Koha 23.11.09.000 - en to fa-Arab translation catalogue (2947 entries)

en: Books
fa-Arab: كتاب ها

en: Form of material
fa-Arab: شكل مواد

en: Language material
fa-Arab: مواد مرتبط با زبان

en: Manuscript language material
fa-Arab: مواد زبانی نسخه خطی

en: Illustrations
fa-Arab: تصاویر

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
fa-Arab: بیشتر از 4 کد الفبایی یک کاراکتری (ثبت به ترتیب حروف الفبا) که نشان دهنده انواع تصاویر می باشد. اگر کمتر از چهار کد الفبایی اختصاص یابد, کدها تایید می شوند و جاهای استفاده نشده شامل یک عدد خالی (#) است

en: No illustrations
fa-Arab: بدون تصاویر

en: Maps
fa-Arab: نقشه‌ها

en: Portraits
fa-Arab: پرتره ها

en: Charts
fa-Arab: چارت‌ها

en: Plans
fa-Arab: طرح‌ها

en: Plates
fa-Arab: لوحه ها

en: Music
fa-Arab: موسيقى

en: Facsimiles
fa-Arab: رونوشت ها

en: Coats of arms
fa-Arab: نشان های ملی

en: Genealogical tables
fa-Arab: جداول تبارشناسی

en: Forms
fa-Arab: اشکال

en: Samples
fa-Arab: نمونه‌ها

en: Phonodisc, phonowire, etc.
fa-Arab: دیسک صدا، نوار صوتی و غیره.

en: Photographs
fa-Arab: تصاویر

en: Illuminations
fa-Arab: تذهیب

en: No attempt to code
fa-Arab: کد نویسی نشده است

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
fa-Arab: کد الفبایی تک کاره ای که سطح فکری مخاطب هدف را که برای آن ماده در نظر گرفته شده است ، توصیف می کند

en: Target audience
fa-Arab: مخاطب هدف

en: Unknown or not specified
fa-Arab: نامعلوم یا مشخص نشده

en: Preschool
fa-Arab: پیش از مدرسه

en: Primary
fa-Arab: اصلی

en: Pre-adolescent
fa-Arab: خردسال

en: Adolescent
fa-Arab: نوجوان

en: Adult
fa-Arab: بزرگسال

en: Specialized
fa-Arab: تخصصی

en: General
fa-Arab: عمومی

en: Juvenile
fa-Arab: نوجوان

en: Form of item
fa-Arab: فرم مورد نظر

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
fa-Arab: حروف الفبایی تک کاراکتری که شکل مواد را برای آیتم مشخص می کند

en: None of the following
fa-Arab: هیچ یک از موارد بعدی

en: Microfilm
fa-Arab: میکرو فیلم

en: Microfiche
fa-Arab: ميكروفيش

en: Microopaque
fa-Arab: میکرواوپاک

en: Large print
fa-Arab: چاپ بزرگ

en: Braille
fa-Arab: بریل

en: Online
fa-Arab: آنلاین

en: Direct electronic
fa-Arab: الكترونیک مستقیم

en: Regular print reproduction
fa-Arab: بازتولید چاپ منظم

en: Electronic
fa-Arab: الکترونیک

en: Nature of contents
fa-Arab: ماهیت مطالب

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
fa-Arab: حداکثر چهار کد یک کاراکتری که نشان می‌دهد بخش مهمی از آیتم حاوی چه انواع خاصی از مواد است. اگر کمتر از چهار کد تخصیص داده شود، کدها تایید می شوند و موقعیت‌های استفاده نشده حاوی یک عدد خالی (#) هستند

en: No specified nature of contents
fa-Arab: هیچ محتوای مشخصی ندارد

en: Offprints
fa-Arab: چاپ جداگانه مقاله ای که قبلاً چاپ شده است

en: Calendars
fa-Arab: تقویم ها

en: Comics/graphic novels
fa-Arab: رمان‌های کمدی/گرافیکی

en: Abstracts/summaries
fa-Arab: چکیده ها/خلاصه ها

en: Bibliographies
fa-Arab: کتابشناسی ها

en: Catalogs
fa-Arab: فهرست ها

en: Dictionaries
fa-Arab: واژه نامه ها

en: Encyclopedias
fa-Arab: دائرة المعارف ها

en: Handbooks
fa-Arab: دستنامه ها

en: Legal articles
fa-Arab: مقالات قانونی

en: Indexes
fa-Arab: نمایه ها

en: Patent document
fa-Arab: سند پروانه ثبت اختراع

en: Discographies
fa-Arab: ضبط صدا و ثبت ان بر روی صفحه گرامافون

en: Legislation
fa-Arab: قانون

en: Theses
fa-Arab: پایان نامه ها

en: Surveys of literature in a subject area
fa-Arab: بررسی ادبیات در یک حوزه موضوعی

en: Reviews
fa-Arab: نقدها

en: Programmed texts
fa-Arab: متون برنامه ریزی شده

en: Filmographies
fa-Arab: فیلم شناسی ها

en: Directories
fa-Arab: فهرست راهنماها

en: Statistics
fa-Arab: آمار

en: Technical reports
fa-Arab: گزارش های فنی

en: Standards/specifications
fa-Arab: استانداردها / مشخصات

en: Legal cases and case notes
fa-Arab: مسائل قانونی و یادداشت های موردی

en: Law reports and digests
fa-Arab: گزارش و خلاصه های حقوقی

en: Yearbooks
fa-Arab: سالنامه ها

en: Treaties
fa-Arab: قراردادها

en: Government publication
fa-Arab: انتشارات دولتی

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
fa-Arab: کد یک کاراکتری که نشان می دهد این آیتم بوسیله یک سازمان بین المللی، ملی، استانی، ایالتی، محلی دولتی، یا توسط زیرمجموعه چنین ارگانی منتشر یا تولید شده است

en: Not a government publication
fa-Arab: یک نشریه دولتی نیست

en: Autonomous or semi-autonomous component
fa-Arab: جزء مستقل یا نیمه مستقل

en: Multilocal
fa-Arab: محل های مختلف

en: Federal/national
fa-Arab: فدرال/ ملی

en: International intergovernmental
fa-Arab: بین دولتی بین المللی

en: Local
fa-Arab: محلی

en: Multistate
fa-Arab: حالت های مختلف

en: Government publication-level undetermined
fa-Arab: میزان انتشار دولت مشخص نشده است

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
fa-Arab: ایالتی، استانی، منطقه ای، تابعه و غیره.

en: Unknown if item is government publication
fa-Arab: اگر آیتم از انتشارات دولتی باشد ناشناخته است

en: Other
fa-Arab: دیگر

en: Conference publication
fa-Arab: انتشار کنفرانس

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
fa-Arab: کد یک کاراکتری که نشان می دهد این آیتم شامل مذاکرات، گزارش ها، یا خلاصه کنفرانس ها است.

en: Not a conference publication
fa-Arab: نشریه کنفرانس نیست

en: Festschrift
fa-Arab: کتاب یادبود

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
fa-Arab: کد یک کاراکتری که نشان می دهد آیا منبع یک یادبودنامه است

en: Not a festschrift
fa-Arab: یک بزرگداشت نیست

en: Index
fa-Arab: نمایه

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
fa-Arab: کد عددی یک کاراکتری که نشان می دهد آیتم شامل یک فهرست از محتوای خود است

en: No index
fa-Arab: بدون فهرست

en: Index present
fa-Arab: فهرست موجود

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: شامل یک کاراکترِ جای خالی (#) و یا پر (|).

en: Undefined
fa-Arab: تعریف نشده

en: Literary form
fa-Arab: شكل ادبی

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
fa-Arab: کد یک کاراکتری که برای نشان دادن شکل ادبی یک آیتم استفاده می شود. کدهای عددی 0 و 1 یک شناسایی کلی راجع به این که آیتم داستان است یا خیر را فراهم می کند. کدهای الفبایی ممکن است در مشخص کردن شکل ادبی خاص استفاده شوند.

en: Not fiction (not further specified)
fa-Arab: داستان نیست (بیشتر مشخص نشده است)

en: Fiction (not further specified)
fa-Arab: داستان (بیشتر مشخص نشده است)

en: Dramas
fa-Arab: نمایشنامه

en: Essays
fa-Arab: مقالات

en: Novels
fa-Arab: رمان‌ها

en: Humor, satires, etc.
fa-Arab: طنز ،هجونامه و غیره.

en: Letters
fa-Arab: نامه‌ها

en: Short stories
fa-Arab: داستان های کوتاه

en: Mixed forms
fa-Arab: اشکال مختلط

en: Poetry
fa-Arab: شعر

en: Speeches
fa-Arab: سخنرانی ها

en: Unknown
fa-Arab: ناشناخته

en: Biography
fa-Arab: زندگینامه

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که نشان می دهد ایتم شامل مواد سرگذشتنامه ای است، و اگر چنین باشد، مشخصات سرگذشت نامه چیست.

en: No biographical material
fa-Arab: منابع غیرسرگذشت نامه

en: Autobiography
fa-Arab: خود سرگذشت نامه

en: Individual biography
fa-Arab: بیوگرافی فردی

en: Collective biography
fa-Arab: سرگذشت نامه جمعی

en: Contains biographical information
fa-Arab: شامل اطلاعات سرگذشت نامه است

en: Computer Files
fa-Arab: فایلهای کامپیوتری

en: Computer file/Electronic resource
fa-Arab: فایل کامپیوتری/منبع الکترونیکی

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
fa-Arab: هر کدام شامل یک کاراکتر خالی (#) یا یک کاراکتر پر (|) است

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که معرفی مخاطب هدف را که مواد برای آن در نظر گرفته شده است توصیف می کند

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که شکل ماده را مشخص می کند

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: جای دو حرفِ تعریف نشده: هر کدام شامل یک حرف پر (|) و یک جای خالی (#) هستند.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
fa-Arab: کد حروف الفبا یک کاراکتری که نشانگر نوع فایل رایانه ای است که در سوابق کتابشناختی شرح داده شده است

en: Type of computer file
fa-Arab: نوع فایل کامپیوتری

en: Numeric data
fa-Arab: داده های عددی

en: Computer program
fa-Arab: برنامه کامپیوتری

en: Representational
fa-Arab: نمایندگی

en: Document
fa-Arab: سند

en: Bibliographic data
fa-Arab: دادهای کتابشناختی

en: Font
fa-Arab: فونت

en: Game
fa-Arab: بازی

en: Sound
fa-Arab: صوت

en: Interactive multimedia
fa-Arab: چند رسانه‌ای تعاملی

en: Online system or service
fa-Arab: سامانه یا خدمت آنلاین

en: Combination
fa-Arab: ترکیبی

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: کد یک کاراکتری که حاوی یک کاراکتر خالی (#) یا یک کاراکتر پر (|) است.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fa-Arab: کدالفبایی تک کاراکتری که فایل های کامپیوتری منتشر یا تولید شده یا برای یک سازمان بین المللی، ملی، استانی، ایالتی یا محلی دولتی (شامل انواع مختلف سازمان های دولتی)، هریک از زیرمجموعه های چنین نهادی در صورت وجود، وهمچنین، سطح قانونی سازمان را نشان می دهد.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: موقعیت شش کاراکتر تعریف نشده، هرکدام شامل یک کاراکتر خالی (#) یا پر (|) است.

en: Cartographic material
fa-Arab: مواد نقشه برداری

en: Manuscript cartographic material
fa-Arab: منابع نقشه ای نسخه خطی

en: Relief
fa-Arab: آرامش

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
fa-Arab: حداکثر چهار کد الفبایی یک کاراکتری که نوع برجسته مشخص شده روی مورد را نشان می دهد. کدها به ترتیب اهمیت آنها برای مورد توصیف شده ثبت می شوند. اگر کمتر از چهار کد اختصاص داده شود، کدها تایید می شوند و هر موقعیت استفاده نشده حاوی یک عدد خالی (#) است

en: No relief shown
fa-Arab: هیچ کمکی نشان داده نشده است

en: Contours
fa-Arab: حدفاصل

en: Shading
fa-Arab: سایه زدن

en: Gradient and bathymetric tints
fa-Arab: ته رنگ های بتنی و شیب دار

en: Hachures
fa-Arab: هاشور

en: Bathymetry/soundings
fa-Arab: عمق سنجی/صداگذاری

en: Form lines
fa-Arab: اشکال خطوط

en: Spot heights
fa-Arab: ارتفاعات نقطه ای

en: Pictorially
fa-Arab: به صورت تصویری

en: Land forms
fa-Arab: اشکال زمین

en: Bathymetry/isolines
fa-Arab: عمق سنجی/ خطوط مساوی

en: Rock drawings
fa-Arab: نقاشی های سنگی

en: Projection
fa-Arab: طرح ها

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
fa-Arab: کد الفبایی دو کاراکتری که نشانگر طرح به کار رفته در تولید کالا می باشد.

en: Projection not specified
fa-Arab: طرح ریزی مشخص نشده است

en: Aitoff
fa-Arab: نقشه نمایی آیتوف

en: Gnomic
fa-Arab: اخلاقی

en: Lambert's azimuthal equal area
fa-Arab: مساحت مساوی ازیموتال لامبرت

en: Orthographic
fa-Arab: املایی

en: Azimuthal equidistant
fa-Arab: فاصله برابر آزیموتال

en: Stereographic
fa-Arab: کلیشه ای

en: General vertical near-sided
fa-Arab: عمودی نزدیک به یک طرف

en: Modified stereographic for Alaska
fa-Arab: کلیشه اصلاح شده برای آلاسکا

en: Chamberlin trimetric
fa-Arab: سه بعدی چمبرلین

en: Polar stereographic
fa-Arab: نقشه برداری قطبی

en: Azimuthal, specific type unknown
fa-Arab: آزیموتال، نوع خاص ناشناخته

en: Azimuthal, other
fa-Arab: آزیموتال، دیگر

en: Gall
fa-Arab: گال

en: Goode's homolographic
fa-Arab: متقارن عرضی

en: Lambert's cylindrical equal area
fa-Arab: مساحت مساوی استوانه ای لامبرت

en: Mercator
fa-Arab: مركاتور

en: Miller
fa-Arab: میلر(یکجور پروانه)

en: Mollweide
fa-Arab: مولواید

en: Sinusoidal
fa-Arab: سینوسی

en: Transverse Mercator
fa-Arab: سیستم تصویر مرکاتور

en: Gauss-Kruger
fa-Arab: نقشه های توپوگرافی گاوس-کروگر

en: Equirectangular
fa-Arab: مستطیل منتظم

en: Krovak
fa-Arab: کرواک

en: Cassini-Soldner
fa-Arab: کاسینی-سالدنر

en: Oblique Mercator
fa-Arab: مرکاتور مورب

en: Robinson
fa-Arab: رابینسون

en: Space oblique Mercator
fa-Arab: نقشه فضایی

en: Cylindrical, specific type unknown
fa-Arab: اشکال استوانه ای خاص

en: Cylindrical, other
fa-Arab: استوانه ای، دیگر

en: Albers equal area
fa-Arab: مساحت البرز برابر است

en: Bonne
fa-Arab: بن

en: Lambert's conformal conic
fa-Arab: نقشه برداری متقارن لامبرت

en: Equidistant conic
fa-Arab: مخروطی هم فاصله

en: Polyconic
fa-Arab: چندوجهی

en: Conic, specific type unknown
fa-Arab: مخروطی، نوع خاص ناشناخته است

en: Conic, other
fa-Arab: مخروطی، دیگر

en: Armadillo
fa-Arab: آرمادیلو(نوعی گورکن)

en: Butterfly
fa-Arab: پروانه

en: Eckert
fa-Arab: اکرت

en: Goode's homolosine
fa-Arab: سیستم تصویری

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
fa-Arab: مخروطی مورب دوقطبی منسجم میلر

en: Van Der Grinten
fa-Arab: تصویر برداری جغرافیایی ون در گرینتن

en: Dimaxion
fa-Arab: دیماکسیون

en: Cordiform
fa-Arab: صاف

en: Lambert conformal
fa-Arab: انسجام لمبرت

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: تعریف نشده؛ شامل یک کاراکتر پر (l) یا خالی (#) هستند.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که نوع آیتم کارتوگرافی توصیف شده را نشان می دهد.

en: Type of cartographic material
fa-Arab: نوع مواد نقشه برداری

en: Single map
fa-Arab: نقشه واحد

en: Map series
fa-Arab: رده های نقشه

en: Map serial
fa-Arab: سریال نقشه

en: Globe
fa-Arab: کره زمین

en: Atlas
fa-Arab: اطلس

en: Separate supplement to another work
fa-Arab: مکمل جداگانه برای کار دیگر

en: Bound as part of another work
fa-Arab: محدود به عنوان بخشی از یک اثر دیگر

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
fa-Arab: تعریف نشده؛ هرکدام شامل یک کاراکتر پر (l) یا خالی (#) هستند

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fa-Arab: کد الفبایی تک‌کاراکتری که نشان می‌دهد آیا آیتم توسط یا برای یک سازمان دولتی بین‌المللی، ملی، استانی، ایالتی یا محلی یا توسط زیرمجموعه‌ چنین ارگانی منتشر یا تولید شده است یا خیر، و در این صورت، سطح حوزه قضایی آن سازمان را نشان می‌دهد.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
fa-Arab: کد حروف الفبا تک کاراکتری که نشانگر فرم مواد می باشد.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
fa-Arab: کد عددی یک کاراکتری که نشان می دهد آیتم یا مواد همراه آیتم شامل نمایه موقعیت مکانی با فرهنگ جغرافیایی است.

en: Special format characteristics
fa-Arab: مشخصات فرمت خاص

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
fa-Arab: حداکثر دو کد حروف الفبای یک حرفی که ویژگی های قالب خاصی از نقشه را نشان می دهد. کدها به ترتیب اهمیت آن ها برای آیتم توصیف شده ثبت می شوند. اگر فقط یک کد اختصاص داده شود، آن تایید شده و موقعیت استفاده نشده شامل یک فضای خالی (#) است.

en: No specified special format characteristics
fa-Arab: ویژگی های فرمت خاصی مشخص نشده است

en: Manuscript
fa-Arab: نسخه خطی

en: Picture card, post card
fa-Arab: کارت تصویر، کارت پستال

en: Calendar
fa-Arab: تقويم

en: Puzzle
fa-Arab: جورچین

en: Wall map
fa-Arab: نقشه دیواری

en: Playing cards
fa-Arab: کارت‌های بازی

en: Loose-leaf
fa-Arab: برگه آزاد

en: Notated music
fa-Arab: موسیقی نت دار

en: Manuscript notated music
fa-Arab: موسیقی نسخه خطی

en: Nonmusical sound recording
fa-Arab: ضبط صدا غیر موزیکال

en: Musical sound recording
fa-Arab: ضبط صدای موزیکال

en: Form of composition
fa-Arab: فرم ترکیب

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
fa-Arab: کد الفبایی دو-کاراکتری که فرم ترکیب بندی را نشان می دهد. کدها بر اساس سرعنوان موضوعی کتابخانه کنگره هستند. اگر بیش از یک کد مناسب باشد، کد mu (اشکال متعدد) در 008 /18-19 استفاده می شود و همه کدهای اختصاصی مناسب در فیلد 047 (فرم ترکیب بندی) آورده می شوند. کد mu (اشکال متعدد) همچنین ممکن است برفیلد 047 (فرم ترکیب بندی) که شامل کدهای قطعه های ترکیب بندی غیر مارک است، دلالت کند.

en: Anthems
fa-Arab: سرودها

en: Ballads
fa-Arab: تصنیف

en: Bluegrass music
fa-Arab: موسیقی بلوگراس

en: Blues
fa-Arab: نوعی موسیقی جاز

en: Ballets
fa-Arab: رقص باله

en: Chaconnes
fa-Arab: چاکن نوعی از آهنگسازی است

en: Chants, Other religions
fa-Arab: سرودها، سایر ادیان

en: Chant, Christian
fa-Arab: سرود، مسیحی

en: Concerti grossi
fa-Arab: کنسرت گروسی

en: Chorales
fa-Arab: گروه کر

en: Chorale preludes
fa-Arab: پیش درآمد گروه کر

en: Canons and rounds
fa-Arab: تکمیل مجموعه کتب

en: Concertos
fa-Arab: قطعات موسیقی

en: Chansons, polyphonic
fa-Arab: تصنیف های، چندصدایی

en: Carols
fa-Arab: سرودها

en: Chance compositions
fa-Arab: آهنگ های تصادفی

en: Cantatas
fa-Arab: سرودها

en: Country music
fa-Arab: موسیقی کشور

en: Canzonas
fa-Arab: قطعه موسیقی

en: Dance forms
fa-Arab: فرم های رقص

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
fa-Arab: تنوع، سرناد, جابجایی, سرگرمی و نوکتورن قطعه موسیقی شبانه

en: Fugues
fa-Arab: موسيقى بادی

en: Flamenco
fa-Arab: رقص فلامنکو

en: Folk music
fa-Arab: موسیقی محلی

en: Fantasias
fa-Arab: موسیقی فانتزی

en: Gospel music
fa-Arab: موسیقی انجیل

en: Hymns
fa-Arab: سرودها

en: Jazz
fa-Arab: جاز

en: Musical revues and comedies
fa-Arab: موسیقی طنز و کمدی

en: Madrigals
fa-Arab: نوعی سرود

en: Minuets
fa-Arab: دقایق

en: Motets
fa-Arab: سرود

en: Motion picture music
fa-Arab: موسیقی تصویر متحرک

en: Marches
fa-Arab: راهپیمایی ها

en: Masses
fa-Arab: توده ها

en: Multiple forms
fa-Arab: اشکال متعدد

en: Mazurkas
fa-Arab: مازورکا (نوعی رقص لهستانی)

en: Nocturnes
fa-Arab: قطعه موسیقی

en: Not applicable
fa-Arab: غیر قابل اجرا

en: Operas
fa-Arab: اپراها

en: Oratorios
fa-Arab: سرودهای مذهبی

en: Overtures
fa-Arab: شروع

en: Program music
fa-Arab: موسیقی برنامه

en: Passion music
fa-Arab: موسیقی شور

en: Polonaises
fa-Arab: رقص پولونز

en: Popular music
fa-Arab: موسیقی محبوب

en: Preludes
fa-Arab: پیش درآمدها

en: Passacaglias
fa-Arab: پاساکالیاها

en: Part-songs
fa-Arab: قطعه-آوازها

en: Pavans
fa-Arab: پاوان ها

en: Rock music
fa-Arab: موسيقى راک

en: Rondos
fa-Arab: روندو قطعه موسیقی

en: Ragtime music
fa-Arab: موسیقی ضربی

en: Ricercars
fa-Arab: رايسركارز

en: Rhapsodies
fa-Arab: قطعه موسیقی

en: Requiems
fa-Arab: مرثیه ها

en: Square dance music
fa-Arab: موسیقی رقص میدانی

en: Songs
fa-Arab: آهنگ‌ها

en: Sonatas
fa-Arab: ساز تک نواز

en: Symphonic poems
fa-Arab: اشعار سمفونیک

en: Studies and exercises
fa-Arab: درس ها و تمرین ها

en: Suites
fa-Arab: مجموعه ها

en: Symphonies
fa-Arab: سمفونی ها

en: Toccatas
fa-Arab: توكاتاها

en: Teatro lirico
fa-Arab: تئاتر غنایی

en: Trio-sonatas
fa-Arab: سونات های سه گانه

en: Villancicos
fa-Arab: آوازهای کریسمس

en: Variations
fa-Arab: تغییرات

en: Waltzes
fa-Arab: والس، رقص محلی

en: Zarzuelas
fa-Arab: زارزوئلا نوعی اپرای اسپانیایی

en: Format of music
fa-Arab: قالب موسیقی

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
fa-Arab: کد یک کاراکتری که نشانگر قالب یک آهنگ موسیقی است (برای مثال، پارتیتورپیانو رهبر ارکستر)."نت نویسی روی خط حامل"به نگارش نت ها بر روی خطوط حامل ارجاع می دهد."نت موسیقی"به موسیقی نوشته شده با استفاده از خطوط حامل یا گرافیک، نشانه ها، یا یاداشت مبتنی بر کلمه ارجاع می دهد.

en: Full score
fa-Arab: امتیاز کامل

en: Full score, miniature or study size
fa-Arab: امتیاز کامل، مینیاتور یا اندازه مطالعه

en: Accompaniment reduced for keyboard
fa-Arab: همراهی برای صفحه کلید کاهش یافته است

en: Voice score with accompaniment omitted
fa-Arab: ثبت صدا با ضمیمه حذف شد

en: Condensed score or piano-conductor score
fa-Arab: موسیقی با بافت متراکم یا موسیقی ارکستر پیانو

en: Close score
fa-Arab: مسدود کردن امتیازگیری

en: Chorus score
fa-Arab: امتیاز گروه کر

en: Condensed score
fa-Arab: خلاصه ثبت شده

en: Performer-conductor part
fa-Arab: قسمت اجرا کننده-هدایت کننده

en: Vocal score
fa-Arab: ثبت آواز

en: Score
fa-Arab: امتیاز

en: Multiple score formats
fa-Arab: فرمت های مختلف ثبت

en: Music Parts
fa-Arab: قطعات موسیقی

en: No parts in hand or not specified
fa-Arab: هیچ بخشی در دسترس نیست یا مشخص نشده است

en: Instrumental and vocal parts
fa-Arab: ابزارها و آلات موسیقایی

en: Instrumental parts
fa-Arab: قطعات ابزاری

en: Vocal parts
fa-Arab: قطعات آوازی

en: Unknown or unspecified
fa-Arab: نامعلوم یا مشخص نشده

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
fa-Arab: کد الفبایی یک کاراکتری که شکل ماده را برای آیتم توصیف شده مشخص می کند.

en: Accompanying matter
fa-Arab: ماده همراه

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
fa-Arab: حداکثر شش کد الفبایی یک- کاراکتری (ثبت شده به ترتیب حروف الفبا) که محتوای یادداشت های برنامه و دیگر مواد همراه برای ضبط صدا، نسخه های موسیقی، یا موسیقی نت شده را نشان می دهد. اگر کمتر از شش کد اختصاص داده شود، کدها تایید می شوند و موقعیت های استفاده نشده حاوی یک عدد خالی است (#).

en: No accompanying matter
fa-Arab: بدون مواد همراه

en: Discography
fa-Arab: دیسکوگرافی

en: Bibliography
fa-Arab: کتابشناختی

en: Thematic index
fa-Arab: نمایه موضوعی

en: Libretto or text
fa-Arab: اشعار اوپرا یا متن

en: Biography of composer or author
fa-Arab: زندگی نامه آهنگساز یا نویسنده

en: Biography of performer or history of ensemble
fa-Arab: زندگینامه مجری یا تاریخچه گروه

en: Technical and/or historical information on instruments
fa-Arab: اطلاعات فنی و / یا تاریخی در مورد سازها

en: Technical information on music
fa-Arab: اطلاعات فنی درباره موسیقی

en: Historical information
fa-Arab: اطلاعات تاریخی

en: Ethnological information
fa-Arab: اطلاعات قوم شناختی

en: Instructional materials
fa-Arab: مواد تعلیمی

en: Literary text for sound recordings
fa-Arab: متن ادبی برای ضبط صدا

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
fa-Arab: حداکثر دو کد یک کارکتری (به ترتیب لیست زیر ثبت شده است) که نوع متن ادبی موجود در یک ضبط صدای غیر موزیکال را نشان می دهد. اگر فقط یک کد اختصاص داده شود، آن را تایید می کند و موقعیت استفاده نشده حاوی یک فضای خالی (#) است.

en: Item is a music sound recording
fa-Arab: مورد یک موسیقی ضبط شده می‌باشد

en: Conference proceedings
fa-Arab: مجموعه مقالات کنفرانس

en: Drama
fa-Arab: نمایشنامه

en: Fiction
fa-Arab: داستان

en: Reporting
fa-Arab: گزارش نویسی

en: History
fa-Arab: تاريخ

en: Instruction
fa-Arab: دستورالعمل

en: Language instruction
fa-Arab: دستورات زبان

en: Comedy
fa-Arab: نمایش خنده دار

en: Lectures, speeches
fa-Arab: خطابه‌ها، سخنرانی‌ها

en: Memoirs
fa-Arab: خاطرات

en: Folktales
fa-Arab: افسانه های محلی

en: Rehearsals
fa-Arab: تمرین

en: Sounds
fa-Arab: صداها

en: Interviews
fa-Arab: مصاحبات

en: Transposition and arrangement
fa-Arab: جابجایی و ترتیب

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
fa-Arab: آیا همه یا بخشی از آیتم در حال فهرستنویسی جابجا شود/ یا بصورت دیگر تنظیم شود.

en: Not arrangement or transposition or not specified
fa-Arab: تنظیم یا انتقال انجام نشده یا مشخص نشده است

en: Transposition
fa-Arab: جابجایی

en: Arrangement
fa-Arab: چینش

en: Both transposed and arranged
fa-Arab: هر دو منتقل و مرتب

en: Continuing Resources
fa-Arab: منابع مستمر

en: Serial/Integrating resource
fa-Arab: سری/ یکپارچه سازی منابع

en: Frequency
fa-Arab: تکراری

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که نشانگر دفعات مورد استفاده در رابطه با 008/19 (منظم بودن).

en: No determinable frequency
fa-Arab: فرکانس قابل تعیین نیست

en: Annual
fa-Arab: سالانه

en: Bimonthly
fa-Arab: دو ماهنامه

en: Semiweekly
fa-Arab: نیمه هفتگی

en: Daily
fa-Arab: روزانه

en: Biweekly
fa-Arab: دوهفته نامه

en: Semiannual
fa-Arab: شش ماه یکبار

en: Biennial
fa-Arab: دو سالانه

en: Triennial
fa-Arab: هر سه سال یکبار

en: Three times a week
fa-Arab: سه بار در هفته

en: Three times a month
fa-Arab: سه بار در ماه

en: Continuously updated
fa-Arab: به‌طور مداوم به‌روز شده

en: Monthly
fa-Arab: ماهانه

en: Quarterly
fa-Arab: فصلنامه

en: Semimonthly
fa-Arab: دو هفته نامه

en: Three times a year
fa-Arab: سه بار در سال

en: Weekly
fa-Arab: هفتگی

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
fa-Arab: یک کد الفبایی تک کاراکتری که نشانگر منظم بودن یک آیتم است. مورد استفاده در رابطه با 008/18 (فرکانس).

en: Regularity
fa-Arab: منظم بودن

en: Normalized irregular
fa-Arab: نامنظم نرمال شده

en: Regular
fa-Arab: منظم

en: Completely irregular
fa-Arab: کاملاً نامنظم است

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که نشانگر انواع منابع می باشد.

en: Type of continuing resource
fa-Arab: نوع منابع دنباله دار

en: Updating database
fa-Arab: به روزرسانی پایگاه داده

en: Updating loose-leaf
fa-Arab: بازنگری اسناد کلاسوری

en: Monographic series
fa-Arab: فروست تک نگاشت

en: Newspaper
fa-Arab: روزنامه

en: Periodical
fa-Arab: نشریه ادواری

en: Updating Web site
fa-Arab: به روزرسانی وب سایت

en: Form of original item
fa-Arab: شکل آیتم اصلی

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که دسته بندی موادی را نشان می دهد که آیتم انتشار اصلی است.

en: Newspaper format
fa-Arab: فرمت روزنامه

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
fa-Arab: کدالفبایی یک کاراکتری که شکل ماده را برای آیتم توصیف شده مشخص می کند

en: Nature of entire work
fa-Arab: ماهیت کل کار

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که ماهیت یک آیتم را نشان می دهد اگر کاملا از نوع خاصی از مواد تشکیل شده باشد. اگر آیتم را بتوان بیش از یک نوع از مواد در نظر گرفت، انواع آن ثبت می شوند در 008/25- 27(ماهیت محتوا) و 008/24 حالت کد خالی است (#).

en: Not specified
fa-Arab: نامشخص

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
fa-Arab: حداکثر سه کد الفبایی یک حرفی (به ترتیب حروف الفبا ثبت شده) که نشان می دهد یک اثر شامل انواع خاصی از مواد است. اگر کمتر از سه کد اختصاص داده شود، کدها تایید می شوند و هر موقعیت استفاده نشده حاوی یک جای خالی (#) است.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fa-Arab: کد الفبایی تک‌ کاراکتری که نشان می‌دهد آیا یک آیتم توسط یا برای یک سازمان دولتی بین‌المللی، ملی، استانی، ایالتی یا محلی یا توسط زیرمجموعه چنین ارگانی منتشر شده یا تولید شده است، و در این صورت، سطح حوزه قضایی آن سازمان را نشان می‌دهد.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
fa-Arab: کد عددی یک کاراکتری که نشان می دهد آیا آیتم شامل مذاکرات، گزارش ها، یا خلاصه یک کنفرانس است.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: تعریف نشده؛ هرکدام شامل یک کاراکتر پر (l) یا خالی (#) هستند.

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که الفبای اصلی یا خط زبان عنوان در منبع آیتم که عنوان اصلی (فیلد222) بر آن بنا نهاده شده است را نشان می دهد.

en: Original alphabet or script of title
fa-Arab: الفبای اصلی یا متن عنوان

en: No alphabet or script given/No key title
fa-Arab: هیچ الفبایی یا خطی داده نشده است / بدون عنوان کلیدی

en: Basic Roman
fa-Arab: رومی پایه

en: Extended Roman
fa-Arab: لاتین تعمیم داده شده

en: Japanese
fa-Arab: ژاپنی

en: Chinese
fa-Arab: چینی

en: Arabic
fa-Arab: عربی

en: Greek
fa-Arab: يوناني

en: Hebrew
fa-Arab: زبان عبری

en: Thai
fa-Arab: تایلندی

en: Devanagari
fa-Arab: دواناگری (از ریشه ی سانسکریت)

en: Korean
fa-Arab: کُره‌ای

en: Tamil
fa-Arab: زبان تمیل

en: Entry convention
fa-Arab: قرارداد مدخل

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
fa-Arab: کد عددی یک کاراکتری که نشان می دهد آیتم مطابق با ثبت پی درپی، آخرین ثبت، یا ثبت یکپارچه قوانین فهرست نویسی، فهرست نویسی شده است.

en: Successive entry
fa-Arab: ورود متوالی

en: Latest entry
fa-Arab: آخرین ورودی

en: Integrated entry
fa-Arab: ورودی یکپارچه

en: Visual Materials
fa-Arab: منابع دیداری

en: Projected medium
fa-Arab: رسانه برنامه ریزی شده

en: Two-dimensional nonprojected graphic
fa-Arab: گرافیک طرح بندی نشده دو بعدی

en: Kit
fa-Arab: مجموعه ها

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
fa-Arab: محصول سه بعدی یا موضوعی که به صورت طبیعی اتفاق افتاده باشد

en: Running time for motion pictures and videorecordings
fa-Arab: زمان اجرای تصاویر متحرک و ویدئوهای ضبط شده

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
fa-Arab: عدد سه رقمی که زمان اجرای نهایی تصویر متحرک یا فیلمبرداری را نشان می دهد. عدد راست چین شده است و هر جای استفاده نشده شامل یک صفر است.

en: Running time exceeds three characters
fa-Arab: زمان اجرا بیش از سه کاراکتر است

en: Running time
fa-Arab: زمان اجرا

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که مخاطب را برای آن بخشی که در نظر گرفته شده است معرفی می کند.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
fa-Arab: کد الفبایی تک‌کاراکتری که نشان می‌دهد آیا آیتم توسط یا برای یک سازمان دولتی بین‌المللی، استانی، ملی، ایالتی یا محلی یا توسط زیرمجموعه‌ای از چنین ارگانی منتشر یا تولید شده است، و در این صورت، سطح حوزه قضایی آن آژانس را نشان می‏دهد.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
fa-Arab: کدالفبایی تک کاراکتری که شکل ماده را مشخص می کند.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که انواع مواد تصویری موجود را نشان داده است.

en: Type of visual material
fa-Arab: نوع منابع دیداری

en: Art original
fa-Arab: هنر اصیل

en: Art reproduction
fa-Arab: تولید مجدد هنر

en: Diorama
fa-Arab: تصاویر متغیر

en: Filmstrip
fa-Arab: نوار فیلم

en: Picture
fa-Arab: تصویر

en: Graphic
fa-Arab: گرافیک

en: Technical drawing
fa-Arab: رسم فنی

en: Motion picture
fa-Arab: عکس متحرک

en: Chart
fa-Arab: چارت

en: Flash card
fa-Arab: فلش کارت

en: Microscope slide
fa-Arab: اسلاید میکروسکوپ

en: Model
fa-Arab: مدل، نمونه

en: Realia
fa-Arab: وسایل تعلیم

en: Slide
fa-Arab: اسلاید

en: Transparency
fa-Arab: شفافیت

en: Videorecording
fa-Arab: ضبط ویدیو

en: Toy
fa-Arab: اسباب بازی

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که تکنیک استفاده شده در ایجاد حرکت در تصاویر متحرک یا ضبط فیلم را نشان می دهد.

en: Technique
fa-Arab: فن

en: Animation
fa-Arab: انیمیشن

en: Animation and live action
fa-Arab: انیمیشین و بازی زنده

en: Live action
fa-Arab: عملیات زنده

en: Mixed Materials
fa-Arab: منابع چندگانه

en: Mixed material
fa-Arab: مواد مختلط

en: Category of material
fa-Arab: طبقه بندی مواد

en: Map
fa-Arab: نقشه

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
fa-Arab: طبقه بندی خاص از مواد نقشه برداری که مورد به آن تعلق دارد. معمولاً طبقه اشیا فیزیکی، مانند نمودار.

en: Specific material designation
fa-Arab: تعیین مواد خاص

en: Diagram
fa-Arab: نمودار

en: Profile
fa-Arab: پروفایل

en: Remote-sensing image
fa-Arab: تصویر سنجش از راه دور

en: Section
fa-Arab: بخش

en: Unspecified
fa-Arab: غير محدد

en: View
fa-Arab: مشاهده

en: Color
fa-Arab: رنگ

en: Whether the item is in one color or multicolored
fa-Arab: آیا آیتم تک رنگ است یا رنگارنگ

en: One color
fa-Arab: یک رنگ

en: Multicolored
fa-Arab: رنگارنگ

en: Material out of which the cartographic item is made.
fa-Arab: موادی که از آن بخش نقشه برداری ساخته شده است.

en: Physcial Description
fa-Arab: توصیف فیزیکی

en: Paper
fa-Arab: کاغذ

en: Wood
fa-Arab: چوب

en: Stone
fa-Arab: سنگ

en: Metal
fa-Arab: فلز

en: Synthetic
fa-Arab: مرکب از مواد مصنوعی

en: Skin
fa-Arab: پوست

en: Textiles
fa-Arab: منسوجات

en: Plastic
fa-Arab: پلاستیک

en: Glass
fa-Arab: شیشه

en: Vinyl
fa-Arab: وینیل (انواع پلاستیک های دارای ریشه ی ch:ch2)

en: Vellum
fa-Arab: کاغذ پوستی

en: Plaster
fa-Arab: گچ

en: Flexible base photographic, positive
fa-Arab: پایه انعطاف پذیر عکاسی، مثبت

en: Flexible base photographic, negative
fa-Arab: پایه انعطاف پذیر عکاسی، منفی

en: Non-flexible base photographic, positive
fa-Arab: عکاسی پایه غیر انعطاف پذیر، مثبت

en: Non-flexible base photographic, negative
fa-Arab: عکاسی پایه غیر انعطاف پذیر، منفی

en: Leather
fa-Arab: چرم

en: Parchment
fa-Arab: کاغذ پوستی

en: Other photographic medium
fa-Arab: دیگر رسانه های تصویری

en: Type of reproduction
fa-Arab: نوع بازتولید

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
fa-Arab: آیا آیتم کارتوگرافی، فکس است یا نوع دیگری از بازتولید.

en: Facsimile
fa-Arab: رونوشت

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
fa-Arab: تکنیک عکاسی برای تولید موارد نقشه برداری استفاده می شود.

en: Production/reproduction details
fa-Arab: جزئیات تولید/ بازتولید

en: Photocopy, blueline print
fa-Arab: فتوکپی، چاپ خط آبی

en: Photocopy
fa-Arab: فتوکپی

en: Pre-production
fa-Arab: پیش تولید

en: Film
fa-Arab: فيلم

en: Positive/negative aspect
fa-Arab: جنبه مثبت/منفی

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
fa-Arab: جنبه مثبت/ منفی فتوکپی یا فیلم آیتم نقشه برداری، که همچنین به عنوان قطبیت نیز شناخته می شود.

en: Positive
fa-Arab: مثبت

en: Negative
fa-Arab: منفی

en: Mixed polarity
fa-Arab: تقارن مختلط

en: Electronic resources
fa-Arab: منابع الکترونیکی

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتر که نشان می دهد دسته بندی مواد به قسمتی که به ان تعلق دارد، منبع الکترونیکی است (به عنوان مثال برنامه ها، فایل های داده، فایل های تصویری، نوارهای صوتی و تصویری دیجیتالی شده و غیره).

en: Electronic resource
fa-Arab: منابع الکترونیکی

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
fa-Arab: طبقه بندی ویژه مواد (معمولاً طبقه شی ء فیزیکی) که یک قطعه به آن تعلق دارد (مثلاً دیسک مغناطیسی).

en: Tape cartridge
fa-Arab: کارتریج نوار

en: Chip cartridge
fa-Arab: چیپست کارتریج

en: Computer optical disc cartridge
fa-Arab: کارتریج دیسک نوری کامپیوتری

en: Computer disc, type unspecified
fa-Arab: دیسک کامپیوتری، نوع نامشخص

en: Computer disc cartridge
fa-Arab: کارتریج دیسک نوری کامپیوتری

en: Tape cassette
fa-Arab: نوار کاست

en: Tape reel
fa-Arab: حلقه نوار

en: Magnetic disk
fa-Arab: دیسک مغناطيسي

en: Computer card
fa-Arab: کارت کامپیوتری

en: Magneto-optical disc
fa-Arab: دیسک نوری مغناطیسی

en: Optical disc
fa-Arab: دیسک نوری

en: Remote
fa-Arab: از راه دور

en: Standalone device
fa-Arab: دستگاه مستقل

en: Whether the item is one color or multicolored.
fa-Arab: آیا آیتم تک رنگ است یا چند رنگ.

en: Black-and-white
fa-Arab: سیاه-و-سفید

en: Gray scale
fa-Arab: مقیاس خاکستری

en: Mixed
fa-Arab: مرکب

en: Dimensions
fa-Arab: ابعاد

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
fa-Arab: ابعاد رسانه ای که برای رمزگذاری منابع الکترونیکی استفاده می شوند، متداول ترین ابعادی هستند که در بسیاری از موارد این ابعاد مربوط به نگهدانده ای است که در آن یک رسانه مغناطیسی یا نوری محفوظ است. کد 007/04، با ابعاد مرتبط در توصیف آیتم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کدی دقیقاً با ابعاد محیط (یا نگهدارنده) مطابقت نداشته باشد، از کد z استفاده می شود.

en: 3 1/2 in.
fa-Arab: 3 1/2 اینچ.

en: 12 in.
fa-Arab: در- 12.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
fa-Arab: g- 4 3/4اینچ. یا 12سانتی متر.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
fa-Arab: 1 1/8 x 2 3/8اینچ.

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
fa-Arab: 3 7/8 x 2 1/2 اینچ.

en: 5 1/4 in.
fa-Arab: 5 1/4 اینج.

en: 8 in.
fa-Arab: 8 اینچ.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
fa-Arab: آیا تولید صدا بخش جدا ناپذیر از منبع الکترونیکی است.

en: No sound (silent)
fa-Arab: بدون صدا (ساکت)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
fa-Arab: عمق دقیق بیت از تصاویر اسکن شده ای که منابع الکترونیکی را تشکیل می دهند، یا یک کد الفبای سه کاراکتری که، نشان می دهد عمق دقیق بیت قابل ثبت نیست. از آنجایی که فقط عمق دقیق بیت مفید است کدگذاری نباید شامل ارقام گمشده ای باشد که با خط فاصله (-) نشان داده می شوند.

en: Image bit depth
fa-Arab: عمق بیت تصویر

en: Exact bit depth
fa-Arab: عمق دقیق بیت

en: Multiple
fa-Arab: گوناگون

en: File formats
fa-Arab: فرمت های فایل

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
fa-Arab: آیا این فایل (ها) شامل منابع الکترونیکی با همان فرمت یا نوع مواد بازسازی شده دیجیتالی است.

en: One file format
fa-Arab: قالب یک فایل

en: Multiple file formats
fa-Arab: فرمت های مختلف فایل

en: Quality assurance target(s)
fa-Arab: هدف (های) تضمین کیفیت

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
fa-Arab: آیا اهداف تضمین کیفیت بطور مناسب در بازه ی اصلاح/ ایجاد منبع الکترونیکی گنجانده شده اند یا خیر.

en: Absent
fa-Arab: غایب

en: Present
fa-Arab: موجود

en: Antecedent/Source
fa-Arab: پیشینه/منبع

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
fa-Arab: اطلاعاتی درمورد منبع یک فایل دیجیتالی (رقمی) مهم در ایجاد، استفاده و مدیریت عناصر بازسازی دیجیتالی.

en: File reproduced from original
fa-Arab: فایل تولید شده از نسخه اصلی

en: File reproduced from microform
fa-Arab: فایل تولید شده از میکروفرم

en: File reproduced from an electronic resource
fa-Arab: فایل تولید شده از یک منبع الکترونیکی

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
fa-Arab: فایل تولید شده از یک واسطه (نه میکروفرم)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
fa-Arab: نوعی فشرده سازی منابع الکترونیکی مدنظر قرار گرفته است. برای بررسی در مورد ارتباط فایل به اصل استفاده می شود.

en: Level of compression
fa-Arab: میزان فشردگی

en: Uncompressed
fa-Arab: غیر فشرده‌

en: Lossless
fa-Arab: بدون زیان

en: Lossy
fa-Arab: زیان آور

en: Reformatting quality
fa-Arab: بازسازی کیفیت

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
fa-Arab: کیفیت تغییر قالب منابع الکترونیکی؛ یک ارزیابی کلی از کیفیت فیزیکی منابع الکترونیکی در رابطه با کاربرد در نظر گرفته شده برای آن. این می تواند برای قضاوت در مورد سطح کیفیت یک فایل، و تعهد یک موسسه برای حفظ در دسترس بودن آن در طول زمان مورد استفاده قرار گیرد.

en: Access
fa-Arab: دسترسی

en: Preservation
fa-Arab: حفاظت

en: Replacement
fa-Arab: جایگزینی

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
fa-Arab: کد الفبایی تک نویسه ای که طبقه بندی مواد را نشان می دهد که آیتم متعلق به آن است،به عنوان الگویی از یک جرم آسمانی تعریف شده است، معمولا زمین یا کره آسمانی،در سطح یک کره به تصویر کشیده شده است.کد d وقتی استفاده می شود که 008/25 (انوع مواد نقشه برداری) حاوی کد d باشد. پر کردن کاراکتر(|) در این موقعیت مجاز نیست.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
fa-Arab: طبقه بندی ویژه مواد (معمولاً طبقه شی ء فیزیکی) که یک قطعه به آن تعلق دارد، مثلاً کره آسمانی.

en: Celestial globe
fa-Arab: کره آسمانی

en: Planetary or lunar globe
fa-Arab: کره سیاره ای یا قمری

en: Terrestrial globe
fa-Arab: کره جغرافیایی

en: Earth moon globe
fa-Arab: کره ماه زمین

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
fa-Arab: آیا جهان یک رنگ است یا رنگارنگ.

en: Material out of which the globe is made.
fa-Arab: ماده ای که گوی از آن ساخته شده است.

en: Physicial medium
fa-Arab: رسانه های فیزیکی

en: Textile
fa-Arab: منسوجات

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
fa-Arab: آیا نقشه زمین به شکل فکس است یا نوع دیگری از باز تولید است.

en: Tactile material
fa-Arab: مادة لمسية

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که دسته بندی بندی مواد را نشان می دهد که آیتم متعلق به مواد لمسی است. برای موادی که برای لمس خوانده می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. پر کردن کاراکتر (|) در این موقعیت مجاز نیست.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
fa-Arab: طبقه بندی ویژه ای از مواد لمسی، ماده خاصی که آیتم به آن تعلق دارد.

en: Moon
fa-Arab: ماه

en: Tactile, with no writing system
fa-Arab: لمسی، بدون سیستم نوشتاری

en: Class of braille writing
fa-Arab: رده خط بریل

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
fa-Arab: مجموعه خط بریل که این آیتم به آن تعلق دارد. این کد ویژه ای از بریل نیست، اما از انواع کد استفاده شده از بریل است، که نشانگر انواع متفاوتی از نمادهای نوشتاری است. حداکثر دو نوع بریل را ممکن است شامل شود، یا سازمان فهرست نویسی می تواند نوع غالب را انتخاب کند. در صورت وجود کدهای چند گانه به ترتیب غالب بودن، انتخاب می شود. اگر کمتر از دو کد اختصاص داده شود، کدها باید تایید شود و موقعیت های استفاده نشده، خالی بماند(#).

en: No specified class of braille writing
fa-Arab: رده بندی خاصی از نوشتن بریل وجود ندارد

en: Literary braille
fa-Arab: خط بریل ادبی

en: Format code braille
fa-Arab: قالب کد بریل

en: Mathematics and scientific braille
fa-Arab: ریاضیات و بریل علمی

en: Computer braille
fa-Arab: بریل رایانه ای

en: Music braille
fa-Arab: موسیقی بریل

en: Multiple braille types
fa-Arab: انواع گوناگون بریل

en: Level of contraction
fa-Arab: میزان اختصار

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
fa-Arab: آیا از اختصارات استفاده شود. ادغام عبارت های اختصاری متشکل از یک یا چند خط بریل یا ماه برای نشان دادن ترکیب عبارت ادبی.

en: Uncontracted
fa-Arab: بدون محدودیت

en: Contracted
fa-Arab: قراردادی

en: Braille music format 1
fa-Arab: قالب موسیقی بریل 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
fa-Arab: کد سه حرفی که فرمت موسیقی بریل را نشان می دهد. قالب های موسیقی روشی است که اندازه گیری می کند بخش ها، قسمت ها و اطلاعات مرتبط مانند کلماتی را که در رابطه با یکدیگر ارائه می شود. به میزان سه قالب ممکن است نشان داده شود، به منظور تسلط چپ چین شود. اگر کمتر از سه کد اختصاص داده شود، کدها چپ چین می شوند و جاهای بی استفاده شامل جای خالی (#) می شوند.

en: No specified braille music format
fa-Arab: قالب موسیقی بریل مشخص نشده است

en: Bar over bar
fa-Arab: نوار روی نوار

en: Bar by bar
fa-Arab: نوار به نوار

en: Line over line
fa-Arab: سطر بلای سطر

en: Paragraph
fa-Arab: پاراگراف

en: Single line
fa-Arab: خط تکی

en: Section by section
fa-Arab: بخش به بخش

en: Line by line
fa-Arab: خط به خط

en: Open score
fa-Arab: متن باز

en: Spanner short form scoring
fa-Arab: تدوین فرم کوتاه یادداشت

en: Short form scoring
fa-Arab: تدوین شکل اختصار

en: Outline
fa-Arab: رئوس مطالب

en: Vertical score
fa-Arab: نمره عمودی

en: Braille music format 2
fa-Arab: قالب موسیقی بریل 2

en: Braille music format 3
fa-Arab: قالب موسیقی بریل 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
fa-Arab: سایر خصوصیات فیزیکی خاص در مورد خط بریل.

en: Special physical characteristics
fa-Arab: مشخصات فیزیکی خاص

en: Print/braille
fa-Arab: a- چاپ/بریل

en: Jumbo or enlarged braille
fa-Arab: خط بریل بزرگ یا درشت

en: Projected graphic
fa-Arab: گرافیک پیش بینی شده

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که دسته بندی بندی مواد را نشان می دهد که آیتم متعلق به گرافیک است به عنوان بازنمایی دو بعدی تعریف می شود نمایش تصویر بدون حرکت با استفاده از یک دستگاه نوری در نظر گرفته می شود، برای نمونه، یک نوار فیلم، اسلاید، یا ترنسپرنسی. پر کردن کاراکتر (|) در این موقعیت مجاز نیست.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
fa-Arab: طبقه بندی ویژه گرافیک طرح ریزی شده که قطعه به آن تعلق دارد. مثل یک اسلاید.

en: Filmstrip cartridge
fa-Arab: کارتریج نوار فیلم

en: Filmslip
fa-Arab: فیلم

en: Filmstrip, type unspecified
fa-Arab: نوار فیلم، نوع مشخص نشده است

en: Filmstrip roll
fa-Arab: رول نوار فیلم

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
fa-Arab: ویژگی های رنگی گرافیک پیش بینی نشده.

en: Hand colored
fa-Arab: نقاشی شده با دست

en: Base of emulsion
fa-Arab: پایه امولسیون

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
fa-Arab: نوع ماده برای پایه امولسیون یک نگاتیو عکس، فیلم استریپ، اسلاید یا فرانمایی.

en: Safety film
fa-Arab: فیلم ایمن

en: Film base, other than safety film
fa-Arab: اساس فیلم، غیر از فیلم ایمنی

en: Mixed collection
fa-Arab: مجموعه مرکب

en: Sound on medium or separate
fa-Arab: صدا روی رسانه یا مجزا

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
fa-Arab: آیا صدا روی گرافیک است یا جدا از آن در نظر گرفته شده است (یعنی روی مواد همراه).

en: Sound on medium
fa-Arab: صوت متوسط

en: Sound separate from medium
fa-Arab: صدا جدا از رسانه

en: Medium for sound
fa-Arab: متوسط صدا

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
fa-Arab: رسانه خاصی که برای انتقال صدای یک قطعه استفاده می شود (خواه صدا در گرافیک طرح ریزی شده باشد یا جداگانه) و نوع پخش صدا برای قطعه مورد نیاز باشد.

en: Optical sound track on motion picture film
fa-Arab: آهنگ صوتی نوری بر روی فیلم متحرک

en: Magnetic sound track on motion picture film
fa-Arab: آهنگ صدای مغناطیسی در فیلم تصویر متحرک

en: Magnetic audio tape in cartridge
fa-Arab: نوار صوتی مغناطیسی در کارتریج

en: Sound disc
fa-Arab: دیسک صدا

en: Magnetic audio tape on reel
fa-Arab: نوار صوتی مغناطیسی روی حلقه

en: Magnetic audio tape in cassette
fa-Arab: نوار صوتی مغناطیسی در کاست

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
fa-Arab: آهنگ صوتی نوری و مغناطیسی در فیلم سینمایی

en: Videotape
fa-Arab: نوار ویدئویی

en: Videodisc
fa-Arab: دیسک ویدئویی

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
fa-Arab: عرض یا ابعاد مورد گرافیکی طراحی شده.

en: Standard 8 mm. film width
fa-Arab: استاندارد 8 میلی متر. عرض فیلم

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
fa-Arab: سوپر 8 میلی متری/ تکی 8 میلی متری. عرض فیلم

en: 9.5 mm. film width
fa-Arab: 9.5 میلی متر. عرض فیلم

en: 16 mm. film width
fa-Arab: 16 میلی متر. عرض فیلم

en: 28 mm. film width
fa-Arab: 28 میلی متر. عرض فیلم

en: 35 mm. film width
fa-Arab: f- 35 میلی متر. پهنای فیلم

en: 70 mm. film width
fa-Arab: g- 70 میلی متر .پهنای فیلم

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
fa-Arab: 2x2 اینچ. یا 5x5 سانتی متر. اسلاید

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
fa-Arab: 2 1/4 x 2 1/4 اینچ. یا 6x6 سانتی متر. اسلاید

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
fa-Arab: 4x5اینچ. or 10x13سانتی متر . شفافیت

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
fa-Arab: شفافیت .7×5 اینچ یا 18×13 سانتی متر

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
fa-Arab: 8x10 اینچ. یا 21x26 سانتی متر. شفافیت

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fa-Arab: 9x9 اینچ. یا 23x23 سانتی متر. شفافیت

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
fa-Arab: شفافیت .10×10 اینچ. یا 26×26 سانتی متر

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
fa-Arab: شفافیت .7×7 اینچ. یا 18×18 سانتی متر

en: Secondary support material
fa-Arab: مواد پشتیبانی ثانویه

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
fa-Arab: نوع مواد پایه اسلاید یا فرانمایی برای یک گرافیک طراحی شده.

en: No secondary support
fa-Arab: بدون پشتیبانی ثانویه

en: Cardboard
fa-Arab: مقوا

en: Metal and glass
fa-Arab: فلز و شیشه

en: Synthetic and glass
fa-Arab: مصنوعی و شیشه ای

en: Microform
fa-Arab: ميكروفيلم

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که طبقه بندی مواد را نشان می دهد که آیتم متعلق به میکروفیلم است. میکروفیلم یک اصطلاح عمومی برای هر رسانه، شفاف یا مات، ریز عکس ها است. یک ریز عکس یک واحد (به عنوان مثال، یک صفحه)است متنی، ترسیمی یا مواد تولید شده رایانه ای که روی کارت های دیافراگم، میکرو فیش، میکروفیلم، ریزمات ها یا دیگر ریزشکل ها که خیلی کوچک است که بدون بزرگنمایی قابل خواندن نیست، موجود باشد. میکروفیلم ممکن است بازتولید مواد متنی یا گرافیکی موجود، یا انتشارات اصلی باشد. پر کردن کاراکتر (|) در این موقعیت مجاز نیست.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
fa-Arab: طبقه بندی ویژه میکروفرم که قطعه به آن تعلق دارد. (مثل یک میکرومات).

en: Aperture card
fa-Arab: کارت حافظه

en: Microfilm cartridge
fa-Arab: کارتریج ميكروفيلم

en: Microfilm cassette
fa-Arab: كاست ميكروفيلم

en: Microfilm reel
fa-Arab: حلقه میکرو فیلم

en: Microfiche cassette
fa-Arab: کاست میکرو فیش

en: Microfilm slip
fa-Arab: لغزش میکروفیلم

en: Microfilm roll
fa-Arab: رول میکروفیلم

en: Positive/negative polarity of the microform.
fa-Arab: قطبیت مثبت/منفی میکروفرم.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
fa-Arab: ابعاد میکروفرم؛ ابعاد تصویر را نشان نمی دهد.

en: 8 mm.
fa-Arab: 8 میلی متر.

en: 16 mm.
fa-Arab: 16 میلی متر.

en: 35 mm.
fa-Arab: 35 میلی متر.

en: 70 mm.
fa-Arab: 70 میلی متر.

en: 105 mm.
fa-Arab: ‎105 میلی متر.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
fa-Arab: g- 4 3/4 اینچ. or 12 سانتی متر.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
fa-Arab: g- 4 3/4 اینچ. یا 12 سانتی متر .

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
fa-Arab: g- 4 3/4 اینچ. یا 12سانتی متر .

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
fa-Arab: 3 1/4 x 7 3/8 اینچ. یا9x19 سانتی متر.

en: Reduction ratio range
fa-Arab: محدوده ضریب کاهش

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
fa-Arab: محدوده ضریب کاهش برای یک میکروفرم. ضریب کاهش خاص در 007 / 06-08 (ضریب کاهش) ثبت شده است.

en: Low reduction ratio
fa-Arab: ضریب کاهش کم

en: Normal reduction
fa-Arab: کاهش عادی

en: High reduction
fa-Arab: کاهش زیاد

en: Very high reduction
fa-Arab: کاهش بسیار بالا

en: Ultra high reduction
fa-Arab: کاهش فوق العاده بالا

en: Reduction rate varies
fa-Arab: میزان کاهش متفاوت است

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
fa-Arab: مشخص کردن تعداد ضریب کاهش برای میکروفرم، به صورت سه رقم ثبت شده است. تعداد درست تعدیل شده و هر جای استفاده نشده شامل یک صفر است (مثلاً 015 ، 048). برای هر قسمت ناشناخته ی ضریب کاهش از خط تیره استفاده می شود (به عنوان مثال ، 03- ، 1-- ، یا ---)

en: Reduction ratio
fa-Arab: ضریب کاهش

en: Ratio element is not applicable
fa-Arab: عنصر نسبت قابل اجرا نیست

en: Ratio
fa-Arab: نرخ

en: Color of the image for microforms.
fa-Arab: رنگ تصویر میکروفرم.

en: Emulsion on film
fa-Arab: لایه های حساس فیلم

en: Type of light-sensitive material on the film.
fa-Arab: نوع ماده حساس به نور در فیلم.

en: Silver halide
fa-Arab: هالوژن نقره

en: Diazo
fa-Arab: ديازو (رنگ ثابت شده)‬

en: Vesicular
fa-Arab: منفذ دار

en: Mixed emulsion
fa-Arab: امولسیون مخلوط

en: Generation
fa-Arab: توليد

en: Generation aspect of a microform.
fa-Arab: جنبه تولید یک میکروفرم.

en: First generation (master)
fa-Arab: نسل اول (خبره)

en: Printing master
fa-Arab: استاد چاپ

en: Service copy
fa-Arab: کپی خدمت

en: Mixed generation
fa-Arab: نسل های مختلف

en: Base of film
fa-Arab: پایه فیلم

en: Base of the film.
fa-Arab: پایه فیلم.

en: Safety base, undetermined
fa-Arab: پایه ایمنی، نامشخص

en: Safety base, acetate undetermined
fa-Arab: پایه ایمنی، استات نامشخص

en: Safety base, diacetate
fa-Arab: پایه ایمنی، دی استات

en: Nitrate base
fa-Arab: پایه نیترات

en: Mixed base (nitrate and safety)
fa-Arab: پایه مخلوط (نیترات و ایمنی)

en: Safety base, polyester
fa-Arab: پایه ایمنی، پلی استر

en: Safety base, mixed
fa-Arab: پایه ایمنی، مخلوط

en: Safety base, triacetate
fa-Arab: پایه ایمنی، تری استات

en: Nonprojected graphic
fa-Arab: گرافیک غیرپروژه ای

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
fa-Arab: طبقه بندی ویژه گرافیک طرح ریزی نشده که قطعه به آن تعلق دارد. (مثل یک تصویر).

en: Activity card
fa-Arab: کارت فعالیت

en: Collage
fa-Arab: هنر ساخت پوستر

en: Drawing
fa-Arab: طراحی

en: Painting
fa-Arab: نقاشی

en: Photomechanical print
fa-Arab: چاپ مکانیکی عکس

en: Photonegative
fa-Arab: عکس نگاتیوی

en: Photoprint
fa-Arab: عکس چاپی

en: Print
fa-Arab: چاپ

en: Poster
fa-Arab: پوستر

en: Postcard
fa-Arab: کارت پستال

en: Icon
fa-Arab: آیکون

en: Radiograph
fa-Arab: رادیوگرافی

en: Study print
fa-Arab: چاپ مبحث

en: Photograph, type unspecified
fa-Arab: عکاس، نوع مشخص نشده است

en: Primary support material
fa-Arab: مواد پشتیبانی اولیه

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
fa-Arab: نوع مواد مورد استفاده برای پشتیبان یا پایه ای که تصویر روی آن چاپ یا اجرا می شود.

en: Canvas
fa-Arab: بوم نقاشی

en: Bristol board
fa-Arab: تخته بریستول

en: Cardboard/illustration board
fa-Arab: مقوا/تابلو تصویرگری

en: Hardboard
fa-Arab: لوح سخت

en: Porcelain
fa-Arab: ظروف چینی

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
fa-Arab: نوع مواد (به غیر از پوشش معمولی قدیمی) که تقویت اولیه (007/04) به آن الحاق شده است.

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
fa-Arab: طبقه بندی ویژه تصویر متحرک که آیتم به آن تعلق دارد. مثل یک حلقه فیلم.

en: Film cartridge
fa-Arab: کارتریج فیلم

en: Film cassette
fa-Arab: فيلم كاست

en: Film roll
fa-Arab: رول فیلم

en: Film reel
fa-Arab: حلقه فیلم

en: Color characteristics of a motion picture.
fa-Arab: مشخصه‌های رنگی یک تصویر متحرک.

en: Motion picture presentation format
fa-Arab: شکل ارائه تصویر متحرک

en: Presentation format for motion pictures.
fa-Arab: فرمت ارائه تصاویر متحرک.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
fa-Arab: روزنه صدای استاندارد (قالب کاهش یافته)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
fa-Arab: غیر متحرک (صفحه گسترده)

en: Anamorphic (wide-screen)
fa-Arab: تغییر شکل دهنده (صفحه گسترده)

en: Other wide-screen format
fa-Arab: فرمت دیگر صفحه نمایش گسترده

en: Standard silent aperture (full frame)
fa-Arab: روزنه خاموش استاندارد (قاب کامل)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
fa-Arab: آیا صدا روی آیتم هست یا جدا از آیتم.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
fa-Arab: رسانه خاصی که برای انتقال صدای یک قطعه استفاده می شود (خواه آن صدا بر روی خود آیتم باشد یا به شکل مواد همراه باشد) و نوع پخش صدا مورد نیاز است.

en: Width of a motion picture.
fa-Arab: عرض تصویر متحرک.

en: Standard 8 mm.
fa-Arab: استاندارد 8 میلی متر.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
fa-Arab: سوپر 8 میلی متری/ تکی 8 میلی متر.

en: 9.5 mm.
fa-Arab: 9.5 میلی متر.

en: 28 mm.
fa-Arab: ‏28 میلی متر.

en: Configuration of playback channels
fa-Arab: پیکربندی کانال های پخش

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
fa-Arab: پیکربندی کانال های پخش برای بخش صدای یک تصویر متحرک.

en: Monaural
fa-Arab: یکپارچه

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
fa-Arab: چهارصدایی، چند کاناله یا فراگیر

en: Stereophonic
fa-Arab: استروفونیک، دارای دستگاه تقویت‌کننده صوت از سه جهت

en: Production elements
fa-Arab: عناصر تولید

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
fa-Arab: آیا این فیلم بخشی از تولیدکامل است یا مقدماتی یا بعد از تولید.

en: Workprint
fa-Arab: کپی کار - نسخه کار

en: Trims
fa-Arab: اصلاحات

en: Outtakes
fa-Arab: برداشت ها

en: Rushes
fa-Arab: عجله کردن

en: Mixing tracks
fa-Arab: مسیرهای مختلف

en: Title bands/inter-title rolls
fa-Arab: نوارهای عنوان / رول های بین عنوان

en: Production rolls
fa-Arab: رول های تولید

en: Whether the film is positive or negative.
fa-Arab: آیا این فیلم مثبت است یا منفی.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
fa-Arab: این مورد چقدر از عناصر اصلی فاصله دارد (به عنوان مثال ، فیلم منفی واقعی یا نوار فیلمبرداری اصلی در دوربین). داده های تولید شده برای ارزیابی کیفیت نسخه های موجود استفاده می شود، تصمیم گیری در مورد حفظ و شناسایی مواد قابل دسترس برای مشاهده و تحقیق استفاده می شود.

en: Duplicate
fa-Arab: تكرار

en: Master
fa-Arab: رئیس

en: Original
fa-Arab: اصلى

en: Reference print/viewing copy
fa-Arab: چاپ مرجع/ مشاهده رونوشت

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
fa-Arab: ویژگی های رنگی خاص در تصاویر متحرک 007/03 وجود دارد (رنگ).

en: Refined categories of color
fa-Arab: طبقه بندی رنگ های خالص

en: 3 layer color
fa-Arab: رنگ 3 لایه

en: 2 color, single strip
fa-Arab: 2 رنگ، تک نوار

en: Undetermined 2 color
fa-Arab: 2 رنگ نامشخص

en: Undetermined 3 color
fa-Arab: 3 رنگ نامشخص

en: 3 strip color
fa-Arab: 3 رنگ نوار

en: 2 strip color
fa-Arab: 2 رنگ نوار

en: Red strip
fa-Arab: نوار قرمز

en: Blue or green strip
fa-Arab: نوار آبی یا سبز

en: Cyan strip
fa-Arab: نوار فیروزه ای

en: Magenta strip
fa-Arab: نوار ارغوانی

en: Yellow strip
fa-Arab: نوار زرد

en: Sepia tone
fa-Arab: ته رنگ قهوه ای

en: Other tone
fa-Arab: آواهای دیگر

en: Tint
fa-Arab: رنگ

en: Tinted and toned
fa-Arab: رنگ آمیزی شده و پررنگ

en: Stencil color
fa-Arab: رنگ شابلون

en: Kind of color stock or print
fa-Arab: نوع تخته رنگی یا چاپی

en: Type of color film stock or color print the item represents.
fa-Arab: نوع موجودی فیلم رنگی یا چاپ رنگی آیتم را نشان می دهد.

en: Imbibition dye transfer prints
fa-Arab: چاپ انتقال رنگ آمیزی

en: Three-layer stock
fa-Arab: موجودی سه لایه

en: Three layer stock, low fade
fa-Arab: موجودی سه لایه، (کم رنگ شدن)

en: Duplitized stock
fa-Arab: موجودی تکراری

en: Deterioration stage
fa-Arab: مرحله تخریب

en: Level of deterioration of the motion picture film.
fa-Arab: سطح خرابی فیلم سینمایی.

en: None apparent
fa-Arab: هیچکدام آشکار نیست

en: Nitrate: suspicious odor
fa-Arab: نیترات: بوی مشکوک

en: Nitrate: pungent odor
fa-Arab: نیترات: بوی تند

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
fa-Arab: نیترات: مایل به قهوه ای، تغییر رنگ، محو شدن، گرد و خاکی

en: Nitrate: sticky
fa-Arab: نیترات: چسبنده

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
fa-Arab: نیترات: کف، حباب، تاول

en: Nitrate: congealed
fa-Arab: نیترات: محصور

en: Nitrate: powder
fa-Arab: نیترات: پودر

en: Non-nitrate: detectable deterioration
fa-Arab: غیر نیترات: زوال قابل تشخیص

en: Non-nitrate: advanced deterioration
fa-Arab: غیر نیترات: زوال پیشرفته

en: Non-nitrate: disaster
fa-Arab: غیر نیترات: فاجعه

en: Completeness
fa-Arab: کامل بودن

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
fa-Arab: آیا آیتم فهرست شده کامل ارزیابی می شود یا نه.

en: Complete
fa-Arab: کامل

en: Incomplete
fa-Arab: ناقص

en: Film inspection date
fa-Arab: تاریخ بازرسی فیلم

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
fa-Arab: شش کاراکتر که تاریخ آخرین بازبینی فیلم را نشان می دهد؛ تاریخ در الگوی ccyymm (قرن/سال/ماه) ثبت می شود. از خط ربط برای هر بخش از تاریخ که پیدا نشده است استفاده می شود. در صورتی که کوششی برای کد گذاری وضعیت این کاراکترها نشده شش کاراکتر (||||||) برای پر کردن استفاده می شود.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
fa-Arab: طبقه بندی ویژه ای از مطالب متنی که آیتم به آن تعلق دارد.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
fa-Arab: طبقه بندی ویژه مواد، معمولاً طبقه شی ء فیزیکی که یک قطعه به آن تعلق دارد.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
fa-Arab: شامل یک کاراکترِ جای خالی (#) و یا پر (|).

en: Altitude of sensor
fa-Arab: ارتفاع حسگر

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
fa-Arab: موقعیت کلی سنسور نسبت به شی مورد مطالعه.

en: Surface
fa-Arab: سطح

en: Airborne
fa-Arab: هوابرد

en: Spaceborne
fa-Arab: فضایی

en: Attitude of sensor
fa-Arab: حالت سنسور

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
fa-Arab: زاویه عمومی دستگاهی که از آن تصویر سنجش از دور ساخته شده است.

en: Low oblique
fa-Arab: انحراف کم

en: High oblique
fa-Arab: انحراف زیاد

en: Vertical
fa-Arab: عمودی

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
fa-Arab: میزان پوشش ابری که نمایان می شود در زمانی که تصویری با سنجش از دور ساخته می شود.

en: Cloud cover
fa-Arab: پوشش ابر

en: Platform construction type
fa-Arab: نوع ساخت سکو

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
fa-Arab: نوع ساختار بستر نرم افزاری که به عنوان پایه دستگاه کنترل از راه دور استفاده می شود. برای اهداف این عناصر داده، بستر نرم افزاری به هر ساختاری برای کاربرد به عنوان پایه اشاره می کند نه فقط سطوح صاف.

en: Balloon
fa-Arab: بالون

en: Aircraft--low altitude
fa-Arab: هواپیما -- ارتفاع کم

en: Aircraft--medium altitude
fa-Arab: هواپیما -- ارتفاع متوسط

en: Aircraft--high altitude
fa-Arab: هواپیما -- ارتفاع بالا

en: Manned spacecraft
fa-Arab: فضاپیمای سرنشین دار

en: Unmanned spacecraft
fa-Arab: فضاپیمای بدون سرنشین

en: Land-based remote-sensing device
fa-Arab: دستگاه حسگر از دور زمین پایه

en: Water surface-based remote-sensing device
fa-Arab: آب های سطحی مبتنی بر دستگاه سنجش از راه دور

en: Submersible remote-sensing device
fa-Arab: دستگاه سنجش از راه دور شناور

en: Platform use category
fa-Arab: طبقه بندی کاربرد پلتفرم

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
fa-Arab: استفاده اولیه برای پلت فرم تعیین شده در نظر گرفته شده 007/06 (نوع ساخت و ساز بستر های نرم افزاری).

en: Meteorological
fa-Arab: هواشناسی

en: Surface observing
fa-Arab: مشاهده سطح

en: Space observing
fa-Arab: مشاهده فضا

en: Mixed uses
fa-Arab: موارد استفاده مختلف

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
fa-Arab: برای حالت ضبط دستگاه سنجش از راه دور، به طور خاص اینکه آیا این سنسور در ایجاد انتقال نقش دارد که نهایت اندازه گیری می کند.

en: Sensor type
fa-Arab: نوع سنسور

en: Active
fa-Arab: فعال

en: Passive
fa-Arab: غیرفعال

en: Data type
fa-Arab: نوع تاریخ

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
fa-Arab: مشخصات طیفی، آکوستیک یا ویژگی های مغناطیسی داده های دریافت شده توسط دستگاه تولید کننده تصویر سنجش از دور. این می تواند هم برای نشان دادن طول موج تابش اندازه گیری شده و هم نوع سنسور مورد استفاده برای اندازه گیری آن استفاده شود.

en: Visible light
fa-Arab: نور مرئی

en: Near infrared
fa-Arab: نزدیک مادون قرمز

en: Middle infrared
fa-Arab: مادون قرمز

en: Far infrared
fa-Arab: اشعه مادون قرمز

en: Thermal infrared
fa-Arab: مادون قرمز حرارتی

en: Shortwave infrared (SWIR)
fa-Arab: موج کوتاه مادون قرمز (SWIR)

en: Reflective infrared
fa-Arab: انعکاس اشعه مادون قرمز

en: Combinations
fa-Arab: ترکیبات

en: Other infrared data
fa-Arab: سایر داده های مادون قرمز

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
fa-Arab: رادار هوابرد جانبی (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
fa-Arab: رادار دیافراگم مصنوعی (SAR) - فرکانس واحد

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
fa-Arab: چند فرکانس SAR (چند شبکه ای)

en: SAR-like polarization
fa-Arab: قطبش شبیه SAR

en: SAR-cross polarization
fa-Arab: قطبش متقابل SAR

en: Infometric SAR
fa-Arab: داده ورزی SAR

en: polarmetric SAR
fa-Arab: سنجه های رادار پلادیمتری

en: Passive microwave mapping
fa-Arab: ‬نقشه برداری مایکروویو غیرفعال

en: Other microwave data
fa-Arab: ‬سایر داده های مایکروویو

en: Far ultraviolet
fa-Arab: اشعه فرابنقش دور

en: Middle ultraviolet
fa-Arab: اشعه ماوراء بنفش متوسط

en: Near ultraviolet
fa-Arab: نزدیک ماوراء بنفش

en: Ultraviolet combinations
fa-Arab: تركيبات ماوراء بنفش

en: Other ultraviolet data
fa-Arab: سایر داده های ماوراء بنفش

en: Multi-spectral, multidata
fa-Arab: چند طیفی، چند داده

en: Multi-temporal
fa-Arab: دوره های مختلف

en: Combination of various data types
fa-Arab: ترکیبی از انواع داده های مختلف

en: Sonar--water depth
fa-Arab: سونار--عمق آب

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
fa-Arab: سونار- تصاویر توپوگرافی پایین، اسکن جانبی

en: Sonar--bottom topography, near-surface
fa-Arab: سونار-- توپوگرافی کف، نزدیک-سطح

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
fa-Arab: سونار--توپوگرافی پایین، نزدیک- کف

en: Seismic surveys
fa-Arab: بررسی های لرزه نگاری

en: Other acoustical data
fa-Arab: سایر داده های صوتی

en: Gravity anomalies (general)
fa-Arab: موارد متناقض(عمومی)

en: Free-air
fa-Arab: هوای آزاد

en: Bouger
fa-Arab: قانون بوگر

en: Isostatic
fa-Arab: ايزوستاتيک

en: Magnetic field
fa-Arab: میدان مغناطیسی

en: radiometric surveys
fa-Arab: بررسی های رادیومتریک

en: Sound recording
fa-Arab: ضبط صدا

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
fa-Arab: طبقه بندی خاص از ضبط صدا که آیتم به آن تعلق دارد(برای نمونه سیلندر).

en: Belt
fa-Arab: تسمه

en: Cylinder
fa-Arab: سیلندر

en: Sound cartridge
fa-Arab: کارتریج صدا

en: Sound-track film
fa-Arab: فیلم آهنگ- صدا

en: Roll
fa-Arab: فهرست

en: Sound cassette
fa-Arab: کاست صدا

en: Sound-tape reel
fa-Arab: حلقه نوار صوتی

en: Wire recording
fa-Arab: ضبط کردن سیمی

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
fa-Arab: شامل یک کاراکترِ جای خالی (#) و یا پر (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
fa-Arab: سرعت پخش ضبط صدا. این کد فقط در ارتباط با سرعت پخش ضبط صدای ارائه شده در دستگاه مکانیکی در نظر گرفته شده است.

en: Speed
fa-Arab: سرعت

en: 16 rpm (discs)
fa-Arab: 16 دور در دقیقه (دیسک)

en: 33 1/3 rpm (discs)
fa-Arab: دور در دقیقه - 33 1/3 (صفحه ها)

en: 45 rpm (discs)
fa-Arab: - 45 (صفحه ها)دور در دقیقه

en: 78 rpm (discs)
fa-Arab: 78 دور بر دقیقه (صفحات)

en: 8 rpm (discs)
fa-Arab: 8 دور در دقیقه (صفحات)

en: 1.4 m. per second (discs)
fa-Arab: 1.4 m. در هر ثانیه (discs)

en: 120 rpm (cylinders)
fa-Arab: 120 دور در دقیقه (سیلندر)

en: 160 rpm (cylinders)
fa-Arab: 160 دور در دقیقه (سیلندر)

en: 15/16 ips (tapes)
fa-Arab: 15/16 اینچ بر ثانیه (نوار)

en: 1 7/8 ips (tapes)
fa-Arab: 1 7/8 اینچ بر ثانیه (نوار)

en: 3 3/4 ips (tapes)
fa-Arab: 3 3/4 اینچ بر ثانیه (نوار)

en: 7 1/2 ips (tapes)
fa-Arab: 7 1/2 اینچ بر ثانیه (نوار)

en: 15 ips (tapes)
fa-Arab: 15 اینچ بر ثانیه (نوار)

en: 30 ips (tape)
fa-Arab: 30 اینچ بر ثانیه (نوار)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
fa-Arab: پیکربندی کانال های پخش برای ضبط صدا.

en: Groove width/groove pitch
fa-Arab: عرض شیار / درجه شیار

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
fa-Arab: عرض شیار ضبط برای دیسک ها یا درجه شیب شیار برای استوانه ها.

en: Microgroove/fine
fa-Arab: شیار بسیار باریک

en: Coarse/standard
fa-Arab: بزرگ/استاندارد

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
fa-Arab: قطر یک حلقه باز یا دیسک، یا ابعاد یک نوار کاست، کارتریج یا استوانه.

en: 3 in. diameter
fa-Arab: 3 اینچ. قطر

en: 5 in. diameter
fa-Arab: 5 اینچ. قطر

en: 7 in. diameter
fa-Arab: 7 اینچ. قطر

en: 10 in. diameter
fa-Arab: 10 اینچ. قطر

en: 12 in. diameter
fa-Arab: 12 اینچ. قطر

en: 16 in. diameter
fa-Arab: 16 اینچ. قطر

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
fa-Arab: g- 4 3/4 اینچ. or 12سانتی متر.قطر

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
fa-Arab: 5 1/4 x 3 7/8 اینچ.

en: 2 3/4 x 4 in.
fa-Arab: 2 3/4 x 4 اینچ.

en: Tape width
fa-Arab: عرض نوار

en: Width of the tape.
fa-Arab: عرض نوار.

en: 1/8 in.
fa-Arab: 1/8 اینچ.

en: 1/4 in.
fa-Arab: 1/4 اینچ.

en: 1/2 in.
fa-Arab: 1/2 اینچ.

en: 1 in.
fa-Arab: 1 اینچ.

en: Number of tracks on a tape.
fa-Arab: تعداد آهنگ های روی نوار.

en: Tape configuration
fa-Arab: پیکربندی نوار

en: Full (1) track
fa-Arab: کامل(1) آهنگ

en: Half (2) track
fa-Arab: نصف (2) آهنگ

en: Quarter (4) track
fa-Arab: آهنگ چهارم (4)

en: Eight track
fa-Arab: هشت مسیر

en: Twelve track
fa-Arab: آهنگ دوازدهم

en: Sixteen track
fa-Arab: شانزده آهنگ

en: Kind of disc, cylinder or tape
fa-Arab: نوع دیسک، سیلندر یا نوار

en: Master tape
fa-Arab: نوار اصلی

en: Tape duplication master
fa-Arab: تکثیر حرفه ای نوار

en: Disc master (negative)
fa-Arab: دیسک اصلی

en: Instantaneous (recorded on the spot)
fa-Arab: فوری (ضبط شده در محل)

en: Mass-produced
fa-Arab: تولید انبوه

en: Mother (positive)
fa-Arab: مادر (مثبت)

en: Stamper (negative)
fa-Arab: مهر زن (منفی)

en: Test pressing
fa-Arab: تست فشار

en: Kind of material
fa-Arab: نوع ماده

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
fa-Arab: نوع مواد مورد استفاده در ساخت ضبط صدا (هم بصورت آنی و هم تولید انبوه). این کد فقط مربوط به ضبط صدا است که در دستگاه مکانیکی ارائه می شود.

en: Lacquer coating
fa-Arab: روکش لاک

en: Cellulose nitrate
fa-Arab: نیترات سلولز

en: Acetate tape with ferrous oxide
fa-Arab: نوار صوتی استات با اکسید آهن

en: Glass with lacquer
fa-Arab: شیشه با رنگ لاکی

en: Aluminum with lacquer
fa-Arab: آلومینیوم با لاک الکل

en: Plastic with metal
fa-Arab: پلاستیک با فلز

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
fa-Arab: کاغذ با لاک یا اکسید آهن

en: Shellac
fa-Arab: جلا دادن

en: Wax
fa-Arab: شمع مومی

en: Kind of cutting
fa-Arab: نوع برش

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
fa-Arab: نوع برش شیارهای به کار رفته در دیسک.

en: Hill-and-dale cutting
fa-Arab: برش عمودی

en: Lateral or combined cutting
fa-Arab: برش جانبی یا ترکیبی

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
fa-Arab: ویژگیهای پخش برای ضبط صدا، شامل تجهیزات ویژه یا ضرورت همسان سازی برای پخش مناسب. این کد برای نشان دادن فرآیندهای ویژه مورد استفاده در هنگام ضبط استفاده نمی شود مگر فرآیندهایی که در هنگام پخش باید اعمال شوند.

en: Special playback characteristics
fa-Arab: ویژگی های پخش ویژه

en: NAB standard
fa-Arab: استاندارد NAB

en: CCIR standard
fa-Arab: استاندارد CCIR

en: Dolby-B encoded
fa-Arab: Dolby-B رمزگذاری شده است

en: dbx encoded
fa-Arab: dbx رمزگذاری شده است

en: Digital recording
fa-Arab: ضبط دیجیتال

en: Dolby-A encoded
fa-Arab: Dolby-A رمزگذاری شده است

en: Dolby-C encoded
fa-Arab: Dolby-C رمزگذاری شده است

en: CX encoded
fa-Arab: CX رمزگذاری شده است

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
fa-Arab: چگونه صدا در ابتدا ضبط و ذخیره شد. صداهای ضبط شده باید برای تکنیک های ذخیره سازی کدگذاری شود، صرفنظر از قالب فیزیکی نمایشی که فهرست بندی می شود ممکن است این محتو ای صوتی نمایشی فهرست بندی شده با استفاده از تکنیک دیگری ارتقا یافته باشد.

en: Original capture and storage technique
fa-Arab: تکنیک اصلی ضبط و ذخیره سازی

en: Acoustical capture, analog direct storage
fa-Arab: ضبط صدا، ذخیره سازی مستقیم آنالوگ

en: Electrical capture, analog direct storage
fa-Arab: ضبط الکترونیکی، ذخیره سازی مستقیم آنالوگ

en: Electrical capture, digital storage
fa-Arab: ضبط صدا، ذخیره سازی مستقیم

en: Electrical capture, analog electrical storage
fa-Arab: ضبط الکتریکی، ذخیره سازی الکتریکی آنالوگ

en: Unknown capture and storage
fa-Arab: ضبط و ذخیره سازی ناشناخته

en: Text
fa-Arab: متن

en: Regular print
fa-Arab: چاپ منظم

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که دسته بندی بندی مواد را نشان می دهد که آیتم متعلق به ثبت ویدیویی است، به عنوان تصاویر بصری ضبط شده برروی آن تعریف می شود، معمولا متحرک و همراه با صدا، ثبت شده است. برای پخش بر روی گیرنده تلویزیون یا مانیتور ویدیویی طراحی شده است. پر کردن کاراکتر (|) در این موقعیت مجاز نیست.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
fa-Arab: رده بندی خاصی از ضبط ویدیویی که آیتم به آن تعلق دارد.

en: Videocartridge
fa-Arab: کارتریج ویدئو یی

en: Videocassette
fa-Arab: کاست ویدئو

en: Videoreel
fa-Arab: حلقه ویدئویی

en: Color characteristics of a videorecording.
fa-Arab: مشخصه‌های رنگی یک ویدیوی ضبط شده.

en: Videorecording format
fa-Arab: فرمت ضبط ویدئویی

en: Videotape or videodisc recording format.
fa-Arab: قالب ضبط دیسک ویدئویی یا نوار ویدئویی.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: بتا (1/2 اینچ.، کاست ویدیویی)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: VHS (1/2 اینچ.، کاست ویدئویی)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
fa-Arab: ‫U-matic (3/4 اینچ.، کاست ویدئویی)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
fa-Arab: EIAJ انجمن صنایع فناوری اطلاعات و الکترونیک ژاپن (1/2 اینچ.، حلقه)

en: Type C (1 in., reel)
fa-Arab: نوع C (1 اینچ.، حلقه)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
fa-Arab: چهارتایی (1اینچ یا 2 اینچ، حلقه)

en: Laserdisc
fa-Arab: دیسک لیزری

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
fa-Arab: CED (ظرفیت مخزن دیسک الکترونیکی) دیسک ویدیویی

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: بتاکام(1/2 اینچ.، نوارویدیویی)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: بتاکام اس پی(1/2.، نوار ویدیویی)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: سوپر-VHS (1/2 اینچ.، نوار ویدیویی)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: M-II (1/2 اینچ.، کاست ویدیویی)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
fa-Arab: o- D-2 (3/4 اینچ.، نوار ویدیویی)

en: Hi-8 mm.
fa-Arab: Hi-8 میلی متر.

en: Blu-ray disc
fa-Arab: دیسک بلوری

en: DVD
fa-Arab: دی وی دی

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
fa-Arab: خواه صدا روی آیتم باشد یا جدا از آیتم (به عبارتی روی مواد همراه).

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
fa-Arab: رسانه خاصی که برای انتقال صدای یک قطعه استفاده می شود، خواه آن صدا بر روی فیلمبرداری انجام شود یا جداگانه و نوع پخش صدا برای قطعه مورد نیاز است.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
fa-Arab: عرض فیلمبرداری. برای فیلمبرداری ها فقط باید از کدهایی استفاده شود که دقیقاً با اندازه های آیتم که در توصیف فیزیکی ارائه شده، مطابق باشد. اگر هیچ کدی دقیقاً مطابقت نداشت، کد z استفاده می شود.

en: 2 in.
fa-Arab: 2 اینچ.

en: 3/4 in.
fa-Arab: 3/4 اینچ.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
fa-Arab: پیکربندی کانال های پخش برای قسمت صوتی ضبط ویدیویی از قبل تعیین شده است.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که دسته بندی بندی مواد را نشان می دهد که آیتم نامشخص است، این بدان معنی است که آیتم بوسیله کد دیگر007 مشخص نشده یا شکل مختلف فیزیکی آن به طور خاص مشخص نشده است (برای نمونه، زمانی که آیتم موجود در مجموعه دارای مقوله های مختلفی است و موسسه تصمیم نمی گیرد فیلدهای جداگانه ای از 007 را برای اجزای مختلف وارد کند). پر کردن کاراکتر (|) در این موقعیت مجاز نیست.

en: Special class of material to which the item belongs
fa-Arab: طبقه بندی ویژه مواد که یک آیتم متعلق به آن است

en: Multiple physical forms
fa-Arab: اشکال فیزیکی چندگانه

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
fa-Arab: رشته عددی شش کاراکتر تولید شده توسط رایانه که نشانگر تاریخ ایجاد رکورد مارک است. ثبت در الگوی سال ماه روز انجام شده است.

en: Date entered on file
fa-Arab: تاریخ درج شده در فایل

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
fa-Arab: کد الفبایی تک کاراکتری که انواع تاریخ های داده شده در 07/008-10 (تاریخ1) و 14-11/008 (تاریخ2) را نشان می دهد. برای ادامه منابع، همچنین کد در 06/008 وضعیت نشر را نشان می دهد.

en: Type of date/Publication status
fa-Arab: نوع تاریخ/ وضعیت انتشار

en: No dates given; B.C. date involved
fa-Arab: بدون تاریخ، قبل از میلاد. تاریخ مبهم

en: Continuing resource currently published
fa-Arab: منابع منتشر شده جاری

en: Continuing resource ceased publication
fa-Arab: ادامه انتشار منبع متوقف شد

en: Detailed date
fa-Arab: تاريخ دقیق

en: Inclusive dates of collection
fa-Arab: تاریخ منظور شده در مجموعه

en: Range of years of bulk of collection
fa-Arab: بخش عمده ای از مجموعه در سال

en: Multiple dates
fa-Arab: تاریخ های گوناگون

en: Dates unknown
fa-Arab: تاریخ مشخص نیست

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
fa-Arab: تاریخ توزیع / انتشار / شماره و تولید / جلسه ضبط وقتی متفاوت است

en: Questionable date
fa-Arab: تاريخ نامعلوم

en: Reprint/reissue date and original date
fa-Arab: چاپ مجدد/ تاریخ تجدید چاپ و تاریخ اصلی

en: Single known date/probable date
fa-Arab: تاریخ مشخص/تاریخ احتمالی

en: Publication date and copyright date
fa-Arab: تاریخ انتشار و تاریخ حق چاپ

en: Continuing resource status unknown
fa-Arab: وضعیت انتشار نامعلوم

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
fa-Arab: تاریخی که با کد 008/06 مشخص شده است (نوع تاریخ/وضعیت انتشار)

en: Date 1
fa-Arab: تاریخ 1

en: Date element is not applicable
fa-Arab: عنصر تاریخ قابل اجرا نیست

en: Date digit
fa-Arab: رقم تاریخ

en: Date element is totally or partially unknown
fa-Arab: عنصر تاریخ کاملاً یا تا حدی ناشناخته است

en: Date 2
fa-Arab: تاریخ 2

en: MARC Code List for Countries
fa-Arab: فهرست کدهای «مارک» برای کشورها

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
fa-Arab: کد الفبایی دو یا سه حرفی که محل انتشار، تولید یا اجرای آن را نشان می دهد.

en: Various places
fa-Arab: مکان های مختلف

en: No place, unknown, or undetermined
fa-Arab: بدون مکان، ناشناخته، یا نامشخص

en: Two-character alphabetic code
fa-Arab: کد الفبایی دو حرفی

en: Three-character alphabetic code
fa-Arab: کد الفبایی سه حرفی

en: Illustrations - code 1
fa-Arab: تصاویر- کد 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
fa-Arab: دیسک صدا، نوار صوتی و غیره

en: Illustrations - code 2
fa-Arab: تصاویر- کد 2

en: Illustrations - code 3
fa-Arab: تصاویر- کد 3

en: Illustrations - code 4
fa-Arab: تصاویر- کد 4

en: Nature of contents - code 1
fa-Arab: ماهیت محتواها- کد 1

en: Nature of contents - code 2
fa-Arab: ماهیت محتواها - کد 2

en: Nature of contents - code 3
fa-Arab: ماهیت محتوا - کد 3

en: Nature of contents - code 4
fa-Arab: ماهیت محتوا - کد 4

en: Language
fa-Arab: زبان

en: MARC Code List for Languages
fa-Arab: فهرست کدهای «مارک» برای زبان‌ها

en: No information provided
fa-Arab: هیچ اطلاعاتی ارائه نشده است

en: Multiple languages
fa-Arab: چندزبانه

en: Sign languages
fa-Arab: زبانهای اشاره

en: Undetermined
fa-Arab: تعیین نشده

en: No linguistic content
fa-Arab: بدون محتوای زبانشناختی

en: Modified record
fa-Arab: رکورد اصلاح شده

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
fa-Arab: کد یک کاراکتری که نشان می دهد آیا داده های موجود در رکورد کتابشناختی یک تغییر اطلاعاتی است که در آیتم فهرست نویسی ظاهر شده است یا قرار است در رکورد مارک قرار گیرد.

en: Not modified
fa-Arab: اصلاح نشده است

en: Dashed-on information omitted
fa-Arab: اطلاعات خط تیره حذف شده است

en: Completely romanized/printed cards romanized
fa-Arab: اسناد کاملا لاتین / کارت های چاپ شده لاتین

en: Completely romanized/printed cards in script
fa-Arab: کارت های چاپ شده به صورت اسکریپت نویسی/کاملا لاتین

en: Shortened
fa-Arab: خلاصه شده

en: Missing characters
fa-Arab: کاراکترهای مفقود

en: Cataloging source
fa-Arab: منبع فهرست نویسی

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
fa-Arab: کد الفبایی یک کاراکتری که نشان دهنده منبع اصلی فهرست نویسی رکورد است. اگر منبع فهرست نویسی شناخته شده باشد، آن در زیر شاخه $a فیلد 040 (منبع فهرست نویسی) مشخص می شود.

en: National bibliographic agency
fa-Arab: نمایندگی کتابشناختی ملی

en: Cooperative cataloging program
fa-Arab: برنامه فهرست نویسی تعاونی

en: Miniature or study size
fa-Arab: مینیاتور یا اندازه مطالعه

en: Piano score
fa-Arab: امتیاز پیانو

en: Magazine
fa-Arab: روزنامه

en: Blog
fa-Arab: وبلاگ

en: Journal
fa-Arab: مجله

en: Repository
fa-Arab: مخزن

en: Newsletter
fa-Arab: خبرنامه

en: Directory
fa-Arab: فهرست راهنما

en: Control field plugin type of materials schema
fa-Arab: پلاگین فیلد کنترل نوع مطالب نمودار

en: Element indicating the control field
fa-Arab: عنصر نشان دهنده فیلد کنترل

en: Leader:&nbsp;
fa-Arab: رهبر:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
fa-Arab: طول رکورد (افزایش خودکار)

note: SELECT name=f5
en: Record status
fa-Arab: وضعیت ثبت

en: a - Increase in encoding level
fa-Arab: a - افزایش سطح رمزگذاری

en: c - Corrected or revised
fa-Arab: c- تصحیح یا تجدید نظر شده است

en: d - Deleted
fa-Arab: d- حذف شده

en: n - New
fa-Arab: n- جديد

en: p - Increase in encoding level from prepublication
fa-Arab: p- افزایش سطح رمزگذاری از طریق انتشار مجدد

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
fa-Arab: نوع رکورد. نوع پیش فرض فیلد 008 را کنترل می کند.

en: a - Language material
fa-Arab: a - عناصر زبان

en: c - Notated music
fa-Arab: c - موسیقی دارای نت

en: d - Manuscript notated music
fa-Arab: d - نسخه خطی موسیقی نت‌دار

en: e - Cartographic material
fa-Arab: e - مواد نقشه برداری

en: f - Manuscript cartographic material
fa-Arab: f - دستنوشته مطالب نقشه کشی

en: g - Projected medium
fa-Arab: g - رسانه پیش بینی شده

en: i - Nonmusical sound recording
fa-Arab: i - ضبط صدای غیر موزیکال

en: j - Musical sound recording
fa-Arab: j - ضبط صدای موزیکال

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
fa-Arab: k - گرافیک دو بعدی غیر قابل پیش بینی

en: m - Computer file
fa-Arab: m - فایل کامپیوتری

en: o - Kit
fa-Arab: o - اسباب کار

en: p - Mixed materials
fa-Arab: p - مواد مختلط

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
fa-Arab: r - مصنوع سه بعدی یا شیء طبیعی

en: t - Manuscript language material
fa-Arab: t - مواد زبانی نسخه خطی

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
fa-Arab: سطح کتابشناختی

en: a - Monographic component part
fa-Arab: a - بخش مؤلفه تک نگاری

en: b - Serial component part
fa-Arab: b- قسمت جزء سریال

en: c - Collection
fa-Arab: c - مجموعه

en: d - Subunit
fa-Arab: d- زیر واحد

en: i - Integrating resource
fa-Arab: i - یکپارچه سازی منبع

en: m - Monograph/item
fa-Arab: m - مونوگراف/آیتم

en: s - Serial
fa-Arab: s - نشریه

note: SELECT name=f8
en: Type of control
fa-Arab: نوع کنترل

en: _ - No specific type
fa-Arab: _ - نوع خاصی ندارد

en: a - Archival
fa-Arab: a - آرشیو

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
fa-Arab: رمزگذاری (یونیکد اجباری)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
fa-Arab: طول نشانگر/ زیرشاخه

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
fa-Arab: آدرس پایگاه داده (خودکار تولید شده)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
fa-Arab: سطح رمزگذاری

en: _ - Full level
fa-Arab: _ - سطح کامل

en: 1 - Full level, material not examined
fa-Arab: 1 - سطح کامل، مطالب بررسی نشده است

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
fa-Arab: 2 -سطح کمتر از کامل، مطالب بررسی نشده است

en: 3 - Abbreviated level
fa-Arab: 3- سطح اختصار

en: 4 - Core level
fa-Arab: 4-سطح اصلی

en: 5 - Partial (preliminary) level
fa-Arab: 5- سطح جزئی (ابتدایی)

en: 7 - Minimal level
fa-Arab: 7- سطح حداقل

en: 8 - Prepublication level
fa-Arab: 8- سطح پیش‌نشر

en: I- Full-level input by OCLC participants
fa-Arab: I- ورودی سطح کامل توسط شرکت کنندگان OCLC

en: J- Deleted record
fa-Arab: J- رکورد حذف شده

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
fa-Arab: K- ورودی کمتر از کامل توسط شرکت کنندگان OCLC

en: M- Added from a batch process
fa-Arab: M- از یک فرآیند دسته ای اضافه شده است

en: u - Unknown
fa-Arab: u - ناشناخته

en: z - Not applicable
fa-Arab: z- غير قابل اجرا

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
fa-Arab: فرم فهرستنویسی توصیفی

en: _ - Non-ISBD
fa-Arab: _ - بدون-استاندارد بين‌المللي كتابنامه‌ نويسي

en: c - ISBD punctuation omitted
fa-Arab: c - علائم نگارشی ISBD حذف شده است

en: i - ISBD punctuation included
fa-Arab: i- علائم نگارشی ISBD گنجانده شده است

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
fa-Arab: n - علائم نگارشی غیر ISBD حذف شده است

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
fa-Arab: سطح منابع رکوردهای چندگانه

en: _ - Not specified or not applicable
fa-Arab: _ - مشخص نشده یا قابل اجرا نیست

en: a - Set
fa-Arab: a- مجموعه

en: b - Part with independent title
fa-Arab: b- بخشی با عنوان مستقل

en: c - Part with dependent title
fa-Arab: c- بخش با عنوان وابسته

note: SPAN
en: Length of directory elements
fa-Arab: طول عناصر فهرست

note: SCRIPT
en: Assign next
fa-Arab: تخصیص بعدی

note: SCRIPT
en: Control number:
fa-Arab: شماره کنترلی:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
fa-Arab: شماره بازیابی جدید را وارد کنید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
fa-Arab: داده های ثابت:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
fa-Arab: بارگذاری...

note: SCRIPT
en: Override
fa-Arab: لغو کردن

note: SCRIPT
en: Updated:
fa-Arab: به روزرسانی شده:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
fa-Arab: تنظیم نشده

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
fa-Arab: 006 عناصر داده با طول ثابت--ویژگی های مواد اضافی--اطلاعات عمومی

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
fa-Arab: یک نوع ماده را برای تعیین مقادیر متغیر انتخاب کنید

en: Type of material
fa-Arab: نوع مواد

en: Select a type of material
fa-Arab: انتخاب نوع مواد

note: INPUT type=submit
en: Save
fa-Arab: ذخیره

en: Cancel
fa-Arab: لغو کردن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
fa-Arab: نمایش مقادیر برای '%s' نوع مواد؟

en: 007 Physical description fixed field--General information
fa-Arab: 007 فیلد ثابت توصیف فیزیکی - اطلاعات عمومی

en: Material type:
fa-Arab: نوع مواد :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
fa-Arab: #- بدون تلاش برای کدنویسی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
fa-Arab: #- بدون پشتیبانی ثانویه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
fa-Arab: #- بدون صدا (بی صدا)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
fa-Arab: #- فرمت مشخصی برای موسیقی بریل وجود ندارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
fa-Arab: #- کلاس مشخصی از نوشته بریل وجود ندارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
fa-Arab: #- تعریف نشده

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
fa-Arab: (YYYYMM; تا 6 استفاده کنید - برای ناشناخته <br />or | بدون تلاش برای کد گذاری)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
fa-Arab: (اگر عمق دقیق بیت مشخص است، وارد نمایید، <br />در غیر اینصورت از منو پایین رونده استفاده کنید)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
fa-Arab: (سه رقم، پد با صفر نیاز هست،<br />یا ||| برای عدم تلاش برای کدنویسی)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
fa-Arab: --- - غير معروف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
fa-Arab: 00 دسته بندی مواد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
fa-Arab: 01 تعیین مواد خاص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
fa-Arab: 02 تعریف نشده

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
fa-Arab: 03 ارتفاع سنسور

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
fa-Arab: 03 طبقه نوشته بریل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
fa-Arab: 03 رنگی

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
fa-Arab: 03 جنبه مثبت/منفی

note: SCRIPT
en: 03 Speed
fa-Arab: 03 سرعت

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
fa-Arab: 04 حالت سنسور

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
fa-Arab: 04 پایه امولسیون

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
fa-Arab: 04 طبقه نوشته بریل (گزینه دوم)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
fa-Arab: 04 پیکربندی کانال های پخش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
fa-Arab: 04 ابعاد

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
fa-Arab: 04 فرمت ارائه تصویر متحرک

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
fa-Arab: 04 محیط فیزیکی

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
fa-Arab: 04 رسانه فیزیکی

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
fa-Arab: 04 مواد پشتیبانی اولیه

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
fa-Arab: 04 فرمت فیلمبرداری

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
fa-Arab: 05 پوشش ابری

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
fa-Arab: 05 عرض شیار/پیچ شیار

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
fa-Arab: 05 سطح انقباض

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
fa-Arab: 05 محدوده نسبت کاهش

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
fa-Arab: 05 مواد پشتیبانی ثانویه

note: SCRIPT
en: 05 Sound
fa-Arab: 05 صدا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
fa-Arab: 05 صدا در حالت متوسط یا جداگانه

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
fa-Arab: 05 نوع تکثیر

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
fa-Arab: 05 نوع تولید

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
fa-Arab: 06 فرمت موسیقی بریل

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
fa-Arab: 06 ابعاد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
fa-Arab: 06 رسانه برای صدا

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
fa-Arab: 06 نوع ساخت پلتفرم

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
fa-Arab: 06 جزئیات تولید/تولید

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
fa-Arab: 06-08 عمق بیت تصویر

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
fa-Arab: 06-08 نرخ کاهش

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
fa-Arab: 07 فرمت موسیقی بریل (گزینه دوم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
fa-Arab: 07 ابعاد

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
fa-Arab: 07 فهرست استاده از پلتفرم

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
fa-Arab: 07 جنبه مثبت/منفی

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
fa-Arab: 07 عرض نوار

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
fa-Arab: 08 فرمت موسیقی بریل (گزینه سوم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
fa-Arab: 08 پیکربندی کانال های پخش

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
fa-Arab: 08 مواد پشتیبانی ثانویه

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
fa-Arab: 08 نوع سنسور

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
fa-Arab: 08 پیکربندی نوار

note: SCRIPT
en: 09 Color
fa-Arab: 09 رنگ

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
fa-Arab: 09 فرمت های فایل

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
fa-Arab: 09 نوع دیسک، سیلندر یا نوار

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
fa-Arab: 09 عناصر تولید

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
fa-Arab: 09 خصوصیات فیزیکی خاص

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
fa-Arab: 09-10 نوع تاريخ

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
fa-Arab: 10 امولسیون روی فیلم

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
fa-Arab: 10 نوع مواد

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
fa-Arab: 10 جنبه مثبت/منفی

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
fa-Arab: 10 هدف(های) تضمین کیفیت

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
fa-Arab: 11 پیشین/منبع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
fa-Arab: 11 نسل

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
fa-Arab: 11-نوعی برش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
fa-Arab: 12 پایه فیلم

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
fa-Arab: 12 سطح فشرده سازی

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
fa-Arab: 12 ویژگی های پخش ویژه

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
fa-Arab: 13 تکنیک اصلی ضبط و ذخیره سازی

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
fa-Arab: 13 دسته بندی رنگ های تصفیه شده

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
fa-Arab: 13 کیفیت قالب بندی مجدد

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
fa-Arab: 14 نوع چاپ یا فیلم رنگی

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
fa-Arab: 15 مرحله وخامت

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
fa-Arab: 16 کامل بودن

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
fa-Arab: 17-22 تاریخ بررسی فیلم

note: SCRIPT
en: Date
fa-Arab: تاریخ

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
fa-Arab: عمق دقیق بیت 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
fa-Arab: a- 16 دور در دقیقه (دیسک ها)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
fa-Arab: a- 3 1/2 اینچ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
fa-Arab: a- 3 اینچ. قطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
fa-Arab: a- 3 رنگ لایه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
fa-Arab: a- 8 میلیمتر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
fa-Arab: a- 8 میلیمتر. ميكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
fa-Arab: a- ناموجود

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
fa-Arab: a- دسترسی داشته باشید

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
fa-Arab: a- ضبط صوتی، ذخیره سازی مستقیم آنالوگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
fa-Arab: a- فعال

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
fa-Arab: a- کارت فعالیت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
fa-Arab: a- کارت دیافراگم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
fa-Arab: a- بالون

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
fa-Arab: a- نوار روی میله

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: a- بتا (1/2 اینچ.، ویدئوکاست)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
fa-Arab: a- بوم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
fa-Arab: a- کره آسمانی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
fa-Arab: ‫‪ - a‬فایل از نسخه اصلی تکثیر شده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
fa-Arab: a- نسل اول (رئیس)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
fa-Arab: a- مسیر (1) كامل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
fa-Arab: a- چاپ های انتقالی با جذب رنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
fa-Arab: ‫‪ - a‬پوشش لاکی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
fa-Arab: a- خط بریل ادبی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
fa-Arab: a- مایل کم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
fa-Arab: a- نسبت کاهش پایین

note: SCRIPT
en: a- Map
fa-Arab: a- نقشه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
fa-Arab: a- نوار اصلی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
fa-Arab: a- هواشناسی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
fa-Arab: a- ماه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
fa-Arab: a- NAB استاندارد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
fa-Arab: a- هیچ کدام معلوم نیست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
fa-Arab: a- یک رنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
fa-Arab: a- یک فرمت فایل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
fa-Arab: ‫a- آهنگ صوتی نوری در فیلم سینمایی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
fa-Arab: a-کاغذی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
fa-Arab: a- فتوکپی، چاپ بلو لاین

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
fa-Arab: a- مثبت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
fa-Arab: a- چاپ/بریل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
fa-Arab: a- چاپ معمولی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
fa-Arab: a- پایه ایمنی، نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
fa-Arab: a- هالید نقره

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
fa-Arab: a- صدا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
fa-Arab: a- صدا روی متوسط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
fa-Arab: a- استاندارد 8میلیمتر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
fa-Arab: a- استاندارد 8 میلیمتر عرض فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
fa-Arab: a- ‫دیافراگم صدای استاندارد (کاهش فریم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
fa-Arab: a- سطح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
fa-Arab: a- کارتریج نواری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
fa-Arab: a- فشرده نشده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
fa-Arab: a- بدون قرارداد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
fa-Arab: a- کارنامه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
fa-Arab: aa- نور مرئی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
fa-Arab: b- 2 رنگ تک نوار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
fa-Arab: b- 33 1/3 دور در دقیقه (دیسک ها)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
fa-Arab: b- 5 اینچ. قطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
fa-Arab: b- هوابرد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
fa-Arab: b- هواپیما -- ارتفاع کم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
fa-Arab: b- نوار به نوار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
fa-Arab: b- سفید و سیاه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
fa-Arab: b- بريل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
fa-Arab: b- تخته بریستول

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
fa-Arab: b- استاندارد CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
fa-Arab: b- نیترات سلولز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
fa-Arab: b- کارتریج تراشه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
fa-Arab: b- قرارداد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
fa-Arab: b- ‫ دیازو (دارای دو اتم ازت که مستقیما با یک ریشه ی آلی ترکیب شده است)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
fa-Arab: b- ضبط الکتریکی، ذخیره سازی مستقیم آنالوگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
fa-Arab: b- فایل تکثیر شده از میکروفرم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
fa-Arab: b- فرمت کد بریل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
fa-Arab: b- نیمه (2) آهنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
fa-Arab: b- مایل بالا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
fa-Arab: b- جامبو یا خط بریل بزرگ شده

note: SCRIPT
en: b- Large print
fa-Arab: b- چاپ بزرگ

note: SCRIPT
en: b- Large print
fa-Arab: b- چاپ بزرگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
fa-Arab: b- بی ضرر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
fa-Arab: b- آهنگ صوتی مغناطیسی در فیلم سینمایی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
fa-Arab: b- کارتریج میکروفیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
fa-Arab: b- منفی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
fa-Arab: b- نیترات: بوی مشکوک

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
fa-Arab: b- غیر آنامورفیک (صفحه عریض)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
fa-Arab: b- کاهش عادی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
fa-Arab: b- منفعل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
fa-Arab: b- فتوکپی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
fa-Arab: b- کره سیاره ای یا قمری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
fa-Arab: b- استاد چاپ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
fa-Arab: b- صدای جدا از رسانه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
fa-Arab: b- سوپر 8 میلی متر / تک 8 میلی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
fa-Arab: b- سوپر 8 میلی متر / تک 8 میلی متر. عرض فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
fa-Arab: b- مشاهده سطح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
fa-Arab: b- استاد کپی نوار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
fa-Arab: b- سهام سه لایه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
fa-Arab: b- ترمز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: b- VHS (1/2 اینچ، ویدئو کاست)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
fa-Arab: b- چوب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
fa-Arab: c- 45 دور در دقیقه (دیسک ها)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
fa-Arab: c- قطر 7 اینچ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
fa-Arab: c- 9.5 میلی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
fa-Arab: c- 9.5 میلی متر. عرض فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
fa-Arab: c- نوار استات با اکسید آهن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
fa-Arab: c- هواپیما -- ارتفاع متوسط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
fa-Arab: c- بريل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
fa-Arab: c- مقوا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
fa-Arab: c- مقوا / تخته تصویر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
fa-Arab: c- کلاژ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
fa-Arab: c- ترکیبی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
fa-Arab: c- کامل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
fa-Arab: c- کارتریج دیسک نوری کامپیوتر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
fa-Arab: c- Dolby-B رمزگذاری شده است

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
fa-Arab: c- منابع الکترونیکی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
fa-Arab: c- فایل تکثیر شده از یک منبع الکترونیکی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
fa-Arab: c- کارتریج فيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
fa-Arab: c- کارتریج فيلم ثابت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
fa-Arab: c- کاهش بسیار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
fa-Arab: c- سطر فوق سطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
fa-Arab: c- نوار صوتی مغناطیسی در کارتریج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
fa-Arab: c- ریاضیات و خط علمی بریل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
fa-Arab: c- كاست ميكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
fa-Arab: c- رنگارنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
fa-Arab: c- نیترات: بوی تند

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
fa-Arab: c- خروجی ها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
fa-Arab: c- پیش تولید عکاسی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
fa-Arab: c- یک چهارم (4) مسیر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
fa-Arab: c- پایه ایمنی، استات نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
fa-Arab: c- کپی خدمات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
fa-Arab: c- رصد فضا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
fa-Arab: c- فضایی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
fa-Arab: c- سنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
fa-Arab: c- کره جغرافیایی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
fa-Arab: c- ‫موجودی سه لایه، کم رنگ شدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
fa-Arab: c- ‫U-matic (3/4 اینچ، ویدئو کاست)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
fa-Arab: c- 2 رنگ نامشخص

note: SCRIPT
en: c- Vertical
fa-Arab: c- عمودی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
fa-Arab: c- حفره ای

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
fa-Arab: c- کارتریج ویدیویی

note: SCRIPT
en: c- vertical
fa-Arab: c- عمودی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
fa-Arab: d- قطر 10 اینچ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
fa-Arab: d- 16 میلی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
fa-Arab: d- 16 میلی متر. عرض فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
fa-Arab: d- 16 میلی متر. میکروفیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
fa-Arab: d- 78 دور در دقیقه (دیسک)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
fa-Arab: d- هواپیما -- ارتفاع بالا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
fa-Arab: d- آنامورفیک (صفحه عریض)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
fa-Arab: d- اطلس

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
fa-Arab: d- خط بریل کامپیوتری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
fa-Arab: d- دیسک کامپیوتری، نوع نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
fa-Arab: d- دیسک اصلی (منفی)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
fa-Arab: d- نقاشی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
fa-Arab: d- مكرر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
fa-Arab: d- سهام تکثیر شده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
fa-Arab: d- EIAJ (1/2 اینچ.، حلقه)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
fa-Arab: d- خط هشتم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
fa-Arab: d- ثبت الکترونیکی، ذخیره سازی دیجیتال

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
fa-Arab: d- فایل تکثیر شده از یک واسطه (نه میکروفرم)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
fa-Arab: d- فيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
fa-Arab: d- لغزش فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
fa-Arab: d- شیشه

note: SCRIPT
en: d- Globe
fa-Arab: d- کره زمین

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
fa-Arab: d- برگه آزاد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
fa-Arab: d- ‫باخت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
fa-Arab: d- فلز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
fa-Arab: d- حلقه میکروفیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
fa-Arab: d- نیترات: قهوه ای، تغییر رنگ، محو شدن، گرد و غبار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
fa-Arab: d- پاراگراف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
fa-Arab: d- ‫عجله می کند

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
fa-Arab: d- ‫پایه ایمنی، دی استات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
fa-Arab: d- دیسک صوتی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
fa-Arab: d- ‫ لمسی، بدون سیستم نوشتاری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
fa-Arab: d- ‫3 رنگ نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
fa-Arab: d- کاهش بسیار بالا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
fa-Arab: d- دیسک ویدیویی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
fa-Arab: d- dbx کدگذاری شده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
fa-Arab: da- نزدیک مادون قرمز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
fa-Arab: db- مادون قرمز میانی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
fa-Arab: dc- مادون قرمز دور

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
fa-Arab: dd- مادون قرمز حرارتی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
fa-Arab: de- موج کوتاه مادون قرمز (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
fa-Arab: df- مادون قرمز بازتابی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
fa-Arab: dv- تركيبات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
fa-Arab: dz- سایر داده های مادون قرمز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
fa-Arab: e- 12 اینچ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
fa-Arab: e- 12 اینچ. قطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
fa-Arab: e- 28 میلی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
fa-Arab: e- 28 میلی متر. عرض فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
fa-Arab: e- ‫ نوار سه رنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
fa-Arab: e- 8 دور در دقیقه (دیسک)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
fa-Arab: e- کارتریج دیسک کامپیوتری، نوع نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
fa-Arab: e- سیلندر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
fa-Arab: e- ضبط دیجیتالی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
fa-Arab: e- کره ماه زمین

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
fa-Arab: e- ‫ثبت الکتریکی، ذخیره سازی الکتریکی آنالوگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
fa-Arab: e- نوار صوتی مغناطیسی روی قرقره

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
fa-Arab: e- فضاپیمای سرنشین دار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
fa-Arab: e- اصلی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
fa-Arab: e- ميكروفيش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
fa-Arab: e- میکس آهنگ ها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
fa-Arab: e- موسيقى بريل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
fa-Arab: e- نیترات: چسبنده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
fa-Arab: e- سایر فرمت های صفحه عریض

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
fa-Arab: e- رنگ آمیزی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
fa-Arab: e- تک خط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
fa-Arab: e- تركيبی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
fa-Arab: e- آهنگ دوازدهم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
fa-Arab: e- نوع C (1 اینچ، حلقه)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
fa-Arab: e- کاهش فوق العاده بالا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
fa-Arab: f- 1.4 متر در هر ثانیه (دیسک)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
fa-Arab: f- 16 اینچ. قطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
fa-Arab: f- 2 رنگ نوار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
fa-Arab: f- 35 میلی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
fa-Arab: f- 35 میلی متر. عرض فيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
fa-Arab: f- 35 میلی متر. مايكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
fa-Arab: f- Dolby-A رمزگذاری شده است

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
fa-Arab: f- رونوشت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
fa-Arab: f- فيلم كاست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
fa-Arab: f- نوار فیلم، نوع نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
fa-Arab: f- نوار صوتی مغناطیسی در نوار کاست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
fa-Arab: f- کاست میکروفیش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
fa-Arab: f- نیترات: کف آلود، حباب، تاول

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
fa-Arab: f- چاپ فتومکانیکی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
fa-Arab: f- چهارتایی (1 اینچ یا 2 اینچ، حلقه)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
fa-Arab: f- بخش به بخش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
fa-Arab: f- آهنگ شانزدهم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
fa-Arab: f- جلد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
fa-Arab: f- استاندارد دیافراگم بی صدا (فول فریم)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
fa-Arab: f- مواد لمسی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
fa-Arab: f- نواركاست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
fa-Arab: f- باندهای عنوان / رول های بین عنوانی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
fa-Arab: f- فضاپیمای بدون سرنشین

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
fa-Arab: f- ویدئو کاست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
fa-Arab: g- 4 3/4 اینچ. or 12 سانتی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
fa-Arab: g- 4 3/4 اینچ. یا 12 سانتی متر. قطر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
fa-Arab: g- 70 میلی متر.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
fa-Arab: g- 70 میلی متر. عرض فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
fa-Arab: g- 70 میلی متر ميكروفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
fa-Arab: g- نمودار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
fa-Arab: g- ترميز دولبي-سي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
fa-Arab: g- زجاج مع طلاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
fa-Arab: g- مقياس الرمادي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
fa-Arab: g- أداة أرضية للاستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
fa-Arab: g- قرص فيديو ضوئي بالليزر (عاكس)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
fa-Arab: g- خط بخط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
fa-Arab: g- مصغرة غير شفافة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
fa-Arab: g- نيترات: تخثر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
fa-Arab: g- مسار ضوئي وممغنط على فيلم صور متحركة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
fa-Arab: g- صورة سلبية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
fa-Arab: g- لفائف الانتاج

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
fa-Arab: g- رسم بياني اسقاطي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
fa-Arab: g- قطاع أحمر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
fa-Arab: g- خرطوشة صوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
fa-Arab: g- نسيج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
fa-Arab: g- منسوجات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
fa-Arab: ga- رادار المنظار الجوي (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
fa-Arab: ‫‪ - gb‬رادار العدسة الصناعية (‪-(SAR‬ذبذبة واحدة‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
fa-Arab: gc- رادار العدسة الصناعية متعدد الذبذبات (متعددالقنوات)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
fa-Arab: gd- رادار العدسة الصناعية - شبه استقطاب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
fa-Arab: ge- رادار العدسة الصناعية - استقطاب متقاطع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
fa-Arab: رادار العدسة الصناعية gf- Infometric SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
fa-Arab: gg- رادار العدسة الصناعية ، متري قطبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
fa-Arab: ‫‪ - gu‬تخطيط المايكروايف السلبي‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
fa-Arab: ‫‪ - gz‬بيانات المايكروايف الأخرى‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
fa-Arab: h- مايكروفيلم 105مم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
fa-Arab: h- (اسطوانات) 120 دورة في الدقيقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
fa-Arab: h- قطاع أزرق أو أخضر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
fa-Arab: h- دیسک ویدئویی CED (ظرفیت دیسک الکترونیکی)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
fa-Arab: h- ترميز سي اكس

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
fa-Arab: h- ملون باليد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
fa-Arab: h- تقطيع عمودي ، دون معلومات جانبية لأغراض الاستنساخ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
fa-Arab: h- معدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
fa-Arab: h- لغزش میکروفیلم

note: SCRIPT
en: h- Microform
fa-Arab: h- شكل مصغّر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
fa-Arab: h- نترات: مسحوق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
fa-Arab: h- مفتوح المصدر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
fa-Arab: h- طباعة الصور

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
fa-Arab: h- بكرة شريط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
fa-Arab: h- شريط فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
fa-Arab: h- أداة على سطح الماء للاستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
fa-Arab: بوصة 8/32 × 8/11 -i

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
fa-Arab: i-  (اسطوانات) 160 دورة في الدقيقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
fa-Arab: i- ألومنيوم مع طلاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: i- بيتا كام (1/2 بوصة ، بكرة شريط الفيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
fa-Arab: i- شريط سماوي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
fa-Arab: i- غير كامل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
fa-Arab: i- لحظي (مسجل في الموقع)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
fa-Arab: i- قاعدة نترات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
fa-Arab: i- صورة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
fa-Arab: i- پلاستیک

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
fa-Arab: i- فيلم ذو مسار صوتي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
fa-Arab: i- تدوين الشكل المختصر للنوتة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
fa-Arab: i- أداة مغمورة للاستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
fa-Arab: i- قرص فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
fa-Arab: شريحة سم5×5 أو بوصة 2×2 -j

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
fa-Arab: بوصة 2/1 2 × 8/7 3 -j

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: j- بيتاكام إ بي (بوصة 1/2 ، بكرة شريط الفيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
fa-Arab: j- زجاج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
fa-Arab: j- شريط فوشين

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
fa-Arab: j- قرص ممغنط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
fa-Arab: j- خريطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
fa-Arab: j- معدن وزجاج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
fa-Arab: j- حلقه میکروفیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
fa-Arab: j- طبعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
fa-Arab: j- فيلم أمان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
fa-Arab: j- تدوين الشكل المختصر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
fa-Arab: ja- أشعة فوق بنفسجية بعيدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
fa-Arab: jb- أشعة فوق بنفسجية متوسطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
fa-Arab: jc-أشعة فوق بنفسجية قريبة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
fa-Arab: jv- تركيب مجموعات الأشعة فوق البنفسجية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
fa-Arab: jz- بيانات أشعة فوق بنفسجية أخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
fa-Arab: k- (شريط) بوصة في الثانية 16 / 15

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
fa-Arab: k- شريحة سم 6×6 أو بوصة 1/4 2 × 1/4 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
fa-Arab: k- کارت کامپیوتری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
fa-Arab: k- أساس الفيلم ، غير فيلم الأمان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
fa-Arab: k- مزيج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
fa-Arab: k- ليست نيترات: تحلل واضح (رائحة ثنائي الخلات)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
fa-Arab: k- رسم بياني غير اسقاطي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
fa-Arab: k- خلاصة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
fa-Arab: k- پوستر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
fa-Arab: k- سِمة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: k- سوبر في إتش إس (بوصة 1/2 ، بكرة شريط فيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
fa-Arab: k- نسيج اصطناعي وزجاج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
fa-Arab: k- شريط أصفر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
fa-Arab: l- (شرائط) بوصة في الثانية 7/8 1

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
fa-Arab: l- بوصة 1/8

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
fa-Arab: l- إلخ مصغرة غير شفافة ، مايكروفيش سم 13×8 أو بوصة 5×3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
fa-Arab: l- قطع جانبي أو مزاوجة التقطيع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
fa-Arab: l- معدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
fa-Arab: l- ليست نيترات: تحلل متقدم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
fa-Arab: l- رسم تقني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
fa-Arab: l- نوتة موسيقية رأسية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
fa-Arab: l- (انواع پلاستیک های دارای ریشه ی ch:ch2) وینیل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
fa-Arab: m- 1/4 بوصة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
fa-Arab: m- 4x6 بوصة. أو 11x15 سم. مايكروفيس, ميكروباك الخ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
fa-Arab: m- مجموعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
fa-Arab: m- م٢ بيكتنام (١/٢ بوصة، بكرة شريط الفيديو)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
fa-Arab: m- قرص ممغنط - ضوئي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
fa-Arab: m- انتاج كبير

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
fa-Arab: m- ثلم دقيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
fa-Arab: m- مزيج

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
fa-Arab: m- قاعدة مخلطة (نيترات وأمان)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
fa-Arab: m- مجموعة مخلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
fa-Arab: m- مستحلب مخلوط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
fa-Arab: m- جيل مختلط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
fa-Arab: m- قطبية مختلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
fa-Arab: m- استخدامات مختلطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
fa-Arab: m- صوت مفرد

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
fa-Arab: m- صورة متحركة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
fa-Arab: m- أنواع برايل متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
fa-Arab: m- تنسيقات ملف متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
fa-Arab: m- أشكال مادية متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
fa-Arab: m- ليست نيترات: خراب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
fa-Arab: m- بلاستيك مع معدن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
fa-Arab: ma- متعدد الطيف ، متعدد البيانات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
fa-Arab: mb- فترات متعددة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
fa-Arab: mm- تركيب من أشكال بيانات متنوعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
fa-Arab: mmm- متعدد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
fa-Arab: n- رسم بياني

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
fa-Arab: n- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
fa-Arab: n-کاغذ پوست گوساله

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
fa-Arab: nn- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
fa-Arab: nnn- غير قابل للتطبيق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
fa-Arab: o- بوصة 1/2.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
fa-Arab: o- بوصة 1/4 5

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
fa-Arab: o- بوصة 1/4 5 × 7/8 3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
fa-Arab: -o إلخ مصغرة غير شفافة ، ميكروفيش 23×16 أو بوصة 9×6

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
fa-Arab: -o (شرائط) بوصة في الثانية 1/2 7

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
fa-Arab: o- دي2 (فيديو كاسيت ، بوصة 3/4)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
fa-Arab: o- حلقه فیلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
fa-Arab: o- لفافة شريط فيديو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
fa-Arab: o- كرت فلاش

note: SCRIPT
en: o- Kit
fa-Arab: o- عدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
fa-Arab: o- قرص ضوئي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
fa-Arab: أصلى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
fa-Arab: o- ورق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
fa-Arab: -p بوصة 1

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
fa-Arab: -p بوصة في الثانية 15 (الأشرطة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
fa-Arab: P-3 1/4 × 7 3/8 بوصة أو سم 9x19. مدخل البطاقة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
fa-Arab: P-8 ملم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
fa-Arab: رئيسى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
fa-Arab: البلاستيك

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
fa-Arab: p- کارت پستال

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
fa-Arab: حاضرا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
fa-Arab: حفظ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
fa-Arab: سلامة القاعدة، والبوليستر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
fa-Arab: بني داكن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
fa-Arab: PA-سونار - عمق المياه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
fa-Arab: -سونار - صور تضاريس قاع البحر، sidescan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
fa-Arab: السونار - تضاريس قاع البحر، بالقرب من السطح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
fa-Arab: السونار - تضاريس قاع البحر، بالقرب من القاع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
fa-Arab: المؤسسة العامة للزلازل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
fa-Arab: pz- البيانات الصوتية الأخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
fa-Arab: q- قاعدة مرنة إيجابية، والتصوير الفوتوغرافي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
fa-Arab: q- لوح صلب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
fa-Arab: q- Hi-8 مم.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
fa-Arab: q- نماد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
fa-Arab: q- موديل

note: SCRIPT
en: q- Notated music
fa-Arab: q- نوتة موسيقية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
fa-Arab: q- لهجة أخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
fa-Arab: q- ‫رباعي الصوت، متعدد القنوات‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
fa-Arab: q- لفة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
fa-Arab: r- 30 ips (أشرطة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
fa-Arab: r- بكرة الفيلم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
fa-Arab: r- قاعدة صور مرنة, سلبي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
fa-Arab: r- أم (إيجابي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
fa-Arab: r- ‫ورق مع طلاء أو أُكسيد الحديد‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
fa-Arab: r-خزف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
fa-Arab: r - رادیوگرافی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
fa-Arab: r- نسخة طباعة/عرض مرجع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
fa-Arab: r-تحكم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
fa-Arab: r- صورة إستشعار عن بعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
fa-Arab: r-  الاستبدال

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
fa-Arab: r- قاعدة السلامة, مختلط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
fa-Arab: r- لون خفيف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
fa-Arab: r- ‫بكرة فيديو‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
fa-Arab: ra- الحاللات غير العادية(عام)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
fa-Arab: rb- خالية من الهواء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
fa-Arab: rc- بوجر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
fa-Arab: rd- ‫ ايزوستاتيك‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
fa-Arab: -s بوصة 4×3/4 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
fa-Arab: -s الشفافية سم 13×10 أو بوصة 5×4

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
fa-Arab: s- تقنية بلو راي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
fa-Arab: s- كبير/معياري

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
fa-Arab: s- قاعدة فوتوغرافية غير مرنة, ايجابي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
fa-Arab: s- قسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
fa-Arab: s- طلاء‬

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
fa-Arab: s- شريحة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
fa-Arab: s- صوت شريط كاسيت

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
fa-Arab: s- تسجيل الصوت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
fa-Arab: s- ماكينة ختم الطوابع (سلبي)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
fa-Arab: s- دستگاه مستقل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
fa-Arab: s- مجسم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
fa-Arab: s- سنگ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
fa-Arab: s- چاپ مبحث

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
fa-Arab: s- رنگ آمیزی و رنگ کم تن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
fa-Arab: sa- میدان مغناطیسی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
fa-Arab: t- شفافیت .7×5 اینچ یا 18×13 سانتی متر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
fa-Arab: t- عکاسی پایه غیر قابل انعطاف، نگاتیو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
fa-Arab: t- پایه ایمنی، تری استات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
fa-Arab: t- حلقه نوار-صدا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
fa-Arab: t- رنگ استنسیل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
fa-Arab: t- تست پرس

note: SCRIPT
en: t- Text
fa-Arab: t- متن

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
fa-Arab: t- شفافيت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
fa-Arab: t- چوب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
fa-Arab: ta- بررسی های رادیومتریک

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
fa-Arab: u- ناشناخته

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
fa-Arab: a- ثبت و ذخیره سازی ناشناخته

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
fa-Arab: u- نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
fa-Arab: uu- ناشناخته

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
fa-Arab: v- 8 اینچ.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
fa-Arab: -v شفافیت .10×8 اینچ یا 26×21 سانتی متر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
fa-Arab: v-رنگ شده با دست

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
fa-Arab: v- چرم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
fa-Arab: v- عکس، نوع نامشخص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
fa-Arab: v- میزان کاهش متفاوت است

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
fa-Arab: v- ضبط ویدئویی

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fa-Arab: w- شفافیت .9×9 اینچ یا 23×23 سانتی متر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
fa-Arab: w- کاغذ پوستی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
fa-Arab: w- شمع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
fa-Arab: w- ضبط کردن سیمی

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
fa-Arab: x- شفافیت .10×10 اینچ یا 26×26 سانتی متر

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
fa-Arab: x- شفافیت .9×9 اینچ یا 23×23 سانتی متر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
fa-Arab: x- غير قابل اجرا

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
fa-Arab: y- شفافیت .7×7 اینچ یا 18×18 سانتی متر

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
fa-Arab: y- دیگر رسانه های تصویری

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
fa-Arab: y- دیگر رسانه های تصویری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
fa-Arab: y- نمایش

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
fa-Arab: z- دیگر

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
fa-Arab: z- تعیین نشده

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
fa-Arab: zz- دیگر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
fa-Arab: |- هیچ تلاشی برای کدگذاری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
fa-Arab: ||- هیچ تلاشی برای کدگذاری

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
fa-Arab: ||| - هیچ تلاشی برای کدگذاری

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
fa-Arab: 008 عناصر داده با طول ثابت--ویژگی های مواد پیوستی--اطلاعات عمومی

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
fa-Arab: یک نوع ماده را برای تعیین مقادیر متغیر انتخاب کنید. از پیش‌جمع‌شده براساس راهنما/06.

en: Type of Material
fa-Arab: نوع مواد

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
fa-Arab: یک نوع ماده را برای تعیین مقادیر متغیر انتخاب کنید. انتخاب پیش‌فرض بر اساس مقدار راهنما/06 است.

en: 008 Fixed-length data elements
fa-Arab: 008 عناصر داده با طول ثابت

en: 00-05- Date entered on file
fa-Arab: 00-05- تاریخ درج شده در فایل

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
fa-Arab: 06- تقسیم جغرافیایی مستقیم یا غیرمستقیم

en: #- Not subdivided geographically
fa-Arab: #- از نظر جغرافیایی تقسیم بندی نشده است

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
fa-Arab: d- از نظر جغرافیایی mdash؛مستقیم تقسیم می شود

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
fa-Arab: i-از نظر جغرافیایی mdash؛ غیرمستقیم تقسیم می شود

en: 07- Romanization scheme
fa-Arab: 07- طرح رومی سازی

en: a- International standard
fa-Arab: a- استاندارد بین المللی

en: b- National standard
fa-Arab: b- استاندارد ملی

en: c- National library association standard
fa-Arab: c- استاندارد انجمن کتابخانه های ملی

en: d- National library or bibliographic agency standard
fa-Arab: d- ‫استاندارد کتابخانه ملی یا بنگاه کتابشناختی

en: e- Local standard
fa-Arab: e- استاندارد محلی

en: f- Standard of unknown origin
fa-Arab: f- استاندارد با منشا ناشناخته

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
fa-Arab: g- رومی‌سازی مرسوم یا شکل متعارف نام در زبان آژانس فهرست‌نویسی

en: 08- Language of catalog
fa-Arab: 08- زبان فهرست

en: #- No information provided
fa-Arab: #- هیچ اطلاعاتی ارائه نشده است

en: b- English and French
fa-Arab: b- انگلیسی یا فرانسوی

en: e- English only
fa-Arab: e- فقط انگلیسی

en: f- French only
fa-Arab: f- فقط فرانسه

en: 09- Kind of record
fa-Arab: 09- نوعی رکورد

en: a- Established heading
fa-Arab: a- عنوان مقرر

en: b- Untraced reference
fa-Arab: b- مرجع ردیابی نشده

en: c- Traced reference
fa-Arab: c- مرجع ردیابی شده

en: d- Subdivision
fa-Arab: d- تقسيم فرعی

en: e- Node label
fa-Arab: e- برچسب اشکال

en: f- Established heading and subdivision
fa-Arab: f- سرفصل و زیرمجموعه ایجاد شد

en: g- Reference and subdivision
fa-Arab: g- ارجاع و تقسیم بندی

en: 10- Descriptive cataloging rules
fa-Arab: 10 -قوانین فهرست نویسی توصیفی

en: a- Earlier rules
fa-Arab: a- قوانین پیشین

en: d- AACR 2 compatible heading
fa-Arab: d- AACR 2 عنوان سازگار

en: 11- Subject heading system/thesaurus
fa-Arab: 11- سیستم سرفصل موضوع/ اصطلاحنامه

en: a- Library of Congress subject headings
fa-Arab: a- سرفصل های موضوعی کتابخانه کنگره

en: a- Library of Congress Subject Headings
fa-Arab: a- سرفصل های موضوعی کتابخانه کنگره

en: b- LC subject headings for children's literature
fa-Arab: b- سرفصل های موضوعی LC برای ادبیات کودکان

en: c- Medical subject headings
fa-Arab: c- سرفصل های موضوعی پزشکی

en: d- National Agricultural Library subject authority file
fa-Arab: d- ‫فایل موضوعات مستند کتابخانه ملی کشاورزی‬

en: k- Canadian subject headings
fa-Arab: k- سرفصل های موضوعی کانادایی

en: r- Art and architecture thesaurus
fa-Arab: r- اصطلاحنامه هنر و معماری

en: s- Sears list of subject headings
fa-Arab: s- فهرست سرفصل های موضوعی سیرز

en: s- Sears List of Subject Headings
fa-Arab: s- فهرست سرفصل های موضوعی سیرز

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
fa-Arab: v- ‫فهرست عناوین موضوعی

en: 12- Type of series
fa-Arab: 12- نوع نشریات

en: a- Monographic series
fa-Arab: a- سری تک نگاری

en: b- Multipart item
fa-Arab: b- آیتم چند قسمتی

en: c- Series-like phrase
fa-Arab: c- اصطلاح شبیه رده

en: 13- Numbered or unnumbered series
fa-Arab: 13 - سری های شماره دار یا بدون شماره

en: a- Numbered
fa-Arab: a- شماره گذاری شده است

en: b- Unnumbered
fa-Arab: b- بدون شماره

en: c- Numbering varies
fa-Arab: c- شماره گذاری متفاوت است

en: 14- Heading use--main or added entry
fa-Arab: 14- استفاده از عنوان - ورودی اصلی یا اضافه شده

en: a- Appropriate
fa-Arab: a- مناسب

en: b- Not appropriate
fa-Arab: b- غير مناسب

en: 15- Heading use--subject added entry
fa-Arab: 15- استفاده از عنوان--موضوع اضافه شده

en: 16- Heading use--series added entry
fa-Arab: 16- استفاده از سرفصل - ورودی اضافه شده به سری

en: 17- Type of subject subdivision
fa-Arab: 17- نوع تقسیمات موضوعی

en: a- Topical
fa-Arab: a-موضوعی

en: b- Form
fa-Arab: b- شکل

en: c- Chronological
fa-Arab: c- زمانی

en: d- Geographic
fa-Arab: d- جغرافیایی

en: e- Language
fa-Arab: e- زبان

en: 18-27 Undefined character positions
fa-Arab: 18-27 موقعیت های شخصیت نامشخص

en: 28- Type of government agency
fa-Arab: 28- نوع سازمان دولتی

en: #- Not a government agency
fa-Arab: #- سازمان دولتی نیست

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
fa-Arab: a- جزء مستقل یا نیمه خودمختار

en: c- Multilocal
fa-Arab: c- چند محلی

en: f- Federal/national
fa-Arab: f- فدرال/ملی

en: i- International intergovernmental
fa-Arab: i- بین المللی بین دولتی

en: l- Local
fa-Arab: l- محلى

en: m- Multistate
fa-Arab: m- چند ایالتی

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
fa-Arab: o- سازمان دولتی mdash؛ نوع نامشخص است

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
fa-Arab: s- ایالتی، استانی، سرزمینی، وابسته و غیره.

en: u- Unknown if heading is government agency
fa-Arab: u- نامشخص چنانچه سرعنوان یک بنگاه دولتی باشد

en: 29- Reference evaluation
fa-Arab: 29- ارزیابی مرجع

en: a- Tracings are consistent with the heading
fa-Arab: a- ردیابی ها با عنوان مطابقت دارند

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
fa-Arab: b- ردیابی ها لزوماً با عنوان مطابقت ندارند

en: 30 Undefined character position
fa-Arab: 30 موقعیت کاراکتر نامشخص

en: 31- Record update in process
fa-Arab: 31- ثبت به روز رسانی در حال انجام است

en: a- Record can be used
fa-Arab: a- رکورد قابل استفاده است

en: b- Record is being updated
fa-Arab: b- رکورد در حال به روز رسانی است

en: 32- Undifferentiated personal name
fa-Arab: 32- نام شخص نامتمایز

en: a- Differentiated personal name
fa-Arab: a- نام شخصی متمایز شده

en: b- Undifferentiated personal name
fa-Arab: b- نام شخصی غیرمتمایز

en: 33- Level of establishment
fa-Arab: 33- سطح استقرار

en: a- Fully established
fa-Arab: a- کاملا تثبیت شده است

en: b- Memorandum
fa-Arab: b- تفاهم نامه

en: c- Provisional
fa-Arab: c- موقت

en: d- Preliminary
fa-Arab: d- مقدماتی

en: 34-37 Undefined character positions
fa-Arab: 34-37 موقعیت های شخصیت نامشخص

en: 38- Modified record
fa-Arab: 38- سند اصلاح شده

en: #- Not modified
fa-Arab: #- اصلاح نشده

en: s- Shortened
fa-Arab: s- مختصر

en: x- Missing characters
fa-Arab: x- کاراکتر مفقود

en: 39- Cataloging source
fa-Arab: 39- منبع فهرست نویسی

en: #- National bibliographic agency
fa-Arab: #- آژانس ملی کتابشناسی

en: c- Cooperative cataloging program
fa-Arab: c- همکار برنامه فهرست نویسی

en: d- Other
fa-Arab: d- دیگر

en: 06- Kind of record
fa-Arab: 06- نوع رکورد

en: a- Schedule record
fa-Arab: a- ثبت برنامه

en: b- Table record
fa-Arab: b- ثبت جدول

en: c- Index term record
fa-Arab: c- ثبت اصطلاح نمایه

en: 07- Type of number
fa-Arab: 07- نوع شماره

en: a- Single number
fa-Arab: a- عدد واحد

en: b- Defined number span
fa-Arab: b- بازه عددی تعریف شده

en: c- Summary number span
fa-Arab: c- بازه اعداد خلاصه

en: n - Not applicable
fa-Arab: n - قابل اجرا نیست

en: 08- Classification validity
fa-Arab: 08- اعتبار رده بندی

en: a- Valid
fa-Arab: a- معتبر

en: b- First number of span invalid
fa-Arab: b- اولین شماره محدوده نامعتبر است

en: c- Last number of span invalid
fa-Arab: c- آخرین شماره از محدوده نامعتبر است

en: d- Completely invalid
fa-Arab: d- کاملاً نامعتبر است

en: e- Obsolete
fa-Arab: e- منسوخ

en: 09- Standard or optional designation
fa-Arab: 09- استاندارد یا تخصیص انتخابی

en: a- Standard
fa-Arab: a- استاندارد

en: b- Optional
fa-Arab: b- انتخابی

en: 10- Record update in process
fa-Arab: 10- درحال ثبت و بروزرسانی

en: 11- Level of establishment
fa-Arab: 33-سطح تاسیس

en: 12- Synthesized number indication
fa-Arab: 12- نشانگر شماره ترکیب شده

en: a- Not synthesized
fa-Arab: a- ترکیب نشده

en: b- Synthesized
fa-Arab: b- تركيب شده

en: 13- Display controller
fa-Arab: 13- کنترل کننده نمایشگر

en: a- Displayed in standard schedules or tables
fa-Arab: a- نمایش داده شده در برنامه ها یا جداول استاندارد

en: b- Extended display
fa-Arab: b- صفحه نمایش گسترده

en: 000 - Leader
fa-Arab: 000 - سردسته

en: 0-4 Record size
fa-Arab: 0-4 اندازه سند

en: (auto-filled)
fa-Arab: (پر کردن خودکار)

en: 5- Record status
fa-Arab: 5- ثبت وضعیت

en: a- Increase in encoding level
fa-Arab: a- افزایش سطح رمزگذاری

en: c- Corrected or revised
fa-Arab: c- تصحیح یا اصلاح شد

en: d- Deleted
fa-Arab: d- حذف شده

en: n- New
fa-Arab: n- جديد

en: p- Increase in encoding level from prepublication
fa-Arab: p-افزایش سطح رمزگذاری قبل از انتشار

en: 6- Type of record
fa-Arab: 6-نوع سند

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
fa-Arab: این تنظیمات پیش فرض فیلد 008 را کنترل می کند

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
fa-Arab: انتخاب در اینجا بر پیکربندی پیش فرض فیلد 008 تأثیر می گذارد

en: a- Language material
fa-Arab: a- مواد زبان

en: c- Notated music
fa-Arab: c- موسیقی نت دار

en: d- Manuscript notated music
fa-Arab: d- نسخه خطی موسیقی نت‌دار

en: e- Cartographic material
fa-Arab: e- مطالب کارتوگرافی

en: 7- Bibliographic level
fa-Arab: 7- سطح کتابشناختی

en: a- Monographic component part
fa-Arab: a- بخش مؤلفه تک نگاری

en: b- Serial component part
fa-Arab: b- جزءقسمت پیایند

en: c- Collection
fa-Arab: c- مجموعه

en: d- Subunit
fa-Arab: d- زیر واحد

en: i- Integrating resource
fa-Arab: i- یکپارچه سازی منبع

en: m- Monograph/item
fa-Arab: m- مونوگراف/آیتم

en: s- Serial
fa-Arab: s- پیایند

en: 8- Type of control
fa-Arab: 8- نوع کنترل

en: No specific type
fa-Arab: نوع خاصی نداره

en: a- Archival
fa-Arab: a- آرشیو

en: 9- Character coding scheme
fa-Arab: 9- ترتیب کدنویسی کاراکتر

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
fa-Arab: UCS/Unicode (پر کردن خودکار)

en: 10-16 indicator/subfields/size
fa-Arab: 10-16 نشانگر/فیلدهای فرعی/اندازه

en: 17- Encoding level
fa-Arab: 17- سطح رمزگذاری

en: full level
fa-Arab: سطح كامل

en: Full level
fa-Arab: سطح کامل

en: 1- Full level, material not examined
fa-Arab: 1-سطح کامل، مطالب بررسی نشده است

en: 2- Less-than-full level, material not examined
fa-Arab: 2 - کمتر از سطح کامل، مواد مورد بررسی قرار نمی گیرند

en: 3- Abbreviated level
fa-Arab: 3- سطح اختصاری

en: 4- Core level
fa-Arab: 4- سطح اصلی

en: 5- Partial (preliminary) level
fa-Arab: 5- سطح جزئی (مقدماتی)

en: 7- Minimal level
fa-Arab: 7- سطح حداقل

en: 8- Prepublication level
fa-Arab: 8- سطح پیش از انتشار

en: z- Not applicable
fa-Arab: z- غير قابل اجرا

en: 18 - Descriptive cataloging form
fa-Arab: 18 - فرم فهرست نویسی توصیفی

en: Non-ISBD
fa-Arab: بدون-استاندارد بین المللی کتاب شناسی توصیفی

en: c- ISBD punctuation omitted
fa-Arab: c- علائم نگارشی ISBD حذف شده است

en: i- ISBD punctuation included
fa-Arab: i- شامل علائم نگارشی ISBD

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
fa-Arab: n - علائم نگارشی غیر ISBD حذف شده است

en: 19 - Multipart resource record level
fa-Arab: 19 - سطح رکورد منابع چند بخشی

en: Not specified or not applicable
fa-Arab: مشخص نشده یا قابل اجرا نیست

en: Not specified or not applicable
fa-Arab: مشخص نشده یا قابل اجرا نیست

en: a- Set
fa-Arab: a- تنظیم

en: b- Part with independent title
fa-Arab: b- بخشی با عنوان مستقل

en: c- Part with dependent title
fa-Arab: c- بخشی با عنوان وابسته

en: 20-24 entry map &amp; lengths
fa-Arab: 20-24 نقشه ورودی &amp; lطول ها

en: 1-4 Record size
fa-Arab: 1-4اندازه رکورد

en: o- Obsolete
fa-Arab: o- منسوخ شده

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
fa-Arab: s- حذف شده؛ عنوان به دو یا چند عنوان تقسیم می شود

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
fa-Arab: x- حذف شده؛ سرعنوان با سرعنوان دیگری جایگزین شده

en: z- Authority data
fa-Arab: z- داده های مستند

en: 7-8 Undefined
fa-Arab: 7-8تعریف نشده

en: 9- Encoding
fa-Arab: 9- رمزگذاری

en: MARC-8
fa-Arab: مارك-8

en: n- Complete authority record
fa-Arab: n- پیشینیه کامل مستند

en: o- Incomplete authority record
fa-Arab: o- پیشینیه ناقص مستند

en: 18-19 Undefined
fa-Arab: 18-19 تعریف نشده

en: MARC21 Plugin to build links between records
fa-Arab: پلاگین MARC21 برای ایجاد پیوند بین رکوردها

en: Plugin to build links between records
fa-Arab: پلاگین برای ایجاد پیوند بین رکوردها

en: Search for
fa-Arab: جستجو برای

en: Any word
fa-Arab: هر کلمه

en: Item type
fa-Arab: نوع آیتم

en: All item types
fa-Arab: همه انواع منابع

note: INPUT type=submit
en: Start search
fa-Arab: شروع جستجو

en: Search results
fa-Arab: نتایج جستجو

en: &lt;&lt; Previous
fa-Arab: &lt;&lt; پیشین

en: Next&gt;&gt;
fa-Arab: بعدی&gt;&gt؛

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fa-Arab: نتایج %s تا %s از %s

en: No results found
fa-Arab: نتیجه ای یافت نشد

en: Concise description
fa-Arab: توصیف مختصر

en: Choose
fa-Arab: انتخاب کنید

en: Clear field
fa-Arab: خالی کردن فیلد

en: &lt;&lt; Previous
fa-Arab: &lt;&lt; پیشین

en: Next&gt;&gt;
fa-Arab: بعدی&gt;&gt;

en: Abkhaz
fa-Arab: آبخاز

en: Achinese
fa-Arab: چینی

en: Acoli
fa-Arab: آکولی

en: Adangme
fa-Arab: قوم آدانگمه

en: Adygei
fa-Arab: آدیگی(از جمهوری‌های خودگردان کشور روسیه)

en: Afar
fa-Arab: عفار اتیوپی

en: Afrihili (Artificial language)
fa-Arab: آفریقایی(زبان مصنوعی)

en: Afrikaans
fa-Arab: آفریقایی

en: Afroasiatic (Other)
fa-Arab: افروآسیاتیک

en: Ainu
fa-Arab: قوم آینو (ژاپن)

en: Akan
fa-Arab: آکان (قبیله‌ای در کشور غنا)

en: Akkadian
fa-Arab: زبان آکادی

en: Albanian
fa-Arab: آلبانیایی

en: Aleut
fa-Arab: جزایر آلیوت

en: Algonquian (Other)
fa-Arab: آلگونکیان (سایر)

en: Altai
fa-Arab: آلتای

en: Altaic (Other)
fa-Arab: آلتائیک (سایر)

en: Amharic
fa-Arab: زبان امهری (شاخه ای از زبان های سامی)

en: Angika
fa-Arab: آنژیکا

en: Apache languages
fa-Arab: زبان های آپاچی

en: Aragonese
fa-Arab: آراگون

en: Aramaic
fa-Arab: آرامی

en: Arapaho
fa-Arab: آراپاهو

en: Arawak
fa-Arab: سرخپوست آراواک

en: Armenian
fa-Arab: ارمنی

en: Aromanian
fa-Arab: ارمنی

en: Artificial (Other)
fa-Arab: ساختگی (غیره)

en: Assamese
fa-Arab: آسامی(زبان هندواروپایی)

en: Athapascan (Other)
fa-Arab: آتاپاسکان (غیره)

en: Australian languages
fa-Arab: زبان های استرالیایی

en: Austronesian (Other)
fa-Arab: اتریشی (غیره)

en: Avaric
fa-Arab: زبان آواریک

en: Avestan
fa-Arab: اوستایی

en: Awadhi
fa-Arab: آوادهی

en: Aymara
fa-Arab: آیمارا

en: Azerbaijani
fa-Arab: آذربایجانی

en: Bable
fa-Arab: بابل

en: Balinese
fa-Arab: بالیایی

en: Baltic (Other)
fa-Arab: بالتیک (دیگر)

en: Baluchi
fa-Arab: بلوچی

en: Bambara
fa-Arab: بامبارا

en: Bamileke languages
fa-Arab: زبان های بامیلکه

en: Banda languages
fa-Arab: زبان های بندا

en: Bantu (Other)
fa-Arab: بانتویی (غیره)

en: Basa
fa-Arab: باسا

en: Bashkir
fa-Arab: باشکیر

en: Basque
fa-Arab: باسکایی

en: Batak
fa-Arab: باتاک

en: Beja
fa-Arab: شهر بژا

en: Belarusian
fa-Arab: بلاروسی

en: Bemba
fa-Arab: بمبایی

en: Bengali
fa-Arab: بنگالی

en: Berber (Other)
fa-Arab: بربر(غیره)‏

en: Bhojpuri
fa-Arab: بوجپوری

en: Bihari (Other)
fa-Arab: بیهار هند(غیره)

en: Bikol
fa-Arab: بیکول

en: Bilin
fa-Arab: بیلین

en: Bislama
fa-Arab: بیسلاما

en: Blissymbolics
fa-Arab: نماد اقتضائی

en: Bosnian
fa-Arab: بوسنیایی

en: Braj
fa-Arab: زبان برج

en: Breton
fa-Arab: برتون

en: Bugis
fa-Arab: بوگیس

en: Bulgarian
fa-Arab: بلغاری

en: Buriat
fa-Arab: بوریات

en: Burmese
fa-Arab: برمه ای

en: Caddo
fa-Arab: قبیله کادو

en: Carib
fa-Arab: سرخپوست کاریب

en: Catalan
fa-Arab: کاتالان

en: Caucasian (Other)
fa-Arab: قفقازی (غیره)

en: Cebuano
fa-Arab: سبوانو

en: Celtic (Other)
fa-Arab: سلتیک (دیگر)

en: Central American Indian (Other)
fa-Arab: هندی آمریکای مرکزی (دیگر)

en: Chagatai
fa-Arab: چاگاتای

en: Chamic languages
fa-Arab: زبان های چامی

en: Chamorro
fa-Arab: چامورو

en: Chechen
fa-Arab: چچنی

en: Cherokee
fa-Arab: چروکی

en: Cheyenne
fa-Arab: قبیله شایان

en: Chibcha
fa-Arab: قبیله چیبچا

en: Chinook jargon
fa-Arab: لهجه شینوک

en: Chipewyan
fa-Arab: چیپویان

en: Choctaw
fa-Arab: قوم چاکتاو

en: Church Slavic
fa-Arab: کلیسای اسلاویک

en: Chuukese
fa-Arab: زبان چوکی

en: Chuvash
fa-Arab: زبان چوواش

en: Coptic
fa-Arab: زبان قبطی

en: Cornish
fa-Arab: زبان کرنیش

en: Corsican
fa-Arab: کورسیکایی

en: Cree
fa-Arab: قبیله ی کری

en: Creek
fa-Arab: خلیج کوچک

en: Creoles and Pidgins (Other)
fa-Arab: نژاد پی جین(سایر موارد)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
fa-Arab: زبان آمیخته به انگلیسی و چینی(سایر موارد)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
fa-Arab: زبان پی جین، برپایه فرانسوی (سایر موارد)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
fa-Arab: زبان پی جین، برپایه پرتقالی (سایر موارد)

en: Crimean Tatar
fa-Arab: کریمه تاتار

en: Croatian
fa-Arab: کرواتی

en: Cushitic (Other)
fa-Arab: کوشیتیک (سایر موارد)

en: Czech
fa-Arab: کشور چک

en: Dakota
fa-Arab: داکوتا

en: Danish
fa-Arab: دانمارکی

en: Dargwa
fa-Arab: درگوا

en: Dayak
fa-Arab: دایاک

en: Delaware
fa-Arab: ایالت دلاور (در خاور ایالات متحده)

en: Dinka
fa-Arab: قبیله ی دینکا

en: Divehi
fa-Arab: زبان دیوهی

en: Dogri
fa-Arab: قوم دوگری

en: Dogrib
fa-Arab: قبیله‌ی دوگریب

en: Dravidian (Other)
fa-Arab: دراویدی (سایر)

en: Duala
fa-Arab: زبان دوآلا

en: Dutch
fa-Arab: زبان هلندی

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
fa-Arab: هلندی، میانه

en: Dyula
fa-Arab: زبان دیولا

en: Dzongkha
fa-Arab: زبان دزونگخا نوعی زبان تبتی

en: East Frisian
fa-Arab: فریزی شرقی

en: Edo
fa-Arab: دفتر توسعه آموزش

en: Efik
fa-Arab: افیک (نام بومیان جنوب شرقی کشور نیجریه)

en: Egyptian
fa-Arab: مصری

en: Ekajuk
fa-Arab: زبان اکاجوک در جنوب شرقی نیجریه

en: Elamite
fa-Arab: زبان ایلامی باستان

en: English
fa-Arab: انگلیسی

en: English, Middle (1100-1500)
fa-Arab: انگلیسی، میانه (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
fa-Arab: انگلیسی، قدیمی (حدود 450-1100)

en: Erzya
fa-Arab: ارزیا

en: Esperanto
fa-Arab: زبان اسپرانتو

en: Estonian
fa-Arab: استونی

en: Ethiopic
fa-Arab: اتیوپی

en: Ewe
fa-Arab: قوم ایو

en: Ewondo
fa-Arab: زبان اووندو

en: Fang
fa-Arab: زبان فانگ

en: Fanti
fa-Arab: فانتی(قوم آکانزبان)

en: Faroese
fa-Arab: فاروئی

en: Fijian
fa-Arab: فیجیایی

en: Filipino
fa-Arab: فیلیپینی

en: Finnish
fa-Arab: زبان فنلاندی

en: Finno-Ugrian (Other)
fa-Arab: فینو اوگریایی

en: Fon
fa-Arab: زبان فون

en: French
fa-Arab: فرانسوی

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
fa-Arab: فرانسوی، میانه (حدود 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
fa-Arab: فرانسوی، قدیمی (حدود 842-1300)

en: Frisian
fa-Arab: فریزی

en: Friulian
fa-Arab: زبان فریولی هندو اروپایی

en: Fula
fa-Arab: فولانی (بومیانی که بیشتر در نیجریه و مالی و گینه و کامرون زندگی می کنند)

en: Gã
fa-Arab: مردمان گا

en: Galician
fa-Arab: زبان گالیسی (لاتین نو)

en: Ganda
fa-Arab: گاندا

en: Gayo
fa-Arab: گایو

en: Gbaya
fa-Arab: نژاد گبایا

en: Georgian
fa-Arab: زبان گرجی

en: German
fa-Arab: آلمانی

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
fa-Arab: آلمان، میانه بالا

en: German, Old High (ca. 750-1050)
fa-Arab: آلمانی، قدیمی بالا

en: Germanic (Other)
fa-Arab: آلمانی( دیگران)

en: Gilbertese
fa-Arab: گیلبرتی

en: Gondi
fa-Arab: زبان گندی

en: Gorontalo
fa-Arab: گورونتالو

en: Gothic
fa-Arab: گوتیک

en: Grebo
fa-Arab: گربو

en: Greek, Ancient (to 1453)
fa-Arab: یونانی، باستان (تا 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
fa-Arab: یونانی، مدرن (1453- )

en: Guarani
fa-Arab: زبان گوارانی

en: Gujarati
fa-Arab: گجراتی

en: Gwich'in
fa-Arab: گویچین

en: Haida
fa-Arab: هایدا

en: Haitian French Creole
fa-Arab: کرئول فرانسوی هائیتی

en: Hausa
fa-Arab: هاوسا

en: Hawaiian
fa-Arab: هاوائی

en: Herero
fa-Arab: هررو

en: Hiligaynon
fa-Arab: هیلیگاینون

en: Hindi
fa-Arab: هندی

en: Hiri Motu
fa-Arab: زبان هیری موتو

en: Hittite
fa-Arab: هیتی

en: Hmong
fa-Arab: همونگ

en: Hungarian
fa-Arab: مجارستانی

en: Hupa
fa-Arab: هوپا

en: Iban
fa-Arab: ایبان

en: Icelandic
fa-Arab: ایسلندی

en: Ido
fa-Arab: انجام میدهم

en: Igbo
fa-Arab: ایگبو

en: Ijo
fa-Arab: ایجو

en: Iloko
fa-Arab: ایلوکو

en: Inari Sami
fa-Arab: ایناری سامی

en: Indic (Other)
fa-Arab: سایر

en: Indo-European (Other)
fa-Arab: هند و اروپایی (سایر)

en: Indonesian
fa-Arab: اندونزیایی

en: Ingush
fa-Arab: اینگوش

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fa-Arab: زبان کمکی بین المللی

en: Interlingue
fa-Arab: مصاحبات

en: Inuktitut
fa-Arab: اینوئیت، زبان بومی آمریکا

en: Inupiaq
fa-Arab: زبان اینوپیاک

en: Iranian (Other)
fa-Arab: ایرانی (سایر)

en: Irish
fa-Arab: ایرلندی

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
fa-Arab: ایرلندی، میانه (حدود 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
fa-Arab: ایرلندی، قدیمی (تا 1100)

en: Iroquoian (Other)
fa-Arab: ایروکوئی (سایر)

en: Italian
fa-Arab: ایتالیایی

en: Javanese
fa-Arab: جاوه ای

en: Judeo-Arabic
fa-Arab: یهودی-عربی

en: Judeo-Persian
fa-Arab: یهودی-فارسی

en: Kabardian
fa-Arab: کابردیان

en: Kabyle
fa-Arab: زبان قبایلی

en: Kachin
fa-Arab: کاچین

en: Kalâtdlisut
fa-Arab: زبان کالاتدلیسوت

en: Kamba
fa-Arab: کامْبا(قوم بانتو زبان)

en: Kannada
fa-Arab: کانادا

en: Kanuri
fa-Arab: کانوری (قبیله ی مسلمان در شمال کشور نیجریه)

en: Karachay-Balkar
fa-Arab: زبان قره‌چایی-بالکاری

en: Kara-Kalpak
fa-Arab: طایفه قره قالپاک

en: Karelian
fa-Arab: زبان کارلیایی

en: Karen languages
fa-Arab: زبان های کارن

en: Kashmiri
fa-Arab: کشمیری

en: Kashubian
fa-Arab: کاشوبی

en: Kawi
fa-Arab: کاوی

en: Kazakh
fa-Arab: قزاقی

en: Khasi
fa-Arab: خاسی

en: Khmer
fa-Arab: خمر

en: Khoisan (Other)
fa-Arab: خویسان (سایر)

en: Khotanese
fa-Arab: ختنی

en: Kikuyu
fa-Arab: کیکویو

en: Kimbundu
fa-Arab: کیمبوندو

en: Kinyarwanda
fa-Arab: کینیارواندا

en: Klingon (Artificial language)
fa-Arab: کلینگون (زبان مصنوعی)

en: Komi
fa-Arab: زبان کومی

en: Kongo
fa-Arab: کنگو

en: Konkani
fa-Arab: کنکانی

en: Kootenai
fa-Arab: کوتنایی

en: Kosraean
fa-Arab: کوسرائی

en: Kpelle
fa-Arab: زبان کپل

en: Kru (Other)
fa-Arab: کرو (سایر)

en: Kuanyama
fa-Arab: کوانیاما

en: Kumyk
fa-Arab: کومیک

en: Kurdish
fa-Arab: کردی

en: Kurukh
fa-Arab: کوروخ

en: Kyrgyz
fa-Arab: قرقیزستان

en: Ladino
fa-Arab: زبان لادینو

en: Lahndā
fa-Arab: زبان لاهندا

en: Lamba (Zambia and Congo)
fa-Arab: لامبا (زامبیا و کنگو)

en: Lao
fa-Arab: زبان لائوسی

en: Latin
fa-Arab: لاتین

en: Latvian
fa-Arab: لتونی

en: Lezgian
fa-Arab: لزگی

en: Limburgish
fa-Arab: لیمبورگ

en: Lingala
fa-Arab: زبان لینگالا

en: Lithuanian
fa-Arab: لیتوانیایی

en: Lojban (Artificial language)
fa-Arab: لُژبان (زبان مصنوعی)

en: Low German
fa-Arab: آلمان شرقی

en: Lower Sorbian
fa-Arab: سوربی پایین

en: Lozi
fa-Arab: زبان لوزی

en: Luba-Katanga
fa-Arab: زبان لوبا- کاتانگا

en: Luba-Lulua
fa-Arab: زبان لوبا- لولوا

en: Luiseño
fa-Arab: زیبان لویزنو

en: Lule Sami
fa-Arab: زبان سامی

en: Lunda
fa-Arab: لوندا

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fa-Arab: لو (کنیا و تانزانیا)

en: Lushai
fa-Arab: لوشای

en: Luxembourgish
fa-Arab: زبان لوکزامبورگی

en: Macedonian
fa-Arab: مقدونی

en: Madurese
fa-Arab: مادورایی

en: Magahi
fa-Arab: زبان ماگهی

en: Maithili
fa-Arab: زبان میتهیلی

en: Makasar
fa-Arab: ماکاسار

en: Malagasy
fa-Arab: مالاگاسی

en: Malay
fa-Arab: مالایی

en: Malayalam
fa-Arab: مالایایی

en: Maltese
fa-Arab: مالتی

en: Manchu
fa-Arab: اهل منچوری

en: Mandar
fa-Arab: ماندار

en: Mandingo
fa-Arab: ماندینگو

en: Manipuri
fa-Arab: مانیپوری

en: Manobo languages
fa-Arab: زبان های مانوبو آسیای شرقی

en: Manx
fa-Arab: منکس

en: Maori
fa-Arab: مائوری

en: Mapuche
fa-Arab: زبان ماپوچه‌ای

en: Marathi
fa-Arab: گویش ماراتی

en: Mari
fa-Arab: مردم ماری

en: Marshallese
fa-Arab: مارشالی

en: Marwari
fa-Arab: مرواری

en: Maasai
fa-Arab: ماسایی

en: Mayan languages
fa-Arab: زبان های مایا

en: Mende
fa-Arab: زبان منده

en: Micmac
fa-Arab: میک مک

en: Minangkabau
fa-Arab: مینانگ کابائو

en: Mirandese
fa-Arab: میراندی

en: Miscellaneous languages
fa-Arab: زبان های متفرقه

en: Mohawk
fa-Arab: قبیله ی موهاک

en: Moksha
fa-Arab: موکشا

en: Mon-Khmer (Other)
fa-Arab: زبان های مون - خمر (از زبان های استرالیایی - آسیایی)

en: Mongo-Nkundu
fa-Arab: مونگو-نکوندو

en: Mongolian
fa-Arab: مغولستان

en: Montenegrin
fa-Arab: مونته نگرو

en: Mooré
fa-Arab: زبان مور، بورکینافاسو

en: Munda (Other)
fa-Arab: موندا (سایر)

en: Nahuatl
fa-Arab: ناهواتل

en: Nauru
fa-Arab: نائورو

en: Navajo
fa-Arab: سرخپوست ناواهو

en: Ndebele (South Africa)
fa-Arab: زبان اندبله (آفریقای جنوبی)

en: Ndebele (Zimbabwe)
fa-Arab: زبان اندبله (زیمبابوه)

en: Ndonga
fa-Arab: اندونگا

en: Neapolitan Italian
fa-Arab: ایتالیایی نئوپولیتی

en: Nepali
fa-Arab: اهل نپال

en: Newari
fa-Arab: نیوری

en: Newari, Old
fa-Arab: نیوری، قدیمی

en: Nias
fa-Arab: زبان نیاس

en: Niger-Kordofanian (Other)
fa-Arab: نیجر-کردوفانیان (سایر)

en: Nilo-Saharan (Other)
fa-Arab: زبان‌نیلوصحرایی (سایر)

en: Niuean
fa-Arab: نیوویایی(زبان بومی کشور نیوزلند)

en: N'Ko
fa-Arab: زبان آفریقای عربی

en: Nogai
fa-Arab: نوقایی

en: North American Indian (Other)
fa-Arab: هندی آمریکای شمالی (دیگر)

en: North Frisian
fa-Arab: فریزلند شمالی

en: Northern Sami
fa-Arab: سامی شمالی

en: Northern Sotho
fa-Arab: سوتوی شمالی

en: Norwegian
fa-Arab: نروژی

en: Norwegian (Bokmål)
fa-Arab: نروژی (بوکمال)

en: Norwegian (Nynorsk)
fa-Arab: نروژی (نینورسک)

en: Nubian languages
fa-Arab: زبان های نوبیایی

en: Nyamwezi
fa-Arab: از خانواده زبان کنگو-نیجر

en: Nyanja
fa-Arab: زبان نیانجا

en: Nyankole
fa-Arab: زبان نیانکوله

en: Nyoro
fa-Arab: زبان نروژی

en: Nzima
fa-Arab: نزیما(زبان محلی غنا)

en: Occitan (post-1500)
fa-Arab: زبان اوکسیتان (پس از 1500)

en: Oirat
fa-Arab: اویرات (گروه مغول)

en: Ojibwa
fa-Arab: قبیله ی اوجیب وا

en: Old Norse
fa-Arab: اسکاندیناوی قدیم

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
fa-Arab: پارسی باستان (حدود 600-400 قبل از میلاد)

en: Oriya
fa-Arab: اوریه

en: Oromo
fa-Arab: اورومو

en: Osage
fa-Arab: قبیله ی اوسیج

en: Ossetic
fa-Arab: وابسته به مردمان اهل استیا

en: Otomian languages
fa-Arab: زبان اوتومی

en: Pahlavi
fa-Arab: پهلوی

en: Palauan
fa-Arab: پالائویی

en: Pali
fa-Arab: پالی (زبان هندی که بسیاری از متون بودایی به آن نگاشته شده است)

en: Pampanga
fa-Arab: پامپانگا

en: Pangasinan
fa-Arab: زبان پانگاسینانی

en: Panjabi
fa-Arab: زبان پنجابی

en: Papiamento
fa-Arab: زبان پاپیامنتو (زبان اسپانیولی سیاهپوستان جزایر کوراکائو و اروبا که با هلندی و پرتغالی آمیخته است)

en: Papuan (Other)
fa-Arab: اهل پاپوا (سایر)

en: Persian
fa-Arab: فارسی

en: Philippine (Other)
fa-Arab: فیلیپین (سایر)

en: Phoenician
fa-Arab: وابسته به فینیقیه

en: Pohnpeian
fa-Arab: زبان پوناپیایی

en: Polish
fa-Arab: زبان رسمی لهستان

en: Portuguese
fa-Arab: اهل کشور پرتغال

en: Prakrit languages
fa-Arab: زبان های پراکریت

en: Provençal (to 1500)
fa-Arab: پرووانسی (تا 1500)

en: Pushto
fa-Arab: پَشتو

en: Quechua
fa-Arab: سرخپوست کچوا

en: Raeto-Romance
fa-Arab: رِتو ـ رومیایی

en: Rajasthani
fa-Arab: راجستان

en: Rapanui
fa-Arab: راپانویی

en: Rarotongan
fa-Arab: راروتونگا

en: Romance (Other)
fa-Arab: رومی (سایر)

en: Romani
fa-Arab: زبان رومانیایی

en: Romanian
fa-Arab: اهل رومانی

en: Rundi
fa-Arab: زبان روندی

en: Russian
fa-Arab: روسی

en: Salishan languages
fa-Arab: زبان های سالیشان

en: Samaritan Aramaic
fa-Arab: آرامی سامری

en: Sami
fa-Arab: سامی

en: Samoan
fa-Arab: اهل ساموآ

en: Sandawe
fa-Arab: نوعی زبان تانزانیایی

en: Sango (Ubangi Creole)
fa-Arab: سانگو (زبان کریؤل یوبانگی)

en: Sanskrit
fa-Arab: سانسکریت

en: Santali
fa-Arab: سانتالی

en: Sardinian
fa-Arab: اهل جزیره ی ساردنی

en: Sasak
fa-Arab: نوعی زبان بالیایی

en: Scots
fa-Arab: اسکاتلندی

en: Scottish Gaelic
fa-Arab: گویش گیلیک متداول در اسکاتلند

en: Selkup
fa-Arab: زبان سلکوپی

en: Semitic (Other)
fa-Arab: سامی (سایر)

en: Serbian
fa-Arab: صربستانی

en: Serer
fa-Arab: زبان سرر(بومی سنگال و گامبیا)

en: Shan
fa-Arab: زبان شان

en: Shona
fa-Arab: زبان شونا(شاخه بانتو)

en: Sichuan Yi
fa-Arab: استان سیشوان یا سیچوان Yi

en: Sicilian Italian
fa-Arab: ایتالیایی سیسیلی

en: Sidamo
fa-Arab: سیدامو

en: Siksika
fa-Arab: قبیله سیکسیکا

en: Sindhi
fa-Arab: زبان سندی (یکی از زبان های هند اروپایی شبه قاره ی هند)

en: Sinhalese
fa-Arab: سریلانکایی

en: Sino-Tibetan (Other)
fa-Arab: زبان های چینی- تبتی (سایر)

en: Siouan (Other)
fa-Arab: خانواده ی زبان های سو (سایر)

en: Skolt Sami
fa-Arab: زبان اسکولت سامی

en: Slavey
fa-Arab: زبان اسلاوی

en: Slavic (Other)
fa-Arab: اسلاوی (سایر)

en: Slovak
fa-Arab: اسلواکی

en: Slovenian
fa-Arab: اسلوونیایی

en: Sogdian
fa-Arab: اهل سغدیا یا سغد قدیم ایران

en: Somali
fa-Arab: سومالیایی

en: Songhai
fa-Arab: سونگهای

en: Soninke
fa-Arab: سنینکه(از زبان های موریتانی)

en: Sorbian (Other)
fa-Arab: سوربی (سایر)

en: Sotho
fa-Arab: سوتو

en: South American Indian (Other)
fa-Arab: هندی آمریکای جنوبی (سایر)

en: Southern Sami
fa-Arab: سامی جنوبی

en: Spanish
fa-Arab: اسپانیایی

en: Sranan
fa-Arab: زبان اسرانان

en: Sukuma
fa-Arab: زبان هندی بنگالی سوکومار

en: Sumerian
fa-Arab: سومری

en: Sundanese
fa-Arab: زبان سوندایی

en: Susu
fa-Arab: سوسو (عضو یکی از قبایل کشاورز گینه و سیرالئون - افریقا)

en: Swahili
fa-Arab: سواحیلی

en: Swazi
fa-Arab: اهل کشور سوازیلند، سوازی

en: Swedish
fa-Arab: سوئدی

en: Swiss German
fa-Arab: سوئیس آلمانی

en: Syriac
fa-Arab: زبان آسوری (از زبان های سامی)، سریانی

en: Syriac, Modern
fa-Arab: سریانی، مدرن

en: Tagalog
fa-Arab: (اهل شهر مانیل و سرزمین های اطراف آن) تاگالوگ

en: Tahitian
fa-Arab: اهل تاهیتی، اهل جزیره تاهیتی در جزایر پلینزی

en: Tai (Other)
fa-Arab: زبان تای (سایر)

en: Tajik
fa-Arab: تاجیک

en: Tamashek
fa-Arab: زبان قوم تماشک

en: Tatar
fa-Arab: تاتار

en: Telugu
fa-Arab: زبان تِلوگو

en: Temne
fa-Arab: زبان تمنه

en: Terena
fa-Arab: زبان ترنا

en: Tetum
fa-Arab: زبان تتومی(جزیزه تیمور)

en: Tibetan
fa-Arab: اهل تبت

en: Tigré
fa-Arab: زبان تیگره

en: Tigrinya
fa-Arab: زبان تیگرینی (زبان اکثریت مردم اتیوپی و اریتره)

en: Tiv
fa-Arab: زبان تیو

en: Tlingit
fa-Arab: زبان تلینگیت(شرق آلاسکا و کانادای غربی)

en: Tok Pisin
fa-Arab: زبان توک پیسین

en: Tokelauan
fa-Arab: زبان مشترک (با انگلیسی) جزیره توکلئو

en: Tonga (Nyasa)
fa-Arab: تونگا (نیاسا)

en: Tongan
fa-Arab: اهل کشور تونگا

en: Tsimshian
fa-Arab: قوم تسیمشیان

en: Tsonga
fa-Arab: زبان تسونگا

en: Tswana
fa-Arab: زبان تسوانا

en: Tumbuka
fa-Arab: تومبوکا

en: Tupi languages
fa-Arab: زبان های توپی

en: Turkish
fa-Arab: ترکی

en: Turkish, Ottoman
fa-Arab: ترکی، عثمانی

en: Turkmen
fa-Arab: ترکمن

en: Tuvaluan
fa-Arab: تووالوایی

en: Tuvinian
fa-Arab: تووین

en: Twi
fa-Arab: زبان توی (یکی از زبان های نیجر-کنگو)

en: Udmurt
fa-Arab: زبان اودمورت(از زبان های اورالی رایج روسیه)

en: Ugaritic
fa-Arab: (نام خرابه های یک شهر باستانی در شمال سوریه) اوگاریت

en: Uighur
fa-Arab: اویغور (از اقوام ترک تبار)

en: Ukrainian
fa-Arab: اوکراینی

en: Umbundu
fa-Arab: زبان امبوندو(آنگولا)

en: Upper Sorbian
fa-Arab: سوربی بالایی

en: Urdu
fa-Arab: زبان اردو

en: Uzbek
fa-Arab: ازبک

en: Vai
fa-Arab: زبان وای

en: Venda
fa-Arab: وندا

en: Vietnamese
fa-Arab: ویتنامی

en: Volapük
fa-Arab: ولاپوک

en: Votic
fa-Arab: زبان ووتی

en: Wakashan languages
fa-Arab: زبان های واکاشان

en: Walloon
fa-Arab: والون (نام مردمی از نژاد celtic که در جنوب بلژیک زندگی می کنند)

en: Waray
fa-Arab: وارایی

en: Washoe
fa-Arab: واشو

en: Welsh
fa-Arab: زبان ولزی

en: Western Pahari languages
fa-Arab: زبانهای پاهاری غربی

en: Wolayta
fa-Arab: زبان ولیتایی

en: Wolof
fa-Arab: ولوف (هر یک از بومیان کشورهای سنگال و گمبیا)

en: Xhosa
fa-Arab: سیاهپوست کوسا

en: Yakut
fa-Arab: یاکوت (نام بومیان ساکن شمال خاوری سیبری)

en: Yao (Africa)
fa-Arab: یائو (آفریقا)

en: Yapese
fa-Arab: زبان اقیانوسیه

en: Yiddish
fa-Arab: زبان یدیش، زبان یهودی

en: Yoruba
fa-Arab: سیاه پوست یاروبا (مردم یاروبا در شمال نیجریه زندگی می کنند)، زبان یاروبا

en: Yupik languages
fa-Arab: زبان های یوپیکی

en: Zande languages
fa-Arab: زبان های زنده

en: Zapotec
fa-Arab: سرخپوست زاپوتک (قبیله ی زاپوتک در جنوب مکزیک زیست می کند)

en: Zaza
fa-Arab: زازاها(دِمِلی‌ها)

en: Zenaga
fa-Arab: زناگا

en: Zhuang
fa-Arab: ژوانگ

en: Zulu
fa-Arab: سیاهپوست زولو (زولوها در استان ناتال در افریقای جنوبی زیست می کنند)

en: Zuni
fa-Arab: سرخپوست زونی (قبیله ی زونی در ایالت نیومکزیکو زیست می کند)

en: used for/see from:
fa-Arab: استفاده می شود برای/نگاه کنید از:

en: see also:
fa-Arab: نیز نگاه کنید:

en: URN:ISBN:
fa-Arab: URN:شابک:

en: yes
fa-Arab: بله

en: text
fa-Arab: متن

en: cartographic
fa-Arab: نقشه کشی

en: notated music
fa-Arab: موسیقی نت دار

en: sound recording
fa-Arab: ضبط صدا

en: still image
fa-Arab: تصویر ثابت

en: moving image
fa-Arab: تصویر متحرک

en: three dimensional object
fa-Arab: شیء سه بعدی

en: software, multimedia
fa-Arab: نرم افزار، چند رسانه ای

en: mixed material
fa-Arab: مواد مختلط

en: ot
fa-Arab: فناوری عملیاتی

en: naf
fa-Arab: ساده

en: direct
fa-Arab: نظارت کردن

en: indirect
fa-Arab: غیر مستقیم

en: not applicable
fa-Arab: قابل اجرا نیست

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
fa-Arab: تبدیل از مارک اکس ام ال به MADS نسخه 2.0 (نسخه 2.10)

en: earlier rules
fa-Arab: قوانین قبلی

en: aacr2 compatible
fa-Arab: aacr2 سازگار با

en: other rules
fa-Arab: سایر قوانین

en: nonpublic
fa-Arab: غیر عمومی

en: source
fa-Arab: منبع

en: notFound
fa-Arab: یافت نشد

en: history
fa-Arab: پیشینه

en: subject example
fa-Arab: نمونه موضوعی

en: deleted heading information
fa-Arab: اطلاعات عنوان حذف شده

en: application history
fa-Arab: پیشینیه اپلیکیشن

en: earlier
fa-Arab: پیش تر

en: later
fa-Arab: بعداً

en: parentOrg
fa-Arab: سازمان والدین

en: broader
fa-Arab: گسترده تر

en: narrower
fa-Arab: محدودتر

en: other
fa-Arab: دیگر

en: equivalent
fa-Arab: معادل

en: acronym
fa-Arab: إختصار

en: cash
fa-Arab: موجودی

en: sears
fa-Arab: سیرز

en: mesh
fa-Arab: مش

en: BK
fa-Arab: کتاب

en: creator
fa-Arab: ایجاد کننده

en: personal
fa-Arab: شخصی

en: globe
fa-Arab: کره زمین

en: remote sensing image
fa-Arab: تصویر سنجش از دور

en: map
fa-Arab: نقشه

en: atlas
fa-Arab: اطلس

en: database
fa-Arab: پایگاه اطلاعاتی

en: loose-leaf
fa-Arab: کلاسوری

en: series
fa-Arab: سلسله

en: newspaper
fa-Arab: روزنامه

en: periodical
fa-Arab: دوره ای

en: web site
fa-Arab: وب سایت

en: abstract or summary
fa-Arab: چکیده یا خلاصه

en: bibliography
fa-Arab: کتاب شناسی

en: catalog
fa-Arab: فهرست

en: dictionary
fa-Arab: واژه نامه

en: encyclopedia
fa-Arab: دائرةالمعارف

en: handbook
fa-Arab: دستنامه

en: legal article
fa-Arab: ماده قانونی

en: index
fa-Arab: نمایه

en: discography
fa-Arab: دیسکوگرافی

en: legislation
fa-Arab: وضع قانون

en: theses
fa-Arab: پایان نامه ها

en: survey of literature
fa-Arab: بررسی ادبیات

en: review
fa-Arab: بررسی

en: programmed text
fa-Arab: متن برنامه ریزی شده

en: filmography
fa-Arab: فیلم شناسی

en: directory
fa-Arab: فهرست راهنما

en: statistics
fa-Arab: آمار

en: technical report
fa-Arab: گزارش فنی

en: legal case and case notes
fa-Arab: پرونده حقوقی و یادداشت های پرونده

en: law report or digest
fa-Arab: گزارش یا خلاصه قانون

en: treaty
fa-Arab: قرارداد

en: conference publication
fa-Arab: انتشار کنفرانس

en: numeric data
fa-Arab: داده های عددی

en: font
fa-Arab: فونت

en: game
fa-Arab: بازی

en: patent
fa-Arab: پروانه ثبت اختراع

en: festschrift
fa-Arab: یادبود نامه

en: biography
fa-Arab: زندگینامه

en: essay
fa-Arab: تالیف

en: drama
fa-Arab: نمایشنامه

en: comic strip
fa-Arab: کارتون

en: fiction
fa-Arab: داستان

en: humor, satire
fa-Arab: شوخی، طنز

en: letter
fa-Arab: نامه

en: novel
fa-Arab: داستان بلند

en: short story
fa-Arab: داستان کوتاه

en: speech
fa-Arab: سخنرانی

en: folktale
fa-Arab: داستان عامیانه

en: memoir
fa-Arab: خاطرات

en: poetry
fa-Arab: شعر

en: rehearsal
fa-Arab: تمرین

en: reporting
fa-Arab: گزارش نویسی

en: sound
fa-Arab: صدا

en: art original
fa-Arab: هنر اصیل

en: kit
fa-Arab: اسباب کار

en: art reproduction
fa-Arab: بازتولید هنر

en: diorama
fa-Arab: دیوراما(تصاویر متغیر)

en: filmstrip
fa-Arab: فيلم ثابت

en: picture
fa-Arab: تصویر

en: graphic
fa-Arab: گرافیک

en: technical drawing
fa-Arab: رسم فنی

en: motion picture
fa-Arab: تصویر متحرک

en: chart
fa-Arab: نمودار

en: flash card
fa-Arab: فلاش کارت

en: microscope slide
fa-Arab: اسلاید میکروسکوپ

en: model
fa-Arab: مدل

en: realia
fa-Arab: حقائق

en: slide
fa-Arab: اسلاید

en: transparency
fa-Arab: شفافیت

en: videorecording
fa-Arab: ضبط ویدئویی

en: toy
fa-Arab: اسباب بازی

en: monographic
fa-Arab: تخصصی

en: continuing
fa-Arab: استمرار

en: reformatted digital
fa-Arab: دیجیتالی دوباره فرمت شده

en: braille
fa-Arab: بريل

en: electronic
fa-Arab: الكترونیکی

en: microfiche
fa-Arab: ميكروفيش

en: microfilm
fa-Arab: ميكروفيلم

en: adolescent
fa-Arab: جوان

en: adult
fa-Arab: بزرگسال

en: general
fa-Arab: عمومی

en: juvenile
fa-Arab: خردسال

en: preschool
fa-Arab: پیش از مدرسه

en: specialized
fa-Arab: متخصص

en: issue number
fa-Arab: شماره نسخه

en: matrix number
fa-Arab: شماره اصلی

en: music plate
fa-Arab: صفحه موسیقی

en: music publisher
fa-Arab: ناشر موسيقى

en: videorecording identifier
fa-Arab: شناسگر ضبط ویدئویی

en: doi
fa-Arab: شناسه دیجیتالی مقالات

en: uri
fa-Arab: شناسگر همگانی منابع

en: constituent
fa-Arab: جزء اصلی

en: related
fa-Arab: مرتبط

en: sound recording-nonmusical
fa-Arab: ضبط صدا - غیر موسیقی

en: sound recording-musical
fa-Arab: ضبط صدا - موزیکال

en: code
fa-Arab: کد

en: marccountry
fa-Arab: مارک کانتری

en: print
fa-Arab: چاپ

en: access
fa-Arab: دسترسی

en: preservation
fa-Arab: حفظ

en: replacement
fa-Arab: جایگزینی

en: Chinese, Japanese, Korean
fa-Arab: چین، ژاپن، کره

en: accompanying material
fa-Arab: مواد همراه

en: libretto
fa-Arab: کتاب اشعار اپرا

en: summary or subtitle
fa-Arab: خلاصه یا عنوان فرعی

en: sung or spoken text
fa-Arab: متن خوانده شده یا گفتاری

en: table of contents
fa-Arab: فهرست مندرجات

en: translation
fa-Arab: ترجمه

en: collection
fa-Arab: مجموعه

en: manuscript
fa-Arab: نسخه خطی

en: ,complete-subfield
fa-Arab: ،فیلد فرعی کامل

en: Set
fa-Arab: مجموعه

en: Continuing resource
fa-Arab: منبع مستمر

en: Series
fa-Arab: فروست

en: Article
fa-Arab: مقاله

en: Mixed materials
fa-Arab: منابع چندگانه

en: Computer file
fa-Arab: فایل کامپیوتری

en: Object
fa-Arab: هدف

en: materialtype mt_icon_
fa-Arab: نوع مواد mt_icon_

en: results_summary series
fa-Arab: نتایج_خلاصه سریال

en: Series:
fa-Arab: فروست:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl

en: analytic_collection
fa-Arab: مجموعه_تحلیلی

en: analytic_subunit
fa-Arab: تحلیلی_زیرواحد

en: analytic_ires
fa-Arab: تحلیلی

en: analytic_monograph
fa-Arab: رساله_تحلیلی

en: analytic_serial
fa-Arab: تحلیلی_سریال

en: analytic_undefined
fa-Arab: تحلیلی_تعریف نشده

en: results_summary analytics
fa-Arab: تجزیه و تحلیل خلاصه_نتایج

en: Analytics:
fa-Arab: تجزیه و تحلیل:

en: +AND+(bib-level:a+OR+bib-level:b)
fa-Arab: +و+(bib-سطح:a+یا+bib-سطح:b)

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=rcn:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=rcn:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=

en: Show analytics
fa-Arab: نمایش آمار

en: Volumes:
fa-Arab: جلدها:

en: +NOT+(bib-level:a+OR+bib-level:b)
fa-Arab: +نه+(bib-سطح:a+یا+bib-سطح:b)

en: "+NOT+(bib-level:a+OR+bib-level:b)
fa-Arab: "+نه+(bib-سطح:a+یا+bib-سطح:b)

en: Show volumes
fa-Arab: نمایش جلدها

en: Set:
fa-Arab: مجموعه:

en: results_summary publisher
fa-Arab: نتایج_خلاصه ناشر

en: Publication details:
fa-Arab: جزئیات انتشار:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=pl:"
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=pl:"

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Provider:"
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=ارائه دهنده:"

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=copydate:"
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=تاریخ کپی:"

en: results_summary edition
fa-Arab: نتایج_خلاصه ویرایش

en: Edition:
fa-Arab: ویرایش:

en: results_summary description
fa-Arab: نتایج_شرح خلاصه

en: Description:
fa-Arab: شرح:

en: Content type:
fa-Arab: نوع محتوا:

en: Media type:
fa-Arab: نوع رسانه:

en: Carrier type:
fa-Arab: نوع کاربر:

en: Audience:
fa-Arab: مخاطب:

en: Patent information:
fa-Arab: اطلاعات پروانه ثبت اختراع:

en: Report number:
fa-Arab: شماره گزارش:

en: results_summary other_title
fa-Arab: نتایج_خلاصه دیگر_عنوان

en: Other title:
fa-Arab: عنوان دیگر:

en: [Portion of title]
fa-Arab: [بخشی از عنوان]

en: [Parallel title]
fa-Arab: [عنوان موازی]

en: [Distinctive title]
fa-Arab: [عنوان متمایز]

en: [Other title]
fa-Arab: [عنوان دیگر]

en: [Cover title]
fa-Arab: [عنوان جلد]

en: [Added title page title]
fa-Arab: [عنوان صفحه عنوان اضافه شد]

en: [Caption title]
fa-Arab: [عنوان مطلب]

en: [Running title]
fa-Arab: [عنوان کوتاه]

en: [Spine title]
fa-Arab: [عنوان عطف]

en: Title translated:
fa-Arab: عنوان مترجم:

en: results_summary uniform_title
fa-Arab: نتایح_خلاصه یونی فرم_عنوان

en: Uniform title:
fa-Arab: عنوان قراردادی:

en: Uniform titles:
fa-Arab: عناوین قراردادی:

en: Related works:
fa-Arab: کارهای مرتبط:

en: Contained works:
fa-Arab: آثار موجود:

en: Subject(s):
fa-Arab: موضوع(ها):

en: AND
fa-Arab: و

en: Genre/Form:
fa-Arab: ژانر/فرم:

en: (index-term-genre
fa-Arab: (شاخص-اصطلاح-ژانر

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=index-term-genre
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=شاخص-اصطلاح-ژانر

en: Additional physical formats:
fa-Arab: فرمتهای فیزیکی اضافه:

en: No title
fa-Arab: بدون عنوان

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=control-number:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/search.pl?q=شماره کنترل:

en: Issued with:
fa-Arab: صادر شده با:

en: Publisher number:
fa-Arab: شماره ناشر:

en: DDC classification:
fa-Arab: رده بندی دیویی:

en: LOC classification:
fa-Arab: رده بندی LOC:

en: NLM classification:
fa-Arab: رده بندی NLM:

en: Other classification:
fa-Arab: رده بندی دیگر:

en: Online resources:
fa-Arab: منابع آنلاین:

en: Click here to access online
fa-Arab: برای دسترسی آنلاین اینجا کلیک کنید

en: Contents:
fa-Arab: مندرجات:

en: Incomplete contents:
fa-Arab: مندرجات ناقص:

en: Partial contents:
fa-Arab: محتوای جزئیات:

en: Awards:
fa-Arab: جوائز:

en: Production credits:
fa-Arab: اعتبار تولید:

en: Action note:
fa-Arab: یادداشت فعالیت:

en: Dissertation note:
fa-Arab: یادداشت پایان نامه:

en: Available additional physical forms:
fa-Arab: فرمتهای فیزیکی اضافه:

en: Subject:
fa-Arab: موضوع:

en: Review:
fa-Arab: بررسی:

en: Scope and content:
fa-Arab: دامنه و محتوا:

en: Abstract:
fa-Arab: چکیده:

en: Content advice:
fa-Arab: مشاوره محتوا:

en: Summary:
fa-Arab: خلاصه:

en: Content warning:
fa-Arab: هشدار محتوا:

en: bcdefghijklmnopqrstvwxyz
fa-Arab: ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

en: Holdings:
fa-Arab: موجودی ها:

en: Supplements:
fa-Arab: پیوست ها:

en: Indexes:
fa-Arab: نمایه ها:

en: Translation of:
fa-Arab: ترجمه از:

en: tad
fa-Arab: کمی

en: Supplement:
fa-Arab: پیوست:

en: bdghkmnr9usxyz
fa-Arab: ب د ق ه ک م ن ر 9 و س ی ز

en: Supplement to:
fa-Arab: پیوست به:

en: Other editions:
fa-Arab: ویرایش های دیگر:

en: AND au:(
fa-Arab: و au:(

en: Continues:
fa-Arab: ادامه می یابد:

en: Continues in part:
fa-Arab: ادامه می یابد در بخشی از:

en: Supersedes:
fa-Arab: جایگزین می کند:

en: Supersedes in part:
fa-Arab: جایگزین در بخشی:

en: Formed by the union: ... and: ...
fa-Arab: توسط اتحادیه تشکل شد: ... و: ...

en: Absorbed:
fa-Arab: تحلیل شده:

en: Absorbed in part:
fa-Arab: تحلیل شده بخشی از:

en: Separated from:
fa-Arab: تفکیک شده از:

en: Continued by:
fa-Arab: ادامه می یابد توسط:

en: Continued in part by:
fa-Arab: ادامه می یابد در بخشی از توسط:

en: Superseded by:
fa-Arab: جایگزین توسط:

en: Superseded in part by:
fa-Arab: جایگزین در بخشی توسط:

en: Absorbed by:
fa-Arab: تحلیل شده توسط:

en: Absorbed in part by:
fa-Arab: تحلیل شده بخشی از توسط:

en: Split into .. and ...:
fa-Arab: تقسیم به .. و ...:

en: Merged with ... to form ...
fa-Arab: ادغام شده با ... برای شکل دادن ...

en: Changed back to:
fa-Arab: تغییر به:

en: Other related works:
fa-Arab: سایر آثار مرتبط:

en: OPAC view:
fa-Arab: نمای اوپک:

en: Suppressed in OPAC
fa-Arab: متوقف شده در اپک

en: /cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جزئیات.pl؟شماره کتابشناختی=

en: Open in new window
fa-Arab: باز کردن در پنجره جدید

en: _blank
fa-Arab: _فاصله

en: By:
fa-Arab: توسط:

en: Contributor(s):
fa-Arab: مشارکت کننده(های):

en: &amp;sort_by=
fa-Arab: &amp;مرتب سازی_براساس=

en: View authority record
fa-Arab: مشاهده پیشینیه مستندات

en: fa fa-search
fa-Arab: جستجوی اختصارات

en: reformatted digital
fa-Arab: مجدداً دیجیتالی شده

en: digitized microfilm
fa-Arab: میکرو فیلم دیجیتالی شده

en: digitized other analog
fa-Arab: دیگر آنالوگ های دیجیتالی شده

en: braille
fa-Arab: بریل

en: print
fa-Arab: چاپ

en: electronic
fa-Arab: الکترونیکی

en: microfiche
fa-Arab: میکروفیش

en: microfilm
fa-Arab: میکرو فیلم

en: large print
fa-Arab: چاپ بزرگ

en: chip cartridge
fa-Arab: کارتریج تراشه

en: magnetic disc
fa-Arab: دیسک مغناطیسی

en: magneto-optical disc
fa-Arab: دیسک مغناطیسی نوری

en: available online
fa-Arab: به صورت آنلاین موجود است

en: tape cartridge
fa-Arab: نوار کارتریج

en: tape cassette
fa-Arab: نوار کاست

en: tape reel
fa-Arab: حلقه نوار

en: kit
fa-Arab: اسباب کار

en: atlas
fa-Arab: اطلس

en: diagram
fa-Arab: نمودار

en: map
fa-Arab: نقشه

en: model
fa-Arab: نمونه

en: profile
fa-Arab: پروفایل

en: remote-sensing image
fa-Arab: تصویر سنجش از راه دور

en: section
fa-Arab: بخش

en: view
fa-Arab: نمایش

en: aperture card
fa-Arab: کارت دیافراگم

en: microfiche cassette
fa-Arab: کاست میکرو فیش

en: microfilm cartridge
fa-Arab: کارتریج میکروفیلم

en: microfilm cassette
fa-Arab: کاست میکرو فیلم

en: microfilm reel
fa-Arab: حلقه میکرو فیلم

en: microopaque
fa-Arab: میکرواوپاک

en: film cartridge
fa-Arab: کارتریج فیلم

en: film cassette
fa-Arab: کاست فیلم

en: film reel
fa-Arab: حلقه فیلم

en: collage
fa-Arab: هنر ساخت پوستر

en: photomechanical print
fa-Arab: چاپ مکانیکی عکس

en: photonegative
fa-Arab: عکس منفی

en: photoprint
fa-Arab: چاپ عکس

en: technical drawing
fa-Arab: رسم فنی

en: filmslip
fa-Arab: لغزش فیلم

en: filmstrip cartridge
fa-Arab: کارتریج نوار فیلم

en: filmstrip roll
fa-Arab: رول نوار فیلم

en: other filmstrip type
fa-Arab: نوع دیگر نوار فیلم

en: transparency
fa-Arab: مواد شفاف

en: cylinder
fa-Arab: استوانه

en: roll
fa-Arab: رول

en: sound cartridge
fa-Arab: کارتریج صدا

en: sound cassette
fa-Arab: کاست صوتی

en: sound-tape reel
fa-Arab: حلقه نوار صوتی

en: sound-track film
fa-Arab: موسیقی متن فیلم

en: wire recording
fa-Arab: ضبط کردی سیمی

en: combination
fa-Arab: ترکیبی

en: moon
fa-Arab: ماه

en: tactile, with no writing system
fa-Arab: لمسی، بدون سیستم نوشتاری

en: regular print
fa-Arab: چاپ منظم

en: text in looseleaf binder
fa-Arab: متن در صحافی کلاسوری

en: videocartridge
fa-Arab: کارتریج ویدئو

en: videocassette
fa-Arab: کاست ویدئو

en: videoreel
fa-Arab: حلقه فیلم

en: title
fa-Arab: عنوان

en: by
fa-Arab: توسط

note: IMG
en: book
fa-Arab: کتاب

note: IMG
en: serial
fa-Arab: پیایند

note: IMG
en: article
fa-Arab: مقاله

note: IMG
en: mixed materials
fa-Arab: منابع چندگانه

note: IMG
en: computer file
fa-Arab: فایل کامپیوتری

note: IMG
en: score
fa-Arab: امتیاز

note: IMG
en: music
fa-Arab: موسيقى

en: ; Format:
fa-Arab: ; شکل:

en: ; Type of continuing resource:
fa-Arab: ; نوع منابع دنباله دار:

en: loose-leaf
fa-Arab: کلاسوری

en: series
fa-Arab: فروست

en: newspaper
fa-Arab: روزنامه

en: periodical
fa-Arab: نشریه ادواری

en: ; Nature of contents:
fa-Arab: ; ماهیت محتوا:

en: abstract or summary
fa-Arab: چکیده یا خلاصه

en: bibliography
fa-Arab: کتاب شناسی

en: catalog
fa-Arab: فهرست

en: dictionary
fa-Arab: واژه نامه

en: encyclopedia
fa-Arab: دائرة المعارف

en: handbook
fa-Arab: دستنامه

en: legal article
fa-Arab: مقالات حقوقی

en: index
fa-Arab: نمایه

en: discography
fa-Arab: ضبط صدا و ثبت ان بر روی صفحه گرامافون

en: legislation
fa-Arab: قانون

en: theses
fa-Arab: پایان نامه ها

en: survey of literature
fa-Arab: بررسی ادبیات

en: review
fa-Arab: بررسی

en: programmed text
fa-Arab: متن برنامه ریزی شده

en: filmography
fa-Arab: فیلم شناسی

en: directory
fa-Arab: فهرست راهنما

en: statistics
fa-Arab: آمار

en: legal case and case notes
fa-Arab: مسائل حقوقی و یادداشت های موردی

en: law report or digest
fa-Arab: خلاصه یا گزارش قانون

en: treaty
fa-Arab: قرارداد

en: conference publication
fa-Arab: انتشارات کنفرانس

en: ; Type of computer file:
fa-Arab: ; نوع فایل کامپیوتری:

en: numeric data
fa-Arab: داده های عددی

en: patent
fa-Arab: پروانه ثبت اختراع

en: festschrift
fa-Arab: کتاب یادبود

en: ; Literary form:
fa-Arab: ؛فرم ادبی:

en: Not fiction
fa-Arab: داستان نیست

en: Fiction
fa-Arab: داستان

en: Dramas
fa-Arab: نمایشنامه

en: Essays
fa-Arab: مقالات

en: Novels
fa-Arab: رمان‌ها

en: Humor, satires, etc.
fa-Arab: طنز ،هجونامه و غیره

en: Letters
fa-Arab: نامه‌ها

en: Short stories
fa-Arab: داستان های کوتاه

en: Mixed forms
fa-Arab: اشکال مختلط

en: Poetry
fa-Arab: شعر

en: Speeches
fa-Arab: سخنرانی ها

en: biography
fa-Arab: زندگینامه

en: drama
fa-Arab: نمایشنامه

en: essay
fa-Arab: مقاله

en: fiction
fa-Arab: داستان

en: folktale
fa-Arab: افسانه های قومی

en: history
fa-Arab: پیشینه

en: humor, satire
fa-Arab: طنز، فکاهی

en: memoir
fa-Arab: یادداشت

en: poetry
fa-Arab: شعر

en: rehearsal
fa-Arab: تمرین

en: reporting
fa-Arab: گزارش نویسی

en: sound
fa-Arab: صدا

en: speech
fa-Arab: سخنرانی

en: ; Type of visual material:
fa-Arab: ؛ نوع منابع دیداری:

en: art original
fa-Arab: هنر اصلی

en: art reproduction
fa-Arab: بازتولید هنر

en: diorama
fa-Arab: دیوراما(تصاویر متغیر)

en: filmstrip
fa-Arab: فیلم سینمایی

en: game
fa-Arab: بازی

en: picture
fa-Arab: تصویر

en: graphic
fa-Arab: گرافیک

en: motion picture
fa-Arab: تصویر متحرک

en: chart
fa-Arab: نمودار

en: flash card
fa-Arab: فلاش کارت

en: microscope slide
fa-Arab: اسلاید میکروسکوپ

en: realia
fa-Arab: واقعی

en: slide
fa-Arab: اسلاید

en: videorecording
fa-Arab: ضبط ویدئو

en: toy
fa-Arab: اسباب بازی

en: ; Audience:
fa-Arab: ؛ مخاطب:

en: Preschool;
fa-Arab: پیش از مدرسه؛

en: Primary;
fa-Arab: اصلی:

en: Pre-adolescent;
fa-Arab: قبل از نوجوانی؛

en: Adolescent;
fa-Arab: نوجوان;

en: Adult;
fa-Arab: بزرگسال;

en: General;
fa-Arab: عمومی؛

en: Juvenile;
fa-Arab: جوان؛

en: Specialized;
fa-Arab: تخصصی؛

en: Suppressed in OPAC
fa-Arab: متوقف شده در اپک

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
fa-Arab: هشدار: ردیف حاوی کاراکتری است که خارج از محدوده است! جایگزین کردن "؟"

en: newline
fa-Arab: خط جدید

en: display:block;
fa-Arab: نمایش:قطعه؛

en: Producer:
fa-Arab: تهیه کننده:

en: Publisher:
fa-Arab: ناشر:

en: Distributor:
fa-Arab: توزیع کننده:

en: Manufacturer:
fa-Arab: تولید کننده:

en: Copyright date:
fa-Arab: تاریخ حق نشر:

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Provider:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/فهرست/جستجو.pl?q=ارائه دهنده:

en: isbn
fa-Arab: شابک

en: ISBN:
fa-Arab: شابک:

en: issn
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا)

en: ISSN:
fa-Arab: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Language:
fa-Arab: زبان:

en: Summary language:
fa-Arab: زبان خلاصه:

en: Spoken language:
fa-Arab: زبان گفتاری:

en: Original language:
fa-Arab: زبان اصلی:

en: Subtitle language:
fa-Arab: زبان عنوان فرعی:

en: lang_code-
fa-Arab: زبان_کد-

en: "&amp;q=au:"
fa-Arab: "&amp;q=نویسنده:"

en: In:
fa-Arab: در:

en: mailto:
fa-Arab: پروتکلی برای ارسال نامه:

en: telnet://
fa-Arab: شبکه راه دور://

en: tel:
fa-Arab: تلفن:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl

en: Print Page
fa-Arab: اطبع الصفحة

en: LDR
fa-Arab: مقاومت نوری

en: Book
fa-Arab: كتاب

en: MusicAlbum
fa-Arab: آلبوم موسیقی

en: CreativeWork
fa-Arab: کار خلاقانه

en: Product
fa-Arab: محصول

en: #record
fa-Arab: #رکورد

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=pl:"
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=pl:"

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Provider:
fa-Arab: /cgi-bin/جستجوی کوها/اپک.pl?q=rcn:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=copydate:"
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=تاریخ کپی:"

en: subject
fa-Arab: موضوع

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=an:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=an:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=index-term-genre
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=شاخص-اصطلاح-ژانر

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
fa-Arab: /cgi-bin/koha/opac-جستجو.pl?q=شماره کنترل:

en: &amp;biblionumber=
fa-Arab: &amp;شماره کتابشناختی=

en: height:100px
fa-Arab: ارتفاع: 100 پیکسل

en: Cast:
fa-Arab: قالب:

en: OpenURL
fa-Arab: آدرس اینترنتی باز

en: Audio file
fa-Arab: فایل صوتی

en: Play this sample
fa-Arab: این نمونه را پخش کنید

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=au:"
fa-Arab: /cgi-bin/koha/اپک-جستجو.pl?q=au:"

en: contributors
fa-Arab: مشارکت کننده

en: byArtist
fa-Arab: بر اساس هنرمند

en: author
fa-Arab: نویسنده

en: contributor
fa-Arab: مشارکت کننده

en: MusicGroup
fa-Arab: گروه موسيقى

en: Person
fa-Arab: شخص

en: Organization
fa-Arab: سازمان

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
fa-Arab: کارتریج دیسک نوری کامپیوتری

note: IMG
en: optical disc
fa-Arab: دیسک نوری

note: IMG
en: remote
fa-Arab: از راه دور

note: IMG
en: celestial globe
fa-Arab: جهان آسمانی

note: IMG
en: earth moon globe
fa-Arab: جهان ماه زمین

note: IMG
en: planetary or lunar globe
fa-Arab: جهان سیاره ای یا قمری

note: IMG
en: terrestrial globe
fa-Arab: دنیای زمینی

note: IMG
en: drawing
fa-Arab: نقاشی

note: IMG
en: painting
fa-Arab: رسم

note: IMG
en: sound disc
fa-Arab: صفحه صوتی

note: IMG
en: large print
fa-Arab: نسخه قابل چاپ بزرگ

note: IMG
en: videodisc
fa-Arab: دیسک ویدئویی

en: by
fa-Arab: توسط

en: height:100px;
fa-Arab: ارتفاع: 100 پیکسل؛

en: Checked out
fa-Arab: به امانت گرفته شده

en: Withdrawn
fa-Arab: پس گرفته شده

en: Lost
fa-Arab: گم شده

en: Damaged
fa-Arab: آسیب دیده

en: Pending hold
fa-Arab: مدت رزرو

en: In transit
fa-Arab: در حال انتقال

en: On hold
fa-Arab: در رزرو

en: Waiting recall
fa-Arab: منتظر فراخوان

en: Not for loan
fa-Arab: برای امانت نیست

en: Availability:
fa-Arab: دسترسی:

en: No items available.
fa-Arab: هیچ موردی در دسترس نیست.

en: Items available for loan:
fa-Arab: نسخه‌های در دسترس برای امانت:

en: Items available for reference:
fa-Arab: منابع مرجع در دسترس:

en: Not available:
fa-Arab: در دسترس نیست:

en: Call number:
fa-Arab: شماره بازیابی:

en: Collection, call number:
fa-Arab: محموعه، شماره بازیابی:

en: Location, call number:
fa-Arab: مکان، شماره تماس:

en: /cgi-bin/koha/opac-ISBDdetail.pl?biblionumber=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/جزئیات ISBD-اپک.pl؟شماره کتابشناختی=

en: /cgi-bin/koha/opac-MARCdetail.pl?biblionumber=
fa-Arab: /cgi-bin/koha/جزئیات مارک-اپک.pl؟شماره کتابشناختی=
