Koha 23.11.09.000 - en to fa-Arab translation catalogue (10083 entries)

en: Release manager
fa-Arab: مدیر انتشارات

en: Release manager assistant
fa-Arab: دستیار مدیر انتشار

en: Release manager mentor
fa-Arab: مدیر انتشاراتی پیشکسوت

en: Quality assurance manager
fa-Arab: مدیر تضمین کیفیت

en: Quality assurance team
fa-Arab: تیم تضمین کیفیت

en: Documentation manager
fa-Arab: مدیر اسناد

en: Documentation team
fa-Arab: تیم مستندسازی

en: Translation manager
fa-Arab: مدیر ترجمه:

en: Translation managers
fa-Arab: مدیرهای ترجمه

en: Translation manager assistant
fa-Arab: دستیار مدیر ترجمه

en: Topic expert
fa-Arab: کارشناس موضوع

en: Bug wrangler
fa-Arab: اشکال به کارگیری

en: Release maintainer
fa-Arab: پشتیبان انتشار

en: Release maintainer assistant
fa-Arab: دستیار مدیر انتشار

en: Release maintainer mentor
fa-Arab: پخش کننده پیشکسوت

en: Wiki curator
fa-Arab: متصدی ویکی

en: Continuous integration manager
fa-Arab: مدیر یکپارچه سازی مستمر

en: Packaging manager
fa-Arab: مدیر بسته بندی

en: Packaging manager assistant
fa-Arab: دستیار مدیر بسته بندی

en: Meetings chairperson
fa-Arab: رئیس جلسات

en: Newsletter editor
fa-Arab: سردبیر خبرنامه

en: Module maintainer
fa-Arab: نگهدارنده ماژول

en: Virtual machine maintainer
fa-Arab: نگهداری کننده ماشین مجازی

en: Documentation specialist
fa-Arab: متخصص اسناد و مدارک

en: Live CD maintainer
fa-Arab: نگهداری دیسک زنده

en: Accessibility advocate
fa-Arab: حمایت از دسترس پذیری

en: Meeting facilitator
fa-Arab: مجری جلسه

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
fa-Arab: این گروهی است که مسئول انتشارنخستین نسخه کوها نصب شده شما بود.

en: Release manager:
fa-Arab: مدیر انتشار:

en: Release manager assistants:
fa-Arab: دستیارهای مدیر انتشار:

en: Release manager assistant:
fa-Arab: دستیار مدیر انتشار:

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
fa-Arab: این گروهی است که مسئول انتشار بعدی کوها و پشتیبانی پیوسته نسخه کوها نصب شده شما است. آنها تا این زمان در این نقش ها خواهند بود

en: , when the next team will be elected.
fa-Arab: ، زمانی که گروه بعدی انتخاب می شود.

en: Release maintainer:
fa-Arab: پشتیبان انتشار:

en: Assistant:
fa-Arab: دستیار:

en: Mentor:
fa-Arab: مشاور:

en: Quality assurance manager:
fa-Arab: مدیر تضمین کیفیت:

en: Quality assurance team:
fa-Arab: گروه تضمین کیفیت:

en: Documentation manager:
fa-Arab: مدیر اسناد:

en: Documentation managers:
fa-Arab: مدیرهای اسناد:

en: Documentation team:
fa-Arab: گروه اسناد:

en: Translation manager:
fa-Arab: مدیر ترجمه:

en: Translation managers:
fa-Arab: مدیرهای ترجمه:

en: Packaging manager:
fa-Arab: مدیر بسته بندی:

en: Packaging team:
fa-Arab: گروه بسته بندی:

en: Bug wranglers:
fa-Arab: اشکال بکارگیری:

en: Accessibility advocates:
fa-Arab: حمایت از دسترس پذیری:

en: Accessibility advocate:
fa-Arab: حمایت از دسترس پذیری:

en: Newsletter editor:
fa-Arab: سردبیر خبرنامه:

en: Release maintainers:
fa-Arab: پشتیبان های انتشار:

en: Account creation fee
fa-Arab: کارمزد ایجاد حساب

en: Account renewal fee
fa-Arab: کارمزد تمدید حساب

en: Article request fee
fa-Arab: هزینه درخواست مقاله

en: Lost item
fa-Arab: آیتم گم شده

en: Manual fee
fa-Arab: هزینه دستی

en: New card
fa-Arab: کارت جدید

en: Fine
fa-Arab: جریمه

en: Lost item processing fee
fa-Arab: هزینه پردازش منبع گم شده

en: Rental fee
fa-Arab: هزینه تأخیر

en: Daily rental fee
fa-Arab: هزینه تاخیر روزانه

en: Renewal of rental item
fa-Arab: تمدید منبع امانتی

en: Renewal of daily rental item
fa-Arab: تمدید منبع امانتی روزانه

en: Hold fee
fa-Arab: هزینه نگهداری

en: Hold waiting too long
fa-Arab: مدت انتظار نگهداری را طولانی کنید

en: Payment from library to patron
fa-Arab: پرداخت از کتابخانه به کاربر

en: Credit has been voided
fa-Arab: اعتبار باطل شده است

en: Cancelled charge
fa-Arab: شارژ لغو شده

en: Credit
fa-Arab: اعتبار

en: Discount
fa-Arab: تخفیف

en: Forgiven
fa-Arab: بخشیدن

en: Lost item fee refund
fa-Arab: بازپرداخت هزینه منبع گم شده

en: Overpayment refund
fa-Arab: استرداد پرداخت اضافی

en: Payment
fa-Arab: پرداخت

en: Lost item processing fee refund
fa-Arab: بازپرداخت هزینه پردازش منبع گم شده

en: Purchase
fa-Arab: خرید

en: Refund
fa-Arab: بازپرداخت

en: Writeoff
fa-Arab: کسر کردن

en: (Accruing)
fa-Arab: (افزودن)

en: (Returned)
fa-Arab: (برگشت دادن)

en: (Replaced)
fa-Arab: (جایگزین کردن)

en: (Refunded)
fa-Arab: (بازپرداخت شد)

en: (Forgiven)
fa-Arab: (بخشیدن)

en: (Voided)
fa-Arab: (بی اعتبار)

en: (Lost)
fa-Arab: (مفقود)

en: (Cancelled)
fa-Arab: (لغو شد)

en: Add order to basket
fa-Arab: سفارش را به سبد اضافه کنید

en: From an existing record:
fa-Arab: از یک رکورد موجود:

note: INPUT type=submit
en: Submit
fa-Arab: ارسال کنید

en: From a suggestion
fa-Arab: از یک پیشنهاد

en: From a subscription
fa-Arab: از یک اشتراک

en: From a new (empty) record
fa-Arab: از یک رکورد جدید (خالی)

en: From existing orders (copy)
fa-Arab: از سفارشات موجود (کپی)

en: From an external source
fa-Arab: از یک منبع خارجی

en: From a new file
fa-Arab: از یک فایل جدید

en: From a staged file
fa-Arab: از یک فایل مرحله بندی شده

en: From titles with highest hold ratios
fa-Arab: از عناوین با بالاترین نسبت نگهداری

en: You can't create any orders unless you first
fa-Arab: شما نمی توانید هیچ سفارش دیگری ایجاد کنید، مگر اینکه نخست اقدام کنید

en: define a budget and a fund
fa-Arab: بودجه و صندوق را تعریف کنید

en: Acquisitions
fa-Arab: مجموعه سازی

en: Acquisitions home
fa-Arab: فراهم آوری اصلی

en: Advanced search
fa-Arab: جستجوی پیشرفته

en: Late orders
fa-Arab: سفارشات دیرهنگام

en: Suggestions
fa-Arab: پیشنهادات

en: Invoices
fa-Arab: فاکتورها

en: EDIFACT messages
fa-Arab: پیام های EDIFACT

en: Reports
fa-Arab: گزارش ها

en: Acquisitions statistics wizard
fa-Arab: راهنمای آمار استفاده ها

en: Orders by fund
fa-Arab: سفارشات بر اساس وجوه

en: Hold ratios
fa-Arab: قسمت رزرو

en: Administration
fa-Arab: مدیریت

en: Budgets
fa-Arab: بودجه ها

en: Funds
fa-Arab: منابع مالی

en: Currencies
fa-Arab: پول رایج

en: EDI accounts
fa-Arab: تبادل الکترونیکی حساب ها

en: Library EANs
fa-Arab: بارکدهای کتابخانه

en: Manage invoice fields
fa-Arab: فیلدهای فاکتور را مدیریت کنید

en: Manage order basket fields
fa-Arab: فیلدهای سبد سفارش را مدیریت کنید

en: Manage order line fields
fa-Arab: مدیریت فیلدهای خطوط سفارش

note: A
en: Vendor search
fa-Arab: جستجوی فروشنده

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
fa-Arab: جستجوی فروشندگان

note: BUTTON
en: Search
fa-Arab: جستجو

en: Orders search
fa-Arab: جستجوی سفارشات

note: INPUT type=text name=title
en: Title
fa-Arab: عنوان

note: INPUT type=text name=name
en: Vendor
fa-Arab: فروشنده

note: BUTTON
en: More options
fa-Arab: گزینه‌های بیشتر

en: Basket
fa-Arab: سبد خرید

en: Invoice number
fa-Arab: شماره فاکتور

en: New
fa-Arab: جديد

en: Contract
fa-Arab: قرارداد

en: Edit vendor
fa-Arab: ویرایش فروشنده

en: Delete vendor
fa-Arab: حذف فروشنده

en: Receive shipments
fa-Arab: محموله ها را دریافت کنید

en: New vendor
fa-Arab: فروشنده جدید

en: Additional fields
fa-Arab: فیلدهای اضافی

note: %1$s:  authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
fa-Arab: (مقادیر مجاز برای %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'get' %3$s:  field.marcfield | html %4$s:  ELSIF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'set' %5$s:  field.marcfield | html %6$s:  END
en: %s %s This value will be filled with the %s subfield of the selected bibliographic record. %s This value will be saved to the %s subfield of the selected bibliographic record. %s
fa-Arab: %s %s این مقدار پر می شود %s با زیر فیلد رکورد کتابشناختی انتخاب شده. %s این مقدار ذخیره می شود در %s زیر فیلد رکورد کتابشناختی انتخاب شده. %s

en: Choose an icon:
fa-Arab: یک نماد را انتخاب کنید:

en: None
fa-Arab: هیچ

en: Remote image
fa-Arab: تصویر از راه دور

en: No image:
fa-Arab: بدون تصویر:

en: Remote image:
fa-Arab: تصویر از راه دور:

en: Name:
fa-Arab: نام:

en: Required
fa-Arab: مورد نیاز

en: Label:
fa-Arab: برچسب:

en: MARC field:
fa-Arab: فیلد مارک:

en: MARC subfield:
fa-Arab: زیر مجموعه مارک:

en: Authorised values category:
fa-Arab: فهرست مقادیر مجاز:

en: - None -
fa-Arab: - هیچ -

en: System preferences
fa-Arab: تنظیمات سیستم

en: Basic parameters
fa-Arab: پارامترهای اساسی

en: Libraries
fa-Arab: کتابخانه ها

en: Library groups
fa-Arab: گروه های کتابخانه

en: Item types
fa-Arab: انواع آیتم

en: Authorized values
fa-Arab: مقادیر مجاز

en: Patrons and circulation
fa-Arab: کاربران و گردش امانت

en: Patron categories
fa-Arab: گروه های عضو

en: Circulation and fine rules
fa-Arab: گردش امانت و قوانین جریمه

en: Patron attribute types
fa-Arab: انواع ویژگی های کاربر

en: Library transfer limits
fa-Arab: محدودیت های انتقال کتابخانه

en: Transport cost matrix
fa-Arab: هزینه انتقال نسخه اصلی

en: Item circulation alerts
fa-Arab: هشدارهای گردش امانت

en: Desks
fa-Arab: بخش ها

en: Cities and towns
fa-Arab: شهرها و شهرک ها

en: Curbside pickup
fa-Arab: تحویل غیرحضوری

en: Patron restriction types
fa-Arab: انواع محدودیت کاربر

en: Accounting
fa-Arab: حسابداری

en: Debit types
fa-Arab: انواع بدهی

en: Credit types
fa-Arab: انواع اعتبار

en: Cash registers
fa-Arab: صندوق های پول

en: Plugins
fa-Arab: افزونه ها

en: Jobs
fa-Arab: شغل ها

en: Catalog
fa-Arab: لیست

en: MARC bibliographic framework
fa-Arab: چارچوب کتابشناختی مارک

en: Koha to MARC mapping
fa-Arab: نگاشت کوها به مارک

en: MARC bibliographic framework test
fa-Arab: آزمون چارچوب کتابشناختی مارک

en: Authority types
fa-Arab: نوع مستند

en: Classification configuration
fa-Arab: پیکربندی رده بندی

en: Record matching rules
fa-Arab: قوانین تطبیق را ثبت کنید

en: Record overlay rules
fa-Arab: قوانین همپوشانی را ثبت کنید

en: OAI sets configuration
fa-Arab: تنظیم پیکربندی OAI

en: Item search fields
fa-Arab: فیلد جستجوی منبع

en: Search filters
fa-Arab: فیلترهای جستجو

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fa-Arab: پیکربندی موتور جستجو (ایندکس‌ گذاری روی داده‌ها)

en: Acquisition parameters
fa-Arab: پارامترهای اکتساب

en: Currencies and exchange rates
fa-Arab: ارز و نرخ ارز

en: Additional parameters
fa-Arab: پارامترهای اضافی

en: Identity providers
fa-Arab: ارائه دهندگان شناسه

en: Z39.50/SRU servers
fa-Arab: Z39.50/SRU سرورهای جستجو و بازیابی

en: SMTP servers
fa-Arab: سرورهای ارسال و دریافت پست الکترونیکی

en: Did you mean?
fa-Arab: منظورت این بود؟

en: Table settings
fa-Arab: تنظیمات جدول

en: Audio alerts
fa-Arab: هشدارهای صوتی

en: SMS cellular providers
fa-Arab: ارائه دهندگان پیامک تلفن همراه

en: Share usage statistics
fa-Arab: آمار استفاده خود را به اشتراک بگذارید

en: Share content with Mana KB
fa-Arab: اشتراک گذاری محتوا با مانا KB

en: Keyboard shortcuts
fa-Arab: میانبرهای صفحه کلید

en: Interlibrary loan batch statuses
fa-Arab: وضعیت مقدار امانت بین کتابخانه ای

note: A
en: Check out
fa-Arab: امانت گرفته شده‌ها

note: A
en: Check in
fa-Arab: عودت دادن

note: A
en: Renew
fa-Arab: تمدید

note: A
en: Search patrons
fa-Arab: جستجوی اعضاء

en: Clear field
fa-Arab: خالی کردن فیلد

en: Create new authority
fa-Arab: استناد جدید ایجاد کنید

en: Search options
fa-Arab: جستجوی تنظیمات

en: Authority type:
fa-Arab: نوع مستند:

en: Search main heading ($a only):
fa-Arab: در سرعنوان اصلی جستجو کنید($a تنها):

en: contains
fa-Arab: شامل

en: starts with
fa-Arab: شروع می شود با

en: is exactly
fa-Arab: دقیقا هست

en: Search main heading:
fa-Arab: جستجوی سر عنوان اصلی:

en: Search all headings:
fa-Arab: جستجو همه سرفصل ها:

en: Search entire record:
fa-Arab: رکورد موتور جستجو:

en: Sort by:
fa-Arab: مرتب کردن بر اساس:

en: Heading A-Z
fa-Arab: سرفصل A-Z

en: Heading Z-A
fa-Arab: سرفصل Z-A

en: Relationship information
fa-Arab: ارتباط اطلاعات

en: Special relationship:
fa-Arab: ارتباط ویژه:

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
fa-Arab: %s %sهیچ کدام مشخص نشده است

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
fa-Arab: %s %sa - عنوان قبلی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
fa-Arab: %sb - عنوان بعدی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
fa-Arab: %sd - اختصار

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
fa-Arab: %sf - آهنگسازی موسیقی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
fa-Arab: %sg - اصطلاح گسترده تر

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
fa-Arab: %sh - اصطلاح مختصر

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
fa-Arab: %si - عبارت دستورالعمل مرجع در قسمت فرعی $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
fa-Arab: %sn - قابل اجرا نیست

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
fa-Arab: %sr - تعيين وابستگی در $i أیا $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
fa-Arab: %st - جلد منبع ضروری است

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
fa-Arab: %s %sa = نام قبلی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
fa-Arab: %sb = نام بعدی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
fa-Arab: %sc = نام رسمی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
fa-Arab: %sd = مخفف / اولیه / اختصار

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
fa-Arab: %se = نام مستعار

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
fa-Arab: %sf = نام واقعی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
fa-Arab: %sg = اصطلاح یا نام جامع تر

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
fa-Arab: %sh = اصطلاح یا نام جزئی تر

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
fa-Arab: %si = نام مورد علاقه

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
fa-Arab: %sj = نام متاهل

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
fa-Arab: %sk = نام قبل از ازدواج

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
fa-Arab: %sl = نام مستعار مشترک

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
fa-Arab: %sm = نام غیرمذهبی

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
fa-Arab: %sn = شکل قاعده مختلف یک نام

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
fa-Arab: %so = نام نسبت داده شده / عنوان قراردادی یک اثر

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
fa-Arab: %sx = غیرقابل اجراست

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
fa-Arab: %sz = دیگر

note: INPUT type=reset
en: Clear form
fa-Arab: فرم واضح

en: Close window
fa-Arab: بستن پنجره

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
fa-Arab: ما برنامه‌های احراز هویت موبایل مبتنی بر ابر مانند Authy، Duo Mobile و LastPass را توصیه می‌کنیم. اگر دستگاه سخت افزاری خود را گم کنید، آنها می توانند دسترسی را بازیابی کنند.

en: Can't scan the code?
fa-Arab: نمی توانید کد را اسکن کنید؟

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
fa-Arab: برای افزودن ورودی به صورت دستی، جزئیات زیر را به برنامه روی گوشی خود ارائه دهید.

en: Account: "
fa-Arab: حساب کاربری: "

en: Key: "
fa-Arab: کلید: "

en: Time based: Yes
fa-Arab: بر اساس زمان: بله

en: QR code:
fa-Arab: QR کد:

en: PIN code:
fa-Arab: پین کد:

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
fa-Arab: با اپلیکیشن دو عاملی ثبت نام کنید

en: Cancel
fa-Arab: لغو کردن

note: ABBR
en: Broader Term
fa-Arab: اصطلاح گسترده تر

note: ABBR
en: Narrower Term
fa-Arab: دوره کوتاه‌تر

note: ABBR
en: Used For
fa-Arab: استفاده برای

note: ABBR
en: Related Term
fa-Arab: واژه مرتبط

en: (Earlier heading)
fa-Arab: (سرعنوان قبلی)

en: (Later heading)
fa-Arab: (عنوان بعدی)

en: (Acronym)
fa-Arab: (اختصار)

en: (Musical composition)
fa-Arab: (ترکیب موسیقی)

en: (Broader heading)
fa-Arab: (سرعنوان کلی)

en: (Narrower heading)
fa-Arab: (عنوان کوتاه تر)

en: (Immediate parent body)
fa-Arab: (بخش اصلی بی واسطه)

en: used for/see from:
fa-Arab: استفاده می شود برای/نگاه کنید از:

en: see also:
fa-Arab: نیز نگاه کنید:

en: English
fa-Arab: انگلیسی

en: French
fa-Arab: فرانسوی

en: Italian
fa-Arab: ایتالیایی

en: German
fa-Arab: آلمانی

en: Spanish
fa-Arab: اسپانیایی

en: Hebrew
fa-Arab: زبان عبری

en: Arabic
fa-Arab: عربی

en: Greek (modern)
fa-Arab: یونانی (مدرن)

en: Greek (to 1453)
fa-Arab: یونانی (تا 1453)

en: Order by
fa-Arab: سفارش توسط

en: Operator
fa-Arab: اپراتور

en: Authority type
fa-Arab: نوع استناد

en: All authority types
fa-Arab: همه انواع مستندات

en: Search main heading
fa-Arab: جستجو سر عنوان اصلی

note: A
en: Search main heading ($a only)
fa-Arab: در سرعنوان اصلی جستجو کنید($a تنها)

en: Search all headings
fa-Arab: جستجو در تمام سرعنوان ها

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
fa-Arab: جستجو در هر سر عنوان

en: Search entire record
fa-Arab: رکورد موتور جستجو

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
fa-Arab: مستندات هر فیلد را جستجو کنید

en: Main heading ($a only)
fa-Arab: عنوان اصلی ($a فقط)

en: Main heading
fa-Arab: عنوان اصلی

en: All headings
fa-Arab: همه سرفصل ها

en: Entire record
fa-Arab: کل رکورد

en: New authority
fa-Arab: مستند جدید

en: New from Z39.50/SRU
fa-Arab: جدید از روی Z39.50/SRU

en: Edit
fa-Arab: ویرایش

en: Edit record
fa-Arab: ویرایش سند

en: Edit as new (duplicate)
fa-Arab: ویرایش جدید (تکرری)

en: Replace record via Z39.50/SRU
fa-Arab: رکورد را از طریق Z39.50/SRU جایگزین کنید

en: Delete record
fa-Arab: حذف سند

en: Save
fa-Arab: ذخیره

en: MARCXML
fa-Arab: مارک ایکس ام ال

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
fa-Arab: مارک (non-Unicode/MARC-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
fa-Arab: مارک (Unicode/UTF-8)

note: A
en: Term
fa-Arab: واژه

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این مجوز را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Cancel merge
fa-Arab: ادغام را لغو کنید

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
fa-Arab: ادغام مستندات:

en: Close
fa-Arab: بستن

en: All
fa-Arab: همه

en: All records have been deleted successfully!
fa-Arab: تمام سندها با موفقیت حذف شدند!

en: No record has been deleted. An error occurred.
fa-Arab: هیچ سابقه ای حذف نشده است. خطایی رخ داد.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
fa-Arab: %s / %sسوابق با موفقیت حذف شدند. اما برخی خطاها روی داده است.

note: %1$s:  m.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
fa-Arab: شناسه مستند %s در پایگاه داده وجود ندارد.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
fa-Arab: پیشینه استناد %s حذف نشد. خطایی رخ داد.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
fa-Arab: مرجع %s با موفقیت حذف شد.

en: All records have successfully been modified!
fa-Arab: همه رکوردها با موفقیت اصلاح شدند!

note: A
en: New batch record modification
fa-Arab: اصلاح مقادیر رکورد جدید

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
fa-Arab: %s / %sسوابق با موفقیت اصلاح شده است. برخی خطاها روی داده است.

en: The job has been cancelled before it finished.
fa-Arab: کار قبل از اتمام لغو شده است.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
fa-Arab: پیشینه استناد %s اصلاح نشده است. هنگام اصلاح آن خطایی رخ داد

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
fa-Arab: پیشینه استناد %s با موفقیت اصلاح شد.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
fa-Arab: شماره کتاب %s در پایگاه داده وجود ندارد.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
fa-Arab: حداقل یک مورد در رکورد کتابشناختی امانت داده شده است %s.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
fa-Arab: رکورد کتابشناختی %s حذف نشد. رزرو نمی تواند لغو شود (رزرو_شناسه %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی %s حذف نشد. هنگام حذف یک آیتم (شماره آیتم %s) خطایی روی داد.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی %s حذف نشد. خطایی رخ داد.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
fa-Arab: رکورد کتابشناختی %s با موفقیت حذف شد.

en: All records have successfully been modified!
fa-Arab: همه سندها با موفقیت اصلاح شدند!

en: Add modified records to the following list:
fa-Arab: رکوردهای اصلاح شده را به لیست زیر اضافه کنید:

en: Select a list
fa-Arab: یک فهرست را انتخاب کنید

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
fa-Arab: سابقه کتابشناختی %s اصلاح نشده است. هنگام اصلاح آن خطایی رخ داد.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
fa-Arab: رکورد کتابشناختی %s با موفقیت اصلاح شد.

en: All holds have successfully been cancelled!
fa-Arab: تمامی سندها با موفقیت اصلاح شدند!

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
fa-Arab: %s / %s رزروها با موفقیت اصلاح شده است. برخی خطاها روی داده است.

en: Hold on
fa-Arab: رزرو کن

en: for
fa-Arab: برای

en: has not been cancelled.
fa-Arab: لغو نشده است.

en: An error occurred on cancelling.
fa-Arab: هنگام لغو، خطایی رخ داد.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
fa-Arab: هیچ رزر.ی با این شناسه %s پیدا نشد.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.error | html
en: Unknown error '%s'.
fa-Arab: خطای ناشناخته '%s'.

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
fa-Arab: نگه داشتن %s برای %s با موفقیت لغو شد.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
fa-Arab: %s آیتم(ها) حذف شد.

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
fa-Arab: %s سند(ها)حذف شدند.

en: No items deleted.
fa-Arab: هیچ آیتمی حذف نشده است.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
fa-Arab: %s آیتم(ها) را نمی توان حذف کرد: %s%s %s

note: A
en: New batch item modification
fa-Arab: اصلاح دسته آیتم جدید

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
fa-Arab: آیتم با بارکد %s قابل حذف نیست:

en: Item is checked out
fa-Arab: آیتم امانت گرفته شده

en: Item does not belong to your library
fa-Arab: منبع متعلق به کتابخانه شما نیست

en: Item has a waiting hold
fa-Arab: منبع رزرو شده است

en: Item has linked analytics
fa-Arab: آیتم دارای تجزیه و تحلیل مرتبط است

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fa-Arab: آخرین مورد برای ثبت کتابشناختی با حفظ سطح کتابشناسی بر آن

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
fa-Arab: دلیل نامشخص '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
fa-Arab: پیام ناشناس '%s'

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
fa-Arab: %s آیتم(های) اصلاح شده (با %s فیلد(ها) اصلاح شده).

en: No items modified.
fa-Arab: هیچ آیتمی اصلاح نشده است.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
fa-Arab: موارد بسیار زیاد (%s): شما بیش از %s آیتم را در یک دسته ویرایش نموده اید، آیتم ها نشان داده نمی شوند.

en: All eHolding titles have been created successfully!
fa-Arab: همه عناوین موجودی آنلاین با موفقیت ایجاد شدند!

en: No eHolding titles have been created. An error occurred.
fa-Arab: هیچ عنوان موجودی آنلاین ایجاد نشده است. خطایی روی داد.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
fa-Arab: %s / %sعناوین موجود با موفقیت ایجاد شده است. برخی خطاها روی داده است.

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
fa-Arab: بسته #%s وجود ندارد.

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی (%s) قبلاً در این بسته وجود داشت (

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
fa-Arab: منبع #%s

note: %1$s:  m.biblio_id | html %2$s:  m.error | html
en: eHolding title cannot be created from bibliographic record #%s, encountered the following error: %s.
fa-Arab: عناوین موجود را نمی توان براساس رکورد کتابشناختی ایجاد کرد #%s, با خطای زیر مواجه شد: %s.

en: Usage data provider
fa-Arab: روش ارائه دهندگان داده

note: A
en: Visit usage data provider
fa-Arab: از دستورالعمل ارائه دهندگان داده بازدید کنید

en: Report type
fa-Arab: نوع گزارش

en: Report rows processed
fa-Arab: گزارش ردیف‌ها پردازش شد

en: Platforms added
fa-Arab: پلتفرم ها افزوده شده

en: Databases added
fa-Arab: پایگاه های اطلاعاتی افزوده شدند

en: Items added
fa-Arab: آیتم ها افزوده شدند

en: Titles added
fa-Arab: عناوین افزوده شد

en: Monthly usages skipped
fa-Arab: استفاده های ماهانه نادیده گرفته شد

en: Monthly usages added
fa-Arab: استفاده های ماهانه افزوده شد

en: Yearly usages skipped
fa-Arab: استفاده های سالانه نادیده گرفته شد

en: Yearly usages added
fa-Arab: استفاده های سالانه افزوده شد

en: already exists in this data provider and was not created. New usage statistics were verified anyway
fa-Arab: در حال حاضر در این ارائه دهنده داده وجود دارد و ایجاد نشده است. به هر حال آمار استفاده جدید تأیید شد

en: successfully added
fa-Arab: با موفقیت افزوده شد

en: could not be processed - please check the logs
fa-Arab: پردازش نشد - لطفاً گزارش‌ها را بررسی کنید

note: %1$s:  m.message | html
en: COUNTER report file size exceeds limit defined by the database. Limit is %s MB.
fa-Arab: اندازه فایل گزارش پیشخوان از حد تعریف شده توسط پایگاه داده بیشتر است. محدودیت %s مگابایت است.

en: Please increase this limit or harvest a shorter period.
fa-Arab: لطفاً این محدودیت را افزایش دهید یا نتیجه را در دوره کوتاه تری بدست آورید.

en: SUSHI response returned no items.
fa-Arab: پاسخ SUSHI هیچ موردی برگشت داده نشده است.

en: Please try a different harvest period.
fa-Arab: لطفاً محدودیت زمانی متفاوتی را امتحان کنید.

note: %1$s:  m.message | html %2$s:  m.code | html
en: SUSHI returned: %s %s
fa-Arab: بازگشت رمزارز: %s %s

en: Completed import of records
fa-Arab: وارد کردن اسناد به پایان رسید

en: Number of records added
fa-Arab: تعداد اسناد اضافه شده

en: Number of records updated
fa-Arab: تعداد اسناد به روز شده

en: Number of records ignored
fa-Arab: تعداد اسناد نادیده گرفته شده

en: Number of items added
fa-Arab: تعداد آیتم های افزوده شده

en: Number of items replaced
fa-Arab: تعداد آیتم های جایگزین شده

en: Number of items ignored
fa-Arab: تعداد آیتم های نادیده گرفته شده

en: Manage imported batch
fa-Arab: دسته وارد شده را مدیریت کنید

en: Success: Import reverted
fa-Arab: موفقیت: واردات برگردانده شد

en: Number of records deleted
fa-Arab: تعداد اسناد حذف شده

en: Number of records reverted
fa-Arab: تعداد رکوردها برگردانده شده

en: Number of items deleted
fa-Arab: تعداد آیتم های حذف شده

en: Number of errors
fa-Arab: تعداد خطاها

en: Manage reverted batch
fa-Arab: دسته برگشتی را مدیریت کنید

en: Statistic has been pseudonymized.
fa-Arab: با نام مستعار آمار شده است.

en: Pseudonymization has been cancelled.
fa-Arab: نام مستعار لغو شده است.

en: Pseudonymization is pending.
fa-Arab: نام مستعار در دست بررسی است.

en: Pseudonymization.
fa-Arab: نام مستعار:

en: Completed staging records
fa-Arab: پیشینیه مرحله بندی کامل شده است

en: MARC staging results
fa-Arab: نتایج مرحله بندی مارک

en: Processing bibliographic records
fa-Arab: پردازش سوابق کتابشناختی

en: Processing authority records
fa-Arab: سوابق استنادی پردازش

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
fa-Arab: %sسوابق موجود در فایل

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
fa-Arab: %s اسناد به دلیل خطای مارک مرحله بندی نشده اند

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
fa-Arab: %s مرحله بندی اسناد

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
fa-Arab: %s رکوردهایی با حداقل یک تطبیق در فهرست در هر قانون منطبق &quot;%s&quot;

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
fa-Arab: تطبیق رکورد ناموفق -- قادر به بازیابی قانون تطابق انتخابی نیست.

en: Did not check for matches with existing records in catalog
fa-Arab: مطابقت با رکوردهای موجود در فهرست بررسی نشد

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
fa-Arab: %sسوابق اسناد یافت شد و مرحله بندی گردید

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
fa-Arab: دسته برچسب جدید ایجاد شد: # %s

en: View batch
fa-Arab: مشاهده دسته

en: Add staged files to basket
fa-Arab: افزودن فایل های طبقه بندی شده به سبد خرید

note: %1$s:  report.record_ids.size | html
en: %s records have successfully been reindexed.
fa-Arab: %s پیشینه ها با موفقیت مجدداً نمایه شدند.

en: Job data could not be read, see the logs for details
fa-Arab: داده های شغلی خوانده نشد، برای جزئیات به گزارش ها مراجعه کنید

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
fa-Arab: %s %s %s در طول فرآیند نمایه‌سازی مشکلی پیش آمد: %s %s

en: Record IDs:
fa-Arab: شناسه های سوابق:

en: Holds queue successfully updated.
fa-Arab: نوبت نگهداری با موفقیت به روز شد.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
fa-Arab: نوبت رزروها برای %s / %s با موفقیت به روزرسانی شد. برخی خطاها روی داده است.

en: Holds queue for biblio
fa-Arab: نوبت نگهداری برای کتابشناختی

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
fa-Arab: خطایی رخ داده است (%s)

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fa-Arab: %s %s %s بدون عنوان %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
fa-Arab: بدون پیشینیه کتابشناختی

en: No title
fa-Arab: بدون عنوان

en: Normal
fa-Arab: عادى

en: MARC
fa-Arab: مارک

en: Labeled MARC
fa-Arab: دارای برچسب مارک

en: Items
fa-Arab: آیتم ها

en: Bookings (
fa-Arab: رزروها (

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( biblio_object_id ) | html
en: Holds (%s)
fa-Arab: رزروها (%s)

en: Analytics
fa-Arab: تجزیه و تحلیل

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.ArticleRequestsActiveCount( biblio_object_id ) | html
en: Article requests (%s)
fa-Arab: درخواست مقالات (%s)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
fa-Arab: اشتراک ها (%s)

en: Checkout history
fa-Arab: پیشینیه امانت

en: Modification log
fa-Arab: گزارش اصلاح

en: Rota
fa-Arab: روتا

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( biblio_object_id ) | html
en: Recalls (%s)
fa-Arab: یادآوری (%s)

en: Charges:
fa-Arab: عوارض:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
fa-Arab: کاربر دارای جریمه های پرداخت نشده است %s.

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
fa-Arab: امانت گیری مسدود می شود چون میزان جریمه بیش از حد مجاز است.

en: Make payment
fa-Arab: پرداخت کردن

en: Pay all charges
fa-Arab: پرداخت تمام هزینه ها

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
fa-Arab: %sاین کاربر نمی تواند اطلاعات عضو درخواستی را مشاهده کند. %s

en: Patron not found.
fa-Arab: کاربر پیدا نشد.

en: Return to search
fa-Arab: بازگشت به جستجو

en: Bibliographic record not found.
fa-Arab: پیشینه کتابشناختی یافت نشد.

en: Item not found.
fa-Arab: لم يتم العثور على المادة.

en: Subscription not found.
fa-Arab: اشتراک پیدا نشد.

en: Basket not found.
fa-Arab: سبدخرید یافت نشد.

en: Vendor not found.
fa-Arab: فروشنده یافت نشد.

en: ILL request not found.
fa-Arab: درخواست ILL یافت نشد.

en: This order cannot be edited, the basket is closed or the order was already received.
fa-Arab: این سفارش قابل ویرایش نیست، سبد بسته شده است یا سفارش قبلاً دریافت شده است.

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
fa-Arab: ارسال فرم ناموفق بود (اشتباه توکن CSRF). سعی کنید برگردید، صفحه را نوسازی کنید، سپس دوباره امتحان کنید.

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
fa-Arab: بودجه بسته شده است، تهیه وجه امکان پذیر نیست.

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
fa-Arab: بسته های ضروری الاستیک سرچ روی سرور شما نصب نشده اند. اگر می‌خواهید الاستیک سرچ را پیکربندی کنید، لطفاً با مدیر سرور خود تماس بگیرید

en: You do not have sufficient permission to continue.
fa-Arab: شما مجوز کافی برای ادامه ندارید.

en: Clear all
fa-Arab: پاک کردن همه

en: Select all
fa-Arab: انتخاب همه

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
fa-Arab: پول رایج = %s

en: No active currency is defined
fa-Arab: ارز فعالی تعریف نشده است

en: Please specify an active currency.
fa-Arab: لطفاً یک ارز فعال مشخص کنید.

en: Your administrator must specify an active currency.
fa-Arab: مدیر شما باید یک ارز فعال مشخص کند.

en: Search funds
fa-Arab: جستجوی وجوه

en: Library
fa-Arab: کتابخانه

en: All libraries
fa-Arab: همه کتابخانه ها

note: A
en: Search catalog
fa-Arab: جستجوی فهرست

en: New budget
fa-Arab: بودجه جدید

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
fa-Arab: سرمایه جدید برای %s

note: A
en: The budget is locked
fa-Arab: بودجه بسته شده است

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
fa-Arab: بودجه را ویرایش کنید %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
fa-Arab: بودجه تکراری %s

en: Planning
fa-Arab: برنامه ریزی

en: Plan by months
fa-Arab: براساس ماه برنامه ریزی کنید

en: Plan by libraries
fa-Arab: برنامه ریزی توسط کتابخانه ها

en: Plan by item types
fa-Arab: برنامه ریزی براساس نوع منبع

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
fa-Arab: برنامه ریزی توسط %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear date
fa-Arab: پاک کردن تاریخ

note: SCRIPT
en: Today
fa-Arab: امروز

note: SCRIPT
en: Tomorrow
fa-Arab: فردا

note: SCRIPT
en: Yesterday
fa-Arab: دیروز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: or
fa-Arab: یا

en: Import
fa-Arab: وارد کردن

en: Stage records for import
fa-Arab: ورود مرحله ای اسناد

en: Manage staged records
fa-Arab: أدر التسجيلات المجهزة

en: Export
fa-Arab: ‏صدور

en: Export catalog data
fa-Arab: استخراج داده فهرست

en: Inventory
fa-Arab: تعداد موجودی

en: Catalog concerns
fa-Arab: مربوط به فهرست

en: Batch editing
fa-Arab: ویرایش دسته ای

en: Batch item modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای اقلام

en: Batch item deletion
fa-Arab: حذف دسته ای آیتم

en: Batch record modification
fa-Arab: اصلاح دسته رکورد

en: Batch record deletion
fa-Arab: حذف دسته ای رکورد

en: MARC modification templates
fa-Arab: الگوهای اصلاح مارک

en: Automation
fa-Arab: اتوماتیک

en: Item modifications by age
fa-Arab: تغییرات آیتم بر اساس سن

en: Stock rotation
fa-Arab: انبارگردانی

en: Tools
fa-Arab: الأدوات

en: Label creator
fa-Arab: ایجاد برچسب

en: Barcode image generator
fa-Arab: تولید کننده تصویر بارکد

en: Quick spine label creator
fa-Arab: ایجاد برچسب سریع عطف کتاب

en: Upload local cover image
fa-Arab: تصویر جلد محلی را بارگذاری کنید

en: Preferences
fa-Arab: مزیت ها

en: Configuration
fa-Arab: پیکربندی

en: New record
fa-Arab: تسجيلة جديدة

en: New item
fa-Arab: مادة جديدة

en: New subscription
fa-Arab: اشتراک جدید

en: Analyze items
fa-Arab: تحليل المواد

en: New child record
fa-Arab: تسجيلة طفل جديدة

en: New catalog concern
fa-Arab: مربوط به فهرست جدید

en: Modify record using template
fa-Arab: تغییر رکورد با استفاده از الگو

en: Edit items
fa-Arab: تعديل المواد

en: Edit items in batch
fa-Arab: عدل المواد في دفعة

note: A
en: This record has no items
fa-Arab: این رکورد هیچ آیتمی ندارد

en: Delete items in a batch
fa-Arab: آیتم های یک دسته را حذف کنید

en: Attach item
fa-Arab: اربط مادة

en: Link to host record
fa-Arab: پیوند به رکورد میزبان

en: Upload image
fa-Arab: رفع صورة

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
fa-Arab: %s آیتم(ها) به این رکورد پیوست شده اند. قبل از حذف این رکورد باید همه موارد را حذف کنید.

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
fa-Arab: %sاشتراک(ها) به این پیشینه پیوست شده اند. قبل از حذف این پیشینه باید تمام اشتراک ها را حذف کنید.

en: Delete all items
fa-Arab: حذف جميع المواد

en: BIBTEX
fa-Arab: متن کتابشناسی

en: Dublin Core
fa-Arab: دوبلین کور

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
fa-Arab: مارک (Unicode/UTF-8, Standard)

en: MODS (XML)
fa-Arab: مودس (ایکس ام ال)

en: Add to cart
fa-Arab: افزودن به سبد خرید

en: Remove from cart
fa-Arab: حذف از سبد خرید

en: Add to list
fa-Arab: افزودن به فهرست

en: Your lists
fa-Arab: فهرست‌های شما

en: Public lists
fa-Arab: فهرست‌های عمومی

en: More lists
fa-Arab: فهرست‌های بیشتر

en: New list
fa-Arab: فهرست جدید

en: Print
fa-Arab: چاپ

en: Place hold
fa-Arab: محل نگهداری

en: Place hold
fa-Arab: محل رزرو

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1
en: Place hold for %s
fa-Arab: نگهدارید برای %s

en: Place booking
fa-Arab: محل رزرو

en: Request article
fa-Arab: درخواست مقاله

en: Add order
fa-Arab: سفارش را اضافه کنید

en: Exporting to Dublin Core...
fa-Arab: خروجی به صورت دابلین کور...

en: Simple DC-RDF
fa-Arab: ساده DC-RDF

en: Cataloging search
fa-Arab: بحث الفهرسة

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
fa-Arab: در فهرست و مخزن جستجو کنید

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
fa-Arab: کلیدواژه های جستجو را وارد کنید

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
fa-Arab: واژه‌های دلخواه را جهت جستجو وارد کنید.

en: Search index
fa-Arab: شاخص جستجو

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
fa-Arab: %s توسط%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: A
en: Go to record detail page
fa-Arab: به صفحه جزئیات رکورد بروید

note: A
en: Go to item details
fa-Arab: به جزییات آیتم بروید

en: Edit item
fa-Arab: ویرایش آیتم

note: SCRIPT
en: (Not an authorised value)
fa-Arab: (مقدار مجاز نیست)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
fa-Arab: هیچ تغییری ذخیره نخواهد شد. ادامه می دهید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این ماکرو را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید تغییرات خود را پاک کنید؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Author
fa-Arab: نویسنده

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
fa-Arab: این رکورد در ویرایشگر اصلی نمی تواند باز شود

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cataloging
fa-Arab: فهرست نویسی

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
fa-Arab: ماکروهای ذخیره سازی مرورگر را تبدیل کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate
fa-Arab: تكرار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit
fa-Arab: ویرایش

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
fa-Arab: ویرایش رکورد کاتالوگ #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
fa-Arab: ویرایش رکورد تکراری از #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
fa-Arab: ویرایش کامل رکورد جدید

note: SCRIPT
en: Editing new record
fa-Arab: در حال ویرایش رکورد جدید

note: SCRIPT
en: Editing search result
fa-Arab: در حال ویرایش نتیجه جستجو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edition
fa-Arab: ویرایش

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
fa-Arab: تغییر چارچوب انجام نشد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
fa-Arab: ایجاد macro ناموفق بود:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
fa-Arab: ماکروها بارگیری نشدند:

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
fa-Arab: اجرای مارکو ناموفق بود:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
fa-Arab: ماکرو ذخیره نشد:

note: SCRIPT
en: Hide MARC
fa-Arab: مخفی کردن مارک

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ISBN
fa-Arab: شابک

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ISSN
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
fa-Arab: ترکیب نادرست است, نمی توان ذخیره کرد

note: SCRIPT
en: Internal search error
fa-Arab: خطای جستجوی داخلی

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
fa-Arab: شاخص های نامعتبر

note: SCRIPT
en: Invalid record
fa-Arab: سابقه نامعتبر است

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
fa-Arab: شماره برچسب نامعتبر است

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
fa-Arab: برچسب های آیتم در حال حاضر ذخیره نمی شوند

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Koha
fa-Arab: كوها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Line
fa-Arab: خط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
fa-Arab: بارگذاری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
fa-Arab: بارگذاری...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
fa-Arab: فهرست محلی

note: SCRIPT
en: Local number
fa-Arab: شماره داخلی

note: SCRIPT
en: Macro not found
fa-Arab: ماکرو پیدا نشد

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
fa-Arab: ماکرو با موفقیت حذف شد

note: SCRIPT
en: Medium
fa-Arab: رسانه

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
fa-Arab: کنترل مقدار فیلدهای گمشده

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
fa-Arab: زیر مجموعه اجباری وجود ندارد: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
fa-Arab: برچسب اجباری موجود نیست:

note: SCRIPT
en: New macro...
fa-Arab: ماکرو جدید...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Next
fa-Arab: بعدی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes
fa-Arab: یادداشت ها

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
fa-Arab: لطفاً نام ماکرو جدید را وارد کنید:

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
fa-Arab: لطفا صفحه را مجددا بارگزاری کرده و دوباره تلاش کنید.

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
fa-Arab: احتمال نادرستی رکورد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Previous
fa-Arab: قبلی

note: SCRIPT
en: Published
fa-Arab: منتشر شده

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
fa-Arab: رکورد علامت دار به عنوان UTF-8، مشخص نشده است، ممکن است خراب باشد

note: SCRIPT
en: Record saved
fa-Arab: رکورد ذخیره شد

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
fa-Arab: ساختار رکورد نامعتبر است، ذخیره نمی شود

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
fa-Arab: محتوای رکورد فعلی را جایگزین کنید

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
fa-Arab: فایل مارک را ذخیره کنید (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
fa-Arab: فایل مارک اکس ام ال را ذخیره کنید (.xml)

note: SCRIPT
en: Save to catalog
fa-Arab: ذخیره در فهرست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
fa-Arab: ذخیره

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
fa-Arab: ذخیره...

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
fa-Arab: جستجو منقضی شده است، لطفاً دوباره تلاش کنید

note: SCRIPT
en: Search unavailable
fa-Arab: جستجو در دسترس نیست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Series title
fa-Arab: عنوان نشریه

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
fa-Arab: نمایش فیلدها به کلمه

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
fa-Arab: برای این برچسب راهنما نشان دهید

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
fa-Arab: برای فیلدهای ثابت و کدگذاری شده راهنما نمایش دهید

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
fa-Arab: مشکلی وجود دارد، ذخیره نمی شود

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Source
fa-Arab: منبع

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
fa-Arab: فیلد فرعی ‡

note: SCRIPT
en: Substitute
fa-Arab: جایگزین کردن

note: SCRIPT
en: Subtitle
fa-Arab: عنوان فرعی

note: SCRIPT
en: Tag
fa-Arab: برچسب

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
fa-Arab: برچسب هیچ زیرشاخه ای ندارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
fa-Arab: مشکلی وجود داشت، لطفا گزارش ها را بررسی کنید

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the browser, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
fa-Arab: این ماکروهای ذخیره شده در مرورگر را بازیابی می کند، آنها را در پایگاه داده ذخیره می کند و از مرورگر حذف می کند. ادامه دهید؟

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
fa-Arab: نوع رکورد ناشناخته، نمی تواند وارد شود

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
fa-Arab: زیرمجموعه ناشناخته

note: SCRIPT
en: Unknown tag
fa-Arab: برچسب ناشناخته

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View MARC
fa-Arab: أعرض مارك

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
fa-Arab: شما اجازه دسترسی به این ماکرو را ندارید

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
fa-Arab: شما مجوز ایجاد این ماکرو را ندارید

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
fa-Arab: شما اجازه حذف این ماکرو را ندارید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
fa-Arab: قابل تکرار نیست

note: SCRIPT
en: edit items
fa-Arab: ویرایش آیتم ها

note: SCRIPT
en: failed to run
fa-Arab: اجرا ناموفق بود

note: SCRIPT
en: unrecognized command
fa-Arab: دستور ناشناخته

note: SCRIPT
en: view
fa-Arab: نمایش

en: Chart settings
fa-Arab: تنظیمات نمودار

en: Chart type:
fa-Arab: نوع نمودار:

en: Pie
fa-Arab: درهم ریخته

en: Bar
fa-Arab: مسدود کردن

en: Line
fa-Arab: خط

en: Horizontal bar:
fa-Arab: نوار افقی:

en: x column:
fa-Arab: ستون x:

en: Include all rows (ignore pagination):
fa-Arab: همه ردیف ها را وارد کنید (نادیده گرفتن صفحه بندی):

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
fa-Arab: این نمودار فقط از ردیف‌های قابل مشاهده استفاده می‌کند، روی «آوردن همه داده‌ها» کلیک کنید تا گزارش کامل نمودار شود

en: Exclude last line (Rollup):
fa-Arab: خط آخر را حذف کنید(جمع کنید):

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
fa-Arab: ستون %s

en: Group:
fa-Arab: گروه:

en: Line:
fa-Arab: خط:

en: Draw
fa-Arab: کشیدن

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
fa-Arab: اسکن بارکد برای تحویل

en: Totals:
fa-Arab: المجاميع:

en: Renewal due date:
fa-Arab: تجديد تاريخ الإعادة:

en: On hold due date:
fa-Arab: تاریخ سررسید رزرو در:

en: Forgive fines on return:
fa-Arab: بخشودگی جریمه در هنگام بازگشت:

en: Show checkouts
fa-Arab: نمایش امانت ها

en: Due date
fa-Arab: سررسید

en: Record-level item type
fa-Arab: سطح ثبت نوع آیتم

en: Item type
fa-Arab: نوع آیتم

en: Collection
fa-Arab: مجموعه

en: Location
fa-Arab: مکان

en: Home library
fa-Arab: کتابخانه خانگی

en: Checked out on
fa-Arab: امانت گرفته شد

en: Checked out from
fa-Arab: امانت گرفته شده از

en: Call number
fa-Arab: شماره بازیابی

en: Copy number
fa-Arab: شماره کپی

en: Charge
fa-Arab: الرسوم

en: Price
fa-Arab: بها

en: Renew
fa-Arab: تجديد

en: none
fa-Arab: لا شيئ

en: select all
fa-Arab: اختر الكل

en: Check in
fa-Arab: إعادة

en: Return claims
fa-Arab: پیگیری های بازگشت

en: Export
fa-Arab: تصدير

en: Always show checkouts automatically
fa-Arab: همیشه امانت ها را به صورت خودکار نشان دهید

en: Override renewal restrictions:
fa-Arab: لغو محدودیت های تمدید:

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
fa-Arab: تمدید as &quot;دیده نشده&quot; در صورت مناسب بودن:

en: Renew all
fa-Arab: تمدید همه

en: Export checkouts using format:
fa-Arab: استخراج امانت ها با استفاده از شکل:

en: MARC with items
fa-Arab: مارک با اقلام

en: MARC without items
fa-Arab: مارک بدون اقلام

en: Export items bundle contents
fa-Arab: صدور محتویات بسته منابع

en: Don't export fields:
fa-Arab: فیلدها را خارج نکنید:

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
fa-Arab: برای گرفتن خروجی از مارک استفاده کنید

en: Patron has nothing checked out.
fa-Arab: المستفيد ليس لديه شيء مُعار.

note: I
en: Staff patron
fa-Arab: کارمند عضو

note: I
en: Superlibrarian patron
fa-Arab: کاربر کتابدار مسئول

en: Patron photo
fa-Arab: تصویر کاربر

en: Add
fa-Arab: افزودن

en: Born:
fa-Arab: متولد:

en: No address stored.
fa-Arab: لا يوجد عنوان  مخزن.

en: No city stored.
fa-Arab: لا توجد مدينة مخزنة.

en: No phone stored.
fa-Arab: لا يوجد هاتف مخزّن.

en: No email stored.
fa-Arab: لا يوجد بريد إلكتروني مخزن

en: No date of birth stored.
fa-Arab: تاریخ تولد ذخیره نشده است.

en: Category:
fa-Arab: فئة:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html
en: Home library: %s
fa-Arab: کتابخانه اصلی: %s

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
fa-Arab: شماره امانت گیرنده: %s

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
fa-Arab: به روز شده در %s

en: Account has been administratively locked
fa-Arab: حساب کاربری از نظر اداری قفل شده است

en: Account has been locked
fa-Arab: حساب کاربری قفل شده است.

en: Batch check out
fa-Arab: مقدار امانت

en: Details
fa-Arab: جزئیات

en: Routing lists
fa-Arab: فهرست‌های مسیریابی

en: Circulation history
fa-Arab: تاريخ الاعارة

en: Holds history
fa-Arab: دارای پیشینه

en: Notices
fa-Arab: اطلاعیه ها

en: Statistics
fa-Arab: آمار

en: Files
fa-Arab: فایل ها

en: Purchase suggestions
fa-Arab: پیشنهادهای خرید

en: Discharges
fa-Arab: خالی کردن

en: Housebound
fa-Arab: محدود به خانه

en: ILL requests history
fa-Arab: پیشینیه درخواست های امانت بین کتابخانه ای(ILL)

en: Recalls history
fa-Arab: پیشینه یادآوری ها

note: %1$s:  patron.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
fa-Arab: هشدار اشتراک ها ( %s )

en: Upload patron photo
fa-Arab: بارگذاری عکس کاربر

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
fa-Arab: برای بروزرسانی تصویر برای %s %s %s, یک فایل تصویری جدید انتخاب و روی 'آپلود.' کلیک نمایید

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
fa-Arab: برای حذف تصویر فعلی روی دکمه 'حذف' کلیک کنید.

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
fa-Arab: %s %s %s در حال حاضر تصویری در دسترس نیست. برای وارد کردن یک تصویر برای %s %s %s, نام فایل تصویری را برای آپلود وارد کنید.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
fa-Arab: الصيغ التالية فقط مدعومة: PNG, GIF, JPEG, XPM .

en: Select the file to upload:
fa-Arab: اختر ملف للتحميل:

en: Upload photo
fa-Arab: بارگذاری عکس

en: Delete
fa-Arab: حذف

en: Take patron photo
fa-Arab: گرفتن عکس کاربر

en: Take photo
fa-Arab: عکس گرفتن

en: Retake photo
fa-Arab: دوباره گرفتن عکس

en: Download photo
fa-Arab: دانلود عکس

en: Upload
fa-Arab: رفع

en: Video stream not available.
fa-Arab: پخش ویدیو در دسترس نیست.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
fa-Arab: تصویربرداری از صفحه نمایش در این کادر ظاهر می شود.

en: Cannot take patron photo.
fa-Arab: نمی توان عکس کاربر را برداشت.

en: Circulation
fa-Arab: چرخه امانت

en: Set library and desk
fa-Arab: تنظیم کتابخانه، میز

en: Set library
fa-Arab: تنظیم کتابخانه

en: Set desk
fa-Arab: تنظیم میزکار

en: Fast cataloging
fa-Arab: الفهرسة السريعة

en: Checkout notes
fa-Arab: یادداشت امانت ها

en: Pending on-site checkouts
fa-Arab: مدت امانت در محل

en: Holds
fa-Arab: رزروها

en: Holds queue
fa-Arab: نوبت رزرو

en: Holds to pull
fa-Arab: انجام رزرو

en: Holds awaiting pickup
fa-Arab: منتظر تحویل رزرو

en: Curbside pickups
fa-Arab: تحول غیرحضوری

en: Recalls
fa-Arab: یادآوری

note: A
en: All active recalls
fa-Arab: همه فراخوان های فعال

en: Recalls queue
fa-Arab: نوبت یادآوری ها

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
fa-Arab: فراخوان هایی که می‌توان آنها را پر کرد، اما در انتظار تنظیم نشده‌اند

en: Recalls to pull
fa-Arab: انجام فراخوان ها

en: Overdue recalls
fa-Arab: یادآوری های عقب افتاده

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
fa-Arab: منابعی که بازگرداندن آنها به تاخیر افتاده است فراخوان شده است

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
fa-Arab: منبع در انتظار تحویل فراخوانی شد

en: Recalls awaiting pickup
fa-Arab: در انتظار تحویل فراخوانی شد

note: A
en: Inactive recalls
fa-Arab: فراخوان های فعال

en: Old recalls
fa-Arab: یادآوری های قدیمی

en: Patron request
fa-Arab: درخواست کاربر

en: Article requests
fa-Arab: درخواست های مقاله

en: Transfers
fa-Arab: نقل و انتقالات

en: Transfer
fa-Arab: النقل

en: Transfers to send
fa-Arab: انتقال جهت ارسال

en: Transfers to receive
fa-Arab: انتقال برای دریافت

en: Overdues
fa-Arab: تاخیردار

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
fa-Arab: هشدار: این گزارشی از منابع بسیار پرکاربرد در سیستم ها به تعداد زیادی از منابع معوقه است.

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
fa-Arab: به کتابخانه خود محدود کنید. برای جزئیات بیشتر به گزارش کمکی مراجعه کنید.

en: Overdues with fines
fa-Arab: التأخيرات مع غرامات

note: A
en: Search cities
fa-Arab: جستجوی شهرها

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
fa-Arab: جستجوی شهر

en: Name
fa-Arab: نام

en: Template
fa-Arab: الگو

en: Description
fa-Arab: توصیف

en: Public enrollment
fa-Arab: ثبت نام عمومی

en: Email required
fa-Arab: پست الکترونیکی لازم است

en: Start date
fa-Arab: تاريخ شروع

en: End date
fa-Arab: تاریخ اتمام

en: Enrolled patrons
fa-Arab: اعضای ثبت نام کننده

en: Yes
fa-Arab: بله

en: No
fa-Arab: خیر

en: Actions
fa-Arab: اقدامات

en: Enrollments
fa-Arab: ثبت نام ها

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
fa-Arab: هنوز ثبت نامی برای این باشگاه انجام نشده است

en: Delete
fa-Arab: حذف کردن

en: Search to hold
fa-Arab: جستجو برای رزرو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
fa-Arab: فیلتر را پاک کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Columns
fa-Arab: ستون ها

note: SCRIPT
en: Columns settings
fa-Arab: تنظیمات ستون ها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Configure
fa-Arab: پیکربندی

note: SCRIPT
en: Configure table
fa-Arab: جدول را پیکربندی کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
fa-Arab: نسخه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Excel
fa-Arab: اکسل

note: SCRIPT
en: Export or print
fa-Arab: خروجی یا چاپ

note: A
en: Search contracts
fa-Arab: جستجوی قراردادها

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
fa-Arab: البحث من خلال اسم العقد او/و المواصفات:

note: A
en: Search currencies
fa-Arab: جستجوی واحدهای پولی

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
fa-Arab: جستجوی ارزها

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
fa-Arab: %s(ماه/روز/سال)%s(روز/ماه/سال)%s(روز.ماه.سال)%s(سال-ماه-روز)%s

en: Pound (#) separated text (.csv)
fa-Arab: پوند (#) متن جدا شده (.csv)

en: Comma separated text (.csv)
fa-Arab: متن جدا شده با کاما (.csv)

en: Slash separated text (.csv)
fa-Arab: با اسلش متن را جدا کنید (.csv)

en: Semicolon separated text (.csv)
fa-Arab: متن جدا شده با نقطه ویرگول (csv.)

en: Backslash separated text (.csv)
fa-Arab: با بک اسلش متن را جدا کنید (.csv)

en: Tab separated text (.csv)
fa-Arab: متن را از هم جدا کنید(.csv)

note: INPUT type=text name=desk_name
en: Search desks
fa-Arab: میزهای جستجو

en: Agreement search
fa-Arab: جستجوی توافقنامه

en: License search
fa-Arab: جستجوی مجاز

en: Package search
fa-Arab: جستجوی بسته

en: Title search
fa-Arab: جستجوی عنوان

note: A
en: Search agreements
fa-Arab: جستجوی قراردادها

note: A
en: Search licenses
fa-Arab: مجوزهای جستجو

note: A
en: Search packages
fa-Arab: جستجوی بسته ها

note: A
en: Search titles
fa-Arab: جستجوی عناوین

en: Refine your search
fa-Arab: جستجوی خود را دقیق‌تر کنید

en: Custom search filters
fa-Arab: فیلترهای جستجوی سفارشی

en: Showing only records with available items
fa-Arab: صرفا نمایش سوابق آیتم های موجود

en: Show all records
fa-Arab: نمایش همه رکوردها

en: Limit to records with available items
fa-Arab: محدود به سوابق آیتم های موجود

en: Authors
fa-Arab: پدیدآورندگان

en: Titles
fa-Arab: عناوین

en: Topics
fa-Arab: موضوعات

en: Places
fa-Arab: مکان ها

en: Series
fa-Arab: فروست

en: Home libraries
fa-Arab: صفحه اصلی کتابخانه

en: Holding libraries
fa-Arab: موجودی کتابخانه ها

en: Locations
fa-Arab: مکان‌های نگهداری

en: Collections
fa-Arab: مجموعه‌ها

en: Languages
fa-Arab: زبان‌ها

note: A
en: Remove facet %s
fa-Arab: شکل را حذف کنید %s

en: Show more
fa-Arab: نمایش بیشتر

en: Show less
fa-Arab: کمتر نشان دهید

en: Title:
fa-Arab: عنوان:

en: Author:
fa-Arab: المؤلف:

en: ISBN:
fa-Arab: شابک:

en: ISSN:
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Vendor:
fa-Arab: مورد

en: Basket:
fa-Arab: السلة:

en: Internal note:
fa-Arab: یادداشت داخلی:

en: Vendor note:
fa-Arab: یادداشت فروشنده:

en: Basket created by:
fa-Arab: سبدخرید ایجاد شده توسط:

en: Managing library:
fa-Arab: مدیریت کتابخانه:

en: Any library
fa-Arab: أي مكتبة

en: Vendor invoice number:
fa-Arab: شماره فاکتور فروشنده:

en: Basket group:
fa-Arab: سلة المجموعة:

en: Order line:
fa-Arab: مسیر سفارش:

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
fa-Arab: %s کودکان را نیز به نمایش بگذارید

en: Order status:
fa-Arab: وضعیت سفارش:

en: Any status except cancelled
fa-Arab: هر وضعیتی به جز لغو شده

en: New
fa-Arab: ‏جدید

en: Ordered
fa-Arab: سفارش داده شده

en: Partially received
fa-Arab: تا حدی دریافت شد

en: Received
fa-Arab: دریافت شد

en: Cancelled
fa-Arab: لغو شد

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
fa-Arab: %s دستور ثابت

en: Fund:
fa-Arab: الرصيد:

en: All funds
fa-Arab: تمام منابع مالی

en: From:
fa-Arab: از:

en: To:
fa-Arab: لـ:

en: Run reports
fa-Arab: شغّل التقارير

en: Saved reports
fa-Arab: ذخیره گزارشات

en: Reports dictionary
fa-Arab: قاموس التقارير

en: View dictionary
fa-Arab: أعرض القاموس

en: Useful resources
fa-Arab: مصادر مفيدة

en: Koha report library
fa-Arab: كوها تقارير المكتبة

en: Koha database schema
fa-Arab: مخطط قاعدة البيانات لكوها

en: Menu
fa-Arab: فهرست انتخاب

en: Patrons
fa-Arab: کاربران

en: Item search
fa-Arab: جستجوی آیتم

en: More
fa-Arab: بیشتر

en: Lists
fa-Arab: لیست ها

en: Authorities
fa-Arab: پدیدآور

en: ILL requests
fa-Arab: درخواست های ILL

en: Serials
fa-Arab: نشریات

en: E-resource management
fa-Arab: مدیریت منابع الکترونیکی

en: Course reserves
fa-Arab: دوره رزرو

en: Preservation
fa-Arab: حفاظت

en: Point of sale
fa-Arab: مرحله فروش

en: About Koha
fa-Arab: درباره Koha

en: NO DESK SET
fa-Arab: بدون تنظیم دستی

en: Logged in as:
fa-Arab: ورود به سیستم به عنوان:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
fa-Arab: %s موقعیت:

en: Desk:
fa-Arab: میز مطالعه:

en: Register:
fa-Arab: ثبت نام کنید:

en: Set library, desk and register
fa-Arab: تنظیم کتابخانه، میز کار و ثبت نام

en: Set library and cash register
fa-Arab: تنظیم کتابخانه و صندوق فروش

en: Set desk and cash register
fa-Arab: تنظیم میز و صندوق فروش

en: Set cash register
fa-Arab: تنظیم صندوق فروش

en: Search history
fa-Arab: پیشینیه جستجو

en: My account
fa-Arab: حساب کاربری من

en: My checkouts
fa-Arab: امانت های من

en: Log out
fa-Arab: خروج

en: Log in
fa-Arab: ورود

en: Your cart is empty.
fa-Arab: سبد شما خالی است.

en: Priority
fa-Arab: اولویت

en: Patron
fa-Arab: کاربر

en: Date
fa-Arab: تاریخ

en: Expiration
fa-Arab: إنتهاء

en: Pickup library
fa-Arab: انتخاب کتابخانه

en: Set lowest priority
fa-Arab: براساس کمترین اولویت تنظیم کنید

note: I
en: Toggle set to lowest priority
fa-Arab: بدل الضبط إلى الأولوية الأدنى

en: Suspend
fa-Arab: به تعویق انداختن

en: Print hold/transfer slip
fa-Arab: چاپ برگه رزرو/انتقال

en: del
fa-Arab: حذف

en: In transit
fa-Arab: در حال انتقال

en: In processing
fa-Arab: در حال پردازش

en: Waiting
fa-Arab: در انتظار

note: A
en: Move hold up
fa-Arab: بالا نگه دارید

note: A
en: Move hold to top
fa-Arab: تحريك الحجز لأقصى الأعلى

note: A
en: Move hold to bottom
fa-Arab: تحريك الحجز لأقصى الأسفل

note: A
en: Move hold down
fa-Arab: تحريك الحجز للأسفل

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
fa-Arab: %s آیتم در انتظار

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
fa-Arab: %s, %s,%s چونکه %s %s آیتم در حال انتقال به

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
fa-Arab: %s آیتم در حال پردازش در

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
fa-Arab: %s انتظار رزرو در

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
fa-Arab: ، لطفاً وضعیت برگشت داده شده را تأیید کنید %s %s %s %s

en: No barcode
fa-Arab: بدون بارکد

en: Only item
fa-Arab: فقط آیتم

en: Next available
fa-Arab: المتاح التالى

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
fa-Arab: بعدی موجود است %s آیتم

en: Next available item from group
fa-Arab: مورد بعدی در دسترس از گروه

en: Non priority hold
fa-Arab: عدم اولویت بندی رزرو

note: A
en: Remove lowest priority
fa-Arab: اولویت های کمتر را حذف کنید

note: A
en: Cancel hold
fa-Arab: لغو رزرو

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
fa-Arab: لغو تعلیق %s

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
fa-Arab: به تعویق انداختن %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
fa-Arab: %s في %s حتى %s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
fa-Arab: %sبرگشت وضعیت انتقال%sبرگشت وضعیت انتظار%s

note: INPUT type=button name=printholdslip
en: Print slip
fa-Arab: برگه چاپ

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
fa-Arab: پیگیری های بازگشت باید از صفحه جزئیات کاربر پردازش شود

note: OPTION
en: Bundle losses are set at checkin automatically
fa-Arab: ضررهای بسته به صورت خودکار در هنگام تحویل تنظیم می شوند

note: For the first occurrence, %1$s: - mv.default | html -
en: %s (Not an authorised value)
fa-Arab: %s (مقدار مجاز نیست)

note: SPAN
en: The current value %s is not configured for the authorised value category controlling this subfield
fa-Arab: مقدار فعلی %s برای رده مقادیر مجاز کنترل کننده این زیرفیلد پیکربندی نشده است

note: A
en: Tag editor
fa-Arab: ویرایشگر برچسب

note: A
en: No popup
fa-Arab: بدون پاپ آپ

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_search
en: regex pattern
fa-Arab: regex الگوی

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_replace
en: regex replacement
fa-Arab: جایگزینی regex

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
fa-Arab: برای حذف زیرمجموعه علامت بزنید %s

en: Important
fa-Arab: مهم

note: IMG
en: Clone
fa-Arab: استنساخ

note: IMG
en: Clone this subfield
fa-Arab: استنساخ هذا الحقل الفرعي

en: Clear on loan
fa-Arab: امانت را پاک کنید

en: Show/hide columns:
fa-Arab: إظهار/إخفاء الأعمدة:

en: Show all columns
fa-Arab: أظهر جميع الأعمدة

en: Hide all columns
fa-Arab: اخفِ كل الأعمدة

note: TH
en: Item holds / Total holds
fa-Arab: رزرو آیتم/ مجموع رزروها

note: I
en: Cannot edit
fa-Arab: ویرایش امکان پذیر نیست

note: I
en: Cannot delete
fa-Arab: نمی توان حذف کرد

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
fa-Arab: %s, لـِ %s%s

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
fa-Arab: نگهداری این آیتم: %s / نگهداری کل رکورد: %s

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
fa-Arab: این آیتم در امانت نیست / مجموع امانت ها در این رکورد: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
fa-Arab: نگهداری این رکورد: %s

note: A
en: No holds on this record
fa-Arab: این رکورد رزرو نشده

note: %1$s:  END %2$s:  # BOOTSTRAP TAB WRAPPER USAGE %3$s:  #     [ WRAPPER tabs id= "tabs_container_id" ] %4$s:  #         [ WRAPPER tabs_nav ]
en: %s %s %s %s [%% # [ WRAPPER tab_item tabname= "tab_name_1" bt_active= 1 ]
fa-Arab: %s %s %s %s [%% # [ جدول جلد_منبع جدول نام= "جدول_نام_1" bt_فعال= 1 ]

en: Tab text 1
fa-Arab: متن برگه 1

en: [ END ] %%] [%% # [ WRAPPER tab_item tabname= "tab_name_2" ]
fa-Arab: [ پایان ] %%] [%% # [ WRAPPER tab_item tabname= "tab_name_2" ]

en: Tab text 2
fa-Arab: متن برگه 2

note: %1$s:  #             ... %2$s:  #         [ END ] %3$s:  #         [ WRAPPER tab_panels ] %4$s:  #             [ WRAPPER tab_panel tabname="tab_name_1" bt_active= 1 ] Panel contents 1 [ END ] %5$s:  #             [ WRAPPER tab_panel tabname="tab_name_2" ] Panel contents 2 [ END ] %6$s:  #           
en: [ END ] %%] %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fa-Arab: [ پایان ] %%] %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: Module
fa-Arab: ماژول

en: Module page
fa-Arab: ماژول صفحه:

en: Add form
fa-Arab: فرم را اضافه کنید

en: Confirm deletion
fa-Arab: حذف را تایید کنید

en: Module page
fa-Arab: ماژول صفحه

note: NAV
en: Breadcrumb
fa-Arab: نشانگر صفحات

note: A
en: Home
fa-Arab: صفحه اصلی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Article title
fa-Arab: عنوان مقاله

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: DOI
fa-Arab: شناسه دیجیتالی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Issue
fa-Arab: نسخه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: More
fa-Arab: بیشتر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Pages
fa-Arab: صفحات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Publisher
fa-Arab: ناشر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
fa-Arab: حذف کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unknown
fa-Arab: ناشناخته

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Volume
fa-Arab: جلد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
fa-Arab: سال

en: Library:
fa-Arab: کتابخانه:

en: Status:
fa-Arab: حالت:

en: Request ID
fa-Arab: شناسه درخواست

en: Availability
fa-Arab: دسترسی

en: Continue
fa-Arab: المتابعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View borrower details
fa-Arab: مشاهده جزئیات امانت گیرنده

en: Batch ID
fa-Arab: شناسه دسته

en: Status
fa-Arab: وضعیت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: All statuses
fa-Arab: تمامی وضعیت ها

note: SCRIPT
en: Manage request
fa-Arab: مدیریت درخواست

note: SCRIPT
en: Select a backend first
fa-Arab: یک پشتیبان انتخاب کنید

en: Request type
fa-Arab: نوع درخواست

en: Order ID
fa-Arab: شناسه سفارش

en: Bibliographic record ID
fa-Arab: شناسه رکورد کتابشناختی

en: Placed on
fa-Arab: قرارداده شده در

en: Updated on
fa-Arab: به روز شده در

en: Replied
fa-Arab: پاسخ داد

en: Completed on
fa-Arab: تکمیل شد

en: Access URL
fa-Arab: دسترسی به URL

en: Cost
fa-Arab: هزینه

en: Price paid
fa-Arab: بهای پرداختی

en: Comments
fa-Arab: اظهار نظرها

en: OPAC notes
fa-Arab: یادداشت های اپک

en: Staff notes
fa-Arab: یادداشت های کارکنان

en: Backend
fa-Arab: بک اند

en: New ILL request
fa-Arab: درخواست ILL جدید

en: Refresh
fa-Arab: به روز کردن

en: List requests
fa-Arab: لیست درخواست ها

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
fa-Arab: لطفاً یک دوره ثبت نام را براساس ماه یا تاریخ انتخاب کنید.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
fa-Arab: لطفا فقط یک دوره ثبت نام را انتخاب کنید.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
fa-Arab: لطفاً فقط حروف یا اعداد را وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
fa-Arab: لطفاً فقط حروف را وارد کنید.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
fa-Arab: پسوردهای وارد شده مطابقت ندارند

en: Accept all cookies
fa-Arab: همه کوکی ها را بپذیرید

en: More information
fa-Arab: اطلاعات بیشتر

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
fa-Arab: رضایت به کوکی

en: Accept selected non-essential cookies
fa-Arab: کوکی های غیر ضروری انتخاب شده را بپذیرید

en: Insert copyright symbol (©)
fa-Arab: درج نماد حق چاپ (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
fa-Arab: درج نماد حق چاپ (℗) (در آثار موسیقی)

en: Insert delimiter (‡)
fa-Arab: درج جدا کننده (‡)

en: Get help on current subfield
fa-Arab: راهنمایی در مورد زیرفیلد کنونی

en: Link field to authorities
fa-Arab: پیوند فیلد به مستندات

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
fa-Arab: فیلد جاری را حذف و در 'کلیپ بورد' کپی کنید

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
fa-Arab: فیلد فرعی جاری را حذف و در 'کلیپ بورد' کپی کنید

en: New field on next line
fa-Arab: فیلد جدید در خط بعدی

en: Insert line break
fa-Arab: درج خط شکسته

en: Move to next position
fa-Arab: به جایگاه بعدی بروید

en: Move to previous position
fa-Arab: بازگشت به وضعیت قبلی

en: Toggle Keyboard
fa-Arab: تغییر صفحه کلید

en: Copy current field
fa-Arab: فیلد فعلی را کپی کنید

en: Copy current subfield
fa-Arab: زیرشاخه فعلی را کپی کنید

en: Paste selection from 'clipboard'
fa-Arab: انتخاب چسباندن از 'کلیپ بورد'

en: Copy current field on next line
fa-Arab: فیلد فعلی را در خط بعدی کپی کنید

en: Label batch
fa-Arab: گروه برچسب

en: Layout
fa-Arab: چیدمان

en: Label template
fa-Arab: الگوی برچسب

en: Printer profile
fa-Arab: مشخصات چاپگر

en: Barcode range
fa-Arab: محدوده بارکد

en: Manage
fa-Arab: اداره کردن

en: Label batches
fa-Arab: مقادیر برچسب

en: Layouts
fa-Arab: طرح بندی ها

en: Label templates
fa-Arab: الگوهای برچسب

en: Printer profiles
fa-Arab: مشخصات پرینتر

note: A
en: Switch languages
fa-Arab: تغییر زبان

en: Last patron
fa-Arab: آخرین کاربر

note: A
en: Search notices
fa-Arab: جستجوی یادداشت‌ها

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
fa-Arab: جستجوی یادداشت های موجود

en: Submitting comment
fa-Arab: در حال ارسال نظر

en: Your comment has been submitted
fa-Arab: نظر شما ارسال شده است

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
fa-Arab: نظر شما ارسال نشد. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
fa-Arab: &rsaquo; گزارش نتایج جستجوی پایگاه اطلاعاتی مانا

en: Guided reports wizard
fa-Arab: راهنمای گزارش خبره

en: Mana Knowledge Base report search results
fa-Arab: گزارش نتایج جستجوی پایگاه دانش مانا

en: Report name
fa-Arab: اسم التقرير

en: Type
fa-Arab: نوع

en: # of users
fa-Arab: # از کاربران

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
fa-Arab: تعداد کتابخانه هایی که از این الگو استفاده می کنند

en: Last import
fa-Arab: آخرین واردات

note: TH
en: Last time a library used this pattern
fa-Arab: آخرین باری که یک کتابخانه از این الگو استفاده کرد

en: Comments
fa-Arab: نظرات

en: Actions
fa-Arab: اقدامات

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
fa-Arab: (کد وضعیت: %s)

en: No results found
fa-Arab: نتیجه ای یافت نشد

en: Share with Mana
fa-Arab: اشتراک گذاری با Mana

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fa-Arab: گزارش شما قبلاً با یک گزارش مانا پیوند داده شده است. اگر تغییراتی داده اید آن را به اشتراک بگذارید، در غیر این صورت هیچ کاری انجام نمی دهد.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
fa-Arab: لطفاً قبل از اشتراک‌ گذاری، نام گزارش و یادداشت توصیفی را وارد کنید (حداقل 20 کاراکتر)

en: Id:
fa-Arab: شناسه:

en: Group:
fa-Arab: گروه:

en: Type:
fa-Arab: نوع

en: Notes:
fa-Arab: ملاحظات:

en: Language:
fa-Arab: زبان:

en: Share
fa-Arab: اشتراک گذاری

en: Published by
fa-Arab: منتشر شده توسط

en: Frequency
fa-Arab: تکراری

en: Numbering pattern
fa-Arab: نموذج الترقيم

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
fa-Arab: این منبع گزارش شده است بیش از %s بار، مراقب باشید!

en: Report
fa-Arab: گزارش

en: New comment
fa-Arab: نظر جدید

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
fa-Arab: یک نظر جدید وارد کنید (حداکثر 35 کارکتر)

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
fa-Arab: جستجوی Mana با این کد ناموفق است: %s

en: Comment:
fa-Arab: اظهار نظر:

en: Comment
fa-Arab: التعليقات

en: Alternate address
fa-Arab: آدرس جایگزین

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
fa-Arab: %s نوع الشارع:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
fa-Arab: %s عنوان:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
fa-Arab: %s رقم شارع::

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
fa-Arab: %s عنوان 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
fa-Arab: %s ZIP/کد پستی:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
fa-Arab: %s مدينة:

en: or enter
fa-Arab: یا وارد کنید

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
fa-Arab: %sولاية:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
fa-Arab: %s البلد:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
fa-Arab: %s هاتف::

note: %1$s:  END
en: %s Email:
fa-Arab: %s بريد إلكترونى::

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
fa-Arab: %s ملاحظة اﻹتصال:

en: Alternate contact
fa-Arab: اطلاعات تماس جایگزین

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
fa-Arab: %s اللقب:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
fa-Arab: %s الاسم الاول:

note: %1$s: ~ USE Koha ~ %2$s: ~ USE raw ~ %3$s: ~ BLOCK 'display-address-style' ~
en: %s %s %s [%%~ SET line_break = "
fa-Arab: %s %s %s [%%~ خط_شکست را تنظیم کنید = "

en: Main address
fa-Arab: آدرس اصلی

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
fa-Arab: شماره کارت مشتری یا بخشی از نام را وارد کنید

en: Search type
fa-Arab: نوع جستجو

en: Starts with
fa-Arab: يبدأ بـ

en: Contains
fa-Arab: يحتوي

en: Any
fa-Arab: هر

en: Category
fa-Arab: رده بندی

en: Add guarantee
fa-Arab: ضمانت اضافه کنید

en: Change password
fa-Arab: تغيير رمزعبور

en: Print
fa-Arab: چاپ

en: Print summary
fa-Arab: خلاصه چاپ

en: Print quick slip
fa-Arab: اطبع قسيمة سريعة

en: Print account balance
fa-Arab: چاپ موجودی حساب

en: Print overdues
fa-Arab: چاپ دیرکردها

en: Print checkin slip
fa-Arab: چاپ برگه تحویل

en: Search to hold
fa-Arab: جستجو برای رزرو

en: Add message
fa-Arab: پیغام ها را اضافه نمایید

en: Schedule pickup
fa-Arab: زمانبندی تحویل

en: Renew patron
fa-Arab: تجديد الممستفيد

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
fa-Arab: شما مجاز به تمدید اعضا نیستید

en: Set permissions
fa-Arab: اضبط الصلاحيات

note: A
en: You are not authorized to set permissions
fa-Arab: شما مجاز به تنظیم مجوزها نیستید

en: Manage two-factor authentication
fa-Arab: احراز هویت دو مرحله ای را مدیریت کنید

en: Discharge
fa-Arab: خالی کردن

en: Manage API keys
fa-Arab: کلیدهای API را مدیریت کنید

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
fa-Arab: شما مجاز به مدیریت کلیدهای API نیستید

en: Send welcome email
fa-Arab: ارسال ایمیل خوش آمدگویی

en: Send password reset
fa-Arab: ارسال مجدد رمز عبور

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
fa-Arab: شما مجاز به حذف کاربران نیستید

en: Update child to adult patron
fa-Arab: تحديث المستفيد الطفل إلى مستفيد بالغ

note: A
en: Patron is an adult
fa-Arab: کاربر بزرگسال است

en: Export today's checked in barcodes
fa-Arab: تصدير الباركودات المعادة لهذا اليوم

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
fa-Arab: تنظیمات حریم خصوصی اعضا مجاز نیست

en: Leave a message
fa-Arab: اترك رسالة

en: Add a message for:
fa-Arab: إضافة رسالة من أجل:

en: Staff - Internal note
fa-Arab: کارمند- یادداشت داخلی

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: OPAC - %s %s
fa-Arab: اپک - %s %s

en: Predefined notes:
fa-Arab: ملاحظات محددة مسبقا:

en: Select note
fa-Arab: إختر الملاحظة:

en: Save
fa-Arab: ذخیره

en: Source records
fa-Arab: مصدر التسجيلات

en: Days in advance
fa-Arab: روزهای قبل

en: SMS
fa-Arab: پیام کوتاه

en: Phone
fa-Arab: تلفن

en: Email
fa-Arab: پست الکترونیکی

en: Digests only
fa-Arab: فقط خلاصه‌ها

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
fa-Arab: شما می‌توانید یک یکپارچه‌ساز برای کاهش تعداد پیام ها درخواست کنید. پیام‌ها ذخیره و به عنوان یک پیام واحد ارسال خواهند شد.

en: Item due
fa-Arab: مورد سررسید

en: Advance notice
fa-Arab: هشدار قبلی

en: Hold filled
fa-Arab: رزرو تکمیل شده است

en: Hold reminder
fa-Arab: یادآوری رزرو

en: Item check-in
fa-Arab: آیتم تحویل داده شده

en: Item checkout and renewal
fa-Arab: امانت و تمدید آیتم

en: Item checkout
fa-Arab: آیتم امانت گرفته شده

en: Interlibrary loan ready
fa-Arab: امانت بین کتابخانه ای آماده است

en: Interlibrary loan unavailable
fa-Arab: امانت بین کتابخانه ای در دسترس نیست

en: Interlibrary loan updated
fa-Arab: به روزرسانی امانت بین کتابخانه ای

en: Auto renewal
fa-Arab: تمدید خودکار

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
fa-Arab: شما باید مجله ای را برای ارسال خلاصه انتخاب کنید

en: Claim returned
fa-Arab: پیگیری بازگشت

en: Charge lost fee
fa-Arab: مطالبه هزینه از دست رفته

en: Make claim
fa-Arab: مطالبه کنید

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
fa-Arab: نمی توان ادعا کرد که بازگردانده شده است

en: Add concern
fa-Arab: افزودن موضوع

en: Please describe your concern:
fa-Arab: لطفاً علاقه های خود را شرح دهید:

en: Submit
fa-Arab: ارسال

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
fa-Arab: محتویات بسته برای %s

en: Barcode
fa-Arab: بارکد

en: Confirm
fa-Arab: تأئيد

en: Cashup summary
fa-Arab: خلاصه نقدینگی

en: Cash register:
fa-Arab: ثبت موجودی:

en: Period:
fa-Arab: دوره:

en: to
fa-Arab: به

en: Total
fa-Arab: اجمالي

en: Create a new authorized value
fa-Arab: یک مقدار مجاز جدید اضافه کنید

en: Category:
fa-Arab: مقوله:

en: Authorized value:
fa-Arab: قيمة مقننة:

en: Description:
fa-Arab: وصف:

en: Description (OPAC):
fa-Arab: توضیحات (اپک):

en: Item renewals
fa-Arab: تمدید اقلام

en: Retrieving renewals...
fa-Arab: در حال بازیابی تمدیدها...

en: Ticket details
fa-Arab: جزئیات برچسب

en: Update:
fa-Arab: به روز رسانی:

en: Notify:
fa-Arab: اعلام کردن:

en: Resolve
fa-Arab: حل کردن

en: Patron:
fa-Arab: مستفيد:

en: Item:
fa-Arab: آیتم:

en: Any item
fa-Arab: هر مورد

en: Resolve return claim
fa-Arab: ادعای عودت را بررسی کنید

en: Resolution
fa-Arab: وضوح

en: New item lost value:
fa-Arab: مقدار آیتم جدید گم شده:

en: (Not lost)
fa-Arab: (گم نشده)

en: Resolve claim
fa-Arab: رفع ادعا

en: Multi receiving
fa-Arab: إستلام متعدد

en: How many issues do you want to receive?
fa-Arab: چند شماره می خواهید دریافت کنید؟

en: Set the date received to today?
fa-Arab: تنظیم تاریخ دریافت به امروز؟

note: INPUT type=submit
en: OK
fa-Arab: باشه

en: Cannot add patron
fa-Arab: لا يمكن إضافة مستفيد

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
fa-Arab: .%sيجب على المدير أن  يحدد على الأقل مكتبة واحدة .%s

en: Please add a library
fa-Arab: لطفاً یک کتابخانه اضافه کنید

en: There are no libraries defined.
fa-Arab: لا توجد مكتبات معرَّفة.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
fa-Arab: .%sيجب على المدير تحديد تصنيف واحد على الأقل لكل مستفيد .%s

en: Please add a patron category
fa-Arab: لطفا یک رده برای عضو اضافه کنید

en: There are no patron categories defined.
fa-Arab: هیچ گروه پشتیبانی تعریف نشده است.

en: Library created!
fa-Arab: کتابخانه ایجاد شد!

en: Library already exists and cannot be modified!
fa-Arab: کتابخانه از قبل وجود دارد و قابل اصلاح نیست!

en: Patron category created!
fa-Arab: دسته بندی کاربر ایجاد شد!

en: Patron category already exists and cannot be modified!
fa-Arab: دسته عضو از قبل وجود دارد و قابل اصلاح نیست!

en: Administrator account created!
fa-Arab: حساب کاربری مدیریت ایجاد شد!

en: Card number already in use.
fa-Arab: شماره کارت در حال حاضر در حال استفاده است.

en: Card number length is incorrect.
fa-Arab: طول شماره کارت نادرست است.

en: Passwords do not match.
fa-Arab: كلمتا المرور لا تتطابقان.

en: New item type created!
fa-Arab: ایجاد نوع آیتم جدید

en: Item type already exists!
fa-Arab: نوع آیتم از قبل موجود است!

en: Circulation rule created!
fa-Arab: قانون گردش ایجاد شد!

en: Circulation rule not created!
fa-Arab: قانون گردش ایجاد نشده است!

en: The patron has not been created the entered password was too short
fa-Arab: کاربری ایجاد نشده است رمزعبور وارد شده بسیار کوتاه است

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
fa-Arab: کاربری ایجاد نشده است رمز ورود بسیار ضعیف است، باید حداقل دارای یک حرف بزرگ، و حرف کوچک و یک عدد باشد

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
fa-Arab: کاربری ایجاد نشده است رمز ورود وارد شده حاوی فضای خالی است

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
fa-Arab: %s از %s یافته بارگذاری شد، برای مشاهده رکوردهای دیگر جستجوی خود را اصلاح کنید

en: First
fa-Arab: اولین

en: Next
fa-Arab: بعدی

en: Last
fa-Arab: آخرین

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
fa-Arab: رمز عبور دارای فاصله ابتدا و/یا انتها می‌باشد

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
fa-Arab: طول کلمه عبور شما باید حداقل %s کاراکتر باشد

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
fa-Arab: کلمه عبور باید حداقل %s کاراکتر، شامل حروف کوچک، بزرگ و اعداد باشد

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
fa-Arab: لطفاً همان رمز عبور بالا را دوباره وارد کنید

en: Record title
fa-Arab: عنوان رکورد

en: TOC
fa-Arab: فهرست مندرجات

note: TH
en: Table of contents
fa-Arab: فهرست مندرجات

en: Chapters
fa-Arab: ‏فصل‌ها

en: Format
fa-Arab: فرمت

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
fa-Arab: (فقط %s)

en: Scan
fa-Arab: اسکن

en: Pending
fa-Arab: در مدت

en: Processing
fa-Arab: در حال پردازش

en: Completed
fa-Arab: تکمیل شد

en: Canceled
fa-Arab: لغو شد

en: Patron has no current article requests.
fa-Arab: فعلاً مقاله ای از طرف اعضا درخواست نشده است.

note: %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
fa-Arab: امانت های بستگان (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
fa-Arab: هزینه‌ها (%s)

note: %1$s:  guarantees_fines | $Price
en: Guarantees' charges (%s)
fa-Arab: هزینه های گارانتی (%s)

en: Claims
fa-Arab: مطالبات

note: SPAN
en: Resolved claims
fa-Arab: مطالبات حل شد

note: SPAN
en: Unresolved claims
fa-Arab: پیگیری های حل نشده

note: %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
fa-Arab: محدودیت ها (%s)

note: %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
fa-Arab: باشگاه ها (%s/%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
fa-Arab: إجمالي المستحقات: %s

en: No outstanding charges
fa-Arab: لا توجد غرامات معلقة

en: Guarantee
fa-Arab: ضمانت

en: Amount outstanding
fa-Arab: مبلغ واریز نشده

en: Total due
fa-Arab: مجموع بدهی

en: Hold date
fa-Arab: تاریخ رزرو

en: Pickup at
fa-Arab: انتخاب در

en: Delete?
fa-Arab: حذف؟

en: Suspend?
fa-Arab: به تعویق انداختن؟

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
fa-Arab: إلغاء الحجوزات المحددة

en: Cancellation reason:
fa-Arab: دلیل انصراف:

en: No reason given
fa-Arab: دلیلی ارائه نشده است

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
fa-Arab: به تعلیق در آوردن همه منابع رزرو شده

en: until
fa-Arab: تا

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
fa-Arab: حدد التاريخ الذي سيتم به الإستئناف %s:

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
fa-Arab: باز گرداندن همه منابع رزرو شده از حالت تعلیق

en: Patron has nothing on hold.
fa-Arab: المستفيد ليس لديه شيء في الحجز

en: Patron is currently unrestricted.
fa-Arab: کاربر در حال حاضر بدون محدودیت است.

en: Comment
fa-Arab: اظهار نظر

en: Created
fa-Arab: ایجاد شده

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
fa-Arab: محدودیت اضافه شده برای تاخیر %s

en: expired
fa-Arab: منتهى

en: Indefinite
fa-Arab: نامحدود

en: Remove
fa-Arab: حذف کردن

en: Add manual restriction
fa-Arab: محدودیت های دستی را اضافه نمایید

en: Type:
fa-Arab: نوع:

en: Comment:
fa-Arab: نظر:

en: Expiration:
fa-Arab: انقضاء:

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
fa-Arab: افزودن محدودیت ها

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
fa-Arab: نمایش همه %s مطالبه(ها)

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
fa-Arab: نمایش %s مطالبه تسویه نشده

en: Claim ID
fa-Arab: شناسه پیگیری

en: Resolved?
fa-Arab: حل شد؟

en: Created on
fa-Arab: ایجاد شده در

en: Enter patron card number or partial name:
fa-Arab: إدخل رقم بطاقة المستفيد أوالاسم جزئي:

en: Search for patron
fa-Arab: جستجوی کاربر

en: Search:
fa-Arab: جستجو:

en: Sort 1:
fa-Arab: مرتب‌ سازی 1:

en: Sort 2:
fa-Arab: مرتب‌ سازی 2:

en: Search type:
fa-Arab: جستجوی نوع:

note: INPUT type=button
en: Clear
fa-Arab: پاک کردن

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
fa-Arab: فقط کارکنان دارای مجوزهای کتابدار ارشد یا مدیر پیشنهادات در نتایج جستجو برگردانده می شوند

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fa-Arab: فقط کارکنانی که دارای مجوز کتابدار ارشد یا خرید دارند (یا مجوز مدیریت سفارش دارند در صورت فعال بودن جزئیات مجوزها) در نتایج جستجو بازگردانده می شوند

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fa-Arab: فقط کارکنانی که دارای مجوز کتابدار ارشد یا خرید دارند (یا مجوز بودجه، اصلاح دارند در صورت فعال بودن جزئیات مجوزها) در نتایج جستجو بازگردانده می شوند

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
fa-Arab: فقط کارکنان دارای مجوزهای کتابدار ارشد یا ERM در نتایج جستجو برگردانده می شوند

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
fa-Arab: مرور بر اساس نام خانوادگی: %s %s %s %s %s

en: Patrons found for:
fa-Arab: تشکیل اعضا برای:

en: Card
fa-Arab: بطاقة

en: Date of birth
fa-Arab: تاريخ الميلاد

en: Address
fa-Arab: عنوان

en: Expires on
fa-Arab: تاریخ انقضا

en: Checkouts
fa-Arab: امانت گرفته شده‌ها

en: Fines
fa-Arab: جریمه‌ها

en: Loading
fa-Arab: بارگذاری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s years
fa-Arab: %sسنين

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs for details.
fa-Arab: خطایی رخ داد. جزئیات لاگ ها را بررسی کنید.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Email:
fa-Arab: البريد الإلكترونى:

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
fa-Arab: عضو '%s' اضافه شد.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
fa-Arab: عضو '%s' درحال حاضر در این فهرست است.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select
fa-Arab: إختار

note: SCRIPT
en: Select patron
fa-Arab: کاربر را انتخاب کنید

note: SCRIPT
en: begins with
fa-Arab: شروع با

note: SCRIPT
en: containing
fa-Arab: دارای

note: SCRIPT
en: in library
fa-Arab: در کتابخانه

note: SCRIPT
en: starting with
fa-Arab: شروع با

note: SCRIPT
en: with category
fa-Arab: با دسته بندی

note: SCRIPT
en: with sort1
fa-Arab: با مرتب سازی1

note: SCRIPT
en: with sort2
fa-Arab: با مرتب سازی2

en: ' -%%] [%%- span_end = '
fa-Arab: ' -%%] [%%- محدوده_پایان = '

note: %1$s: - Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
fa-Arab: کاربر کتابخانه %s

en: New patron
fa-Arab: عضو جدید

en: Quick add new patron
fa-Arab: کاربر تازه را زود بیافزایید

en: Patron lists
fa-Arab: لیست های اعضا

en: Attention
fa-Arab: توجه

en: Pending modifications:
fa-Arab: در حین اصلاحات:

en: Review pending modifications
fa-Arab: اصلاحات در دست انجام را بررسی کنید

en: Patron has pending modifications
fa-Arab: کاربر در انتظار تغییرات است

en: Edit details
fa-Arab: جزئیات ویرایش

en: or
fa-Arab: یا

en: Set due date to expiry:
fa-Arab: اضبط تاريخ الاستحقاق لانتهاء الصلاحية:

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
fa-Arab: تم تفعيل تفضيل النظام  ReturnBeforeExpiry لديك مما يعني أن تاريخ الانتهاء قبل تاريخ الاستحقاق، سيتم ضبط تاريخ الاستحقاق إلى تاريخ الانتهاء.

en: Patron's card has expired.
fa-Arab: کارت عضویت منقضی شده است.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
fa-Arab: کارت عضویت منقضی شده است %s

en: Address:
fa-Arab: آدرس:

en: Patron's address flagged as in doubt
fa-Arab: نشانی کاربران به عنوان مشکوک پرچم گذاری شد

en: Lost:
fa-Arab: مفقود:

en: Patron's card is flagged as lost
fa-Arab: کارت عضویت به عنوان گم شده علامت گذاری شده است

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
fa-Arab: حساب کاربری اعضا محدود شده است %s تا %s %s %s با این توضیح:

note: %1$s:  debarredsince | $KohaDates
en: Restricted since %s:
fa-Arab: از آن زمان محدود شده است %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarredcomment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarredcomment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarredcomment | $raw | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
fa-Arab: %s محدودیت اضافه شده توسط فرآیند سررسید %s %s %s %s

en: View restrictions
fa-Arab: مشاهده محدودیت ها

en: Overdues:
fa-Arab: معوقه:

en: Patron has ITEMS OVERDUE
fa-Arab: کاربر دارای اقلام عقب افتاده است

en: See highlighted items below
fa-Arab: موارد برجسته شده را در زیر مشاهده کنید

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
fa-Arab: مشتری %s ادعای بازگشت دارد

en: Return claims:
fa-Arab: پیگیری بازگشت:

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
fa-Arab: سن مجاز هستند %s-%s.

en: Patron's age is incorrect for their category.
fa-Arab: سن عضویت برای رسته آنها نادرست است.

en: Change category
fa-Arab: دسته بندی را تغییر دهید

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
fa-Arab: تعهدات اعضا و سایر تعهدات مجموعاً دارای بدهکاری است %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
fa-Arab: تعهدات اعضا مجموعاً دارای بدهکاری است %s. %s

en: Credits:
fa-Arab: اعتبارات:

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
fa-Arab: کاربر دارای اعتبار%s از

en: Override restriction temporarily
fa-Arab: محدودیت را به طور موقت لغو کنید

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
fa-Arab: فراخوان های معلق در اینجا (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
fa-Arab: (%s), %s توسط %s %s %s [%s] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
fa-Arab: قرار دادن فراخوان روی %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
fa-Arab: %s اینجا منتظر است %s تا %s %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
fa-Arab: فراخوان های معلق در کتابخانه های دیگر (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
fa-Arab: %s در انتظار %s %s تا %s %s

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
fa-Arab: رزروهای معلق در اینجا (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
fa-Arab: محل رزرو %s.

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
fa-Arab: رزروهای معلق در کتابخانه های دیگر (%s)

en: Curbside pickups scheduled here
fa-Arab: تحویل غیرحضوری اینجا برنامه ریزی شده است

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
fa-Arab: در %s: %s %s

en: To be staged
fa-Arab: صحنه سازی شود

en: Staged and ready
fa-Arab: مرحله بندی و آماده شده

en: Patron is outside!
fa-Arab: کاربر خارجی است!

en: Delivered
fa-Arab: تحویل دهنده

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
fa-Arab: وضعیت نامعلوم "%s"

en: Messages
fa-Arab: پیام ها

note: %1$s:  IF patron_message.patron_read_date
en: %s Read:
fa-Arab: %s خوانده شده:

en: Add a new message
fa-Arab: أضف رسالة جديدة

en: Edit message
fa-Arab: ویرایش پیام

en: Message is for:
fa-Arab: پیام برای:

en: Please have your system administrator check the error log for details.
fa-Arab: لطفاً از مدیر سیستم خود بخواهید گزارش خطا را برای جزئیات بررسی کند.

en: Batch:
fa-Arab: دسته:

en: Patron list:
fa-Arab: فهرست اعضاء:

en: Patron number:
fa-Arab: شماره عضو:

en: Layout:
fa-Arab: چیدمان:

en: Template:
fa-Arab: الگو:

en: WARNING:
fa-Arab: تحذير :

en: Error while creating PDF file.
fa-Arab: هنگام ایجاد فایل PDF خطایی رخ داد.

en: No cards created (empty batch or list?)
fa-Arab: هیچ کارتی ایجاد نشده است( دسته یا لیست خالی؟)

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
fa-Arab: پایگاه داده هنگام ذخیره خطایی را نشان داد %s %s.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
fa-Arab: پایگاه داده سعی می کند عملیات خطای ذخیره شده را بازگرداند.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
fa-Arab: پایگاه داده هنگام حذف خطایی را نشان داد %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
fa-Arab: پایگاه داده هنگام حذف خطایی را نشان داد %s.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
fa-Arab: پایگاه داده سعی می کند عملیات خطای حذف شده را بازگرداند.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
fa-Arab: یک عملیات پشتیبانی نشده انجام شد%s%s.

en: An unsupported operation was attempted.
fa-Arab: تلاش برای انجام عملی پشتیبانی‌نشده صورت گرفته.

en: An error has occurred.
fa-Arab: خطایی رخ داده است.

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
fa-Arab: کد کتابخانه ای ناموجود یا نامعتبر ارائه شده است. لطفا تایید کنید که مجموعه کتابخانه ای دارید.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
fa-Arab: هنگام تلاش برای بارگذاری فایل تصویر ، خطایی رخ داده است.

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
fa-Arab: تصویر بیش از 2 مگابایت است. لطفاً اندازه آن را تغییر دهید و دوباره وارد کنید.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
fa-Arab: ظرفیت تصویر پایگاه داده در حال حاضر فقط اجازه می دهد حداکثر %s تصاویر در هر بار ذخیره شود. لطفاً یک یا چند تصویر را حذف کنید تا فضای پذیرش آزاد شود.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
fa-Arab: تصویری با نام '%s' از قبل وجود دارد.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
fa-Arab: خطایی رخ داده است و هیچ آیتم به گروه افزوده نشده است%s.

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
fa-Arab: هیچ موردی اضافه نشده است زیرا کتابخانه تنظیم نشده است. لطفاً قبل از افزودن موارد به دسته، کتابخانه خود را تنظیم کنید.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
fa-Arab: خطایی رخ داده است و آیتم (ها) از گروه حذف نشده است%s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
fa-Arab: خطایی رخ داده است و دسته %sحذف نشده است.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
fa-Arab: خطایی رخ داده است و دسته%s به طور کامل کپی نشده بود.

en: Card batch
fa-Arab: دسته کارت

en: Image
fa-Arab: صورة

en: Card template
fa-Arab: قالب کارت

en: Card batches
fa-Arab: دسته های کارت

en: Images
fa-Arab: تصاویر

en: Card templates
fa-Arab: الگوهای کارت

en: Search field:
fa-Arab: فیلد جستجو:

note: A
en: Search patron categories
fa-Arab: جستجوی دسته های کاربران

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
fa-Arab: جستجو بر اساس نام دسته کاربر

en: Access to all librarian functions
fa-Arab: دسترسی به تمام عملکردهای کتابدار

en: Check out and check in items
fa-Arab: منابع به امانت گرفته شده و برگشت داده شده

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
fa-Arab: دسترسی کارکنان، امکان مشاهده کاتالوگ در رابط کارکنان را فراهم می کند

en: Required for staff login.
fa-Arab: برای ورود به سیستم کارکنان مورد نیاز است.

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
fa-Arab: تنظیمات سیستم کوها را مدیریت کنید (پنل مدیریت)

en: Add, modify and view patron information
fa-Arab: افزودن، اصلاح کردن و مشاهده اطلاعات عضو

en: Set user permissions
fa-Arab: مجوزهای کاربر را تنظیم کنید

en: Place and modify holds for patrons
fa-Arab: امانت ها برای کاربران را قرار داده و اصلاح کنید

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fa-Arab: ویرایش فهرست (اصلاح داده های کتابشناختی/موجودی)

en: Manage patrons fines and fees
fa-Arab: مدیریت جریمه ها و هزینه های اعضا

en: Acquisition management
fa-Arab: مدیریت فراهم آوری

en: Suggestions management
fa-Arab: إدارة الاقتراح

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
fa-Arab: از همه ابزارها استفاده کنید (برای گسترش مجوزهای ابزار دانه بندی کنید)

en: Edit authorities
fa-Arab: استنادها را ویرایش کنید

en: Manage serial subscriptions
fa-Arab: اشتراک های نشریات را مدیریت کنید

en: Allow access to the reports module
fa-Arab: اجازه دسترسی به ماژول گزارش ها را بدهید

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
fa-Arab: به کارکنان اجازه دهید مجوزها، نام کاربری و رمزعبور را برای سایر کارکنان تغییر دهند

en: Koha plugins
fa-Arab: افزونه های کوها

en: Patron clubs
fa-Arab: عضو باشگاه

en: Create and modify Interlibrary loan requests
fa-Arab: درخواست های امانت بین کتابخانه ای را ایجاد و اصلاح کنید

en: Self check modules
fa-Arab: ماژول های خودآزمایی

en: Manage stockrotation operations
fa-Arab: عملیات انبارگردانی را مدیریت کنید

en: Cash management
fa-Arab: مدیریت نقدینگی

en: OPAC problem reports management
fa-Arab: مدیریت گزارش مشکل اپک

en: Manage the electronic resources module
fa-Arab: مدیریت منابع الکترونیکی

en: Allow staff to change logged in library
fa-Arab: به کارکنان اجازه دهید ثبت نام خود را در کتابخانه تغییر دهند

en: Remaining circulation permissions
fa-Arab: مجوزهای انتشار آثار

en: Force checkout if a limitation exists
fa-Arab: اگر محدودیتی وجود دارد ، مجبورید تسویه حساب کنید

en: Manage restrictions for accounts
fa-Arab: محدودیت های حساب کاربری را مدیریت کنید

en: Execute overdue items report
fa-Arab: گزارش آیتم های تاخیری را اجرا کنید

en: Override blocked renewals
fa-Arab: تمدیدهای مسدود شده را لغو کنید

en: Mark checkout notes as seen/not seen
fa-Arab: یادداشت های امانت را به عنوان دیده شده/دیده نشده علامت گذاری کنید

en: Manage account debit and credit types
fa-Arab: انواع بدهی و اعتبار حساب را مدیریت کنید

en: Manage circulation rules
fa-Arab: قوانین امانت را مدیریت کنید

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
fa-Arab: قوانین مربوط به امانت هر کتابخانه را مدیریت کنید. در صورت عدم تنظیم هر کاربر وارد شده فقط می تواند قوانین امانت کتابخانه خود را ویرایش کند (لطفاً توجه داشته باشید که هنوز لازم است قوانین امانت را مدیریت کنید)

en: Remaining system parameters permissions
fa-Arab: مابقی مجوزهای پارامترهای سیستم

en: Manage system preferences
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم را مدیریت کنید

en: Manage libraries and library groups
fa-Arab: کتابخانه ها و گروه های کتابخانه را مدیریت کنید

en: Manage item types
fa-Arab: انواع آیتم را مدیریت کنید

en: Manage authorized value categories and authorized values
fa-Arab: مقادیر مجاز و مقادیر دسته های مجاز را مدیریت کنید

en: Manage patron categories
fa-Arab: مدیریت طبقه بندی اعضا

en: Manage patron restrictions
fa-Arab: محدودیت های کاربران را مدیریت کنید

en: Manage extended patron attributes
fa-Arab: ویژگی های گسترده کاربران را مدیریت کنید

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
fa-Arab: محدودیت های تحویل و ماتریس هزینه های نقل و انتقال را مدیریت کنید

en: Manage item circulation alerts
fa-Arab: هشدارهای گردش آیتم را مدیریت کنید

en: Manage cities and towns
fa-Arab: شهرها و شهرک ها را مدیریت کنید

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
fa-Arab: چارچوب های مستند سازی و کتابشناختی مارک را مدیریت کرده و آنها را آزمایش کنید

en: Manage classification sources and filing rules
fa-Arab: قوانین بایگانی و منابع رده بندی را مدیریت کنید

en: Manage record matching rules
fa-Arab: مدیریت قواعد تطبیق رکورد

en: Manage OAI sets
fa-Arab: مدیریت مجموعه های OAI

en: Manage item search fields
fa-Arab: فیلدهای جستجوی آیتم را مدیریت کنید

en: Manage saved search filters
fa-Arab: فیلترهای جستجوی ذخیره شده را مدیریت کنید

en: Manage search engine configuration
fa-Arab: مدیریت پیکربندی موتور جستجو

en: Manage MARC overlay rules configuration
fa-Arab: پیکربندی قوانین پوشش مارک را مدیریت کنید

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
fa-Arab: پیکربندی سرور Z39.50 و SRU را مدیریت کنید

en: Manage Did you mean? configuration
fa-Arab: منظور شما مدیریت بود؟ پیکربندی

en: Manage SMTP servers
fa-Arab: مدیریت سرورهای پروتکل ساده انتقال پست الکترونیکی

en: Manage column configuration
fa-Arab: پیکربندی ستون را مدیریت کنید

en: Manage audio alerts
fa-Arab: مدیریت هشدارهای صوتی

en: Manage SMS cellular providers
fa-Arab: مدیریت ارائه کنندگان پیامک تلفن همراه

en: Manage usage statistics settings
fa-Arab: تنظیمات آمارهای استفاده را مدیریت کنید

en: Manage Mana KB content sharing
fa-Arab: اشتراک گذاری محتوای Mana KB را مدیریت کنید

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
fa-Arab: میانبرهای صفحه کلید را برای ویرایشگر فهرست نویسی پیشرفته مدیریت کنید

en: Manage background jobs
fa-Arab: پس زمینه مشاغل را مدیریت کنید

en: Manage curbside pickups
fa-Arab: تحویل غیرحضوری را مدیریت کنید

en: Delete patrons
fa-Arab: کاربران را حذف کنید

en: Add, modify and view patron information
fa-Arab: افزودن، اصلاح کردن و مشاهده اطلاعات عضو

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
fa-Arab: اطلاعات کاربران را از هر کتابخانه مشاهده کنید. در صورت عدم تنظیم، کاربر وارد شده فقط می تواند از طریق کتابخانه یا گروه کتابخانه های خود به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کند.

en: Modify holds priority
fa-Arab: اولویت نگهداری را اصلاح کنید

en: Place holds for patrons
fa-Arab: رزرو برای کاربران

en: Delete all items at once
fa-Arab: همه آیتم ها را به یک باره حذف کنید

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fa-Arab: ویرایش فهرست (اصلاح داده های کتابشناختی/موجودی)

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
fa-Arab: از ویرایشگر فهرست نویسی پیشرفته استفاده کنید (به ویرایش_فهرست نویسی نیاز دارد)

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
fa-Arab: ایجاد ماکروهای مشترک (به ویرایشگر پیشرفته نیاز دارد)

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
fa-Arab: حذف ماکروهای مشترک (به ویرایشگر پیشرفته نیاز دارد)

en: Edit items (not including items restricted by library group)
fa-Arab: ویرایش آیتم ها (غیر از آیتم هایی که توسط گروه کتابخانه محدود شده است)

en: Edit any item including items that would otherwise be restricted
fa-Arab: ویرایش هر آیتم از جمله آیتم هایی که می تواند به طرق دیگر محدود شوند

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
fa-Arab: محدودیت تغییر آیتم به زیرمجموعه های تعریف شده در زیرمجموعه ها برای اجازه دادن به تنظیمات برگزیده ویرایش محدود (لطفا توجه داشته باشید که ویرایش_آیتم هنوز لازم است)

en: Fast cataloging
fa-Arab: فهرست نویسی سریع

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
fa-Arab: ایجاد، به روز رسانی و حذف گروه های آیتم، افزودن یا حذف موارد از یک گروه آیتم

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
fa-Arab: ایجاد، به روز رسانی و حذف الگوهای ویرایشگر موارد متعلق به دیگران

en: Remaining permissions for managing fines and fees
fa-Arab: صدور مجوز برای مدیریت جریمه ها و هزینه ها

en: Discount debits for patrons
fa-Arab: تخفیف بدهی ها برای کاربران

en: Payout credits to patrons
fa-Arab: پرداخت اعتبار به کاربران

en: Refund payments to patrons
fa-Arab: بازپرداخت وجه به کاربران

en: Write off fines and fees
fa-Arab: جریمه ها و هزینه ها را کسر کنید

en: Add manual invoices to a patron account
fa-Arab: فاکتورهای دستی را به حساب کاربر اضافه کنید

en: Add manual credits to a patron account
fa-Arab: اعتبارات دستی را به حساب کاربر اضافه کنید

en: Manage purchase suggestions
fa-Arab: مدیریت پیشنهادات خرید

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
fa-Arab: اضافه کردن و حذف بودجه (اما نمی توانید منابع را تغییر دهید)

en: Manage funds
fa-Arab: مدیریت منابع مالی

en: Manage all funds
fa-Arab: مدیریت تمام منابع مالی

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
fa-Arab: اصلاح سرمایه (نمی توان خطوط ایجاد کرد، اما می توان خطوط موجود را اصلاح کرد)

en: Manage contracts
fa-Arab: قراردادها را مدیریت کنید

en: Manage basket groups
fa-Arab: گروه های سبد خرید را مدیریت کنید

en: Manage basket and order lines
fa-Arab: خطوط سبد خرید و سفارش را مدیریت کنید

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
fa-Arab: تمام سبدها و خطوط سفارش را، بدون توجه به محدودیت‌ های موجود در آنها مدیریت کنید

en: Receive orders and manage shipments
fa-Arab: دریافت سفارشات و مدیریت محموله ها

en: Manage budgets
fa-Arab: بودجه ها را مدیریت کنید

en: Manage budget plannings
fa-Arab: برنامه ریزی بودجه را مدیریت کنید

en: Manage vendors
fa-Arab: فروشندگان را مدیریت کنید

en: Manage currencies and exchange rates
fa-Arab: ارزها و نرخ ارز را مدیریت کنید

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fa-Arab: تصاویر اعضا را همزمان یا به صورت دسته ای بارگذاری کنید

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
fa-Arab: امانت گیرندگان قدیمی را حذف کرده و تاریخ گردش را ناشناس کنید (پیشینیه امانت گیرنده را حذف می کند)

en: Perform batch extend due dates
fa-Arab: تاریخ های سررسید دسته ای تمدید شود

en: Define days when the library is closed
fa-Arab: روزهای تعطیلی کتابخانه را مشخص کنید

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
fa-Arab: محتوای اضافی برای رابط های اپک و کارکنان بنویسید (اخبار و سفارشی سازی HTML)

en: Set notice/status triggers for overdue items
fa-Arab: برای منابع تاخیری، محرک‌های اعلان/وضعیت را تنظیم کنید

en: Define notices
fa-Arab: یادداشت ها را تعریف کنید

en: Perform batch modification of patrons
fa-Arab: اصلاح دسته ای کاربران را انجام دهید

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
fa-Arab: نقل قول ها را برای ویژگی نقل قول روز ویرایش کنید

en: Export bibliographic and holdings data
fa-Arab: صدور داده های کتابشناسی و منابع

en: Import patron data
fa-Arab: وارد کردن داده های کاربر

en: Perform inventory of your catalog
fa-Arab: سیاهه فهرست خود را آماده کنید

en: Perform batch deletion of items
fa-Arab: حذف دسته ای اقلام را انجام دهید

en: Perform batch modification of items
fa-Arab: اصلاح دسته ای اقلام را انجام دهید

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
fa-Arab: محدودیت تغییر دسته ای از آیتم به زیر شاخه تعریف شده در زیر مجموعه ها برای تنظیم محدود نرم افزار Batchmod اجازه می دهد(لطفاً توجه داشته باشید که آیتم های نرم افزار batchmod همچنان مورد نیاز است)

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
fa-Arab: ایجاد برچسب ها و بارکدهای قابل چاپ را از کاتالوگ و داده های اعضا

en: Manage CSV export profiles
fa-Arab: پروفایل های خروجی CSV را مدیریت کنید

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
fa-Arab: افزودن، ویرایش و پاک کردن لیست های اعضا و محتوای آنها

en: Manage staged MARC records, including completing and reversing imports
fa-Arab: مدیریت رکوردهای مارک مرحله‌ای، از جمله تکمیل و معکوس کردن واردات

en: Manage marc modification templates
fa-Arab: الگوهای اصلاح مارک را مدیریت کنید

en: Moderate patron comments
fa-Arab: محدود نمودن نظرات اعضا

en: Moderate patron tags
fa-Arab: محدود کردن برچسب های اعضا

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
fa-Arab: انجام حذف دسته ای سوابق (کتابشناختی یا مستندات)

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
fa-Arab: انجام اصلاح دسته ای سوابق (کتاب ها یا مستندات)

en: Manage rotating collections
fa-Arab: گردش مجموعه ها را مدیریت کنید

en: Schedule tasks to run
fa-Arab: وظایف را برای اجرا برنامه ریزی کنید

en: Stage MARC records into the reservoir
fa-Arab: صفحه نمایش رکوردهای مارک داخل مخزن

en: Upload local cover images
fa-Arab: تصویر جلد را در محل بارگذاری کنید

en: Browse the system logs
fa-Arab: گزارش های سیستم را مرور کنید

en: Check the expiration of a serial
fa-Arab: منقضی شدن نشریه را بررسی کنید

en: Claim missing serials
fa-Arab: پیگیری سریال های مفقود شده

en: Create a new subscription
fa-Arab: ایجاد اشتراک جدید

en: Delete an existing subscription
fa-Arab: اشتراک موجود را حذف کنید

en: Edit an existing subscription
fa-Arab: اشتراک موجود را ویرایش کنید

en: Serials receiving
fa-Arab: دریافت نشریات

en: Renew a subscription
fa-Arab: تمدید اشتراک

en: Routing
fa-Arab: مسیریابی

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
fa-Arab: اشتراک ها را از هر شعبه مدیریت کنید (فقط در صورت استفاده از شعب مستقل اعمال می شود)

en: Delete SQL reports
fa-Arab: گزارش های SQL را حذف کنید

en: Create SQL reports
fa-Arab: ایجاد گزارش های SQL

en: Execute SQL reports
fa-Arab: گزارش های SQL را اجرا کنید

en: Add course reserves
fa-Arab: ذخیره دوره را اضافه کنید

en: Remove course reserves
fa-Arab: رزروهای دوره ای را حذف کنید

en: Add, edit and delete courses
fa-Arab: افزودن، ویرایش و حذف دروس

en: Configure plugins
fa-Arab: افزونه ها را پیکربندی کنید

en: Manage plugins ( install / uninstall )
fa-Arab: مدیریت پلاگین ها ( نصب / حذف )

en: Use report plugins
fa-Arab: از پلاگین های گزارش استفاده کنید

en: Use tool plugins
fa-Arab: از پلاگین های ابزار استفاده کنید

en: Delete public lists
fa-Arab: حذف فهرست‌های عمومی

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
fa-Arab: ویرایش لیست های عمومی (نام، تنظیمات و مجوزها، اما نه به طور صریح محتوا)

en: Edit public lists contents
fa-Arab: ویرایش محتوای لیست های عمومی

en: Upload any file
fa-Arab: هر فایلی را بارگذاری کنید

en: Manage uploaded files (
fa-Arab: مدیریت بارگذاری فایل ها (

en: Useless without upload_general_files
fa-Arab: فایل های _کلی _بدون آپلود غیرقابل استفاده است

en: Access to the files stored on the server
fa-Arab: دسترسی به فایل های ذخیره شده روی سرور

en: Create and edit clubs
fa-Arab: ایجاد و ویرایش باشگاه ها

en: Create and edit club templates
fa-Arab: الگوهای باشگاه را ایجاد و ویرایش کنید

en: Enroll patrons in clubs
fa-Arab: ثبت نام کنندگان در باشگاه ها

en: Manage EDIFACT transmissions
fa-Arab: انتقال EDIFACT را مدیریت کنید

en: Reopen closed invoices
fa-Arab: فاکتورهای بسته شده را دوباره باز کنید

en: Edit invoices
fa-Arab: ویرایش فاکتورها

en: Delete invoices
fa-Arab: فاکتورها را حذف کنید

en: Merge invoices
fa-Arab: ادغام فاکتورها

en: Delete baskets
fa-Arab: سبدهای خرید را حذف کنید

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
fa-Arab: وارد ماژول تحویل امانت های خود شوید. توجه: این مجوز مانع از استفاده کاربر از قابلیت های دیگر اپک می شود

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
fa-Arab: انجام امانت خودکار در اپک. این باید برای کاربر مطابق با شناسه خودکاراستفاده شود

en: Add and remove items from rotas
fa-Arab: آیتم ها را از rotas اضافه و حذف کنید

en: Create, edit and delete rotas
fa-Arab: ایجاد، ویرایش و حذف روتا

en: Add, edit and archive cash registers
fa-Arab: افزودن، ویرایش و بایگانی صندوق‌های پول

en: Access the point of sale page and take payments
fa-Arab: به صفحه اصلی فروش دسترسی پیدا کنید و پرداخت کنید

en: Perform cash register cashup action
fa-Arab: انجام عملیات نقدیندگی صندوق پول

en: Perform anonymous refund actions
fa-Arab: انجام اقدامات بازپرداخت ناشناس

en: Manage OPAC problem reports
fa-Arab: گزارش های مشکل اپک را مدیریت کنید

en: Manage recalls for patrons
fa-Arab: مدیریت فراخوان ها برای کاربران

en: Manage identity providers
fa-Arab: هویت ارائه دهندگان را مدیریت کنید

note: For the first occurrence, %1$s:  Registers.session_register_name | html
en: Transaction history for %s
fa-Arab: سابقه تراکنش برای %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Cash summary for %s
fa-Arab: خلاصه موجودی برای %s

en: Configure cash registers
fa-Arab: صندوق های پول را پیکربندی کنید

en: Configure items for purchase
fa-Arab: پیکربندی آیتم ها برای خرید

en: Search system preferences
fa-Arab: جستجوی ترجیهات سیستم

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
fa-Arab: جستجوی اولویت سیستم

note: A
en: Authority control
fa-Arab: کنترل مرجع

en: Enhanced content
fa-Arab: محتوى محسَّن

note: A
en: Enhanced content settings
fa-Arab: إعدادات المحتوى المحسَّن

en: I18N/L10N
fa-Arab: اللغات العالمية

note: A
en: Internationalization and localization
fa-Arab: التدويل والترجمة

note: A
en: Interlibrary loans
fa-Arab: امانات بین کتابخانه ای

en: Local use
fa-Arab: استخدام محلي

en: Logs
fa-Arab: سجلات

note: A
en: Transaction logs
fa-Arab: سجلات العمليات

en: OPAC
fa-Arab: أوباك

note: A
en: Online Public Access Catalog
fa-Arab: فهرس الوصول المباشر للجمهور

note: A
en: Searching
fa-Arab: جستجوی

note: A
en: Staff interface
fa-Arab: رابط کارکنان

note: A
en: Web services
fa-Arab: خدمات الويب

en: Waiting list
fa-Arab: لیست انتظار

en: Trains
fa-Arab: ردیف ها

en: New train
fa-Arab: ترتیب جدید

en: Requested by
fa-Arab: درخواست شده توسط

en: Pickup location
fa-Arab: محل دریافت

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=recall.biblio link=1 %2$s:  IF recall.biblio.author %3$s:  recall.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  recall.item.enumchron | html %6$s:  IF ( recall.item )
en: %s %s by %s%s %s %s
fa-Arab: %s %s توسط %s%s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fa-Arab: بارکد: %s

en: Never expires
fa-Arab: غیر قابل انقضا

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
fa-Arab: در حال انتقال به %s

en: Ready for pickup
fa-Arab: آماده برای تحویل

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
fa-Arab: منقضی شده است %s

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
fa-Arab: لغو شد %s

en: Overdue to be returned
fa-Arab: تاخیر برای برگشت دادن

en: Fulfilled
fa-Arab: برآورده شد

en: Requested
fa-Arab: درخواست شد

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
fa-Arab: به دلیل بازگشت توسط %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
fa-Arab: برداشتن توسط %s

en: Mark as overdue
fa-Arab: به عنوان تأخیری علامت گذاری کنید

en: Revert waiting
fa-Arab: منتظر بازگشت

en: Expire
fa-Arab: منقضی شود

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
fa-Arab: لغو یادآوری و بازگشت به: %s

en: Patron has no recalls.
fa-Arab: کاربر هیچ فراخوانی ندارد.

en: There are no recalls to show.
fa-Arab: هیچ فراخوانی برای نشان دادن وجود ندارد.

en: Due date (unformatted, hidden)
fa-Arab: تاریخ سررسید (شکل‌دهی نشده، مخفی)

en: Checked out on (hidden, unformatted)
fa-Arab: امانت در(پنهان, بدون قالب)

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
fa-Arab: اسکن بارکد برای تمدید:

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
fa-Arab: جریمه موارد زیر پرداخت شد، نتایج تمدید در زیر نمایش داده می شود: %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
fa-Arab: %s ( %s ): تمدید شده - سررسید %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
fa-Arab: %s ( %s ): تمدید نشد - %s

en: No matching item could be found
fa-Arab: هیچ آیتم منطبقی یافت نشد

en: Item is not checked out
fa-Arab: مورد امانت گرفته نشده است

en: Cannot be renewed yet
fa-Arab: هنوز قابل تمدید نیست

en: Renewed the maximum number of times
fa-Arab: حداکثر تعداد دفعات تمدید شده است

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
fa-Arab: برای تمدید خودکار زمانبندی شده و هنوز قابل تمدید نیست

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
fa-Arab: برای تمدید خودکار زمانبندی شده و دیگر قابل تمدید نیست

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
fa-Arab: برای تمدید خودکار زمانبندی شده و قابل تمدید نیست زیرا حساب کاربری منقضی شده است

en: Scheduled for automatic renewal
fa-Arab: برنامه ریزی شده است برای تمدید خودکار

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
fa-Arab: برای تمدید خودکار زمانبندی شده دیگر قابل تمدید نیست زیرا کاربر هزینه های معوق زیادی دارد

en: On hold for another patron
fa-Arab: در رزرو کاربر دیگری است

en: Patron is currently restricted
fa-Arab: کاربر در حال حاضر محدود شده است

en: Item is not allowed renewal
fa-Arab: اجازه تمدید آیتم وجود ندارد

en: Item is an onsite checkout
fa-Arab: آیتم یک امانت در محل است

en: Item has an outstanding fine
fa-Arab: منبع دارای جریمه قابل توجهی است

en: Item already issued to other borrower
fa-Arab: این آیتم قبلاً برای امانت گیرنده دیگری صادر شده است

en: Unknown error
fa-Arab: خطای ناشناخته

en: Guided reports
fa-Arab: التقارير الموجهة

en: Build new
fa-Arab: أنشئ جديد

en: Use saved
fa-Arab: استخدم المحفوظ

en: Create from SQL
fa-Arab: ایجاد کردن از SQL

en: Statistics wizards
fa-Arab: معالجات الاحصائيات

en: Cash register
fa-Arab: ثبت موجودی

en: Report plugins
fa-Arab: گزارش پلاگین ها

en: Top lists
fa-Arab: فهرستهای برتر

en: Patrons with the most checkouts
fa-Arab: کاربرانی که بیشترین امانت را دارند

en: Most-circulated items
fa-Arab: اقلام با بیشترین امانت

en: Inactive
fa-Arab: خامل

en: Patrons who haven't checked out
fa-Arab: المستفيدون الذين ليس لديهم إعارات

en: Items with no checkouts
fa-Arab: اقلام بدون امانت

en: Other
fa-Arab: دیگر

en: Lost items
fa-Arab: اقلام گم شده

en: Catalog by item type
fa-Arab: فهرس بنوع المادة

en: Average loan time
fa-Arab: میانگین مدت امانت

en: New report
fa-Arab: گزارش جدید

en: New guided report
fa-Arab: تقرير موجه جديد

en: New SQL report
fa-Arab: قاعدة بينات جديدة

en: New SQL from Mana
fa-Arab: SQL جدید از Mana

en: Duplicate
fa-Arab: تكرار

note: A
en: Duplicate this saved report
fa-Arab: این گزارش ذخیره شده را کپی کنید

en: Run report
fa-Arab: گزارش را اجرا کنید

en: Schedule
fa-Arab: برنامه

en: Report mistake
fa-Arab: گزارش اشتباه

en: Enter a new comment (max 35 characters)
fa-Arab: یک نظر جدید وارد کنید (حداکثر 35 نویسه)

note: INPUT
en: report
fa-Arab: گزارش

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( execute ) %3$s:  BLOCK params %4$s: - FOREACH param IN sql_params %5$s:  param | uri %6$s:  END %7$s: - FOREACH param_name IN param_names %8$s:  param_name | uri %9$s:  END %10$s: - END
en: %s %s %s %s&amp;sql_params=%s%s %s&amp;param_name=%s%s %s
fa-Arab: %s %s %s %s&amp;sql_پارامترها=%s%s %s&amp;پارامتر_نام=%s%s %s

en: Download
fa-Arab: دانلود

note: BUTTON
en: Select format and download report results
fa-Arab: قالب را انتخاب کنید و نتایج گزارش را دانلود کنید

en: Tab separated text
fa-Arab: تبويب النص المنفصل

en: Open Document Spreadsheet
fa-Arab: صفحه گسترده سند را باز کنید

en: Chart (.svg)
fa-Arab: نمودار (.svg)

en: Show SQL code
fa-Arab: نمایش کد SQL

en: Create chart
fa-Arab: ایجاد نمودار

en: Fetch all data for chart
fa-Arab: واکشی همه داده ها برای نمودار

en: Mana search
fa-Arab: جستجوی Mana

en: Your search could not be completed. Please try again later.
fa-Arab: جستجوی شما تکمیل نشد. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

en: This report could not be imported. Please try again later.
fa-Arab: این گزارش وارد نشده است. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

en: Search reports by keyword:
fa-Arab: جستجوی گزارش ها بر اساس کلیدواژه:

en: Relevance
fa-Arab: ربط

note: OPTGROUP
en: Popularity
fa-Arab: محبوبیت

en: Popularity (most to least)
fa-Arab: محبوبیت (کمترین به بیشترین)

en: Popularity (least to most)
fa-Arab: محبوبیت (کمترین به بیشترین)

en: Author (A-Z)
fa-Arab: پدیدآور (الف-ی)

en: Author (Z-A)
fa-Arab: پدیدآور (ی-الف)

en: Call number (0-9 to A-Z)
fa-Arab: شماره بازیابی (0-9 به الف تا ی)

en: Call number (Z-A to 9-0)
fa-Arab: شماره بازیابی (ی-الف به 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
fa-Arab: تاریخ ها

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
fa-Arab: تاريخ حقوق الطبع /النشر: من الأحدث إلى الأقدم

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
fa-Arab: تاريخ حقوق الطبع /النشر: من الأقدم إلى الأحدث

en: Acquisition date: newest to oldest
fa-Arab: تاريخ التزويد: من الأقدم لأحدث

en: Acquisition date: oldest to newest
fa-Arab: تاريخ التزويد: الأقدم للأحدث

en: Title (A-Z)
fa-Arab: عنوان (الف-ی)

en: Title (Z-A)
fa-Arab: عنوان (ی-الف)

en: New collection
fa-Arab: مجموعه جدید

en: Keyword
fa-Arab: کلیدواژه

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; کلیدواژه به عنوان عبارت

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; المؤلف كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; نام تنالگان

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; نام کنفرانس

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; نام تنالگان به عنوان گروه

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم المؤتمر كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; نام شخصی

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; الاسم الشخصي كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; العنوان كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عنوان السلسلة

en: Subject
fa-Arab: موضوع

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; الموضوع كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع و واژه های اعم

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع و واژه های اخص

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع و واژه های مرتبط

note: OPTION
en: Enter location code value for search
fa-Arab: مقدار کد مکان را برای جستجو وارد کنید

en: Shelving location (code)
fa-Arab: محل قفسه بندی (کد)

en: Standard number
fa-Arab: شماره استاندارد

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISBN
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; شابک

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISSN
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; شماره بازیابی

en: Language
fa-Arab: زبان

en: Notes/Comments
fa-Arab: یادداشتها/نظرات

en: Curriculum
fa-Arab: برنامه تحصیلی

en: Publisher location
fa-Arab: محل ناشر

en: Publication date (yyyy-yyyy)
fa-Arab: تاریخ انتشار(yyyy-yyyy)

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
fa-Arab: تاريخ التزويد (yyyy-mm-dd)

en: Expected
fa-Arab: مورد انتظار

en: Arrived
fa-Arab: رسیده

en: Circulating
fa-Arab: گردش امانت

en: Out for binding
fa-Arab: برای صحافی خارج شده است

en: Bound
fa-Arab: مقید

en: Late
fa-Arab: دیر

en: Missing
fa-Arab: مفقود

en: Missing (never received)
fa-Arab: مفقود (هرگز دریافت نشده)

en: Missing (sold out)
fa-Arab: مفقود (فروخته شده)

en: Missing (damaged)
fa-Arab: مفقود (آسیب‌دیده)

en: Missing (lost)
fa-Arab: مفقود (گم‌شده)

en: Not available
fa-Arab: غير متاح

en: Claimed
fa-Arab: ادعایی

en: Stopped
fa-Arab: متوقف شد

en: Search subscriptions
fa-Arab: جستجوی اشتراک‌ها

en: ISSN:
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Title:
fa-Arab: عنوان:

en: Call number:
fa-Arab: شماره بازیابی:

en: Publisher:
fa-Arab: ناشر:

en: Vendor:
fa-Arab: مورد :

en: Location:
fa-Arab: الموقع

en: Expires before:
fa-Arab: قبل از انقضا:

en: Serial collection
fa-Arab: مجموعه پیایند

en: Edit routing list
fa-Arab: ویرایش فهرست مسیریابی

en: Create routing list
fa-Arab: ایجاد لیست مسیریابی

en: Check expiration
fa-Arab: انقضا را بررسی کنید

en: Manage frequencies
fa-Arab: فرکانس ها را مدیریت کنید

en: Manage numbering patterns
fa-Arab: الگوهای شماره گذاری را مدیریت کنید

en: Search on Mana
fa-Arab: جستجو در مانا

en: Manage subscription fields
fa-Arab: فیلدهای اشتراک را مدیریت کنید

en: Serials statistics wizard
fa-Arab: ویزارد آمار نشریات

note: INPUT type=text name=EAN_filter
en: EAN
fa-Arab: کد محصول ویژه اتحادیه اروپا(European Article Number)

en: New subscription for this serial
fa-Arab: اشتراک جدید برای این نشریه

en: Edit subscription
fa-Arab: تعديل الإشتراك

en: Delete subscription
fa-Arab: حذف الإشتراك

en: Receive
fa-Arab: دریافت کنید

en: Reopen
fa-Arab: إعادة فتح

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
fa-Arab: اشتراک را با سایر کتابخانه ها به اشتراک بگذارید. آدرس ایمیل شما با اشتراک گذاری شما مرتبط خواهد شد.

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
fa-Arab: اشتراک گذاری %s با Mana

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fa-Arab: اشتراک شما قبلاً با یک اشتراک مانا پیوند داده شده است. اگر تغییراتی داده اید آن را به اشتراک بگذارید، در غیر این صورت هیچ کاری انجام نمی دهد.

en: Frequency:
fa-Arab: تکرار

en: Number pattern:
fa-Arab: الگوی شماره:

en: Help
fa-Arab: راهنما

en: New rota
fa-Arab: روتای جدید

en: Edit rota
fa-Arab: ویرایش روتا

en: Add stage
fa-Arab: افزودن مرحله

en: Add items
fa-Arab: افزودن آیتم ها

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
fa-Arab: %s فیلدهای مهم خالی (هایلایت شده)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
fa-Arab: %s فیلدهای اجباری خالی (هایلایت شده)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید مورد جدیدی اضافه کنید؟هرگونه تغییر در این صفحه از بین خواهد رفت.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
fa-Arab: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه المادة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید ذخیره کنید؟

note: SCRIPT
en: Delete item
fa-Arab: آیتم را حذف کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
fa-Arab: فرم به دلیل مشکل (ها) ذیل تأئید نشد.

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
fa-Arab: رجاءاً أدخل عدد المواد ليتم إنشاؤها.

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
fa-Arab: شما در حال افزودن%sمنبع هستید. ادامه می دهید؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
fa-Arab: با شکست مواجه شد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
fa-Arab: پایان

note: SCRIPT
en: Not started
fa-Arab: شروع نشده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Started
fa-Arab: شروع شده

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
fa-Arab: هل انت متأكد انك تريد حذف صورة المستفيد ؟ هذا لا يمكن التراجع عنه.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
fa-Arab: هل أنت متأكد أنك تريد استبدال صورة المستفيد الحالي؟ هذا لا يمكن التراجع عنها.

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
fa-Arab: من فضلك إختر ملف لرفعه

note: SCRIPT
en: Accessibility
fa-Arab: دسترسی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Action
fa-Arab: اقدام

note: SCRIPT
en: Activity
fa-Arab: فعالیت

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
fa-Arab: افزودن به فرهنگ لغت

note: SCRIPT
en: Advanced
fa-Arab: پیشرفته

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
fa-Arab: مرتب سازی پیشرفته

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
fa-Arab: مرتب سازی پیشرفته...

note: SCRIPT
en: Align
fa-Arab: تراز کردن

note: SCRIPT
en: Align center
fa-Arab: وسط چین

note: SCRIPT
en: Align left
fa-Arab: چپ چین

note: SCRIPT
en: Align right
fa-Arab: راست چین

note: SCRIPT
en: Alignment
fa-Arab: هم ترازی

note: SCRIPT
en: Alternative description
fa-Arab: توضیحات جایگزین

note: SCRIPT
en: Alternative source
fa-Arab: منبع جایگزین

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
fa-Arab: منبع جایگزین URL

note: SCRIPT
en: Anchor
fa-Arab: تثبیت کردن

note: SCRIPT
en: Anchor...
fa-Arab: تثبیت...

note: SCRIPT
en: Anchors
fa-Arab: پدیدآور

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
fa-Arab: حیوانات و طبیعت

note: SCRIPT
en: Apply
fa-Arab: اعمال کردن

note: SCRIPT
en: Arrows
fa-Arab: فلش ها

note: SCRIPT
en: Ascending
fa-Arab: تصاعدي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Back
fa-Arab: الخلف

note: SCRIPT
en: Background color
fa-Arab: رنگ پس زمینه

note: SCRIPT
en: Black
fa-Arab: سیاه

note: SCRIPT
en: Block
fa-Arab: مسدود کردن

note: SCRIPT
en: Blockquote
fa-Arab: نقل قول بلوکی

note: SCRIPT
en: Blocks
fa-Arab: مسدود کردن

note: SCRIPT
en: Blue
fa-Arab: آبی

note: SCRIPT
en: Body
fa-Arab: بدن

note: SCRIPT
en: Bold
fa-Arab: پررنگ

note: SCRIPT
en: Border
fa-Arab: حاشیه

note: SCRIPT
en: Border color
fa-Arab: رنگ حاشیه

note: SCRIPT
en: Border style
fa-Arab: سبک حاشیه

note: SCRIPT
en: Border width
fa-Arab: عرض حاشیه

note: SCRIPT
en: Bottom
fa-Arab: پایین

note: SCRIPT
en: Brightness
fa-Arab: روشنایی

note: SCRIPT
en: Browse for an image
fa-Arab: برای یک تصویر مرور کنید

note: SCRIPT
en: Bullet list
fa-Arab: لیست بولت

note: SCRIPT
en: Capitalization
fa-Arab: حروف بزرگ

note: SCRIPT
en: Caption
fa-Arab: عنوان

note: SCRIPT
en: Cell
fa-Arab: سلول

note: SCRIPT
en: Cell padding
fa-Arab: پوشش سلولی

note: SCRIPT
en: Cell properties
fa-Arab: خواص سلولی

note: SCRIPT
en: Cell spacing
fa-Arab: فاصله سلولی

note: SCRIPT
en: Cell type
fa-Arab: نوع سلول

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Center
fa-Arab: مرکز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Change
fa-Arab: التغيير

note: SCRIPT
en: Characters
fa-Arab: کاراکترها

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
fa-Arab: کاراکترها (بدون فاصله)

note: SCRIPT
en: Checklist
fa-Arab: فهرست

note: SCRIPT
en: Circle
fa-Arab: دایره

note: SCRIPT
en: Class
fa-Arab: رده

note: SCRIPT
en: Clear formatting
fa-Arab: قالب بندی را پاک کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Code
fa-Arab: رمز

note: SCRIPT
en: Code sample
fa-Arab: نمونه کد

note: SCRIPT
en: Code sample...
fa-Arab: نمونه کد...

note: SCRIPT
en: Code view
fa-Arab: نمایش کد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Color
fa-Arab: رنگ

note: SCRIPT
en: Color Picker
fa-Arab: انتخاب کننده رنگ

note: SCRIPT
en: Color levels
fa-Arab: سطوح رنگ

note: SCRIPT
en: Color swatch
fa-Arab: نمونه رنگ

note: SCRIPT
en: Cols
fa-Arab: ستون I

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Column
fa-Arab: عمود

note: SCRIPT
en: Column group
fa-Arab: گروه ستون

note: SCRIPT
en: Column {0}
fa-Arab: ستون {0}

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
fa-Arab: نسبت ها را محدود کنید

note: SCRIPT
en: Contrast
fa-Arab: تضاد

note: SCRIPT
en: Copy row
fa-Arab: کپی ردیف

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
fa-Arab: رشته مشخص شده پیدا نشد.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
fa-Arab: شکلک ها بارگیری نشد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Count
fa-Arab: شمردن

note: SCRIPT
en: Crop
fa-Arab: برش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Currency
fa-Arab: العملة

note: SCRIPT
en: Current window
fa-Arab: پنجره فعلی

note: SCRIPT
en: Custom color
fa-Arab: رنگ سفارشی

note: SCRIPT
en: Custom...
fa-Arab: سفارشی...

note: SCRIPT
en: Cut
fa-Arab: قطع کردن

note: SCRIPT
en: Cut row
fa-Arab: برش ردیف

note: SCRIPT
en: Dark Blue
fa-Arab: آبی تیره

note: SCRIPT
en: Dark Gray
fa-Arab: خاکستری تیره

note: SCRIPT
en: Dark Green
fa-Arab: سبز تیره

note: SCRIPT
en: Dark Orange
fa-Arab: نارنجی تیره

note: SCRIPT
en: Dark Purple
fa-Arab: بنفش تیره

note: SCRIPT
en: Dark Red
fa-Arab: قرمز تیره

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
fa-Arab: فیروزه ای تیره

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
fa-Arab: زرد تیره

note: SCRIPT
en: Date\/time
fa-Arab: تاریخ\/زمان

note: SCRIPT
en: Decrease indent
fa-Arab: کاهش تورفتگی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Default
fa-Arab: پیش فرض

note: SCRIPT
en: Delete column
fa-Arab: حذف ستون

note: SCRIPT
en: Delete row
fa-Arab: ردیف را حذف کنید

note: SCRIPT
en: Delete table
fa-Arab: حذف جدول

note: SCRIPT
en: Descending
fa-Arab: نزولی

note: SCRIPT
en: Dimensions
fa-Arab: ابعاد

note: SCRIPT
en: Disc
fa-Arab: دیسک

note: SCRIPT
en: Div
fa-Arab: تقسیم

note: SCRIPT
en: Document
fa-Arab: سند

note: SCRIPT
en: Document properties
fa-Arab: ویژگی های سند

note: SCRIPT
en: Drop an image here
fa-Arab: یک تصویر را اینجا رها کنید

note: SCRIPT
en: Edit image
fa-Arab: ویرایش تصویر

note: SCRIPT
en: Embed
fa-Arab: جاسازی کنید

note: SCRIPT
en: Emoticons
fa-Arab: شکلک ها

note: SCRIPT
en: Emoticons...
fa-Arab: شکلک ها...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Encoding
fa-Arab: التشفير

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error
fa-Arab: خطا

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
fa-Arab: خطای: جمع آوری فیلد ارسال فرم.

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
fa-Arab: خطا: هیچ عنصر فرمی یافت نشد.

note: SCRIPT
en: Extended Latin
fa-Arab: لاتین توسعه یافته

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
fa-Arab: تنظیم اولیه افزونه انجام نشد: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
fa-Arab: افزونه url بارگیری نشد: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
fa-Arab: افزونه بارگیری نشد: {0} از آدرس اینترنتی {1}

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
fa-Arab: تصویر آپلود نشد: {0}

note: SCRIPT
en: File
fa-Arab: فایل

note: SCRIPT
en: Find
fa-Arab: یافتن

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
fa-Arab: یافتن (اگر افزونه جایگزین جستجو فعال شده باشد)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
fa-Arab: پیدا کنید و جایگزین کنید

note: SCRIPT
en: Find and replace
fa-Arab: پیدا کنید و جایگزین کنید

note: SCRIPT
en: Find and replace...
fa-Arab: پیدا کنید و جایگزین کنید...

note: SCRIPT
en: Find in selection
fa-Arab: در انتخاب پیدا کنید

note: SCRIPT
en: Find whole words only
fa-Arab: فقط کلمات کامل را پیدا کنید

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
fa-Arab: یافتن پیشنهادات کلمه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finish
fa-Arab: پایان

note: SCRIPT
en: Flags
fa-Arab: پرچم ها

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
fa-Arab: به صورت افقی ورق بزنید

note: SCRIPT
en: Flip vertically
fa-Arab: به صورت عمودی ورق بزنید

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
fa-Arab: روی نوار ابزار متنی تمرکز کنید

note: SCRIPT
en: Focus to element path
fa-Arab: روی مسیر اصلی تمرکز کنید

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
fa-Arab: روی نوار منو تمرکز کنید

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
fa-Arab: روی نوار ابزار تمرکز کنید

note: SCRIPT
en: Font
fa-Arab: فونت

note: SCRIPT
en: Font Sizes
fa-Arab: اندازه های فونت

note: SCRIPT
en: Fonts
fa-Arab: فونت ها

note: SCRIPT
en: Food and Drink
fa-Arab: غذا و نوشیدنی

note: SCRIPT
en: Footer
fa-Arab: پاورقی

note: SCRIPT
en: Format Painter
fa-Arab: فرمت نقاشی

note: SCRIPT
en: Formats
fa-Arab: قالب ها

note: SCRIPT
en: Fullscreen
fa-Arab: تمام صفحه

note: SCRIPT
en: Gamma
fa-Arab: گاما

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: General
fa-Arab: عمومی

note: SCRIPT
en: Gray
fa-Arab: خاکستری

note: SCRIPT
en: Green
fa-Arab: سبز

note: SCRIPT
en: H Align
fa-Arab: تراز کردن H

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
fa-Arab: میانبرهای مفید

note: SCRIPT
en: Header
fa-Arab: سربرگ

note: SCRIPT
en: Header 1
fa-Arab: سربرگ 1

note: SCRIPT
en: Header 2
fa-Arab: سربرگ 2

note: SCRIPT
en: Header 3
fa-Arab: سربرگ 3

note: SCRIPT
en: Header 4
fa-Arab: سربرگ 4

note: SCRIPT
en: Header 5
fa-Arab: سربرگ 5

note: SCRIPT
en: Header 6
fa-Arab: سربرگ 6

note: SCRIPT
en: Header cell
fa-Arab: ستون سرصفحه

note: SCRIPT
en: Headers
fa-Arab: سربرگ ها

note: SCRIPT
en: Heading 1
fa-Arab: سرشناسه 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
fa-Arab: سرشناسه 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
fa-Arab: سرشناسه 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
fa-Arab: سرشناسه 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
fa-Arab: سرشناسه 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
fa-Arab: سرشناسه 6

note: SCRIPT
en: Headings
fa-Arab: سرشناسه ها

note: SCRIPT
en: Height
fa-Arab: ارتفاع

note: SCRIPT
en: Horizontal line
fa-Arab: خط افقی

note: SCRIPT
en: Horizontal space
fa-Arab: فضای افقی

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
fa-Arab: ویژگی شناسه باید منحصر به فرد باشد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Id
fa-Arab: شناسه

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
fa-Arab: شناسه باید با یک حرف شروع شود و بعد از آن فقط حروف، اعداد، خط تیره، نقطه، دونقطه یا زیرخط قرار گیرد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Ignore
fa-Arab: تجاهل

note: SCRIPT
en: Ignore all
fa-Arab: نادیده‌گرفتن همه

note: SCRIPT
en: Image description
fa-Arab: توضیحات تصویر

note: SCRIPT
en: Image is decorative
fa-Arab: تصویر تزئینی است

note: SCRIPT
en: Image list
fa-Arab: لیست تصاویر

note: SCRIPT
en: Image options
fa-Arab: گزینه‌های تصویر

note: SCRIPT
en: Image title
fa-Arab: عنوان تصویر

note: SCRIPT
en: Image...
fa-Arab: تصویر...

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
fa-Arab: تصاویر باید به عنوان تزئینی علامت گذاری شوند یا دارای توضیحات متنی جایگزین باشند

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
fa-Arab: تصاویر باید دارای توضیحات متنی جایگزین باشند. تصاویر تزئینی مجاز نمی باشد.

note: SCRIPT
en: Increase indent
fa-Arab: افزایش تورفتگی

note: SCRIPT
en: Inline
fa-Arab: درون خطی

note: SCRIPT
en: Insert
fa-Arab: درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert column after
fa-Arab: درج ستون بعد

note: SCRIPT
en: Insert column before
fa-Arab: درج ستون قبل

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
fa-Arab: درج تاریخ/\زمان

note: SCRIPT
en: Insert image
fa-Arab: درج تصویر

note: SCRIPT
en: Insert link
fa-Arab: درج لینک

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
fa-Arab: درج لینک (در صورت فعال بودن افزونه لینک)

note: SCRIPT
en: Insert row after
fa-Arab: درج ردیف بعدی

note: SCRIPT
en: Insert row before
fa-Arab: درج ردیف قبلی

note: SCRIPT
en: Insert table
fa-Arab: درج جدول

note: SCRIPT
en: Insert template
fa-Arab: درج الگو

note: SCRIPT
en: Insert template...
fa-Arab: درج الگو...

note: SCRIPT
en: Insert video
fa-Arab: درج ویدئو

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
fa-Arab: درج/\ویرایش نمونه کد

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
fa-Arab: درج\/ویرایش iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
fa-Arab: درج/\ویرایش تصویر

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
fa-Arab: درج/\ویرایش لینک

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
fa-Arab: درج/\ویرایش رسانه

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
fa-Arab: درج/\ویرایش ویدئو

note: SCRIPT
en: Invert
fa-Arab: معکوس کردن

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
fa-Arab: شماره {0} از {1}

note: SCRIPT
en: Italic
fa-Arab: مورب

note: SCRIPT
en: Justify
fa-Arab: توجیه کنید

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
fa-Arab: این شناسه را نگه دارید و بقیه را حذف کنید

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
fa-Arab: مسیردهی صفحه کلید

note: SCRIPT
en: Keywords
fa-Arab: کلیدواژه ها

note: SCRIPT
en: Learn more...
fa-Arab: بیشتر بدانید...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Left
fa-Arab: چپ

note: SCRIPT
en: Left to right
fa-Arab: چپ به راست

note: SCRIPT
en: Light Blue
fa-Arab: آبی کمرنگ

note: SCRIPT
en: Light Gray
fa-Arab: خاکستری روشن

note: SCRIPT
en: Light Green
fa-Arab: سبز روشن

note: SCRIPT
en: Light Purple
fa-Arab: بنفش روشن

note: SCRIPT
en: Light Red
fa-Arab: قرمز روشن

note: SCRIPT
en: Light Yellow
fa-Arab: زرد کمرنگ

note: SCRIPT
en: Line height
fa-Arab: ارتفاع خط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Link
fa-Arab: پیوند

note: SCRIPT
en: Link list
fa-Arab: لیست پیوند

note: SCRIPT
en: Link...
fa-Arab: پیوند...

note: SCRIPT
en: List Properties
fa-Arab: ویژگی های فهرست

note: SCRIPT
en: List properties...
fa-Arab: ویژگی های فهرست...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
fa-Arab: در حال بارگیری شکلک ها...

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
fa-Arab: آلفای پایین

note: SCRIPT
en: Lower Greek
fa-Arab: یونان سفلی

note: SCRIPT
en: Lower Roman
fa-Arab: روم سفلی

note: SCRIPT
en: Make ID unique
fa-Arab: شناسه را منحصر به فرد کنید

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
fa-Arab: تصویر را تزئینی کنید:

note: SCRIPT
en: Match case
fa-Arab: مورد تطبیق

note: SCRIPT
en: Mathematical
fa-Arab: ریاضی

note: SCRIPT
en: Media
fa-Arab: رسانه

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
fa-Arab: پوستر رسانه ای (URL تصویر)

note: SCRIPT
en: Media...
fa-Arab: رسانه...

note: SCRIPT
en: Medium Blue
fa-Arab: آبی روشن

note: SCRIPT
en: Medium Gray
fa-Arab: خاکستری روشن

note: SCRIPT
en: Medium Purple
fa-Arab: بنفش روشن

note: SCRIPT
en: Merge cells
fa-Arab: ادغام سلول ها

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
fa-Arab: ویژگی های سند و فراداده

note: SCRIPT
en: Middle
fa-Arab: میانه

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
fa-Arab: آبی تیره

note: SCRIPT
en: Misspelled word
fa-Arab: غلط املایی کلمه

note: SCRIPT
en: More...
fa-Arab: بیشتر...

note: SCRIPT
en: Navy Blue
fa-Arab: آبی دریایی

note: SCRIPT
en: New document
fa-Arab: سند جدید

note: SCRIPT
en: New window
fa-Arab: پنجره جدید

note: SCRIPT
en: No color
fa-Arab: بدون رنگ

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
fa-Arab: هیچ غلط املایی پیدا نشد.

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
fa-Arab: فضای بدون شکستن

note: SCRIPT
en: Numbered list
fa-Arab: لیست شماره گذاری شده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: OR
fa-Arab: یا

note: SCRIPT
en: Objects
fa-Arab: موضوع

note: SCRIPT
en: Ok
fa-Arab: بله

note: SCRIPT
en: Open help dialog
fa-Arab: گفتگوی راهنما را باز کنید

note: SCRIPT
en: Open link
fa-Arab: بازکردن لینک

note: SCRIPT
en: Open link in...
fa-Arab: باز کردن لینک در ...

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
fa-Arab: منوی بازشو را برای دکمه های تقسیم باز کنید

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
fa-Arab: یا متن جایگزین ارائه کنید:

note: SCRIPT
en: Orange
fa-Arab: نارنجی

note: SCRIPT
en: Order
fa-Arab: سفارش

note: SCRIPT
en: Orientation
fa-Arab: گرایش

note: SCRIPT
en: Page break
fa-Arab: شکستن صفحه

note: SCRIPT
en: Paragraph
fa-Arab: پاراگراف

note: SCRIPT
en: Paste
fa-Arab: چسباندن

note: SCRIPT
en: Paste as text
fa-Arab: چسباندن به عنوان متن

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
fa-Arab: چسباندن اکنون در حالت متن ساده است. تا زمانی که این گزینه را غیرفعال نکنید، محتویات اکنون به صورت متن ساده جای‌ گذاری می‌ شوند.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
fa-Arab: پیوندی را بچسبانید یا تایپ کنید

note: SCRIPT
en: Paste row after
fa-Arab: ردیف بعد را بچسبانید

note: SCRIPT
en: Paste row before
fa-Arab: ردیف قبل را بچسبانید

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
fa-Arab: کد جاسازی خود را در زیر قرار دهید:

note: SCRIPT
en: People
fa-Arab: مردم

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
fa-Arab: خواص قلم دائمی

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
fa-Arab: خواص قلم دائمی...

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
fa-Arab: افزونه ها نصب شده است ({0}):

note: SCRIPT
en: Poster
fa-Arab: پوستر

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
fa-Arab: راه‌اندازی شده توسط {0}

note: SCRIPT
en: Pre
fa-Arab: قبل

note: SCRIPT
en: Preformatted
fa-Arab: پیش فرمت شده

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
fa-Arab: پلاگین های اضافه

note: SCRIPT
en: Prev
fa-Arab: پیشین

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Preview
fa-Arab: معاينة

note: SCRIPT
en: Print...
fa-Arab: چاپ...

note: SCRIPT
en: Purple
fa-Arab: رنگ بنفش

note: SCRIPT
en: Quotations
fa-Arab: نقل قول ها

note: SCRIPT
en: Red
fa-Arab: قرمز

note: SCRIPT
en: Redo
fa-Arab: دوباره انجام دهید

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
fa-Arab: تمام شناسه ها را حذف کنید

note: SCRIPT
en: Remove color
fa-Arab: حذف رنگ

note: SCRIPT
en: Remove link
fa-Arab: حذف لینک

note: SCRIPT
en: Remove this ID
fa-Arab: این شناسه را حذف کنید

note: SCRIPT
en: Repair
fa-Arab: اصلاح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Replace
fa-Arab: جایگزین کردن

note: SCRIPT
en: Replace all
fa-Arab: همه را جایگزین کنید

note: SCRIPT
en: Replace with
fa-Arab: جایگزین کنید با

note: SCRIPT
en: Resize
fa-Arab: تغییر اندازه

note: SCRIPT
en: Restore last draft
fa-Arab: آخرین پیش نویس را بازیابی کنید

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
fa-Arab: حوزه متن نفیس، برای راهنمایی ALT-0 را فشار دهید.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
fa-Arab: حوزه متن نفیس. ALT-F9 را برای منو فشار دهید. ALT-F10 را برای نوار ابزار فشار دهید. برای راهنمایی ALT-0 را فشار دهید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Right
fa-Arab: راست

note: SCRIPT
en: Right to left
fa-Arab: راست به چپ

note: SCRIPT
en: Robots
fa-Arab: روبات ها

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
fa-Arab: چرخش در جهت عقربه های ساعت

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
fa-Arab: برخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Row
fa-Arab: صف

note: SCRIPT
en: Row group
fa-Arab: گروه ردیف

note: SCRIPT
en: Row properties
fa-Arab: ویژگی های ردیف

note: SCRIPT
en: Row type
fa-Arab: نوع ردیف

note: SCRIPT
en: Row {0}
fa-Arab: ردیف {0}

note: SCRIPT
en: Rows
fa-Arab: ردیف ها

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
fa-Arab: ذخیره (اگر افزونه ذخیره فعال باشد)

note: SCRIPT
en: Scope
fa-Arab: حوزه

note: SCRIPT
en: Select...
fa-Arab: انتخاب کنید...

note: SCRIPT
en: Selection
fa-Arab: انتخاب

note: SCRIPT
en: Sharpen
fa-Arab: تقویت کردن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Shortcut
fa-Arab: میانبر

note: SCRIPT
en: Show blocks
fa-Arab: نمایش مسدودی ها

note: SCRIPT
en: Show caption
fa-Arab: نمایش شرح

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
fa-Arab: نمایش کاراکترهای نامرئی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Size
fa-Arab: اندازه

note: SCRIPT
en: Sort
fa-Arab: مرتب سازی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sort by
fa-Arab: الفرز حسب

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
fa-Arab: مرتب سازی جدول بر اساس ستون صعودی

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
fa-Arab: مرتب سازی جدول بر اساس ستون نزولی

note: SCRIPT
en: Source code
fa-Arab: کد منبع

note: SCRIPT
en: Special character
fa-Arab: کاراکتر ویژه

note: SCRIPT
en: Special character...
fa-Arab: کاراکتر ویژه...

note: SCRIPT
en: Spellcheck
fa-Arab: غلط یاب املایی

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
fa-Arab: زبان تصحیح غلط املایی

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
fa-Arab: غلط یاب املایی...

note: SCRIPT
en: Split cell
fa-Arab: تقسیم خانه

note: SCRIPT
en: Square
fa-Arab: محوطه

note: SCRIPT
en: Start list at number
fa-Arab: شروع لیست از شماره

note: SCRIPT
en: Strikethrough
fa-Arab: ضربه زدن

note: SCRIPT
en: Style
fa-Arab: سبک

note: SCRIPT
en: Subscript
fa-Arab: اشتراک

note: SCRIPT
en: Success
fa-Arab: موفقیت

note: SCRIPT
en: Superscript
fa-Arab: بالانویس

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
fa-Arab: به حالت تمام صفحه یا از حالت تمام صفحه تغییر دهید

note: SCRIPT
en: Symbols
fa-Arab: نمادها

note: SCRIPT
en: System Font
fa-Arab: فونت سیستم

note: SCRIPT
en: Table
fa-Arab: جدول

note: SCRIPT
en: Table of Contents
fa-Arab: فهرست مندرجات

note: SCRIPT
en: Table properties
fa-Arab: ویژگی های جدول

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Target
fa-Arab: هدف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Templates
fa-Arab: الگوها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Text
fa-Arab: متن

note: SCRIPT
en: Text color
fa-Arab: رنگ متن

note: SCRIPT
en: Text to display
fa-Arab: متن برای نمایش

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
fa-Arab: به نظر می رسد URL شما یک آدرس ایمیل است. آیا می خواهید mailto مورد نیاز را اضافه کنید: _ پیشوند؟

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
fa-Arab: به نظر می رسد URL شما یک پیوند خارجی است. آیا می خواهید http مورد نیاز را اضافه کنید: \/\/ پیشوند؟

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
fa-Arab: به نظر می رسد URL شما یک پیوند خارجی است. آیا می خواهید http مورد نیاز را اضافه کنید: \/\/ پیشوند؟

note: SCRIPT
en: Title Case
fa-Arab: حروف اول هر کلمه بزرگ باشد

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
fa-Arab: برای باز کردن پنجره، Shift+Enter را فشار دهید

note: SCRIPT
en: Top
fa-Arab: بالا

note: SCRIPT
en: Travel and Places
fa-Arab: سفر و مکان ها

note: SCRIPT
en: Turquoise
fa-Arab: فیروزه ای

note: SCRIPT
en: Underline
fa-Arab: خط زیرین

note: SCRIPT
en: Undo
fa-Arab: به حالت اول بارگرداندن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Update
fa-Arab: به روز رسانی

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
fa-Arab: آلفای بالایی

note: SCRIPT
en: Upper Roman
fa-Arab: روم بالا

note: SCRIPT
en: User Defined
fa-Arab: تعریف شده توسط کاربر

note: SCRIPT
en: V Align
fa-Arab: V تراز کردن

note: SCRIPT
en: Valid
fa-Arab: معتبر

note: SCRIPT
en: Version
fa-Arab: نسخه

note: SCRIPT
en: Vertical space
fa-Arab: فضای عمودی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View
fa-Arab: مشاهده

note: SCRIPT
en: Visual aids
fa-Arab: وسایل کمک بصری

note: SCRIPT
en: Warn
fa-Arab: هشدار دادن

note: SCRIPT
en: White
fa-Arab: سفید

note: SCRIPT
en: Whole words
fa-Arab: کل واژه ها

note: SCRIPT
en: Width
fa-Arab: عرض

note: SCRIPT
en: Word count
fa-Arab: تعداد کلمه

note: SCRIPT
en: Words
fa-Arab: کلمات

note: SCRIPT
en: Words: {0}
fa-Arab: کلمات: {0}

note: SCRIPT
en: Yellow
fa-Arab: زرد

note: SCRIPT
en: You are using {0}
fa-Arab: شما در حال استفاده از {0} هستید

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
fa-Arab: شما تغییرات ذخیره نشده ای دارید آیا مطمئن هستید که می خواهید از آنجا خارج شوید؟

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
fa-Arab: مرورگر شما از دسترسی مستقیم به کلیپ بورد پشتیبانی نمی کند. لطفاً به جای آن از میانبرهای صفحه کلید Ctrl+X\/C\/V استفاده کنید.

note: SCRIPT
en: Zoom in
fa-Arab: بزرگنمایی

note: SCRIPT
en: Zoom out
fa-Arab: کوچک نمایی

note: SCRIPT
en: alignment
fa-Arab: هم ترازی

note: SCRIPT
en: austral sign
fa-Arab: نشانه استرالیا

note: SCRIPT
en: case change
fa-Arab: تغییر مورد

note: SCRIPT
en: cedi sign
fa-Arab: علامت سدی

note: SCRIPT
en: colon sign
fa-Arab: علامت دونقطه

note: SCRIPT
en: comments
fa-Arab: نظرات

note: SCRIPT
en: dollar sign
fa-Arab: علامت دلار

note: SCRIPT
en: dong sign
fa-Arab: علامت دونگ

note: SCRIPT
en: drachma sign
fa-Arab: علامت پول یونان

note: SCRIPT
en: example
fa-Arab: مثال

note: SCRIPT
en: formatting
fa-Arab: قالب بندی

note: SCRIPT
en: french franc sign
fa-Arab: علامت فرانک فرانسه

note: SCRIPT
en: german penny symbol
fa-Arab: نماد پنی آلمان

note: SCRIPT
en: history
fa-Arab: پیشینه

note: SCRIPT
en: indentation
fa-Arab: تورفتگی

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
fa-Arab: علامت روپیه هند

note: SCRIPT
en: lira sign
fa-Arab: علامت لیر

note: SCRIPT
en: lowercase
fa-Arab: حروف کوچک

note: SCRIPT
en: manat sign
fa-Arab: علامت منات

note: SCRIPT
en: mill sign
fa-Arab: علامت میل

note: SCRIPT
en: naira sign
fa-Arab: علامت نایرا

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
fa-Arab: علامت نوردیک

note: SCRIPT
en: page embed
fa-Arab: تعبیه صفحه

note: SCRIPT
en: rupee sign
fa-Arab: علامت روپیه

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
fa-Arab: علامت spesmilo

note: SCRIPT
en: styles
fa-Arab: سبک ها

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
fa-Arab: علامت لیر ترکیه

note: SCRIPT
en: won sign
fa-Arab: علامت ون (پول کره شمالی و جنوبی)

note: SCRIPT
en: yen character
fa-Arab: علامت ین

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
fa-Arab: ین/\یوآن کاراکتر نوع یک

note: SCRIPT
en: {0} characters
fa-Arab: {0} کاراکتر

note: SCRIPT
en: {0} words
fa-Arab: {0} کلمات

en: Any audience
fa-Arab: هر مخاطب

en: Preschool
fa-Arab: پیش از مدرسه

en: Primary
fa-Arab: اصلی

en: Pre-adolescent
fa-Arab: خردسال

en: Adolescent
fa-Arab: نوجوان

en: Adult
fa-Arab: بزرگسال

en: Specialized
fa-Arab: تخصصی

en: Juvenile
fa-Arab: نوجوان

en: Any content
fa-Arab: هر محتوا

en: Fiction
fa-Arab: داستان

en: Non-fiction
fa-Arab: غیر داستانی

en: Biography
fa-Arab: زندگینامه

en: Musical recording
fa-Arab: ضبط موسیقی

en: Non-musical recording
fa-Arab: ضبط غیر موسیقی

en: Any format
fa-Arab: هر فرمت

en: Regular print
fa-Arab: چاپ منظم

en: Large print
fa-Arab: چاپ بزرگ

en: Braille
fa-Arab: بریل

en: CD audio
fa-Arab: لوح فشره شنیداری

en: Cassette recording
fa-Arab: ضبط کاست

en: VHS tape / Videocassette
fa-Arab: نوار VHS/کاست ویدئو

en: DVD video / Videodisc
fa-Arab: ویدئو دی وی دی/ویدئو دیسک

en: CD software
fa-Arab: لوح فشرده نرم افزار

en: Website
fa-Arab: وب سایت

en: Additional content types
fa-Arab: أنواع إضافية للمحتوى

en: Abstracts / Summaries
fa-Arab: مستخلصات / ملخصات

en: Bibliographies
fa-Arab: کتابشناسی ها

en: Catalogs
fa-Arab: فهرست ها

en: Encyclopedias
fa-Arab: دائرة المعارف ها

en: Handbooks
fa-Arab: دستنامه ها

en: Legal articles
fa-Arab: مقالات قانونی

en: Indexes
fa-Arab: نمایه ها

en: Patent document
fa-Arab: سند پروانه ثبت اختراع

en: Discographies
fa-Arab: ضبط صدا و ثبت ان بر روی صفحه گرامافون

en: Legislation
fa-Arab: قانون

en: Theses
fa-Arab: پایان نامه ها

en: Surveys
fa-Arab: نظرسنجی ها

en: Reviews
fa-Arab: نقدها

en: Programmed texts
fa-Arab: متون برنامه ریزی شده

en: Filmographies
fa-Arab: فیلم شناسی ها

en: Directories
fa-Arab: فهرست راهنماها

en: Technical reports
fa-Arab: گزارش های فنی

en: Legal cases and case notes
fa-Arab: مسائل قانونی و یادداشت های موردی

en: Law reports and digests
fa-Arab: گزارش و خلاصه های حقوقی

en: Treaties
fa-Arab: قراردادها

en: Search suggestions
fa-Arab: پیشنهادات جستجو

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
fa-Arab: %s هیچ آیتمی در طول مرحله بندی یافت نشد

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
fa-Arab: %s دائما أضف مواد

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
fa-Arab: %s أضف المواد فقط إذا وجدت التسجيلات المطابقة

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
fa-Arab: %s أضف المواد فقط إذا لم توجد أي من التسجيلات المطابقة

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
fa-Arab: %s در صورت تطبیق اطلاعات کتابشناسی موارد را جایگزین نمایید (تنها برای آیتم های موجود)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
fa-Arab: %s تجاهل المواد

en: Tools home
fa-Arab: الصفحة الرئيسية للأدوات

en: Import patrons
fa-Arab: وارد کردن اعضا

en: Notices and slips
fa-Arab: اطلاعیه ها و خطاها

en: Overdue notice/status triggers
fa-Arab: اخطارهای معوقه/علت وضعیت

en: Patron card creator
fa-Arab: ایجاد کارت عضویت

en: Batch patron deletion and anonymization
fa-Arab: حذف و ناشناس ماندن دسته اعضا

en: Batch patron modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای کاربران

en: Batch extend due dates
fa-Arab: تاریخ های سررسید دسته ای تمدید شود

en: Tags
fa-Arab: برچسب ها

en: Upload patron images
fa-Arab: بارگذاری تصویر کاربر

en: Rotating collections
fa-Arab: مجموعه های گردشی

en: Additional tools
fa-Arab: أدوات إضافية

en: Calendar
fa-Arab: تقويم

en: CSV profiles
fa-Arab: مشخصات CSV

en: Log viewer
fa-Arab: نمایشگر لاگ

en: News
fa-Arab: اخبار

en: HTML customizations
fa-Arab: سفارشی سازی HTML

en: Task scheduler
fa-Arab: زمانبندی وظایف

en: Quote editor
fa-Arab: ویراستار نقل قول

en: Tool plugins
fa-Arab: پلاگین های ابزار

en: Uploads
fa-Arab: بارگذاری ها

en: Access files
fa-Arab: فایل های در دسترس

en: OPAC problem reports
fa-Arab: گزارش مشکلات اپک

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
fa-Arab: %s إضافة تسجيلة واردة

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
fa-Arab: %s نادیده گرفتن رکورد ورودی

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
fa-Arab: %s إستبدال التسجيلة الحالية مع التسجيلة الواردة

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
fa-Arab: %s تجاهل التسجيلة الواردة (التي ربما لا تزال موادها قيد المعالجة)

en: Payment type:
fa-Arab: نوع پرداخت:

en: Transaction type:
fa-Arab: نوع تراکنش:

en: None selected
fa-Arab: هیچ کدام انتخاب نشده

en: Account credit
fa-Arab: اعتبار حساب کاربری

en: Manual
fa-Arab: دستی

en: Stock rotation advance
fa-Arab: انبارگردانی پیشرفته

en: Stock rotation repatriation
fa-Arab: بازگرداندن انبارگردانی

en: Automatic return to home
fa-Arab: بازگشت خودکار به خانه

en: Automatic return to holding
fa-Arab: بازگشت خودکار به رزرو

en: Rotating collection
fa-Arab: مجموعه چرخشی

en: Hold
fa-Arab: رزرو

en: Hold lost
fa-Arab: رزرو گم شده

en: Hold cancelled
fa-Arab: رزرو لغو شد

note: SCRIPT
en: Please add amount in valid format: 0.00
fa-Arab: لطفاً مقدار را در قالب معتبر اضافه کنید: 0.00

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
fa-Arab: لطفاً یک نشانی اینترنتی معتبر وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
fa-Arab: لطفا یک تاریخ معتبر وارد کنید (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
fa-Arab: لطفاً یک تاریخ معتبر وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
fa-Arab: لطفاً یک پست الکترونیکی معتبر وارد کنید.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
fa-Arab: لطفاً یک شماره معتبر وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
fa-Arab: لطفاً یک شماره تلفن معتبر وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
fa-Arab: لطفاً مقادیر طولانی از کارکترهای بین {0} و {1} را وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
fa-Arab: لطفاً مقادیر بین {0} و {1} را وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fa-Arab: لطفاً مقادیر بزرگتر یا مساوی با {0} وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fa-Arab: لطفاً مقادیر کمتر یا برابر با {0} وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
fa-Arab: لطفاً حداقل {0} کاراکتر وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
fa-Arab: لطفاً بیش از {0} کاراکتر وارد نکنید.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
fa-Arab: لطفا فقط عدد وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
fa-Arab: لطفاً مجددا همان مقدار را وارد کنید.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
fa-Arab: لطفاً این فیلد را تثبیت کنید.

note: SCRIPT
en: This field is required.
fa-Arab: این فیلد الزامی است.

en: Baskets
fa-Arab: السلال

en: Basket groups
fa-Arab: سلة المجموعات

en: Contracts
fa-Arab: قراردادها

en: Vendor issues
fa-Arab: شماره های فروشنده

en: Uncertain prices
fa-Arab: أسعار غير مؤكدة

en: Add items
fa-Arab: افزودن آیتم

en: Edit list
fa-Arab: ویرایش فهرست

en: Delete list
fa-Arab: حذف فهرست

en: Download list
fa-Arab: فهرست دانلود

en: BibTex
fa-Arab: نص ببليوغرافية

en: Send list
fa-Arab: ارسال فهرست

en: Print list
fa-Arab: فهرست چاپ

en: Merge
fa-Arab: دمج

note: INPUT type=submit
en: selection
fa-Arab: اختيار

en: Waiting since
fa-Arab: چندی است منتظر است

en: Date hold placed
fa-Arab: تاریخ قرار داده شده

en: Date cancellation requested
fa-Arab: درخواست لغو تاریخ

en: Expiration date
fa-Arab: تاريخ انقضاء

en: Current library
fa-Arab: کتابخانه فعلی

en: Shelving location
fa-Arab: محل قفسه

en: Enumeration
fa-Arab: شمارش

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fa-Arab: الباركود : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
fa-Arab: درخواست ها را لغو و برگردانید: %s

en: Plugin
fa-Arab: افزونه

en: No XSLT file passed.
fa-Arab: هیچ فایل XSLT ارسال نشد.

en: XSLT file not found.
fa-Arab: فایل XSLT یافت نشد.

en: Error while loading stylesheet.
fa-Arab: خطا هنگام بارگیری شیوه نامه.

en: Error while parsing stylesheet.
fa-Arab: خطا هنگام تجزیه شیوه نامه.

en: Error while parsing input.
fa-Arab: خطا هنگام تجزیه ورودی.

en: Error while transforming input.
fa-Arab: خطا هنگام تبدیل ورودی.

en: No string to transform.
fa-Arab: رشته ای برای تبدیل وجود ندارد.

note: A
en: Search Z39.50/SRU servers
fa-Arab: سرورهای Z39.50/SRU را جستجو کنید

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
fa-Arab: جستجوی سرور Z39.50/SRU

en: Server information
fa-Arab: معلومات المخدم

en: Perl modules
fa-Arab: وحدات بيرل

en: System information
fa-Arab: معلومات النظام

en: Koha team
fa-Arab: گروه کوها

en: Licenses
fa-Arab: التراخيص

en: Translations
fa-Arab: ترجمات

en: Timeline
fa-Arab: جدول زمانی

en: Dedications
fa-Arab: تقدیم ها

en: Koha version:
fa-Arab: إصدارة كوها:

en: OS version ('uname -a'):
fa-Arab: إصدار نظام التشغيل ('إسم المستخدم -a'):

en: Perl interpreter:
fa-Arab: مترجم بيرل:

en: Perl version:
fa-Arab: إصدار بيرل:

en: MySQL version:
fa-Arab: MySQL إصدار:

en: Apache version:
fa-Arab: نسخة أباتشي:

en: Elasticsearch:
fa-Arab: الستیک سرچ:

en: Version:
fa-Arab: نسخه:

en: Nodes:
fa-Arab: یادداشت ها:

en: running
fa-Arab: در حال اجرا

en: Indices:
fa-Arab: شاخص ها:

en: count:
fa-Arab: شمردن:

en: not running
fa-Arab: درحال اجرا نیست

en: Memcached:
fa-Arab: نرم افزار Memcached(سیستم کش رایگان):

en: Servers:
fa-Arab: سرویس دهنده ها:

en: undefined
fa-Arab: تعریف نشده

en: Namespace:
fa-Arab: فضای نام:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
fa-Arab: بخاطر داشته باشید نرم افزار memcached باید قبل از Plack شروع شود.

en: unknown
fa-Arab: نامشخص

en: Config read from:
fa-Arab: پیکربندی خوانده شده از:

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file
fa-Arab: توجه داشته باشید مکان مناسب برای تعیین پیکربندی سیستم کش در فایل $KOHA_CONF شما است

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV.
fa-Arab: توجه داشته باشید که مکان مناسب برای تعریف پیکربندی memcached در فایل $KOHA_CONF شما است. برای جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم، نباید پیکربندی memcached را از ENV خارج کنید.

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined.
fa-Arab: توجه داشته باشید که مکان مناسب برای تعریف پیکربندی memcached در فایل $KOHA_CONF شما است. در حال حاضر یک پیکربندی حافظه پنهان معتبر تعریف نشده است

en: Nowhere
fa-Arab: هیچ جا

en: Effective caching method:
fa-Arab: روش موثر ذخیره سازی:

en: Zebra version:
fa-Arab: نسخة زيبرا:

en: Zebra status:
fa-Arab: وضعیت گورخر:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
fa-Arab: يبدو أن خادم زيبرا غير متاح. هل بدأ؟

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
fa-Arab: پیام خطا از زبرا: %s

en: Running
fa-Arab: در حال اجرا

en: Message broker:
fa-Arab: کارگزار پیام:

en: Using SQL polling
fa-Arab: استفاده از نظرسنجی SQL

en: Using RabbitMQ
fa-Arab: با استفاده از RabbitMQ

en: Date and time:
fa-Arab: تاریخ و زمان:

en: Time zone:
fa-Arab: منطقه ی زمانی:

en: Used:
fa-Arab: استفاده شده:

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
fa-Arab: (این یک مقدار بازگشت به دلیل یک پیکربندی بد است)

en: Config:
fa-Arab: پیکربندی:

en: Undefined
fa-Arab: تعریف نشده

en: Environment (TZ):
fa-Arab: محیط زیست (TZ):

note: TH
en: Module current
fa-Arab: وحدة عملة

note: TH
en: Module upgrade needed
fa-Arab: وحدة تحتاج للتحديث

note: TH
en: Required module missing
fa-Arab: الوحدة النمطية المفقودة مطلوبة

note: TH
en: Optional module missing
fa-Arab: الوحدة الاختيارية المفقودة

note: %1$s:  END
en: Not Installed %s
fa-Arab: نصب نشده %s

en: Database row format incorrect
fa-Arab: قالب ردیف پایگاه داده نادرست است

note: For the first occurrence, %1$s:  warnDbRowFormat | html
en: Database tables with a row format other than 'DYNAMIC': %s
fa-Arab: جداول پایگاه داده با قالب ردیفی غیر از 'DYNAMIC': %s

en: You may experience problems upgrading to newer versions of Koha unless you update the row format for your database tables.
fa-Arab: ممکن است در ارتقاء به نسخه های جدیدتر کوها با مشکلاتی روبرو شوید مگر اینکه قالب ردیف جداول پایگاه داده خود را به روز نمایید.

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
fa-Arab: برای دانستن نحوه جلوگیری از این مشکل صفحه ویکی مربوطه را نگاه کنید:

en: Database row format
fa-Arab: قالب ردیف پایگاه داده

en: Warning regarding current user
fa-Arab: تحذير يتعلق بالمستخدم الحالي

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
fa-Arab: لقد قمتَ بتسجيل الدخول كمدير قاعدة البيانات. هذا ليس مستحسناً ﻷن بعض أجزاء كوها لن تقوم بوظائفها كالمتوقع عند استخدام هذا الحساب.

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
fa-Arab: رجاءاً بدلاً من ذلك سجل دخولك بحساب موظف عادي. لتُنشئ حساب موظف، أنشئ مكتبةً ، وفئة مستفيدين'موظفون' وأضف مستفيد جديد. ثم أعطِ هذا المستفيد الصلاحيات من 'المزيد' في شريط الأدوات هناك.

en: Data problems
fa-Arab: مشکلات داده

en: Some of your tables have problems with their auto_increment values which may lead to data loss.
fa-Arab: بعضی از جداول شما با مقادیر افزایش خودکار مشکلی دارند که ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات شود.

en: You should not ignore this warning.
fa-Arab: نباید این هشدار را نادیده بگیرید.

en: The problem is that InnoDB does not keep auto_increment across SQL server restarts (it is only set in memory). So on server startup the auto_increment values are set to max(table.id)+1.
fa-Arab: مشکل این است که InnoDB زمان راه اندازی مجدد سرور SQL بطور اتوماتیک ارتقا را حفظ نمی کند (فقط در حافظه تنظیم می شود). بنابراین هنگام راه اندازی سرور مقادیر auto_increment روی حداکثر(table.id)+1 تنظیم می شود.

en: DBMS auto increment fix
fa-Arab: اصلاح خودکار افزایش DBMS

en: Problems found
fa-Arab: ایراداتی پیدا شد

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following IDs exist in both tables %s and %s:
fa-Arab: شناسه های زیر در هر دو جدول وجود دارد %s و %s:

en: Bibliographic records
fa-Arab: پیشینه های کتابشناختی

en: Patron relationship problems
fa-Arab: مشکلات ارتباطی کاربر

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
fa-Arab: پایگاه داده شما شامل جفت های تضمین/ضامن بدون رابطه تعریف شده است. برای آنها مقدار '_bad_data' در ستون های %s و/یا %s تنظیم شده است. با ایجاد مجدد آن روابط، آنها را به صورت دستی برطرف کنید یا از مدیر سیستم خود بخواهید مقادیر را اصلاح کند.

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
fa-Arab: مقادیر زیر در ارتباط با تضمین/ضامن استفاده شده است، اما در اولویت سیستم «وابستگی امانت گیرنده» وجود ندارد:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
fa-Arab: اگر رابطه مورد نظر شماست، لطفا آنرا اضافه کنید 'ارتباط امانت گیرنده' به تنظیمات برگزیده سیستم، در غیر این صورت از مدیر سیستم بخواهید مقادیر %s و/یا %s در پایگاه داده اصلاح نماید.

en: Logging system does not behave correctly
fa-Arab: ورود به سیستم به درستی عمل نمی کند

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
fa-Arab: در فایل پیکربندی هیچ ورودی 'log4perl_conf' وجود ندارد.

en: The log4perl config file cannot be opened.
fa-Arab: فایل پیکربندی log4perl باز نمی شود.

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
fa-Arab: یکی از فایل های لاگ لیست شده در فایل پیکربندی قابل نوشتن نیست.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
fa-Arab: ماژول Koha::Logger نمی تواند به درستی راه اندازی شود (فایل گزارش را بررسی کنید).

en: Impossible to connect to the message broker
fa-Arab: اتصال به واسطه پیام غیرممکن است

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
fa-Arab: هنگام تلاش برای اتصال به کارگزار پیام (RabbitMQ) خطایی رخ داد، فایل های لاگ کوها را بررسی کنید.

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
fa-Arab: شاید به درستی نصب و پیکربندی نشده است؟

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF weasyprint_missing || warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPa
en: Contact your system administrator. %s %s
fa-Arab: با مدیر سیستم خود تماس بگیرید. %s %s

en: Warnings regarding the system configuration
fa-Arab: تحذيرات تتعلق بتكوين النظام

en: Preferences and parameters
fa-Arab: اولویت ها و پارامترها

en: Warning
fa-Arab: هشدار

en: There is no "Fast add" (FA) framework defined in administration->MARC frameworks. This disables the 'Fast cataloging' feature in cataloging/circulation.
fa-Arab: هیچ چارچوب "افزودن سریع" (FA) در چارچوب های مدیریت->مارک تعریف نشده است. این ویژگی «فهرست‌نویسی سریع» را در فهرست‌نویسی/گردش امانت غیرفعال می‌کند.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم "RequireChoosingExistingAuthority" غیرفعال است، اما باید "AutoCreateAuthorites" فعال شود. در غیر این صورت فهرست‌نویس‌ها می‌توانند سرفصل‌هایی را اضافه کنند که به مستندات مرتبط نباشند.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم 'EasyAnalyticalRecords' تنظیم شده است، اما اولویت UseControlNumber روی 'Use'. تنظیم شده است آن را روی 'استفاده نشود' تنظیم کنید و گرنه پیوندهای"نمایش تجزیه و تحلیل" در رابط کاربر کارکنان و اپک خراب می شود.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fa-Arab: تنظیمات ترجیحی سیستم "حریم خصوصی اپک" تنظیم شده است، اما تنظیمات کاربران ناشناس روی "0" تنظیم شده است. اگر می خواهید این ویژگی به درستی کار کند، آن را روی یک شماره امانت گیرنده معتبر تنظیم کنید و گرنه برگشتی های این کاربران ناموفق خواهد بود.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fa-Arab: تنظیمات ترجیحی سیستم 'پیشنهادات فوری' تنظیم شده است، اما تنظیمات کاربران ناشناس روی '0' تنظیم شده است. اگر می خواهید این ویژگی به درستی کار کند آن را روی یک شماره امانت گیرنده فعال تنظیم کنید.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fa-Arab: تنظیمات ترجیحی سیستم 'پیشنهادات فوری' تنظیم شده است، اما تنظیمات کاربران ناشناس به درستی تنظیم نشده است. اگر می خواهید این ویژگی به درستی کار کند آن را روی یک شماره امانت گیرنده فعال تنظیم کنید.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
fa-Arab: اولویت سیستم 'KohaAdminEmailAddress' حاوی یک آدرس ایمیل معتبر نیست. ایمیل ارسال نخواهد شد.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم" آیتم های مخفی ایک" یک هشدار و رفتارهای غیرمنتظره ای ایجاد می کند: %s

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
fa-Arab: اولویت سیستم '%s' است '%s', اما فایل '%s' موجود نیست.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
fa-Arab: اولویت سیستم '%s' باید '0' یا '1', اما %s'%s'%sNULL%s است.

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
fa-Arab: مدیریت &gt; نرخ پول و ارز

en: No active currency is defined. Please go to
fa-Arab: پول رایج فعال تعریف نشده است. لطفا برو به

en: and mark one currency as active.
fa-Arab: و یک جریان را به عنوان فعال علامت گذاری کنید.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
fa-Arab: اولویت سیستم "فیلدهای آماری" شامل نام فیلدهایی است که به جدول پایگاه داده موارد تعلق ندارند: %s

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
fa-Arab: کاربر استفاده شده برای ماژول امانت گیرنده در اپک مجوز self_check => self_checkout_module را ندارد.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
fa-Arab: کاربر استفاده شده برای ماژول امانت گیرنده در اپک مجوزهای زیادی دارد. آنها فقط باید self_check => self_checkout_module را داشته باشند.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
fa-Arab: شما &lt;template_cache_dir&gt را گم کرده اید؛ فایل koha-conf.xml خود را وارد کنید. این باعث افزایش عملکرد برای فعال کردن آن می شود.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
fa-Arab: ماژول ILL فعال است، اما هیچ بک اندی در دسترس نیست.

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
fa-Arab: ماژول ILL فعال است، اما هیچ گروه "شعبه ای" در koha-conf.xml تعریف نشده است. قبل از استفاده باید این بخش را تعریف کنید.

en: The
fa-Arab: ال

en: tool is not installed.
fa-Arab: ابزار نصب نشده است.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم "RESTOAuth2ClientCredentials" تنظیم شده است، اما مجوز Net::OAuth2:: مورد نیاز وابستگی سرور از بین رفته است. نمایش غیرفعال است.

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
fa-Arab: برخی از تنظیمات برگزیده سیستم دارای محتوای YAML که بد قالب بندی شده اند: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
fa-Arab: اولویت سیستم 'Pseudonymization' تنظیم شده است، اما 'bcrypt_settings' در فایل $KOHA_CONF تعریف نشده است.

note: %1$s:  w.frameworkcode | html %2$s:  w.interface | html
en: Bibliographic framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
fa-Arab: چارچوب کتابشناختی "%s" شماره کتابشناختی در رابط پنهان است %s

en: Deprecation warning
fa-Arab: هشدار منسوخ شدن

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
fa-Arab: الستیک سرچ نسخه 5.x Koha 20.11 و بالاتر را پشتیبانی نمی کند. لطفا گروه الستیک سرچ خود را ارتقاء دهید

en: XML configuration file
fa-Arab: پیکربندی فایل ایکس ام ال

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fa-Arab: یه &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', ورودی برروی 'grs1', تنظیم شده است، که دیگر پشتیبانی نمی شود. لطفاً به جای آن از DOM استفاده کنید. برای تغییر صفحه ویکی را دنبال کنید:

en: Switching to dom indexing
fa-Arab: تغییر در نمایه سازی dom

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fa-Arab: یه &lt;zebra_auth_index_mode&gt; ورودی برروی 'grs1', تنظیم شده است، که دیگر پشتیبانی نمی شود. لطفاً به جای آن از DOM استفاده کنید. برای تغییر صفحه ویکی را دنبال کنید:

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
fa-Arab: یک &lt;use_zebra_facets&gt; در پیکربندی فایل شما ورودی وجود ندارد. بازگشت به نسخه قدیمی محاسبات.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
fa-Arab: شما&lt;log4perl_conf&gt را گم کرده اید; وارد فایلkoha-conf.xml شوید. لطفاً آن را با اشاره به پرونده log4perl.conf برای نمونه Koha خود اضافه کنید.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
fa-Arab: شما &lt;lockdir&gt; گم کرده اید؛ وارد فایل koha-conf.xml خود شوید. لطفاً آن را با اشاره به نمونه قفل کوهای خود اضافه کنید.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
fa-Arab: پیکربندی &lt;lockdir&gt; ورودی فایل koha-conf.xml شما به دایرکتوری غیرقابل نوشتن اشاره دارد (%s).

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
fa-Arab: شما &lt;upload_path&gt را گم کرده اید؛ فایل koha-conf.xml خود را وارد کنید .لطفاً آن را با اشاره به فهرست بارگذاری پرونده پیکربندی شده برای نمونه Koha خود اضافه کنید.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
fa-Arab: شما & &lt;upload_path&gt; را گم کرده اید؛ وارد فایلkoha-conf.xml شوید. لطفاً آن را با اشاره به پرونده log4perl.conf برای نمونه Koha خود اضافه کنید. همچنین توجه داشته باشید که باید تنظیمات برگزیده OPACBaseURL را برای کارکرد پلاگین آپلود فایل به درستی تنظیم کنید.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
fa-Arab: شما &lt;tmp_path&gt را گم کرده اید؛ فایل koha-conf.xml خود را وارد کنید. لطفاً آن را با اشاره به فهرست موقت پیکربندی شده برای نمونه Koha خود اضافه کنید. فهرست راهنمای موقت موثر است '%s'.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
fa-Arab: شما &lt;encryption_key&gt; گم کرده اید؛ وارد فایل koha-conf.xml خود شوید. لطفاً یک کلید ایجاد کنید. ما یکی از حداقل 32 بایت را توصیه می کنیم. (برای این کار می توانید از 'pwgen 32' استفاده کنید.)

en: Issuing rules
fa-Arab: صدور قوانین

note: %1$s:  unit.branchcode || 'branchcode=default' | html %2$s:  unit.categorycode || 'categorycode=default' | html %3$s:  unit.itemtype || 'itemtype=default' | html %4$s:  unit.rule_value | html
en: The %s, %s, %sissuingrule will fallback to 'days' for 'lengthunit' as it is incorrectly defined as %s.
fa-Arab: این %s, %s, %s قانون صدور به 'روزها' برای 'واحد طول' بازگشت می کند زیرا اشتباهاً تعریف شده است %s.

en: Records are not indexed in Elasticsearch
fa-Arab: رکوردها در الاستیک سرچ نمایه نمی شوند

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
fa-Arab: %s پیشینه(ها) در کل وجود ندارند %s در فهرست %s.

en: Compiled CSS and/or JS files are not present. Please run `yarn build` to generate them.
fa-Arab: فایل های CSS و/یا JS کامپایل شده وجود ندارند. لطفاً برای تولید آنها دستور `yarn build` را اجرا کنید.

en: No warnings.
fa-Arab: بدون هشدار.

en: Special thanks to the following organizations
fa-Arab: شكر خاص للمنظمات التالية

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
fa-Arab: ، نیوزلند، و روزالی بلیک، رئیس کتابخانه ها، (کوها 1.0)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
fa-Arab: , أوهايو و الولايات التحدة الأمريكية (الضمان المالى لمارك, التوثيق, صيانة طبعة)

en: Athens County Public Libraries
fa-Arab: کتابخانه های عمومی شهر آتن

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
fa-Arab: ، فرانسه (پیشنهادات، راهنمای آمار و بهبود حمایت LDAP)

en: , France (bibliographic frameworks, MARC authorities, OPAC basket, Serials sponsorship)
fa-Arab: ، فرانسه (جارچوب های کتابشناختی، مستندات مارک، سبدخرید اپک، ضمانت نشریات)

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
fa-Arab: ، فرانسه (پیشرفت های Koha 3.0 برای کاربران و نگهداری ماژول ها)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
fa-Arab: السلطة الفلسطينية والولايات المتحدة الأمريكية (الضمان المالي لتكامل كوها الإصدار 3,0 )

en: Crawford County Federated Library System
fa-Arab: نظام مكتبة محافظة كراوفورد الموحد

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
fa-Arab: أوهايو والولايات المتحدة الأمريكية ( اختبار بيتا لكوها الإصدار 3,0 )

en: , Cyprus
fa-Arab: , قبرص

en: Near East University
fa-Arab: جامعة الشرق الأدنى

en: Birmingham (UK) based developer Mark James for the famfamfam Silk iconset.
fa-Arab: مارک جیمز، توسعه‌دهنده مستقر در بیرمنگام (بریتانیا) برای مجموعه نمادهای ابریشم فام فام فام.

en: , Auckland, New Zealand (OPAC 'star-ratings' sponsorship)
fa-Arab: ، اوکلند، نیوزلند (حمایت مالی "رده بندی ستاره های اوپک")

en: Koha release teams
fa-Arab: گروه های انتشار کوها

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
fa-Arab: کوها %s%s (%s)%s تیم انتشار

en: You are running a development version of Koha
fa-Arab: شما در حال اجرای یک نسخه توسعه دهنده Koha هستید

en: Current maintenance team
fa-Arab: گروه پشتیبان جاری

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fa-Arab: پرونده teams.yaml قابل خواندن نیست . لطفا مطمئن شوید که lt؛ docdirgt؛ در koha conf.xml به درستی تعریف شده است

en: Koha development team
fa-Arab: گروه پیشرفت کوها

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fa-Arab: فایل کمکی yaml قابل خواندن نیست. لطفاً مطمئن شوید که &lt;docdir&gt; i به درستی در koha-conf.xml. تعریف شده است.

en: Contributing companies and institutions
fa-Arab: مساهمة الشركات والمؤسسات

en: Allen Ginsberg Library, USA
fa-Arab: کتابخانه آلن گینزبرگ، ایالات متحده آمریکا

en: Alingsås Public Library, Sweden
fa-Arab: کتابخانه عمومی الینگساس، سوئد

en: American Numismatic Society, USA
fa-Arab: انجمن سکه شناسی آمریکا ، ایالات متحده آمریکا

en: Arcadia Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی آرکادیا، ایالات متحده آمریکا

en: Athens County Public Libraries, USA
fa-Arab: کتابخانه های عمومی شهرستان آتن، ایالات متحده آمریکا

en: BdP de la Meuse, France
fa-Arab: BdP de la Meuse, فرانسه

en: BibLibre, France
fa-Arab: المكتبة الحرة,فرنسا

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
fa-Arab: کتابخانه ایالتی Fr. Mamerto Esquiú (ایالت فرانسیسکن در آسونسیون), آرژانتین

en: Briar Cliff University, USA
fa-Arab: دانشگاه بریار کلیف، ایالات متحده آمریکا

en: Brimbank City Council, Australia
fa-Arab: شورای شهر بریمبانک، استرالیا

en: Brooklyn Law School Library, USA
fa-Arab: کتابخانه دانشکده حقوق بروکلین، ایالات متحده آمریکا

en: ), France
fa-Arab: ), فرانسه

en: Bibliothèque Universitaire des Langues et Civilisations (
fa-Arab: کتابخانه زبانها و تمدنهای دانشگاه (

en: California College of the Arts, USA
fa-Arab: کالج هنرهای کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

en: Camden County, USA
fa-Arab: شهرستان کامدن، ایالات متحده آمریکا

en: Carnegie Stout Library, USA
fa-Arab: کتابخانه کارنگی استوت، ایالات متحده آمریکا

en: Calyx, Australia
fa-Arab: كالاس, استراليا

en: Catalyst IT, New Zealand
fa-Arab: المحفز لتكنولوجيا المعلومات، نيوزيلندا

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
fa-Arab: سیستم کتابخانه مرکزی کانزاس (CKLS)، ایالات متحده آمریکا

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
fa-Arab: مرکز دانشگاهی خدمات گروهی (CCSR)، کانادا

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
fa-Arab: کتابخانه های Cheshire، انگلستان

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی Coeur d'Alene، ایالات متحده آمریکا

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی کورپوس کریستی، ایالات متحده آمریکا

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
fa-Arab: C &amp; P خدمات کتابشناسی, ایالات متحده آمریکا

en: Dataly Tech, Greece
fa-Arab: Dataly Tech، یونان (شرکت خدمات فناوری اطلاعات در جامعه کتابخانه های یونان)

en: Devinim, Turkey
fa-Arab: دوینیم، ترکیه

en: Do Space, USA
fa-Arab: فاصله بگذار، USA

en: Duchesne County Library, USA
fa-Arab: کتابخانه شهرستان دوشن، ایالات متحده آمریکا

en: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentina
fa-Arab: Escuela de Orientacion Lacaniana, آرژانتین

en: Fenway Library Organization, USA
fa-Arab: سازمان کتابخانه فنوی، ایالات متحده آمریکا

en: Fargo Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی فارگو، ایالات متحده آمریکا

en: Farmington Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی فارمینگتون، ایالات متحده آمریکا

en: Foundations Bible College &amp; Seminary, USA
fa-Arab: بنیاد علمی دانشکده &amp; علوم دینی, ایالات متحده آمریکا

en: Goethe-Institut, Germany
fa-Arab: انستیتو گوته، آلمان

en: Gothenburg University Library, Sweden
fa-Arab: کتابخانه دانشگاه گوتنبرگ، سوئد

en: Halland County Library, Sweden
fa-Arab: کتابخانه شهرستان هالند، سوئد

en: Harrison Carmel Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی هریسون کارمل، ایالات متحده آمریکا

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
fa-Arab: کتابخانه های منطقه هوراکی، نیوزیلند

en: Higher Education Libraries of Massachusetts, USA
fa-Arab: کتابخانه های آموزش عالی ماساچوست، ایالات متحده آمریکا

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
fa-Arab: Hochschule für Gesundheit (hsg), آلمان

en: Hotchkiss School, USA
fa-Arab: مدرسه Hotchkiss، ایالات متحده آمریکا

en: KEEP SOLUTIONS, Portugal
fa-Arab: راه حل ها را حفظ کنید، پرتغال

en: Koha-Suomi Oy, Finland
fa-Arab: کوها-زبان سوئدی، فنلاند

en: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, USA
fa-Arab: کتابخانه موسسه جوزف پیلسودسکی آمریکا، ایالات متحده آمریکا

en: Los Gatos Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی لس گاتوس، ایالات متحده آمریکا

en: Lund University Library, Sweden
fa-Arab: کتابخانه دانشگاه لوند، سوئد

en: MassCat, USA
fa-Arab: MassCat، ایالات متحده آمریکا

en: Middletown Township Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی شهر میدلتاون، ایالات متحده آمریکا

en: National Library of Finland, Finland
fa-Arab: کتابخانه ملی فنلاند، فنلاند

en: Newcastle City Council, United Kingdom
fa-Arab: شورای شهر نیوکاسل، بریتانیا

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
fa-Arab: کتابخانه آژانس های مرکزی نیوزیلند، نیوزیلند

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
fa-Arab: کتابخانه وزارت آموزش و پرورش نیوزیلند، نیوزیلند

en: North Central Regional Library (NCRL), USA
fa-Arab: کتابخانه منطقه ای مرکزی شمال (NCRL)، ایالات متحده آمریکا

en: Northeast Kansas Library System (NEKLS), USA
fa-Arab: سیستم کتابخانه شمال شرقی کانزاس (NEKLS)، ایالات متحده آمریکا

en: Orex Digital, Spain
fa-Arab: Orex Digital, اسپانیا

en: Oslo Public Library, Norway
fa-Arab: کتابخانه عمومی اسلو، نروژ

en: Plano Independent School, USA
fa-Arab: Plano مدرسه غیرانتقاعی, ایالات متحده امریکا

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
fa-Arab: شرکت تحقیقاتی گیاه و غذا، نیوزلند

en: Prosentient Systems, Australia
fa-Arab: سیستم های پیشرو، استرالیا

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
fa-Arab: المتحف الوطني, امستردام, هولندا

en: Rolling Hills Consolidated Libraries, USA
fa-Arab: کتابخانه های تلفیقی رولینگ هیلز, ایالات متحده امریکا

en: Round Rock Public Library, USA
fa-Arab: کتابخانه عمومی راند راک، ایالات متحده آمریکا

en: SAN-Ouest Provence, France
fa-Arab: SAN-Ouest Provence, فرنسا

en: Sefton Council, United Kingdom
fa-Arab: شورای سفتون، بریتانیا

en: software.coop, United Kingdom
fa-Arab: نرم افزار.coop، انگلستان

en: South-East Kansas Library System (SEKLS), USA
fa-Arab: سیستم کتابخانه جنوب شرقی کانزاس (SEKLS)، ایالات متحده آمریکا

en: South Taranaki District Council, New Zealand
fa-Arab: شورای منطقه تاراناکی جنوبی، نیوزیلند

en: Stockholm University Library, Sweden
fa-Arab: کتابخانه دانشگاه استکهلم، سوئد

en: SWITCH Library Consortium, USA
fa-Arab: SWITCH کنسرسیوم کتابخانه، ایالات متحده آمریکا

en: Talking Tech, Global
fa-Arab: فناوری صحبت کردن، جهانی

en: Theke Solutions, Argentina
fa-Arab: Theke Solutions، آرژانتین

en: Tulong Aklatan, Philippines
fa-Arab: Tulong Aklatan, فیلیپین

en: Uintah Library System, USA
fa-Arab: سیستم کتابخانه یوتا، ایالات متحده امریکا

en: Universidad de El Salvador, El Salvador
fa-Arab: دانشگاه السالوادور، السالوادور

en: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentina
fa-Arab: دانشگاه تجارت قرن 21، آرژانتین

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
fa-Arab: دانشگاه ملی کوردوبا، آرژانتین

en: Universidad ORT Uruguay
fa-Arab: دانشگاه او آر تی اروگوئه

en: Université d'Aix-Marseille, France
fa-Arab: دانشگاه اکس مارسی، فرانسه

en: Université de Lyon 3, France
fa-Arab: دانشگاه لیون 3، فرانسه

en: Université de Rennes 2, France
fa-Arab: دانشگاه رن 2، فرانسه

en: Université de St Etienne, France
fa-Arab: دانشگاه سنت اتین، فرانسه

en: University of the Arts London, United Kingdom
fa-Arab: دانشگاه هنر لندن، انگلستان

en: Vaara-kirjastot, Finland
fa-Arab: Vaara-kirjastot, فنلاند

en: Vanier College, Canada
fa-Arab: کالج وانیر، کانادا

en: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), USA
fa-Arab: سازمان کتابخانه های خودکار کوها (VOKAL)، ایالات متحده آمریکا

en: Ville de Victoriaville, Canada
fa-Arab: شهر ویکتوریاویل، کانادا

en: Virginia Tech, USA
fa-Arab: ویرجینیا تک، ایالات متحده آمریکا

en: Washoe County Library System, USA
fa-Arab: سیستم کتابخانه شهرستان واشو، ایالات متحده آمریکا

en: Xercode, Spain
fa-Arab: Xercode, أسبانيا

en: Additional thanks to...
fa-Arab: با سپاس فراوان از...

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
fa-Arab: Stephen Hedges (مدیر اسناد قدیمی)

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
fa-Arab: Nicholas Rosasco (گردآورنده اسناد)

en: Bootstrap
fa-Arab: بوت کردن

en: Glyphicons Free
fa-Arab: فونت های آیکنی رایگان

en: Bootstrap Icons
fa-Arab: آیکون های بوت استرپ

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
fa-Arab: الاستناد -ShareAlike 2.5 ترخيص

en: Chocolat.js
fa-Arab: شکلات.js

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
fa-Arab: إسناد 2.5 الترخيص

en: Font Awesome
fa-Arab: فونت معروف

en: Font Face Observer
fa-Arab: تعیین فونت دلخواه

en: BSD License
fa-Arab: BSD رخصة

en: HC Sticky
fa-Arab: HC چسبنده

en: Highlight
fa-Arab: هایلایت

en: Apache License, Version 2.0
fa-Arab: مجوز آپاچی, نسخه 2.0

en: JavaScript Cookie
fa-Arab: کوکی جاوا اسکریپت

en: Leaflet
fa-Arab: جزوه

en: Noto fonts
fa-Arab: فونت های نوتو

en: Noto
fa-Arab: نوتو

en: DSpace project
fa-Arab: پروژه DSpace

en: OpenAPI 2.0 schema
fa-Arab: طرح API 2.0 را باز کنید

en: OpenAPI Initiative (OAI)
fa-Arab: OpenAPI ابتکار (OAI)

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
fa-Arab: میانبرهای صفحه کلید JS کتابخانه را باز کنید

en: OpenJS keyboard shortcuts library
fa-Arab: میانبرهای صفحه کلید JS کتابخانه را باز کنید

en: Select2
fa-Arab: انتخاب2

en: Sortable
fa-Arab: قابل مرتب سازی

en: Translation
fa-Arab: ترجمة

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
fa-Arab: العربية (عربی) نسخه 3.2 به 3.4, 3.16 & بوسیله تکنولوژی های 3.18KnowledgeWare؛نسخه های 3.6 به 3.14 بوسیله گروه پشتیبانی کوها عربی: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
fa-Arab: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (الأمهرية) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
fa-Arab: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (البنغالية) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
fa-Arab: &#20013;&#25991; (الصينية)

en: D&aelig;nsk (Danish)
fa-Arab:  D&aelig;nsk (الدنماركية)

en: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Saxion University
fa-Arab: هلند-هلند (زبان هلندی-هلندی) رونالد وایلنز، دانشگاه ساکسیون

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
fa-Arab: , باسكال نالون (ENSMP), وآخرون

en: Fran&ccedil;ais (French)
fa-Arab: Fran&ccedil;ais (الفرنسية)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
fa-Arab: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (یونانی, نون [1453- ]) گروه استفاده کننده یونانی کوها (جورجیا کاتسارو ، دیمیتریس آنتوناکیس ، اوگنیوس پاپادوپولوس), تئودوروس تئودوروپولوس ، پانورایا گایتانو و کیریاکی رودیتی

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
fa-Arab: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (العبرية)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
fa-Arab: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (الهندية)

en: Latina (Latin)
fa-Arab: اللاتيني (اللاتينية)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
fa-Arab: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (الفارسية)

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
fa-Arab: Portugu&ecirc;s (برتغالي)

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
fa-Arab: Rom&acirc;n&#259; (رومانيا)

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
fa-Arab: Espa&ntilde;ol (اسپانیایی) برناردو گونزالس کریگل، هکتور کاسترو و توماس کوهن آرازی، با کمک جامعه کوها-es.

en: Svenska (Swedish)
fa-Arab: Svenska (السويدية)

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
fa-Arab: T&uuml;rk&ccedil;e (ترکیه) pre-3.8: سلما اصلان; برای 3.8+, دانشگاه سلیمان دمیرل (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
fa-Arab: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(الأردية) Ata ur Rehman

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fa-Arab: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (الأوكرانية) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: Koha history timeline
fa-Arab: تاريخ الجدول الزمني لكوها

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fa-Arab: فایل متنی. پیشینه قابل خواندن نیست. لطفاً مطمئن شوید که &lt;docdir&gt; i به درستی koha-conf.xml. تعریف شده است.

en: The Koha Community would like to dedicate the release of Koha 22.11 to Rosalie Blake.
fa-Arab: جامعه Koha مایل است انتشار Koha 22.11 را به Rosalie Blake اختصاص دهد.

en: Rosalie was the Head Librarian at Horowhenua Library Trust when Koha was started and without her Koha would not exist. She was an inspiring leader and innovator and took the risk of her career entrusting Chris, Joanne, Rachel and Simon to deliver the original project that became the international sensation we all know and love.
fa-Arab: روزالی زمان راه اندازی اتوماسیون کتابخانه ای کوها، رئیس کتابخانه موسسه Horowhenua در نیوزلند بود و بدون او کوها وجود نداشت. او یک رهبر و مبتکر الهام بخش بود و ریسک حرفه خود را به عهده گرفت و به کریس، جوآن، ریچل و سایمون سپرد تا پروژه اصلی را ارائه دهند که به حس بین المللی تبدیل شد که همه ما می شناسیم و دوست داریم.

en: She was also a practicing Justice of the Peace, a stalwart of the Levin Pottery Club and much loved mother of Simon and Jeremy, and grandmother of Ben, Toby, Anna, Charlotte and Billy.
fa-Arab: او همچنین یک عدالت‌خواه صلح بود، یکی از مدافعان کلوپ سفالگری لوین و مادر بسیار دوست داشتنی سیمون و جرمی، و مادربزرگ بن، توبی، آنا، شارلوت و بیلی بود.

en: You must define a budget in Administration
fa-Arab: شما باید بودجه ای را در مدیریت مشخص کنید

en: Your administrator must define a budget in Administration
fa-Arab: يجب على إدارتك تعريف ميزانية في الإدارة

en: Manage orders
fa-Arab: أدر الطلبات

en: Pending suggestions
fa-Arab: إقتراحات في الانتظار

en: Manage suggestions:
fa-Arab: مدیریت پیشنهادها:

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
fa-Arab: همه کتابخانه ها: %s

en: All available funds
fa-Arab: تمام وجوه موجود

en: Expand all
fa-Arab: گسترش همه

en: Collapse all
fa-Arab: جمع شدن همه

en: Hide inactive budgets
fa-Arab: بودجه های غیرفعال را مخفی کنید

en: Show inactive budgets
fa-Arab: بودجه های غیرفعال را نشان دهید

en: Filter by library
fa-Arab: فیلتر بر اساس کتابخانه

en: Active
fa-Arab: فعال

en: Budget period description
fa-Arab: توضیحات دوره بودجه

en: Fund code
fa-Arab: رمز الرصيد:

en: Fund name
fa-Arab: اسم الرصيد

en: Owner
fa-Arab: مالک

en: Amount
fa-Arab: مبلغ

en: Spent
fa-Arab: خرج شده

en: Total available
fa-Arab: مجموع دسترسی

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
fa-Arab: بودجه %s [id=%s]%s (غیر فعال)%s

note: A
en: Ordered from this fund
fa-Arab: از این صندوق سفارش داده شده است

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
fa-Arab: سفارش داده شده از صندوق کودکان

note: A
en: Spent from this fund
fa-Arab: از این صندوق خرج شده است

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
fa-Arab: از صندوق کودکان هزینه شده است

note: SPAN
en: Remaining in this fund
fa-Arab: باقی مانده در این صندوق

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
fa-Arab: باقیمانده سرمایه های کودک درج شده است

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
fa-Arab: اخطار! مبلغ کل سفارش بیش از بودجه مجاز است.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
fa-Arab: اخطار! بودجه شما بیش از %s%% درخواست شماست.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
fa-Arab: اخطار! هزینه شما (%s%s %s%s) از حد مجاز بالاتر خواهد رفت.

en: Do you want to confirm this order?
fa-Arab: آیا می خواهید این سفارش را تأیید کنید؟

en: Yes, I confirm
fa-Arab: آری، من تایید می کنم

en: No, I don't confirm
fa-Arab: نه، من تأیید نمی کنم

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
fa-Arab: سلة %s

en: Add orders from MARC file
fa-Arab: افزودن سفارشات از فایل مارک

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
fa-Arab: هیچ رکوردی وارد نشده است زیرا همه آنها با رکورد موجود در فهرست شما مطابقت دارند.

en: No records imported
fa-Arab: هیچ رکوردی وارد نشده است

en: You'll have to treat them individually.
fa-Arab: شما باید به صورت جداگانه به آن ها عمل کنید.

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
fa-Arab: إضافة طلب من %s (%s انطلق في %s)

en: Select to import
fa-Arab: برای وارد کردن انتخاب کنید

en: Item information
fa-Arab: اطلاعات آیتم

en: Default accounting details
fa-Arab: جزئیات پیش فرض حسابداری

en: Matching:
fa-Arab: تطابق:

en: Title and author
fa-Arab: عنوان و نویسنده

en: Do not look for matching records
fa-Arab: لا يبحث عن تسجيلات مماثلة

en: &nbsp;Show inactive funds:
fa-Arab: &nbsp;نمایش وجوه غیرفعال:

en: Match:
fa-Arab: مطابقت:

en: No match
fa-Arab: مطابقت ندارد

en: Match applied
fa-Arab: تطبیق اعمال شد

en: Match found
fa-Arab: تطبیق یافت

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
fa-Arab: (امتیاز = %s):

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
fa-Arab: تطبیق کتابشناختی %s

en: Quantity:
fa-Arab: الكمية:

en: Price:
fa-Arab: قیمت:

en: Replacement price:
fa-Arab: قیمت تعویض:

en: Discount:
fa-Arab: التخفيض:

en: If empty, discount rate from vendor will be used
fa-Arab: اگر خالی باشد, از میزان تخفیف فروشنده استفاده خواهد شد

en: Select a fund (will use default if set)
fa-Arab: یک صندوق را انتخاب کنید (در صورت تنظیم از پیش فرض استفاده می شود)

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
fa-Arab: %s (غیرفعال)

en: Statistic 1:
fa-Arab: إحصائية 1:

en: Statistic 2:
fa-Arab: إحصائية 2:

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
fa-Arab: %sرکورد آیتم پردازش نشد چون تعداد فیلد های آیتم نا متعادل است%s %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
fa-Arab: ثبت آیتم %s

en: homebranch
fa-Arab: بخش اصلی

en: nonpublic_note
fa-Arab: یادداشت_غیرعمومی

en: public_note
fa-Arab: یادداشت_عمومی

en: ccode
fa-Arab: کد c

en: notforloan
fa-Arab: برای امانت نیست

en: uri
fa-Arab: شناسگر همگانی منابع

en: copyno
fa-Arab: شماره رونوشت

en: budget_code
fa-Arab: بودجه_کد

en: price
fa-Arab: قیمت

en: replacement price
fa-Arab: قیمت تعویض

en: callnumber
fa-Arab: شماره بازیابی

en: MARC preview
fa-Arab: پیش نمایش مارک

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
fa-Arab: تمام موارد بررسی شده در سبد را با پارامترهای زیر وارد کنید:

en: Item
fa-Arab: آیتم

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fa-Arab: لا يوجد إطار ACQ, استخدم الافتراضي. يجب عليك إنشاء إطار برمز ACQ,سيتم استخدام إطار المواد

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
fa-Arab: تمام موارد بررسی شده در سبد را با جزئیات حساب زیر وارد کنید (فقط در صورتی که هیچ اطلاعاتی برای مورد تکمیل نشده باشد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت):

en: Accounting details
fa-Arab: تفاصيل المحاسبة

en: Currency:
fa-Arab: العملة:

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
fa-Arab: یک صندوق را انتخاب کنید (در صورت تنظیم، سفارشات/اقلام پر می شود)

en: &nbsp;Show inactive:
fa-Arab: &nbsp;نمایش غیرفعال:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
fa-Arab: الحقلين التاليين متاحين لاستخدامك الخاص. يمكن ان يكونا مستخدمين للاغراض الاحصائية

en: Choose the file to add to the basket
fa-Arab: إختر الملف لإضافته إلى السلة

en: File name
fa-Arab: إسم الملف

en: Staged
fa-Arab: مجهز

en: # Bibliographic records
fa-Arab: # رکوردهای کتابشناختی

en: Cleaned
fa-Arab: پاک شد

en: Imported
fa-Arab: وارد شده

en: Importing
fa-Arab: وارد کردن

en: Reverted
fa-Arab: رجوع کردن

en: Reverting
fa-Arab: برگرداندن

en: Add orders
fa-Arab: أضف طلبات

en: Export as CSV
fa-Arab: التصدير كـَ CSV

en: Deleted
fa-Arab: حذف شد

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html %3$s:  booksellername | html
en: Basket %s (%s) for %s
fa-Arab: سبد خرید %s (%s) برای %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  booksellername | html
en: Basket %s for %s
fa-Arab: سبد خرید %s برای %s

en: You are not authorised to manage this basket.
fa-Arab: شما مجاز به مدیریت این سبدخرید نیستید.

en: Add to basket
fa-Arab: افزودن به سبدخرید

en: Edit basket
fa-Arab: عدل السلة

en: Delete basket
fa-Arab: سبد را حذف کنید

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
fa-Arab: نمی توان سبدهای خرید دارای اقلام با قیمت نامشخص را بست.

en: Close basket
fa-Arab: سبد را ببندید

en: Create EDIFACT order
fa-Arab: ایجاد سفارش EDIFACT

en: E-mail order
fa-Arab: سفارش پست الکترونیکی

en: Are you sure you want to delete this basket?
fa-Arab: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه السلة؟

en: Warning:
fa-Arab: التحذير:

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
fa-Arab: تمامی سفارش های این سبد باید لغو گردیده و هزینه استفاده شده بازپرداخت گردد.

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
fa-Arab: اگر آیتم هایی هنگام سفارش یا دریافت ایجاد شده باشد، حذف می شود.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
fa-Arab: در صورت امکان می توانید پیشینیه کتابشناختی را حذف کنید (پیشینیه کتابشناسی که موارد دیگری دارند یا در اشتراک استفاده می شوند یا سفارش دیگری حذف نمی شود).

en: Delete basket and orders
fa-Arab: سبد و سفارش ها را حذف کنید

en: Delete basket, orders, and records
fa-Arab: سبد، سفارشات و رکوردها را حذف کنید

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
fa-Arab: نمی توانید باز کنید سبدهایی که بخشی از یک گروه سبد هستند.

en: Reopen basket
fa-Arab: سبد را دوباره باز کنید

en: Vendor not found
fa-Arab: لم يتم العثور على مزود

en: Basket deleted
fa-Arab: حذف السلة

en: The following records could not be deleted:
fa-Arab: رکوردهای زیر را نمی توان حذف کرد:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
fa-Arab: توسط %s:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
fa-Arab: %s آیتم(ها) پیوست شده است.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
fa-Arab: %s اشتراک (ها) پیوست شده است.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
fa-Arab: %s سفارش(ها) پیوست شده است.

en: Unknown error.
fa-Arab: خطای ناشناخته.

en: Go back to vendor page
fa-Arab: به صفحه فروشنده برگردید

en: Show all active baskets
fa-Arab: همه سبدهای خرید فعال را نشان دهید

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
fa-Arab: نمایش سبدخرید برای فروشنده %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
fa-Arab: این فروشنده هیچ مخاطبی را برای ارسال سفارشات به آدرس پست الکترونیکی انتخاب نکرده است یا آدرس پست الکترونیکی ندارد.

en: No basket given.
fa-Arab: سبد خرید تعیین نشده.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
fa-Arab: هیچ الگوی اعلان با کد ACQORDER تعریف نشده است.

en: Order e-mail was sent to the vendor.
fa-Arab: ایمیل سفارش برای فروشنده ارسال شد.

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
fa-Arab: خطا! - %s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
fa-Arab: %sجدید %sسبد %s (%s) برای

en: General information
fa-Arab: اطلاعات عمومی

en: Internal note:
fa-Arab: یادداشت داخلی:

en: Vendor note:
fa-Arab: ملاحظة المزود

en: Contract name:
fa-Arab: اسم الإتفاقية:

en: Delivery place:
fa-Arab: مكان التوصيل:

en: Billing place:
fa-Arab: مكان الحساب:

en: Opened on:
fa-Arab: فُتِحَت في:

en: Closed on:
fa-Arab: تم إغلاقة على:

en: Sent
fa-Arab: ارسال شد

en: Processed
fa-Arab: پردازش شده

en: EDI status:
fa-Arab: وضعیت EDI:

en: Not ordered
fa-Arab: سفارش داده نشده است

en: Estimated delivery date:
fa-Arab: تاريخ موعد اﻹستلام :

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fa-Arab: %sبله%sخیر%s

en: Orders are standing:
fa-Arab: سفارشات پابرجا هستند:

en: Create items when:
fa-Arab: ایجاد آیتم ها زمانی که:

en: Receiving items
fa-Arab: دریافت منابع

en: Cataloguing items
fa-Arab: فهرست نویسی منابع

en: Placing orders
fa-Arab: قرار دادن سفارشات

en: Settings
fa-Arab: تنظیمات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete user
fa-Arab: حذف کاربر

en: Add user
fa-Arab: افزودن کاربر

en: Save changes
fa-Arab: ذخیره تغییرات

en: Managing library:
fa-Arab: مدیریت کتابخانه:

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
fa-Arab: %s بدون کتابخانه

en: Change library
fa-Arab: تغییر کتابخانه

en: (no library)
fa-Arab: (بدون کتابخانه)

en: (closed)
fa-Arab: (بسته شده)

note: A
en: basketgroup
fa-Arab: سبد خرید گروه

en: No group
fa-Arab: بدون گروه

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
fa-Arab: %s بدون گروه

en: Change basket group
fa-Arab: تغيير مجموعة السلة

en: Set basket group
fa-Arab: گروه سبد را تنظیم کنید

en: Add new group
fa-Arab:  أضف مجموعة جديدة

en: Basket group delivery placename:
fa-Arab: محل تحویل سبدخریدگروهی:

en: Basket group billing place:
fa-Arab: قراردادن صورتحساب سبدخرید گروهی:

en: Duplicate warning
fa-Arab: هشدار تکراری

en: Display them
fa-Arab: آنها را نمایش دهید

note: A
en: Open in new window
fa-Arab: باز کردن در پنجره جدید

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
fa-Arab: برخی از سوابق به طور خودکار افزوده نشده اند زیرا با یک سابقه موجود در فهرست شما همانند است:

en: Orders
fa-Arab: سفارشات

en: No.
fa-Arab: خیر.

en: RRP tax exc.
fa-Arab: سعر المفرق الموصى به بدون الضريبة

en: Actual cost tax exc.
fa-Arab: هزینه واقعی مالیات بر ارزش افزوده.

en: Budgeted cost tax exc.
fa-Arab: بودجه بندی شده بدون مالیات برهزینه.

en: RRP tax inc.
fa-Arab: سعر المفرق الموصى به مع الضريبة

en: Actual cost tax inc.
fa-Arab: هزینه واقعی مالیات ارز.

en: Budgeted cost tax inc.
fa-Arab: بودجه بندی شده با مالیات بر هزینه.

en: Replacement price
fa-Arab: سعر الاستبدال

en: Qty.
fa-Arab: الكمية

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
fa-Arab: إجمالي الضريبة بدون (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
fa-Arab: اجمالي ضريبة الشركة (%s)

en: Fund
fa-Arab: سرمایه

en: Estimated delivery date
fa-Arab: تاريخ موعد اﻹستلام

en: Invoice
fa-Arab: صورتحساب

en: Supplier report
fa-Arab: تهیه کننده گزارش

en: Modify
fa-Arab: تعديل

en: Cancel order
fa-Arab: لغو سفارش

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
fa-Arab: إجمالي (GST %s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
fa-Arab: اجمالي (%s)

en: (received)
fa-Arab: (دریافت شده)

en: Deleted bibliographic record, can't find title
fa-Arab: حذف التسجيلة الببليوغرافية ، لا يمكن العثور على عنوان

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
fa-Arab: پیشنهاد شده توسط: %s%s، %s %s (

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
fa-Arab: پیشنهاد #%s

note: A
en: Edit internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی را اضافه کنید

note: A
en: Add internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی را اضافه کنید

note: A
en: Edit vendor note
fa-Arab: ویرایش یادداشت فروشنده

note: A
en: Add vendor note
fa-Arab: افزودن یادداشت ارائه دهنده

en: Transferred from basket:
fa-Arab: انتقال از سبد خرید:

en: ) on
fa-Arab: ) به

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
fa-Arab: این سفارش پیگیری شده است %s زمان ها. برای %s%s%s, %s%s

en: (Uncertain)
fa-Arab: (نامعلوم)

note: A
en: Edit delivery date
fa-Arab: ویرایش تاریخ تحویل

en: Can't cancel order
fa-Arab: نمی توانید سفارش را لغو کنید

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
fa-Arab: نمی توان سفارش را لغو کرد, (%s) سفارشات با هم مرتبط هستند. اول لغو شود

en: Cancel order and delete catalog record
fa-Arab: لغو سفارش و حذف رکورد کاتالوگ

en: Can't cancel order and delete catalog record
fa-Arab: نمی توانید سفارش را لغو و رکورد فهرستنویسی را حذف کنید

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
fa-Arab: لا يمكن حذف سجل الفهرس, شاهد القيود بالأسفل

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
fa-Arab: %s المادة(المواد) المتبقية

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
fa-Arab: رکورد کاتالوگ حذف نمی شود, چون %s رزرو(ها)موجود است

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
fa-Arab: %s الطلب(الطلبات) المتبقية

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
fa-Arab: لا يمكن حذف سجل الفهرس, احذف الطلبات المرتبطة أولاً

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
fa-Arab: %s الإشتراك(الإشتراكات) المتبقية

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
fa-Arab: لا يمكن حذف سجل الفهرس, احذف الاشتراكات أولا

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
fa-Arab: %s الحجز(الحجوزات) المتبقية

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
fa-Arab: لا يمكن حذف سجل الفهرس أو الطلب, الغي المقتنيات أولاً

en: ** Vendor's listings already include tax.
fa-Arab: ** قوائم الموردين تتضمن الضرائب.

en: Cancelled orders
fa-Arab: إلغاء الطلبات

en: ecost tax exc.
fa-Arab: التكلفة لا تشتمل الضريبة

en: ecost tax inc.
fa-Arab: التكلفة تتضمن الضريبة

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
fa-Arab: دلیل لغو: %s %s

en: Transferred to basket:
fa-Arab: انتقال به سبد خرید:

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
fa-Arab: هل أنت متأكد انك تريد اغلاق السلة %s؟

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
fa-Arab: نعلق هذه السلة لفريق سلة جديد يحمل نفس الاسم

en: Yes, close (Y)
fa-Arab: نعم, إغلاق (Y)

en: No, don't close (N)
fa-Arab: لا، لا تغلق (N)

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید یک سفارش EDIFACT ایجاد کنید و سبد %s را ببندید؟

en: Order note
fa-Arab: یادداشت سفارش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (order number %s)
fa-Arab: (شماره سفارش %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
fa-Arab: اضافه کردن سفارش به سبدخرید %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این سبدخرید را ببندید و یک سفارش EDIFACT ایجاد کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
fa-Arab: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة فتح هذه السلة؟

en: Basket grouping
fa-Arab: گروه بندی سبدخرید

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
fa-Arab: گروه سبد اضافه کنید برای %s

en: Reopen basket group
fa-Arab: گروه سبد را دوباره باز کنید

en: Export basket group as CSV
fa-Arab: گروه سبد را به عنوان CSV صادر کنید

en: Print basket group in PDF
fa-Arab: محتوای سبد را به صورت پی دی اف چاپ کنید

note: INPUT type=submit
en: Generate EDIFACT order
fa-Arab: سفارش EDIFACT را ایجاد کنید

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
fa-Arab: گروه سبدخرید %s (%s) برای

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
fa-Arab: ویرایش گروه سبدخرید %s (%s) برای

en: Add basket group for
fa-Arab: افزودن گروه سبد برای

en: Ungrouped baskets
fa-Arab: سلال مجمعَّة

note: For the first occurrence, %1$s:  selectedbasket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
fa-Arab: بدون نام, شماره سبد: %s

en: Add to group
fa-Arab: افزودن به گروه

en: Basket group name:
fa-Arab: اسم لسلة المجموعة:

en: Delivery comment:
fa-Arab: تعليق التوصيل:

en: Baskets in this group:
fa-Arab: السلال في هذه المجموعة:

en: Close basket group
fa-Arab: أغلق مجموعة السلة

en: New basket group
fa-Arab: مجموعة سلال جديدة

en: Basket grouping for
fa-Arab: تجميع السلة ل

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
fa-Arab: هیچ پیکربندی برای EDIFACT وجود ندارد %s

en: Open
fa-Arab: فتح

en: Closed
fa-Arab: بسته شد

en: Number
fa-Arab: شماره

en: Billing place
fa-Arab: محل صورت حساب

en: Delivery place
fa-Arab: محل تحویل

en: Number of baskets
fa-Arab: تعداد سبد خرید

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
fa-Arab: شماره گروه سبد خرید. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
fa-Arab: %sمحل تحویل رایگان%s%s%s

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
fa-Arab: بستن و خروجی بصورت PDF

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
fa-Arab: خروجی به صورت PDF

note: SCRIPT
en: Add to group
fa-Arab: افزودن به گروه

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
fa-Arab: خطا در دانلود فایل

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
fa-Arab: هیچ سبدی در این گروه وجود ندارد

note: SCRIPT
en: There are no ungrouped baskets
fa-Arab: هیچ سبد گروه بندی نشده ای وجود ندارد

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
fa-Arab: ویرایش سبدخرید '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fa-Arab: أضف للسلة %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
fa-Arab: تعديل السلة %s

en: Basket name:
fa-Arab: نام سبدخرید:

en: Billing place:
fa-Arab: محل صورت حساب:

en: Delivery place:
fa-Arab: محل تحویل:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Current vendor (%s)
fa-Arab: فروشنده فعلی (%s)

en: Contract:
fa-Arab: قرارداد:

en: Standing orders do not close when received.
fa-Arab: سفارشات ثابت هنگام دریافت بسته نمی شوند.

en: use default (receiving an order)
fa-Arab: استفاده پیش فرض (دریافت سفارش)

en: use default (cataloging the record)
fa-Arab: استفاده پیش فرض (فهرست بندی رکورد)

en: use default (placing an order)
fa-Arab: استفاده پیش فرض (ثبت سفارش)

en: receiving an order
fa-Arab: دریافت سفارش

en: cataloging the record
fa-Arab: فهرست نویسی سند

note: %1$s:  supplier | $HtmlTags tag='em'
en: Search for vendor %s
fa-Arab: جستجوی فروشنده %s

en: Your vendor search returned no results.
fa-Arab: جستجوی فروشنده نتیجه ای نداشت.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
fa-Arab: جستجوی فروشنده: %s نتایج پیدا شد

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
fa-Arab: جستجوی فروشنده: %s نتایج پیدا شد برای '%s'

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
fa-Arab: اختيار البائع في قائمة للانتقال مباشرة للمكان الصحيح.

en: Show active baskets only
fa-Arab: فقط سبدهای فعال را نشان دهید

en: Show all baskets
fa-Arab: نمایش همه سبدهای خرید

en: Show active vendors only
fa-Arab: فقط فروشندگان فعال را نشان دهید

en: Show all vendors
fa-Arab: نمایش همه فروشندگان

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
fa-Arab: %s %s %s بدون نام %s

en: (inactive)
fa-Arab: (غیرفعال)

en: Item count
fa-Arab: تعداد آیتم ها

en: Bibliographic record count
fa-Arab: تعداد رکورد کتابشناختی

en: Items expected
fa-Arab: مواد متوقعة

en: Basket group
fa-Arab: سلة المجموعة

en: Internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
fa-Arab: %s %s (%s مورد لغو شده) %s

en: Close this basket
fa-Arab: إغلق هذه السلة

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
fa-Arab: هیچ سبد خریدی در دست اقدام وجود ندارد %s

en: View all baskets
fa-Arab: مشاهده همه سبدها

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این سفارش را لغو کنید (%s)

en: Bibliographic record will be deleted too.
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی نیز حذف خواهد شد.

en: Bibliographic record will not be deleted.
fa-Arab: پیشینه کتابشناختی حذف نخواهد شد.

en: Yes, cancel (Y)
fa-Arab: آری، لغو (Y)

en: No, don't cancel (N)
fa-Arab: نه، لغو نکنید (N)

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
fa-Arab: سفارش با موفقیت لغو شد %s

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
fa-Arab: خطایی رخ داده است. %s

en: The order has been cancelled already.
fa-Arab: سفارش قبلاً لغو شده است.

en: The order could not be found.
fa-Arab: سفارش پیدا نشد.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
fa-Arab: این سفارش لغو شده است، اگرچه نمی توان یک یا چند مورد را حذف کرد.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
fa-Arab: این سفارش لغو شده است، هرچند پیشینه حذف نشده است.

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
fa-Arab: %s %s %s %s %s %s "%s (%s روزها)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sنویسنده: %s.%s%sمنتشر شده توسط: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "مجموع سفارشات با تأخیر"%s %s

en: Duplicate existing orders
fa-Arab: سفارشات موجود را تکرار کنید

en: Search orders
fa-Arab: جستجوی سفارشات

en: Refine search
fa-Arab: جستجوی دقیق‌تر

en: Order line (parent)
fa-Arab: مسیر سفارش (منبع)

en: Basket creator
fa-Arab: ایجاد کننده سبدخرید

en: Summary
fa-Arab: خلاصه

en: Received on
fa-Arab: دریافت شده است

en: Quantity received
fa-Arab: مقدار دریافت شده

en: Quantity ordered
fa-Arab: تعداد سفارشات

en: Unit cost
fa-Arab: وحدة تكلفة

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
fa-Arab: تمام سفارشات را با جزئیات حسابداری زیر کپی کنید:

en: Check boxes to duplicate the original values
fa-Arab: برای کپی کردن مقادیر اصلی، کادرها را علامت بزنید

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
fa-Arab: مقدار موجود را کپی کنید

en: The original currency value will be copied
fa-Arab: ارزش ارز اصلی کپی خواهد شد

en: Select a fund
fa-Arab: مبلغ را انتخاب کنید

en: The original fund will be used
fa-Arab: وجوه اصلی استفاده خواهد شد

en: The original internal note will be used
fa-Arab: از یادداشت اصلی داخلی استفاده شده است

en: The original vendor note will be used
fa-Arab: یادداشت فروشنده اصلی استفاده خواهد شد

en: The original statistic 1 will be used
fa-Arab: از آمار اصلی 1 استفاده خواهد شد

en: The original statistic 2 will be used
fa-Arab: از آمار اصلی 2 استفاده خواهد شد

en: Duplicate orders
fa-Arab: سفارشات تکراری

en: Order line
fa-Arab: سطر الطلب

en: Return to the basket
fa-Arab: بازگشت به سبد خرید

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
fa-Arab: هیچ سفارشی تکراری نشده است. ممکن است مشکلی پیش آمده باشد؟

note: SCRIPT
en: No fund selected.
fa-Arab: هیچ بودجه ای انتخاب نشده است.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
fa-Arab: عدم تحديد أي بند

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
fa-Arab: سبد خرید (%s)

en: Select the library account submitting the EDI order
fa-Arab: حساب کتابخانه ارسال کننده سفارش EDI را انتخاب کنید

en: Select ordering library account:
fa-Arab: برگزیدن حساب سفارش کتابخانه:

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
fa-Arab: ارسال سفارش EDI

en: Transferred
fa-Arab: منتقل شده

en: Filename
fa-Arab: نام فایل

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
fa-Arab: سبدخرید: %s

en: Invoices
fa-Arab: فاکتور

en: View message
fa-Arab: مشاهده پیام

en: EDIFACT message
fa-Arab: پیام EDIFACT

en: There are no EDIFACT messages.
fa-Arab: هیچ پیام EDIFACT وجود ندارد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
fa-Arab: آیا از حذف این پیام مطمئن هستید؟

en: EDIFACT message display
fa-Arab: نمایش پیام EDIFACT

en: The requested message cannot be displayed
fa-Arab: پیام درخواستی نمایش داده نمی شود

en: Search results
fa-Arab: نتایج جستجو

en: Order search
fa-Arab: جستجوی سفارش

en: Your search returned no results.
fa-Arab: جستجوی شما نتیجه ای نداشت.

en: Managing library
fa-Arab: مدیریت کتابخانه

en: Vendor note
fa-Arab: یادداشت فروشنده

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
fa-Arab: %s %s(دستور ثابت)%s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
fa-Arab: فایل های فاکتور: %s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
fa-Arab: %sفایلی که می خواهید بارگذاری کنید هیچ محتوایی ندارد.%s %sشما فایلی را برای بارگذاری انتخاب نکردید.%s%sپارامتر اسکریپت نامعتبر است یا از دست رفته است.%s

en: Uploaded
fa-Arab: تم الرفع

en: Bytes
fa-Arab: بایت

en: Download
fa-Arab: دانلود کنید

en: This invoice has no files attached.
fa-Arab: این فاکتور هیچ فایل پیوستی ندارد.

en: Upload new file
fa-Arab: بارگذاری فایل جدید

en: File:
fa-Arab: ملف:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
fa-Arab: رفع ملف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فایل را حذف کنید ؟

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
fa-Arab: الفاتورة: %s

en: Invoice has been modified
fa-Arab: لقد تمَّ تعديل الفاتورة

en: Invoice number:
fa-Arab: رقم الفاتورة:

en: Shipment date:
fa-Arab: تاريخ الشحنة:

en: Billing date:
fa-Arab: تاريخ اعداد الفاتورة:

en: Shipping cost:
fa-Arab: هزینه حمل و نقل:

en: Shipping fund:
fa-Arab: بودجه حمل و نقل:

note: %1$s:  invoiceclosedate | $KohaDates
en: Closed on %s
fa-Arab: بسته شده است %s

en: Reopen:
fa-Arab: بازگشایی:

en: Open
fa-Arab: باز

en: Close:
fa-Arab: بستن:

en: Adjustments
fa-Arab: تنظیمات

en: Reason
fa-Arab: السبب

en: Note
fa-Arab: یادداشت

en: Encumber while invoice open
fa-Arab: در حالی که فاکتور باز است می توانید اضافه کنید

en: No reason
fa-Arab: بی دلیل

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
fa-Arab: مقادیر را در رده مقادیر مجاز تعریف کنید ADJ_REASON را فعال کنید

en: Add an adjustment
fa-Arab: یک تنظیم اضافه کنید

en: Amount:
fa-Arab: مبلغ:

en: Reason:
fa-Arab: دلیل:

en: Note:
fa-Arab: یادداشت:

en: Encumber while invoice open?
fa-Arab: وقتی فاکتور باز است می توانید اضافه کنید؟

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
fa-Arab: تنظیمات را به روز کنید

en: Go to receipt page
fa-Arab: إذهب إلى صفحة الإستلام

en: Manage invoice files
fa-Arab: پرونده های فاکتور را مدیریت کنید

en: Invoice details
fa-Arab: تفاصيل الفاتورة

en: Show all details
fa-Arab: أعرض كل التفاصيل

en: Invoice price
fa-Arab: مقدار صورتحساب

en: by
fa-Arab: توسط

en: Modify fund
fa-Arab: اصلاح صندوق پول

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
fa-Arab: مجموع (GST %s %%)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
fa-Arab: مجموع + تنظیمات + هزینه حمل و نقل (%s)

en: No orders yet
fa-Arab: لا توجد طلبات شراء بعد

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
fa-Arab: تنظیمات به علاوه حمل و نقل: %s

en: Files attached to invoice
fa-Arab: فایل های پیوست شده به فاکتور

en: Update received fund
fa-Arab: به روز رسانی بودجه دریافت شده

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
fa-Arab: به روز رسانی صندوق سرمایه ممکن است آمار موجود برای سفارش را تغییر دهد، لطفاً قبل از ارسال، مقادیر را بررسی نمایید.

en: Update fund
fa-Arab: به روز رسانی بودجه

en: No fund
fa-Arab: بدون بودجه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فاکتور را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
fa-Arab: سفارش به‌روزرسانی نشد:

note: SCRIPT
en: Order updated
fa-Arab: سفارش به روز شد

en: Show only subscriptions
fa-Arab: فقط اشتراک ها را نشان بده

en: Shipment date
fa-Arab: تاريخ الشحن

en: Billing date
fa-Arab: تاريخ اعداد الفاتورة:

en: Received bibliographic records
fa-Arab: پیشینه های کتابشناسی دریافت شده است

en: Received items
fa-Arab: المواد المُتسلمة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Closed on %s
fa-Arab: بسته شده است %s

en: Merge selected invoices
fa-Arab: فاکتورهای انتخابی را ادغام کنید

en: Reopen selected invoices
fa-Arab: فاکتورهای انتخاب شده را دوباره باز کنید

en: Close selected invoices
fa-Arab: فاکتورهای انتخابی را ببندید

en: Open invoices
fa-Arab: فاکتورها را باز کنید

en: Closed invoices
fa-Arab: فاکتورهای بسته شده

en: Your search returned no open invoices.
fa-Arab: جستجوی شما بدون فاکتور باز است.

en: Your search returned no closed invoices.
fa-Arab: جستجوی شما فاکتوری در بر داشت.

en: Merge invoices
fa-Arab: ادغام فاکتورها

en: Shipment cost
fa-Arab: هزینه ارسال

en: Shipment cost:
fa-Arab: تكاليف الشحن:

en: Fund:
fa-Arab: سرمایه:

en: Sorry, but there are no results for your search.
fa-Arab: پوزش می خواهیم، اما هیچ نتیجه ای برای جستجوی شما وجود ندارد.

en: Search was:
fa-Arab: البحث كانَ:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
fa-Arab: شماره فاکتور: %s

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
fa-Arab: المورد %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
fa-Arab: از %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
fa-Arab: به %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
fa-Arab: همه از آن زمان %s

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
fa-Arab: تاریخ ارسال: همه تا %s

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
fa-Arab: تاريخ اعداد الفاتورة: الكل حتى %s

note: %1$s:  isbneanissn | html
en: ISBN/EAN/ISSN: %s
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک)/EAN/شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا): %s

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
fa-Arab: عنوان: %s

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
fa-Arab: نویسنده: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
fa-Arab: الناشر: %s

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
fa-Arab: عام النشر: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
fa-Arab: کتابخانه: %s

en: Use the search form on the left to find invoices.
fa-Arab: استخدم نموذج البحث على اليمين لتجد الفواتير.

en: From:
fa-Arab: من:

en: To:
fa-Arab: ل:

en: ISBN / EAN / ISSN:
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک) / EAN / شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Author:
fa-Arab: پدیدآور:

en: Publication year:
fa-Arab: سنه النشر:

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
fa-Arab: تمامی فاکتورها برای ادغام باید از فروشنده یکسان باشد

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
fa-Arab: شما باید حداقل دو فاکتور را برای ادغام انتخاب کنید.

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
fa-Arab: %s%s : %sالطلبات المتأخرة

en: This vendor has no email
fa-Arab: هذا المورد ليس لديه بريد إلكتروني

en: No order selected
fa-Arab: سفارشی انتخاب نشده است

en: Email has been sent.
fa-Arab: رسالة بريد الكتروني تمَّ إرسالها.

en: Claim using notice:
fa-Arab: استعجال باستخدام الإشعارات:

en: Check all
fa-Arab: إفحص الكل

en: Uncheck all
fa-Arab: إلغاء تحديد الكُل

en: Order date
fa-Arab: تاريخ الطلب

en: Information
fa-Arab: اطلاعات

en: Quantity
fa-Arab: الكمية

en: Total cost
fa-Arab: هزینه کل

en: Budget
fa-Arab: بودجه

en: Claims count
fa-Arab: عدد المطالبات

en: Claimed date
fa-Arab: تاريخ المطالبة

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
fa-Arab: %s (%s روزها)

en: Published by:
fa-Arab: نشر من قبل:

en: in
fa-Arab: في

note: A
en: basket
fa-Arab: سلة

en: Edit internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی را اضافه کنید

en: Add internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی را اضافه کنید

en: Edit vendor note
fa-Arab: ویرایش یادداشت فروشنده

en: Add vendor note
fa-Arab: افزودن یادداشت ارائه دهنده

note: INPUT type=submit
en: Claim order
fa-Arab: درخواست پیگیری

en: There are no late orders.
fa-Arab: لا يوجد طلبات متاخرة.

en: Filter results:
fa-Arab: فیلتر کردن نتایج:

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
fa-Arab: عدد الأيام  (%s) يجب أن يكون رقم بين 0 و999.

en: Order date:
fa-Arab: تاريخ الطلب:

en: days ago
fa-Arab: روز پیش

en: Estimated delivery date from:
fa-Arab: وقت التسليم تقديرياً من:

note: INPUT type=submit
en: Filter
fa-Arab: مرشح

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
fa-Arab: %s (شماره سفارش %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
fa-Arab: رجاءاً حدد على الأقل مادة واحدة للتصدير.

en: Acquisition
fa-Arab: فراهم آوری

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
fa-Arab: سلة %s (%s)

en: Change estimated delivery date
fa-Arab: تغییر تاریخ تحویل تخمینی

en: Change order's vendor note
fa-Arab: تغییر یادداشت فروشنده سفارشات

en: Change order's internal note
fa-Arab: تغییر یادداشت داخلی سفارش

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
fa-Arab: تغییر یادداشت فروشنده سفارش (شماره سفارش. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
fa-Arab: تغییر یادداشت داخلی سفارش (شماره سفارش. %s)

en: Note:
fa-Arab: یادداشت:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
fa-Arab: %s فیلدهای اجباری آیتم خالی است

note: SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
fa-Arab: القيم المكررة حُذِفَت. رجاءاً صحِّح الأخطاء وأعد الإرسال.

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
fa-Arab: مجموع سفارش (%s) از بودجه موجود بیشتر است (%s)

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
fa-Arab: الكمية يتوجب أن تكون أكثر من '0'

note: SCRIPT
en: Total must be a number
fa-Arab: المجموع يجي أن يكون رقم

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
fa-Arab: يجب أن يكون سعر المزود رقما

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
fa-Arab: لا يمكنك إضافة مادة جديدة، الرجاء إنشاء سطر طلب جديد

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
fa-Arab: لديك مادة (مواد) محذوفة في الطلبية، لا تنسى حذفها في الفهرس

note: SCRIPT
en: You must select a fund
fa-Arab: شما باید یک بودجه را انتخاب کنید

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
fa-Arab: تغییر جزئیات سفارش (خط #%s)

en: New order
fa-Arab: سفارش جدید

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
fa-Arab: %s تعديل سطر الطلب %s طلب جديد %s

en: Basket details
fa-Arab: تفاصيل السلة

en: Contract number:
fa-Arab: رقم الإتفاقية:

en: Open on:
fa-Arab: أفتح في:

en: Basketgroup:
fa-Arab: سلة المجموعة:

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
fa-Arab: تغيير مجموعة السلة

en: To notify on receiving:
fa-Arab: اطلاع دادن برای دریافت:

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
fa-Arab: تفاصيل الفهرس %s

en: Publisher:
fa-Arab: ناشر:

en: Edition:
fa-Arab: ویرایش:

en: Publication year:
fa-Arab: سنه النشر:

en: Series:
fa-Arab: فروست:

en: Item type:
fa-Arab: نوع منبع:

en: Suggestion
fa-Arab: اقتراح

en: Suggested by:
fa-Arab: پیشنهاد شده توسط:

en: Items list
fa-Arab: فهرست موارد

en: Holding library
fa-Arab: موجودی کتابخانه

en: Not for loan
fa-Arab: برای امانت نیست

en: Restricted
fa-Arab: محدود

en: Inventory number
fa-Arab: تعداد موجودی

en: Materials
fa-Arab: المواد

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
fa-Arab: تنظیمات بارکد خودکار روی سیستم %s تنظیم شده است و آیتم هایی که دارای بارکد خالی هستند بارکد تولید شده بر روی پایگاه داده ذخیره می شود

en: Frequency:
fa-Arab: التواتر

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
fa-Arab: تعداد نشریات: %s

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
fa-Arab: تعداد هفته ها: %s

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
fa-Arab: تعداد ماه ها: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
fa-Arab: %s %s%s%s (غیر فعال)%s

en: Vendor price:
fa-Arab: سعر المورّد:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
fa-Arab: %s(مشمول مالیات)%s(معافیت مالیات)%s

en: Uncertain price:
fa-Arab: سعر غير مؤكد:

en: Tax rate:
fa-Arab: معدل الضريبة:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
fa-Arab: میزان مالیات در TaxRates اولویت سیستم تعریف نشده است!

en: Retail price:
fa-Arab: قیمت خرده فروشی:

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
fa-Arab: (تنظیم شده برای %s, %sشامل مالیات%s مالیات اختصاصی%s)

en: Replacement cost:
fa-Arab: تكلفة الاستبدال:

en: Budgeted cost:
fa-Arab: تكلفة الميزانية الموضوعة :

en: Total:
fa-Arab: اجمالي:

en: (budgeted cost * quantity)
fa-Arab: (هزینه بودجه * مقدار)

en: Actual cost:
fa-Arab: هزینه واقعی:

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
fa-Arab: %s(با احتساب مالیات.)%s(معافیت مالیاتی.)%s

en: Estimated delivery date:
fa-Arab: تاریخ تحویل تخمینی:

en: Processing multiple items
fa-Arab: پردازش چندگانه آیتم ها

en: Invalid number of copies
fa-Arab: تعداد نسخه ها نامعتبر است

en: , greater than or equal to 1
fa-Arab: , بزرگتر یا مساوی 1

en: Please enter a
fa-Arab: لطفا وارد کنید

en: number
fa-Arab: شماره

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
fa-Arab: فیلد به صورت خودکار با پلاگین پر می شود

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
fa-Arab: شما رکوردی را از یک منبع خارجی انتخاب کردید که با رکورد موجود در فهرست شما مطابقت دارد:

en: Use existing record
fa-Arab: إستخدم من تسجيلة موجودة فعلا:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
fa-Arab: لم يتم إنشاء تسجيلات مكررة . أضف طلب من التسجيلات الموجودة في فهرسك.

note: INPUT type=submit
en: Use existing
fa-Arab: استفاده از موجودی

en: Cancel and return to order
fa-Arab: إلغاء وعودة إلى الطلبات

en: Return to the basket without making a new order.
fa-Arab: العودة إلى السلة من دون إنشاء طلب جديد

en: Create new record
fa-Arab: ایجاد رکورد جدید

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
fa-Arab: ایجاد یک رکورد جدید با وارد کردن یک رکورد خارجی (تکراری)

note: INPUT type=submit
en: Create new
fa-Arab: ایجاد جدید

en: Add order from a subscription
fa-Arab: افزودن سفارش از یک اشتراک

en: Serials subscriptions
fa-Arab: اشتراكات الدوريات

en: Show only renewed
fa-Arab: فقط تمدیدها را نمایش بده

en: Notes
fa-Arab: ملاحظات

note: A
en: subscription detail
fa-Arab: جزئیات اشتراک

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
fa-Arab: %s سفارشات معوقه %s %s

note: A
en: Order this one
fa-Arab: أطلب هذا

en: Cannot be ordered
fa-Arab: نمی توان سفارش داد

note: A
en: This subscription depends on another supplier
fa-Arab: این اشتراک به تهیه کننده دیگری بستگی دارد

en: Sorry, there is no result for your search.
fa-Arab: متاسفم، هیچ نتیجه ای برای جستجوی شما وجود ندارد.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
fa-Arab: برای یافتن اشتراک ها از فرم جستجو در سمت چپ استفاده کنید.

en: Add order from a suggestion
fa-Arab: یک پیشنهاد سفارش اضافه کنید

en: Show all suggestions
fa-Arab: همه پیشنهادها را نشان بده

en: Show only mine
fa-Arab: فقط مال من را نشان بده

en: Mine
fa-Arab: مال من

en: Document type
fa-Arab: نوع سند

en: Suggested by
fa-Arab: مُقترح من قبل

en: Accepted by
fa-Arab: تم قبولة من طرف

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
fa-Arab: %s&نسخه; %s %s %sجلد:

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
fa-Arab: %s %sشابک:

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
fa-Arab: منتشر شده توسط: %s %s %s به

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
fa-Arab: %s %s در

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
fa-Arab: %sلا توجد إقتراحات معلقة (مقبولة).%s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
fa-Arab: سفارش دادن - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
fa-Arab: سفارش دادن - صندوق پول: %s

en: Title
fa-Arab: عنوان

en: Vendor
fa-Arab: مورد

en: Item types
fa-Arab: نوع آیتم

en: Left on order
fa-Arab: أتركه مطلوباً

en: Estimated cost per unit
fa-Arab: تكلفة مقدرة لكل وحدة

en: Date ordered
fa-Arab: التاريخ المطلوب

en: Subtotal
fa-Arab: المجموع الفرعي

en: Adjustment cost for invoice
fa-Arab: هزینه تنظیم فاکتور

en: Total
fa-Arab: اجمالي

note: %1$s:  name | html %2$s:  invoice | html %3$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s [%s] (order #%s)
fa-Arab: دریافت منابع از: %s [%s] (order #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s (order #%s)
fa-Arab: دریافت منابع از: %s (سفارش #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
fa-Arab: استلام المواد من : %s %s[%s] %s (الطلب #%s)

en: Date received
fa-Arab: تاریخ دریافت

en: Job progress:
fa-Arab: معالجة المهمة

en: Loading ...
fa-Arab: بارگذاری ...

en: Catalog details
fa-Arab: تفاصيل الفهرس

en: Copyright:
fa-Arab: حق النشر:

en: Reason:
fa-Arab: دلیل:

en: -- Choose a reason --
fa-Arab: -- إختر سبب --

en: Others...
fa-Arab: آخرين...

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
fa-Arab: رجاء لاحظ سببك هنا. . .

en: Receipt history for this subscription
fa-Arab: سابقه دریافت برای این اشتراک

en: Order number
fa-Arab: شماره سفارش

en: Creation date
fa-Arab: تاریخ ایجاد

en: Receive date
fa-Arab: تاریخ دریافت

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
fa-Arab: هزینه واقعی مالیات بر ارزش افزوده. / هزینه واقعی مالیات ارز.

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fa-Arab: لا يوجد إطار ACQ, استخدم الافتراضي. يجب عليك إنشاء إطار برمز ACQ,سيتم استخدام إطار المواد

en: Receive?
fa-Arab: إستلام ؟

en: Date received:
fa-Arab: تاريخ الإستلام:

note: OPTGROUP
en: Current
fa-Arab: جاری

note: OPTGROUP
en: [% budget_period.description | html %] (Inactive)
fa-Arab: [% بودجه_دوره.توصیف | html %] (غیرفعال)

en: Ordered by:
fa-Arab: سفارش داده شده توسط:

en: Quantity ordered:
fa-Arab: تعداد سفارشات:

en: Quantity received:
fa-Arab: الكمية استلمت:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
fa-Arab: تحذير ، لقد أدخلتَ مواداً أكثر من المتوقع. المواد لن تُنشئ.

en: Replacement price:
fa-Arab: سعر الاستبدال:

en: Actual cost:
fa-Arab: التكلفة الحقيقية:

en: Change currency
fa-Arab: ارز را تغییر دهید

en: Previous order
fa-Arab: سفارش قبلی

en: Next order
fa-Arab: سفارش بعدی

en: Accept
fa-Arab: تایید کنید

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
fa-Arab: %s این شماره سفارش وجود ندارد . %s

note: SCRIPT
en: (Current: %0$s - %1$s)
fa-Arab: (جاری: %0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax exclusive)
fa-Arab: (تنظیم شده برای %s، بدون مالیات)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax inclusive)
fa-Arab: (تنظیم شده برای %s، با احتساب مالیات)

note: SCRIPT
en: (tax exclusive)
fa-Arab: (بدون مالیات)

note: SCRIPT
en: (tax inclusive)
fa-Arab: (با احتساب مالیات)

note: SCRIPT
en: Account has been deleted
fa-Arab: حساب کاربری حذف شده است

note: SCRIPT
en: Edit order #%s (%s)
fa-Arab: ویرایش سفارش #%s (%s)

note: SCRIPT
en: Keep current (%0$s - %1$s)
fa-Arab: حفظ پول رایج (%0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: Order %s: An error occurred while saving
fa-Arab: سفارش %s: هنگام ذخیره خطایی روی داد

note: SCRIPT
en: Order %s: No quantity to receive set. No items will be created.
fa-Arab: سفارش %s: مقداری برای دریافت تنظیم نشده است. هیچ آیتمی ایجاد نخواهد شد.

note: SCRIPT
en: Order %s: Warning, you have entered more items than expected. Extra items will not be created.
fa-Arab: سفارش %s: اخطار، شما بیش از حد انتظار منابع وارد کرده اید. موارد اضافی ایجاد نخواهد شد.

note: SCRIPT
en: Receiving %0$s out of %1$s
fa-Arab: در حال دریافت %0$s بیرون از %1$s

en: Receipt summary for
fa-Arab: خلاصه رسید برای

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fa-Arab: دریافت سفارشات از %s

en: Error adding items:
fa-Arab: خطأ إضافة المواد:

en: The order has been successfully canceled.
fa-Arab: تم إلغاء الطلب بنجاح.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
fa-Arab: تم إلغاء الطلب، وعلى الرغم من أنه لم يتم حذف واحدة أو أكثر من المواد.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
fa-Arab: تم إلغاء الطلب، على الرغم من أنه لم يتم حذف التسجيلات.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
fa-Arab: نمی توان رسید را لغو کرد. دلایل ممکن:

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
fa-Arab: خط سفارشی که می‌خواهید لغو کنید از یک رسید جزئی از خط سفارش دیگری ایجاد شده است که قبلاً دریافت شده است. سعی کنید ابتدا این یکی را لغو کنید و دوباره امتحان کنید.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
fa-Arab: خط سفارشی که می‌خواهید لغو کنید از یک رسید جزئی خط سفارش دیگری ایجاد شده است که حذف شده است. لغو امکان پذیر نیست.

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
fa-Arab: فاکتور ارجاع شده با این شناسه فاکتور موجود نیست.

en: Pending orders
fa-Arab: طلبات في الانتظار

en: Order cost
fa-Arab: تكلفة الطلب

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
fa-Arab: فاکتور بسته شده است، بنابراین دیگر نمی توانید سفارشات را دریافت کنید.

en: Reopen it
fa-Arab: إعادة فتحه

en: Already received
fa-Arab: مستلم فعليا

en: Est cost
fa-Arab: تكلفة مقدرة

en: Actual cost
fa-Arab: التكلفة الفعلية

en: TOTAL
fa-Arab: المجموع

en: (Tax inc.)
fa-Arab: (شامل مالیات.)

en: (Tax exc.)
fa-Arab: (بدون مالیات.)

en: Subtotal for
fa-Arab: جمع جز برای

en: Total tax exc.
fa-Arab: إجمالي ضريبة الصرف

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
fa-Arab: إجمالي (GST %s%%)

en: Total tax inc.
fa-Arab: إجمالي الضريبة متضمناً

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
fa-Arab: %s بدون گروه سبد %s

note: A
en: Original order line
fa-Arab: مسیر اصلی سفارش

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
fa-Arab: ناشر: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Change internal note
fa-Arab: یادداشت داخلی را تغییر دهید

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
fa-Arab: نمی توان دریافت این خط سفارش را لغو کرد زیرا از یک رسید جزئی از خط سفارش شماره ایجاد شده است. %s که قبلاً دریافت شده است. ابتدا این یکی را لغو کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
fa-Arab: نمی توان دریافت این خط سفارش را لغو کرد زیرا حداقل یک توقف در سوابق وجود دارد.

en: Can't cancel receipt
fa-Arab: لا يمكن إلغاء الايصال

en: Cancel receipt
fa-Arab: إلغاء الايصال

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
fa-Arab: %sلا توجد أي طلبات مستلمة.%s

en: MARC previews
fa-Arab: پیش نمایش های مارک

en: View invoice
fa-Arab: أعرض الفاتورة

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
fa-Arab: الانتهاء من الاستلام

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
fa-Arab: رکورد کاتالوگ حذف نمی شود، چون %s آیتم (ها)موجود است

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
fa-Arab: لغو سفارش و ثبت رکورد

note: SCRIPT
en: No basket group
fa-Arab: بدون گروه سبد خرید

note: SCRIPT
en: Receive selected (%s)
fa-Arab: انتخاب شده را دریافت کنید (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
fa-Arab: توسط

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
fa-Arab: دریافت محموله از فروشنده %s

en: Receive shipment from vendor
fa-Arab: استلام الشحنة من المزود

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
fa-Arab: خطایی رخ داده است.صورت حساب ایجاد نمی شود.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
fa-Arab: این شماره فاکتور قبلاً استفاده شده است. آیا می خواهید در فاکتور موجود دریافت کنید؟

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
fa-Arab: به هر حال فاکتور جدید ایجاد کنید

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
fa-Arab: %s الشحنات

note: ABBR
en: not available
fa-Arab: غير متاح

en: &lt;&lt; Previous
fa-Arab: &lt;&lt; پیشین

en: Next &gt;&gt;
fa-Arab: بعدی &gt;&gt;

en: Receive a new shipment
fa-Arab: استلام شحنة جديدة

en: Vendor invoice:
fa-Arab: فاکتور فروشنده:

en: Shipment date:
fa-Arab: تاريخ الشحنة:

en: Shipping cost:
fa-Arab: هزینه حمل و نقل:

en: Sort by :
fa-Arab: الفرز حسب :

en: Shipment date reverse
fa-Arab: تاريخ إلغاء الشحنة

en: Invoice number reverse
fa-Arab: عكس رقم الفاتورة

en: Results per page :
fa-Arab: نتائج لكلّ صفحة:

en: Order details
fa-Arab: جزئیات سفارش

en: Creation date:
fa-Arab: تاریخ ایجاد:

en: Claims count:
fa-Arab: تعداد پیگیری ها:

en: Last claim date:
fa-Arab: تاریخ آخرین پیگیری:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
fa-Arab: %s سفارشی پیدا نشد %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
fa-Arab: خرج شده - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
fa-Arab: خرج شده - وجوه: %s

en: Unit price
fa-Arab: قیمت واحد

en: Date ordered
fa-Arab: تاریخ سفارش

en: Subtotal
fa-Arab: جمع جز

en: Sub total
fa-Arab: حاصل المجموع

en: Shipping cost for invoice
fa-Arab: فاکتور هزینه حمل و نقل

en: Contact name:
fa-Arab: اسم الإتصال:

en: Position:
fa-Arab: وظيفة:

en: Phone:
fa-Arab: تلفن:

en: Alternative phone:
fa-Arab: الهاتف البديل:

en: Fax:
fa-Arab: فاكس:

en: Delete contact
fa-Arab: حذف مخاطب

en: Primary acquisitions contact
fa-Arab: تماس خریدهای اولیه

en: Receives orders
fa-Arab: دریافت سفارش ها

en: Receives claims for late orders
fa-Arab: دریافت پیگیری دیر کرد سفارش ها

en: Primary serials contact
fa-Arab: ارتباط سریال های اولیه

en: Receives claims for late issues
fa-Arab: دریافت مطالبات دیرکرد نشریات

en: Add vendor
fa-Arab: افزودن فروشنده

en: Company details
fa-Arab: تفاصيل الشركة

en: Name:
fa-Arab: إسم:

en: Postal address:
fa-Arab: عنوان بريدي:

en: Physical address:
fa-Arab: عنوان مادى:

en: Website:
fa-Arab: موقع ويب:

en: Account number:
fa-Arab: رقم الحساب

en: Vendor type:
fa-Arab: نوع فروشنده:

en: Aliases:
fa-Arab: نام مستعار:

en: Contacts
fa-Arab: تماس ها

en: Contact details
fa-Arab: تفاصيل الاتصال

en: Add another contact
fa-Arab: یک مخاطب دیگر اضافه کنید

en: Interfaces
fa-Arab: رابط ها

en: Ordering information
fa-Arab: معلومات الطلب

en: Vendor is:
fa-Arab: المورد:

en: List prices are:
fa-Arab: لیست قیمت ها عبارتند از:

en: Invoice prices are:
fa-Arab: أسعار فاتورة:

en: Tax number registered:
fa-Arab: رقم الضريبة المسجل:

en: List prices:
fa-Arab: لیست قیمت ها:

en: Include tax
fa-Arab: شامل مالیات

en: Don't include tax
fa-Arab: شامل مالیات نمی شود

en: Invoice prices:
fa-Arab: أسعار فاتورة:

en: Delivery time:
fa-Arab:  وقت التسليم

en: days
fa-Arab: روزها

en: Vendor details
fa-Arab: تفاصيل المورد

en: Company name:
fa-Arab: إسم الشركة:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
fa-Arab: %sفعال%sغیرفعال%s

en: Vendor is:
fa-Arab: المورّد:

en: Tax number registered:
fa-Arab: رقم الضريبة المسجل:

en: List item price includes tax:
fa-Arab: لیست قیمت آیتم شامل مالیات است:

en: Invoice item price includes tax:
fa-Arab: فاتورة سعر المادة تشمل الضريبة:

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
fa-Arab: %s أيام

en: Login:
fa-Arab: وارد شدن:

en: Password:
fa-Arab: كلمة المرور:

en: Show
fa-Arab: نمایش

en: Account email:
fa-Arab: ایمیل اکانت:

en: Contact
fa-Arab: الإتصال

en: Subscription details
fa-Arab: جزئیات اشتراک

en: Number of subscriptions:
fa-Arab: تعداد اشتراک ها:

en: Contract(s)
fa-Arab: االإتفاقيات

note: SCRIPT
en: Account email:
fa-Arab: ایمیل اکانت:

note: SCRIPT
en: Add another interface
fa-Arab: یک رابط دیگر اضافه کنید

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
fa-Arab: تأكيد حذف هذا المورد؟

note: SCRIPT
en: Delete interface
fa-Arab: حذف رابط

note: SCRIPT
en: Interface details
fa-Arab: جزئیات رابط

note: SCRIPT
en: Login:
fa-Arab: وارد شدن:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes:
fa-Arab: یادداشت ها:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password:
fa-Arab: کلمه عبور:

en: Transfer order
fa-Arab: دستور انتقال

en: Search for a vendor to transfer to
fa-Arab: جستجو برای یک فروشنده برای انتقال به

en: From vendor:
fa-Arab: از فروشنده:

en: Search for a vendor to transfer from
fa-Arab: جستجو برای یک فروشنده برای انتقال از

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
fa-Arab: سبدها برای %s

en: Basket (#)
fa-Arab: سبد خرید (#)

en: Choose
fa-Arab: انتخاب کنید

en: There are no open baskets for this vendor.
fa-Arab: هیچ سبد باز برای این فروشنده وجود ندارد.

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
fa-Arab: سفارشات بر ای %s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
fa-Arab: %s توسط %s%s %s &ndash; %s%s %s

en: Choose a vendor to transfer to
fa-Arab: فروشنده ای را برای انتقال به آن انتخاب کنید

en: Choose a vendor to transfer from
fa-Arab: فروشنده ای را برای انتقال از آنجا انتخاب کنید

en: No results found.
fa-Arab: نتیجه ای یافت نشد.

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
fa-Arab: سفارش به این سبد خرید منتقل می شود؟

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
fa-Arab: قیمت های نامشخص برای فروشنده %s

en: Orders with uncertain prices for vendor
fa-Arab: الطلبات التي بدون أسعار محددة للمورد

en: Contact information
fa-Arab: اطلاعات تماس

en: Address:
fa-Arab: عنوان:

en: Contact:
fa-Arab: الإتصال

en: Order lines with uncertain prices
fa-Arab: خطوط سفارش با قیمت های نامشخص

en: Orders from:
fa-Arab: سفارشات از:

en: Everyone
fa-Arab: كل واحد

en: By
fa-Arab: بواسطة

en: Uncertain
fa-Arab: نامعلوم

en: New vendor issue
fa-Arab: شماره فروشنده جدید

en: Yes, delete
fa-Arab: بله، حذف کنید

en: No, do not delete
fa-Arab: نه، حذف نکنید

en: Order from external source
fa-Arab: سفارش از منبع خارجی

en: Subject heading:
fa-Arab: رأس الموضوع:

en: Keyword (any):
fa-Arab: کلیدواژه (هر):

en: LC call number:
fa-Arab: شماره بازیابی LC:

en: Control no.:
fa-Arab: رقم التحكم:

en: Dewey:
fa-Arab: رده بندی دیویی:

en: Standard ID:
fa-Arab: معرف المعيار:

en: Select MARC framework:
fa-Arab: چارچوب مارک را انتخاب کنید:

en: Clear search form
fa-Arab: پاک کردن فرم جستجو

en: Search targets
fa-Arab: جستجوی اهداف

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
fa-Arab: جستجوی شما برای: %s

en: Control no:
fa-Arab: شماره کنترل:

en: Server
fa-Arab: مخدم

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
fa-Arab: %s صفحة %s / %s %s

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
fa-Arab: صفحه قبلی

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
fa-Arab: صفحه بعد

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
fa-Arab: برو

en: Go to page :
fa-Arab: إذهب إلى الصفحة:

en: You didn't select any external target.
fa-Arab: شما هیچ هدف خارجی را انتخاب نکردید.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
fa-Arab: فشل الإتصال بـِ %s

en: Nothing found.
fa-Arab: لم يعثر على شيء.

en: Try another search
fa-Arab: بحث الطلبأبحث مرة أخرىمحاولة بحث جديدةالبحث بكلمات أخرى

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
fa-Arab: لا يزال %s مخدمات للبحث

en: New field
fa-Arab: فیلد جدید

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
fa-Arab: فیلد را نمی توان به روز کرد. شاید این نام از قبل وجود داشته باشد؟

en: Select a table:
fa-Arab: یک جدول را انتخاب کنید:

en: Order baskets
fa-Arab: سبد سفارش

en: Order lines
fa-Arab: مسیرهای سفارش

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF CAN_user_updatecharges_remaining_permissions %4$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:credit" %5$s:  END %6$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:debit" %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s %s %sAccount lines (credit)%s %sAccount lines (debit)%s %s
fa-Arab: %s %s %s %sخطوط حساب (اعتبارات)%s %sخطوط حساب (بدهی)%s %s

en: Subscriptions
fa-Arab: اشتراکات

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
fa-Arab: %s برای ویرایش فیلدهای اضافی، مجوزهای اضافی مورد نیاز است %s

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
fa-Arab: فیلدهای اضافی برای '%s'

en: Authorized value category
fa-Arab: مقدار مجاز رده

en: MARC field
fa-Arab: حقل مارك

en: MARC field mode
fa-Arab: حالت فیلد مارک

en: Searchable
fa-Arab: قابل جستجو

note: %1$s:  SWITCH field.marcfield_mode %2$s:  CASE 'get' %3$s:  CASE 'set' %4$s:  END
en: %s %sGet value from MARC record %sSave value to MARC record %s
fa-Arab: %s %sمیزان دریافت از رکورد مارک %sمیزان ذخیره رکورد مارک %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fa-Arab: %sبله%sخیر%s

en: Authorized value category:
fa-Arab: فئة القيمة المحققة

en: Example: 942$c
fa-Arab: مثال: 942$c

en: MARC field mode:
fa-Arab: حالت فیلد مارک:

en: Get value from MARC record (not modifiable)
fa-Arab: مقادیر را از رکورد مارک دریافت کنید(غیرقابل تغییر)

en: Save value to MARC record
fa-Arab: مقدار را در رکورد مارک ذخیره کنید

en: Searchable:
fa-Arab: قابل للبحث:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فیلد را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
fa-Arab: شما نمی توانید یک دسته ارزش مجاز و یک فیلد مارک را انتخاب کنید

en: Koha administration
fa-Arab: إدارة كوها

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
fa-Arab: ویژگی پایه دانش Mana فعال است اما پیکربندی نشده است.

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
fa-Arab: این ویژگی به شما امکان می دهد داده ها (الگوهای اشتراک و گزارش ها) را با سایر کتابخانه های Koha بازیابی و به اشتراک بگذارید.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
fa-Arab: از سرپرست سیستم خود بخواهید که این ویژگی را پیکربندی کند یا این یادداشت را حذف کنید به وسیله

en: disabling the 'Mana' system preference
fa-Arab: غیرفعال کردن تنظیمات ترجیحی سیستم "مانا"

en: Share content with Mana KB?
fa-Arab: اشتراک گذاری محتوا با Mana KB؟

en: Change your Mana KB settings
fa-Arab: تنظیمات Mana KB خود را تغییر دهید

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
fa-Arab: شما تصمیم نگرفته اید که آیا می خواهید پایگاه دانش مانا را فعال کنید.

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
fa-Arab: آمار استفاده ناشناس را با جامعه کوها به اشتراک بگذارید؟

en: Change your Hea settings
fa-Arab: تنظیمات Hea خود را تغییر دهید

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
fa-Arab: هنوز تصمیم نگرفته‌اید که می‌خواهید اشتراک‌گذاری آمار استفاده را در Koha فعال کنید.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
fa-Arab: این ویژگی به توسعه دهندگان Koha اطلاعات ارزشمندی را در مورد نحوه استفاده از Koha می دهد و به تصمیم گیری در طول دوره توسعه کمک می کند

en: Manage system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم مانند نوع مارک، قالب تاریخ، ایمیل مدیر و الگوها را مدیریت کنید

en: Configure these parameters in the order they appear.
fa-Arab: هيئ هذه العوامل عندما تظهر.

en: Hint:
fa-Arab: تلميح:

en: Define libraries
fa-Arab: کتابخانه ها را تعریف کنید

en: Define hierarchical library groups
fa-Arab: گروه های کتابخانه سلسله مراتبی را تعریف کنید

en: Define item types used for circulation rules
fa-Arab: انواع منابع مورد استفاده برای قوانین گردش امانت را تعریف کنید

en: Define categories and authorized values for them
fa-Arab: دسته ها و مقادیر مجاز برای آنها را تعریف کنید

en: Define patron categories
fa-Arab: دسته های کاربران را مشخص کنید

en: Define circulation and fine rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
fa-Arab: قوانین چرخه امانت خوب را برای ترکیبی از کتابخانه ها، دسته های کاربران و انواع منبع تعریف کنید

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
fa-Arab: تحديد السمات الموسعة (معرفات والفئات الإحصائية) للسجلات المستفيد

en: Advanced editor
fa-Arab: ویرایشگر پیشرفته

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
fa-Arab: توانایی انتقال منابع بین کتابخانه ها را بر اساس کتابخانه ارسال کننده، کتابخانه دریافت کننده و نوع منبع محدود کنید. این قوانین تنها در صورتی اعمال می شوند که اولویت UseBranchTransferLimits روی ON تنظیم شده باشد.

en: Define transport costs between branches
fa-Arab: حدد تكاليف النقل بين أفرع المكتبات

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
fa-Arab: تحديد القواعد من أجل إشعارات إعارة المواد وارجاعها لمجموعات من المكتبات، والفئات المستفيدين وأنواع المواد

en: Circulation desks
fa-Arab: میزهای گردش امانت

en: Define circulation desks
fa-Arab: میزهای گردش امانت را تعریف کنید

en: Define cities and towns that your patrons live in
fa-Arab: شهرها و شهرهایی که کاربران شما در آن زندگی می کنند را تعریف کنید

en: Configure curbside pickup for libraries
fa-Arab: پیکربندی تحویل غیرحضوری برای کتابخانه ها

en: Define manual patron restriction types
fa-Arab: انواع محدودیت های کاربر را دستی تعریف کنید

en: Define debit types
fa-Arab: انواع بدهی را تعریف کنید

en: Define credit types
fa-Arab: انواع اعتبار را تعریف کنید

en: Define cash registers
fa-Arab: دفتر ثبت موجودی را تعریف کنید

en: Manage plugins
fa-Arab: مدیریت پلاگین ها

en: View, manage, configure and run plugins.
fa-Arab: پلاگین ها را مشاهده، مدیریت، پیکربندی و اجرا کنید

en: Manage jobs
fa-Arab: مدیریت مشاغل

en: View, manage and cancel jobs.
fa-Arab: مشاهده، مدیریت و لغو مشاغل.

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
fa-Arab: ایجاد و مدیریت چارچوب های کتابشناختی که کاراکترهای رکوردهای مارک شما را تعریف می کنند (تعاریف فیلد و فیلدهای فرعی) همانند قالب های ویرایشگر مارک

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
fa-Arab: نقشه برداری را بین پایگاه داده میان کنشی کوها (SQL)و رکورد کتابشناسی مارک تعریف کنید.

en: MARC Bibliographic framework test
fa-Arab: إختبار قالب مارك الببليوجرافي

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
fa-Arab: ساختار مارک را بررسی می کند. اگر چارچوب کتابشناختی مارک خود را تغییر می‌دهید، توصیه می‌شود این ابزار را برای آزمایش خطا در تعریف خود اجرا کنید.

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
fa-Arab: ایجاد و مدیریت چارچوب های مستند که کاراکترهای رکوردهای مارک شما را تعریف می کنند (تعاریف فیلد و فیلدهای فرعی)

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
fa-Arab: طبقه بندی منابع تعیین شده (ترتیب شماره بازیابی) که در مجموعه شما استفاده می شود. هم چنین فایل قوانین ترتیب شماره های بازیابی و قوانین تقسیم برای جداسازی آن ها تعریف کنید

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
fa-Arab: قوانین تطبیق خودکار رکوردهای مارک را حین وارد کردن رکورد مدیریت کنید

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
fa-Arab: قوانین مدیریت شده برای همپوشانی خودکار فیلدهای مارک در طول وارد کردن و به روزرسانی رکورد

en: Manage OAI Sets
fa-Arab: إدارة مجموعات OAI

en: Manage custom fields for item search
fa-Arab: فیلدهای سفارشی را برای جستجوی آیتم مدیریت کنید

en: Manage custom search filters
fa-Arab: مدیریت فیلترهای جستجوی سفارشی

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
fa-Arab: نمایه ها، وجوه، و نگاشت های آن در فیلدها و زیر شاخه های مارک

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
fa-Arab: ارزها و نرخ های مبادله ای که برای خرید استفاده می شود را تعریف کنید

en: Define your budgets
fa-Arab: تحديد الميزانيات الخاصة بك

en: Define funds within your budgets
fa-Arab: تحديد الأموال ضمن الميزانيات الخاصة بك

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
fa-Arab: حسابهای EDI فروشنده را برای واردات/صادرات مدیریت کنید

en: Manage library EDI EANs
fa-Arab: بارکد تبادل الکترونیکی داده ها را در کتابخانه مدیریت کنید

en: Define which external identity providers to use
fa-Arab: تعریف کنید که از کدام ارائه دهندگان هویت خارجی استفاده کنید

en: Define which external servers to query for MARC data
fa-Arab: مشخص کنید کدام سرورهای خارجی داده های MARC را جستجو می کنند

en: Define which SMTP servers to use
fa-Arab: معین کنید که از کدام سرورهای SMTP استفاده کنید

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
fa-Arab: انتخاب کنید که از کدام افزونه ها برای پیشنهاد جستجو به کاربران و کارکنان استفاده کنید

en: Configure and hide or show columns for tables
fa-Arab: ستون ها را برای جداول پیکربندی و پنهان یا نمایش دهید

en: Define which events trigger which sounds
fa-Arab: مشخص کنید که کدام رویدادها باعث ایجاد کدام صدا می شوند

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
fa-Arab: لیستی از ارائه دهندگان تلفن همراه برای ارسال پیام کوتاه از طریق ایمیل تعریف کنید

en: Share your usage statistics
fa-Arab: آمار استفاده خود را به اشتراک بگذارید

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
fa-Arab: آمار استفاده از نصب Koha را با انجمن Koha به اشتراک بگذارید

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
fa-Arab: محتوا (اشتراک ها، گزارش ها) را با جامعه کوها به اشتراک بگذارید

en: Add additional fields to certain tables
fa-Arab: فیلدهای اضافی را به جداول خاص اضافه کنید

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
fa-Arab: مشخص کنید کدام کلیدها عمل ویرایشگر فهرستنویسی پیشرفته را فعال می کنند

en: Advanced editor shortcuts
fa-Arab: میانبرهای ویرایشگر پیشرفته

en: Advanced editor keyboard shortcuts
fa-Arab: میانبرهای صفحه کلید ویرایشگر پیشرفته

en: Separate keys using a hyphen "-"
fa-Arab: جدا کردن کلیدها با استفاده از خط فاصله "-"

en: Control key is "Ctrl"
fa-Arab: کلید کنترل "Ctrl" است

en: Shift is "Shift"
fa-Arab: شیفت است "شیفت"

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
fa-Arab: در صورت ترکیب چند کلید، باید به ترتیب مشخص شده باشند: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: More documentation on defining key maps
fa-Arab: مستندات بیشتر در مورد تعریف نقشه های کلیدی

en: Shortcut keys
fa-Arab: کلیدهای میانبر

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
fa-Arab: ذخیره میانبرها

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
fa-Arab: ویراستار فهرست نویسی پیشرفته را فعال کنید(تنظیم سیستم ویراستار فهرست نویسی پیشرفته) برای تعریف صفحه کلیدهای میانبر

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
fa-Arab: %s هزینه(ها) به این بودجه پیوست شده است. شما قبل از حذف این بودجه باید همه هزینه های پیوست شده را حذف نمایید.

en: Add fund
fa-Arab: أضف صندوق

en: Duplicate budget
fa-Arab: بودجه تکراری

en: Start date:
fa-Arab: تاريخ البداية :

en: End date:
fa-Arab: تاريخ الإنتهاء:

en: Change amounts by
fa-Arab: تغییر مقادیر توسط

en: (can be positive or negative)
fa-Arab: (می تواند مثبت یا منفی باشد)

en: If amounts changed, round to a multiple of
fa-Arab: اگر مقدار تغییر کرد، دور را چند برابر کنید

en: (amounts will be rounded down)
fa-Arab: (مبالغ گرد خواهد شد)

en: Mark the original budget as inactive
fa-Arab: بودجه اصلی را به عنوان غیرفعال علامت بزنید

en: Set all funds to zero
fa-Arab: همه وجوه را روی صفر تنظیم کنید

en: Description:
fa-Arab: شرح:

en: Total amount:
fa-Arab: مقدار کل:

en: Make budget active:
fa-Arab: بودجه را فعال کنید:

en: Lock budget:
fa-Arab: بستن بودجه:

en: Cannot delete budget
fa-Arab: لا يمكن حذف الميزانية

en: . Deletion is not possible.
fa-Arab: الحذف غير ممكن .

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
fa-Arab: هذا الإطار مستخدمة %s أوقات

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
fa-Arab: این بودجه دارای تنخواه مرتبط است. قبل از حذف این بودجه باید همه وجوه پیوست شده را حذف کنید.

en: There are no unreceived orders for this budget.
fa-Arab: هیچ سفارش دریافت نشده ای برای این بودجه وجود ندارد.

en: Fund list of budget
fa-Arab: لیست صندوق بودجه

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
fa-Arab: سفارشات دریافت نشده از اعتبارات زیر منتقل می شود.

en: Fund ID
fa-Arab: شناسه بودجه

en: Unreceived orders
fa-Arab: سفارشات دریافت نشده

en: Select a budget
fa-Arab: یک بودجه انتخاب کنید

en: Move remaining unspent funds
fa-Arab: وجوه باقیمانده هزینه نشده را جابجا کنید

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
fa-Arab: انتقال سفارشات دریافت نشده

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
fa-Arab: گزارش بودجه پس از انتقال سفارشات دریافت نشده %s (%s - %s) to %s (%s - %s)

en: Budget id
fa-Arab: شناسه بودجه

en: Ordernumber
fa-Arab: شماره سفارش

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
fa-Arab: %s (id=%s) میزان=%s%s (%s باقی مانده منقل شده است)%s

en: Moved!
fa-Arab: منتقل شد!

en: There were no unreceived orders for this fund.
fa-Arab: هیچ سفارش دریافت نشده ای برای این صندوق وجود نداشت.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
fa-Arab: %s %s%s (%s باقیمانده منتقل شده)%s

en: This fund code does not exist in the destination budget.
fa-Arab: این کد صندوق در بودجه مقصد وجود ندارد.

en: Failed to delete budget because funds exist.
fa-Arab: بودجه حذف نشد زیرا بودجه موجود است.

en: Active budgets
fa-Arab: تنشيط الموازنات

en: Inactive budgets
fa-Arab: ميزانية غير نشطة

en: Budget name
fa-Arab: اسم ميزانية

en: Locked
fa-Arab: مُقفل

note: A
en: View funds for %s
fa-Arab: مشاهده بودجه برای %s

en: No active budgets
fa-Arab: بدون بودجه فعال

note: %1$s:  END
en: Locked%s
fa-Arab: قفل شده است%s

en: No inactive budgets
fa-Arab: بدون بودجه غیرفعال

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
fa-Arab: تاریخ پایان بودجه باید در تاریخ شروع بودجه یا پس از آن باشد

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
fa-Arab: این عمل قابل برگشت نیست. آیا مایل هستید ادامه دهید؟

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
fa-Arab: شما انتخاب کرده اید که همه سفارشات دریافت نشده را از اینجا منتقل کنید'%s' به '%s'.

en: New fund
fa-Arab: منابع مالی جدید

en: You are not authorized to modify this fund
fa-Arab: شما مجاز به اصلاح این صندوق نیستید

en: Base-level allocated
fa-Arab: سطح پایه اختصاص داده شده

en: Base-level ordered
fa-Arab: سطح پایه سفارش داده شده

en: Total ordered
fa-Arab: مجموع سفارشات

en: Base-level spent
fa-Arab: سطح پایه خرج شده

en: Total spent
fa-Arab: مجموع هزینه

en: Base-level available
fa-Arab: سطح پایه موجود

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
fa-Arab: الفترة المخصصة %s%s%s

note: A
en: This fund has sub funds.
fa-Arab: این صندوق دارای صندوق های فرعی است.

en: Add sub fund
fa-Arab: افزودن صندوق فرعی

en: No fund found
fa-Arab: بودجه ای یافت نشده

en: Fund parent:
fa-Arab: أصل الرصيد:

en: Fund code:
fa-Arab: رمز الرصيد:

en: Fund name:
fa-Arab: اسم الرصيد:

en: Warning at (%%):
fa-Arab: هشدار در (%%):

en: 0 to disable
fa-Arab: 0 برای غیرفعال کردن

en: Warning at (amount):
fa-Arab: هشدار در (مقدار):

en: Owner:
fa-Arab: المالك:

en: Select owner
fa-Arab: انتخاب مسئول

en: Remove owner
fa-Arab: إزالة المالك

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
fa-Arab: با انتخاب این گزینه در شرایط موجود جریمه شدگان می توانند جایگرین بکنند

en: Users:
fa-Arab: المستخدمون:

en: Add users
fa-Arab: کاربران را اضافه کنید

en: Library:
fa-Arab: کتابخانه:

en: Restrict access to:
fa-Arab: وصول محدود إلى:

note: %1$s:  END
en: %s None
fa-Arab: %s لا شيء

note: %1$s:  END
en: %s Owner
fa-Arab: %s المالك

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
fa-Arab: %s المالك و المستخدمين

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
fa-Arab: %s المالك،المستخدمين والمكتبة

en: Statistic 1 done on:
fa-Arab: إحصائية 1 قد تمت:

en: Statistic 2 done on:
fa-Arab: إحصائية 2 قد تمت:

en: Fund amount:
fa-Arab: مبلغ الرصيد:

en: Yes, delete this fund
fa-Arab: بله، این هزینه را حذف کنید

en: Fund filters
fa-Arab: مصفيات الرصيد

en: Budget:
fa-Arab: بودجه:

en: All budgets
fa-Arab: تمامی بودجه ها

en: Show my funds only:
fa-Arab: فقط بودجه مرا نشان دهید:

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
fa-Arab: يجب تحديد حجم الميزانية

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
fa-Arab: يجب إعطاء رمز للميزانية

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
fa-Arab: لا يمكن ترك مكان اسم الميزانية فارغا

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
fa-Arab: الميزانية الأساسية هي الميزانية الحالية

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
fa-Arab: این صندوق دارای صندوق های فرعی است. نمی توان آن را حذف کرد.

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
fa-Arab: تغییر قرارداد '%s'

en: New contract
fa-Arab: قرارداد جدید

en: Data recorded
fa-Arab: داده های ثبت شده

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
fa-Arab: حذف قرارداد را تأیید کنید %s

en: Contract deleted
fa-Arab: قرارداد حذف شد

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
fa-Arab: قرارداد حذف نشده است. شاید یک حلقه مرتبط با این قرارداد وجود داشته باشد.

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
fa-Arab: تعديل عقد %s لـ %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
fa-Arab: عقد جديد لـ %s

en: Contract ID
fa-Arab: شناسه قرارداد

en: Start date:
fa-Arab: تاريخ البداية:

en: End date:
fa-Arab: تاريخ الإنتهاء:

en: Confirm deletion of contract
fa-Arab: حذف قرارداد را تأیید کنید

en: Contract number:
fa-Arab: رقم الإتفاقية:

en: Contract description:
fa-Arab: وصف الإتفاقية:

en: Contract start date:
fa-Arab: تاريخ بدء الإتفاقية:

en: Contract end date:
fa-Arab: إنتهاء الإتفاقية:

en: Yes, delete contract
fa-Arab: بله، قرارداد را حذف کنید

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
fa-Arab: الإتفاقيات من%s

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
fa-Arab: هیچ قراردادی با این فروشنده وجود ندارد. %s

en: Add a contract
fa-Arab: افزودن یک قرارداد

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
fa-Arab: تاریخ پایان قرارداد باید روشن یا بعد از تاریخ شروع قرارداد باشد

en: Each cell contain both actual and estimated values.
fa-Arab: كل خلية تحتوي على كلا من القيم المقدرة والفعلية.

en: Cells contain estimated values only.
fa-Arab: الخلايا تحتوي فقط على قيم مقدرة

en: Fund total
fa-Arab: إجمالي الرصيد

en: Fund remaining
fa-Arab: الرصيد المتبقي

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
fa-Arab: الملئ التلقائي للصف

en: not owned
fa-Arab: غير مملوك

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
fa-Arab: آن بودجه وجود ندارد! لطفاً یک بودجه برای ادامه انتخاب کنید.

en: No funds to display for this search criteria
fa-Arab: لا ميزانيات لعرضها لمعايير البحث هذه

en: Select planning type:
fa-Arab: اختر نوع المخطط:

en: Show my funds only
fa-Arab: أظهر ميزانيتي فقط

en: Show active funds only
fa-Arab: أعرض الأرصدة النَشطة فقط

en: Show actual/estimated values
fa-Arab: أظهر القيم الفعلية/ التقديرية

en: Output to a file named:
fa-Arab: الإخراج إلى الملف المسمى:

en: Into an application
fa-Arab: داخل تطبيق

en: New alert
fa-Arab: هشدار جدید

en: Edit alert
fa-Arab: ویرایش هشدار

en: Selector:
fa-Arab: گزینشگر:

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
fa-Arab: گزینشگر

en: Sound:
fa-Arab: صدا:

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
fa-Arab: صدا

en: Play sound
fa-Arab: پخش صدا

en: Select a built-in sound:
fa-Arab: صدای تعبیه شده را انتخاب کنید:

en: -- Choose one --
fa-Arab: -- یکی را انتخاب کنید --

en: call.ogg
fa-Arab: تماس بگیرید.ogg

en: incoming_call.ogg
fa-Arab: ورودی_تماس.ogg

en: loading.ogg
fa-Arab: درحال بارگزاری.agg

en: loading_2.ogg
fa-Arab: درحال بارگزاری_2.agg

en: maximize.ogg
fa-Arab: به حداکثر رساندن.ogg

en: minimize.ogg
fa-Arab: به حداقل رساندن.ogg

en: new_mail_notification.ogg
fa-Arab: جدید_پست الکترونیکی_اخطار.ogg

en: opening.ogg
fa-Arab: افتتاح.ogg

en: panic.ogg
fa-Arab: هراس.ogg

en: warning.ogg
fa-Arab: اخطار.ogg

en: Audio alerts are disabled
fa-Arab: هشدارهای صوتی غیرفعال است

en: AudioAlerts
fa-Arab: هشدارهای صوتی

en: Please enable system preference
fa-Arab: لطفاً تنظیمات برگزیده سیستم را فعال کنید

en: to activate sounds.
fa-Arab: برای فعال کردن صداها.

en: The system preference
fa-Arab: اولویت سیستم

en: Precedence
fa-Arab: تقدم

en: Change order
fa-Arab: تغییر سفارش

en: Selector
fa-Arab: گزینشگر

en: Sound
fa-Arab: صوت

note: A
en: Move alert up
fa-Arab: عمل هشدار بالا رفته

note: A
en: Move alert to top
fa-Arab: هشدار را به بالا انتقال دهید

note: A
en: Move alert to bottom
fa-Arab: هشدار را به پایین منتقل کنید

note: A
en: Move alert down
fa-Arab: به سمت پایین حرکت دهید

en: Delete selected alerts
fa-Arab: هشدارهای انتخاب شده را حذف کنید

en: Default framework
fa-Arab: چارچوب پیش فرض

en: Edit subfields constraints
fa-Arab: محدودیت های زیر فیلدها را ویرایش کنید

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
fa-Arab: %s %sتحرير قيود الحقول الفرعية المفروضة للحقل %s الإستنادي %s%s %s%s%s

en: You can drag and drop the subfield tabs to change the order.
fa-Arab: برای تغییر ترتیب می توانید برگه های زیرفیلد را بکشید و رها کنید.

en: Subfield code:
fa-Arab: رمز حقل فرعي:

en: Repeatable:
fa-Arab: مكرر:

en: Mandatory:
fa-Arab: إلزامى:

en: Managed in tab:
fa-Arab: مدار في التبويب:

en: ignore
fa-Arab: نادیده‌ گرفتن

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
fa-Arab: نادیده گرفتن بدان معنی است که زیرمجموعه در ویرایشگر رکورد نمایش داده نمی شود و مقدار آن، در صورت وجود، از رکورد حذف می شود

en: Display
fa-Arab: العرض

en: Select to display or not:
fa-Arab: اختر للعرض او لغير العرض:

en: Show all
fa-Arab: نمایش همه

en: Hide all
fa-Arab: مخفی کردن همه

en: Advanced constraints:
fa-Arab: قيود متقدمة:

en: Is a URL:
fa-Arab: هو عنوان URL:

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
fa-Arab: در صورت علامت گذاری، این بدان معنی است که زیرمجموعه یک URL است و می توان روی آن کلیک کرد.

en: Default value:
fa-Arab: قيمة إفتراضية:

en: Help input
fa-Arab: مساعدة إدخال

en: Koha field:
fa-Arab: حقل كوها:

en: Thesaurus:
fa-Arab: مكنز:

en: Plugin:
fa-Arab: البرنامج المساعد:

en: Subfield:
fa-Arab: حقل فرعي:

en: Yes, delete this subfield
fa-Arab: بله، این زیرمجموعه را حذف کنید

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
fa-Arab: بنية الحقل الفرعي لتسجيلة الاستناد لادارة %s (استناد: %s)

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
fa-Arab: این صفحه نمایش زیر مجموعه مرتبط با تگ انتخاب شده را نشان می دهد. با کلیک روی ویرایش می توانید زیر مجموعه را ویرایش یا مورد جدیدی اضافه کنید.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
fa-Arab: ستون "فیلد Koha" نشان می دهد که زیرمجموعه با یک فیلد Koha مرتبط است.

en: Subfield
fa-Arab: حقل فرعى

en: Constraints
fa-Arab: القيود

en: subfield ignored
fa-Arab: حقل فرعى مهمل

en: Tab:
fa-Arab: تبويب:

en: Not repeatable
fa-Arab: قابل تکرار نیست

en: Repeatable
fa-Arab: مكرر

en: Mandatory
fa-Arab: إلزامى

en: Not mandatory
fa-Arab: غیر اجباری

en: hidden
fa-Arab: پنهان شده است

en: is a URL
fa-Arab: یک آدرس اینترنتی است

en: Auth value:
fa-Arab: قيمة الإستناد:

en: Authority:
fa-Arab: الاستناد:

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
fa-Arab: تعديل الحقول الفرعية

en: New tag
fa-Arab: برچسب جدید

en: Tag:
fa-Arab: الوسم:

en: Authorized value:
fa-Arab: قيمة مقننة:

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
fa-Arab: اگر در اینجا مقداری را انتخاب کنید، شاخص ها به فهرست ارزش مجاز محدود می شوند

en: Data deleted
fa-Arab: داده ها حذف شد

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
fa-Arab: ایجاد چارچوب مستند برای %s استفاده

en: Search for tag:
fa-Arab: البحث عن الوسيمة:

en: In framework:
fa-Arab: في إطار:

en: Tag
fa-Arab: برچسب

en: Authorized
fa-Arab: مقننة

en: value
fa-Arab: ارزش

en: Subfields
fa-Arab: حقول فرعية

note: For the first occurrence, %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
fa-Arab: فهرست مقادیر مجاز %s

en: Modify authorized value
fa-Arab: تغییر مقدار مجاز

en: New authorized value
fa-Arab: ارزش مجاز جدید

en: New category
fa-Arab: رده جدید

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
fa-Arab: اگر مقدار کد مجاز را تغییر دهید، سوابق موجود با استفاده از آن به روز نمی شود. تغییرات ایجاد شده در توصیف مقدار بلافاصله نشان داده می شود.

en: NOTE:
fa-Arab: ملاحظة :

en: Description (OPAC):
fa-Arab: توضیحات (اپک):

en: Library limitations:
fa-Arab: محدودیت های کتابخانه:

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fa-Arab: اگر می خواهید این مقدار مجاز همیشه نمایش داده شود، "همه کتابخانه ها" را انتخاب کنید. در غیر این صورت کتابخانه هایی را که می خواهید با این مقدار مرتبط کنید، را انتخاب نمایید.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
fa-Arab: قيمة إستنادية جديدة لـِ %s

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
fa-Arab: هنگام به‌ روزرسانی این مقدار مجاز خطایی روی داد. شاید مقدار از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
fa-Arab: هنگام درج این مقدار مجاز خطایی روی داد. شاید مقدار یا دسته از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
fa-Arab: هنگام درج این دسته ارزش مجاز خطایی روی داد. شاید نام دسته از قبل وجود داشته باشد.

en: Authorized value updated successfully.
fa-Arab: مقدار مجاز رده با موفقیت بروز رسانی شد.

en: Authorized value added successfully.
fa-Arab: مقدار مجاز با موفقیت افزوده شد.

en: Authorized value category added successfully.
fa-Arab: مقدار مجاز رده با موفقیت افزوده شد.

en: Authorized value deleted successfully.
fa-Arab: مقدار مجاز با موفقیت حذف شد.

en: Authorized value category deleted successfully.
fa-Arab: مقدار مجاز رده با موفقیت حذف شد.

en: This authorized value category already exists.
fa-Arab: این دسته ارزش مجاز از قبل وجود دارد.

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
fa-Arab: رده مقادیر مجاز «شعبه ها»، «نوع آیتم» و «cn_منابع» به صورت داخلی توسط کوها استفاده می شود و معتبر نمی باشد.

en: Show category:
fa-Arab: إظهار الفئة:

en: Authorized value
fa-Arab: ارزش مجاز

en: Description (OPAC)
fa-Arab: الوصف(OPAC)

en: Icon
fa-Arab: آیکون

en: Library limitations
fa-Arab: محدودیت های کتابخانه

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
fa-Arab: %s محدودیت های کتابخانه

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
fa-Arab: %s محدودیت کتابخانه

en: No limitation
fa-Arab: بدون محدودیت

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
fa-Arab: لا يوجد قيمة إستناد معرفة ل %s

en: Add a new authorized value
fa-Arab: یک مقدار مجاز جدید اضافه کنید

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
fa-Arab: حذف دسته '%s'

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
fa-Arab: آیا شما از حذف این دسته مقدار مجاز اطمینان دارید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این مجوز با ارزش را حذف کنید؟

en: Used for acquisitions statistical purposes
fa-Arab: برای اهداف آماری کسب استفاده می شود

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
fa-Arab: مقادیر برای پیام های کاربر سفارشی که در صفحه امانت و اپک ظاهر می شوند. مقدار در قسمت توضیحات باید متن پیام باشد و به 200 کاراکتر محدود می شود

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
fa-Arab: مقادیری که می‌توان برای پر کردن مرتب‌سازی 1 فیلد کاربر وارد کرد، که می‌تواند برای اهداف آماری استفاده شود

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
fa-Arab: مقادیری که می‌توان برای پر کردن مرتب‌سازی 2 فیلد کاربر وارد کرد، که می‌تواند برای اهداف آماری استفاده شود

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
fa-Arab: مجموعه ها (هنگام فهرست نویسی و کار با اقلام ظاهر می شوند)

en: Used in UNIMARC 102 $a
fa-Arab: مورد استفاده در یونی مارک 102 $a

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
fa-Arab: توضیحات برای اقلامی که به عنوان آسیب دیده علامت گذاری شده اند (هنگام فهرست نویسی و کار با اقلام ظاهر می شود)

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
fa-Arab: دپارتمان ها مورد نیاز هستند و در ماژول رزرو دوره ای مورد استفاده قرار خواهند گرفت

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
fa-Arab: برای نصب یونی مارک فرانسه در فیلد 995 $o برای شناسایی وضعیت آیتم استفاده می شود. مانند NOT_LOAN

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
fa-Arab: دلایل نزدیک برای توافقات (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
fa-Arab: محل قراردادهای مجوزها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
fa-Arab: وضعیت مجوزهای قراردادها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
fa-Arab: اولویت های تمدید قراردادها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
fa-Arab: وضعیت قراردادها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Roles for users (e-resource management module)
fa-Arab: نقش های کاربران (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
fa-Arab: وضعیت مجوزها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Types of the licenses (e-resource management module)
fa-Arab: انواع مجوزها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Content type of the packages (e-resource management module)
fa-Arab: نوع محتوای بسته ها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Types of the packages (e-resource management module)
fa-Arab: انواع بسته ها (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
fa-Arab: انواع انتشار عناوین (ماژول مدیریت منابع الکترونیکی)

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
fa-Arab: دارایی های عمومی: تعیین کننده وضعیت اکتساب :: این عنصر داده وضعیت اکتساب واحد را در زمان گزارش موجودی مشخص می کند.

en: General holdings: completeness designator
fa-Arab: دارایی های عمومی: تعیین کننده کامل بودن

en: Physical form designators
fa-Arab: تعیین کننده های فرم فیزیکی

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
fa-Arab: دارایی های عمومی: تعیین کننده وضعیت اکتساب: نحوه نگهداری :: این عنصر داده نحوه نگهداری واحد را در زمان گزارش موجودی ها مشخص می کند.

en: General holdings: type of unit designator
fa-Arab: دارایی های عمومی: تعیین نوع واحد

en: Reasons why a hold might have been cancelled
fa-Arab: دلایلی که ممکن است یک رزرو لغو شده باشد

en: ILL request status aliases used by the interlibrary loans module
fa-Arab: نام مستعار وضعیت درخواست ILL که توسط ماژول امانت بین کتابخانه ای استفاده می شود

en: Reasons why an article request might have been cancelled
fa-Arab: دلایلی که ممکن است درخواست یک مقاله لغو شده باشد

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
fa-Arab: فرکانس های استفاده شده توسط ماژول محدود به خانه. آنها در نوار محدود به خانه در حساب کاربری اعضا برای کارکنان نمایش داده می شوند.

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
fa-Arab: به جستجوی انواع آیتم در یک دسته اجازه دهید. دسته ها را می توان در مقادیر مجاز ITEMTYPECAT وارد کرد. برای ترکیب انواع آیتم در این دسته، این طبقه بندی جستجو را در انواع آیتم وارد کنید

en: ISO 639-2 standard language codes
fa-Arab: کدهای زبان استاندارد ISO 639-2

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
fa-Arab: مکان قفسه بندی (معمولاً هنگام افزودن یا ویرایش یک آیتم ظاهر می شود). نقشه LOC در آیتم ها موقعیت در پایگاه داده Koha

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
fa-Arab: توضیحات برای اقلامی که به عنوان گم شده علامت گذاری شده اند (هنگام افزودن یا ویرایش یک مورد ظاهر می شود)

en: Reasons why a title is not for loan
fa-Arab: دلایلی که چرا یک عنوان برای امانت نیست

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
fa-Arab: فهرستی از دلایل نمایش داده شده در فرم پیشنهادی اپک.

en: Reasons why an order might have been cancelled
fa-Arab: دلایلی که ممکن است یک سفارش لغو شده باشد

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
fa-Arab: هنگام پرداخت جریمه، لیست کشویی از انواع پرداخت سفارشی را پر می کند

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
fa-Arab: کدهای عملکرد (نویسنده، ویرایشگر، همکار و غیره) مورد استفاده در UNIMARC 7XX $4 (فرانسوی)

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
fa-Arab: راهی برای مرتب‌سازی و فیلتر کردن گزارش‌های شما، مقادیر پیش‌فرض در این دسته شامل ماژول‌های Koha (صورت حساب ها، مجموعه سازی، فهرست نویسی، چرخه امانت، کاربران) است.

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
fa-Arab: می توان از آن برای مرتب سازی بیشتر و فیلتر کردن گزارش های شما استفاده کرد. این دسته به طور پیش فرض خالی است. مقادیر در اینجا باید کد ارزش مجاز از REPORT_GROUP را در قسمت توضیحات (اپک) لحاظ کنند تا زیرگروه را به گروه مناسب پیوند دهد.

en: Restricted status of an item
fa-Arab: وضعیت محدود یک منبع

en: Road types to be used in patron addresses
fa-Arab: انواع الگوهایی که در آدرس های مشتریان استفاده می شوند

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
fa-Arab: هنگام ایجاد یا ویرایش یک نوع آیتم برای اختصاص یک نوع رسانه خاص SIP برای دستگاه‌هایی مانند قفسه‌ قفل دار و مرتب‌کننده‌ها استفاده می‌شود.

en: Shelving control number
fa-Arab: شماره کنترل قفسه بندی

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
fa-Arab: فهرست دلایل رد یا پذیرش پیشنهاد کاربر(هنگام مدیریت پیشنهادات ظاهر می شود)

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
fa-Arab: فهرست انواع اقلام برای نمایش در منوی کشویی در فرم پیشنهاد خرید در اپک. هنگام ایجاد مقادیر مجاز برای SUGGEST_FORMAT، توضیحاتی را در این فرم وارد کنید تا در اپک برای کاربران قابل مشاهده باشد.

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
fa-Arab: فهرستی از مقادیر اضافی وضعیت سفارشی برای پیشنهادهایی که می‌توانند علاوه بر مقادیر پیش‌فرض استفاده شوند.

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
fa-Arab: اصطلاحات مورد استفاده در ماژول دوره رزرو. شرایطی را وارد کنید که هنگام تنظیم رزرو دوره در منوی کشویی نشان داده شود. (به عنوان مثال: بهار، تابستان، زمستان، پاییز).

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
fa-Arab: دسته هایی که باید به آپلود فایل اختصاص داده شوند. بدون دسته، آپلود موقت در نظر گرفته می شود و ممکن است در طی پاکسازی خودکار حذف شود.

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
fa-Arab: مقادیری که می توان برای پر کردن فیلد 'نوع فروشنده' در ماژول اکتساب وارد کرد، که می تواند برای اهداف آماری استفاده شود

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor interface type' field in the acquisitions module
fa-Arab: مقادیری که می توان برای پر کردن فیلد 'نوع رابط فروشنده' در ماژول اکتساب وارد کرد

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
fa-Arab: شرح یک کالای برداشته شده (هنگام افزودن یا ویرایش یک مورد ظاهر می شود)

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
fa-Arab: یک فیلد مقدار مجاز کلی که می‌تواند در هر جایی که به یک منوی کشویی ساده بله/خیر نیاز دارید استفاده شود.

en: New authority type
fa-Arab: نوع مستند جدید

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
fa-Arab: هنگام به‌ روزرسانی این نوع مرجع خطایی روی داد. شاید از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
fa-Arab: هنگام افزودن این نوع مرجع خطایی روی داد. ممکن است کد نوع مرجع از قبل وجود داشته باشد.

en: Authority type updated successfully.
fa-Arab: نوع مرجع با موفقیت به روزرسانی شد.

en: Authority type added successfully.
fa-Arab: نوع مرجع با موفقیت اضافه شد.

en: Authority type deleted successfully.
fa-Arab: نوع مرجع با موفقیت حذف شد.

en: Authority type
fa-Arab: نوع مستند

en: 10 characters maximum
fa-Arab: حداکثر 10 کاراکتر

en: Summary:
fa-Arab: خلاصه:

en: Authority field to copy:
fa-Arab: حقل الاستناد للنسخ:

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
fa-Arab: ملاحظة: عن "حقل السلطة للنسخ"، الدخول في حقل السلطة  يجب  النسخ من سجل السلطة إلى السجل الببليوغرافي. على سبيل المثال، في MARC21، ينبغي نسخ حقل 100 في سجل السلطة لحقل 100 في التسجلة الببليوغرافية

en: This authority type cannot be deleted
fa-Arab: این نوع مستندات قابل حذف کردن نیست

en: Confirm deletion of authority structure definition for
fa-Arab: تأكيد حذف تعريف بنيه الاستناد ل

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
fa-Arab: انواع استناد را تعریف کنید، سپس ساختار مستندات مارک را به همان روشی که انواع مختلف و ساختار برچسب مارک کتابشناسی را تعریف می کنید. مقدار مستندات از طریق افزونه ها مدیریت می شوند

en: Auth field copied
fa-Arab: تم نسخ حقل الاستناد

en: MARC structure
fa-Arab: بنيه مارك

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
fa-Arab: صدور نوع مستند (زمینه ها، زیرشاخه ها) به یک فایل صفحه گسترده (.csv, .ods)

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fa-Arab: وارد کردن نوع مستند (زمینه ها، زیرشاخه ها) از یک فایل صفحه گسترده (.csv, .ods)

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
fa-Arab: استخراج %s نوع مستند

en: Export to CSV spreadsheet
fa-Arab: تصدير إلى جدول البيانات CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
fa-Arab: تصدير إلى تنسيق جدول البيانات OpenDocumen

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fa-Arab: وارد کردن %s نوع مستند (زمینه ها و زیرشاخه ها) از یک فایل صفحه گسترده (.csv, .ods)

en: Upload file:
fa-Arab: رفع ملف:

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
fa-Arab: جزئیات شغل #%s

en: Insufficient permission to see this job.
fa-Arab: مجوز کافی برای دیدن این کار وجود ندارد.

en: Job ID:
fa-Arab: شناسه شغل:

en: Status:
fa-Arab: وضعیت:

en: Progress:
fa-Arab: پیشرفت:

en: Queued:
fa-Arab: در صف:

en: Started:
fa-Arab: شروع شده:

en: Ended:
fa-Arab: به پایان رسید:

en: Report
fa-Arab: گزارش

en: Detailed messages
fa-Arab: پیام های تفصیلی

en: Return to the job list
fa-Arab: بازگشت به لیست کار

en: Current jobs only
fa-Arab: فقط مشاغل فعلی

en: Only include jobs enqueued in the last hour
fa-Arab: فقط کارهایی را که در یک ساعت آخر در نوبت قرار گرفته اند را شامل شود

en: Job ID
fa-Arab: شناسه شغل

en: Progress
fa-Arab: پیشرفت

en: Queued
fa-Arab: در صف

en: Ended
fa-Arab: به پایان رسید

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
fa-Arab: حذف دسته ای مستندات رکورد

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای مستندات رکورد

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record deletion
fa-Arab: حذف دسته ای رکورد کتابشناختی

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای رکورد کتابشناختی

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
fa-Arab: لغو دسته ای رزرو

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
fa-Arab: حذف دسته ای سوابق آیتم

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
fa-Arab: اصلاح دسته ای سوابق آیتم

note: SCRIPT
en: Create eHolding titles
fa-Arab: ایجاد عناوین رزروهای آنلاین

note: SCRIPT
en: Holds queue update
fa-Arab: به روزرسانی نوبت نگهداری ها

note: SCRIPT
en: Import MARC records
fa-Arab: پیشینیه مارک را وارد کنید

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
fa-Arab: سوابق مارک وارد شده را برگردانید

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
fa-Arab: وارد کردن مرحله بندی ثبت مارک

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
fa-Arab: نوع شغل نامشخص '%s'

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
fa-Arab: به روز رسانی شاخص الاستیک سرچ

en: MARC bibliographic frameworks
fa-Arab: چارچوب های کتابشناختی مارک

en: New framework
fa-Arab: چارچوب جدید

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
fa-Arab: هنگام به روز رسانی این چارچوب خطایی روی داد. شاید از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
fa-Arab: هنگام افزودن این چارچوب خطایی روی داد. چارچوب ممکن است از قبل وجود داشته باشد.

en: Framework updated successfully.
fa-Arab: چارچوب با موفقیت به روز شد.

en: Framework added successfully.
fa-Arab: چارچوب با موفقیت اضافه شد.

en: Framework deleted successfully.
fa-Arab: چارچوب با موفقیت حذف شد.

en: This framework code already exists.
fa-Arab: این کد چارچوب از قبل وجود دارد.

en: Framework code:
fa-Arab: کد چارچوب:

en: This framework cannot be deleted
fa-Arab: این پیکربندی قابل حذف نیست

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
fa-Arab: چارچوب استفاده شده %s آیتم ها.

en: Return to frameworks
fa-Arab: بازگشت به چارچوب ها

en: Yes, delete this framework
fa-Arab: بله، این چارچوب را حذف کنید

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
fa-Arab: صدور ساختار چارچوب (فیلدها، زیرشاخه ها) به یک فایل صفحه گسترده (.csv or .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fa-Arab: وارد کردن ساختار چارچوب (فیلدها و زیرشاخه ها) را از یک فایل صفحه گسترده (.csv یا .ods) وارد کنید

en: Export default framework
fa-Arab: صدور چارچوب پیش فرض

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fa-Arab: وارد کردن ساختار چارچوب پیش فرض (فیلدها و زیرشاخه ها) را از یک فایل صفحه گسترده (.csv یا .ods) وارد کنید

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
fa-Arab: استخراج %s چارچوب

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fa-Arab: وارد کردن %s ساختار چارچوب (زمینه ها و زیرشاخه ها) از یک فایل صفحه گسترده (.csv یا .ods)

en: Select a library :
fa-Arab: إختر المكتبة :

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
fa-Arab: کادرهای مربوط به کتابخانه هایی را که اجازه انتقال آیتم های خود را دارید، علامت بزنید.

en: For all collection codes:
fa-Arab: برای همه کدهای مجموعه:

en: For all item types:
fa-Arab: برای هر نوع آیتم:

en: Switch to advanced editor
fa-Arab: تغییر به ویرایشگر پیشرفته

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
fa-Arab: السياسة لـِ %s: %s

en: Allow transfer?
fa-Arab: يسمح بالتنقل؟

en: New library
fa-Arab: کتابخانه جدید

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
fa-Arab: هنگام به روزرسانی این کتابخانه خطایی روی داد. شاید از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
fa-Arab: هنگام افزودن این کتابخانه خطایی روی داد. ممکن است کد شاخه از قبل وجود داشته باشد.

en: Library updated successfully.
fa-Arab: کتابخانه با موفقیت به روز شد.

en: Library added successfully.
fa-Arab: کتابخانه با موفقیت اضافه شد.

en: Library deleted successfully.
fa-Arab: کتابخانه با موفقیت حذف شد.

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
fa-Arab: این کتابخانه قابل حذف نیست. کاربران یا آیتم ها هنوز از آن استفاده می کنند

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
fa-Arab: (%s کاربران و %s آیتم ها).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
fa-Arab: (%s کاربران).

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
fa-Arab: (%s آیتم ها).

en: Edit library
fa-Arab: ویرایش کتابخانه

en: Library code:
fa-Arab: کد کتابخانه:

en: Group(s):
fa-Arab: مجموعة(ـات):

en: Address line 1:
fa-Arab: ردیف آدرس1:

en: Address line 2:
fa-Arab: ردیف آدرس2:

en: Address line 3:
fa-Arab: ردیف آدرس3:

en: City:
fa-Arab: مدينة:

en: State:
fa-Arab: الحالة:

en: ZIP/Postal code:
fa-Arab: زیپ/کدپستی:

en: Country:
fa-Arab: کشور:

en: ILL staff email:
fa-Arab: پست الکترونیکی کارکنان بخش امانت بین کتابخانه ای:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ILLDefaultStaffEmail_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ILLDefaultStaffEmail system preference %s
fa-Arab: %s پیش فرض: %s اولویت سیستم %s پیش فرض: پیش فرض اولویت سیستم ILLپست الکترونیکی کاربران %s

en: ILLDefaultStaffEmail
fa-Arab: پست الکترونیکی پیش فرض کارکنان بخش امانت بین کتابخانه ای

en: Reply-To:
fa-Arab: پاسخ به:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
fa-Arab: %s پیش فرض: %s اولویت سیستم %s پیش فرض: پاسخ به پیش فرض اولویت سیستم %s

en: ReplyToDefault
fa-Arab: پاسخ به پیش فرض

en: Return-Path:
fa-Arab: مسیر-بازگشت:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
fa-Arab: %s پیش فرض: %s اولویت سیستم %s پیش فرض: روش عودت در پیش فرض اولویت سیستم %s

en: ReturnpathDefault
fa-Arab: مسیر بازگشت پیش فرض

en: SMTP server:
fa-Arab: سرور SMTP:

en: URL:
fa-Arab: العنوان:

en: OPAC info:
fa-Arab: اطلاعات اپک:

en: Edit HTML content
fa-Arab: ویرایش محتوای HTML

en: Add HTML content
fa-Arab: محتوای HTML را اضافه کنید

en: IP:
fa-Arab: آی‌پی:

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
fa-Arab: يمكن إدخال وحدة الملكية الفكرية, أو شبكة فرعية مثل 192.168.1.*

en: MARC organization code
fa-Arab: کد سازمانی مارک

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
fa-Arab: %s در صورت پر نشدن، پیش فرض های اولویت سیستم را پر کنید %s. %s اگر پیش فرض های اولویت سیستم پر نشده MARCOrgCode. %s شما می توانید کد خود را از

en: MARCOrgCode
fa-Arab: کدسازمانی مارک

en: Library of Congress
fa-Arab: کتابخانه کنگره

en: Pickup location:
fa-Arab: انتخاب محل نگهداری:

en: Public:
fa-Arab: عمومی:

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the libraries page in the OPAC.
fa-Arab: برای نمایش این کتابخانه به عنوان یک گزینه جستجو و در صفحه کتابخانه ها در اپک روی "بله" تنظیم کنید.

en: Collapse
fa-Arab: فرو ریختن

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید حذف کنید %s (%s)؟

en: Public
fa-Arab: عمومی

en: SMTP server
fa-Arab: سرور SMTP

en: Start defining libraries
fa-Arab: بدء تحديد المكتبات

en: OPAC information
fa-Arab: اطلاعات اپک

en: This library does not exist.
fa-Arab: این کتابخانه وجود ندارد.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
fa-Arab: کد کتابخانه وارد شده حاوی کاراکترهای فضای خالی است. لطفاً کاراکترهای فضای خالی را از کد کتابخانه حذف کنید

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
fa-Arab: هیچ کتابخانه ای تعریف نشده است.

en: New cash register
fa-Arab: صندوق پول جدید

en: Cash register added successfully.
fa-Arab: موجودی دفتر ثبت با موفقیت اضافه شد.

en: An error occurred when adding this cash register.
fa-Arab: هنگام افزودن این صندوق نقدی خطایی روی داد.

en: Cash register updated successfully.
fa-Arab: موجودی دفتر ثبت با موفقیت به روزرسانی شد.

en: Library default updated successfully.
fa-Arab: پیش‌ فرض کتابخانه با موفقیت به‌ روزرسانی شد.

en: An error on setting library default.
fa-Arab: خطا در تنظیم پیش فرض کتابخانه.

en: Cash register archived successfully.
fa-Arab: موجودی دفتر ثبت با موفقیت آرشیو شد.

en: Cash register restored successfully.
fa-Arab: موجودی دفتر ثبت با موفقیت بازیابی شد.

en: Cash register ID:
fa-Arab: شناسه ثبت موجودی:

en: Initial float:
fa-Arab: انتشار اولیه:

en: Library default
fa-Arab: پیش فرض کتابخانه

en: Initial float
fa-Arab: انتشار اولیه

en: Drop default
fa-Arab: پیش فرض انداختن

en: Make default
fa-Arab: پیش فرض را ایجاد کنید

en: Archive
fa-Arab: آرشیو

en: Restore
fa-Arab: بازگرداندن

en: Start adding cash registers
fa-Arab: شروع به اضافه کردن صندوق های نقدی کنید

en: There are no cash registers defined.
fa-Arab: هیچ صندوق نقدی تعریف نشده است.

en: Category deleted
fa-Arab: دسته بندی حذف شد

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
fa-Arab: هنگام به‌ روزرسانی این دسته کاربر خطایی روی داد. شاید از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
fa-Arab: هنگام درج این دسته کاربر خطایی روی داد. ممکن است دسته کاربر از قبل وجود داشته باشد.

en: Patron category updated successfully.
fa-Arab: دسته کاربر با موفقیت به روز رسانی شد.

en: Patron category inserted successfully.
fa-Arab: دسته کاربر با موفقیت درج شد.

en: Patron category deleted successfully.
fa-Arab: دسته بندی کاربر با موفقیت حذف شد.

en: This patron category already exists.
fa-Arab: این دسته بندی کاربر از قبل وجود دارد.

en: Category code:
fa-Arab: رمز الفئة:

en: Enrollment period:
fa-Arab: فترة التسجيل:

en: Choose one
fa-Arab: اختر أحدهم

en: In months:
fa-Arab: في أشهر:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
fa-Arab: ماه ها %s

en: Until date:
fa-Arab: حتى تاريخ:

en: Password expiration:
fa-Arab: انقضای رمزعبور:

en: Age required:
fa-Arab: العمر المطلوب:

en: years
fa-Arab: سالها

en: Upperage limit:
fa-Arab: الحد الأعلى للعمر:

en: Enrollment fee:
fa-Arab: سم التسجيل:

en: Overdue notice required:
fa-Arab: إشعار التأخر مطلوب:

en: Lost items in staff interface:
fa-Arab: منابع گم شده در رابط کارکنان:

en: Shown
fa-Arab: معروض

en: Hidden by default
fa-Arab: أخفي النافذة

en: Hold fee:
fa-Arab: رسم الحجز:

en: Category type:
fa-Arab: نوع الفئة:

en: Select a category type
fa-Arab: إختر نوع الفئة

en: Child
fa-Arab: طفل

en: Staff
fa-Arab: کارکنان

en: Organization
fa-Arab: سازمان

en: Professional
fa-Arab: محترف

en: Statistical
fa-Arab: إحصائي

en: Can be guarantee:
fa-Arab: می تواند تضمین شود:

en: Select
fa-Arab: انتخاب

en: Password reset in OPAC:
fa-Arab: بازنشانی رمز عبور در اپک:

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
fa-Arab: تغییر رمزعبور دلخواه سیستم اپک را دنبال کنید(فعال)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
fa-Arab: تغییر رمزعبور دلخواه سیستم اپک را دنبال کنید(غیرفعال)

en: Allowed
fa-Arab: مجاز

en: Not allowed
fa-Arab: مجاز نیست

en: Password change in OPAC:
fa-Arab: تغییر رمزعبور در اپک:

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
fa-Arab: تغییر رمزعبور دلخواه سیستم اپک را دنبال کنید(فعال)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
fa-Arab: دنبال کردن تنظیمات برگزیده سیستم تغییر رمزعبور اپک (غیرفعال)

en: Minimum password length:
fa-Arab: حداقل طول رمزعبور

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
fa-Arab: برای استفاده از پیش فرض سیستم، آن را خالی بگذارید (%s)

en: Require strong password:
fa-Arab: نیاز به رمز عبور قوی:

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
fa-Arab: اولویت سیستم را دنبال کنید نیاز به رمزعبور قوی (بله)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
fa-Arab: اولویت سیستم را دنبال کنید نیاز به رمزعبور قوی (خیر)

en: Block expired patrons:
fa-Arab: مسدود کردن کاربران منقضی شده:

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم را دنبال کنید اقدامات عضو منقضی شده در اپک را مسدود کنید

en: Block
fa-Arab: مسدود کردن

en: Don't block
fa-Arab: مسدود نکنید

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
fa-Arab: انتخاب کنید آیا فعالیت های فهرست عمومی مانند تمدید و رزرو مراجعه کنندگان این فهرست در زمان انقضا کارت هایشان مسدود می شود.

en: Check for previous checkouts:
fa-Arab: بررسی امانت های قبلی:

en: Yes and try to override system preferences
fa-Arab: بله سعی کنید تنظیمات برگزیده سیستم را نادیده بگیرید

en: No and try to override system preferences
fa-Arab: خیر سعی کنید تنظیمات برگزیده سیستم را نادیده بگیرید

en: Inherit from system preferences
fa-Arab: انتقال ویژگی ساختاری تنظیمات برگزیده سیستم

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
fa-Arab: کاربران این دسته را به طور پیش فرض انتخاب کنید اگر سعی کنند موردی را که قبلا امانت گرفته اند، امانت بگیرند یادآوری می شوند.

en: Default privacy:
fa-Arab: حریم خصوصی پیش فرض:

en: Never
fa-Arab: هرگز

en: Forever
fa-Arab: همواره

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
fa-Arab: مدت زمانی که پیشینه امانت اعضا نگهداری می شد برای دسته اعضای جدید نیز کنترل شود. "هرگز" در هنگام برگشت دادن امانت ناشناس نباشد، و "پیوسته" پیشینه برگشتی های اعضا را بطور نامحدود نگه می دارد. زمانی که روی "پیش فرض" تنظیم می شود، آن مقدار از سوابق نگهداری می شود که توسط کرون جاب اتوماتیک وار کنترل می گردد.

en: batch_anonymise.pl
fa-Arab: مقدار_نامعلوم.pl

en: Exclude from local holds priority:
fa-Arab: حذف از اولویت های محلی:

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
fa-Arab: ، رزروهایی که توسط کاربران این دسته قرار می گیرند در اولویت قرار نخواهند داشت

en: If
fa-Arab: اگر

en: Default messaging preferences for this patron category
fa-Arab: تفضيلات الرسائل التلقائية لفئة المستفيد

en: . Deletion not possible
fa-Arab: . حذف امکان پذیر نیست

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
fa-Arab: هذه الفئة مستخدمة %s أوقات

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
fa-Arab: %s %s شهور %s حتى %s %s

en: Receives overdue notices:
fa-Arab: إستلام إشعارات التأخير:

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
fa-Arab: %sمخفي بشكل افتراضي%sمعروض%s

en: Lost items in staff interface:
fa-Arab: منابع گم شده در رابط کارکنان:

en: Check previous checkouts:
fa-Arab: بررسی امانت های قبلی:

en: Inherit
fa-Arab: جانشین شدن

en: Can be guarantee
fa-Arab: می تواند تضمین شود

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
fa-Arab: حذف هذه الفئة

note: %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
fa-Arab: %sلقد بحثت عن %s

en: Category name
fa-Arab: اسم الفئة

en: Enrollment period
fa-Arab: فترة التسجيل:

en: Password expiration
fa-Arab: انقضای رمزعبور

en: Age required
fa-Arab: العمر المطلوب

en: Upper age limit
fa-Arab: الحد الأعلى للعمر

en: Enrollment fee
fa-Arab: رسم التسجيل

en: Overdue
fa-Arab: تاخیر

en: Messaging
fa-Arab: إرسال

en: Check previous checkout?
fa-Arab: امانت قبلی را چک می کنید؟

en: Default privacy
fa-Arab: حریم خصوصی پیش فرض

en: Exclude from local holds priority
fa-Arab: حذف از اولویت های محلی

en: Prof.
fa-Arab: پروفایل.

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
fa-Arab: %sمخفي%sمعروض%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.can_place_ill_in_opac %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fa-Arab: %s بله %s خیر %s

en: Create a new category
fa-Arab: ایجاد یک مقوله جدید

en: No categories have been defined.
fa-Arab: لم يتم تحديد أية فئات.

en: Test
fa-Arab: تست

en: Result
fa-Arab: النتيجة

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
fa-Arab: الحقل الفرعي  المطابق يجب أن يكون ضمن التبويب -1 (تجاهل)

en: item fields
fa-Arab: حقول مادة

en: ALL items fields MUST :
fa-Arab: كل حقول المواد  يجب:

en: be mapped to the same tag,
fa-Arab: سيتم تخطيطه لنفس الوسيمة

en: and they must all be in the 10 (items) tab
fa-Arab: ويجب أن يكونو كلهم في  التبويب 10 (للمواد)

en: All item fields are in the same tag and in item tab
fa-Arab: كلّ حقول المادة في نفس الوسم وفي تبويب المادة

en: Item tag
fa-Arab: وسم المادة

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
fa-Arab: يوجد أكثر من وسم مارك واحد مربوط بتبويب المواد (10) :%s

en: Only 1 MARC tag mapped to items
fa-Arab: وسم مارك واحد معييَّن للمواد

en: itemtype NOT mapped
fa-Arab: نوع المادة ليس مُعيّن

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
fa-Arab: منابع کتابشناختی. فیلد نوع منبع باید :

en: be mapped to a MARC subfield,
fa-Arab: سيتم تخطيطه لحقل مارك الفرعي،

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
fa-Arab: فیلد فرعی مربوطه باید دارای "مقدار مجاز" باشد که روی "نوع آیتم" تنظیم شده است

en: biblioitems.itemtype defined
fa-Arab: تم تعريف biblioitems.itemtype

en: homebranch NOT mapped
fa-Arab: المكتبة الفرعية الرئيسة غير معينة

en: the items.homebranch field MUST :
fa-Arab: منابع. فیلد شعبه اصلی باید :

en: be mapped to a MARC subfield,
fa-Arab: سيتم تخطيطه لحقل مارك الفرعي

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
fa-Arab: فیلد فرعی مربوطه باید دارای "مقدار مجاز" باشد که روی "شعبه ها" تنظیم شده باشد

en: homebranch defined
fa-Arab: المكتبة الفرعية الرئيسة معرّفة

en: holdingbranch NOT mapped
fa-Arab: لم يتم تعيين المكتبة الفرعية المقتنية

en: the items.holdingbranch field MUST :
fa-Arab: منابع. فیلد شعبه موجودی باید :

en: holdingbranch defined
fa-Arab: المكتبة المقتنية غير معرفة

en: item type not defined
fa-Arab: نوع المادة غير معرّف

en: at least 1 item type must be defined
fa-Arab: يجب تعريف نوع مادة واحد على الأقل

en: at least 1 item type defined
fa-Arab: تم تعريف نوع مادة واحد على الأقل

en: library not defined
fa-Arab: المكتبة غير معرفة

en: at least 1 library must be defined
fa-Arab: يجب تعريف مكتبة واحدة على الأقل

en: at least 1 library defined
fa-Arab: تم تعريف مكتبة واحدة على الأقل

en: biblio and biblionumber
fa-Arab: الببليوجرافية والرقم الببليوجرافي

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
fa-Arab: حقول التسجيلة الببليوغرافية ،ورقمها ،وتسجيلة المادة ، ورقمها يجب أن يتم تعيينها إلى حقل مارك الفرعي.

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
fa-Arab: تم تخطيط biblionumber و biblioitemnumber  بشكل صحيح

en: framework values
fa-Arab: قيم إطار

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
fa-Arab: یک ارزش باطل در یک کد چارچوب قرار دارد. جدول های زیر را بررسی کنید

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
fa-Arab: اختر * from marc_subfield_structure حيث frameworkcode مُلغي

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
fa-Arab: اختر * from marc_tag_structure حيث frameworkcode مُلغى

en: no NULL value in frameworkcode
fa-Arab: لا قيمة ملغية في رمز الإطار

en: subfields not in same tabs
fa-Arab: الحقول الفرعية ليست في نفس التبويب

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
fa-Arab: ليست كل الحقول الفرعية للوسوم التالية في نفس التبويب ( او أنها معلمة بـِ 'تجاهل' )

en: Tabs in use
fa-Arab: التبويبات المستخدمة

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
fa-Arab: كل الحقول الفرعية لكل وسيمة في نفس التبويب ( أو المتجاهلة)

en: invalid authority types
fa-Arab: انواع مستندات نامعتبر

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
fa-Arab: ليست كل الأنواع الاستنادية ترجع إلى القوالب المعرَّفة.

en: Framework code
fa-Arab: چارچوب کد

en: Framework description
fa-Arab: وصف الإطار

en: Invalid authority type
fa-Arab: نوع مستند نامعتبر است

en: all authority types used in the frameworks are defined
fa-Arab: كل أنواع الاستناد المستخدمة في إطارات العمل معرّفة

en: items.permanent_location mapped
fa-Arab: آیتم‌ها. مکان_دائمی نگاشته شده است

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
fa-Arab: نگاشت های زیر برای آیتم ها موجود است. دائمی_موقعیت, و نباید باشند.

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
fa-Arab: آیتم ها.محل_دائمی روی چارچوب ها نگاشته نشده است

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
fa-Arab: لديك %s خطأ فى تهيئة مارك الخاصة بك. الرجاء إصلاحها قبل استخدام كوها

en: Cities
fa-Arab: مدن

en: New city
fa-Arab: مدينة جديدة

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
fa-Arab: هنگام به روزرسانی این شهر خطایی روی داد. شاید از قبل وجود داشته باشد.

en: An error occurred when adding this city. The city ID might already exist.
fa-Arab: هنگام افزودن این شهر خطایی روی داد. شناسه شهر ممکن است از قبل وجود داشته باشد.

en: City updated successfully.
fa-Arab: شهر با موفقیت به روز شد.

en: City added successfully.
fa-Arab: شهر با موفقیت اضافه شد.

en: City deleted successfully.
fa-Arab: شهر با موفقیت حذف شد.

en: This city already exists.
fa-Arab: این شهر از قبل وجود دارد.

en: City ID:
fa-Arab: معرف مدينة:

en: City id
fa-Arab: معرف المدينة

en: City
fa-Arab: مدينة

en: State
fa-Arab: استان

en: ZIP/Postal code
fa-Arab: زیپ/کدپستی

en: Country
fa-Arab: کشور

note: For the first occurrence, %1$s:  city_name_filter | html
en: Searching: %s
fa-Arab: جستجو: %s

en: City ID
fa-Arab: معرف المدينة

en: There are no cities defined.
fa-Arab: هیچ شهر مشخص شده ای وجود ندارد.

en: Create a new city
fa-Arab: ایجاد یک شهر جدید

en: New classification source
fa-Arab: رده بندی جدید منابع

en: New filing rule
fa-Arab: قانون جدید بایگانی کردن

en: New splitting rule
fa-Arab: قانون جدید توزیع کردن

en: Classification source updated successfully.
fa-Arab: منبع رده بندی با موفقیت به روز شد.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
fa-Arab: هنگام افزودن این منبع طبقه بندی خطایی روی داد. شاید کد از قبل وجود داشته باشد؟

en: Classification source added successfully.
fa-Arab: منبع رده بندی با موفقیت اضافه شد.

en: An error occurred when deleting this classification source.
fa-Arab: هنگام حذف این منبع طبقه بندی خطایی روی داد.

en: Classification source deleted successfully.
fa-Arab: منبع رده بندی با موفقیت حذف شد.

en: Filing rule updated successfully.
fa-Arab: قانون بایگانی با موفقیت به روز رسانی شد.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
fa-Arab: هنگام افزودن این قانون بایگانی خطایی روی داد. شاید کد از قبل وجود داشته باشد؟

en: Filing rule added successfully.
fa-Arab: قانون بایگانی با موفقیت اضافه شد.

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fa-Arab: هنگام حذف این قانون بایگانی خطایی روی داد. شاید حداقل یک منبع طبقه بندی از آن استفاده می کند؟

en: Filing rule deleted successfully.
fa-Arab: قانون بایگانی با موفقیت حذف شد.

en: Splitting rule updated successfully.
fa-Arab: قانون تقسیم با موفقیت به روز رسانی شد.

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
fa-Arab: هنگام افزودن این قانون تقسیم خطایی رخ داد. شاید کد از قبل وجود داشته باشد؟

en: Splitting rule added successfully.
fa-Arab: قانون تقسیم با موفقیت اضافه شد.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fa-Arab: هنگام حذف این قانون تقسیم خطایی رخ داد. شاید حداقل یک منبع طبقه بندی از آن استفاده می کند؟

en: Splitting rule deleted successfully.
fa-Arab: قانون تقسیم با موفقیت حذف شد.

en: Classification source code:
fa-Arab: رمز مصدر التصنيف:

en: Source in use?
fa-Arab: المصدر قيد الاستخدام?

en: Filing rule:
fa-Arab: قاعدة التصنيف:

en: Splitting rule:
fa-Arab: قانون تقسیم:

en: Filing rule code:
fa-Arab: رمز قاعدة التصنيف:

en: Filing routine:
fa-Arab: روتين التصنيف:

en: Splitting rule code:
fa-Arab: کد قانون تقسیم:

en: Splitting routine:
fa-Arab: جدا کردن روزمره:

en: Regular expression:
fa-Arab: عبارت منظم:

note: A
en: Add a new regular expression
fa-Arab: یک عبارت منظم جدید بیفزایید

en: Test the regular expressions:
fa-Arab: عبارات منظم را آزمایش کنید:

en: Classification sources
fa-Arab: مصادر التصنيف

en: In use
fa-Arab: در حال استفاده

en: Filing rule
fa-Arab: قانون بایگانی

en: Splitting rule
fa-Arab: قانون تقسیم

en: Classification filing rules
fa-Arab: التصنيف وقواعد التصنيف

en: Sorting routine
fa-Arab: روتين الفرز

en: Classification splitting rules
fa-Arab: قوانین تقسیم رده بندی

en: Splitting routine
fa-Arab: جدا کردن روزمره

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این رده منبع را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این قانون بایگانی را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این قانون تقسیم را حذف کنید؟

en: Clone circulation and fine rules
fa-Arab: گردش امانت نسخه بدل و قوانین جریمه

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
fa-Arab: همسان سازی امانت و قوانین جریمه %s از قوانین استاندارد%s از "%s"%s %s به "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
fa-Arab: همسان سازی امانت و قانون جریمه ناموفق بود!

en: The rules have been cloned.
fa-Arab: تم استنساخ القواعد

en: Return to circulation and fine rules
fa-Arab: بازگشت به امانت و قوانین جریمه

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
fa-Arab: با دقت استفاده کنید! اگر کتابخانه مقصد از قبل دارای قوانین امانت دهی خوب باشد، آنها بدون اخطار حذف می شوند!

en: Please choose a library to clone rules from:
fa-Arab: رجاءاً اختر مكتبة لاستنساخ القواعد منها:

en: Source library:
fa-Arab: مصدر المكتبة:

en: Please choose the library to clone the rules to:
fa-Arab: رجاءاً اختر المكتبة التس ستستنسخ القواعد إليها:

en: Destination library:
fa-Arab: وصف المكتبة:

en: Jump to page:
fa-Arab: پرش به صفحه:

note: %1$s:  SET tables = module %2$s:  IF tables.$pagename.keys and tables.$pagename.keys.size > 1 %3$s:  FOR tablename IN tables.$pagename.keys.sort %4$s:  SET table_id = pagename _ '#' _ tablename
en: %s %s Jump to table: %s %s
fa-Arab: %s %s پرش به جدول: %s %s

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
fa-Arab: صفحه: %s

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
fa-Arab: تغییرات ایجاد شده در زیر فقط برای زیرمجموعه های آیتم که در "جدول آیتم ها" ترسیم شده اند اعمال خواهد شد.

en: Go to Koha to MARC mapping
fa-Arab: برای نقشه برداری مارک به کوها بروید

en: Items editor
fa-Arab: ویراستار منابع

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
fa-Arab: شناسه جدول: %s

en: Column name
fa-Arab: نام ستون

en: Is hidden by default
fa-Arab: به طور پیش فرض پنهان است

en: Cannot be toggled
fa-Arab: نمی توان آن را تغییر داد

en: Default display length:
fa-Arab: طول نمایش پیش فرض:

en: Default sort order:
fa-Arab: ترتیب مرتب سازی پیش فرض:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
fa-Arab: %s هیچ جدولی برای پیکربندی این ماژول وجود ندارد. %s %s %sصفحه ای که از پیکربندی جدول در این ماژول استفاده نماید وجود ندارد. %s

en: Acquisition
fa-Arab: اکتساب

en: Acquisition tables
fa-Arab: جداول فراهم آوری

en: Administration
fa-Arab: مدیریت

en: Administration tables
fa-Arab: جداول مدیریت

en: Authorities
fa-Arab: مستندات

en: Authorities tables
fa-Arab: جداول مراجع

en: Catalog
fa-Arab: فهرست

en: Catalogue tables
fa-Arab: جداول فهرست

en: Cataloging
fa-Arab: فهرست نویسی

en: Cataloguing tables
fa-Arab: جداول فهرست نویسی

en: Circulation
fa-Arab: گردش امانت

en: Circulation tables
fa-Arab: میزهای گردش امانت

en: Course reserves
fa-Arab: رزرو دوره

en: Course reserves tables
fa-Arab: جداول ذخیره دوره

en: E-resource management
fa-Arab: مدیریت منابع الکترونیکی

en: E-resource management tables
fa-Arab: جداول مدیریت منابع الکترونیکی

en: Interlibrary loans
fa-Arab: امانات بین کتابخانه ای

en: Interlibrary loans tables
fa-Arab: جداول امانت بین کتابخانه ای

en: Patrons
fa-Arab: کاربران

en: Patrons tables
fa-Arab: جداول اعضا

en: Point of sale
fa-Arab: محل فروش

en: Point of sale tables
fa-Arab: جداول محل فروش

en: Tools
fa-Arab: ابزار

en: Tools tables
fa-Arab: جداول ابزار

en: OPAC
fa-Arab: اپک

en: OPAC tables
fa-Arab: جدول های اپک

en: Reports
fa-Arab: گزارش ها

en: Reports tables
fa-Arab: جداول گزارش ها

en: Serials
fa-Arab: نشریات

en: Serials tables
fa-Arab: جداول نشریات

en: New credit type
fa-Arab: نوع اعتبار جدید

en: Credit type code:
fa-Arab: کد نوع اعتبار:

en: Required. Maximum length is 64 letters
fa-Arab: ضروری. حداکثر طول 64 حرف است

en: Can be manually added ?
fa-Arab: می توان به صورت دستی اضافه کرد ؟

en: Enable credit number
fa-Arab: فعال کردن شماره اعتبار

en: AutoCreditNumber
fa-Arab: شماره اعتبار خودکار

en: Enable automatic generation of credit number (see
fa-Arab: تولید خودکار شماره اعتبار را فعال کنید (نگاه کنید به

en: Libraries limitation:
fa-Arab: محدودیت کتابخانه ها:

en: No library limitation
fa-Arab: بدون محدودیت کتابخانه

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
fa-Arab: اگر این نوع اعتبار باید در همه کتابخانه ها باشد، " همه کتابخانه ها" را انتخاب کنید. در غیر این صورت کتابخانه هایی که می خواهید این نوع اعتبار را به آنها مرتبط کنید انتخاب نمایید.

en: Archived
fa-Arab: آرشیو شد

en: System
fa-Arab: سیستم

en: Available for
fa-Arab: در دسترس برای

en: Credit number enabled
fa-Arab: شماره اعتبار فعال شد

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
fa-Arab: %sاعتبار دستی%s

en: There are no account credit types defined.
fa-Arab: هیچ نوع اعتبار حسابی تعریف نشده است.

en: Create new credit type
fa-Arab: ایجاد نوع اعتبار جدید

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
fa-Arab: انواع اعتبار سیستم را فیلتر کنید

note: SCRIPT
en: Show all credit types
fa-Arab: نمایش همه انواع اعتبار

en: Curbside pickup configuration
fa-Arab: پیکربندی تحویل غیرحضوری

en: CurbsidePickup
fa-Arab: تحویل غیرحضوری

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده %s فعال نیست، فراموش نکنید که آن را فعال کنید تا این ویژگی روشن شود.

en: Enable:
fa-Arab: فعال کردن:

en: Enable curbside pickup.
fa-Arab: فعال کردن تحویل غیرحضوری.

en: Pickup interval:
fa-Arab: انتخاب فاصله نگهداری:

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
fa-Arab: تعداد دقایقی که هر تحویل غیرحضوری طول می‌کشد.

en: Maximum patrons per interval:
fa-Arab: حداکثر کاربران در هر بازه زمانی:

en: Maximum number of simultaneous pickups per interval.
fa-Arab: حداکثر تعداد تحویل غیرحضوری همزمان در هر بازه زمانی.

en: Patron-scheduled pickup:
fa-Arab: تحویل طبق برنامه کاربر:

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
fa-Arab: کاربران را قادر می‌سازد تا تحویل غیرحضوری خود را برنامه‌ریزی کنند.

en: Enable for waiting holds only:
fa-Arab: فعال کردن فقط برای مدت انتظار رزروها:

en: Enable only if the patron has waiting holds.
fa-Arab: فقط در صورتی فعال شود که کاربر دارای رزرو باشد.

en: Curbside pickup hours
fa-Arab: ساعت تحویل غیرحضوری

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
fa-Arab: زمان ها باید به صورت 24 ساعته (00:00 تا 23:59) باشد.

en: New slot:
fa-Arab: اسلات جدید:

en: From
fa-Arab: من

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
fa-Arab: فرمت نامعتبر برای این ترتیب قرارگیری جدید، باید '00:00 تا 23:59' باشد.

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
fa-Arab: حفظ التكوينات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
fa-Arab: جمعه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
fa-Arab: دوشنبه

note: SCRIPT
en: Remove this slot
fa-Arab: این شکاف را بردارید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
fa-Arab: شنبه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
fa-Arab: یکشنبه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
fa-Arab: پنج شنبه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
fa-Arab: سه شنبه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
fa-Arab: چهارشنبه

en: New currency
fa-Arab: پول رایج

en: Currency:
fa-Arab: العملة:

en: Rate:
fa-Arab: معدّل:

en: Symbol:
fa-Arab: رمز:

en: ISO code:
fa-Arab: کد ISO:

en: Last updated:
fa-Arab: آخر مرة تم التحديث:

en: Space separation between symbol and value:
fa-Arab: جدا کردن فضا بین نماد و ارزش:

en: Active:
fa-Arab: نشيط:

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
fa-Arab: نمی توان پول رایج را حذف کرد %s

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
fa-Arab: این ارز استفاده شده است توسط %s سفارشات.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
fa-Arab: این ارز استفاده شده است توسط %s فروشندگان.

en: Deletion not possible
fa-Arab: حذف امکان پذیر نیست

en: Rate
fa-Arab: معدّل

en: Yes, delete this currency
fa-Arab: بله، این ارز را حذف کنید

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
fa-Arab: %s %s شما جستجو کردید برای %s

en: Please edit one currency and mark it as active.
fa-Arab: رجاءاً حرر عملة واحدة وعلمها كنشطة.

en: Symbol
fa-Arab: رمز

en: ISO code
fa-Arab: کد ISO

en: Last updated
fa-Arab: تاریخ آخرین به روز رسانی

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
fa-Arab: %sآری%s

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
fa-Arab: هنگام وارد کردن فایل های مارک از طریق ابزارهای مرحله بندی، این ابزار سعی در پیدا کردن و استفاده از قیمت ارز فعال فعلی دارد.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
fa-Arab: برخی از نمونه های زمینه های سازگار قیمت عبارتند از"$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD(کتاب جلد کاغذی)".این مثالها فرض می کنند USD ارز فعال است.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
fa-Arab: العملة النشطة يجب أن تكون قيمتها تساوي 1.0

en: New debit type
fa-Arab: نوع بدهی جدید

en: Debit type code:
fa-Arab: کد نوع بدهی:

en: Default amount:
fa-Arab: مقدار پیش فرض:

en: Can be manually invoiced?
fa-Arab: می توان به صورت دستی فاکتور گرفت؟

en: Can be sold?
fa-Arab: قابل فروش است؟

en: Included in noissuescharge?
fa-Arab: مشمول هیچ گونه هزینه ای نیست؟

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
fa-Arab: اگر قرار است این نوع هزینه در همه کتابخانه ها باشد، " همه کتابخانه ها" را انتخاب کنید. در غیر این صورت کتابخانه هایی که می خواهید این نوع هزینه ها را به آنها مرتبط کنید انتخاب نمایید.

en: Default amount
fa-Arab: مقدار پیش فرض

en: Blocks checkouts?
fa-Arab: امانت ها را مسدود می کند؟

en: Invoicing,
fa-Arab: صورتحساب,

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
fa-Arab: فروش با تخقیق %s

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
fa-Arab: صورتحساب %s

en: There are no account debit types defined.
fa-Arab: هیچ نوع بدهی حساب تعریف نشده است.

en: Create new debit type
fa-Arab: ایجاد یک ستون بدهی جدید

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
fa-Arab: فیلتر انواع بدهی سیستم

note: SCRIPT
en: Show all debit types
fa-Arab: نمایش همه نوع بدهی

en: Modify desk
fa-Arab: اصلاح بخش

en: New desk
fa-Arab: بخش جدید

en: Confirm deletion of desk
fa-Arab: حذف بخش را تایید کنید

en: Modify a desk
fa-Arab: اصلاح دستی

en: Desk ID:
fa-Arab: شناسه میز مطالعه:

note: %1$s:  desk.desk_name | html
en: Delete desk "%s"?
fa-Arab: میز کار حذف شود "%s"?

en: Desk ID
fa-Arab: شناسه میز مطالعه

en: Desk
fa-Arab: میز مطالعه

en: There are no desks defined.
fa-Arab: هیچ میز کاری تعریف نشده است.

en: Create a new desk
fa-Arab: ایجاد یک پیشخوان جدید

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
fa-Arab: مستنداتی را پیشنهاد کنید که به عبارتی که کاربر جستجو کرده مربوط شود.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
fa-Arab: به کاربران پیشنهاد دهید جستجوهای خود را برای گنجاندن اصطلاحات گسترده‌تر/محدودتر/مرتبط گسترش دهند.

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
fa-Arab: از LIBRIS spellcheck API استفاده کنید.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
fa-Arab: پیکربندی 'منظورتان بود؟' افزونه ها برای عملکرد به جاوا اسکریپت نیاز دارند. اگر نمی توانید از جاوا اسکریپت استفاده نمایید, ممکن است بتوانید از پیکربندی (که در تنظیمات سیستم JSON در OPACdidyoumeanذخیره شده است) را در برگه تنظیمات محلی قسمت ویرایشگر تنطیمات سیستم وارد کنید، اما این روش پشتیبانی نمی شود، بنابراین توصیه نمی شود، و احتمالا کاربردی نخواهد بود.

en: Please enable Javascript:
fa-Arab: رجاءاً مكِّن الجافاسكربت:

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
fa-Arab: لطفا عبارت "منظورت بود؟" را قرار دهید. افزونه ها را به ترتیب اهمیت، از مهم ترین به کم اهمیت ترین، علامت بزنید تا افزونه هایی را که می خواهید استفاده کنید فعال کنید.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
fa-Arab: پیکربندی با موفقیت ذخیره شد

en: New account
fa-Arab: حساب جدید

en: EDIFACT is currently disabled
fa-Arab: EDIFACT در حال حاضر غیرفعال است

en: New account
fa-Arab: حساب کاربری جدید

en: Plugin:
fa-Arab: افزونه:

en: Do not use plugin
fa-Arab: از پلاگین استفاده نکنید

en: Transport:
fa-Arab: حمل و نقل:

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
fa-Arab: انواع معتبر از حمل و نقل FTP و SFTP

en: Remote host:
fa-Arab: دسترسی از راه دور به هاست:

en: Username:
fa-Arab: اسم المستخدم:

en: Download directory:
fa-Arab: فهرست راهنمای دانلود:

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
fa-Arab: فهرست دانلود فهرست موجود در سایت ftp است که نقل قول ها و فاکتورهای دانلود شده را مشخص می کند.

en: Upload directory:
fa-Arab: دایرکتوری را آپلود کنید:

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
fa-Arab: دایرکتوری بارگذاری فهرست موجود در سایت ftp است که سفارشات آپلود شده را مشخص می کند.

en: Qualifier:
fa-Arab: توصیف گر:

en: Standard:
fa-Arab: استاندارد:

en: Quotes enabled:
fa-Arab: نقل قول ها فعال شد:

en: Orders enabled:
fa-Arab: سفارشات را فعال کنید:

en: Invoices enabled:
fa-Arab: فاکتورهای فعال:

en: Responses enabled:
fa-Arab: پاسخ ها فعال شدند:

en: Automatic ordering:
fa-Arab: سفارش خودکار:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
fa-Arab: با سفارش دهی خودکار بدون دخالت پرسنل سفارشات خود را تولید می کنید.

en: ID
fa-Arab: شناسه

en: Transport
fa-Arab: حمل و نقل

en: Remote host
fa-Arab: دسترسی از راه دور به هاست

en: Username
fa-Arab: نام کاربری

en: Password
fa-Arab: کلمه عبور

en: Download directory
fa-Arab: فهرست راهنمای دانلود

en: Upload directory
fa-Arab: دایرکتوری را آپلود کنید

en: Qualifier
fa-Arab: توصیف گر

en: Standard
fa-Arab: معیار

en: Responses
fa-Arab: پاسخ

en: Auto ordering
fa-Arab: سفارش خودکار

en: There are no EDI accounts.
fa-Arab: هیچ حساب کاربری برای EDI وجود ندارد.

en: New library EAN
fa-Arab: بارکد کتابخانه جدید

en: New EAN
fa-Arab: جدید EAN

en: Qualifier:
fa-Arab: توصیف گر:

en: There are no library EANs.
fa-Arab: هیچ EAN کتابخانه ای وجود ندارد.

en: New identity provider domain
fa-Arab: دامنه ارائه دهنده هویت جدید

en: An error occurred trying to open the identity provider domain for editing. The passed ID is invalid.
fa-Arab: هنگام باز کردن دامنه ارائه دهنده هویت برای ویرایش خطایی روی داد. شناسه ارسال شده نامعتبر است.

en: Identity provider domain updated successfully.
fa-Arab: دامنه ارائه دهنده شناسه با موفقیت به روز شد.

en: Identity provider domain added successfully.
fa-Arab: دامنه ارائه دهنده شناسه با موفقیت اضافه شد.

en: Domain:
fa-Arab: دامنه

en: Email domain to match this rule.
fa-Arab: دامنه پست الکترونیکی مطابق با این قانون باشد.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
fa-Arab: اگر این فیلد خالی باشد یا «*» هر دامنه پست الکترونیکی با این قانون مطابقت دارد.

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
fa-Arab: شما می توانید یک علامت عام در ابتدای دامنه وارد کنید. به عنوان مثال، دامنه "*library.com" با "students.library.com" مطابقت دارد اما با "otherlibrary.com" نیز مطابقت دارد

en: Exact matches have precedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
fa-Arab: منطبق‌های دقیق بر موارد عام اولویت دارند، بنابراین وقتی ایمیل «somebody@library.com» باشد، دامنه «library.com» بر «library.com*» اولویت دارد

en: The same way, the longest match will take precedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take precedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
fa-Arab: به همین ترتیب، طولانی‌ترین تطابق بر کوتاه‌تر اولویت دارد، بنابراین اگر پست الکترونیکی «user@math.teacher.university.com» باشد، «*teacher.university.com» بر «*.university.com» اولویت خواهد داشت.

en: Update on login:
fa-Arab: به روز رسانی در هنگام ورود:

en: Don't update
fa-Arab: به‌روز رسانی نکن

en: user data on login
fa-Arab: اطلاعات کاربر هنگام ورود

en: Auto register:
fa-Arab: ثبت خودکار:

en: Allow
fa-Arab: اجازه دادن

en: Don't allow
fa-Arab: اجازه ندهید

en: users to auto register on login
fa-Arab: ثبت نام خودکار کاربران در هنگام ورود

en: Default library:
fa-Arab: کتابخانه پیش فرض:

en: Use this library for the patron on auto register
fa-Arab: از این کتابخانه برای ثبت نام خودکار کاربر استفاده کنید

en: Default category:
fa-Arab: دسته بندی پیش فرض:

en: Use this category for the patron on auto register
fa-Arab: از این دسته برای ثبت نام خودکار کاربر استفاده کنید

en: Allow OPAC:
fa-Arab: اجازه اپک:

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
fa-Arab: کاربران اپک این دامنه برای ورود از این شناسه استفاده کنند.

en: Allow staff:
fa-Arab: به کارکنان اجازه دهید:

en: of this domain to login with this identity provider
fa-Arab: از این دامنه با این ارائه دهنده شناسه وارد شوید

en: Exact matches have precedence over asterix ones, so 'library.com' will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
fa-Arab: منطبق‌های دقیق بر موارد استریکس اولویت دارند، بنابراین وقتی ایمیل «somebody@library.com» باشد، «library.com» بر «library.com*» اولویت دارد

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
fa-Arab: کاربران اپک این دامنه با این شناسه وارد شوند.

en: Domain
fa-Arab: دامنه

en: Update on login
fa-Arab: به روز رسانی در هنگام ورود

en: Auto register
fa-Arab: ثبت خودکار

en: Default library
fa-Arab: کتابخانه پیش فرض

en: Default category
fa-Arab: دسته بندی پیش فرض

en: Allow OPAC
fa-Arab: اجازه اپک

en: Allow staff
fa-Arab: به کارکنان اجازه دهید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
fa-Arab: سرور '%s' با موفقیت حذف شد.

note: SCRIPT
en: There are no identity provider domains defined.
fa-Arab: هیچ دامنه ارائه دهنده شناسایی تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider domain.
fa-Arab: شما در حال حذف '%s' دامنه ارائه دهنده شناسه هستید.

en: New identity provider
fa-Arab: ارائه دهنده شناسه جدید

en: An error occurred trying to open the identity provider for editing. The passed ID is invalid.
fa-Arab: هنگام باز کردن ارائه دهنده هویت برای ویرایش خطایی روی داد. شناسه ارسال شده نامعتبر است.

en: Identity provider updated successfully.
fa-Arab: ارائه دهنده شناسه با موفقیت به روز شد.

en: Identity provider added successfully.
fa-Arab: ارائه دهنده شناسه با موفقیت اضافه شد.

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
fa-Arab: برای اینکه ارائه دهنده کار کند، شما باید کوها را مجددا راه اندازی نمایید.

en: Basic configuration
fa-Arab: پیکربندی اولیه

en: Code:
fa-Arab: کد:

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
fa-Arab: کدی که این ارائه دهنده را شناسایی می کند. فقط کاراکترهای الفبایی و "_" مجاز هستند

en: User friendly name of this provider
fa-Arab: نام کاربر پسند این ارائه دهنده

en: Protocol:
fa-Arab: پروتکل:

en: Choose the protocol this external identity provider uses
fa-Arab: پروتکلی که این ارائه دهنده هویت خارجی را استفاده می کند، انتخاب کنید

en: Advanced configuration
fa-Arab: پیکربندی پیشرفته

en: Configuration:
fa-Arab: پیکربندی:

en: Provider's main configuration.
fa-Arab: پیکربندی اصلی ارائه دهنده.

en: This configuration differs for each protocol.
fa-Arab: این پیکربندی برای هر پروتکل متفاوت است.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
fa-Arab: توصیه می‌شود پیکربندی پیش‌فرض را اضافه، و سپس مقادیر مناسب را جایگزین نمایید

en: Add default OAuth configuration
fa-Arab: پیکربندی پیش فرض OAuth را اضافه کنید

en: Mapping:
fa-Arab: نقشه برداری:

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
fa-Arab: نتیجه ارائه‌دهنده نقشه به فیلدهای کاربران کوها.

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
fa-Arab: توصیه می‌شود نقشه پیش‌فرض را اضافه کنید و سپس مطابق با پاسخ ارائه‌دهنده آن را تغییر دهید

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
fa-Arab: کلیدها نشان دهنده فیلدهای کوها هستند و مقادیر نشان دهنده کلیدهای نتیجه ارائه دهنده

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
fa-Arab: برای مقادیر تو در تو در نتایج ارائه دهنده، می توانید از جداسازی نقطه استفاده کنید.

en: For example,
fa-Arab: برای مثال،

en: If you plan to use auto register feature, either
fa-Arab: اگر قصد دارید از ویژگی ثبت خودکار استفاده کنید، یا

en: cardnumber
fa-Arab: شماره کارت

en: userid
fa-Arab: شناسه کاربر

en: Add default OAuth mapping
fa-Arab: نگاشت OAuth پیش فرض را اضافه کنید

en: Matchpoint:
fa-Arab: نقطه تطبیق:

en: User ID
fa-Arab: شناسه کاربر

en: Card number
fa-Arab: رقم البطاقة:

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
fa-Arab: فیلد کاربر کوها که برای تطبیق کاربر ارائه دهنده با کوها استفاده خواهد شد

en: It must be present in mapping
fa-Arab: باید در نقشه برداری وجود داشته باشد

en: Icon URL:
fa-Arab: نماد نشانی اینترنتی:

en: Domain configuration
fa-Arab: پیکربندی دامنه

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
fa-Arab: استفاده از &ast; برای هر دامنه بعداً می‌توانید دامنه‌های جدید را در صفحه مدیریت اختصاصی اضافه کنید.

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
fa-Arab: اجازه دسترسی اپک به کاربران این دامنه برای ورود با این شناسه را بدهید.

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
fa-Arab: اجازه دسترسی کارکنان به کاربران این دامنه برای ورود با این شناسه را بدهید.

en: Allow users to auto register on login.
fa-Arab: به کاربران امکان ثبت نام خودکار در هنگام ورود را بدهید.

en: Update user data on login.
fa-Arab: به روز رسانی اطلاعات کاربر هنگام ورود.

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
fa-Arab: پیش فرض را اضافه کنید %s ترتیب

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
fa-Arab: پیش فرض را اضافه کنید %s نقشه برداری

en: User id
fa-Arab: شناسه کاربر

en: Protocol
fa-Arab: پروتکل

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید محتوای فعلی %s را جایگزین کنید؟

note: SCRIPT
en: Manage domains
fa-Arab: دامنه ها را مدیریت کنید

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
fa-Arab: JSON معتبر نیست

note: SCRIPT
en: There are no identity providers defined.
fa-Arab: هیچ ارائه دهنده شناسایی تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
fa-Arab: مقدار باید دارای نویسه های الفبایی یا '_' باشد

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
fa-Arab: شما در حال حذف '%s' ارائه دهنده شناسه هستید.

en: Select a library:
fa-Arab: إختر المكتبة :

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
fa-Arab: السحب

en: Legend
fa-Arab: خرافة

en: Meaning
fa-Arab: يعني

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
fa-Arab: تم تعطيل هذه لجميع المكتبات. لتغيير هذه الإعدادات، واختيار المكتبة "الافتراضية".

en: These are disabled for the current library.
fa-Arab: تم تعطيل هذه للمكتبة الحالية.

en: These are enabled.
fa-Arab: تم تمكين هذه.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
fa-Arab: تنبيهات الإعارة %s

en: Click on the grid to toggle the settings.
fa-Arab: انقر على الشبكة لتبديل الإعدادات

en: Checkout
fa-Arab: به امانت گرفتن

en: Check-in
fa-Arab: بازگشت

note: SCRIPT
en: Blocked!
fa-Arab: منعت!

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
fa-Arab: غیرفعال برای %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
fa-Arab: معطلة للجميع

en: New search field
fa-Arab: فیلد جستجوی جدید

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
fa-Arab: افزودن فیلد با شکست مواجه شد. لطفاً مطمئن شوید نام فیلد از قبل موجود نباشد.

en: Check logs for more details.
fa-Arab: برای جزئیات بیشتر گزارش ها را بررسی کنید.

en: Field successfully deleted.
fa-Arab: فیلد با موفقیت حذف شد.

en: Failed to delete field.
fa-Arab: فیلد حذف نشد.

en: Failed to update field.
fa-Arab: فیلد بروز نشد.

en: Label
fa-Arab: برچسب

en: MARC subfield
fa-Arab: حقل مارك الفرعي

en: Authorised values category
fa-Arab: فهرست مقادیر مجوزها

en: There are no item search fields defined.
fa-Arab: هیچ فیلدی برای جستجوی منبع تعریف نشده است.

en: New item type
fa-Arab: نواع آیتم جدید

en: Cannot delete this item type.
fa-Arab: نمی توان نوع آیتم را حذف کرد.

en: This record is in use
fa-Arab: این رکورد در حال استفاده است

en: Item type:
fa-Arab: نوع منبع:

en: Parent item type:
fa-Arab: نوع منبع اصلی:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
fa-Arab: منبع نوع دیگری است، نمی تواند منبع داشته باشد

en: No available parent types
fa-Arab: هیچ نوع منبعی موجود نیست

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
fa-Arab: تعریف نوع والدین، محدودیت‌های امانت گیری را برای همه فرزندان اعمال می‌کند، همانطور که در صفحه قوانین گردش امانت توضیح داده شده است.

en: Translate into other languages
fa-Arab: ترجمه به زبان های دیگر

note: A
en: Translate item type %s
fa-Arab: نوع منبع را ترجمه کنید %s

en: Search category:
fa-Arab: دسته بندی جستجو:

en: Options are defined by the authorized value
fa-Arab: گزینه ها با مقدار مجاز تعریف می شوند

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
fa-Arab: گزینه ها با مقدار مجاز تعریف می شوند ITEMTYPECAT.

en: Image:
fa-Arab: صورة:

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
fa-Arab: صور نوع المادة معطَّلة. لتفعِّلها أوقف الـ

en: Hide in OPAC:
fa-Arab: مخفی کردن در اپک:

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
fa-Arab: در صورت علامت گذاری، آیتم هایی از این نوع به عنوان فیلتر در جستجوی پیشرفته اپک پنهان می شوند.

en: Not for loan:
fa-Arab: برای امانت نیست:

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
fa-Arab: در صورت علامت زدن، هیچ موردی از این نوع نمی تواند بیرون فرستاده شود. اگر علامت زده نشود، هر نوع از این آیتم را می توان بیرون فرستاد مگر اینکه برای امانت نیست برای یک مورد خاص تنظیم شده باشد.

en: Automatic check-in:
fa-Arab: تحویل خودکار:

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
fa-Arab: در صورت علامت گذاری، اقلام پس از رسیدن به موعد مقرر به طور خودکار بررسی می شوند. این ویژگی نیاز به

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
fa-Arab: cronjob. از مدیر سیستم بخواهید آن را برنامه ریزی نماید.

en: misc/cronjobs/automatic_checkin.pl
fa-Arab: مجموعه/cronjobs/خودکار_ثبت نام.pl

en: Rental charge:
fa-Arab: رسم التأجير:

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
fa-Arab: این هزینه یک بار به ازای هر تسویه/تمدید برای هر آیتم دریافت می شود

en: Daily rental charge:
fa-Arab: جریمه روزانه تاخیر:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
fa-Arab: این هزینه در زمان تسویه حساب/تمدید برای هر روز بین تاریخ تسویه حساب/تمدید و سررسید برای امانت های معین براساس هر روز دریافت می شود.

en: Daily rentals use calendar:
fa-Arab: استفاده از تقویم برای تاخیر روزانه:

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
fa-Arab: در صورت علامت زدن، هزینه روزانه با استفاده از تقویم برای حذف تعطیلات محاسبه می‌شود. در صورت عدم بررسی، هزینه بر اساس تعداد روزهای مانده به سررسید، مستقیماً محاسبه می شود.

en: Hourly rental charge:
fa-Arab: هزینه اجاره ساعتی:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
fa-Arab: این هزینه در زمان تسویه حساب/تمدید برای هر ساعت بین تاریخ تسویه حساب/تمدید و سررسید برای امانت های معین براساس ساعت دریافت می شود.

en: Hourly rentals use calendar:
fa-Arab: استفاده از تقویم برای تاخیر ساعتی:

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
fa-Arab: در صورت علامت زدن، هزینه ساعتی با استفاده از تقویم برای حذف تعطیلات محاسبه می‌شود. در صورت عدم بررسی، هزینه بر اساس تعداد ساعات مانده به سررسید، مستقیماً محاسبه می شود.

en: Default replacement cost:
fa-Arab: هزینه جایگزینی پیش فرض:

en: Processing fee (when lost):
fa-Arab: هزینه پردازش (در صورت گم شدن):

en: Checkin message:
fa-Arab: پیام ورود به سیستم:

en: Checkin message type:
fa-Arab: الگوی پیام جهت برگشت امانت:

en: Message
fa-Arab: پیام

en: Alert
fa-Arab: هشدار

en: SIP media type:
fa-Arab: SIP نوع رسانه:

en: Library limitation:
fa-Arab: محدودیت کتابخانه:

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
fa-Arab: اگر همه کتابخانه‌ها از این نوع آیتم استفاده می‌کنند، «همه کتابخانه‌ها» را انتخاب کنید. در غیر این صورت، کتابخانه های خاصی را انتخاب کنید که از این نوع آیتم استفاده می کنند.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
fa-Arab: خلاصه ای وارد کنید که نسخه پیش فرض را در لیست نتایج جستجو بازنویسی کند. به عنوان مثال، برای یک نوع وب سایت :

en: will show the link just below the title
fa-Arab: لینک را فقط در زیر عنوان نشان خواهد داد

en: Rental charge
fa-Arab: رسم التأجير

en: Yes, delete this item type
fa-Arab: بله، این نوع آیتم را حذف کنید

en: Parent code
fa-Arab: کد منبع

en: Search category
fa-Arab: جستجوی مقوله

en: Hide in OPAC
fa-Arab: مخفی کردن در اپک

en: Daily rental charge
fa-Arab: جریمه روزانه تاخیر

en: Hourly rental charge
fa-Arab: هزینه اجاره ساعتی

en: Default replacement cost
fa-Arab: هزینه جایگزینی پیش فرض

en: Processing fee (when lost)
fa-Arab: هزینه پردازش (در صورت گم شدن)

en: Checkin message
fa-Arab: پیام ورود به سیستم

en: Automatic check-in
fa-Arab: تحویل خودکار

en: (default)
fa-Arab: (پیش فرض)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
fa-Arab: %sنعم%s&nbsp;%s

en: There are no itemtypes defined
fa-Arab: لاتوجد أنواع مواد محددة

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
fa-Arab: اگر تغییری در نگاشت ها ایجاد کردید، باید از مدیر خود بخواهید که misc/batchRebuildBiblioTables.pl را اجرا کند.

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
fa-Arab: نقشه برداری اضافه نشد %s

en: Koha field
fa-Arab: حقل كوها

en: Lib
fa-Arab: مكتبة

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
fa-Arab: افزودن نقشه برای: %s.

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
fa-Arab: ورودی نامعتبر. چیزی مانند این را وارد کنید: 245، a

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
fa-Arab: نقشه برداری حذف خواهد شد برای: %s.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
fa-Arab: لطفاً برچسب فیلد و کد زیرمجموعه را وارد کنید، با یک ویرگول از هم جدا شوند (برای کنترل فیلدها: "@" را به عنوان کد زیرمجموعه اضافه کنید.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
fa-Arab: تغییر بلافاصله اعمال می شود.

en: An error occurred when adding this library. The library ID might already exist in this group.
fa-Arab: هنگام افزودن این کتابخانه خطایی روی داد. ممکن است شناسه کتابخانه از قبل در این گروه وجود داشته باشد.

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
fa-Arab: %s به گروه اضافه شد.

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
fa-Arab: گروه %s ایجاد شد.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
fa-Arab: گروه %s حذف شده است.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
fa-Arab: %s از گروه حذف شده است

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
fa-Arab: گروهی با عنوان %s از قبل وجود دارد.

en: New group
fa-Arab: گروه جدید

en: Features enabled
fa-Arab: ویژگی ها فعال هستند

en: Add group
fa-Arab: افزودن گروه

en: Displayed in the library group search dropdowns.
fa-Arab: در منوهای کشویی جستجوی گروه کتابخانه نمایش داده می شود.

en: Features
fa-Arab: خصوصیات

en: Limit patron data access by group
fa-Arab: دسترسی داده های عضو را توسط گروه محدود کنید

en: Limit item editing by group
fa-Arab: محدود کردن ویرایش آیتم توسط گروه

en: Use for OPAC search groups
fa-Arab: برای گروه های جستجوی اپک استفاده کنید

en: Use for staff search groups
fa-Arab: برای گروه های جستجوی کارکنان استفاده کنید

en: Is local hold group
fa-Arab: دسته بندی محل رزرو است

en: Edit group
fa-Arab: ویرایش گروه

en: Delete group
fa-Arab: گروه را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید حذف کنید

en: Remove library from group
fa-Arab: حذف کتابخانه از گروه

en: Are you sure you want to remove
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید حذف کنید

en: from
fa-Arab: من

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
fa-Arab: اطلاعات اعضا را برای کتابداران خارج از این گروه مخفی کنید.

en: Limit item editing to librarians inside of this group.
fa-Arab: ویرایش آیتم را به کتابداران داخل این گروه محدود کنید.

en: Use for OPAC search groups
fa-Arab: برای گروه های جستجوی اپک استفاده کنید

en: Use for staff search groups
fa-Arab: برای گروه های جستجوی کارکنان استفاده کنید

en: Is local hold group
fa-Arab: دسته بندی محل رزرو است

en: Remove from group
fa-Arab: حذف از گروه

en: Add sub-group
fa-Arab: زیرگروه را اضافه کنید

en: Add library
fa-Arab: کتابخانه را اضافه نمایید

en: Localization
fa-Arab: بومی سازی

en: Translation:
fa-Arab: ترجمه:

en: Entity
fa-Arab: وجود

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
fa-Arab: ترجمه ای برای این زبان از قبل وجود دارد.

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
fa-Arab: هنگام افزودن این ترجمه خطایی روی داد

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
fa-Arab: هنگام حذف این ترجمه خطایی روی داد

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
fa-Arab: هنگام بروزرسانی این ترجمه خطایی روی داد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این ترجمه را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
fa-Arab: وجود %s (کد %s) برای زبان %s به درستی به روز شده با '%s'

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
fa-Arab: ترجمه (شناسه %s) با موفقیت حذف شد

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
fa-Arab: ترجمه (شناسه %s) با موفقیت اضافه شد

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
fa-Arab: عبارت منظم نامعتبر است "%s".

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
fa-Arab: ترکیبی از عملکردها برای برچسب نامعتبر است %s. قوانین فیلد کنترلی "ضمیمه شده: پیوستی" و "حذف شد: رد کردن" را مجاز نمی دانند.

en: MARCOverlayRules
fa-Arab: قوانین همپوشانی مارک

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده %s تنظیم نشده است، فراموش نکنید که آن را فعال کنید تا قوانین اعمال شوند.

en: Remove rule?
fa-Arab: قانون حذف شود؟

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید قانون(های) انتخاب شده را حذف کنید؟

en: No, do not remove
fa-Arab: خیر، حذف نکنید

en: Yes, remove
fa-Arab: بله، حذف کنید

en: Rule
fa-Arab: قانون

en: Module
fa-Arab: الوحدة

en: Preset
fa-Arab: حاضر

en: Added
fa-Arab: اضافه شده

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
fa-Arab: اگر فیلد تطبیق یافته با برچسب قانون فقط در رکورد ورودی وجود داشته باشد

en: Appended
fa-Arab: ضمیمه شد

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
fa-Arab: اگر رکورد اصلی دارای یک یا چند فیلد مطابق با برچسب قانون باشد، اما یک یا چند فیلد تطبیق یافته با برچسب قانون در رکورد ورودی متفاوت است

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
fa-Arab: اگر رکورد اصلی دارای یک فیلد مطابق با برچسب قانون باشد، اما فیلد تطبیق یافته در رکورد ورودی نباشد

en: Removed
fa-Arab: حذف شده

en: Deleted
fa-Arab: حذف شد

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
fa-Arab: اگر رکورد اصلی دارای یک فیلد مطابق با برچسب قانون باشد، اما هیچ فیلدی با آن در رکورد ورودی یافت نشد

en: Patron category
fa-Arab: فئه مستخدم

en: Custom
fa-Arab: رسم

en: Protect
fa-Arab: حفاظت کردن

en: Overwrite
fa-Arab: زیاد نوشتن

en: Add new
fa-Arab: خبر را اضافه نمایید

en: Add and append
fa-Arab: افزودن پیوست

en: Protect from deletion
fa-Arab: محافظت در برابر حذف

en: Skip
fa-Arab: پریدن

en: Append
fa-Arab: ضمیمه

en: Add rule
fa-Arab: افزودن قانون

note: BUTTON
en: Batch remove
fa-Arab: حذف دسته

en: Delete selected
fa-Arab: حذف منبع انتخاب شده

en: User category
fa-Arab: دسته کاربری

en: Staff interface MARC editor
fa-Arab: ویراستار مارک رابط کارکنان

en: Staged MARC import
fa-Arab: مرحله بندی مارک را وارد کنید

en: import_lexile.pl
fa-Arab: وارد کردن_lexile.pl

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
fa-Arab: %sافزودن%sتعلیق%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
fa-Arab: %sپیوست کردن%sتعلیق کردن%s

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
fa-Arab: %sحذف%sتعلیق%s

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
fa-Arab: %sحذف%sتعلیق%s

en: Edit subfield constraints
fa-Arab: محدودیت های زیر فیلد را ویرایش کنید

en: Basic constraints
fa-Arab: محدودیت های اساسی

en: Subfield code:
fa-Arab: رمز حقل فرعي:

en: Important:
fa-Arab: مهم:

en: items (10)
fa-Arab: منابع (10)

en: Advanced constraints
fa-Arab: محدودیت های پیشرفته

en: Max length:
fa-Arab: الطول الأقصى:

en: Visibility:
fa-Arab: میدان دید:

en: Editor
fa-Arab: ویراستار

en: Collapsed
fa-Arab: جمع شدن

en: Flagged
fa-Arab: پرچم دار

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
fa-Arab: در صورت علامت گذاری، این بدان معنی است که زیرمجموعه یک URL است و می توان روی آن کلیک کرد

en: Link:
fa-Arab: رابط:

en: An index name, e.g. title or Local-Number
fa-Arab: یک نام نمایه، به عنوان مثال عنوان یا شماره محلی

en: Koha link:
fa-Arab: رابط كوها:

en: Other options (choose one)
fa-Arab: گزینه های دیگر (یکی را انتخاب کنید)

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
fa-Arab: حقل فرعي: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
fa-Arab: شرح: %s

en: Not important
fa-Arab: مهم نیست

en: See also:
fa-Arab: نیز نگاه کنید:

en: Tag:
fa-Arab: برچسب:

en: First indicator default value:
fa-Arab: اولین مقدار پیش فرض شاخص:

en: Second indicator default value:
fa-Arab: دومین مقدار پیش فرض شاخص:

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
fa-Arab: (اگر در اینجا مقداری را انتخاب کنید، شاخص ها به فهرست ارزش مجاز محدود می شوند)

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
fa-Arab: الوسم: %s

en: Yes, delete this tag
fa-Arab: بله، این برچسب را حذف کنید

en: Tag deleted
fa-Arab: الوسيمة حُذفت

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
fa-Arab: ایجاد چارچوب برای %s (%s) استفاده

en: Display only used tags/subfields
fa-Arab: أعرض فقط بإستخدام التيجان/الحقول الفرعية

en: Auth value
fa-Arab: قيمة الإستناد

en: Indicator 1
fa-Arab: شاخص 1

en: Indicator 2
fa-Arab: شاخص 2

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
fa-Arab: برگه:%s

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
fa-Arab: نگاه کنید %s

en: repeatable
fa-Arab: قابل تکرار

en: Edit tag
fa-Arab: ویرایش برچسب

en: View subfields
fa-Arab: مشاهده زیرمجموعه ها

en: Remove spaces
fa-Arab: فاصله ها را حذف کنید

en: Uppercase
fa-Arab: حروف بزرگ

en: Lowercase
fa-Arab: حروف کوچک

en: Legacy default
fa-Arab: پیش‌فرض نسخه قدیمی

en: New record matching rule
fa-Arab: قانون جدید تطبیق سند

en: Matching rule code:
fa-Arab: رمز قاعدة المطابقة:

en: Match threshold:
fa-Arab: حد المطابقة:

en: Record type:
fa-Arab: نوع التسجيلة:

en: Bibliographic record
fa-Arab:  تسجيلة بيبلوجرافية

en: Authority record
fa-Arab: التسجيلة الإستنادية

en: Match points
fa-Arab: نقاط المطابقة

en: Remove this match point
fa-Arab: أزل نقطة المطابقة هذه

en: Search index:
fa-Arab: شاخص جستجو:

en: Score:
fa-Arab: الهدف:

en: Matchpoint components
fa-Arab: مكونات نقطة المطابقة

en: Subfields:
fa-Arab: حقول فرعية:

en: Offset:
fa-Arab: الأوفست:

en: Length:
fa-Arab: الطول:

en: Normalization rule:
fa-Arab: قاعدة تسوية

en: Required match checks
fa-Arab: فحوصات المطابقة مطلوبة

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
fa-Arab: فحص المطابقة %s

en: Remove this match check
fa-Arab: أزل فحص المطابقة هذا

en: Source (incoming) record check field
fa-Arab: المصدر (الواردة) حقل فحص التسجيلة

en: Target (database) record check field
fa-Arab: الهدف (قاعدة البيانات) حقل فحص التسجيلة

en: Confirm deletion of record matching rule
fa-Arab: تأكيد الحذف من قاعدة مطابقة السجل

en: Yes, delete record matching rule
fa-Arab: بله، دستور مطابقت رکورد را حذف کنید

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
fa-Arab: تسجيلة قاعدة المطابقة المضافة  &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
fa-Arab: قاعدة تطابق التسجيلة المعدلة &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
fa-Arab: قاعدة مضاهاة التسجيلة المحذوفة &quot;%s&quot;

en: There are no saved matching rules.
fa-Arab: ليس هناك قواعد مضاهاة محفوظة.

en: Match point
fa-Arab: نقطة المطابقة

en: Match check
fa-Arab: فحص المطابقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
fa-Arab: الوصف مفقود

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
fa-Arab: رمز قاعدة التصنيف مفقود

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
fa-Arab: رمز قاعدة المطابقة مفقود

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
fa-Arab: فرز المفقودات الروتينية

note: SCRIPT
en: Threshold missing
fa-Arab: الحد مفقود

en: OAI sets
fa-Arab: مجموعه پروتکل های اطلاعاتی

en: Mappings have been saved
fa-Arab: تمّ حفظ التعيينات

en: Return to sets management
fa-Arab: العودة إلى إدارة المجموعات

en: No mappings have been defined for this set
fa-Arab: هیچ نقشه ای برای این مجموعه تعریف نشده است

en: Rule operator
fa-Arab: عملگر قانون

en: Field
fa-Arab: حقل

en: Operator
fa-Arab: اپراتور

en: Value
fa-Arab: قيمت

en: and
fa-Arab: و

en: is equal to
fa-Arab: يتساوى مع

en: not equal to
fa-Arab: برابر نیست با

note: BUTTON
en: Add another condition
fa-Arab: یک شرط دیگر اضافه کنید

en: New OAI set
fa-Arab: مجموع پروتکل های اطلاعاتی جدید

en: setSpec:
fa-Arab: تنظیم مشخصات:

en: setName:
fa-Arab: تنظیم نام:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: setDescription:
fa-Arab: مجموعه توضیحات:

en: Add description
fa-Arab: إضافة وصف

en: New set
fa-Arab: تنظیم جدید

en: setSpec
fa-Arab: تعيين المواصفات

en: setName
fa-Arab: تعيين الاسم

en: setDescriptions
fa-Arab: تعيين الأوصاف

en: No descriptions
fa-Arab: لايوجد توصيفات

en: Define mappings
fa-Arab: تعريف مخططات

en: There are no sets defined.
fa-Arab: هیچ مجموعه ای تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید مجموعه OAI را حذف کنید؟

en: OverDrive library authnames
fa-Arab: اسامی کتابخانه با فعالیت زیاد

en: Authname
fa-Arab: نام اصلی

en: New patron attribute type
fa-Arab: نوع ویژگی کاربر جدید

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
fa-Arab: از آنجائیکه تنظیمات سیستم 'ویژگی تمدید عضو` در حال حاضر فعال نیست، نمی توان این ویژگی را در سوابق عضو اعمال کرد.

en: ExtendedPatronAttributes
fa-Arab: ویژگی های گسترده کاربر

en: Go to the
fa-Arab: برو به

en: system preference if you wish to enable this feature.
fa-Arab: اگر می خواهید این ویژگی را فعال کنید اولویت سیستم را انتخاب کنید.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
fa-Arab: لم يتمكن من إضافة نوع سمة مستفيد &quot;%s&quot; &mdash; ﻷن سمةً أخرى تحمل نفس الرمز.

en: Patron attribute type code:
fa-Arab: كود نوع سمة المستفيد:

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
fa-Arab: حداقل یک کاربر بیش از یک مقدار برای این ویژگی دارد

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
fa-Arab: بررسی کنید تا پیشینیه کاربر دارای چندین مقدار از این ویژگی باشد.

en: Unique identifier:
fa-Arab: معرِّف فريد:

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
fa-Arab: حداقل دو کاربر دارای ارزش یکسان برای این ویژگی هستند

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
fa-Arab: اگر علامت زده شود، ویژگی یک شناسه منحصر به فرد خواهد بود. اگر مقداری به یک رکورد کاربر داده شود، نمی توان همان مقدار را به رکورد دیگری داد.

en: Display in OPAC:
fa-Arab: عرض في واجهة المستفيد OPAC:

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
fa-Arab: تحقق لعرض هذه السمة على صفحة تفاصيل المستفيد في أوباك.

en: Editable in OPAC:
fa-Arab: قابل ویرایش در اپک:

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
fa-Arab: بررسی کنید تا کاربران اجازه داشته باشند این ویژگی را از صفحه جزئیات خود در اپک ویرایش کنند. (نیاز به تایید مافوق دارد)

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
fa-Arab: علامت گذاری این ویژگی را هنگام ایجاد یا ویرایش یک کاربر اجباری کنید.

en: Display in patron's brief information:
fa-Arab: نمایش مختصر اطلاعات کاربران:

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
fa-Arab: علامت بزنید تا این ویژگی در پانل اطلاعات مختصر در پیشینیه کاربران (رابط کارکنان) نشان داده شود.

en: Keep for pseudonymization:
fa-Arab: حفظ نام مستعار برای:

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
fa-Arab: بررسی کنید تا این ویژگی ساخته شده در ویژگی های مستعار کاربران کپی شود.

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
fa-Arab: اگر یکی انتخاب شود، صفحه ورود اطلاعات عضو صرفا اجازه خواهد داد که از لیست مقادیر مجاز انتخاب گردد. به هر حال، لیست مقادیر معتبر در هنگام ورود گروه اعضا، اجباری نیست.

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fa-Arab: اگر این نوع ویژگی باید همیشه نمایش داده شود "همه کتابخانه ها" را انتخاب کنید. در غیر این صورت کتابخانه هایی را که می خواهید با این مقدار مرتبط کنید، را انتخاب نمایید.

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
fa-Arab: أختر رقم واحد لتحد من استخدام هذه السمة إلى نوع واحد من المستفيدين. الرجاء تركها فارغة إذا ما كنت تريد من هذه السمات أن تكون متاحة لكل أنواع المستفيدين.

en: Class:
fa-Arab: تصنيف:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
fa-Arab: %s انواع صفات گروه با عنوان بلوک (براساس

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
fa-Arab: ) %s ویژگی های انواع گروه با عنوان بلوک (براساس تعداد فهرست مستندات 'PA_CLASS') %s

en: authorized values category 'PA_CLASS'
fa-Arab: دسته مقادیر مجاز "PA_CLASS"

en: Yes, delete patron attribute type
fa-Arab: بله، نوع ویژگی عضو را حذف کنید

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
fa-Arab: تمت إضافة نوع سمة مستفيد &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
fa-Arab: قاعدة تطابق التسجيلة المعدلة &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
fa-Arab: حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot;

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
fa-Arab: لا يمكن حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot; &mdash;إنه قيد الإستخدام من قبل %s تسجيلات المستفيد

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
fa-Arab: لا يمكن حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot; &mdash; ﻷنها فعلياً غير موجودة في قاعدة البيانات.

en: Unclassified types
fa-Arab: انواع طبقه بندی نشده

en: Library limitation
fa-Arab: محدودیت کتابخانه

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
fa-Arab: %s بدون محدودیت %s

en: There are no saved patron attribute types.
fa-Arab: ليس هناك أنواع سمات مستفيد محفوظة.

en: Could not find a system preference named
fa-Arab: تعذر العثور على تفضيل نظام يدعى

en: No system preferences matched your search for:
fa-Arab: تنظیمات سیستم با جستجوی شما مطابقت ندارد:

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
fa-Arab: مطابقت تنظیمات برگزیده سیستم: %s

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
fa-Arab: %s المفضلات

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
fa-Arab: احفظ كل تفضيلات %s

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
fa-Arab: مشاهده همه %s اولویت ها

en: Preference
fa-Arab: التفضيلات

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
fa-Arab: تنظیمات سیستم %s ممکن است توسط یک یا چند میزبان مجازی از این مقدار لغو شده باشد.

en: [Overridden]
fa-Arab: [لغو شد]

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
fa-Arab: نام مستعار فقط در صورتی باید فعال شود که ورودی پیکربندی 'bcrypt_settings' وجود داشته باشد و به درستی در فایل پیکربندی Koha پر شده باشد.

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
fa-Arab: هشدار ناشناس "%s"

en: Modal title
fa-Arab: عنوان مودال

note: SCRIPT
en: # of % selected
fa-Arab: # of % انتخاب شده

note: SCRIPT
en: All selected
fa-Arab: همه انتخاب شدند

note: SCRIPT
en: No matches found
fa-Arab: هم خوانی پیدا نشد

note: SCRIPT
en: Please select ...
fa-Arab: لطفاً انتخاب کنید ...

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction type '%s'
fa-Arab: تغییر نوع محدودیت '%s'

en: New restriction type
fa-Arab: نوع جدید محدودیت

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description
en: Delete restriction type '%s'
fa-Arab: حذف نوع محدودیت '%s'

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete '%s'?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید حذف کنید "%s"؟

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
fa-Arab: %sآری%s

en: Create a new restriction type
fa-Arab: یک نوع محدودیت جدید ایجاد کنید

en: No restriction types have been defined.
fa-Arab: هیچ نوع محدودیتی تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: Restriction type code is already in use
fa-Arab: کد نوع محدودیت قبلاً استفاده شده است

note: SCRIPT
en: Restriction type label is already in use
fa-Arab: برچسب نوع محدودیت قبلاً استفاده شده است

en: Query
fa-Arab: پرس و جو

en: Limits
fa-Arab: الحدود

en: There are no search filters defined.
fa-Arab: هیچ فیلتر جستجویی تعریف نشده است.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit filter
fa-Arab: ویرایش فیلتر

en: Show in OPAC?
fa-Arab: در OPAC نشان داده شود؟

en: Show in staff interface?
fa-Arab: در رابط کارکنان نشان داده شود؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
fa-Arab: ویرایش جستجو

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
fa-Arab: فیلتر با موفقیت حذف شد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
fa-Arab: ذخیره فیلتر:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
fa-Arab: هنگام ذخیره خطایی روی داد:

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
fa-Arab: تغییرات اعمال نشده است. لطفا مقادیر زیر را بررسی کنید:

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
fa-Arab: مقدار "%s" برای نگاشت ها پشتیبانی نمی شود

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
fa-Arab: هیچ نقشه ای برای شاخص وجود ندارد %s

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
fa-Arab: نگاشت های فعلی از روی صفحه نمایش پاک می شوند و نگاشت های فایل mappings.yaml جایگزین می شوند.

en: Yes, reset mappings
fa-Arab: آری، تنظیم مجدد نقشه ها

en: No, do not reset mappings
fa-Arab: نه، نقشه ها را مجدداً تنظیم نکنید

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
fa-Arab: هرگونه تغییر در پیکربندی فقط پس از اجرای مجدد کاملاً اعمال می شود. تا آن زمان ممکن است جستجو به درستی کار نکند.

en: Weight:
fa-Arab: وزن:

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
fa-Arab: وزن را به عنوان یک عدد مثبت تعریف کنید. اعداد بالاتر نشان دهنده ارتباط بیشتر است.

en: Note that fields weighting works only for simple search.
fa-Arab: توجه داشته باشید که وزن فیلدها فقط برای جستجوی ساده کار می کند.

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
fa-Arab: فقط فیلدهای جستجو که با biblios نگاشته شده اند را می توان وزن دار کرد

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
fa-Arab: جستجو مرتبط بودن فیلد(های) وزنی را تقویت/افزایش می دهد

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "tabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "search_fields" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  FOREACH index IN indexes %6$s:  SWITCH index.index_name %7$s:  CASE 'biblios' %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "mapping_biblios"
en: %s %s %s Search fields %s %s %s %s %s
fa-Arab: %s %s %s فیلدهای جستجو %s %s %s %s %s

en: Aliases
fa-Arab: نام مستعار

en: Weight
fa-Arab: الوزن

en: String
fa-Arab: ریسمان

en: Boolean
fa-Arab: بولی

en: Sum
fa-Arab: جمع

en: Std. Number
fa-Arab: Std. شماره

en: Call Number
fa-Arab: شماره بازیابی

en: Search field
fa-Arab: جستجوی فیلد

en: Facetable
fa-Arab: قابل طرح

en: Suggestible
fa-Arab: قابل پیشنهاد

en: Mapping
fa-Arab: نقشه برداری

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
fa-Arab: خیر %s

note: %1$s:  END
en: Yes %s
fa-Arab: آری %s

en: Facet order
fa-Arab: شکل سفارش

en: Reset mappings
fa-Arab: بازنشانی نقشه ها

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
fa-Arab: شما با موفقیت حساب Mana KB خود را ایجاد کردید. صندوق پستی خود را بررسی کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
fa-Arab: پیکربندی Mana در حال حاضر خالی است. این ویژگی کار نخواهد کرد. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Cannot detect mana server at
fa-Arab: نمی‌توان سرور مانا را شناسایی کرد در

en: , please ask an administrator to check your configuration.
fa-Arab: ، لطفا از یک مدیر بخواهید پیکربندی شما را بررسی کند.

en: Share content with the Koha community using Mana KB
fa-Arab: با استفاده از Mana KB محتوا را با جامعه کوها به اشتراک بگذارید

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
fa-Arab: Mana KB یک پایگاه دانش جهانی برای داده های کتابخانه مرکزی است. این در ابتدا برای تعامل با کوها، ILS منبع باز طراحی شده است، اما می تواند توسط هر نرم افزار دیگری مورد استفاده قرار گیرد.

en: CC-0 license
fa-Arab: CC-0 مجوز

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
fa-Arab: Mana اطلاعات را بین سایر تاسیسات کوها متمرکز می کند تا ایجاد اشتراک های جدید، فروشندگان، گزارش ها و غیره را تسهیل کند. شما می توانید محتوای Mana را جستجو، اشتراک، وارد و نظر دهید. اطلاعات اشتراک گذاشته شده با Mana KB در زیر به اشتراک گذاشته می شود

en: Learn more about Mana KB on the
fa-Arab: در مورد Mana KB بیشتر بدانید

en: official Mana KB documentation
fa-Arab: مستندات رسمی Mana KB

en: Your Mana KB server is currently:
fa-Arab: سرور Mana KB شما در حال حاضر:

en: Use Mana KB for sharing content:
fa-Arab: از Mana KB برای اشتراک گذاری محتوا استفاده کنید:

en: No, let me think about it
fa-Arab: نه، اجازه دهید در مورد آن فکر کنم

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
fa-Arab: Mana KB را فعال کنید تا بتوانید محتوا را از سرور Mana KB جستجو، وارد کنید و روی آن نظر بدهید، و محتوای خود را به اشتراک بگذارید.

en: Auto subscription sharing:
fa-Arab: اشتراک گذاری آبونمان خودکار:

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
fa-Arab: در صورت علامت زدن، اشتراک‌های جدیدی که ایجاد می‌کنید به‌طور خودکار با Mana KB به اشتراک گذاشته می‌شوند.

en: Configure Mana KB
fa-Arab: پیکربندی Mana KB

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
fa-Arab: هنگامی که Mana را فعال کردید باید پیکربندی شود. نام و آدرس ایمیل خود را تایپ کرده و ارسال نمایید. این یک درخواست ایجاد حساب به Mana KB ارسال می کند که با یک رمز Mana KB (یک شناسه رمزگذاری شده که به طور منحصر به فرد نصب Koha شما را شناسایی می کند) پاسخ می دهد. این نشانه به طور خودکار در پایگاه داده شما ذخیره می شود. پس از آن یک ایمیل دریافت خواهید کرد. آن را خوانده و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

en: Mana KB token
fa-Arab: توکن Mana KB

en: Mana token:
fa-Arab: رمز Mana:

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
fa-Arab: رمز امنیتی منحصر به فرد شما که برای احراز هویت در سرویس Mana KB (ضد هرزنامه) استفاده می شود.

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
fa-Arab: رمز خود را بازیابی کنید

en: Your name:
fa-Arab: نام شما:

en: Enter a personal or organization name.
fa-Arab: نام شخصی یا سازمانی را وارد کنید.

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
fa-Arab: ارسال به Mana KB

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
fa-Arab: با این کار توکن Mana KB از کوها حذف می شود. می خواهید ادامه دهید؟

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
fa-Arab: %s تحديد قواعد الإعارة والغرامات لـِ "%s" %s تحديد قواعد الإعارة والغرامات لكل المكتبات %s

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
fa-Arab: يتم تطبيق قواعد محددة من الأكثر تحديدا  إلى الأقل تحديدا، وذلك باستخدام الموجود الأول في هذا الطلب:

en: same library, same patron category, same item type
fa-Arab: همان کتابخانه، همان کاربران طبقه بندی شده، همان نوع آیتم

en: same library, same patron category, all item types
fa-Arab: همان کتابخانه، همان کاربران طبقه بندی شده، همه انواع آیتم

en: same library, all patron categories, same item type
fa-Arab: همان کتابخانه، همه کاربران طبقه بندی شده، همان نوع آیتم

en: same library, all patron categories, all item types
fa-Arab: همان کتابخانه، همه کاربران طبقه بندی شده، همه انواع آیتم

en: default (all libraries), same patron category, same item type
fa-Arab: پیش‌فرض (همه کتابخانه‌ها)، دسته‌بندی کاربران یکسان، نوع منبع مشابه

en: default (all libraries), same patron category, all item types
fa-Arab: پیش‌فرض (همه کتابخانه‌ها)، دسته‌بندی کاربران یکسان، همه انواع آیتم‌ها

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
fa-Arab: پیش‌فرض (همه کتابخانه‌ها)، دسته‌ بندی همه کاربران، نوع منبع مشابه

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
fa-Arab: پیش‌فرض (همه کتابخانه‌ها)، دسته‌ بندی همه کاربران، همه انواع آیتم

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
fa-Arab: در جایی که یک آیتم دارای منبع است، این قانون به‌عنوان «Parent->Child» نمایش داده می‌شود و تعداد امانت های فعلی مجاز حداکثر برای منبع (شمارش انواع هم نیا) یا نوع قانون خاص، هرکدام که کمتر باشد، محدود می‌شود.

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
fa-Arab: برای اصلاح یک قانون، یک قاعده جدید با همان دسته کاربران و نوع آیتم ایجاد کنید.

en: Select a library :
fa-Arab: إختر المكتبة :

en: Standard rules for all libraries
fa-Arab: قوانین استاندارد برای همه کتابخانه ها

en: Clone these rules to:
fa-Arab: استنسخ هذه القواعد إلى:

en: Current checkouts allowed
fa-Arab: الإعارات الحالية المسموحة

en: Current on-site checkouts allowed
fa-Arab: امانت های رایج از طریق سایت مجاز است

en: Loan period
fa-Arab: فترة الإعارة

en: Days mode
fa-Arab: حالت روز

en: Unit
fa-Arab: وحدة

en: Hard due date
fa-Arab: تاريخ الإستحقاق الثابت

en: Decreased loan period for high holds (day)
fa-Arab: کاهش مدت امانت بخاطر رزرو زیاد (روز)

en: Fine amount
fa-Arab: میزان جریمه

en: Fine charging interval
fa-Arab: فترة تسديد الغرامة

en: When to charge
fa-Arab: چه زمان شارژ شود

en: Fine/suspension grace period
fa-Arab: جریمه/مهلت تعلیق

en: Overdue fines cap (amount)
fa-Arab: سقف جریمه معوقه (مبلغ)

en: Cap fine at replacement price
fa-Arab: میزان جریمه با هزینه جایگزین

en: Suspension in days (day)
fa-Arab: إيقاف العمل في أيام (يوم)

en: Max. suspension duration (day)
fa-Arab: حداکثر مدت زمان تعلیق (روز)

en: Suspension charging interval
fa-Arab: وقفه در فاصله شارژ

en: Renewals allowed (count)
fa-Arab: التجديدات المسموحة (عد)

en: Unseen renewals allowed (count)
fa-Arab: تمدیدهای دیده نشده مجاز (شمارش)

en: Renewal period
fa-Arab: دوره تمدید

en: No renewal before
fa-Arab: قبلاً تمدید نشده است

en: Automatic renewal
fa-Arab: تمدید خودکار

en: No automatic renewal after
fa-Arab: بدون تمدید خودکار پس از

en: No automatic renewal after (hard limit)
fa-Arab: بدون تمدید خودکار پس از (محدودیت سخت)

en: Holds allowed (total)
fa-Arab: رزروهای مجاز(کل)

en: Holds allowed (daily)
fa-Arab: رزروهای مجاز(روزانه)

en: Holds per record (count)
fa-Arab: رزرو در هر رکورد(تعداد)

en: On shelf holds allowed
fa-Arab: در قفسه مجاز برای رزرو است

en: OPAC item level holds
fa-Arab: میزان رزروهای آیتم در اپک

en: Rental discount (%%)
fa-Arab: حسم الإيجار (%%)

en: Recalls allowed (total)
fa-Arab: فراخوان مجاز (کل)

en: Recalls per record (count)
fa-Arab: فراخوان در هر رکورد(تعداد)

en: On shelf recalls allowed
fa-Arab: در قفسه فراخوان مجاز است

en: Recall due date interval (day)
fa-Arab: یادآوری بازه زمانی سررسید (روز)

en: Recall overdue fine amount
fa-Arab: یادآوری مبلغ جریمه معوق

en: Recall pickup period (day)
fa-Arab: یادآوری دوره تحویل (روز)

en: View note
fa-Arab: مشاهده یادداشت

en: Unlimited
fa-Arab: نامحدود

en: Skip closed days
fa-Arab: از روزهای تعطیل بگذرید

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
fa-Arab: از تقویم برای رد شدن روزهای تعطیلی کتابخانه استفاده کنید

en: Next open day
fa-Arab: روز باز بعدی

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
fa-Arab: استفاده از تقویم برای انتقال تاریخ های بازگشت به روز بعدی که کتابخانه باز است

note: SPAN
en: Ignore the calendar
fa-Arab: نادیده گرفتن تقویم

en: Same week day
fa-Arab: همان روز هفته

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
fa-Arab: از تقویم برای انتقال تاریخ بازگشت به روز هفته منطبق باز بعدی و به صورت دوره ای، هفتگی یا روز بعدی استفاده کنید

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
fa-Arab: از اولویت سیستم 'useDaysMode' به عنوان یک مقدار پیش فرض استفاده کنید

en: Days
fa-Arab: أيام

en: Hours
fa-Arab: ساعات

en: None defined
fa-Arab: تعریف نشده است

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
fa-Arab: %sشروع بازه%sپایان بازه%s

en: If all unavailable
fa-Arab: اگر همه در دسترس نیست

en: If any unavailable
fa-Arab: در صورت موجود نبودن

en: Force
fa-Arab: اجباری

en: Record only
fa-Arab: فقط ثبت شود

en: Item only
fa-Arab: فقط منبع

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
fa-Arab: %s (همه)

en: Before
fa-Arab: قبل

en: Exactly on
fa-Arab: بالضبط على

en: After
fa-Arab: بعد

en: End of interval
fa-Arab: اتمام مدت

en: Start of interval
fa-Arab: شروع فاصله

en: Charge when?
fa-Arab: چه زمانی شارژ شود؟

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
fa-Arab: إفتراضيات سياسة إعارة المواد ، حجزها وإعادتها%s لـِ %s%s

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
fa-Arab: يمكنك ضبط حد أقصى لعدد الإعارات ،سياسة الحجز وسياسة الرد ليتم استخدامها في حالة عدم تعريف أي عدد لنوع أو فئة مادة معينة.

en: Total current checkouts allowed
fa-Arab: مجموع امانت های رایج مجاز است

en: Total current on-site checkouts allowed
fa-Arab: مجموع امانت های رایج در محل مجاز است

en: Maximum total holds allowed (count)
fa-Arab: حداکثر مجموع رزروهای مجاز (تعداد)

en: Hold policy
fa-Arab: سياسة الحجز

en: Hold pickup library match
fa-Arab: انتخاب کتابخانه های مشابه

en: Return policy
fa-Arab: سياسة الإعادة

en: Defaults
fa-Arab: پیش فرض ها

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
fa-Arab: %s تنظیم نشده %s

en: Not set
fa-Arab: تنظیم نشده

note: %1$s:  END
en: %s From any library
fa-Arab: %s من أي مكتبة

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
fa-Arab: %s از دسته بندی محل رزرو

note: %1$s:  END
en: %s From home library
fa-Arab: %s من المكتبة الرئيسية

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
fa-Arab: %s لا حجوز مسموحة

en: any library
fa-Arab: هر کتابخانه ای

en: item's hold group
fa-Arab: گروه رزرو منابع

en: patron's hold group
fa-Arab: گروه رزرو کاربران

en: item's home library
fa-Arab: منابع کتابخانه اصلی

en: item's holding library
fa-Arab: کتابخانه نگهدارنده آیتم ها

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
fa-Arab: %s إعادة المادة لمكتبتها الرئيسية

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
fa-Arab: %s منبع بازمی گردد به کتابخانه انتشار یافته

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
fa-Arab: %s طواف المادة

en: Unset
fa-Arab: إلغاء الضبط

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
fa-Arab: %sامانت, حفظ سیاست بر اساس طبقه بندی اعضا برای %s%sامانت دادن پیش فرض, حفظ سیاست بر اساس طبقه بندی اعضا%s

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
fa-Arab: لهذه المكتبة، يمكنك تعيين الحد الأقصى لعدد الإعارات التي يمكن أن تقم لفئة معينة بغض النظر عن نوع المادة.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
fa-Arab: إذا ما تُرِكت الكمية العظمى للإعارات المتاحة لفئة مستفيدين فارغة ، فإنه لا حدود ستطبق، إلا إذا كانت هنالك حدود كنتَ قد طبقتها على نوع محدد من المواد.

en: Total holds allowed
fa-Arab: مجموع امانت های مجاز

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
fa-Arab: سیاست لغو رزرو برای %s

en: Default waiting hold cancellation policy
fa-Arab: سیاست لغو پیش فرض رزروهای در انتظار

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
fa-Arab: مشخص کنید که آیا رزرو می‌تواند برای یک دسته کاربر معین لغو شود یا خیر.

en: Cancellation allowed
fa-Arab: لغو مجاز شد

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
fa-Arab: محدودیت روزانه درخواست مقاله باز برای %s

en: Default open article requests limit
fa-Arab: پیش‌ فرض محدودیت درخواست‌ های مقاله باز

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
fa-Arab: حداکثر تعداد درخواست‌های همزمان مقاله فعلی را که یک کاربر از یک دسته خاص می‌تواند داشته باشد را تعیین کنید.

en: Total article requests
fa-Arab: مجموع درخواست های مقاله

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
fa-Arab: هزینه درخواست مقاله برای %s

en: Default article request fees
fa-Arab: هزینه های درخواست مقاله پیش فرض

en: Specify the article request fee for a given patron category.
fa-Arab: هزینه درخواست مقاله را برای یک دسته مشتری خاص تعیین کنید.

en: Fee
fa-Arab: هزینه

en: Default lost item fee refund on return policy
fa-Arab: پیش فرض سیاست بازپرداخت هزینه منابع گمشده

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
fa-Arab: بازپرداخت هزینه منبع گم شده در خط مشی بازگشت برای %s

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
fa-Arab: خط مشی پیش فرض را برای هزینه های منبع گم شده در بازگشت را مشخص کنید.

en: Refund lost item replacement fee
fa-Arab: بازپرداخت هزینه جایگزینی منبع گم شده

en: Refund lost item processing fee
fa-Arab: بازپرداخت هزینه پردازش منبع گمشده

en: Refund lost item charge
fa-Arab: بازپرداخت هزینه منبع گم شده

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
fa-Arab: بازپرداخت هزینه منبع گمشده (فقط در صورت عدم پرداخت)

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
fa-Arab: هزینه منبع گم شده را بازپرداخت کنید و جریمه معوق جدید را دریافت کنید

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
fa-Arab: بازپرداخت هزینه منبع گم شده و بازیابی جریمه معوق

en: Leave lost item charge
fa-Arab: هزینه منبع گمشده را فراموش کن

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
fa-Arab: %s استفاده به طور پیش فرض (بازپرداخت هزینه منابع گم شده (فقط در صورت عدم پرداخت)) %s

en: Use default (Refund lost item charge)
fa-Arab: از پیش‌فرض استفاده کنید(بازپرداخت هزینه منبع گم شده)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
fa-Arab: از پیش‌فرض استفاده کنید(هزینه منبع گم شده را بازپرداخت کنید و جریمه معوق جدید را دریافت کنید)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
fa-Arab: از پیش‌فرض استفاده کنید(بازپرداخت هزینه منبع گم شده و بازیابی جریمه معوق)

en: Use default (Leave lost item charge)
fa-Arab: از پیش‌فرض استفاده کنید (هزینه مورد گمشده را رها کنید)

en: Refund lost item processing charge
fa-Arab: بازپرداخت هزینه پردازش منبع گمشده

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
fa-Arab: بازپرداخت هزینه پردازش منبع گم شده (فقط در صورت عدم پرداخت)

en: Leave lost item processing charge
fa-Arab: هزینه پردازش منبع گمشده را فراموش کن

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
fa-Arab: %s استفاده به طور پیش فرض (هزینه پردازش منابع گمشده را بازپرداخت کنید (فقط در صورت عدم پرداخت)) %s

en: Use default (Refund lost item processing charge)
fa-Arab: از پیش‌فرض استفاده کنید(بازپرداخت هزینه پردازش منبع گم شده)

en: Use default (Leave lost item processing charge)
fa-Arab: از پیش‌فرض استفاده کنید (هزینه پردازش منبع گمشده را فراموش کنید)

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
fa-Arab: %sسياسة الحجوزات حسب نوع المادة لـِ %s%sسياسة الحجوزات الافتراضية حسب نوع المادة %s

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
fa-Arab: لهذه المكتبة، يمكنك تعديل قواعد أنواع مادة"itemtypes " معينة بغض النظر عن فئة المستفيد.

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
fa-Arab: حاليا، وهذا يعني سياسات الحجز. مختلف السياسات لها التأثيرات التالية:

en: (default if none is defined)
fa-Arab: (الإفتراضي إذا لم يكن هناك رقم محدد  )

en: From any library:
fa-Arab: من أي مكتبة:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
fa-Arab: المستفيدون من أي مكتبة ممكن أن يحجزوا هذه المادة.

en: From local hold group:
fa-Arab: از دسته بندی محل رزرو:

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
fa-Arab: کاربران فقط از کتابخانه‌های موجود در گروه‌های رزرو کتابخانه اصلی همان منبع می‌توانند این کتاب را در حالت رزرو قرار دهند.

en: From home library:
fa-Arab: من المكتبة الرئيسية :

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
fa-Arab: فقط المستفيدون من المكتبة الرئيسية للمادة من الممكن أن يضعوا هذا الكتاب بالحجز.

en: No holds allowed:
fa-Arab: لا حجوز مسموحة:

en: No patron may put this book on hold.
fa-Arab: المستفيد ليس لديه هذا الكتاب في الحجز

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
fa-Arab: اگر تنظیمات برگزیده سیستم "اجازه نگهداری به این سیاست را لغو کنید" فعال باشد، کارکنان بخش امانت شما می توانند این سیاست را لغو کنند.

en: Important:
fa-Arab: مهم:

en: The hold policies are applied based on the ReservesControlBranch system preference which is set to
fa-Arab: خط‌ مشی‌های رزرو بر اساس اولویت سیستم شعبه کنترل ذخیره‌ها اعمال می‌شوند که روی آن تنظیم شده است

en: The return policy is applied based on the CircControlReturnsBranch system preference which is set to
fa-Arab: سیاست بازگشت بر اساس اولویت سیستم شعبه کنترل ذخیره‌ها که روی آن تنظیم شده است اعمال می شود

en: From any library
fa-Arab: من أي مكتبة

en: From local hold group
fa-Arab: از دسته بندی محل رزرو

en: From home library
fa-Arab: من المكتبة الرئيسية

en: No holds allowed
fa-Arab: لا حجوز مسموحة

en: any library
fa-Arab: هر کتابخانه ای

en: item's home library
fa-Arab: منابع کتابخانه اصلی

en: item's hold group
fa-Arab: گروه رزرو منابع

en: patron's hold group
fa-Arab: گروه رزرو کاربران

en: item's holding library
fa-Arab: کتابخانه نگهدارنده آیتم ها

en: Item returns home
fa-Arab: إعادة المادة لمكتبتها الرئيسية

en: Item returns to issuing branch
fa-Arab: منبع به شعبه ارائه دهنده عودت داده می شود

en: Item floats
fa-Arab: طواف المادة

en: Item returns to issuing library
fa-Arab: منبع به کتابخانه ارائه دهنده عودت داده می شود

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید تغییرات خود را لغو کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید قانون جریمه را برای امانت اعمال کنید %s برای %s کتابخانه» با این کار قوانین موجود در کتابخانه لغو می شود.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این قانون استاندارد را در %s کتابخانه اعمال کنید؟ با این کار قوانین موجود در کتابخانه لغو می شود.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این قانون را حذف کنید؟ این قابل بازگشت نیست.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید قانون دیگری را ویرایش کنید؟

en: New SMS provider
fa-Arab: ارائه دهنده پیامک جدید

note: TH
en: Patrons using this provider
fa-Arab: مشتریان از این خدمات استفاده می کنند

en: There are no SMS cellular providers defined.
fa-Arab: هیچ ارائه دهنده پیامک تلفن همراه تعریف شده وجود ندارد.

en: Add an SMS cellular provider
fa-Arab: یک ارائه دهنده پیامک بیفزایید

en: New SMTP server
fa-Arab: سرور پروتکل انتقال نامه جدید

en: An error occurred trying to open the server for editing. The passed ID is invalid.
fa-Arab: هنگام باز کردن سرور برای ویرایش خطایی روی داد. شناسه ارسال شده نامعتبر است.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
fa-Arab: هنگام افزودن سرور خطایی روی داد. کتابخانه از قبل یک مجموعه سرور SMTP دارد.

en: Server updated successfully.
fa-Arab: سرور با موفقیت به روز شد.

en: Server added successfully.
fa-Arab: سرور با موفقیت اضافه شد.

en: Host:
fa-Arab: میزبان:

en: Port:
fa-Arab: بوابة:

en: Timeout (seconds):
fa-Arab: فاصله زمانی (ثانیه):

en: Disabled
fa-Arab: غیرفعال

en: STARTTLS
fa-Arab: STARTTLS (رمزنگاری ارتباطات بین دو سرور ایمیل)

en: User name:
fa-Arab: نام کاربر:

en: Debug mode:
fa-Arab: حالت اشکال زدایی:

en: Enabled
fa-Arab: فعال‌شد

en: Enables additional debug output in the logs
fa-Arab: خروجی اشکال زدایی اضافی را در گزارش ها فعال می کند

en: Default server:
fa-Arab: سرور پیش فرض:

en: Sets this SMTP server as the default SMTP server.
fa-Arab: سرور SMTP را به عنوان سرور پیش فرض SMTP تنظیم کنید.

en: Host
fa-Arab: میزبان

en: Port
fa-Arab: درگاه

en: Timeout (secs)
fa-Arab: فاصله زمانی (ثانیه)

en: Authenticated
fa-Arab: احراز هویت

en: Debug mode
fa-Arab: حالت اشکال زدایی

en: Is default
fa-Arab: پیش فرض است

en: Delete server
fa-Arab: حذف سرور

en: Set default server
fa-Arab: سرور پیش فرض را تنظیم کنید

en: Are you sure you want to change the default SMTP server?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید سرور پیش فرض SMTP را تغییر دهید؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: On
fa-Arab: در

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
fa-Arab: هیچ سرور SMTP تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
fa-Arab: شما در حال حذف سرور SMTP '%s' هستید.

en: Current default configuration:
fa-Arab: پیکربندی پیش فرض فعلی:

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
fa-Arab: %sبله%sخیر%s

en: SRU search field mapping for bibliographic records
fa-Arab: نگاشت فیلد جستجوی SRU برای رکوردهای کتابشناختی

en: Control number:
fa-Arab: شماره کنترلی:

en: Any:
fa-Arab: هر:

en: Subject:
fa-Arab: موضوع:

en: SRU search field mapping for authorities
fa-Arab: نگاشت فیلد جستجوی SRU برای مستندات

en: Name (any):
fa-Arab: نام (هر):

en: Author (any):
fa-Arab: نویسنده (هر):

en: Author (personal):
fa-Arab: نویسنده (شخصی):

en: Author (corporate):
fa-Arab: نویسنده (شرکتی):

en: Author (meeting/conference):
fa-Arab: نویسنده (جلسه/کنفرانس):

en: Subject sub-division:
fa-Arab: زیرمجموعه موضوع:

en: Title (any):
fa-Arab: عنوان (هر):

en: Title (uniform):
fa-Arab: عنوان (یکسان):

en: Local use system preferences
fa-Arab: تنظیمات سیستم استفاده محلی

en: New system preference
fa-Arab: اصلاح تنظیمات برگزیده سیستم

en: System preference deleted
fa-Arab: حذف تنظیمات برگزیده سیستم

en: Explanation:
fa-Arab: التفسير:

en: Variable:
fa-Arab: المتغير:

en: Value:
fa-Arab: قيمة:

en: ON
fa-Arab: فتح

en: OFF
fa-Arab: إغلاق

en: Variable type:
fa-Arab: نوع متغيّر:

en: Free
fa-Arab: رایگان

en: Choice
fa-Arab: الإختيار

en: YesNo
fa-Arab: نعم لا

en: Integer
fa-Arab: عدد صحيح

en: Textarea
fa-Arab: ناحية النص

en: Float
fa-Arab: طفو

en: Themes
fa-Arab: الموضوعات

en: ClassSources
fa-Arab: مصادر التصنيف

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
fa-Arab: توجه: نوع متغیر را در صورت لزوم به یکی از مقادیر کشویی تغییر دهید

en: Variable options:
fa-Arab: خيارات متغيّرة:

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
fa-Arab: ( قائمة الخيار للإختيار( مفصولة بـ |) أو من الأعمدة وصفوف Texarea )

en: Variable name:
fa-Arab: اسم المتغير:

en: Back to system preferences
fa-Arab: بازگشت به تنظیمات سیستم

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
fa-Arab: لطفاً روی یکی از برگه های سمت چپ این فرم کلیک کنید.

en: Explanation
fa-Arab: التفسير

en: Click to edit
fa-Arab: انقر للتحرير

note: SCRIPT
en: value missing
fa-Arab: ارزش مفقود

note: SCRIPT
en: variable missing
fa-Arab: متغیر مفقود

en: Select an item type:
fa-Arab: یک نوع منبع را انتخاب کنید:

en: Select a collection:
fa-Arab: انتخاب مجموعه:

en: Switch to basic editor
fa-Arab: تغییر به ویرایشگر اصلی

en: Check
fa-Arab: بررسی

en: Uncheck
fa-Arab: بدون بررسی

en: From / To
fa-Arab: از / به

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
fa-Arab: از: %s, به: %s

en: Transport cost matrix
fa-Arab: اصل هزینه حمل و نقل

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
fa-Arab: از آنجائیکه "UseTransportCostMatrix" تنظیمات سیستم درحال حاضر فعال نیست, نقل و انتقال هزینه انجام نمی شود.

en: UseTransportCostMatrix
fa-Arab: از مبدا هزینه حمل و نقل استفاده کنید

en: There were problems with your submission
fa-Arab: حصلت مشكلة بما أرسلت

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
fa-Arab: مقدار نامعتبر برای %s

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
fa-Arab: التكاليف تكون قيمة عشرية بين  القيم القصوى التعسفية (مثل 1 أو 100 ) وبين ال 0 وهي أقل قيمة (لا) كلفة.

en: Red cells signify no transfer allowed.
fa-Arab: الخلايا الحمراء تدل على أن النقل غير مسموح.

en: Click on individual cells to edit.
fa-Arab: أُنقر على خلايا منفردة لتعدلها.

en: From \ To
fa-Arab: من \ إلى

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
fa-Arab: هزینه باید به صورت عدد اعشاری بیان شود >= 0

note: SCRIPT
en: Disable
fa-Arab: غیرفعال کنید

en: Usage statistics
fa-Arab: آمار استفاده

en: You are not sharing any data with the Koha community
fa-Arab: شما هیچ داده ای را با انجمن کوها به اشتراک نمی گذارید

en: Modify the statistics you share with the Koha community
fa-Arab: آماری را که با انجمن کوها به اشتراک می گذارید اصلاح کنید

en: Share my Koha usage statistics:
fa-Arab: آمار استفاده از کوها را به اشتراک بگذارید:

en: Undecided
fa-Arab: بلاتکلیف

en: Your country:
fa-Arab: کشور شما:

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
fa-Arab: %s توجه: اولویت بندی سیستم شما 'میزان استفاده کشور' درست نیست (%s). لطفا مورد صحیح را انتخاب کنید. %s

en: Library name:
fa-Arab: نام کتابخانه:

en: Library type:
fa-Arab: نوع کتابخانه:

en: School
fa-Arab: مدرسه

en: Academic
fa-Arab: دانشگاهی

en: Research
fa-Arab: تحقیق

en: Private
fa-Arab: شخصی

en: Society or association
fa-Arab: جامعه یا انجمن

en: Corporate
fa-Arab: تنالگان

en: Government
fa-Arab: دولت

en: Religious organization
fa-Arab: سازمان مذهبی

en: Subscription
fa-Arab: اشتراک

en: Library URL:
fa-Arab: آدرس کتابخانه:

en: Last update:
fa-Arab: آخرین بروزرسانی:

en: Your data have never been shared
fa-Arab: داده های شما هرگز به اشتراک گذاشته نشده است

en: Geolocation:
fa-Arab: موقعیت جغرافیایی:

note: IMG
en: Set geolocation
fa-Arab: موقعیت جغرافیایی را تنظیم کنید

en: Libraries informations:
fa-Arab: اطلاعات کتابخانه ها:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
fa-Arab: کشور: %s

note: IMG
en: Set geolocation for %s
fa-Arab: موقعیت جغرافیایی را تنظیم کنید براساس %s

en: See your public page:
fa-Arab: صفحه عمومی خود را مشاهده کنید:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
fa-Arab: %s شما هنوز هیچ چیز عمومی ندارید. %s

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
fa-Arab: آمار استفاده خود را به روز کنید

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
fa-Arab: برای تنظیم موقعیت جغرافیایی روی نقشه کلیک کنید %s

note: SCRIPT
en: Main library
fa-Arab: کتابخانه اصلی

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
fa-Arab: سرور Z39.50/SRU حذف شد(%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
fa-Arab: سرور Z39.50/SRU به روز شد (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
fa-Arab: سرور Z39.50/SRU اضافه شد(%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with ID %s not found
fa-Arab: خطا: سروری با شناسه  %s یافت نشد

en: Server name:
fa-Arab: نام سرویس دهنده:

en: Hostname:
fa-Arab: إسم المضيف:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
fa-Arab: قسمت دامنه را شامل می شود، اما قسمت مسیر URL باید به پایگاه داده وارد شود.

en: Database:
fa-Arab: قاعدة البيانات:

en: Userid:
fa-Arab: معرف المستخدم:

en: Preselected:
fa-Arab: از پیش انتخاب شده:

en: Searched by default.
fa-Arab: به صورت پیش فرض جستجو شد.

en: Rank:
fa-Arab: رتبه:

en: Display order.
fa-Arab: سفارش را نمایش بده.

en: Attributes:
fa-Arab: ویژگی های:

en: Additional PQF attributes added to each query.
fa-Arab: ویژگی های اضافی PQF به هر پرس و جو اضافه می شود.

en: Syntax:
fa-Arab: ترکیب:

en: CCF
fa-Arab: المركز الثقافي الفرنسي

en: MARC21/USMARC
fa-Arab: مارك21/USMARC

en: NORMARC
fa-Arab: ليس تسجيلة مارك

en: CANMARC
fa-Arab: مارك

en: AUSMARC
fa-Arab: USMARC

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
fa-Arab: Z39.50 می تواند رکوردها را در فرمت های مختلف ارسال کند. یکی را انتخاب کن.

en: Encoding:
fa-Arab:  التشفير:

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
fa-Arab: Z39.50 می تواند رکوردها را در کدگذاری های مختلف ارسال کند. یکی را انتخاب کن.

en: Timeout:
fa-Arab: فاصله زمانی:

en: seconds
fa-Arab: ثواني

en: Enter 0 to disable.
fa-Arab: برای غیر فعال کردن عدد 0 را وارد کنید.

en: Bibliographic
fa-Arab: ببليوغرافي

en: Authority
fa-Arab: مستند

en: Additional SRU options:
fa-Arab: گزینه های اضافی SRU:

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
fa-Arab: گزینه ها را با کاما جدا کنید. مثال: sru=get,sru_version=1.1. همچنین نگاه کنید به http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: SRU Search fields mapping:
fa-Arab: SRU مسیردهی فیلدهای جستجو:

en: XSLT File(s) for transforming results:
fa-Arab: فایل(های) XSLT برای تبدیل نتایج:

en: Separate multiple filenames by commas.
fa-Arab: نام فایل ها را با کاما از هم جدا کنید.

en: New Z39.50 server
fa-Arab: خادم  Z39.50 جديد

en: New SRU server
fa-Arab: سرور SRU جدید

en: Attributes
fa-Arab: ویژگی ها

en: Database
fa-Arab: پایگاه اطلاعاتی

en: Hostname/Port
fa-Arab: إسم المضيف/بوابة

en: Preselected
fa-Arab: از پیش انتخاب شده

en: Rank
fa-Arab: الرتبة

en: Record type
fa-Arab: نوع ثبت

en: Syntax
fa-Arab: القواعد اللغوية

en: Timeout
fa-Arab: مهلة

en: Userid
fa-Arab: هوية المستخدم

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید سرور را حذف کنید %s؟

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
fa-Arab: هیچ نقشه ای برای فیلد جستجوی SRU تعریف نشده است. این بدین معنی است که تمام جستجوهای میدانی در کل رکورد انجام می شود. ادامه دهید؟

en: Error:
fa-Arab: خطا:

en: You do not have permission to access this page.
fa-Arab: غير مصرح لك بالدخول إلى هذه الصفحة

en: Log in as a different user
fa-Arab: به عنوان کاربر دیگری وارد سیستم شوید

en: Error:
fa-Arab: خطأ:

en: Please log in again
fa-Arab: يرجى تسجيل الدخول من جديد.

en: Session timed out.
fa-Arab: انتهى وقت الجلسة

en: IP address has changed. Please log in again
fa-Arab: تم تغيير IP، من فضلك إدخل مرة أخرى

en: This account has been locked!
fa-Arab: این حساب کاربری مسدود شده است!

en: You must reset your password
fa-Arab: شما باید رمزعبور خود را مجدداً تنظیم کنید

en: Your password has expired!
fa-Arab: اعتبار رمزعبور شما به پایان رسیده!

en: You must contact the library to reset your password
fa-Arab: برای بازیابی مجدد رمز عبور باید با کتابخانه تماس بگیرید

en: Invalid username or password
fa-Arab: نام کاربری یا رمز عبور نامعتبر است

en: There was an error authenticating to external identity provider
fa-Arab: خطایی در احراز هویت به ارائه‌ دهنده هویت خارجی روی داد

en: Shibboleth login failed
fa-Arab: آزمایش ورود به سیستم ناموفق بود

en: Log in using a Shibboleth account
fa-Arab: با استفاده از حساب کاربری رایج وارد شوید

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
fa-Arab: %s وارد شوید با %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
fa-Arab: چنانچه شما حساب کاربری خارجی ندارید، اما حساب کاربری محلی دارید، می توانید وارد شوید:

en: Username:
fa-Arab: نام کاربری:

en: My library
fa-Arab: مكتبتي

en: Desk:
fa-Arab: میز مطالعه:

en: Cash register:
fa-Arab: ثبت موجودی:

en: Sorry, the CAS login failed.
fa-Arab: پوزش، ورود CAS ناموفق بود.

en: If you have a CAS account, please click here to login
fa-Arab: اگر یک حساب ‏CAS دارید، لطفاً برای ورود اینجا کلیک کنید

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
fa-Arab: اگر یک حساب ‏CAS دارید، لطفاً انتخاب کنید که کدامیک اعتبارسنجی شود:

en: Invalid two-factor code
fa-Arab: کد دو عاملی نامعتبر است

en: Two-factor authentication code:
fa-Arab: کد احراز هویت دو مرحله ای:

note: INPUT type=submit
en: Verify code
fa-Arab: کد را تأیید کنید

en: Send the code by email
fa-Arab: ارسال کد از طریق پست الکترونیکی

en: [Previous page]
fa-Arab: [صفحه قبلی]

en: [Main page]
fa-Arab: [صفحه اصلی]

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
fa-Arab: پست الکترونیکی ارسال نشد، لطفاً با مدیر سامانه کوها تماس بگیرید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
fa-Arab: کد پین نامعتبر است

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
fa-Arab: مشکلی رخ داده است، لطفاً با مدیر Koha تماس بگیرید

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
fa-Arab: کد از طریق پست الکترونیکی ارسال شده است، لطفاً صندوق ورودی پست الکترونیکی خود را بررسی نمایید.

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
fa-Arab: احراز هویت دو مرحله ای به درستی پیکربندی شده است. شما به صفحه ورود هدایت می شوید.

en: Authority search
fa-Arab: جستجوی پدیدآور

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Errors
fa-Arab: خطاها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
fa-Arab: فیلد %s مهم است، حداقل یکی از زیرشاخه های آن باید پر شود.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
fa-Arab: فیلد %s اجباری است، حداقل یکی از زیرشاخه های آن باید پر شود.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
fa-Arab: رفتن به فیلد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
fa-Arab: برچسب %s زیر مجموعه %s %s نشان دار کردن %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
fa-Arab: فیلدهای زیر پر نمی شوند:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
fa-Arab: زیر فیلدهای اجباری زیر پر نمی شوند:

en: Loading, please wait...
fa-Arab: در حال بارگذاری، لطفا صبر کنید...

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
fa-Arab: اصلاح مستندات #%s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fa-Arab: إضافة إستناد  %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
fa-Arab: عدل الإستناد #%s %s

en: Duplicate record suspected
fa-Arab: كرر التسجيلة المشتبه فيها

en: Is this a duplicate of
fa-Arab: هل هذا مكرر من

en: Yes: Edit existing authority
fa-Arab: بله: ویرایش مؤلف موجود

en: No: Save as new authority
fa-Arab: لا: إحفظ كتسجيلة إستنادية جديدة

en: Replace record via Z39.50/SRU search
fa-Arab: رکورد را از طریق جستجوی Z39.50/SRU جایگزین کنید

en: Z39.50/SRU search
fa-Arab: جستجوی Z39.50/SRU

en: Settings
fa-Arab: تنظیمات

en: Change authority type
fa-Arab: تغییر نوع مأموریت

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Default
fa-Arab: %s پیش فرض

note: A
en: tag_anchor_%s_%s%s
fa-Arab: برچسب_محل نشانه گذاری شده_%s_%s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
fa-Arab: %s استفاده شده در

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
fa-Arab: %s این مؤلف در هیچکدام از رکوردها استفاده نشده است. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
fa-Arab: %s التسجيلة(التسجيلات)

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
fa-Arab: بخش %s

note: A
en: %s - Click to expand this tag
fa-Arab: %s - برای گسترش این برچسب کلیک کنید

note: A
en: Click to expand this tag
fa-Arab: برای گسترش این تگ کلیک کنید

note: A
en: Repeat this tag
fa-Arab: این تگ را تکرار کنید

note: A
en: Delete this tag
fa-Arab: حذف این برچسب

note: IMG
en: Delete this subfield
fa-Arab:  حذف هذا الحقل الفرعى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
fa-Arab: هیچ مرجع منطبقی پیدا نشد.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
fa-Arab: هیچ مرجع منطبقی پیدا نشد. مرجع جدیدی ایجاد یا وارد شد

en: Unknown authority record
fa-Arab: سابقه نویسنده نامعلوم

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Details for authority #%s (%s)
fa-Arab: جزئیات مستندات #%s (%s)

en: Authority does not exist
fa-Arab: استناد وجود ندارد

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
fa-Arab: التسجيلة اﻹستنادية الذي طلبته غير موجودة (%s).

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
fa-Arab: الاستناد #%s (%s)

en: Merging records
fa-Arab: ادغام سوابق

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
fa-Arab: تعداد رکوردهای ارائه شده برای ادغام: %s. در حال حاضر فقط 2 رکورد را می توان در یک زمان ادغام کرد.

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
fa-Arab: شما نمی توانید یک رکورد را با خودش ادغام کنید. لطفاً دو مستند مختلف را انتخاب کنید.

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
fa-Arab: چارچوب پیش فرض قابل استفاده نیست، یا چارچوب وجود ندارد. لطفا چارچوب دیگری را برای ادغام انتخاب کنید.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
fa-Arab: متأسفیم، اما ما هیچ برچسب مارک را در ثبت مرجع پیدا نکردیم.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
fa-Arab: متأسفیم، اما رکوردی برای شماره پیدا نشد: %s.

en: The merging was successful.
fa-Arab: دمج ناجح.

en: View the merged record.
fa-Arab: مشاهده رکورد ادغام شده.

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
fa-Arab: رجاءاً اختر أي تسجيلة ستكون المرجع لعملية الدمج. التسجيلة المختارة لتكون مرجعاً سيُبقى عليها، والأخرى ستُحذَف.

en: Merge reference
fa-Arab: دمج المرجع

en: Using framework:
fa-Arab: إستخدام القالب:

en: Authority search results
fa-Arab: نتایج جستجوی نویسنده

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fa-Arab: نتایج %s به %s از %s

en: Heading type
fa-Arab: نوع سرشناسه

en: Used
fa-Arab: مستخدم

en: Heading use
fa-Arab: استفاده از سرشناسه

en: Get it!
fa-Arab: آن را دریافت کنید!

en: Other action
fa-Arab: أعمال أُخرى

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fa-Arab: %s مدت

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
fa-Arab: %s مدخل اصلی/افزوده شده

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
fa-Arab: %s موضوع

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
fa-Arab: %s عنوان فروست

en: Edit authority
fa-Arab: تعديل الإستناد

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fa-Arab: نتائج %s إلى %s من %s

en: Used in
fa-Arab: مستخدم فى

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
fa-Arab: %s ‏0 رکورد %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
fa-Arab: %s لا نتائج وجدت %s

en: Add to a list
fa-Arab: افزودن به یک فهرست

en: Batch modify
fa-Arab: اصلاح دسته

en: Batch delete
fa-Arab: حذف دسته ای

en: Your cart
fa-Arab: سبد خرید شما

en: Brief display
fa-Arab: نمایش خلاصه

en: More details
fa-Arab: جزئیات بیشتر

en: Send
fa-Arab: ارسال کنید

note: A
en: Select format and download basket
fa-Arab: فرمت و سبد دانلود را انتخاب کنید

en: Empty and close
fa-Arab: خالی کردن و بستن

en: Hide window
fa-Arab: مخفی کردن پنجره

note: SPAN
en: ctx_ver=Z39.88-2004&rft_val_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Abook&rft.au=%s&rft.btitle=%s&rft.date=%s&rft.tpages=%s&rft.isbn=%s&rft.aucorp=&rft.place=%s&rft.pub=%s&rft.edition=%s&rft.series=%s&rft.genre=
fa-Arab: ctx_ver=Z39.88-2004&rft_val_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Abook&rft.au=%s&rft.btitle=%s&rft.تاریخ=%s&rft.tصفحات=%s&rft.isbn=%s&rft.aucorp=&rft.مکان=%s&rft.pub=%s&rft.ویرایش=%s&rft.سری ها=%s&rft.genre=

en: Author(s)
fa-Arab: پدیدآور(ها)

en: Subject(s)
fa-Arab: موضوع(ها)

en: Copyright
fa-Arab: تاریخ حق مولف

en: Unified title
fa-Arab: عنوان قراردادی

en: Serial
fa-Arab: پیایند

en: Dewey
fa-Arab: رده بندی دیویی

en: Classification
fa-Arab: رده بندی

en: In
fa-Arab: که در

en: Location(s)
fa-Arab: مواقع

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
fa-Arab: %s %s این رکورد آیتمی ندارد. %s

note: A
en: Item sorting
fa-Arab: مرتب سازی آیتم

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 biblio=BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %3$s:  BIBLIO_RESULT.RELATEDPARTS | html %4$s:  ELSE %5$s:  BIBLIO_RESULT.HOSTINFO | html %6$s:  END
en: In: %s %s %s %s %s %s
fa-Arab: در: %s %s %s %s %s %s

en: Your download should begin automatically.
fa-Arab: دانلود شما باید به طور خودکار آغاز شود.

en: Download cart
fa-Arab: دانلود سبد خرید

en: Format:
fa-Arab: شکل:

en: -- Choose format --
fa-Arab: -- شکل را انتخاب نمائید --

en: Message sent
fa-Arab: پیام ارسال شد

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
fa-Arab: سبد شما ارسال شد به:: %s

en: Problem sending the cart...
fa-Arab: مشکل در ارسال سبد...

en: Sending your cart
fa-Arab: ارسال سبد خرید شما

en: Email address:
fa-Arab: آدرس پست الکترونیکی:

en: Bookings
fa-Arab: رزروها

note: SCRIPT
en: Booking ID
fa-Arab: شناسه رزرو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item %s
fa-Arab: مادة %s

en: Unknown record
fa-Arab: رکورد ناشناخته

en: ISBD details
fa-Arab: جزئیات آی اس بی دی(استاندارد بین المللی کتابشناختی توصیفی)

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
fa-Arab: %s سند ناشناخته %s جزئیات آی اس بی دی برای %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
fa-Arab: التسجيلة التي طلبتها غير موجودة (%s).

en: MARC details
fa-Arab: جزئیات مارک

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
fa-Arab: ثبت مارک: %s ( %s )

en: With framework :
fa-Arab: مع الإطار:

note: I
en: Search on %s
fa-Arab: جستجو در %s

note: I
en: View authority record
fa-Arab: مشاهده پیشینیه مستندات

en: Item(s)
fa-Arab: مواد

en: No limit
fa-Arab: بدون محدودیت

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
fa-Arab: در حال ویرایش فیلتر: %s

en: Save filter
fa-Arab: ذخیره فیلتر

en: Search using filter
fa-Arab: جستجو با استفاده از فیلتر

en: Fewer options
fa-Arab: گزینه‌های کمتر

en: Clear fields
fa-Arab: فیلدها را پاک کنید

en: Go to item search
fa-Arab: به جستجوی آیتم بروید

en: Select local databases
fa-Arab: إختر قواعد البيانات المحلية

en: Select remote databases
fa-Arab: إختر قواعد البيانات البعيدة

en: Search for
fa-Arab: جستجو برای

en: not
fa-Arab: نیست

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
fa-Arab: واژه جستجو را وارد کنید

note: A
en: Add another field
fa-Arab: افزودن فیلد دیگر

en: Scan indexes:
fa-Arab: شاخص های اسکن:

en: Search entire MARC record
fa-Arab: موتور جستجوی ثبت مارک

en: Apply field weights to search
fa-Arab: فیلدهای با اهمیت را برای جستجو اعمال کنید

en: See from (non-preferred form) headings are included
fa-Arab: مشاهده از (فرم غیرترجیحی) سرفصل ها گنجانده شده است

en: Something else
fa-Arab: یک چیز دیگر

en: Limit to any of the following:
fa-Arab: محدود به موارد زیر:

en: Year:
fa-Arab: سال:

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
fa-Arab: &nbsp;&nbsp;(قالب: yyyy-yyyy) %s %s %s

en: Language:
fa-Arab: زبان:

en: Language of original:
fa-Arab: زبان اصلی:

en: Subtype limits
fa-Arab: محدودیت های انواع فرعی

en: Current subtype limits
fa-Arab: محدودیت های زیرمجموعه جاری

en: Location and availability
fa-Arab: الموقع والاتاحة

en: Only items currently available:
fa-Arab: فقط آیتم های جاری در دسترس:

en: Individual libraries:
fa-Arab: مكتبات فردية:

en: Groups of libraries:
fa-Arab: گروههای کتابخانه:

en: -- none --
fa-Arab: -- هیچ --

en: Other limits
fa-Arab: محدودیت های دیگر

en: Sorting
fa-Arab: فرز

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
fa-Arab: در جستجوی سوابق تحلیلی خطایی رخ داد، لطفاً برای جزئیات، گزارش‌ها را ببینید.

en: Lists that include this title:
fa-Arab: فهرست‌هایی که شامل این عنوان می‌شوند:

en: Tags:
fa-Arab: برچسب ها:

en: MARC preview:
fa-Arab: پیش نمایش مارک:

en: MARC framework:
fa-Arab: چهارچوب مارک:

en: Itemtype:
fa-Arab: نوع منبع:

en: Elasticsearch record
fa-Arab: رکورد الستیک سرچ (یک موتور جستجو و تحلیل متن باز و توزیع یافته)

en: Elasticsearch record:
fa-Arab: رکورد الستیک سرچ:

en: Holds:
fa-Arab: حجوزات:

en: ILL requests:
fa-Arab: درخواست های امانت بین کتابخانه ای:

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
fa-Arab: درخواست %s

en: Article requests:
fa-Arab: درخواست های مقاله:

en: Courses that have reserved this title:
fa-Arab: دوره هایی که این عنوان را رزرو کرده اند:

note: A
en: Local cover image
fa-Arab: تصویر جلد محلی

note: A
en: Amazon cover image
fa-Arab: تصویر روی جلد آمازون

en: Image from Amazon.com
fa-Arab: تصویر از Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
fa-Arab: تصویری از Coce

en: No cover image available
fa-Arab: تصویر روی جلد موجود نیست

note: A
en: Syndetics cover image
fa-Arab: تصویر روی جلد

en: Image from Syndetics
fa-Arab: تصویر پیوسته از

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Custom cover image
fa-Arab: تصویر جلد سفارشی

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
fa-Arab: %s مجموعه (%s)

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
fa-Arab: موجودی های دیگر (%s)

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
fa-Arab: رزروها (%s)

en: Item groups
fa-Arab: گروه منبع

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
fa-Arab: توضیحات (%s)

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
fa-Arab: اجزاء (%s)

en: Acquisition details
fa-Arab: تفاصيل التزويد

en: Suggestion details
fa-Arab: جزئیات اشتراک

en: Editions
fa-Arab: ویرایش ها

note: %1$s:  biblio.tickets.count | html
en: Concerns (%s)
fa-Arab: نگرش ها (%s)

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
fa-Arab: تصاویر (%s)

en: Play media
fa-Arab: چند رسانه ای

en: NoveList Select
fa-Arab: انتخاب رمان نویس

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
fa-Arab: | اقدامات: %s

en: Delete selected items
fa-Arab: حذف المواد المحددة

en: Modify selected items
fa-Arab: اصلاح آیتم های انتخاب شده

en: Add/move to item group
fa-Arab: افزودن/انتقال به گروه آیتم

en: Remove from item group
fa-Arab: حذف از گروه آیتم

en: Cover image
fa-Arab: تصویر روی جلد

en: Item group
fa-Arab: گروه منبع

en: Serial enumeration / chronology
fa-Arab: شمارش سریال / گاهشماری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Last seen
fa-Arab: آخرین مشاهده

en: Renewals
fa-Arab: تمدیدها

en: Date accessioned
fa-Arab: تاريخ وصول

en: Date last borrowed
fa-Arab: آخرین تاریخ قرض گرفتن

en: URL
fa-Arab: آدرس اینترنتی

en: Materials specified
fa-Arab: مواد مشخص شده

en: Public notes
fa-Arab: ملاحظات عامة

en: Non-public notes
fa-Arab: یادداشت های غیرعمومی

en: Host records
fa-Arab: التسجيلات المضيفة

en: Spine label
fa-Arab: لصاقات كعب الكتاب

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
fa-Arab: در حال حاضر در استفاده محلی %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
fa-Arab: در حال انتقال از %s به %s از آنجا که %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.daterequested | $KohaDates
en: Transit pending from %s to %s since %s
fa-Arab: در حال انتقال از %s به %s از آنجا که %s

en: Unavailable (lost or missing)
fa-Arab: غیر قابل دسترس (مفقود شده)

en: Withdrawn
fa-Arab: پس گرفته شده

en: Damaged
fa-Arab: آسیب دیده

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
fa-Arab: برای امانت نیست %s %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
fa-Arab: در انتظار %s%s, %s%s از %s.

en: Hold for:
fa-Arab: حجز ل:

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
fa-Arab: در این مورد یک سطح رزرو آیتم وجود دارد (اولویت = %s).

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
fa-Arab: در انتظار %s از %s

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
fa-Arab: فراخوانده شد توسط %s به %s

en: Available
fa-Arab: در دسترس

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
fa-Arab: در بسته: %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
fa-Arab: %s%s%sپیوند به منبع%s

en: [%% item.object.itemnotes.replace('\n','
fa-Arab: [%% آیتم.موضوع.یادداشت های آیتم.جایگزین('\n','

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
fa-Arab: %s تحليلات

en: Create analytics
fa-Arab: ایجاد تجزیه و تحلیل

en: Print label
fa-Arab: اطبع اللصاقة

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
fa-Arab: مدیریت بسته (%s|%s)

en: New item group
fa-Arab: گروه آیتم های جدید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Display order
fa-Arab: سفارش را نمایش بده

en: Novelist Select:
fa-Arab: انتخاب رمان نویس:

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
fa-Arab: أظهر جميع المواد (%s المخفية)

en: serial
fa-Arab: پیایند

en: Holdings:
fa-Arab: موجودی:

en: No physical items for this record
fa-Arab: منبع فیزیکی برای این رکورد وجود ندارد

en: No other items.
fa-Arab: هیچ منبع دیگری.

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
fa-Arab: فقط %s نتایج نشان داده شده است:

en: show all component parts
fa-Arab: نمایش تمام قطعات

en: This is a serial subscription
fa-Arab: هذا إشتراك دورية

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
fa-Arab: ( توجد عندك %s الاشتراكات مرتبطة  بهذا العنوان).

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
fa-Arab: در کتابخانه: %s

en: This subscription is closed.
fa-Arab: این اشتراک بسته شده است.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
fa-Arab: محل: %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
fa-Arab: شماره بازیابی: %s

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
fa-Arab: شماره های مفقودی: %s

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
fa-Arab: الأعداد %s الثلاثة الاخيرة ترتبط بهذا الاشتراك :

en: Issue #
fa-Arab: # شماره

en: Date arrived
fa-Arab: تاريخ الوصول

en: Date published
fa-Arab: تاریخ انتشار

en: Date published (text)
fa-Arab: تاریخ انتشار (متن)

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
fa-Arab: مالیات بر هزینه تخمینی شامل در حال انتظار، مالیات بر هزینه واقعی شامل یک بار دریافت می شود

en: Subscription call number
fa-Arab: شماره اشتراک

note: A
en: Vendor detail page
fa-Arab: جزئیات صفحه فروشنده

note: A
en: Invoice detail page
fa-Arab: صفحه جزئیات فاکتور

en: Partial
fa-Arab: جزئی

en: Complete
fa-Arab: کامل

en: There is no order for this bibliographic record.
fa-Arab: هیچ ترتیبی برای این رکورد کتابشناختی وجود ندارد.

en: Suggested by - on
fa-Arab: پیشنهاد شده توسط - در

en: Managed by - on
fa-Arab: مدیریت شده توسط

en: Last modification by - on
fa-Arab: آخرین اصلاح توسط - در روی

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fa-Arab: %s%s, لـِ%s%s

note: A
en: suggestion
fa-Arab: پیشنهاد

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
fa-Arab: %s&النسخة; %s %s %s; المجلد:

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %s; ISBN:
fa-Arab: %s %s; ردمك(ISBN):

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
fa-Arab: %s%s في

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
fa-Arab: %s%s; نشرها %s %s%s in

en: Accepted
fa-Arab: تم قبولة

en: Rejected
fa-Arab: رد شد

en: Checked
fa-Arab: تم فحصه

en: Status unknown
fa-Arab: وضعیت نامعلوم

en: Hide resolved
fa-Arab: پنهان کردن حل شد

en: Reported
fa-Arab: گزارش شده است

en: Click on an image to view it in the image viewer
fa-Arab: بر روی یک تصویر کلیک کنید تا آن را در یک نمایشگر تصویر مشاهده کنید

en: Delete image
fa-Arab: تصویر را حذف کنید

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
fa-Arab: هنوز هیچ تصویری برای پیشینیه این کتابشناسی بارگذاری نشده است.

en: Upload an image file:
fa-Arab: بار گذاری فایل تصویری:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
fa-Arab: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s برچسب توسط مرورگر شما پشتیبانی نمی شود.]

en: Save record
fa-Arab: ذخیره رکورد

en: Select download format:
fa-Arab: إختر شكل التحميل:

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
fa-Arab: دانلود سند

en: Create a new item group
fa-Arab: یک گروه آیتم جدید ایجاد کنید

en: Display order:
fa-Arab: سفارش را نمایش بده:

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
fa-Arab: فقط اعداد، گروه های اقلام به ترتیب شمارش نمایش داده می شوند

en: Edit item group
fa-Arab: ویرایش گروه آیتم

en: Sort order:
fa-Arab: ترتیب مرتب سازی:

en: Delete item group
fa-Arab: گروه آیتم را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete this item group?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این گروه آیتم را حذف کنید؟

en: Set item group for items
fa-Arab: گروه آیتم را برای آیتم ها تنظیم کنید

en: Item group:
fa-Arab: گروه منبع:

en: Set item group
fa-Arab: گروه آیتم را تنظیم کنید

en: Remove item from item group
fa-Arab: حذف آیتم از گروه آیتم

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این موارد را از گروه(های) آیتم آنها حذف کنید؟

en: Add to bundle
fa-Arab: به مجموعه اضافه کنید

en: Item barcode:
fa-Arab: بارکد آیتم:

en: Remove from bundle
fa-Arab: حذف از بسته نرم افزاری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Congratulations, there are no catalog concerns.
fa-Arab: تبریک می‌گوییم، هیچ نگرانی در مورد فهرست وجود ندارد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Resolved by:
fa-Arab: حل شده توسط:

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fa-Arab: تصویر جلد آمازون (<a href='%s'>تصویر اصلی را ببینید</a>)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error has occurred!
fa-Arab: قد ظهر خطأ!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
fa-Arab: هنگام حذف این تصویر خطایی روی داد

note: SCRIPT
en: An internal link in the staff interface is broken and the page does not exist
fa-Arab: یک پیوند داخلی در رابط کارکنان خراب است و صفحه وجود ندارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
fa-Arab: آیا از حذف این تصویر جلد اطمینان دارید؟

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
fa-Arab: تصویر Coce از Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
fa-Arab: تصویر Coce از کتابخانه باز

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
fa-Arab: منبع تصویر جلد نامشخص است

note: SCRIPT
en: Error 404
fa-Arab: خطای 404

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
fa-Arab: تصویر جلد محلی (<a href='%s'>ویرایش</a>)

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fa-Arab: تصویر روی جلد (<a href='%s'>تصویر اصلی را ببینید</a>)

note: SCRIPT
en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
fa-Arab: برای گزارش پیوند قطع شده یا هر موضوع دیگر، لطفاً با مدیر کوها تماس بگیرید.

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
fa-Arab: بارگذاری فایل تصویری: %sبارگذاری%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
fa-Arab: از منوی بالا برای حرکت به بخش دیگری از کوها استفاده نمائید.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: What's next?
fa-Arab: گام بعدی چیست؟

note: SCRIPT
en: Callnumber
fa-Arab: شماره بازیابی

note: SCRIPT
en: Check in and add to bundle
fa-Arab: بررسی و به بسته اضافه کنید

note: SCRIPT
en: Claims returned by
fa-Arab: پیگیری بازگشت توسط

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
fa-Arab: ناموفق: بارکد با بیش از یک مورد مطابقت داشت '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
fa-Arab: ناموفق: مورد پیدا نشد '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Bundle is currently checked out
fa-Arab: خرابی: امانت ها در حال حاضر دسته بندی شده اند

note: SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
fa-Arab: ناموفق: برای جزئیات گزارش‌ها را بررسی کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
fa-Arab: خرابی: آیتم '%s' متعلق به یک بسته دیگر است

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
fa-Arab: خرابی: آیتم '%s' یک بسته است و بسته ها را نمی توان تودرتو کرد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
fa-Arab: ناموفق: آیتم '%s' یافت نشد

note: SCRIPT
en: Ignore holds and add to bundle
fa-Arab: موارد را نادیده بگیرید و به بسته اضافه کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
fa-Arab: گم شده

note: SCRIPT
en: Present
fa-Arab: موجود

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
fa-Arab: موفقیت: اضافه شد '%s'

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
fa-Arab: موفقیت: حذف شد '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: This bundle is checked out, it cannot be modified
fa-Arab: این دسته در امانت است، نمی توان آن را تغییر داد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
fa-Arab: اخطار: آیتم '%s' قبلاً پیوست شده است

en: Images for
fa-Arab: صور من أجل

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
fa-Arab: %s یک فایل تصویری برای این منبع آپلود کنید:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
fa-Arab: %s یک فایل تصویری برای این پیشینیه کتابشناختی بارگذاری کنید:

note: IMG
en: Thumbnail
fa-Arab: تصویر کوچک

en: There are no images for this item.
fa-Arab: هیچ تصویری برای این مورد وجود ندارد.

en: There are no images for this record.
fa-Arab: لا يوجد صور لهذه التسجيلة.

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
fa-Arab: بار گذاری فایل تصویری: %s

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
fa-Arab: لم يتم تمكين الصور المحلية من قبل مسؤول النظام لديك.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
fa-Arab: تاريخ الإعارة ل %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
fa-Arab: بواسطة %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
fa-Arab: تعداد %s بار به امانت گرفته شده

en: Checked out by
fa-Arab: امانت گرفته شده توسط

en: Renewed
fa-Arab: تجديد

en: Checkout on
fa-Arab: الإعارة في:

en: Checkin on
fa-Arab: الإعارة في

en: Anonymized
fa-Arab: ناشناس

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
fa-Arab: %s نعم%s,

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
fa-Arab: %s %s نه %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
fa-Arab: ينتهي في: %s

en: has never been checked out.
fa-Arab: لم يُعار من قبل.

en: Publication date
fa-Arab: تاريخ انتشار

en: Collection title
fa-Arab: عنوان مجموعه

en: All locations
fa-Arab: كل المواقع

en: All item types
fa-Arab: همه انواع منابع

en: All collections
fa-Arab: همه مجموعه‌ها

en: Is new
fa-Arab: جدید است

en: is
fa-Arab: است

en: is not
fa-Arab: نیست

en: AND
fa-Arab: و

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
fa-Arab: فیلدهای جستجوی سفارشی

en: Go to advanced search
fa-Arab: به جستجوی پیشرفته برو

en: Availability:
fa-Arab: دسترسی:

en: Checked out
fa-Arab: به امانت گرفته شده

en: Not checked out
fa-Arab: بدون امانت

en: You can use the following wildcard characters: %% _
fa-Arab: می توانید از نویسه های wildcard زیر استفاده کنید: %% _

en: %% matches any number of characters
fa-Arab: %% با هر تعداد کاراکتر مطابقت دارد

en: _ matches only a single character
fa-Arab: _ تنها با یک شخصیت همخوانی دارد

en: From call number:
fa-Arab: از شماره بازیابی:

en: (inclusive)
fa-Arab: (شامل)

en: To call number:
fa-Arab: تا شماره بازیابی:

en: Checkout count:
fa-Arab: تعداد امانت ها:

en: Last checkout date:
fa-Arab: تاریخ آخرین امانت:

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
fa-Arab: شکل ایزو‏ (YYYY-MM-DD)

en: Output:
fa-Arab: خروجی:

en: Screen
fa-Arab: صفحه نمایش

en: Barcodes file
fa-Arab: فایل بارکدها

note: SCRIPT
en: Clear selection
fa-Arab: پاک کردن انتخاب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
fa-Arab: صدور همه نتایج به

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
fa-Arab: صدور نتایج انتخاب شده (%s) به

note: SCRIPT
en: Item search results
fa-Arab: نتایج جستجوی منبع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
fa-Arab: نوع آیتم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
fa-Arab: وضعیت گم شده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
fa-Arab: برای امانت نیست

note: SCRIPT
en: Select visible rows
fa-Arab: ردیف های قابل مشاهده را انتخاب کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
fa-Arab: شمارش سریالی

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
fa-Arab: وضعیت پس گرفته شده

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %3$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %4$s:  ELSE
en: %s %s %s Unknown record %s MARC details for
fa-Arab: %s %s %s سند ناشناس %s جزئیات مارک برای

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC record : %s ( %s ) %s
fa-Arab: %s سند ناشناخته %s با برچسب رکورد مارک : %s ( %s ) %s

en: With framework:
fa-Arab: با چارچوب:

en: Item details
fa-Arab: جزئیات منبع

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
fa-Arab: جزئیات آیتم برای %s

en: Biblionumber:
fa-Arab: رقم ببليوجرافي:

en: Rental charge:
fa-Arab: رسم التأجير:

en: Daily rental charge:
fa-Arab: جریمه روزانه تاخیر:

en: Hourly rental charge:
fa-Arab: هزینه اجاره ساعتی:

en: ISBN:
fa-Arab: شابک:

en: Publication details:
fa-Arab: جزئیات انتشار:

en: Volume:
fa-Arab: حجم:

en: Physical details:
fa-Arab: جزئیات فیزیکی:

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
fa-Arab: %s %s مجموع (%s نشان داده شده / %s پنهان)

en: No. of items:
fa-Arab: عدد المواد:

en: Show all items
fa-Arab: نمایش همه منابع

en: View all
fa-Arab: مشاهده همه

en: You are only viewing one item.
fa-Arab: أنت تعرض مادة واحدة فقط.

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
fa-Arab: %s حذف از اولویت محل رزرو و بروزرسانی به 'بله' %s حذف از اولویت محل رزرو و بروزرسانی به 'نه' %s

note: %1$s:  ITEM_DAT.barcode | html %2$s:  IF not_for_loan %3$s:  not_for_loan_description | html %4$s:  END
en: Barcode %s %s%s %s
fa-Arab: بارکد %s %s%s %s

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
fa-Arab: اطلاعات آیتم %s %s

en: Home library:
fa-Arab: صفحه اصلی کتابخانه:

en: Collection:
fa-Arab: المجموعة:

en: Copy number:
fa-Arab: شماره کپی

en: Shelving location:
fa-Arab: محل قفسه بندی:

en: Materials specified:
fa-Arab: ‫المواد المحددة:

en: Statuses
fa-Arab: وضعیت ها

en: Current library:
fa-Arab: کتابخانه فعلی:

en: Checkout status:
fa-Arab: حالة الإعارة:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
fa-Arab: امانت گرفته شده در %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
fa-Arab: آخرین تمدید شده %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due back on %s
fa-Arab: موعد بازگشت %s

en: Current renewals:
fa-Arab: التجديدات الحالية:

en: Lost status:
fa-Arab: حالات مفقودة:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
fa-Arab: تنظیم وضعیت

en: Item has been claimed as returned.
fa-Arab: آیتم به عنوان برگشت داده شده است.

en: Lost on:
fa-Arab: گم شده در:

en: Damaged status:
fa-Arab: حالة التلف:

en: Damaged on:
fa-Arab: آسیب دیده در:

en: Withdrawn status:
fa-Arab: وضعیت پس گرفته شده:

en: Withdrawn on:
fa-Arab: پس گرفته شده:

en: History
fa-Arab: تاريخ

en: Accession date:
fa-Arab: تاريخ موافقة:

en: Total checkouts:
fa-Arab: مجموع امانت ها:

en: View item's checkout history
fa-Arab: أعرض تاريخ إعارة المادة

en: Last seen:
fa-Arab: اخر اطلاع :

en: Last borrowed:
fa-Arab: آخر مادة معارة:

en: Last returned by:
fa-Arab: آخرین بازگشت بوسیله:

en: Last borrower:
fa-Arab: المستعير الاخير :

en: Previous borrower:
fa-Arab: المستعير السابق:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
fa-Arab: %s به %s

en: Paid for?:
fa-Arab: مدفوع لـِ؟:

en: Serial enumeration:
fa-Arab: رقم الدورية:

en: Public note:
fa-Arab: ملاحظة عامة:

en: Non-public note:
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی:

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Search for '%s' with limit(s): '%s'
fa-Arab: جستجوی'%s' با محدودیت(ها): '%s'

note: %1$s:  query_desc | html
en: Search for '%s'
fa-Arab: جستجو کنید '%s'

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
fa-Arab: %s النتائج الموجودة %sلـِ

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
fa-Arab: %s%s في %s الفهرس%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( limit_desc )
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
fa-Arab: %s%s&nbsp;في الحدود: :

en: Edit this search
fa-Arab: این جستجو را ویرایش کنید

en: Save search as filter
fa-Arab: ذخیره جستجو به عنوان فیلتر

en: Search within results
fa-Arab: جستجو در نتایج

en: Unhighlight
fa-Arab: غیر هایلایت

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
fa-Arab: فراموش کنید %s

en: Browse selected records
fa-Arab: رکوردهای انتخاب شده را مرور کنید

en: Batch edit records
fa-Arab: ویرایش دسته ای رکورد

en: Batch delete records
fa-Arab: حذف سوابق دسته

en: Merge records
fa-Arab: ادغام رکوردها

en: Sort
fa-Arab: مرتب سازی

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
fa-Arab: نتایج در هر صفحه: %s

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
fa-Arab: %s %s (پیش فرض)

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
fa-Arab: لا توجد نتائج تطابق بحثك  %sفي

en: View basket
fa-Arab: مشاهده سبد

en: You did not specify any search criteria.
fa-Arab: شما هیچگونه شرط جستجویی تعیین نکردید.

en: Scan index
fa-Arab: اسکن نمایه

en: Scan index:
fa-Arab: نمایه اسکن

en: Any word
fa-Arab: هر کلمه

en: Any phrase
fa-Arab: هر عبارت

en: Title phrase
fa-Arab: عبارت عنوان

en: Subject phrase
fa-Arab: عبارت موضوع

note: %1$s:  ELSE
en: %s Scan index for:
fa-Arab: %s شاخص اسکن برای:

en: Term/Phrase
fa-Arab: واژه/عبارت

en: Results
fa-Arab: نتایج

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
fa-Arab: تصویر جلد از Amazon.com

note: IMG
en: Cover from Syndetics
fa-Arab: پوشش متصل شده

en: Coce cover image
fa-Arab: تصویر روی جلد Coce

en: (remove)
fa-Arab: (حذف کردن)

en: In your cart
fa-Arab: در سبد شما

en: OPAC view
fa-Arab: نمای اپک

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
fa-Arab: وضعیت آیتم ممکن است نادرست باشد. لطفاً جزییات دقیق آیتم را مشاهده کنید

en: None available
fa-Arab: موجود نیست

en: available:
fa-Arab: در دسترس:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
fa-Arab: %s برگشت داده شد:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
fa-Arab: %s غير متاح:

en: On hold
fa-Arab: در رزرو

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
fa-Arab: بازگشت: %s

en: Other holdings:
fa-Arab: مقتنيات أُخرى:

en: No items
fa-Arab: لا مواد

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
fa-Arab: ذخیره: '%s' با محدودیت '%s' به عنوان فیلتر

en: Visibility:
fa-Arab: میدان دید:

en: Save as new search filter:
fa-Arab: ذخیره به عنوان فیلتر جستجوی جدید:

en: Replace existing search filter:
fa-Arab: فیلتر جستجوی موجود را جایگزین کنید:

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
fa-Arab: شما باید یک نام برای فیلتر جدید ارائه دهید

en: Current session
fa-Arab: نشست های فعلی

en: Select all visible rows
fa-Arab: تمام ردیف های قابل مشاهده را انتخاب کنید

en: Clear selection on visible rows
fa-Arab: پاک کردن انتخاب در ردیف های قابل مشاهده

en: Select searches to:
fa-Arab: انتخاب عنوان برای:

en: Previous sessions
fa-Arab: نشست های پیشین

en: Your catalog search history is empty.
fa-Arab: پیشینه جستجوی فهرست شما خالی است.

en: Your authority search history is empty.
fa-Arab: پیشینه جستجوی مؤلفین شما خالی است.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید %s پیشینیه جستجوی انتخابی را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید پیشینیه جستجوی انتخاب شده را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
fa-Arab: با %s جستجوهای انتخابی:

note: SCRIPT
en: With selected search:
fa-Arab: با جستجوهای انتخاب شده:

en: Stock rotation details
fa-Arab: جزئیات انبارگردانی

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
fa-Arab: جزییات انبارگردانی برای %s

en: Rota status
fa-Arab: وضعیت روتا

en: (current stage highlighted)
fa-Arab: (مرحله فعلی برجسته شده است)

en: Stages &amp; duration in days
fa-Arab: صفحه نمایش &amp; مدت زمان در روز

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
fa-Arab: %s شروع %s پایان %s

en: Move to next stage
fa-Arab: به مرحله بعدی بروید

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
fa-Arab: %s حذف "از درخواست" %s افزودن "به درخواست" %s

en: Remove from rota
fa-Arab: حذف از روتا

en: Add to rota
fa-Arab: افزودن به روتا

en: There are no rotas with stages assigned
fa-Arab: هیچ فهرستی با مراحل اختصاص داده شده وجود ندارد

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید این مورد را از حالت چرخشی حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
fa-Arab: یک مستند مشابه در پایگاه داده محلی پیدا شد.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
fa-Arab: نتایج پیوند خودکار مستندات:

note: SCRIPT
en: Create authority
fa-Arab: ایجاد مستندات

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
fa-Arab: خطا : شما مجوزهای لازم برای استفاده از این قابلیت را ندارید.

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
fa-Arab: فیلد(های) مهم پر نشده است. آیا مطمئن هستید که می خواهید ذخیره کنید؟

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
fa-Arab: بیش از یک مورد مشابه محلی پیدا شد. احتمالا یک مستند تکراری!

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
fa-Arab: هیچ پیوند مستندی تغییر نکرد.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
fa-Arab: هیچ مرجع منطبقی پیدا نشد. یک مرجع جدید به طور خودکار ایجاد شد.

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
fa-Arab: زیر فیلدهای مهم زیر پر نمی شوند:

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
fa-Arab: این رکورد به ویرایشگر پیشرفته قابل انتقال نیست. ادامه می دهید؟

note: %1$s:  tp('Editing MARC record titled:', "Editing") | html %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html
en: %s %s (Record number %s)
fa-Arab: %s %s (شماره سند %s)

en: Add MARC record (fast cataloging)
fa-Arab: رکورد مارک را اضافه کنید (فهرست نویسی سریع)

en: Add MARC record
fa-Arab: افزودن رکورد مارک

en: This record had encoding issues, non-xml characters have been stripped in order to allow editing. Please be cautious when saving that some data may have been removed from the record.
fa-Arab: این رکورد دارای مشکلات رمزگذاری بود، کاراکترهای غیر xml حذف شده اند تا امکان ویرایش فراهم شود. لطفاً هنگام ذخیره احتیاط کنید که ممکن است برخی از داده ها از رکورد حذف شده باشند.

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html | $HtmlTags tag="em" %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  IF (circborrowernumber)
en: %s Editing %s (Record number %s) %s %s
fa-Arab: %s درحال ویرایش %s (شماره ثبت %s) %s %s

en: Yes, edit existing items
fa-Arab: آری، اقلام موجود را ویرایش کنید

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
fa-Arab: نعم: اعرض المواد الموجودة

en: No, save as new record
fa-Arab: نه، به عنوان رکورد جدید ذخیره کنید

en: Save and view record
fa-Arab: حفظ وعرض التسجيلة

en: Save and edit items
fa-Arab: احفظ وحرر المواد

en: Save and continue editing
fa-Arab: ذخیره و ادامه ویرایش

en: Link authorities automatically
fa-Arab: پیوند خودکار مستندات

en: Show MARC tag documentation links
fa-Arab: أُعرض وصلات توثيق تيجان مارك

en: Show tags
fa-Arab: نمایش برچسب ها

en: Change framework
fa-Arab: تغییر چارچوب

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
fa-Arab: پیشینه ای که می خواهید ویرایش کنید وجود ندارد.

en: Add a new record
fa-Arab: افزودن یک رکورد جدید

en: do a catalog search
fa-Arab: جستجوی کاتالوگ را انجام دهید

en: New from Z39.50/SRU
fa-Arab: جدید از روی Z39.50/SRU

en: Merge selected
fa-Arab: انتخاب ادغام

note: %1$s:  IF ( noitemsfound ) %2$s:  END %3$s: # display the search results %4$s:  IF ( total )
en: %s No results found %s %s %s
fa-Arab: %s نتیجه ای پیدا نشد %s %s %s

en: Records found in the catalog
fa-Arab: سوابق موجود در کاتالوگ

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
fa-Arab: %s نتیجه(ها) در فهرست یافت شد,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
fa-Arab: %s النتائج التي وجدت في المخزن

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
fa-Arab: (اصلاح شده در %s)

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
fa-Arab: امانت دادن (%s)

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
fa-Arab: پس گرفته شده (%s)

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
fa-Arab: مفقود شده (%s)

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
fa-Arab: در انتظار تکمیل فراخوان (%s)

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
fa-Arab: انتظار برای رزرو (%s)

en: Card preview
fa-Arab: پیش نمایش کارت

en: Add/Edit items
fa-Arab: إضافة /تعديل مواد

en: Records found in the reservoir
fa-Arab: سوابق یافت شده در مخزن

en: Coming from
fa-Arab: يأتى من

en: Import date
fa-Arab: ‏وارد کردن داده

en: Add biblio
fa-Arab: أضف تسجيلة ببلوغرافية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
fa-Arab: حداقل باید دو رکورد برای ادغام انتخاب شود.

note: INPUT type=button
en: Add a new item
fa-Arab: افزودن یک آیتم جدید

en: go to the records holdings
fa-Arab: به سوابق موجود بروید

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
fa-Arab: قائمة المواد لـِ %s %s لـِ %s%s (التسجيلة #%s)

en: : Barcode must be unique.
fa-Arab:  الباركود يجب أن يكون مستخدما لمرة واحدة:

en: Error saving item
fa-Arab: خطأ في المادة المحفوظة

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fa-Arab: غير قادر على تحديد القيم تلقائيا عن الباركود.لم يتم إدراج أي مادة

en: Error saving items
fa-Arab: خطأ في المواد المحفوظة

en: : item is checked out.
fa-Arab: المواد غير معارة

en: : item has a waiting hold.
fa-Arab: المستفيد ليس لديه شيء في الحجز

en: : The items do not belong to your library.
fa-Arab: المواد لا تنتمي لمكتبتك :

en: : item has linked
fa-Arab: المواد غير معارة

en: analytics.
fa-Arab: تحليلات.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
fa-Arab: : آخرین مورد برای ثبت کتابشناختی با حفظ سطح کتابشناسی بر آن.

en: : Item not found.
fa-Arab: : آیتم یافت نشد.

en: Delink
fa-Arab: الفصل بين

en: Edit in host
fa-Arab: تعديل في المضيف

en: (fast cataloging)
fa-Arab: (الفهرسة السريعة)

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
fa-Arab: أضف مادة %s

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
fa-Arab: ویرایش آیتم #%s%s / بارکد %s%s

en: Do not use template
fa-Arab: از قالب استفاده نکنید

note: OPTGROUP
en: My templates
fa-Arab: الگوهای من

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
fa-Arab: %s%s (به اشتراک گذاشته شده)%s

note: OPTGROUP
en: Shared templates
fa-Arab: الگو را به اشتراک بگذارید

en: Apply template
fa-Arab: الگو را اعمال کنید

note: %1$s:  END
en: %s For session
fa-Arab: %s برای جلسه

en: Clear template
fa-Arab: پاک کردن قالب

en: Delete template
fa-Arab: حذف الگو

en: Add to item group
fa-Arab: به گروه آیتم اضافه کنید

en: Options:
fa-Arab: گزینه ها:

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
fa-Arab: از گروه منبع موجود استفاده کنید

note: OPTGROUP
en: Other options
fa-Arab: گزینه های دیگر

en: Do not add to item group
fa-Arab: به گروه آیتم اضافه نکنید

en: Create new item group
fa-Arab: گروه آیتم جدید ایجاد کنید

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
fa-Arab: أضف مادة

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add and duplicate
fa-Arab: افزودن و تکثیر کردن

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
fa-Arab: چندین نسخه از این آیتم را اضافه نمایید

en: Number of copies of this item to add:
fa-Arab: تعداد نسخه های این آیتم برای افزودن:

en: Maximum currently set to 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
fa-Arab: در حال حاضر حداکثر روی 1000 تنظیم شده است. بارکدی که وارد می کنید به ازای هر منبع اضافی افزایش می یابد.

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
fa-Arab: ذخیره به عنوان الگو

en: Save template
fa-Arab: ذخیره الگو

en: Save as new template
fa-Arab: ذخیره به عنوان الگوی جدید

note: OPTGROUP
en: Update existing template
fa-Arab: به روز رسانی قالب موجود

note: OPTGROUP
en: Update shared template
fa-Arab: به روز رسانی الگوی مشترک

en: Template name:
fa-Arab: نام الگو:

en: Share template
fa-Arab: الگو را به اشتراک بگذارید

en: Catalog concerns
fa-Arab: مربوط به فهرست

en: Concerns
fa-Arab: نگرش ها

en: Cataloging editor
fa-Arab: ویرایشگر فهرست نویسی

note: BUTTON
en: Open fresh record
fa-Arab: رکورد جدید را باز کنید

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
fa-Arab: ذخیره رکورد فعلی (Ctrl-S)

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
fa-Arab: یک رکورد MARC (ISO 2709) یا MARCXML وارد کنید

en: Import record...
fa-Arab: سند را وارد کنید...

en: Macros...
fa-Arab: ماکروها...

note: BUTTON
en: Run and edit macros
fa-Arab: اجرا و ویرایش ماکروها

en: Default
fa-Arab: پیش فرض

en: Small text
fa-Arab: متن کوتاه

en: Normal text
fa-Arab: متن عادی

en: Large text
fa-Arab: متن بزرگ

en: Huge text
fa-Arab: متن بلند

en: Default font
fa-Arab: فونت پیش فرض

en: Consolas
fa-Arab: کنسول ها

en: Courier New
fa-Arab: پیام رسان جدید

en: Lucida Console
fa-Arab: فونت Lucida Console

en: Monaco
fa-Arab: موناکو

en: Alerts
fa-Arab: هشدارها

note: BUTTON
en: Previous alerts
fa-Arab: هشدارهای پیشین

en: Keyboard shortcuts
fa-Arab: میانبرهای صفحه کلید

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
fa-Arab: پشتیبانی از میانبرهای صفحه کلید

en: Keyboard layout
fa-Arab: چیدمان صفحه کلید

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
fa-Arab: چیدمان صفحه کلید مجازی را تنظیم کنید

en: Keywords:
fa-Arab: کلیدواژه ها:

en: Advanced &raquo;
fa-Arab: پیشرفته &raquo;

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
fa-Arab: نمایش جستجوی پیشرفته (Ctrl-Alt-S)

en: Clipboard
fa-Arab: کلیپ بورد

en: Subject:
fa-Arab: موضوع:

en: LC call number:
fa-Arab: شماره بازیابی LC:

en: Control number:
fa-Arab: شماره کنترلی:

en: Dewey number:
fa-Arab: شماره دیویی:

en: Standard number:
fa-Arab: شماره استاندارد:

en: Publisher number:
fa-Arab: شماره ناشر:

en: Publication date:
fa-Arab: تاریخ انتشار:

note: NAV
en: Search results navigation
fa-Arab: پیمایش نتایج جستجو

en: Macros
fa-Arab: ماکروها

en: Run macro
fa-Arab: اجرای ماکرو

note: BUTTON
en: Delete macro
fa-Arab: حذف ماکرو

en: Public macro:
fa-Arab: ماکرو عمومی:

en: Filter layouts
fa-Arab: طرح بندی های فیلتر

en: Redefine shortcuts
fa-Arab: میانبرها را دوباره تعریف کنید

en: Behavior
fa-Arab: رفتار

en: Save record (cannot be remapped)
fa-Arab: ذخیره رکورد (نمی توان دوباره نقشه برداری کرد)

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
fa-Arab: پیوند یک رکورد میزبان به %s

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
fa-Arab: %sخطا:اصلاح رکورد کتابشناسی امکان پذیر نیست .%s %sخطا: دریافت شماره آیتم از این بارکد امکان پذیر نیست .%s

en: The item has successfully been linked to
fa-Arab: المادة مرتبطة بنجاح إلى

en: Select the biblionumber to link the item to
fa-Arab: اختر رقم التسجيلة البيبليوغرافية لربطها بالمادة

en: Enter biblionumber:
fa-Arab: إدخال الرقم الببليوجرافي:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
fa-Arab: رکورد میزبان را برای پیوند انتخاب کنید '%s'

en: Select the host record to link
fa-Arab: رکورد میزبان را برای پیوند انتخاب کنید

en: Enter item barcode:
fa-Arab: إدخل باركود المادة:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
fa-Arab: %s منابع زیر را نمی توان از رکورد قدیمی به رکورد جدید منتقل کرد: %s %s %s %s

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
fa-Arab: بنابراین، رکوردی که ادغام شده حذف نمی شود.

en: The merge was successful.
fa-Arab: ادغام با موفقیت انجام شد.

en: Biblionumber
fa-Arab: شماره کتابشناسی

en: (record kept)
fa-Arab: (نگهداری پیشینه)

en: Fields to display in report:
fa-Arab: فیلدهایی برای نمایش در گزارش:

en: (Example: "001,245ab,600")
fa-Arab: (مثال: "001,245ab,600")

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
fa-Arab: قسمتهای مورد نیاز زیر وجود ندارد:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
fa-Arab: زیرمجموعه های مورد نیاز زیر وجود ندارد:

en: Attach an item
fa-Arab: یک آیتم را ضمیمه کنید

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
fa-Arab: یک آیتم را ضمیمه کنید %s برای %s%s

en: Try again with a different barcode
fa-Arab: جرب ثانيةً بباركود مختلف

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
fa-Arab: %sERROR: لم نتمكن من إنشاء مادة جديدة.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
fa-Arab: %s %sخطا: دریافت آیتم امکان پذیر نیست.

en: The record
fa-Arab: رکورد

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
fa-Arab: %s این آیتم پیوست دارد.

en: Delete record
fa-Arab: حذف رکورد

en: Record deleted
fa-Arab: رکورد حذف شد

en: Attempt to delete record failed.
fa-Arab: تلاش برای حذف رکورد ناموفق بود.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
fa-Arab: مورد با موفقیت پیوست شد %s

en: Attach another item
fa-Arab: اربط مادة أخرى

en: Select the biblionumber to attach the item to
fa-Arab: اختر رقم التسجيلة البيبليوغرافية لربطها بالمادة

en: Enter the barcode of the item to attach:
fa-Arab: إدخال الباركود لهذه المادة لتُربَط:

en: The item you select will be moved to the target record.
fa-Arab: سيتم نقل المادة التي اخترتها إلى التسجيلة المقصودة

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این رکورد را حذف کنید؟

en: EXAMPLE plugin
fa-Arab: پلاگین نمونه

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
fa-Arab: سلام، شما در حال مشاهده نتیجه راه اندازی پلاگین EXAMPLE هستید.

en: I received this from you:
fa-Arab: من این را از شما دریافت کرده‌ام:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
fa-Arab: اگر OK را فشار دهید، آنچه را در اینجا تایپ می کنید تایید می شود.

en: Call number browser
fa-Arab: مرورگر شماره بازیابی

en: Search call number:
fa-Arab: جستجوی شماره بازیابی:

en: Call number classification scheme:
fa-Arab: طرح رده بندی شماره بازیابی:

en: Z39.50 authority search points
fa-Arab: هدف جستجوی مستند Z39.50

en: Author (meeting / conference):
fa-Arab: نویسنده (جلسه / کنفرانس):

en: Results for authority records
fa-Arab: نتایج مربوط به سوابق مستندات

en: Heading
fa-Arab: عنوان

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
fa-Arab: قد انتهت مهلة الإتصال بـِ %s

en: Nothing found.
fa-Arab: لم يعثر على شيء.

en: Raw (any):
fa-Arab: صف (أي):

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
fa-Arab: %s سند %s: %s

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
fa-Arab: نمایش صفحه %s از %s

en: Set request as pending
fa-Arab: درخواست را به عنوان در دست انجام تنظیم کنید

en: Process request
fa-Arab: درخواست پردازش

en: Edit URLs
fa-Arab: ویرایش URLs

en: Complete request
fa-Arab: درخواست کامل

en: Cancel request
fa-Arab: درخواست را لغو کنید

en: Print slip
fa-Arab: برگه چاپ

en: On order
fa-Arab: به سفارش

en: Edit URL(s)
fa-Arab: ویرایش URL(s)

en: Are you sure you want to cancel this article request?
fa-Arab: آیا شما برای لغو درخواست این مقاله اطمینان دارید؟

en: Cancellation reason:
fa-Arab: دلیل انصراف:

en: Other reasons
fa-Arab: دلایل دیگر

en: Enter reason
fa-Arab: دلیل را وارد کنید

en: Confirm cancellation
fa-Arab: لغو را تایید کنید

en: Update
fa-Arab: به روز رسانی

en: Requested article
fa-Arab: مقاله درخواستی

note: For the first occurrence, %1$s:  ar.biblio.biblioitem.isbn | html
en: ISBN: %s
fa-Arab: شابک: %s

en: Include TOC
fa-Arab: شامل TOC

en: Issue:
fa-Arab: عدد:

en: Date:
fa-Arab: تاریخ:

en: Pages:
fa-Arab: صفحات:

en: Chapters:
fa-Arab: فصل‌ها:

en: Patron notes:
fa-Arab: یادداشت های عضو:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
fa-Arab: %sکپی%sاسکن%s

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
fa-Arab: لطفا قبل از تکمیل درخواست URL را پر کنید.

en: Circulation statistics
fa-Arab: آمارگردش امانت

note: %1$s:  IF ( author ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  author |html %4$s:  ELSE %5$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %6$s:  END
en: %s Circulation statistics for %s by %s %s Circulation statistics for %s %s
fa-Arab: %s آمار گردش امانت برای %s توسط %s %s آمار گردش امانت برای %s %s

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
fa-Arab: الباركود %s

en: Number of checkouts
fa-Arab: عدد المخارج

en: at current library
fa-Arab: في المكتبة الحالية

en: since last transfer
fa-Arab: منذ آخر نقل

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
fa-Arab: %s%s%sالمادة ليس لديها سجل نقل%s

en: No. of times checked out
fa-Arab: عدد مرات الإعارة

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
fa-Arab: الإعارة: أكثر من الاستحقاق%s

en: Shelving location selected:
fa-Arab: موقع الترفيف المختار:

en: All shelving locations
fa-Arab: كل مواقع الرفوف

en: Date due
fa-Arab: تاریخ بازگشت

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fa-Arab: %s %s توسط %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  todayoverduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
fa-Arab: الباركود : %s

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
fa-Arab: لا توجد تأخيرات اليوم %s في الموقع المحدد %s.

en: Today's notifications
fa-Arab: تبنبيهات اليوم

en: Borrower
fa-Arab: المستعير

en: Cancel notification
fa-Arab: إلغاء الإعلام

en: Transfer items
fa-Arab: انتقال اقلام

en: Reserve found
fa-Arab: تم إيجاد الحجز

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
fa-Arab: نگه دارید برای %s

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
fa-Arab: آیتم در انتظار علامت گذاری شده است %s برای %s

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
fa-Arab: %s انتقال آیتم به %s: %s %sلغو رزرو و سپس تلاش برای انتقال: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
fa-Arab: لغو رزرو و سپس تلاش برای انتقال:

en: Ignore and return to transfers:
fa-Arab: أهمل وعُدْ إلى الإنتقالات:

en: Reserve cancelled
fa-Arab: تم إلغاء الحجز

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
fa-Arab: منبع اکنون در حال انتقال به %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
fa-Arab: لا يوجد مادة بالباركود: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
fa-Arab: من فضلك أرجع الأوعية للمكتبة الرئيسية:%s

en: Transfer is not allowed for:
fa-Arab: انتقال مجاز نیست برای اینکه:

en: Collection:
fa-Arab: مجموعه:

en: Originating library:
fa-Arab: کتابخانه مبدأ:

en: Destination library:
fa-Arab: وصف المكتبة:

en: Item is already at destination library.
fa-Arab: المادة بالفعل في المكتبة المرسلة إليها.

en: Item was on loan to
fa-Arab: المادة كانت في الإعارة لـ

en: and has been returned.
fa-Arab: وتمت إعادته

en: Enter barcode:
fa-Arab: إدخال الباركود:

en: Transferred items
fa-Arab: مواد منقولة

en: Origin
fa-Arab: اصل و نسب

en: Destination
fa-Arab: مقصد

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
fa-Arab: %s یادداشت(ها) به عنوان مشاهده شده علامت گذاری شده است.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
fa-Arab: %s یادداشت(ها) به عنوان دیده نشده علامت گذاری شده است.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
fa-Arab: تغییر وضعیت %s مورد با شکست مواجه شد.

en: Mark seen
fa-Arab: دارای نشانه دیده شده

en: Mark not seen
fa-Arab: علامت گذاری نشده است

en: Hide seen
fa-Arab: مخفی کردن مشاهدات

en: Set by
fa-Arab: تنظیم با

en: Not seen
fa-Arab: دیده نشده

en: Seen
fa-Arab: الرؤية

en: There are currently no checkout notes.
fa-Arab: در حال حاضر هیچ یادداشتی برای امانت وجود ندارد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
fa-Arab: تغییر وضعیت یادداشت امکان پذیر نیست.

en: Offline circulation
fa-Arab: امانت های آفلاین

en: Upload offline circulation file (.koc)
fa-Arab: بارگذاری فایل امانت آفلاین (.koc)

en: Pending offline circulation actions
fa-Arab: در انتظار فعالیت های گردش آفلاین امانت

en: Get desktop application
fa-Arab: دریافت اپلیکیشن دسکتاپ

en: Get Firefox add-on
fa-Arab: افزونه فایرفاکس را دریافت کنید

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fa-Arab: حساب مستخدم تم تجديدة حتى %s

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
fa-Arab: هنگام خواندن کارت عضویت بطور خودکار عضو کنترل می شود. مطمئن شوید که با عضو صحیح کار می کنید.

en: Note about the accompanying materials:
fa-Arab: یادداشتی درباره مواد پیوست شده:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
fa-Arab: هذه المادة ضاعت وحالتها هي "%s".

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
fa-Arab: کاربر هزینه های پرداخت نشده ای برای تاخیر در امانت و غیره دارد %s

en: High demand item.
fa-Arab: آیتم پر تقاضا.

en: Loan period was not shortened due to override.
fa-Arab: بدلیل لغو کردن دوره امانت کوتاه نشده است.

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
fa-Arab: موعد کوتاهتر می شد %s (%s روزها).

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
fa-Arab: آیتم امانت داده شد %s و بطور خودکار برگشت داده شد.

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
fa-Arab: کارکنان عضو مجاز به تسویه با امانت گیرندگان نبوده و امانت گیرندگان نیز نمی توانند درخواست تخفیف نمایند.

en: Please confirm checkout
fa-Arab: رجاءاً أكد الإعارة

en: Cannot check out
fa-Arab: امکان امانت وجود ندارد

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
fa-Arab: محدودیت سنی %s. %s در هر حال امانت داده شود؟ %s

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
fa-Arab: عضو بدهی دارد %s.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
fa-Arab: کاربران مجموعاً از لحاظ تعهدات خود بدهکارند %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
fa-Arab: تعهدات اعضا و سایر تعهدات مجموعاً دارای بدهکاری است %s.

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
fa-Arab: هزینه جریمه این آیتم: %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
fa-Arab: (%s) معار حالياً لهذا المستفيد. هل تريد تجديده ؟

en: Item
fa-Arab: مادة

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
fa-Arab: (%s)  %s لم يرى منذ %s

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
fa-Arab: (%s) قيد الإنتظار لـِ

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
fa-Arab: (%s) و در حال انتقال به %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
fa-Arab: (%s) در رزرو است

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
fa-Arab: (%s) در %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
fa-Arab: (%s) is درحال پردازش است

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
fa-Arab: (%s) تم حجزها لـِ

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
fa-Arab: (%s) معارة لـِ

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
fa-Arab: (%s). %s برگشت دادن و امانت بردن؟ %s

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
fa-Arab: إعارات كثيرة جداً. %s  مُعار ، فقط %s مسموح.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
fa-Arab: تعداد بسیار زیادی امانت در محل است. %s امانت در محل، فقط %s مجاز است.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
fa-Arab: این کاربر از یک کتابخانه دیگری است (%s)

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
fa-Arab: براساس سیاست امانت کتابخانه این کاربر نمی تواند این منبع را امانت بگیرد.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
fa-Arab: هیچ قانون گردش برای ترکیب عضو و نوع آیتم مشخص نشده است.

en: Item type is normally not for loan.
fa-Arab: این نوع آیتم معمولاً امانت داده نمی شود.

en: Item is normally not for loan
fa-Arab: این آیتم معمولا امانت داده نمی شود

en: Check out anyway?
fa-Arab: در هر صورت بررسی می کنید؟

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
fa-Arab: کاربر دارای %s آیتم(های)عقب افتاده است. %s به هر حال می خواهید امانت دهید؟ %s

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
fa-Arab: این آیتم با وضعیت گم شده است "%s". %s اصلاً امانت نیست؟ %s

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
fa-Arab: آیتم با تقاضای بالا. دوره امانت کوتاه شده است به to %s روز (سررسید %s). به هر حال امانت می گیرید؟

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fa-Arab: %s %sلـِ %s%s

en: . Check out anyway?
fa-Arab: . در هر صورت امانت می خواهید؟

en: Patron has previously checked out this title:
fa-Arab: عضو قبلاً این عنوان را امانت گرفته است:

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
fa-Arab: کاربر قبلاً آیتم های دیگری را از این سند امانت برده است. %s به هر حال می خواهید امانت دهید؟ %s

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
fa-Arab: %s(%s)%s فراخوانی شده است توسط

en: Don't decrease loan length based on holds
fa-Arab: طول امانت را براساس نگهداری کاهش ندهید

en: Revert waiting status
fa-Arab: تحويل حالات الإنتظار

en: Revert hold transfer status
fa-Arab: برگرداندن وضعیت انتقال موقت

en: Revert In Processing status
fa-Arab: برگرداندن وضعیت در حال پردازش

en: Cancel recall
fa-Arab: لغو یادآوری

en: Yes, renew (Y)
fa-Arab: آری، تمدید (Y)

en: Yes, check out (Y)
fa-Arab: آری، امانت گرفتن (Y)

en: Don't check out, confirm hold, and print slip (P)
fa-Arab: امانت ندهید، رزرو را تأیید کنید و برگه را چاپ کنید (P)

en: Don't check out and print slip (P)
fa-Arab: امانت ندهید و چاپ کنید (P)

en: No, don't renew (N)
fa-Arab: نه، تمدید نکنید (N)

en: No, don't check out (N)
fa-Arab: نه، امانت ندهید (N)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
fa-Arab: لغو امانت و نگهداری برای %s

en: Barcode not found
fa-Arab: بارکد یافت نشد

en: Local use recorded
fa-Arab: الاستخدام المحلي سُجّل

en: Item on hold, please checkin.
fa-Arab: منبع در رزرو است، لطفا تحویل دهید.

en: Item claimed returned, please checkin.
fa-Arab: آیتم درخواست شده برگشت داده شده است، لطفاً تحویل دهید.

en: Item can fill a recall, please checkin.
fa-Arab: مورد می تواند یادآوری را تکمیل کند، لطفاً تحویل دهید.

en: Item was lost, cannot be returned.
fa-Arab: آیتم گم شده است، امکان بازگشت وجود ندارد.

en: Item was lost, now found.
fa-Arab: المادة كانت مفقودة, الان وجدت.

en: Item was withdrawn, cannot be returned.
fa-Arab: آیتم پس گرفته شد، قابل بازگشت نیست.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
fa-Arab: تأريخ الإستحقاق&quot;%s&quot; خاطئ

en: The barcode was not found:
fa-Arab: بارکد پیدا نشد:

en: Show matching titles
fa-Arab: نمایش عناوین منطبق

en: No items were found by searching.
fa-Arab: با جستجو هیچ آیتمی پیدا نشد.

en: Add record using fast cataloging
fa-Arab: افزودن سند با استفاده از فهرست نویسی سریع

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
fa-Arab: %s این نوع آیتم برای امانت نیست. %s %s آیتم برای امانت نیست%s (%s)%s. %s

en: Item has been withdrawn
fa-Arab: المادة تم استبعادها

en: Item is restricted
fa-Arab: مادة مُقيّدة

en: Patron's address is in doubt
fa-Arab: عنوان المستخدم مشكوك فيه

en: Patron's card is lost
fa-Arab: بطاقة المستخدم مفقودة

en: Patron is restricted
fa-Arab: مستخدم مقّيد

en: No more renewals possible
fa-Arab: لا تجديد أكثر محتمل

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
fa-Arab: این آیتم قابل تمدید نیست، چون امانت در محل است

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
fa-Arab: قيود العمر %s.

en: Patron's card is expired
fa-Arab: بطاقة المستخدم تم إنتهائها

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
fa-Arab: این منبع متعلق به %s است و از این محل امانت داده نمی شود.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
fa-Arab: این آیتم باید برگشت داده شود به %s.

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
fa-Arab: کاربر دارای محدودیت تا %s.

en: Patron has an indefinite restriction.
fa-Arab: کاربر دارای محدودیت نامحدود است.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
fa-Arab: امانت گیری مسدود می شود زیرا عضو در برگشت آیتم ها تاخیر دارد.

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
fa-Arab: منبع فراخوان شده و برای تحویل غیرحضوری است%s.

en: No open days found while calculating the due date. Check the library calendar.
fa-Arab: هیچ روز باز در هنگام محاسبه تاریخ سررسید یافت نشد. تقویم کتابخانه را بررسی کنید.

en: Restriction overridden temporarily.
fa-Arab: محدودیت موقتاً لغو شد.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
fa-Arab: بارکد یافت نشد. اقلام زیر با جستجو پیدا شد:

en: Restriction overridden temporarily
fa-Arab: محدودیت موقتاً لغو شد

en: Item checked out
fa-Arab: مورد امانت گرفته شده

en: No patron matched
fa-Arab: لا يوجد مستفيد متوافق

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
fa-Arab: این کاربر درخواست کرده است که پیشینیه امانت گیری آن هنگام ورود ناشناخته باشد، اما تنظیمات سیستم کاربر ناشناس خالی یا نادرست است.

note: A
en: Clear screen
fa-Arab: مسح الشاشة

note: A
en: Print slip and clear screen
fa-Arab: برگه چاپ و صفحه نمایش واضح

note: A
en: Print quick slip and clear screen
fa-Arab: چاپ سریع و صفحه نمایش واضح

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
fa-Arab: عملية الإعارة ل %s

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
fa-Arab: بارکد آیتم یا کلیدواژه را وارد کنید

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
fa-Arab: بارکد آیتم را وارد کنید

note: A
en: Checkout settings
fa-Arab: تنظیمات امانت

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
fa-Arab: تحديد تاريخ الاستحقاق %s:

en: Remember for session:
fa-Arab: تذكير بالجلسة التدريبية:

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
fa-Arab: کاربر از تمدید خودکار انصراف داده است

en: Don't decrease checkout length based on holds
fa-Arab: طول مدت امانت را براساس نگهداری کاهش ندهید

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
fa-Arab: فقط امانت در- محل. تاریخ برگشت خودکار:

en: On-site checkout
fa-Arab: امانت در- محل

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
fa-Arab: %s (%s). %s %s %s. %s سررسید %s

en: Checked out:
fa-Arab: به امانت گرفته شده:

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
fa-Arab: امکان امانت وجود ندارد! %s

en: Only on-site checkouts are allowed
fa-Arab: فقط امانت در -محل مجاز است

en: Barcode submitted
fa-Arab: بارکد ارسال شد

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
fa-Arab: شما قبلاً بارکدی ارسال کرده اید، لطفاً منتظر پردازش تسویه حساب باشید ...

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Check out to %s
fa-Arab: امانت دادن %s

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
fa-Arab: شما مجاز به استفاده از دسته امانت برای این عضو نیستید

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
fa-Arab: امکان امانت وجود ندارد! %s %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
fa-Arab: %s %s, توسط %s%s%s-

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
fa-Arab: این آیتم در حال حاضر در امانت این عضو است. تمدید می کنید؟

en: This item is waiting for another patron.
fa-Arab: این آیتم در لیست انتظار عضو دیگری است.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
fa-Arab: این منبع در رزرو است و در حال انتقال برای کاربر دیگری است.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
fa-Arab: این منبع در رزرو است و برای کاربر دیگری در حال بررسی است.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
fa-Arab: این آیتم در امانت عضو دیگری است. %s تحویل دادن و امانت گرفتن؟ %s

en: Too many checked out.
fa-Arab: تعداد زیادی امانت گرفتن.

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
fa-Arab: این کاربر از یک کتابخانه دیگری است (%s).

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
fa-Arab: این آیتم معمولا امانت داده نمی شود %s(%s)%s.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
fa-Arab: کاربر %s آیتم(های) تأخیری دارد.

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
fa-Arab: این آیتم با وضعیت گم شده است "%s".

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
fa-Arab: آیتم با تقاضای بالا. دوره امانت کوتاه شده است به to %s روز (سررسید %s).

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
fa-Arab: این آیتم در رزرو کاربر دیگری است. می خواهید رزرو را نادیده بگیرید، اما لغو نمی شود.

en: This item is on hold for another patron.
fa-Arab: این منبع برای کاربر دیگری رزرو شده است.

en: This item has previously been checked out to this patron.
fa-Arab: این آیتم قبلاً به این کاربر امانت داده شده است.

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
fa-Arab: کاربر هزینه های پرداخت نشده ای برای تاخیر در امانت و غیره دارد %s.

en: Local use recorded.
fa-Arab: استفاده محلی ثبت شده است.

en: Item type not for loan.
fa-Arab: این نوع آیتم برای امانت نیست.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
fa-Arab: منبع برای امانت نیست %s(%s)%s.

en: Item has been withdrawn.
fa-Arab: آیتم پس گرفته شد

en: Item is restricted.
fa-Arab: آیتم کنترل شده است.

en: Patron's address is in doubt.
fa-Arab: عنوان المستخدم مشكوك فيه.

en: Patron's card is lost.
fa-Arab: کارت عضویت گم شده است.

en: Patron is restricted.
fa-Arab: کاربر محدود شده است.

en: No more renewals possible.
fa-Arab: دیگر امکان تمدید وجود ندارد.

en: Patron's card is expired.
fa-Arab: کارت عضویت منقضی شده است.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
fa-Arab: کاربر آیتم های تاخیری داشته و به مدت %s روز(ها)مسدود شده است.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
fa-Arab: بارکد پیدا نشد %s.

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
fa-Arab: سررسید %s

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
fa-Arab: امانت یا تمدید

en: Find another patron?
fa-Arab: عضو دیگری پیدا کنید؟

en: This patron does not exist.
fa-Arab: این کاربر وجود ندارد.

en: Patron's account is restricted
fa-Arab: حساب کاربری اعضا محدود شده است

en: Patron has items overdue
fa-Arab: کاربر دارای اقلام عقب افتاده است

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
fa-Arab: تحویل غیرحضوری برای کتابخانه شما فعال نیست.

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
fa-Arab: ویژگی تحویل غیرحضوری برای این کتابخانه فعال نیست.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
fa-Arab: نمی توان برای این روز تحویل داد، این روز تعطیل است.

en: This patron does not have waiting holds.
fa-Arab: این کاربر نمی تواند رزرو کند.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
fa-Arab: این کاربر از قبل یک تحویل برنامه ریزی شده برای این کتابخانه دارد.

en: Wrong slot selected.
fa-Arab: ترتیب اشتباه انتخاب شده است.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
fa-Arab: هیچ انتخاب دیگری برای این جدول زمانی موجود نیست. لطفا یکی دیگر را انتخاب کنید.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
fa-Arab: نمی توان موارد را بررسی کرد %s

en: Refresh
fa-Arab: به روز کردن

note: %1$s:  END
en: %s Refresh automatically every
fa-Arab: %s هر بار به طور خودکار بازخوانی شود

en: seconds.
fa-Arab: ثانیه ها.

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
fa-Arab: صحنه سازی شود (%s)

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
fa-Arab: مرحله بندی و آماده شده (%s)

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
fa-Arab: کاربر خارجی است(%s)

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
fa-Arab: امروز تحویل شد (%s)

en: Pickup date/time
fa-Arab: تاریخ/زمان تحویل گرفتن

en: Items for pickup
fa-Arab: منابع برای تحویل غیرحضوری

en: Mark as
fa-Arab: علامت گذاری به عنوان

en: staged & ready
fa-Arab: مرحله بندی و آماده شده

en: There are no pickups to be staged.
fa-Arab: هیچ تحویل غیرحضوری برای صحنه سازی وجود ندارد.

en: Staged by
fa-Arab: مرحله بندی شده توسط

en: Patron has arrived
fa-Arab: کاربر وارد شد

en: delivered
fa-Arab: تحویل داده شده

en: to be staged
fa-Arab: صحنه سازی شود

en: There are no pickups staged and ready.
fa-Arab: هیچ تحویل مرحله ای و آماده ای وجود ندارد.

en: Mark as delivered
fa-Arab: علامت گذاری به عنوان تحویل داده شده

en: There are no patrons waiting outside.
fa-Arab: هیچ کاربری بیرون منتظر نیست.

en: Deliver date/time
fa-Arab: تاریخ/زمان تحویل

en: Items checked out
fa-Arab: قد تمّ إعارة المواد

en: No pickups have been delivered today.
fa-Arab: امروز هیچ تحویل غیرحضوری انجام نشده است.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
fa-Arab: %s %s (%s) درحال حاضر این کتابخانه یک تحویل برنامه ریزی شده دارد.

en: Search a patron
fa-Arab: جستجوی کاربر

note: A
en: Search for another patron
fa-Arab: جستجوی کاربر دیگر

en: Items ready for pickup:
fa-Arab: منابع آماده برای تحویل:

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
fa-Arab: در این کتابخانه هیچ جای رزروی برای این کاربر وجود ندارد.

en: Pickup date:
fa-Arab: تاریخ تحویل:

en: The patron does not have waitings holds.
fa-Arab: کاربر نمی تواند رزرو کند.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
fa-Arab: هیچ زمان تحویل برای این روز تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
fa-Arab: لطفاً تاریخ و زمان تحویل را انتخاب کنید

note: SCRIPT
en: Refresh in %s seconds
fa-Arab: به روز کردن در %s ثانیه

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
fa-Arab: %s, لـِ %s%s%s-

en: No pending on-site checkout.
fa-Arab: امانت گیری بدون معطلی در محل.

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
fa-Arab: معوقات از %s

en: Overdue report
fa-Arab: تقرير التأخر

en: Please choose one or more filters to proceed.
fa-Arab: رجاءاً اختر عامل تصفية واحد أو أكثر لتستمر.

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
fa-Arab: %s %sالمواد%sالمادة%s متأخر اعتباراً من %s%s

en: (Filtered.
fa-Arab: (مُصفى.

en: Reset filter
fa-Arab: إعادة ضبط عامل التصفية

en: Download file of displayed overdues
fa-Arab: تحميل ملف المستحقات المعروضة

en: Download file of all overdues
fa-Arab: تحميل ملف جميع المستحقات

en: Patron library
fa-Arab: عضو کتابخانه

en: Non-public note
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
fa-Arab: %sتاخیر:%s

en: email
fa-Arab: پست الکترونیکی

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
fa-Arab: %s %s, توسط %s%s%s, %s%s

en: Claim returned
fa-Arab: پیگیری بازگشت

en: There are no overdues matching your search.
fa-Arab: هیچ موردی با جستجوی شما مطابقت ندارد.

en: There are no overdues.
fa-Arab: هیچ دیرکرد وجود ندارد.

en: Filter on:
fa-Arab: مرشّح فى:

en: Date due:
fa-Arab: تاريخ الإستحقاق:

en: Show any items currently checked out:
fa-Arab: أظهر أي مادة من المواد المعارة في الوقت الحالي:

en: Patron category:
fa-Arab: فئة المستفيد:

en: Patron flags:
fa-Arab: إشارات المستفيد:

en: Address in question
fa-Arab: العنوان في سؤال

en: Lost card
fa-Arab: کارت گم شده

en: Item home library:
fa-Arab: آیتم اصلی کتابخانه:

en: Item holding library:
fa-Arab: کتابخانه نگهدارنده آیتم:

en: Library of the patron:
fa-Arab: مكتبة المستفيد:

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
fa-Arab: تطبيق عامل التصفية

en: The notice has been correctly enqueued.
fa-Arab: اخطار به درستی پیاده سازی شده است.

en: The patron does not have an email address defined.
fa-Arab: کاربر آدرس پست الکترونیکی مشخصی ندارد.

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
fa-Arab: هیچ الگوی اخطاری با کد 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' در سیستم شما تعریف نشده است.

en: The hold has been correctly cancelled.
fa-Arab: رزرو به درستی لغو شده است.

en: The hold has been placed at the bibliographic record level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
fa-Arab: رزروها در سطح رکود کتابشناختی قرار داده شده است. تعیین آیتمی که به عنوان گمشده انتخاب شود مقدور نیست.

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
fa-Arab: رزرو و انتقال دادن بین %s و %s

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
fa-Arab: التقري عن  %s

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
fa-Arab: عدم ملء الحجوزات التالية. الرجاء استردادها وإرجاعها

note: INPUT type=text
en: Pull this many items
fa-Arab: اسحب العديد من هذه المواد

note: INPUT type=text
en: Items available
fa-Arab: مواد متاحة

en: Patrons with holds
fa-Arab: مستفيدون مع حجوز

en: First patron
fa-Arab: اولین عضو

en: Available barcodes
fa-Arab: بارکدهای موجود

en: Available call numbers
fa-Arab: شماره بازیابی موجود

en: Available copy numbers
fa-Arab: شماره های کپی موجود

en: Available item types
fa-Arab: انواع آیتم موجود

en: Available locations
fa-Arab: المواقع المتاحة

en: Available collections
fa-Arab: مجموعه های موجود

en: Earliest hold date
fa-Arab: أقدم تاريخ حجز

en: Hold notes
fa-Arab: یاداشت های امانت:

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
fa-Arab: فقط %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
fa-Arab: %s یا %s هر موجودی از دسته منابع

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
fa-Arab: . %s موجود است. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
fa-Arab: %s %s هر موجودی از دسته منابع

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
fa-Arab: %s در %s

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
fa-Arab: درخواست ها را لغو و برگردانید : %s

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
fa-Arab: آیتم را به عنوان گمشده علامت گذاری کنید

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
fa-Arab: به عنوان گم شده علامت گذاری کرده به عضو اطلاع دهید

en: Biblio level hold.
fa-Arab: سطح نگهداری کتاب

note: INPUT type=text
en: Patron holds
fa-Arab: عضو در دست دارد

note: INPUT type=text
en: Patron name
fa-Arab: نام کاربر

note: INPUT type=text
en: Available copy
fa-Arab: کپی موجود

en: No items found.
fa-Arab: لا توجد مواد.

en: Refine results
fa-Arab: تنقيح النتائج

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
fa-Arab: (شامل, پیش فرض %s روز قبل به %s روزهای آینده. سایر محدوده های تاریخ را در صورت نیاز تنظیم نمایید.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
fa-Arab: (شامل, پیش فرض %s روزقبل تا امروز. سایر محدوده های تاریخ را در صورت نیاز تنظیم نمایید.)

note: %1$s:  IF ( slip.content ) %2$s:  slip.content | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fa-Arab: %s%s%sهیچ الگوی اشتباهی یافت نشد%s

en: Cannot renew:
fa-Arab: نمی توان تمدید کرد:

en: No item matches this barcode
fa-Arab: هیچ موردی با این بارکد هم خوانی ندارد

en: ) is not checked out to a patron.
fa-Arab: ) کاربرامانت نبرده است.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
fa-Arab: %s ( %s ) تمدید شده به تعداد حداکثر دفعات توسط %s %s (

en: Override limit and renew
fa-Arab: لغو محدودیت و تمدید

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
fa-Arab: %s ( %s ) تعداد حداکثر دفعات متوالی، بدون اینکه توسط کتابخانه دیده شود تمدید کرده اید )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
fa-Arab: %s ( %s ) نمی تواند تمدید شود قبل از %s.s

en: Override and renew
fa-Arab: لغو و تمدید شود

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
fa-Arab: %s ( %s ) برای تمدید خودکار زمانبندی شده و از قبل قابل تمدید نیست %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
fa-Arab: %s ( %s ) برای تمدید خودکار زمانبندی شده و دیگر قابل تمدید نیست %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
fa-Arab: %s ( %s ) برای تمدید خودکار زمانبندی شده و به علت اینکه حساب کاربری اعضا منقضی شده است، دیگر قابل تمدید نیست

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
fa-Arab: %s ( %s ) برنامه ریزی شده است برای تمدید خودکار.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
fa-Arab: %s ( %s ): این منبع در رزرو کاربر دیگری است.

en: ) is currently restricted.
fa-Arab: ) در حال حاضر محدود شده است.

en: Item is not allowed renewal.
fa-Arab: اجازه تمدید آیتم وجود ندارد.

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
fa-Arab: آیتم را نمی توان تمدید کرد چون در امانت در محل است

en: This item has been recalled.
fa-Arab: این مورد یادآوری شده است.

en: Continue without renewing
fa-Arab: بدون تمدید ادامه دهید

en: Item renewed:
fa-Arab: آیتم تمدید شد:

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
fa-Arab: ) تمدید شده برای %s %s (

note: %1$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: ) now due on %s
fa-Arab: ) اکنون پایان یافت %s

en: Record renewal as unseen if appropriate:
fa-Arab: در صورت لزوم، تمدید را به صورت غیرقابل مشاهده ثبت کنید:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
fa-Arab: تاریخ سررسید را تمدید کنید %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
fa-Arab: فرم درخواست مقاله %s

en: Patron reached daily limit.
fa-Arab: کاربر به محدودیت روزانه رسیده است.

en: Patron will be charged with
fa-Arab: از کاربر دریافت خواهد شد

en: for every request
fa-Arab: برای هر درخواست

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
fa-Arab: درخواست مقاله از %s برای %s %s ( %s )

en: Table of contents:
fa-Arab: فهرست مندرجات:

en: Photocopy
fa-Arab: فتوکپی

en: Digital scan
fa-Arab: اسکن دیجیتال

en: Pickup library:
fa-Arab: محل نگهداری:

en: Select item:
fa-Arab: منبع را انتخاب کنید:

en: Any item
fa-Arab: هر منبعی

note: INPUT type=submit
en: Place request
fa-Arab: محل درخواست

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
fa-Arab: %s برای این رکورد نمی توان درخواست مقاله ای کرد. %s %s %s %s

en: Current article requests
fa-Arab: درخواست های مقاله فعلی

en: Patron notes
fa-Arab: یادداشت های عضو

note: A
en: Cancel article request
fa-Arab: لغو درخواست مقاله

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید انتخاب کتابخانه را از %s به %s برای این درخواست تغییر دهید؟

en: Hold ratios to calculate items needed
fa-Arab:  لحساب نسب حجز المواد المطلوبة

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
fa-Arab: محسوب في %s. من %s إلى %s

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
fa-Arab: هذه المواد لها نسبة لحجز &ge; %s.

en: Hold ratio
fa-Arab: نسبة الحجز

en: Itype
fa-Arab: تایپ می کنم

en: Call numbers
fa-Arab: شماره های بازیابی

en: Items needed
fa-Arab: منابع مورد نیاز

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
fa-Arab: %s%s توسط %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
fa-Arab: %s للطلب

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
fa-Arab: %s در حالت انتظار

en: 0 to order
fa-Arab: 0 برای سفارش

en: Refine results:
fa-Arab: تنقيح النتائج:

en: Hold ratio (greater than or equal to):
fa-Arab: نسبت نگهداری (بیشتر یا مساوی):

en: Include ordered
fa-Arab: شامل سفارش

en: Include suspended
fa-Arab: شامل تعلیق

en: (inclusive)
fa-Arab: (شامل)

en: Patron notification:
fa-Arab: إعلام المستفيد

en: Patron is not notified.
fa-Arab: کاربر بی اطلاع است.

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
fa-Arab: ملاحظات: %s

en: Hold filled for:
fa-Arab: پرکردن برای:

en: Patron is RESTRICTED
fa-Arab: المستفيد موقوف

en: Transfer to:
fa-Arab: إنقل إلى:

en: Hold at
fa-Arab: حجز في

en: Reason for transfer
fa-Arab: دلیل انتقال

en: Return to home library
fa-Arab: بازگشت به کتابخانه اصلی

en: Return to holding library
fa-Arab: بازگشت به موجودی کتابخانه

en: Lost hold
fa-Arab: از دست دادن رزرو

en: Cancelled hold
fa-Arab: لغو رزرو

en: Transfer was cancelled whilst in transit
fa-Arab: انتقال در حین حمل و نقل لغو شد

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم اپک تنظیم شده است اما عضو ناشناس تنظیم نشده است! لطفاً قبل از ادامه گردش امانت گیری پیوسته را اصلاح کنید.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
fa-Arab: لطفاً مورد را انتقال دهید به: %s

en: This item is part of a rotating collection.
fa-Arab: این مورد بخشی از یک مجموعه چرخشی است.

en: Patron note
fa-Arab: یادداشت عضو

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
fa-Arab: المستفيد لديه غرامات غير مسددة تساوي %s.

en: This item has been claimed as returned by:
fa-Arab: آیتم به عنوان برگشت داده شده است:

en: Resolve
fa-Arab: حذف کردن

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
fa-Arab: %s دارای %s رزرو(ها) در انتظار تحویل است.

en: Check out to this patron
fa-Arab: إعارة المستفيدين

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
fa-Arab: %s محدود شده است. لطفاً تأیید کنید این کاربر همچنان باید محدود باشد.

en: Bundle had missing items
fa-Arab: بسته دارای منابع گم شده بود

en: Bundle contents list updated
fa-Arab: لیست محتویات بسته به‌روزرسانی شد

en: View updated contents list
fa-Arab: مشاهده فهرست مطالب به روز شده

en: View list of missing items
fa-Arab: مشاهده لیست موارد گم شده

en: Bundle had unexpected items
fa-Arab: بسته دارای منابع غیرمنتظره بود

en: Please place the following items to one side
fa-Arab: لطفا موارد زیر را در یک طرف قرار دهید

en: Item belongs in bundle
fa-Arab: آیتم مربوط به دسته

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
fa-Arab: این منبع متعلق به یک دسته است: %s - %s

en: Check in message
fa-Arab: پیام بررسی

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
fa-Arab: %s %s %s برای امانت دادن به روز نشده است.

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
fa-Arab: بهای پیشین: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
fa-Arab: %s نسخه های در دسترس برای امانت. %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
fa-Arab: مقادیر جدید: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
fa-Arab: %s نسخه های در دسترس برای امانت. %s %s

en: Item shelving location updated.
fa-Arab: مکان قفسه بندی آیتم به روز رسانی شد.

en: Old value:
fa-Arab: بهای پیشین:

en: empty
fa-Arab: خالی

en: No description available
fa-Arab: هیچ توصیفی در دسترس نیست

en: "Blank"
fa-Arab: "خالی"

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
fa-Arab: مقادیر جدید: %s %s %s خالی %s %s (یک مقدار مجاز نیست) %s %s %s %s "جای خالی" %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
fa-Arab: لطفاً آیتم را برگشت دهید به: %s

en: Not checked out.
fa-Arab: لم يتم إعارته

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
fa-Arab: منبع دریافت شده از %s

en: Item is lost, cannot be checked in.
fa-Arab: مورد گم شده است، امکان امانت وجود ندارد.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
fa-Arab: هزینه آیتم گم شده به حساب امانت گیرنده بازپرداخت شده است.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
fa-Arab: هزینه آیتم گمشده به حساب امانت گیرنده بازپرداخت شده و هزینه معوقه جدید محاسبه و اعمال شده است.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
fa-Arab: هزینه آیتم گم شده به حساب امانت گیرنده بازپرداخت شده است و اگر جریمه معوق در هنگام علامت گذاری آیتم به عنوان گمشده بخشیده شده باشد، برگردانده شده است.

en: Cannot check in
fa-Arab: الإعارة غير مكنة

en: NOT CHECKED IN
fa-Arab: لم يتم إرجاعه بعد

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
fa-Arab: هرگونه هزینه اقلام گمشده در حساب کاربری اعضا باقی می ماند.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
fa-Arab: هزینه پردازش آیتم گم شده به حساب امانت گیرنده بازپرداخت شده است.

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
fa-Arab: هر گونه هزینه پردازش برای این مورد بر روی حساب مشتری باقی می ماند.

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
fa-Arab: در حال حاضر محروم است تا %s.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
fa-Arab: عضو قبلاً محدود شده بود تا %s.

en: Reminder:
fa-Arab: یادآوری:

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
fa-Arab: بدلیل اشکال پیکربندی در سیستم منبع در موعد مقرر برگشت داده نشده است. شما باید از مدیر بخواهید تا نگاهی به

en: about page
fa-Arab: درباره صفحه

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
fa-Arab: و تمام خطاهای نشان داده شده در نوار "اطلاعات سیستم" را اصلاح کنید

en: Bundle verified
fa-Arab: بسته تأیید شد

en: The bundle content was verified
fa-Arab: محتوای بسته تأیید شد

en: View contents list
fa-Arab: مشاهده فهرست مطالب

en: Please confirm checkin
fa-Arab: لطفا منابع امانت داده شده را تایید کنید

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
fa-Arab: لطفاً تأیید کنید که مواد پیوستی موجود است:

en: Yes, checkin (Y)
fa-Arab: آری، برگشت دادن (Y)

en: No, don't checkin (N)
fa-Arab: نه، امانت ندهید (N)

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
fa-Arab: لطفاً محتویات بسته را تأیید کنید %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
fa-Arab: %s حاضر %s

en: Barcodes
fa-Arab: بارکدها

en: of
fa-Arab: از

en: verified
fa-Arab: تایید شده است

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
fa-Arab: تمام بارکدهای منابع موجود در بسته اقلام را اسکن کنید. اگر منابعی وجود نداشت، به عنوان گمشده علامت گذاری می شوند

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
fa-Arab: به صورت اختیاری تمام بارکدهای منابع موجود در بسته اقلام را برای بررسی موجودی اسکن کنید. اگر منابعی وجود نداشت، به عنوان گمشده علامت گذاری می شوند

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
fa-Arab: تحویل را تأیید کنید و موارد گم شده را به عنوان گمشده علامت بزنید

en: Confirm checkin without verifying bundle contents
fa-Arab: تأیید تحویل بدون تأیید محتویات بسته

en: Confirm inventory check and mark items as lost
fa-Arab: بررسی موجودی را تأیید کنید و اقلام را به عنوان گمشده علامت گذاری کنید

en: Cannot check in
fa-Arab: نمی توان تحویل گرفت

en: NOT CHECKED IN
fa-Arab: بدون عودت

en: This item must be checked in at following library:
fa-Arab: این آیتم باید به کتابخانه زیر تحویل داده شود:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
fa-Arab: انتقال اشتباه شناسایی شد، لطفاً آیتم را برگشت دهید به: %s

en: OK (Y)
fa-Arab: بله (Y)

en: Print transfer slip (P)
fa-Arab: چاپ برگه انتقال (P)

en: Cancel transfer (X)
fa-Arab: لغو انتقال (X)

en: Hold found (item is already waiting):
fa-Arab: رزرو موجود است( آیتم در نوبت انتظار است):

en: Confirm hold (Y)
fa-Arab: تأیید رزرو (Y)

en: Print slip and confirm (P)
fa-Arab: برگه را چاپ و تایید کنید (P)

en: Ignore (I)
fa-Arab: نادیده‌گرفتن (I)

en: Cancel hold (X)
fa-Arab: لغو نگهداری (X)

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
fa-Arab: لطفاً این آیتم را برگشت دهید به %s%s%s%s%s

en: Transfer now?
fa-Arab: اکنون منتقل شود؟

en: Yes (Y)
fa-Arab: آری (Y)

en: Yes, print slip
fa-Arab: آری،برگه را چاپ کن

en: No (N)
fa-Arab: خیر (N)

en: Print slip (P)
fa-Arab: برگه چاپ (P)

en: Hold found:
fa-Arab: رزرو موجود است:

en: Main contact method:
fa-Arab: روش تماس اصلی:

en: Confirm hold and transfer (Y)
fa-Arab: تأیید رزرو و تحویل (Y)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
fa-Arab: برگه را چاپ، انتقال، و تایید کنید (P)

en: Recall found:
fa-Arab: فراخوان یافت شد:

en: Recall placed by:
fa-Arab: فراخوان ارائه شده توسط:

en: Recall at
fa-Arab: به یاد بیاورید در

en: Confirm recall and transfer (Y)
fa-Arab: تأیید فراخوانی و تحویل (Y)

en: Confirm recall (Y)
fa-Arab: تأیید فراخوانی (Y)

en: Ignore
fa-Arab: نادیده‌گرفتن

en: Recall found (item is already waiting):
fa-Arab: فراخوان یافت شد ( آیتم در نوبت انتظار است):

en: Wait for pickup at
fa-Arab: منتظر تحویل در

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
fa-Arab: نمایش آخرین پیام امانت

note: A
en: Checkin settings
fa-Arab: تنظیمات ورود به سیستم

en: Fines for returned items are forgiven.
fa-Arab: غرامات المواد المعادة تم تجاوزها.

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
fa-Arab: جریمه بابت لغو شده های دستی هزینه ای ندارد.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
fa-Arab: ( تاریخ برگشت قابل اجراست %s )

en: Book drop mode.
fa-Arab: حالت رها کردن کتاب.

en: Saved check-in date:
fa-Arab: تاریخ بازگشت ذخیره شد:

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
fa-Arab: تاریخ بازگشت را مشخص کنید %s:

en: Remember return date for next check in
fa-Arab: تاریخ برگشت را برای ورود بعدی به خاطر داشته باشید

en: Forgive overdue charges
fa-Arab:  عفو التكاليف متأخرة

en: Book drop mode
fa-Arab: حالت رها کردن کتاب

en: Forgive fees for manually expired holds
fa-Arab: هزینه های نگهداری منقضی شده دستی را ببخشید

en: Checked-in items
fa-Arab: منابع بازگشتی

en: Transfer to
fa-Arab: انتقال به

en: Date acquired
fa-Arab: تاريخ دریافت

en: Record-level itemtype
fa-Arab: سطح ثبت نوع آیتم

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
fa-Arab: %s (التأخير)

en: Checkouts:
fa-Arab: امانت گرفته شده ها:

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Items missing from bundle at checkin for %s
fa-Arab: موارد گم شده از بسته در هنگام تحویل برای %s

note: SCRIPT
en: No date selected
fa-Arab: تاریخ انتخاب نشده است

note: SCRIPT
en: Unexpected:
fa-Arab: غیر منتظره:

note: SCRIPT
en: Verified:
fa-Arab: تایید شده است:

en: Update succeeded
fa-Arab: تحديث النجاح

en: Updated:
fa-Arab: التحديث:

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
fa-Arab: المكتبة: %s &rArr; %s

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
fa-Arab: میز مطالعه: %s &rArr; %s

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
fa-Arab: ثبت نام: %s &rArr; %s

en: ERROR - unknown
fa-Arab: خطأ-غير معروف

en: Choose library:
fa-Arab: إختر مكتبة:

en: Choose desk:
fa-Arab: انتخاب بخش:

en: Choose cash register:
fa-Arab: انتخاب ثبت موجودی:

en: -- None --
fa-Arab: -- هیچ یک --

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
fa-Arab: نقل و انتقال درخواست شده از کتابخانه شما %s

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
fa-Arab: کتابخانه شما مبدأ انتقال(های) زیر است

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
fa-Arab: ارسال به %s

en: Date of request
fa-Arab: تاریخ درخواست

en: On loan
fa-Arab: در امانت

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
fa-Arab: %s%s توسط %s%s %s (

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
fa-Arab: %sسررسید %s%sدر قفسه%s

en: Mark "In demand"
fa-Arab: علامت "در تقاضا"

en: No transfers to send
fa-Arab: هیچ انتقالی برای ارسال وجود ندارد

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
fa-Arab: عمليات النقل إلى مكتبتك إعتباراً من %s

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
fa-Arab: مكتبتك هى الوجهة للنقل التالى

en: Transfers are
fa-Arab: عمليات النقل هي

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
fa-Arab: بعد %sأيام.

en: considered late
fa-Arab: يعتبر مفقود

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
fa-Arab: تأتى من %s

en: Date of transfer
fa-Arab: تاريخ النقل

en: On hold for
fa-Arab: محجوز لـِ

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
fa-Arab: النقل %s أيام تأخير

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
fa-Arab: %s %sتوسط %s%s %s (

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
fa-Arab: %sامانت:%s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
fa-Arab: %s %s یادآوری درخواست توسط

en: Cancel transfer
fa-Arab: إلغاء النقل

en: No transfers to receive
fa-Arab: لا توجد إنتقالات للاستلام

en: items found for
fa-Arab: منابع پیدا شده برای

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
fa-Arab: و نوع آیتم: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
fa-Arab: و مجموعه: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
fa-Arab: و محل های قفسه بندی: %s

note: INPUT type=text
en: Send to
fa-Arab: ارسل إلى

en: Only item:
fa-Arab: فقط آیتم:

en: or any item from item group
fa-Arab: یا هر موردی از گروه اقلام

en: or any available
fa-Arab: أو أي إتاحة

en: Shelving location:
fa-Arab: محل قفسه بندی:

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
fa-Arab: در انتظار تحویل برای کتابخانه شما در: %s

en: View all libraries
fa-Arab: إعرض كل المكتبات

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
fa-Arab: در رد درخواست لغو مشکلی پیش آمد. نمی توان درخواست لغو قبلاً تکمیل شده را رد کرد.

en: Some error occurred while rejecting the cancellation request. Please check the logs
fa-Arab: هنگام رد درخواست لغو، خطایی رخ داد. لطفا گزارش ها را بررسی کنید

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
fa-Arab: هذه المادة محجوزة لتؤخذ من %s

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
fa-Arab: .الرجاء الابقاء على هذه المادة وإعادتها لمعالجة الحجز.

en: is on hold for
fa-Arab: محجوز لـِ

en: This item is on hold for pick-up at your library
fa-Arab: هذه المادة محجوزة لتؤخذ من مكتبتك

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
fa-Arab: کار در نوبت است! در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.

note: A
en: View detail of the enqueued job
fa-Arab: جزئیات کار در نوبت را مشاهده کنید

en: Holds waiting:
fa-Arab: رزروهای معلق:

en: Holds with cancellation requests:
fa-Arab: لغو رزرو های درخواست شده:

en: No holds found.
fa-Arab: لا حجوزات وجدت.

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
fa-Arab: لغو و انتقال همه

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
fa-Arab: لغو همه

en: Are you sure you want to cancel this hold?
fa-Arab: آیا شما برای لغو این رزرو اطمینان دارید؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
fa-Arab: لغو انتخاب شده (%s)

en: The club you requested does not exist.
fa-Arab: انجمنی که درخواست کردید وجود ندارد.

note: For the first occurrence, %1$s:  club.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club %s
fa-Arab: اصلاح باشگاه %s

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Create a new %s club
fa-Arab: یک کلوپ %s جدید ایجاد کنید

en: Club template
fa-Arab: الگوی باشگاه

en: was updated.
fa-Arab: به روز رسانی شد.

en: was saved.
fa-Arab: ذخیره شد.

en: Club
fa-Arab: باشگاه

en: Club templates
fa-Arab: الگوهای باشگاه

en: New club template
fa-Arab: الگوی جدید باشگاه

en: No club templates defined.
fa-Arab: هیچ الگویی برای کانون تعریف نشده است.

en: Clubs
fa-Arab: باشگاه ها

en: New club
fa-Arab: مجمع جدید

en: No clubs defined.
fa-Arab: هیچ مجمعی تعریف نشده است.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
fa-Arab: هیچ مجمعی تعریف نشده است. قبل از تعریف مجمع باید الگوی مجمع تعریف شود.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این انجمن را حذف کنید %s؟ با این کار تمام اعضای ثبت نام کننده در این انجمن لغو می شود.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
fa-Arab: آیا شما اطمینان دارید از حذف کردن الگوی انجمن %s؟ با این کار همه انجمن هایی که از این الگو استفاده می کنند حذف شده و ثبت نام اعضا لغو می شود

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
fa-Arab: حذف مجمع امکانپذیر نیست!

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
fa-Arab: حذف الگو امکانپذیر نیست!

en: Clubs currently enrolled in
fa-Arab: انجمن هایی که در حال حاضر ثبت نام کرده اند

en: Date enrolled
fa-Arab: تاریخ ثبت

en: Cancel enrollment
fa-Arab: لغو ثبت‌نام

en: Clubs not enrolled in
fa-Arab: باشگاه هایی که ثبت نام نکرده اند

en: Enroll
fa-Arab: ثبت‌نام:

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
fa-Arab: لغو ثبت نام امکانپذیر نیست!

en: Enroll in
fa-Arab: ثبت‌نام در

en: Finish enrollment
fa-Arab: پایان ثبت نام

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
fa-Arab: امکان نام نویسی وجود ندارد!

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club template %s
fa-Arab: تغییر قالب باشگاه %s

en: Allow public enrollment:
fa-Arab: اجازه ثبت نام عمومی:

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
fa-Arab: اگر الگویی اجازه ثبت نام عمومی را می دهد، اعضا می توانند بر اساس این الگو از فهرست عمومی در یک کانون ثبت نام کنند.

en: Require valid email address:
fa-Arab: نیاز به آدرس ایمیل معتبر:

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
fa-Arab: در صورت تنظیم، یک کانون مبتنی بر این الگو فقط اعضایی که آدرس پست الکترونیکی معتبری دارند می توانند ثبت نام کنند.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
fa-Arab: در صورت تنظیم، فقط كتابدارانی كه در این شعبه وارد شده اند می توانند الگوی این کانون را تغییر دهند.

en: Club fields:
fa-Arab: زمینه های باشگاه:

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
fa-Arab: این فیلدها برای ایجاد مجمع ها براساس این الگو مورد استفاده قرار می گیرد

en: Authorised value category:
fa-Arab: دسته بندی مقدار مجاز:

en: Delete field:
fa-Arab: فیلد را حذف کنید:

en: Add new field
fa-Arab: افزودن فیلد جدید

en: Enrollment fields
fa-Arab: فیلدهای ثبت نام

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
fa-Arab: از این فیلدها هنگام ثبت نام عضو در یک مجمع مطابق الگو استفاده می شود

en: Enrollment field
fa-Arab: فیلد ثبت نام

en: New club field
fa-Arab: فیلد مجمع جدید

en: Delete field
fa-Arab: فیلد را حذف کنید

en: New enrollment field
fa-Arab: فیلد ثبت نام جدید

en: Add reserves
fa-Arab: افزودن رزرو

en: Add reserves for
fa-Arab: رزروها را اضافه کنید

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
fa-Arab: هیچ آیتمی با این بارکد پیدا نشد %s

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
fa-Arab: هیچ پیشینیه کتابشناختی با این شماره بازیابی پیدا نشد %s

en: No item or bibliographic record found
fa-Arab: هیچ آیتم یا مدرک کتابشناختی یافت نشد

en: Add items: scan barcode
fa-Arab: موارد را اضافه کنید: بارکد را اسکن نمایید

en: Item barcode:
fa-Arab: بارکد آیتم:

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
fa-Arab: یا از شماره بازیابی کتابشناختی ثبت شده استفاده کنید

note: SCRIPT
en: Please enter only a barcode, or only a biblionumber.
fa-Arab: لطفاً فقط یک بارکد، یا فقط یک شماره کتاب وارد کنید.

en: Reserve
fa-Arab: ذخیره کردن

en: This course already has this item on reserve.
fa-Arab: این دوره قبلاً این آیتم را ذخیره کرده است.

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
fa-Arab: تعداد دوره های رزرو این آیتم: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
fa-Arab: تعداد دوره هایی که این مدرک کتابشناختی را رزرو کرده اند: %s

en: Add
fa-Arab: افزودن

en: Barcode:
fa-Arab: بارکد:

en: Holding library:
fa-Arab: موجودی کتابخانه:

en: Staff note:
fa-Arab: یادداشت کارکنان:

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
fa-Arab: علامت زدن کادر کنار برچسب فیلد، تغییرات آن فیلد را فعال می کند. کادرها را بدون علامت بگذارید تا تغییری ایجاد نشود.

en: Any items with existing course reserves will have their
fa-Arab: هر آیتم موجود می تواند به صورت دوره ای رزرو شود

en: on reserve
fa-Arab: در رزرو

en: values updated.
fa-Arab: مقادیر به روز شد.

en: Invalid course!
fa-Arab: دوره نامعتبر!

en: Add items: scan barcodes
fa-Arab: موارد را اضافه کنید: بارکدها را اسکن نمایید

en: Item barcodes:
fa-Arab: بارکدهای آیتم:

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
fa-Arab: یا از شماره های بازیابی کتابشناختی ثبت شده استفاده کنید

en: Biblionumbers:
fa-Arab: شماره های کتابشناسی:

en: The following items were added or updated:
fa-Arab: آیتم های زیر اضافه یا به روز شدند:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
fa-Arab: %s بارکدهای وارد شده آیتم صحیح نیست. %s %s

en: Invalid barcodes
fa-Arab: بارکدها نامعتبر است

en: The following invalid barcodes were skipped:
fa-Arab: بارکدهای نامعتبر زیر حذف شدند:

en: Bibliographic records added
fa-Arab: افزودن پیشینه های کتابشناختی

en: The following bibliographic records were added or updated:
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی زیر اضافه یا به روز شد:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
fa-Arab: %s هیچ شماره کتاب معتبری یافت نشد. %s %s

en: Invalid biblionumbers
fa-Arab: شماره های کتاب نامعتبر است

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
fa-Arab: شماره‌های کتاب نامعتبر زیر حذف شدند:

en: View course
fa-Arab: مشاهده دوره

note: SCRIPT
en: Please enter only barcodes, or only biblionumbers.
fa-Arab: لطفاً فقط بارکد، یا فقط شماره کتاب وارد کنید.

en: Batch remove reserves
fa-Arab: حذف دسته ای رزروها

en: Remove items: scan barcodes
fa-Arab: آیتم ها را حذف کنید: بارکدها را اسکن نمایید

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
fa-Arab: تمام آیتم های رزرو دوره از تمام دوره هایی که به آنها پیوست شده اند حذف می شود.

en: Items removed
fa-Arab: آیتم ها حذف شد

en: The following items were removed from all courses:
fa-Arab: موارد زیر از تمام دوره ها حذف شد:

en: Return
fa-Arab: برگشت

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این موارد را از همه دوره ها حذف کنید؟

note: %1$s:  course.course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Course details for %s
fa-Arab: جزئیات دوره برای %s

en: Reserves
fa-Arab: رزروها

en: Batch add reserves
fa-Arab: افزودن رزرو گروهی

en: Remove all reserves
fa-Arab: تمام رزروها را حذف کنید

en: Edit course
fa-Arab: ویرایش دوره

en: Delete course
fa-Arab: حذف دوره

en: Course name
fa-Arab: نام دوره

en: Department
fa-Arab: بخش

en: Course number
fa-Arab: شماره دوره

en: Section
fa-Arab: بخش

en: Instructors
fa-Arab: تعليمات

en: Staff note
fa-Arab: یادداشت کارکنان

en: Public note
fa-Arab: یادداشت عمومی

en: Student count
fa-Arab: تعداد دانش آموزان

en: Other course reserves
fa-Arab: ذخیره سایر دوره ها

en: Unchanged
fa-Arab: بدون تغییر

en: Item information is not available for record-level course reserve
fa-Arab: اطلاعات آیتم برای مدت رزرو در سطح رکورد در دسترس نیست

en: Item URI
fa-Arab: URI آیتم

en: Record URL
fa-Arab: رکورد URL

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این دوره را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
fa-Arab: آیا از حذف این دوره اطمینان دارید؟ تعداد %s آیتم ضمیمه شده وجود دارد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
fa-Arab: آیا از حذف این دوره اطمینان دارید؟ تعداد %s آیتم ضمیمه شده است.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه موارد را از دوره حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این مورد را از دوره حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
fa-Arab: این مورد قابل حذف نیست. آن در امانت است

en: New course
fa-Arab: دوره جدید

en: Courses
fa-Arab: دوره ها

en: Dept.
fa-Arab: دپارتمان.

en: Course #
fa-Arab: دوره #

en: # of students
fa-Arab: # از دانشجویان

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fa-Arab: %s بله %s خیر %s

note: For the first occurrence, %1$s:  course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Edit %s
fa-Arab: ویرایش %s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
fa-Arab: %sویرایش دوره%sایجاد دوره%s

en: Department:
fa-Arab: دپارتمان:

en: Select a department
fa-Arab: یک بخش انتخاب کنید

en: Course number:
fa-Arab: شماره دوره:

en: Section:
fa-Arab: بخش:

en: Course name:
fa-Arab: شماره دوره:

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
fa-Arab: مقادیر مجاز TERM یافت نشد! لطفاً یک یا چند مقدار مجاز با دسته بندی TERM ایجاد کنید.

en: Instructors:
fa-Arab: تعليمات:

en: Instructor search:
fa-Arab: جستجوی راهنما:

en: Number of students:
fa-Arab: تعداد دانشجویان:

en: Enabled?
fa-Arab: فعال شد؟

en: No DEPARTMENT authorized values found!
fa-Arab: مقادیر مجاز مستندات گروه یافت نشد!

en: Please
fa-Arab: لطفاً

en: create one or more authorized values
fa-Arab: یک یا چند مقدار مجاز ایجاد کنید

en: with the category DEPARTMENT.
fa-Arab: با رده بخش.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
fa-Arab: یک مدیر باید یک یا چند مقدار مجاز را برای دسته بندی بخش ایجاد کند.

en: Invalid course
fa-Arab: دوره نامعتبر

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
fa-Arab: این پیام ممکن است ناشی از یکی از دلایل زیر باشد:

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
fa-Arab: شما از پیوند خارجی به موردی که دیگر در دسترس نیست استفاده کرده اید

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
fa-Arab: شما پیوند منسوخ شده ای را دنبال کردید. از یک موتور جستجو یا یک نشانک

en: You tried to access a page that needs authentication
fa-Arab: شما سعی کردید به صفحه ای که نیاز به تأیید اعتبار دارد دسترسی پیدا کنید

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
fa-Arab: یک پیوند داخلی در کلاینت خراب است و صفحه وجود ندارد

en: Send email
fa-Arab: ارسال پست الکترونیکی

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
fa-Arab: برای گزارش پیوند قطع شده یا هر موضوع دیگر، لطفاً با مدیر کوها تماس بگیرید.

en: New request
fa-Arab: درخواست جدید

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
fa-Arab: مدیریت درخواست %s

en: Filters
fa-Arab: مرشحات

en: Keyword:
fa-Arab: كلمة مفتاحية:

en: Backend:
fa-Arab: بک اند:

en: All backends
fa-Arab: تمامی بک اندها

en: Date placed between:
fa-Arab: تاریخ قرار داده شده بین:

en: and:
fa-Arab: و:

en: Updated between:
fa-Arab: به روز شده بین:

en: Patron:
fa-Arab: مستفيد:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
fa-Arab: مشکل پیکربندی ماژول ILL. نگاه کنید به

en: Error performing operation
fa-Arab: خطا در انجام عملیات

en: We encountered an error:
fa-Arab: با خطایی روبرو شدیم:

en: New ILL request
fa-Arab: درخواست ILL جدید

en: Confirm ILL request
fa-Arab: درخواست ILL را تایید کنید

en: Cancel a confirmed request
fa-Arab: درخواست تأیید شده را لغو کنید

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
fa-Arab: موضوع منبع درخواستی برای %s

en: This item cannot be checked out as it has no bibliographic record associated with it
fa-Arab: این مورد را نمی توان بررسی کرد زیرا هیچ سابقه کتابشناختی مرتبط با آن وجود ندارد

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی این درخواست دارای چندین آیتم می باشد، فقط باید یک مورد داشته باشد. لطفاً این را اصلاح کنید سپس دوباره امتحان نمایید.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
fa-Arab: هنگام تلاش برای بارگذاری یک آیتم، خطای ناشناخته رخ داده است

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
fa-Arab: هنگام تلاش برای بررسی آیتم یک خطای ناشناخته روی داد

en: Local use recorded
fa-Arab: استفاده محلی ثبت شده است

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
fa-Arab: مشکلی در بررسی این منبع وجود داشت، لطفاً مشکلات مربوط به آن را بررسی کنید

en: patron's account
fa-Arab: حساب کاربری اعضا

en: Check out details
fa-Arab: جزئیات را بررسی کنید

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
fa-Arab: پیشینیه کتابشناختی برای این درخواست قبلاً یک آیتم به آن پیوست شده است، شما در حال بررسی آن هستید

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
fa-Arab: یک رکورد کتابشناختی برای این درخواست وجود دارد، اما هیچ آیتمی وجود ندارد. شما در حال ایجاد یک آیتم و بررسی آن هستید

en: Statistical patron:
fa-Arab: پشتیبان آماری:

en: You must choose a valid patron
fa-Arab: شما باید یک کاربر معتبر انتخاب کنید

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
fa-Arab: اگر نمی‌خواهید آیتم را به %s امانت دهید و ترجیح می‌دهید آن را به یک کاربر آماری داخلی بدهید، کاربر را از اینجا انتخاب کنید

en: You must choose an item type
fa-Arab: باید نوع آیتم را انتخاب کنید

en: You must choose a library
fa-Arab: شما باید یک کتابخانه انتخاب کنید

en: Due date:
fa-Arab: تاریخ سررسید:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
fa-Arab: اگر تاریخ سررسید را مشخص نکنید، طبق قوانین گردش امانت تعیین می شود

en: Return to request
fa-Arab: بازگشت به درخواست

en: Checked out to:
fa-Arab: امانت گرفته شده در:

en: Place request with partner libraries
fa-Arab: درخواست خود را بوسیله کتابخانه های شریک ارائه دهید

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
fa-Arab: هیچ نشانی از آدرس ایمیل یافت نشد. حداقل یک همکار را انتخاب کنید یا سوابق ILL کتابخانه گروه خود را بررسی کنید.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
fa-Arab: کتابخانه شما هیچ آدرس ایمیل قابل استفاده ای ندارد. لطفا آن را تنظیم کنید.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
fa-Arab: خطای ناشناخته در پردازش درخواست شما. با مدیر خود تماس بگیرید.

en: Interlibrary loan request details
fa-Arab: جزئیات درخواست امانت بین کتابخانه ای

en: Filter partner libraries:
fa-Arab: فیلتر کتابخانه های مشترک:

en: Select partner libraries:
fa-Arab: کتابخانه های هم گروه را برگزینید:

en: Partners available for searching:
fa-Arab: پارتنرهای موجود برای جستجو:

en: Search selected partners
fa-Arab: همکاران انتخاب شده را جستجو کنید

en: Subject line:
fa-Arab: ردیف موضوع:

en: Email text:
fa-Arab: متن پست الکترونیکی:

note: A
en: Return to request details
fa-Arab: بازگشت به جزئیات درخواست

en: Search partners
fa-Arab: جستجوی همکاران

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default IL category).
fa-Arab: هنوز هیچ عضوی تعریف نشده است. لطفا سوابق مقتضی برای عضو ایجاد کنید (به طور پیش فرض دسته IL).

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
fa-Arab: حتماً آدرس ایمیل برای این اعضا فراهم کنید.

en: Request details
fa-Arab: جزئیات درخواست

en: Patron ID:
fa-Arab: شناسه عضو:

en: Bibliographic record ID:
fa-Arab: شناسه رکورد کتابشناختی:

en: Last updated:
fa-Arab: آخرین به‌روز رسانی:

en: Request type:
fa-Arab: نوع درخواست:

en: N/A
fa-Arab: در دسترس نیست

en: Cost:
fa-Arab: هزینه:

en: Price paid:
fa-Arab: بهای پرداختی:

en: Request ID:
fa-Arab: شناسه درخواست:

en: Staff notes:
fa-Arab: یادداشت های کارکنان:

en: OPAC notes:
fa-Arab: یادداشت های اپک:

en: Are you sure you wish to delete this request?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این درخواست را حذف کنید؟

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
fa-Arab: پس زمینه ای که سعی دارید به آن منتقل شوید، هنوز از این جابجایی پشتیبانی نمی کند، لطفاً مجدداً یک هدف جایگزین را امتحان کنید.

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
fa-Arab: اخطار درخواستی برای تحویل در نوبت قرار گرفت %s

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
fa-Arab: اخطار درخواستی برای تحویل در نوبت قرار نگرفت %s

en: Manage ILL request
fa-Arab: درخواست ILL را مدیریت کنید

note: A
en: Edit request
fa-Arab: ویرایش تقاضا

en: Edit request
fa-Arab: ویرایش تقاضا

en: Send notice to patron
fa-Arab: ارسال اطلاعیه به کاربران

note: A
en: Display supplier metadata
fa-Arab: نمایش فراداده عرضه‌کننده

en: Display supplier metadata
fa-Arab: نمایش فراداده عرضه‌کننده

note: A
en: ILL request log
fa-Arab: ثبت درخواست امانت بین کتابخانه ای(ILL)

en: ILL request log
fa-Arab: ثبت درخواست امانت بین کتابخانه ای(ILL)

en: Details from library
fa-Arab: جزئیات کتابخانه

en: Order ID:
fa-Arab: شناسه سفارش:

en: Request number:
fa-Arab: شماره درخواست:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
fa-Arab: جزئیات تهیه کننده (%s)

en: Supplier metadata
fa-Arab: تهیه کننده فراداده

en: Request log
fa-Arab: ثبت درخواست

en: There are no recorded logs for this request
fa-Arab: هیچ گزارش ثبت شده ای برای این درخواست وجود ندارد

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
fa-Arab: %s یادداشت

en: Comment by:
fa-Arab: اظهار نظر توسط:

en: Add comment
fa-Arab: افزودن نظر

en: View ILL requests
fa-Arab: درخواست های ILL را مشاهده کنید

en: Details for all requests
fa-Arab: جزئیات تمام درخواستها

en: Displaying availability results
fa-Arab: نمایش نتایج موجودی

en: If you can't find what you are looking for, you can
fa-Arab: اگر چیزی را که به دنبالش هستید پیدا نکردید، می توانید

en: continue creating your request
fa-Arab: ایجاد درخواست خود را ادامه دهید

en: cancel your request
fa-Arab: درخواست خود را لغو کنید

en: Patron notice sent:
fa-Arab: اخطار کاربر ارسال شد:

en: Status changed
fa-Arab: وضعیت تغییر کرد

en: Unauthorized user
fa-Arab: مستخدم غير مصرح به

en: click to log out
fa-Arab: انقر لتسجيل الخروج

en: Session timed out, please log in again
fa-Arab: انتهى وقت الجلسة ،الرجاء إعادة الدخول مرة أخرى

en: IP address has changed, please log in again
fa-Arab: تم تغيير IP، من فضلك إدخل مرة أخرى

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
fa-Arab: به Koha خوش آمدید %s نصب کننده وب

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
fa-Arab:  قبل أن نبدأ, برجاء تأكد أن لديك المؤهلات الصحيحة للاستمرار . من فضلك أدخل اسم المستخدم و كلمة المرور المعطاة لك من قبل إدارة النظم وموقعها لديك

en: configuration file.
fa-Arab: ملف التكوين.

en: Please enter your username and password
fa-Arab: لطفاً نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; زبان خود را انتخاب کنید

en: Choose your language
fa-Arab: زبان خود را انتخاب کنید

en: Check Perl dependencies
fa-Arab: وابستگی های پرل را بررسی کنید

en: Database settings
fa-Arab: تنظیمات پایگاه داده

en: Set up database
fa-Arab: راه اندازی پایگاه داده

en: Install basic configuration settings
fa-Arab: تنظیمات اولیه پیکربندی را نصب کنید

en: Onboarding
fa-Arab: شبانه روزی

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
fa-Arab: لطفاً زبان خود را از لیست زیر انتخاب کنید. اگر زبان شما در لیست نیست، لطفاً به مدیر سیستم اطلاع دهید.

en: Select a language:
fa-Arab: یک زبان انتخاب کنید:

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
fa-Arab: مرحله بعدی را ادامه دهید

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; ماژول های پرل موجود نیست

en: Required modules must be installed before you may continue.
fa-Arab: قبل از ادامه کار، ماژول های مورد نیاز باید نصب شوند.

en: Some Perl modules are missing.
fa-Arab: برخی از ماژول های Perl وجود ندارد.

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
fa-Arab: الإصدار: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; ماژول های پرل را ارتقاء دهید

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
fa-Arab: قبل از ادامه کار، ماژول های مورد نیاز باید در نسخه اصلاح شده نصب شوند.

en: Some Perl modules require upgrade.
fa-Arab: برخی از ماژول های پرل نیاز به ارتقا دارند.

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
fa-Arab: نسخه نصب شده: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
fa-Arab: حداقل نسخه: %s

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
fa-Arab: حداکثر نسخه: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; نسخه پرل خیلی قدیمی است

en: I encountered some problems.
fa-Arab: صادفت بعض المشاكل.

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
fa-Arab: نسخه Perl شما قدیمی است. لطفاً به نسخه جدیدتر Perl ارتقا دهید(حداقل نسخه 5.10).

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
fa-Arab: بررسی مجدد وابستگی ها

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; وابستگی های پرل را بررسی کنید

en: All required Perl modules appear to be installed.
fa-Arab: به نظر می رسد تمام ماژول های مورد نیاز برنامه نویسی پرل نصب شده اند.

en: All dependencies installed.
fa-Arab: كل الاعتمادات قد ثبتت.

en: Web installer &rsaquo; Database settings
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; تنظیمات پایگاه داده

en: Database settings:
fa-Arab: إعدادات قاعدة البيانات:

en: Database type:
fa-Arab: نوع پایگاه داده:

en: Database name:
fa-Arab: نام پایگاه داده:

en: Database host:
fa-Arab: میزبان پایگاه داده:

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
fa-Arab: %s اگر خالی باشد احتمالاٌ خوب است)

en: Database port:
fa-Arab: درگاه پایگاه داده:

en: Database user:
fa-Arab: کاربر پایگاه اطلاعاتی:

en: Connection established.
fa-Arab: تم إنشاء الاتصال.

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
fa-Arab: پایگاه داده %s وجود دارد.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
fa-Arab: کاربر %s از کلیه امتیازات مورد نیاز در پایگاه داده برخوردار است %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
fa-Arab: کاربر %s امتیاز کافی در پایگاه داده ندارد %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
fa-Arab: درخواست یا تغییر در سطح دسترسی کاربران. کاربر %s باید دارای امتیازات استفاده، درج، به روزرسانی، حذف، رها کردن و ایجاد در پایگاه داده باشد %s.

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
fa-Arab: نیاز به کمک دارید؟ برای راهنمایی در مورد اعطای مجوزها، لطفاً به صورت آنلاین جستجو کنید "%s اعطای مجوزهای دستی را"

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
fa-Arab: هیچ پایگاه داده ای به نام %s شناسایی نشده است.

en: Please create the database before continuing.
fa-Arab: من فضلك إنشئ قاعدة بيانات قبل الاستمرار.

en: Check that your database is running.
fa-Arab: تأكد من أن قاعدة البيانات الخاصة بك تعمل.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
fa-Arab: تنظیمات پایگاه داده خود را بررسی کنید در %s.

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
fa-Arab: تنظیم نام میزبان را بررسی کنید در %s. برخی از سرورهای پایگاه داده به جای %s نیاز دارند به %s.

en: Please correct these errors.
fa-Arab: لطفاً این خطاها را اصلاح کنید.

en: Then start the installer again.
fa-Arab: سپس دوباره نصب را شروع کنید.

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; نصب کامل شد

en: Congratulations, installation complete
fa-Arab: تهاني، إكتمل التنصيب

en: Begin the onboarding process
fa-Arab: فرآیند ورود را آغاز کنید

en: Select your MARC flavor
fa-Arab: ویژگی مارک خود را انتخاب کنید

en: Selecting default settings
fa-Arab: انتخاب تنظیمات پیش فرض

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
fa-Arab: مارک مخفف فهرستنویسی ماشین خوان است. رکورد مارک شامل اطلاعات ثبت کتابشناختی درباره یک آیتم می باشد. مارک 21 در سطح جهانی استفاده می شود، یونی مارک در چند کشور اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد.

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; انتخاب تنظیمات پیش فرض

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
fa-Arab: قوالب مارك: %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
fa-Arab: لا توجد إطارات مارك متاحة للغتك. اجعل الاطارات المزود للغة الانجليزية هي الافتراضية (الللغة الانجليزية)

en: Optional
fa-Arab: اختیاری

en: Select none
fa-Arab: هیچکدام را انتخاب نکنید

en: Other data
fa-Arab: تاريخ آخر

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
fa-Arab: لا نماذج بيانات أو إعدادات متوفرة للغتك. سيتم استخدام النماذج المزودة للغة الانجليزية (en)

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
fa-Arab: وقتی انتخاب های خود را انجام دادید، برای شروع فرآیند روی "وارد کردن" در زیر کلیک کنید. ممکن است تکمیل فرآیند مدتی طول بکشد. لطفا صبور باشید.

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; داده پیش فرض بارگذاری شد

en: Mandatory data added
fa-Arab: داده های اجباری اضافه شد

en: Optional data added
fa-Arab: داده های اختیاری اضافه شد

en: MySQL data added
fa-Arab: داده های MySQL اضافه شد

en: Localization data added
fa-Arab: داده های بومی سازی اضافه شد

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
fa-Arab: %sبيانات مضافة

en: Basic installation complete.
fa-Arab: نصب اولیه کامل شد.

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
fa-Arab: در مراحل بعدی به برخی از الزامات اساسی مانند تعریف کاربر کوها با امتیازات کامل اداری (کتابدار ویژه) راهنمایی خواهید شد.

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
fa-Arab: با به اشتراک گذاشتن آمار خود با ما می توانید به جامعه کوها کمک کنید.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
fa-Arab: اگر می خواهید برخی از داده های خود را به اشتراک بگذارید، لطفاً عملکرد را در بخش "اشتراک آمار استفاده خود" از ماژول مدیریت را فعال کنید.

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
fa-Arab: برخی از نیازهای اساسی کوها را تنظیم کنید

en: The following error occurred while importing the database structure:
fa-Arab: حدث الخطأ التالي أثناء استيراد بنية قاعدة البيانات:

en: Please contact your system administrator
fa-Arab: الرجاء الاتصال بمدير النظام

en: Web installer &rsaquo; Success
fa-Arab: تنظیم کننده وب &rsaquo; موفقیت

en: Database tables created
fa-Arab: جداول پایگاه داده ایجاد شد

en: Web installer &rsaquo; Set up database
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; پایگاه داده را تنظیم کنید

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
fa-Arab: الان نحن جاهزون لانشاء جداول قاعدة البيانات وملئها ببعض البيانات الافتراضية.

en: Web installer &rsaquo; Update database
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; پایگاه داده را به روز کنید

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
fa-Arab: ما در حال ارتقاء از کوها %s به %s هستیم

en: Update your database
fa-Arab: پایگاه داده خود را به روز کنید

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; تنظیمات اصلی پیکربندی را نصب کنید

en: We are ready to do some basic configuration.
fa-Arab: ما آماده انجام پیکربندی اصلی هستیم.

en: Atomic updates:
fa-Arab: به‌روز رسانی های ریز:

en: Update errors :
fa-Arab: تحديث الأخطاء:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
fa-Arab: خطا: %s %s %s

en: Atomic update error :
fa-Arab: خطای به روزرسانی ریز :

en: Everything went okay. Update done.
fa-Arab: همه چیز خوب شد. به روزرسانی انجام شد.

en: Continue to log in to Koha
fa-Arab: تابع تسجيل الدخول إلى كوها

en: Try again
fa-Arab: دوباره امتحان کنید

note: SCRIPT
en: (requires sample libraries)
fa-Arab: (نیازمند کتابخانه های نمونه)

en: Koha home
fa-Arab: صفحه خانگی کوها

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
fa-Arab: ثبت شده در %s %s توسط

en: Quote of the day
fa-Arab: نقل قول روز

en: Advanced search
fa-Arab: جستجوی پیشرفته

en: Item search
fa-Arab: جستجوی منبع

note: IMG
en: Koha Logo SVG
fa-Arab: لوگوی کوها SVG

en: Suggestions pending approval:
fa-Arab: یشنهادات در انتظار تأیید:

en: Comments pending approval
fa-Arab: تعليقات بانتظار الموافقة

en: Tags pending approval
fa-Arab: وسوم تنتظر الموافقة

en: Patrons requesting modifications
fa-Arab: اعضایی که درخواست اصلاح می کنند

en: Discharge requests pending
fa-Arab: درخواست های ترخیص در حال انجام

en: Catalog concerns pending
fa-Arab: درحال انجام لیست مربوطه

en: Checkout notes pending
fa-Arab: یادداشت های امانت در انتظار

en: OPAC problem reports pending
fa-Arab: گزارش های مشکل اپک در دست انجام

en: Access your background jobs
fa-Arab: به امور پس زمینه خود دسترسی داشته باشید

en: New curbside pickups
fa-Arab: تحویل غیرحضوری جدید

note: %1$s:  Koha.Version.maintenance | html
en: Koha %s
fa-Arab: کوها %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این خبر را حذف کنید؟ این قابل بازگشت نیست.

en: Barcode type:
fa-Arab: نوع بارکد:

en: Code39
fa-Arab: کد39

en: Industrial2of5
fa-Arab: صنعتی 2از 5

en: QRcode
fa-Arab: کدQR

en: QR Code module size:
fa-Arab: اندازه ماژول کد QR:

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
fa-Arab: اندازه ماژول به ابعاد پیکسل هر مربع سیاه یا سفید در کد QR تولید شده اشاره دارد.

en: Hide text
fa-Arab: مخفی کردن متن

en: Barcode height:
fa-Arab: ارتفاع بارکد:

en: Barcode:
fa-Arab: الباركود:

en: Text, URL, or barcode, etc:
fa-Arab: متن، آدرس اینترنتی، یا بارکد، غیره:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
fa-Arab: ابعاد واقعی کد QR به مقدار کاراکترهای کدگذاری شده بستگی دارد.

en: Barcode text must be numeric (0-9)
fa-Arab: متن بارکد باید عددی باشد (0-9)

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
fa-Arab: نمایش بارکد

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
fa-Arab: نوع بارکدها %s باید عددی باشند

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
fa-Arab: HTML را نمی توان به طور خودکار در کلیپ بورد کپی کرد

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
fa-Arab: اچ تی ام ال در کلیپ بورد کپی شد

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
fa-Arab: خطای ناشناخته ای در تولید تصویر بارکد روی داد

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
fa-Arab: خطای ناشناخته ای در تولید تصویر بارکد روی داد. لطفاً بررسی کنید که بارکد شما برای نوع بارکد صحیح باشد

en: Labels
fa-Arab: برچسب ها

en: Search on
fa-Arab: جستجوی

en: Name or ISSN:
fa-Arab: نام یا شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Search value:
fa-Arab: جستجوی ارزش:

note: INPUT type=submit
en: Start search
fa-Arab: شروع جستجو

en: Batches
fa-Arab: مقادیر

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fa-Arab: دسته برچسب را ویرایش کنید %s

en: New label batch
fa-Arab: دسته برچسب جدید

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
fa-Arab: کالا(ها) از گروه حذف نشده است %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
fa-Arab: مقدار %s حذف نشد.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
fa-Arab: کالا(ها) به گروه اضافه نشده است %s.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
fa-Arab: کتابخانه تنظیم نشده است، لطفاً قبل از افزودن منابع به یک دسته، کتابخانه خود را تنظیم کنید.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
fa-Arab: دسته %s کاملاً تکثیر نشده است.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
fa-Arab: نوع خطای ناشناخته %s.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
fa-Arab: خطایی روی داد: %s لطفاً از مدیر سیستم بخواهید برای جزئیات ، گزارش خطا را بررسی کند.

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
fa-Arab: آیتم (ها) تکراری از شماره دسته حذف شده است:%s%s

en: Batch description:
fa-Arab: مقدار توضیحات:

en: Enter by barcode:
fa-Arab: با بارکد وارد کنید:

en: Enter by itemnumber:
fa-Arab: بر اساس شماره آیتم وارد کنید:

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
fa-Arab: افزودن بر اساس بارکد(ها) یا شماره(های) آیتم:

en: One number per line.
fa-Arab: در هر خط یک شماره.

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
fa-Arab: برای افزودن از طریق جستجوی آیتم، خالی بگذارید (شماره آیتم)

en: Add item(s)
fa-Arab: أضف مادة أو مجموعة مواد

en: Save description
fa-Arab: ذخیره توضیحات

en: Remove selected items
fa-Arab: حذف منابع انتخاب شده

en: Delete batch
fa-Arab: دسته را حذف کنید

en: Remove duplicates
fa-Arab: إزالة التكرارات

en: Export selected items
fa-Arab: صدور آیتم های انتخاب شده

en: Export full batch
fa-Arab: صدور دسته کامل

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
fa-Arab: المواد في الدفعة رقم %s

en: Label number
fa-Arab: شماره برچسب

en: There are no items in this batch yet
fa-Arab: در این دسته هنوز هیچ منبعی وجود ندارد

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
fa-Arab: افزودن موارد از طریق حوزه متن در بالا یا خالی گذاشتن برای افزودن از طریق آیتم جستجو.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید دسته را حذف کنید %s؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید شماره(های) برچسب %s را از این دسته حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
fa-Arab: حذف برچسب از یک دسته تنها با یک برچسب می توانید دسته را حذف کنید.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
fa-Arab: خروجی برچسب ها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
fa-Arab: اگر این همان چیزی است که می خواهید، گزینه "حذف دستورات" را از نوار ابزار انتخاب کنید

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
fa-Arab: الرجاء أن تضيف الباركودات باستخدام إما منطقة إدخال النصوص المباشرة ، أو البحث عن المواد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
fa-Arab: من فضلك حدد على الأقل مادة واحدة.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
fa-Arab: لطفاً حداقل یک برچسب برای حذف انتخاب کنید.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
fa-Arab: رجاءاً حدد على الأقل لصاقة واحدة للتصدير.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
fa-Arab: ذخیره توضیحات امکانپذیر نیست

en: Only the bibliographic data is printed
fa-Arab: فقط داده های کتابشناختی چاپ می شود

en: Barcode precedes bibliographic data
fa-Arab: بارکد مقدم بر داده های کتابشناختی است

en: Bibliographic data precedes barcode
fa-Arab: داده های کتابشناختی مقدم بر بارکد هستند

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
fa-Arab: بارکد و داده های کتابشناختی بر روی برچسب های متناوب چاپ می شوند

en: Only the barcode is printed
fa-Arab: فقط بارکد چاپ می شود

note: For the first occurrence, %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fa-Arab: طرح بندی برچسب را ویرایش کنید %s

en: New label layout
fa-Arab: طرح برچسب جدید

en: Layout name:
fa-Arab: نام طرح:

en: Choose barcode type (encoding):
fa-Arab: نوع بارکد را انتخاب کنید (رمزگذاری):

en: Choose layout type:
fa-Arab: نوع طرح بندی را انتخاب کنید:

en: Bibliographic data to print
fa-Arab: المعلومات الببليوجرافية للطباعة

en: Choose order of text fields to print
fa-Arab: إختر طلب لحقول النص للطباعة

en: List fields
fa-Arab: فهرست فیلدها

en: Data fields
fa-Arab: حقول البيانات

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
fa-Arab: فهرستی از فیلدهای جدا شده با «کاما» برای چاپ وارد کنید. هر چیزی را می‌توان مشمول کرد

en: or MARC subfield.
fa-Arab: أو الحقول الفرعية مارك

en: See online help for advanced options
fa-Arab: انظر التعليمات الفورية للحصول على خيارات متقدمة

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
fa-Arab: x: بارکد, شماره بازیابی منبع, عنوان, "050a 050b", 300a

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
fa-Arab: فیلدهای homebranch_description، holdingbranch_description، ccode_description، location_description و permanent_location_description به جای کد، توضیحات را نشان می دهد.

en: Draw guide boxes:
fa-Arab: رسم باکس های راهنما:

en: Split call numbers:
fa-Arab: تقسیم شماره های بازیابی:

en: Text justification:
fa-Arab: همترازی متن:

en: Font:
fa-Arab: فونت:

en: Font size:
fa-Arab: اندازه فونت:

en: Oblique title:
fa-Arab: عنوان فرعی:

en: Profiles
fa-Arab: مشخصات

note: For the first occurrence, %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
fa-Arab: ویرایش مشخصات چاپگر %s

en: New printer profile
fa-Arab: مشخصات چاپگر جدید

en: Profile settings
fa-Arab: اعدادات الملف

en: Printer name:
fa-Arab: اسم الطابعة:

en: Paper bin:
fa-Arab: المهملات:

en: Template name:
fa-Arab: اسم القالب:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
fa-Arab: الملف غير مخصص %s

en: Units:
fa-Arab: وحدات:

en: PostScript points
fa-Arab: امتیازات پست اسکریپت

en: Agates
fa-Arab: حرف پونتیاگیت

en: US Inches
fa-Arab: اینچ آمریکا

en: SI Millimeters
fa-Arab: SI میلیمتر

en: SI Centimeters
fa-Arab: SI سانتی متر

en: Offset:
fa-Arab: الأوفست:

en: Horizontal:
fa-Arab: أفقي:

en: Vertical:
fa-Arab: عمودي

en: Creep:
fa-Arab: خزیدن:

en: Print barcode range
fa-Arab: چاپ محدوده بارکد

en: Print range
fa-Arab: محدوده چاپ

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
fa-Arab: مقادیر از و به باید طول یکسانی داشته باشند.

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
fa-Arab: باید بزرگتر یا مساوی با مقدار باشد.

note: For the first occurrence, %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
fa-Arab: الگوی برچسب را ویرایش کنید %s

en: New label template
fa-Arab: الگوی برچسب جدید

en: Template ID:
fa-Arab: معرف القالب:

en: Template code:
fa-Arab: رمز القالب:

en: Template description:
fa-Arab: وصف القالب:

en: Units:
fa-Arab: وحدات:

en: Page height:
fa-Arab: إرتفاع الصفحة:

en: Page width:
fa-Arab: عرض الصفحة:

en: Label width:
fa-Arab: عرض الملصق:

en: Label height:
fa-Arab: ارتفاع الملصق:

en: Top page margin:
fa-Arab: هامش أعلى الصفحة:

en: Left page margin:
fa-Arab: هامش الصفحة الأيسر:

en: Top text margin:
fa-Arab: هامش أعلى النص:

en: Left text margin:
fa-Arab: هامس النص الأيسر:

en: Number of columns:
fa-Arab: عدد الأعمدة:

en: Number of rows:
fa-Arab: عدد الصفوف:

en: Gap between columns:
fa-Arab: فراغ بين الأعمدة:

en: Gap between rows:
fa-Arab: فراغ بين الصفوف:

en: Profile:
fa-Arab: الملف:

en: Make a new printer profile.
fa-Arab: یک نمایه چاپگر جدید بسازید.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
fa-Arab: قد صودِف خطأ و الـ %s عملية لـ %s %s لم تكتمل. الرجاء اجعل مسؤول النظام لديك مراجعة سجل الخطأ من أجل التفاصيل.

en: Layout ID
fa-Arab: شناسه طرح

en: Barcode type
fa-Arab: نوع بارکد

en: Print type
fa-Arab: نوع چاپ

en: Template ID
fa-Arab: شناسه الگو

en: Template name
fa-Arab: نام الگو

en: Profile ID
fa-Arab: شناسه مشخصات

en: Printer name
fa-Arab: نام چاپگر

en: Paper bin
fa-Arab: سطل زباله کاغذ

en: Fields to print
fa-Arab: فیلدهایی برای چاپ

en: Export selected
fa-Arab: صدور انتخاب شده ها

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
fa-Arab: لا يوجد أي %s متوفر حالياً.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
fa-Arab: استخدم شريط الأدوات أعلاه لإنشاء جديد %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
fa-Arab: لطفاً انتخاب کنید یک %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
fa-Arab: رجاءاً حدد على الأقل دفعة واحدة للتصدير.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
fa-Arab: لطفاً انتخاب کنید فقط یک %s تا %s.

en: Label printing/exporting
fa-Arab: چاپ برچسب/خروجی

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
fa-Arab: انقر على الروابط التالية لتحميل الدفعات  المصدرة .

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
fa-Arab: برخی یا همه بارکدهای موجود در محدوده ای که انتخاب کرده اید هیچ منابع مربوطه ندارند.

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
fa-Arab: اگر از طرح‌بندی بدون بارکد استفاده می‌کنید، ممکن است ورودی‌ها گم شده یا صفحه خالی ایجاد شود

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
fa-Arab: %s%s لصاقة لمادة%s%s لصاقات لمادة%s

en: Download as PDF
fa-Arab: تحميل بصيغة  PDF

en: Download as CSV
fa-Arab: تحميل بصيغة CSV

en: Download as XML
fa-Arab: تحميل بصيغة XML

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
fa-Arab: شماره دسته برچسب %s

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
fa-Arab: بارکد از %s تا %s

note: INPUT type=button
en: Done
fa-Arab: انجام شده

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
fa-Arab: استخراج %s برچسب ها

en: Exporting 1 label
fa-Arab: خروجی 1 برچسب

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
fa-Arab: %s دسته ها برای خروج

en: 1 batch to export
fa-Arab: 1 دسته برای صدور

en: Select a template to be applied:
fa-Arab: اختر القالب لتطبيقه:

en: Select a layout to be applied:
fa-Arab: اختر شكلاً ليتم تطبيقه:

en: Enter starting label position (for PDF):
fa-Arab: أدخل بداية موقع اللصاقة (للـPDF):

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
fa-Arab: ابدأ برقم اللصاقة

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
fa-Arab: النتائج %s عبر %s %s من %s%s

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
fa-Arab: %sلـِ %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

en: Accession date
fa-Arab: تاریخ عضویت

en: Add checked
fa-Arab: أضف تدقيق

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
fa-Arab: البحث عن المواد  %s لإضافتها إلى الدفعة %s %s

en: Acquisition date
fa-Arab: تاريخ التزويد

en: Field-weighted, relevance ranked
fa-Arab: تم وزن الحقل، ترتيب الصلة

en: Added on or after date:
fa-Arab: اضافه شده در یا بعد از تاریخ:

en: Added on or before date:
fa-Arab: اضافه شده در یا قبل از تاریخ:

note: INPUT type=submit
en: View spine label
fa-Arab: عرض لصاقة الكعب

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
fa-Arab: لم يتم إيجاد الباركود%s

en: Print this label
fa-Arab: این برچسب را چاپ کنید

en: Edit this label
fa-Arab: این لیبل را ویرایش کنید

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  WRAPPER breadcrumb_item bc_active= 1 %5$s:  IF accountline %6$s:  IF accountline.credit_type_code %7$s:  accountline.id | html %8$s:  ELSIF accountline.debit_type_code %9$s:  accountline.id | html %10$s:  END %11$s:  ELSE %12$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' %13
en: %s %s %s %s %s %s Details of credit (%s) %s Details of debit (%s) %s %s Account for %s %s %s %s %s
fa-Arab: %s %s %s %s %s %s جزئیات اعتبار (%s) %s جزئیات بدهی (%s) %s %s صورتحساب برای %s %s %s %s %s

en: Account
fa-Arab: حساب کاربری

en: Transaction details
fa-Arab: جزئیات تراکنش

en: Details of credit
fa-Arab: جزئیات اعتبار

en: Details of debit
fa-Arab: جزئیات بدهی

en: Return date
fa-Arab: تاريخ الإعادة

en: Outstanding
fa-Arab: الغير مسدد

en: Librarian
fa-Arab: کتابدار

en: Related transaction
fa-Arab: تراکنش مرتبط

en: Increase
fa-Arab: افزایش دادن

en: Decrease
fa-Arab: کاهش

en: Applied
fa-Arab: عملی

en: Reversed
fa-Arab: معکوس شد

en: Account not found
fa-Arab: حساب کاربری یافت نشد

en: Alert subscriptions
fa-Arab: هشدار اشتراکات

en: Unsubscribe from email alerts
fa-Arab: لغو اشتراک ازهشدار ایمیل

en: API keys
fa-Arab: کلیدهای API

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
fa-Arab: کلیدهای API برای %s

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
fa-Arab: مطمئن شوید که رمز API خود را اکنون کپی کنید. شما دیگر نمی توانید آن را ببینید!

en: Client ID:
fa-Arab: شناسه کاربر:

en: Secret:
fa-Arab: مخفی

en: Generate new client id/secret pair
fa-Arab: جفت شناسه/مخفی جدید مشتری ایجاد کنید

en: Generate a new client id/key pair
fa-Arab: یک جفت شناسه/کلید جدید مشتری ایجاد کنید

en: Client ID
fa-Arab: شناسه کاربر

en: Revoke
fa-Arab: لغو کردن

en: Activate
fa-Arab: فعال کردن

en: No keys defined for the current patron.
fa-Arab: برای عضو فعلی هیچ کلیدی تعریف نشده است.

en: Generate a new client id/secret pair
fa-Arab: یک جفت شناسه/مخفی جدید مشتری ایجاد کنید

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این کلید را حذف کنید؟

en: Receipt sent.
fa-Arab: رسید ارسال شد.

en: Receipt not sent, failed to find template.
fa-Arab: رسید ارسال نشد، الگو پیدا نشد.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fa-Arab: حساب برای %s

en: Transactions
fa-Arab: تراکنش ها

en: Make a payment
fa-Arab: پرداخت کردن

en: Create manual invoice
fa-Arab: فاکتور دستی ایجاد کنید

en: Create manual credit
fa-Arab: اعتبار دستی ایجاد کنید

en: Updated
fa-Arab: به روز شد

en: Credit number
fa-Arab: شماره اعتبار

en: Account type
fa-Arab: نوع الحساب

en: Description of charges
fa-Arab: وصف الرسوم

en: Checkin date
fa-Arab: تاریخ بازگشت

en: Checkout date
fa-Arab: تاريخ الإعارة

en: Receipt
fa-Arab: دریافت

en: Pay
fa-Arab: دفع

en: Void payment
fa-Arab: پرداخت بی اعتبار

en: Cancel charge
fa-Arab: لغو شارژ

en: Issue payout
fa-Arab: دریافت مبلغ پرداختی

en: Issue refund
fa-Arab: استرداد مبلغ دریافتی

en: Apply discount
fa-Arab: اعمال تخفیف

en: Payout amount
fa-Arab: میزان پرداختی

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
fa-Arab: قبل از اینکه بتوانید پرداخت ها را ثبت کنید، باید حداقل یک صندوق پول مرتبط با این شعبه داشته باشید.

en: Outstanding credit:
fa-Arab: اعتبار معوق:

en: Returned to patron:
fa-Arab: بازگشت به کاربر:

en: -- Select an option--
fa-Arab: -- انتخاب یک گزینه--

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
fa-Arab: قبل از اینکه بتوانید پرداخت ها را ثبت کنید، باید حداقل یک صندوق پول مرتبط با این شعبه داشته باشید.

en: Account:
fa-Arab: حساب کاربری:

en: Amount paid:
fa-Arab: مبلغ پرداخت شده:

en: Account type:
fa-Arab: نوع حساب کاربری:

en: Amount charged:
fa-Arab: مبلغ شارژ شده:

en: Discount to apply:
fa-Arab: برای اعمال تخفیف:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این اعتبار را باطل کنید؟

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
fa-Arab: معاملات پرداخت شده را تسویه کنید

note: SCRIPT
en: Show all transactions
fa-Arab: نمایش همه تراکنش ها

en: Delete patron
fa-Arab: حذف کاربر

en: Cannot delete patron
fa-Arab: لا يمكن حذف المستفيد

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
fa-Arab: المستفيد %sعنده كتب معاره.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
fa-Arab: المستفيد %s عليه غرامات.

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
fa-Arab: تسجيلة المستفيد تضمن الحسابات المرفقة.

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
fa-Arab: کاربر دارای %s رزرو(ها) است. با حذف اعضا همه منابع رزرو شده آنها کنسل می شود.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
fa-Arab: کاربر دارای %s اعتبار است.

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
fa-Arab: کاربر دارای %s پیشنهادات بلاتکلیف است.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید کاربر را حذف کنید %s %s؟

en: This cannot be undone.
fa-Arab: این قابل بازگشت نیست.

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
fa-Arab: %s ‏هنگام ایجاد فایل pdf خطایی رخ داده است. لطفاً برای حل این مشکل با مدیر تماس بگیرید. %s

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
fa-Arab: ویرایش پرداخت امکان پذیر نیست: عضو آیتم های امانت گرفته را بررسی کرده است.

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
fa-Arab: کاربر رزرو دارد. در صورت خالی کردن آنها لغو می شوند.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
fa-Arab: انفصال ایجاد کنید

en: Already validated discharges
fa-Arab: حساب اعتباری از قبل خالی است

en: Validated
fa-Arab: معتبر ساختن

en: Pending discharge requests
fa-Arab: درخواست های تخلیه در مدت

en: Date requested
fa-Arab: تاریخ درخواستی

en: There are no pending discharge requests.
fa-Arab: هیچ درخواست تخلیه در انتظاری وجود ندارد.

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
fa-Arab: %sالملف الذي تحاول تحميله ليس لديه محتويات.%s %sلم تختار ملف للتحميل.%s

en: This patron has no files attached.
fa-Arab: هذا المستخدم لم يقم بإرفاق ملفات

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فایل را حذف کنید؟

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
fa-Arab: کارکنان عضو اجازه دسترسی به سابقه رزروهای کاربران را ندارند

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
fa-Arab: این کاربر ناشناس است، بنابراین پیشینه ای از امانت ها را نمایش نخواهد داد.

en: This patron has no holds history.
fa-Arab: این کاربر پیشینیه امانت ندارد.

en: Waiting date
fa-Arab: تاریخ انتظار

en: Cancellation date
fa-Arab: تاریخ لغو

en: Requested item type
fa-Arab: نوع آیتم درخواستی

en: Any item type
fa-Arab: هر نوع آیتم

en: Delivery day:
fa-Arab: روز تحویل:

en: Material:
fa-Arab: مواد:

en: Subjects:
fa-Arab: موضوعات:

en: Authors:
fa-Arab: پدیدآورندگان:

en: Referral:
fa-Arab: ارجاع:

en: Housebound details
fa-Arab: جزئیات محدود خانگی

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
fa-Arab: جزئیات محدود خانگلی برای %s

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
fa-Arab: هنگام به روزرسانی پروفایل خانگی، خطایی روی داد

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
fa-Arab: هنگام ایجاد پروفایل خانگی، خطایی روی داد

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
fa-Arab: هنگام بارگیری بازدید خانگی، خطایی روی داد

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
fa-Arab: هنگام حذف بازدید خانگی، خطایی روی داد

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
fa-Arab: هنگام به روزرسانی بازدید خانگی، خطایی روی داد

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
fa-Arab: هنگام ایجاد یک بازدید داخلی جدید، خطایی روی داد

en: Please try again later
fa-Arab: لطفاً بعداً دوباره تلاش کنید

en: Manage housebound profile
fa-Arab: پروفایل خانگی را مدیریت کنید

en: Select a day
fa-Arab: یک روز را برگزینید

en: Select a frequency
fa-Arab: یک تواتر را برگزینید

en: Preferred materials:
fa-Arab: مواد ترجیحی:

en: Cancel
fa-Arab: لغو کردن

en: Manage housebound deliveries
fa-Arab: تحویل های خانگی را مدیریت کنید

en: Delivery details
fa-Arab: جزئیات تحویل

en: Date:
fa-Arab: التاريخ:

en: Time:
fa-Arab: وقت:

en: Select a time
fa-Arab: یک زمان را انتخاب کنید

en: Morning
fa-Arab: صبح

en: Morning
fa-Arab: صبح

en: Afternoon
fa-Arab: بعداز ظهر

en: Afternoon
fa-Arab: بعداز ظهر

en: Evening
fa-Arab: عصر

en: Evening
fa-Arab: عصر

en: Chooser:
fa-Arab: انتخاب کننده:

en: Select a chooser
fa-Arab: انتخابگر را انتخاب کنید

en: Deliverer:
fa-Arab: تحویل دهنده:

en: Select a deliverer
fa-Arab: یک تحویل دهنده برگزینید

en: Deliveries
fa-Arab: تحویل

en: Chooser
fa-Arab: انتخاب کننده

en: Deliverer
fa-Arab: تحویل دهنده

en: Add a new delivery
fa-Arab: اضافه کردن یک تحویل جدید

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
fa-Arab: آیا از حذف این تفویض اطمینان دارید؟

en: Manual credit
fa-Arab: إعتماد مالي يدوي

en: Credit type:
fa-Arab: نوع اعتبار:

en: Example: 5.00
fa-Arab: على سبيل المثال: 5.00

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
fa-Arab: %s ثبت موجودی:

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
fa-Arab: أضف رصيد

en: Manual invoice
fa-Arab: صورت حساب دستی

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
fa-Arab: خطای: بارکد نامعتبر وارد شده است، لطفاً دوباره امتحان کنید

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
fa-Arab: خطایی روی داد، لطفاً دوباره امتحان کنید: %s

en: Save and pay
fa-Arab: ذخیره و پرداخت

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
fa-Arab: تنظیم مجوزها برای %s

en: Select all
fa-Arab: انتخاب همه

en: Clear all
fa-Arab: پاک کردن همه

en: Filter:
fa-Arab: فیلتر کردن:

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم حفظ امتیاز کتابدار مسئول فعال است

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
fa-Arab: این مجوز اجازه دسترسی به همه مناطق را می دهد. در صورت انتخاب مجوزهای فرعی خاص قابل انتخاب نیستند.

en: Hide details
fa-Arab: پنهان کردن جزئیات

en: Show details
fa-Arab: نمایش جزئیات

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
fa-Arab: ناسازگاری شناسایی شد!

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
fa-Arab: امتیاز کتابدار ارشد متقابلاً از سایر امتیازات منتفی است، زیرا همه آنها را شامل می‌ شود.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
fa-Arab: تنظیمات برگزیده سیستم حمایت از کتابدار مسئول فعال است

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
fa-Arab: امتیازات این کاربران اکنون مجددا تنظیم می‌ شود و فقط کتابدار مسئول را شامل می‌ شود.

en: Password updated
fa-Arab: رمزعبور به روزرسانی شد

en: Change username and/or password
fa-Arab: نام کاربری و/یا رمز عبور را تغییر دهید

en: The following errors have occurred:
fa-Arab: تمت مواجهة الخطأ التالي:

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
fa-Arab: لقد قمت بإدخال اسم مستخدم موجود بالفعل. الرجاء اختيار اسما آخر.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
fa-Arab: طول کلمه عبور شما باید حداقل %s کاراکتر باشد.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
fa-Arab: طول کلمه عبور شما باید حداقل یک رقم، یک حرف کوچک و یک حرف بزرگ داشته باشد.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
fa-Arab: کلمه عبور نباید شامل فاصله در ابتدا و یا انتها باشد.

en: The password was rejected by a plugin.
fa-Arab: رمز عبور توسط یک افزونه رد شد.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
fa-Arab: غير مصرح لك بتحرير معلومات تسجيل دخول المستفيد

en: . Please re-enter the new password.
fa-Arab: من فضلك أدخل اسم المستخدم وكلمة المرور الخاصة بك:

en: The passwords entered do not match
fa-Arab: كلمة مرور المدخلة غير موجودة من قبل

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
fa-Arab: غير كلمة اسم المستخدم/أو كلمة المرور ل%s %s

en: New username:
fa-Arab: اسم مستخدم جديد:

en: New password:
fa-Arab: کلمه عبور جدید:

en: Confirm new password:
fa-Arab: تأیید کلمه عبور جدید:

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
fa-Arab: تعذَّر على كوها عرض كلمات المرور الحالية. أترك الحقل فارغاً لتترك كلمة المرور بدون تغيير.

en: Processing...
fa-Arab: در حال پردازش...

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
fa-Arab: أنقر ليتم الملئ بإقتراحات مولدة تلقائياً

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
fa-Arab: كلمة المرور سوف تعرض كنص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You will be logged out if you modify your username
fa-Arab: اگر نام کاربری خود را تغییر دهید از سیستم خارج خواهید شد

en: patrons to
fa-Arab: کاربران به

en: Add to patron list
fa-Arab: به فهرست کاربران اضافه کنید

en: Merge selected patrons
fa-Arab: انتخاب ادغام کاربران

en: Add patrons to a new patron list
fa-Arab: کاربران را به لیست کاربران جدید اضافه کنید

en: Patron list name:
fa-Arab: نام فهرست کاربر:

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
fa-Arab: خطایی رخ داد. لیست کاربران به روز نمی شود.

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
fa-Arab: شما از قبل یک فهرست با آن نام دارید!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
fa-Arab: شما هیچ یک از اعضا را برای افزودن به فهرست انتخاب نکرده‌اید!

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
fa-Arab: شما باید برای فهرست اعضای جدید خود یک نام انتخاب کنید!

en: Add patron
fa-Arab: افزودن کاربر

en: Modify patron
fa-Arab: تغییر کاربر

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
fa-Arab: خطای کنترل نشده: %s

en: This member has no email
fa-Arab: هذا العضو ليس لديه بريد إلكتروني

en: Duplicate patron
fa-Arab: کاربر تکراری

en: Show full form
fa-Arab: نمایش فرم کامل

en: Show brief form
fa-Arab: فرم کوتاه را نشان دهید

en: Duplicate patron record?
fa-Arab: تكرار سجل المستفيد؟

en: View existing record
fa-Arab: أعرض تسجيلة موجودة

en: It is a duplicate. Edit existing record
fa-Arab: تکراری است. رکورد موجود را ویرایش کنید

en: Not a duplicate. Save as new record
fa-Arab: تکراری نیست. ذخیره به عنوان رکورد جدید

en: The following fields are wrong. Please fix them.
fa-Arab: الحقول التاليه خاطئة. من فضلك أصلحها.

en: Username already exists or could not create unique new one.
fa-Arab: نام کاربری از قبل وجود دارد یا نمی تواند یک نام منحصر به فرد جدید ایجاد کند.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
fa-Arab: أعمار المستفيدين غير صحيحة لفئتهم. الأعمار المسموح بها هي: %s-%s.

en: Library is invalid.
fa-Arab: المكتبة غير صحيحة.

en: Date of birth is invalid.
fa-Arab: تاريخ الميلاد خاطئ.

en: Date of enrollment is invalid.
fa-Arab: تاريخ الالتحاق خاطئ.

en: Date of expiration is invalid.
fa-Arab: تأريخ الإنتهاء خاطئ

en: Password expiration date is invalid.
fa-Arab: تاریخ انقضای رمزعبور نامعتبر است.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
fa-Arab: مقدار مشخصه "%s" در حال حاضر توسط یک کاربر دیگر استفاده می شود.

en: The primary email is invalid.
fa-Arab: پست الکترونیکی اصلی نامعتبر است.

en: The secondary email is invalid.
fa-Arab: پست الکترونیکی دوم نامعتبر است.

en: The alternative email is invalid.
fa-Arab: پست الکترونیکی جایگزین نامعتبر است.

en: Show collapsed fields:
fa-Arab: نمایش همه فیلدها:

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
fa-Arab: این فیلدها به‌طور پیش‌فرض توسط اولویت برگزیده سیستم CollapseFieldsPatronAddForm جمع می‌شوند.

en: Patron identity
fa-Arab: شناسه کاربر

en: Guarantor information
fa-Arab: معلومات الكفيل

en: Non-patron guarantor
fa-Arab: ضامن غیر عضو

en: Library management
fa-Arab: إدارة المكتبة

en: Library setup
fa-Arab: راه اندازی کتابخانه

en: OPAC/Staff interface login
fa-Arab: اپک/ورود به رابط کارکنان

en: Patron account flags
fa-Arab: إشارات حساب المستفيد

en: Patron restrictions
fa-Arab: محدودیت های کاربر

en: Housebound roles
fa-Arab: نقش های حبس خانگی

en: Additional attributes and identifiers
fa-Arab: معرفات وسمات إضافية

en: Patron messaging preferences
fa-Arab: تفضيلات مراسلات المستفيدين

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: Organization %sPatron %sidentity
fa-Arab: سازمان %sکاربر %sهویت

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
fa-Arab: %s طريقة المخاطبة:

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
fa-Arab: %s نام میانی:

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
fa-Arab: %s تاريخ الميلاد:

en: (Error)
fa-Arab: (خطأ)

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
fa-Arab: %s حروف اسم أولى: :

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
fa-Arab: %s ضمایر:

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
fa-Arab: %s إسم آخر::

en: Female
fa-Arab: زن

en: Male
fa-Arab: مذکر

en: None specified
fa-Arab: مشخص نشده

en: Female
fa-Arab: أنثى

en: Male
fa-Arab: ذكر

en: None specified
fa-Arab: مشخص نشده

en: Patron guarantor
fa-Arab: ضامن کاربر

en: Organization:
fa-Arab: سازمان:

en: Relationship:
fa-Arab: ارتباط:

en: Guarantor:
fa-Arab: الكفيل:

en: Remove:
fa-Arab: حذف کردن:

en: Relationship:
fa-Arab: علاقة:

en: Add guarantor
fa-Arab: افزودن متعهد

en: Show checkouts to guarantors:
fa-Arab: نمایش امانت ها به ضامن ها:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
fa-Arab: به مسئول این عضو اجازه دهید تا امانت های این عضو را از اوپک مشاهده کند

en: Show charges to guarantors:
fa-Arab: هزینه ها را به ضامن ها نشان دهید:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's charges from the OPAC
fa-Arab: به مسئول این عضو اجازه دهید تا هزینه های این عضو را از اپک مشاهده کند

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
fa-Arab: %s نام خانوادگی ضامن:

en: Non-patron guarantor surname
fa-Arab: نام خانوادگی ضامن غیر عضو

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
fa-Arab: %s نام کوچک ضامن:

en: Non-patron guarantor first name
fa-Arab: نام کوچک ضامن غیر عضو

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
fa-Arab: %s الهاتف الرئيسي:

en: Shows on transit slips
fa-Arab: عرض على شريط النقل

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
fa-Arab: %s الهاتف الثانوي:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
fa-Arab: %s هاتف آخر:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
fa-Arab: %s البريد الإلكتروني الرئيسي:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
fa-Arab: %s البريد الإلكتروني الثانوي:

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
fa-Arab: %s فاكس:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
fa-Arab: %s روش تماس اصلی:

en: Primary phone
fa-Arab: تلفن اصلی

en: Secondary phone
fa-Arab: شماره تلفن دوم

en: Other phone
fa-Arab: شماره تلفن دیگر

en: Primary email
fa-Arab: پست الکترونیکی اصلی

en: Secondary email
fa-Arab: پست الکترونیکی دوم

en: Fax
fa-Arab: نمابر

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
fa-Arab: %s رقم البطاقة:

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
fa-Arab: شماره کارت نباید بیش از %s کاراکتر باشد.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
fa-Arab: شماره کارت باید دقیقاً %s کاراکتر باشد. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
fa-Arab: شماره کارت باید بین %s و %s کاراکتر باشد. %s

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
fa-Arab: شماره کارت می تواند تا %s کاراکتر باشد. %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
fa-Arab: هیچ حداقل یا حداکثر طول کاراکتر وجود ندارد. %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
fa-Arab: در هنگام ثبت نام باکس خودکار را خالی بگذارید %s %s

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
fa-Arab: دسته بندی فعلی کاربران (%s) محدود به کتابخانه های دیگر است.

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
fa-Arab: %s فرز 1::

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
fa-Arab: %s فرز  2::

en: Allow auto-renewal of items:
fa-Arab: اجازه تمدید خودکار منابع:

en: Yes
fa-Arab: بله

en: No
fa-Arab: خیر

en: Yes if settings allow it
fa-Arab: بله اگر تنظیمات اجازه دهد

en: No if settings allow it
fa-Arab: خیر اگر تنظیمات اجازه دهد

en: Inherit from settings
fa-Arab: انتقال ویژگی ساختاری از تنظیمات

en: Preferred language for notices:
fa-Arab: زبان ترجیحی برای آگهی ها:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
fa-Arab: %s تاريخ التسجيل::

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
fa-Arab: %s تاریخ انقضا (جهت محاسبه خودکار خالی بگذارید):

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
fa-Arab: %s ملاحظة أوباك:

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
fa-Arab: تظهر هذه الرسالة على صفحة المستخدم المستفيد في الأوباك

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
fa-Arab: %s ملاحظة التداول:

en: This message displays when checking out to this patron
fa-Arab: هذه الرسالة تعرض عند إعارة هذا المستفيد

note: %1$s:  END
en: %s Username:
fa-Arab: %s إسم المستخدم::

note: %1$s:  END
en: %s Password:
fa-Arab: %s كلمة المرور::

en: Password is too short
fa-Arab: كلمة المرور قصيرة جداً

en: Password is too weak
fa-Arab: رمزعبور خیلی ضعیف است

en: Password has leading or trailing whitespaces
fa-Arab: رمزعبور دارای فاصله در ابتدا و یا انتها باشد

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
fa-Arab: حداقل طول رمزعبور: %s

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
fa-Arab: %s تأكيد كلمة المرور:

en: Passwords do not match
fa-Arab: كلمتا المرور لا تتطابقان

en: Password expiration date:
fa-Arab: تاریخ انقضای رمزعبور:

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
fa-Arab: تنظیم یک مقدار در اینجا از گردش منابع و قرار دادن رزروها در اپک جلوگیری می کند

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
fa-Arab: %s بدون آدرس رفته:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
fa-Arab: %s بله

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
fa-Arab: %s خیر

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
fa-Arab: %s کارت گم شده:

en: Remove?
fa-Arab: حذف کردن؟

en: Expiration:
fa-Arab: انقضاء:

en: Chooser:
fa-Arab: انتخاب کننده:

en: Loading new messaging defaults
fa-Arab: در حال بارگذاری پیش فرض های پیام های جدید

en: SMS number:
fa-Arab: شماره پیام کوتاه:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
fa-Arab: لطفاً فقط اعداد را وارد کنید اگر شامل کد کشور باشد، شماره را با پیشوند+ یا 00قرار دهید.

en: SMS provider:
fa-Arab: ارائه‌دهنده ‎پیامک

en: Quick add
fa-Arab: زود بیفزایید

en: Home library (branchcode)
fa-Arab: کتابخانه اصلی (کد شعبه)

en: Surname
fa-Arab: نام خانوادگی

en: First name
fa-Arab: الاسم الاول

en: Middle name
fa-Arab: نام میانی

en: Other names
fa-Arab: نام های دیگر

en: Initials
fa-Arab: حرف اول

en: Pronouns
fa-Arab: ضمایر

en: Street number
fa-Arab: شماره خیابان

en: Street type
fa-Arab: نوع خیابان

en: Address 2
fa-Arab: آدرس 2

en: Alternate address: Street number
fa-Arab: آدرس جایگزین: شماره خیابان

en: Alternate address: Street type
fa-Arab: آدرس جایگزین: نوع خیابان

en: Alternate address: Address
fa-Arab: آدرس جایگزین: آدرس

en: Alternate address: Address 2
fa-Arab: آدرس جایگزین: آدرس 2

en: Alternate address: City
fa-Arab: آدرس جایگزین: شهر

en: Alternate address: State
fa-Arab: آدرس جایگزین: ایالت

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fa-Arab: آدرس جایگزین: ZIP/کد پستی

en: Alternate address: Email
fa-Arab: آدرس جایگزین: رایانامه

en: Alternate address: Phone
fa-Arab: آدرس جایگزین: تلفن

en: Alternate address: Contact note
fa-Arab: آدرس جایگزین: یادداشت تماس

en: Contact: Last name
fa-Arab: تماس: نام خانوادگی

en: Contact: First name
fa-Arab: تماس: نام کوچک

en: Contact: Title
fa-Arab: تماس: عنوان

en: Contact: Relationship
fa-Arab: تماس: ارتباط

en: Gender
fa-Arab: جنسیت

en: Auto-renewal
fa-Arab: تمدید-خودکار

en: Alternate contact: First name
fa-Arab: تماس جایگزین: نام کوچک

en: Alternate contact: Surname
fa-Arab: تماس جایگزین: نام خانوادگی

en: Alternate contact: Address
fa-Arab: تماس جایگزین: آدرس

en: Alternate contact: Address 2
fa-Arab: تماس جایگزین: آدرس 2

en: Alternate contact: City
fa-Arab: تماس جایگزین: شهر

en: Alternate contact: State
fa-Arab: تماس جایگزین: ایالت

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fa-Arab: تماس جایگزین: ZIP/کدپستی

en: Alternate contact: Country
fa-Arab: تماس جایگزین: کشور

en: Alternate contact: Phone
fa-Arab: تماس جایگزین: تلفن

en: SMS alert number
fa-Arab: شماره هشدار پیامکی

en: Update patron records
fa-Arab: سوابق کاربران را به روزرسانی کنید

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
fa-Arab: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - درخواست شده در %s

en: Approve
fa-Arab: تایید

en: Deny
fa-Arab: انکار

en: Patron details
fa-Arab: جزئیات عضو

en: Patron's address in doubt
fa-Arab: عنوان المستخدم مشكوك فيه

en: Gone no address
fa-Arab: بدون آدرس رفته

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
fa-Arab: پرچم برای این کاربر تنظیم شده است. اگر این درخواست اصلاح مشکل را حل کرد، لطفاً پرچم را از حالت تنظیم خارج کنید.

en: Unset Gone no address for this patron
fa-Arab: هیچ نشانی برای این کاربر ارائه نشده است

en: Old value
fa-Arab: بهای پیشین

en: New value
fa-Arab: مقادیر جدید

en: There are no pending patron modifications.
fa-Arab: در حال حاضر فرآیند اصلاحی در انتظار وجود ندارد.

en: account lines
fa-Arab: ارتباط محتوایی

en: article requests
fa-Arab: درخواست های مقاله

en: extended patron attributes
fa-Arab: ویژگی های گسترده کاربر

en: patron restrictions
fa-Arab: محدودیت های عضو

en: patrons files
fa-Arab: فایل های کاربران

en: patron modification requests
fa-Arab: درخواست های اصلاح کاربر

en: club enrollments
fa-Arab: ثبت نام باشگاه

en: checkouts
fa-Arab: امانت ها

en: marks as last borrower of item
fa-Arab: به عنوان آخرین امانت گیرنده منبع علامت گذاری کنید

en: tracked link clicks
fa-Arab: کلیک های پیوند دنبال شد

en: patron messages
fa-Arab: پیام های کاربر

en: patron notices
fa-Arab: اطلاعیه های کاربر

en: previous checkouts
fa-Arab: امانت های قبلی

en: filled holds
fa-Arab: رزروها تکمیل شد

en: ratings
fa-Arab: رتبه بندی ها

en: current holds
fa-Arab: رزروهای جاری

en: reviews
fa-Arab: بررسی ها

en: statistics
fa-Arab: آمار

en: historical searches
fa-Arab: جستجوهای تاریخی

en: purchase suggestions
fa-Arab: پیشنهادهای خرید

en: tags
fa-Arab: برچسب ها

en: list items
fa-Arab: فهرست منابع

en: list shares
fa-Arab: فهرست اشتراک ها

en: lists
fa-Arab: فهرست‌ ها

en: Merge patron records
fa-Arab: ادغام سوابق کاربر

en: Compare patrons
fa-Arab: کاربران را مقایسه کنید

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
fa-Arab: برای نگه داشتن، کاربر را انتخاب کنید. داده های سایر کاربران به پیشینه این کاربر منتقل می شود و پیشینه کاربر باقیمانده حذف می شود.

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
fa-Arab: ادغام کاربران

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
fa-Arab: خطا: برای ادغام باید دو یا چند کاربر انتخاب شود

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
fa-Arab: ادغام ممکن نیست! امانت داری عضو نامعتبر است.

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
fa-Arab: ادغام امکانپذیر نیست! خطای زیر گزارش شده است: %s.

en: No valid patrons to merge were found.
fa-Arab: هیچ عضو معتبری برای ادغام یافت نشد.

en: Patron records merged into
fa-Arab: ادغام سوابق عضو

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
fa-Arab: %s %s منتقل شد.

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
fa-Arab: توصیه می شود موارد تکراری به خاطر ادغام را بررسی و برطرف کنید.

en: View patron record
fa-Arab: مشاهده پیشینیه عضو

en: Compare patrons for merging
fa-Arab: کاربران را برای ادغام مقایسه کنید

en: Initials:
fa-Arab: ابتدایی:

en: Other name:
fa-Arab: نام دیگر:

en: Card number:
fa-Arab: شماره کارت:

en: Address line 1:
fa-Arab: ردیف آدرس1:

en: Address line 2:
fa-Arab: ردیف آدرس2:

en: City:
fa-Arab: شهر:

en: State:
fa-Arab: استان:

en: ZIP/Postal code:
fa-Arab: کد پستی:

en: Country:
fa-Arab: کشور:

en: Registration date:
fa-Arab: تاریخ ثبت نام:

en: Renewal date:
fa-Arab: تاریخ تمدید:

en: Expiration date:
fa-Arab: تاریخ انقضاء:

en: Date of birth:
fa-Arab: تاریخ تولد:

en: Restricted:
fa-Arab: محدودة:

en: Primary email:
fa-Arab: پست الکترونیکی اصلی:

en: Secondary email:
fa-Arab: پست الکترونیکی دوم:

en: Primary phone:
fa-Arab: تلفن اصلی:

en: Secondary phone:
fa-Arab: شماره تلفن دوم:

en: Other phone:
fa-Arab: شماره تلفن دیگر:

en: Gender:
fa-Arab: الجنس

en: Updated on:
fa-Arab: به روز شده در:

en: Primary phone:
fa-Arab: رقم الهاتف الأساسي:

en: Secondary phone:
fa-Arab: رقم هاتف ثانوي:

en: Other phone:
fa-Arab: هاتف آخر:

en: Secondary email:
fa-Arab: بريد الكتروني ثانوي

en: Initials:
fa-Arab: الأحرف الأولى للاسم:

en: Guarantees:
fa-Arab: ضمانات:

en: Library use
fa-Arab: إستخدام المكتبة

en: Card number:
fa-Arab: رقم البطاقة:

en: Borrowernumber:
fa-Arab: شماره امانت گیرنده:

en: Registration date:
fa-Arab: تاريخ التسجيل:

en: Expiration date:
fa-Arab: تاريخ الإنتهاء

en: Sort field 1:
fa-Arab: فرز الحقل 1:

en: Sort field 2:
fa-Arab: فرز الحقل 2:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
fa-Arab: تمدید-خودکار: کاربر انصراف داده است

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
fa-Arab: %s%s%s(لا يوجد رقم هاتف في الملف)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
fa-Arab: %s%s%s(لا يوجد بريد إلكتروني أساسي في الملف)%s

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
fa-Arab: تاریخ ثبت نام: %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
fa-Arab: تاریخ انقضا: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html
en: Category: %s
fa-Arab: دسته بندی: %s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
fa-Arab: %sالتأخر!%s&nbsp;%s

en: Pending holds
fa-Arab: مدت رزروها

en: Pick up location
fa-Arab: انتخاب کردن محل نگهداری

en: Account fines and payments
fa-Arab: جریمه های حساب و پرداخت

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
fa-Arab: %s کل سررسید:

en: This is the anonymous patron.
fa-Arab: این کاربر ناشناس است.

en: Unable to delete staff user
fa-Arab: تعذر حذف المستخدم الموظف

en: Insufficient privileges.
fa-Arab: صلاحيات غير كافية.

en: Not allowed to delete own account
fa-Arab: حذف حساب کاربری مجاز نیست

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
fa-Arab: با حذف کاربری خود دیگر نمی توانید کوها را ببندید.

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
fa-Arab: تعذَّر حذف المستفيدين من المكتبات الأخرى مع الإعدادات الحالية.

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
fa-Arab: کاربری که به عنوان کاربر ناشناس تنظیم شده است حذف نمی شود

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
fa-Arab: وقتی که در تنظیمات برگزیده سیستم به‌عنوان کاربر ناشناس تنظیم شده باشد، نمی‌توان این کاربر را حذف کرد.

en: Unable to delete patron
fa-Arab: تعذر حذف المستفيد

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fa-Arab: حساب کاربری اعضا تمدید شده است تا %s

en: Show checkouts to guarantor:
fa-Arab: نمایش امانت ها به ضامن:

en: Show charges to guarantor:
fa-Arab: هزینه ها را به ضامن نشان دهید:

note: %1$s:  guarantees_fines | $Price
en: Patron's guarantees collectively owe %s.
fa-Arab: تعهدات اعضا مجموعاً دارای بدهکاری است %s.

en: See all charges.
fa-Arab: مشاهده تمام هزینه ها.

en: Guarantors:
fa-Arab: ضمانت کننده:

en: Renewal date:
fa-Arab: تاریخ تمدید:

en: Expired
fa-Arab: منقضی شده

en: Patron expires soon
fa-Arab: عضو به زودی منقضی می شود

en: Privacy pref:
fa-Arab: مقدمه حریم خصوصی:

en: Auto-renewal:
fa-Arab: تمدید-خودکار:

en: Patron has opted out
fa-Arab: کاربر انصراف داده است

en: Password expires:
fa-Arab: رمز عبور منقضی می شود:

en: Circulation note:
fa-Arab: ملاحظات الاعارة:

en: OPAC note:
fa-Arab: ملاحظة أوباك::

en: Inherited
fa-Arab: انتقال یافته

en: Contact note:
fa-Arab: یادداشت تماس:

en: Alternative contact
fa-Arab: جهة اتصال أخرى

en: Surname:
fa-Arab: اللقب:

en: First name:
fa-Arab: الاسم الاول:

en: Address 2:
fa-Arab: عنوان 2:

en: Manage
fa-Arab: اداره کردن

en: Sent notices
fa-Arab: اطلاعیه ارسال کرد

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
fa-Arab: أرسل الإشعار ل %s

en: Notice
fa-Arab: الإشعار

en: Time created
fa-Arab: زمان ایجاد شد

en: Delivery note
fa-Arab: یادداشت تحویل

en: print
fa-Arab: چاپ

en: feed
fa-Arab: فید

en: sms
fa-Arab: پیامک

en: sent
fa-Arab: ارسال شد

en: pending
fa-Arab: ريثما

en: failed
fa-Arab: ناموفق

en: deleted
fa-Arab: پاک شد

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
fa-Arab: شماره عضویت نامعتبر است %s

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
fa-Arab: نامعتبر %s آدرس ایمیل پیدا شد %s

en: Missing from email address
fa-Arab: آدرس پست الکترونیکی موجود نیست

en: Missing SMS number
fa-Arab: شماره پیامک موجود نیست

en: Message is duplicate
fa-Arab: پیام تکراری است

en: No notes from SMS driver
fa-Arab: هیچ یادداشتی از درایور پیام کوتاه وجود ندارد

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
fa-Arab: خرابی ایمیل کنترل نشده، برای جزئیات بیشتر، گزارش‌ها را بررسی کنید

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
fa-Arab: لا يوجد تسجيلة في أي الرسائل التي تم إرسالها إلى هذا المستفيد.

en: Resend
fa-Arab: ارسال مجدد

en: Payment note
fa-Arab: یادداشت پرداخت

en: Write off
fa-Arab: شطب

en: Add note
fa-Arab: افزودن یادداشت

en: Total due:
fa-Arab: مجموع بدهی:

en: Outstanding credits could be applied:
fa-Arab: اعتبارات معوقه می تواند اعمال شود:

en: Apply
fa-Arab: اعمال کردن

en: Total due if credit applied:
fa-Arab: کل پرداختی در صورت اعمال اعتبار:

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
fa-Arab: أدفع مبلغ

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
fa-Arab: ادفع المُحَدد

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
fa-Arab: شطب الكل

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
fa-Arab: کسر کردن را انتخاب کنید

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding charges.
fa-Arab: %s هیچ جریمه معوقی ندارد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding charges? This cannot be undone!
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید %s را در جریمه های معوقه حذف کنید؟ این قابل بازگشت نیست!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
fa-Arab: قبل از اینکه بتوانید پرداخت ها را ثبت کنید، باید حداقل یک صندوق پول مرتبط با کتابخانه داشته باشید.

en: Create a new cash register
fa-Arab: یک صندوق نقدی جدید ایجاد کنید

en: Pay an individual charge
fa-Arab: پرداخت هزینه فردی

en: Write off an individual charge
fa-Arab: هزینه انفرادی را بنویسید

en: Write off an amount toward selected charges
fa-Arab: مبلغی را برای جریمه های مشخص شده پرداخت کنید

en: Pay an amount toward selected charges
fa-Arab: در قبال هزینه های انتخابی مبلغی را پرداخت کنید

en: Pay an amount toward all charges
fa-Arab: برای همه هزینه ها مبلغی را پرداخت کنید

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
fa-Arab: يجب عليك دفع قيمة أقل من أو مساوية لـ %s.

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
fa-Arab: شما باید مقداری بزرگتر یا مساوی جمع آوری کنید %s.

en: Total amount payable:
fa-Arab: اجمالي المبلغ الواجب الدفع:

en: Amount being paid:
fa-Arab: مبلغ پرداختی:

en: Amount tendered:
fa-Arab: مبلغ ارائه شده:

en: Change to give:
fa-Arab: تغییر دادن برای:

en: Total amount outstanding:
fa-Arab: کل مبلغ معوقه:

en: Writeoff amount:
fa-Arab: مبلغ کسر شده:

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
fa-Arab: اشطب هذه الرسوم

en: Total amount outstanding:
fa-Arab: اجمالي الكميّة الباقية:

en: The amount collected is more than the outstanding charge
fa-Arab: مبلغ دریافت شده بیش از هزینه معوقه است

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
fa-Arab: مبلغ دریافت شده از کاربر بالاتر از مبلغی است که باید پرداخت شود.

en: The change to give is
fa-Arab: تغییر ارائه شده است

en: Confirm this payment?
fa-Arab: این پرداخت را تأیید می کنید؟

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
fa-Arab: شما در حال تلاش برای نوشتن بیش از ارزش هزینه هستید.

en: No print template found
fa-Arab: هیچ الگوی چاپی یافت نشد

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
fa-Arab: %s %s%s%sهیچ الگوی اشتباهی یافت نشد%s %s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fa-Arab: %s%s%sهیچ الگوی اشتباهی یافت نشد%s

en: New purchase suggestion
fa-Arab: پیشنهاد خرید جدید

en: Managed by
fa-Arab: مدیریت شده توسط

en: Managed on
fa-Arab: مدیریت شده در

en: Suggested on
fa-Arab: پیشنهاد شده در

en: Checked by the library
fa-Arab: توسط کتابخانه بررسی می شود

en: Accepted by the library
fa-Arab: پذیرفته شده توسط کتابخانه

en: Ordered by the library
fa-Arab: توسط کتابخانه سفارش داده شده

en: Suggestion declined
fa-Arab: پیشنهاد رد شد

en: Available in the library
fa-Arab: در کتابخانه موجود است

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
fa-Arab: این کاربر هیچ پیشنهادی برای خرید ارسال نکرده است

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
fa-Arab: کارکنان عضو اجازه دسترسی به سابقه امانت کاربران را ندارند

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
fa-Arab: این عضو ناشناس است، بنابراین هیچ پیشینیه امانتی نمایش داده نمی شود. برای دریافت لیستی از امانت های نامعلوم، لطفاً گزارشی ارائه دهید.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
fa-Arab: این کاربر قوانین حفظ حریم خصوصی خود را تنظیم کرده است تا هرگز پیشینیه امانت را نگهداری نکند.

en: This patron has no circulation history.
fa-Arab: هذا المستفيد لا يوجد لديه تاريخ إعارة.

en: Vol info
fa-Arab: اطلاعات جلد

en: Number of renewals
fa-Arab: عدد عمليات التجديد

en: On-site checkouts
fa-Arab: امانت گرفتن در محل

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
fa-Arab: &rsaquo; یادآوری پیشینه برای %s

en: Show old recalls
fa-Arab: نمایش یادآوری های قدیمی

en: Recalls have not been enabled. Enable the
fa-Arab: فراخوان ها فعال نشده اند. فعال کنید

en: UseRecalls
fa-Arab: از یادآوری ها استفاده کنید

en: system preference to use recalls.
fa-Arab: اولویت سیستم برای استفاده از فراخوان ها

en: Subscription routing lists
fa-Arab: ارسال لیست اشتراک

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
fa-Arab: ارسال لیست های اشتراک برای %s

en: Search subscriptions:
fa-Arab: جستجوی اشتراک‌ها:

en: 0 subscription routing lists
fa-Arab: 0 لیست های مسیریابی اشتراک

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
fa-Arab: %s مسیریابی لیست اشتراک

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
fa-Arab: %s مسیریابی لیست های اشتراک

en: Subscription title
fa-Arab: عنوان اشتراک

en: Position
fa-Arab: وضیعت

en: Routing list
fa-Arab: فهرست مسیریابی

en: Edit routing list
fa-Arab: ویرایش فهرست مسیریابی

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
fa-Arab: المستفيد لا ينتمي إلى أيٍّ من قوائم تمرير الإشتراكات.

en: Add selected patrons
fa-Arab: افزودن اعضای انتخاب شده

note: SCRIPT
en: %s Patrons added.
fa-Arab: %s کاربران اضافه شدند.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
fa-Arab: آمار برای %s

en: Total checkouts as of yesterday
fa-Arab: مجموع امانت ها تا دیروز

en: Today's checkouts
fa-Arab: امانت های امروز

en: Today's checkins
fa-Arab: المواد المُعادة اليوم

en: Total checkouts
fa-Arab: مجموع امانت ها

en: There are no statistics for this patron.
fa-Arab: هیچ آماری برای این عضو وجود ندارد.

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
fa-Arab: عملیات نمی تواند ادامه یابد، لطفاً یک کلید رمزگذاری در پیکربندی خود تعریف کنید.

en: Status: Enabled
fa-Arab: وضعیت: فعال

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
fa-Arab: احراز هویت دو مرحله ای را غیرفعال کنید

en: Status: Disabled
fa-Arab: وضعیت: غیر فعال

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
fa-Arab: احراز هویت دو مرحله ای برای ورود اجباری است. اگر اکنون آن را فعال نکنید، در لاگین بعدی از شما خواسته می شود.

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
fa-Arab: احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید

en: Choose adult category
fa-Arab: دسته بزرگسالان را انتخاب کنید

en: Add offline circulations to queue
fa-Arab: امانت های گرفته شده آفلاین را به لیست اضافه کنید

en: Koha offline circulation
fa-Arab: الإعارة دون إتصال

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
fa-Arab: فایل شما بارگذاری شد. وقتی که همه فایل ها بارگذاری شدند، لطفاً روند آنها را در مدت امانت دهی آفلاین پردازش کنید.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
fa-Arab: تحذير: إصدار هذا الملف %s ، وأنا فقط أعرف كيف أستورد الإصدارات  %s. سأحاول بأفضل ما لدي.

en: Upload another KOC file
fa-Arab: یک فایل KOC دیگر بارگذاری کنید

en: View pending offline circulation actions
fa-Arab: عملکردهای گردش آفلاین را مشاهده کنید

en: Offline circulation
fa-Arab: گردش امانت آفلاین

en: For the selected operations:
fa-Arab: للعمليات المختارة:

note: INPUT type=button
en: Process
fa-Arab: معالجة

en: There are no pending offline operations.
fa-Arab: در حال حاضر عملیات آفلاین وجود ندارد.

note: SCRIPT
en: Added.
fa-Arab: أضيف

note: SCRIPT
en: Deleted.
fa-Arab: حُذِفَت.

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
fa-Arab: مورد امانت گرفته نشده است

note: SCRIPT
en: Patron not found.
fa-Arab: المستفيد غير موجود.

note: SCRIPT
en: Success.
fa-Arab: النجاح.

en: Offline circulation file upload
fa-Arab: فایل امانت های آفلاین را آپلود کنید

en: Results
fa-Arab: نتایج

en: Offline circulation file upload
fa-Arab: آپلود فایل گردش امانت آفلاین

en: Your data was processed. Here are the results:
fa-Arab: تمت معالجة بياناتك. ها هي النتائج:

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
fa-Arab: تحذير:تعذَّرَ تحديد المستفيد من باركود المادة (%s) لم يتمكن من إعادتها.

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
fa-Arab: (%s) لـ

en: Checked out
fa-Arab: به امانت گرفته شده

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
fa-Arab: (%s) لـ

en: Renewed
fa-Arab: تجديد

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
fa-Arab: (%s) من

en: Checked in
fa-Arab: أعيد

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
fa-Arab: قبول الدفع(%s) من

en: Upload offline circulation data
fa-Arab: رفع بيانات الإعارة دون إتصال

en: Choose .koc file:
fa-Arab: إختر ملف .koc

en: Upload progress:
fa-Arab: تقدم الرفع

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
fa-Arab: افزودن به صفِ چرخه امانت افلاین

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
fa-Arab: رد کردن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
fa-Arab: دایرکتوری قابل نوشتن نیست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
fa-Arab: خطای کد 0 استفاده نشده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
fa-Arab: فایل از قبل وجود دارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
fa-Arab: من فضلك إرفع ملف أولا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
fa-Arab: دایرکتوری اصلی برای بارگذاری ها تعیین نشده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
fa-Arab: دایرکتوری موقت برای بارگذاری ها مشخص نشده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
fa-Arab: وضعیت بارگذاری:

en: Web installer &rsaquo; Create a library
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; یک کتابخانه ایجاد کنید

en: Installation
fa-Arab: نصب

en: Onboarding
fa-Arab: شبانه روزی

en: Create a library
fa-Arab: ایجاد یک کتابخانه

en: Create a patron category
fa-Arab: ایجاد یک لیست کاربر

en: Create Koha administrator patron
fa-Arab: عضو مدیریت کوها را ایجاد کنید

en: Create a new item type
fa-Arab: نوع جدید منبع را ایجاد کنید

en: Create a new circulation rule
fa-Arab: یک قانون گردش امانت جدید ایجاد کنید

en: To add another library and for more settings, go to:
fa-Arab: برای افزودن کتابخانه دیگر و تنظیمات بیشتر، بروید به:

en: Libraries and groups
fa-Arab: کتابخانه ها و گروه ها

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; یک دسته کاربری ایجاد کنید

en: The patron category you create will be used by the
fa-Arab: دسته کاربرانی که شما ایجاد کرده اید استفاده گردیده است توسط

en: administrator account
fa-Arab: حساب کاربری مدیر

en: Staff
fa-Arab: کارکنان

en: which should be set up by your system administrator.
fa-Arab: که باید توسط مدیر سیستم شما تنظیم شود.

en: Enrolment period:
fa-Arab: دوره ثبت نام:

en: To add another patron category and for more settings go to:
fa-Arab: برای افزودن دسته کاربران دیگر و تنظیمات بیشتر، بروید به:

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; مدیر پشتیبانی کوها را ایجاد کنید

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
fa-Arab: اکنون یک کاربر با مجوزهای کتابدار مسئول ایجاد خواهیم کرد. به این ترتیب به عنوان یک کارمند با تمام مجوزها به کوها دسترسی دارید.

en: Administrator identity
fa-Arab: احراز هویت مدیر

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
fa-Arab: اگر شما نمونه فهرست اعضا را نصب کرده اید لطفاً در باکس کشویی فهرست اعضا گزینه "کارکنان" را انتخاب کنید.

en: Administrator account permissions
fa-Arab: مجوزهای حساب کاربری مدیر

en: superlibrarian
fa-Arab: کتابدار ارشد

en: Administrator login
fa-Arab: ورود مدیر

en: Confirm password:
fa-Arab: رمزعبور را تأیید کنید:

en: To create another patron, go to:
fa-Arab: برای ایجاد یک عضو دیگر، بروید به:

en: Patrons &rsaquo; New patron
fa-Arab: کاربران &rsaquo; کاربر جدید

en: To edit patron permissions, go to:
fa-Arab: برای ایجاد دسترسی های کاربر، بروید به:

en: More &rsaquo; Set permissions
fa-Arab: بیشتر ‏&lsaquo; تنظیم مجوزها

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; یک نوع آیتم جدید ایجاد کنید

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
fa-Arab: انواع آیتم برای طبقه بندی منابع مرتبط استفاده می شود. نمونه هایی از انواع منابع می تواند کتاب، CD ها، یا DVD ها باشد.

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
fa-Arab: هنگام افزودن به فهرست موسسه خود، آیتمی را از نوع آیتم خاص ایجاد خواهید کرد.

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
fa-Arab: مهم: انواع آیتم ها مواردی هستند که شما قوانین امانت را برای آنها اعمال می کنید. قوانین حاکم بر نحوه امانت دادن در موسسات شما برای آیتم ها: مدت امانت، سیاست تمدید، سیاست رزرو، و غیره. به عنوان مثال یک قانون امانت که در مورد DVD اعمال می شود می تواند هزینه ای معادل 1.00 دلار برای امانت هر DVD باشد.

en: Item type code:
fa-Arab: کد نوع آیتم:

en: To create another item type later and for more settings go to:
fa-Arab: برای ایجاد نوع آیتم دیگر در آینده و برای تنظیمات بیشتر بروید به:

en: Administration &rsaquo; Item types
fa-Arab: مدیریت &rsaquo; انواع آیتم

en: Web installer &rsaquo; Complete
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; تکمیل

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
fa-Arab: به شما تبریک می گویم که شما کارتان را تمام کرده اید و آماده استفاده از کوها هستید

en: Start using Koha
fa-Arab: استفاده از کوها را شروع کنید

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
fa-Arab: نصب کننده وب &rsaquo; قانون امانت دهی جدید ایجاد کنید

en: Library branch
fa-Arab: شعبه کتابخانه

en: Patron category:
fa-Arab: فئة المستفيد:

en: Choose
fa-Arab: انتخاب کردن

en: Current checkouts allowed:
fa-Arab: امانت های فعلی مجاز است:

en: Loan period:
fa-Arab: دوره امانت:

en: Renewals allowed:
fa-Arab: تمدیدهای مجاز:

en: Renewals period:
fa-Arab: دوره تمدید:

en: Holds allowed (total):
fa-Arab: رزروهای مجاز(کل):

en: Holds allowed (daily):
fa-Arab: رزروهای مجاز(روزانه):

en: Holds per record (count):
fa-Arab: رزرو در هر رکورد(تعداد):

en: On shelf holds allowed:
fa-Arab: در قفسه مجاز برای رزرو است:

en: To create circulation rule, go to:
fa-Arab: برای ایجاد قانون امانت دهی، بروید به:

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
fa-Arab: مدیریت &rsaquo; امانت و قوانین جریمه

en: New patron list
fa-Arab: لیست کاربر جدید

en: Shared:
fa-Arab: به اشتراک گذاشته شده است:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
fa-Arab: هشدار، شماره امانت گیرندگان زیر یافت نشد:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
fa-Arab: تحذير ، رقم بطاقة التالي لم يكن موجوداً:

en: Borrowernumbers not found
fa-Arab: شماره امانت گیرنده یافت نشد

en: Cardnumbers not found
fa-Arab: لم يتم إيجاد أرقام البطاقات

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
fa-Arab: هشدار، شماره کارت‌های زیر از قبل در این فهرست موجود است:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
fa-Arab: هشدار، شماره کارت‌های زیر از قبل در این فهرست موجود است:

en: Borrowernumbers already in list
fa-Arab: شماره امانت گیرندگان از قبل در لیست موجود است

en: Cardnumbers already in list
fa-Arab: شماره کارت از قبل در فهرست موجود است

en: Add patrons
fa-Arab: افزودن کاربران

en: Patron search:
fa-Arab: جستجوی کاربر:

en: Search for patrons
fa-Arab: جستجوی کاربران

en: Add multiple patrons
fa-Arab: چندین کاربر را اضافه کنید

en: Choose type of IDs to enter:
fa-Arab: نوع شناسه هایی را برای وارد کردن انتخاب کنید:

en: Cardnumbers
fa-Arab: شماره های کارت

en: Borrowernumbers
fa-Arab: شماره های امانت گیرنده

en: List (one ID per line):
fa-Arab: فهرست (یک شناسه در هر خط):

en: Patrons to be added
fa-Arab: اعضایی که باید اضافه شوند

en: Remove selected
fa-Arab: حذف انتخاب شده

en: Circ notes
fa-Arab: یادداشت های سیرک

en: Remove selected patrons
fa-Arab: حذف اعضای انتخاب شده

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید اعضای انتخاب شده را ادغام کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید کاربران انتخاب شده را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
fa-Arab: شما باید برای حذف یک یا چند کاربر را انتخاب کنید

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
fa-Arab: شما باید برای ادغام یک یا چند کاربر را انتخاب کنید

en: Patrons in list
fa-Arab: اعضای موجود در فهرست

en: Shared
fa-Arab: به اشتراک گذاشته شده است

note: For the first occurrence, %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
fa-Arab: %s %sتوسط

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
fa-Arab: %s توسط شما %s %s

en: Print patron cards
fa-Arab: چاپ کارت های کاربران

en: Batch edit patrons
fa-Arab: ویرایش دسته اعضا

en: Batch delete patrons
fa-Arab: دسته اعضا را حذف کنید

en: There are no patron lists.
fa-Arab: لیست اعضا وجود ندارد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
fa-Arab: آیا شما برای حذف فهرست %s اطمینان دارید؟

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
fa-Arab: ویرایش (%s)

en: New patron card batch
fa-Arab: دسته کارت عضویت جدید

en: Edit patron card batch
fa-Arab: ویرایش دسته کارت عضویت

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
fa-Arab: کاربران تکراری از شماره دسته حذف شدند %s: %s

en: Add by borrowernumber(s):
fa-Arab: افزودن بوسیله شماره امانت(ها):

en: One borrowernumber per line.
fa-Arab: در هر خط یک شماره امانت.

en: Add patron(s)
fa-Arab: افزودن عضو(ها)

en: Export selected card(s)
fa-Arab: صدور کارت (های) انتخاب شده

en: Export card batch
fa-Arab: صدور دسته کارت

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
fa-Arab: کاربران به تعداد دسته %s

en: Borrower number
fa-Arab: رقم المستعير

en: There are no patrons in this batch yet
fa-Arab: در این گروه هنوز هیچ عضوی وجود ندارد

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
fa-Arab: اضافه کردن اعضا بر اساس شماره امانت از طریق قسمت متن در بالا یا خالی گذاشتن برای اضافه کردن با جستجوی اعضا.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید فرم این کاربر را از دسته کارت حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید عضو(های) انتخاب شده را از این دسته حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
fa-Arab: حذف عضو از یک دسته تنها با یک عضو می توانید دسته را حذف کنید.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
fa-Arab: کارتهای کاربر را صادر کنید

note: SCRIPT
en: Export single card
fa-Arab: صدور تکی کارت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
fa-Arab: رجاءاً حدد على الأقل بطاقة واحدة للتصدير.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
fa-Arab: لطفاً حداقل یک عضو را برای حذف انتخاب کنید.

en: New patron card layout
fa-Arab: طرح بندی کارت عضویت جدید

en: General settings
fa-Arab: تنظیمات عمومی

en: Page side:
fa-Arab: کناره صفحه:

en: Front
fa-Arab: واجهة

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
fa-Arab: الخلف %s

en: Guide box:
fa-Arab: صندوق الارشاد:

en: On
fa-Arab: في

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
fa-Arab: فى %s

en: Guide grid:
fa-Arab: شبکه راهنما:

en: Text fields
fa-Arab: حقول النص

en: Field 1
fa-Arab: حقل 1

en: Text:
fa-Arab: متن:

en: Text alignment:
fa-Arab: ترازبندی متن:

en: Lower left X coordinate:
fa-Arab: مختصات پایین سمت چپ X:

en: Lower left Y coordinate:
fa-Arab: مختصات پایین سمت چپ Y:

en: Field 2
fa-Arab: حقل 2

en: Field 3
fa-Arab: حقل 3

en: Print card number as barcode:
fa-Arab: چاپ شماره کارت به عنوان بارکد:

en: Scale height (relative to card):
fa-Arab: ارتفاع مقیاس (مربوط به کارت):

en: Scale width (relative to card):
fa-Arab: عرض مقیاس (مربوط به کارت):

en: Barcode type:
fa-Arab: نوع بارکد:

en: Print card number as text under barcode:
fa-Arab: چاپ شماره کارت به عنوان متن در زیر بارکد:

en: Image 1
fa-Arab: صورة 1

en: Image source:
fa-Arab: منبع تصویر:

en: Display height:
fa-Arab: ارتفاع نمایشگر:

en: Image 2
fa-Arab: صورة 2

en: New patron card template
fa-Arab: الگوی جدید کارت عضویت

en: Edit patron card template
fa-Arab: ویرایش الگوی کارت عضویت

en: Card height:
fa-Arab: إرتفاع بطاقة:

en: Card width:
fa-Arab: بطاقة العرض:

en: Define a printer profile.
fa-Arab: پروفایل چاپگر را تعریف کنید.

en: Image manager
fa-Arab: مدیریت تصویر

en: Upload additional images for patron cards
fa-Arab: تصاویر افزوده شده را برای کارتهای کاربران بارگذاری نمایید

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
fa-Arab: تصاویر اضافی را برای استفاده به عنوان آرم، دکوراسیون یا پس‌ زمینه در طرح‌ بندی کارت عضو مدیریت کنید.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
fa-Arab: فقط قالب های PNG، GIF، JPEG، XPM پشتیبانی می شوند. حداکثر اندازه تصویر 2 مگابایت است.

en: Image name:
fa-Arab: إسم صورة:

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
fa-Arab: هذا سيكون الاسم والذي به ستشير إلى هذه الصورة في محرر شكل بطاقة المستفيد.

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
fa-Arab: برای جایگزینی یک تصویر، آن را حذف کنید، یک فایل جدید بارگذاری کنید و همان نام تصویر را به آن بدهید.

en: Image successfully uploaded
fa-Arab: تصویر با موفقیت بارگذاری شد

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
fa-Arab: الملف :%s

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
fa-Arab: إسم الصورة: %s

en: Delete images
fa-Arab: حذف تصاویر

en: Select one or more images to delete.
fa-Arab: اختر واحد أو أكثر من الصور لحذفه.

en: Image ID
fa-Arab: شناسه تصویر

en: Image(s) successfully deleted
fa-Arab: تصویر(ها) با موفقیت حذف شد

en: No images are currently available.
fa-Arab: لا صور متوفرة حاليا

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
fa-Arab: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید تصویر(ها)را حذف کنید: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که میخواهید این عکس را پاک کنید؟

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
fa-Arab: لطفاً تصویر(ها) را برای حذف انتخاب کنید.

en: layouts
fa-Arab: صفحه آرایی

en: templates
fa-Arab: قالب ها

en: profiles
fa-Arab: مشخصات

en: batches
fa-Arab: مقادیر

en: Patron count
fa-Arab: تعداد عضو

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
fa-Arab: خروجی دسته های انتخاب شده

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
fa-Arab: صدور از لیست کاربر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید حذف کنید %s %s؟

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
fa-Arab: کارت های کاربر را از روی لیست صادر کنید

note: SCRIPT
en: Export single batch
fa-Arab: صدور دسته تکی

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
fa-Arab: لطفاً لیست اعضا را انتخاب کنید.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
fa-Arab: لطفاً انتخاب کنید حداقل یک %s تا %s.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
fa-Arab: لطفاً انتخاب کنید یک %s تا %s.

en: Patron card printing/exporting
fa-Arab: چاپ کارت عضویت/خروجی

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
fa-Arab: انقر على الرابط (الروابط) التالي لتنزيل الدفعة (الدفعات) المصدرة

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
fa-Arab: %s بطاقات مستفيد واحد

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
fa-Arab: عدد بطاقات الدفعة %s

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
fa-Arab: برای دانلود کارت های عضویت روی لینک لیست اعضا کلیک نمایید.

note: %1$s:  patronlist_id | html
en: label_patronlist_%s.pdf
fa-Arab: برچسب_لیست کاربران_%s.pdf

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
fa-Arab: خروجی %s کارت های عضویت

en: Exporting 1 patron card
fa-Arab: استخراج 1 کارت عضویت

en: Exporting from patron list
fa-Arab: استخراج لیست کاربران از

en: Select a layout for back side:
fa-Arab: برگزیدن یک طرح بندی برای طرف پشت:

en: Back side layout not used
fa-Arab: پشت صفحه استفاده نشده

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
fa-Arab: مورد استفاده برای چاپگرهای دوبلکس (به "الگوی 1 به بالا نیاز دارد")

en: Enter starting card position:
fa-Arab: وضعیت کارت شروع را وارد کنید:

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
fa-Arab: بدءاً برقم البطاقة

en: Plugins disabled
fa-Arab: پلاگین ها غیرفعال شدند

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
fa-Arab: برای فعال کردن پلاگین های کوها، flag enable_plugins باید در فایل پیکربندی کوها تنظیم شود.

en: Upload plugin
fa-Arab: آپلود پلاگین

en: View plugins by class
fa-Arab: مشاهده طبقه بندی پلاگین ها

en: View all plugins
fa-Arab: مشاهده همه پلاگین ها

en: View report plugins
fa-Arab: مشاهده گزارش پلاگین ها

en: View tool plugins
fa-Arab: مشاهده پلاگین های ابزار

en: View MARC conversion plugins
fa-Arab: پلاگین های تبدیل مارک را مشاهده کنید

en: View online payment plugins
fa-Arab: پلاگین های پرداخت آنلاین را مشاهده کنید

en: View bibliographic record enhancement plugins for the staff interface
fa-Arab: پلاگین های بهبود رکورد کتابشناختی را برای رابط کارکنان مشاهده کنید

en: View ILL availability plugins
fa-Arab: پلاگین های در دسترس ILL را مشاهده کنید

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
fa-Arab: جستجوی افزونه ها

en: Latest version
fa-Arab: آخرین نسخه

en: Install
fa-Arab: نصب کردن

en: No plugins installed
fa-Arab: هیچ پلاگینی نصب نشده است

en: No plugins that can be used as a tool are installed
fa-Arab: هیچ پلاگین قابل استفاده ای به عنوان ابزار نصب نشده است

en: No plugins that can create a report are installed
fa-Arab: هیچ پلاگینی که بتواند گزارش ایجاد کند نصب نشده است

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
fa-Arab: هیچ پلاگینی که بتواند فایل ها را به رکورد مارک تبدیل کند نصب نشده است

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
fa-Arab: هیچ افزونه ای که بتواند پرداخت آنلاین را از طریق فهرست عمومی پردازش کند نصب نشده است

en: No plugins that can enhance the bibliographic records in the staff interface are installed
fa-Arab: هیچ افزونه ای که بتواند رکوردهای کتابشناختی در رابط کارکنان را بهبود بخشد نصب نشده است

en: No plugins that can show ILL availability results are installed
fa-Arab: هیچ افزونه ای که بتواند نتایج در دسترس بودن ILL را نشان دهد نصب نشده است

en: Unknown plugin type
fa-Arab: نوع پلاگین ناشناخته

en: Plugin version
fa-Arab: نسخه افزونه

en: Minimum Koha version
fa-Arab: حداقل نسخه کوها

en: Maximum Koha version
fa-Arab: حداکثر نسخه کوها

en: ERRORS
fa-Arab: خطاها

en: Error found whilst attempting to load plugin
fa-Arab: هنگام تلاش برای بارگذاری پلاگین، خطایی رخ داد

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
fa-Arab: هشدار: این پلاگین برای نسخه جدید Koha نوشته شده است. با مسئولیت خودتان استفاده کنید.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
fa-Arab: هشدار: این پلاگین برای نسخه قدیمی Koha نوشته شده است. با مسئولیت خودتان استفاده کنید.

en: Run report
fa-Arab: شغّل التقرير

en: Run tool
fa-Arab: ابزار اجزا

en: Uninstall
fa-Arab: حذف نصب

en: Disable
fa-Arab: غیرفعال کنید

en: Enable
fa-Arab: فعال کردن

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید افزونه %s را حذف نصب کنید؟

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
fa-Arab: فایل بارگذاری شده به نظر نمی رسد یک فایل kpz باشد. پسوند '.kpz' نیست.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
fa-Arab: هذا البرنامج النصي  ليس قادرا على إنشاء / الكتابة إلى الدليل المؤقت اللازم.

en: The upload file appears to be empty.
fa-Arab: ملف التحميل يبدو أنه فارغا.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
fa-Arab: %sفشلت عملية فك الضغط.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
fa-Arab: لطفاً یکپارچگی فایل فشرده را بررسی کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
fa-Arab: نمی توان فایل را در فهرست افزونه ها باز کرد.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
fa-Arab: لطفاً تأیید کنید که کاربر Apache می تواند در فهرست افزونه ها بنویسد.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
fa-Arab: %s حدث خطأ.

en: Please review the error log for more details.
fa-Arab: رجاءاً راجع سجل الأخطاء لمزيد من التفاصيل.

en: Only KPZ file format is supported.
fa-Arab: فقط قالب فایل KPZ پشتیبانی می شود.

en: Print receipt
fa-Arab: چاپ رسید

en: Email receipt
fa-Arab: رسید پست الکترونیکی

en: Items for purchase
fa-Arab: منابع برای خرید

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
fa-Arab: لطفاً موارد زیر را برای افزودن به این تراکنش انتخاب کنید: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
fa-Arab: %s شما هیچ نوع فاکتور دستی تعریف نکرده اید %s

en: This sale
fa-Arab: فروش

en: Click to edit item cost or quantities
fa-Arab: برای ویرایش هزینه یا مقادیر آیتم کلیک کنید

en: CODE
fa-Arab: کد

en: Total payable:
fa-Arab: جمع پرداختی:

en: Collect payment
fa-Arab: گردآوری وجه پرداختی

en: Email address:
fa-Arab: آدرس پست الکترونیکی:

en: You do not have permission to perform cashup actions.
fa-Arab: شما مجوز انجام اقدامات نقدی را ندارید.

en: You do not have permission to perform refund actions.
fa-Arab: شما مجوز انجام اقدامات بازپرداخت را ندارید.

en: Record cashup
fa-Arab: ثبت نقدینگی

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
fa-Arab: آخرین نقدینگی: %s (

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
fa-Arab: منتشر: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
fa-Arab: کل درآمد (نقد): %s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
fa-Arab: کل خروجی (نقدی): %s (%s)

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
fa-Arab: مجموع نقل و انتقال بانکی: %s

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
fa-Arab: تراکنش ها از %s

en: Transactions to date
fa-Arab: تراکنش ها تا امروز

en: DATA
fa-Arab: داده

en: Transaction
fa-Arab: تراکنش

note: For the first occurrence, %1$s: - accountline.credit_number | html - %2$s: - PROCESS account_type_description account=accountline - %3$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'PAYMENT_TYPE', accountline.payment_type ) | html %4$s:  accountline.amount * -1 | $Price %5$s:  accountline.timestamp | $KohaDates w
en: { "type": "credit", "identifier": "%s", "description": "%s (%s)", "amount": "%s", "timestamp": "%s" }
fa-Arab: { "نوع": "اعتبار", "شناسه": "%s", "توضیحات": "%s (%s)", "مقدار": "%s", "مهر زمان": "%s" }

note: For the first occurrence, %1$s: - accountline.credit_number | html - %2$s: - PROCESS account_type_description account=accountline - %3$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'PAYMENT_TYPE', accountline.payment_type ) | html %4$s:  accountline.amount * -1 | $Price %5$s:  accountline.timestamp | $KohaDates w
en: { "type": "debit", "identifier": "%s", "description": "%s (%s)", "amount": "%s", "timestamp": "%s" }
fa-Arab: { "نوع": "اعتبار", "شناسه": "%s", "توضیحات": "%s (%s)", "مقدار": "%s", "مهر زمان": "%s" }

en: Total income:
fa-Arab: درآمد کلی:

en: Older transactions
fa-Arab: تراکنش های قدیمی تر

en: Please select a date range to display transactions for:
fa-Arab: لطفاً یک محدوده تاریخی برای نمایش تراکنش‌ ها انتخاب کنید:

en: Cashup history
fa-Arab: پیشینیه نقدینگی

en: Cashier
fa-Arab: صندوقدار

en: Confirm cashup of
fa-Arab: تأیید نقدینگی از

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
fa-Arab: لطفاً تایید کنید که حذف کرده اید %s از لیست صندوق و تنخواه گردان از %s.

en: Issue refund from
fa-Arab: استرداد مبلغ دریافتی از

en: Cashup all
fa-Arab: کل نقدینگی

en: Total income (cash):
fa-Arab: کل درآمد (نقد):

en: Total outgoing (cash):
fa-Arab: کل خروجی (نقدی):

en: Total bankable:
fa-Arab: مجموع نقل و انتقال بانکی:

en: Register name
fa-Arab: ثبت نام

en: Register description
fa-Arab: ثبت توضیحات

en: Last cashup
fa-Arab: آخرین نقدینگی

en: Bankable
fa-Arab: قابل نقل و انتقال بانکی

en: Income (cash)
fa-Arab: درآمد (نقد)

en: Outgoing (cash)
fa-Arab: خروجی (نقدی)

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
fa-Arab: ) %s بدون آخرین نقدینگی %s

en: Please confirm that you have removed
fa-Arab: لطفاً تأیید کنید که حذف کرده اید

en: from the cash register and left a float of
fa-Arab: از صندوق پول و تنخواه باقی مانده

en: all
fa-Arab: همه

en: cash registers
fa-Arab: ثبت موجودی

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
fa-Arab: لطفاً تأیید کنید که برای وجه نقد %s دریافت کرده‌اید.

en: Cancel selected recalls
fa-Arab: لغو فراخوان های انتخاب شده

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls') %2$s:  IF recalls
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s %s
fa-Arab: فراخوان های زیر را می توان با موارد موجود انجام داد. %s %s

en: Patrons with recalls
fa-Arab: احضار کاربران

en: Earliest recall date
fa-Arab: اولین تاریخ یادآوری

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
fa-Arab: %s در %s

en: There are no recalls to pull.
fa-Arab: هیچ فراخوانی برای خارج کردن وجود ندارد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to its home library?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فراخوان را حذف کنید و منبع را به کتابخانه اصلی آن برگردانید؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فراخوان را حذف کنید؟

note: %1$s:  recallscount | html
en: Recalls waiting: %s
fa-Arab: فراخوان های معلق: %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
fa-Arab: یادآوری انتظار بیش از %s روز: %s

en: Available since
fa-Arab: موجود پس از

en: Expire recall
fa-Arab: فراخوان منقضی می شود

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fa-Arab: فراخوان‌های فهرست‌شده در اینجا بیش از %s روز در انتظار تحویل هستند.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید وضعیت این فراخوان را از حالت انتظار برگردانید؟

en: Existing recalls
fa-Arab: فراخوان های موجود

en: No recalls have been made.
fa-Arab: هیچ فراخوانی انجام نشده است.

en: Acquisitions statistics
fa-Arab: آمار تملک

en: Acquisitions statistics
fa-Arab: إحصائيات التزويد

en: Filtered on:
fa-Arab: مرشّح فى:

en: Placed on (from)
fa-Arab: قرار داده شده در (از)

en: Placed on (to)
fa-Arab: قرار داده شده در (به)

en: Received on (from)
fa-Arab: دریافت شده در (از)

en: Received on (to)
fa-Arab: دریافت شده در (به)

en: Sort1
fa-Arab: فرز1

en: Sort2
fa-Arab: فرز2

en: Unknown filter
fa-Arab: فیلتر ناشناخته

en: To
fa-Arab: لـ

en: group by
fa-Arab: تجميع حسب

en: Day of week
fa-Arab: يوم في الإسبوع

en: Month
fa-Arab: ماه

en: All vendors
fa-Arab: همه فروشندگان

en: Cell value
fa-Arab: قيمة الخلية:

en: Count items:
fa-Arab: تعداد آیتم ها:

en: Count unique bibliographic records:
fa-Arab: سوابق کتابشناسی بی تا را بشمارید:

en: Amount:
fa-Arab: مبلغ:

en: Ordered amount:
fa-Arab: میزان سفارش داده شده:

en: Spent amount:
fa-Arab: مبلغ خرج شده:

en: Output
fa-Arab: مخرج

en: To screen into the browser:
fa-Arab: للعرض فى المتصفّح:

en: To a file:
fa-Arab: إلى الملف:

en: Named:
fa-Arab: تسمية :

en: Into an application:
fa-Arab: داخل یک برنامه کاربردی:

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
fa-Arab: پس از امانت گرفتن %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
fa-Arab: قبل از امانت گرفتن %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
fa-Arab: پس از بررسی %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
fa-Arab: قبل از بررسی %s

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
fa-Arab: کتابخانه است %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
fa-Arab: نوع آیتم است %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
fa-Arab: کد دسته بندی کاربر است %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
fa-Arab: روز است %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
fa-Arab: ماه است %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
fa-Arab: سال است %s

en: Checkout count
fa-Arab: عدد الإعارات

en: Checkout date from:
fa-Arab: تاريخ الإعارة من:

en: Check-in date from:
fa-Arab: تاریخ بازگشت از:

en: Any category code
fa-Arab: أي رمز فئة

en: Limit to:
fa-Arab: محدود به:

en: By:
fa-Arab: توسط:

en: Category code
fa-Arab: رمز الفئة

en: Day
fa-Arab: روز

en: Week
fa-Arab: أسبوع

en: To a file:
fa-Arab: إلى الملف:

en: Into an application:
fa-Arab: إلى تطبيق:

en: Delimiter:
fa-Arab: المحدد:

en: Patrons with no checkouts
fa-Arab: کاربرانی که هیچ امانتی ندارند

en: Num/Patrons
fa-Arab: رقم/المستفيدين

en: Not checked out since:
fa-Arab: لم يتم إعارته

en: Patrons statistics
fa-Arab: آمار کاربران

en: Patron status
fa-Arab: حالة مستخدم

en: gone no address
fa-Arab: ذهب بلا عنوان

en: lost
fa-Arab: ضائع

en: restricted
fa-Arab: مُقيّد

en: Patron activity
fa-Arab: أنشطة مستخدم

en: years of activity
fa-Arab: سالهای فعالیت

en: active
fa-Arab: نشيط

en: no active
fa-Arab: خامل

en: digits
fa-Arab: الأرقام

en: From
fa-Arab: من

en: To
fa-Arab: لـ

en: Men
fa-Arab: ذكور

en: Women
fa-Arab: نساء

en: Patron attributes
fa-Arab: ویژگی های عضو

en: Cash register statistics
fa-Arab: آمار ثبت نقدی

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
fa-Arab: آمار ثبت نقدی %s تا %s

en: All transactions
fa-Arab: تمام تراکنشها

en: All payments to the library
fa-Arab: کلیه پرداخت ها به کتابخانه

en: Transaction library
fa-Arab: تراکنش کتابخانه

en: -- All --
fa-Arab: -- الكل--

en: Manager name
fa-Arab: نام مدیر

en: Patron card number
fa-Arab: شماره کارت عضویت

en: Transaction date
fa-Arab: تاریخ تراکنش

en: Transaction type
fa-Arab: نوع تراکنش

en: Bibliographic record title
fa-Arab: عنوان رکورد کتابشناختی

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
fa-Arab: تاریخ ها نمی توانند خالی باشند

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
fa-Arab: الأعلى %s المواد الأكثر إعارةً

en: Rank/Biblioitemnumbers
fa-Arab: الرتبة / أرقام المادة البيليوجرافي

en: Count of checkouts
fa-Arab: آمار امانت ها

en: Checkout date from:
fa-Arab: تاريخ الإعارة من:

en: Check-in date from
fa-Arab: تاریخ بازگشت از

en: Call number:
fa-Arab: شماره بازیابی:

en: Any collection
fa-Arab: هر مجموعه ای

en: Any shelving location
fa-Arab: محل های قفسه بندی

en: Day:
fa-Arab: اليوم:

en: Month:
fa-Arab: شهر

en: Limit to:
fa-Arab: محدود به:

en: Categorycode
fa-Arab: رمز الفئة

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Error: %s
fa-Arab: خطأ: %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
fa-Arab: نوع آیتم: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
fa-Arab: حدود: %s

note: %1$s:  group_by = loopfilte.filter %2$s:  IF ( group_by == "homebranch") %3$s:  ELSIF ( group_by == "itype" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: By: %s %s Home library %s Item type %s None %s
fa-Arab: توسط: %s %s کتابخانه اصلی %s نوع آیتم %s هیچ %s

en: Group
fa-Arab: مجموعة

en: Call number range
fa-Arab: محدوده شماره بازیابی

en: Number of items displayed
fa-Arab: عدد المواد المعروضة

en: Total items in group
fa-Arab: إجمالي المواد في المجموعة

en: Ungrouped
fa-Arab: گروه بندی نشده

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
fa-Arab: %s %s إلى %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
fa-Arab: %s گروه بندی نشده %s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
fa-Arab: %s%s%sبدون شماره بازیابی%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
fa-Arab: %s%s%sبدون بارکد%s

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fa-Arab: %s توسط %s%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
fa-Arab: %s%s%sبدون عنوان%s

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
fa-Arab: %sدر %s%s

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
fa-Arab: لا مواد ل %s

en: Catalog statistics
fa-Arab: آمار فهرست

en: TOTAL (all results)
fa-Arab: جمع (همه نتایج)

en: Koha full call number
fa-Arab: شماره بازیابی کامل کوها

en: characters
fa-Arab: أحرف

en: Publication year
fa-Arab: سال انتشار

en: Filter barcode
fa-Arab: مرشح الباركود

en: like
fa-Arab: مثل

en: not like
fa-Arab: غير شبيه

en: (use * to do a fuzzy search)
fa-Arab: (استخدم النجمة * لإجراء بحث غامض)

en: Date acquired (item)
fa-Arab: تاريخ دریافت (آیتم)

en: Date deleted (item)
fa-Arab: تاریخ حذف (آیتم)

en: Cell value
fa-Arab: مقدار سلول

en: Count total items
fa-Arab: آمار کل منابع

en: Count unique bibliographic records
fa-Arab: سوابق کتابشناسی بی تا را بشمارید

en: Count deleted items
fa-Arab: آیتم های حذف شده را به شمارید

en: Convert report
fa-Arab: تبدیل گزارش

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
fa-Arab: %s هیچ گزارش معتبر برای این شناسه وجود ندارد. %s

en: Existing SQL
fa-Arab: SQL موجود

en: Updated SQL
fa-Arab: روزآمدسازی SQL

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
fa-Arab: %s مشکلی پیش آمد. %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
fa-Arab: %s %s %s %s %s مجموع%s%s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
fa-Arab: %s %s %s %s %s %s مجموع%s %s

en: Accounts
fa-Arab: حساب ها

en: Dictionary
fa-Arab: واژه نامه

en: Name the new definition
fa-Arab: تعریف جدید را نام ببرید

en: Step 2: Choose the area
fa-Arab: مرحله 2: منطقه را انتخاب کنید

en: Step 3: Choose a column
fa-Arab: مرحله 3: یک ستون انتخاب کنید

en: Step 4: Specify a value
fa-Arab: مرحله 4: یک مقدار را مشخص کنید

en: Step 5: Confirm definition
fa-Arab: مرحله 5: تعریف را تأیید کنید

en: New definition
fa-Arab: تعريف جديد

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
fa-Arab: إستخدم القاموس لتعريف المعايير حسب الطّلب للتقرير.

en: Current terms
fa-Arab: موارد کنونی

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
fa-Arab: %s تصفية حسب المنطقة

en: Area
fa-Arab: منطقة

en: Definition
fa-Arab: تعريف

en: Add a definition to the dictionary.
fa-Arab: یک تعریف به واژه نامه بیفزایید.

en: There are no saved definitions.
fa-Arab: هیچ تعریف ذخیره شده وجود دارد.

en: Add new definition
fa-Arab: أضف تعريف جديد

en: Step 1 of 5: Name the new definition
fa-Arab: الخطوة 1 من 5: اسم تعريف جديد

en: Definition name:
fa-Arab: إسم التعريف:

en: Definition description:
fa-Arab: وصف التعريف:

en: Step 2 of 5: Choose the area
fa-Arab: الخطوة 2 من 5: اختر المجال

en: Select table:
fa-Arab: جدول را انتخاب کنید:

en: Step 3 of 5: Choose a column
fa-Arab: مرحله 3 از 5: یک ستون را انتخاب کنید

en: Step 4 of 5: Specify a value
fa-Arab: الخطوة 4 من 5: تحديد القيمة

en: Column:
fa-Arab: الاعمدة:

en: Choose:
fa-Arab: إختر:

en: All dates
fa-Arab: كل المواعيد

en: Date range
fa-Arab: مدى التاريخ

en: Start of date range
fa-Arab: شروع دامنه تاریخ

en: End of date range
fa-Arab: محدوده پایان تاریخ

en: Search string matches:
fa-Arab: جستجوی تطابق رشته‌ها:

en: Step 5 of 5: Confirm details
fa-Arab: الخطوة 5 من5: تأكيد التفاصيل

en: Area:
fa-Arab: منطقة:

en: Data:
fa-Arab: البيانات:

en: Values
fa-Arab: قيم

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این تعریف فرهنگ لغت را حذف کنید؟ این قابل بازگشت نیست.

en: Run
fa-Arab: تشغيل

en: Build a report
fa-Arab: أنشئ تقرير جديد

en: Step 1 of 6: Choose a module
fa-Arab: مرحله 1 از 6: یک ماژول را انتخاب کنید

en: Step 2 of 6: Pick a report type
fa-Arab: خطوة 2 من 6:إختر نوع التقرير

en: Step 3 of 6: Select columns for display
fa-Arab: الخطوة 3 من 6: اختر الأعمدة للعرض

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
fa-Arab: خطوة 4 من 6: إختر معيار للتحديد

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
fa-Arab: خطوة 5 من 6: إختر أيّ أعمدة للجمع

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fa-Arab: مرحله 6 از 6: نحوه سفارش گزارش را انتخاب کنید

en: Update SQL
fa-Arab: تحديث SQL

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
fa-Arab: إستخدم محرك التقارير الموجهة لعمل تقارير غير معيارية. هذه الميزة تهدف إلى تقديم بعض المواقع الوسيطة بين البناء في التقارير الجاهزة وكتابة تقارير  SQL حسب الطلب.

en: Build and run reports
fa-Arab: أنشئ و شغّل تقارير

en: Create report from SQL
fa-Arab: ایجاد گزارش از SQL

en: Reports Dictionary
fa-Arab: قاموس التقارير

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
fa-Arab: إستخدم قاموس التقارير لتعريف المعايير حسب الطّلب للإستعمال في تقاريرك

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
fa-Arab: گزارش "%s" تبدیل شده است.

en: Filtered by:
fa-Arab: فیلتر شده توسط:

en: Subgroup:
fa-Arab: گروه فرعی:

en: Subgroup
fa-Arab: مجموعة فرعية

en: Last edit
fa-Arab: آخرین ویرایش

en: Last run
fa-Arab: آخرین اجرا

en: Cache expiry (seconds)
fa-Arab: إنتهاء صلاحية الكاش (ثواني)

en: Saved results
fa-Arab: نتائج محفوظة

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
fa-Arab: %s %s %s [ بی نام ] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | html %2$s:  savedreport.id | html
en: %s/cgi-bin/koha/svc/report?id=%s
fa-Arab: %s/cgi-bin/Koha/svc/گزارش?id=%s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
fa-Arab: %s این گزارش به نظر منسوخ می رسد, این از فیلد biblioitems.marcxml استفاده می نماید.

en: Preview SQL
fa-Arab: پیش نمایش SQL

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
fa-Arab: گزارش خود را با پایگاه دانش Mana به اشتراک بگذارید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Schedule
fa-Arab: الجداول

note: A
en: Delete this saved report
fa-Arab: حذف هذه التقارير المحفوظة

en: No saved reports match your criteria.
fa-Arab: لا توجد نتائج تطابق بحثك فى

en: Cancel filter
fa-Arab: إلغاء التصفية

en: There are no saved reports.
fa-Arab: ليس هناك تقارير محفوظة.

en: Build a new report?
fa-Arab: أنشئ تقريرجديد؟

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
fa-Arab: رجاءاً اختر صلاحية للكاش أقل من 30 يوماً

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
fa-Arab: گام 1 از 6: ماژولی را برای گزارش گیری انتخاب کنید،%s تاریخ انقضا حافظه پنهان را تنظیم کنید، %s و قابلیت مشاهده گزارش را انتخاب کنید

en: Report is public:
fa-Arab: التقرير عام:

en: No (default)
fa-Arab: لا (الإفتراضي)

en: Cache expiry:
fa-Arab: إنتهاء صلاحية الكاش:

en: Seconds (default)
fa-Arab: ثواني (الإفتراضي)

en: Minutes
fa-Arab: دقائق

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
fa-Arab: التالى >>

en: Tabular
fa-Arab: مجدول

en: Matrix
fa-Arab: مصفوفة

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
fa-Arab: << الخلف

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
fa-Arab: ملاحظة: كن حذرا فى الإختيار عندما تختار الأعمدة. إذا كان إختيارك واسع جدا يمكن أن يؤدّي إلى تقريركبير جدا الذي بدوره أيضا لن يكتمل، أو يبطئ نظامك.

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
fa-Arab: <<حذف

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
fa-Arab: %s پیش فرض%s %s %s

en: Dictionary definitions
fa-Arab: تعريفات القاموس

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
fa-Arab: خطوة 6 من 6:أختر الطريقة التي تريد التقرير بها

en: Confirm custom report
fa-Arab: تأكيد التقرير المخصص

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
fa-Arab: سيتم توليد التقرير الخاص بك بببان SQL التالي

en: You will need to save the report before you can execute it
fa-Arab: ستحتاج الى حفظ التقرير قبل أن تتمكن من تفيذه.

en: Save your custom report
fa-Arab: احفظ تقريرك المخصص

en: Report name:
fa-Arab: اسم التقرير:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
fa-Arab: ذخیره گزارش

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
fa-Arab: خطاهایی هنگام پردازش پارامترهای گزارش پیدا شد: %s

en: ) you selected does not exist.
fa-Arab: ) انتخاب شما موجود نیست.

en: The authorized value category (
fa-Arab: رده مقدار مجاز (

en: Save anyway
fa-Arab: به هر حال ذخیره کنید

en: Edit SQL
fa-Arab: ویرایش SQL

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
fa-Arab: إدخل الباراميترات للتقرير%s:

note: INPUT type=submit
en: Run the report
fa-Arab: شغّل التقرير

en: Report ID:
fa-Arab: گزارش شناسه:

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
fa-Arab: %s%s (%s نشان داده شده)%s

en: Total number of results:
fa-Arab: تعداد کل نتایج:

en: Report SQL:
fa-Arab: گزارش SQL:

en: Hide chart
fa-Arab: مخفی کردن نمودار

en: Show chart
fa-Arab: نمایش جدول

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  results.size | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
fa-Arab: عملیات دسته ای با %s%s%s%s%s رکوردهای قابل مشاهده

en: Patron records
fa-Arab: پیشینیه عضو

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
fa-Arab: نتایج قابل مشاهده را برای اصلاح دسته ای کاربر ارسال کنید

note: A
en: Send visible records to batch record modification
fa-Arab: رکوردهای قابل مشاهده را برای اصلاح دسته ای رکورد ارسال کنید

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
fa-Arab: رکوردهای قابل مشاهده را برای حذف دسته ای رکورد ارسال کنید

en: Add to list
fa-Arab: افزودن به لیست

note: A
en: Send visible records to a list
fa-Arab: پیشینه های قابل مشاهده را به یک لیست ارسال کنید

en: Item records
fa-Arab: سوابق آیتم

note: A
en: Send visible items to batch item modification
fa-Arab: موارد قابل مشاهده را برای اصلاح دسته ای آیتم ارسال کنید

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
fa-Arab: موارد قابل مشاهده را برای حذف دسته ای آیتم ارسال کنید

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
fa-Arab: %s ردیف در هر صفحه:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
fa-Arab: %s ردیف در هر صفحه %s

en: Show data menus
fa-Arab: نمایش منوهای داده

en: Hide data menus
fa-Arab: پنهان کردن منوهای داده

en: View record
fa-Arab: مشاهده رکورد

en: View patron
fa-Arab: مشاهده کاربر

en: Edit patron
fa-Arab: ویرایش اعضا

en: Report name:
fa-Arab: اسم التقرير:

en: * In order to achieve auto-complete for columns, please prepend the column name with the table name, followed by a period. For example: 'borrowers.surname'
fa-Arab: * برای رسیدن به تکمیل خودکار برای ستون‌ها، لطفاً نام ستون را با نام جدول و سپس یک نقطه اضافه کنید. به عنوان مثال: "قرض گیرندگان. نام خانوادگی"

en: Saved report results
fa-Arab: نتائج التقرير محفوظة

en: Saved reports - SQL
fa-Arab: ذخیره گزارش - SQL

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
fa-Arab: گزارش شما "%s"ذخیره شده است

en: Edit SQL report
fa-Arab: تعديل تقارير SQL

en: Update and run SQL
fa-Arab: به روز رسانی و اجرای SQL

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
fa-Arab: %s %s این گزارش حاوی کلیدواژه SQL است

en: The following error was encountered:
fa-Arab: تمت مواجهة الخطأ التالي:

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
fa-Arab: استفاده از این کلیدواژه در گزارش های کوها به دلیل خطرات امنیتی و یکپارچگی داده ها مجاز نیست. فقط پرس و جوهای برگزیده مجاز هستند.

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
fa-Arab: لطفاً برگشت دهید به &quot;گزارش های ذخیره شده&quot; این گزارش را حذف کنید یا دوباره سعی کنید گزارش جدیدی ایجاد کنید. %s

en: The database returned the following error:
fa-Arab: پایگاه داده خطای زیر را نشان داد:

en: Return to previous page
fa-Arab: بازگشت به صفحه قبلی

en: Runtime parameter options
fa-Arab: گزینه های پارامتر زمان اجرا

en: Parameter label:
fa-Arab: برچسب پارامتر:

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
fa-Arab: برچسب فیلد که هنگام اجرای گزارش نشان داده می شود، به عنوان مثال. "انتخاب یک کتابخانه."

en: Authorized value category:
fa-Arab: مقدار مجاز رده:

en: Select which authorized value category the user will choose from.
fa-Arab: انتخاب کنید که کاربر از کدام دسته ارزش مجاز انتخاب می کند.

en: Insert parameter
fa-Arab: درج پارامتر

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید گزارش های انتخاب شده را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این گزارش را حذف کنید؟ این قابل بازگشت نیست.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این گزارش ذخیره شده را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Credit type
fa-Arab: نوع اعتبار

note: SCRIPT
en: Debit type
fa-Arab: نوع بدهی

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
fa-Arab: واکشی داده‌های نمودار کامل برای گزارش‌هایی با ردیف‌های زیاد می‌تواند باعث مشکلات عملکرد شود. آیا مطمئنید که می‌خواهید این گزارش را به صورت نمودار ترسیم کنید؟

note: SCRIPT
en: Framework
fa-Arab: چارچوب

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
fa-Arab: پارامتر مقدار مجاز را درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
fa-Arab: درج پارامتر چارچوب کتابشناختی

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
fa-Arab: پارامتر صندوق ثبت را وارد کنید

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
fa-Arab: پارامتر منبع رده بندی را درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
fa-Arab: شاخص نوع اعتبار را درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
fa-Arab: درج شاخص تاریخ

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
fa-Arab: شاخص نوع بدهی را درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
fa-Arab: شاخص انواع آیتم را درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
fa-Arab: درج شاخص کتابخانه ها

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
fa-Arab: درج پارامتر فهرست

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
fa-Arab: پارامتر دسته عضو را درج کنید

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
fa-Arab: درج شاخص متن

note: SCRIPT
en: List of values
fa-Arab: فهرست مقادیر

note: SCRIPT
en: No columns selected!
fa-Arab: لا أعمدة محددة

note: SCRIPT
en: No matching reports found
fa-Arab: هیچ گزارش منطبقی یافت نشد

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
fa-Arab: نتایج از پایگاه دانش مانا

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
fa-Arab: رده بندی منبع یا جدول قفسه بندی

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
fa-Arab: شما باید برای حذف یک یا چند گزارش را انتخاب کنید

en: Report group:
fa-Arab: گروه گزارش:

en: (None)
fa-Arab: (لا شيئ)

en: or create:
fa-Arab: یا ایجاد کنید:

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
fa-Arab: کد گروه

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
fa-Arab: نام گروه

en: Report subgroup:
fa-Arab: گزارش زیرگروه:

en: or create
fa-Arab: یا ایجاد کنید

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
fa-Arab: کد گروه فرعی

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
fa-Arab: نام گروه فرعی

en: Insert runtime parameter
fa-Arab: درج شاخص زمان اجرا

en: Bibliographic framework
fa-Arab: چارچوب کتابشناختی

en: List
fa-Arab: فهرست

en: Text field
fa-Arab: فیلد متنی

en: Average checkout period
fa-Arab: متوسط فترة الإعارة

en: Average checkout period statistics
fa-Arab: متوسط إحصائيات فترة الإعارة

en: Returns
fa-Arab: العائدات

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
fa-Arab: خطا: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
fa-Arab: دوره از %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
fa-Arab: دوره تا %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
fa-Arab: دسته عضو = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
fa-Arab: نوع آیتم = %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
fa-Arab: کتابخانه صادر کننده = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
fa-Arab: مجموعه = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
fa-Arab: موقعیت = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
fa-Arab: شماره بازیابی منبع &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
fa-Arab: شماره بازیابی منبع &lt; %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
fa-Arab: مرتب سازی کاربر1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
fa-Arab: مرتب سازی کاربر2 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
fa-Arab: کتابخانه اصلی = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
fa-Arab: موجودی کتابخانه = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
fa-Arab: عضو کتابخانه = %s

en: Period
fa-Arab: فترة

en: Renewal
fa-Arab: التجديد

en: Checkin
fa-Arab: إعادة

en: group by
fa-Arab: تجميع حسب

en: Hour
fa-Arab: ساعت

en: Select day:
fa-Arab: إختر اليوم:

en: Select month:
fa-Arab: إختر الشهر:

en: January
fa-Arab: ژانویه

en: February
fa-Arab: فوریه

en: March
fa-Arab: مارس

en: April
fa-Arab: آوریل

en: May
fa-Arab: مه

en: June
fa-Arab: ژوئن

en: July
fa-Arab: جولای

en: August
fa-Arab: آگوست

en: September
fa-Arab: سپتامبر

en: October
fa-Arab: اکتبر

en: November
fa-Arab: نوامبر

en: December
fa-Arab: دسامبر

en: Issuing library
fa-Arab: کتابخانه صادر کننده

en: Item call number
fa-Arab: شماره بازیابی منبع

en: (exclusive)
fa-Arab: (حصري)

en: (inclusive) to
fa-Arab: (شامل ) لـ

en: Patron sort 1
fa-Arab: نوع المستفيد 1

en: Patron sort 2
fa-Arab: نوع المستفيد 2

en: Count total items:
fa-Arab: تعداد کل منابع را بشمارید:

en: Count unique items:
fa-Arab: آمار منابع منحصر به فرد:

en: | Actions:
fa-Arab: | اقدامات:

en: Using the following CSV profile:
fa-Arab: با استفاده از مشخصات CSV زیر:

en: To enable the export of selected items,
fa-Arab: برای فعال کردن خروجی آیتم های انتخاب شده،

en: create a CSV profile
fa-Arab: یک نمایه CSV ایجاد کنید

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fa-Arab: از نوع "SQL" با استفاده از گزینه "گزارش استخراج آیتم های گم شده ."

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fa-Arab: برای فعال کردن خروجی آیتم های انتخاب شده، مدیر شما باید یک نمایه CSV از نوع "SQL" با گزینه استفاده "گزارش استخراج آیتم های گم شده" ایجاد کند.

en: Lost on
fa-Arab: گم شده در

en: Date last seen
fa-Arab: تاریخ آخرین مشاهده

en: Rep.price
fa-Arab: سعر.مكرر

en: Lost status:
fa-Arab: حالات مفقودة:

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
fa-Arab: تقارير عن أنواع المادة %s حجزت في %s%s

en: View a count of items held at your library grouped by item type
fa-Arab: اعرض عدداً من المواد المحجوزة في مكتبتك مجمعة حسب نوع المادة

en: Select none to see all libraries
fa-Arab: اختر عدم عرض جميع المكتبات

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
fa-Arab: سفارشات صندوق '%s'

en: Basket name
fa-Arab: نام سبدخرید

en: Basket by
fa-Arab: سبد توسط

en: List price
fa-Arab: لیست قیمت

en: Budgeted cost
fa-Arab: هزینه بودجه شده

en: Total RRP
fa-Arab: مجموع RRP

en: Entry date
fa-Arab: تاریخ ورود

en: All active funds
fa-Arab: تمامی منابع مالی فعال

en: Into an application
fa-Arab: داخل یک برنامه کاربردی

en: Create guided report
fa-Arab: گزارش هدایت شده ایجاد کنید

en: Search by keyword:
fa-Arab: جستجو توسط کلیدواژه

en: Items lost
fa-Arab: مواد مفقودة

en: Koha reports library
fa-Arab: تقارير كوها للمكتبة

en: Knowledgebase
fa-Arab: دانش محور

en: Holds statistics
fa-Arab: آمار رزروها

en: Hold status
fa-Arab: حالة الحجز

en: Cancelled
fa-Arab: إلغاء

en: Waiting
fa-Arab: إنتظار

en: Notification date
fa-Arab: تاریخ اعلان

en: Reminder date
fa-Arab: تاریخ یادآوری

en: Count holds:
fa-Arab: تعداد رزروها:

en: Count unique borrowers:
fa-Arab: آمار امانت گیرندگان منحصر به فرد

en: Serials subscriptions stats
fa-Arab: آمار اشتراک نشریات

en: Subscription ID
fa-Arab: شناسه اشتراک

en: Subscription begin
fa-Arab: ابدأ الاشتراك

en: Subscription end
fa-Arab: نهاية الاشتراك

en: Expired? / Closed?
fa-Arab: منقضی‌شده؟ / بسته‌شده؟

en: Any vendor
fa-Arab: هر فروشنده ای

en: Include expired subscriptions:
fa-Arab: تشمل الاشتراكات منتهية الصلاحية

en: Place a hold
fa-Arab: محل رزرو

en: Place holds
fa-Arab: محل نگهداری

en: Search patrons or clubs
fa-Arab: کاربران یا انجمن را جستجو کنید

en: Cannot place hold:
fa-Arab: لا يمكن تثبيت الحجز:

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
fa-Arab: یک یا چند رکورد وجود ندارد. %s

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
fa-Arab: این رکورد وجود ندارد. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
fa-Arab: یک یا چند رکورد بدون آیتم های پیوستی. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
fa-Arab: این رکورد هیچ موردی ضمیمه ندارد. %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
fa-Arab: محل رزرو %s %s توسط %s%s

en: Patron not found
fa-Arab: کاربر پیدا نشد

en: No patron with this name, please, try another
fa-Arab: لا يوجد مستخدم بهذا الاسم ، رجاءاً، جرّب اسماً آخر

en: Club not found
fa-Arab: باشگاه پیدا نشد

en: No club with this name, please, try another
fa-Arab: هیچ مجمعی با این نام وجود ندارد، لطفاً دیگری را امتحان کنید

en: Enter club ID or partial name:
fa-Arab: شناسه باشگاه یا بخشی از نام را وارد کنید:

en: Hold details
fa-Arab: تفاصيل الحجز

en: Club:
fa-Arab: باشگاه:

en: Pickup at:
fa-Arab: السحب في:

en: Pickup at patron's home library when possible:
fa-Arab: در صورت امکان از کتابخانه اصلی کاربر تحویل بگیرید:

en: Members
fa-Arab: اعضا

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
fa-Arab: کاربر فقط می‌ تواند حداکثر %s از کل رزروها را قرار دهد.

en: Too many holds:
fa-Arab: تعداد زیادی رزرو کردند:

en: Account has expired
fa-Arab: حساب منقضی شده است

en: Patron has restrictions
fa-Arab: کاربر محدودیت هایی دارد

note: For the first occurrence, %1$s:  member.amount_outstanding | $Price
en: Patron has outstanding fines: %s
fa-Arab: جریمه های پرداخت نشده کاربر: %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
fa-Arab: کتابخانه اصلی کاربر: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
fa-Arab: انتخاب کتابخانه متفاوت.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fa-Arab: %s بواسط %s%s

en: Patron has previously checked out this title
fa-Arab: عضو قبلاً این عنوان را امانت گرفته است

en: already has a hold
fa-Arab: تم حجزها مسبقاً

en: on this item
fa-Arab: على هذه المادة

en: No items are available
fa-Arab: هیچ آیتمی در دسترس نیست

en: to be placed on hold
fa-Arab: برای قراردادن آن در وضعیت درحال نگهداری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot place hold
fa-Arab: لا يمكن تثبيت الحجز:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
fa-Arab: %s نمی توانید هیچ یک از این منابع را رزرو کنید.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
fa-Arab: %s فقط می توانید حداکثر %s از کل رزروها را قرار دهید.

en: Too many holds:
fa-Arab: تعداد زیادی رزرو کردند:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
fa-Arab: %s فقط می توانید حداکثر %s رزرو(ها) را در این رکورد قرار دهید.

en: Too many holds for this record:
fa-Arab: تعداد زیادی این منبع را رزرو کردند:

en: is already in possession
fa-Arab: در حال حاضر در اختیار است

en: of one item.
fa-Arab: از یک آیتم.

en: on this item.
fa-Arab: درباره این آیتم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Age restricted
fa-Arab: محدودیت سنی

en: to be placed on hold.
fa-Arab: در رزرو قرار داده شود.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
fa-Arab: %s تعداد رزرو زیاد است.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
fa-Arab: %s دارد

en: already placed a recall
fa-Arab: قبلاً یک فراخوان قرار داده است

en: Cannot place hold on some items
fa-Arab: لا يمكن الحجز على بعض المواد

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
fa-Arab: %s نمی توانید برخی از این عناوین آیتم ها را رزرو کنید.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
fa-Arab: %s می توانید از %s oدرخواست شده را %s حداکثر رزروها برای %s کل رزروها قرار دهید.

en: Too many holds for
fa-Arab: تعداد زیادی رزرو کردن برای

en: No items available:
fa-Arab: هیچ آیتمی در دسترس نیست:

en: One or more records have no items that can be held
fa-Arab: یک یا چند رکورد هیچ منبع قابل نگهداری ندارند

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
fa-Arab: کاربر: %s کتابخانه اصلی کاربران: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
fa-Arab: انتخاب کتابخانه متفاوت.

en: Patron not found:
fa-Arab: المستفيد غير موجود:

en: Name or barcode not found. Please try an other
fa-Arab: اسم أو باركود غير موجود. رجاء حاول بآخر

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
fa-Arab: %s %s %s هنوز تعریف نشده %s

en: Estimated priority:
fa-Arab: اولویت تخمینی:

en: Request specific item type:
fa-Arab: درخواست نوع خاص آیتم:

en: Hold starts on date:
fa-Arab: شروع رزرو در تاریخ:

en: Hold expires on date:
fa-Arab: الحجز ينتهي في تاريخ:

en: Hold next available item
fa-Arab: مورد بعدی را نگه دارید

en: Holds to place (count)
fa-Arab: محل رزرو (تعداد)

en: Non priority hold:
fa-Arab: عدم اولویت بندی رزرو:

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
fa-Arab: رزرو بدون اولویت مانع از تمدید امانت فعلی نمی شود

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
fa-Arab: نگهداری آیتم بعدی در دسترس از یک گروه آیتم: %s

en: (Required)
fa-Arab: (ضروری)

note: I
en: Cannot be put on hold
fa-Arab: نمی تواند رزرو شود

en: Hold must be record level
fa-Arab: نگهداری باید در سطح رکورد باشد

en: Hold must be item level
fa-Arab: نگهداری باید در سطح آیتم باشد

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
fa-Arab: نگه داشتن یک آیتم خاص %s

en: Allowed pickup locations
fa-Arab: مکان‌های تحویل مجاز

en: Last location
fa-Arab: آخرین محل نگهداری

en: Vol no.
fa-Arab: مجلد رقم

en: Hold must be item group level
fa-Arab: نگهداری باید در سطح گروه آیتم باشد

note: I
en: Requires override of hold policy
fa-Arab: يتطلب تجاوز سياسة الحجز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item damaged
fa-Arab: آیتم آسیب دیده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Exceeded max holds per record
fa-Arab: از حداکثر میزان نگهداری در هر رکورد فراتر رفته است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Daily hold limit reached for patron
fa-Arab: محدودیت روزانه رزرو عضو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Too many holds
fa-Arab: تعداد زیادی رزرو کردن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not holdable
fa-Arab: قابل رزرو نیست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is from different library
fa-Arab: کاربر از کتابخانه متفاوت است

en: Cannot place hold from patron's library
fa-Arab: نمی توان محل رزرو را کتابخانه کاربران گذاشت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron already has hold for this item
fa-Arab: از قبل کاربری برای این آیتم رزرو وجود دارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot be transferred to pickup library
fa-Arab: نمی توان به کتابخانه انتخاب شده انتقال داد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
fa-Arab: فقط مکان‌های تحویل در همان گروه رزرو مجاز هستند

en: No holds are allowed on this item
fa-Arab: هیچ گونه رزروی برای این آیتم ممکن نیست

en: Library is not a pickup location
fa-Arab: هیچ یک از کتابخانه ها محل تحویل نیست

en: No valid pickup location
fa-Arab: محل انتخاب معتبر نیست

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
fa-Arab: بازگشت %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
fa-Arab: در حال انتقال از %s به %s از آنجا که %s

en: Can't be cancelled when item is in transit
fa-Arab: وقتی کالا در حال حمل و نقل است، لغو نمی شود

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
fa-Arab: مدت انتظار %s در %s از آنجا که %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
fa-Arab: رزرو برای %s مورد انتظار در %s از آنجا که

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
fa-Arab: انتظار رزرو در %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
fa-Arab: رزرو مورد نظر در %s از آنجا که %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
fa-Arab: تراز نمودن رزرو آیتم از طریق اپک مجاز نیست %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
fa-Arab: تراز نمودن رزرو آیتم از طریق اپک اجباری است %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
fa-Arab: برای امانت نیست (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
fa-Arab: برای امانت نیست (نوع آیتم برای امانت نیست)

en: Always show holds
fa-Arab: همواره نمایش رزروها

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
fa-Arab: نمایش رزروها (%s)

en: Existing holds
fa-Arab: حجوزات حالية

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
fa-Arab: تحديث الحجوزات

en: There are no holds on this title.
fa-Arab: هیچ محدودیتی برای این عنوان وجود ندارد.

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
fa-Arab: إختر مادة لحجزها

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
fa-Arab: امکان تمدید وجود ندارد

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
fa-Arab: ولا واحد من هذه المواد من الممكن حجزها بالعادة لهذا المستفيد

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
fa-Arab: تنفيذ الحجز على هذه المادة؟

note: SCRIPT
en: Place hold?
fa-Arab: تنفيذ الحجز؟

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
fa-Arab: معمولاً این آیتم را نمی توان رزرو کرد، مگر برای کاربران از %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
fa-Arab: هذه المادة عادة لا يمكن حجزها

en: Approved comments
fa-Arab: نظرات تایید شده

en: Comments awaiting moderation
fa-Arab: محدود کردن انتظار نظرات

en: Commenter
fa-Arab: تعليق

en: On title
fa-Arab: في العنوان

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
fa-Arab: %s(مستفيد محذوف)%s

en: Unapprove
fa-Arab: غير موافق عليه

en: No comments have been approved.
fa-Arab: لا تعليقات للموافقة عليها

en: No comments to moderate.
fa-Arab: لا يوجد تعليقات للتعديل

en: Manage items
fa-Arab: مدیریت آیتم ها

en: Invalid collection id
fa-Arab: شناسه مجموعه نامعتبر است

en: Return to rotating collections home
fa-Arab: العودة إلى الصفحة الرئيسية لتدوير المجموعات

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
fa-Arab: آیتم با بارکد '%s' با موفقیت اضافه شد

en: Failed to add item with barcode
fa-Arab: آیتم با بارکد اضافه نشد

en: No item with matching barcode found
fa-Arab: هیچ آیتمی منطبق با این بارکد پیدا نشد

en: Item is already in a different rotating collection
fa-Arab: آیتم در حال حاضر در یک مجموعه چرخشی متفاوت است

en: Item is already in this collection
fa-Arab: آیتم در حال حاضر در این مجموعه است

en: Item with barcode
fa-Arab: آیتم با بارکد

en: removed successfully
fa-Arab: با موفقیت حذف شد

en: Failed to remove item with barcode
fa-Arab: آیتم با بارکد حذف نشد

en: Item is not in this collection
fa-Arab: آیتم در این مجموعه نیست

en: Add or remove items
fa-Arab: اضافه کردن یا حذف کردن آیتم ها

en: Remove item from collection
fa-Arab: إزالة المادة من المجموعة

en: Items in collection
fa-Arab: منابع در مجموعه

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
fa-Arab: مجموع آیتم ها: %s

en: There are no items in this collection.
fa-Arab: هیچ منبعی در این مجموعه وجود ندارد.

en: Add a new collection
fa-Arab: یک مجموعه جدید اضافه کنید

en: Collection deleted
fa-Arab: مجموعه حذف شد

en: Collection
fa-Arab: مجموعه

en: added successfully
fa-Arab: با موفقیت افزوده شد

en: failed to be added
fa-Arab: افزودن ناموفق بود

en: No title entered.
fa-Arab: عنوانی وارد نشده است.

en: Title already in use.
fa-Arab: عنوان استفاده شده فعلی.

en: No description entered.
fa-Arab: هیچ توصیفی وارد نشده است.

en: Collection deleted successfully
fa-Arab: مجموعه با موفقیت حذف شد

en: Collection failed to be deleted
fa-Arab: حذف مجموعه ناموفق بود

en: updated successfully
fa-Arab: با موفقیت به روز شد

en: failed to be updated
fa-Arab: بروزرسانی ناموفق بود

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
fa-Arab: %s هیچ شناسه ای به مجموعه داده نشده است. %s عنوان قبلا استفاده شده است. %s %s %s

en: Edit collection
fa-Arab: ویرایش مجموعه

en: Add new collection
fa-Arab: افزودن مجموعه جدید

en: There are no collections currently defined.
fa-Arab: در حال حاضر هیچ مجموعه ای تعریف نشده است.

en: Transfer collection
fa-Arab: انتقال مجموعه

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
fa-Arab: به دلیل محدودیت های انتقال %s نمی توان آیتم ها را انتقال داد

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
fa-Arab: آیتم %s در صف انتقال به %s قرار دارد %s

en: Collection transferred successfully
fa-Arab: تم نقل المجموعة بنجاح

en: Failed to transfer collection
fa-Arab: انتقال مجموعه انجام نشد

en: Choose your library:
fa-Arab: إختر مكتبتك:

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: انتخاب فروشنده &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Vendor search results
fa-Arab: نتایج جستجوی فروشنده

en: Your search returned no results.
fa-Arab: جستجوی شما نتیجه ای نداشت.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
fa-Arab: جستجوی فروشنده: %s نتیجه(ها) یافت شد

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
fa-Arab: جستجوی فروشنده: %s نتیجه(ها) پیدا شد برای '%s'

en: Perform a new search
fa-Arab: إجراء بحث جديد

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: جستجوی فروشنده &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Serial subscription: search for vendor
fa-Arab: الاشتراك بالدورية: البحث عن المزود

en: Vendor name:
fa-Arab: نام فروشنده:

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: تاریخ انقضا را بررسی کنید &rsaquo; فروست &rsaquo; کوها

en: Expiring before:
fa-Arab: تنتهي قبل:

en: Include expirations before today:
fa-Arab: شامل انقضای قبل از امروز:

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
fa-Arab: الاشتراكات %s مع العنوان المطابق

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
fa-Arab: %sand %s %s %s with تطبیق شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
fa-Arab: %s سينتهي قبل

note: A
en: Renew selected subscriptions
fa-Arab: اشتراک های انتخاب شده را تمدید کنید

en: OPAC note
fa-Arab: ملاحظات الأوباك

en: Nonpublic note
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی

en: No results for your query
fa-Arab: لا توجد نتائج

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: %s مطالبه برای %s &rsaquo; %s مطالبه &rsaquo; پیایندها &rsaquo; کوها

en: Claims
fa-Arab: پیگیری ها

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
fa-Arab: پیگیری ها برای %s

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
fa-Arab: پیگیری ها %s برای %s %s

en: This vendor has no email defined for late issues.
fa-Arab: این فروشنده هیچ پست الکترونیکی برای نسخه های تاخیری ندارد.

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
fa-Arab: آدرس فرستنده بی اعتبار یا ناقص است؛ ترجیجاً آدرس ایمیل واحد خود یا ایمیل مدیر Koha را بررسی کنید.

en: No missing issues found.
fa-Arab: لم يتم العثور على أعداد مفقودة

en: Please choose a vendor.
fa-Arab: رجاءاً اختر مورداً.

en: Your notification has been sent.
fa-Arab: تم إرسال إشعارك

en: No claims notice defined.
fa-Arab: لا تعليمات متطلبة محددة

en: Please define one
fa-Arab: رجاءاً حدد واحداً

en: Missing issues
fa-Arab: أعداد مفقودة

en: Filters:
fa-Arab: فیلترها:

en: Issue number
fa-Arab: رقم العدد

en: Since
fa-Arab: منذ

en: Claim date
fa-Arab: تاريخ الطلب

note: INPUT type=text
en: Search vendor
fa-Arab: جستجوی فروشنده

note: INPUT type=text
en: Search library
fa-Arab: جستجوی کتابخانه

note: INPUT type=text
en: Search title
fa-Arab: جستجوی عنوان

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
fa-Arab: جستجوی ‏شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

note: INPUT type=text
en: Search issue number
fa-Arab: جستجوی شماره انتشار

note: INPUT type=text
en: Search status
fa-Arab: جستجوی وضعیت‌ها

note: INPUT type=text
en: Search since
fa-Arab: جستجو از

note: INPUT type=text
en: Search publication date
fa-Arab: جستجوی تاریخ انتشار

note: INPUT type=text
en: Search claim count
fa-Arab: تعداد مطالبه را جستجو کنید

note: INPUT type=text
en: Search claim date
fa-Arab: تاریخ مطالبه را جستجو کنید

note: INPUT type=text
en: Search %s
fa-Arab: جستجو %s

en: Select CSV profile:
fa-Arab: نمایه CSV را انتخاب کنید:

en: Download selected claims
fa-Arab: درخواست های انتخاب شده را دانلود کنید

en: Select notice:
fa-Arab: إختر الإشعار:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
fa-Arab: إرسال الإشعار

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
fa-Arab: لطفاً حداقل یک شماره را انتخاب کنید.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
fa-Arab: تاريخ البداية مفقودة أو غير صالحة.

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
fa-Arab: تأريخ الإنتهاء مفقود أو خاطئ.

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: نتایج جستجو &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
fa-Arab: جستجوی نتایج از %s تا %s از %s

note: A
en: Choose this record
fa-Arab: اختر هذا السجل

en: No results found for
fa-Arab: لا توجد نتائج لـ

en: Search for another record
fa-Arab: البحث عن تسجيلة أخرى

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: پیش نمایش برگه مسیریابی &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: مشاهده فهرست مسیریابی &rsaquo; نشریه &rsaquo; کوها

en: Preview routing list
fa-Arab: پیش نمایش لیست مسیریابی

en: Preview routing list for
fa-Arab: مشاهده فهرست مسیریابی برای

en: List member:
fa-Arab: عضو لیست:

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
fa-Arab: حفظ وعرض شريط التمرير

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: %sایجاد لیست مسیریابی%sویرایش لیست مسیریابی%s &rsaquo; %s &rsaquo; پیایندها &rsaquo; کوها

en: Create routing list for
fa-Arab: ایجاد لیست مسیریابی برای

en: Edit routing list for
fa-Arab: ویرایش فهرست مسیریابی برای

en: Issue:
fa-Arab: عدد:

en: Recipients:
fa-Arab: المستلمين:

en: Add recipients
fa-Arab: دریافت کنندگان را اضافه کنید

en: Delete all
fa-Arab: حذف الكل

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: اطلاعات مجموعه سریال برای %s &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Serial collection information
fa-Arab: اطلاعات مجموع نشریات

en: Serial collection information for
fa-Arab: معلومات عن مجموعة الدورية

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', location ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s) %s %scallnumber: %s%s
fa-Arab: %s (%s)%s %s شماره بازیابی: %s%s

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
fa-Arab: شما تقریباً در حال حذف هستید %s نشریه(ها). می خواهید ادامه دهید؟

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
fa-Arab: تعداد اقلام موجود: %s

en: Delete associated items?
fa-Arab: موارد مرتبط حذف شود؟

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
fa-Arab: : یک یا چند مورد مرتبط را نمی توان در حال حاضر حذف کرد.

en: Subscription summary
fa-Arab: خلاصه اشتراک

en: Subscription summaries
fa-Arab: ملخصات الاشتراك

en: Subscription num.
fa-Arab: رقم الإشتراك.

en: Subscription expired
fa-Arab: انتهاء الاشتراك

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
fa-Arab: اشتراک بسته شد %s

en: See any subscription attached to this biblio
fa-Arab: انظر أي إشتراك مرتبط بهذه التسجيلة

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
fa-Arab: تعديل السلاسل

note: INPUT type=button
en: Generate next
fa-Arab: بعدی را ایجاد کنید

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
fa-Arab: شماره های انتخاب شده را حذف کنید

en: # Subs
fa-Arab: # فروع

en: Routing
fa-Arab: تمرير

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
fa-Arab: %s معطَّلة %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
fa-Arab: %s %sبهار%s %s %sتابستان%s %s %sپاییز%s %s %sزمستان%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
fa-Arab: هل تريد حقا لتوليد مسلسل تالي؟

note: SCRIPT
en: No serials selected
fa-Arab: هیچ نشریه ای انتخاب نشده

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
fa-Arab: شما باید حداقل یک نشریه را برای ویرایش انتخاب کنید

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: ویرایش سریال %s &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Serial edition
fa-Arab: ویرایش سریال

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
fa-Arab: %s (%s)%s %s شماره بازیابی: %s%s

en: Serial edition
fa-Arab: طبعة الدورية

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
fa-Arab: ملاحظة غير عامة: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
fa-Arab: خطأ: الباركود ليس فريد من نوعه ل %sserialseq %s

en: Numbered
fa-Arab: مرقّم

en: Published on
fa-Arab: نشر على

en: Published on (text)
fa-Arab: منتشر شده در (متن)

en: Expected on
fa-Arab: متوقعة في

en: Issue
fa-Arab: عدد

en: Number of copies limited to under 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
fa-Arab: تعداد نسخه ها به کمتر از 1000 محدود شده. بارکدی که وارد می کنید به ازای هر منبع اضافی افزایش می یابد.

en: Number of copies to be made of this item
fa-Arab: تعداد کپی هایی که باید از این آیتم ساخته شود

en: Supplemental issue
fa-Arab: عدد تكميلي

en: Serial links
fa-Arab: لینک های سریال

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
fa-Arab: مجموعة الدورية #%s

note: A
en: Serial collection for %s
fa-Arab: مجموعه سریال برای %s

note: A
en: Detail of the subscription
fa-Arab: جزئیات اشتراک

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
fa-Arab: الاشتراك #%s

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
fa-Arab: تجديد #%s

note: A
en: Go to %s
fa-Arab: برو به %s

en: Show bibliographic record
fa-Arab: نمایش رکورد کتابشناختی

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
fa-Arab: نشریات %s &rsaquo; کوها

en: Edit selected serials
fa-Arab: نشریات منتخب را ویرایش کنید

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
fa-Arab: شما نمی توانید این اشتراک را ویرایش کنید

en: Issue history
fa-Arab: تاريخ العدد

en: Serial receive
fa-Arab: إستلام الدورية

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
fa-Arab: ویرایش فهرست مسیریابی (%s)

en: New routing list
fa-Arab: لیست کارهای روزمره جدید

note: INPUT type=text
en: Search notes
fa-Arab: جستجوی یادداشت‌ها

note: INPUT type=text
en: Search location
fa-Arab: جستجوی مکان

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
fa-Arab: جستجوی شماره بازیابی

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
fa-Arab: جستجوی تاریخ انقضاء

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
fa-Arab: اشتراک‌های Mana (%s پیدا شد)

en: Mana subscriptions search
fa-Arab: جستجوی اشتراک های مانا

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
fa-Arab: اشتراک نشریات (%s یافت شد)

en: Serials subscriptions search
fa-Arab: جستجوی اشتراک نشریات

en: Mana
fa-Arab: مانا

en: Your search returned no open subscriptions.
fa-Arab: جستجوی شما بدون اشتراک باز است.

en: Your search returned no closed subscriptions.
fa-Arab: جستجوی شما اشتراکی در بر داشت.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این اشتراک را دوباره آغاز کنید؟

en: Prediction pattern
fa-Arab: الگوی پیش بینی

en: End date is not consistent with subscription length.
fa-Arab: تاریخ پایان با مدت اشتراک منطبق نیست.

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
fa-Arab: لطفاً مواردی را که منتشر نشده است بررسی کنید (بی نظمی)

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
fa-Arab: اگر یک روز (یا بیشتر) در هفته وجود دارد که هرگز کاری انجام نمی شوند، می توانید کادرهای مربوطه را در زیر علامت بزنید.

en: Not published
fa-Arab: منتشر نشده است

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: %s%s &rsaquo; تغییر اشتراک%sاشتراک جدید%s &rsaquo; پیایندها &rsaquo; کوها

en: Modify subscription
fa-Arab: اصلاح اشتراک

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
fa-Arab: %sعدّل إشتراك ل

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
fa-Arab: %sاضافه کردن یک اشتراک جدید%s (

en: Subscription number:
fa-Arab: شماره اشتراک:

en: Search for a vendor
fa-Arab: جستجوی فروشنده

en: Record:
fa-Arab: سابقه:

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
fa-Arab: يتوجب على الاشتراكات أن ترتبط مع تسجيلة بيبليوغرافية

en: Search for record
fa-Arab: جستجوی رکورد

en: Create record
fa-Arab: ایجاد رکورد

en: When receiving this serial:
fa-Arab: هنگام دریافت این نشریه:

en: Create an item record
fa-Arab: یک رکورد آیتم ایجاد کنید

en: Do not create an item record
fa-Arab: رکورد آیتم ایجاد نکنید

en: When there is an irregular issue:
fa-Arab: هنگامی که یک مسئله نامنظم وجود دارد:

en: Skip issue number
fa-Arab: حذف شماره نشریه

en: Keep issue number
fa-Arab: حفظ شماره نشریه

en: Manual history:
fa-Arab: تاریخچه دستی:

en: Nonpublic note:
fa-Arab: ملاحظة غير عامة:

en: Patron notification:
fa-Arab: إعلام المستفيد

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
fa-Arab: انتخاب یک اعلان به کاربران امکان می دهد تا هنگام دریافت شماره جدید، به مشترکین اطلاع رسانی شود.

en: To notify patrons of new serial issues, you must
fa-Arab: لإخطار مستفيديك بأعداد الدورية الجديدة يجب أن

en: define a notice
fa-Arab: حدد الإشعار

en: item type for older issues:
fa-Arab: نوع آیتم برای شماره های قدیمی تر:

en: Grace period:
fa-Arab: فترة السماح:

en: day(s)
fa-Arab: روز(ها)

en: Number of issues to display to staff:
fa-Arab: عدد من القضايا لعرضها على الموظفين:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
fa-Arab: پیش فرض: %s %s (

en: StaffSerialIssueDisplayCount
fa-Arab: تعداد نمایش شماره سریال کارکنان

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
fa-Arab: اولویت سیستم) %s (اولویت سیستم نمایش شماره سریال کارکنان) %s

en: Number of issues to display to the public:
fa-Arab: تعداد شماره های قابل نمایش برای عموم:

en: OPACSerialIssueDisplayCount
fa-Arab: تعداد نمایش شماره سریال اپک

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
fa-Arab: اولویت سیستم) %s (اولویت سیستم نمایش شماره سریال اپک) %s

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
fa-Arab: از پایگاه دانش Mana می توان برای وارد کردن الگوهای اشتراک ارسال شده توسط سایر کتابخانه ها و صرفه جویی در کار اضافی استفاده کرد. از مدیر سیستم خود بخواهید که این سرویس را پیکربندی کرده و پیکربندی را تکمیل کند، یا با غیرفعال کردن اولویت سیستم این پیام را حذف کند

en: here
fa-Arab: اینجا

en: Serials planning
fa-Arab: تخطيط الدوريات

en: First issue publication date:
fa-Arab: تاریخ انتشار شماره اول:

en: Next issue publication date:
fa-Arab: تاريخ نشر اﻹصدار التاي

en: -- please choose --
fa-Arab: -- من فضلك اختر --

en: Subscription length:
fa-Arab: مدة الاشتراك:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
fa-Arab: %s شماره ها %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
fa-Arab: %s هفته ها %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
fa-Arab: %s ماه ها %s%s %s

en: (enter amount in numerals)
fa-Arab:  (أدخل الكمية بالأرقام)

en: Subscription start date:
fa-Arab: تاریخ شروع اشتراک:

en: Subscription end date:
fa-Arab: تاريخ انتهاء الاشتراك:

en: Numbering pattern:
fa-Arab: نموذج الترقيم:

en: Locale:
fa-Arab: داخلی:

en: If empty, English is used
fa-Arab: اگر خالی باشد، انگلیسی استفاده می‌شود.

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
fa-Arab: %s آخرین مقدار: %s شروع با: %s

en: Inner counter:
fa-Arab: شمارنده داخلی:

en: Show advanced pattern
fa-Arab: نمایش الگوی پیشرفته

en: Hide advanced pattern
fa-Arab: پنهان کردن الگوی پیشرفته

en: Pattern name:
fa-Arab: نام الگو:

en: Numbering formula:
fa-Arab: صيغة الترقيم:

en: Advanced prediction pattern:
fa-Arab: الگوی پیش بینی پیشرفته:

en: Begins with:
fa-Arab: شروع می شود با:

en: Add:
fa-Arab: افزودن:

en: Every:
fa-Arab: هر:

en: Set back to:
fa-Arab: به عقب برگردید:

en: When more than:
fa-Arab: زمانی که بیش از:

en: Inner counter:
fa-Arab: شمارنده داخلی:

en: Name of day
fa-Arab: نام روز

en: Name of day (abbreviated)
fa-Arab: نام روز (به اختصار)

en: Name of month
fa-Arab: نام ماه

en: Name of month (abbreviated)
fa-Arab: نام ماه (به اختصار)

en: Name of season
fa-Arab: نام فصل

en: Name of season (abbreviated)
fa-Arab: نام فصل (به اختصار)

en: Formatting:
fa-Arab: قالب بندی:

en: Modify pattern
fa-Arab: اصلاح الگو

en: Save as new pattern
fa-Arab: ذخیره به عنوان الگوی جدید

en: Cancel modifications
fa-Arab: اصلاحات را لغو کنید

en: Test prediction pattern
fa-Arab: إختبار نمط التوقع

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
fa-Arab: إحفظ الاشتراك

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: ویرایش دسته &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Batch edit
fa-Arab: ویرایش دسته ای

en: Subscription batch edit
fa-Arab: ویرایش دسته اشتراک

en: You are about to edit the following subscriptions:
fa-Arab: شما در حال ویرایش اشتراک های زیر هستید:

en: Nonpublic notes
fa-Arab: یادداشت های غیرعمومی

en: Create item when receiving
fa-Arab: هنگام دریافت آیتم ایجاد کنید

en: No change
fa-Arab: بدون تعییر

en: Location:
fa-Arab: موقعیت:

en: Public note:
fa-Arab: یادداشت عمومی:

en: Nonpublic note:
fa-Arab: یادداشت غیرعمومی:

en: Create item when receiving:
fa-Arab: هنگام دریافت آیتم ایجاد کنید:

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: جستجوی فهرست &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Catalog search
fa-Arab: جستجوی فهرست

en: You must enter a term to search on
fa-Arab: شما باید یک عبارت را برای جستجو وارد کنید

en: Keyword:
fa-Arab: كلمة مفتاحية:

en: Limit item type to:
fa-Arab: نوع آیتم را محدود کنید به:

en: Limit collection code to:
fa-Arab: محدود کردن کد مجموعه به:

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: جزئیات اشتراک #%s &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Renew this subscription
fa-Arab: تجديد هذا الإشتراك

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
fa-Arab: الإشتراك سينتهي في %s.

en: Please confirm subscription deletion
fa-Arab: لطفاً حذف اشتراک را تایید کنید

en: The subscription has not expired yet
fa-Arab: الإشتراك لم ينتهي بعد

en: The subscription has linked issues
fa-Arab: الاشتراك مرتبط بالأعداد

en: The subscription has linked items
fa-Arab: الاشتراك مرتبط بالمواد

en: Those items won't be deleted
fa-Arab: لن يتم حذف تلك المواد

en: Yes, delete (Y)
fa-Arab: نعم, إحذف (Y)

en: No, don't delete (N)
fa-Arab: لا ، لا تقم بالحذف (N)

en: Planning
fa-Arab: تخطيط

en: Issues
fa-Arab: أعداد

en: Subscription ID:
fa-Arab: معرف الاشتراك:

en: Librarian identity:
fa-Arab: هویت کتابدار:

en: OPAC view:
fa-Arab: عرض الأوباك:

en: Open in new window.
fa-Arab: در پنجره جدید باز کنید.

en: Items:
fa-Arab: مواد:

en: Serial receipt creates an item record.
fa-Arab: استلام الدورية ينشئ تسجيلة مادة

en: Serial receipt does not create an item record.
fa-Arab: استلام الدورية لا ينشئ تسجيلة مادة

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
fa-Arab: %s زمانی که بی نظمی ایجاد می شود شماره سریال رد می شود. %s زمانی که بی نظمی ایجاد می شود شماره سریال می ماند. %s

en: Serial number:
fa-Arab: شماره نشریه:

en: Number of issues to display to staff:
fa-Arab: عدد من القضايا لعرضها على الموظفين:

en: Number of issues to display in OPAC:
fa-Arab: عدد من الإصدارات ليتم عرضها في أوباك:

en: subscribers
fa-Arab: الاشتراكات

en: Routing:
fa-Arab: التمرير:

en: yes
fa-Arab: بله

en: Additional fields:
fa-Arab: فیلدهای اضافی:

en: Beginning date:
fa-Arab: تاريخ البدء:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
fa-Arab: %s فعال‌شده

en: Manual history:
fa-Arab: تاريخ الدليل :

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
fa-Arab: %s ناتوان %s

en: Edit history
fa-Arab: ویرایش پیشینه

en: Number pattern:
fa-Arab: نموذج الترقيم:

en: Starting with:
fa-Arab: ابدأ ب:

en: Rollover:
fa-Arab: البدء من جديد:

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
fa-Arab: %sالاعداد

en: Irregularity:
fa-Arab: عدم انتظام:

en: First arrival:
fa-Arab: الوصول الأول:

en: Number of issues:
fa-Arab: عدد من القضايا

en: Number of weeks:
fa-Arab: عدد الاسابيع:

en: Number of months:
fa-Arab: عدد الأشهر:

en: Planned date
fa-Arab: تاريخ مخطّط

en: Published date
fa-Arab: تاريخ منشور

en: Published date (text)
fa-Arab: تاریخ انتشار (متن)

en: History start date:
fa-Arab: سجل تواريخ  البدء

en: History end date:
fa-Arab: سجل تواريخ الإنتهاء :

en: Received issues:
fa-Arab: الاعداد المستلمة:

en: Missing issues:
fa-Arab: أعداد مفقودة

en: History staff note:
fa-Arab: یادداشت سوابق کارکنان:

en: History OPAC note:
fa-Arab: یادداشت پیشینیه اپک:

en: Hide already received orders
fa-Arab: سفارشات دریافت شده را پنهان کنید

en: Show all orders
fa-Arab: همه سفارش ها را نشان بده

note: SPAN
en: status_1
fa-Arab: وضعیت_1

note: SPAN
en: status_2
fa-Arab: وضعیت_2

note: SPAN
en: status_3
fa-Arab: وضعیت_3

note: SPAN
en: status_4
fa-Arab: وضعیت_4

note: SPAN
en: status_5
fa-Arab: وضعیت_5

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
fa-Arab: نیمکره را انتخاب کنید:

note: SCRIPT
en: Fall
fa-Arab: يسقط

note: SCRIPT
en: Northern
fa-Arab: آخر

note: SCRIPT
en: Rollover at:
fa-Arab: البدء من جديد عند:

note: SCRIPT
en: Season
fa-Arab: فصل

note: SCRIPT
en: Spring
fa-Arab: الربيع

note: SCRIPT
en: Summer
fa-Arab: الصيف

note: SCRIPT
en: Winter
fa-Arab: فصل الشتاء

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: تکراری های &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: day
fa-Arab: روز

en: week
fa-Arab: هفته

en: month
fa-Arab: ماه

en: year
fa-Arab: سال

en: Frequencies
fa-Arab: تکراری ها

en: New frequency
fa-Arab: فرکانس جدید

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
fa-Arab: تکرار ویرایش: %s

en: Unit:
fa-Arab: واحد:

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
fa-Arab: توجه: یکی از دو قسمت زیر باید برابر با 1 باشد

en: Issues per unit:
fa-Arab: شماره های هر واحد:

en: Units per issue:
fa-Arab: واحد در هر شماره:

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fa-Arab: این فرکانس هنوز برای %s اشترک(ها) استفاده می شود. آیا هنوز می خواهید آنرا حذف کنید؟

en: Show subscriptions
fa-Arab: اشتراک ها را نشان دهید

en: Issues per unit
fa-Arab: شماره های هر واحد

en: Units per issue
fa-Arab: واحد در هر شماره

en: There is no defined frequency.
fa-Arab: فرکانس مشخصی وجود ندارد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
fa-Arab: (باید عددی بزرگتر از 0 باشد)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
fa-Arab: آیا مطمئنید که می خواهید این تعداد اشتراک را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Description is required
fa-Arab: توضیحات لازم است

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
fa-Arab: شماره های مورد نیاز برای هر واحد

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
fa-Arab: یکی از "شماره ها در هر واحد" و "واحدها در هر شماره" باید برابر با 1 باشد

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
fa-Arab: برخی از زمینه ها معتبر نیستند:

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
fa-Arab: واحدها در هر شماره مورد نیاز است

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: پیشینیه اشتراک &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Subscription history
fa-Arab: سابقه اشتراک

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
fa-Arab: پیشینیه اشتراک برای %s

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
fa-Arab: تذکر : می توانید تاریخچه سریال را به صورت دستی به روز کنید. این می تواند در مورد اشتراک قدیمی یا پاک کردن سابقه موجود مفید باشد. با دقت فیلدها را تغییر دهید, زیرا دریافت سریال بعدی به صورت خودکار روزآمد می شود.

en: Subscription start date
fa-Arab: تاریخ شروع اشتراک

en: (start date of the 1st subscription)
fa-Arab: (تاریخ شروع از اولین اشتراک)

en: Subscription end date
fa-Arab: تاریخ پایان اشتراک

en: (if empty, subscription is still active)
fa-Arab: (در صورت خالی بودن، اشتراک هنوز فعال است)

en: Received issues
fa-Arab: الاعداد المستلمة

en: Note for OPAC
fa-Arab: یادداشت مربوط به اپک

en: Note for staff
fa-Arab: یادداشت برای کارکنان

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
fa-Arab: حفظ سجل الاشتراك

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: الگوهای شماره گذاری &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Numbering patterns
fa-Arab: الگوهای شماره گذاری

en: New numbering pattern
fa-Arab: الگوی شماره گذاری جدید

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
fa-Arab: اصلاح الگوی شماره گذاری '%s'

en: A pattern with this name already exists.
fa-Arab: الگویی با این نام از قبل وجود دارد.

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
fa-Arab: اصلاح الگو: %s

en: Another pattern with this name already exists.
fa-Arab: الگوی دیگری با این نام از قبل وجود دارد.

en: Display order:
fa-Arab: سفارش را نمایش بده:

en: Every
fa-Arab: هر

en: Set back to
fa-Arab: أعد الضبط

en: When more than
fa-Arab: عندما يكون أكثر من

en: Formatting
fa-Arab: قالب بندی

en: Reset
fa-Arab: إعادة الضبط

en: First issue publication date:
fa-Arab: تاریخ انتشار شماره اول:

en: issues
fa-Arab: نشریه

en: weeks
fa-Arab: هفته ها

en: months
fa-Arab: ماه ها

en: Locale:
fa-Arab: داخلی:

en: Begins with
fa-Arab: شروع با

en: Inner counter
fa-Arab: شمارنده داخلی

en: Test pattern
fa-Arab: الگوی آزمون

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fa-Arab: این الگو هنوز استفاده می شود توسط %s اشتراک (ها). آیا هنوز می خواهید آن را حذف کنید؟

en: Numbering formula
fa-Arab: دستور شماره گذاری

en: There are no existing numbering patterns.
fa-Arab: هیچ الگوی شماره گذاری شده موجود نیست.

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
fa-Arab: - تاریخ اولین نشر مشخص نشده است

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
fa-Arab: - تکراری ها مشخص نشده است

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این الگوی شماره گذاری را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
fa-Arab: به دلایل زیر نمی توان الگوی پیش بینی را آزمایش کرد:

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
fa-Arab: تمدید اشتراک نشریات #%s &rsaquo; کوها

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
fa-Arab: تمدید اشتراک نشریات &rsaquo; کوها

en: Serials subscription renew
fa-Arab: تمدید اشتراک نشریات

en: Subscription renewed.
fa-Arab: اشتراک تمدید شد.

en: Subscriptions renewed.
fa-Arab: تمدید اشتراک.

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
fa-Arab: تجديد الاشتراك ل %s

en: (select a library)
fa-Arab: (انتخاب یک کتابخانه)

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
fa-Arab: ملاحظة للمكتبي الذي سيدير طلب تجديدك

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fa-Arab: هشدار به مشترکین برای %s &rsaquo; نشریات &rsaquo; کوها

en: Alert subscribers
fa-Arab: هشدار به مشترکین

en: Alert subscribers for
fa-Arab: تنبيه المشتركين لـ

en: Subscription:
fa-Arab: الاشتراكات

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
fa-Arab: لا يوجد مستفيدون مشتركون بتنبيه الإشتراك بالسلسلة هذا.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
fa-Arab: ویرایش پیشنهاد #%s

en: Add suggestion
fa-Arab: افزودن پیشنهاد

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
fa-Arab: نمایش پیشنهاد #%s

en: Bibliographic information
fa-Arab: المعلومات الببليوغرافية

en: Copyright date:
fa-Arab: تارخ حق النشر:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک) یا شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا) یا شماره استاندارد دیگر:

en: Publication place:
fa-Arab: محل نشر:

en: Collection title:
fa-Arab: عنوان مجموعه:

en: Document type:
fa-Arab: نوع الوثيقة:

en: Reason for suggestion:
fa-Arab: علت پیشنهاد:

en: Suggestion management
fa-Arab: إدارة الاقتراح

en: Managed by:
fa-Arab: مدیریت شده توسط:

en: Accepted on:
fa-Arab: پذیرفته شده در:

en: Last modification on:
fa-Arab: آخرین اصلاح در روی:

en: Acquisition information
fa-Arab: معلومات التزويد

en: Copies:
fa-Arab: النسخ:

en: Price:
fa-Arab: سعر:

en: &lt;&lt; Back to suggestions
fa-Arab: &lt;&lt; بازگشت به پیشنهاد

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
fa-Arab: . برای نادیده گرفتن این پیام بر روی "تأیید پیشنهاد خود" کلیک کنید.

en: A similar document already exists:
fa-Arab: یک سند مشابه از قبل وجود دارد:

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
fa-Arab: مدیری که انتخاب کردید مجوزهای کافی را ندارد.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
fa-Arab: تعديل مقترحات الشراء #%s

en: Enter a new purchase suggestion
fa-Arab: یک پیشنهاد خرید جدید وارد نمائید

en: -- Choose --
fa-Arab: --إختر  --

en: Non-public notes:
fa-Arab: یادداشت های غیر عمومی:

en: No status
fa-Arab: بدون وضعیت

en: Set to patron
fa-Arab: ضبط إلى المستفيد

en: Managed on:
fa-Arab: مدیریت شده در:

en: by:
fa-Arab: توسط:

en: You
fa-Arab: شما

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
fa-Arab: %s | قبلاً بود %s %s (%s) %s

en: Select manager
fa-Arab: انتخاب مدیر

en: Keep existing manager
fa-Arab: مدیر موجود را حفظ کنید

en: Notify manager:
fa-Arab: به مدیر اطلاع دهید:

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
fa-Arab: در صورت تعریف یک آدرس ایمیل معتبر، یک اخطار NOTIFY_MANAGER ایجاد و برای مدیر ارسال می‌شود. اگر مدیر جدیدی انتخاب شده باشد، می توان آن را بررسی کرد.

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
fa-Arab: %s %s(غیرفعال)%s

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
fa-Arab: پیشنهاد خود را تثبیت کنید

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
fa-Arab: ثبت پیشنهاد شما

en: Viewing suggestions for library:
fa-Arab: مشاهده پیشنهادات برای کتابخانه:

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
fa-Arab: پیشنهاد افزوده نشده است. پیشنهادی با این عنوان از قبل وجود دارد (

en: No name
fa-Arab: بدون نام

en: Suggester category
fa-Arab: دسته بندی پیشنهاد

en: Patron reason
fa-Arab: عنوان عضو

en: Last modification by
fa-Arab: آخرین اصلاح توسط

en: Last modification on
fa-Arab: آخرین اصلاح در روی

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fa-Arab: %s%s, توسط %s%s

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
fa-Arab: منتشر شده توسط %s

note: %1$s:  END
en: Archived %s
fa-Arab: آرشیو شد %s

en: Unarchive
fa-Arab: لغو آرشیو

en: Change selected suggestions
fa-Arab: تغییر پیشنهادهای انتخاب شده

en: Mark selected as:
fa-Arab: المعلَّم حُدِدَ كـَ :

en: -- Choose a status --
fa-Arab: -- إختر حالة  --

en: with this reason:
fa-Arab: به این دلیل:

en: Update item types with:
fa-Arab: به روز رسانی انواع موارد با:

en: Update manager
fa-Arab: مدیر به روز رسانی

en: Archive selected
fa-Arab: آرشیو انتخاب شد

en: No results.
fa-Arab: لا توجد نتائج.

en: Organize by:
fa-Arab: سازماندهی توسط:

en: Organize by:
fa-Arab: نُظِّمَ من قبل:

en: Filter by:
fa-Arab: مرشح من قبل:

en: [clear]
fa-Arab: [مسح]

en: Suggestion information
fa-Arab: اقتراح معلومات

en: Suggested by:
fa-Arab: پیشنهاد شده توسط:

en: Suggested date from:
fa-Arab: تاریخ پیشنهادی از:

en: Management date from:
fa-Arab: تاریخ مدیریت از:

en: Accepted by:
fa-Arab: تم قبولة من طرف

en: Accepted date from:
fa-Arab: تاریخ پذیرش از:

en: Book fund:
fa-Arab: تمويل كتاب:

en: Include archived:
fa-Arab: شامل آرشیو شده:

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
fa-Arab: پیشنهادات بایگانی شده را در جستجو قرار دهید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پیشنهاد را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
fa-Arab: آیا شما از حذف این پیشنهادات اطمینان دارید؟

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
fa-Arab: لطفاً مدیری را انتخاب کنید تا به پیشنهادات انتخاب شده را اختصاص دهید

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
fa-Arab: لطفاً حداقل یک پیشنهاد انتخاب کنید

en: Tagged with:
fa-Arab: وسمت مع:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
fa-Arab: %s این رکورد آیتمی ندارد. %s

en: Remove tag
fa-Arab: حذف برچسب

en: There are no titles tagged with the term
fa-Arab: لا توجد هناك عناوين ذات الكلمات الدلالية مع المصطلح

en: Approved tags
fa-Arab: الوسوم الموافق عليها

en: Rejected tags
fa-Arab: الأوسمة تم رفضها

en: Pending tags
fa-Arab: وسومات في الانتظار

en: All tags
fa-Arab: همه برچسب ها

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
fa-Arab: هل انت متأكد انك تريد حذف هذا الوسم من هذا العنوان؟

en: Displaying all terms
fa-Arab: نمایش تمامی اصطلاحات

en: Displaying approved terms
fa-Arab: نمایش اصطلاحات تایید شده

en: Displaying pending terms
fa-Arab: نمایش اصطلاحات بلاتکلیف

en: Displaying rejected terms
fa-Arab: نمایش اصطلاحات رد شده

en: Approved
fa-Arab: تایید شده

en: Tested
fa-Arab: تست شده

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
fa-Arab: عملیات ناشناخته (%s) بر

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
fa-Arab: %s اصطلاح(ها).

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
fa-Arab: شرایط تصویب نشد (%s).

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
fa-Arab: عبارت رد نشد (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
fa-Arab: منطبق با کاربر نیست (%s). فیلتر به شماره عضویت نیاز دارد (نه نام).

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
fa-Arab: هیچ هم خوانی برای شماره امانت گیرنده وجود ندارد (%s).

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
fa-Arab: کاربر اصلی koha در فایل KOHA_CONF شما (پیش فرض: مدیر Koha) تنظیم کننده برچسب معتبری نیست. این اقدامات با شماره امانت گیرنده ثبت می شوند, بنابراین مدیر باید در جدول امانت گیرندگان شما نظارت وجود داشته باشد. لطفاً برای مدیریت برچسب ها با نام کاربری یک کارمند مجاز دیگر وارد شوید.

en: Unrecognized error!
fa-Arab: خطای ناشناخته!

en: Reviewer
fa-Arab: منتقد ادبی

en: Reject
fa-Arab: رد کردن

en: Terms summary
fa-Arab: خلاصه اصطلاحات

en: Check lists
fa-Arab: فهرست‌ها را بررسی کنید

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
fa-Arab: أدخل كلمة أو عبارة للتحقق الضد القوائم المعتمدة / قوائم الرفض:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
fa-Arab: &quot;%s&quot; مجاز است.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
fa-Arab: &quot;%s&quot; ممنوع است.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
fa-Arab: &quot;%s&quot; نه مجاز است و نه ممنوع.

en: Term:
fa-Arab: واژه:

en: approved
fa-Arab: يوافق على

en: rejected
fa-Arab: مرفوض

en: Reviewer:
fa-Arab: بازبینی کننده:

en: Date: from
fa-Arab: من تاريخ

en: ...to
fa-Arab: ...إلى

en: Apply filter(s)
fa-Arab: تطبيق عامل التصفية (عوامل)

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
fa-Arab: فایل ها یافت نشد زیرا گزینه "access_dir" تنظیم نشده است در "koha-conf.xml". برای افزودن این گزینه با مدیر سیستم تماس بگیرید. option.

en: Size (bytes)
fa-Arab: اندازه (بایت ها)

en: Date last modified
fa-Arab: تاریخ آخرین ویرایش

en: No files found.
fa-Arab: فایلی پیدا نشد.

en: Additional content
fa-Arab: مطالب اضافی

en: Display location:
fa-Arab: موقع العرض :

en: Show expired
fa-Arab: نمایش منقضی شده است

en: Publication date:
fa-Arab: تاریخ انتشار:

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
fa-Arab: در صورت منقضی شدن اخبار با URL مستقیم قابل دسترسی خواهد بود. %s

en: Appear in position:
fa-Arab: در موقعیت ظاهر شوید:

en: Content:
fa-Arab: محتوا:

en: New entry
fa-Arab: ورودی جديد

en: New entry using text editor
fa-Arab: ورودی جدید با استفاده از ویرایشگر متن

en: New entry using WYSIWYG editor
fa-Arab: ورودی جدید با استفاده از ویرایشگر WYSIWYG

en: See
fa-Arab: دیدن

en: OPACUserJS
fa-Arab: JS کاربر اپک

en: OPACUserCSS
fa-Arab: CSS کاربر اپک

en: Page URL
fa-Arab: آدرس صفحه

en: Page
fa-Arab: صفحه

en: Slip
fa-Arab: الشريط

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
fa-Arab: ناشناخته ('%s')

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
fa-Arab: %s تمام کتابخانه ها %s%s %s

note: A
en: View on OPAC
fa-Arab: مشاهده در OPAC

note: A
en: View on staff interface
fa-Arab: مشاهده در رابط کارکنان

en: Preview content
fa-Arab: پیش نمایش محتوا

note: %1$s:  default_localization.title | html
en: Preview of: "%s"
fa-Arab: پیش نمایش از: "%s"

en: Edit with text editor
fa-Arab: با ویرایشگر متن ویرایش کنید

en: Edit with WYSIWYG editor
fa-Arab: با ویرایشگر WYSIWYG ویرایش کنید

en: There are no additional contents.
fa-Arab: هیچ محتوای اضافی وجود ندارد.

en: Staff interface and OPAC
fa-Arab: رابط کارکنان و OPAC

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید محتوای انتخاب شده را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این محتوا را حذف کنید؟ این قابل بازگشت نیست.

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
fa-Arab: لطفاً محتوا را برای حذف انتخاب کنید.

note: SCRIPT
en: Please specify a content for 'Default'
fa-Arab: لطفاً محتوایی را برای 'پیش فرض' مشخص کنید

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
fa-Arab: لطفاً عنوانی را برای 'پیش‌ فرض' مشخص کنید

en: Automatic item modifications by age
fa-Arab: اصلاح اتوماتیک مورد براساس سن

en: Rules
fa-Arab: قوانین

en: Rules for automatic item modifications by age
fa-Arab: قوانینی برای تغییر خودکار آیتم بر اساس سن

en: Edit rules
fa-Arab: ویرایش قوانین

en: Add rules
fa-Arab: افزودن قوانین

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
fa-Arab: %s %s یک خطا رخ داده: بارگیری برای پیکربندی امکان پذیر نیست. %s

en: Remove this rule
fa-Arab: این قانون را حذف کنید

en: Rule
fa-Arab: قانون

en: Age in days
fa-Arab: سن بر حسب روز

en: Age field
fa-Arab: فیلد سن

en: Choose an age field
fa-Arab: یک رشته سنی را انتخاب کنید

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
fa-Arab: اگر آیتم ها تنظیم نشود، از تاریخ الحاقی استفاده خواهد شد

en: Conditions
fa-Arab: وضعیت

en: Choose a field name
fa-Arab: نام یک فیلد را انتخاب کنید

en: Add a condition
fa-Arab: یک شرط اضافه کنید

en: Remove condition
fa-Arab: شرایط حذف

en: Substitutions
fa-Arab: جایگزین ها

en: Add a substitution
fa-Arab: افزودن یک جایگزین

en: Remove substitution
fa-Arab: لغو جایگزینی

en: A field name is required
fa-Arab: نام فیلد الزامی است

en: There are no rules defined.
fa-Arab: هیچ قانونی تعریف نشده است.

en: List of rules
fa-Arab: فهرست قوانین

en: Age
fa-Arab: سن

en: There is no age for this rule.
fa-Arab: سنی برای این قانون وجود ندارد.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
fa-Arab: %s هیچ شرطی برای این قانون وجود ندارد. %s %s

en: Cannot enqueue this job.
fa-Arab: نمی توان این کار را در نوبت گذاشت.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
fa-Arab: (خطا این هست: %s, برای اطلاعات بیشتر به لاگ فایل کوها مراجعه کنید).

en: Warning, the following barcodes were not found:
fa-Arab: تحذير،لم يتم إيجاد الباركود

en: Warning: no barcodes were found
fa-Arab: لم يتم إيجاد الباركود

en: Barcodes not found
fa-Arab: لم يتم إيجاد الباركود

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
fa-Arab: اخطار، شماره آیتم های زیر یافت نشد:

en: Warning: no itemnumbers were found
fa-Arab: هشدار: هیچ شماره موردی یافت نشد

en: Itemnumbers not found
fa-Arab: شماره های کالا یافت نشد

en: Warning, the following items cannot be deleted:
fa-Arab: اخطار، آیتم های زیر قابل حذف نیستند:

en: Cannot be deleted
fa-Arab: نمی توان حذف کرد

en: The following barcodes were found:
fa-Arab: تم العثور على أرقام الباركود التالية:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
fa-Arab: الكثير من المواد (%s) لعرض كل منها على حدة.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
fa-Arab: سيتم حذف %sكل%sالمحددة%sالمواد.

en: Delete records if no items remain.
fa-Arab: حذف التسجيلات إذا لم يكن هناك مواد متبقية.

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
fa-Arab: حذف جميع المواد المقدمة

en: Return to batch item deletion
fa-Arab: العودة إلى دفعة المواد المحذوفة

note: A
en: New batch item deletion
fa-Arab: حذف تعداد رکورد جدید

en: Return to the record
fa-Arab: بازگشت به پیشینه

en: Return to where you were
fa-Arab: بازگشت به جایی که بودید

en: Return to batch item modification
fa-Arab: العودة إلى التعديل الكمِّي للمواد

en: : Barcode must be unique.
fa-Arab: : بارکد باید منحصر به فرد باشد.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fa-Arab: : امکان تنظیم خودکار مقادیر برای بارکد وجود ندارد. هیچ موردی درج نشده است.

en: The following itemnumbers were found:
fa-Arab: شماره آیتم های زیر پیدا شد:

en: The following items were modified:
fa-Arab: موارد زیر اصلاح شد:

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
fa-Arab: منابع بسیار زیاد (%s): شما مجاز نیستید بیش از %s منابع را در یک دسته ویرایش کنید.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
fa-Arab: موارد بسیار زیاد (%s): شما در حال ویرایش بیش از %s مورد در یک دسته هستید، آیتم ها نشان داده نمی شوند.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
fa-Arab: کادر سمت راست برچسب زیرمجموعه را علامت بگذارید تا ورود را غیرفعال کرده و زیر مجموعه را از تمام آیتم های انتخابی حذف کند. بخش ها را خالی بگذارید تا تغییری ایجاد نشود.

en: Other attributes
fa-Arab: ویژگی های دیگر

en: Options
fa-Arab: انتخاب گزینه

en: Items are not marked found, nor do damaged/withdrawn statuses prevent this return, nor are item locations updated. This feature is intended to allow removal of checkouts from patron accounts without affecting fines or other statuses.
fa-Arab: آیتم‌ها علامت‌گذاری نشده‌ پیدا شده‌اند، وضعیت‌های آسیب‌دیده/برداشته‌شده مانع از این بازگشت نمی‌شوند، همچنین مکان‌های آیتم به‌روزرسانی نمی‌شوند. این ویژگی در نظر گرفته شده است تا امکان حذف امانت ها را از حساب‌های کاربران بدون تأثیر گذاری بر جریمه ها یا وضعیت‌های دیگر فراهم کند.

en: This option checks in items to remove them from patron accounts.
fa-Arab: این گزینه آیتم ها را بررسی می کند تا آنها را از حساب های کاربر حذف کند.

en: Check in items:
fa-Arab: بررسی موارد:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
fa-Arab: سيتم حذف هذا الحقل الفرعي

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
fa-Arab: دفعة المواد %sحذف%sتعديل%s

en: Use a file
fa-Arab: إستخدم ملف

en: Barcode file:
fa-Arab: ملف الباركود:

en: Item number file:
fa-Arab: شماره فایل آیتم:

en: File:
fa-Arab: الملف:

en: Or scan items one by one
fa-Arab: أو  مسح المواد واحدا تلو الآخر

en: Barcode list (one barcode per line):
fa-Arab: فهرست بارکد (یک بارکد به ازای هر خط):

en: Use default values
fa-Arab: از مقادیر پیش فرض استفاده کنید

en: Use default values:
fa-Arab: از مقادیر پیش فرض استفاده کنید:

en: Populate fields with default values from default framework
fa-Arab: زمینه ها را با مقادیر پیش فرض از چارچوب پیش فرض جمع کنید

note: %1$s:  message.authid | html
en: The authority ID %s does not exist in the database.
fa-Arab: شناسه مستند %s در پایگاه داده وجود ندارد.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
fa-Arab: رکورد کتابشناختی %s در پایگاه داده وجود ندارد.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
fa-Arab: پیشینه استناد %s در پایگاه داده وجود ندارد.

en: Bibliographic:
fa-Arab: کتابشناختی:

en: Authorities:
fa-Arab: مستندات:

en: Upload a file
fa-Arab: یک فایل بارگذاری کنید

en: Select a list of records
fa-Arab: لیستی از منابع را انتخاب کنید

en: Enter a list of record numbers
fa-Arab: لیستی از شماره های ثبت را وارد کنید

en: List:
fa-Arab: فهرست‌:

en: IDs:
fa-Arab: شناسه ها:

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
fa-Arab: وارد کنید لیستی از شماره کتابشناختی یا شناسه های مجاز در هر سطر.

en: Select without items
fa-Arab: بدون آیتم را انتخاب کنید

en: Select without holds
fa-Arab: بدون رزرو انتخاب کنید

en: Select without subscriptions
fa-Arab: بدون اشتراک انتخاب کنید

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
fa-Arab: یادآوری: با این اقدام همه پیشینیه کتابشناختی انتخاب شده، اشتراک های پیوست شده، رزروهای موجود و موارد پیوست حذف می شوند!

en: Clear used authorities
fa-Arab: مستندات استفاده شده را پاک کنید

en: AuthID
fa-Arab: شناسه نویسنده

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
fa-Arab: یادآوری: با این اقدام همه مستندات انتخاب شده حذف می شوند!

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
fa-Arab: رکوردهای انتخاب شده را حذف کنید

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
fa-Arab: %s هیچ شناسه رکوردی تعریف نشده است. %s %s

note: A
en: New batch record deletion
fa-Arab: حذف تعداد رکورد جدید

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
fa-Arab: %s هیچ عملی برای الگو تعریف نشده است. %s

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
fa-Arab: هیچ مرجعی انتخاب نشده است.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
fa-Arab: هیچ رکوردی انتخاب نشده است.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
fa-Arab: این رکورد قابل حذف نیست، در حال حاضر حداقل یک آیتم در امانت می باشد.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
fa-Arab: (خطا این هست: %s, برای اطلاعات بیشتر به لاگ فایل کوها مراجعه کنید).

en: Checkout criteria:
fa-Arab: معیارهای امانت:

en: Patrons' categories:
fa-Arab: طبقه بندی کاربران:

en: Item types:
fa-Arab: نوع آیتم:

en: Libraries:
fa-Arab: کتابخانه ها:

en: Due date from:
fa-Arab: تاریخ سررسید از:

en: Due date to:
fa-Arab: تاریخ سررسید در:

en: New due date:
fa-Arab: تاریخ موعد جدید:

en: Hard due date:
fa-Arab: تاریخ سررسید سخت:

en: Or add number of days:
fa-Arab: یا تعداد روزها را اضافه کنید:

en: Options:
fa-Arab: گزینه ها

en: Preview results:
fa-Arab: نتایج پیش نمایش:

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
fa-Arab: این کار هنگام تغییر تعداد بسیار زیاد تاریخ های سررسید توصیه نمی شود.

en: New due date
fa-Arab: تاریخ موعد جدید

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
fa-Arab: یادآوری: این عمل همه امانت های انتخاب شده را اصلاح می کند!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
fa-Arab: اصلاح امانت های انتخاب شده

en: No checkouts for the selected filters.
fa-Arab: بدون امانت گیری براساس فیلترهای انتخاب شده.

en: Due dates have been modified!
fa-Arab: تاریخ سررسید اصلاح شده است!

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
fa-Arab: لطفاً حداقل یک منبع امانت داده شده را برای پردازش انتخاب کنید

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
fa-Arab: شما باید حداقل یکی از دو گزینه تاریخ سررسید را پر کنید

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
fa-Arab: شما باید فقط یکی از دو گزینه تاریخ سررسید را پر کنید

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
fa-Arab: الگوی انتخاب شده (شناسه=%s) وجود ندارد یا هیچ عملی تعریف نشده است.

en: Authority records
fa-Arab: پیشینیه مستندات

en: Record numbers:
fa-Arab: ثبت اعداد:

en: MARC modification template
fa-Arab: الگوی اصلاح مارک

en: Select a template
fa-Arab: یک الگو انتخاب کنید

en: Modify record using the following template:
fa-Arab: رکورد را با استفاده از الگوی زیر اصلاح کنید:

note: A
en: Preview MARC
fa-Arab: معاينة مارك

en: Show MARC
fa-Arab: نمایش مارک

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
fa-Arab: یادآوری: با این عمل همه کتاب های انتخاب شده اصلاح می شوند!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
fa-Arab: یادآوری: با این اقدام همه مستندات انتخاب شده اصلاح می شوند!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
fa-Arab: اصلاح رکوردهای انتخاب شده

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
fa-Arab: هیچ رکوردی اصلاح نشده است. %s

en: No MARC modification template is defined. You have to create at least one template in order to use this tool.
fa-Arab: هیچ الگوی تغییر مارک تعریف نشده است. برای استفاده از این ابزار باید حداقل یک قالب ایجاد کنید.

en: Create a new MARC modification template
fa-Arab: یک الگوی اصلاح مارک جدید ایجاد کنید

en: No action defined for the template.
fa-Arab: هیچ عملی برای این الگو تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
fa-Arab: لطفاً یک الگوی اصلاح انتخاب کنید.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
fa-Arab: لطفاً حداقل یک رکورد را برای پردازش انتخاب کنید

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
fa-Arab: حذف و ناشناس ماندن دسته اعضا برای %s

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
fa-Arab: این ابزار به شما امکان می دهد کاربران را حذف کرده و پیشینیه امانت را ناشناس کنید. برای حذف کاربران، از هر ترکیبی از محدودیت می توان استفاده کرد. در صورت داشتن یک یا چند مورد از شرایط زیر کاربران حذف نمی شوند:

en: They have items currently checked out.
fa-Arab: آنها در حال حاضر منابعی را به امانت گرفته اند.

en: They have a non-zero account balance.
fa-Arab: آنها مانده حساب غیر صفر دارند.

en: They are the guarantor to another patron.
fa-Arab: آنها ضامن عضو دیگری است.

en: They are in a patron category of type staff.
fa-Arab: آنها در گروه اعضای کارمندان قرار می گیرند.

en: They have permissions assigned to them.
fa-Arab: آنها مجوزهایی دارند که به آنها اختصاص داده شده است.

en: Delete patrons
fa-Arab: کاربران را حذف کنید

en: Verify you want to delete patrons
fa-Arab: تأیید کنید که می خواهید کاربران را حذف کنید

en: Delete patrons who meet the following criteria:
fa-Arab: کاربرانی را که دارای معیارهای زیر هستند حذف کنید:

en: who have not borrowed since:
fa-Arab: که از آن زمان امانت نگرفته اند:

en: whose expiration date is before:
fa-Arab: که تاریخ انقضاء قبل از آن است:

en: whose patron category is:
fa-Arab: کدام دسته از کاربران است:

en: who are in patron list:
fa-Arab: کسانی که در فهرست اعضاء وجود دارند:

en: Anonymize checkout history
fa-Arab: پیشینه امانت را نادیده بگیرید

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
fa-Arab: اولویت تنظیمات سیستم عضو ناشناس تعریف نشده است. شما می توانید از این ویژگی استفاده کنید اما برای به روزرسانی تاریخ امانت از NULL استفاده می شود.

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
fa-Arab: تأیید کنید که می خواهید پیشینیه امانت گیری کاربر را ناشناس کنید

en: Permanently delete checkout history older than
fa-Arab: حذف دائمی سابقه امانت قدیمی تر

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
fa-Arab: %s کاربران پاک خواهند شد

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
fa-Arab: %s پیشینیه امانت اعضا ناشناخته خواهد بود

en: How should patrons be deleted?
fa-Arab: چگونه باید اعضا حذف شود؟

en: Permanently delete these patrons
fa-Arab: يحذف هؤلاء المستخدمين بشكل دائم

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
fa-Arab: کاربران را مستقیماً از پایگاه داده حذف کنید. داده های کاربر قابل بازیابی نیست.

en: Move these patrons to the trash
fa-Arab: أنقل هذا المستخدم إلى المهملات

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
fa-Arab: جابجایی اعضا را در جدول اعضا حذف کنید. می توانید آنها را برای همیشه حذف کنید

en: cleanup_database
fa-Arab: پاکسازی_پایگاه اطلاعاتی

en: script.
fa-Arab: دست خط.

en: Test run: Do not remove any patrons.
fa-Arab: اجرای آزمایشی: هیچ عضوی را حذف نکنید.

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
fa-Arab: پیشینه امانت برای %s کاربران ناشناس خواهند بود

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
fa-Arab: %s کاربران حذف خواهند شد (اگر یک اجرای آزمایشی نباشد)

en: No patron records have been actually removed
fa-Arab: در واقع هیچ پیشینه ای از اعضا حذف نشده است

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
fa-Arab: %s تم نقل المستفيدين إلى المهملات بنجاح

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
fa-Arab: %s تم حذف المستفيدين بنجاح

en: No patron records have been removed
fa-Arab: لا توجد تسجيلات مستفيدين حذفت.

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
fa-Arab: تمام امانت ها (%s) قدیمی تر از %s ناشناس شده اند

en: No patron records have been anonymized
fa-Arab: لا توجد تسجيلات مستفيدينن كانت مجهولة.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
fa-Arab: لطفاً حداقل یک اقدام را بررسی کنید

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
fa-Arab: لطفا یک تاریخ وارد کنید!

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
fa-Arab: لطفاً حداقل یک معیار برای حذف وارد کنید!

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
fa-Arab: این اعضا برای همیشه از پایگاه داده حذف می شوند و قابل بازیابی نیستند

en: New CSV profile
fa-Arab: مشخصات CSV جدید

en: Comma (,)
fa-Arab: الفاصلة (،)

en: Pipe (|)
fa-Arab: فاصل (|)

en: Semi-colon (;)
fa-Arab: الفاصلة المنقوطة (؛)

en: Sharp (#)
fa-Arab: العلامة (#)

en: Space ( )
fa-Arab: فراغ ( )

note: For the first occurrence, %1$s:  tab_char | html
en: Tabulation (%s)
fa-Arab: جدول بندی (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  new_line_char | html
en: New line (%s)
fa-Arab: سطر جديد (%s)

en: Unknown type
fa-Arab: نوع ناشناخته

en: Export records
fa-Arab: صدور پیشینیه ها

en: Late serial issues claims
fa-Arab: مطالبه شماره های نشریات تاخیری

en: Export late orders
fa-Arab: صدور دیرهنگام سفارشات

en: Basket export in acquisition
fa-Arab: سبد صادرات در دست اقدام

en: Export lost items in report
fa-Arab: استخراج منابع گم شده براساس گزارش

en: Unknown usage
fa-Arab: استفاده نامشخص

en: Profile ID:
fa-Arab: شناسه مشخصات:

en: Profile name:
fa-Arab: اسم الملف:

en: Profile type:
fa-Arab: نوع مشخصات:

en: Usage:
fa-Arab: کاربرد:

en: Profile description:
fa-Arab: وصف ملف التعريف:

en: CSV separator:
fa-Arab: فاصل CSV

en: Field separator:
fa-Arab: حقل الفاصل:

en: Subfield separator:
fa-Arab: الحقل الفرعي الفاصل:

en: Only available on the staff interface:
fa-Arab: فقط در رابط کارکنان موجود است:

en: Profile MARC fields:
fa-Arab: ملف تعريف حقول مارك:

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
fa-Arab: يجب عليك تعريف الحقول والحقول الفرعية التي تريد تصديرها، منفصلة باعمدة

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
fa-Arab: يمكنك أيضا استخدام عناوين الخاصة بك (بدلا من تلك التي في كوها)بواسطة تثبيت رقم الحقل مع عنوان، تليها علامة يساوي.

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
fa-Arab: على سبيل المثال: اسم الشخصية = 200 | دخول عنصر = 210 $ A | 300 | 009

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
fa-Arab: می توانید از برچسب های Template Toolkit نیز استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه راهنما مراجعه کنید.

en: Profile SQL fields:
fa-Arab: مشخصات فیلدهای SQL:

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
fa-Arab: شما باید مشخص کنید که کدام قسمتها را می خواهید صادر کنید ، جدا شده توسط لوله ها.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
fa-Arab: با پیشوند دادن نام فیلد با یک سرصفحه و به دنبال آن علامت برابر، می توانید از سرصفحه های خود (به جای سرفصل های Koha) استفاده کنید.

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
fa-Arab: نمونه:نام=شتراک.نام| عنوان=اشتراک.عنوان|شماره انتشار=پیایند.ترتیب سریال

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
fa-Arab: برای شماره های بعدی می توانید از داده های جداول زیر استفاده کنید: سریال، اشتراک، کتابشناسی، بخشی از کتابشناسی و کتابفروشی.

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
fa-Arab: برای گرفتن خروجی از محتوای سبد می توانید از داده های جداول زیر استفاده کنید: کتابشناسی, بخشی از کتابشناسی, دستورات, بودجه ها و سبد خرید.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
fa-Arab: برای استخراج سفارش‌های دیرهنگام، باید یک پروفایل در ترکیب قالب جعبه ابزار ارائه کنید تا فایل CSV تولید شود.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
fa-Arab: %s این نمایه CSV وجود ندارد. %s

en: CSV profile ID
fa-Arab: شناسه نمایه CSV

en: Content
fa-Arab: محتوا

en: CSV separator
fa-Arab: جداکننده CSV

en: CSV type
fa-Arab: نوع CSV

en: Usage
fa-Arab: کاربرد

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
fa-Arab: %s هیچ نمایه CSV تعریف نشده است.

en: Create a new CSV profile
fa-Arab: ایجاد یک شرح حال CSV جدید

en: Export data
fa-Arab: تاريخ خروجی

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
fa-Arab: فایل استفاده شده فرمت معتبری ندارد. فقط csv و txt مجاز است.

note: INPUT type=submit
en: Export bibliographic records
fa-Arab: تصدير التسجيلات الببليوغرافية

note: INPUT type=submit
en: Export authority records
fa-Arab: تصدير التسجيلات الإستنادية

en: Export database
fa-Arab: تصدير قاعدة البيانات

en: Export configuration
fa-Arab: تصدير التكوينات

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
fa-Arab: ملاحظة: إنّ المواد مصدّرة بهذه الأداة مالم تحدّد.

en: Select records to export
fa-Arab: إختر التسجيلات للتصدير

en: From biblionumber:
fa-Arab: از شماره کتابشناسی:

en: To biblionumber:
fa-Arab: به شماره کتابشناسی:

en: With items owned by the following libraries:
fa-Arab: با آیتم های متعلق به کتابخانه های زیر:

en: From item call number:
fa-Arab: از شماره بازیابی منبع:

en: To item call number:
fa-Arab: تا شماره بازیابی منبع:

en: Accession date (inclusive)
fa-Arab: تاریخ عضویت (شامل)

en: Use a file
fa-Arab: یک فایل استفاده کنید

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fa-Arab: پرونده شامل لیستی از شماره کتابشناسی با یک شماره کتابشناسی در هر سطر.این لیست به عنوان فیلتر کار می کند:با پارامترهای دیگر سازگار است.(انواع فایل های پذیرفته شده: .csv و .txt)

en: Don't export items:
fa-Arab: آیتم ها خارج نکنید:

en: Remove items not owned by selected libraries:
fa-Arab: مواردی را که متعلق به کتابخانه های انتخابی نیستند حذف کنید:

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
fa-Arab: افصل بفراغ. (مثال., 100a 200 606)

en: Output format
fa-Arab: شكل المخرجات

en: File format:
fa-Arab: شكل الملف:

en: XML
fa-Arab: ایکس ام ال

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
fa-Arab: برای استفاده از این گزینه شما باید یک پروفایل CSV برای خروجی مارک ایجاد کنید.

en: CSV profile:
fa-Arab: نمایه CSV:

en: File name:
fa-Arab: نام فایل:

note: INPUT type=text name=filename
en: koha.mrc
fa-Arab: كوها.mrc

en: From authid:
fa-Arab: من authid :

en: To authid:
fa-Arab: إلى authid:

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fa-Arab: پرونده حاوی لیستی از نسخه های authid با یک authid در هر خط.این لیست به عنوان فیلتر کار می کند:با پارامترهای دیگر سازگار است.(انواع فایل پذیرفته شده : .csv و .txt)

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
fa-Arab: با یک جای خالی جدا کنید. (به عنوان مثال, 100a 200 606)

en: Output format
fa-Arab: شكل المخرجات

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
fa-Arab: ملاحظة: الملَّف المصدر سيكون ضخماً جداً، وسيولَّد بالليل.

en: Choose a file
fa-Arab: إختر ملف

en: Unfortunately, no backups are available.
fa-Arab: لسوء الحظ ، لا توجد نسخ إحتياطية مُتاحة.

note: INPUT type=submit
en: Download database
fa-Arab: تحميل قاعدة البيانات

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
fa-Arab: حمِّل التكوينات

en: Define the holidays for:
fa-Arab: عرف الاجازات لـ :

en: Edit this holiday
fa-Arab: حذف هذه العطلة

en: From date:
fa-Arab: من تاريخ :

en: To date:
fa-Arab: به تاريخ:

en: Generate an exception for this repeated holiday.
fa-Arab: توليد إستثناء لهذه العطلة المتكررة.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
fa-Arab: يمكنك إجراء استثناء لقاعدة العطلات هذه. بمعنى أنك سيمكنك أن تقول أنه بالنسبة لعطلة متكررة هناك يوم واحد سيكون استثناء.

en: Generate exceptions on a range of dates.
fa-Arab: ولِّد الإستثناءات على نطاق من التواريخ.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
fa-Arab: بإمكانك أن تنفذ إستثناءاً على نطاق من التواريخ المتكررة سنوياً.

en: Delete this holiday
fa-Arab: حذف هذه العطلة

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
fa-Arab: هذا سيحذف قاعدة العطلة المختارة. إذا ما كانت هذه القاعدة هي لعطلة متكررة، فإن هذا الخيار سيبحث عن إستثناءات ممكنة. إذا ما وُجِد إستثناء ، فإن هذا الخيار سيحذف الإستثناء ويضبط التاريخ إلى عطلة منتظمة.

en: Delete the single holidays on a range
fa-Arab: حذف العطل المنفردة في نطاق

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
fa-Arab: هذا سيحذف قواعد العطل المنفردة فقط. العطل المتكررة والعطل الإستثنائية لن تحذف.

en: Delete the repeated holidays on a range
fa-Arab: حذف العطل المكررة في نطاق

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
fa-Arab: هذا سيحذف قواعد العطل المتكررة فقط. أما العطل الإستثنائية فلن تحذف.

en: Delete the exceptions on a range
fa-Arab: حذف الإستثناءات في نطاق

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
fa-Arab: با این کار استثناهای موجود در یک محدوده مشخص حذف می شوند. مراقب دامنه هدف خود باشید. اگر خیلی بزرگ باشد می توانید سرعت کوها را کم کنید.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
fa-Arab: هذا سيحفظ التغييرات على عنوان ووصف العطلة. إذا كانت معلومات تكرار العطلة معدلة، فإنه يؤثر على كل من التواريخ التي يتم تكرار العطلة فيها.

en: Copy changes to all libraries
fa-Arab: تغییرات را در تمام کتابخانه ها کپی کنید

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, holiday is added to calendar. NOTE! This might overwrite existing holidays in other calendars.
fa-Arab: در صورت علامت زدن، تغییرات مربوط به این تعطیلات در همه کتابخانه ها کپی می شود. اگر تعطیلات برای کتابخانه وجود نداشته باشد، تعطیلات به تقویم اضافه می شود. توجه داشته باشید! این ممکن است تعطیلات موجود را در سایر تقویم‌ها را بازنویسی کند.

en: Add new holiday
fa-Arab: أضف عطلة جديدة

en: This field only applies when holidays are added on a range.
fa-Arab: این فیلد فقط زمانی اعمال می شود که تعطیلات به یک محدوده اضافه شود.

en: Holiday only on this day
fa-Arab: عطلة فقط فى هذا اليوم

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
fa-Arab: ایجاد یک روز تعطیل. برای مثال، انتخاب 1 آگوست 2012 به عنوان روز تعطیل، ولی در 1 آگوست سالهای دیگر تاثیری نخواهد داشت.

en: Holiday repeated every same day of the week
fa-Arab: عطلة تتكرر فى نفس اليوم من كل أسبوع

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
fa-Arab: حدد هذا اليوم من الأسبوع على أنه عطلة ، كل اسبوع. على سبيل المثال ، إذا كانت مكتبتك تغلق في ايام السبت ، استخدم هذا الخيار لتجعل كل أيام السبت عطلاً.

en: Holiday repeated yearly on the same date
fa-Arab: عطلة تتكرر سنويا فى نفس اليوم

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
fa-Arab: این روز و ماه به عنوان مرجع برای یک روز تعطیل در نظر گرفته می شود. از طریق این گزینه می توانید این قانون را برای هر سال تکرار کنید. برای نمونه، انتخاب اول آگوست هر سال یکم آگوست را به تعطیل تبدیل می کند.

en: Holidays on a range
fa-Arab: العطل ضمن نطاق

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
fa-Arab: یک روز تعطیلی اختصاص دهید. برای مثال، انتخاب 1 آگوست 2012 و 10 آگوست 2012 باعث می شود تمام روزهای 1 و 10 آگوست تعطیل باشد، اما در 1 و 10 آگوست سال های دیگر تاثیر نخواهد داشت.

en: Holidays repeated yearly on a range
fa-Arab: عطلة تتكرر سنويا لمجموعة معينة

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
fa-Arab: تعطیلات انفرادی را در مقیاس سالانه تکرار کنید. برای مثال، انتخاب 1 آگوست 2012 باعث می شود که تمام روزهای بین 1 و 10 آگوست به عنوان روزهای تعطیل باشد، و در 1 و 10 آگوست سال های دیگر تاثیر می گذارد.

en: Copy to all libraries
fa-Arab: النسخ إلى جميع المكتبات

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
fa-Arab: إذا ما عُلِّم فإن هذه العطلة ستنسخ لكل المكتبات. وإذا كانت العطلة فعلاً موجودة لإحدى المكتبات ، فلن تحدث تغييرات.

en: Calendar information
fa-Arab: معلومات التقويم

en: Copy holidays to:
fa-Arab: نسخ العطل إلى:

en: Hints
fa-Arab: تلميحات

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
fa-Arab: البحث فى التقويم عن اليوم الذى ترغب في ضبطه كيوم عطلة.

en: Click the date to add or edit a holiday.
fa-Arab: انقر فوق التاريخ لإضافة أو تحرير عطلة.

en: Enter a title and description for the holiday.
fa-Arab: عنوان و توضیحی برای تعطیلات وارد کنید.

en: Specify how the holiday should repeat.
fa-Arab: تحديد كيفية تكرار العطلات

en: Click Save to finish.
fa-Arab: اضغط على حفظ للانهاء

en: Key
fa-Arab: مفتاح

en: Working day
fa-Arab: يوم عمل

en: Unique holiday
fa-Arab: عطلة فريدة

en: Holiday repeating weekly
fa-Arab: عطلة مكررة أسبوعية

en: Holiday repeating yearly
fa-Arab: عطلة مكررة سنويا

en: Holiday exception
fa-Arab: إستثناء عطلة

en: Exceptions
fa-Arab: الاستثناءات

en: Show past entries
fa-Arab: نمایش مدخل های قبلی

en: Weekly - Repeatable holidays
fa-Arab: هفتگی - تعطیلات تکراری

en: Yearly - Repeatable holidays
fa-Arab: سالانه- تعطیلات تکرار شونده

en: Day/month
fa-Arab: روز/ماه

en: Month/day
fa-Arab: ماه/روز

en: Unique holidays
fa-Arab: تعطیلات غیرعادی

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
fa-Arab: حذف هذا الاستثناء.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
fa-Arab: حذف هذه العطلة.

note: SCRIPT
en: Exception: %s
fa-Arab: استثنا: %s

note: SCRIPT
en: Fridays
fa-Arab: أيام الجمعة

note: SCRIPT
en: Mondays
fa-Arab: أيام الإثنين

note: SCRIPT
en: Normal day
fa-Arab: روز عادی

note: SCRIPT
en: Saturdays
fa-Arab: أيام السبت

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
fa-Arab: انتخاب تعصیلات: %s

note: SCRIPT
en: Sundays
fa-Arab: یکشنبه ها

note: SCRIPT
en: Thursdays
fa-Arab: أيام الخميس

note: SCRIPT
en: Tuesdays
fa-Arab: أيام الخميس

note: SCRIPT
en: Wednesdays
fa-Arab: أيام اﻷربعاء

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
fa-Arab: تعصیلات هفتگی: %s

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
fa-Arab: تعطیلات سالانه: %s

en: Back to Tools
fa-Arab: الرجوع إلى الأدوات

en: Parsing upload file
fa-Arab: پردازش فایل آپلود شده

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
fa-Arab: بارگذاری با استفاده از تجزیه و تحلیل %s

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
fa-Arab: این فیلدها پیدا شد: %s

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
fa-Arab: کاربر در حال حاضر در پایگاه داده است: %s

en: Header row could not be parsed
fa-Arab: لم يمكن تحليل الصف الرئيسي

en: could not be parsed!
fa-Arab: قابل تجزیه نبود!

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
fa-Arab: دارای &quot;%s&quot; در قالب ناشناخته:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
fa-Arab: حوزه انتقادی &quot;%s&quot;

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
fa-Arab: دارای ارزش شناسایی نشده است &quot;%s&quot;

en: missing
fa-Arab: مفقود

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
fa-Arab: شماره امانت گیرنده: %s

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
fa-Arab: نام خانوادگی: %s

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
fa-Arab: شماره کارت %s شماره کارت معتبر نیست %s (برای کاربر با شماره عضویت %s)%s

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
fa-Arab: شناسه کاربری %s قبلاً توسط کاربر دیگری استفاده شده است.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
fa-Arab: رمزعبور برای کاربر امانت گیرنده بسیار کوتاه است %s. حداقل طول %s, طول است %s

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: رمز عبور شامل فضای خالی برای عضو با شماره امانت گیرنده است %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: رمزعبور برای کاربر با شماره امانت گیرنده بسیار ضعیف است %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: خطای افزونه رمز عبور برای کاربر با شماره امانت گیرنده %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: خطای رمزعبور کاربر با شماره امانت گیرنده %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: ویژگی های عضو %s برای کاربر شماره امانت گیرنده باید منحصر به فرد باشد %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
fa-Arab: مشخصه کاربر %s باید برای کاربر منحصر به فرد باشد %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: ویژگی های عضو %s شماره امانت برای عضو نامعتبر است %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
fa-Arab: مشخصه کاربر %s is برای کاربر نامعتبر است %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
fa-Arab: ویژگی های عضو %s برای کاربر شماره امانت گیرنده غیرقابل تکرار است %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
fa-Arab: مشخصه کاربر %s is برای کاربر غیرقابل تکرار است %s.

en: Select a file to import into the borrowers table
fa-Arab: فایلی را برای وارد کردن به جدول امانت گیرندگان انتخاب کنید

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
fa-Arab: اگر شماره کارتی در جدول وجود دارد، می‌توانید انتخاب کنید که شماره کارت جدید نادیده گرفته شود یا شماره قبلی را بنویسید.

en: Import into the borrowers table
fa-Arab: قم بالاستيراد داخل جدول المستعيرين

en: Select the file to import:
fa-Arab: اختر الملف لاستيراده:

en: Create patron list:
fa-Arab: فهرست اعضاء را بسازید:

en: List name will be file name with timestamp
fa-Arab: نام لیست همراه با نام فایل با مهر تاریخ خواهد بود

en: Field to use for record matching
fa-Arab: حقل استخدامه لمطابقة التسجيلة

en: Enter default values
fa-Arab: مقادیر پیش فرض را وارد کنید

en: Hide default value fields
fa-Arab: فیلدهای مقدار پیش فرض را پنهان کنید

en: Patron attributes:
fa-Arab: ویژگی های عضو:

en: patron_attributes
fa-Arab: ویژگی های _ کاربر

en: Preserve existing values
fa-Arab: مقادیر موجود را حفظ کنید

en: Hide preserve value fields
fa-Arab: فیلدهای مقدار نگهداری را پنهان کنید

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
fa-Arab: هنگام بازنویسی کاربر موجود، فیلدهای انتخاب شده از پیشینیه کاربر اصلی حفظ خواهند شد.

en: If matching record is already in the borrowers table:
fa-Arab: إذا ما طابقت تسجيلة موجودة فعلاً في جدول المستعيرين:

en: Ignore this one, keep the existing one
fa-Arab: إهمل هذه وإبقى على الموجود

en: Overwrite the existing one with this
fa-Arab: إعادة الكتابة على الموجود مع ذلك

en: Renew existing patrons
fa-Arab: اعضای موجود را تمدید کنید

en: using the dateexpiry value in the file, if present
fa-Arab: استفاده از فرجه تاریخ انقضا در فایل، در صورت وجود

en: from the current membership expiry date
fa-Arab: از تاریخ انقضای عضویت فعلی

en: from the current date
fa-Arab: از تاریخ جاری

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
fa-Arab: گذرواژه‌های کاربر را با رمزهای داخل فایل جایگزین کنید (گذرواژه‌های خالی نادیده گرفته می‌شوند)

en: Replace all patron attributes
fa-Arab: همه ویژگی های عضو را جایگزین کنید

en: Replace only included patron attributes
fa-Arab: فقط ویژگی های عضو موجود را جایگزین کنید

en: Welcome email
fa-Arab: ایمیل خوش آمد گویی

en: Send email to new patrons
fa-Arab: ارسال ایمیل به کاربران جدید

en: WELCOME notice is used
fa-Arab: اطلاعیه خوش آمدگویی استفاده شده است

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
fa-Arab: يجب أن يكون السطر الأول في الملف ترويسة الصف تحديد الأعمدة التي قمت بتزويدها  في ملف الإستيراد.

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
fa-Arab: یا از لیست زیر زمینه هایی را که می خواهید تهیه کنید انتخاب کنید:

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
fa-Arab: در صورت بارگیری ویژگی‌های کاربر، فیلد 'patron_attributes' باید حاوی لیستی از انواع و مقادیر مشخصه جدا شده با کاما باشد. کد نوع ویژگی و یک دو نقطه باید قبل از هر مقدار باشد. برای مثال:

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
fa-Arab: &quot;شروع تاریخ:1 ژانویه, 2010&quot;,&quot;توالی:روز&quot;

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
fa-Arab: . اگر رکورد ورودی بیش از یک ویژگی داشته باشد, فیلدها بصورت یک رشته بدون نقل قول (مثالهای قبلی)وارد شوند, یا هر فیلد در داخل دو علامت نقل قول جداگانه ذکر شده و با کاما جدا شوند:

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
fa-Arab: . در ترکیب دوم ممکن است داده ها با کاما از هم جدا شوند, مثل یک ردیف داده.

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
fa-Arab: تاریخ شروع: 1 ژانویه 2010 ، توالی: روز

en: Required fields:
fa-Arab: فیلدهای ضروری:

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
fa-Arab: این ها فیلدهای 'نام خانوادگی', 'کد شعبه', و 'کد طبقه بندی' هستند

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
fa-Arab: و "کدشاخه" و "کدرده"

en: must match
fa-Arab: باید مطابقت داشته باشد

en: required
fa-Arab: خواسته

en: valid entries in your database.
fa-Arab: ورودی های معتبر در پایگاه داده شما.

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
fa-Arab: "کلمه عبور" باید در متن ساده ذخیره شود و به Bcrypt hash تبدیل می شود (اگر رمزهای عبور شما قبلاً رمزگذاری شده است، در مورد گزینه ها با مدیر سیستم خود صحبت کنید). گذرواژه‌ها در بازنویسی به‌روزرسانی نمی‌شوند مگر اینکه گزینه جایگزینی رمزهای عبور علامت زده شود.

en: Date formats should match your system preference, and
fa-Arab: قالب های تاریخ باید با اولویت سیستم شما مطابقت داشته باشند، و

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
fa-Arab: با صفر تکمیل کنید, مثال. '01/02/2008'. همچنین, شما می توانید تاریخ ها را در قالب ISO تهیه کنید (برای مثال., '28-10-2010').

en: must
fa-Arab: باید

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates with_hours => 1
en: %s items modified : datelastseen set to %s
fa-Arab: %s مادة معدلة : أخر تاريخ للتعديل أصبح %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
fa-Arab: تعداد بارکدهای ممکن خوانده شده: %s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
fa-Arab: %s لا يمكن فتحه

en: There was 1 barcode that was too long.
fa-Arab: 1 بارکد وجود داشت که خیلی طولانی بود.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
fa-Arab: وجود داشت %s بارکدهایی که بیش از حد طولانی بود.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
fa-Arab: 1 بارکد وجود داشت که حداقل شامل یک ویژگی غیرقابل چاپ بود.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
fa-Arab: وجود داشت %s بارکدهایی که حداقل شامل یک ویژگی غیرقابل چاپ بود.

en: Barcode not found.
fa-Arab: بارکد یافت نشد.

en: Item withdrawn.
fa-Arab: آیتم پس گرفته شد.

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
fa-Arab: آیتم در امانت بود. قبل از رویت علامت گذاری بررسی گردید.

en: Item was on loan and could not be checked in.
fa-Arab: منبع در امانت است و نمی توان آن را تحویل داد.

en: Use a barcode file
fa-Arab: إستخدم ملف باركود

en: Parameters
fa-Arab: پارامترها

en: Set inventory date to:
fa-Arab: اضبط تاريخ الجرد:

en: Compare barcodes list to results:
fa-Arab: لیست بارکدها را با نتایج مقایسه کنید:

en: Do not check in items scanned during inventory:
fa-Arab: در هنگام فهرست موجودی آیتم های اسکن شده راچک نکنید:

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
fa-Arab: لیست بارکدها را برای مواردی که از قفسه بندی خارج شده اند بررسی کنید:

en: Item location filters
fa-Arab: فیلترهای محل آیتم

en: Shelving location (items.location) is:
fa-Arab: محل قفسه بندی (اقلام. محل):

en: Filter location
fa-Arab: موقع التصفية

en: Collection code:
fa-Arab: کد مجموعه:

en: Filter collection
fa-Arab: مجموعه فیلتر

en: Item call number between:
fa-Arab: شماره بازیابی منبع بین:

en: (items.itemcallnumber)
fa-Arab: (منابع.شماره بازیابی منبع)

en: ...and:
fa-Arab: ...و:

en: Call number classification scheme
fa-Arab: طرح رده بندی شماره بازیابی

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
fa-Arab: %s (پیش فرض)

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
fa-Arab: فیلترهای اختیاری برای لیست موجودی کالا یا مقایسه بارکدها

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
fa-Arab: %s برای امانت %s %s %s

en: Last inventory date:
fa-Arab: تاریخ آخرین فهرست:

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
fa-Arab: (از رکوردهای مشخص شده در این تاریخ یا بعد از آن صرف نظر کنید.)

en: Skip items on loan:
fa-Arab: حذف آیتم های در امانت:

en: Skip items on hold awaiting pickup:
fa-Arab: جابجا کردن آیتم های رزرو شده در لیست انتظار:

en: Additional options
fa-Arab: گزینه های اضافی

en: Export to CSV file:
fa-Arab: صدور به فایل CSV:

en: Collection code
fa-Arab: رمز المجموعة

en: Problems
fa-Arab: مشاكل

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
fa-Arab: %s بواسط

en: Found in wrong place
fa-Arab: در جای اشتباهی پیدا شد

en: Missing (not scanned)
fa-Arab: موجود نیست (اسکن نشده)

en: Still checked out
fa-Arab: هنوز در امانت است

en: Item may be shelved out of order
fa-Arab: ممکن است منبع خارج از سفارش قفسه بندی شود

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
fa-Arab: علامت رویت شده و خروج

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
fa-Arab: علامت گذاری شده و ادامه دهید >>

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
fa-Arab: بدون علامت گذاری ادامه دهید >>

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
fa-Arab: آیا مطمئنید که می خواهید این کار را انجام دهید؟

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
fa-Arab: برای کاتالوگ های بزرگ این می تواند منجر به یک رفتار غیر منتظره شود

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
fa-Arab: شما هیچ فیلتر کاتالوگ را انتخاب نکرده اید و قصد دارید یک فایل بارکد را با کل کاتالوگ خود مقایسه کنید.

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
fa-Arab: شما یک فایل بارکد را آپلود کرده اید و همزمان بارکدها را اسکن کرده اید. لطفاً یکی از دو گزینه را انتخاب کنید.

en: Modify notice
fa-Arab: اطلاعیه را اصلاح کنید

en: New notice
fa-Arab: اطلاعیه جدید

en: Notice added
fa-Arab: افزودن اطلاعیه

en: Preview notice template
fa-Arab: پیش نمایش الگوی اطلاعیه

en: Select a library:
fa-Arab: انتخاب یک کتابخانه:

en: New notice
fa-Arab: اطلاعیه جدید

en: Claim acquisition
fa-Arab: إخطار تزويد

en: Claim serial issue
fa-Arab: مطالبة بأعداد الدوريات

en: Order acquisition
fa-Arab: کسب سفارش

en: Serials (new issue)
fa-Arab: نشریات (شماره جدید)

en: You searched for
fa-Arab: لقد قمت بالبحث عن

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
fa-Arab: نسخ ل %s

en: Copy notice
fa-Arab: نسخ ملاحظة

en: (All libraries)
fa-Arab: (همه کتابخانه ها)

en: There are no notices for this library.
fa-Arab: لا توجد أي إشعارات لهذه المكتبة.

en: There are no notices.
fa-Arab: لا توجد إشعارات.

en: Koha module:
fa-Arab: نظام كوها الفرعي:

en: Code:
fa-Arab: رمز:

en: Data for preview:
fa-Arab: داده برای پیش نمایش:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
fa-Arab: بارکد

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode|borrowernumber
fa-Arab: بارکد|تعداد امانت ها

note: INPUT type=text name=data_preview
en: biblionumber|borrowernumber
fa-Arab: شماره کتابشناسی|شماره عضویت

en: Not supported yet.
fa-Arab: هنوز پشتیبانی نشده است.

en: Delete notice?
fa-Arab: حذف الإشعار ؟

en: Feed
fa-Arab: تغذیه کردن

en: Phone (i-tiva)
fa-Arab: تلفن (تلویزیون الکترونیکی)

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
fa-Arab: برای استفاده از الگوهای پیام کوتاه شما باید درایور ارسال پیام کوتاه را فعال کنید.

en: Template Toolkit error:
fa-Arab: خطای قالب ابزار:

en: HTML message:
fa-Arab: رسائل HTML

en: Message subject:
fa-Arab: موضوع الرسالة:

en: Message body:
fa-Arab: محتوى الرسالة:

en: Insert
fa-Arab: درج کنید

note: A
en: Preview this notice template
fa-Arab: پیش نمایش این الگوی آگهی

en: Manage staged MARC records
fa-Arab: سوابق مارک مرحله‌بندی شده را مدیریت کنید

note: For the first occurrence, %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
fa-Arab: دسته %s

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
fa-Arab: خطا در تلاش برای ایجاد دسته برچسب. لطفاً از مدیر سیستم خود بخواهید که گزارش را برای جزئیات بیشتر بررسی کند.

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
fa-Arab: دسته #%s

note: %1$s:  END
en: created. %s
fa-Arab: ایجاد شده. %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
fa-Arab: دفعة الاستراد قد مسحت #%s

en: Import batch deleted successfully
fa-Arab: دسته وارد شده با موفقیت حذف شد

en: No records have been staged.
fa-Arab: لا توجد تسجيلات مستخدمين خذفت.

en: Stage MARC records for import
fa-Arab: رکوردهای مارک را برای وارد کردن مرحله بندی کنید

en: Failed to apply different matching rule
fa-Arab: فشل في تطبيق قواعد مطابقة مختلفة

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
fa-Arab: تطبيق قواعد مطابقة مختلفة. عدد التسجيلات المتطابقة الآن %s

en: Changed action if matching record found
fa-Arab: تغيير العمل إذا وجدت سجل مطابق

en: Changed action if no match found
fa-Arab: تغيير العمل اذا لم يوجد ترابط

en: Changed item processing option
fa-Arab: تغيير خيار المادة المعالجة

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
fa-Arab: %s%s%s(لا شيء)%s

en: Comments:
fa-Arab: التعليقات

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
fa-Arab: %s جستجوی مؤلفین%sرکوردهای کتابشناختی %s

en: Staged:
fa-Arab: مجهز:

en: Matching rule applied:
fa-Arab: تطبيق قاعدة المطابقة

en: Changed.
fa-Arab: التغيير.

en: No matching rule in effect
fa-Arab: هیچ قانون تطبیقی ​​در کار نیست

en: Action if matching record found:
fa-Arab: الإجراءات إذا وجدت تسجيلة مطابقة

en: Replace existing record with incoming record
fa-Arab: رکورد موجود را با رکورد ورودی جایگزین کنید

en: Add incoming record
fa-Arab: افزودن رکورد ورودی

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
fa-Arab: نادیده گرفتن رکورد ورودی (ممکن است منابع آن همچنان پردازش شوند)

en: Action if no match found:
fa-Arab: إجراء إذا لم يكن هناك تطابق :

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
fa-Arab: %s رکورد ورودی را اضافه کنید %s رکورد ورودی را نادیده بگیرید (موارد آن ممکن است هنوز پردازش شود) %s %s %s %s

en: Item processing:
fa-Arab: معالجة المادة:

en: Always add items
fa-Arab: همواره آیتم ها را اضافه کنید

en: Add items only if matching bib was found
fa-Arab: فقط در صورت یافتن ورودی های منطبق، موارد را اضافه کنید

en: Add items only if no matching bib was found
fa-Arab: فقط در صورتی موارد را اضافه کنید که هیچ رکورد منطبقی وجود نداشته باشد

en: Ignore items
fa-Arab: نادیده گرفتن آیتم ها

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
fa-Arab: تطبيق مختلف القواعد المتطابقة

en: New record framework:
fa-Arab: چارچوب رکورد جدید:

en: New bibliographic records will use this framework
fa-Arab: رکوردهای جدید کتابشناختی از این چارچوب استفاده خواهند کرد

en: Replacement record framework:
fa-Arab: چارچوب رکورد جایگزینی:

en: Keep original framework
fa-Arab: چارچوب اصلی را حفظ کنید

en: Replacement records will use this framework
fa-Arab: رکوردهای جایگزین از این چارچوب استفاده خواهند کرد

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
fa-Arab: استيراد هذه الدفعة في الفهرس

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
fa-Arab: تراجع عن الإستيراد للفهرس

en: Profile
fa-Arab: پروفایل

en: # Records
fa-Arab: # تسجيلات

en: # Items
fa-Arab: #المواد

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
fa-Arab: %s مؤلفین%sکتابشناختی%s

en: Create label batch
fa-Arab: دسته برچسب ایجاد کنید

en: Clean
fa-Arab: مسح

en: Citation
fa-Arab: استناد

en: Match type
fa-Arab: نوع تطبیق

en: Match details
fa-Arab: جزئیات تطبیق

en: Diff
fa-Arab: تفاوت

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
fa-Arab: تفاوت بین پیشینه کتابشناختی اصلی و وارداتی

en: Record
fa-Arab: التسجيلة

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این دسته را برای همیشه حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید واردات این دسته را به کاتالوگ لغو کنید؟

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
fa-Arab: مسح كل التسجيلات المُجهَّزة بالمستودع في هذه الدفعة؟ لا يُمكن التراجع عن ذلك.

note: SCRIPT
en: Ignore matches
fa-Arab: نادیه گرفتن همخوانی ها

note: SCRIPT
en: Ignored
fa-Arab: نادیده گرفته شده

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
fa-Arab: تطبیق مستندات %s (امتیاز=%s):%s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
fa-Arab: تطبیق پیشینیه کتابشناختی %s (score=%s):%s

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
fa-Arab: امکان به‌روزرسانی انتخاب‌های منطبق وجود ندارد

en: New template
fa-Arab: الگوی جدید

en: New action
fa-Arab: عمل جدید

en: Error: no field value specified.
fa-Arab: خطا: مقدار فیلد تعیین نشده است.

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
fa-Arab: الگوهای اصلاح مارک %s

en: Edit actions
fa-Arab: ویرایش اقدامات

note: A
en: Move action up
fa-Arab: به سمت بالا حرکت دهید

note: A
en: Move action to top
fa-Arab: عمل حرکت به بالا

note: A
en: Move action to bottom
fa-Arab: عمل حرکت به پایین

note: A
en: Move action down
fa-Arab: به سمت پایین حرکت دهید

en: Update existing or add new
fa-Arab: درحال حاضر به روز یا جدید را اضافه کنید

en: Move
fa-Arab: حرکت

en: Copy and replace
fa-Arab: کپی و جایگزین

en: with value
fa-Arab: با ارزش

en: to
fa-Arab: به

en: using RegEx
fa-Arab: با استفاده از RegEx

en: if
fa-Arab: اگر

en: unless
fa-Arab: مگر اینکه

en: exists
fa-Arab: موجود

en: does not exist
fa-Arab: موجود نیست

en: matches
fa-Arab: مسابقات

en: does not match
fa-Arab: مطابقت ندارد

en: There are no defined actions for this template.
fa-Arab: هیچ عملکرد مشخصی برای این الگو تعیین نشده است.

en: Add a new action
fa-Arab: یک اقدام جدید بیفزایید

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
fa-Arab: شما شرایطی را در همان زمینه رشته اصلی انتخاب کرده اید. اگر سوابق شما دارای فیلدهای چند ارزشی است، توصیه می شود این کار را نکنید.

en: with value
fa-Arab: با ارزش

en: to field
fa-Arab: فیلد

en: doesn't exist
fa-Arab: موجود نیست

en: doesn't match
fa-Arab: مطابقت ندارد

note: INPUT type=submit
en: Add action
fa-Arab: فعالیت اضافه کنید

en: There are no defined templates. Please create a template first.
fa-Arab: هیچ الگوی تعریف شده ای وجود ندارد. لطفاً ابتدا الگویی ایجاد کنید.

en: Create a new template
fa-Arab: الگوی جدیدی ایجاد کنید

en: Duplicate a template:
fa-Arab: یک الگو را کپی کنید:

en: By card number
fa-Arab: با شماره کارت

en: By borrowernumber
fa-Arab: با شماره عضویت

en: By patron list
fa-Arab: با لیست اعضا

en: Use a file of card numbers
fa-Arab: از شماره کارت یک فایل استفاده کنید

en: File must contain one card number per line.
fa-Arab: فایل باید دارای یک شماره کارت در هر خط باشد.

en: Or list card numbers one by one
fa-Arab: یا شماره کارت را یکی یکی لیست کنید

en: Card number list (one card number per line):
fa-Arab: لیست شماره کارت (یک شماره کارت به ازای هر خط):

en: Use a file of borrowernumbers
fa-Arab: از فایل شماره امانت گیرندگان استفاده کنید

en: File must contain one borrowernumber per line.
fa-Arab: فایل باید دارای یک شماره عضویت در هر خط باشد.

en: List borrowernumbers one by one
fa-Arab: شماره امانت گیرندگان را یکی یکی فهرست کنید

en: Borrowernumber list (one number per line):
fa-Arab: فهرست شماره عضویت (یک شماره کارت به ازای هر خط):

en: Use a patron list
fa-Arab: از لیست اعضا استفاده کنید

en: -- Choose a patron list --
fa-Arab: -- انتخاب لیست کاربری --

en: Batch patrons modification
fa-Arab: التعديل الكمِّي للمستفيدين

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
fa-Arab: هیچ شماره کارت عضویت یا شماره امانت گیرنده داده نشده است.

en: Warning, the following card numbers were not found:
fa-Arab: اخطار، شماره کارت زیر یافت نشد:

en: Card numbers not found
fa-Arab: شماره کارت پیدا نشد

en: Errors occurred:
fa-Arab: خطاهایی رخ داده است:

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
fa-Arab: عضو نمی تواند به روز نماید. %s شماره کارت: %s %s (شماره عضویت: %s)

en: Registration date
fa-Arab: تاريخ التسجيل

en: Expiry date
fa-Arab: تاريخ الإنتهاء

en: Password expiration date
fa-Arab: تاریخ انقضای رمزعبور

en: Circulation note
fa-Arab: یادداشت گردش امانت

en: Restriction expiration
fa-Arab: انقضای محدودیت

en: Restriction comment
fa-Arab: یادداشت محدود

en: Edit patrons
fa-Arab: ویرایش اعضا

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
fa-Arab: علامت گذاری کادر سمت راست برچسب، ورود به آنرا غیرفعال کرده و مقادیر آن قسمت را برای همه اعضای انتخاب شده حذف می کند

en: Surname:
fa-Arab: نام خانوادگی:

en: First name:
fa-Arab: نام:

en: Street number:
fa-Arab: شماره خیابان:

en: Address 2:
fa-Arab: آدرس2:

en: Expiry date:
fa-Arab: تاریخ انقضا:

en: Circulation note:
fa-Arab: یادداشت گردش امانت:

en: Restriction expiration:
fa-Arab: انقضای محدودیت:

en: Restriction comment:
fa-Arab: یادداشت محدود:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
fa-Arab: %s ليس هناك قيمة محددة لـ %s %s %s %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
fa-Arab: هذا الحقل إلزامي

en: Required fields cannot be cleared
fa-Arab: فیلدهای ضروری را نمی توان پاک کرد

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
fa-Arab: اختر لحذف هذا الحقل

en: Patron attribute:
fa-Arab: ویژگی عضو:

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
fa-Arab: تأكد لحذف هذا الحقل

note: A
en: Add an attribute
fa-Arab: أضف سمة

en: New batch patron modification
fa-Arab: تعديل دفعة جديدة من المسفتيدين

note: A
en: New batch patrons modification
fa-Arab: تعديل دفعة جديدة من المسفتيدين

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
fa-Arab: این ویژگی فقط برای فهرست کاربران اعمال خواهد شد %s

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
fa-Arab: تحديد %sالتأخر الإجراءات لـِ %s%sالإجراءات الإفتراضية للتأخر%s

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
fa-Arab: تأخیر تعداد روزها پس از تسویه حساب که قبل از سررسید باید پس داده شود.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
fa-Arab: إذا كنت تريد كوها أن يبدأ عمل (إرسل رسالة أو منع عضوا), قيمة التأخير مطلوبة.

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
fa-Arab: الأعمدة يجب أن تملأ من اليسار الى اليمين: إذا كان العمود الأول فارغ فإن الأعمدة الاخرى ستكون مهملة.

en: Data error
fa-Arab: خطأ البيانات

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
fa-Arab: الحقول التالية بها قيم مرفوضة. صححها ثم إضغط موافق مرة ثانية :

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
fa-Arab: تأخير %s لـِ %s فئة المستفيد فيها بعض المحارف الغير متوقعة. ينبغي أن يكون هنالك محارف عددية فقط

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
fa-Arab: لا إشعار أو إجراء حظر محدد للتأخير %s لـِ %s فئة المستفيد. إذا ما كان التأخير مزوداً، بإشعار أو إجراء حظر، أو كلاهما فيجب تحديد ذلك.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
fa-Arab: تأخير الإشعار الأول ينبغي أن يكون أقل من الثانية، التي ينبغي أن تكون أقل من الثالثة بالنسبة

en: patron category
fa-Arab: فئة المستفيد

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
fa-Arab: قواعد لإجراءات التأخير : %s%s%s المكتبة الافتراضية %s

en: Changes saved.
fa-Arab: ذخیره تغییرات.

en: Delay
fa-Arab: التأخير

en: Letter
fa-Arab: الرسالة

en: Restrict
fa-Arab: محدود

en: No notice
fa-Arab: لا ملاحظة

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
fa-Arab: ليس لديك فئات مستفيد معرّفة, أو أن فئات المستخدم لم يتم ضبطها لتلقي إخطارات المتأخرات.

en: If this is not what you were expecting, go to
fa-Arab: اذا هذا ليس ما قد توقعته, اذهب إلى

en: patron categories
fa-Arab: فئات المستفيدين

note: SCRIPT
en: Second
fa-Arab: ثان ٍ

note: SCRIPT
en: Third
fa-Arab: الثالث

en: Page error
fa-Arab: خطای صفحه

en: This page does not exist.
fa-Arab: این صفحه وجود ندارد.

en: Patron image(s) uploaded with some errors
fa-Arab: تمَّ رفع صور المستفيدين مع وجود بعض الأخطاء

en: Patron image failed to upload
fa-Arab: فشل رفع صورة المستفيد

en: Patron image(s) successfully uploaded
fa-Arab: صورة(صور) المستفيد(ين) رُفِعَت بنجاح

en: Unpacking completed
fa-Arab: إكتمال فك الضغط

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
fa-Arab: %s الأدلة فُحِصَت.

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
fa-Arab: %s الأدلة عولجت.

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
fa-Arab: %s الصور(ة) نقلت إلى قاعدة البيانات:

en: ERROR:
fa-Arab: خطأ:

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
fa-Arab: الصورة لم تستورد ﻷن قاعدة البيانات عادت بخطأ. رجاءاً إرجع إلى سجل الخطأ لمزيد من التفاصيل. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
fa-Arab: الصورة لم تستورد ﻷن هذا المستفيد غير موجود أصلاً في قاعدة البيانات. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
fa-Arab: الصورة لم تستورد ﻷن صيغة ملف الصورة غير معروف. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
fa-Arab: الصورة لم تستورد ﻷن ملف الصورة تالف. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
fa-Arab: لم يتم إستيراد الصورة لم يتمكن كوها من فتح الصورة للقراءة. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
fa-Arab: الصورة لم تستورد ﻷن ملف الصورة كبير جداً ( أُنظر للمساعدة على الخط المباشر للحجم الأعظمي المسموح به).%s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
fa-Arab: لم يتم إستيراد الصورة (%s مفقود). %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
fa-Arab: الصورة لم تستورد بسبب خطأ غير معروف. رجاءاً إرجع إلى سجل الخطأ لمزيد من التفاصيل.  %s %s %s تم الإستيراد بنجاح. %s

en: Return to patron detail
fa-Arab: العودة إلى تفاصيل المستفيد

en: Upload more images
fa-Arab: رفع صور أخرى

en: Return to tools
fa-Arab: العودة إلى الأدوات

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
fa-Arab: ملف التحميل لم يظهر بشكل ملف مضغوط zip. إمتداد الملف ليس '.zip'.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
fa-Arab: لا يمكن فتح %s للقراءة.

en: Please verify that it exists.
fa-Arab: رجاءاً تأكد من وجودها.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
fa-Arab: رجاءاً تأكد من أنك تستخدم علامة اقتباس فردية أو مفتاح tap .

en: Unrecognized or missing field delimiter.
fa-Arab: حقل التحديد غير معرف أو ضائع.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
fa-Arab: رجاءاً تحقق من سلامة ملف zip  وأعد المحاولة.

en: Zip file
fa-Arab: فایل فشرده

note: %1$s:  END
en: %s Image file
fa-Arab: %s فایل تصویری

en: Enter patron card number:
fa-Arab: شماره کارت عضو را وارد کنید:

en: You did not specify data for preview.
fa-Arab: شما داده ای را برای پیش نمایش مشخص نکرده اید.

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
fa-Arab: پیش نمایش برای حروف در دسترس نیست '%s'.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
fa-Arab: فراموش نکنید که آیتم هنوز تحویل داده نشده است.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
fa-Arab: فراموش نکنید که آیتم هنوز امانت نرفته است.

en: This item is not checked out.
fa-Arab: این آیتم در امانت نیست.

en: The item or the patron does not exist.
fa-Arab: منبع یا کاربر وجود ندارد.

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
fa-Arab: در این پیشینه کتابشناختی هیچ رزروی توسط این کاربر ثبت نشده است.

en: The generated notices are exactly the same!
fa-Arab: اخطارهای ایجاد شده کاملاً یکسان هستند!

en: The generated notices are different!
fa-Arab: اخطارهای ایجاد شده متفاوت است!

en: Original version
fa-Arab: نسخه اصلی

en: Original message, rendered:
fa-Arab: پیام اصلی، ارائه شده:

en: Converted version
fa-Arab: نسخه تبدیل شده

en: Converted message, rendered:
fa-Arab: پیام تبدیل شده، ارائه شده:

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
fa-Arab: %s گزارش مشکل(ها) به عنوان مشاهده شده علامت گذاری شد.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
fa-Arab: %s گزارش مشکل(ها) به عنوان بسته علامت گذاری شد.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
fa-Arab: %s گزارش مشکل(ها) به عنوان جدید علامت گذاری شد.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
fa-Arab: تغییر وضعیت %s گزارش(های) مشکل انجام نشد.

en: Mark viewed
fa-Arab: علامت‌ مشاهده شد

en: Mark closed
fa-Arab: علامت بسته شده

en: Mark new
fa-Arab: علامت گذاری جدید

en: Hide viewed
fa-Arab: پنهان کردن مشاهده شده

en: Hide closed
fa-Arab: بسته مخفی

en: Hide new
fa-Arab: پنهان کردن جدید

en: Problem page
fa-Arab: صفحه مشکل

en: Sent to
fa-Arab: ارسال شد به

en: Koha administrator
fa-Arab: مدیر كوها

en: A librarian
fa-Arab: یک کتابدار

en: Viewed
fa-Arab: مشاهده شد

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
fa-Arab: وضعیت نامعلوم (%s)

en: There are currently no problem reports.
fa-Arab: در حال حاضر هیچ گزارش مشکلی وجود ندارد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
fa-Arab: تغییر وضعیت گزارش مشکل ممکن نیست.

en: Quote uploader
fa-Arab: نقل قول آپلود کننده

en: Save quotes
fa-Arab: حفظ الإقتباسات

en: Cancel import
fa-Arab: وارد کردن را لغو کنید

en: Instructions
fa-Arab: تعليمات

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
fa-Arab: رافع الإقتباسات يقبل ملفات csv قياسية مع عامودين "المصدر" ، "النص"

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
fa-Arab: روی دکمه "انتخاب فایل" کلیک کنید و فایل csv را برای آپلود انتخاب نمایید.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
fa-Arab: الملف سيستورد إلى جدول قابل للتعديل للمراجعة قبل الحفظ.

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
fa-Arab: أنقر على أي حقل لتحرر المحتويات ؛ أنقر زر &lt;إدخال&gt; لحفظ التعديلات.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
fa-Arab: روی دکمه "ذخیره نقل قول ها" در نوار ابزار کلیک کنید تا کل دسته از نقل قول ها ذخیره شود.

en: Upload quotes
fa-Arab: رفع إقتباسات

en: Cancel upload
fa-Arab: لغو بارگذاری

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
fa-Arab: %s %s کیلو بایت آیا واقعاً می خواهید این فایل را بارگذاری کنید؟

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
fa-Arab: %s نقل قول ها وارد نشده اند. خطایی رخ داد

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
fa-Arab: %s نقل قول ها با موفقیت وارد شدند

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
fa-Arab: هنگام خواندن این پرونده خطایی روی داد.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید کالای رسیده را لغو کنید؟

note: SCRIPT
en: File is not readable
fa-Arab: فایل قابل خواندن نیست

note: SCRIPT
en: File not found!
fa-Arab: فایل پیدا نشد!

note: SCRIPT
en: File read cancelled
fa-Arab: فایل خوانده شده لغو شد

note: SCRIPT
en: Quote
fa-Arab: نقل قول

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
fa-Arab: مشکلی پیش آمد، فایل CSV خود را بررسی کنید.

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
fa-Arab: بارگذاری محدود به csv. نوع فایل نادرست: %s

en: New quote
fa-Arab: نقل قول جدید

en: Import quotes
fa-Arab: استورد الإقتباسات

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
fa-Arab: %sاصلاح نقل قول%sنقل قول های جدید%s

en: Source:
fa-Arab: منبع:

en: Are you sure you want to delete the following quote?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید نقل قول زیر را حذف کنید؟

en: Quotes
fa-Arab: نقل قول ها

en: Last display
fa-Arab: آخرین نمایشگر

en: Start defining quotes
fa-Arab: شروع به تعریف نقل قول کنید

en: There are no quotes defined.
fa-Arab: هیچ نقل قولی تعریف نشده است.

en: Delete quote
fa-Arab: نقل قول را حذف کنید

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
fa-Arab: نقل قول #%s با موفقیت حذف شد.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
fa-Arab: هیچ نقل قولی تعریف نشده است.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
fa-Arab: شما در حال حذف نقل قول هستید #%s.

en: Failed to add scheduled task
fa-Arab: فشل في إضافة مهمة مجدولة

en: Current server time is:
fa-Arab: وقت الخادم الحالي هو:

en: Report:
fa-Arab: التقرير:

en: Output format:
fa-Arab: شكل المخرجات:

en: Text (TSV)
fa-Arab: متن (TSV)

en: HTML
fa-Arab: اچ تی ام ال

en: Email:
fa-Arab: پست الکترونیکی:

en: Date/Time
fa-Arab: التاريخ/الوقت

en: Compare matched records
fa-Arab: مقایسه رکوردهای مشابه

en: Original
fa-Arab: اصلى

en: The record ID
fa-Arab: شناسه رکورد

en: doesn't match any existing record.
fa-Arab: با هیچ رکورد موجود مطابقت ندارد.

en: The import ID number
fa-Arab: شماره شناسه کالای رسیده

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
fa-Arab: بازگشت به صفحه دستورات مارک %s

en: Stage MARC records
fa-Arab: صفحه نمایش رکوردهای مارک

en: MARC staging
fa-Arab: صحنه سازی مارک

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
fa-Arab: اختر ملف مارك ليجهز في مستودع الاستيراد.سيحلل، وكل تسجيلة مجهزة وصالحة ستستورد في وقت لاحق إلى الفهرس.

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
fa-Arab: يمكنك إدخال إسم لهذا الاستيراد. يمكن أن يكون ذلك مفيدا, عند إنشاء تسجيلة بيبلوجرافية, لتتذكرمن أين أتت بيانات مارك المقترحة!

en: Upload a file to stage
fa-Arab: در این مرحله فایلی را بارگذاری کنید

en: Pre-fill values with profile?
fa-Arab: از پیش پر کردن مقادیر با نمایه؟

en: Profile:
fa-Arab: مشخصات:

en: Do not use profile
fa-Arab: از پروفایل استفاده نکنید

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
fa-Arab: وقتی پروفایلی را انتخاب می کنید، فرم شما را از قبل با مقادیر پروفایل پر می کند.

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
fa-Arab: بعداً می توانید فرم خود را تغییر دهید و این برای ورود مهم است.

en: Comments about this file:
fa-Arab: ملاحظات حول هذا الملف:

en: Record type:
fa-Arab: نوع التسجيلة:

en: Character encoding:
fa-Arab: ترميز الأحرف:

en: UTF-8 (Default)
fa-Arab: UTF-8 (الإفتراضي)

en: MARC 8
fa-Arab: مارك 8

en: ISO 5426
fa-Arab: أيزو 5426

en: ISO 6937
fa-Arab: أيزو 6937

en: ISO 8859-1
fa-Arab: أيزو 8859-1

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
fa-Arab: %s ( فرمت های دیگر از طریق پلاگین)

en: Modify records using a MARC modification template?
fa-Arab: پیشینه را با استفاده از الگوی اصلاح مارک تغییر می دهید؟

en: Look for existing records in catalog?
fa-Arab: البحث عن تسجيلات موجودة في الفهرس؟

en: Record matching rule:
fa-Arab: قاعدة مضاهاة التسجيلة:

en: Action if matching record found:
fa-Arab: التصرف في حالة إيجاد تسجيلة مضاهية:

en: Action if no match is found:
fa-Arab: إجراءات إذا لم يكن هناك تطابق :

en: Check for embedded item record data?
fa-Arab: التحقق من بيانات تسجيلات المواد المتضمنة؟

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
fa-Arab: خیر (اگر در حین مرحله‌بندی موارد را بررسی نکنید، نمی‌توانید بعداً این گزینه را تغییر دهید)

en: How to process items:
fa-Arab: كيفية معالجة المواد:

en: Save profile
fa-Arab: ذخیره پروفایل

en: Profile name:
fa-Arab: نام پروفایل:

en: Remove profile
fa-Arab: حذف نمایه

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
fa-Arab: جهز للاستيراد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
fa-Arab: خطایی رخ داده است

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پروفایل را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
fa-Arab: آیا می خواهید آن را با مقادیر جدید به روز کنید؟

note: SCRIPT
en: Profile deleted
fa-Arab: نمایه حذف شد

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
fa-Arab: نمایه باید یک نام داشته باشد

note: SCRIPT
en: Profile saved
fa-Arab: نمایه ذخیره شد

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
fa-Arab: پروفایل دیگری با این نام وجود دارد.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
fa-Arab: وضعیت بارگذاری: لغو شد

en: New stage
fa-Arab: صحنه جدید

en: Cyclical
fa-Arab: چرخه ای

en: Number of items
fa-Arab: تعداد اقلام

en: Stages
fa-Arab: مراحل

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
fa-Arab: %s فعال کردن %s غیرفعال کردن %s

en: There was a problem with your form submission
fa-Arab: مشکلی در ارسال فرم شما وجود داشت

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
fa-Arab: نام روتا

en: Cyclical:
fa-Arab: چرخه ای:

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
fa-Arab: توصیف روتا

en: Add stage to
fa-Arab: افزودن مرحله به

en: Duration:
fa-Arab: مدت زمان:

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
fa-Arab: مدت زمان (روزها)

en: Stages can be re-ordered by using the
fa-Arab: مراحل می تواند ارائه شود با استفاده از

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
fa-Arab: برای انتقال این مرحله به موقعیت دیگر بکشید و رها کنید

en: This rota has no stages.
fa-Arab: این روتا هیچ مرحله ای ندارد.

en: Add a stage
fa-Arab: یک مرحله اضافه کنید

en: Return to rotas
fa-Arab: بازگشت به فهرست ها

en: Are you sure you wish to remove this item from its rota
fa-Arab: آیا شما برای حذف این مورد از فهرست اطمینان دارید

en: Are you sure you want to delete this rota?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این روتا را حذف کنید؟

note: %1$s:  sritemstotal | html
en: %s item is still attached to this rota, that item will remain at its current stage libraries.
fa-Arab: %s آیتم هنوز به روتا متصل است، آن آیتم فعلاً در صحنه نمایش کتابخانه ها باقی خواهد ماند.

note: %1$s:  sritemstotal | html
en: %s items are still attached to this rota, those items will remain at their current stage libraries.
fa-Arab: %s آیتم هنوز به روتا متصل است، آن آیتم فعلاً در صحنه نمایش کتابخانه ها باقی خواهد ماند.

en: Are you sure you want to delete this stage?
fa-Arab: آیا مطمئن هستید که می خواهید این مرحله را حذف کنید؟

en: This stage contains the following item(s):
fa-Arab: این مرحله شامل موارد زیر است:

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
fa-Arab: %s ‏(بارکد: %s)

en: The item was not found
fa-Arab: منبع یافت نشد

en: This item is already on this rota
fa-Arab: این آیتم قبلاً در فهرست شما بوده است

en: Add an item by barcode
fa-Arab: یک آیتم را با بارکد اضافه کنید

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
fa-Arab: بارکد آیتم

en: Barcode file:
fa-Arab: فایل بارکد:

en: Remove &quot;In demand&quot;
fa-Arab: حذف &quot;به درخواست&quot;

en: Add &quot;In demand&quot;
fa-Arab: Add &quot;In تقاضا&quot;

en: There are no items assigned to this rota.
fa-Arab: هیچ موردی به این روتا اختصاص داده نشده است.

en: Items added to rota:
fa-Arab: اقلام افزوده شده به فهرست:

en: Items already on this rota:
fa-Arab: اقلام موجود در این فهرست:

en: Barcodes not found:
fa-Arab: بارکدها یافت نشد:

en: Items found on other rotas:
fa-Arab: اقلام یافت شده در فهرست های دیگر:

en: Select items to move to this rota:
fa-Arab: آیتم ها را برای انتقال به روتا انتخاب کنید:

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
fa-Arab: %s ‏(هم‌اکنون در «%s»)

en: Return to rota
fa-Arab: بازگشت به فهرست

en: Manage stages
fa-Arab: مدیریت مراحل

en: Manage lists of patrons
fa-Arab: لیست های کاربران را مدیریت کنید

en: Manage patron clubs
fa-Arab: مدیریت مجمع اعضا

en: Moderate patron comments
fa-Arab: محدود نمودن نظرات اعضا

en: Import patron data
fa-Arab: استيراد بيانات مستفيد

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
fa-Arab: حدد الملاحظات (إطبع و إرسل الاخطارات بالبريد الالكترونى ل للمتأخرات, إلخ.)

en: Set notice/status triggers for overdue items
fa-Arab: اضبط مشغل الإشعار/الحالة للتنبيه عن المواد المتأخرة

en: Create printable patron cards
fa-Arab: ایجاد کارت های قابل چاپ کاربران

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
fa-Arab: دسته اعضا را حذف کرده و پیشینه امانت اعضا را نیز حذف کنید

en: Modify patrons in batch
fa-Arab: عدِّل المستفيدين بشكل كمّي

en: Modify the due date checkouts in batch
fa-Arab: تعداد سررسید امانت ها را به صورت دسته ای تغییر دهید

en: Moderate patron tags
fa-Arab: تعديل وسوم المستفيد

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fa-Arab: تصاویر اعضا را همزمان یا به صورت دسته ای بارگذاری کنید

en: Manage rotating collections
fa-Arab: گردش مجموعه ها را مدیریت کنید

en: Define days when the library is closed
fa-Arab: حدد الإجازات (الايام التى تغلق فيها المكتبة)

en: Manage CSV export profiles
fa-Arab: پروفایل های خروجی CSV را مدیریت کنید

en: Browse the system logs
fa-Arab: تصفح سجلات النظام

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
fa-Arab: قم بكتابة الأخبار للأوباك وواجهة العميل

en: Write HTML customizations
fa-Arab: سفارشی سازی های HTML را بنویسید

en: Write custom pages
fa-Arab: صفحات سفارشی بنویسید

en: Schedule tasks to run
fa-Arab: جدولة المهام للتشغيل

en: Manage 'Quote of the day' quotes
fa-Arab: نقل قول های "نقل قول روز" را مدیریت کنید

en: Upload any type of file, manage uploads
fa-Arab: هر نوع فایلی را بارگذاری کنید، بارگذاری ها را مدیریت کنید

en: Access files stored on the server, like log files or reports
fa-Arab: دسترسی به فایل های ذخیره شده بر روی سرور, مانند فایل های ورود به سیستم یا گزارشات

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
fa-Arab: گزارش های مشکل اپک ارسال شده توسط کاربران را مدیریت کنید

en: View cash takings for the current library
fa-Arab: مشاهده موجودی کتابخانه فعلی

en: View transaction history for the current cash register
fa-Arab: مشاهده تاریخچه تراکنش برای صندوق نقدی فعلی

en: Upload results
fa-Arab: بارگذاری نتایج

en: Upload cover for
fa-Arab: آپلود جلد برای

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
fa-Arab: آپلود جلد برای منبع شماره: %s

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
fa-Arab: آپلود جلد برای کتاب شماره: %s

en: Upload local cover image for
fa-Arab: بارگذاری تصویر جلد محلی برای

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
fa-Arab: %s, شماره آیتم: %s%s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
fa-Arab: محل آپلود تصویر جلد برای منبع شماره: %s

en: Image upload results :
fa-Arab: نتائج رفع الصور :

en: Failed to unzip archive.
fa-Arab: فشلت عملية فك الضغط.

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
fa-Arab: رجاءاً تأكد من أنك تقوم برفع ملف zip صحيح ، ومن ثم حاول مرة أخرى.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
fa-Arab: تعذر فتح مجلد الفهرس (idlink.txt أو datalink.txt) لا تتم قرائتهم.

en: Cannot process file as an image.
fa-Arab: لا يمكن معالجة الملف كصورة.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
fa-Arab: رجاءاً تأكد من أنك ترفع فقط الصور بإحدى اللواحق التالية: GIF, JPEG, PNG, XPM

en: Unable to save image to database.
fa-Arab: تعذر حفظ الصورة في قاعدة البيانات

en: An unknown error has occurred.
fa-Arab: قد ظهر خطأ غير معروف.

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
fa-Arab: %s الصور وُجِدت.

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fa-Arab: اختر ملف الصورة أو ملف ZIP للتحميل. الأداة ستقبل الصور في شكل GIF, JPEG, PNG, و XPM

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fa-Arab: یک فایل تصویری برای آپلود انتخاب کنید. این ابزار تصاویر با فرمت های GIF، JPEG، PNG و XPM باشد.

en: Drop files here or click to select a file
fa-Arab: فایل ها را اینجا رها کنید یا برای انتخاب فایل کلیک کنید

en: ZIP file
fa-Arab: ملف مضغوط

en: Image file
fa-Arab:  ملف صورة

en: Bibliographic record number:
fa-Arab: شماره ثبت کتابشناختی:

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
fa-Arab: روکش های موجود تعویض خواهند شد %s

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
fa-Arab: پوشش های موجود را جایگزین کنید %s

en: Process images
fa-Arab: معالجة الصور

en: Existing images
fa-Arab: تصاویر موجود

en: Upload new files
fa-Arab: بارگذاری فایل های جدید

en: Select files:
fa-Arab: فایل ها را انتخاب کنید:

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
fa-Arab: توجه: برای بارگذاری موقت دسته ای را انتخاب نکنید.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
fa-Arab: توجه: هیچ دسته بندی آپلودی تعریف نشده است. %s %s

en: UPLOAD
fa-Arab: بارگذاری

note: %1$s:  av_UPLOAD_link | $raw | $KohaSpan
en: Add values to the %s authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fa-Arab: مقادیری به دسته مقادیر مجاز اضافه کنید %s در غیر این صورت تمام بارگذاری ها به صورت موقت علامت گذاری می شوند.

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fa-Arab: یک مدیر باید مقادیری را به دسته مقادیر مجاز UPLOAD اضافه کند در غیر این صورت تمام بارگذاری ها به صورت موقت علامت گذاری می شوند.

en: Allow public downloads:
fa-Arab: اجازه دانلودهای عمومی:

en: Search uploads by category
fa-Arab: جستجوی آپلودها بر اساس دسته بندی

en: Search uploads by name or hashvalue
fa-Arab: بارگزاری ها را براساس نام یا مقدار هش جستجو نمایید

en: Search term:
fa-Arab: عبارت جستجو:

en: New search
fa-Arab: جستجوی جديد

en: Hashvalue
fa-Arab: مقدار هش

en: Date added
fa-Arab: تاریخ افزودن

en: Temporary
fa-Arab: موقت

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
fa-Arab: %s خیر %s

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
fa-Arab: %sخیر%sبله%s

en: Your request gave the following results:
fa-Arab: درخواست شما نتایج زیر را ارائه داد:

en: Sorry, your request had no results.
fa-Arab: متاسفم، درخواست شما نتیجه ای نداشت.

note: SCRIPT
en: Add a new upload
fa-Arab: یک بارگذاری جدید بیفزایید

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
fa-Arab: لینک این فایل را کپی کنید

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
fa-Arab: آیا واقعاً می خواهید این بارگذاری را حذف کنید؟

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
fa-Arab: فایل ایجاد نشد. مجوزها را بررسی کنید.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
fa-Arab: فایل قابل خواندن نیست.

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
fa-Arab: فایل حذف شده است.

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
fa-Arab: فایل یا سند بارگذاری شده را نمی توان حذف کرد.

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
fa-Arab: پیوند در کلیپ بورد کپی شد

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
fa-Arab: دایرکتوری موقت پیدا نشد.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
fa-Arab: لطفاً عبارت جستجو را وارد کنید.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
fa-Arab: این فایل از قبل وجود دارد (در این گروه).

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
fa-Arab: koha-conf.xml شما شامل یک مسیر بارگذاری معتبر نیست.

en: Authentication
fa-Arab: احراز هویت

note: I
en: Log not enabled
fa-Arab: ورود فعال نیست

en: Cron jobs
fa-Arab: کرون جاب ها

en: Search engine
fa-Arab: موتور جستجو

en: Create
fa-Arab: ایجاد کردن

en: Fill
fa-Arab: پر کنید

en: Resume
fa-Arab: ادامه دادن

en: Add circulation message
fa-Arab: افزودن پیام گردش

en: Modify circulation message
fa-Arab: اصلاح پیام چرخه امانت

en: Delete circulation message
fa-Arab: پیام گردش را حذف کنید

en: Change ILL request status
fa-Arab: وضعیت درخواست ILL را تغییر دهید

en: ILL notice sent to patron
fa-Arab: اطلاعیه ILL برای کاربر ارسال گردید

en: Create an acquisitions basket
fa-Arab: یک سبد خرید ایجاد کنید

en: Modify an acquisitions basket
fa-Arab: اصلاح سبد خرید

en: Modify an acquisitions basket header
fa-Arab: هدر سبد خرید را اصلاح کنید

en: Modify an acquisitions basket's users
fa-Arab: کاربران یک سبد خرید را اصلاح کنید

en: Close an acquisitions basket
fa-Arab: یک سبد خرید را ببندید

en: Approve an acquisitions basket
fa-Arab: یک سبد خرید را تأیید کنید

en: Reopen an acquisitions basket
fa-Arab: سبد خرید را دوباره باز کنید

en: Cancel an order
fa-Arab: لغو سفارش

en: Create an order
fa-Arab: یک سفارش ایجاد کنید

en: Modify an order
fa-Arab: یک سفارش را اصلاح کنید

en: Create an invoice adjustment
fa-Arab: یک تنظیم فاکتور ایجاد کنید

en: Modify an invoice adjustment
fa-Arab: تنظیم کننده فاکتور را اصلاح کنید

en: Delete an invoice adjustment
fa-Arab: تنظیم فاکتور را حذف کنید

en: Receive an order
fa-Arab: سفارش دریافت کنید

en: Modify a budget
fa-Arab: اصلاح بودجه

en: Create a fund
fa-Arab: ایجاد یک صندوق

en: Modify a fund
fa-Arab: اصلاح سرمایه

en: Delete a fund
fa-Arab: حذف یک صندوق

en: End
fa-Arab: پایان

en: Edit mappings
fa-Arab: ویرایش نگاشت ها

en: Serial claim
fa-Arab: درخواست نشریه

en: Acquisition claim
fa-Arab: ادعای تملک

en: Acquisition order
fa-Arab: دستور اکتساب

en: Command-line
fa-Arab: خط فرمان

en: REST API
fa-Arab: راه اندازی مجدد API

en: Cron job
fa-Arab: کرون جاب

en: Upgrade
fa-Arab: ارتقا دهید

en: Librarian:
fa-Arab: کتابدار:

en: Modules:
fa-Arab: ماژول ها:

en: Actions:
fa-Arab: فعالیت ها:

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
fa-Arab: این فیلد را نمی توان از ماژول گردش امانت تغییر داد.

en: Object:
fa-Arab: موضوع :

en: Info:
fa-Arab: معلومات:

en: Interface:
fa-Arab: رابط:

en: Display from:
fa-Arab: عرض من:

en: Display to:
fa-Arab: عرض مايلي:

en: To screen in the browser:
fa-Arab: للعرض فى المتصفّح

en: Named:
fa-Arab: تسمية :

en: Log entries
fa-Arab: ورودی های گزارش

en: Check none
fa-Arab: هیچکدام را بررسی نکنید

en: Compare selected
fa-Arab: مقایسه انتخاب شده

en: Object
fa-Arab: هدف

en: Info
fa-Arab: معلومات

en: Interface
fa-Arab: رابط

note: A
en: display detail for this librarian.
fa-Arab: نمایش جزئیات برای این کتابدار.

note: A
en: Display member details.
fa-Arab: إعرض تفاصيل العضو.

en: Member
fa-Arab: عضو

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s
fa-Arab:  تسجيلة بيبلوجرافية %s

note: A
en: Display detail for this bibliographic record
fa-Arab: نمایش جزئیات برای این رکورد کتابشناختی

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
fa-Arab: اشتراک %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
fa-Arab: منابع و مأخذ %s

note: A
en: Display detail for this authority
fa-Arab: عرض التفاصيل لهذه الهيئة

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
fa-Arab: اطلاعیه %s (%s)

note: %1$s:  ELSE
en: %s Bibliographic record-level recall on
fa-Arab: %s فراخوانی در سطح-رکورد کتابشناختی فعال است

en: item
fa-Arab: منبع

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
fa-Arab: %s %s %s سبد خرید

en: biblio
fa-Arab: کتابشناسی

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
fa-Arab: %s سبد خرید %s %s %s %s %s

note: A
en: Display detail for this item
fa-Arab: نمایش جزئیات این آیتم

en: Compare
fa-Arab: مقایسه کردن

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: %s No log found for
fa-Arab: %s هیچ گزارشی یافت نشد

note: %1$s:  ELSIF ( MEMBERS )
en: . %s No log found for
fa-Arab: . %s گزارشی یافت نشد برای

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s No log found. %s
fa-Arab: . %s گزارشی یافت نشد. %s

en: Compare preference values
fa-Arab: مقایسه مقادیر ترجیحی

en: Older version
fa-Arab: نسخه های قدیمی تر

en: Newer version
fa-Arab: نسخه جدیدتر

en: Error adding to list
fa-Arab: خطای افزودن به لیست

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
fa-Arab: : %sیک فهرست:%s

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
fa-Arab: افزودن %s منابع به %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
fa-Arab: %sیک فهرست:%s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
fa-Arab: افزودن به %s

en: Select an existing list
fa-Arab: انتخاب یک فهرست موجود

en: Choose list
fa-Arab: فهرست را انتخاب کنید

note: OPTGROUP
en: Private lists
fa-Arab: فهرست‌های شخصی

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
fa-Arab: فهرست‌های خصوصی به اشتراک گذاشته شده با من

en: ... or...
fa-Arab: ... أو...

en: Add to a new list:
fa-Arab: افزودن به یک فهرست جدید:

en: List name:
fa-Arab: نام فهرست:

en: You do not have permission to view this list.
fa-Arab: شما مجوز مشاهده این فهرست را ندارید.

en: This list does not exist.
fa-Arab: این فهرست موجود نیست.

en: Download list
fa-Arab: لیست دانلود

en: Format:
fa-Arab: تنسيق:

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
fa-Arab: فهرست به: %s ارسال شد

en: Problem sending the list...
fa-Arab: مشکل در ارسال فهرست...

en: Sending your list
fa-Arab: ارسال لیست شما

en: Allow changes to contents from:
fa-Arab: اجازه تغییرات در مطالب از:

en: Nobody
fa-Arab: هیچ‌کس

en: Owner only
fa-Arab: فقط مالک

en: Permitted staff only
fa-Arab: فقط پرسنل مجاز

en: Staff only
fa-Arab: فقط پرسنل

en: Anyone seeing this list
fa-Arab: هر کسی که این فهرست را می‌بیند

en: The Permitted staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
fa-Arab: مجوز فقط کارکنان مجاز هیچ اثر واقعی ندارد در حالی که این لیست کاملا خصوصی است.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
fa-Arab: مجوز فقط کارکنان هیچ اثر واقعی ندارد در حالی که این لیست کاملا خصوصی است.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
fa-Arab: ‏مادامیکه این فهرست مؤکداً خصوصی است، مجوز «Anyone» تأثیر واقعی نخواهد داشت.

en: Contents of
fa-Arab: مطالب از

en: Create new list
fa-Arab: لیست جدید ایجاد کنید

en: Edit list
fa-Arab: ویرایش لیست

en: Transfer list
fa-Arab: لیست انتقال

en: An error occurred when updating this list.
fa-Arab: در هنگام به روز رسانی این فهرست خطایی رخ داده است.

en: An error occurred when creating this list.
fa-Arab: در هنگام ساخت این فهرست خطایی رخ داده است.

en: An error occurred when deleting this list.
fa-Arab: در هنگام حذف این فهرست خطایی رخ داده است.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fa-Arab: این آیتم (%s) به لیست شما اضافه نشده است. لطفاً بررسی کنید که از قبل در لیست موجود نباشد.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fa-Arab: این منبع (%s) به لیست اضافه نشده است. لطفاً بررسی کنید که از قبل در لیست موجود نباشد.

en: List updated.
fa-Arab: فهرست به‌روز شد.

en: List created.
fa-Arab: فهرست ایجاد شد.

en: List deleted.
fa-Arab: فهرست حذف شد.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
fa-Arab: این منبع (%s) به لیست شما اضافه شده است.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
fa-Arab: این رکورد (%s) به لیست شما اضافه شده است.

en: The item has been removed from the list.
fa-Arab: این مورد از سبد شما حذف شده است.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
fa-Arab: این آیتم (%s) موجود نیست.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
fa-Arab: پیشینه (%s) وجود ندارد.

en: You do not have permission to update this list.
fa-Arab: شما مجوز به روز رسانی این فهرست را ندارید.

en: You do not have permission to delete this list.
fa-Arab: شما مجوز حذف این فهرست را ندارید.

en: You do not have permission to add a record to this list.
fa-Arab: شما اجازه افزودن رکوردی را به این فهرست ندارید.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
fa-Arab: شما اجازه انتقال مالکیت این فهرست را ندارید.

en: The new owner could not be found anymore.
fa-Arab: مالک جدید دیگر پیدا نشد.

en: No record was removed.
fa-Arab: هیچ رکوردی حذف نشد.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
fa-Arab: در هنگام ساخت این فهرست خطایی رخ داده است. نام %s از قبل موجود است.

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
fa-Arab: فهرست ایجاد نشد. (از حساب مدیر پایگاه داده استفاده نکنید.)

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
fa-Arab: انتقال مالکیت فهرست عمومی %s

en: Search for new owner:
fa-Arab: جستجوی مالک جدید:

en: New owner:
fa-Arab: مالک جدید:

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
fa-Arab: این لیست شامل %s عناوین

en: Create a new list
fa-Arab: ایجاد یک فهرست جدید

en: Sort this list by:
fa-Arab: مرتب کردن این فهرست بر اساس:

en: Copyrightdate
fa-Arab: تاريخ حق النشر

en: List name
fa-Arab: نام فهرست

en: Contents
fa-Arab: مندرجات

en: Modification date
fa-Arab: تاریخ اصلاح

en: Barcodes:
fa-Arab: بارکدها:

en: Biblio numbers:
fa-Arab: شماره های کتابشناسی:

note: SCRIPT
en: Add to:
fa-Arab: أضف ل :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
fa-Arab: آیا شما برای حذف این فهرست اطمینان دارید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
fa-Arab: آیا شما برای حذف این منابع از فهرست اطمینان دارید؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
fa-Arab: آیا شما از حذف فهرست اطمینان دارید؟

note: SCRIPT
en: Cart
fa-Arab: سبد

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
fa-Arab: لطفاً ابتدا یک مالک جدید انتخاب کنید

note: SCRIPT
en: Public lists:
fa-Arab: فهرست‌های عمومی:

note: SCRIPT
en: Your lists:
fa-Arab: فهرست‌های شما:

note: SCRIPT
en: [ New list ]
fa-Arab: [ فهرست جدید ]

en: ' ~%%] [%%~ action_block = action_block _ '
fa-Arab: ' ~%%] [%%~ عمل_مسدود کردن = عمل_مسدود کردن _ '

note: For the first occurrence, %1$s: ~ END ~ %2$s: ~ IF can_delete_shelf ~
en: ' ~%%] %s %s [%%~ action_block = action_block _ '
fa-Arab: ' ~%%] %s %s [%%~ عمل_مسدود کردن = عمل_مسدود کردن _ '

note: %1$s: ~ action_block = BLOCK ~ %2$s: ~ action_block | $raw ~ %3$s: ~ INCLUDE 'csrf-token.inc' | trim ~ %4$s: ~ END ~
en: ' ~%%] %s%s%s%s [%%~ action_block = action_block _ '
fa-Arab: ' ~%%] %s%s%s%s [%%~ عمل_مسدود کردن = عمل_مسدود کردن _ '

en: MARC Card View
fa-Arab: نمایش کارت مارک

en: MARC View
fa-Arab: نمایش مارک

en: /cgi-bin/koha/authorities/detail.pl?authid=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/مسئولین/جزییات.pl?شناسه نویسنده=

en: _blank
fa-Arab: _فاصله
