Koha 23.11.09.000 - en to cs-CZ translation catalogue (9352 entries)

en: Release manager
cs-CZ: Správce vydání

en: Release manager assistant
cs-CZ: Asistent správce vydání

en: Release manager mentor
cs-CZ: Mentor správce vydání

en: Quality assurance manager
cs-CZ: Manager týmu kontroly kvality

en: Quality assurance team
cs-CZ: Tým zajištění kvality

en: Documentation manager
cs-CZ: Manager dokumentačního týmu

en: Documentation team
cs-CZ: Dokumentační tým

en: Translation manager
cs-CZ: Správce překladu

en: Translation managers
cs-CZ: Správci překladu

en: Translation manager assistant
cs-CZ: Asistent správce překladu

en: Topic expert
cs-CZ: Odborník na téma

en: Bug wrangler
cs-CZ: Lovec chyb

en: Release maintainer
cs-CZ: Údržba vydání

en: Release maintainer assistant
cs-CZ: Asistent správce vydání

en: Release maintainer mentor
cs-CZ: Mentor údržby vydání

en: Wiki curator
cs-CZ: Kurátor Wiki

en: Continuous integration manager
cs-CZ: Správce integrace

en: Packaging manager
cs-CZ: Správce instalačních balíčků

en: Packaging manager assistant
cs-CZ: Asistent správce instalačních balíčků

en: Meetings chairperson
cs-CZ: Předseda schůzek

en: Newsletter editor
cs-CZ: Editor zpravodaje

en: Module maintainer
cs-CZ: Údržba modulů

en: Virtual machine maintainer
cs-CZ: Správce virtuálních počítačů

en: Documentation specialist
cs-CZ: Specialista na dokumentaci

en: Live CD maintainer
cs-CZ: Správce disků Live CD

en: Accessibility advocate
cs-CZ: Obhájce přístupnosti

en: Meeting facilitator
cs-CZ: Zprostředkovatel setkání

en: Developer tooling
cs-CZ: Nástroje pro vývojáře

en: Website administrator
cs-CZ: Správce webové stránky

note: %1$s:  role.key | html
en: MISSING MAP FOR ROLE: %s
cs-CZ: CHYBĚJÍCÍ MAPOVÁNÍ PRO ROLI: %s

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
cs-CZ: Toto je tým, který byl zodpovědný za počáteční vydání Vaší právě nainstalované verze Kohy.

en: Release manager:
cs-CZ: Správce vydání:

en: Release manager assistants:
cs-CZ: Asistenti správce vydání:

en: Release manager assistant:
cs-CZ: Asistent správce vydání:

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
cs-CZ: Jedná se o tým, který je zodpovědný za příští verzi systému Koha a průběžnou údržbu aktuálně nainstalované verze systému Koha. V těchto rolích budou působit až do

en: , when the next team will be elected.
cs-CZ: , kdy bude zvolen nový tým.

en: Release maintainer:
cs-CZ: Údržba vydání:

en: Assistant:
cs-CZ: Asistent:

en: Quality assurance manager:
cs-CZ: Manager týmu kontroly kvality (QA):

en: Quality assurance team:
cs-CZ: Tým zajištění kvality (QA):

en: Documentation manager:
cs-CZ: Manager dokumentačního týmu:

en: Documentation managers:
cs-CZ: Manageři dokumentačního týmu:

en: Documentation team:
cs-CZ: Dokumentační tým:

en: Translation manager:
cs-CZ: Správce překladu:

en: Translation managers:
cs-CZ: Správci překladu:

en: Packaging manager:
cs-CZ: Správce instalačních balíčků:

en: Packaging team:
cs-CZ: Správce instalačních balíčků:

en: Packaging assistant:
cs-CZ: Asistent správce instalačních balíčků:

en: Packaging assistants:
cs-CZ: Asistenti správců instalačních balíčků:

en: Continuous integration maintainer:
cs-CZ: Údržba integrace:

en: Continuous integration maintainers:
cs-CZ: Údržbáři integrace:

en: maintainer:
cs-CZ: údržba:

en: maintainers:
cs-CZ: údržbáři:

en: Bug wranglers:
cs-CZ: Lovci chyb:

en: Accessibility advocates:
cs-CZ: Obhájci přístupnosti:

en: Accessibility advocate:
cs-CZ: Obhájce přístupnosti:

en: Newsletter editor:
cs-CZ: Editor newsletterů:

en: Website maintainer:
cs-CZ: Údržba webových stránek:

en: Wiki manager:
cs-CZ: Správce Wiki:

en: Wiki team:
cs-CZ: Tým Wiki:

en: Release maintainers:
cs-CZ: Údržba vydání:

en: Account creation fee
cs-CZ: Poplatek za registraci

en: Account renewal fee
cs-CZ: Poplatek za prodloužení registrace

en: Article request fee
cs-CZ: Poplatek za vyžádání článku

en: Lost item
cs-CZ: Ztracená jednotka

en: Manual fee
cs-CZ: Ručně vložený poplatek

en: New card
cs-CZ: Duplikát průkazky

en: Fine
cs-CZ: Upomínka

en: Lost item processing fee
cs-CZ: Poplatek za zpracování ztracené jednotky

en: Rental fee
cs-CZ: Poplatek za půjčení

en: Daily rental fee
cs-CZ: Denní poplatek za půjčení

en: Renewal of rental item
cs-CZ: Prodloužit jednotku

en: Renewal of daily rental item
cs-CZ: Prodloužení jednotky půjčené na den

en: Hold fee
cs-CZ: Poplatek za rezervaci

en: Hold waiting too long
cs-CZ: Rezervace čeká příliš dlouho

en: Payment from library to patron
cs-CZ: Platba knihovny čtenáři

en: Credit has been voided
cs-CZ: Platba byla zrušena

en: Cancelled charge
cs-CZ: Zrušená úhrada

en: Credit
cs-CZ: Poplatek

en: Discount
cs-CZ: Sleva

en: Forgiven
cs-CZ: Odpuštěno

en: Lost item fee refund
cs-CZ: Vrácení vybraného poplatku za ztrátu dokumentu

en: Overpayment refund
cs-CZ: Vrácení přeplatku

en: Payment
cs-CZ: Platba

en: Lost item processing fee refund
cs-CZ: Vrácení poplatku za zpracování ztracené jednotky

en: Purchase
cs-CZ: Nákup

en: Refund
cs-CZ: Vrácení peněz

en: Writeoff
cs-CZ: Prominuto

en: (Accruing)
cs-CZ: (Narůstající)

en: (Returned)
cs-CZ: (Vráceno)

en: (Replaced)
cs-CZ: (Nahrazeno)

en: (Refunded)
cs-CZ: (Vráceno)

en: (Forgiven)
cs-CZ: (Prominuto)

en: (Voided)
cs-CZ: (Zrušeno)

en: (Lost)
cs-CZ: (Ztraceno)

en: (Cancelled)
cs-CZ: (Zrušeno)

en: Add order to basket
cs-CZ: Přidat objednávku do košíku

en: From an existing record:
cs-CZ: Z existujícího záznamu:

note: INPUT type=submit
en: Submit
cs-CZ: Potvrdit

en: From a suggestion
cs-CZ: Z návrhu

en: From a subscription
cs-CZ: Z předplatného

en: From a new (empty) record
cs-CZ: Z nového (prázdného) záznamu

en: From existing orders (copy)
cs-CZ: Z již existující objednávky (kopie)

en: From an external source
cs-CZ: Z externího zdroje

en: From a new file
cs-CZ: Z nového souboru

en: From a staged file
cs-CZ: Z připravených (importovaných) záznamů

en: From titles with highest hold ratios
cs-CZ: Z titulů s nejvíce rezervacemi

en: You can't create any orders unless you first
cs-CZ: Předtím, než budete moci vytvářet objednávky, musíte nejprve

en: define a budget and a fund
cs-CZ: definovat rozpočty a fondy

en: Acquisitions
cs-CZ: Akvizice

en: Acquisitions home
cs-CZ: Akvizice

en: Advanced search
cs-CZ: Pokročilé vyhledávání

en: Late orders
cs-CZ: Nevyřízené objednávky

en: Suggestions
cs-CZ: Návrhy

en: Invoices
cs-CZ: Faktury

en: EDIFACT messages
cs-CZ: Zprávy EDIFACT

en: Reports
cs-CZ: Výstupy

en: Acquisitions statistics wizard
cs-CZ: Průvodce statistikou akvizice

en: Orders by fund
cs-CZ: Objednávky podle fondu

en: Hold ratios
cs-CZ: Poměry rezervací pro optimalizaci počtu jednotek

en: Administration
cs-CZ: Administrace

en: Budgets
cs-CZ: Rozpočty

en: Funds
cs-CZ: Fondy

en: Currencies
cs-CZ: Měny

en: EDI accounts
cs-CZ: Účty EDI

en: Library EANs
cs-CZ: Kódy EAN knihovny

en: Manage invoice fields
cs-CZ: Správa polí na faktuře

en: Manage order basket fields
cs-CZ: Správa polí košíku

en: Manage order line fields
cs-CZ: Správa polí řádků objednávky

note: A
en: Vendor search
cs-CZ: Hledat dodavatele

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
cs-CZ: Hledat dodavatele

note: BUTTON
en: Search
cs-CZ: Hledat

en: Orders search
cs-CZ: Hledat objednávky

note: INPUT type=text name=title
en: Title
cs-CZ: Název

note: INPUT type=text name=name
en: Vendor
cs-CZ: Dodavatel

note: BUTTON
en: More options
cs-CZ: Více možností

en: Basket
cs-CZ: Košík

en: Invoice number
cs-CZ: Číslo faktury

en: New
cs-CZ: Nový

en: Contract
cs-CZ: Smlouva

en: Edit vendor
cs-CZ: Upravit dodavatele

en: Delete vendor
cs-CZ: Odstranit dodavatele

en: Receive shipments
cs-CZ: Přijmout zásilky

en: New vendor
cs-CZ: Nový dodavatel

en: Additional fields
cs-CZ: Další pole

note: %1$s:  authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
cs-CZ: (Ověřené hodnoty pro %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'get' %3$s:  field.marcfield | html %4$s:  ELSIF field.marcfield && field.marcfield_mode == 'set' %5$s:  field.marcfield | html %6$s:  END
en: %s %s This value will be filled with the %s subfield of the selected bibliographic record. %s This value will be saved to the %s subfield of the selected bibliographic record. %s
cs-CZ: %s %s Tato hodnota bude vyplněna podpolem %s vybraného bibliografického záznamu. %s Tato hodnota bude uložena do podpole %s vybraného bibliografického záznamu. %s

en: Choose an icon:
cs-CZ: Vyberte ikonu:

en: None
cs-CZ: Žádné

en: Remote image
cs-CZ: Vzdálený obrázek

en: No image:
cs-CZ: Bez obrázku:

en: Remote image:
cs-CZ: Vzdálený obrázek:

en: Name:
cs-CZ: Název:

en: Required
cs-CZ: Povinné

en: Label:
cs-CZ: Štítek:

en: MARC field:
cs-CZ: Pole MARCu:

en: MARC subfield:
cs-CZ: MARC podpole:

en: Authorised values category:
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot:

en: - None -
cs-CZ: - Žádný -

en: System preferences
cs-CZ: Systémové předvolby

en: Basic parameters
cs-CZ: Základní nastavení

en: Libraries
cs-CZ: Knihovny

en: Library groups
cs-CZ: Skupiny knihoven

en: Item types
cs-CZ: Typy jednotek

en: Authorized values
cs-CZ: Ověřené hodnoty

en: Patrons and circulation
cs-CZ: Čtenáři a výpůjčky

en: Patron categories
cs-CZ: Kategorie uživatelů

en: Circulation and fine rules
cs-CZ: Pravidla výpůjček a upomínek

en: Patron attribute types
cs-CZ: Další vlastnosti čtenářů

en: Library transfer limits
cs-CZ: Limity přesunů knihovny

en: Transport cost matrix
cs-CZ: Náklady na přesuny

en: Item circulation alerts
cs-CZ: Upozornění při výpůjčce jednotky

en: Desks
cs-CZ: Výpůjční pulty

en: Cities and towns
cs-CZ: Města a obce

en: Curbside pickup
cs-CZ: Výdejní okénko

en: Patron restriction types
cs-CZ: Druhy omezení čtenáře

en: Accounting
cs-CZ: Poplatky

en: Debit types
cs-CZ: Typy poplatku

en: Credit types
cs-CZ: Způsoby úhrady poplatků

en: Cash registers
cs-CZ: Pokladny

en: Plugins
cs-CZ: Zásuvné moduly

en: Jobs
cs-CZ: Úlohy

en: Catalog
cs-CZ: Katalog

en: MARC bibliographic framework
cs-CZ: Katalogizační šablony MARC

en: Koha to MARC mapping
cs-CZ: Mapování polí Koha na MARC

en: MARC bibliographic framework test
cs-CZ: Ověření katalogizačních šablon MARC

en: Authority types
cs-CZ: Typy autorit

en: Classification configuration
cs-CZ: Nastavení klasifikačních zdrojů

en: Record matching rules
cs-CZ: Pravidla shody záznamů

en: Record overlay rules
cs-CZ: Pravidla pro přepis záznamů

en: OAI sets configuration
cs-CZ: Nastavení OAI setů

en: Item search fields
cs-CZ: Pole pro vyhledávání jednotek

en: Search filters
cs-CZ: Hledat filtry

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
cs-CZ: Nastavení vyhledávače (Elasticsearch)

en: Acquisition parameters
cs-CZ: Parametry akvizice

en: Currencies and exchange rates
cs-CZ: Měny a směnné kurzy

en: Additional parameters
cs-CZ: Další parametry

en: Identity providers
cs-CZ: Poskytovatelé identit

en: Z39.50/SRU servers
cs-CZ: Z39.50/SRU servery

en: SMTP servers
cs-CZ: SMTP Servery

en: Did you mean?
cs-CZ: Měli jste na mysli?

en: Table settings
cs-CZ: Nastavení tabulky

en: Audio alerts
cs-CZ: Zvuková upozornění

en: SMS cellular providers
cs-CZ: Poskytovatelé mobilních SMS

en: Share usage statistics
cs-CZ: Sdílení statistik používání systému

en: Share content with Mana KB
cs-CZ: Sdílet obsah se znalostní bází Mana

en: Keyboard shortcuts
cs-CZ: Klávesové zkratky

en: Interlibrary loan batch statuses
cs-CZ: Stavy dávek MVS

note: A
en: Check out
cs-CZ: Půjčování

note: A
en: Check in
cs-CZ: Vracení

note: A
en: Renew
cs-CZ: Prodloužit

note: A
en: Search patrons
cs-CZ: Hledat čtenáře

en: Clear field
cs-CZ: Vymazat pole

en: Create new authority
cs-CZ: Vytvořit novou autoritu

en: Search options
cs-CZ: Možnosti hledání

en: Authority type:
cs-CZ: Typ autority:

en: Search main heading ($a only):
cs-CZ: Hledání podle hlavního záhlaví (pouze $a):

en: contains
cs-CZ: obsahuje

en: starts with
cs-CZ: začíná s

en: is exactly
cs-CZ: rovno

en: Search main heading:
cs-CZ: Hledání podle hlavního záhlaví:

en: Search all headings:
cs-CZ: Hledání podle všech záhlaví:

en: Search entire record:
cs-CZ: Hledat v celém záznamu:

en: Sort by:
cs-CZ: Řadit podle:

en: Heading A-Z
cs-CZ: Záhlaví A-Z

en: Heading Z-A
cs-CZ: Záhlaví Z-A

en: Relationship information
cs-CZ: Informace o vztahu

en: Special relationship:
cs-CZ: Speciální vztah:

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
cs-CZ: %s %sNeurčeno

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
cs-CZ: %s %sa - Dřívější záhlaví

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
cs-CZ: %sb - Pozdější záhlaví

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
cs-CZ: %sd - Akronym

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
cs-CZ: %sf - Hudební skladba

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
cs-CZ: %sg - Rozšířený výraz

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
cs-CZ: %sh - Zúžený výraz

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
cs-CZ: %si - Vztah odkazu definován v podpoli $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
cs-CZ: %sn - Nepoužito

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
cs-CZ: %sr - Vztah popsán v $i nebo $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
cs-CZ: %st - Bezprostředně nadřízená organizace

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
cs-CZ: %s %sa = Dřívější záhlaví

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
cs-CZ: %sb = pozdější jméno

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
cs-CZ: %sc = oficiální jméno

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
cs-CZ: %sd = akronym / initciály / zkratka

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
cs-CZ: %sf = skuetčné jméno

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
cs-CZ: %sg = širší termín nebo název

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
cs-CZ: %sh - užší termín nebo název

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
cs-CZ: %si = náboženské jméno

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
cs-CZ: %sj = příjmení přijaté sňatkem

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
cs-CZ: %sk = jméno za svobodna

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
cs-CZ: %sl = společný pseudonym

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
cs-CZ: %sm = světské jméno

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
cs-CZ: %sn = jiný pravidlový tvar jména

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
cs-CZ: %so = připsaný název / konvenční název díla

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
cs-CZ: %sx = nepoužije se

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
cs-CZ: %sz = jiný

note: INPUT type=reset
en: Clear form
cs-CZ: Vyčistit formulář

en: Close window
cs-CZ: Zavřít okno

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
cs-CZ: Doporučujeme cloudové služby jako Authy, Duo Mobile nebo LastPass. Umožňují obnovit přístup k účtu i po ztrátě zařízení.

en: Can't scan the code?
cs-CZ: Nemůžete kód naskenovat?

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
cs-CZ: Chcete-li záznam přidat ručně, zadejte do aplikace v telefonu následující údaje.

en: Account: "
cs-CZ: Účet:"

en: Key: "
cs-CZ: Klíč: "

en: Time based: Yes
cs-CZ: Na základě času: Ano

en: QR code:
cs-CZ: QR kód:

en: PIN code:
cs-CZ: PIN kód:

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
cs-CZ: Registrace pomocí aplikace dvoufaktorového ověření

en: Cancel
cs-CZ: Zrušit

note: ABBR
en: Broader Term
cs-CZ: Rozšířený výraz

en: NT
cs-CZ: UT

note: ABBR
en: Narrower Term
cs-CZ: Užší termín

en: UF
cs-CZ: Viz

note: ABBR
en: Used For
cs-CZ: Viz

en: RT
cs-CZ: ST

note: ABBR
en: Related Term
cs-CZ: Související termín

en: (Earlier heading)
cs-CZ: (Dřívější záhlaví)

en: (Later heading)
cs-CZ: (Pozdější záhlaví)

en: (Acronym)
cs-CZ: (Zkratka)

en: (Musical composition)
cs-CZ: (Hudební skladba)

en: (Broader heading)
cs-CZ: (Širší záhlaví)

en: (Narrower heading)
cs-CZ: (Užší záhlaví)

en: (Immediate parent body)
cs-CZ: (Přímý nadřazený subjekt)

en: used for/see from:
cs-CZ: použito pro/viz zde:

en: see also:
cs-CZ: podívejte se také na:

en: English
cs-CZ: English (Angličtina)

en: French
cs-CZ: Francouzština

en: Italian
cs-CZ: Italština

en: German
cs-CZ: Němčina

en: Spanish
cs-CZ: Španělština

en: Hebrew
cs-CZ: Hebrejština

en: Arabic
cs-CZ: Arabština

en: Greek (modern)
cs-CZ: Řečtina (moderní)

en: Greek (to 1453)
cs-CZ: Řečtina (do 1453)

en: Order by
cs-CZ: Objednáno

en: Operator
cs-CZ: Operátor

en: Authority type
cs-CZ: Typ autority

en: All authority types
cs-CZ: Všechny typy autorit

en: Search main heading
cs-CZ: Hledání podle hlavního záhlaví

note: A
en: Search main heading ($a only)
cs-CZ: Hledání podle hlavního záhlaví (pouze $a)

en: Search all headings
cs-CZ: Hledání podle všech záhlaví

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
cs-CZ: Hledání ve všech záhlavích

en: Search entire record
cs-CZ: Hledat v celém záznamu

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
cs-CZ: Vyhledávání v libovolném poli autorit

en: Main heading ($a only)
cs-CZ: Hlavní záhlaví (pouze $a)

en: Main heading
cs-CZ: Hlavní záhlaví

en: All headings
cs-CZ: Všechna záhlaví

en: Entire record
cs-CZ: Celý záznam

en: New authority
cs-CZ: Nová autorita

en: New from Z39.50/SRU
cs-CZ: Stáhnout pomocí Z39.50/SRU

en: Edit
cs-CZ: Upravit

en: Edit record
cs-CZ: Upravit záznam

en: Edit as new (duplicate)
cs-CZ: Upravit jako nový (duplikovat)

en: Replace record via Z39.50/SRU
cs-CZ: Nahradit záznam prostřednictvím Z39.50/SRU

en: Delete record
cs-CZ: Odstranit záznam

en: Save
cs-CZ: Uložit

note: A
en: Term
cs-CZ: Termín

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento autoritní záznam?

note: SCRIPT
en: Cancel merge
cs-CZ: Zrušit sloučení

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
cs-CZ: Slučování s autoritou:

en: Close
cs-CZ: Zavřít

en: All
cs-CZ: Vše

en: All records have been deleted successfully!
cs-CZ: Všechny záznamy byly úspěšně odstraněny!

en: No record has been deleted. An error occurred.
cs-CZ: Nebyl odstraněn žádný záznam. Došlo k chybě.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
cs-CZ: %s / %s záznamů bylo odstraněno, ale vyskytly se nějaké chyby.

note: %1$s:  m.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
cs-CZ: ID autority %s v databázi neexistuje.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
cs-CZ: Autoritní záznam %s nebyl smazán. Došlo k chybě.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
cs-CZ: Autorita %s byla úspěšně odstraněna.

en: All records have successfully been modified!
cs-CZ: Všechny záznamy se podařilo úspěšně upravit!

note: A
en: New batch record modification
cs-CZ: Nová dávka pro úpravu záznamů

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
cs-CZ: %s / %s záznamů bylo úspěšně upraveno. Vyskytlo se několik chyb.

en: The job has been cancelled before it finished.
cs-CZ: Úloha byla zrušena před jejím dokončením.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
cs-CZ: Autoritní záznam %s nebyl upraven. Během úprav došlo k chybě.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
cs-CZ: Autoritní záznam %s byl úspěšně upraven.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
cs-CZ: Biblionumber %s v databázi neexistuje.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
cs-CZ: Alepoň jedna jednotka patřící k titulu %s je vypůjčená.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
cs-CZ: Bibliografický záznam %s nebyl smazán. Rezervaci nebylo možné zrušit (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
cs-CZ: Bibliografický záznam %s nebyl odstraněn. Při odstraňování jednotky (itemnumber %s) došlo k chybě.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
cs-CZ: Bibliografický záznam %s nebyl smazán. Došlo k chybě.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
cs-CZ: Bibliografický záznam %s byl úspěšně odstraněn.

en: All records have successfully been modified!
cs-CZ: Všechny záznamy se podařilo úspěšně upravit!

en: Add modified records to the following list:
cs-CZ: Přidejte upravené záznamy do následujícího seznamu:

en: Select a list
cs-CZ: Vyberte seznam

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
cs-CZ: Bibliografický záznam %s nebyl upraven. Během úprav se vyskytla se chyba.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
cs-CZ: Bibliografický záznam %s byl úspěšně upraven.

en: All holds have successfully been cancelled!
cs-CZ: Všechny rezervace byly úspěšně zrušeny!

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
cs-CZ: %s / %s rezervací bylo úspěšně upraveno. Vyskytlo se několik chyb.

en: Hold on
cs-CZ: Rezervováno

en: for
cs-CZ: pro

en: has not been cancelled.
cs-CZ: nebyla zrušena.

en: An error occurred on cancelling.
cs-CZ: Při rušení došlo k chybě.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
cs-CZ: Žádná rezervace s id %s nebyla nalezena.

note: For the first occurrence, %1$s:  m.error | html
en: Unknown error '%s'.
cs-CZ: Neznámá chyba '%s'.

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
cs-CZ: Rezervace na %s pro %s byla úspěšně zrušena.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
cs-CZ: %s jednotek smazáno.

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
cs-CZ: %s záznamů smazáno.

en: No items deleted.
cs-CZ: Nebyla smazána žádná jednotka.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
cs-CZ: %s jednotek se nepodařilo smazat: %s%s %s

note: A
en: New batch item modification
cs-CZ: Nová dávka pro hromadnou úpravu jednotek

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
cs-CZ: Jednotku s čárový kódem %s nelze vymazat:

en: Item is checked out
cs-CZ: Jednotka je vypůjčená

en: Item does not belong to your library
cs-CZ: Jednotka nepatří do vaší knihovny

en: Item has a waiting hold
cs-CZ: Na jednotku je vytvořena čekající rezervace

en: Item has linked analytics
cs-CZ: K jednotce je připojený analytický popis

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
cs-CZ: Poslední jednotka bibliografického záznamu s rezervací na titul

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
cs-CZ: Neznámý důvod '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
cs-CZ: Neznámá zpráva '%s'

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
cs-CZ: %s jednotek upraveno (%s upravených polí).

en: No items modified.
cs-CZ: Žádné jednotky nebyly upraveny.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
cs-CZ: Příliš mnoho jednotek (%s): Dávkově není možné najednou upravit více než %s jednotek. Jednotky se nezobrazí.

en: All eHolding titles have been created successfully!
cs-CZ: Všechny tituly e-zdrojů byly úspěšně vytvořeny!

en: No eHolding titles have been created. An error occurred.
cs-CZ: Nebyly vytvořeny žádné tituly e-zdrojů. Došlo k chybě.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
cs-CZ: %s / %s tituly e-zdrojů byly úspěšně vytvořeny, ale vyskytlo se několik chyb.

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
cs-CZ: Balíček #%s neexistuje.

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
cs-CZ: Bibliografický záznam (%s) již v tomto balíčku existuje (

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
cs-CZ: zdroj#%s

note: %1$s:  m.biblio_id | html %2$s:  m.error | html
en: eHolding title cannot be created from bibliographic record #%s, encountered the following error: %s.
cs-CZ: eHoldingový titul nebylo možné vytvořit z bibliografického záznamu #%s, došlo k následující chybě: %s.

en: Usage data provider
cs-CZ: Poskytovatel údajů o používání

note: A
en: Visit usage data provider
cs-CZ: Poskytovatel údajů o návštěvách

en: Report type
cs-CZ: Typ výstupu

en: Report rows processed
cs-CZ: Zpracované řádky výstupu

en: Platforms added
cs-CZ: Přidány platformy

en: Databases added
cs-CZ: Přidané databáze

en: Items added
cs-CZ: Jednotka přidána

en: Titles added
cs-CZ: Přidané tituly

en: Monthly usages skipped
cs-CZ: Vynechané měsíční použití

en: Monthly usages added
cs-CZ: Přidaná měsíční využití

en: Yearly usages skipped
cs-CZ: Vynechaná roční využití

en: Yearly usages added
cs-CZ: Přidané roční použití

en: already exists in this data provider and was not created. New usage statistics were verified anyway
cs-CZ: již v tomto zprostředkovateli dat existuje a nebyl vytvořen. Nové statistiky používání byly přesto ověřeny

en: successfully added
cs-CZ: úspěšně přidáno

en: could not be processed - please check the logs
cs-CZ: nelze zpracovat - zkontrolujte prosím systémové záznamy

note: %1$s:  m.message | html
en: COUNTER report file size exceeds limit defined by the database. Limit is %s MB.
cs-CZ: Velikost COUNTER zprávy přesáhla limit povolený databází. Limit je %s MB.

en: Please increase this limit or harvest a shorter period.
cs-CZ: Prosíme o zvýšení tohoto limitu nebo o zkrácení doby sklizně.

en: SUSHI response returned no items.
cs-CZ: Odpověď SUSHI nevrátila žádné položky.

en: Please try a different harvest period.
cs-CZ: Zkuste prosím jiné období sklizně.

note: %1$s:  m.message | html %2$s:  m.code | html
en: SUSHI returned: %s %s
cs-CZ: SUSHI vrátilo: %s %s

en: Completed import of records
cs-CZ: Dokončen import záznamů

en: Number of records added
cs-CZ: Počet přidaných záznamů

en: Number of records updated
cs-CZ: Počet aktualizovaných záznamů

en: Number of records ignored
cs-CZ: Počet vynechaných záznamů

en: Number of items added
cs-CZ: Počet přidaných jednotek

en: Number of items replaced
cs-CZ: Počet nahrazených jednotek

en: Number of items ignored
cs-CZ: Počet ignorovaných jednotek

en: Manage imported batch
cs-CZ: Spravovat importovanou dávku

en: Success: Import reverted
cs-CZ: Úspěch: Import zrušen

en: Number of records deleted
cs-CZ: Počet odstraněných záznamů

en: Number of records reverted
cs-CZ: Počet obovených záznamů

en: Number of items deleted
cs-CZ: Počet odstraněných jednotek

en: Number of errors
cs-CZ: Počet chyb

en: Manage reverted batch
cs-CZ: Správa obnovené dávky

en: Statistic has been pseudonymized.
cs-CZ: Statistika byla pseudonymizována.

en: Pseudonymization has been cancelled.
cs-CZ: Pseudonymizace byla zrušena.

en: Pseudonymization is pending.
cs-CZ: Pseudonymizace čeká na vyřízení.

en: Pseudonymization.
cs-CZ: Pseudonymizace.

en: Completed staging records
cs-CZ: Dokončen import záznamů

en: MARC staging results
cs-CZ: Výsledky přípravy MARC záznamů

en: Processing bibliographic records
cs-CZ: Zpracovávají se bibliografické záznamy

en: Processing authority records
cs-CZ: Zpracovávají se autoritní záznamy

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
cs-CZ: %s záznamů v souboru

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
cs-CZ: %s záznamů nebylo zpracováno kvůli chybě v MARCu

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
cs-CZ: %s zpracovaných záznamů

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
cs-CZ: %s záznamy odpovídající alespoň jednomu vyhledávacímu pravidlu &quot;%s&quot;

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
cs-CZ: Shoda záznamů selhala -- nelze získat vybrané porovnávací pravidlo.

en: Did not check for matches with existing records in catalog
cs-CZ: Nedošlo ke kontrole shody s existujícími záznamy v katalogu

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
cs-CZ: nalezeno a zpracováno %s záznamů jednotek

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
cs-CZ: Vytvořena nová dávka štítků: # %s

en: View batch
cs-CZ: Prohlédnout dávku

en: Add staged files to basket
cs-CZ: Přidat záznamy z importu do košíku

note: %1$s:  report.record_ids.size | html
en: %s records have successfully been reindexed.
cs-CZ: %s záznamů bylo úspěšně reindexováno.

en: Job data could not be read, see the logs for details
cs-CZ: Data úlohy se nepodařilo načíst, podrobnosti naleznete v systémových protokolech

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
cs-CZ: %s %s %s Během indexace se něco pokazilo: %s %s

en: Record IDs:
cs-CZ: ID záznamu:

en: Holds queue successfully updated.
cs-CZ: Fronta rezervací byla úspěšně aktualizována.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
cs-CZ: Fronta rezervací pro %s / %s byla úspěšně aktualizována. Došlo však k chybám.

en: Holds queue for biblio
cs-CZ: Fronta rezervací pro bibliozáznam

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
cs-CZ: Došlo k chybě (%s)

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
cs-CZ: %s %s %s Bez názvu %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
cs-CZ: Žádný bibliografický záznam

en: No title
cs-CZ: Bez názvu

en: Normal
cs-CZ: Základní

en: Labeled MARC
cs-CZ: MARC s popisky

en: Items
cs-CZ: Jednotky

en: Bookings (
cs-CZ: Objednávky (

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( biblio_object_id ) | html
en: Holds (%s)
cs-CZ: Rezervace (%s)

en: Analytics
cs-CZ: Analytický popis

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.ArticleRequestsActiveCount( biblio_object_id ) | html
en: Article requests (%s)
cs-CZ: Požadavky na texty článků (%s)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
cs-CZ: Předplatné (%s)

en: Checkout history
cs-CZ: Historie výpůjček

en: Modification log
cs-CZ: Záznam změn

en: Rota
cs-CZ: Putovní fond

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( biblio_object_id ) | html
en: Recalls (%s)
cs-CZ: Stažení (%s)

en: Charges:
cs-CZ: Poplatky:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
cs-CZ: Čtenář má nezaplacené poplatky ve výši %s.

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
cs-CZ: Půjčování je ZABLOKOVÁNO, protože dluh přesáhl nastavený limit.

en: Make payment
cs-CZ: Zaplatit

en: Pay all charges
cs-CZ: Zaplatit vše

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
cs-CZ: %sTento uživatel nemá oprávnění pro zobrazení informací o požadovaném čtenáři. %s

en: Patron not found.
cs-CZ: Čtenář nebyl nalezen.

en: Return to search
cs-CZ: Zpět k vyhledávání

en: Bibliographic record not found.
cs-CZ: Bibliografický záznam nebyl nalezen.

en: Item not found.
cs-CZ: Jednotka nenalezena.

en: Subscription not found.
cs-CZ: Předplatné nenalezeno.

en: Basket not found.
cs-CZ: Košík nebyl nalezen.

en: Vendor not found.
cs-CZ: Dodavatel nenalezen.

en: ILL request not found.
cs-CZ: Požadavek na MVS nebyl nalezen.

en: This order cannot be edited, the basket is closed or the order was already received.
cs-CZ: Tuto objednávku nelze upravit, košík je uzavřen nebo byla objednávka již doručena.

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
cs-CZ: Odeslání formuláře selhalo (neplatný ověřovací token). Zkuste přejít o stránku zpět, obnovit ji a poté odeslat formulář znovu.

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
cs-CZ: Rozpočet je zamčený, vytvoření fondu není možné.

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
cs-CZ: Na serveru nejsou nainstalovány potřebné balíčky Elasticsearch. Pokud si přejete nakonfigurovat Elasticsearch, obraťte se na správce serveru

en: You do not have sufficient permission to continue.
cs-CZ: Nemáte dostatečná oprávnění k pokračování.

en: Clear all
cs-CZ: Odebrat označení

en: Select all
cs-CZ: Označit vše

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
cs-CZ: Měna = %s

en: No active currency is defined
cs-CZ: Není nastavena žádná aktivní měna

en: Please specify an active currency.
cs-CZ: Prosím nastavte aktivní měnu.

en: Your administrator must specify an active currency.
cs-CZ: Váš správce musí vybrat měnu, kterou bude systém používat.

en: Search funds
cs-CZ: Hledat fondy

en: Library
cs-CZ: Knihovna

en: All libraries
cs-CZ: Všechny knihovny

note: A
en: Search catalog
cs-CZ: Hledat v katalogu

en: New budget
cs-CZ: Nový rozpočet

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
cs-CZ: Nový fond pro %s

note: A
en: The budget is locked
cs-CZ: Rozpočet je uzamčen

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
cs-CZ: Upravit rozpočet %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
cs-CZ: Duplikovat rozpočet %s

en: Planning
cs-CZ: Plánování

en: Plan by months
cs-CZ: Plánovat podle měsíců

en: Plan by libraries
cs-CZ: Plánovat podle knihoven

en: Plan by item types
cs-CZ: Plánovat podle typů jednotek

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
cs-CZ: Plánovat podle %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear date
cs-CZ: Vymazat datum

note: SCRIPT
en: Today
cs-CZ: Dnes

note: SCRIPT
en: Tomorrow
cs-CZ: Zítra

note: SCRIPT
en: Yesterday
cs-CZ: Včera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: or
cs-CZ: nebo

en: Import
cs-CZ: Importovat

en: Stage records for import
cs-CZ: Připravit záznamy pro import

en: Manage staged records
cs-CZ: Správa připravených záznamů

en: Export
cs-CZ: Exportovat

en: Export catalog data
cs-CZ: Exportovat data z katalogu

en: Inventory
cs-CZ: Revize

en: Catalog concerns
cs-CZ: Potíže s katalogem

en: Batch editing
cs-CZ: Dávkové úpravy

en: Batch item modification
cs-CZ: Dávková úprava jednotek

en: Batch item deletion
cs-CZ: Dávkové mazání jednotek

en: Batch record modification
cs-CZ: Dávková úprava záznamů

en: Batch record deletion
cs-CZ: Dávkové mazání záznamů

en: MARC modification templates
cs-CZ: Modifikační šablony MARC

en: Automation
cs-CZ: Automatizace

en: Item modifications by age
cs-CZ: Automatické úpravy jednotek podle stáří

en: Stock rotation
cs-CZ: Putovní fondy

en: Tools
cs-CZ: Nástroje

en: Label creator
cs-CZ: Tvůrce štítků

en: Barcode image generator
cs-CZ: Generátor čárových kódů

en: Quick spine label creator
cs-CZ: Rychlý tvůrce hřbetních štítků

en: Upload local cover image
cs-CZ: Nahrát obrázek obálky

en: Preferences
cs-CZ: Předvolby

en: Configuration
cs-CZ: Nastavení

en: New record
cs-CZ: Nový záznam

en: New item
cs-CZ: Nová jednotka

en: New subscription
cs-CZ: Nové předplatné

en: Analyze items
cs-CZ: Analyzovat jednotky

en: New child record
cs-CZ: Nový podřízený záznam

en: New catalog concern
cs-CZ: Nové hlášení potíží s katalogem

en: Modify record using template
cs-CZ: Upravit záznamy použitím šablony

en: Edit items
cs-CZ: Upravit jednotky

en: Edit items in batch
cs-CZ: Dávkově upravit jednotky

note: A
en: This record has no items
cs-CZ: Tento záznam nemá žádné jednotky

en: Delete items in a batch
cs-CZ: Dávkové odstranění jednotek

en: Attach item
cs-CZ: Připojit jednotku

en: Link to host record
cs-CZ: Připojit k nadřízenému záznamu

en: Upload image
cs-CZ: Načíst obrázek

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
cs-CZ: %s dokumenty jsou napojeny na tento záznam. Musíte odstranit všechny jednotky před odstraněním tohoto záznamu.

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
cs-CZ: %s předplatné(ných) je připojena(o) k tomuto záznamu. Před ostraněním tohoto záznamu musíte nejprve odstranit všechna související předplatná.

en: Delete all items
cs-CZ: Odstranit všechny jednotky

en: Add to cart
cs-CZ: Přidat do košíku

en: Remove from cart
cs-CZ: Odstranit z košíku

en: Add to list
cs-CZ: Vložit do seznamu

en: Your lists
cs-CZ: Vaše seznamy

en: Public lists
cs-CZ: Veřejné seznamy

en: More lists
cs-CZ: Více seznamů

en: New list
cs-CZ: Nový seznam

en: Print
cs-CZ: Tisk

en: Place hold
cs-CZ: Rezervovat

en: Place hold
cs-CZ: Rezervovat

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1
en: Place hold for %s
cs-CZ: Rezervovat %s

en: Place booking
cs-CZ: Rezervace místa

en: Request article
cs-CZ: Vyžádat text článku

en: Add order
cs-CZ: Přidat objednávku

en: Exporting to Dublin Core...
cs-CZ: Exportuji do Dublin Core...

en: Simple DC-RDF
cs-CZ: Jednoduchý DC-RDF

en: Cataloging search
cs-CZ: Hledat v katalogizaci

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
cs-CZ: Hledat v katalogu a zásobníku

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
cs-CZ: Zadejte pojmy, které chcete vyhledat

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
cs-CZ: Zadejte pojmy, které chcete vyhledat.

en: Search index
cs-CZ: Hledat v indexu

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
cs-CZ: %s od%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: A
en: Go to record detail page
cs-CZ: Podrobný záznam

note: A
en: Go to item details
cs-CZ: Podrobnosti o jednotce

en: Edit item
cs-CZ: Upravit jednotku

note: SCRIPT
en: (Not an authorised value)
cs-CZ: (Nejde o ověřenou hodnotu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
cs-CZ: Změny nebudou uloženy. Opravdu pokračovat?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit toto makro?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
cs-CZ: Opravdu chcete zrušit všechny vaše změny?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Author
cs-CZ: Autor

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
cs-CZ: Tento záznam nelze otevřít v základním editoru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cataloging
cs-CZ: Katalogizace

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
cs-CZ: Převod maker úložiště prohlížeče

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate
cs-CZ: Duplikovat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit
cs-CZ: Upravit

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
cs-CZ: Editace katalogizačního záznamu číslo {ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
cs-CZ: Úprava kopie záznamu č. {ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
cs-CZ: Editace nového záznamu

note: SCRIPT
en: Editing new record
cs-CZ: Editace nového záznamu

note: SCRIPT
en: Editing search result
cs-CZ: Editace výsledku hledání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edition
cs-CZ: Vydání

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
cs-CZ: Šablonu se nepodařilo změnit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
cs-CZ: Nepodařilo se vytvořit makro:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
cs-CZ: Nepodařilo se nahrát makra:

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
cs-CZ: Makro se nepodařilo spustit:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
cs-CZ: Makro se nepodařilo uložit:

note: SCRIPT
en: Hide MARC
cs-CZ: Skrýt MARC

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
cs-CZ: Chybná syntaxe, nelze uložit

note: SCRIPT
en: Internal search error
cs-CZ: Interní chyba při vyhledávání

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
cs-CZ: Chybné indikátory

note: SCRIPT
en: Invalid record
cs-CZ: Chybný záznam

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
cs-CZ: Chybné číslo pole

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
cs-CZ: Pole s jednotkami není možné uložit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Line
cs-CZ: Řádek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
cs-CZ: Načítá se

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
cs-CZ: Načítá se...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
cs-CZ: Místní katalog

note: SCRIPT
en: Local number
cs-CZ: Lokální číslo

note: SCRIPT
en: Macro not found
cs-CZ: Makro nenalezeno

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
cs-CZ: Makro bylo úspěšně odstraněno

note: SCRIPT
en: Medium
cs-CZ: Médium

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
cs-CZ: Chybějící obsah kontrolního pole

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
cs-CZ: Chybí povinné podpole: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
cs-CZ: Chybí povinné pole:

note: SCRIPT
en: New macro...
cs-CZ: Nové makro...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Next
cs-CZ: Další

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes
cs-CZ: Poznámky

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
cs-CZ: Zadejte název makra:

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
cs-CZ: Obnovte stránku a zkuste to znovu.

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
cs-CZ: Je možné, že záznam je poškozený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Previous
cs-CZ: Předchozí

note: SCRIPT
en: Published
cs-CZ: Vydavatel

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
cs-CZ: Záznam není v kódování UTF-8, pravděpodobně je poškozený

note: SCRIPT
en: Record saved
cs-CZ: Záznam uložen

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
cs-CZ: Nelze uložit, struktura záznamu není správná

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
cs-CZ: Přepsat aktuálně upravovaný záznam

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
cs-CZ: Uložit jako soubor ve formátu MARC (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
cs-CZ: Uložit jako soubor ve formátu MARCXML (.xml)

note: SCRIPT
en: Save to catalog
cs-CZ: Uložit do katalogu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
cs-CZ: Uloženo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
cs-CZ: Ukládání...

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
cs-CZ: Hledání vypršelo, zkuste to znovu

note: SCRIPT
en: Search unavailable
cs-CZ: Hledání je nedostupné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Series title
cs-CZ: Název periodika

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
cs-CZ: Všechna pole jako text

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
cs-CZ: Zobrazit nápovědu pro toto pole

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
cs-CZ: Zobrazit v kódovaných polích pomůcky pro vyplnění

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
cs-CZ: Něco se pokazilo, nelze uložit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Source
cs-CZ: Zdroj

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
cs-CZ: Podpole ‡

note: SCRIPT
en: Substitute
cs-CZ: Nahradit

note: SCRIPT
en: Subtitle
cs-CZ: Podtitul

note: SCRIPT
en: Tag
cs-CZ: Pole

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
cs-CZ: Pole neobsahuje žádná podpole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
cs-CZ: Doško k chybě, zkontrolujte systémové logy

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the browser, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
cs-CZ: Tímto se načtou makra uložená v prohlížeči, uloží se do databáze a odstraní se z prohlížeče. Pokračovat?

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
cs-CZ: Záznam nelze importovat: neznámý typ záznamu

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
cs-CZ: Neznámé podpole

note: SCRIPT
en: Unknown tag
cs-CZ: Neznámé pole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View MARC
cs-CZ: Zobrazit MARC

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
cs-CZ: Nemáte oprávnění k přístupu k tomuto makru

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
cs-CZ: Nemáte oprávnění k vytvoření tohoto makra

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
cs-CZ: Nemáte oprávnění k vymazání tohoto makra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
cs-CZ: nelze opakovat

note: SCRIPT
en: edit items
cs-CZ: upravit jednotky

note: SCRIPT
en: failed to run
cs-CZ: se nepodařilo spustit

note: SCRIPT
en: unrecognized command
cs-CZ: neznámý příkaz

note: SCRIPT
en: view
cs-CZ: zobrazení

en: Chart settings
cs-CZ: Nastavení grafu

en: Chart type:
cs-CZ: Typ grafu:

en: Pie
cs-CZ: Koláčový

en: Bar
cs-CZ: Sloupcový

en: Line
cs-CZ: Řádek

en: Horizontal bar:
cs-CZ: Vodorovný sloupec:

en: x column:
cs-CZ: sloupec x:

en: Include all rows (ignore pagination):
cs-CZ: Použít všechny řádky (ignorovat stránkování):

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
cs-CZ: Tento graf zobrazí pouze viditelné výsledky, pokud chcete v grafu vidět celý výsledek použijte tlačítko 'Získat všechna data'

en: Exclude last line (Rollup):
cs-CZ: Vynechat poslední řádek:

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
cs-CZ: Sloupec %s

en: Group:
cs-CZ: Skupina:

en: Line:
cs-CZ: Řádek:

en: Draw
cs-CZ: Vytvořit

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
cs-CZ: Vložte čárový kód vracené jednotky

en: Totals:
cs-CZ: Celkem:

en: Renewal due date:
cs-CZ: Prodloužit do:

en: On hold due date:
cs-CZ: Rezervováno do:

en: Forgive fines on return:
cs-CZ: Při vracení prominout upomínky:

en: Show checkouts
cs-CZ: Zobrazit výpůjčky

note: %1$s:  LoadCheckoutsTableDelay | html
en: Checkouts table will show automatically in %s seconds...
cs-CZ: Tabulka s výpůjčkami se zobrazí automaticky za %s sekund...

en: Due date
cs-CZ: Půjčeno do

en: Record-level item type
cs-CZ: Typ jednotky podle bibliografického záznamu

en: Item type
cs-CZ: Typ jednotky

en: Collection
cs-CZ: Sbírka

en: Location
cs-CZ: Umístění

en: Home library
cs-CZ: Domovská knihovna

en: Checked out on
cs-CZ: Datum půjčení

en: Checked out from
cs-CZ: Vypůjčeno od

en: Call number
cs-CZ: Signatura

en: Copy number
cs-CZ: Číslo kopie

en: Charge
cs-CZ: Poplatek

en: Price
cs-CZ: Cena

en: Renew
cs-CZ: Prodloužit

en: none
cs-CZ: nic

en: select all
cs-CZ: označit vše

en: Check in
cs-CZ: Vrátit

en: Return claims
cs-CZ: Sporné výpůjčky

en: Export
cs-CZ: Exportovat

en: Always show checkouts automatically
cs-CZ: Vždy zobrazovat výpůjčky bez potvrzování

en: Override renewal restrictions:
cs-CZ: Přepsat limit prodloužení:

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
cs-CZ: Případně prodloužit jako &quot;nespatřeno&quot;:

en: Check in selected items
cs-CZ: Vrátit vybrané jednotky

en: Renew selected items
cs-CZ: Prodloužit vybrané jednotky

en: Renew all
cs-CZ: Prodloužit vše

en: Export checkouts using format:
cs-CZ: Exportovat výpůjčky ve formátu:

en: MARC with items
cs-CZ: MARC s informacemi o jednotkách

en: MARC without items
cs-CZ: MARC bez jednotek

en: Don't export fields:
cs-CZ: Neexportovat pole:

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
cs-CZ: Použijte při exportování MARCu

en: Patron has nothing checked out.
cs-CZ: Čtenář nemá žádné výpůjčky.

note: I
en: Staff patron
cs-CZ: Účet zaměstnance

note: I
en: Superlibrarian patron
cs-CZ: Čtenář s právy superknihovníka

note: I
en: Protected patron
cs-CZ: Chráněný čtenář

en: Patron photo
cs-CZ: Fotografie čtenáře

en: Add
cs-CZ: Vložit

en: Born:
cs-CZ: Narozen/a:

en: No address stored.
cs-CZ: Adresa není k dispozici.

en: No city stored.
cs-CZ: Město není k dispozici.

en: No phone stored.
cs-CZ: Telefon není k dispozici.

en: No email stored.
cs-CZ: E-mail není k dispozici.

en: No date of birth stored.
cs-CZ: Není uloženo žádné datum narození.

en: Category:
cs-CZ: Kategorie:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html
en: Home library: %s
cs-CZ: Domovská knihovna: %s

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
cs-CZ: Číslo čtenáře: %s

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
cs-CZ: Aktualizováno %s

en: Account has been administratively locked
cs-CZ: Účet byl uzamčen správcem

en: Account has been locked
cs-CZ: Účet byl uzamčen

en: Batch check out
cs-CZ: Dávkové výpůjčky

en: Details
cs-CZ: Podrobnosti

en: Routing lists
cs-CZ: Distribuční seznamy

en: Circulation history
cs-CZ: Historie výpůjček

en: Holds history
cs-CZ: Historie rezervací

en: Notices
cs-CZ: Upozornění

en: Statistics
cs-CZ: Statistiky

en: Files
cs-CZ: Soubory

en: Purchase suggestions
cs-CZ: Návrhy na nákup

en: Discharges
cs-CZ: Uzavření konta

en: Housebound
cs-CZ: Donášková služba

en: ILL requests history
cs-CZ: Historie MVS požadavků

en: Upload patron photo
cs-CZ: Načtení fotografie čtenáře

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
cs-CZ: Pokud chcete změnit obrázek u %s %s %s, vyberte nový obrázek a klikněte na 'Nahrát'

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
cs-CZ: Klikněte na tlačítko 'Odstranit' pro odstranění aktuálního obrázku.

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
cs-CZ: %s %s %s nemá přiřazenou žádnou fotografii. Pro přidání fotografie k %s %s %s, zadejte název souboru, který chcete nahrát.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
cs-CZ: Podporované formáty jsou pouze PNG, GIF, JPEG, XPM.

en: Select the file to upload:
cs-CZ: Vyberte soubor k načtení:

en: Upload photo
cs-CZ: Nahrát fotografii

en: Delete
cs-CZ: Odstranit

en: Take patron photo
cs-CZ: Pořídit fotografii čtenáře

en: Take photo
cs-CZ: Pořídit foto

en: Retake photo
cs-CZ: Znovu pořídit foto

en: Download photo
cs-CZ: Stáhnout fotografii

en: Upload
cs-CZ: Načíst

en: Video stream not available.
cs-CZ: Video stream není k dispozici.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
cs-CZ: V tomto poli se zobrazí snímek obrazovky.

en: Cannot take patron photo.
cs-CZ: Nelze pořídit fotografii čtenáře.

en: The patron must have a card number before a patron photo can be uploaded.
cs-CZ: Před nahráním fotografie musí mít čtenář přidělené číslo karty.

en: Circulation
cs-CZ: Výpůjčky

en: Set library and desk
cs-CZ: Nastavit knihovnu a pult

en: Set library
cs-CZ: Nastavit knihovnu

en: Set desk
cs-CZ: Nastavit pult

en: Fast cataloging
cs-CZ: Rychlá katalogizace

en: Checkout notes
cs-CZ: Poznámky k výpůjčkám

en: Pending on-site checkouts
cs-CZ: Nevyřízené prezenční výpůjčky

en: Holds
cs-CZ: Rezervace

en: Holds queue
cs-CZ: Fronta rezervací

en: Holds to pull
cs-CZ: Rezervace ke stažení z regálu

en: Holds awaiting pickup
cs-CZ: Rezervace čekající na vyzvednutí

en: Curbside pickups
cs-CZ: Objednávky pro výdejní okénko

en: Patron request
cs-CZ: Požadavek čtenáře

en: Article requests
cs-CZ: Požadavky na texty článků

en: Transfers
cs-CZ: Přesuny

en: Transfer
cs-CZ: Přesun

en: Transfers to send
cs-CZ: Přesuny k odeslání

en: Transfers to receive
cs-CZ: Příchozí přesuny

en: Overdues
cs-CZ: Překročené lhůty

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
cs-CZ: Generování tohoto výstupu může být při velkém množství upomínek velmi náročné na systémové zdroje.

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
cs-CZ: Omezeno pouze na vaši knihovnu. Více informací naleznete v nápovědě.

en: Overdues with fines
cs-CZ: Překročené lhůty s účtovaným poplatkem (upomínky)

note: A
en: Search cities
cs-CZ: Hledat města

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
cs-CZ: Hledání města

en: Name
cs-CZ: Jméno

en: Template
cs-CZ: Šablona

en: Description
cs-CZ: Popis

en: Public enrollment
cs-CZ: Veřejně dostupné členství

en: Email required
cs-CZ: Email je vyžadován

en: Start date
cs-CZ: Počáteční datum

en: End date
cs-CZ: Do dne

en: Enrolled patrons
cs-CZ: Přihlášení čtenáři

en: Yes
cs-CZ: Ano

en: No
cs-CZ: Ne

en: Actions
cs-CZ: Akce

en: Enrollments
cs-CZ: Členové

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
cs-CZ: Do tohoto klubu se zatím nikdo nepřihlásil

en: Delete
cs-CZ: Odstranit

en: Search to hold
cs-CZ: Hledat pro rezervaci

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
cs-CZ: Zrušit filtr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Columns
cs-CZ: Sloupce

note: SCRIPT
en: Columns settings
cs-CZ: Nastavení sloupců

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Configure
cs-CZ: Nastavit

note: SCRIPT
en: Configure table
cs-CZ: Nastavení tabulky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
cs-CZ: Kopírovat

note: SCRIPT
en: Export or print
cs-CZ: Export nebo tisk

note: A
en: Search contracts
cs-CZ: Hledat kontrakty

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
cs-CZ: Hledat dle názvu kontraktu a/nebo popisu:

note: A
en: Search currencies
cs-CZ: Hledat měny

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
cs-CZ: Vyhledávání měn

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
cs-CZ: %s(MM/DD/RRRR)%s(DD/MM/RRRR)%s(DD.MM.RRRR)%s(RRRR-MM-DD)%s

en: Pound (#) separated text (.csv)
cs-CZ: Hodnoty oddělené mřížkou '#' (.csv)

en: Comma separated text (.csv)
cs-CZ: Hodnoty oddělené čárkami (.csv)

en: Slash separated text (.csv)
cs-CZ: Hodnoty oddělené lomítky (.csv)

en: Semicolon separated text (.csv)
cs-CZ: Hodnoty oddělené čárkami (.csv)

en: Backslash separated text (.csv)
cs-CZ: Hodnoty oddělené zpětnými lomítky (.csv)

en: Tab separated text (.csv)
cs-CZ: Hodnoty oddělené tabulátory (.csv)

note: INPUT type=text name=desk_name
en: Search desks
cs-CZ: Hledat pulty

en: Agreement search
cs-CZ: Vyhledávání smluv

en: License search
cs-CZ: Vyhledávání licencí

en: Package search
cs-CZ: Vyhledávání balíčků

en: Title search
cs-CZ: Hledání názvů

note: A
en: Search agreements
cs-CZ: Vyhledávání smluv

note: A
en: Search licenses
cs-CZ: Vyhledávání licencí

note: A
en: Search titles
cs-CZ: Hledat tituly

en: Refine your search
cs-CZ: Upřesnit hledání

en: Custom search filters
cs-CZ: Vlastní filtry vyhledávání

en: Availability
cs-CZ: Dostupnost

en: Showing only records with available items
cs-CZ: Zobrazeny pouze záznamy s dostupnou jednotkou

en: Show all records
cs-CZ: Zobrazit všechny záznamy

en: Limit to records with available items
cs-CZ: Omezit na záznamy s dostupnými jednotkami

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
cs-CZ: (související vyhledávání: %s%s%s)

en: Authors
cs-CZ: Autoři

en: Titles
cs-CZ: Názvy

en: Topics
cs-CZ: Témata

en: Places
cs-CZ: Oblast

en: Series
cs-CZ: Edice

en: Home libraries
cs-CZ: Domovské knihovny

en: Holding libraries
cs-CZ: Knihovna

en: Locations
cs-CZ: Umístění

en: Collections
cs-CZ: Sbírky

en: Languages
cs-CZ: Jazyky

note: A
en: Remove facet %s
cs-CZ: Odstranit fazetu %s

en: Show more
cs-CZ: Zobrazit více

en: Show less
cs-CZ: Zobrazit méně

en: Title:
cs-CZ: Název:

en: Author:
cs-CZ: Autor:

en: Vendor:
cs-CZ: Dodavatel:

en: Basket:
cs-CZ: Košík:

en: Internal note:
cs-CZ: Interní poznámka:

en: Vendor note:
cs-CZ: Poznámka k dodavateli:

en: Basket created by:
cs-CZ: Košík vytvořil:

en: Managing library:
cs-CZ: Ve správě knihovny:

en: Any library
cs-CZ: Jakákoli knihovna

en: Vendor invoice number:
cs-CZ: Číslo dokladu dodavatele:

en: Basket group:
cs-CZ: Skupina košíků:

en: Order line:
cs-CZ: Řádek objednávky:

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
cs-CZ: %s Zobrazit také dětské

en: Order status:
cs-CZ: Stav objednávky:

en: Any status except cancelled
cs-CZ: Jakýkoliv stav mimo zrušeno

en: New
cs-CZ: Nový

en: Ordered
cs-CZ: Objednáno

en: Partially received
cs-CZ: Dodáno částečně

en: Received
cs-CZ: Přijaté

en: Cancelled
cs-CZ: Zrušeno

en: Fund:
cs-CZ: Fond:

en: All funds
cs-CZ: Všechny fondy

en: From:
cs-CZ: Od:

en: To:
cs-CZ: K:

en: Run reports
cs-CZ: Spustit výstupy

en: Saved reports
cs-CZ: Uložené výstupy

en: Reports dictionary
cs-CZ: Katalog výstupů

en: View dictionary
cs-CZ: Zobrazit katalog

en: Useful resources
cs-CZ: Užitečné zdroje

en: Koha report library
cs-CZ: Knihovna výstupů (v angličtině)

en: Koha database schema
cs-CZ: Schéma databáze systému Koha

en: Patrons
cs-CZ: Čtenáři

en: Item search
cs-CZ: Hledání jednotek

en: More
cs-CZ: Více

en: Lists
cs-CZ: Seznamy

en: Authorities
cs-CZ: Autority

en: ILL requests
cs-CZ: MVS požadavky

en: Serials
cs-CZ: Periodika

en: E-resource management
cs-CZ: Správa e-zdrojů

en: Course reserves
cs-CZ: Kurzy

en: Preservation
cs-CZ: Péče o fond

en: Point of sale
cs-CZ: Prodejní místo

en: About Koha
cs-CZ: O systému Koha

en: Logged in as:
cs-CZ: Přihlášen jako:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
cs-CZ: %s Umístění:

en: Desk:
cs-CZ: Výpůjční pult:

en: Register:
cs-CZ: Pokladna:

en: Set library, desk and register
cs-CZ: Nastavení knihovny, pultu a pokladny

en: Set library and cash register
cs-CZ: Nastavení knihovny a pokladny

en: Set desk and cash register
cs-CZ: Nastavení pultu a pokladny

en: Set cash register
cs-CZ: Nastavit pokladnu

en: Search history
cs-CZ: Historie hledání

en: My account
cs-CZ: Účet

en: My checkouts
cs-CZ: Moje výpůjčky

en: My consents
cs-CZ: Mé souhlasy

en: Log out
cs-CZ: Odhlásit se

en: Log in
cs-CZ: Přihlásit se

en: Your cart is empty.
cs-CZ: Váš košík je prázdný.

en: Priority
cs-CZ: Priorita

en: Change priority
cs-CZ: Změnit prioritu

en: Patron
cs-CZ: Čtenář

en: Date
cs-CZ: Datum

en: Expiration
cs-CZ: Konec platnosti

en: Pickup library
cs-CZ: Knihovna pro vyzvednutí

en: Set lowest priority
cs-CZ: Nastavit nejnižší prioritu

note: I
en: Toggle set to lowest priority
cs-CZ: Přepnout sadu na nejnižší prioritu

en: Suspend
cs-CZ: Pozastavit

en: In transit
cs-CZ: V přesunu

en: In processing
cs-CZ: Ve zpracování

en: Waiting
cs-CZ: K vyzvednutí

note: A
en: Move hold up
cs-CZ: Posunout rezervaci nahoru

note: A
en: Move hold to top
cs-CZ: Posunout rezervaci na začátek

note: A
en: Move hold to bottom
cs-CZ: Posunout rezervaci na konec

note: A
en: Move hold down
cs-CZ: Posunout rezervaci dolů

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
cs-CZ: %s Jednotka čeká v

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
cs-CZ: %s, %s,%s od %s %s je jednotka v přesunu do

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
cs-CZ: %s Jednotka zpracovávána v

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
cs-CZ: %s Rezervace je očekávána v

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
cs-CZ: , proveďte vrácení pro ověření stavu %s %s %s %s

en: No barcode
cs-CZ: Bez čárového kódu

en: Only item
cs-CZ: Pouze jednotka

note: %1$s: - IF ( hold.barcodenumber ) - %2$s: - hold.barcodenumber | html - %3$s: - ELSE - %4$s: - END -
en: Only item %s %s %s No barcode %s
cs-CZ: Pouze jednotka %s %s %s Bez čárového kódu %s

en: Next available
cs-CZ: Další dostupný

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
cs-CZ: Další dostupná %s jednotka

en: Next available item from group
cs-CZ: Další dostupná jednotka ze skupiny

en: Non priority hold
cs-CZ: Rezervace bez priority

note: A
en: Remove lowest priority
cs-CZ: Odstranit nejnižší prioritu

note: A
en: Cancel hold
cs-CZ: Zrušit rezervaci

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
cs-CZ: Zrušit pozastavení %s

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
cs-CZ: Pozastavit %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
cs-CZ: %s dne %s do %s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
cs-CZ: %sZrušit stav v přesunu%sZrušit stav čeká%s

note: INPUT type=button name=printholdslip
en: Print slip
cs-CZ: Tiskový lístek

en: This content will be shown to an OPAC user before they can place an article request.
cs-CZ: Tento obsah se uživateli OPAC zobrazí dříve, než může začít zadávat požadavek na článek.

en: Include this content on the form shown in the OPAC when the user submits a catalog concern report.
cs-CZ: Zahrňte tento obsah do formuláře, který se zobrazí v OPACu, když uživatel odešle hlášení o potížích s katalogem.

en: Prefill the OPAC catalog concern form with this content as a template for the user's submission.
cs-CZ: Předvyplňte formulář hlášení potíží s OPAC tímto obsahem jako pomocnou šablonu pro uživatele.

en: Include this content in the cookie consent footer which is displayed in the OPAC when the CookieConsent system preference is enabled.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah do zápatí souhlasu se soubory cookie, které se zobrazí v OPACu, když je povolena systémová předvolba CookieConsent.

en: Include this content in the popup message which is displayed in the OPAC when the CookieConsent system preference is enabled and the user clicks the "Your cookies" menu item in the header.
cs-CZ: Zahrnout tento obsah do zprávy ve vyskakovacím okně, která se zobrazí v OPACu, když je povoleno nastavení systému cookieConsent a uživatel klikne na položku "Vaše soubory cookie" v záhlaví.

en: Include this content in the footer of all pages in the OPAC.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah v zápatí všech stránek v OPACu.

en: Replace the search box at the top of OPAC pages with this content.
cs-CZ: Nahradit vyhledávací pole v horní části stránek OPAC tímto obsahem.

en: Include this content in the header of all pages in the OPAC.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah v záhlaví všech stránek v OPACu.

en: Include this content on the library information page in the OPAC.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na stránce s informacemi o knihovně v OPAC.

en: Show this content on the OPAC login form when a patron is not logged in.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na přihlašovacím formuláři OPAC, když čtenář není přihlášený.

en: Show this content on the OPAC when the OpacMaintenance system preference is enabled.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah v OPAC, když je aktivní nastavení systému OpacMaintenance.

en: Show this content in its own column on the main page of the OPAC.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah vevlastním sloupci na hlavní stránce OPAC.

en: Note to display on the patron summary page. This note only appears if the patron is logged in.
cs-CZ: Poznámka, která se zobrazí na souhrnné stránce čtenáře. Tato poznámka se zobrazí pouze v případě, že je čtenář přihlášený.

en: Show this content on the left hand column of the main page and patron account on the OPAC (generally navigation links).
cs-CZ: Zobrazit tento obsah v levém sloupci hlavní stránky a účtu čtenáře v OPAC (obecné navigační odkazy).

en: Show this content on the left hand column of the main page and patron account on the OPAC, after OpacNav, and before patron account links if available.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah v levém sloupci hlavní stránky a účtu čtenáře v OPAC, za OpacNav a před odkazy na účet čtenáře, pokud jsou k dispozici.

en: Show this content in the right hand column of the main page under the main login form.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah v pravém sloupci hlavní stránky pod hlavním přihlašovacím formulářem.

en: Show this content under the facets in OPAC search results.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah pod fasety v OPAC na stránce s výsledky hledání.

en: Display the following message on the redirect page for suppressed bibliographic records. Depends on the system preferences OpacSuppression and OpacSuppressionRedirect.
cs-CZ: Zobrazit následující zprávu na stránce přesměrování pro potlačené bibliografické záznamy. Závisí na systémových předvolbách OpacSuppression a OpacSuppressionRedirect.

en: Show the following content on the patron self-registration confirmation page.
cs-CZ: Zobrazit následující obsah na stránce potvrzení o samoobslužné registraci čtenáře.

en: Show this content on the web-based self checkout screen.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na obrazovce kiosku pro samoobslužnou výpůjčku.

en: Show this content on the Help page of the web-based self checkout system.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na stánce Pomoc obrazovky kiosku pro samoobslužnou výpůjčku.

en: Show this content on the self check-in screen.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na obrazovce samobslužného kiosku.

en: Show this content on the acquisitions home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce modulu Akvizice.

en: Show this content on the authorities home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce modulu Autority.

en: Show this content on the cataloging home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce rozhraní pro knihovníky.

en: Show this content on the lists home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce modulu Seznamy.

en: Show this content on the patrons home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce modulu Čtenáři.

en: Show this content on the point of sale home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce modulu Prodejní místo.

en: Show this content on the serials home page in the staff interface.
cs-CZ: Zobrazit tento obsah na hlavní stránce modulu Periodika.

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
cs-CZ: Sporné výpůjčky musí být vyřízeny na stránce s detailem čtenáře

note: For the first occurrence, %1$s: - mv.default | html -
en: %s (Not an authorised value)
cs-CZ: %s (Neověřená hodnota)

note: SPAN
en: The current value %s is not configured for the authorised value category controlling this subfield
cs-CZ: Aktuální hodnota %s není nastavena pro kategorii autorizovaných hodnot ovládající toto podpole

note: A
en: Tag editor
cs-CZ: Editor tagů

note: A
en: No popup
cs-CZ: Nezobrazit ve vyskakovacím okně

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_search
en: regex pattern
cs-CZ: Vzor v podobě regulárního výrazu

note: INPUT type=text name=[% kohafield | html %]_regex_replace
en: regex replacement
cs-CZ: Náhrada regulárním výrazem

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
cs-CZ: Zaškrtněte pro smazání podpole %s

en: Important
cs-CZ: Důležité

en: RegEx
cs-CZ: Regulární výraz

note: IMG
en: Clone
cs-CZ: Klonovat

note: IMG
en: Clone this subfield
cs-CZ: Klonovat toto podpole

en: Clear on loan
cs-CZ: Odebrat označení u vypůjčených

en: Show/hide columns:
cs-CZ: Zobrazit/skrýt sloupce:

en: Show all columns
cs-CZ: Ukázat všechny sloupce

en: Hide all columns
cs-CZ: Skrýt všechny sloupce

note: TH
en: Item holds / Total holds
cs-CZ: Rezervací jednotek / Rezervací celkem

note: I
en: Cannot edit
cs-CZ: Nelze upravit

note: I
en: Cannot delete
cs-CZ: Nelze odstranit

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
cs-CZ: %s, od %s%s

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
cs-CZ: Rezervací jednotky: %s / Celkem rezervací tohoto záznamu: %s

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
cs-CZ: Žádné rezervace na tuto jednotku / Celkem rezervací na tento záznam: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
cs-CZ: Rezervací na tento záznam: %s

note: A
en: No holds on this record
cs-CZ: Žádné rezervace

en: Module
cs-CZ: Modul

en: Confirm deletion
cs-CZ: Potvrdit odstranění

en: Module page
cs-CZ: Stránka modulu

note: NAV
en: Breadcrumb
cs-CZ: Drobečková navigace

note: A
en: Home
cs-CZ: Hlavní stránka

note: SCRIPT
en: Add new batch
cs-CZ: Přidat novou dávku

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the batch?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit z dávky tuto jednotku?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Article title
cs-CZ: Název článku

note: SCRIPT
en: Available via
cs-CZ: Dostupné prostřednictvím

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Issue
cs-CZ: Vydání

note: SCRIPT
en: Less
cs-CZ: Méně

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: More
cs-CZ: Více

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Pages
cs-CZ: Stránky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Publisher
cs-CZ: Vydavatel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
cs-CZ: Odstranit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unknown
cs-CZ: Neznámý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Volume
cs-CZ: Svazek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
cs-CZ: Rok

en: Library:
cs-CZ: Knihovna:

en: Status:
cs-CZ: Stav:

en: The following unknown identifiers were found, it was not possible to establish their type:
cs-CZ: Byly nalezeny následující neznámé identifikátory, jejichž typ nebylo možné určit:

note: TEXTAREA
en: Enter identifiers, one per line
cs-CZ: Zadejte identifikátory, vždy jeden na řádek

en: Identifier value
cs-CZ: Hodnota identifikátoru

en: Request ID
cs-CZ: ID požadavku

en: Availability
cs-CZ: Dostupnost

en: Continue
cs-CZ: Pokračovat

en: Finish and view batch
cs-CZ: Dokončit a zobrazit dávku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View borrower details
cs-CZ: Zobrazit detaily čtenáře

en: Batch ID
cs-CZ: ID dávky

en: Status
cs-CZ: Stav

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: All statuses
cs-CZ: Všechny stavy

note: SCRIPT
en: Manage request
cs-CZ: Spravovat požadavek

note: SCRIPT
en: View patron details
cs-CZ: Zobrazit podrobnosti o čtenáři

en: Request type
cs-CZ: Typ požadavku

en: Order ID
cs-CZ: ID objednávky

en: Bibliographic record ID
cs-CZ: ID bibliografického záznamu

en: Placed on
cs-CZ: Zadáno v

en: Updated on
cs-CZ: Aktualizováno

en: Replied
cs-CZ: Odpovězeno

en: Completed on
cs-CZ: Dokončeno

en: Access URL
cs-CZ: URL pro přístup

en: Cost
cs-CZ: Cena

en: Price paid
cs-CZ: Uhrazená částka

en: Comments
cs-CZ: Komentáře

en: OPAC notes
cs-CZ: Poznámka pro on-line katalog

en: Staff notes
cs-CZ: Poznámky pro obsluhu

en: Backend
cs-CZ: Modul

en: New ILL request
cs-CZ: Nový MVS pořadavek

en: Refresh
cs-CZ: Obnovit

en: List requests
cs-CZ: Seznam požadavků

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
cs-CZ: Prosím zvolte délku členství zadáním počtu měsíců NEBO data konce členství.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
cs-CZ: Vyberte pouze jednu z možností nastavení členského období.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
cs-CZ: Prosím, vkládejte pouze písmena nebo čísla.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
cs-CZ: Prosím, vkládejte pouze písmena.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
cs-CZ: Zadaná hesla se neshodují

en: Accept all cookies
cs-CZ: Přijmout všechny soubory cookie

en: Accept only essential cookies
cs-CZ: Přijmout pouze nezbytné soubory cookie

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
cs-CZ: Souhlas s používáním souborů cookie

en: Accept selected non-essential cookies
cs-CZ: Přijmout vybrané nepovinné soubory cookie

en: Insert copyright symbol (©)
cs-CZ: Vložit znak pro copyright (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
cs-CZ: Vložit znak pro copyright (℗) (zvukové záznamy)

en: Insert delimiter (‡)
cs-CZ: Vložit oddělovač (‡)

en: Get help on current subfield
cs-CZ: Nápověda pro aktuální podpole

en: Link field to authorities
cs-CZ: Propojení pole na autoritu

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
cs-CZ: Odstranit aktuální pole a kopírovat jej do schránky

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
cs-CZ: Odstranit aktuální podpole a kopírovat jej do schránky

en: New field on next line
cs-CZ: Nové pole na dalším řádku

en: Insert line break
cs-CZ: Vložit konec řádku

en: Move to next position
cs-CZ: Posun na daší pozici

en: Move to previous position
cs-CZ: Posun na předchozí pozici

en: Toggle Keyboard
cs-CZ: Přepnout klávesnici

en: Copy current field
cs-CZ: Kopírovat aktuální pole

en: Copy current subfield
cs-CZ: Kopírovat aktuální podpole

en: Paste selection from 'clipboard'
cs-CZ: Vložit výběr ze schránky

en: Copy current field on next line
cs-CZ: Kopírovat aktuální pole na další řádek

en: Label batch
cs-CZ: Dávka štítků

en: Layout
cs-CZ: Rozložení

en: Label template
cs-CZ: Šablona štítku

en: Printer profile
cs-CZ: Profil tiskárny

en: Manage
cs-CZ: Spravovat

en: Label batches
cs-CZ: Dávky štítků

en: Layouts
cs-CZ: Rozložení

en: Label templates
cs-CZ: Šablony štítků

en: Printer profiles
cs-CZ: Profily tiskáren

note: A
en: Switch languages
cs-CZ: Přepínání mezi jazyky

en: Last patron
cs-CZ: Poslední čtenář

note: A
en: Search notices
cs-CZ: Hledat oznámení

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
cs-CZ: Hledat v existujících oznámeních

en: Submitting comment
cs-CZ: Odesílání komentáře

en: Your comment has been submitted
cs-CZ: Váš komentář byl odeslán

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
cs-CZ: Váš komentář nemohl být zapsán. Zkuste to prosím později.

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
cs-CZ: &rsaquo; Výsledky hledání ve znalostní bázi Mana

en: Mana Knowledge Base report search results
cs-CZ: Výsledky hledání výstupů ve znalostní bázi Mana

en: Report name
cs-CZ: Název výstupu

en: Type
cs-CZ: Typ

en: # of users
cs-CZ: # uživatelů

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
cs-CZ: Počet knihoven, které používají toto schéma

en: Last import
cs-CZ: Poslední import

note: TH
en: Last time a library used this pattern
cs-CZ: Čas a knihovna, kde bylo naposledy použito toto schéma

en: Comments
cs-CZ: Komentáře

en: Actions
cs-CZ: Akce

en: No results found
cs-CZ: Nenalezen žádný výsledek

en: Share with Mana
cs-CZ: Sdílet v Mana

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
cs-CZ: Váš výstup je již propojen s reportem ve znalostní bázi Mana KB. Sdílejte jej prosím jen v případě, pokud jste jej změnili.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
cs-CZ: Než budete výstup sdílet, zadejte prosím jeho název a popis (minimum je 20 znaků)

en: Group:
cs-CZ: Skupina:

en: Type:
cs-CZ: Typ:

en: Notes:
cs-CZ: Poznámky:

en: Language:
cs-CZ: Jazyk:

en: Share
cs-CZ: Sdílet

en: Published by
cs-CZ: Vydal

en: Frequency
cs-CZ: Frekvence

en: Numbering pattern
cs-CZ: Vzorek číslování

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
cs-CZ: Pozor, tento zdroj byl reportován více než %s -krát!

en: Report
cs-CZ: Výstup

en: New comment
cs-CZ: Nový komentář

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
cs-CZ: Prosím zadejte nový komentář (max 35 znaků)

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
cs-CZ: Hledání v Mana selhalo, kód: %s

en: Comment:
cs-CZ: Poznámka:

en: Comment
cs-CZ: Text komentáře

en: Alternate address
cs-CZ: Alternativní adresa

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
cs-CZ: %s Typ ulice:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
cs-CZ: %s Adresa:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
cs-CZ: %s Číslo popisné:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
cs-CZ: %s Adresa 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
cs-CZ: %s PSČ:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
cs-CZ: %s Město:

en: or enter
cs-CZ: nebo enter

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
cs-CZ: %s Stát:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
cs-CZ: %s Země:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
cs-CZ: %s Telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Email:
cs-CZ: %s E-mail:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
cs-CZ: %s Poznámka o kontaktu:

en: Alternate contact
cs-CZ: Alternativní kontakt

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
cs-CZ: %s Příjmení:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
cs-CZ: %s Jméno:

en: Main address
cs-CZ: Hlavní adresa

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
cs-CZ: Zadejte číslo čtenářského průkazu nebo část jména

en: Search type
cs-CZ: Typ hledání

en: Starts with
cs-CZ: Začíná

en: Contains
cs-CZ: Obsahuje

en: Any
cs-CZ: Libovolné

en: Category
cs-CZ: Kategorie

en: Add guarantee
cs-CZ: Přidat opatrovaného

en: Change password
cs-CZ: Změnit heslo

en: Print
cs-CZ: Tisk

en: Print summary
cs-CZ: Přehled účtu

en: Print quick slip
cs-CZ: Dnešní výpůjčky

en: Print overdues
cs-CZ: Výpůjčky po termínu

en: Print checkin slip
cs-CZ: Dnes vrácené

en: Search to hold
cs-CZ: Hledat a rezervovat

en: Add message
cs-CZ: Přidat zprávu

en: Schedule pickup
cs-CZ: Plánované vyzvednutí

en: Renew patron
cs-CZ: Prodloužit registraci

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
cs-CZ: Nemáte oprávnění k prodlužování registrací

en: Set permissions
cs-CZ: Nastavit oprávnění

note: A
en: You are not authorized to set permissions
cs-CZ: Nemáte oprávnění k nastavování přístupových práv

en: Discharge
cs-CZ: Uzavření konta

en: Manage API keys
cs-CZ: Správa klíčů API

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
cs-CZ: Nemáte oprávnění ke správě klíčů API

en: Send welcome email
cs-CZ: Poslat uvítací e-mail

note: A
en: Patron is protected
cs-CZ: Čtenáři je chráněný

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
cs-CZ: Nemáte oprávnění k odstraňování čtenářů

en: Update child to adult patron
cs-CZ: Převést dítě do kategorie dospělých

note: A
en: Patron is an adult
cs-CZ: Čtenář je dospělý

en: Export today's checked in barcodes
cs-CZ: Čárové kódy dnes vrácených (export)

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
cs-CZ: Nelze provést z důvodu nastavení soukromí čtenáře

en: Leave a message
cs-CZ: Vložit zprávu

en: Add a message for:
cs-CZ: Vložit zprávu pro:

en: Staff - Internal note
cs-CZ: Interní poznámka

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: OPAC - %s %s
cs-CZ: On-line katalog - %s %s

en: Predefined notes:
cs-CZ: Předdefinované poznámky:

en: Select note
cs-CZ: Vyberte poznámku

en: Save
cs-CZ: Uložit

en: Source records
cs-CZ: Zdrojové záznamy

en: Days in advance
cs-CZ: Dní předem

en: Phone
cs-CZ: Telefon

en: Digests only
cs-CZ: Pouze souhrny

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
cs-CZ: Můžete si vyžádat zasílání pouze souhrnů abyste redukovali množství obdržených zpráv. Jednotlivé zprávy budou ukládány a poslány společně.

en: Item due
cs-CZ: Vypršení termínu vrácení

en: Advance notice
cs-CZ: Předběžné upozornění na termín vrácení

en: Hold filled
cs-CZ: Splněná rezervace

en: Hold reminder
cs-CZ: Připomenutí rezervace

en: Item check-in
cs-CZ: Vrácení jednotky

en: Item checkout and renewal
cs-CZ: Vypůjčení a prodloužení jednotky

en: Item checkout
cs-CZ: Vypůjčení jednotky

en: Interlibrary loan unavailable
cs-CZ: MVS nedostupná

en: Claim returned
cs-CZ: Údajně vráceno

en: Charge lost fee
cs-CZ: Účtovat poplatek za ztrátu

en: Make claim
cs-CZ: Zahájit spor o výpůjčku

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
cs-CZ: Nelze označit jako spornou výpůjčku

en: Add concern
cs-CZ: Nová potíž s katalogem

en: Please describe your concern:
cs-CZ: Prosím, popište druh potíží:

en: Submit
cs-CZ: Potvrdit

en: Barcode
cs-CZ: Čárový kód

en: Cancel booking
cs-CZ: Zrušit rezervaci

en: Are you sure you want to cancel this booking?
cs-CZ: Opravdu chcete zrušit tuto rezervaci?

en: Confirm
cs-CZ: Potvrdit

en: Cash register:
cs-CZ: Pokladna:

en: Period:
cs-CZ: Období:

en: to
cs-CZ: do

en: Total
cs-CZ: Celkem

en: Create a new authorized value
cs-CZ: Vytvořit novou ověřenou hodnotu

en: Category:
cs-CZ: Kategorie:

en: Authorized value:
cs-CZ: Ověřená hodnota:

en: Description:
cs-CZ: Popis:

en: Description (OPAC):
cs-CZ: Popis (on-line katalog):

en: Item renewals
cs-CZ: Prodloužení výpůjčky jednotky

en: Update:
cs-CZ: Aktualizovat:

en: Notify:
cs-CZ: Upozornit:

en: Resolve
cs-CZ: Vyřešit

en: Patron:
cs-CZ: Čtenář:

en: Item:
cs-CZ: Jednotka:

en: Any item
cs-CZ: Libovolná jednotka

en: Booking dates:
cs-CZ: Data rezervací:

en: Select the booking start and end date
cs-CZ: Vyberte datum začátku a konce rezervace

en: Resolve return claim
cs-CZ: Vyřešit spor o výpůjčku

en: Resolution
cs-CZ: Řešení

en: New item lost value:
cs-CZ: Označení o ztrátě nové jednotky:

en: (Not lost)
cs-CZ: (Neztraceno)

en: Resolve claim
cs-CZ: Vyřešit spor

en: Multi receiving
cs-CZ: Násobný příjem

en: How many issues do you want to receive?
cs-CZ: Kolik čísel chcete přijmout?

en: Set the date received to today?
cs-CZ: Chcete nastavit datum přijetí na dnešek?

en: Cannot add patron
cs-CZ: Nelze přidat čtenáře

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
cs-CZ: .%sSprávce musí nastavit alespoň jednu knihovnu.%s

en: Please add a library
cs-CZ: Vytvořte alespoň jednu knihovnu

en: There are no libraries defined.
cs-CZ: Není definována žádná knihovna.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
cs-CZ: .%sSprávce musí nastavit alespoň jednu kategorii čtenářů.%s

en: Please add a patron category
cs-CZ: Vytvořte alespoň jednu čtenářskou kategorii

en: There are no patron categories defined.
cs-CZ: Nejsou vytvořeny žádné kategorie čtenářů.

en: Library created!
cs-CZ: Knihovny byla vytvořena!

en: Library already exists and cannot be modified!
cs-CZ: Knihovna již existuje a není možné ji upravit!

en: Patron category created!
cs-CZ: Čtenářská kategorie vytvořena!

en: Patron category already exists and cannot be modified!
cs-CZ: Čtenářská kategorie již existuje a není možné ji upravit!

en: Administrator account created!
cs-CZ: Účet správce byl vytvořen!

en: The patron was not created! The card number or username already exists.
cs-CZ: Účet čtenáře nebyl vytvořen. Číslo průkazu nebo jméno čtenáře již možná existuje.

en: Card number already in use.
cs-CZ: Číslo průkazky je již použito.

en: Card number length is incorrect.
cs-CZ: Číslo průkazky má nesprávnou délku.

en: Passwords do not match.
cs-CZ: Hesla se neshodují.

en: New item type created!
cs-CZ: Nový typ jednotky vytvořen!

en: Item type already exists!
cs-CZ: Typ jednotky již existuje!

en: Circulation rule created!
cs-CZ: Výpůjční pravidlo bylo vytvořeno!

en: Circulation rule not created!
cs-CZ: Výpůjční pravidlo nebylo vytvořeno!

en: The patron has not been created the entered password was too short
cs-CZ: Účet se nepodařilo vytvořit, protože zadané heslo je příliš krátké

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
cs-CZ: Účet se nepodařilo vytvořit, protože zadané heslo je příliš slabé. Heslo musí obsahovat alespoň jedno velké písmeno, malé písmeno a číslo

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
cs-CZ: Účet se nepodařilo vytvořit, protože zadané heslo obsahuje prázdné znaky (například mezery)

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
cs-CZ: Zobrazeno %s z %s výsledků, upřesněte své hledání pro zobrazení dalších záznamů

en: First
cs-CZ: První

en: Next
cs-CZ: Další

en: Last
cs-CZ: Poslední

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
cs-CZ: Heslo obsahuje na začátku nebo na konci mezeru

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
cs-CZ: Heslo musí být dlouhé alespoň %s znaků

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
cs-CZ: Heslo musí mít nejméně %s znaků a obsahovat velké písmeno, malé písmeno a číslici

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
cs-CZ: Prosím zadejte znovu heslo, které je uvedeno výše

en: Record title
cs-CZ: Název

en: TOC
cs-CZ: Obsah

note: TH
en: Table of contents
cs-CZ: Obsah

en: Chapters
cs-CZ: Kapitoly

en: Format
cs-CZ: Formát

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
cs-CZ: (pouze %s)

en: Pending
cs-CZ: Nevyřízené

en: Processing
cs-CZ: Zpracovává se

en: Completed
cs-CZ: Dokončeno

en: Canceled
cs-CZ: Stornováno

en: Checkouts (
cs-CZ: Výpůjčky (

note: %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
cs-CZ: Výpůjčky příbuzných (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
cs-CZ: Poplatky (%s)

en: Claims
cs-CZ: Spory

note: SPAN
en: Resolved claims
cs-CZ: Vyřešené spory

note: SPAN
en: Unresolved claims
cs-CZ: Nevyřešené spory

note: %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
cs-CZ: Omezení (%s)

note: %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
cs-CZ: Kluby (%s/%s)

note: %1$s:  patron_lists_count | html
en: Patron lists (%s)
cs-CZ: Seznamy čtenářů (%s)

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
cs-CZ: Celkový dluh: %s

en: No outstanding charges
cs-CZ: Žádné neuhrazené pohledávky

en: Guarantee
cs-CZ: Je ručitelem

en: Amount outstanding
cs-CZ: Neuhrazená částka

en: Total due
cs-CZ: Celkový dluh

note: %1$s:  END # /tab_panel# %2$s:  END # /tab_panel# %3$s:  IF CAN_user_clubs && ( enrollments.count || enrollable.count ) %4$s:  WRAPPER tab_panel tabname="clubs" %5$s:  END # /tab_panel# %6$s:  END %7$s:  IF CAN_user_tools_manage_patron_lists || patron_lists_count %8$s:  WRAPPER tab_panel tabname="pa
en: %s %s %s %s Loading... %s %s %s %s Loading... %s %s %s %s %s %s %s %s
cs-CZ: %s %s %s %s Načítám... %s %s %s %s Načítám... %s %s %s %s %s %s %s %s

en: Hold date
cs-CZ: Datum rezervace

en: Pickup at
cs-CZ: Vyzvednout v

en: Delete?
cs-CZ: Zrušit?

en: Suspend?
cs-CZ: Pozastavit?

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
cs-CZ: Zrušit označené rezervace

en: Cancellation reason:
cs-CZ: Důvod zrušení:

en: No reason given
cs-CZ: Neudán žádný důvod

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
cs-CZ: Přerušit všechny rezervace

en: until
cs-CZ: do

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
cs-CZ: Určete datum pro obnovení %s

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
cs-CZ: Obnovit všechny přerušené rezervace

en: Patron has nothing on hold.
cs-CZ: Čtenář nemá žádné rezervace.

en: Patron is currently unrestricted.
cs-CZ: Čtenář nemá v současnosti omezené služby knihovny.

en: Comment
cs-CZ: Text komentáře

en: Created
cs-CZ: Vytvořeno

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
cs-CZ: Omezení bylo vytvořeno při zpracování upomínek %s

en: expired
cs-CZ: prošlý

en: Indefinite
cs-CZ: Neurčitý

en: Remove
cs-CZ: Odstranit

en: Add manual restriction
cs-CZ: Přidat ruční omezení

en: Type:
cs-CZ: Typ:

en: Comment:
cs-CZ: Poznámka:

en: Expiration:
cs-CZ: Konec platnosti:

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
cs-CZ: Přidat omezení

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
cs-CZ: Zobrazit všechny %s sporné výpůjčky

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
cs-CZ: Zobrazit %s nevyřešené sporné výpůjčky

en: Claim ID
cs-CZ: ID sporné výpůjčky

en: Resolved?
cs-CZ: Vyřešeno?

en: Created on
cs-CZ: Vytvořeno dne

en: Enter patron card number or partial name:
cs-CZ: Zadejte číslo čtenářského průkazu nebo část jména:

en: Search for patron
cs-CZ: Hledat čtenáře

en: Search:
cs-CZ: Hledat:

en: Sort 1:
cs-CZ: Řazení 1:

en: Sort 2:
cs-CZ: Řazení 2:

en: Search type:
cs-CZ: Typ hledání:

note: INPUT type=button
en: Clear
cs-CZ: Vymazat

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
cs-CZ: Vy výsledcích budou zobrazení pouze uživatelé s přístupovými právy k akvizici, nebo superknihovníci (případně uživatelé s právem správy objednávek, pokud je povolena podrobná správa práv)

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
cs-CZ: Procházet podle příjmení: %s %s %s %s %s

en: Patrons found for:
cs-CZ: Čtenáři nalezení pro dotaz:

en: Card
cs-CZ: Karta

en: Date of birth
cs-CZ: Datum narození

en: Address
cs-CZ: Adresa

en: Expires on
cs-CZ: Vyprší

en: Checkouts
cs-CZ: Výpůjčky

en: Fines
cs-CZ: Poplatky

en: Loading
cs-CZ: Načítá se...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s years
cs-CZ: %s let

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs for details.
cs-CZ: Došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolovacích záznamech.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Email:
cs-CZ: E-mail:

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
cs-CZ: Čtenář '%s' přidán.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
cs-CZ: Čtenář '%s' již v seznamu je.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select
cs-CZ: Vybrat

note: SCRIPT
en: Select patron
cs-CZ: Vybrat čtenáře

note: SCRIPT
en: begins with
cs-CZ: začíná na

note: SCRIPT
en: containing
cs-CZ: obsahující

note: SCRIPT
en: in library
cs-CZ: v knihovně

note: SCRIPT
en: starting with
cs-CZ: začíná na

note: SCRIPT
en: with category
cs-CZ: v kategorii

note: %1$s: - Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
cs-CZ: Čtenář z knihovny %s

en: New patron
cs-CZ: Nový čtenář

en: Quick add new patron
cs-CZ: Rychlé přidání nového čtenáře

en: Patron lists
cs-CZ: Seznamy čtenářů

en: Attention
cs-CZ: Pozor

en: Pending modifications:
cs-CZ: Nevyřízené úpravy:

en: Review pending modifications
cs-CZ: Procházet nevyřízené úpravy

en: Patron has pending modifications
cs-CZ: Čtenář má dosud nevyřízené požadavky na změny

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s.
cs-CZ: Platnost registrace vyprší %s.

en: Edit details
cs-CZ: Upravit podrobnosti

en: or
cs-CZ: nebo

en: Set due date to expiry:
cs-CZ: Nastavit datum vypršení výpůjčky:

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
cs-CZ: Nastavení ReturnBeforeExpiry je povoleno. To znamená, že pokud registrace čtenáře vyprší dříve než by mělo být standardní datum vrácení výpůjček, potom bude výpůjční lhůta zkrácena do dne vypršení registrace

en: Patron's card has expired.
cs-CZ: Platnost registrace vypršela.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
cs-CZ: Platnost registrace vypršela %s

en: Address:
cs-CZ: Adresa:

en: Patron's address flagged as in doubt
cs-CZ: Adresa čtenáře je označená jako nejistá

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
cs-CZ: u čtenáře je nastaveno, že je nutno zkontrolovat adresu

en: Lost:
cs-CZ: Ztráta:

en: Patron's card is flagged as lost
cs-CZ: Čtenářský průkaz byl označený jako ztracený

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
cs-CZ: v záznamu čtenáře je nastaveno označení ztraceného průkazu

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
cs-CZ: Účet čtenáře je omezený %s do %s %s %s z důvodu:

note: %1$s:  debarredsince | $KohaDates
en: Restricted since %s:
cs-CZ: Omezení od %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarredcomment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarredcomment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarredcomment | $raw | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
cs-CZ: %s Omezení bylo vytvořeno při zpracovávání upomínek %s %s %s %s

en: View restrictions
cs-CZ: Zobrazit omezení

en: Overdues:
cs-CZ: Výpůjčky po termínu:

en: Patron has ITEMS OVERDUE
cs-CZ: Čtenář má VÝPŮJĆKY, které měly již být vráceny

en: See highlighted items below
cs-CZ: Viz zvýrazněné položky níže

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
cs-CZ: Čtenář uplatnil %s SPORNÝCH VÝPŮJČEK

en: Return claims:
cs-CZ: Sporné výpůjčky:

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
cs-CZ: Povolený věk je %s-%s.

en: Patron's age is incorrect for their category.
cs-CZ: Věk čtenáře neodpovídá jeho kategorii.

en: Change category
cs-CZ: Změnit kategorii

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
cs-CZ: Celkový dluh ručitele a čtenářů, za které ručí , je celkem %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
cs-CZ: Čtenáři patřící pod ručitele dluží celkem %s. %s

en: Credits:
cs-CZ: Kredit:

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
cs-CZ: Čtenář má kredit%s ve výši

en: Override restriction temporarily
cs-CZ: Jednorázově umožnit půjčení

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
cs-CZ: (%s), %s od %s %s %s [%s] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
cs-CZ: Přednostní rezervace vytvořena %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
cs-CZ: %s Čeká zde %s do %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
cs-CZ: %s Čeká v %s %s do %s %s

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
cs-CZ: Zde čekající rezervace: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
cs-CZ: Vytvořena rezervace na %s.

note: %1$s:  SET expires_on = w.expirationdate %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s%s.
cs-CZ: %s Čeká zde %s do %s%s

note: %1$s:  w.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting here since %s.
cs-CZ: Čeká zde od %s.

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
cs-CZ: Rezervace čekající v jiných knihovnách (%s)

en: Curbside pickups scheduled here
cs-CZ: Naplánované objednávky z výdejního okénka

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
cs-CZ: Dne %s: %s %s

en: To be staged
cs-CZ: Ke zpracování

en: Staged and ready
cs-CZ: Zpracováno a připraveno

en: Patron is outside!
cs-CZ: Čtenář čeká na vyzvednutí!

en: Delivered
cs-CZ: Doručeno

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
cs-CZ: Neznámý status "%s"

en: Messages
cs-CZ: Zprávy

en: Add a new message
cs-CZ: Přidat novou zprávu

en: Edit message
cs-CZ: Upravit zprávu

en: Message is for:
cs-CZ: Zpráva je pro:

en: Please have your system administrator check the error log for details.
cs-CZ: Nechte prosím svého správce systému zkontrolovat podrobnosti v záznamech o chybách.

en: Batch:
cs-CZ: Dávka:

en: Patron list:
cs-CZ: Seznam čtenářů:

en: Patron number:
cs-CZ: Číslo čtenáře:

en: Layout:
cs-CZ: Rozvržení:

en: Template:
cs-CZ: Šablona:

en: WARNING:
cs-CZ: VAROVÁNÍ:

en: Error while creating PDF file.
cs-CZ: Chyba při vytváření PDF souboru.

en: No cards created (empty batch or list?)
cs-CZ: Nebyl vytvořen žádný průkaz (prázdná dávky nebo seznam?)

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
cs-CZ: Databáze vrátila chybu při ukládání %s %s.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
cs-CZ: Databáze vrátila chybu při pokusu o uložení.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
cs-CZ: Databáze vrátila chybu při mazání %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
cs-CZ: Databáze vrátila chybu při mazání %s.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
cs-CZ: Databáze vrátila chybu při pokusu o smazání.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
cs-CZ: Došlo k pokusu o provedení nepodporované operace na prvku %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
cs-CZ: Byl proveden pokus o nepodporovanou operaci.

en: An error has occurred.
cs-CZ: Došlo k chybě.

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
cs-CZ: Byl vložen neexistující nebo neplatný kód knihovny. Prosím ověřte, že jste nastavili správnou knihovnu.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
cs-CZ: Došlo k chybě při nahrávání obrázku.

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
cs-CZ: Velikost obrázku překročila 2MB. Zmenšete jeho velikost a znovu importujte.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
cs-CZ: Databáze obrázků umožňuje uložit  maximálně %s obrázků. Smažte prosím jeden nebo více obrázků, aby se uvolnilo místo.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
cs-CZ: Obrázek s názvem '%s' již existuje.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
cs-CZ: Došlo k chybě. Položky se nepodařilo přidat do dávky %s.

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
cs-CZ: Nebyly přidány žádné položky, protože knihovna není nastavena. Prosím, nastavte svoji knihovnu před přidáváním položek do dávky.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
cs-CZ: Došlo k chybě. Jednotky nebyly z dávky %s odstraněny.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
cs-CZ: Došlo k chybě. Dávku %s se nepodařilo odstranit.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
cs-CZ: Došlo k chybě. Deduplikace dávky %s nebyla kompletně dokončena.

en: Card batch
cs-CZ: Dávka průkazek

en: Image
cs-CZ: Obrázek

en: Card template
cs-CZ: Šablona průkazky

en: Card batches
cs-CZ: Dávky průkazek

en: Images
cs-CZ: Obrázky

en: Card templates
cs-CZ: Šablony průkazek

en: Search field:
cs-CZ: Vyhledávací pole:

note: A
en: Search patron categories
cs-CZ: Hledat čtenářskou kategorii

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
cs-CZ: Hledat podle názvu kategorie čtenáře

en: Access to all librarian functions
cs-CZ: Přístup ke všem funkcím knihovníka

en: Check out and check in items
cs-CZ: Půjčovat a vracet

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
cs-CZ: Přístup pro zaměstnance, umožňuje prohlížení katalogu v rozhraní pro knihovníky

en: Required for staff login.
cs-CZ: Vyžadováno pro přihlášení knihovníka.

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
cs-CZ: Spravovat nastavení systému Koha (Administrátorský panel)

en: Add, modify and view patron information
cs-CZ: Vkládat, upravovat a zobrazovat informace o čtenářích

en: Set user permissions
cs-CZ: Nastavovat oprávnění uživatelů

en: Place and modify holds for patrons
cs-CZ: Zadávat a upravovat čtenářům rezervace

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
cs-CZ: Upravit katalog (Měnit bibligrafické/jednotkové údaje)

en: Manage patrons fines and fees
cs-CZ: Spravovat poplatky čtenářů

en: Acquisition management
cs-CZ: Správa akvizičního modulu

en: Suggestions management
cs-CZ: Správa návrhů

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
cs-CZ: Používat všechny nástroje (rozklikněte pro podrobnější možnosti)

en: Edit authorities
cs-CZ: Úprava autoritních záznamů

en: Manage serial subscriptions
cs-CZ: Spravovat předplatné časopisů

en: Allow access to the reports module
cs-CZ: Přístup do modulu výstupy

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
cs-CZ: Povolit pracovníkům knihovny upravovat práva a přístupy i ostatním zaměstnancům

en: Koha plugins
cs-CZ: Zásuvné moduly

en: Patron clubs
cs-CZ: Čtenářské kluby

en: Create and modify Interlibrary loan requests
cs-CZ: Vytvořit a upravit požadavek na MVS

en: Self check modules
cs-CZ: Self check moduly

en: Manage stockrotation operations
cs-CZ: Spravovat putovní fondy

en: Cash management
cs-CZ: Správa hotovosti

en: OPAC problem reports management
cs-CZ: Správa hlášení o problémech s OPAC

en: Manage the electronic resources module
cs-CZ: Správa modulu eletronických informačních zdrojů

en: Allow staff to change logged in library
cs-CZ: Povolit obsluze změnit knihovnu, kde je přihlášená

en: Manage the preservation module
cs-CZ: Správa modulu Péče o fond

en: Remaining circulation permissions
cs-CZ: Ostatní oprávnění modulu výpůjčky

en: Force checkout if a limitation exists
cs-CZ: Půjčovat i přes existující omezení

en: Manage restrictions for accounts
cs-CZ: Spravovat omezení účtů

en: Execute overdue items report
cs-CZ: Spustit výpis jednotek po datu vrácení

en: Override blocked renewals
cs-CZ: Překonání pravidel pro blokování prodlužování

en: Manage item bookings
cs-CZ: Správa rezervací jednotek

en: Mark checkout notes as seen/not seen
cs-CZ: Označovat poznámky k výpůjčkám jako přečtené/nepřečtené

en: Manage account debit and credit types
cs-CZ: Spravovat způsoby úhrady a druhy poplatků

en: Manage circulation rules
cs-CZ: Spravovat pravidla výpůjček

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
cs-CZ: Umožnit úpravu výpůjčních pravidel libovolné knihovny. Pokud uživatel nemá toto oprávnění, bude moci upravovat pouze výpůjční pravidla své knihovny. (Opravnění manage_circ_rules je vyžadováno v každém případě)

en: Remaining system parameters permissions
cs-CZ: Ostatní oprávnění pro nastavování systému

en: Manage system preferences
cs-CZ: Spravovat základní nastavení systému

en: Manage libraries and library groups
cs-CZ: Spravovat knihovny a skupiny knihoven

en: Manage item types
cs-CZ: Spravovat typy jednotek

en: Manage authorized value categories and authorized values
cs-CZ: Spravovat ověřené hodnoty a jejich kategorie

en: Manage patron categories
cs-CZ: Spravovat kategorie čtenářů

en: Manage patron restrictions
cs-CZ: Správa omezení čtenáře

en: Manage extended patron attributes
cs-CZ: Spravovat rozšířené vlastností čtenářů

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
cs-CZ: Spravovat nastavení přesunů mezi knihovnami a tabulku nákladů na přesuny

en: Manage item circulation alerts
cs-CZ: Spravovat upozornění při výpůjčce jednotky

en: Manage cities and towns
cs-CZ: Spravovat města a obce

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
cs-CZ: Spravovat MARC šablony bibliografických a autoritních šablon a spouštět jejich test

en: Manage classification sources and filing rules
cs-CZ: Spravovat zdroje a pravidla zápisu klasifikace

en: Manage record matching rules
cs-CZ: Spravovat pravidla shody záznamů

en: Manage OAI sets
cs-CZ: Spravovat OAI sady

en: Manage item search fields
cs-CZ: Spravovat pole pro vyhledávání jednotek

en: Manage saved search filters
cs-CZ: Správa uložených filtrů vyhledávání

en: Manage search engine configuration
cs-CZ: Spravovat nastavení vyhledávače

en: Manage MARC overlay rules configuration
cs-CZ: Správa nastavení pravidel pro přepis MARC

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
cs-CZ: Spravovat konfiguraci Z39.50/SRU serverů

en: Manage Did you mean? configuration
cs-CZ: Spravovat nastavení funkce Měli jste na mysli?

en: Manage SMTP servers
cs-CZ: Správa SMTP severů

en: Manage column configuration
cs-CZ: Spravovat nastavení sloupců

en: Manage audio alerts
cs-CZ: Spravovat zvuková upozornění

en: Manage SMS cellular providers
cs-CZ: Spravovat poskytovatele SMS služeb

en: Manage usage statistics settings
cs-CZ: Spravovat nastavení sdílení statistik používání systému

en: Manage Mana KB content sharing
cs-CZ: Spravovat sdílení obsahu se znalostní bází Mana

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
cs-CZ: Spravovat klávesové zkratky pokročilého katalogizačního editoru

en: Manage background jobs
cs-CZ: Správa úkolů na pozadí

en: Manage curbside pickups
cs-CZ: Správa objednávek z výdejního okénka

en: Delete patrons
cs-CZ: Odstranit čtenáře

en: Add, modify and view patron information
cs-CZ: Přidávat, upravovat a zobrazovat informace o čtenářích

en: Search, list and view patrons
cs-CZ: Hledání, výpis a zobrazení čtenářů

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
cs-CZ: Umožnit zobrazení čtenářů z libovolné knihovny. Pokud není zaškrtnuto, uživatel uvidí pouze čtenáře ze své knihovny nebo skupiny knihoven.

en: Modify holds priority
cs-CZ: Měnit pořadí při vyřizování rezervací

en: Place holds for patrons
cs-CZ: Zadávat čtenářům rezervace

en: Delete all items at once
cs-CZ: Odstranit všechny jednotky najednou

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
cs-CZ: Upravit katalog (Měnit bibligrafické/jednotkové údaje)

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
cs-CZ: Používat rozšířený katalogizační editor (vyžaduje edit_catalogue)

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
cs-CZ: Vytvoření sdílených maker (vyžaduje advanced_editor)

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
cs-CZ: Odstranění sdílených maker (vyžaduje advanced_editor)

en: Edit items (not including items restricted by library group)
cs-CZ: Editace jednotek (bez jednotek omezených skupinou knihovny)

en: Edit any item including items that would otherwise be restricted
cs-CZ: Upravit jakoukoli jednotku včetně jednotek, které by byly jinak omezené

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
cs-CZ: Omezit úpravu jednotek pouze na podpole definovaná v nastavení SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (oprávnění edit_item je stále vyžadováno)

en: Fast cataloging
cs-CZ: Rychlá katalogizace

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
cs-CZ: Vytvářet, aktualizovat a odstraňovat skupiny jednotek, přidávat nebo odebírat jednotky ze skupiny

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
cs-CZ: Vytvářet, aktualizovat a odstraňovat šablony editoru jednotek, které vlastní ostatní

en: Remaining permissions for managing fines and fees
cs-CZ: Ostatní oprávnění pro správu poplatků

en: Payout credits to patrons
cs-CZ: Výplata kreditů čtenářům

en: Refund payments to patrons
cs-CZ: Vracet čtenářům platby

en: Write off fines and fees
cs-CZ: Promíjet poplatky

en: Add manual invoices to a patron account
cs-CZ: Přidávání ručných poplatků v kontě čtenáře

en: Add manual credits to a patron account
cs-CZ: Přidávání ručných poplatků v kontě čtenáře

en: Manage purchase suggestions
cs-CZ: Spravovat návrhy na nákup

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
cs-CZ: Vytvářet a odstraňovat rozpočty (nelze upravovat rozpočty)

en: Manage funds
cs-CZ: Spravovat fondy

en: Manage all funds
cs-CZ: Spravovat všechny rozpočty

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
cs-CZ: Upravovat rozpočty (nemůže vytvářet nové položky, ale upravovat stávající ano)

en: Manage contracts
cs-CZ: Spravovat smlouvy

en: Manage basket groups
cs-CZ: Spravovat skupiny košíků

en: Manage basket and order lines
cs-CZ: Spravovat košíky a objednávky

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
cs-CZ: Spravovat všechny objednávky a košíky, bez ohledu na případná omezení přístupu

en: Manage vendor issues
cs-CZ: Správa problémů s dodavateli

en: Receive orders and manage shipments
cs-CZ: Přijímat a spravovat zásilky

en: Manage budgets
cs-CZ: Spravovat rozpočty

en: Manage budget plannings
cs-CZ: Spravovat plánování rozpočtů

en: Manage vendors
cs-CZ: Spravovat dodavatele

en: Manage currencies and exchange rates
cs-CZ: Spravovat měny a směnné kurzy

en: Upload patron images in a batch or one at a time
cs-CZ: Nahrát fotografie čtenářů v dávce nebo po jednom

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
cs-CZ: Odstraňovat neaktivní čtenáře a anomymizovat historii výpůjček (odstraní historii výpůjček)

en: Perform batch extend due dates
cs-CZ: Provádět dávkové prodlužování výpůjček

en: Define days when the library is closed
cs-CZ: Nastavení zavíracích dní knihovny

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
cs-CZ: Psaní dalšího obsahu pro rozhraní OPAC a rozhraní pro zaměstnance (novinky a úpravy HTML).

en: Set notice/status triggers for overdue items
cs-CZ: Určit upomínky a jejich spouštěče

en: Define notices
cs-CZ: Vytvářet znění posílaných upozornění a oznámení

en: Perform batch modification of patrons
cs-CZ: Provádět dávkovou úpravu čtenářů

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
cs-CZ: Editor citátů pro funkci Citát dne

en: Export bibliographic and holdings data
cs-CZ: Exportovat bibliografické a jednotkové záznamy

en: Import patron data
cs-CZ: Import údajů o uživatelích

en: Perform inventory of your catalog
cs-CZ: Provést revizi knihovního fondu

en: Perform batch deletion of items
cs-CZ: Provádět dávkové mazání jednotek

en: Perform batch modification of items
cs-CZ: Provádět dávkovou úpravu jednotek

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
cs-CZ: Omezit dávkovou úpravu jednotek pouze na podpole definovaná v nastavení SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (oprávnění items_batchmod je stále vyžadováno)

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
cs-CZ: Vytvářet štítky, čárové kódy z katalogu a čtenářských údajů

en: Manage CSV export profiles
cs-CZ: Správa CSV profilů pro export

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
cs-CZ: Přidávat, upravovat a mazat seznamy čtenářů a jejich obsah

en: Manage staged MARC records, including completing and reversing imports
cs-CZ: Spravovat připravené MARC záznamy, včetně importu a rušení importu

en: Manage marc modification templates
cs-CZ: Spravovat modifikační šablony MARC

en: Moderate patron comments
cs-CZ: Moderovat komentáře uživatelů

en: Moderate patron tags
cs-CZ: Moderovat štítky od čtenářů

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
cs-CZ: Provádět dávkové mazání záznamů (bibliografických i autoritních)

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
cs-CZ: Provádět dávkové úpravy záznamů (bibliografických i autoritních)

en: Manage rotating collections
cs-CZ: Spravovat výměnné soubory

en: Schedule tasks to run
cs-CZ: Spouštění naplánovaných úloh

en: Stage MARC records into the reservoir
cs-CZ: Nahrání MARC záznamů do zásobníku pro import

en: Upload local cover images
cs-CZ: Nahrát místní obrázky obálek

en: Browse the system logs
cs-CZ: Prohlížení systémových záznamů

en: Check the expiration of a serial
cs-CZ: Kontrolovat vypršení předplatného

en: Claim missing serials
cs-CZ: Reklamovat chybějící čísla periodik

en: Create a new subscription
cs-CZ: Vytvořit nové předplatné

en: Delete an existing subscription
cs-CZ: Odstranit existující předplatné

en: Edit an existing subscription
cs-CZ: Upravit existující předplatné

en: Serials receiving
cs-CZ: Příjem periodik

en: Renew a subscription
cs-CZ: Prodlužovat předplatné

en: Routing
cs-CZ: Kolování

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
cs-CZ: Spravovat předplatné pro všechny knihovny (použije se pouze pokud je zapnuto nastavení IndependentBranches)

en: Delete SQL reports
cs-CZ: Smazat SQL výstupy

en: Create SQL reports
cs-CZ: Vytvářet SQL výstupy

en: Execute SQL reports
cs-CZ: Spouštět SQL výstupy

en: Add course reserves
cs-CZ: Vytvářet rezervace pro kurzy

en: Remove course reserves
cs-CZ: Odstraňovat kurzy

en: Add, edit and delete courses
cs-CZ: Přidávat, upravovat a mazat kurzy

en: Configure plugins
cs-CZ: Nastavit zásuvné moduly

en: Manage plugins ( install / uninstall )
cs-CZ: Spravovat zásuvné moduly (instalace/odinstalování)

en: Use report plugins
cs-CZ: Spouštět zásuvné moduly výstupů

en: Use tool plugins
cs-CZ: Použijte nástroj Zásuvné moduly

en: Delete public lists
cs-CZ: Odstranit veřejný seznam

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
cs-CZ: Upravit veřejné seznamy (název, nastavení a oprávnění, ale ne výslovně obsah).

en: Edit public lists contents
cs-CZ: Úprava obsahu veřejných seznamů

en: Upload any file
cs-CZ: Nahrát libovolný soubor

en: Manage uploaded files (
cs-CZ: Správa nahraných souborů (

en: Useless without upload_general_files
cs-CZ: Nelze použít bez upload_general_files

en: Access to the files stored on the server
cs-CZ: Přístup k souborům uloženým na serveru

en: Create and edit clubs
cs-CZ: Vytvářet a upravovat čtenářské kluby

en: Create and edit club templates
cs-CZ: Vytvořit a upravit klubovou šablonu

en: Enroll patrons in clubs
cs-CZ: Čtenáři v klubech

en: Manage EDIFACT transmissions
cs-CZ: Spravovat přenosy EDIFACT

en: Reopen closed invoices
cs-CZ: Znovu otevřít již uzavřené doklady

en: Edit invoices
cs-CZ: Upravit faktury

en: Delete invoices
cs-CZ: Smazat faktury

en: Merge invoices
cs-CZ: Sloučit doklady

en: Delete baskets
cs-CZ: Odstranit košíky

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
cs-CZ: Přihlášení k systému pro samoobslužné vracení. Poznámka: toto nastavení znemožní používat jakékoliv další funkce on-line katalogu.

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
cs-CZ: Samostatně provádět výpůjčky skrze on-line katalog. Mělo by být nastaveno pro AutoSelfCheckID čtenáře

en: Add and remove items from rotas
cs-CZ: Přidávat a odebírat jednotky z putovních fondů

en: Create, edit and delete rotas
cs-CZ: Přidávat, upravovat a mazat putovní fondy

en: Add, edit and archive cash registers
cs-CZ: Přidávat, upravovat a archivovat pokladny

en: Access the point of sale page and take payments
cs-CZ: Přístup na stránku prodejního místa a přijem plateb

en: Perform cash register cashup action
cs-CZ: Provést odvod tržby z pokladny

en: Perform anonymous refund actions
cs-CZ: Provádět anonymní vracení plateb

en: Manage OPAC problem reports
cs-CZ: Správa hlášení o problémech s OPAC

en: Manage recalls for patrons
cs-CZ: Spravovat přednostní rezervace čtenářů

en: Manage identity providers
cs-CZ: Správa poskytovatelů identit

note: For the first occurrence, %1$s:  Registers.session_register_name | html
en: Transaction history for %s
cs-CZ: Historie platebních transakcí pro %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Cash summary for %s
cs-CZ: Přehled příjmů a výdajů %s

en: Configure cash registers
cs-CZ: Nastavení pokladen

en: Configure items for purchase
cs-CZ: Nastavení položek k prodeji

en: Search system preferences
cs-CZ: Hledat v nastaveních systému

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
cs-CZ: Hledat v nastaveních systému

note: A
en: Authority control
cs-CZ: Autority

en: Enhanced content
cs-CZ: Rozšířený obsah

note: A
en: Enhanced content settings
cs-CZ: Nastavení zdrojů pro obohacení katalogu

en: I18N/L10N
cs-CZ: Jazyky

note: A
en: Internationalization and localization
cs-CZ: Nastavení jazyků a jazykových zvyklostí

note: A
en: Interlibrary loans
cs-CZ: Meziknihovní výpůjčky

en: Local use
cs-CZ: Místní nastavení

en: Logs
cs-CZ: Záznamy

note: A
en: Transaction logs
cs-CZ: Záznamy provedených operací

en: OPAC
cs-CZ: On-line katalog

note: A
en: Online Public Access Catalog
cs-CZ: Veřejný online katalog

note: A
en: Searching
cs-CZ: Hledání

note: A
en: Staff interface
cs-CZ: Rozhraní pro knihovníky

note: A
en: Web services
cs-CZ: Webové služby

en: Preservation home
cs-CZ: Hlavní strana Péče o fond

en: Waiting list
cs-CZ: Pořadník

en: Trains
cs-CZ: Vláčky

note: A
en: Preservation search
cs-CZ: Hledání v modulu Péče o fond

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search preservation
cs-CZ: Hledání v modulu Péče o fond

en: New train
cs-CZ: Nový vláček

en: Requested by
cs-CZ: Vyžádáno

en: Pickup location
cs-CZ: Vyzvednout v

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
cs-CZ: Čárový kód: %s

en: Never expires
cs-CZ: Nikdy nevyprší

en: Ready for pickup
cs-CZ: Připraveno k vyzvednutí

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
cs-CZ: Vyprší %s

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
cs-CZ: Zrušeno %s

en: Fulfilled
cs-CZ: Splněno

en: Requested
cs-CZ: Vyžádáno

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
cs-CZ: Vyzvednout do %s

en: Patron has no recalls.
cs-CZ: Čtenář nemá žádné přednostní rezervace.

en: Due date (unformatted, hidden)
cs-CZ: Půjčeno do (neformátováno, skryté)

en: Checked out on (hidden, unformatted)
cs-CZ: Půjčeno do (neformátováno, skryté)

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
cs-CZ: Načtěte čárový kód k prodloužení

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
cs-CZ: Pokuty za následující jednotky byly uhrazeny, výsledky prodloužení jsou uvedeny níže: %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
cs-CZ: %s ( %s ): Prodlouženo - do %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
cs-CZ: %s ( %s ): Neprodlouženo - %s

en: No matching item could be found
cs-CZ: Nebyla nalezena žádná odpovídající jednotka

en: Item is not checked out
cs-CZ: Jednotka není vypůjčená

en: Cannot be renewed yet
cs-CZ: Zatím nelze prodloužit

en: Renewed the maximum number of times
cs-CZ: Pro tuto jednotku byl již využit maximální povolený počet prodloužení

en: Scheduled for automatic renewal
cs-CZ: Naplánováno automatické prodloužení

en: On hold for another patron
cs-CZ: Tato jednotka je rezervována pro jiného čtenáře

en: Patron is currently restricted
cs-CZ: Čtenář má v současnosti omezené služby knihovny

en: Item is not allowed renewal
cs-CZ: Tuto jednotku není možné prodloužit

en: Unknown error
cs-CZ: Neznámá chyba

en: Guided reports
cs-CZ: Vlastní výstupy

en: Build new
cs-CZ: Vytvořit nový

en: Use saved
cs-CZ: Použít uložené

en: Create from SQL
cs-CZ: Vytvořit z SQL

en: Statistics wizards
cs-CZ: Průvodci statistikou

en: Cash register
cs-CZ: Pokladna

en: Report plugins
cs-CZ: Výstupy poskytované zásuvnými moduly

en: Top lists
cs-CZ: Nej- seznamy

en: Patrons with the most checkouts
cs-CZ: Čtenáři s nejvíce výpůjčkami

en: Most-circulated items
cs-CZ: Nejčastěji půjčované jednotky

en: Inactive
cs-CZ: Neaktivní

en: Patrons who haven't checked out
cs-CZ: Čtenáři bez výpůjček

en: Items with no checkouts
cs-CZ: Nepůjčované jednotky

en: Other
cs-CZ: Jiný

en: Lost items
cs-CZ: Ztracené jednotky

en: Catalog by item type
cs-CZ: Katalog podle typu jednotky

en: Average loan time
cs-CZ: Průměrná délka výpůjček

en: New report
cs-CZ: Nový výstup

en: New guided report
cs-CZ: Vytvořit vlastní výstup

en: New SQL report
cs-CZ: Vytvořit výstup pomocí SQL

en: New SQL from Mana
cs-CZ: Nový SQL výstup z Mana

en: Duplicate
cs-CZ: Duplikovat

note: A
en: Duplicate this saved report
cs-CZ: Duplikovat tento uložený výstup

en: Run report
cs-CZ: Spustit výstup

en: Run with template
cs-CZ: Spustit pomocí šablony

en: Schedule
cs-CZ: Plán:

en: Report mistake
cs-CZ: Nahlásit chybu

en: Enter a new comment (max 35 characters)
cs-CZ: Zadejte svůj komentář (max 35 znaků)

note: INPUT
en: report
cs-CZ: výstup

en: Download
cs-CZ: Stáhnout

note: BUTTON
en: Select format and download report results
cs-CZ: Vyberte formát a stáhněte výsledky zprávy

en: Tab separated text
cs-CZ: Hodnoty oddělené tabulátory

en: Open Document Spreadsheet
cs-CZ: Tabulka ve formátu Open Document

note: %1$s:  processed_notice_title | html
en: Rendered template (%s)
cs-CZ: Vykreslená šablona (%s)

en: Chart (.svg)
cs-CZ: Graf (.svg)

en: Show SQL code
cs-CZ: Zobrazit SQL kód

en: Create chart
cs-CZ: Vytvořit graf

en: Fetch all data for chart
cs-CZ: Získat všechna data pro graf

en: Mana search
cs-CZ: Hledání v Mana

en: Your search could not be completed. Please try again later.
cs-CZ: Hledání nemohlo být dokončeno. Zkuste to prosím znovu později.

en: This report could not be imported. Please try again later.
cs-CZ: Tento výstup není možné naimportovat. Prosím zkuste to později.

en: Search reports by keyword:
cs-CZ: Hledat klíčové slovo ve výstupech:

note: OPTGROUP
en: Popularity
cs-CZ: Oblíbenost

en: Popularity (most to least)
cs-CZ: Oblíbenost (od nejvyšší po nejnižší)

en: Popularity (least to most)
cs-CZ: Oblíbenost (od nejnižší po nejvyšší)

en: Author (A-Z)
cs-CZ: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
cs-CZ: Autor (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
cs-CZ: Signatura (0-9 po A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
cs-CZ: Signatura (Z-A po 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
cs-CZ: Datum

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
cs-CZ: Datum vydání: od nejnovějšího po nejstarší

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
cs-CZ: Datum vydání: od nejstaršího po nejnovější

en: Acquisition date: newest to oldest
cs-CZ: Datum nabytí: od nejnovějších po nejstarší

en: Acquisition date: oldest to newest
cs-CZ: Datum nabytí: od nejstarších po nejnovější

en: Title (A-Z)
cs-CZ: Název (A-Ž)

en: Title (Z-A)
cs-CZ: Název (Ž-A)

en: New collection
cs-CZ: Nový soubor

en: Keyword
cs-CZ: Klíčové slovo

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Klíčové slovo (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Název společnosti

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Název konference

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Korporace (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Název konference (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Osobní jméno

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Osobní jméno (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Název (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Název edice

en: Subject
cs-CZ: Předmětové heslo

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Předmětové heslo (přesně)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Předmětové heslo a širší pojmy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Předmětové heslo a užší pojmy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Předmětové heslo a související pojmy

note: OPTION
en: Enter location code value for search
cs-CZ: Zadejte hodnotu kódu umístění pro vyhledávání

en: Shelving location (code)
cs-CZ: Umístění (kód)

en: Standard number
cs-CZ: Standardní číslo

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Signatura

en: Language
cs-CZ: Jazyk

en: Notes/Comments
cs-CZ: Poznámky/Komentáře

en: Curriculum
cs-CZ: Osnovy

en: Publisher location
cs-CZ: Místo vydání

en: Publication date (yyyy-yyyy)
cs-CZ: Datum vydání (rrrr-rrrr)

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
cs-CZ: Datum nabytí (RRRR-MM-DD)

en: Expected
cs-CZ: Očekáván

en: Arrived
cs-CZ: Došlo

en: Bound
cs-CZ: Vázané

en: Late
cs-CZ: Pozdní

en: Missing
cs-CZ: Chybějící

en: Missing (never received)
cs-CZ: Ztracený (nevrácený)

en: Missing (sold out)
cs-CZ: Chybí (vyprodáno)

en: Missing (damaged)
cs-CZ: Chybějící (poškozené)

en: Missing (lost)
cs-CZ: Chybějící (ztracené)

en: Not available
cs-CZ: Nedostupný

en: Claimed
cs-CZ: Reklamováno

en: Stopped
cs-CZ: Zastaveno

en: Search subscriptions
cs-CZ: Hledat předplatné

en: Title:
cs-CZ: Název:

en: Call number:
cs-CZ: Signatura:

en: Publisher:
cs-CZ: Vydavatel:

en: Vendor:
cs-CZ: Dodavatel:

en: Location:
cs-CZ: Umístění:

en: Expires before:
cs-CZ: Vyprší před:

en: Serial collection
cs-CZ: Sbírka periodik

en: Edit routing list
cs-CZ: Upravit distribuční seznam

en: Create routing list
cs-CZ: Vytvořit distribuční seznam

en: Check expiration
cs-CZ: Kontrola vypršení předplatného

en: Manage frequencies
cs-CZ: Správa frekvencí vydávání

en: Manage numbering patterns
cs-CZ: Schémata číslování

en: Search on Mana
cs-CZ: Hledání v Mana

en: Manage subscription fields
cs-CZ: Správa polí předplatného

en: Serials statistics wizard
cs-CZ: Průvodce statistikou periodik

en: New subscription for this serial
cs-CZ: Nové předplatné pro toto periodikum

en: Edit subscription
cs-CZ: Upravit předplatné

en: Delete subscription
cs-CZ: Odstranit předplatné

en: Receive
cs-CZ: Příjem

en: Reopen
cs-CZ: Znovu otevřít

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
cs-CZ: Sdílet předplatné s ostatními knihovnami. Vaše e-mailová adresa bude připojena.

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
cs-CZ: Sdílet %s v Mana

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
cs-CZ: Vaše předplatné je již propojeno s předplatným ze znalostní bázi Mana KB. Pokud jste provedli úpravy, sdílejte je. Pokud je shodné, nemusíte dělat nic.

en: Frequency:
cs-CZ: Frekvence vydávání:

en: Number pattern:
cs-CZ: Schéma číslování:

en: Help
cs-CZ: Nápověda

en: New rota
cs-CZ: Nový putovní fond

en: Edit rota
cs-CZ: Upravit putovní fond

en: Add stage
cs-CZ: Přidat zastávku

en: Add items
cs-CZ: Přidat jednotky

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
cs-CZ: %s povinná pole (zvýrazněná) nejsou vyplněna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
cs-CZ: %s povinná pole jsou prázdná (zvýrazněno)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
cs-CZ: Opravdu chcete přidat novou jednotku? Všechny změny, které jste provedli na této stránce, budou ztraceny.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto jednotku?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
cs-CZ: Jste si jistý(á), že chcete záznam uložit?

note: SCRIPT
en: Delete item
cs-CZ: Odstranit jednotku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
cs-CZ: Formulář nebyl odeslán kvůli následujícím problémům

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
cs-CZ: Zadejte, prosím, počet položek k vytvoření.

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
cs-CZ: Chystáte se přidat %s jednotek. Pokračovat?

note: SCRIPT
en: Creating COUNTER file and processing data
cs-CZ: Vytvoření COUNTER souboru a procesních dat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
cs-CZ: Selhalo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
cs-CZ: Dokončeno

note: SCRIPT
en: Not started
cs-CZ: Nespuštěno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Started
cs-CZ: Spuštěno

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit obrázek tohoto čtenáře? Tuto operaci nelze vrátit zpět.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete nahradit aktuální obrázek čtenáře? Tuto operaci nelze vrátit zpět.

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
cs-CZ: Vyberte, prosím, soubor k načtení

note: SCRIPT
en: Accessibility
cs-CZ: Dostupnost

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Action
cs-CZ: Akce

note: SCRIPT
en: Activity
cs-CZ: Činnost

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
cs-CZ: Přidat do slovníku

note: SCRIPT
en: Advanced
cs-CZ: Rozšířené

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
cs-CZ: Pokročilé třídění

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
cs-CZ: Pokročilé třídění...

note: SCRIPT
en: Align
cs-CZ: Zarovnat

note: SCRIPT
en: Align center
cs-CZ: Zarovnat na střed

note: SCRIPT
en: Align left
cs-CZ: Zarovnat doleva

note: SCRIPT
en: Align right
cs-CZ: Zarovnat doprava

note: SCRIPT
en: Alignment
cs-CZ: Zarovnání

note: SCRIPT
en: Alternative description
cs-CZ: Alternativní popis

note: SCRIPT
en: Alternative source
cs-CZ: Alternativní zdroj

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
cs-CZ: Alternativní zdrojová URL

note: SCRIPT
en: Anchor
cs-CZ: Záložka

note: SCRIPT
en: Anchor...
cs-CZ: Kotva...

note: SCRIPT
en: Anchors
cs-CZ: Kotvy

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
cs-CZ: Zvířata a příroda

note: SCRIPT
en: Apply
cs-CZ: Použít

note: SCRIPT
en: Arrows
cs-CZ: Šipky

note: SCRIPT
en: Ascending
cs-CZ: Vzestupně

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Back
cs-CZ: Zpět

note: SCRIPT
en: Background color
cs-CZ: Barva pozadí

note: SCRIPT
en: Black
cs-CZ: Černá

note: SCRIPT
en: Block
cs-CZ: Do bloku

note: SCRIPT
en: Blockquote
cs-CZ: Citace

note: SCRIPT
en: Blocks
cs-CZ: Bloky

note: SCRIPT
en: Blue
cs-CZ: Modrá

note: SCRIPT
en: Body
cs-CZ: Tělo

note: SCRIPT
en: Bold
cs-CZ: Tučné

note: SCRIPT
en: Border
cs-CZ: Ohraničení

note: SCRIPT
en: Border color
cs-CZ: Barva ohraničení

note: SCRIPT
en: Border style
cs-CZ: Styl ohraničení

note: SCRIPT
en: Border width
cs-CZ: Šířka ohraničení

note: SCRIPT
en: Bottom
cs-CZ: Dole

note: SCRIPT
en: Brightness
cs-CZ: Jas

note: SCRIPT
en: Browse for an image
cs-CZ: Vyhledat obrázek

note: SCRIPT
en: Bullet list
cs-CZ: Odrážky

note: SCRIPT
en: Capitalization
cs-CZ: Psaní velkých písmen

note: SCRIPT
en: Caption
cs-CZ: Zobrazit titulku

note: SCRIPT
en: Cell
cs-CZ: Buňka

note: SCRIPT
en: Cell padding
cs-CZ: Odsazení buňky

note: SCRIPT
en: Cell properties
cs-CZ: Vlastnosti buňky

note: SCRIPT
en: Cell spacing
cs-CZ: Rozestup buněk

note: SCRIPT
en: Cell type
cs-CZ: Typ buňky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Center
cs-CZ: Na střed

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Change
cs-CZ: Změnit

note: SCRIPT
en: Characters
cs-CZ: Znaky

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
cs-CZ: Znaků (bez mezer)

note: SCRIPT
en: Checklist
cs-CZ: Kontrolní seznam

note: SCRIPT
en: Circle
cs-CZ: Kolečko

note: SCRIPT
en: Class
cs-CZ: Třída

note: SCRIPT
en: Clear formatting
cs-CZ: Odstranit formátování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Code
cs-CZ: Kód

note: SCRIPT
en: Code sample
cs-CZ: Ukázka kódu

note: SCRIPT
en: Code sample...
cs-CZ: Ukázka kódu...

note: SCRIPT
en: Code view
cs-CZ: Zobrazit kód

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Color
cs-CZ: Barva

note: SCRIPT
en: Color Picker
cs-CZ: Výběr barev

note: SCRIPT
en: Color levels
cs-CZ: Úrovně barev

note: SCRIPT
en: Color swatch
cs-CZ: Vzorek barvy

note: SCRIPT
en: Cols
cs-CZ: Sloupce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Column
cs-CZ: Sloupec

note: SCRIPT
en: Column group
cs-CZ: Skupina sloupců

note: SCRIPT
en: Column {0}
cs-CZ: Sloupec {0}

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
cs-CZ: Zachovat poměr

note: SCRIPT
en: Contrast
cs-CZ: Kontrast

note: SCRIPT
en: Copy row
cs-CZ: Kopírovat řádek

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
cs-CZ: Požadovaný řetězec nelze najít.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
cs-CZ: Nepovedlo se načíst emotikony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Count
cs-CZ: Počet

note: SCRIPT
en: Crop
cs-CZ: Oříznout

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Currency
cs-CZ: Měna

note: SCRIPT
en: Current window
cs-CZ: Aktuální okno

note: SCRIPT
en: Custom color
cs-CZ: Vlastní barva

note: SCRIPT
en: Custom...
cs-CZ: Vlastní...

note: SCRIPT
en: Cut
cs-CZ: Vyjmout

note: SCRIPT
en: Cut row
cs-CZ: Vyjmout řádek

note: SCRIPT
en: Dark Blue
cs-CZ: Tmavě modrá

note: SCRIPT
en: Dark Gray
cs-CZ: Tmavě šedá

note: SCRIPT
en: Dark Green
cs-CZ: Tmavě zelená

note: SCRIPT
en: Dark Orange
cs-CZ: Tmavě oranžová

note: SCRIPT
en: Dark Purple
cs-CZ: Tmavě fialová

note: SCRIPT
en: Dark Red
cs-CZ: Tmavě červená

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
cs-CZ: Tmavě tyrkysová

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
cs-CZ: Tmavě žlutá

note: SCRIPT
en: Date\/time
cs-CZ: Datum\/Čas

note: SCRIPT
en: Decrease indent
cs-CZ: Zmenšit odsazení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Default
cs-CZ: Výchozí

note: SCRIPT
en: Delete column
cs-CZ: Odstranit sloupec

note: SCRIPT
en: Delete row
cs-CZ: Odstranit řádek

note: SCRIPT
en: Delete table
cs-CZ: Odstranit tabulku

note: SCRIPT
en: Descending
cs-CZ: Sestupně

note: SCRIPT
en: Dimensions
cs-CZ: Rozměry

note: SCRIPT
en: Disc
cs-CZ: Puntík

note: SCRIPT
en: Document
cs-CZ: Dokument

note: SCRIPT
en: Document properties
cs-CZ: Vlastnosti dokumentu

note: SCRIPT
en: Drop an image here
cs-CZ: Přetáhněte sem obrázek

note: SCRIPT
en: Edit image
cs-CZ: Upravit obrázek

note: SCRIPT
en: Embed
cs-CZ: Vložit

note: SCRIPT
en: Emoticons
cs-CZ: Emotikony

note: SCRIPT
en: Emoticons...
cs-CZ: Emotikony...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Encoding
cs-CZ: Kódování

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error
cs-CZ: Chyba

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
cs-CZ: Chyba: Kolize při odesílání polí formuláře.

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
cs-CZ: Chyba: Nebyl nalezen element formuláře.

note: SCRIPT
en: Extended Latin
cs-CZ: Rozšířená latinka

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
cs-CZ: Selhala inicializace zásuvného modulu: ({0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
cs-CZ: Selhalo nahrání zásuvného modulu z url: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
cs-CZ: Selhalo nahrání zásuvného modulu: {0} z url {1}

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
cs-CZ: Selhalo nahrání obrázku: {0}

note: SCRIPT
en: File
cs-CZ: Soubor

note: SCRIPT
en: Find
cs-CZ: Hledat

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
cs-CZ: Hledat (je-li aktivován zásuvný modul searchreplace)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
cs-CZ: Hledat a nahradit

note: SCRIPT
en: Find and replace
cs-CZ: Hledat a nahradit

note: SCRIPT
en: Find and replace...
cs-CZ: Hledat a nahradit...

note: SCRIPT
en: Find in selection
cs-CZ: Najít ve výběru

note: SCRIPT
en: Find whole words only
cs-CZ: Hledat pouze celá slova

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
cs-CZ: Hledání návrhů slov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finish
cs-CZ: Dokončit

note: SCRIPT
en: Flags
cs-CZ: Příznaky

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
cs-CZ: Překlopit vodorovně

note: SCRIPT
en: Flip vertically
cs-CZ: Překlopit svisle

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
cs-CZ: Přejít na kontextovou nástrojovou lištu

note: SCRIPT
en: Focus to element path
cs-CZ: Přejít na cestu prvku

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
cs-CZ: Přejít do menu

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
cs-CZ: Přejít na nástrojovou lištu

note: SCRIPT
en: Font Sizes
cs-CZ: Velikosti písma

note: SCRIPT
en: Fonts
cs-CZ: Typy písma

note: SCRIPT
en: Food and Drink
cs-CZ: Jídlo a pití

note: SCRIPT
en: Footer
cs-CZ: Zápatí

note: SCRIPT
en: Format Painter
cs-CZ: Tvůrce formátování

note: SCRIPT
en: Formats
cs-CZ: Formáty

note: SCRIPT
en: Fullscreen
cs-CZ: Celá obrazovka

note: SCRIPT
en: Gamma
cs-CZ: Gama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: General
cs-CZ: Blíže neurčeno

note: SCRIPT
en: Gray
cs-CZ: Šedá

note: SCRIPT
en: Green
cs-CZ: Zelená

note: SCRIPT
en: H Align
cs-CZ: Horizontální zarovnání

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
cs-CZ: Užitečné zkratky

note: SCRIPT
en: Header
cs-CZ: Nadpis

note: SCRIPT
en: Header 1
cs-CZ: Nadpis 1

note: SCRIPT
en: Header 2
cs-CZ: Nadpis 2

note: SCRIPT
en: Header 3
cs-CZ: Nadpis 3

note: SCRIPT
en: Header 4
cs-CZ: Nadpis 4

note: SCRIPT
en: Header 5
cs-CZ: Nadpis 5

note: SCRIPT
en: Header 6
cs-CZ: Nadpis 6

note: SCRIPT
en: Header cell
cs-CZ: Buňka záhlaví

note: SCRIPT
en: Headers
cs-CZ: Záhlaví

note: SCRIPT
en: Heading 1
cs-CZ: Nadpis 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
cs-CZ: Nadpis 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
cs-CZ: Nadpis 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
cs-CZ: Nadpis 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
cs-CZ: Nadpis 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
cs-CZ: Nadpis 6

note: SCRIPT
en: Headings
cs-CZ: Nadpisy

note: SCRIPT
en: Height
cs-CZ: Výška

note: SCRIPT
en: Horizontal line
cs-CZ: Vodorovná čára

note: SCRIPT
en: Horizontal space
cs-CZ: Vodorovná mezera

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
cs-CZ: Atribut ID musí být jedinečný

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
cs-CZ: Id by mělo začínat písmenem, které bude následováno pouze písmeny, číslicemi, pomlčkami, tečkami, čárkami nebo podtržítky.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Ignore
cs-CZ: Ignorovat

note: SCRIPT
en: Ignore all
cs-CZ: Ignorovat vše

note: SCRIPT
en: Image description
cs-CZ: Popis obrázku

note: SCRIPT
en: Image is decorative
cs-CZ: Obrázek je dekorativní

note: SCRIPT
en: Image list
cs-CZ: Seznam obrázků

note: SCRIPT
en: Image options
cs-CZ: Volby obrázku

note: SCRIPT
en: Image title
cs-CZ: Titulek obrázku

note: SCRIPT
en: Image...
cs-CZ: Obrázek...

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
cs-CZ: Obrázky musí být označeny jako dekorativní nebo mít alternativní textový popis

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
cs-CZ: Obrázky musí mít alternativní textový popis. Dekorativní obrázky nejsou povoleny.

note: SCRIPT
en: Increase indent
cs-CZ: Zvětšit odsazení

note: SCRIPT
en: Inline
cs-CZ: Řádkové zobrazení (inline)

note: SCRIPT
en: Insert
cs-CZ: Vložit

note: SCRIPT
en: Insert column after
cs-CZ: Vložit sloupec za

note: SCRIPT
en: Insert column before
cs-CZ: Vložit sloupec před

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
cs-CZ: Vložit datum\/čas

note: SCRIPT
en: Insert image
cs-CZ: Vložit obrázek

note: SCRIPT
en: Insert link
cs-CZ: Vložit odkaz

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
cs-CZ: Vložit odkaz (je-li aktivován zásuvný modul link)

note: SCRIPT
en: Insert row after
cs-CZ: Vložit řádek za

note: SCRIPT
en: Insert row before
cs-CZ: Vložit řádek před

note: SCRIPT
en: Insert table
cs-CZ: Vložit tabulku

note: SCRIPT
en: Insert template
cs-CZ: Vložit šablonu

note: SCRIPT
en: Insert template...
cs-CZ: Vložit šablonu...

note: SCRIPT
en: Insert video
cs-CZ: Vložit video

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
cs-CZ: Vložit\/Upravit ukázku kódu

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
cs-CZ: Vložit\/upravit iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
cs-CZ: Vložit\/upravit obrázek

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
cs-CZ: Vložit\/upravit odkaz

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
cs-CZ: Vložit\/upravit média

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
cs-CZ: Vložit\/upravit video

note: SCRIPT
en: Invert
cs-CZ: Převrátit

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
cs-CZ: Problém {0} z {1}

note: SCRIPT
en: Italic
cs-CZ: Kurzíva

note: SCRIPT
en: Justify
cs-CZ: Zarovnat do bloku

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
cs-CZ: Ponechat toto ID a odstranit všechna ostatní

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
cs-CZ: Navigace pomocí klávesnice

note: SCRIPT
en: Keywords
cs-CZ: Klíčová slova

note: SCRIPT
en: Learn more...
cs-CZ: Dozvědět se více...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Left
cs-CZ: Doleva

note: SCRIPT
en: Left to right
cs-CZ: Zleva doprava

note: SCRIPT
en: Light Blue
cs-CZ: Světle modrá

note: SCRIPT
en: Light Gray
cs-CZ: Světle šedá

note: SCRIPT
en: Light Green
cs-CZ: Světle zelená

note: SCRIPT
en: Light Purple
cs-CZ: Světle fialová

note: SCRIPT
en: Light Red
cs-CZ: Světle červená

note: SCRIPT
en: Light Yellow
cs-CZ: Světle žlutá

note: SCRIPT
en: Line height
cs-CZ: Výška řádku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Link
cs-CZ: Odkaz

note: SCRIPT
en: Link list
cs-CZ: Seznam odkazů

note: SCRIPT
en: Link...
cs-CZ: Odkaz...

note: SCRIPT
en: List Properties
cs-CZ: Seznam vlastností

note: SCRIPT
en: List properties...
cs-CZ: Seznam vlastností...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
cs-CZ: Načítám emotikony...

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
cs-CZ: Malá písmena

note: SCRIPT
en: Lower Greek
cs-CZ: Malá řecká písmena

note: SCRIPT
en: Lower Roman
cs-CZ: Malé římské číslice

note: SCRIPT
en: Make ID unique
cs-CZ: Vytvořit jedinečné ID

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
cs-CZ: Vytvořte dekorativní obrázek:

note: SCRIPT
en: Match case
cs-CZ: Rozlišovat velikost písmen

note: SCRIPT
en: Mathematical
cs-CZ: Matematický

note: SCRIPT
en: Media
cs-CZ: Média

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
cs-CZ: Mediální plakát (URL obrázku)

note: SCRIPT
en: Media...
cs-CZ: Média...

note: SCRIPT
en: Medium Blue
cs-CZ: Středně modrá

note: SCRIPT
en: Medium Gray
cs-CZ: Středně šedá

note: SCRIPT
en: Medium Purple
cs-CZ: Středně fialová

note: SCRIPT
en: Merge cells
cs-CZ: Sloučit buňky

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
cs-CZ: Metadata a vlastnosti dokumentu

note: SCRIPT
en: Middle
cs-CZ: Uprostřed

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
cs-CZ: Půlnoční modrá

note: SCRIPT
en: Misspelled word
cs-CZ: Nesprávně napsané slovo

note: SCRIPT
en: More...
cs-CZ: Více...

note: SCRIPT
en: Navy Blue
cs-CZ: Námořnická modř

note: SCRIPT
en: New document
cs-CZ: Nový dokument

note: SCRIPT
en: New window
cs-CZ: Nové okno

note: SCRIPT
en: No color
cs-CZ: Bez barvy

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
cs-CZ: Nebyl nalezen žádný překlep.

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
cs-CZ: Nedělitelná mezera

note: SCRIPT
en: Numbered list
cs-CZ: Číslovaný seznam

note: SCRIPT
en: Objects
cs-CZ: Objekty

note: SCRIPT
en: Ok
cs-CZ: OK

note: SCRIPT
en: Open help dialog
cs-CZ: Otevřít dialog nápovědy

note: SCRIPT
en: Open link
cs-CZ: Otevřít odkaz

note: SCRIPT
en: Open link in...
cs-CZ: Otevřít odkaz v...

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
cs-CZ: Otevřít kontextovou nabídku pro rozdělení tlačítek

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
cs-CZ: Nebo uveďte alternativní text:

note: SCRIPT
en: Orange
cs-CZ: Oranžová

note: SCRIPT
en: Order
cs-CZ: Pořadí

note: SCRIPT
en: Orientation
cs-CZ: Orientace

note: SCRIPT
en: Page break
cs-CZ: Konec stránky

note: SCRIPT
en: Paragraph
cs-CZ: Odstavec

note: SCRIPT
en: Paste
cs-CZ: Vložit

note: SCRIPT
en: Paste as text
cs-CZ: Vložit jako text

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
cs-CZ: Vkládání je nyní v módu prostého textu. Obsah bude nyní vkládán jako prostý text, dokud tuto volbu nevypnete.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
cs-CZ: Vložte nebo zapište odkaz

note: SCRIPT
en: Paste row after
cs-CZ: Vložit řádek za

note: SCRIPT
en: Paste row before
cs-CZ: Vložit řádek před

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
cs-CZ: Vložte váš kód níže:

note: SCRIPT
en: People
cs-CZ: Lidé

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
cs-CZ: Vlastnosti permanentního pera

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
cs-CZ: Vlastnosti permanentního pera...

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
cs-CZ: Nainstalované zásuvné moduly ({0}):

note: SCRIPT
en: Poster
cs-CZ: Plakát

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
cs-CZ: Používá {0}

note: SCRIPT
en: Preformatted
cs-CZ: Předformátováno

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
cs-CZ: Prémiové zásuvné moduly:

note: SCRIPT
en: Prev
cs-CZ: Předchozí

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Preview
cs-CZ: Náhled

note: SCRIPT
en: Print...
cs-CZ: Tisk...

note: SCRIPT
en: Purple
cs-CZ: Fialová

note: SCRIPT
en: Quotations
cs-CZ: Citace

note: SCRIPT
en: Red
cs-CZ: Červená

note: SCRIPT
en: Redo
cs-CZ: Opakovat akci

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
cs-CZ: Odstranit všechna ID

note: SCRIPT
en: Remove color
cs-CZ: Odstranit barvu

note: SCRIPT
en: Remove link
cs-CZ: Odstranit odkaz

note: SCRIPT
en: Remove this ID
cs-CZ: Odstranit toto ID

note: SCRIPT
en: Repair
cs-CZ: Oprava

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Replace
cs-CZ: Nahradit

note: SCRIPT
en: Replace all
cs-CZ: Nahradit vše

note: SCRIPT
en: Replace with
cs-CZ: Nahradit za

note: SCRIPT
en: Resize
cs-CZ: Změnit velikost

note: SCRIPT
en: Restore last draft
cs-CZ: Obnovit poslední koncept

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
cs-CZ: Pole pro vkládání formátovaného textu. Stiskněte ALT-0 pro nápovědu.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
cs-CZ: Pole pro vkládání formátovaného textu. Stiskněte ALT-F9 pro menu. Stiskněte ALT-F10 pro nástroje. Stiskněte ALT-0 pro nápovědu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Right
cs-CZ: Doprava

note: SCRIPT
en: Right to left
cs-CZ: Zprava doleva

note: SCRIPT
en: Robots
cs-CZ: Roboti

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
cs-CZ: Otočit po směru hodinových ručiček

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
cs-CZ: Otočit proti směru hodinových ručiček

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Row
cs-CZ: Řádek

note: SCRIPT
en: Row group
cs-CZ: Skupina řádků

note: SCRIPT
en: Row properties
cs-CZ: Vlastnosti řádku

note: SCRIPT
en: Row type
cs-CZ: Typ řádku

note: SCRIPT
en: Row {0}
cs-CZ: Řádka {0}

note: SCRIPT
en: Rows
cs-CZ: Řádky

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
cs-CZ: Uložit (je-li aktivován zásuvný modul save)

note: SCRIPT
en: Scope
cs-CZ: Rozsah záhlaví

note: SCRIPT
en: Select...
cs-CZ: Vybrat...

note: SCRIPT
en: Selection
cs-CZ: Výběr

note: SCRIPT
en: Sharpen
cs-CZ: Zaostřit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Shortcut
cs-CZ: Zkratka

note: SCRIPT
en: Show blocks
cs-CZ: Zobrazit bloky

note: SCRIPT
en: Show caption
cs-CZ: Zobrazit nadpis

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
cs-CZ: Zobrazit bílé znaky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Size
cs-CZ: Velikost

note: SCRIPT
en: Sort
cs-CZ: Řazení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sort by
cs-CZ: Řadit podle

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
cs-CZ: Seřadit tabulku podle sloupce vzestupně

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
cs-CZ: Seřadit tabulku podle sloupce sestupně

note: SCRIPT
en: Source code
cs-CZ: Zobrazit zdrojový kód

note: SCRIPT
en: Special character
cs-CZ: Speciální znak

note: SCRIPT
en: Special character...
cs-CZ: Speciální znak...

note: SCRIPT
en: Spellcheck
cs-CZ: Kontrola pravopisu

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
cs-CZ: Kontrola pravopisu

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
cs-CZ: Kontrola pravopisu...

note: SCRIPT
en: Split cell
cs-CZ: Rozdělit buňky

note: SCRIPT
en: Square
cs-CZ: Čtverec

note: SCRIPT
en: Start list at number
cs-CZ: Začít seznam číslem

note: SCRIPT
en: Strikethrough
cs-CZ: Přeškrtnutí

note: SCRIPT
en: Style
cs-CZ: Vzhled

note: SCRIPT
en: Subscript
cs-CZ: Dolní index

note: SCRIPT
en: Success
cs-CZ: Povedlo se

note: SCRIPT
en: Superscript
cs-CZ: Horní index

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
cs-CZ: Přepnout do nebo z režimu celé obrazovky

note: SCRIPT
en: Symbols
cs-CZ: Symboly

note: SCRIPT
en: System Font
cs-CZ: Systémové písmo

note: SCRIPT
en: Table
cs-CZ: Tabulka

note: SCRIPT
en: Table of Contents
cs-CZ: Obsah

note: SCRIPT
en: Table properties
cs-CZ: Vlastnosti tabulky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Target
cs-CZ: Server

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Templates
cs-CZ: Šablony

note: SCRIPT
en: Text color
cs-CZ: Barva textu

note: SCRIPT
en: Text to display
cs-CZ: Text k zobrazení

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
cs-CZ: Vložili jste URL, které vypadá jako e-mailová adresa. Přejete si vložit povinný mailto: prefix?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
cs-CZ: Vložili jste URL, které vypadá jako externí odkaz. Přejete si vložit povinný http:\/\/ prefix?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
cs-CZ: Vložili jste URL, které vypadá jako externí odkaz. Přejete si vložit povinný https:\/\/ prefix?

note: SCRIPT
en: Title Case
cs-CZ: Velikost písmen nadpisu

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
cs-CZ: Vyskakovací okno otevřete stiskem Shift+Enter

note: SCRIPT
en: Top
cs-CZ: Nahoře

note: SCRIPT
en: Travel and Places
cs-CZ: Cestování a místa

note: SCRIPT
en: Turquoise
cs-CZ: Tyrkysová

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
cs-CZ: VELKÁ PÍSMENA

note: SCRIPT
en: Underline
cs-CZ: Podtržení

note: SCRIPT
en: Undo
cs-CZ: Odvolat akci

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Update
cs-CZ: Aktualizovat

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
cs-CZ: Velká písmena

note: SCRIPT
en: Upper Roman
cs-CZ: Velké římské číslice

note: SCRIPT
en: User Defined
cs-CZ: Uživatelsky definované

note: SCRIPT
en: V Align
cs-CZ: Vertikální zarovnání

note: SCRIPT
en: Valid
cs-CZ: Platný

note: SCRIPT
en: Version
cs-CZ: Verze

note: SCRIPT
en: Vertical space
cs-CZ: Svislá mezera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View
cs-CZ: Zobrazit

note: SCRIPT
en: Visual aids
cs-CZ: Pomůcky zobrazení

note: SCRIPT
en: Warn
cs-CZ: Varovat

note: SCRIPT
en: White
cs-CZ: Bílá

note: SCRIPT
en: Whole words
cs-CZ: Pouze celá slova

note: SCRIPT
en: Width
cs-CZ: Šířka

note: SCRIPT
en: Word count
cs-CZ: Počet slov

note: SCRIPT
en: Words
cs-CZ: Slova

note: SCRIPT
en: Words: {0}
cs-CZ: Slova: {0}

note: SCRIPT
en: Yellow
cs-CZ: Žlutá

note: SCRIPT
en: You are using {0}
cs-CZ: Používáte {0}

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
cs-CZ: Máte neuložené změny. Opravdu chcete opustit stránku?

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
cs-CZ: Váš prohlížeč nepodporuje přímý přístup ke schránce.Prosím použijte klávesové zkratky Ctrl+X\/C\/V.

note: SCRIPT
en: Zoom in
cs-CZ: Zvětšit

note: SCRIPT
en: Zoom out
cs-CZ: Zmenšit

note: SCRIPT
en: alignment
cs-CZ: zarovnání

note: SCRIPT
en: austral sign
cs-CZ: znak australského dolaru

note: SCRIPT
en: case change
cs-CZ: změna velikosti písmen

note: SCRIPT
en: cedi sign
cs-CZ: znak cedi

note: SCRIPT
en: colon sign
cs-CZ: dvojtečka

note: SCRIPT
en: comments
cs-CZ: komentáře

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
cs-CZ: znak cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
cs-CZ: znak měny

note: SCRIPT
en: dollar sign
cs-CZ: znak dolaru

note: SCRIPT
en: dong sign
cs-CZ: znak dong

note: SCRIPT
en: drachma sign
cs-CZ: znak drachmy

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
cs-CZ: znak eura

note: SCRIPT
en: example
cs-CZ: příklad

note: SCRIPT
en: formatting
cs-CZ: formátování

note: SCRIPT
en: french franc sign
cs-CZ: znak francouzského franku

note: SCRIPT
en: german penny symbol
cs-CZ: symbol německého penny

note: SCRIPT
en: guarani sign
cs-CZ: znak guarani

note: SCRIPT
en: history
cs-CZ: historie

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
cs-CZ: znak hřivny

note: SCRIPT
en: indentation
cs-CZ: odsazení

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
cs-CZ: znak indické rupie

note: SCRIPT
en: kip sign
cs-CZ: znak kip

note: SCRIPT
en: lira sign
cs-CZ: znak liry

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
cs-CZ: znak livre tournois

note: SCRIPT
en: lowercase
cs-CZ: malá písmena

note: SCRIPT
en: manat sign
cs-CZ: znak manat

note: SCRIPT
en: mill sign
cs-CZ: znak mill

note: SCRIPT
en: naira sign
cs-CZ: znak naira

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
cs-CZ: znak nový sheqel

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
cs-CZ: znak nordické marky

note: SCRIPT
en: page embed
cs-CZ: vložení stránky

note: SCRIPT
en: permanent pen
cs-CZ: permanentní pero

note: SCRIPT
en: peseta sign
cs-CZ: znak pesety

note: SCRIPT
en: peso sign
cs-CZ: znak peso

note: SCRIPT
en: ruble sign
cs-CZ: znak rublu

note: SCRIPT
en: rupee sign
cs-CZ: znak rupie

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
cs-CZ: znak spesmilo

note: SCRIPT
en: styles
cs-CZ: styly

note: SCRIPT
en: tenge sign
cs-CZ: znak tenge

note: SCRIPT
en: tugrik sign
cs-CZ: znak tugrik

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
cs-CZ: znak turecké liry

note: SCRIPT
en: won sign
cs-CZ: znak won

note: SCRIPT
en: yen character
cs-CZ: znak yenu

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
cs-CZ: zank yen\/yuan varianta jedna

note: SCRIPT
en: yuan character
cs-CZ: znak yuan

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
cs-CZ: znak yuan, v hong kongu a taiwanu

note: SCRIPT
en: {0} characters
cs-CZ: {0} znaků

note: SCRIPT
en: {0} words
cs-CZ: {0} slov

en: Any audience
cs-CZ: Uživatelské určení

en: Preschool
cs-CZ: Předškoláci (0-5 let)

en: Primary
cs-CZ: Děti 6-8 let

en: Pre-adolescent
cs-CZ: Děti 9-13 let

en: Adolescent
cs-CZ: Dospívající (14-17 let)

en: Adult
cs-CZ: Dospělí

en: Specialized
cs-CZ: Speciální

en: Juvenile
cs-CZ: Děti a mládež do 15 let

en: Any content
cs-CZ: Jakýkoliv obsah

en: Fiction
cs-CZ: Beletrie

en: Non-fiction
cs-CZ: Literatura faktu

en: Biography
cs-CZ: Biografie

en: Musical recording
cs-CZ: Hudební nahrávka

en: Non-musical recording
cs-CZ: Nehudební záznam

en: Any format
cs-CZ: Jakýkoliv formát

en: Regular print
cs-CZ: Běžný tisk

en: Large print
cs-CZ: Velkoformátový tisk

en: Braille
cs-CZ: Braillovo písmo

en: CD audio
cs-CZ: Audio CD

en: Cassette recording
cs-CZ: Záznamy na kazetě

en: VHS tape / Videocassette
cs-CZ: Kazeta VHS / Videokazeta

en: DVD video / Videodisc
cs-CZ: DVD / jiný typ videodisku

en: CD software
cs-CZ: CD se softwarem

en: Website
cs-CZ: Webová stránka

en: Additional content types
cs-CZ: Další typy obsahu

en: Abstracts / Summaries
cs-CZ: Abstrakty / Shrnutí

en: Bibliographies
cs-CZ: Bibliografie

en: Catalogs
cs-CZ: Katalogy

en: Encyclopedias
cs-CZ: Encyklopedie

en: Handbooks
cs-CZ: Příručky

en: Legal articles
cs-CZ: Právnické články

en: Indexes
cs-CZ: Indexy

en: Patent document
cs-CZ: Patentové dokumenty

en: Discographies
cs-CZ: Diskografie

en: Legislation
cs-CZ: Legislativa

en: Theses
cs-CZ: Závěrečné práce

en: Surveys
cs-CZ: Ankety

en: Reviews
cs-CZ: Recenze

en: Programmed texts
cs-CZ: Učební texty

en: Filmographies
cs-CZ: Filmografie

en: Directories
cs-CZ: Adresáře

en: Technical reports
cs-CZ: Technické zprávy

en: Legal cases and case notes
cs-CZ: Právní případy a poznámky k procesu

en: Law reports and digests
cs-CZ: Právní předpisy a souhrny

en: Treaties
cs-CZ: Smlouvy

en: Search suggestions
cs-CZ: Hledat návrhy

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
cs-CZ: %s V průběhu zpracování nebyly nalezeny žádné jednotky

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
cs-CZ: %s Vždy vložit jednotky

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
cs-CZ: %s Vložit jednotky pouze pokud bude nalezen odpovídající katalogizační záznam

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
cs-CZ: %s Vložit jednotky pouze pokud NEbude nalezen odpovídající katalogizační záznam

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
cs-CZ: %s Nahradit jednotky pouze pokud bude nalezen odpovídající katalogizační záznam

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
cs-CZ: %s Ignorovat jednotky

en: Tools home
cs-CZ: Všechny nástroje

en: Import patrons
cs-CZ: Import čtenářů

en: Notices and slips
cs-CZ: Oznámení a potvrzení

en: Overdue notice/status triggers
cs-CZ: Upomínka/Spouštěče stavu

en: Patron card creator
cs-CZ: Tvorba čtenářských průkazů

en: Batch patron deletion and anonymization
cs-CZ: Dávkové mazání a anonymizace čtenářů

en: Batch patron modification
cs-CZ: Dávková úprava čtenářů

en: Batch extend due dates
cs-CZ: Hromadné prodloužení termínu vrácení

en: Tags
cs-CZ: Štítky

en: Upload patron images
cs-CZ: Nahrání fotografií čtenářů

en: Rotating collections
cs-CZ: Výměnné soubory

en: Additional tools
cs-CZ: Další nástroje

en: Calendar
cs-CZ: Kalendář

en: CSV profiles
cs-CZ: Profily CSV

en: Log viewer
cs-CZ: Prohlížeč systémových záznamů

en: News
cs-CZ: Novinky

en: HTML customizations
cs-CZ: Přizpůsobení HTML

en: Task scheduler
cs-CZ: Plánovač úloh

en: Quote editor
cs-CZ: Editor citátů

en: Tool plugins
cs-CZ: Zásuvné moduly

en: Uploads
cs-CZ: Nahrávání souborů

en: Access files
cs-CZ: Přístup k souborům

en: OPAC problem reports
cs-CZ: Správa hlášení o problémech s OPAC

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
cs-CZ: %s Vložit záznam

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
cs-CZ: %s Ignorovat importovaný záznam

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
cs-CZ: %s Přepsat stávající záznam novým

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
cs-CZ: %s Ignorovat záznamy (jednotky mohou být i tak zpracovány)

en: Payment type:
cs-CZ: Způsob platby:

en: Transaction type:
cs-CZ: Typ transakce:

en: None selected
cs-CZ: Nic nebylo vybráno

en: Account credit
cs-CZ: Připsat čtenáři do kreditu

en: Manual
cs-CZ: Ruční

en: Rotating collection
cs-CZ: Výměnný soubor

en: Hold
cs-CZ: Rezervace

en: Hold cancelled
cs-CZ: Zrušená rezervace

note: SCRIPT
en: Please add amount in valid format: 0.00
cs-CZ: Doplňte prosím částku v platném formátu: 0.00

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
cs-CZ: Vložte prosím platnou URL adresu.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
cs-CZ: Zadejte platné datum (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
cs-CZ: Vložte, prosím, platné datum.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
cs-CZ: Vložte, prosím, platnou e-mailovou adresu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
cs-CZ: Vložte, prosím, platné číslo.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
cs-CZ: Prosím, vložte platné telefonní číslo.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
cs-CZ: Vložte prosím hodnotu, která má počet znaků mezi {0} a {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
cs-CZ: Prosím vložte hodnotu mezi {0} a {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
cs-CZ: Vložte, prosím, hodnotu větší nebo rovnou {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
cs-CZ: Vložte, prosím, hodnotu menší nebo rovnou {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
cs-CZ: Vložte prosím, alespoň {0} znaků.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
cs-CZ: Zadejte prosím, ne více než {0} znaků.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
cs-CZ: Zadejte jen číslice.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
cs-CZ: Vložte, prosím, stejné hodnoty ještě jednou.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
cs-CZ: Opravte prosím, toto pole.

note: SCRIPT
en: This field is required.
cs-CZ: Toto pole je povinné.

en: Baskets
cs-CZ: Košíky

en: Basket groups
cs-CZ: Skupiny košíků

en: Contracts
cs-CZ: Smlouvy

en: Uncertain prices
cs-CZ: Nejisté ceny

en: Add items
cs-CZ: Přidat jednotky

en: Edit list
cs-CZ: Upravit seznam

en: Delete list
cs-CZ: Odstranit seznam

en: Download list
cs-CZ: Stáhnout seznam

en: iso2709
cs-CZ: ISO2709

en: Send list
cs-CZ: Odeslat seznam

en: Print list
cs-CZ: Tisk seznamu

en: Merge
cs-CZ: Sloučit

note: INPUT type=submit
en: selection
cs-CZ: výběr

en: Waiting since
cs-CZ: Čeká od

en: Date hold placed
cs-CZ: Datum zadání rezervace

en: Date cancellation requested
cs-CZ: Datum, kdy bylo požádáno o zrušení

en: Expiration date
cs-CZ: Konec platnosti

en: Current library
cs-CZ: Aktuální knihovna

en: Shelving location
cs-CZ: Část fondu

en: Enumeration
cs-CZ: Výčet

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.item.barcode | html
en: Barcode: %s
cs-CZ: Čárový kód: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
cs-CZ: Zrušit a vrátit do: %s

en: Plugin
cs-CZ: Zásuvný modul

en: No XSLT file passed.
cs-CZ: Nebyl předán žádný soubor XSLT.

en: XSLT file not found.
cs-CZ: XSLT soubor nebyl nalezen.

en: Error while loading stylesheet.
cs-CZ: Chyba při nahrávání souboru stylů.

en: No string to transform.
cs-CZ: Žádný řetězec k transformaci.

note: A
en: Search Z39.50/SRU servers
cs-CZ: Hledat Z39.50/SRU servery

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
cs-CZ: Hledat Z39.50/SRU servery

en: Server information
cs-CZ: Server

en: Perl modules
cs-CZ: Moduly jazyka Perl

en: System information
cs-CZ: Systémové informace

en: Koha team
cs-CZ: Tým Koha

en: Licenses
cs-CZ: Licence

en: Translations
cs-CZ: Překlady

en: Timeline
cs-CZ: Jak šel čas

en: Dedications
cs-CZ: Věnování

en: Koha version:
cs-CZ: Verze systému Koha:

en: OS version ('uname -a'):
cs-CZ: Verze operačního systému ('uname -a'):

en: Perl interpreter:
cs-CZ: Překladač jazyka Perl:

en: Perl version:
cs-CZ: Verze jazyka Perl:

en: MySQL version:
cs-CZ: Verze MySQL:

en: Apache version:
cs-CZ: Verze Apache:

en: Version:
cs-CZ: Verze:

en: Nodes:
cs-CZ: Uzly:

en: running
cs-CZ: spuštěn

en: Indices:
cs-CZ: Indexy:

en: count:
cs-CZ: počet:

en: not running
cs-CZ: není spuštěn

en: Servers:
cs-CZ: Servery:

en: undefined
cs-CZ: nedefinováno

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
cs-CZ: Nezapomeňte, že memcached by měl být spuštěn dříve než Plack.

en: unknown
cs-CZ: neznámý

en: Config read from:
cs-CZ: Nastavení načteno z:

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file
cs-CZ: Konfigurace memcached by se měla nacházet v souboru $KOHA_CONF

en: ENV and koha-conf.xml
cs-CZ: ENV a koha-conf.xml

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV.
cs-CZ: Konfigurace memcached by se měla nacházet v souboru $KOHA_CONF. Abyste se vyhnuli problémům, je lepší proměnnou ENV vůbec nenastavovat.

en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined.
cs-CZ: Konfigurace memcached by se měla nacházet v souboru $KOHA_CONF. V současné době nemáte vytvořenou platnou konfiguraci memcached.

en: Nowhere
cs-CZ: Nikde

en: Effective caching method:
cs-CZ: Účinná metoda ukládání do mezipaměti:

en: Zebra version:
cs-CZ: Verze nástroje Zebra:

en: Zebra status:
cs-CZ: Stav Zebry:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
cs-CZ: Vypadá to, že není dostupný server Zebra. Je spuštěn?

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
cs-CZ: Chybová zpráva vyhledávacího nástroje Zebra: %s

en: Running
cs-CZ: Běží

en: Message broker:
cs-CZ: Zprostředkovatel zpráv:

en: Using SQL polling
cs-CZ: Využití dotazování SQL

en: Using RabbitMQ
cs-CZ: Používá se RabbitMQ

en: Date and time:
cs-CZ: Datum a čas:

en: Time zone:
cs-CZ: Časová zóna:

en: Used:
cs-CZ: Použito:

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
cs-CZ: (Toto je výchozí hodnota, protože konfigurace není správná)

en: Config:
cs-CZ: Nastavit:

en: Undefined
cs-CZ: Nedefinovaný

en: Environment (TZ):
cs-CZ: Prostředí (TZ):

note: TH
en: Module current
cs-CZ: Modul je aktuální

note: TH
en: Module upgrade needed
cs-CZ: Modul vyžaduje upgrade

note: TH
en: Required module missing
cs-CZ: Chybí vyžadovaný modul

note: TH
en: Optional module missing
cs-CZ: Chybějící volitelný modul

note: %1$s:  END
en: Not Installed %s
cs-CZ: Nenainstalováno %s

en: Database row format incorrect
cs-CZ: Nesprávný formát řádku databáze

note: For the first occurrence, %1$s:  warnDbRowFormat | html
en: Database tables with a row format other than 'DYNAMIC': %s
cs-CZ: Tabulky databáze s jiným formátem řádků než "DYNAMIC": %s

en: You may experience problems upgrading to newer versions of Koha unless you update the row format for your database tables.
cs-CZ: Pokud neaktualizujete formát řádků databázových tabulek, může dojít k problémům při přechodu na novější verze systému Koha.

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
cs-CZ: Více informací o tom, jak se vyvarovat tohoto problému naleznete na wiki stránce:

en: Database row format
cs-CZ: Formát řádku databáze

en: Warning regarding current user
cs-CZ: Varování týkající se aktuálně přihlášeného uživatele

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
cs-CZ: Vypadá to, že jste přihlášení jako správce databáze. Tento přístup není vhodný pro běžnou práci v systému. Některé součástí nemusí pracovat tak, jak očekáváte.

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
cs-CZ: Přihlašte se, namísto zaměstnaneckého účtu. K vytvoření zaměstnaneckého účtu je nutné nejprve vytvořit knihovnu a uživatelskou kategorii 'Zaměstnanci'. Potom vytvořte nového čtenáře a přidělte mu práva pomocí tlačítka 'Více' na liště nástrojů.

en: Data problems
cs-CZ: Problémy v datech

en: Some of your tables have problems with their auto_increment values which may lead to data loss.
cs-CZ: Některé vaše tabulky mají problémy s hodnotami auto_increment, což může vést ke ztrátě dat.

en: You should not ignore this warning.
cs-CZ: Neměli byste ingnorovat toto varování.

en: DBMS auto increment fix
cs-CZ: oprava DBMS auto increment

en: Problems found
cs-CZ: Nalezeny problémy

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following IDs exist in both tables %s and %s:
cs-CZ: Následující ID se vyskytují v obou tabulkách %s a %s:

en: Bibliographic records
cs-CZ: Bibliografické záznamy

en: Patron relationship problems
cs-CZ: Problémy s propojením na ručitele

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
cs-CZ: Vaše databáze obsahovala dvojice opatrovaný/ručitel bez definovaného vztahu. Ve sloupcích %s a/nebo %s jim byla nastavena hodnota "_bad_data". Opravte je ručně znovuvytvořením těchto vztahů nebo požádejte správce systému o opravu hodnot.

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
cs-CZ: Pro vztahy opatrovaný/ručitel byly použity následující hodnoty, které však v systémové předvolbě "borrowerRelationship" neexistují:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
cs-CZ: Pokud je vztah v pořádku, přidejte ho prosím do systémové proměnné 'borrowerRelationship', jinak požádejte správce systému o opravu hodnot %s a/nebo %s v databázi.

en: Logging system does not behave correctly
cs-CZ: Systém protokolování se nechová správně

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
cs-CZ: V konfiguračním souboru není položka 'log4perl_conf'.

en: The log4perl config file cannot be opened.
cs-CZ: Konfigurační soubor log4perl nelze otevřít.

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
cs-CZ: Do jednoho ze souborů pro logování uvedených v konfiguračním souboru nelze zapisovat.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
cs-CZ: Modul Koha::Logger nelze správně spustit (zkontrolujte logovací soubor).

en: Impossible to connect to the message broker
cs-CZ: Nelze se připojit ke zprostředkovateli zpráv

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
cs-CZ: Při pokusu o připojení ke zprostředkovateli zpráv (RabbitMQ) došlo k chybě, zkontrolujte soubory protokolu Koha.

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
cs-CZ: Je možné, že instalace a konfigurace neproběhly správně?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF weasyprint_missing || warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPa
en: Contact your system administrator. %s %s
cs-CZ: Kontaktujte prosím správce systému. %s %s

en: Warnings regarding the system configuration
cs-CZ: Varování týkající se nastavení systému

en: Preferences and parameters
cs-CZ: Nastavení a parametry

en: Warning
cs-CZ: Varování

en: There is no "Fast add" (FA) framework defined in administration->MARC frameworks. This disables the 'Fast cataloging' feature in cataloging/circulation.
cs-CZ: V administraci->MARC není chybí šablona "Fast add" (FA). Tím je v katalogizaci zakázána možnost "Rychlé katalogizace" v sekci katalogizace/oběh.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
cs-CZ: Systémová předvolba "RequireChoosingExistingAuthority" je zakázána, ale je třeba povolit "AutoCreateAuthorites". Jinak mohou katalogizátoři přidávat záhlaví, která nebudou propojeny s autoritním záznamem.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
cs-CZ: V systémových nastaveních je nastaveno 'EasyAnalyticalRecords', ale UseControlNumber je nastaveno na 'Použít'. Nastavte 'Nepoužít', jinak odkaz 'Zobrazit analytický popis' v intranetu ani v on-line katalogu nebude funkční.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
cs-CZ: Systémové nastavení 'OPACPrivacy' je povoleno, ale hodnota nastavení AnonymousPatron je '0'. Nastavte zde platné číslo čtenáře, jinak související funkce nebudou pracovat správně.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
cs-CZ: Systémové nastavení 'OPACPrivacy' je povoleno, ale hodnota nastavení AnonymousPatron je '0'. Nastavte zde platné číslo čtenáře, jinak související funkce nebudou pracovat správně.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
cs-CZ: Systémové nastavení 'AnonSuggestions' , ale nastavení AnonymousPatron není správné.Pokud chcete, aby tato funkce fungovala správně, nastavte ho na platné číslo čtenáře.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
cs-CZ: Systémová předvolba 'KohaAdminEmailAddress' neobsahuje platnou e-mailovou adresu. E-maily nebudou odeslány.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
cs-CZ: Systémová předvolba 'OpacHiddenItems' generuje varování a způsobí neočekávané chování: %s

en: System preference 'PatronSelfRegistration' is set, but 'PatronSelfRegistrationDefaultCategory' does not contain a valid patron category code. Patron self-registration is disabled.
cs-CZ: Systémová předvolba "PatronSelfRegistration" je nastavena, ale "PatronSelfRegistrationDefaultCategory" neobsahuje platný kód čtenářské kategorie. Samoobslužná registrace čtenáře je tímto zakázána.

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
cs-CZ: Systémová předvolba '%s' je '%s', ale soubor '%s' neexistuje.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
cs-CZ: Systémová předvolba '%s' musí být '0' nebo '1', ale je %s'%s'%sNULL%s.

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
cs-CZ: Administrace &gt; Měny a směnné kurzy

en: No active currency is defined. Please go to
cs-CZ: Není definována žádná aktivní měna. Prosím jděte na stránku

en: and mark one currency as active.
cs-CZ: a označte jednu měnu jako aktivní.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
cs-CZ: Systémové nastavení 'StatisticsFields' obsahuje názvy polí, které se v tabulce jednotek (items) nenachází: %s

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
cs-CZ: Uživatel používaný pro modul samoobslužných výpůjček nemá nastaveno oprávnění self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
cs-CZ: Uživatel používaný pro modul samoobslužných výpůjček má příliš mnoho oprávnění. Měl by mít nastaveno pouze self_check => self_checkout_module.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí nastavení &lt;template_cache_dir&gt;. Toto nastavení zrychlí práci se systémem.

en: The PO directory has not been found. See
cs-CZ: Adresář PO nebyl nalezen. Viz

en: for more information.
cs-CZ: pro více informací.

en: the dedicated wiki page
cs-CZ: specializovaná stránka wiki

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
cs-CZ: MVS modul je zapnutý, ale není dostupný žádný zdroj pro objednávání.

note: %1$s:  ill_partner_code_no_patrons | html
en: The ILL module is enabled and ILLPartnerCode system preference configured, but there are no patrons in %s category.
cs-CZ: Modul MVS je povolen a systémová předvolba ILLPartnerCode nakonfigurována, ale v kategorii %s nejsou žádní čtenáři.

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
cs-CZ: Modul MVS je zapnutý, ale v souboru koha-conf.xml chybí nastavení knihovny ('branch'). Toto nastavení je povinné.

en: tool is not installed.
cs-CZ: nástroj nenainstalován.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
cs-CZ: Je zapnuto nastavení 'RESTOAuth2ClientCredentials', ale není nainstalován potřebný modul Net::OAuth2::AuthorizationServer. Tato funkce tak vypnuta.

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
cs-CZ: Některé ze systémových nastavení neodpovídají správnému formátování YAML: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
cs-CZ: Systémová předvolba 'Pseudonymizace' je nastavena, ale v souboru $KOHA_CONF není nastavena položka 'bcrypt_settings'.

note: %1$s:  w.frameworkcode | html %2$s:  w.interface | html
en: Bibliographic framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
cs-CZ: Katalogizační bibliografická šablona "%s" má nastavené pole biblionumber jako skryté a nezobrazí se v rozhraní %s

en: Deprecation warning
cs-CZ: Upozornění na zastaralost

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
cs-CZ: Elasticsearch verze 5.x není v systému Koha 20.11 a vyšších podporována. Upgradujte prosím svůj cluster Elasticsearch

en: XML configuration file
cs-CZ: konfigurační soubor XML

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
cs-CZ: Nastavení &lt;zebra_bib_index_mode&gt; má hodnotu 'grs1'. která již není podporovaná. Použijte DOM indexování. Instrukce naleznete na Koha wiki:

en: Switching to dom indexing
cs-CZ: Přepnutí na dom indexování

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
cs-CZ: Nastavení &lt;zebra_auth_index_mode&gt; má hodnotu 'grs1', která již není podporovaná. Použijte DOM indexování. Instrukce naleznete na Koha wiki:

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
cs-CZ: Nastavení &lt;use_zebra_facets&gt; nebylo v konfiguračním souboru nalezeno. Použije se kompatibilní (starší) způsob výpočtu facet.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí nastavení &lt;log4perl_conf&gt;. Toto nastavení by mělo ukazovat na soubor log4perl.conf pro vaši instanci.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí nastavení &lt;lockdir&gt;. Toto nastavení by mělo na adresář určený pro lock soubory (zámky) instance systému Koha.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
cs-CZ: Adresář definovaný v nastavení &lt;lockdir&gt; v souboru koha-conf.xml není zapisovatelný (%s).

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí položka &lt;upload_path&gt;. Toto nastavení určuje cestu, kam se mají ukládat nahrané soubory pro tuto instanci Kohy.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí položka &lt;upload_path&gt;.Toto nastavení určuje cestu, kam se mají ukládat nahrané soubory pro tuto instanci Kohy. Také je potřeba správně nastavit OPACBaseURL, jinak nebude správně fungovat stahování nahraných souborů.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí položka &lt;tmp_path&gt;. Prosím přidejte ji, nastavíte tím adresář pro dočasné ukládání souborů ve vaší instanci Kohy. Použitý dočasný adresář je '%s'.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
cs-CZ: V souboru koha-conf.xml chybí položka &lt;encryption_key&gt;. Vygenerujte prosím klíč. Doporučujeme klíč o velikosti alespoň 32 bajtů. (Můžete k tomu použít 'pwgen 32'.)

en: Issuing rules
cs-CZ: Pravidla půjčování

en: Records are not indexed in Elasticsearch
cs-CZ: Záznamy nejsou v Elasticsearch indexovány

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
cs-CZ: %s záznamů chybí z celkového počtu %s v indexu %s.

en: Compiled CSS and/or JS files are not present. Please run `yarn build` to generate them.
cs-CZ: Nejsou přítomny zkompilované soubory CSS a/nebo JS. Spusťte prosím `yarn build` pro jejich vygenerování.

en: No warnings.
cs-CZ: Žádná varování.

en: Special thanks to the following organizations
cs-CZ: Speciální poděkování patří těmto organizacím

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
cs-CZ: , Nový Zéland, a Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
cs-CZ: , Ohio, USA (dokumentace, údržba šablon, sponzorství formátu MARC)

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
cs-CZ: , Francie (funkce akvizičních návrhů, sponzorství průvodce statistikou a vylepšení LDAP)

en: , France (bibliographic frameworks, MARC authorities, OPAC basket, Serials sponsorship)
cs-CZ: , Francie (sponzorovali vývoj katalogizačních šablon, autorit ve formátu MARC, košík v on-line katalogu a modul Periodika)

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
cs-CZ: Mines Paristech (dříve Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
cs-CZ: , Francie (Koha 3.0 - rozšíření modulu na správu čtenářů a rezervací)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
cs-CZ: , PA, USA (sponzorství integrace nástroje Zebra do Koha 3.0)

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
cs-CZ: , OH, USA (Koha 3.0 - beta testování)

en: , Cyprus
cs-CZ: , Kypr

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
cs-CZ: OPUS International Consultants, Wellington, Nový Zéland (Sponzorství modulu Periodika)

en: , Auckland, New Zealand (OPAC 'star-ratings' sponsorship)
cs-CZ: , Auckland, Nový Zéland (sponzorovali 'hodnocení pomocí hvězdiček' v on-line katalogu)

en: Koha release teams
cs-CZ: Členové týmů vydání Koha

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
cs-CZ: Koha %s%s (%s)%s vydavatelský tým

en: You are running a development version of Koha
cs-CZ: Provozujete vývojovou verzi systému Koha

en: Current maintenance team
cs-CZ: Aktuální vývojový tým

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
cs-CZ: Nepodařilo se načíst soubor teams.yaml. Ujistěte se, že je v souboru koha-conf.xml správně definován parametr &lt;docdir&gt;.

en: Koha development team
cs-CZ: Vývojářský tým

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
cs-CZ: Nepodařilo se načíst soubor contributors.yaml. Ujistěte se, že je v souboru koha-conf.xml správně definován parametr &lt;docdir&gt;.

en: Contributing companies and institutions
cs-CZ: Přispívající společnosti a instituce

en: Alingsås Public Library, Sweden
cs-CZ: Alingsås Public Library, Švédsko

en: BdP de la Meuse, France
cs-CZ: BdP de la Meuse, Francie

en: BibLibre, France
cs-CZ: BibLibre, Francie

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
cs-CZ: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincie Franciscana de la Asunción), Argentina

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
cs-CZ: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Německo

en: Brimbank City Council, Australia
cs-CZ: Brimbank City Council, Austrálie

en: ), France
cs-CZ: ), Francie

en: Calyx, Australia
cs-CZ: Calyx, Austrálie

en: Catalyst IT, New Zealand
cs-CZ: Catalyst IT, Nový Zéland

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
cs-CZ: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Kanada

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
cs-CZ: Cheshire Libraries, Spojené království

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
cs-CZ: C &amp; P Bibliografické Služby, USA

en: Dataly Tech, Greece
cs-CZ: Dataly Tech, Řecko

en: Devinim, Turkey
cs-CZ: Devinim, Turecko

en: Fargo Public Library, USA
cs-CZ: Farmington Public Library, USA

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
cs-CZ: Hochschule für Gesundheit (hsg), Německo

en: Katipo Communications, New Zealand
cs-CZ: Katipo Communications, Nový Zéland

en: KEEP SOLUTIONS, Portugal
cs-CZ: KEEP SOLUTIONS, Portugalsko

en: KohaAloha, New Zealand
cs-CZ: KohaAloha, Nový Zéland

en: Koha-Suomi Oy, Finland
cs-CZ: Koha-Suomi Oy, Finsko

en: Libriotech, Norway
cs-CZ: Libriotech, Norsko

en: Lund University Library, Sweden
cs-CZ: Gothenburg University Library, Švédsko

en: National Library of Finland, Finland
cs-CZ: National Library of Finland, Finsko

en: Newcastle City Council, United Kingdom
cs-CZ: Newcastle City Council, Spojené království

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
cs-CZ: Plant and Food Research Limited, Nový Zéland

en: Prosentient Systems, Australia
cs-CZ: Prosentient Systems, Austrálie

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
cs-CZ: PTFS Europe Ltd, Spojené království

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
cs-CZ: Rijksmuseum, Amsterdam, Nizozemsko

en: SAN-Ouest Provence, France
cs-CZ: SAN-Ouest Provence, Francie

en: Sefton Council, United Kingdom
cs-CZ: Sefton Council, Spojené Království

en: software.coop, United Kingdom
cs-CZ: software.coop, Spojené Království

en: South Taranaki District Council, New Zealand
cs-CZ: South Taranaki District Council, Nový Zéland

en: Tamil, France
cs-CZ: Tamil, Francie

en: Xercode, Spain
cs-CZ: Xercode, Španělsko

en: Additional thanks to...
cs-CZ: Další poděkování pro...

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
cs-CZ: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki od 2004 do současnosti)

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
cs-CZ: Stephen Hedges (jeden z prvních správců dokumentace)

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
cs-CZ: Nicholas Rosasco (Sestavení dokumentace)

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the
cs-CZ: Tento program je svobodný software: můžete jej šířit a/nebo jej upravit podle podmínek

en: GNU General Public License
cs-CZ: Obecná veřejná licence GNU

en: as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
cs-CZ: jak bylo publikováno Free Software Foundation, buď pod verzí 3 této licence, nebo (pokud se tak rozhodnete) pod jakoukoliv novější verzí.

en: MIT License
cs-CZ: MIT

en: Bootstrap Icons
cs-CZ: Bootstrap ikony

en: Bridge Material Type Icons Project
cs-CZ: Projekt Bridge Material Type Icons

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
cs-CZ: Licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: GNU General Public License v3.0
cs-CZ: Obecná veřejná licence GNU verze 3.0

en: CodeMirror v5.40.2
cs-CZ: CodeMirror verze 5.40.2

en: MIT Licence
cs-CZ: MIT licence

en: License
cs-CZ: Licence

en: D3 JavaScript library for visualizing data v3.5.17
cs-CZ: Knihovna D3 JavaScript pro vizualizaci dat v3.5.17

en: ISC Licence
cs-CZ: ISC licence

en: DataTables
cs-CZ: Datové tabulky

en: Day.js v1.11.2
cs-CZ: Day.js verze 1.11.2

en: Enquire.js v2.0.1
cs-CZ: Enquire.js verze 2.0.1

en: FamFamFam icons
cs-CZ: FamFamFam ikony

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
cs-CZ: Licence Creative Commons Attribution 2.5

en: FamFamFam Silk icons
cs-CZ: FamFamFam Silk ikony

en: Creative Commons Attribution 4.0 International License, SIL Open Font License Version 1.1, MIT License
cs-CZ: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence, SIL Open Font License Version 1.1, MIT Licence

en: BSD License
cs-CZ: BSD licence

en: Font Face Observer JavaScript library v2.0.3
cs-CZ: Knihovna JavaScript Font Face Observer verze 2.0.3

en: HC Sticky JavaScript library v2.2.3
cs-CZ: HC Sticky JavaScript library verze 2.2.3

en: Highlight
cs-CZ: Zvýraznit

en: : MIT License
cs-CZ: : MIT licence

en: jQuery, jQuery Migrate, and jQuery UI
cs-CZ: jQuery, jQuery Migrate, a jQuery UI

en: Emojiarea plugin for jQuery
cs-CZ: Emojiarea zásuvný modul pro jQuery

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin development team:
cs-CZ: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 od vývojového týmu phpMyAdmin:

en: Table drag and drop JQuery plugin
cs-CZ: Plugin JQuery pro přetahování tabulek

en: GNU General Public License v2.0
cs-CZ: Obecná veřejná licence GNU verze 2.0

en: JSZip JavaScript library v3.1.3
cs-CZ: JSZip JavaScript library verze 3.1.3

en: MIT License, GNU General Public License v3.0
cs-CZ: Licence MIT, Obecná veřejná licence GNU verze 3.0

en: kjua JavaScript library v0.6.0
cs-CZ: kjua JavaScript library verze 0.6.0

en: Leaflet
cs-CZ: Brožura

en: Leaflet JavaScript library v1.0.3
cs-CZ: Leaflet JavaScript library verze 1.0.3

en: OAI XSLT stylesheet
cs-CZ: Soubor stylů OAI XSLT

en: Adapted from the
cs-CZ: Převzato z

en: DSpace project
cs-CZ: DSpace projekt

en: OpenAPI 2.0 schema
cs-CZ: schéma OpenAPI 2.0

en: JSON Schema for Swagger 2.0 API
cs-CZ: JSON Schema pro Swagger 2.0 API

en: OpenAPI Initiative (OAI)
cs-CZ: Iniciativa OpenAPI (OAI)

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
cs-CZ: OpenJS - knihovna pro práci s klávesovými zkratkami

en: : BSD License
cs-CZ: : BSD licence

en: OpenJS keyboard shortcuts library
cs-CZ: OpenJS - knihovna pro práci s klávesovými zkratkami

en: BSD License or MIT License
cs-CZ: BSD licence nebo MIT licence

en: RequireJS JavaScript file and module loader v2.1.8
cs-CZ: RequireJS JavaScript soubor a zavaděč modulů verze 2.1.8

en: Apache License, Version 2.0 or GNU General Public License v2.0
cs-CZ: Apache licence, verze 2.0 nebo GNU General Public licence v2.0

en: Select2 library v4.0.13
cs-CZ: Knihovna Select2 v4.0.13

en: Sortable
cs-CZ: Seřaditelné

en: TinyMCE WYSIWYG Editor
cs-CZ: TinyMCE WYSIWYG editor

en: GNU Lesser General Public License v2.1
cs-CZ: Obecná veřejná licence GNU verze 2.1

en: GNU Lesser General Public License v3.0
cs-CZ: Lesser veřejná licence GNU verze 3.0

en: Virtual Keyboard
cs-CZ: Virtuální klávesnice

en: Translation
cs-CZ: Překlad

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
cs-CZ: العربية (arabština) verze 3.2 až 3.4, 3.16 & 3.18 od KnowledgeWare Technologies; Verze 3.6 až 3.14 od arabského týmu podpory systému Koha: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
cs-CZ: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharština) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Vedoucí týmu), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: Armenian Tigran Zargaryan
cs-CZ: Armenian (Arménština) Tigran Zargaryan

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
cs-CZ: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulharština) Radoslav Kolev

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
cs-CZ: Euskara (Baskičtina) Fernando Berrizbeitia, knihovníci z Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre a Nere Erkiaga

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
cs-CZ: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengálština) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
cs-CZ: &#20013;&#25991; (Čínština)

en: Hrvatski (Croatian)
cs-CZ: Hrvatski (Chorvatština)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
cs-CZ: &#x010C;e&#353;tina (Čeština) Michal Denár, Dagmar Šiková, Josef Moravec, sponzoruje R-Bit Technology, s.r.o. Děkujeme všem, kteří se podíleli na překladu starších verzí: Bohdan Šmilauer, Pavla Minaříková, Soňa Príborská, Marián Císař, Lukáš Strouhal a další

en: D&aelig;nsk (Danish)
cs-CZ: D&aelig;nsk (Dánština)

en: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Saxion University
cs-CZ: Nizozemsko-Nizozemsko (Holandsko-Nizozemsko) Ronald Wijlens, Univerzita Saxion

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
cs-CZ: Nederlands-Belgi&euml; (Vlámština)

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
cs-CZ: suomi, suomen kieli (Finština) Pasi Korkalo

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
cs-CZ: , Pascale Nalon (ENSMP), a mnoho dalších

en: Fran&ccedil;ais (French)
cs-CZ: Fran&ccedil;ais (Francouzština)

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
cs-CZ: Galego (Galicijština) Ignacio Javier

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
cs-CZ: Deutsch (Němčina) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen a Marc Véron

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
cs-CZ: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou a Kiriaki Roditi

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
cs-CZ: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrejština)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
cs-CZ: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindština)

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
cs-CZ: Magyar (Maďarština) Agnes Imecs

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
cs-CZ: Norsk Bokmål (Bokmål norština) Axel Bojer a Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
cs-CZ: Norsk Nynorsk (Nynorsk norština) Unni Knutsen a Marit Kristine Ådland

en: (Indonesian)
cs-CZ: (Indonéština)

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
cs-CZ: Italiano (Italština) pro verzi 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; pro verzi 3.4 a pozdější: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
cs-CZ: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonština)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
cs-CZ: &#54620;&#44397;&#50612; (Korejština)

en: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (kanna&#7693;a)
cs-CZ: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (Kannadština)

en: Latina (Latin)
cs-CZ: Latina

en: M&#257;ori
cs-CZ: M&#257;ori (Maorština)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
cs-CZ: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malajálamština)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
cs-CZ: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Perština)

en: Polski (Polish)
cs-CZ: Polsky (Polština)

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
cs-CZ: Portugu&ecirc;s (Portugalština)

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
cs-CZ: Rom&acirc;n&#259; (Rumunština)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
cs-CZ: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Ruština) Victor Titarchuk a Serhij Dubyk

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
cs-CZ: Espa&ntilde;ol (Španělština) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro a Tomás Cohen Arazi, za pomoci španělské Koha komunity.

en: Svenska (Swedish)
cs-CZ: Svenska (Švédština)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
cs-CZ: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thajština)

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
cs-CZ: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) před 3.8: Selma Aslani; pro 3.8 a další, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, a Alper Tutunsatar)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
cs-CZ: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608; (Urdština) Ata ur Rehman

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
cs-CZ: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrajinština) Victor Titarchuk a Serhij Dubyk

en: Koha history timeline
cs-CZ: Historie vývoje systému Koha

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
cs-CZ: Nepodařilo se načíst soubor history.txt. Ujistěte se, že je v souboru koha-conf.xml správně definován parametr &lt;docdir&gt;.

en: The Koha Community would like to dedicate the release of Koha 22.11 to Rosalie Blake.
cs-CZ: Komunita Koha by ráda věnovala vydání Koha 22.11 Rosalii Blake.

en: Rosalie was the Head Librarian at Horowhenua Library Trust when Koha was started and without her Koha would not exist. She was an inspiring leader and innovator and took the risk of her career entrusting Chris, Joanne, Rachel and Simon to deliver the original project that became the international sensation we all know and love.
cs-CZ: Rosalie byla v době vzniku Kohy hlavní knihovnicí v Horowhenua Library Trust a bez ní by Koha nikdy nevznikla. Byla inspirativní vůdčí osobností a inovátorkou, která riskovala svou kariéru a svěřila Chrisovi, Joanne, Rachel a Simonovi realizaci původního projektu, z něhož se stala mezinárodní senzace, kterou všichni známe a milujeme.

en: She was also a practicing Justice of the Peace, a stalwart of the Levin Pottery Club and much loved mother of Simon and Jeremy, and grandmother of Ben, Toby, Anna, Charlotte and Billy.
cs-CZ: Byla také praktikující smírčí soudkyní, stálou členkou Levinského keramického klubu a velmi milovanou matkou Simona a Jeremyho a babičkou Bena, Tobyho, Anny, Charlotte a Billyho.

en: You must define a budget in Administration
cs-CZ: Nejprve musíte nastavit rozpočet v Administraci

en: Your administrator must define a budget in Administration
cs-CZ: Správce Vašeho systému nejprve musí v Administraci nastavit rozpočet

en: Manage orders
cs-CZ: Spravovat objednávky

en: Pending suggestions
cs-CZ: Nevyřízené návrhy

en: Manage suggestions:
cs-CZ: Správa návrhů na nákup:

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
cs-CZ: Všechny knihovny: %s

en: All available funds
cs-CZ: Všechny dostupné fondy

en: Expand all
cs-CZ: Rozbalit vše

en: Collapse all
cs-CZ: Sbalit vše

en: Hide inactive budgets
cs-CZ: Skrýt neaktivní rozpočty

en: Show inactive budgets
cs-CZ: Zobrazit neaktivní rozpočty

en: Filter by library
cs-CZ: Filtrovat podle knihovny

en: Active
cs-CZ: Aktivní

en: Budget period description
cs-CZ: Popis období rozpočtu

en: Fund code
cs-CZ: Kód fondu

en: Fund name
cs-CZ: Název fondu

en: Owner
cs-CZ: Vlastník

en: Amount
cs-CZ: Částka (Kč)

en: Spent
cs-CZ: Vyčerpáno

en: Total available
cs-CZ: K dispozici celkem

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
cs-CZ: Rozpočet %s [id=%s]%s (neaktivní)%s

note: A
en: Ordered from this fund
cs-CZ: Objednáno z tohoto fondu

note: A
en: Spent from this fund
cs-CZ: Utraceno z tohoto fondu

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
cs-CZ: Utraceno z tohoto a dceřiných fondů

note: SPAN
en: Remaining in this fund
cs-CZ: Zůstatek v tomto fondu

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
cs-CZ: Zbývá, včetně prostředků na dceřiných fondech

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
cs-CZ: Pozor! Hodnota objednávky přesahuje povolený rozpočet.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
cs-CZ: Pozor! Fond bude přečerpán o %s%%.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
cs-CZ: Pozor! Přečerpáte limit (%s%s %s%s) fondu.

en: Do you want to confirm this order?
cs-CZ: Opravdu chcete potvrdit tuto objednávku?

en: Yes, I confirm
cs-CZ: Ano, potvrzuji

en: No, I don't confirm
cs-CZ: Ne, nepotvrzovat (N)

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
cs-CZ: Košík %s

en: Add orders from MARC file
cs-CZ: Přidat objednávky z MARC souboru

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
cs-CZ: Žádné záznamy nebyly importovány, protože všechny odpovídají existujícím záznamům ve vašem katalogu.

en: No records imported
cs-CZ: Žádný záznam nebyl importován

en: You'll have to treat them individually.
cs-CZ: Je třeba je zpracovat individuálně.

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
cs-CZ: Přidat objednávky z %s (%s připravené dne %s)

en: Select to import
cs-CZ: Vyberte k importu

en: Item information
cs-CZ: Informace o jednotce

en: Default accounting details
cs-CZ: Výchozí informace o účtování

en: Matching:
cs-CZ: Hledání shody:

en: Title and author
cs-CZ: Název a autor

en: Do not look for matching records
cs-CZ: Nevyhledávat shodné záznamy

en: &nbsp;Show inactive funds:
cs-CZ: &nbsp;Zobrazit neaktivní fondy:

en: Match:
cs-CZ: Shoda:

en: No match
cs-CZ: Žádná shoda

en: Match applied
cs-CZ: Shoda použita

en: Match found
cs-CZ: Shoda nalezena

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
cs-CZ: (skóre = %s):

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
cs-CZ: Shoduje se s bibliografickým záznamem %s

en: Quantity:
cs-CZ: Množství:

en: Price:
cs-CZ: Cena:

en: Replacement price:
cs-CZ: Cena náhrady:

en: Discount:
cs-CZ: Sleva:

en: If empty, discount rate from vendor will be used
cs-CZ: Pokud je sleva vynechána, bude použita sleva definovaná v profilu dodavatele

en: Select a fund (will use default if set)
cs-CZ: Vyber financování (pokud nastaveno, použije výchozí)

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
cs-CZ: %s (nečinný)

en: Statistic 1:
cs-CZ: Statistika 1:

en: Statistic 2:
cs-CZ: Statistika 2:

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
cs-CZ: %sJednotkové záznamy nemohly být zpracovány, protože neodpovídá počet jednotkových polí.%s %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
cs-CZ: Jednotkový záznam %s

en: homebranch
cs-CZ: domovská knihovna

en: holdingbranch
cs-CZ: domovská knihovna

en: itype
cs-CZ: Typ jednotky (itype)

en: nonpublic_note
cs-CZ: Neveřejná poznámka (nonpublic_note)

en: public_note
cs-CZ: Veřejná poznámka (public_note)

en: loc
cs-CZ: Lokace (loc)

en: notforloan
cs-CZ: Nelze vypůjčit (notforloan)

en: copyno
cs-CZ: číslo kopie

en: budget_code
cs-CZ: Kód rozpočtu (budget_code)

en: price
cs-CZ: Cena (price)

en: replacement price
cs-CZ: cena náhrady

en: callnumber
cs-CZ: Signatura (callnumber)

en: MARC preview
cs-CZ: Náhled MARC

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
cs-CZ: Importujte všechny zaškrtnuté položky v košíku s následujícími parametry:

en: Item
cs-CZ: Jednotka

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
cs-CZ: Neexistuje katalogizační šablona pro akvizici, používá se výchozí. Je třeba vytvořit šablonu s kódem ACQ.

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
cs-CZ: Import všech zaškrtnutých položek v košíku s následujícími účetními údaji (používá se pouze v případě, že u položky nejsou vyplněny žádné údaje):

en: Accounting details
cs-CZ: Podrobnosti vyúčtování

en: Currency:
cs-CZ: Měna:

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
cs-CZ: Zvolte zdroj financování (pokud je nastaveno vyplní objednávky/jednotky)

en: &nbsp;Show inactive:
cs-CZ: &nbsp;Zobrazit neaktivní:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
cs-CZ: Následující 2 pole jsou k dispozici pro vaše vlastní použití. Mohou se hodit pro statistické účely.

en: Choose the file to add to the basket
cs-CZ: Vyberte soubor, který chcete přidat do košíku

en: File name
cs-CZ: Název souboru

en: Staged
cs-CZ: Připraveno

en: # Bibliographic records
cs-CZ: # Bibliografické záznamy

en: Cleaned
cs-CZ: Vyčištěný

en: Imported
cs-CZ: Importováno

en: Importing
cs-CZ: Importovat

en: Reverted
cs-CZ: Vráceno

en: Reverting
cs-CZ: Obrácení

en: Add orders
cs-CZ: Přidat objednávky

en: Export as CSV
cs-CZ: Exportovat jako CSV

en: Deleted
cs-CZ: Odstraněno

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html %3$s:  booksellername | html
en: Basket %s (%s) for %s
cs-CZ: Košík %s (%s) pro %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  booksellername | html
en: Basket %s for %s
cs-CZ: Košík %s pro %s

en: You are not authorised to manage this basket.
cs-CZ: Nemáte oprávnění k provádění změn v tomto košíku.

en: Add to basket
cs-CZ: Přidat do košíku

en: Edit basket
cs-CZ: Upravit košík

en: Delete basket
cs-CZ: Odstranit košík

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
cs-CZ: Není možné uzavřít košík s jednotkami, které mají nejisté ceny.

en: Close basket
cs-CZ: Zavřít košík

en: Create EDIFACT order
cs-CZ: Vytvořit EDIFACT objednávku

en: E-mail order
cs-CZ: E-mailová objednávka

en: Are you sure you want to delete this basket?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento košík?

en: Warning:
cs-CZ: Varování:

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
cs-CZ: Všechny objednávky z tohoto košíku budou zrušeny a použité prostředky navráceny do rozpočtu.

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
cs-CZ: Pokud byly při objednávce vytvořeny i jednotky, budou také odstraněny.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
cs-CZ: Pokud je to možné, můžete zároveň odstranit i bibliografické záznamy (nelze odstranit ty záznamy, které mají nějaké další jednotky, nebo ke kterým existuje předplatné periodik).

en: Delete basket and orders
cs-CZ: Odstranit košík a objednávky

en: Delete basket, orders, and records
cs-CZ: Odstranit košík, objednávky i bibliografické záznamy

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
cs-CZ: Košíky, které jsou součástí skupiny košíků, nelze znovu otevřít.

en: Reopen basket
cs-CZ: Znovu otevřít košík

en: Vendor not found
cs-CZ: Dodavatel nenalezen

en: Basket deleted
cs-CZ: Košík byl smazán

en: The following records could not be deleted:
cs-CZ: Následující záznamy nemohly být smazány:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
cs-CZ: od %s:

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
cs-CZ: %s připojené jednotky.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
cs-CZ: %s připojené předplatné.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
cs-CZ: %s připojené objednávky.

en: Unknown error.
cs-CZ: Neznámá chyba.

en: Go back to vendor page
cs-CZ: Zpět na stránku s dodavateli

en: Show all active baskets
cs-CZ: Zobrazit všechny aktivní košíky

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
cs-CZ: Zobrazit košíky dodavatele %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
cs-CZ: Tento dodavatel nemá vybraný kontakt pro zasílání objednávek nebo mu chybí e-mailová adresa.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
cs-CZ: Není definována žádná šablona oznámení s kódem ACQORDER.

en: Order e-mail was sent to the vendor.
cs-CZ: Dodavateli byl zaslán e-mail s objednávkou.

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
cs-CZ: CHYBA! - %s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
cs-CZ: %sNový %sKošík %s (%s) pro

en: General information
cs-CZ: Obecné informace

en: Internal note:
cs-CZ: Interní poznámka:

en: Vendor note:
cs-CZ: Poznámka dodavatele:

en: Contract name:
cs-CZ: Název smlouvy:

en: Delivery place:
cs-CZ: Místo doručení:

en: Billing place:
cs-CZ: Místo vyúčtování:

en: Opened on:
cs-CZ: Otevřený dne:

en: Closed on:
cs-CZ: Zavřeno v:

en: Sent
cs-CZ: Odesláno

en: Processed
cs-CZ: Zpracováno

en: EDI status:
cs-CZ: EDI stav:

en: Not ordered
cs-CZ: Neobjednáno

en: Estimated delivery date:
cs-CZ: Předpokládané datum doručení:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
cs-CZ: %sAno%sNe%s

en: Orders are standing:
cs-CZ: Průběžná objednávka:

en: Create items when:
cs-CZ: vytvářet jednotky při:

en: Receiving items
cs-CZ: Příjem jednotek

en: Cataloguing items
cs-CZ: Katalogizace jednotek

en: Placing orders
cs-CZ: Vytvoření objednávky

en: Settings
cs-CZ: Nastavení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete user
cs-CZ: Odstranit uživatele

en: Add user
cs-CZ: Přidat uživatele

en: Save changes
cs-CZ: Uložit změny

en: Managing library:
cs-CZ: Knihovna spravující tento košík:

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
cs-CZ: %s Žádná knihovna

en: Change library
cs-CZ: Změnit knihovnu

en: (no library)
cs-CZ: (žádná knihovna)

en: (closed)
cs-CZ: (uzavřený)

en: No group
cs-CZ: Žádná skupina

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
cs-CZ: %s Žádná skupina

en: Change basket group
cs-CZ: Změnit skupinu košů

en: Set basket group
cs-CZ: Nastavit skupinu košíků

en: Add new group
cs-CZ: Přidat novou skupinu

en: Basket group delivery placename:
cs-CZ: Jméno místa doručení skupiny košíků:

en: Basket group billing place:
cs-CZ: Místo účtování skupiny košíků:

en: Duplicate warning
cs-CZ: Upozornění na duplicitu

en: Display them
cs-CZ: Zobrazit

note: A
en: Open in new window
cs-CZ: Otevřít v novém okně

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
cs-CZ: Některé záznamy nebyly automaticky přidány, protože odpovídají již existujícím záznamům v katalogu:

en: Orders
cs-CZ: Objednávky

en: No.
cs-CZ: Č.

en: RRP tax exc.
cs-CZ: Bez daně z doporučené ceny

en: Actual cost tax exc.
cs-CZ: Cena bez daně

en: Budgeted cost tax exc.
cs-CZ: Rozpočtové náklady bez daně

en: RRP tax inc.
cs-CZ: Včetně daně z doporučené ceny.

en: Actual cost tax inc.
cs-CZ: Cena s daní

en: Replacement price
cs-CZ: Cena náhrady

en: Qty.
cs-CZ: ks

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
cs-CZ: Celkem bez daně (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
cs-CZ: Celkem včetně daně (%s)

en: GST %%
cs-CZ: DPH %%

en: GST
cs-CZ: DPH

en: Fund
cs-CZ: Fond

en: Estimated delivery date
cs-CZ: Předpokládané datum dodání

en: Statistic 1
cs-CZ: Statistika 1

en: Statistic 2
cs-CZ: Statistika 2

en: Invoice
cs-CZ: Faktura

en: Supplier report
cs-CZ: Dodavatelský výstup

en: Modify
cs-CZ: Upravit

en: Cancel order
cs-CZ: Zrušit objednávku

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
cs-CZ: Celkem (DPH %s)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
cs-CZ: Celkem (%s)

en: (received)
cs-CZ: (přijato)

en: Deleted bibliographic record, can't find title
cs-CZ: Odstraněný bibliografický záznam, nelze nalézt titul

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
cs-CZ: Navrženo: %s%s, %s %s (

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
cs-CZ: návrh #%s

note: A
en: Edit internal note
cs-CZ: Upravit interní poznámku

note: A
en: Add internal note
cs-CZ: Vložit interní poznámku

note: A
en: Edit vendor note
cs-CZ: Upravit poznámku u dodavatele

note: A
en: Add vendor note
cs-CZ: Přidat poznámku k dodavateli

en: Transferred from basket:
cs-CZ: Přesunuto z košíku:

en: ) on
cs-CZ: ) na

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
cs-CZ: Tato objednávka byla reklamována %s krát. Dne %s%s%s, %s%s

en: (Uncertain)
cs-CZ: (Nejistý)

note: A
en: Edit delivery date
cs-CZ: Upravit datum doručení

en: Can't cancel order
cs-CZ: Objednávku nelze zrušit

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
cs-CZ: Objednávku nelze zrušit, protože k ní existuje (%s) rezervací. Nejprve zrušte tyto rezervace

en: Cancel order and delete catalog record
cs-CZ: Zrušit objednávku a odstranit katalogizační záznam

en: Can't cancel order and delete catalog record
cs-CZ: Není možné objednávku zrušit a odstranit katalogizační záznam

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
cs-CZ: Katalogizační záznam není možné smazat kvůli následujícím omezením

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
cs-CZ: %s jednotek zbývá

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
cs-CZ: Katalogizační záznam není možné smazat, protože k němu existuje %s rezervací

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
cs-CZ: Zbývajících objednávek: %s

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
cs-CZ: Katalogizační záznam není možné smazat, protože k němu existují propojené objednávky

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
cs-CZ: zbývá %s předplatných

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
cs-CZ: Katalogizační záznam není možné smazat, protože k němu existuje předplatné

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
cs-CZ: %s zbývajících rezervací

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
cs-CZ: Katalogizační záznam (nebo objednávku) není možné smazat, protože k němu existují rezervace

en: ** Vendor's listings already include tax.
cs-CZ: ** Seznam dodavatelů již zahrnuje daně.

en: Cancelled orders
cs-CZ: Zrušené objednávky

en: ecost tax exc.
cs-CZ: nákupní cena bez daně

en: ecost tax inc.
cs-CZ: nákupní cena s daní

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
cs-CZ: Důvod zrušení: %s %s

en: Transferred to basket:
cs-CZ: Přesunuto do košíku:

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
cs-CZ: Opravdu chcete zavřít košík %s?

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
cs-CZ: Připoj tento košík k nové skupině košíků pod stejným názvem

en: Yes, close (Y)
cs-CZ: Ano, zavřít (Y)

en: No, don't close (N)
cs-CZ: Ne, nezavírat (N)

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
cs-CZ: Opravdu chcete vygenerovat EDIFACT objednávku a zavřít košík %s?

en: Order note
cs-CZ: Poznámka k objednávce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (order number %s)
cs-CZ: (číslo objednávky %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
cs-CZ: Přidat objednávku do košíku %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
cs-CZ: Opravdu chcete uzavřít tento košík a vytvořit objednávku EDIFACT?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
cs-CZ: Opravdu chcete znovu otevřít tento košík?

en: Basket grouping
cs-CZ: Seskupování košíků

en: Reopen basket group
cs-CZ: Znovu otevřít skupinu košíků

en: Export basket group as CSV
cs-CZ: Exportovat skupinu košíků jako CSV

en: Print basket group in PDF
cs-CZ: Vytisknout skupinu košíků v PDF

note: INPUT type=submit
en: Generate EDIFACT order
cs-CZ: Vytvořit EDIFACT objednávku

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
cs-CZ: Skupina košíků %s (%s) pro

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
cs-CZ: Upravit skupinu košíků %s (%s) pro

en: Add basket group for
cs-CZ: Skupina košíků pro

en: Ungrouped baskets
cs-CZ: Neseskupení košíků

note: For the first occurrence, %1$s:  selectedbasket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
cs-CZ: Bez názvu, číslo košíku: %s

en: Add to group
cs-CZ: Přidat do skupiny

en: Basket group name:
cs-CZ: Název skupiny košíků:

en: Delivery comment:
cs-CZ: Komentář k doručení:

en: Baskets in this group:
cs-CZ: Košíky v této skupině:

en: Close basket group
cs-CZ: Zavřít skupinů košíků

en: New basket group
cs-CZ: Nová skupina košů

en: Basket grouping for
cs-CZ: Seskupení košíků pro

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
cs-CZ: Nastavení EDIFACT pro %s není k dispozici

en: Open
cs-CZ: Otevřít

en: Closed
cs-CZ: Uzavřeno

en: Number
cs-CZ: Číslo

en: Billing place
cs-CZ: Účtovací místo

en: Delivery place
cs-CZ: Místo dodání

en: Number of baskets
cs-CZ: Počet košíků

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
cs-CZ: Skupiny košíků číslo %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
cs-CZ: %sMísto doručení%s%s%s

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
cs-CZ: Zavřít a exportovat jako PDF

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
cs-CZ: Exportovat jako PDF

note: SCRIPT
en: Add to group
cs-CZ: Přidat do skupiny

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
cs-CZ: Chyba při stahování souboru

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
cs-CZ: Upravit košík '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
cs-CZ: Přidat košík pro %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
cs-CZ: Upravit košík %s

en: Basket name:
cs-CZ: Název košíku:

en: Billing place:
cs-CZ: Místo zaúčtování:

en: Delivery place:
cs-CZ: Místo doručení:

en: Contract:
cs-CZ: Kontakt:

en: Standing orders do not close when received.
cs-CZ: Průběžné objednávky nejsou při dodání uzavřeny.

en: use default (receiving an order)
cs-CZ: použít výchozí (při přijetí objednávky)

en: use default (cataloging the record)
cs-CZ: použít výchozí (při vytvoření katalogizačního záznamu)

en: use default (placing an order)
cs-CZ: použít výchozí (při vytvoření objednávky)

en: placing an order
cs-CZ: při vytvoření objednávky

en: receiving an order
cs-CZ: při příjetí objednávky

en: cataloging the record
cs-CZ: při vytvoření katalogizačního záznamu

note: %1$s:  supplier | $HtmlTags tag='em'
en: Search for vendor %s
cs-CZ: Hledat dodavatele %s

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
cs-CZ: Hledání dodavatele: nalezeno %s výsledků

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
cs-CZ: Hledání dodavatele: nalezeno %s výsledků pro '%s'

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
cs-CZ: Vyberte dodavatele v seznamu, abyste přeskočili přímo na správné umístění.

en: Show active baskets only
cs-CZ: Ukázat pouze aktivní koše

en: Show all baskets
cs-CZ: Zobrazit všechny koše

en: Show active vendors only
cs-CZ: Zobrazit pouze aktivní dodavatele

en: Show all vendors
cs-CZ: Zobrazit všechny dodavatele

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
cs-CZ: %s %s %s BEZE JMÉNA %s

en: (inactive)
cs-CZ: (nečinný)

en: Item count
cs-CZ: Počet jednotek

en: Bibliographic record count
cs-CZ: Počet bibliografických záznamů

en: Items expected
cs-CZ: Očekávané jednotky

en: Basket group
cs-CZ: Skupina košíků

en: Internal note
cs-CZ: Interní poznámka

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
cs-CZ: %s %s (%s zrušeno) %s

en: Close this basket
cs-CZ: Zavřít tento košík

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
cs-CZ: Opravdu chcete zrušit tuto objednávku (%s)

en: Bibliographic record will be deleted too.
cs-CZ: Bibliografický záznam bude také smazán.

en: Bibliographic record will not be deleted.
cs-CZ: Bibliografický záznam nebude smazán.

en: Yes, cancel (Y)
cs-CZ: Ano, zrušit (Y)

en: No, don't cancel (N)
cs-CZ: Ne, nerušit (N)

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
cs-CZ: Objednávka byla úspěšně zrušena %s

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
cs-CZ: Došlo k chybě. %s

en: The order has been cancelled already.
cs-CZ: Objednávka byla již zrušena.

en: The order could not be found.
cs-CZ: Objednávku se nepodařilo nalézt.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
cs-CZ: Objednávka byla zrušena, i když jedna nebo více jednotek nemohlo být odstraněno.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
cs-CZ: Objednávka byla zrušena, přestože záznam nebyl odstraněn.

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
cs-CZ: %s %s %s %s %s %s "%s (%s dní)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAutor: %s.%s%sVydavatel: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Opožděné objednávky celkem"%s %s

en: Duplicate existing orders
cs-CZ: Duplikování stávajících objednávek

en: Search orders
cs-CZ: Hledat objednávky

en: Refine search
cs-CZ: Upřesnit hledání

en: Order line (parent)
cs-CZ: Číslo obj. (nadřízená obj.)

en: Basket creator
cs-CZ: Tvorba košíků

en: Summary
cs-CZ: Souhrn

en: Received on
cs-CZ: Přijato dne

en: Quantity received
cs-CZ: Přijaté množství

en: Quantity ordered
cs-CZ: Objednané množství

en: Unit cost
cs-CZ: Cena položky

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
cs-CZ: Zkopírovat objednávku s následujícími informacemi:

en: Check boxes to duplicate the original values
cs-CZ: Zaškrtnutím voleb se provede zkopírování původních hodnot

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
cs-CZ: Zkopírovat stávající hodnotu

en: The original currency value will be copied
cs-CZ: Bude použita původní měna

en: Select a fund
cs-CZ: Vyberte rozpočet

en: The original fund will be used
cs-CZ: Bude použit původní fond

en: The original internal note will be used
cs-CZ: Bude použita původní neveřejná poznámka

en: The original vendor note will be used
cs-CZ: Bude použita původní poznámka dodavatele

en: The original statistic 1 will be used
cs-CZ: Bude použita původní hodnota statistického pole 1

en: The original statistic 2 will be used
cs-CZ: Bude použita původní hodnota statistického pole 2

en: Duplicate orders
cs-CZ: Duplikovat objednávku

en: Order line
cs-CZ: Řádek objednávky

en: Return to the basket
cs-CZ: Zpět ke košíku

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
cs-CZ: Nebyla zkopírována žádná objednávka. Zřejmě nastala neočekávaná chyba?

note: SCRIPT
en: No fund selected.
cs-CZ: Nebyl vybrán fond.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
cs-CZ: Nebylo nic vybráno.

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
cs-CZ: Košík (%s)

en: Select the library account submitting the EDI order
cs-CZ: Zvolte účet knihovny k odeslání EDI objednávky

en: Select ordering library account:
cs-CZ: Zvolte objednávkový účet knihovny:

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
cs-CZ: Odeslat EDI objednávku

en: Transferred
cs-CZ: Přesunuto

en: Filename
cs-CZ: Název souboru

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
cs-CZ: Košík: %s

en: Invoices
cs-CZ: Faktury

en: View message
cs-CZ: Zobrazit zprávu

en: EDIFACT message
cs-CZ: Zpráva EDIFACT

en: There are no EDIFACT messages.
cs-CZ: Žádné EDIFACT zprávy.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto zprávu?

en: EDIFACT message display
cs-CZ: Zobrazení zprávy EDIFACT

en: The requested message cannot be displayed
cs-CZ: Požadovanou zprávu nelze zobrazit

en: Search results
cs-CZ: Výsledky hledání

en: Your search returned no results.
cs-CZ: Vašemu hledání neodpovídají žádné výsledky.

en: Managing library
cs-CZ: Ve správě knihovny

en: Vendor note
cs-CZ: Poznámka dodavatele

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
cs-CZ: Soubory k dokladu: %s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
cs-CZ: %sSoubor, který se pokoušíte načíst, je prázdný.%s %sNebyl vybrán žádný soubor.%s %sNesprávné nebo chybějící parametry.%s

en: Uploaded
cs-CZ: Nahráno

en: Bytes
cs-CZ: Bajtů

en: Download
cs-CZ: Stáhnout

en: This invoice has no files attached.
cs-CZ: K tomuto dokladu nejsou připojeny žádné soubory.

en: Upload new file
cs-CZ: Nahrát nový soubor

en: File:
cs-CZ: Soubor:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
cs-CZ: Načíst soubor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento soubor ?

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
cs-CZ: Doklad: %s

en: Invoice has been modified
cs-CZ: Doklad byl změněn

en: Invoice number:
cs-CZ: Číslo dokladu:

en: Shipment date:
cs-CZ: Datum doručení:

en: Billing date:
cs-CZ: Datum vyúčtování:

en: Shipping cost:
cs-CZ: Poštovné:

en: Shipping fund:
cs-CZ: Poštovné:

note: %1$s:  invoiceclosedate | $KohaDates
en: Closed on %s
cs-CZ: Uzavřeno dne %s

en: Reopen:
cs-CZ: Znovu otevřít:

en: Open
cs-CZ: Otevřít

en: Close:
cs-CZ: Zavřít:

en: Adjustments
cs-CZ: Opravy

en: Reason
cs-CZ: Důvod

en: Note
cs-CZ: Poznámka

en: Encumber while invoice open
cs-CZ: Promítnout opravu ceny do rozpočtu okamžitě

en: No reason
cs-CZ: Bez důvodu

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
cs-CZ: Pro využití této funkce vytvořte ověřené hodnoty v kategorii ADJ_REASON

en: Add an adjustment
cs-CZ: Přidat opravu

en: Amount:
cs-CZ: Částka:

en: Reason:
cs-CZ: Důvod:

en: Note:
cs-CZ: Poznámka:

en: Encumber while invoice open?
cs-CZ: Zaúčtovat, když je faktura otevřená?

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
cs-CZ: Aktualizovat opravy

en: Go to receipt page
cs-CZ: Jít na stránku s účtenkou

en: Manage invoice files
cs-CZ: Spravovat soubory dokladů

en: Invoice details
cs-CZ: Podrobnosti dokladu

en: Show all details
cs-CZ: Ukázat všechny detaily

en: Invoice price
cs-CZ: Fakturovaná cena

en: by
cs-CZ: podle

en: Modify fund
cs-CZ: Upravit fond

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
cs-CZ: Celkem (DPH %s %%)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
cs-CZ: Celkem + opravy + náklady na dopravu (%s)

en: No orders yet
cs-CZ: Zatím žádné objednávky

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
cs-CZ: Opravy a poštovné: %s

en: Files attached to invoice
cs-CZ: Soubory připojené k dokladu

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
cs-CZ: Aktualizace fondu může změnit dostupné statistiky pro objednávku, zkontrolujte prosím před odesláním hodnoty.

en: No fund
cs-CZ: Žádný fond

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento doklad?

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
cs-CZ: Nepodařilo se aktualizovat objednávku:

note: SCRIPT
en: Order updated
cs-CZ: Aktualizovaná objednávka

en: Show only subscriptions
cs-CZ: Zobrazit pouze předplatné

en: Shipment date
cs-CZ: Datum doručení

en: Billing date
cs-CZ: Datum vyúčtování

en: Received bibliographic records
cs-CZ: Přijaté bibliografické záznamy

en: Received items
cs-CZ: Přijaté položky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Closed on %s
cs-CZ: Uzavřeno dne %s

en: Merge selected invoices
cs-CZ: Sloučit vybrané doklady

en: Reopen selected invoices
cs-CZ: Znovu otevřít vybrané doklady

en: Close selected invoices
cs-CZ: Zavřít vybrané faktury

en: Open invoices
cs-CZ: Otevřené faktury

en: Closed invoices
cs-CZ: Uzavřené faktury

en: Your search returned no open invoices.
cs-CZ: Výsledkům hledání neodpovídá žádná otevřená faktura.

en: Your search returned no closed invoices.
cs-CZ: Vaše vyhledávání nevrátilo žádné uzavřené faktury.

en: Merge invoices
cs-CZ: Sloučit doklady

en: Shipment cost
cs-CZ: Náklady na dopravu

en: Shipment cost:
cs-CZ: Náklady na dopravu:

en: Fund:
cs-CZ: Fond:

en: Sorry, but there are no results for your search.
cs-CZ: Je nám líto, ale pro vaše zadání hledání nebyly nalezeny žádné výsledky.

en: Search was:
cs-CZ: Hledali jste:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
cs-CZ: Číslo faktury: %s

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
cs-CZ: Dodavatel: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
cs-CZ: Od %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
cs-CZ: Na %s

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
cs-CZ: Vše od %s

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
cs-CZ: Datum doručení: Vše před %s

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
cs-CZ: Datum vyúčtování: Vše před %s

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
cs-CZ: Název: %s

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
cs-CZ: Autor: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
cs-CZ: Vydavatel: %s

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
cs-CZ: Rok vydání: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
cs-CZ: Knihovna: %s

en: Use the search form on the left to find invoices.
cs-CZ: Použijte vyhledávací formulář vlevo k hledání dokladů.

en: From:
cs-CZ: Od:

en: To:
cs-CZ: Do:

en: Author:
cs-CZ: Autor:

en: Publication year:
cs-CZ: Rok vydání:

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
cs-CZ: Slučované doklady musí být všechny od stejného dodavatele

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
cs-CZ: Je nutné vybrat alespoň dva doklady pro sloučení.

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
cs-CZ: %s%s : %sNevyřízené objednávky

en: This vendor has no email
cs-CZ: Tento dodavatel nemá e-mail

en: No order selected
cs-CZ: Nebyla vybrána žádná objednávka

en: Email has been sent.
cs-CZ: E-mail byl odeslán.

en: Claim using notice:
cs-CZ: Reklamovat zasláním oznámení:

en: Check all
cs-CZ: Zaškrtnout vše

en: Uncheck all
cs-CZ: Odznačit vše

en: Order date
cs-CZ: Datum objednávky

en: Information
cs-CZ: Informace

en: Quantity
cs-CZ: Množství

en: Total cost
cs-CZ: Celková cena

en: Budget
cs-CZ: Rozpočet

en: Claims count
cs-CZ: Počet reklamací

en: Claimed date
cs-CZ: Datum reklamace

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
cs-CZ: %s (%s dní)

en: Published by:
cs-CZ: Vydal:

en: in
cs-CZ: v

note: A
en: basket
cs-CZ: košík

en: Edit internal note
cs-CZ: Upravit interní poznámku

en: Add internal note
cs-CZ: Vložit interní poznámku

en: Edit vendor note
cs-CZ: Upravit poznámku u dodavatele

en: Add vendor note
cs-CZ: Přidat poznámku k dodavateli

note: INPUT type=submit
en: Claim order
cs-CZ: Reklamovat objednávku

en: There are no late orders.
cs-CZ: Nenalezeny žádné opožděné objednávky.

en: Filter results:
cs-CZ: Filtrovat výsledky:

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
cs-CZ: Počet dní (%s) musí být číslo mezi 0 a 999.

en: Order date:
cs-CZ: Datum objednávky:

en: days ago
cs-CZ: dní před dnešní dnem

en: Estimated delivery date from:
cs-CZ: Předpokládané datum doručení od:

note: INPUT type=submit
en: Filter
cs-CZ: Filtrovat

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
cs-CZ: %s (číslo objednávky %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
cs-CZ: Vyberte, prosím, alespoň jednu položku pro export.

en: Acquisition
cs-CZ: Akvizice

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
cs-CZ: Košík %s (%s)

en: Change estimated delivery date
cs-CZ: Změna odhadovaného data dodání

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
cs-CZ: Změnit poznámku dodavatele (k objednávce č. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
cs-CZ: Změnit pořadí interních poznámek (pořadí č. %s)

en: Note:
cs-CZ: Poznámka:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
cs-CZ: %s povinná pole dokumentu prázdná

note: SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
cs-CZ: Detekovány duplicitní hodnoty. Prosím opravte chyby a zkuste to znovu.

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
cs-CZ: Cena objednávky (%s) přesahuje dostupný rozpočet (%s)

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
cs-CZ: Množství musí být větší než '0'

note: SCRIPT
en: Total must be a number
cs-CZ: Počet musí být vyjádřen číslem

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
cs-CZ: Cena dodavatele musí být číslo

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
cs-CZ: Nemůžete přidat novou jednotku, vytvořte nový řádek objednávky

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
cs-CZ: Smazali jste jednoku(y) v objednávce, nezapomeňte ji(e) odstranit v katalogu

note: SCRIPT
en: You must select a fund
cs-CZ: Musíte vybrat rozpočet

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
cs-CZ: Upravit detaily objednávky (line #%s)

en: New order
cs-CZ: Nová objednávka

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
cs-CZ: %s Upravit řádek objednávky %s Nová objednávka %s

en: Basket details
cs-CZ: Podrobnosti košíku

en: Contract number:
cs-CZ: Číslo smlouvy:

en: Open on:
cs-CZ: Otevřít dne:

en: Basketgroup:
cs-CZ: Skupina košíků:

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
cs-CZ: Změnit skupinu košů

en: To notify on receiving:
cs-CZ: Upozornění při dodání:

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
cs-CZ: Podrobnosti katalogu %s

en: Publisher:
cs-CZ: Vydavatel:

en: Edition:
cs-CZ: Vydání:

en: Publication year:
cs-CZ: Rok vydání:

en: Series:
cs-CZ: Edice:

en: Item type:
cs-CZ: Typ jednotky:

en: Suggestion
cs-CZ: Návrh

en: Suggested by:
cs-CZ: Navrhl(a):

en: Items list
cs-CZ: Seznam jednotek

en: Holding library
cs-CZ: Aktuální knihovna

en: Not for loan
cs-CZ: Nelze vypůjčit

en: Restricted
cs-CZ: Omezeno

en: Inventory number
cs-CZ: Přírůstkové číslo

en: Materials
cs-CZ: Materiály

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
cs-CZ: Nastavení autoBarcode má hodnotu %s a jednotkám bez vyplněného čárového kódu bude kód doplněn při uložení.

note: %1$s:  IF quantitysugg %2$s:  quantitysugg | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF basket.is_standing
en: %s (suggested: %s) %s %s %s %s
cs-CZ: %s (navrhované: %s) %s %s %s %s

note: %1$s:  IF quantitysugg %2$s:  quantitysugg | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  END
en: %s (suggested: %s) %s %s %s
cs-CZ: %s (navrhované: %s) %s %s %s

en: Frequency:
cs-CZ: Frekvence:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
cs-CZ: Počet čísel: %s

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
cs-CZ: Počet týdnů: %s

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
cs-CZ: Počet měsíců: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
cs-CZ: %s %s%s%s (nečinný)%s

en: Vendor price:
cs-CZ: Cena dodavatele:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
cs-CZ: %s(včetně daně)%s(bez daně)%s

en: Uncertain price:
cs-CZ: Nejistá cena:

en: Tax rate:
cs-CZ: Sazba daně:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
cs-CZ: V systémovém nastevení TaxRates není uvedena žádná sazba daně!

en: Retail price:
cs-CZ: Maloobchodní cena:

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
cs-CZ: (upraveno pro %s, %ss daní%sbez daně%s)

en: Replacement cost:
cs-CZ: Náklady náhrady:

en: Budgeted cost:
cs-CZ: Rozpočtové náklady:

en: Total:
cs-CZ: Celkem:

en: (budgeted cost * quantity)
cs-CZ: (rozpočtové náklady * množství)

en: Actual cost:
cs-CZ: Skutečné náklady:

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
cs-CZ: %s(včetně daně)%s(bez daně)%s

en: Estimated delivery date:
cs-CZ: Předpokládané datum doručení:

en: Processing multiple items
cs-CZ: Zpracování více jednotek

en: Invalid number of copies
cs-CZ: Chybný počet kopií

en: , greater than or equal to 1
cs-CZ: , větší nebo rovno 1

en: Please enter a
cs-CZ: Zadejte

en: number
cs-CZ: číslo

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
cs-CZ: Pole automaticky vyplněno zásuvným modulem

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
cs-CZ: Vybrali jste záznam z externího zdroje, který odpovídá existujícímu záznamu ve vašem katalogu:

en: Use existing record
cs-CZ: Použít existující záznam

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
cs-CZ: Nevytvářet duplicitní záznam. Přidejte objednávku ze stávajícího záznamu ve vašem katalogu.

note: INPUT type=submit
en: Use existing
cs-CZ: Použít existující

en: Cancel and return to order
cs-CZ: Zrušit a vrátit se k objednávce

en: Return to the basket without making a new order.
cs-CZ: Vrátit se do košíku bez vytvoření nové objednávky.

en: Create new record
cs-CZ: Vytvořit nový záznam

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
cs-CZ: Vytvořit nový záznam importováním externího (duplicitního) záznamu.

note: INPUT type=submit
en: Create new
cs-CZ: Vytvořit nový

en: Add order from a subscription
cs-CZ: Přidat objednávku z předplatného

en: Serials subscriptions
cs-CZ: Předplatné časopisů

en: Show only renewed
cs-CZ: Zobrazit pouze prodloužené

en: Notes
cs-CZ: Poznámky

note: A
en: subscription detail
cs-CZ: detaily odběru (předplatného)

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
cs-CZ: %s Nevyřízená objednávka %s %s

note: A
en: Order this one
cs-CZ: Objednej toto

en: Cannot be ordered
cs-CZ: Nelze objednat

note: A
en: This subscription depends on another supplier
cs-CZ: Tento odběr závisí na dalším dodavateli.

en: Sorry, there is no result for your search.
cs-CZ: Bohužel, žádné výsledky odpovídající vašemu vyhledání.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
cs-CZ: Pro vyhledání předplatného použijte vyhledávací formulář vlevo.

en: Add order from a suggestion
cs-CZ: Přidat objednávku z návrhu

en: Show all suggestions
cs-CZ: Zobrazit všechny návrhy

en: Show only mine
cs-CZ: Zobrazit pouze moje návrhy

en: Mine
cs-CZ: Moje

en: Document type
cs-CZ: Typ dokumentu

en: Suggested by
cs-CZ: Navrženo od

en: Accepted by
cs-CZ: Přijal(a)

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
cs-CZ: %s&copy; %s %s %sSvazek:

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
cs-CZ: vydal: %s %s %s v

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
cs-CZ: %s%s v

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
cs-CZ: %s Neexistují nezpracované (přijaté) návrhy. %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
cs-CZ: Objednáno - %s

en: Title
cs-CZ: Název

en: Vendor
cs-CZ: Dodavatel

en: Item types
cs-CZ: Typy jednotek

en: Left on order
cs-CZ: Vlevo na objednávce

en: Estimated cost per unit
cs-CZ: Předpokládaná cena za kus

en: Date ordered
cs-CZ: Datum objednávky

en: Subtotal
cs-CZ: Mezisoučet

en: Adjustment cost for invoice
cs-CZ: Dorovnání ceny na faktuře

en: Total
cs-CZ: Celkem

note: %1$s:  name | html %2$s:  invoice | html %3$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s [%s] (order #%s)
cs-CZ: Přijmout jednotky z: %s [%s] (objednávka #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from: %s (order #%s)
cs-CZ: Přijmout jednotky z: %s (objednávka #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  multiple_orders | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
cs-CZ: Přijmout jednotky z : %s %s[%s] %s (objednávka #%s)

en: Date received
cs-CZ: Datum dodání

en: Job progress:
cs-CZ: Postup činnosti:

en: Loading ...
cs-CZ: Načítá se ...

en: Catalog details
cs-CZ: Podrobnosti katalogu

en: Copyright:
cs-CZ: Autorská práva:

en: Reason:
cs-CZ: Důvod:

en: -- Choose a reason --
cs-CZ: -- Vyberte důvod --

en: Others...
cs-CZ: Další...

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
cs-CZ: upřesněte důvod vlastními slovy...

en: Receipt history for this subscription
cs-CZ: Historie dokladů k tomuto předplatnému

en: Order number
cs-CZ: Číslo objednávky

en: Creation date
cs-CZ: Datum vytvoření

en: Receive date
cs-CZ: Přijato dne

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
cs-CZ: Cena bez daně / Cena včetně daně

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
cs-CZ: Neexistuje katalogizační šablona pro akvizici, používá se výchozí. Je třeba vytvořit šablonu s kódem ACQ.

en: Receive?
cs-CZ: Přijmout?

en: Date received:
cs-CZ: Datum přijetí:

note: OPTGROUP
en: Current
cs-CZ: Aktuální

en: Ordered by:
cs-CZ: Objednano:

en: Quantity ordered:
cs-CZ: Objednané množství:

en: Quantity received:
cs-CZ: Přijaté množství:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
cs-CZ: Varování, zadali jste více položek než bylo očekáváno. Položky nebudou vytvořeny.

en: Replacement price:
cs-CZ: Cena náhrady:

en: Actual cost:
cs-CZ: Skutečné náklady:

en: Change currency
cs-CZ: Změna měny

en: Previous order
cs-CZ: Předchozí objednávka

en: Next order
cs-CZ: Další objednávka

en: Accept
cs-CZ: Přijmout

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
cs-CZ: %sNeznámé číslo objednávky.%s

note: SCRIPT
en: (Current: %0$s - %1$s)
cs-CZ: (Aktuální: %0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax exclusive)
cs-CZ: (upraveno na %s, bez daně)

note: SCRIPT
en: (adjusted for %s, tax inclusive)
cs-CZ: (upraveno na %s, včetně daně)

note: SCRIPT
en: (tax exclusive)
cs-CZ: (bez daně)

note: SCRIPT
en: (tax inclusive)
cs-CZ: (včetně daně)

note: SCRIPT
en: Account has been deleted
cs-CZ: Účet byl smazán

note: SCRIPT
en: Edit order #%s (%s)
cs-CZ: Upravit objednávku #%s (%s)

note: SCRIPT
en: Keep current (%0$s - %1$s)
cs-CZ: Zachovat stávající (%0$s - %1$s)

note: SCRIPT
en: Order %s: An error occurred while saving
cs-CZ: Objednávka %s: Při ukládání došlo k chybě

note: SCRIPT
en: Order %s: No quantity to receive set. No items will be created.
cs-CZ: Objednávka %s: Žádné nastavené počty kusů k přijetí. Nebudou vytvořeny žádné položky.

note: SCRIPT
en: Order %s: Warning, you have entered more items than expected. Extra items will not be created.
cs-CZ: Objednávka %s: Varování, vložili jste více jednotek, než bylo očekáváno. Jednotky navíc nebudou vytvořeny.

note: SCRIPT
en: Receiving %0$s out of %1$s
cs-CZ: Příjem %0$s z %1$s

en: Receipt summary for
cs-CZ: Rekapitulace účtenky pro

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
cs-CZ: Přijmout objednávky od %s

en: Error adding items:
cs-CZ: Chyba při přidávání jednotek:

en: The order has been successfully canceled.
cs-CZ: Objednávka byla úspěšně zrušena.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
cs-CZ: Objednávka byla zrušena, ale jedna nebo více jednotek nemohlo být odstraněno.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
cs-CZ: Objednávka byla zrušena, i když záznam nebyl odstraněn.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
cs-CZ: Účtenku nelze stornovat. Možné důvody:

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
cs-CZ: Doklad s tímto identifikátorem neexistuje.

en: Pending orders
cs-CZ: Nevyřízené objednávky

en: Order cost
cs-CZ: Cena objednávky

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
cs-CZ: Faktura je uzavřena, takže již nemůžete přijímat objednávky.

en: Reopen it
cs-CZ: Znovu otevřít

en: Already received
cs-CZ: Již bylo přijato

en: Est cost
cs-CZ: Předpokládané náklady

en: Actual cost
cs-CZ: Skutečná cena

en: TOTAL
cs-CZ: CELKEM

en: (Tax inc.)
cs-CZ: (Včetně daně)

en: (Tax exc.)
cs-CZ: (Bez daně)

en: Subtotal for
cs-CZ: Mezisoučet pro

en: Total tax exc.
cs-CZ: Celkem bez daně

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
cs-CZ: Celkem (DPH %s%%)

en: Total tax inc.
cs-CZ: Celkem včetně daně

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
cs-CZ: %s Žádná skupina košíků %s

note: A
en: Original order line
cs-CZ: Řádek původní objednávky

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
cs-CZ: Vydavatel: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Change internal note
cs-CZ: Změnit interní poznámku

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
cs-CZ: Řádek objednávky, který se snažíte zrušit vznikl z částečného plnění jiného řádku objednávky číslo %s, který již byl přijat. Zkuste nejprve tento řádek zrušit a akci opakujte.

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
cs-CZ: Nelze zrušit příjem tohoto řádku objednávky, protože v záznamech existuje alespoň jedna rezervace.

en: Can't cancel receipt
cs-CZ: Účtenku nelze stornovat

en: Cancel receipt
cs-CZ: Zrušit účtenku

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
cs-CZ: %sŽádné přijaté objednávky.%s

en: MARC previews
cs-CZ: Náhledy MARC

en: View invoice
cs-CZ: Zobrazit doklad

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
cs-CZ: Dokončit příjem

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
cs-CZ: Katalogizační záznam není možné smazat, protože se k němu vztahuje %s jednotek

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
cs-CZ: Zrušit objednávku a odstranit katalogizační záznam

note: SCRIPT
en: No basket group
cs-CZ: Žádná skupina košíků

note: SCRIPT
en: Receive selected (%s)
cs-CZ: Vybraný příjem (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
cs-CZ: od

note: SCRIPT
en: item(s) left
cs-CZ: zbývající jednotka(y)

note: SCRIPT
en: order(s) left
cs-CZ: zbývající objednávka(y)

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
cs-CZ: Přijmout zásilku od dodavatele %s

en: Receive shipment from vendor
cs-CZ: Přijmout zásilku od dodavatele

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
cs-CZ: Došlo k chybě. Doklad nemohl být vytvořen.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
cs-CZ: Toto číslo dokladu již bylo použito. Chcete dodávku přiřadit k již existujícímu dokladu?

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
cs-CZ: Přesto vytvořit nový doklad

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
cs-CZ: %s dodávek

en: n/a
cs-CZ: není známo

note: ABBR
en: not available
cs-CZ: nedostupný

en: &lt;&lt; Previous
cs-CZ: &lt;&lt; Předchozí

en: Next &gt;&gt;
cs-CZ: Další &gt;&gt;

en: Receive a new shipment
cs-CZ: Přijmout novou zásilku

en: Vendor invoice:
cs-CZ: Faktura dodavatele:

en: GST:
cs-CZ: DPH:

en: Shipment date:
cs-CZ: Datum doručení:

en: Shipping cost:
cs-CZ: Poštovné:

en: Sort by :
cs-CZ: Řadit podle:

en: Shipment date reverse
cs-CZ: Datum doručení sestupně

en: Invoice number reverse
cs-CZ: Číslo dokladu sestupně

en: Results per page :
cs-CZ: Výsledků na stránku :

en: Order details
cs-CZ: Podrobnosti o objednávce

en: Creation date:
cs-CZ: Datum vytvoření:

en: Claims count:
cs-CZ: Počet reklamací:

en: Last claim date:
cs-CZ: Datum poslední reklamace:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
cs-CZ: %s Nenalezeny žádné objednávky %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
cs-CZ: Utraceno - %s

en: Unit price
cs-CZ: Jednotková cena

en: Date ordered
cs-CZ: Datum objednání

en: Subtotal
cs-CZ: Mezisoučet

en: Sub total
cs-CZ: Mezisoučet

en: Shipping cost for invoice
cs-CZ: Cena dopravy za zboží na faktuře

en: Contact name:
cs-CZ: Jméno kontaktu:

en: Position:
cs-CZ: Pozice:

en: Phone:
cs-CZ: Telefon:

en: Alternative phone:
cs-CZ: Alternativní telefon:

en: Acquisitions options
cs-CZ: Možnosti akvizice

en: Primary acquisitions contact
cs-CZ: Primární kontakt pro akvizice

en: Contact when ordering
cs-CZ: Kontakt při objednávce

en: Contact about late orders
cs-CZ: Kontakt ohledně zpožděných objednávek

en: Serials options
cs-CZ: Možnosti předplatných časopisů

en: Primary serials contact
cs-CZ: Hlavní kontakt pro periodika

en: Contact about late issues
cs-CZ: Kontakt ohledně zpožděných vydání

en: Delete contact
cs-CZ: Odstranit kontakt

en: Acquisitions options:
cs-CZ: Akviziční možnosti:

en: Primary acquisitions contact
cs-CZ: Hlavní kontakt pro akvizici

en: Receives orders
cs-CZ: Kontakt pro objednávky

en: Receives claims for late orders
cs-CZ: Příjímá reklamace na zpožděné objednávky

en: Serials options:
cs-CZ: Možnosti periodik:

en: Primary serials contact
cs-CZ: Hlavní kontakti pro periodika

en: Receives claims for late issues
cs-CZ: Přijímá reklamace za nedodaná vydání

en: Add vendor
cs-CZ: Přidat dodavatele

en: Company details
cs-CZ: Podrobnosti o společnosti

en: Name:
cs-CZ: Jméno:

en: Postal address:
cs-CZ: Poštovní adresa:

en: Physical address:
cs-CZ: Fakturační adresa a údaje:

en: Website:
cs-CZ: Webové stránky:

en: Account number:
cs-CZ: Číslo účtu:

en: Vendor type:
cs-CZ: Typ dodavatele:

en: Aliases:
cs-CZ: Aliasy:

en: Contacts
cs-CZ: Kontakty

en: Contact details
cs-CZ: Detail kontaktu

en: Add another contact
cs-CZ: Přidat další kontakt

en: Interfaces
cs-CZ: Rozhraní

en: Ordering information
cs-CZ: Informace o objednávání

en: Vendor is:
cs-CZ: Dodavatel je:

en: List prices are:
cs-CZ: Ceny dle ceníku jsou:

en: Invoice prices are:
cs-CZ: Ceny na dokladu jsou:

en: Tax number registered:
cs-CZ: Je plátcem DPH (DIČ):

en: List prices:
cs-CZ: Ceníkové ceny:

en: Include tax
cs-CZ: Včetně DPH

en: Don't include tax
cs-CZ: Bez DPH

en: Invoice prices:
cs-CZ: Ceny na dokladu:

en: Delivery time:
cs-CZ: Čas doručení:

en: days
cs-CZ: dní

en: Vendor details
cs-CZ: Detaily dodavatele

en: Company name:
cs-CZ: Název společnosti:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
cs-CZ: %sAktivní%sNeaktivní%s

en: Vendor is:
cs-CZ: Dodavatel je:

en: Tax number registered:
cs-CZ: DIČ:

en: List item price includes tax:
cs-CZ: Zobrazit cenu jednotky včetně daně:

en: Invoice item price includes tax:
cs-CZ: Cena za jednotku je včetně DPH:

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
cs-CZ: %s dní

en: Login:
cs-CZ: Přihlášení:

en: Password:
cs-CZ: Heslo:

en: Show
cs-CZ: Zobrazit

en: Account email:
cs-CZ: E-mail účtu:

en: Contact
cs-CZ: Kontakt

en: Subscription details
cs-CZ: Detaily předplatného

en: Number of subscriptions:
cs-CZ: Počet předplatných:

en: Contract(s)
cs-CZ: Smlouva(y)

note: SCRIPT
en: Account email:
cs-CZ: E-mail účtu:

note: SCRIPT
en: Add another interface
cs-CZ: Přidat další rozhraní

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
cs-CZ: Potvrdit odstranění tohoto dodavatele ?

note: SCRIPT
en: Delete interface
cs-CZ: Odstranit rozhraní

note: SCRIPT
en: Interface details
cs-CZ: Detaily rozhraní

note: SCRIPT
en: Login:
cs-CZ: Přihlášení:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes:
cs-CZ: Poznámky:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password:
cs-CZ: Heslo:

en: Search for a vendor to transfer to
cs-CZ: Hledat dodavatele, ke kterému bude objednávka převedena

en: From vendor:
cs-CZ: Od dodavatele:

en: Search for a vendor to transfer from
cs-CZ: Hledat dodavatele, od kterého chcete přesunout

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
cs-CZ: Košík pro dodavatele %s

en: Basket (#)
cs-CZ: Košík (#)

en: Choose
cs-CZ: Vybrat

en: There are no open baskets for this vendor.
cs-CZ: U tohoto dodavatele nemáte žádné otevřené košíky.

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
cs-CZ: Objednávky for %s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
cs-CZ: %s od %s%s %s &ndash; %s%s %s

en: Choose a vendor to transfer to
cs-CZ: Vyberte dodavatele, který převezme objednávku

en: Choose a vendor to transfer from
cs-CZ: Vyberte dodavatele, od kterého bude prováděn přesun

en: No results found.
cs-CZ: Nenalezeny žádné výsledky.

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
cs-CZ: Přesunout objednávku do tohoto košíku?

en: Orders with uncertain prices for vendor
cs-CZ: Objednávky s neznámými cenami u dodavatele

en: Contact information
cs-CZ: Kontaktní informace

en: Address:
cs-CZ: Adresa:

en: Contact:
cs-CZ: Kontakt:

en: Orders from:
cs-CZ: Objednávky od:

en: Everyone
cs-CZ: Každý

en: me
cs-CZ: já

en: By
cs-CZ: Od

en: Uncertain
cs-CZ: Nejistá

en: An error occurred when updating this issue.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto vydání došlo k chybě.

en: An error occurred when adding this issue
cs-CZ: Při přidávání tohoto vydání došlo k chybě

en: An error occurred when deleting this issue. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování tohoto vydání došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Issue updated successfully.
cs-CZ: Vydání bylo úspěšně aktualizováno.

en: Issue created successfully.
cs-CZ: Vydání bylo úspěšně vytvořeno.

en: Issue deleted successfully.
cs-CZ: Vydání bylo úspěšně odstraněno.

en: Started on:
cs-CZ: Zahájeno dne:

en: Ended on:
cs-CZ: Ukončeno dne:

note: %1$s:  issue.issue_id | html
en: Delete issue %s?
cs-CZ: Odstranit vydání %s?

en: Yes, delete
cs-CZ: Ano, odstranit

en: No, do not delete
cs-CZ: Ne, nemazat

en: New issue
cs-CZ: Nové vydání

en: Started on
cs-CZ: Zahájeno dne

en: Ended on
cs-CZ: Ukončeno dne

en: Order from external source
cs-CZ: Objednávka z externího zdroje

en: Subject heading:
cs-CZ: Věcná klasifikace:

en: Keyword (any):
cs-CZ: Klíčové slovo:

en: LC call number:
cs-CZ: LC (Library of Congress) signatura:

en: Control no.:
cs-CZ: Kontrolní č.:

en: Standard ID:
cs-CZ: Standardní ID:

en: Select MARC framework:
cs-CZ: Vyberte šablonu MARC:

en: Clear search form
cs-CZ: Vymazat vyhledávací formulář

en: Search targets
cs-CZ: Prohledávat následující servery

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
cs-CZ: Hledali jste : %s

en: Control no:
cs-CZ: Kontrolní číslo:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
cs-CZ: %s Strana %s / %s %s

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
cs-CZ: Předchozí stránka

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
cs-CZ: Další stránka

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
cs-CZ: OK

en: Go to page :
cs-CZ: Přejít na stránku :

en: You didn't select any external target.
cs-CZ: Nevybrali jste žádný externí zdroj.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
cs-CZ: Připojení selhalo v %s

en: Nothing found.
cs-CZ: Nic nenalezeno.

en: Try another search
cs-CZ: Zkuste nové vyhledávání

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
cs-CZ: Stále %s serverů prohledat

en: New field
cs-CZ: Nové pole

en: The field has been added.
cs-CZ: Pole bylo přidáno.

en: The field could not be added. Perhaps the name already exists?
cs-CZ: Pole se nepodařilo přidat. Možná již název existuje?

en: The field has been updated.
cs-CZ: Pole bylo aktualizováno.

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
cs-CZ: Pole nebylo možné aktualizovat. Není možné, že použité jméno již existuje?

en: The field has been deleted.
cs-CZ: Pole bylo odstraněno.

en: The field could not be deleted. Check the logs for details.
cs-CZ: Pole nebylo možné odstranit. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Select a table:
cs-CZ: Zvolte tabulku:

en: Subscriptions
cs-CZ: Předplatné

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
cs-CZ: %s Pro úpravu dalších polí jsou vyžadována rozšířená oprávnění %s

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
cs-CZ: Rozšířená pole pro '%s'

en: Authorized value category
cs-CZ: Kategorie autorizovaných hodnot

en: MARC field
cs-CZ: Pole MARCu

en: MARC field mode
cs-CZ: Režim pole MARC

en: Searchable
cs-CZ: Prohledávatelné

note: %1$s:  SWITCH field.marcfield_mode %2$s:  CASE 'get' %3$s:  CASE 'set' %4$s:  END
en: %s %sGet value from MARC record %sSave value to MARC record %s
cs-CZ: %s %sZískat hodnotu ze záznamu MARC %sUložit hodnotu do záznamu MARC %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
cs-CZ: %sAno%sNe%s

en: Authorized value category:
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot:

en: Example: 942$c
cs-CZ: Příklad: 942$c

en: MARC field mode:
cs-CZ: Režim pole MARC:

en: Get value from MARC record (not modifiable)
cs-CZ: Získat hodnotu ze záznamu MARC (nelze upravit)

en: Save value to MARC record
cs-CZ: Uložit hodnotu do záznamu MARC

en: Searchable:
cs-CZ: Prohledávatelné:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit toto pole?

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
cs-CZ: Nemůžete vybrat typ autorizovaných hodnot a pole MARC (vytvořte ověřené hodnoty v kategorii ADJ_REASON)

en: Koha administration
cs-CZ: Administrace

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
cs-CZ: Funkce znalostní báze Mana je zapnutá, ale není nastavená.

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
cs-CZ: Tyto funkce umožňují získávat a sdílet data (vzory předplatného a výstupů) s ostatními knihovnami používajícími Kohu.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
cs-CZ: Požádejte správce systému aby tuto funkci nakonfiguroval, nebo odstraňte toto upozornění kliknutím

en: disabling the 'Mana' system preference
cs-CZ: vypnutí systémového nastavení 'Mana'

en: Share content with Mana KB?
cs-CZ: Sdílet obsah se znalostní bází Mana?

en: Change your Mana KB settings
cs-CZ: Změňte nastavení znalostní báze Mana

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
cs-CZ: Zatím jste se nerozhodli, zda-li chcete aktivovat znalostní bázi Mana.

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
cs-CZ: Sdílet anonymní statistiky o používání systému s komunitou Koha?

en: Change your Hea settings
cs-CZ: Změňte vaše nastavení HEA

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
cs-CZ: Zatím jste se nerozhodli, zda chcete aktivovat sdílení ve znalostní bázi Mana.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
cs-CZ: Tato funkce poskytuje vývojářům Koha cenné informace o tom, jak je Koha používána, a pomáhá při rozhodování během vývojového cyklu

en: Manage system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
cs-CZ: Správa nastavení společných pro celý systém. Např. varianta formátu MARC, formát data, e-mail administrátora a šablony.

en: Configure these parameters in the order they appear.
cs-CZ: Nastavujte tyto parametry postupně v pořadí, v jakém jsou zde uvedeny.

en: Hint:
cs-CZ: Tip:

en: Define libraries
cs-CZ: Definujte knihovny

en: Define hierarchical library groups
cs-CZ: Nastavení hierarchických skupin knihoven

en: Define item types used for circulation rules
cs-CZ: Definice typů jednotek používaných pro pravidla výpůjček

en: Define categories and authorized values for them
cs-CZ: Definuje ověřené hodnoty a jejich kategorie

en: Define patron categories
cs-CZ: Definujte kategorie čtenářů

en: Define circulation and fine rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
cs-CZ: Definujte pravidla pro cirkulaci a pokuty pro kombinace knihoven, kategorií čtenářů a typů jednotek

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
cs-CZ: Definujte rozšířené vlastnosti (identifikátory a statistické kategorie) záznamů o čtenářích

en: Advanced editor
cs-CZ: Pokročilý editor

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
cs-CZ: Omezit možnost přesunu jednotek mezi knihovnami na základě odesílající knihovny, přijímající knihovny a typu jednotky. Tato pravidla se uplatní pouze v případě, že je předvolba UseBranchTransferLimits nastavena na hodnotu ON

en: Define transport costs between branches
cs-CZ: Definujte přepravní náklady mezi pobočkami knihoven.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
cs-CZ: Definujte pravidla pro oznámení výpůjček a vracení při kombinacích knihoven, kategorií čtenářů a typů jednotek

en: Circulation desks
cs-CZ: Výpůjční pulty

en: Define circulation desks
cs-CZ: Nastavení výpůjčních pultů

en: Define cities and towns that your patrons live in
cs-CZ: Definuje města a vesnice, kde žijí vaši čtenáři

en: Configure curbside pickup for libraries
cs-CZ: Nastavení výdejních okének pro knihovny

en: Define manual patron restriction types
cs-CZ: Definujte typy omezení čtenářů

en: Define debit types
cs-CZ: Nastavte typy poplatků

en: Define credit types
cs-CZ: Definujte způsoby úhrady

en: Define cash registers
cs-CZ: Definovat pokladny

en: Manage plugins
cs-CZ: Správa zásuvných modulů

en: View, manage, configure and run plugins.
cs-CZ: Zobrazení, správa, nastavení a spouštění zásuvných modulů.

en: Manage jobs
cs-CZ: Správa úloh na pozadí

en: View, manage and cancel jobs.
cs-CZ: Zobrazení, správa a rušení úloh.

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
cs-CZ: Vytváření a správa bibliografických šablon, které definují vlastnosti záznamů MARC (definice polí a podpolí), a také šablon pro katalogizační editor MARC

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
cs-CZ: Definujte propojení mezi údaji v databázi Kohy (SQL) a bibliografickými MARC záznamy

en: MARC Bibliographic framework test
cs-CZ: Ověření katalogizační šablony MARC

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
cs-CZ: Test formální správnosti struktury MARC záznamu. Jesliže měníte strukturu šablony bibliografického záznamu v MARC, doporučuje se spustit tento test, který odhalí v šabloně případné chyby

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
cs-CZ: Tvorba a správa šablon autoritních záznamů, které definují charakteristiku záznamů MARC (definice polí a podpolí)

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
cs-CZ: Definujte zdroje klasifikací (tj. schéma signatur) užívané ve vašich fondech. Také definujte pravidla pro řazení a dělení signatur

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
cs-CZ: Správa pravidel pro automatické přiřazování MARC záznamů v průběhu importu

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
cs-CZ: Správa pravidel pro automatické přiřazování MARC záznamů v průběhu importu

en: Manage OAI Sets
cs-CZ: Správa OAI setů

en: Manage custom fields for item search
cs-CZ: Správa vlastních polí pro vyhledávání jednotek

en: Manage custom search filters
cs-CZ: Spravovat vlastní filtry pro vyhledávání

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
cs-CZ: Správa indexů, faset a jejich mapování na pole a podpole MARC

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
cs-CZ: Definujte měny používaných při akvizici a jejich směnné kurzy

en: Define your budgets
cs-CZ: Definujte vaše rozpočty

en: Define funds within your budgets
cs-CZ: Definujte fondy ve vašich rozpočtech

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
cs-CZ: Správa poskytovatelů EDI účtů pro import/export

en: Manage library EDI EANs
cs-CZ: Správa knihovních kódů EDI EAN

en: Define which external identity providers to use
cs-CZ: Nastavte, které externí poskytovatele identit chcete používat

en: Define which external servers to query for MARC data
cs-CZ: Definujte Z39.50 servery používané při dotazování na MARCová data

en: Define which SMTP servers to use
cs-CZ: Nastavení serverů SMTP, které mají být použity

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
cs-CZ: Vyberte, které zásuvné moduly použít k návrhům vyhledávání pro uživatele a knihovníky

en: Configure and hide or show columns for tables
cs-CZ: Nastavit a skrýt nebo zobrazit sloupce v tabulkách

en: Define which events trigger which sounds
cs-CZ: Definuje akce, při kterých se mají přehrávat určité zvuky

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
cs-CZ: Seznam provozovatelů mobilních sítí, kteří podporují zasílání SMS skrze email

en: Share your usage statistics
cs-CZ: Sdílení vašich uživatelských statistik

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
cs-CZ: Sdílejte s Koha komunitou statistiky používání vaší Koha instalace

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
cs-CZ: Nesdílíte žádný obsah (předplatná, výstupy) s komunitou Koha

en: Add additional fields to certain tables
cs-CZ: Přidejte rozšiřující pole k určitým tabulkám databáze

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
cs-CZ: Stanovení, které klávesy budou spouštět akce v pokročilém katalogizačním editoru

en: Manage the statuses that can be assigned to Interlibrary loan batches
cs-CZ: Správa stavů, které lze přiřadit dávkám meziknihovních výpůjček

en: Advanced editor shortcuts
cs-CZ: Klávesové zkratky pokročilého editoru

en: Advanced editor keyboard shortcuts
cs-CZ: Klávesové zkratky podporované Pokročilým editorem

en: Separate keys using a hyphen "-"
cs-CZ: Oddělte klávesy použitím pomlčky "-"

en: Control key is "Ctrl"
cs-CZ: Klávesa Control je "Ctrl"

en: Alt key is "Alt"
cs-CZ: Klávesa Alt je "Alt"

en: Shift is "Shift"
cs-CZ: Shift je "Shift"

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
cs-CZ: Kombinace více kláves musí být použita v určeném pořadí: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: More documentation on defining key maps
cs-CZ: Více dokumentace k vytváření klávesových zkratek

en: Shortcut keys
cs-CZ: Klávesové zkratky

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
cs-CZ: Uložit zkratky

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
cs-CZ: Pokud chcete upravit nastavení klávesových zkratek, zapněte nejprve pokročilý katalogizační editor (systémové nastavení EnableAdvancedCatalogingEditor).

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
cs-CZ: K tomuto rozpočtu je připojeno %s fondů. Pokud chcete odstranit tento rozpočet, musíte nejprve odstranit připojené fondy.

en: Add fund
cs-CZ: Přidat fond

note: A
en: Budget is locked
cs-CZ: Rozpočet je uzamčen

en: Duplicate budget
cs-CZ: Duplikovat rozpočet

en: Start date:
cs-CZ: Počáteční datum:

en: End date:
cs-CZ: Konečné datum:

en: Change amounts by
cs-CZ: Změnit částku o

en: (can be positive or negative)
cs-CZ: (může být kladná nebo záporná)

en: If amounts changed, round to a multiple of
cs-CZ: Pokud se cena změní, zaokrouhlit na násobek

en: (amounts will be rounded down)
cs-CZ: (částky budou zaokrouhleny dolů)

en: Mark the original budget as inactive
cs-CZ: Označit původní rozpočet jako neaktivní

en: Set all funds to zero
cs-CZ: Vynulovat všechny fondy

en: Description:
cs-CZ: Popis:

en: Total amount:
cs-CZ: Celková částka:

en: Make budget active:
cs-CZ: Učinit rozpočet aktivním:

en: Lock budget:
cs-CZ: Uzamknout rozpočet:

en: Cannot delete budget
cs-CZ: Nelze odstranit rozpočet

en: . Deletion is not possible.
cs-CZ: . Smazání není možné.

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
cs-CZ: Tento záznam je používán %s krát

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
cs-CZ: K tomuto rozpočtu náleží podřízené fondy. Pokud chcete smazat tento rozpočet, musíte nejprve odstranit přiřazené fondy.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget.
cs-CZ: Prostředky tohoto rozpočtu nemůžete přesouvat, není zde žádný aktivní rozpočet.

en: Please create a new active budget and retry.
cs-CZ: Prosím, vytvořte nový aktivní rozpočet a zkuste to znovu.

en: Cannot close budget
cs-CZ: Nelze zavřít rozpočet

en: There are no unreceived orders for this budget.
cs-CZ: V tomto rozpočtu nejsou žádné nepřijaté objednávky.

en: Fund list of budget
cs-CZ: Seznam fondů rozpočtu

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
cs-CZ: Nedodané objednávky z následujících fondů budou přesunuty

en: Unreceived orders
cs-CZ: Nedodané objednávky

en: Select a budget
cs-CZ: Vyberte rozpočet

en: Move remaining unspent funds
cs-CZ: Přesunout zbývající neutracené prostředky

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
cs-CZ: Přesunout nedoručené objednávky

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
cs-CZ: Zpráva po přesunu nedodaných objednávek z rozpočtu %s (%s - %s) do %s (%s - %s)

en: Budget id
cs-CZ: ID rozpočtu

en: Ordernumber
cs-CZ: Číslo objednávky

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
cs-CZ: %s (id=%s) Částka=%s%s (%s zbývajících prostředků bylo přesunuto)%s

en: Moved!
cs-CZ: Přesunuto!

en: There were no unreceived orders for this fund.
cs-CZ: K tomuto fondu nebyly nalezeny žádné nedodané objednávky.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
cs-CZ: %s %s%s (%s zbývajících prostředků bylo přesunuto)%s

en: This fund code does not exist in the destination budget.
cs-CZ: Fond s tímto kódem není v cílovém rozpočtu definován.

en: Failed to delete budget because funds exist.
cs-CZ: Nepodařilo se smazat rozpočet, protože existuje podřízený fond.

en: Active budgets
cs-CZ: Aktivní rozpočty

en: Inactive budgets
cs-CZ: Neaktivní rozpočty

en: Budget name
cs-CZ: Název rozpočtu

en: Locked
cs-CZ: Uzamčeno

note: A
en: View funds for %s
cs-CZ: Zobraz prostředky pro %s

en: No active budgets
cs-CZ: Žádné aktivní rozpočty

note: %1$s:  END
en: Locked%s
cs-CZ: Uzamčeno%s

en: No inactive budgets
cs-CZ: Žádné neaktivní rozpočty

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
cs-CZ: Koncové datum rozpočtu musí být shodné nebo pozdější než počáteční

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
cs-CZ: Tuto akci nelze vzít zpět. Opravdu chcete pokračovat?

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
cs-CZ: Chystáte se přesunout všechny nedodané objednávky z '%s' to '%s'.

en: New fund
cs-CZ: Nový fond

en: You are not authorized to modify this fund
cs-CZ: Nemáte oprávnění k úpravě rozpočtu

en: Base-level allocated
cs-CZ: Základní úroveň přidělena

en: Base-level ordered
cs-CZ: Základní úroveň objednána

en: Total ordered
cs-CZ: Celkem objednáno

en: Base-level spent
cs-CZ: Základní úroveň vyčerpána

en: Total spent
cs-CZ: Celkem utraceno

en: Base-level available
cs-CZ: Základní úroveň dostupná

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
cs-CZ: Přidělené období %s%s%s

note: A
en: This fund has sub funds.
cs-CZ: Tento fond má dceřiné fondy.

en: Add sub fund
cs-CZ: Přidat dceřinný fond

en: No fund found
cs-CZ: Nebyl nalezen žádný fond

en: Fund parent:
cs-CZ: Původ fondu:

en: Fund code:
cs-CZ: Kód fondu:

en: Fund name:
cs-CZ: Název fondu:

en: Warning at (%%):
cs-CZ: Varovat při (%%):

en: 0 to disable
cs-CZ: 0 pro zakázání

en: Warning at (amount):
cs-CZ: Varovat při (částka):

en: Owner:
cs-CZ: Vlastník:

en: Select owner
cs-CZ: Vyberte vlastníka

en: Remove owner
cs-CZ: Odstranit vlastníka

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
cs-CZ: Vybráním této možnosti přepíšete stávajícího vlastníka fondu, pokud je nastaven

en: Users:
cs-CZ: Uživatelé:

en: Add users
cs-CZ: Přidat uživatele

en: Library:
cs-CZ: Knihovna:

en: Restrict access to:
cs-CZ: Omezit přístup na:

note: %1$s:  END
en: %s None
cs-CZ: %s Žádný

note: %1$s:  END
en: %s Owner
cs-CZ: %s Vlastník

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
cs-CZ: %s Vlastník a užívatelé

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
cs-CZ: %s Vlastník, užívatelé a knihovna

en: Statistic 1 done on:
cs-CZ: Statistika 1 provedena na:

en: Statistic 2 done on:
cs-CZ: Statistika 2 provedena na:

en: Fund amount:
cs-CZ: Objem fondu:

en: Yes, delete this fund
cs-CZ: Ano, odstranit tento fond

en: Fund filters
cs-CZ: Filtry fondu

en: Budget:
cs-CZ: Rozpočet:

en: All budgets
cs-CZ: Všechny rozpočty

en: Show my funds only:
cs-CZ: Zobrazit pouze mé fondy:

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
cs-CZ: - Výše rozpočtu výše nemůže být prázdná

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
cs-CZ: - Kód rozbočtu nemůže být prázdný

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
cs-CZ: - Název rozpočtu nemůže být prázdný

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
cs-CZ: - Mateřský rozpočet je aktuální rozpočet

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
cs-CZ: Tento fond má dceřiné fondy. Není možné jej smazat.

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
cs-CZ: Upravit smlouvu '%s'

en: New contract
cs-CZ: Nová smlouva

en: Data recorded
cs-CZ: Údaje zaznamenány

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
cs-CZ: Potvrďte odstranění smlouvy %s

en: Contract deleted
cs-CZ: Smlouva odstraněna

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
cs-CZ: Smlouva nebyla odstraněna. Je možné že existuje nějaký košík, propojený s touto smlouvou.

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
cs-CZ: Upravit smlouvu %s za %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
cs-CZ: Nová smlouva s %s

en: Contract ID
cs-CZ: ID smlouvy

en: Start date:
cs-CZ: Počáteční datum:

en: End date:
cs-CZ: Konečné datum:

en: Confirm deletion of contract
cs-CZ: Potvrďte odstranění smlouvy

en: Contract number:
cs-CZ: Číslo smlouvy:

en: Contract description:
cs-CZ: Popis smlouvy:

en: Contract start date:
cs-CZ: Datum započetí smlouvy:

en: Contract end date:
cs-CZ: Datum ukončení smlouvy:

en: Yes, delete contract
cs-CZ: Ano, odstranit smlouvu

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
cs-CZ: Smlouva(y) o %s

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
cs-CZ: S tímto dodavatelem nejsou žádné smlouvy. %s

en: Add a contract
cs-CZ: Přidat smlouvu

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
cs-CZ: Datum konce smlouvy musí být shodné nebo pozdější než jeho začátek

en: Each cell contain both actual and estimated values.
cs-CZ: Každá buňka obsahuje aktuální a odhadované hodnoty.

en: Cells contain estimated values only.
cs-CZ: Buňky obsahují pouze odhadované hodnoty.

en: Fund total
cs-CZ: Celkový fond

en: Fund remaining
cs-CZ: Zbývající fond

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
cs-CZ: Automaticky vyplnit řádek

en: not owned
cs-CZ: není vlastněný

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
cs-CZ: Tento rozpočet neexistuje! Pro pokračování je třeba vybrat rozpočet.

en: No funds to display for this search criteria
cs-CZ: Žádné fondy nevyhovují tomuto vyhledávacímu kritériu

en: Select planning type:
cs-CZ: Vyberte typ plánování:

en: Show my funds only
cs-CZ: Zobrazit pouze moje fondy

en: Show active funds only
cs-CZ: Ukázat pouze aktivní fondy

en: Show actual/estimated values
cs-CZ: Ukázat aktuální/odhadované hodnoty

en: Output to a file named:
cs-CZ: Výstup do souboru jménem:

en: Into an application
cs-CZ: Do aplikace

en: New alert
cs-CZ: Nové varování

en: Edit alert
cs-CZ: Upravit upozornění

en: Audio alert details
cs-CZ: Podrobnosti o zvukových upozorněních

en: Selector:
cs-CZ: Selektor:

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
cs-CZ: selektor

en: Sound:
cs-CZ: Zvuk:

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
cs-CZ: zvuk

en: Play sound
cs-CZ: Přehrát zvuk

en: Select a built-in sound:
cs-CZ: Vyberte připravený zvuk:

en: -- Choose one --
cs-CZ: -- Vyberte --

en: Audio alerts are disabled
cs-CZ: Zvuková upozornění jsou vypnutá

en: AudioAlerts
cs-CZ: Zvuková upozornění

en: Please enable system preference
cs-CZ: Prosím povolte systémové nastavení

en: to activate sounds.
cs-CZ: aktivovat zvuky.

en: The system preference
cs-CZ: Předvolby systému

en: must be enabled to activate sounds.
cs-CZ: musí být povoleno pro aktivování zvuků.

en: Precedence
cs-CZ: Pořadí

en: Change order
cs-CZ: Změnit pořadí

en: Selector
cs-CZ: Selektor

en: Sound
cs-CZ: Zvuk

note: A
en: Move alert up
cs-CZ: Posunout upozornění výše

note: A
en: Move alert to top
cs-CZ: Přesunout upozornění na začátek

note: A
en: Move alert to bottom
cs-CZ: Přesunout upozornění na konec

note: A
en: Move alert down
cs-CZ: Posunout upozornění níže

en: Delete selected alerts
cs-CZ: Smazat vybraná upozornění

en: Default framework
cs-CZ: Výchozí šablona

en: Edit subfields constraints
cs-CZ: Upravit omezení podpolí

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
cs-CZ: %s %sUpravit omezení podpolí MARC pro pole %s autorita %s%s %s%s%s

en: You can drag and drop the subfield tabs to change the order.
cs-CZ: Karty podpolí můžete přesouvat a změnit jejich pořadí.

en: Subfield code:
cs-CZ: Kód podpole:

en: Repeatable:
cs-CZ: Opakovatelný:

en: Mandatory:
cs-CZ: Povinný:

en: Description in staff interface:
cs-CZ: Popis v rozhraní pro zaměstnance:

en: Description in OPAC:
cs-CZ: Popis v on-line katalogu:

en: Managed in tab:
cs-CZ: Spravováno v záložce:

en: ignore
cs-CZ: Ignorovat

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
cs-CZ: Ignorovat znamená, že se podpole nezobrazí v editoru záznamu a jeho případná hodnota se ze záznamu odstraní

en: Display
cs-CZ: Zobrazit

en: Select to display or not:
cs-CZ: Vyberte zobrazit nebo opak:

en: Show all
cs-CZ: Zobrazit všechny položky

en: Hide all
cs-CZ: Skrýt vše

en: Advanced constraints:
cs-CZ: Pokročilá omezení:

en: Is a URL:
cs-CZ: Je URL:

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, znamená to, že podpole je URL a lze na něj kliknout.

en: Default value:
cs-CZ: Výchozí hodnota:

en: Help input
cs-CZ: Vstup do nápovědy

en: Koha field:
cs-CZ: Pole Koha:

en: Thesaurus:
cs-CZ: Tezaurus:

en: Plugin:
cs-CZ: Zásuvný modul:

en: Confirm deletion of subfield
cs-CZ: Potvrdit odstranění podpole

en: Subfield:
cs-CZ: Podpole:

en: Yes, delete this subfield
cs-CZ: Ano, smazat toto podpole

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
cs-CZ: Administrace struktury podpolí MARC pro %s (autorita: %s)

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
cs-CZ: Tato obrazovka zobrazuje podpole spojené s vybraným polem. Můžete upravit podpole nebo přidat nové kliknutím na Upravit.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
cs-CZ: Sloupec 'pole Koha' zobrazuje, zda je podpole propojené s databází systému Koha.

en: Subfield
cs-CZ: Podpole

en: Constraints
cs-CZ: Omezení

en: subfield ignored
cs-CZ: podpole ignorováno

en: Tab:
cs-CZ: Záložky:

en: Not repeatable
cs-CZ: Neopakovatelný

en: Repeatable
cs-CZ: Opakovatelný

en: Mandatory
cs-CZ: Povinné

en: Not mandatory
cs-CZ: Nepovinné

en: hidden
cs-CZ: skryté

en: is a URL
cs-CZ: je URL

en: Auth value:
cs-CZ: Ověřená hodnota:

en: Authority:
cs-CZ: Autorita:

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
cs-CZ: Upravit podpole

en: New tag
cs-CZ: Nové pole

en: Edit authority type
cs-CZ: Upravit typ autority

en: Tag:
cs-CZ: Pole:

en: Authorized value:
cs-CZ: Ověřená hodnota:

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
cs-CZ: Pokud zde vyberete hodnotu, budou indikátory omezeny na seznam autorizovaných hodnot

en: Data deleted
cs-CZ: Údaje odstraněny

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
cs-CZ: Vytvořit šablonu autority pro %s s použitím

en: Search for tag:
cs-CZ: Hledat pole:

en: In framework:
cs-CZ: V šabloně:

en: Tag
cs-CZ: Pole

en: Tag description
cs-CZ: Popis tagu

en: Authorized
cs-CZ: Ověřená

en: value
cs-CZ: hodnota

en: Subfields
cs-CZ: Podpole

note: For the first occurrence, %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
cs-CZ: Ověřené hodnoty pro kategorii %s:)

en: Modify authorized value
cs-CZ: Upravit ověřenou hodnotu

en: New authorized value
cs-CZ: Nově ověřená hodnota

en: New category
cs-CZ: Nová kategorie

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
cs-CZ: Změníte-li kód ověřené hodnoty, která je použita ve stávajících záznamech, nedojde k jejich zpětné aktualizaci. Změny v popisu hodnoty se projeví okamžitě.

en: NOTE:
cs-CZ: POZNÁMKA:

en: Description (OPAC):
cs-CZ: Popis on-line katalogu:

en: Library limitations:
cs-CZ: Omezení knihoven:

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
cs-CZ: Vyberte 'Všechny knihovny' pokud tato autorizovaná hodnota má být vždy zobrazená. Pokud ne, vyberte knihovny které chcete s touto hodnotou spojit.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
cs-CZ: Nová ověřená hodnota pro %s

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
cs-CZ: Při úprávě této ověřené hodnoty došlo k chybě. Hodnota již možná existuje.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
cs-CZ: Při vkládání této ověřené hodnoty došlo k chybě. Je možné, že hodnota nebo kategorie již existuje.

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
cs-CZ: Při vkládání této kategorie ověřených hodnot došlo k chybě. Název kategorie již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs for details.
cs-CZ: Při mazání této ověřené hodnoty došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování této kategorie ověřených hodnot došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Authorized value updated successfully.
cs-CZ: Ověřená hodnota byla úspěšně aktualizována.

en: Authorized value added successfully.
cs-CZ: Ověřená hodnota byla úspěšně přidána.

en: Authorized value category added successfully.
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot byla úspěšně přidána.

en: Authorized value deleted successfully.
cs-CZ: Ověřená hodnota byla úspěšně smazána.

en: Authorized value category deleted successfully.
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot byla úspěšně smazána.

en: This authorized value category already exists.
cs-CZ: Tato kategorie autorizovaných hodnot již existuje.

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot 'branches', 'itemtypes' a 'cn_source' jsou používány interně systémem Koha a nejsou platné.

en: Show category:
cs-CZ: Ukázat kategorie:

en: Authorized value
cs-CZ: Ověřená hodnota

en: Description (OPAC)
cs-CZ: Popis v on-line katalogu

en: Icon
cs-CZ: Ikona

en: Library limitations
cs-CZ: Omezení knihoven

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
cs-CZ: %s omezeni knihovny

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
cs-CZ: %s omezení knihovny

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
cs-CZ: Žádné definované ověřené hodnoty pro %s

en: Add a new authorized value
cs-CZ: Přidat novou ověřenou hodnotu

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
cs-CZ: Smazat kategorii '%s'

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto katogeorii ověřených hodnot?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto ověřenou hodnotu?

en: Used for acquisitions statistical purposes
cs-CZ: Používá se pro statistické účely při akvizici

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
cs-CZ: Hodnoty pro upravené zprávy čtenářům, které se zobrazují v rozhraní výpůjček a v katalogu OPAC. V poli Popis by měl být vlastní text zprávy a je omezen na 200 znaků.

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
cs-CZ: Kód fondu (objeví se při katalogizaci a práci s jednotkami)

en: Used in UNIMARC 102 $a
cs-CZ: Použito v UNIMARC 102 $a

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
cs-CZ: Popis pro jednotku, která je označena jako poškozená (objeví se při katalogizaci a práci s jednotkami)

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
cs-CZ: Oddělení jsou vyžadována a využívána v module pro správu rezervací kurzů

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
cs-CZ: Použito ve Francouzské UNIMARC instalaci v poli 995 $o k označení stavu položky. Podobné NOT_LOAN

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
cs-CZ: Uzavírání smluv (modul správy elektronických zdrojů)

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
cs-CZ: Umístění licenčních smluv (modul správy elektronických zdrojů)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
cs-CZ: Stav licenčních smluv (modul správy elektronických zdrojů)

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
cs-CZ: Priority obnovy smluv (modul správy elektronických zdrojů)

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
cs-CZ: Stavy smluv (modul správy elektronických zdrojů)

en: Roles for users (e-resource management module)
cs-CZ: Role uživatelů (modul správy elektronických zdrojů)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
cs-CZ: Stavy licencí (modul správy elektronických zdrojů)

en: Types of the licenses (e-resource management module)
cs-CZ: Typy licencí (modul správy elektronických zdrojů)

en: Content type of the packages (e-resource management module)
cs-CZ: Typ obsahu balíčků (modul správy elektronických zdrojů)

en: Types of the packages (e-resource management module)
cs-CZ: Typy balíčků (modul správy elektronických zdrojů)

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
cs-CZ: Způsoby publikace titulů (modul správy elektronických zdrojů)

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
cs-CZ: Obecné jednotky: Popis stavu akvizice :: Tento datový prvek určuje stav jednotky z hlediska akvizice.

en: General holdings: completeness designator
cs-CZ: Obecné jednotky: označení úplnosti

en: Physical form designators
cs-CZ: Fyzický popis

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
cs-CZ: Obecné jednotky: označení uchování :: Tento datový prvek vyjadřuje použitá pravidla pro uchovávání jednotek.

en: General holdings: type of unit designator
cs-CZ: Obecné jednotky: označení typu jednotky

en: Reasons why a hold might have been cancelled
cs-CZ: Důvody, které mohou vést ke zrušení rezervace

en: ILL request status aliases used by the interlibrary loans module
cs-CZ: Aliasy stavů MVS, které používá modul MVS

en: Reasons why an article request might have been cancelled
cs-CZ: Důvody, které mohly vést ke zrušení žádosti o článek

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
cs-CZ: Frekvence donášek pro donáškovou službu.

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
cs-CZ: Umožňuje seskupovat vyhledávání podle typu jednotky do kategorií. Kategorie definujete v hodnotách ITEMTYPECAT. Poté je můžete přidělovat v rámci definice typů jednotek.

en: ISO 639-2 standard language codes
cs-CZ: ISO 639-2 standardní kódy jazyků

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
cs-CZ: Místo uložení (obvykle se zobrazí při vytváření nebo úpravě jednotky). LOC namapován v databázi Kohy na items.location.

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
cs-CZ: Označení pro jednotky označené jako ztracené (vyskytuje se při nebo editování jednotky)

en: Reasons why a title is not for loan
cs-CZ: Důvody, proč titul nelze nepůjčit

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
cs-CZ: Seznam důvodů přijetí nebo odmítnutí nárhu, která se zobrazí s OPAC.

en: Reasons why an order might have been cancelled
cs-CZ: Důvody, které mohou vést ke zrušení objednávky

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
cs-CZ: Při platbě poplatků rozšiřovat rozevírací seznam uživatelských typů plateb

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
cs-CZ: Kódy vztahů (autor, editor, spolupracovník atp.) použité v UNIMARC 7XX $4 (Francie)

en: List of relator codes and terms according to
cs-CZ: Seznam kódů a termínů vztahujících se k

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
cs-CZ: Způsob, jak třídit a filtrovat výstupy (zprávy), výchozí hodnoty v této kategorii zahrnují Koha moduly (Účty, Akvizice, Katalog, Výpůjčky, Čtenáři)

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
cs-CZ: Může být využito k dalšímu řazení a filtrování Vašeho výstupu. Tato kategorie je přednastavena jako prázdná. Tyto hodnoty musí zahrnovat hodnoty ověřené z REPORT_GROUP v poli Popis (OPAC) pro správné propojení podskupiny s příslušnou skupinou.

en: Restricted status of an item
cs-CZ: Příznak omezeného přístupu k jednotce

en: Road types to be used in patron addresses
cs-CZ: Typy ulic, které lze použít v adresách čtenářů

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
cs-CZ: Využito při tvorbě či úpravě druhu položky k přiřazení SIP konkrétního typu nosiče pro zařízení jako jsou zamykatelné skříňky či třídičky.

en: Shelving control number
cs-CZ: Kontrolní číslo řazení

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
cs-CZ: Důvody pro odmítnutí nebo přijetí návrhu na nákup.

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
cs-CZ: Seznam typů jednotek pro použití a zobrazení v návrzích na nákup v on-line katalogu.

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
cs-CZ: Seznam dalších statusů pro návrhy na nákup, které je možné použít jako doplněk výchozích statusů.

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
cs-CZ: Semestr pro použití v modulu Rezervace kurzů. Vložené období se ukáže v rozbalovací nabídce při nastavování obsazení kurzů. (Například: jaro, léto, podzim, zima).

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
cs-CZ: Kategorie, které mají být přiřazeny k nahrávaným souborům. Bez kategorie je nahraný soubor považován za dočasný a může být odstraněn při automatickém čištění.

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
cs-CZ: Popis odepsané jednotky (zobrazí se, když přidáváte nebo upravujete jednotku)

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
cs-CZ: Výchozí autorizované hodnoty polí, které mohou být použity kdekoliv potřebujete jednoduchou volbu ano/ne.

en: New authority type
cs-CZ: Nový typ autority

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto typu autority došlo k chybě. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
cs-CZ: Při přidávání tohoto typu autority došlo k chybě. Kód typu autority již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování tohoto typu autority došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Authority type updated successfully.
cs-CZ: Typ autority byl úspěšně aktualizován.

en: Authority type added successfully.
cs-CZ: Typ autority byl úspěšně přidán.

en: Authority type deleted successfully.
cs-CZ: Typ autority byl úspěšně odstraněn.

en: Enter authority type details
cs-CZ: Zadejte podrobnosti o typu autority

en: Authority type
cs-CZ: Typ autority

en: 10 characters maximum
cs-CZ: maximálně 10 znaků

en: Summary:
cs-CZ: Souhrn:

en: Authority field to copy:
cs-CZ: Pole autority ke kopírování:

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
cs-CZ: Poznámka: pro 'Kopírování pole autorit' vložte pole autority, které by mělo být zkopírováno ze záznamu autorit do bibliografického záznamu. Např. v MARC21, pole 100 v záznamu autorit by mělo být zkopírováno do pole 100 v bibliografickém záznamu

en: This authority type cannot be deleted
cs-CZ: Tento typ autority není možné smazat.

en: Return to authority types
cs-CZ: Návrat k typům autorit

en: Confirm deletion of authority structure definition for
cs-CZ: Potvrdit odstranění definice struktury autority pro

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
cs-CZ: Definujte typy autorit, MARC strukturu autoritních záznamů. Autoritní hodnoty jsou spravovány prostřednictvím pluginů

en: Auth field copied
cs-CZ: Kopírované autoritní pole

en: MARC structure
cs-CZ: Struktura MARC

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
cs-CZ: Export typu autority (pole, podpole) do tabulkového souboru (.csv, .ods)

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
cs-CZ: Import typu autority (pole, podpole) ze souboru tabulkového procesoru (.csv, .ods)

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
cs-CZ: Exportovat %s typ autority

en: Export to CSV spreadsheet
cs-CZ: Exportovat do CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
cs-CZ: Exportovat jako tabulku formátu OpenDocument

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
cs-CZ: Importovat typ autority %s (pole a podpole) ze souboru tabulkového procesoru (.csv, .ods)

en: Upload file:
cs-CZ: Soubor k importu:

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
cs-CZ: Podrobnosti úkolu #%s

en: Insufficient permission to see this job.
cs-CZ: Nedostatečné oprávnění k zobrazení tohoto úkolu.

en: Job ID:
cs-CZ: ID úlohy:

en: Status:
cs-CZ: Stav:

en: Progress:
cs-CZ: Postup činnosti:

en: Queued:
cs-CZ: Ve frontě:

en: Started:
cs-CZ: Spuštěno:

en: Ended:
cs-CZ: Ukončeno:

en: Report
cs-CZ: Zpráva

en: Detailed messages
cs-CZ: Podrobné zprávy

en: Return to the job list
cs-CZ: Návrat na seznam úkolů

en: Current jobs only
cs-CZ: Pouze aktuální úlohy

en: Only include jobs enqueued in the last hour
cs-CZ: Vypsat pouze úlohy zařazené do fronty za poslední hodinu

en: Job ID
cs-CZ: ID úkolu

en: Progress
cs-CZ: Postup činnosti

en: Queued
cs-CZ: Ve frontě

en: Ended
cs-CZ: Ukončeno

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
cs-CZ: Dávkové mazání záznamů autorit

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
cs-CZ: Dávková úprava záznamů autorit

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record deletion
cs-CZ: Dávkové mazání bibliografických záznamů

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
cs-CZ: Dávková úprava bibliografických záznamů

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
cs-CZ: Dávkové storno rezervací

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
cs-CZ: Dávkové mazání záznamů jednotek

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
cs-CZ: Dávková úprava záznamů jednotek

note: SCRIPT
en: ERM Usage Statistics SUSHI Harvester
cs-CZ: Statistiky využití ERM SUSHI Harvester

note: SCRIPT
en: Holds queue update
cs-CZ: Aktualizace fronty rezervací

note: SCRIPT
en: Import MARC records
cs-CZ: Import záznamů MARC

note: SCRIPT
en: Pseudonymize statistic
cs-CZ: Pseudonymizace statistik

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
cs-CZ: Připravit MARC záznamy pro import

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
cs-CZ: Neznámý typ úkolu '%s'

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
cs-CZ: Aktualizovat index Elesticsearch

en: MARC bibliographic frameworks
cs-CZ: Katalogizační šablony MARC

en: New framework
cs-CZ: Nová šablona

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci této šablony se vyskytla chyba. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
cs-CZ: Při přidávání této šablony došlo k chybě. Tato šablona již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování této šablony se vyskytla chyba. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Framework updated successfully.
cs-CZ: Šablona byla úspěšně aktualizována.

en: Framework added successfully.
cs-CZ: Šablona byla úspěšně přidána.

en: Framework deleted successfully.
cs-CZ: Šablona byla úspěšně odstraněna.

en: This framework code already exists.
cs-CZ: Tento kód šablony již existuje.

en: Framework code:
cs-CZ: Kód šablony:

en: This framework cannot be deleted
cs-CZ: Tato šablona nemůže být odstraněna

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
cs-CZ: Tato šablona je použita %s krát.

en: Return to frameworks
cs-CZ: Zpět na seznam šablon

en: Yes, delete this framework
cs-CZ: Ano, odstranit tuto šablonu

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
cs-CZ: Exportovat strukturu šablony (pole, podpole) do tabulkového souboru (.csv či ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
cs-CZ: Import struktury šablony (pole, podpole) z tabulkového souboru (.csv či .ods)

en: Export default framework
cs-CZ: Exportovat výchozí šablonu

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
cs-CZ: Import struktury výchozí šablony (pole a podpole) z tabulkového souboru (.csv či .ods)

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
cs-CZ: Exportovat šablonu %s

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
cs-CZ: Importovat strukturu (pole a podpole) šablony %s z tabulkového souboru (.csv či .ods)

en: Select a library :
cs-CZ: Vyberte knihovnu :

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
cs-CZ: Zaškrtněte políčka u knihoven, do kterých chcete umožnit přesun jednotek.

en: For all collection codes:
cs-CZ: Pro všechny kódy částí fondu (kolekcí):

en: For all item types:
cs-CZ: Pro všechny typy jednotek:

en: Switch to advanced editor
cs-CZ: Přepnout na pokročilý editor

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
cs-CZ: Podmínka pro %s: %s

en: Allow transfer?
cs-CZ: Povolit přenos?

en: New library
cs-CZ: Nová knihovna

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci této knihovny došlo k chybě. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
cs-CZ: Při přidávání této knihovny došlo k chybě. Kód oddělení již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování této knihovny došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Library updated successfully.
cs-CZ: Knihovna byla úspěšně aktualizována.

en: Library added successfully.
cs-CZ: Knihovna byla úspěšně přidána.

en: Library deleted successfully.
cs-CZ: Knihovna byla úspěšně odstraněna.

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
cs-CZ: Tato knihovna nemůže být smazána. Čtenáři nebo jednotky ji stále používají.

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
cs-CZ: (%s čtenáři a %s jednotky).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
cs-CZ: (%s čtenáři).

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
cs-CZ: (%s jednotky).

en: Edit library
cs-CZ: Upravit knihovnu

note: %1$s:  IF library %2$s:  tx("Modify library '{library}'", { library = library.branchcode }) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s New library %s
cs-CZ: %s %s %s Nová knihovna %s

en: Library code:
cs-CZ: Kód knihovny:

en: Group(s):
cs-CZ: Skupina(y):

en: Address line 1:
cs-CZ: 1. řádek adresy:

en: Address line 2:
cs-CZ: 2. řádek adresy:

en: Address line 3:
cs-CZ: 3. řádek adresy:

en: City:
cs-CZ: Město:

en: State:
cs-CZ: Stát:

en: ZIP/Postal code:
cs-CZ: PSČ:

en: Country:
cs-CZ: Země:

en: ILL staff email:
cs-CZ: E-mail pro MVS:

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
cs-CZ: %s Výchozí: %s systémové nastavení %s Výchozí: ReplyToDefault systémové nastavení %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
cs-CZ: %s Výchozí: %s systémové nastavení %s Výchozí: ReturnpathDefaul systémové nastavení %s

en: SMTP server:
cs-CZ: SMTP Server:

en: OPAC info:
cs-CZ: Info pro on-line katalog:

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
cs-CZ: Může být nastavena jedna IP adresa, nebo část sítě, např.: 192.168.1.*

en: MARC organization code
cs-CZ: MARC kód organizace

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
cs-CZ: %s Pokud není vyplněno, je výchozí hodnotou systémová předvolba %s. %s Pokud není vyplněno, výchozí hodnota je systémová předvolba MARCOrgCode. %s Kód můžete získat z

en: Library of Congress
cs-CZ: Kongresová knihovna

en: Pickup location:
cs-CZ: Vyzvednout v:

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the libraries page in the OPAC.
cs-CZ: Nastavením na "ano" se tato knihovna zobrazí jako možnost vyhledávání a na stránce knihoven v OPAC.

en: Specific OPAC JS:
cs-CZ: Konkrétní OPAC JS:

en: Collapse
cs-CZ: Sbalit

en: Specific OPAC CSS:
cs-CZ: Konkrétní OPAC CSS:

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
cs-CZ: Opravdu chcete smazat %s (%s)?

en: Public
cs-CZ: Veřejný

en: Start defining libraries
cs-CZ: Nadefinujte si Vaše knihovny

note: SCRIPT
en: Ph:
cs-CZ: Tel:

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
cs-CZ: Zadaný kód knihovny obsahuje prázdné znaky (mezera apod.). Tyto znaky není možné použít v kódu knihovny.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
cs-CZ: Není definována žádná knihovna.

en: New cash register
cs-CZ: Nová hotovostní pokladna

en: Cash register ID:
cs-CZ: ID pokladny:

en: Initial float:
cs-CZ: Počáteční částka:

en: Initial float
cs-CZ: Počáteční částka

en: Make default
cs-CZ: Nastavit jako výchozí

en: Archive
cs-CZ: Archivovat

en: Restore
cs-CZ: Obnoveno

en: There are no cash registers defined.
cs-CZ: Nejsou vytvořeny žádné pokladny.

en: This patron category already exists.
cs-CZ: Tato čtenářská kategorie již existuje.

en: Category code:
cs-CZ: Kód kategorie:

en: Enrollment period:
cs-CZ: Registrační období:

en: Choose one
cs-CZ: Vyberte pouze jednu z možností

en: In months:
cs-CZ: V měsících:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
cs-CZ: měsíců %s

en: Until date:
cs-CZ: Do data:

en: Password expiration:
cs-CZ: Konec platnosti hesla:

en: Age required:
cs-CZ: Požadovaný věk:

en: years
cs-CZ: let

en: Upperage limit:
cs-CZ: Horní věkový limit:

en: Enrollment fee:
cs-CZ: Poplatek za registraci:

en: Overdue notice required:
cs-CZ: Vyžadovaná upomínka:

en: Shown
cs-CZ: Zobrazeno

en: Hidden by default
cs-CZ: Skryto ve výchozím nastavení

en: Hold fee:
cs-CZ: Poplatek za rezervaci:

en: Category type:
cs-CZ: Typ kategorie:

en: Select a category type
cs-CZ: Vyberte typ kategorie

en: Child
cs-CZ: Dítě

en: Staff
cs-CZ: Zaměstnanec

en: Organization
cs-CZ: Organizace

en: Professional
cs-CZ: Profesionál

en: Statistical
cs-CZ: Statistický

en: Can be guarantee:
cs-CZ: Může být ručitelem:

en: Select
cs-CZ: Vyberte

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
cs-CZ: pokud tento typ kategorie musí být zobrazen po celou dobu. V opačném případě vyberte knihovny, které chcete přiřadit k této hodnotě.

en: Password reset in OPAC:
cs-CZ: Vytvoření nového hesla v on-line katalogu:

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
cs-CZ: Řídit se nastavením OpacResetPassword (zapnuto)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
cs-CZ: Řídit se nastavením OpacResetPassword (vypnuto)

en: Allowed
cs-CZ: Povoleno

en: Not allowed
cs-CZ: Nepovoleno

en: Password change in OPAC:
cs-CZ: Změna hesla v on-line katalogu:

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
cs-CZ: Řídit se nastavením OpacPasswordChange (zapnuto)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
cs-CZ: Řídit se nastavením OpacPasswordChange (vypnuto)

en: Minimum password length:
cs-CZ: Minimální délka hesla:

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
cs-CZ: Ponechte prázdné pro použití výchozího nastavení systému (%s)

en: Require strong password:
cs-CZ: Je vyžadováno silné heslo:

en: Block expired patrons:
cs-CZ: Blokovat čtenáře, kterým vypršela registrace:

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
cs-CZ: Následovat nastavení systému BlockExpiredPatronOpacActions

en: Block
cs-CZ: Blokovat

en: Don't block
cs-CZ: Neblokovat

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
cs-CZ: Vyberte, zda je čtenářům patřícím do této kategorie povoleno provádět prodlužování, rezervace a další akce, i bez platné registrace.

en: Check for previous checkouts:
cs-CZ: Kontrolovat předchozí výpůjčky:

en: Yes and try to override system preferences
cs-CZ: Ano, bez ohledu na nastavení systému

en: No and try to override system preferences
cs-CZ: Ne, bez ohledu na nastavení systému

en: Inherit from system preferences
cs-CZ: Zděděno z nastavení systému

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
cs-CZ: Vyberte, zda se čtenáři zařazenému v této kategorii má ve výchozím nastavení kontrolovat, zda-li již měl právě půjčovaný dokumenty někdy dříve půjčený.

en: Choose whether patrons of this category can create new interlibrary loan requests.
cs-CZ: Vyberte, zdali čtenáři této kategorie mohou vytvářet nové požadavky na meziknihovní výpůjční služby.

en: Default privacy:
cs-CZ: Výchozí soukromí:

en: Never
cs-CZ: Nikdy

en: Forever
cs-CZ: Uchovávat vše

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
cs-CZ: Určuje, jak dlouho bude uchovávána historie výpůjček čtenářů z této kategorie. Toto je výchozí hodnota a může být pro jednotlivé čtenáře individuálně změněna. "Neuchovávat nic" anonymizuje údaje o výpůjčkách okamžitě po vrácení. "Uchovávat vše" uchovává veškerou historii. "Výchozí" znamená, že množství uchovávaných informací bude řízeno automaticky spouštěným skriptem

en: which should be set up by your system administrator.
cs-CZ: jehož spouštění by měl váš systémový administrátor nastavit.

en: Exclude from local holds priority:
cs-CZ: Neuplatňovat místní prioritu rezervací:

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
cs-CZ: , rezervace provedené čtenáři této kategorie nebudou upřednostněny

en: If
cs-CZ: Pokud

en: Default messaging preferences for this patron category
cs-CZ: Výchozí hodnoty nastavení zasílání zpráv pro tuto kategorii čtenářů

en: . Deletion not possible
cs-CZ: . Smazání není možné

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
cs-CZ: Tato kategorie je použita %s krát

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
cs-CZ: %s %s měsíců %s do %s %s

en: Receives overdue notices:
cs-CZ: Posílají se upomínky?

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
cs-CZ: %sVýchozí je skrytý%sZobrazený%s

en: Lost items in staff interface:
cs-CZ: Ztracené jednotky v rozhraní pro knihovníky:

en: Check previous checkouts:
cs-CZ: Kontrolovat předchozí výpůjčky:

en: Inherit
cs-CZ: Zdědit

en: Can be guarantee
cs-CZ: Může být ručitelem

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
cs-CZ: Smazat tuto kategorii

note: %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
cs-CZ: %s Hledali jste v %s

en: Category name
cs-CZ: Název kategorie

en: Enrollment period
cs-CZ: Délka registrace

en: Password expiration
cs-CZ: Vypršení platnosti hesla

en: Age required
cs-CZ: Požadovaný věk

en: Upper age limit
cs-CZ: Horní věkový limit

en: Enrollment fee
cs-CZ: Poplatek za registraci

en: Overdue
cs-CZ: Zpozdné

en: Messaging
cs-CZ: Nastavení upozornění

en: Check previous checkout?
cs-CZ: Kontrolovat předchozí výpůjčky?

en: Can place ILL in OPAC?
cs-CZ: Zobrazit možnost objednání MVS v OPAC?

en: Default privacy
cs-CZ: Výchozí nastavení soukromí

en: Exclude from local holds priority
cs-CZ: Neuplatňovat místní prioritu rezervací

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
cs-CZ: %sSkrytý%sZobrazený%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.can_place_ill_in_opac %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
cs-CZ: %s Ano %s Ne %s

en: Create a new category
cs-CZ: Vytvořit novou kategorii

en: No categories have been defined.
cs-CZ: Nebyly definovány žádné kategorie.

en: Configuration errors found
cs-CZ: Nalezené chyby konfigurace

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
cs-CZ: Máte %s chyb ve vaší konfiguraci MARC. Opravte je před použitím Koha.

en: Configuration okay
cs-CZ: Konfigurace v pořádku

en: You don't have errors in your MARC configuration
cs-CZ: Nemáte chyby ve vaší konfiguraci MARC

en: Result
cs-CZ: Výsledek

en: The field itemnumber MUST be mapped
cs-CZ: Pole itemnumber MUSÍ být namapováno

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
cs-CZ: Odpovídající podpole MUSÍ být se záložkou -1 (ignorovat)

en: itemnumber : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
cs-CZ: itemnumber : pole itemnumber je mapováno do pole v tab -1

en: item fields
cs-CZ: jednotková pole

en: ALL items fields MUST :
cs-CZ: VŠECHNA pole jednotek MUSÍ :

en: be mapped to the same tag,
cs-CZ: být přiřazeno ke stejnému poli,

en: and they must all be in the 10 (items) tab
cs-CZ: a musejí být v 10 (jednotkách) záložce

en: All item fields are in the same tag and in item tab
cs-CZ: Všechna pole jednotky jsou ve stejném poli MARC a záložce jednotek

en: Item tag
cs-CZ: Tag jednotky

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
cs-CZ: V MARCu je více než jeden řádek vztahující se k záložce s jednotkami (10): %s

en: Only 1 MARC tag mapped to items
cs-CZ: Pro jednotky je možné použít pouze jedno MARC pole

en: itemtype NOT mapped
cs-CZ: pole itemtype NENÍ namapováno

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
cs-CZ: pole biblioitems.itemtype MUSÍ:

en: be mapped to a MARC subfield,
cs-CZ: být přiřazený k podpoli MARC,

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
cs-CZ: odpovídající podpole MUSÍ mít "ověřenou hodnotu" nastavenou na "itemtype" (typ jednotky)

en: biblioitems.itemtype defined
cs-CZ: biblioitems.itemtype byly definovány

en: homebranch NOT mapped
cs-CZ: pole homebranch NENÍ namapováno

en: the items.homebranch field MUST :
cs-CZ: pole items.homebranch MUSÍ:

en: be mapped to a MARC subfield,
cs-CZ: být přiřazený k podpoli MARC,

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
cs-CZ: odpovídající podpole MUSÍ mít "ověřenou hodnotu" nastavenou na "branches" (pobočky)

en: homebranch defined
cs-CZ: domovská knihovna je definována

en: holdingbranch NOT mapped
cs-CZ: pole holdingbranch NENÍ namapováno

en: the items.holdingbranch field MUST :
cs-CZ: pole items.holdingbranch MUSÍ:

en: holdingbranch defined
cs-CZ: domovská knihovna nastavena

en: item type not defined
cs-CZ: typ jednotky není definován

en: at least 1 item type must be defined
cs-CZ: musí být definován nejméně 1 typ položky

en: at least 1 item type defined
cs-CZ: definován nejméně 1 typ položky

en: library not defined
cs-CZ: knihovna není definována

en: at least 1 library must be defined
cs-CZ: nejméně 1 knihovna musí být definována

en: at least 1 library defined
cs-CZ: definována nejméně 1 knihovna

en: biblio and biblionumber
cs-CZ: biblio a bibliočíslo

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
cs-CZ: Pole biblio.biblionumber a biblioitems.biblioitemnumber jsou mapovány na podpole MARCu,

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
cs-CZ: bibliočísla a bibliočísla položek byly přiřazeny správně

en: framework values
cs-CZ: hodnoty šablony

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
cs-CZ: v frameworkcode je null hodnota. Podívejte se na následující tabulky

en: no NULL value in frameworkcode
cs-CZ: žádná prázdná hodnota (NULL) v kódu šablony

en: subfields not in same tabs
cs-CZ: podpole nejsou ve stejných záložkách

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
cs-CZ: Ne všechny podpole pro následující pole jsou ve stejné záložce (nebo označeny jako 'ignorované').

en: Tabs in use
cs-CZ: Používané záložky

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
cs-CZ: všechna podpole pro každé pole jsou ve stejné záložce (nebo ignorovány)

en: invalid authority types
cs-CZ: neplatný typ autority

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
cs-CZ: Nejsou definovány všechny typy autorit, na které odkazují rámce.

en: Framework code
cs-CZ: Kód šablony

en: Framework description
cs-CZ: Popis šablony

en: Invalid authority type
cs-CZ: Neplatný typ autorit

en: all authority types used in the frameworks are defined
cs-CZ: všechny typy autorit užívané v šablonách jsou definovány

en: items.permanent_location mapped
cs-CZ: items.permanent_location je namapováno

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
cs-CZ: Byla nalezena mapování na sloupec items.permanent_location, která by neměla existovat.

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
cs-CZ: items.permanent_location není namapován na MARC

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
cs-CZ: Máte %s chyb ve vaší konfiguraci MARC. Opravte je, před použitím Koha.

en: Cities
cs-CZ: Města

en: New city
cs-CZ: Nové město

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto města došlo k chybě. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this city. The city ID might already exist.
cs-CZ: Při přidávání tohoto města došlo k chybě. ID města již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs for details.
cs-CZ: Při mazání tohoto města došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: City updated successfully.
cs-CZ: Město bylo úspěšně aktualizováno.

en: City added successfully.
cs-CZ: Město bylo úspěšně přidáno.

en: City deleted successfully.
cs-CZ: Město bylo úspěšně odstraněno.

en: This city already exists.
cs-CZ: Toto město již existuje.

en: City ID:
cs-CZ: ID města:

en: City id
cs-CZ: ID města

en: City
cs-CZ: Město

en: State
cs-CZ: Stav

en: ZIP/Postal code
cs-CZ: PSČ

en: Country
cs-CZ: Země

note: For the first occurrence, %1$s:  city_name_filter | html
en: Searching: %s
cs-CZ: Vyhledávání: %s

en: City ID
cs-CZ: ID města

en: There are no cities defined.
cs-CZ: Nejsou zadána žádná města.

en: Create a new city
cs-CZ: Přidat město

en: New classification source
cs-CZ: Nový zdroj klasifikace

en: New filing rule
cs-CZ: Nové pravidlo zápisu

en: New splitting rule
cs-CZ: Nové rozdělovací pravidlo

en: An error occurred when updating this filing rule. Check the logs for details.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto pravidla zápisu došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Filing rule updated successfully.
cs-CZ: Pravidlo zápisu bylo úspěšně aktualizováno.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
cs-CZ: Při přidávání tohoto pravidla zápisu došlo k chybě. Možná tento kód již existuje?

en: Filing rule added successfully.
cs-CZ: Pravidlo zápisu bylo úspěšně přidáno.

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
cs-CZ: Při odstraňování tohoto pravidla zápisu došlo k chybě. Možná jej používá alespoň jeden zdroj klasifikace?

en: Filing rule deleted successfully.
cs-CZ: Pravidlo zápisu bylo úspěšně odstraněno.

en: An error occurred when updating this splitting rule. Check the logs for details.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto pravidla rozdělení došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Splitting rule updated successfully.
cs-CZ: Pravidlo rozdělování bylo úspěšně aktualizováno.

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
cs-CZ: Při přidávání tohoto pravidla rozdělení došlo k chybě. Možná tento kód již existuje?

en: Splitting rule added successfully.
cs-CZ: Pravidlo rozdělení bylo úspěšně aktualizováno.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
cs-CZ: Při odstraňování tohoto pravidla rozdělení došlo k chybě. Možná jej používá alespoň jeden zdroj klasifikace?

en: Splitting rule deleted successfully.
cs-CZ: Pravidlo rozdělení bylo úspěšně odstraněno.

en: Classification source code:
cs-CZ: Zdrojový kód klasifikace:

en: Source in use?
cs-CZ: Je zdroj využíván?

en: Filing rule:
cs-CZ: Pravidlo zápisu:

en: Splitting rule:
cs-CZ: Pravidlo rozdělení:

en: Filing rule code:
cs-CZ: Kód pravidla zápisu:

en: Filing routine:
cs-CZ: Procedura zápisu:

en: Splitting rule code:
cs-CZ: Kód pravidla rozdělení:

en: Splitting routine:
cs-CZ: Rozdělovací pravidlo:

en: Regular expression:
cs-CZ: Regulární výraz:

note: A
en: Add a new regular expression
cs-CZ: Přidat nový regulární výraz

en: Test the regular expressions:
cs-CZ: Test regulárního výrazu:

en: Classification sources
cs-CZ: Zdroje klasifikace

en: In use
cs-CZ: Používá se

en: Filing rule
cs-CZ: Pravidlo zápisu

en: Splitting rule
cs-CZ: Pravidlo rozdělení

en: Classification filing rules
cs-CZ: Pravidla zápisu klasifikace

en: Sorting routine
cs-CZ: Řazení

en: Classification splitting rules
cs-CZ: Rozdělovací pravidla klasifikace

en: Splitting routine
cs-CZ: Rozdělovací pravidlo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento zdroj klasifikace?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit toto pravidlo zápisu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit toto rozdělovací pravidlo?

en: Clone circulation and fine rules
cs-CZ: Klonovat pravidla výpůjček a upomínek

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
cs-CZ: Klonování pravidel výpůjček a upomínek %s ze standardních pravidel%s z "%s"%s %s do "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
cs-CZ: Klonování pravidel výpůjček a upomínek selhalo!

en: The rules have been cloned.
cs-CZ: Kopie souboru pravidel byla vytvořena.

en: Return to circulation and fine rules
cs-CZ: Zpět na pravidla výpůjček a upomínek

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
cs-CZ: Používejte opatrně! Pokud cílová knihovna má již definována pravidla půjčování, budou smazána bez upozornění!

en: Please choose a library to clone rules from:
cs-CZ: Vyberte, prosím, knihovnu, ze které chcete klonovat pravidla:

en: Source library:
cs-CZ: Zdrojová knihovna:

en: Please choose the library to clone the rules to:
cs-CZ: Vyberte, prosím, knihovnu, do které chcete klonovat pravidla:

en: Destination library:
cs-CZ: Cílová knihovna:

en: Jump to page:
cs-CZ: Přejít na stránku:

note: %1$s:  SET tables = module %2$s:  IF tables.$pagename.keys and tables.$pagename.keys.size > 1 %3$s:  FOR tablename IN tables.$pagename.keys.sort %4$s:  SET table_id = pagename _ '#' _ tablename
en: %s %s Jump to table: %s %s
cs-CZ: %s %s Přejít na tabulku: %s %s

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
cs-CZ: Strana: %s

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
cs-CZ: Tyto změny se projeví pouze u podpolí jednotky, které jsou namapovány na tabulku 'items.

en: Go to Koha to MARC mapping
cs-CZ: Mapování polí Koha na MARC

en: Items editor
cs-CZ: Editor jednotek

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
cs-CZ: ID tabulky: %s

en: Column name
cs-CZ: Jméno sloupce

en: Is hidden by default
cs-CZ: Skryto ve výchozím nastavení

en: Cannot be toggled
cs-CZ: Nelze měnit

en: Default display length:
cs-CZ: Výchozí délka zobrazení:

en: Default sort order:
cs-CZ: Výchozí řazení:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
cs-CZ: %s Žádná tabulka v tomto modulu neumožňuje nastavení sloupců. %s %s %s Žádná stránka v tomto modulu nevyužívá nastavení sloupců tabulek. %s

en: Acquisition
cs-CZ: Akvizice

en: Acquisition tables
cs-CZ: Tabulky pro akvizici

en: Administration
cs-CZ: Administrace

en: Administration tables
cs-CZ: Administrační tabulky

en: Authorities
cs-CZ: Autority:

en: Authorities tables
cs-CZ: Autoritní tabulky

en: Catalog
cs-CZ: Katalog

en: Catalogue tables
cs-CZ: Tabulky pro katalog

en: Cataloging
cs-CZ: Katalogizace

en: Cataloguing tables
cs-CZ: Tabulky pro katalogizaci

en: Circulation
cs-CZ: Výpůjčky

en: Circulation tables
cs-CZ: Tabulky pro výpůjční protokol

en: Course reserves tables
cs-CZ: Tabulky rezervací kurzů

en: E-resource management
cs-CZ: Správa elektronických zdrojů

en: Interlibrary loans
cs-CZ: Meziknihovní výpůjčky

en: Interlibrary loans tables
cs-CZ: Tabulky meziknihovních výpůjček

en: Patrons
cs-CZ: Čtenáři

en: Patrons tables
cs-CZ: Tabulky modulu čtenáři

en: Point of sale
cs-CZ: Prodejní místo

en: Point of sale tables
cs-CZ: Tabulky prodejního místa

en: Tools
cs-CZ: Nástroje

en: Tools tables
cs-CZ: Tabulky modulu Nástroje

en: OPAC
cs-CZ: Online katalog

en: OPAC tables
cs-CZ: Tabulky on-line katalogu

en: Reports
cs-CZ: Výstupy

en: Reports tables
cs-CZ: Tabulky modulu výstupy

en: Serials
cs-CZ: Periodika

en: Serials tables
cs-CZ: Tabulky modulu Periodik

en: New credit type
cs-CZ: Nový způsob úhrady

en: Credit type code:
cs-CZ: Kód způsobu úhrady:

en: Required. Maximum length is 64 letters
cs-CZ: Vyžadováno. Maximálně 64 písmen

en: Can be manually added ?
cs-CZ: Lze vložit ručně?

en: Enable credit number
cs-CZ: Zapnout generování čísel účtenek

en: Enable automatic generation of credit number (see
cs-CZ: Povolit automatické generování čísel účtenek (viz

en: Libraries limitation:
cs-CZ: Omezení knihoven:

en: No library limitation
cs-CZ: Bez omezení knihovny

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
cs-CZ: Vybrat 'Všechny knihovny' pokud tento typ poplatku má být dostupný ve všech knihovnách. Jinak vyberte pouze ty knihovny, ve kterých chcete tento typ poplatku používat.

en: Archived
cs-CZ: Archivováno

en: System
cs-CZ: Systémový

en: Available for
cs-CZ: Dostupné k

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
cs-CZ: %sVložit kredit%s

en: There are no account credit types defined.
cs-CZ: Nejsou definovány způsoby úhrady poplatků.

en: Create new credit type
cs-CZ: Vytvořit nový způsob úhrady poplatku

note: SCRIPT
en: Show all credit types
cs-CZ: Zobrazit všechny způsoby úhrady poplatků

en: Curbside pickup configuration
cs-CZ: Nastavení výdejního okénka

en: CurbsidePickup
cs-CZ: Objednávky z výdejního okénka

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
cs-CZ: Předvolba %s není povolena, nezapomeňte ji povolit a tím funkci zapnout.

en: Enable:
cs-CZ: Zapnout:

en: Enable curbside pickup.
cs-CZ: Zapnout objednávky z výdejního okénka.

en: Pickup interval:
cs-CZ: Interval pro vyzvednutí:

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
cs-CZ: Čas v minutách, který je nutný k předání jedné objednávky.

en: Maximum patrons per interval:
cs-CZ: Maximální počet obsloužených čtenářů za interval:

en: Maximum number of simultaneous pickups per interval.
cs-CZ: Maximální počet souběžně probíhajíích vyzvednutí v intervalu.

en: Patron-scheduled pickup:
cs-CZ: Naplánované vyzvednutí čtenářem:

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
cs-CZ: Povolit čtenářům plánovat si vlastní termín pro vyzvednutí.

en: Enable for waiting holds only:
cs-CZ: Povolit pouze pro čekající rezervace:

en: Enable only if the patron has waiting holds.
cs-CZ: Povolit jen pokud má čtenář rezervace čekající k vyzvednutí.

en: Curbside pickup hours
cs-CZ: Časy, kdy jsou vyřizovány objednávky pro výdejní okénka

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
cs-CZ: Čas by měl být ve formátu 24 hodin (00:00 do 23:59).

en: New slot:
cs-CZ: Nové časové okno:

en: From
cs-CZ: Od

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
cs-CZ: Neplatný formát času pro časové okno, musí být '00:00 do 23:59'.

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
cs-CZ: Uložit nastavení

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
cs-CZ: Pátek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
cs-CZ: Pondělí

note: SCRIPT
en: Remove this slot
cs-CZ: Odstranit toto časové okno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
cs-CZ: Sobota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
cs-CZ: Neděle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
cs-CZ: Čtvrtek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
cs-CZ: Úterý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
cs-CZ: Středa

en: New currency
cs-CZ: Nová měna

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci této měny se vyskytla chyba. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist.
cs-CZ: Při přidávání této měny došlo k chybě. Kód měny již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs for details.
cs-CZ: Při mazání této měny došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Currency updated successfully.
cs-CZ: Měna byla úspěšně aktualizována.

en: Currency added successfully.
cs-CZ: Měna byla úspěšně přidána.

en: Currency deleted successfully.
cs-CZ: Měna byla úspěšně odstraněna.

en: Currency:
cs-CZ: Měna:

en: Rate:
cs-CZ: Kurz:

en: ISO code:
cs-CZ: ISO kód:

en: Last updated:
cs-CZ: Naposledy upraveno:

en: Space separation between symbol and value:
cs-CZ: Oddělovat mezi symbolem měny a hodnotou:

en: Active:
cs-CZ: Aktivní:

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
cs-CZ: Nebylo možné odstranit měnu %s

en: Deletion not possible
cs-CZ: Smazání není možné

en: Rate
cs-CZ: Kurz

en: Yes, delete this currency
cs-CZ: Ano, odstranit tuto měnu

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
cs-CZ: %s %s Hledali jste %s

en: Please edit one currency and mark it as active.
cs-CZ: Upravte jednu měnu a označte ji jako aktivní, prosím.

en: ISO code
cs-CZ: kód ISO

en: Last updated
cs-CZ: Naposledy upraveno

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
cs-CZ: %sAno%s

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
cs-CZ: Při importu MARC souborů přes nástroj -> import, se Koha pokusí najít a použít cenu v aktuální aktivní měně.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
cs-CZ: Příklady kompatibilních políček s cenou zahrnují "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". Tyto příklady předpokládají, že je nastavena jako měna USD. V případě jiné měny se zobrazení bude lišit.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
cs-CZ: Aktivní měna musí mít směnný kurz 1.0

en: New debit type
cs-CZ: Nový poplatek

en: Debit type code:
cs-CZ: Kód typu poplatku:

en: Default amount:
cs-CZ: Výchozí částka:

en: Can be manually invoiced?
cs-CZ: Lze fakturovat ručně?

en: Can be sold?
cs-CZ: Lze prodat?

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
cs-CZ: Vybrat 'Všechny knihovny' pokud tento typ poplatku má být dostupný ve všech knihovnách. Jinak vyberte knihovny, které chcete tento typ poplatek vybírat.

en: Default amount
cs-CZ: Výchozí částka

en: Invoicing,
cs-CZ: Fakturace,

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
cs-CZ: Sleva %s

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
cs-CZ: Fakturace%s

en: There are no account debit types defined.
cs-CZ: Nejsou zadány žádné typy popatků.

en: Create new debit type
cs-CZ: Vytvořit nový typ poplatku

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
cs-CZ: Filtrovat systémové typy dluhů

note: SCRIPT
en: Show all debit types
cs-CZ: Zobrazit všechny typy poplatků

en: Modify desk
cs-CZ: Upravit pult

en: New desk
cs-CZ: Nový pult

en: Confirm deletion of desk
cs-CZ: Potvrdit odstranění pultu

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto pultu došlo k chybě. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist.
cs-CZ: Při přidávání tohoto pultu došlo k chybě. ID pultu již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs for details.
cs-CZ: Při mazání tohoto pultu došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Desk updated successfully.
cs-CZ: Pult byl úspěšně aktualizován.

en: Desk added successfully.
cs-CZ: Pult byl úspěšně přidán.

en: Desk deleted successfully.
cs-CZ: Pult byl úspěšně odstraněn.

en: This desk already exists.
cs-CZ: Tento pult již existuje.

en: Modify a desk
cs-CZ: Upravit pult

en: Desk ID:
cs-CZ: ID pultu:

note: %1$s:  desk.desk_name | html
en: Delete desk "%s"?
cs-CZ: Odstranit pult "%s"?

en: Desk ID
cs-CZ: ID pultu

en: Desk
cs-CZ: Výpůjční pult

en: There are no desks defined.
cs-CZ: Nejsou definovány žádné pokladny.

en: Create a new desk
cs-CZ: Vytvořit nový pult

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
cs-CZ: Navrhnout autority, které jsou relevantní pro hledaný výraz.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
cs-CZ: Navrhněte čtenářům, aby rozšířili své vyhledávání o širší/užší/související výrazy.

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
cs-CZ: Použít API LIBRIS pro kontrolu pravopisu.

en: Please enable Javascript:
cs-CZ: Povolte použití Javascriptu:

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
cs-CZ: Seřaďte prosím zásuvné moduly "Měli jste na mysli?" podle významu od nejvýznamnějšího po nejméně významný a zaškrtněte políčko pro povolení těch pluginů, které chcete používat.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
cs-CZ: Nastavení bylo uloženo

en: New account
cs-CZ: Nový účet

en: New account
cs-CZ: Nový účet

en: Account details
cs-CZ: Podrobnosti o účtu

en: Plugin:
cs-CZ: Zásuvný modul:

en: Do not use plugin
cs-CZ: Nepoužívat zásuvný modul

en: Transport:
cs-CZ: Přenos:

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
cs-CZ: možné typy přenosu jsou FTP a SFTP

en: Remote host:
cs-CZ: Vzdálený počítač:

en: Username:
cs-CZ: Uživatelské jméno:

en: Download directory:
cs-CZ: Složka pro stažené soubory:

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
cs-CZ: Adresář pro stažené soubory je adresář na ftp, kam se ukládají stažené nabídky a faktury.

en: Upload directory:
cs-CZ: Adresář pro nahrávání:

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
cs-CZ: Adresář pro nahrávání souborů je určený adresář na ftp, kam jsou ukládány objednávky.

en: Qualifier:
cs-CZ: Kvalifikátor:

en: Quotes enabled:
cs-CZ: Poznámky povoleny:

en: Orders enabled:
cs-CZ: Objednávky povoleny:

en: Invoices enabled:
cs-CZ: Doklady povoleny:

en: Responses enabled:
cs-CZ: Povolených odpovědí:

en: Automatic ordering:
cs-CZ: Automatické objednávání:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
cs-CZ: Se zapnutým automatickým objednáváním budou generovýny objednávky bez zásahu obsluhy.

en: Confirm deletion of account?
cs-CZ: Potvrďte smazání účtu?

en: Transport
cs-CZ: Přenos

en: Remote host
cs-CZ: Vzdálený počítač

en: Username
cs-CZ: Uživatelské jméno

en: Password
cs-CZ: Heslo

en: Download directory
cs-CZ: Složka pro stažené soubory

en: Upload directory
cs-CZ: Adresář pro nahrávání souborů

en: Qualifier
cs-CZ: Kvalifikátor

en: Standard
cs-CZ: Standardní

en: Responses
cs-CZ: Odpovědi

en: Auto ordering
cs-CZ: Automatické objednávání

en: There are no EDI accounts.
cs-CZ: Nejsou k dispozici žádné EDI účty.

en: New library EAN
cs-CZ: Nový EAN kód knihovny

en: New EAN
cs-CZ: Nový EAN

en: New EAN
cs-CZ: Nový EAN

en: EAN details
cs-CZ: EAN podrobnosti

en: Qualifier:
cs-CZ: Kvalifikátor:

en: There are no library EANs.
cs-CZ: Nejsou definovány žádné EAN kódy knihovny.

en: New identity provider domain
cs-CZ: Nová doména poskytovatele identit

en: Domain:
cs-CZ: Doména:

en: Email domain to match this rule.
cs-CZ: E-mailová doména pro toto pravidlo.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
cs-CZ: Pokud je toto pole prázdné nebo má hodnotu '*', bude tomuto pravidlu odpovídat jakákoli e-mailová doména.

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
cs-CZ: Na začátku domény můžete zadat zástupný znak. Například doména '*library.com' bude odpovídat doméně 'students.library.com', ale také doméně 'otherlibrary.com'

en: Exact matches have precedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
cs-CZ: Přesné shody mají přednost před zástupnými znaky, takže doména 'library.com' bude mít přednost před '*library.com', pokud je e-mail 'somebody@library.com'

en: The same way, the longest match will take precedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take precedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
cs-CZ: Stejně tak bude mít přednost nejdelší shoda před kratší, například '*teacher.university.com' bude mít přednost před '*.university.com', pokud je e-mail 'user@math.teacher.university.com'

en: Don't update
cs-CZ: Neaktualizujte

en: Auto register:
cs-CZ: Automatická registrace:

en: Allow
cs-CZ: Povolit

en: Don't allow
cs-CZ: Zakázat

en: users to auto register on login
cs-CZ: automatická registrace uživatelů při přihlášení

en: Default library:
cs-CZ: Výchozí knihovna:

en: Use this library for the patron on auto register
cs-CZ: Použít tuto knihovnu pro čtenáře při automatické registraci

en: Default category:
cs-CZ: Výchozí kategorie:

en: Use this category for the patron on auto register
cs-CZ: Použít tuto kategorii pro čtenáře pro auto registraci

en: Allow OPAC:
cs-CZ: Povolit online katalog:

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
cs-CZ: Uživatelé OPAC z této domény se mohou přihlásit pomocí tohoto poskytovatele identit.

en: Allow staff:
cs-CZ: Povolit zaměstnancům:

en: of this domain to login with this identity provider
cs-CZ: této domény pro přihlášení pomocí tohoto poskytovatele identit

en: Exact matches have precedence over asterix ones, so 'library.com' will take precedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
cs-CZ: Přesné shody mají přednost před zástupnou hvězdičkou, takže 'library.com' bude mít přednost před '*library.com', pokud je e-mail 'somebody@library.com'

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
cs-CZ: Uživatelé OPAC z této domény se mohou přihlásit pomocí tohoto poskytovatele identit

en: staff users of this domain to login with this identity provider
cs-CZ: přihlašování uživatelů do rozhraní pro knihovníky z této domény pomocí tohoto poskytovatele identit

en: Domain
cs-CZ: Doména

en: Default library
cs-CZ: Výchozí knihovna

en: Default category
cs-CZ: Výchozí kategorie

en: Allow OPAC
cs-CZ: Povolit online katalog

en: Allow staff
cs-CZ: Povolit zaměstnancům

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs for details.
cs-CZ: Chyba při mazání serveru '%s'. Podrobnosti naleznete v protokolech.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
cs-CZ: Server '%s' úspěšně odstraněn.

en: New identity provider
cs-CZ: Nový poskytovatel identit

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
cs-CZ: Budete muset restartovat Kohu, aby začal poskytovatel identity fungovat.

en: Basic configuration
cs-CZ: Základní nastavení

en: Code:
cs-CZ: Kód:

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
cs-CZ: Kód, který identifikuje tohoto poskytovatele. Povoleny jsou pouze alfanumerické znaky a znaky "_"

en: User friendly name of this provider
cs-CZ: Uživatelsky přívětivý název poskytovatele identity

en: Protocol:
cs-CZ: Protokol:

en: Choose the protocol this external identity provider uses
cs-CZ: Výběr protokolu, který tento externí poskytovatel identit používá

en: Advanced configuration
cs-CZ: Pokročilé nastavení

en: Configuration:
cs-CZ: Nastavení:

en: Provider's main configuration.
cs-CZ: Hlavní nastavení poskytovatele.

en: This configuration differs for each protocol.
cs-CZ: Toto nastavení je pro každý protokol odlišné.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
cs-CZ: Doporučujeme přidat výchozí konfiguraci a poté ji nahradit vhodnými hodnotami

en: Add default OAuth configuration
cs-CZ: Přidat výchozí nastavení OAuth

en: Mapping:
cs-CZ: Mapování:

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
cs-CZ: Mapovat výsledky poskytovatele na pole čtenáře Koha.

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
cs-CZ: Doporučuje se přidat výchozí mapování a poté jej upravit tak, aby vyhovovalo odpovědi tohoto poskytovatele

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
cs-CZ: Klíče představují pole Koha a hodnoty představují klíče ve výsledku poskytovatele

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
cs-CZ: Pro vnořené hodnoty ve výsledcích poskytovatele můžete použít oddělení tečkou.

en: For example,
cs-CZ: Například,

en: firstname: "users.0.name"
cs-CZ: jméno: "users.0.name"

en: will match the 'name' attribute of the first object in the array named 'users', and place it in 'firstname' field
cs-CZ: porovná atribut 'name' prvního objektu v poli s názvem 'users' a umístí jej do pole 'firstname'

en: Add default OAuth mapping
cs-CZ: Přidat výchozí nastavení OAuth

en: Matchpoint:
cs-CZ: Údaj pro nalezení shody:

en: User ID
cs-CZ: ID uživatele

en: Card number
cs-CZ: Číslo průkazky

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
cs-CZ: Pole pro čtenáře v systému Koha, které se použije pro nalezení shody uživatele poskytovatele identit a systému Koha

en: It must be present in mapping
cs-CZ: Musí být přítomen v mapování

en: Icon URL:
cs-CZ: URL ikony:

en: Domain configuration
cs-CZ: Nastavení domény

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
cs-CZ: Pro libovolnou doménu použijte &ast;. Nové domény můžete přidat později na příslušné stránce správce.

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
cs-CZ: Povolit přístup k OPAC uživatelům z této domény pro přihlášení pomocí tohoto poskytovatele identit.

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
cs-CZ: Povolení přístupu zaměstnanců k uživatelům z této domény pro přihlášení pomocí tohoto poskytovatele identit.

en: Allow users to auto register on login.
cs-CZ: Povolit uživatelům automatickou registraci při přihlášení.

en: Update user data on login.
cs-CZ: Aktualizace uživatelských údajů při přihlášení.

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
cs-CZ: Vytvořit výchozí %s nastavení

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
cs-CZ: Přidat výchozí %s mapování

en: User id
cs-CZ: Id uživatele

en: Protocol
cs-CZ: Protokol

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
cs-CZ: Jste si jisti, že chcete nahradit aktuální %s obsah?

note: SCRIPT
en: Manage domains
cs-CZ: Spravovat domény

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
cs-CZ: Neplatný JSON

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
cs-CZ: Hodnota musí obsahovat alfanumerické znaky nebo '_'

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
cs-CZ: Chystáte se odstranit '%s' poskytovatele identit.

en: Required. Maximum length is 100 letters
cs-CZ: Povinné. Maximální délka 100 písmen

en: Required, specify UPPERCASE LETTERS. Maximum length is 20 letters
cs-CZ: Povinné, uveďte VELKÁ PÍSMENA. Maximální délka je 20 písmen

en: Select a library:
cs-CZ: Vybrat knihovnu:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
cs-CZ: Vyber

en: Legend
cs-CZ: Vysvětlivka

en: Meaning
cs-CZ: Význam

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
cs-CZ: Zakázáno pro VŠECHNY knihovny. Pro změnu nastavení vyberte "Výchozí" knihovnu.

en: These are disabled for the current library.
cs-CZ: Zakázáno pro aktuální knihovnu.

en: These are enabled.
cs-CZ: Povoleno.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
cs-CZ: Upozornění na výpůjčky pro %s

en: Click on the grid to toggle the settings.
cs-CZ: Klikněte na mřížku pro přepnutí nastavení.

en: Checkout
cs-CZ: Výpůjčeno

en: Check-in
cs-CZ: Vrácení

note: SCRIPT
en: Blocked!
cs-CZ: Blokováno!

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
cs-CZ: Neaktivní pro %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
cs-CZ: Neaktivní pro všechny

en: New search field
cs-CZ: Nové pole pro vyhledávání

en: Field successfully added
cs-CZ: Pole bylo úspěšně přidáno

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
cs-CZ: Pole se nepodařilo přidat. Zkontrolujte, jestli již neexistuje pole se stejným názvem.

en: Check logs for more details.
cs-CZ: Pro podrobnosti zkontrolujte, prosím, přehled chyb.

en: Field successfully deleted.
cs-CZ: Pole bylo smazáno.

en: Failed to delete field.
cs-CZ: Pole se nepodařilo odstranit.

en: Field successfully updated
cs-CZ: Pole bylo úspěšně aktualizováno

en: Failed to update field.
cs-CZ: Pole se nepodařilo upravit.

en: Label
cs-CZ: Štítek

en: MARC subfield
cs-CZ: Podpole MARC

en: Authorised values category
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot

en: There are no item search fields defined.
cs-CZ: Nejsou k dispozici žádná pole pro hledání jednotek.

en: New item type
cs-CZ: Nový typ jednotek

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto typu jednotky došlo k chybě. Hodnota již možná existuje.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists.
cs-CZ: Při vkládání tohoto typu jednotky došlo k chybě. Hodnota již možná existuje.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs for details.
cs-CZ: Při mazání tohoto typu jednotky došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Item type updated successfully.
cs-CZ: Typ jednotky byl úspěšně aktualizován.

en: Item type inserted successfully.
cs-CZ: Typ jednotky byl úspěšně vložen.

en: Item type deleted successfully.
cs-CZ: Typ jednotky byl úspěšně odstraněn.

en: This item type already exists.
cs-CZ: Tento typ jednotky již existuje.

en: Cannot delete this item type.
cs-CZ: Nelze odstranit typ jednotky.

en: This record is in use
cs-CZ: Tento záznam je používán

en: Item type:
cs-CZ: Typ jednotky:

en: Parent item type:
cs-CZ: Nadřazený typ jednotky:

en: No available parent types
cs-CZ: Nejsou k dispozici žádné nadřazené typy

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
cs-CZ: Definováním typu rodiče se uplatní limity výpůjček pro všechny děti, jak je popsáno na stránce s výpůjčními pravidly.

en: Translate into other languages
cs-CZ: Přeložit do dalších jazyků

note: A
en: Translate item type %s
cs-CZ: Přeložit typ jednotky %s

en: Search category:
cs-CZ: Kategorie vyhledávání:

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
cs-CZ: Možnosti jsou definovány autorizovanou hodnotou ITEMTYPECAT.

en: Image:
cs-CZ: Obrázek:

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
cs-CZ: Obrázky typů jednotek nejsou povoleny. Pro povolení, vypněte

en: Hide in OPAC:
cs-CZ: Skrýt v on-line katalogu:

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, nebude tento typ jednotky zobrazen ve filtrech pokročilého vyhledávání on-line katalogu.

en: Not for loan:
cs-CZ: Nelze vypůjčit:

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, není možné vypůjčit žádnou jednotku tohoto typu. Pokud zaškrtnuto není, lze vypůjčit všechny jednotky tohoto typu kromě jednotek, které jsou označeny jako nevypůjčitelné.

en: Automatic check-in:
cs-CZ: Automatické přihlášení:

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, dojde k automatickému vrácení jednotek v den, kdy výpůjčka vyprší. Tato funkce vyžaduje

en: Rental charge:
cs-CZ: Poplatek za půjčení:

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
cs-CZ: Tento poplatek je účtován za každou položku jedenkráte za zapůjčení/obnovení

en: Daily rental charge:
cs-CZ: Denní poplatek za půjčení:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
cs-CZ: Tento poplatek je účtován ve chvíli obnovení či vypůjčení a to za každý den mezi tímto časem a termínem požadovaného vrácení určeným ve dnech.

en: Daily rentals use calendar:
cs-CZ: Denní výpůjčky používají kalendář:

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, denní poplatek se vypočítá podle kalendáře s vyloučením svátků. Pokud není zaškrtnuto, poplatek se vypočítá přímo na základě počtu dnů od data vrácení.

en: Hourly rental charge:
cs-CZ: Hodinový poplatek za půjčení:

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
cs-CZ: Tento poplatek je účtován při vypůjčení nebo prodloužení jednotky daného typu a to za každou hodinu mezi časem vypůjčení/prodloužení a termínem požadovaného vrácení určeným v hodinách.

en: Hourly rentals use calendar:
cs-CZ: Hodinové výpůjčky používají kalendář:

en: Default replacement cost:
cs-CZ: Výchozí hodnota ceny náhrady:

en: Processing fee (when lost):
cs-CZ: Poplatek za zpracování (v případě ztráty):

en: Checkin message:
cs-CZ: Zpráva pří vrácení:

en: Checkin message type:
cs-CZ: Typ zprávy při vracení:

en: Message
cs-CZ: Zpráva

en: Alert
cs-CZ: Upozornění

en: SIP media type:
cs-CZ: Druh SIP média:

en: Library limitation:
cs-CZ: Omezení knihovny:

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
cs-CZ: Pokud tento typ jedntoky používají všechny knihovny, vyberte možnost "Všechny knihovny". V opačném případě vyberte konkrétní knihovny, které tento typ položky používají.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
cs-CZ: Zadejte souhrn, který se použije místo výchozího popisu ve výsledcích vyhledávání. Např. pro webové stránky :

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
cs-CZ: &lt;a href="[856u]"&gt;otevřít stránku&lt;/a&gt;

en: will show the link just below the title
cs-CZ: zobrazí odkaz přímo pod názvem

en: Rental charge
cs-CZ: Poplatek za půjčení

en: Yes, delete this item type
cs-CZ: Ano, odstranit tuto jednotku

en: Search category
cs-CZ: Kategorie vyhledávání

en: Hide in OPAC
cs-CZ: Skrýt v on-line katalogu

en: Daily rental charge
cs-CZ: Denní poplatek za půjčení

en: Hourly rental charge
cs-CZ: Hodinový poplatek za půjčení

en: Default replacement cost
cs-CZ: Výchozí hodnota ceny náhrady

en: Processing fee (when lost)
cs-CZ: Poplatek za zpracování (v případě ztráty)

en: Checkin message
cs-CZ: Zpráva pří vrácení

en: (default)
cs-CZ: (výchozí)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
cs-CZ: %sAno%s&nbsp;%s

en: There are no itemtypes defined
cs-CZ: Nejsou definovány žádné typy jednotek (itemtypes)

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
cs-CZ: Přidání mapování pro %s selhalo

en: Koha field
cs-CZ: Pole Koha

en: Lib
cs-CZ: Knihovna

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
cs-CZ: Přidat mapování pro: %s.

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
cs-CZ: Nesprávná hodnota, Zadejte něco jako 245,a

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
cs-CZ: Mapování pro %s bude odstraněno.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
cs-CZ: Změna se ihned projeví.

en: An error occurred when adding this library. The library ID might already exist in this group.
cs-CZ: Při vkládání této knihovny došlo k chybě. ID knihovny již možná v této skupině existuje.

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
cs-CZ: %s přidáno do skupiny.

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
cs-CZ: Skupina %s vytvořena.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
cs-CZ: Skupina %s byla odstraněna.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
cs-CZ: %s byl odstraněn ze skupiny.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
cs-CZ: Skupina s názvem %s již existuje.

en: New group
cs-CZ: Nová skupina

en: Features enabled
cs-CZ: Aktivované funkce

en: Add group
cs-CZ: Přidat skupinu

en: Features
cs-CZ: Funkce

en: Limit patron data access by group
cs-CZ: Omezení přístupu k datům čtenářů podle skupin knihoven

en: Limit item editing by group
cs-CZ: Omezení úprav jednotek podle skupiny

en: Use for OPAC search groups
cs-CZ: Použít jako vyhledávací skupinu v on-line katalogu

en: Use for staff search groups
cs-CZ: Použít jako vyhledávací skupinu v rozhraní pro knihovníky

en: Edit group
cs-CZ: Upravit skupinu

en: Delete group
cs-CZ: Smazat skupinu

en: Are you sure you want to delete
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit

en: Remove library from group
cs-CZ: Odstranit knihovnu ze skupiny

en: Are you sure you want to remove
cs-CZ: Jste si jistý(á), že chcete odstranit

en: from
cs-CZ: od

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
cs-CZ: Skrýt informace o čtenáři knihovníkům mimo tuto skupinu.

en: Limit item editing to librarians inside of this group.
cs-CZ: Omezit editaci jednotek na knihovníky uvnitř této skupiny.

en: Use for OPAC search groups
cs-CZ: Použít jako vyhledávací skupinu v on-line katalogu

en: Use for staff search groups
cs-CZ: Použít jako vyhledávací skupinu v rozhraní pro knihovníky

en: Remove from group
cs-CZ: Odstranit ze skupiny

en: Add sub-group
cs-CZ: Přidat podskupinu

en: Add library
cs-CZ: Přídat knihovnu

en: Localization
cs-CZ: Umístění

en: Translation:
cs-CZ: Překlad:

en: Entity
cs-CZ: Typ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
cs-CZ: Překlad do tohoto jazyka již existuje.

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
cs-CZ: Při vytváření překladu došlo k chybě

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
cs-CZ: Při odstraňování tohoto překladu se vyskytla chyba

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
cs-CZ: Při aktualizaci seznamu došlo se vyskytla chyba.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento překlad?

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
cs-CZ: Prvek %s (kód %s) pro jazyk %s byl úspěšně aktualizován na '%s'

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
cs-CZ: Překlad (id %s) byl odstraněn

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
cs-CZ: Lokalizace (id %s) byla úspěšně přidána

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
cs-CZ: Předvolba %s není nastavena, nezapomeňte ji povolit, aby se pravidla projevila.

en: Remove rule?
cs-CZ: Odstranit toto pravidlo?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit vybraná pravidla?

en: No, do not remove
cs-CZ: Ne, neodstraňovat

en: Yes, remove
cs-CZ: Ano, odstranit

en: Rule
cs-CZ: Pravidlo

en: Module
cs-CZ: Modul

en: Added
cs-CZ: Přidáno

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
cs-CZ: Pokud pole odpovídající štítku pravidla existuje pouze v příchozím záznamu

en: Appended
cs-CZ: Připojeno

en: Removed
cs-CZ: Odstraněno

en: Deleted
cs-CZ: Smazáno

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
cs-CZ: Pokud původní záznam obsahuje pole odpovídající příznaku pravidla, ale v příchozím záznamu nejsou nalezena žádná pole s tímto příznakem

en: Patron category
cs-CZ: Kategorie uživatelů

en: Custom
cs-CZ: Vlastní

en: Protect
cs-CZ: Chránit

en: Overwrite
cs-CZ: Přepsat

en: Add new
cs-CZ: Přidat nové

en: Protect from deletion
cs-CZ: Ochránit před smazáním

en: Skip
cs-CZ: Přeskočit

en: Add rule
cs-CZ: Přidat pravidlo

en: Delete selected
cs-CZ: Odstranit označené

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
cs-CZ: %sOdstranit%sPřeskočit%s

en: Edit subfield constraints
cs-CZ: Upravit omezení podpolí

en: Basic constraints
cs-CZ: Skrýt pokročilá omezení

en: Subfield code:
cs-CZ: Kód podpole:

en: Important:
cs-CZ: Důležité:

en: items (10)
cs-CZ: jednotek (10)

en: Advanced constraints
cs-CZ: Pokročilá omezení

en: Max length:
cs-CZ: Maximální délka:

en: Visibility:
cs-CZ: Viditelnost:

en: Collapsed
cs-CZ: Sbalené

en: Flagged
cs-CZ: Označeno

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
cs-CZ: Pokud je zašktnuté, znaméná to, že podpole je odkaz na URL a je možné na něho kliknout

en: Link:
cs-CZ: Odkaz:

en: Koha link:
cs-CZ: Pole v systému Koha:

en: Other options (choose one)
cs-CZ: Další možnosti (vyberte jednu)

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
cs-CZ: Podpole: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
cs-CZ: Popis: %s

en: Tag:
cs-CZ: Pole:

en: First indicator default value:
cs-CZ: Výchozí hodnota prvního indikátoru:

en: Second indicator default value:
cs-CZ: Výchozí hodnota druhého indikátoru:

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
cs-CZ: (pokud vyberete volbu, budou indikátory omezené jen na ověřené hodnoty ze seznamu)

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
cs-CZ: Pole: %s

en: Yes, delete this tag
cs-CZ: Ano, odstranit toto pole

en: Tag deleted
cs-CZ: Pole vymazáno

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
cs-CZ: Vytvořit šablonu pro %s (%s) s použitím

en: Display only used tags/subfields
cs-CZ: Zobrazit pouze použitá pole/podpole

en: Auth value
cs-CZ: Ověřená hodnota

en: Indicator 1
cs-CZ: Indikátor 1

en: Indicator 2
cs-CZ: indikátor 2

en: Edit tag
cs-CZ: Upravit pole

en: View subfields
cs-CZ: Zobrazit podpole

en: New record matching rule
cs-CZ: Nové pravidlo shody záznamů

en: Matching rule code:
cs-CZ: Kód pravidla shody:

en: Match threshold:
cs-CZ: Selekční úroveň:

en: Record type:
cs-CZ: Typ záznamu:

en: Bibliographic record
cs-CZ: Bibliografický záznam

en: Authority record
cs-CZ: Záznam autority

en: Match points
cs-CZ: Selekční body

en: Remove this match point
cs-CZ: Odstranit tento bod shody

en: Search index:
cs-CZ: Hledat v indexu:

en: Score:
cs-CZ: Skóre:

en: Matchpoint components
cs-CZ: Komponenty údaje pro nalezení shody

en: Subfields:
cs-CZ: Podpole:

en: Offset:
cs-CZ: Posun:

en: Length:
cs-CZ: Délka:

en: Normalization rule:
cs-CZ: Pravidlo normalizace:

en: Required match checks
cs-CZ: Povinné kontroly shody

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
cs-CZ: Zkouška shody %s

en: Remove this match check
cs-CZ: Odstranit tuto kontrolu shody

en: Source (incoming) record check field
cs-CZ: Kontrolní pole zdrojového záznamu

en: Target (database) record check field
cs-CZ: Kontrolní pole cílového záznamu (databáze)

en: Confirm deletion of record matching rule
cs-CZ: Potvrdit odstraění praveldla shody záznamů

en: Yes, delete record matching rule
cs-CZ: Ano, odsatranit pravidlo pro shodu záznamů

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
cs-CZ: Přidáno pravidlo shody záznamů &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
cs-CZ: Bylo změněno pravidlo shody záznamů &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
cs-CZ: Odstraněn záznam odpovídající pravidlu &quot;%s&quot;

en: There are no saved matching rules.
cs-CZ: Nejsou žádná uložená pravidla shody.

en: Match point
cs-CZ: Selekční bod

en: Match check
cs-CZ: Zkouška shody

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
cs-CZ: Schází popis

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
cs-CZ: Chybí kód pravidla zápisu

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
cs-CZ: Kód pravidla shody chybí

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
cs-CZ: Chybí třídící sestava

note: SCRIPT
en: Threshold missing
cs-CZ: Chybí práh (úroveň)

en: OAI sets
cs-CZ: Sady OAI

en: Mappings have been saved
cs-CZ: Mapování byla uložena

en: Return to sets management
cs-CZ: Návrat ke správě sad

en: No mappings have been defined for this set
cs-CZ: Pro tuto sadu nebylo definováno žádné mapování

en: Field
cs-CZ: Pole

en: Operator
cs-CZ: Operátor

en: Value
cs-CZ: Hodnota

en: and
cs-CZ: a

en: is equal to
cs-CZ: je rovno

en: not equal to
cs-CZ: nerovná se

note: BUTTON
en: Add another condition
cs-CZ: Přidat další podmínku

en: New OAI set
cs-CZ: Nový OAI set

en: Add description
cs-CZ: Přidat popis

en: New set
cs-CZ: Nový set

en: No descriptions
cs-CZ: Bez popisů

en: Define mappings
cs-CZ: Definovat mapování

en: There are no sets defined.
cs-CZ: Nejsou nastaveny žádné OAI sety.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento OAI set?

en: OverDrive library authnames
cs-CZ: Přihlašovací jméno knihovny ke službě OverDrive

en: Authname
cs-CZ: Autorita

en: New patron attribute type
cs-CZ: Nový typ vlastností uživatele

en: Go to the
cs-CZ: Přejít na

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
cs-CZ: Nemůže přidat čtenářský atribut typu &quot;%s&quot; &mdash; jeden s tímto kódem již existuje.

en: Patron attribute type code:
cs-CZ: Kód typu vlastností čtenáře:

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
cs-CZ: Alespoň jeden čtenář má více než jednu hodnotu této vlastnosti

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
cs-CZ: Zaškrtněte vedle políčko "Opakovatelný", aby čtenářův záznam mohl mít více hodnot tohoto atributu.

en: Unique identifier:
cs-CZ: Jednoznačný identifikátor:

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
cs-CZ: Nejméně dva čtenáři mají shodnou hodnotu této vlastnosti

en: Display in OPAC:
cs-CZ: Zobrazit v on-line katalogu:

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
cs-CZ: Zaškrtněte pro zobrazení tohoto atributu na stránce s detaily čtenáře v on-line katalogu.

en: Editable in OPAC:
cs-CZ: Editovatelné v on-line katalogu:

en: If checked, this field will be included in 'Standard' patron searches. Requires field to be marked as searchable above
cs-CZ: Pokud je toto pole zaškrtnuto, bude zahrnuto do "standardního" vyhledávání čtenářů. Vyžaduje, aby bylo pole označeno výše jako vyhledatelné

en: Display in patron's brief information:
cs-CZ: Zobrazit ve stručných informacích o čtenáři:

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
cs-CZ: Zaškrtnutím se tento atribut zobrazí na panelu stručných informací v záznamu čtenáře (rozhraní pro zaměstnance).

en: Keep for pseudonymization:
cs-CZ: Uchovávat pro pseudonymizaci:

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
cs-CZ: Pokud se má tento typ atributu zobrazovat vždy, vyberte možnost "Všechny knihovny". V opačném případě vyberte knihovny, které chcete přiřadit k této hodnotě.

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
cs-CZ: Zvolte jednu, chcete-li omezit tuto vlastnost na jeden typ čtenáře. Pokud chcete, aby byla tato vlastnost dostupná pro všechny typy čtenářů, ponechte je prázdné.

en: Class:
cs-CZ: Třída:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
cs-CZ: %s Seskupování typů atributů (podle

en: Yes, delete patron attribute type
cs-CZ: Ano, odstranit typ atributu čtenáře

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
cs-CZ: Nový typ vlastností čtenáře &quot;%s&quot; byl přidán

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
cs-CZ: Modifikovaný čtenářský atribut typu &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
cs-CZ: Odstraněn atribut čtenáře typu &quot;%s&quot;

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
cs-CZ: Nemůže vymazat čtenářský atribut typu &quot;%s&quot; &mdash; je používán v záznamu čtenáře %s.

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
cs-CZ: Není možné smazat typ vlastnosti čtenáře &quot;%s&quot; &mdash; již není v databázi.

en: Unclassified types
cs-CZ: Neklasifikované typy

en: Library limitation
cs-CZ: Omezení knihovny

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
cs-CZ: %s Bez omezení %s

en: Searched by default
cs-CZ: Vyhledáváno ve výchozím nastavení

en: Not searchable
cs-CZ: Nelze prohledávat

en: There are no saved patron attribute types.
cs-CZ: Nejsou zde žádné uložené typy vlastností čtenářů.

en: Could not find a system preference named
cs-CZ: Nelze najít nastavení systému pojmenované

en: No system preferences matched your search for:
cs-CZ: Žádná systémová nastavení se neshodují s vyhledávaným výrazem:

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
cs-CZ: Nastavení pro: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
cs-CZ: Uložit nastavení pro: %s

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
cs-CZ: Zobrazit všechny %s předvolby

en: Preference
cs-CZ: Nastavení

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
cs-CZ: Hodnota tohoto systémového nastavení %s mohla být přepsána v rámci jednoho nebo více virtuálních hostitelů.

en: [Overridden]
cs-CZ: [Přepsáno]

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
cs-CZ: Pseudonymizace může být zapnuta pouze v případě, že existuje konfigurační položka 'bcrypt_settings' a je správně vyplněna v konfiguračním souboru Koha.

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
cs-CZ: Neznámé varování "%s"

en: Modal title
cs-CZ: Název dialogového okna

note: SCRIPT
en: # of % selected
cs-CZ: vybráno # z %

note: SCRIPT
en: All selected
cs-CZ: Vybráno vše

note: SCRIPT
en: No matches found
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy

note: SCRIPT
en: Please select ...
cs-CZ: Prosím vyberte...

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction type '%s'
cs-CZ: Upravit typ omezení '%s'

en: New restriction type
cs-CZ: Nový typ omezení

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description
en: Delete restriction type '%s'
cs-CZ: Odstranit typ omezení '%s'

en: Restriction type added.
cs-CZ: Byl přidán typ omezení.

en: Restriction type updated.
cs-CZ: Typ omezení byl aktualizován.

en: Another restriction type already has this label.
cs-CZ: Jiný typ omezení má již toto označení.

en: Another restriction type already has this code.
cs-CZ: Jiný typ omezení již má tento kód.

en: Restriction type deleted.
cs-CZ: Typ omezení byl odstraněn.

en: Cannot delete the default restriction type.
cs-CZ: Výchozí typ omezení nemůže být odstraněn.

en: Limits
cs-CZ: Omezení

en: Show in OPAC?
cs-CZ: Zobrazit v on-line katalogu?

en: Show in staff interface?
cs-CZ: Zobrazit v rozhraní pro knihovníky?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
cs-CZ: Upravit hledání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
cs-CZ: Při ukládání došlo k chybě:

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
cs-CZ: Změny se nepodařilo uložit. Prosím zkontrolujte následující hodnoty:

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
cs-CZ: Hodnota "%s" není v mapování podporována

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
cs-CZ: Nenalezena žádná mapování pro index %s

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
cs-CZ: Mapování které právě vidíte bude odstraněno a nahrazeno výchozím podle souboru mappings.yaml.

en: Yes, reset mappings
cs-CZ: Ano, resetovat mapování

en: No, do not reset mappings
cs-CZ: Ne, neresetovat mapování

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
cs-CZ: Jakákoli změna v tomto nastavení se projeví až po úplně reindexaci. Do té doby nemusí vyhledávání fungovat správně.

en: Weight:
cs-CZ: Váha:

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
cs-CZ: nastavte váhu jako kladné číslo. Vyšší číslo značí vyšší relevanci.

en: Note that fields weighting works only for simple search.
cs-CZ: Upozornění: váhy polí se započítávají pouze u jednoduchého vyhledávání.

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
cs-CZ: Váhu lze přiřadit pouze polím, které jsou mapovány na bibliografické záznamy

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
cs-CZ: Vyhledávání zvýší relevanci vážených pole(lí)

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "tabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "search_fields" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  FOREACH index IN indexes %6$s:  SWITCH index.index_name %7$s:  CASE 'biblios' %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "mapping_biblios"
en: %s %s %s Search fields %s %s %s %s %s
cs-CZ: %s %s %s Pole pro hledání %s %s %s %s %s

en: Aliases
cs-CZ: Aliasy

en: Weight
cs-CZ: Váha

en: String
cs-CZ: Řetězec

en: Boolean
cs-CZ: Logická hodnota

en: Sum
cs-CZ: Součet

en: Std. Number
cs-CZ: Standardní číslo

en: Search field
cs-CZ: Vyhledávací pole

en: Facetable
cs-CZ: Lze vytvářet facety

en: Suggestible
cs-CZ: Použitelné pro návrhy

en: Mapping
cs-CZ: Mapování

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
cs-CZ: Ne %s

en: Facet order
cs-CZ: Pořadí faset

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
cs-CZ: Vytvořili jste úspěšně váš účet do znalostní báze Mana. Zkontrolujte svoji e-mailovou schránku, kde najdete zprávu s dalšími pokyny.

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
cs-CZ: Mana není nastavená. Tato funkce nebude fungovat. Prosíme, kontaktujte správce vašeho systému.

en: Cannot detect mana server at
cs-CZ: Nezle detekovat mana server na adrese

en: , please ask an administrator to check your configuration.
cs-CZ: , požádejte prosím správce o kontrolu konfigurace.

en: Share content with the Koha community using Mana KB
cs-CZ: Sdílet obsah s komunitou Koha za použití znalostní báze Koha

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
cs-CZ: Mana je znalostní báze pro sdílení dat v knihovnickém světě. Byla původně navržena pro open source integrovaný knihovní systém Koha, ale může být použita v jakémkoliv jiném systému.

en: CC-0 license
cs-CZ: CC-0 licence

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
cs-CZ: Mana umožňuje sdílení informací mezi instalacemi systému Koha pro usnadnění vytváření záznamů předplatných, dodavatelů, výstupu, atd. Můžete vyhledávat, sdílet, stahovat a komentovat jakýkoliv obsah znalostní báze Mana. Informace jsou sdíleny pod licencí

en: Learn more about Mana KB on the
cs-CZ: O znalostní bázi Mana se můžete dozvědět na

en: official Mana KB documentation
cs-CZ: oficiální dokumentace znalostní báze Mana

en: Your Mana KB server is currently:
cs-CZ: Váš stávající server znalostní báze Mana je:

en: Use Mana KB for sharing content:
cs-CZ: Použít znalostní bázi Mana ke sdílení obsahu:

en: No, let me think about it
cs-CZ: Ne, potřebuji si rozmyslet

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
cs-CZ: Zapne znalostní bázi Mana pro potřeby hledání, načítání a vytváření obsahu ze serveru Mana nebo sdílení vlastního.

en: Auto subscription sharing:
cs-CZ: Automatické sdílení předplatných:

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, každé nově vytvořené předplatné periodik bude automaticky sdíleno ve znalostní bázi Mana.

en: Configure Mana KB
cs-CZ: Nastavit znalostní bázi Mana

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
cs-CZ: Po zapnutí musí být Mana nastavena. Vyplňte Vaše jméno a elektronickou adresu a potvrďte. Tím zašlete žádost o vytvoření účtu do Mana KB, kde se vytvoří Mana KB klíč (jedinečný zašifrovaný identifikátor Vaší instalace Koha). Tento klíč se sám uloží do Vaší databáze a vy budete informováni e-mailem. Přečtěte si ho, prosím, a řiďte se dalšími pokyny.

en: Mana KB token
cs-CZ: Token znalostní báze Mana

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
cs-CZ: Váš unikátní bezpečnostní token, který se používá pro přihlašování k serveru služby Mana (anti-spam).

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
cs-CZ: Obnovitt váš token

en: Your name:
cs-CZ: Vaše jméno:

en: Enter a personal or organization name.
cs-CZ: Zadejte vaše jméno nebo název organizace.

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
cs-CZ: Poslat do znalostní báze Mana

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
cs-CZ: Tato akce odstraní token pro Mana z vaší instalace Kohy. Skutečně chcete pokračovat?

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
cs-CZ: %s Definice pravidel výpůjček a upomínek pro knihovnu "%s" %s Definice pravidel výpůjček a upomínek pro všechny knihovny %s

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
cs-CZ: Pravidla se aplikují z nejvíce specifických po méně konkrétní, s použitím prvního nalezeného v tomto pořadí:

en: same library, same patron category, same item type
cs-CZ: stejná knihovna, stejná kategorie čtenáře, stejný typ jednotky

en: same library, same patron category, all item types
cs-CZ: stejná knihovna, stejná kategorie čtenáře, všechny typy jednotek

en: same library, all patron categories, same item type
cs-CZ: stejná knihovna, všechny kategorie čtenářů, stejný typ jednotky

en: same library, all patron categories, all item types
cs-CZ: stejná knihovna, všechny kategorie čtenářů, všechny typy jednotek

en: default (all libraries), same patron category, same item type
cs-CZ: výchozí (všechny knihovny), stejná kategorie čtenáře, stejný typ jednotky

en: default (all libraries), same patron category, all item types
cs-CZ: výchozí (všechny knihovny), stejná kategorie čtenáře, všechny typy jednotek

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
cs-CZ: výchozí (všechny knihovny), všechny kategorie čtenářů, stejný typ jednotky

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
cs-CZ: výchozí (všechny knihovny), všechny kategorie čtenářů, všechny typy jednotek

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
cs-CZ: Chcete-li změnit pravidlo, vytvořte nové se stejným kategorií čtenáře a typem jednotky.

en: Select a library :
cs-CZ: Vyberte knihovnu:

en: Standard rules for all libraries
cs-CZ: Standardní pravidla pro všechny knihovny

en: Clone these rules to:
cs-CZ: Klonovat tato pravidla do:

en: Current checkouts allowed
cs-CZ: Aktuální výpůjčky povoleny

en: Current on-site checkouts allowed
cs-CZ: Povolit prezenční výpůjčky

en: Loan period
cs-CZ: Výpujční doba

en: Days mode
cs-CZ: Způsob výpočtu dnů

en: Unit
cs-CZ: Jednotka

en: Hard due date
cs-CZ: Fixní datum vrácení

en: Decreased loan period for high holds (day)
cs-CZ: Zkrácení výpůjční lhůty z důvodu vysokého počtu rezervací (den)

en: Fine amount
cs-CZ: Výše poplatku

en: Fine charging interval
cs-CZ: Interval účtování pokut

en: When to charge
cs-CZ: Kdy účtovat

en: Overdue fines cap (amount)
cs-CZ: Max. výše upomínky (Kč)

en: Cap fine at replacement price
cs-CZ: Upomínka může dosáhnout maximálně běžné prodejní ceny

en: Suspension in days (day)
cs-CZ: Počet dní omezení služeb

en: Max. suspension duration (day)
cs-CZ: Maximální délka omezení služeb ve dnech

en: Suspension charging interval
cs-CZ: Interval pro výpočet trvání omezení služeb

en: Renewals allowed (count)
cs-CZ: Prodloužení jsou povolena (počet)

en: Renewal period
cs-CZ: Prodlužovat o (dny)

en: No renewal before
cs-CZ: Prodloužit lze X dní před

en: Automatic renewal
cs-CZ: Automatické prodloužení

en: No automatic renewal after
cs-CZ: Neprodlužovat automaticky po

en: No automatic renewal after (hard limit)
cs-CZ: Neprodlužovat automaticky výpůjčky po (nepřekročitelný limit)

en: Holds allowed (total)
cs-CZ: Povolené rezervace (celkem)

en: Holds allowed (daily)
cs-CZ: Povolené rezervace (denně)

en: Holds per record (count)
cs-CZ: Rezervací na záznam (počet)

en: On shelf holds allowed
cs-CZ: Rezervace nepůjčených dokumentů

en: Rental discount (%%)
cs-CZ: Sleva z poplatku za půjčení (%%)

en: On shelf recalls allowed
cs-CZ: Povolit přednostní rezervace nepůjčených dokumentů

en: View note
cs-CZ: Zobrazit poznámku

en: Unlimited
cs-CZ: Neomezeno

en: Skip closed days
cs-CZ: Přeskoči uzavírací dny

en: Next open day
cs-CZ: Následující otevírací den

note: SPAN
en: Ignore the calendar
cs-CZ: Ignorovat kalendář

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
cs-CZ: Pokud používáte týdenní výpůjčky, je možné pomocí kalendáře posunout datum vrácení na nejbližší volný den v týdnu, v ostatních případech na nejbližší pracovní den

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
cs-CZ: Použít systémové nastavení 'useDaysMode' jako výchozí hodnotu

en: Days
cs-CZ: Dny

en: Hours
cs-CZ: Hodiny

en: None defined
cs-CZ: Žádné definice

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
cs-CZ: %sZačátek intervalu%sKonec intervalu%s

en: If all unavailable
cs-CZ: Pokud jsou všechny nedostupné

en: If any unavailable
cs-CZ: Pokud je libovolná nedostupná

en: Force
cs-CZ: Vynutit

note: SPAN
en: Will use ReservesMaxPickupDelay system preference value (%s)
cs-CZ: Bude použita systémová předvolba ReservesMaxPickupDelay (%s)

en: Record only
cs-CZ: Pouze záznam

en: Item only
cs-CZ: Pouze jednotka

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
cs-CZ: %s (Vše)

en: Before
cs-CZ: Před

en: Exactly on
cs-CZ: Přesně dne

en: After
cs-CZ: Po

en: End of interval
cs-CZ: Ke konci intervalu

en: Start of interval
cs-CZ: K začátku intervalu

en: Charge when?
cs-CZ: Kdy účtovat?

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
cs-CZ: Výchozí pravidlo výpůjček, rezervací a vracení%s pro %s%s

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
cs-CZ: Můžete nastavit výchozí maximální počet výpůjček, rezervací a návratové politiky, která bude použita, pokud žádná není níže definována pro konkrétní typ jednotky nebo kategorie.

en: Total current checkouts allowed
cs-CZ: Celkový počet povolených výpůjček

en: Total current on-site checkouts allowed
cs-CZ: Celkový počet povolených prezenčních výpůjček

en: Maximum total holds allowed (count)
cs-CZ: Povolené rezervace (počet)

en: Hold policy
cs-CZ: Pravidla rezervace

en: Hold pickup library match
cs-CZ: Shoda s knihovnou určenou k vyzvednutí

en: Return policy
cs-CZ: Pravidla vracení

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
cs-CZ: %s Nenastaveno %s

en: Not set
cs-CZ: Nenastaveno

note: %1$s:  END
en: %s From any library
cs-CZ: %s Z libovolné knihovny

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
cs-CZ: %s Z místní skupiny rezervací

note: %1$s:  END
en: %s From home library
cs-CZ: %s Z domovské knihovny

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
cs-CZ: %s Rezervace nejsou povolené

en: any library
cs-CZ: libovolná knihovna

en: item's home library
cs-CZ: domovská knihovna jednotky

en: item's holding library
cs-CZ: knihovna vlastnící jednotku

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
cs-CZ: %s Jednotka se vrací domů

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
cs-CZ: %s Jednotka se vrací do původní pobočky

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
cs-CZ: %s Jednotka plave (nevrací se do domovské knihovny, zůstává v místě vrácení)

en: Unset
cs-CZ: Nenastaveno

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
cs-CZ: %sLimit výpůjček a rezervací podle kategorie čtenářů pro %s%sVýchozí limit výpůjček a rezervací podle kategorie čtenářů%s

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
cs-CZ: Pro tuto knihovnu můžete určit maximální počet výpůjček povolených pro čtenáře dané kategorie bez ohledu na typ jednotky.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
cs-CZ: Pokud je celkový počet výpůjček pro danou čtenářskou kategorii prázdný, žádný limit se neuplatní. S výjimkou případů, vámi definovaného limitu pro konkrétní typ jednotek.

en: Total holds allowed
cs-CZ: Počet povolených rezervací

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
cs-CZ: Určete, zda lze pro vybranou danou kategorii čtenářů lze zrušit nevyzvednuté rezerrvace.

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
cs-CZ: Denní limit otevřených požadavků na články pro %s

en: Default open article requests limit
cs-CZ: Denní limit otevřených požadavků na články

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
cs-CZ: Určete maximální počet požadavků na článek, které může čtenář dané kategorie mít současně.

en: Specify the article request fee for a given patron category.
cs-CZ: Zadejte poplatek za vyžádání článku pro zvolenou kategorii čtenářů.

en: Default lost item fee refund on return policy
cs-CZ: Výchozí poplatek za ztrátu jednotky účtovaný při vracení

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
cs-CZ: Politika vracení poplatků za ztrátu dokumentu pro knihovnu %s

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
cs-CZ: %s Použít výchozí (Poplatek za ztrátu (pouze v případě, že ještě není uhrazená)) %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
cs-CZ: %sPravidlo o rezervaci podle typu jednotky %s%sPředvolené pravidlo o rezervacích podle typu jednotky%s

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
cs-CZ: Pro tuto knihovnu můžete upravovat pravidla pro dané typy jednotek bez ohledu na kategorii čtenářů.

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
cs-CZ: Aktuálně je tímto myšlena politika rezervací. Různé politiky mají následující efekty:

en: (default if none is defined)
cs-CZ: (výchozí, není-li nic definováno)

en: From any library:
cs-CZ: Z libovolné knihovny:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
cs-CZ: Čtenáři z kterékoli knihovny si mohou rezervovat tuto položku.

en: From local hold group:
cs-CZ: Z místní skupiny rezervací:

en: From home library:
cs-CZ: Z domovské knihovny:

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
cs-CZ: Tuto knihu si mohou rezervovat pouze čtenáři ze stejné knihovny, do které tato kniha patří.

en: No holds allowed:
cs-CZ: Rezervace nejsou povoleny:

en: No patron may put this book on hold.
cs-CZ: Žádný uživatel nesmí rezervovat tuto knihu.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
cs-CZ: pokud je v systémových nastaveních volba 'AllowHoldPolicyOverride' povolena, budou mít knihovníci možnost tato pravidla obejít.

en: Important:
cs-CZ: Důležité:

en: When return policy is set to 'item floats by library group' the item's homebranch will be used to find groups.
cs-CZ: Pokud je zásada vracení nastavena na "položka pluje podle skupiny knihovny", použije se k vyhledání skupin domovská knihovna jednotky.

en: From any library
cs-CZ: Z libovolné knihovny

en: From local hold group
cs-CZ: Z místní rezervační skupiny

en: From home library
cs-CZ: Z domovské knihovny

en: No holds allowed
cs-CZ: Rezervace nejsou povoleny

en: any library
cs-CZ: libovolná knihovna

en: item's home library
cs-CZ: domovská knihovna jednotky

en: item's holding library
cs-CZ: knihovna vlastnící jednotku

en: Item returns home
cs-CZ: Jednotka se vrací domů

en: Item returns to issuing branch
cs-CZ: Jednotka se vrací do knihovny kde byla vypůjčena

en: Item floats
cs-CZ: Plovoucí jednotka

en: Item returns to issuing library
cs-CZ: Jednotka se vrací do pobočky

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
cs-CZ: Opravdu chcete odvolat všechny vaše změny?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
cs-CZ: Opravdu chcete zkopírovat toto pravidlo z knihovny %s do knihovny %s? Tato akce přepíše pravidla v cílové knihovně.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
cs-CZ: Opravdu chcete zkopírovat toto pravidlo do knihovny %s? Tato akce přepíše stávající pravidla v cílové knihovně.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit toto pravidlo? Tato operace je nevratná.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
cs-CZ: Opravdu chcet upravit další pravidlo?

en: New SMS provider
cs-CZ: Nový poskytovatel SMS

note: TH
en: Patrons using this provider
cs-CZ: Čtenáři využívají tohoto poskytovatele

en: There are no SMS cellular providers defined.
cs-CZ: Nejsou k dispozici žádní poskytovatelé mobilních SMS.

en: Add an SMS cellular provider
cs-CZ: Přidat SMS operátora

en: New SMTP server
cs-CZ: Nový SMTP server

en: Timeout (seconds):
cs-CZ: Časový limit (sekundy):

en: Disabled
cs-CZ: Vypnout

en: User name:
cs-CZ: Uživatelské jméno:

en: Debug mode:
cs-CZ: Ladící režim:

en: Enabled
cs-CZ: Aktivní

en: Enables additional debug output in the logs
cs-CZ: Povoluje rozšířený výstup v protokolech

en: Default server:
cs-CZ: Výchozí server:

en: Sets this SMTP server as the default SMTP server.
cs-CZ: Nastaví tento server SMTP jako výchozí server SMTP.

en: Host
cs-CZ: Hostitel

en: Timeout (secs)
cs-CZ: Časový limit (sek)

en: Authenticated
cs-CZ: Ověřeno

en: Debug mode
cs-CZ: Ladící režim

en: Is default
cs-CZ: Je výchozí

en: Delete server
cs-CZ: Odstranit server

en: Set default server
cs-CZ: Nastavit výchozí server

en: Are you sure you want to change the default SMTP server?
cs-CZ: Opravdu chcete změnit výchozí server SMTP?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: On
cs-CZ: Dne

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
cs-CZ: Nejsou definovány žádné servery SMTP.

en: Current default configuration:
cs-CZ: Současné výchozí nastavení:

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
cs-CZ: : %sAno%sNe%s

en: SRU search field mapping for bibliographic records
cs-CZ: Upravit mapování SRU polí pro vyhledávání v bibliografických záznamech

en: Control number:
cs-CZ: Kontrolní číslo:

en: Any:
cs-CZ: Libovolný:

en: Subject:
cs-CZ: Téma:

en: SRU search field mapping for authorities
cs-CZ: Upravit mapování SRU polí pro vyhledávání v autoritách

en: Name (any):
cs-CZ: Jméno:

en: Author (any):
cs-CZ: Autor (jakýkoliv):

en: Author (personal):
cs-CZ: Autor (osoba):

en: Author (corporate):
cs-CZ: Autor (korporace):

en: Author (meeting/conference):
cs-CZ: Autor (konference/akce):

en: Subject sub-division:
cs-CZ: Zpřesnění věcného tématu:

en: Title (any):
cs-CZ: Název:

en: Title (uniform):
cs-CZ: Název (unifikovaný):

en: Local use system preferences
cs-CZ: Místní systémové nastavení

en: New system preference
cs-CZ: Nové systémové nastavení

en: System preference deleted
cs-CZ: Systémové nastavení odstraněné

en: Explanation:
cs-CZ: Vysvětlení:

en: Variable:
cs-CZ: Proměnná:

en: Value:
cs-CZ: Hodnota:

en: ON
cs-CZ: ZAPNUTO

en: OFF
cs-CZ: VYPNUTO

en: Variable type:
cs-CZ: Typ proměnné:

en: Free
cs-CZ: Volný text

en: Choice
cs-CZ: Volba

en: YesNo
cs-CZ: AnoNe

en: Integer
cs-CZ: Celé číslo

en: Textarea
cs-CZ: Textová plocha

en: Htmlarea
cs-CZ: Textová oblast

en: Float
cs-CZ: Desetinné číslo

en: Themes
cs-CZ: Témata

en: ClassSources
cs-CZ: Zdroje třídy

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
cs-CZ: Poznámka: změňte typ proměnné na jednu z hodnot v rozbalovacím seznamu.

en: Variable options:
cs-CZ: Proměnné volby:

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
cs-CZ: (seznam výběrů pro výběr (oddělený pomocí |) nebo sloupci|řádky v oblasti textu)

en: Variable name:
cs-CZ: Jméno proměnné:

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
cs-CZ: Klikněte na jednu záložku na levé straně tohoto tormuláře.

en: Explanation
cs-CZ: Vysvětlení

en: Click to edit
cs-CZ: Klikněte pro upravení

note: SCRIPT
en: value missing
cs-CZ: chybějící hodnota

note: SCRIPT
en: variable missing
cs-CZ: chybějící proměnná

en: Select an item type:
cs-CZ: Vyberte typ jednotky:

en: Select a collection:
cs-CZ: Vyberte sbírku:

en: Switch to basic editor
cs-CZ: Přepnout na základní editor

en: From / To
cs-CZ: Z / Do

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
cs-CZ: Z: %s, Do: %s

en: There were problems with your submission
cs-CZ: Vyskytly se problémy s vaším podáním (požadavkem)

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
cs-CZ: Neplatná hodnota pro %s

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
cs-CZ: Náklady jsou decimální honoty mezi nějakým zvoleným maximem (např. 1 nebo 100) a 0, což je minimální (žádný) náklad.

en: Red cells signify no transfer allowed.
cs-CZ: Červené buňky znamenají, že není povolen přenos.

en: Click on individual cells to edit.
cs-CZ: Klikněte na jednotlivé buňky pro upravení.

en: From \ To
cs-CZ: Z \ Do

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
cs-CZ: Cena musí být vyjádřena desetinným číslem >= 0

note: SCRIPT
en: Disable
cs-CZ: Zakazáno

en: You are not sharing any data with the Koha community
cs-CZ: Nesdílíte žádné informace s komunitou Koha

en: Modify the statistics you share with the Koha community
cs-CZ: Upravit statistiky, které sdílíte s komunitou Koha.

en: Share my Koha usage statistics:
cs-CZ: Sdílet statistiky o využívání systému Koha:

en: Undecided
cs-CZ: Nerozhodnuto

en: Your country:
cs-CZ: Vaše země:

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
cs-CZ: %s Poznámka: Hodnota nastavení 'UsageStatsCountry' není platná (%s). Vyberte platnou hodnotu. %s

en: Library name:
cs-CZ: Název knihovny:

en: Library type:
cs-CZ: Druh knihovny:

en: School
cs-CZ: Školní

en: Academic
cs-CZ: Akademická

en: Research
cs-CZ: Výzkumná

en: Private
cs-CZ: Soukromý

en: Society or association
cs-CZ: Společnost nebo asociace

en: Corporate
cs-CZ: Korporace

en: Government
cs-CZ: Vládní

en: Religious organization
cs-CZ: Církevní organizace

en: Subscription
cs-CZ: Předplatné

en: Library URL:
cs-CZ: URL webu knihovny:

en: Last update:
cs-CZ: Poslední aktualizace:

en: Your data have never been shared
cs-CZ: Vaše údaje nebyly nikdy sdíleny

en: Geolocation:
cs-CZ: Geolokační údaje:

note: IMG
en: Set geolocation
cs-CZ: Nastavit geolokační údaje

en: Libraries informations:
cs-CZ: Informace o knihovně:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
cs-CZ: Země: %s

note: IMG
en: Set geolocation for %s
cs-CZ: Nastavit geolokační údaje pro %s

en: See your public page:
cs-CZ: Váš veřejný profil:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
cs-CZ: %s Dosud jste nic nezveřejnil/a. %s

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
cs-CZ: Uložit nastavení sdílení statistik použití

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
cs-CZ: Kliknutím na mapu nastavte geolokační údaje pro %s

note: SCRIPT
en: Main library
cs-CZ: Hlavní knihovna

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
cs-CZ: Z39.50/SRU server odstraněn (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
cs-CZ: Nastavení serveru Z39.50/SRU bylo aktualizováno (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
cs-CZ: Z39.50/SRU server přidán (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with ID %s not found
cs-CZ: Chyba: Server s ID %s nenalezen

en: Server name:
cs-CZ: Název serveru:

en: Hostname:
cs-CZ: Hostitel:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
cs-CZ: Včetně názvu domény. Ostatní části URL adresy ale už patří do pole Databáze.

en: Database:
cs-CZ: Databáze:

en: Userid:
cs-CZ: Id uživatele:

en: Display order.
cs-CZ: Pořadí zobrazení.

en: Additional PQF attributes added to each query.
cs-CZ: Další vlastnosti PQF přidané ke každému dotazu.

en: Syntax:
cs-CZ: Syntaxe:

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
cs-CZ: Server Z39.50 může odesílat zázamy v různých fromátech. Vyberte jeden.

en: Encoding:
cs-CZ: Kódování:

en: seconds
cs-CZ: sekundy

en: Bibliographic
cs-CZ: Bibliografický

en: Authority
cs-CZ: Autoritní

en: Additional SRU options:
cs-CZ: Rozšířené možnosti SRU:

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
cs-CZ: Oddělte možnosti čárkami. Například: sru=get,sru_version=1.1. Viz též http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: SRU Search fields mapping:
cs-CZ: Mapování vyhledávacích polí SRU:

en: XSLT File(s) for transforming results:
cs-CZ: XSLT soubor pro transformaci výsledků:

en: Separate multiple filenames by commas.
cs-CZ: Názvy souborů oddělte čárkami.

en: New Z39.50 server
cs-CZ: Nový server Z39.50

en: New SRU server
cs-CZ: Nový SRU server

en: Attributes
cs-CZ: Vlastnosti

en: Database
cs-CZ: Databáze

en: Hostname/Port
cs-CZ: Hostitel/port

en: Preselected
cs-CZ: Předvybráno

en: Rank
cs-CZ: Pořadí

en: Record type
cs-CZ: Typ záznamu

en: Syntax
cs-CZ: Syntaxe

en: Timeout
cs-CZ: Časový limit

en: Userid
cs-CZ: Id uživatele

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
cs-CZ: Určitě chcete odstranit server %s?

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
cs-CZ: Nebylo definováno žádně mapování vyhledávacích polí pro SRU. To znamená, že všechna vyhledávací pole budou procházet vždy celý záznam. Opravdu pokračovat?

en: Error:
cs-CZ: Chyba:

en: You do not have permission to access this page.
cs-CZ: Nemáte oprávnění k přístupu na tuto stránku.

en: Log in as a different user
cs-CZ: Přihlásit se jako jiný uživatel

en: Error:
cs-CZ: Chyba:

en: Please log in again
cs-CZ: Přihlaste se znovu

en: Session timed out.
cs-CZ: Vaše přihlášení vypršelo.

en: IP address has changed. Please log in again
cs-CZ: IP adresa byla změněna. Prosím, přihlašte se znovu.

en: This account has been locked!
cs-CZ: Tento účet byl uzamčen!

en: You must reset your password
cs-CZ: Je nutné, abyste si nastavili nové heslo

en: Your password has expired!
cs-CZ: Platnost registrace vypršela!

en: Invalid username or password
cs-CZ: Neplatné přihlašovací jméno nebo heslo

en: There was an error authenticating to external identity provider
cs-CZ: Objevila se chyba při ověřování u externího poskytovatele identit

en: Shibboleth login failed
cs-CZ: Přihlašení Shibboleth selhalo

en: Log in using a Shibboleth account
cs-CZ: Přihlášení pomocí účtu Shibboleth

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
cs-CZ: Pokud nemáte externí účet, ale máte lokální, můžete se i přesto přihlásit:

en: Username:
cs-CZ: Uživatelské jméno:

en: My library
cs-CZ: Moje knihovna

en: Desk:
cs-CZ: Výpůjční pult:

en: Sorry, the CAS login failed.
cs-CZ: Omlouváme se, CAS přihlášení se nezdařilo.

en: If you have a CAS account, please click here to login
cs-CZ: Pokud máte účet CAS, prosím klikněte zde pro přihlášení

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
cs-CZ: Pokud máte k dispozici účet CAS vyberte ten, který chcete použík k autentifikaci:

en: Two-factor authentication code:
cs-CZ: Dvoufaktorový ověřovací kód:

en: [Previous page]
cs-CZ: [Předchozí stránka]

en: [Main page]
cs-CZ: [Hlavní stránka]

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
cs-CZ: Kód byl odeslán na e-mail, zkontrolujte si prosím svou poštu.

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
cs-CZ: Dvoufaktorové ověření bylo správně nastaveno. Budete přesměrováni na přihlášení.

en: Authority search
cs-CZ: Vyhledávání autority

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
cs-CZ: Pole %s je povinné, alespoň jedno z jeho podpole musí být vyplněno.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
cs-CZ: Následující pole jsou povinná, ale nejsou vyplněna:

en: Loading, please wait...
cs-CZ: Načítám, prosím čekejte...

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
cs-CZ: Přidávání autority %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
cs-CZ: Upravit autoritu #%s %s

en: Duplicate record suspected
cs-CZ: Podezření na duplicitní záznamy

en: Is this a duplicate of
cs-CZ: Je toto duplikátem

en: Yes: Edit existing authority
cs-CZ: Ano: Upravit existující autoritu

en: No: Save as new authority
cs-CZ: Ne: Uložit jako novou autoritu

en: Replace record via Z39.50/SRU search
cs-CZ: Nahradit záznam prostřednictvím hledání Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search
cs-CZ: Hledat pomocí Z39.50/SRU

en: Settings
cs-CZ: Nastavení

en: Change authority type
cs-CZ: Změnit typ autority

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Default
cs-CZ: %s Výchozí

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
cs-CZ: %s Použito v

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
cs-CZ: %s Tato autorita není použita v žádném záznamu. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
cs-CZ: %s záznam/y/ů

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
cs-CZ: Část %s

note: IMG
en: Delete this subfield
cs-CZ: Smazat toto podpole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
cs-CZ: Nebyl nalezen odpovídající autoritní záznam.

en: Unknown authority record
cs-CZ: Neznámý záznam autority

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
cs-CZ: Vámi požadovaný autoritní záznam neexistuje (%s).

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
cs-CZ: Autorita č. %s (%s)

en: Merging records
cs-CZ: Slučování záznamů

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
cs-CZ: Počet záznamů určených ke sloučení: %s. V současné době lze sloučit najednou pouze 2 záznamy.

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
cs-CZ: Záznam nemůže být sloučen sám se sebou. Vyberte dvě různé autority, prosím.

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
cs-CZ: Výchozí rámec nelze použít nebo rámec neexistuje. Vyberte prosím jiný rámec pro sloučení.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
cs-CZ: Je nám líto, ale nenašli jsme žádné MARC tagy v referenčním záznamu.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
cs-CZ: Je nám líto, ale nenašli jsme záznam pro číslo: %s.

en: The merging was successful.
cs-CZ: Sloučení proběhlo úspěšně.

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
cs-CZ: Vyberte, prosím, z kterého záznamu se při slučování bude vycházet. Tento záznam bude zachován a ostatní budou vymazány. V dalším kroku budete moci vybrat, která data se z odstraňovaných záznamu přenesou do výsledného záznamu.

en: Merge reference
cs-CZ: Výchozí záznam

en: Using framework:
cs-CZ: Použít šablonu:

en: Authority search results
cs-CZ: Výsledky vyhledávání autorit

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
cs-CZ: Výsledky %s po %s z %s

en: Used
cs-CZ: Použito

en: Get it!
cs-CZ: Získat!

en: Other action
cs-CZ: Další akce

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
cs-CZ: %s krát

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
cs-CZ: %s Předmětové heslo

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
cs-CZ: %s Název edice

en: Edit authority
cs-CZ: Upravit autoritu

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
cs-CZ: Výsledky %s po %s z %s

en: Used in
cs-CZ: Počet propojených záznamů

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
cs-CZ: %s 0 záznamů %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
cs-CZ: %s Nenalezeny žádné výsledky %s

en: Selected items:
cs-CZ: Vybrané jednotky:

en: Add to a list
cs-CZ: Vložit do seznamu

en: Batch modify
cs-CZ: Dávková úprava

en: Batch delete
cs-CZ: Hromadně odstranit

en: Your cart
cs-CZ: Váš nákupní košík

en: Brief display
cs-CZ: Krátká ukázka

en: More details
cs-CZ: Více podrobností

en: Send
cs-CZ: Odeslat

en: Empty and close
cs-CZ: Vysypat košík

en: Hide window
cs-CZ: Skrýt okno

en: Author(s)
cs-CZ: Autoři

en: Subject(s)
cs-CZ: Předmětová hesla

en: Copyright
cs-CZ: Rok vydání

en: Unified title
cs-CZ: Unifikovaný název

en: Serial
cs-CZ: Periodikum

en: Classification
cs-CZ: Klasifikace

en: URL(s)
cs-CZ: Odkaz(y)

en: In
cs-CZ: V

en: Location(s)
cs-CZ: Umístění

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
cs-CZ: %s %s Tento záznam nemá žádné jednotky. %s

note: A
en: Item sorting
cs-CZ: Řazení

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 biblio=BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %3$s:  BIBLIO_RESULT.RELATEDPARTS | html %4$s:  ELSE %5$s:  BIBLIO_RESULT.HOSTINFO | html %6$s:  END
en: In: %s %s %s %s %s %s
cs-CZ: V: %s %s %s %s %s %s

en: Your download should begin automatically.
cs-CZ: Vaše stahování by mělo začít automaticky.

en: Download cart
cs-CZ: Stáhnout košík

en: Format:
cs-CZ: Formát:

en: -- Choose format --
cs-CZ: -- Vyberte formát --

en: Message sent
cs-CZ: Zpráva odeslána

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
cs-CZ: Košík byl poslaný na: %s

en: Problem sending the cart...
cs-CZ: Problém s odesláním košíku...

en: Sending your cart
cs-CZ: Váš košík se odesílá

en: Enter message details
cs-CZ: Zadejte podrobnosti o zprávě

en: Email address:
cs-CZ: Emailová adresa:

en: Bookings
cs-CZ: Rezervace

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item %s
cs-CZ: Jednotka %s

en: Unknown record
cs-CZ: Neznámý záznam

en: ISBD details
cs-CZ: ISBD podrobnosti

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
cs-CZ: %s Neznámý záznam %s ISBD podrobnosti pro%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
cs-CZ: Požadovaný záznam neexistuje (%s).

en: MARC details
cs-CZ: Podrobnosti MARC

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
cs-CZ: Bibliografický záznam MARC: %s ( %s )

en: With framework :
cs-CZ: Šablona:

note: I
en: Search on %s
cs-CZ: Hledat v %s

en: Item(s)
cs-CZ: Jednotky

en: No limit
cs-CZ: Bez omezení

en: Fewer options
cs-CZ: Méně možností

en: Clear fields
cs-CZ: Vymazat pole

en: Go to item search
cs-CZ: Vyhledávání jednotek

en: Select local databases
cs-CZ: Vyberte lokální databáze

en: Select remote databases
cs-CZ: Vyberte vzdálené databáze

en: Search for
cs-CZ: Hledat

en: not
cs-CZ: ne

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
cs-CZ: Vložte hledané výrazy

note: A
en: Add another field
cs-CZ: Vložit další pole

en: Scan indexes:
cs-CZ: Skenovat indexy:

en: Search entire MARC record
cs-CZ: Hledat v celém MARC záznamu

en: Apply field weights to search
cs-CZ: Použít váhy polí při hledání

en: See from (non-preferred form) headings are included
cs-CZ: Viz z (nepreferované formy) záhlaví jsou zahrnuty

en: Limit to any of the following:
cs-CZ: Omezit na:

en: Year:
cs-CZ: Rok:

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
cs-CZ: &nbsp;&nbsp;(formát: rrrr-rrrr) %s %s %s

en: Language:
cs-CZ: Jazyk:

en: Language of original:
cs-CZ: Jazyk předlohy:

en: Subtype limits
cs-CZ: Další upřesnění

en: Location and availability
cs-CZ: Umístění a dostupnost

en: Only items currently available:
cs-CZ: Pouze momentálně dostupné jednotky:

en: Individual libraries:
cs-CZ: Prohledávat knihovnu:

en: Groups of libraries:
cs-CZ: Skupiny knihoven:

en: -- none --
cs-CZ: -- žádný --

en: Sorting
cs-CZ: Řazení

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
cs-CZ: Při vyhledávání analytických záznamů došlo k chybě, podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Lists that include this title:
cs-CZ: Seznamy, které obsahují tento titul:

en: Tags:
cs-CZ: Pole:

en: MARC preview:
cs-CZ: Náhled MARC:

en: Elasticsearch record
cs-CZ: Elasticsearch záznam

en: Elasticsearch record:
cs-CZ: Elasticsearch záznam:

en: Holds:
cs-CZ: Rezervace:

en: ILL requests:
cs-CZ: MVS požadavky:

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
cs-CZ: Požadavek %s

en: Article requests:
cs-CZ: Požadavky na texty článků:

en: Courses that have reserved this title:
cs-CZ: Kurzy, které si tento titul rezervovaly:

note: A
en: Local cover image
cs-CZ: Místní obrázek obálky

note: A
en: Amazon cover image
cs-CZ: Obálka z Amazon

en: Image from Amazon.com
cs-CZ: Obrázek obálky z Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
cs-CZ: Obrázek obálky z Coce

en: No cover image available
cs-CZ: Obálka není dostupná

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Custom cover image
cs-CZ: Vlastní obálka

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
cs-CZ: %s jednotky (%s)

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
cs-CZ: Další jednotky (%s)

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
cs-CZ: Jednotky (%s)

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
cs-CZ: Popis (%s)

en: Acquisition details
cs-CZ: Podrobnosti akvizice

en: Suggestion details
cs-CZ: Podrobnosti návrhu

en: Editions
cs-CZ: Vydání

note: %1$s:  biblio.tickets.count | html
en: Concerns (%s)
cs-CZ: Potíže s katalogem (%s)

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
cs-CZ: Obrázky (%s)

en: Play media
cs-CZ: Přehrát média

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
cs-CZ: | Akce: %s

en: Delete selected items
cs-CZ: Smazat vybrané položky

en: Modify selected items
cs-CZ: Upravit vybrané položky

en: Add/move to item group
cs-CZ: Přidat/přesunout do skupiny jednotek

en: Remove from item group
cs-CZ: Odstranit ze skupiny jednotek

en: Cover image
cs-CZ: Obálka

en: Item group
cs-CZ: Skupina jednotek

en: Serial enumeration / chronology
cs-CZ: Číslo periodika / chronologie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Last seen
cs-CZ: Naposledy spatřeno

en: Renewals
cs-CZ: Prodloužení

en: Date accessioned
cs-CZ: Datum zapsání

en: Date last borrowed
cs-CZ: Datum poslední výpůjčky

en: Materials specified
cs-CZ: Přílohy

en: Public notes
cs-CZ: Veřejné poznámky

en: Non-public notes
cs-CZ: Neveřejné poznámky

en: Host records
cs-CZ: Hostitelské záznamy

en: Spine label
cs-CZ: Hřbetní štítek

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
cs-CZ: Vypůjčeno do studovny %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF item.object.checkout.onsite_checkout %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.object.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %6$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s by %s to %s %s : due %s
cs-CZ: Vypůjčeno %s %s v %s čtenáři %s %s : do %s

note: %1$s:  Branches.GetName( transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfer.tobranch ) | html %3$s:  transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
cs-CZ: Na cestě z %s do %s od %s

en: Unavailable (lost or missing)
cs-CZ: Nedostupné (ztracené nebo pohřešované)

en: Withdrawn
cs-CZ: Staženo z oběhu

en: Damaged
cs-CZ: Poškozený

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
cs-CZ: Čeká v %s%s, %s%s od %s.

en: Hold for:
cs-CZ: Rezervováno pro:

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
cs-CZ: U jednotky je vytvořena rezervace na konkrétní jednotku (priorita = %s).

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
cs-CZ: Čeká v %s od %s

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
cs-CZ: Přednostní rezervace od %s na %s

en: Available
cs-CZ: Dostupné

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
cs-CZ: %s%s%sOdkaz na zdroj%s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
cs-CZ: %s podřízených záznamů

en: Create analytics
cs-CZ: Přidat analytický popis

en: Print label
cs-CZ: Vytisknout štítek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Display order
cs-CZ: Pořadí zobrazení

en: Novelist Select:
cs-CZ: NoveList Select:

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
cs-CZ: Ukázat všechny položky (%s skryté)

en: serial
cs-CZ: periodikum

en: Holdings:
cs-CZ: Jednotky:

en: No physical items for this record
cs-CZ: K tomuto záznamu neexistují žádné jednotky

en: No other items.
cs-CZ: Žádné další jednotky.

en: This is a serial subscription
cs-CZ: Toto je odběr (předplatné) periodika

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
cs-CZ: (Existují %s předplatné spojené s tímto titulem).

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
cs-CZ: V knihovně: %s

en: This subscription is closed.
cs-CZ: Tento odběr (předplatné) je ukončen.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
cs-CZ: Umístění: %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
cs-CZ: Signatura: %s

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
cs-CZ: Chybějící čísla: %s

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
cs-CZ: %s posledních čísel z tohoto odběru:

en: Issue #
cs-CZ: Číslo #

en: Date arrived
cs-CZ: Datum příjmu

en: Date published
cs-CZ: Datum vydání

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
cs-CZ: Odhadované náklady včetně daně po dobu čekání, skutečné náklady včetně daně po jejich dodání

note: A
en: Vendor detail page
cs-CZ: Podrobnosti o dodavateli

note: A
en: Invoice detail page
cs-CZ: Detail faktury

en: Partial
cs-CZ: Částečný

en: Complete
cs-CZ: Dokončeno

en: There is no order for this bibliographic record.
cs-CZ: K tomuto záznamu nebyla nalezena žádná objednávka.

en: Suggested by - on
cs-CZ: Předloženo od - na

en: Managed by - on
cs-CZ: Spravováno od - na

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
cs-CZ: %s%s, od %s%s

note: A
en: suggestion
cs-CZ: návrh

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
cs-CZ: %s&copy; %s %s %s; Číslo:

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
cs-CZ: %s%s za

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
cs-CZ: %s%s; Vydal %s %s%s in

en: Accepted
cs-CZ: Přijato

en: Rejected
cs-CZ: Zamítnuto

en: Checked
cs-CZ: Zkontrolováno

en: Hide resolved
cs-CZ: Skrýt vyřešené

en: Click on an image to view it in the image viewer
cs-CZ: Klikněte na obrázek pro jeho zobrazení v prohlížeči obrázků

en: Delete image
cs-CZ: Odstranit obrázek

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
cs-CZ: U toho záznamu zatím není žádný obrázek obálky. Můžete nějaký

en: Upload an image file:
cs-CZ: Nahrát obrazový soubor:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
cs-CZ: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s funkce není podporována Vaším prohlížečem]

en: Save record
cs-CZ: Uložit záznam

en: Select download format:
cs-CZ: Vyberte formát pro stažení:

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
cs-CZ: Stáhnout záznam

en: Display order:
cs-CZ: Pořadí zobrazení:

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
cs-CZ: Pouze čísla, skupiny budou zobrazeny v pořadí podle počtu

en: Are you sure you want to delete this item group?
cs-CZ: Opravdu chcete tuto skupinu jednotek odstranit?

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
cs-CZ: Jste si jisti, že chcete tyto jednotky odebrat z odpovídajících skupin jednotek?

en: Item barcode:
cs-CZ: Čárový kód jednotky:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Congratulations, there are no catalog concerns.
cs-CZ: Gratulujeme, všechny hlášení o potížích s katalogem jsou vyřešeny.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Resolved by:
cs-CZ: Vyřešil/a:

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
cs-CZ: Obrázek obálky na Amazonu (<a href='%s'>viz původní obrázek</a>)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error has occurred!
cs-CZ: Došlo k chybě!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
cs-CZ: Při odstraňování obrázku se vyskytla chyba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto obálku?

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
cs-CZ: Coce obrázek z Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
cs-CZ: Obrázek Coce z Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
cs-CZ: Coce obrázek z Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
cs-CZ: Zdroj obrázků obálek neznámý

note: SCRIPT
en: Error 404
cs-CZ: Chyba 404

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
cs-CZ: Nahrát soubor obrázku: %sUpload%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
cs-CZ: Použijte horní menu pro navigaci mezi jednotlivými částmi systému Koha.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: What's next?
cs-CZ: Co dále?

note: SCRIPT
en: Claims returned by
cs-CZ: Údajně vráceno

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
cs-CZ: Chyba: Čárový kód odpovídá více než jedné jednotce '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
cs-CZ: Selhalo: Jednotka nenalezena '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
cs-CZ: Chyba: Jednotka '%s' patří do jiného balíčku

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
cs-CZ: Selhání: Jednotka '%s' je v dávce a ty nelze vnořovat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
cs-CZ: Selhalo: Jednotka '%s' nebyla nalezena

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
cs-CZ: Ztraceno

en: Images for
cs-CZ: Obrázky pro

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
cs-CZ: %s Nahrát obrázek k této jednotce:

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
cs-CZ: %s Nahrát obrázek k tomuto bibliografickému záznamu:

note: IMG
en: Thumbnail
cs-CZ: Náhled

en: There are no images for this item.
cs-CZ: K této jednotce nejsou k dispozici žádné obrázky.

en: There are no images for this record.
cs-CZ: Pro tento záznam nejsou žádné obrázky.

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
cs-CZ: Nahrát obrazový soubor: %s

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
cs-CZ: Místní obrázky nebyly umožněny vaším systémovým administrátorem.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
cs-CZ: Výpůjční historie pro %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
cs-CZ: od %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
cs-CZ: Vypůjčeno %s krát

en: Renewed
cs-CZ: Prodloužení

en: Checkout on
cs-CZ: Datum vypůjčení

en: Checkin on
cs-CZ: Datum vrácení

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
cs-CZ: %s Ano%s,

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
cs-CZ: %s %s Žádné %s

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
cs-CZ: naposledy dne: %s

en: has never been checked out.
cs-CZ: nikdy nevypůjčený.

en: Publication date
cs-CZ: Datum zveřejnění

en: Collection title
cs-CZ: Název sbírky

en: All locations
cs-CZ: Všechna umístění

en: All item types
cs-CZ: Všechny typy jednotek

en: All collections
cs-CZ: Všechny sbírky

en: is
cs-CZ: je

en: is not
cs-CZ: není

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
cs-CZ: Vlastní vyhledávací pole

en: Go to advanced search
cs-CZ: Přejít do pokročilého vyhledávání

en: Availability:
cs-CZ: Dostupnost:

en: Checked out
cs-CZ: Vypůjčeno

en: You can use the following wildcard characters: %% _
cs-CZ: Můžete použít zástupné znaky: %% _

en: %% matches any number of characters
cs-CZ: %% pro libovolné množství znaků

en: _ matches only a single character
cs-CZ: _ pro přesně jeden znak

en: From call number:
cs-CZ: Od signatury:

en: (inclusive)
cs-CZ: (včetně)

en: To call number:
cs-CZ: Do signatury:

en: Checkout count:
cs-CZ: Počet výpůjček:

en: Last checkout date:
cs-CZ: Datum poslední výpůjčky:

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
cs-CZ: Formát ISO (RRRR-MM-DD)

en: Output:
cs-CZ: Výstup:

en: Screen
cs-CZ: Obrazovka

en: Barcodes file
cs-CZ: Soubor s čárovými kódy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
cs-CZ: Exportovat všechny výsledky jako

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
cs-CZ: Export vybraných výsledků (%s) jako

note: SCRIPT
en: Item search results
cs-CZ: Výsledky hledání jednotek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
cs-CZ: Typ jednotky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
cs-CZ: Stav ztráty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
cs-CZ: Označeno jako Není určeno k půjčování

note: SCRIPT
en: Select visible rows
cs-CZ: Vybrat viditelné řádky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
cs-CZ: Číslování seriálu

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
cs-CZ: Stav zrušení

en: With framework:
cs-CZ: Šablona:

en: Item details
cs-CZ: Podrobnosti o jednotce

en: Biblionumber:
cs-CZ: Číslo záznamu:

en: Rental charge:
cs-CZ: Poplatek za půjčení:

en: Daily rental charge:
cs-CZ: Denní poplatek za půjčení:

en: Hourly rental charge:
cs-CZ: Hodinový poplatek za půjčení:

en: Publication details:
cs-CZ: Podrobnosti vydání:

en: Volume:
cs-CZ: Svazek:

en: Physical details:
cs-CZ: Fyzický popis:

en: No. of items:
cs-CZ: Počet jednotek:

en: Show all items
cs-CZ: Zobrazit všechny položky

en: You are only viewing one item.
cs-CZ: Zobrazujete pouze jednu jednotku.

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
cs-CZ: Informace o jednotce %s %s

en: Home library:
cs-CZ: Domovská knihovna:

en: Collection:
cs-CZ: Sbírka:

en: Copy number:
cs-CZ: Číslo kopie:

en: Shelving location:
cs-CZ: Část fondu:

en: Materials specified:
cs-CZ: Přílohy:

en: Current library:
cs-CZ: Aktuální knihovna:

en: Checkout status:
cs-CZ: Stav výpůjčky:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
cs-CZ: Půjčeno do %s

en: Current renewals:
cs-CZ: Aktuální prodloužení:

en: Lost status:
cs-CZ: Stav ztrát:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
cs-CZ: Nastavit stav

en: Item has been claimed as returned.
cs-CZ: Jednotka byla označena jako sporná.

en: Lost on:
cs-CZ: Ztraceno dne:

en: Damaged status:
cs-CZ: Stav poškození:

en: Damaged on:
cs-CZ: Poškozeno:

en: Withdrawn status:
cs-CZ: Stav odpisu:

en: Withdrawn on:
cs-CZ: Zrušeno dne:

en: History
cs-CZ: Historie

en: Accession date:
cs-CZ: Datum vložení:

en: Total checkouts:
cs-CZ: Celkem výpůjček:

en: View item's checkout history
cs-CZ: Zobrazit historii výpůjček jednotky

en: Last seen:
cs-CZ: Naposledy spatřeno:

en: Last borrowed:
cs-CZ: Posledně půjčený:

en: Last returned by:
cs-CZ: Naposledy vrátil:

en: Last borrower:
cs-CZ: Naposledy měl vypůjčeno:

en: Previous borrower:
cs-CZ: Naposledy měl vypůjčeno:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
cs-CZ: %s dne %s

en: Paid for?:
cs-CZ: Zaplacené?:

en: Serial enumeration:
cs-CZ: Číslování periodika:

en: Public note:
cs-CZ: Veřejná poznámka:

en: Non-public note:
cs-CZ: Neveřejná poznámka:

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Search for '%s' with limit(s): '%s'
cs-CZ: Hledat '%s' s omezením: '%s'

note: %1$s:  query_desc | html
en: Search for '%s'
cs-CZ: Hledat '%s'

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
cs-CZ: %s výsledků %s pro

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
cs-CZ: %s%s v %s katalogu%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( limit_desc )
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
cs-CZ: %s%s&nbsp;s limitem:

en: Edit this search
cs-CZ: Upravit zadání hledání

en: Search within results
cs-CZ: Hledání ve výsledcích

en: Unhighlight
cs-CZ: Zrušit zvýraznění

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
cs-CZ: Zapomenout %s

en: Browse selected records
cs-CZ: Procházet vybrané záznamy

en: Merge records
cs-CZ: Slučování záznamů

en: Sort
cs-CZ: Seřadit

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
cs-CZ: Výsledků na stránku: %s

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
cs-CZ: %s %s (výchozí)

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
cs-CZ: Žádné výsledky neodpovídají vašemu vyhledávání %s pro

en: You did not specify any search criteria.
cs-CZ: Nezadali jste žádné vyhledávací kritériia.

en: Scan index
cs-CZ: Skenování indexu

en: Scan index:
cs-CZ: Procházet rejstřík:

en: Any word
cs-CZ: Jakékoliv slovo

en: Any phrase
cs-CZ: Jakákoliv fráze

en: Title phrase
cs-CZ: Název (přesně)

en: Subject phrase
cs-CZ: Předmětové heslo (přesně)

en: Term/Phrase
cs-CZ: Pojem/Fráze

en: Results
cs-CZ: Výsledky

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
cs-CZ: Obrázek obálky z Amazon.com

en: (remove)
cs-CZ: (odstranit)

en: In your cart
cs-CZ: V košíku

en: OPAC view
cs-CZ: Zobrazení v on-line katalogu

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
cs-CZ: Status jednotky může být nepřesný. Spolehlivý status zjistíte v detailu záznamu

en: None available
cs-CZ: Žádná k dispozici

en: available:
cs-CZ: dostupné:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
cs-CZ: %s vypůjčené jednotky:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
cs-CZ: %s nedostupné:

en: On hold
cs-CZ: Rezervováno

en: Other holdings:
cs-CZ: Další rezervace:

en: No items
cs-CZ: Žádná položka

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
cs-CZ: Uložit: '%s' s omezeními '%s' jako filtr

en: Visibility:
cs-CZ: Viditelnost:

en: Save as new search filter:
cs-CZ: Uložit jako nový vyhledávací filtr:

en: Replace existing search filter:
cs-CZ: Nahradit stávající vyhledávací filtr:

en: Current session
cs-CZ: Aktuální termíny

en: Select all visible rows
cs-CZ: Označit všechny zobrazené položky

en: Clear selection on visible rows
cs-CZ: Odstranit označení zobrazených položek.

en: Select searches to:
cs-CZ: Vybraná hledání do:

en: Previous sessions
cs-CZ: Předchozí přihlášení

en: Your catalog search history is empty.
cs-CZ: Vaše historie hledání v katalogu je prázdná.

en: Your authority search history is empty.
cs-CZ: Vaše historie hledání v autoritních záznamech je prázdná.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
cs-CZ: Opravdu chcete vymazat %s vybraných položek z vaší historie hledání?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
cs-CZ: Opravdu chcete vymazat vybranou položku z vaší historie hledání?

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
cs-CZ: %s Vybraných hledání:

note: SCRIPT
en: With selected search:
cs-CZ: Vybraná hledání:

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
cs-CZ: Informace o putovním fondu pro %s

en: Rota status
cs-CZ: Stav putovního fondu

en: (current stage highlighted)
cs-CZ: (aktuální zastávka je zvýrazněna)

en: Stages &amp; duration in days
cs-CZ: Zastávky &amp; trvání ve dnech

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
cs-CZ: %s SPUSTIT %s ZASTAVIT %s

en: Move to next stage
cs-CZ: Přesunout na další zastávku

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
cs-CZ: %s Odstranit "Stav Vyžádáno" %s Přidat "Stav Vyžádáno" %s

en: Remove from rota
cs-CZ: Odstranit z putovního fondu

en: Add to rota
cs-CZ: Přidat do putovního fondu

en: There are no rotas with stages assigned
cs-CZ: Nenalezeny žádné putovní fondy s definovanými zastávkami

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto jednotku z putovního seznamu?

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
cs-CZ: Výsledky automatického propojení autoritních záznamů:

note: SCRIPT
en: Create authority
cs-CZ: Vytvořit novou autoritu

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
cs-CZ: Chyba : Nemáte potřebná oprávnění k použití této funkce.

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
cs-CZ: Nalezena více než jedna shoda. Pravděpodobně se jedná duplicitní autoritu!

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
cs-CZ: Nebyl nalezen odpovídající autoritní záznam. Automaticky byla vytvořena nová autorita.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
cs-CZ: Tento záznam nelze přenést do pokročilého editoru. Opravdu chcete pokračovat?

en: Add MARC record (fast cataloging)
cs-CZ: Přidat záznam MARC (rychlá katalogizace)

en: Add MARC record
cs-CZ: Přidat MARC záznam

en: This record had encoding issues, non-xml characters have been stripped in order to allow editing. Please be cautious when saving that some data may have been removed from the record.
cs-CZ: U záznamu byl zjištěn problém s kódováním, znaky mimo xml byly odstraněny, aby bylo možné jej upravovat. Při ukládání dejte pozor na to, že některé údaje mohly být ze záznamu odstraněny.

en: Yes, edit existing items
cs-CZ: Ano, upravit existující jednotky

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
cs-CZ: Ano: Zobraz existující jednotky

en: No, save as new record
cs-CZ: Ne, uložit jako nový záznam

en: Save and view record
cs-CZ: Uložit a zobrazit záznam

en: Save and edit items
cs-CZ: Uložit a upravit jednotky

en: Save and continue editing
cs-CZ: Uložit, ale pokračovat v práci

en: Link authorities automatically
cs-CZ: Automaticky propojit autority

en: Show MARC tag documentation links
cs-CZ: Zobrazit odkazy na dokumentaci polí formátu MARC

en: Show tags
cs-CZ: Zobrazovat čísla polí

en: Change framework
cs-CZ: Změnit šablonu

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
cs-CZ: Záznam, který se pokoušíte upravovat neexistuje.

en: Add a new record
cs-CZ: Přidat nový záznam

en: do a catalog search
cs-CZ: vyhledávejte v katalogu

en: New from Z39.50/SRU
cs-CZ: Stáhnout pomocí Z39.50/SRU

en: Merge selected
cs-CZ: Sloučit vybrané

en: Records found in the catalog
cs-CZ: Záznamů nalezených v katalogu

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
cs-CZ: %s výsledků nalezeno v katalogu,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
cs-CZ: %s výsledků nalezeno v úložišti

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
cs-CZ: (změněno %s)

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
cs-CZ: Vypůjčeno (%s)

en: Card preview
cs-CZ: Katalogizační lístek

en: Add/Edit items
cs-CZ: Přidat/Upravit jednotky

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
cs-CZ: %s Chyba:

en: Records found in the reservoir
cs-CZ: Záznamů nalezených v zásobníku

en: Coming from
cs-CZ: Přichází z

en: Import date
cs-CZ: Datum importu

en: Add biblio
cs-CZ: Přidat bibliografický záznam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
cs-CZ: Pro sloučení je třeba vybrat dva záznamy.

note: INPUT type=button
en: Add a new item
cs-CZ: Přidat jednotku

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
cs-CZ: Jednotky pro %s %s od %s%s (Záznam #%s)

en: : Barcode must be unique.
cs-CZ: : Čárový kód musí být unikátní.

en: Error saving item
cs-CZ: Chyba při přidávání jednotky

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
cs-CZ: . Čárový kód se nepodařilo přečíst. Nebyla vložena žádná hodnota.

en: Error saving items
cs-CZ: Chyba při přidávání jednotek

en: : item is checked out.
cs-CZ: : jednotka je vypůjčena.

en: : item has a waiting hold.
cs-CZ: : jednotka má čekající rezervaci.

en: : The items do not belong to your library.
cs-CZ: : Tato jednotka nepatří do vaší knihovny.

en: : item has linked
cs-CZ: : jednotka je propojena

en: analytics.
cs-CZ: analytický popis.

en: Delink
cs-CZ: Odpojit

en: Edit in host
cs-CZ: Upravit v hostující jednotce

en: (fast cataloging)
cs-CZ: (rychlá katalogizace)

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
cs-CZ: Přidat jednotku %s

en: Do not use template
cs-CZ: Nepoužívat šablonu

note: OPTGROUP
en: My templates
cs-CZ: Moje šablony

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
cs-CZ: %s%s (sdílené)%s

note: OPTGROUP
en: Shared templates
cs-CZ: Sdílené šablony

en: Apply template
cs-CZ: Použít šablonu

note: %1$s:  END
en: %s For session
cs-CZ: %s Pro sezení

en: Clear template
cs-CZ: Vyčistit šablonu

en: Delete template
cs-CZ: Smazat šablonu

en: Options:
cs-CZ: Možnosti:

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
cs-CZ: Přidat jednotku

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
cs-CZ: Přidat více kopií podle této jednotky

en: Number of copies of this item to add:
cs-CZ: Počet kusů této jednotky k přidání:

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
cs-CZ: Uložit jako šablonu

en: Save template
cs-CZ: Uložit šablonu

en: Save as new template
cs-CZ: Uložit jako novou šablonu

note: OPTGROUP
en: Update existing template
cs-CZ: Aktualizovat stávající šablonu

note: OPTGROUP
en: Update shared template
cs-CZ: Aktualizace sdílené šablony

en: Template name:
cs-CZ: Název šablony:

en: Share template
cs-CZ: Sdílet šablonu

en: Catalog concerns
cs-CZ: Potíže s katalogem

en: Concerns
cs-CZ: Potíže s katalogem

en: Cataloging editor
cs-CZ: Katalogizační editor

note: BUTTON
en: Open fresh record
cs-CZ: Vytvořit nový záznam

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
cs-CZ: Uložit záznam (Ctrl-S)

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
cs-CZ: Importovat záznam ve formátu MARC (ISO 2709) nebo MARCXML

en: Import record...
cs-CZ: Importovat záznam...

en: Macros...
cs-CZ: Makra...

note: BUTTON
en: Run and edit macros
cs-CZ: Spoštění a editace maker

en: Default
cs-CZ: Výchozí

en: Small text
cs-CZ: Malý text

en: Normal text
cs-CZ: Normální text

en: Large text
cs-CZ: Velký text

en: Huge text
cs-CZ: Obrovský text

en: Default font
cs-CZ: Výchozí písmo

en: Monaco
cs-CZ: Monako

en: Alerts
cs-CZ: Upozornění

note: BUTTON
en: Previous alerts
cs-CZ: Předchozí upozornění

en: Keyboard shortcuts
cs-CZ: Klávesové zkratky

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
cs-CZ: Podporované klávesové zratky

en: Keyboard layout
cs-CZ: Rozložení klávesnice

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
cs-CZ: Nastavit rozložení virtuální klávesnice

en: Keywords:
cs-CZ: Klíčová slova:

en: Advanced &raquo;
cs-CZ: Pokročilé &raquo;

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
cs-CZ: Pokročilé vyhledávání (Ctrl-Alt-S)

en: Clipboard
cs-CZ: Schránka

en: Subject:
cs-CZ: Téma:

en: LC call number:
cs-CZ: LC (Library of Congress) signatura:

en: Control number:
cs-CZ: Kontrolní číslo:

en: Dewey number:
cs-CZ: Znak deweyho třídění:

en: Standard number:
cs-CZ: Standardní číslo:

en: Publisher number:
cs-CZ: Číslo vydavatele:

en: Publication date:
cs-CZ: Datum vydání:

en: Macros
cs-CZ: Makra

en: Run macro
cs-CZ: Spustit makro

note: BUTTON
en: Delete macro
cs-CZ: Odstranit makro

en: Public macro:
cs-CZ: Veřejné makro:

en: Filter layouts
cs-CZ: Filtrovat rozložení

en: Redefine shortcuts
cs-CZ: Předefinovat klávesové zkratky

en: Behavior
cs-CZ: Chování

en: Save record (cannot be remapped)
cs-CZ: Uložit záznam (nemůže být přemapován)

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
cs-CZ: %sCHYBA: Nelze upravit bibliografický záznam.%s %sCHYBA: Nelze získat číslo jednotky s tímto čárovým kódem.%s

en: The item has successfully been linked to
cs-CZ: Jednotka byla úspěšně propojena s

en: Select the biblionumber to link the item to
cs-CZ: Vyberte číslo bibliografického záznamu, ke kterému chcete jednotku připojit

en: Enter biblionumber:
cs-CZ: Zadejte číslo katalogizačního záznamu:

en: Select the host record to link
cs-CZ: Vyberte zdrojový dokument k propojení

en: Enter item barcode:
cs-CZ: Zadejte čárový kód jednotky:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
cs-CZ: %s Následující jednotky nemohli být přenesené ze starého záznamu do nového: %s %s %s %s

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
cs-CZ: Proto nebyl záznam určený ke sloučení odstraněn.

en: The merge was successful.
cs-CZ: Sloučení proběhlo úspěšně.

en: Biblionumber
cs-CZ: Číslo bibliografického záznamu (interní)

en: Fields to display in report:
cs-CZ: Pole zobrazená ve výstupu:

en: (Example: "001,245ab,600")
cs-CZ: (Například: "001,245ab,600")

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
cs-CZ: Chybí tato povinná pole:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
cs-CZ: Chybí tato povinná podpole:

en: Try again with a different barcode
cs-CZ: Zkuste to znovu s jiným čárovým kódem

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
cs-CZ: %sCHYBA: Nelze vytvořit novou jednotku.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
cs-CZ: %s %sCHYBA: Jednotku se nepodařilo načíst.

en: The record
cs-CZ: Záznam

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
cs-CZ: má %s připojených jednotek.

en: Delete record
cs-CZ: Odstranit záznam

en: Record deleted
cs-CZ: Záznamy smazán

en: Attempt to delete record failed.
cs-CZ: Pokus o odstranění záznamu se nezdařil.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
cs-CZ: Jednotka byla úspěšně připojena k %s

en: Attach another item
cs-CZ: Připoj další jednotku

en: Select the biblionumber to attach the item to
cs-CZ: Vyberte číslo bibliografického záznamu, ke kterému chcete připojit jednotku

en: Enter the barcode of the item to attach:
cs-CZ: Zadejte čárový kód jednotky, kterou chcete připojit:

en: The item you select will be moved to the target record.
cs-CZ: Vybraná jednotka bude přesunuta ke zvolenému záznamu.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento záznam?

en: EXAMPLE plugin
cs-CZ: UKÁZKA

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
cs-CZ: Ahoj, právě si prohlížíte výsledek ukázkové zásuvného modulu.

en: I received this from you:
cs-CZ: Zadali jste toto:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
cs-CZ: Po stisknutí tlačítka OK vypíšu to, co sami zadáte.

en: Call number browser
cs-CZ: Procházení signatur

en: Search call number:
cs-CZ: Hledat signaturu:

en: Z39.50 authority search points
cs-CZ: Vyhledávání autorit pomocí Z39.50

en: Author (meeting / conference):
cs-CZ: Autor (konference/akce):

en: Results for authority records
cs-CZ: Výsledky hledání v autoritních záznamech

en: Heading
cs-CZ: Záhlaví

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
cs-CZ: Časový limit připojení k %s

en: Nothing found.
cs-CZ: Nic nenalezeno.

en: Raw (any):
cs-CZ: Syrový (jakýkoliv):

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
cs-CZ: %s záznam %s: %s

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
cs-CZ: Zobrazena strana %s z %s

en: Process request
cs-CZ: Zpracovat požadavek

en: Edit URLs
cs-CZ: Upravit adresy URL

en: Complete request
cs-CZ: Dokončit požadavek

en: Cancel request
cs-CZ: Zrušit požadavek

en: Print slip
cs-CZ: Vytisknout lístek

en: On order
cs-CZ: Objednáno

en: Are you sure you want to cancel this article request?
cs-CZ: Opravdu chcete zrušit tento požadavek na zpřístupnění článku?

en: Cancellation reason:
cs-CZ: Důvod zrušení:

en: Update
cs-CZ: Aktualizovat

en: Requested article
cs-CZ: Požadovaný článek

en: Issue:
cs-CZ: Vydání:

en: Date:
cs-CZ: Datum:

en: Pages:
cs-CZ: Stránky:

en: Chapters:
cs-CZ: Kapitoly:

en: Patron notes:
cs-CZ: Poznámky čtenáře:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
cs-CZ: %sKopie%sSkenování%s

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
cs-CZ: Před vyplněním žádosti vyplňte adresu URL.

en: Circulation statistics
cs-CZ: Statistika výpůjček

note: %1$s:  IF ( author ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  author |html %4$s:  ELSE %5$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %6$s:  END
en: %s Circulation statistics for %s by %s %s Circulation statistics for %s %s
cs-CZ: %s Statistika výpůjček pro %s od %s %s Statistika výpůjček pro %s %s

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
cs-CZ: Čárový kód %s

en: Number of checkouts
cs-CZ: Počet výpůjček

en: at current library
cs-CZ: v aktuální knihovně

en: since last transfer
cs-CZ: od posledního přesunu

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
cs-CZ: %s%s%sŽádné záznamy o přesunu jednotky%s

en: No. of times checked out
cs-CZ: Počet vypůjčení

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
cs-CZ: Výpůjčky: Upomínky v %s

en: Shelving location selected:
cs-CZ: Vybraná část fondu:

en: All shelving locations
cs-CZ: Všechny části fondu

en: Date due
cs-CZ: Půjčeno do

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
cs-CZ: %s %s od %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  todayoverduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
cs-CZ: Čárový kód : %s

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
cs-CZ: K dnešnímu dni nejsou žádné nevrácené výpůjčky%s ve vybrané knihovně%s.

en: Today's notifications
cs-CZ: Dnešní upozornění

en: Borrower
cs-CZ: Čtenář

en: Cancel notification
cs-CZ: Zrušit upozornění

en: Reserve found
cs-CZ: Rezervace nalezena

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
cs-CZ: Nalezena rezervace pro %s

en: Ignore and return to transfers:
cs-CZ: Ignorovat a vrátit se k přesunům:

en: Reserve cancelled
cs-CZ: Rezervace byla zrušena

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
cs-CZ: Jednotka je nyní na cestě do %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
cs-CZ: Jednotka s čárovým kódem %s nebyla nalezena

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
cs-CZ: Vraťte, prosím, položku do domácí knihovny: %s

en: Transfer is not allowed for:
cs-CZ: Přesun není dovolen do:

en: Collection:
cs-CZ: Sbírka:

en: Destination library:
cs-CZ: Cílová knihovna:

en: Item is already at destination library.
cs-CZ: Jednotka již je v cílové knihovně.

en: Item was on loan to
cs-CZ: Jednotka byla půjčena čtenáři

en: and has been returned.
cs-CZ: a byl vrácen.

en: Enter barcode:
cs-CZ: Vložte čárový kód:

en: Transferred items
cs-CZ: Přesunuté jednotky

en: Origin
cs-CZ: Původ

en: Destination
cs-CZ: Umístění

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
cs-CZ: %s poznámka označena jako přečtená.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
cs-CZ: %s poznámka označena jako nepřečtená.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
cs-CZ: Nepodařilo se změnit stav %s jednotek.

en: Mark seen
cs-CZ: Označit jako přečtené

en: Mark not seen
cs-CZ: Označit jako nepřečtené

en: Hide seen
cs-CZ: Skrýt přečtené

en: Set by
cs-CZ: Vytvořil

en: Not seen
cs-CZ: Nepřečteno

en: Seen
cs-CZ: Přečtené

en: There are currently no checkout notes.
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné poznámky k výpůjčkám.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
cs-CZ: Nepodařilo se změnit status poznámky.

en: Offline circulation
cs-CZ: Offline výpůjčky

en: Upload offline circulation file (.koc)
cs-CZ: Načtení souboru (.koc) s offline záznamem výpůjček

en: Pending offline circulation actions
cs-CZ: Offline výpůjčky čekající na potvrzení

en: Get desktop application
cs-CZ: Desktopová aplikace

en: Get Firefox add-on
cs-CZ: Doplněk pro Firefox

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
cs-CZ: Registrace čtenáře byla prodloužena do %s

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
cs-CZ: Došlo k automatickému přepnutí čtenáře načtením jeho průkazky v průběhu půjčování. Ujistěte se, že pracujete se správným čtenářem.

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
cs-CZ: Tato jednotka byla ztracena s tímto statusem: "%s".

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
cs-CZ: Čtenář má neuhrazené poplatky za rezervace, výpůjčky, atd. ve výši %s

en: High demand item.
cs-CZ: Velmi žádaná jednotka.

en: Loan period was not shortened due to override.
cs-CZ: Výpůjční doba nebyla zkrácena, kvůli překrývajícím se pravidlům.

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
cs-CZ: Zkrácený termín vrácení by byl %s (%s dní).

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
cs-CZ: Jednotka byla půjčena čtenáři %s a byla automaticky vrácena.

en: Item is booked by this user
cs-CZ: Jednotka je rezervována tímto uživatelem

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
cs-CZ: Funkce uzavření čtenářského účtu a vystavení potvrzení o vyrovnání všech závazků není povolena.

en: This is the anonymous patron, so circulation is disabled.
cs-CZ: Jedná se o anonymního čtenáře, výpůjčky nejsou dovoleny.

en: Please confirm checkout
cs-CZ: Potvrďte výpůjčku, prosím

en: Cannot check out
cs-CZ: Nelze vypůjčit

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
cs-CZ: Věkové omezení %s. %s Přesto vypůjčit? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
cs-CZ: Čtenář má dluh ve výši %s.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
cs-CZ: Čtenáři patřící pod ručitele dluží celkem %s.

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
cs-CZ: Poplatek za půjčení této jednotky: %s

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
cs-CZ: (%s) má tento uživatel již půjčeno. Prodloužit?

en: Item
cs-CZ: Jednotka

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
cs-CZ: (%s) v %s od %s

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
cs-CZ: (%s) byla připravena pro

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
cs-CZ: (%s) je rezervováno pro

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
cs-CZ: (%s) bylo rezervováno pro

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
cs-CZ: (%s) je půjčena čtenáři

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
cs-CZ: (%s). %s Vrátit a vypůjčit? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
cs-CZ: Limit prezenčních výpůjček byl vyčerpán. Čtenář už má %s výpůjček, ale pravidla umožňují nejvýše %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE circulation_rule_criteria rule=circulation_rule_TOO_MANY
en: Maximum checkouts calculated from the circulation rule for %s
cs-CZ: Maximální počet výpůjček vypočtený z výpůjčních pravidel %s

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
cs-CZ: Limit prezenčních výpůjček byl vyčerpán. Čtenář už má %s výpůjček, ale pravidla umožňují nejvýše %s.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
cs-CZ: Tento čtenář je z jiné knihovny (%s)

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
cs-CZ: Tuto jednotku není možné čtenáři vypůjčit kvůli pravidlům této knihovny.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
cs-CZ: Pro danou kombinaci čtenářské kategorie a typu jednotky nebylo definováno žádné pravidlo pro výpůjčky.

en: Item type is normally not for loan.
cs-CZ: Jednotka tohoto typu není určena k půjčování.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
cs-CZ: Čtenář má %s výpůjček nevrácených v termínu. %s I přesto půjčit? %s

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
cs-CZ: Tato jednotka byla ztracena se statusem "%s". %s I přesto vypůjčit? %s

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
cs-CZ: Velmi žádaná jednotka. Výpůjční doba je zkrácena na %s dní (do %s). Přesto půjčit?

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
cs-CZ: %s %s od %s%s

en: . Check out anyway?
cs-CZ: . Přesto vypůjčit?

en: Patron has previously checked out this title:
cs-CZ: Tuto jednotku již měl čtenář vypůjčenou:

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
cs-CZ: Čtenář si už vypůjčil jinou položku z tohoto záznamu. %s Přesto vypůjčit? %s

en: Don't decrease loan length based on holds
cs-CZ: Nezkracovat délku výpůjčky v případě vytvořené rezervace

en: Revert waiting status
cs-CZ: Zrušit status čeká

en: Yes, renew (Y)
cs-CZ: Ano, prodloužit (Y)

en: Yes, check out (Y)
cs-CZ: Ano, vypůjčit (Y)

en: Don't check out and print slip (P)
cs-CZ: Nepůjčit ale vytisknout lístek (P)

en: No, don't renew (N)
cs-CZ: Ne, neprodlužovat (N)

en: No, don't check out (N)
cs-CZ: Ne, nepůjčovat (N)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
cs-CZ: Zrušit výpůjčku a zarezervovat pro %s

en: Barcode not found
cs-CZ: Čárový kód nebyl nalezen

en: Local use recorded
cs-CZ: Místní užití nahráno

en: Item claimed returned, please checkin.
cs-CZ: Jednotka byla označena jako sporná, načtěte ji přes vracení.

en: Item was lost, now found.
cs-CZ: Jednotka byla ztracená, nyní nalezena.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
cs-CZ: Datum vrácení &quot;%s&quot; je neplatné

en: The barcode was not found:
cs-CZ: Čárový kód nebyl nalezen:

en: Show matching titles
cs-CZ: Zobrazit výsledky vyhledávání

en: No items were found by searching.
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné jednotky, které odpovídají zadání hledání.

en: Add record using fast cataloging
cs-CZ: Přidat záznam pomocí rychlé katalogizace

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
cs-CZ: %s Tento typ dokumentu není určen k půjčování. %s %s Dokument není určen k půjčování %s(%s)%s. %s

en: Item has been withdrawn
cs-CZ: Jednotka byla stažena z oběhu

en: Item is restricted
cs-CZ: Jednotka je nedostupná

en: Patron's address is in doubt
cs-CZ: Adresa čtenáře je nejistá

en: Patron's card is lost
cs-CZ: Čtenářský průkaz je ztracený

en: Patron is restricted
cs-CZ: Čtenáři byly omezeny služby knihovny

en: No more renewals possible
cs-CZ: Další prodloužení není možné

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
cs-CZ: Prezenční výpůjčky nelze prodlužovat

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
cs-CZ: Věkové omezení %s.

en: Patron's card is expired
cs-CZ: Platnost registrace vypršela.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
cs-CZ: Tato jednotka patří do knihovny %s a tady nemůže být půjčována.

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
cs-CZ: Tuto jednotku je nutné převézt do %s.

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
cs-CZ: Čtenáři byly omezeny služby do %s

en: Patron has an indefinite restriction.
cs-CZ: Čtenáři byly omezeny služby do odvolání.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
cs-CZ: Půjčování je ZABLOKOVÁNO, protože čtenář výpůjčky včas nevrátil ani neprodloužil.

en: No open days found while calculating the due date. Check the library calendar.
cs-CZ: Při výpočtu dne vrácení nebyly nalezeny žádné výpůjční dny. Zkontrolujte kalendář knihovny.

en: Restriction overridden temporarily.
cs-CZ: Půjčování dočasně umožněno i přes omezení služeb.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
cs-CZ: Čárový kód nebyl nalezen. Podle zadaného textu byly nalezeny následující jednotky:

en: Restriction overridden temporarily
cs-CZ: Omezení jsou dočasně vypnutá

en: Item checked out
cs-CZ: Jednotka vypůjčena

en: No patron matched
cs-CZ: Žádný čtenář neodpovídá výrazu

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
cs-CZ: Tento čtenář má nastaveno mazání historie výpůjček hned po vrácení, ale systémové nastavení 'AnonymousPatron' není správně vyplněno a toto neumožňuje.

note: A
en: Clear screen
cs-CZ: Vymazat zobrazení

note: A
en: Print slip and clear screen
cs-CZ: Vytisknout lístek a vyčistit obsah obrazovky

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
cs-CZ: Půjčování čtenáři %s

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
cs-CZ: Zadejte čárový kód jednotky nebo klíčové slovo

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
cs-CZ: Vložte čárový kód jednotky

note: A
en: Checkout settings
cs-CZ: Nastavení výpůjček

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
cs-CZ: Určete termín pro vrácení %s:

en: Remember for session:
cs-CZ: Pamatovat pro toto přihlášení:

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
cs-CZ: Čtenář neudělil souhlas s automatickým prodlužováním

en: Don't decrease checkout length based on holds
cs-CZ: Nezkracovat délku výpůjčky v případě vytvořené rezervace

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
cs-CZ: Lze půjčovat pouze prezenčně. Automatické datum pro vrácení:

en: On-site checkout
cs-CZ: Prezenční výpůjčka

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
cs-CZ: %s (%s). %s %s %s. %s Půjčeno do %s

en: Checked out:
cs-CZ: Vypůjčeno:

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
cs-CZ: Nelze vypůjčit! %s

en: Only on-site checkouts are allowed
cs-CZ: Jsou možné pouze prezenční výpůjčky

en: Barcode submitted
cs-CZ: Čárový kód načten

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
cs-CZ: Kód byl odeslán, počkejte prosím na jeho zpracování.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
cs-CZ: Nemáte povolenou použít dávkové výpůjčky pro tohoto čtenáře

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
cs-CZ: Nelze vypůjčit! %s %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
cs-CZ: %s %s, od %s%s%s-

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
cs-CZ: Tuto jednotku již má tento čtenář vypůjčenou. Prodloužit?

en: This item is waiting for another patron.
cs-CZ: Tato jednotka čeká jako vyřízená rezervace pro jiného čtenáře.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
cs-CZ: Tuto jednotku má vypůjčenou jiný čtenář. %s Vrátit a vypůjčit? %s

en: Too many checked out.
cs-CZ: Příliš mnoho výpůjček.

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
cs-CZ: Tento čtenář je z jiné knihovny (%s).

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
cs-CZ: Jednotka není určena k půjčování %s(%s)%s.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
cs-CZ: Čtenář dluží %s na poplatcích.

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
cs-CZ: Tato jednotka byla ztracena s tímto statusem "%s".

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
cs-CZ: Velmi žádaná jednotka. Výpůjční doba je zkrácena na %s dní (do %s).

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
cs-CZ: Tato jednotka je rezervována pro jiného čtenáře. Rezervace může být posunuta, ale nikoli zrušena.

en: This item is on hold for another patron.
cs-CZ: Tato jednotka je rezervována pro jiného čtenáře.

en: This item has previously been checked out to this patron.
cs-CZ: Tuto jednotku již měl tento čtenář vypůjčenou.

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
cs-CZ: Čtenář má neuhrazené poplatky za rezervace, výpůjčky, atd. ve výši %s.

en: Local use recorded.
cs-CZ: Místní užití zaznamenáno.

en: Item type not for loan.
cs-CZ: Jednotka tohoto typu není určena k půjčování.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
cs-CZ: Jednotka není určena k půjčování %s(%s)%s.

en: Item has been withdrawn.
cs-CZ: Jednotka byla odepsána.

en: Item is restricted.
cs-CZ: Jednotku lze půjčit s omezením.

en: Patron's address is in doubt.
cs-CZ: Adresa čtenáře je nejistá.

en: Patron's card is lost.
cs-CZ: Čtenářský průkaz byl ztracený.

en: Patron is restricted.
cs-CZ: Čtenáři byly omezeny služby knihovny.

en: No more renewals possible.
cs-CZ: Další prodloužení není možné.

en: Patron's card is expired.
cs-CZ: Platnost registrace vypršela.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
cs-CZ: Čtenář některé výpůjčky nevrátil v termínu, proto mu bylo zablokováno půjčování na %s dní.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
cs-CZ: Čárový kód %s nebyl nalezen.

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
cs-CZ: Půjčeno do %s

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
cs-CZ: Vypůjčit nebo prodloužit

en: Find another patron?
cs-CZ: Hledat dalšího čtenáře?

en: This patron does not exist.
cs-CZ: Takový čtenář neexistuje.

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
cs-CZ: Výdejní okénko není ve vaší knihovně aktivní.

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
cs-CZ: V této knihovně není funkce výdejního okénka aktivní.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
cs-CZ: Protože v tento den není otevřeno, není možné naplánovat výdej z okénka.

en: Wrong slot selected.
cs-CZ: Vybráno nesprávné časové okno.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
cs-CZ: Vyzvednutí v tomto časovém okně již není možné. Vyberte si prosím jiné.

en: Refresh
cs-CZ: Obnovit

note: %1$s:  END
en: %s Refresh automatically every
cs-CZ: %s Automaticky obnovit každých

en: seconds.
cs-CZ: sekund.

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
cs-CZ: K vyřízení (%s)

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
cs-CZ: Vyřízené a připravené (%s)

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
cs-CZ: Čtenář čeká venku (%s)

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
cs-CZ: Doručeno dnes (%s)

en: There are no pickups to be staged.
cs-CZ: Žádné nezpracované objednávky.

en: There are no patrons waiting outside.
cs-CZ: Žádný čtenář nečeká na vyzvednutí.

en: Items checked out
cs-CZ: Vypůjčené jednotky

en: No pickups have been delivered today.
cs-CZ: Dnes nebyly doručeny žádné objednávky.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
cs-CZ: %s %s (%s) má pro tuto knihovnu již naplánovano vyzvednutí.

en: Search a patron
cs-CZ: Hledat čtenáře

note: A
en: Search for another patron
cs-CZ: Hledat jiného čtenáře

en: Items ready for pickup:
cs-CZ: Jednotka připravena k vyzvednutí:

en: Pickup date:
cs-CZ: Datum vyzvednutí:

note: SCRIPT
en: Refresh in %s seconds
cs-CZ: Obnovit za %s sekund

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
cs-CZ: %s, od %s%s%s-

en: No pending on-site checkout.
cs-CZ: Žádné nevyřízené prezenční výpůjčky.

en: Overdue report
cs-CZ: Report upomínek

en: Please choose one or more filters to proceed.
cs-CZ: Abyste mohli pokračovat, vyberte jeden nebo více filtrů.

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
cs-CZ: %s %sJednotek%sJednotka%s, které mají ke dni %s upomínku%s

en: (Filtered.
cs-CZ: (Filtrováno.

en: Reset filter
cs-CZ: Obnovit filtr

en: Download file of displayed overdues
cs-CZ: Stáhnout záznam zobrazených upomínek

en: Download file of all overdues
cs-CZ: Stáhnout soubor všech upomínek

en: Patron library
cs-CZ: Knihovna čtenáře

en: Non-public note
cs-CZ: Neveřejná poznámka

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
cs-CZ: %sPřekročené lhůty:%s

en: email
cs-CZ: e-mail

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
cs-CZ: %s %s, od %s%s%s, %s%s

en: There are no overdues matching your search.
cs-CZ: Podle zadaných parametrů nebyly nalezeny žádné výpůjčky s překročeným výpůjční lhůtou.

en: There are no overdues.
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné výpůjčky s překročeným výpůjční lhůtou.

en: Filter on:
cs-CZ: Filtr dne:

en: Date due:
cs-CZ: Termín návratu:

en: Show any items currently checked out:
cs-CZ: Zobrazit všechny aktuálně vypůjčené jednotky:

en: Patron category:
cs-CZ: Kategorie uživatele:

en: Patron flags:
cs-CZ: Příznaky uživatele:

en: Address in question
cs-CZ: Dotázat se na adresu

en: Lost card
cs-CZ: Ztracený průkaz

en: Item home library:
cs-CZ: Domovská knihovna jednotky:

en: Item holding library:
cs-CZ: Knihovna vlastnící jednotku:

en: Library of the patron:
cs-CZ: Knihovna čtenáře:

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
cs-CZ: Použít filtr

en: The notice has been correctly enqueued.
cs-CZ: Upozornění bylo zařazeno do fronty pro odeslání.

en: The patron does not have an email address defined.
cs-CZ: Čtenář nemá vyplněnou e-mailovou adresu.

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
cs-CZ: Nemáte vytvořenou šablonu oznámení s kódem 'CANCEL_HOLD_ON_LOST'.

en: The hold has been correctly cancelled.
cs-CZ: Rezervace byla úspěšně zrušena.

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
cs-CZ: Rezervace k vyzvednutí objednané mezi %s a %s

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
cs-CZ: Hlášení ze dne %s

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
cs-CZ: Následující rezervace nebyly vyřízeny. Vyhledejte je a načtěte je v režimu vracení výpůjček.

note: INPUT type=text
en: Pull this many items
cs-CZ: Připravit jednotek

note: INPUT type=text
en: Items available
cs-CZ: Dostupné jednotky

en: Patrons with holds
cs-CZ: Čtenáři s rezervacemi

en: First patron
cs-CZ: První čtenář

en: Available barcodes
cs-CZ: Dostupné čárové kódy

en: Available call numbers
cs-CZ: Dostupné signatury

en: Available copy numbers
cs-CZ: Dostupná čísla kopií

note: INPUT type=text
en: Available enumeration
cs-CZ: Dostupná číslování

en: Available item types
cs-CZ: Dostupné typy jednotek

en: Available locations
cs-CZ: Dostupná umístění

en: Available collections
cs-CZ: Dostupné kolekce

en: Earliest hold date
cs-CZ: První rezervace

en: Hold notes
cs-CZ: Poznámky k rezervaci

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
cs-CZ: %s nebo %s jakýkoliv dostupný ze skupiny jednotek

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
cs-CZ: . %s jakýkoliv dostupný. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
cs-CZ: %s %s Libovolná dostupná ze skupiny jednotek

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
cs-CZ: Zrušit rezervaci a vrátit do : %s

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
cs-CZ: Označit jednotku jako ztracenou

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
cs-CZ: Označit jako ztracenou a informovat čtenáře

en: Biblio level hold.
cs-CZ: Rezervace na titul.

note: INPUT type=text
en: Patron holds
cs-CZ: Rezervace čtenáře

note: INPUT type=text
en: Patron name
cs-CZ: Jméno čtenáře

note: INPUT type=text
en: Available copy
cs-CZ: Dostupná kopie

en: No items found.
cs-CZ: Nenalezeny žádné jednotky.

en: Refine results
cs-CZ: Upřesnit výsledky

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
cs-CZ: (Včetně, výchozí je %s dny(ů) před až %s dny(ů) po dnešním datu. Podle potřeby můžete nastavit jiné rozmezí.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
cs-CZ: (Včetně, výchozí je od %s dny(ů) před dnešním dnem do dneška. Podle potřeby můžete nastavit jiné rozmezí.)

note: %1$s:  IF ( slip.content ) %2$s:  slip.content | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
cs-CZ: %s%s%sŠablona pro tisk lístku nebyla nalezena%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip.content ) %3$s:  slip.content | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF slips.size > 1 && !loop.last
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
cs-CZ: %s %s%s%sNebyla nalezena odpovídající šablona pro tisky lístku%s %s %s

en: Cannot renew:
cs-CZ: Nelze prodloužit:

en: No item matches this barcode
cs-CZ: Jednotka s tímto čárovým kódem nebyla nalezena

en: ) is not checked out to a patron.
cs-CZ: ) nemá čtenář vypůjčeno.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
cs-CZ: U dokumentu %s ( %s ) byl překročen maximální počet prodloužení. Má půjčeno čtenář: %s %s (

en: Override limit and renew
cs-CZ: Ignorovat omezení a prodloužit

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
cs-CZ: %s ( %s ) bylo využito maximálního počtu prodloužení, aniž by knihovna jednotku viděla)

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
cs-CZ: %s ( %s ) nemůže být prodlouženo před %s.

en: Override and renew
cs-CZ: Přesto prodloužit

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
cs-CZ: %s ( %s ) byl naplánován k automatickému prodloužení a nemůže být prodloužen před %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
cs-CZ: %s ( %s ) byl naplánován k automatickému prodloužení a nemůže být prodloužen před %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
cs-CZ: %s ( %s ) byla naplánována k automatickému prodloužení, ale nemůže být prodloužena, protože registrační období čtenáře vypršelo

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
cs-CZ: %s ( %s ) byl naplánován k automatickému prodloužení.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
cs-CZ: %s ( %s ): Tato jednotka je rezervována pro jiného čtenáře.

en: ) is currently restricted.
cs-CZ: ) má omezené služby knihovny.

en: Item is not allowed renewal.
cs-CZ: Tuto jednotku není možné prodloužit.

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
cs-CZ: Prezenční výpůjčky nelze prodlužovat

en: Continue without renewing
cs-CZ: Pokračovat bez prodloužení

en: Item renewed:
cs-CZ: Jednotka prodloužena:

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
cs-CZ: ) prodlouženo čtenáři %s %s (

note: %1$s:  date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: ) now due on %s
cs-CZ: ) prodlouženo do %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
cs-CZ: Vyžádat text článku z %s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
cs-CZ: Vyžádat text článku z %s pro %s %s ( %s )

en: Table of contents:
cs-CZ: Obsah:

en: Photocopy
cs-CZ: Fotokopie

en: Pickup library:
cs-CZ: Knihovna, v níž bude text připraven k vyzvednutí:

en: Select item:
cs-CZ: Vyberte jednotku:

en: Any item
cs-CZ: Libovolná jednotka

note: INPUT type=submit
en: Place request
cs-CZ: Vložit požadavek

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
cs-CZ: %s K tomuto záznamu není možné vyžádat text článku. %s %s %s %s

en: Current article requests
cs-CZ: Aktuální požadavky na text článku

en: Patron notes
cs-CZ: Poznámky čtenáře

note: A
en: Cancel article request
cs-CZ: Zrušit požadavek na text článku

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
cs-CZ: Opravdu chcete změnit knihovnu pro vyzvednutí rezervace z %s na %s?

en: Hold ratios to calculate items needed
cs-CZ: Poměry rezervací pro optimalizaci počtu jednotek, které je třeba dokoupit

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
cs-CZ: Vypočítáno dne %s. Od %s do %s

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
cs-CZ: Tyto položky mají poměr rezervací &ge; %s.

en: Hold ratio
cs-CZ: Poměr rezervací

en: Itype
cs-CZ: Typ jednotky

en: Call numbers
cs-CZ: Signatury

en: Items needed
cs-CZ: Potřebný počet jednotek

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
cs-CZ: %s k objednání

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
cs-CZ: %s čeká na vyřízení

en: Refine results:
cs-CZ: Upřesnit výsledky:

en: Hold ratio (greater than or equal to):
cs-CZ: Poměr rezervací (větší nebo rovno):

en: Include ordered
cs-CZ: Včetně objednaných

en: (inclusive)
cs-CZ: (včetně)

en: Patron notification:
cs-CZ: Upozornění pro čtenáře:

en: Patron is not notified.
cs-CZ: Čtenář nebude informován.

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
cs-CZ: Poznámky: %s

en: Hold filled for:
cs-CZ: Rezervováno pro:

en: Patron is RESTRICTED
cs-CZ: Čtenáři byly OMEZENY služby knihovny

en: Transfer to:
cs-CZ: Přesunout do:

en: Hold at
cs-CZ: Rezervace v

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
cs-CZ: Systémové nastavení OPACPrivacy je nastaveno, ale AnonymousPatron nikoli! Toto je třeba napravit, předtím než budete používat výpůjční protokol.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
cs-CZ: Přesuňte tuto jednotku do: %s

en: This item is part of a rotating collection.
cs-CZ: Tato jednotka je součástí výměnného souboru.

en: Patron note
cs-CZ: Poznámka ke čtenáři

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
cs-CZ: Čtenář má neuhrazené poplatky ve výši %s.

en: This item has been claimed as returned by:
cs-CZ: Jednotka označena jako sporná byla vrácena:

en: Resolve
cs-CZ: Vyřešit

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
cs-CZ: %s má %s rezervací čekajících na vyzvednutí.

en: Check out to this patron
cs-CZ: Přepnout na půjčování

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
cs-CZ: %s má omezené služby knihovny. Prosím ověřte, zda je to tak má být i nadále.

en: Bundle contents list updated
cs-CZ: Aktualizace seznamu obsahu balíčku

en: Please place the following items to one side
cs-CZ: Následující jednotky odložte stranou

en: Check in message
cs-CZ: Zpráva při vrácení

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
cs-CZ: %s %s %s Status není určeno k půjčování byl aktualizován.

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
cs-CZ: Původní hodnota: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
cs-CZ: %s Dostupné k vypůjčení. %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
cs-CZ: Nová hodnota: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
cs-CZ: %s Dostupné k vypůjčení. %s %s

en: Item shelving location updated.
cs-CZ: Místo umístění jednotky aktualizováno.

en: Old value:
cs-CZ: Původní hodnota:

en: empty
cs-CZ: prázdný

en: No description available
cs-CZ: Žádný popis není k dispozici

en: "Blank"
cs-CZ: "Prázdný"

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
cs-CZ: Nová hodnota: %s %s %s nevyplněno %s %s (Není ověřená hodnota) %s %s %s %s "Nevyplněno" %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
cs-CZ: Vraťte jednotku do: %s

en: Not checked out.
cs-CZ: Nebylo půjčeno.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
cs-CZ: Jednotka přijata od %s

en: Item is lost, cannot be checked in.
cs-CZ: Jednotka je ztracená a proto nemůže být vrácena.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
cs-CZ: Na účet čtenáře byl vrácen poplatek za ztracený dokument a výše zpozdného byla přepočítána a naúčtována.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
cs-CZ: Na účet čtenáře byl vrácen poplatek za ztracený dokument a pokud bylo odpuštěn poplatek za zpozdné, byl vrácen zpět a měl by být uhrazen.

en: Cannot check in
cs-CZ: Nelze vrátit

en: NOT CHECKED IN
cs-CZ: NEVRÁCENO

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
cs-CZ: Pokud je účtován poplatek za ztrátu jednotky, bude zaúčtován odpovídajícímu čtenáři.

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
cs-CZ: má omezené služby do %s.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
cs-CZ: Čtenář měl omezené služby do %s.

en: Reminder:
cs-CZ: Upomínka:

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
cs-CZ: Jednotka nebyla vrácena kvůli problému v konfiguraci vašeho systému. Obraťte se na správce systému Koha.

en: about page
cs-CZ: o systému

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
cs-CZ: a opravte všechny chyby zobrazené na kartě "Systémové informace"

en: The bundle content was verified
cs-CZ: Obsah balíčku byl ověřen

en: Please confirm checkin
cs-CZ: Prosím, potvrďte výpůjčku

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
cs-CZ: Potvrďte, že jsou k dispozici přiložené materiály:

en: Barcodes
cs-CZ: Čárové kódy

en: verified
cs-CZ: ověřeno

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
cs-CZ: Naskenujte všechny čárové kódy jednotek nalezených v balíčku. Pokud některé jednotky budou chybět, budou označeny jako ztracené

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
cs-CZ: Volitelně můžete naskenovat všechny čárové kódy jednotek nalezených v balíčku a provést revizi. Pokud některé jednotky budou chybět, budou označeny jako ztracené

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
cs-CZ: Potvrdit vrácení a označení jednotek jako ztracené

en: Confirm checkin without verifying bundle contents
cs-CZ: Potvrdit vrácení bez kontroly obsahu balíčku

en: Confirm inventory check and mark items as lost
cs-CZ: Potvrdit revizi a označit jednotky jako ztracené

en: Cannot check in
cs-CZ: Nelze vrátit

en: NOT CHECKED IN
cs-CZ: NEVRÁCENO

en: This item must be checked in at following library:
cs-CZ: Jednotka musí být vrácena v knihovně:

en: Hold found (item is already waiting):
cs-CZ: Nalezena rezervace (jednotka již čeká na vyzvednutí):

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
cs-CZ: Prosíme, vraťte tuto jednotku do: %s%s%s%s%s

en: Transfer now?
cs-CZ: Přesunout nyní?

en: Yes, print slip
cs-CZ: Ano, vytisknout lístek

en: No (N)
cs-CZ: Ne (N)

en: Hold found:
cs-CZ: Nalezena rezervace:

en: Confirm recall and transfer (Y)
cs-CZ: Potvrdit přednostní rezervaci a přesun (Y)

en: Confirm recall (Y)
cs-CZ: Potvrdit přednostní rezervaci (Y)

en: Ignore
cs-CZ: Ignorovat

en: Wait for pickup at
cs-CZ: Čeká na vyzvednutí v

note: A
en: Checkin settings
cs-CZ: Nastavení vracení

en: Fines for returned items are forgiven.
cs-CZ: Upomínky za vrácené jednotky budou prominuty.

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
cs-CZ: Při ručním zrušení rezervace se poplatek neúčtuje.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
cs-CZ: ( Použité datum vrácení je %s )

en: Book drop mode.
cs-CZ: Vracení knih z biblioboxu.

en: Saved check-in date:
cs-CZ: Uložené datum vrácení:

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
cs-CZ: Určete termín pro vrácení %s:

en: Remember return date for next check in
cs-CZ: Zapamatovat si datum vrácení pro další vracenou jednotku

en: Forgive overdue charges
cs-CZ: Promíjet upomínky

en: Book drop mode
cs-CZ: Vracení knih z biblioboxu

en: Forgive fees for manually expired holds
cs-CZ: Prominout poplatek u nevyzvednutých rezervací

en: Checked-in items
cs-CZ: Vrácené jednotky

en: Transfer to
cs-CZ: Přesunout do

en: Date acquired
cs-CZ: Datum zapsání

en: Record-level itemtype
cs-CZ: Typ jednotky podle bibliografického záznamu

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
cs-CZ: %s (po termínu)

en: Checkouts:
cs-CZ: Výpůjčky:

note: SCRIPT
en: No date selected
cs-CZ: Den nevybrán

en: Update succeeded
cs-CZ: Aktualizace proběhla úspěšně

en: Updated:
cs-CZ: Aktualizováno:

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
cs-CZ: Knihovna: %s &rArr; %s

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
cs-CZ: Pult: %s &rArr; %s

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
cs-CZ: Pokladna: %s &rArr; %s

en: ERROR - unknown
cs-CZ: Neznámá CHYBA

en: Choose library:
cs-CZ: Vyberte knihovnu:

en: -- None --
cs-CZ: -- Žádná --

en: Date of request
cs-CZ: Datum požadavku

en: On loan
cs-CZ: Vypůjčeno

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
cs-CZ: %s Vypůjčeno do%s%sNa regále%s

en: No transfers to send
cs-CZ: Žádné přesuny k odeslání

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
cs-CZ: Probíhající přesuny do vaší knihovny ke dni %s

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
cs-CZ: Vaše knihovna byla zvolena jako cílová pro následující převod(y)

en: Transfers are
cs-CZ: Přesuny jsou

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
cs-CZ: po %s dnech.

en: considered late
cs-CZ: považované za opožděné

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
cs-CZ: Přichází z %s

en: Date of transfer
cs-CZ: Datum přenosu

en: On hold for
cs-CZ: Rezervováno pro

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
cs-CZ: Přenos je %s dní opožděn

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
cs-CZ: %s %sod %s%s %s (

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
cs-CZ: %sRezervace:%s

en: Cancel transfer
cs-CZ: Zrušit přesun

en: No transfers to receive
cs-CZ: Žádné přesuny k příjmu

note: INPUT type=text
en: Send to
cs-CZ: Poslat do

en: Only item:
cs-CZ: Pouze jednotka:

en: or any available
cs-CZ: nebo jakýkoliv dostupný

en: Shelving location:
cs-CZ: Umístení:

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
cs-CZ: Rezervace čekající na vyzvednutí ve vaší knihovně dne: %s

en: View all libraries
cs-CZ: Zobrazit všechny knihovny

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
cs-CZ: Při zamítnutí žádosti o zrušení došlo k problému. Nelze odmítnout již dokončenou žádost o zrušení.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
cs-CZ: Tato jednotka je rezervována a bude vyzvednuta v %s

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
cs-CZ: . Pro vyřízení rezervace musí být jednotka nejprve vrácena.

en: is on hold for
cs-CZ: je rezervováno pro

en: This item is on hold for pick-up at your library
cs-CZ: Tato jednotka je rezervována a bude vyzvednuta ve vaší knihovně

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
cs-CZ: Úloha byla zařazena do fronty! Bude zpracována co nejdříve.

en: Holds waiting past their expiration date:
cs-CZ: Rezervace s uplynulou lhůtou pro vyzvednutí:

en: Holds with cancellation requests:
cs-CZ: Požadavky na zrušení rezervací:

en: No holds found.
cs-CZ: Rezervace nenalezeny.

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
cs-CZ: Zrušit a přesunout vše

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
cs-CZ: Zrušit vše

en: Are you sure you want to cancel this hold?
cs-CZ: Opravdu chce zrušit tuto rezervaci?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
cs-CZ: Zrušit vybrané (%s)

en: Club template
cs-CZ: Šablona klubu

en: was updated.
cs-CZ: byl(a) aktualizován(a).

en: was saved.
cs-CZ: byl uložen.

en: Club
cs-CZ: Čtenářský klub

en: Club templates
cs-CZ: Šablony klubů

en: New club template
cs-CZ: Nová šablona klubu

en: No club templates defined.
cs-CZ: Nejsou vytvořeny žádné šablony klubů.

en: Clubs
cs-CZ: Čtenářské kluby

en: New club
cs-CZ: Nový klub

en: No clubs defined.
cs-CZ: Nejsou vytvořeny žádné kluby.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
cs-CZ: Nejsou vytvořeny žádné kluby. Šablona klubu musí existovat předtím, než budete vytvářet první klub.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit čtenářský klub %s? Tato operace zruší členství všech čtenářů v klubu.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
cs-CZ: Jste si jistý/á, že chcete smazat šablonu čtenářského klubu %s? Toto znamená, že budou smazány také všechny kluby využívající tuto šablonu a dojde odhlášení všech čtenářů.

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
cs-CZ: Klub se nepodařilo odstanit!

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
cs-CZ: Šablonu se nepodařilo odstranit!

en: Clubs currently enrolled in
cs-CZ: Kluby, ve kterých jste přihlášen/a

en: Date enrolled
cs-CZ: Datum vstupu do klubu

en: Cancel enrollment
cs-CZ: Poplatek členství

en: Clubs not enrolled in
cs-CZ: Kluby, ve kterých nejste přihláše/a

en: Enroll
cs-CZ: Přihlásit

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
cs-CZ: Členství v klubu se nepodařilo zrušit!

en: Enroll in
cs-CZ: Členem v

en: Finish enrollment
cs-CZ: Dokončit registraci

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
cs-CZ: Čtenáře se nepodařilo zapsat do klubu!

note: For the first occurrence, %1$s:  club_template.name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Modify club template %s
cs-CZ: Upravit šablonu čtenářského klubu %s

en: Allow public enrollment:
cs-CZ: Povolit veřejnou registraci:

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
cs-CZ: Pokud šablona umožňuje veřejnou registraci, čtenáři se mohou zapojit do klubu založeného na této šabloně přímo z katalogu.

en: Require valid email address:
cs-CZ: Prosím, vložte platnou e-mailovou adresu:

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
cs-CZ: Pokud je nastaveno, klub založený na této šabloně bude umožňovat zapojení čtenářů s platným e-mailem.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
cs-CZ: Pokud je nastaveno, pouze knihovníci přihlášení pod konkrétní knihovnou budou moci upravovat šablonu tohoto klubu.

en: Club fields:
cs-CZ: Informace o klubu:

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
cs-CZ: Tato pole budou použita při vytváření klubů založených na této šabloně

en: Authorised value category:
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot:

en: Delete field:
cs-CZ: Smazat pole:

en: Add new field
cs-CZ: Přidat nové pole

en: Enrollment fields
cs-CZ: Informace o členství

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
cs-CZ: Tato pole budou použita při přihlašování čtenářů do klubu založeného na této šabloně

en: Enrollment field
cs-CZ: Informace o členství

en: New club field
cs-CZ: Nové klubové pole

en: Delete field
cs-CZ: Smazat pole

en: New enrollment field
cs-CZ: Nové registrační pole

en: Add reserves
cs-CZ: Přidat rezervace

en: Add reserves for
cs-CZ: Přidat rezervace pro

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
cs-CZ: Pod čárovým kódem %s nebyla nalezena žádná jednotka

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
cs-CZ: Nebyl nalezen žádný bibliografický záznam s biblionumber %s

en: No item or bibliographic record found
cs-CZ: Nebyla nalezena žádná položka nebo bibliografický záznam

en: Add items: scan barcode
cs-CZ: Přidání jednotky: načtěte čárový kód

en: Item barcode:
cs-CZ: Vložte čárový kód:

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
cs-CZ: Nebo použijte číslo bibliografického záznamu

note: SCRIPT
en: Please enter only a barcode, or only a biblionumber.
cs-CZ: Prosím vložte pouze čárový kód nebo číslo bibliografického záznamu.

en: Reserve
cs-CZ: Rezervace

en: This course already has this item on reserve.
cs-CZ: Tato jednotka již je přiřazena k tomuto kurzu.

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
cs-CZ: Počet kurzů, pro které je rezervována tato jednotka: %s

en: Add
cs-CZ: Přidat

en: Barcode:
cs-CZ: Čárový kód:

en: Holding library:
cs-CZ: Aktuální knihovna:

en: Staff note:
cs-CZ: Poznámka pro knihovníky:

en: Any items with existing course reserves will have their
cs-CZ: U všech jednotek, které jsou rezervovány pro nějaký kurz bude aktualizován status

en: on reserve
cs-CZ: rezervováno

en: values updated.
cs-CZ: .

en: Invalid course!
cs-CZ: Neplatný kurz!

en: Add items: scan barcodes
cs-CZ: Přidat jednotky: načtěte čárové kódy

en: Item barcodes:
cs-CZ: Čárové kódy jednotky:

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
cs-CZ: Nebo použijte čísla bibliografických záznamů

en: Biblionumbers:
cs-CZ: Čísla bibliografických záznamů:

en: The following items were added or updated:
cs-CZ: Následující jednotky byly přidány nebo aktualizovány:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
cs-CZ: %s Nebyly nalezeny žádné platné čárové kódy. %s %s

en: Invalid barcodes
cs-CZ: Chybné čárové kódy

en: The following invalid barcodes were skipped:
cs-CZ: Následující chybné čárové kódy byly vynechány:

en: Bibliographic records added
cs-CZ: Bibliografické záznamy byly přidány

en: The following bibliographic records were added or updated:
cs-CZ: Následující bibliografické záznamy byly přidány nebo aktualizovány:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
cs-CZ: %s Nebyla nalezena žádná platná čísla bibliografických záznamů. %s %s

en: Invalid biblionumbers
cs-CZ: Neplatná bibliočísla

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
cs-CZ: Následující neplatná bibliočísla byla vynechána:

en: View course
cs-CZ: Zobrazit kurz

note: SCRIPT
en: Please enter only barcodes, or only biblionumbers.
cs-CZ: Prosím, vkládejte pouze čárové kódy, nebo bibliočísla.

en: Batch remove reserves
cs-CZ: Dávkové odstranění rezervací

en: Remove items: scan barcodes
cs-CZ: Smazat jednotky: načtěte čárové kódy

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
cs-CZ: Všechny rezervované jednotky budou odstraněny ze všechy kurzů, kterým byly přiřazeny.

en: Items removed
cs-CZ: Jednotky odstraněny

en: The following items were removed from all courses:
cs-CZ: Následující položky byly odstraněny ze všech kurzů:

en: Return
cs-CZ: Vrácení

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tyto jednotky ze všech kurzů?

note: %1$s:  course.course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Course details for %s
cs-CZ: Podrobnosti kurzu pro %s

en: Reserves
cs-CZ: Materiály

en: Batch add reserves
cs-CZ: Dávkové přidání rezervací kurzů

en: Remove all reserves
cs-CZ: Odstranit všechny kurzy

en: Edit course
cs-CZ: Upravit kurz

en: Delete course
cs-CZ: Odstranit kurz

en: Course name
cs-CZ: Název kurzu

en: Department
cs-CZ: Oddělení

en: Course number
cs-CZ: Číslo kurzu

en: Section
cs-CZ: Část

en: Instructors
cs-CZ: Vyučující

en: Staff note
cs-CZ: Poznámka pro knihovníky

en: Public note
cs-CZ: Veřejná poznámka

en: Student count
cs-CZ: Počet studentů

en: Other course reserves
cs-CZ: Další kurz

en: Unchanged
cs-CZ: Nezměněno

en: Item information is not available for record-level course reserve
cs-CZ: Informace o jednotce nejsou pro rezervace na záznam dostupné

en: Item URI
cs-CZ: URI jednotky

en: Record URL
cs-CZ: URL záznamu

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento kurz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento kurz? Tento kurz obsahuje %s rezervovaných jednotek.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento kurz? Tento kurz obsahuje %s rezervovaných jednotek.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit z kurzu všechny jednotky?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit z kurzu tuto jednotku?

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
cs-CZ: Jednotku nelze odstranit, protože je vypůjčená čtenáři

en: New course
cs-CZ: Nový kurz

en: Courses
cs-CZ: Kurzy

en: Dept.
cs-CZ: Odd.

en: Course #
cs-CZ: Kurz č.

en: # of students
cs-CZ: # studentů

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
cs-CZ: %s Ano %s Ne %s

note: For the first occurrence, %1$s:  course_name | html | $HtmlTags tag="em"
en: Edit %s
cs-CZ: Upravit %s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
cs-CZ: %sUpravit kurz%sVytvořit kurz%s

en: Department:
cs-CZ: Oddělení:

en: Select a department
cs-CZ: Vyberte oddělení

en: Course number:
cs-CZ: Číslo kurzu:

en: Section:
cs-CZ: Část:

en: Course name:
cs-CZ: Název kurzu:

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
cs-CZ: Nebyl nalezena žádná ověřená hodnota pro kategorii TERM (termín)! Prosím, vytvořte jednu nebo více hodnot v této kategorii.

en: Instructors:
cs-CZ: Vyučující:

en: Instructor search:
cs-CZ: Hledání vyučujících:

en: Number of students:
cs-CZ: Počet studentů:

en: Enabled?
cs-CZ: Aktivní?

en: Please
cs-CZ: Prosím

en: create one or more authorized values
cs-CZ: , vytvořte jednu nebo více ověřených hodnot v této kategorii

en: Invalid course
cs-CZ: Neplatný kurz

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
cs-CZ: Tato zpráva se může objevit z několika důvodů:

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
cs-CZ: Použili jste externí odkaz na položku, která již neexistuje

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
cs-CZ: Použili jste zastaralý odkaz, například z vyhledávání nebo záložek.

en: You tried to access a page that needs authentication
cs-CZ: Pokoušíte se zobrazit stránku, která vyžaduje přihlášení

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
cs-CZ: Tato chyba znamená, že odkaz je neplatný a že stránka neexistuje

en: Send email
cs-CZ: Poslat email

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
cs-CZ: Chcete-li nahlásit nefunkční odkaz nebo jiný problém, obraťte se na správce systému Koha.

en: New request
cs-CZ: Nový pořadavek

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
cs-CZ: Spravovat požadavek %s

en: Request type disclaimer
cs-CZ: Zřeknutí se odpovědnosti za typ požadavku

en: Filters
cs-CZ: Filtry

en: Keyword:
cs-CZ: Klíčové slovo:

en: Backend:
cs-CZ: Administrace:

en: Date placed between:
cs-CZ: Datum vytvoření mezi:

en: and:
cs-CZ: a:

en: Updated between:
cs-CZ: Aktualizováno mezi:

en: Patron:
cs-CZ: Čtenář:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
cs-CZ: Problém v konfiguraci MVS modulu. Více informací naleznete na stránce

en: Error performing operation
cs-CZ: Chyba při vykonávání operace

en: We encountered an error:
cs-CZ: Objevilo se několik problémů:

en: New ILL request
cs-CZ: Nový MVS požadavek

en: Confirm ILL request
cs-CZ: Potvrdit požadavek na MVS

en: Cancel a confirmed request
cs-CZ: Zrušit již potvrzený požadavek

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
cs-CZ: Vypůjčit požadovanou jednotku čtenáři %s

en: This item cannot be checked out as it has no bibliographic record associated with it
cs-CZ: Tuto jednotku nelze vypůjčit, protože k ní není přiřazen žádný bibliograficý záznam

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
cs-CZ: Bibliografický záznam tohoto požadavku obsahuje více položek, měl by obsahovat pouze jednu. Opravte to a zkuste to znovu.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
cs-CZ: Při pokusu o přidání jednotky došlo k neznámé chybě

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
cs-CZ: Při pokusu o výpůjčku jednotky došlo k neznámé chybě

en: Local use recorded
cs-CZ: Místní užití zaznamenáno

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
cs-CZ: Při kontrole této položky došlo k problému, zkontrolujte prosím, zda nedošlo k problémům s

en: patron's account
cs-CZ: účet čtenáře

en: Check out details
cs-CZ: Podrobnosti výpůjčky

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
cs-CZ: Pro tento požadavek existuje bibliografický záznam, ale žádná jednotka. Musíte vytvořit jednotku a následně ji vypůjčit

en: Statistical patron:
cs-CZ: Statistický čtenář:

en: You must choose a valid patron
cs-CZ: Musíte vybrat platného čtenáře

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
cs-CZ: Pokud nechcete jednotku vypůjčit %s a chcete ji raději půjčit internímu statistickému čtenáři, vyberte ho zde

en: You must choose an item type
cs-CZ: Musíte zvolit typ jednotky

en: You must choose a library
cs-CZ: Musíte zvolit knihovnu

en: Due date:
cs-CZ: Půjčeno do:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
cs-CZ: Ak neurčíte termín vrátenia, bude stanovený podľa pravidiel výpožičiek

en: Return to request
cs-CZ: Zpět k podrobnostem požadavku

en: Checked out to:
cs-CZ: Půjčeno do:

en: Place request with partner libraries
cs-CZ: Vložit požadavek pro partnerskou knihovnu

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
cs-CZ: Nebyla nalezena žádná e-mailová adresa. Vyberte správnou partnerskou knihovnu, nebo zkontrolujte záznam partnerské knihovny, zda obsahuje potřebné údaje.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
cs-CZ: Vaše knihovna nemá uvedený použitelný e-mail. Prosím, nastavte jej.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
cs-CZ: Při zpracování požadavku došlo k neznámé chybě. Kontaktujte správce vašeho systému.

en: Interlibrary loan request details
cs-CZ: Podrobné informace k požadavku na meziknihovní výpůjčku

en: Filter partner libraries:
cs-CZ: Filtrovat spolupracující knihovny:

en: Select partner libraries:
cs-CZ: Vyberte partnerské knihovny:

en: Partners available for searching:
cs-CZ: Partneři dostupní pro vyhledávání:

en: Search selected partners
cs-CZ: Hledat vybrané partnery

en: Subject line:
cs-CZ: Předmět zprávy:

en: Email text:
cs-CZ: Text emailu:

note: A
en: Return to request details
cs-CZ: Zpět k podrobnostem požadavku

en: Search partners
cs-CZ: Hledat spolupracující knihovny

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default IL category).
cs-CZ: Zatím nebyli definováni žádní partneři. Vytvořte prosím příslušné záznamy o čtenáři (ve výchozím nastavení kategorie IL).

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
cs-CZ: Ujistěte se, že čtenáři mají zadané platné e-mailové adresy.

en: Request details
cs-CZ: Podrobnosti požadavku

en: Patron ID:
cs-CZ: Čtenářské číslo:

en: Bibliographic record ID:
cs-CZ: ID bibliografického záznamu:

en: Batch:
cs-CZ: Dávka:

en: Last updated:
cs-CZ: Naposledy aktualizováno:

en: Request type:
cs-CZ: Druh požadavku:

en: N/A
cs-CZ: Neuvedeno

en: Cost:
cs-CZ: Cena:

en: Price paid:
cs-CZ: Uhrazená částka:

en: Request ID:
cs-CZ: ID požadavku:

en: Staff notes:
cs-CZ: Poznámka pro obsluhu:

en: OPAC notes:
cs-CZ: Poznámky pro online katalog:

en: Are you sure you wish to delete this request?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento požadavek?

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
cs-CZ: Pokusil jste se přesunout vnitřní modul (backend) zatím nepodporující migraci, zkuste to, prosím, znovu s odlišným cílem.

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
cs-CZ: Požadované oznámení bylo zařazeno do fronty na doručení %s

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
cs-CZ: Požadované oznámení NEBYLO zařazeno do fronty na doručení %s

en: Manage ILL request
cs-CZ: Správa požadavků MVS

note: A
en: Edit request
cs-CZ: Upravit požadavek

en: Edit request
cs-CZ: Upravit požadavek

en: Send notice to patron
cs-CZ: Poslat čtenáři oznámení

note: A
en: Display supplier metadata
cs-CZ: Zobrazit metadata poskytovatele

en: Display supplier metadata
cs-CZ: Zobrazit metadata poskytovatele

note: A
en: ILL request log
cs-CZ: Záznam změn stavu MVS požadavku

en: ILL request log
cs-CZ: Záznam změn stavu MVS požadavku

en: Details from library
cs-CZ: Podrobné informace z knihovny

en: Order ID:
cs-CZ: ID objednávky:

en: Request number:
cs-CZ: Číslo požadavku:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
cs-CZ: Podrobnosti od dodavatele (%s)

en: Supplier metadata
cs-CZ: Metadata poskytovatele

en: Request log
cs-CZ: Log požadavku

en: There are no recorded logs for this request
cs-CZ: K tomuto požadavku nejsou k dispozici žádné systémové záznamy

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
cs-CZ: %s komentáře

en: Comment by:
cs-CZ: Komentář od:

en: Add comment
cs-CZ: Přidat komentář

en: View ILL requests
cs-CZ: Zobrazit MVS požadavky

note: %1$s:  batch.name | html
en: View ILL requests for batch "%s"
cs-CZ: Zobrazit MVS požadavky pro dávku "%s"

en: Details for all requests
cs-CZ: Detaily všech požadavků

en: Displaying availability results
cs-CZ: Zobrazení výsledků vyhledávání dostupnosti

en: If you can't find what you are looking for, you can
cs-CZ: Nenašli jste co jste hledali? Zkuste

en: continue creating your request
cs-CZ: pokračovat ve vytváření požadavku

en: cancel your request
cs-CZ: zrušit váš požadavek

en: Patron notice sent:
cs-CZ: Oznámení čtenáři odesláno:

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
cs-CZ: %s %s %s od &quot;%s&quot; %s %s %s do &quot;%s&quot;

en: Status changed
cs-CZ: Stav změněn

en: Unauthorized user
cs-CZ: Neověřený uživatel

en: click to log out
cs-CZ: klikněte pro odhlášení

en: Session timed out, please log in again
cs-CZ: Vaše přihlášení vypršelo, přihlaste se znovu

en: IP address has changed, please log in again
cs-CZ: IP adresa byla změněna, přihlašte se znovu prosím

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
cs-CZ: Vítejte ve webovém instalátoru systému Koha %s

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
cs-CZ: Prosím, ověřte přihlašovací údaje předtím než budete pokračovat. Přihlašte se pomocí údajů, které jste dostali od správce Vašeho systému. Údaje se nachází v konfiguračním souboru

en: configuration file.
cs-CZ: konfigurační soubor.

en: Please enter your username and password
cs-CZ: Prosím vložte své uživatelské jméno a heslo

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  UNLESS ( language ) %3$s:  END %4$s:  IF ( language ) %5$s:  UNLESS ( checkmodule ) %6$s:  IF ( missing_modules ) %7$s:  t("Perl modules missing") | html %8$s:  END %9$s:  IF ( problems ) %10$s:  t("Perl version obsolete") | html %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  t("Check
en: %s %s Choose your language %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s
cs-CZ: %s %s Vyberte jazyk %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Zvolte svůj jazyk

en: Choose your language
cs-CZ: Zvolte si jazyk

en: Check Perl dependencies
cs-CZ: Kontrola závislostí Perlu

en: Database settings
cs-CZ: Nastavení databáze

en: Set up database
cs-CZ: Vytvoření databáze

en: Install basic configuration settings
cs-CZ: Proveďte základní nastavení

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
cs-CZ: Vyberte váš jazyk z následujícího seznamu. Jestliže váš jazyk není v seznamu, informujte správce systému.

en: Select a language:
cs-CZ: Zvolte jazyk:

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
cs-CZ: Pokračovat k dalšímu kroku

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Chybějící moduly jazyka Perl

en: Required modules must be installed before you may continue.
cs-CZ: Požadované moduly musí být nainstalovány dříve, než budete moci pokračovat.

en: Some Perl modules are missing.
cs-CZ: Chybějí některé moduly jazyka Perl.

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
cs-CZ: Verze: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Moduly Perlu určené k aktualizaci

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
cs-CZ: Požadované moduly musí být nainstalovány dříve a ve správné verzi, než budete moci pokračovat.

en: Some Perl modules require upgrade.
cs-CZ: Některé Perl moduly vyžadují aktualizaci.

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
cs-CZ: Instalovaná verze: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
cs-CZ: Minimální verze systému Koha: %s

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
cs-CZ: Maximální verze systému Koha: %s

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Verze Perl je příliš zastaralá

en: I encountered some problems.
cs-CZ: Objevilo se několik problémů.

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
cs-CZ: Nainstalovaná verze jazyka Perl je zastaralá. Prosím, proveďte aktualizaci verze Perl (alespoň na verzi 5.10).

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
cs-CZ: Klikněte pro překontrolování závislostí

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Kontrola závislostí jazyka Perl

en: All required Perl modules appear to be installed.
cs-CZ: Všechny požadované moduly jazyka Perl jsou nainstalovány.

en: All dependencies installed.
cs-CZ: Všechny závislosti jsou nainstalovány.

en: Web installer &rsaquo; Database settings
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Nastavení databáze

en: Database settings:
cs-CZ: Nastavení databáze:

en: Database type:
cs-CZ: Typ databáze:

en: Database name:
cs-CZ: Název databáze:

en: Database host:
cs-CZ: Databázový server:

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
cs-CZ: %s (pravděpodobně je to v pořádku, pokud zůstane prázdné)

en: Database port:
cs-CZ: Port databáze:

en: Database user:
cs-CZ: Databázový uživatel:

en: Connection established.
cs-CZ: Spojení navázáno.

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
cs-CZ: Databáze %s existuje.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
cs-CZ: Uživatel %s má všechna potřebná oprávnění k databázi %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
cs-CZ: Uživatel %s nemá dostatečná oprávnění k databázi %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
cs-CZ: Vyžádejte si změnu nastavení potřebných práv. Uživatel %s musí mít definovaná práva USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP a CREATE k databázi %s.

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
cs-CZ: Potřebujete pomoc? Pomoc s udělováním oprávnění můžete najít on-lin, zkuste vyhledávat "%s manual grant permissions"

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
cs-CZ: Detekována databáze pojmenovaná %s.

en: Please create the database before continuing.
cs-CZ: Před pokračováním vytvořte databázi, prosím.

en: Check that your database is running.
cs-CZ: Zkontrolujte, zda je databáze spuštěna.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
cs-CZ: Ověřte nastavení databáze v souboru %s.

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
cs-CZ: Zkontrolujte nastavení hostname v %s. Některé databázové servery vyžadují spíše %s než %s.

en: Please correct these errors.
cs-CZ: Opravte prosím tyto chyby.

en: Then start the installer again.
cs-CZ: Poté spušťte znovu instalátor.

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Hotovo

en: Congratulations, installation complete
cs-CZ: Blahopřejeme, instalace je dokončena

en: Select your MARC flavor
cs-CZ: Vyberte variantu formátu MARC

en: Selecting default settings
cs-CZ: Výběr výchozího nastavení

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
cs-CZ: MARC je formát pro strojově čitelnou katalogizaci. MARC záznam obsahuje bibliografické informace o dokumentu. MARC21 se používá po celém světě, UNIMARC se využívá v některých zemích Evropy.

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Výběr základních nastavení

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
cs-CZ: Šablony MARC: %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
cs-CZ: Pro Váš jazyk není dostupná žádná šablona MARC. Jako výchozí se použijí šablony pro angličtinu (en)

en: Optional
cs-CZ: Volitelné

en: Select none
cs-CZ: Zrušit výběr

en: Other data
cs-CZ: Další údaje

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
cs-CZ: Pro váš jazyk nejsou dostupná žádná vzorová data. Použijí se vzorová data pro angličtinu (en)

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
cs-CZ: Až provedete výběr, klikněte na tlačítko 'Importovat' a data budou přenesena do databáze. Tento proces může nějakou dobu trvat, buďte proto prosím trpěliví.

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Výchozí data byla nahrána

en: Mandatory data added
cs-CZ: Povinné údaje vloženy

en: Optional data added
cs-CZ: Volitelné údaje přidány

en: MySQL data added
cs-CZ: MySQL data přidána

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
cs-CZ: Vložené údaje - %s

en: Basic installation complete.
cs-CZ: Základní instalace byla dokončena.

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
cs-CZ: V následujících krocích vás provedeme skrze některá základní nastavení, např. vytvoření uživatele Koha se všemi oprávněními správce (supreknihovník).

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
cs-CZ: Sdílením vašich statistik s komunitou nám pomáháte Kohu vylepšovat.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
cs-CZ: Pokud si přejete sdílet některá vaše data, zapněte prosím funkci "Sdílet statistiky využití", kterou najdete v modulu administrace.

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
cs-CZ: Nastavte některá základní nastavení Koha

en: The following error occurred while importing the database structure:
cs-CZ: Při importu databázové struktury došlo k následující chybě:

en: Please contact your system administrator
cs-CZ: Kontaktujte prosím správce systému.

en: Web installer &rsaquo; Success
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Podařilo se

en: Database tables created
cs-CZ: Databázové tabulky byly vytvořeny

en: Web installer &rsaquo; Set up database
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Nastavení databáze

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
cs-CZ: Nyní jsme připraveni vytvořit tabulky v databázi a naplnit je výchozími údaji.

en: Web installer &rsaquo; Update database
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Aktualizace databáze

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
cs-CZ: Provádí se aktualizace systému Koha z verze %s na %s

en: Update your database
cs-CZ: Aktualizujte vaši databázi

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Základní nastavení

en: We are ready to do some basic configuration.
cs-CZ: Vše je připraveno pro základní nastavení systému.

en: Update report:
cs-CZ: Aktuální zpráva:

en: Atomic updates:
cs-CZ: Atomické aktualizace:

en: Update errors :
cs-CZ: Chyby aktualizace :

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
cs-CZ: Chyba: %s %s %s

en: Everything went okay. Update done.
cs-CZ: Všechno proběhlo hladce. Aktualizace provedena.

en: Continue to log in to Koha
cs-CZ: Pokračovat na přihlášení do systému Koha

en: Try again
cs-CZ: Zkuste to znovu

en: Koha home
cs-CZ: Hlavní stránka Koha

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
cs-CZ: Publikováno dne %s%s, autor:

en: Quote of the day
cs-CZ: Citát dne

en: Advanced search
cs-CZ: Pokročilé vyhledávání

en: Item search
cs-CZ: Hledání jednotek

note: IMG
en: Koha Logo SVG
cs-CZ: Logo Kohy v SVG

en: Suggestions pending approval:
cs-CZ: Návrhy čekající na schválení:

en: Comments pending approval
cs-CZ: Komentáře čekající na schválení

en: Tags pending approval
cs-CZ: Štítky čekající na schválení

en: Patrons requesting modifications
cs-CZ: Čtenáří požadující změny v osobních údajích

en: Discharge requests pending
cs-CZ: Čekající požadavky na uzavření konta

en: Catalog concerns pending
cs-CZ: Nevyřízená hlášení o potížích s katalogem

en: Checkout notes pending
cs-CZ: Nevyřízené poznámky k výpůjčkám

en: Access your background jobs
cs-CZ: Přístup k úlohám na pozadí

en: New curbside pickups
cs-CZ: Nová objednávka z výdejního okénka

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto novinku? Tuto operaci nelze vrátit zpět.

en: Barcode type:
cs-CZ: Typ čárového kódu:

en: Code39
cs-CZ: Kód39

en: QRcode
cs-CZ: QRkód

en: QR Code module size:
cs-CZ: Velikost modulu s QR kódem:

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
cs-CZ: Velikost modulu označuje rozměry pixelů každého černého nebo bílého čtverce ve vygenerovaném QR kódu.

en: Hide text
cs-CZ: Skrýt text

en: Barcode height:
cs-CZ: Výška čárového kódu:

en: Barcode:
cs-CZ: Čárový kód:

en: Text, URL, or barcode, etc:
cs-CZ: Text, URL, čárový kód, atd:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
cs-CZ: Skutečné rozměry kódu QR závisí na množství kódovaných znaků.

en: Barcode text must be numeric (0-9)
cs-CZ: Text čárového kódu musí být číslo (0-9)

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
cs-CZ: Zobrazit čárový kód

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
cs-CZ: Čárové kódy typu %s musí být číselné

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
cs-CZ: Nepodařilo se automaticky zkopírovat HTML do schránky

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
cs-CZ: HTML kód byl zkopírován do schránky

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
cs-CZ: Při generování čárového kódu došlo k neznámé chybě

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
cs-CZ: Při generování čárového kódu došlo k neznámé chybě. Zkontrolujte prosím, zda váš čárový kód odpovídá parametrům pro daný typ čárového kódu

en: Labels
cs-CZ: Štítky

en: Search on
cs-CZ: Hledání na

en: Name or ISSN:
cs-CZ: Název nebo ISSN:

en: Search value:
cs-CZ: Hledat hodnotu:

note: INPUT type=submit
en: Start search
cs-CZ: Vyhledat

en: Batches
cs-CZ: Dávky

note: For the first occurrence, %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
cs-CZ: Upravit dávku štítků %s

en: New label batch
cs-CZ: Nová dávka štítků

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
cs-CZ: Jednotka(y) neodstraněná(y) z dávky %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
cs-CZ: Dávka %s nebyla smazána.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
cs-CZ: Do dávky č. %s nebyly vloženy žádné jednotky.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
cs-CZ: Není nastavena aktivní knihovna. Prosím, nastavte svoji knihovnu před přidáváním položek do dávky.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
cs-CZ: Dávka %s nebyla kompleně deduplikována.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
cs-CZ: Neznámý typ chyby %s.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
cs-CZ: Došlo k chybě: %s Požádejte svého správce systému, aby zkontroloval systémové záznamy o chybě.

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
cs-CZ: Duplicitní jednotky odstraněné z dávky číslo %s: %s

en: Batch description:
cs-CZ: Popis dávky:

en: Enter by barcode:
cs-CZ: Čárové kódy:

en: Enter by itemnumber:
cs-CZ: Identifikátory jednotek (itemnumber):

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
cs-CZ: Vložte čárové kódy nebo identifikátory jednotek:

en: One number per line.
cs-CZ: Jedno číslo na řádek.

en: Add item(s)
cs-CZ: Přidat položky

en: Save description
cs-CZ: Uložit popis

en: Remove selected items
cs-CZ: Odstranit vybrané položky

en: Delete batch
cs-CZ: Odstranit dávku

en: Remove duplicates
cs-CZ: Odstranit duplikáty

en: Export selected items
cs-CZ: Export vybraných jednotek

en: Export full batch
cs-CZ: Exportovat kompletní dávku

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
cs-CZ: Jednotky v dávce číslo %s

en: Label number
cs-CZ: Číslo štítku

en: There are no items in this batch yet
cs-CZ: V této dávce nejsou zatím žádné jednotky

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
cs-CZ: Přidejte jednotky pomocí textového políčka, nebo toto nechte prázdné a po stisknutí tlačítka bude spuštěno vyhledávání.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
cs-CZ: Opravdu chcete zrušit tuto dávku %s?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
cs-CZ: Opravdu chcete provést odstranění?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
cs-CZ: Jste si jistý/á, že chcete smazat číslo(a) štítku(ů): %s z této dávky?

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
cs-CZ: Odstraněním posledního štítku z dávky dojde i k odstranění dávky samotné.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
cs-CZ: Exportovat štítky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
cs-CZ: Pokud si přejete dávku opravdu odstranit, použijte tlačítko 'Odstranit dávku'.

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
cs-CZ: Prosím přidejte čárové kódy načtením čtečkou nebo vyhledáním jednotky.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jednu položku.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
cs-CZ: Vyberte alespoň jeden štítek, který chcete odstranit.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
cs-CZ: Vyberte pro export alespoň jeden štítek.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
cs-CZ: Popis se nepodařilo uložit

en: Only the bibliographic data is printed
cs-CZ: Tisknou se pouze bibliografické údaje

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
cs-CZ: Čárový kód a bibliografické údaje se tisknou střídavě na štítky

en: Only the barcode is printed
cs-CZ: Vytiskne se pouze čárový kód

note: For the first occurrence, %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
cs-CZ: Upravit šablonu štítku %s

en: New label layout
cs-CZ: Nové uspořádání štítku

en: Layout name:
cs-CZ: Název rozložení:

en: Choose barcode type (encoding):
cs-CZ: Vybrat typ čárového kódu (kódování):

en: Choose layout type:
cs-CZ: Vybrat typ rozložení:

en: Bibliographic data to print
cs-CZ: Bibliografické údaje k tisku

en: Choose order of text fields to print
cs-CZ: Vybrat pořadí tisku textových polí

en: List fields
cs-CZ: Zbrazit pole

en: Data fields
cs-CZ: Datová pole

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
cs-CZ: Zadejte čárkou odělený seznam polí k tisku. Můžete vložit jakékoliv

en: or MARC subfield.
cs-CZ: nebo podpole MARC.

en: See online help for advanced options
cs-CZ: Viz online nápovědu pro pokročilé možnosti

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
cs-CZ: např.: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
cs-CZ: Pole homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description a permanent_location_description zobrazují popis namísto kódů.

en: Draw guide boxes:
cs-CZ: Tisknout pomocné rámečky (pro ořez):

en: Split call numbers:
cs-CZ: Rozdělit signatury:

en: Text justification:
cs-CZ: Zarovnání textu:

en: Font:
cs-CZ: Písmo:

en: Font size:
cs-CZ: Velikost písma:

en: Barcode width:
cs-CZ: Šířka čárového kódu:

en: Barcode height:
cs-CZ: Výška čárového kódu:

en: Oblique title:
cs-CZ: Název kurzívou:

en: Profiles
cs-CZ: Profily

note: For the first occurrence, %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
cs-CZ: Upravit profil tiskárny %s

en: New printer profile
cs-CZ: Nový profil tiskárny

en: Profile settings
cs-CZ: Natavení profilu

en: Printer name:
cs-CZ: Název tiskárny:

en: Paper bin:
cs-CZ: Zásobník na papír:

en: Template name:
cs-CZ: Název šablony:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
cs-CZ: Profil nepřiřazen %s

en: Units:
cs-CZ: Jednotky:

en: PostScript points
cs-CZ: PostScript body

en: US Inches
cs-CZ: Americké inche

en: SI Millimeters
cs-CZ: Milimetry

en: SI Centimeters
cs-CZ: Centimetry

en: Offset:
cs-CZ: Posun:

en: Horizontal:
cs-CZ: Vodorovně:

en: Vertical:
cs-CZ: Svisle:

en: Creep:
cs-CZ: Přetečení:

en: Print barcode range
cs-CZ: Tisk rozmezí čárových kódů

en: Print range
cs-CZ: Rozsah tisku

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
cs-CZ: Hodnoty od a do musí mít stejnou délku.

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
cs-CZ: Musí být větší nebo rovno hodnotě od.

note: For the first occurrence, %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
cs-CZ: Upravit šablonu štítku %s

en: New label template
cs-CZ: Nová šablona štítku

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
cs-CZ: %s%s%sNeznámé%s

en: Template ID:
cs-CZ: ID šablony:

en: Template code:
cs-CZ: Kód šablony:

en: Template description:
cs-CZ: Popis šablony:

en: Units:
cs-CZ: Jednotky:

en: Page height:
cs-CZ: Výška stránky:

en: Page width:
cs-CZ: Šířka stránky:

en: Label width:
cs-CZ: Šířka popisku:

en: Label height:
cs-CZ: Výška popisku:

en: Top page margin:
cs-CZ: Vrchní okraj stránky:

en: Left page margin:
cs-CZ: Levý okraj stránky:

en: Top text margin:
cs-CZ: Vrchní okraj textu:

en: Left text margin:
cs-CZ: Levý okraj textu:

en: Number of columns:
cs-CZ: Počet sloupců:

en: Number of rows:
cs-CZ: Počet řádků:

en: Gap between columns:
cs-CZ: Mezera mezi sloupci:

en: Gap between rows:
cs-CZ: Mezera mezi řádky:

en: Profile:
cs-CZ: Profil:

en: Make a new printer profile.
cs-CZ: Vytvořte nový profil tiskárny.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
cs-CZ: Došlo k chybě a operace %s pro %s %s nebyla dokončena. Nechte prosím svého správce systému zkontrolovat detaily v záznamu o chybě.

en: Layout ID
cs-CZ: ID rozložení

en: Barcode type
cs-CZ: Typ čárového kódu

en: Print type
cs-CZ: Typ tisku

en: Template ID
cs-CZ: ID šablony

en: Template name
cs-CZ: Název šablony

en: Profile ID
cs-CZ: ID Profilu

en: Printer name
cs-CZ: Název tiskárny

en: Paper bin
cs-CZ: Zásobník papíru

en: Fields to print
cs-CZ: Pole k tisku

en: Export selected
cs-CZ: Exportovat vybrané

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
cs-CZ: Současně nejsou žádné %s k dispozici.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
cs-CZ: Použijte horní lištu abyste vytvořili nové %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
cs-CZ: Prosím vyberte %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
cs-CZ: Vyberte, prosím, alespoň jednu dávku pro export.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
cs-CZ: Vyberte prosím jen jeden %s do %s.

en: Label printing/exporting
cs-CZ: Tisk/export štítků

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
cs-CZ: Klikněte na následující odkazy pro stažení exportované dávky (dávek).

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
cs-CZ: Některé nebo všechny čárové kódy ve vybraném rozsahu neobsahují odpovídající jednotky.

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
cs-CZ: Pokud používáte rozložení bez čárových kódů, může to způsobit chybějící záznamy nebo k vygenrování prázdné stránky

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
cs-CZ: %s%s jediný štítek%s%s jediné štítky%s

en: Download as PDF
cs-CZ: Stáhnout jako PDF

en: Download as CSV
cs-CZ: Stáhnout jako CSV

en: Download as XML
cs-CZ: Stáhnout jako XML

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
cs-CZ: Čárové kódy od %s do %s

note: INPUT type=button
en: Done
cs-CZ: Hotovo

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
cs-CZ: Exportuji %s štítků

en: Exporting 1 label
cs-CZ: Exportuje 1 štítek

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
cs-CZ: %s dávek k exportu

en: 1 batch to export
cs-CZ: 1 dávka k exportu

en: Select a template to be applied:
cs-CZ: Vyberte šablonu, která má být použita:

en: Select a layout to be applied:
cs-CZ: Vyberte rozvržení, které chcete použít:

en: Enter starting label position (for PDF):
cs-CZ: Zadejte výchozí pozici štítku (pro PDF):

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
cs-CZ: Číslo počátečního štítku

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
cs-CZ: Výsledky %s pomocí %s %s z %s%s

en: Accession date
cs-CZ: Datum vložení

en: Add checked
cs-CZ: Přidat zaškrtnuté

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
cs-CZ: Hledání jednotek %s přidávaných k dávce %s %s

en: Acquisition date
cs-CZ: Datum nabytí

en: Field-weighted, relevance ranked
cs-CZ: Relevance

en: Added on or after date:
cs-CZ: Přidáno dne nebo po dní:

en: Added on or before date:
cs-CZ: Přidáno dne nebo před dnem:

note: INPUT type=submit
en: View spine label
cs-CZ: Zobrazit hřbetní štítek

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
cs-CZ: Čárový kód %s nebyl nalezen.

en: Print this label
cs-CZ: Vytisknout tento štítek

en: Edit this label
cs-CZ: Upravit tento štítek

en: Account
cs-CZ: Účet

en: Transaction details
cs-CZ: Podrobnosti transakce

en: Details of credit
cs-CZ: Podrobné informace o úhradě

en: Return date
cs-CZ: Datum vrácení

en: Outstanding
cs-CZ: Nezaplacené

en: Librarian
cs-CZ: Knihovník

en: Related transaction
cs-CZ: Související transakce

en: Increase
cs-CZ: Zvýšit

en: Decrease
cs-CZ: Snížit

en: Applied
cs-CZ: Aplikováno

en: Account not found
cs-CZ: Účet nebyl nalezen

en: Unsubscribe from email alerts
cs-CZ: Odhlásit se z odběru e-mailových upozornění

en: API keys
cs-CZ: Klíče k API

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
cs-CZ: Klíče API pro %s

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
cs-CZ: Nezapomeňte si nyní zkopírovat své tajemství k API. Později nebude čitelné!

en: Client ID:
cs-CZ: ID klienta:

en: Generate new client id/secret pair
cs-CZ: Vygenerovat nový klientský pár id/tajný klíč

en: Generate a new client id/key pair
cs-CZ: Vygenerovat nový klientský pár id/klíč

en: Client ID
cs-CZ: ID klienta

en: Revoke
cs-CZ: Odvolat

en: Activate
cs-CZ: Aktivovat

en: Generate a new client id/secret pair
cs-CZ: Vygenerovat nový klientský pár id/tajný klíč

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
cs-CZ: Jste si jistý(á), že chcete smazat tento klíč?

en: Receipt not sent, failed to find template.
cs-CZ: Potvrzení nebylo odesláno, nepodařilo se najít šablonu.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
cs-CZ: Účet čtenáře %s

en: Transactions
cs-CZ: Transakce

en: Make a payment
cs-CZ: Zaplatit

en: Create manual invoice
cs-CZ: Vytvořit poplatek

en: Create manual credit
cs-CZ: Vložit kredit

en: Updated
cs-CZ: Aktualizovaný

en: Account type
cs-CZ: Typ transakce

en: Description of charges
cs-CZ: Popis poplatků

en: Checkin date
cs-CZ: Datum vrácení

en: Checkout date
cs-CZ: Datum výpůjčky

en: Pay
cs-CZ: Zaplatit

en: Void payment
cs-CZ: Zrušit platbu

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
cs-CZ: Abyste mohli zaznamenávat výplaty hotovosti, musíte mít k této pobočce přiřazenou alespoň jednu pokladnu.

en: Returned to patron:
cs-CZ: Vráceno čtenáři:

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
cs-CZ: Abyste mohli zaznamenávat vracení plateb, musíte mít v této knihovně alespoň jednu pokladnu.

en: Amount paid:
cs-CZ: Částka k zaplacení:

en: Amount charged:
cs-CZ: Vybraná částka:

en: Discount to apply:
cs-CZ: Výše slevy:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
cs-CZ: Jste si jisti, že chcete zrušit tuto transakci?

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
cs-CZ: Filtrovat seznam operací

note: SCRIPT
en: Show all transactions
cs-CZ: Zobrazit všechny akce

en: Delete patron
cs-CZ: Smazat čtenáře

en: Cannot delete patron
cs-CZ: Nelze odstranit čtenáře

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
cs-CZ: Uživatel má vypůjčených %s jednotek.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
cs-CZ: Uživatel dluží %s na poplatcích.

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
cs-CZ: Ke čtenářskému záznamu jsou připojeny účty ručitelů.

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
cs-CZ: Čtenář má %s rezervací. Smazání čtenáře tyto rezervace zruší.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
cs-CZ: Čtenář má kredit ve výši %s.

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
cs-CZ: Uživatel podal %s návrhů, které nejsou vyřízeny.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
cs-CZ: Opravdu chcete smazat čtenáře %s %s?

en: This cannot be undone.
cs-CZ: Nelze vrátit zpět.

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
cs-CZ: %s Během generování PDF souboru se vyskytla chyba. Kontaktujte správce systému, aby problém vyřešil. %s

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
cs-CZ: Operaci nelze provést: čtenář má nevrácené výpůjčky.

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
cs-CZ: Tento čtenář má nevyřízené rezervace, ty budou zrušeny pokud bude účet uzavřen.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
cs-CZ: Vystavit potvrzení

en: Already validated discharges
cs-CZ: Již ověřená uzavření účtu

en: Validated
cs-CZ: Datum schválení

en: Pending discharge requests
cs-CZ: Nevyřízené požadavky na uzavření konta

en: Date requested
cs-CZ: Datum požadavku

en: There are no pending discharge requests.
cs-CZ: Žádně nevyřízené žádosti o uzavření konta.

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
cs-CZ: %sSoubor, který se pokoušíte načíst, nemá žádný obsah.%s %sNebyl vybrán žádný soubor.%s

en: This patron has no files attached.
cs-CZ: Tento čtenář nemá připojené žádné záznamy.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento soubor?

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
cs-CZ: Zaměstnanci nemají povoleno procházet historii výpůjček čtenářů

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
cs-CZ: Pro anonymního čtenáře není možné zobrazit historii rezervací.

en: This patron has no holds history.
cs-CZ: Tento čtenář nemá žádnou historii rezervací.

en: Waiting date
cs-CZ: Čeká od

en: Cancellation date
cs-CZ: Datum zrušení

en: Requested item type
cs-CZ: Požadovaný typ jednotky

en: Any item type
cs-CZ: Jakýkoli typ jednotky

en: Delivery day:
cs-CZ: Datum doručení:

en: Material:
cs-CZ: Materiál:

en: Subjects:
cs-CZ: Předmětová hesla:

en: Authors:
cs-CZ: Autoři:

en: Referral:
cs-CZ: Doporučil:

en: Housebound details
cs-CZ: Podrobnosti donášky

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
cs-CZ: Informace o donáškové službu pro čtenáře %s

en: Please try again later
cs-CZ: Zkuste to prosím později

en: Manage housebound profile
cs-CZ: Správa profilu donáškové služby

en: Select a day
cs-CZ: Vyberte den

en: Select a frequency
cs-CZ: Vyberte frekvenci

en: Preferred materials:
cs-CZ: Preferované materiály:

en: Cancel
cs-CZ: Zrušit

en: Manage housebound deliveries
cs-CZ: Správa donáškové služby

en: Delivery details
cs-CZ: Podrobnosti o donášce

en: Date:
cs-CZ: Datum:

en: Time:
cs-CZ: Čas:

en: Select a time
cs-CZ: Vyberte čas

en: Morning
cs-CZ: Ráno

en: Morning
cs-CZ: Ráno

en: Afternoon
cs-CZ: Odpoledne

en: Afternoon
cs-CZ: Odpoledne

en: Evening
cs-CZ: Večer

en: Evening
cs-CZ: Večer

en: Chooser:
cs-CZ: Připravil:

en: Select a chooser
cs-CZ: Vyberte...

en: Deliverer:
cs-CZ: Doručovatel:

en: Select a deliverer
cs-CZ: Vyberte doručitele

en: Deliveries
cs-CZ: Donášky

en: Chooser
cs-CZ: Připravil

en: Deliverer
cs-CZ: Doručovatel

en: Add a new delivery
cs-CZ: Zadat novou donášku

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto donášku?

en: Manual credit
cs-CZ: Vložit kredit

en: Credit type:
cs-CZ: Druh kreditu:

en: Example: 5.00
cs-CZ: Příklad: 5.00

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
cs-CZ: %s Pokladna:

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
cs-CZ: Vložit kredit

en: Manual invoice
cs-CZ: Další poplatky

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
cs-CZ: Chyba: Zadán neplatný čárový kód, zkuste to znovu

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
cs-CZ: Došlo k chybě. Zkuste to znovu: %s

en: Cost:
cs-CZ: Náklady:

en: Save and pay
cs-CZ: Uložit a zaplatit

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
cs-CZ: Nastavit oprávnění pro %s

en: Select all
cs-CZ: Označit vše

en: Clear all
cs-CZ: Odebrat označení

en: Filter:
cs-CZ: Filtrovat:

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
cs-CZ: Systémové nastavení ProtectSuperlibrarianPrivileges je zapnuté

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
cs-CZ: Tímto povolíte naprosto vše. Neumožňuje další podrobnější výběr.

en: Hide details
cs-CZ: Skrýt podrobnosti

en: Show details
cs-CZ: Zobrazit podrobnosti

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
cs-CZ: Objevena nesrovnalost!

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
cs-CZ: Právo superknihovníka zahrnuje i všechna ostatní práva.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
cs-CZ: Systémové nastavení ProtectSuperlibrarianPrivileges je zapnuté

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
cs-CZ: Čtenářova práva budou nyní zahrnovat pouze superknihovníka (tedy dojde k odebrání všech ostatních práv).

en: Password updated
cs-CZ: Heslo bylo změněno

en: Change username and/or password
cs-CZ: Změnit přihlašovací jméno a/nebo heslo čtenáře

en: The following errors have occurred:
cs-CZ: Nastaly následující chyby:

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
cs-CZ: Zadali jste uživatelské jméno, které již existuje. Prosím, vyberte jiné.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
cs-CZ: Heslo musí mít nejméně %s znaků.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
cs-CZ: Heslo musí obsahovat alespoň jednu číslici, malé a velké písmeno.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
cs-CZ: Heslo nesmí začínat nebo končit mezerou.

en: The password was rejected by a plugin.
cs-CZ: Heslo bylo odmítnuto zásuvným modulem.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
cs-CZ: Nemáte oprávnění k úpravám přihlašovacích údajů tohoto čtenáře.

en: . Please re-enter the new password.
cs-CZ: . Prosím, zadejte znovu nové heslo.

en: The passwords entered do not match
cs-CZ: Zadaná hesla nejsou shodná

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
cs-CZ: Změnit přihlašovací jméno a/nebo heslo čtenáře %s %s

en: New username:
cs-CZ: Nové uživatelské jméno:

en: New password:
cs-CZ: Nové heslo:

en: Confirm new password:
cs-CZ: Potvrdit nové heslo:

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
cs-CZ: Koha nemůže zobrazovat stávající hesla. Ponechte pole prázdné, aby heslo zůstalo nezměněno.

en: Processing...
cs-CZ: Zpracovává se...

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
cs-CZ: Klikněte pro vyplnění náhodně generovaným návrhem.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
cs-CZ: Heslo bude zobrazeno jako text

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You will be logged out if you modify your username
cs-CZ: Pokud změníte své uživatelské jméno, budete odhlášeni

en: patrons to
cs-CZ: čtenářů do

en: Add to patron list
cs-CZ: Vložit na seznam čtenářů

en: Merge selected patrons
cs-CZ: Spojit vybrané čtenáře

en: Add patrons to a new patron list
cs-CZ: Přidat čtenáře na nový seznam

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
cs-CZ: Došlo k chybě. Seznam čtenářů nemohl být aktualizován.

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
cs-CZ: Seznam s tímto názvem již existuje!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
cs-CZ: Nevybrali jste žádné čtenáře!

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
cs-CZ: Je nutné zadat název seznamu čtenářů!

en: Add patron
cs-CZ: Přidat čtenáře

en: Modify patron
cs-CZ: Upravit čtenáře

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs for details.
cs-CZ: Při vytváření čtenáře se něco pokazilo. Zkontrolujte systémové logy.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs for details.
cs-CZ: Při úpravě čtenáře se něco pokazilo. Zkontrolujte systémové logy.

en: This member has no email
cs-CZ: Tento čtenář nemá e-mail

en: Duplicate patron
cs-CZ: Duplikovat záznam čtenáře

en: Show full form
cs-CZ: Zobrazit úplný formulář

en: Show brief form
cs-CZ: Zobrazit jednoduchý formulář

en: Duplicate patron record?
cs-CZ: Duplikovat čtenářův záznam?

en: View existing record
cs-CZ: Zobrazit existující záznam

en: It is a duplicate. Edit existing record
cs-CZ: Jedná se o duplicitu, upravte existující záznam.

en: Not a duplicate. Save as new record
cs-CZ: Nejde o duplicitu. Uložit jako nový záznam

en: The following fields are wrong. Please fix them.
cs-CZ: Následující pole jsou nesprávně. Prosím, opravte je.

en: Username already exists or could not create unique new one.
cs-CZ: Uživatelské jméno již existuje nebo se nepodařilo vytvořit nové unikátní jméno.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
cs-CZ: Věk čtenáře je nesprávný pro jeho kategorii. Povolený věk je %s-%s.

en: Library is invalid.
cs-CZ: Knihovna je neplatná.

en: Date of birth is invalid.
cs-CZ: Datum narození je neplatné.

en: Date of enrollment is invalid.
cs-CZ: Datum registrace je neplatné.

en: Date of expiration is invalid.
cs-CZ: Datum konce registračního období je neplatné.

en: Password expiration date is invalid.
cs-CZ: Datum konce platnosti hesla je neplatné.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
cs-CZ: Hodnota "%s" je již použita v záznamu jiného čtenáře.

en: The primary email is invalid.
cs-CZ: Hlavní e-mail je neplatný.

en: The secondary email is invalid.
cs-CZ: Alternativní e-mail není platný.

en: The alternative email is invalid.
cs-CZ: Alternativní e-mail není ve správném tvaru.

en: A child patron needs a guarantor.
cs-CZ: Dětský čtenář musí mit ručitele.

en: A guarantor cannot be a guarantee.
cs-CZ: Ručitel nemůže být garantem.

en: Cannot delete guarantor(s). A child patron needs a guarantor.
cs-CZ: Nelze odstranit ručitele. Dětský čtenář potřebuje ručitele.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
cs-CZ: Tato pole jsou ve výchozím nastavení sbalena pomocí systémové předvolby CollapseFieldsPatronAddForm

en: Patron identity
cs-CZ: Podrobnosti o čtenáři

en: Guarantor information
cs-CZ: Informace o ručiteli

en: Non-patron guarantor
cs-CZ: Ručitel, který není zároveň čtenářem

en: Library management
cs-CZ: Správa knihovny

en: Library setup
cs-CZ: Nastavení knihovny

en: OPAC/Staff interface login
cs-CZ: Přihlášení do katalogu/intranetu

en: Patron account flags
cs-CZ: Příznaky účtu čtenáře

en: Patron restrictions
cs-CZ: Omezení čtenáře

en: Housebound roles
cs-CZ: Pravidla donášek

en: Additional attributes and identifiers
cs-CZ: Další vlastnosti a identifikátory

en: Patron messaging preferences
cs-CZ: Nastavení čtenářských zpráv

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
cs-CZ: %s Oslovení:

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
cs-CZ: %s Datum narození:

en: (Error)
cs-CZ: (Chyba)

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
cs-CZ: %s Iniciály:

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
cs-CZ: %s Další jméno:

en: Female
cs-CZ: Žena

en: Male
cs-CZ: Muž

en: None specified
cs-CZ: Není specifikováno

en: Female
cs-CZ: Žena

en: Male
cs-CZ: Muž

en: None specified
cs-CZ: Neuvedeno

en: Patron guarantor
cs-CZ: Ručitel čtenáře

en: Organization:
cs-CZ: Organizace:

en: Relationship:
cs-CZ: Vztah:

en: Guarantor:
cs-CZ: Ručitel:

en: Remove:
cs-CZ: Odstranit:

en: Relationship:
cs-CZ: Vztah:

en: Add guarantor
cs-CZ: Přidat ručitele

en: Show checkouts to guarantors:
cs-CZ: Zobrazit výpůjčky ručitelům:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
cs-CZ: Povolit ručitelům čtenáře prohlížet jeho výpůjčky v on-line katalogu

en: Show charges to guarantors:
cs-CZ: Zobrazit poplatky ručitelům:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
cs-CZ: %s Příjmení ručitele:

en: Non-patron guarantor surname
cs-CZ: Příjmení ručitele, který není čtenářem

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
cs-CZ: %s Křestní jméno ručitele:

en: Non-patron guarantor first name
cs-CZ: Křestní jméno ručitele, který není čtenářem

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
cs-CZ: %s Hlavní telefon:

en: Shows on transit slips
cs-CZ: Zobrazit na tranzitních lístcích

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
cs-CZ: %s Alternativní telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
cs-CZ: %s Další telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
cs-CZ: %s Hlavní e-mail:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
cs-CZ: %s Alternativní e-mail:

en: Primary phone
cs-CZ: Primární telefonní číslo

en: Secondary phone
cs-CZ: Sekundární telefon

en: Other phone
cs-CZ: Další telefon

en: Primary email
cs-CZ: Primární email

en: Secondary email
cs-CZ: Sekundární e-mail:

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
cs-CZ: %s Číslo průkazky:

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
cs-CZ: Číslo průkazky nesmí být delší než %s znaků.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
cs-CZ: Číslo průkazu musí mít přesně %s znaků. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
cs-CZ: Číslo průkazu musí mít mezi %s a %s znaky. %s

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
cs-CZ: Číslo průkazu nesmí být delší, než %s znaků. %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
cs-CZ: Není nastavené žádné rozmezí počtu znaků. %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
cs-CZ: Pokud necháte prázdné, doplní se automaticky při uložení %s %s

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
cs-CZ: Aktuální kategorie čtenáře (%s) je omezena na jiné knihovny

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
cs-CZ: %s Řazení 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
cs-CZ: %s Řazení 2:

en: Allow auto-renewal of items:
cs-CZ: Povolit automatické prodloužení jednotkám:

en: Yes
cs-CZ: Ano

en: No
cs-CZ: Ne

en: Protected:
cs-CZ: Chráněný:

en: Yes if settings allow it
cs-CZ: Ano, pokud to nastavení umožní

en: No if settings allow it
cs-CZ: Ne, pokud to nastavení umožní

en: Inherit from settings
cs-CZ: Zdědit z nastavení

en: Preferred language for notices:
cs-CZ: Upřednostňovaný jazyk upozornění:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
cs-CZ: %s Datum zápisu:

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
cs-CZ: %s Registrace platná do (necháte-li prázdné dopočítá se automaticky):

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
cs-CZ: %s Poznámka v on-line katalogu:

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
cs-CZ: Tato zpráva se objeví ve čtenářském kontě on-line katalogu

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
cs-CZ: %s Poznámka pro modul Výpůjčky:

en: This message displays when checking out to this patron
cs-CZ: Tato zpráva se zobrazí výpůjčce pro tohoto čtenáře

note: %1$s:  END
en: %s Username:
cs-CZ: %s Uživatelské jméno:

note: %1$s:  END
en: %s Password:
cs-CZ: %s Heslo:

en: Password is too short
cs-CZ: Heslo je příliš krátké

en: Password is too weak
cs-CZ: Heslo je příliš krátké

en: Password has leading or trailing whitespaces
cs-CZ: Heslo začíná nebo končí mezerou

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
cs-CZ: Minimální délka hesla: %s

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
cs-CZ: %s Potvrdit heslo:

en: Passwords do not match
cs-CZ: Hesla se neshodují

en: Password expiration date:
cs-CZ: Datum konce platnosti hesla:

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
cs-CZ: Nastavení této hodnoty znemožní čtenáři půjčovat si dokumenty a vytvářet rezervace v katalogu

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
cs-CZ: %s Nezanechal adresu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
cs-CZ: %s Ano

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
cs-CZ: %s Ne

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
cs-CZ: %s Ztracený průkaz:

en: Remove?
cs-CZ: Odstranit?

en: Expiration:
cs-CZ: Konec platnosti:

en: Chooser:
cs-CZ: Připravil:

en: Loading new messaging defaults
cs-CZ: Nahrávám nové výchozí nastavení zpráv

en: SMS number:
cs-CZ: SMS číslo:

en: SMS provider:
cs-CZ: Poskytovatel SMS:

en: Quick add
cs-CZ: Rychlé přidání

en: Home library (branchcode)
cs-CZ: Domovská knihovna (kód)

en: Surname
cs-CZ: Příjmení

en: First name
cs-CZ: Jméno

en: Other names
cs-CZ: Další jména

en: Initials
cs-CZ: Iniciály

en: Pronouns
cs-CZ: Zájmena

en: Street number
cs-CZ: Číslo ulice

en: Street type
cs-CZ: Typ ulice

en: Address 2
cs-CZ: Adresa 2

en: Alternate address: Street number
cs-CZ: Alternativní adresa: Číslo ulice

en: Alternate address: Street type
cs-CZ: Alternativní adresa: Typ ulice

en: Alternate address: Address
cs-CZ: Alternativní adresa: Adresa

en: Alternate address: Address 2
cs-CZ: Alternativní adresa: Adresa 2

en: Alternate address: City
cs-CZ: Alternativní adresa: Město

en: Alternate address: State
cs-CZ: Alternativní adresa: Stát

en: Alternate address: ZIP/Postal code
cs-CZ: Alternativní adresa: PSČ

en: Alternate address: Email
cs-CZ: Alternativní adresa: Email

en: Alternate address: Phone
cs-CZ: Alternativní adresa: Telefon

en: Alternate address: Contact note
cs-CZ: Alternativní adresa: poznámka ke kontaktu

en: Contact: Last name
cs-CZ: Kontakt: Příjmení

en: Contact: First name
cs-CZ: Kontakt: Křestní jméno

en: Contact: Title
cs-CZ: Kontakt: Titul

en: Contact: Relationship
cs-CZ: Kontakt: Vztah

en: Gender
cs-CZ: Pohlaví

en: Auto-renewal
cs-CZ: Povolit automatické prodloužení

en: Alternate contact: First name
cs-CZ: Alternativní kontakt: Křestní jméno

en: Alternate contact: Surname
cs-CZ: Alternativní kontakt: Příjmení

en: Alternate contact: Address
cs-CZ: Alternativní kontakt: Adresa

en: Alternate contact: Address 2
cs-CZ: Alternativní kontakt: Adresa 2

en: Alternate contact: City
cs-CZ: Alternativní kontakt: Město

en: Alternate contact: State
cs-CZ: Alternativní kontakt: Stát

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
cs-CZ: Alternativní kontakt: PSČ

en: Alternate contact: Country
cs-CZ: Alternativní kontakt: Země

en: Alternate contact: Phone
cs-CZ: Alternativní kontakt: Telefon

en: SMS alert number
cs-CZ: SMS číslo

en: Update patron records
cs-CZ: Aktualizovat záznam o čtenáři

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
cs-CZ: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Změna vyžádána dne %s

en: Approve
cs-CZ: Schválit

en: Deny
cs-CZ: Zamítnout

en: Patron details
cs-CZ: Podrobnosti o čtenáři

en: Patron's address in doubt
cs-CZ: Adresa čtenáře je nejistá

en: Gone no address
cs-CZ: Nezanechal adresu

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
cs-CZ: je nastaveno. Pokud adresu opravíte, nezapomeňte zrušit toto označení.

en: Unset Gone no address for this patron
cs-CZ: Zrušit vyžadovanou kontrolu adresy toho čtenáře

en: Old value
cs-CZ: Původní hodnota

en: New value
cs-CZ: Nová hodnota

en: There are no pending patron modifications.
cs-CZ: Nejsou žádné čekající úpravy čtenářů.

en: patron restrictions
cs-CZ: omezení čtenáře

en: marks as last borrower of item
cs-CZ: označí jako posledního vypůjčitele jednotky

en: current holds
cs-CZ: aktuální rezervace

en: reviews
cs-CZ: recenze

en: statistics
cs-CZ: statistika

en: purchase suggestions
cs-CZ: návrhy na nákup

en: list shares
cs-CZ: sdílení seznamu

en: Merge patron records
cs-CZ: Spojení čtenářských záznamů

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
cs-CZ: Vyberte čtenářský záznam, který chcete zachovat. Data z ostatních záznamů budou přenesena k tomuto záznamů a všechny ostatní budou vymazány.

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
cs-CZ: Spojit čtenáře

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
cs-CZ: Chyba: Ke spojení je nutné vybrat dva nebo více čtenářů

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
cs-CZ: Sloučení selhalo! Záznam čtenáře, který měl být zachován je poškozený.

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
cs-CZ: Spojení selhalo! Zaznamenány byly tyto chyby: %s.

en: No valid patrons to merge were found.
cs-CZ: Nebyl nalezen žádný vhodný čtenář ke spojení.

en: Patron records merged into
cs-CZ: Záznamy čtenářů byly slouženy do záznamu

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
cs-CZ: %s %s přesunuto.

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
cs-CZ: Zkontrolujte rezervace a případně odstraňte duplicity.

en: View patron record
cs-CZ: Zobrazit záznam čtenáře

en: Initials:
cs-CZ: Iniciály:

en: Other name:
cs-CZ: Jiné jméno:

en: Card number:
cs-CZ: Číslo průkazu:

en: Address line 1:
cs-CZ: 1. řádek adresy:

en: Address line 2:
cs-CZ: 2. řádek adresy:

en: City:
cs-CZ: Město:

en: State:
cs-CZ: Stát:

en: ZIP/Postal code:
cs-CZ: PSČ:

en: Country:
cs-CZ: Stát:

en: Registration date:
cs-CZ: Datum registrace:

en: Expiration date:
cs-CZ: Platnost registrace do:

en: Date of birth:
cs-CZ: Datum narození:

en: Restricted:
cs-CZ: Omezeno:

en: Primary email:
cs-CZ: Primární e-mail:

en: Secondary email:
cs-CZ: Další e-mail:

en: Primary phone:
cs-CZ: Hlavní telefon:

en: Secondary phone:
cs-CZ: Další telefon:

en: Other phone:
cs-CZ: Další telefon:

en: Gender:
cs-CZ: Pohlaví:

en: Updated on:
cs-CZ: Aktualizováno dne:

en: Primary phone:
cs-CZ: Primární telefonní číslo:

en: Secondary phone:
cs-CZ: Sekundární telefon:

en: Other phone:
cs-CZ: Další telefon:

en: Secondary email:
cs-CZ: Sekundární email:

en: Initials:
cs-CZ: Iniciály:

en: Guarantees:
cs-CZ: Je ručitelem:

en: Library use
cs-CZ: Údaje knihovny

en: Card number:
cs-CZ: Číslo průkazky:

en: Borrowernumber:
cs-CZ: Číslo čtenáře:

en: Registration date:
cs-CZ: Datum registrace:

en: Expiration date:
cs-CZ: Konec platnosti registrace:

en: Sort field 1:
cs-CZ: Třídící pole 1:

en: Sort field 2:
cs-CZ: Třídící pole 2:

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
cs-CZ: %s%s%s(není evidováno telefonní číslo)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
cs-CZ: %s%s%s(není evidován primární e-mail)%s

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
cs-CZ: Datum registrace: %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
cs-CZ: Konec platnosti registrace: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html
en: Category: %s
cs-CZ: Kategorie: %s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
cs-CZ: %sNevráceno v termínu!%s&nbsp;%s

en: Pending holds
cs-CZ: Nevyřízené rezervace

en: Pick up location
cs-CZ: Vyzvednout v

en: Account fines and payments
cs-CZ: Poplatky a platby

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
cs-CZ: %s Celkový dluh:

en: Unable to delete staff user
cs-CZ: Nepodařilo se odstranit zaměstnance

en: Insufficient privileges.
cs-CZ: Nedostatečné oprávnění.

en: Not allowed to delete own account
cs-CZ: Není možné odstranit vlastní účet

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
cs-CZ: Smazání vlastního účtu by Vám znemožnilo přihlášení do systému Koha.

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
cs-CZ: Současné nastavení neumožňuje odstraňovat čtenáře z jiných knihoven

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
cs-CZ: Nelze vymazat čtenáře, který je nastaven jako Anonymní čtenář

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
cs-CZ: Tohoto čtenáře nelze odstranit, pokud je v systémových předvolbách nastaven jako AnonymousPatron.

en: Unable to delete patron
cs-CZ: Nepodařilo se odstranit čtenáře

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
cs-CZ: Registrace čtenáře byla prodloužena do %s

en: Show checkouts to guarantor:
cs-CZ: Zobrazit výpůjčky ručiteli:

en: Show charges to guarantor:
cs-CZ: Zobrazit poplatky ručiteli:

en: Guarantors:
cs-CZ: Ručitelé:

en: Renewal date:
cs-CZ: Datum prodloužení:

en: Expired
cs-CZ: Registrace vypršela

en: Patron expires soon
cs-CZ: Registrace čtenáře brzy vyprší

en: Auto-renewal:
cs-CZ: Automatické prodloužení:

en: Patron has opted out
cs-CZ: Čtenář neudělil souhlas

en: Password expires:
cs-CZ: Heslo vyprší:

en: Protected:
cs-CZ: Chráněný:

en: Circulation note:
cs-CZ: Poznámka pro modul Výpůjčky:

en: OPAC note:
cs-CZ: Poznámka pro on-line katalog:

en: Inherited
cs-CZ: Zděděno

en: Contact note:
cs-CZ: Poznámka o kontaktu:

en: Alternative contact
cs-CZ: Alternativní kontakt

en: Surname:
cs-CZ: Příjmení:

en: First name:
cs-CZ: Jméno:

en: Address 2:
cs-CZ: Adresa 2:

en: Manage
cs-CZ: Spravovat

en: Sent notices
cs-CZ: Odeslaná oznámení

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
cs-CZ: Oznámení odeslaná čtenáři %s

en: Notice
cs-CZ: Upomínka

en: Time created
cs-CZ: Čas vytvoření

en: pending
cs-CZ: čeká na vyřízení

en: Unable to find an email address for this patron
cs-CZ: Nelze najít e-mailovou adresu tohoto čtenáře

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
cs-CZ: Nalezena neplatná %s e-mailová adresa %s

en: Missing from email address
cs-CZ: Chybějící e-mailová adresa odesílatele

en: Missing SMS number
cs-CZ: Chybějící číslo pro SMS

en: Message is duplicate
cs-CZ: Zpráva je duplicitní

en: No notes from SMS driver
cs-CZ: Žádné poznámky k ovladači SMS

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
cs-CZ: Selhání nezpracovaného e-mailu, další podrobnosti najdete v protokolech

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
cs-CZ: Pro tohoto čtenáře neexistují žádné záznamy odeslaných oznámeních.

en: Resend
cs-CZ: Poslat znovu

en: Payment note
cs-CZ: Poznámka k platbě

en: Write off
cs-CZ: Prominout

en: Add note
cs-CZ: Přidat poznámku

en: Total due:
cs-CZ: Celkový dluh:

en: Outstanding credits could be applied:
cs-CZ: Může být použit zbývající kredit:

en: Apply
cs-CZ: Použít

en: Total due if credit applied:
cs-CZ: Dlužná částka celkem po započtení kreditu:

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
cs-CZ: Zaplatit

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
cs-CZ: Zaplatit vybrané

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
cs-CZ: Prominout vše

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
cs-CZ: Prominout vybrané

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
cs-CZ: Abyste mohli zaznamenávat platby, musíte mít s knihovnu spojenou s alespoň jednou pokladnou.

en: Create a new cash register
cs-CZ: Přidat novou pokladnu

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
cs-CZ: Musíte zaplatit hodnotu menší než nebo rovnou %s.

en: Total amount payable:
cs-CZ: Celková splatná částka:

en: Amount being paid:
cs-CZ: Částka k zaplacení:

en: Change to give:
cs-CZ: Vrátit nazpět:

en: Total amount outstanding:
cs-CZ: Celková neuhrazená částka:

en: Writeoff amount:
cs-CZ: Prominout částku:

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
cs-CZ: Prominout tento poplatek

en: Total amount outstanding:
cs-CZ: Celková neuhrazená částka:

en: The amount collected is more than the outstanding charge
cs-CZ: Vybraná částka je vyšší než nezaplacený poplatek

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
cs-CZ: Částka, kterou se chystáte vybrat od čtenáře je vyšší, než částka k platbě.

en: The change to give is
cs-CZ: Částka k vrácení je

en: Confirm this payment?
cs-CZ: Potvrdit tuto platbu?

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
cs-CZ: Pokoušíte se prominout větší částku, než je výše poplatku čtenáře.

en: No print template found
cs-CZ: Nebyla nalezena žádná šablona pro tisk

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
cs-CZ: %s %s%s%sNebyla nalezena odpovídající šablona pro tisk lístku%s %s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
cs-CZ: %s%s%sŠablona pro tisk lístku nebyla nalezena%s

en: New purchase suggestion
cs-CZ: Nový návrh na nákup

en: Managed by
cs-CZ: Zpracoval(a)

en: Suggested on
cs-CZ: Navrhnuto dne

en: Checked by the library
cs-CZ: Zkontrolováno knihovnou

en: Accepted by the library
cs-CZ: Přijato knihovnou

en: Ordered by the library
cs-CZ: Objednáno knihovnou

en: Suggestion declined
cs-CZ: Návrh zamítnut

en: Available in the library
cs-CZ: Dostupné v knihovně

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
cs-CZ: Tento čtenář neodeslal žádné návrhy na zakoupení

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
cs-CZ: Zaměstnanci nemají povoleno procházet historii výpůjček čtenářů

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
cs-CZ: Tento čtenář byl anonymizován, proto není možné zobrazit historii výpůjček. K výpisu anonymizovaných výpůjček je třeba použít modul Výstupy.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
cs-CZ: Tento čtenář má nastavenou úroveň soukromí, které nedovoluje uchovávat historii výpůjček.

en: This patron has no circulation history.
cs-CZ: Tento čtenář nemá žádnou historii výpůjček.

en: Number of renewals
cs-CZ: Počet prodloužení

en: On-site checkouts
cs-CZ: Prezenční výpůjčky

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
cs-CZ: Distribuční seznamy čtenáře %s

en: Search subscriptions:
cs-CZ: Hledat předplatné:

en: Subscription title
cs-CZ: Jméno odběru

en: Position
cs-CZ: Pozice

en: Routing list
cs-CZ: Distribuční seznam

en: Edit routing list
cs-CZ: Upravit distribuční seznam

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
cs-CZ: Čtenář není zapsán na žádném distribučním seznamu.

en: Add selected patrons
cs-CZ: Přidat vybrané čtenáře

note: SCRIPT
en: %s Patrons added.
cs-CZ: %s Čtenáři byli přidáni.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
cs-CZ: Statistika pro %s

en: Total checkouts as of yesterday
cs-CZ: Celkově výpůjček ke včerejšku

en: Today's checkouts
cs-CZ: Dnešní výpůjčky

en: Today's checkins
cs-CZ: Dnešní vracení

en: Total checkouts
cs-CZ: Celkem výpůjček

en: There are no statistics for this patron.
cs-CZ: Pro tohoto čtenáře neexistuje žádná statistika.

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
cs-CZ: Operace nemůže pokračovat, zadejte šifrovací klíč v konfiguraci.

en: Choose adult category
cs-CZ: Vybrat kategorii Dospělých

en: Add offline circulations to queue
cs-CZ: Přidat offline výpůjčky do fronty

en: Koha offline circulation
cs-CZ: Koha offline výpůjčky

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
cs-CZ: Váš soubor byl nahrán. Jakmile budou nahrány všechny soubory, zpracujte je prosím v nevyřízených offline operacích.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
cs-CZ: Varování: Tento soubor je verze %s, ale já znám jen jak importovt verzi %s. Budu se snažit jak nejlépe to půjde.

en: Upload another KOC file
cs-CZ: Načíst další soubor *.koc

en: View pending offline circulation actions
cs-CZ: Zobrazit nezpracované offline výpůjčky

en: Offline circulation
cs-CZ: Offline výpůjčky

en: For the selected operations:
cs-CZ: Pro vybrané operace:

note: INPUT type=button
en: Process
cs-CZ: Zpracovat

en: There are no pending offline operations.
cs-CZ: Žádné nevyřízené offline operace k potvrzení.

note: SCRIPT
en: Added.
cs-CZ: Přidáno.

note: SCRIPT
en: Deleted.
cs-CZ: Odstraněno.

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
cs-CZ: Jednotka není vypůjčená.

note: SCRIPT
en: Patron not found.
cs-CZ: Čtenář nenalezen.

note: SCRIPT
en: Success.
cs-CZ: Úspěch.

en: Offline circulation file upload
cs-CZ: Nahrání souboru Offline výpůjček

en: Offline circulation file upload
cs-CZ: Nahrání souboru Offline výpůjček

en: Your data was processed. Here are the results:
cs-CZ: Vaše data byla zpracována. Zde jsou výsledky:

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
cs-CZ: Upozornění: Nelze určit čtenáře z čárového kódu (%s) jednotky. Nelze navrátit.

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
cs-CZ: (%s) pro

en: Checked out
cs-CZ: Vypůjčeno

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
cs-CZ: (%s) pro

en: Renewed
cs-CZ: Obnovený

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
cs-CZ: (%s) od

en: Checked in
cs-CZ: Vráceno

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
cs-CZ: Platba přijata dne (%s) od

en: Upload offline circulation data
cs-CZ: Načíst offline data o výpůjčkách

en: Choose .koc file:
cs-CZ: Vybrat soubor .koc:

en: Upload progress:
cs-CZ: Postup nahrávání:

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
cs-CZ: Vložit do offline dávky půjček

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
cs-CZ: Zakázáno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
cs-CZ: Do adresáře nelze zapisovat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
cs-CZ: Chybový kód 0

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
cs-CZ: Soubor již existuje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
cs-CZ: Nejprve načtěte soubor.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
cs-CZ: Není vybrán adresář pro nahrávání souborů

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
cs-CZ: Nebyl nalezen adresář pro přechodné uchování nahrávaných dat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
cs-CZ: Stav nahrávání:

en: Web installer &rsaquo; Create a library
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Vytvoření knihovny

en: Installation
cs-CZ: Návody na instalaci

en: Create Koha administrator patron
cs-CZ: Vytvoření účtu správce systému

en: Create a new circulation rule
cs-CZ: Vytvořit nové pravidlo výpůjček

en: To add another library and for more settings, go to:
cs-CZ: Pro přídání další knihovny a více nastavení přejdětě na:

en: Libraries and groups
cs-CZ: Knihovny a skupiny knihoven

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Vytvoření kategorie čtenářů

en: The patron category you create will be used by the
cs-CZ: Vámi vytvořená kategorie čtenářů bude použita pro

en: administrator account
cs-CZ: účet správce

en: Staff
cs-CZ: Zaměstnanec

en: which should be set up by your system administrator.
cs-CZ: jehož spouštění by měl nastavit správce vašeho systému.

en: Enrolment period:
cs-CZ: Registrační období:

en: To add another patron category and for more settings go to:
cs-CZ: Pro přidání další kategorie čtenářů a více nastavení přejděte na:

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Vytvoření účtu správce systému

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
cs-CZ: Nyní vytvoříme záznam uživatele s právy superknihovníka. Při přihlášení do systému tímto účtem budete disponovat všemi oprávněními.

en: Administrator identity
cs-CZ: Identita správce

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
cs-CZ: Pokud jste nainstalovali vzorové kategorie čtenářů, vyberte možnost "Zaměstnanci" .

en: Administrator account permissions
cs-CZ: Oprávnění správce

en: superlibrarian
cs-CZ: superknihovník

en: Administrator login
cs-CZ: Přihlašovací jméno správce

en: Confirm password:
cs-CZ: Potvrdit heslo:

en: To create another patron, go to:
cs-CZ: Pro přidání dalšího čtenáře přejděte na:

en: Patrons &rsaquo; New patron
cs-CZ: Čtenáři &rsaquo; Nový čtenář

en: To edit patron permissions, go to:
cs-CZ: Úpravu oprávnění čtenářů naleznete zde:

en: More &rsaquo; Set permissions
cs-CZ: Více &rsaquo; Nastavení práv

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
cs-CZ: Typy jednotek jsou používány k vytváření skupin jednotek. Typy jednotek mohou být například knihy, CD, audioknihy a DVD.

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
cs-CZ: Přidáváním do katalogu vytváříte vždy jednotku určitého typu jednotky.

en: Item type code:
cs-CZ: Kód typu jednotky:

en: To create another item type later and for more settings go to:
cs-CZ: Pro přídání dalšího typu jednotky a více nastavení přejděte na:

en: Administration &rsaquo; Item types
cs-CZ: Administrace &rsaquo; Typy jednotek

en: Web installer &rsaquo; Complete
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Hotovo

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
cs-CZ: Gratulujeme, příprava je dokončena. Můžete začít používat systém Koha

en: Start using Koha
cs-CZ: Začněte používat Kohu

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
cs-CZ: Webový instalátor &rsaquo; Vytvoření prvního výpůjčního pravidla

en: Library branch
cs-CZ: Oddělení/pobočka

en: Patron category:
cs-CZ: Kategorie uživatelů:

en: Choose
cs-CZ: Vybrat

en: Current checkouts allowed:
cs-CZ: Maximální počet výpůjček najednou:

en: Loan period:
cs-CZ: Výpujční doba:

en: Renewals allowed:
cs-CZ: Prodloužení možné:

en: Renewals period:
cs-CZ: Prodlužovat o:

en: On shelf holds allowed:
cs-CZ: Povolit rezervace nepůjčených dokumentů:

en: To create circulation rule, go to:
cs-CZ: Pro vytvoření výpůjčních pravidel přejděte na:

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
cs-CZ: Administrace &rsaquo; Pravidla výpůjček a upomínek

en: New patron list
cs-CZ: Nový seznam čtenářů

en: Shared:
cs-CZ: Sdíleno:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
cs-CZ: Varování, následující čísla průkazek nebyla nalezena:

en: Cardnumbers not found
cs-CZ: Čísla průkazek nebyla nalezena

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
cs-CZ: Pozor, následující čísla průkazek jsou již na seznamu:

en: Cardnumbers already in list
cs-CZ: Číslo průkazu je již v seznamu použito

en: Add patrons
cs-CZ: Přidat čtenáře

en: Patron search:
cs-CZ: Vyhledat čtenáře:

en: Search for patrons
cs-CZ: Hledat čtenáře

en: Add multiple patrons
cs-CZ: Přidat více čtenářů

en: List (one ID per line):
cs-CZ: Seznam (jeden kód na řádek):

en: Patrons to be added
cs-CZ: Čtenáři, kteří budou přidáni

en: Remove selected
cs-CZ: Odstranit vybrané záznamy

en: Circ notes
cs-CZ: Poznámka

en: Remove selected patrons
cs-CZ: Odebrat vybrané čtenáře ze seznamu

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
cs-CZ: Opravdu chcete sloučit vybrané čtenáře?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
cs-CZ: Opravdu chcete odebrat vybrané čtenáře ze seznamu?

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
cs-CZ: Musíte vybrat jednoho nebo více čtenářů na smazání

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
cs-CZ: Pro sloučení je třeba vybrat dva nebo více čtenářů

en: Patrons in list
cs-CZ: Čtenáři v seznamu

en: Shared
cs-CZ: Sdíleno

note: For the first occurrence, %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
cs-CZ: %s %s od

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
cs-CZ: %s Vámi %s %s

en: Print patron cards
cs-CZ: Tisk čtenářských průkazů

en: Batch edit patrons
cs-CZ: Dávková úprava čtenářů

en: Batch delete patrons
cs-CZ: Dávkové mazání čtenářů

en: There are no patron lists.
cs-CZ: Nejsou k dispozici žádné seznamu čtenářů.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
cs-CZ: Opravdu chcete smazat seznam %s?

en: Add patron to list
cs-CZ: Vložit na seznam čtenářů

en: New patron card batch
cs-CZ: Dávka průkazů nových čtenářů

en: Edit patron card batch
cs-CZ: Upravit dávku čtenářských průkazů

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
cs-CZ: Duplicitní čtenáři odstranění z dávky číslo %s: %s

en: Add by borrowernumber(s):
cs-CZ: Přidat podle čísla čtenáře(ů):

en: One borrowernumber per line.
cs-CZ: Jeden identifikátor čtenáře (borrowernumber) na řádek.

en: Add patron(s)
cs-CZ: Přidat čtenáře

en: Export selected card(s)
cs-CZ: Export vybraných průkazů

en: Export card batch
cs-CZ: Exportovat dávku průkazů

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
cs-CZ: Čtenáři v dávce číslo %s

en: Borrower number
cs-CZ: Číslo čtenáře

en: There are no patrons in this batch yet
cs-CZ: V této dávce zatím nejsou žádní čtenáři

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
cs-CZ: Přidejte čtenáře do seznamu pomocí identifikátoru čtenáře v databázi, nebo nechte políčko prázdné a bude spuštěno vyhledávání čtenářů.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tohoto čtenáře z dávky?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
cs-CZ: Opravdu chcete odebrat vybrané čtenáře z této dávky?

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
cs-CZ: Odstraněním posledního čtenáře z dávky dojde i k odstranění dávky samotné.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
cs-CZ: Export čtenářských průkazů

note: SCRIPT
en: Export single card
cs-CZ: Export jednoho průkazu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
cs-CZ: Vyberte, prosím, alespoň jeden čtenářský průkaz pro export.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
cs-CZ: Vyberte, prosím, alespoň jednoho čtenáře k odstranění.

en: New patron card layout
cs-CZ: Nová šablona čtenářského průkazu

en: General settings
cs-CZ: Obecná nastavení

en: Page side:
cs-CZ: Strana stránky:

en: Front
cs-CZ: Přední strana

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
cs-CZ: Zpět %s

en: Guide box:
cs-CZ: Průvodcovské okénko:

en: On
cs-CZ: Na

en: Guide grid:
cs-CZ: Vodící mřížka:

en: Text fields
cs-CZ: Textová pole

en: Field 1
cs-CZ: Pole 1

en: Text alignment:
cs-CZ: Zarovnání textu:

en: Lower left X coordinate:
cs-CZ: Spodní levá X souřadnice:

en: Lower left Y coordinate:
cs-CZ: Spodní levá Y souřadnice:

en: Field 2
cs-CZ: Pole 2

en: Field 3
cs-CZ: Pole 3

en: Print card number as barcode:
cs-CZ: Vytisknout číslo průkazu jako čárový kód:

en: Scale height (relative to card):
cs-CZ: Nastavit výšku (relativně ke kartičce):

en: Scale width (relative to card):
cs-CZ: Nastavit šířku (relativně ke kartičce):

en: Barcode type:
cs-CZ: Typ čárového kódu:

en: Print card number as text under barcode:
cs-CZ: Vytisknout číslo průkazu jako text pod čárovým kódem:

en: Image 1
cs-CZ: Obrázek 1

en: Image source:
cs-CZ: Zdroj:

en: Display height:
cs-CZ: Zobrazit výšku:

en: Image 2
cs-CZ: Obrázek 2

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit patron card template (%s)
cs-CZ: Upravit šablonu čtenářského průkazu (%s)

en: New patron card template
cs-CZ: Nová šablona čtenářského průkazu

en: Edit patron card template
cs-CZ: Upravit šablonu čtenářského průkazu

en: Card height:
cs-CZ: Výška průkazky:

en: Card width:
cs-CZ: Šířka průkazky:

en: Image manager
cs-CZ: Správce obrázků

en: Upload additional images for patron cards
cs-CZ: Nahrát další obrázky pro použití na průkazkách

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
cs-CZ: Správa obrázových souborů a jejich využití jako loga, rámečků nebo pozadí pro použití při tvorbě čtenářských průkazů.

en: Image name:
cs-CZ: Název obrázku:

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
cs-CZ: Toto bude jméno, kterým se budete odkazovat na tento snímek v editoru čtenářských karet.

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
cs-CZ: Výměna fotografie, její smazání, nahrání nového souboru a pojmenování fotografie.

en: Image successfully uploaded
cs-CZ: Obrázek byl úspěšně nahrán

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
cs-CZ: Soubor: %s

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
cs-CZ: Název obrázku: %s

en: Select one or more images to delete.
cs-CZ: Vyberte jeden nebo více obrázků k vymazání.

en: Image ID
cs-CZ: Id obrázku

en: Image(s) successfully deleted
cs-CZ: Čtenářův obrázek byl úspěšně vymazán

en: No images are currently available.
cs-CZ: Žádné obrázky nejsou momentálně dostupné.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
cs-CZ: Určitě chcete smazat tento obrázek: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento obrázek?

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
cs-CZ: Vyberte prosím obrázky určené k odstranění.

en: templates
cs-CZ: šablony

en: Patron count
cs-CZ: Počet čtenářů

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
cs-CZ: Exportovat vybrané dávky

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
cs-CZ: Export ze seznamu čtenářů

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
cs-CZ: Určitě chcete smazat %s %s?

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
cs-CZ: Export čtenářských průkazů ze seznamu

note: SCRIPT
en: Export single batch
cs-CZ: Export jedné dávky

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
cs-CZ: Prosím zvolte seznam čtenářů.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jeden %s k %s.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
cs-CZ: Vyberte prosím jeden %s k %s.

en: Patron card printing/exporting
cs-CZ: Tisk/export čtenářských průkazů

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
cs-CZ: Klikněte na následující odkaz(y) pro stažení exportované dávky (dávek).

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
cs-CZ: %s Jednotlivé čtenářské průkazy

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
cs-CZ: Číslo dávky průkazek %s

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
cs-CZ: Klikněte na následující odkazy pro stažení exportované dávky (dávek).

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
cs-CZ: Exportuji %s čtenářských průkazů

en: Select a layout for back side:
cs-CZ: Vyberte rozložení zadní strany:

en: Back side layout not used
cs-CZ: Rozložení zadní strany není použito

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
cs-CZ: Vhodné pro tiskárny s oboustranným tiskem (vyžaduje '1 vrchní šablonu')

en: Enter starting card position:
cs-CZ: Tisknout na stránce od štítku číslo:

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
cs-CZ: Číslo počáteční karty

en: Plugins disabled
cs-CZ: Zásuvné moduly jsou zakázány

en: Plugin upload is restricted to only those plugins listed by your server administrator
cs-CZ: Nahrávání zásuvných modulů je omezeno pouze na ty zásuvné moduly, které povolil správce serveru

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
cs-CZ: Chcete-li povolit zásuvné moduly Koha, musíte v konfiguračním souboru Koha nastavit příznak enable_plugins

en: Upload plugin
cs-CZ: Nahrát zásuvný modul

en: View plugins by class
cs-CZ: Zobrazit zásuvné moduly podle druhu

en: View all plugins
cs-CZ: Zobrazit všechny zásuvné moduly

en: View report plugins
cs-CZ: Zobrazit zásuvné moduly poskytující výstupy

en: View tool plugins
cs-CZ: Zobrazit zásuvné moduly poskytující nástroje

en: View MARC conversion plugins
cs-CZ: Zobrazit zásuvné moduly pro konverzi MARC záznamů

en: View online payment plugins
cs-CZ: Zobrazit zásuvné moduly pro on-line platby

en: View bibliographic record enhancement plugins for the staff interface
cs-CZ: Zobrazení zásuvných modulů pro vylepšení bibliografických záznamů v rozhraní pro knihovníky

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
cs-CZ: Hledat zásuvné moduly

en: Install
cs-CZ: Intalace

en: No plugins installed
cs-CZ: Není nainstalován žádný zásuvný modul

en: No plugins that can be used as a tool are installed
cs-CZ: Nejsou nainstalovány žádné zásuvné moduly, které lze použít jako rozšiřující nástroje

en: No plugins that can create a report are installed
cs-CZ: Nejsou instalovány žádné zásuvné moduly, které mohou vytvářet výstupy

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
cs-CZ: Nejsou nainstalovány žádné zásuvné moduly, které mohou konvertovat soubory do MARC

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
cs-CZ: Nejsou nainstalované zásuvné moduly, které umožňují provádění on-line plateb v katalogu

en: Unknown plugin type
cs-CZ: Neznámý typ zásuvného modulu

en: Plugin version
cs-CZ: Verze zásuvného modulu

en: Minimum Koha version
cs-CZ: Minimální verze systému Koha

en: Maximum Koha version
cs-CZ: Maximální verze systému Koha

en: ERRORS
cs-CZ: CHYBY

en: Error found whilst attempting to load plugin
cs-CZ: Při pokusu o načtení zásuvného modulu došlo k chybě

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
cs-CZ: Varování: Tento zásuvný modul byl vytvořeno pro novější verzi Kohy. Pokračujte pouze na vlastní riziko.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
cs-CZ: Varování: Tento zásuvný modul byl vytvořen pro starší verzi Kohy. Pokračujte pouze na vlastní riziko.

en: Run report
cs-CZ: Spustit výstup

en: Run tool
cs-CZ: Spustit nástroj

en: Uninstall
cs-CZ: Odinstalovat

en: Disable
cs-CZ: Vypnout

en: Enable
cs-CZ: Zapnout

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
cs-CZ: Opravdu chcete odinstalovat zásuvný modul %s?

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
cs-CZ: Soubor k načtení nevypadá jako korektní kpz soubor. Přípona souboru není '.kpz'.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
cs-CZ: Tento skript není schopen vytvořit/zapisovat potřebného dočasného adresáře.

en: The upload file appears to be empty.
cs-CZ: Soubor k načtení je prázdný.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
cs-CZ: %s se nepodařilo rozbalit.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
cs-CZ: Ověřte prosím celistvost ZIP souboru a zopakujte.

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
cs-CZ: Soubor nelze rozbalit do adresáře zásuvných modulů.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
cs-CZ: Ověřte prosím, že uživatel pod kterým běží webový server může zapisovat do adresáře zásuvných modulů.

en: Cannot install plugin from unknown source whilst plugins_restricted is enabled.
cs-CZ: Nelze nainstalovat zásuvný modul z neznámého zdroje, pokud je zapnuta volba plugins_restricted.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
cs-CZ: %s Došlo k neznámé chybě.

en: Please review the error log for more details.
cs-CZ: Pro více detailů zkontrolujte, prosím, přehled chyb.

en: Only KPZ file format is supported.
cs-CZ: Podporován je pouze formát KPZ.

en: Payment received
cs-CZ: Platba přijata

en: Print receipt
cs-CZ: Tisk účtenky

en: Email receipt
cs-CZ: Zaslat účtenku e-mailem

en: Items for purchase
cs-CZ: Jednotky k nákupu

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
cs-CZ: Vyberte prosím z níže uvedených položek, které chcete přidat k této transakci: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
cs-CZ: %s Nejsou vytvořeny žádné ručně vkládané poplatky %s

en: This sale
cs-CZ: Tento prodej

en: Click to edit item cost or quantities
cs-CZ: Kliknutím upravíte cenu nebo množství jednotek

en: Total payable:
cs-CZ: Celkem k úhradě:

en: Collect payment
cs-CZ: Zaplatit

en: Email address:
cs-CZ: Emailová adresa:

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
cs-CZ: Poslední pokladní uzávěrka: %s (

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
cs-CZ: Výchozí stav pokladny: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
cs-CZ: Celkové příjmy (v hotovosti): %s (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
cs-CZ: Celkem vydáno (v hotovosti): %s (%s)

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
cs-CZ: Transakce od %s

en: Transactions to date
cs-CZ: Transakce do

en: Transaction
cs-CZ: Transakce

en: Total income:
cs-CZ: Celkový příjem:

en: Older transactions
cs-CZ: Starší transakce

en: Cashup history
cs-CZ: Přehled pokladních uzávěrek

en: Cashier
cs-CZ: Pokladní

en: Confirm cashup of
cs-CZ: Potvrdit pokladní uzávěrku

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
cs-CZ: Potvrďte prosím, že jste vybrali z pokladny %s a zůstatek činí %s.

en: Total income (cash):
cs-CZ: Celkové příjmy (v hotovosti):

en: Total outgoing (cash):
cs-CZ: Celkem vydáno (v hotovosti):

en: Register name
cs-CZ: Název pokladny

en: Register description
cs-CZ: Popis pokladny

en: Income (cash)
cs-CZ: Příjmy (v hotovosti)

en: Please confirm that you have removed
cs-CZ: Potvrďte prosím, že jste odstranili

en: from the cash register and left a float of
cs-CZ: z pokladny a nový zůstatek je

en: all
cs-CZ: vše

en: cash registers
cs-CZ: pokladny

en: Preservation &rsaquo; Koha
cs-CZ: Péče o fond &rsaquo; Koha

en: Cancel selected recalls
cs-CZ: Zrušit vybrané přednostní rezervace

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls') %2$s:  IF recalls
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s %s
cs-CZ: Následující stažení by mohla být uspokojena pomocí dostupných jednotek. %s %s

en: Patrons with recalls
cs-CZ: Čtenáři s přednostními rezervacemi

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
cs-CZ: %s v %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
cs-CZ: Opravdu chcete zrušit tuto přednostní rezervaci?

en: Available since
cs-CZ: Dostupné od

en: Acquisitions statistics
cs-CZ: Statistika akvizice

en: Acquisitions statistics
cs-CZ: Statistika akvizic

en: Filtered on:
cs-CZ: Filtrováno podle:

en: To
cs-CZ: K

en: group by
cs-CZ: seskupit podle

en: Day of week
cs-CZ: Den týdne

en: Month
cs-CZ: Měsíc

en: All vendors
cs-CZ: Přidat dodavatele

en: Cell value
cs-CZ: Hodnota buňky

en: Count items:
cs-CZ: Počet jednotek:

en: Count unique bibliographic records:
cs-CZ: Počet unikátních bibliografických záznamů:

en: Amount:
cs-CZ: Částka:

en: Ordered amount:
cs-CZ: Objednané množství:

en: Spent amount:
cs-CZ: Utracená částka:

en: Output
cs-CZ: Výstup

en: To screen into the browser:
cs-CZ: Do okna prohlížeče:

en: To a file:
cs-CZ: Do souboru:

en: Named:
cs-CZ: Pod názvem:

en: Into an application:
cs-CZ: Do aplikace:

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
cs-CZ: Vypůjčeno po %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
cs-CZ: Vráceno po %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
cs-CZ: Půjčeno před %s

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
cs-CZ: Knihovna je %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
cs-CZ: Typ jednotky je %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
cs-CZ: Kód kategorie čtenářů je %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
cs-CZ: Den je %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
cs-CZ: Měsíc je %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
cs-CZ: Rok je %s

en: Checkout count
cs-CZ: Počet výpůjček

en: Checkout date from:
cs-CZ: Datum vypůjčení od:

en: Check-in date from:
cs-CZ: Datum vrácení od:

en: Any category code
cs-CZ: Jakýkoli kód kategorie

en: Limit to:
cs-CZ: Omezit na:

en: By:
cs-CZ: Podle:

en: Category code
cs-CZ: Kód kategorie

en: Day
cs-CZ: Den

en: Week
cs-CZ: Týden

en: To a file:
cs-CZ: Do souboru:

en: Into an application:
cs-CZ: Do aplikace:

en: Delimiter:
cs-CZ: Oddělovač:

en: Patrons with no checkouts
cs-CZ: Čtenáři bez výpůjček

en: Num/Patrons
cs-CZ: Č./Čtenáři

en: Not checked out since:
cs-CZ: Nebylo půjčeno od:

en: Patrons statistics
cs-CZ: Statistiky čtenářů

en: Patron status
cs-CZ: Stav čtenáře

en: gone no address
cs-CZ: nezanechal adresu

en: lost
cs-CZ: ztraceno

en: restricted
cs-CZ: omezeno

en: Patron activity
cs-CZ: Aktivita čtenáře

en: years of activity
cs-CZ: roky aktivity

en: active
cs-CZ: aktivní

en: no active
cs-CZ: neaktivní

en: digits
cs-CZ: číslice

en: From
cs-CZ: Z

en: To
cs-CZ: Do

en: Men
cs-CZ: Muž

en: Women
cs-CZ: Ženy

en: Patron attributes
cs-CZ: Vlastnosti čtenáře

en: Cash register statistics
cs-CZ: Statistika pokladny

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
cs-CZ: Statistika pokladny od %s do %s

en: All transactions
cs-CZ: Všechny transakce

en: All payments to the library
cs-CZ: Všechny platby

en: Transaction library
cs-CZ: Příslušná knihovna

en: -- All --
cs-CZ: -- Vše --

en: Manager name
cs-CZ: Knihovník

en: Patron card number
cs-CZ: Číslo čtenářského průkazu

en: Transaction date
cs-CZ: Datum provedení transakce

en: Transaction type
cs-CZ: Typ transakce

en: Bibliographic record title
cs-CZ: Název bibliografického záznamu

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
cs-CZ: Data musí být vyplněna

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
cs-CZ: Nej %s nejpůjčovanějších jednotek

en: Rank/Biblioitemnumbers
cs-CZ: Hodnocení/Čísla jednotek

en: Count of checkouts
cs-CZ: Počet výpůjček

en: Checkout date from:
cs-CZ: Datum vypůjčení od:

en: Check-in date from
cs-CZ: Datum vrácení od

en: Call number:
cs-CZ: Signatura:

en: Any collection
cs-CZ: Libovolná sbírka

en: Any shelving location
cs-CZ: Všechny části fondu

en: Day:
cs-CZ: Den:

en: Month:
cs-CZ: Měsíc:

en: Limit to:
cs-CZ: Omezit na:

en: Categorycode
cs-CZ: Kód kategorie

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Error: %s
cs-CZ: Chyba: %s

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
cs-CZ: Typ jednotky: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
cs-CZ: Omezení: %s

note: %1$s:  group_by = loopfilte.filter %2$s:  IF ( group_by == "homebranch") %3$s:  ELSIF ( group_by == "itype" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: By: %s %s Home library %s Item type %s None %s
cs-CZ: Z: %s %s Domovská knihovna %s Typ jednotky %s Žádný %s

en: Group
cs-CZ: Skupina

en: Call number range
cs-CZ: Rozsah signatur

en: Number of items displayed
cs-CZ: Počet zobrazených jednotek

en: Total items in group
cs-CZ: Celkový počet položek ve skupině

en: Ungrouped
cs-CZ: Neseskupeno

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
cs-CZ: %s %s do %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
cs-CZ: %s Neseskupené %s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
cs-CZ: %s%s%sBez signatury%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
cs-CZ: %s%s%sBez čárového kódu%s

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
cs-CZ: %s od %s%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
cs-CZ: %s%s%sBEZ NÁZVU%s

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
cs-CZ: %sv %s%s

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
cs-CZ: Žádná položka pro %s

en: Catalog statistics
cs-CZ: Statistiky katalogu

en: TOTAL (all results)
cs-CZ: CELKEM (všechy výsledky)

en: Koha full call number
cs-CZ: Celá signatura Kohy

en: characters
cs-CZ: znaky

en: Publication year
cs-CZ: Rok vydání

en: Filter barcode
cs-CZ: Filtrovat čárový kód

en: like
cs-CZ: jako

en: not like
cs-CZ: není jako

en: (use * to do a fuzzy search)
cs-CZ: (pro přibližné hledání použijte *)

en: Date acquired (item)
cs-CZ: Datum pořízení (jednotky)

en: Date deleted (item)
cs-CZ: Datum odstranění (jednotky)

en: Cell value
cs-CZ: Hodnota buňky

en: Count total items
cs-CZ: Spočítat jednotky celkem

en: Count unique bibliographic records
cs-CZ: Počet unikátních bibliografických záznamů

en: Count deleted items
cs-CZ: Počítat odstraněné jednotky

en: Convert report
cs-CZ: Konverze výstupu

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
cs-CZ: %s Výstup s tímto ID neexistuje. %s

en: Existing SQL
cs-CZ: Existující SQL

en: Updated SQL
cs-CZ: SQL aktualizováno

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
cs-CZ: %s Nezadařilo se. %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
cs-CZ: %s %s %s %s %s CELKEM%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
cs-CZ: %s %s %s %s %s %s CELKEM%s %s

en: Accounts
cs-CZ: Účty

en: Dictionary
cs-CZ: Katalog

en: Name the new definition
cs-CZ: Pojmenujte novou definici

en: Step 2: Choose the area
cs-CZ: Krok 2: Vyberte oblast

en: Step 3: Choose a column
cs-CZ: Krok 3: Vyberte sloupec

en: Step 4: Specify a value
cs-CZ: Krok 4: Určete hodnotu

en: Step 5: Confirm definition
cs-CZ: Krok 5: Potvrďte definici

en: New definition
cs-CZ: Nová definice

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
cs-CZ: Použijte slovník abyste definovali vlastní kritéria pro výkaznictví.

en: Current terms
cs-CZ: Aktuální termíny

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
cs-CZ: %s Filtrovat podle oblasti

en: Area
cs-CZ: Oblast

en: Definition
cs-CZ: Definice

en: Add a definition to the dictionary.
cs-CZ: Přidat definici do slovníku.

en: There are no saved definitions.
cs-CZ: Nejsou k dispozici žádné uložené definice.

en: Add new definition
cs-CZ: Přidat novou definici

en: Step 1 of 5: Name the new definition
cs-CZ: Krok 1 z 5: Pojmenujte novou definici

en: Definition name:
cs-CZ: Definice jména:

en: Definition description:
cs-CZ: Definice popisu:

en: Step 2 of 5: Choose the area
cs-CZ: Krok 2 z 5: Vyberte oblast

en: Select table:
cs-CZ: Vyberte tabulku:

en: Step 3 of 5: Choose a column
cs-CZ: Krok 3 z 5: Vyberte sloupec

en: Step 4 of 5: Specify a value
cs-CZ: Krok 4 z 5: Upřesněte hodnotu

en: Column:
cs-CZ: Sloupec:

en: Choose:
cs-CZ: Vybrat:

en: All dates
cs-CZ: Všechny datumy

en: Date range
cs-CZ: Omezit na období

en: Start of date range
cs-CZ: Začátek období

en: End of date range
cs-CZ: Konec období

en: Search string matches:
cs-CZ: Hledat odpovídající řetězce:

en: Step 5 of 5: Confirm details
cs-CZ: Krok 5 z 5: Potvrďte detaily

en: Area:
cs-CZ: Oblast:

en: Data:
cs-CZ: Údaje:

en: Values
cs-CZ: Hodnoty

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto definici? Tuto operaci nelze vrátit zpět.

en: Run
cs-CZ: Spustit

en: Build a report
cs-CZ: Sestavit výstup

en: Step 1 of 6: Choose a module
cs-CZ: Krok 1 ze 6: Vyberte modul

en: Step 2 of 6: Pick a report type
cs-CZ: Krok 2 z 6: Vyberte typ výstupu

en: Step 3 of 6: Select columns for display
cs-CZ: Krok 3 z 6: Vyberte sloupce pro zobrazení

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
cs-CZ: Krok 4 z 6: Vyberte omezující kritéria

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
cs-CZ: Krok 5 z 6: Vyberte, pro které sloupce se mají vytvářet součty

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
cs-CZ: Krok 6 ze 6: Vyberte, jak mají být data ve výstupu seřazena

en: Update SQL
cs-CZ: Uložit změny v SQL

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
cs-CZ: Použijte průvodce pro tvorbu výstupů, abyste mohli vytvářet nestandardní výstupy. Tato funkce má za cíl poskytnout nějakou střední cestu mezi vestavěnými konzervovanými sestavami a psaním vlastních SQL dotazů.

en: Build and run reports
cs-CZ: Vytváření a spouštění výstupů

en: Create report from SQL
cs-CZ: Vytvořit výstup z SQL

en: Reports Dictionary
cs-CZ: Katalog výstupů

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
cs-CZ: Použijte slovník definic výstupů na definici vlastních kritériích pro použití ve vašich výstupech

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
cs-CZ: Výstup"%s" byl konvertován.

en: Filtered by:
cs-CZ: Filtrovat podle:

en: Subgroup:
cs-CZ: Podskupina:

en: Subgroup
cs-CZ: Podskupina

en: Last edit
cs-CZ: Poslední úprava

en: Last run
cs-CZ: Poslední spuštění

en: Cache expiry (seconds)
cs-CZ: Vypršení cache (v sekundách)

en: Saved results
cs-CZ: Uložené výsledky

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
cs-CZ: %s %s %s [ bez názvu ] %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
cs-CZ: %s Tento výstup se zdá být zastaralý, používá pole biblioitems.marcxml.

en: Preview SQL
cs-CZ: Náhled SQL

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
cs-CZ: Sdílet váš výstup se znalostní bází Mana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Schedule
cs-CZ: Naplánovat

note: A
en: Delete this saved report
cs-CZ: Vymazat tento uložený výpis

en: No saved reports match your criteria.
cs-CZ: Žádné uložené výstupy neodpovídají vašim kritériím.

en: Cancel filter
cs-CZ: Zrušit filtr

en: There are no saved reports.
cs-CZ: Nemáte žádné uložené výstupy.

en: Build a new report?
cs-CZ: Sestavit nový výstup?

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
cs-CZ: Vyberte prosím úložiště, které vyprší za méně než 30 dní

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
cs-CZ: Krok 1 z 6: Vyberte modul pro výstup,%s Nastavite vypršení zásobníku (cache), %s a zvolte viditelnost výstupu

en: Report is public:
cs-CZ: Výstup je veřejný:

en: No (default)
cs-CZ: Ne (výchozí)

en: Cache expiry:
cs-CZ: Vypršení cache:

en: Seconds (default)
cs-CZ: Sekundy (výchozí)

en: Minutes
cs-CZ: Minuty

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
cs-CZ: Další >>

en: Tabular
cs-CZ: Tabulka

en: Matrix
cs-CZ: Matice

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
cs-CZ: << Zpět

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
cs-CZ: Poznámka: Dbejte opatrnosti při výběru sloupců. Pokud Váš výběr bude příliš široký, může to vést k velkému množství dat ve výstupu, který se tak buď nedokončí, nebo zpomalí Váš systém.

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
cs-CZ: << Smazat

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
cs-CZ: %s Výchozí %s%s%s

en: Dictionary definitions
cs-CZ: Definice slovníku

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
cs-CZ: Krok 6 z 6: Vyberte, podle čeho mají být data ve výstupu řazena

en: Confirm custom report
cs-CZ: Potvrdit přizpůsobené hlášení

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
cs-CZ: Vaše zpráva bude generována následujícím příkazem SQL.

en: You will need to save the report before you can execute it
cs-CZ: Budete muset uložit zprávu dříve než ji spustíte

en: Save your custom report
cs-CZ: Uložit váší uživatelskou zprávu

en: Report name:
cs-CZ: Název výstupu:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
cs-CZ: Uložit výstup

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
cs-CZ: Při zpracování parametrů pro výstup se vyskytly chyby: %s

en: ) you selected does not exist.
cs-CZ: ) kterou jste vybrali neexistuje.

en: The authorized value category (
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot (

en: Save anyway
cs-CZ: Přesto uložit

en: Edit SQL
cs-CZ: Upravit SQL

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
cs-CZ: Zadejte parametry pro výstup %s:

note: INPUT type=submit
en: Run the report
cs-CZ: Spustit výstup

en: Report ID:
cs-CZ: ID výstupu:

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
cs-CZ: %s %s (%s zobrazeno) %s

en: Total number of results:
cs-CZ: Celkový počet výsledků:

en: Report SQL:
cs-CZ: SQL výstup:

en: Hide chart
cs-CZ: Skrýt graf

en: Show chart
cs-CZ: Zobrazit graf

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  results.size | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
cs-CZ: Dávková operace se %s%s%s%s%s viditelnými záznamy.

en: Patron records
cs-CZ: Záznamy čtenáře

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
cs-CZ: Přenést zobrazené výsledky do dávkové úpravy čtenářů

note: A
en: Send visible records to batch record modification
cs-CZ: Odeslat zobrazené záznamy k dávkové úpravě

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
cs-CZ: Odeslat zobrazené záznamy k dávkové úpravě

en: Add to list
cs-CZ: Přidat na seznam

note: A
en: Send visible records to a list
cs-CZ: Uložit zobrazené záznamy do seznamu

en: Item records
cs-CZ: Záznamy jednotek

note: A
en: Send visible items to batch item modification
cs-CZ: Odeslat zobrazené jednotky k dávkové úpravě

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
cs-CZ: Odeslat zobrazené jednotky k dávkovému smazání

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
cs-CZ: %s Řádek na stránku:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
cs-CZ: %s Řádek na stránku %s

en: View record
cs-CZ: Zobrazit záznam

en: Edit patron
cs-CZ: Upravit čtenáře

en: Report name:
cs-CZ: Název výstupu:

en: * In order to achieve auto-complete for columns, please prepend the column name with the table name, followed by a period. For example: 'borrowers.surname'
cs-CZ: * Abyste dosáhli automatického doplňování sloupců, doplňte název sloupce názvem tabulky a tečkou. Například: "borrowers.surname"

en: Saved report results
cs-CZ: Uložit výsledky výstupu

en: Saved reports - SQL
cs-CZ: Uložené výstupy - SQL

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
cs-CZ: Váš výstup "%s" byl uložen

en: Edit SQL report
cs-CZ: Upravit SQL výstup

en: Update and run SQL
cs-CZ: Aktualizace a spuštění SQL

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
cs-CZ: %s %s Tento výstup obsahuje klíčové slovo jazyka SQL

en: The following error was encountered:
cs-CZ: Byla zaznamenána následující chyba:

en: The database returned the following error:
cs-CZ: Databáze vrátila následující chybu:

en: Return to previous page
cs-CZ: Zpět na předchozí stránku

en: Parameter label:
cs-CZ: Označení parametru:

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
cs-CZ: Označení pole, které se zobrazí při spuštění výstupu, např. "Vyberte knihovnu".

en: Authorized value category:
cs-CZ: Kategorie ověřených hodnot:

en: Select which authorized value category the user will choose from.
cs-CZ: Vyberte kategorie, ze kterých může uživatel vybírat.

en: Insert parameter
cs-CZ: Vložit parametr

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit vybrané výstupy?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete smazat tento výstup? Operace je nevratná.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento uložený výstup?

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
cs-CZ: Získávání úplných dat grafu pro výstupy s mnoha řádky může způsobit problémy s výkonem. Jste si jisti, že chcete tento výstup vykreslit do grafu?

note: SCRIPT
en: Framework
cs-CZ: Šablona

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
cs-CZ: Vložit parametr autorizované hodnoty

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
cs-CZ: Vložte parametry pokladny

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
cs-CZ: Vložení parametru data

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
cs-CZ: Vložení parametru typy položek

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
cs-CZ: Vložit parametr knihovny

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
cs-CZ: Vložit parametr kategorie čtenáře

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
cs-CZ: Vložení textového parametru

note: SCRIPT
en: List of values
cs-CZ: Seznam hodnot

note: SCRIPT
en: No columns selected!
cs-CZ: Nejsou vybrány žádné sloupce!

note: SCRIPT
en: No matching reports found
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající výstupy

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
cs-CZ: Výsledky ze znalostní báze Mana

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
cs-CZ: Zdroj klasifikace nebo schéma řazení

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
cs-CZ: Vyberte jeden nebo více výstupů, které chcete odstranit

en: Report group:
cs-CZ: Skupina tiskových sestav:

en: (None)
cs-CZ: (Žádné)

en: or create:
cs-CZ: nebo vytvořit:

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
cs-CZ: Kód skupiny

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
cs-CZ: Název skupiny

en: Report subgroup:
cs-CZ: Podskupina sestav:

en: or create
cs-CZ: nebo vytvořit novou

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
cs-CZ: Kód podskupiny

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
cs-CZ: Název podskupiny

en: Bibliographic framework
cs-CZ: Katalogizační šablona

en: List
cs-CZ: Seznam

en: Text field
cs-CZ: Textové pole

en: Average checkout period
cs-CZ: Průměrná délka výpůjček

en: Average checkout period statistics
cs-CZ: Statistika průměrné délky výpůjček

en: Returns
cs-CZ: Vrací

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
cs-CZ: Chyba: %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
cs-CZ: Období od %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
cs-CZ: Období do %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
cs-CZ: Kategorie čtenářů = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
cs-CZ: Typ jednotky = %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
cs-CZ: Půjčující knihovna = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
cs-CZ: Sbírka= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
cs-CZ: Umístění= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
cs-CZ: Signatura jednotky &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
cs-CZ: Signatura jednotky &lt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
cs-CZ: Řazení čtenáře 1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
cs-CZ: Řazení čtenáře 2= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
cs-CZ: Domovská knihovna= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
cs-CZ: Knihovna vlastnící jednotku = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
cs-CZ: Knihovna čtenáře = %s

en: Period
cs-CZ: Období

en: Renewal
cs-CZ: Prodloužení

en: Checkin
cs-CZ: Vráceno

en: group by
cs-CZ: seskupit podle

en: Hour
cs-CZ: Hodina

en: Select day:
cs-CZ: Vyberte den:

en: Select month:
cs-CZ: Vyberte měsíc:

en: January
cs-CZ: Leden

en: February
cs-CZ: Únor

en: March
cs-CZ: Březen

en: April
cs-CZ: Duben

en: May
cs-CZ: Květen

en: June
cs-CZ: Červen

en: July
cs-CZ: Červenec

en: August
cs-CZ: Srpen

en: September
cs-CZ: Září

en: October
cs-CZ: Říjen

en: November
cs-CZ: Listopad

en: December
cs-CZ: Prosinec

en: Issuing library
cs-CZ: Půjčující knihovna

en: Item call number
cs-CZ: Signatura jednotky

en: (exclusive)
cs-CZ: (mimořádné)

en: (inclusive) to
cs-CZ: (včetně) do

en: Patron sort 1
cs-CZ: Řazení 1

en: Patron sort 2
cs-CZ: Řazení 2

en: Count total items:
cs-CZ: Celkový počet jednotek:

en: Count unique items:
cs-CZ: Počet unikátních jednotek:

en: | Actions:
cs-CZ: | Akce:

en: Using the following CSV profile:
cs-CZ: Použít následující CSV profil:

en: To enable the export of selected items,
cs-CZ: Pro umožnění exportu vybraných jednotek,

en: create a CSV profile
cs-CZ: vytvořte CSV profil

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
cs-CZ: typu "SQL" s možností použití "Exportovat ztracené položky ve výstupu."

en: Lost on
cs-CZ: Ztraceno dne

en: Date last seen
cs-CZ: Datum poslední evidence

en: Rep.price
cs-CZ: Cena za náhradu

en: Lost status:
cs-CZ: Stav ztrát:

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
cs-CZ: Výstupy o typech jednotek%s nacházejících se v %s%s

en: View a count of items held at your library grouped by item type
cs-CZ: Zobrazit počet jednotek ve vaší knihovně seskupených podle typu jednotky

en: Select none to see all libraries
cs-CZ: Nevybírejte nic, abyste viděli všechny knihovny

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
cs-CZ: Objednávky z fondu '%s'

en: Basket name
cs-CZ: Název košíku

en: Basket by
cs-CZ: Košík

en: List price
cs-CZ: Ceníková cena

en: Budgeted cost
cs-CZ: Rozpočtové náklady

en: Total RRP
cs-CZ: Celková doporučená prodejní cena

en: Entry date
cs-CZ: Datum zadání

en: All active funds
cs-CZ: Všechny aktivní fondy

en: Into an application
cs-CZ: Do aplikace

en: Create guided report
cs-CZ: Vytvořit asistovaný výstup

en: Search by keyword:
cs-CZ: Zadejte klíčová slova pro vyhledávání:

en: Items lost
cs-CZ: Ztracené jednotky

en: Koha reports library
cs-CZ: Knihovna výstupů (v angličtině)

en: Knowledgebase
cs-CZ: Znalostní báze

en: Filled
cs-CZ: Vyplněno

en: Placed
cs-CZ: Umísěno

en: Holds statistics
cs-CZ: Statistiky rezervací

en: Hold status
cs-CZ: Stav rezervace

en: Cancelled
cs-CZ: Zrušeno

en: Filled
cs-CZ: Vyplněno

en: Placed
cs-CZ: Umístěno

en: Waiting
cs-CZ: Čekání

en: Notification date
cs-CZ: Datum oznámení

en: Reminder date
cs-CZ: Datum připomenutí

en: Count holds:
cs-CZ: Počet rezervací:

en: Count unique borrowers:
cs-CZ: Počet unikátních čtenářů:

en: Serials subscriptions stats
cs-CZ: Statistika předplatných periodik

en: Subscription ID
cs-CZ: ID předplatného

en: Subscription begin
cs-CZ: Počátek odběru

en: Subscription end
cs-CZ: Konec odběru

en: Expired? / Closed?
cs-CZ: Prošlý? / Ukončený?

en: Any vendor
cs-CZ: Jakýkoli prodejce

en: Include expired subscriptions:
cs-CZ: Zahrnout vypršená předplatná:

en: Search patrons or clubs
cs-CZ: Hledat čtenáře nebo kluby

en: Cannot place hold:
cs-CZ: Nelze rezervovat:

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
cs-CZ: jeden nebo více záznamů neexistuje. %s

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
cs-CZ: tento záznam neexistuje. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
cs-CZ: připojen jeden nebo více záznamů bez jednotek. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
cs-CZ: tento záznam nemá žádné jednotky. %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
cs-CZ: Rezervovat %s%s pro %s%s

en: Patron not found
cs-CZ: Čtenář nenalezen

en: No patron with this name, please, try another
cs-CZ: Žádný uživatel s tímto jménem, zkuste prosím dalšího

en: Club not found
cs-CZ: Klub nebyl nalezen

en: No club with this name, please, try another
cs-CZ: Žádný klub s tímto jménem, zkuste prosím jiný

en: Enter club ID or partial name:
cs-CZ: Zadejte identifikátor klubu nebo část jeho názvu:

en: Hold details
cs-CZ: Podrobnosti rezervace

en: Club:
cs-CZ: Čtenářský klub:

en: Pickup at:
cs-CZ: Vyzvednutí v:

en: Pickup at patron's home library when possible:
cs-CZ: Místo vyzvednutí stejné jako domovská knihovna čtenáře, pokud je to možné:

en: Members
cs-CZ: Členové

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
cs-CZ: Čtenář si může rezervovat maximálně %s dokumentů.

en: Too many holds:
cs-CZ: Příliš mnoho rezervací:

en: Account has expired
cs-CZ: Účet vypršel

en: Patron has restrictions
cs-CZ: Čtenář má omezené služby

note: For the first occurrence, %1$s:  member.amount_outstanding | $Price
en: Patron has outstanding fines: %s
cs-CZ: Čtenář má neuhrazené poplatky: %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
cs-CZ: Domovská knihovna čtenáře: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
cs-CZ: Odlišná knihovna k vyzvednutí.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
cs-CZ: %s od %s%s

en: Patron has previously checked out this title
cs-CZ: Tuto jednotku již měl čtenář vypůjčenou

en: already has a hold
cs-CZ: již rezervováno

en: on this item
cs-CZ: na této jednotce

en: No items are available
cs-CZ: Nejsou dostupné žádné jednotky

en: to be placed on hold
cs-CZ: které by bylo možné rezervovat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot place hold
cs-CZ: Nelze rezervovat

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
cs-CZ: %s na žádnou z těchto jednotek nelze rezervovat.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
cs-CZ: %s můžete mít celkem maximálně %s rezervací.

en: Too many holds:
cs-CZ: Příliš mnoho rezervací:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
cs-CZ: %s může mít maximálně %s rezervací na tento záznam.

en: Too many holds for this record:
cs-CZ: Příliš mnoho rezervací na tento záznam:

en: is already in possession
cs-CZ: je již ve vlastnictví

en: of one item.
cs-CZ: některou jednotku.

en: on this item.
cs-CZ: tuto jednotku.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Age restricted
cs-CZ: Omezeno věkem

en: to be placed on hold.
cs-CZ: pro rezervaci.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
cs-CZ: %s má příliš mnoho rezervací.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
cs-CZ: %s má

en: Cannot place hold on some items
cs-CZ: Některé jednotky nelze rezervovat

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
cs-CZ: %s není možné rezervovat některou z jednotek titulu.

en: Too many holds for
cs-CZ: Příliš mnoho rezervací pro

en: No items available:
cs-CZ: Nejsou dostupné žádné jednotky:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
cs-CZ: Čtenář: %s Domovská knihovna čtenáře: (%s / %s )

en: Pickup library is different.
cs-CZ: Knihovna vyzvednutí je jiná.

en: Patron not found:
cs-CZ: Čtenář nenalezen:

en: Name or barcode not found. Please try an other
cs-CZ: Název nebo čárový kód nenalezen. Prosím zkuste jiný

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
cs-CZ: %s %s %s Zatím není definováno %s

en: Estimated priority:
cs-CZ: Odhadnutá priorita:

en: Request specific item type:
cs-CZ: Požadavek na konkrétní typ jednotky:

en: Hold starts on date:
cs-CZ: Rezervace začíná dne:

en: Hold expires on date:
cs-CZ: Rezervovat do:

en: Hold next available item
cs-CZ: Rezervovat další dostupnou jednotku

en: Holds to place (count)
cs-CZ: Zadávané rezervace (počet)

en: Non priority hold:
cs-CZ: Rezervace bez priority:

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
cs-CZ: Výpůjčky, na které jsou rezervace bez udané priority, je možné nadále prodlužovat

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
cs-CZ: Rezervovat další dostupnou jednotku ze skupiny %s

en: (Required)
cs-CZ: (Povinné)

note: I
en: Cannot be put on hold
cs-CZ: Není možné rezervovat

en: Hold must be record level
cs-CZ: Lze vytvořit pouze rezervaci na záznam

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
cs-CZ: Rezervovat konkrétní jednotku %s

en: Allowed pickup locations
cs-CZ: Povolená místa pro vyzvednutí

en: Last location
cs-CZ: Poslední umístění

en: Vol no.
cs-CZ: Svazek č.

note: I
en: Requires override of hold policy
cs-CZ: Vyžaduje přepsání pravidla pro výpůjčky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item damaged
cs-CZ: Poškozeno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Exceeded max holds per record
cs-CZ: Překročen maximální počet rezervací na záznam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Daily hold limit reached for patron
cs-CZ: Vyčerpán maximální denní počet rezervací pro čtenáře

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Too many holds
cs-CZ: Příliš mnoho rezervací

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not holdable
cs-CZ: Nelze rezervovat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is from different library
cs-CZ: Tento čtenář je z jiné knihovny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron already has hold for this item
cs-CZ: Čtenář již má tuto jednotku rezervovánu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cannot be transferred to pickup library
cs-CZ: Nelze přesunout do cílové knihovny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
cs-CZ: Povolena jsou pouze místa vyzvednutí v rámci stejné skupiny rezervací

en: No holds are allowed on this item
cs-CZ: Tuto jednotku nelze rezervovat

en: Library is not a pickup location
cs-CZ: Tato knihovna není místem k vyzvednutí

en: No valid pickup location
cs-CZ: Neplatné místo k vyzvednutí

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
cs-CZ: Půjčeno do %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
cs-CZ: Na cestě z %s ,do %s ,od %s

en: Can't be cancelled when item is in transit
cs-CZ: Nelze zrušit, když je položka v přesunu

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
cs-CZ: Čeká pro %s v %s od %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
cs-CZ: Rezervace pro %s očekávána v %s od

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
cs-CZ: Rezervace je očekávána v %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
cs-CZ: Rezervace je očekávána v %s od %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  END # /IF itemloo.nocancel %4$s:  ELSE %5$s:  END # /IF itemloo.reservedate %6$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s %s %s Not on hold %s %s
cs-CZ: %s %s %s %s Není rezervováno %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
cs-CZ: V on-line katalogu nejsou povoleny rezervace na jednotku %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
cs-CZ: Rezervace na jednotky z on-line katalogu %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
cs-CZ: Nelze vypůjčit (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
cs-CZ: Nelze vypůjčit (Jednotka tohoto typu není určena k půjčování)

en: Always show holds
cs-CZ: Vždy zobrazovat rezervace

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
cs-CZ: Zobrazit rezervace (%s)

en: Existing holds
cs-CZ: Existující rezervace

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
cs-CZ: Aktualizace rezervace/rezervací

en: There are no holds on this title.
cs-CZ: Tento titul není rezervován.

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
cs-CZ: - Prosím, vyberte jednotku k rezervaci

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
cs-CZ: Rezervace nejsou povoleny

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
cs-CZ: Žádná z těchto jednotek, nemůže být obvykle rezervována pro tohoto uživatele.

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
cs-CZ: Rezervovat tuto jednotku?

note: SCRIPT
en: Place hold?
cs-CZ: Rezervovat?

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
cs-CZ: Tuto jednotku nelze běžně rezervovat s výjimkou čtenářů z %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
cs-CZ: Tuto jednotku nelze bežně rezervovat.

en: Approved comments
cs-CZ: Schválené komentáře

en: Comments awaiting moderation
cs-CZ: Komentáře čekající na schválení

en: Commenter
cs-CZ: Autor komentáře

en: On title
cs-CZ: Dokument

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
cs-CZ: %s(odstraněný uživatel)%s

en: Unapprove
cs-CZ: Zrušit schválení

en: No comments have been approved.
cs-CZ: Žádné komentáře zatím nebyly schváleny.

en: No comments to moderate.
cs-CZ: Žádné komentáře čekající na schválení.

en: Manage items
cs-CZ: Spravovat jednotky

en: Invalid collection id
cs-CZ: Chybný identifikátor souboru

en: Return to rotating collections home
cs-CZ: Zpět na hlavní stránku výměnných souborů

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
cs-CZ: Jednotka s čárovým kódem '%s' byla úspěšně přidána

en: Failed to add item with barcode
cs-CZ: Nepodařilo se přidat jednotku s čárovým kódem

en: No item with matching barcode found
cs-CZ: Nebyla nalezena žádná jednotka se shodným čárovým kódem

en: Item is already in a different rotating collection
cs-CZ: Tato jednotka je již součástí jiného výměnného souboru.

en: Item is already in this collection
cs-CZ: Jednotka je již v této kolekci

en: Item with barcode
cs-CZ: Jednotka s čárovým kódem

en: removed successfully
cs-CZ: úspěšně odstraněna

en: Failed to remove item with barcode
cs-CZ: Nepodařilo se odebrat jednotku s čárovým kódem

en: Item is not in this collection
cs-CZ: Jednotka není v tomto souboru

en: Add or remove items
cs-CZ: Přidat/odebrat jednotky

en: Remove item from collection
cs-CZ: Odstranit jednotku ze souboru

en: Items in collection
cs-CZ: Jednotky v souboru

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
cs-CZ: Celkem jednotek: %s

en: There are no items in this collection.
cs-CZ: V tomto souboru nejsou zatím žádné jednotky.

en: Add a new collection
cs-CZ: Vytvořit nový soubor

en: Collection deleted
cs-CZ: Sbírka smazána

en: Collection
cs-CZ: Soubor

en: added successfully
cs-CZ: úspěšně přidán

en: failed to be added
cs-CZ: se nepodařilo přidat

en: Collection deleted successfully
cs-CZ: Soubor byl odstraněn

en: Collection failed to be deleted
cs-CZ: Soubor se nepodařilo odstranit

en: updated successfully
cs-CZ: byl úspěšně aktualizován

en: failed to be updated
cs-CZ: se nepodařilo aktualizovat

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
cs-CZ: %s Nebylo uvedeno žádné ID sbírky. %s Název se již používáT. %s %s %s

en: Edit collection
cs-CZ: Upravit soubor

en: Add new collection
cs-CZ: Vytvořit nový soubor

en: There are no collections currently defined.
cs-CZ: Nebyly dosud vytvořeny žádné soubory.

en: Transfer collection
cs-CZ: Přesun souboru

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
cs-CZ: Jednotku %s nelze přesunout kvůli nastaveným limitům přesunů

en: Collection transferred successfully
cs-CZ: Sbírka přenesena úspěšně

en: Failed to transfer collection
cs-CZ: Přesun souboru se nezdařil

en: Choose your library:
cs-CZ: Vyberte svoji knihovnu:

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Výběr dodavatele &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Vendor search results
cs-CZ: Výsledky hledání dodavatele

en: Your search returned no results.
cs-CZ: Vašemu hledání neodpovídají žádné výsledky.

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
cs-CZ: Hledání dodavatele: nalezeno %s výsledků

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
cs-CZ: Hledání dodavatele: nalezeno %s výsledků pro '%s'

en: Perform a new search
cs-CZ: Provést nové hledání

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Hledat dodavatele &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Serial subscription: search for vendor
cs-CZ: Předplatná periodik: hledání dodavatele

en: Vendor name:
cs-CZ: Jméno dodavatele:

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Kontrolavy vypršení &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Expiring before:
cs-CZ: Vyprší před:

en: Include expirations before today:
cs-CZ: Zahrnout vypršení platnosti před dnešním dnem:

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
cs-CZ: předplatné %s s tituly shodnými

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
cs-CZ: %sa %s %s %s s ISSN shodou

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
cs-CZ: %s uplyne před

note: A
en: Renew selected subscriptions
cs-CZ: Prodloužit vybraná předplatná

en: OPAC note
cs-CZ: Poznámka pro on-line katalog

en: Nonpublic note
cs-CZ: Neveřejná poznámka

en: No results for your query
cs-CZ: Pro váš dotaz nebyly nalezeny žádné výsledky

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: %s Reklamace na %s &rsaquo; %s Reklamace &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Claims
cs-CZ: Reklamace

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
cs-CZ: Reklamace na %s

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
cs-CZ: Reklamace %s na %s %s

en: This vendor has no email defined for late issues.
cs-CZ: K tomuto dodavateli nemáte uložený e-mail , na který by bylo možné poslat upozornění na pozdní vydání.

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
cs-CZ: Neplatná nebo chybějící adresa odesílatele; zkontrolujte emailovou adresu knihovny nebo nastavení KohaAdminEmailAddress.

en: No missing issues found.
cs-CZ: Chybějící čísla nenalezena.

en: Please choose a vendor.
cs-CZ: Vyberte, prosím, dodavatele.

en: Your notification has been sent.
cs-CZ: Vaše oznámení bylo posláno.

en: No claims notice defined.
cs-CZ: Není vytvořené žádné oznámení pro reklamaci.

en: Please define one
cs-CZ: Definovat

en: Missing issues
cs-CZ: Chybějící čísla

en: Filters:
cs-CZ: Filtry:

en: Issue number
cs-CZ: Číslo vydání

en: Since
cs-CZ: Od

en: Claim date
cs-CZ: Datum reklamace

note: INPUT type=text
en: Search vendor
cs-CZ: Hledat dodavatele

note: INPUT type=text
en: Search library
cs-CZ: Hledat knihovnu

note: INPUT type=text
en: Search title
cs-CZ: Hledat jméno

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
cs-CZ: Hledat ISSN

note: INPUT type=text
en: Search issue number
cs-CZ: Vyhledat číslo periodika

note: INPUT type=text
en: Search status
cs-CZ: Hledat status

note: INPUT type=text
en: Search since
cs-CZ: Hledat od

note: INPUT type=text
en: Search claim count
cs-CZ: Hledat reklamace podle počtu

note: INPUT type=text
en: Search claim date
cs-CZ: Hledat reklamace podle data

note: INPUT type=text
en: Search %s
cs-CZ: Hledat %s

en: Select CSV profile:
cs-CZ: Vyberte CSV profil:

en: Download selected claims
cs-CZ: Stáhnout označené reklamace

en: Select notice:
cs-CZ: Vyberte poznámku:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
cs-CZ: Poslat oznámení

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jednu položku.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
cs-CZ: Počáteční datum je neplatné nebo chybí.

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
cs-CZ: Konečné datum chybí nebo je neplatné.

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Výsledky hledání &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
cs-CZ: Výsledky hledání od %s po %s z %s

note: A
en: Choose this record
cs-CZ: Vybrat tento záznam

en: No results found for
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky pro

en: Search for another record
cs-CZ: Hledat jiný záznam

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Náhled seznamu pro oběh &rsaquo; Peridika &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
cs-CZ: Náhled distribučního seznamu pro

en: List member:
cs-CZ: Člen seznamu:

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
cs-CZ: Uložit a zobrazit náhled tisku

en: Create routing list for
cs-CZ: Vytvořit distribuční seznam pro

en: Edit routing list for
cs-CZ: Editace distribučního seznamu pro

en: Issue:
cs-CZ: Vydání:

en: Recipients:
cs-CZ: Příjemci:

en: Add recipients
cs-CZ: Přidat příjemce

en: Delete all
cs-CZ: Odstranit vše

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Informace o sbírce periodik pro %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Serial collection information
cs-CZ: Informace o sbírce periodik

en: Serial collection information for
cs-CZ: Informace o fondu periodik pro

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', location ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s) %s %scallnumber: %s%s
cs-CZ: %s (%s) %s %ssignatura: %s%s

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
cs-CZ: Chystáte se odstranit %s periodik. Chcete pokračovat?

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
cs-CZ: Počet dostupných jednotek: %s

en: Delete associated items?
cs-CZ: Smazat přidružené položky?

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
cs-CZ: : nepodařilo se smazat jednu nebo více přidružených jednotek.

en: Subscription summary
cs-CZ: Přehled odběru

en: Subscription summaries
cs-CZ: Přehledy odběrů

en: Subscription num.
cs-CZ: Číslo odběru.

en: Subscription expired
cs-CZ: Předplatné vypršelo

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
cs-CZ: Předplatné uzavřeno %s

en: See any subscription attached to this biblio
cs-CZ: viz odběry spojené s tímto bibilografickým záznamem

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
cs-CZ: Upravit

note: INPUT type=button
en: Generate next
cs-CZ: Generovat další

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
cs-CZ: Smazat vybraná čísla

en: # Subs
cs-CZ: # Předplatná

en: Routing
cs-CZ: Kolování

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
cs-CZ: %s neaktivní %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
cs-CZ: %s %sJaro%s %s %sLéto%s %s %sPodzim%s %s %sZima%s %s %sJaro%s %s %sLéto%s %s %sPodzim%s %s %sZima%s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
cs-CZ: Skutečně chcete vytvořit další sérii vydání periodika?

note: SCRIPT
en: No serials selected
cs-CZ: Nebyla vybrána žádná periodika

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
cs-CZ: Je nutné vybrat alespoň jedno periodikum k úpravě

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Vydání periodika %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Serial edition
cs-CZ: Vydání periodika

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
cs-CZ: %s (%s)%s %s signatura: %s%s

en: Serial edition
cs-CZ: Vydání periodika

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
cs-CZ: Neveřejná poznámka: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
cs-CZ: Chyba: Čárový kód není jedinečný pro %sserialseq %s

en: Numbered
cs-CZ: Číslováno

en: Published on
cs-CZ: Vydáno dne

en: Published on (text)
cs-CZ: Vydáno dne (text)

en: Expected on
cs-CZ: Očekáváno dne

en: Issue
cs-CZ: Vydání

en: Number of copies limited to under 1000. The barcode you enter will be incremented for each additional item.
cs-CZ: Počet výtisků je omezen na méně než 1000. Zadaný čárový kód se pro každou další položku zvýší.

en: Number of copies to be made of this item
cs-CZ: Počet kopií jednotky k přidání

en: Supplemental issue
cs-CZ: Doplňující číslo

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
cs-CZ: Soubor periodik #%s

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
cs-CZ: Předplatné #%s

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
cs-CZ: Prodloužit #%s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
cs-CZ: Periodika %s &rsaquo; Koha

en: Edit selected serials
cs-CZ: Upravit vybraná periodika

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
cs-CZ: Nemůžete upravovat toto předplatné

en: Issue history
cs-CZ: Přehled fondu

en: Serial receive
cs-CZ: Příjem periodika

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
cs-CZ: Upravit distribuční seznam (%s)

en: New routing list
cs-CZ: Vytvořit distribuční seznam

note: INPUT type=text
en: Search notes
cs-CZ: Hledat poznámky

note: INPUT type=text
en: Search location
cs-CZ: Prohledat umístění

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
cs-CZ: Hledat signaturu

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
cs-CZ: Hledat podle konce platnosti

note: %1$s:  orig_total | html %2$s:  total | html
en: The search originally produced %s results and was limited to %s.
cs-CZ: Hledání původně poskytlo %s výsledků a bylo omezeno na %s.

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
cs-CZ: Předplatné časopisů (nalezeno %s)

en: Serials subscriptions search
cs-CZ: Hledání v předplatných periodik

en: Your search returned no open subscriptions.
cs-CZ: Výsledkům hledání neodpovídá žádné aktivní předpatné.

en: Your search returned no closed subscriptions.
cs-CZ: Na Váš dotaz nebylo nalezeno žádné uzavřené předplatné.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
cs-CZ: Opravdu chcete znovu otevřít toto předplatné?

en: Prediction pattern
cs-CZ: Schéma číslování

en: End date is not consistent with subscription length.
cs-CZ: Datum ukončení neodpovídá délce předplatného.

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
cs-CZ: Prosím, zaškrtněte čísla, která nebudou vůbec vydána.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
cs-CZ: Pokud jsou čísla periodika vydávána jen některé dny v týdnu, můžete zaškrtnout odpovídající políčka níže.

en: Not published
cs-CZ: Nevydáno

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: %s%s &rsaquo; Upravit předplatné%sNové předplatné%s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Modify subscription
cs-CZ: Upravit předplatné

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
cs-CZ: %s Upravit předplatné pro

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
cs-CZ: %sVložit nové předplatné%s (

en: Subscription number:
cs-CZ: Číslo předplatného:

en: Search for a vendor
cs-CZ: Hledat dodavatele

en: Record:
cs-CZ: Záznam:

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
cs-CZ: Předplatné musí být přiřazené k bibliografickému záznamu

en: Search for record
cs-CZ: Hledat záznam

en: Create record
cs-CZ: Vytvořit nový záznam

en: When receiving this serial:
cs-CZ: Při příjmu tohoto periodika:

en: Create an item record
cs-CZ: Vytvořit záznam jednotky

en: Do not create an item record
cs-CZ: Nevytvářet záznam jednotky

en: When there is an irregular issue:
cs-CZ: Jestliže bude vydáno mimořádné číslo:

en: Skip issue number
cs-CZ: Vynechat číslo

en: Keep issue number
cs-CZ: Zachovat číslování

en: Manual history:
cs-CZ: Ruční historie:

en: Nonpublic note:
cs-CZ: Neveřejná poznámka:

en: Patron notification:
cs-CZ: Upozornění pro čtenáře:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
cs-CZ: Vyberte poznámku a předplatitelé budou informováni pokud dorazí nové číslo.

en: To notify patrons of new serial issues, you must
cs-CZ: Chcete-li informovat čtenáře o nových sešitech periodik, musíte

en: define a notice
cs-CZ: definovat poznámku

en: item type for older issues:
cs-CZ: typ jednotky pro starší čísla:

en: Grace period:
cs-CZ: Doba odkladu:

en: day(s)
cs-CZ: den/dny

en: Number of issues to display to staff:
cs-CZ: Počet čísel k zobrazení pro zaměstnance:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
cs-CZ: Výchozí: %s %s (

en: Number of issues to display to the public:
cs-CZ: Počet čísel k zobrazení pro čtenáře:

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
cs-CZ: Databáze znalostí Mana může být použita pro získání vzorů předplatných vytvořených jinými knihovnami a tak Vám ušetřit práci navíc. Požádejte o dokončení a nastavení systému (či naopak zrušení této funkce) Vašeho správce

en: here
cs-CZ: zde

en: Serials planning
cs-CZ: Plánování periodik

en: First issue publication date:
cs-CZ: Datum vydání prvního čísla:

en: Next issue publication date:
cs-CZ: Datum publikování dalšího čísla:

en: -- please choose --
cs-CZ: -- prosím, vyberte --

en: Subscription length:
cs-CZ: Délka předplatného:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
cs-CZ: %s čísel %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
cs-CZ: %s týdnů %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
cs-CZ: %s měsíců %s%s %s

en: (enter amount in numerals)
cs-CZ: (vložit počet definovaný čísly)

en: Subscription start date:
cs-CZ: Datum začátku předplatného:

en: Subscription end date:
cs-CZ: Koncové datum odběru:

en: Numbering pattern:
cs-CZ: Schéma číslování:

en: Publication date template:
cs-CZ: Šablona data vydání:

en: Locale:
cs-CZ: Místní prostředí:

en: If empty, English is used
cs-CZ: Pokud necháno prázdné, použije se angličtina

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
cs-CZ: %s Poslední hodnota %s Začíná: %s

en: Inner counter:
cs-CZ: Stav počítadla:

en: Show advanced pattern
cs-CZ: Zobrazit rozšířené vzorce

en: Hide advanced pattern
cs-CZ: Skrýt rozšířené vzorce

en: Pattern name:
cs-CZ: Název schématu:

en: Numbering formula:
cs-CZ: Vzorec číslování:

en: Advanced prediction pattern:
cs-CZ: Rozšířené schéma číslování:

en: Begins with:
cs-CZ: Začíná na:

en: Add:
cs-CZ: Přidat:

en: Every:
cs-CZ: Každý:

en: Set back to:
cs-CZ: Nastavit zpět na:

en: When more than:
cs-CZ: Při více než:

en: Inner counter:
cs-CZ: Stav počítadla:

en: Name of day
cs-CZ: Den

en: Name of day (abbreviated)
cs-CZ: Den (krátce)

en: Name of month
cs-CZ: Měsíc

en: Name of month (abbreviated)
cs-CZ: Měsíc (krátce)

en: Name of season
cs-CZ: Roční období

en: Name of season (abbreviated)
cs-CZ: Roční období (krátce)

en: Formatting:
cs-CZ: Formátování:

en: Modify pattern
cs-CZ: Upravit schéma

en: Save as new pattern
cs-CZ: Uložit jako nové schéma

en: Cancel modifications
cs-CZ: Zrušit úpravy

en: Test prediction pattern
cs-CZ: Otestovat schéma číslování

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
cs-CZ: Uložit předplatné

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Dávková úprava &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Subscription batch edit
cs-CZ: Dávková úprava předplatného

en: You are about to edit the following subscriptions:
cs-CZ: Chystáte se upravit následující předplatná:

en: Nonpublic notes
cs-CZ: Neveřejné poznámky

en: Create item when receiving
cs-CZ: Vytvořit jednotku při přijetí

en: No change
cs-CZ: Žádná změna

en: Location:
cs-CZ: Umístění:

en: Public note:
cs-CZ: Veřejná poznámka:

en: Nonpublic note:
cs-CZ: Neveřejná poznámka:

en: Create item when receiving:
cs-CZ: Vytvářet jednotky při příjmu:

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Katalog &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Catalog search
cs-CZ: Vyhledávání v katalogu

en: You must enter a term to search on
cs-CZ: Musíte zadat výraz na vyhledání

en: Keyword:
cs-CZ: Klíčové slovo:

en: Limit item type to:
cs-CZ: Omezit typ jednotky na:

en: Limit collection code to:
cs-CZ: Omezit kód sbírky na:

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Podrobnosti o předplatném #%s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=subscription.biblio link = 0 %2$s:  IF subscription.closed %3$s:  END
en: Subscription for %s %s(closed)%s
cs-CZ: Předplatné pro %s %s(uzavřeno)%s

en: Renew this subscription
cs-CZ: Prodloužit toto předplatné

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
cs-CZ: Odběr vyprší %s.

en: Please confirm subscription deletion
cs-CZ: Potvrďte, prosím, odstranění předplatného

en: The subscription has not expired yet
cs-CZ: Odběr ještě nevypršel

en: The subscription has linked issues
cs-CZ: Odběr je napojen na sešity

en: The subscription has linked items
cs-CZ: Předplatné je propojeno na jednotky

en: Those items won't be deleted
cs-CZ: Tyto jednotky nelze smazat

en: Yes, delete (Y)
cs-CZ: Ano, odstranit (Y)

en: No, don't delete (N)
cs-CZ: Ne, neodstraňovat (N)

en: Planning
cs-CZ: Plánování

en: Issues
cs-CZ: Vydání

en: Subscription ID:
cs-CZ: ID odběru:

en: Librarian identity:
cs-CZ: Identita knihovníka:

en: Bibliographic record:
cs-CZ: Bibliografický záznam:

en: OPAC view:
cs-CZ: Zobrazení v on-line katalogu:

en: Open in new window.
cs-CZ: Otevřít v novém okně.

en: Items:
cs-CZ: Jednotky:

en: Serial receipt creates an item record.
cs-CZ: Příjem periodika vytvoří záznam jednotky.

en: Serial receipt does not create an item record.
cs-CZ: Příjem periodika nevytváří záznam jednotky.

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
cs-CZ: %s Při mimořádném vydání bude běžné číslo přeskočeno. %s Při mimořádném vydání bude zachováno číslování. %s

en: Serial number:
cs-CZ: Číslo periodika:

en: Number of issues to display to staff:
cs-CZ: Počet čísel k zobrazení pro zaměstnance:

en: Number of issues to display in OPAC:
cs-CZ: Počet jednotek, které mají být vidět v on-line katalogu:

en: subscribers
cs-CZ: odběratelé

en: Routing:
cs-CZ: Kolování:

en: yes
cs-CZ: ano

en: Additional fields:
cs-CZ: Další pole:

en: Beginning date:
cs-CZ: Počáteční datum:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
cs-CZ: %s Povoleno

en: Manual history:
cs-CZ: Ruční historie:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
cs-CZ: %s Zakázáno %s

en: Edit history
cs-CZ: Upravit historii

en: Number pattern:
cs-CZ: Schéma číslování:

en: Starting with:
cs-CZ: Počínaje s:

en: Rollover:
cs-CZ: Převrácení:

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
cs-CZ: %s čísel

en: Irregularity:
cs-CZ: Nepravidelnost:

en: First arrival:
cs-CZ: První příjezd:

en: Number of issues:
cs-CZ: Počet čísel:

en: Number of weeks:
cs-CZ: Počet týdnů:

en: Number of months:
cs-CZ: Počet měsíců:

en: Planned date
cs-CZ: Plánováné datum

en: Published date
cs-CZ: Datum zveřejnění

en: Published date (text)
cs-CZ: Datum zveřejnění (text)

en: History start date:
cs-CZ: Počáteční datum historie:

en: History end date:
cs-CZ: Koncové datum historie:

en: Received issues:
cs-CZ: Přijatá čísla časopisu:

en: Missing issues:
cs-CZ: Chybějící čísla:

en: History staff note:
cs-CZ: Poznámka obsluhy k historii:

en: History OPAC note:
cs-CZ: Poznámka k historii:

en: Hide already received orders
cs-CZ: Skrýt přijaté objednávky

en: Show all orders
cs-CZ: Zobrazit všechny objednávky

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
cs-CZ: nákupní cena s daní / bez daně

note: SPAN
en: status_1
cs-CZ: stav_1

note: SPAN
en: status_2
cs-CZ: stav_2

note: SPAN
en: status_3
cs-CZ: stav_3

note: SPAN
en: status_4
cs-CZ: stav_4

note: SPAN
en: status_5
cs-CZ: stav_5

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
cs-CZ: Vybrat polokouli:

note: SCRIPT
en: Fall
cs-CZ: Podzimní

note: SCRIPT
en: Northern
cs-CZ: Severní

note: SCRIPT
en: Rollover at:
cs-CZ: Přejíždění na:

note: SCRIPT
en: Season
cs-CZ: Období

note: SCRIPT
en: Spring
cs-CZ: Jaro

note: SCRIPT
en: Summer
cs-CZ: Léto

note: SCRIPT
en: Winter
cs-CZ: Zima

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Frekvence vydávání &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: day
cs-CZ: den

en: week
cs-CZ: týden

en: month
cs-CZ: měsíc

en: year
cs-CZ: rok

en: Frequencies
cs-CZ: Frekvence vydávání

en: New frequency
cs-CZ: Vytvořit novou frekvenci vydávání

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
cs-CZ: Změnit frekvenci vydávání: %s

en: Unit:
cs-CZ: Jednotka:

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
cs-CZ: Poznámka: jedno z následujících polí se musí rovnat 1

en: Issues per unit:
cs-CZ: Počet čísel za časovou jednotku:

en: Units per issue:
cs-CZ: Časových jednotek na vydání jednoho čísla:

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
cs-CZ: Tato frekvence vydávání je použita v %s předplatných. Opravdu ji chcete odstranit?

en: Show subscriptions
cs-CZ: Zobrazit předplatné

en: Issues per unit
cs-CZ: Počet čísel na časovou jednotku

en: Units per issue
cs-CZ: Jednotek na vydání

en: There is no defined frequency.
cs-CZ: Nejsou definovány žádné frekvence vydávání.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
cs-CZ: (musí být číslo větší než 0)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto frekvenci předplatného?

note: SCRIPT
en: Description is required
cs-CZ: Je nutné vložit popis

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
cs-CZ: Je nutné zadat počet čísel za časovou jednotku

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
cs-CZ: Jedno z polí 'vydání na časovou jednotku' a 'jednotek na vydání' musí být rovno 1

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
cs-CZ: Některá pole nejsou vyplněna správně:

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
cs-CZ: Je nutné zadat počet jednotek na vydání

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Historie předplatného &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Subscription history
cs-CZ: Historie předplatného

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
cs-CZ: Historie předplatného pro %s

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
cs-CZ: Tip: můžete aktualizovat historii seriálů ručně. To může být užitečné pro staré předplatné nebo k vyčistění historie. Při úpravách buďte opatrní, neboť budoucí příjem seriálů je bude automaticky aktualizovat.

en: Subscription start date
cs-CZ: Datum začátku předplatného

en: (start date of the 1st subscription)
cs-CZ: (počáteční datum prvního předplatného)

en: Subscription end date
cs-CZ: Datum ukončení předplatného

en: (if empty, subscription is still active)
cs-CZ: (není-li vyplněno, předplatné je stále aktivní)

en: Received issues
cs-CZ: Přijatá čísla časopisu

en: Note for OPAC
cs-CZ: Poznámka pro on-line katalog

en: Note for staff
cs-CZ: Poznámka pro knihovníky

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
cs-CZ: Uložit historii předplatného

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Schémata číslování &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Numbering patterns
cs-CZ: Schémata číslování

en: New numbering pattern
cs-CZ: Nové schéma číslování

en: A pattern with this name already exists.
cs-CZ: Schéma s tímto názvem již existuje.

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
cs-CZ: Upravit schéma: %s

en: Another pattern with this name already exists.
cs-CZ: Vzorec s tímto názvem již existuje.

en: Display order:
cs-CZ: Pořadí zobrazení:

en: Every
cs-CZ: Každý

en: Set back to
cs-CZ: Nastavit zpět na

en: When more than
cs-CZ: Při více než

en: Formatting
cs-CZ: Formátování

en: Reset
cs-CZ: Obnovit

en: First issue publication date:
cs-CZ: Datum vydání prvního čísla:

en: weeks
cs-CZ: týdny

en: months
cs-CZ: měsíců

en: Locale:
cs-CZ: Jazykové prostředí:

en: Begins with
cs-CZ: Začíná na

en: Inner counter
cs-CZ: Stav počítadla

en: Test pattern
cs-CZ: Testovat schéma

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
cs-CZ: Toto schéma je použito v %s předplatných. Opravdu jej chcete odstranit?

en: Numbering formula
cs-CZ: Schéma číslování

en: There are no existing numbering patterns.
cs-CZ: Nejsou definována žádná schémata číslování.

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
cs-CZ: - První datum vydání není definováno

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
cs-CZ: - Frekvence vydávání nebyla definována

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit toto schéma číslování?

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
cs-CZ: Z následujících důvodů nebylo možné otestovat schéma číslování:

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
cs-CZ: Prodloužení předplatného periodika #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
cs-CZ: Prodloužení předplatného periodika &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew
cs-CZ: Prodloužení předplatných periodik

en: Subscription renewed.
cs-CZ: Předplatné bylo prodlouženo.

en: Subscriptions renewed.
cs-CZ: Předplatné bylo prodlouženo.

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
cs-CZ: Prodloužení předplatného %s

en: (select a library)
cs-CZ: (vyberte knihovnu)

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
cs-CZ: Případná poznámka pro knihovníka, který bude zpracovávat Vaši žádost o prodloužení předplatného:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
cs-CZ: Upozornění pro předplatitelů %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Alert subscribers
cs-CZ: Upozornit odběratele

en: Alert subscribers for
cs-CZ: Upozornit odběratele na

en: Subscription:
cs-CZ: Odběr:

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
cs-CZ: Nejsou žádní čtenáři přihlášení k odběru pro tuto výzvu přihlášní k odběru periodik.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
cs-CZ: Upravit návrh #%s

en: Add suggestion
cs-CZ: Přidat návrh

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
cs-CZ: Ukázat návrh #%s

en: Bibliographic information
cs-CZ: Bibliografické informace

en: Copyright date:
cs-CZ: Datum copyrightu:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
cs-CZ: ISBN nebo ISSN nebo jiné standardní číslo:

en: Publication place:
cs-CZ: Místo vydání:

en: Collection title:
cs-CZ: Název sbírky:

en: Document type:
cs-CZ: Typ dokumentu:

en: Reason for suggestion:
cs-CZ: Zdůvodnění návrhu:

en: Suggestion management
cs-CZ: Správa návrhů a podání

en: Managed by:
cs-CZ: Zpracoval:

en: Accepted on:
cs-CZ: Schváleno dne:

en: Last modification on:
cs-CZ: Poslední změna:

en: Acquisition information
cs-CZ: Akviziční informace

en: Copies:
cs-CZ: Kopie:

en: Price:
cs-CZ: Cena:

en: &lt;&lt; Back to suggestions
cs-CZ: &lt;&lt; Zpět

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
cs-CZ: . Kliknutím na "Potvrdit váš návrh" skryjete tuto zprávu.

en: A similar document already exists:
cs-CZ: Podobný dokument již existuje:

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
cs-CZ: Vybraný správce nemá dostatečná oprávnění.

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
cs-CZ: Upravit návrh k nákupu #%s

en: Enter a new purchase suggestion
cs-CZ: Vložit nový návrh na nákup

en: -- Choose --
cs-CZ: -- Vyberte --

en: Non-public notes:
cs-CZ: Neveřejné poznámky:

en: No status
cs-CZ: Bez stavu

en: Set to patron
cs-CZ: Nastavit na čtenáře

en: Managed on:
cs-CZ: Zpracováno:

en: by:
cs-CZ: od:

en: You
cs-CZ: Vy

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
cs-CZ: %s | Dříve %s %s (%s) %s

en: Select manager
cs-CZ: Zvolte pracovníka

en: Notify manager:
cs-CZ: Upozornit zpracovatele:

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
cs-CZ: %s %s(nečinný)%s

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
cs-CZ: Potvrdit váš návrh

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
cs-CZ: Odeslat návrh

en: Viewing suggestions for library:
cs-CZ: Prohlížení návrhů na knihovnu:

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
cs-CZ: Návrh nebyl vytvořen. Již existuje jiný návrh na nákup dokumentu s tímto názvem (

en: No name
cs-CZ: Bez názvu

en: Last modification by
cs-CZ: Poslední úpravy provedl/a

en: Last modification on
cs-CZ: Poslední změny dne

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
cs-CZ: %s%s, od %s%s

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
cs-CZ: Vydal %s

note: %1$s:  END
en: Archived %s
cs-CZ: Archivováno %s

en: Unarchive
cs-CZ: Vyjmout z archivu

en: Change selected suggestions
cs-CZ: Změnit vybrané návrhy

en: Mark selected as:
cs-CZ: Označit vybrané jako:

en: -- Choose a status --
cs-CZ: -- Vyberte stav --

en: with this reason:
cs-CZ: z tohoto důvodu:

en: Update manager
cs-CZ: Správce aktualizací

en: Archive selected
cs-CZ: Archivovat výběr

en: No results.
cs-CZ: Žádné výsledky.

en: Organize by:
cs-CZ: Organizovat podle:

en: Organize by:
cs-CZ: Organizovat podle:

en: Filter by:
cs-CZ: Filtrovat podle:

en: [clear]
cs-CZ: [zrušit]

en: Suggestion information
cs-CZ: Informace o návrhu

en: Suggested by:
cs-CZ: Předloženo od:

en: Suggested date from:
cs-CZ: Datum vložení od:

en: Management date from:
cs-CZ: Datum zásahu knihovníka od:

en: Accepted by:
cs-CZ: Přijal(a):

en: Accepted date from:
cs-CZ: Přijato dne:

en: Book fund:
cs-CZ: Knižní fond:

en: Include archived:
cs-CZ: Včetně archivovaných:

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
cs-CZ: Zahrnutí archivovaných návrhů do vyhledávání

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento návrh?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento návrh?

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
cs-CZ: Zvolte prosím pracovníka, kterému přidělíte vybrané návrhy

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jeden návrh

en: Tagged with:
cs-CZ: Označené s:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
cs-CZ: %sTento záznam nemá žádné jednotky.%s

en: Remove tag
cs-CZ: Odstranit štítek

en: There are no titles tagged with the term
cs-CZ: Nejsou zde žádné tituly označené termínem

en: Approved tags
cs-CZ: Schválené štítky

en: Rejected tags
cs-CZ: Odmítnuté štítky

en: Pending tags
cs-CZ: Nevyřízené štítky

en: All tags
cs-CZ: Všechny štítky

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
cs-CZ: Opravdu chcete odebrat štítek od tohoto titulu?

en: Displaying approved terms
cs-CZ: Zobrazení schválených termínů

en: Displaying rejected terms
cs-CZ: Zobrazení odmítnutých termínů

en: Approved
cs-CZ: Schválené

en: Tested
cs-CZ: Testováno

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
cs-CZ: Neznámá operace (%s) na

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
cs-CZ: %s Termín(y).

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
cs-CZ: Při schvalování termínu nastala chyba (%s).

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
cs-CZ: Při odmítnutí termínu nastala chyba (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
cs-CZ: Uživatel nebyl nalezen (%s). FILTR VYŽADUJE ZADÁNÍ ČÍSLA ČTENÁŘE (ne jména).

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
cs-CZ: Žádná shoha s číslem čtenáře (%s).

en: Unrecognized error!
cs-CZ: Nerozpoznaná chyba!

en: Reviewer
cs-CZ: Recenzent

en: Reject
cs-CZ: Zamítnout

en: Terms summary
cs-CZ: Přehled výrazů

en: Check lists
cs-CZ: Kontrolní seznamy

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
cs-CZ: Zadejte slovo nebo frázi ke kontrole se seznamem povolených/zakázaných:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
cs-CZ: &quot;%s&quot; je povoleno.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
cs-CZ: &quot;%s&quot; je zakázáno.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
cs-CZ: &quot;%s&quot; není povoleno ani zakázáno.

en: Term:
cs-CZ: Termín:

en: approved
cs-CZ: schváleno

en: rejected
cs-CZ: odmítnutý

en: Reviewer:
cs-CZ: Schválil:

en: Date: from
cs-CZ: Datum: od

en: ...to
cs-CZ: ...do

en: Apply filter(s)
cs-CZ: Použít filtr(y)

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
cs-CZ: Žádné soubory nebyly nalezeny, protože není nastavena položka "access_dir" v souboru "koha-conf.xml". Požádejte svého správce systému, aby toto nastavení provedl.

en: Size (bytes)
cs-CZ: Velikost (v bajtech)

en: Date last modified
cs-CZ: Datum poslední úpravy

en: No files found.
cs-CZ: Soubory nenalezeny.

en: Additional content
cs-CZ: Další typy obsahu

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při aktualizaci tohoto obsahu se vyskytla chyba. Pravděpodobně již existuje.

en: An error occurred when adding this content. Check the logs for details.
cs-CZ: Při přidávání tohoto obsahu došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování tohoto obsahu došlo k chybě. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: Content updated successfully.
cs-CZ: Obsah byl úspěšně aktualizován.

en: Content added successfully.
cs-CZ: Obsah byl úspěšně přidán.

en: Content deleted successfully.
cs-CZ: Obsah byl úspěšně odstraněn.

en: Display location:
cs-CZ: Zobrazit umístění:

en: Show expired
cs-CZ: Zobrazit prošlé

en: Publication date:
cs-CZ: Datum vydání:

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
cs-CZ: I po vypršení platnosti budou novinky stále přístupné na přímé URL adrese. %s

en: Appear in position:
cs-CZ: Vyskytuje se na pozici:

en: Content:
cs-CZ: Obsah:

en: New entry
cs-CZ: Nový záznam

en: New entry using text editor
cs-CZ: Nový záznam s použitím textového editoru

en: New entry using WYSIWYG editor
cs-CZ: Nový záznam s použitím WYSIWYG editoru

en: See
cs-CZ: Podívejte se

en: Page URL
cs-CZ: URL stránky

en: Page
cs-CZ: Stránka

en: Slip
cs-CZ: Lístek

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
cs-CZ: Neznámý ('%s')

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
cs-CZ: %s Všechny knihovny %s%s %s

note: A
en: View on OPAC
cs-CZ: Podívat se v on-line katalogu

en: Preview content
cs-CZ: Náhled obsahu

note: %1$s:  default_localization.title | html
en: Preview of: "%s"
cs-CZ: Náhled: "%s"

en: Edit with text editor
cs-CZ: Upravit v textovém editoru

en: Edit with WYSIWYG editor
cs-CZ: Upravit ve WYSIWYG editoru

en: There are no additional contents.
cs-CZ: Neni k dispozici žádný další obsah.

en: Automatic item modifications by age
cs-CZ: Automatické úpravy jednotek podle stáří

en: Rules
cs-CZ: Pravidla

en: Rules for automatic item modifications by age
cs-CZ: Pravidla pro automatické úpravy jednotek podle stáří

en: Edit rules
cs-CZ: Upravit pravidla

en: Add rules
cs-CZ: Přidat pravidla

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
cs-CZ: %s %s Nastala chyba: Nebylo možné nahrát konfiguraci. %s

en: Remove this rule
cs-CZ: Odstranit toto pravidlo

en: Rule
cs-CZ: Pravidlo

en: Age in days
cs-CZ: Stáří ve dnech

en: Age field
cs-CZ: Pole pro věk

en: Choose an age field
cs-CZ: Vyberte pole pro věk

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
cs-CZ: pokud není nastaveno, použije se items.dateaccessioned

en: Conditions
cs-CZ: Podmínky

en: Choose a field name
cs-CZ: Vyberte pole

en: Add a condition
cs-CZ: Přidat podmínku

en: Remove condition
cs-CZ: Odstranit podmínku

en: Substitutions
cs-CZ: Nahrazení

en: Add a substitution
cs-CZ: Přidat nahrazení

en: Remove substitution
cs-CZ: Zrušit nahrazení

en: A field name is required
cs-CZ: Název pole je povinný

en: There are no rules defined.
cs-CZ: Nejsou definována žádné pravidla.

en: List of rules
cs-CZ: Seznam pravidel

en: Age
cs-CZ: Věk

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
cs-CZ: %s Neexistuje žádná podmínka pro toto pravidlo. %s %s

en: Cannot enqueue this job.
cs-CZ: Tuto úlohu nelze zařadit do fronty.

en: Warning, the following barcodes were not found:
cs-CZ: Varování, následující čárové kódy nebyly nalezeny:

en: Warning: no barcodes were found
cs-CZ: Varování: nebyly nalezeny žádné čárové kódy

en: Barcodes not found
cs-CZ: Nenalezené čárové kódy

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
cs-CZ: Varování, následující čísla jednotek nebyla nalezena:

en: Warning: no itemnumbers were found
cs-CZ: Varování: nebyla nalezena žádná čísla jednotek

en: Itemnumbers not found
cs-CZ: Čísla jednotek nebyla nalezena

en: Warning, the following items cannot be deleted:
cs-CZ: Varování, následující jednotky nelze smazat:

en: Cannot be deleted
cs-CZ: Nemůže být odstraněno

en: The following barcodes were found:
cs-CZ: Byly nalezeny následující čárové kódy:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
cs-CZ: Příliš mnoho jednotek (%s), aby je bylo možné zobrazit individuálně.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
cs-CZ: Toto krok vymaže %s všechny %s vybrané %s jednotky.

en: Delete records if no items remain.
cs-CZ: Odstranit záznamy, jestliže nemají žádné jednotky.

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
cs-CZ: Odstranit VŠECHNY potvrzené položky

en: Return to batch item deletion
cs-CZ: Návrat k dávce mazání jednotek

en: Return to the record
cs-CZ: Zpět k záznamu

en: Return to where you were
cs-CZ: Zpět na předchozí stránku

en: Return to batch item modification
cs-CZ: Návrat k dávkové úpravě jednotek

en: : Barcode must be unique.
cs-CZ: : Čárový kód musí být unikátní.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
cs-CZ: : Čárový kód se nepodařilo přečíst. Jednotka nebyla vložena.

en: The following itemnumbers were found:
cs-CZ: Byly nalezeny následující čísla jednotek:

en: The following items were modified:
cs-CZ: Následující položky byly upraveny:

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
cs-CZ: Příliš mnoho jednotek (%s): Není možné najednou upravit více než %s jednotek.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
cs-CZ: Příliš mnoho jednotek (%s): Dávkově není možné najednou upravit více než %s jednotek. Jednotky se nezobrazí.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
cs-CZ: Zaškrtávací pole vpravo vedle popisu podpole zablokuje zápis a způsobí odstranění podpole u všech vybraných jednotek. Ponechte prázdné, pokud nechcete nic měnit.

en: Other attributes
cs-CZ: Další vlastnosti

en: Options
cs-CZ: Možnosti

en: Items are not marked found, nor do damaged/withdrawn statuses prevent this return, nor are item locations updated. This feature is intended to allow removal of checkouts from patron accounts without affecting fines or other statuses.
cs-CZ: Jednotky, které nejsou označeny jako nalezené, ani stavy poškozené/vyřazené nebrání tomuto vrácení, ani aktualizaci umístění. Tato funkce má umožnit vrácení jednotek z účtů čtenáře, bez vlivu na výši pokut nebo jiné stavy.

en: This option checks in items to remove them from patron accounts.
cs-CZ: Tato volba označí jednotky a odstraní je z účtů čtenářů.

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
cs-CZ: Toto podpole bude odstraněno

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
cs-CZ: %sDávkové mazání%sDávková úprava%s jednotek

en: Use a file
cs-CZ: Použít soubor

en: Barcode file:
cs-CZ: Soubor s čárovými kódy:

en: Item number file:
cs-CZ: Soubor čísel jednotek:

en: File:
cs-CZ: Soubor:

en: Or scan items one by one
cs-CZ: Nebo skenovat položky jednu po druhé

en: Barcode list (one barcode per line):
cs-CZ: Seznam čárových kódů (jeden kód na řádek):

en: Use default values
cs-CZ: Použít výchozí hodnoty

en: Use default values:
cs-CZ: Použít výchozí hodnoty:

note: %1$s:  message.authid | html
en: The authority ID %s does not exist in the database.
cs-CZ: ID autority %s v databázi neexistuje.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
cs-CZ: Bibliografický záznam %s v databázi neexistuje.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
cs-CZ: Autoritní záznam %s v databázi neexistuje.

en: Bibliographic:
cs-CZ: Bibliografický:

en: Authorities:
cs-CZ: Autoritní:

en: Upload a file
cs-CZ: Nahrát soubor

en: Select a list of records
cs-CZ: Vyberte seznam záznamů

en: List:
cs-CZ: Seznam:

en: IDs:
cs-CZ: Identifikátory:

en: Select without items
cs-CZ: Záznamy bez jednotek

en: Select without holds
cs-CZ: Záznamy bez rezervací

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
cs-CZ: Upozornění: tato akce odstraní všechny vybrané bibliografické záznamy, související předplatné, rezervace a jednotky!

en: Clear used authorities
cs-CZ: Vyčistit použité autority

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
cs-CZ: Upozornění: tato akce odstraní všechny vybrané autoritní záznamy!

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
cs-CZ: Smazat vybrané záznamy

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
cs-CZ: %s Nejsou zadány žádná ID záznamů. %s %s

note: A
en: New batch record deletion
cs-CZ: Nová dávka záznamů pro smazání

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
cs-CZ: %s Nebyla definována žádná akce. %s

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
cs-CZ: Nebyl zvolen žádný autoritní záznam.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
cs-CZ: Nebyl zvolen žádný záznam.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
cs-CZ: Záznam neí možné smazat, protože minimálně jedna z jednotek je půjčena.

en: Checkout criteria:
cs-CZ: Parametry výpůjček:

en: Patrons' categories:
cs-CZ: Kategorie čtenářů:

en: Item types:
cs-CZ: Typy jednotek:

en: Libraries:
cs-CZ: Knihovny:

en: Due date from:
cs-CZ: Termín vrácení od:

en: Due date to:
cs-CZ: Termín vrácení do:

en: New due date:
cs-CZ: Nový termín vrácení:

en: Hard due date:
cs-CZ: Přesné datum vrácení:

en: Or add number of days:
cs-CZ: Nebo prodloužit o počet dní:

en: Options:
cs-CZ: Možnosti:

en: Preview results:
cs-CZ: Náhled výsledků:

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
cs-CZ: Tuto možnost raději nevyužívejte v případě, že měníte větší počet termínů. Hrozí přetížení systému.

en: New due date
cs-CZ: Nový termín vrácení

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
cs-CZ: Upozornění: tato akce upraví všechny vybrané výpůjčky!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
cs-CZ: Upravit vybrané výpůjčky

en: No checkouts for the selected filters.
cs-CZ: Podle zadaných podmínek nebyly nalezeny žádné výpůjčky.

en: Due dates have been modified!
cs-CZ: Termíny vrácení byly upraveny!

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jednu výpůjčku ke zpracování

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
cs-CZ: Vybraná šablona (id=%s) neexistuje nebo není definována žádná akce.

en: Authority records
cs-CZ: Autoritní záznamy

en: MARC modification template
cs-CZ: Modifikační šablona MARC

en: Select a template
cs-CZ: Vyberte šablonu

en: Modify record using the following template:
cs-CZ: Upravit záznamy použitím následující šablony:

note: A
en: Preview MARC
cs-CZ: Náhled MARC

en: Show MARC
cs-CZ: Zobrazit MARC

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
cs-CZ: Upozornění: tato akce upraví všechny vybrané bibliografické záznamy!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
cs-CZ: Upozornění: tato akce upraví všechny vybrané autoritní záznamy!

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
cs-CZ: Upravit vybrané záznamy

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
cs-CZ: Nebyly upraveny žádné záznamy. %s

en: No MARC modification template is defined. You have to create at least one template in order to use this tool.
cs-CZ: Není definována žádná šablona pro úpravu MARC. Abyste mohli tento nástroj používat, musíte vytvořit alespoň jednu šablonu.

en: Create a new MARC modification template
cs-CZ: Vytvoření nové šablony úprav MARC

en: No action defined for the template.
cs-CZ: Pro tuto šablonu nebyla dosud definována žádná akce.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jednu modifikační šablonu.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jeden záznam ke zpracování.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
cs-CZ: Dávkové mazání a anonymizace čtenářů v knihovně %s

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
cs-CZ: Tento nástroj umožňuje mazat čtenáře a anonymizovat historii výpůjček. Pro mazání čtenářů lze použít libovolnou kombinaci limitů. Čtenáři nebudou odstraněni, pokud splňují jednu nebo více z následujících podmínek:

en: They have items currently checked out.
cs-CZ: Mají vypůjčené jendotky.

en: They are the guarantor to another patron.
cs-CZ: Jsou ručitelem jiné osoby.

en: They are in a patron category of type staff.
cs-CZ: Patří do čtenářské zaměstnanecké kategorie.

en: They have permissions assigned to them.
cs-CZ: Jsou k nim přiřazena oprávnění.

en: Delete patrons
cs-CZ: Odstranit čtenáře

en: Verify you want to delete patrons
cs-CZ: Zaškrtněte, pokud si opravdu přejete hromadně odstranit čtenáře

en: Delete patrons who meet the following criteria:
cs-CZ: Odstranit čtenáře, kteří splňují tato kritéria:

en: who have not borrowed since:
cs-CZ: neprovedli výpůjčku od:

en: whose expiration date is before:
cs-CZ: s datem vypršení registrace starším než:

en: who have not been active since:
cs-CZ: kteří nebyli přihlášení od:

en: whose patron category is:
cs-CZ: jejichž čtenářská kategorie je:

en: who are in patron list:
cs-CZ: kteří jsou na seznamu čtenářů:

en: Anonymize checkout history
cs-CZ: Anonymizovat historii výpůjček

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
cs-CZ: Nastavení AnonymousPatron není vyplněno. Můžete i tak použít tuto funkci, ale v historii výpůjček se bude ukládat prázdná hodnota (NULL) u anonymizovaných výpůjček.

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
cs-CZ: Zaškrtněte, pokud skutečně chcete hromadně anonymizovat historii výpůjček

en: Permanently delete checkout history older than
cs-CZ: Trvale anonymizovat historii výpůjček s datem starším než

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
cs-CZ: %s čtenářů bude smazáno

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
cs-CZ: %s historie výpůjček čtenářů bude anonymizována

en: How should patrons be deleted?
cs-CZ: Jak by měli být čtenáři smazáni?

en: Permanently delete these patrons
cs-CZ: Trvale odstranit tyto čtenáře

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
cs-CZ: Vymazat informace o čtenářích přímo z databáze. Záznamy nebude možné obnovit.

en: Move these patrons to the trash
cs-CZ: Přesunout tyto uživatele do koše

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
cs-CZ: Přesune čtenáře do tabulky smazaných uživatelů. Mohou být trvale vymazány pomocí skriptu

en: script.
cs-CZ: .

en: Test run: Do not remove any patrons.
cs-CZ: Test: Žádný čtenář nebude skutečně odstraněn.

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
cs-CZ: Historie výpůjček pro %s čtenářů bude anonymizována

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
cs-CZ: %s čtenářů by bylo odstraněno (pokud by se nejednalo pouze o test)

en: No patron records have been actually removed
cs-CZ: Žádní čtenáři nebyli odstraněni

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
cs-CZ: %s čtenářů bylo úspěšně přesunuto do koše

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
cs-CZ: %s čtenářů bylo úspěšně smazáno

en: No patron records have been removed
cs-CZ: Nebyly odstraněny žádné záznamy o uživateli

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
cs-CZ: Všechny výpůjčky (%s) starší než %s budou anonymizovány

en: No patron records have been anonymized
cs-CZ: Nebyly utajeny žádné záznamy o uživateli

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
cs-CZ: Vyberte prosím alespoň jednu akci.

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
cs-CZ: Zadejte prosím datum!

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
cs-CZ: Vyberte prosím, alespoň jedno kriterium pro výmaz!

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
cs-CZ: Tito čtenáři budou trvale odstraněny z databáze a nebude možné je obnovit

en: New CSV profile
cs-CZ: Nový CSV profil

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists.
cs-CZ: Při vytváření CSV profilu se vyskytla chyba. Možná již existuje.

en: An error occurred when adding this CSV profile.
cs-CZ: Při přidávání tohoto CSV profilu došlo k chybě.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs for details.
cs-CZ: Při odstraňování tohoto CSV profilu se vyskytla chyba. Podrobnosti naleznete v protokolech.

en: CSV profile updated successfully.
cs-CZ: CSV profil byl úspěšně aktualizován.

en: CSV profile added successfully.
cs-CZ: CSV profil byl úspěšně přidán.

en: CSV profile deleted successfully.
cs-CZ: CSV profil byl úspěšně odstraněn.

en: This CSV profile already exists.
cs-CZ: Tento CSV profil již existuje.

en: Comma (,)
cs-CZ: Čárka (,)

en: Pipe (|)
cs-CZ: Svislá čára (|)

en: Semi-colon (;)
cs-CZ: Středník (;)

en: Sharp (#)
cs-CZ: Mříž (#)

en: Space ( )
cs-CZ: Mezera ( )

note: For the first occurrence, %1$s:  tab_char | html
en: Tabulation (%s)
cs-CZ: Tabulátor (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  new_line_char | html
en: New line (%s)
cs-CZ: Nový řádek (%s)

en: Unknown type
cs-CZ: Neznámý typ

en: Export records
cs-CZ: Exportovat záznamy

en: Late serial issues claims
cs-CZ: Reklamovaná čísla periodika

en: Basket export in acquisition
cs-CZ: Export košíku v akvizici

en: Unknown usage
cs-CZ: Neznámé použití

en: Profile ID:
cs-CZ: ID Profilu:

en: Profile name:
cs-CZ: Jméno profilu:

en: Profile type:
cs-CZ: Typ profilu:

en: Usage:
cs-CZ: Použití:

en: Profile description:
cs-CZ: Popis profilu:

en: CSV separator:
cs-CZ: Oddělovač CSV:

en: Field separator:
cs-CZ: Oddělovač polí:

en: Subfield separator:
cs-CZ: Oddělovač podpolí:

en: Only available on the staff interface:
cs-CZ: K dispozici pouze v rozhraní pro knihovníky:

en: Profile MARC fields:
cs-CZ: MARC pole profilu:

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
cs-CZ: Musíte určit, které pole nebo podpole chcete exportovat, oddělené svislítky.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
cs-CZ: Můžete také použít své vlastní hlavičky (namísto těch z Koha) prefixováním čísla pole hlavičkou, následované rovnítkem.

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
cs-CZ: Příklad: Osobní jméno=200|Záhlaví=210$a|300|009

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
cs-CZ: Můžete také použít značky Template Toolkitu. Více informací naleznete v nápovědě.

en: Profile SQL fields:
cs-CZ: SQL pole profilu:

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
cs-CZ: Je třeba určit, které pole nebo podpole chcete exportovat. Jednotlivá pole oddělte svislítky.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
cs-CZ: Můžete také použít svá vlastní záhlaví (namísto těch, které definuje systém Koha), stačí přidat toto záhlaví před název pole. Záhlaví a název pole oddělte rovnítkem.

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
cs-CZ: Příklad: Označení předplatného=subscription.name|Název=subscription.title|Číslo časopisu=serial.serialseq

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
cs-CZ: Pro reklamaci nedodaných periodik jsou k dispozici data z tabulek: serial, subscription, biblio, biblioitems a aaqbookseller.

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
cs-CZ: Pro exporty z košíků lze využít údaje z následujících tabulek: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
cs-CZ: Pro vygenerování exportního seznamu opožděných objednávek ve formátu CSV je třeba vytvořit profil v syntaxi sady nástrojů Template Toolkit.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
cs-CZ: %s Takový CSV profil neexistuje. %s

en: CSV profile ID
cs-CZ: ID CSV profilu

en: Content
cs-CZ: Obsah

en: CSV separator
cs-CZ: Oddělovač CSV

en: CSV type
cs-CZ: Typ CSV

en: Usage
cs-CZ: Použití

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
cs-CZ: %s Není vytvořený žádny CSV profil.

en: Create a new CSV profile
cs-CZ: Vytvořit nový CSV profil

en: Export data
cs-CZ: Exportovat data

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
cs-CZ: Soubor není ve správném formátu. Je možné použít pouze soubory typu csv a txt.

note: INPUT type=submit
en: Export bibliographic records
cs-CZ: Exportovat bibliografické záznamy

note: INPUT type=submit
en: Export authority records
cs-CZ: Exportovat záznamy autorit

en: Export database
cs-CZ: Exportovat databázi

en: Export configuration
cs-CZ: Exportovat nastavení

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
cs-CZ: Poznámka: Ve výchozím nastavení jsou exportovány i informace o jednotkách.

en: Select records to export
cs-CZ: Vyberte záznamy k exportu

en: From biblionumber:
cs-CZ: Od záznamu číslo:

en: To biblionumber:
cs-CZ: Do záznamu číslo:

en: With items owned by the following libraries:
cs-CZ: Exportovat záznamy z těchto knihoven:

en: From item call number:
cs-CZ: Od signatury:

en: To item call number:
cs-CZ: Signatura jednotky:

en: Accession date (inclusive)
cs-CZ: Datum vložení (včetně)

en: Use a file
cs-CZ: Použít soubor

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
cs-CZ: Soubor obsahující identifikátory bibliografických záznamů, jeden identifikátor na řádek. Tento seznam funguje jako filtr, je možné jej tedy kombinovat i s dalšími parametry. (Použitelné typy souborů jsou .csv a .txt)

en: Don't export items:
cs-CZ: Neexportovat jednotky:

en: Remove items not owned by selected libraries:
cs-CZ: Odstranit jednotky nepatřící do vybraných knihoven:

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
cs-CZ: oddělujte mezerou (např. 100a 200 606)

en: Output format
cs-CZ: Výstupní formát

en: File format:
cs-CZ: Formát souboru:

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
cs-CZ: Pro použití této možnosti musíte nejprve vytvořit CSV profil pro export MARC záznamů.

en: CSV profile:
cs-CZ: CSV profil:

en: File name:
cs-CZ: Název souboru:

en: From authid:
cs-CZ: Od authid:

en: To authid:
cs-CZ: Do authid:

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
cs-CZ: oddělujte mezerou. (např. 100a 200 606)

en: Output format
cs-CZ: Výstupní formát

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
cs-CZ: Poznámka: Tento soubor exportu bude velmi rozsáhlý a je generován v noci.

en: Choose a file
cs-CZ: Vybrat soubor

en: Unfortunately, no backups are available.
cs-CZ: Bohužel, žádné zálohy nejsou k dispozici.

note: INPUT type=submit
en: Download database
cs-CZ: Stáhnout databázi

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
cs-CZ: Stáhnout nastavení

en: Define the holidays for:
cs-CZ: Nastavení uzavírek pro:

en: Edit this holiday
cs-CZ: Upravit tuto uzavírku

en: From date:
cs-CZ: Od:

en: To date:
cs-CZ: K datu:

en: Generate an exception for this repeated holiday.
cs-CZ: Generovat výjimku pro toto opakující se uzavírací období.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
cs-CZ: Můžete učinit výjimku z pravidla na volné dny. To znamená, že budete moci říci, že pro opakované volno je tam jeden den, který se stává výjimkou (není volnem).

en: Generate exceptions on a range of dates.
cs-CZ: Generovat výjimku pro více dní.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
cs-CZ: Můžete udělat výjimku v rozsahu dat každoročně opakovaných.

en: Delete this holiday
cs-CZ: Smazat toto uzavření

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
cs-CZ: Tím dojde k vymazání pravidla pro toto volno. Pokud je opakovatelný svátek, tato volba kontroluje možné výjimky. Pokud výjimka existuje, tato volba odstraní výjimku a nastaví datum na pravidelnou dovolenou.

en: Delete the single holidays on a range
cs-CZ: Smazat jednorázové uzavírky

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
cs-CZ: Toto odstraní pouze pravidlo jednotlivých uzavíracích dní. Opakovatelné uzavírky a vyjímky nebudou odstraněny.

en: Delete the repeated holidays on a range
cs-CZ: Smazat opakované uzavírky

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
cs-CZ: Dojde jen k vymazání pravidla opakovaných svátků. Opakovatelné svátky budou odstraněny. Výjimky zůstanou zachovány.

en: Delete the exceptions on a range
cs-CZ: Smazat výjimku pro dané období

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
cs-CZ: Tím dojde k vymazání výjimek v daném rozsahu. Buďte opatrní při definici rozsahu, pokud bude příliš velký, můžete zpomalit systém Koha.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
cs-CZ: Tímto se uloží změny v názvu a popisu svátků. Pokud jsou údaje pro opakovaná volna změněny, ovlivní to všechny datumy, na které opakovaná volna připadnou.

en: Copy changes to all libraries
cs-CZ: Kopírovat změny pro všechny knihovny

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, holiday is added to calendar. NOTE! This might overwrite existing holidays in other calendars.
cs-CZ: Pokud je zaškrtnuto, změny pro tento svátek se zkopírují do všech knihoven. Pokud svátek pro knihovnu neexistuje, přidá se do kalendáře. POZOR! Může dojít k přepsání existujících svátků v jiných kalendářích.

en: Add new holiday
cs-CZ: Vložit novou uzavírku

en: Holiday only on this day
cs-CZ: Jednorázový zavírací den

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
cs-CZ: Vytvoří jednorázový svátek. Například, pokud vyberete 1. srpna 2012 jako svátek, tento den bude svátkem, nebude to však mít vliv na 1. srpen v dalších letech.

en: Holiday repeated every same day of the week
cs-CZ: Uzavírka se opakuje každý den v týdnu

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
cs-CZ: Vytvoří z tohoto dne svátek opakovaný každý týden. Například, pokud je vaše knihovna v sobotu uzavřena, použijte tuto možnost, aby byla každá sobota nastavena jako svátek.

en: Holiday repeated yearly on the same date
cs-CZ: Stejný den každý rok (např. státní svátky)

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
cs-CZ: Nastaví tento den a měsíc jako referenci na uzavření knihovny. I přes toto nastavení, můžete opakovat toto pravidlo pro každý rok. Například, vybrání 1. Srpna nastaví 1. Srpen jako den uzavření každý rok.

en: Holidays on a range
cs-CZ: Uzavírka v období

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
cs-CZ: Vytvoří jednorázové uzavření v určitém rozptylu. Například, pokud vyberete 1. srpna 2012 a 10. srpna 2012, všechny dny mezi nimi bude nastaveno uzavření knihovny, nebude to však mít vliv na 1.-10. srpna v dalších letech.

en: Holidays repeated yearly on a range
cs-CZ: Každoročně opakovaná uzavírka

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
cs-CZ: Vytvoří každoročně opakované uzavření ve vybraném rozptylu. Například, pokud vyberete 1. srpna 2012 a 10. srpna 2012, všechny dny mezi nimi budou nastaveno uzavření knihovny, stejně jako 1.-10. srpna v dalších letech.

en: Copy to all libraries
cs-CZ: Kopírovat pro všechny knihovny

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
cs-CZ: Je-li zaškrtnuto, tyto svátky se zkopírují do všech knihoven. Pokud v některé knihovně svátek již existuje, nedojde k žádné změně.

en: Calendar information
cs-CZ: Kalendář

en: Copy holidays to:
cs-CZ: Kopírovat uzavírací dny do:

en: Hints
cs-CZ: Návod

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
cs-CZ: Najděte v kalendáři den, který chcete nastavit jako uzavírku - svátek.

en: Click the date to add or edit a holiday.
cs-CZ: Klikněte na datum pro vložení nebo úpravu uzavírky.

en: Enter a title and description for the holiday.
cs-CZ: Zadejte název a popis této uzavírky.

en: Specify how the holiday should repeat.
cs-CZ: Určete, jak má být dovolená opakována.

en: Click Save to finish.
cs-CZ: Klikněte na Uložit.

en: Key
cs-CZ: Legenda

en: Working day
cs-CZ: Pracovní den

en: Unique holiday
cs-CZ: Jedinečný svátek

en: Holiday repeating weekly
cs-CZ: Zavírací den v týdnu

en: Holiday repeating yearly
cs-CZ: Každoroční uzavírka (státní svátek)

en: Holiday exception
cs-CZ: Výjimka

en: Exceptions
cs-CZ: Výjimky

en: Weekly - Repeatable holidays
cs-CZ: Svátky s týdenním opakováním

en: Yearly - Repeatable holidays
cs-CZ: Uzavírky s ročním opakováním (státní svátky)

en: Day/month
cs-CZ: Den/měsíc

en: Month/day
cs-CZ: Měsíc/Den

en: Unique holidays
cs-CZ: Jedinečný svátek

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
cs-CZ: Smazat tuto výjimku.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
cs-CZ: Smazat toto uzavření.

note: SCRIPT
en: Exception: %s
cs-CZ: Výjimka: %s

note: SCRIPT
en: Fridays
cs-CZ: Pátek

note: SCRIPT
en: Mondays
cs-CZ: Pondělí

note: SCRIPT
en: Normal day
cs-CZ: Normální den

note: SCRIPT
en: Saturdays
cs-CZ: Sobota

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
cs-CZ: Jednorázová uzavírka: %s

note: SCRIPT
en: Sundays
cs-CZ: Neděle

note: SCRIPT
en: Thursdays
cs-CZ: Čtvrtek

note: SCRIPT
en: Tuesdays
cs-CZ: Úterý

note: SCRIPT
en: Wednesdays
cs-CZ: Středa

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
cs-CZ: Týdenní uzavírky: %s

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
cs-CZ: Každoroční uzavírka (svátek): %s

en: Import results
cs-CZ: Výsledky importu

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patron list with imported patrons: %s
cs-CZ: Seznam čtenářů s importovanými čtenáři: %s

en: Back to Tools
cs-CZ: Zpět k nástrojům

en: Feedback
cs-CZ: Zpětná vazba

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
cs-CZ: Byla nalezena tato pole: %s

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
cs-CZ: Čtenář je již v databázi: %s

en: Error analysis
cs-CZ: Analýza chyb

en: Header row could not be parsed
cs-CZ: Hlavičkový řádek nebylo možné zpracovat

en: could not be parsed!
cs-CZ: nebylo možné analyzovat!

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
cs-CZ: Kritické pole &quot;%s&quot;

en: missing
cs-CZ: chybějící

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
cs-CZ: číslo čtenáře: %s

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
cs-CZ: příjmení: %s

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
cs-CZ: Číslo průkazu %s není platné %s (pro čtenáře s číslem %s)%s

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
cs-CZ: Userid %s je již použité pro jiného čtenáře.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
cs-CZ: Heslo čtenáře %s je příliš krátké. Povolená minimální délka je %s, uložená délka je %s

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Heslo čtenáře číslo %s obsahuje mezery.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Heslo čtenáře %s je příliš nebezpečné.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Došlo k chybě zásuvného modulu pro hesla u čtenáře %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Heslo čtenáře %s je chybné.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Atribut čtenáře %s musí bý unikátní pro čtenáře s číslem%s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
cs-CZ: Atribut čtenáře %s musí bý unikátní pro čtenáře %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Atribut čtenáře %s je neplatný pro čtenáře s číslem %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
cs-CZ: Atribut čtenáře %s je neplatný pro čtenáře %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
cs-CZ: Atribut čtenáře %s je neopakovatelný pro čtenáře s číslem %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
cs-CZ: Atribut %s je pro čtenáře %s neopakovatelný.

en: Select a file to import into the borrowers table
cs-CZ: Vyberte soubor se záznamy o čtenářích, který chcete importovat do tabulky

en: Import into the borrowers table
cs-CZ: Import do tabulky čtenářů

en: Select the file to import:
cs-CZ: Vyberte záznam k importu:

en: Create patron list:
cs-CZ: Vytvořit seznam čtenářů:

en: List name will be file name with timestamp
cs-CZ: Název seznamu bude vytvořen spojením názvu souboru a časové značky

en: Field to use for record matching
cs-CZ: Pole pro zjišťování shody záznamů

en: Enter default values
cs-CZ: Použít výchozí hodnoty

en: Hide default value fields
cs-CZ: Skrýt výchozí hodnoty polí

en: Patron attributes:
cs-CZ: Vlastnosti čtenáře:

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
cs-CZ: Při přepisování existujícího čtenáře budou vybraná pole převzata z původního záznamu čtenáře.

en: If matching record is already in the borrowers table:
cs-CZ: Pokud se již shodný záznam nachází v tabulce uživatelů:

en: Ignore this one, keep the existing one
cs-CZ: Ignorovat, zachovat stávající záznam

en: Overwrite the existing one with this
cs-CZ: Nahradit existující tímto

en: Renew existing patrons
cs-CZ: Prodloužit registraci stávajícím čtenářům

en: using the dateexpiry value in the file, if present
cs-CZ: pomocí hodnoty data vypršení platnosti v souboru, pokud je k dispozici

en: from the current membership expiry date
cs-CZ: od aktuálního data vypršení registrace

en: from the current date
cs-CZ: od aktuálního data

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
cs-CZ: Nahradit hesla čtenářů hesly v souboru (prázdná hesla budou ignorována)

en: Replace all patron attributes
cs-CZ: Nahradit všechny vlastnosti čtenáře

en: Replace only included patron attributes
cs-CZ: Nahradit pouze vlastnosti čtenáře obsažené v importovaném souboru

en: Welcome email
cs-CZ: Uvítací e-mail

en: Send email to new patrons
cs-CZ: Poslat e-mail novému čtenáři

en: WELCOME notice is used
cs-CZ: Používá se oznámení WELCOME

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
cs-CZ: První řádek v souboru musí být řádek záhlaví definující sloupce, které se dodávají v souboru importu.

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
cs-CZ: nebo z následujícího seznamu vyberte, která pole chcete použít:

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
cs-CZ: Pokud nahráváte i rozšířené vlastnosti čtenářů, pole 'patron_attributes' by mělo obsahovat seznam atributů a jejich hodnot oddělený čárkami. Kód atributu a dvojtečka by měli předcházet každé hodnotě. Například:

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
cs-CZ: &quot;STARTDATE:Leden 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
cs-CZ: . Pokud záznam obsahuje více než jednu vlastnost, měla by se vlastnost zapsat jako čistý text bez uvozovek (viz předchozí příklady), nebo každou vlastnost zvlášť uzavřenou do uvozovek a oddělené čárkou:

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
cs-CZ: . Druhý způsob zápisu může být vyžadován, pokud údaje obsahují čárku. Například jako oddělovač datumu.

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
cs-CZ: STARTDATE:Leden 1 2010,TRACK:Day

en: Required fields:
cs-CZ: Povinná pole:

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
cs-CZ: Položky 'surname' (příjmení), 'branchcode' (zkratka pobočky) a 'categorycode' (čtenářská kategorie) jsou

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
cs-CZ: a 'branchcode' a 'categorycode'

en: must match
cs-CZ: se shodovat

en: required
cs-CZ: vyžadováno

en: valid entries in your database.
cs-CZ: s platným záznamem v databázi.

en: Date formats should match your system preference, and
cs-CZ: Formát data by měl odpovídat nastavení systému a

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
cs-CZ: musí být zarovnáno znakem 0, např. '01/02/2008'. Data je možné také importovat v ISO formátu, např. '2010-10-28'.

en: must
cs-CZ: musí

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates with_hours => 1
en: %s items modified : datelastseen set to %s
cs-CZ: %s upravených jednotek : datum posledního prohlížení (datelastseen) nastavené na %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
cs-CZ: Počet potenciálně načtených čárových kódů: %s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
cs-CZ: %s nelze otevřít

en: There was 1 barcode that was too long.
cs-CZ: Byl nalezen 1 čárový kód, který je příliš dlouhý.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
cs-CZ: Bylo nalezeno %s čárových kódů, které jsou příliš dlouhé.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
cs-CZ: Jeden čárový kód obsahoval alespoň jeden netisknutelný znak.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
cs-CZ: Bylo nalezeno %s čárových kódů, které obsahují alespoň jeden netisknutelný znak.

en: Barcode not found.
cs-CZ: Čárový kód nebyl nalezen.

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
cs-CZ: Jednotka je vypůjčená. Byla vrácena předtím, než byla označená jako spatřená.

en: Use a barcode file
cs-CZ: Použít soubor s čárovým kódem

en: Parameters
cs-CZ: Parametry

en: Set inventory date to:
cs-CZ: Nastav datum revize:

en: Compare barcodes list to results:
cs-CZ: Porovnat seznam čárových kódů s výsledky:

en: Do not check in items scanned during inventory:
cs-CZ: Nevracet vypůjčené jednotky:

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
cs-CZ: Zkontrolujte seznam čárových kódů, které pravděpodobně nepatří do této části fondu:

en: Item location filters
cs-CZ: Filtry umístění jednotek

en: Shelving location (items.location) is:
cs-CZ: Část fondu (items.location) je:

en: Filter location
cs-CZ: Filtrovat umístění

en: Collection code:
cs-CZ: Kód sbírky:

en: ...and:
cs-CZ: ...a:

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
cs-CZ: %s (výchozí)

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
cs-CZ: Volitelné filtry pro inventární seznam nebo porovnání čárových kódů

en: Scanned items are expected to match one of the selected "not for loan" criteria if any are checked.
cs-CZ: Očekává se, že načtené jednotky budou odpovídat jednomu z vybraných kritérií "není určeno k vypůjčení".

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
cs-CZ: %s K vypůjčení %s %s %s

en: Last inventory date:
cs-CZ: Poslední datum revize:

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
cs-CZ: (Přeskočit záznamy, které byly naposledy spatřeny tohoto dne nebo později.)

en: Skip items on loan:
cs-CZ: Přeskočit vypůjčené jednotky:

en: Skip items on hold awaiting pickup:
cs-CZ: Přeskočit jednotky rezervované a připravené k vyzvednutí:

en: Additional options
cs-CZ: Rozšířené možnosti:

en: Export to CSV file:
cs-CZ: Exportovat do CSV souboru:

en: Collection code
cs-CZ: Kód sbírky

en: Problems
cs-CZ: Chyby

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
cs-CZ: %s od

en: Found in wrong place
cs-CZ: Nalezeno na nesprávném místě

en: Missing (not scanned)
cs-CZ: Chybějící (nenaskenované)

en: Still checked out
cs-CZ: Stále vypůjčeno

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
cs-CZ: Označit jako spatřené a ukončit

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
cs-CZ: Označit jako spatřené a pokračovat >>

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
cs-CZ: Pokračovat bez označení >>

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
cs-CZ: Jste si jisti, že to chcete udělat?

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
cs-CZ: V katalogu většího rozsahu se toto může chovat neočekávaně

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
cs-CZ: Nevybrali jste žádné podmínky filtru, bude se porovnávat kompletní katalog.

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
cs-CZ: Nahráli jste soubor s čárovým kódem a zároveň jste naskenovali čárové kódy. Prosím, vyberte pouze jeden z nabízených způsobů.

en: Modify notice
cs-CZ: Upravit oznámení

en: New notice
cs-CZ: Nové oznámení

en: Notice added
cs-CZ: Oznámení přidáno

en: Preview notice template
cs-CZ: Náhled šablony upozornění

en: Select a library:
cs-CZ: Vyberte knihovnu:

en: New notice
cs-CZ: Nové oznámení

en: Claim acquisition
cs-CZ: Reklamace akvizice

en: Claim serial issue
cs-CZ: Reklamovat číslo periodika

en: Order acquisition
cs-CZ: Objednávky v akvizici

en: Serials (new issue)
cs-CZ: Periodika (nová vydání)

en: You searched for
cs-CZ: Hledali jste

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
cs-CZ: Kopírovat do %s

en: Copy notice
cs-CZ: Kopírovat oznámení

en: (All libraries)
cs-CZ: (Všechny knihovny)

en: There are no notices for this library.
cs-CZ: Nejsou žádná upozornění pro tuto knihovnu.

en: There are no notices.
cs-CZ: Nejsou žádná upozornění.

en: Koha module:
cs-CZ: Modul systému Koha:

en: Code:
cs-CZ: Kód:

en: Data for preview:
cs-CZ: Data pro náhled:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
cs-CZ: čárový kód

en: Not supported yet.
cs-CZ: Zatím nepodporováno.

en: Delete notice?
cs-CZ: Odstranit oznámení?

en: Phone (i-tiva)
cs-CZ: Telefon (i-tiva)

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
cs-CZ: Měli byste povolit nastavení SMSSendDriver k použití šablon SMS.

en: Template Toolkit error:
cs-CZ: Chyba Template Toolkit:

en: HTML message:
cs-CZ: Formát HTML:

en: Message subject:
cs-CZ: Předmět:

en: Message body:
cs-CZ: Text zprávy:

en: Insert
cs-CZ: Vložit

note: A
en: Preview this notice template
cs-CZ: Zobrazit náhled této šablony zpráv

en: Manage staged MARC records
cs-CZ: Správa připravených MARC záznamů

note: For the first occurrence, %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
cs-CZ: Dávka %s

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
cs-CZ: dávka #%s

note: %1$s:  END
en: created. %s
cs-CZ: vytvořeno. %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
cs-CZ: Vyčištěná dávka importu #%s

en: Import batch deleted successfully
cs-CZ: Importní dávka byla úspěšně odstraněna

en: No records have been staged.
cs-CZ: Žádné záznamy nebyly připravené.

en: Stage MARC records for import
cs-CZ: Příprava MARC záznamů k importu

en: Failed to apply different matching rule
cs-CZ: Nepodařilo se uplatnit jiné pravidlo shody

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
cs-CZ: Použito jiné pravidlo shody. Počet shodných záznamů je teď %s

en: Changed action if matching record found
cs-CZ: Změněné akce jestliže se nalezne záznam

en: Changed action if no match found
cs-CZ: Změněné akce jestliže se nenalezne záznam

en: Changed item processing option
cs-CZ: Nastavení zpracování jednotek bylo změněno

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
cs-CZ: %s%s%s(žádná)%s

en: Comments:
cs-CZ: Komentáře:

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
cs-CZ: %sAutoritní záznamy%sBibliografické záznamy%s

en: Staged:
cs-CZ: Připraveno:

en: Matching rule applied:
cs-CZ: Použité pravidlo shody:

en: Changed.
cs-CZ: Změněno.

en: Action if matching record found:
cs-CZ: Akce při nalezení shodného záznamu:

en: Replace existing record with incoming record
cs-CZ: Přepsat stávající záznam novým

en: Action if no match found:
cs-CZ: Akce při NEnalezení shody:

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
cs-CZ: %s Přidat příchozí záznamy%s Ignorovat příchozí záznamy (jednotky však mohou být i tak zpracovány) %s %s %s %s

en: Item processing:
cs-CZ: Zpracování jednotky:

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
cs-CZ: Použít jiná pravidla shody.

en: New record framework:
cs-CZ: Šablona nového záznamu:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
cs-CZ: Import této dávky do katalogu

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
cs-CZ: Odstranit importované záznamy z katalogu

en: Profile
cs-CZ: Profil

en: # Records
cs-CZ: # Záznamy

en: # Items
cs-CZ: # Jednotky

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
cs-CZ: %sAutoritní%sBibliografický%s

en: Create label batch
cs-CZ: Vytvořit dávku štítků

en: Clean
cs-CZ: Vyčistit

en: Citation
cs-CZ: Citace

en: Match type
cs-CZ: Typ shody

en: Match details
cs-CZ: Podrobnosti shody

en: Diff
cs-CZ: Rozdíl

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
cs-CZ: Rozdíly mezi záznamem z katalogu a importovaným záznamem

en: Record
cs-CZ: Záznam

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
cs-CZ: Opravdu chcete trvale odstranit tuto dávku?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
cs-CZ: Opravdu chcete vrátit import této dávky do katalogu?

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit všechny záznamy připravené pro tuto dávku? Tuto operaci nelze vrátit zpět.

note: SCRIPT
en: Ignored
cs-CZ: Ignorováno

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
cs-CZ: Odpovídající autorita %s (skóre=%s):%s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
cs-CZ: Odpovídající bibliografický záznam %s (skóre=%s):%s

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
cs-CZ: Nelze aktualizovat výběr shody

en: New template
cs-CZ: Nová šablona

en: New action
cs-CZ: Nová akce

en: Error: no field value specified.
cs-CZ: Chyba: nebyla zadána hodnota pole.

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
cs-CZ: Modifikační šablony MARC %s

en: Edit actions
cs-CZ: Upravit akce

note: A
en: Move action up
cs-CZ: Posunout akci nahoru

note: A
en: Move action to top
cs-CZ: Přesunout akci na začátek

note: A
en: Move action to bottom
cs-CZ: Přesunout akci na konec

note: A
en: Move action down
cs-CZ: Posunout akci dolů

en: Update existing or add new
cs-CZ: Aktualizovat stávající nebo přidat nové

en: Move
cs-CZ: Přesunout

en: Copy and replace
cs-CZ: Kopírovat a přemístit

en: 1st
cs-CZ: První

en: if
cs-CZ: pokud platí, že

en: unless
cs-CZ: pokud neplatí, že

en: exists
cs-CZ: existuje

en: matches
cs-CZ: shoduje se s

en: There are no defined actions for this template.
cs-CZ: V této šabloně nejsou doposud definovány žádné akce.

en: Add a new action
cs-CZ: Přidat novou akci

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
cs-CZ: Vybrali jste podmínku na stejném poli jako je to které chcete upravovat. Pokud záznamy obsahují opakovaná pole, není tento postup doporučován.

en: field(s)
cs-CZ: pole

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
cs-CZ: nechte prázdné, chcete-li použít celé pole

en: with value
cs-CZ: hodnotou

en: to field
cs-CZ: do pole

en: field
cs-CZ: pole

en: doesn't exist
cs-CZ: neexistuje

en: doesn't match
cs-CZ: nerovná se

note: INPUT type=submit
en: Add action
cs-CZ: Přidat akci

en: There are no defined templates. Please create a template first.
cs-CZ: Nejsou definovány žádné šablony. Nejprve vytvořte šablonu.

en: Create a new template
cs-CZ: Vytvořit novou šablonu

en: Duplicate a template:
cs-CZ: Vytvořit kopii šablony:

en: By card number
cs-CZ: Podle čísel průkazů

en: By borrowernumber
cs-CZ: Podle čísla čtenáře

en: Use a file of card numbers
cs-CZ: Použít soubor se seznamem průkazů

en: Or list card numbers one by one
cs-CZ: Nebo vkládat čísla průkazů po jednom

en: Card number list (one card number per line):
cs-CZ: Seznam čísel průkazů (jedno číslo na řádek):

en: Use a file of borrowernumbers
cs-CZ: Použít soubor s čísly čtenářů

en: List borrowernumbers one by one
cs-CZ: Vkládat čísla čtenářů po jednom

en: Borrowernumber list (one number per line):
cs-CZ: Seznam čísel čtenářů (jedno číslo na řádek):

en: Batch patrons modification
cs-CZ: Výsledky dávkové úpravy čtenářů

en: Errors occurred:
cs-CZ: Došlo k chybě:

en: Registration date
cs-CZ: Datum registrace

en: Expiry date
cs-CZ: Konec platnosti registrace

en: Password expiration date
cs-CZ: Datum konce platnosti hesla

en: Circulation note
cs-CZ: Poznámka pro oběh

en: Restriction expiration
cs-CZ: Omezení vypršení registrace

en: Restriction comment
cs-CZ: Komentář k omezení

en: Edit patrons
cs-CZ: Upravit čtenáře

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
cs-CZ: Zaškrtnutím volby na koncích řádků formuláře se smaže hodnota daného pole u všech vybraných čtenářů

en: Surname:
cs-CZ: Příjmení:

en: First name:
cs-CZ: Jméno:

en: Street number:
cs-CZ: Číslo popisné:

en: Address 2:
cs-CZ: Adresa 2:

en: Expiry date:
cs-CZ: Konec platnosti registrace:

en: Circulation note:
cs-CZ: Poznámka k výpůjčce:

en: Restriction expiration:
cs-CZ: Vypršení omezení:

en: Restriction comment:
cs-CZ: Komentář k omezení:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
cs-CZ: %s Není definovaná hodnota pro %s %s %s %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
cs-CZ: Toto pole je povinné

en: Required fields cannot be cleared
cs-CZ: Povinná pole nelze vymazat

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
cs-CZ: Zašktrněte pro smazání tohoto pole

en: Patron attribute:
cs-CZ: Vlastnosti čtenáře:

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
cs-CZ: zatrhnout pro smazání tohoto pole

note: A
en: Add an attribute
cs-CZ: Přidat atribut

en: NOTE: Attributes set here will replace all attributes of the same type in the patron record.
cs-CZ: POZNÁMKA: Zde nastavené atributy nahradí všechny atributy stejného typu v záznamu čtenáře.

en: New batch patron modification
cs-CZ: Nová dávka pro úpravu čtenářů

note: A
en: New batch patrons modification
cs-CZ: Nová dávka pro úpravu čtenářů

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
cs-CZ: Tento atribut bude použit pouze na čtenářovu kategorii %s

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
cs-CZ: Definice %sakcí při nevrácení v termínu pro %s%sakcí při nevrácení v termínu%s

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
cs-CZ: Zpoždění je počet dní po datu výpůjčky než se spustí akce.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
cs-CZ: Pokud chcete, aby Koha spustila určitou akci (poslala zprávu nebo omezila služby čtenáře), je nutná hodnota s prodlevou.

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
cs-CZ: Sloupce musí být vyplněny zleva doprava: jestliže je první sloupec prázdný, ostatní budou ignorovány.

en: Data error
cs-CZ: Chybné údaje

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
cs-CZ: Byly nalezeny následující chyby. Opravte je prosím a odešlete znovu:

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
cs-CZ: Zpoždění %s pro kategorii čtenářů %s obsahuje nepovolené znaky. Použijte číselné znaky.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
cs-CZ: Není definováno žádné upozornění nebo omezení pro čtenáře kvůli nedodržení výpůjční lhůty %s pro kategorii čtenářů %s. Má-li čtenář opožděné nevrácené výpůjčky, měl by mu být posláno upozornění, nebo omezeny služby, připadně obojí.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
cs-CZ: První upomínka z prodlení by měla být menší než druhá, která by měla být menší než třetí pro

en: patron category
cs-CZ: čtenářská kategorie

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
cs-CZ: Pravidla pro upomínky: %s%s%s výchozí knihovna %s

en: Changes saved.
cs-CZ: Změny byly zaznamenány.

en: Delay
cs-CZ: Zpoždění

en: Letter
cs-CZ: Oznámení

en: Restrict
cs-CZ: Omezit

en: No notice
cs-CZ: Bez oznámení

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
cs-CZ: Nemáte definovány kategorie čtenářů, nebo kategorie čtenářů nejsou nastaveny na příjem upomínek.

en: If this is not what you were expecting, go to
cs-CZ: Pokud toto není to, co jste čekali, jděte na

en: patron categories
cs-CZ: kategorie čtenářů

note: SCRIPT
en: Second
cs-CZ: Druhá

note: SCRIPT
en: Third
cs-CZ: Třetí

en: Page error
cs-CZ: Chyba stránky

en: Patron image(s) uploaded with some errors
cs-CZ: Fotografie čtenáře byla/y načteny s chybami

en: Patron image failed to upload
cs-CZ: Nepodařilo se načíst fotografii čtenáře

en: Patron image(s) successfully uploaded
cs-CZ: Fotografie čtenáře byla úspěšně načtena

en: Unpacking completed
cs-CZ: Rozbalování dokončeno

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
cs-CZ: %s prohledaných adresářů.

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
cs-CZ: %s zpracovaných adresářů.

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
cs-CZ: %s obrázek/ků přesunuto do databáze:

en: ERROR:
cs-CZ: CHYBA:

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
cs-CZ: Obrázek se neimportoval, protože databáze vrátila chybu. Podrobnosti viz v chybovém logu. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
cs-CZ: Obrázek se neimportoval, protože čtenář v databázi neexistuje. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
cs-CZ: Obrázek se neimportoval, protože nebyl rozpoznán formát obrázku. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
cs-CZ: Obrázek nelze naimportovat, protože je poškozený. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
cs-CZ: Obrázek nelze importovat, protože Koha nemůže soubor otevřít. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
cs-CZ: Obrázek se neimportoval, protože je příliš veliký (prostudujte si online dokumentaci pro zjisštění maximální velikosti). %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
cs-CZ: Obrázek není naimportovaný (%s chybí). %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
cs-CZ: Obrázek nelze importovat z důvodu neznámé chyby. Prosím zkontrolujte log, kde naleznete více podrobností. %s %s %s naimportováno bez chyb. %s

en: Return to patron detail
cs-CZ: Vrátit se k detailu o uživateli

en: Upload more images
cs-CZ: Načíst více obrázků

en: Return to tools
cs-CZ: Vrátit se k nástrojům

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
cs-CZ: Soubor k načtení nevypadá jako korektní zip soubor. Přípona souboru není '.zip'.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
cs-CZ: %s nelze otevřít pro čtení.

en: Please verify that it exists.
cs-CZ: Ověřte prosím, že existuje.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
cs-CZ: Ověřte prosím, zda používáte jednoduché úvozovky, nebo tabulátor.

en: Unrecognized or missing field delimiter.
cs-CZ: Nerozpoznaný neb chybějící oddělovač pole.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
cs-CZ: Ověřte prosím celistvost ZIP souboru a zopakujte.

en: Zip file
cs-CZ: Komprimovaný soubor ZIP

note: %1$s:  END
en: %s Image file
cs-CZ: %s Soubor obrázku

en: Enter patron card number:
cs-CZ: Zadejte číslo čtenářského průkazu:

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
cs-CZ: Náhled není pro toto upozornění k dispozici '%s'.

en: The generated notices are exactly the same!
cs-CZ: Vygenerovaná oznámení jsou identická!

en: The generated notices are different!
cs-CZ: Vygenerovaná oznámení se liši!

en: Original version
cs-CZ: Původní verze

en: Original message, rendered:
cs-CZ: Původní zpráva, náhled:

en: Converted version
cs-CZ: Konvertovaná verze

en: Converted message, rendered:
cs-CZ: Náhled konvertované zprávy:

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
cs-CZ: %s hlášení chyb(y) označené jako přečtené.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
cs-CZ: %s hlášení chyb(y) označené jako uzavřené.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
cs-CZ: %s hlášení chyb(y) označené jako nové.

en: Mark viewed
cs-CZ: Označit jako přečtené

en: Hide closed
cs-CZ: Skrýt zavřené

en: Hide new
cs-CZ: Skrýt nové

en: Problem page
cs-CZ: Stránka s problémem

en: Sent to
cs-CZ: Odesláno

en: Koha administrator
cs-CZ: Správce systému Koha

en: A librarian
cs-CZ: Knihovník

en: Viewed
cs-CZ: Prohlédnuto

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
cs-CZ: Neznámý stav (%s)

en: There are currently no problem reports.
cs-CZ: V současné době nejsou k dispozici žádná hlášení problémů.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
cs-CZ: Nelze změnit stav hlášení o problému.

en: Quote uploader
cs-CZ: Načtení citátů

en: Save quotes
cs-CZ: Uložit citáty

en: Cancel import
cs-CZ: Zrušit import

en: Instructions
cs-CZ: Návod

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
cs-CZ: Nástroj na import citátů pracuje se soubory typu CSV se dvěma sloupci:  "zdroj","text citátu"

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
cs-CZ: Klikněte na tlačítko "Vybrat soubor" a vyberte soubor csv, který chcete nahrát.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
cs-CZ: Soubor bude nahrán do přechodné tabulky pro případné úpravy a kontrolu před vložením do systému.

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
cs-CZ: Klikněte na libovolnou buňku tabulky a budete moci upravit její obsah. Po úpravě stiskněte &lt;Enter&gt; pro uložení.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
cs-CZ: Kliknutím na tlačítko "Uložit citace" na panelu nástrojů uložíte celou dávku citací.

en: Upload quotes
cs-CZ: Soubor s citáty

en: Cancel upload
cs-CZ: Zrušit nahrávání

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
cs-CZ: %s %s KB Opravdu chcete nahrát tento soubor?

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
cs-CZ: %s citáty nebyly importovány. Došlo k chybě

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
cs-CZ: %s citáty úspěšně importovány

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
cs-CZ: Při čtení tohoto souboru došlo k chybě.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
cs-CZ: Opravdu chce zrušit tento import?

note: SCRIPT
en: File is not readable
cs-CZ: Soubor nelze přečíst

note: SCRIPT
en: File not found!
cs-CZ: Soubor nebyl nalezen!

note: SCRIPT
en: File read cancelled
cs-CZ: Čtení souboru bylo zrušeno

note: SCRIPT
en: Quote
cs-CZ: Krátká citace

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
cs-CZ: Něco se pokazilo, zkontrolujte soubor CSV.

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
cs-CZ: Je možné nahrávat pouze soubory typu CSV. Vybraný soubor má nesprávný typ: %s

en: New quote
cs-CZ: Nový citát

en: Import quotes
cs-CZ: Importovat citáty

en: Source:
cs-CZ: Zdroj:

en: Are you sure you want to delete the following quote?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento citát?

en: Quotes
cs-CZ: Poznámky

en: Last display
cs-CZ: Posledně zobrazený

en: Start defining quotes
cs-CZ: Začněte vytvořením citátů

en: Delete quote
cs-CZ: Smazat poznámku

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
cs-CZ: Chystáte se odstranit citát #%s.

en: Failed to add scheduled task
cs-CZ: Nepodařilo se přidat naplánovanou úlohu.

en: Current server time is:
cs-CZ: Aktuální čas serveru je:

en: Report:
cs-CZ: Sestava:

en: Output format:
cs-CZ: Výstupní formát:

en: Date/Time
cs-CZ: Datum/Čas

en: Compare matched records
cs-CZ: Porovnání shodných záznamů

en: Original
cs-CZ: Původní

en: The record ID
cs-CZ: ID záznamu

en: doesn't match any existing record.
cs-CZ: neodpovídá existujícímu záznamu.

en: The import ID number
cs-CZ: Identifikační číslo importu

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
cs-CZ: Vrátit se zpět k dávce číslo %s

en: Stage MARC records
cs-CZ: Správa připravených MARC záznamů

en: MARC staging
cs-CZ: Příprava MARC záznamů

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
cs-CZ: Vyberte soubor MARC k uložení do zásobníku pro import. Bude analyzován a každý platný záznam připraven pro pozdější import do katalogu.

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
cs-CZ: Můžete zadat název tohoto importu. To může být užitečné při vytváření záznamu, abyste si vzpomněli, odkud data pocházejí!

en: Pre-fill values with profile?
cs-CZ: Předvyplnit hodnoty pomocí profilu?

en: Profile:
cs-CZ: Profil:

en: Do not use profile
cs-CZ: Nepoužívat profil

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
cs-CZ: Po výběru profilu se formulář předvyplní hodnotami profilu.

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
cs-CZ: Později můžete formulář upravit podle toho, na čem při importu záleží.

en: Comments about this file:
cs-CZ: Komentáře k tomuto souboru:

en: Record type:
cs-CZ: Typ záznamu:

en: Character encoding:
cs-CZ: Kódování znaků:

en: UTF-8 (Default)
cs-CZ: UTF-8 (Výchozí)

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
cs-CZ: %s ( jiný formát pomocí zásuvného modulu)

en: Modify records using a MARC modification template?
cs-CZ: Upravit záznam použitím šablony pro úpravu MARC?

en: Look for existing records in catalog?
cs-CZ: Prověřit, jestli se záznamy v katalogu již nacházejí?

en: Record matching rule:
cs-CZ: Pravidlo shody záznamů:

en: Action if matching record found:
cs-CZ: Akce při nalezení shodného záznamu:

en: Action if no match is found:
cs-CZ: Akce při NEnalezení shody:

en: Check for embedded item record data?
cs-CZ: Vyhledávat připojené záznamy o jednotkách?

en: How to process items:
cs-CZ: Jak zpracovat jednotky:

en: Save profile
cs-CZ: Uložit profil

en: Profile name:
cs-CZ: Jméno profilu:

en: Remove profile
cs-CZ: Odstranit profil

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
cs-CZ: Připravit pro import

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
cs-CZ: Došlo k chybě

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento profil?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
cs-CZ: Opravdu chcete provést aktualizaci pomocí nových hodnot?

note: SCRIPT
en: Profile deleted
cs-CZ: Profil odstraněn

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
cs-CZ: Profil musí mít jméno

note: SCRIPT
en: Profile saved
cs-CZ: Profil uložen

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
cs-CZ: Není vytvořený žádný profil s tímto názvem.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
cs-CZ: Stav nahrávání: Zrušeno

en: Cyclical
cs-CZ: Cyklický

en: Number of items
cs-CZ: Počet jednotek

en: Stages
cs-CZ: Zastávky

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
cs-CZ: %s Aktivovat %s Deaktivovat %s

en: There was a problem with your form submission
cs-CZ: Při odesílání požadavku se vyskytl problém

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
cs-CZ: Název putovního fondu

en: Cyclical:
cs-CZ: Cyklický:

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
cs-CZ: Popis putovního fondu

en: Add stage to
cs-CZ: Přidat etapu k

en: Duration:
cs-CZ: Trvání:

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
cs-CZ: Travání (dny)

en: Stages can be re-ordered by using the
cs-CZ: Pořadí zastávek může být změněno přetažením myši za ikonku

en: handle to drag and drop them to their new position
cs-CZ: na novou pozici

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
cs-CZ: Zastávku můžete přesunout táhnutím myši

en: This rota has no stages.
cs-CZ: Tento putovní fond nemá definovány žádné zastávky.

en: Add a stage
cs-CZ: Přidat zastávku

en: Return to rotas
cs-CZ: Zpět na správu putovních fondů

en: Are you sure you wish to remove this item from its rota
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit jednotku z tohoto putovního fondu

en: Are you sure you want to delete this rota?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento putovní fond?

en: Are you sure you want to delete this stage?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tuto zastávku?

en: This stage contains the following item(s):
cs-CZ: Na této zastávce se nachází následují jednotky:

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
cs-CZ: %s (Čárový kód: %s)

en: The item was not found
cs-CZ: Jednotka nebyla nalezena

en: This item is already on this rota
cs-CZ: Tuto jednotka už se nachází v tomto putovním fondu

en: Add an item by barcode
cs-CZ: Přidat jednotky zadáním čárového kódu

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
cs-CZ: Čárový kód jednotky

en: Barcode file:
cs-CZ: Soubor s čárovými kódy:

en: Remove &quot;In demand&quot;
cs-CZ: Odstranit &quot;Stav Vyžádáno&quot;

en: Add &quot;In demand&quot;
cs-CZ: Přidat &quot;Stav Vyžádáno&quot;

en: There are no items assigned to this rota.
cs-CZ: V tomto putovním fondu nejsou zatím žádné jednotky.

en: Items added to rota:
cs-CZ: Jednotky přidané do putovního fondu:

en: Items already on this rota:
cs-CZ: Putovní fond již obsahuje tyto jednotky:

en: Barcodes not found:
cs-CZ: Nenalezené čárové kódy:

en: Items found on other rotas:
cs-CZ: Jiné putovní fondy obsahují tyto jednotky:

en: Select items to move to this rota:
cs-CZ: Vyberte jednotky, které se mají vložit do tohoto putovního fondu:

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
cs-CZ: %s (Aktuálně v &quot;%s&quot;)

en: Return to rota
cs-CZ: Zpět na putovní fond

en: Manage stages
cs-CZ: Spravovat zastávky putovního fondu

en: Manage lists of patrons
cs-CZ: Spravovat seznamy čtenářů

en: Manage patron clubs
cs-CZ: Správa čtenářských klubů

en: Moderate patron comments
cs-CZ: Moderovat komentáře uživatelů

en: Import patron data
cs-CZ: Import údajů o uživatelích

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
cs-CZ: Definice upozornění (tisk a posílání upomínek apod.)

en: Set notice/status triggers for overdue items
cs-CZ: Nastavení spouštěčů pro upomínky

en: Create printable patron cards
cs-CZ: Tvorba a tisk uživatelských průkazů

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
cs-CZ: Dávka pro smazání čtenářů a jejich historie výpůjček

en: Modify patrons in batch
cs-CZ: Hromadné úpravy čtenářů

en: Modify the due date checkouts in batch
cs-CZ: Hromadná úprava termínů pro vrácení

en: Moderate patron tags
cs-CZ: Moderovat štítky od čtenářů

en: Upload patron images in a batch or one at a time
cs-CZ: Nahrání fotografií čtenářů - hromadně či jednotlivě

en: Manage rotating collections
cs-CZ: Spravovat výměnné soubory

en: Define days when the library is closed
cs-CZ: Nastavení dní, kdy je knihovna uzavřena

en: Manage CSV export profiles
cs-CZ: Správa CSV profilů pro export

en: Browse the system logs
cs-CZ: Prohlížení systémových záznamů

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
cs-CZ: Novinky pro on-line katalog a intranet

en: Write HTML customizations
cs-CZ: Vytváření úprav HTML

en: Write custom pages
cs-CZ: Tvorba vlastních stránek

en: Schedule tasks to run
cs-CZ: Spouštění naplánovaných úloh

en: Manage 'Quote of the day' quotes
cs-CZ: Správa 'Citátu dne'

en: Upload any type of file, manage uploads
cs-CZ: Nahrání libovolného typu souboru, správa nahraných souborů

en: Access files stored on the server, like log files or reports
cs-CZ: Přístup k souborům na disku, jako jsou logy a výstupy, uloženým na serveru

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
cs-CZ: Správa hlášení o problémech s OPAC odeslaných čtenáři

en: View cash takings for the current library
cs-CZ: Zobrazení příjmů poklady aktuální knihovny

en: View transaction history for the current cash register
cs-CZ: Zobrazení historie transakcí aktuální pokladny

en: Upload results
cs-CZ: Nahrávání výsledků

en: Upload cover for
cs-CZ: Nahrát obálku pro

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
cs-CZ: Nahrát obálku pro jednotku číslo: %s

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
cs-CZ: Nahrát obálku pro biblionumber: %s

en: Upload local cover image for
cs-CZ: Nahrát místní obrázek obálky pro

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
cs-CZ: %s, číslo jednotky: %s%s

en: Image upload results :
cs-CZ: Výsledky nahrání obrázku:

en: Failed to unzip archive.
cs-CZ: Nepodařilo se rozbalit archiv.

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
cs-CZ: Ujistěte se, prosím, že načítáte platný zip soubor a zkuste znovu.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
cs-CZ: Index adresáře (idlink.txt or datalink.txt) nelze otevřít pro čtení.

en: Cannot process file as an image.
cs-CZ: Soubor nelze zpracovat jako obrázek.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
cs-CZ: Ujistěte se, prosím, že načítáte pouze soubory GIF, JPEG, PNG, nebo XPM.

en: Unable to save image to database.
cs-CZ: Nepodařilo se uložit obrázek do databáze.

en: An unknown error has occurred.
cs-CZ: Vyskytla se neznámá chyba.

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
cs-CZ: %s nalezených obrázků

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
cs-CZ: Vyberte obrázek nebo ZIP soubor pro načtení. Jsou povoleny obrázky ve formátu GIF, JPEG, PNG a XPM.

en: Drop files here or click to select a file
cs-CZ: Vložte sem soubory nebo klikněte pro výběr souboru

en: ZIP file
cs-CZ: ZIP soubor

en: Image file
cs-CZ: Soubor obrázku

en: Bibliographic record number:
cs-CZ: ID bibliografického záznamu:

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
cs-CZ: Stávající obálky budou nahrazeny %s

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
cs-CZ: Nahradit existující obálky %s

en: Process images
cs-CZ: Zpracovat obrázky

en: Existing images
cs-CZ: Stávající obrázky

en: Upload new files
cs-CZ: Nahrávat soubory

en: Select files:
cs-CZ: Vyberte soubory:

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
cs-CZ: Poznámka: pro nahrávání přechodných dat nevybírejte kategorii.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
cs-CZ: Poznámka: Nejsou definovány žádné kategorie nahrávání. %s %s

en: UPLOAD
cs-CZ: NAHRÁT

en: Allow public downloads:
cs-CZ: Povolit možnost stahovat soubor veřejně:

en: Search uploads by category
cs-CZ: Vyhledávání nahraných souborů podle kategorie

en: Search uploads by name or hashvalue
cs-CZ: Hledat v nahraných souborech podle názvu nebo kontrolního součtu

en: Search term:
cs-CZ: Vyhledávací dotaz:

en: New search
cs-CZ: Nové hledání

en: Hashvalue
cs-CZ: Kontrolní součet

en: Date added
cs-CZ: Datum vložení

en: Temporary
cs-CZ: Dočasné

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
cs-CZ: %sNe%sAno%s

en: Your request gave the following results:
cs-CZ: Vaše vyhledávání vrátilo následující výsledky:

en: Sorry, your request had no results.
cs-CZ: Vašemu požadavku neodpovídají žádné soubory.

note: SCRIPT
en: Add a new upload
cs-CZ: Nahrát nový soubor

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
cs-CZ: Zkopírujte odkaz na tento soubor

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
cs-CZ: Opravdu chcete odstranit tento soubor?

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
cs-CZ: Soubor se nepodařilo vytvořit. Ověřte přístupová práva.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
cs-CZ: Soubor nelze přečíst.

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
cs-CZ: Soubor byl odstraněn.

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
cs-CZ: Soubor nebo záznam se nepodařilo smazat.

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
cs-CZ: Odkaz zkopírovaný do schránky

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
cs-CZ: Nebyl nalezen adresář pro přechodná data.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
cs-CZ: Vložte vyhledávací dotaz.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
cs-CZ: Soubor se již nachází v této kategorii.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
cs-CZ: Soubor koha-conf.xml neobsahuje správné nastavení upload_path.

en: Authentication
cs-CZ: Ověření

note: I
en: Log not enabled
cs-CZ: Logování není zapnuté

en: Cron jobs
cs-CZ: Ůkoly pro crony

en: Search engine
cs-CZ: Vyhledávací stroj

en: Create
cs-CZ: Vytvořit

en: Fill
cs-CZ: Náplň

en: Resume
cs-CZ: Pokračovat

en: Add circulation message
cs-CZ: Přidat zprávu k výpůjčce

en: Modify circulation message
cs-CZ: Upravit zprávu k výpůjčce

en: Delete circulation message
cs-CZ: Odstranění zprávy z modulu výpůjček

en: Change ILL request status
cs-CZ: Změna stavu požadavku MVS

en: ILL notice sent to patron
cs-CZ: Upozornění na MVS odesláno čtenáři

en: Create an acquisitions basket
cs-CZ: Vytvoření akvizičního košíku

en: Close an acquisitions basket
cs-CZ: Zavření akvizičního košíku

en: Approve an acquisitions basket
cs-CZ: Schválení akvizičního košíku

en: Reopen an acquisitions basket
cs-CZ: Znovu otevřít akviziční košík

en: Cancel an order
cs-CZ: Zrušit objednávku

en: Create an order
cs-CZ: Vytvořit objednávku

en: Modify an order
cs-CZ: Upravit objednávku

en: Create an invoice adjustment
cs-CZ: Vytvořit korekci pro fakturu

en: Receive an order
cs-CZ: Příjem objednávky

en: Modify a budget
cs-CZ: Upravit rozpočet

en: Create a fund
cs-CZ: Vytvořit fond

en: Modify a fund
cs-CZ: Upravit fond

en: Delete a fund
cs-CZ: Odstranit fond

en: End
cs-CZ: Konec

en: Edit mappings
cs-CZ: Upravit mapování

en: Serial claim
cs-CZ: Reklamace periodik

en: Acquisition claim
cs-CZ: Reklamace akvizice

en: Acquisition order
cs-CZ: Akviziční objednávka

en: Command-line
cs-CZ: Příkazový řádek

en: Cron job
cs-CZ: Úkol na pozadí

en: Upgrade
cs-CZ: Aktualizace

en: Librarian:
cs-CZ: Knihovník:

en: Modules:
cs-CZ: Moduly:

en: Actions:
cs-CZ: Akce:

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
cs-CZ: Toto pole není možné upravovat z výpůjčního modulu.

en: Object:
cs-CZ: Objekt:

en: Interface:
cs-CZ: Rozhraní:

en: Display from:
cs-CZ: Zobrazit od:

en: Display to:
cs-CZ: Zobrazit do:

en: To screen in the browser:
cs-CZ: Na obrazovku v prohlížeči:

en: Named:
cs-CZ: Pod názvem:

en: Log entries
cs-CZ: Logovací záznamy

en: Check none
cs-CZ: Nezaškrtnout nic

en: Compare selected
cs-CZ: Porovnat vybrané

en: Object
cs-CZ: Objekt

en: Interface
cs-CZ: Rozhraní

note: A
en: display detail for this librarian.
cs-CZ: zobrazit podrobnosti pro tohoto knihovníka

note: A
en: Display member details.
cs-CZ: Zobrazit detail čtenáře.

en: Member
cs-CZ: Člen

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s
cs-CZ: Bibliografický záznam %s

note: A
en: Display detail for this bibliographic record
cs-CZ: Zobrazit detail pro tento biblio záznam

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
cs-CZ: Předplatné %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
cs-CZ: Autoritní %s

note: A
en: Display detail for this authority
cs-CZ: Zobrazit detail této autority

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
cs-CZ: %s %s %s %s %s Přednostní rezervace na jednotku

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
cs-CZ: Poznámka %s (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
cs-CZ: %s %s %s Košík

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
cs-CZ: %s Košík %s %s %s %s %s

note: A
en: Display detail for this item
cs-CZ: Zobrazit detail této jednotky

en: Compare
cs-CZ: Porovnat

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: %s No log found for
cs-CZ: %s Nebyl nalezen protokol pro

note: %1$s:  ELSIF ( MEMBERS )
en: . %s No log found for
cs-CZ: . %s Nebyl nalezen protokol pro

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s No log found. %s
cs-CZ: . %s Nebyl nalezen protokol. %s

en: Compare preference values
cs-CZ: Porovnání hodnot předvoleb

en: Older version
cs-CZ: Starší verze

en: Newer version
cs-CZ: Novější verze

en: Error adding to list
cs-CZ: Chyba při přidávání na seznam

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
cs-CZ: : %sa seznam:%s

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
cs-CZ: Vložit %s položky do %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
cs-CZ: %sseznam:%s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
cs-CZ: Vložit do %s

en: Select an existing list
cs-CZ: Vyberte existující seznam

en: Choose list
cs-CZ: Vybrat seznam

note: OPTGROUP
en: Private lists
cs-CZ: Soukromé seznamy

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
cs-CZ: Soukromé seznamy sdílené se mnou

en: ... or...
cs-CZ: ... nebo...

en: Add to a new list:
cs-CZ: Vložit do nového seznamu:

en: List name:
cs-CZ: Název seznamu:

en: You do not have permission to view this list.
cs-CZ: Nemáte oprávnění zobrazit tento seznam.

en: This list does not exist.
cs-CZ: Tento seznam neexistuje.

en: Download list
cs-CZ: Stáhnout seznam

en: Format:
cs-CZ: Formát:

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
cs-CZ: Seznam byl poslán na: %s

en: Problem sending the list...
cs-CZ: Problém s odesláním seznamu...

en: Sending your list
cs-CZ: Váš seznam se odesílá

en: Allow changes to contents from:
cs-CZ: Povolit změny obsahu:

en: Nobody
cs-CZ: Nikdo

en: Owner only
cs-CZ: Pouze vlastník

en: Permitted staff only
cs-CZ: Pouze zaměstnanci s oprávněním

en: Staff only
cs-CZ: Pouze pro knihovníky

en: Anyone seeing this list
cs-CZ: Kdokoliv, kdo vidí tento seznam

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
cs-CZ: Povolení pro kohokoliv nemá žádný vliv, protože tento seznam je soukromý.

en: Contents of
cs-CZ: Obsah seznamu

en: Create new list
cs-CZ: Vytvořit nový seznam

en: Edit list
cs-CZ: Upravit seznam

en: Transfer list
cs-CZ: Seznam přenosů

en: An error occurred when updating this list.
cs-CZ: Při aktualizaci seznamu došlo se vyskytla chyba.

en: An error occurred when creating this list.
cs-CZ: Při vytváření seznamu došlo k chybě.

en: An error occurred when deleting this list.
cs-CZ: Při odstraňování tohoto seznamu se vyskytla chyba.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
cs-CZ: Jednotka (%s) nebyla přidána na seznam. Zkontrolujte, jestli se v tomto seznamu již nenachází.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
cs-CZ: Jednotka (%s) nebyla přidána na seznam. Zkontrolujte, jestli se v tomto seznamu již nenachází.

en: List updated.
cs-CZ: Seznam byl aktualizován.

en: List created.
cs-CZ: Seznam byl vytvořen.

en: List deleted.
cs-CZ: Seznam byl smazán.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
cs-CZ: Jednotka (%s) byla přidána na seznam.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
cs-CZ: Záznam (%s) byl přidán na seznam.

en: The item has been removed from the list.
cs-CZ: Položka byla odstraněna ze seznamu.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
cs-CZ: Jednotka (%s) neexistuje.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
cs-CZ: Záznam (%s) neexistuje.

en: You do not have permission to update this list.
cs-CZ: Nemáte oprávnění aktualizovat tento seznam.

en: You do not have permission to delete this list.
cs-CZ: Nemáte oprávnění odstranit tento seznam.

en: You do not have permission to add a record to this list.
cs-CZ: Nemáte oprávnění přidávat záznamy do tohoto seznamu.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
cs-CZ: K převodu vlastnictví tohoto seznamu nemáte oprávnění.

en: The new owner could not be found anymore.
cs-CZ: Nového vlastníka se nepodařilo najít.

en: No record was removed.
cs-CZ: Nebyl odstraněn žádný záznam.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
cs-CZ: Při vytváření seznamu se vyskytla chyba. Seznam s názvem %s již existuje.

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
cs-CZ: Seznam nemohl být vytvořen. (Nepoužívejte účet administrátora databáze pro běžnou práci.)

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
cs-CZ: Převod vlastnictví veřejného seznamu %s

en: Search for new owner:
cs-CZ: Hledat nového vlastníka:

en: New owner:
cs-CZ: Nový vlastník:

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
cs-CZ: Tento seznam obsahuje %s titulů

en: Create a new list
cs-CZ: Vytvořit nový seznam

en: Sort this list by:
cs-CZ: Seřadit seznam podle:

en: Copyrightdate
cs-CZ: Rok vydání

en: List name
cs-CZ: Název seznamu

en: Contents
cs-CZ: Počet položek

en: Modification date
cs-CZ: Datum změny

en: Barcodes:
cs-CZ: Čárové kódy:

en: Biblio numbers:
cs-CZ: Čísla katalogizačního záznamu:

note: SCRIPT
en: Add to:
cs-CZ: Přidat do:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
cs-CZ: Určitě chcete zrušit tento seznam?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
cs-CZ: Opravdu chcete ze seznamu odstranit tyto dokumenty?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
cs-CZ: Určitě chcete odstranit tento seznam?

note: SCRIPT
en: Cart
cs-CZ: Košík

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
cs-CZ: Nejprve prosím vyberte nového vlastníka

note: SCRIPT
en: Public lists:
cs-CZ: Veřejné seznamy:

note: SCRIPT
en: Your lists:
cs-CZ: Vaše seznamy:

note: SCRIPT
en: [ New list ]
cs-CZ: [ Nový seznam ]

en: MARC Card View
cs-CZ: Karta MARC

en: MARC View
cs-CZ: Karta MARC
