Koha 23.11.09.000 - en to gl translation catalogue (148 entries)

en: Not for loan
gl: Non para préstamo

en: Checked out
gl: Prestado

en: Item lost
gl: Ítem perdido

en: Item withdrawn
gl: Ítem retirado

en: Item damaged
gl: Ítem danado

en: Basket ID (internal)
gl: ID da cesta (interno)

en: Fund ID (internal)
gl: ID do fondo (interno)

en: Not used (deprecated)
gl: Non utilizado (obsoleto)

en: Cancellation reason
gl: Motivo da cancelación

en: Currency
gl: Moeda

en: Cancellation date
gl: Data de cancelación

en: Date received
gl: Data de recepción

en: Discount
gl: Desconto

en: Budgeted cost, tax excl.
gl: Custo presupostado, sen impostos

en: Budgeted cost, tax incl.
gl: Custo presupostado, impostos incl.

en: Budgeted cost
gl: Custo presupostado

en: Creation date
gl: Data de creación

en: Estimated delivery date
gl: Data estimada de entrega

en: Internal note
gl: Nota interna

en: Order number
gl: Número de pedido

en: Order status
gl: Estado do pedido

en: Quantity
gl: Cantidade

en: Quantity received
gl: Cantidade recibida

en: Replacement price
gl: Prezo de reposición

en: Not used
gl: Non utilizado

en: Actual cost, tax excl.
gl: Custo actual, sen impostos

en: Actual cost, tax incl.
gl: Custo actual, impostos incluídos

en: Actual cost
gl: Custo actual

en: Address
gl: Enderezo

en: Address 2
gl: Enderezo 2

en: Authentication method
gl: Método de autenticación

en: Allow auto-renewals
gl: Permitir auto-renovacións

en: Alternate address: Address
gl: Enderezo alternativo: Enderezo

en: Alternate address: Address 2
gl: Enderezo alternativo: Enderezo 2

en: Alternate address: City
gl: Enderezo alternativo: Cidade

en: Alternate address: Country
gl: Enderezo alternativo: País

en: Alternate address: Email
gl: Enderezo alternativo: e-correo

en: Alternate address: Phone
gl: Enderezo alternativo: Teléfono

en: Alternate address: State
gl: Enderezo alternativo: Estado

en: Alternate address: Street number
gl: Enderezo alternativo: Rúa número

en: Alternate address: Street type
gl: Enderezo alternativo: tipo de vía

en: Alternate address: ZIP/Postal code
gl: Enderezo alternativo: Código postal

en: Circulation note
gl: Nota de circulación

en: Home library
gl: Biblioteca de orixe

en: Card number
gl: Número de carné

en: Patron category
gl: Categoría de usuario

en: City
gl: Cidade

en: Country
gl: País

en: Account renewal date
gl: Data de renovación da conta

en: Expiry date
gl: Data de caducidade

en: Date of birth
gl: Data de nacemento

en: Comment
gl: Comentario

en: Primary email
gl: Email principal

en: First name
gl: Nome

en: Initials
gl: Iniciais

en: Preferred language for notices
gl: Idioma preferido para os avisos

en: Last activity date
gl: Última data de actividade

en: Number of failed login attempts
gl: Número de intentos de inicio de sesión fallidos

en: Other phone
gl: Outro teléfono

en: OPAC note
gl: Nota de OPAC

en: Other name
gl: Outro nome

en: Password expiration date
gl: Data de expiración do contrasinal

en: Password
gl: Contrasinal

en: Primary phone
gl: Teléfono principal

en: Primary contact method
gl: Medio de contacto principal

en: Privacy settings
gl: Configuración de privacidade

en: Relationship
gl: Relación

en: Gender
gl: Xénero

en: Sort 1
gl: Ordenar 1

en: Sort 2
gl: Ordenar 2

en: Salutation
gl: Saúdo

en: Last update date
gl: Data da última actualización

en: Barcode
gl: Código de barras

en: Collection
gl: Colección

en: Koha normalized classification for sorting
gl: Clasificación normalizada Koha para ordenación

en: Date acquired
gl: Data de adquisición

en: Date last checked out
gl: Data do último préstamo

en: Date last seen
gl: Visto por última vez

en: Serial enumeraton/chronology
gl: Numeración/cronoloxía da publicación seriada

en: Call number
gl: Signatura

en: Public note
gl: Nota pública

en: Koha item type
gl: Tipo de ítem Koha

en: Shelving location
gl: Localización en estantería

en: Additional subfields (XML)
gl: Subcampos adicionais (XML)

en: Due date
gl: Data de vencemento

en: Price
gl: Prezo

en: Inventory number
gl: Número de inventario

en: Author
gl: Autor

en: Copyright date
gl: Data de copyright

en: Notes
gl: Notas

en: Name of part/section of a work
gl: Nome de parte/sección de unha obra

en: Number of part/section of a work
gl: Número de parte/sección de unha obra

en: Is a serial?
gl: É unha publicación seriada?

en: Series title
gl: Título da serie

en: Remainder of title
gl: Resto do título

en: Age restriction
gl: Restrición de idade

en: Number
gl: Número

en: Number of pages
gl: Número de páxinas

en: Place of publication
gl: Lugar de publicación

en: Publication date
gl: Data de publicación

en: Publisher
gl: Editor

en: Size
gl: Tamaño

en: Library
gl: Biblioteca

en: Item number
gl: Número de ítem

en: End date
gl: Data final

en: Location
gl: Localización

en: Periodicity
gl: Periodicidade

en: Collection title
gl: Título da colección

en: Note
gl: Nota

en: Search also for narrower subjects
gl: Buscar tamén temas mais específicos

en: Search also for broader subjects
gl: Buscar tamén temas mais amplos

en: Search also for related subjects
gl: Buscar tamén temas relacionados

en: Default
gl: Predefinido

en: Item type
gl: Tipo de ítem

en: Biblio number
gl: Número de rexistro

en: Item is checked out
gl: Este exemplar está prestado

en: Item does not belong to your library
gl: Este ítem non pertence á súa biblioteca

en: Item has a waiting hold
gl: Este ítem ten unha reserva en espera

en: Item has linked analytics
gl: Este ítem ten analítica(s) enlazada(s)

en: Unknown reason
gl: Razón descoñecida

en: ({age} year) | ({age} years)
gl[0]: ({idade} ano)
gl[1]: ({idade} anos)

en: Check out
gl: Préstamo

en: Hide SQL code
gl: Ocultar código SQL

en: Overdues
gl: Retrasos

en: Administration
gl: Administración

[ctx: basket created by]
en: Created by:
gl: Creado por:

[ctx: noun]
en: Order
gl: Pedido

[ctx: basket created by]
en: Created by
gl: Creado por

[ctx: verb]
en: Order
gl: Pedido

en: New city
gl: Nova cidade

en: Cities
gl: Cidades

en: Friday
gl: Venres

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
gl: Citas

[ctx: noun]
en: Filter
gl: Filtro

en: Elasticsearch is currently disabled.
gl: Elasticsearch está actualmente deshabilitado

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
gl[0]: Hai unha suxestión arquivada.
gl[1]: Hai {count} suxestións arquivadas.

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
gl: Editando

en: Edit {title}
gl: Editar {título}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
gl: Ítems

en: Overdues at {library}
gl: Retrasos en {library}

en: Batches
gl: Lotes

en: Layouts
gl: Deseños

en: Profiles
gl: Perfís

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
gl: Creado

en: Actions
gl: Accións

en: Hold | Holds
gl[0]: Reserva
gl[1]: Reservas

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
gl: Creado por:

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
gl: Cancelar
