Koha 23.11.09.000 - en to hi translation catalogue (1710 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
hi: त्रुटि: इस आईडी के लिए उपलब्धता प्राप्त नहीं कर सका

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Not for loan
hi: नहीं ऋण के लिए

en: not available
hi: उपलब्ध नहीं है

en: Checked out
hi: चेकआउट

en: Item lost
hi: मद खो दिया

en: Item withdrawn
hi: आइटम वापस

en: Item damaged
hi: मद क्षतिग्रस्त

en: In transit
hi: पारगमन में

en: On hold
hi: होल्ड पर

en: available
hi: उपलब्ध

en: alto
hi: आल्टो

en: baritone
hi: मध्यम आवाज़

en: bass
hi: बास

en: child alto
hi: बाल अल्टों

en: child soprano
hi: बाल सोप्रानो

en: countertenor
hi: काउंटरटीनॉर

en: child voice
hi: बाल आवाजें

en: man's voice
hi: आदमी की आवाज

en: mezzo-soprano
hi: मेज़ो-सोप्रानो

en: reciting child's voice
hi: बच्चे की आवाज का पाठ करना

en: reciting voice
hi: आवाज पढ़ना

en: reciting man's voice
hi: आदमी की आवाज पढ़ना

en: reciting woman's voice
hi: महिला की आवाज पढ़ना

en: soprano
hi: सोप्रानो

en: tenor
hi: पुरुष (गायक) का उच्‍च स्‍वर

en: voice - unspecified
hi: आवाज - अनिर्दिष्ट

en: woman's voice
hi: महिला की आवाज

en: voice - other
hi: आवाज - अन्य

en: bassoon
hi: अलगोजा

en: basset-horn
hi: बासट-हॉर्न

en: bagpipe
hi: बैगपाइप

en: clarinet
hi: शहनाई

en: cromorne
hi: क्रोमर्न

en: double bassoon
hi: डबल बेसून

en: didjeridu
hi: डिडिएरिडो

en: dulcian
hi: पुनर्जागरण वुडविंड इंस्ट्रूमेंट

en: dvojnice
hi: डुप्लिकेट

en: english horn
hi: अंग्रेजी हॉर्न

en: flageolet
hi: शहनाई

en: fife
hi: मुरली

en: flute
hi: बांसुरी

en: tabor pipe
hi: ताबोर पाइप

en: gemshorn
hi: मणि

en: hornpipe
hi: हानपैप

en: mouth organ
hi: माउथ ऑर्गन

en: musette
hi: एक प्रकार का मसक बाजा

en: ney
hi: नेय

en: oboe d'amore
hi: ओबाउ डी अमोर

en: oboe
hi: ओबाउ

en: oboe da caccia
hi: ओबाउ दा कैसिया

en: piccolo
hi: छोटा पियानो

en: pommer
hi: पॉमर

en: panpipes
hi: पैन पाइप

en: racket
hi: रैकेट

en: recorder
hi: रिकॉर्डर

en: rothophone
hi: रोथोफोन

en: saxophone
hi: सैक्सोफोन

en: shakuhachi
hi: शकुहाची

en: zurna
hi: उपनाम

en: sarrusophone
hi: सरसोफोन उपकरण

en: sordun
hi: सॉर्डन

en: woodwind - unspecified
hi: वुडविंड - अनिर्दिष्ट

en: vox humana
hi: स्वर मानवीयता

en: woodwind - other
hi: वुडविंड - अन्य

en: alphorn
hi: अल्फॉर्न

en: bombardon
hi: बमबारी

en: bersag horn
hi: बर्गासग हॉर्न

en: bugle
hi: बिगुल

en: carnyx
hi: कार्नेक्स

en: cow horn
hi: गाय के सींग

en: clarion
hi: बिगुल

en: cornet
hi: ध्वजवाहक

en: cornett
hi: ध्वजवाहक

en: duplex
hi: दोहरा

en: euphonium
hi: यूफोनियम

en: hunting horn
hi: शिकार करते समय बजाया जाने वाला हॉर्न

en: horn
hi: भोंपु

en: herald's trumpet
hi: हेराल्ड की तुरही

en: keyed bugle
hi: चाबी वाला बिगुल

en: oliphant
hi: ओलीफेंट

en: ophicleide
hi: ओफिकलाइड

en: post horn
hi: पोस्ट हॉर्न

en: russian horn
hi: रूसी हॉर्न

en: serpent
hi: सेरपेंट

en: shofar
hi: शोफर

en: trombone
hi: तुरही

en: trumpet
hi: तुरहियां

en: tuba
hi: अरगन बाजे का पर्दा

en: brass - unspecified
hi: पीतल - अनिर्दिष्ट

en: valved bugle
hi: वाल्व बिगुल

en: wagner tuba
hi: वैगनर टुबा

en: brass - other
hi: पीतल - अन्य

en: arpeggione
hi: arpeggio

en: baryton
hi: बैरीटन

en: bassett
hi: बैसेट

en: bumbass
hi: बॉल बास

en: crwth
hi: उभार

en: double bass
hi: डबल-बास

en: five-string double bass
hi: फाइव-स्ट्रिंग डबल बास

en: fiddle, viol (family)
hi: बेला, हिंसा (परिवार)

en: lira da braccio
hi: लीरा दा ब्रेक्सियो

en: lirone
hi: लिरोन

en: keyed fiddle
hi: कीड वायलिन

en: octobass
hi: ऑक्टोबास

en: kit
hi: किट

en: psalmodicon
hi: स्तोत्र

en: rebec
hi: रिबेक

en: trumpet marine
hi: तुरही समुद्री

en: strings, bowed - unspecified
hi: तार, झुका हुआ - अनिर्दिष्ट

en: viola
hi: वाइला

en: cello
hi: सेलो

en: violone
hi: वायोलोन

en: viol
hi: वियोल

en: violin
hi: वायलिन

en: strings, bowed - other
hi: तार, झुके हुए - अन्य

en: archlute
hi: धनुषाकार

en: harp-psaltery
hi: वीणा स्तोत्र

en: barbitos
hi: बारबिटोस

en: biwa
hi: मारना

en: banjo
hi: बैंजों

en: balalaika
hi: बालालय्का

en: bouzouki
hi: बौज़ौकी

en: cittern
hi: नागरिक

en: citole
hi: उल्लेख

en: cobza
hi: कोबज़ा

en: guitar
hi: गिटार

en: harp
hi: वीणा

en: hawaiian guitar
hi: हवाई गिटार

en: Irish harp
hi: आयरिश वीणा

en: kithara
hi: किथारा

en: kora
hi: कोरा

en: koto
hi: कोटो

en: lute (family)
hi: ल्यूट (परिवार)

en: lyre-guitar
hi: लिरे-गिटार

en: lute
hi: ल्यूट

en: mandolin
hi: सारंगी की तरह का एक बाजा

en: mandore
hi: मंडोर

en: pipa
hi: पाइपा

en: psaltery
hi: वीणा

en: phorminx
hi: फोर्मिंक्स

en: qānūn
hi: क़ानुन वाद्य यंत्र

en: shamisen
hi: शमीसेन

en: sitār
hi: सितार

en: theorbo
hi: गर्दन के साथ एक बड़ा वीणा

en: tanbur
hi: तनबुर

en: oud
hi: औद

en: ukulele
hi: उकुलेले गिटार

en: strings, plucked - unspecified
hi: स्ट्रिंग्स, प्लक - अनिर्दिष्ट

en: zither
hi: ज़िथर

en: strings, plucked - other
hi: स्ट्रिंग्स, प्लक - अन्य

en: accordion
hi: अकॉर्डियन

en: celesta
hi: सेलेस्टे

en: clavichord
hi: क्लाविकोर्ड

en: claviorgan
hi: क्लैविऑर्गन

en: clavicytherium
hi: क्लैविसीथेरियम

en: fortepiano
hi: पियानो

en: glockenspiel
hi: झंकार

en: harmonium
hi: हरमोनियम बाजा

en: harpsichord
hi: हार्पसीकोर्ड

en: melopiano
hi: मेलोपियानो

en: organ
hi: अंग

en: piano
hi: पियानो

en: plucked string keyboard
hi: प्लक्ड स्ट्रिंग कीबोर्ड

en: regals
hi: रीगल

en: sirenion
hi: सायरनियन

en: sostenente piano
hi: सोस्टेनेंटे पियानो

en: spinet
hi: स्पाईनेट

en: keyboard - unspecified
hi: कीबोर्ड - अनिर्दिष्ट

en: virginal
hi: कीबोर्ड के समानांतर स्ट्रिंग्स वाला एक प्रारंभिक स्पिनेट

en: keyboard - other
hi: कीबोर्ड - अन्य

en: aeolian bells
hi: एओलियन बेल्स

en: arabian drum
hi: अरबी ड्रम

en: agogo
hi: एगोगो

en: anvil
hi: निहाई

en: boobams
hi: बूबम्स

en: bass drum
hi: पीतल के यंत्र

en: bells
hi: घंटीय़ाँ

en: bongos
hi: बोंगो

en: metal bells plate
hi: धातु की घंटी की थाली

en: castanets
hi: कैस्टनीटस

en: cabaca
hi: काबाका

en: chinese cymbals
hi: चीनी झांझ

en: conga
hi: कांगा

en: chains
hi: चेन

en: dulcimer
hi: पियानो के प्रकार का छोटा वक्स बाजा

en: crash cymbal
hi: दुर्घटना झांझ

en: claves
hi: क्लेव

en: cowbell
hi: काऊबेल

en: cymbal
hi: झांझ

en: drum
hi: ढ़ोल

en: drums
hi: ढ़ोल

en: finger cymbals
hi: उंगली झांझ

en: friction drum
hi: घर्षण ड्रम

en: flexatone
hi: फ्लेक्सटोन

en: gun
hi: बंदूक

en: gong
hi: घंटा

en: güiro
hi: गुइरो

en: handbell
hi: हाथ की घंटी

en: hi-hat
hi: हाय टोपी

en: jembe
hi: रद्द

en: jingles
hi: जिंगल

en: lithophone
hi: लिथोफोन

en: lujon
hi: लूजॉन

en: marimba
hi: मेरिमबा

en: military drum
hi: सैन्य ड्रम

en: metallophone
hi: मेटलफोन

en: nail violin
hi: कील वायलिन

en: ratchet
hi: रेटचेट

en: rain stick
hi: रैन स्टिक

en: roto-toms
hi: रोटो-टॉम्स

en: sizzle cymbals
hi: सिज़ल सिम्बल इंस्ट्रूमेंट

en: sound-effect instrument
hi: ध्वनि प्रभाव यंत्र

en: slit-drum
hi: भट्ठा ड्रम

en: sistrum
hi: सिस्ट्रम

en: siren
hi: भोंपू

en: sandpaper
hi: सैंडपेपर

en: sound sculpture
hi: ध्वनि मूर्तिकला

en: steel drum
hi: स्टील ड्रम

en: switch whip
hi: स्विच चाबुक

en: tabor
hi: ताबोर

en: turkish crescent
hi: तुर्की वर्धमान

en: temple block
hi: मंदिर ब्लॉक

en: tuned gong
hi: गोंग पूर्वी एशिया और दक्षिण पूर्व एशिया में उत्पन्न होने वाला एक तबला वाद्य यंत्र है।

en: timpani
hi: टिमपनी

en: triangle
hi: त्रिकोण

en: thunder machine
hi: थंडर मशीन

en: tarol
hi: टैरोल

en: tambourine
hi: टैम्बोरिन

en: tom-tom
hi: टॉम-टॉम

en: percussion - unspecified
hi: ताल वाद्य यंत्र- अनिर्दिष्ट

en: vibraphone
hi: ट्यून्ड मेटल बार्स की एक डबल पंक्ति के साथ एक म्यूजिकल पर्क्यूशन इंस्ट्रूमेंट

en: vibra-slap
hi: वाइब्रा-थप्पड़

en: whip
hi: कोड़ा

en: wind machine
hi: पवन मशीन

en: woodblocks
hi: लकड़ी के ब्लॉक

en: xylorimba
hi: ज़ाइलोरिम्बा

en: xylophone
hi: जाइलोफोन

en: percussion - other
hi: ताल वाद्य यंत्र - अन्य

en: computer
hi: कंप्यूटर

en: computerized musical station
hi: कम्प्यूटरीकृत संगीत स्टेशन

en: computerized tape
hi: कम्प्यूटरीकृत टेप

en: digital space device
hi: डिजिटल स्पेस डिवाइस

en: electro-acoustic device
hi: विद्युत-ध्वनिक उपकरण

en: live electronic
hi: लाइव इलेक्ट्रॉनिक

en: lyricon
hi: लाइरीकोन

en: meta-instrument
hi: मेटा-इंस्ट्रूमेंट

en: multimedial device
hi: मल्टीमीडिया डिवाइस

en: oscillator
hi: ऑसिलेटर

en: space device
hi: अंतरिक्ष उपकरण

en: synthesizer
hi: सिंथेसाइज़र

en: tape
hi: टेप

en: theremin
hi: थेरेमिन

en: electronic - non specified
hi: इलेक्ट्रॉनिक - गैर निर्दिष्ट

en: electronic - other
hi: इलेक्ट्रॉनिक - अन्य

en: aeolian harp
hi: ऐओलियन वीणा

en: barrel organ
hi: बैरल ऑर्गन

en: bullroarer
hi: बुलरोअर्स

en: musical bow
hi: संगीतमय धनुष

en: musical box
hi: संगीत बक्सा

en: chekker
hi: चेकर

en: musical clock
hi: संगीतमय घड़ी

en: continuo
hi: अविरल

en: glassharmonika
hi: ग्लास हारमोनिका

en: glass trumpet
hi: कांच की तुरही

en: harmonica
hi: हारमोनिका

en: hurdy-gurdy
hi: हर्डी बाजा

en: jew's harp
hi: यहूदी की वीणा

en: lamellaphone
hi: लामेल्लाफोन

en: monochord
hi: एकतंत्री वाद्य

en: melodica
hi: मेलोडिका

en: mirliton
hi: मर्लिटन

en: melodic instrument
hi: मेलोडिक इंस्ट्रूमेंट

en: musical saw
hi: संगीतमय आरी

en: ocarina
hi: ओकारिना

en: polyphonic instrument
hi: पॉलीफोनिक उपकरण

en: player piano
hi: प्लेयर पियानो

en: rabāb
hi: रबाब

en: swanee whistle
hi: स्वानी सीटी

en: tuning-fork
hi: ट्यूनिंग कांटा

en: instrument - non specified
hi: उपकरण - निर्दिष्ट नहीं

en: instrument or voice - non specified
hi: साधन या आवाज - गैर निर्दिष्ट

en: wind instrument
hi: हवा के उपकरण

en: whistle
hi: सीटी

en: other
hi: अन्य

en: children's choir
hi: बच्चों का गाना बजानेवालों

en: men's choir
hi: पुरुषों की गायन मंडली

en: mixed choir
hi: मिश्रित गाना बजानेवालों

en: reciting choir
hi: गाना बजानेवालों का गायन

en: choir - unspecified
hi: गाना बजानेवालों - अनिर्दिष्ट

en: vocal ensemble
hi: स्वर समूह

en: women's choir
hi: महिला गायन मंडली

en: choir - other
hi: गाना बजानेवालों - अन्य

en: band
hi: बैंड

en: big band
hi: बड़ा बैंड

en: brass band
hi: ब्रास बैंड

en: chamber orchestra
hi: चैंबर आर्केस्ट्रा

en: combo
hi: कॉम्बो

en: dance orchestra
hi: नृत्य ऑर्केस्ट्रा

en: full orchestra
hi: पूर्ण ऑर्केस्ट्रा

en: gamelan
hi: गमेलन

en: instrumental ensemble
hi: वाद्य यंत्र

en: vocal and instrumental ensemble
hi: वोकल या इंस्ट्रुमेंटल एनसेंबल

en: jazz band
hi: जाज बैंड

en: percussion orchestra
hi: तालवाद्य आर्केस्ट्रा

en: ragtime band
hi: रैगटाइम बैंड

en: steel band
hi: स्टील बैंड

en: string orchestra
hi: स्ट्रिंग ऑर्केस्ट्रा

en: orchestra - unspecified
hi: ऑर्केस्ट्रा - अनिर्दिष्ट

en: wind orchestra
hi: पवन आर्केस्ट्रा

en: orchestra - other
hi: ऑर्केस्ट्रा - अन्य

en: live electronic conductor
hi: लाइव इलेक्ट्रॉनिक कंडक्टर

en: choir conductor, chorus master
hi: गाना बजानेवालों कंडक्टर, कोरस मास्टर

en: conductor
hi: संवाहक

en: light conductor
hi: प्रकाश संवाहक

en: conductor - other
hi: संवाहक - अन्य

en: acrobat
hi: एक्रोबेट

en: child actor
hi: बाल अभिनेता

en: silent actor
hi: मूक अभिनेता

en: actor
hi: अभिनेता

en: actress
hi: अभिनेत्री

en: dancer
hi: नर्तकी

en: light engineer
hi: प्रकाश इंजीनियर

en: sound engineer
hi: साउंड इंजीनियर

en: juggler
hi: बाजीगर

en: mime
hi: माइम

en: walk-on part
hi: चलने वाला भाग

en: performer - other
hi: कलाकार - अन्य

[ctx: tessitura]
en: sopranino
hi: सोप्रानो

[ctx: tessitura]
en: soprano
hi: सोप्रानो

[ctx: tessitura]
en: alto
hi: आल्टो

[ctx: tessitura]
en: tenor
hi: पुरुष (गायक) का उच्‍च स्‍वर

[ctx: tessitura]
en: baritone
hi: मध्यम आवाज़

[ctx: tessitura]
en: bass
hi: बास

[ctx: tessitura]
en: contrabass
hi: कॉन्ट्राबास

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
hi: उप-कॉन्ट्राबास

[ctx: tessitura]
en: sopracute
hi: सोप्राक्यूट यंत्र

[ctx: tessitura]
en: high
hi: उच्च

[ctx: tessitura]
en: medium
hi: माध्यम

[ctx: tessitura]
en: low
hi: निम्न

[ctx: tessitura]
en: prepared
hi: तैयार किया

[ctx: music]
en: one hand
hi: एक हाथ

[ctx: music]
en: two players on one instrument
hi: एक उपकरण पर दो खिलाड़ी

[ctx: music]
en: three hands
hi: तीन हाथ

[ctx: music]
en: four hands
hi: चार हाथ

[ctx: music]
en: six hands
hi: छह हाथ

[ctx: music]
en: eight hands
hi: आठ हाथ

[ctx: music]
en: B flat
hi: बी फ्लैट

[ctx: music]
en: C
hi: सी

[ctx: music]
en: D
hi: डी

[ctx: music]
en: E
hi: ई

[ctx: music]
en: F
hi: एफ

[ctx: music]
en: G
hi: जी

[ctx: music]
en: B
hi: बी

[ctx: music]
en: E flat
hi: ई फ्लैट

[ctx: music]
en: A flat
hi: फ्लैट

[ctx: music]
en: D flat
hi: डी फ्लैट

[ctx: music]
en: F sharp
hi: एफ तेज

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
hi: वाद्ययंत्र गैर-मानक तरीके से बजाया जाता है

[ctx: music]
en: non standard string number
hi: गैर मानक स्ट्रिंग संख्या

en: electric
hi: इलेक्ट्रिक

en: electronic
hi: इलेक्ट्रोनिक

en: midi
hi: मिडी

en: amplified
hi: प्रवर्धित

en: recorded
hi: रिकॉर्डेड

en: antiquity
hi: पुरातनता

en: ethnic, traditional
hi: जातीय, पारंपरिक

en: ad libitum
hi: एड लिबिटम

en: may take place of the preceding code / alternative
hi: पूर्ववर्ती कोड/विकल्प का स्थान ले सकता है

en: used by the same player as the preceding code
hi: पिछले कोड के रूप में उसी खिलाड़ी द्वारा उपयोग किया जाता है

en: Basket ID (internal)
hi: बास्केट आईडी (आंतरिक)

en: Biblio number (internal)
hi: Biblio संख्या (आंतरिक)

en: Fund ID (internal)
hi: कोष आईडी (आंतरिक)

en: Not used (deprecated)
hi: उपयोग नहीं किया (पदावनत)

en: Cancellation reason
hi: रद्द करने का कारण

en: Borrower number of creator
hi: उधारकर्ता निर्माता की संख्या

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Cancellation date
hi: रद्द करने की तारीख

en: Date received
hi: प्राप्ति दिनांक

en: Discount
hi: छूट

en: Budgeted cost, tax excl.
hi: बजट लागत, कर अति.

en: Budgeted cost, tax incl.
hi: बजट लागत, कर सहित

en: Budgeted cost
hi: बजट लागत

en: Creation date
hi: निर्माण दिनांक

en: Estimated delivery date
hi: अनुमानित डिलीवरी तिथि

en: Invoice ID (internal)
hi: चालान नंबर (आंतरिक)

en: Line item ID (EDIFACT)
hi: लाइन आइटम आईडी (EDIFACT)

en: Vendor price
hi: विक्रेता मूल्य

en: Internal note
hi: आंतरिक नोट

en: Vendor note
hi: विक्रेता टिप्पणी

en: Order number
hi: आदेश संख्या

en: Order status
hi: आदेश स्थिति

en: Parent order number (internal)
hi: मूल आदेश संख्या (आंतरिक)

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Quantity received
hi: मात्रा प्राप्त

en: Replacement price
hi: प्रतिस्थापन मूल्य

en: Retail price, tax excl.
hi: खुदरा मूल्य, कर अतिरिक्त

en: Retail price, tax incl.
hi: खुदरा मूल्य, कर सहित

en: Retail price
hi: खुदरा मूल्य

en: Not used
hi: उपयोग नहीं किया

en: Statistic 1
hi: सांख्यिकी 1

en: Statistic 2
hi: सांख्यिकी 2

en: Subscription ID (internal)
hi: बिब्लियो आईडी (आंतरिक)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
hi: विक्रेता संदर्भ संख्या (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
hi: विक्रेता संदर्भ क्वालीफायर (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
hi: विक्रेता रिपोर्ट (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
hi: कर दर बैकअप (पदावनत)

en: Tax rate on order
hi: आदेश पर कर दर

en: Tax rate on receive
hi: प्राप्ति पर कर दर

en: Tax value backup (deprecated)
hi: कर मूल्य बैकअप (पदावनत)

en: Tax amount on order
hi: आदेश पर कर राशि

en: Tax amount on receive
hi: प्राप्ति पर कर राशि

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैंप

en: Uncertain price
hi: अनिश्चित मूल्य

en: Actual cost, tax excl.
hi: वास्तविक भुगतान टैक्स अति.

en: Actual cost, tax incl.
hi: वास्तविक लागत टैक्स सहित

en: Actual cost
hi: वास्तविक लागत

en: Address
hi: पता

en: Address 2
hi: पता 2

en: Alternate contact: Address
hi: वैकल्पिक संपर्क पता

en: Alternate contact: Address 2
hi: वैकल्पिक संपर्क पता 2

en: Alternate contact: City
hi: वैकल्पिक संपर्कः नगर

en: Alternate contact: Country
hi: वैकल्पिक संपर्कः देश

en: Alternate contact: First name
hi: वैकल्पिक संपर्कछ प्रथम नाम

en: Alternate contact: Phone
hi: वैकल्पिक संपर्कः फोन

en: Alternate contact: State
hi: वैकल्पिक संपर्कः राज्य

en: Alternate contact: Surname
hi: वैकल्पिक संपर्कः कुलनाम

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
hi: वैकल्पिक संपर्कः ZIP/पोस्टल कोड

en: Data anonymization flag
hi: आंकड़ा अनामीकरण ध्वज

en: Authentication method
hi: प्रमाणन विधि

en: Allow auto-renewals
hi: ऑटो नवीनीकरण की अनुमति दें

en: Alternate address: Address
hi: वैकल्पिक पता: पता

en: Alternate address: Address 2
hi: वैकल्पिक पताः पता 2

en: Alternate address: City
hi: वैकल्पिक पताः नगर

en: Alternate address: Country
hi: वैकल्पिक पताः देश

en: Alternate address: Email
hi: वैकल्पिक पताः ईमेल

en: Alternate address: Phone
hi: वैकल्पिक पताः फोन

en: Alternate address: State
hi: वैकल्पिक पताः राज्य

en: Alternate address: Street number
hi: वैकल्पिक पताः गली नंबर

en: Alternate address: Street type
hi: वैकल्पिक पताः गली प्रकार

en: Alternate address: ZIP/Postal code
hi: वैकल्पिक पताः ZIP/पोस्टल कोड

en: Circulation note
hi: परिसंचालन ध्यान दें:

en: Borrower number
hi: उधारकर्ता संख्या

en: Home library
hi: होम लाइब्रेरी

en: Card number
hi: कार्ड संख्या

en: Patron category
hi: संरक्षक वर्ग

en: Check for previous checkouts
hi: पिछला चैकआउट के लिए जाँच

en: City
hi: नगर

en: Alternate contact: Note
hi: वैकल्पिक संपर्कः टिप्पणी

en: Alternate contact: Title
hi: वैकल्पिक संपर्कः शीर्षक

en: Country
hi: देश

en: Account renewal date
hi: खाता नवीकरण तिथि

en: Registration date
hi: पंजीकरण तिथि

en: Expiry date
hi: समाप्ति तिथि

en: Date of birth
hi: जन्म तिथि

en: Restricted [until] flag
hi: प्रतिबंधित [जब तक] झंडा

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Primary email
hi: प्राथमिक ईमेल

en: Secondary email
hi: माध्यमिक ईमेल

en: Fax
hi: फैक्स

en: First name
hi: प्रथम नाम

en: System permissions
hi: सिस्टम अनुमतियाँ

en: Gone no address flag
hi: गया हुआ नहीं पता झंडा

en: Initials
hi: आद्याक्षरः

en: Preferred language for notices
hi: नोटिस के लिए पसंदीदा भाषा

en: Last activity date
hi: अंतिम गतिविधि तिथि

en: Number of failed login attempts
hi: विफल लॉगिन प्रयासों की संख्या

en: Lost card flag
hi: खोया कार्ड झंडा

en: Middle name
hi: मध्य नाम

en: Other phone
hi: अन्य फोन

en: OPAC note
hi: OPAC ध्यान दें

en: Other name
hi: अन्य नाम

en: Overdrive auth token
hi: ओवरड्राइव प्रामाणिक टोकन

en: Password expiration date
hi: पासवर्ड समाप्ति तिथि

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Primary phone
hi: प्राथमिक फ़ोन

en: Secondary phone
hi: माध्यमिक फोन

en: Primary contact method
hi: प्राथमिक संपर्क विधि

en: Show checkouts to guarantor
hi: गारंटर को चेकआउट दिखाएं

en: Show fines to guarantor
hi: गारंटर को जुर्माना दिखाएं

en: Privacy settings
hi: गोपनीयता सेटिंग

en: Pronouns
hi: सर्वनाम

en: Protected
hi: संरक्षित

en: Relationship
hi: संबन्ध

en: Secret (2FA)
hi: गुप्त (2FA)

en: Gender
hi: लिंग

en: SMS provider ID (internal)
hi: एसएमएस प्रदाता आईडी (आंतरिक)

en: Mobile phone number
hi: मोबाइल फोन नंबर

en: Sort 1
hi: छटाई 1

en: Sort 2
hi: छटाई 2

en: State
hi: राज्य

en: Street number
hi: गली नंबर

en: Street type
hi: गली प्रकार

en: Surname
hi: उपनाम

en: Salutation
hi: संबोधन

en: Last update date
hi: अंतिम अद्यतन तिथि

en: Username
hi: प्रयोक्ता नाम:

en: ZIP/Postal code
hi: जिप/डाक कोड

en: Barcode
hi: बारकोड

en: Biblio item number (internal)
hi: बिब्लियो आइटम नंबर (आंतरिक)

en: Bookable
hi: बुक करने योग्य

en: Source of acquisition
hi: अधिग्रहण के स्रोत

en: Collection
hi: संग्रह

en: Koha normalized classification for sorting
hi: कोहा छँटाई के लिए सामान्यीकृत वर्गीकरण

en: Source of classification or shelving scheme
hi: वर्गीकरण का स्त्रोत या शेल्विग योजना

en: Coded location qualifier
hi: कोडित स्थान क्वालीफायर

en: Copy number
hi: कापी नंबर

en: Damaged status
hi: क्षतिग्रस्त स्तर

en: Damaged on
hi: पर क्षतिग्रस्त

en: Date acquired
hi: दिनांक को प्राप्त

en: Date last checked out
hi: आइटम  अंतिम चेक आउट

en: Date last seen
hi: पिछले देखा दिनांक

en: Deleted on
hi: पर हटा दिया गया

en: Serial enumeraton/chronology
hi: सीरियल गणन/कालक्रम

en: Exclude from local holds priority
hi: स्थानीय होल्ड प्राथमिकता को छोड़कर

en: Current library
hi: वर्तमान लाइब्रेरी

en: Permanent library
hi: स्थाई लाइब्रेरी

en: Total checkouts
hi: कुल चैकआउट:

en: Call number
hi: कॉल नंबर

en: Lost status
hi: स्तर खोया

en: Lost on
hi: पर खोया

en: Public note
hi: सार्वजनिक टिप्पणी:

en: Koha item number (autogenerated)
hi: कोहा आइटम नंबर (स्वतः निर्मित)

en: Koha item type
hi: कोहा आइटम प्रकार

en: Total local uses
hi: कुल स्थानीय उपयोग

en: Shelving location
hi: शैल्विग स्थान

en: Materials specified
hi: सामग्री निर्दिष्ट

en: Additional subfields (XML)
hi: अतिरिक्त उपक्षेत्रों  (XML)

en: New status
hi: नई स्थिति

en: Due date
hi: नियत तारीख

en: Permanent shelving location
hi: स्थाई शेल्विग स्थान

en: Price
hi: मूल्य

en: Total renewals
hi: कुल नवीनीकरण

en: Price effective from
hi: मूल्य से प्रभावी

en: Total holds
hi: कुल होल्ड

en: Use restrictions
hi: उपयोग प्रतिबंध

en: Shelving control number
hi: शैल्विग नियंत्रण संख्या

en: Inventory number
hi: इन्वेंटरी संख्या

en: Modification date
hi: परिवर्धन की तारीख़

en: Uniform Resource Identifier
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता

en: Withdrawn status
hi: वापस ले लिया स्थिति

en: Withdrawn on
hi: को वापस ले लिया

en: Abstract
hi: सार

en: Author
hi: लेखक

en: Copyright date
hi: कॉपीराइट तिथि

en: Framework code
hi: फ्रेमवर्क कोड

en: Medium
hi: माध्यम

en: Notes
hi: नोट्स

en: Name of part/section of a work
hi: किसी कार्य के भाग/खंड का नाम

en: Number of part/section of a work
hi: किसी कार्य के भाग/खंड का नाम

en: Is a serial?
hi: एक सीरियल है?

en: Series title
hi: श्रृंखला शीर्षक

en: Remainder of title
hi: शीर्षक का अनुस्मारक

en: Title
hi: शीर्षक

en: Uniform title
hi: यूनिफॉर्म शीर्षक

en: Age restriction
hi: उम्र प्रतिबन्ध

en: Classification part
hi: वर्गीकरण भाग

en: Item part
hi: आइटम भाग

en: Call number suffix
hi: कॉल नंबर प्रत्यय

en: Series statement
hi: श्रृंखला विवरण

en: Series ISSN
hi: श्रृंखला ISSN

en: Series volume
hi: श्रृंखला खंड

en: EAN
hi: ईएएन

en: Edition responsibility
hi: संस्करण उत्तरदायित्व

en: Edition statement
hi: संस्करण विवरण

en: ISBN
hi: आईऍसबीऍन

en: ISSN
hi: आईएसएसएन

en: Biblio-level item type
hi: Biblio स्तर के आइटम प्रकार

en: Number
hi: संख्या

en: Number of pages
hi: पृष्ठों की संख्या

en: Place of publication
hi: प्रकाशन का स्थान

en: Publication date
hi: प्रकाशन तिथि

en: Publisher
hi: प्रकाशक

en: Size
hi: आकार

en: URL
hi: यूआरएल

en: Volume number
hi: खंड संख्या

en: Volume date
hi: खंड तिथि

en: Volume information
hi: खंड जानकारी

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Statistics date and time
hi: सांख्यिकी की तारीख और समय

en: Item number
hi: आइटम नंबर

en: SIP mode
hi: एसआईपी मोड

en: Transaction type
hi: लेनदेन प्रकार

en: Value
hi: मूल्य

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Location
hi: स्थान

en: Periodicity
hi: आवधिकता

en: Start date
hi: आरम्भ तिथि

en: Collection title
hi: संग्रह शीर्षक

en: Note
hi: नोट

en: Patron reason
hi: संरक्षक कारण

en: Search also for narrower subjects
hi: संकुचित विषयों के लिए भी खोजें

en: Search also for broader subjects
hi: व्यापक विषयों के लिए भी खोजें

en: Search also for related subjects
hi: संबंधित विषयों के लिए भी खोजें

en: Default
hi: डिफॉल्ट

en: vocal a cappella music
hi: वोकल ए कैपेला म्यूजिक

en: instrumental music
hi: वाद्य संगीत

en: vocal and instrumental music
hi: मुखर और वाद्य संगीत

en: electroacoustic music
hi: इलेक्ट्रोकॉस्टिक संगीत

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
hi: मिश्रित मीडिया संगीत (इलेक्ट्रोकॉस्टिक और अन्य मीडिया)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
hi: अपरिभाषित, परिवर्तनशील (जैसे पुनर्जागरण स्वर या वाद्य संगीत)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
hi: अन्य (जैसे सामान्य वस्तुएं या प्राकृतिक ध्वनियां)

en: Voices
hi: आवाजें

en: Woodwinds
hi: काष्ठ वाद्य

en: Brass instruments
hi: पीतल के यंत्र

en: Strings, bowed
hi: स्ट्रिंग्स, झुका हुआ

en: Strings, plucked
hi: स्ट्रिंग्स, प्लक किया हुआ

en: Keyboard
hi: कुंजीपट

en: Percussion
hi: टक्कर

en: Electric / electronic instruments and devices
hi: इलेक्ट्रिक / इलेक्ट्रॉनिक उपकरण और उपकरण

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
hi: विविध, अन्य, अनिर्दिष्ट उपकरण

en: Other performers
hi: अन्य कलाकार

en: Conductors
hi: संवाहक

en: Choruses
hi: कोरस

en: Orchestras, ensembles
hi: आर्केस्ट्रा, पहनावा

en: performers total
hi: कुल कलाकार

en: brass instruments
hi: पीतल के यंत्र

en: choirs
hi: गायक मंडलियों

en: wind instruments
hi: हवा के उपकरण

en: electro-acoustic instruments
hi: विद्युत ध्वनिक यंत्र

en: instruments total
hi: उपकरण कुल

en: solo instruments
hi: एकल वाद्य यंत्र

en: keyboard instruments
hi: कुंजीपटल यंत्र

en: solo voices
hi: एकल आवाज

en: miscellaneous, other instruments
hi: विविध, अन्य उपकरण

en: orchestras
hi: आर्केस्ट्रा

en: percussion instruments
hi: टक्कर के उपकरण

en: conductors
hi: संवाहक

en: bowed string instruments
hi: झुके हुए तार वाले वाद्य यंत्र

en: plucked string instruments
hi: प्लक्ड स्ट्रिंग इंस्ट्रूमेंट्स

en: voices total
hi: आवाज कुल

en: woodwind instruments
hi: वुडविंड इंस्ट्रूमेंट्स

en: choral voices
hi: कोरल आवाजें

en: ensemble instruments
hi: पहनावा उपकरण

en: devices, other performers
hi: डिवाइस, अन्य कलाकार

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
hi: महीनों के हिसाब से '{फंड}' की योजना बनाना

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
hi: आइटम प्रकारों के आधार पर '{फंड}' की योजना बनाना

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
hi: पुस्तकालय द्वारा '{निधि}' की योजना बनाना

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
hi: {प्रकार} द्वारा '{फंड}' की योजना बनाना

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: Andorra
hi: एंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Antigua & Deps
hi: एंटीगुआ और डिपस

en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: अज़रबैजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बंग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारुस

en: Belgium
hi: बेलजियम

en: Belize
hi: बेलीज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bhutan
hi: भुटान

en: Bolivia
hi: बोलिविया

en: Bosnia Herz.
hi: बोस्निया हर्ज़।

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Brunei
hi: ब्रुनेई

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina
hi: बुर्किना

en: Burundi
hi: बुरूंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Centr. Afr. Rep
hi: केंद्रीय अफ्रीका रिप.

en: Chad
hi: चाड

en: Chile
hi: चिले

en: China
hi: चीन

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Congo
hi: कोंगो

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Croatia
hi: क्रोसिया

en: Cuba
hi: क्योबा

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चैक रिपब्लिक

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: ज़िबूटी

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Rep.
hi: डोमिनिकन रिप।

en: East Timor
hi: ईस्ट तिमोर

en: Ecuador
hi: इक्वेडोर

en: Egypt
hi: मिस्र

en: El Salvador
hi: अल साल्वाडोर

en: Equator. Guinea
hi: भूमध्य रेखा।गिनी

en: Eritrea
hi: इरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्तोनिया

en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

en: Fiji
hi: फ़िजी

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: Gabon
hi: गैबॉन

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Ghana
hi: घाना

en: Greece
hi: यूनान

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होंडुरस

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Iran
hi: ईरान

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Israel
hi: इजराइल

en: Italy
hi: इटली

en: Ivory Coast
hi: आइवेरी कोस्ट

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Jordan
hi: जॉर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: केन्या

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Korea North
hi: कोरिया नॉर्थ

en: Korea South
hi: दक्षिण कोरिया

en: Kosovo
hi: कोसोवो

en: Kuwait
hi: कुवैत

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

en: Laos
hi: लाओस

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Libya
hi: लीबिया

en: Liechtenstein
hi: लिकटेंस्टाइन

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

en: Macedonia
hi: मैसेडोनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Isl.
hi: मार्शल इस्ल।

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया

en: Moldova
hi: मोलदोवा

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोज़ाम्बिक

en: Myanmar
hi: म्यांमार

en: Namibia
hi: नामिबिया

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड

en: New Zealand
hi: न्यूज़ीलैंड

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाउ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua N. Guinea
hi: पापुआ एन गिनी

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलिपींस

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Qatar
hi: कतर

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russian Fed.
hi: रूसी फेड।

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: St Kitts & Nev.
hi: सेंट किट्स एंड नेव।

en: St Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Saint Vincent
hi: सेंट विंसेंट

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मारिनो

en: Sao Tome
hi: साओ टोम

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Seychelles
hi: सेशल्स

en: Sierra Leone
hi: सेरा लिओन

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन आइस्लैंडस

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्ज़रलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Togo
hi: टोगो

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Trinidad & Tob.
hi: त्रिनिदाद और टोब,

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkey
hi: टर्की

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
hi: तुवालू

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: UAE
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: USA
hi: यूएसए

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

en: Venezuela
hi: वेनेज़ुएला

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: ज़िम्बाब्वे

en: Billing place
hi: बिलिंग स्थान

en: Contract name
hi: संविदा नाम

en: Delivery place
hi: वितरण स्थान

en: Entry date
hi: प्रवेश तिथि

en: Note for vendor
hi: विक्रेता के लिए नोट

en: Publication year
hi: प्रकाशन वर्ष

en: RRP
hi: आरआरपी

en: Account number
hi: खाता संख्या

en: Basket billing place
hi: बाल्केट बिलिंग स्थान

en: Basket delivery place
hi: बास्केट डिलीवरी स्थान

en: Basket group billing place
hi: बास्केट समूह बिलिंग स्थान

en: Basket group delivery place
hi: बास्केट समूह वितरण स्थान

en: Basket name
hi: बास्केट नाम

en: Contract number
hi: संविदा संख्या

en: Estimated cost tax excluded
hi: अनुमानित लागत कर अतिरिक्त

en: Estimated cost tax included
hi: अनुमानित लागत कर सहित

en: RRP tax excluded
hi: आरआरपी कर सहित

en: RRP tax included
hi: आरआरपी कर शामिल किया

en: Vendor name
hi: विक्रेता नाम

en: Vendor physical address
hi: विक्रेता भौतिक पता

en: Vendor postal address
hi: विक्रेता डाक पता

en: BASKET
hi: बास्केट

en: CLAIMED DATE
hi: दावा किया गया तिथि

en: CLAIMS COUNT
hi: दावों की गिनती

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
hi: अनुमानित वितरण तिथि

en: INFORMATION
hi: सूचना

en: INTERNAL NOTE
hi: आंतरिक नोट

en: ORDER DATE
hi: आर्डर की तारीख

en: TOTAL COST
hi: कुल लागत

en: VENDOR
hi: विक्रेता

en: VENDOR NOTE
hi: विक्रेता नोट

en: Checkouts
hi: चेकआउटस

en: Item type
hi: आइटम प्रकार

en: Not for loan status
hi: ऋण के लिए नहीं स्थिति

en: Serial enumeration
hi: सीरियल गणना

en: Amount
hi: राशि

en: Manager name
hi: प्रबंधक नाम

en: Patron card number
hi: संरक्षक कार्ड नंबर

en: Patron name
hi: संरक्षक नाम

en: Transaction date
hi: लेन देन की तारीख

en: Transaction library
hi: लेनदेन पुस्तकालय

en: Updated
hi: अधतन

en: Authorised by
hi: द्वारा अधिकृत

en: Basket num
hi: बास्केट सं.

en: Biblio number
hi: Biblio नंबर

en: Fund
hi: फंड

en: Total RRP
hi: कुल आरआरपी

en: Total cost
hi: कुल लागत

en: Item is checked out
hi: आइटम चैक आउट है

en: Item does not belong to your library
hi: आइटम आपके पुस्तकालय से संबंधित नहीं है

en: Item has a waiting hold
hi: आइटम का वेटिंग होल्ड है

en: Item has linked analytics
hi: आइटम ने एनालिटिक्स को जोड़ा है

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
hi: इस पर ब्बिलियो-स्तर के होल्ड के साथ ग्रंथ सूची के लिए अंतिम आइटम

en: Unknown reason
hi: अज्ञात कारण

en: Mana Knowledge Base reports search
hi: माना ज्ञान आधार रिपोर्ट खोज

en: Reports
hi: रिपोर्टों

en: Koha
hi: कोहा

en: ({age} year) | ({age} years)
hi[0]: ({age} वर्ष)
hi[1]: ({age} वर्षों)

en: Check out
hi: चेकआउट

en: Standard
hi: मानक

en: Full address
hi: पूर्ण पता

en: All emails
hi: सभी ईमेंल

en: All phones
hi: सभी फोन

en: Borrowernumber
hi: उधारकर्तासंख्या

en: Mobile phone
hi: मोबाइल फोन

en: Alternate street number
hi: वैकल्पिक गली नंबर

en: Alternate street type
hi: वैकल्पिक गली प्रकार

en: Alternate address
hi: वैकल्पिक पता

en: Alternate address line 2
hi: वैकल्पिक पता लाइन 2

en: Alternate city
hi: वैकल्पिक नगर

en: Alternate state
hi: वैकल्पिक राज्य

en: Alternate zip code
hi: वैकल्पिक जिप कोड

en: Alternate country
hi: वैकल्पिक देश

en: Alternate email
hi: वैकल्पिक ईमेल

en: Alternate phone
hi: वैकल्पिक फोन

en: Library (code)
hi: लाइब्रेरी (कोड)

en: Category (code)
hi: श्रेणी (कोड)

en: Gone no address
hi: कोई पता नहीं चला गया

en: Lost card
hi: खोया कार्ड

en: Restricted
hi: प्रतिबंधित

en: Restriction reason
hi: प्रतिबंधित कारण

en: Guarantor surname
hi: गारंटर उपनाम

en: Guarantor firstname
hi: गारंटर प्रथमनाम

en: Guarantor title
hi: गारंटर शीर्षक

en: Guarantor ID
hi: गारंटर आईडी

en: Guarantor relationship
hi: गारंटर संबन्ध

en: Permissions (code)
hi: अनुमतियाँ (कोड)

en: Contact note
hi: गारंटर टिप्पणी

en: Alternate contact first name
hi: वैकल्पिक संपर्क प्रथम नाम

en: Alternate contact surname
hi: वैकल्पिक संपर्क कुलनाम

en: Alternate contact address
hi: वैकल्पिक संपर्क पता

en: Alternate contact address 2
hi: वैकल्पिक संपर्क पता 2

en: Alternate contact city
hi: वैकल्पिक संपर्क नगर

en: Alternate contact state
hi: वैकल्पिक संपर्क राज्य

en: Alternate contact ZIP/postal code
hi: वैकल्पिक संपर्क जिप/पोस्टल कोड

en: Alternate contact country
hi: वैकल्पिक संपर्क देश

en: Alternate contact phone
hi: वैकल्पिक संपर्क फोन

en: SMS alert number
hi: एसएमएस अलर्ट नंबर

en: SMS provider
hi: एसएमएस प्रदाता

en: Privacy (code)
hi: गोपनीयता (कोड)

en: Guarantor can view checkouts
hi: गारंटर चेकआउट देख सकते हैं

en: Last updated
hi: अंतिम अद्यतन

en: Last seen
hi: पिछला देखा

en: Check previous checkout
hi: पिछले चैकआउट के लिए जाँच

en: Hide SQL code
hi: एसक्यूएल कोड छुपाएं

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Overdues
hi: अतिदेय

en: Suspension
hi: सस्पेंसन

en: Discharge
hi: डिस्चार्ज

en: Plugins
hi: प्लगइन

en: Tools
hi: उपकरण

en: Administration
hi: प्रशासन

en: About Koha
hi: कोहा के बारे में

en: Acquisitions
hi: अधिग्रहण

en: Add order
hi: आदेश जोड़े

en: Acquisition
hi: अधिग्रहण

en: Batch {batch_id}
hi: बैंच {batch_id}

en: Batch list
hi: बैच सूची

en: Order staged MARC records
hi: ऑर्डर स्टेज मार्क रिकॉर्ड्स

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
hi: बास्केट {basketname} ({basketnumber}) के लिए {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
hi: द्वारा बनाया गया:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
hi: के द्वारा प्रबंधित:

[ctx: noun]
en: Order
hi: आदेश

en: Basket grouping for '{vendor}'
hi: के लिए बास्केट समूहन '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
hi: बास्केट संपादित करें '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
hi: में बास्केट जोड़े {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
hi: विक्रेता के लिए खोज {vendor}

en: basket | baskets
hi[0]: बास्केट
hi[1]: बास्केटों

en: subscription | subscriptions
hi[0]: चंदा
hi[1]: चंदे

[ctx: basket created by]
en: Created by
hi: द्वारा बनाया गया

en: Cancel order
hi: आदेश रद्द

en: Basket {basketnumber}
hi: बास्केट {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
hi: मौजूदा आदेशों की डुप्लिकेट

en: EDIFACT messages
hi: EDIFACT संदेश

en: EDIFACT message display
hi: EDIFACT संदेश प्रर्दशन

en: Orders search
hi: आदेश खोज

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Order search
hi: आदेश खोज

en: Files
hi: फाइलस

en: Invoice
hi: चालान

en: Invoices
hi: चालानों

en: Late orders
hi: देर से आदेश

en: Change estimated delivery date
hi: अनुमानित डिलीवरी की तारीख बदलें

en: Change order vendor note
hi: आदेश विक्रेता नोट बदलें

en: Change order internal note
hi: आदेश आंतरिक नोट बदलें

en: Modify order details (line #{ordernumber})
hi: ऑर्डर विवरण को संशोधित करें (लाइन #{ordernumber})

en: New order
hi: नया आदेश

en: Duplicate warning
hi: डुप्लिकेट चेतावनी

en: Add order from a subscription
hi: एक सदस्यता से आदेश जोड़ें

[ctx: verb]
en: Order
hi: आदेश

en: Add order from a suggestion
hi: एक सुझाव से आदेश जोड़ें

en: Ordered
hi: आदेश दिया

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
hi: के लिए रसीद सारांश {vendor}, invoice {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
hi: के लिए रसीद सारांश {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
hi: से आदेश प्राप्त करना {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
hi: विक्रेता से शिपमेंट प्राप्त करें {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
hi: गणना रिकॉर्ड करें

en: Order details
hi: आदेश विवरण

en: Spent
hi: खर्च किया

en: Transfer order
hi: स्थानांतरण आदेश

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
hi: विक्रेता के लिए अनिश्चित कीमतों के साथ आदेश {vendor}

en: Orders with uncertain prices
hi: अनिश्चित कीमतों के साथ आदेश

en: Modify vendor issue {issue_number}
hi: विक्रेता इश्यू को संशोधित करें {issue_number}

en: New vendor issue
hi: नए विक्रेता इश्यू

en: Confirm deletion of vendor issue
hi: विक्रेता इश्यू विलोपन की पुष्टि करें

en: Vendor issues
hi: विक्रेता इश्यूज

en: Order from external source
hi: बाहरी स्रोत से आदेश

en: Modify field '{field_name}'
hi: फ़ील्ड को संशोधित करें '{field_name}'

en: New field
hi: नया क्षेत्र

en: Table '{table_name}'
hi: तालिका '{table_name}'

en: Additional fields
hi: अतिरिक्त उपक्षेत्र

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
hi: फ़ील्ड को संशोधित करें '{field_name}' तालिका के लिए '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
hi: तालिका के लिए नया क्षेत्र '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
hi: उन्नत संपादक शॉर्टकट

en: Modify budget '{budget_period_description}'
hi: बजट को संशोधित करें '{budget_period_description}'

en: New budget
hi: नया बजट

en: Duplicate budget
hi: डुप्लिकेट बजट

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
hi: बजट को हटा नहीं सकते '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
hi: बजट को हटाने की पुष्टि करें '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
hi: बन्द बजट '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
hi: बजट '{budget_period_description}' बंद किया

en: Budgets
hi: बजट

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
hi: बजट को हटाने की पुष्टि करें '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
hi: फंड को संशोधित करें '{fund_name}'

en: Modify fund
hi: फंड को संशोधित करें

en: Add fund to '{fund_parent}'
hi: में फंड जोड़ें '{fund_parent}'

en: New fund
hi: नया फंड

en: Funds for budget '{budget}'
hi: बजट के लिए धनराशि '{budget}'

en: Funds
hi: कोष

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
hi: कोष को हटाने की पुष्टि करें '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
hi: फंड के लिए '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
hi: फंड को संशोधित करें '{fund_name}' बजट के लिए '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
hi: फंड को विलोपन की पुष्टि करें '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
hi: अनुबंध को संशोधित करें {contractname}

en: New contract
hi: नया अनुबंध

en: Contracts of {vendor}
hi: के अनुबंध {vendor}

en: Data recorded
hi: डाटा रिकॉर्डेड

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
hi: अनुंबध को हटाने की पुष्टि करें '{contractnumber}'

en: Contract deleted
hi: अनुबंधित मिटाया गया

en: Contracts
hi: अनुबंध

[ctx: Budget planning]
en: by months
hi: महीनों द्वारा

[ctx: Budget planning]
en: by item types
hi: आइटम प्रकार द्वारा

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
hi: पुस्तकालयों द्वारा

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
hi: द्वारा {type}

en: Audio alerts
hi: ऑडियो अलर्ट

en: Edit subfields constraints
hi: सबफील्ड बाधाओं को संपादित करें

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
hi: उपक्षेत्र को हटाने की पुष्टि करें  '{subfield}'

en: Tag {tag}
hi: टैंग {tag}

en: '{authtypecode}' framework
hi: '{authtypecode}' फ्रेमवर्क

en: Default framework
hi: डिफ़ॉल्ट रूपरेखा

en: Authority types
hi: प्राधिकरण प्रकार

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
hi: सबफील्ड के विलोपन की पुष्टि करें '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
hi: टैग को संशोधित करें '{searchfield}'

en: New tag
hi: नया टैग

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
hi: टैग के विलोपन की पुष्टि करें '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
hi: टैग को संशोधित करें {searchfield}

en: {authtypecode} framework
hi: {authtypecode} फ्रेमवर्क

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
hi: प्राधिकरण के लिए मार्क फ्रेमवर्क '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
hi: डिफ़ॉल्ट प्राधिकरण मार्क फ्रेमवर्क

en: Modify authorized value
hi: अधिकृत मूल्य को संशोधित करें

en: New authorized value
hi: नया अधिकृत मूल्य

en: Authorized values for category {category_name}
hi: श्रेणी के लिए अधिकृत मूल्य {category_name}

en: New category
hi: नई श्रेणी

en: Authorized values
hi: अधिकृत मूल्यों

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
hi: प्राधिकरण प्रकार को संशोधित करें '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
hi: डिफ़ॉल्ट प्राधिकरण प्रकार को संशोधित करें

en: New authority type
hi: नया प्राधिकरण प्रकार

en: Authority type cannot be deleted
hi: प्राधिकरण प्रकार को हटाया नहीं जा सकता है

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
hi: प्राधिकरण प्रकार के विलोपन की पुष्टि करें '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
hi[0]: इस प्राधिकरण प्रकार का उपयोग {गणना} बार किया जाता है।
hi[1]: इस प्राधिकरण प्रकार का उपयोग {count}बार किया जाता है।

en: Details of job #{job_id}
hi: जॉब का विवरण #{job_id}

en: Jobs
hi: जॉब

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
hi: रूपरेखा को संशोधित करें '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
hi: नया रूपरेखा

en: Framework cannot be deleted
hi: फ्रेमवर्क को हटाया नहीं जा सकता है

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
hi: ढांचे के विलोपन की पुष्टि करें '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
hi: मार्क बिब्लियोग्राफिक फ्रेमवर्क

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
hi: फ्रेमवर्क के विलोपन की पुष्टि करें '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
hi: पुस्तकालय हस्तांतरण सीमा के लिए {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
hi: पुस्तकालय संशोधित करें '{library}'

en: New library
hi: नई लाइब्रेरी

en: Confirm deletion of library '{library}'
hi: लाइब्रेरी को हटाने की पुष्टि करें '{library}'

en: Libraries
hi: पुस्तकालयों

en: Modify cash register '{cash_register}'
hi: नकद रजिस्टर को संशोधित करें '{cash_register}'

en: New cash register
hi: नया नकदी रजिस्टर

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
hi: नकदी रजिस्टर की विलोपन की पुष्टि करें '{cash_register}'

en: Cash registers
hi: नकदी रजिस्टर

en: Modify category '{categorycode}'
hi: श्रेणी संशोधित करें '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
hi: श्रेणी को हटा नहीं सकते '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
hi: श्रेणी को हटाने की पुष्टि करें '{categorycode}'

en: Patron categories
hi: संरक्षक श्रेणियां

en: MARC bibliographic framework test
hi: मार्क बिब्लियोग्राफिक फ्रेमवर्क टेस्ट

en: Modify city '{city}'
hi: शहर संशोधित करें '{city}'

en: New city
hi: नया शहर

en: Confirm deletion of city '{city}'
hi: शहर को हटाने की पुष्टि करें '{city}'

en: Cities
hi: शहर

en: Modify classification source '{description}'
hi: वर्गीकरण स्रोत को संशोधित करें '{description}'

en: New classification source
hi: नया वर्गीकरण स्रोत

en: Modify filing rule '{description}'
hi: फाइलिंग नियम को संशोधित करें '{description}'

en: New filing rule
hi: नया दाखिल नियम

en: Modify splitting rule '{description}'
hi: विभाजन नियम को संशोधित करें '{description}'

en: New splitting rule
hi: नए विभाजन नियम

en: Classification configuration
hi: वर्गीकरण विन्यास

en: Clone circulation and fine rules
hi: क्लोन सर्कुलेशन और जुर्माना नियम

en: Circulation and fine rules
hi: परिसंचालन और जुर्माना नियम

en: Table settings
hi: तालिका सेटिंग

en: Modify credit type '{credit_type}'
hi: क्रेडिट प्रकार को संशोधित करें '{credit_type}'

en: New credit type
hi: नया क्रेडिट प्रकार

en: Credit types
hi: क्रेडिट प्रकार

en: {count} library limitation | {count} library limitations
hi[0]: {count} पुस्तकालय सीमा
hi[1]: {count} पुस्तकालय सीमाएँ

en: Curbside pickup
hi: कर्बसाइड पिकअप

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Sunday
hi: रविवार

en: Thursday
hi: गुरुवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Modify currency '{currency_name}'
hi: मुद्रा संशोधित करें '{currency_name}'

en: New currency
hi: नई मुद्रा

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
hi: मुद्रा को हटाने की पुष्टि करें '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
hi: मुद्राओं और विनिमय दरें

en: Modify debit type '{debit_type}'
hi: डेबिट प्रकार संशोधित करें '{debit_type}'

en: New debit type
hi: नया डेबिट प्रकार

en: Debit types
hi: डेबिट प्रकार

en: Modify desk
hi: डेस्क को संशोधित करें

en: New desk
hi: नई डेस्क

en: Confirm deletion of desk
hi: डेस्क को हटाने की पुष्टि करें

en: Desks
hi: डेस्क

en: Did you mean?
hi: क्या आपका मतलब यह था?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
hi: खाते को '{edi_account}' विक्रेता के लिए संशोधित करें '{vendor}'

en: New account
hi: नया खाता

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
hi: वेंडर के लिए '{edi_account}' के खाते की विलोपन की पुष्टि करें '{vendor}'

en: EDI accounts
hi: ईडीआई खाता

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
hi: उद्धरण

en: Modify library EAN '{ean}'
hi: लाइब्रेरी ईएएन को संशोधित करें '{ean}'

en: New library EAN
hi: नई लाइब्रेरी ईएएन

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
hi: '{library} के लिए ईएएन '{ean}' की विलोपन की पुष्टि करें?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
hi: ईएएन '{ean} को हटाने की पुष्टि करें?

en: Library EANs
hi: लाइब्रेरी ईएएनस

en: New identity provider domain
hi: नया पहचान प्रदाता डोमेन

en: Modify identity provider domain '{domain}'
hi: पहचान प्रदाता डोमेन को संशोधित करें '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
hi: के लिए पहचान प्रदाता डोमेन '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
hi: पहचान प्रदाता

en: Domains for '{identity_provider_code}'
hi: के लिए डोमेन '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
hi: के लिए नए पहचान प्रदाता डोमेन '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
hi: नए पहचान प्रदाता

en: Modify identity provider '{id_provider}'
hi: पहचान प्रदाता को संशोधित करें '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
hi: आइटम परिसंचरण अलर्ट

en: Modify search field '{field}'
hi: खोज क्षेत्र संशोधित करें '{field}'

en: New search field
hi: नए खोज क्षेत्र

en: Item search fields
hi: आइटम खोज क्षेत्र

en: Modify search field  '{field}'
hi: खोज फ़ील्ड को संशोधित करें  '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
hi: आइटम प्रकार को संशोधित करें '{item_type}'

en: New item type
hi: नई आइटम प्रकार

en: Cannot delete item type '{item_type}'
hi: आइटम प्रकार को हटा नहीं सकते '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
hi: आइटम प्रकार के विलोपन की पुष्टि करें '{item_type}'?

en: Data deleted
hi: हटाए गए आंकड़े

en: Item types
hi: आइटम प्रकार

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप आइटम प्रकार को हटाना चाहते हैं '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
hi: कोहा से मार्क मैपिंग

en: Library groups
hi: लाइब्रेरी समूह

en: Localization
hi: स्थानीयकरण

en: Record overlay rules
hi: रिकॉर्ड ओवरले नियम

[ctx: noun]
en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: Edit subfield constraints
hi: सबफील्ड बाधाओं को संपादित करें

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
hi: सबफील्ड के विलोपन की पुष्टि करें '{subfield}'?

en: Tag {tag} subfield structure
hi: टैग {tag} सबफील्ड संरचना

en: Tag {tag} subfield constraints
hi: टैग{tag} सबफील्ड बाधाएं

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
hi: टैग{tag} सबफील्ड संरचना (फ्रेमवर्क {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
hi: टैग{tag} सबफील्ड संरचना (डिफॉल्ट फ्रेमवर्क)

en: New tag {searchfield}
hi: नया टैग {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
hi: टैंग को हटाने की पुष्टि करें {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
hi: मार्क बिब्लियोग्राफिक फ्रेमवर्क '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
hi: टैंग को हटाने की पुष्टि करें {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
hi: मिलान नियम को हटाने की पुष्टि करें  '{code}'

en: New record matching rule
hi: नया रिकॉर्ड मिलान नियम

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
hi: रिकॉर्ड मिलान नियम '{code}' की पुष्टि की पुष्टि करें

en: Record matching rules
hi: रिकॉर्ड मिलान नियम

en: Mappings for set '{oai_set}'
hi: सेट के लिए मैपिंग '{oai_set}'

en: OAI sets
hi: ओएआई सेट

en: New OAI set
hi: नया ओएआई सेट

en: Modify OAI set '{oai_set}'
hi: ओएआई सेट संशोधित करें '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
hi: ओवरड्रआइव पुस्तकालय ऑटनहेम

en: Modify patron attribute type '{code}'
hi: संरक्षक विशेषता प्रकार को संशोधित करें '{code}'

en: New patron attribute type
hi: नया संरक्षक विशेषता प्रकार

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
hi: संरक्षक विशेषता प्रकार के विलोपन की पुष्टि करें '{code}'

en: Patron attribute types
hi: संरक्षक विशेषता प्रकार

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
hi: संरक्षक विशेषता प्रकार के विलोपन की पुष्टि करें '{code}' ({description})?

en: System preferences
hi: सिस्टम वरीयताएँ

en: Modify restriction type
hi: प्रतिबंध प्रकार को संशोधित करें

en: New restriction type
hi: नया प्रतिबंध प्रकार

en: Confirm deletion of restriction type
hi: प्रतिबंध प्रकार के विलोपन की पुष्टि करें

en: Patron restriction types
hi: संरक्षक प्रतिबंध प्रकार

en: Search filters
hi: खोज फ़िल्टर

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
hi: खोज इंजन कॉन्फ़िगरेशन (elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
hi: मैपिंग अपडेट करते समय एक त्रुटि हुई: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
hi: मौजूदा मैपिंग को हटाते समय एक त्रुटि हुई। कुछ भी नहीं बदला है!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
hi: (खोज क्षेत्र {field_name} मैपिंग के साथ {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
hi: अमान्य फ़ील्ड वजन '{weight}', एक सकारात्मक दशमलव संख्या होना चाहिए.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
hi: आपने आवश्यक सूचकांक के लिए सभी मैपिंग को हटाने का प्रयास किया, आपको कम से कम एक मैपिंग छोड़नी होगी

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
hi: Elasticsearch सूचकांक मैपिंग को अपडेट करते समय एक त्रुटि हुई: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
hi: इंडेक्स '{index}' को फिर से जोड़ने की जरूरत है.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
hi: इंडेक्स '{index}' को फिर से बनाने की जरूरत है.

en: Mappings updated successfully.
hi: मैपिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई.

en: Mappings have been reset successfully.
hi: मैपिंग को सफलतापूर्वक रीसेट कर दिया गया है.

en: Elasticsearch is currently disabled.
hi: वर्तमान में इलास्टिकसर्च अक्षम है.

en: Share content with Mana KB
hi: माना KB के साथ सामग्री साझा करें

en: SMS cellular providers
hi: एसएमएस सेलुलर प्रदाता

en: New SMTP server
hi: नया एसएमटीपी सर्वर

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
hi: एसएमटीपी सर्वर को संशोधित करें '{smtp_server}'

en: SMTP servers
hi: एसएमटीपी सर्वर

en: SRU search field mapping for bibliographic records
hi: ग्रंथ सूची के लिए SRU खोज क्षेत्र मानचित्रण

en: Z39.50/SRU servers
hi: Z39.50/SRU सर्वर

en: SRU search field mapping for authorities
hi: अधिकारियों के लिए SRU खोज फील्ड मैपिंग

en: Modify system preference '{system_preference}'
hi: प्रणाली वरीयता को संशोधित करें '{system_preference}'

en: New system preference
hi: नई प्रणाली वरीयता

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
hi: सिस्टम वरीयता की विलोपन की पुष्टि करें '{system_preference}'

en: System preference deleted
hi: हटाए गए सिस्टम वरीयता

en: Local use system preferences
hi: स्थानीय उपयोग प्रणाली प्राथमिकताएँ

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
hi: हटाए गए सिस्टम वरीयता '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
hi: पुस्तकालय अंतरण सीमाएं

en: Transport cost matrix
hi: परिवहन लागत मैट्रिक्स

en: Koha usage statistics
hi: कोहा उपयोग सांख्यिकी

en: Modify {servertype} server '{servername}'
hi: संशोधित {servertype} सर्वर '{servername}'

en: New {servertype} server
hi: नया {servertype} सर्वर

en: Search results for '{search_keyword}'
hi: के लिए खोज परिणाम '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
hi: लक्ष्य के साथ शुरू करके खोज '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
hi: दो-कारक प्रमाणीकरण

en: Two-factor authentication setup
hi: दो-कारक प्रमाणीकरण सेटअप

en: This account has been locked.
hi: इस खाते को लॉक कर दिया गया है।

en: Invalid username or password
hi: अमान्य उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड

en: IP address change
hi: आईपी पता परिवर्तन

en: Session timed out
hi: सत्र का समय समाप्त हो गया

en: Access denied
hi: एक्सेस इनकार

en: Error authenticating with external provider
hi: बाहरी प्रदाता के साथ प्रमाणित त्रुटि

en: Log in to Koha
hi: कोहा में लॉग इन करें

en: Cataloging authority plugin
hi: सूची प्राधिकरण प्लगइन

en: Authorities
hi: प्राधिकरण

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
hi: प्राधिकारी को संशोधित करें #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
hi: प्राधिकारी जोड़ना ({authtypetext})

en: Authority details
hi: प्राधिकारी विवरण

en: Unknown authority record
hi: अज्ञात प्राधिकारी अभिलेख

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
hi: प्राधिकारी के लिए विवरण #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
hi: विलय अभिलेख

en: Authority search results
hi: प्राधिकारी खोज परिणाम

en: Your cart
hi: आपकी कार्ट

en: Catalog
hi: केटालॉग

en: Download cart
hi: डाउनलोड कार्ट

en: Sending your cart
hi: अपनी कार्ट भेजना

en: Print notices for {today}
hi: के लिए नोटिस प्रिंट करें {today}

en: Bookings
hi: बुकिंग

en: Unknown record
hi: अज्ञात रिकार्ड

en: ISBD details for {title}
hi: के लिए आईएसबीडी विवरण {title}

en: MARC details for {title}
hi: के लिए मार्क विवरण {title}

en: Advanced search
hi: अग्रिम खोज

en: Details for {title}
hi: के लिए विवरण {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
hi[0]: वहाँ एक संग्रहीत सुझाव है.
hi[1]: वहाँ {count} संग्रहीत सुझाव है.

en: Images
hi: छवियाँ

en: Checkout history for {title}
hi: के लिए चेकआउट इतिहास {title}

en: Item search
hi: आइटम खोज

en: Labeled MARC details for {title}
hi: के लिए मार्क विवरण लेबल {title}

en: Item details for {title}
hi: के लिए आइटम विवरण {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
hi: के लिए खोज के परिणाम {query_desc} सीमा (ओं) के साथ : '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
hi: के लिए खोज के परिणाम {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
hi: के लिए खोज के परिणाम {limit_desc}

en: Results of search
hi: खोज के परिणाम

en: You did not specify any search criteria
hi: आपने कोई खोज मानदंड निर्दिष्ट नहीं किया था

en: {count} item | {count} items
hi[0]: {count} आइटम
hi[1]: {count} items

en: Search history
hi: खोज इतिहास

en: MARC import
hi: मार्क आयात

en: Cataloging
hi: कैटलॉगिंग

en: Stock rotation details for {title}
hi: के लिए स्टॉक रोटेशन विवरण {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
hi: संपादन {title} (रिकॉर्ड संख्या {biblionumber})

en: Add MARC record
hi: मार्क रिकॉर्ड जोड़ें

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
hi: संपादन

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिला

en: Items
hi: आइटमें

en: {title} by {author}
hi: {title} द्वारा {author}

en: (Record #{biblionumber})
hi: (रिकार्ड #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
hi: संपादित {title} द्वारा {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
hi: रिकार्ड #

en: Edit {title}
hi: संपादित {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
hi: आइटम

en: Catalog concerns
hi: कैटलॉग मामला

en: Editor
hi: संपादक

en: Link to host record
hi: मेजबान रिकॉर्ड के लिए लिंक

en: Attach an item to
hi: एक आइटम संलग्न करें

en: Framework plugin example
hi: ढांचा प्लगइन उदाहरण

en: Cataloguing
hi: कैटलॉगिंग

en: Call number browser
hi: कॉल संख्या ब्राउज़र

en: 006 builder
hi: 006 बिल्डर

en: 007 builder
hi: 007 बिल्डर

en: 008 builder
hi: 008 बिल्डर

en: Classifications
hi: वर्गीकरण

en: 000 - Leader builder
hi: 000 - लीडर बिल्डर

en: Leader builder
hi: लीडर बिल्डर

en: Plugin for links
hi: लिंक्स के लिए प्लगइन

en: UNIMARC field 100 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 100 बिल्डर

en: UNIMARC field 105 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 105 बिल्डर

en: UNIMARC field 106 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 106 बिल्डर

en: UNIMARC field 110 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 110 बिल्डर

en: UNIMARC field 115a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 115a बिल्डर

en: UNIMARC field 115b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 115b बिल्डर

en: UNIMARC field 116 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 116 बिल्डर

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
hi: प्रिंट

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
hi: तकनीक (मुद्रण) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
hi: तकनीक (मुद्रण) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
hi: तकनीक (मुद्रण) 3

en: UNIMARC field 117 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 117 बिल्डर

en: UNIMARC field 120 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 120 बिल्डर

en: UNIMARC field 121a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 121a बिल्डर

en: UNIMARC field 121b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 121b बिल्डर

en: UNIMARC field 122 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 122 बिल्डर

en: UNIMARC field 123a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 123a बिल्डर

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
hi: यूनिमार्क फील्ड 123d/e/f/g बिल्डर

en: UNIMARC field 123i/j builder
hi: युनिमार्क फील्ड 122i/j बिल्डर

en: UNIMARC field 124a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124a बिल्डर

en: UNIMARC field 124b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124b बिल्डर

en: UNIMARC field 124c builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124c बिल्डर

en: UNIMARC field 124d builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124d बिल्डर

en: UNIMARC field 124e builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124e बिल्डर

en: UNIMARC field 124f builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124f बिल्डर

en: UNIMARC field 124g builder
hi: युनिमार्क फील्ड 124g बिल्डर

en: UNIMARC field 125a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 125a बिल्डर

en: UNIMARC field 125b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 125b बिल्डर

en: UNIMARC field 126a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 126b बिल्डर

en: UNIMARC field 126b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 126b बिल्डर

en: UNIMARC field 127 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 127 बिल्डर

en: UNIMARC field 128a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 128a बिल्डर

en: UNIMARC field 128b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 128b बिल्डर

en: UNIMARC field 128c builder
hi: युनिमार्क फील्ड 128c बिल्डर

en: UNIMARC field 130 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 130 बिल्डर

en: UNIMARC field 135a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 135a बिल्डर

en: UNIMARC field 140 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 140 बिल्डर

en: UNIMARC field 141 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 141 बिल्डर

en: Framework plugin unimarc_field_146a
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
hi: फ्रेमवर्क प्लगइन unimarc_field_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 181-2 बिल्डर

en: UNIMARC field 181a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 181b बिल्डर

en: UNIMARC field 181b builder
hi: युनिमार्क फील्ड 181b बिल्डर

en: UNIMARC field 181c builder
hi: युनिमार्क फील्ड 181c बिल्डर

en: UNIMARC field 182-2 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 182-2 बिल्डर

en: UNIMARC field 182a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 182a बिल्डर

en: UNIMARC field 182c builder
hi: युनिमार्क फील्ड 182c बिल्डर

en: UNIMARC field 183-2 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 183-2 बिल्डर

en: UNIMARC field 183a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 183a बिल्डर

en: UNIMARC field 210c builder
hi: युनिमार्क फील्ड 210c बिल्डर

en: UNIMARC field 225a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 225a बिल्डर

en: UNIMARC field 283-2 builder
hi: युनिमार्क फील्ड 283-2 बिल्डर

en: UNIMARC field 283a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 283a बिल्डर

en: UNIMARC field 325h builder
hi: युनिमार्क फील्ड 325h बिल्डर

en: UNIMARC field 325j builder
hi: युनिमार्क फील्ड 325j बिल्डर

en: UNIMARC field 4XX builder
hi: युनिमार्क फील्ड 4XX बिल्डर

en: UNIMARC field 686a builder
hi: युनिमार्क फील्ड 686a बिल्डर

en: UNIMARC leader builder
hi: युनिमार्क लीडर बिल्डर

en: Z39.50 authority search points
hi: Z39.50 प्राधिकारी खोज बिंदु

en: Z39.50 authority search results
hi: Z39.50 प्राधिकारी खोज परिणाम

en: Z39.50/SRU search results
hi: Z39.50/SRU खोज के परिणाम

en: Article requests
hi: अनुच्छेद अनुरोध

en: Circulation
hi: परिसंचालन

en: Circulation statistics for {title}
hi: के लिए परिसंचलन सांख्यिकी {title}

en: Overdues at {library}
hi: पर अतिदेय {library}

en: Transfers
hi: स्थानांतरण

en: Checkout notes
hi: चेकआउट टिप्पणियाँ

en: Checking out to {patron}
hi: को चैकिंग आउट {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
hi[0]: {count} आइटम का बंडल
hi[1]: {count} आइटमों का बंडल

en: Batch check out to {patron}
hi: को बैच चैक आउट {patron}

en: Curbside pickups
hi: कर्बसाइड पिकअप

en: Pending on-site checkouts
hi: ऑन-साइट चेकआउट लंबित

en: Items overdue as of {date}
hi: आइटम के रूप में अतिदेय {date}

en: Holds to pull
hi: खींचने के लिए होल्ड

en: Hold transfer print receipt
hi: ट्रांसफर प्रिंट रसीद होल्ड

en: Transfers print receipt
hi: ट्रांसफर प्रिंट रसीद

en: Print receipt for {borrowernumber}
hi: के लिए रसीद प्रिंट {borrowernumber}

en: Patrons
hi: संरक्षक

en: Recall print receipt
hi: प्रिंट रसीद को याद करें

en: Renew {title}
hi: नवीकरण {title}

en: Request article
hi: अनुरोध लेख

en: Hold ratios
hi: होल्ड के अनुपात

en: Check in {title}
hi: चैक इन {title}

en: Set library and desk
hi: लाइब्रेरी और डेस्क सेट करें

en: Set library
hi: लाइब्रेरी सेट करें

en: Transfers to send
hi: भेजने के लिए स्थानांतरण

en: Transfers to receive
hi: स्थानांतरण प्राप्त करने के लिए

en: Holds queue
hi: होल्ड पंक्ति

en: Holds awaiting pickup
hi: होल्ड को पिकअप का इंतजार है

en: Club enrollments for {club_name}
hi: के लिए क्लब नामांकन {club_name}

en: Patron clubs
hi: संरक्षक क्लब

en: Modify club {club_name}
hi: क्लब को संशोधित करें {club_name}

en: Create a new {club_template} club
hi: एक नया {Club_template} क्लब बनाएं

en: Modify club template {club_template}
hi: क्लब टेम्पलेट को संशोधित करें {Club_template}

en: New club template
hi: नया क्लब टेम्पलेट

en: Add reserves
hi: भंडार जोड़ें

en: Course reserves
hi: कोर्स रिजर्व

en: Edit reserve
hi: रिजर्व संपादित करें

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
hi: संपादित करें

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
hi: रिजर्व

en: Remove reserves
hi: रिजर्व हटाएँ

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
hi[0]: {title} ({barcode}) से हटा दिया गया था {count} course.
hi[1]: {title} ({barcode}) से हटा दिया गया था {count} courses.

en: Course details for {course_name}
hi: के लिए पाठ्यक्रम विवरण {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
hi: शर्ते

en: Edit {course_name}
hi: संपादन {course_name}

en: New course
hi: नया पाठ्यक्रम

[ctx: Semester]
en: Term:
hi: शर्ते:

en: Invalid course
hi: अमान्य पाठ्यक्रम

en: E-resource management
hi: ई-संसाधन प्रबंधन

en: Error {error_number}
hi: त्रुटि {error_number}

en: ILL requests
hi: आईएलएल अनुरोधों

en: Log in to the Koha web installer
hi: कोहा वेब इंस्टॉलर में लॉग इन करें

en: Perl modules missing
hi: पर्ल मॉड्यूल गायब

en: Perl version obsolete
hi: पर्ल संस्करण अप्रचलित

en: Check Perl dependencies
hi: पर्ल निर्भरता की जाँच करें

en: Web installer
hi: वेब इंस्टालर

en: Database settings
hi: डाटाबेस सेटिंग्स

en: Set up database
hi: डेटाबेस सेट करें

en: Error creating database tables
hi: डेटाबेस टेबल बनाने में त्रुटि

en: Database tables created
hi: डाटाबेस सारणियां बनाया

en: Update database
hi: डेटाबेस अद्यतन करें

en: Install basic configuration settings
hi: बुनियादी कॉन्फ़िगरेशन सेटिंग्स स्थापित करें

en: Updating database structure
hi: डेटाबेस संरचना अद्यतन

en: Select your MARC flavor
hi: अपने मार्क स्वाद का चयन करें

en: Selecting default settings
hi: डिफ़ॉल्ट सेटिंग्स का चयन

en: Default data loaded
hi: डिफ़ॉल्ट डेटा लोड किया गया

en: Installation complete
hi: स्थापना पूर्ण

en: Koha staff interface
hi: कोहा स्टाफ इंटरफ़ेस

en: Barcode image generator
hi: बारकोड छवि जनरेटर

en: Edit label batch {batch_id}
hi: लेबल बैच संपादित करें {batch_id}

en: New label batch
hi: नया लेबल बैच

en: Batches
hi: बैच

en: Label creator
hi: लेबल निर्माता

en: Edit label layout {layout_id}
hi: लेबल लेआउट संपादित करें {layout_id}

en: New label layout
hi: नया लेबल लेआउट

en: Layouts
hi: लेआउटस

en: Edit printer profile {profile_id}
hi: प्रिंटर प्रोफाइल संपादित करें {profile_id}

en: New printer profile
hi: नया प्रिंटर प्रोफाइल

en: Profiles
hi: प्रोफाइल

en: Print barcode range
hi: प्रिंट बारकोड रेंज

en: Edit label template {template_id}
hi: लेबल टेम्पलेट संपादित करें {template_id}

en: New label template
hi: नया लेबल टेम्पलेट

en: Templates
hi: टेम्पलेट्स

en: layout
hi: लेआउट

en: Label layouts
hi: लेबल लेआउटस

en: template
hi: टेम्पलेट

en: Label templates
hi: लेबल टेम्पलेट

en: profile
hi: प्रोफ़ाइल

en: Printer profiles
hi: प्रिंटर प्रोफाइल्स

en: batch
hi: बैंच

en: Label batches
hi: लेबल बैचोंं

en: Label printing/exporting
hi: लेबल मुद्रण/निर्यात

en: Labels
hi: लेबल

en: Search
hi: खोज

en: Quick spine label creator
hi: त्वरित रीढ़ लेबल निर्माता

en: Spine labels
hi: रीढ़ लेबल

en: Details of credit
hi: क्रेडिट का विवरण

en: Details of debit
hi: डेबिट का विवरण

en: API Keys
hi: एपीआई कुंजी

en: Account for
hi: के लिये उत्तरदयी होना

en: Delete patron
hi: संरक्षक मिटाएँ

en: Discharge for
hi: डिस्चार्ज के लिए

en: Pending discharge requests
hi: मुक्ति के अनुरोध लंबित

en: Files for
hi: के लिए फ़ाइलें

en: Holds history for
hi: के लिए होल्ड इतिहास

en: Details for
hi: के लिए विवरण

en: Housebound
hi: हाउसबाउंड

en: ILL requests history for
hi: के लिए आईएलएल अनुरोध इतिहास

en: Create manual credit
hi: मैनुअल क्रेडिट बनाएँ

en: Create manual invoice
hi: मैनुअल चालान बनाएँ

en: Set permissions for
hi: के लिए सिस्टम अनुमतियाँ

en: Password updated
hi: पासवर्ड अद्यतन

en: Update password for
hi: के लिए पासवर्ड अपडेट करें

en: Add patron
hi: संरक्षक जोड़ें

en: Modify patron
hi: सरंक्षक संशोधित करें

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
hi: निर्मित

en: Update patron records
hi: अद्यतन संरक्षक रिकॉर्ड

en: Merge patron records
hi: संरक्षक रिकॉर्ड विलय

en: Check duplicate patron
hi: डुप्लिकेट संरक्षक की जाँच करें

en: Summary for
hi: के लिए सारांश

en: Patron details for
hi: के लिए संरक्षक विवरण

en: Sent notices for
hi: के लिए नोटिस भेजा

en: Make a payment for
hi: के लिए भुगतान करना

en: Write off an amount for {patron}
hi: के लिए एक राशि राइट ऑफ {patron}

en: Collect payment for {patron}
hi: के लिए भुगतान एकत्र करना {patron}

en: Print receipt for
hi: के लिए रसीद प्रिंट करें

en: Purchase suggestions for
hi: के लिए खरीद सुझाव

en: Circulation history for
hi: के लिए संचलन इतिहास

en: Recalls history for
hi: के लिए रिकॉल इतिहास

en: Subscription routing lists for
hi: के लिए सदस्यता रूटिंग सूचियाँ

en: Patron search
hi: संरक्षक खोज

en: Statistics for
hi: के लिए सांख्यिकी

en: Choose adult category
hi: वयस्क श्रेणी चुनें

en: Add offline circulations to queue
hi: कतार में ऑफ़लाइन परिसंचरण जोड़ें

en: Offline circulation
hi: ऑफलाइन परिसंचालन

en: Offline circulation file upload
hi: ऑफलाइन परिसंचालन फाइल अपलोड

en: Create a library
hi: एक पुस्तकालय बनाएँ

en: Add a patron category
hi: एक संरक्षक श्रेणी जोड़ें

en: Create Koha administrator patron
hi: कोहा व्यवस्थापक संरक्षक बनाएं

en: Create a new item type
hi: एक नया आइटम प्रकार बनाएं

en: Onboarding complete
hi: ऑनबोर्डिंग पूरा

en: Create circulation rule
hi: सर्कुलेशन नियम बनाएं

en: Modify patron list '{list_name}'
hi: संरक्षक सूची को संशोधित करें '{list_name}'

en: New patron list
hi: नई संरक्षक सूची

en: Patron lists
hi: संरक्षक सूचियाँ

en: Edit patron card batch
hi: संरक्षक कार्ड बैच संपादित करें

en: New patron card batch
hi: नया संरक्षक कार्ड बैच

en: Patron card creator
hi: संरक्षक कार्ड निर्माता

en: Edit patron card layout
hi: संरक्षक कार्ड लेआउट संपादित करें

en: New patron card layout
hi: नया संरक्षक कार्ड लेआउट

en: Layout
hi: लेआउट

en: Edit printer profile
hi: प्रिंटर प्रोफाइल संपादित करें

en: Edit patron card template
hi: संरक्षक कार्ड टेम्पलेट संपादित करें

en: New patron card template
hi: नया संरक्षक कार्ड टेम्पलेट

en: Image manager
hi: छवि मैनेजर

en: Patron card layouts
hi: संरक्षक कार्ड लेआउटस

en: Patron card templates
hi: संरक्षक कार्ड टेम्पलेट्स

en: Patron card printer profiles
hi: संरक्षक कार्ड प्रिंटर प्रोफाइल

en: Patron card batches
hi: संरक्षक कार्ड बैच

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Patron card printing/exporting
hi: संरक्षक कार्ड मुद्रण/निर्यात

en: Patron cards
hi: संरक्षक कार्ड

en: Plugins disabled
hi: प्लगइन्स अक्षम

en: Upload plugin
hi: प्लगिन अपलोड करें

en: Point of sale
hi: बिक्री केन्द्र

en: Print receipt
hi: प्रिंट रसीद

en: Transaction history for {register}
hi: के लिए लेनदेन इतिहास {register}

en: Cash summary for {library}
hi: के लिए नकद सारांश {library}

en: Old recalls
hi: पुराना रिकॉल

en: Overdue recalls
hi: अतिदेय रिकॉल

en: Recalls queue
hi: रिकॉल पंक्ति

en: Recalls to pull
hi: रिकॉल खींचना

en: Recalls awaiting pickup
hi: पिकअप की प्रतीक्षा में स्मरण

en: Existing recalls
hi: मौजूदा रिकॉल

en: Recalls
hi: रिकॉल

en: Results
hi: परिणाम

en: Acquisitions statistics
hi: अधिग्रहण के आँकड़े

en: Patrons with the most checkouts
hi: सबसे अधिक चेकआउट के साथ संरक्षक

en: Patrons with no checkouts
hi: बिना चेकआउट के संरक्षक

en: Patrons statistics
hi: संरक्षक आँकड़े

en: Cash register statistics
hi: नगदी रजिस्टर साँख्यिकी

en: Most-circulated items
hi: अधिकांश-परिचालित आइटम

en: Items with no checkouts
hi: बिना चैक आउट के आइटम

en: Catalog statistics
hi: केटालॉग सांख्यिकी

en: Convert report
hi: रिपोर्ट कनवर्ट करें

en: Dictionary
hi: शब्दकोश

en: Guided reports wizard
hi: निर्देशित रिपोर्ट विज़ार्ड

en: Saved reports
hi: सहेजें गए रिपोर्ट

en: Create from SQL
hi: एसक्यूएल से बनाएँ

en: SQL view
hi: एसक्यूएल दृश्य

en: Report {reportname} ({id})
hi: रिपोर्ट {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
hi: रिपोर्ट संपादित करें {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
hi: एक रिपोर्ट बनाएं, 6 का चरण 1: एक मॉड्यूल चुनें

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
hi: एक रिपोर्ट बनाएं, 6 का चरण 2: एक रिपोर्ट प्रकार चुनें

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
hi: एक रिपोर्ट बनाएं, 6 का चरण 3: प्रदर्शन के लिए कॉलम का चयन करें

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
hi: एक रिपोर्ट बनाएँ, 6 का चरण 4: सीमा को सीमित करने के लिए मानदंड का चयन करें

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
hi: एक रिपोर्ट बनाएं, 6 का चरण 5: कौन से कॉलम को कुल करें

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
hi: एक रिपोर्ट बनाएं, 6 का चरण 6: चुनें कि आप रिपोर्ट कैसे चाहते हैं

en: Average loan time
hi: औसत ऋण समय

en: Circulation statistics
hi: परिसंचालन सांख्यिकी

en: Lost items
hi: आइटम खोया

en: Catalog by item types
hi: आइटम प्रकारों द्वारा कैटलॉग

en: Orders by fund
hi: कोष द्वारा आदेश

en: Holds statistics
hi: होल्ड सांख्यिकी

en: Serials subscriptions stats
hi: सीरियल सदस्यता साँख्यिकी

en: Place a hold on {title}
hi: एक होल्ड रखना पर {title}

en: Confirm holds
hi: होल्डस की पुष्टि

en: Holds
hi: होल्डस

en: Hold | Holds
hi[0]: पकड़ना
hi[1]: होल्डस्

en: Approved comments
hi: अनुमोदित टिप्पणीयाँ

en: Comments awaiting moderation
hi: टिप्पणियाँ मॉडरेशन की प्रतीक्षा कर रही हैं

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Manage items
hi: आइटम प्रबंधित करें

en: Collection '{collection_title}'
hi: संग्रह '{collection_title}'

en: Rotating collections
hi: संग्रह घूर्णन

en: Manage items for '{collection_title}'
hi: के लिए आइटम प्रबंधित करें '{collection_title}'

en: Add a new collection
hi: एक नया संग्रह जोड़े

en: Collection deleted
hi: संग्रह मिटाया गया

en: Edit collection
hi: संग्रह संपादित करें

en: Transfer collection
hi: हस्तातंरण संग्रह

en: Transfer collection '{collection_title}'
hi: हस्तातंरण संग्रह '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
hi: सुझाव संपादित करें #{suggestion_number}

en: Add suggestion
hi: सुझाव जोड़े

en: Show suggestion #{suggestion_number}
hi: सुझाव दिखाएं #{suggestion_number}

en: Suggestions
hi: सुझाव

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
hi: द्वारा बनाया गया:

en: Results for tag '{tag}'
hi: टैग के लिए परिणाम '{tag}'

en: Tags
hi: टैग्स

en: Approved
hi: अनुमोदित

en: Pending
hi: लम्बित

en: Rejected
hi: अस्वीकृत

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
hi: अस्वीकृत

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
hi: अनुमोदित

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
hi: लम्बित

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
hi: अनुमोदित

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
hi: अस्वीकृत

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
hi: लम्बित

en: Access files
hi: फ़ाइलों तक पहुंचें

en: Modify news item
hi: समाचार आइटम को संशोधित करें

en: Modify page
hi: पृष्ठ को संशोधित करें

en: Modify HTML customization
hi: एचटीएमएल अनुकूलन को संशोधित करें

en: New news item
hi: नया समाचार आइटम

en: New page
hi: नया पृष्ठ

en: New HTML customization
hi: नया एचटीएमएल अनुकूलन

en: News
hi: समाचार

en: Pages
hi: पृष्ठों

en: HTML customizations
hi: एचटीएमएल अनुकूलन

en: Additional content
hi: अतिरिक्त सामग्री

en: Rules
hi: नियम

en: Automatic item modifications by age
hi: उम्र के आधार पर स्वचालित आइटम संशोधन

en: Confirm selection
hi: चयन की पुष्टि करें

en: Job enqueued
hi: जॉब कतारबद्ध

en: Batch item deletion
hi: बैच आइटम विलोपन

en: Modifications
hi: संशोधनों

en: Batch item modification
hi: बैच आइटम संशोधन

en: Batch record deletion
hi: बैच अभिलेख विलोपन

en: Batch extend due dates
hi: बैच देय तिथियों का विस्तार करते हैं

en: Batch record modification
hi: बैच अभिलेख संशोधन

en: Confirm
hi: पुष्टि

en: Finished
hi: समाप्ति

en: Batch patron deletion and anonymization
hi: बैच संरक्षक विलोपन और अनामीकरण

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
hi: सीएसवी प्रोफ़ाइल को संशोधित करें '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
hi: नया सीएसवी प्रोफ़ाइल

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
hi: सीएसवी प्रोफ़ाइल के विलोपन की पुष्टि करें '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
hi: सीएसवी प्रोफ़ाइल

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
hi: सीएसवी प्रोफ़ाइल हटाएं '{csv_profile_name}'?

en: Export data
hi: निर्यात डेटा

en: {library} calendar
hi: {library} कैलेंडर

en: Import patrons
hi: आयात संरक्षक

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
hi: {count_of_imported_records} आयातित रिकॉर्ड

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
hi: (अंतिम था {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
hi: {count_of_overwritten_records} अधिलेखित रिकॉर्ड्स

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
hi: (अंतिम था {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
hi: {count_of_existing_records} आयात नहीं किया गया क्योंकि वे पहले से ही उधारकर्ताओं की मेज में हैं और अधिलेखित अक्षम है

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
hi: (अंतिम था {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
hi: {count_of_invalid_records} आयात नहीं किया गया क्योंकि वे अपेक्षित प्रारूप में नहीं हैं

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
hi: (अंतिम था {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
hi: {total}रिकॉर्ड्स पार्स

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
hi: मान अल्पविराम से अलग हैं।

en: Inventory
hi: इन्वेंटरी

en: Modify notice
hi: नोटिस संशोधित करें

en: New notice
hi: नया नोटिस

en: Notice added
hi: नोटिस जोड़ा गया

en: Confirm deletion
hi: मिटाने की पुष्टि

en: Notices and slips
hi: नोटिस ओर स्लिपस

[ctx: Message transport type]
en: Print
hi: प्रिंट

en: {content_length} / 160 characters
hi: {content_length} / 160 अक्षर

en: Batch {batch_import_number}
hi: बैंच {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
hi: मार्क रिकॉर्ड्स का प्रबंधन करें

en: Actions for template '{template_name}'
hi: टेम्पलेट के लिए क्रियाएं '{template_name}'

en: MARC modification templates
hi: मार्क संशोधन टेमप्लेट

en: Batch patron modification
hi: बैच संरक्षक सँशोधन

en: Overdue notice/status triggers
hi: अतिदेय नोटिस/स्थिति ट्रिगर

en: Page error
hi: पृष्ठ त्रुटि

en: Upload patron images
hi: संरक्षक छवियों को अपलोड करें

en: Preview notice template
hi: पूर्वावलोकन नोटिस टेम्पलेट

en: Notices
hi: सूचनाएँ

en: OPAC problem reports
hi: ओपेक समस्या रिपोर्ट

en: Quote uploader
hi: उद्धरण अपलोड करें

en: Quote editor
hi: उद्धरण संपादक

en: Modify quote
hi: उद्धरण को संशोधित करें

en: New quote
hi: नया उद्धरण

en: Task scheduler
hi: कार्य अनुसूचक

en: Compare matched records
hi: मिलान किए गए रिकॉर्ड की तुलना करें

en: Stage MARC records for import
hi: स्टेज मार्क रिकॉर्ड्स आयात के लिए

en: Modify rota '{rota_title}'
hi: रोटा संशोधित करें '{rota_title}'

en: New rota
hi: नया रोटा

en: Manage stages for '{rota_title}'
hi: के लिए चरणों का प्रबंधन करें '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
hi: स्टेज को {library} संशोधित करें

en: New stage
hi: नया स्तर

en: Manage items for '{rota_title}'
hi: के लिए आइटम प्रबंधित करें '{rota_title}'

en: Add items
hi: आइटमें जोड़ें

en: Stock rotation
hi: स्टॉक रोटेशन

en: Add items to rota '{rota_title}'
hi: रोटा में आइटम जोड़ें '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
hi: के लिए स्थानीय कवर छवि अपलोड करें

en: Upload local cover image
hi: स्थानीय कवर छवि अपलोड करें

en: Uploads
hi: अपलोड

en: Log viewer
hi: लॉग देखने वाला

en: Add to list
hi: सूची में जोड़ें

en: Lists
hi: सूचियाँ

en: Download list
hi: डाउनलोड सूची

en: Sending your list
hi: अपनी सूची भेजना

en: Contents of {list_name}
hi: की सामग्री {list_name}

en: Create new list
hi: नई सूची बनाएँ

en: Edit list {list_name}
hi: सूची संपादित करें {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
hi: रद्द करें

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
hi: रद्द करने का अनुरोध

en: Show fewer authors
hi: कम लेखक दिखाएं

en: Show more authors
hi: अधिक लेखक दिखाएं

en: Show fewer titles
hi: कम शीर्षक दिखाएं

en: Show more titles
hi: अधिक शीर्षक दिखाएं

en: Show fewer topics
hi: कम विषय दिखाएं

en: Show more topics
hi: अधिक विषय दिखाएं

en: Show fewer places
hi: कम स्थान दिखाएं

en: Show more places
hi: अधिक स्थान दिखाएं

en: Show fewer series
hi: कम श्रृंखला दिखाएं

en: Show more series
hi: अधिक श्रृंखला दिखाएं

en: Show fewer item types
hi: कम आइटम प्रकार दिखाएं

en: Show more item types
hi: अधिक आइटम प्रकार दिखाएं

en: Show fewer collections
hi: कम संग्रह दिखाएं

en: Show more collections
hi: अधिक संग्रह दिखाएं

en: Show fewer languages
hi: कम भाषाएं दिखाएं

en: Show more languages
hi: अधिक भाषाएं दिखाएं

en: Show fewer home libraries
hi: कम होम लाइब्रेरी दिखाएं

en: Show more home libraries
hi: अधिक होम लाइब्रेरी दिखाएं

en: Show fewer holding libraries
hi: कम होल्डिंग लाइब्रेरी दिखाएं

en: Show more holding libraries
hi: अधिक होल्डिंग लाइब्रेरी दिखाएं

en: Show fewer locations
hi: कम स्थान दिखाएं

en: Show more locations
hi: अधिक स्थान दिखाएं

en: record | records
hi[0]: रिकार्ड
hi[1]: रिकार्डों

en: checkout | checkouts
hi[0]: चेकआउट
hi[1]: चेकआउटस्

en: overdue | overdues
hi[0]: अतिदेय
hi[1]: अतिदेय

en: hold pending | holds pending
hi[0]: होल्ड लंबित
hi[1]: होल्डस लंबित

en: hold waiting | holds waiting
hi[0]: होल्ड इंतजार
hi[1]: होल्डस् इंतजार

en: message | messages
hi[0]: संदेश
hi[1]: संदेशों
