Koha 23.11.09.000 - en to bg-Cyrl translation catalogue (2027 entries)

en: Show coded information filters
bg-Cyrl: Показване на филтри за кодирана информация

en: Hide coded information filters
bg-Cyrl: Скриване на филтри за кодирана информация

en: Coded fields
bg-Cyrl: Кодирани полета

en: Audience:
bg-Cyrl: Публика:

en: Any
bg-Cyrl: Всеки

en: juvenile, general
bg-Cyrl: Деца на възраст 7-14 години

en: pre-primary (0-5)
bg-Cyrl: за деца в предучилищна възраст (0-5 години)

en: primary (5-8)
bg-Cyrl: за деца в начална училищна възраст (5-9 години)

en: children (9-14)
bg-Cyrl: дете (9-14)

en: young adult
bg-Cyrl: непълнолетен 14-18 години

en: adult, serious
bg-Cyrl: за възрастни, научна

en: adult, General
bg-Cyrl: за възрастни, общо съдържание

en: unknown
bg-Cyrl: неизвестен

en: Physical presentation:
bg-Cyrl: Физическо представяне:

en: regular print
bg-Cyrl: редовен печат

en: large print
bg-Cyrl: едър шрифт

en: newspaper format
bg-Cyrl: вестникарски формат

en: Braille or Moon script
bg-Cyrl: издание на Брайл или Moon

en: microprint
bg-Cyrl: микропечат

en: hand-written
bg-Cyrl: написана на ръка

en: multimedia
bg-Cyrl: Мултимедия

en: mini-print
bg-Cyrl: мини-печат

en: electronic resource
bg-Cyrl: електронен ресурс

en: microform
bg-Cyrl: микроформа

en: other form of textual material
bg-Cyrl: друга форма на текстови материал

en: Literary genre:
bg-Cyrl: Литературен жанр:

en: fiction
bg-Cyrl: фантастика

en: drama
bg-Cyrl: драма

en: essays
bg-Cyrl: есета

en: humour, satire
bg-Cyrl: хумор, сатира

en: letters
bg-Cyrl: писма

en: short stories
bg-Cyrl: кратки разкази, новели

en: poetry
bg-Cyrl: поезия

en: speeches, oratory
bg-Cyrl: речи, ораторско изкуство

en: libretto
bg-Cyrl: либрето

en: not a literary text
bg-Cyrl: не е литературен текст

en: multiple/other literary forms
bg-Cyrl: множество/други литературни форми

en: Biography:
bg-Cyrl: Биография:

en: not a biography
bg-Cyrl: не е биография

en: autobiography
bg-Cyrl: автобиография

en: individual biography
bg-Cyrl: индивидуална биография (персоналия)

en: collective biography
bg-Cyrl: сборник с биографии

en: contains biographical data
bg-Cyrl: съдържа биографични данни

en: Illustration:
bg-Cyrl: Илюстрация:

en: illustrations
bg-Cyrl: илюстрации

en: maps
bg-Cyrl: карти

en: portraits
bg-Cyrl: портрети

en: charts
bg-Cyrl: навигационни (морски) карти

en: plans
bg-Cyrl: чертежи

en: plates
bg-Cyrl: гравюри, щампи, вложки, илюстрации на отделни листове, екслибриси и други подобни

en: music
bg-Cyrl: музика

en: facsimiles
bg-Cyrl: факсимиле

en: coats of arms
bg-Cyrl: гербове

en: genealogical tables
bg-Cyrl: генеалогични таблици

en: forms
bg-Cyrl: формуляри

en: samples
bg-Cyrl: мостри

en: sound recordings
bg-Cyrl: звукозаписи

en: transparencies
bg-Cyrl: прозрачни филмови материали

en: illuminations
bg-Cyrl: орнаменти декорации (скрийнсейвъри, окончания и др.)

en: no illustrations
bg-Cyrl: без илюстрации

en: Content:
bg-Cyrl: Съдържание:

en: bibliography
bg-Cyrl: библиография

en: catalogue
bg-Cyrl: каталог

en: index
bg-Cyrl: индекс

en: abstract
bg-Cyrl: резюме

en: dictionary
bg-Cyrl: речник

en: encyclopaedia
bg-Cyrl: енциклопедия

en: directory
bg-Cyrl: директория

en: project description
bg-Cyrl: описание на проект

en: statistics
bg-Cyrl: статистика

en: programmed text books
bg-Cyrl: програмни учебници

en: patent
bg-Cyrl: патент

en: standard
bg-Cyrl: стандарт

en: dissertation or thesis
bg-Cyrl: дисертация или тезиси

en: laws and legislation
bg-Cyrl: закони и законопроекти

en: numeric table
bg-Cyrl: числова таблица

en: technical report
bg-Cyrl: технически отчет

en: examination paper
bg-Cyrl: изпитна работа

en: literature surveys/reviews
bg-Cyrl: литературни проучвания/прегледи

en: treaties
bg-Cyrl: договори

en: cartoons or comic strips
bg-Cyrl: комикс или карикатура

en: dissertation or thesis (revised)
bg-Cyrl: дисертация или тезиси (преработени)

en: religious text
bg-Cyrl: религиозни текстове

en: other
bg-Cyrl: друг

en: Video types:
bg-Cyrl: Видове видео:

en: motion picture
bg-Cyrl: филм

en: visual projection
bg-Cyrl: визуална проекция

en: video recording
bg-Cyrl: видео запис

en: Serials
bg-Cyrl: Периодични идания

en: Serial type:
bg-Cyrl: Вид периодични издания:

en: Any type
bg-Cyrl: Всеки вид

en: Periodical
bg-Cyrl: Списания

en: Monographic series
bg-Cyrl: Монографични серии

en: Newspaper
bg-Cyrl: Вестник

en: Updating loose-leaf
bg-Cyrl: Подменящи се страници

en: Database
bg-Cyrl: База данни

en: Updating website
bg-Cyrl: Актуализиране на уебсайта

en: Other
bg-Cyrl: Други

en: Periodicity:
bg-Cyrl: Периодичност:

en: Daily
bg-Cyrl: Ежедневно

en: Semiweekly
bg-Cyrl: Два пъти в седмицата

en: Weekly
bg-Cyrl: Веднъж седмично

en: Biweekly
bg-Cyrl: На две седмици

en: Semimonthly
bg-Cyrl: Два пъти в месеца

en: Monthly
bg-Cyrl: Ежемесечно

en: Bimonthly
bg-Cyrl: На два месеца

en: Quarterly
bg-Cyrl: На три месеца

en: Three times a year
bg-Cyrl: Три пъти годишно

en: Semiannual
bg-Cyrl: Два пъти годишно

en: Annual
bg-Cyrl: Веднъж годишно

en: Biennial
bg-Cyrl: На две години

en: Triennial
bg-Cyrl: На три години

en: Three times a week
bg-Cyrl: Три пъти в седмицата

en: Three times a month
bg-Cyrl: Три пъти в месеца

en: Without periodicity
bg-Cyrl: Не периодично

en: Unknown
bg-Cyrl: Неизвестен

en: Regularity:
bg-Cyrl: Вид периодичност:

en: Any regularity
bg-Cyrl: Някаква закономерност

en: regular
bg-Cyrl: равномерен

en: normalised irregular
bg-Cyrl: предвидимо нередовен

en: irregular
bg-Cyrl: неправилен

en: Picture
bg-Cyrl: Картина

en: collage
bg-Cyrl: колаж

en: drawing
bg-Cyrl: рисуване

en: painting
bg-Cyrl: живопис

en: photomechanical reproduction
bg-Cyrl: фотомеханично възпроизвеждане

en: photonegative
bg-Cyrl: фотонегатив

en: photoprint
bg-Cyrl: фотопечат

en: picture
bg-Cyrl: снимка

en: print
bg-Cyrl: печат

en: technical drawing
bg-Cyrl: технически чертеж

en: other non-projected graphic type
bg-Cyrl: друг вид не проекционна графика

en: canvas
bg-Cyrl: платно

en: bristol board
bg-Cyrl: картон бристол

en: cardboard/illustration board
bg-Cyrl: картон/кадастрон

en: glass
bg-Cyrl: стъкло

en: plaster
bg-Cyrl: гипс

en: hardboard
bg-Cyrl: картон

en: porcelaine
bg-Cyrl: порцеланов

en: stone
bg-Cyrl: камък

en: wood
bg-Cyrl: дърво

en: mixed collection
bg-Cyrl: смесена колекция

en: synthetics
bg-Cyrl: синтетичен

en: skin
bg-Cyrl: фина кожа

en: textile
bg-Cyrl: текстилен

en: metal
bg-Cyrl: метал

en: paper
bg-Cyrl: хартия

en: others
bg-Cyrl: други

en: UNIMARC field 100 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 100 конструктор

en: Date entered on file
bg-Cyrl: Дата на създаване на файла

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
bg-Cyrl: Вид дата на издаване: Дати на издаване 1 и 2

en: Non required value
bg-Cyrl: Незадължителна стойност

en: a - currently published continuing resource
bg-Cyrl: а - текущ продължаващ ресурс

en: b - continuing resource no longer being published
bg-Cyrl: b - продължаващ ресурс, който вече не се публикува

en: c - continuing resource of unknown status
bg-Cyrl: c - продължаващ ресурс с неизвестен статус

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
bg-Cyrl: d - монографията е завършена при издаване или издадена в рамките на една календарна година

en: e - reproduction of a document
bg-Cyrl: e - възпроизвеждане на документ

en: f - monograph, date of publication uncertain
bg-Cyrl: f - монография, датата на публикуване е несигурна

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
bg-Cyrl: g - монография, чието издаване продължава повече от година

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
bg-Cyrl: h - монография с актуална дата на публикуване и дата на преотстъпване на авторско право/привилегия

en: i - monograph with both release/issue date and production date
bg-Cyrl: i - монографии, които имат както дата на производство, така и дата на пускане на пазара

en: j - document with detailed date of publication
bg-Cyrl: j - документ с точна дата на публикуване

en: k - monograph with both publication date and print date
bg-Cyrl: k - монография с посочване на датата на публикуване и отпечатване

en: u - Unknown publication date
bg-Cyrl: u - дата на публикуване неизвестна

en: Publication date 1
bg-Cyrl: Дата на издаване 1

en: Publication Date 2
bg-Cyrl: Дата на издаване 2

en: Target audience code
bg-Cyrl: Код за целева аудитория

en: |- Filling character
bg-Cyrl: |- Символ за запълване

en: a- juvenile, general
bg-Cyrl: a- деца на възраст 7-14 години

en: b- pre-primary, ages 0-5
bg-Cyrl: b- дете възраст, 0-5 г

en: c- primary, ages 5-10
bg-Cyrl: c- дете, 5-10 г.

en: d- children, ages 9-14
bg-Cyrl: d- деца 9-14г

en: e- young adult, ages 14-20
bg-Cyrl: е- непълнолетен, възраст 14-18 години

en: k- adult, serious
bg-Cyrl: k- за възрастни, научна

en: m- adult, general
bg-Cyrl: m- за възрастни, общо съдържание

en: u- unknown
bg-Cyrl: u- не е известно

en: Target audience code 2
bg-Cyrl: Код за целева аудитория 2

en: Target audience code 3
bg-Cyrl: Код за целева аудитория 3

en: a- juvenile, general
bg-Cyrl: a- деца на възраст 7-14 години

en: Government publication
bg-Cyrl: Правителствени издания

en: a- federal/national
bg-Cyrl: а- федерален/национален

en: b- state/province
bg-Cyrl: b- област/община

en: c- county/department
bg-Cyrl: c- област/община

en: d- local(municipal, etc.)
bg-Cyrl: d- местен (общински и др.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
bg-Cyrl: e- междутериториални (включващи различни отдели и др. под националното ниво)

en: f- intergovernmental
bg-Cyrl: f- междуправителствени

en: g- government in exile or clandestine
bg-Cyrl: g- нелегално правителство или правителство в изгнание

en: h- level not determined
bg-Cyrl: h-неопределено ниво

en: y- not a government publication
bg-Cyrl: y- не е правителствена публикация

en: z- Other
bg-Cyrl: z- Други

en: Modified record code
bg-Cyrl: Код на променен запис

en: 0- unmodified record
bg-Cyrl: 0- непроменен запис

en: 1- modified record
bg-Cyrl: 1- променен запис

en: Language of cataloguing (mandatory)
bg-Cyrl: Език на каталогизиране (задължително)

en: Transliteration code
bg-Cyrl: Код за транслитерация

en: a- ISO transliteration scheme
bg-Cyrl: a- ISO схема за транслитерация

en: b- other
bg-Cyrl: b- друго

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
bg-Cyrl: c- множество транслитерации: ISO или други схеми

en: g- ALA-LC Romanization Tables
bg-Cyrl: g- ALA-LC таблици за романизация

en: h- DIN transliteration scheme
bg-Cyrl: h- DIN схема за транслитерация

en: y- no transliteration scheme used
bg-Cyrl: y- не се използва схема за транслитерация

en: Character sets (mandatory) 1
bg-Cyrl: Набори от знаци (задължителни) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
bg-Cyrl: 01- ISO 646, IRV версия (основен набор на латинеца)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
bg-Cyrl: 02- ISO регистрация # 37 (основен набор на кирилица)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
bg-Cyrl: 03- ISO 5426 (основен набор на латинеца)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
bg-Cyrl: 04- ISO 5427 (основен набор на кирилица)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
bg-Cyrl: 05- ISO 5428 (Гръцки комплект)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
bg-Cyrl: 06- ISO 6438 (Африкански кодиран набор от знаци)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
bg-Cyrl: 07- ISO 10586 (Грузински комплект)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
bg-Cyrl: 08- ISO 8957 (Набор на иврит) Таблица 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
bg-Cyrl: 08- ISO 8957 (Набор на иврит) Таблица 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
bg-Cyrl: 11- ISO 5426-2 (Латинеца, използвани в редки европейски езици и остаряла типография)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
bg-Cyrl: 50- ISO 10646 Ниво 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
bg-Cyrl: 50- ISO 10646 Ниво 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
bg-Cyrl: Набори от знаци (задължителни) 2

en: non required value
bg-Cyrl: незадължителна стойност

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
bg-Cyrl: 11- ISO 5426-2 (Латинеца, използвани в редки европейски езици и остаряла типография)

en: Additional character sets
bg-Cyrl: Допълнителни набори от символи

en: Script of title
bg-Cyrl: Заглавна графика

en: ba- Latin
bg-Cyrl: ba - латиница

en: ca- Cyrillic
bg-Cyrl: ca- Кирилица

en: da- Japanese - script unspecified
bg-Cyrl: da- Японски - неуточнена писменост

en: db- Japanese - Kanji
bg-Cyrl: db- Японски - Канджи

en: dc- Japanese - Kana
bg-Cyrl: dc- Японски - Кана

en: ea- Chinese
bg-Cyrl: ea- Китайски

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
bg-Cyrl: eb- Хан Сино идеограми (опростена версия)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
bg-Cyrl: ec - идеограми на китайски хан (традиционна версия)

en: ed- Mongolian
bg-Cyrl: ed- Монголски

en: ee- Manchu
bg-Cyrl: ee- Китайски (опростен)

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
bg-Cyrl: eg- Наси Донгба (Нахи Томба)

en: fa- Arabic
bg-Cyrl: fa- Арабски

en: ga- Greek
bg-Cyrl: ga- Гръцки

en: ha- Hebrew
bg-Cyrl: ha- Иврит

en: ia- Thai
bg-Cyrl: ia- Тайландски

en: jb- Bengalese
bg-Cyrl: jb- Бенгалия

en: jc- Gujurati
bg-Cyrl: jc- Гуджарати

en: ka- Korean
bg-Cyrl: ka- Корейски

en: la- Tamil
bg-Cyrl: la-Тамилски

en: ld- Sinhala (Singhalese)
bg-Cyrl: ld- Сингалски (Сингалски)

en: ma- Georgian
bg-Cyrl: ma- Грузински

en: mb- Armenian
bg-Cyrl: mb- Арменски

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
bg-Cyrl: na- Етиопски (Геез)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
bg-Cyrl: nb- Тифинаг (берберска азбука)

en: zz- Other
bg-Cyrl: zz- Други

note: INPUT type=button
en: Save
bg-Cyrl: Запази

en: Cancel
bg-Cyrl: Отказ

en: States of authority heading code
bg-Cyrl: Състояние на класификатора код

en: a - established
bg-Cyrl: a - установен

en: c - provisional
bg-Cyrl: c - временен

en: x - not applicable
bg-Cyrl: x - не е приложимо

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
bg-Cyrl: ISO 10646 Ниво 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
bg-Cyrl: Направление на каталожната графика

en: 0 - left to right
bg-Cyrl: 0 - отляво надясно

en: 1 - right to left
bg-Cyrl: 1 - от дясно на ляво

en: UNIMARC field 105 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 105 конструктор

en: Illustration codes 1:
bg-Cyrl: Илюстрации - код 1:

en: a - illustrations
bg-Cyrl: а - илюстрации

en: b - maps
bg-Cyrl: b - карти

en: c - portraits
bg-Cyrl: в - портрети

en: d - charts
bg-Cyrl: d - графики

en: e - plans
bg-Cyrl: e - планове

en: f - plates
bg-Cyrl: f - илюстрации на отделни листове

en: g - music
bg-Cyrl: g - музикално произведение

en: h - facsimiles
bg-Cyrl: h - факсимилета

en: i - coats of arms
bg-Cyrl: i - гербове

en: j - genealogical tables
bg-Cyrl: j - генеалогични таблици

en: k - forms
bg-Cyrl: k - формуляри, бланки, анкетни карти и подобни

en: l - samples
bg-Cyrl: l - образци, шаблони и подобни

en: m - sound recordings
bg-Cyrl: m - звукозаписи

en: n - transparencies
bg-Cyrl: n - прозрачни филмови материали

en: o - illuminations
bg-Cyrl: o - Орнаменти и украшения, цветни букви в ръкопис

en: y - no illustrations
bg-Cyrl: y - без илюстрации

en: Illustration codes 2:
bg-Cyrl: Илюстрации - код 2:

en: i - coats of arm
bg-Cyrl: i - герб

en: Illustration codes 3:
bg-Cyrl: Илюстрации - код 3:

en: y - no illustration
bg-Cyrl: y - без илюстрация

en: Illustration codes 4:
bg-Cyrl: Илюстрации - код 4:

en: Form of contents codes 1:
bg-Cyrl: Кодове на формата на съдържанието 1:

en: a - bibliography
bg-Cyrl: а - библиография

en: b - catalogue
bg-Cyrl: b - каталог

en: c - index
bg-Cyrl: c - индекс

en: d - abstract or summary
bg-Cyrl: d - резюме или обобщение

en: e - dictionary
bg-Cyrl: e - речник

en: f - encyclopaedia
bg-Cyrl: f - енциклопедия

en: g - directory
bg-Cyrl: g - справочник

en: h - project description
bg-Cyrl: h — описание на проекта

en: i - statistics
bg-Cyrl: i - статистики

en: j - programmed text book
bg-Cyrl: j - програмиран учебник

en: k - patent
bg-Cyrl: k - патент

en: l - standard
bg-Cyrl: l - стандарти

en: m - dissertation or thesis (original)
bg-Cyrl: m - дисертация или тезиси (оригинал)

en: n - laws and legislation
bg-Cyrl: n - закони и законопроекти

en: o - numeric table
bg-Cyrl: o - числова таблица

en: p - technical report
bg-Cyrl: p - технически отчет

en: q - examination paper
bg-Cyrl: q - изпитна работа

en: r - literature surveys/reviews
bg-Cyrl: r - литературни проучвания/прегледи

en: s - treaties
bg-Cyrl: s - договори, споразумения и конвенции

en: t - cartoons or comic strips
bg-Cyrl: t - комикс или карикатура

en: v - dissertation or thesis (revised)
bg-Cyrl: v - дисертация или тезиси (преработени)

en: w - religious text
bg-Cyrl: w - религиозни текстове

en: z - other
bg-Cyrl: z - други

en: Form of contents codes 2:
bg-Cyrl: Кодове на формата на съдържанието 2:

en: Form of contents codes 3:
bg-Cyrl: Кодове на формата на съдържанието 3:

en: Form of contents codes 4:
bg-Cyrl: Кодове на формата на съдържанието 4:

en: Conference or meeting code:
bg-Cyrl: Код на конференция или среща:

en: 0- not a conference publication
bg-Cyrl: 0- не е публикация на конференцията

en: 1- conference publication
bg-Cyrl: 1- публикация на конференцията

en: Festschrift indicator:
bg-Cyrl: Индикатор юбилейно издание:

en: 0 - not a festschrift
bg-Cyrl: 0 - не е юбилейно или възпоменателно издание

en: 1 - festschrift
bg-Cyrl: 1 - е юбилейно издание

en: Index indicator
bg-Cyrl: Индексен индикатор

en: 0 - no index
bg-Cyrl: 0 - без индекс

en: 1 - index present
bg-Cyrl: 1 - има показалец

en: Literature code
bg-Cyrl: Код на литературния жанр

en: a - fiction
bg-Cyrl: a - художествена литература

en: b - drama
bg-Cyrl: b - драма

en: c - essays
bg-Cyrl: c - есета

en: d - humour, satire
bg-Cyrl: d - хумор, сатира

en: e - letters
bg-Cyrl: e - писма

en: f - short stories
bg-Cyrl: f - кратки разкази, новели

en: g - poetry
bg-Cyrl: g - поезия

en: h - speeches, oratory
bg-Cyrl: h - речи, изпълнения

en: i - booklet
bg-Cyrl: i - либрето

en: y - not a literary text
bg-Cyrl: y - не е литературен текст

en: z - multiple or other literary forms
bg-Cyrl: z - смесени или други литературни жанрове

en: Biography code
bg-Cyrl: Биографичен код

en: y - not biographical
bg-Cyrl: y - не биографичен

en: a - autobiography
bg-Cyrl: а - автобиография

en: b - individual biography
bg-Cyrl: b - индивидуална биография (персоналия)

en: c - collective biography
bg-Cyrl: c - сборник с биографии

en: d - contains biographical information
bg-Cyrl: d - съдържа биографична информация

en: UNIMARC field 106 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 106 конструктор

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
bg-Cyrl: Форма на документа: Кодирани данни: Обозначение на носителя (неповтарящо се)

en: handwritten
bg-Cyrl: ръкописен

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
bg-Cyrl: мултимедия (напр. елемент в обикновен печат с допълнение към микрофиш)

en: electronic
bg-Cyrl: електронен

en: other form of material
bg-Cyrl: друга форма на материала

en: UNIMARC field 110 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 110 конструктор

en: Type of continuing resource designator
bg-Cyrl: Вид обозначаване на продължаващ ресурс

en: periodical
bg-Cyrl: периодично издание

en: monographic series
bg-Cyrl: монографични издания

en: newspaper
bg-Cyrl: вестник

en: updating loose-leaf
bg-Cyrl: подменящи се страници

en: updating database
bg-Cyrl: обновяващи се базаданни

en: updating website
bg-Cyrl: обновяващи се уебсайтове

en: blog
bg-Cyrl: блог

en: repository
bg-Cyrl: репозитори

en: journal
bg-Cyrl: списание

en: magazine
bg-Cyrl: списание (magazine)

en: newsletter
bg-Cyrl: бюлетин

en: Frequency of issue
bg-Cyrl: Честота на изданието

en: daily
bg-Cyrl: ежедневно

en: semiweekly (twice a week)
bg-Cyrl: два пъти в седмицата

en: weekly
bg-Cyrl: веднъж седмично

en: biweekly (every two weeks)
bg-Cyrl: двуседмично (на всеки две седмици)

en: semimonthly (twice a month)
bg-Cyrl: полумесечно (два пъти месечно)

en: monthly
bg-Cyrl: месечно

en: bimonthly (every two months)
bg-Cyrl: двумесечно (на всеки два месеца)

en: quarterly
bg-Cyrl: на три месеца

en: three times a year
bg-Cyrl: три пъти годишно

en: semiannual (twice a year)
bg-Cyrl: полугодишно (два пъти годишно)

en: annual
bg-Cyrl: веднъж годишно

en: biennial (every two years)
bg-Cyrl: двугодишно (на всеки две години)

en: triennial (every three years)
bg-Cyrl: тригодишно (на всеки три години)

en: three times a week
bg-Cyrl: три пъти в седмицата

en: three times a month
bg-Cyrl: три пъти в месеца

en: continuously updated
bg-Cyrl: непрекъснато се обновява

en: no frequency (i.e. irregular)
bg-Cyrl: периодичност не е определена (т.е. не регулярно)

en: Regularity
bg-Cyrl: Вид периодичност

en: not known
bg-Cyrl: неизвестно

en: Type of material code
bg-Cyrl: Код на вид материал

en: abstract or summary
bg-Cyrl: резюме или обобщение

en: yearbook
bg-Cyrl: годишници

en: programmed texts
bg-Cyrl: програмни текстове

en: reviews
bg-Cyrl: обзори

en: law reports and digests
bg-Cyrl: правни доклади и справочници

en: legal articles
bg-Cyrl: правни статии

en: legal cases and case notes
bg-Cyrl: правни дела и бележки по делата

en: biography
bg-Cyrl: биография

en: other kinds of contents
bg-Cyrl: друг вид съдържание

en: Nature of contents code
bg-Cyrl: Код за съдържанието

en: Conference publication indicator
bg-Cyrl: Индикатор на материалите на конференцията

en: not a conference publication
bg-Cyrl: не е публикация от конференция

en: conference publication
bg-Cyrl: публикация на конференцията

en: Title-page availability code
bg-Cyrl: Код за наличност на заглавната страница

en: in last issue of volume - loose
bg-Cyrl: заглавната страница в последния брой на тома - не е приложена

en: in last issue of volume - attached
bg-Cyrl: заглавната страница в последния брой на тома - е приложена

en: in first issue of next volume - loose
bg-Cyrl: в първия брой на следващия том – свободно

en: in first issue of next volume - attached
bg-Cyrl: указател на съдържанието — в последното издание на тома — приложено

en: published separately - free upon request
bg-Cyrl: публикувани отделно - при поискване

en: published separately-free - sent automatically
bg-Cyrl: публикувано отделно - свободно - изпраща се комплект

en: published separately - purchase-request
bg-Cyrl: публикувано отделно - покупка - по заявка

en: unknown at time of record creation
bg-Cyrl: неизвестен към момента на съставяне на записа

en: not applicable
bg-Cyrl: не е приложимо

en: no title-page issued
bg-Cyrl: заглавната страница не е публикувана

en: Index availability code
bg-Cyrl: Код за наличие на показалец

en: each issue contains an index to its own contents - loose
bg-Cyrl: всеки брой съдържа индекс на собственото си съдържание - свободен

en: in last issue of volume-loose - separately paged
bg-Cyrl: указател на съдържание в последното издание на тома ‐ със самостоятелно номерирани страници

en: in last issue of volume - unpaged
bg-Cyrl: в последния брой на тома - не е номериран

en: in first issue of next volume loose - separately paged
bg-Cyrl: в първия брой на следващия том свободно - самостоятелно номериране на страниците

en: in first issue of next volume loose - unpaged
bg-Cyrl: в първия брой на следващия том свободно - с номерирани страници

en: published separately free - sent automatically
bg-Cyrl: публикувано отделно свободно - изпраща се автоматично

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
bg-Cyrl: публикувано отделно - подвързано от издателя - изпратено автоматично

en: published separately-bound from publisher - free upon request
bg-Cyrl: публикувано отделно - подвързано от издателя - свободно при поискване

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
bg-Cyrl: публикувано отделно - подвързано от издателя - закупуване при поискване

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
bg-Cyrl: указателят е продължаващо издание и се издава като приложение или подсерия на основното издание

en: index is not available
bg-Cyrl: индексът не е наличен

en: Cumulative index availability code
bg-Cyrl: Код за наличност на кумулативен индекс

en: no cumulative index or table of contents
bg-Cyrl: няма обобщен индекс или съдържание

en: cumulative index or table of contents available
bg-Cyrl: има обобщен индекс или съдържание

en: UNIMARC field 115a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 115a конструктор

en: Type of material
bg-Cyrl: Видове материали

en: videorecording
bg-Cyrl: видеозапис

en: Length
bg-Cyrl: Дължина

en: Colour indicator
bg-Cyrl: Цветен индикатор

en: black and white
bg-Cyrl: чернобял

en: colour
bg-Cyrl: цветен

en: combination of black and white and colour
bg-Cyrl: комбинация от черно-бяло и цветно

en: other (sepia, tinted, etc.)
bg-Cyrl: други (сепия, тонирани и др.)

en: Sound indicator
bg-Cyrl: Звуков индикатор

en: sound on medium
bg-Cyrl: звук върху носител

en: soundtrack separate
bg-Cyrl: саундтрак отделно

en: no sound
bg-Cyrl: без звук

en: Media for sound
bg-Cyrl: Звуков носител

en: optical sound track on motion picture film
bg-Cyrl: оптичен звукова писта върху кинолента

en: magnetic sound track on motion picture film
bg-Cyrl: магнитна звукова писта върху кинолента

en: magnetic audio tape in cartridge
bg-Cyrl: магнитна аудиолента в касета

en: sound disc
bg-Cyrl: звуков диск

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
bg-Cyrl: оптична и магнитна звукова писта върху кинолента

en: videotape
bg-Cyrl: видеокасетна лента

en: videodisc
bg-Cyrl: видеодиск

en: magnetic audio tape on reel
bg-Cyrl: магнитна аудиолента на ролка

en: magnetic audio tape in cassette
bg-Cyrl: магнитна аудио лента в касета

en: Width or dimensions
bg-Cyrl: Широчина или размери

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => супер 16 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 9,5 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 16 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 28 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 35 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
bg-Cyrl: Филми и филмови ленти => 70 мм

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
bg-Cyrl: Слайдове 21⁄4 x 21⁄4 инча (5.5*5.5 см)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
bg-Cyrl: Слайдове 2 x 2 инча. (5*5 см)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
bg-Cyrl: Видеокасети 1/4 инча (2 см)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
bg-Cyrl: Видеокасети 1/4 инча (1/2 см)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
bg-Cyrl: Видеокасети 1/2 инча (1 см 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
bg-Cyrl: Видеокасети 1/2 инча (1 см 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
bg-Cyrl: Видеокасети 1 инч (2 см 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
bg-Cyrl: Видеокасети 2 инча (5 см)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 8 * 10 инча (20 * 25 см)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 4 * 5 инча (10 * 12.5 см)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 5 * 7 инча (12.5 * 17.5 см)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 7 * 7 инча (17.5 * 17.5 см)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 8 * 8 инча (20 * 20 см)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 9 * 9 инча (22.5 * 22.5 см)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
bg-Cyrl: Диапозитиви 10 * 10 инча (25 * 25 cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
bg-Cyrl: Формата на физическия носител - визуален прожекционен материал, филм

en: film reel
bg-Cyrl: филмова макара

en: film cartridge
bg-Cyrl: филмова касетка

en: film cassette
bg-Cyrl: филмова касета

en: other film type
bg-Cyrl: друг вид филм

en: filmstrip cartridge
bg-Cyrl: диафилм в касета

en: filmslip
bg-Cyrl: къс диафилм

en: other filmstrip type
bg-Cyrl: друг тип филмова лента

en: film strip roll
bg-Cyrl: диапозитив на ролка

en: slide, slide set, stereograph
bg-Cyrl: слайд, набор от слайдове, стереограф

en: transparency
bg-Cyrl: фолио

en: not a motion picture or visual projection
bg-Cyrl: не е филм или визуална проекция

en: other forms of release
bg-Cyrl: други форми на освобождаване

en: Technique - videorecording, motion picture
bg-Cyrl: Техника - видеозапис, кино

en: animation
bg-Cyrl: анимация

en: live action
bg-Cyrl: игрален

en: animation and live action
bg-Cyrl: анимационен и игрален

en: unspecified/unknown
bg-Cyrl: неопределен/неизвестен

en: not a motion picture or video recording
bg-Cyrl: не е филм или видео запис

en: Presentation format - motion picture
bg-Cyrl: Формат на представяне - кинофилми

en: standard sound aperture (reduced format)
bg-Cyrl: стандартна апертура със звук (намален кадър)

en: non-anamorphic (wide screen)
bg-Cyrl: не анаморфен (широкоекранен)

en: anamorphic (wide screen)
bg-Cyrl: анаморфен (широкоекранен)

en: standard silent aperture
bg-Cyrl: стандартна тиха бленда

en: other wide screen format
bg-Cyrl: друг широкоекранен формат

en: not a motion picture
bg-Cyrl: не е филм

en: Accompanying material 1
bg-Cyrl: Съпроводителен материал 1

en: stills
bg-Cyrl: рекламни кадри

en: script material
bg-Cyrl: сценариен материал

en: posters
bg-Cyrl: плакат

en: programmes and pressbooks
bg-Cyrl: програми и брошури

en: lobby cards
bg-Cyrl: покани

en: instructional materials
bg-Cyrl: насочващи материали

en: score or other music format
bg-Cyrl: партитура или друг музикален формат

en: set or costume designs
bg-Cyrl: модели или скици на костюми

en: other accompanying material
bg-Cyrl: друг придружаващ материал

en: Accompanying material 2
bg-Cyrl: Съпроводителен материал 2

en: Accompanying material 3
bg-Cyrl: Съпроводителен материал 3

en: Accompanying material 4
bg-Cyrl: Съпроводителен материал 4

en: Form of release - videorecording
bg-Cyrl: Форма на физическия носител – видеозаписи

en: videocartridge
bg-Cyrl: видеокасетка

en: videocassette
bg-Cyrl: видеокасета

en: videoreel
bg-Cyrl: видеоклип

en: electronic videorecording (EVR)
bg-Cyrl: електронен видеозапис (EVR)

en: not a videorecording
bg-Cyrl: не е видеозапис

en: other videotype
bg-Cyrl: друг вид видео

en: Presentation format - videorecording
bg-Cyrl: Формат на представяне - видеозапис

en: Beta
bg-Cyrl: Бета (видеокасета с два барабана)

en: U-matic
bg-Cyrl: U-видеокасета

en: EIAJ (reel)
bg-Cyrl: EIAJ (ролка)

en: Type C (reel)
bg-Cyrl: Вид C (макара)

en: Quadruplex (reel)
bg-Cyrl: Quadruplex (макара)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
bg-Cyrl: Лазерен оптичен (рефлективен) видеодиск

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
bg-Cyrl: CED (capacitance electronic disk) видеодиск

en: V2000 (videocassette)
bg-Cyrl: V2000 (видеокасета)

en: Video8 (videocassette)
bg-Cyrl: Video8 (видеокасета)

en: DVD-Video
bg-Cyrl: DVD-Видео

en: Base of emulsion material - visual projection
bg-Cyrl: Основа от емулсионен материал - визуална проекция

en: safety film
bg-Cyrl: негорима лента

en: film base other than safety film
bg-Cyrl: основа, различна от негорима лента

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
bg-Cyrl: синтетичен (пластмаса, винил и др.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
bg-Cyrl: смесена колекция (съдържаща повече от един вид основа)

en: not a visual projection
bg-Cyrl: не е визуална проекция

en: Secondary support material - visual projection
bg-Cyrl: Вторичен помощен материал – визуална проекция

en: cardboard
bg-Cyrl: картон

en: metall
bg-Cyrl: метал

en: metal and glass
bg-Cyrl: метал и стъкло

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
bg-Cyrl: синтетичен (пластмаса, винил и др.) и стъкло

en: not present (no secondary support)
bg-Cyrl: липсва (без подложка)

en: Broadcast standard - videorecording
bg-Cyrl: Стандарт за излъчване - видеозапис

en: 525 (e.g. NTSC)
bg-Cyrl: 525 (напр. NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 115b конструктор

en: Generation
bg-Cyrl: Поколение

en: original
bg-Cyrl: оригинал

en: master
bg-Cyrl: главен

en: duplicate
bg-Cyrl: дубликат, копие

en: reference print/viewing copy
bg-Cyrl: референтно копие/копие за преглед

en: Production elements
bg-Cyrl: Производствени елементи

en: workprint
bg-Cyrl: работно копие

en: trims
bg-Cyrl: изрезки

en: outtakes
bg-Cyrl: отпаднали дубли

en: rushes
bg-Cyrl: предварителен монтаж

en: mixing tracks
bg-Cyrl: смесени песни

en: title bands/intertitle rolls
bg-Cyrl: ленти с надписи/ролки с титри

en: production rolls
bg-Cyrl: работни ленти

en: Refined categories of colour for moving pictures
bg-Cyrl: Усъвършенствани категории цвят за движещи се картини

en: 3 layer colour
bg-Cyrl: 3 слой цвят

en: 2 colour, single strip
bg-Cyrl: 2 цвята, една пътека

en: undetermined 2 colour
bg-Cyrl: неопределен 2 цвята

en: undetermined 3 colour
bg-Cyrl: неопределен 3 цвята

en: 3 strip colour
bg-Cyrl: цвят на 3 пътеки

en: 2 strip colour
bg-Cyrl: 2 цветни ленти

en: red strip
bg-Cyrl: червена пътека

en: blue or green strip
bg-Cyrl: синя или зелена пътека

en: cyan strip
bg-Cyrl: синьо-зелена пътека

en: magenta strip
bg-Cyrl: фуксинова пътека

en: yellow strip
bg-Cyrl: жълта лента

en: sepia tone
bg-Cyrl: тониран в сепия

en: other tone
bg-Cyrl: друг нюанс

en: tint
bg-Cyrl: нюанс

en: tinted and toned
bg-Cyrl: оцветени и тонирани

en: stencil colour
bg-Cyrl: оцветяване на екрана

en: handcoloured
bg-Cyrl: ръчно оцветени

en: not applicable (item not a colour film)
bg-Cyrl: неприложимо (не е цветен филм)

en: Film emulsion (polarity)
bg-Cyrl: Емулсия на филм (полярност)

en: positive
bg-Cyrl: позитив

en: negative
bg-Cyrl: негатив

en: Film base
bg-Cyrl: Филмова основа

en: safety (triacetate)
bg-Cyrl: безопасност (триацетат)

en: nitrate
bg-Cyrl: нитрат

en: safety (diacetate)
bg-Cyrl: безопасност (диацетат)

en: polyester base (e.g. ester)
bg-Cyrl: полиестерова основа (напр. естер)

en: mixed base (nitrate and safety)
bg-Cyrl: смесена основа (нитрати и негорима основа)

en: Kind of sound for moving images
bg-Cyrl: Вид звук за движещи се изображения

en: monaural
bg-Cyrl: монофоничен

en: stereophonic
bg-Cyrl: стереофоничен

en: multichannel, surround or quadraphonic
bg-Cyrl: многоканален, съраунд или квадрафоничен

en: mixed
bg-Cyrl: смесен

en: not applicable (item is silent)
bg-Cyrl: неприложимо (ням филм)

en: Kind of film stock or print
bg-Cyrl: Вид кинолента или копие

en: imbibition dye transfer
bg-Cyrl: филмово копие с попиване на багрилото

en: three layer stock
bg-Cyrl: трислойна кинолента/лента с три слоя емулсия

en: three layer stock (low fade)
bg-Cyrl: Трислойна кинолента/лента с три слоя емулсия (стабилизирана)

en: duplitised stock
bg-Cyrl: дублиран не експонирана кинолента

en: not applicable (not a colour film)
bg-Cyrl: неприложимо (не е цветен филм)

en: Deterioration stage
bg-Cyrl: Физическо състояние

en: nitrate - suspicious odour
bg-Cyrl: нитратна: ‐ подозрителна миризма

en: nitrate - pungent odour
bg-Cyrl: нитратна: остра миризма

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
bg-Cyrl: нитрат - кафеникав, обезцветен, избледняващ, прашен

en: nitrate - sticky
bg-Cyrl: нитрат - лепкав

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
bg-Cyrl: нитрат - пенлив, мехурчета, мехури

en: nitrate - congealed
bg-Cyrl: нитрат: ‐ втвърден

en: nitrate - powder
bg-Cyrl: Нитрат - прах

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
bg-Cyrl: не нитрат - забележимо влошаване (напр. мирис на диацетат)

en: nonnitrate - advanced deterioration
bg-Cyrl: Ненитрат - напреднало влошаване

en: nonnitrate - disaster
bg-Cyrl: ненитратно: непоправима

en: no deterioration
bg-Cyrl: без влошаване

en: Completeness
bg-Cyrl: Цялост

en: incomplete
bg-Cyrl: незавършен

en: complete
bg-Cyrl: завършен

en: Film inspection date
bg-Cyrl: Дата на оценка на лентата

en: Month
bg-Cyrl: Месец

en: Year
bg-Cyrl: Година

en: UNIMARC field 116 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 116 конструктор

en: Specific material designation
bg-Cyrl: Специфично обозначение на материала

en: a- collage
bg-Cyrl: а- колаж

en: b- drawing
bg-Cyrl: b- чертеж

en: c- painting
bg-Cyrl: c- живопис

en: d- photomechanical reproduction
bg-Cyrl: d- фотомеханично възпроизвеждане

en: e- photonegative
bg-Cyrl: e- фотонегатив

en: f- photoprint
bg-Cyrl: f- фотогравюра

en: h- picture
bg-Cyrl: h-картина

en: k- technical drawing
bg-Cyrl: k- техническа скица

en: m- mould
bg-Cyrl: m- мухъл

en: z- other non-projected graphic type
bg-Cyrl: z- друг вид не проекционна графика

en: Primary support material
bg-Cyrl: Основен опорен материал

en: porcelain
bg-Cyrl: порцелан

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
bg-Cyrl: фина кожа (кожа, пергамент, паус и др.)

en: textiles (including man-made fibres)
bg-Cyrl: текстилен (включително синтетични влакна)

en: Secondary support material
bg-Cyrl: Материал на рамката

en: no secondary support
bg-Cyrl: без рамка

en: Colour
bg-Cyrl: Цвят

en: one-colour, monochrome
bg-Cyrl: едноцветен, монохромен

en: black-and-white
bg-Cyrl: чернобял

en: multicoloured
bg-Cyrl: многоцветен

en: hand coloured
bg-Cyrl: ръчно оцветен

en: Techniques (drawings, paintings) 1
bg-Cyrl: Техники (рисунки, картини) 1

en: ||- Filling characters
bg-Cyrl: ||- Символ за запълване

en: pencil
bg-Cyrl: молив

en: graphite
bg-Cyrl: графит

en: colour pencil
bg-Cyrl: цветни моливи

en: India ink
bg-Cyrl: Мастило (туш)

en: lavierung India ink
bg-Cyrl: туш - латино индийско мастило

en: coal
bg-Cyrl: въглища

en: chalk
bg-Cyrl: мел

en: black chalk
bg-Cyrl: черен тебешир, "италиански молив"

en: sanguine
bg-Cyrl: кървавочервен

en: water colour
bg-Cyrl: акварелни бои

en: tempera
bg-Cyrl: темпера

en: gouache
bg-Cyrl: гваш

en: pastel
bg-Cyrl: пастели

en: oil
bg-Cyrl: маслени бои

en: felt-tip pen
bg-Cyrl: флумастер, маркер

en: stain
bg-Cyrl: багрила

en: charcoal
bg-Cyrl: въглен

en: sepia
bg-Cyrl: сепия

en: writing ink
bg-Cyrl: мастило за писане

en: casein
bg-Cyrl: боядисване с лепило

en: golding
bg-Cyrl: златен

en: encaustic
bg-Cyrl: восък, енкаустика

en: acrylics
bg-Cyrl: акрилни бои

en: silver point
bg-Cyrl: сребърен молив

en: air brush
bg-Cyrl: аерограф

en: Techniques (drawings, paintings) 2
bg-Cyrl: Техники (рисунки, картини) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
bg-Cyrl: Техники (рисунки, картини) 3

en: ||- Filling character
bg-Cyrl: ||- Символ за запълване

en: woodcut
bg-Cyrl: цветна ксилография

en: chiaroscuro woodcut
bg-Cyrl: киярска, цветна дърворезба

en: white-line woodcut
bg-Cyrl: ксилография бяла линия на черен фон

en: cameo
bg-Cyrl: камея

en: heliogravure
bg-Cyrl: хелиогравюра

en: chromolithography
bg-Cyrl: хромолитография

en: lino-cut
bg-Cyrl: лино-гравюра

en: etching
bg-Cyrl: офорт

en: lithography
bg-Cyrl: литограф

en: photolithography
bg-Cyrl: фотолитография

en: zincography
bg-Cyrl: цинкография

en: algraphy
bg-Cyrl: алграфия

en: aquatint
bg-Cyrl: акватинта

en: reservage (sugar aquatint)
bg-Cyrl: резерв (мастилен стил)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
bg-Cyrl: vernis-mou (гравиране или очертаване на мека основа)

en: engraving
bg-Cyrl: гравюра

en: engraving in the crayon manner
bg-Cyrl: гравиране с пастел

en: Burin
bg-Cyrl: Изрязана гравюра

en: drypoint
bg-Cyrl: суха точка

en: mezzotinta (mezzotint)
bg-Cyrl: мецотинта (мецотинт)

en: Mezzoteinte
bg-Cyrl: Мецотинто

en: monotype
bg-Cyrl: монотипия

en: silkscreen
bg-Cyrl: шелкография

en: steel engraving
bg-Cyrl: гравиране върху стомана

en: infography
bg-Cyrl: инфография

en: photocopying
bg-Cyrl: фотокопия

en: burin engraving
bg-Cyrl: гравиране с длето

en: Functional designation
bg-Cyrl: Функционално предназначение

en: aa- architectural drawing
bg-Cyrl: aa - архитектурен чертеж/скица

en: ab- resource cover
bg-Cyrl: ab- ресурсно покритие

en: ac- sticker
bg-Cyrl: ac - стикер, етикет

en: ad- poster
bg-Cyrl: ad- афиш, плакат

en: ae- postcard
bg-Cyrl: ae- пощенска картичка

en: af- greetings card
bg-Cyrl: af- поздравителна картичка

en: ag- diagram
bg-Cyrl: ag- диаграма

en: ah- playing cards
bg-Cyrl: ah- карти за игра

en: ai- flash card
bg-Cyrl: ai- образователна карта, карта с текст и картинка

en: aj- ephemera
bg-Cyrl: aj- ефимера, временни пощенски картички

en: an- calendar
bg-Cyrl: an- календар

en: as- place card
bg-Cyrl: as- карта за място

en: au- santino
bg-Cyrl: au- сантино

en: uu- unknown
bg-Cyrl: uu-неизвестно

en: vv- mixed
bg-Cyrl: vv- смесен

en: xx- not applicable
bg-Cyrl: xx- не е приложимо

en: zz- other
bg-Cyrl: zz- други

en: UNIMARC field 117 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 117 конструктор

en: study kit
bg-Cyrl: учебен комплект

en: laboratory and construction kits
bg-Cyrl: лабораторен или строителен комплект

en: specimens (biological etc.)
bg-Cyrl: екземпляри (биологични и др.)

en: fauna
bg-Cyrl: фауна

en: flora
bg-Cyrl: флора

en: minerals
bg-Cyrl: минирали

en: microscope slides
bg-Cyrl: микроскопски препарати

en: jigsaws
bg-Cyrl: съставна картина - пъзел

en: tools and equipment
bg-Cyrl: инструменти и оборудване

en: arms
bg-Cyrl: въоръжение

en: containers
bg-Cyrl: контейнери, съдове

en: furniture
bg-Cyrl: мебел

en: industrial production
bg-Cyrl: промишлено производство

en: machines
bg-Cyrl: машини

en: coins
bg-Cyrl: монети

en: medals
bg-Cyrl: медали

en: jewellery
bg-Cyrl: ювелирни издания

en: transport
bg-Cyrl: транспорт

en: textiles
bg-Cyrl: текстилен

en: clothes
bg-Cyrl: дрехи

en: games and recreation
bg-Cyrl: игри и предмети за развлечение

en: toys
bg-Cyrl: играчки

en: dolls
bg-Cyrl: кукли

en: models
bg-Cyrl: модели

en: models for making
bg-Cyrl: модели за изработка

en: dioramas
bg-Cyrl: диорами

en: replicas
bg-Cyrl: макети, копия

en: sculptures
bg-Cyrl: скулптури

en: design objects
bg-Cyrl: дизайнерски обекти

en: artefacts
bg-Cyrl: артефакти

en: Material 1
bg-Cyrl: Материал 1

en: terra-cotta
bg-Cyrl: теракота

en: wax
bg-Cyrl: восък

en: clay
bg-Cyrl: глина

en: majolica
bg-Cyrl: майолика

en: ceramic
bg-Cyrl: керамични

en: ivory
bg-Cyrl: слонова кост

en: precious stones
bg-Cyrl: скъпоценни камъни

en: marble
bg-Cyrl: мрамор

en: basalt
bg-Cyrl: базалт

en: porphyry
bg-Cyrl: порфир

en: precious metals
bg-Cyrl: благородни метали

en: bronze
bg-Cyrl: бронзов

en: copper
bg-Cyrl: мед

en: plastic
bg-Cyrl: пластмаса

en: Material 2
bg-Cyrl: Материал 2

en: Material 3
bg-Cyrl: Материал 3

en: Color
bg-Cyrl: Цвят

en: UNIMARC field 120 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 120 конструктор

en: Color indicator
bg-Cyrl: Цветен индикатор

en: one color
bg-Cyrl: едноцветен

en: multi-color
bg-Cyrl: многоцветен

en: index or name list on cartographic item itself
bg-Cyrl: индекс или списък с имена на самия картографски елемент

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
bg-Cyrl: индекс или поименен списък, придружаващ картографски елемент в брошура...

en: index or name list present but location not specified
bg-Cyrl: индекс или списък с имена присъства, но местоположението не е посочено

en: no index or name lis
bg-Cyrl: няма индекс или списък с имена

en: Narrative text indicator
bg-Cyrl: Индикатор за повествователен текст

en: text on cartographic item itself
bg-Cyrl: текст в самия картографски материал

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
bg-Cyrl: текстът към картографския материал е представен под формата на книжка, брошура...

en: no narrative tex
bg-Cyrl: няма повествователен текст

en: Relief codes 1:
bg-Cyrl: Релефни кодове 1:

en: contours
bg-Cyrl: контури

en: continuous tone shaded relief
bg-Cyrl: непрекъснат тон сенчест релеф

en: hypsometric tints - layer method
bg-Cyrl: хипсометрични нюанси - метод на слоеве

en: hachures
bg-Cyrl: штрихи

en: bathymetry - soundings
bg-Cyrl: знаци за дълбочина

en: form lines
bg-Cyrl: форма на очертанията

en: spot heights
bg-Cyrl: точкови височини

en: other methods in color
bg-Cyrl: други методи в цвят

en: pictorially
bg-Cyrl: перспективно изображение на релефа (рисунка)

en: landforms
bg-Cyrl: земни форми

en: bathymetry - isolines
bg-Cyrl: батиметрия - изолини

en: other methods of relief representation
bg-Cyrl: други методи за представяне на релефа

en: Relief codes 2:
bg-Cyrl: Релефни кодове 2:

en: Relief codes 3:
bg-Cyrl: Релефни кодове 3:

en: Relief codes 4:
bg-Cyrl: Релефни кодове 4:

en: Map projection
bg-Cyrl: Картографска проекция

en: Aitoff
bg-Cyrl: Айтоф

en: gnomonic
bg-Cyrl: гномоничен

en: Lambert's azimuthal equal area
bg-Cyrl: Азимуталната равнина на Ламбърт

en: orthographic
bg-Cyrl: ортографски

en: azimuthal equidistant
bg-Cyrl: равноотдалечени по азимут

en: stereographic
bg-Cyrl: стереографски

en: azimuthal equal area
bg-Cyrl: азимутална равна площ

en: azimuthal, specific type unknown
bg-Cyrl: азимутален, специфичен вид неизвестен

en: azimuthal, other known specific type
bg-Cyrl: азимутален, друг известен специфичен твид

en: Gall
bg-Cyrl: Гал

en: Goode's homolographic
bg-Cyrl: Хомолографски на Гуд

en: Albers equal area
bg-Cyrl: Алберс равна площ

en: Bonne
bg-Cyrl: Боне

en: Lambert's conformal conict
bg-Cyrl: Конформен коник на Ламберт

en: Lambert's conformal conic
bg-Cyrl: Конформната коника на Ламбърт

en: conic (simple)
bg-Cyrl: коничен (обикновен)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
bg-Cyrl: Биполярна наклонена конформна коника на Милър

en: De Lisle
bg-Cyrl: Де Лил

en: projection of the International Map of the World
bg-Cyrl: проекция на международната карта на света

en: Tissot's conformal conic
bg-Cyrl: Конформен конус на Тисо

en: polyconic
bg-Cyrl: поликонична

en: conic, specific type unknown
bg-Cyrl: азимутален, специфичен вид неизвестен

en: conic, other known specific type
bg-Cyrl: азимутален, друг известен специфичен вид

en: armadillo
bg-Cyrl: армадилло

en: butterfly
bg-Cyrl: бътерфлай

en: Lambert's cylindrical equal area
bg-Cyrl: Цилиндричната равна площ на Ламбърт

en: Mercator
bg-Cyrl: Меркаторска

en: Miller
bg-Cyrl: Милър

en: Mollweide
bg-Cyrl: Молвайде

en: sinusoidal
bg-Cyrl: синусоидален

en: transverse Mercator
bg-Cyrl: напречен Меркатор

en: Gauss
bg-Cyrl: Гаус

en: Plate Carree
bg-Cyrl: Плоча Кари

en: Cassini's
bg-Cyrl: Касини

en: Laborde
bg-Cyrl: Лаборд

en: Oblique Mercator
bg-Cyrl: Наклон по Меркатор

en: cylindrical, specific type unknown
bg-Cyrl: цилиндричен, неизвестен специфичен вид

en: cylindrical, other known specific type
bg-Cyrl: цилиндричен, друг известен специфичен тип

en: Eckert
bg-Cyrl: Екерт

en: Goode's homolosine
bg-Cyrl: Хомолозин на Гуд

en: Miller's bipolar
bg-Cyrl: биполярен (композитен) Милър

en: Van der Grinten
bg-Cyrl: Ван дер Гринтен

en: dimaxion
bg-Cyrl: димаксион

en: cordiform
bg-Cyrl: корди форма

en: polyhedric
bg-Cyrl: многостранен

en: type of projection unknown
bg-Cyrl: неизвестен вид проекция

en: other known type
bg-Cyrl: други известни видове

en: Prime meridian 1:
bg-Cyrl: Начален меридиан 1:

en: Greenwich, United Kingdom
bg-Cyrl: Гринуич, Великобритания

en: Amsterdam, Netherlands
bg-Cyrl: Амстердам, Холандия

en: Athens, Greece
bg-Cyrl: Атина, Гърция

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
bg-Cyrl: Батавия (Джакарта), Индонезия

en: Berne, Switzerland
bg-Cyrl: Берн, Швейцария

en: Bogota, Colombia
bg-Cyrl: Богота, Колумбия

en: Bombay, India
bg-Cyrl: Бомбай, Индия

en: Brussels, Belgium
bg-Cyrl: Брюксел, Белгия

en: Cadiz, Spain
bg-Cyrl: Кадис, Испания

en: Capetown, South Africa
bg-Cyrl: Кейптаун, Южна Африка

en: Caracas, Venezuela
bg-Cyrl: Каракас, Венецуела

en: Copenhagen, Denmark
bg-Cyrl: Копенхаген, Дания

en: Cordoba, Argentina
bg-Cyrl: Кордоба, Аржентина

en: Ferro, Canary Islands
bg-Cyrl: Феро, Канарски острови

en: Helsinki, Finland
bg-Cyrl: Хелзинки, Финландия

en: Istanbul, Turkey
bg-Cyrl: Истанбул Турция

en: Julianehaab, Greenland
bg-Cyrl: Джулианехааб, Гренландия

en: Lisbon, Portugal
bg-Cyrl: Лисабон, Португалия

en: London, United Kingdom
bg-Cyrl: Лондон, Великобритания

en: Madras, India
bg-Cyrl: Мадрас, Индия

en: Madrid, Spain
bg-Cyrl: Мадрид, Испания

en: Mexico City, Mexico
bg-Cyrl: Мексико Сити, Мексико

en: Moscow, Russia
bg-Cyrl: Москва, Русия

en: Munich, Germany
bg-Cyrl: Мюнхен, Германия

en: Naples, Italy
bg-Cyrl: Неапол, Италия

en: Oslo (Christiania), Norway
bg-Cyrl: Осло (Кристияния), Норвегия

en: Paris, France
bg-Cyrl: Париж, Франция

en: Peking, People's Republic of China
bg-Cyrl: Пекин, Китайска народна република

en: Philadelphia, USA
bg-Cyrl: Филаделфия, САЩ

en: Pulkova (Leningrad), Russia
bg-Cyrl: Пулкова (Ленинград), Русия

en: Rio de Janeiro, Brazil
bg-Cyrl: Рио де Жанейро, Бразилия

en: Rome, Italy
bg-Cyrl: Рим, Италия

en: Santiago, Chile
bg-Cyrl: Сантяго, Чили

en: Stockholm, Sweden
bg-Cyrl: Стокхолм, Швеция

en: Sydney, Australia
bg-Cyrl: Сидни, Австралия

en: Tirana, Albania
bg-Cyrl: Тирана, Албания

en: Tokyo, Japan
bg-Cyrl: Токио, Япония

en: Washington, DC, USA
bg-Cyrl: Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ

en: Prime meridian 2:
bg-Cyrl: Начален меридиан 2:

en: UNIMARC field 121a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 121a конструктор

en: Physical dimension
bg-Cyrl: Физическо измерение

en: 2-dimensional
bg-Cyrl: 2-измерим

en: 3-dimensional
bg-Cyrl: 3-измерим

en: Primary cartographic image 1:
bg-Cyrl: Първично картографско изображение 1:

en: manually and plotted
bg-Cyrl: компилиран на ръка или с оборудване за компилиране

en: photographically
bg-Cyrl: фотографски

en: by computer
bg-Cyrl: чрез компютър

en: by active remote sensing technique
bg-Cyrl: чрез активна техника за дистанционно наблюдение

en: by passive remote sensing techniques
bg-Cyrl: чрез пасивни техники за дистанционно наблюдение

en: Primary cartographic image 2:
bg-Cyrl: Първично картографско изображение 2:

en: by active remote sensing techniques
bg-Cyrl: чрез активни техники за дистанционно наблюдение

en: Physical medium
bg-Cyrl: Физическа среда

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
bg-Cyrl: синтетичен (напр. пластмаса, винил)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
bg-Cyrl: фина кожа (напр. пергамент)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
bg-Cyrl: текстил, включително текстил от изкуствени влакна (напр. коприна, плат, найлон)

en: magnetic storage medium - computer compatible
bg-Cyrl: компютърно съвместимо магнитно съхранение

en: magnetic storage medium - not computer compatible
bg-Cyrl: компютърно несъвместимо магнитно съхранение

en: tracing paper
bg-Cyrl: карбонова хартия (паус, восъчна хартия)

en: other non photographic medium
bg-Cyrl: друг не фотографски носител

en: transparent or opaque flexible base positive
bg-Cyrl: прозрачен или непрозрачен гъвкав позитив

en: transparent or opaque flexible base negative
bg-Cyrl: прозрачен или непрозрачен гъвкав негатив

en: transparent or opaque non-flexible base positive
bg-Cyrl: прозрачен или непрозрачен твърд позитив

en: transparent or opaque non-flexible base negative
bg-Cyrl: прозрачен или непрозрачен твърд негатив

en: other photographic medium
bg-Cyrl: друг фотографски носител

en: Creation technique
bg-Cyrl: Техника на създаване

en: manuscript
bg-Cyrl: ръкопис

en: printing
bg-Cyrl: отпечатани

en: microphotography
bg-Cyrl: микрофотография

en: the cartographic item is not a final product
bg-Cyrl: картографският елемент не е краен продукт

en: Form of reproduction
bg-Cyrl: Форма за възпроизвеждане

en: by hand
bg-Cyrl: на ръка

en: printed
bg-Cyrl: отпечатани

en: photography
bg-Cyrl: снимки

en: transfer line print
bg-Cyrl: възпроизвеждане на редов печат

en: not a reproduction
bg-Cyrl: не е репродукция

en: Geodetic adjustment
bg-Cyrl: Геодезическа корекция

en: a- no adjustment
bg-Cyrl: а- без корекции

en: b- adjusted but without grid system
bg-Cyrl: b- регулиран, но без решетка

en: c- adjusted with grid system
bg-Cyrl: c- регулиран, но без решетка

en: x- not applicable
bg-Cyrl: x- не е приложимо

en: Physical form of publication
bg-Cyrl: Физическа форма на изданието

en: single
bg-Cyrl: едновалентен

en: in parts
bg-Cyrl: на части

en: atlas including loose-leaf published atlas
bg-Cyrl: атлас, включително публикуван атлас на свободни листа

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
bg-Cyrl: като отделно приложение към списание, монография и др.

en: bound into a journal, monograph, etc.
bg-Cyrl: подвързани списание, монография и др.

en: UNIMARC field 121b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 121b конструктор

en: Altitude of sensor
bg-Cyrl: Надморска височина на сензора

en: terrestrial
bg-Cyrl: сухоземен

en: aerial
bg-Cyrl: въздушен

en: space
bg-Cyrl: пространство

en: Attitude of sensor
bg-Cyrl: Отношение на сензора

en: low oblique
bg-Cyrl: малък наклон

en: high oblique
bg-Cyrl: широкоъгълен

en: vertical
bg-Cyrl: вертикален

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
bg-Cyrl: Спектрални ленти: 01 до 99 = брой ленти, xx = неприложимо

en: Quality of image
bg-Cyrl: Качество на изображението

en: poor
bg-Cyrl: лошо

en: fair
bg-Cyrl: задоволителен

en: good
bg-Cyrl: добро

en: very good
bg-Cyrl: много добър

en: Cloud cover
bg-Cyrl: Облачно покритие

en: completely covered by clouds
bg-Cyrl: напълно покрити с облаци

en: Mean value of ground resolution
bg-Cyrl: Средна стойност на земната разделителна способност

en: less than 1 centimetre
bg-Cyrl: по-малко от 1 см

en: greater than 9 kilometres
bg-Cyrl: над 9 километра

en: Centimetres
bg-Cyrl: Сантиметри

en: Decimetres
bg-Cyrl: Дециметри

en: Metres
bg-Cyrl: Метри

en: Decametres
bg-Cyrl: Декаметри

en: Hectametres
bg-Cyrl: Хектометри

en: Kilometres
bg-Cyrl: Километри

en: UNIMARC field 122 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 122 конструктор

en: Era identifier
bg-Cyrl: Идентификатор на ера

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
bg-Cyrl: дата преди новата ера п.н.е.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
bg-Cyrl: дата от новата ера

en: Day
bg-Cyrl: Ден

en: Time
bg-Cyrl: Време

en: UNIMARC field 123a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 123a конструктор

en: Type of scale:
bg-Cyrl: Вид мащаб:

en: linear scale
bg-Cyrl: линеен мащаб

en: angular scale
bg-Cyrl: ъглов мащаб

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
bg-Cyrl: друг вид скала (напр. времева, количествена, статистическа скала)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 123d/e/f/g конструктор

en: Hemisphere:
bg-Cyrl: Полукълбо:

en: west
bg-Cyrl: запад

en: east
bg-Cyrl: изток

en: north
bg-Cyrl: север

en: south
bg-Cyrl: юг

en: Degree (complete with 0):
bg-Cyrl: Степен (допълнена с 0):

en: Minute (complete with 0):
bg-Cyrl: Минута (допълнена с 0):

en: Second (complete with 0):
bg-Cyrl: Секунда (допълнена с 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 123i/j конструктор

en: UNIMARC field 124a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124a конструктор

en: Character of image:
bg-Cyrl: Вид изображение:

en: non-photographic image
bg-Cyrl: нефотографско изображение

en: photographic image
bg-Cyrl: фотографско изображение

en: remote sensing image
bg-Cyrl: изображение получено дистанционно

en: UNIMARC field 124b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124b конструктор

en: Form of cartographic item:
bg-Cyrl: Форма на картографски документ:

en: atlas
bg-Cyrl: атлас

en: diagram
bg-Cyrl: диаграма

en: globe
bg-Cyrl: глобус

en: map
bg-Cyrl: географска карта

en: model
bg-Cyrl: модел

en: profile
bg-Cyrl: профил

en: section
bg-Cyrl: раздел

en: view
bg-Cyrl: изглед

en: plan
bg-Cyrl: скица

en: UNIMARC field 124c builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124c конструктор

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
bg-Cyrl: Техника на представяне на фотографско или нефотографско изображение:

en: anaglyphic
bg-Cyrl: анаглифичен

en: polarized
bg-Cyrl: поляризиран

en: planimetric
bg-Cyrl: изображение на контури (планиметрия)

en: diagram map
bg-Cyrl: диаграма карта

en: flowline map, flow map
bg-Cyrl: карта на потока

en: dot map
bg-Cyrl: точкова карта

en: diagrammatric map
bg-Cyrl: схематична карта

en: choropleth
bg-Cyrl: хороплет

en: chorochromatic
bg-Cyrl: наслоено оцветяване

en: dasymetric
bg-Cyrl: дазиметричен

en: isopleth
bg-Cyrl: изоплет

en: anamorphic
bg-Cyrl: анаморфен

en: pictorial map
bg-Cyrl: картинно изображение на карта

en: spatial model on two dimensional surface
bg-Cyrl: пространствен модел върху двумерна повърхност

en: mental or cognitive map
bg-Cyrl: измислена карта (ментална/когнитивна)

en: views with horizon showing
bg-Cyrl: изгледи към хоризонта (включително изгледи от птичи поглед и панорами)

en: views without horizon showing
bg-Cyrl: изгледи без показване хоризонта (включително изгледи от птичи поглед и панорами)

en: map view
bg-Cyrl: переспективен изглед

en: picto map
bg-Cyrl: карта с нарисувани икони

en: random dot map
bg-Cyrl: карта с произволни точки

en: screened
bg-Cyrl: екранизиран

en: not screened
bg-Cyrl: изображение извън екрана

en: UNIMARC field 124d builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124d конструктор

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
bg-Cyrl: Позиция на платформата за фотографско или дистанционно изображение:

en: UNIMARC field 124e builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124e конструктор

en: Category of satellite for remote sensing image:
bg-Cyrl: Категория сателит за изображение от дистанционно наблюдение:

en: meteorological
bg-Cyrl: метеорологичен

en: earth resources
bg-Cyrl: за наблюдение на Земята

en: space observing
bg-Cyrl: наблюдение на космоса

en: UNIMARC field 124f builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124f конструктор

en: Name of satellite for remote sensing image:
bg-Cyrl: Име на сателит за изображение от дистанционно наблюдение:

en: Spacelab
bg-Cyrl: Космическа лаборатория

en: Spot 1
bg-Cyrl: Точка 1

en: Spot 2
bg-Cyrl: Точка 2

en: Spot 3
bg-Cyrl: Точка 3

en: UNIMARC field 124g builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 124g конструктор

en: Recording technique for remote sensing image:
bg-Cyrl: Техника на запис на изображение от дистанционно наблюдение:

en: false colour photography
bg-Cyrl: фалшиво цветна фотография

en: multispectral photography
bg-Cyrl: мултиспектрална фотография

en: multispectral scanning
bg-Cyrl: мултиспектрално сканиране

en: combination of various light emission techniques
bg-Cyrl: комбинация от различни техники за излъчване на светлина

en: infrared line scanning
bg-Cyrl: инфрачервено линейно сканиране

en: combination of various thermal infrared scanning
bg-Cyrl: комбинация от различни термични инфрачервени сканирания

en: Sidelooking airbone radar
bg-Cyrl: Страничен въздушен радар

en: Synthetic aperture radar
bg-Cyrl: Радар със синтетична апертура

en: passive microwave mapping
bg-Cyrl: пасивно микровълново картографиране

en: UNIMARC field 125a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 125a конструктор

en: Type of score:
bg-Cyrl: Вид партитури:

en: full score, graphic score
bg-Cyrl: пълен резултат, графичен резултат

en: score (miniature or study size)
bg-Cyrl: джобна или работна (учебна) партитура

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
bg-Cyrl: вокална партитура, акомпанимент, пригоден за клавиши

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
bg-Cyrl: гласова партитура, хорова партитура, без акомпанимент

en: condensed score, pianoconductor score
bg-Cyrl: съкратена партитура, пианодиригентска партитура

en: graphic score
bg-Cyrl: партитура в графически вид

en: close score (e.g. hymnals)
bg-Cyrl: плътна партитура (например църковни химни)

en: tablature
bg-Cyrl: табулатура

en: choir-book
bg-Cyrl: хорова книга

en: compressed score
bg-Cyrl: Откъс от партитура

en: pseudo-score
bg-Cyrl: псевдо партитура

en: solo part
bg-Cyrl: солова част

en: multiple formats
bg-Cyrl: няколко форми на представяне на нотен текст

en: not applicable, not a score
bg-Cyrl: неприложимо (не е партитура)

en: Parts indicator:
bg-Cyrl: Индикатор за части:

en: parts exist (vocal and instrumental)
bg-Cyrl: съществуват части (вокални и инструментални)

en: instrumental parts
bg-Cyrl: инструментални партии

en: vocal parts
bg-Cyrl: вокални партии

en: parts not present
bg-Cyrl: липсват части

en: UNIMARC field 125b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 125b конструктор

en: Literary text indicator:
bg-Cyrl: Индикатор за литературен текст:

en: history
bg-Cyrl: история

en: lectures, speeches
bg-Cyrl: лекции, речи

en: instructions
bg-Cyrl: инструкции

en: sounds
bg-Cyrl: звуци

en: reporting
bg-Cyrl: отчитане

en: memoirs
bg-Cyrl: мемоари

en: rehearsals
bg-Cyrl: репетиции

en: interviews
bg-Cyrl: интервюта

en: advertising texts
bg-Cyrl: рекламни текстове

en: instruction (language)
bg-Cyrl: инструкции (език)

en: conference proceedings
bg-Cyrl: материали на конференция

en: comedy
bg-Cyrl: комедия

en: folktales
bg-Cyrl: народни приказки

en: sacred texts
bg-Cyrl: свещени текстове

en: other types of literary text
bg-Cyrl: други видове литературен текст

en: UNIMARC field 126a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 126a конструктор

en: Form of release:
bg-Cyrl: Вид на носителя:

en: disc
bg-Cyrl: диск

en: tape (open reel)
bg-Cyrl: лента (отворена макара)

en: tape (cassette)
bg-Cyrl: дву-барабанна касета с лента

en: tape (cartridge)
bg-Cyrl: касетка с лента (една ролка)

en: wire recording
bg-Cyrl: запис върху жица

en: cylinder
bg-Cyrl: цилиндър

en: roll
bg-Cyrl: ролка

en: film (sound film)
bg-Cyrl: филм (озвучен филм)

en: Speed:
bg-Cyrl: Скорост:

en: 16 2/3 rpm
bg-Cyrl: 16 2/3 об/мин

en: 33 1/3 rpm
bg-Cyrl: 33 1/3 обр/мин

en: 45 rpm
bg-Cyrl: 45 обр. в мин

en: 78 rpm
bg-Cyrl: 78 обр/мин

en: 8 rpm
bg-Cyrl: 8 обр/мин

en: 1.4 m/sec(compact discs)
bg-Cyrl: 1,4 м/сек (компакт дискове)

en: 120 rpm
bg-Cyrl: 120 об/мин

en: 160 rpm
bg-Cyrl: 160 об./мин

en: 1 7/8 in. per second
bg-Cyrl: 1 7/8 инча в секунда

en: 15/16 in. per second
bg-Cyrl: 15/16 инча в секунда

en: 3 3/4 in. per second
bg-Cyrl: 3 3/4 инча в секунда

en: 7 1/2 in. per second
bg-Cyrl: 7 1/2 инча в секунда

en: 15 in. per second
bg-Cyrl: 15 инча в секунда

en: 30 in. per second
bg-Cyrl: 30 инча в секунда

en: 8/10 in. per second
bg-Cyrl: 8/10 инча в секунда

en: 4/10 in. per second
bg-Cyrl: 4/10 инча в секунда

en: Kind of sound:
bg-Cyrl: Вид звук:

en: monoaural
bg-Cyrl: монофоничен

en: quadraphonic
bg-Cyrl: квадрафоничен

en: Groove width:
bg-Cyrl: Ширина на канала:

en: coarse/standard
bg-Cyrl: едри/стандартни

en: microgroove/fine
bg-Cyrl: микро бразда/фина

en: Dimensions (sound recordings):
bg-Cyrl: Размери (звукозаписи):

en: 7.62cm or 3 in.
bg-Cyrl: 7.62см или 3 инча

en: 12.7 cm or 5 in.
bg-Cyrl: 12.7 см или 5 инча

en: 17.78 cm or 7 in.
bg-Cyrl: 17.78 см или 7 инча

en: 25.4 cm or 10 in.
bg-Cyrl: 25.4 см или 10 инча

en: 30,48 cm or 12 in.
bg-Cyrl: 30,48 см или 12 инча

en: 40.64 cm or 16 in.
bg-Cyrl: 40.64 см или 16 инча

en: 35.56 cm or 14 in.
bg-Cyrl: 35.56 см или 14 инча

en: 12 cm or 4 in. 3/4
bg-Cyrl: 12 см or 4 инча 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
bg-Cyrl: 10 см x 6.3 см или 3 инча 7/8 x 2 инча 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
bg-Cyrl: 13.2 см x 9.7 см or 5 инча 1/4 x 3 инча 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
bg-Cyrl: 5.7 см x 10 см или 2 инча 1/4 x 4 инча, цилиндър

en: Tape width:
bg-Cyrl: Ширина на лентата:

en: 1/4 in.
bg-Cyrl: 1/4 инча.

en: 1/2 in.
bg-Cyrl: 1/2 инча.

en: 1 in.
bg-Cyrl: 1 инч.

en: 1/8 in.
bg-Cyrl: 1/8 инча.

en: 2 in.
bg-Cyrl: 2 инча.

en: 1/3 in. (8 mm)
bg-Cyrl: 1/3 инча (8 мм)

en: recording not a tape
bg-Cyrl: запис не на лента

en: Tape configuration:
bg-Cyrl: Конфигурация на лента:

en: full track
bg-Cyrl: пълна песен

en: half track
bg-Cyrl: половин писта

en: quarter track
bg-Cyrl: четвърт писта

en: eight track
bg-Cyrl: осем писти

en: twelve track
bg-Cyrl: дванадесет писти

en: sixteen track
bg-Cyrl: шестнадесет писти

en: twentyfour track
bg-Cyrl: двадесет и четири пътеки

en: six track
bg-Cyrl: шест писти

en: Accompanying textual material 1:
bg-Cyrl: Придружаващ текстов материал 1:

en: discography
bg-Cyrl: дискография

en: thematic index
bg-Cyrl: тематичен указател

en: libretto or text
bg-Cyrl: либрето или текст

en: biography of composer
bg-Cyrl: биография на композитор

en: biography of performer or history of ensemble
bg-Cyrl: биография на изпълнител или история на ансамбъл

en: technical or historical information on instruments
bg-Cyrl: техническа или историческа информация за инструментите

en: technical information on music
bg-Cyrl: техническа информация за музиката

en: historical information about music
bg-Cyrl: историческа информация за музиката

en: other historical information
bg-Cyrl: друга историческа информация

en: ethnological information
bg-Cyrl: етнологическа информация

en: biography of arranger or transcriber
bg-Cyrl: биография на редактор или преводач

en: instructional material
bg-Cyrl: насочващ материал

en: score
bg-Cyrl: резултат

en: other accompanying textual material
bg-Cyrl: друг придружаващ текстов материал

en: Accompanying textual material 2:
bg-Cyrl: Придружаващ текстов материал 2:

en: Accompanying textual material 3:
bg-Cyrl: Придружаващ текстов материал 3:

en: Accompanying textual material 4:
bg-Cyrl: Придружаващ текстов материал 4:

en: Accompanying textual material 5:
bg-Cyrl: Придружаващ текстов материал 5:

en: Accompanying textual material 6:
bg-Cyrl: Придружаващ текстов материал 6:

en: Recording technique:
bg-Cyrl: Техника на запис:

en: acoustic
bg-Cyrl: акустичен

en: electric
bg-Cyrl: електрически

en: digital
bg-Cyrl: цифров

en: Special reproduction characteristics:
bg-Cyrl: Специални функции за възпроизвеждане:

en: NAB standard
bg-Cyrl: NAB стандарт

en: CCIR/IEC standard
bg-Cyrl: Стандарт CCIR/IEC

en: DBX processed
bg-Cyrl: обработено от DBX

en: digital (compact disc)
bg-Cyrl: цифров (компактдиск)

en: Dolby-A encoded
bg-Cyrl: Dolby-A кодиран

en: Dolby-B encoded
bg-Cyrl: Dolby-B кодиран

en: Dolby-C encoded
bg-Cyrl: Dolby-C кодиран

en: CX encoded
bg-Cyrl: CX кодиран

en: UNIMARC field 126b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 126b конструктор

en: Kind of disc, cylinder or tape:
bg-Cyrl: Вид диск, цилиндър или лента:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
bg-Cyrl: мигновен (уникален, рязан на място)

en: mass produced
bg-Cyrl: масово производство

en: master tape
bg-Cyrl: оригинална лента

en: tape duplication master
bg-Cyrl: дублирана основна лента

en: disc master (negative)
bg-Cyrl: оригинален диск (негатив)

en: mother (positive)
bg-Cyrl: майка (позитив)

en: stamper (negative)
bg-Cyrl: матрица (негатив)

en: test pressing
bg-Cyrl: тестова серия

en: Kind of material:
bg-Cyrl: Вид материал:

en: wax (instantaneous)
bg-Cyrl: восък (пробен)

en: plastic (mass produced)
bg-Cyrl: пластмаса (масово производство)

en: lacquered (e.g. acetate)
bg-Cyrl: лакиран (напр. ацетат)

en: metal (e.g. aluminium)
bg-Cyrl: метал (напр. алуминий)

en: shellac pressing
bg-Cyrl: пресоване на шеллак

en: plastic pressing
bg-Cyrl: Щампова пластмаса

en: metal and plastic (compact discs)
bg-Cyrl: метал и пластмаса (компакт дискове)

en: paper backed
bg-Cyrl: хартиена подложка

en: acetate
bg-Cyrl: ацетатна лента

en: polyester
bg-Cyrl: полиестер

en: Kind of cutting:
bg-Cyrl: Вид бразди:

en: lateral or combined cutting
bg-Cyrl: латерално или комбинирано рязане

en: vertical (hill and dale) cutting
bg-Cyrl: вертикално (издатини и вдлъбнатини) рязане

en: UNIMARC field 127 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 127 конструктор

en: (Complete with 0 on the left)
bg-Cyrl: (Допълнено с 0 отляво)

en: Hours:
bg-Cyrl: Часове:

en: Minutes:
bg-Cyrl: Минути:

en: Seconds:
bg-Cyrl: Секунди:

en: UNIMARC field 128a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 128a конструктор

en: Form of musical work:
bg-Cyrl: Форма на музикално произведение:

en: air
bg-Cyrl: песен, мотив, мелодия

en: anthem
bg-Cyrl: химн

en: aria
bg-Cyrl: ария

en: ballet
bg-Cyrl: балет

en: ballad
bg-Cyrl: балада

en: bluegrass
bg-Cyrl: синя трева

en: blues
bg-Cyrl: блус

en: chant, non christian
bg-Cyrl: песнопение, не христянски

en: chant, christian
bg-Cyrl: песнопение, христянски

en: choral-prelude
bg-Cyrl: хор прелюдии

en: concerto grosso
bg-Cyrl: големи концерти

en: choral
bg-Cyrl: хорово

en: canon
bg-Cyrl: канон

en: concerto
bg-Cyrl: концерти

en: chanson, polyphonic
bg-Cyrl: песни, многогласни

en: carol
bg-Cyrl: карол, коледна песен (химн)

en: chance composition / aleatoric music
bg-Cyrl: случайна композиция / алеаторична музика

en: cantata
bg-Cyrl: кантатa

en: country music
bg-Cyrl: кънтри музика

en: canzona
bg-Cyrl: канцон

en: danse form
bg-Cyrl: танцови форми

en: divertimento
bg-Cyrl: сюита за камерен оркестър

en: fugue
bg-Cyrl: фуга

en: folk music
bg-Cyrl: народна музика (фолклор)

en: fantasia
bg-Cyrl: фантазия

en: gospel music
bg-Cyrl: евангелска музика

en: hymn
bg-Cyrl: химн

en: intermezzo
bg-Cyrl: интермецо

en: jazz
bg-Cyrl: джаз

en: lied
bg-Cyrl: песен, романс

en: musical revue and comedy
bg-Cyrl: музикални ревюта и комедии

en: madrigal
bg-Cyrl: мадригал

en: minuet
bg-Cyrl: менует

en: march
bg-Cyrl: марш

en: mass
bg-Cyrl: меса

en: motet
bg-Cyrl: мотет

en: moving picture music
bg-Cyrl: филмова музика

en: multiple forms
bg-Cyrl: множество форми

en: mazurka
bg-Cyrl: мазурка

en: nocturne
bg-Cyrl: ноктюрн

en: opera
bg-Cyrl: опера

en: oratorio
bg-Cyrl: оратория

en: overture
bg-Cyrl: увертюра

en: prelude and fugue
bg-Cyrl: прелюдия и фуга

en: programme music
bg-Cyrl: програмна музика

en: passion music
bg-Cyrl: пассион, страст (форма на оратория)

en: polonaise
bg-Cyrl: полонеза

en: popular music
bg-Cyrl: известна музика

en: passacaglia
bg-Cyrl: пасакалия

en: partsong
bg-Cyrl: вокално произведение за три и повече гласа

en: pavan
bg-Cyrl: паван

en: rock music
bg-Cyrl: рок музика

en: rondo
bg-Cyrl: рондо

en: ragtime
bg-Cyrl: рагтайм

en: ricercare
bg-Cyrl: ричеркар

en: rhapsody
bg-Cyrl: рапсодия

en: requiem mass
bg-Cyrl: заупокойна литургия, панихида, реквием

en: song
bg-Cyrl: песен

en: sinfonia
bg-Cyrl: симфония

en: sonata
bg-Cyrl: соната

en: symphonic poem
bg-Cyrl: симфонични поеми

en: square dance
bg-Cyrl: улична танцова музика

en: study, exercise
bg-Cyrl: учебни упражнения

en: suite
bg-Cyrl: сюита

en: symphony
bg-Cyrl: симфония

en: toccata
bg-Cyrl: токата

en: triosonata
bg-Cyrl: трио соната

en: variation
bg-Cyrl: вариация

en: waltz
bg-Cyrl: валс

en: other form
bg-Cyrl: друга форма

en: UNIMARC field 128b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 128b конструктор

en: Instruments or voices for ensemble:
bg-Cyrl: Инструменти или гласове за ансамбъл:

en: Horn
bg-Cyrl: Рог

en: Trumpet
bg-Cyrl: Тромпет

en: Cornet
bg-Cyrl: Корнет

en: Trombone
bg-Cyrl: Тромбон

en: Tuba
bg-Cyrl: Туба

en: Baritone
bg-Cyrl: Баритон

en: Ethnic brass
bg-Cyrl: Етно духови инструменти

en: Unspecified brass
bg-Cyrl: Неопределен месинг

en: Other brass
bg-Cyrl: Други духови инструменти

en: Mixed chorus
bg-Cyrl: Смесен хор

en: Women's chorus
bg-Cyrl: Женски хор

en: Men's chorus
bg-Cyrl: Мъжки хор

en: Children's chorus
bg-Cyrl: Детски хор

en: Ethnic chorus
bg-Cyrl: Етно хор

en: Unspecified chorus
bg-Cyrl: Неопределен хор

en: Full orchestra
bg-Cyrl: Цял оркестър

en: Chamber orchestra
bg-Cyrl: Камерен оркестър

en: String orchestra
bg-Cyrl: Струнен оркестър

en: Band
bg-Cyrl: Група

en: Dance orchestra
bg-Cyrl: Танцов оркестър

en: Larger ensemble brass band
bg-Cyrl: По-голям духов оркестър

en: Ethnic orchestra
bg-Cyrl: Етно оркестър

en: Unspecified orchestra
bg-Cyrl: Неопределен оркестър

en: Other orchestra
bg-Cyrl: Друг оркестър

en: Timpani
bg-Cyrl: Литаври

en: Xylophone
bg-Cyrl: Ксилофон

en: Marimba
bg-Cyrl: Маримба

en: Drum
bg-Cyrl: Барабан

en: Ethnic percussion
bg-Cyrl: Етно перкусии

en: Unspecified percussion
bg-Cyrl: Неуточнена перкусия

en: Other percussion
bg-Cyrl: Други перкусии

en: Violon
bg-Cyrl: Цигулка

en: Viola
bg-Cyrl: Виола

en: Cello
bg-Cyrl: Виолончело

en: Double bass
bg-Cyrl: Контрабас

en: Viol
bg-Cyrl: Виола

en: viola d'amore
bg-Cyrl: виола на любовта

en: Viola da gamba
bg-Cyrl: Виола да гамба

en: Ethnic bowed strings
bg-Cyrl: Етно лъкови струнни

en: Unspecified bowed strings
bg-Cyrl: Неопределени лъкови струни

en: Other bowed strings
bg-Cyrl: Други лъкови струнни

en: Unspecified
bg-Cyrl: Неуточнено

en: Synthesizer
bg-Cyrl: Синтезатор

en: Tape
bg-Cyrl: Лента

en: Computer
bg-Cyrl: Компютър

en: Ondes Martenot
bg-Cyrl: Martenot вълни

en: Unspecified electronic
bg-Cyrl: Неопределена електронна

en: Other electronic
bg-Cyrl: Други електронни

en: Piano
bg-Cyrl: Пиано

en: Organ
bg-Cyrl: Орган

en: Harpsichord
bg-Cyrl: Клавесин

en: Clavicorde
bg-Cyrl: Клавикорд

en: Continuo
bg-Cyrl: бас континуо

en: Celesta
bg-Cyrl: Селеста

en: Ethnic keyboard
bg-Cyrl: Етно клавишни

en: Unspecified keyboard
bg-Cyrl: Неопределена клавиатура

en: Autre
bg-Cyrl: Други

en: Soprano
bg-Cyrl: Сопрано

en: Mezzosoprano
bg-Cyrl: Мецосопрано

en: Alto
bg-Cyrl: Високо

en: Tenor
bg-Cyrl: Тенор

en: Bass
bg-Cyrl: Бас

en: Counter tenor
bg-Cyrl: Контра тенор

en: Voices high voice
bg-Cyrl: Гласове висок глас

en: Voices medium voice
bg-Cyrl: Гласове среден глас

en: Voices low voice
bg-Cyrl: Гласове нисък глас

en: Ethnic voices
bg-Cyrl: Етно глас

en: Unspecified voices
bg-Cyrl: Неопределени гласове

en: Harp
bg-Cyrl: Арфа

en: Guitar family
bg-Cyrl: Ръчен инструмент, китара

en: Lute family
bg-Cyrl: Заглавна графика

en: Mandolin
bg-Cyrl: Мандолина

en: Ethnic plucked string
bg-Cyrl: Етно ръчни струнни

en: Ethnic plucked strings
bg-Cyrl: Етно ръчни струнни

en: Unspecified plucked strings
bg-Cyrl: Неуточнени струни

en: Other plucked strings
bg-Cyrl: Други ръчни струнни

en: Flute
bg-Cyrl: Флейта

en: Oboe
bg-Cyrl: Обой

en: Clarinet
bg-Cyrl: Кларинет

en: Bassoon
bg-Cyrl: Фагот

en: Piccolo
bg-Cyrl: Пиколо

en: Cor anglais
bg-Cyrl: английски хорн

en: Bass clarinet
bg-Cyrl: Бас кларинет

en: Recorder
bg-Cyrl: Записващо устройство

en: Saxophone
bg-Cyrl: Саксофон

en: Ethnic woodwinds
bg-Cyrl: Етно дървени духови инструменти

en: Unspecified woodwinds
bg-Cyrl: Неопределени дървени духови инструменти

en: Other woodwinds
bg-Cyrl: Други дървени духови инструменти

en: UNIMARC field 128c builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 128c конструктор

en: Instruments or voices for soloists
bg-Cyrl: Инструменти или гласове за солисти

en: UNIMARC field 130 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 130 конструктор

en: Specific material designation:
bg-Cyrl: Специфично обозначение на материала:

en: aperture card
bg-Cyrl: карта за бленда

en: microform cartridge
bg-Cyrl: микроформа в патрон

en: microfilm cassette
bg-Cyrl: микрофилмова касета

en: microfilm reel
bg-Cyrl: микро филмова макара

en: microfiche
bg-Cyrl: микрофиш

en: microfiche cassette
bg-Cyrl: микрофиш касета

en: micro opaque
bg-Cyrl: микроопак

en: microfilm slip
bg-Cyrl: къс микрофилм

en: Polarity:
bg-Cyrl: Полярност:

en: mixed polarity
bg-Cyrl: смесена полярност

en: Dimensions:
bg-Cyrl: Размери:

en: 8 mm (microfilm)
bg-Cyrl: 8 мм (микрофилм)

en: 16 mm (microfilm)
bg-Cyrl: 16 мм (миктрофилм)

en: 35 mm (microfilm)
bg-Cyrl: 35 мм (микрофилм)

en: 70 mm (microfilm)
bg-Cyrl: 70 мм (микрофилм)

en: 105 mm (microfilm)
bg-Cyrl: 105 мм. микрофилм

en: 4 x 6 in.
bg-Cyrl: 4 x 6 инча

en: 6 x 9 in.
bg-Cyrl: 6 x 9 инча

en: 9 x 19 cm
bg-Cyrl: 9 x 19 см

en: Reduction ratio:
bg-Cyrl: Коефициент на намаление:

en: low reduction
bg-Cyrl: слаба редукция

en: Normal (16x - 30x)
bg-Cyrl: Нормално (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
bg-Cyrl: височина (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
bg-Cyrl: много високо (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
bg-Cyrl: свръхвисоко увеличение (91x -)

en: varies
bg-Cyrl: варира

en: Specific reduction ratio
bg-Cyrl: Точната стойност на коефициента на намаление

en: Color:
bg-Cyrl: Цвят:

en: monochrome
bg-Cyrl: монохромен

en: color
bg-Cyrl: цвят

en: Emulsion on film:
bg-Cyrl: Емулсия на филма:

en: silver halide
bg-Cyrl: сребърен халогенид

en: diazo
bg-Cyrl: диазо филми

en: vesicular
bg-Cyrl: везикулярна

en: mixed emulsion
bg-Cyrl: няколко емулсии

en: Generation:
bg-Cyrl: Поколение:

en: first generation (Master)
bg-Cyrl: първо поколение (оригинал)

en: printing master
bg-Cyrl: основно копие

en: service copy
bg-Cyrl: работно копие

en: mixed generations
bg-Cyrl: смесено поколение

en: Base of film:
bg-Cyrl: Основа на филма:

en: safety base
bg-Cyrl: база за безопасност

en: not a safety base
bg-Cyrl: опасна база

en: UNIMARC field 135a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 135a конструктор

en: Type of electronic resource:
bg-Cyrl: Вид електронен ресурс:

en: numeric
bg-Cyrl: цифров

en: computer program(s)
bg-Cyrl: компютърна програма(и)

en: representational
bg-Cyrl: файл с изображение

en: text
bg-Cyrl: текст

en: combination
bg-Cyrl: комбинация

en: UNIMARC field 140 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 140 конструктор

en: Illustration - Book 1:
bg-Cyrl: Илюстрации - книга 1:

en: ornamental letter
bg-Cyrl: букви, инициали

en: miniature
bg-Cyrl: миниатюра

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
bg-Cyrl: рубрика (т.е. заглавие и т.н. със специални букви)

en: vignette
bg-Cyrl: винетка

en: frontispiece
bg-Cyrl: фронтиспис

en: portrait
bg-Cyrl: портрет

en: vedute
bg-Cyrl: ведута

en: Illustration - Book 2:
bg-Cyrl: Илюстрации - книга 2:

en: Illustration - Book 3:
bg-Cyrl: Илюстрации - книга 3:

en: Illustration - Book 4:
bg-Cyrl: Илюстрации - книга 4:

en: Portrait
bg-Cyrl: Портрет

en: Illustration - Full page plates 1:
bg-Cyrl: Илюстрации - отделни листове 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
bg-Cyrl: Илюстрации - отделни листове 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
bg-Cyrl: Илюстрации - отделни листове 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
bg-Cyrl: Илюстрации - отделни листове 4:

en: Illustration - Technique:
bg-Cyrl: Илюстрации - Техника:

en: Form of contents 1:
bg-Cyrl: Форма на съдържание 1:

en: religious work
bg-Cyrl: религиозна литература

en: catechism
bg-Cyrl: катехизическо богословие

en: devotional literature
bg-Cyrl: култова литература (за миряни)

en: sermon
bg-Cyrl: проповед

en: service books
bg-Cyrl: служебни книги (за духовници)

en: scientific work
bg-Cyrl: научни трудове

en: discussion, dissertation, thesis
bg-Cyrl: дискусия, дисертация, тезиси

en: social customs
bg-Cyrl: обществени обичаи

en: legal work
bg-Cyrl: юридически документи

en: political work
bg-Cyrl: политически писания

en: ephemera
bg-Cyrl: обяви, реклами, каталози за продажби, флаери, плакати, програми и др. (ефимера)

en: reference work
bg-Cyrl: библиографни и справочни документи

en: library catalogue
bg-Cyrl: библиотечен каталог

en: calendar
bg-Cyrl: календар

en: encyclopedia
bg-Cyrl: енциклопедия

en: historical work
bg-Cyrl: исторически съчинения

en: polemical treatise
bg-Cyrl: полемични трактати

en: discursive work
bg-Cyrl: дискурсивна работа

en: commemorative work
bg-Cyrl: възпоменателна работа

en: instructional work
bg-Cyrl: ръководства

en: manual
bg-Cyrl: справочници и ръководства

en: textbook
bg-Cyrl: учебник

en: record-keeping work
bg-Cyrl: регистрационни документи

en: recreations
bg-Cyrl: развлекательная литература

en: version of a work
bg-Cyrl: версия на документа

en: Form of contents 2:
bg-Cyrl: Форма на съдържание 2:

en: Form of contents 3:
bg-Cyrl: Форма на съдържание 3:

en: Form of contents 4:
bg-Cyrl: Форма на съдържание 4:

en: Literature:
bg-Cyrl: Литература:

en: romance
bg-Cyrl: роман в стихове

en: novel
bg-Cyrl: роман

en: novella
bg-Cyrl: новела

en: fable
bg-Cyrl: басня

en: fairy tale
bg-Cyrl: приказка

en: allegory
bg-Cyrl: алегория

en: legend
bg-Cyrl: легенда

en: parable
bg-Cyrl: притча

en: short story
bg-Cyrl: разказ

en: essay, feuilleton
bg-Cyrl: есе, фейлетон

en: miscellane
bg-Cyrl: разни

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
bg-Cyrl: максима, афоризъм, поговорка, анекдот

en: juvenile literature
bg-Cyrl: юношеска литература

en: chronicle
bg-Cyrl: летописи/хроника

en: memoir
bg-Cyrl: мемоари

en: diary
bg-Cyrl: дневник

en: hagiography
bg-Cyrl: жития на светци

en: travelogue
bg-Cyrl: пътепис

en: erotica
bg-Cyrl: еротика

en: mystic literature
bg-Cyrl: мистична литература

en: oratory, speeches
bg-Cyrl: ораторско изкуство, речи

en: multiple or other
bg-Cyrl: множествени или други

en: Biography:
bg-Cyrl: Биография:

en: contains biographical information
bg-Cyrl: съдържа биографична информация

en: not biographical
bg-Cyrl: не биографичен

en: multiple or other form
bg-Cyrl: множествена или друга форма

en: Support material - Book:
bg-Cyrl: Материал за направата на книгата:

en: paper, general
bg-Cyrl: хартия (като цяло)

en: hand-made paper
bg-Cyrl: ръчно изработена хартия

en: rice paper
bg-Cyrl: оризова хартия

en: wood-pulp paper
bg-Cyrl: хартия от дървесна маса

en: parchment, vellum
bg-Cyrl: пергамент

en: Support material - Plates:
bg-Cyrl: Илюстративен материал на отделни листове:

en: Watermark:
bg-Cyrl: Воден знак:

en: paper does not contain watermark
bg-Cyrl: хартията не съдържа воден знак

en: paper contains watermark
bg-Cyrl: хартията съдържа воден знак

en: Printer's device:
bg-Cyrl: Типографска емблема:

en: printer's device not present
bg-Cyrl: без типографско лого

en: printer's device present
bg-Cyrl: типографско лого

en: Publisher's device:
bg-Cyrl: Емблема на издателя:

en: publisher's device not present
bg-Cyrl: без типографско лого на издателя

en: publisher's device present
bg-Cyrl: с типографско лого на издателя

en: Ornamental device:
bg-Cyrl: Декоративна емблема:

en: ornamental device not present
bg-Cyrl: без декоративна емблема

en: ornamental device present
bg-Cyrl: с декоративна емблема

en: UNIMARC field 141 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 141 конструктор

en: Binding material 1:
bg-Cyrl: Подвързващ материал 1:

en: leather
bg-Cyrl: кожа

en: cloth
bg-Cyrl: плат

en: unbound
bg-Cyrl: без обвързване

en: Binding material 2:
bg-Cyrl: Подвързващ материал 2:

en: Binding material 3:
bg-Cyrl: Подвързващ материал 3:

en: Types of binding:
bg-Cyrl: Видове подвързване:

en: original, i.e. primary
bg-Cyrl: оригинал, т.е. първичен

en: rebound
bg-Cyrl: повторно обвързване

en: modern
bg-Cyrl: съвременен

en: restored, facsimile
bg-Cyrl: реставриран, факсимиле

en: restored, imitation
bg-Cyrl: реставриран, имитация

en: work bound with another
bg-Cyrl: произведение преплетено с други

en: Bound with:
bg-Cyrl: Подвързано с:

en: single item
bg-Cyrl: не е конволют

en: bound with one or more others
bg-Cyrl: подвързани в едно или повече др. (конволют)

en: State of preservation - Binding:
bg-Cyrl: Състояние на съхранение - Подвързване:

en: excellent
bg-Cyrl: отлично

en: worn
bg-Cyrl: задоволително

en: damaged
bg-Cyrl: повреден

en: broken back
bg-Cyrl: дефектен, непълен

en: missing
bg-Cyrl: липсващ

en: State of preservation - Body of the book 1 :
bg-Cyrl: Състояние на съхранение - Основна част на книгата 1 :

en: restored
bg-Cyrl: възстановяване

en: State of preservation - Body of the book 2 :
bg-Cyrl: Състояние на съхранение - Тяло на книгата 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$a

en: Type of Performance Medium
bg-Cyrl: Вид инструмент за изпълнение

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$b

en: Number of instruments or voices
bg-Cyrl: Брой инструменти или гласове

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
bg-Cyrl: число от 0 до 99 (включително)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
bg-Cyrl: Число от 0 до 99 (включително)

en: Category of instrument or voice
bg-Cyrl: Вид инструмент или глас

en: Tessitura
bg-Cyrl: Теситура

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
bg-Cyrl: Брой ръце/изпълнители, тоналност на инструментите

en: Other (position 7)
bg-Cyrl: Друга информация (позиция 7)

en: Other (position 8)
bg-Cyrl: Друга информация (позиция 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$d

en: Number of ensembles
bg-Cyrl: Брой ансамбли

en: Category of ensemble
bg-Cyrl: Вид ансамбли

en: Number of real parts
bg-Cyrl: Брой реални части

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$f

en: Number of instruments
bg-Cyrl: Количество инструменти

en: Category of instrument
bg-Cyrl: Вид инструменти

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$h

en: Number of parts
bg-Cyrl: Брой части

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
bg-Cyrl: число от 0 до 999 (включително)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
bg-Cyrl: Число от 0 до 999 (включително)

en: Category
bg-Cyrl: Категория

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
bg-Cyrl: Плъгин за рамка за UNIMARC 146$i

en: Number of players
bg-Cyrl: Брой изпълнители

en: UNIMARC field 181-2 builder
bg-Cyrl: Конструктор на UNIMARC поле 181-2

en: System code :
bg-Cyrl: Системен код:

en: RDA Carrier
bg-Cyrl: RDA носител

en: RDA Content
bg-Cyrl: RDA Съдържание

en: RDA fr Carrier
bg-Cyrl: RDA fr носител

en: UNIMARC field 181a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 181a конструктор

en: Content Form
bg-Cyrl: Вид съдържание

en: a - dataset
bg-Cyrl: а - електронни данни

en: b - image
bg-Cyrl: b - изображение

en: c - movement
bg-Cyrl: c ‐ движение

en: d - music
bg-Cyrl: d - музика

en: e - object
bg-Cyrl: e ‐ предмет

en: f - program
bg-Cyrl: f - програма

en: g - sounds
bg-Cyrl: g - звук

en: h - spoken word
bg-Cyrl: h - устна реч

en: i - text
bg-Cyrl: i - текст

en: m - multiple contents forms
bg-Cyrl: m - множество форми на съдържане

en: z - other content form
bg-Cyrl: z - различна форма на съдържание

en: Extent of applicability
bg-Cyrl: Степен на приложимост

en: 0 - none
bg-Cyrl: 0 - неприложимо

en: 1 - some
bg-Cyrl: 1 - частично

en: 2 - substantial
bg-Cyrl: 2 - съществено

en: 3 - predominate
bg-Cyrl: 3 - преобладава

en: 4 - full
bg-Cyrl: 4 - пълно

en: # - position not used
bg-Cyrl: # - позиция не се използва

en: UNIMARC field 181b builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 181b конструктор

en: Specification of Type
bg-Cyrl: Уточняване характера на информацията

en: a - notated
bg-Cyrl: a - отбелязано

en: b - performed
bg-Cyrl: b - изброени

en: c - cartographic
bg-Cyrl: c - картографски

en: Specification of Motion
bg-Cyrl: Спецификация на движението

en: a - moving
bg-Cyrl: a - движещ се

en: b - still
bg-Cyrl: b - неподвижно

en: x - not applicable (resource is not an image)
bg-Cyrl: x - неприложимо (ресурсът не е изображение)

en: Specification of Dimensionality
bg-Cyrl: Спецификация на размерността

en: a - two-dimensional
bg-Cyrl: а - двуизмерен

en: b - three-dimensional
bg-Cyrl: b - триизмерен

en: Sensory Specification 1
bg-Cyrl: Сензорна спецификация 1

en: a - aural
bg-Cyrl: а - слухов

en: b - gustatory
bg-Cyrl: b - по отношение на вкуса

en: c - olfactory
bg-Cyrl: c - обонятелни

en: d - tactile
bg-Cyrl: d - тактилен

en: e - visual
bg-Cyrl: e - визуално

en: Sensory Specification 2
bg-Cyrl: Сензорна спецификация 2

en: Sensory Specification 3
bg-Cyrl: Сензорна спецификация 3

en: UNIMARC field 181c builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 181c конструктор

en: Content Type
bg-Cyrl: Вид съдържание

en: cri - cartographic image
bg-Cyrl: cri - картографско изображение

en: crm - cartographic moving image
bg-Cyrl: crm - картографско движещо се изображение

en: crt - cartographic tactile image
bg-Cyrl: crt - картографско тактилно изображение

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
bg-Cyrl: crn - картографска тактилна триизмерна форма

en: cod - computer dataset
bg-Cyrl: cod - набор от компютърни данни

en: crd - cartographic dataset
bg-Cyrl: crd - набор от картографски данни

en: crf - cartographic three-dimensional form
bg-Cyrl: crf - картографска триизмерна форма

en: tdi - two-dimensional moving image
bg-Cyrl: tdi - двуизмерно движещо се изображение

en: tdm - three-dimensional moving image
bg-Cyrl: tdm - триизмерно движещо се изображение

en: sti - still image
bg-Cyrl: sti - неподвижно изображение

en: tci - tactile image
bg-Cyrl: tci - тактилено изображение

en: prm - performed music
bg-Cyrl: prm - изпълнявана музика

en: ntv - notated movement
bg-Cyrl: ntv - нотация на движението

en: tcn - tactile notated movement
bg-Cyrl: tcn - нотация на тактилно движение

en: tdf - three-dimensional form
bg-Cyrl: tdf - триизмерна форма

en: tcf - tactile three-dimensional form
bg-Cyrl: tcf - тактилна триизмерна форма

en: ntm - notated music
bg-Cyrl: ntm - нотна музика

en: tcm - tactical notated music
bg-Cyrl: tcm - тактическа нотна музика

en: cop - computer program
bg-Cyrl: cop -компютърна програма

en: snd - sounds
bg-Cyrl: snd - звукове

en: txt - text
bg-Cyrl: txt - текст

en: tct - tactile text
bg-Cyrl: tct - тактилен текст

en: spw - spoken word
bg-Cyrl: spw - изговорена дума

en: xxx - other
bg-Cyrl: xxx - друг вид съдържание

en: zzz - unspecified
bg-Cyrl: zzz - не определено

en: UNIMARC field 182-2 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 100 конструктор 182-2 конструктор

en: UNIMARC field 182a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 182a конструктор

en: Media Type Code
bg-Cyrl: Код за вида устройство за ползване

en: a - audio
bg-Cyrl: a - аудио

en: b - electronic
bg-Cyrl: b - електронен

en: c - microform
bg-Cyrl: c - микроформа

en: d - microscopic
bg-Cyrl: d - микроскопичен

en: e - projected
bg-Cyrl: e - проекция

en: f - stereographic
bg-Cyrl: f - стереографски

en: g - video
bg-Cyrl: g - видео

en: m - multiple media
bg-Cyrl: m - различни средства за достъп

en: n - unmediated
bg-Cyrl: n - директно

en: z - other media
bg-Cyrl: z- други

en: UNIMARC field 182c builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 182c конструктор

en: Media Type
bg-Cyrl: Вид носител

en: s - audio
bg-Cyrl: s - аудио

en: c - computer
bg-Cyrl: c - компютър

en: h - microform
bg-Cyrl: h - микроформа

en: p - microscopic
bg-Cyrl: p - микроскопичен

en: g - projected
bg-Cyrl: g - проекция

en: e - stereographic
bg-Cyrl: e - стереографски

en: v - video
bg-Cyrl: v - видео

en: x - other
bg-Cyrl: x - други

en: z - unspecified
bg-Cyrl: z -неопределен

en: UNIMARC field 183-2 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 183-2 конструктор

en: UNIMARC field 183a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 183a конструктор

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
bg-Cyrl: Аудионосители

en: sg - audio cartridge
bg-Cyrl: sg - магнитна аудиолента в касета

en: sb - audio belt
bg-Cyrl: sb - аудио belt

en: se - audio cylinder
bg-Cyrl: se - аудиоцилиндър

en: sd - audio disc
bg-Cyrl: sd - аудиодиск

en: si - sound track reel
bg-Cyrl: si - макара с аудио пътека

en: sq - audio roll
bg-Cyrl: sq - аудио ролка

en: sw - audio wire reel
bg-Cyrl: sw - ролка за аудио кабел

en: ss - audiocassette
bg-Cyrl: ss - аудиокасета

en: st - audiotape reel
bg-Cyrl: st - макара с аудио запис

en: sz - other audio carrier
bg-Cyrl: sz - друг аудио носител

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
bg-Cyrl: Компютърни носители

en: ck - computer card
bg-Cyrl: ck-компютърна карта

en: cb - computer chip cartridge
bg-Cyrl: cb - касета с компютърен чип

en: cd - computer disc
bg-Cyrl: cd - компютърен диск

en: ce - computer disc cartridge
bg-Cyrl: ce - касета за компютърен диск

en: ca - computer tape cartridge
bg-Cyrl: ca - касета с компютърна лента

en: cf - computer tape cassette
bg-Cyrl: cf - компютърна касета с лента

en: ch - computer tape reel
bg-Cyrl: ch - макара за компютърна лента

en: cr - online resource
bg-Cyrl: cr - online ресурс

en: cz - other computer carrier
bg-Cyrl: cz - друг компютърен носител

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
bg-Cyrl: Носители на микроформи

en: ha - aperture card
bg-Cyrl: ha - апертурна карта

en: he - microfiche
bg-Cyrl: he - микрофиш

en: hf - microfiche cassette
bg-Cyrl: hf - касета с микрофиш

en: hb - microfilm cartridge
bg-Cyrl: hb - картридж за микрофилми

en: hc - microfilm cassette
bg-Cyrl: hc - микрофилмова касета

en: hd - microfilm reel
bg-Cyrl: hd - микрофилмова макара

en: hj - microfilm roll
bg-Cyrl: hj - микрофилмова макара

en: hh - microfilm slip
bg-Cyrl: hh - микрофилм бланка

en: hg - microopaque
bg-Cyrl: hg - микро непрозрачен

en: hz - other microform carrier
bg-Cyrl: hz - друг носител на микроформа

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
bg-Cyrl: Микроскопичен носител

en: pp - microscope slide
bg-Cyrl: pp - слайд за микроскоп

en: pz - other microscopic carrier
bg-Cyrl: pz - друг микроскопичен носител

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
bg-Cyrl: Носители на прожектирани изображения

en: mc - film cartridge
bg-Cyrl: mc- Филмова лента в касета

en: mf - film cassette
bg-Cyrl: mf - филмова касета

en: mr - film reel
bg-Cyrl: mr- Филмова лента на ролка

en: mo - film roll
bg-Cyrl: mo- Ролна филмова лента

en: gd - filmslip
bg-Cyrl: gd - диафилм

en: gf - filmstrip
bg-Cyrl: gf - слайд филм

en: gc - filmstrip cartridge
bg-Cyrl: gc - диафилм в касета

en: gt - overhead transparency
bg-Cyrl: gt - прозрачно фолио

en: gs - slide
bg-Cyrl: gs - слайд

en: mz - other projected image carrier
bg-Cyrl: mz - други носители на прожектирани изображения

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
bg-Cyrl: Стереографски носители

en: eh - stereograph card
bg-Cyrl: eh - стереографска карта

en: es - stereograph disc
bg-Cyrl: es - стереографски диск

en: ez - other stereographic carrier
bg-Cyrl: ez - друг стереографски носител

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
bg-Cyrl: Непосредствени носители

en: no - card
bg-Cyrl: no - карта

en: nn - flipchart
bg-Cyrl: nn - флипчарт

en: na - roll
bg-Cyrl: na - ролка

en: nb - sheet
bg-Cyrl: nb - лист

en: nc - volume
bg-Cyrl: nc - обем

en: nr - object
bg-Cyrl: nr -обект

en: nz - other unmediated carrier
bg-Cyrl: nz - друг неопосредстван носител

note: OPTGROUP
en: Video carriers
bg-Cyrl: Видео носител

en: vc - video cartridge
bg-Cyrl: vc- Видеолента в касета

en: vf - videocassette
bg-Cyrl: vf - видеокасета

en: vd - videodisc
bg-Cyrl: vd - видеодиск

en: vr - videotape reel
bg-Cyrl: vr - видео лента

en: vz - other video carrier
bg-Cyrl: vz - друг видео носител

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
bg-Cyrl: Неопределени превозвачи

en: zu - unspecified
bg-Cyrl: zu - не определено

en: UNIMARC field 210c builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 210c конструктор

en: Search for authority type: EDITORS
bg-Cyrl: Търсене за вид класификатор: РЕДАКТОРИ

en: None
bg-Cyrl: Без

en: Heading A-Z
bg-Cyrl: Заглавие А-Я, A-Z

en: Heading Z-A
bg-Cyrl: Заглавие Я-А, Z-A

en: contains
bg-Cyrl: съдържа

en: starts with
bg-Cyrl: започва с

en: is exactly
bg-Cyrl: е точно

note: INPUT type=submit
en: Search
bg-Cyrl: Търсене

en: Authority search results
bg-Cyrl: Резултати от търсене на класификатори

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
bg-Cyrl: Резултати от %s до %s от %s

en: No results found
bg-Cyrl: Не са открити резултати

en: Summary
bg-Cyrl: Обобщение

en: Heading type
bg-Cyrl: Вид

en: Used
bg-Cyrl: Използван

en: Get it!
bg-Cyrl: Изберете!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
bg-Cyrl: %s пъти

en: Choose
bg-Cyrl: Изберете

en: Close
bg-Cyrl: Затворете

note: SCRIPT
en: Authority
bg-Cyrl: Класификатор

en: UNIMARC field 225a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 225a конструктор

en: Collection
bg-Cyrl: Колекция

en: Select a collection
bg-Cyrl: Изберете колекция

en: OR new collection:
bg-Cyrl: ИЛИ нова колекция:

en: UNIMARC field 283-2 builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 283-2 конструктор

en: RDA carrier
bg-Cyrl: RDA носител

en: RDA content
bg-Cyrl: RDA съдържание

en: RDA fr carrier
bg-Cyrl: RDA fr carrier носител

en: UNIMARC field 283a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 123a конструктор

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
bg-Cyrl: Аудио носител

en: audio cartridge
bg-Cyrl: магнитна аудио лента в касета

en: audio belt
bg-Cyrl: Аудио носител

en: audio cylinder
bg-Cyrl: аудио цилиндър

en: audio disc
bg-Cyrl: аудио диск

en: sound track reel
bg-Cyrl: макара с аудио пътека

en: audio roll
bg-Cyrl: аудио ролка

en: audio wire reel
bg-Cyrl: барабанна аудио лента

en: audiocassette
bg-Cyrl: аудиокасета

en: audiotape reel
bg-Cyrl: магнитна аудио лента на барабан

en: other audio carrier
bg-Cyrl: друг звуков носител

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
bg-Cyrl: Компютърни носители

en: computer card
bg-Cyrl: компютърна карта

en: computer chip cartridge
bg-Cyrl: касета с компютърен чип

en: computer disc
bg-Cyrl: компютърен диск

en: computer disc cartridge
bg-Cyrl: компютърен диск в касета

en: computer tape cartridge
bg-Cyrl: компютърна лента в касета

en: computer tape cassette
bg-Cyrl: компютърна касета с лента

en: computer tape reel
bg-Cyrl: компютърна лента на макара

en: online resource
bg-Cyrl: онлайн ресурс

en: other computer carrier
bg-Cyrl: друг компютърен носител

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
bg-Cyrl: Носители на микроформи

en: microfilm cartridge
bg-Cyrl: микрофилмова касетка

en: microfilm roll
bg-Cyrl: микрофилмова макара

en: microopaque
bg-Cyrl: микро карта непрозрачен

en: other microform carrier
bg-Cyrl: друг носител на микроформа

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
bg-Cyrl: Микроскопичен носител

en: microscope slide
bg-Cyrl: микорослайд

en: other microscopic carrier
bg-Cyrl: друг микро носител

en: film roll
bg-Cyrl: филмова лента на ролка

en: filmstrip
bg-Cyrl: диафилм

en: overhead transparency
bg-Cyrl: прозрачно фолио

en: slide
bg-Cyrl: слайд

en: other projected image carrier
bg-Cyrl: други носители на прожектирани изображения

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
bg-Cyrl: стереографски носители

en: stereograph card
bg-Cyrl: стереографска карта

en: stereograph disc
bg-Cyrl: стереографски диск

en: other stereographic carrier
bg-Cyrl: Друг стереографски носител

en: card
bg-Cyrl: карта

en: flipchart
bg-Cyrl: флипчарт

en: sheet
bg-Cyrl: лист

en: volume
bg-Cyrl: обем

en: object
bg-Cyrl: обект

en: other unmediated carrier
bg-Cyrl: друг непосредствен носител

en: video cartridge
bg-Cyrl: видео касета

en: videotape reel
bg-Cyrl: макара с видео лента

en: other video carrier
bg-Cyrl: друг видео носител

en: unspecified
bg-Cyrl: неуточнен

en: UNIMARC field 325h builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 325h конструктор

en: Completeness of the reproduction code :
bg-Cyrl: Пълнота на кода за възпроизвеждане :

en: # - undetermined
bg-Cyrl: # - неопределен

en: 0 - reproduction is not complete
bg-Cyrl: 0 - репродукцията не е пълна

en: 1 - reproduction is complete
bg-Cyrl: 1 - репродукцията е завършена

en: UNIMARC field 325j builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 325j конструктор

en: Terms of access to the reproduction :
bg-Cyrl: Условия за достъп на копията :

en: 1 - free-to-read
bg-Cyrl: 1 - свободен достъп за четене

en: 2 - free-to-read, partly
bg-Cyrl: 2 - частичен свободен достъп за четене

en: 3 - free-to-read, after embargo
bg-Cyrl: 3 - свободен достъп за четене, след забрана

en: 4 - fully
bg-Cyrl: 4 - платен достъп

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
bg-Cyrl: 5 - свободен достъп за четене след записване (нужна е регистрация)

en: Qualifier type :
bg-Cyrl: Вид ограничение :

en: l - latest
bg-Cyrl: l - последна

en: p - previous
bg-Cyrl: p - предишна

en: # - no attempt to code
bg-Cyrl: #- без опит за кодиране

en: Unit under embargo :
bg-Cyrl: Единица, която се разпространява с условие :

en: m - month(s) time
bg-Cyrl: m - месец(и)

en: w - week(s) time
bg-Cyrl: w - седмица(и)

en: y - year(s) time
bg-Cyrl: y - година(и)

en: i - issue(s) part
bg-Cyrl: i - част(и) брой

en: Number of units under embargo :
bg-Cyrl: Брой единици под условие :

en: UNIMARC field 4XX builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 4XX конструктор

en: Search on
bg-Cyrl: Търсене на

en: Any word
bg-Cyrl: Всяка дума

en: Item type:
bg-Cyrl: Вид библиотечен документ:

en: All item types
bg-Cyrl: Всички видове библиотечни документи

note: INPUT type=submit
en: Start search
bg-Cyrl: Начало на търсене

en: Search results
bg-Cyrl: Резултати от търсенето

en: &lt;&lt; Previous
bg-Cyrl: &lt;&lt; Предишна

en: Next&gt;&gt;
bg-Cyrl: Следваща&gt;&gt;

en: Item count
bg-Cyrl: Брой библиотечни документи

en: Location
bg-Cyrl: Местонахождение

en: Clear field
bg-Cyrl: Изчистване на полето

en: &lt;&lt; Previous
bg-Cyrl: &lt;&lt; Предишен

en: Next&gt;&gt;
bg-Cyrl: Следваща&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
bg-Cyrl: UNIMARC поле 686a конструктор

en: Classification
bg-Cyrl: Класификация

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
bg-Cyrl: Моля, изберете стойност в класификацията. Това ще копира стойността на полето 686$a от класификатор запис в полето 686$a на библиографския запис.

en: Authority type
bg-Cyrl: Вид класификатор

en: Main entry ($a only)
bg-Cyrl: Основен запис (само в $a)

en: Main entry
bg-Cyrl: Основен запис

en: Anywhere
bg-Cyrl: Навсякъде

en: Sort by
bg-Cyrl: Сортиране по

en: No order
bg-Cyrl: Без поръчка

en: Heading ascendant
bg-Cyrl: Възходящо

en: Heading descendant
bg-Cyrl: Низходящо

en: UNIMARC leader builder
bg-Cyrl: UNIMARC Лидер конструктор

en: 1-4 Record length
bg-Cyrl: 1-4 Дължина на записа

en: (auto-calculated)
bg-Cyrl: (автоматично изчислено)

en: 5- Record status
bg-Cyrl: 5- Състояние на записа

en: c - Corrected or updated record
bg-Cyrl: c - Коригиран или актуализиран запис

en: c - Corrected record
bg-Cyrl: c - Коригиран запис

en: d - Deleted record
bg-Cyrl: d - Изтрит запис

en: n - New record
bg-Cyrl: n - Нов запис

en: o - Previously issued higher level record
bg-Cyrl: o - По-рано издаден запис от по-високо ниво

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
bg-Cyrl: p - Непълен запис преди издаването

en: 6- Type of record
bg-Cyrl: 6- Вид на записa

en: a - Language materials, printed
bg-Cyrl: а - Езикови материали, печатни

en: b - Language materials, manuscript
bg-Cyrl: b - Езикови материали, ръкопис

en: c - Music scores, printed
bg-Cyrl: c - Нотни партитури, печатни

en: d - Music scores, manuscript
bg-Cyrl: d - Нотни партитури, ръкописни

en: e - Cartographic materials, printed
bg-Cyrl: e - Картографски материали, печатни

en: f - Cartographic materials, manuscript
bg-Cyrl: f - Картографски материали, ръкопис

en: g - Projected and video material
bg-Cyrl: g - Прожектиран и видео материал

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
bg-Cyrl: i - Звукозаписи, немузикално изпълнение

en: j - Sound recordings, musical performance
bg-Cyrl: j - Звукозаписи, музикални изпълнения

en: k - Two-dimensional graphics
bg-Cyrl: k - Двуизмерна графика

en: l - Electronic resources
bg-Cyrl: l - Електронен ресурс

en: m - Multimedia
bg-Cyrl: m - Мултимедия

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
bg-Cyrl: r - Триизмерни изкуствени и природни обекти

en: 7- Bibliographic level
bg-Cyrl: 7- Библиографско ниво на записа [описание на продължаващи/непродължаващи издания]

en: a - Analytic (component part)
bg-Cyrl: Аналитичен (съставни части)

en: i - Integrating resource
bg-Cyrl: i- Актуализация/подменящи се страници

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
bg-Cyrl: c - Колекция - библиографска единица, която е готова колекция

en: m - Monographic - Bibliographic item
bg-Cyrl: m - Монографично - Библиографски екземпляр

en: s - Serial - Bibliographic item
bg-Cyrl: s - Серия - Библиографска единица

en: 8- Hierarchical level code
bg-Cyrl: 8- Код на йерархично ниво

en: - Hierarchical relationship undefined
bg-Cyrl: - Недефинирана йерархична връзка

en: 0 - No hierarchical relationship
bg-Cyrl: 0 - Няма йерархична връзка

en: 1 - Highest level record
bg-Cyrl: 1 - Запис от най-високо ниво

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
bg-Cyrl: 2 - Запис под най-високото ниво (всички нива по-долу)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
bg-Cyrl: 9-16 Индикатори/Подполета/Размер

en: (auto-filled)
bg-Cyrl: (автоматично попълнено)

en: 17- Encoding level
bg-Cyrl: 17- Изчерпателност на записа (ниво на кодиране)

en: Full level ("item in hand")
bg-Cyrl: Пълно ниво ("документ в ръка")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
bg-Cyrl: 1 - Подниво 1 (не е "документ в ръка")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
bg-Cyrl: 2 - Подниво 2. Записът е предпубликационен (каталогизиране в публикация) запис

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
bg-Cyrl: 3 - Подниво 3. Непълен запис

en: 18- Descriptive cataloging form
bg-Cyrl: 18 - Правила за описание

en: - In full ISBD form
bg-Cyrl: - Пълен ISBD формат

en: i - In partial or incomplete ISBD form
bg-Cyrl: i – Частична или непълна форма на ISBD

en: n - In non-ISBD form
bg-Cyrl: n – не е ISBD форма

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
bg-Cyrl: 19-24 Карта за вход &amp; дължини

en: 000 - Leader
bg-Cyrl: 000 - Лидер

en: c - Corrected or revised
bg-Cyrl: c- Поправен или редактиран

en: d - Deleted
bg-Cyrl: d - Изтрити

en: n - New
bg-Cyrl: n - Нов

en: x - Authority entry record
bg-Cyrl: x - Класификатор входящ запис

en: y - Reference entry record
bg-Cyrl: y - референтен запис

en: z - General explanatory entry record
bg-Cyrl: z - Общ пояснителен запис

en: 7-8 Undefined
bg-Cyrl: 7-8 Недефинирана позиция

en: 9- Type of entity
bg-Cyrl: 9- Вид запис

en: a - Personal name entry
bg-Cyrl: a - Лично име като предмет

en: b - Corporate name entry
bg-Cyrl: b - Име на организация като предмет

en: c - Territorial or geographical name
bg-Cyrl: c - Териториално или географско име като предмет

en: d - Trademark
bg-Cyrl: d - Търговска марка като точка за достъп

en: e - Family name
bg-Cyrl: e - Родово име като предмет

en: f - Uniform name
bg-Cyrl: f - Единно име

en: g - Collective uniform name
bg-Cyrl: g - Типично заглавие

en: h - Name/title
bg-Cyrl: h - Име/заглавие

en: i - Name/collective uniform title
bg-Cyrl: i - Име/колективно типово заглавие

en: j - Topical subject
bg-Cyrl: j - Тема

en: k - Place access
bg-Cyrl: k - място и дата на издаване, произход, изпълнение

en: l - Form, genre or physical characteristics
bg-Cyrl: l - форма, жанр, физически характеристики

en: 10-16 indicator/subfields/size
bg-Cyrl: 10-16 индикатори/подполета/размер

en: - Full
bg-Cyrl: - Пълен

en: 3 - Partial
bg-Cyrl: 3 - Частичен

en: 18-19 Undefined
bg-Cyrl: 18-19 Недефинирана позиция

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
bg-Cyrl: 20-24 Входни дължини &amp; на отрязаци

en: , adapter
bg-Cyrl: , адаптер

en: , annotator
bg-Cyrl: , анотатор

en: , author of afterword
bg-Cyrl: , автор на послеслов

en: , prefacer
bg-Cyrl: , предговор

en: , bibliographic antecedent
bg-Cyrl: , библиографски предшественик

en: , collaborator
bg-Cyrl: , сътрудник

en: , commentator
bg-Cyrl: , коментатор

en: , compiler
bg-Cyrl: , компилатор

en: , composer
bg-Cyrl: , композитор

en: , conceptor
bg-Cyrl: , автор идеи

en: , degree-grantor
bg-Cyrl: , организацията, която е одобрила степента

en: , editor
bg-Cyrl: , редактор

en: , film editor
bg-Cyrl: , филмов редактор

en: , founder
bg-Cyrl: , основател

en: , illustrator
bg-Cyrl: , илюстратор

en: , lyricist
bg-Cyrl: , текстописец

en: , organiser of meeting
bg-Cyrl: , организатор на конференцията

en: , other
bg-Cyrl: , друго

en: , photographer
bg-Cyrl: , фотограф

en: , presenter
bg-Cyrl: , водещ

en: , publisher
bg-Cyrl: , издател

en: , publishing director
bg-Cyrl: , издателски директор

en: , research team head
bg-Cyrl: , ръководител на изследователски екип

en: , reviewer
bg-Cyrl: , рецензент

en: , redactor
bg-Cyrl: ,редактор

en: , sponsor
bg-Cyrl: , спонсор

en: , thesis advisor
bg-Cyrl: , научен ръководител

en: , translator
bg-Cyrl: , преводач

en: Main Author
bg-Cyrl: Основен автор

en: Corporate Author (Main)
bg-Cyrl: Колективен автор (Основен)

en: corporate_main_author
bg-Cyrl: организация_основен_автор

en: Coauthor
bg-Cyrl: Съавтор

en: coauthor
bg-Cyrl: съавтор

en: Secondary Author
bg-Cyrl: Допълнителен автор

en: Corporate Author (Coauthor)
bg-Cyrl: Колективен автор (Съавтор)

en: corporate_coauthor
bg-Cyrl: организация_съавтор

en: Corporate Author (Secondary)
bg-Cyrl: Колективен автор (Второстепенен)

en: corporate_secondary_author
bg-Cyrl: организация_допълнителен_автор

en: Language:
bg-Cyrl: Език:

en: of intermediate text,
bg-Cyrl: на междинен превод,

en: of original work,
bg-Cyrl: оригинал,

en: of summary,
bg-Cyrl: резюме,

en: of contents page,
bg-Cyrl: страница със съдържание,

en: of title page,
bg-Cyrl: на заглавната страница,

en: of title proper,
bg-Cyrl: основно заглавие,

en: of libretto,
bg-Cyrl: на либрето,

en: of accompanying material,
bg-Cyrl: придружаващ материал,

en: of subtitles,
bg-Cyrl: субтитри,

en: Country:
bg-Cyrl: Държава:

en: Tag 009:
bg-Cyrl: Маркер 009:

en: Series
bg-Cyrl: Серия

en: series
bg-Cyrl: серия

en: Dewey:
bg-Cyrl: Дюи:

en: Classification:
bg-Cyrl: Класификация:

en: Contents note:
bg-Cyrl: Бележка за съдържанието:

en: Abstract:
bg-Cyrl: Резюме:

en: Provenance note:
bg-Cyrl: Бележка за произход:

en: Bibliography:
bg-Cyrl: Библиография:

en: Thesis:
bg-Cyrl: Дисертации:

en: SUDOC serial history:
bg-Cyrl: Историята на постъпленията на серийни публикации според системата SUDOC:

en: Subject - Personal Name
bg-Cyrl: Име на лица като предмет

en: Subject - Corporate Author
bg-Cyrl: Наименование на организации като предмет

en: Subject - Family
bg-Cyrl: Фамилия като предмет

en: Subject - Author/Title
bg-Cyrl: Име и заглавие като предмет

en: Subject - Topical Name
bg-Cyrl: Тема - Като предмет

en: Subject - Geographical Name
bg-Cyrl: Тема - Географско наименование

en: Subject - Form
bg-Cyrl: Тема - Форма

en: Subject
bg-Cyrl: Тема

en: Subject Category
bg-Cyrl: Предметна категория

en: Trademark
bg-Cyrl: Търговска марка

en: Online Resources:
bg-Cyrl: Онлайн ресурси:

en: Click here to access online
bg-Cyrl: Кликнете тук за достъп онлайн

en: title
bg-Cyrl: заглавие

en: Publication:
bg-Cyrl: Публикация:

en: Search for publisher
bg-Cyrl: Търсене на издател

en: Production:
bg-Cyrl: Публикация:

en: Distribution:
bg-Cyrl: Разпределение:

en: Manufacture:
bg-Cyrl: Производство:

en: Copyright date:
bg-Cyrl: Данни за авторските права:

en: Protection date:
bg-Cyrl: Дата на защита:

en: Copyright date / protection date:
bg-Cyrl: Данни за авторските права/данни защита:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
bg-Cyrl: Информация за печат и/или издаване от края на книгата:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
bg-Cyrl: Информация за печат и/или издаване намерена в основния източник на информация:

en: Description:
bg-Cyrl: Описание:

en: Linked with:
bg-Cyrl: Свързано с:

en: Content warning:
bg-Cyrl: Предупреждение за съдържанието:

en: Audience
bg-Cyrl: Аудитория

en: Physical presentation
bg-Cyrl: Физическо представяне

en: electronic ressource
bg-Cyrl: електронен ресурс

en: Literary genre
bg-Cyrl: Литературен жанр

en: Biography
bg-Cyrl: Биография

en: Illustration
bg-Cyrl: Илюстрация

en: Content
bg-Cyrl: Съдържание

en: Video types
bg-Cyrl: Видове видео

en: Serial type
bg-Cyrl: Вид периодични издания

en: Periodicity
bg-Cyrl: Периодичност

en: Translation of
bg-Cyrl: Превод на

en: Set Level
bg-Cyrl: Набор

en: Piece-Analytic Level
bg-Cyrl: Аналитично ниво

en: Uniform Title
bg-Cyrl: Унифицирано заглавие

en: Uniform Conventional Heading
bg-Cyrl: Единен условен колонтитул

en: Edition Statement
bg-Cyrl: Тираж

en: edition
bg-Cyrl: издание

en: _blank
bg-Cyrl: _празно

en: Click here to access online
bg-Cyrl: Кликнете тук за достъп онлайн

en: OpenURL
bg-Cyrl: Отворете URL

en: Audio file
bg-Cyrl: Аудио файл

en: Play this sample
bg-Cyrl: Пуснете този пример

en: Availability:
bg-Cyrl: На разположение:

en: No items available
bg-Cyrl: Няма налични екземпляри

en: Items available for loan:
bg-Cyrl: Екземпляри на разположение за заемане:

en: Call number:
bg-Cyrl: Сигнатура:

en: Items available for reference:
bg-Cyrl: Екземпляри, достъпни за справка:

en: ItemSummary
bg-Cyrl: Резюме на библиотечният документ

en: Checked out (
bg-Cyrl: Върната (

en: Withdrawn (
bg-Cyrl: Отчислен (

en: Lost (
bg-Cyrl: Изгубен (

en: Damaged (
bg-Cyrl: Повредени (

en: On order (
bg-Cyrl: В поръчка (

en: In transit (
bg-Cyrl: В преход (

en: On hold (
bg-Cyrl: В резервация (
