Koha 23.11.09.000 - en to hi translation catalogue (1796 entries)

en: fixed length control field
hi: निश्चित लंबाई नियंत्रण क्षेत्र

en: control field
hi: नियंत्रण क्षेत्र

en: Field link and sequence number
hi: फ़ील्ड लिंक और अनुक्रम संख्या

en: LC control number
hi: एलसी नियंत्रण रेखा

en: Canceled/invalid LC control number
hi: रद्द या अमान्य एलसी नियंत्रण नंबर

en: Linkage
hi: लिंकेज

en: Control number of related bibliographic record
hi: संबंधित ग्रंथ सूची रिकॉर्ड की नियंत्रण संख्या

en: Source
hi: श्रोत

en: Record control number
hi: रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या

en: Canceled or invalid record control number
hi: रद्द या अमान्य रिकॉर्ड नियंत्रण नंबर

en: International Standard Book Number
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक पुस्तक संख्या

en: Terms of availability
hi: उपलब्धता की शर्तें

en: Qualifying information
hi: योग्यता जानकारी

en: Canceled/invalid ISBN
hi: रद्द/अमान्य ISBN

en: International Standard Serial Number
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक सीरियल नंबर

en: ISSN-L
hi: आईएसएसएन-एल

en: Canceled ISSN-L
hi: ISSN रद्द-L

en: Incorrect ISSN
hi: ग़लत आईएसएसएन

en: Canceled ISSN
hi: ISSN रद्द

en: Authority record control number or standard number
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या या मानक संख्या

en: Real World Object URI
hi: वास्तविक विश्व ऑब्जेक्ट यूआरआई

en: Standard number or code
hi: मानक संख्या या कोड

en: Additional codes following the standard number or code
hi: मानक संख्या या कोड के अनुसार अतिरिक्त कोड

en: Canceled/invalid standard number or code
hi: रद्द/अमान्य मानक संख्या या कोड

en: System code
hi: सिस्टम कोड

en: Number of work
hi: काम की संख्या

en: Number of movement
hi: आंदोलन की संख्या

en: Number of excerpt
hi: अंश की संख्या

en: Caption or heading
hi: कैप्शन या शीर्षक

en: Role
hi: भूमिका

en: Clef
hi: क्लेफ

en: Voice/instrument
hi: वॉयस/साधन

en: Key signature
hi: कुंजी हस्ताक्षर

en: Time signature
hi: समय हस्ताक्षर

en: Musical notation
hi: संगीत संकेतन

en: General note
hi: सामान्य नोट

en: Key or mode
hi: कुंजी या मोड

en: Coded validity note
hi: कोडित वैधता नोट

en: Text incipit
hi: पाठ इन्सिपिट

en: Uniform Resource Identifier
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता

en: Link text
hi: लिंक पाठ्य

en: Public note
hi: सार्वजनिक टिप्पणी:

en: Materials specified
hi: सामग्री निर्दिष्ट

en: Coordinates - westernmost longitude
hi: निर्देशांक - पश्चिमी देशांतर

en: Coordinates - easternmost longitude
hi: निर्देशांक - पूर्वी देशांतर

en: Coordinates - northernmost latitude
hi: निर्देशांक - उत्तरी अक्षांश

en: Coordinates - southernmost latitude
hi: निर्देशांक - दक्षिणी अक्षांश

en: Declination - northern limit
hi: झुकाव - उत्तरी सीमा

en: Declination - southern limit
hi: झुकाव - दक्षिणी सीमा

en: Right ascension - eastern limit
hi: सही उदगम - पूर्वी सीमा

en: Right ascension - western limit
hi: सही उदगम - पश्चमी सीमा

en: Equinox
hi: विषुव

en: Distance from earth
hi: पृथ्वी से दूरी

en: G-ring latitude
hi: जी-रिंग अक्षांश

en: G-ring longitude
hi: जी-रिंग देशांतर

en: Beginning date
hi: प्रारंभिक दिनांक

en: Ending date
hi: समाप्ति तारीख़

en: Name of extraterrestrial body
hi: अतिरिक्त स्थलीय निकाय का नाम

en: System control number
hi: सिस्टम कंट्रोल नंबर

en: Canceled/invalid system control number
hi: रद्द/अमान्य सिस्टम नियंत्रण नंबर

en: Original cataloging agency
hi: मूल कैटलॉग एजेंसी

en: Language of cataloging
hi: कैटलॉगिंग की भाषा

en: Transcribing agency
hi: ट्रांसक्रिप्शनिंग एजेंसी

en: Modifying agency
hi: संशोधन करने वाली एजेंसी

en: Description conventions
hi: सम्मेलनों का विवरण

en: Subject heading/thesaurus conventions
hi: विषय शीर्षक/कोश सम्मेलनों

en: Authentication code
hi: प्रमाणीकरण कोड

en: Source of local code
hi: स्थानीय कोड का स्रोत

en: Geographic area code
hi: भौगोलिक क्षेत्र कोड

en: Local GAC code
hi: स्थानीय जीएसी कोड

en: ISO code
hi: आईएसओ कोड

en: Time period code
hi: समय अवधि कोड

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
hi: 9999 ई.पू. सी. ई. समय अवधि के माध्यम से

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
hi: प्रारूपित पूर्व-9999 ई.पू. समय सीमा

en: Source of date scheme
hi: तारीख योजना का स्रोत

en: Birth date
hi: जन्मदिनांक

en: Death date
hi: मृत्यु तिथि

en: Beginning or single date created
hi: शुरुआत या एकल तिथि बनाई गई

en: Ending date created
hi: समाप्ति तिथि बनाई गई

en: Single or starting date for aggregated content
hi: समेकित सामग्री के लिए एकल या प्रारंभिक तिथि

en: Ending date for aggregated content
hi: कुल सामग्री के लिए अंतिम तिथि

en: Establishment date
hi: स्थापना दिनांक

en: Termination date
hi: निष्कासन तिथि

en: Start period
hi: आरंभ अवधि

en: End period
hi: अंतिम अवधि

en: Source of information
hi: सूचना का स्रोत

en: Institution to which field applies
hi: किस क्षेत्र में लागू होता है संस्थान

en: Classification number
hi: वर्गीकरण संख्या

en: Item number
hi: आइटम नंबर

en: Volumes/dates to which call number applies
hi: वॉल्यूम / दिनांक जिस पर कॉल नंबर लागू होता है

en: Code source
hi: कोड स्रोत

en: Geographic classification area code
hi: भौगोलिक वर्गीकरण क्षेत्र कोड

en: Geographic classification subarea code
hi: भौगोलिक वर्गीकरण उपक्षेत्र कोड

en: Populated place name
hi: आबादी वाले स्थान का नाम

en: Classification number element-single number or beginning number of span
hi: वर्गीकरण संख्या तत्व-एकल संख्या या स्पैन की शुरुआती संख्या

en: Classification number element-ending number of span
hi: वर्गीकरण संख्या तत्व - अवधि की समाप्ति संख्या

en: Explanatory term
hi: व्याख्यात्मक अवधि

en: Number source
hi: संख्या स्रोत

en: Library to which class number applies
hi: लाइब्रेरी किस क्लास नंबर पर लागू होती है

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
hi: एलसी वर्गीकरण संख्या - एक सीमा की एकल संख्या या आरंभिक संख्या

en: LC classification number--End number of a range
hi: एलसी वर्गीकरण संख्या - एक सीमा की अंतिम संख्या

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
hi: एनएलएम वर्गीकरण संख्या - एकल संख्या या स्पैन की शुरुआती संख्या

en: NLM classification number--End number of a range
hi: एनएलएम वर्गीकरण संख्या - एक सीमा की अंतिम संख्या

en: Classification number element-single number or beginning of span
hi: वर्गीकरण संख्या तत्व-एकल संख्या या अवधि की शुरुआत

en: Primary G0 character set
hi: प्राथमिक G0 वर्ण सेट

en: Primary G1 character set
hi: प्राथमिक G1 वर्ण सेट

en: Alternate G0 or G1 character set
hi: वैकल्पिक G0 या G1 वर्ण सेट

en: Subject category code
hi: विषय श्रेणी कोड

en: Subject category code subdivision
hi: विषय श्रेणी कोड उपखंड

en: Subdivision usage
hi: उप-विभाजन उपयोग

en: Type of entity term
hi: इकाई शब्द का प्रकार

en: Type of entity code
hi: इकाई कोड के प्रकार

en: Edition identifier
hi: संस्करण पहचानकर्ता

en: Universal Decimal Classification number
hi: यूनिवर्सल दशमलव वर्गीकरण संख्या

en: Common auxiliary subdivision
hi: सामान्य सहायक उपखंड

en: Edition number
hi: संस्करण संख्या

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
hi: आंतरिक सबरेंजमेंट के लिए तालिका अनुक्रम संख्या या तालिका जोड़ें

en: Table identification-table number
hi: तालिका पहचान-तालिका संख्या

en: Classification scheme code
hi: वर्गीकरण योजना कोड

en: Edition title
hi: संस्करण शीर्षक

en: Source edition identifier
hi: स्रोत संस्करण पहचानकर्ता

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Authorization
hi: प्राधिकरण

en: Variations
hi: रूपान्तरण

en: Call number
hi: कॉल नंबर

en: Canceled/invalid call number
hi: रद्द/अमान्य कॉल नंबर

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
hi: वर्गीकरण संख्या तत्व-शुरुआत की अवधि की एकल संख्या

en: Explanatory information
hi: व्याख्यात्मक जानकारी

en: Document shelving number (CODOC)
hi: दस्तावेज़ शैल्विंग संख्या (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
hi: कॉल नंबर ; वर्गीकरण संख्या (OCLC) (आर); वर्गीकरण संख्या, कॉल कॉल (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
hi: आइटम नंबर ; स्थानीय कटर संख्या (OCLC); बुक नंबर / अविभाजित कॉल नंबर, कॉल (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
hi: विशेषता शीर्षक (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
hi: फाइलिंग प्रत्यय (OCLC) ; फुटनोट, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
hi: आउटपुट लेन-देन इतिहास, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
hi: आउटपुट लेनदेन निर्देश, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
hi: अतिरिक्त कार्ड नियंत्रण बयान, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
hi: अतिरिक्त स्थानीय नोट, ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
hi: पाथफाइंडर कोड, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
hi: फील्ड दमन, FSP (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
hi: वॉल्यूमस, VOL (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
hi: दिनांक, VOL (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
hi: वर्गीकरण संख्या तत्व - एकल संख्या या स्पैन की शुरुआती संख्या

en: Classification number element--ending number of span
hi: वर्गीकरण संख्या तत्व - अवधि की समाप्ति संख्या

en: Table identification--table number
hi: तालिका पहचान--तालिका संख्या

en: Feature heading
hi: विशेषता शीर्षक

en: Filing suffix
hi: फाइलिंग प्रत्यय

en: Call number based on other classification scheme
hi: अन्य वर्गीकरण योजना के आधार पर कॉल नंबर

en: Personal name
hi: व्यक्तिगत नाम

en: Numeration
hi: संख्यात्मक

en: Titles and other words associated with a name
hi: एक नाम के साथ जुड़े शीर्षक और अन्य शब्द

en: Dates associated with a name
hi: एक नाम से जुड़ी तिथियां

en: Relator term
hi: रिलेटर शर्त

en: Date of a work
hi: किसी कार्य की तिथि

en: Miscellaneous information
hi: विविध जानकारी

en: Medium
hi: माध्यम

en: Attribution qualifier
hi: गुण योग्यता

en: Form subheading
hi: फार्म की सबहडिंग

en: Language of a work
hi: किसी कार्य की भाषा

en: Medium of performance for music
hi: संगीत के लिए प्रदर्शन का माध्यम

en: Number of part/section of a work
hi: किसी कार्य के भाग/खंड का नाम

en: Arranged statement for music
hi: संगीत के लिए व्यवस्थित बयान

en: Name of part/section of a work
hi: किसी कार्य के भाग/खंड का नाम

en: Fuller form of name
hi: नाम का फुलर रूप

en: Key for music
hi: संगीत के लिए कुंजी

en: Version
hi: संस्करण

en: Title of a work
hi: कार्य का शीर्षक

en: Form subdivision
hi: प्रपत्र उपखंड

en: General subdivision
hi: सामान्य उपखंड

en: Chronological subdivision
hi: कालानुक्रमिक उपखंड

en: Geographic subdivision
hi: भौगोलिक उपखंड

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
hi: प्रवेश तत्व के रूप में कॉर्पोरेट नाम या अधिकार क्षेत्र का नाम

en: Subordinate unit
hi: अधीनस्थ इकाई

en: Location of meeting
hi: बैठक का स्थान

en: Date of meeting or treaty signing
hi: बैठक या संधि पर हस्ताक्षर करने की तिथि

en: Number of part/section/meeting
hi: भाग/अनुभाग/बैठक की संख्या

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
hi: प्रविष्टी तत्व के रूप में नाम या अधिकार क्षेत्र का नाम मिलना

en: Number [OBSOLETE]
hi: संख्या [अप्रचलित]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
hi: बैठक का नाम निम्नलिखित क्षेत्राधिकार नाम प्रविष्टि तत्व

en: Uniform title
hi: सार्वभौम शीर्षक

en: Date of treaty signing
hi: संधि पर हस्ताक्षर की तिथि

en: Date of treaty
hi: संधि की तिथि

en: General material designation
hi: सामान्य सामग्री पदनाम

en: Language
hi: भाषा

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
hi: भाग या अनुभाग/सीरियल, विषयगत, या ओपस संख्या की संख्या

en: Arranged or arr. for music
hi: संगीत की व्यवस्था या प्रबंध

en: Part or section
hi: भाग या अनुभाग

en: General subject subdivision
hi: सामान्य विषय उपखंड

en: Period subject subdivision
hi: अवधि विषय उपखंड

en: Place subject subdivision
hi: स्थान विषय उपखंड

en: Collective title
hi: सामूहिक शीर्षक

en: Named event
hi: नाम दिया घटना

en: Location of named event
hi: नामित घटना का स्थान

en: Date of named event
hi: नामित घटना की तारीख

en: Chronological term
hi: कालानुक्रमिक शर्त

en: Topical term or geographic name entry element
hi: सामयिक शब्द या भौगोलिक नाम प्रविष्टि तत्व

en: Topical term following geographic name entry element
hi: भौगोलिक नाम प्रविष्टि तत्व के बाद सामयिक शब्द

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
hi: प्रवेश तत्व के रूप में निम्नलिखित स्थान का नाम {अप्रचलित]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
hi: वर्गीकरण संख्या - एकल संख्या या स्पैन की शुरुआती संख्या

en: Classification number--Ending number of span
hi: वर्गीकरण संख्या--अवधि की समाप्ति संख्या

en: Caption hierarchy
hi: कैप्शन पदानुक्रम

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Summary number span caption hierarchy
hi: सारांश संख्या अवधि कैप्शन पदानुक्रम

en: Table identification
hi: तालिका पहचान

en: General explanatory index term
hi: सामान्य व्याख्यात्मक सूचकांक शब्द

en: General explanatory index term--Succeeding level
hi: जनरल व्याख्यात्मक सूचकांक अवधि - सफलता के स्तर

en: Schedule identification
hi: अनुसूची पहचान

en: Genre/form term
hi: शैली / प्रपत्र अवधि

en: Medium of performance term
hi: प्रदर्शन अवधि का माध्यम

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
hi: वर्गीकरण संख्या को संदर्भित किया जाता है - एकल संख्या या स्पैन की शुरुआती संख्या

en: Classification number referred to--Ending number of span
hi: वर्गीकरण संख्या को संदर्भित किया जाता है--अवधि की समाप्ति संख्या

en: Explanatory text
hi: व्याख्यात्मक पाठ

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
hi: तालिका पहचान--अनुसूची [अप्रचलित]

en: Heading referred to
hi: शीर्षक से संदर्भित

en: Content type term
hi: सामग्री प्रकार अवधि

en: Content type code
hi: सामग्री प्रकार कोड

en: Source of term
hi: अवधि के स्रोत

en: Format of notated music term
hi: नोट किए गए संगीत शब्द का प्रारूप

en: Format of notated music code
hi: नोट किए गए संगीत कोड का प्रारूप

en: Type of corporate body
hi: कॉर्पोरेट निकाय का प्रकार

en: Type of jurisdiction
hi: अधिकार क्षेत्र का प्रकार

en: Other designation
hi: अन्य पदनाम

en: Title of person
hi: व्यक्ति का शीर्षक

en: Relationship
hi: संबन्ध

en: Place of birth
hi: जन्म का स्थान

en: Place of death
hi: मृत्यु का स्थान

en: Associated country
hi: एसोसिएटेड देश

en: Place of residence/headquarters
hi: निवास/मुख्यालय का स्थान

en: Other associated place
hi: अन्य संबद्ध स्थान

en: Place of origin of work or expression
hi: काम या अभिव्यक्ति की उत्पत्ति का स्थान

en: Relationship information
hi: संबंध जानकारी

en: Address
hi: पता

en: City
hi: नगर

en: Intermediate jurisdiction
hi: मध्यवर्ती क्षेत्राधिकार

en: Country
hi: देश

en: Postal code
hi: डाक कोड

en: Electronic mail address
hi: इलेक्ट्रॉनिक मेल पता

en: Field of activity
hi: गतिविधि का क्षेत्र

en: Associated group
hi: एसोसिएटेड समूह

en: Occupation
hi: व्यवसाय

en: Gender
hi: लिंग

en: Type of family
hi: परिवार का प्रकार

en: Name of prominent member
hi: प्रमुख सदस्य का नाम

en: Hereditary title
hi: वंशानुगत शीर्षक

en: Source of code
hi: स्रोत का कोड

en: Language term
hi: भाषा अवधि

en: Fuller form of personal name
hi: व्यक्तिगत नाम का फुलर रूप

en: Form of work
hi: काम का रूप

en: Other distinguishing characteristic
hi: अन्य विशिष्ट विशेषता

en: Medium of performance
hi: प्रदर्शन का माध्यम

en: Soloist
hi: एकल कलाकार

en: Doubling instrument
hi: दोहरीकरण साधन

en: Number of ensembles of the same type
hi: एक ही प्रकार के समष्टि की संख्या

en: Number of performers of the same medium
hi: एक ही माध्यम के कलाकारों की संख्या

en: Alternative medium of performance
hi: प्रदर्शन का वैकल्पिक माध्यम

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
hi: समष्टि के साथ प्रदर्शन करने वाले व्यक्तियों की कुल संख्या

en: Total number of performers
hi: कलाकारों की कुल संख्या

en: Total number of ensembles
hi: समष्टि की कुल संख्या

en: Note
hi: नोट

en: Serial number
hi: सीरियल संख्या

en: Opus number
hi: ओपस संख्या

en: Thematic index number
hi: विषयगत सूचकांक संख्या

en: Thematic index code
hi: विषयगत सूचकांक कोड

en: Publisher associated with opus number
hi: प्रकाशक ओपस संख्या के साथ जुड़ा हुआ है

en: Key
hi: कुंजी

en: Audience term
hi: श्रोतागण शर्त

en: Audience code
hi: श्रोतागण कोड

en: Demographic group term
hi: जनसांख्यिकी समूह टर्म

en: Demographic group code
hi: जनसांख्यिकी समूह कोड

en: Creator/contributor term
hi: निर्माता/योगदानकर्ता अवधि

en: Creator/contributor code
hi: निर्माता/योगदानकर्ता कोड

en: Time period of creation term
hi: सृजन अवधि की समय अवधि

en: Control subfield
hi: नियंत्रण उप क्षेत्र

en: Number {OBSOLETE]
hi: संख्या {अप्रचलित]

en: Classification element-Ending number of span
hi: वर्गीकरण तत्व-अवधि की समाप्ति संख्या

en: Topic
hi: विषय

en: Dates of publication and/or sequential designation
hi: प्रकाशन और/या अनुक्रमिक पदनाम की तिथियां

en: Numbering peculiarities note
hi: नंबरिंग विशेषताओं टिप्पणी

en: Institution/copy to which field applies
hi: किस क्षेत्र में लागू होता है संस्थान/कॉपी

en: Series numbering example
hi: श्रृंखला क्रमांकन उदाहरण

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
hi: वॉल्यूम / दिनांक जिस पर श्रृंखला क्रमांकन उदाहरण लागू होता है

en: Place
hi: स्थान

en: Publisher/issuing body
hi: प्रकाशक/जारी करने वाला निकाय

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
hi: वॉल्यूम / दिनांक किस स्थान और प्रकाशक / जारी करने वाले निकाय पर लागू होते हैं

en: Series analysis practice
hi: श्रृंखला विश्लेषण अभ्यास

en: Exceptions to analysis practice
hi: विश्लेषण अभ्यास के अपवाद

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
hi: वॉल्यूम / दिनांक जिस पर विश्लेषण अभ्यास लागू होता है

en: Series tracing practice
hi: श्रृंखला अनुरेखण अभ्यास

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
hi: वॉल्यूम / दिनांक जिसमें अनुरेखण अभ्यास लागू होता है

en: Series classification practice
hi: श्रृंखला वर्गीकरण अभ्यास

en: Volumes/dates to which classification practice applies
hi: वॉल्यूम / दिनांक जिस पर वर्गीकरण अभ्यास लागू होता है

en: Title referred to
hi: शीर्षक से संदर्भित

en: History reference
hi: इतिहास संदर्भ

en: General explanatory reference
hi: सामान्य व्याख्यात्मक संदर्भ

en: Nonpublic general note
hi: गैर सार्वजनिक सामान्य नोट

en: Characters in nonroman alphabet
hi: गैर रोमन वर्णमाला में वर्ण

en: Source citation
hi: स्रोत उद्धरण

en: Information found
hi: जानकारी मिली

en: Bibliographic record control number
hi: ग्रंथ सूची रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या

en: Citation
hi: प्रशस्ति पत्र

en: Title
hi: शीर्षक

en: Remainder of title
hi: शीर्षक का अनुस्मारक

en: Date
hi: तिथि

en: Rule number(s) and additional information
hi: नियम संख्या(एँ) और अतिरिक्त जानकारी

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Source of definition
hi: परिभाषा का स्रोत

en: Biographical or historical data
hi: जीवनी या ऐतिहासिक डेटा

en: Expansion
hi: विस्तार

en: Heading or subdivision term
hi: शीर्षक या उपखंड शब्द

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: वर्गीकरण संख्या--अवधि की अंतिम संख्या [वर्गीकरण प्रारूप]

en: Subject heading or subdivision term
hi: विषय शीर्षक या उपखंड अवधि

en: Replacement authority record control number
hi: रिप्लेसमेंट अधिकार रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या

en: Replacement heading
hi: रिप्लेसमेंट शीर्षक

en: Corresponding classification field
hi: वर्गीकरण क्षेत्र के अनुरूप

en: Source consulted and information found
hi: स्रोत से परामर्श और जानकारी मिली

en: Application history note
hi: आवेदन इतिहास नोट

en: Source of heading or term
hi: शीर्षक या अवधि के स्रोत

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: निर्दिष्ट सामग्री [वर्गीकरण प्रारूप]

en: Location of event
hi: घटना का स्थान

en: Active date
hi: सक्रिय दिनांक

en: Index term
hi: सूचकांक अवधि

en: Index term--Succeeding level
hi: सूचकांक अवधि--सफल स्तर

en: Index term referred from
hi: सूचकांक अवधि से संदर्भित

en: Example class number
hi: उदाहरण वर्ग संख्या

en: See also reference term
hi: यह भी देखें संदर्भ अवधि

en: See also reference term--Succeeding level
hi: यह भी देखें संदर्भ अवधि - सफलता के स्तर

en: Use reference term
hi: संदर्भ शब्द का प्रयोग करें

en: Use reference term--Succeeding level
hi: संदर्भ शब्द का प्रयोग करें--सफल स्तर

en: Material specified
hi: सामग्री निर्दिष्ट

en: Focus term
hi: फोकस अवधि

en: Non-focus term
hi: गैर-फोकस शब्द

en: Facet/hierarchy designation
hi: पहलू/पदानुक्रम पदनाम

en: Genre/form term as entry element
hi: प्रविष्टि तत्व के रूप में शैली / प्रपत्र अवधि

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
hi: संख्या जहाँ निर्देश मिलते हैं--एकल संख्या या स्पैनिंग संख्या

en: Base number
hi: आधार संख्या

en: Divided like number
hi: संख्या की तरह विभाजित

en: Facet designator
hi: मुखर रचनाकार

en: Negative example class number
hi: नकारात्मक उदाहरण वर्ग संख्या

en: Root number
hi: रूट नंबर

en: Other classification number
hi: अन्य वर्गीकरण संख्या

en: Medium of performance term as entry element
hi: प्रविष्टी तत्व के रूप में प्रदर्शन शब्द का माध्यम

en: Table number
hi: तालिका संख्या

en: Manual note
hi: मैनुअल नोट

en: Number where instructions are found
hi: नंबर जहां निर्देश मिले

en: See reference
hi: संदर्भ देखें

en: Rule number
hi: नियम संख्या

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
hi: संख्या जहाँ निर्देश मिलते हैं--एकल संख्या या आरंभिक संख्या अवधि

en: Number where instructions are found--Ending number of span
hi: संख्या जहां निर्देश मिलते हैं--अवधि की समाप्ति संख्या

en: Digits added from classification number in schedule or external table
hi: अनुसूची या बाहरी तालिका में वर्गीकरण संख्या से जोड़े गए अंक

en: Digits added from internal subarrangement or add table
hi: अंक आंतरिक सबरेंजमेंट से जोड़े गए या तालिका जोड़ें

en: Number being analyzed
hi: संख्या का विश्लेषण किया जा रहा है

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
hi: आंतरिक उपव्यवस्था में नंबर या निर्देश मिला है, जहां तालिका जोड़ें

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
hi: तालिका पहचान--आंतरिक उपव्यवस्था या तालिका जोड़ें

en: Secondary table of applicability
hi: प्रयोज्यता की माध्यमिक तालिका

en: Type of division
hi: विभाजन का प्रकार

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
hi: प्रशस्ति पत्र के उदाहरण और वरीयता क्रम निर्देश के रूप में विषय इस्तेमाल किया

en: Exception to table of preference
hi: वरीयता की तालिका के लिए अपवाद

en: Table identification--Table number
hi: तालिका पहचान--तालिका संख्या

en: Access method
hi: प्रवेश विधियाँ

en: Access status
hi: प्रवेश स्थिति

en: Host name
hi: मेजबान नाम

en: Access number
hi: प्रवेश संख्या

en: Compression information
hi: संपीड़न जानकारी

en: Path
hi: मार्ग

en: Electronic name
hi: इलेक्ट्रॉनिक नाम

en: Processor of request
hi: प्रक्रिया का अनुरोध

en: Instruction
hi: निर्देश

en: Bits per second
hi: बिट प्रति सेकेंड

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Logon
hi: लॉग ऑन

en: Contact for access assistance
hi: पहुंच सहायता के लिए संपर्क करें

en: Name of location of host
hi: मेजबान के स्थान का नाम

en: Operating system
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Electronic format type
hi: इलेक्ट्रॉनिक प्रारूप प्रकार

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: File size
hi: फ़ाइल आकार

en: Terminal emulation
hi: टर्मिनल अनुकरण

en: Hours access method available
hi: घंटे पहुंच विधि उपलब्ध है

en: Nonpublic note
hi: गैरसार्वजनिक टिप्पणी:

en: Generation process
hi: सृजन की प्रक्रिया

en: Confidence value
hi: आत्मविश्वास मूल्य

en: Generation date
hi: जनरेशन तिथि

en: Generation agency
hi: जनरेशन एजेंसी

en: Validity end date
hi: वैधता समाप्ति तिथि

en: Conversion process
hi: रूपांतरण प्रक्रिया

en: Conversion date
hi: रूपांतरण दिनांक

en: Identifier of source metadata
hi: स्रोत मेटाडेटा की पहचानकर्ता

en: Conversion agency
hi: रूपांतरण एजेंसी

en: Matching information
hi: मिलान सूचना

en: Status of matching and its checking
hi: मिलान की स्थिति और उसकी जाँच

en: Koha auth type
hi: कोहा प्राधिकरण प्रकार

en: LEADER
hi: लीडर

en: CONTROL NUMBER
hi: नियंत्रण संख्या

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
hi: नियंत्रण नंबर पहचानकर्ता

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
hi: नवीनतम लेन-देन की तारीख और समय

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
hi: फिक्स्ड-लम्बाई डेटा तत्वों

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस नियत्रंण नंबर

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
hi: सीरियल या मल्टीप्लेयर आइटम के लिए बायोलॉजिकल रिकॉर्ड लिंक करें

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
hi: राष्ट्रीय बिबोलोगैफिक एजेंसी नियंत्रण संख्या

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक पुस्तक संख्या

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक सीरियल संख्या

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
hi: अन्य मानक पहचानकर्ता

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
hi: संगीत संबंधी जानकारी

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
hi: कोडेड कार्टोग्राफिक मैथमैटिकल डेटा

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
hi: सिस्टम कंट्रोल नंबर

en: CATALOGING SOURCE
hi: कैटलॉग स्त्रोत

en: AUTHENTICATION CODE
hi: प्रमाणीकरण कोड

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
hi: भौगोलिक क्षेत्र कोड

en: TIME PERIOD OF HEADING
hi: शीर्षक की समय अवधि

en: SPECIAL CODED DATES
hi: विशेष कोडेड तिथियाँ

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस कॉल नंबर

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
hi: भौगोलिक वर्गीकरण

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
hi: एलसी वर्गीकरण संख्या

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
hi: लाइब्रेरी एंड अर्चिवस कनाडा कॉल नंबर

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: एलसी वर्गीकरण संख्या कनाडा में असाइन [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
hi: मेडिकल राष्ट्रीय पुस्तकालय कॉल नंबर

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: एनएलएम द्वारा मान्यता प्राप्त एनएलएम कक्षा संख्या [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
hi: अन्य वर्गीकरण संख्या

en: CHARACTER SETS PRESENT
hi: वर्ण सेट मौजूद

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: एनएलएम द्वारा मान्यता प्राप्त एनएलएम वर्गीकरण संख्या [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
hi: राष्ट्रीय कृषि पुस्तकालय कॉल संख्या

en: SUBJECT CATEGORY CODE
hi: विषय श्रेणी कोड

en: SUBDIVISION USAGE
hi: सबडिविजन का उपयोग

en: TYPE OF ENTITY
hi: अस्तित्व प्रकार

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
hi: यूनिवर्सल डेसिमल क्लासिफिकेशन संख्या

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
hi: डेवी दशमलव कॉल नंबर

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
hi: डेवी दशमलव वर्गीकरण संख्या

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: वर्गीकरण योजना और संस्करण [वर्गीकरण प्रारूप]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
hi: सरकारी डॉक्युमेंट कॉल नंबर

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
hi: सरकारी डाक्यूमेंट वर्गीकरण संख्या

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: डॉक्यूमेंट की शैल्विगं संख्या (CODOC) [अप्रचलित ,CAN/मार्क]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
hi: स्थानीय कॉल नंबर (श्रृंखला) [अप्रचलित]; स्थानीय रूप से एलसी-टाइप कॉल नंबर (ओसीएलसी); स्थानीय कॉल नंबर (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
hi: स्थानीय रूप से स्वीकृत एलसी-टाइप वर्गीकरण संख्या (OCLC); स्थानीय वर्गीकरण संख्या (राल)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
hi: स्थानीय रूप से सौंपे डेवी कॉल नंबर (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
hi: स्थानीय रूप से सौंपे डेवी वर्गीकरण नंबर (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
hi: स्थानीय रूप से एनएलएम-टाइप कॉल नंबर (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
hi: स्थानीय रूप से सौंपे एनएलएम-प्रकार वर्गीकरण संख्या (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
hi: अन्य वर्गीकरण योजनाएं (ओसीएलसी)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
hi: स्थानीय फ्री-पाठ कॉल नंबर (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
hi: शीर्षक--व्यक्तिगत नाम

en: HEADING--CORPORATE NAME
hi: शीर्षक--कॉर्पोरेट नाम

en: HEADING--MEETING NAME
hi: शीर्षक--बैठक नाम

en: HEADING--UNIFORM TITLE
hi: शीर्षक--सार्वभौम शीर्षक

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: सार्वभौम शीर्षक [अप्रचलित, CAN / मार्क]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: सामूहिक शीर्षक [अप्रचलित, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
hi: शीर्षक--नामांकित घटना

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
hi: हेडिंग - क्रोनोलॉजिकल अवधि

en: HEADING--TOPICAL TERM
hi: शीर्षक--सामयिक अवधि

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
hi: शीर्षक--भौगोलिक नाम

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: वर्गीकरण संख्या [वर्गीकरण प्रारूप]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: सामान्य अतिरिक्त सूचकांक अवधि [वर्गीकरण प्रारूप]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
hi: शीर्षक--जनरल/फार्म अवधि

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
hi: शीर्षक--निष्पादन कार्यकाल के मध्यम

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
hi: शीर्षक--सामान्य सबडिवीजन

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
hi: शीर्षक--भौगोलिक सबडिविजन

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
hi: हेडिंग - क्रोनोलॉजिकल सबडिविज़न

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
hi: शीर्षक--फार्म सबडिवीजन

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: कॉम्प्लेक्स देखने के लिए संदर्भ [वर्गीकरण प्रारूप]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
hi: कॉम्प्लेक्स देखें संदर्भ--विषय

en: CONTENT TYPE
hi: सामग्री प्रकार

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
hi: प्रतिष्ठित संगीत का प्रारूप

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: कॉम्प्लेक्स देखने के लिए भी देखें संदर्भ [वर्गीकरण प्रारूप]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
hi: कॉम्प्लेक्स देखें साथ ही संदर्भ--विषय

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
hi: व्यक्ति या निगमित निकाय की अन्य विशेषताओं

en: ASSOCIATED PLACE
hi: एसोसिएटेड स्थान

en: ADDRESS
hi: पता

en: FIELD OF ACTIVITY
hi: गतिविधि का क्षेत्र

en: ASSOCIATED GROUP
hi: एसोसिएटेड ग्रुप

en: OCCUPATION
hi: व्यवसाय

en: GENDER
hi: लिंग

en: FAMILY INFORMATION
hi: परिवार की जानकारी

en: ASSOCIATED LANGUAGE
hi: एसोसिएटेड भाषा

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
hi: व्यक्तिगत नाम का फ्यूलर फार्म

en: FORM OF WORK
hi: कार्य का पारुप

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
hi: काम या अभिव्यक्ति की अन्य विशिष्ठ विशेषताओं

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
hi: प्रदर्शन के माध्यम

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
hi: म्यूजिकल काम का सांख्यिक पदनाम

en: KEY
hi: कुंजी

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
hi: दर्शक वर्णसंकर

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
hi: रचनाकार/वाहक वर्णसंकर

en: TIME PERIOD OF CREATION
hi: सृजन का समय अवधि

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
hi: अनुरेखण से देखें--व्यक्तिगत नाम

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
hi: अनुरेखण से देखें--कॉर्पोरेट का नाम

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
hi: अनुरेखण से देखें--बैठक नाम

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
hi: अनुरेखण से देखें--सार्वभौम शीर्षक

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
hi: अनुरेखण से देखें--नामांकित घटना

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
hi: अनुरेखण से देखें--वर्णक्रमीय अवधि

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
hi: अनुरेखण से देखें--सामयिक अवधि

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
hi: अनुरेखण से देखें--भौगोलिक नाम

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: अमान्य संख्या अनुरेखण [वर्गीकरण प्रारूप]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
hi: अनुरेखण से देखें--शैली/फार्म अवधि

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
hi: अनुरेखण से देखें--निष्पादन कार्यकाल के माध्यम

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से देखें--सामान्य सबडिविज़न

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से देखें--भौगोलिक सबडिविज़न

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से देखें--क्रोनोलॉजिकल सबडिविज़न

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से देखें--सबडिविज़न

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
hi: अनुरेखण से भी देखें--व्यक्तिगत नाम

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
hi: अनुरेखण से भी देखें--कॉर्पोरेट का नाम

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
hi: अनुरेखण से भी देखें--बैठक नाम

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
hi: अनुरेखण से भी देखें--सार्वभौम शीर्षक

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
hi: अनुरेखण से भी देखें--नामांकित घटना

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
hi: अनुरेखण से भी देखें - वर्णक्रमीय अवधि

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
hi: अनुरेखण से भी देखें--सामयिक अवधि

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
hi: अनुरेखण से भी देखें--भौगोलिक नाम

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: मान्य संख्या अनुरेखण [वर्गीकरण प्रारूप]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
hi: अनुरेखण से भी देखें--शैली/फार्म अवधि

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
hi: अनुरेखण से भी देखें--निष्पादन कार्यकाल के माध्यम

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से भी देखें--सामान्य सबडिविज़न

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से भी देखें--भौगोलिक सबडिविज़न

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से भी देखें--क्रोनोलॉजिकल सबडिविज़न

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
hi: अनुरेखण से भी देखें--सबडिविज़न

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
hi: प्रकाशन और/या क्रमिक पदनाम की श्रृंखलाएँ दिनांक

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
hi: श्रृंखला नंबरिंग विशिष्टता

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
hi: श्रृंखला नंबरिंग उदाहरण

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
hi: श्रृंखला जगह और प्रकाशक / जारी करने वाली निकाय

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
hi: श्रृंखला विश्लेषण प्रक्रिया

en: SERIES TRACING PRACTICE
hi: श्रृंखला अनुरेखण अभ्यास

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
hi: श्रृंखला वर्गीकरण अभ्यास

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
hi: कॉम्प्लेक्स देखें साथ ही संदर्भ--नाम

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
hi: कॉम्प्लेक्स देखें संदर्भ--नाम

en: HISTORY REFERENCE
hi: इतिहास का संदर्भ

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
hi: सामान्य व्याख्यात्मक संदर्भ - नाम-

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
hi: नॉन पब्लिक जनरल नोट

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
hi: प्रभार में नॉन रोमैन अल्फैबेटस [अप्रचलित]

en: SOURCE DATA FOUND
hi: स्रोत डेटा मिला

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
hi: नोट - काम की सूची [अप्रचलित, कैन / मार्क केवल]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
hi: शीर्षक अस्तित्व से संबंधित है

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
hi: शीर्षक अस्तित्व से संबंधित नहीं है

en: SOURCE DATA NOT FOUND
hi: स्रोत डेटा नही मिला

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
hi: ध्यान दें--कैटलॉग नियम (नाम/शीर्षक) [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: DEFINITION
hi: परिभाषा

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
hi: जीवनी या ऐतिहासिक डेटा

en: PUBLIC GENERAL NOTE
hi: सार्वजनिक सामान्य नोट

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
hi: विषय उदाहरण अनुरेखण नोट

en: DELETED HEADING INFORMATION
hi: हटाई गई प्रमुख सूचना

en: APPLICATION HISTORY NOTE
hi: आवेदन इतिहास नोट

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: सहायक अनुदेश नोट [वर्गीकरण प्रारूप]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
hi: नोट--स्रोत डेटा (समाचार)[केवल अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
hi: ध्यान दें--स्रोत डेटा उपलब्ध नहीं है (समाचार) [केवल अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
hi: नोट--उपयोग (विषय) [अप्रचलित, कैन/मार्क केवल]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग प्रविष्टी--व्यक्तिगत नाम

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री--कार्पोरेट नाम

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री--बैठक नाम

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री--सारभौमिक नाम

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग प्रविष्टी--नामांकित घटना

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री - वर्णक्रमीय अवधि

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री--सामयिक अवधि

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग प्रविष्टी--भौगोलिक नाम

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: सूचकांक अवधि--अनियंत्रित [वर्गीकरण प्रारूप]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: सूचकांक अवधि--निर्धारित टॉपिक पाठ्यक्रम [वर्गीकरण प्रारूप]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री--शैली / फार्म अवधि

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: जोड़ें या विभाजन की तरह के निर्देश [वर्गीकरण प्रारूप]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
hi: स्थापित हैडिंग लिंकिंग एंट्री--निष्पादन कार्यकाल के माध्यम

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: आंतरिक प्रकाशन या अतिरिक्त सारणी [वर्गीकरण प्रारूप]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: नियम पहचान [वर्गीकरण प्रारूप]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: संश्लेषित संख्या घटक [वर्गीकरण प्रारूप]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: सेकंडरी टेबल सूचना [वर्गीकरण प्रारूप]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
hi: उद्धरण और वरीयता क्रम निर्देश [वर्गीकरण प्रारूप]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
hi: सबडिविजन जोड़ने की प्रविष्टी- सामान्य सबडिविजन

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
hi: सबडिविजन जोड़ने की प्रविष्टी--भौगोलिक सबडिविजन

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
hi: सबडिविजन जोड़ने की प्रविष्टी--कालानुक्रमिक सबडिविजन

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
hi: सबडिविजन जोड़ने की प्रविष्टी--फार्म सबडिविजन

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
hi: कॉम्प्लेक्स लिंकिंग एंट्री डेटा

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
hi: इलेक्ट्रॉनिक स्थान और पहुंच

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
hi: वैकल्पिक ग्राफ़िक चित्र प्रतिनिधित्व

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
hi: मशीन द्वारा निर्मित मेटाडाटा प्रोवेंस

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
hi: विवरण रूपांतरण जानकारी

en: MATCHING INFORMATION
hi: मिलान जानकारी

en: KOHA INTERNAL USE
hi: कोहा आंतरिक उपयोग

en: Default
hi: चूक

en: Chronological Term
hi: कालानुक्रमिक शर्त

en: Corporate Name
hi: कॉर्पोरेट नाम

en: Corporate Names
hi: कॉर्पोरेट नाम

en: Genre/Form Term
hi: शैली / प्रपत्र अवधि

en: Geographic Name
hi: भौगोलिक नाम

en: Meeting Name
hi: बैठक का नाम

en: Personal Name
hi: व्यक्तिगत नाम

en: Personal Names
hi: व्यक्तिगत नाम

en: Topical Term
hi: सामयिक अवधि

en: Uniform Title
hi: सार्वभौम शीर्षक

en: Default MARC21 Standard Authority types:
hi: डिफ़ॉल्ट मार्क21 मानक प्राधिकरण प्रकार:

en: Acquisition framework
hi: अधिग्रहण ढांचा

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
hi: मार्क21 डिफ़ॉल्ट और अधिग्रहण ग्रंथ सूची के ढांचे।

en: Item type [OBSOLETE]
hi: आइटम प्रकार [अप्रचलित]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
hi: कोहा डेवी उपवर्ग [अप्रचलित]

en: Koha biblionumber
hi: कोहा बिब्लियोनंबर

en: Koha biblioitemnumber
hi: कोहा बिब्लियोइटेमनिम्बर

en: Koha issues (borrowed), all copies
hi: कोहा इश्यूज (उधार), सभी प्रतियां

en: Source of classification or shelving scheme
hi: वर्गीकरण का स्त्रोत या शेल्विग योजना

en: Koha normalized classification for sorting
hi: कोहा छँटाई के लिए सामान्यीकृत वर्गीकरण

en: Institution code [OBSOLETE]
hi: संस्था कोड [अप्रचलित]

en: Koha item type
hi: कोहा आइटम प्रकार

en: Edition
hi: संस्करण

en: Classification part
hi: वर्गीकरण भाग

en: Item part
hi: आइटम भाग

en: Call number prefix
hi: कॉल नंबर उपसर्ग

en: Call number suffix
hi: कॉल नंबर प्रत्यय

en: Suppress in OPAC
hi: ओपेक में दबाएं

en: Serial record flag
hi: सीरियल रिकॉर्ड झंडा

en: Withdrawn status
hi: वापस ले लिया स्थिति

en: Lost status
hi: स्तर खोया

en: Materials specified (bound volume or other part)
hi: निर्दिष्ट सामग्री (बाउंड वॉल्यूम या अन्य भाग)

en: Damaged status
hi: क्षतिग्रस्त स्तर

en: Use restrictions
hi: उपयोग प्रतिबंध

en: Not for loan
hi: नहीं ऋण के लिए

en: Collection
hi: संग्रह

en: Koha itemnumber (autogenerated)
hi: कोहा आइटमसंख्या (ऑटोजनरेटेड)

en: Home library
hi: होम लाइब्रेरी

en: Current library
hi: वर्तमान लाइब्रेरी

en: Shelving location
hi: शैल्विग स्थान

en: Date acquired
hi: दिनांक को प्राप्त

en: Source of acquisition
hi: अधिग्रहण के स्रोत

en: Coded location qualifier
hi: कोडित स्थान क्वालीफायर

en: Cost, normal purchase price
hi: लागत, सामान्य खरीद मूल्य

en: Serial enumeration / chronology
hi: सीरियल गणन / कालक्रम

en: Inventory number
hi: इन्वेंटरी संख्या

en: Shelving control number
hi: शैल्विग नियंत्रण संख्या

en: Total checkouts
hi: कुल चैकआउट

en: Total renewals
hi: कुल नवीनीकरण

en: Total holds
hi: कुल होल्डस

en: Full call number
hi: पूर्ण कॉल नंबर

en: Barcode
hi: बारकोड

en: Date due
hi: दिनांक कारण

en: Date last seen
hi: पिछले देखा दिनांक

en: Date last checked out
hi: आइटम  अंतिम चेक आउट

en: Copy number
hi: कापी नंबर

en: Uniform resource identifier
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता

en: Cost, replacement price
hi: लागत, प्रतिस्थापन कीमत

en: Price effective from
hi: मूल्य से प्रभावी

en: Non-public note
hi: गैर-सार्वजनिक टिप्पणी

en: NUCMC control number
hi: NUCMC नियंत्रण संख्या

en: Number
hi: संख्या

en: Type of number
hi: नंबर का प्रकार

en: Status
hi: स्थिति

en: Party to document
hi: दस्तावेज़ के लिए पार्टी

en: National bibliography number
hi: राष्ट्रीय ग्रंथ सूची संख्या

en: Canceled/invalid national bibliography number
hi: रद्द/अमान्य राष्ट्रीय ग्रंथ सूची संख्या

en: Canceled/invalid control number
hi: रद्द/अमान्य नियंत्रण नंबर

en: Copyright or legal deposit number
hi: कॉपीराइट या कानूनी जमा संख्या

en: Assigning agency
hi: नियत एजेंसी

en: Display text
hi: पाठ प्रदर्शित करें

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
hi: रद्द/अमान्य कॉपीराइट या कानूनी जमा संख्या

en: Copyright article-fee code
hi: कॉपीराइट लेख-शुल्क कोड

en: Standard film number
hi: मानक फिल्म संख्या

en: Source of number or code
hi: संख्या या कोड का स्रोत

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
hi: मानक संख्या या कोड के अनुसार अतिरिक्त कोड [अप्रचलित]

en: Overseas acquisition number
hi: विदेशी अधिग्रहण संख्या

en: First and second groups of characters
hi: वर्णों के पहले और दूसरे समूह

en: Third and fourth groups of characters
hi: वर्णों का तीसरा और चौथा समूह

en: Number of volume or part
hi: आयतन या भाग की संख्या

en: Unparsed fingerprint
hi: अनारक्षित फिंगरप्रिंट

en: Standard technical report number
hi: मानक तकनीकी रिपोर्ट संख्या

en: Canceled/invalid number
hi: रद्द/अमान्य नंबर

en: Publisher or distributor number
hi: प्रकाशक या वितरक संख्या

en: OCLC library identifier
hi: ओसीएलसी पुस्तकालय पहचानकर्ता

en: OAI set name
hi: OAI सेट नाम

en: Content type identifier
hi: सामग्री प्रकार पहचानकर्ता

en: CODEN
hi: कोडअंक

en: Canceled/invalid CODEN
hi: रद्द / अमान्य कॉडेन

en: Postal registration number
hi: डाक पंजीकरण संख्या

en: Source agency assigning number
hi: स्रोत एजेंसी असाइनिंग नंबर

en: Formatted date/time
hi: प्रारूपित दिनांक/समय

en: Place of event
hi: घटना का स्थान

en: Category of scale
hi: पैमाने की श्रेणी

en: Constant ratio linear horizontal scale
hi: निरंतर अनुपात रैखिक क्षैतिज पैमाने

en: Constant ratio linear vertical scale
hi: लगातार अनुपात रैखिक ऊर्ध्वाधर पैमाने

en: Coordinates--westernmost longitude
hi: निर्देशांक - पश्चिमी देशांतर

en: Coordinates--easternmost longitude
hi: निर्देशांक - पूर्वी देशांतर

en: Coordinates--northernmost latitude
hi: निर्देशांक - उत्तरी अक्षांश

en: Coordinates--southernmost latitude
hi: निर्देशांक - दक्षिणी अक्षांश

en: Angular scale
hi: कोणीय पैमाना

en: Declination--northern limit
hi: झुकाव--उत्तरी सीमा

en: Declination--southern limit
hi: झुकाव--दक्षिणी सीमा

en: Right ascension--eastern limit
hi: सही उदगम--पूर्वी सीमा

en: Right ascension--western limit
hi: सही उदगम--पश्चमी सीमा

en: Original study number
hi: मूल अध्ययन संख्या

en: Stock number
hi: स्टॉक नंबर

en: Source of stock number/acquisition
hi: स्टॉक नंबर/अधिग्रहण का स्रोत

en: Form of issue
hi: निर्गम का प्रारुप

en: Additional format characteristics
hi: अतिरिक्त प्रारूप विशेषताएं

en: Record content licensor
hi: रिकॉर्ड सामग्री लाइसेंसकर्ता

en: Level of rules in bibliographic description
hi: ग्रंथ सूची विवरण में नियमों का स्तर

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
hi: शीर्ष स्तर तक पहुँच बिंदु को निर्दिष्ट करने के लिए उपयोग किए जाने वाले प्रयास का स्तर

en: Level of effort used to assign subject headings
hi: विषय शीर्षों को निर्दिष्ट करने के लिए उपयोग किए जाने वाले प्रयास का स्तर

en: Level of effort used to assign classification
hi: वर्गीकरण असाइन करने के लिए उपयोग किए जाने वाले प्रयास का स्तर

en: Number of fixed field character positions coded
hi: निश्चित फ़ील्ड वर्ण पदों की संख्या कोडित है

en: Data provenance
hi: डेटा सिद्धता

en: Language code of text/sound track or separate title
hi: पाठ/ध्वनि ट्रैक या अलग शीर्षक का भाषा कोड

en: Language code of summary or abstract
hi: सारांश या सार का भाषा कोड

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
hi: अलग-अलग शीर्षकों (वीएम) [अप्रचलित] की भाषाएं; उपलब्ध अनुवाद की भाषाएं (एसई) [अप्रचलित]

en: Language code of sung or spoken text
hi: गाया या बोले गए पाठ का भाषा कोड

en: Language code of librettos
hi: लीब्रेट्टोज की भाषा कोड

en: Language code of table of contents
hi: सामग्री की तालिका का भाषा कोड

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
hi: लिबरेटोस और ट्रान्सस्क्रिप्ट के अलावा अन्य सामग्री का भाषा कोड

en: Language code of original
hi: मूल का भाषा कोड

en: Language code of intertitles
hi: इंटरशीर्षक का भाषा कोड

en: Language code of subtitles
hi: उपशीर्षक की भाषा कोड

en: Language code of intermediate translations
hi: मध्यवर्ती अनुवाद की भाषा कोड

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
hi: लिब्रेट्टोस के अलावा अन्य मूल सामग्रियों का भाषा कोड

en: Language code of original libretto
hi: मूल लिब्रेटो का भाषा कोड

en: Language code of captions
hi: कैप्शन का भाषा कोड

en: Language code of accessible audio
hi: सुलभ ऑडियो का भाषा कोड

en: Language code of accessible visual language
hi: सुलभ दृश्य भाषा का भाषा कोड

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
hi: दृश्य-श्रव्य सामग्री के लिए ट्रान्स स्क्रिप्ट के साथ भाषा कोड

en: Source of local subentity code
hi: स्थानीय उपइकाई कोड का स्रोत

en: MARC country code
hi: मार्क देश कोड

en: Local subentity code
hi: स्थानीय सबेंटिटी कोड

en: ISO country code
hi: आईएसओ देश कोड

en: Source of date
hi: दिनांक का स्रोत

en: Type of date code
hi: दिनांक कोड का प्रकार

en: Date 1, B.C.E. date
hi: दिनांक 1, बी.सी.ई. दिनांक

en: Date 1, C.E. date
hi: दिनांक 1, सी.ई. दिनांक

en: Date 2, B.C.E. date
hi: दिनांक 2, बी.सी.ई. दिनांक

en: Date 2, C.E. date
hi: दिनांक 2, सी.ई. दिनांक

en: Date resource modified
hi: दिनांक संसाधन संशोधित

en: Beginning of date valid
hi: दिनांक की शुरुआत मान्य है

en: End of date valid
hi: मान्य दिनांक का अंत

en: Form of musical composition code
hi: संगीत रचना कोड का रूप

en: Performer or ensemble
hi: कलाकार या पहनावा

en: Holding library
hi: होल्डिंग पुस्तकालय

en: Copy statement
hi: कथन बयान

en: Definition of bibliographic subdivisions
hi: ग्रंथ सूची उप-विभाजनों की परिभाषा

en: Local processing data
hi: स्थानीय प्रसंस्करण डेटा

en: Missing elements
hi: अनुपलब्ध तत्व

en: Notes about holdings
hi: होल्डिंग्स के बारे में नोट्स

en: Secondary bibliographic subdivision
hi: द्वितीय ग्रंथसूची उपखंड

en: Third bibliographic subdivision
hi: तीसरा ग्रंथसूची उपखंड

en: Fourth bibliographic subdivision
hi: चौथा ग्रंथसूची उपखंड

en: Fifth bibliographic subdivision
hi: पांचवा ग्रंथसूची उपखंड

en: Sixth bibliographic subdivision
hi: छठा ग्रंथसूची उपखंड

en: Seventh bibliographic subdivision
hi: सातवीं ग्रंथ सूची उपखंड

en: Primary bibliographic subdivision
hi: प्राथमिक ग्रंथसूची उपखंड

en: Inclusive dates of publication or coverage
hi: प्रकाशन या कवरेज की समावेशी तारीखें

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
hi: अनुपूरक वर्ग संख्या (MU) [अप्रचलित]

en: Copy information
hi: कॉपी की जानकारी

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
hi: विषय (MP) [अप्रचलित]

en: Source of call/class number
hi: कॉल/क्लास नंबर का स्रोत

en: GPO item number
hi: जीपीओ आइटम संख्या

en: Canceled/invalid GPO item number
hi: रद्द / अमान्य GPO आइटम नंबर

en: Edition information
hi: संस्करण सूचना

en: Standard or optional designation
hi: मानक या वैकल्पिक पदनाम

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
hi: वह संख्या जहाँ निर्देश पाए जाते हैं-एकल संख्या या आरंभिक संख्या अवधि

en: Classification number-ending number of span
hi: वर्गीकरण संख्या-अवधि की समाप्ति संख्या

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
hi: तालिका पहचान-आंतरिक उपव्यवस्था या तालिका जोड़ें

en: Canceled/invalid classification number
hi: रद्द/अमान्य वर्गीकरण संख्या

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: रिपोर्ट संख्या [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: रद्द/अमान्य रिपोर्ट नंबर [अप्रचलित है,CAN/मार्क]

en: Report number
hi: रिकॉर्ड संख्या

en: Canceled/invalid report number
hi: रद्द/अमान्य रिपोर्ट नंबर

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
hi: वर्गीकरण संख्या (OCLC) (आर); वर्गीकरण संख्या, कॉल (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
hi: स्थानीय कटर संख्या (OCLC); बुक नंबर/अविभाजित कॉल नंबर, कॉल (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
hi: फाइलिंग प्रत्यय (OCLC); फुटनोट, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
hi: अवधारण, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
hi: माइक्रोफिल्म शेल्फ स्थान

en: Titles and words associated with a name
hi: एक नाम के साथ जुड़े शीर्षक और शब्द

en: Affiliation
hi: संबंधन

en: Abbreviated title
hi: संक्छिप्त शीर्षक

en: Acronym or shortened title
hi: परिवर्णी या छोटा शीर्षक

en: Variant access title
hi: विविध एक्सेस शीर्षक

en: Augmented title
hi: संवर्धित शीर्षक

en: Key title
hi: कुंजी शीर्षक

en: Romanized title
hi: रोमनकरण शीर्षक

en: Statement of responsibility, etc.
hi: जिम्मेदारी का वक्तव्य, आदि

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
hi: अनुभाग का पदनाम (BK AM MP MU VM SE) [अप्रचलित]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
hi: भाग/अनुभाग का नाम (BK AM MP MU VM SE) [अप्रचलित]

en: Language code of translated title
hi: अनूदित शीर्षक का भाषा कोड

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
hi: अनुभाग/भाग/श्रंखला का पदनाम (SE) [अप्रचलित]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
hi: भाग/अनुभाग/श्रृंखला का नाम (एसई) [अप्रचलित]

en: Inclusive dates
hi: समावेशी तारीखें

en: Bulk dates
hi: बल्क दिनांक

en: Form
hi: प्रारूप

en: Title proper/short title
hi: शीर्षक उचित/लघु शीर्षक

en: Date or sequential designation
hi: दिनांक या अनुक्रमिक पदनाम

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
hi: अनुभाग का पदनाम (SE) [अप्रचलित]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
hi: भाग/अनुभाग का नाम (SE) [अप्रचलित]

en: Edition statement
hi: संस्करण विवरण

en: Remainder of edition statement
hi: संस्करण बयान के अनुस्मारक

en: Musical presentation statement
hi: संगीत प्रस्तुति बयान

en: Statement of scale
hi: पैमाने का विवरण

en: Statement of projection
hi: प्रक्षेपण का विवरण

en: Statement of coordinates
hi: निर्देशांक का विवरण

en: Statement of zone
hi: क्षेत्र के वक्तव्य

en: Statement of equinox
hi: विषुव का विवरण

en: Outer G-ring coordinate pairs
hi: बाहरी जी-रिंग जोड़े को समन्वयित करते हैं

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
hi: बहिष्करण जी-रिंग जोड़े का समन्वय करता है

en: Computer file characteristics
hi: कंप्यूटर फ़ाइल विशेषताएँ

en: Country of producing entity
hi: उत्पादक इकाई का देश

en: Issuing jurisdiction
hi: अधिकार क्षेत्र जारी करना

en: Denomination
hi: मूल्यवर्ग

en: Place of publication, distribution, etc.
hi: प्रकाशन का स्थान, वितरण, आदि.

en: Name of publisher, distributor, etc.
hi: प्रकाशक, वितरक आदि का नाम

en: Date of publication, distribution, etc.
hi: प्रकाशन, वितरण आदि की तिथि

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
hi: संगीत के लिए प्लेट या प्रकाशक की संख्या (पूर्व- एएसीआर 2) [अप्रचलित, CAN/मार्क], [लोकल, यूएसए]

en: Place of manufacture
hi: निर्माण का स्थान

en: Manufacturer
hi: उत्पादक

en: Date of manufacture
hi: उत्पादन की तारीख

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: पहचान/निर्माता संख्या [अप्रचलित, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: मैट्रिक्स और/या नंबर लें [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: Producing company
hi: निर्माण कंपनी

en: Releasing company (primary distributor)
hi: जारी करने वाली कंपनी (प्राथमिक वितरक)

en: Date of production, release, etc.
hi: उत्पादन की तारीख, रिलीज आदि।

en: Contractual producer
hi: संविदा निर्माता

en: Place of production, release, etc.
hi: उत्पादन का स्थान, रिलीज आदि।

en: Publisher or trade name
hi: प्रकाशक या व्यापार का नाम

en: Serial identification
hi: सीरियल की पहचान

en: Matrix and/or take number
hi: मैट्रिक्स और/या नंबर लें

en: Projected publication date
hi: अनुमानित प्रकाशन की तारीख

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
hi: उत्पादन, प्रकाशन, वितरण, निर्माण का स्थान

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
hi: निर्माता, प्रकाशक, वितरक, निर्माता का नाम

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
hi: उत्पादन, प्रकाशन, वितरण, निर्माण, या कॉपीराइट सूचना की तिथि

en: Linkage [OBSOLETE]
hi: लिंकेज [प्रचलित]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
hi: अधिग्रहण/सदस्यता पते के लिए स्रोत [अप्रचलित]

en: State or province
hi: प्रांत या राज्य

en: Terms preceding attention name
hi: ध्यान देने के नाम से पहले की शर्तें

en: Attention name
hi: ध्यान देने का नाम

en: Attention position
hi: ध्यान देने की स्थिति

en: Type of address
hi: पते का प्रकार

en: Specialized telephone number
hi: विशिष्ट टेलीफोन नंबर

en: Telephone number
hi: टेलिफोन संख्या

en: Fax number
hi: फैक्स नंबर

en: TDD or TTY number
hi: टीडीडी या टीटीवाई नंबर

en: Contact person
hi: संपर्क व्यक्ति

en: Title of contact person
hi: संपर्क व्यक्ति का शीर्षक

en: Hours
hi: घंटे

en: Extent
hi: विस्तार

en: Other physical details
hi: अन्य भौतिक विवरण

en: Dimensions
hi: आयाम

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: सम्‍मिलित करने वाली सामग्री [अप्रचलित, CAN/MARC]

en: Accompanying material
hi: सम्‍मिलित करने वाली सामग्री

en: Type of unit
hi: इकाई का प्रकार

en: Size of unit
hi: इकाई का आकार

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: स्पीड [वीडियोडिस्क, पूर्व- AACR2 रिकॉर्ड] [अप्रचलित़़, CAN/मार्क]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: पहचान/निर्माता संख्या [केवल पूर्व- AACR2 रिकॉर्ड] [अप्रचलित, CAN/MARC]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: मैट्रिक्स और/या नंबर लें [ध्वनि रिकॉर्डिंग, पूर्व- AACR2 रिकॉर्ड केवल] [अप्रचलित, CAN/मार्क]

en: Extent of item
hi: आइटम का विस्तार

en: Sound characteristics
hi: ध्वनि की विशेषताएं

en: Color characteristics
hi: रंग विशेषताओं

en: Speed
hi: गति

en: Page count
hi: पेज गिनती

en: Unit count
hi: इकाई गिनती

en: Linear footage
hi: रैखिक फुटेज

en: Microgroove or standard
hi: माइक्रोग्रोव या मानक

en: Stereophonic, monaural
hi: स्टेरियोफोनिक, मोनोरल

en: Number of tracks
hi: ट्रेक्स की संख्या

en: Playing time
hi: चलाने का समय

en: Additional information
hi: अतिरिक्त सूचना

en: Number of reels
hi: रीलों की संख्या

en: Footage
hi: फुटेज

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Presentation format
hi: प्रस्तुतीकरण प्रारूप

en: Current publication frequency
hi: वर्तमान प्रकाशन आवृत्ति

en: Date of current publication frequency
hi: वर्तमान प्रकाशन आवृत्ति की तिथि

en: Frequency
hi: फ़्रिक्वेंसी

en: Dates of frequency
hi: आवृत्ति की तिथियाँ

en: Former publication frequency
hi: पूर्व प्रकाशन आवृत्ति

en: Dates of former publication frequency
hi: पूर्व प्रकाशन आवृत्ति के दिनांक

en: Mode of issuance term
hi: जारी करने की विधि

en: Mode of issuance code
hi: जारी करने की विधि

en: Extension plan term
hi: विस्तार योजना अवधि

en: Extension plan code
hi: विस्तार योजना कोड

en: Media type term
hi: मीडिया प्रकार अवधि

en: Media type code
hi: मीडिया प्रकार कोड

en: Carrier type term
hi: वाहक प्रकार शर्त

en: Carrier type code
hi: वाहक प्रकार कोड

en: Material base and configuration
hi: सामग्री का आधार और विन्यास

en: Materials applied to surface
hi: सामग्री सतह पर लागू होती है

en: Information recording technique
hi: सूचना रिकॉर्डिंग तकनीक

en: Support
hi: समर्थन

en: Reduction ratio value
hi: कमी अनुपात मान

en: Color content
hi: रंग सामग्री

en: Location within medium
hi: माध्यम के भीतर का स्थान

en: Technical specifications of medium
hi: माध्यम के तकनीकी विनिर्देश

en: Generation
hi: जेनरेसन

en: Layout
hi: लेआउट

en: Binding
hi: बाइडिंग

en: Book format
hi: पुस्तक प्रारूप

en: Font size
hi: फ़ॉन्ट आकार

en: Polarity
hi: विपरीतता

en: Illustrative content
hi: सचित्र सामग्री

en: Reduction ratio designator
hi: कमी अनुपात अभिलेखक

en: Content access mode
hi: कंटेंट एक्सेस मोड

en: Textual assistive features
hi: शाब्दिक सहायक विशेषताएं

en: Visual assistive features
hi: दृश्य सहायक सुविधाएँ

en: Auditory assistive features
hi: श्रवण सहायक सुविधाएँ

en: Tactile assistive features
hi: स्पर्शनीय सहायक विशेषताएं

en: Reference method used
hi: संदर्भ विधि का उपयोग किया

en: Name
hi: नाम

en: Coordinate units or distance units
hi: समन्वय इकाइयों या दूरी इकाइयों

en: Latitude resolution
hi: अक्षांश संकल्प

en: Longitude resolution
hi: देशांतर संकल्प

en: Standard parallel or oblique line latitude
hi: मानक समानांतर या तिरछी रेखा अक्षांश

en: Oblique line longitude
hi: तिर्यक रेखा देशांतर

en: Longitude of central meridian or projection center
hi: केंद्रीय मध्याह्न रेखा या प्रक्षेपण केंद्र का देशांतर

en: Latitude of projection center or projection origin
hi: प्रक्षेपण केंद्र या प्रक्षेपण मूल का अक्षांश

en: False easting
hi: झूठा पूरब

en: False northing
hi: झूठा उत्तर

en: Scale factor
hi: स्केल फैक्टर

en: Height of perspective point above surface
hi: सतह के ऊपर परिप्रेक्ष्य बिंदु की ऊँचाई

en: Azimuthal angle
hi: अजीमुथल कोण

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
hi: अज़ीमुथ माप बिंदु देशांतर या ध्रुव से सीधे ऊर्ध्वाधर देशांतर

en: Landsat number and path number
hi: लैंडसैट नंबर और पाथ नंबर

en: Zone identifier
hi: क्षेत्र पहचानकर्ता

en: Ellipsoid name
hi: दीर्घवृत्ताभ नाम

en: Semi-major axis
hi: उप-प्रमुख धुरी

en: Denominator of flattening ratio
hi: चपटे अनुपात का मूल्यवर्ग

en: Vertical resolution
hi: ऊर्ध्वाधर संकल्प

en: Vertical encoding method
hi: ऊर्ध्वाधर एन्कोडिंग विधि

en: Local planar, local, or other projection or grid description
hi: स्थानीय प्लानर, स्थानीय, या अन्य प्रक्षेपण या ग्रिड विवरण

en: Local planar or local georeference information
hi: स्थानीय प्लानर या स्थानीय भू-संरक्षण की जानकारी

en: Planar coordinate encoding method
hi: प्लानर समन्वय एन्कोडिंग विधि

en: Planar distance units
hi: प्लानर दूरी इकाइयों

en: Abscissa resolution
hi: निरपेक्ष संकल्प

en: Ordinate resolution
hi: कोटि संकल्प

en: Distance resolution
hi: दूरी का संकल्प

en: Bearing resolution
hi: असर संकल्प

en: Bearing units
hi: असर इकाइयों

en: Bearing reference direction
hi: असर संदर्भ दिशा

en: Bearing reference meridian
hi: असर संदर्भ मध्याह्न

en: Type of recording
hi: रिकॉर्डिंग का प्रकार

en: Recording medium
hi: रिकॉर्डिंग माध्यम

en: Playing speed
hi: चलाने की गति

en: Groove characteristic
hi: ग्रूव विशेषता

en: Track configuration
hi: ट्रैक कॉन्फ़िगरेशन

en: Tape configuration
hi: टेप कॉन्फ़िगरेशन

en: Configuration of playback channels
hi: प्लेबैक चैनलों का कॉन्फ़िगरेशन

en: Special playback characteristics
hi: विशेष प्लेबैक विशेषताएं

en: Sound content
hi: ध्वनि सामग्री

en: Original capture and storage technique
hi: मूल कब्जा और भंडारण तकनीक

en: Projection speed
hi: प्रोजेक्शन की गति

en: Aspect ratio value
hi: पहलू अनुपात मूल्य

en: Aspect ratio designator
hi: पहलू अनुपात नामांकित

en: Video format
hi: वीडियो प्रारूप

en: Broadcast standard
hi: प्रसारण मानक

en: File type
hi: फ़ाइल प्रकार

en: Encoding format
hi: एन्कोडिंग प्रारूप

en: Resolution
hi: रेज़ोल्यूशन

en: Regional encoding
hi: क्षेत्रीय एन्कोडिंग

en: Encoded bitrate
hi: एन्कोडेड बिटरेट

en: Form of musical notation term
hi: संगीत संकेतन शब्द का रूप

en: Form of musical notation code
hi: संगीत अंकन संहिता का रूप

en: Price
hi: मूल्य

en: Organization
hi: संगठन

en: Arrangement
hi: व्यवस्थापन

en: Hierarchical level
hi: पदानुक्रमित स्तर

en: Direct reference method
hi: प्रत्यक्ष संदर्भ विधि

en: Object type
hi: ऑब्जेक्ट प्रकार

en: Object count
hi: ऑब्जेक्ट गणना

en: Row count
hi: पंक्ति गिनती

en: Column count
hi: कॉलम की गिनती

en: Vertical count
hi: लंबवत गणना

en: VPF topology level
hi: वीपीएफ टोपोलॉजी स्तर

en: Indirect reference description
hi: अप्रत्यक्ष संदर्भ विवरण

en: Format of the digital image
hi: डिजिटल छवि का प्रारूप

en: Supplementary content term
hi: अनुपूरक सामग्री अवधि

en: Supplementary content code
hi: अनुपूरक सामग्री कोड

en: Security classification
hi: सुरक्षा वर्गीकरण

en: Handling instructions
hi: निर्देश हैंडलिंग

en: External dissemination information
hi: बाहरी प्रसार जानकारी

en: Downgrading or declassification event
hi: अपग्रेड या डिक्लासिफिकेशन इवेंट

en: Classification system
hi: वर्गीकरण प्रणाली

en: Country of origin code
hi: मूल कोड का देश

en: Downgrading date
hi: अपग्रेड करने की तारीख

en: Declassification date
hi: डिक्लासिफिकेशन की तारीख

en: Originator control term
hi: मूल नियंत्रण अवधि

en: Originating agency
hi: मूल एजेंसी

en: Authorized recipients of material
hi: सामग्री के अधिकृत प्राप्तकर्ता

en: Other restrictions
hi: अन्य प्रतिबंध

en: Rental price
hi: किराया मूल्य

en: Ownership and custodial history evidence term
hi: स्वामित्व और कस्टोडियल इतिहास साक्ष्य शब्द

en: Formatted date
hi: स्वरूपित तिथि

en: Type of ownership and custodial history information
hi: स्वामित्व और कस्टोडियल इतिहास की जानकारी का प्रकार

en: Shelf mark of copy described
hi: कॉपी का शेल्फ मार्क वर्णित है

en: Identifier of the copy described
hi: वर्णित प्रतिलिपि का पहचानकर्ता

en: First level of enumeration
hi: गणना का पहला स्तर

en: Second level of enumeration
hi: गणना का दूसरा स्तर

en: Third level of enumeration
hi: गणना का तीसरा स्तर

en: Fourth level of enumeration
hi: गणना का चौथा स्तर

en: Fifth level of enumeration
hi: गणना के पांचवें स्तर

en: Sixth level of enumeration
hi: गणना का छठा स्तर

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
hi: वैकल्पिक नंबर योजना, गणना का पहला स्तर

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
hi: वैकल्पिक नंबरिंग योजना, गणना का दूसरा स्तर

en: First level of chronology
hi: कालक्रम का पहला स्तर

en: Second level of chronology
hi: कालक्रम का दूसरा स्तर

en: Third level of chronology
hi: कालक्रम का तीसरा स्तर

en: Fourth level of chronology
hi: कालक्रम का चौथा स्तर

en: Alternative numbering scheme, chronology
hi: वैकल्पिक नंबरिंग योजना, कालक्रम

en: First level textual designation
hi: प्रथम स्तर शाब्दिक पदनाम

en: First level of chronology, issuance
hi: कालक्रम का पहला स्तर, निर्गमन

en: Source of price type code
hi: मूल्य प्रकार कोड का स्रोत

en: Price type code
hi: मूल्य प्रकार कोड

en: Price amount
hi: मूल्य राशी

en: Currency code
hi: मुद्रा कोड

en: Unit of pricing
hi: मूल्य निर्धारण की इकाई

en: Price note
hi: मूल्य नोट

en: Price effective until
hi: तक प्रभावी मूल्य

en: Tax rate 1
hi: टैक्स दर 1

en: Tax rate 2
hi: टैक्स दर 2

en: Identification of pricing entity
hi: मूल्य निर्धारण इकाई की पहचान

en: Source of availability status code
hi: उपलब्धता स्थिति कोड का स्रोत

en: Publishers' compressed title identification
hi: प्रकाशकों की संकुचित शीर्षक पहचान

en: Detailed date of publication
hi: प्रकाशन की विस्तृत तिथि

en: Availability status code
hi: उपलब्धता स्थिति कोड

en: Expected next availability date
hi: अपेक्षित अगली उपलब्धता तिथि

en: Publishers's discount category
hi: प्रकाशकों की छूट श्रेणी

en: Date made out of print
hi: प्रिंट आउट से बनी तारीख

en: Identification of agency
hi: एजेंसी की पहचान

en: Aspect ratio of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति का पहलू अनुपात

en: Color content of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति की रंग सामग्री

en: Content type of representative expression
hi: सामग्री प्रकार की सामग्री अभिव्यक्ति

en: Date of capture of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति पर कब्जा करने की तारीख

en: Date of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति की तारीख

en: Duration of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति की अवधि

en: Intended audience of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति के दर्शकों का इरादा

en: Language of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति की भाषा

en: Place of capture of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति के कब्जे का स्थान

en: Projection of cartographic content of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति के कार्टोग्राफिक सामग्री का प्रक्षेपण

en: Scale of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति मान

en: Script of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति की स्क्रिप्ट

en: Sound content of representative expression
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति की ध्वनि सामग्री

en:  Materials specified
hi:  सामग्री निर्दिष्ट

en:  Linkage
hi:  लिंकेज

en: Relator code
hi: रिलेटर कोड

en: Volume number/sequential designation
hi: वॉल्यूम संख्या/अनुक्रमिक पदनाम

en: Date of meeting
hi: बैठक की तिथि

en: Authority record control number
hi: प्राधिकरण रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या

en: Volume/sequential designation
hi: वॉल्यूम/अनुक्रमिक पदनाम

en: Series statement
hi: श्रृंखला विवरण

en: Library of Congress call number
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस कॉल नंबर

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस कॉल नंबर (SE) [अप्रचलित]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
hi: n (RLIN) [अप्रचलित]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
hi: अंतर्राष्ट्रीय मानक सीरियल नंबर (एसई)[अप्रचलित]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
hi: नोट सूचना का स्रोत (AM SE) [अप्रचलित]

en: With note
hi: नोट के साथ

en: Dissertation note
hi: शोध प्रबंध टिप्पणी

en: Degree type
hi: डिग्री प्रकार

en: Name of granting institution
hi: अनुदान देने वाली संस्था का नाम

en: Year degree granted
hi: साल की डिग्री दी

en: Dissertation identifier
hi: शोध प्रबंध पहचान

en: Bibliographic history note
hi: ग्रंथ सूची का इतिहास

en: Bibliography, etc. note
hi: ग्रंथ सूची आदि नोट

en: Number of references
hi: संदर्भों की संख्या

en: Formatted contents note
hi: प्रारूपित सामग्री नोट

en: Statement of responsibility
hi: जिम्मेदारी का वक्तव्य

en: Terms governing access
hi: प्रवेश को नियंत्रित करने वाली शर्तें

en: Jurisdiction
hi: अधिकार क्षेत्र

en: Physical access provisions
hi: भौतिक प्रवेश के प्रावधान

en: Authorized users
hi: अधिकृत उपयोगकर्ता

en: Standardized terminology for access restriction
hi: प्रवेश प्रतिबंध के लिए मानकीकृत शब्दावली

en: Availability date
hi: उपलब्धता दिनांक

en: Supplying agency
hi: आपूर्ति करने वाली एजेंसी

en: Representative fraction of scale note
hi: स्केल नोट का प्रतिनिधि अंश

en: Remainder of scale note
hi: स्केल नोट का अनुस्मारक

en: Creation/production credits note
hi: निर्माण/उत्पादन क्रेडिट नोट

en: Informal Notes
hi: अनौपचारिक नोट्स

en: Name of source
hi: स्रोत का नाम

en: Coverage of source
hi: स्रोत का कवरेज

en: Location within source
hi: स्रोत के भीतर का स्थान

en: Participant or performer note
hi: प्रतिभागी या कलाकार नोट

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
hi: पहले या बाद में वाल्यूमस अलग से टिप्पणी सूचीबद्ध

en: Type of report
hi: रिपोर्ट का प्रकार

en: Period covered
hi: पूर्ण अवधि

en: Attribute accuracy report
hi: विशेषता सटीकता रिपोर्ट

en: Attribute accuracy value
hi: विशेषता सटीकता मान

en: Attribute accuracy explanation
hi: विशेषता सटीकता स्पष्टीकरण

en: Logical consistency report
hi: तार्किक संगति रिपोर्ट

en: Completeness report
hi: संपूर्णता रिपोर्ट

en: Horizontal position accuracy report
hi: क्षैतिज स्थिति सटीकता रिपोर्ट

en: Horizontal position accuracy value
hi: क्षैतिज स्थिति सटीकता मान

en: Horizontal position accuracy explanation
hi: क्षैतिज स्थिति सटीकता व्याख्या

en: Vertical positional accuracy report
hi: ऊर्ध्वाधर स्थिति सटीकता रिपोर्ट

en: Vertical positional accuracy value
hi: ऊर्ध्वाधर स्थिति सटीकता मूल्य

en: Vertical positional accuracy explanation
hi: ऊर्ध्वाधर स्थिति सटीकता की व्याख्या

en: Cloud cover
hi: क्लाउड कवर

en: Display note
hi: प्रदर्शक नोट

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
hi: नोट सूचना का स्रोत (SE) [अप्रचलित]

en: Type of computer file or data note
hi: कंप्यूटर फ़ाइल या डेटा नोट का प्रकार

en: Different formats
hi: विभिन्न स्वरूपों

en: Content descriptors
hi: सामग्री विवरणक

en: Additional animation techniques
hi: अतिरिक्त एनीमेशन तकनीक

en: Date/time and place of an event note
hi: इवेंट नोट की तिथि/समय और स्थान

en: Date of event
hi: घटना की तारीख

en: Other event information
hi: अन्य घटना की जानकारी

en: Summary, etc.
hi: सारांश, आदि.

en: Expansion of summary note
hi: सारांश नोट का विस्तार

en: Assigning source
hi: नियत स्त्रोत

en: Source of note information [OBSOLETE]
hi: नोट सूचना का स्रोत [अप्रचलित]

en: Target audience note
hi: लक्षित दर्शक टिप्पणी

en: Geographic coverage note
hi: भौगोलिक कवरेज नोट

en: Time period of content note
hi: सामग्री नोट की समय अवधि

en: Source of schema used
hi: स्कीमा के स्रोत का इस्तेमाल किया

en: Preferred citation of described materials note
hi: वर्णित सामग्रियों के पसंदीदा उद्धरण

en: Supplement note
hi: पूरक नोट

en: Program name
hi: प्रोग्राम का नाम

en: Interest level
hi: रूचि का स्तर

en: Reading level
hi: पढ़ने का स्तर

en: Title point value
hi: शीर्षक बिंदु मान

en: Censorship note
hi: सेंसरशिप नोट

en: Additional physical form available note
hi: अतिरिक्त भौतिक रूप से उपलब्ध टिप्पणी

en: Availability source
hi: उपलब्धता स्रोत

en: Availability conditions
hi: उपलब्धता स्थिति

en: Order number
hi: आदेश संख्या:

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
hi: नोट सूचना का स्रोत (AM CF VM SE) [अप्रचलित]

en: Summary of accessibility
hi: उपलब्धता का सारांश

en: Fixed-length data elements of reproduction
hi: प्रजनन की निश्चित-लंबाई डेटा तत्व

en: Type of reproduction
hi: पुनरुत्पादन का प्रकार

en: Place of reproduction
hi: प्रजनन का स्थान

en: Agency responsible for reproduction
hi: पुनरुत्पादन के लिए जिम्मेदार एजेंसी

en: Date of reproduction
hi: प्रजनन की तारीख

en: Physical description of reproduction
hi: प्रजनन का भौतिक विवरण

en: Series statement of reproduction
hi: प्रजनन का श्रृंखला विवरण

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
hi: दिनांक और/या अनुक्रमित मुद्दों का क्रमिक पदनाम

en: Note about reproduction
hi: पुन उत्पादन के बारे में ध्यान दें

en: Main entry of original
hi: मूल की मुख्य प्रविष्टी

en: Edition statement of original
hi: मूल का संस्करण कथन

en: Publication, distribution, etc. of original
hi: मूल का प्रकाशन, वितरण, आदि.

en: Physical description, etc. of original
hi: मूल का भौतिक विवरण आदि.

en: Series statement of original
hi: मूल की सीरीज बयान

en: Key title of original
hi: मूल का कुंजी शीर्षक

en: Location of original
hi: मूल का स्थान

en: Material specific details
hi: सामग्री विशिष्ट विवरण

en: Note about original
hi: मूल के बारे में नोट

en: Other resource identifier
hi: अन्य संसाधन पहचानकर्ता

en: Introductory phrase
hi: परिचयात्मक वाक्यांश

en: Title statement of original
hi: मूल का शीर्षक कथन

en: Custodian
hi: संरक्षक

en: Postal address
hi: डाक पता

en: Telecommunications address
hi: दूरसंचार पता

en: Repository location code
hi: रिपोजिटरी स्थान कोड

en: Text of note
hi: नोट का पाठ

en: Contract number
hi: संविदा संख्या

en: Grant number
hi: अनुदान संख्या

en: Undifferentiated number
hi: अपरिभाषित संख्या

en: Program element number
hi: कार्यक्रम तत्व संख्या

en: Project number
hi: परियोजना संख्या

en: Task number
hi: टास्क नंबर

en: Work unit number
hi: कार्य इकाई संख्या

en: Source of data note
hi: डेटा नोट का स्रोत

en: System details note
hi: सिस्टम विवरण नोट

en: Terms governing use and reproduction
hi: उपयोग और प्रजनन को नियंत्रित करने वाली शर्तें

en: Use and reproduction rights
hi: उपयोग और प्रजनन अधिकार

en: Method of acquisition
hi: अधिग्रहण की विधि

en: Date of acquisition
hi: अधिग्रहण की तारीख

en: Accession number
hi: परिग्रहण संख्या

en: Owner
hi: मालिक

en: Purchase price
hi: क्रय मूल्य

en: Personal creator
hi: व्यक्तिगत रचनाकार

en: Personal creator death date
hi: व्यक्तिगत निर्माता की मृत्यु तिथि

en: Corporate creator
hi: कॉर्पोरेट निर्माता

en: Copyright holder
hi: कापीराइट होल्डर

en: Copyright holder contact information
hi: कॉपीराइट धारक संपर्क जानकारी

en: Copyright statement
hi: कॉपीराइट स्टेटमेंट

en: Copyright date
hi: कॉपीराइट तिथि

en: Publication date
hi: प्रकाशन तिथि

en: Creation date
hi: निर्माण दिनांक

en: Publisher
hi: प्रकाशक

en: Copyright status
hi: कापीराइट स्थिति

en: Publication status
hi: प्रकाशन स्थिति

en: Research date
hi: शोध की तारीख

en: Country of publication or creation
hi: प्रकाशन या सृजन का देश

en: Jurisdiction of copyright assessment
hi: कॉपीराइट मूल्यांकन का क्षेत्राधिकार

en: Solicitation information note
hi: सॉलिसिटेशन सूचना नोट

en: Provenance
hi: उत्पत्ति

en: Language note
hi: भाषा नोट

en: Information code or alphabet
hi: सूचना कोड या वर्णमाला

en: Former title complexity note
hi: पूर्व शीर्षक जटिलता नोट

en: Issuing body note
hi: बॉडी नोट जारी करना

en: Entity type label
hi: इकाई प्रकार लेबल

en: Entity type definition and source
hi: इकाई प्रकार की परिभाषा और स्रोत

en: Attribute label
hi: विशेषता लेबल

en: Attribute definition and source
hi: गुण की परिभाषा और स्रोत

en: Enumerated domain value
hi: प्रगणित डोमेन मूल्य

en: Enumerated domain value definition and source
hi: प्रगणित डोमेन मूल्य परिभाषा और स्त्रोत

en: Range domain minimum and maximum
hi: रेंज डोमेन न्यूनतम और अधिकतम

en: Codeset name and source
hi: कोडसेट नाम और स्रोत

en: Unrepresentable domain
hi: बिना प्रतिनिधित्व वाला डोमेन

en: Attribute units of measurement and resolution
hi: माप और संकल्प के गुण इकाइयों

en: Beginning and ending date of attribute values
hi: विशेषता मानों की शुरुआत और समाप्ति तिथि

en: Attribute value accuracy
hi: विशेषता मान सटीकता

en: Attribute value accuracy explanation
hi: विशेषता मान सटीकता स्पष्टीकरण

en: Attribute measurement frequency
hi: गुण माप आवृत्ति

en: Entity and attribute overview
hi: इकाई और विशेषता अवलोकन

en: Entity and attribute detail citation
hi: इकाई और विशेषता विस्तार उद्धरण

en: Cumulative index/finding aids note
hi: संचयी सूचकांक/खोज एड्स नोट

en: Degree of control
hi: नियंत्रण की डिग्री

en: Bibliographic reference
hi: ग्रंथ सूची संदर्भ

en: Information about documentation note
hi: प्रलेखन नोट के बारे में जानकारी

en: History
hi: इतिहास

en: Time of collation [OBSOLETE]
hi: मिलान का समय [अप्रचलित]

en: Identifying markings
hi: चिह्नों को पहचानना

en: Copy identification
hi: कॉपी की पहचान

en: Version identification
hi: संस्करण पहचान

en: Number of copies
hi: प्रतियों की संख्या

en: Binding note
hi: बाइडिंग टिप्पणी

en: Number of cases/variables
hi: मामलों की संख्या/चर

en: Name of variable
hi: चर का नाम

en: Unit of analysis
hi: विश्लेषण की इकाई

en: Universe of data
hi: डेटा का ब्रह्मांड

en: Filing scheme or code
hi: फाइलिंग स्कीम या कोड

en: Methodology note
hi: क्रियाविधि टिप्पणी

en: Controlled term
hi: नियंत्रित अवधि

en: Editor note
hi: संपादक नोट

en: Source of note information
hi: नोट सूचना का स्रोत

en: Linking entry complexity note
hi: प्रविष्टी जटिलता नोट जोड़ना

en: Publications about described materials note
hi: वर्णित सामग्री के बारे में प्रकाशन ध्यान दें

en: Related computer files note
hi: संबंधित कंप्यूटर फ़ाइलें नोट

en: Action
hi: क्रिया

en: Action identification
hi: कार्रवाई पहचान

en: Time/date of action
hi: क्रिया का समय/दिनांक

en: Action interval
hi: कार्रवाई अन्तराल

en: Contingency for action
hi: कार्रवाई के लिए आकस्मिकता

en: Method of action
hi: क्रिया की विधि

en: Site of action
hi: कार्रवाई की साइट

en: Action agent
hi: कार्रवाई एजेंट

en: Accumulation
hi: संचय

en: Frequency of use
hi: उपयोग की आवृत्ति

en: Exhibitions note
hi: प्रदर्शनियों की टिप्पणी

en: Awards note
hi: पुरस्कार नोट

en: Source of description note
hi: विवरण नोट का स्रोत

en: Linkage (RLIN)
hi: लिंकेज (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
hi: फ़ील्ड लिंक और अनुक्रम संख्या (RLIN)

en: Local note
hi: लोकल नोट

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
hi: उत्पत्ति (VM) [अप्रचलित]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
hi: व्यक्तिगत रीलों की स्थिति (VM) [अप्रचलित]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
hi: सुरक्षा प्रति की उत्पत्ति (वीएम) [अप्रचलित]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
hi: संख्या  (BK CF MP MU SE VM MX)  [अप्रचलित]

en: Active dates
hi: सक्रिय दिनांक

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
hi: स्थान प्रवेश तत्व के बाद भौगोलिक नाम [अप्रचलित]

en: Geographic name of place element
hi: स्थान तत्व का भौगोलिक नाम

en: Uncontrolled term
hi: अनियंत्रित शब्द

en: Genre/form data or focus term
hi: शैली / प्रपत्र डेटा या फ़ोकस अवधि

en: Function
hi: कार्य

en: Source of term or code
hi: अवधि या कोड का स्रोत

en: Main curriculum objective
hi: मुख्य पाठ्यक्रम उद्देश्य

en: Subordinate curriculum objective
hi: अधीनस्थ पाठ्यक्रम उद्देश्य

en: Curriculum code
hi: पाठ्यक्रम कोड

en: Correlation factor
hi: सहसंबंध कारक

en: Country or larger entity
hi: देश या बड़ी इकाई

en: First-order political jurisdiction
hi: प्रथम-क्रम राजनीतिक क्षेत्राधिकार

en: Intermediate political jurisdiction
hi: इंटरमीडिएट राजनीतिक क्षेत्राधिकार

en: City subsection
hi: नगर उपखंड

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
hi: अन्य गैर-न्यायिक भौगोलिक क्षेत्र और सुविधा

en: Extraterrestrial area
hi: अतिरिक्त स्थलीय क्षेत्र

en: Source of name, title, or term
hi: नाम, शीर्षक, या शब्द का स्रोत

en: Name, title, or term
hi: नाम, शीर्षक, या अवधि

en: Topical term or geographic name as entry element
hi: प्रवेश तत्व के रूप में सामयिक शब्द या भौगोलिक नाम

en: Topical term following geographic name as entry element
hi: प्रवेश तत्व के रूप में भौगोलिक नाम के बाद सामयिक शब्द

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
hi: संख्या (BK CF MP MU SE VM MX) [अप्रचलित]

en: Corporate name or jurisdiction name
hi: कॉर्पोरेट नाम या अधिकार क्षेत्र का नाम

en: Nonprinting information
hi: गैरमुद्रण जानकारी

en: Uncontrolled related/analytical title
hi: अनियंत्रित संबंधित/विश्लेषणात्मक शीर्षक

en: Make and model of machine
hi: मशीन का मेक और मॉडल

en: Programming language
hi: प्रोग्राम की भाषा

en: Source of taxonomic identification
hi: टैक्सोनोमिक पहचान का स्रोत

en: Taxonomic name
hi: वर्गिकीय नाम

en: Taxonomic category
hi: वर्गिकीय श्रेणी

en: Common or alternative name
hi: सामान्य या वैकल्पिक नाम

en: Access term
hi: प्रवेश शर्त

en: Label
hi: लेबल

en: Main entry heading
hi: मुख्य प्रविष्टी शीर्षक

en: Place, publisher, and date of publication
hi: स्थान, प्रकाशक और प्रकाशन की तिथि

en: Related parts
hi: संबंधित भागों

en: Physical description
hi: भौतिक विवरण

en: Material-specific details
hi: सामग्री विशिष्ट विवरण

en: Other item identifier
hi: अन्य आइटम पहचानकर्ता

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
hi: समानांतर शीर्षक (BK SE) [अप्रचलित]

en: CODEN designation
hi: कोडअंक पदनाम

en: Series data for related item
hi: संबंधित आइटम के लिए श्रृंखला डेटा

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
hi: समानांतर शीर्षक (BK SE)  [अप्रचलित]

en: Standard Technical Report Number
hi: मानक तकनीकी रिपोर्ट संख्या

en: Host Biblionumber
hi: मेज़बान बिब्लियोसंख्या

en: Host Itemnumber
hi: मेजबान आइटमसंख्या

en: Enumeration and first page
hi: गणना और पहला पृष्ठ

en: Country code
hi: देश कोड

en: Period of content
hi: सामग्री की अवधि

en: Source Contribution
hi: स्रोत योगदान

en: Type of record
hi: रिकॉर्ड का प्रकार

en: Fixed-length data elements
hi: निश्चित-लंबाई डेटा तत्व

en: Encoding level
hi: एन्कोडिंग स्तर

en: Textual physical form designator
hi: शाब्दिक शारीरिक रूप का डिज़ाइनर

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
hi: प्रकाशन और/या मुद्दों के अनुक्रमिक पदनाम पुन: प्रस्तुत की तारीखें

en: Name of unit
hi: इकाई का नाम

en: Holding institution
hi: होल्डिंग संस्था

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
hi: होल्डिंग (NR) (MU VM SE) [अप्रचलित]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
hi: समावेशी तारीखें (NR) (MU VM SE) [अप्रचलित]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
hi: अवधारण बयान (एनआर) (सीएफ एमयू वीएम एसई) [अप्रचलित]

en: Name (custodian or owner)
hi: नाम (संरक्षक या स्वामी)

en: Institutional division
hi: संस्थागत विभाजन

en: Street address
hi: गली का पता

en: Location of units
hi: इकाइयों का स्थान

en: Sequence number
hi: अनुक्रम संख्या

en: Location
hi: स्थान

en: Sublocation or collection
hi: उपस्थान या संग्रह

en: Former shelving location
hi: पूर्व शैल्विंग स्थान

en: Non-coded location qualifier
hi: गैर-कोडित स्थान क्वालीफायर

en: Shelving form of title
hi: शीर्षक का शैल्विंग प्रारुप

en: Piece designation
hi: टुकड़ा पदनाम

en: Piece physical condition
hi: टुकड़ा शारीरिक स्थिति

en: Pattern note
hi: पैटर्न नोट

en: Number of pieces per issuance
hi: प्रति जारी किए गए टुकड़ों की संख्या

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Bibliographic units per next higher level
hi: अगले उच्चतर स्तर प्रति ग्रंथसूची इकाइयों

en: Numbering continuity
hi: नंबरिंग निरंतरता

en: Calendar change
hi: कैलेंडर परिवर्तन

en: Regularity pattern
hi: नियमितता का पैटर्न

en: Numbering scheme
hi: नंबरिंग योजना

en: Access number [OBSOLETE]
hi: एक्सेस नंबर [अप्रचलित]

en: Persistent identifier
hi: निरंतर पहचानकर्ता

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
hi: गैर-कार्यशील संसाधन पहचानकर्ता

en: Instruction [OBSOLETE]
hi: निर्देश [अप्रचलित]

en: Bits per second [OBSOLETE]
hi: बिट प्रति सेकेंड [अप्रचलित]

en: Password [OBSOLETE]
hi: पासवर्ड [अप्रचलित]

en: Standardized information governing access
hi: मानकीकृत सूचना शासी अभिगम

en: Standardized information governing use and reproduction
hi: मानकीकृत सूचना का उपयोग और प्रजनन

en: Name of archiving agency
hi: संग्रह एजेंसी का नाम

en: Name of Web archive or digital archive repository
hi: वेब आर्काइव या डिजिटल आर्काइव रिपॉजिटरी का नाम

en: Date range of archived material
hi: संग्रहीत सामग्री की दिनांक सीमा

en: Archive completeness
hi: संग्रह पूर्णता

en: Operator's initials, OID (RLIN)
hi: ऑपरेटर के नाम के पहले अक्षर, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
hi: कैटलॉगर के प्रथमाक्षर, CIN (RLIN)

en: TDC (RLIN)
hi: टीडीसी (RLIN)

en: LIB (RLIN)
hi: लिब (RLIN)

en: Converted Gregorian year
hi: परिवर्तित ग्रेगोरियन वर्ष

en: Issuing date
hi: जारी करने की तारीख

en: Break indicator
hi: तोड़ सूचक

en: Textual string
hi: पाठ स्ट्रिंग

en: Tag and sequence number
hi: टैग और अनुक्रम संख्या

en: Internal item number
hi: आंतरिक आइटम संख्या

en: Invalid or canceled internal item number
hi: अमान्य या रद्द आंतरिक आइटम नंबर

en: Cost
hi: लागत

en: Item status
hi: मद स्थिति

en: Temporary location
hi: अस्थायी स्थान

en: Invalid or canceled piece designation
hi: अमान्य या रद्द किया गया टुकड़ा पदनाम

en: Manifestation statement, high-level/general
hi: अभिव्यक्ति कथन, उच्च-स्तरीय/सामान्य

en: Manifestation identifier statement
hi: अभिव्यक्ति पहचानकर्ता विवरण

en: Manifestation title and responsibility statement
hi: अभिव्यक्ति शीर्षक और जिम्मेदारी विवरण

en: Manifestation edition statement
hi: अभिव्यक्ति संस्करण विवरण

en: Manifestation production statement
hi: अभिव्यक्ति उत्पादन विवरण

en: Manifestation publication statement
hi: प्रकट प्रकाशन विवरण

en: Manifestation distribution statement
hi: अभिव्यक्ति वितरण विवरण

en: Manifestation manufacture statement
hi: अभिव्यक्ति निर्माण विवरण

en: Manifestation copyright statement
hi: अभिव्यक्ति कॉपीराइट विवरण

en: Manifestation frequency statement
hi: अभिव्यक्ति आवृत्ति विवरण

en: Manifestation designation of sequence statement
hi: अनुक्रम कथन का प्रकटीकरण पदनाम

en: Manifestation series statement
hi: अभिव्यक्ति श्रृंखला विवरण

en: Manifestation dissertation statement
hi: अभिव्यक्ति शोध प्रबंध विवरण

en: Manifestation regional encoding statement
hi: प्रासंगिक क्षेत्रीय एन्कोडिंग विवरण

en: Replacement title
hi: रिप्लेसमेंट शीर्षक

en: Replacement bibliographic record control number
hi: रिप्लेसमेंट ग्रंथ सूची रिकॉर्ड नियंत्रण संख्या

en: Creation process
hi: निर्माण प्रक्रिया

en: Assigning or generating agency
hi: एजेंसी सौंपना या पैदा करना

en: Source of data
hi: डेटा का स्रोत

en: Content of non-MARC field
hi: गैर-मार्क क्षेत्र की सामग्री

en: Put command parameter
hi: कमांड पैरामीटर रखो

en: User-option data
hi: उपयोगकर्ता-विकल्प डेटा

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
hi: समानांतर रिकॉर्ड(ओ) (OCLC) का OCLC नियंत्रण नंबर(ओ); कैटलॉगिंग के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला टुकड़ा, PUC (RLIN)

en: 0 (OCLC)
hi: 0 (ओसीएलसी)

en: 1 (OCLC)
hi: 1 (ओसीएलसी)

en: 2 (OCLC)
hi: 2 (ओसीएलसी)

en: 3 (OCLC)
hi: 3 (ओसीएलसी)

en: 4 (OCLC)
hi: 4 (ओसीएलसी)

en: 5 (OCLC)
hi: 5 (ओसीएलसी)

en: 6 (OCLC)
hi: 6 (ओसीएलसी)

en: 7 (OCLC)
hi: 7 (ओसीएलसी)

en: 8 (OCLC)
hi: 8 (ओसीएलसी)

en: 9 (OCLC)
hi: 9 (ओसीएलसी)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
hi: सीरीज़ पार्ट डिज़ाइनर, SPT (RLIN)

en: b (OCLC)
hi: b (ओसीएलसी)

en: c (OCLC)
hi: c (ओसीएलसी)

en: d (OCLC)
hi: d (ओसीएलसी)

en: e (OCLC)
hi: e (ओसीएलसी)

en: f (OCLC)
hi: f (ओसीएलसी)

en: g (OCLC)
hi: g (ओसीएलसी)

en: h (OCLC)
hi: h (ओसीएलसी)

en: i (OCLC)
hi: i (ओसीएलसी)

en: j (OCLC)
hi: j (ओसीएलसी)

en: k (OCLC)
hi: k (ओसीएलसी)

en: l (OCLC)
hi: l (ओसीएलसी)

en: m (OCLC)
hi: m (ओसीएलसी)

en: n (OCLC)
hi: n (ओसीएलसी)

en: o (OCLC)
hi: o (ओसीएलसी)

en: p (OCLC)
hi: p (ओसीएलसी)

en: q (OCLC)
hi: q (ओसीएलसी)

en: r (OCLC)
hi: r (ओसीएलसी)

en: s (OCLC)
hi: s (ओसीएलसी)

en: t (OCLC)
hi: t (ओसीएलसी)

en: u (OCLC)
hi: u (ओसीएलसी)

en: v (OCLC)
hi: v (ओसीएलसी)

en: w (OCLC)
hi: w (ओसीएलसी)

en: x (OCLC)
hi: x (ओसीएलसी)

en: y (OCLC)
hi: y (ओसीएलसी)

en: z (OCLC)
hi: z (ओसीएलसी)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
hi: वर्गीकरण संख्या, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
hi: बुक नंबर/अविभाजित कॉल नंबर, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
hi: कॉल नंबर के ऊपर अतिरिक्त फ्री-टेक्स्ट स्टैम्प, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
hi: कॉल नंबर के नीचे अतिरिक्त फ्री-टेक्स्ट या प्रोफाइल स्टैम्प, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
hi: स्थान-स्तरीय फुटनोट, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
hi: स्थान-स्तरीय आउटपुट लेन-देन इतिहास, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
hi: स्थान-स्तरीय अतिरिक्त कार्ड अनुरोध, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
hi: स्थायी शेल्फ़ स्थान, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
hi: स्थान-स्तरीय अतिरिक्त नोट, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
hi: स्थान-स्तरीय पाथफाइंडर, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
hi: स्थान-स्तरीय फ़ील्ड अवरोध, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
hi: गैर-मुद्रण नोट, LANT (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
hi: वॉल्यूमस, LVOL (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
hi: सदस्यता स्थिति कोड, LANT (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
hi: दिनांक, LVOL (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
hi: अवधारण, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
hi: वर्गीकरण संख्या, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
hi: बुक नंबर/अविभाजित कॉल नंबर, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
hi: कॉपी जानकारी और सामग्री विवरण, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
hi: कॉपी स्थिति--पहले की तारीखों के लिए, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
hi: कॉपी स्टेटस, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
hi: अधिग्रहण नियंत्रण संख्या, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
hi: परिसंचालन नियंत्रण संख्या, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
hi: शेल्फ़लिस्ट नोट, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
hi: गैर-मुद्रण नोट, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
hi: उपक्षेत्र में मेजबान के स्थान का नाम

en: Materials specified, MATL
hi: सामग्री निर्दिष्ट, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
hi: भौतिक स्थान, PLOC (RLIN)

en: GNR (RLIN)
hi: जीएनआर (RLIN)

en: Holding library identification number
hi: होल्डिंग पुस्तकालय पहचान संख्या

en: Physical description codes
hi: भौतिक विवरण कोड

en: Volume or other numbering
hi: वॉल्यूम या अन्य नंबरिंग

en: Dates
hi: तिथियाँ

en: Completeness note
hi: संपूर्णता टिप्पणी

en: Referral note
hi: रेफ़रल नोट

en: Retention note
hi: अवधारण टिप्पणी

en: Romanization/conversion identifier
hi: रोमनकरण/रूपांतरण पहचानकर्ता

en: Agency that converted, created or reviewed
hi: वह एजेंसी जो परिवर्तित, बनाई या समीक्षा की गई हो

en: Date of conversion or review
hi: रूपांतरण या समीक्षा की तारीख

en: Status code
hi: स्थिति कोड

en: Version of conversion program used
hi: उपयोग किए गए रूपांतरण कार्यक्रम का संस्करण

en: Link information for 9XX fields
hi: 9XX फ़ील्ड के लिए लिंक जानकारी

en: Link information for field corresponding to 9XX field
hi: 9XX फ़ील्ड के लिए संबंधित फ़ील्ड की लिंक जानकारी

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
hi: वापस ले लिया स्थिति [स्थानीय, कोहा]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
hi: खोया हुआ स्थिति [स्थानीय, कोहा]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
hi: सिस्टम कोड (विशिष्ट वर्गीकरण या अन्य योजना और संस्करण) [स्थानीय, कोहा]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
hi: प्रतिबंधों का उपयोग करें [स्थानीय, कोहा]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
hi: कोहा छँटाई के लिए सामान्यीकृत वर्गीकरण [स्थानीय, कोहा]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
hi: कोडित स्थान क्वालीफायर [स्थानीय, कोहा]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
hi: कॉपी संख्या [स्थानीय, कोहा]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता [स्थानीय, कोहा]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
hi: कोहा संग्रह [स्थानीय, कोहा]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
hi: आंतरिक आइटम नंबर (कोहा आइटमनंबर, ऑटोजेनरेटेड) [स्थानीय, कोहा]

en: Origin of item (home branch) (free text)
hi: आइटम की उत्पत्ति (होम ब्रांच) (मुफ्त पाठ)

en: Origin of item (home branch) (coded)
hi: आइटम की उत्पत्ति (होम ब्रांच) (कोडित)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
hi: उधार देने या रखने वाली संस्था (होल्डिंग शाखा ) (मुफ्त पाठ)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
hi: उधार देने या रखने वाली संस्था (होल्डिंग शाखा ) कोड

en: Genre detail
hi: शैली विवरण

en: Barcode prefix
hi: बारकोड उपसर्ग

en: Barcode incrementation
hi: बारकोड वृद्धि

en: Barcode suffix
hi: बारकोड प्रत्यय

en: Section
hi: अनुभाग

en: Call number (full call number)
hi: कॉल नंबर (पूर्ण कॉल नंबर)

en: Numbering (volume or other part)
hi: क्रमांकन (मात्रा या अन्य भाग)

en: Date of loan or deposit
hi: ऋण या जमा की तिथि

en: Expiration of loan date
hi: ऋण दिनांक की समाप्ति

en: Circulation type (not for loan)
hi: परिसंचरण प्रकार (ऋण के लिए नहीं)

en: Serial
hi: सीरियल

en: Intended audience (age level)
hi: लक्षित दर्शक (आयु स्तर)

en: Type of item and material
hi: वस्तु और सामग्री का प्रकार

en: Acquisition mode
hi: अधिग्रहण मोड

en: Genre
hi: शैली

en: Copy note
hi: कॉपी नोट

en: Periodical number
hi: आवधिक संख्या

en: Recipient organisation code
hi: प्राप्तकर्ता संगठन कोड

en: Recipient organisation, free text
hi: प्राप्तकर्ता संगठन, मुक्त कोड

en: Recipient parent organisation code
hi: प्राप्तकर्ता अभिभावक संगठन कोड

en: Recipient parent organisation, free text
hi: प्राप्तकर्ता अभिभावक संगठन, मुक्त कोड

en: First date, FD (RLIN)
hi: प्रथम तिथि, FD (RLIN)

en: CC (RLIN)
hi: सीसी (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
hi: प्रणाली नियंत्रण संख्या (कोहा)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
hi: जोड़ा प्रविष्टि तत्वों (कोहा)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
hi: स्थान और आइटम सूचना (कोहा)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
hi: फिक्स्ड-लम्बाई डेटा तत्व--अतिरिक्त सामग्री वर्णक्रमीय

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
hi: शारीरिक विवरण निर्धारित क्षेत्र--सामान्य जानकारी

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
hi: फिक्स्ड-लम्बाई डेटा तत्व--सामान्य जानकारी

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
hi: अभिलेखीय संग्रह के लिए शारीरिक विवरण निर्धारित-क्षेत्र (वीएम) [अप्रचलित]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
hi: लिंकिंग लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस नियंत्रण संख्या [अप्रचलित]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
hi: पेटेंट नियंत्रण जानकारी

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
hi: राष्ट्रीय ग्रंथ सूची संख्या

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
hi: कॉपीराइट या कानूनी जमा संख्या

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
hi: कॉपीराइट लेख-शुल्क कोड

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
hi: मानक फिल्म संख्या (VM) [हटाया गया]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
hi: विदेशी अधिग्रहण संख्या

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
hi: फिंगरप्रिंट पहचानकर्ता

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
hi: मानक तकनीकी रिपोर्ट संख्या

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
hi: प्रकाशक या वितरक नंबर

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
hi: अन्य प्रणाली नियंत्रण संख्या (ओसीएलसी)

en: CODEN DESIGNATION
hi: कोडअंक पदनाम

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
hi: डाक पंजीकरण संख्या

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
hi: दिनांक/समय और घटना का विवरण

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
hi: कंप्यूटर डाटा के लिए मूल अध्ययन संख्या

en: SOURCE OF ACQUISITION
hi: अधिग्रहण का स्रोत

en: RECORD CONTENT LICENSOR
hi: रिकॉर्ड सामग्री लाइसेंसर

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
hi: बिब्लियोग्राफिक नियंत्रण और कोडिंग विवरण के स्तर [अप्रचलित]

en: LANGUAGE CODE
hi: भाषा कोड

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
hi: पब्लिशिंग / प्रोडक्टिंग एन्टिटी कॉड के देश

en: TIME PERIOD OF CONTENT
hi: पाठ्यक्रम का समय अवधि

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
hi: संगीत रचना कोड का प्रारूप

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
hi: संगीत उपकरणों या आवाज़ कोड की संख्या

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
hi: स्थानीय होल्डिंग्स (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
hi: लाइब्रेरी ऑफ कांग्रेस कॉपी, इश्यू, ऑफ़सेट स्टेटमेंट

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
hi: कनाडा में असाइन वर्गीकरण संख्या

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
hi: मेडिकल राष्ट्रीय पुस्तकालय का प्रति स्टेटमेंट

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
hi: राष्ट्रीय कृषि संबंधी सार्वजनिक प्रतिवेदन

en: GPO ITEM NUMBER
hi: जीपीओ आइटम संख्या

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
hi: अतिरिक्त डेवी दशमलव वर्गीकरण संख्या

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
hi: संश्लेषित वर्गीकरण संख्या घटकों

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
hi: रिपोर्ट संख्या [अप्रचलित,CAN/मार्क]

en: REPORT NUMBER
hi: रिपोर्ट संख्या

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
hi: स्थानीय रूप से एलसी-टाइप कॉल नंबर (ओसीएलसी); स्थानीय कॉल नंबर (राल)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
hi: माइक्रोफिल्म शेल्फ स्थान (एएम) [अप्रचलित]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
hi: मुख्य प्रविष्टि--व्यक्तिगत नाम

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
hi: मुख्य प्रविष्टि--कॉर्पोरेट नाम

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
hi: मुख्य प्रविष्टि--बैठक नाम

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
hi: मुख्य प्रविष्टि--सार्वभौमिक शीर्षक

en: ABBREVIATED TITLE
hi: संक्षिप्त शीर्षक

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
hi: परिवर्णी शब्द या छोटी शीर्षक [अप्रचलित]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
hi: विविध पहुंच वाला शीर्षक [अप्रचलित]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
hi: संवर्धित शीर्षक [अप्रचलित]

en: KEY TITLE
hi: कुंजी शीर्षक

en: UNIFORM TITLE
hi: सार्वभौम शीर्षक

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
hi: रोमनाइजड शीर्षक (बीके एएम सीएफ सांसद एमयू वीएम) [अप्रचलित]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
hi: सूचीबद्ध करने वाली एजेंसी द्वारा शीर्षक का अनुवाद

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
hi: कोलिक्टिव सार्वभौम शीर्षक

en: TITLE STATEMENT
hi: शीर्षक वक्तव्य

en: VARYING FORM OF TITLE
hi: शीर्षक का प्रारूप बदलती

en: FORMER TITLE
hi: पूर्व शीर्षक

en: EDITION STATEMENT
hi: संस्करण वक्तव्य

en: VERSION INFORMATION
hi: संस्करण जानकारी

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
hi: संगीतमय प्रस्तुति वक्तव्य

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
hi: कार्टोग्रैफिक मैथमैटिकल डेटा

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
hi: कम्प्यूटर फाइल वर्णक्रम

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
hi: उत्पादन इकाई के देश

en: PHILATELIC ISSUE DATA
hi: फिलिपिंस निर्गम डेटा

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
hi: प्रकाशन, वितरण, आदि.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
hi: फिल्म के लिए महत्वपूर्ण स्थिति (पूर्व AACR 1 संशोधित) [अप्रचलित है, CAN/मार्क],[स्थानीय, यूएसए]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग के लिए महत्वपूर्ण स्थिति (पूर्व AACR 2) [स्थानीय, संयुक्त राज्य अमेरिका]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
hi: परियोजना प्रकाशन दिनांक

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
hi: उत्पादन, प्रकाशन, वितरण, निर्माण, और कॉपीराइट नोटिस

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
hi: स्रोत के लिए अधिग्रहण/सदस्यता पता [अप्रचलित]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
hi: भौतिक वर्णन

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
hi: फिल्म्स के लिए भौतिक वर्णन (प्री-एएसीआर 2) (वीएम) [अप्रचलित, यूएसमार्क]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
hi: पृष्ठ या आइटम गिनती (बीके एएम) [अप्रचलित]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
hi: इकाई की गिनती (एएम) [अप्रचलित है,यूएसमार्क]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
hi: रेखीय फुटेज (एएम) [अप्रचलित है,यूएसमार्क]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
hi: ध्वनि रिकॉर्डिंग के लिए भौतिक वर्णन (प्री-एएसीआर 2) (एमयू) [अप्रचलित]

en: PLAYING TIME
hi: प्लेइंग टाइम

en: HOURS, ETC.
hi: धंटे, आदि.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
hi: फिल्म्स के लिए भौतिक वर्णन (अभिलेखीय) (वीएम) [अप्रचलित]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
hi: वर्तमान प्रकाशन आवृत्ति

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
hi: आवर्ति (CF MP) [अप्रचलित]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
hi: पूर्व प्रकाशन आवृत्ति

en: MODE OF ISSUANCE
hi: जारी करने का तरीका

en: EXTENSION PLAN
hi: विस्तार योजना

en: MEDIA TYPE
hi: मीडिया प्रकार

en: CARRIER TYPE
hi: वाहक प्रकार

en: PHYSICAL MEDIUM
hi: भौतिक माध्यम

en: ACCESSIBILITY CONTENT
hi: सहायक सामग्री

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
hi: भौगोलिक संदर्भ डेटा

en: PLANAR COORDINATE DATA
hi: प्लानर समन्वित डेटा

en: SOUND CHARACTERISTICS
hi: ध्वनि लक्षण

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
hi: चलती छवि विशेषताओं

en: VIDEO CHARACTERISTICS
hi: वीडियो वर्णक्रम

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
hi: डिजिटल फाइल वर्णव्यवस्था

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
hi: संगीत विशेषताओं को नोट किया

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
hi: मूल्य (NR) (BK AM CF MU VM SE) [अप्रचलित]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
hi: सामग्री की संगठन और व्यवस्था

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
hi: वैकल्पिक ग्राफ़िक प्रतिनिधित्व

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
hi: अनुपूरक सामग्री विशेषताओं

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
hi: सुरक्षा वर्गीकरण नियंत्रण

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
hi: समन्वयक वितरण नियंत्रण

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
hi: किराये की कीमत (VM) [अप्रचलित]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
hi: संरचित स्वामित्व और हिरासत इतिहास

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
hi: प्रकाशन और/या आकस्मिक पद की तिथियां

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
hi: सामान्यीकृत तिथि और अनुक्रमिक पदनाम

en: TRADE PRICE
hi: व्यापार मूल्य

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
hi: व्यापार उपलब्धता की जानकारी

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
hi: प्रतिनिधि अभिव्यक्ति विशेषताओं

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
hi: श्रृंखला वक्तव्य/जोड़ा प्रविष्टी--व्यक्तिगत नाम [अप्रचलित, CAN/मार्क], [स्थानीय, यूएसए]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
hi: श्रृंखला वक्तव्य/जोड़ा प्रविष्टी - कॉर्पोरेट नाम [अप्रचलित, CAN/मार्क], [स्थानीय, यूएसए]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
hi: श्रृंखला वक्तव्य/जोड़ा प्रविष्टी--बैठक नाम [अप्रचलित, CAN/मार्क], [स्थानीय, यूएसए]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
hi: श्रृंखला वक्तव्य/जोड़ा प्रविष्टी--शीर्षक

en: SERIES STATEMENT
hi: श्रृंखला वक्तव्य

en: GENERAL NOTE
hi: सामान्य नोट

en: WITH NOTE
hi: नोट के साथ

en: DISSERTATION NOTE
hi: शोध प्रबंध नोट

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
hi: ग्रंथ सूची इतिहास नोट (BK CF MU) [अप्रचलित]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
hi: ग्रंथ सूची, आदि ध्यान दें

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
hi: स्वरूपित सामग्री नोट

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
hi: प्रवेश नोट पर प्रतिबंध

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
hi: दृश्य सामग्री के लिए स्केल नोट

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
hi: सृजन/उत्पादन क्रेडिट नोट

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
hi: अनौपचारिक नोट (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
hi: सीटेशन/संदर्भ नोट

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
hi: साझीदार या प्रतिवादी नोट

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
hi: पहले या बाद के संस्करणों अलग से सूचीबद्ध नोट (एसई) [अप्रचलित]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
hi: रिपोर्ट और जारी किए गए नोट का प्रकार

en: DATA QUALITY NOTE
hi: डेटा गुणवत्ता नोट

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
hi: नंबरिंग विशिष्टता नोट

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
hi: कंप्यूटर फाइल या डेटा नोट का प्रकार

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
hi: फिल्म्स नोट की श्रेणी (संग्रहण) (VM) [अप्रचलित]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
hi: दिनांक / समय और एक घटना नोट की जगह

en: SUMMARY, ETC.
hi: सारांश, आदि

en: TARGET AUDIENCE NOTE
hi: लक्षित दर्शकों के नोट

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
hi: भौगोलिक कवरेज नोट

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
hi: पाठ्यक्रम का समय अवधि नोट (CF) [अप्रचलित]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
hi: वांछित सामग्री नोट की पूर्वनिर्मित स्थिति

en: SUPPLEMENT NOTE
hi: पूरक नोट

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
hi: अध्ययन कार्यक्रम जानकारी नोट

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
hi: सेंसरशिप नोट (VM) [अप्रचलित]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
hi: अतिरिक्त भौतिक फार्म उपलब्ध नोट

en: ACCESSIBILITY NOTE
hi: वितरण नोट

en: REPRODUCTION NOTE
hi: पुनउत्पादन नोट

en: ORIGINAL VERSION NOTE
hi: मूल संस्करण नोट

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
hi: मूल/डुप्लिकेट नोट का स्थान

en: FUNDING INFORMATION NOTE
hi: वित्तपोषण जानकारी नोट

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
hi: डेटा का स्रोत नोट (सीएफ) [अप्रचलित]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
hi: सिस्टम विवरण नोट

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
hi: नियम शासी उपयोग और पुनरुत्पादन नोट

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
hi: अधिग्रहण नोट के तत्काल स्रोत

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
hi: जानकारी कॉपीराइट स्थिति से संबंधित

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
hi: समाधान सूचना नोट (AM) [अप्रचलित]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
hi: अन्य अभिलेखीय सामग्री नोट का स्थान

en: LANGUAGE NOTE
hi: भाषा नोट

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
hi: पूर्व शीर्षक जटिलता नोट

en: ISSUING BODY NOTE
hi: जारी करने वाले शरीर नोट

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
hi: इकाई और विशेषता जानकारी नोट

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
hi: संचयी सूचकांक/फाइंडिंग एड्स नोट

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
hi: प्रलेखन नोट के बारे में जानकारी

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
hi: स्वामित्व और अभिरक्षण संबंधी इतिहास

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
hi: कॉपी और संस्करण पहचान नोट

en: BINDING INFORMATION
hi: बाइंडिंग जानकारी

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
hi: केस फाइल वर्णक्रम नोट

en: METHODOLOGY NOTE
hi: कार्यप्रणाली नोट

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
hi: संस्करण वक्तव्य (SE) [अप्रचलित]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
hi: लिंकिंग प्रविष्टी काम्प्लेक्स नोट

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
hi: वर्णित सामग्री नोट के बारे में प्रकाशन

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
hi: संबंधित कंप्यूटर फ़ाइलें नोट (CF) [अप्रचलित]

en: ACTION NOTE
hi: कार्रवाई नोट

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
hi: उपयोग और वितरण का ध्यान दें

en: EXHIBITIONS NOTE
hi: प्रदर्शनियां नोट

en: AWARDS NOTE
hi: पुरस्कार नोट

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
hi: विवरण के स्रोत नोट

en: LOCAL NOTE (RLIN)
hi: स्थानीय नोट (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--व्यक्तिगत नाम

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टी--कॉर्पोरेट नाम

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--बैठक नाम

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--सार्वभौमिक शीर्षक

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--नामांकित घटना

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--कालानुक्रमिक अवधि

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--सामयिक नियम

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--भौगोलिक नाम

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--रिवर्स ज्योग्राफिक (बीके एमपी एसई) [अप्रचलित]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
hi: सूचकांक अवधि--अनियंत्रित

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--निर्धारित सामयिक नियम

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
hi: सूचकांक अवधि--शैली/फार्म

en: INDEX TERM--OCCUPATION
hi: सूचकांक अवधि--व्यवसाय

en: INDEX TERM--FUNCTION
hi: सूचकांक अवधि--फंक्शन

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
hi: सूचकांक अवधि--पाठ्यक्रम उद्देश्य

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--पदानुक्रमिक स्थान नाम

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
hi: विषय जोड़ा प्रविष्टि--अस्तित्व को अनिर्दिष्ट के प्रकार

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
hi: स्थानीय विषय जोड़ा प्रविष्टी--सामयिक अवधि (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
hi: स्थानीय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--भौगोलिक नाम (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
hi: स्थानीय विषय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--व्यक्तिगत नाम (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
hi: स्थानीय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--कॉर्पोरेट नाम (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
hi: स्थानीय विषय जोड़ा प्रविष्टी--बैठक नाम (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
hi: स्थानीय विषय जोड़ा प्रविष्टी--सार्वभौम नाम (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
hi: जोड़ा प्रविष्टि--व्यक्तिगत नाम

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--व्यक्तिगत नाम (निष्पादनकर्ता) (MU)[अप्रचलित]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
hi: जोड़े गए प्रविष्टि - कॉर्पोरेट नाम

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
hi: जोड़ा प्रविष्टि--बैठक नाम

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--कॉर्पोरेट नाम--व्यक्तिगत नाम (निष्पादनकर्ता) (MU)[अप्रचलित]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--अनियंत्रित नाम

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--सार्वभौमिक शीर्षक

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--अनियंत्रित संबंधित/विश्लेषणात्मक शीर्षक

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--भौगोलिक नाम

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--पदानुक्रमिक स्थान नाम

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
hi: प्रणाली विवरण तक पहुंचने के कंप्यूटर फ़ाइलों

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--वर्गीकरण पहचान

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
hi: जोड़े गए प्रविष्टि--भौतिक वर्णक्रम [अप्रचलित]

en: RESOURCE IDENTIFIER
hi: संसाधन पहचानकर्ता

en: MAIN SERIES ENTRY
hi: मुख्य श्रंखला प्रविष्टि

en: SUBSERIES ENTRY
hi: उप श्रृंखला प्रविष्टी

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
hi: मूल भाषा प्रविष्टी

en: TRANSLATION ENTRY
hi: अनुवाद की प्रविष्टी

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
hi: पूरक/विशेष अंक प्रविष्टी

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
hi: पूरक अभिभावक प्रविष्टी

en: HOST ITEM ENTRY
hi: मेजबान आइटम प्रविष्टि

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
hi: मौलिक यूनिट प्रविष्टी

en: OTHER EDITION ENTRY
hi: अन्य संस्करण प्रविष्टी

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
hi: अतिरिक्त भौतिक रूप प्रविष्टि

en: ISSUED WITH ENTRY
hi: प्रविष्टी के साथ जारी

en: PRECEDING ENTRY
hi: सटीक प्रवेश

en: SUCCEEDING ENTRY
hi: सफल प्रविष्टी

en: DATA SOURCE ENTRY
hi: डेटा स्रोत प्रविष्टि

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
hi: अन्य संस्करण प्रविष्टी

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
hi: कैटलॉगिंग की एक और भाषा में समानांतर विवरण

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
hi: घटक आइटम प्रविष्टि (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
hi: स्थानीय जोड़ा प्रविष्टी--व्यक्तिगत नाम (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
hi: स्थानीय जोड़ा प्रविष्टी--कॉर्पोरेट नाम (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
hi: स्थानीय जोड़ा प्रविष्टी--बैठक नाम (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
hi: स्थानीय जोड़ा प्रविष्टी--सार्वभौं शीर्षक (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
hi: श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--व्यक्तिगत नाम

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
hi: श्रंखला जोड़े गए प्रविष्टि--कॉर्पोरेट नाम

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
hi: श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--बैठक नाम

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
hi: श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--सारभौम शीर्षक

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
hi: श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--शीर्षक [अप्रचलित]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
hi: होल्डिंग्स कोडित डेटा मान

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
hi: मौलिक भौतिक फार्म डिजाइनर

en: NAME OF UNIT
hi: इकाई का नाम

en: HOLDING INSTITUTION
hi: होल्डिंग संस्थान

en: LOCATION [OBSOLETE]
hi: स्थान [अप्रचलित]

en: LOCATION
hi: स्थान

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
hi: कैप्शन और प्रतिरूप--बुनियादी ग्रंथ-सूची यूनिट

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
hi: कैप्शन और प्रतिरूप--पूरक सामग्री

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
hi: कैप्शन और प्रतिरूप--अनुक्रमित

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
hi: इलेक्ट्रॉनिक संग्रह स्थान और पहुंच

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
hi: स्थानीय नियंत्रण सूचना (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
hi: एनुमरेशन एंड क्रोनोलॉजी--बेसिक बायोलॉजिकल यूनीट

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
hi: गणन और कालक्रम--पूरक सामग्री

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
hi: गणन और कालक्रम--अनुक्रमित

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
hi: मौलिक होल्डिंग्स--ग्रंथसूची संबंधी यूनिट

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
hi: मौलिक होल्डिंग्स--पूरक सामग्री

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
hi: मौलिक होल्डिंग्स--सूचकांक

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
hi: विविध व्यक्तिगत नाम (एसई) [अप्रचलित]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
hi: विविध कॉर्पोरेट नाम (एसई) [अप्रचलित]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
hi: विविध सम्मेलन या नामकरण (एसई) [अप्रचलित]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
hi: विविध सारभौम शीर्षक हैंडिग (एसई) [अप्रचलित]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
hi: आइटम जानकारी--ग्रंथ-सूची संबंधी यूनिट

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
hi: आइटम जानकारी--सहायक सामग्री

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
hi: आइटम जानकारी--सूचकांक

en: MANIFESTATION STATEMENTS
hi: अभिव्यक्ति कथन

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
hi: प्रतिस्थापन रिकॉर्ड जानकारी

en: METADATA PROVENANCE
hi: मेटाडाटा प्रोवेंस

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
hi: विदेश मार्क सूचना क्षेत्र

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
hi: गैर-मार्क सूचना क्षेत्र

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
hi: स्थानीय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--व्यक्तिगत नाम (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
hi: स्थानीय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--कॉर्पोरेट नाम (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
hi: स्थानीय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--बैठक नाम (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
hi: स्थानीय श्रंखला जोड़ा प्रविष्टी--सार्वभौम नाम (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ--व्यक्तिग नाम [स्थानीय, कनाडा]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट ए, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट बी, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट सी, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट डी, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट ई, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट एफ, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
hi: स्थानीय डेटा एलिमेंट जी, LDA (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
hi: कमांड पैरामिटर डाले(RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
hi: उपयोगकर्ता-विकल्प आंकड़े (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ--सम्मेलन या मीटिंग नाम [स्थानीय, कनाडा]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ--सार्वभौम शीर्षक हैडिंग [स्थानीय, कनाडा]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
hi: ओसीएलसी/CONSER विविध आंकड़े (ओसीएलसी); टुकड़ा सूचीबद्ध करने के लिए इस्तेमाल किया (पूर्व AACR2) (रालिन)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ--सारभौम शीर्षक [अप्रचलित] [केवल CAN/मार्क]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ--रोमनाइज्ड शीर्षक [अप्रचलित] [केवल CAN/मार्क]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
hi: एकात्मकता या पार-संदर्भ--संग्रहात्मक शीर्षक [अप्रचलित] [केवल CAN/मार्क]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
hi: स्थानीय प्रक्रिया की जानकारी (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
hi: स्थानीय प्रक्रिया की जानकारी (OCLC); श्रृंखला पार्ट डिजाइनर (राल)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
hi: स्थानीय होल्डिंग्स (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ--भौगोलिक नाम / क्षेत्र का नाम [अप्रचलित][केवल CAN/मार्क]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
hi: कॉपी-स्तर जानकारी (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
hi: स्थानीय इलेक्ट्रॉनिक स्थान और प्रवेश (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
hi: भौतिक स्थान (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
hi: अतिरिक्त इएसटीसी कोड (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ- श्रृंखला वक्तव्य--व्यक्तिगत नाम / शीर्षक [स्थानीय, कनाडा]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ- श्रृंखला वक्तव्य--कॉर्पोरेट नाम / शीर्षक [स्थानीय, कनाडा]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ- श्रृंखला वक्तव्य--सम्मेलन या बैठक का नाम/शीर्षक [स्थानीय, कनाडा]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ- श्रृंखला वक्तव्य--शीर्षक / सार्वभौम शीर्षक [स्थानीय, कनाडा]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
hi: WLN स्वचालित होल्डिंग्स वक्तव्य (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
hi: स्थानीय रोमीयकरण/रूपांतरण इतिहास (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
hi: कात्मकता या पार-संदर्भ [स्थानीय, कनाडा]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
hi: सिफारिश 995 [स्थानीय, फ्रांस फ्रांस]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
hi: मार्क 21 ग्रंथ सूची रिकॉर्ड के लिए चयनित मिलान नियम, जिनमें शामिल हैं:

en: ISBN
hi: आईऍसबीऍन

en: ISSN
hi: आईएसएसएन

en: Fast Add Framework
hi: फास्ट फ्रेमवर्क जोड़े

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
hi: 'एफए', एक 'फास्ट ऐड' न्यूनतम MARC21 फ्रेमवर्क जो ILL या ऑन-द-फ्लाई कैटलॉगिंग के लिए उपयुक्त है.

en: Models
hi: मॉडल

en: Books, Booklets, Workbooks
hi: किताबें, पुस्तिकाएं, कार्यपुस्तिकाएँ

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
hi: सीडी-रोम, डीवीडी-रोम, जनरल ऑनलाइन संसाधन

en: Binders
hi: बाइंडर

en: Kits
hi: किटस

en: Serials
hi: सीरियलों

en: Audio Cassettes, CDs
hi: ऑडियो कैसेट, सीडी

en: DVDs, VHS
hi: डीवीडी, वीएचएस

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
hi: कुछ सामान्य प्रकार के ग्रंथसूची सामग्री के लिए सरल MARC 21 ग्रंथ सूची संबंधी रूपरेखा। फ्रेमवर्क का उपयोग आपके MARC रिकॉर्ड की संरचना और एकीकृत MARC संपादक के व्यवहार को परिभाषित करने के लिए किया जाता है। आप स्थापना के बाद किसी भी समय इन्हें बदल सकते हैं। इस वैकल्पिक डिफ़ॉल्ट सेटिंग में रूपरेखा में शामिल हैं:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
hi: BKS किताबें, पुस्तिकाएं, कार्यपुस्तिकाएँ

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
hi: CF  सीडी-रोम, डीवीडी-रोम, जनरल ऑनलाइन संसाधन

en: SR  Audio Cassettes, CDs
hi: SR ऑडियो कैसेट, सीडी

en: VR  DVDs, VHS
hi: VR  डीवीडी, वीएचएस

en: AR  Models
hi: AR  मॉडलस

en: KT  Kits
hi: KT  किटस

en: IR  Binders
hi: IR  बांइडर

en: SER Serials
hi: SER सीरियलों
