept only essential cookies
hi: केवल आवश्यक कुकीज़ स्वीकार करें

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
hi: अपनी कुकी सहमति के बारे में अधिक जानकारी देखने के लिए क्लिक करें

en: More information
hi: अधिक जानकारी

en: Cookie consent
hi: कुकी सहमति

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
hi: कुकी के लिए सहमति

en: Accept selected non-essential cookies
hi: चयनित गैर-आवश्यक कुकीज़ स्वीकार करें

en: Report a concern
hi: एक मामले की रिपोर्ट करें

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Please describe your concerns:
hi: कृपया अपने मामलों का वर्णन करें:

en: Submit
hi: प्रस्तुत

en: Enter item barcode:
hi: आइटम बारकोड दर्ज करें:

en: Barcode
hi: बारकोड

en: Due date
hi: नियत तारीख

en: items checked out
hi: आइटम चैक आउट

en: Submit
hi: जमा करें

note: A
en: Term
hi: पद

en: Earlier heading
hi: पहले शीर्षक से

en: Later heading
hi: बाद का शीर्षक

en: Acronym
hi: संक्षिप्त

en: Musical composition
hi: संगीत रचना

en: Broader heading
hi: व्यापक शीर्षक

en: Narrower heading
hi: संकीर्ण शीर्षक

en: English
hi: अंग्रेजी

en: French
hi: फ्रेंच

en: Italian
hi: इतालवी

en: German
hi: जर्मन

en: Spanish
hi: स्पेनी

en: Report a problem
hi: समस्या के बारे में बताएं

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
hi: द्वारा संचालित %s

en: Koha
hi: कोहा

en: Languages:
hi: भाषाएँ:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
hi: क्या आप वाकई इस अपना खोज इतिहास को रद्द करना चाहते हैं?

en: Place hold
hi: जगह होल्ड

en: Place recall
hi: प्लेस रिकॉल

en: Request article
hi: अनुरोध लेख

en: Save to your lists
hi: आपकी सूची में सहेजें

en: (remove)
hi: (मिटाएँ)

en: In your cart
hi: आपकी कार्ट में

en: Add to your cart
hi: अपनी कार्ट में जोड़े

en: Suggest for purchase
hi: खरीद के लिए सुझाव दें

en: Unhighlight
hi: विशिष्टतारहित

en: Highlight
hi: विशिष्टता

en: Send to device
hi: डिवाइस पर भेजें

en: Save record
hi: सहेजें रिकार्ड

en: Dublin Core
hi: डबलिन कोर

en: BIBTEX
hi: बिबटैक्स

en: EndNote
hi: समाप्ति नोट

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
hi: मार्क (गैर-यूनिकोड/मार्क-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
hi: मार्क (यूनिकोड/यूटीएफ-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
hi: मार्क (यूनिकोड/यूटीएफ-8, मानक)

en: MODS (XML)
hi: मोडस (एक्सएमएल)

en: ISBD
hi: आईएसबीडी

en: More searches
hi: अधिक खोजें

en: Search for this title in:
hi: में इस खिताब के लिए खोजें:

en: Exporting to Dublin Core...
hi: डबलिन कोर करने के लिए निर्यात ...

en: Simple DC-RDF
hi: सरल DC-RDF

en: Export
hi: निर्यात

en: Refine your search
hi: अपनी खोज को परिष्कृत करें

en: Custom search filters
hi: कस्टम खोज फ़िल्टर

en: Availability
hi: उपलब्धता

en: Show all records
hi: सभी रिकार्ड दिखाएँ

en: Showing only records with available items
hi: केवल उपलब्ध आइटमों वाले रिकॉर्ड दिखाए जा रहे हैं

en: Limit to records with available items
hi: उपलब्ध आइटमो के साथ रिकॉर्ड तक सीमित रहें

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
hi: (संबधित खोजे: %s%s%s)

en: Authors
hi: लेखकों

en: Titles
hi: शीर्षक

en: Topics
hi: विषय

en: Places
hi: स्थान

en: Item types
hi: आइटम प्रकार

en: Collections
hi: संग्रह

en: Home libraries
hi: होम लाइब्रेरी

en: Holding libraries
hi: होल्डिग पुस्तकालय

en: Locations
hi: स्थान

note: A
en: Remove facet %s
hi: क्षेत्र हटाएँ %s

en: Show more
hi: दिखाएँ अतिरिक्त

en: Show less
hi: कम दिखाएं

en: Messages for you
hi: आपके लिए संदेश

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
hi: पर लिखा %s द्वारा %s

en: Dismiss
hi: खारिज

en: Show the top
hi: दिखाएँ शीर्ष

en: 10 titles
hi: 10 खिताब

en: 15 titles
hi: 15 शीर्षक

en: 20 titles
hi: 20 खिताब

en: 30 titles
hi: 30 खिताब

en: 40 titles
hi: 40 खिताब

en: 50 titles
hi: 50 खिताब

en: 100 titles
hi: 100 शीर्षक

en: From:
hi: से:

en: Limit to:
hi: सीमित करने के लिए:

en: All item types
hi: सभी मद प्रकार

en: Limit to:
hi: सीमित करने के लिए:

en: All collections
hi: सभी संग्रह

en: Acquired in the last:
hi: आखिरी में एक्वायर्ड:

en: 3 months
hi: 3 महीने

en: 6 months
hi: 6 महीने

en: 12 months
hi: 12 महीने

en: No limit
hi: कोई सीमा नहीं

en: Found in Open Library:
hi: ओपन लाइब्रेरी में मिला:

en: Select a download format
hi: एक डाउनलोड प्रारूप चुनें

en: Save changes
hi: परिवर्तन सहेजें

note: INPUT type=submit
en: Login
hi: लॉगइन

note: NAV
en: Search results pagination
hi: खोज परिणाम पृष्ठांकन

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
hi: %s of %s परिणाम लोड हो गए, अन्य रिकॉर्ड देखने के लिए अपनी खोज परिशोधित करें

en: First
hi: प्रथम

note: A
en: Go to the first page
hi: प्रथम पृष्ठ पर जाएँ

note: A
en: Go to the previous page
hi: पिछले पृष्ठ पर जाएँ

en: Previous
hi: पिछला

note: A
en: Current page: Page %s
hi: चालू पृष्ठ: पृष्ठ %s

note: A
en: Go to page %s
hi: पृष्ठ पर जाओ %s

note: A
en: Go to the next page
hi: अगले पेज पर जाएँ

en: Next
hi: अगला

note: A
en: Go to the last page
hi: अंतिम पृष्ठ पर जाएँ

en: Last
hi: अंतिम

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
hi: पासवर्ड में प्रमुख और / या अनुगामी रिक्त स्थान हैं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
hi: पासवर्ड में कम से कम %s वर्ण होने चाहिए

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
hi: पासवर्ड में कम से कम %s अक्षर होने चाहिए, जिनमें UPPERCASE, लोअरकेस और संख्याएं शामिल हैं

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
hi: कृपया उपरोक्त के अनुसार पासवर्ड दें

en: Relevance
hi: प्रासंगिकता

note: OPTGROUP
en: Popularity
hi: लोकप्रियता

en: Popularity (most to least)
hi: लोकप्रियता (सबसे कम से कम करने के लिए)

en: Popularity (least to most)
hi: लोकप्रियता (कम से कम सबसे करने के लिए)

en: Author (A-Z)
hi: लेखक (A-Z)

en: Author (Z-A)
hi: लेखक (z-ए)

en: Call number (0-9 to A-Z)
hi: कॉल संख्या (0-9 to A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
hi: कॉल संख्या (Z-A to 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
hi: तिथियाँ

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
hi: प्रकाशन/कॉपीराइट दिनांक: नवीनतम से प्राचीनतम

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
hi: प्रकाशन/कॉपीराइट दिनांक: प्राचीनतम  से नवीनतम

en: Acquisition date: Newest to oldest
hi: अधिग्रहण दिनांक: नवीनतम से प्राचीनतम

en: Acquisition date: Oldest to newest
hi: अधिग्रहण दिनांक: प्राचीनतम से नवीनतम

en: Title (A-Z)
hi: शीर्षक (A-Z)

en: Title (Z-A)
hi: शीर्षक (z-ए)

en: Expected
hi: प्रत्याशित

en: Arrived
hi: पहुंच गए

en: Circulating
hi: परिसंचालन

en: Out for binding
hi: जिल्दबंदी के लिए बाहर

en: Bound
hi: बाउंड

en: Late
hi: विलंब

en: Missing
hi: गायब

en: Missing (never received)
hi: गुम (कभी प्राप्त नही)

en: Missing (sold out)
hi: गुम (बेचा गया)

en: Missing (damaged)
hi: गुम (क्षतिग्रस्त)

en: Missing (lost)
hi: गुम (खोया)

en: Not available
hi: उपलब्ध नहीं है

en: Delete
hi: मिटाना

en: Claimed
hi: दावा किया

en: Stopped
hi: रुक गया

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
hi: ब्राउजिंग %s शेल्फ

en: Shelving location:
hi: शैल्विग स्थानः

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
hi: संग्रह: %s

en: (Hides shelf browser)
hi: (बंद शेल्फ ब्राउज़र)

en: Close shelf browser
hi: शेल्फ ब्राउज़र बंद करें

en: No cover image available
hi: नहीं कवर छवि उपलब्ध

note: IMG
en: See Baker & Taylor
hi: देखो बेकर और टेलर

note: IMG
en: Cover image
hi: आवरण छवि

note: A
en: Place a hold on %s
hi: होल्ड पर रखें %s

en: Add tag
hi: टैग जोडें

en: New tag(s), separated by a comma:
hi: न्यू टैग(s),  एक अल्पविराम के द्वारा अलग:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
hi: जोड़ना

en: (done)
hi: (किया)

en: Tag status here.
hi: टैग स्थिति यहाँ.

en: Log in to add tags
hi: टैग जोड़ने के लिए लॉग इन करें

en: Save to another list
hi: अन्य सूची में सहेजें

en: Remove from this list
hi: इस सूची से हटाएँ

en: Save to lists
hi: सूची में सहेजें

note: A
en: Add %s to the cart
hi: कार्ट मे %s जोड़े

en: Add to cart
hi: कार्ट मे जोड़े

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
hi: मुझे दर्जा दो

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
hi: आपकी रेटिंग: %s,

en: Cancel rating
hi: रेटिंग रद्द करें

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
hi: औसत रेटिंगः: %s (%s वोटस)

en: Summary
hi: सारांश

en: Charges
hi: चार्ज

en: Personal details
hi: व्यक्तिगत विवरण

en: Consents
hi: सहमति

en: Tags
hi: टैग्स

en: Change password
hi: पासवर्ड बदलें

en: Checkout history
hi: चेकआउट इतिहास

en: Privacy
hi: प्राइवेसी

en: Holds history
hi: होल्डस इतिहास

en: Recalls history
hi: रिकॉल इतिहास

en: Messaging
hi: संदेश

en: Routing lists
hi: रूटिंग सूचियां

en: Ask for discharge
hi: डिस्चार्ज के लिए पुछे

en: Interlibrary loan requests
hi: अंतर पुस्तकालय ऋण अनुरोध

en: Curbside pickups
hi: कर्बसाइड पिकअप

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
hi: अलर्ट सदस्यताएँ (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
hi: कृपया एक वैध URL दाखिल करें

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
hi: कोई मान्य दिनांक (आईएसओ) दर्ज करें।

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
hi: कोई मान्य दिनांक दर्ज करें।

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
hi: कृपया एक वैध ई - मेल एड्रेस डालें।

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
hi: कृपया एक वैध संख्या डालिये।

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
hi: कृपया एक वैध फोन संख्या डालिये।

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
hi: बीच कोई मान दर्ज करें {0} और {1} वर्ण लंबा है।

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
hi: {0} and {1} के बीच कोई मान दर्ज करें.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
hi: कृपया एक मूल्य की तुलना में अधिक से अधिक या बराबर दर्ज करें {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
hi: कृपया एक मूल्य दर्ज करें से अधिक या बराबर {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
hi: कम से कम {0} अक्षर में दर्ज करें।

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
hi: कृपया कोई और अधिक से अधिक दर्ज {0} अक्षर।

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
hi: कृपया केवल अंक दर्ज करें।

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
hi: कृपया फिर से वही संख्या डालिये।

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
hi: कृपया यह फ़ील्ड ठीक करें।

note: SCRIPT
en: This field is required.
hi: यह क्षेत्र की आवश्यकता है।

en: No XSLT file passed.
hi: कोई एक्सएसएलटी फ़ाइल पास नहीं हुई।

en: XSLT file not found.
hi: XSLT फाइल नहीं मिली.

en: Error while loading stylesheet.
hi: स्टाइलशीट लोड करते समय त्रुटि।

en: Error while parsing stylesheet.
hi: स्टाइलशीट को पार्स करते समय त्रुटि।

en: Error while parsing input.
hi: इनपुट पार्स करते समय त्रुटि।

en: Error while transforming input.
hi: इनपुट परिवर्तित करते समय त्रुटि.

en: No string to transform.
hi: बदलने के लिए कोई स्ट्रिंग नहीं।

en: Clubs currently enrolled in
hi: वर्तमान में क्लबों में दाखिला लिया

en: Clubs
hi: क्लब

en: Name
hi: नाम

en: Date enrolled
hi: दिनांक नामांकित

en: Cancel enrollment
hi: नामांकन रद्द करें

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
hi: %s इस क्लब से बेदखली करने के लिए अपनी लाइब्रेरी से संपर्क करें. %s

en: Clubs you can enroll in
hi: क्लब जिन में आप दाखिला ले सकते हैं

en: Enroll
hi: नामांकन

en: You must have an email address to enroll
hi: नामांकन के लिए आपके पास एक ईमेल पता होना चाहिए

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
hi: नामांकन रद्द करने में असमर्थ!

en: Enroll in
hi: में नामांकन

en: Enrollment
hi: नामांकन

en: Finish enrollment
hi: नामांकन समाप्त करें

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
hi: नामांकन  बनानें में असमर्थ!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: एक त्रुटि हुई है &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: An error has occurred
hi: एक त्रुटि हुई है

en: Sorry, the requested page is not available
hi: क्षमा करें, अनुरोध पेज उपलब्ध नहीं है

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
hi: त्रुटि  %s

en: This message can have the following reason(s):
hi: यह संदेश निम्नलिखित कारण(ओं) हो सकता है:

en: The link is broken and the page does not exist.
hi: लिंक टूटी हुई है और पृष्ठ मौजूद नहीं है.

en: You are not authorized to view this page.
hi: आप इस पृष्ठ को देखने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: The link is invalid.
hi: लिंक अवैध है.

en: You are forbidden to view this page.
hi: आप इस पेज को देखने के लिए मना कर रहे हैं.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
hi: आपने एक बाहरी लिंक का इस्तेमाल किया जोकि एक सूची आइटम है कि अब और नहीं उपलब्ध नहीं हैं।

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
hi: आप एक अप्रचलित लिंक का अनुसरण कर रहे हैं जैसे  एक खोज इंजन या एक बुकमार्क से।

en: You tried to access a page that needs authentication.
hi: आप प्रयास कर रहे है एक पेज एक्सेस का जिसको प्रमाणीकरण की जरूरत की।

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
hi: हमारी सूची होम पेज में एक आंतरिक लिंक टूटी हुई है और पृष्ठ मौजूद नहीं है।

en: An error occurred while processing your request.
hi: आपका अनुरोध संसाधित करते समय एक त्रुटि हुई.

en: What's next?
hi: आगे क्या?

en: Login page
hi: लॉगइन पृष्ठ

en: Please log in to the catalog and try again.
hi: सूची में प्रवेश करें और फिर कोशिश करें.

en: You can use the menu and links at the top of the page
hi: आप पृष्ठ के शीर्ष पर मेनू और लिंक का उपयोग कर सकते हैं

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
hi: आप इस पृष्ठ के आरम्भ में खोज फार्म का उपयोग कर हमारी सूची खोज सकते हैं।

en: Return to the catalog home page.
hi: सूची मुख पृष्ठ पर लौटें।

en: Report issues and broken links
hi: रिपोर्ट के मुद्दों और टूटी कड़ियों

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
hi: इस त्रुटि की रिपोर्ट करने के लिए, कोहा प्रशासक से संपर्क करें।

en: Send email
hi: ईमेल भेजें

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटॉलाग

en: LookupPatron
hi: संरक्षकदेखना

en: AuthenticatePatron
hi: प्रमाणितसंरक्षक

en: GetPatronStatus
hi: GetPatronInfo

en: RenewLoan
hi: ऋण को नवीनीकृत

en: CancelHold
hi: होल्ड रद्द

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
hi: ग्रंथ सूची या आइटम पहचानकर्ताओं के एक सेट को देखते हुए, पहचानकर्ताओं से जुड़े आइटम की उपलब्धता और कॉल नंबर के साथ एक सूची देता है।

en: Parameters
hi: पैरामीटर

en: (Required)
hi: (आवश्यक है)

en: id
hi: आईडी

en: list of either bibliographic or item identifiers
hi: या तो ग्रंथ सूची की सूची या आइटम पहचानकर्ता

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
hi: रिकॉर्ड पहचानकर्ता के प्रकार के अनुरोध में इस्तेमाल किया जा रहा परिभाषित करता है, संभावित मान:

en: item
hi: मद

en: (Optional)
hi: (वैकल्पिक)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
hi: उपलब्धता, संभव मूल्यों की रिपोर्टिंग में विस्तार का एक विशेष स्तर अनुरोध करता है:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
hi: एक विशेष प्रारूप या स्वरूपों का सेट की उपलब्धता की रिपोर्टिंग में अनुरोध

en: language (Optional)
hi: भाषा (वैकल्पिक)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
hi: आउटपुट के लिए एक विशेष भाषा का अनुरोध करता है, डिफ़ॉल्ट ओपेक कुकी भाषा है यदि सेट करें, ओपीएसी भाषा सूची या अंग्रेजी में पहली भाषा

en: Example call
hi: उदाहरण कॉल

en: Example response
hi: उदाहरण प्रतिक्रिया

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
hi: रिकॉर्ड पहचानकर्ता की एक सूची दी, रिकॉर्ड वस्तुओं है कि ग्रंथ सूची की जानकारी के साथ-साथ जुड़े होल्डिंग्स और आइटम के बारे में जानकारी शामिल की एक सूची देता है। रिकॉर्ड के लिए वस्तुओं लौट जा फोन करने वाले एक विशिष्ट मेटाडाटा स्कीमा अनुरोध कर सकते हैं। इस समारोह में HarvestBibliographicRecords और डाटा एकत्रीकरण में HarvestExpandedRecords को इसी तरह से बर्ताव करता है, लेकिन ग्रंथ सूची पहचानकर्ता द्वारा त्वरित, वास्तविक समय देखने की अनुमति देता है।

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
hi: इस सेवा के बदले OAI-PMH सूची रिकॉर्ड का उपयोग कर सकते हैं.

en: list of system record identifiers
hi: प्रणाली रिकॉर्ड पहचानकर्ता की सूची

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
hi: परिभाषित करता है मेटाडाटा स्कीमा जिसमें अभिलेख दिए गए हैं, संभव मूल्यों:

en: Example Call
hi: उदाहरण कॉल

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता की एक सूची दी, रिकॉर्ड वस्तुओं है कि प्राधिकरण रिकॉर्ड होते हैं की एक सूची देता है. समारोह उपयोगकर्ता रिकॉर्ड वस्तुओं के लिए एक विशिष्ट मेटाडाटा स्कीमा अनुरोध कर सकते हैं.

en: list of authority record identifiers
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड पहचानकर्ता की सूची

en: schema
hi: स्कीमा

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
hi: रिकॉर्ड के मेटाडाटा स्कीमा वापस आ जाना, संभव मूल्यों निर्दिष्ट करता है:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
hi: एक पहचानकर्ता द्वारा अमेरिका में एक संरक्षक को लग रहा है, और है कि संरक्षक के लिए आईएलएस पहचानकर्ता देता है, उर्फ संरक्षक पहचानकर्ता।

en: an identifier used to look up the patron in Koha
hi: एक पहचानकर्ता  कोहा में संरक्षक को देखने के लिए इस्तेमाल करता है

en: the type of the identifier, possible values:
hi: पहचानकर्ता के प्रकार, संभव मूल्यों:

en: cardnumber
hi: कार्ड संख्या

en: userid
hi: यूजर आईडी

en: email
hi: ईमेल

en: borrowernumber
hi: आपका कार्डसंख्या

en: surname
hi: कुलनाम

en: firstname
hi: प्रथम नाम

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
hi: एक उपयोगकर्ता के प्रवेश क्रेडेंशियल प्रमाणित करता है और संरक्षक के लिए पहचानकर्ता रिटर्न।

en: username
hi: उपयोक्तानाम

en: user's login identifier
hi: उपयोगकर्ता के लॉगिन पहचानकर्ता

en: password
hi: पासवर्ड

en: user's password
hi: प्रयोगकर्त्ता पासवर्ड

en: Example Response
hi: उदाहरण रिस्पांस

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;AuthenticatePatron&gt; &lt;id&gt;419&lt;/id&gt; &lt;/AuthenticatePatron&gt;
hi: &lt;?एक्सएमएल वर्जन="1.0" एन्कोडिंग="आइएसओ-8859-1" ?&gt; &lt;प्रमाणीकृतसंरक्षक&gt; &lt;id&gt;419&lt;/id&gt; &lt;/प्रमाणीकृतसंरक्षक&gt;

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
hi: रिटर्न संरक्षक के बारे में जानकारी निर्दिष्ट, अनुरोध में विकल्पों के आधार पर। इस समारोह में वैकल्पिक रूप से संरक्षक के संपर्क जानकारी, ठीक जानकारी वापसी, अनुरोध जानकारी, ऋण जानकारी, और संदेशों को पकड़ कर सकते हैं.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
hi: ILS में अद्वितीय संरक्षक पहचानकर्ता; देखनेकासंरक्षक या प्रमाणितसंरक्षक द्वारा एक ही पहचानकर्ता लौटे

en: (Optional, default 1)
hi: (वैकल्पिक, डिफ़ॉल्ट 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
hi: चाहे या नहीं के जवाब में संरक्षक के संपर्क जानकारी लौटने के लिए

en: (Optional, default 0)
hi: (वैकल्पिक, डिफ़ॉल्ट 0)

en: whether or not to return fine information in the response
hi: चाहे या नहीं के जवाब में फ़ाइल जानकारी लौटने के लिए

en: whether or not to return hold request information in the response
hi: होल्ड अनुरोध जानकारी चाहे या नहीं लौटने के लिए जवाब में

en: whether or not to return loan information in the response
hi: चाहे या नहीं के जवाब में ऋण जानकारी लौटने के लिए

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
hi: चाहे या नहीं विस्तारित संरक्षक विशेषताएँ जानकारी में प्रतिक्रिया के लिए वापस करने के लिए या नहीं

en: Returns a patron's status information from Koha.
hi: कोहा से एक संरक्षक की स्थिति की जानकारी वापसी.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
hi: एक विशेष संरक्षक के लिए एक विशेष आइटम पर उपलब्ध सेवाओं के बारे में जानकारी देता है।

en: system item identifier
hi: प्रणाली आइटम पहचानकर्ता

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
hi: एक संरक्षक की मौजूदा ऋण के लिए नियत तारीख फैली हुई है.

en: the date the patron would like the item returned by
hi: संरक्षक की दिनांक जो मद वापिस करना चाहते हैं

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
hi: बनाता है, एक संरक्षक के लिए, कोहा में एक भी ग्रंथ सूची रिकॉर्ड पर एक शीर्षक स्तर होल्ड अनुरोध के लिए।

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
hi: संरक्षक के लिए आईएलएस पहचानकर्ता जिनके लिए अनुरोध रखा गया है

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
hi: ग्रन्थसूची रिकार्ड के लिए ILS पहचानकर्ता जो अनुरोध पर रखा गया है

en: IP address where the end user request is being placed
hi: आईपी पते जहां अंत उपयोगकर्ता का अनुरोध रखा जा रहा है।

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
hi: एक पहचानकर्ता के स्थान का संकेत है जो पिक के लिए आइटम वितरित करने के लिए

en: date after which hold request is no longer needed
hi: तारीख के बाद होल्ड अनुरोध की जरूरत नहीं रह जाती है

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
hi: तारीख के बाद जिस मद शेल्फ में लौट जाएगी यदि आइटम नहीं उठाया है

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
hi: बनाता है, एक संरक्षक के लिए, कोहा में एक भी ग्रंथ सूची रिकॉर्ड पर विशेष मद पर एक शीर्षक स्तर होल्ड अनुरोध के लिए।

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
hi: विशेष आइटम के लिए आईएलएस पहचानकर्ता जो अनुरोध पर रखा गया है

en: Cancels an active hold request for the patron.
hi: संरक्षक के लिए एक सक्रिय होल्ड अनुरोध रद्द

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
hi: प्रणाली होल्ड पहचानकर्ता (GetRecords से लौट आए और GetPatronInfo में element 'reserve_id')

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;CancelHold&gt; &lt;message&gt;Canceled&lt;/message&gt; &lt;/CancelHold&gt;
hi: &lt;?एक्सएमएल वर्जन="1.0" एन्कोडिंग="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;होल्ड रद्द&gt; &lt;संदेश&gt;रद्द किया गया&lt;/संदेश&gt; &lt;/रद्द होल्ड&gt;

en: Level 1: Basic discovery interfaces
hi: स्तर 1: बेसिक खोज इंटरफेस

en: (Use OAI-PMH instead)
hi: (प्रयोग OAI-PMH के स्थान पर)

en: (Use OPAC instead)
hi: (प्रयोग ओपेक के स्थान पर)

en: GoToBibliographicRequestPage
hi: ग्रंथ सूची अनुरोध पृष्ठ मे जाए

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
hi: स्तर 2: प्राथमिक ओपेक के पूरक

en: (Use SRU instead)
hi: (प्रयोग SRU के स्थान पर)

en: Search
hi: खोज

en: Scan
hi: स्कैन

en: (Not supported yet)
hi: (अभी तक समर्थित नही)

en: OutputRewritablePage
hi: आउटपुट Rewritable पृष्ठ

en: OutputIntermediateFormat
hi: आउटपुट मध्यवर्ती प्रारूप

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
hi: स्तर 3: प्राथमिक ओपेक विकल्प

en: (Not supported by Koha)
hi: (कोहा द्वारा समर्थित नहीं)

en: CancelRecall
hi: रिकॉल रद्द

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
hi: स्तर 4: मजबूत/डोमेन विशिष्ट खोज के प्लेटफार्मों

en: Explain
hi: समझाना

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: System maintenance
hi: सिस्टम रखरखाव

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
hi: %s यदि आपके कोई प्रश्न हैं, तो कृपया संपर्क करें

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
hi: यह %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s सूची प्रणाली के रखरखाव के लिए ऑफ़लाइन है। हम जल्द ही वापस आएंगे!

en: site administrator
hi: साइट प्रशासक

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आईएसबीडी दृश्य &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
hi: के लिए आईएसबीडी दृश्य: %s

en: Normal view
hi: सामान्य देखें

en: MARC view
hi: मार्क देखें

en: ISBD view
hi: आईएसबीडी देखें

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: रिकॉर्ड संख्या के लिए मार्क विवरण%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
hi: मार्क देखें: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
hi: %s (अभिलेख संख्या %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
hi: देखें सादे

en: MARC details
hi: मार्क जानकारी

en: Holdings
hi: होल्डिंग्स

en: No items available.
hi: कोई आइटम उपलब्ध है.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
hi: लोड कर रहा है

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
hi: क्षमा करें, सादे दृष्टि अस्थायी रूप से अनुपलब्ध है

note: SCRIPT
en: view labeled
hi: देखें लेबल

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
hi: %s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your payment
hi: आपका भुगतान

en: Account payment
hi: खाता भुगतान

en: Error:
hi: त्रुटि:

en: there was a problem processing your payment
hi: वहाँ एक समस्या आपका भुगतान संसाधित में था

en: Return to fine details
hi: लौटें जुर्माना विवरण पर

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपके शुल्क &rsaquo;%s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
hi: आपका भुगतान $%s सफलतापूर्वक संसाधित किया गया है!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
hi: लेनदेन आईडी के साथ एक भुगतान '%s' पहले से ही एक खाता के लिए पोस्ट किया गया है।

en: Please contact a librarian for details.
hi: जानकारी के लिए एक लाइब्रेरियन से संपर्क करें.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
hi: इस भुगतान के लिए लेनदेन आईडी '%s' अमान्य है।

en: Payment applied:
hi: भुगतान लागू:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
hi: अपना भुगतान %sअपने खाते के लिए लागू किया गया है

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
hi: फ़िल्टर भुगतान लेनदेन

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
hi: इस सेवा के लिए आवश्यक न्यूनतम राशि है %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
hi: सभी लेनदेन दिखाएँ

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: अपनी सूची में जोड़ें&rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
hi: जोड़ें %sआइटम को %s

en: a list:
hi: एक सूची:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
hi: को जोड़ें %s

en: Select a list
hi: चुनें एक सूची

en: Add to list:
hi: सूची में जोड़ें:

note: OPTGROUP
en: Private lists
hi: निजी सूची

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
hi: निजी सूचियों मेरे साथ साझा की गई

en: ...or...
hi: ...या...

en: Add to a new list:
hi: एक नई सूची में जोड़ें:

en: List name:
hi: सूची नाम:

en: Category:
hi: श्रेणी:

en: Private
hi: निजी

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
hi: नई सूची नहीं बनाई जा सकी. कृपया जांचें कि क्या नाम अद्वितीय है।

en: Sorry, you cannot add items to this list.
hi: क्षमा करें, आप इस सूची में आइटम नहीं जोड़ सकते।

en: Close this window.
hi: इस विंडो को बंद करें.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: उन्नत खोज &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Search for:
hi: के लिए खोजें:

en: and
hi: और

en: or
hi: या

en: not
hi: नहीं

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
hi: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s और %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
hi: फ़ील्ड के लिए खोज प्रकार चुनें %s

en: Keyword
hi: कीवर्ड

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; कीवर्ड वाक्यांश

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; विषय वाक्यांश

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; विषय और व्यापक शर्ते

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; विषय और संकरा संदर्भ

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; विषय और संबंधित शर्तों

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbs; शीर्षक वाक्यांश

en: Series title
hi: सीरीज शीर्षक

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; लेखक वाक्यांश

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; कंपनी का नाम

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; सम्मेलन का नाम

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; सम्मेलन नाम वाक्यांश

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; व्यक्तिगत नाम

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; व्यक्तिगत नाम वाक्यांश

en: Notes/Comments
hi: नोट्स/टिप्पणियाँ

en: Curriculum
hi: पाठ्यचर्या

en: Publisher
hi: प्रकाशक

en: Publisher location
hi: प्रकाशक स्थान

en: Standard number
hi: मानक संख्या

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISBN
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; आईऍसबीऍन

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISSN
hi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; आईएसएसएन

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
hi: खोज शब्द %s दर्ज करें

note: A
en: Add another field
hi: एक अन्य क्षेत्र जोड़ें

note: A
en: Remove field
hi: क्षेत्र हटाएँ

en: Apply field weights to search
hi: खोज के लिए फ़ील्ड वज़न लागू करें

en: See from (non-preferred form) headings are included
hi: देखें (गैर-पूर्ववर्ती फॉर्म) हेडिंग शामिल हैं

en: Item type
hi: आइटम के प्रकार

en: Collection
hi: संग्रह

en: Shelving location
hi: शैल्विग स्थान

en: Something else
hi: कुछ और

en: Limit to any of the following:
hi: किसी भी निम्नलिखित की सीमा:

en: Availability:
hi: उपलब्धता:

en: Only items currently available for loan or reference
hi: केवल आइटम वर्तमान ऋण या संदर्भ के लिए उपलब्ध

en: Location and availability:
hi: स्थान और उपलब्धता:

en: OR
hi: या

en: Groups of libraries
hi: पुस्तकालयों का समूह

en: -- none --
hi: -- कोई नहीं --

en: Sort by:
hi: इसके अनुसार क्रमबद्ध करें:

en: Publication date range
hi: प्रकाशन तिथि सीमा

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
hi: खोज शब्द दर्ज करें

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
hi: उदाहरण के लिए: 1999-2001. तुम भी इस्तेमाल कर सकते हैं "-1987" सब कुछ के लिए में और 1987 या "2008-" उससे पहले प्रकाशित सब कुछ के लिए 2008 और बाद में प्रकाशित किया.

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: श्रोतागण

en: Any audience
hi: कोई भी दर्शक

en: Preschool
hi: पूर्वस्कूली

en: Primary
hi: प्राथमिक

en: Pre-adolescent
hi: पूर्व किशोर

en: Adolescent
hi: किशोर

en: Adult
hi: प्रौढ़

en: Specialized
hi: विशेष

en: General
hi: जनरल

en: Juvenile
hi: किशोर

en: Content
hi: सामग्री

en: Any content
hi: कोई सामग्री

en: Fiction
hi: गल्प

en: Non-fiction
hi: गैर-गल्प

en: Biography
hi: जीवनी

en: Musical recording
hi: संगीत रिकॉर्डिंग

en: Non-musical recording
hi: गैर संगीत रिकॉर्डिंग

en: Format
hi: प्रारूप

en: Any format
hi: किसी भी प्रारूप

en: Regular print
hi: नियमित प्रिंट

en: Large print
hi: बड़े प्रिंट

en: Braille
hi: ब्रेल

en: CD audio
hi: ऑडियो सीडी

en: Cassette recording
hi: कैसेट रिकॉर्डिंग

en: VHS tape / Videocassette
hi: वीएचएस टेप / विडेओकसेट

en: DVD video / Videodisc
hi: डीवीडी वीडियो / Videodisc

en: CD software
hi: सीडी सॉफ्टवेयर

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Additional content types for books/printed materials
hi: किताबें/मुद्रित सामग्री के लिए अतिरिक्त सामग्री प्रकार

en: Any
hi: कोई

en: Abstracts/summaries
hi: Abstracts / सारांश

en: Bibliographies
hi: ग्रंथसूची

en: Catalogs
hi: सूची

en: Dictionaries
hi: शब्दकोश

en: Encyclopedias
hi: विश्वकोश

en: Handbooks
hi: हैंडबुक

en: Legal articles
hi: कानूनी लेख

en: Indexes
hi: अनुक्रमणिका

en: Patent document
hi: पेटेंट दस्तावेज़

en: Discographies
hi: डिस्कोग्राफ्रीज

en: Legislation
hi: विधान

en: Theses
hi: शोधपत्र

en: Surveys
hi: सर्वेक्षण

en: Reviews
hi: समीक्षा

en: Programmed texts
hi: क्रमादेशित ग्रंथों

en: Filmographies
hi: फिल्मोग्राफीज

en: Directories
hi: निर्देशिकाएँ

en: Statistics
hi: सांख्यिकी

en: Technical reports
hi: तकनीकी रिपोर्ट

en: Legal cases and case notes
hi: कानूनी मामलों और मामले नोट

en: Law reports and digests
hi: विधि रिपोर्टों और digests

en: Treaties
hi: संधियाँ

en: Fewer options
hi: कम विकल्प

en: More options
hi: अधिक विकल्प

en: New search
hi: नई खोज

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %sसदस्यता अलर्ट की सदस्यता लें %s सदस्यता चेतावनी से सदस्यता समाप्त करें %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
hi: लिए विवरण %s

en: Subscribe to a subscription alert
hi: एक सदस्यता सचेत करने के लिए सदस्यता लें

en: Unsubscribe from a subscription alert
hi: एक सदस्यता चेतावनी से सदस्यता रद्द

en: Subscription alerts
hi: सदस्यता अलर्ट

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
hi: तुम जब इस सदस्यता के लिए एक नया मुद्दा आता है एक ईमेल प्राप्त करना चाहते हैं?

note: INPUT type=submit
en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
hi: कृपया है कि आप ईमेल प्राप्त नहीं करना चाहते पुष्टि जब एक नया मुद्दा इस सदस्यता के लिए आता है

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपकी अलर्ट सदस्यताएँ &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your alert subscriptions
hi: आपकी अलर्ट सदस्यताएँ

en: Alert subscriptions
hi: अलर्ट सदस्यताएँ

en: Location
hi: स्थान

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Unsubscribe from email alerts
hi: ईमेल अलर्ट से सदस्यता समाप्त करें

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
hi: आपने किसी भी सदस्यता के लिए ईमेल अलर्ट की सदस्यता नहीं ली है।

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: प्रविष्टी %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
hi: प्रविष्टी %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
hi: रिकार्ड की संख्या में इस्तेमाल: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %s%s (%s)%s &rsaquo; प्राधिकरण खोज &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन %s केटालॉग

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
hi: %sयह प्राधिकरण किसी भी रिकॉर्ड में इस्तेमाल नहीं किया है.%s

en: Preferred form:
hi: पसंदीदा फार्म:

en: Used for/see from:
hi: के लिए प्रयुक्त/से देखते हैं:

en: See also:
hi: यह भी देखें:

en: Other forms:
hi: अन्य रूप:

en: Online resources:
hi: ऑनलाइन संसाधन:

en: Identifiers
hi: पहचानकर्ता

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %s अपने खाते में लॉग इन करें %s कैटलॉग लॉगिन अक्षम %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s कैटलॉग

en: Access denied
hi: एक्सेस इनकार

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
hi: क्षमा करें, प्रणाली लगता नहीं है कि आप इस पेज को उपयोग करने की अनुमति है,

en: Log out and try again with a different user.
hi: लॉगआउट और एक अलग उपयोगकर्ता के साथ फिर से प्रयास करें.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
hi: क्षमा करें, आपका सत्र को समय दिया है. कृपया फिर से लॉग इन करें.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
hi: आप एक अलग आईपी पते से प्रवेश कर रहे हैं. कृपया फिर से लॉग इन करें.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
hi: आपने गलत उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड दर्ज किया है। कृपया पुन: प्रयास करें! लेकिन ध्यान दें कि पासवर्ड केस संवेदनशील%s हैं और यह कि आपके खाते को असफल लॉगिन प्रयास के बाद लॉक कर दिया जाएगा%s. यदि आपको समस्याएं जारी रहती हैं तो कृपया लाइब्रेरी स्टाफ के सदस्य से संपर्क करें।

en: There was an error authenticating to external identity provider
hi: बाहरी पहचान प्रदाता को प्रमाणित करने में त्रुटि हुई थी

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
hi: क्षमा करें, आपकी Shibboleth पहचान एक वैध पुस्तकालय पहचान से मेल नहीं खाती।

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
hi: क्षमा करें, CAS लॉगिन भी विफल रहा है। आपको लगता है कि नीचे का उपयोग कर सकते आप एक स्थानीय लॉग इन किया है।

en: If you have a CAS account, you may use that below.
hi: यदि आप एक CAS खाता रखते है, आप इसका नीचे उपयोग कर सकते है.

en: If you have a local account, you may use that below.
hi: यदि आप एक स्थानीय खाता रखते है, आप इसका नीचे उपयोग कर सकते है.

en: Log in using a Shibboleth account.
hi: एक शिब्बोलेथ खाते का उपयोग करके लॉग इन करें.

en: CAS login
hi: CAS लॉगिन

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
hi: यदि आप का एक Shibboleth खाता नहीं है, लेकिन आप एकCAS खाते है, तो आप CAS का उपयोग कर सकते हैं।

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
hi: आप एक Shibboleth खाता नहीं है, लेकिन आप एक स्थानीय लॉग इन करते हैं, तो आप नीचे दिए गए लॉगिन कर सकते हैं।

en: Log in.
hi: लॉग इन.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
hi: कृपया चुनें जिसके विरुद आप प्रमाणित करना चाहते हैं:

en: Sorry, the CAS login failed.
hi: क्षमा करें, CAS लॉगिन भी विफल रहा है

en: Log in using a CAS account.
hi: सीएएस खाते का उपयोग करके लॉग इन करें.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
hi: आप एक CAS खाता है, तो कृपया चुनें जो एक के खिलाफ आपको प्रमाणित करने के लिए करना चाहते हैं:

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
hi: यदि आप का एक CAS खाता नहीं है, लेकिन एक स्थानीय खाता है, तो आप अभी भी लोगइन कर सकते हैं:

en: Google login
hi: Google लॉगिन

en: Sorry, your Google login failed.
hi: क्षमा करें, आपकी Google लॉगिन विफल रहा है.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
hi: कृपया ध्यान दें कि गूगल लॉगिन केवल यदि आप ई-मेल इस पुस्तकालय के साथ पंजीकृत पते का उपयोग कर रहे हैं काम करेंगे।

en: If you want to, you can try to
hi: यदि आप करना चाहते हैं, आप प्रयास कर सकते हैं

en: log in using a different account
hi: अलग खाते का उपयोग में लॉग इन

en: Error:
hi: त्रुटियाँ:

en: Your password has expired!
hi: आपका पासवर्ड समाप्त हो गया है!

en: Reset your password
hi: अपना पासवर्ड रिसेट करें

en: You must contact the library to reset your password
hi: अपना पासवर्ड रीसेट करने के लिए आपको पुस्तकालय से संपर्क करना होगा

en: Don't have a password yet?
hi: अभी तक एक कूटशब्द नहीं है?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
hi: अगर आप अभी तक, के संचलन डेस्क आप पुस्तकालय में हो अगली बार के बंद एक कूटशब्द नहीं है. हम खुशी से आप के लिए एक स्थापित करेंगे.

en: Don't have a library card?
hi: एक पुस्तकालय कार्ड नहीं है?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
hi: यदि एक लाइब्रेरी कार्ड नहीं है.आप साइन अप करने के लिए स्थानीय पुस्तकालय द्वारा रोके  जाएगें

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
hi: इस सूची पर Logging पुस्तकालय द्वारा सक्षम नहीं किया गया है.

en: Email
hi: ईमेल

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
hi: इस त्रुटि की रिपोर्ट करने के लिए, कोहा प्रशासक को ईमेल कर सकते हैं.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
hi: इस्तेमाल शीर्ष मेनू बार Koha के दूसरे भाग में नेविगेट करने के लिए.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: प्राधिकरण खोज &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Authority type:
hi: प्राधिकरण के प्रकार:

en: Search options:
hi: सर्च विकल्प:

en: contains
hi: शामिल

en: starts with
hi: शुरू से

en: is exactly
hi: ठीक है

en: Term(s):
hi: टर्म (s):

en: Where:
hi: कहा:

en: in the complete record
hi: पूर्ण रिकार्ड में

en: in any heading
hi: किसी भी शीर्षक में

en: in main entry
hi: मुख्य प्रविष्टी में

en: Order by:
hi: आदेश द्वारा:

en: Heading ascendant
hi: शीर्षक लग्न

en: Heading descendant
hi: शीर्षक वंशज

en: Previous
hi: पिछला

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %sप्राधिकरण खोज परिणाम%sकोई परिणाम नहीं मिला%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन %s केटालॉग

en: Results
hi: परिणाम

en: Authority search results
hi: प्राधिकारी खोज परिणाम

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
hi: दिखाना %s के बारे में %sपरिणाम

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
hi: %s %s कोई परिणाम नहीं मिला. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
hi: परिणाम %s %s %s के लिए

en: Authorized headings
hi: अधिकृत शीर्षकों

en: Type of heading
hi: शीर्षक के प्रकार

en: Records
hi: रिकॉर्डस

en: Details
hi: विवरण

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
hi: %s 0 रिकॉर्ड  %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपकी कार्ट &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your cart
hi: आपकी कार्ट

en: Brief display
hi: संक्षिप्त प्रदर्शन

en: More details
hi: अधिक जानकारी

en: Send
hi: भेजे

en: Download
hi: डाउनलोड

note: A
en: Select format and download cart
hi: प्रारूप का चयन करें और कार्ट डाउनलोड करें

en: BibTeX
hi: बिबटैक्स

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
hi: RIS (Zotero, EndNote, अन्य)

note: For the first occurrence, %1$s:  csv_profile.profile | html
en: CSV - %s
hi: सीएसवी - %s

en: Empty and close
hi: खाली और बन्द

en: Hide window
hi: विंडो छिपाएँ

en: Select all
hi: सबको चुनें

en: Clear all
hi: सभी साफ करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
hi: को शीर्षक का चयन करें:

en: Remove
hi: हटाना

en: Add to a list
hi: एक सूची में जोड़ें

en: Tag
hi: टैग

en: New tag:
hi: नई टैग:

en: Author(s)
hi: लेखक(s)

en: Subject(s)
hi: विषय (ओं)

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Unified title
hi: एकीकृत शीर्षक

en: Serial
hi: सीरियल

en: Dewey
hi: डेवी

en: Classification
hi: वर्गीकरण

en: URL(s)
hi: यूआरएल (ओं)

en: In
hi: अदंर

en: Location(s) (Status)
hi: स्थान (नों) (स्थिति)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
hi: %s यह रिकार्ड में कोई आइटम नहीं है. %s

en: Items in your cart
hi: आपकी कार्ट मे आइटम

en: Year
hi: साल

en: Location (Status)
hi: स्थान (स्थिति)

en: Tag status here.
hi: टैग स्थिति यहाँ.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
hi: अदंर: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
hi: %sइस रिकार्ड में कोई आइटम नहीं जुड़ी है. .%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
hi: कोई आइटम नही चुना गया

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
hi: टैग नही निर्दिष्ट किया गया था।

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
hi: चुने गए शीर्षक के साथ:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
hi: रिकॉर्ड अवरुद्ध &rsaquo;%s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Blocked record
hi: अवरोधित रिकॉर्ड

en: Blocked
hi: रोका हुआ

en: You are not authorized to view this record.
hi: आप इस रिकॉर्ड को देखने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: हमारा कैटलॉग ब्राउज़ करें &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Search type:
hi: खोज प्रकारः

en: Exact
hi: सटीक

en: Fuzzy
hi: फ़ज़ी

en: Really fuzzy
hi: वास्तव में फजी

en: An error occurred, please try again.
hi: एक त्रुटि पाई गई. कृपया पुन: प्रयास करें.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
hi: क्षमा करें, कोई परिणाम नहीं हैं। एक अलग खोज शब्द आज़माएं।

en: This feature is not enabled
hi: यह सुविधा सक्षम नहीं है

en: Browse our catalog
hi: ब्राउज़ करें हमारे केटालॉग ब्राउज़ करें

en: Top level
hi: उच्च स्तर

en: Items in catalog
hi: कैटलॉग में आइटम

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
hi: (%s बिब्लियोज)

en: Koha Wiki
hi: कोहा विकी

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
hi: ब्राउज़र तालिका खाली है। इस सुविधा को पूरी तरह से सेट-अप नहीं है। देखना

en: for more information on what it does and how to configure it.
hi: यह क्या करता है के बारे में अधिक जानकारी के लिए और यह विन्यस्त करने के लिए कैसे.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: कोर्स के लिए आरक्षित है%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Course reserves for &nbsp;
hi: पाठयक्रम आरक्षित के लिए &nbsp;

en: Course reserves for
hi: पाठयक्रम आरक्षित के लिए

en: Department:
hi: विभागः

en: Course number:
hi: कोर्स संख्या:

en: Section:
hi: अनुभाग:

en: Instructors:
hi: निर्देशक:

en: Notes:
hi: नोट्स:

en: Courses
hi: कोर्स

en: Copy number
hi: कापी नंबर

en: Date due
hi: दिनांक कारण

en: Link
hi: लिंक

en: Item URI
hi: आइटम URI

en: Record URL
hi: रिकार्ड URL

en: No reserves have been selected for this course.
hi: कोई भंडार इस पाठ्यक्रम के लिए चयनित नही किया गया है।

note: SCRIPT
en: Search course reserves
hi: खोज पाठ्यक्रम आरक्षित

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: कोर्स &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Dept.
hi: विभाग

en: Course #
hi: कोर्स #

en: Section
hi: अनुभाग

en: Instructors
hi: निर्देश

note: SCRIPT
en: Search courses
hi: खोज कोर्स

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका कर्बसाइड पिकअप &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
hi: इस लाइब्रेरी के लिए कर्बसाइड पिकअप सुविधा सक्षम नहीं है।

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
hi: इस दिन के लिए कर्बसाइड पिकअप नहीं बना सकते, यह अवकाश है।

en: This patron does not have waiting holds.
hi: इस संरक्षक के पास वेटिंग होल्ड नहीं है।

en: You already have a scheduled pickup for this library.
hi: इस लाइब्रेरी के लिए आपके पास पहले से ही शेड्यूल किया गया पिकअप है.

en: Wrong slot selected.
hi: गलत स्लॉट चुना गया।

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
hi: इस स्लॉट के लिए और कोई पिकअप उपलब्ध नहीं है। कृपया कोई और चुनें।

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
hi: आइटम को चैक आउट करने में असमर्थ %s

en: The library has been notified of your arrival.
hi: पुस्तकालय को आपके आगमन की सूचना दे दी गई है।

en: Your pickups
hi: आपका पिकअप

en: Schedule a pickup
hi: पिकअप शेड्यूल

en: Pickup library
hi: पिकअप लाइब्रेरी

en: Schedule
hi: अनुसूची

en: Alert staff of your arrival
hi: आपके आगमन  के अलर्ट स्टाफ

en: Cancel this pickup
hi: इस पिकअप को रद्द करें

en: No curbside pickups.
hi: कोई कर्बसाइड पिकअप नहीं।

en: Pickup library:
hi: पिकअप लाइब्रेरी:

en: Select a library
hi: चुनें एक पुस्तकालय:

en: You already have a pickup scheduled for this library.
hi: इस लाइब्रेरी के लिए आपके पास पहले से ही एक पिकअप शेड्यूल है।

en: Required
hi: आवश्यक

en: Pickup date:
hi: पिकअप तिथि:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
hi: पिकअप शेड्यूल

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
hi: इस दिन के लिए कोई पिकअप समय परिभाषित नहीं है।

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
hi: कृपया एक तिथि और पिकअप समय चुनें

note: SCRIPT
en: Select a time
hi: चुनें एक समय

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
hi: इस पुस्तकालय में आपके पास प्रतीक्षा होल्डस नहीं है

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: के लिए विवरण: %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Details for:
hi: के लिए विवरण:

note: A
en: Local cover image
hi: लोकल कवर छवि

note: A
en: Amazon cover image
hi: अमेजन कवर छवि

en: Image from Amazon.com
hi: Amazon.com से कोस की छवि

note: A
en: Syndetics cover image
hi: सिंडीटिक्स कवर छवि

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
hi: सिंडीटिक्स से छवि

en: Image from Google Jackets
hi: गूगल जैकेट्स से छवि

note: A
en: Image from Coce
hi: कोस से छवि

en: Image from OpenLibrary
hi: ओपन लाइब्रेरी से छवि

en: Image from Baker &amp; Taylor
hi: बेकर &amp; टेलर से छवि

note: A
en: Custom cover image
hi: कस्टम कवर छवि

note: ABBR
en: koha:biblionumber:%s
hi: कोहा:बिब्लियोसंख्या:%s

en: Item type:
hi: आइटम प्रकार:

en: Reviews from LibraryThing.com:
hi: LibraryThing.com समीक्षा:

en: List(s) this item appears in:
hi: सूची(s) इस मद में प्रकट होता है:

en: Tags from this library:
hi: पुस्तकालय की ओर से टैगः

en: No tags from this library for this title.
hi: इस शीर्षक के लिए इस पुस्तकालय में कोई टैग नहीं.

en: Add tag(s)
hi: टैग जोडें(s)

en: Log in to add tags.
hi: टैग जोड़ने के लिए में प्रवेश करें.

en: Series information:
hi: सीरीज जानकारी:

en: Click to open in new window
hi: नई विंडो में खोलने के लिए क्लिक करें

en: Audiovisual profile:
hi: ऑडियोविज़ुअल प्रोफाइल:

en: Fiction notes:
hi: फिक्शन नोट्स:

en: Awards:
hi: अवार्ड:

en: Star ratings
hi: स्टार रेटिंग

en: Cancel rating.
hi: रेटिंग रद्द करें

en: Enhanced content:
hi: बढ़ी हुई सामग्री:

en: Content Cafe
hi: सामग्री कैफे

en: Novelist Select:
hi: उपन्यासकार का चयन:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
hi: %s होल्डिंग्स

en: Item details
hi: आइटम विवरण

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
hi: अन्य होल्डिंग्स  %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
hi: शीर्षक नोटस ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
hi: अवयव (%s)

en: Excerpt
hi: अंश

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
hi: यह पृष्ठ समृद्ध सामग्री दिखाई दे रहा होता है जब जावास्क्रिप्ट क्लिक करके या सक्षम है

en: here
hi: यहा

en: About the author
hi: लेखक की बारे में

en: Similar items
hi: इसी प्रकार की वस्तुओं

en: Tag browser
hi: टैग ब्राउजर

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
hi: सदस्यताएँ ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
hi: टिप्पनियाँ%s

en: Novelist Select
hi: उपन्यासकार का चयन

en: Editions
hi: संस्करण

en: Serial collection
hi: सीरियल संग्रह

en: Images
hi: छवियाँ

en: Play media
hi: मीडिया चलाए

en: Author identifiers
hi: लेखक पहचानकर्ता

en: Serial collections
hi: सीरियल संग्रह

en: Item call number
hi: आइटम कॉल नंबर

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
hi: इस रिकॉर्ड में कई भौतिक वस्तुओं है. (%s).

en: View all the physical items.
hi: सभी भौतिक आइटम देखें।

en: Show all items
hi: सभी मद दिखाएँ

en: 1 item is on order.
hi: 1 आइटम आदेश पर है.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
hi: %s आइटम क्रम पर हैं.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
hi: कुल होल्ड: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
hi: (प्राथमिकता %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
hi: कुल कतार प्राथमिकता: %s

en: Holdings:
hi: होल्डिंग्स:

en: No physical items for this record
hi: इस रिकॉर्ड के लिए नहीं भौतिक वस्तुओं

en: No other items.
hi: अन्य आइटम नही

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
hi: Syndetics से बढ़ी विवरण:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
hi: केवल %s परिणाम दिखाए गए हैं:

en: show all component parts
hi: सभी घटक भागों को दिखाएं

en: Table of contents provided by Syndetics
hi: सामग्री की तालिका Syndetics द्वारा प्रदान की

en: Excerpt provided by Syndetics
hi: अंश Syndetics द्वारा प्रदान की

en: Reviews provided by Syndetics
hi: समीक्षा Syndetics द्वारा प्रदान की

en: Author notes provided by Syndetics
hi: लेखक नोटों Syndetics द्वारा प्रदान की

en: This is a serial
hi: यह एक सीरियल है

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
hi: वहाँ %s सदस्यता(s) इस शीर्षक के साथ जुड़े.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
hi: पर पुस्तकालय: %s

en: This subscription is closed.
hi: इस सदस्यता बंद कर दिया है.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
hi: स्थान: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
hi: कॉल संख्या : %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
hi: से सदस्यता: %s to:%s %s %s अब (वर्तमान)%s

note: A
en: Cancel email notification
hi: ईमेल अधिसूचना रद्द

en: You have subscribed to email notification on new issues.
hi: आपने नए इश्यूज पर ईमेल अधिसूचना की सदस्यता ली है।

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
hi: सदस्यता नए मुद्दों पर अधिसूचना ईमेल का

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
hi: यदि आप नए इश्यूज पर ईमेल अधिसूचना की सदस्यता लेना चाहते हैं तो आपको लॉग इन करना होगा

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
hi: गुम इश्यूज : %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
hi: इस  %s सदस्यता के लिए नवीनतम मुद्दों:

en: Latest serials
hi: नवीनतम सीरियल

en: Issue #
hi: अंक #

en: Publication date
hi: प्रकाशन तिथि

en: Received date
hi: प्राप्ति तिथि

en: Note
hi: नोट

en: Your comment
hi: आपकी टिप्पणी

en: Your comment (preview, pending approval)
hi: आपकी टिप्पणी (पूर्वावलोकन, लंबित अनुमोदन)

en: Edit
hi: संपादित करें

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
hi: द्वारा टिप्पणी  %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
hi: द्वारा टिप्पणी %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
hi: द्वारा टिप्पणी %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
hi: पर संरक्षक टिप्पणी %s

en: There are no comments on this title.
hi: इस शीर्षक पर कोई टिप्पणी नहीं है.

en: Post your comments on this title.
hi: इस शीर्षक पर अपनी टिप्पणी पोस्ट करें.

en: to post a comment.
hi: एक टिप्पणी पोस्ट करने के लिए.

en: Other editions of this work
hi: इस कार्य के अन्य संस्करणों

en: Other editions
hi: अन्य संस्करण

en: by
hi: द्वारा

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
hi: [%s आपके ब्राउजर के द्वारा टैग समर्थित नही है .]

en: Click on an image to view it in the image viewer
hi: छवि व्यूअर में इसे देखने के लिए एक छवि पर क्लिक करें

en: Browse results
hi: ब्राउज परिणाम

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
hi: देखें: %s%s%sprevious biblio%s

en: Back to results
hi: परिणाम को पीछे करें

note: A
en: Back to the results search list
hi: परिणाम को पीछे करें खोज सूची

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
hi: देखें: %s%s%snext biblio%s

en: Next
hi: अगला

note: A
en: View record "%s %s %s"
hi: रिकार्ड देखें "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
hi: विवरण में जाए

en: by
hi: के द्वारा

en: Share
hi: साझा

note: A
en: Share on Facebook
hi: फेसबुक पर शेयर करें

note: A
en: Share on LinkedIn
hi: LinkedIn पर शेयर करें

note: A
en: Share by email
hi: ईमेल द्वारा शेयर

en: Select the item(s) to search
hi: खोज करने के लिए आइटम(s) का चयन करें

en: Select none
hi: किसी का चयन न करें

en: Visit web site
hi: बेवसाइट देखें

en: Current library
hi: वर्तमान लाइब्रेरी

en: Home library
hi: होम लाइब्रेरी

en: Materials specified
hi: सामग्री निर्दिष्ट

en: Vol info
hi: Vol जानकारी

en: URL
hi: यूआरएल

en: Item holds
hi: मद होल्ड

en: Item hold queue priority
hi: मद होल्ड कतार प्राथमिकता

en: (Opens below)
hi: (नीचे खुलता है)

en: Browse shelf
hi: ब्राउज़ अलमारी

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
hi: %s %s%s%sसंसाधन से लिंक%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
hi: अमेज़न कवर इमेज (<a href='%s'>मूल छवि देखें</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
hi: Amazon.com से कोस की छवि

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
hi: गुगल बुक्स से कोस की छवि

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
hi: ओपेन लाइब्रेरी से कोस की छवि

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
hi: कवर छवि स्रोत अज्ञात

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
hi: गूगल बुक्स से छवि (<a href='%s'>मूल छवि देखें</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
hi: ओपन लाइब्रेरी से छवि (<a href='%s'>मूल छवि देखें</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: निर्वहन &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Discharge
hi: डिस्चार्ज

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
hi: %s जब पीडीएफ फाइल पैदा करने में त्रुटि हुई। इस समस्या को हल करने के लिए कर्मचारियों से संपर्क करें. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
hi: आपका डिस्चार्ज अनुरोध भेज दिया गया है। आपका डिस्चार्ज कुछ दिनों के भीतर इस पेज पर उपलब्ध हो जाएगा।

en: Get your discharge
hi: अपना डिस्चार्ज प्राप्त करें

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
hi: आपका डिस्चार्ज कुछ दिनों के भीतर इस पेज पर उपलब्ध हो जाएगा।

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
hi: आपको डिस्चार्ज नहीं किया जा सकता है, तो आपने आइटम निर्गम कराई है. डिस्चार्ज के लिए पूछने से पहले आइटम वापस कर दें.

en: What is a discharge?
hi: एक डिस्चार्ज क्या है?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
hi: इस दस्तावेज़ को प्रमाणित करता है कि आप सभी को उधार आइटम लौट आए हैं। यह कभी कभी एक दूसरे के लिए एक स्कूल से एक फाइल स्थानांतरण के दौरान कहा है। मुक्ति अपने स्कूल के लिए हमारे द्वारा भेजा गया है। आप भी इसे अपने पाठक अकाउंट में उपलब्ध मिलेगा।

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
hi: : इस अनुरोध ही मान्य है, तो आपकी पुस्तकालय के साथ अच्छी समझ हैं। एक बार आवेदन किया जाता है, आप पुस्तकालय सामग्री उधार नहीं ले सकते.

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Ask for a discharge
hi: डिसचार्ज के लिए पूछें

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: डाउनलोड कार्ट &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Download cart
hi: डाउनलोड कार्ट

en: -- Choose format --
hi: -- पारीप चुने --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
hi: जाना

en: Close this window
hi: इस विंडो को बंद करें.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: सूची डाउनलोड करें%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
hi: डाउनलोड सूची '%s'

en: Download list
hi: डाउनलोड सूची

en: Your download should begin automatically.
hi: आपका डाउनलोड स्वचालित रूप से शुरू करना चाहिए।

en: Choose format
hi: प्रारूप चुनें

en: Choose action
hi: कार्रवाई का चयन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
hi: कृपया एक डाउनलोड स्वरूप का चयन

en: Download list unsuccessful
hi: डाउनलोड सूची असफल

en: You do not have permission to download this list.
hi: आप इस सूची डाउनलोड करने के लिए अनुमति नहीं है.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: पूर्ण सदस्यता इतिहास के लिए %s &rsaquo; %s%s%s कोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Full subscription history
hi: पूर्ण सदस्यता इतिहास

en: Library:
hi: लाइब्रेरी :

en: Subscription:
hi: सब्सक्रिप्सनः

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
hi: पूर्ण सदस्यता इतिहास के लिए %s

en: Brief history
hi: संक्षिप्त इतिहास

en: Full history
hi: पूर्ण इतिहास

en: Show year:
hi: वर्ष दिखाएँ :

en: Subscriptions
hi: सदस्यताएँ

en: Date received
hi: दिनांक प्राप्त

en: Number
hi: संख्या

en: Subscription
hi: सब्सक्रिप्शन

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
hi: (सभी)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका होल्ड इतिहास &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your holds history
hi: आपका होल्ड इतिहास

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
hi: %s कोई डेटा उपलब्ध नहीं है %s %s

en: Order by date
hi: दिनांक द्वारा आदेश

en: Order by title
hi: शीर्षक द्वारा आदेश

en: Order by author
hi: लेखक द्वारा आदेश

en: Showing 50 items.
hi: 50 आइटमें दिखाएँ

en: Showing all items.
hi: दिखाएँ सभी आइटम

en: Show 50 items
hi: 50 आइटम दिखाएँ

en: Hold date
hi: तिथि पकड़ो

en: Expiration date
hi: निश्वासन तिथि

en: Waiting date
hi: प्रतीक्षा की तिथि

en: Cancellation date
hi: रद्द करने की तारीख

en: Requested item type
hi: अनुरोधित आइटम प्रकार

en: Any item type
hi: कोई मद प्रकार

en: Fulfilled
hi: पूरा करना

en: Cancelled
hi: रद्द किया

en: Waiting
hi: प्रतीक्षा कर रहा है

en: In transit
hi: पारगमन में

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
hi: %s %s %s %s अतिदेय है %sआपके प्रति का %s (बारकोड %s) अतिदेय हैं %s %s है देय %sआपकी प्रति का %s (बारकोड %s) पुस्तकालय में आज वापसी देय हैं %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: Ppn के लिए आपकी खोज IDREF %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
hi: %s यह ppn नही मिली है idref सेवा पर. %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
hi: इस भूमिका के विस्तार के लिए क्लिक करें

en: Citation
hi: प्रशस्ति पत्र

en: Sudoc
hi: सुडोक

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका अंतर पुस्तकालय ऋण अनुरोध &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Request updated
hi: अनुरोध अपडेट किया गया

en: Request placed
hi: अनुरोध किया गया

en: New interlibrary loan request
hi: नया अंतर लाइब्रेरी ऋण अनुरोध

en: View interlibrary loan request
hi: अतंर पुस्तकालय ऋण अनुरोध देखें

en: Ill request disclaimer
hi: आईएलएल अनुरोध अस्वीकरण

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
hi: बीएलएल मॉड्यूल कॉन्फ़िगरेशन समस्या अपने व्यवस्थापक से संपर्क करें

en: Backends
hi: बैकएंड

en: Provider:
hi: प्रदाता:

en: Create a new request
hi: एक नया अनुरोध बनाएँ

en: Requests
hi: अनुरोध

en: Request ID
hi: अनुरोध आईडी

en: Requested from
hi: से अनुरोध किया

en: Request type
hi: अनुरोध का प्रकार

en: Last updated
hi: अंतिम अद्यतन

en: N/A
hi: लागू नही

en: View
hi: दृश्य

en: Details from library
hi: पुस्तकालय से विवरण

en: Request ID:
hi: अनुरोध आईडी

en: Requested from:
hi: से अनुरोध:

en: Requested item:
hi: अनुरोधित आइटम:

en: View the requested item
hi: अनुरोधित आइटम देखें

en: Collection library:
hi: संग्रह लाइब्रेरी:

en: Status:
hi: स्थिति:

en: Request type:
hi: अनुरोध का प्रकार:

en: Request placed:
hi: अनुरोध किया गया:

en: Last updated:
hi: अंतिम अद्यतन:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
hi: से विवरण %s

note: %1$s:  IF meta.value %2$s:  meta.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
hi: %s%s%sउपलब्ध नही%s

en: Request cancellation
hi: अनुरोध रद्द

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
hi: संशोधनों को जमा करें

en: Interlibrary loan item availability
hi: अंतर पुस्तकालय ऋण आइटम की उपलब्धता

en: Displaying availability results
hi: उपलब्धता के परिणाम प्रदर्शित करना

en: If you can't find what you are looking for, you can
hi: अगर आपको वह नहीं मिल रहा है जिसकी आप तलाश कर रहे हैं, तो आप कर सकते हैं

en: continue creating your request
hi: अपना अनुरोध बनाते रहें

en: or
hi: या

en: cancel your request
hi: अपना अनुरोध रद्द करें

en: ILL request disclaimer
hi: आईएलएल अनुरोध अस्वीकरण

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: के लिए छवियाँ: %s &rsaquo;%s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
hi: छवियाँ के लिए %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
hi: लघु छवि

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: के लिए इस इश्यू नोट को संपादित%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
hi: के लिए चेकआउट नोट का संपादन '%s' %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
hi: %s चेकआउट नोट सक्षम नहीं किए गए हैं। कृपया पुस्तकालय से संपर्क करें. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
hi: के लिए चेकआउट नोट का संपादन %s %s

en: Edit checkout note
hi: चैकआउट नोट संपादित करें

en: Note:
hi: टिप्पणीः

note: INPUT type=submit
en: Submit note
hi: नोट जमा करें

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
hi: %s %s &rsaquo; %s पुस्तकालयों &rsaquo; %s %s %s कोहा ऑनलाइन %s कैटलॉग

en: Phone:
hi: फोन:

en: Fax:
hi: फैक्स:

en: Koha home
hi: कोहा होम

en: News
hi: समाचार

en: Display news for:
hi: के लिए समाचार प्रदर्शित करें:

en: System-wide only
hi: केवल सिस्टम-वाइड

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
hi: पर प्रकाशित %s %s द्वारा

en: Show all news
hi: सभी आइटम दिखाएँ

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
hi: आरएसएस फ़ीड के लिए %s पुस्तकालय समाचार

en: RSS feed for library news
hi: पुस्तकालय समाचार के लिए आरएसएस फ़ीड

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
hi: आरएसएस फ़ीड के लिए %s और सिस्टम-व्यापी पुस्तकालय समाचार

en: RSS feed for system-wide library news
hi: सिस्टम-व्यापी पुस्तकालय समाचार के लिए आरएसएस फ़ीड

en: This news item does not exist.
hi: यह समाचार आइटम मौजूद नहीं है

en: No news to display.
hi: प्रदर्शित करने के लिए कोई समाचार नहीं

en: Quote of the day
hi: दिन का उद्धरण

en: Log in to your account:
hi: अपने खाते में प्रवेश करें:

en: User summary
hi: उपयोगकर्ता सारांश

en: Welcome,
hi: स्वागतम्

en: due in fines and charges
hi: जुर्माना और शुल्क में देय

en: total savings
hi: कुल बचत

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: अद्यतन प्रस्तुत किए गए &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your personal details
hi: आपका व्यक्तिगत विवरण

en: Updates submitted
hi: अद्यतन प्रस्तुत किया गया

en: Thank you
hi: धन्यवाद

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
hi: आपके अपडेट सबमिट कर दिए गए हैं और आपके संरक्षक खाते को संशोधित कर दिया गया है।

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
hi: आपके अपडेट प्रस्तुत किया गया है। एक लाइब्रेरियन उन्हें लागू करने से पहले आपके अपडेट की समीक्षा करेंगे।

en: Street number:
hi: गली संख्या:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %sअपनी व्यक्तिगत जानकारी अपडेट करें%sएक नया खाता रजिस्टर करे%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Register a new account
hi: नया खाता पंजीकृत करें

en: To make changes to your record please contact the library.
hi: अपने रिकॉर्ड में परिवर्तन करने के लिए पुस्तकालय से संपर्क करें.

en: No changes were made.
hi: कोई परिवर्तन नहीं किए गए थे.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
hi: तुम बाहर सभी आवश्यक फ़ील्ड नहीं भरी है। छूटा क्षेत्रों में भरने और सबमिट करें।

en: The following fields contain invalid information:
hi: निम्नलिखित क्षेत्रों अमान्य जानकारी होते हैं:

en: Contact information:
hi: संपर्क सूचना

en: primary email address
hi: प्राथमिक ईमेल पता

en: secondary email address
hi: दूसरा ईमेल पता

en: Alternate address information:
hi: वैकल्पिक पता सूचना:

en: email address
hi: ईमेल पता

en: Passwords do not match!
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाता!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
hi: अपना पासवर्ड %s अक्षरों में कम से कम लंबा होना चाहिए.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
hi: पासवर्ड में कम से कम एक अंक, एक लोअरकेस और एक अपरकेस होना चाहिए।

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
hi: पासवर्ड में अग्रणी या पिछड़े सफेद स्थान नहीं होना चाहिए।

en: This email address already exists in our database.
hi: यह आइटम पहले से ही आपकी डाटाबेस में हैं

en: Emails do not match!
hi: ईमेल मेल नहीं खाते!

en: confirm email address
hi: ईमेल पते की पुष्टि करें

en: Please correct and resubmit.
hi: कृपया यह सही करें और फिर से जमा करें.

en: The entered card number is the wrong length.
hi: प्रवेश कार्ड नंबर की गलत लंबाई है.

en: The entered card number is already in use.
hi: प्रवेश कार्ड नंबर पहले से प्रयोग में है.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
hi: वहाँ आपका पंजीकरण संसाधन की समस्याओं कर रहा था। मदद के लिए अपने पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: Error: Userid is not valid
hi: त्रुटि: UserID मान्य नहीं है

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
hi: त्रुटि %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
hi: आप प्रस्तुत करने से पहले बॉक्स में गलत अक्षरों में टाइप किया है । कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
hi: आपके गारंटर अपने वर्तमान checkouts देखने के लिए अनुमति?

en: Update
hi: अद्यतन

en: Allow your guarantor to view your current fines?
hi: अपने गारंटर को अपने वर्तमान जुर्माना को देखने की अनुमति दें?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
hi: द्वारा गारंटी %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
hi: मान पहले से उपयोग में है (%s)

en: Library card number:
hi: पुस्तकालय कार्ड संख्या:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
hi: कार्ड नंबर बिल्कुल %s अक्षरों का होना चाहिए.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
hi: कार्ड नंबर अवश्य %s और %s अक्षर में बीच में होना चाहिए.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
hi: कार्ड नंबर %s अक्षरों तक हो सकता है.

en: There is no minimum or maximum character length.
hi: कोई न्यूनतम या अधिकतम कैरेक्टर लंबाई नही है।

en: Username:
hi: प्रयोक्ता नाम:

en: Expiration date:
hi: समाप्ति तिथि:

en: Home library:
hi: होम लाइब्रेरी:

en: Identity
hi: पहचान

en: Salutation:
hi: अभिवादन:

en: Surname:
hi: कुलनामः

en: First name:
hi: प्रथम नाम:

en: Middle name:
hi: मध्य नाम

en: Date of birth:
hi: जन्म तिथि:

en: Initials:
hi: प्रथमाक्षर:

en: Pronouns:
hi: सर्वनाम:

en: Other names:
hi: अन्य नाम:

en: Female:
hi: स्त्री :

en: Male:
hi: पुरुष:

en: None specified:
hi: निर्दिष्ट कोई नहीं:

en: Main address
hi: मुख्य संबोधन

en: Street type:
hi: गली प्रकार:

en: Address:
hi: पता:

en: Address 2:
hi: पता 2:

en: City:
hi: शहर:

en: State:
hi: राज्य:

en: ZIP/Postal code:
hi: जिप/डाक कोड:

en: Country:
hi: देश:

en: Contact information
hi: संपर्क सूचना

en: Primary phone:
hi: प्राथमिक फोन:

en: Secondary phone:
hi: वैकल्पिक फोन:

en: Other phone:
hi: अन्य फोन:

en: Primary email:
hi: प्राथमिक ईमेल:

en: Confirm primary email:
hi: प्राथमिक ईमेल की पुष्टि करें:

en: Secondary email:
hi: माध्यमिक ईमेल:

en: Fax:
hi: फैक्स:

en: Main contact method:
hi: मुख्य संपर्क विधि:

en: Primary phone
hi: प्राथमिक फ़ोन

en: Secondary phone
hi: माध्यमिक फोन

en: Other phone
hi: अन्य फोन

en: Primary email
hi: प्राथमिक ईमेल

en: Secondary email
hi: माध्यमिक ईमेल

en: Fax
hi: फैक्स

en: Preferred language for notices:
hi: नोटिस के लिए पसंदीदा भाषा:

en: Default
hi: चूक

en: Alternate address
hi: वैकल्पिक पता

en: Phone:
hi: फोनः

en: Email:
hi: ईमेलः

en: Contact note:
hi: संपर्क टिप्पणी:

en: Alternate contact
hi: वैकल्पिक संपर्क

en: Password
hi: पासवर्ड

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
hi: आपके पासवर्ड में कम से कम %s अक्षर होने चाहिए, जिनमें अपरकेस, लोअरकेस और संख्याएं शामिल हैं

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
hi: अपना पासवर्ड %s अक्षरों में कम से कम लंबा होना चाहिए.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
hi: यदि आप कोई पासवर्ड दर्ज नहीं करते हैं तो सिस्टम जनरेटेड पासवर्ड बनाया जाएगा।

en: Confirm password:
hi: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये:

en: Additional information
hi: अतिरिक्त सूचना

en: New
hi: नया

en: Data privacy policy consent
hi: आँकड़ा गोपनीयता नीति सहमति

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
hi: मैं आपके व्यक्तिगत डेटा की प्रसंस्करण से सहमत हूं जैसा कि उल्लिखित है

en: privacy policy
hi: गोपनीयता नीति

en: Verification
hi: सत्यापन

en: Verification:
hi: सत्यापन

en: Please type the following characters into the preceding box:
hi: पूर्ववर्ती बॉक्स में कृपया निम्न वर्ण टाइप करें:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
hi: अद्यतन अनुरोध सबमिट करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
hi: आपकी सेटिंग अपडेट करने में असमर्थ!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
hi: आपका सेटिंग अद्यतन किया गया है!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपकी मैसेजिंग सेटिंग &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your messaging settings
hi: आपकी संदेश सेटिंग्स

en: Settings updated
hi: सेंटिग्स अपडेट किया गया

en: Days in advance
hi: पहले ही दिन

en: SMS
hi: एसएमएस

en: Phone
hi: फोन

en: Digests only
hi: केवल डाइजेस्ट

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
hi: आप संदेशों की संख्या को कम करने के लिए एक डाइजेस्ट पूछ सकते हैं। संदेश को बचाया जाएगा और एकल संदेश के रूप में भेजा जाएगा।

en: Item due
hi: आइटम देय

en: Advance notice
hi: अग्रिम सूचना

en: Hold filled
hi: होल्ड भरा गया

en: Hold reminder
hi: होल्ड स्मरण

en: Item check-in
hi: आइटम चैकइन

en: Item checkout and renewal
hi: आइटम चेकआउट और नवीनीकरण

en: Item checkout
hi: आइटम चैकआउट

en: Interlibrary loan ready
hi: इंटर लाइब्रेरी लोन तैयार

en: Interlibrary loan unavailable
hi: अंतर पुस्तकालय ऋण अनुपलब्ध है

en: Interlibrary loan updated
hi: इंटरलाइब्रेरी ऋण अद्यतन

en: Auto renewal
hi: ऑटो नवीनीकरण

en: Unknown
hi: अज्ञात

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
hi: चुनें कि आप संदेश प्राप्त करने की इच्छा से कितने दिन पहले प्राप्त करना चाहते हैं

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
hi: एसएमएस मैसेजिंग अचयनित

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
hi: एसएमएस मैसेजिंग का चयन करें

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
hi: फोन द्वारा अचयनित अधिसूचना

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
hi: फोन द्वारा अधिसूचना का चयन करें

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
hi: अचयनित itiva संदेश

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
hi: itiva मैसेजिंग का चयन करें

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
hi: अचयनित ईमेंल संदेश

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
hi: ईमेल मैसेजिंग का चयन करें

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
hi: डाइजेस्ट अचयनित करें

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
hi: आप डाइजेस्ट का चयन करने के लिए एक सुपाच्य परिवहन का चयन करना होगा

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
hi: डाइजेस्ट का चयन करें

en: Notice:
hi: सूचना:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
hi: जब इस सेवा का उपयोग कर पाठ संदेशों के लिए कुछ आरोप खर्च हो सकता है। यदि आप प्रश्न हैं अपने मोबाइल सेवा प्रदाता से संपर्क करें.

en: SMS number:
hi: एसएमएस नंबर:

en: SMS provider:
hi: एसएमएस प्रदाता:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
hi: एक पुस्तकालय स्टाफ सदस्य संपर्क करें यदि आप अपने मोबाइल सेवा प्रदाता के अनिश्चित हैं, या आप इस सूची में अपने प्रदाता नहीं दिख रहा है.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
hi: परिवर्तन भेजें

en: You are not allowed to call this page directly
hi: आप इस पेज सीधे काल करने की अनुमति नहीं है।

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
hi: समाचार द्वारा %s%s%sपुस्तकालय%s

en: UTF-8
hi: यूटीएफ-8

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.isbn | html
en: ISBN:%s
hi: आईएसबीएन: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | url %2$s:  SEARCH_RESULT.biblionumber | uri
en: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
hi: %s / cgi-bin/koha/opac-detail.pl? biblionumber =%s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
hi: %s खोज %sके लिए '%s'%s%s&nbsp;सीमा के साथ (s):&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: ओवरड्राइव खोज के लिए '%s' &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
hi: कैटलॉग के लिए खोज '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
hi: ओवरड्राइव खोज के लिए '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
hi: हमेशा उपलब्ध

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
hi: उपलब्धता:

note: SCRIPT
en: Currently available
hi: वर्तमान में उपलब्ध

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
hi: वर्तमान में अनुपलब्ध

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
hi: त्रुटि खोज OverDrive संग्रह

note: SCRIPT
en: Found
hi: मिला

note: SCRIPT
en: Items available:
hi: आइटम उपलब्ध:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
hi: लोड कर रहा है...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
hi: कोई परिणाम नहीं पाया लाइब्रेरी की ओवरड्राइव संग्रह में.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
hi: OverDrive खोज रहा है ...

note: SCRIPT
en: Type:
hi: प्रकार:

note: SCRIPT
en: out of
hi: से बाहर

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
hi: लाइब्रेरी की ओवरड्राइव संग्रह में परिणाम है.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
hi: होल्ड की प्रतिक्षा में

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %s%s%sपृष्ठ त्रुटि%s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Page error
hi: पृष्ठ त्रुटि

en: This page does not exist.
hi: यह पृष्ठ मौजूद नहीं है.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: अपना पासवर्ड बदलें &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Change your password
hi: अपना पासवर्ड बदले

en: Password updated
hi: पासवर्ड अद्यतन

en: Change your password
hi: अपना पासवर्ड बदलें

en: There was a problem with your submission
hi: आपके सबमिशन के साथ एक समस्या थी

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाते। कृपया अपना नया पासवर्ड दोबारा टाइप करें।

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
hi: आपका वर्तमान पासवर्ड गलत दर्ज किया गया था। यदि यह समस्या बनी रहती है, तो कृपया किसी लाइब्रेरियन से आपके लिए अपना पासवर्ड रीसेट करने के लिए कहें।

en: Current password:
hi: वर्तमान पासवर्ड:

en: New password:
hi: नई पासवर्ड:

en: Re-type new password:
hi: कूटशब्द फिर टाइप करें:

en: You can't change your password.
hi: आप अपना पासवर्ड बदल नहीं सकते.

en: Your password has been changed
hi: आपका पासवर्ड बदला गया.

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
hi: मेरे खाते में लौटें

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: भूल गए पासवर्ड रिकवरी &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Forgotten password recovery
hi: भूले गए पासवर्ड की रिकवरी

en: Error
hi: त्रुटि

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
hi: आपको पासवर्ड पुनर्प्राप्ति लिंक भेजते समय एक त्रुटि हुई है।

en: Please try again later.
hi: कृपया फिर कोशिश करें.

en: No account was found with the provided information.
hi: प्रदान की गई जानकारी के साथ कोई खाता नहीं मिला।

en: Sorry, your password cannot be changed online.
hi: क्षमा करें, आपका पासवर्ड ऑनलाइन नहीं बदला जा सकता है।

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
hi: केवल इस ईमेल पते के साथ खाता पहचान अस्पष्ट है।

en: Please use the field 'Login' as well.
hi: कृपया 'लॉगिन' फ़ील्ड का भी उपयोग करें।

en: This account has no email address we can send the email to.
hi: इस खाते का कोई ईमेल पता नहीं है जिसे हम ईमेल भेज सकते हैं।

en: The process of password recovery has already been started for this account
hi: इस खाते के लिए पासवर्ड पुनर्प्राप्ति की प्रक्रिया पहले ही शुरू कर दी गई है

en: You should have received an email with a link to reset your password.
hi: आप एक लिंक के साथ अपना पासवर्ड रीसेट करने के लिए एक ईमेल प्राप्त करनी चाहिए।

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
hi: %s पासवर्ड मेल नहीं खाता. %s

en: Get new password recovery link
hi: नया पासवर्ड वसूली लिंक प्राप्त करें

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
hi: यदि आपने इस ईमेल को प्राप्त नहीं किया है, तो आप एक नया एक अनुरोध कर सकते हैं:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
hi: %s आपके द्वारा क्लिक किया गया लिंक या तो अमान्य है या समाप्त हो गया है

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
hi: आप सहायता के लिए ईमेल से लिंक, या संपर्क पुस्तकालय के कर्मचारियों का उपयोग सुनिश्चित करें। %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
hi: पुस्तकालय से संपर्क करें आप अधिक सहायता की जरूरत है.

en: You can't reset your password.
hi: आप अपना पासवर्ड बदल नहीं सकते.

en: Password recovery
hi: पासवर्ड की रिकवरी

en: To reset your password, enter your login or your email address.
hi: अपना पासवर्ड रीसेट करने के लिए, अपना लॉगिन या ईमेल पता दर्ज करें

en: Password not valid
hi: पासवर्ड मान्य नहीं है

en: Confirm new password:
hi: नया पासवर्ड की पुष्टि करें

en: You will receive an email shortly.
hi: आपको शीघ्र ही एक ईमेल प्राप्त होगा।

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
hi: अपना पासवर्ड रीसेट करने की प्रक्रिया को समाप्त करने के लिए इस ईमेल में लिंक पर क्लिक करें.

en: This link is valid for 2 days starting now.
hi: इस कड़ी में 2 दिन अब शुरू करने के लिए वैध है.

en: Return to the main page
hi: मुख्य पृष्ठ पर वापस आएं

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
hi: पासवर्ड उपयोगकर्ता के लिए बदल दिया गया है "%s".

en: Log in to your account.
hi: अपने खाते में लॉग इन करें.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपकी सहमति &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your consents
hi: आपकी सहमति

en: Privacy policy consent
hi: गोपनीयता नीति सहमति

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
hi: आपको लॉग इन करने के लिए, हमें नीचे जुड़ी गोपनीयता नीति में निर्दिष्ट व्यक्तिगत डेटा को संसाधित करने के लिए आपकी सहमति की आवश्यकता है।

en: If you choose to withdraw your consent we will
hi: यदि आप अपनी सहमति वापस लेने के लिए चुनते हैं तो हम करेंगे

en: remove your account
hi: अपना खाता निकालें

en: within a reasonable time and you should log out now.
hi: एक उचित समय के भीतर और आपको अभी लॉग आउट करना चाहिए।

en: I have read the
hi: मैंने पढ़ा है

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
hi: और उसमें उल्लिखित अनुसार मेरे व्यक्तिगत डेटा की प्रसंस्करण से सहमत हैं.

en: Do you agree?
hi: क्या आप सहमत हैं?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
hi: के लिए सहमति %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
hi: नही %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
hi: नही %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
hi: आपकी सहमति पंजीकृत थी %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
hi: हमने पंजीकृत किया कि आपने सहमति नहीं दी है %s।

en: Cookie consents
hi: कुकी सहमति

en: View your cookie consents
hi: अपनी कुकी सहमति देखें

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका गोपनीयता प्रबंधन &rsaquo;%s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your privacy management
hi: आपकी गोपनीयता प्रबंधन

en: Your checkout history has been deleted.
hi: आपके पढ़ने के इतिहास हटा दिया गया है.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
hi: आपके चेकआउट इतिहास का विलोपन विफल हो गया, क्योंकि इस सुविधा के विन्यास में समस्या है। कृपया इस त्रुटि के अपने पुस्तकालय को सूचित करके सिस्टम को ठीक करने में मदद करें

en: No checkout history to delete
hi: हटाने के लिए कोई चेकआउट इतिहास नहीं

en: Your hold history has been deleted.
hi: आपके होल्ड इतिहास हटा दिया गया है.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
hi: आपके होल्ड इतिहास को हटाया नहीं जा सका. कृपया इस त्रुटि के बारे में अपनी लाइब्रेरी को सूचित करके सिस्टम को ठीक करने में मदद करें

en: No hold history to delete
hi: हटाने के लिए कोई होल्ड इतिहास नहीं

en: Your privacy rules have been updated.
hi: आपके गोपनीयता नियम अद्यतन किए गए है.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
hi: हम आपकी गोपनीयता की रक्षा करने में बहुत सावधानी बरतते हैं। इस स्क्रीन पर, आप परिभाषित कर सकते हैं कि हम आपके चेकआउट और होल्ड हिस्ट्री को कितने समय तक रखते हैं।

en: Your options are:
hi: आपके विकल्प हैं:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
hi: हमेशा के लिए: मेरे इतिहास को बिना सीमा के रखो। यह उन उपयोगकर्ताओं के लिए विकल्प है जो इस बात पर नज़र रखना चाहते हैं कि वे क्या पढ़ रहे हैं या उस पर रोक लगा दी है।

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
hi: डिफ़ॉल्ट: लाइब्रेरी पॉलिसी के अनुसार मेरा इतिहास रखें। यह डिफ़ॉल्ट विकल्प है: लाइब्रेरी लाइब्रेरी पॉलिसी द्वारा निर्धारित अवधि के लिए आपका इतिहास रखेगी।

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
hi: कभी नहीं: मेरा इतिहास तुरंत हटा दें। यह उस आइटम के सभी रिकॉर्ड को हटा देगा जिसे चेक-इन पर चेक-आउट किया गया था, और पूरा होने या रद्द होने पर इतिहास को बनाए रखेगा।

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
hi: किसी भी किताब अभी भी जाँच-बाहर कोई बात नहीं है जो गोपनीयता विकल्प चुनते पुस्तकालय द्वारा रखा जाना चाहिए पर है कि जानकारी कृपया ध्यान दें।

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
hi: कृपया यह भी ध्यान दें कि पुस्तकालय स्टाफ आप के लिए इन मूल्यों को अद्यतन नहीं कर सकता: यह आपकी गोपनीयता है!

en: Privacy rule
hi: प्राइवेसी नियम

en: Please choose your privacy rule:
hi: कृपया अपने गोपनीयता नियम का चयन करें:

en: Forever
hi: सदा के लिए

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Allow your guarantor to view your current charges?
hi: अपने वर्तमान शुल्कों को देखने के लिए अपने गारंटर को अनुमति दें?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
hi: द्वारा गारंटी दी गई %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
hi: तत्काल हटाएं

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
hi: . एक बार जब आप विलोपन की पुष्टि की है, कोई भी सूची प्राप्त नही कर सकते हैं!

en: BE CAREFUL
hi: सावधान रहे

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
hi: आप यहां क्लिक करके अपने सभी चेकआउट और होल्ड हिस्ट्री को तुरंत हटा सकते हैं।

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
hi: मेरा चेकआउट इतिहास तुरंत हटा दें। इस एक्शन को वापस नहीं किया जा सकता।

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
hi: चेकआउट इतिहास हटाएं

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
hi: मेरा होल्ड हिस्ट्री तुरंत डिलीट करें। इस एक्शन को वापस नहीं किया जा सकता।

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
hi: होल्ड हिस्ट्री हटाएं

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
hi: मेरा चेकआउट इतिहास और मेरा होल्ड इतिहास तुरंत हटा दें। इस एक्शन को वापस नहीं किया जा सकता।

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
hi: चेकआउट हटाएं और इतिहास होल्ड करें

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
hi: कृपया ध्यान दें, एक आइटम लौटने के लिए अंतिम व्यक्ति आइटम के प्रबंधन क्षतिग्रस्त लौट आए के लिए लगाया है.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका चेकआउट इतिहास &rsaquo;%s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your checkout history
hi: आपकी चेकआउट इतिहास

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
hi: %s%s%s %s%s%s %s %s आपने इस लाइब्रेरी से कभी भी कुछ भी उधार नहीं लिया है. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
hi: बधाई हो, आपने लाइब्रेरी का उपयोग करके कुल %s को बचाया है।

en: Showing last 50 items.
hi: पिछले 50 आइटम दिखाएँ

en: Show last 50 items
hi: पिछले 50 आइटम दिखाएँ

en: All
hi: सब

en: Checkouts
hi: चेकआउटस

en: On-site checkouts
hi: साइट पर checkouts

en: Links
hi: लिंक्स

en: Item type:
hi: आइटम के प्रकार:

en: Call number:
hi: कॉल संख्या

en: Check-in date:
hi: वापसी दिनांक:

en: (Checked out)
hi: (बाहर) चेक

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: रिकॉल &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
hi: लिए विवरण: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
hi: इसके लिए रिकॉल की पुष्टि करें: %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
hi: रिकॉल सक्षम नहीं किया गया है। कृपया अपने पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: There are no items available for recall.
hi: रिकॉल के लिए कोई आइटम उपलब्ध नहीं है।

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
hi: को वापस %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
hi: आप इस रिकॉर्ड पर रिकॉल की अधिकतम संख्या तक पहुंच गए हैं।

en: You cannot place a recall on this item.
hi: आप इस आइटम पर रिकॉल नहीं कर सकते।

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
hi: वापस बुलाने का प्रयास करते समय एक त्रुटि हुई है। कृपया अपने पुस्तकालय से संपर्क करें।

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
hi: आपका रिकॉल रखा गया है। वर्तमान में जिस संरक्षक को आइटम चेक आउट किया गया है, उसे आइटम को वापस करने के लिए कहा गया है  %s दिन, %s द्वारा।

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
hi: जब आपका आइटम पुस्तकालय में उठाए जाने की प्रतीक्षा कर रहा हो तो आपको सूचित किया जाएगा।

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
hi: सभी उधार लेने योग्य सामग्री वापस लेने के अधीन है यदि चेक आउट किया गया है और किसी और द्वारा इसकी आवश्यकता है। हम उस व्यक्ति से पूछेंगे जिसने इस आइटम को चेक आउट किया है उसे वापस करने के लिए ताकि आप इसका उपयोग कर सकें।

en: Place a recall on
hi: पर एक रिकॉल रखें

en: Pick up location:
hi: उठाने की जगह :

en: Recall not needed after:
hi: रिकॉल की आवश्यकता नही के बाद:

en: Recall next available item
hi: अगली उपलब्ध आइटम को रिकॉल करें

en: Recall a specific item
hi: एक विशिष्ट वस्तु को रिकॉल करें

en: Select a specific item:
hi: एक विशेष आइटम का चयन करें:

en: Last location
hi: अंतिम स्थान

en: Information
hi: जानकारी

note: IMG
en: Cannot be recalled
hi: रिकॉल नही किया जा सकता

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
hi: कारण %s

en: Unavailable (lost or missing)
hi: अनुपलब्ध (खो या लापता)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
hi: नहीं ऋण के लिए (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
hi: संरक्षक के लिए प्रतीक्षा कर रहा है %s

en: since
hi: जबसे

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
hi: अपेक्षित संरक्षक द्वारा वापस बुला लिया गया %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
hi: संरक्षक के लिए प्रतीक्षा कर रहा है %s जबसे %s.

en: You have already placed a
hi: आप पहले से ही एक लगा चुके हैं

en: on this item.
hi: इस आइटम पर

en: reserve
hi: रिजर्व

note: INPUT type=submit
en: Confirm
hi: पुष्टि

en: You must be logged in to place a recall.
hi: रिकॉल करने के लिए आपको लॉग इन करना होगा।

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका रिकॉल इतिहास &rsaquo; %s%s%s कोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your recalls history
hi: आपका रिकॉल इतिहास

en: Recall date:
hi: रिकॉल तिथि:

en: Expiration:
hi: निश्वासन:

en: Never expires
hi: कभी समाप्त नही

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
hi: पारगमन में %s

en: Ready for pickup
hi: पिक अप के लिए तैयार

en: Overdue to be returned
hi: अतिदेय लौटाया जाना है

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
hi: पर समाप्त हो गया %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
hi: रद्द किया गया %s

en: Requested
hi: अनुरोध किया

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
hi: द्वारा लौटाए जाने के कारण %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
hi: द्वारा पिक अप %s

en: No recalls have been made.
hi: कोई रिकॉल नहीं किया गया है।

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
hi: क्या आप वाकई इस रिकॉल को हटाना चाहते हैं?

en: Registration pending
hi: लंबित पंजीकरण

en: Registration complete
hi: पंजीकरण पूर्ण

en: Click the button below to confirm registration.
hi: पंजीकरण की पुष्टि करने के लिए नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करें।

en: Registration complete!
hi: पंजीकरण पूर्ण

en: To log in, use the following credentials:
hi: लॉग इन करने के लिए निम्न क्रेडेंशियल्स का उपयोग करें:

en: Card number:
hi: कार्ड संख्या:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
hi: आपकी सुविधा के लिए, इस पृष्ठ पर लॉगिन बॉक्स इस डेटा से पहले से भरा हुआ है। कृपया लॉग इन करें और अपना पासवर्ड बदलें.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
hi: आपकी सुविधा के लिए, इस पृष्ठ पर लॉगिन बॉक्स इस डेटा से पहले से भरा हुआ है। कृपया लॉगिन करें।

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: कृपया अपने पंजीकरण की पुष्टि करें &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Confirm your registration
hi: अपना पंजीकरण की पुष्टि करें

en: Please confirm your registration
hi: अपना पंजीकरण की पुष्टि करें

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
hi: एक पुष्टिकरण ईमेल शीघ्र ही ईमेल पते पर भेजा जाएगा

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
hi: आपका खाता सक्रिय नहीं किया जाएगा जब तक आप पुष्टिकरण ईमेल में दिए गए लिंक का पालन करें।

en: Registration invalid
hi: पंजीकरण अमान्य

en: Registration invalid!
hi: पंजीकरण अवैध!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: किसी समस्या की रिपोर्ट करें &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Report submitted
hi: रिपोर्ट प्रस्तुत की गई

en: Error submitting report
hi: त्रुटि प्रस्तुत करने की रिपोर्ट

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
hi: आपकी समस्या की रिपोर्ट कोहा व्यवस्थापक को भेज दी गई है।

en: Your problem report has been sent to the library.
hi: आपकी समस्या की रिपोर्ट पुस्तकालय को भेज दी गई है।

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
hi: रिपोर्ट भेजते समय कुछ गड़बड़ी हुई. कृपया अपने पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: Send problem report to:
hi: समस्या रिपोर्ट भेजें:

en: A librarian
hi: एक पुस्तकालयाध्यक्ष

en: Koha administrator
hi: कोहा प्रशासक

en: Problem found on page:
hi: पृष्ठ पर पाई गई समस्या:

en: Username:
hi: प्रयोक्ता नाम:

en: Subject:
hi: विषय:

en: Message:
hi: संदेश:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: अनुरोध लेख &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: You reached your open article requests limit.
hi: आप अपने खुले लेख अनुरोध सीमा तक पहुंच गए हैं।

en: An error has occurred.
hi: एक त्रुटि हुई है.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
hi: जगह अनुच्छेद अनुरोध फॉर्म %s

en: Accept
hi: स्वीकार

en: You will be charged with
hi: आपसे शुल्क लिया जाएगा

en: for every request
hi: हर अनुरोध के लिए

en: Place article request
hi: जगह अनुच्छेद अनुरोध

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Author:
hi: लेखक:

en: Volume:
hi: खंड:

en: Issue:
hi: अंकः

en: Date:
hi: दिनांक:

en: Table of contents:
hi: सूची की सारणी:

en: Pages:
hi: पृष्ठों:

en: Chapters:
hi: अध्यायों:

en: Format:
hi: प्रारूप:

en: Photocopy
hi: फोटेकापी

en: Digital scan
hi: डिजिटल स्कैन

en: Enumeration
hi: परिगणना

en: Any item
hi: कोई आइटम

note: INPUT type=submit
en: Place request
hi: स्थान अनुरोध

en: No article requests can be made for this record.
hi: इस रिकार्ड के लिए लेख अनुरोधों नही बनाया जा सकता है.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
hi: कृपया कम से कम एक फ़ील्ड भरें.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
hi: कृपया इस लेख के अनुरोध के लिए एक विशेष आइटम का चयन करें.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
hi: निम्नलिखित क्षेत्रों के लिए आवश्यक हैं और भरा भी नहीं:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: एक होल्ड रखें&rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Placing a hold
hi: जगह एक होल्ड

en: Sorry, you cannot place holds.
hi: क्षमा करें, आप होल्ड नहीं कर सकते हैं।

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
hi: हमारे रिकॉर्ड के अनुसार, हम अप-टू-डेट संपर्क जानकारी नहीं है। पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: Go to your contact information
hi: अपनी संपर्क जानकारी पर जाएं

en: Update your contact information
hi: अपनी संपर्क सूचना अपडेट करें

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
hi: (कृपया ध्यान दें: आपका खाता बहाल करने में एक विलंब हो सकती है .यदि आप ऑनलाइन सबमिट करते हैं)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
hi: आपका पुस्तकालय कार्ड के रूप में खो जाने या चोरी में चिह्नित किया गया है.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
hi: यदि यह एक त्रुटि है, तो कृपया अपने पुस्तकालय कार्ड को अपने स्थानीय पुस्तकालय में संचलन डेस्क पर ले जाएं और त्रुटि को ठीक कर दिया जाएगा।

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
hi: आपका खाता जमा दिया गया है. %s टिप्पणी:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
hi: %s प्रतिबंध अतिदेय प्रक्रिया से जोड़ा %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
hi: %s %s अंतिम तिथि:

en: Go to your account page
hi: अपने लेखा पेज मे जाए

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
hi: आमतौर पर एक खाता जमा किया जाता है जिसका कारण पुराने बकाया फीस या क्षति फीस है। यदि आपका खाता  स्पष्ट हैं, कृपया पुस्तकालय से संपर्क करें।

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
hi: आप पर अदेय जुर्माना हैं. राशीः %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
hi: क्षमा करें, आप %s से अधिक होल्ड नहीं कर सकते.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
hi: त्रुटि: रिकॉर्ड आईडी के लिए कोई रिकॉर्ड नहीं मिला %s.

en: You must select at least one item.
hi: आपको कम से कम एक आइटम का चयन करना होगा.

en: You must select a library for pickup.
hi: आप पिक के लिए एक पुस्तकालय का चयन करना होगा.

en: ERROR: No record ID specified.
hi: त्रुटि: रिकॉर्ड आईडी निर्दिष्ट नही

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
hi: त्रुटि: आंतरिक त्रुटि: अधूरी होल्ड अनुरोध.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
hi: अपने पुस्तकालय कार्ड समाप्त हो गया है। यदि आप अपने कार्ड को नवीनीकृत करना चाहते हैं अपने लाइब्रेरियन से संपर्क करें।

en: None of the libraries are available for pickup location.
hi: कोई भी लाइब्रेरी पिकअप लोकेशन के लिए उपलब्ध नहीं है.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
hi: क्षमा करें, इनमें से कोई भी शीर्षक होल्ड पर नहीं रखा जा सकता है.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
hi: होल्ड के लिए पुष्टी:%s (%s)

en: Sorry,
hi: क्षमा करें,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
hi: आप केवल अधिक रखती है %s जगह कर सकते हैं. कृपया चेक बॉक्स को अनचेक करें  इच्छित आइटम के होल्ड के लिए  ।

en: Hold requests
hi: होल्ड अनुरोध

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
hi: इस शीर्षक पर आपके पास पहले से ही कम से कम एक आइटम लेवल होल्ड है। आगे के सभी होल्ड आइटम स्तर के होने चाहिए।

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
hi: इस शीर्षक पर आपके पास पहले से ही कम से कम एक रिकॉर्ड स्तर का होल्ड है। आगे के सभी होल्ड रिकॉर्ड स्तर के होने चाहिए।

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
hi: जब आप यह आइटम एकत्र करेंगे तो आपसे %s का होल्ड शुल्क लिया जाएगा

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
hi: इस होल्ड को रखने के लिए आपसे %s का होल्ड शुल्क लिया जाएगा

en: Place a hold on
hi: होल्ड पर रखें

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
hi: %s %s %s, द्वारा %s %s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
hi: क्षमा करें, आप इस आइटम पर होल्ड लगाने के लिए बहुत छोटे हैं।

en: You have already requested this title.
hi: आपने पहले से ही इस शीर्षक का अनुरोध किया है।

en: You have already placed a recall on this title.
hi: आप पहले ही इस शीर्षक पर एक रिकॉल डाल चुके हैं।

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
hi: इस शीर्षक का अनुरोध नहीं किया जा सकता है क्योंकि यह पहले से ही अपने कब्जे में है.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
hi: इस शीर्षक का अनुरोध नहीं किया जा सकता क्योंकि आप होल्ड की अधिकतम संख्या तक पहुंच गए हैं।

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
hi: इस शीर्षक का अनुरोध नहीं किया जा सकता क्योंकि आपने प्रति रिकॉर्ड अधिकतम होल्ड को पार कर लिया है।

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
hi: इस शीर्षक का अनुरोध नहीं किया जा सकता क्योंकि आप दैनिक होल्ड सीमा तक पहुंच गए हैं।

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
hi: इस शीर्षक का अनुरोध नहीं किया जा सकता क्योंकि आपके पास इस आइटम के लिए पहले से ही होल्ड है.

en: There are no items that can be placed on hold.
hi: ऐसी कोई आइटम नहीं है जिसे होल्ड पर रखा जा सके।

en: This title cannot be requested.
hi: इस शीर्षक का अनुरोध नहीं किया जा सकता.

en: Your priority:
hi: आपकी प्राथमिकता:

en: Number of holds:
hi: होल्ड की संख्या

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
hi: इस पुस्तकालय में कम से कम एक आइटम उपलब्ध है

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
hi: नोट: लाइब्रेरी पॉलिसी स्थानीय स्तर पर उपलब्ध किसी वस्तु के होल्ड / पिकअप की अनुमति नहीं देती है। इन वस्तुओं को पुनः प्राप्त करने के लिए कृपया पुस्तकालय में आएं

en: Show more options
hi: और अधिक विकल्प दिखाएँ

en: Hold starts on date:
hi: दिनांक पर होल्ड प्रारम्भ:

en: Hold not needed after:
hi: होल्ड की आवश्यकता नही के बाद:

en: Request specific item type:
hi: विशेष आइटम के प्रकार का अनुरोध :

en: Request specific item group:
hi: विशिष्ट आइटम समूहों का अनुरोध करें:

en: Any item group
hi: कोई भी आइटम समूह

en: Hold notes:
hi: होल्ड टिप्पणी:

en: Next available item
hi: अगली अपलब्ध मद

en: A specific item
hi: एक विशिष्ट मद

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
hi: होल्ड को रोक कर नही रखा जा सकता

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
hi: संरक्षक के लिए प्रतीक्षा कर रहा है %s जबसे %s.

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
hi: अपेक्षित संरक्षक के लिए होल्ड पर %s जबसे %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
hi: अपेक्षित संरक्षक के लिए होल्ड पर %s

en: Not on hold
hi: नहीं पकड़ पर

en: Show unholdable items
hi: रोके न जाने योग्य आइटम दिखाएं

en: Hide unholdable items
hi: न रखने योग्य आइटम छुपाएं

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
hi: होल्ड पुष्टी

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
hi: एक विशेष आइटम के चयन की उम्मीद थी.

note: SCRIPT
en: Hide options
hi: विकल्प छिपाना

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
hi: होल्ड की समाप्ति तिथि भरी जानी चाहिए।

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
hi: होल्ड प्रारंभ तिथि भरी जानी चाहिए।

note: SCRIPT
en: Place a hold on
hi: होल्ड पर रखें

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
hi: होल्ड पर रखे:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: अपना पासवर्ड रिसेट करें &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: New password must not be the same as old password.
hi: नया पासवर्ड पुराने पासवर्ड जैसा नहीं होना चाहिए।

en: Please log-in to account to update your password.
hi: कृपया अपना पासवर्ड अपडेट करने के लिए खाते में लॉग-इन करें।

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
hi: . %s यह खाता लॉक कर दिया गया है! %s

en: You must reset your password via e-mail
hi: आपको अपना पासवर्ड ई-मेल द्वारा रीसेट करना होगा

en: You must contact the library for assistance.
hi: सहायता के लिए आपको पुस्तकालय से संपर्क करना चाहिए।

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
hi: एक अज्ञात ग़लती हुई। कृपया पुन: प्रयास करें या सहायता के लिए पुस्तकालय से संपर्क करें.

en: Your password has successfully been updated
hi: आपका पासवर्ड सफलतापूर्वक अपडेट कर दिया गया है

en: Go to OPAC
hi: ओपेक में जाए

en: Go to staff interface
hi: स्टाफ क्लाइंट पर जाएं

note: INPUT type=submit
en: Update password
hi: पासवर्ड अपडेट करें

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
hi: आपका पासवर्ड रीसेट करना पुस्तकालय द्वारा सक्षम नहीं किया गया है।

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
hi: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s कोहा ऑनलाइन %s कैटलॉग

en: Restricted page
hi: प्रतिबंधित पृष्ठ

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %s %s के लिए खोज के परिणाम '%s' %s खोज के परिणाम %s %s आपने कोई खोज मापदंड निर्दिष्ट नहीं किया. %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन %s कैटलॉग

note: LINK
en: %s Search RSS feed
hi: %s आरएसएस फ़ीड खोजें

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
hi: के लिए खोज के परिणाम '%s'%s, पृष्ठ %s of %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
hi: आपने खोजा %s के लिए '%s'%s%s सीमा(ओ) के साथ: '%s'%s

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: You did not specify any search criteria
hi: आपने कोई खोज मानदंड निर्दिष्ट नहीं किया था

en: No results found!
hi: कोई परिणाम नहीं मिला!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
hi: %s कोई परिणाम नही पाया उस में के लिए %s केटॉलाग.

note: A
en: Subscribe to this search
hi: सदस्यता लें इस खोज के लिए

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
hi: %s आप किसी भी खोज मापदंड निर्दिष्ट नहीं किया. %s

en: Return to the last advanced search
hi: पिछले उन्नत खोज करने के लिए लौटें

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
hi: आपकी खोज ने %s परिणाम लौटा दिए.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
hi: (संबधित खोजे:%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
hi: आप क्या उम्मीद नहीं? के लिए जाँचे

en: suggestions
hi: सुझाव

en: Sort
hi: छटाई

en: Results per page:
hi: प्रति पृष्ठ परिणाम:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
hi: %s (डिफॉल्ट)

en: Select titles to:
hi: इसके लिए शीर्षक चुनें:

en: Add to...
hi: में जोड़ें...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
hi: आपकी सूचियाँ:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
hi: सार्वजनिक सूचियाँ:

en: [ More lists ]
hi: [अधिक सूचियाँ]

en: [ New list ]
hi: [ नई सूची ]

en: Place hold
hi: जगह होल्ड

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
hi: खोज परिणाम चुनें: %s

note: IMG
en: bonus
hi: बोनस

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
hi: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (पर %s दरों )

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
hi: %s इंटरनेट उपयोगकर्ता आलोचक

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
hi: %s पेशेवर आलोचक

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
hi: %s वीडियो उद्धरण

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
hi: %s उद्धरण

en: Tags:
hi: टैग:

en: Lists:
hi: सूचियाँ:

en: Match:
hi: मिलान:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
hi: &nbsp;&nbsp;(%s वोटस)

en: Pages
hi: पृष्ठों

en: Not finding what you're looking for?
hi: आप जो खोज रहे हैं वह नहीं खोज रहा है?

en: Make a
hi: एक बनाओ

en: purchase suggestion
hi: खरीद सुझाव

en: Interlibrary loan request
hi: अंतर पुस्तकालय ऋण अनुरोध

en: Make an
hi: एक करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
hi: त्रुटि खोज %s संग्रह

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
hi: लाइब्रेरी के%s संग्रह में%s परिणाम मिला

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
hi: खोज रहा है %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
hi: आप बना सकते हैं या सूची में जोड़ने के लिए में लॉग इन होना चाहिए

en: Search unsuccessful
hi: असफल खोजें

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
hi: आपका खोज%sलिए %s%s सफल नहीं था.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: पर टिप्पणी %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
hi: त्रुटि: हमे यह ग्रंथ सूची रिकॉर्ड नहीं मिल सकता है।

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
hi: क्षमा करें, केवल इस टिप्पणी के निर्माता इसे बदलने के लिए अनुमति दी है।

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
hi: ध्यान दें: अपनी टिप्पणी अवैध मार्कअप कोड शामिल हैं। यह सेव किया जा चूका है साथ ही यह मार्कअप निकाल दिया, जैसा कि नीचे.  आप टिप्पणी आगे संपादित करें, या टिप्पणी बनाए रखने के लिए है के रूप में रद्द कर सकते हैं।

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
hi: त्रुटि! आपकी टिप्पणी पूरी तरह से अवैध मार्कअप कोड था। ऐसा नहीं जोड़ा गया है।है.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
hi: %s %s %s नोट: इस विंडो स्वतः 5 सेकंड में बंद हो जाएगा . %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
hi: त्रुटि! तुम एक खाली टिप्पणी नहीं जोड़ सकते। सामग्री जोड़ने या रद्द करें।

en: Comments on
hi: पर टिप्पणियाँ

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
hi: ध्यान दें: आपकी टिप्पणी एक पुस्तकालय अध्यक्ष द्वारा अनुमोदित होना चाहिए.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
hi: जमा करें और इस विंडो को बंद

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपकी रूटिंग सूची &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your routing lists
hi: आपकी रूटिंग सूचियां

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
hi: आप निम्नलिखित सीरियल शीर्षक के लिए रूटिंग सूचियों की सदस्यता ले चुके हैं। यदि आप परिवर्तन करना चाहते हैं, तो कृपया लाइब्रेरी से संपर्क करें।

en: Subscription title
hi: सदस्यता शीर्षक

en: You are currently not listed on any routing lists.
hi: आप वर्तमान में किसी भी रूटिंग सूचियों पर सूचीबद्ध नहीं हैं।

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका खोज इतिहास &rsaquo;%s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your search history
hi: आपके खोज इतिहास

en: Catalog
hi: केटालॉग

en: Authority
hi: प्राधिकरण

en: Current session
hi: वर्तमान सेशन

en: Toolbar control
hi: टूलबार नियंत्रण

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
hi: हटाएँ चयनित खोज

en: Previous sessions
hi: पिछला सत्र

en: Your catalog search history is empty.
hi: अपनी सूची खोज इतिहास खाली है।

en: Your authority search history is empty.
hi: अपने अधिकार खोज इतिहास खाली है.

en: Select searches to:
hi: खोजों का चयन करें:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
hi: क्या आप वाकई चयनित खोज इतिहास को रद्द करना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
hi: चुने गए खोजों के साथ:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपके कार्ट भेजा जा रहा है &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Message sent
hi: सन्देश भेजा गया

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
hi: कार्ट में भेजा गया था: %s

en: Close window
hi: विंडो बंद करें

en: There was an error sending the cart.
hi: कार्ट भेजने में कोई त्रुटि थी.

en: Sending your cart
hi: अपनी कार्ट भेजना

en: Email address:
hi: ई-मेल पताः

en: Comment:
hi: टिप्पणी:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
hi: कृपया इस मेल को पुस्तकों के अनुरोध या नवीनीकृत करने के लिए उपयोग न करें।

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपके सूची भेजी जा रही है &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
hi: इस सूची के लिए भेजा गया था: %s

en: Back to lists
hi: सूचीयों को पीछे करें

en: There was an error sending the list.
hi: सूची भेजने में कोई त्रुटि थी.

en: You do not have permission to send this list.
hi: आप इस सूची भेजने के लिए अनुमति नहीं है।

en: Sending your list
hi: अपनी सूची भेजना

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: सदस्यता के लिए इश्यूज &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Issues for a subscription
hi: एक सदस्यता के लिए मुद्दे

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
hi: सदस्यता के लिए जानकारी %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
hi: वर्तमान सदस्यता %s पर शुरू हुई और जारी की गई

en: twice per day
hi: प्रति दिन दो बार

en: every day
hi: प्रति दिन

en: three times per week
hi: प्रति सप्ताह तीन बार

en: every week
hi: प्रत्येक सप्ताह

en: every 2 weeks
hi: प्रत्येक 2 सप्ताह

en: every 3 weeks
hi: प्रत्येक 3 महीने

en: every month
hi: प्रत्येक महीने

en: every 2 months
hi: प्रत्येक 2 महीने

en: every quarter
hi: प्रत्येक तिमाही

en: twice per year
hi: प्रति वर्ष दो बार

en: every year
hi: प्रत्येक वर्ष

en: every 2 years
hi: प्रत्येक 2 वर्ष

en: irregularly
hi: अनियमित

en: on Monday
hi: सोमवार को

en: on Tuesday
hi: मंगलवार को

en: on Wednesday
hi: बुधवार को

en: on Thursday
hi: गुरुवार को

en: on Friday
hi: शुक्रवार को

en: on Saturday
hi: शनिवार को

en: on Sunday
hi: रविवार को

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
hi: के लिए %sनिर्गम

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
hi: के लिए %s सप्ताह

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
hi: के लिए %s महिने

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
hi: पहला सदस्यता %s पर शुरू किया गया था

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
hi: इस सदस्यता %s पर समाप्त हो गई है

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
hi: स्थानः %s

en: Available issues
hi: उपलब्ध इश्यूज

en: Unavailable issues
hi: अनुपलब्ध इश्यूज

en: Issues summary
hi: मुद्दे सारांश

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
hi: %s %s %s %s आप नए मुद्दों पर ईमेल अधिसूचना सब्स्क्राइब्ड की है

en: Cancel email notification
hi: ईमेल अधिसूचना रद्द

en: Subscribe to email notification on new issues
hi: नए मुद्दों पर ईमेल सूचना के लिए सदस्यता लें

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
hi: %s %s आप लॉग इन करें अगर आप नए मुद्दों पर ईमेल सूचना की सदस्यता के लिए चाहते हैं %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: एक सूची साझा करें &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Share a list
hi: चुनें एक सूची

en: Share a list with another patron
hi: एक और संरक्षक के साथ एक सूची साझा करें

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
hi: ऑपरेशन %s समर्थित नहीं है.

en: No operation parameter has been passed.
hi: कोई आपरेशन पैरामीटर नही पारित किया गया है।

en: Invalid shelf number.
hi: अवैध अलमारी नंबर.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
hi: शेयरिग सूचियों की सुविधा इस पुस्तकालय में उपयोग में नहीं है।

en: You can only share a list if you are the owner.
hi: आप एक सूची केवल साझा कर सकते हैं यदि आप मालिक हैं।

en: You cannot share a public list.
hi: आप एक सार्वजनिक सूची साझा नहीं कर सकते.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
hi: आपने एक मान्य ईमेल पता दर्ज नहीं किया है.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
hi: क्षमा करें, लेकिन हम इस कुंजी को स्वीकार नहीं कर सकता। आमंत्रण समाप्त हो गई हो सकता है। संरक्षक जो आप निमंत्रण भेजा संपर्क करें।

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
hi: एक सूची के मालिक के रूप में आप इसे साझा करने के लिए एक निमंत्रण को स्वीकार नहीं कर सकते।

en: Return to your lists
hi: अपनी सूची पर लौटें

en: Share list
hi: शेयर सूची

en: An invitation to share list
hi: एक निमंत्रण सूची साझा करने के लिए

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
hi: करने के लिए शीघ्र ही भेजा जाएगा: %s

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
hi: निम्नलिखित पतों को संसाधित करते समय कुछ गलत हो गया। उन्हें जाँच करें। य़े हैं: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
hi: यदि कोई व्यक्ति आपके शेयर को समाप्त होने से पहले स्वीकार करता है तो आपको एक ईमेल सूचना प्राप्त होगी।

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
hi: सार्वजनिक सूचियों के लिए RSS फ़ीड %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
hi: %s %s द्वारा  %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
hi: %s डिलीट%s डिलीट लिस्ट %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %sकी सामग्री %s%sआपकी सूची %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन %s केटालॉग

en: Allow changes to contents from:
hi: से सामग्री में परिवर्तन की अनुमति दें:

en: Nobody
hi: कोई नहीं

en: Owner only
hi: केवल स्वामी

en: Permitted staff only
hi: केवल अनुमत स्टाफ

en: Staff only
hi: केवल कर्मचारी

en: Anyone seeing this list
hi: कोई भी इस सूची को देख रहा है

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
hi: "केवल अनुमत कर्मचारी" अनुमति का कोई वास्तविक प्रभाव नहीं है जबकि यह सूची सख्ती से निजी है।

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
hi: "केवल कर्मचारी" अनुमति का कोई वास्तविक प्रभाव नहीं है, जबकि यह सूची पूरी तरह से निजी है।

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
hi: "किसी" की अनुमति का कोई वास्तविक प्रभाव नहीं है जबकि यह सूची सख्ती से निजी है।

en: Contents of
hi: की सामग्री

en: Create new list
hi: नई सूची बनाएँ

en: Edit list
hi: सूची संपादित करें

en: An error occurred when updating this list.
hi: जब इस सूची अपडेट करने में त्रुटि हुई।

en: An error occurred when creating this list.
hi: जब सूची बनाने के दौरान त्रुटि हुई

en: An error occurred when deleting this list.
hi: जब इस सूची को हटाने की कोई त्रुटि आई।

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
hi: आइटम की सूची में शामिल नहीं किया गया है। कृपया जांच यह सूची में पहले से ही नहीं है।

en: The share has not been removed.
hi: शेयर नही हटा दिया गया है।

en: No email found for the patrons that accepted the share
hi: शेयर स्वीकार करने वाले संरक्षकों के लिए कोई ईमेल नहीं मिला

en: List updated.
hi: सूची अद्यतन

en: List created.
hi: सूची बनाई.

en: List deleted.
hi: सूची से हटा दिया.

en: The item has been added to the list.
hi: आइटम की सूची में जोड़ दिया गया.

en: The item has been removed from the list.
hi: आइटम की सूची से हटा दिया गया है.

en: The share has been removed.
hi: शेयर हटा दिया गया है.

en: This list does not exist.
hi: इस सूची में मौजूद नहीं है.

en: This item does not exist.
hi: इस मद में मौजूद नहीं है.

en: You do not have permission to view this list.
hi: आपको इस सूची को देखने की अनुमति नहीं है

en: You do not have permission to create a new list.
hi: आप एक नई सूची बनाने के लिए अनुमति नहीं है.

en: You do not have permission to update this list.
hi: आप इस सूची को अद्यतन करने की अनुमति नहीं है।

en: You do not have permission to delete this list.
hi: आप इस सूची से हटाने के लिए अनुमति नहीं है.

en: You do not have permission to add a record to this list.
hi: आप इस सूची में एक रिकॉर्ड जोड़ने के लिए अनुमति नहीं है.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
hi: आपके पास इस सूची का स्वामित्व स्थानांतरित करने की अनुमति नहीं है।

en: No record was removed.
hi: कोई रिकॉर्ड नही हटा दिया गया था।

en: The new owner could not be found anymore.
hi: नया मालिक अब और नहीं मिला।

en: The new owner has no share for this list.
hi: नए मालिक के पास इस सूची के लिए कोई हिस्सा नहीं है।

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
hi: जब सूची बनाने के दौरान त्रुटि हुई। नाम %s पहले से ही मौजूद है।

note: A
en: Subscribe to this list
hi: इस सूची के लिए सदस्यता लें

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
hi: इस सूची में %s शीर्षक हैं

note: A
en: Select format and download list
hi: प्रारूप का चयन करें और सूची डाउनलोड करें

en: Send list
hi: सूची भेजें

en: Print list
hi: प्रिंट सूची

en: Edit list
hi: सूची संपादित करें

en: Remove share
hi: हटाएँ शेयर

en: Sort by:
hi: इसके अनुसार क्रमबद्ध करें:

en: Default sorting
hi: डिफाल्ट छंटाई

en: Call number (A-Z)
hi: कॉल संख्या (A-Z)

en: Call number (Z-A)
hi: कॉल संख्या (Z-A)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
hi: कॉपीराइट तिथि

en: Copyright date (newest to oldest)
hi: कॉपीराइट दिनांक (नवीनतम से प्राचीनतम)

en: Copyright date (oldest to newest)
hi: कॉपीराइट दिनांक (प्राचीनतम से नवीनतम)

note: OPTGROUP
en: Date added
hi: जोड़ने कि दिनांक

en: Date added (newest to oldest)
hi: दिनांक जोड़ी गई (नवीनतम से प्राचीनतम)

en: Date added (oldest to newest)
hi: दिनांक जोड़ी गई (प्राचीनतम से नवीनतम)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
hi: पुन क्रमबद्ध सूची

en: Add to list
hi: सूची में जोड़ें

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
hi: हटाएँ चयनित आइटम

en: This list is empty.
hi: यह सूची खाली है।

en: You can add to your lists from the results of any
hi: आप किसी भी  . के परिणामों से अपनी सूचियों में जोड़ सकते हैं

en: search
hi: खोज

en: Create a new list
hi: नई सूची तैयार करें

en: Editing
hi: संपादन

en: List name:
hi: सूची नाम:

en: Sort this list by:
hi: इस सूची के आधार पर छाँटें:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
hi: पुस्तकालय नया सार्वजनिक सूची बनाने के लिए संरक्षक के लिए क्षमता अक्षम किया गया है. आप अपनी सूची में निजी बनाने हैं, तो आप इसे फिर से सार्वजनिक करने के लिए सक्षम नहीं होगा.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
hi: साझा सूची का स्वामित्व स्थानांतरित करें '%s'

en: New owner:
hi: नया मालिक:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
hi: स्थानांतरण

en: Log in to create a new list
hi: एक नई सूची बनाने के लिए लॉग इन करें

en: List name
hi: सूची नाम

en: Contents
hi: सामग्री

en: Modification date
hi: सुधार की तारीख

en: Empty
hi: खाली

en: items
hi: आइटमें

en: Shared
hi: साझा

en: Remove share
hi: हटाएँ शेयर

en: No public lists.
hi: सार्वजनिक सूचियों नहीं

en: No private lists.
hi: निजी सूचिया नहीं .

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
hi: क्या आप वाकई इस सूची को रद्द करना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
hi: क्या आप वाकई शेयरिंग को हटाना चाहते हैं? अब आपके पास सूची तक पहुंच नहीं होगी.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
hi: आप सुनिश्चित हैं कि आप सूची से इन वस्तुओं को हटाना चाहते हैं?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
hi: आप सुनिश्चित हैं कि आप इस मद को सूची से हटाना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
hi: आप सुनिश्चित हैं कि आप इस शेयर निकालना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
hi: इस सूची में आइटम:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
hi: नहीं, नष्ट नहीं है

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
hi: नहीं, सूची से नही हटाएं

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
hi: नहीं, साझाकरण न निकालें

note: SCRIPT
en: Remove from list
hi: सूची से हटाएँ

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
hi: यह सूची साझा की गई है। अन्य उपयोगकर्ता इसकी पहुँच खो देंगे।

note: SCRIPT
en: Yes, delete
hi: हाँ, हटाएँ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
hi: हाँ, सूची से हटाएँ

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
hi: हाँ, साझाकरण हटाए

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
hi: नई टिप्पणी पर %s

note: %1$s:  OPACBaseURL | html %2$s:  review.biblionumber | html
en: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s#comments
hi: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s#टिप्पणीयाँ

note: %1$s:  OPACBaseURL | html %2$s:  review.biblionumber | html %3$s:  review.reviewid | html
en: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s&amp;reviewid=%s
hi: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s&amp;समीक्षा की=%s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: हाल की टिप्पणियाँ &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
hi: %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग नवीनतम टिप्पणियाँ

en: Recent comments
hi: हाल की टिप्पणियाँ

note: A
en: Subscribe to recent comments
hi: हाल ही में टिप्पणी करने के लिए सदस्यता लें

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
hi: %s %s द्वारा

note: A
en: Search for works by this author
hi: इस लेखक द्वारा कार्य के लिए खोज

en: Publication:
hi: प्रकाशन:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
hi: जोड़ा गया %s आपके द्वारा

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
hi: जोड़ा गया %s द्वारा

note: A
en: View details for this title
hi: इस खिताब के लिए विवरण देखें

en: &lt;&lt; Previous
hi: &lt;&lt; पिछला

en: Next &gt;&gt;
hi: अगला &gt; पाउंड

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: %sएक नया खरीद सुझाव दर्ज करें %s %sक्रय सुझाव %s &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन %s केटालॉग

en: New purchase suggestion
hi: नई खरीद सुझाव

en: Your purchase suggestions
hi: आपके खरीद सुझाव

en: You cannot place any more suggestions
hi: आप अधिक सुझाव जगह नहीं कर सकते

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
hi: आप केवल जोड़ सकते हैं %s में सुझाव %s दिनों.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
hi: इस समय आपके द्वारा सुझाए गए सुझावों के लिए आप अपनी सीमा तक पहुँच चुके हैं(%s). एक बार लाइब्रेरी ने उन सुझावों को संसाधित कर लिया, जिन्हें आप अधिक स्थान देने में सक्षम होंगे.

en: Enter a new purchase suggestion
hi: एक नई खरीद सुझाव दर्ज करें

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
hi: कृपया एक खरीद सुझाव बनाने के लिए इस प्रपत्र को भरें. जब पुस्तकालय आपके सुझाव खरीद प्रक्रियाओं को करेगां तो आपको एक ईमेल प्राप्त होगा

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
hi: केवल कुछ क्षेत्रों (लाल रंग में चिह्नित) के लिए आवश्यक हैं, लेकिन अधिक जानकारी आप में प्रवेश आसान यह पुस्तकालय शीर्षक आप अनुरोध कर रहे हैं खोजने के लिए किया जाएगा। "नोट" क्षेत्र में कोई अतिरिक्त जानकारी प्रदान करने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है।

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
hi: . इस संदेश को अनदेखा करने के लिए "अपने सुझाव की पुष्टि करें" पर क्लिक करें.

en: A similar document already exists:
hi: एक समान दस्तावेज़ पहले से मौजूद है:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
hi: मानक संख्या (ISBN, ISSN या अन्य):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
hi: कॉपीराइट या प्रकाशन वर्ष, उदाहरण के लिए: 2022

en: Publication year:
hi: प्रकाशन वर्ष:

en: Publisher:
hi: प्रकाशक:

en: Collection title:
hi: संग्रह शीर्षक:

en: Publication place:
hi: प्रकाशन स्थानः

en: Quantity:
hi: मात्रा:

en: Library:
hi: लाइब्रेरी:

en: Reason for suggestion:
hi: सुझाव के कारण:

en: -- Choose --
hi: -- चयन करें --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
hi: अपने सुझाव की पुष्टि करें

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
hi: सुझाव सबमिट करें

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
hi: सुझाव नहीं जोड़ा गया है। आप इस समय (%s दिनों में%s) सुझावों के लिए अपनी सीमा तक पहुँच चुके हैं।

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
hi: सुझाव नहीं जोड़ा गया है। आप इस समय (%s) सुझावों के लिए अपनी सीमा तक पहुँच चुके हैं। एक बार पुस्तकालय ने उन सुझावों को संसाधित कर लिया है तो आप और अधिक रखने में सक्षम होंगे।

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
hi: सुझाव नहीं जोड़ा गया है। इस शीर्षक के साथ पहले से ही मौजूद एक सुझाव

en: Your suggestion has been submitted.
hi: आपका सुझाव प्रस्तुत कर दिया गया है।

en: The selected suggestions have been deleted.
hi: चयनित सुझाव हटा दिया गया है.

en: Suggested by:
hi: द्वारा सुझायाः

en: Suggested by me
hi: मेरे द्वारा सुझाया

en: Suggested by anyone
hi: किसी के द्वारा सुझाया गया

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
hi: एक बार पुस्तकालय उन सुझावों को संसाधित किया गया है आप और अधिक जगह करने में सक्षम हो जाएगें.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
hi: इस समय आपके द्वारा सुझाए गए सुझावों के लिए आप अपनी सीमा तक पहुँच चुके हैं(%s).

en: Select suggestions to:
hi: सुझावों का चयन करें:

en: Suggested on
hi: सुझाव पर

en: Suggested for
hi: के लिए सुझाया गया

en: Managed by
hi: द्वारा प्रबंधित

en: Note:
hi: टिप्पणीः

en: Suggested for:
hi: के लिए सुझाया गयाः

en: Managed by:
hi: के द्वारा प्रबंधित:

en: Checked by the library
hi: पुस्तकालय द्वारा चैक आउट

en: Accepted by the library
hi: पुस्तकालय द्वारा स्वीकार्य

en: Ordered by the library
hi: पुस्तकालय द्वारा आदेश दिया गया

en: Suggestion declined
hi: सुझाव अस्वीकार कर दिया गया

en: Available in the library
hi: पुस्तकालय में उपलब्ध है

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
hi: चयनित हटाएँ

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
hi: आपकी खोज से मेल खाते कोई लंबित खरीद सुझाव नहीं हैं.

en: View all suggestions
hi: सभी सुझाव देखें

en: You have no pending purchase suggestions.
hi: आपके पास कोई खरीद सुझाव लंबित नहीं हैं.

en: There are no pending purchase suggestions.
hi: कोई सुझाव लंबित खरीद रहे हैं.

en: You have no pending purchase suggestions.
hi: आपके पास कोई खरीद सुझाव लंबित नहीं हैं.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
hi: आप लंबित खरीद सुझाव देखने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
hi: इस समय आपके द्वारा सुझाए गए सुझावों के लिए आप अपनी सीमा तक पहुँच चुके हैं.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
hi: क्या आप वाकई इन सुझाव को मिटाना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
hi: आप इस सुझाव को हटाना चाहते हैं आप सुनिश्चित हैं?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
hi: सुझाव चयनित नही किया गया था

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
hi: नहीं, सुझाव नहीं हटाएं

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
hi: नहीं, सुझावों को नहीं हटाएं

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
hi: चुने गए सुझाव के साथ:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
hi: हाँ, सुझाव को हटा दें

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
hi: हाँ, सुझावों को हटा दें

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: टैगस &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: All tags
hi: सभी टैग

en: There was a problem with this operation:
hi: इस ऑपरेशन में एक समस्या थी:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
hi: त्रुटि:अवैध पैरामीटर %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
hi: त्रुटि: उस क्रिया को पूरा करने के लिए आपको लॉग इन करना होगा।

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
hi: त्रुटि! आप इस टैग को हटा नहीं कर सकते %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
hi: नोट: आप केवल अपने स्वयं के टैग को हटा सकते हैं।

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
hi: नोट: आपके टैग मार्कअप कोड है कि हटा दिया गया था।

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
hi: टैग के रूप में जोड़ा गया था &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
hi: नोट: आपका टैग पूरी तरह से मार्कअप कोड था। इसे जोड़ा नहीं गया था।

en: Please try again with plain text.
hi: कृपया फिर से सादे पाठ के साथ प्रयास करें.

en: Unrecognized error.
hi: अपरिचित त्रुटि.

en: Tags to show from other users:
hi: अन्य उपयोगकर्ताओं से दिखाने के लिए टैग:

en: Tags to show:
hi: दिखाने के लिए टैग:

note: INPUT type=submit
en: OK
hi: ठीक है

en: Log in to see your own saved tags.
hi: लॉग इन-अपने खुद को बचाया टैग देखने के लिए.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
hi: %s %sटैग%sटैग%s सफलतापूर्वक जोड़ा गया.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
hi: %s %sटैग%sटैग%s सफलतापूर्वक मिटाया.

en: Your tags
hi: मेरे टैग

en: Tag:
hi: टैग:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
hi: %s %s (अनुमोदन नही) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
hi: %s %s द्वारा %s %s %s %s

en: Date added:
hi: तिथि जोड़ी गई:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
hi: मिटाएँ चयनित टैग

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
hi: आप चुने हुए शीट(टों) को सचमुच में मिटाना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
hi: हटाने के लिए कृपया एक टैग चुनें

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: विषय क्लाउड &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
hi: यह &quot;cloud&quot; हमारी सूची में सबसे अधिक उपयोग किया विषयों को दर्शाता है. नीचे किसी भी विषय पर क्लिक करें हमारे संग्रह में आइटम देखने के लिए.

en: Show
hi: दिखाना

en: subjects
hi: विषय

en: up to
hi: तक

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
hi: नोट: यह सुविधा केवल जहां ISBD विषयों बसा दिया गया है फ्रेंच सूची के लिए उपलब्ध है, और एक सूचकांक अलग स्क्रिप्ट द्वारा निर्मित.

en: The ISBD cloud is not enabled.
hi: इस ISBD बादल सक्षम नहीं है.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: सबसे लोकप्रिय शीर्षक&rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s कैटलॉग

en: Most popular titles
hi: सर्वाधिक लोकप्रिय शीर्षक

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
hi: ये %s अधिक निर्गम %s %s %s %s पर %s %s %s पूर्व में %s महिने %s सभी समय पर%s

en: Checkouts:
hi: निर्गम :

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
hi: %s कोई परिणाम नहीं, फिल्टर बदलने का प्रयास करें. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
hi: आपका पुस्तकालय घर &rsaquo; %s%s%sकोहा ऑनलाइन%s केटालॉग

en: Your summary
hi: मेरे सारांश

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
hi: हैलो, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
hi: यहाँ क्लिक करें यदि आप नही है %s

en: Thank you!
hi: धन्यवाद&gt;

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
hi: आपका सुधार पुस्तकालय, और प्रस्तुत किया गया है एक स्टाफ सदस्य जल्द से जल्द अपने रिकार्ड को अद्यतन करेगा.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
hi: निम्नलिखित त्रुटियों के कारण एक या अधिक होल्ड नहीं रखे गए थे:

en: Item is damaged
hi: आइटम क्षतिग्रस्त है

en: The record and its items are age restricted
hi: रिकॉर्ड और इसकी आइटमों की आयु प्रतिबंधित है

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
hi: आपने इस रिकॉर्ड के लिए समवर्ती होल्ड की संख्या को पार कर लिया है

en: You've reached your daily holds limit
hi: आप अपनी दैनिक होल्ड लिमिट तक पहुंच गए हैं

en: You have too many holds already
hi: आपके पास पहले से ही बहुत अधिक होल्डस है

en: Not holdable
hi: होल्डेबल नही

en: You are from a different library
hi: आप एक अलग पुस्तकालय से हैं

en: Holds are not allowed from your library
hi: आपके पुस्तकालय से होल्ड की अनुमति नहीं है

en: You already have a hold for this item
hi: आपके पास पहले से ही इस आइटम के लिए एक होल्ड है

en: Cannot be transferred to pickup library
hi: पिकअप लाइब्रेरी में स्थानांतरित नहीं किया जा सकता

en: The chosen pickup location is not allowed
hi: चुने हुए पिकअप स्थान की अनुमति नहीं है

en: No holds are allowed on this item
hi: इस आइटम पर किसी होल्ड की अनुमति नहीं है

en: Library is not a valid pickup location
hi: लाइब्रेरी एक वैध पिकअप स्थान नहीं है

en: No valid pickup location
hi: कोई मान्य पिकअप स्थान नहीं

en: Not for loan
hi: ऋण के लिए नहीं

en: There are items available in the library, please visit to check them out
hi: लाइब्रेरी में आइटम उपलब्ध हैं, कृपया उन्हें देखें

en: Error when placing hold, please report this to the library
hi: त्रुटि करते समय, कृपया इसे लाइब्रेरी को रिपोर्ट करें

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
hi: त्रुटि: %s

en: Please note:
hi: कृपया ध्यान दें:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
hi: आपके खाते की बकाया फीस और शुल्क हैं %s. होल्स अवरुद्ध हो जाते हैं क्योंकि आपकी जुर्माना शेष राशि सीमा से अधिक है.

en: . Please contact the library for more information.
hi: . अधिक जानकारी के लिए पुस्तकालय से संपर्क करें.

en: Your library card will expire on
hi: आपका पुस्तकालय कार्ड  . को समाप्त हो जाएगा

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
hi: यह भी ध्यान दें कि आपके पुस्तकालय कार्ड की समय सीमा समाप्त होने से पहले आपको सभी चेक आउट किए गए आइटम वापस करने होंगे।

en: Please note:
hi: कृपया ध्यान दें:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
hi: आपका खाता  के रूप में %s समाप्त हो गया है। यदि आप अपने खाते को नवीनीकृत करना चाहते पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
hi: आपके ऋण नवीनीकरण निम्नलिखित कारण (कारणों) के कारण विफल रहे:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
hi: आपका खाता समाप्त हो गया है। कृपया अधिक जानकारी के लिए पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
hi: आपने इस आइटम की अधिकतम संख्या को नवीनीकृत कर दिया है।

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
hi: आपने इस आइटम को लाइब्रेरी द्वारा देखे बिना लगातार अधिकतम बार नवीनीकृत किया है।

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
hi: इस मद के नवीनीकरण के लिए चेकआउट की तारीख के बाद भी बहुत जल्द है।

en: This item is on hold for another patron.
hi: इस आइटम एक और संरक्षक के लिए होल्ड पर है।

en: Item renewal is not allowed.
hi: आइटम नवीनीकरण की अनुमति नहीं है.

en: This item is already checked out to another patron.
hi: यह आइटम पहले से ही किसी अन्य संरक्षक के लिए चेक आउट किया गया है।

en: This item is scheduled for auto renewal.
hi: यह आइटम ऑटो नवीनीकरण के लिए निर्धारित है।

en: Your account is frozen because it has been discharged.
hi: आपका खाता जमा हुआ है क्योंकि यह छुट्टी दे दी गई है।

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
hi: आमतौर पर एक खाता जमा किया जाता है जिसका कारण पुराने बकाया फीस या क्षति फीस है। यदि आपका खाता स्पष्ट हैं, कृपया पुस्तकालय से संपर्क करें।

en: If this is an error, please contact the library.
hi: यदि यह एक त्रुटि है, तो पुस्तकालय से संपर्क करें.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
hi: आपका पुस्तकालय कार्ड के रूप में खो जाने या चोरी में चिह्नित किया गया है.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
hi: .%sआप पर जुर्माना देय.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
hi: आप अपनी किताबें ऑनलाइन नवीनीकृत नहीं कर सकते हैं. कारणः %sआपका जुर्माना से अधिक होना

en: Auto-renewal
hi: स्वचालित-नवीकरण

en: Allow auto-renewal:
hi: ऑटो नवीनीकरण की अनुमति दें:

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
hi: ऑटो-नवीनीकरण प्राथमिकता को अपडेट करें

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
hi: निर्गम (%s)

en: Relatives' checkouts
hi: संबंधी' चैकआउट

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
hi: अतिदेय राशि (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
hi: चार्ज (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
hi: क्रेडिट (%s)

en: Relatives' charges
hi: संबंधी' प्रभार

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
hi: क्लबों (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
hi: होल्डस  (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
hi: रिकॉल (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
hi: अनुच्छेद अनुरोधों (%s)

en: OverDrive account
hi: ओवरड्राइव खाता

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
hi: नवीनीकरण चयनित

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
hi: %s मद(s) निर्गम करना

en: Due
hi: देय

en: Renew
hi: नवीनीकृत

en: Fines
hi: जुर्माना

en: Checkout note
hi: चैकआउट नोट

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
hi: अपने वर्तमान में चेक आउट आइटम के साथ किसी भी समस्या की रिपोर्ट करने के लिए इसका उपयोग करें

note: A
en: View on Amazon.com
hi: देखें Amazon.com पर

note: DIV
en: Click to view in Google Books
hi: पर क्लिक करें Google Books में देखने के लिए

en: (On-site checkout)
hi: (ऑन-साइट चैकआउट)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
hi: इस आइटम को वापस बुला लिया गया है। कृपया नई नियत तिथि तक वापस आएं।

en: Date due:
hi: दिनांक कारण

en: Barcode:
hi: बारकोड:

en: Renewed!
hi: नवीनीकृत!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
hi: आइटम प्रकार के लिए शुल्क '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
hi: %s प्रति दिन

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
hi: %s प्रति घंटा

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
hi: ( %s का %s नवीनीकरण शेष है%s / %s of %s आइटम से पहले छोड़ दिया नवीकरण पुस्तकालय द्वारा देखा जाना चाहिए %s )

en: (on hold)
hi: (होल्ड पर)

en: Not renewable
hi: नवीनीकरणयोग्य नही

en: Not renewable
hi: नवीनीकरणयोग्य नही

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
hi: आइटम को लाइब्रेरी में नवीनीकृत किया जाना चाहिए. %s नवीनीकरण शेष

en: (overdue)
hi: (ओवरड्यू)

en: Not allowed
hi: अनुमति नहीं है

en: No longer renewable
hi: अब नवीकरणीय नहीं है

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
hi: स्वचालित नवीनीकरण विफल रहा, आप पर बकाया जुर्माना है।

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
hi: स्वचालित नवीनीकरण विफल, आपका खाता समाप्त हो गया है.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
hi: कोई नवीकरण नही से पहले %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
hi: %s नवीनीकरण की अनुमति नहीं है %s %s

en: Fines:
hi: जुर्माना:

en: Yes (Item overdue or lost)
hi: हां (आइटम अतिदेय या खो गया)

en: Yes (Rental fees)
hi: हाँ (किराया शुल्क)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
hi: नॊट का संपादन करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
hi: उद्धरण जोड़े

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
hi: सभी को नवीनीकृत

en: You have nothing checked out
hi: तुम कुछ भी नहीं है बाहर की जाँच

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
hi: आइटम के चेक इन होने पर आपका नोट लाइब्रेरियन को दिखाया जाएगा।

en: You currently owe fines and charges amounting to:
hi: आप वर्तमान में जुर्माना और शुल्क की राशि देने हैं:

en: Credits
hi: क्रेडिट्स

en: You have a credit of:
hi: आप में से एक क्रेडिट है:

en: Fines and charges
hi: जुर्माना और शुल्क

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
hi: %s %s वर्तमान में जुर्माना और शुल्क की राशि देने हैं:

en: Relative
hi: संबंधी

en: Overdues
hi: अतिदेय राशि

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
hi: %s खाता अवरुद्ध %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
hi: %s अनुमति नहीं

en: No renewals left
hi: कोई नवीनीकरण नहीं बचा है

en: Recalls
hi: रिकॉल

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
hi: आइटम वापस ले लिया: %s

en: Article requests
hi: अनुच्छेद अनुरोधों

en: Record title
hi: रिकार्ड शीर्षक

en: Volume
hi: खंड

en: Issue
hi: अंक

note: TH
en: Table of contents
hi: सूची की सारणी

en: Chapters
hi: अध्यायों

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
hi: (केवल %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
hi: %sहाँ%s

en: Scan
hi: स्कैन

en: Processing
hi: प्रोसेसिंग

en: Completed
hi: पूर्ण

en: Canceled
hi: रद्द

en: Article requests
hi: अनुच्छेद अनुरोध

en: You have no article requests currently.
hi: आपके पास वर्तमान में कोई भी लेख अनुरोध नहीं है.

en: Resume hold
hi: फिर से शुरू होल्ड

en: Suspend hold
hi: होल्ड निलंबित

en: Suspend until:
hi: जब तक निलंबित:

en: Do not suspend
hi: सस्पेंड मत करो

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
hi: सभी को निलंबित कर दिया जाएगा.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
hi: सभी होल्ड फिर से शुरू होंगे.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
hi: क्या आप वाकई इस होल्ड का अनुरोध रद्द करना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
hi: क्या आप वाकई इस होल्ड को रद्द करना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
hi: क्या आप वाकई इस संदेश को मिटाना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
hi: क्या आप वाकई इस होल्ड को रद्द करने का अनुरोध करना चाहते हैं?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
hi: आप सुनिश्चित हैं कि आप सभी निलंबित होल्ड को फिर से शुरू करना चाहते हैं ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
hi: आप सुनिश्चित हैं कि आप सभी होल्ड को निलंबित करना चाहते हैं ?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
hi: नहीं, लेख अनुरोध को रद्द न करें

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
hi: नहीं, होल्ड कैंसिल न करें

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
hi: नहीं, होल्ड फिर से शुरू न करें

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
hi: कुछ भी नहीं चुना गया है। प्रत्येक आइटम आप को नवीनीकृत करना चाहते हैं के लिए बॉक्स को चेक करें

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
hi: कुछ गलत हो गया। नोट सहेजा नहीं गया है

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
hi: हां, लेख अनुरोध रद्द करें

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
hi: हां, होल्ड कैंसिल करें

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
hi: हां, सभी होल्ड फिर से शुरू करें

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
hi: हाँ, सभी होल्ड निलंबित कर दें

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
hi: आपका नोट %s के बारे में सहेजा नहीं जा सका.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
hi: आपका ध्यान सहेजा गया है %s के बारे में और लाइब्रेरी पर भेजा गया है।

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
hi: आपका नोट %s के बारे में हटा दिया गया था

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
hi: (डेटाबेस पर नहीं मिला, कृपया सहायता के लिए लाइब्रेरी स्टाफ देखें)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
hi: (इस लाइब्रेरी में आइटम की जाँच नहीं की जा सकती, कृपया सहायता के लिए लाइब्रेरी स्टाफ देखें)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
hi: (आइटम को वापस ले लिया गया है और नीति द्वारा अवरुद्ध चेक-इन, सहायता के लिए लाइब्रेरी स्टाफ देखें)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
hi: (पुस्तक वर्तमान में ऋण पर नहीं है, कृपया सहायता के लिए लाइब्रेरी स्टाफ देखें)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
hi: (आइटम को स्वयं सेवा टर्मिनल में चेक नहीं किया जा सकता है, कृपया सहायता के लिए लाइब्रेरी स्टाफ देखें)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
hi: (इस आइटम में चैकिंग करने में समस्या थी, कृपया सहायता के लिए लाइब्रेरी स्टाफ देखें)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
hi: स्वयं चेक-इन &rsaquo; %s%s%sकोहा %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
hi: %s स्व चेक-इन

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
hi: क्षमा करें, यह स्व-चेकआउट स्टेशन प्रमाणीकरण खो दिया है. कृपया इस समस्या को हल करने के लिए व्यवस्थापक से संपर्क करें.

en: Session lost
hi: सत्र खोया

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
hi: आप एक अलग आईपी पते से आत्म चेकआउट पहुँच रहे हैं! कृपया फिरसे लॉग इन करें.

en: Checked in
hi: चेकड इन

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
hi: निर्गम में नही %s

en: Finish
hi: समाप्त

en: Your request included no check-ins.
hi: आपके अनुरोध में कोई चेक-इन शामिल नहीं है

en: Scan the item or enter its barcode:
hi: आइटम स्कैन करें या बारकोड डालें:

en: Barcodes
hi: बारकोड

en: Check in
hi: चैक इन

en: Self check-in help
hi: स्वयं चेकआउट सहायता

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
hi: प्रत्येक आइटम को स्कैन करें या उसका बारकोड दर्ज करें दर्ज बारकोड के साथ एक सूची प्रदर्शित की जाएगी।

en: Click the 'Check in' button to confirm.
hi: पुष्टि करने के लिए 'चेक इन' बटन पर क्लिक करें

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
hi: ऑपरेशन परिणाम प्रत्येक दर्ज बारकोड के लिए प्रदर्शित किए जाएंगे।

en: The 'Finish' button is presented to start over.
hi: शुरू करने के लिए 'फिनिश' बटन प्रस्तुत किया गया है

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
hi: किसी भी चरण में, 'रद्द करें' बटन पर क्लिक करने से स्कैन बारकोड मिटा दिया जाएगा और फिर से शुरू होगा।

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
hi: स्वयं चेकआउट सहायता &rsaquo; %s%s%sकोहा %s

en: Self checkout help
hi: स्वयं चेकआउट सहायता

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
hi: अगर यह आपकी पहली बार आत्म नियंत्रण प्रणाली, या यदि इस प्रणाली के रूप में, तुम खुद को पाने के लिए इस गाइड का उल्लेख करना चाहता हूँ मई बर्ताव की उम्मीद नहीं है का उपयोग कर रहा है शुरू कर दिया.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
hi: कदम एक: अपना उपयोगकर्ता आईडी%s और पासवर्ड दर्ज करें%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
hi: अपना यूजर आईडी%s और पासवर्ड%s, और सबमिट बटन पर क्लिक करें (या एंटर कुंजी दबाएं)।

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
hi: चरण दो: एक समय में, प्रत्येक आइटम के लिए स्कैन एक बारकोड

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
hi: प्रत्येक आइटम को स्कैन करें और अगले आइटम को स्कैन करने से पहले पृष्ठ के पुनः लोड होने की प्रतीक्षा करें। चेक-आउट आइटम आपकी चेकआउट सूची में दिखाई देना चाहिए। यदि आप बारकोड मैन्युअल रूप से दर्ज करते हैं तो सबमिट बटन को केवल तभी क्लिक करना होगा।

en: Step three: Click the 'Finish' button
hi: तीन कदम: 'समाप्त' बटन पर क्लिक करें

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
hi: यदि आप 'समाप्त' बटन पर क्लिक नहीं करते हैं, तो आपका सत्र स्वतः %s सेकंड में समाप्त हो जाएगा।

en: Return to the self-checkout
hi: स्वंय-चेकआउट करने के लिए लौटें

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
hi: के लिए रसीद प्रिंट %s &rsaquo; स्व चेकआउट&rsaquo; %s%s%sकोहा %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
hi: स्वयं चैकआउट &rsaquo; %s%s%sकोहा %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
hi: %s स्व चेकआउट सिस्टम

en: Item cannot be checked out.
hi: आइटम बाहर की जाँच नहीं की जा सकती.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
hi: क्षमा करें, यह मद इस स्टेशन पर निर्गम नहीं की जा सकती है.

en: The system does not recognize this barcode.
hi: सिस्टम इस बारकोड को नहीं पहचानता.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
hi: आप चेक आउट किए गए आइटम की अधिकतम सीमा तक पहुंच गए हैं।

en: This item is checked out to someone else.
hi: यह आइटम किसी और के लिए चेक आउट किया गया है.

en: You cannot renew this item again.
hi: आप इस आइटम का दोबारा नवीनीकरण नहीं कर सकते.

en: This item is not for loan.
hi: यह आइटम ऋण के लिए नहीं है.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
hi: आप पर पुस्तकालय %s का बकाया है और आप चेक आउट नहीं कर सकते।

en: This item has been withdrawn from the collection.
hi: इस आइटम को संग्रह से वापस ले लिया गया है.

en: This item is restricted.
hi: आइटम प्रतिबंधित है

en: This item belongs to another library.
hi: यह आइटम किसी अन्य लाइब्रेरी से संबंधित है।

en: Your account has expired.
hi: आपका खाता समाप्त हो गया है.

en: Your account has been suspended.
hi: आपका खाता निरस्त कर दिया गया है.

en: This library card has been declared lost.
hi: इस पुस्तकालय कार्ड को खोया घोषित किया गया है.

en: Your contact information seems to be incomplete.
hi: आपकी संपर्क जानकारी अधूरी लगती है.

en: Due date is not valid.
hi: नियत तिथि मान्य नहीं है।

en: Item must be checked out at a circulation desk.
hi: आइटम को सर्कुलेशन डेस्क पर चेक आउट किया जाना चाहिए।

en: Please see a member of the library staff.
hi: कृपया पुस्तकालय स्टाफ के एक सदस्य को देखें।

en: Return
hi: वापसी

en: Return this item
hi: लौटें इस मद

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
hi: खाता सारांश पर वापस जाएँ

en: Please confirm the checkout:
hi: कृपया Checkout पुष्टि:

en: This item is already checked out to you.
hi: इस मद में पहले से ही आप के लिए निर्गम की है।

en: Renew item
hi: नवीनीकरण आइटम

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
hi: क्षमा करें, यह स्व-चेकआउट स्टेशन प्रमाणीकरण खो दिया है. कृपया इस समस्या को हल करने के लिए व्यवस्थापक से संपर्क करें.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
hi: आप एक अलग आईपी पते से आत्म चेकआउट पहुँच रहे हैं! कृपया फिरसे लॉग इन करें.

en: Record not found
hi: रिकॉर्ड नहीं मिला

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
hi: आपका userid डाटाबेस में पाया नहीं था. कृपया पुन: प्रयास करें.

en: Item checked out
hi: चैकआउट आइटम

en: Item renewed
hi: आइटम नवीनीकृत

en: Item not renewed
hi: आइटम का नवीनीकरण नहीं हुआ

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
hi: आइटम चैक इन नही: कृपया सहायता के लिए परिसंचरण कर्मचारी देखें

en: Item checked in
hi: चैकइन की गई आइटम

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
hi: तुम %s. के रूप में लॉग इन कर रहे हैं

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
hi: इस आइटम को एकत्र करने के लिए आपके खाते में एक होल्ड शुल्क लगाया गया था.

en: Sorry
hi: खेद

en: The userid
hi: यूजर आईडी

en: was not found in the database. Please try again.
hi: डेटाबेस में नहीं मिला था। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Check out, return, or renew an item:
hi: किसी आइटम को चेक आउट करें, वापस करें या नवीनीकृत करें:

en: Check out or renew an item:
hi: चैंक आउट या आइटम का नवीनीकरण करें:

en: Scan a new item or enter its barcode:
hi: एक नए आइटम स्कैन या उसके बारकोड दर्ज करें:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
hi: चेकआउट (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
hi: %s होल्डस (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
hi: %s (%s). %s %s %s. %s पर देय %s

en: Checked out:
hi: चेकआउट:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
hi: के लिए निर्गम %s

en: Checked out on
hi: निर्गम पर

en: NEW
hi: नया

en: Issue renews
hi: आइटम नवीनीकृत

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
hi: यह ऑन-साइट चेकआउट है, यह नवीनीकृत नहीं किया जा सकता.

en: This item cannot yet be renewed.
hi: इस आइटम को अभी तक नवीनीकृत नहीं किया जा सकता है।

en: No renewals allowed
hi: नवीकरण अनुमति नही

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
hi: मद वापसी

en: This item is scheduled for automatic renewal
hi: यह आइटम स्वचालित नवीकरण के लिए निर्धारित है

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
hi: %sहाँ%sनही%s

en: Show your checkouts
hi: अपने चेकआउट दिखाएं

en: You currently have nothing checked out.
hi: आप वर्तमान में कुछ भी नहीं है बाहर की जाँच की.

en: You currently have no pending holds.
hi: वर्तमान में आपके पास कोई लंबित होल्ड नहीं है।

en: Please enter your card number:
hi: कृपया अपना कार्ड नंबर दर्ज करें:

note: SCRIPT
en: End session
hi: सत्र अंत

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
hi: प्रिंट रसीद और अंत सत्र

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
hi: आप एक रसीद प्रिंट करना चाहेंगे

en: Search suggestions
hi: खोज सुझाव

en: Suggestions
hi: सुझाव

en: Did you mean:
hi: क्या आपका मतलब था:

en: Sorry, no suggestions.
hi: क्षमा करें, सुझाव नही

en: MARC Card View
hi: मार्क कार्ड देखें

en: MARC View
hi: मार्क देखें
