Koha 23.11.09.000 - en to fi-FI translation catalogue (994 entries)

en: Show coded information filters
fi-FI: Näytä koodatut tietosuodattimet

en: Hide coded information filters
fi-FI: Piilota koodatut tietosuodattimet

en: Coded fields
fi-FI: Koodikentät

en: Audience:
fi-FI: Kohderyhmä:

en: Any
fi-FI: Kaikki

en: juvenile, general
fi-FI: lapset ja nuoret, yleinen

en: primary (5-8)
fi-FI: ala-asteikäiset

en: children (9-14)
fi-FI: lapset (9-14)

en: young adult
fi-FI: nuoret aikuiset

en: adult, serious
fi-FI: aikuiset, vakava

en: adult, General
fi-FI: aikuiset, Yleinen

en: unknown
fi-FI: tuntematon

en: Physical presentation:
fi-FI: Fyysinen kuvailu:

en: regular print
fi-FI: tavanomainen painotuote

en: large print
fi-FI: isoteksti

en: Braille or Moon script
fi-FI: Moonin tai Braillen kirjoitus

en: hand-written
fi-FI: käsin kirjoitettu

en: electronic resource
fi-FI: elektroninen aineisto

en: Literary genre:
fi-FI: Kirjallisuuden genre:

en: fiction
fi-FI: kaunokirjallisuus

en: drama
fi-FI: draama

en: essays
fi-FI: esseet

en: humour, satire
fi-FI: huumori, satiiri

en: letters
fi-FI: kirjeet

en: short stories
fi-FI: novellit

en: poetry
fi-FI: runo

en: speeches, oratory
fi-FI: luennot, puheet

en: not a literary text
fi-FI: Ei tekstiä

en: Biography:
fi-FI: Biografia:

en: autobiography
fi-FI: Omaelämäkerta

en: individual biography
fi-FI: elämäkerta

en: collective biography
fi-FI: kokoomaelämäkerta

en: contains biographical data
fi-FI: Sisältää elämäkertatietoja

en: Illustration:
fi-FI: Kuvitus:

en: illustrations
fi-FI: kuvitettu

en: maps
fi-FI: kartat

en: charts
fi-FI: kaaviot

en: music
fi-FI: musiikki

en: facsimiles
fi-FI: Näköispainos

en: coats of arms
fi-FI: vaakuna

en: genealogical tables
fi-FI: Sukutaulut

en: forms
fi-FI: muodostaa

en: samples
fi-FI: näytteet

en: sound recordings
fi-FI: äänitteet

en: transparencies
fi-FI: kalvot

en: illuminations
fi-FI: kuvitus

en: Content:
fi-FI: Sisältö:

en: bibliography
fi-FI: bibliografia

en: catalogue
fi-FI: kokoelma

en: index
fi-FI: hakemisto

en: abstract
fi-FI: tiivistelmä

en: dictionary
fi-FI: sanakirja, sanasto

en: encyclopaedia
fi-FI: tietosanakirja

en: directory
fi-FI: hakemisto

en: project description
fi-FI: Volyymin kuvaus:

en: statistics
fi-FI: tilastot

en: patent
fi-FI: patentti

en: dissertation or thesis
fi-FI: väitöskirja tai opinnäytetyö

en: technical report
fi-FI: tekninen raportti

en: examination paper
fi-FI: Tutkintotodistus

en: literature surveys/reviews
fi-FI: kirjallisuuskatsaukset, arvostelut

en: treaties
fi-FI: sopimukset

en: cartoons or comic strips
fi-FI: sarjakuvat

en: dissertation or thesis (revised)
fi-FI: väitöskirja tai opinnäytetyö (tarkistettu)

en: religious text
fi-FI: uskonnollinen teksti

en: other
fi-FI: muu

en: Video types:
fi-FI: Videotyypit:

en: motion picture
fi-FI: elokuva

en: visual projection
fi-FI: projektio

en: video recording
fi-FI: Videotallenne

en: Serials
fi-FI: Kausijulkaisut

en: Serial type:
fi-FI: Kausijulkaisun tyyppi:

en: Any type
fi-FI: Kaikki

en: Periodical
fi-FI: Aikakauslehti

en: Monographic series
fi-FI: Monografiasarja

en: Newspaper
fi-FI: Sanomalehti

en: Updating loose-leaf
fi-FI: Päivittyvä irtolehtijulkaisu

en: Database
fi-FI: Tietokanta

en: Updating website
fi-FI: Päivittyvä verkkosivusto

en: Other
fi-FI: Muu

en: Periodicity:
fi-FI: Jaksollisuus:

en: Daily
fi-FI: Päivittäin

en: Semiweekly
fi-FI: Kaksi kertaa viikossa

en: Weekly
fi-FI: Kerran viikossa

en: Biweekly
fi-FI: Kerran kahdessa viikossa

en: Semimonthly
fi-FI: Kaksi kertaa kuukaudessa

en: Monthly
fi-FI: Kerran kuukaudessa

en: Bimonthly
fi-FI: Joka toinen kuukausi

en: Quarterly
fi-FI: Neljäsosavuosittain

en: Three times a year
fi-FI: Kolme kertaa vuodessa

en: Semiannual
fi-FI: Puolivuosittain

en: Annual
fi-FI: Kerran vuodessa

en: Biennial
fi-FI: Kerran kahdessa vuodessa

en: Triennial
fi-FI: Kerran kolmessa vuodessa

en: Three times a week
fi-FI: Kolme kertaa viikossa

en: Three times a month
fi-FI: Kolme kertaa kuukaudessa

en: Without periodicity
fi-FI: Epäsäännöllinen

en: Unknown
fi-FI: Tuntematon

en: Regularity:
fi-FI: Säännöllisyys:

en: Any regularity
fi-FI: Mikä tahansa säännöllisyys

en: irregular
fi-FI: Epäsäännöllinen

en: Picture
fi-FI: Kuva

en: collage
fi-FI: kollaasi

en: drawing
fi-FI: piirustus

en: painting
fi-FI: maalaus

en: photomechanical reproduction
fi-FI: fotomekaaninen jäljennös

en: photonegative
fi-FI: valokuvanegatiivi

en: photoprint
fi-FI: valokuvatuloste

en: picture
fi-FI: kuva

en: print
fi-FI: painotuote

en: technical drawing
fi-FI: tekninen piirustus

en: canvas
fi-FI: maalauskangas

en: bristol board
fi-FI: Bristol-taulu

en: cardboard/illustration board
fi-FI: kortti/kuvataulu

en: glass
fi-FI: lasi

en: plaster
fi-FI: Kipsi

en: hardboard
fi-FI: kovalevy

en: stone
fi-FI: kivi

en: wood
fi-FI: puu

en: mixed collection
fi-FI: kokoelma

en: synthetics
fi-FI: Synteettinen

en: skin
fi-FI: in

en: textile
fi-FI: Tekstiili

en: others
fi-FI: muut

en: UNIMARC field 100 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 100 muodostaja

en: Date entered on file
fi-FI: Luontipäivä

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
fi-FI: Julkaisuajan tyyppi: Julkaisuajat 1 ja 2

en: Non required value
fi-FI: Ei-pakollinen arvo

en: a - currently published continuing resource
fi-FI: a - jatkuva julkaisu, ilmestyy edelleen

en: b - continuing resource no longer being published
fi-FI: b - jatkuva julkaisu, lakannut ilmestymästä

en: Publication date 1
fi-FI: Julkaisuvuosi 1

en: Publication Date 2
fi-FI: Julkaisuvuosi 2

en: Target audience code
fi-FI: Kohderyhmän koodi

en: |- Filling character
fi-FI: |- Täyttömerkki

en: a- juvenile, general
fi-FI: a- lapset ja nuoret, yleinen

en: d- children, ages 9-14
fi-FI: d- lapset, ikä 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
fi-FI: e- nuoret aikuiset, ikä 14-20

en: Target audience code 2
fi-FI: Kohderyhmän koodi 2

en: Target audience code 3
fi-FI: Kohderyhmän koodi 3

en: a- juvenile, general
fi-FI: a- lapset ja nuoret, yleinen

en: Government publication
fi-FI: Virallisjulkaisu

en: a- federal/national
fi-FI: a- kansallinen

en: y- not a government publication
fi-FI: y- ei virallisjulkaisu

en: z- Other
fi-FI: z- Muu

en: Modified record code
fi-FI: Muokatun tietueen koodi

en: 0- unmodified record
fi-FI: 0- muuttamaton tietue

en: 1- modified record
fi-FI: 1- muokattu tietue

en: Language of cataloguing (mandatory)
fi-FI: Luettelointikieli (pakollinen)

en: b- other
fi-FI: b- muu

en: Character sets (mandatory) 1
fi-FI: Merkistöt (pakollinen) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
fi-FI: 01- ISO 646, IRV-versio (latinalainen kirjaimisto)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
fi-FI: 02- ISO rekisteröinti 37 (kyrillinen kirjaimisto)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
fi-FI: 03- ISO 5426 (laajennettu latinalainen kirjaimisto)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
fi-FI: 04- ISO 5427 (laajennettu kyrillinen merkistö)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
fi-FI: 05- ISO 5428 (Kreikkalainen merkistö)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
fi-FI: 06- ISO 6438 (Afrikkalainen merkistö)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
fi-FI: 07- ISO 10586 (Georgialainen merkistö)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
fi-FI: 08- ISO 8957 (Heprealainen merkistö) Taulu 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
fi-FI: 09- ISO 8957 (Heprealainen merkistö) Taulu 2

en: Character sets (mandatory) 2
fi-FI: Merkistöt (pakollinen) 2

en: Additional character sets
fi-FI: Lisämerkistöt

en: Script of title
fi-FI: Nimekkeen käsikirjoitus

en: ca- Cyrillic
fi-FI: ca- Kyrillinen

en: db- Japanese - Kanji
fi-FI: db- japani - kanji

en: dc- Japanese - Kana
fi-FI: dc- japani - kana

en: ea- Chinese
fi-FI: ea- kiinalainen

en: ha- Hebrew
fi-FI: ha- heprea

en: ia- Thai
fi-FI: ia- thaimaalainen

en: ja- Devanagari
fi-FI: ja- davanagari

en: ka- Korean
fi-FI: ka- korealainen

en: la- Tamil
fi-FI: la- tamili

en: zz- Other
fi-FI: zz- Muu

note: INPUT type=button
en: Save
fi-FI: Tallenna

en: Cancel
fi-FI: Peruuta

en: 0 - left to right
fi-FI: 0 - vasemmalta oikealle

en: 1 - right to left
fi-FI: 1 - oikealta vasemmalle

en: UNIMARC field 105 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 105 muodostaja

en: Illustration codes 1:
fi-FI: Kuvituskoodit 1:

en: a - illustrations
fi-FI: a - kuvitus

en: b - maps
fi-FI: b - kartat

en: c - portraits
fi-FI: c - muotokuvat

en: g - music
fi-FI: g - musiikki

en: m - sound recordings
fi-FI: m - äänitteet

en: n - transparencies
fi-FI: n - kalvot

en: y - no illustrations
fi-FI: y - ei kuvitusta

en: Illustration codes 2:
fi-FI: Kuvituskoodit 2:

en: Illustration codes 3:
fi-FI: Kuvituskoodit 3:

en: y - no illustration
fi-FI: y - ei kuvitusta

en: Illustration codes 4:
fi-FI: Kuvituskoodit 4:

en: Form of contents codes 1:
fi-FI: Sisällön muodon koodit 1:

en: a - bibliography
fi-FI: a - bibliografia

en: b - catalogue
fi-FI: b - luettelot, kuvastot

en: c - index
fi-FI: c - hakemisto

en: d - abstract or summary
fi-FI: d - tiivistelmä

en: e - dictionary
fi-FI: e - sanakirja

en: f - encyclopaedia
fi-FI: f - tietosanakirja

en: m - dissertation or thesis (original)
fi-FI: m - väitöskirja tai opinnäytetyö (alkuperäinen)

en: v - dissertation or thesis (revised)
fi-FI: v - väitöskirja tai opinnäytetyö (tarkistettu)

en: w - religious text
fi-FI: w - uskonnollinen teksti

en: z - other
fi-FI: z - muu

en: Form of contents codes 2:
fi-FI: Sisällön muodon koodit 2:

en: Form of contents codes 3:
fi-FI: Sisällön muodon koodit 3:

en: Form of contents codes 4:
fi-FI: Sisällön muodon koodit 4:

en: Conference or meeting code:
fi-FI: Konferenssin tai kokouksen koodi:

en: 0- not a conference publication
fi-FI: 0- ei kokousjulkaisu

en: 1- conference publication
fi-FI: 1- kokousjulkaisu

en: 0 - not a festschrift
fi-FI: 0 - ei juhlakirja

en: 1 - festschrift
fi-FI: 1 - juhlajulkaisu

en: Index indicator
fi-FI: Hakemisto

en: 0 - no index
fi-FI: 0 - ei sisällysluetteloa

en: Literature code
fi-FI: Kirjallisuuslajin koodi

en: a - fiction
fi-FI: a - fiktio

en: b - drama
fi-FI: b - draama

en: c - essays
fi-FI: c - esseet

en: d - humour, satire
fi-FI: d - huumori, satiiri

en: f - short stories
fi-FI: f - novellit

en: g - poetry
fi-FI: g - runo

en: Biography code
fi-FI: Elämäkertakoodi

en: y - not biographical
fi-FI: y - ei elämäkerrallista aineistoa

en: a - autobiography
fi-FI: a - omaelämäkerta

en: UNIMARC field 106 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 106 muodostaja

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
fi-FI: multimedia (esim. tavanomainen painojäljenne, jonka supplementtina on mikrokortti)

en: electronic
fi-FI: elektroninen

en: UNIMARC field 110 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 110 muodostaja

en: periodical
fi-FI: aikakauslehti

en: newspaper
fi-FI: sanomalehti

en: Frequency of issue
fi-FI: Kausijulkaisun ilmestymistiheys

en: daily
fi-FI: päivittäin

en: weekly
fi-FI: kerran viikossa

en: biweekly (every two weeks)
fi-FI: joka toinen viikko

en: bimonthly (every two months)
fi-FI: joka toinen kuukausi

en: annual
fi-FI: kerran vuodessa

en: biennial (every two years)
fi-FI: kerran kahdessa vuodessa

en: no frequency (i.e. irregular)
fi-FI: ei ilmestymistiheyttä (eli epäsäännöllinen)

en: Regularity
fi-FI: Säännöllisyys

en: Type of material code
fi-FI: Aineistotyyppikoodi

en: abstract or summary
fi-FI: tiivistelmä tai lyhennelmä

en: yearbook
fi-FI: vuosikirja

en: reviews
fi-FI: arvostelut

en: law reports and digests
fi-FI: tuomioistuinpäätökset

en: legal articles
fi-FI: artiklat, pykälät

en: legal cases and case notes
fi-FI: oikeustapauskeskustelut

en: biography
fi-FI: elämäkerta

en: Nature of contents code
fi-FI: Sisältötyyppikoodi

en: Conference publication indicator
fi-FI: Konferenssijulkaisun indikaattori

en: conference publication
fi-FI: kokousjulkaisu

en: not applicable
fi-FI: ei sovellettavissa

en: Index availability code
fi-FI: Hakemiston saatavuuskoodi

en: Cumulative index availability code
fi-FI: Kumuloituvan hakemiston saatavuuskoodi

en: UNIMARC field 115a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 115a muodostaja

en: Type of material
fi-FI: Aineistotyyppi

en: videorecording
fi-FI: videotallenne

en: Length
fi-FI: Pituus

en: Colour indicator
fi-FI: Värin indikaattori

en: black and white
fi-FI: mustavalkoinen

en: Sound indicator
fi-FI: Ääni

en: sound disc
fi-FI: äänilevy

en: videotape
fi-FI: videonauha

en: videodisc
fi-FI: videolevy

en: magnetic audio tape on reel
fi-FI: magneettinauha kelalla

en: magnetic audio tape in cassette
fi-FI: magneettinauha kasetilla

en: Width or dimensions
fi-FI: Leveys tai mitat

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
fi-FI: Elokuvat ja rainat => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
fi-FI: Diat 21⁄4 x 21⁄4 tuumaa (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
fi-FI: Diat 2 x 2 tuumaa (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
fi-FI: Videonauhat 1/4 tuumaa (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
fi-FI: Videonauhat 1/4 tuumaa (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
fi-FI: Videonauhat 1/2 tuumaa (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
fi-FI: Videonauhat 1/2 tuumaa (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
fi-FI: Videonauhat 1 tuuma (2 cm 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
fi-FI: Videonauhat 2 tuumaa (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
fi-FI: Kalvot 8 * 10 tuumaa (20 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
fi-FI: Kalvot 4 * 5 tuumaa (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
fi-FI: Kalvot 5 * 7 tuumaa (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
fi-FI: Kalvot 7 * 7 tuumaa (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
fi-FI: Kalvot 8 * 8 tuumaa (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
fi-FI: Kalvot 9 * 9 tuumaa (22.5 * 22.5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
fi-FI: Kalvot 10 * 10 tuumaa (25 * 25 cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
fi-FI: Julkaisun muoto - projektio, elokuva

en: film reel
fi-FI: filmikela

en: film cartridge
fi-FI: filmisilmukkakasetti

en: film cassette
fi-FI: filmikasetti

en: filmstrip cartridge
fi-FI: rainakasetti

en: filmslip
fi-FI: filminauha

en: other filmstrip type
fi-FI: raina, määrittelemätön tyyppi

en: transparency
fi-FI: kalvo

en: Technique - videorecording, motion picture
fi-FI: Tallennustekniikka - videotallenne, elokuva

en: animation
fi-FI: animaatio

en: animation and live action
fi-FI: animaatio ja elävät näyttelijät

en: unspecified/unknown
fi-FI: määrittelemätön/tuntematon

en: Presentation format - motion picture
fi-FI: Esitysmuoto - elokuva

en: anamorphic (wide screen)
fi-FI: vaakatasossa levitetty laajakangas

en: Accompanying material 1
fi-FI: Liiteaineisto 1

en: posters
fi-FI: julisteet

en: Accompanying material 2
fi-FI: Liiteaineisto 2

en: Accompanying material 3
fi-FI: Liiteaineisto 3

en: Accompanying material 4
fi-FI: Liiteaineisto 4

en: Form of release - videorecording
fi-FI: Julkaisun muoto - videotallenne

en: videocartridge
fi-FI: videosilmukkakasetti

en: videocassette
fi-FI: videokasetti

en: videoreel
fi-FI: videokela

en: Presentation format - videorecording
fi-FI: Esitysmuoto - videotallenne

en: Type C (reel)
fi-FI: C-tyyppi (kela)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
fi-FI: Optinen laser (heijastava) videolevy

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
fi-FI: CED-videolevy (capacitance electronic disk)

en: V2000 (videocassette)
fi-FI: V2000 (videokasetti)

en: Video8 (videocassette)
fi-FI: Video8 (videokasetti)

en: Base of emulsion material - visual projection
fi-FI: Filmin emulsion materiaali - projektio

en: Secondary support material - visual projection
fi-FI: Kehys, tuki tai kokoonpano - projektio

en: cardboard
fi-FI: kartonki

en: Broadcast standard - videorecording
fi-FI: Lähetysstandardi - videotallenne

en: UNIMARC field 115b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 115b muodostaja

en: Generation
fi-FI: Sukupolvi

en: duplicate
fi-FI: kopio

en: Production elements
fi-FI: Tuotantoon liittyviä tietoja

en: mixing tracks
fi-FI: miksausraidat

en: 2 colour, single strip
fi-FI: 2 värinen, samalla liuskalla

en: blue or green strip
fi-FI: sininen tai vihreä

en: Film emulsion (polarity)
fi-FI: Filmin emulsio (polariteetti)

en: Film base
fi-FI: Filmin pohjan materiaali

en: Kind of sound for moving images
fi-FI: Liikkuvan kuvan äänen tyyppi

en: Kind of film stock or print
fi-FI: Elokuvan käyttökopion tyyppi

en: Deterioration stage
fi-FI: Heikentymisaste

en: Completeness
fi-FI: Elokuvan täydellisyysaste

en: Film inspection date
fi-FI: Filmin tarkastuspäivä

en: Month
fi-FI: Kuukausi

en: Year
fi-FI: Vuosi

en: UNIMARC field 116 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 116 muodostaja

en: Specific material designation
fi-FI: Aineiston erityismääre

en: a- collage
fi-FI: a- kollaasi

en: b- drawing
fi-FI: b- piirustus

en: c- painting
fi-FI: c- maalaus

en: k- technical drawing
fi-FI: k- tekninen piirustus

en: Primary support material
fi-FI: Kuvan pohjan ensisijainen materiaali

en: Secondary support material
fi-FI: Kehys, tuki tai kokoonpano

en: Colour
fi-FI: Väri

en: black-and-white
fi-FI: mustavalkoinen

en: ||- Filling characters
fi-FI: ||- Täyttömerkit

en: India ink
fi-FI: Tussi

en: water colour
fi-FI: vesiväri

en: air brush
fi-FI: maaliruisku

en: ||- Filling character
fi-FI: ||- Täyttömerkki

en: etching
fi-FI: etsaus

en: engraving
fi-FI: kaiverrus

en: aa- architectural drawing
fi-FI: aa- arkkitehtipiirustus

en: ac- sticker
fi-FI: ac- tarra

en: ad- poster
fi-FI: ad- juliste

en: ae- postcard
fi-FI: ae- postikortti

en: af- greetings card
fi-FI: af- onnittelukortti

en: ah- playing cards
fi-FI: ah- pelikortit

en: ai- flash card
fi-FI: ai- sana- tai kuvakortti

en: aj- ephemera
fi-FI: aj- keräilyesine

en: an- calendar
fi-FI: an- kalenteri

en: uu- unknown
fi-FI: uu- Tuntematon

en: xx- not applicable
fi-FI: xx- soveltumaton

en: zz- other
fi-FI: zz- Muu

en: UNIMARC field 117 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 117 muodostaja

en: microscope slides
fi-FI: mikroskoopin preparaatit

en: toys
fi-FI: lelut

en: dioramas
fi-FI: dioraamat

en: Material 1
fi-FI: Materiaali 1

en: wax
fi-FI: vaha

en: bronze
fi-FI: pronssi

en: Material 2
fi-FI: Materiaali 2

en: Material 3
fi-FI: Materiaali 3

en: Color
fi-FI: Väri

en: UNIMARC field 120 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 120 muodostaja

en: Color indicator
fi-FI: Värin indikaattori

en: Narrative text indicator
fi-FI: Kuvaava teksti

en: no narrative tex
fi-FI: ei kuvaavaa tekstiä

en: Map projection
fi-FI: Karttaprojektio

en: Lambert's azimuthal equal area
fi-FI: Lambertin oikeapintainen

en: Goode's homolographic
fi-FI: Gooden oikeapintainen

en: Albers equal area
fi-FI: Albersin oikeapintainen

en: Lambert's conformal conic
fi-FI: Lambertin oikeakulmainen

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
fi-FI: Millerin kaksinapainen vinoasentoinen oikeakulmainen kartioprojektio

en: Lambert's cylindrical equal area
fi-FI: Lambertin oikeapintainen

en: Cassini's
fi-FI: Cassinin

en: Goode's homolosine
fi-FI: Gooden lohkottu

en: Miller's bipolar
fi-FI: Millerin kaksinapainen

en: Prime meridian 1:
fi-FI: Nollameridiaani 1:

en: Greenwich, United Kingdom
fi-FI: Greenwich, Yhdistynyt kuningaskunta

en: Amsterdam, Netherlands
fi-FI: Amsterdam, Alankomaat

en: Athens, Greece
fi-FI: Ateena, Kreikka

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
fi-FI: Batavia (Jakarta), Indonesia

en: Berne, Switzerland
fi-FI: Bern, Sveitsi

en: Bogota, Colombia
fi-FI: Bogota, Kolumbia

en: Bombay, India
fi-FI: Bombay, Intia

en: Brussels, Belgium
fi-FI: Brysseli, Belgia

en: Cadiz, Spain
fi-FI: Cadiz, Espanja

en: Capetown, South Africa
fi-FI: Kapkaupunki, Etelä-Afrikka

en: Copenhagen, Denmark
fi-FI: Kööpenhamina, Tanska

en: Cordoba, Argentina
fi-FI: Cordoba, Argentiina

en: Ferro, Canary Islands
fi-FI: Ferro, Kanariansaaret

en: Helsinki, Finland
fi-FI: Helsinki, Suomi

en: Istanbul, Turkey
fi-FI: Istanbul, Turkki

en: Julianehaab, Greenland
fi-FI: Julianehaab, Grönlanti

en: Lisbon, Portugal
fi-FI: Lissabon, Portugali

en: London, United Kingdom
fi-FI: Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta

en: Madras, India
fi-FI: Madras, Intia

en: Madrid, Spain
fi-FI: Madrid, Espanja

en: Mexico City, Mexico
fi-FI: México, Meksiko

en: Moscow, Russia
fi-FI: Moskova, Venäjä

en: Munich, Germany
fi-FI: München, Saksa

en: Naples, Italy
fi-FI: Napoli, Italia

en: Oslo (Christiania), Norway
fi-FI: Oslo (Christiania), Norja

en: Paris, France
fi-FI: Pariisi, Ranska

en: Peking, People's Republic of China
fi-FI: Peking, Kiinan kansantasavalta

en: Pulkova (Leningrad), Russia
fi-FI: Pulkova (Leningrad), Venäjä

en: Rio de Janeiro, Brazil
fi-FI: Rio de Janeiro, Brasilia

en: Rome, Italy
fi-FI: Rooma, Italia

en: Stockholm, Sweden
fi-FI: Tukholma, Ruotsi

en: Prime meridian 2:
fi-FI: Nollameridiaani 2:

en: UNIMARC field 121a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 121a muodostaja

en: Physical dimension
fi-FI: Fyysiset mitat

en: 2-dimensional
fi-FI: 2-ulotteinen

en: 3-dimensional
fi-FI: 3-ulotteinen

en: Primary cartographic image 1:
fi-FI: Ensisijainen kartografinen kuva 1:

en: photographically
fi-FI: valokuvallisesti

en: Primary cartographic image 2:
fi-FI: Ensisijainen kartografinen kuva 2:

en: Physical medium
fi-FI: Valmistusmateriaali

en: other non photographic medium
fi-FI: muu ei valokuvamainen materiaali

en: other photographic medium
fi-FI: muu valokuvamainen materiaali

en: manuscript
fi-FI: käsikirjoitus

en: Form of reproduction
fi-FI: Jäljenteen muoto

en: printed
fi-FI: painotuote

en: x- not applicable
fi-FI: x- soveltumaton

en: Physical form of publication
fi-FI: Julkaisun ulkoasu

en: atlas including loose-leaf published atlas
fi-FI: irtolehtinen kartasto

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
fi-FI: suplementti lehteen, monografiaan jne.

en: bound into a journal, monograph, etc.
fi-FI: sidottu lehdeksi, monografiaksi jne.

en: UNIMARC field 121b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 121b muodostaja

en: Altitude of sensor
fi-FI: Sensorin korkeus

en: Attitude of sensor
fi-FI: Sensorin asento

en: Quality of image
fi-FI: Kuvan laatu

en: Cloud cover
fi-FI: Pilvipeite

en: Centimetres
fi-FI: Senttimetriä

en: Decimetres
fi-FI: Desimetriä

en: Metres
fi-FI: Metriä

en: Decametres
fi-FI: Dekametriä

en: Hectametres
fi-FI: Hektametriä

en: Kilometres
fi-FI: Kilometriä

en: UNIMARC field 122 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 122 muodostaja

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
fi-FI: Päivämäärä on ennen vuotta 1 Gregoriaanisessa kalenterissa eli eKr.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
fi-FI: Päivämäärä on jälkeen vuoden 1 Gregoriaanisessa kalenterissa eli jKr.

en: Day
fi-FI: Päivä

en: Time
fi-FI: Aika

en: UNIMARC field 123a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 123a muodostaja

en: angular scale
fi-FI: astemittakaava

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 123d/e/f/g muodostaja

en: Hemisphere:
fi-FI: Pallonpuolisko:

en: west
fi-FI: länsi

en: east
fi-FI: itä

en: Degree (complete with 0):
fi-FI: Aste (Täydennä merkillä 0):

en: Minute (complete with 0):
fi-FI: Minuutti (Täydennä merkillä 0):

en: Second (complete with 0):
fi-FI: Sekunti (Täydennä merkillä 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 123i/j muodostaja

en: UNIMARC field 124a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124a muodostaja

en: non-photographic image
fi-FI: ei valokuvamainen materiaali

en: photographic image
fi-FI: valokuvamainen materiaali

en: remote sensing image
fi-FI: kaukokartoituskuva

en: UNIMARC field 124b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124b muodostaja

en: Form of cartographic item:
fi-FI: Kartografisen aineiston muoto:

en: atlas
fi-FI: kartasto, atlas

en: diagram
fi-FI: diagrammi

en: globe
fi-FI: karttapallo

en: map
fi-FI: kartta

en: model
fi-FI: malli

en: profile
fi-FI: profiili

en: section
fi-FI: leikkaus

en: view
fi-FI: näkymä

en: UNIMARC field 124c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124c muodostaja

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
fi-FI: Valokuvamaisen materiaalin tai ei valokuvamaisen materiaalin esitysmuodon tekniikka:

en: anaglyphic
fi-FI: anaglyfinen

en: anamorphic
fi-FI: anamorfinen

en: UNIMARC field 124d builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124d muodostaja

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
fi-FI: Valokuvamaisen materiaalin tai kaukokartoituskuvan alustan sijainti:

en: UNIMARC field 124e builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124e muodostaja

en: Category of satellite for remote sensing image:
fi-FI: Kaukokartoituskuvan satelliittikategoria:

en: UNIMARC field 124f builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124f muodostaja

en: Name of satellite for remote sensing image:
fi-FI: Kaukokartoituskuvan satelliitin nimi:

en: UNIMARC field 124g builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 124g muodostaja

en: Recording technique for remote sensing image:
fi-FI: Kaukokartoituskuvan tallennustekniikka:

en: Sidelooking airbone radar
fi-FI: Sivukulmatutka

en: Synthetic aperture radar
fi-FI: Suuren laskennallisen läpimitan tutka

en: UNIMARC field 125a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 125a muodostaja

en: choir-book
fi-FI: kuoro-kirja

en: Parts indicator:
fi-FI: Osat:

en: UNIMARC field 125b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 125b muodostaja

en: Literary text indicator:
fi-FI: Kirjallisuuslaji:

en: history
fi-FI: historia

en: reporting
fi-FI: esittely, reportaasi

en: memoirs
fi-FI: muistelmat

en: rehearsals
fi-FI: harjoitukset ilman musiikkia

en: advertising texts
fi-FI: mainostekstit

en: folktales
fi-FI: kansantarinat

en: UNIMARC field 126a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 126a muodostaja

en: Form of release:
fi-FI: Julkaisun muoto:

en: wire recording
fi-FI: lankaäänite

en: cylinder
fi-FI: äänilieriö

en: roll
fi-FI: rulla

en: Speed:
fi-FI: Nopeus:

en: 1 7/8 in. per second
fi-FI: 1 7/8 tuumaa sekunnissa

en: 15/16 in. per second
fi-FI: 15/16 tuumaa sekunnissa

en: 3 3/4 in. per second
fi-FI: 3 3/4 tuumaa sekunnissa

en: 7 1/2 in. per second
fi-FI: 7 1/2 tuumaa sekunnissa

en: 15 in. per second
fi-FI: 15 tuumaa sekunnissa

en: 30 in. per second
fi-FI: 30 tuumaa sekunnissa

en: 8/10 in. per second
fi-FI: 8/10 tuumaa sekunnissa

en: 4/10 in. per second
fi-FI: 4/10 tuumaa sekunnissa

en: Kind of sound:
fi-FI: Äänen tyyppi:

en: Dimensions (sound recordings):
fi-FI: Mitat (äänitteet):

en: 7.62cm or 3 in.
fi-FI: 7.62cm tai 3 tuumaa

en: 12.7 cm or 5 in.
fi-FI: 12.7 cm or 5 tuumaa

en: 17.78 cm or 7 in.
fi-FI: 17.78 cm tai 7 tuumaa

en: 25.4 cm or 10 in.
fi-FI: 25.4 cm tai 10 tuumaa

en: 30,48 cm or 12 in.
fi-FI: 30,48 cm tai 12 tuumaa

en: 40.64 cm or 16 in.
fi-FI: 40.64 cm tai 16 tuumaa

en: 35.56 cm or 14 in.
fi-FI: 35.56 cm or 14 tuumaa

en: 12 cm or 4 in. 3/4
fi-FI: 12 cm or 4 tuumaa 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
fi-FI: 10 cm x 6.3 cm or 3 tuumaa 7/8 x 2 tuumaa 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
fi-FI: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 tuumaa 1/4 x 3 tuumaa 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
fi-FI: 5.7 cm x 10 cm or 2 tuumaa 1/4 x 4 tuumaa, sylinteri

en: Tape width:
fi-FI: Nauhan leveys:

en: 1/4 in.
fi-FI: 1/4 tuumaa

en: 1/2 in.
fi-FI: 1/2 tuumaa

en: 1 in.
fi-FI: 1 tuuma

en: 1/8 in.
fi-FI: 1/8 tuumaa

en: 2 in.
fi-FI: 2 tuumaa

en: 1/3 in. (8 mm)
fi-FI: 1/3 tuumaa (8 mm)

en: Tape configuration:
fi-FI: Nauhan raitojen lukumäärä:

en: Accompanying textual material 1:
fi-FI: Liitetekstiaineisto 1:

en: discography
fi-FI: diskografia

en: score
fi-FI: nuotti

en: Accompanying textual material 2:
fi-FI: Liitetekstiaineisto 2:

en: Accompanying textual material 3:
fi-FI: Liitetekstiaineisto 3:

en: Accompanying textual material 4:
fi-FI: Liitetekstiaineisto 4:

en: Accompanying textual material 5:
fi-FI: Liitetekstiaineisto 5:

en: Accompanying textual material 6:
fi-FI: Liitetekstiaineisto 6:

en: Recording technique:
fi-FI: Tallennustekniikka:

en: Special reproduction characteristics:
fi-FI: Erikoisjäljenteen ominaisuudet:

en: NAB standard
fi-FI: NAB-standardi

en: CCIR/IEC standard
fi-FI: CCIR/IEC standardi

en: Dolby-A encoded
fi-FI: Dolby-A

en: Dolby-B encoded
fi-FI: Dolby-B

en: Dolby-C encoded
fi-FI: Dolby-C

en: CX encoded
fi-FI: CX

en: UNIMARC field 126b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 126b muodostaja

en: Kind of disc, cylinder or tape:
fi-FI: Levyn, lieriön tai nauhan tyyppi:

en: Kind of material:
fi-FI: Valmistusmateriaali:

en: Kind of cutting:
fi-FI: Leikkaustapa:

en: UNIMARC field 127 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 127 muodostaja

en: (Complete with 0 on the left)
fi-FI: (Täydennä merkillä 0 vasemmassa laidassa)

en: Hours:
fi-FI: Tuntia:

en: Minutes:
fi-FI: Minuttia:

en: Seconds:
fi-FI: Sekunnit:

en: UNIMARC field 128a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 128a muodostaja

en: Form of musical work:
fi-FI: Musiikillisen teoksen muoto:

en: air
fi-FI: ilma

en: anthem
fi-FI: kansallishymni

en: ballet
fi-FI: baletti

en: ballad
fi-FI: balladi

en: fugue
fi-FI: fuuga

en: folk music
fi-FI: kansanmusiikki

en: gospel music
fi-FI: hengellinen musiikki, gospel

en: hymn
fi-FI: hymni

en: moving picture music
fi-FI: liikkuva kuva, musiikki

en: waltz
fi-FI: valssi

en: UNIMARC field 128b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 128b muodostaja

en: Instruments or voices for ensemble:
fi-FI: Kokoonpanon soittimet tai äänet:

en: Horn
fi-FI: Torvi

en: Trumpet
fi-FI: Trumpetti

en: Cornet
fi-FI: Kornetti

en: Trombone
fi-FI: Pasuuna

en: Tuba
fi-FI: Tuuba

en: Baritone
fi-FI: Baritoni

en: Ethnic brass
fi-FI: Perinteiset vaskipuhaltimet

en: Unspecified brass
fi-FI: Määrittelemätön vaskipuhallin

en: Other brass
fi-FI: Muu vaskipuhallin

en: Mixed chorus
fi-FI: Sekakuoro

en: Women's chorus
fi-FI: Naiskuoro

en: Men's chorus
fi-FI: Mieskuoro

en: Children's chorus
fi-FI: Lapsikuoro

en: Ethnic chorus
fi-FI: Perinteinen kuoro

en: Unspecified chorus
fi-FI: Määrittelemätön kuoro

en: Full orchestra
fi-FI: Täysikoinen orkesteri

en: Chamber orchestra
fi-FI: Kamariorkesteri

en: String orchestra
fi-FI: Jousiorkesteri

en: Band
fi-FI: Yhtye

en: Dance orchestra
fi-FI: Tanssiorkesteri

en: Larger ensemble brass band
fi-FI: Suurempi vaskipuhallinyhtye

en: Ethnic orchestra
fi-FI: Perinteinen orkesteri

en: Unspecified orchestra
fi-FI: Määrittelemätön orkesteri

en: Other orchestra
fi-FI: Muu orkesteri

en: Xylophone
fi-FI: Ksylofoni

en: Drum
fi-FI: Rumpu

en: Ethnic percussion
fi-FI: Perinteinen lyömäsoitin

en: Unspecified percussion
fi-FI: Muu lyömäsoitin

en: Other percussion
fi-FI: Muu lyömäsoitin

en: Violon
fi-FI: Viulu

en: Viola
fi-FI: Alttoviulu

en: Cello
fi-FI: Sello

en: Double bass
fi-FI: Kontrabasso

en: Ethnic bowed strings
fi-FI: Perinteiset jousisoittimet

en: Other bowed strings
fi-FI: Muu jousisoitin

en: Unspecified
fi-FI: Määrittelemätön

en: Synthesizer
fi-FI: Syntetisaattori

en: Tape
fi-FI: Nauha

en: Computer
fi-FI: Tietokone

en: Unspecified electronic
fi-FI: Määrittelemätön elektroninen

en: Other electronic
fi-FI: Muu elektroninen soitin

en: Organ
fi-FI: Urut

en: Harpsichord
fi-FI: Cembalo

en: Clavicorde
fi-FI: Klavikordi

en: Ethnic keyboard
fi-FI: Perinteinen kosketisoitin

en: Unspecified keyboard
fi-FI: Määrittelemätön kosketinsoitin

en: Mezzosoprano
fi-FI: Mezzosopraano

en: Alto
fi-FI: Altto

en: Tenor
fi-FI: Tenori

en: Bass
fi-FI: Basso

en: Counter tenor
fi-FI: Kontratenori

en: Voices high voice
fi-FI: Äänet - korkea ääniala

en: Voices medium voice
fi-FI: Äänet - keskitason ääniala

en: Voices low voice
fi-FI: Äänet - matala ääniala

en: Ethnic voices
fi-FI: Perinteiset äänet

en: Unspecified voices
fi-FI: Määrittelemättömät äänet

en: Harp
fi-FI: Harppu

en: Guitar family
fi-FI: Kitaraperhe

en: Lute family
fi-FI: Luuttuperhe

en: Mandolin
fi-FI: Mandoliini

en: Ethnic plucked string
fi-FI: Perinteinen näppäilysoitin

en: Ethnic plucked strings
fi-FI: Perinteiset kielisoittimet

en: Unspecified plucked strings
fi-FI: Määrittelemättömät kielisoittimet

en: Other plucked strings
fi-FI: Muut kielisoittimet

en: Flute
fi-FI: Huilu

en: Clarinet
fi-FI: Klarinetti

en: Bassoon
fi-FI: Fagotti

en: Cor anglais
fi-FI: Englannintorvi

en: Bass clarinet
fi-FI: Bassoklarinetti

en: Saxophone
fi-FI: Saksofoni

en: Ethnic woodwinds
fi-FI: Perinteiset puupuhaltimet

en: Unspecified woodwinds
fi-FI: Määrittelemättömät puupuhaltimet

en: Other woodwinds
fi-FI: Muu puupuhallin

en: UNIMARC field 128c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 128c muodostaja

en: Instruments or voices for soloists
fi-FI: soolistinen soitin tai ääni

en: UNIMARC field 130 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 130 muodostaja

en: Specific material designation:
fi-FI: Aineiston erityismääre:

en: aperture card
fi-FI: reikäkortti

en: microfilm cassette
fi-FI: mikrofilmikasetti

en: microfilm reel
fi-FI: mikrofilmikela

en: microfiche
fi-FI: mikrokortti

en: microfiche cassette
fi-FI: mikrokorttikasetti

en: micro opaque
fi-FI: mikrokortti (läpinäkymätön)

en: Polarity:
fi-FI: Polariteetti:

en: Dimensions:
fi-FI: Mitat:

en: 8 mm (microfilm)
fi-FI: 8 mm (mikrofilmi)

en: 16 mm (microfilm)
fi-FI: 16 mm (mikrofilmi)

en: 35 mm (microfilm)
fi-FI: 35 mm (mikrofilmi)

en: 70 mm (microfilm)
fi-FI: 70 mm (mikrofilmi)

en: 105 mm (microfilm)
fi-FI: 105 mm (mikrofilmi)

en: 3 x 5 in.
fi-FI: 3 x 5 tuumaa

en: 4 x 6 in.
fi-FI: 4 x 6 tuumaa

en: 6 x 9 in.
fi-FI: 6 x 9 tuumaa

en: Reduction ratio:
fi-FI: Pienennyskerroin:

en: Normal (16x - 30x)
fi-FI: Normaali (16x - 30x)

en: Specific reduction ratio
fi-FI: Täsmällinen pienennyskerroin

en: Color:
fi-FI: Väri:

en: Emulsion on film:
fi-FI: Filmin emulsio:

en: Generation:
fi-FI: Sukupolvi:

en: Base of film:
fi-FI: Filmin pohjan materiaali

en: UNIMARC field 135a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 135a muodostaja

en: text
fi-FI: teksti

en: combination
fi-FI: yhdistelmä

en: UNIMARC field 140 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 140 muodostaja

en: Illustration - Book 1:
fi-FI: Kuvitus - Kirja 1:

en: Illustration - Book 2:
fi-FI: Kuvitus - Kirja 2:

en: Illustration - Book 3:
fi-FI: Kuvitus - Kirja 3:

en: Illustration - Book 4:
fi-FI: Kuvitus - Kirja 4:

en: Portrait
fi-FI: Muotokuva

en: Illustration - Full page plates 1:
fi-FI: Kuvitus - Kuvasivut 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
fi-FI: Kuvitus - Kuvasivut 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
fi-FI: Kuvitus - Kuvasivut 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
fi-FI: Kuvitus - Kuvasivut 4:

en: Illustration - Technique:
fi-FI: Kuvitus - Tekniikka:

en: Form of contents 1:
fi-FI: Sisällön muoto 1:

en: catechism
fi-FI: katekismus

en: ephemera
fi-FI: keräilyesine

en: library catalogue
fi-FI: kokoelma

en: calendar
fi-FI: kalenteri

en: encyclopedia
fi-FI: tietosanakirja

en: Form of contents 2:
fi-FI: Sisällön muoto 2:

en: Form of contents 3:
fi-FI: Sisällön muoto 3:

en: Form of contents 4:
fi-FI: Sisällön muoto 4:

en: Literature:
fi-FI: Kirjallisuus:

en: novel
fi-FI: romaani

en: allegory
fi-FI: allegoria

en: short story
fi-FI: novelli

en: juvenile literature
fi-FI: lasten ja nuorten kirjallisuus

en: chronicle
fi-FI: kronikka

en: memoir
fi-FI: muistelma

en: diary
fi-FI: päiväkirja

en: mystic literature
fi-FI: mystinen kirjallisuus

en: Biography:
fi-FI: Biografia:

en: Watermark:
fi-FI: Vesileima:

en: UNIMARC field 141 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 141 muodostaja

en: Binding material 1:
fi-FI: Sidoksen materiaali 1:

en: Binding material 2:
fi-FI: Sidoksen materiaali 2:

en: Binding material 3:
fi-FI: Sidoksen materiaali 3:

en: Types of binding:
fi-FI: Sidostyyppi:

en: original, i.e. primary
fi-FI: alkuperäinen eli primääri

en: Bound with:
fi-FI: Sidottu:

en: State of preservation - Binding:
fi-FI: Säilytysyksikkö - Sidos:

en: worn
fi-FI: kulunut

en: damaged
fi-FI: vahingoittunut

en: broken back
fi-FI: rikkoutunut selkämys

en: State of preservation - Body of the book 1 :
fi-FI: Säilytysyksikkö - Sidoksen tila 1 :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
fi-FI: Säilytysyksikkö - Sidoksen tila 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$a

en: Type of Performance Medium
fi-FI: Esitysvälineen tyyppi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$b

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
fi-FI: numero väliltä 0 ja 999 (mukaan lukien)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
fi-FI: Numero väliltä 0 ja 999 (mukaan lukien)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$d

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$f

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$h

en: Number of parts
fi-FI: Osien lukumäärä

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
fi-FI: numero väliltä 0 ja 999 (mukaan lukien)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
fi-FI: Numero väliltä 0 ja 999 (mukaan lukien)

en: Category
fi-FI: Tyyppi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
fi-FI: Liitännäinen UNIMARC-kentälle 146$i

en: Number of players
fi-FI: Soittajien lukumäärä

en: UNIMARC field 181-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181-2 muodostaja

en: UNIMARC field 181a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181a muodostaja

en: a - dataset
fi-FI: a - data

en: b - image
fi-FI: b - kuva

en: g - sounds
fi-FI: g - ääni

en: UNIMARC field 181b builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181b muodostaja

en: a - two-dimensional
fi-FI: a - kaksiulotteinen

en: b - three-dimensional
fi-FI: b - kolmiulotteinen

en: UNIMARC field 181c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 181c muodostaja

en: xxx - other
fi-FI: xxx - muu

en: zzz - unspecified
fi-FI: zzz - määrittelemätön

en: UNIMARC field 182-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 182-2 muodostaja

en: UNIMARC field 182a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 182a muodostaja

en: Media Type Code
fi-FI: Mediatyypin koodi

en: b - electronic
fi-FI: b - elektroninen

en: c - microform
fi-FI: c - mikromuoto

en: UNIMARC field 182c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 182c muodostaja

en: Media Type
fi-FI: Mediatyyppi:

en: h - microform
fi-FI: h - mikrotallenne

en: g - projected
fi-FI: g - heijastettava

en: x - other
fi-FI: x - muu

en: z - unspecified
fi-FI: z- määrittelemätön

en: UNIMARC field 183-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 183-2 muodostaja

en: UNIMARC field 183a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 183a muodostaja

en: cb - computer chip cartridge
fi-FI: cb - piirikotelo

en: cd - computer disc
fi-FI: cd - levyke

en: ce - computer disc cartridge
fi-FI: ce - levyke

en: he - microfiche
fi-FI: he - mikrokortti

en: hf - microfiche cassette
fi-FI: hf - mikrokorttikasetti

en: hg - microopaque
fi-FI: hg - mikrokortti (läpinäkymätön)

en: gd - filmslip
fi-FI: gd - filminauha

en: gf - filmstrip
fi-FI: gf - raina

en: gc - filmstrip cartridge
fi-FI: gc - rainakasetti

en: gt - overhead transparency
fi-FI: gt - piirtoheitinkalvo

en: gs - slide
fi-FI: gs - dia

en: zu - unspecified
fi-FI: zu - määrittelemätön

en: UNIMARC field 210c builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 210c muodostaja

en: Search for authority type: EDITORS
fi-FI: Hae auktoriteettityyppiä: EDITORS

en: None
fi-FI: Ei mitään

en: Heading A-Z
fi-FI: Otsikko A-Z

en: Heading Z-A
fi-FI: Otsikko Z-A

en: contains
fi-FI: sisältää

en: starts with
fi-FI: alkaa sanalla

en: is exactly
fi-FI: on

note: INPUT type=submit
en: Search
fi-FI: Haku

en: Authority search results
fi-FI: Auktoriteettihaun tulokset

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fi-FI: Tulokset %s-%s / %s

en: No results found
fi-FI: Ei hakutuloksia

en: Summary
fi-FI: Yhteenveto

en: Heading type
fi-FI: Otsikon tyyppi

en: Used
fi-FI: Käytetty

en: Get it!
fi-FI: Poiminta

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fi-FI: %s kertaa

en: Choose
fi-FI: Valitse

en: Close
fi-FI: Sulje

note: SCRIPT
en: Authority
fi-FI: Auktoriteetti

en: UNIMARC field 225a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 225a muodostaja

en: Collection
fi-FI: Kokoelma

en: Select a collection
fi-FI: Valitse kokoelma

en: OR new collection:
fi-FI: TAI uusi kokoelma:

en: UNIMARC field 283-2 builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 283-2 muodostaja

en: UNIMARC field 283a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 283a muodostaja

en: audio cartridge
fi-FI: äänisilmukkakasetti

en: audio cylinder
fi-FI: äänisylinteri

en: audio disc
fi-FI: äänilevy

en: audio roll
fi-FI: äänirulla

en: audio wire reel
fi-FI: äänilankakela

en: audiotape reel
fi-FI: äänihihna

en: computer card
fi-FI: reikäkortti, magneettikortti

en: computer chip cartridge
fi-FI: piirikotelo

en: computer disc
fi-FI: levyke

en: computer disc cartridge
fi-FI: levykekasetti

en: microopaque
fi-FI: mikrokortti (läpinäkymätön)

en: film roll
fi-FI: filmirulla

en: filmstrip
fi-FI: raina

en: flipchart
fi-FI: lehtiötaulu

en: UNIMARC field 325h builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 325h muodostaja

en: UNIMARC field 325j builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 325j muodostaja

en: # - no attempt to code
fi-FI: # - ei koodattu

en: UNIMARC field 4XX builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 4XX muodostaja

en: Search on
fi-FI: Hae

en: Any word
fi-FI: Mikä sana tahansa

en: Item type:
fi-FI: Nidetyyppi:

en: All item types
fi-FI: Kaikki nidetyypit

note: INPUT type=submit
en: Start search
fi-FI: Aloita haku

en: Search results
fi-FI: Hakutulokset

en: &lt;&lt; Previous
fi-FI: &lt;&lt; Edellinen

en: Next&gt;&gt;
fi-FI: Seuraava&gt;&gt;

en: Item count
fi-FI: Niteitä

en: Location
fi-FI: Paikka

en: Clear field
fi-FI: Tyhjennä kenttä

en: &lt;&lt; Previous
fi-FI: &lt;&lt; Edellinen

en: Next&gt;&gt;
fi-FI: Seuraava&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
fi-FI: UNIMARC-kentän 686a muodostaja

en: Classification
fi-FI: Luokitus

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
fi-FI: Valitse luokituksen arvo. Tämä kopioi auktoriteettitietueen kentän 686$a arvon nimeketietueen kenttään 686$a.

en: Authority type
fi-FI: Auktoriteettityyppi

en: Main entry ($a only)
fi-FI: Pääkirjaus ($a vain)

en: Main entry
fi-FI: Pääkirjaus

en: Anywhere
fi-FI: Missä tahansa

en: Sort by
fi-FI: Järjestys

en: No order
fi-FI: Ei tilausta

en: Heading ascendant
fi-FI: Otsikko, nouseva

en: Heading descendant
fi-FI: Otsikko, laskeva

en: UNIMARC leader builder
fi-FI: UNIMARC-nimiön muodostaja

en: 1-4 Record length
fi-FI: 1-4 Tietueen pituus

en: (auto-calculated)
fi-FI: (laskettu automaattisesti)

en: 5- Record status
fi-FI: 5- Tietueen tila

en: c - Corrected or updated record
fi-FI: c - Korjattu tai päivitetty tietue

en: c - Corrected record
fi-FI: c - Korjattu tietue

en: d - Deleted record
fi-FI: d - Poistettu tietue

en: 6- Type of record
fi-FI: 6- Tietueen tyyppi

en: b - Language materials, manuscript
fi-FI: b - Tekstiaineisto, käsikirjoitus

en: e - Cartographic materials, printed
fi-FI: e - Kartografinen aineisto, painotuote

en: f - Cartographic materials, manuscript
fi-FI: f - Kartografinen aineisto, käsikirjoitus

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
fi-FI: i - Äänite, puheäänite

en: j - Sound recordings, musical performance
fi-FI: j - Äänite, musiikkiäänite

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
fi-FI: r - Esine

en: 7- Bibliographic level
fi-FI: 7- Tietueen bibliografinen taso

en: i - Integrating resource
fi-FI: i - Päivittyvä julkaisu

en: - Hierarchical relationship undefined
fi-FI: - Hierarkkinen suhde määrittelemätön

en: 0 - No hierarchical relationship
fi-FI: 0 - ei hierarkista suhdetta

en: 1 - Highest level record
fi-FI: 1 - Täydellinen taso

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
fi-FI: 2 - Täydellistä tasoa niukempi (muut taso alempana)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
fi-FI: 9-16 indikaattori/osakenttä/koko

en: (auto-filled)
fi-FI: (täytetty automaattisesti)

en: 17- Encoding level
fi-FI: 17- Koodaustaso

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
fi-FI: 1 - Välitaso 1 (kuvailun kohde ei käsillä)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
fi-FI: 2 - Välitaso 2. Ennakkotietue

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
fi-FI: 3 - Välitaso 3. Epätäydellinen

en: 18- Descriptive cataloging form
fi-FI: 18- Luettelointisäännöt

en: - In full ISBD form
fi-FI: - Tarkassa ISBD-muodossa

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
fi-FI: 19-24 Kirjauskartta &amp; pituudet

en: 000 - Leader
fi-FI: 000 - Nimiö

en: c - Corrected or revised
fi-FI: c - Korjattu

en: d - Deleted
fi-FI: d - Poistettu

en: n - New
fi-FI: n - Uusi

en: x - Authority entry record
fi-FI: x - Auktoriteettitietue

en: y - Reference entry record
fi-FI: y - Viitetietue

en: z - General explanatory entry record
fi-FI: z - Yleinen selittävä tietue

en: 7-8 Undefined
fi-FI: 7-8 Määrittelemätön

en: 9- Type of entity
fi-FI: 9- Kokonaisuuden tyyppi

en: a - Personal name entry
fi-FI: a - Henkilön nimi

en: b - Corporate name entry
fi-FI: b - Yrityksen nimi

en: c - Territorial or geographical name
fi-FI: c - Alueellinen tai maantieteellinen nimi

en: d - Trademark
fi-FI: d - Tavaramerkki

en: e - Family name
fi-FI: e - Sukunimi

en: f - Uniform name
fi-FI: f - Yhtenäinen nimi

en: g - Collective uniform name
fi-FI: g - Yhteinen yhtenäinen nimi

en: h - Name/title
fi-FI: h - Nimi/titteli

en: i - Name/collective uniform title
fi-FI: i - Nimi/yhteinen yhtenäinen titteli

en: j - Topical subject
fi-FI: j - Ajankohtainen aihe

en: k - Place access
fi-FI: k - Paikkaan pääsy

en: l - Form, genre or physical characteristics
fi-FI: l - Muoto, genre tai fyysiset ominaisuudet

en: 10-16 indicator/subfields/size
fi-FI: 10-16 indikaattorit/osakentät/tietueen pituus

en: - Full
fi-FI: - Täysi

en: 3 - Partial
fi-FI: 3 - Osittainen

en: 18-19 Undefined
fi-FI: 18-19 Määrittelemätön

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
fi-FI: 20-24 kirjauskartta &amp; pituudet

en: , adapter
fi-FI: , sisällön muokkaus

en: , annotator
fi-FI: , selitykset

en: , author of afterword
fi-FI: , jälkisanat

en: , prefacer
fi-FI: , esipuhe

en: , bibliographic antecedent
fi-FI: , bibliografinen edeltäjä

en: , collaborator
fi-FI: , yhteistyössä

en: , commentator
fi-FI: , selostaja

en: , compiler
fi-FI: , kokoaja

en: , composer
fi-FI: , säveltäjä

en: , conceptor
fi-FI: , ideoija

en: , degree-grantor
fi-FI: , arvosanan antaja

en: , editor
fi-FI: , toimittaja

en: , film editor
fi-FI: , leikkaaja

en: , founder
fi-FI: , perustaja

en: , illustrator
fi-FI: , kuvittaja

en: , lyricist
fi-FI: , sanoittaja

en: , organiser of meeting
fi-FI: , kokouksen järjestäjä

en: , other
fi-FI: , muu

en: , photographer
fi-FI: , valokuvaaja

en: , presenter
fi-FI: , juontaja

en: , publisher
fi-FI: , julkaisija

en: , publishing director
fi-FI: , päätoimittaja

en: , research team head
fi-FI: , tutkimusryhmän johtaja

en: , reviewer
fi-FI: , kriitikko

en: , redactor
fi-FI: , toimittaja

en: , sponsor
fi-FI: , tukija

en: , thesis advisor
fi-FI: , opinnäytetyön ohjaaja

en: , translator
fi-FI: , kääntäjä

en: Main Author
fi-FI: Päätekijä

en: Corporate Author (Main)
fi-FI: Pääyhteisötekijä

en: Coauthor
fi-FI: Muu tekijä

en: Secondary Author
fi-FI: Muu tekijä

en: Corporate Author (Coauthor)
fi-FI: Yhteisötekijä

en: Corporate Author (Secondary)
fi-FI: Muu yhteisötekijä

en: Language:
fi-FI: Kieli:

en: of contents page,
fi-FI: Sisällön koko

en: Country:
fi-FI: Maa:

en: Series
fi-FI: Sarjajulkaisu

en: series
fi-FI: sarja

en: Classification:
fi-FI: Luokitus:

en: Contents note:
fi-FI: Sisältöhuomautus:

en: Abstract:
fi-FI: Tiivistelmä:

en: Provenance note:
fi-FI: Alkuperähuomautus:

en: Bibliography:
fi-FI: Bibliografia:

en: Thesis:
fi-FI: Opinnäytetyö:

en: SUDOC serial history:
fi-FI: SUDOC kausijulkaisuhistoria:

en: Subject - Personal Name
fi-FI: Henkilönnimi asiasanana

en: Subject - Corporate Author
fi-FI: Yhteisönnimi asiasanana

en: Subject - Family
fi-FI: Suvunnimi asiasanana

en: Subject - Author/Title
fi-FI: Tekijä/Nimeke

en: Subject - Topical Name
fi-FI: Aihetta ilmaiseva termi

en: Subject - Geographical Name
fi-FI: Maantieteellinen nimi asiasanana

en: Subject - Form
fi-FI: Aineiston lajityyppi/muoto hakuterminä

en: Subject
fi-FI: Asiasana

en: Subject Category
fi-FI: Aiheluokka

en: Trademark
fi-FI: Tavaramerkki

en: Online Resources:
fi-FI: Linkit:

en: Click here to access online
fi-FI: Klikkaa tästä

en: title
fi-FI: nimeke

en: Publication:
fi-FI: Julkaisu:

en: Search for publisher
fi-FI: Hae julkaisijaa

en: Manufacture:
fi-FI: Valmistaja:

en: Description:
fi-FI: Kuvaus:

en: Linked with:
fi-FI: Liittyy:

en: Content warning:
fi-FI: Sisältövaroitus:

en: Audience
fi-FI: Kohderyhmä

en: Physical presentation
fi-FI: Fyysinen kuvailu:

en: Literary genre
fi-FI: Kirjallisuuden genre

en: Biography
fi-FI: Elämäkerta

en: Illustration
fi-FI: Kuvitus

en: Content
fi-FI: Sisältö

en: Video types
fi-FI: Videolajit

en: Serial type
fi-FI: Kausijulkaisulaji

en: Periodicity
fi-FI: Ilmestymistiheys

en: Translation of
fi-FI: Käännös

en: Set Level
fi-FI: Aseta taso

en: Uniform Title
fi-FI: Yhtenäistetty nimeke

en: Uniform Conventional Heading
fi-FI: Auktorisoitu vakiintunut nimimuoto

en: Edition Statement
fi-FI: Painoshuomautus:

en: edition
fi-FI: painos

en: Audio file
fi-FI: Äänitiedosto

en: Play this sample
fi-FI: Soita näyte

en: Availability:
fi-FI: Saatavuus:

en: No items available
fi-FI: Ei niteitä saatavana

en: Items available for loan:
fi-FI: Niteet lainattavissa:

en: Call number:
fi-FI: Luokka:

en: Items available for reference:
fi-FI: Niteet käytettävissä:

en: ItemSummary
fi-FI: Yhteenveto

en: Checked out (
fi-FI: Lainassa (

en: Withdrawn (
fi-FI: Poistettu (

en: Lost (
fi-FI: Kadonnut (

en: Damaged (
fi-FI: Vioittunut (

en: On order (
fi-FI: Tilauksessa (

en: In transit (
fi-FI: Kuljetettavana (

en: On hold (
fi-FI: Varattu (
