Koha 23.11.09.000 - en to fr-CA translation catalogue (2174 entries)

en: Your charges
fr-CA: Vos frais

en: Created
fr-CA: Créé

en: Updated
fr-CA: Mise à jour

en: Amount
fr-CA: Montant

en: Amount outstanding
fr-CA: Montant non réglé

en: Total due
fr-CA: Total dû

en: Total due if credit(s) applied:
fr-CA: Total dû si crédit(s) appliqué(s):

en: You have no fines or charges
fr-CA: Vous n'avez pas d'amendes ni de frais

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
fr-CA: Les amendes et frais de %s %s

en: Fine amount
fr-CA: Amende (montant)

en: Pay selected fines and charges
fr-CA: Payer les frais et amendes sélectionnés

en: Payment method
fr-CA: Méthode de paiement

en: Make payment
fr-CA: Faire un paiement

en: Amount to pay:
fr-CA: Montant à payer:

en: Account creation fee
fr-CA: Frais d'abonnement

en: Account renewal fee
fr-CA: Frais de renouvellement d'abonnement

en: Article request fee
fr-CA: Frais de demande d'article

en: Lost item
fr-CA: Document perdu

en: Manual fee
fr-CA: Frais manuel

en: New card
fr-CA: Nouvelle carte

en: Fine
fr-CA: Amende

en: Lost item processing fee
fr-CA: Frais de traitement pour exemplaire perdu

en: Rental fee
fr-CA: Frais de location

en: Daily rental fee
fr-CA: Frais quotidien de location

en: Renewal of rental item
fr-CA: Renouvellement d'un exemplaire de prêt payant

en: Renewal of daily rental item
fr-CA: Renouvellement d'un exemplaire de prêt payant (par jour)

en: Hold fee
fr-CA: Frais de réservation

en: Hold waiting too long
fr-CA: Réservation en attente depuis trop longtemps

en: Payment from library to patron
fr-CA: Paiement de la bibliothèque à l'utilisateur

en: Credit has been voided
fr-CA: Le crédit a été annulé

en: Cancelled charge
fr-CA: Frais annulé

en: Credit
fr-CA: Crédit

en: Discount
fr-CA: Rabais

en: Forgiven
fr-CA: Amnistié

en: Lost item fee refund
fr-CA: Remboursement de frais d'exemplaire perdu

en: Overpayment refund
fr-CA: Remboursement pour paiement en trop

en: Payment
fr-CA: Paiement

en: Lost item processing fee refund
fr-CA: Frais d'administration pour exemplaire perdu

en: Purchase
fr-CA: Achat

en: Refund
fr-CA: Remboursement

en: Writeoff
fr-CA: Amnistie

en: (Accruing)
fr-CA: (En accumulation)

en: (Returned)
fr-CA: (Retourné)

en: (Replaced)
fr-CA: (Remplacé)

en: (Refunded)
fr-CA: (Remboursé)

en: (Forgiven)
fr-CA: (Amnistié)

en: (Voided)
fr-CA: (Annulé)

en: (Lost)
fr-CA: (Perdu)

en: (Cancelled)
fr-CA: (Annulé)

en: BT
fr-CA: TG

note: ABBR
en: Broader Term
fr-CA: Terme générique

en: NT
fr-CA: TS

note: ABBR
en: Narrower Term
fr-CA: Terme spécifique

en: UF
fr-CA: EP

note: ABBR
en: Used For
fr-CA: Utilisé pour

en: RT
fr-CA: TA

note: ABBR
en: Related Term
fr-CA: Terme Associé

en: (Earlier heading)
fr-CA: (Titre antérieure)

en: (Later heading)
fr-CA: (Titre ultérieur)

en: (Acronym)
fr-CA: (sigle)

en: (Musical composition)
fr-CA: (Composition musicale)

en: (Broader heading)
fr-CA: (Entête de l'entrée principale)

en: (Narrower heading)
fr-CA: (Terme plus spécifique)

en: (Immediate parent body)
fr-CA: (Organisme parent immédiat)

en: used for/see from:
fr-CA: utilisé pour/voir :

en: see also:
fr-CA: voir aussi :

en: ORCID:
fr-CA: ORCID :

en: ScopusID:
fr-CA: ScopusID :

en: loop:
fr-CA: loop :

en: Publons:
fr-CA: Publons :

en: VIAF:
fr-CA: VIAF :

en: None
fr-CA: Aucun

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fr-CA: %s %s %s Aucun titre %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
fr-CA: Aucune notice bibliographique

en: No title
fr-CA: Sans titre

note: SCRIPT
en: Clear date
fr-CA: Effacer la date

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
fr-CA: Veuillez entrer une date valide (devrait correspondre à %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
fr-CA: Effacer le filtre

note: SCRIPT
en: Columns
fr-CA: Colonnes

note: SCRIPT
en: Columns settings
fr-CA: Paramétrage des colonnes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
fr-CA: Copier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
fr-CA: Imprimer

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
fr-CA: %s(MM/JJ/AAAA)%s(JJ/MM/AAAA)%s(AAAA-MM-JJ)%s

note: LINK
en: Search %s
fr-CA: Recherche %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
fr-CA: (%s en tout)

en: Holds
fr-CA: Réservations

en: Title
fr-CA: Titre

en: Placed on
fr-CA: Demandé le

en: Expires on
fr-CA: Expire le

en: Pickup location
fr-CA: Localisation de retrait

en: Priority
fr-CA: Priorité

en: Status
fr-CA: Statut

en: Suspend
fr-CA: Suspendre

en: Modify
fr-CA: Modifier

en: Next available item from item group:
fr-CA: Prochain exemplaire disponible du groupe d'exemplaires :

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
fr-CA: Exemplaire réservé : %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
fr-CA: %s %s %s N'expire jamais %s %s

en: Change
fr-CA: Changer

en: Change pickup location for
fr-CA: Changer le lieu de retrait pour

note: BUTTON
en: Close
fr-CA: Fermer

en: New pickup location:
fr-CA: Nouveau lieu de retrait :

en: Save
fr-CA: Enregistrer

en: Cancel
fr-CA: Annuler

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
fr-CA: %s Exemplaire en attente à

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
fr-CA: %s, %s, %s %s depuis %s %s jusqu'au %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
fr-CA: %s Exemplaire en cours de transfert vers

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
fr-CA: Exemplaire en transfert de %s depuis

en: Item in processing
fr-CA: Exemplaire en traitement

en: Suspended
fr-CA: Suspendu

en: until
fr-CA: jusqu'au

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
fr-CA: En attente pour le prochain exemplaire disponible du type de document '%s'

en: Pending
fr-CA: En attente

en: Resume
fr-CA: Reprendre

en: Suspend all holds
fr-CA: Suspendre toutes les réservations

en: until
fr-CA: jusqu'au

en: Clear date to suspend indefinitely
fr-CA: Effacer la date pour suspendre indéfiniment

en: Resume all suspended holds
fr-CA: Réactiver les réservations suspendues

en: Tab text 1
fr-CA: Texte de l'onglet 1

en: Tab text 2
fr-CA: Texte de l'onglet 2

en: Module page
fr-CA: Page du module

en: Add form
fr-CA: Formulaire d'ajout

en: Confirm deletion
fr-CA: Confirmer la suppression

en: Module page
fr-CA: Page du module

note: NAV
en: Breadcrumb
fr-CA: Fil d'Ariane

en: Home
fr-CA: Accueil

en: Author
fr-CA: Auteur

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
fr-CA: Erreur de programmation, item-status.inc doit être appelé avec un objet Koha::Item.

en: Item lost
fr-CA: Exemplaire perdu

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
fr-CA: Actuellement en consultation sur place par %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
fr-CA: Actuellement en consultation sur place

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
fr-CA: En prêt pour %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
fr-CA: Prêté

en: Recall
fr-CA: Rappel

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
fr-CA: En transfert de %s vers %s depuis le %s

en: On hold
fr-CA: Réservé

en: Item withdrawn
fr-CA: Exemplaire retiré

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
fr-CA: Exclu du prêt %s

en: In bundle:
fr-CA: Dans l'ensemble :

en: Item damaged
fr-CA: Exemplaire endommagé

en: On order
fr-CA: En commande

en: Pending hold
fr-CA: Réservation en attente

en: Pending recall
fr-CA: Rappel en attente

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
fr-CA: Disponible %s

en: Languages
fr-CA: Langues

note: A
en: Switch languages
fr-CA: Changer de langue

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
fr-CA: %s %s %s Koha en ligne %s

en: Help
fr-CA: Aide

en: Log out
fr-CA: Déconnexion

en: Skip to main content
fr-CA: Aller au contenu principal

en: Your cart is empty.
fr-CA: Votre panier est vide.

note: A
en: Cart
fr-CA: Panier

note: A
en: Collect items you are interested in
fr-CA: Amasser les exemplaires qui vous intéressent

note: A
en: Lists
fr-CA: Listes

note: A
en: Show lists
fr-CA: Afficher les listes

en: Public lists
fr-CA: Listes publiques

en: View all
fr-CA: Tout voir

en: Your lists
fr-CA: Vos listes

en: No private lists
fr-CA: Aucune liste privée

en: New list
fr-CA: Nouvelle liste

en: Log in to create your own lists
fr-CA: Identifiez-vous pour créer vos listes personnelles

note: A
en: Self check out
fr-CA: Prêt en libre-service

en: Self checkout
fr-CA: Prêt en libre-service

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
fr-CA: Bienvenue, %s

en: Log out
fr-CA: Se déconnecter

note: A
en: Log in to your account
fr-CA: Se connecter

en: Your account
fr-CA: Votre compte

en: Search history
fr-CA: Historique de recherche

note: A
en: View your search history
fr-CA: Voir votre historique de recherche

en: Clear
fr-CA: Effacer

note: A
en: Delete your search history
fr-CA: Supprimer votre historique de recherche

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
fr-CA: Voir et modifier les témoins autorisés

en: Your cookies
fr-CA: Vos témoins

en: Library catalog
fr-CA: Tous les mots

en: Subject
fr-CA: Sujet

en: Series
fr-CA: Collection

en: Call number
fr-CA: Cote

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
fr-CA: Recherche dans %s seulement

en: All libraries
fr-CA: Toutes les bibliothèques

note: OPTGROUP
en: Libraries
fr-CA: Bibliothèques

note: OPTGROUP
en: Groups
fr-CA: Groupes

note: BUTTON
en: Search
fr-CA: Recherche

en: Advanced search
fr-CA: Recherche avancée

en: Course reserves
fr-CA: Réserves de cours

en: Browse by hierarchy
fr-CA: Parcourir par hiérarchie

en: Authority search
fr-CA: Recherche d'autorités

en: Recent comments
fr-CA: Commentaires récents

en: Tag cloud
fr-CA: Nuage de mots-clés

en: Subject cloud
fr-CA: Nuage de sujets

en: Most popular
fr-CA: Les plus populaires

en: Browse search
fr-CA: Parcourir

en: Purchase suggestions
fr-CA: Suggestions d'achat

en: Library
fr-CA: Bibliothèque

en: Log in with Google
fr-CA: Se connecter avec Google

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
fr-CA: Si vous n'avez pas de compte Google mais un compte local, vous pouvez vous identifier ci-dessous :

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
fr-CA: Désolé, votre identifiant Shibboleth ne correspond pas à un identifiant valide sur cette instance. Si vous avez un identifiant local, vous devriez l'utiliser à la place.

en: Shibboleth login
fr-CA: Identifiant Shibboleth

en: Log in using a Shibboleth account
fr-CA: Se connecter avec un compte Shibboleth

en: Local login
fr-CA: Connexion locale

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
fr-CA: %s Se connecter avec %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
fr-CA: Si vous n'avez pas de compte externe, mais que vous avez un compte local, vous pouvez vous identifier ci-dessous :

en: Login:
fr-CA: Identifiant :

en: Password:
fr-CA: Mot de passe :

note: INPUT type=submit
en: Log in
fr-CA: Se connecter

en: Forgot your password?
fr-CA: Mot de passe oublié?

en: Create an account
fr-CA: Créer un compte

en: Accept all cookies
fr-CA: Accepter tous les témoins

en: Accept only essential cookies
fr-CA: Accepter seulement les témoins essentiels

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
fr-CA: Cliquer pour avoir plus d'informations à propos des témoins autorisés

en: More information
fr-CA: Plus d'information

en: Cookie consent
fr-CA: Autorisation des témoins

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
fr-CA: Autoriser le témoin

en: Accept selected non-essential cookies
fr-CA: Autoriser les témoins non essentiels sélectionnés

en: Report a concern
fr-CA: Signaler un problème

en: Title:
fr-CA: Titre&nbsp;:

en: Please describe your concerns:
fr-CA: Veuillez décrire votre préoccupation :

en: Submit
fr-CA: Valider

en: Enter item barcode:
fr-CA: Entrer le code-barres de l'exemplaire :

en: Barcode
fr-CA: Code-barres

en: Due date
fr-CA: Date d'échéance

en: items checked out
fr-CA: exemplaires prêtés

en: Submit
fr-CA: Valider

note: A
en: Term
fr-CA: Terme

en: Earlier heading
fr-CA: Vedette antérieure

en: Later heading
fr-CA: Titre ultérieur

en: Acronym
fr-CA: Sigle

en: Musical composition
fr-CA: Composition musicale

en: Broader heading
fr-CA: Terme plus général

en: Narrower heading
fr-CA: Terme plus spécifique

en: English
fr-CA: Anglais

en: French
fr-CA: Français

en: Italian
fr-CA: Italien

en: German
fr-CA: Allemand

en: Spanish
fr-CA: Espagnol

en: Report a problem
fr-CA: Signaler un problème

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
fr-CA: Propulsé par %s

en: Languages:
fr-CA: Langues :

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer votre historique de recherche?

en: Place hold
fr-CA: Réserver

en: Place recall
fr-CA: Rappeler

en: Request article
fr-CA: Demander un article

en: Save to your lists
fr-CA: Enregistrer dans vos listes

en: (remove)
fr-CA: (supprimer)

en: In your cart
fr-CA: Dans votre panier

en: Add to your cart
fr-CA: Ajouter à votre panier

en: Suggest for purchase
fr-CA: Suggérer l'achat

en: Unhighlight
fr-CA: Ne pas surligner

en: Highlight
fr-CA: Surligner

en: Send to device
fr-CA: Envoyer vers l'appareil

en: Save record
fr-CA: Sauvegarder la notice :

en: EndNote
fr-CA: Note

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
fr-CA: MARC (Unicode/UTF-8, standard)

en: More searches
fr-CA: Plus de recherches

en: Search for this title in:
fr-CA: Chercher ce titre dans:

en: Exporting to Dublin Core...
fr-CA: Exporter au format Dublin Core...

en: Simple DC-RDF
fr-CA: DC-RDF simple

en: Export
fr-CA: Exportation

en: Refine your search
fr-CA: Affiner votre recherche

en: Custom search filters
fr-CA: Filtres de recherche personnalisés

en: Availability
fr-CA: Disponibilité

en: Show all records
fr-CA: Montrer tous les résultats

en: Showing only records with available items
fr-CA: Affichage des résultats avec exemplaires disponibles seulement

en: Limit to records with available items
fr-CA: Limiter aux résultats avec exemplaires disponibles

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
fr-CA: (recherches apparentées : %s%s%s)

en: Authors
fr-CA: Auteurs

en: Titles
fr-CA: Titres

en: Topics
fr-CA: Sujets

en: Places
fr-CA: Lieux

en: Item types
fr-CA: Types de document

en: Home libraries
fr-CA: Bibliothèques propriétaires

en: Holding libraries
fr-CA: Bibliothèques dépositaires

en: Locations
fr-CA: Localisations

note: A
en: Remove facet %s
fr-CA: Retirer la facette %s

en: Show more
fr-CA: Afficher plus

en: Show less
fr-CA: Afficher moins

en: Messages for you
fr-CA: Vos messages

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
fr-CA: Écrit le %s par %s

en: Dismiss
fr-CA: Marquer comme lu

en: Show the top
fr-CA: Montrer le palmarès

en: 10 titles
fr-CA: 10 titres

en: 15 titles
fr-CA: 15 titres

en: 20 titles
fr-CA: 20 titres

en: 30 titles
fr-CA: 30 titres

en: 40 titles
fr-CA: 40 titres

en: 50 titles
fr-CA: 50 titres

en: 100 titles
fr-CA: 100 titres

en: From:
fr-CA: Entre le&nbsp;:

en: Limit to:
fr-CA: Limiter à&nbsp;:

en: All item types
fr-CA: Tous les types de document

en: Limit to:
fr-CA: Limiter à&nbsp;:

en: All collections
fr-CA: Toutes les collections

en: Acquired in the last:
fr-CA: Acquis durant les derniers:

en: 3 months
fr-CA: 3 mois

en: 6 months
fr-CA: 6 mois

en: 12 months
fr-CA: 12 mois

en: No limit
fr-CA: Aucune limite

en: Found in Open Library:
fr-CA: Trouvé sur le site Open Library :

en: Select a download format
fr-CA: Veuillez choisir un format de téléchargement

en: Save changes
fr-CA: Enregistrer les modifications

note: INPUT type=submit
en: Login
fr-CA: Connexion

note: NAV
en: Search results pagination
fr-CA: Pagination des résultats de recherche

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
fr-CA: %s sur %s résultats chargés, raffinez votre recherche pour voir d'autres notices

en: First
fr-CA: Premier

note: A
en: Go to the first page
fr-CA: Aller à la première page

note: A
en: Go to the previous page
fr-CA: Aller à la page précédente

en: Previous
fr-CA: Précédent

note: A
en: Current page: Page %s
fr-CA: Page actuelle : Page %s

note: A
en: Go to page %s
fr-CA: Aller à la page %s

note: A
en: Go to the next page
fr-CA: Aller à la page suivante

en: Next
fr-CA: Suivant

note: A
en: Go to the last page
fr-CA: Aller à la dernière page

en: Last
fr-CA: Dernier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
fr-CA: Le mot de passe contient des espaces au début et/ou à la fin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
fr-CA: Le mot de passe doit avoir au moins %s caractères

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
fr-CA: Le mot de passe doit avoir au moins %s caractères, incluant des majuscules, des minuscules et des chiffres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
fr-CA: Veuillez entrer le mot de passe à nouveau

en: Relevance
fr-CA: Pertinence

note: OPTGROUP
en: Popularity
fr-CA: Popularité

en: Popularity (most to least)
fr-CA: Popularité (plus à moins)

en: Popularity (least to most)
fr-CA: Popularité (moins à plus)

en: Author (A-Z)
fr-CA: Auteur (A-Z)

en: Author (Z-A)
fr-CA: Auteur (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
fr-CA: Cote (0-9 à A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
fr-CA: Cote (Z-A à 9-0)

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
fr-CA: Date de publication/droits d'auteur : du plus récent au plus ancien

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
fr-CA: Date de publication/droit d'auteur : du plus ancien au plus récent

en: Acquisition date: Newest to oldest
fr-CA: Date d'acquisition : du plus récent au plus ancien

en: Acquisition date: Oldest to newest
fr-CA: Date d'acquisition : du plus ancien au plus récent

en: Title (A-Z)
fr-CA: Titre (A-Z)

en: Title (Z-A)
fr-CA: Titre (Z-A)

en: Expected
fr-CA: Attendu

en: Arrived
fr-CA: Arrivé

en: Circulating
fr-CA: En circulation

en: Out for binding
fr-CA: À la reliure

en: Bound
fr-CA: Relié

en: Late
fr-CA: En retard

en: Missing
fr-CA: Manquant

en: Missing (never received)
fr-CA: Manquant (jamais reçu)

en: Missing (sold out)
fr-CA: Manquant (épuisé)

en: Missing (damaged)
fr-CA: Manquant (endommagé)

en: Missing (lost)
fr-CA: Manquant (perdu)

en: Not available
fr-CA: Indisponible

en: Delete
fr-CA: Supprimer

en: Claimed
fr-CA: Réclamé

en: Stopped
fr-CA: Arrêté

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
fr-CA: Parcourir %s les étagères

en: Shelving location:
fr-CA: Localisation :

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
fr-CA: Collection : %s

en: (Hides shelf browser)
fr-CA: (Cache l'étagère)

en: Close shelf browser
fr-CA: Fermer l'étagère

en: No cover image available
fr-CA: Aucune image de couverture

note: IMG
en: See Baker & Taylor
fr-CA: Voir Baker & Taylor

note: IMG
en: Cover image
fr-CA: Image de couverture

note: A
en: Place a hold on %s
fr-CA: Réserver %s

en: Add tag
fr-CA: Ajouter un mot-clé

en: New tag(s), separated by a comma:
fr-CA: Nouveaux mots-clés, séparés par une virgule :

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
fr-CA: Ajouter

en: (done)
fr-CA: (fait)

en: Tag status here.
fr-CA: Statut du mot-clé.

en: Log in to add tags
fr-CA: Connectez-vous pour ajouter des mots-clés

en: Save to another list
fr-CA: Enregistrer dans une autre liste

en: Remove from this list
fr-CA: Retirer de la liste

en: Save to lists
fr-CA: Enregistrer dans mes listes

note: A
en: Add %s to the cart
fr-CA: Ajouter %s au panier

en: Add to cart
fr-CA: Ajouter au panier

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
fr-CA: Note-le

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
fr-CA: Votre évaluation : %s.

en: Cancel rating
fr-CA: Annuler l'évaluation

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
fr-CA: Classement moyen: %s (%s votes)

en: Summary
fr-CA: Résumé

en: Charges
fr-CA: Frais

en: Personal details
fr-CA: Informations personnelles

en: Consents
fr-CA: Consentements

en: Tags
fr-CA: Mots-clés

en: Change password
fr-CA: Changer le mot de passe

en: Checkout history
fr-CA: Historique de prêt

en: Privacy
fr-CA: Vie privée

en: Holds history
fr-CA: Historique des réservations

en: Recalls history
fr-CA: Historique de rappels

en: Messaging
fr-CA: Notifications

en: Routing lists
fr-CA: Listes de circulation

en: Ask for discharge
fr-CA: Demander une quittance

en: Interlibrary loan requests
fr-CA: Demandes de prêt entre bibliothèques

en: Curbside pickups
fr-CA: Collectes sur rendez-vous

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
fr-CA: Suivis d'abonnements (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
fr-CA: Veuillez entrer une URL valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
fr-CA: Veuillez entrer une date valide (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
fr-CA: Veuillez entrer une date valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
fr-CA: Veuillez entrer une adresse courriel valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
fr-CA: Veuillez entrer un nombre valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
fr-CA: Veuillez entrer un numéro de téléphone valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
fr-CA: Veuillez entrer une valeur entre {0} et {1} caractères.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
fr-CA: Veuillez entrer une valeur entre {0} et {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fr-CA: Veuillez entrer une valeur supérieure ou égale à {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fr-CA: Veuillez entrer une valeur inférieure ou égale à {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
fr-CA: Veuillez entrer au moins {0} caractères.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
fr-CA: Veuillez entrer pas plus que {0} caractères.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
fr-CA: Veuillez entrer seulement des chiffres.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
fr-CA: Veuillez entrer la même valeur encore.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
fr-CA: Veuillez corriger ce champ.

note: SCRIPT
en: This field is required.
fr-CA: Ce champ est obligatoire.

en: No XSLT file passed.
fr-CA: Aucun fichier XSLT transmis.

en: XSLT file not found.
fr-CA: Fichier XSLT non trouvé.

en: Error while loading stylesheet.
fr-CA: Erreur lors du chargement de la feuille de style.

en: Error while parsing stylesheet.
fr-CA: Erreur lors du traitement de la feuille de style.

en: Error while parsing input.
fr-CA: Erreur lors de l'analyse syntaxique des données.

en: Error while transforming input.
fr-CA: Erreur lors de l'analyse syntaxique des données.

en: No string to transform.
fr-CA: Aucune chaîne de caractère à transformer.

en: Clubs currently enrolled in
fr-CA: Clubs auxquels vous êtes inscrit

en: Name
fr-CA: Nom

en: Date enrolled
fr-CA: Date d'inscription

en: Cancel enrollment
fr-CA: Annuler l'inscription

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
fr-CA: %s Veuillez communiquer avec votre bibliothèque pour vous désinscrire de ce club. %s

en: Clubs you can enroll in
fr-CA: Clubs auxquels vous pouvez vous inscrire

en: Enroll
fr-CA: S'inscrire

en: You must have an email address to enroll
fr-CA: Vous devez avoir un adresse courriel pour vous inscrire

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
fr-CA: Impossible d'annuler l'inscription!

en: Enroll in
fr-CA: S'inscrire à

en: Enrollment
fr-CA: Inscription

en: Finish enrollment
fr-CA: Terminer l'inscription

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
fr-CA: Impossible de créer l'inscription!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Une erreur est survenue &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: An error has occurred
fr-CA: Une erreur est survenue

en: Sorry, the requested page is not available
fr-CA: Désolé, la page demandée n'est pas disponible

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fr-CA: Erreur %s

en: This message can have the following reason(s):
fr-CA: Ce message s'affiche pour l'une de ces raisons :

en: The link is broken and the page does not exist.
fr-CA: Le lien est cassé et la page n'existe pas.

en: You are not authorized to view this page.
fr-CA: Vous n'êtes pas autorisé à consulter cette page.

en: The link is invalid.
fr-CA: Le lien n'est pas valide.

en: You are forbidden to view this page.
fr-CA: Vous n'êtes pas autorisé à consulter cette page.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
fr-CA: Vous avez utilisé un lien externe vers un exemplaire du catalogue qui n'est plus disponible.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
fr-CA: Vous avez suivi un lien obsolète, par exemple depuis un moteur de recherche ou un favori.

en: You tried to access a page that needs authentication.
fr-CA: Vous avez essayé d'accéder à une page qui nécessite une authentification.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
fr-CA: Un lien interne de la page d'accueil de notre catalogue est cassé et la page n'existe pas.

en: An error occurred while processing your request.
fr-CA: Une erreur est survenue pendant l'exécution de votre requête.

en: What's next?
fr-CA: Quoi de neuf ?

en: Login page
fr-CA: Page de connexion

en: Please log in to the catalog and try again.
fr-CA: Merci de vous connecter à Koha et de réessayer.

en: You can use the menu and links at the top of the page
fr-CA: Vous pouvez utiliser le menu et les liens en haut de la page

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
fr-CA: Vous pouvez faire une recherche dans le catalogue en utilisant la barre de recherche en haut de la page.

en: Return to the catalog home page.
fr-CA: Retourner à la page d'accueil du catalogue.

en: Report issues and broken links
fr-CA: Signaler un problème et les liens cassés

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
fr-CA: Pour signaler cette erreur, veuillez contacter l'administrateur de Koha.

en: Send email
fr-CA: Envoyer courriel

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
fr-CA: Étant donné un ensemble d'identificateurs bibliographiques ou d'exemplaires, ça retourne une liste indiquant la disponibilité et la cote des exemplaires associés aux identificateurs.

en: Parameters
fr-CA: Paramètres

en: (Required)
fr-CA: (Requis)

en: list of either bibliographic or item identifiers
fr-CA: liste d'identifiants de notices bibliographiques ou d'exemplaires

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
fr-CA: défini le type d'identifiant utilisé dans la requête. Valeurs possibles :

en: (Optional)
fr-CA: (Option)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
fr-CA: attend un niveau de détail particulier en retour de la requête. Valeurs possibles :

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
fr-CA: attend un niveau de détail particulier en retour de la requête

en: language (Optional)
fr-CA: langue (Optionnel)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
fr-CA: nécessite une langue spécifique pour la sortie, la langue par défaut est la langue du témoin de l'OPAC, si elle est définie, sinon la première langue de la liste des langues de l'OPAC sera utilisée, ou l'anglais en dernier recours

en: Example call
fr-CA: Exemple d'utilisation

en: Example response
fr-CA: Exemple de réponse

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
fr-CA: Etant donné une liste d'identifiant de notices, retourne les notices incluant les informations bibliographiques et d'exemplaires. On peut demander un format de métadonnées spécifiques en retour. Cette fonction a le même comportement que HarvestBibliographicRecords e tHarvestExpandedRecords au niveau du moissonage de données, mais permet une récupération en temps réel par le biais d'un identifiant bibliographique.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
fr-CA: Vous pouvez utiliser ListRecords OAI-PMH à la place de ce service.

en: list of system record identifiers
fr-CA: liste d'identifiants de notices système

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
fr-CA: Défini le format de métadonnées dans lequel les notices sont renvoyées. Valeurs possibles :

en: Example Call
fr-CA: Exemple d'utilisation

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
fr-CA: En fonction d'une liste d'identifiant de notices d'autorités, retourne une liste de notices qui contiennent ces autorités. On peut demander un format de métadonnées spécifiques en retour.

en: list of authority record identifiers
fr-CA: liste d'identifiants de notices d'autorité

en: schema
fr-CA: schéma

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
fr-CA: précise le format de métadonnées attendu en retour de la requête. Valeurs possibles :

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
fr-CA: Cherche un utilisateur dans l'ILS par un identifiant, et retourne l'identifiant de l'ILS pour cet utilisateur, alias l'identifiant de l'utilisateur.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
fr-CA: un indentifiant utilisé pour récupérer les informations d'un utilisateur

en: the type of the identifier, possible values:
fr-CA: type de l'identifiant. Valeurs possibles :

en: userid
fr-CA: identifiant

en: email
fr-CA: courriel

en: borrowernumber
fr-CA: N° d'utilisateur

en: surname
fr-CA: nom

en: firstname
fr-CA: prénom

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
fr-CA: Authentifie un utilisateur par ses informations de connezion et retourne son identifiant.

en: user's login identifier
fr-CA: identifiant de l'utilisateur

en: password
fr-CA: Mot de passe

en: user's password
fr-CA: Mot de passe

en: Example Response
fr-CA: Réponse exemple

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
fr-CA: Retourne les informations de l'utilisateur en fonction des options utilisées pour la requête: coordonnées, amendes, réservations, prêts, et messages.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
fr-CA: identifiant unique de l'utilisateur; identifiant retourné par LookupPatron et AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
fr-CA: (Optionnel, défaut 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
fr-CA: si on retourne les informations d'adresse et de contact de l'utilisateur

en: (Optional, default 0)
fr-CA: (Optionnel, défaut 0)

en: whether or not to return fine information in the response
fr-CA: si on retourne les informations d'amendes dans la réponse

en: whether or not to return hold request information in the response
fr-CA: si on retourne les informations de réservation dans la réponse

en: whether or not to return loan information in the response
fr-CA: si on retourne les information de prêt dans la réponse

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
fr-CA: si on doit retourner ou non les données des attributs utilisateurs dans la réponse

en: Returns a patron's status information from Koha.
fr-CA: Retourne les information du compte utilisateur.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
fr-CA: Retourne la liste des services disponibles pour cet utilisateur sur cet exemplaire.

en: system item identifier
fr-CA: identifiant exemplaire

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
fr-CA: Prolonge le prêt sur le compte d'un utilisateur.

en: the date the patron would like the item returned by
fr-CA: date de retour souhaitée

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
fr-CA: Crée une réservation au niveau de la notice bibliographique pour un utilisateur.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
fr-CA: identifiant de l'utilisateur qui place la réservation

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
fr-CA: identifiant de la notice bibliographique réservée

en: IP address where the end user request is being placed
fr-CA: Adresse IP de l'utilisateur final de la requête

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
fr-CA: un indentifiant permettant d'indiquer la localisation de retrait du document

en: date after which hold request is no longer needed
fr-CA: date après laquelle la réservation n'est plus souhaitée

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
fr-CA: date après laquelle le document est remis en rayon s'il n'est pas retiré par l'utilisateur

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
fr-CA: Crée une réservation au niveau d'un exemplaire pour un utilisateur.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
fr-CA: identifiant de l'exemplaire réservé

en: Cancels an active hold request for the patron.
fr-CA: Annule une réservation sur le compte de l'utilisateur.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
fr-CA: identifiant de réservation dans le système (retourné par GetRecords et GetPatronInfo dans l'élément 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
fr-CA: Niveau 1 : Interface élémentaire

en: (Use OAI-PMH instead)
fr-CA: (Utiliser OAI-PMH)

en: (Use OPAC instead)
fr-CA: (Utiliser l'OPAC)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
fr-CA: Niveau 2 : Intégration OPAC élémentaire

en: (Use SRU instead)
fr-CA: (Utiliser SRU)

en: (Not supported yet)
fr-CA: (pas supporté)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
fr-CA: Niveau 3 : Intégration OPAC complète

en: (Not supported by Koha)
fr-CA: (pas supporté)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
fr-CA: Niveau 4 : plateforme de découverte complète

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: System maintenance
fr-CA: Système en maintenance

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
fr-CA: %s Si vous avez des questions, n'hésitez pas à contacter

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
fr-CA: Le catalogue en ligne %s%s%sKoha%s est hors-ligne pour de la maintenance du système. Nous serons de retour bientôt!

en: site administrator
fr-CA: l'administrateur du site

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Affichage ISBD &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
fr-CA: Affichage ISBD de : %s

en: Normal view
fr-CA: Affichage normal

en: MARC view
fr-CA: Affichage MARC

en: ISBD view
fr-CA: Affichage ISBD

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Affichage MARC détaillé de la notice no. %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
fr-CA: Affichage MARC : %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
fr-CA: %s (Notice n° %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
fr-CA: affichage normal

en: MARC details
fr-CA: Détails MARC

en: Holdings
fr-CA: Exemplaires

en: No items available.
fr-CA: Aucuns exemplaires disponibles.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
fr-CA: Chargement

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
fr-CA: Désolé, l'affichage complet est indisponible temporairement

note: SCRIPT
en: view labeled
fr-CA: affichage avec étiquettes

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Catalogue en ligne %s%sKoha%s

en: Your payment
fr-CA: Votre paiement

en: Account payment
fr-CA: Confirmation de paiement

en: Error:
fr-CA: Erreur&nbsp;:

en: there was a problem processing your payment
fr-CA: Il y a eu un problème avec votre paiement

en: Return to fine details
fr-CA: Retourner aux détails des amendes

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos frais &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
fr-CA: Votre paiement de %s $ a été traité avec succès!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
fr-CA: Un paiement avec le numéro de transaction '%s' a déjà été porté à un compte.

en: Please contact a librarian for details.
fr-CA: Veuillez contacter votre bibliothèque pour plus d'information.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
fr-CA: Le numéro de transaction '%s' pour ce paiement n'est pas valide.

en: Payment applied:
fr-CA: Paiement effectué:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
fr-CA: votre paiement de %s a été appliqué à votre compte

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
fr-CA: Masquer les transactions payées

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
fr-CA: Le montant minimum pour ce service est %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
fr-CA: Afficher toutes les transactions

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Ajouter à votre liste &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
fr-CA: Ajouter %s exemplaires à %s

en: a list:
fr-CA: une liste :

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
fr-CA: Ajouter à %s

en: Select a list
fr-CA: Sélectionnez une liste

en: Add to list:
fr-CA: Ajouter à la liste:

note: OPTGROUP
en: Private lists
fr-CA: Listes privées

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
fr-CA: Listes privées partagées avec moi

en: ...or...
fr-CA: ... ou ...

en: Add to a new list:
fr-CA: Ajouter à une nouvelle liste&nbsp;:

en: List name:
fr-CA: Nom de la liste :

en: Category:
fr-CA: Catégorie :

en: Private
fr-CA: Privée

en: Public
fr-CA: Publique

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
fr-CA: Impossible de créer une nouvelle liste. Veuillez vérifier si le nom est unique.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
fr-CA: Désolé, vous ne pouvez pas ajouter des exemplaires à cette liste.

en: Close this window.
fr-CA: Fermer cette fenêtre.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Recherche avancée &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Search for:
fr-CA: Rechercher :

en: and
fr-CA: et

en: or
fr-CA: ou

en: not
fr-CA: sauf

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
fr-CA: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s et %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
fr-CA: Choisir l'index de recherche pour le champ %s

en: Keyword
fr-CA: Mot-clé

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Expression Mot-clé

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Expression Sujet

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes plus vastes

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes restreints

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes connexes

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Expression Titre

en: Series title
fr-CA: Titre de collection

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Expression auteur

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de société

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de congrès

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Expression Nom de congrès

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de personne

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
fr-CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Expression Nom de personne

en: Notes/Comments
fr-CA: Notes

en: Publisher
fr-CA: Éditeur

en: Publisher location
fr-CA: Lieu de l'éditeur

en: Standard number
fr-CA: Numéro normalisé

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
fr-CA: Entrer les termes de recherche dans le champ %s

note: A
en: Add another field
fr-CA: Ajouter un autre champ

note: A
en: Remove field
fr-CA: Retirer le champ

en: Apply field weights to search
fr-CA: Prendre en compte la valeur des champs lors de la recherche

en: See from (non-preferred form) headings are included
fr-CA: Les vedettes "Voir" (termes non autorisés) sont inclus

en: Item type
fr-CA: Type de document

en: Shelving location
fr-CA: Localisation

en: Something else
fr-CA: Quelque chose d'autre

en: Limit to any of the following:
fr-CA: Limiter à une des caractéristiques suivantes :

en: Availability:
fr-CA: Disponibilité :

en: Only items currently available for loan or reference
fr-CA: Les documents sur les rayons seulement

en: Location and availability:
fr-CA: Localisation et disponibilité :

en: OR
fr-CA: OU

en: Groups of libraries
fr-CA: Groupes de bibliothèques

en: -- none --
fr-CA: -- aucun --

en: Sort by:
fr-CA: Trier par :

en: Publication date range
fr-CA: Plage de dates de publication

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
fr-CA: Entrer les termes de recherche

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
fr-CA: Par exemple : 1999-2001. Vous pouvez aussi utiliser "-1987" pour tout ce qui est publié avant 1987 ou "2008-" pour tout ce qui est publié après 2008.

en: Language
fr-CA: Langue

en: Audience
fr-CA: Public cible

en: Any audience
fr-CA: Tout public

en: Preschool
fr-CA: Préscolaire

en: Primary
fr-CA: Primaire

en: Pre-adolescent
fr-CA: Pré-adolescent

en: Adult
fr-CA: Adulte

en: Specialized
fr-CA: Spécialisé

en: General
fr-CA: Général

en: Juvenile
fr-CA: Jeunesse

en: Content
fr-CA: Contenu

en: Any content
fr-CA: Tout contenu

en: Non-fiction
fr-CA: Documentaire

en: Biography
fr-CA: Biographie

en: Musical recording
fr-CA: Enregistrement musical

en: Non-musical recording
fr-CA: Enregistrement non musical

en: Any format
fr-CA: Tout format

en: Regular print
fr-CA: Impression normale

en: Large print
fr-CA: Gros caractères

en: CD audio
fr-CA: CD Audio

en: Cassette recording
fr-CA: Cassette audio

en: VHS tape / Videocassette
fr-CA: Bande VHS / Videocassette

en: DVD video / Videodisc
fr-CA: DVD Vidéo / Vidéodisque

en: CD software
fr-CA: Logiciel sur CD

en: Website
fr-CA: Site Web

en: Additional content types for books/printed materials
fr-CA: Autres types de contenus pour les documents imprimés

en: Any
fr-CA: Tous

en: Abstracts/summaries
fr-CA: Résumés analytiques ou sommaires

en: Catalogs
fr-CA: Catalogues

en: Dictionaries
fr-CA: Dictionnaires

en: Encyclopedias
fr-CA: Encyclopédies

en: Handbooks
fr-CA: Manuels

en: Legal articles
fr-CA: Articles juridiques

en: Indexes
fr-CA: Index

en: Patent document
fr-CA: Brevet

en: Legislation
fr-CA: Législation

en: Theses
fr-CA: Thèses

en: Surveys
fr-CA: Enquêtes

en: Reviews
fr-CA: Comptes rendus critiques

en: Programmed texts
fr-CA: Textes programmés

en: Directories
fr-CA: Répertoires

en: Statistics
fr-CA: Statistiques

en: Technical reports
fr-CA: Rapports techniques

en: Legal cases and case notes
fr-CA: Cas de lois et notes de cas

en: Law reports and digests
fr-CA: Rapports de lois et recueils

en: Treaties
fr-CA: Traités

en: Fewer options
fr-CA: Moins d'options

en: More options
fr-CA: Plus d'options

en: New search
fr-CA: Nouvelle recherche

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %sS'abonner à une alerte d'abonnement %s Se désabonner d'une alerte d'abonnement %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
fr-CA: Détails de %s

en: Subscribe to a subscription alert
fr-CA: S'abonner à une alerte d'abonnement

en: Unsubscribe from a subscription alert
fr-CA: Désabonnement d'une alerte d'abonnement

en: Subscription alerts
fr-CA: Alertes d'abonnement

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
fr-CA: Voulez vous recevoir un courriel à chaque fois qu'un nouveau numéro sera reçu pour cet abonnement ?

note: INPUT type=submit
en: Yes
fr-CA: Oui

en: No
fr-CA: Non

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
fr-CA: Veuillez confirmer que vous ne voulez plus recevoir de courriel à la réception des nouveaux numéros de cet abonnement.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos suivis d'abonnements &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your alert subscriptions
fr-CA: Vos suivis d'abonnements

en: Alert subscriptions
fr-CA: Suivis d'abonnements

en: Location
fr-CA: Localisation

en: Unsubscribe from email alerts
fr-CA: Désabonnement des alertes par courriel

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
fr-CA: Vous n'êtes abonné à aucune notification par courriel pour les nouveaux numéros.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Entrée %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
fr-CA: Entrée %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
fr-CA: Utilisée dans %s notices

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %s%s (%s)%s &rsaquo; Recherche d'autorités &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
fr-CA: %sCette autorité n'est utilisée dans aucune notice.%s

en: Preferred form:
fr-CA: Forme préférée :

en: Used for/see from:
fr-CA: Utilisé pour voir de:

en: See also:
fr-CA: Voir aussi:

en: Other forms:
fr-CA: Autres formes:

en: Online resources:
fr-CA: Ressources en ligne:

en: Identifiers
fr-CA: Identifiants

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %s Connectez-vous à votre compte %s Connexion au catalogue désactivée %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Access denied
fr-CA: Accès refusé

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
fr-CA: Désolé, Koha pense que vous n'avez pas les droits pour accéder à cette page.

en: Log out and try again with a different user.
fr-CA: Déconnectez-vous et essayer de nouveau avec un usager différent.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
fr-CA: Désolé, votre session a expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
fr-CA: Vous êtes déjà connecté à Koha à partir d'une autre adresse IP. Veuillez vous reconnecter.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
fr-CA: Vous avez entré un nom d'utilisateur ou un mot de passe incorrect. Veuillez réessayer! Notez cependant que les mots de passe sont sensibles à la casse%s et que votre compte sera verrouillé après un nombre fixe de tentatives de connexion infructueuses%s. Veuillez contacter un membre du personnel de la bibliothèque si vous continuez à avoir des problèmes.

en: There was an error authenticating to external identity provider
fr-CA: Une erreur est survenue lors de l'authentification auprès d'un fournisseur d'identités externe

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
fr-CA: Désolé, votre identifiant Shibboleth ne correspond pas à un identifiant valide sur cette instance.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
fr-CA: Désolé, l'authentification CAS a également échouée, si vous avez un identifiant local, vous pouvez l'utiliser ci-dessous.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
fr-CA: Si vous avez un compte CAS, vous pouvez l'utiliser ci-dessous.

en: If you have a local account, you may use that below.
fr-CA: SI vous avez un compte local, vous pouvez l'utiliser ci-dessous.

en: Log in using a Shibboleth account.
fr-CA: Se connecter avec un utilisateur différent.

en: CAS login
fr-CA: Connexion par CAS

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
fr-CA: Si vous n'avez pas de compte Shibboleth mais que vous avez un compte CAS, vous pouvez utiliser votre compte CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
fr-CA: Si vous n'avez pas de compte Shibboleth, mais que vous possédez un compte local, vous pouvez alors vous connecter ci-dessous.

en: Log in.
fr-CA: Me connecter.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
fr-CA: Veuillez choisir le serveur d'authentification :

en: Sorry, the CAS login failed.
fr-CA: L'authentification CAS a échouée.

en: Log in using a CAS account.
fr-CA: Se connecter avec un compte CAS.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
fr-CA: Si vous avez un compte CAS, veuillez choisir lequel vous souhaitez utiliser pour vous authentifier :

en: Nothing
fr-CA: Rien

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
fr-CA: Si vous n'avez pas de compte CAS, vous pouvez vous identifier ci-dessous :

en: Google login
fr-CA: Connexion Google

en: Sorry, your Google login failed.
fr-CA: Désolé, l'authentification Google a échouée.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
fr-CA: Veuillez noter que l'authentification Google ne fonctionnera que si vous utilisez l'adresse courriel enregistrée à la bibliothèque.

en: If you want to, you can try to
fr-CA: Si vous le souhaitez, vous pouvez essayer de

en: log in using a different account
fr-CA: Se connecter avec un utilisateur différent

en: Error:
fr-CA: Erreur:

en: Your password has expired!
fr-CA: Votre mot de passe est expiré !

en: Reset your password
fr-CA: Réinitialiser votre mot de passe

en: You must contact the library to reset your password
fr-CA: Vous devez contacter la bibliothèque pour réinitialiser votre mot de passe

en: Don't have a password yet?
fr-CA: Pas encore de mot de passe ?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
fr-CA: Si vous n'avez pas encore de mot de passe, passez par le comptoir de prêt la prochaine fois que vous viendrez à la bibliothèque. Nous serons ravis de vous en attribuer un.

en: Don't have a library card?
fr-CA: Pas de carte de la bibliothèque ?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
fr-CA: Si vous n'avez pas de carte d'utilisateur, passez à la bibliothèque pour vous inscrire.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
fr-CA: L'identification sur l'OPAC n'a pas été activée par la bibliothèque.

en: Email
fr-CA: Courriel

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
fr-CA: Pour signaler cette erreur, vous pouvez envoyer un courriel à au gestionnaire de Koha.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
fr-CA: Utilisez la barre de menu principale pour vous déplacer vers une autre partie de Koha.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Recherche d'autorités &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Authority type:
fr-CA: Type d'autorité&nbsp;:

en: Search options:
fr-CA: Options de recherche :

en: contains
fr-CA: contient

en: starts with
fr-CA: Commence par

en: is exactly
fr-CA: est exactement

en: Term(s):
fr-CA: Terme(s) :

en: Where:
fr-CA: Où :

en: in the complete record
fr-CA: dans la notice complète

en: in any heading
fr-CA: dans toutes les vedettes

en: in main entry
fr-CA: dans l'entrée principale

en: Order by:
fr-CA: Tri par :

en: Heading ascendant
fr-CA: Vedette croissante

en: Heading descendant
fr-CA: Vedette décroissante

en: Previous
fr-CA: Précédent

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %sRésultat de la recherche d'autorités%sAucun résultat%s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Results
fr-CA: Résultats

en: Authority search results
fr-CA: Résultats de recherche d'autorités

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
fr-CA: Afficher %s sur %s resultats

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
fr-CA: %s %s Aucun résultat. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr-CA: Résultats %s à %s sur %s

en: Authorized headings
fr-CA: Vedettes autorisées

en: Type of heading
fr-CA: Type de vedette

en: Records
fr-CA: Notices

en: Details
fr-CA: Détails

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
fr-CA: %s 0 notice %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre panier &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your cart
fr-CA: Votre panier

en: Brief display
fr-CA: Affichage court

en: More details
fr-CA: Plus de détails

en: Send
fr-CA: Envoyer

en: Download
fr-CA: Télécharger

note: A
en: Select format and download cart
fr-CA: Choix du format pour le téléchargement du panier

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
fr-CA: RIS (Zotero, EndNote, autres)

en: Empty and close
fr-CA: Vider et fermer

en: Hide window
fr-CA: Fermer la fenêtre

en: Select all
fr-CA: Tout sélectionner

en: Clear all
fr-CA: Tout effacer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
fr-CA: Sélectionner des documents pour :

en: Remove
fr-CA: Retirer

en: Add to a list
fr-CA: Ajouter à une liste

en: Tag
fr-CA: Mot-clé

en: New tag:
fr-CA: Nouveau mot-clé :

en: Author(s)
fr-CA: Auteur(s)

en: Subject(s)
fr-CA: Sujet(s)

en: Copyright
fr-CA: Droit d'auteur

en: Unified title
fr-CA: Titre uniforme

en: Serial
fr-CA: Périodique

en: Location(s) (Status)
fr-CA: Localisation(s) (Statut)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
fr-CA: %s Cette notice n'a pas d'exemplaire. %s

en: Items in your cart
fr-CA: Exemplaires dans votre panier

en: Year
fr-CA: Année

en: Location (Status)
fr-CA: Localisation (Statut)

en: Tag status here.
fr-CA: Statut du mot-clé.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
fr-CA: In : %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
fr-CA: %sCette notice n'a pas d'exemplaires.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
fr-CA: Aucun élément n'est sélectionné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
fr-CA: Aucun mot-clé spécifié.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
fr-CA: Avec les titres sélectionnés :

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
fr-CA: Notice bloquée &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Blocked record
fr-CA: Notice bloquée

en: Blocked
fr-CA: Bloqué

en: You are not authorized to view this record.
fr-CA: Vous n'êtes pas autorisé à consulter cette notice.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Feuilleter notre catalogue &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Search type:
fr-CA: Type de recherche :

en: Fuzzy
fr-CA: Approximatif

en: Really fuzzy
fr-CA: Très approximatif

en: An error occurred, please try again.
fr-CA: Une erreur interne est survenue, veuillez réessayer.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
fr-CA: Désolé, il n'y a aucun résultat. Veuillez essayer un autre terme de recherche.

en: This feature is not enabled
fr-CA: Cette fonctionnalité n'est pas activée

en: Browse our catalog
fr-CA: Feuilleter notre catalogue

en: Top level
fr-CA: Niveau supérieur

en: Items in catalog
fr-CA: Exemplaires dans le catalogue

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
fr-CA: (%s documents)

en: Koha Wiki
fr-CA: Wiki Koha

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
fr-CA: La table du feuilletage est vide. Cette fonctionnalité n'est pas correctement installée. Allez sur le

en: for more information on what it does and how to configure it.
fr-CA: pour plus d'information sur son fonctionnement.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Réserves de cours de %s &rsaquo; Catalogue en ligne%s%s%sKoha%s

en: Course reserves for &nbsp;
fr-CA: Réserves de cours de &nbsp;

en: Course reserves for
fr-CA: Réserves de cours de

en: Department:
fr-CA: Département :

en: Course number:
fr-CA: Numéro du cours :

en: Section:
fr-CA: Section :

en: Instructors:
fr-CA: Enseignants :

en: Notes:
fr-CA: Notes :

en: Courses
fr-CA: Cours

en: Copy number
fr-CA: Numéro de copie

en: Date due
fr-CA: Date d'échéance

en: Link
fr-CA: Lien

en: Item URI
fr-CA: URI de l'exemplaire

en: Record URL
fr-CA: URL de la notice

en: No reserves have been selected for this course.
fr-CA: Aucun document n'a été sélectionné pour ce cours.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
fr-CA: Rechercher dans la réserve de cours

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Cours &rsaquo; Catalogue en ligne%s%s%sKoha%s

en: Dept.
fr-CA: Département

en: Course #
fr-CA: Numéro de cours

en: Instructors
fr-CA: Enseignants

note: SCRIPT
en: Search courses
fr-CA: Rechercher

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos collectes sur rendez-vous &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
fr-CA: La fonctionnalité de collecte sur rendez-vous n'est pas activée pour cette bibliothèque.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
fr-CA: Impossible de créer une collecte sur rendez-vous cette journée-là, il s'agit d'une journée de fermeture.

en: This patron does not have waiting holds.
fr-CA: Cet utilisateur n'a pas de réservation en attente de retrait.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
fr-CA: Vous avez déjà une collecte planifiée à cette bibliothèque.

en: Wrong slot selected.
fr-CA: La plage horaire sélectionnée n'est pas valide.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
fr-CA: Il n'y a plus de rendez-vous disponible pour cette plage horaire. Veuillez en choisir une autre.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
fr-CA: Impossible de prêter les exemplaire à %s

en: The library has been notified of your arrival.
fr-CA: Votre arrivée a été communiquée au personnel de la bibliothèque.

en: Your pickups
fr-CA: Vos collectes

en: Schedule a pickup
fr-CA: Planifier une collecte

en: Pickup library
fr-CA: Bibliothèque de collecte

en: Schedule
fr-CA: Horaire

en: Alert staff of your arrival
fr-CA: Avertir le personnel de votre arrivée

en: Cancel this pickup
fr-CA: Annuler cette collecte

en: No curbside pickups.
fr-CA: Aucune collecte sur rendez-vous.

en: Pickup library:
fr-CA: Bibliothèque de collecte :

en: Select a library
fr-CA: Sélectionner une bibliothèque

en: You already have a pickup scheduled for this library.
fr-CA: Vous avez déjà une collecte planifiée à cette bibliothèque.

en: Required
fr-CA: Obligatoire

en: Pickup date:
fr-CA: Date de collecte&nbsp;:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
fr-CA: Planifier la collecte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
fr-CA: Aucune plage horaire pour cette journée.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
fr-CA: Veuillez sélectionner une date et une heure de collecte

note: SCRIPT
en: Select a time
fr-CA: Sélectionnez une heure

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
fr-CA: Vous n'avez aucune réservation en attente de retrait à cette bibliothèque

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Détails de %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Details for:
fr-CA: Détails de :

note: A
en: Local cover image
fr-CA: Image de couverture locale

note: A
en: Amazon cover image
fr-CA: Image de couverture Amazon

en: Image from Amazon.com
fr-CA: Image provenant d'Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
fr-CA: Image de couverture Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
fr-CA: Image provenant de Syndetics

en: Image from Google Jackets
fr-CA: Image provenant de Google Jackets

note: A
en: Image from Coce
fr-CA: Image provenant de Coce

en: Image from OpenLibrary
fr-CA: Image provenant d'OpenLibrary

en: Image from Baker &amp; Taylor
fr-CA: Image provenant de Baker &amp; Taylor

note: A
en: Custom cover image
fr-CA: Image de couverture personnalisée

en: Item type:
fr-CA: Type de document :

en: Reviews from LibraryThing.com:
fr-CA: Commentaires de LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
fr-CA: Ce document apparaît dans les listes :

en: Tags from this library:
fr-CA: Mots-clés de cette bibliothèque :

en: No tags from this library for this title.
fr-CA: Aucuns mots-clés pour ce titre.

en: Add tag(s)
fr-CA: Ajouter un mot-clé

en: Log in to add tags.
fr-CA: Connectez-vous pour créer des mots-clés.

en: Series information:
fr-CA: Information:

en: Click to open in new window
fr-CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Audiovisual profile:
fr-CA: Profil audiovisuel :

en: Fiction notes:
fr-CA: Notes :

en: Awards:
fr-CA: Prix décernés :

en: Star ratings
fr-CA: Évaluation

en: Cancel rating.
fr-CA: Annuler l'évaluation.

en: Enhanced content:
fr-CA: Contenu enrichi:

en: Novelist Select:
fr-CA: NoveList Select :

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
fr-CA: %s exemplaires

en: Item details
fr-CA: Détails de l'exemplaire

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
fr-CA: Autres exemplaires %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
fr-CA: Notes ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
fr-CA: Composants (%s)

en: TOC
fr-CA: TdeM

en: Excerpt
fr-CA: Extrait

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
fr-CA: Cette page contient des contenus enrichis visible si JavaScript est activé, ou en cliquant

en: here
fr-CA: ici

en: About the author
fr-CA: À propos de l'auteur

en: Similar items
fr-CA: Documents similaires

en: Tag browser
fr-CA: Navigation par mots-clés

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
fr-CA: Abonnement(s) ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
fr-CA: Commentaires%s

en: Novelist Select
fr-CA: NoveList Select

en: Editions
fr-CA: Autre(s) édition(s)

en: Serial collection
fr-CA: État de collection

en: Play media
fr-CA: Lecture du média

en: Author identifiers
fr-CA: Identifiants d'auteurs

en: Serial collections
fr-CA: État des collections

en: Item call number
fr-CA: Cote de l'exemplaire

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
fr-CA: Ce document a beaucoup d'exemplaires physiques (%s).

en: View all the physical items.
fr-CA: Consulter la liste complète des exemplaires physiques.

en: Show all items
fr-CA: Afficher tous les exemplaires

en: 1 item is on order.
fr-CA: 1 exemplaire est en commande.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
fr-CA: %s les articles sont en commande.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
fr-CA: Total des réservations: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
fr-CA: (Priorité %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
fr-CA: Priorité globale de la file d'attente: %s

en: Holdings:
fr-CA: Exemplaires :

en: No physical items for this record
fr-CA: Aucun exemplaire pour cette notice

en: No other items.
fr-CA: Aucun autre exemplaire.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
fr-CA: Descriptions améliorée de Syndetics :

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
fr-CA: Seulement %s résultats sont affichés :

en: show all component parts
fr-CA: afficher tous les composants

en: Table of contents provided by Syndetics
fr-CA: Table des matières fournie par Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
fr-CA: Extrait fournit par Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
fr-CA: Commentaires de Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
fr-CA: Notes sur l'auteur fournies par Syndetics

en: This is a serial
fr-CA: Il s'agit d'un périodique

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
fr-CA: Il y a %s abonnement(s) associé(s) à ce titre.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
fr-CA: À la bibliothèque : %s

en: This subscription is closed.
fr-CA: Cet abonnement est fermé.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
fr-CA: Localisation: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
fr-CA: Cote: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
fr-CA: Abonnement depuis: %s jusqu'à:%s %s %s aujourd'hui%s

note: A
en: Cancel email notification
fr-CA: Annuler la notification par courriel

en: You have subscribed to email notification on new issues.
fr-CA: Vous vous êtes abonné à la notification par courriel pour chaque nouveau numéro reçu.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
fr-CA: S'abonner à la notification par courriel pour les nouveaux numéros

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
fr-CA: Vous devez vous enregistrer si vous voulez vous abonner à la notification par courriel pour chaque nouveau numéro

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
fr-CA: Numéros manquants : %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
fr-CA: Les %s derniers numéros de cet abonnement:

en: Latest serials
fr-CA: Derniers fascicules

en: Issue #
fr-CA: Numéro #

en: Publication date
fr-CA: Date de publication

en: Received date
fr-CA: Date de réception

en: Your comment
fr-CA: Votre commentaire

en: Your comment (preview, pending approval)
fr-CA: Votre commentaire (aperçu, en attente d'approbation)

en: Edit
fr-CA: Modifier

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
fr-CA: Commentaire de %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
fr-CA: Commentaire de %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
fr-CA: Commentaire de %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
fr-CA: Commentaires de l'utilisateur sur %s

en: There are no comments on this title.
fr-CA: Il n'y a pas de commentaires pour ce titre.

en: Post your comments on this title.
fr-CA: Écrivez vos commentaires sur ce titre.

en: to post a comment.
fr-CA: pour rédiger un commentaire.

en: Other editions of this work
fr-CA: Autres éditions de ce titre

en: Other editions
fr-CA: Autres éditions

en: by
fr-CA: par

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
fr-CA: [La balise %s n'est pas supportée par votre navigateur.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
fr-CA: Cliquez sur une image pour l'afficher dans la visionneuse d'image

en: Browse results
fr-CA: Résultat de la recherche

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
fr-CA: Voir: %s%s%snotice précédente%s

en: Back to results
fr-CA: Retour aux résultats

note: A
en: Back to the results search list
fr-CA: Retour aux résultats

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
fr-CA: Voir: %s%s%sprochaine notice%s

en: Next
fr-CA: Suivant

note: A
en: View record "%s %s %s"
fr-CA: Consulter la notice "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
fr-CA: Voir le détail

en: by
fr-CA: par

en: Share
fr-CA: Partager

note: A
en: Share on Facebook
fr-CA: Partager sur Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
fr-CA: Partager sur LinkedIn

note: A
en: Share by email
fr-CA: Partager par courriel

en: Select the item(s) to search
fr-CA: Sélectionner le(s) document(s) à chercher

en: Select none
fr-CA: Ne rien sélectionner

en: Visit web site
fr-CA: Visiter le site internet

en: Current library
fr-CA: Bibliothèque actuelle

en: Home library
fr-CA: Bibliothèque propriétaire

en: Materials specified
fr-CA: Documents précisés

en: Vol info
fr-CA: Info vol.

en: Item holds
fr-CA: Reservations d'exemplaire

en: Item hold queue priority
fr-CA: File de priorité d'exemplaire réservé

en: (Opens below)
fr-CA: (Ouvre ci-dessous)

en: Browse shelf
fr-CA: Parcourir l'étagère

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
fr-CA: %s %s%s%sLien vers la ressource%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr-CA: Image de couverture Amazon (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
fr-CA: Imagette Coce provenant de Amazon

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
fr-CA: Image Coce provenant de Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
fr-CA: Image Coce provenant d'Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
fr-CA: Image de couverture de source inconnue

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr-CA: Image provenant de Google Books (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr-CA: Image provenant d'OpenLibrary (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Quittance &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Discharge
fr-CA: Quittance

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
fr-CA: %s Une erreur est survenue lors de la génération du fichier pdf. Merci de contacter le personnel pour résoudre ce problème. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
fr-CA: Votre demande de quittance a été envoyée. Votre quittance sera disponible sur cette page dans quelques jours.

en: Get your discharge
fr-CA: Obtenir votre quittance

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
fr-CA: Votre quittance sera disponible sur cette page dans quelques jours.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
fr-CA: Vous ne pouvez pas obtenir une quittance, vous avez des prêts en cours. Merci de rendre vos documents avant de demander une quittance.

en: What is a discharge?
fr-CA: Qu'est ce qu'une quittance?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
fr-CA: Ce document certifie que vous avez rendu tous les documents que vous avez emprunté. Il est parfois demandé lors d'un transfert de dossier d'une école à une autre. Nous nous chargeons d'envoyer la quittance à votre école. Vous le trouverez également disponible dans votre compte utilisateur.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
fr-CA: : Cette requête n'est valide que si vous êtes en règles avec la bibliothèque. Dès que la demande a été envoyée, vous ne pouvez plus emprunter à la bibliothèque.

en: Warning
fr-CA: Attention

en: Ask for a discharge
fr-CA: Demander une quittance

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Télécharger le panier &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Download cart
fr-CA: Télécharger le panier

en: -- Choose format --
fr-CA: -- Choisir un format --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
fr-CA: Valider

en: Close this window
fr-CA: Fermer cette fenêtre

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Télécharger la liste %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
fr-CA: Télécharger la liste '%s'

en: Download list
fr-CA: Télécharger la liste

en: Your download should begin automatically.
fr-CA: Votre téléchargement devrait commencer automatiquement.

en: Choose format
fr-CA: Choisir un format

en: Choose action
fr-CA: Choisir une action

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
fr-CA: Veuillez choisir un format de téléchargement

en: Download list unsuccessful
fr-CA: Échec du téléchargement de la liste

en: You do not have permission to download this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit de télécharger cette liste.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Historique complet des abonnements à %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Full subscription history
fr-CA: Historique complet

en: Library:
fr-CA: Bibliothèque&nbsp;:

en: Subscription:
fr-CA: Abonnement:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
fr-CA: Détails de l'abonnement à %s

en: Brief history
fr-CA: Historique bref

en: Full history
fr-CA: Historique complet

en: Show year:
fr-CA: Afficher l'année:

en: Subscriptions
fr-CA: Abonnement(s)

en: Date received
fr-CA: Reçu le&nbsp;

en: Number
fr-CA: Numéro

en: Subscription
fr-CA: Abonnement

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
fr-CA: (Tout)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre historique de réservation &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your holds history
fr-CA: Votre historique de réservation

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
fr-CA: %s Aucune donnée disponible %s %s

en: Order by date
fr-CA: Classer par date

en: Order by title
fr-CA: Classer par titre

en: Order by author
fr-CA: Classer par auteur

en: Showing 50 items.
fr-CA: Afficher les 50 derniers documents.

en: Showing all items.
fr-CA: Montrer tous les documents.

en: Show 50 items
fr-CA: Afficher 50 exemplaires

en: Hold date
fr-CA: Date de réservation

en: Expiration date
fr-CA: Date d'expiration

en: Waiting date
fr-CA: Mis de coté le

en: Cancellation date
fr-CA: Date d'annulation

en: Requested item type
fr-CA: Type de document demandé

en: Any item type
fr-CA: Tout type de document

en: Fulfilled
fr-CA: Complété

en: Cancelled
fr-CA: Annulé

en: Waiting
fr-CA: Attendant

en: In transit
fr-CA: En transfert

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
fr-CA: %s %s %s %s est en retard %sVotre exemplaire de %s (code-barres %s) est en retard %s %s doit être retourné %sVotre exemplaire de %s (code-barres %s) doit être retourné à la bibliothèque aujourd'hui %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre recherche IDREF pour le ppn %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
fr-CA: %s Ce ppn n'a pas été trouvé dans le référentiel idref.%s %s

note: H1
en: Click to expand this role
fr-CA: Cliquez pour déplier ce rôle

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos demandes de prêts entre bibliothèques &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Request updated
fr-CA: Demande mise à jour

en: Request placed
fr-CA: La demande a été soumise

en: New interlibrary loan request
fr-CA: Nouvelle demande de prêt entre bibliothèques

en: View interlibrary loan request
fr-CA: Voir la demande de prêt entre bibliothèques

en: Ill request disclaimer
fr-CA: Avis de non-responsabilité concernant les demandes de PEB

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
fr-CA: Problème de configuration du module PEB. Veuillez communiquer avec votre administrateur.

en: Backends
fr-CA: Applications dorsales

en: Provider:
fr-CA: Fournisseur :

en: Create a new request
fr-CA: Créer une nouvelle demande

en: Requests
fr-CA: Demandes

en: Request ID
fr-CA: Identifiant de la demande

en: Requested from
fr-CA: Demandé à

en: Request type
fr-CA: Type de demande

en: Last updated
fr-CA: Dernière mise à jour

en: View
fr-CA: Voir

en: Details from library
fr-CA: Informations de la bibliothèque

en: Request ID:
fr-CA: Demande d'identification:

en: Requested from:
fr-CA: Demandé à :

en: Requested item:
fr-CA: Document demandé :

en: View the requested item
fr-CA: Voir l'exemplaire demandé

en: Collection library:
fr-CA: Bibliothèque de ramassage :

en: Status:
fr-CA: Statut :

en: Request type:
fr-CA: Type de demande&nbsp;:

en: Request placed:
fr-CA: Demande soumise :

en: Last updated:
fr-CA: Dernière mise à jour&nbsp;:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
fr-CA: Détails de %s

en: Request cancellation
fr-CA: Annulation de la demande

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
fr-CA: Soumettre les modifications

en: Interlibrary loan item availability
fr-CA: Disponibilité des exemplaires de prêt entre bibliothèques

en: Displaying availability results
fr-CA: Affichage des résultats de disponibilité

en: If you can't find what you are looking for, you can
fr-CA: Vous n'avez pas trouvé ce que vous cherchiez, vous pouvez

en: continue creating your request
fr-CA: continuer à créer votre demande

en: or
fr-CA: ou

en: cancel your request
fr-CA: annuler votre demande

en: ILL request disclaimer
fr-CA: Avis de non-responsabilité concernant les demandes de PEB

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Images de %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
fr-CA: Images de %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
fr-CA: Vignette

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Modification de la note à propos de %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
fr-CA: Modification de la note pour '%s' %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
fr-CA: %s Les notes à propos des prêts n'ont pas été activées. Veuillez contacter la bibliothèque. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
fr-CA: Modification de la note pour %s %s

en: Edit checkout note
fr-CA: Modifier la note

en: Note:
fr-CA: Note&nbsp;:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
fr-CA: Soumettre la remarque

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
fr-CA: %s %s &rsaquo; %s Bibliothèques &rsaquo; Catalogue en ligne %s %s %s Koha%s

en: Phone:
fr-CA: Téléphone :

en: Fax:
fr-CA: Télécopieur :

en: Koha home
fr-CA: Accueil

en: News
fr-CA: Nouvelles

en: Display news for:
fr-CA: Afficher les nouvelles pour:

en: System-wide only
fr-CA: Uniquement dans l'ensemble du réseau

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
fr-CA: Publié le %s %s par

en: Show all news
fr-CA: Montrer tous les nouvelles

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
fr-CA: Fil RSS pour %s nouveautés de bibliothèques

en: RSS feed for library news
fr-CA: Fil RSS pour les nouveautés de bibliothèques

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
fr-CA: Un fil RSS pour %s et des nouvelles des bibliothèques à l'échelle du système

en: RSS feed for system-wide library news
fr-CA: Un fil RSS pour les nouvelles des bibliothèques à l'échelle du système

en: This news item does not exist.
fr-CA: Ce document n'existe pas.

en: No news to display.
fr-CA: Aucunes nouvelles à afficher.

en: Quote of the day
fr-CA: Citation du jour

en: Log in to your account:
fr-CA: Se connecter :

en: User summary
fr-CA: Mon compte

en: Welcome,
fr-CA: Bienvenue,

en: due in fines and charges
fr-CA: dûs en amendes et frais

en: total savings
fr-CA: en économies totales

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Mises à jour envoyées &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your personal details
fr-CA: Vos informations personnelles

en: Updates submitted
fr-CA: Mise à jour envoyée

en: Thank you
fr-CA: Merci

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
fr-CA: Vos mises à jour ont été envoyées et votre dossier a été modifié.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
fr-CA: Vos mises à jour ont été envoyées. Un membre de l'équipe de la bibliothèque examinera vos mises à jour avant de les appliquer.

en: Street number:
fr-CA: Numéro civique :

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %sMettre à jour vos informations personnelles%sCréer un nouveau compte%s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Register a new account
fr-CA: Créer un nouveau compte

en: To make changes to your record please contact the library.
fr-CA: Pour modifier vos informations, veuillez contacter la bibliothèque.

en: No changes were made.
fr-CA: Aucun changement n'a été apporté.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
fr-CA: Vous n'avez pas rempli tous les champs obligatoires. S'il vous plaît remplir tous les champs manquants et réessayez.

en: The following fields contain invalid information:
fr-CA: Les zones suivantes contiennent des informations invalides:

en: Contact information:
fr-CA: Informations de contact :

en: primary email address
fr-CA: adresse courriel principale

en: secondary email address
fr-CA: adresse courriel secondaire

en: Alternate address information:
fr-CA: Autre adresse :

en: email address
fr-CA: Adresse courriel

en: Passwords do not match!
fr-CA: Les mots de passe ne correspondent pas!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
fr-CA: Votre mot de passe doit avoir au moins %s caractères.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
fr-CA: Le mot de passe doit avoir au moins un chiffre, une minuscule et une majuscule.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
fr-CA: Le mot de passe ne doit pas contenir d'espace comme premier ou dernier caractère.

en: This email address already exists in our database.
fr-CA: Cette adresse courriel existe déjà dans notre base de données.

en: Emails do not match!
fr-CA: Les adresses courriel ne correspondent pas!

en: confirm email address
fr-CA: confirmez votre adresse courriel

en: Please correct and resubmit.
fr-CA: Veuillez corriger les erreurs et envoyer à nouveau.

en: The entered card number is the wrong length.
fr-CA: Le numéro de carte saisi n'est pas de la bonne taille.

en: The entered card number is already in use.
fr-CA: Le numéro de carte saisi est déjà utilisé.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
fr-CA: Il y avait des problèmes de traitement de votre inscription. S'il vous plaît contactez votre bibliothèque pour l'aide.

en: Error: Userid is not valid
fr-CA: Erreur : L'identifiant n'est pas valide

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
fr-CA: Erreur %s : %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
fr-CA: Vous avez tapé des caractères erronés dans la case avant de soumettre. S'il vous plaît essayez de nouveau.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
fr-CA: Permettre à votre garant de voir vos prêts en cours ?

en: Update
fr-CA: Mettre à jour

en: Allow your guarantor to view your current fines?
fr-CA: Permettre à votre garant de voir vos amendes?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
fr-CA: Garant %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
fr-CA: La valeur est déjà utilisée (%s)

en: Library card number:
fr-CA: Numéro de carte de bibliothèque:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
fr-CA: Le numéro de carte doit contenir exactement %s caractères.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
fr-CA: Le numéro de carte doit contenir entre %s et %s caractères.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
fr-CA: Le numéro de carte peut contenir jusqu'à %s caractères.

en: There is no minimum or maximum character length.
fr-CA: Il n'y a pas de nombre minimum ou maximum de caractères.

en: Username:
fr-CA: Identifiant:

en: Expiration date:
fr-CA: Date d'expiration:

en: Home library:
fr-CA: Bibliothèque propriétaire :

en: Identity
fr-CA: Etat civil

en: Salutation:
fr-CA: Civilité:

en: Surname:
fr-CA: Nom de famille:

en: First name:
fr-CA: Prénom:

en: Middle name:
fr-CA: Second prénom :

en: Date of birth:
fr-CA: Date de naissance:

en: Initials:
fr-CA: Initiales:

en: Pronouns:
fr-CA: Pronoms :

en: Other names:
fr-CA: Autres noms:

en: Female:
fr-CA: Femme :

en: Male:
fr-CA: Homme :

en: None specified:
fr-CA: Aucun spécifié :

en: Main address
fr-CA: Adresse principale

en: Street type:
fr-CA: Type de route:

en: Address:
fr-CA: Adresse :

en: Address 2:
fr-CA: Adresse 2:

en: City:
fr-CA: Ville:

en: State:
fr-CA: Province:

en: ZIP/Postal code:
fr-CA: Code postal:

en: Country:
fr-CA: Pays:

en: Contact information
fr-CA: Informations de contact

en: Primary phone:
fr-CA: Téléphone principal&nbsp;:

en: Secondary phone:
fr-CA: Téléphone alternatif:

en: Other phone:
fr-CA: Autre numéro de téléphone :

en: Primary email:
fr-CA: Courriel principal:

en: Confirm primary email:
fr-CA: Confirmez votre adresse courriel principale :

en: Secondary email:
fr-CA: Courriel alternatif:

en: Fax:
fr-CA: Télécopieur :

en: Main contact method:
fr-CA: Méthode de contact principale :

en: Primary phone
fr-CA: Téléphone principal

en: Secondary phone
fr-CA: Téléphone secondaire

en: Other phone
fr-CA: Autre téléphone

en: Primary email
fr-CA: Courriel principal

en: Secondary email
fr-CA: Courriel secondaire

en: Fax
fr-CA: Télécopieur

en: Preferred language for notices:
fr-CA: Langue privilégiée pour les avis :

en: Default
fr-CA: Par défaut

en: Alternate address
fr-CA: Autre adresse

en: Phone:
fr-CA: Téléphone:

en: Email:
fr-CA: Courriel :

en: Contact note:
fr-CA: Note sur le contact:

en: Alternate contact
fr-CA: Autre contact

en: Password
fr-CA: Mot de passe

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
fr-CA: Votre mot de passe doit contenir au moins %s caractères, dont au moins une majuscule, une minuscule et un chiffre.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
fr-CA: Votre mot de passe doit avoir au moins %s caractères.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
fr-CA: Si vous ne saisissez pas de mot de passe, un mot de passe sera automatiquement généré par le système.

en: Confirm password:
fr-CA: Confirmer le mot de passe:

en: Additional information
fr-CA: Informations supplémentaires

en: New
fr-CA: Nouvelle

en: Data privacy policy consent
fr-CA: Consentement à la politique de confidentialité des données

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
fr-CA: Je suis d'accord avec votre traitement de mes données personnelles tel que décrit dans la

en: privacy policy
fr-CA: politique de confidentialité

en: Verification
fr-CA: Vérification

en: Verification:
fr-CA: Vérification:

en: Please type the following characters into the preceding box:
fr-CA: Veuillez entrer les caractères suivants dans le formulaire ci-dessus :

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
fr-CA: Soumettre vos modifications

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
fr-CA: Impossible de mettre à jour votre paramétrage!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
fr-CA: Votre configuration a été mise à jour!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos préférences de notification &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your messaging settings
fr-CA: Vos préférences de notification

en: Settings updated
fr-CA: Paramètres mis à jour

en: Days in advance
fr-CA: Nombre de jours d'avance

en: Phone
fr-CA: Téléphone

en: Digests only
fr-CA: Résumé

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
fr-CA: Vous pouvez demander un résumé pour réduire le nombre d'avis reçus. Les avis sont sauvegardés et envoyé dans un seul message.

en: Item due
fr-CA: Document à rendre le jour même

en: Advance notice
fr-CA: Avis de courtoisie

en: Hold filled
fr-CA: Réservation en attente de retrait

en: Hold reminder
fr-CA: Rappel de réservation

en: Item check-in
fr-CA: Retours

en: Item checkout and renewal
fr-CA: Emprunts et renouvellements

en: Item checkout
fr-CA: Emprunts

en: Interlibrary loan ready
fr-CA: Prêt entre bibliothèques en attente de retrait

en: Interlibrary loan unavailable
fr-CA: Prêt entre bibliothèques indisponible

en: Interlibrary loan updated
fr-CA: Prêt entre bibliothèques mis à jour

en: Auto renewal
fr-CA: Renouvellement automatique

en: Unknown
fr-CA: Inconnu

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
fr-CA: Choisir le nombre de jours d'avance auquel recevoir l'avis

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
fr-CA: Désélectionner l'avis par SMS

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
fr-CA: Sélectionner l'avis par SMS

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
fr-CA: Désélectionner l'avis par téléphone

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
fr-CA: Sélectionner l'avis par téléphone

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
fr-CA: Désélectionner l'avis par itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
fr-CA: Sélectionner l'avis par itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
fr-CA: Désélectionner l'avis par courriel

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
fr-CA: Sélectionner l'avis par courriel

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
fr-CA: Désélectionner le résumé

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
fr-CA: Vous devez sélectionner un moyen de communication qui suppporte les résumés pour sélectionner la valeur Résumé

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
fr-CA: Sélectionner le résumé

en: Notice:
fr-CA: Notification :

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
fr-CA: Des frais pour les messages texte peuvent être occasionnés en utilisant ce service. Veuillez vérifier avec votre fournisseur de service mobile si vous avez des questions.

en: SMS number:
fr-CA: Numéro SMS :

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
fr-CA: Veuillez n'entrer que des chiffres. Ajouter le préfixe + ou 00 si vous entrez le code de pays.

en: SMS provider:
fr-CA: Fournisseur de SMS :

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
fr-CA: Veuillez contacter le personnel de la bibliothèque si vous ne connaissez pas votre fournisseur de service cellulaire ou si votre fournisseur ne se trouve pas dans cette liste.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
fr-CA: Soumettre les modifications

en: You are not allowed to call this page directly
fr-CA: Vous n'êtes pas autorisé à afficher cette page directement

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
fr-CA: Nouvelles de %s%s%sla bibliothèque%s

en: Catalog search
fr-CA: Recherche du catalogue

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Search the %s catalog %s Search the Koha library catalog %s
fr-CA: %s Rechercher dans le catalogue %s %s Rechercher dans le catalogue Koha de la bibliothèque %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.isbn | html
en: ISBN:%s
fr-CA: ISBN : %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
fr-CA: %s Recherche %sde '%s'%s%s&nbsp;avec les limites :&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF ( SEARCH_RESULT.author ) %4$s:  SEARCH_RESULT.author | html
en: %s %s %s By %s.
fr-CA: %s %s %s par %s.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.title | html
en: Place hold on %s
fr-CA: Réserver %s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Recherche dans OverDrive pour '%s' &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
fr-CA: Résultats de recherche pour '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
fr-CA: Recherche d'OverDrive pour '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
fr-CA: Toujours disponible

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
fr-CA: Disponibilité:

note: SCRIPT
en: Currently available
fr-CA: Actuellement disponible

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
fr-CA: Actuellement indisponible

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
fr-CA: Erreur dans la recherche de la collection OverDrive.

note: SCRIPT
en: Found
fr-CA: Trouvé

note: SCRIPT
en: Items available:
fr-CA: Exemplaires disponibles:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
fr-CA: Chargement...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
fr-CA: Aucun résultat trouvé dans la collection de OverDrive de la bibliothèque.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
fr-CA: Recherchant OverDrive...

note: SCRIPT
en: Type:
fr-CA: Type&nbsp;:

note: SCRIPT
en: out of
fr-CA: parmi

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
fr-CA: Résultats de la collection d'OverDrive de la bibliothèque.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
fr-CA: réservations en attente :

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %s%s%sErreur%s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Page error
fr-CA: Erreur de page

en: This page does not exist.
fr-CA: Cette page n'existe pas.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Modifier votre mot de passe &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Change your password
fr-CA: Modifier votre mot de passe

en: Password updated
fr-CA: Mot de passe mis à jour

en: Change your password
fr-CA: Modifier votre mot de passe

en: There was a problem with your submission
fr-CA: Il y a eu un problème avec votre validation

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
fr-CA: Les mots de passe ne s'y correspondent pas. Veuillez retaper votre nouveau mot de passe.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
fr-CA: Votre mot de passe actuel a été incorrectement saisi. Si ce problème persiste, veuillez demander à une bibliothécaire de réinitialiser votre mot de passe pour vous.

en: Current password:
fr-CA: Mot de passe actuel:

en: New password:
fr-CA: Nouveau mot de passe&nbsp;:

en: Re-type new password:
fr-CA: Confirmer votre nouveau mot de passe&nbsp;:

en: You can't change your password.
fr-CA: Vous ne pouvez pas changer votre mot de passe.

en: Your password has been changed
fr-CA: Votre mot de passe a été modifié

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
fr-CA: Retourner à mon compte

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Récupération de mot de passe oublié &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Forgotten password recovery
fr-CA: Récupération de mot de passe

en: Error
fr-CA: Erreur

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de l'envoi du lien de récupération du mot de passe.

en: Please try again later.
fr-CA: Veuillez réessayer plus tard.

en: No account was found with the provided information.
fr-CA: Aucun compte n'a été trouvé avec les informations fournies.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
fr-CA: Désolé, votre mot de passe ne peut être changé en ligne.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
fr-CA: L'identification du compte avec seulement cette adresse courriel n'est pas assez précise.

en: Please use the field 'Login' as well.
fr-CA: Veuillez également utiliser le champ 'se connecter'.

en: This account has no email address we can send the email to.
fr-CA: Ce compte n'a aucune adresse courriel à laquelle nous pouvons envoyer le courriel.

en: The process of password recovery has already been started for this account
fr-CA: Le processus de récupération du mot de passe a déjà été démarré pour ce compte

en: You should have received an email with a link to reset your password.
fr-CA: Vous devriez avoir reçu un courriel avec un lien pour réinitialiser votre mot de passe.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
fr-CA: %s Les mots de passe ne correspondent pas. %s

en: Get new password recovery link
fr-CA: Obtenir un lien de récupération de mot de passe

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
fr-CA: Si vous n'avez pas reçu ce courriel, vous pouvez en demander un nouveau :

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
fr-CA: %s Le lien que vous avez cliqué est soit invalide, soit expiré.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
fr-CA: Assurez-vous d'utiliser le lien dans votre courriel, ou contacter un membre du personnel de la bibliothèque pour obtenir de l'aide. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
fr-CA: Veuillez contacter votre bibliothèque pour toute aide supplémentaire.

en: You can't reset your password.
fr-CA: Vous ne pouvez pas réinitialiser votre mot de passe.

en: Password recovery
fr-CA: Récupération du mot de passe

en: To reset your password, enter your login or your email address.
fr-CA: Pour réinitialiser votre mot de passe, saisissez votre identifiant ou votre adresse courriel.

en: Password not valid
fr-CA: Mot de passe invalide

en: Confirm new password:
fr-CA: Confirmer le nouveau mot de passe&nbsp;:

en: You will receive an email shortly.
fr-CA: Vous allez recevoir un courriel sous peu.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
fr-CA: Veuillez cliquer sur le lien dans ce courriel pour terminer le processus de récupération de votre mot de passe.

en: This link is valid for 2 days starting now.
fr-CA: Ce lien est valide pendant 2 jours à partir de maintenant.

en: Return to the main page
fr-CA: Retourner à la page d'accueil

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
fr-CA: Le mot de passe a été modifié pour l'usager "%s".

en: Log in to your account.
fr-CA: Se connecter.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos consentements &rsaquo; Catalogue en ligne%s%s%sKoha%s

en: Your consents
fr-CA: Vos consentements

en: Privacy policy consent
fr-CA: Consentement à la politique de confidentialité des données

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
fr-CA: Pour que vous puissiez rester connecté, nous avons besoin de votre consentement pour traiter des données à caractère personnel, tel que spécifié dans la politique de confidentialité ci-dessous.

en: If you choose to withdraw your consent we will
fr-CA: Si vous décidez de révoquer votre consentement, nous

en: remove your account
fr-CA: retirerons votre compte

en: within a reasonable time and you should log out now.
fr-CA: dans un délai raisonnable et vous devriez vous déconnecter maintenant.

en: I have read the
fr-CA: J'ai lu la

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
fr-CA: et je suis d'accord avec le traitement de mes données personnelles tel qu'indiqué dans la politique.

en: Do you agree?
fr-CA: Acceptez-vous?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
fr-CA: Consentement pour %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
fr-CA: Non %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
fr-CA: Non %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
fr-CA: Votre consentement a été enregistré le %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
fr-CA: Votre refus a été enregistré le %s.

en: Cookie consents
fr-CA: Témoins autorisés

en: View your cookie consents
fr-CA: Voir vos consentements aux témoins

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre gestion de la confidentialité &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your privacy management
fr-CA: Votre gestion de la confidentialité

en: Your checkout history has been deleted.
fr-CA: Votre historique de prêt a été supprimé.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
fr-CA: La suppression de votre historique de prêt a échoué car il y a un problème avec la configuration de cette fonctionnalité. Aidez-nous à réparer le système en informant votre bibliothèque de cette erreur

en: No checkout history to delete
fr-CA: Il n'y a pas d'historique de lecture à effacer

en: Your hold history has been deleted.
fr-CA: Votre historique de réservation a été supprimé.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
fr-CA: La suppression de votre historique de réservation a échoué. Aidez-nous à réparer le système en informant votre bibliothèque de cette erreur

en: No hold history to delete
fr-CA: Il n'y a pas d'historique de réservation à supprimer

en: Your privacy rules have been updated.
fr-CA: Vos règles de confidentialité ont été mises à jour.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
fr-CA: Nous prenons soin de protéger votre vie privée. Sur cet écran, vous pouvez définir combien de temps vous voulez que l'on conserve votre historique de prêt et de réservation.

en: Your options are:
fr-CA: Vos options sont :

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
fr-CA: Pour toujours : Gardez mon historique sans limite. Ceci est l'option pour les utilisateurs qui veulent faire le suivi de ce qu'ils lisent ou de ce qu'ils ont réservés.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
fr-CA: Par défaut : conserver mon historique conformément au règlement de la bibliothèque. C'est l'option par défaut : la bibliothèque conservera votre historique pendant la durée prévue par son règlement.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
fr-CA: Jamais : Supprimer immédiatement mon historique. Cela effacera de votre historique tous vos documents empruntés au moment où vous les rendez, et l'historique de réservations au moment d'accomplissement ou d'annulation.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
fr-CA: Notez que l'information relative à un prêt en cours doit être conservée par la bibliothèque quelle que soit l'option de confidentialité que vous choisissez.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
fr-CA: Veuillez également noter que le personnel de la bibliothèque ne peut pas mettre à jour ces valeurs : c'est votre vie privée !

en: Privacy rule
fr-CA: Règle de confidentialité

en: Please choose your privacy rule:
fr-CA: Veuillez choisir votre règle de confidentialité :

en: Forever
fr-CA: Pour toujours

en: Never
fr-CA: Jamais

en: Allow your guarantor to view your current charges?
fr-CA: Permettre à votre garant de voir vos frais impayés?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
fr-CA: Garant %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
fr-CA: Suppression immédiate

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
fr-CA: . Une fois la suppression confirmée, plus personne ne pourra retrouver cette liste !

en: BE CAREFUL
fr-CA: PRUDENCE

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
fr-CA: Vous pouvez supprimer immédiatement votre historique de prêt et de réservation en cliquant ici.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
fr-CA: Supprimer immédiatement mon historique de prêt. Cette action est irréversible.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
fr-CA: Supprimer l'historique de prêt

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
fr-CA: Supprimer immédiatement mon historique de réservation. Cette action est irréversible.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
fr-CA: Supprimer l'historique de réservation

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
fr-CA: Supprimer immédiatement mon historique de prêt et de réservation. Cette action est irréversible.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
fr-CA: Supprimer l'historique de prêt et de réservation

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
fr-CA: Veuillez noter, le dernier utilisateur qui retourne un exemplaire fait l'objet d'un suivi pour la gestion des exemplaires retournés avec des dommages.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre historique de prêt &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your checkout history
fr-CA: Votre historique de prêt

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
fr-CA: %s%s%s %s%s%s %s %s Vous n'avez jamais rien emprunté à cette bibliothèque. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
fr-CA: Félicitations, vous avez épargné un total de %s en visitant la bibliothèque.

en: Showing last 50 items.
fr-CA: Montrer les 50 derniers documents.

en: Show last 50 items
fr-CA: Montrer les 50 derniers documents

en: All
fr-CA: Toutes

en: Checkouts
fr-CA: Prêts

en: On-site checkouts
fr-CA: Prêts sur place

en: Links
fr-CA: Liens

en: Item type:
fr-CA: Type de document :

en: Call number:
fr-CA: Cote :

en: Check-in date:
fr-CA: Date de retour :

en: (Checked out)
fr-CA: (En prêt)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Rappel &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
fr-CA: Détails de : %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
fr-CA: Confirmer le rappel pour : %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
fr-CA: Les rappels n'ont pas été activés. Veuillez contacter votre bibliothèque.

en: There are no items available for recall.
fr-CA: Aucun exemplaire ne peut être rappelé.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
fr-CA: Retourner à %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
fr-CA: Vous avez atteint le nombre maximal de rappels pour cette notice.

en: You cannot place a recall on this item.
fr-CA: Vous ne pouvez pas rappeler cet exemplaire.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
fr-CA: Une erreur est survenue en essayant rappeler un exemplaire. Veuillez contacter votre bibliothèque.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
fr-CA: Votre rappel est enregistré. On a demandé à l'utilisateur à qui l'exemplaire est prêté de le retourner d'ici %s jours, avant le %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
fr-CA: Vous serez averti lorsque votre exemplaire sera prêt à être ramassé à la bibliothèque.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
fr-CA: Tout document empruntable est sujet être rappelé s'ils est prêté et requis par quelqu'un d'autre. Nous allons demander à la personne qui a emprunté ce document de le retourner pour que vous puissiez l'utiliser.

en: Place a recall on
fr-CA: Rappeler

en: Pick up location:
fr-CA: Lieu de retrait :

en: Recall not needed after:
fr-CA: Rappel non nécessaire après :

en: Recall next available item
fr-CA: Rappeler le prochain exemplaire disponible

en: Recall a specific item
fr-CA: Rappeler un exemplaire spécifique

en: Select a specific item:
fr-CA: Sélectionner un exemplaire spécifique :

en: Last location
fr-CA: Dernière localisation

note: IMG
en: Cannot be recalled
fr-CA: Ne peut pas être rappelé

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
fr-CA: Échéance le %s

en: Unavailable (lost or missing)
fr-CA: Indisponible (manquant ou perdu)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
fr-CA: Exclu du prêt (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
fr-CA: Attendant l'utilisateur à %s

en: since
fr-CA: depuis le

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
fr-CA: Rappelé par l'utilisateur, attendu à %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
fr-CA: En attente de retrait à %s depuis le %s.

en: You have already placed a
fr-CA: Vous avez déjà

en: on this item.
fr-CA: cet exemplaire.

en: reserve
fr-CA: réservé

note: INPUT type=submit
en: Confirm
fr-CA: Confirmer

en: You must be logged in to place a recall.
fr-CA: Vous devez être connecté pour rappeler un document.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre historique de rappels &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your recalls history
fr-CA: Votre historique de rappels

en: Recall date:
fr-CA: Date du rappel :

en: Expiration:
fr-CA: Expiration :

en: Never expires
fr-CA: N'expire jamais

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
fr-CA: En transit vers %s

en: Ready for pickup
fr-CA: Prêt à être récupéré

en: Overdue to be returned
fr-CA: En retard

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
fr-CA: Expiré le %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
fr-CA: Annulé le %s

en: Requested
fr-CA: Demandé

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
fr-CA: Doit être retourné avant le %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
fr-CA: Récupérer avant le %s

en: No recalls have been made.
fr-CA: Aucun document n'a été rappelé.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel?

en: Registration pending
fr-CA: Inscription en attente

en: Registration complete
fr-CA: Inscription terminée

en: Click the button below to confirm registration.
fr-CA: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour confirmer l'inscription.

en: Registration complete!
fr-CA: Inscription terminée!

en: You have successfully registered your new account.
fr-CA: Votre nouveau compte a été créé avec succès.

en: To log in, use the following credentials:
fr-CA: Pour vous connecter, utiliser les informations suivantes :

en: Card number:
fr-CA: Numéro de carte:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
fr-CA: Pour votre commodité, la boîte de connexion sur cette page a été pré-rempli avec ces données. S'il vous plait connectez-vous et changez votre mot de passe.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
fr-CA: Pour votre commodité, la boîte de connexion sur cette page a été pré-rempli avec ces données. Connectez-vous s'il vous plait .

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Veuillez confirmer votre inscription &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Confirm your registration
fr-CA: Confirmer votre inscription

en: Please confirm your registration
fr-CA: Veuillez confirmer votre inscription

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
fr-CA: Un courriel de confirmation sera envoyé prochainement à cette adresse

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
fr-CA: Votre compte ne sera pas activé jusqu'à ce que vous suivez le lien fourni dans l'email de confirmation.

en: Registration invalid
fr-CA: Inscription invalide

en: Registration invalid!
fr-CA: Inscription invalide!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Signaler un problème &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Report submitted
fr-CA: Rapport de problème envoyé

en: Error submitting report
fr-CA: Erreur lors de l'envoi du rapport de problème

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
fr-CA: Votre rapport de problème à été envoyé au gestionnaire de Koha.

en: Your problem report has been sent to the library.
fr-CA: Votre rapport de problème a été envoyé à la bibliothèque.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
fr-CA: Quelque chose s'est mal passé lors de l'envoi du rapport. Veuillez contacter votre bibliothèque.

en: Send problem report to:
fr-CA: Envoyer le rapport de problème à :

en: A librarian
fr-CA: Bibliothécaire

en: Koha administrator
fr-CA: Gestionnaire de Koha

en: Problem found on page:
fr-CA: Problème sur la page :

en: Username:
fr-CA: Identifiant :

en: Subject:
fr-CA: Matière :

en: Message:
fr-CA: Message :

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Demander un article &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: You reached your open article requests limit.
fr-CA: Vous avez atteint la limite de demandes d'articles ouvertes.

en: An error has occurred.
fr-CA: Une erreur est survenue.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
fr-CA: Faire une demande d'article pour %s

en: Accept
fr-CA: Accepter

en: You will be charged with
fr-CA: Vous serez facturé

en: for every request
fr-CA: pour chaque demande

en: Place article request
fr-CA: Soumettre une demande d'article

en: Title:
fr-CA: Titre :

en: Author:
fr-CA: Auteur :

en: Volume:
fr-CA: Volume :

en: Issue:
fr-CA: Numéro :

en: Date:
fr-CA: Date :

en: Table of contents:
fr-CA: Table des matières :

en: Pages:
fr-CA: Pages :

en: Chapters:
fr-CA: Chapitres :

en: Format:
fr-CA: Format :

en: Photocopy
fr-CA: Photocopie

en: Digital scan
fr-CA: Numérisation

en: Enumeration
fr-CA: Numéro / Volume

en: Any item
fr-CA: N'importe quel exemplaire

note: INPUT type=submit
en: Place request
fr-CA: Soumettre la demande

en: No article requests can be made for this record.
fr-CA: Aucune demande d'article ne peut être faite pour ce document.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
fr-CA: Veuillez remplir au moins un champ.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
fr-CA: Veuillez sélectionner un exemplaire précis pour cette demande d'article.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
fr-CA: Les champs suivants sont obligatoires et vides :

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Faire une réservation &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Placing a hold
fr-CA: Réservation

en: Sorry, you cannot place holds.
fr-CA: Désolé, vous ne pouvez pas effectuer des réservations.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
fr-CA: Selon nos données, vos informations personnelles ne sont pas à jour. Veuillez contacter le personnel de la bibliothèque.

en: Go to your contact information
fr-CA: Allez à vos coordonnées

en: Update your contact information
fr-CA: Mettre à jour vos coordonnées

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
fr-CA: (Veuillez noter qu'il peut y avoir un délai dans la mise à jour de vos données.)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
fr-CA: Votre carte de bibliothèque a été déclarée comme perdue ou volée.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
fr-CA: Si c'est une erreur, prière d'apporter votre carte au comptoir de prêt de votre bibliothèque et l'erreur sera corrigée.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
fr-CA: Votre compte a été suspendu. %s Commentaire:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
fr-CA: %s Restriction ajoutée par le mécanisme des retards %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
fr-CA: %s %s Date de fin :

en: Go to your account page
fr-CA: Se rendre à votre compte

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
fr-CA: Normalement, la raison pour laquelle un compte est suspendu relève du fait que vous avez soit des documents en retard, soit des amendes impayées.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
fr-CA: Vous avez des amendes impayées. Montant : %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
fr-CA: Désolé, vous ne pouvez faire plus de %s réservations.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
fr-CA: ERREUR : Il n'y a pas de notice ayant le numéro %s.

en: You must select at least one item.
fr-CA: Vous devez sélectionner au moins un document.

en: You must select a library for pickup.
fr-CA: Vous devez sélectionner une bibliothèque pour le ramassage.

en: ERROR: No record ID specified.
fr-CA: ERREUR : Aucune notice n'a été sélectionnée.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
fr-CA: ERREUR: demande de réservation incomplète.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
fr-CA: Votre carte de bibliothèque est expirée. Veuillez contacter la bibliothèque si vous souhaitez renouveler votre carte.

en: None of the libraries are available for pickup location.
fr-CA: Aucune bibliothèque n'est disponible pour ramassage.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
fr-CA: Désolé, aucun de ces documents ne peut être réservé.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
fr-CA: Confirmer les réservations pour : %s (%s)

en: Sorry,
fr-CA: Désolé,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
fr-CA: vous pouvez seulement faire %s autres réservations. Veuillez désélectionner les exemplaires que vous ne voulez pas réserver.

en: Hold requests
fr-CA: Réservations

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
fr-CA: Vous avez déjà au moins une réservation au niveau de l'exemplaire de ce titre. Toutes les réservations subséquentes devront être au niveau d'exemplaire.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
fr-CA: Vous avez déjà au moins une réservation sur ce titre. Toutes les réservations subséquentes devront être au niveau de la notice.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
fr-CA: Vous allez recevoir des frais de réservation de %s lorsque vous récupérez cet exemplaire

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
fr-CA: Vous allez recevoir des frais de réservation de %s pour passer cette réservation

en: Place a hold on
fr-CA: Réserver

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
fr-CA: %s %s %s, par %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
fr-CA: Désolé, vous êtes trop jeune pour réserver cet exemplaire.

en: You have already requested this title.
fr-CA: Vous avez déjà ce titre en réservation.

en: You have already placed a recall on this title.
fr-CA: Vous avez déjà passé un rappel pour ce titre.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
fr-CA: Ce titre ne peut pas être demandé parce qu'il est déjà en votre possession.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
fr-CA: Ce titre ne peut pas être demandé parce que vous avez atteint le nombre maximal de réservations.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
fr-CA: Ce titre ne peut pas être demandé parce que vous avez dépassé le nombre total de réservation par notice.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
fr-CA: Ce titre ne peut pas être demandé parce que vous avez atteint la limite quotidienne de réservation.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
fr-CA: Ce titre ne peut pas être demandé parce que vous l'avez déjà en réservation.

en: There are no items that can be placed on hold.
fr-CA: Aucun exemplaire ne peut être réservé.

en: This title cannot be requested.
fr-CA: Ce titre ne peut pas être réservé.

en: Your priority:
fr-CA: Votre priorité :

en: Number of holds:
fr-CA: Nombre de réservations:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
fr-CA: Au moins un exemplaire est disponible dans cette bibliothèque

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
fr-CA: Remarque : La politique de la bibliothèque ne permet pas de réserver ou récupérer un exemplaire disponible localement. Venez à la bibliothèque pour récupérer ces exemplaires

en: Show more options
fr-CA: Plus d'options

en: Hold starts on date:
fr-CA: Début de réservation&nbsp;:

en: Hold not needed after:
fr-CA: Réservation non nécessaire après :

en: Request specific item type:
fr-CA: Réserver un exemplaire précis&nbsp;:

en: Request specific item group:
fr-CA: Réserver un groupe d'exemplaires précis :

en: Any item group
fr-CA: N'importe quel groupe d'exemplaires

en: Hold notes:
fr-CA: Notes de la réservation:

en: Next available item
fr-CA: Prochain exemplaire disponible

en: A specific item
fr-CA: Un exemplaire spécifique

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
fr-CA: Impossible de réserver

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
fr-CA: En attente de retrait à %s depuis le %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
fr-CA: Réservation en attente pour un utilisateur à %s depuis le %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
fr-CA: Réservation en attente pour un utilisateur à %s

en: Not on hold
fr-CA: Pas réservé

en: Show unholdable items
fr-CA: Afficher les exemplaires non réservables

en: Hide unholdable items
fr-CA: Cacher les exemplaires non réservable

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
fr-CA: Confirmer la réservation

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
fr-CA: La sélection d'un exemplaire spécifique est attendue.

note: SCRIPT
en: Hide options
fr-CA: Masquer les options

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
fr-CA: La date d'expiration de réservation doit être remplie.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
fr-CA: La date de début de réservation doit être remplie.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
fr-CA: Réserver

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
fr-CA: Réserver :

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Réinitialiser votre mot de passe &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: New password must not be the same as old password.
fr-CA: Le nouveau mot de passe ne devrait pas être le même que l'ancien mot de passe.

en: Please log-in to account to update your password.
fr-CA: Veuillez vous connecter à votre compte pour mettre à jour votre mot de passe.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
fr-CA: .%s Ce compte a été bloqué! %s

en: You must reset your password via e-mail
fr-CA: Vous devez réinitialiser votre mot de passe par courriel

en: You must contact the library for assistance.
fr-CA: Vous devez contacter la bibliothèque pour de l'assistance.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
fr-CA: Une erreur inconnue est survenue. Veuillez réessayer ou contacter votre bibliothèque pour de l'assistance.

en: Your password has successfully been updated
fr-CA: Votre mot de passe a été mis à jour avec succès

en: Go to OPAC
fr-CA: Aller à l'OPAC

en: Go to staff interface
fr-CA: Aller à l'interface professionnelle

note: INPUT type=submit
en: Update password
fr-CA: Mettre à jour votre mot de passe

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
fr-CA: La réinitialisation de votre mot de passe n'a pas été activée par la bibliothèque.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
fr-CA: %s %s &rsaquo; %s Catalogue en ligne %s %s %s Koha %s

en: Restricted page
fr-CA: Page restreinte

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %s %s Résultats de la recherche pour '%s' %s Résultats de recherche %s %s Vous n'avez spécifié aucun critère de recherche. %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: LINK
en: %s Search RSS feed
fr-CA: %s Rechercher dans les flux RSS

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
fr-CA: Résultats de recherche pour '%s'%s, page %s de %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
fr-CA: Vous avez recherché %spour '%s'%s%s avec les limites : '%s'%s

en: Search results
fr-CA: Résultats de recherche

en: You did not specify any search criteria
fr-CA: Vous n'avez indiqué aucun critère de recherche

en: No results found!
fr-CA: Aucun résultat!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
fr-CA: %s Aucun résultat dans le catalogue %s.

note: A
en: Subscribe to this search
fr-CA: S'abonner à cette recherche

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
fr-CA: %s Vous n'avez précisé aucun critère de recherche. %s

en: Return to the last advanced search
fr-CA: Retourner à la dernière recherche avancée

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
fr-CA: Votre recherche a retourné %s résultats.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
fr-CA: (recherches apparentées :%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
fr-CA: Ce n'est pas ce que vous attendiez? Vérifier

en: Sort
fr-CA: Tri

en: Results per page:
fr-CA: Résultats par page :

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
fr-CA: %s (par défaut)

en: Select titles to:
fr-CA: Sélectionner des documents pour :

en: Add to...
fr-CA: Ajouter à...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
fr-CA: Vos listes :

note: OPTGROUP
en: Public lists:
fr-CA: Listes publiques :

en: [ More lists ]
fr-CA: [ Plus de listes ]

en: [ New list ]
fr-CA: [ Nouvelle liste ]

en: Place hold
fr-CA: Réserver

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
fr-CA: Sélectionner le résultat : %s

note: IMG
en: bonus
fr-CA: prime

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
fr-CA: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (sur %s votes)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
fr-CA: %s Commentaires des internautes

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
fr-CA: %s Commentaires de professionnels

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
fr-CA: %s Extraits vidéo

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
fr-CA: %s Citations

en: Tags:
fr-CA: Mots-clés :

en: Lists:
fr-CA: Listes :

en: Match:
fr-CA: Correspondance :

en: Not finding what you're looking for?
fr-CA: Vous n'avez pas trouvé ce que vous cherchiez?

en: Make a
fr-CA: Faire une

en: purchase suggestion
fr-CA: suggestion d'achat

en: Interlibrary loan request
fr-CA: demande de prêt entre bibliothèques

en: Make an
fr-CA: Faire une

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
fr-CA: Erreur de recherche dans la collection %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
fr-CA: %s résultats trouvés dans la collection de la bibliothèque %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
fr-CA: Recherche %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
fr-CA: Identifiez-vous pour créer vos listes personnelles

en: Search unsuccessful
fr-CA: Recherche infructueuse

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
fr-CA: Votre recherche %spour %s%s ne donne aucun résultat.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Ajouter un commentaire pour %s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
fr-CA: Erreur : Nous ne pouvons pas trouver cette notice bibliographique.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
fr-CA: Désolés, seul le créateur de ce commentaire peut le changer.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
fr-CA: Note : Votre commentaire contenait du texte interdit. Il a été enregistré, avec les mots en question effacés, comme montré ci-dessous. Vous pouvez modifier votre commentaire, ou annuler pour conserver le commentaire tel qu'il est.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
fr-CA: Erreur! Votre commentaire ne contenait que du texte interdit. Il n'a PAS été ajouté.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
fr-CA: %s %s %s Note : cette fenêtre se fermera automatiquement dans 5 secondes. %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
fr-CA: Erreur! Vous ne pouvez pas ajouter un commentaire vide. S'il vous plaît ajouter du contenu ou annuler.

en: Comments on
fr-CA: Commentaires

en: Comments
fr-CA: Commentaires

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
fr-CA: Remarque: Votre commentaire pourrait être modéré par un(e) bibliothécaire.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
fr-CA: Envoyer et fermer cette fenêtre

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Vos listes de circulation &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your routing lists
fr-CA: Vos listes de circulation

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
fr-CA: Vous êtes abonné aux listes de circulation pour les titres de périodiques suivants. Si vous souhaitez apporter des modifications, veuillez contacter la bibliothèque.

en: Subscription title
fr-CA: Détails de l'abonnement

en: You are currently not listed on any routing lists.
fr-CA: Vous n'êtes actuellement pas répertorié dans les listes de circulation.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre historique de recherche &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your search history
fr-CA: Votre historique de recherche

en: Catalog
fr-CA: Catalogue

en: Authority
fr-CA: Autorité

en: Current session
fr-CA: Session en cours

en: Toolbar control
fr-CA: Contrôle de la barre d'outils

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
fr-CA: Enlever les élements sélectionnés

en: Previous sessions
fr-CA: Sessions précédentes

en: Your catalog search history is empty.
fr-CA: Votre historique de recherche est vide.

en: Your authority search history is empty.
fr-CA: Votre historique de recherche d'autorités est vide.

en: Select searches to:
fr-CA: Sélectionner les recherches pour :

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
fr-CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les entrées sélectionnées dans votre historique de recherche?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
fr-CA: Avec les recherches sélectionnées :

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Envoyer votre panier &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Message sent
fr-CA: Message envoyé

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
fr-CA: Le panier a été envoyé à&nbsp;: %s

en: Close window
fr-CA: Fermer la fenêtre

en: There was an error sending the cart: No valid records were found.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de l'envoi du panier : aucune notice valide n'a été trouvée.

en: There was an error sending the cart: We cannot send an email as there is no email address recorded for your account (your email address is used for the reply to address).
fr-CA: Une erreur est survenue lors de l'envoi du panier : nous ne pouvons envoyer de courriel car il n'y a aucune adresse courriel dans votre compte (votre adresse courriel est utilisée comme adresse Répondre à).

en: There was an error sending the cart.
fr-CA: Problème lors de l'envoi de votre panier.

en: Sending your cart
fr-CA: Envoi de votre panier

en: Email address:
fr-CA: Courriel :

en: Comment:
fr-CA: Commentaire :

en: Please do not use this mail to request or renew books.
fr-CA: Ne pas utiliser ce courriel pour vos demandes de réservation ou pour renouveler vos prêts.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Envoi de votre liste &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
fr-CA: La liste a été envoyée à : %s

en: Back to lists
fr-CA: Retour aux listes

en: There was an error sending the list.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de l'envoi de la liste.

en: You do not have permission to send this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit d'envoyer cette liste.

en: Sending your list
fr-CA: Envoi de votre liste

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Numéros d'un abonnement &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Issues for a subscription
fr-CA: Numéros d'un abonnement

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
fr-CA: Détails de l'abonnement pour %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
fr-CA: L'abonnement actuel a démarré le %s et il est remis

en: twice per day
fr-CA: deux fois par jour

en: every day
fr-CA: chaque jour

en: three times per week
fr-CA: trois fois par semaine

en: every week
fr-CA: chaque semaine

en: every 2 weeks
fr-CA: toutes les deux semaines

en: every 3 weeks
fr-CA: toutes les trois semaines

en: every month
fr-CA: chaque mois

en: every 2 months
fr-CA: tous les deux mois

en: every quarter
fr-CA: tous les trimestres

en: twice per year
fr-CA: deux fois par année

en: every year
fr-CA: chaque année

en: every 2 years
fr-CA: tous les deux ans

en: irregularly
fr-CA: irrégulièrement

en: on Monday
fr-CA: le lundi

en: on Tuesday
fr-CA: le mardi

en: on Wednesday
fr-CA: le mercredi

en: on Thursday
fr-CA: le jeudi

en: on Friday
fr-CA: le vendredi

en: on Saturday
fr-CA: le samedi

en: on Sunday
fr-CA: le dimanche

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
fr-CA: pour %s numéros

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
fr-CA: pour %s semaines

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
fr-CA: pour %s mois

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
fr-CA: Le premier abonnement a démarré le %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
fr-CA: L'abonnement a expiré le %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
fr-CA: Localisation: %s

en: Available issues
fr-CA: Numéros disponibles

en: Unavailable issues
fr-CA: Numéros non disponibles

en: Issues summary
fr-CA: Abrégé des n° parus

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
fr-CA: %s %s %s %s Vous vous êtes abonné à la notification par courriel des nouveaux numéros

en: Cancel email notification
fr-CA: Annuler la notification par courriel

en: Subscribe to email notification on new issues
fr-CA: S'abonner à la notification par courriel pour les nouveaux numéros

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
fr-CA: %s %s Vous devez vous connecter pour vous abonner à la notification par courriel pour chaque nouveau numéro %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Partager une liste &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Share a list
fr-CA: Partager une liste

en: Share a list with another patron
fr-CA: Partager une liste avec un autre utilisateur

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
fr-CA: Le protocole %s n'est pas pris en charge.

en: No operation parameter has been passed.
fr-CA: Aucun paramètre n'a été indiqué.

en: Invalid shelf number.
fr-CA: Numéro de liste invalide.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
fr-CA: Le partage de listes n'est pas activé sur ce catalogue en ligne.

en: You can only share a list if you are the owner.
fr-CA: Vous pouvez seulement partager une liste dont vous êtes le propriétaire.

en: You cannot share a public list.
fr-CA: Vous ne pouvez pas partager une liste publique.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
fr-CA: Désolé, mais vous n'avez pas inscrit une adresse courriel valide.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
fr-CA: Désolé, mais nous ne pouvons pas accepter cette clé d'activation. L'invitation est expirée. Contactez l'utilisateur qui vous a envoyé l'invitation.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
fr-CA: En tant que propriétaire d'une liste, vous ne pouvez pas accepter une invitation pour la partager.

en: Return to your lists
fr-CA: Retourner à vos listes

en: Share list
fr-CA: Partager la liste

en: An invitation to share list
fr-CA: Une invitation à partager la liste

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
fr-CA: sera envoyé à %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
fr-CA: Une erreur est survenue lors du traitement des adresses suivantes. Veuillez les vérifier. Ce sont : %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
fr-CA: Vous recevrez un courriel si l'utilisateur accepte le partage de la liste avant son échéance.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
fr-CA: Fil RSS pour la liste publique %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
fr-CA: %s %s par %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
fr-CA: %s Supprimer %s Supprimer la liste %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %sContenu de %s%sVos listes%s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Allow changes to contents from:
fr-CA: Autoriser les changements de contenu de :

en: Nobody
fr-CA: Personne

en: Owner only
fr-CA: Propriétaire seulement

en: Permitted staff only
fr-CA: Personnel autorisé seulement

en: Staff only
fr-CA: Personnel seulement

en: Anyone seeing this list
fr-CA: Toutes les personnes qui voient cette liste

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr-CA: La permission "Personnel autorisé seulement" n'a pas d'effet tant que cette liste est privée.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr-CA: La permission "Personnel seulement" n'a pas d'effet tant que cette liste est privée.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr-CA: La permission "N'importe qui" n'a pas d'effet tant que cette liste est privée.

en: Contents of
fr-CA: Contenu de

en: Create new list
fr-CA: Créer une nouvelle liste

en: Edit list
fr-CA: Modifier la liste

en: An error occurred when updating this list.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de cette liste.

en: An error occurred when creating this list.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de la création de cette liste.

en: An error occurred when deleting this list.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de cette liste.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
fr-CA: L'exemplaire n'a pas été ajouté à la liste. Veuillez vérifier s'il n'est pas déjà dans la liste.

en: The share has not been removed.
fr-CA: Le partage n'a pas été supprimé.

en: No email found for the patrons that accepted the share
fr-CA: Aucun courriel trouvé pour les utilisateurs qui ont accepté le partage

en: List updated.
fr-CA: Liste mise à jour.

en: List created.
fr-CA: Liste créée.

en: List deleted.
fr-CA: Liste supprimée.

en: The item has been added to the list.
fr-CA: L'exemplaire a été ajouté à la liste.

en: The item has been removed from the list.
fr-CA: L'exemplaire a été retiré de la liste.

en: The share has been removed.
fr-CA: Le partage a été supprimé.

en: This list does not exist.
fr-CA: Cette liste n'existe pas.

en: This item does not exist.
fr-CA: Cet exemplaire n'existe pas.

en: You do not have permission to view this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit de voir cette liste.

en: You do not have permission to create a new list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit de créer une nouvelle liste.

en: You do not have permission to update this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit de mettre à jour cette liste.

en: You do not have permission to delete this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit de supprimer cette liste.

en: You do not have permission to add a record to this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit d'ajouter une notice à cette liste.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
fr-CA: Vous n'avez pas le droit de transférer la prorpiété de cette liste.

en: No record was removed.
fr-CA: Aucune notice n'a été enlevée.

en: The new owner could not be found anymore.
fr-CA: Le nouveau propriétaire est introuvable.

en: The new owner has no share for this list.
fr-CA: Le nouveau propriétaire n'a pas de partage pour cette liste.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de la création de la liste. Le nom %s existe déjà.

note: A
en: Subscribe to this list
fr-CA: S'inscrire à cette liste

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
fr-CA: Cette liste contient %s titres

note: A
en: Select format and download list
fr-CA: Choix du format pour le téléchargement de la liste

en: Send list
fr-CA: Envoyer la liste

en: Print list
fr-CA: Imprimer la liste

en: Edit list
fr-CA: Modifier la liste

en: Remove share
fr-CA: Supprimer le partage

en: Sort by:
fr-CA: Tri par :

en: Default sorting
fr-CA: Tri par défaut

en: Call number (A-Z)
fr-CA: Cote (A-Z)

en: Call number (Z-A)
fr-CA: Cote (Z-A)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
fr-CA: Date du droit d'auteur

en: Copyright date (newest to oldest)
fr-CA: Date de publication/droit d'auteur (du plus récent au plus ancien)

en: Copyright date (oldest to newest)
fr-CA: Date de publication/droit d'auteur (du plus ancien au plus récent)

note: OPTGROUP
en: Date added
fr-CA: Date d'ajout

en: Date added (newest to oldest)
fr-CA: Date d'ajout (du plus récent au plus ancien)

en: Date added (oldest to newest)
fr-CA: Date d'ajout (du plus ancien au plus récent)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
fr-CA: Retrier la liste

en: Add to list
fr-CA: Ajouter à la liste

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
fr-CA: Retirer les exemplaires sélectionnés

en: This list is empty.
fr-CA: Cette liste est vide.

en: You can add to your lists from the results of any
fr-CA: Vous pouvez ajouter des éléments à votre liste à partir des résultats de n'importe quelle

en: search
fr-CA: recherche

en: Create a new list
fr-CA: Ajouter une liste

en: Editing
fr-CA: Édition

en: List name:
fr-CA: Nom de la liste :

en: Sort this list by:
fr-CA: Trier cette liste par :

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
fr-CA: La bibliothèque ne permet pas aux utilisateurs de créer des listes publiques. Si vous créez votre liste privée, vous ne pourrez pas la rendre publique par la suite.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
fr-CA: Transférer la propriété de la liste partagée '%s'

en: New owner:
fr-CA: Nouveau propriétaire :

note: INPUT type=submit
en: Transfer
fr-CA: Transfert

en: Log in to create a new list
fr-CA: Identifiez-vous pour créer une nouvelle liste

en: List name
fr-CA: Nom de la liste

en: Contents
fr-CA: Contenu

en: Modification date
fr-CA: Date de modification

en: Empty
fr-CA: Vide

en: items
fr-CA: exemplaires

en: Shared
fr-CA: Partagée

en: Remove share
fr-CA: Supprimer le partage

en: No public lists.
fr-CA: Aucune liste publique.

en: No private lists.
fr-CA: Aucune liste privée.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
fr-CA: Voulez-vous vraiment ne plus partager cette liste? Vous n'y aurez plus accès.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
fr-CA: Voulez-vous vraiment retirer ces exemplaires de la liste?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
fr-CA: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaire de la liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer le partage?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
fr-CA: Exemplaire dans cette liste :

note: SCRIPT
en: No, do not delete
fr-CA: Non, ne pas supprimer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
fr-CA: Non, ne pas retirer de la liste

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
fr-CA: Non, ne pas désactiver le partage

note: SCRIPT
en: Remove from list
fr-CA: Retirer de la liste

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
fr-CA: Cette liste est partagée. Les autres utilisateurs n'y auront plus accès.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
fr-CA: Oui, supprimer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
fr-CA: Oui, retirer de la liste

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
fr-CA: Oui, supprimer le partage

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
fr-CA: Nouveau commentaire sur %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Commentaires récents &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
fr-CA: Commentaires récents dans le catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Recent comments
fr-CA: Commentaires récents

note: A
en: Subscribe to recent comments
fr-CA: S'abonner aux récents commentaires

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
fr-CA: %s %s par

note: A
en: Search for works by this author
fr-CA: Chercher les œuvres de cet auteur

en: Publication:
fr-CA: Publication :

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
fr-CA: Ajouté le %s par vous

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
fr-CA: Ajouté le %s par

note: A
en: View details for this title
fr-CA: Voir ce titre en détail

en: &lt;&lt; Previous
fr-CA: &lt;&lt; Précédent

en: Next &gt;&gt;
fr-CA: Suivant >>

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: %sAjouter une nouvelle suggestion d'achat%s %sSuggestions d'achat%s &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: New purchase suggestion
fr-CA: Nouvelle suggestion d'achat

en: Your purchase suggestions
fr-CA: Vos suggestions d'achat

en: You cannot place any more suggestions
fr-CA: Vous ne pouvez plus faire de suggestions

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
fr-CA: Vous pouvez faire jusqu'à %s suggestions en %s jours.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
fr-CA: Vous avez atteint la limite des suggestions que vous pouvez faire pour le moment (%s). Lorsque la bibliothèque aura traité ces suggestions, vous pourrez en faire d'autres.

en: Enter a new purchase suggestion
fr-CA: Saisissez une nouvelle suggestion d'achat

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
fr-CA: Remplissez ce formulaire pour suggérer une nouvelle acquisition. Vous serez prévenu par messagerie électronique lorsque la bibliothèque traitera votre suggestion.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
fr-CA: Seulement certains champs sont obligatoires (indiqués en rouge), mais plus les informations fournies seront complètes, plus il sera facile pour les bibliothécaires de trouver le document en question. Vous pouvez utiliser le champ "Notes" pour fournir plus d'informations.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
fr-CA: . Cliquer sur "Confirmer votre suggestion" pour ignorer ce message.

en: A similar document already exists:
fr-CA: Un document similaire existe déjà :

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
fr-CA: Numéro standard (ISBN, ISSN ou autre) :

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
fr-CA: L'année du droit d'auteur ou de publication, par exemple : 2022

en: Publication year:
fr-CA: Année de publication:

en: Publisher:
fr-CA: Éditeur&nbsp;:

en: Collection title:
fr-CA: Titre de série&nbsp;:

en: Publication place:
fr-CA: Lieu de publication&nbsp;:

en: Quantity:
fr-CA: Quantité :

en: Library:
fr-CA: Bibliothèque :

en: Reason for suggestion:
fr-CA: Raisons pour la suggestion&nbsp;:

en: -- Choose --
fr-CA: -- Choisir --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
fr-CA: Confirmer votre suggestion

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
fr-CA: Envoyer votre suggestion

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
fr-CA: La suggestion n'a pas été ajoutée. Vous avez atteint la limite de suggestions que vous pouvez passer en ce moment (%s dans %s jours).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
fr-CA: La suggestion n'a pas été ajoutée. Vous avez atteint votre limite des suggestions que vous pouvez passer en ce moment (%s). Lorsque la bibliothèque aura traité ces suggestions, vous pourrez en passer d'autres.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
fr-CA: La suggestion n'a pas été ajoutée. Une suggestion avec ce titre existe déjà.

en: Your suggestion has been submitted.
fr-CA: Votre suggestion a été envoyée.

en: The selected suggestions have been deleted.
fr-CA: Les suggestions sélectionnées ont été supprimées.

en: Suggested by:
fr-CA: Suggérée par&nbsp;:

en: Suggested by me
fr-CA: Suggérée par moi

en: Suggested by anyone
fr-CA: Suggérée par tous

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
fr-CA: Lorsque la bibliothèque aura traité ces suggestions, vous pourrez en faire d'autres.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
fr-CA: Vous avez atteint la limite de suggestions que vous pouvez faire en ce moment (%s).

en: Select suggestions to:
fr-CA: Sélectionner les suggestions pour :

en: Suggested on
fr-CA: Suggérée le

en: Suggested for
fr-CA: Suggérée pour

en: Managed by
fr-CA: Gérée par

en: Note:
fr-CA: Note&nbsp;:

en: Suggested for:
fr-CA: Suggérée pour :

en: Managed by:
fr-CA: Gérée par&nbsp;:

en: Checked by the library
fr-CA: Vérifiée par la bibliothèque

en: Accepted by the library
fr-CA: Acceptée par la bibliothèque

en: Ordered by the library
fr-CA: Commandée par la bibliothèque

en: Suggestion declined
fr-CA: Suggestion refusée

en: Available in the library
fr-CA: Disponible à la bibliothèque

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
fr-CA: Supprimer la sélection

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
fr-CA: Il n'y a aucune suggestion d'achat en attente correspondant à votre recherche.

en: View all suggestions
fr-CA: Voir toutes les suggestions

en: You have no pending purchase suggestions.
fr-CA: Vous n'avez pas de suggestion d'achat en attente.

en: There are no pending purchase suggestions.
fr-CA: Il n'y a pas de suggestion d'achat en attente.

en: You have no pending purchase suggestions.
fr-CA: Vous n'avez pas de suggestion d'achat en attente.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
fr-CA: Vous n'êtes pas autorisés à voir les suggestions d'achat en attente.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
fr-CA: Vous avez atteint la limite des suggestions que vous pouvez faire pour le moment.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer ces suggestions?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette suggestion?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
fr-CA: Aucune suggestion n'a été sélectionnée

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
fr-CA: Non, ne pas supprimer cette suggestion

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
fr-CA: Non, ne pas supprimer ces suggestions

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
fr-CA: Avec les suggestions sélectionnées :

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
fr-CA: Oui, supprimer la suggestion

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
fr-CA: Oui, supprimer les suggestions

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Mots-clés &rsaquo; Catalogue en ligne%s%s%sKoha%s

en: All tags
fr-CA: Tous les mots-clés

en: There was a problem with this operation:
fr-CA: Il y a eu un problème avec cette opération :

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
fr-CA: ERREUR : paramètre illégal %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
fr-CA: ERREUR : Vous devez vous connecter pour effectuer cette action.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
fr-CA: ERREUR : Vous ne pouvez pas supprimer le mot-clé %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
fr-CA: Note : vous ne pouvez supprimer que vos propres mots-clés.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
fr-CA: Notez: votre mot-clé contenait du code qui a été supprimé.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
fr-CA: Le mot-clé a été ajouté comme &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
fr-CA: Notez : votre mot-clé contenait uniquement du code. Il n'a PAS été ajouté.

en: Please try again with plain text.
fr-CA: Veuillez réessayer avec du texte brut.

en: Unrecognized error.
fr-CA: Erreur inconnue.

en: Tags to show from other users:
fr-CA: Mots-clés d'autres utilisateurs à afficher :

en: Tags to show:
fr-CA: Mots-clés à afficher :

en: Log in to see your own saved tags.
fr-CA: Connectez-vous pour voir vos mots-clés enregistrés.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
fr-CA: %s %smot-clé ajouté%smots-clés ajoutés%s avec succès.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
fr-CA: %s %smot-clé supprimé%smots-clés supprimés%s avec succès.

en: Your tags
fr-CA: Vos mots-clés

en: Tag:
fr-CA: Mot-clé :

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
fr-CA: %s %s (non approuvé) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
fr-CA: %s %s par %s %s %s %s

en: Date added:
fr-CA: Date d'ajout :

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
fr-CA: Supprimer les mots-clés sélectionnés

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce(s) mot(s)-clé(s)?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
fr-CA: Sélectionner un mot-clé à supprimer.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Nuage de sujets &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
fr-CA: Cet &quot;nuage&quot; montre les sujets les plus utilisés dans notre catalogue. Cliquez sur l'un d'entre eux pour voir les documents qui y sont attachés.

en: Show
fr-CA: Voir

en: subjects
fr-CA: sujets

en: up to
fr-CA: jusqu'à

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
fr-CA: Note : cette fonction n'est disponible que pour certaines bibliothèques françaises, lorsque leurs notices ont été indexées selon la Classification Décimale Dewey, et qu'un index a a été créé au moyen d'un script séparé.

en: The ISBD cloud is not enabled.
fr-CA: Le nuage n'est pas activé.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Titres les plus populaires &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Most popular titles
fr-CA: Titres les plus populaires

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
fr-CA: Les %s plus empruntés %s %s %s %s à %s %s %s dans les %s derniers mois %s depuis toujours %s

en: Checkouts:
fr-CA: Prêts

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
fr-CA: %s Aucun résultat, essayez de changer vos filtres. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr-CA: Votre bibliothèque &rsaquo; Catalogue en ligne %s%s%sKoha%s

en: Your summary
fr-CA: Votre compte

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
fr-CA: Bonjour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
fr-CA: Cliquez ici si vous n'êtes pas %s

en: Thank you!
fr-CA: Merci!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
fr-CA: Vos corrections ont été soumises à la bibliothèque et un membre du personnel mettra votre compte à jour dès que possible.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
fr-CA: Une ou plusieurs réservations n'ont pu être faites à cause des erreurs suivantes :

en: Item is damaged
fr-CA: L'exemplaire est endommagé

en: The record and its items are age restricted
fr-CA: La notice et ses exemplaires ont une restriction liée à l'âge

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
fr-CA: Vous avez atteint la limite maximale de réservations pour cette notice

en: You've reached your daily holds limit
fr-CA: Vous avez atteint la limite maximale de réservations pour une journée

en: You have too many holds already
fr-CA: Vous avez atteint la limite maximale de réservations permises

en: Not holdable
fr-CA: Réservation impossible

en: You are from a different library
fr-CA: Vous êtes d'une bibliothèque différente

en: Holds are not allowed from your library
fr-CA: Les réservations ne sont pas permises pour votre bibliothèque

en: You already have a hold for this item
fr-CA: Vous avez déjà une réservation sur cet exemplaire

en: Cannot be transferred to pickup library
fr-CA: Transfert vers la bibliothèque de retrait impossible

en: The chosen pickup location is not allowed
fr-CA: La bibliothèque de retrait choisie n'est pas permise

en: No holds are allowed on this item
fr-CA: Aucune réservation n'est autorisée sur cet exemplaire

en: Library is not a valid pickup location
fr-CA: La bibliothèque n'est pas un lieu de ramassage valide

en: No valid pickup location
fr-CA: Aucun lieu de ramassage valide

en: Not for loan
fr-CA: Exclu du prêt

en: There are items available in the library, please visit to check them out
fr-CA: Il y a des exemplaires disponibles, veuillez vous rendre à la bibliothèque pour les emprunter

en: Error when placing hold, please report this to the library
fr-CA: Une erreur est survenue lors de la réservation, veuillez communiquer avec la bibliothèque

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
fr-CA: Erreur : %s

en: Please note:
fr-CA: Merci de noter:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
fr-CA: Votre dossier a des montants en souffrance de %s. Les réservations sont bloquées parce que votre balance est au-dessus de la limite permise.

en: . Please contact the library for more information.
fr-CA: . Veuillez contacter votre bibliothèque pour plus d'information.

en: Your library card will expire on
fr-CA: Votre carte de bibliothèque va expirer le

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
fr-CA: Veuillez noter que vous devez retourner les documents en votre possession avant l'expiration de votre abonnement.

en: Please note:
fr-CA: Merci de noter:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
fr-CA: Votre compte est expiré depuis le %s. Veuillez contacter votre bibliothèque pour plus d'information.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
fr-CA: Vos prêts n'ont pas été renouvelés pour la raison suivante :

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
fr-CA: Votre abonnement a expiré. Veuillez contacter votre bibliothèque pour plus d'information.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
fr-CA: Vous avez renouvelé cet exemplaire le nombre maximal de fois autorisé.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
fr-CA: Vous avez renouvelé ce prêt le nombre maximal de fois consécutives sans que le document n'ait été vu par la bibliothèque.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
fr-CA: Il est trop tôt après la date du prêt pour que cet exemplaire soit renouvelé.

en: This item is on hold for another patron.
fr-CA: Cet exemplaire est réservé par un autre usager.

en: Item renewal is not allowed.
fr-CA: Le renouvellement de l'exemplaire n'est pas autorisé.

en: This item is already checked out to another patron.
fr-CA: Cet exemplaire est déjà prêté à un autre utilisateur.

en: This item is scheduled for auto renewal.
fr-CA: Cet exemplaire est programmé pour être renouvelé automatiquement.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
fr-CA: Votre compte est bloqué parce qu'il a été fermé.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
fr-CA: Normalement, la raison pour laquelle un compte est suspendu est soit parce que des documents sont en retard, soit des amendes sont impayées. Si votre compte doit être réactivé, merci de contacter la bibliothèque.

en: If this is an error, please contact the library.
fr-CA: Si ceci est une erreur, veuillez contacter la bibliothèque.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
fr-CA: Votre carte de bibliothèque a été déclarée comme perdue ou volée.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
fr-CA: .%sVous avez des amendes.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
fr-CA: Vous ne pouvez pas renouveler vos documents en ligne. Raison : %s Vos amendes dépassent

en: Auto-renewal
fr-CA: Renouvellement automatique

en: Allow auto-renewal:
fr-CA: Permettre le renouvellement automatique :

en: Yes
fr-CA: Oui

en: No
fr-CA: Non

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
fr-CA: Mettre à jour la préférence de renouvellement automatique

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
fr-CA: En prêt (%s)

en: Relatives' checkouts
fr-CA: Prêts de la famille

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
fr-CA: Retards (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
fr-CA: Frais (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
fr-CA: Crédits (%s)

en: Relatives' charges
fr-CA: Frais de la famille

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
fr-CA: Réservations (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
fr-CA: Rappels (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
fr-CA: Demandes d'article (%s)

en: OverDrive account
fr-CA: Compte OverDrive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
fr-CA: Renouveler la sélection

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
fr-CA: %s Document(s) en prêt

en: Due
fr-CA: Échéance

en: Renew
fr-CA: Renouveler

en: Fines
fr-CA: Amendes

en: Checkout note
fr-CA: Note sur un document en prêt

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
fr-CA: Utilisez ceci pour rapporter un problème avec vos emprunts courants

note: A
en: View on Amazon.com
fr-CA: Voir dans Amazon

note: DIV
en: Click to view in Google Books
fr-CA: Voir sur Google Books

en: (On-site checkout)
fr-CA: (Prêt sur place)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
fr-CA: Cet exemplaire a été rappelé. Veuillez le retourner avant la nouvelle date d'échéance.

en: Date due:
fr-CA: Date d'échéance :

en: Barcode:
fr-CA: Code-barres :

en: Renewed!
fr-CA: Renouvelé !

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
fr-CA: Frais pour le type de document '%s' : %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
fr-CA: %s par jour

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
fr-CA: %s par heure

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
fr-CA: ( %s de %s renouvellements restants %s / %s de %s renouvellements restants avant que la bibliothèque ait besoin de voir le document %s )

en: (on hold)
fr-CA: (réservé)

en: Not renewable
fr-CA: Non renouvelable

en: Not renewable
fr-CA: Non renouvelable

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
fr-CA: Le prêt doit être renouvelé à la bibliothèque. %s renouvellements restants

en: (overdue)
fr-CA: (retard)

en: Not allowed
fr-CA: Interdit

en: No longer renewable
fr-CA: N'est plus renouvelable

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
fr-CA: Le renouvellement automatique a échoué, vous avez des amendes non payées.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
fr-CA: Le renouvellement automatique a échoué, votre compte est expiré.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
fr-CA: Aucun renouvellement avant %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
fr-CA: %s Renouvellement interdit %s %s

en: Fines:
fr-CA: Amendes :

en: Yes (Item overdue or lost)
fr-CA: Oui (Exemplaire en retard ou perdu)

en: Yes (Rental fees)
fr-CA: Oui (Frais de location)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
fr-CA: Modifier la note

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
fr-CA: Ajouter une note

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
fr-CA: Tout renouveler

en: You have nothing checked out
fr-CA: Vous n'avez aucun prêt en cours

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
fr-CA: Votre note pourra être lue par l'équipe de la bibliothèque quand l'exemplaire sera retourné.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
fr-CA: Vos amendes et frais s’élèvent à:

en: Credits
fr-CA: Crédits

en: You have a credit of:
fr-CA: Vous avez un crédit de:

en: Fines and charges
fr-CA: Amendes et frais

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
fr-CA: Les amendes et frais de %s %s s’élèvent à:

en: Relative
fr-CA: Membre de la famille

en: Overdues
fr-CA: Retards

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
fr-CA: %s Compte suspendu %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
fr-CA: %s Pas autorisé

en: No renewals left
fr-CA: Aucun renouvelables qui restent

en: Recalls
fr-CA: Rappels

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
fr-CA: Exemplaire rappelé : %s

en: Article requests
fr-CA: Demandes d'article

en: Record title
fr-CA: Titre de la notice

en: Issue
fr-CA: Numéro

note: TH
en: Table of contents
fr-CA: Table des matières

en: Chapters
fr-CA: Chapitres

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
fr-CA: (seulement %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
fr-CA: %sOui%s

en: Scan
fr-CA: Numérisation

en: Processing
fr-CA: Traitement

en: Completed
fr-CA: Terminé

en: Canceled
fr-CA: Annulé

en: Article requests
fr-CA: Demandes d'articles

en: You have no article requests currently.
fr-CA: Vous n'avez pas de demandes d'articles en cours.

en: Resume hold
fr-CA: Reprendre la réservation

en: Suspend hold
fr-CA: Suspendre la réservation

en: Suspend until:
fr-CA: Suspendre jusqu'à :

en: Do not suspend
fr-CA: Ne pas suspendre

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
fr-CA: Toutes les réservations seront suspendues.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
fr-CA: Toutes les réservations seront réactivées.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
fr-CA: Voulez-vous vraiment annuler cette demande d'article?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
fr-CA: Voulez-vous vraiment annuler cette réservation?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
fr-CA: Voulez-vous vraiment marquer ce message comme lu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
fr-CA: Voulez-vous vraiment demander d'annuler cette réservation?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
fr-CA: Voulez-vous vraiment réactiver toutes les réservations suspendues?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
fr-CA: Voulez-vous vraiment suspendre toutes les réservations?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
fr-CA: Ne pas annuler cette demande d'article

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
fr-CA: Ne pas annuler cette réservation

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
fr-CA: Ne pas réactiver les réservations

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
fr-CA: Rien n'a été sélectionné. Cochez chaque exemplaire que vous voulez renouveler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
fr-CA: Quelque chose s'est mal passé. La note n'a pas été enregistrée

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
fr-CA: Oui, annuler la demande d'article

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
fr-CA: Oui, annuler la réservation

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
fr-CA: Réactiver toutes les réservations

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
fr-CA: Suspendre toutes les réservations

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
fr-CA: Votre note à propos de %s n'a pas pu être enregistrée.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
fr-CA: Votre commentaire à propos de %s a été sauvegardé et envoyé à l'équipe de la bibliothèque.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
fr-CA: Votre note à propos de %s à été retirée.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
fr-CA: (Code à barres non trouvé dans la base de données, merci de contacter le personnel de la bibliothèque pour une assistance)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
fr-CA: (L'exemplaire ne peut pas être retourné à cette bibliothèque, veuillez vous adresser au personnel de la bibliothèque pour obtenir de l'aide)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
fr-CA: (L'exemplaire a été élagué et le prêt est bloqué par le règlement, contacter le personnel de la bibliothèque pour une assistance)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
fr-CA: (Le document est prêté actuellement, merci de contacter le personnel de la bibliothèque pour une assistance)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
fr-CA: (L'exemplaire ne peut pas être retourné à une borne en libre-service, veuillez vous adresser au personnel de la bibliothèque pour obtenir de l'aide)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
fr-CA: (Il y a eu un problème lors du retour du document, veuillez vous adresser au personnel de la bibliothèque pour obtenir de l'aide)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fr-CA: Retour en libre service &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
fr-CA: %s Retour en libre service

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
fr-CA: Désolé, le poste de retour en libre-service a perdu l'authentification. Contactez l'administrateur pour résoudre le problème.

en: Session lost
fr-CA: Session perdue

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
fr-CA: Vous accédez au retour en libre-service à partir d'une autre adresse IP! Veuillez vous reconnecter.

en: Checked in
fr-CA: Retourné

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
fr-CA: Pas retourné %s

en: Finish
fr-CA: Terminer

en: Your request included no check-ins.
fr-CA: Votre demande ne comportait aucun retour.

en: Scan the item or enter its barcode:
fr-CA: Scannez un document ou inscrivez son code à barres:

en: Barcodes
fr-CA: Codes-barres

en: Check in
fr-CA: Retour

en: Self check-in help
fr-CA: Aide pour le retour en libre-service

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
fr-CA: Scannez chaque document ou inscrivez son code à barres. Une liste avec les code à barres scannés va s'afficher.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
fr-CA: Cliquer le bouton "Emprunter" pour confirmer.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
fr-CA: Le résultat de l'opération sera affiché après chaque code à barre scanné.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
fr-CA: Le bouton «Terminer» est présenté pour recommencer.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
fr-CA: À n'importe quelle étape, si vous cliquez sur le bouton "Annuler", cela effacera les codes à barres scannés et l'opération recommencera.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fr-CA: Aide pour le prêt en libre-service &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
fr-CA: Aide pour le prêt en libre-service

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
fr-CA: Si vous utilisez le prêt en libre-service pour la première fois, ou bien si le système semble ne pas se comporter comme prévu, n'hésitez pas à consulter le guide d'utilisation pour vous dépanner.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
fr-CA: Étape 1 : Saisissez votre identifiant%s et votre mot de passe%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
fr-CA: Entrez votre identifiant%s et mot de passe%s, puis cliquez sur le bouton "Soumettre" (ou appuyez sur la touche Entrée).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
fr-CA: Etape 2: Scannez le code-barre de chaque document, un à la fois

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
fr-CA: Scannez chaque document et attendez que la page se rafraîchisse pour scanner le document suivant. Le document emprunté doit apparaître dans la liste des prêts. Utilisez le bouton "Soumettre" seulement si vous saisissez les codes-barres manuellement.

en: Step three: Click the 'Finish' button
fr-CA: Etape 3: Cliquez sur le bouton 'Terminer'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
fr-CA: Si vous ne cliquez pas sur le bouton Finir, votre session se fermera automatiquement dans %s secondes.

en: Return to the self-checkout
fr-CA: Retourner au système de prêt libre-service

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fr-CA: Imprimer un reçu pour %s &rsaquo; Prêt en libre service &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
fr-CA: Prêt en libre service &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
fr-CA: %s Prêt en libre service

en: Item cannot be checked out.
fr-CA: Le document ne peut pas être prété.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
fr-CA: Désolé, ce document ne peut pas être emprunté à partir de ce poste.

en: The system does not recognize this barcode.
fr-CA: Le système n'a pas reconnu ce code-barres.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
fr-CA: Vous avez atteint le nombre maximal d'emprunts.

en: This item is checked out to someone else.
fr-CA: Cet exemplaire est déjà emprunté par un autre utilisateur.

en: You cannot renew this item again.
fr-CA: Vous ne pouvez pas encore renouveler cet exemplaire.

en: This item is not for loan.
fr-CA: Cet exemplaire est exclu du prêt.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
fr-CA: Vous appartenez au site %s et vous ne pouvez pas emprunter.

en: This item has been withdrawn from the collection.
fr-CA: Cet exemplaire a été retiré de la collection.

en: This item is restricted.
fr-CA: Cet exemplaire est en accès restreint.

en: This item belongs to another library.
fr-CA: Cet exemplaire appartient à un autre site.

en: Your account has expired.
fr-CA: Votre compte est expiré.

en: Your account has been suspended.
fr-CA: Votre compte a été suspendu.

en: This library card has been declared lost.
fr-CA: Votre carte de bibliothèque a été inscrite comme perdu ou volé.

en: Your contact information seems to be incomplete.
fr-CA: Vos informations de contact semblent incomplètes.

en: Due date is not valid.
fr-CA: La date de retour n'est pas valide.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
fr-CA: Cet exemplaire doit être emprunté au comptoir de prêt.

en: Please see a member of the library staff.
fr-CA: Merci d'aller voir un membre de la bibliothèque.

en: Return
fr-CA: Retour

en: Return this item
fr-CA: Rendre ce document

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
fr-CA: Retourner aux informations du compte

en: Please confirm the checkout:
fr-CA: Merci de confirmer le prêt:

en: This item is already checked out to you.
fr-CA: Cet exemplaire est déjà prêté dans votre compte.

en: Renew item
fr-CA: Renouveler le document

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
fr-CA: Désolé, le poste de prêt en libre-service a perdu l'authentification. Contactez le gestionnaire pour résoudre le problème.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
fr-CA: Vous accédez au prêt libre-service depuis une autre adresse IP! Merci de vous reconnecter.

en: Record not found
fr-CA: Notice non trouvée

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
fr-CA: Votre identifiant n'a pas été trouvé dans la base de données. Veuillez rééssayer.

en: Item checked out
fr-CA: Exemplaire prêté

en: Item renewed
fr-CA: Exemplaire renouvelé

en: Item not renewed
fr-CA: L'exemplaire n'a pas été renouvelé

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
fr-CA: L'exemplaire n'a pas été retourné: veuillez contacter le personnel de la bibliothèque pour de l'aide

en: Item checked in
fr-CA: Exemplaire retourné

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
fr-CA: Connecté en tant que %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
fr-CA: Des frais de réservation ont été facturés à votre compte pour la collecte de cet exemplaire.

en: Sorry
fr-CA: Désolé

en: The userid
fr-CA: L'identifiant usager

en: was not found in the database. Please try again.
fr-CA: n'a pas été trouvé dans la base. Merci de rééssayer.

en: Check out, return, or renew an item:
fr-CA: Emprunter, retourner, ou renouveler un exemplaire :

en: Check out or renew an item:
fr-CA: Emprunter ou renouveler un document :

en: Scan a new item or enter its barcode:
fr-CA: Scannez un nouveau document ou inscrivez son code-barre:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
fr-CA: Prêts (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
fr-CA: %s Réservations (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
fr-CA: %s (%s). %s %s %s. %s Échéance le %s

en: Checked out:
fr-CA: Prêté :

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
fr-CA: Prêts de %s

en: Checked out on
fr-CA: Prêté le

en: NEW
fr-CA: NOUVEAU

en: Issue renews
fr-CA: Renouvellements du numéro

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
fr-CA: Il s'agit d'un prêt sur place, il ne peut pas être renouvelé.

en: This item cannot yet be renewed.
fr-CA: Cet exemplaire ne peut pas être renouvelé.

en: No renewals allowed
fr-CA: Aucun renouvelable permis

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
fr-CA: Rendre le document

en: This item is scheduled for automatic renewal
fr-CA: Cet exemplaire est programmé pour être renouvelé automatiquement

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fr-CA: %sOui%sNon%s

en: Show your checkouts
fr-CA: Afficher vos prêts

en: You currently have nothing checked out.
fr-CA: Vous n'avez pas de prêt en cours.

en: You currently have no pending holds.
fr-CA: Vous n'avez pas de réservation en attente.

en: Please enter your card number:
fr-CA: Merci de saisir votre numéro de carte:

note: SCRIPT
en: End session
fr-CA: Terminer la session

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
fr-CA: Imprimer le reçu et terminer la session

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
fr-CA: Voulez-vous imprimer un reçu?

en: Search suggestions
fr-CA: Recherche de suggestions

en: Did you mean:
fr-CA: Vouliez-vous dire:

en: Sorry, no suggestions.
fr-CA: Désolé, pas de suggestions.

en: MARC Card View
fr-CA: Vue carte MARC

en: MARC View
fr-CA: Affichage MARC
