Koha 23.11.09.000 - en to fr-CA translation catalogue (1114 entries)

en: fixed length control field
fr-CA: champ de contrôle de longueur fixe

en: control field
fr-CA: champ de contrôle

en: Interfield linking data
fr-CA: Données de liaison entre champs

en: Number (ISNI)
fr-CA: Numéro (ISNI)

en: Cancelled ISNI
fr-CA: ISSN Annulé

en: Erroneous ISNI
fr-CA: ISNI érroné

en: tag 015
fr-CA: Étiquette 015

en: System Code
fr-CA: Système de Code

en: Identifier
fr-CA: Identificateur

en: Erroneous Identifier
fr-CA: Identificateur érroné

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
fr-CA: Identifiant Persistant de Notice Annulé ou Invalide

en: System control number
fr-CA: Numéro de contrôle du système

en: Cancelled or invalid control number
fr-CA: Numéro de Contrôle Annulé ou Invalide

en: System code
fr-CA: Code du système

en: Number of work
fr-CA: Numéro de l'œuvre

en: Number of movement
fr-CA: Numéro du mouvement

en: Number of incipit
fr-CA: Numéro d'incipit

en: Voice/instrument
fr-CA: Voix ou instrument

en: Role
fr-CA: Rôle

en: Movement caption/heading
fr-CA: Titre/en-tête

en: Key or mode
fr-CA: Tonalité ou mode

en: Clef
fr-CA: Clé

en: Key signature
fr-CA: Armature

en: Time signature
fr-CA: Indication de la mesure

en: Musical notation
fr-CA: Notation musicale

en: Comments (free text)
fr-CA: Commentaires (texte libre)

en: Codified note
fr-CA: Note Codifié

en: Text incipit
fr-CA: Incipit du texte

en: Uniform Resource Identifier
fr-CA: Identificateur de ressource uniforme

en: Language of text
fr-CA: Langue du texte

en: Number
fr-CA: Numéro

en: Erroneous ISTC
fr-CA: ISTC érroné

en: Erroneous ISWC
fr-CA: ISWC érroné

en: Erroneous ISAN
fr-CA: ISAN érroné

en: Erroneous ISRC
fr-CA: ISRC érroné

en: General processing data
fr-CA: Données générales de traitement

en: Language of or language used by the entity
fr-CA: Langue de ou langue utilisé par l'entité

en: Language of an intermediate expression
fr-CA: Langue d'une expression intermédiaire

en: Language of the original expression
fr-CA: Langue de l'expression originale

en: Language of summary
fr-CA: Langue du résumé

en: Language of subtitles
fr-CA: Langue de sous-titres

en: Language from which the entity translates
fr-CA: Langue à partir de laquelle l'entité traduit

en: Country of nationality
fr-CA: Pays de nationalité

en: Locality
fr-CA: Localité

en: Coded data – use in subject access point
fr-CA: Données codées - utilisation dans le point d'accès du sujet

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
fr-CA: Données codées - utilisation dans le point d'accès du sujet comme point d'accès de base ou comme subdivision

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
fr-CA: Données codées - utilisation dans un point d'accès au sujet commun avec une subdivision géographique

en: Coded data: personal names
fr-CA: Données Codés : Noms de personnes

en: Time period, 9999 B.C. to present
fr-CA: Époque, 9999 a.v. J-C au présent

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
fr-CA: Coordonnées sous forme sexagésimale (degrés, minutes, secondes) ‒ Longitude la plus à l'ouest

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
fr-CA: Coordonnées sous forme sexagésimale (degrés, minutes, secondes) ‒ Longitude la plus à l'est

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
fr-CA: Coordonnées sous forme sexagésimale (degrés, minutes, secondes) ‒ Latitude la plus septentrionale

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
fr-CA: Coordonnées sous forme sexagésimale (degrés, minutes, secondes) ‒ Latitude la plus méridionale

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
fr-CA: Coordonnées en degrés décimaux - Longitude la plus à l'Ouest

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
fr-CA: Coordonnées en degrés décimaux - Longitude la plus à l'Est

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
fr-CA: Coordonnées en degrés décimaux - Latitude la plus au Nord

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
fr-CA: Coordonnées en degrés décimaux - Latitude la plus au Sud

en: Duration
fr-CA: Durée

en: Form of Musical Work
fr-CA: Forme de l'Œuvre Musicale

en: Key or Mode of Musical Work
fr-CA: Tonalité ou Mode de l'Œuvre Musicale

en: Type of government agency
fr-CA: Genre d'organisme gouvernemental

en: Conference or meeting code
fr-CA: Code de conférence ou de réunion

en: Cataloguing rules
fr-CA: Règles de catalogage

en: Subject system
fr-CA: Système de sujet

en: Title processing data
fr-CA: Données de traitement de titres

en: Instruction Phrase
fr-CA: Expression d'Instruction

en: Linking Data
fr-CA: Données de lien

en: Authority Record Identifier
fr-CA: Identificateur de Notice d'Autorité

en: Relationship Control
fr-CA: Contrôle de Relation

en: Interfield Linking Data
fr-CA: Données de liaison entre champs

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
fr-CA: Script de Catalogage et Script du Point d'Accès de Base

en: Geographic area code
fr-CA: Code d'aire géographique

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
fr-CA: Code de Forme ou de Genre ou de Caractéristiques Physiques

en: Relator code
fr-CA: Code de relation

en: Script of cataloguing and script of the base access point
fr-CA: Script de catalogage et script de point d'accès de base

en: Language of cataloguing and language of the base access point
fr-CA: Langue du catalogage et langue du point d'accès de base

en: Entry element
fr-CA: Élément de classement

en: Part of name other than entry element
fr-CA: Partie de nom autre qu'élément de classement

en: Additions to names other than dates
fr-CA: Ajoutes aux noms autres que dates

en: Roman numerals
fr-CA: Chiffres romains

en: Expansion of initials of forename
fr-CA: Développement des initiales de prénom

en: Form subdivision
fr-CA: Subdivision de forme

en: Attribution qualifier
fr-CA: Qualificatif d'attribution

en: Topical subdivision
fr-CA: Subdivision commun

en: Geographical subdivision
fr-CA: Subdivision Géographique

en: Chronological subdivision
fr-CA: Subdivision chronologique

en: Addition to name or qualifier
fr-CA: En addition de nom ou de qualificatif

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
fr-CA: Numéro de réunion et/ou numéro d'une partie de réunion

en: Location of meeting
fr-CA: Lieu de réunion

en: Date of meeting
fr-CA: Date de réunion

en: Inverted element
fr-CA: Élément inversé

en: Part of name other than entry element and inverted element
fr-CA: Partie de nom autre qu'élément de classement et élément inversé

en: Data element
fr-CA: Élément de données

en: Printer/publisher device description
fr-CA: Description de l'appareil d'imprimeur/d'éditeur

en: Motto
fr-CA: Titre

en: Standard citation
fr-CA: Citation standard

en: Size
fr-CA: Taille

en: Iconographic term
fr-CA: Terme iconographique

en: Type of family
fr-CA: Genre de famille

en: Places associated with the family
fr-CA: Lieux associées à la famille

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
fr-CA: Langue du Catalogage et Langue du Point d'Accès de Base

en: Entry Element
fr-CA: Élément de Classement

en: Additions to Name of the Character
fr-CA: Ajoutes au Nom du Personnage

en: General material designation
fr-CA: Indication générale du genre de document

en: Number of section or part
fr-CA: Nombre de section ou partie

en: Name of section or part
fr-CA: Nom de section ou partie

en: Date of publication
fr-CA: Date de publication

en: Language
fr-CA: Langue

en: Miscellaneous information
fr-CA: Renseignements divers

en: Version (or date of version)
fr-CA: Version (ou date de version)

en: Medium of performance (for music)
fr-CA: Médium d'exécution (pour la musique)

en: Numeric designation (for music)
fr-CA: Désignation Numérique (pour la musique)

en: Key (for music)
fr-CA: Tonalité (de la musique)

en: Arranged statement (for music)
fr-CA: Mention d'arrangement (pour la musique)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
fr-CA: Script de catalogage et script de point d'accès de base.

en: Form of work
fr-CA: Forme de document

en: Date of work
fr-CA: Date de document

en: Place of origin of work
fr-CA: Lieu d'origine de document

en: Original language of the work
fr-CA: Langue originale du document

en: Other distinguishing characteristics of a work
fr-CA: Autres caractéristiques distinctes d'un document

en: Authority record identifier for the related work.
fr-CA: Identificateur de la notice d'autorité pour l'œuvre connexe.

en: Title [Work]
fr-CA: Titre [Document]

en: Form of work [Work]
fr-CA: Genre de l’œuvre [Œuvre]

en: Date of work [Work]
fr-CA: Date du document [Document]

en: Place of origin of work [Work]
fr-CA: Lieu d'origine de document [Document]

en: Original language of the work [Work]
fr-CA: Langue originale du document [Document]

en: Number of section or part [Work]
fr-CA: Numéro de section ou partie [Document]

en: Name of section or part [Work]
fr-CA: Nom de section ou partie [Document]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
fr-CA: Autres caractéristiques distinctes d'un document [Document]

en: Form of the expression [Expression]
fr-CA: Forme de l'expression [Expression]

en: Language of the expression [Expression]
fr-CA: Langue de l'expression [Expression]

en: Content type [Expression]
fr-CA: Type de Contenu [Expression]

en: Date of expression [Expression]
fr-CA: Date d'expression [Expression]

en: Medium of performance (for music) [Work]
fr-CA: Médium d'exécution (pour la musique) [Document]

en: Numeric designation (for music) [Work]
fr-CA: Désignation Numérique (pour la Musique) [Document]

en: Key (for music) [Work]
fr-CA: Tonalité (de la musique) [Ouvrage]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
fr-CA: Médium d'exécution pour la musique (pour la musique) [Expression]

en: Other characteristics of expression [Expression]
fr-CA: Autres caracteristiques de l'expression [Expression]

en: Collective title
fr-CA: Titre collectif

en: Collective subtitle
fr-CA: Sous-Titre collectif

en: Name
fr-CA: Nom

en: Authority record identifier for the name associated with the work
fr-CA: Identifiant de notice d'autorité pour le nom associé à l'œuvre

en: Relator Code
fr-CA: Code de Relation

en: Authority record identifier for the related work
fr-CA: Identifiant de la notice d'autorité pour le travail connexe

en: Name [Work]
fr-CA: Nom [Document]

en: Addition to Name or Qualifier
fr-CA: En plus de Nom ou Qualificatif

en: Name of the other party
fr-CA: Nom de l'autre partie

en: Date of legal issue or version, or date of signing
fr-CA: Date d'émission ou de version légale, ou date de signature

en: Form subheading
fr-CA: Sous-vedette de forme

en: Conventional title
fr-CA: Titre conventionnel

en: Topical subject or subject category
fr-CA: Sujet commun ou catégorie de sujet

en: Subject category subdivision code
fr-CA: Code de subdivision de catégorie de sujets

en: Subject category code
fr-CA: Code de catégorie de sujets

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
fr-CA: Subdivision commune ou texte de subdivision de la catégorie de sujet

en: Country (nation state)
fr-CA: Pays (État de Nation)

en: State or province, etc.
fr-CA: État ou province, etc.

en: Intermediate political jurisdiction
fr-CA: Ordre intermédiaire d'instance politique

en: City, etc.
fr-CA: Ville, etc.

en: Venue
fr-CA: Lieu

en: Season
fr-CA: Saison

en: Final date
fr-CA: Date finale

en: Subsection of city, etc.
fr-CA: Sous-section de ville, etc.

en: Other geographical regions or features
fr-CA: Autre régions géographiques ou caractéristiques

en: Extraterrestrial areas
fr-CA: Régions extraterrestres

en: Geographical area
fr-CA: Région Géographique

en: Chronological Subdivision
fr-CA: Subdivision Chronologique

en: Script of cataloguing and base access point
fr-CA: Script de Catalogage et point d'accès de base

en: Information note
fr-CA: Note d'information

en: Instruction phrase
fr-CA: Expression d'instruction

en: Access point referred to
fr-CA: Point d'accès réferré à

en: General explanatory reference note
fr-CA: Note explicative générale de référence

en: General scope note
fr-CA: Note de portée générale

en: Text of Note
fr-CA: Texte de la Note

en: Biographical note
fr-CA: Notice biographique

en: Activity note
fr-CA: Note d'activité

en: Function/Field of activity
fr-CA: Fonction/Domaine d'activité

en: Affiliation/Address
fr-CA: Affiliation/Adresse

en: Place of activity
fr-CA: Lieu d’activité

en: Dates of activity
fr-CA: Dates d'activité

en: Address
fr-CA: Adresse

en: Sign
fr-CA: Signer

en: Geographical note
fr-CA: Note Géographique

en: Nature of Content
fr-CA: Nature du Contenu

en: Coverage of Content
fr-CA: Couverture de Contenu

en: Historical Information
fr-CA: Renseignements Historiques

en: Authority record identifier
fr-CA: Identifiant de la Notice d'Autorité

en: Relationship control
fr-CA: Contrôle de relation

en: Part of Name Other than Entry Element
fr-CA: Partie de Nom autre qu'Élément de Classement

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
fr-CA: Date d'émission ou de version légale, ou date de signature

en: Form Subheading
fr-CA: Sous-Vedette de Forme

en: Topical subject
fr-CA: Sujet commun

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
fr-CA: Zones géographiques telles que monde, hémisphère, continent

en: Form Subdivision
fr-CA: Subdivision de Forme

en: Topical Subdivision
fr-CA: Subdivision Commun

en: Geographical Subdivision
fr-CA: Subdivision Géographique

en: Entry element Mandatory
fr-CA: Élément de classement Obligatoire

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
fr-CA: Rôle joué (opéras, performances théâtrales, etc.)

en: Authority Record Number
fr-CA: Numéro de Notice d'Autorité

en: Additions to Name Other than Dates
fr-CA: Ajoutes au Nom Autre que Dates

en: Roman Numerals
fr-CA: Chiffres Romains

en: Expansion of Initials of Forename
fr-CA: Développement des Initiales de Prénom

en: Affiliation/address
fr-CA: Affiliation/adresse

en: Subdivision (or name if entered under place)
fr-CA: Subdivision (ou nom si saisi sous lieu)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
fr-CA: Numéro de Réunion et/ou Numéro d'une Partie d'une Réunion

en: Location of Meeting
fr-CA: Lieu de Réunion

en: Date of Meeting
fr-CA: Date de Réunion

en: Inverted Element
fr-CA: Élément Inversé

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
fr-CA: Partie de Nom autre qu'Élément de Classement et Élément Inversé

en: International Standard Identifier for the Name
fr-CA: Identificateur International Normalisé des Noms

en: Subject Term
fr-CA: Terme de Sujet

en: Country (Nation State)
fr-CA: Pays (État de Nation)

en: State or Province, etc.
fr-CA: État ou Province, etc.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
fr-CA: Ordre Intermédiaire d'Instance Politique

en: Subsection of City, etc.
fr-CA: Sous-section de Ville, etc.

en: Other Geographical Regions or Features
fr-CA: Autres Régions Géographiques et Caractéristiques

en: Extraterrestrial Areas
fr-CA: Régions Extraterrestres

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
fr-CA: Zones géographiques telles que le monde, l'hémisphère, le continent : zone plus grande que le pays

en: Number of Section or Part
fr-CA: Numéro de Section ou Partie

en: Name of Section or Part
fr-CA: Nom de la Section ou Partie

en: Authority record number
fr-CA: Numéro de notice d'autorité

en: Country
fr-CA: Pays

en: State, region, etc.
fr-CA: État, région, etc.

en: County
fr-CA: Comté

en: City
fr-CA: Ville

en: Date of beginning or unique date
fr-CA: Date de début ou date unique

en: UDC number, single or beginning of a range
fr-CA: Numéro UDC, singulier ou au début d'une amplitude

en: UDC number, end of a range
fr-CA: Numéro UDC, fin d'une amplitude

en: Explanatory terms
fr-CA: Termes explicatifs

en: UDC edition
fr-CA: Édition UDC

en: Language of edition
fr-CA: Langue de l'édition

en: DDC number, single or beginning of a range
fr-CA: Numéro DDC, singulier ou au début d'une plage

en: DDC number, end of a range
fr-CA: Numéro DDC, fin d'une plage

en: DDC edition
fr-CA: Édition DDC

en: LC number, single or beginning of a range
fr-CA: Numéro LC, singulier ou au début d'une amplitude

en: LC number, end of a range
fr-CA: Numéro LC, fin d'une amplitude

en: Class number, single or beginning of a range
fr-CA: Numéro de classe, seule ou début d'une plage

en: Class number, end of a range
fr-CA: Numéro de classe, fin d'une plage

en: Language of cataloguing and the base access point
fr-CA: Langue du catalogage et le point d'accès de base

en: Agency
fr-CA: Agence

en: Date of latest transaction
fr-CA: Date de la dernière transaction

en: Information found
fr-CA: Information trouvée

en: Note text
fr-CA: Note textuel

en: Corresponding Term
fr-CA: Terme Correspondant

en: Date of Access
fr-CA: Date d'accès

en: Class Number
fr-CA: Numéro de classe

en: Explanatory Term
fr-CA: Terme Explicatif

en: Date of deprecation of URI
fr-CA: Date de dépréciation de l'URI

en: Replacement access point
fr-CA: Point d'accès de remplacement

en: Date of the transaction
fr-CA: Date de la transaction

en: Replaced access point
fr-CA: Point d'Accès Remplacé

en: Host name
fr-CA: Nom d'hôte

en: Access number
fr-CA: Numéro d'accès

en: Compression information
fr-CA: Information sur la compression

en: Path
fr-CA: Parcours

en: Date and hour of consultation and access
fr-CA: Date et heure de consultation et d'accès

en: Electronic name
fr-CA: Nom électronique

en: Uniform Resource Name
fr-CA: Nom de Ressource Uniforme

en: Processor of request
fr-CA: Responsable du traitement de la demande

en: Bits per second
fr-CA: Bits par seconde

en: Password
fr-CA: Mot de Passe

en: Contact for access assistance
fr-CA: Agent de liaison pour l'accès à l'information

en: Name of location of host in subfield $a
fr-CA: Nom de l'emplacement d'hôte dans sous-zone $a

en: Operating system
fr-CA: Système d'exploitation

en: Electronic format type
fr-CA: Type de format électronique

en: Settings
fr-CA: Paramètres

en: File size
fr-CA: Taille du fichier

en: Terminal emulation
fr-CA: Émulation du terminal

en: Uniform Resource Locator
fr-CA: Localisateur de Ressource Uniforme

en: Hours access method available
fr-CA: Heures où la méthode d'accès est disponible

en: Record control number
fr-CA: Numéro de contrôle de la notice

en: Nonpublic note
fr-CA: Note nonpublique

en: Access method
fr-CA: Méthode d'accès

en: Public note
fr-CA: Note publique

en: Tag of the source format field
fr-CA: Étiquette de la zone du format de la source

en: Indicators and subfields of the source format field
fr-CA: Indicateurs et sous-zone de la zone du format de la source

en: Header
fr-CA: En-tête

en: Record Identifier
fr-CA: Identificateur de Notice

en: Persistent Record Identifier
fr-CA: Identificateur de Notice Persistant

en: Version Identifier
fr-CA: Identifiant de la Version

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
fr-CA: Identificateur International des Noms (ISNI)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
fr-CA: Numéro International Normalisé des Données d’Autorité (ISADN) (Périmé)

en: Other Identifier
fr-CA: Autre Identificateur

en: Other System Persistent Record Identifier
fr-CA: Autre Identificateur de Notice de Système Persistant

en: Other System Control Numbers
fr-CA: Autres Numéros de Contrôles de Systèmes

en: Music Incipit
fr-CA: Musique Incipit

en: International Standard Text Code (ISTC)
fr-CA: Code International Normalisé des Œuvres Textuelles (ISTC)

en: International Standard Musical Work Code (ISWC)
fr-CA: Code International Normalisé d'une Œuvre Musicale (ISWC)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
fr-CA: Numéro International Normalisé des Œuvres Audiovisuelles (ISAN)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
fr-CA: Code international normalisé d'enregistrement (ISRC)

en: General Processing Data
fr-CA: Données Générales de Traitement

en: Language of the Entity
fr-CA: Langue de l'Entité

en: Nationality of the Entity
fr-CA: Nationalité de l'Entité

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
fr-CA: Champ de données codées : nom de l'entité en tant que point d'accès du sujet

en: Coded Data Field: Personal Name
fr-CA: Champ de Données Codées : Nom de Personne

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
fr-CA: Champ de données codées : Période de Contenu du document

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
fr-CA: Champ de données codées : Nom territorial ou géographique

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
fr-CA: Champ de données codées : durée des enregistrements sonores, des projections visuelles, des compositions musicales et des performances

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
fr-CA: Champ de données codées : forme de l'œuvre musicale et tonalité ou mode

en: Coded Data Field: Corporate Name
fr-CA: Champ de Données Codés : Nom de collectivité

en: RULES
fr-CA: RÈGLES

en: Coded Data Field: Title
fr-CA: Champ de données codées : Titre

en: Geographic Area Code
fr-CA: Code de Région Géographique

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
fr-CA: Champ de données codées : forme, genre ou caractéristiques physiques

en: Authorized Access Point - Personal Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom Personnel

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom de Collectivité

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom Territorial ou Géographique

en: Authorized Access Point - Trademark
fr-CA: Point d'accès Autorisé - Marque de Commerce

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Appareil d'Imprimeur/Éditeur

en: Authorized Access Point - Family Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom de Famille

en: Authorized Access Point - Character
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Caractère

en: Authorized Access Point - Title
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Titre

en: Authorized Access Point - Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Titre (Document)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Titre (Expression) (Provisionnel)

en: Authorized Access Point - Collective Title
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Titre Collectif

en: Authorized Access Point - Name/Title
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom/Titre

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom/Titre (Document)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom/Titre (Expression)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom/Titre Conventionnel pour Textes Juridiques et Religieux

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Nom/Titre Collectif

en: Authorized Access Point - Topical Subject
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Sujet Commun

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Lieu et Date de Publication, Exécution, Provenance, etc.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-CA: Point d'Accès Autorisé - Forme, Genre, ou Caractéristiques Matérielles

en: Information Note
fr-CA: Note d'Information

en: Textual See Also Reference Note
fr-CA: Note de Référence Textuel Voir Aussi

en: Textual See Reference Note
fr-CA: Note de Référence Textuel Voir

en: General Explanatory Reference Note
fr-CA: Note Générale de Référence Explicative

en: General Scope Note
fr-CA: Note de Portée Générale

en: Users/Intended Audience Note
fr-CA: Utilisateurs/Note sur le Public Cible

en: Biography and Activity Note
fr-CA: Biographie et Note d'Activité

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
fr-CA: Note d'Activité Concernant l'Imprimeur/l'Éditeur

en: Geographical Note
fr-CA: Note Géographique

en: Note on Work
fr-CA: Note sur le Document

en: Variant Access Point - Personal Name
fr-CA: Point d'Accès Variante - Nom de Personne

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
fr-CA: Variante du Point d'Accès - Nom de Collectivité

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Nom territorial ou géographique

en: Variant Access Point - Trademark
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Marque de Commerce

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Appareil d'Imprimeur/Éditeur

en: Variant Access Point - Family Name
fr-CA: Variante du Point d'Accès - Nom de Famille

en: Variant Access Point - Character
fr-CA: Variante du Point d'Accès - Caractère

en: Variant Access Point - Title
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Titre

en: Variant Access Point - Title (Work)
fr-CA: Variante de Point d'accès - Titre (Document)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fr-CA: Point d'Accès Variante - Titre (Expression) (Provisoire)

en: Variant Access Point - Name/Title
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Nom/Titre

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Nom/Titre (Document)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Nom/Titre (Expression)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-CA: Variante du Point d'Accès - Nom Conventionnel/Titre pour les Textes Juridiques et Religieux

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Nom/Titre Collectif

en: Variant Access Point - Topical Subject
fr-CA: Variante de Point d'Accès - Sujet d'Actualité

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
fr-CA: Point d'accès variante - Lieu et date de publication, exécution, provenance, etc.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-CA: Variante de point d'accès - Forme, genre ou caractéristiques physiques

en: Related Access Point - Personal Name
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Personne

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Personne avec Responsabilité pour le Document

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Personne pour un Collaborateur Associé à l'Expression

en: Related Access Point - Corporate Body Name
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Collectivité

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Collectivité avec la Responsabilité pour le Document

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Collectivité pour un Collaborateur Associé à l'Expression

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom Territorial ou Géographique

en: Related Access Point - Trademark
fr-CA: Point d'Accès Associé - Marque de commerce

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
fr-CA: Point d'Accès Associé - Appareil d'Imprimeur/Éditeur

en: Related Access Point - Family Name
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Famille

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Famille avec Responsabilité pour le Document

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom de Famille pour une Associé à l'Expression

en: Related Access Point - Character
fr-CA: Point d'Accès Associé - Caractère

en: Related Access Point - Title
fr-CA: Point d'Accès Associé - Titre

en: Related Access Point - Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Associé - Titre (Document)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
fr-CA: Point d'Accès Associé - Titre (Expression) (Provisionnel)

en: Related Access Point - Name/Title
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom/Titre

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom Conventionnel/Titre pour Textes Juridiques et Religieux

en: Related Access Point - Name/Collective Title
fr-CA: Point d'Accès Associé - Nom/Titre Collectif

en: Related Access Point - Topical Subject
fr-CA: Point d'Accès Associé - Sujet Commun

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-CA: Point d'Accès Associé - Lieu et Date de Publication, Performance, Provenance, etc.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-CA: Point d'Accès Associé - Forme, Genre, ou Caractéristiques Matérielles

en: Subject Access Point - Personal Name
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom de Personne

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom de Collectivité

en: Subject Access Point - Family Name
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom de Famille

en: Subject Access Point - Topical Name
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom Commun

en: Subject Access Point - Geographical Name
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom Géographique

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Termes de Sujets Incontrôlées

en: Subject Access Point - Trademark
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Marque de commerce

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom géographique Hiérarchique

en: Subject Access Point - Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Titre (Document)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Titre (Expression)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
fr-CA: Lieu(x) et Date(s) Associés à l'Entité

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom/Titre (Document)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
fr-CA: Point d'Accès Sujet - Nom/Titre (Expression)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
fr-CA: Classification Décimale Universelle (UDC)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
fr-CA: Classification Décimale de Dewey (CDD)

en: Library of Congress Classification (LCC)
fr-CA: Classification de la Bibliothèque du Congrès (LCC)

en: Other Classification Numbers
fr-CA: Autres Indices de Classifications

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Nom de Personne

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Nom de Collectivité

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Nom Territorial ou Géographique

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Marque de Commerce

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Appareil d'Imprimeur/d'Éditeur

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/or Scripte - Nom de Famille

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Caractère - Scripte

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte Titre

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Titre (Document)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Titre (Expression) (Provisionnel)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
fr-CA: Point d'Accès d'Autorité dans Autre Langue et/ou Scripte - Nom/Titre

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans autre Langue et/ou Scripte - Nom/Titre (Document)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
fr-CA: Point d'Accès dans Autre Langue et/ou Scripte - Nom/Titre (Expression)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans autre Langue et/ou Scripte - Nom/Titre Conventionnel pour Textes Juridiques et Religieux

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Nom/Titre Collectif

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Sujet Commun

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Lieu et date de publication, exécution, provenance, etc.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
fr-CA: Point d'Accès Autorisé dans Autre Langue et/ou Scripte - Forme, genre ou caractéristiques physiques

en: Originating Source
fr-CA: Source de Départ

en: Source Data Found
fr-CA: Données de Source Trouvés

en: Source Data Not Found
fr-CA: Données de la source Non Trouvé

en: Usage or Scope Information
fr-CA: Information d'Utilisation ou de Portée

en: Corresponding Data in Other Systems
fr-CA: Données correspondantes dans d'autres systèmes

en: Example Under Note
fr-CA: Exemple de Sous Note

en: General Cataloguer's Note
fr-CA: Note général du catalogueur

en: Deleted Access Point Information
fr-CA: Informations sur les points d'accès supprimés

en: Replaced Access Point Information
fr-CA: Renseignements sur les Points d'Accès Remplacés

en: Electronic Location and Access
fr-CA: Emplacement Électronique et Accès

en: Data Not Converted From Source Format
fr-CA: Données non converties à partir du format source

en: Default
fr-CA: Par Défaut

en: Personal Name
fr-CA: Nom de Personne

en: Corporate Body Name
fr-CA: Nom de Collectivité

en: Territorial or Geographical Name
fr-CA: Nom Territorial ou Géographique

en: Trademark
fr-CA: Marque de commerce

en: Printer/Publisher Device
fr-CA: Appareil d'Imprimeur/d'Éditeur

en: Family Name
fr-CA: Nom de Famille

en: Character
fr-CA: Caractère

en: Title
fr-CA: Titre

en: Title (Work)
fr-CA: Titre (Document)

en: Title (Expression)
fr-CA: Titre (Expression)

en: Collective Title
fr-CA: Titre collectif

en: Name/Title
fr-CA: Nom/Titre

en: Name/Title (Work)
fr-CA: Nom/Titre (Document)

en: Name/Title (Expression)
fr-CA: Nom/Titre (Expression)

en: Name/Collective Title
fr-CA: Nom/Titre Collectif

en: Topical Subject
fr-CA: Sujet Commun

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
fr-CA: Lieu et Date de Publication, Performance, Provenance, etc.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
fr-CA: Forme, Genre ou Caractéristiques Physiques

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
fr-CA: Types d'Autorité Standard UNIMARC par défaut :

en: vocal a cappella music
fr-CA: musique vocale a cappella

en: instrumental music
fr-CA: Musique instrumentale

en: vocal and instrumental music
fr-CA: musique vocale et instrumentale

en: electroacoustic music
fr-CA: musique électroacoustique

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
fr-CA: musique multimédia (électroacoustique et autres médias)

en: undefined,variable
fr-CA: non défini, variable

en: other
fr-CA: autre

en: cartographic tactile image
fr-CA: image cartographique tactile

en: computer dataset
fr-CA: ensemble de données d'ordinateur

en: computer program
fr-CA: programme informatique

en: cartographic dataset
fr-CA: ensemble de données cartographiques

en: cartographic three-dimensional form
fr-CA: forme cartographique tridimensionnelle

en: cartographic image
fr-CA: image cartographique

en: cartographic moving image
fr-CA: image en mouvement cartographique

en: cartographic tactile three-dimensional form
fr-CA: forme cartographique tridimensionnelle tactile

en: notated music
fr-CA: notation musicale

en: notated movement
fr-CA: mouvement noté

en: performed music
fr-CA: musique performée

en: sounds
fr-CA: sons

en: spoken word
fr-CA: mot parlé

en: still image
fr-CA: image fixe

en: tactile three-dimensional form
fr-CA: forme tridimensionnelle tactile

en: tactile image
fr-CA: image tactile

en: tactile notated music
fr-CA: musique tactile notée

en: tactile notated movement
fr-CA: mouvement noté tactile

en: tactile text
fr-CA: texte tactile

en: three-dimensional form
fr-CA: forme tridimensionnelle

en: two-dimensional moving image
fr-CA: image animée bidimensionnelle

en: three-dimensional moving image
fr-CA: image animée tridimensionnelle

en: text
fr-CA: texte

en: electronic
fr-CA: électronique

en: microform
fr-CA: microforme

en: microscopic
fr-CA: microscopique

en: projected
fr-CA: projeté

en: stereographic
fr-CA: stereographique

en: video
fr-CA: vidéo

en: multiple media
fr-CA: médias multiple

en: unmediated
fr-CA: sans intermédiaire

en: other media
fr-CA: autre média

en: computer
fr-CA: ordinateur

en: unspecified
fr-CA: non précisé

en: Reproduction is not complete
fr-CA: Reproduction n'est pas terminée

en: Reproduction is complete
fr-CA: Reproduction est terminée

en: undetermined
fr-CA: indéterminé

en: Acquisition framework
fr-CA: Grille d'acquisition

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
fr-CA: Cadre bibliographique UNIMARC par défaut en anglais.

en: Withdrawn status
fr-CA: Statut retiré

en: Damaged status
fr-CA: Statut endommagé

en: Lost status
fr-CA: Statut perdu

en: Use restrictions
fr-CA: Restrictions d'utilisation

en: Date acquired
fr-CA: Date d'acquisition

en: Copy number
fr-CA: Numéro de copie

en: Uniform resource identifier
fr-CA: Uniform Resource Identifier

en: Coded location qualifier
fr-CA: Qualificatif d'emplacement codé

en: Koha itemnumber (autogenerated)
fr-CA: Itemnumber de Koha (généré automatiquement)

en: Source of acquisition
fr-CA: Source d'acquisition

en: Home library
fr-CA: Site de rattachement

en: Current library
fr-CA: Site actuel

en: Shelving location
fr-CA: Localisation

en: Barcode
fr-CA: Code-barres

en: Cost, replacement price
fr-CA: Prix de remplacement

en: Price effective from
fr-CA: Prix en vigueur à partir du

en: Inventory number
fr-CA: Numéro d'inventaire

en: Full call number
fr-CA: Cote

en: Materials specified (bound volume or other part)
fr-CA: Matériaux précisés (volume relié ou autre partie)

en: Date last checked out
fr-CA: Date de dernier prêt

en: Checked out
fr-CA: Prêté

en: Not for loan
fr-CA: Exclu du prêt

en: Cost, normal purchase price
fr-CA: Prix d'achat

en: Shelving control number
fr-CA: Numéro de contrôle de rayonnage

en: Total holds
fr-CA: Total des réservations

en: Serial enumeration / chronology
fr-CA: Enumération / chronologie du périodique

en: Total checkouts
fr-CA: Total des prêts

en: Total renewals
fr-CA: Total des renouvellements

en: Date last seen
fr-CA: Vu en dernier

en: Non-public note
fr-CA: Note non-publique

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
fr-CA: [Périmé] Instruments ou Voix pour Ensembles

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
fr-CA: [Périmé] Instruments ou Voix pour Solistes

en: Institution to which the Field Applies
fr-CA: Institution à laquelle s'Applique la Zone

en: Number (ISBN)
fr-CA: Numéro (ISBN)

en: Terms of Availability and/or Price
fr-CA: Modalités de Disponibilité et/ou de Prix

en: Erroneous ISBN
fr-CA: ISBN érroné

en: Number (ISSN)
fr-CA: Numéro (ISSN)

en: ISSN-L or linking ISSN
fr-CA: ISSN-L ou ISSN de liaison

en: Cancelled ISSN-L
fr-CA: ISSN-L Annulé

en: Cancelled ISSN
fr-CA: ISSN Annulé

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
fr-CA: ISSN ou ISSN-L érroné

en: Fingerprint System Code
fr-CA: Système d'Encodage des Empreintes

en: Fingerprint
fr-CA: Empreinte

en: Number (ISMN)
fr-CA: Numéro (ISMN)

en: Erroneous ISMN
fr-CA: ISMN érroné

en: Erroneous Article Identifier
fr-CA: Identificateur d'Article Érroné

en: Number (ISRN)
fr-CA: Numéro (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
fr-CA: ISRN Annulé/Invalide/Erroné

en: Number (ISRC)
fr-CA: Numéro (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
fr-CA: Modalités de Disponibilité et/ou de Prix [Périmé]

en: Country Code
fr-CA: Code du Pays

en: Erroneous number
fr-CA: Numéro érroné

en: Erroneous Number
fr-CA: Numéro érroné

en: System Control Number
fr-CA: Numéro de Contrôle de Système

en: Cancelled or Invalid Control Number
fr-CA: Numéro de Contrôle Annulé ou Invalide

en: System code for musical notation
fr-CA: Code du système pour la notation musicale

en: Erroneous CODEN
fr-CA: CODEN érroné

en: Terms of availability and/or price
fr-CA: Modalités de disponibilité et/ou de prix

en: Erroneous publisher's number
fr-CA: Numéro d'éditeur érroné

en: Standard Number
fr-CA: Numéro Normalisé

en: Additional codes following standard number or code
fr-CA: Autres codes suivant le numéro ou code normalisé

en: Erroneous Number or Code
fr-CA: Numéro ou Code érroné

en: Language of Text, Soundtrack etc.
fr-CA: Langue du Texte, la Piste Sonore etc.

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
fr-CA: Langue du Texte Intermédiaire lorsque l'Élément N'est pas Traduit à partir de l'Original

en: Language of Original Work
fr-CA: Langue du Document Original

en: Language of Summary
fr-CA: Langue du Résumé

en: Language of Contents Page
fr-CA: Langue de la page de la Table des Matières

en: Language of Title Page if Different from Text
fr-CA: Langue de la Page Titre si Différent du Texte

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
fr-CA: Langue du Titre Propre si ce n'est pas la Langue Premier du Texte, la Piste Sonore, etc.

en: Language of Libretto, etc.
fr-CA: Langue de Libretto, etc.

en: Language of Accompanying Material
fr-CA: Langue du Matériel d'accompagnement

en: Language of Subtitles
fr-CA: Langue de Sous-Titres

en: Source of non-ISO code
fr-CA: Source du code non-ISO

en: Country of publication
fr-CA: Pays de publication

en: Locality (non-ISO)
fr-CA: Localité (non-ISO)

en: Locality (ISO)
fr-CA: Localité (ISO)

en: Monograph Coded Data
fr-CA: Données Codées Monographiques

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
fr-CA: Forme de la ressource: Données codées: Désignateur de Medium

en: Continuing resource Coded Data
fr-CA: Ressource continuant Données Codées

en: Coded Data - General
fr-CA: Donnée Codée - Générale

en: Motion Picture Coded Data - Archival
fr-CA: Données Codées de Film - Archivique

en: Coded Data for Graphics
fr-CA: Données codées pour les graphiques

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
fr-CA: Données Codés pour les Artefacts Tridimensionnels et Realia

en: Cartographic Material Coded Data (General)
fr-CA: Données Codées du Matériel Cartographique (Général)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
fr-CA: Données Codées Matériel Cartographique : Attributs physiques (Général)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
fr-CA: Photographie Aérienne et des Données Codés de la télédétection : Attributs Physiques

en: Type of Scale
fr-CA: Type d'Échelle

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
fr-CA: Échelle horizontale linéaire à rapport constant

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
fr-CA: Échelle Verticale Linéaire à Rapport Constant

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
fr-CA: Coordonnées - Longitude la plus à l'Ouest

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
fr-CA: Coordonnées - Longitude la plus à l'est

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
fr-CA: Coordonnées - Latitude la plus au Nord

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
fr-CA: Coordonnées - Latitude la plus au Sud

en: Angular Scale
fr-CA: Échelle angulaire

en: Declination - Northern Limit
fr-CA: Déclinaison - Limite Septentrionale

en: Declination - Southern Limit
fr-CA: Déclinaison - Limite Méridionale

en: Right ascension - Eastern Limits
fr-CA: Ascension droite - Limites de l'Est

en: Right ascension - Western Limits
fr-CA: Ascension droite - Limites Occidentales

en: Equinox
fr-CA: Équinoxe

en: Epoch
fr-CA: Époque

en: Planet
fr-CA: Planète

en: Character of Image
fr-CA: Caractère de l'Image:

en: Form of Cartographic Item
fr-CA: Forme d'un document cartographique

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
fr-CA: Technique de Présentation pour l'Image Photographique ou non Photographique

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
fr-CA: Position de Base pour les Images Photografiques ou les Images de Télédétection

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
fr-CA: Catégorie de Satellite pour l'Image de Télédétection

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
fr-CA: Nom du Satellite pour l'Image de Télédétection

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
fr-CA: Technique d'Enregistrement pour les Images de Télédétection

en: Format of Notated Music
fr-CA: Format de la Musique Notée

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
fr-CA: Indicateur de Texte Littéraire (Performance Non-Musique)

en: Multiple Musical Format
fr-CA: Format Musicale multiples

en: Sound Recording Coded Data (General)
fr-CA: Enregistrement Sonore Données Codées (Général)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
fr-CA: Enregistrement Sonore Données Codées (Détail)

en: Key or mode of Musical Work
fr-CA: Tonalité ou mode de l'Œuvre Musicale

en: Microform Coded Data Physical Attributes
fr-CA: Microforme Données Codées Caractéristiques Physiques

en: Spheroid
fr-CA: Sphéroïde

en: Horizontal Datum
fr-CA: Donnée Horizontal

en: Grid and Referencing System
fr-CA: Grille et Système de Référencement

en: Overlapping and Referencing System
fr-CA: Système de Chevauchement et de Référencement

en: Secondary Grid and Referencing System
fr-CA: Grille Secondaire et Système de Référence

en: Vertical Datum
fr-CA: Donnée Vertical

en: Unit of Measurement of Heighting
fr-CA: Unité de Mesure de la Hauteur

en: Contour Interval
fr-CA: Intervalle de contour

en: Supplementary Contour Interval
fr-CA: Intervalle de Contour Supplémentaire

en: Unit of Measurement of Bathymetry
fr-CA: Unité de Mesure de Bathymétrie

en: Bathymetric Interval
fr-CA: Intervalle Bathymétrique

en: Supplementary Bathymetric Interval
fr-CA: Intervalle Bathymétrique Supplémentaire

en: Coded Data for Electronic Resources
fr-CA: Données Codés pour Ressources électronique

en: Antiquarian Coded Data - General
fr-CA: Données Codées Antiquaires - Général

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
fr-CA: Institution et Exemplaire auquel s'Applique la Zone

en: Coded data - Copy specific attributes
fr-CA: Données codées - Copier des attributs spécifiques

en: Binding specific characteristics
fr-CA: Caractéristiques spécifiques de la reliure

en: Age
fr-CA: Âge

en: Binding State of Preservation code - specific
fr-CA: Code Reliure de l'État de Conservation - spécifique

en: Body of the Book Specific Characteristics
fr-CA: Corps du Livre Caractéristiques Spécifiques

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
fr-CA: Code du corps du livre de l'état de conservation - spécifique

en: Type of Performance Medium
fr-CA: Genre du Médium d’Exécution

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
fr-CA: Instrument/Voix, Chef d'Orchestre, Autre Interprète ou Appareil

en: Type of Ensemble
fr-CA: Genre d'Ensemble

en: Group within Larger Ensemble
fr-CA: Groupe au sein d'un ensemble plus large

en: Number of Parts
fr-CA: Nombre de Parties

en: Number of Players
fr-CA: Nombre de Joueurs

en: Type of performance medium
fr-CA: Genre du médium d’exécution

en: Instrument or Voice Soloist
fr-CA: Instrument ou Solistes de Voix

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
fr-CA: Instrument ou Voix non-soliste, Chef d'Orchestre, Autre Interprète ou Appareil, Pas inclus dans un Ensemble

en: Vocal or Instrumental Ensemble
fr-CA: Ensemble Vocal ou Instrumental

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
fr-CA: Instrument ou Voix non-soliste, Chef d'Orchestre, Autre Interprète ou Appareil, Accompagné d'un Ensemble

en: Specific Instrument
fr-CA: Instrument Spécifique

en: ISBD Content form Code
fr-CA: Code de forme de contenu ISBD

en: ISBD Content Qualification Code
fr-CA: Code de Qualification du Contenu ISBD

en: Other Coding for Content Form
fr-CA: Autre codage de Forme de Contenu

en: ISBD Media Type Code
fr-CA: Code de Type de Média ISBD

en: Other Coding for Media Type
fr-CA: Autre Codage pour le Type de Média

en: Materials specified
fr-CA: Documents précisés

en: Type of Carrier Code
fr-CA: Code du Type de Support

en: Title Proper
fr-CA: Titre Propre

en: General Material Designation
fr-CA: Désignation Générale des Matériaux

en: Title Proper by Another Author
fr-CA: Titre Propre par un Autre Écrivain

en: Other Title Information
fr-CA: Autres Renseignements du Titre

en: First Statement of Responsibility
fr-CA: Première Mention de Responsabilité

en: Subsequent Statement of Responsibility
fr-CA: Mention de Responsabilité Ultérieur

en: Number of a Part
fr-CA: Numéro d'une Partie

en: Name of a Part
fr-CA: Nom d'une Partie

en: Inclusive dates
fr-CA: Dates extrêmes

en: Bulk dates
fr-CA: Dates générales

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
fr-CA: Information de page titre suivant le titre propre (pour de publications monographiques plus anciennes)

en: Volume Designation
fr-CA: Désignation de Volume

en: Language of Parallel Title Proper
fr-CA: Langue du Titre Propre

en: Content form
fr-CA: Forme de contenu

en: Content qualification
fr-CA: Qualification de contenu

en: Media type
fr-CA: Type de média

en: Issue Statement
fr-CA: Mention d'Édition

en: Parallel Edition Statement
fr-CA: Mention d'Édition Parallèle

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
fr-CA: Mention de Responsabilité Lié à l'Édition

en: Mathematical Data Statement
fr-CA: Mention de Données Mathématiques

en: Statement of scale
fr-CA: Mention d'échelle

en: Statement of projection
fr-CA: Mention de projection

en: Statement of coordinates
fr-CA: Mention de coordonnées

en: Right ascension and declination
fr-CA: Ascension droite et déclinaison

en: Statement of equinox
fr-CA: Mention d'équinoxe

en: Numbering: Dates and Volume Designations
fr-CA: Numérotation : Designations de Dates et de Volumes

en: Source of Numbering Information
fr-CA: Source de l'Information de Numérotation

en: Printed Music Specific Statement
fr-CA: Mention Spécifique de Musique Imprimé

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
fr-CA: Mention(s) Spécifique(s) de Musique Imprimé Parallèle

en: Place of Publication, Distribution, etc.
fr-CA: Lieu de Publication, Distribution, etc.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
fr-CA: Adresse de l’Éditeur, Diffuseur, Distributeur, etc.

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
fr-CA: Nom de l’Éditeur, Distributeur, etc.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
fr-CA: Date de Publication, Diffusion, Distribution, etc

en: Place of Manufacture
fr-CA: Lieu de Fabrication

en: Address of Manufacturer
fr-CA: Adresse du Fabricant

en: Name of Manufacturer
fr-CA: Nom du Fabricant

en: Date of Manufacture
fr-CA: Date de Fabrication

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
fr-CA: Information d'imprimant et/ou d'Éditeur transcrites comme écrit dans la source principale d'information

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
fr-CA: Information d'imprimant et/ou d'éditeur transcrites comme écrit dans le colophon

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
fr-CA: Lieu de Publication, Production, Distribution, Fabrication

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
fr-CA: Adresse de l'Éditeur, Producteur, distributeur ou Fabricant

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
fr-CA: Nom de l'Éditeur, Distributeur ou Fabricant

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
fr-CA: Date de Publication, Production, Diffusion, distribution ou Fabrication ou l'avis de droits d'auteur

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
fr-CA: Information d'Imprimant et/ou d'Éditeur Transcrites comme Écrit dans le Source Principale d'Information

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
fr-CA: Information d'Imprimant et/ou d'Éditeur Transcrites comme Écrit dans le Colophon

en: Specific Material Designation and Extent of Item
fr-CA: Indication Spécifique du Matériel et l'Étendue du Document

en: Materials and Technique display
fr-CA: Arrangement de Matériaux et Technique

en: Other Physical Details
fr-CA: Autres Caractéristiques Matérielles

en: Accompanying Material
fr-CA: Matériel d'Accompagnement

en: Series Title
fr-CA: Titre de collection

en: Parallel Series Title
fr-CA: Titre de Collection Parallèle

en: Statement of Responsibility
fr-CA: Mention de Responsabilité

en: ISSN of Series
fr-CA: ISSN de la Série

en: Language of Parallel Title
fr-CA: Langue du Titre Parallèle

en: Designation and extent of file
fr-CA: Désignation et étendue du dossier

en: File type
fr-CA: Type de fichier

en: Encoding standard
fr-CA: Standard d'encodage

en: Version of encoding standard
fr-CA: Version de la norme d'encodage

en: Details of encoding standard
fr-CA: Détails de la norme d'encodage

en: Resolution
fr-CA: Résolution

en: Regional encoding
fr-CA: Encodage Régional

en: Encoded bitrate
fr-CA: Bitrate encodé

en: Organization
fr-CA: Collectivité

en: Arrangement
fr-CA: Classement du matériel

en: Level
fr-CA: Niveau

en: Carrier Type Designation
fr-CA: Désignation du Type de Support

en: Institution and Copy to Which Field Applies
fr-CA: Institution et Exemplaire auquel s'Applique la Zone

en: Uniform Resource Identifier.
fr-CA: Identificateur de Ressource Uniforme

en: Action Identification
fr-CA: Identification des Mesures

en: Time of Action
fr-CA: Heure d'Action

en: Action Interval
fr-CA: Période où les Mesures ont été Prises

en: Contingency for Action
fr-CA: Contingence pour l'Action

en: Authorisation
fr-CA: Autorisation

en: Jurisdiction
fr-CA: Juridiction

en: Method of Action.
fr-CA: Méthode Suivie dans la Prise des Mesures

en: Site of Action
fr-CA: Lieu de la Prise des Mesures

en: Action Agent
fr-CA: Agent d'Action

en: Status
fr-CA: Statut

en: Extent
fr-CA: Étendue

en: Type of Unit
fr-CA: Type d'Unité

en: Non-public Note
fr-CA: Note non-publique

en: Public Note
fr-CA: Note Publique

en: Name of source
fr-CA: Nom de la source

en: Dates of Coverage
fr-CA: Dates de couverture

en: Location within source
fr-CA: Localisation à l'intérieur de la source

en: Uniform Resource Identifier (URI)
fr-CA: Identificateur de Ressource Uniforme (URI)

en: International Standard Number
fr-CA: Numéro International Normalisé

en: Text of Unstructured Note
fr-CA: Texte de Note Non-Structurée

en: Type of reproduction
fr-CA: Genre de reproduction

en: Place of reproduction
fr-CA: Lieu de reproduction

en: Agency Responsible for the Reproduction
fr-CA: Organisme Responsable de la Reproduction

en: Date of publication for the reproduction
fr-CA: Date de publication pour la reproduction

en: Physical description of the reproduction
fr-CA: Description physique de la reproduction

en: Series statement for the reproduction
fr-CA: Mention de série pour la reproduction

en: Completeness of the reproduction code
fr-CA: Complétude du code de reproduction

en: Coverage of the reproduction
fr-CA: Couverture de la reproduction

en: Terms of access to the reproduction
fr-CA: Modalités d'accès à la reproduction

en: Note About Reproduction
fr-CA: Note Sur La Reproduction

en: URL of the reproduction
fr-CA: URL de la reproduction

en: Date of consultation
fr-CA: Date de consultation

en: ISSN of the reproduction
fr-CA: ISSN de la reproduction

en: ISBN of the reproduction
fr-CA: ISBN de la reproduction

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
fr-CA: Date à laquelle l'URL dans $u s'est avérée invalide

en: Frequency
fr-CA: Périodicité

en: Dates of Frequency
fr-CA: Dates de Fréquence

en: Title of level 1 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 1

en: Title of level 2 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 2

en: Title of level 3 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 3

en: Title of level 4 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 4

en: Title of level 5 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 5

en: Title of level 6 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 6

en: Title of level 7 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 7

en: Title of level 8 subdivision
fr-CA: Titre de subdivision niveau 8

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
fr-CA: Suite de pages ou première page d'un subdivision

en: Other information concerning a subdivision
fr-CA: Autre information concernant un subdivision

en: Dissertation or thesis details and type of degree
fr-CA: Détails du mémoire ou de la thèse et type de diplôme

en: Discipline of degree
fr-CA: Discipline du diplôme

en: Date of degree
fr-CA: Date du diplôme

en: Body granting the degree
fr-CA: Organisme délivrant le diplôme

en: Title of other edition of dissertation or thesis
fr-CA: Titre d'une autre édition de dissertation ou thèse

en: Text preceding or following the note
fr-CA: Texte précédant ou suivant la note

en: Preferred Citation
fr-CA: Citation Préféré

en: Text of awards note
fr-CA: Texte de note de récompenses

en: Name of award
fr-CA: Nom de la récompense

en: Year of award
fr-CA: Année de Récompence

en: Country of award
fr-CA: Pays de récompense

en: Identification of the Holder
fr-CA: Identification de Fonds

en: Control number
fr-CA: Numéro de contrôle

en: Funding Organization
fr-CA: Organisme de Financement

en: Program
fr-CA: Programme

en: Project Number
fr-CA: Numéro de Projet

en: Project Name
fr-CA: Nom de Projet

en: Project Acronym
fr-CA: Sigle de Projection

en: Source for Acquisition/Subscription Address
fr-CA: Source d'Acquisition/Adresse d'Abonnement

en: Stock Number
fr-CA: Numéro d'Inventaire

en: Medium
fr-CA: Médium

en: Terms of Availability
fr-CA: Modalités de Disponibilité

en: Terms governing access, use and reproduction
fr-CA: Conditions d'accès, d'utilisation et de reproduction

en: Authorization
fr-CA: Autorisation

en: Authorized users
fr-CA: Usagers autorisés

en: Bibliographic Record Identifier
fr-CA: Identificateur de Notice Bibliographique

en: Koha number
fr-CA: Numéro de Koha

en: Author
fr-CA: Auteur

en: Place of Publication
fr-CA: Lieu de Publication

en: Date of Publication
fr-CA: Lieu de Publication

en: Parallel title
fr-CA: Titre parallèle

en: International Standard Music Number
fr-CA: Numéro International Normalisé de la Musique

en: Other title information.
fr-CA: Autres renseignements du titre.

en: Physical description
fr-CA: Description matérielle

en: International standard identifier for a work
fr-CA: Identificateur international normalisé des œuvres

en: International standard identifier for an expression
fr-CA: Numéro international normalisé des expressions

en: Series statement
fr-CA: Titre de collection

en: Volume Number
fr-CA: Numéro de Volume

en: International Standard Serial Number
fr-CA: Numéro international normalisé des publications en série (ISSN)

en: International Standard Book Number
fr-CA: Numéro international normalisé des livres (ISBN)

en: Preferred access point
fr-CA: Point d'accès préféré

en: Language (when part of a heading)
fr-CA: Langue (lorsqu'il fait partie d'une vedette)

en: Miscellaneous Information
fr-CA: Renseignements Divers

en: Version (or Date of Version)
fr-CA: Version (ou Date de Version)

en: Medium of Performance (for Music)
fr-CA: Médium de Présentation (pour la Musique)

en: Numeric Designation (for Music)
fr-CA: Désignation Numérique (pour la Musique)

en: Key (for Music)
fr-CA: Tonalité (de la Musique)

en: Additional Elements (for Music)
fr-CA: Éléments Supplémentaires (pour Musique)

en: Collective Uniform Title
fr-CA: Titre collectif Uniforme

en: Collective Uniform Subtitle
fr-CA: Sous-titre Uniforme Collectif

en: Date of Publication, etc.
fr-CA: Date de Publication, etc

en: Language (when part of heading)
fr-CA: Langue (lorsqu'il fait partie de la vedette)

en: Form Heading Proper
fr-CA: Sous-Vedette de Forme

en: Month and Day
fr-CA: Mois et Jour

en: Personal Name - Entry Element of Person
fr-CA: Nom de Personne - Élément de Classement de Personne

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
fr-CA: Nom de Personne - Partie de Nom Autre qu'Élément de Classement Prénom

en: Personal Name - Dates
fr-CA: Nom de Personne - Dates

en: Personal Name Qualifier
fr-CA: Qualificatif de Nom de Personne

en: Title of Part
fr-CA: Titre de la Partie

en: Year
fr-CA: Année

en: Numeration (Arabic)
fr-CA: Numérotation (Arabic)

en: Numeration (Roman)
fr-CA: Numérotation (Roman)

en: Institution in Locality
fr-CA: Institution en Région

en: Place in Locality
fr-CA: Emplacement dans le Localité

en: Authority Entry Record Number
fr-CA: Numéro de Notice d'Entré d'autorité

en: Parallel Title
fr-CA: Titre Parallèle

en: Number of Part
fr-CA: Numéro de la Partie

en: Name of Part
fr-CA: Nom de la Pièce

en: Volume or Dates associated with Title
fr-CA: Volume ou Dates associées au Titre

en: Language of Title
fr-CA: Langue du Titre

en: Half title
fr-CA: Titre moitié

en: Added Title-page Title
fr-CA: Titre de la page de Titre Additionnelle

en: Variant Title
fr-CA: Variante du Titre

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
fr-CA: Titre propre, variante du titre ou titre uniforme en orthographe moderne normalisé

en: Former Title Proper
fr-CA: Ancien Titre Propre

en: Volumes or Dates of Former Title
fr-CA: Volumes ou Dates de l'Ancien Titre

en: ISSN of Former Title
fr-CA: ISSN de l'Ancien Titre

en: Key Title
fr-CA: Titre-Clé

en: Qualifier
fr-CA: Qualificatif

en: Volume or Dates Associated with Key Title
fr-CA: Volume ou Dates Associés au Titre Clé

en: Abbreviated Title
fr-CA: Titre Abrégé

en: Additional Title
fr-CA: Titre Additionnel

en: Other title information
fr-CA: Autres renseignements du titre

en: Number of part
fr-CA: Numéro de Partie

en: Name of part
fr-CA: Nom de pièce

en: Translated Title
fr-CA: Titre Traduit

en: Language of Translated Title
fr-CA: Langue du Titre Traduit

en: Artificial title
fr-CA: Titre artificiel

en: Institution and Copy to which the Field Applies
fr-CA: Institution et Exemplaire auquel s'Applique la Zone

en: Entry Element Name
fr-CA: Nom d'Élément de Classement

en: Arranged Statement (for Music)
fr-CA: Mention d'arrangement (pour la Musique)

en: Subject Category Entry Element Text
fr-CA: Catégorie de Sujet Texte d'Élement de Classement

en: Subject Category Subdivision Code
fr-CA: Subdivision de Code de Catégorie de Sujets

en: Subject Category Code
fr-CA: Code de Catégorie de Sujets

en: Subject Category Subdivision Text
fr-CA: Catégorie de Sujets Texte de Subdivision

en: Intermediate Political Jurisdiction
fr-CA: Ordre Intermédiaire d'Instance Politique

en: State or Province etc.
fr-CA: État ou Province etc.

en: Institution and Copy to which the field applies
fr-CA: Institution et Exemplaire auquel s'applique la zone

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
fr-CA: Pays (État de Nation) ou Pays d'Entité plus Vaste

en: Building, vehicle, etc.
fr-CA: Édifice, véhicle, etc.

en: Other geographic regions or features
fr-CA: Autres régions géographiques ou caractéristiques

en: Extraterrestrial area
fr-CA: Région extraterrestre

en: Make and Model of Machines
fr-CA: Marque et Modèle des Machines

en: Programming Languages
fr-CA: Langage de Programmation

en: Operating System
fr-CA: Système d'Exploitation

en: Form
fr-CA: Forme

en: Subject Indicator Number
fr-CA: Numéro d'Indicateur de Sujet

en: String
fr-CA: Chaîne de Caractères

en: Reference Indicator Number
fr-CA: Numéro de Référence d'Indicateur

en: Language of Terms
fr-CA: Langue des Termes

en: Classification Record Number
fr-CA: Numéro de Notice de Classification

en: Edition
fr-CA: Édition

en: Class number
fr-CA: Numéro de classe

en: Book number
fr-CA: Numéro de livre

en: Book Number
fr-CA: Numéro de Livre

en: Classification Subdivision
fr-CA: Subdivision de Classification

en: Additions to Names Other than Dates
fr-CA: Ajoutes aux Noms Autres que Dates

en: International standard identifier for the name
fr-CA: Numéro international normalisé des noms

en: Part or Role played
fr-CA: Rôle joué

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
fr-CA: Numéro de Réunion et/ou Numéro de Partie de Réunion

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
fr-CA: Partie de Nom Autre qu'Élément de Classement et Élément Inversé

en: Data Element
fr-CA: Élément de Données

en: Uniform title
fr-CA: Titre uniforme

en: Date of Transaction
fr-CA: Date de de Transaction

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
fr-CA: Règles de catalogage (Conventions Descriptives)

en: Original Control Number
fr-CA: Numéro de contrôle Original

en: ISSN Centre Code
fr-CA: Code central ISSN

en: Text of note
fr-CA: Texte de note

en: Code of Institution
fr-CA: Code de l'Institution

en: Institution Identifier
fr-CA: Identifieur de l'Institution

en: Sub-Location Identifier
fr-CA: Identificateur de Sous-Emplacement

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
fr-CA: Qualificatif d'emplacement codé (2 ou 3 caractères)

en: Non-coded Location Qualifier
fr-CA: Qualificatif d'Emplacement Non Codé

en: Call Number Prefix
fr-CA: Préfixe de la Cote

en: Call Number
fr-CA: Cote

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
fr-CA: La version de rayonnage du Titre, Écrivain, Écrivain/Titre

en: Call Number Suffix
fr-CA: Suffixe de la Cote

en: Item Identifier
fr-CA: Identification du document

en: Copy Identifier
fr-CA: Identificateur de Copie

en: Copy Number
fr-CA: Numéro de Copie

en: Non-public Note.
fr-CA: Note non-Publique.

en: Link text
fr-CA: Texte du lien

en: Date and Hour of Consultation and Access
fr-CA: Date et heure de consultation et d'accès

en: Electronic Format Type
fr-CA: Type de Format Électronique

en: Tag of the Source Format Field
fr-CA: Étiquette de la Zone du Format de la Source

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
fr-CA: Indicateurs et Sous-Zones de la Zone du Format de la Source

en: Koha biblio number
fr-CA: Numéro de notice de Koha

en: Koha biblioitem number
fr-CA: Biblioitemnumber de Koha

en: Koha biblio creation date
fr-CA: Date de création Koha biblio

en: Koha biblio modification date
fr-CA: Koha biblio date de modification

en: Serial
fr-CA: Périodique

en: Koha item type
fr-CA: Type de document Koha

en: Number of issues
fr-CA: Nombre de numéros

en: Koha issues (borrowed), all copies
fr-CA: Nombre de prêts, tous les exemplaires

en: Source of classification or shelving scheme
fr-CA: Source de classification ou règle de classement

en: Koha normalized classification for sorting
fr-CA: Classification normalisée de Koha pour le tri

en: Serial record
fr-CA: Notice de périodique

en: Record Label
fr-CA: Étiquette de Notice

en: International Standard Book Number (ISBN)
fr-CA: Numéro International Normalisé des Livres (ISBN)

en: International Standard Serial Number (ISSN)
fr-CA: Numéro International Normalisé des Publications en Série (ISSN)

en: Fingerprint Identifier
fr-CA: Identificateur d'Empreinte

en: International Standard Music Number (ISMN)
fr-CA: Numéro International Normalisé de la Musique (ISMN)

en: Article Identifier
fr-CA: Identificateur de l'Article

en: International Standard Technical Report Number (ISRN)
fr-CA: Numéro Normalisé de Rapport Technique (ISRN)

en: Other Standard Identifier
fr-CA: Autre Numéro ou Code Normalisé

en: National Bibliography Number
fr-CA: Numéro de Bibliographie Nationale

en: Legal Deposit Number
fr-CA: Numéro de Dépôt Légal

en: Government Publication Number
fr-CA: Numéro de Publications du Gouvernement

en: Other system persistent record identifier
fr-CA: Autre identifiant de notice de système persistent

en: CODEN (Serials)
fr-CA: CODEN (Publications en Séries)

en: Publisher's Number
fr-CA: Numéro d'Éditeur

en: Universal Product Code (UPC)
fr-CA: Code Universelle des Produits (UPC)

en: International Article Number (EAN)
fr-CA: Numéro international des articles

en: Language of the Resource
fr-CA: Langue du Resource

en: Country of Publication or Production
fr-CA: Pays de Publication ou de Production

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
fr-CA: Champ de données codées : matériel textuel, monographique

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
fr-CA: Champ de données codées : Matériel textuel - Attributs physiques

en: Coded Data Field: Continuing Resources
fr-CA: Champ de Données Codées : Ressources Continuant

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
fr-CA: Champ de données codées : projections visuelles, enregistrements vidéo et images animées

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
fr-CA: Champs de données codées : projections visuelles, enregistrements vidéo et images animées

en: Coded Data Field: Graphics
fr-CA: Champ de données codées : graphiques

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
fr-CA: Champ de Données Codés : Artefacts Tridimensionnels et Realia

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
fr-CA: Champ de Données Codés : Matériaux Cartographique - Général

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
fr-CA: Champ de Données Codées : Matériaux Cartographique : Attributs Physiques

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
fr-CA: Champ de données codées : période de contenu de l'élément

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
fr-CA: Champ de données codées : Ressources cartographiques - Échelle et coordonnées

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
fr-CA: Champ de données codées : Documents cartographiques - Analyse de désignation de matériel spécifique

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
fr-CA: Champ de données codées : enregistrements sonores et musique

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
fr-CA: Champ de données codées : Enregistrements sonores - Attributs physiques

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
fr-CA: Champ de données codées : durée des enregistrements sonores et de la musique imprimée

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
fr-CA: Champ de données codées : Microformes - Attributs physiques

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
fr-CA: Champ de données codées : Documents cartographiques : Mesures géodésiques, quadrillées et verticales

en: Coded Data Field: Electronic Resources
fr-CA: Champ de Données Codés : Ressources électroniques

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
fr-CA: Champ de Données Codés : Antiquaire - Général

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
fr-CA: Champ de données codées : copier des attributs spécifiques

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
fr-CA: Champ de Données Codées : Médium de Performance [Périmé]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
fr-CA: Champ de Données Codés : Médium d’Exécution

en: Coded Data Field: content form
fr-CA: Champ de données codées : forme de contenu

en: Coded Data Field: media type
fr-CA: Champ de Données Codés : type de média

en: Coded Data Field: Type of Carrier
fr-CA: Champ de données codées : Type de Support

en: Title and Statement of Responsibility
fr-CA: Titre et Mention de Responsabilité

en: Coded Data Field: Content Form
fr-CA: Champ de données codées : forme de contenu

en: Edition Statement
fr-CA: Mention d'Édition

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
fr-CA: Endroit Précisé Matériaux : Ressources Cartographiques - Données Mathématiques

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
fr-CA: Endroit Précisé Matériaux : Numérotation de Ressources Continues

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
fr-CA: Zone Particulière à Certains Types de Documents : Mention de Musique Imprimé Précise

en: Projected Publication Date
fr-CA: Date de Publication Anticipée

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
fr-CA: Mention de Production, Publication, Distribution, Fabrication

en: Physical Description
fr-CA: Description Matérielle

en: Series
fr-CA: Collection

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
fr-CA: Endroit Précisé Matériaux : Caractéristiques de Ressource Électronique

en: Digital File Characteristics
fr-CA: Caractéristiques du Fichier Numérique

en: Organization and Arrangement of Materials
fr-CA: Organisation et Arrangement de Documents

en: Carrier Type
fr-CA: Type de Support

en: General Notes
fr-CA: Notes Générale

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
fr-CA: Notes Concernant les Numéros d'identifications

en: Notes Pertaining to Coded Information
fr-CA: Notes Concernant d'Information Codé

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
fr-CA: Notes Générales Relatives aux Informations Descriptives

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
fr-CA: Notes Concernant les Titres et les Mentions de Responsabilités

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
fr-CA: Notes Concernant l'Historique d'Édition et l'Historique Bibliographique

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
fr-CA: Notes de Publication, Distribution, etc

en: Notes Pertaining to Physical Description
fr-CA: Notes Concernant les Descriptions Matériels

en: Notes Pertaining to Series
fr-CA: Notes Concernant les Collections

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
fr-CA: Notes Concernant la Reliure et de la Disponibilité

en: Notes Pertaining to Linking Fields
fr-CA: Note sur les zones de liens

en: Notes Pertaining to Related Titles
fr-CA: Notes Concernant les Titres Connexes

en: Notes Pertaining to Subject Access
fr-CA: Notes Concernant les Accès Sujets

en: Notes Pertaining to Responsibility
fr-CA: Notes Concernant la Responsabilité

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
fr-CA: Notes Concernant l'Information Spécifique des Documents (Ou Type de Publication)

en: Note Relating to the Copy in Hand
fr-CA: Note Relié à l'Exemplaire en Main

en: Provenance Note
fr-CA: Note de Provenance

en: Action Note
fr-CA: Note sur les Mesures Prises

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
fr-CA: Bibliographies Interne/Note d'Indexes

en: External Indexes/Abstracts/References Note
fr-CA: Indexes Externes/Résumés Analytiques/Note de Référence

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
fr-CA: Note de générique (matériel projeté et vidéo et enregistrements sonores)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
fr-CA: Note de la distribution (matériel projeté et vidéo et enregistrements sonores)

en: Original Version Note
fr-CA: Note de Version Originale

en: Reproduction Note
fr-CA: Note de Reproduction

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
fr-CA: Note sur l'énoncé des fréquences (Ressources Continues)

en: Contents Note
fr-CA: Remarque sur le Contenu

en: Dissertation (Thesis) Note
fr-CA: Note de thèse

en: Summary or Abstract
fr-CA: Résumé Analytique ou Résumé

en: Preferred Citation of Described Materials
fr-CA: Citation Préférée des Documents Décrits

en: Awards Note
fr-CA: Note sur les récompenses

en: Location of Originals/ Reproductions
fr-CA: Localisation des Originaux/Reproductions

en: Type of Electronic Resource Note
fr-CA: Note du Genre de Ressource Électronique

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
fr-CA: Note sur les Particularités du Système (Ressources Électroniques)

en: Funding Information Note
fr-CA: Note d'information sur le financement

en: Acquisition Information Note
fr-CA: Note d'Informations d'Acquisitions

en: Notes on Information Service Policy
fr-CA: Notes Concernant les Politiques de la Service de l'Information

en: Subseries
fr-CA: Sous-collection

en: Source of Excerpt or Offprint
fr-CA: Source de l'Extrait ou de Tiré

en: Excerpt or Offprint
fr-CA: Extrait ou Imprimer

en: Supplement
fr-CA: Supplément

en: Parent of Supplement
fr-CA: Parent du Supplément

en: Issued with
fr-CA: Publié avec

en: is Updated by
fr-CA: Est Mis à jour par

en: Updates
fr-CA: Mis à jours

en: Continues in Part
fr-CA: Continue en partie

en: Supersedes
fr-CA: Remplace

en: Supersedes in Part
fr-CA: Remplace en Partie

en: Absorbed
fr-CA: A absorbé

en: Absorbed in Part
fr-CA: A Absorbé en Partie

en: Formed by Merger of
fr-CA: Formé par la fusion de

en: Separated from
fr-CA: Séparé de

en: Continued by
fr-CA: Suivi de

en: Continued in Part by
fr-CA: Suivi en partie par

en: Superseded by
fr-CA: Remplacé par

en: Superseded in Part by
fr-CA: Remplacé en Partie par

en: Absorbed by
fr-CA: Absorbé par

en: Absorbed in Part by
fr-CA: Absorbé en Partie par

en: Split into
fr-CA: Scindé en

en: Merged with XXX to Form
fr-CA: Fusionné avec XXX pour Former

en: Changed Back to
fr-CA: Restauré à

en: Other Edition in the Same Medium
fr-CA: Autre Édition dans le Même Médium

en: Other Edition in Another Medium
fr-CA: Autre Édition dans un Autre Médium

en: Translated as
fr-CA: Traduit comme

en: Translation of
fr-CA: Traduction de

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
fr-CA: Autre Édition, État ou Impression dans le Même Médium

en: Reproduced as
fr-CA: Reproduit comme

en: Set Level
fr-CA: Niveau Fixé

en: Subset Level
fr-CA: Niveau de Sous-Ensemble

en: Piece Level
fr-CA: Niveau Matérielle

en: Piece-Analytic Level
fr-CA: Niveau Analytique-Matérielle

en: Item Reviewed
fr-CA: Document Analysé

en: Also Bound with This Volume
fr-CA: Également Relié avec Ce Volume

en: Bound with
fr-CA: Relié avec

en: Other Related Works
fr-CA: Autres Œuvres Associés

en: Preferred Access Point
fr-CA: Point d'Accès Préféré

en: Collective Preferred Title
fr-CA: Titre Collectif Préféré

en: Preferred Conventional Heading
fr-CA: Vedette Conventionnelle Préférée

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
fr-CA: Point d'Accès Préféré - Identification d'un Document

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
fr-CA: Point d'Accès Préféré - Identification d'une Expression

en: Parallel Title Proper
fr-CA: Titre Propre Parallèle

en: Half Title
fr-CA: Title Moitié

en: Cover Title
fr-CA: Titre de Couverture

en: Added Title-Page Title
fr-CA: Titre de la Page de Titre Additionnelle

en: Caption Title
fr-CA: [Titre de Départ]

en: Running Title
fr-CA: Titre Courant

en: Spine Title
fr-CA: Titre au Dos

en: Other Variant Titles
fr-CA: Autres Titres Associés

en: Title in Standard Modern Spelling
fr-CA: Titre en Orthographe Moderne Normalisée

en: Former Title (Continuing Resources)
fr-CA: Titre Ancien (Ressources Continues)

en: Key Title (Continuing Resources)
fr-CA: Titre-Clé (Ressources Continues)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
fr-CA: Titre Abrégé (Ressources Continues)

en: Expanded Title
fr-CA: Titre développé

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
fr-CA: Titre Additionnel Fourni par le Catalogueur

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
fr-CA: Titre Traduit Fourni par le Catalogueur

en: Section Title
fr-CA: Titre de Section

en: Artifical Title
fr-CA: Titre Artificiel

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
fr-CA: Nom / Point d'Accès Préféré - Identification d'un Document

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
fr-CA: Nom / Point d'Accès Préféré - Identification d'une Expression

en: Personal Name Used as Subject
fr-CA: Nom de Personne Utilisé comme Sujet

en: Corporate Body Name Used as Subject
fr-CA: Nom de Collectivité Utilisé comme Sujet

en: Family Name Used as Subject
fr-CA: Nom d'une Famille Utilisée comme Sujet

en: Name and Title Used as Subject
fr-CA: Nom et Titre Utilisés comme Sujet

en: Title Used as Subject
fr-CA: Titre Utilisé comme Sujet

en: Topical Name Used as Subject
fr-CA: Nom Commun Utilisé comme Sujet

en: Geographical Name Used as Subject
fr-CA: Nom Géographique Utilisé comme Sujet

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
fr-CA: Forme, Genre ou En-Tête de Caractéristiques Physiques

en: Uncontrolled Subject Terms
fr-CA: Terme de Sujet Non Contrôlé

en: Subject Category (Provisional)
fr-CA: Catégorie de Sujet (Provisionnel)

en: Trademark Used as Subject
fr-CA: Marque de Commerce Utilisée comme Sujet

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
fr-CA: Nom géographique hiérarchique utilisé comme sujet

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
fr-CA: Lieu et Date de Publication, Performance, etc.

en: Place and Date of Provenance
fr-CA: Lieu et Date de Provenance

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
fr-CA: Accès aux Détails Techniques (Ressources Électroniques) [Périmé]

en: Occupation
fr-CA: Profession

en: Function
fr-CA: Fonction

en: Time Period Code
fr-CA: Code de la Période de Temps

en: PRECIS
fr-CA: PRÉCIS

en: Dewey Decimal Classification
fr-CA: Classification Décimale de Dewey

en: Library of Congress Classification
fr-CA: Classification de la Bibliothèque du Congrès (LC)

en: Other Class Numbers
fr-CA: Autres Indices

en: Personal Name - Primary Responsibility
fr-CA: Nom de Personne - Responsabilité Primaire

en: Personal Name - Alternative Responsibility
fr-CA: Nom de Personne - Responsabilité Alternatif

en: Personal Name - Secondary Responsibility
fr-CA: Nom de Personne - Responsabilité Secondaire

en: Personal Name - Provenance or Ownership
fr-CA: Nom de Personne - Provenance ou Propriété

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
fr-CA: Nom de Collectivité - Responsabilité Primaire

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
fr-CA: Nom de Collectivité - Responsabilité Alternatif

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
fr-CA: Nom de Collectivité - Responsabilité Secondaire

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
fr-CA: Nom de Collectivité - Provenance ou Propriété

en: Family Name - Primary Responsibility
fr-CA: Nom d'une Famille - Responsabilité Primaire

en: Family Name - Alternative Responsibility
fr-CA: Nom d'une Famille - Responsabilité Alternatif

en: Family Name - Secondary Responsibility
fr-CA: Nom d'une Famille - Responsabilité Secondaire

en: Family Name - Provenance or Ownership
fr-CA: Nom d'une Famille - Provenance ou Propriété

en: Name - Entity Responsible
fr-CA: Nom - Entité Responsable

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
fr-CA: Vedette Uniforme Conventionnel pour les Textes Juridiques et Religieux - Responsabilité Primaire

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
fr-CA: Vedette Uniforme et Conventionnel pour les textes Juridiques et Religieux - Responsabilité Alternatif

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
fr-CA: Vedette Uniforme Conventionnel pour les Textes Juridiques et Religieux - Responsabilité Secondaire

en: National ISSN Centre
fr-CA: Centre ISSN National

en: Holding Institution
fr-CA: Institution Possédant les Fonds

en: Location and Call Number
fr-CA: Localisation et Côte

en: Data Not Converted from Source Format
fr-CA: Données Non Converties à partir du Format Source

en: System Control Numbers (Koha)
fr-CA: Numéros de Contrôles de Systèmes (Koha)

en: local dates
fr-CA: dates locaux

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
fr-CA: ÉLÉMENTS DE CLASSEMENT AJOUTÉS (KOHA)

en: Location and item information (Koha)
fr-CA: Localisation et informations de l'exemplaire (Koha)

en: Fast Add Framework
fr-CA: Cadre d'ajout rapide

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
fr-CA: 'FA' ('Fast add'), une grille de catalogage UNIMARC minimale d''Ajout rapide' utilisée pour le PEB ou le catalogage à la volée.
