Koha 23.11.09.000 - en to fr-FR translation catalogue (858 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
fr-FR: ERREUR : Le prix n'est pas un nombre valide, merci de vérifier et de réessayer !

en: Fund amount exceeds parent allocation
fr-FR: Le montant du poste budgétaire dépasse le montant alloué au niveau supérieur

en: Fund amount exceeds period allocation
fr-FR: Le montant du poste budgétaire dépasse le montant alloué pour la période

en: New budget-parent is beneath budget
fr-FR: Le nouveau budget parent est sous le budget

en: Are you sure you want to delete this vendor?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce fournisseur ?

en: Update item
fr-FR: Mettre à jour l'exemplaire

en: You can't receive any more items
fr-FR: Vous ne pouvez pas recevoir plus d'exemplaires

en: Edit
fr-FR: Modifier

en: Delete
fr-FR: Supprimer

en: Add item
fr-FR: Ajouter un exemplaire

en: Clear
fr-FR: Effacer

en: Add multiple items
fr-FR: Ajouter plusieurs exemplaires

en: Number of items to add
fr-FR: Nombre d'exemplaires à ajouter

en: Add
fr-FR: Ajouter

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
fr-FR: NOTE : les champs listés dans la préférence système 'UniqueItemsFields' ne seront pas copiés

en: is duplicated
fr-FR: est dupliqué

en: already exists in database
fr-FR: Existe déjà dans la base de données

en: There is no record selected
fr-FR: Aucune notice n'a été sélectionnée

en: quantity values are not filled in or are not numbers
fr-FR: Les valeurs de quantité ne sont pas remplies ou ne sont pas numériques

en: Some funds are not defined in item records
fr-FR: Certains postes budgétaires ne sont pas définis dans les notices d'exemplaires

en: Some required item subfields are not set
fr-FR: Certains sous-champs de l'exemplaire, nécessaires, ne sont pas paramétrés

en: Loading
fr-FR: Chargement

en: Internal Server Error, please reload the page
fr-FR: Erreur interne du serveur, merci de rechargez la page

en: You need to log in again, your session has timed out
fr-FR: Votre session a expiré. Vous devez vous reconnecter

en: Error; your data might not have been saved
fr-FR: Erreur ; vos données n'ont peut-être pas été sauvegardées

en: Loading...
fr-FR: Chargement en cours...

en: Please select or enter a sound.
fr-FR: Merci de sélectionner ou d'ajouter un son.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
fr-FR: Voulez-vous supprimer les alertes sonores sélectionnées ?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
fr-FR: Cochez la case en face de l'alerte que vous voulez supprimer.

en: Authority
fr-FR: Autorité

en: Error importing the authority type %s
fr-FR: Erreur lors de l'import du type d'autorité %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
fr-FR: Merci de sélectionner un fichier de tableur CSV (.csv) ou ODS (.ods).

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
fr-FR: Voulez-vous vraiment remplacer les champs et sous-champs pour la grille de catalogage ? La structure existante sera effacée. Pour des raisons de sécurité, il est recommandé d'utiliser l'option d'export préalablement afin de sauvegarder la grille

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
fr-FR: Importation du type d'autorité : %s. Importation à partir du fichier : %s

en: Your cart is currently empty
fr-FR: Votre panier est actuellement vide

en: This item is already in your cart
fr-FR: Ce document est déjà dans votre panier

en: This item has been added to your cart
fr-FR: Ce document a été ajouté à votre panier

en: %s item(s) added to your cart
fr-FR: %s document(s) ajouté(s) à votre panier

en: %s already in your cart
fr-FR: %s déjà dans votre panier

en: No item was selected
fr-FR: Aucun exemplaire n'a été sélectionné

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
fr-FR: Aucun document ajouté dans votre panier (déjà dans votre panier) !

en: The item has been removed from your cart
fr-FR: Ce document a été enlevé de votre panier

en: Are you sure you want to empty your cart?
fr-FR: Voulez-vous vraiment vider votre panier ?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
fr-FR: Voulez-vous enlever les exemplaires sélectionnés ?

en: Items in your cart: %s
fr-FR: Exemplaires dans votre panier : %s

en: Add to cart
fr-FR: Ajouter au panier

en: In your cart
fr-FR: Dans mon panier

en: Error importing the framework
fr-FR: Erreur lors de l'import de la grille

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
fr-FR: Voulez-vous vraiment remplacer les champs et sous-champs pour la grille de catalogage %s ? La structure existante sera effacée ! Pour des raisons de sécurité, il est recommandé d'utiliser l'option d'export préalablement afin de sauvegarder la grille.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
fr-FR: Importation dans la grille : %s. Importation à partir du fichier : %s.

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Next
fr-FR: Suivant

en: Results
fr-FR: Résultats

en: Go back to the results
fr-FR: Retour aux résultats

en: Please enter a valid date (should match %s).
fr-FR: Merci de saisir une date valide (doit correspondre à %s).

en: Fri
fr-FR: Ven

en: Mon
fr-FR: Lun

en: Sat
fr-FR: Sam

en: Sun
fr-FR: Dim

en: Thu
fr-FR: Jeu

en: Tue
fr-FR: Mar

en: Wed
fr-FR: Mer

en: Friday
fr-FR: Vendredi

en: Monday
fr-FR: Lundi

en: Saturday
fr-FR: Samedi

en: Sunday
fr-FR: Dimanche

en: Thursday
fr-FR: Jeudi

en: Tuesday
fr-FR: Mardi

en: Wednesday
fr-FR: Mercredi

en: Apr
fr-FR: Avr

en: Aug
fr-FR: Aoû

en: Dec
fr-FR: Déc

en: Feb
fr-FR: Fév

en: Jul
fr-FR: Juil

en: Jun
fr-FR: Juin

en: May
fr-FR: Mai

en: April
fr-FR: Avril

en: August
fr-FR: Août

en: December
fr-FR: Décembre

en: February
fr-FR: Février

en: January
fr-FR: Janvier

en: July
fr-FR: Juillet

en: June
fr-FR: Juin

en: March
fr-FR: Mars

en: November
fr-FR: Novembre

en: October
fr-FR: Octobre

en: September
fr-FR: Septembre

en: Failure
fr-FR: Échec

en: Place hold
fr-FR: Réserver

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
fr-FR: {credit_type_description} contre {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
fr-FR: Merci de noter que cette recherche externe pourrait remplacer la notice actuelle.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
fr-FR: %s exemplaire(s) sont attachés à cette notice. Vous devez supprimer tous les exemplaires avant de supprimer cette notice.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
fr-FR: Attention : cette notice est utilisée dans %s commande(s). La supprimer pourrait provoquer de sérieux problèmes dans le module Acquisitions. Voulez-vous vraiment supprimer cette notice ?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
fr-FR: %s commande(s) utilise(nt) cette notice. Vous devez disposer de droits sur la gestion des commandes pour la supprimer.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
fr-FR: %s commande(s) annulée(s) utilise(nt) cette notice. Voulez-vous vraiment supprimer cette notice ?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
fr-FR: %s commande(s) utilise(nt) cette notice. Vous devez disposer de droits sur la gestion des commandes pour la supprimer.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
fr-FR: %s réservation(s) sur cette notice. Voulez-vous vraiment supprimer cette notice ?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
fr-FR: %s abonnement(s) sont attachés à cette notice. Vous devez supprimer tous les abonnements avant de supprimer cette notice.

en: Are you sure you want to delete this record?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette notice ?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
fr-FR: %s réservation(s) pour cette notice. Vous devez supprimer toutes les réservations avant la suppression de tous les exemplaires.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
fr-FR: Voulez-vous supprimer les %s exemplaires attachés ?

en: (select to create)
fr-FR: (sélectionner pour créer)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
fr-FR: Quelque chose s'est mal passé. Cette valeur existe peut-être déjà ?

en: Template name is required.
fr-FR: Le nom de modèle est obligatoire.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
fr-FR: Le code de catégorie ne peut contenir que les caractères suivants : lettres, nombres, - et _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
fr-FR: Veuillez sélectionner une durée d'inscription en mois OU par date.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
fr-FR: Note : %s des %s renouvellements ont été enregistrés

en: Renewed by
fr-FR: Renouvelé par

en: manually
fr-FR: manuellement

en: Automatic
fr-FR: Automatique

en: Renewal type:
fr-FR: Type de renouvellement :

en: Checked in
fr-FR: Rendu

en: Patron note
fr-FR: Notes de l'adhérent

en: Unable to check in
fr-FR: Impossible de faire le retour

en: Confirm
fr-FR: Confirmer

en: Renewed, due:
fr-FR: Renouvelé, retour le :

en: Renew failed:
fr-FR: Échec du renouvellement :

en: not checked out
fr-FR: Ce document n'est pas en prêt

en: too many renewals
fr-FR: trop de renouvellements

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
fr-FR: trop de renouvellements sans être passé physiquement à la bibliothèque

en: on hold
fr-FR: Réservé

en: Not allowed: patron restricted
fr-FR: Non autorisé : l'adhérent est suspendu

en: Not allowed: overdue
fr-FR: Non autorisé : retard

en: Unable to find an open day
fr-FR: Impossible de trouver une journée ouverte

en: reason unknown
fr-FR: raison inconnue

en: Loading... you may continue scanning.
fr-FR: Chargement en cours... vous pouvez continuer à scanner.

en: Today's checkouts
fr-FR: Prêts du jour

en: Previous checkouts
fr-FR: Prêts précédents

en: by _AUTHOR_
fr-FR: par _AUTHOR_

en: On-site checkout
fr-FR: Prêt sur place

en: This item has been recalled and the due date updated
fr-FR: Ce document a été rappelé et la date de retour mise à jour

en: Recalled
fr-FR: Rappelé

en: Booked
fr-FR: Réservation programmée

en: On hold
fr-FR: Réservé

en: Not renewable
fr-FR: Non renouvelable

en: Must be renewed at the library
fr-FR: Doit être renouvelé à la bibliothèque

en: No renewal before %s
fr-FR: Pas de renouvellement avant %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
fr-FR: Ne peut plus être auto-renouvelé - nombre de jours de prêt dépassé

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
fr-FR: Le renouvellement automatique a échoué, l'adhérent a des amendes impayées

en: Automatic renewal failed, account expired
fr-FR: Le renouvellement automatique a échoué, le compte de l'adhérent a expiré

en: Renewal denied by syspref
fr-FR: Le renouvellement est refusé par une préférence système

en: %s of %s renewals remaining
fr-FR: %s sur %s renouvellements possibles

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
fr-FR:  et %s sur %s renouvellements non vus possibles

en: Scheduled for automatic renewal
fr-FR: Programmé pour un renouvellement automatique

en: Claim returned
fr-FR: Déclarer rendu

en: No itemtype
fr-FR: Aucun type de document

en: Number of checkouts by item type
fr-FR: Nombre de prêts par type de document

en: Double click to edit
fr-FR: Double-cliquer pour modifier

en: Resolve
fr-FR: Résoudre

en: Edit notes
fr-FR: Modifier les notes

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
fr-FR[0]: Afficher 1 réclamation
fr-FR[1]: Afficher l'ensemble des {count} réclamations

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
fr-FR[0]: Afficher la réclamation non résolue
fr-FR[1]: Afficher les {count} réclamations non résolues

en: Update
fr-FR: Mettre à jour

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Are you sure you want to delete this return claim?
fr-FR: Voulez-vous supprimer cette demande de retour ?

en: First
fr-FR: Premier

en: Last
fr-FR: Dernier

en: No data available in table
fr-FR: Aucune donnée disponible

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr-FR: Affichage de _START_ à _END_ sur _TOTAL_ entrées

en: No entries to show
fr-FR: Pas d'entrée à afficher

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr-FR: (filtré sur _MAX_ total entrées)

en: Show _MENU_ entries
fr-FR: Afficher _MENU_ entrées

en: Processing...
fr-FR: En cours...

en: Search:
fr-FR: Rechercher&nbsp;:

en: No matching records found
fr-FR: Aucune notice correspondante

en: Copy to clipboard
fr-FR: Copier dans le presse-papiers

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
fr-FR: Appuyez sur <i>Ctrl</i> ou <i>⌘</i> + <i>C</i> pour copier la table de données<br>dans le presse-papiers.<br><br>Pour annuler, cliquez sur ce message ou appuyez sur Échap.

en: Copied %d rows to clipboard
fr-FR: %d lignes ajoutées au presse-papiers

en: Copied one row to clipboard
fr-FR: Une ligne ajoutée au presse-papiers

en: Clear filter
fr-FR: Supprimer le filtre

en: All
fr-FR: Tous

en: a an the
fr-FR: un une l' le la les d' du de des

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
fr-FR: Quelque chose s'est mal passé lors du chargement de cette table.
    %s : %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
fr-FR: Quelque chose s'est mal passé lors du chargement de cette table.

en: Copy
fr-FR: Copier

en: Print
fr-FR: Imprimer

en: Columns settings
fr-FR: Configuration des colonnes

en: Columns
fr-FR: Colonnes

en: Export or print
fr-FR: Exporter ou imprimer

en: Export
fr-FR: Exporter

en: Configure table
fr-FR: Configurer la table

en: Configure
fr-FR: Configurer

en: %s search
fr-FR: %s recherche

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
fr-FR: Ce champ est obligatoire et doit être lié au moins une fois

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
fr-FR: Ce site de retrait n'est pas autorisé par les règles de circulation

en:  (current)
fr-FR:  (en cours)

en: No
fr-FR: Non

en: Yes
fr-FR: Oui

en: Resume
fr-FR: Reprendre

en: Suspend
fr-FR: Suspendre

en: Hold is <strong>suspended</strong>
fr-FR: Réservation <strong>suspendue</strong>

en: until %s
fr-FR: jusqu'à %s

en: Next available %s item
fr-FR: Prochainexemplaire %s disponible

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
fr-FR: Prochain groupe d'exemplaires disponible <strong>%s</strong> exemplaire

en: Item is <strong>waiting here</strong>
fr-FR: Exemplaire <strong>en attente ici</strong>

en: at %s
fr-FR: à %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
fr-FR: Exemplaire <strong>en attente</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
fr-FR: Exemplaire <strong>en transfert</strong> de %s depuis le %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
fr-FR: L'exemplaire n'a pas encore été transféré de %s

en: Unable to resume, hold not found
fr-FR: Impossible de relancer, réservation non trouvée

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
fr-FR: Votre demande n'a pas pu être traitée. Vérifiez les logs pour plus de détails.

en: Suspend hold on
fr-FR: Suspendre la réservation le

en: Suspend until:
fr-FR: Suspendre jusqu'au :

en: Clear date to suspend indefinitely
fr-FR: Effacer la date pour suspendre indéfiniment

en: Unable to suspend, hold not found.
fr-FR: Impossible de suspendre la réservation, réservation non trouvée.

en: Please enter letters or numbers
fr-FR: Merci de saisir des lettres ou des chiffres

en: Are you sure you want to delete this field?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce champ ?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
fr-FR: Une lettre par défaut contenant le code '%s' existe déjà.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
fr-FR: Une lettre avec le code '%s' existe déjà pour '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
fr-FR: Une lettre avec le code '%s' existe déjà pour '%s'. Ecraser cette lettre ?

en: Please specify title and content for %s
fr-FR: Préciser le titre et le contenu pour %s

en: Please fill at least one template.
fr-FR: Merci de compléter au moins un modèle.

en:  characters
fr-FR:  caractères

en: Both subfield values should be filled or empty.
fr-FR: Les deux valeurs de sous-champs devront être remplies ou vides.

en: The destination should be filled.
fr-FR: La destination droit être renseignée.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
fr-FR: Si le champ est un champ contrôlé, le sous-champ peut être vide

en: A control field cannot be used with a regular field.
fr-FR: Un champ de contrôle ne peut pas être utilisé avec un champ normal.

en: The source subfield should be filled for update.
fr-FR: Le sous-champ source devrait être rempli pour la mise à jour.

en: The source field should be filled.
fr-FR: Le champ source doit être rempli.

en: The conditional field should be filled.
fr-FR: Le champ conditionnel doit être renseigné.

en: The conditional comparison operator should be filled.
fr-FR: L'opérateur de comparaison conditionnelle doit être renseigné.

en: The conditional regular expression should be filled.
fr-FR: L'expression régulière conditionnelle doit être renseignée.

en: The conditional value should be filled.
fr-FR: La valeur conditionnelle doit être renseignée.

en: Every
fr-FR: Chaque

en: Are you sure you wish to delete this template action?
fr-FR: Voulez-vous supprimer ce modèle d'action ?

en: Are you sure you wish to delete this template?
fr-FR: Voulez-vous supprimer ce modèle de modification ?

en: Edit action %s
fr-FR: Modifier l'action %s

en: Update action
fr-FR: Mettre à jour l'action

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce message ? Cette opération est irréversible.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
fr-FR: Les dates de naissance doivent être entrées au format 'MM/JJ/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
fr-FR: Les dates de naissance doivent être entrées au format 'AAAA-MM-JJ'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
fr-FR: Les dates de naissance doivent être entrées au format 'JJ/MM/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
fr-FR: Les dates de naissance doivent être entrées au format 'JJ.MM.AAAA'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
fr-FR: Voulez-vous vraiment passer cet enfant dans la catégorie Adulte ? Cette opération est irréversible.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
fr-FR: Voulez-vous renouveler l'inscription de cet adhérent ?

en: Patrons selected: %s
fr-FR: Adhérents sélectionnés : %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
fr-FR: Veuillez confirmer que c'est une adhérent en doublon

en: Minimum password length: %s
fr-FR: Taille minimale du mot de passe : %s

en: Age
fr-FR: Âge

en: %s year
fr-FR: %s année(s)

en: %s years
fr-FR: %s année(s)

en: %s month
fr-FR: %s mois

en: %s months
fr-FR: %s mois

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
fr-FR: Ce champ n'est pas répétable et existe déjà dans la notice de destination. Vous ne pouvez donc pas l'ajouter.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
fr-FR: Ce sous-champ n'est pas répétable et existe déjà dans la notice de destination. Vous ne pouvez donc pas l'ajouter.

en: Change messaging preferences to default for this category?
fr-FR: Modifier les préférences de notifications par défaut pour cette catégorie d'adhérent ?

en: Your concern was successfully submitted.
fr-FR: Votre problème a été soumis avec succès.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
fr-FR: Il y a eu une erreur au moment de soumettre votre demande, merci de contacter un membre du personnel.

en: Loading updates . . .
fr-FR: Chargement des mises à jour . . .

en: Private
fr-FR: Privé

en: Concern #%s updated successfully.
fr-FR: Problème #%s mis à jour avec succès.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
fr-FR: Erreur lors de la résolution du problème #%s. Vérifiez les logs pour plus de détails.

en: Remove restriction?
fr-FR: Supprimer la suspension ?

en: You must select checkout(s) to export
fr-FR: Vous devez sélectionner un/des prêt(s) à exporter

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
fr-FR: Erreur : la présence de données invalides empêchent l’enregistrement. Veuillez apporter les corrections et réessayer.

en: Nothing to save
fr-FR: Rien à enregistrer

en: Saving...
fr-FR: Enregistrement en cours...

en: Saved preference %s
fr-FR: Préférence %s enregistrée

en: modified
fr-FR: modifiée

en: You have made changes to system preferences.
fr-FR: Vous avez modifié des préférences système.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce consentement ?

en: Collapse this section
fr-FR: Replier cette section

en: Expand this section
fr-FR: Cliquez pour déplier cette section

en: Note: _ALL_ value will override all other values
fr-FR: À noter : la valeur _ALL_ remplacera toutes les autres valeurs

en: The following values are not formatted correctly:
fr-FR: Les valeurs suivantes ne sont pas correctement mises en forme :

en: Name
fr-FR: Nom

en: Required
fr-FR: Obligatoire

en: Requires consent in OPAC
fr-FR: Requiert un consentement dans l'OPAC

en: Requires consent in staff interface
fr-FR: Requiert un consentement dans l'interface professionnelle

en: String used to identify cookie name
fr-FR: Chaîne utilisée pour identifier le nom d'un cookie

en: Cookie domain
fr-FR: Domaine de cookie

en: Cookie path
fr-FR: Chemin du cookie

en: Expand
fr-FR: Déplier

en: Collapse
fr-FR: Replié

en: You must complete all fields
fr-FR: Vous dever remplir tous les champs

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
fr-FR: Impossible de décoder la valeur dans la préférence système CookieConsentedJS à l'aide de Base64 :

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
fr-FR: Impossible de décoder la valeur dans la préférence système CookieConsentedJS à l'aide de JSON :

en: Add new code
fr-FR: Ajouter un nouveau code

en: Coce image from Amazon.com
fr-FR: Image Coce provenant d'Amazon.com

en: Coce image from Google Books
fr-FR: Image Coce de Google Books

en: Coce image from Open Library
fr-FR: Image Coce d'Open Library

en: No cover image available
fr-FR: Pas d'image disponible

en: Nothing is selected
fr-FR: Aucun élément n'est sélectionné

en: You must select at least one record
fr-FR: Vous devez sélectionner au moins un résultat

en: At least two records must be selected for merging
fr-FR: Vous devez sélectionner au moins deux notices pour les fusionner

en: AJAX failed to approve tag: %s
fr-FR: AJAX a échoué à approuver le tag : %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
fr-FR: AJAX a échoué à rejeter le tag : %s

en: %s is permitted!
fr-FR: %s est autorisé !

en: %s is prohibited!
fr-FR: %s est interdit !

en: %s is neither permitted nor prohibited!
fr-FR: %s n'est ni autorisé ni interdit !

en: Clear all
fr-FR: Tout désélectionner

en: Select all
fr-FR: Tout sélectionner

en: Select all pending
fr-FR: Sélectionnez tout ce qui est en attente

en: Reject
fr-FR: Rejeter

en: Approved
fr-FR: Approuvés

en: Approve
fr-FR: Approuver

en: Rejected
fr-FR: Rejetée

en: Testing...
fr-FR: Test en cours...

en: AJAX error (%s alert)
fr-FR: Erreur AJAX (%s alert)

en: No camera detected.
fr-FR: Aucune caméra détectée.

en: Could not access camera.
fr-FR: Impossible d'accéder à la caméra.

en: Access to camera denied.
fr-FR: Accès à la caméra refusé.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
fr-FR: Cette fonctionnalité est disponible uniquement dans des contextes sécurisés (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
fr-FR: Une erreur inconnue s'est produite :

en: Edit booking
fr-FR: Modifier la réservation programmée

en: Place booking
fr-FR: Programmer une réservation

en: years
fr-FR: années

en: Search for a patron
fr-FR: Rechercher pour un adhérent

en: Select item
fr-FR: Sélectionner un exemplaire

en: Are you sure you want to remove this recall?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel ?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
fr-FR: Le rappel a peut-être déjà été annulé. Veuillez actualiser la page.

en: Cancelled
fr-FR: Annulé

en: Are you sure you want to expire this recall?
fr-FR: Voulez-vous vraiment faire expirer ce rappel ?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
fr-FR: Le rappel a peut-être déjà expiré. Veuillez actualiser la page.

en: Expired
fr-FR: Expiré

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
fr-FR: Voulez-vous vraiment rétablir l'état d'attente pour ce rappel ?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
fr-FR: L'état d'attente du rappel a peut-être déjà été annulé. Veuillez actualiser la page.

en: Waiting status reverted
fr-FR: Statut en attente annulé

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
fr-FR: Voulez-vous vraiment marquer ce rappel comme étant en retard ?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
fr-FR: Le rappel a peut-être déjà été marqué comme étant en retard. Veuillez actualiser la page.

en: Marked overdue
fr-FR: Marqué en retard

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel et retourner l'exemplaire à sa bibliothèque de rattachement ?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
fr-FR: Le rappel a peut-être déjà été supprimé. Veuillez actualiser la page.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer le(s) rappel(s) sélectionné(s) ?

en: Please make a selection.
fr-FR: Merci de faire une sélection.

en: %s (current status)
fr-FR: %s (statut actuel)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette collection tournante ?

en: The results could not be loaded
fr-FR: Impossible de charger les résultats

en: Please delete %s character(s)
fr-FR: Merci de supprimer %s caractère(s)

en: Please enter %s or more characters
fr-FR: Merci de saisir au moins %s caractères

en: Loading more results…
fr-FR: Chargement de plus de résultats…

en: You can only select %s item(s)
fr-FR: Vous pouvez sélectionner seulement %s exemplaire(s)

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat

en: Searching…
fr-FR: Recherche en cours…

en: Remove all items
fr-FR: Enlever tous les éléments

en: Remove item
fr-FR: Supprimer l'élément

en: Are you sure you want to close this subscription?
fr-FR: Voulez-vous vraiment fermer cet abonnement ?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
fr-FR: Voulez-vous vraiment rouvrir cet abonnement ?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet abonnement ?

en: Add an SMS cellular provider
fr-FR: Ajouter un fournisseur de SMS

en: Edit provider %s
fr-FR: Modifier le fournisseur %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer %s ? %s adhérent(s) l'utilise(nt) !

en: Are you sure you want to delete %s?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer %s ?

en: Back to top
fr-FR: Haut de la page

en: An error occurred. Check the logs for details.
fr-FR: Une erreur s'est produite. Merci de vérifier les logs.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
fr-FR: La périodicité et la durée d'abonnement ne correspondent pas. Essayez de saisir le nombre de fascicules au lieu de la durée d'abonnement.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
fr-FR: Si vous voulez réclamer les fascicules manquant ou en retard, vous devez relier cet abonnement à un fournisseur. Cliquez sur OK pour ignorer ou Annuler pour retourner saisir un fournisseur

en: The vendor does not exist
fr-FR: Le fournisseur n'existe pas

en: You must choose or create a bibliographic record
fr-FR: Vous devez choisir ou créer une notice bibliographique

en: Bibliographic record does not exist!
fr-FR: La notice bibliographique n'existe pas !

en: Number of issues to display to staff must be a number
fr-FR: Nombre de fascicules à afficher dans l'interface professionnelle doit être un nombre

en: Number of issues to display to the public must be a number
fr-FR: Nombre de fascicules à afficher à l'OPAC doit être un nombre

en: You must choose a first publication date
fr-FR: Vous devez choisir une date de première publication

en: You must choose a subscription length or an end date.
fr-FR: Vous devez choisir une durée d'abonnement ou une date de fin.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
fr-FR: Vous avez modifié le Prévisionnel de bulletinage avancé. Veuillez enregistrer ou annuler les modifications.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
fr-FR: Attention ! Il y a des irrégularités dans le présent modèle. Cliquez sur 'Tester le prévisionnel de bulletinage' pour vérifier s'il est toujours valable

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
fr-FR: Cliquez sur 'Tester le prévisionnel de bulletinage' avant d'enregistrer l'abonnement.

en: Frequency is not defined
fr-FR: La fréquence n'est pas définie

en: First publication date is not defined
fr-FR: La première date de parution n'est pas définie

en: Next issue publication date is not defined
fr-FR: La date de parution du prochain fascicule n'est pas définie

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
fr-FR: Impossible de tester le prévisionnel de bulletinage pour le(s) motif(s) suivant(s) : %s

en: Please enter a name for this pattern
fr-FR: Saisissez un nom pour ce modèle

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
fr-FR: Ce prévisionnel de bulletinage existe déjà. Voulez-vous le modifier ?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
fr-FR: Attention : Cela modifiera le prévisionnel de bulletinage pour tous les abonnements qui l'utilisent.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
fr-FR: Erreur. Impossible de créer un nouveau modèle de numérotation.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
fr-FR: Recherche d'un abonnement dans Mana-KB

en: Results from Mana Knowledge Base
fr-FR: Résultats de Mana-KB

en: Show Mana results
fr-FR: Afficher les résultats Mana-KB

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
fr-FR: Abonnement trouvé sur Mana Knowledge Base :

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
fr-FR: Aucun abonnement trouvé sur Mana Knowledge Base

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
fr-FR: Nous vous encourageons, une fois votre modèle terminé, à le partager avec tous les autres bibliothécaires

en: This bibliographic record does not exist
fr-FR: Cette notice bibliographique n'existe pas

en: Deactivate filters
fr-FR: Désactiver les filtres

en: Activate filters
fr-FR: Activer les filtres

en: Are you sure you want to delete this cover image?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette image de couverture ?

en: Directory is not writeable
fr-FR: Ce dossier n'est pas accessible en écriture

en: Error code 0 not used
fr-FR: Code d'erreur 0 non utilisé

en: File already exists
fr-FR: Le fichier existe déjà

en: Root directory for uploads not defined
fr-FR: Répertoire racine des envois non défini

en: Temporary directory for uploads not defined
fr-FR: Le répertoire temporaire pour les envois n'est pas défini

en: Upload status:
fr-FR: État du téléchargement :

en: Failed
fr-FR: Échec

en: Denied
fr-FR: Refusé

en: An error occurred while uploading.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors du téléchargement.

en: Error:
fr-FR: Erreur :

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
fr-FR: Cet outil n'accepte que des fichiers ZIP ou des images GIF, JPEG, PNG, or XPM.

en: File name:
fr-FR: Nom du fichier :

en: File type:
fr-FR: Type de fichier :

en: File size:
fr-FR: Taille du fichier :

en: An error occurred on deleting this image
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette image

en: View comparison
fr-FR: Vue comparaison

en: Showing results for %s
fr-FR: Afficher les résultats pour %s

en: You can select maximum of two checkboxes
fr-FR: Vous pouvez sélectionner au maximum deux cases

en: You must select two entries to compare
fr-FR: Vous devez sélectionner deux entrées à comparer

en: Submit
fr-FR: Valider

en: Close
fr-FR: Fermer

en: Submitting...
fr-FR: Enregistrement en cours…

en: Licenses
fr-FR: Licences

en: Agreement license %s
fr-FR: Licence de contrat %s

en: Remove this license
fr-FR: Enlever cette licence

en: License
fr-FR: Licence

en: Status
fr-FR: Statut

en: Physical location
fr-FR: Localisation physique

en: Add new license
fr-FR: Ajouter une nouvelle licence

en: There are no licenses created yet
fr-FR: Il n'y a pas encore de licences créées

en: Periods
fr-FR: Périodes

en: Agreement period %s
fr-FR: Période du contrat %s

en: Remove this period
fr-FR: Enlever cette période

en: Start date
fr-FR: Date de début

en: End date
fr-FR: Date de fin

en: Cancellation deadline
fr-FR: Date limite d'annulation

en: Add new period
fr-FR: Ajouter une nouvelle période

en: Related agreements
fr-FR: Contrats en lien

en: Related agreement %s
fr-FR: Contrat en lien %s

en: Remove this relationship
fr-FR: Enlever cette relation

en: Related agreement
fr-FR: Contrat en lien

en: Relationship
fr-FR: Relation

en: Add new related agreement
fr-FR: Ajouter un nouveau contrat en lien

en: There are no other agreements created yet
fr-FR: Il n'y a pas encore d'autres contrats créés

en: Edit agreement #%s
fr-FR: Modifier le contrat #%s

en: New agreement
fr-FR: Nouveau contrat

en: Agreement name
fr-FR: Nom du contrat

en: Vendor
fr-FR: Fournisseur

en: Closure reason
fr-FR: Raison de fermeture

en: Is perpetual
fr-FR: Est perpétuel

en: Renewal priority
fr-FR: Priorité de renouvellement

en: License info
fr-FR: Information sur la licence

en: A license is used several times
fr-FR: Une licence est utilisée plusieurs fois

en: An agreement is used as relationship several times
fr-FR: Un contrat est utilisé comme relation plusieurs fois

en: Only one controlling license is allowed
fr-FR: Seule une licence de contrôle est autorisée

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
fr-FR: La taille du fichier dépasse le maximum autorisé : %s MB

en: Agreement user %s is missing a user
fr-FR: Il manque un utilisateur à l'utilisateur du contrat %s

en: Agreement updated
fr-FR: Contrat mis à jour

en: Agreement created
fr-FR: Contrat créé

en: Filter by expired
fr-FR: Filtrer par expiration

en: on
fr-FR: le

en: Show mine only
fr-FR: Afficher uniquement le mien

en: There are no agreements defined
fr-FR: Il n'y a pas encore de contrats définis

en: Select
fr-FR: Sélectionner

en: Are you sure you want to remove this agreement?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet accord ?

en: Yes, delete
fr-FR: Oui, supprimer

en: No, do not delete
fr-FR: Non, ne pas supprimer

en: Agreement %s deleted
fr-FR: Contrat %s supprimé

en: Agreement #%s
fr-FR: Contrat #%s

en: Period start
fr-FR: Début de la période

en: Period end
fr-FR: Fin de la période

en: Period note
fr-FR: Note sur la période

en: Users
fr-FR: Utilisateurs

en: Role
fr-FR: Rôle

en: Packages
fr-FR: Packs

en: Remove this document
fr-FR: Enlever ce document

en: File
fr-FR: Fichier

en: Select a file
fr-FR: Sélectionner un fichier

en: Update file
fr-FR: Mettre à jour le fichier

en: File name
fr-FR: Nom du fichier

en: File type
fr-FR: Type de fichier

en: File description
fr-FR: Description du fichier

en: Uploaded on
fr-FR: Téléchargé le

en: Add new document
fr-FR: Ajouter un nouveau document

en: Add new agreement
fr-FR: Ajouter un nouveau contrat

en: This agreement is already linked with this package
fr-FR: Ce contrat est déjà lié avec ce bouquet

en: Hide filters
fr-FR: Cacher les filtres

en: Show filters
fr-FR: Afficher les filtres

en: Title
fr-FR: Titre

en: Publication type
fr-FR: Type de publication

en: Selection status
fr-FR: Statut de sélection

en: Selected
fr-FR: Sélectionné

en: Not selected
fr-FR: Non sélectionné

en: Is selected
fr-FR: Est sélectionné

en: Package name
fr-FR: Nom du pack

en: Content type
fr-FR: Type de contenu

en: %s packages found locally
fr-FR: %s packs trouvés localement

en: Package #%s
fr-FR: Pack #%s

en: Add package to holdings
fr-FR: Ajouter un pack aux avoirs

en: Remove package from holdings
fr-FR: Enlever le pack des avoirs

en: External ID
fr-FR: Identifiant externe

en: Package type
fr-FR: Type de pack

en: Created on
fr-FR: Créé le

en: Resource #%s
fr-FR: Ressource #%s

en: Add title to holdings
fr-FR: Ajouter un titre aux avoirs

en: Remove title from holdings
fr-FR: Enlever le titre des avoirs

en: Resource information
fr-FR: Information sur la ressource

en: Resource identifier
fr-FR: Identifiant de la ressource

en: Publication title
fr-FR: Titre de la publication

en: Publisher name
fr-FR: Nom de l'éditeur

en: Print-format identifier
fr-FR: Identifiant de format d'impression

en: Online-format identifier
fr-FR: Identifiant de format en ligne

en: Package
fr-FR: Bouquet

en: Package content type
fr-FR: Type de contenu du pack

en: Coverage dates
fr-FR: Dates de prise en charge

en: Please enter a search term
fr-FR: Merci de saisir un terme de recherche

en: %s titles found locally
fr-FR: %s titres trouvés localement

en: Identifier
fr-FR: Identifiant

en: ISBN (Print): %s
fr-FR: ISBN (Impression) : %s

en: ISBN (Online): %s
fr-FR: ISBN (En ligne) : %s

en: Title #%s
fr-FR: Titre #%s

en: Title identifier
fr-FR: Identifiant du titre

en: Local bibliographic record
fr-FR: Notice bibliographique locale

en: Date of first serial issue available online
fr-FR: Date du premier fascicule de périodique disponible en ligne

en: Number of first volume available online
fr-FR: Numéro du premier volume disponible en ligne

en: Number of first issue available online
fr-FR: Numéro du premier fascicule disponible en ligne

en: Date of last issue available online
fr-FR: Date du dernier fascicule disponible en ligne

en: Number of last volume available online
fr-FR: Numéro du dernier volume disponible en ligne

en: Number of last issue available online
fr-FR: Numéro du dernier fascicule disponible en ligne

en: Title-level URL
fr-FR: URL de niveau titre

en: First author
fr-FR: Auteur principal

en: Embargo information
fr-FR: Informations d'embargo

en: Coverage depth
fr-FR: Profondeur de garantie

en: Date the monograph is first published in print
fr-FR: Date à laquelle la monographie a été publiée pour la première fois en version imprimée

en: Date the monograph is first published online
fr-FR: Date à laquelle la monographie a été publiée pour la première fois en version en ligne

en: Number of volume for monograph
fr-FR: Numéro de volume pour une monographie

en: Edition of the monograph
fr-FR: Edition de la monographie

en: First editor
fr-FR: Premier éditeur

en: Title identifier of the parent publication
fr-FR: Identifiant du titre de la publication parent

en: Title identifier of any preceding publication title
fr-FR: Identifiant du titre de chaque titre précédent de la publication

en: Access type
fr-FR: Type d'accès

en: Agreements
fr-FR: Contrats

en: Agreement %s
fr-FR: Contrat %s

en: Remove this agreement
fr-FR: Enlever ce contrat

en: Agreement
fr-FR: Contrat

en: There are no agreements created yet
fr-FR: Il n'y a pas encore de contrats créés

en: Edit package #%s
fr-FR: Modifier le pack #%s

en: New package
fr-FR: Nouveau pack

en: Content type:
fr-FR: Type de contenu :

en: An agreement is used several times
fr-FR: Un contrat est utilisé plusieurs fois

en: Package updated
fr-FR: Pack mis à jour

en: Package created
fr-FR: Pack créé

en: There are no packages defined
fr-FR: Il n'y a actuellement aucun forfait défini

en: Are you sure you want to remove this package?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce pack ?

en: Local package %s deleted
fr-FR: Pack local %s supprimé

en: Titles (%s)
fr-FR: Titres (%s)

en: Edit title #%s
fr-FR: Modifier le titre #%s

en: New title
fr-FR: Nouveau titre

en: A package is used several times
fr-FR: Un pack est utilisé plusieurs fois

en: Title updated
fr-FR: Titre mis à jour

en: Title created
fr-FR: Titre créé

en: Package %s
fr-FR: Pack %s

en: Remove from this package
fr-FR: Enlever de ce pack

en: Add to another package
fr-FR: Ajouter à un autre paquet

en: There are no packages created yet
fr-FR: Il n'y a pas encore de packs créés

en: Import from a list
fr-FR: Importer à partir d'une liste

en: Import in progress,
fr-FR: Import en cours,

en: see job #%s
fr-FR: voir le job #%s

en: To the following local package
fr-FR: Vers le pack local suivant

en: Cannot import, no package selected
fr-FR: Impossible d'importer, aucun pack sélectionné

en: Import
fr-FR: Importer

en: There are no titles defined
fr-FR: Il n'y a pas de titres définis

en: Are you sure you want to remove this title?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce titre ?

en: Local title %s deleted
fr-FR: Titre local %s supprimé

en: Contributors
fr-FR: Contributeurs

en: Edit license %s
fr-FR: Modifier la licence %s

en: New license
fr-FR: Nouvelle licence

en: License name
fr-FR: Nom de la licence

en: License user %s is missing a user
fr-FR: Il manque un utilisateur à l'utilisateur de la licence %s

en: License updated
fr-FR: Licence mise à jour

en: License created
fr-FR: Licence créée

en: There are no licenses defined
fr-FR: Il n'y a pas de licences définies

en: Are you sure you want to remove this license?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette licence ?

en: License %s deleted
fr-FR: Licence %s supprimée

en: Started on
fr-FR: Démarré

en: Ended on
fr-FR: Terminé

en: License #%s
fr-FR: Licence #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
fr-FR: Le module de gestion des ressources en ligne est désactivé, activez le <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> pour l'utiliser

en: Data provider
fr-FR: Fournisseur de données

en: Data provider name
fr-FR: Nom du fournisseur de données

en: Service type
fr-FR: Type de service

en: Report types
fr-FR: Types de rapports

en: SUSHI credentials
fr-FR: Identifiants SUSHI

en: Service URL
fr-FR: URL du service

en: Report release
fr-FR: Publication du rapport

en: Customer ID
fr-FR: Identifiant de client

en: Requestor ID
fr-FR: Identifiant du requérant

en: API key
fr-FR: Clé API

en: Requestor name
fr-FR: Nom du requérant

en: Requestor email
fr-FR: Courriel du requérant

en: There are no import logs defined
fr-FR: Il n'y a actuellement aucun journal d'importation défini

en: Download
fr-FR: Télécharger

en: Are you sure you want to remove this file?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

en: File %s deleted
fr-FR: Fichier %s supprimé

en: Filename
fr-FR: Nom du fichier

en: Import date
fr-FR: Date d'importation

en: Imported by
fr-FR: Importé par

en: Manual upload:
fr-FR: Téléversement manuel :

en: Clear form
fr-FR: Effacer le formulaire

en: Job for uploaded file has been queued
fr-FR: Le traitement pour le fichier chargé a été mis en file d'attente

en: Check job progress
fr-FR: Vérifier la progression du traitement

en: Edit usage data provider #%s
fr-FR: Modifier le fournisseur de données d'utilisations n° %s

en: New usage data provider
fr-FR: Nouveau fournisseur de données d'utilisation

en: Type at least two characters to search
fr-FR: Veuillez entrer au moins deux caractères pour rechercher

en: Searching...
fr-FR: Recherche en cours...

en: Create manually
fr-FR: Créer manuellement

en: Create from registry
fr-FR: Créer à partir du registre

en: Harvester status
fr-FR: Statut du moissonneur

en: Unselect all
fr-FR: Tout désélectionner

en: Sushi credentials
fr-FR: Identifiants Sushi

en: Credentials information
fr-FR: Informations de connexion

en: Customer ID info
fr-FR: Info sur l'ID-adhérent

en: Requestor ID info
fr-FR: Informations sur l'identifiant du requérant

en: API key info
fr-FR: Informations sur la clef API

en: Please refer to the
fr-FR: Veuillez vous référer au

en: COUNTER registry
fr-FR: Registre COUNTER

en: for more information.
fr-FR: pour plus d'informations.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
fr-FR: Ce fournisseur ne soutient aucun rapport COUNTER 5 via SUSHI.

en: Data provider updated
fr-FR: Fournisseur de données mis à jour

en: Data provider created
fr-FR: Fournisseur de données créé

en: Data providers summary
fr-FR: Détails des fournisseurs de données

en: There are no usage data providers defined
fr-FR: Il n'y a aucun fournisseur de données d'utilisation

en: Run now
fr-FR: Exécuter maintenant

en: Are you sure you want to remove this data provider?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce fournisseur de données ?

en: Data provider %s deleted
fr-FR: Le fournisseur de données %s a été supprimé

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
fr-FR: Ce fournisseur de données est configuré comme 'Inactif', voulez-vous mettre à jour son statut sur 'Actif' ?

en: Yes, update status
fr-FR: Oui, mettre à jour le statut

en: No, do not update status
fr-FR: Non, ne pas mettre à jour le statut

en: Updated status for usage data provider %s
fr-FR: Le statut du fournisseur de données d'usage %s a été mis à jour

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
fr-FR: Voulez-vous vraiment exécuter le moissonneur pour ce fournisseur de données ?

en: Yes, run
fr-FR: Oui, exécuter

en: No, do not run
fr-FR: Non, ne pas exécuter

en: Begin date
fr-FR: Date de début

en: Job for report type <strong>%s</strong> has been queued
fr-FR: Le traitement pour le type de rapport <strong>%s</strong> a été mis en file d'attente

en: Harvester connection was successful for usage data provider %s
fr-FR: Le moissonneur pour le fournisseur de données %s s'est connecté avec succès

en: No connection for usage data provider %s, please check your credentials and try again.
fr-FR: Aucune connection au fournisseur de données %s, veuillez vérifier vos informations de connexion et réessayer.

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
fr-FR: Ce fournisseur de données est inactif - impossible de tester la connexion

en: Last run
fr-FR: Dernière exécution

en: Data provider #%s
fr-FR: Fournisseur de données n° %s

en: Detail
fr-FR: Détails

en: Manual upload
fr-FR: Téléversement manuel

en: Import logs
fr-FR: Journaux d'importation

en: Usage data provider %s deleted
fr-FR: Le fournisseur de données d'utilisation %s a été supprimé

en: Data providers list
fr-FR: Liste des fournisseurs de données

en: Provider
fr-FR: Fournisseur

en: Start
fr-FR: Date de début

en: End
fr-FR: Date de fin

en: New data provider
fr-FR: Nouveau fournisseur de données

en: Build a custom report
fr-FR: Contruire un rapport personnalisé

en: Select report data
fr-FR: Sélectionner les données du rapport

en: Data display
fr-FR: Afficher des données

en: Choose data provider
fr-FR: Choisir le fournisseur de données

en: Choose report
fr-FR: Choisir le rapport

en: Choose metric type
fr-FR: Choisir le type de mesure

en: Choose access type
fr-FR: Choisir le type d'accès

en: Start year
fr-FR: Année de début

en: Please enter year in format YYYY
fr-FR: Veuillez saisir l'année au format AAAA

en: Start month
fr-FR: Mois de début

en: End year
fr-FR: Année de fin

en: End month
fr-FR: Mois de fin

en: Keyword
fr-FR: Mot-clé

en: Select report columns
fr-FR: Sélectionner les colonnes du rapport

en: Select date display method
fr-FR: Sélectionner la méthode d'affichage de la date

en: Display data filtered by year
fr-FR: Afficher les données filtrées par année

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
fr-FR: Oui - Le tableau est limité à 12 colonnes (Janvier à Décembre), avec l'option de basculer entre les différentes années

en: No - Table will include one column for every month of data selected
fr-FR: Non - Le tableau inclura une colonne pour chaque mois sélectionné

en: Select which months to display
fr-FR: Sélectionner les mois à afficher

en: Save report
fr-FR: Sauvegarder le rapport

en: Usage statistics reports
fr-FR: Rapport de statistiques d'utilisation

en: Saved reports
fr-FR: Rapports sauvegardés

en: Create report
fr-FR: Créer un rapport

en: No data providers have been created -  no report data will be available
fr-FR: Il n'y a aucun fournisseur de données - aucun rapport ne sera disponible

en: Display by year
fr-FR: Afficher par année

en: YOP
fr-FR: Année de publication

en: Metric
fr-FR: Mesure

en: Period total
fr-FR: Total pour la période

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
fr-FR: Il n'y a actuellement aucun rapport sauvegardé, veuillez créer un rapport.

en: Select saved report
fr-FR: Sélectionner un rapport sauvegardé

en: Delete report
fr-FR: Supprimer le rapport

en: Report deleted successfully
fr-FR: Le rapport a été supprimé

en: No report was selected - could not delete
fr-FR: Aucun rapport sélectionné - suppression impossible

en: Remove this user
fr-FR: Enlever cet utilisateur

en: User
fr-FR: Utilisateur

en: Select user
fr-FR: Sélectionner un utilisateur

en: Add new user
fr-FR: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Remove
fr-FR: Supprimer

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
fr-FR: Le module de conservation est désactivé, activez le <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">module de Conservation</a>pour l'utiliser

en: Edit preservation settings
fr-FR: Modifier les paramètres de la conservation

en: General settings
fr-FR: Paramètres généraux

en: Status for item added to waiting list
fr-FR: Statut des exemplaires ajoutés à la liste d'attente

en: Default status for item added to train
fr-FR: Statut par défaut des exemplaires ajoutés au lot

en: Settings updated
fr-FR: Paramètres mis à jour

en: Processings
fr-FR: Traitements

en: Remove this processing
fr-FR: Supprimer ce traitement

en: Edit this processing
fr-FR: Modifier ce traitement

en: Add new processing
fr-FR: Ajouter un nouveau traitement

en: Are you sure you want to remove this processing?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce traitement ?

en: Processing %s deleted
fr-FR: Le traitement %s a été supprimé

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
fr-FR: Ce traitement ne peut pas être supprimé, il est actuellement utilisé.

en: Edit processing #%s
fr-FR: Modifier le traitement n° %s

en: New processing
fr-FR: Nouveau traitement

en: Processing name
fr-FR: Nom du traitement

en: Letter template for printing slip
fr-FR: Modèle de lettre pour l'impression du reçu

en: Attributes
fr-FR: Attributs

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
fr-FR: Attention lors de la suppression d'attributs de ce traitement : les exemplaires relevant de ce traitement seront eux aussi impactés !

en: Attribute %s
fr-FR: Attribut %s

en: Remove this attribute
fr-FR: Supprimer cet attribut

en: DOES NOT EXIST!
fr-FR: N'EXISTE PAS !

en: Add new attribute
fr-FR: Ajouter un nouvel attribut

en: Authorized value
fr-FR: Valeur autorisée

en: Free text
fr-FR: Texte libre

en: Database column
fr-FR: Colonne de la base de données

en: Processing updated
fr-FR: Traitement mis à jour

en: Processing created
fr-FR: Traitement créé

en: Processing #%s
fr-FR: Traitement n° %s

en: Edit this template
fr-FR: Modifier ce modèle

en: Unknown
fr-FR: Inconnu

en: There are no attributes defined for this processing.
fr-FR: Il n'y a actuellement aucun attribut pour ce traitement.

en: Edit train #%s
fr-FR: Modifier le lot n° %s

en: New train
fr-FR: Nouveau train

en: Status for item added to this train
fr-FR: Statut des exemplaires ajoutés à ce lot

en: Default processing
fr-FR: Traitement par défaut

en: Train updated
fr-FR: Lot mis à jour

en: Train created
fr-FR: Lot créé

en: Edit item #%s
fr-FR: Modifier l'exemplaire n° %s

en: Add new item to %s
fr-FR: Ajouter un nouvel exemplaire à %s

en: Itemnumber
fr-FR: Numéro d'exemplaire

en: Processing
fr-FR: Traitement

en: Barcode
fr-FR: Code à barres

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
fr-FR: Impossible de trouver l'exemplaire ayant ce code à barres. Il est peut-être dans la liste d'attente.

en: Item updated
fr-FR: Exemplaire mis à jour

en: Item added to train
fr-FR: Exemplaire ajouté au lot

en: Add new items to %s
fr-FR: Ajouter des exemplaires à %s

en: Itemnumbers
fr-FR: Numéros d'exemplaires

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
fr-FR: Impossible de modifier maintenant, la valeur sera tirée de %s

en: %s items have been added to train %s.
fr-FR: %s exemplaires ont été ajoutés au lot %s.

en: No items have been added to the train.
fr-FR: Aucun exemplaire n'a été ajouté au lot.

en: Filter by
fr-FR: Filtrer par

en: Closed
fr-FR: Fermé

en: Sent
fr-FR: Envoyé

en: Received
fr-FR: Reçu

en: There are no trains defined
fr-FR: Il n'y a aucun lot actuellement

en: Add items
fr-FR: Ajouter des exemplaires

en: Are you sure you want to remove this train?
fr-FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce lot ?

en: Train %s deleted
fr-FR: Le lot %s a été supprimé

en: Cannot add items to a closed train
fr-FR: Impossible d'ajouter des exemplaires à un lot fermé

en: Closed on
fr-FR: Fermé le

en: Sent on
fr-FR: Envoyé le

en: Received on
fr-FR: Reçu le

en: Copy item to the following train
fr-FR: Copier l'exemplaire dans le lot suivant

en: Select a train
fr-FR: Sélectionner un lot

en: Send
fr-FR: Envoyer

en: Receive
fr-FR: Recevoir

en: Train #%s
fr-FR: Lot n° %s

en: Items
fr-FR: Exemplaires

en: Actions:
fr-FR: Actions :

en: Print slips
fr-FR: Imprimer les reçus

en: Cannot print slip, this item does not have a processing with a letter template defined.
fr-FR: Impossible d'imprimer le ticket, cet exemplaire n'a pas de processus avec un modèle de lettre défini.

en: Are you sure you want to remove this item?
fr-FR: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaire ?

en: Yes, remove
fr-FR: Oui, retirer

en: No, do not remove
fr-FR: Non, ne pas retirer

en: Item removed
fr-FR: Exemplaire retiré

en: Item copied successfully.
fr-FR: L'exemplaire a été copié.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
fr-FR: L'exemplaire ne peut pas être copié dans un lot, il est déjà dans un lot non-reçu.

en: Print slip
fr-FR: Imprimer le ticket

en: Add items to waiting list
fr-FR: Ajouter des exemplaires à la liste d'attente

en: Barcode list
fr-FR: Liste de codes à barres

en: Add items to a train
fr-FR: Ajouter des exemplaires au lot

en: You need to configure this module first.
fr-FR: Vous devez d'abord configurer ce module.

en: Add to waiting list
fr-FR: Ajouter à la liste d'atttente

en: Add last %s items to a train
fr-FR: Ajouter les %s derniers exemplaires à un lot

en: There are no items in the waiting list
fr-FR: Il n'y a actuellement aucun exemplaire dans la liste d'attente

en: %s new items added. %s items not found.
fr-FR: %s exemplaires ajoutés. %s exemplaires non trouvés.

en: %s new items added.
fr-FR: %s nouveaux exemplaires ajoutés.

en: No items added
fr-FR: Aucun exemplaire ajouté

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
fr-FR: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaire de la liste d'attente ?

en: Item removed from the waiting list
fr-FR: L'exemplaire a été retiré de la liste d'attente

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Call number
fr-FR: Cote

en: E-resource management
fr-FR: Gestion des ressources électroniques

en: Show agreement
fr-FR: Afficher le contrat

en: Add agreement
fr-FR: Ajouter un contrat

en: Edit agreement
fr-FR: Modifier le contrat

en: Show license
fr-FR: Afficher la licence

en: Add license
fr-FR: Ajouter une licence

en: Edit license
fr-FR: Modifier la licence

en: eHoldings
fr-FR: Collections numériques

en: Show package
fr-FR: Afficher le pack

en: Add package
fr-FR: Nouveau pack

en: Edit package
fr-FR: Modifier le pack

en: Titles
fr-FR: Titres

en: Show title
fr-FR: Afficher le titre

en: Add title
fr-FR: Ajouter un titre

en: Edit title
fr-FR: Modifier le titre

en: Resource
fr-FR: Ressource

en: eUsage
fr-FR: Utilisation

en: Data providers
fr-FR: Fournisseurs de données

en: Show provider
fr-FR: Afficher le fournisseur

en: Add data provider
fr-FR: Ajouter un fournisseur de données

en: Edit data provider
fr-FR: Modifier le fournisseur de données

en: View report
fr-FR: Afficher le rapport

en: Preservation
fr-FR: Conservation

en: Home
fr-FR: Accueil

en: Trains
fr-FR: Lots

en: Show train
fr-FR: Afficher le lot

en: Add item to train
fr-FR: Ajouter un exemplaire au lot

en: Add items to train
fr-FR: Ajouter des exemplaires au lot

en: Edit item in train
fr-FR: Modifier l'exemplaire dans le lot

en: Add train
fr-FR: Ajouter un lot

en: Edit train
fr-FR: Modifier le lot

en: Waiting list
fr-FR: Liste d'attente

en: Settings
fr-FR: Paramètres

en: Show processing
fr-FR: Afficher le traitement

en: Add processing
fr-FR: Ajouter un traitement

en: Edit processing
fr-FR: Modifier le traitement

en: supersedes
fr-FR: remplace

en: is superseded by
fr-FR: est remplacé par

en: provides post-cancellation access for
fr-FR: fournit un accès après annulation pour

en: has post-cancellation access in
fr-FR: a un accès après annulation dans

en: tracks demand-driven acquisitions for
fr-FR: suit les acquisitions demandées pour

en: has demand-driven acquisitions in
fr-FR: a des acquisitions demandées dans

en: has backfile in
fr-FR: a un backfile dans

en: has frontfile in
fr-FR: a un frontfile dans

en: related to
fr-FR: lié à

en: Publisher
fr-FR: Éditeur

en: Platform
fr-FR: Plateforme

en: Publisher ID
fr-FR: ID de l'éditeur

en: Online ISSN
fr-FR: ISSN en ligne

en: Print ISSN
fr-FR: ISSN imprimé

en: AJAX error: receiving data from %s
fr-FR: Erreur AJAX : à la réception des données de %s

en: The page entered is not a number.
fr-FR: La page saisie n'est pas un nombre.

en: The page should be a number between 1 and %s.
fr-FR: La page doit être un nombre entre 1 et %s.

en: Please choose at least one external target
fr-FR: Merci de sélectionner au moins un serveur externe

en: Search Google Books
fr-FR: Rechercher dans Google Books

en: Sorry, nothing found.
fr-FR: Aucune réponse.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
fr-FR: Ce document est déjà dans votre panier

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
fr-FR: Ce document a été ajouté à votre panier

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
fr-FR:  document(s) ajouté(s) à votre panier

en: already in your cart
fr-FR: Déjà dans votre panier

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
fr-FR: Aucun document sélectionné

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
fr-FR: Aucun document ajouté dans votre panier

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
fr-FR: Ce document a été enlevé de votre panier

en: Scroll to the top of the page
fr-FR: Aller en haut de la page

en: Log in to your OverDrive account
fr-FR: Connectez-vous à votre compte OverDrive

en: OverDrive account page
fr-FR: Compte OverDrive

en: Log out of your OverDrive account
fr-FR: Déconnectez vous de votre compte OverDrive

en: Checkouts
fr-FR: Prêt(s)

en: Holds
fr-FR: Réservations

en: Checked out until:
fr-FR: Prêté jusqu'à :

en: Get item
fr-FR: Obtenir

en: Check in
fr-FR: Retour

en: Are you sure you want to return this item?
fr-FR: Voulez-vous vraiment rendre cet exemplaire ?

en: Check out
fr-FR: Prêter

en: Are you sure you want to check out this item?
fr-FR: Voulez-vous vraiment prêter cet exemplaire ?

en: Cancel hold
fr-FR: Annuler réservation

en: Are you sure you want to cancel this hold?
fr-FR: Voulez-vous vraiment annuler cette réservation ?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
fr-FR: Le document ne peut pas être prêté. Il n'y a pas de formats valides

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
fr-FR: Attention : annulation impossible. Merci de confirmer à nouveau

en: Your rating: %s.
fr-FR: Mon évaluation : %s.

en: Average rating: %s (%s votes)
fr-FR: Classement moyen : %s (%s votes)

en: Tags added:
fr-FR: Mots clés ajoutés :

en: Tags deleted:
fr-FR: Mots-clés supprimés :

en: Errors:
fr-FR: Erreurs :

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
fr-FR: Désolé, les mots-clés ne sont pas activés dans ce système.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
fr-FR: Erreur ! Votre mot-clé contenait uniquement du code. Il n'a PAS été ajouté. Veuillez réessayer avec du texte brut.

en: Error! Illegal parameter
fr-FR: Erreur ! Paramètre illégal

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
fr-FR: Note : votre mot-clé contenait du code qui a été retiré. Le mot-clé a été ajouté comme

en: Error! Adding tags failed at
fr-FR: Erreur ! L'ajout de mots-clés a échoué à

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
fr-FR: Note : vous ne pouvez utiliser un terme qu'une seule fois par exemplaire. Allez dans 'Mots-clés' pour voir vos mots-clés.

en: Error! You cannot delete the tag
fr-FR: Erreur ! Vous ne pouvez pas supprimer le mot-clé

en: Note: you can only delete your own tags.
fr-FR: Note : vous ne pouvez supprimer que vos propres mots-clés.

en: You must be logged in to add tags.
fr-FR: Vous devez être connecté pour ajouter des mots-clés.

en: Unable to add one or more tags.
fr-FR: Impossible d'ajouter un ou plusieurs mots-clés.
