Koha 23.11.09.000 - en to cs-CZ translation catalogue (325 entries)

en: fixed length control field
cs-CZ: kontrolní pole pevné délky

en: control field
cs-CZ: kontrolní pole

en: Field link and sequence number
cs-CZ: Odkaz na pole a pořadové číslo

en: LC control number
cs-CZ: Kontrolní číslo Kongresové knihovny

en: Canceled/invalid LC control number
cs-CZ: Zrušené/chybné kontrolní číslo kongresové knihovny

en: Linkage
cs-CZ: Propojení

en: Source
cs-CZ: Zdroj

en: Record control number
cs-CZ: Kontrolní číslo záznamu

en: International Standard Book Number
cs-CZ: ISBN

en: Terms of availability
cs-CZ: Dostupnost

en: Qualifying information
cs-CZ: Kvalifikátor

en: Canceled/invalid ISBN
cs-CZ: Zrušené/chybné ISBN

en: International Standard Serial Number
cs-CZ: ISSN

en: Canceled ISSN-L
cs-CZ: Zrušené ISSN-L

en: Incorrect ISSN
cs-CZ: Chybné ISSN

en: Canceled ISSN
cs-CZ: Zrušené ISSN

en: Uniform Resource Identifier
cs-CZ: Jedinečný identifikátor zdrojů

en: Public note
cs-CZ: Veřejná poznámka

en: Materials specified
cs-CZ: Přílohy

en: Original cataloging agency
cs-CZ: Agentura zajišťující původní katalogizaci

en: Language of cataloging
cs-CZ: Jazyk katalogizace

en: Transcribing agency
cs-CZ: Agentura převádějící záznam do strojem čitelné podoby

en: Modifying agency
cs-CZ: Agentura, která záznam modifikovala

en: Description conventions
cs-CZ: Použitá pravidla popisu

en: Geographic area code
cs-CZ: Kód geografické oblasti

en: Local GAC code
cs-CZ: Lokální kód geografické oblasti

en: ISO code
cs-CZ: kód ISO

en: Time period code
cs-CZ: Kód časového období

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
cs-CZ: Formátovaného data z období 9999 před n. l. až roky n. l.

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
cs-CZ: Formátovaného data z období před 9999 před n. l.

en: Source of information
cs-CZ: Zdroj informací

en: Item number
cs-CZ: Číslo dokumentu

en: Alternate G0 or G1 character set
cs-CZ: Alternativní znaková sada G0 nebo G1

en: Subject category code
cs-CZ: Klasifikační znak skupiny Konspektu

en: Subject category code subdivision
cs-CZ: Slovní vyjádření skupiny Konspektu

en: Edition identifier
cs-CZ: Vydání

en: Universal Decimal Classification number
cs-CZ: Klasifikační znak MDT

en: Edition number
cs-CZ: Vydání

en: Variations
cs-CZ: Varianty

en: Call number
cs-CZ: Signatura

en: Personal name
cs-CZ: Osobní jméno

en: Numeration
cs-CZ: Římské číslice

en: Dates associated with a name
cs-CZ: Data související se jménem

en: Date of a work
cs-CZ: Data související s dílem

en: Miscellaneous information
cs-CZ: Další různé informace

en: Medium
cs-CZ: Médium

en: Attribution qualifier
cs-CZ: Přisouzení odpovědnosti

en: Form subheading
cs-CZ: Podzáhlaví pro formu

en: Language of a work
cs-CZ: Jazyk díla

en: Number of part/section of a work
cs-CZ: Číslo části/sekce díla

en: Name of part/section of a work
cs-CZ: Název části/sekce díla

en: Fuller form of name
cs-CZ: Rozpis iniciál rodného/křestního jména nebo úplnější forma jména

en: Version
cs-CZ: Verze

en: Title of a work
cs-CZ: Název díla

en: Form subdivision
cs-CZ: Formální zpřesnění

en: General subdivision
cs-CZ: Všeobecné zpřesnění

en: Chronological subdivision
cs-CZ: Chronologické zpřesnění

en: Geographic subdivision
cs-CZ: Geografické zpřesnění

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
cs-CZ: Jméno korporace nebo jurisdikce jako vstupní prvek

en: Subordinate unit
cs-CZ: Podřízená složka

en: Location of meeting
cs-CZ: Místo konání akce

en: Date of meeting or treaty signing
cs-CZ: Datum konání akce nebo podpisu smlouvy

en: Number of part/section/meeting
cs-CZ: Číslo části/sekce/setkání

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
cs-CZ: Jméno akce nebo jurisdikce jako vstupní prvek

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
cs-CZ: Jméno akce následující za jménem jurisdikce ve vstupním prvku

en: Uniform title
cs-CZ: Unifikovaný název

en: Date of treaty signing
cs-CZ: Datum podpisu smlouvy

en: Language
cs-CZ: Jazyk

en: Chronological term
cs-CZ: Chronologický termín

en: Geographic name
cs-CZ: Geografické jméno

en: Caption
cs-CZ: Zobrazit titulku

en: Relationship
cs-CZ: Vztah

en: Relationship information
cs-CZ: Informace o vztahu

en: Address
cs-CZ: Adresa

en: City
cs-CZ: Město

en: Country
cs-CZ: Země

en: Gender
cs-CZ: Pohlaví

en: Note
cs-CZ: Poznámka

en: Key
cs-CZ: Legenda

en: Dates of publication and/or sequential designation
cs-CZ: Číslování. Data a označení svazku

en: Numbering peculiarities note
cs-CZ: Text poznámky

en: Place
cs-CZ: Umístit

en: History reference
cs-CZ: Odkazy na historii

en: Citation
cs-CZ: Citace

en: Title
cs-CZ: Název

en: Remainder of title
cs-CZ: Zbývající část názvu

en: Date
cs-CZ: Datum

en: Definition
cs-CZ: Definice

en: Source of heading or term
cs-CZ: Zdroj záhlaví nebo termínu

en: Index term referred from
cs-CZ: Indexový výraz odkazovaný z

en: See also reference term
cs-CZ: Viz též odkazový termín

en: Access method
cs-CZ: Metoda přístupu

en: Instruction
cs-CZ: Návod

en: Password
cs-CZ: Heslo

en: Settings
cs-CZ: Nastavení

en: Nonpublic note
cs-CZ: Neveřejná poznámka

en: CONTROL NUMBER
cs-CZ: ŘÍDÍCÍ ČÍSLO

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
cs-CZ: DATUM A ČAS POSLEDNÍHO ZPRACOVÁNÍ

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
cs-CZ: Pole pevné délky

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
cs-CZ: KONTROLNÍ ČÍSLO KONGRESOVÉ KNIHOVNY

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
cs-CZ: ČÍSLO NÁRODNÍ BIBLIOGRAFIE

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
cs-CZ: MEZINÁRODNÍ STANDARDNÍ ČÍSLO KNIHY (ISBN)

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
cs-CZ: MEZINÁRODNÍ STANDARDNÍ ČÍSLO SERIÁLU (ISSN)

en: CATALOGING SOURCE
cs-CZ: CATALOGING SOURCE (Původ katalogizace)

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
cs-CZ: KÓD GEOGRAFICKÉ OBLASTI

en: TIME PERIOD OF HEADING
cs-CZ: ČASOVÉ OBDOBÍ ZÁHLAVÍ

en: SUBJECT CATEGORY CODE
cs-CZ: SKUPINA KONSPEKTU

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
cs-CZ: MEZINÁRODNÍ DESETINNÉ TŘÍDĚNÍ

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
cs-CZ: DEWEYHO DESETINNÉ TŘÍDĚNÍ

en: ADDRESS
cs-CZ: ADRESA

en: Default
cs-CZ: Výchozí

en: Chronological Term
cs-CZ: Chronologický údaj

en: Corporate Name
cs-CZ: Korporace

en: Genre/Form Term
cs-CZ: Žánr/forma

en: Geographic Name
cs-CZ: Geografický název

en: Meeting Name
cs-CZ: Konference/akce

en: Personal Name
cs-CZ: Osobní jméno

en: Topical Term
cs-CZ: Věcné téma

en: Uniform Title
cs-CZ: Unifikovaný název

en: Acquisition framework
cs-CZ: Šablona pro akvizici

en: Source of classification or shelving scheme
cs-CZ: Zdroj klasifikace nebo schéma řazení

en: Koha normalized classification for sorting
cs-CZ: Normalizovaná klasifikace pro řazení Koha

en: Edition
cs-CZ: Vydání

en: Withdrawn status
cs-CZ: Stav zrušení

en: Lost status
cs-CZ: Stav ztráty

en: Damaged status
cs-CZ: Stav poškození

en: Use restrictions
cs-CZ: použít omezení

en: Not for loan
cs-CZ: Nelze vypůjčit

en: Collection
cs-CZ: Sbírka

en: Home library
cs-CZ: Domovská knihovna

en: Current library
cs-CZ: Aktuální knihovna

en: Shelving location
cs-CZ: Část fondu

en: Date acquired
cs-CZ: Datum zapsání

en: Source of acquisition
cs-CZ: Zdroj získání

en: Inventory number
cs-CZ: Přírůstkové číslo

en: Shelving control number
cs-CZ: Kontrolní číslo řazení

en: Barcode
cs-CZ: Čárový kód

en: Date due
cs-CZ: Půjčeno do

en: Date last seen
cs-CZ: Datum poslední evidence

en: Date last checked out
cs-CZ: Datum posledního vypůjčení

en: Copy number
cs-CZ: Číslo kopie

en: Price effective from
cs-CZ: Cena effektivně od

en: Non-public note
cs-CZ: Neveřejná poznámka

en: Number
cs-CZ: Číslo

en: Type of number
cs-CZ: Typ identifikátoru

en: Status
cs-CZ: Stav

en: Party to document
cs-CZ: Strana ve vztahu k dokumentu

en: National bibliography number
cs-CZ: Číslo národní bibliografie

en: Canceled/invalid national bibliography number
cs-CZ: Zrušené/chybné číslo národní bibliografie

en: Canceled/invalid control number
cs-CZ: Zrušené/chybné kontrolní číslo

en: Assigning agency
cs-CZ: Vydávající agentura

en: Display text
cs-CZ: Text k zobrazení

en: Stock number
cs-CZ: Skladové číslo

en: Language code of text/sound track or separate title
cs-CZ: Kód jazyka textu

en: Language code of summary or abstract
cs-CZ: Kód jazyka resumé

en: Language code of original
cs-CZ: Kód jazyka originálu a/nebo předlohy pro překlad

en: MARC country code
cs-CZ: Kód země vydání/výroby

en: Local subentity code
cs-CZ: Lokální kód geografické oblasti

en: ISO country code
cs-CZ: Zdroj lokálního kódu

en: Holding library
cs-CZ: Aktuální knihovna

en: Titles and words associated with a name
cs-CZ: Doplňky ke jménu jiné než data

en: Affiliation
cs-CZ: Příslušnost

en: Abbreviated title
cs-CZ: Zkrácený název

en: Key title
cs-CZ: Klíčový název

en: Statement of responsibility, etc.
cs-CZ: Údaje o odpovědnosti

en: Language code of translated title
cs-CZ: Kód jazyka přeloženého názvu

en: Title proper/short title
cs-CZ: Hlavní název/zkrácený název

en: Date or sequential designation
cs-CZ: Datum nebo označení pořadí

en: Edition statement
cs-CZ: Označení vydání

en: Remainder of edition statement
cs-CZ: Další údaje o vydání

en: Place of publication, distribution, etc.
cs-CZ: Místo vydání

en: Name of publisher, distributor, etc.
cs-CZ: Jméno nakladatele

en: Date of publication, distribution, etc.
cs-CZ: Datum vydání

en: Place of manufacture
cs-CZ: Místo výroby

en: Manufacturer
cs-CZ: Jméno výrobce

en: Date of manufacture
cs-CZ: Datum výroby

en: Hours
cs-CZ: Hodiny

en: Extent
cs-CZ: Rozsah

en: Other physical details
cs-CZ: Další fyzické údaje

en: Dimensions
cs-CZ: Rozměry

en: Accompanying material
cs-CZ: Doprovodný materiál

en: Playing time
cs-CZ: Přehrávací doba

en: Additional information
cs-CZ: Další informace

en: Width
cs-CZ: Šířka

en: Current publication frequency
cs-CZ: Současná periodicita

en: Date of current publication frequency
cs-CZ: Data označující současnou periodicitu

en: Frequency
cs-CZ: Frekvence

en: Former publication frequency
cs-CZ: Předcházející periodicita

en: Dates of former publication frequency
cs-CZ: Data označující periodicitu

en: Generation
cs-CZ: Generace

en: Layout
cs-CZ: Rozložení

en: Font size
cs-CZ: Velikost písma

en: Name
cs-CZ: Jméno

en: Configuration of playback channels
cs-CZ: Konfigurace přehrávacích kanálů

en: File type
cs-CZ: Typ souboru

en: Resolution
cs-CZ: Řešení

en: Price
cs-CZ: Cena

en: Organization
cs-CZ: Organizace

en: Arrangement
cs-CZ: Uspořádání

en:  Materials specified
cs-CZ:  Materiály určené

en:  Linkage
cs-CZ:  Propojení

en: Relator code
cs-CZ: Kód role

en: Date of meeting
cs-CZ: Datum konání akce nebo podpisu smlouvy

en: Volume/sequential designation
cs-CZ: Označení svazku/pořadí

en: Series statement
cs-CZ: Údaj o edici

en: With note
cs-CZ: Text poznámky

en: Dissertation note
cs-CZ: Text poznámky

en: Formatted contents note
cs-CZ: Text formalizované poznámky

en: Statement of responsibility
cs-CZ: Údaj o odpovědnosti

en: Cloud cover
cs-CZ: Obal mraku

en: Summary, etc.
cs-CZ: Text poznámky

en: Expansion of summary note
cs-CZ: Rozšířený text poznámky

en: Target audience note
cs-CZ: Text poznámky

en: Order number
cs-CZ: Číslo objednávky

en: Type of reproduction
cs-CZ: Typ reprodukce

en: Postal address
cs-CZ: Poštovní adresa

en: Owner
cs-CZ: Vlastník

en: Purchase price
cs-CZ: Kupní cena

en: Copyright date
cs-CZ: Datum vydání

en: Publication date
cs-CZ: Datum zveřejnění

en: Creation date
cs-CZ: Datum vytvoření

en: Publisher
cs-CZ: Vydavatel

en: Former title complexity note
cs-CZ: Text poznámky

en: Issuing body note
cs-CZ: Text poznámky

en: History
cs-CZ: Historie

en: Number of cases/variables
cs-CZ: Počet případů/proměnných

en: Linking entry complexity note
cs-CZ: Text poznámky

en: Action
cs-CZ: Akce

en: Action interval
cs-CZ: Interval akce

en: Uncontrolled term
cs-CZ: Volně tvořený termín

en: Genre/form data or focus term
cs-CZ: Žánr/forma či základní termín

en: Topical term or geographic name as entry element
cs-CZ: Věcné téma či geografické jméno jako vstupní prvek

en: Label
cs-CZ: Štítek

en: Physical description
cs-CZ: Fyzický popis

en: Type of record
cs-CZ: Typ dokumentu

en: Encoding level
cs-CZ: Úroveň kódování

en: Street address
cs-CZ: Adresa

en: Location
cs-CZ: Umístění

en: Copy
cs-CZ: Kopírovat

en: Cost
cs-CZ: Cena

en: Item status
cs-CZ: Stav jednotky

en: Content of non-MARC field
cs-CZ: Obsah pole nepocházejícího z MARCu

en: Dates
cs-CZ: Datum

en: Link information for 9XX fields
cs-CZ: Informace o propojení pro pole 9XX

en: Barcode suffix
cs-CZ: Koncovka čárového kódu

en: Section
cs-CZ: Část

en: Serial
cs-CZ: Periodikum

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
cs-CZ: PŘIDANÉ VEDLEJŠÍ ZÁHLAVÍ (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
cs-CZ: DALŠÍ CHARAKTERISTIKY DOKUMENTU

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
cs-CZ: FYZICKÝ POPIS - SPECIFIKACE PRO TIŠTĚNÝ ČI RUKOPISNÝ (OKEM ČITELNÝ) TEXT

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
cs-CZ: SPECIFIKACE PRO KNIHY A POKRAČUJÍCÍ ZDROJE

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
cs-CZ: FYZICKÝ POPIS - SPECIFIKACE PRO TIŠTĚNÝ ČI RUKOPISNÝ (OKEM ČITELNÝ) TEXT

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
cs-CZ: KONTROLNÍ ČÍSLO KONGRESOVÉ KNIHOVNY [NEPOUŽÍVÁ SE]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
cs-CZ: Informace o patentu

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
cs-CZ: ČÍSLO NÁRODNÍ BIBLIOGRAFIE

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
cs-CZ: IDENTIFIKAČNÍ OTISK

en: SOURCE OF ACQUISITION
cs-CZ: ZDROJ AKVIZICE

en: LANGUAGE CODE
cs-CZ: kód jazyka

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
cs-CZ: KÓD ZEMĚ VYDÁNÍ/VÝROBY

en: TIME PERIOD OF CONTENT
cs-CZ: ČASOVÉ OBDOBÍ OBSAHU DOKUMENTU

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
cs-CZ: HLAVNI ZÁHLAVÍ - OSOBNÍ JMÉNO

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
cs-CZ: HLAVNÍ ZÁHLAVÍ - JMÉNO KORPORACE

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
cs-CZ: HLAVNÍ ZÁHLAVÍ - JMÉNO AKCE

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
cs-CZ: HLAVNI ZÁHLAVÍ - UNIFIKOVANÝ NÁZEV

en: ABBREVIATED TITLE
cs-CZ: ZKRÁCENÝ NÁZEV

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
cs-CZ: AKRONYM NEBO ZKRÁCENÝ NÁZEV [ZASTARALÉ]

en: KEY TITLE
cs-CZ: KLÍČOVÝ NÁZEV

en: UNIFORM TITLE
cs-CZ: UNIFIKOVANÝ NÁZEV

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
cs-CZ: PŘEKLAD NÁZVU DODANÝ KATALOGIZAČNÍ AGENTUROU

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
cs-CZ: SKUPINOVÝ UNIFIKOVANÝ NÁZEV

en: TITLE STATEMENT
cs-CZ: ÚDAJE O NÁZVU

en: VARYING FORM OF TITLE
cs-CZ: VARIANTNÍ NÁZEV

en: FORMER TITLE
cs-CZ: PŘEDCHÁZEJÍCÍ NÁZEV

en: EDITION STATEMENT
cs-CZ: ÚDAJE O VYDÁNÍ

en: PHYSICAL DESCRIPTION
cs-CZ: FYZICKÝ POPIS

en: PLAYING TIME
cs-CZ: PŘEHRÁVACÍ DOBA

en: HOURS, ETC.
cs-CZ: DOBA ZPŘÍSTUPNĚNÍ

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
cs-CZ: SOUČASNÁ PERIODICITA

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
cs-CZ: PŘEDCHÁZEJÍCÍ PERIODICITA

en: PHYSICAL MEDIUM
cs-CZ: FYZICKÝ NOSIČ (SPECIÁLNÍ DOKUMENTY)

en: ACCESSIBILITY CONTENT
cs-CZ: PŘÍSTUPNOST OBSAHU

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
cs-CZ: ORGANIZACE A USPOŘÁDÁNÍ DOKUMENTŮ (U SBÍREK SPECIÁLNÍCH DOKUMENTŮ)

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
cs-CZ: BEZPEČNOSTNÍ KLASIFIKACE

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
cs-CZ: OMEZENÍ PŘÍSTUPU STANOVENÉ PŮVODCEM

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
cs-CZ: ÚDAJE O ČÍSLOVÁNÍ

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
cs-CZ: ÚDAJE O EDICI/VEDLEJŠÍ ZÁHLAVÍ - NÁZEV

en: SERIES STATEMENT
cs-CZ: ÚDAJE O EDICI

en: GENERAL NOTE
cs-CZ: VŠEOBECNÁ POZNÁMKA

en: WITH NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA SPOLEČNĚ S

en: DISSERTATION NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA O DIZERTACI

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA O BIBLIOGRAFII, ATD.

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
cs-CZ: FORMALIZOVANÁ POZNÁMKA K OBSAHU

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA O NEPRAVIDELNÉM ČÍSLOVÁNÍ

en: SUMMARY, ETC.
cs-CZ: ABSTRAKT, ATD.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA K UŽIVATELSKÉMU URČENÍ

en: ACCESSIBILITY NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA O PŘÍSTUPNOSTI

en: LANGUAGE NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA O JAZYKU

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA K PŘEDCHÁZEJÍCÍM NÁZVŮM

en: ISSUING BODY NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA K VYDAVATELI

en: BINDING INFORMATION
cs-CZ: POZNÁMKA O VAZBĚ

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA K PROPOJOVACÍM POLÍM

en: ACTION NOTE
cs-CZ: POZNÁMKA K AKCI

en: AWARDS NOTE
cs-CZ: POZNÁMKY K OCENĚNÍ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - OSOBNÍ JMÉNO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - JMÉNO KORPORACE

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - JMÉNO AKCE

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - UNIFIKOVANÝ NÁZEV

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - CHRONOLOGICKÝ TERMÍN

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - VĚCNÉ TÉMA

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
cs-CZ: VEDLEJŠÍ VĚCNÉ ZÁHLAVÍ - GEOGRAFICKÉ JMÉNO

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
cs-CZ: REJSTŘÍKOVÝ TERMÍN - VOLNĚ TVOŘENÝ TERMÍN

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
cs-CZ: REJSTŘÍKOVÝ TERMÍN -- žánr/forma

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
cs-CZ: VEDLEJŠÍ ZÁHLAVÍ--jméno korporace

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
cs-CZ: VEDLEJŠÍ ZÁHLAVÍ -- unifikovaný název

en: RESOURCE IDENTIFIER
cs-CZ: IDENTIFIKÁTOR ZDROJE

en: HOST ITEM ENTRY
cs-CZ: ZDROJOVÝ DOKUMENT (HOSTITELSKÝ)

en: Fast Add Framework
cs-CZ: Rámec pro rychlou katalogizaci

en: Models
cs-CZ: 3D objekty

en: Books, Booklets, Workbooks
cs-CZ: Knihy, brožury, příručky

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
cs-CZ: CD-ROM, DVD-ROM, elektronické a on-line zdroje

en: Binders
cs-CZ: Pořadače, šanony

en: Kits
cs-CZ: Soupravy, soubory

en: Serials
cs-CZ: Periodika

en: Audio Cassettes, CDs
cs-CZ: Audiokazety, CD

en: DVDs, VHS
cs-CZ: DVD, video
