Koha 23.11.09.000 - en to bg-Cyrl translation catalogue (2788 entries)

en: Books
bg-Cyrl: Книги

en: Form of material
bg-Cyrl: Форма на материала

en: Language material
bg-Cyrl: Печатни текстове

en: Manuscript language material
bg-Cyrl: Ръкописни текстове

en: Illustrations
bg-Cyrl: Илюстрации

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
bg-Cyrl: До четири (4) едно символни азбучни кодове (записани по азбучен ред), които показват наличието на видове илюстрации в библиотечният документ. Ако са присвоени по-малко от четири азбучни кода, кодовете се оставят подравнени, а неизползваните позиции съдържат празни места (#)

en: No illustrations
bg-Cyrl: Без илюстрации

en: Maps
bg-Cyrl: Географска карта

en: Portraits
bg-Cyrl: Портрети

en: Charts
bg-Cyrl: Схеми

en: Plans
bg-Cyrl: Чертежи

en: Plates
bg-Cyrl: Илюстрации на отделни листове

en: Music
bg-Cyrl: Ноти и музика

en: Facsimiles
bg-Cyrl: Факсимилета

en: Coats of arms
bg-Cyrl: Гербове

en: Genealogical tables
bg-Cyrl: Генеалогични таблици

en: Forms
bg-Cyrl: Формуляри

en: Samples
bg-Cyrl: Мостри

en: Phonodisc, phonowire, etc.
bg-Cyrl: Фонодиск, фоноверик и др.

en: Photographs
bg-Cyrl: Снимки

en: Illuminations
bg-Cyrl: Орнаменти

en: No attempt to code
bg-Cyrl: Без опит за кодиране

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който описва интелектуалното ниво на целевата аудитория, за която е предназначен материалът

en: Target audience
bg-Cyrl: Целева аудитория

en: Unknown or not specified
bg-Cyrl: Неизвестна или неопределена

en: Preschool
bg-Cyrl: Деца в предучилищна възраст

en: Primary
bg-Cyrl: Основен

en: Pre-adolescent
bg-Cyrl: Деца на възраст (9-13 години)

en: Adolescent
bg-Cyrl: Деца на възраст (14-17 години)

en: Adult
bg-Cyrl: Възрастен

en: Specialized
bg-Cyrl: Специализиран

en: General
bg-Cyrl: Общ

en: Juvenile
bg-Cyrl: Деца на възраст 7-14 години

en: Form of item
bg-Cyrl: Вид носител

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който определя формата на материала за библиотечният документ

en: None of the following
bg-Cyrl: Нито едно от следните

en: Microfilm
bg-Cyrl: Микрофилм

en: Microfiche
bg-Cyrl: Микрофиш

en: Microopaque
bg-Cyrl: Микро карта

en: Large print
bg-Cyrl: Едър шрифт

en: Braille
bg-Cyrl: Брайлов печат

en: Online
bg-Cyrl: Онлайн

en: Direct electronic
bg-Cyrl: Офлайн

en: Regular print reproduction
bg-Cyrl: Обикновена печатна репродукция

en: Electronic
bg-Cyrl: Електронен

en: Nature of contents
bg-Cyrl: Каталогизираният документ съдържа

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
bg-Cyrl: До четири еднозначни кода, които показват дали значителна част от библиотечният документ е или съдържа определени видове материали. Ако са назначени по-малко от четири кода, кодовете се подравняват, а неизползваните позиции съдържат празни места (#)

en: No specified nature of contents
bg-Cyrl: Няма посочен същност на съдържанието

en: Offprints
bg-Cyrl: Отпечатъци

en: Calendars
bg-Cyrl: Календари

en: Comics/graphic novels
bg-Cyrl: Комикси / графични романи

en: Abstracts/summaries
bg-Cyrl: Резюмета/обобщения

en: Bibliographies
bg-Cyrl: Библиографии

en: Catalogs
bg-Cyrl: Каталози

en: Dictionaries
bg-Cyrl: Речници

en: Encyclopedias
bg-Cyrl: Енциклопедии

en: Handbooks
bg-Cyrl: Наръчници

en: Legal articles
bg-Cyrl: Правни статии

en: Indexes
bg-Cyrl: Индекси

en: Patent document
bg-Cyrl: Патентни документи

en: Discographies
bg-Cyrl: Дискографии

en: Legislation
bg-Cyrl: Законодателство

en: Theses
bg-Cyrl: Дисертации

en: Surveys of literature in a subject area
bg-Cyrl: Обзорни научни изследвания

en: Reviews
bg-Cyrl: Рецензии

en: Programmed texts
bg-Cyrl: Програмирани текстове

en: Filmographies
bg-Cyrl: Филмографии

en: Directories
bg-Cyrl: Справочници

en: Statistics
bg-Cyrl: Статистика

en: Technical reports
bg-Cyrl: Технически доклади

en: Standards/specifications
bg-Cyrl: Стандарти/спецификации

en: Legal cases and case notes
bg-Cyrl: Правни дела и бележки

en: Law reports and digests
bg-Cyrl: Правни доклади и справочници

en: Yearbooks
bg-Cyrl: Годишници

en: Treaties
bg-Cyrl: Договори

en: Government publication
bg-Cyrl: Правителствени издания

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
bg-Cyrl: Едносимволен код, който показва дали библиотечният документ е публикуван или произведен от или за международна, национална, държавна, провинциална или местна държавна агенция, или от всяко подразделение на такъв орган

en: Not a government publication
bg-Cyrl: Не е правителствена публикация

en: Autonomous or semi-autonomous component
bg-Cyrl: Автономна или полуавтономна цялост

en: Multilocal
bg-Cyrl: На няколко общини

en: Federal/national
bg-Cyrl: Федерална/национална

en: International intergovernmental
bg-Cyrl: Международно междуправителствено

en: Local
bg-Cyrl: Общинско

en: Multistate
bg-Cyrl: На няколко щата (области)

en: Government publication-level undetermined
bg-Cyrl: Неопределено ниво на правителствена публикация

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
bg-Cyrl: На щат, провинция, регион, подчинена територия и пр.

en: Unknown if item is government publication
bg-Cyrl: Неизвестно дали библиотечният документ е държавна публикация

en: Other
bg-Cyrl: Други

en: Conference publication
bg-Cyrl: Публикация на конференция

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
bg-Cyrl: Едносимволен код, който показва дали библиотечният документ се състои от сборник, доклади или резюмета на конференция.

en: Not a conference publication
bg-Cyrl: Не е публикация от конференция

en: Festschrift
bg-Cyrl: Юбилеен сборник

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
bg-Cyrl: Едносимволен код, който показва дали библиотечният документ е юбилеен сборник

en: Not a festschrift
bg-Cyrl: Не е юбилеен сборник

en: Index
bg-Cyrl: Индекс

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
bg-Cyrl: Едносимволен цифров код, който показва дали библиотечният документ съдържа индекс към собственото си съдържание

en: No index
bg-Cyrl: Няма показалец

en: Index present
bg-Cyrl: Има показалец

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Всеки съдържа празно място (#) или символ за запълване (|).

en: Undefined
bg-Cyrl: Недефинирана позиция

en: Literary form
bg-Cyrl: Жанр

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
bg-Cyrl: Едносимволен код, използван за обозначаване на литературната форма на библиотечният документ. Цифровите кодове 0 и 1 осигуряват обща идентификация на това дали библиотечният документ е художествено произведение или не. Азбучните кодове могат да се използват за идентифициране на конкретни литературни форми.

en: Not fiction (not further specified)
bg-Cyrl: Различен от белетристика (без уточнение)

en: Fiction (not further specified)
bg-Cyrl: Белетристика (без уточнение)

en: Dramas
bg-Cyrl: Драми

en: Essays
bg-Cyrl: Есета

en: Novels
bg-Cyrl: Новели

en: Humor, satires, etc.
bg-Cyrl: Хумор, сатири и др.

en: Letters
bg-Cyrl: Писма

en: Short stories
bg-Cyrl: Разкази

en: Mixed forms
bg-Cyrl: Смесена форма

en: Poetry
bg-Cyrl: Поезия

en: Speeches
bg-Cyrl: Речи

en: Unknown
bg-Cyrl: Неизвестен

en: Biography
bg-Cyrl: Биография

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва дали даден библиотечният документ съдържа или не биографичен материал и ако да, какви са биографичните характеристики.

en: No biographical material
bg-Cyrl: Не е биографичен материал

en: Autobiography
bg-Cyrl: Автобиография

en: Individual biography
bg-Cyrl: Индивидуална биография (персоналия)

en: Collective biography
bg-Cyrl: Сборник с биографии

en: Contains biographical information
bg-Cyrl: Съдържа биографична информация

en: Computer Files
bg-Cyrl: Компютърни файлове

en: Computer file/Electronic resource
bg-Cyrl: Компютърен файл/Електронен ресурс

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
bg-Cyrl: Символ за празно място (#) или символ за запълване (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
bg-Cyrl: Еднобуквен код описва целевата аудитория, за която е предназначен материалът

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който определя формата на материала за библиотечният документ

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Две неопределени позиции на символи; всеки съдържа празно място(#) или символ за запълване (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва вида на компютърния файл, описан в библиографския запис

en: Type of computer file
bg-Cyrl: Вид на компютърен файл

en: Numeric data
bg-Cyrl: Цифрови данни

en: Computer program
bg-Cyrl: Компютърна програма

en: Representational
bg-Cyrl: Файл с изображение

en: Document
bg-Cyrl: Документ

en: Bibliographic data
bg-Cyrl: Библиографски данни

en: Font
bg-Cyrl: Шрифт

en: Game
bg-Cyrl: Игра

en: Sound
bg-Cyrl: Звук

en: Interactive multimedia
bg-Cyrl: Интерактивна мултимедия

en: Online system or service
bg-Cyrl: Онлайн система или услуга

en: Combination
bg-Cyrl: Комбиниран

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Едносимволен код, който съдържа празен (#) или запълващ символ (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва дали компютърният файл е публикуван или създаден от или за международен, национален, провинциален, щатски или местен държавна агенция (включително междуправителствени органи от всякакъв вид), всяко подразделение на такъв орган и, ако е така, юрисдикционното ниво на агенцията.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Шест неопределени позиции на знака; всеки съдържа празно място (#) или символ за запълване (|).

en: Cartographic material
bg-Cyrl: Картографски материал

en: Manuscript cartographic material
bg-Cyrl: Ръкописен картографски материал

en: Relief
bg-Cyrl: Релеф

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
bg-Cyrl: До четири едносимволни азбучни кода, които показват вида на релефа, посочен върху елемента. Кодовете се записват в зависимост от тяхното значение за описания библиотечен документ. Ако се задават по-малко от четири кода, кодовете се оставят подравнени и всяка неизползвана позиция съдържа празно (#)

en: No relief shown
bg-Cyrl: Не е показан релеф

en: Contours
bg-Cyrl: Контури

en: Shading
bg-Cyrl: Засенчване

en: Gradient and bathymetric tints
bg-Cyrl: Градиентни и батиметрични оттенъци

en: Hachures
bg-Cyrl: Хачури

en: Bathymetry/soundings
bg-Cyrl: Батиметрия / сондажи

en: Form lines
bg-Cyrl: Форма на очертанията

en: Spot heights
bg-Cyrl: Точкови височини

en: Pictorially
bg-Cyrl: Изобразително

en: Land forms
bg-Cyrl: Земни форми

en: Bathymetry/isolines
bg-Cyrl: Батиметрия/изолини

en: Rock drawings
bg-Cyrl: Скални рисунки

en: Projection
bg-Cyrl: Картографска проекция

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
bg-Cyrl: Двусимволен азбучен код, който показва проекцията, използвана при производството на елемента.

en: Projection not specified
bg-Cyrl: Не е посочена проекция

en: Aitoff
bg-Cyrl: Айтоф

en: Gnomic
bg-Cyrl: Афористичен

en: Lambert's azimuthal equal area
bg-Cyrl: Азимуталната равнина на Ламбърт

en: Orthographic
bg-Cyrl: Ортографски

en: Azimuthal equidistant
bg-Cyrl: Азимутално равно разстояние

en: Stereographic
bg-Cyrl: Стереографски

en: General vertical near-sided
bg-Cyrl: Обща вертикално близка страна

en: Modified stereographic for Alaska
bg-Cyrl: Модифицирана стереография за Аляска

en: Chamberlin trimetric
bg-Cyrl: Триметричен на Чембърлин

en: Polar stereographic
bg-Cyrl: Полярна стереография

en: Azimuthal, specific type unknown
bg-Cyrl: Азимутален, неизвестен специфичен вид

en: Azimuthal, other
bg-Cyrl: Азимутален, друг

en: Gall
bg-Cyrl: Гал

en: Goode's homolographic
bg-Cyrl: Хомолографски на Гуд

en: Lambert's cylindrical equal area
bg-Cyrl: Цилиндричната равна площ на Ламбърт

en: Mercator
bg-Cyrl: Меркаторска

en: Miller
bg-Cyrl: Милър

en: Mollweide
bg-Cyrl: Молвайде

en: Sinusoidal
bg-Cyrl: Синусоидален

en: Transverse Mercator
bg-Cyrl: Напречен Меркатор

en: Gauss-Kruger
bg-Cyrl: Гаус-Крюгер

en: Equirectangular
bg-Cyrl: Географска проекция

en: Krovak
bg-Cyrl: Кровак

en: Cassini-Soldner
bg-Cyrl: Касини-Солднер

en: Oblique Mercator
bg-Cyrl: Наклон по Меркатор

en: Robinson
bg-Cyrl: Робинсън

en: Space oblique Mercator
bg-Cyrl: Косо пространство Меркатор

en: Cylindrical, specific type unknown
bg-Cyrl: Цилиндричен, неизвестен специфичен вид

en: Cylindrical, other
bg-Cyrl: Цилиндрични, други

en: Albers equal area
bg-Cyrl: Алберс равна площ

en: Bonne
bg-Cyrl: Боне

en: Lambert's conformal conic
bg-Cyrl: Конформната коника на Ламбърт

en: Equidistant conic
bg-Cyrl: Еквидистантна конична

en: Polyconic
bg-Cyrl: Поликонична

en: Conic, specific type unknown
bg-Cyrl: Конична, неизвестен специфичен вид

en: Conic, other
bg-Cyrl: Конична, друга

en: Armadillo
bg-Cyrl: Армадил

en: Butterfly
bg-Cyrl: Бътерфлай

en: Eckert
bg-Cyrl: Екерт

en: Goode's homolosine
bg-Cyrl: Хомолозин на Гуд

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
bg-Cyrl: Биполярна наклонена конформна коника на Милър

en: Van Der Grinten
bg-Cyrl: Ван дер Гринтен

en: Dimaxion
bg-Cyrl: Димаксион

en: Cordiform
bg-Cyrl: Корди форма

en: Lambert conformal
bg-Cyrl: Ламбърт конформно

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Неопределен; всеки съдържа празно място(#) или символ за запълване (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва вида на описания картографски библиотечен документ.

en: Type of cartographic material
bg-Cyrl: Вид картографски материал

en: Single map
bg-Cyrl: Единична карта

en: Map series
bg-Cyrl: Серия карти

en: Map serial
bg-Cyrl: Поредица карти

en: Globe
bg-Cyrl: Глобус

en: Atlas
bg-Cyrl: Атлас

en: Separate supplement to another work
bg-Cyrl: Приложение, подвързано отделно

en: Bound as part of another work
bg-Cyrl: Приложение, подвързано като част от книжното тяло

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
bg-Cyrl: Неопределен; Символ за празно място (#) или символ за запълване (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва дали библиотечният документ е публикуван или създаден от или за международна, национална, провинциална, държавна или местна държавна агенция, или от някакво подразделение на такъв орган и, ако е така, юрисдикционното ниво на агенцията.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва формата на материала на библиотечният документ.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
bg-Cyrl: Едносимволен цифров код, който показва дали библиотечният документ или придружаващият материал включва индекс за местоположение или географски справочник.

en: Special format characteristics
bg-Cyrl: Специални характеристики на формат

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
bg-Cyrl: До два еднобуквени азбучни кода, които указват специалните характеристики на формата на картата. Кодовете се записват в зависимост от тяхното значение за описания библиотечен документ. Ако е присвоен само един код, той се оставя подравнен и неизползваната позиция съдържа празно (#).

en: No specified special format characteristics
bg-Cyrl: Не са посочени специални характеристики на формата

en: Manuscript
bg-Cyrl: Ръкопис

en: Picture card, post card
bg-Cyrl: Изображение

en: Calendar
bg-Cyrl: Календар

en: Puzzle
bg-Cyrl: Пъзел

en: Wall map
bg-Cyrl: Стенна карта

en: Playing cards
bg-Cyrl: Карти за игра

en: Loose-leaf
bg-Cyrl: Откъснат лист

en: Notated music
bg-Cyrl: Нотно издание

en: Manuscript notated music
bg-Cyrl: Ръкописът отбеляза музика

en: Nonmusical sound recording
bg-Cyrl: Не музикален звукозапис

en: Musical sound recording
bg-Cyrl: Музикален звукозапис

en: Form of composition
bg-Cyrl: Форма на композицията

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
bg-Cyrl: Двусимволен код, който показва формата на композицията. Кодовете се основават на предметните заглавия на Библиотеката на Конгреса. Ако е подходящ повече от един код, в 008 / 18-19 се използва код mu (Множество формуляри) и всички подходящи специфични кодове са дадени в поле 047 (Форма на състава). Кодът mu (Множество форми) може също да означава, че поле 047 (Форма на състава) съдържа кодове за композиция, които не са MARC.

en: Anthems
bg-Cyrl: Химни (църковни песни)

en: Ballads
bg-Cyrl: Балади

en: Bluegrass music
bg-Cyrl: Bluegrass музика

en: Blues
bg-Cyrl: Блус

en: Ballets
bg-Cyrl: Балети

en: Chaconnes
bg-Cyrl: Шакон

en: Chants, Other religions
bg-Cyrl: Песнопения, други религии

en: Chant, Christian
bg-Cyrl: Песнопение, христянски

en: Concerti grossi
bg-Cyrl: Големи концерти

en: Chorales
bg-Cyrl: Хорове

en: Chorale preludes
bg-Cyrl: Хор прелюдии

en: Canons and rounds
bg-Cyrl: Канони и кръгове

en: Concertos
bg-Cyrl: Концерти

en: Chansons, polyphonic
bg-Cyrl: Песни, многогласни

en: Carols
bg-Cyrl: Коледни песни

en: Chance compositions
bg-Cyrl: Случайни композиции

en: Cantatas
bg-Cyrl: Кантати

en: Country music
bg-Cyrl: Кънтри музика

en: Canzonas
bg-Cyrl: Канцони

en: Dance forms
bg-Cyrl: Танцови форми

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
bg-Cyrl: Дивертименти, серенади, касации, дивертисменти и нотурни

en: Fugues
bg-Cyrl: Фуги

en: Flamenco
bg-Cyrl: Фламенко

en: Folk music
bg-Cyrl: Народна музика (фолклор)

en: Fantasias
bg-Cyrl: Фантазии

en: Gospel music
bg-Cyrl: Евангелска музика

en: Hymns
bg-Cyrl: Химни

en: Jazz
bg-Cyrl: Джаз

en: Musical revues and comedies
bg-Cyrl: Музикални ревюта и комедии

en: Madrigals
bg-Cyrl: Мадригали

en: Minuets
bg-Cyrl: Менуети

en: Motets
bg-Cyrl: Мотети

en: Motion picture music
bg-Cyrl: Филмова музика

en: Marches
bg-Cyrl: Маршове

en: Masses
bg-Cyrl: Маси

en: Multiple forms
bg-Cyrl: Множество форми

en: Mazurkas
bg-Cyrl: Мазурки

en: Nocturnes
bg-Cyrl: Ноктюрни

en: Not applicable
bg-Cyrl: Няма отношение

en: Operas
bg-Cyrl: Опери

en: Oratorios
bg-Cyrl: Оратории

en: Overtures
bg-Cyrl: Увертюри

en: Program music
bg-Cyrl: Програмирана музика

en: Passion music
bg-Cyrl: Страстна музика

en: Polonaises
bg-Cyrl: Полонези

en: Popular music
bg-Cyrl: Известна музика

en: Preludes
bg-Cyrl: Прелюдии

en: Passacaglias
bg-Cyrl: Пасакалия

en: Part-songs
bg-Cyrl: Частични песни

en: Pavans
bg-Cyrl: Паванс

en: Rock music
bg-Cyrl: Рок музика

en: Rondos
bg-Cyrl: Кръгове

en: Ragtime music
bg-Cyrl: Синкопирана музика

en: Ricercars
bg-Cyrl: Ричеркари

en: Rhapsodies
bg-Cyrl: Рапсодии

en: Requiems
bg-Cyrl: Реквиеми

en: Square dance music
bg-Cyrl: Улична танцова музика

en: Songs
bg-Cyrl: Звуци

en: Sonatas
bg-Cyrl: Сонати

en: Symphonic poems
bg-Cyrl: Симфонични поеми

en: Studies and exercises
bg-Cyrl: Проучвания и упражнения

en: Suites
bg-Cyrl: Комплекти

en: Symphonies
bg-Cyrl: Симфонии

en: Toccatas
bg-Cyrl: Токата

en: Teatro lirico
bg-Cyrl: Опера

en: Trio-sonatas
bg-Cyrl: Трио сонати

en: Villancicos
bg-Cyrl: Коледни песни

en: Variations
bg-Cyrl: Разни

en: Waltzes
bg-Cyrl: Валсове

en: Zarzuelas
bg-Cyrl: Сарсуелас

en: Format of music
bg-Cyrl: Формат на нотите

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
bg-Cyrl: Едно символен код, който показва формата на музикална композиция (напр. Партитура на диригент на пиано). "Нотация на диригент" в този елемент се отнася до музика, написана с помощта на ноти. "Музикална нотация" се отнася до музика, написана с помощта на ноти или графична, символна или базирана на думи нотация.

en: Full score
bg-Cyrl: Пълна партитура

en: Full score, miniature or study size
bg-Cyrl: Цял резултат, миниатюра или размер на изследването

en: Accompaniment reduced for keyboard
bg-Cyrl: Акомпанимент, пригоден за клавиши

en: Voice score with accompaniment omitted
bg-Cyrl: Вокална партитура

en: Condensed score or piano-conductor score
bg-Cyrl: Съкратена партитура или партитура на диригент и пианист

en: Close score
bg-Cyrl: Сбита партитура

en: Chorus score
bg-Cyrl: Хорова партитура

en: Condensed score
bg-Cyrl: Съкратена партитура

en: Performer-conductor part
bg-Cyrl: Изпълнителска/диригентска партитура

en: Vocal score
bg-Cyrl: Гласова партитура

en: Score
bg-Cyrl: Партитура

en: Multiple score formats
bg-Cyrl: Множество формати за партитура

en: Music Parts
bg-Cyrl: Музикални партии

en: No parts in hand or not specified
bg-Cyrl: Няма части или не са посочени

en: Instrumental and vocal parts
bg-Cyrl: Инструментални и вокални партии

en: Instrumental parts
bg-Cyrl: Инструментални партии

en: Vocal parts
bg-Cyrl: Вокални партии

en: Unknown or unspecified
bg-Cyrl: Неизвестни или неуточнени

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който определя формата на материала за описания библиотечен документ.

en: Accompanying matter
bg-Cyrl: Съпровождащ материал

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
bg-Cyrl: До шест едносимволни азбучни кода (записани по азбучен ред), които показват съдържанието на програмните бележки и други придружаващи материали за звукозапис, музикални ръкописи или нотирана музика. Ако са зададени по-малко от шест кода, кодовете се оставят подравнени и всяка неизползвана позиция съдържа празно (#).

en: No accompanying matter
bg-Cyrl: Няма съпровождащ материал

en: Discography
bg-Cyrl: Дискография

en: Bibliography
bg-Cyrl: Библиография

en: Thematic index
bg-Cyrl: Тематичен указател

en: Libretto or text
bg-Cyrl: Либрето или текст

en: Biography of composer or author
bg-Cyrl: Биография на композитор или автор

en: Biography of performer or history of ensemble
bg-Cyrl: Биография на изпълнител или история на ансамбъл

en: Technical and/or historical information on instruments
bg-Cyrl: Техническа и/или историческа информация за инструментите

en: Technical information on music
bg-Cyrl: Техническа информация за музиката

en: Historical information
bg-Cyrl: Историческа информация

en: Ethnological information
bg-Cyrl: Етнологическа информация

en: Instructional materials
bg-Cyrl: Учебни материали

en: Literary text for sound recordings
bg-Cyrl: Текст към звукозаписи

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
bg-Cyrl: До два едносимволни кода (записани в реда на следващия списък), които показват вида на литературния текст, съдържащ се в немузикален звукозапис. Ако е присвоен само един код, той се записва а неизползваната позиция съдържа празно (#).

en: Item is a music sound recording
bg-Cyrl: Библиотечният документ е музикален звуков запис

en: Conference proceedings
bg-Cyrl: Материали на конференция

en: Drama
bg-Cyrl: Драма

en: Fiction
bg-Cyrl: Художествена литература

en: Reporting
bg-Cyrl: Отчитане

en: History
bg-Cyrl: История

en: Instruction
bg-Cyrl: Инструкция

en: Language instruction
bg-Cyrl: Езиково обучение

en: Comedy
bg-Cyrl: Комедии

en: Lectures, speeches
bg-Cyrl: Лекции, речи

en: Memoirs
bg-Cyrl: Мемоари

en: Folktales
bg-Cyrl: Народни приказки

en: Rehearsals
bg-Cyrl: Репетиции

en: Sounds
bg-Cyrl: Звуци

en: Interviews
bg-Cyrl: Интервюта

en: Transposition and arrangement
bg-Cyrl: Транскрипция/аранжимент

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
bg-Cyrl: Независимо дали целият или част от библиотечният документ, който се каталогизира, е транскрипция и/или аранжимент на друго произведение.

en: Not arrangement or transposition or not specified
bg-Cyrl: Не е транскрипция/аранжимент или не се уточнява

en: Transposition
bg-Cyrl: Транскрипция

en: Arrangement
bg-Cyrl: Аранжимент

en: Both transposed and arranged
bg-Cyrl: Транскрипция и аранжимент

en: Continuing Resources
bg-Cyrl: Продължаващи издания

en: Serial/Integrating resource
bg-Cyrl: Сериен/Интегриращ ресурс

en: Frequency
bg-Cyrl: Честота

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва честотата на даден библиотечен документ; използвано заедно с 008/19 (вид периодичност).

en: No determinable frequency
bg-Cyrl: Неопределена честота

en: Annual
bg-Cyrl: Веднъж годишно

en: Bimonthly
bg-Cyrl: На два месеца

en: Semiweekly
bg-Cyrl: Два пъти в седмицата

en: Daily
bg-Cyrl: Ежедневно

en: Biweekly
bg-Cyrl: На две седмици

en: Semiannual
bg-Cyrl: Два пъти годишно

en: Biennial
bg-Cyrl: На две години

en: Triennial
bg-Cyrl: На три години

en: Three times a week
bg-Cyrl: Три пъти в седмицата

en: Three times a month
bg-Cyrl: Три пъти в месеца

en: Continuously updated
bg-Cyrl: Непрекъснато се актуализира

en: Monthly
bg-Cyrl: Ежемесечно

en: Quarterly
bg-Cyrl: На три месеца

en: Semimonthly
bg-Cyrl: Два пъти в месеца

en: Three times a year
bg-Cyrl: Три пъти годишно

en: Weekly
bg-Cyrl: Веднъж седмично

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва планираната редовност на библиотечният документ; използва се заедно с 008/18 (Честота).

en: Regularity
bg-Cyrl: Вид периодичност

en: Normalized irregular
bg-Cyrl: Нормативно неравномерна

en: Regular
bg-Cyrl: Равномерна

en: Completely irregular
bg-Cyrl: Напълно неравномерна

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който указва типа непрекъснат ресурс.

en: Type of continuing resource
bg-Cyrl: Вид продължаващо издание

en: Updating database
bg-Cyrl: Обновяващи се база данни

en: Updating loose-leaf
bg-Cyrl: Подменящи се страници

en: Monographic series
bg-Cyrl: Монографични серии

en: Newspaper
bg-Cyrl: Вестник

en: Periodical
bg-Cyrl: Списания

en: Updating Web site
bg-Cyrl: Обновяващи се уебсайтове

en: Form of original item
bg-Cyrl: Вид носител на оригиналния документ

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва формата на материала, в който даден библиотечен документ е публикуван първоначално.

en: Newspaper format
bg-Cyrl: Във встникарски формат

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който определя формата на материала за описания библиотечен документ

en: Nature of entire work
bg-Cyrl: Особености в цялостната структура

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва естеството на даден библиотечен документ, ако се състои изцяло от определен вид материал. Ако библиотечният документ може да се счита за повече от един вид материал, видовете се записват в 008/25-27 (Естество на съдържанието) и позицията 008/24 се кодира празно (#).

en: Not specified
bg-Cyrl: Не е посочено

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
bg-Cyrl: До три едносимволни азбучни кода (записани по азбучен ред), които показват, че дадено произведение съдържа определени видове материали. Ако по-малко от три кода са зададените, кодовете се оставят подравнени и всяка неизползвана позиция съдържа празно (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва дали даден библиотечният документ е публикуван или създаден от или за международна, национална, провинциална, държавна или местна държавна агенция, или от някакво подразделение на такъв орган и, ако е така, юрисдикционното ниво на агенцията.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
bg-Cyrl: Едносимволен цифров код, който показва дали библиотечният документ се състои от сборник, доклади или резюмета на конференция.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Неопределен; всеки съдържа празно място(#) или символ за запълване (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
bg-Cyrl: Едно символен азбучен код, който указва оригиналната азбука или писменост на езика на заглавието на изходния елемент, на който се основава ключовото заглавие (поле 222).

en: Original alphabet or script of title
bg-Cyrl: Оригинална азбука или писменост на заглавието

en: No alphabet or script given/No key title
bg-Cyrl: Не е дадена азбука или скрипт на писменост/Няма заглавие на ключа

en: Basic Roman
bg-Cyrl: Основен латински

en: Extended Roman
bg-Cyrl: Разширена латиница

en: Cyrillic
bg-Cyrl: Кирилица

en: Japanese
bg-Cyrl: Японски

en: Arabic
bg-Cyrl: Арабски

en: Greek
bg-Cyrl: Гръцки

en: Hebrew
bg-Cyrl: Иврит

en: Thai
bg-Cyrl: Тайландски

en: Devanagari
bg-Cyrl: Деванагари

en: Korean
bg-Cyrl: Корейски

en: Tamil
bg-Cyrl: Тамилски

en: Entry convention
bg-Cyrl: Вид каталогизиране

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
bg-Cyrl: Едносимволен цифров код, който показва дали библиотечният документ е каталогизиран според последователното въвеждане, последното въвеждане или конвенциите за каталогизиране на интегрирания запис.

en: Successive entry
bg-Cyrl: Пореден запис

en: Latest entry
bg-Cyrl: Актуален запис

en: Integrated entry
bg-Cyrl: Интегриран запис

en: Visual Materials
bg-Cyrl: Визуални материали

en: Projected medium
bg-Cyrl: Прогнозирана среда

en: Two-dimensional nonprojected graphic
bg-Cyrl: Двуизмерна непроектирана графика

en: Kit
bg-Cyrl: Комплект

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
bg-Cyrl: Триизмерен артефакт или естествено срещащ се обект

en: Running time for motion pictures and videorecordings
bg-Cyrl: Продължителност на филми и видеозаписа

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
bg-Cyrl: Трицифрен код, който показва продължителността на описвания филм или видеозапис. Кодът се подравнява вдясно и всяка неизползвана позиция съдържа нула.

en: Running time exceeds three characters
bg-Cyrl: Времето за изпълнение надвишава три знака

en: Running time
bg-Cyrl: Време за изпълнение

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва аудиторията, за която е предназначен библиотечният документ.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва дали библиотечният документ е публикуван или създаден от или за международна, провинциална, национална, държавна или местна държавна агенция, или от някакво подразделение на такъв орган и, ако е така, юрисдикционното ниво на агенцията.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който определя формата на материала.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва вида на визуалния материал, който се описва.

en: Type of visual material
bg-Cyrl: Вид визуален материал

en: Art original
bg-Cyrl: Художествен оригинал

en: Art reproduction
bg-Cyrl: Репродукции

en: Diorama
bg-Cyrl: Диорама

en: Filmstrip
bg-Cyrl: Филмова лента (диафилм)

en: Picture
bg-Cyrl: Картина

en: Graphic
bg-Cyrl: Графичен

en: Technical drawing
bg-Cyrl: Техническа скица

en: Motion picture
bg-Cyrl: Филм

en: Chart
bg-Cyrl: Таблица

en: Flash card
bg-Cyrl: Флаш карта

en: Microscope slide
bg-Cyrl: Предметно стъкло

en: Model
bg-Cyrl: Модел

en: Realia
bg-Cyrl: Триизмерен обект/артефакт

en: Slide
bg-Cyrl: Слайдове

en: Transparency
bg-Cyrl: Фолио/диапозитив/Негатив

en: Videorecording
bg-Cyrl: Видеозапис

en: Toy
bg-Cyrl: Играчка

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва дали се използва анимация или актьорска игра във филма.

en: Technique
bg-Cyrl: Игрален/анимационен филм

en: Animation
bg-Cyrl: Анимация

en: Animation and live action
bg-Cyrl: Анимационен и игрален

en: Live action
bg-Cyrl: Игрален

en: Mixed Materials
bg-Cyrl: Смесени материали

en: Mixed material
bg-Cyrl: Смесени материали

en: Category of material
bg-Cyrl: Категория на материала

en: Map
bg-Cyrl: Географска карта

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
bg-Cyrl: Специален клас картографски материал, към който принадлежи библиотечният документ. Обикновено класът на физическия обект, например диаграма.

en: Specific material designation
bg-Cyrl: Специфично обозначение на материала

en: Diagram
bg-Cyrl: Диаграма

en: Profile
bg-Cyrl: Профил

en: Remote-sensing image
bg-Cyrl: Изображение, получено дистанционно

en: Section
bg-Cyrl: Раздел

en: Unspecified
bg-Cyrl: Неуточнено

en: View
bg-Cyrl: Изглед

en: Color
bg-Cyrl: Цвят

en: Whether the item is in one color or multicolored
bg-Cyrl: Независимо дали библиотечният документ е едноцветен или многоцветен

en: One color
bg-Cyrl: Едноцветен

en: Multicolored
bg-Cyrl: Цветен

en: Material out of which the cartographic item is made.
bg-Cyrl: Материал, от който е направен картографският библиотечен документ.

en: Physcial Description
bg-Cyrl: Физическо описание

en: Paper
bg-Cyrl: Хартия

en: Wood
bg-Cyrl: Дърво

en: Stone
bg-Cyrl: Камък

en: Metal
bg-Cyrl: Метал

en: Synthetic
bg-Cyrl: Синтетичен

en: Skin
bg-Cyrl: Финна кожа

en: Textiles
bg-Cyrl: Текстил

en: Plastic
bg-Cyrl: Пластмаса

en: Glass
bg-Cyrl: Стъкло

en: Vinyl
bg-Cyrl: Винил

en: Vellum
bg-Cyrl: Велен

en: Plaster
bg-Cyrl: Гипс

en: Flexible base photographic, positive
bg-Cyrl: Гъвкава фотографска основа, позитив

en: Flexible base photographic, negative
bg-Cyrl: Гъвкава фотографска основа, негатив

en: Non-flexible base photographic, positive
bg-Cyrl: Твърда фотографска основа, позитив

en: Non-flexible base photographic, negative
bg-Cyrl: Твърда основа фотографски, негатив

en: Leather
bg-Cyrl: Кожа

en: Parchment
bg-Cyrl: Пергамент

en: Other photographic medium
bg-Cyrl: Друг фотографски носител

en: Type of reproduction
bg-Cyrl: Вид репродукция

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
bg-Cyrl: Дали картографският библиотечен документ е факсимиле или друг вид възпроизвеждане.

en: Facsimile
bg-Cyrl: Факсимиле

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
bg-Cyrl: Фотографска техника, използвана за производството на картографския библиотечен документ.

en: Production/reproduction details
bg-Cyrl: Подробности за продукция/репродукция

en: Photocopy, blueline print
bg-Cyrl: Хелиографско копие

en: Photocopy
bg-Cyrl: Фотокопие

en: Pre-production
bg-Cyrl: Предварително производство

en: Film
bg-Cyrl: Филм

en: Positive/negative aspect
bg-Cyrl: Позитив/негатив

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
bg-Cyrl: Позитив/негатив аспект на фотокопието или филма на картографския библиотечен документ, наричан също полярност.

en: Positive
bg-Cyrl: Позитив

en: Negative
bg-Cyrl: Негатив

en: Mixed polarity
bg-Cyrl: Позитив и негатив

en: Electronic resources
bg-Cyrl: Електронни ресурси

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който указва,че категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ е електронен ресурс (напр. Програми, файлове с данни, файлове с изображения, цифрови аудио и видео ленти и др.).

en: Electronic resource
bg-Cyrl: Електронен ресурс

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
bg-Cyrl: Специален клас материал (обикновено класът на физическия обект), към който даден библиотечен документ принадлежи (например магнитен диск).

en: Tape cartridge
bg-Cyrl: Касетка с лента

en: Chip cartridge
bg-Cyrl: Касетка за чип

en: Computer optical disc cartridge
bg-Cyrl: Касета с оптичен диск за компютър

en: Computer disc, type unspecified
bg-Cyrl: Компютърен диск, неуточнен

en: Computer disc cartridge
bg-Cyrl: Касета за компютърен диск

en: Tape cassette
bg-Cyrl: Магнитна лента на касета

en: Tape reel
bg-Cyrl: Магнитна лента (голяма)

en: Magnetic disk
bg-Cyrl: Магнитен диск

en: Computer card
bg-Cyrl: Компютърна карта

en: Magneto-optical disc
bg-Cyrl: Магнитооптичен диск

en: Optical disc
bg-Cyrl: Оптичен диск

en: Remote
bg-Cyrl: Отдалечен източник

en: Standalone device
bg-Cyrl: Самостоятелно устройство

en: Whether the item is one color or multicolored.
bg-Cyrl: Независимо дали библиотечният документ е едноцветен или многоцветен.

en: Black-and-white
bg-Cyrl: Чернобял

en: Gray scale
bg-Cyrl: Сива скала

en: Mixed
bg-Cyrl: Смесен

en: Dimensions
bg-Cyrl: Размери

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
bg-Cyrl: Размери на носителя, използван за кодиране на електронния ресурс. Посочени са само най-често срещаните размери. В много случаи размерите се отнасят за контейнера в който е обвит с магнитна или оптична среда. Използва се кодът 007/04, съответстващ на размерите, дадени в описанието на библиотечният документ. Ако няма точно код се описват на размерите на носителя (или контейнера), използва се код z.

en: 3 1/2 in.
bg-Cyrl: 3 1/2 инча.

en: 12 in.
bg-Cyrl: 12 инча.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
bg-Cyrl: 4 3/4 инча или 12 см.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
bg-Cyrl: 1 1/8 x 2 3/8 инча.

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
bg-Cyrl: 3 7/8 x 2 1/2 инча.

en: 5 1/4 in.
bg-Cyrl: 5 1/4 инча.

en: 8 in.
bg-Cyrl: 8 инча.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
bg-Cyrl: Дали производството на звук е неразделна част от електронен ресурс.

en: No sound (silent)
bg-Cyrl: Без звук (ням)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
bg-Cyrl: Точна дълбочина на бита на сканираното (ите) изображение(я), което включва електронното ресурс или трисимволен азбучен код, който показва, четочната битова дълбочина не може да бъде записана. Тъй като е полезна само точната дълбочина на битовете,кодирането не трябва да включва липсващи цифри, представени от тирета (-).

en: Image bit depth
bg-Cyrl: Дълбочина на изображението

en: Exact bit depth
bg-Cyrl: Точна дълбочина на бита

en: Multiple
bg-Cyrl: Многократни

en: File formats
bg-Cyrl: Формат на файла

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
bg-Cyrl: Дали файловете, които съдържат електронния ресурс, са от същия формат или вид за цифрово преформатирани материали.

en: One file format
bg-Cyrl: Един файлов формат

en: Multiple file formats
bg-Cyrl: Множество файлови формати

en: Quality assurance target(s)
bg-Cyrl: Цел(и) за осигуряване на качеството

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
bg-Cyrl: Дали целите за осигуряване на качество са били включени по подходящ начин при преформатиране / създаване на електронния ресурс.

en: Absent
bg-Cyrl: Липсващ

en: Present
bg-Cyrl: Наличен

en: Antecedent/Source
bg-Cyrl: Оригинал/изходен файл

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
bg-Cyrl: Информация за източника на цифров файл, важен за създаването, използването и управлението на цифрово преформатирани материали.

en: File reproduced from original
bg-Cyrl: Файл, копие на оригинала

en: File reproduced from microform
bg-Cyrl: Файл, копие на микроформа

en: File reproduced from an electronic resource
bg-Cyrl: Файл, копие на електронен ресурс

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
bg-Cyrl: Файл, копие на междинен продукт (не от микроформа)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
bg-Cyrl: Вид компресия, на който е подложен електронният ресурс. Използва се за преценка на вярността на файла с оригинала.

en: Level of compression
bg-Cyrl: Ниво на компресия

en: Uncompressed
bg-Cyrl: Некомпресиран

en: Lossless
bg-Cyrl: Без загуби

en: Lossy
bg-Cyrl: Със загуби

en: Reformatting quality
bg-Cyrl: Преформатиране на качеството

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
bg-Cyrl: Преформатиране на качеството на електронния ресурс; цялостна оценка на физическото качество на електронния ресурс във връзка с неговото предназначение. Може да се използва за преценка на нивото на качеството на даден файл и ангажираността на институцията да поддържа нейната наличност във времето.

en: Access
bg-Cyrl: Достъп

en: Preservation
bg-Cyrl: Запазване

en: Replacement
bg-Cyrl: Подмяна

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който указва, че категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ е глобус, който се определя като модел на небесно тяло, обикновено Земята или небесната сфера, изобразени на повърхността на сфера. Код d се използва, когато 008/25 (Вид картографски материал) съдържа код d. Символът за запълване (|) не е разрешено в тази позиция.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
bg-Cyrl: Специален клас материал (обикновено клас на физически обект), към който принадлежи библиотечният документ, например небесен глобус.

en: Celestial globe
bg-Cyrl: Небесен глобус

en: Planetary or lunar globe
bg-Cyrl: Планетен или спътник

en: Terrestrial globe
bg-Cyrl: Глобус на земното кълбо

en: Earth moon globe
bg-Cyrl: Глобус на луната

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
bg-Cyrl: Дали глобусът е в един цвят или многоцветен.

en: Material out of which the globe is made.
bg-Cyrl: Материал, от който е направен глобусът.

en: Physicial medium
bg-Cyrl: Носител

en: Textile
bg-Cyrl: Текстилен

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
bg-Cyrl: Дали глобусът е факсимилен или друг вид възпроизвеждане.

en: Tactile material
bg-Cyrl: Тактилен материал (за хора с увредено зрение)

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва, че категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ, е тактилен материал. Използва се за материал, предназначен за четене на допир. Символ (|) не е разрешен в тази позиция.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
bg-Cyrl: Специален клас на тактилни материали, специфичен материал, към който принадлежи библиотечният документ.

en: Moon
bg-Cyrl: Азбука на Уилям Мун

en: Tactile, with no writing system
bg-Cyrl: Тактилен, без система за писане

en: Class of braille writing
bg-Cyrl: Клас на брайлово писмо

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
bg-Cyrl: Семейство брайлово писмо, към което принадлежи библиотечният документ. Това не е конкретният брайлов код, а вида на използвания брайлов код, представляващ различни писмени символи. Могат да бъдат посочени до два брайлови вида или може да избере да кодира само преобладаващия вид. Множество кодове се кодират в преобладаващо положение, ако има такива. Ако са зададени повече от два кода, кодовете се поставят подравнени и неизползвани позициите съдържат празни места (#).

en: No specified class of braille writing
bg-Cyrl: Не се конкретизира вида брайлово писмо

en: Literary braille
bg-Cyrl: Литература на брайлово писмо

en: Format code braille
bg-Cyrl: Формат на брайлов код

en: Mathematics and scientific braille
bg-Cyrl: Математика и научен брайлов език

en: Computer braille
bg-Cyrl: Компютърен брайъл

en: Music braille
bg-Cyrl: Музикално брайлово писмо

en: Multiple braille types
bg-Cyrl: Няколко брайлови вида

en: Level of contraction
bg-Cyrl: Употреба на съкращения

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
bg-Cyrl: Дали се използват контракции. Контракциите са съкращения, състоящи се от един или повече брайлови или лунни символи, за да представят често срещани комбинации от букви.

en: Uncontracted
bg-Cyrl: Не

en: Contracted
bg-Cyrl: Да

en: Braille music format 1
bg-Cyrl: Брайлов музикален формат 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
bg-Cyrl: Трисимволен код, който показва брайловия музикален формат на елемента. Музикалните формати са начинът, по който размерите, секциите, частите и свързаната с тях информация, като например думи, се представят един спрямо друг. Могат да се посочат до три формата, подравнени вляво по големина. Ако са зададени по-малко от три кода, кодовете се оставят подравнени и неизползваните позиции съдържат празни места (#).

en: No specified braille music format
bg-Cyrl: Няма посочен брайлов музикален формат

en: Bar over bar
bg-Cyrl: Тактове един след друг

en: Bar by bar
bg-Cyrl: Тактове един след друг

en: Line over line
bg-Cyrl: Линии една над друга

en: Paragraph
bg-Cyrl: На параграфи

en: Single line
bg-Cyrl: На една линия

en: Section by section
bg-Cyrl: Фрази една след друга

en: Line by line
bg-Cyrl: Линии една след друга

en: Open score
bg-Cyrl: Отворена партитура

en: Spanner short form scoring
bg-Cyrl: Съкратена партитура (спанер)

en: Short form scoring
bg-Cyrl: Съкратена партитура

en: Outline
bg-Cyrl: Сбито

en: Vertical score
bg-Cyrl: Вертикална партитура

en: Braille music format 2
bg-Cyrl: Брайлов музикален формат 2

en: Braille music format 3
bg-Cyrl: Брайлов музикален формат 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
bg-Cyrl: Други специални физически характеристики на брайлови символи.

en: Special physical characteristics
bg-Cyrl: Специфични физически характеристики

en: Print/braille
bg-Cyrl: Печат / брайлов шрифт

en: Jumbo or enlarged braille
bg-Cyrl: Едър или уголемен брайлов шрифт

en: Projected graphic
bg-Cyrl: Графика за прожектиране

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който указва, че категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ, е прожектирана графика, която се дефинира като двумерно представяне предназначени да се проектират без движение с помощта на оптично устройство, например лента за филм, слайд, прозрачно фолио или диапозитив. Символът за запълване (|) не е разрешен в тази позиция.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
bg-Cyrl: Специален клас прожектирана графика, към която принадлежи библиотечният документ, например диапозитиви.

en: Filmstrip cartridge
bg-Cyrl: Диафилм в касета

en: Filmslip
bg-Cyrl: Къс диафилм

en: Filmstrip, type unspecified
bg-Cyrl: Диафилм, неуточнен вид

en: Filmstrip roll
bg-Cyrl: Диафилм на ролка

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
bg-Cyrl: Цветови характеристики на непроектирана графика.

en: Hand colored
bg-Cyrl: Ръчно оцветен

en: Base of emulsion
bg-Cyrl: Основа на емулсията

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
bg-Cyrl: Вид материал за основата на емулсията на фотонегатив, лента, диапозитив или прозрачно фолио.

en: Safety film
bg-Cyrl: Негорима лента

en: Film base, other than safety film
bg-Cyrl: Основа, различна от негорима лента

en: Mixed collection
bg-Cyrl: Смесена колекция

en: Sound on medium or separate
bg-Cyrl: Звук върху носителя или отделно

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
bg-Cyrl: Независимо дали звукът е включен или е отделен от прожектираната графика (т.е. върху придружаващия материал).

en: Sound on medium
bg-Cyrl: Звук върху носителя

en: Sound separate from medium
bg-Cyrl: Отделено озвучаване

en: Medium for sound
bg-Cyrl: Среден за звук

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
bg-Cyrl: Специфичен носител, използван за пренасяне на звука на библиотечният документ (независимо дали звукът е върху прожектираната графика или отделно) и вида на възпроизвеждането на звука, необходим за библиотечният документ.

en: Optical sound track on motion picture film
bg-Cyrl: Оптичен звукова писта върху кинолента

en: Magnetic sound track on motion picture film
bg-Cyrl: Магнитен звук на филм

en: Magnetic audio tape in cartridge
bg-Cyrl: Магнитна аудиолента в касета

en: Sound disc
bg-Cyrl: Аудиодиск

en: Magnetic audio tape on reel
bg-Cyrl: Магнитна аудиолента на ролка

en: Magnetic audio tape in cassette
bg-Cyrl: Магнитна аудиолента в касета

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
bg-Cyrl: Оптична и магнитна звукова писта върху кинолента

en: Videotape
bg-Cyrl: Видеолента

en: Videodisc
bg-Cyrl: Видеодиск

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
bg-Cyrl: Ширина или размери на прожектирания графичен елемент.

en: Standard 8 mm. film width
bg-Cyrl: 8 мм. ширина на филмова лента

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
bg-Cyrl: Super 8 мм./единична 8 мм. ширина на филмова лента

en: 9.5 mm. film width
bg-Cyrl: 9.5 мм. ширина на филмова лента

en: 16 mm. film width
bg-Cyrl: 16 мм. ширина на филмова лента

en: 28 mm. film width
bg-Cyrl: 28 мм. ширина на филмова лента

en: 35 mm. film width
bg-Cyrl: 35 мм. ширина на филмова лента

en: 70 mm. film width
bg-Cyrl: 70 мм. ширина на филмова лента

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
bg-Cyrl: 2x2 инча или 5x5 см. диапозитив

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
bg-Cyrl: 2 1/4 x 2 1/4 инча или 6x6 cm. диапозитив

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
bg-Cyrl: 4x5 инча или 10x13 см. прозрачно фолио

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
bg-Cyrl: 5x7 инча или 13x18 см прозрачно фолио

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
bg-Cyrl: 8x10 инча или 21x26 см. прозрачно фолио

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
bg-Cyrl: 9x9 инча или 23x23 см. прозрачно фолио

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
bg-Cyrl: 10x10 инча или 26x26 cm. прозрачно фолио

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
bg-Cyrl: 7x7 инча или 18x18 см. прозрачно фолио

en: Secondary support material
bg-Cyrl: Материал на рамката

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
bg-Cyrl: Вид материал на монтажа на прозрачно фолио или диапозитив за прожектирана графика.

en: No secondary support
bg-Cyrl: Без рамка

en: Cardboard
bg-Cyrl: Картон

en: Metal and glass
bg-Cyrl: Метал и стъкло

en: Synthetic and glass
bg-Cyrl: Синтетични и стъклени

en: Microform
bg-Cyrl: Микроформа

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ е микроформа. Микроформата е термин за всяка среда - прозрачна, непрозрачна, носещи микроизображения. Микроизображението е единица (напр. страница) от текстови, графични или компютърно генерирани материали, които се съдържат на карти с отвори, микрофиш,микрофилм, микроплаки или други микроформати който е твърде малък, за да се чете без увеличение. Микроформите могат да възпроизвеждат съществуващ текстов или графиченматериал, те могат да бъдат оригинални публикации. Символът за попълване (|) не е разрешен на тази позиция.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
bg-Cyrl: Специален клас микроформа, към която принадлежи библиотечният документ. (например диапозитив).

en: Aperture card
bg-Cyrl: Апертурна карта

en: Microfilm cartridge
bg-Cyrl: Микрофилм в касета

en: Microfilm cassette
bg-Cyrl: Микрофилм в малка касета

en: Microfilm reel
bg-Cyrl: Микрофилм на ролка

en: Microfiche cassette
bg-Cyrl: Микрофиш в малка касета

en: Microfilm slip
bg-Cyrl: Къс микрофилм

en: Microfilm roll
bg-Cyrl: Ролен микрофилм

en: Positive/negative polarity of the microform.
bg-Cyrl: Позитив/негатив полярност на микроформата.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
bg-Cyrl: Размери на микроформата; не посочва размерите на изображението.

en: 8 mm.
bg-Cyrl: 8 мм.

en: 16 mm.
bg-Cyrl: 16 мм.

en: 35 mm.
bg-Cyrl: 35 мм.

en: 70 mm.
bg-Cyrl: 70 мм.

en: 105 mm.
bg-Cyrl: 105 мм.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
bg-Cyrl: 3/5 инча или 8x13 см.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
bg-Cyrl: 4x6 инча или 11х15 см.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
bg-Cyrl: 6x9 инча или 16x23 см.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
bg-Cyrl: 3 1/4 x 7 3/8 инча or 9x19 cm.

en: Reduction ratio range
bg-Cyrl: Диапазон на коефициента на намаляване

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
bg-Cyrl: Диапазон на редукционно съотношение за микроформа. Специфичното съотношение на намаление се записва в 007/06-08 (съотношение на намаление).

en: Low reduction ratio
bg-Cyrl: Слабо намаление

en: Normal reduction
bg-Cyrl: Нормално намаление

en: High reduction
bg-Cyrl: Голямо намаление

en: Very high reduction
bg-Cyrl: Много голямо намаление

en: Ultra high reduction
bg-Cyrl: Свъх голямо намаление

en: Reduction rate varies
bg-Cyrl: Скоростта на намаление варира

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
bg-Cyrl: Число, указващо съотношението на намаление за микроформа, записано като три цифри. Номерът е подравнен вдясно и всяка неизползвана позиция съдържа нула (например 015, 048). A тире се използва за всяка неизвестна част от редукционното съотношение (например 03-, 1-- или ---)

en: Reduction ratio
bg-Cyrl: Коефициент на намаление

en: Ratio element is not applicable
bg-Cyrl: Елементът на съотношението не е приложим

en: Ratio
bg-Cyrl: Съотношение

en: Color of the image for microforms.
bg-Cyrl: Цвят на изображението за микроформи.

en: Emulsion on film
bg-Cyrl: Емулсия на филма

en: Type of light-sensitive material on the film.
bg-Cyrl: Вид светлочувствителен материал върху филма.

en: Silver halide
bg-Cyrl: Езикови знаци

en: Diazo
bg-Cyrl: Диазо

en: Vesicular
bg-Cyrl: UV-чувствителна

en: Mixed emulsion
bg-Cyrl: Няколко емулсии

en: Generation
bg-Cyrl: Поколение

en: Generation aspect of a microform.
bg-Cyrl: Аспект на поколение на микрофóрмата.

en: First generation (master)
bg-Cyrl: Първо поколение (оригинал)

en: Printing master
bg-Cyrl: Копие/майка

en: Service copy
bg-Cyrl: Работно копие

en: Mixed generation
bg-Cyrl: Смесен вид

en: Base of film
bg-Cyrl: Основа на филма

en: Base of the film.
bg-Cyrl: Основа на филма.

en: Safety base, undetermined
bg-Cyrl: Негорима основа, неопределена

en: Safety base, acetate undetermined
bg-Cyrl: Негорима основа, ацетат неопределен

en: Safety base, diacetate
bg-Cyrl: Предпазна основа, диацетат

en: Nitrate base
bg-Cyrl: Нитратна основа

en: Mixed base (nitrate and safety)
bg-Cyrl: Смесена основа (нитрати и негорима основа)

en: Safety base, polyester
bg-Cyrl: Негорима основа, полиестер

en: Safety base, mixed
bg-Cyrl: Негорима основа, смесена

en: Safety base, triacetate
bg-Cyrl: Негорима основа, триацетат

en: Nonprojected graphic
bg-Cyrl: Графика

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
bg-Cyrl: Специален клас не проектирана графика, към която принадлежи библиотечният документ (например снимка).

en: Activity card
bg-Cyrl: Образователни карти

en: Collage
bg-Cyrl: Колаж

en: Drawing
bg-Cyrl: Рисунка, скица

en: Painting
bg-Cyrl: Живопис

en: Photomechanical print
bg-Cyrl: Фотомеханична репродукция

en: Photonegative
bg-Cyrl: Фотонегатив

en: Photoprint
bg-Cyrl: Фотопечат

en: Print
bg-Cyrl: Печат

en: Poster
bg-Cyrl: Плакат

en: Postcard
bg-Cyrl: Пощенска картичка

en: Icon
bg-Cyrl: Икона

en: Radiograph
bg-Cyrl: Рентгенография

en: Study print
bg-Cyrl: План/чертеж

en: Photograph, type unspecified
bg-Cyrl: Снимка, неуточнен вид

en: Primary support material
bg-Cyrl: Основен опорен материал

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
bg-Cyrl: Вид материал, използван за опората или основата, върху която е отпечатано или изпълнено изображение.

en: Canvas
bg-Cyrl: Платно

en: Bristol board
bg-Cyrl: Картон Бристол

en: Cardboard/illustration board
bg-Cyrl: Картон/кадастрон

en: Hardboard
bg-Cyrl: Картон

en: Porcelain
bg-Cyrl: Порцелан

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
bg-Cyrl: Вид материал (различен от обичайното музейно матиране), за който е основната подкрепа Вид материал (различен от обичайното музейно матиране), за който е основната опора, приложено в (007/04).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
bg-Cyrl: Специален клас на филм, към който принадлежи библиотечният документ, например макара за филм.

en: Film cartridge
bg-Cyrl: Филмова лента в касета

en: Film cassette
bg-Cyrl: Филмова лента в малка касета

en: Film roll
bg-Cyrl: Ролна филмова лента

en: Film reel
bg-Cyrl: Филмова лента на ролка

en: Color characteristics of a motion picture.
bg-Cyrl: Цветови характеристики на филм.

en: Motion picture presentation format
bg-Cyrl: Формат на възпроизвеждане на филма

en: Presentation format for motion pictures.
bg-Cyrl: Формат на презентация за филми.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
bg-Cyrl: Стандартна апертура със звук (намален кадър)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
bg-Cyrl: Неанаморфен (широкоекранен)

en: Anamorphic (wide-screen)
bg-Cyrl: Анаморфен (широкоекранен)

en: Other wide-screen format
bg-Cyrl: Друг широкоекранен формат

en: Standard silent aperture (full frame)
bg-Cyrl: Апертура без звук (пълен кадър)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
bg-Cyrl: Дали звукът е на библиотечният документ или отделен от него.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
bg-Cyrl: Специфичен носител, използван за пренасяне на звука на даден елемент (независимо дали този звук се носи върху самия елемент или е под формата на придружаващ материал) и необходимия вид възпроизвеждане на звук.

en: Width of a motion picture.
bg-Cyrl: Ширина на кинофилм.

en: Standard 8 mm.
bg-Cyrl: Standard 8 мм.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
bg-Cyrl: Super 8 мм./единична 8 мм.

en: 9.5 mm.
bg-Cyrl: 9.5 мм.

en: 28 mm.
bg-Cyrl: 28 мм.

en: Configuration of playback channels
bg-Cyrl: Конфигурация на каналите за възпроизвеждане

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
bg-Cyrl: Конфигуриране на канали за възпроизвеждане за звуковата част на филм.

en: Monaural
bg-Cyrl: Монофоничен

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
bg-Cyrl: Квадрафоничен, многоканален или съраунд

en: Stereophonic
bg-Cyrl: Стереофоничен

en: Production elements
bg-Cyrl: Производствени елементи

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
bg-Cyrl: Независимо дали филмът е част от цялостна продукция или е предварителен или постпродуктивен елемент.

en: Workprint
bg-Cyrl: Работно копие

en: Trims
bg-Cyrl: Изрезки

en: Outtakes
bg-Cyrl: Отпаднали дубли

en: Rushes
bg-Cyrl: Първо копие

en: Mixing tracks
bg-Cyrl: Мишунг

en: Title bands/inter-title rolls
bg-Cyrl: Ленти с надписи/ролки с титри

en: Production rolls
bg-Cyrl: Работни ленти

en: Whether the film is positive or negative.
bg-Cyrl: Независимо дали филмът е позитив или негатив.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
bg-Cyrl: Колко далеч е оригиналният материал (например, действителният негатив на филма или оригиналната видеокасета в камерата). Данните се използват за оценка на качеството на налични копия, за вземане на решения за опазване и за идентифициране на материали, достъпни за гледане и проучване.

en: Duplicate
bg-Cyrl: Копие

en: Master
bg-Cyrl: Главен

en: Original
bg-Cyrl: Оригинал

en: Reference print/viewing copy
bg-Cyrl: Референтно копие/копие за преглед

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
bg-Cyrl: По-специфични цветови характеристики на движещото се изображение, отколкото се съдържат в 007/03 (Цвят).

en: Refined categories of color
bg-Cyrl: Детайлни категории за цвят

en: 3 layer color
bg-Cyrl: 3 слой цвят

en: 2 color, single strip
bg-Cyrl: 2 цвята, една пътека

en: Undetermined 2 color
bg-Cyrl: Неопределен 2 цвята

en: Undetermined 3 color
bg-Cyrl: Неопределен 3 цвята

en: 3 strip color
bg-Cyrl: цвят на 3 пътеки

en: 2 strip color
bg-Cyrl: 2 цвят на пътека

en: Red strip
bg-Cyrl: Червена пътека

en: Blue or green strip
bg-Cyrl: Синя или зелена пътека

en: Cyan strip
bg-Cyrl: Синьо-зелена пътека

en: Magenta strip
bg-Cyrl: Фуксинова пътека

en: Yellow strip
bg-Cyrl: Жълта лента

en: S E N 2
bg-Cyrl: S E N 2 [негатив с двойно последователно експониране]

en: S E N 3
bg-Cyrl: S E N 3 [негатив с тройно последователно експониране]

en: Sepia tone
bg-Cyrl: Тониран в сепия

en: Other tone
bg-Cyrl: Тониран в друг нюанс

en: Tint
bg-Cyrl: Нюансиран

en: Tinted and toned
bg-Cyrl: Нюансиран и тониран

en: Stencil color
bg-Cyrl: Цвят на шаблона

en: Kind of color stock or print
bg-Cyrl: Вид цветна кинолента или копие

en: Type of color film stock or color print the item represents.
bg-Cyrl: Вид на цветния филм или цветен печат, който елементът представлява.

en: Imbibition dye transfer prints
bg-Cyrl: Копия с насложено оцветяване

en: Three-layer stock
bg-Cyrl: Трислойна кинолента/лента с три слоя емулсия

en: Three layer stock, low fade
bg-Cyrl: Трислойна кинолента/лента с три слоя емулсия, стабилизирна

en: Duplitized stock
bg-Cyrl: Двустранно оцветена кинолента

en: Deterioration stage
bg-Cyrl: Физическо състояние

en: Level of deterioration of the motion picture film.
bg-Cyrl: Ниво на влошаване на филма.

en: None apparent
bg-Cyrl: Липсват признаци на остаряване

en: Nitrate: suspicious odor
bg-Cyrl: Нитратна лента: подозрителна миризма

en: Nitrate: pungent odor
bg-Cyrl: Нитратна лента: остра миризма

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
bg-Cyrl: Нитратна лента: кафеникав, обезцветен, избледняващ, прашен

en: Nitrate: sticky
bg-Cyrl: Нитратна лента: лепкави

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
bg-Cyrl: Нитратна лента: пенливи, мехурчета, мехури

en: Nitrate: congealed
bg-Cyrl: Нитратна лента: втвърден

en: Nitrate: powder
bg-Cyrl: Нитратна лента: прах

en: Non-nitrate: detectable deterioration
bg-Cyrl: Ненитратна лента: забележимо влошаване

en: Non-nitrate: advanced deterioration
bg-Cyrl: Ненитратна лента: напреднало влошаване

en: Non-nitrate: disaster
bg-Cyrl: Ненитратна лента: влошаване

en: Completeness
bg-Cyrl: Цялост

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
bg-Cyrl: Дали библиотечният документ, който се каталогизира, се счита за пълен.

en: Complete
bg-Cyrl: Завършено

en: Incomplete
bg-Cyrl: Незавършен

en: Film inspection date
bg-Cyrl: Дата на оценка на лентата

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
bg-Cyrl: Шест знака, които показват най-новата дата на инспекция на филма; датата се записва в схемата на модела (век / година / месец). Тире се използва за всяка неизвестна част от датата. Използват се шест символа за запълване (||||||), ако не се прави опит за кодиране на тези позиции на символи.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
bg-Cyrl: Специален клас текстови материали, към които принадлежи даден библиотечен документ.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
bg-Cyrl: Специален клас материал, обикновено клас физически обект, към който принадлежи библиотечният документ.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
bg-Cyrl: Всеки съдържа празно място (#) или символ за запълване (|).

en: Altitude of sensor
bg-Cyrl: Надморска височина на сензора

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
bg-Cyrl: Общо положение на сензора спрямо изследвания обект.

en: Surface
bg-Cyrl: На повърхността

en: Airborne
bg-Cyrl: Във въздуха

en: Spaceborne
bg-Cyrl: В космоса

en: Attitude of sensor
bg-Cyrl: Отношение на сензора

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
bg-Cyrl: Общ ъгъл на устройството, от което се прави изображението с дистанционно наблюдение.

en: Low oblique
bg-Cyrl: Малък наклон

en: High oblique
bg-Cyrl: Висок наклон

en: Vertical
bg-Cyrl: Вертикален

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
bg-Cyrl: Количество облачно покритие, което е било налице при създаване на изображение с дистанционно наблюдение.

en: Cloud cover
bg-Cyrl: Облачно покритие

en: Platform construction type
bg-Cyrl: Вид на платформената конструкция

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
bg-Cyrl: Тип конструкция на платформата, служеща като основа за устройството за дистанционно наблюдение. За целите на този елемент от данни "платформа" се отнася до всяка структура, която служи като основа, а не само плоски повърхности.

en: Balloon
bg-Cyrl: Балон

en: Aircraft--low altitude
bg-Cyrl: Самолет--ниска надморска височина

en: Aircraft--medium altitude
bg-Cyrl: Самолет--средна надморска височина

en: Aircraft--high altitude
bg-Cyrl: Самолет--голяма надморска височина

en: Manned spacecraft
bg-Cyrl: Пилотиран космически кораб

en: Unmanned spacecraft
bg-Cyrl: Безпилотен космически кораб

en: Land-based remote-sensing device
bg-Cyrl: Наземно устройство за дистанционно наблюдение

en: Water surface-based remote-sensing device
bg-Cyrl: Дистанционно измервателно устройство на водната повърхност

en: Submersible remote-sensing device
bg-Cyrl: Подводно дистанционно измервателно устройство

en: Platform use category
bg-Cyrl: Предназначение на платформата

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
bg-Cyrl: Основна употреба, предназначена за платформата, посочена в 007/06 (Вид конструкция на платформа).

en: Meteorological
bg-Cyrl: Метеорологичен

en: Surface observing
bg-Cyrl: Повърхностно наблюдение

en: Space observing
bg-Cyrl: Наблюдение на космоса

en: Mixed uses
bg-Cyrl: Смесена употреба

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
bg-Cyrl: По-специално за режима на запис на устройството за дистанционно наблюдение, дали сензорът участва в създаването на предаването, което в крайна сметка измерва.

en: Sensor type
bg-Cyrl: Вид сензор

en: Active
bg-Cyrl: Активен

en: Passive
bg-Cyrl: Пасивен

en: Data type
bg-Cyrl: Вид на данни

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
bg-Cyrl: Спектрални, акустични или магнитни характеристики на данните, получени от устройството, произвеждащо изображение с дистанционно наблюдение. Може да се използва както за измерване на дължината на вълната на измереното лъчение, така и за вида на сензора, използван за измерването му.

en: Visible light
bg-Cyrl: Видима светлина

en: Near infrared
bg-Cyrl: Близка инфрачервена

en: Middle infrared
bg-Cyrl: Средна инфрачервена

en: Far infrared
bg-Cyrl: Далечна инфрачервена

en: Thermal infrared
bg-Cyrl: Термална инфрачервена

en: Shortwave infrared (SWIR)
bg-Cyrl: Късовълнова инфрачервена (SWIR)

en: Reflective infrared
bg-Cyrl: Отражателна инфрачервена

en: Combinations
bg-Cyrl: Комбинации

en: Other infrared data
bg-Cyrl: Други инфрачервени данни

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
bg-Cyrl: Самолетен радар със страничен обзор (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
bg-Cyrl: Радар с синтетична апертура (SAR) - Единична честота

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
bg-Cyrl: SAR-многочестотен (многоканален)

en: SAR-like polarization
bg-Cyrl: SAR-еднаква поляризация

en: SAR-cross polarization
bg-Cyrl: SAR-напречна поляризация

en: Infometric SAR
bg-Cyrl: Инфометрична SAR

en: polarmetric SAR
bg-Cyrl: полариметрична SAR

en: Passive microwave mapping
bg-Cyrl: Пасивно микровълново картографиране

en: Other microwave data
bg-Cyrl: Други микровълнови данни

en: Far ultraviolet
bg-Cyrl: Далечна ултравиолетова

en: Middle ultraviolet
bg-Cyrl: Средна ултравиолетова

en: Near ultraviolet
bg-Cyrl: Близка ултравиолетова

en: Ultraviolet combinations
bg-Cyrl: Комбинации от ултравиолетово лъчение

en: Other ultraviolet data
bg-Cyrl: Други ултравиолетови данни

en: Multi-spectral, multidata
bg-Cyrl: Многоспектърни, с много данни

en: Multi-temporal
bg-Cyrl: Мултитемпорални

en: Combination of various data types
bg-Cyrl: Комбиниран от различни типове данни

en: Sonar--water depth
bg-Cyrl: Хидролокатор - дълбочина на водата

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
bg-Cyrl: Хидролокатор--изображения на топография на дъното, странично сканиране

en: Sonar--bottom topography, near-surface
bg-Cyrl: Хидролокатор--топография на дъното, близо до повърхността

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
bg-Cyrl: Хидролокатор--топография на дъното, близо до дъното

en: Seismic surveys
bg-Cyrl: Сеизмични изследвания

en: Other acoustical data
bg-Cyrl: Други акустични данни

en: Gravity anomalies (general)
bg-Cyrl: Гравитационни аномалии (общи)

en: Free-air
bg-Cyrl: Аномалия Фай

en: Bouger
bg-Cyrl: Буге аномалия

en: Isostatic
bg-Cyrl: Изостатични

en: Magnetic field
bg-Cyrl: Магнитно поле

en: radiometric surveys
bg-Cyrl: радиометрични изследвания

en: Sound recording
bg-Cyrl: Звукозапис

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
bg-Cyrl: Специален клас звукозапис, към който принадлежи библиотечният документ (например цилиндър).

en: Belt
bg-Cyrl: По-ясен

en: Cylinder
bg-Cyrl: Цилиндър

en: Sound cartridge
bg-Cyrl: Аудио лента в касета

en: Sound-track film
bg-Cyrl: Звукова писта върху филмова лента

en: Roll
bg-Cyrl: Хартиено руло

en: Sound cassette
bg-Cyrl: Аудио лента в малка касета

en: Sound-tape reel
bg-Cyrl: Аудио лента на ролка

en: Wire recording
bg-Cyrl: Запис върху жица

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
bg-Cyrl: Всеки съдържа празно място (#) или символ за запълване (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
bg-Cyrl: Скорост на възпроизвеждане на звукозаписа. Този код е предназначен само за скорост на възпроизвеждане на звукозапис, изобразен на механично устройство.

en: Speed
bg-Cyrl: Скорост

en: 16 rpm (discs)
bg-Cyrl: 16 оборота в минута (дискове)

en: 33 1/3 rpm (discs)
bg-Cyrl: 33 1/3 оборота в минута (дискове)

en: 45 rpm (discs)
bg-Cyrl: 45 оборота в минута (дискове)

en: 78 rpm (discs)
bg-Cyrl: 78 оборота в минута (дискове)

en: 8 rpm (discs)
bg-Cyrl: 8 оборота в минута (дискове)

en: 1.4 m. per second (discs)
bg-Cyrl: 1.4 м. на секунда (дискове)

en: 120 rpm (cylinders)
bg-Cyrl: 120 оборота в минута (цилиндри)

en: 160 rpm (cylinders)
bg-Cyrl: 160 оборота в минута (цилиндри)

en: 15/16 ips (tapes)
bg-Cyrl: 15/16 ips (ленти)

en: 1 7/8 ips (tapes)
bg-Cyrl: 1 7/8 ips (ленти)

en: 3 3/4 ips (tapes)
bg-Cyrl: 3 3/4 ips (ленти)

en: 7 1/2 ips (tapes)
bg-Cyrl: 7 1/2 ips (ленти)

en: 15 ips (tapes)
bg-Cyrl: 15 ips (ленти)

en: 30 ips (tape)
bg-Cyrl: 30 ips (лента)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
bg-Cyrl: Конфигуриране на канали за възпроизвеждане за звукозапис.

en: Groove width/groove pitch
bg-Cyrl: Ширина на браздите/стъпка на записа

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
bg-Cyrl: Ширина на канала на записа за дискове или стъпката на канала на цилиндрите.

en: Microgroove/fine
bg-Cyrl: Микро бразда/фина

en: Coarse/standard
bg-Cyrl: Едри/стандартни

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
bg-Cyrl: Диаметър на отворена макара или диск или размерите на касета, патрон или цилиндър.

en: 3 in. diameter
bg-Cyrl: 3 инча в диаметър

en: 5 in. diameter
bg-Cyrl: 5 инча в диаметър

en: 7 in. diameter
bg-Cyrl: 7 инча в диаметър

en: 10 in. diameter
bg-Cyrl: 10 инча в диаметър

en: 12 in. diameter
bg-Cyrl: 12 инча в диаметър

en: 16 in. diameter
bg-Cyrl: 16 инча в диаметър

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
bg-Cyrl: 4 3/4 инча или 12 см. в диаметър

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
bg-Cyrl: 5 1/4 x 3 7/8 инча.

en: 2 3/4 x 4 in.
bg-Cyrl: 2 3/4 x 4 инча.

en: Tape width
bg-Cyrl: Ширина на лентата

en: Width of the tape.
bg-Cyrl: Ширина на лентата.

en: 1/8 in.
bg-Cyrl: 1/8 инча.

en: 1/4 in.
bg-Cyrl: 1/4 инча.

en: 1/2 in.
bg-Cyrl: 1/2 инча.

en: 1 in.
bg-Cyrl: 1 инч.

en: Number of tracks on a tape.
bg-Cyrl: Брой песни на касета.

en: Tape configuration
bg-Cyrl: Конфигурация на лентата

en: Full (1) track
bg-Cyrl: Пълна (1) писта

en: Half (2) track
bg-Cyrl: Половин (2) писта

en: Quarter (4) track
bg-Cyrl: Четвърт (4) писта

en: Eight track
bg-Cyrl: Осем писти

en: Twelve track
bg-Cyrl: Дванадесет писти

en: Sixteen track
bg-Cyrl: Шестнадесет писти

en: Kind of disc, cylinder or tape
bg-Cyrl: Вид диск, цилиндър или лента

en: Master tape
bg-Cyrl: Оригинална лента

en: Tape duplication master
bg-Cyrl: Дубликат на оригинала

en: Disc master (negative)
bg-Cyrl: Оригинален диск (негатив)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
bg-Cyrl: Незабавно (записано на място)

en: Mass-produced
bg-Cyrl: Масово производство

en: Mother (positive)
bg-Cyrl: Майка (позитив)

en: Stamper (negative)
bg-Cyrl: Матрица (негатив)

en: Test pressing
bg-Cyrl: Тестова серия

en: Kind of material
bg-Cyrl: Вид материал

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
bg-Cyrl: Вид материал, използван за производството на звукозаписи (незабавни и масови). Този код е предназначен само за звукозапис, изобразен на механично устройство.

en: Lacquer coating
bg-Cyrl: Лаково покритие

en: Cellulose nitrate
bg-Cyrl: Целулозен нитрат

en: Acetate tape with ferrous oxide
bg-Cyrl: Ацетатна лента с железен оксид

en: Glass with lacquer
bg-Cyrl: Стъкло с лак

en: Aluminum with lacquer
bg-Cyrl: Алуминий с лак

en: Plastic with metal
bg-Cyrl: Пластмаса с метал

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
bg-Cyrl: Хартия с лак или железен оксид

en: Shellac
bg-Cyrl: Шеллак

en: Wax
bg-Cyrl: Восък

en: Kind of cutting
bg-Cyrl: Изработване на браздите

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
bg-Cyrl: Вид рязане на каналите, използвани на диск.

en: Hill-and-dale cutting
bg-Cyrl: Вертикално рязане

en: Lateral or combined cutting
bg-Cyrl: Латерално или комбинирано рязане

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
bg-Cyrl: Характеристики на възпроизвеждане за звукозаписи, включително специално оборудване или еквалайзер, необходими за правилното възпроизвеждане. Този код не се използва за обозначаване на специални процеси, използвани по време на запис, освен ако тези процеси не трябва да се прилагат по време на възпроизвеждане.

en: Special playback characteristics
bg-Cyrl: Специални характеристики за възпроизвеждане

en: NAB standard
bg-Cyrl: NAB стандарт

en: CCIR standard
bg-Cyrl: Стандарт CCIR

en: Dolby-B encoded
bg-Cyrl: Dolby-B кодиран

en: dbx encoded
bg-Cyrl: dbx кодиран

en: Digital recording
bg-Cyrl: Цифров запис

en: Dolby-A encoded
bg-Cyrl: Dolby-A кодиран

en: Dolby-C encoded
bg-Cyrl: Dolby-C кодиран

en: CX encoded
bg-Cyrl: CX кодиран

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
bg-Cyrl: Как звукът първоначално е бил уловен и съхранен. Звукозаписите трябва да бъдат кодирани за оригиналните техники за заснемане и съхранение, независимо от физическия формат на проявяване, която се каталогизира или дали звуковото съдържание на проявяване, която се каталогизира, е подобрено с помощта на други техники.

en: Original capture and storage technique
bg-Cyrl: Оригинална техника за улавяне и съхранение

en: Acoustical capture, analog direct storage
bg-Cyrl: Акустично улавяне, аналогово директно съхранение

en: Electrical capture, analog direct storage
bg-Cyrl: Електрическо улавяне, аналогово директно съхранение

en: Electrical capture, digital storage
bg-Cyrl: Електрическо улавяне, цифрово съхранение

en: Electrical capture, analog electrical storage
bg-Cyrl: Електрическо улавяне, аналогово електрическо съхранение

en: Unknown capture and storage
bg-Cyrl: Неизвестно улавяне и съхранение

en: Text
bg-Cyrl: Текст

en: Regular print
bg-Cyrl: Нормален шрифт

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ - видеозапис, който се дефинира като запис, на който визуални изображения, обикновено са в движение и са придружени от звук. Той е предназначен за възпроизвеждане на телевизионен приемник или видео монитор. Символът за запълване (|) не е разрешено в тази позиция.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
bg-Cyrl: Специален клас видеозапис, към който принадлежи даден библиотечен документ.

en: Videocartridge
bg-Cyrl: Видеолента в касета

en: Videocassette
bg-Cyrl: Видеокасета

en: Videoreel
bg-Cyrl: Видео ролка

en: Color characteristics of a videorecording.
bg-Cyrl: Цветови характеристики на видеозапис.

en: Videorecording format
bg-Cyrl: Формат на видеозапис

en: Videotape or videodisc recording format.
bg-Cyrl: Формат за запис на видео лента или видео диск.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: Бета (1/2 инча, видеокасети)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: VHS (1/2 инча, видеокасета)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
bg-Cyrl: U-matic (3/4 инча, видеокасета)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
bg-Cyrl: EIAJ (1/2 инча, ролка)

en: Type C (1 in., reel)
bg-Cyrl: Вид C (1 инч, ролка)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
bg-Cyrl: Квадруплекс (1 инч или 2 инча, ролка)

en: Laserdisc
bg-Cyrl: Лазердиск

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
bg-Cyrl: CED (Capacitance Electronic Disc) видеодиск

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: Betacam (1/2 инча, видеокасета)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: Betacam SP (1/2 инча, видеокасета)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: Super-VHS (1/2 инча, видеокасета)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: M-II (1/2 инча, видеокасета)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
bg-Cyrl: D-2 (3/4 инча, видеокасета)

en: Hi-8 mm.
bg-Cyrl: Hi-8 мм.

en: Blu-ray disc
bg-Cyrl: Blue-ray диск

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
bg-Cyrl: Дали звукът е на библиотечният документ или отделен от него (т.е. върху придружаващия материал).

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
bg-Cyrl: Конкретна среда, използвана за пренасяне на звука на библиотечният документ, независимо дали този звук е с видеозаписа или е отделен, и вида на възпроизвеждането на звука, необходим за библиотечният документ.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
bg-Cyrl: Ширина на видеозаписа. За видеозаписи трябва да се използват само кодове, които точно отговарят на измерванията на обекта, както е дадено във физическото описание. Ако нито един код не съвпада точно, се използва код z.

en: 2 in.
bg-Cyrl: 2 инча.

en: 3/4 in.
bg-Cyrl: 3/4 инча.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
bg-Cyrl: Конфигуриране на предвидени канали за възпроизвеждане за звуковата част на видеозапис.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който посочва категорията на материала, към който принадлежи библиотечният документ, не е уточнен, което означава, че библиотечният документ не е идентифициран от един от други стойности на кода 007 или че неговите множество физически форми не са специално обозначени (например, когато предметът е колекция, съдържаща различни категории материали и се решава да не се въвежда отделни 007 полета за различните компоненти). Символът за попълване (|) не е разрешен в тази позиция.

en: Special class of material to which the item belongs
bg-Cyrl: Специален клас материал, към който принадлежи библиотечният документ

en: Multiple physical forms
bg-Cyrl: Множество физически форми

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
bg-Cyrl: Компютърно генериран шестсимволен цифров низ, който показва датата на създаване на MARC записа. Записано в модела ггммдд.

en: Date entered on file
bg-Cyrl: Дата на създаване на файла

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
bg-Cyrl: Еднобуквен код, който показва вида на датите, посочени в 008 / 07-10 (Дата 1) и 008 / 11-14 (Дата 2). За продължаващи ресурси кодът в 008/06 също показва състоянието на публикацията.

en: Type of date/Publication status
bg-Cyrl: Вид дата/Публикационен статус на изданието

en: No dates given; B.C. date involved
bg-Cyrl: Няма дата; включва дати пр.н.е.

en: Continuing resource currently published
bg-Cyrl: Продължаващо издание

en: Continuing resource ceased publication
bg-Cyrl: Спряно продължаващо издание

en: Detailed date
bg-Cyrl: Точна дата

en: Inclusive dates of collection
bg-Cyrl: Датировка на колекцията

en: Range of years of bulk of collection
bg-Cyrl: Датировка на основна част от колекцията

en: Multiple dates
bg-Cyrl: Няколко дати

en: Dates unknown
bg-Cyrl: Неизвестна дата

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
bg-Cyrl: Дата на разпространение/създаване/издаване и сесия на производство/запис, когато са различни

en: Questionable date
bg-Cyrl: Спорна дата

en: Reprint/reissue date and original date
bg-Cyrl: Година на преиздаване и година на оригинала

en: Single known date/probable date
bg-Cyrl: Единична известна дата/вероятна дата

en: Publication date and copyright date
bg-Cyrl: Година на издаване и на авторско право

en: Continuing resource status unknown
bg-Cyrl: Статусът на продължаващото издание е неизвестен

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
bg-Cyrl: Дата, посочена от кода в 008/06 (Вид дата/Публикационен статус на изданието)

en: Date 1
bg-Cyrl: Дата 1

en: Date element is not applicable
bg-Cyrl: Елементът дата не е приложим

en: Date digit
bg-Cyrl: Цифра за дата

en: Date element is totally or partially unknown
bg-Cyrl: Дата е напълно или частично неизвестена

en: Date 2
bg-Cyrl: Дата 2

en: MARC Code List for Countries
bg-Cyrl: Списък на MARC кодове за държави

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
bg-Cyrl: Дву или три символен азбучен код, който указва място на издаване/създаване.

en: Various places
bg-Cyrl: Различни места

en: No place, unknown, or undetermined
bg-Cyrl: Няма място, неизвестно или неопределено

en: Two-character alphabetic code
bg-Cyrl: Двубуквен код

en: Three-character alphabetic code
bg-Cyrl: Трибуквен азбучен код

en: Illustrations - code 1
bg-Cyrl: Илюстрации - код 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
bg-Cyrl: Фонодиск, фоноверик и подобни

en: Illustrations - code 2
bg-Cyrl: Илюстрации - код 2

en: Illustrations - code 3
bg-Cyrl: Илюстрации - код 3

en: Illustrations - code 4
bg-Cyrl: Илюстрации - код 4

en: Nature of contents - code 1
bg-Cyrl: Каталогизираният документ съдържа - код 1

en: Nature of contents - code 2
bg-Cyrl: Каталогизираният документ съдържа - код 2

en: Nature of contents - code 3
bg-Cyrl: Каталогизираният документ съдържа - код 3

en: Nature of contents - code 4
bg-Cyrl: Каталогизираният документ съдържа - код 4

en: Language
bg-Cyrl: Език

en: MARC Code List for Languages
bg-Cyrl: Списък на MARC кодове за езици

en: No information provided
bg-Cyrl: Няма предоставена информация

en: Multiple languages
bg-Cyrl: Множество езици

en: Sign languages
bg-Cyrl: Езикови знаци

en: Undetermined
bg-Cyrl: Неопределен

en: No linguistic content
bg-Cyrl: Няма езиково (лингвистично) съдържание

en: Modified record
bg-Cyrl: Променен запис

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
bg-Cyrl: Едносимволен код, който показва дали някакви данни в библиографския запис са модификация на информацията, която се е появила на каталогизирания библиотечният документ или е предназначени да бъдат включени в записа на MARC.

en: Not modified
bg-Cyrl: Не е модифициран

en: Dashed-on information omitted
bg-Cyrl: С изпусната информация

en: Completely romanized/printed cards romanized
bg-Cyrl: Изцяло транслитериран/каталожната картичка е транслитерирана

en: Completely romanized/printed cards in script
bg-Cyrl: Изцяло транслитериран/каталожната картичка не е транслитерирана

en: Shortened
bg-Cyrl: Съкратено

en: Missing characters
bg-Cyrl: Липсващи знаци

en: Cataloging source
bg-Cyrl: Източник на каталогизация

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
bg-Cyrl: Едносимволен код, който указва оригиналния източник на каталогизация на записа. Ако източникът за каталогизиране е известен, той се идентифицира в подполе $a на поле 040 (Каталогизиращ източник).

en: National bibliographic agency
bg-Cyrl: Национална библиографска агенция

en: Cooperative cataloging program
bg-Cyrl: Програма за съвместна каталогизация

en: Miniature or study size
bg-Cyrl: Пълна партитура (малка или с учебни размери)

en: Piano score
bg-Cyrl: Партитура за пиано

en: Magazine
bg-Cyrl: Списание

en: Blog
bg-Cyrl: Блог

en: Journal
bg-Cyrl: Вестник

en: Repository
bg-Cyrl: Хранилище

en: Newsletter
bg-Cyrl: Бюлетин

en: Directory
bg-Cyrl: Справочник

en: Control field plugin type of materials schema
bg-Cyrl: Контролно поле на приставка тип схема на материали

en: Element indicating the control field
bg-Cyrl: Елемент, обозначаващ контролното поле

en: Leader:&nbsp;
bg-Cyrl: Лидер:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
bg-Cyrl: Дължина на записа (автоматично генерирана)

note: SELECT name=f5
en: Record status
bg-Cyrl: Състояние на записа

en: a - Increase in encoding level
bg-Cyrl: a - Необходимост от допълване на кодировки

en: c - Corrected or revised
bg-Cyrl: c- Поправен или редактиран

en: d - Deleted
bg-Cyrl: d - Изтрити

en: n - New
bg-Cyrl: n - Нов

en: p - Increase in encoding level from prepublication
bg-Cyrl: p - Увеличаване на нивото на кодиране от предварително публикуване

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
bg-Cyrl: Вид запис. Управлява вида по подразбиране на поле 008.

en: a - Language material
bg-Cyrl: a- Печатни текстове

en: c - Notated music
bg-Cyrl: c - Нотно издание

en: d - Manuscript notated music
bg-Cyrl: d - Ръкопис нотирана музика

en: e - Cartographic material
bg-Cyrl: e - Картографски материал

en: f - Manuscript cartographic material
bg-Cyrl: f - Ръчно изработени карти

en: g - Projected medium
bg-Cyrl: g - Прожекционни материали

en: i - Nonmusical sound recording
bg-Cyrl: i - Немузикален звукозапис

en: j - Musical sound recording
bg-Cyrl: j - Музикален звукозапис

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
bg-Cyrl: k- Графични издания - двуизмерни графики

en: m - Computer file
bg-Cyrl: m- Компютърен файл

en: o - Kit
bg-Cyrl: o- Комплект

en: p - Mixed materials
bg-Cyrl: p- Смесени материали

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
bg-Cyrl: r - Триизмерен артефакт или естествено срещащ се обект

en: t - Manuscript language material
bg-Cyrl: t - Ръкописни текстове

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
bg-Cyrl: Библиографско ниво

en: a - Monographic component part
bg-Cyrl: a- Съставна част от монография

en: b - Serial component part
bg-Cyrl: b- Съставна част от периодично издание (статия)

en: c - Collection
bg-Cyrl: c - Колекция

en: d - Subunit
bg-Cyrl: d- Съставна част от събрани съчинения

en: i - Integrating resource
bg-Cyrl: i- Актуализация/подменящи се страници

en: m - Monograph/item
bg-Cyrl: m- Монография/каталогизиран документ

en: s - Serial
bg-Cyrl: s - Продължаващo изданиe (периодика)

note: SELECT name=f8
en: Type of control
bg-Cyrl: Вид контрол

en: _ - No specific type
bg-Cyrl: _ - Няма конкретен вид

en: a - Archival
bg-Cyrl: a- Архивен

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
bg-Cyrl: Кодиране (задължителен Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
bg-Cyrl: Дължини на индикатор/подполе

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
bg-Cyrl: Адрес на базата данни (автоматично генериран)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
bg-Cyrl: Ниво на кодиране

en: _ - Full level
bg-Cyrl: _ - Пълно ниво

en: 1 - Full level, material not examined
bg-Cyrl: 1 - Цял, сведенията не сa взети de visu

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
bg-Cyrl: 2 - Неактуализиран пълен, сведенията не сa взети de visu

en: 3 - Abbreviated level
bg-Cyrl: 3 - Съкратено ниво

en: 4 - Core level
bg-Cyrl: 4 - Основно ниво

en: 5 - Partial (preliminary) level
bg-Cyrl: 5 - Частичен (предварителен)

en: 7 - Minimal level
bg-Cyrl: 7 - Минимално ниво

en: 8 - Prepublication level
bg-Cyrl: 8 - Ниво преди публикация

en: I- Full-level input by OCLC participants
bg-Cyrl: I-Въвеждане на пълно ниво от участниците в OCLC

en: J- Deleted record
bg-Cyrl: J- Изтрит запис

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
bg-Cyrl: K- По-малко от пълния вход от участниците в OCLC

en: M- Added from a batch process
bg-Cyrl: M- Добавено от партиден процес

en: u - Unknown
bg-Cyrl: u - Няма информация

en: z - Not applicable
bg-Cyrl: z - Няма отношение

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
bg-Cyrl: Формуляр за каталог

en: _ - Non-ISBD
bg-Cyrl: _ - Не е ISBD

en: a - AACR 2
bg-Cyrl: a - AACR 2 (англо-американски правила каталогизация)

en: c - ISBD punctuation omitted
bg-Cyrl: c- ISBD без пунктуация

en: i - ISBD punctuation included
bg-Cyrl: i- ISBD с пунктуация

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
bg-Cyrl: n - Пропускане на препинателни знаци, които не са ISBD

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
bg-Cyrl: Ниво на ресурс на многочастни записи

en: _ - Not specified or not applicable
bg-Cyrl: _ - Не е определено или няма отношение

en: a - Set
bg-Cyrl: a- Записът е за всички томове

en: b - Part with independent title
bg-Cyrl: b- Записът е за том със самостоятелно заглавие

en: c - Part with dependent title
bg-Cyrl: c- Записът е за том с несамостоятелно заглавие

note: SPAN
en: Length of directory elements
bg-Cyrl: Дължина на елементите на директорията

note: SCRIPT
en: Assign next
bg-Cyrl: Задайте следващия

note: SCRIPT
en: Control number:
bg-Cyrl: Контролен номер:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
bg-Cyrl: Въведете нов контролен номер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
bg-Cyrl: Фиксирани данни:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
bg-Cyrl: Зареждане…

note: SCRIPT
en: Override
bg-Cyrl: Отмяна

note: SCRIPT
en: Updated:
bg-Cyrl: Актуализиране:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
bg-Cyrl: неуреден

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
bg-Cyrl: 006 Елементи с фиксирана дължина - Допълнителни характеристики на материала - Обща информация

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
bg-Cyrl: Изберете вид материал, за да определите променливите стойности

en: Type of material
bg-Cyrl: Видове материали

en: Select a type of material
bg-Cyrl: Изберете вид материал

note: INPUT type=submit
en: Save
bg-Cyrl: Запази

en: Cancel
bg-Cyrl: Отказ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
bg-Cyrl: Показване на стойности за типа материал '%s'?

en: 007 Physical description fixed field--General information
bg-Cyrl: 007 Физическа характеристика (поле с фиксирана дължина) – обща информация

en: Material type:
bg-Cyrl: Вид материал:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
bg-Cyrl: #- Без опит за кодиране

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
bg-Cyrl: #- Без рамка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
bg-Cyrl: #- Без звук (ням)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
bg-Cyrl: #- Не е посочен брайлов музикален формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
bg-Cyrl: #- Не е посочен клас на брайлово писмо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
bg-Cyrl: #- Не дифинирана

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
bg-Cyrl: (ГГГГММ; използвайте до 6 - за неизвестни <br /> или | за без опит в кодирането)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
bg-Cyrl: (ако е известна точната дълбочина на бита, въведете; <br /> в противен случай използвайте падащото меню)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
bg-Cyrl: (три цифри, подравнени в дясно, всяка неизползвана позиция съдържа нула (пр. 015),<br /> всяка неизвестна част се замества с тире(пр. 01-) или ||| без опит за кодиране)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
bg-Cyrl: --- - Неизвестно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
bg-Cyrl: 00 Категория каталогизиран документ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
bg-Cyrl: 01 Специфичен клас

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
bg-Cyrl: 02 Недефинирана позиции

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
bg-Cyrl: 03 Надморска височина на сензора

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
bg-Cyrl: 03 Вид брайлово писмо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
bg-Cyrl: 03 Цвят

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
bg-Cyrl: 03 Позитив/негатив

note: SCRIPT
en: 03 Speed
bg-Cyrl: 03 Скорост

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
bg-Cyrl: 04 Отношение на сензора

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
bg-Cyrl: 04 Основа на емулсията

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
bg-Cyrl: 04 Клас на брайлово писмо (2-ри вариант)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
bg-Cyrl: 04 Конфигурация на каналите за възпроизвеждане

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
bg-Cyrl: 04 Размери

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
bg-Cyrl: 04 Формат на възпроизвеждане на филма

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
bg-Cyrl: 04 Носител

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
bg-Cyrl: 04 Носител

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
bg-Cyrl: 04 Материал на подложката

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
bg-Cyrl: 04 Формат на видеозапис

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
bg-Cyrl: 05 Облачна покривка

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
bg-Cyrl: 05 Ширина на браздите/стъпка на записа

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
bg-Cyrl: 05 Употреба на съкращения

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
bg-Cyrl: 05 Диапазон на коефициента на намаляване

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
bg-Cyrl: 05 Материал на рамката

note: SCRIPT
en: 05 Sound
bg-Cyrl: 05 Звук

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
bg-Cyrl: 05 Звук върху носителя или отделно

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
bg-Cyrl: 05 Вид репродукция

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
bg-Cyrl: 05 Вид репродукция

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
bg-Cyrl: 06 Брайлов музикален формат

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
bg-Cyrl: 06 Размери

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
bg-Cyrl: 06 Звуков носител

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
bg-Cyrl: 06 Вид на платформената конструкция

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
bg-Cyrl: 06 Техника на създаване/репродуциране

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
bg-Cyrl: 06-08 Дълбочина на изображението

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
bg-Cyrl: 06-08 Коефициент на намаление

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
bg-Cyrl: 07 Брайлов музикален формат (2-ри вид)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
bg-Cyrl: 07 Размери

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
bg-Cyrl: 07 Предназначение на платформата

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
bg-Cyrl: 07 Позитив/негатив

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
bg-Cyrl: 07 Ширина на лентата

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
bg-Cyrl: 08 Брайлов музикален формат (3-ти вид)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
bg-Cyrl: 08 Конфигурация на каналите за възпроизвеждане

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
bg-Cyrl: 08 Материал на рамката

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
bg-Cyrl: 08 Вид сензор

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
bg-Cyrl: 08 Конфигурация на магнитната лентата

note: SCRIPT
en: 09 Color
bg-Cyrl: 09- Цвят

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
bg-Cyrl: 09 Формат на файловете

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
bg-Cyrl: 09 Вид диск, цилиндър или лента

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
bg-Cyrl: 09- Производствени елементи

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
bg-Cyrl: 09- Специфични физически характеристики

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
bg-Cyrl: 09-10 Вид на данни

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
bg-Cyrl: 10 Емулсия върху лентата

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
bg-Cyrl: 10 Вид материал

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
bg-Cyrl: 10 Позитив/негатив

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
bg-Cyrl: 10 Стандарт за качество

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
bg-Cyrl: 11 Оригинал/изходен файл

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
bg-Cyrl: 11 Поколение

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
bg-Cyrl: 11 Изработване на браздите

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
bg-Cyrl: 12 Основа на филма

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
bg-Cyrl: 12 Ниво на компресия

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
bg-Cyrl: 12 Специални характеристики за възпроизвеждане

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
bg-Cyrl: 13 Оригинална техника за улавяне и съхранение

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
bg-Cyrl: 13 Детайлни категории за цвят

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
bg-Cyrl: 13 Качество на преформатиране

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
bg-Cyrl: 14 Вид цветна кинолента или копие

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
bg-Cyrl: 15 Физическо състояние

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
bg-Cyrl: 16 Цялост

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
bg-Cyrl: 17-22 Дата на оценка на лентата

note: SCRIPT
en: Date
bg-Cyrl: Дата

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
bg-Cyrl: Точна дълбочина на бита 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
bg-Cyrl: a- 16 оборота в минута (дискове)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
bg-Cyrl: a- 3 1/2 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
bg-Cyrl: a- 3 инча в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
bg-Cyrl: а- 3 слой цвят

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
bg-Cyrl: a- 8 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
bg-Cyrl: a- 8 мм. микрофилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
bg-Cyrl: a- Липсващ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
bg-Cyrl: a- Достъп

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
bg-Cyrl: a- Акустичен запис, аналогово директно съхранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
bg-Cyrl: a- Активен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
bg-Cyrl: a- Образователни карти

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
bg-Cyrl: a- Апертурна карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
bg-Cyrl: a- Балон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
bg-Cyrl: a- Тактове един над друг

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: a- Бета (1/2 инча, видеокасети)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
bg-Cyrl: a- Платно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
bg-Cyrl: a- Небесен глобус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
bg-Cyrl: a- Файл, копие на оригинала

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
bg-Cyrl: a- Първо поколение (оригинал)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
bg-Cyrl: a- Пълна (1) писта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
bg-Cyrl: a- Копия с насложено оцветяване

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
bg-Cyrl: a- Лаково покритие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
bg-Cyrl: a- Литература на брайлово писмо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
bg-Cyrl: a- Нисък наклон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
bg-Cyrl: a- Слабо намаление

note: SCRIPT
en: a- Map
bg-Cyrl: a- Географска карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
bg-Cyrl: a- Оргинална лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
bg-Cyrl: a- Метеорологичен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
bg-Cyrl: a- Азбука на Уилям Мун

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
bg-Cyrl: a- NAB стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
bg-Cyrl: a- Липсват признаци на остаряване

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
bg-Cyrl: a- Едноцветен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
bg-Cyrl: a- Един файлов формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
bg-Cyrl: a- Оптичен звукова писта върху кинолента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
bg-Cyrl: a- Хартия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
bg-Cyrl: a- Хелиографско копие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
bg-Cyrl: a- Позитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
bg-Cyrl: a- Печат / брайлов шрифт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
bg-Cyrl: a- Нормален шрифт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
bg-Cyrl: a- Негорима основа, неопределена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
bg-Cyrl: a- Сребърен халогенид

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
bg-Cyrl: a- Звук

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
bg-Cyrl: a- Звук върху носителя

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
bg-Cyrl: a- Standard 8мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
bg-Cyrl: a- Стандартна 8мм. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
bg-Cyrl: a- Стандартна апертура със звук (намален кадър)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
bg-Cyrl: a- На повърхността

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
bg-Cyrl: a- Касетка с лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
bg-Cyrl: a- Некомпресиран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
bg-Cyrl: a- Не

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
bg-Cyrl: a- Работно копие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
bg-Cyrl: aa- Видима светлина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
bg-Cyrl: b- 2 цвята, една пътека

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
bg-Cyrl: b- 33 1/3 оборота в минута (дискове)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
bg-Cyrl: b- 5 инча в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
bg-Cyrl: b- Във въздуха

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
bg-Cyrl: b- Самолет--ниска надморска височина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
bg-Cyrl: b- Тактове един след друг

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
bg-Cyrl: b- Чернобял

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
bg-Cyrl: b- Брайлова азбука

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
bg-Cyrl: b- Картон Бристол

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
bg-Cyrl: b- Стандарт CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
bg-Cyrl: b- Целулозен нитрат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
bg-Cyrl: b- Касетка за чип

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
bg-Cyrl: b- Да

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
bg-Cyrl: b- Диазо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
bg-Cyrl: a- Електрическо улавяне, аналогово директно съхранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
bg-Cyrl: b- Файл, копие на микроформа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
bg-Cyrl: b- Формат на брайлов код

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
bg-Cyrl: b- Половин (2) писта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
bg-Cyrl: b- Висок наклон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
bg-Cyrl: b- Едър или уголемен брайлов шрифт

note: SCRIPT
en: b- Large print
bg-Cyrl: b- Едър шрифт

note: SCRIPT
en: b- Large print
bg-Cyrl: b- Едър шрифт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
bg-Cyrl: b- Без загуби

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
bg-Cyrl: b- Магнитен звукова писта върху кинолента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
bg-Cyrl: b- Микрофилм в касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
bg-Cyrl: b- Негатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
bg-Cyrl: b- Нитратна лента: подозрителна миризма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
bg-Cyrl: b- Неанаморфен (широкоекранен)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
bg-Cyrl: b- Нормално намаление

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
bg-Cyrl: b- Пасивен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
bg-Cyrl: b- Фотокопие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
bg-Cyrl: b- Планетен или спътник

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
bg-Cyrl: b- Копие/майка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
bg-Cyrl: b- Отделено озвучаване

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
bg-Cyrl: b- Super 8мм./single 8мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
bg-Cyrl: b- Super 8мм./единична 8мм. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
bg-Cyrl: b- Повърхностно наблюдение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
bg-Cyrl: b- Дубликат на оригинала

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
bg-Cyrl: b- Трислойна кинолента/лента с три слоя емулсия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
bg-Cyrl: b- Изрезки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: b- VHS (1/2 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
bg-Cyrl: b- Дърво

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
bg-Cyrl: c- 45 оборота в минута (дискове)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
bg-Cyrl: c- 7 инча в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
bg-Cyrl: c- 9.5 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
bg-Cyrl: c- 9.5 мм. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
bg-Cyrl: c- Ацетатна лента с железен оксид

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
bg-Cyrl: c- Самолет--средна надморска височина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
bg-Cyrl: c- Брайлова азбука

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
bg-Cyrl: c- Картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
bg-Cyrl: c- Картон/кадастрон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
bg-Cyrl: c- Колаж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
bg-Cyrl: c- Комбиниран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
bg-Cyrl: c- Цял

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
bg-Cyrl: c- Касета с оптичен диск за компютър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
bg-Cyrl: c- Dolby-B кодиран

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
bg-Cyrl: c- Електронен ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
bg-Cyrl: c- Файл, копие на електронен ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
bg-Cyrl: c- Филмова лента в касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
bg-Cyrl: c- Диафилм в касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
bg-Cyrl: c- Голямо намаление

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
bg-Cyrl: c- Линии една над друга

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
bg-Cyrl: c- Магнитна аудиолента в касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
bg-Cyrl: c- Математика и научен брайлов език

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
bg-Cyrl: c- Микрофилм в малка касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
bg-Cyrl: c- Цветен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
bg-Cyrl: c- Нитратна лента: остра миризма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
bg-Cyrl: c- Отпаднали дубли

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
bg-Cyrl: c- Предварителен отпечатък

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
bg-Cyrl: c- Четвърт (4) писта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
bg-Cyrl: c- Негорима основа, ацетат неопределен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
bg-Cyrl: c- Работно копие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
bg-Cyrl: c- Наблюдение на космоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
bg-Cyrl: c- В космоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
bg-Cyrl: c- Камък

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
bg-Cyrl: c- Глобус на земното кълбо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
bg-Cyrl: c- Трислойна кинолента/лента с три слоя емулсия, стабилизирана

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
bg-Cyrl: c- U-matic (3/4 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
bg-Cyrl: c- Неопределен 2 цвята

note: SCRIPT
en: c- Vertical
bg-Cyrl: c- Вертикален

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
bg-Cyrl: c- UV-чувствителна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
bg-Cyrl: c- Видеолента в касета

note: SCRIPT
en: c- vertical
bg-Cyrl: c- Вертикално

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
bg-Cyrl: d- 10 инча в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
bg-Cyrl: d- 16 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
bg-Cyrl: d- 16 мм. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
bg-Cyrl: d- 16 мм. микрофилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
bg-Cyrl: d- 78 оборота в минута (дискове)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
bg-Cyrl: d- Самолет--голяма надморска височина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
bg-Cyrl: d- Анаморфен (широкоекранен)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
bg-Cyrl: d- Атлас

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
bg-Cyrl: d- Компютърен брайъл

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
bg-Cyrl: d- Компютърен диск, неуточнен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
bg-Cyrl: d- Оригинален диск (негатив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
bg-Cyrl: d- Рисунка, скица

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
bg-Cyrl: d- Копие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
bg-Cyrl: d- Двустранно оцветена кинолента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
bg-Cyrl: d- EIAJ (1/2 инча, ролка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
bg-Cyrl: d- Осем писти

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
bg-Cyrl: d- Електрическо улавяне, цифрово съхранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
bg-Cyrl: d- Файл, копие на междинен продукт (не от микроформа)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
bg-Cyrl: d- Филм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
bg-Cyrl: d- Къс диафилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
bg-Cyrl: d- Стъкло

note: SCRIPT
en: d- Globe
bg-Cyrl: d- Глобус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
bg-Cyrl: d- Подменящи се страници

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
bg-Cyrl: d- Със загуби

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
bg-Cyrl: d- Метал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
bg-Cyrl: d- Микрофилм на ролка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
bg-Cyrl: d- Нитратна лента: кафеникав, обезцветен, избледняващ, прашен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
bg-Cyrl: d- На параграфи

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
bg-Cyrl: d- Първо копие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
bg-Cyrl: d-Негорима основа, диацетат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
bg-Cyrl: d- Аудиодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
bg-Cyrl: d- Тактилен, без система за писане

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
bg-Cyrl: d- Неопределен 3 цвята

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
bg-Cyrl: d- Много голямо намаление

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
bg-Cyrl: d- Видеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
bg-Cyrl: d- dbx кодиран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
bg-Cyrl: da- Близка инфрачервена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
bg-Cyrl: db- Средна инфрачервена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
bg-Cyrl: dc- Далечна инфрачервена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
bg-Cyrl: dd- Термална инфрачервена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
bg-Cyrl: de- Късовълнова инфрачервена (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
bg-Cyrl: df- Отражателна инфрачервена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
bg-Cyrl: dv- Комбинации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
bg-Cyrl: dz- Други инфрачервени данни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
bg-Cyrl: e- 12 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
bg-Cyrl: e- 12 инча в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
bg-Cyrl: e- 28 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
bg-Cyrl: e- 28 mm. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
bg-Cyrl: e- Цвят на 3 пътеки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
bg-Cyrl: e- 8 оборота в минута (дискове)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
bg-Cyrl: e- Касета с компютърен диск, неуточнен вид

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
bg-Cyrl: e- Цилиндър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
bg-Cyrl: e- Цифров запис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
bg-Cyrl: e- Глобус на Луната

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
bg-Cyrl: e- Електрическо улавяне, аналогово електрическо съхранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
bg-Cyrl: e- Магнитна аудиолента на ролка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
bg-Cyrl: e- Пилотиран космически кораб

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
bg-Cyrl: e- Главен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
bg-Cyrl: e- Микрофиш

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
bg-Cyrl: e- Мишунг

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
bg-Cyrl: e- Музикално брайлово писмо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
bg-Cyrl: e- Нитратна лента: лепкави

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
bg-Cyrl: e- Друг широкоекранен формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
bg-Cyrl: e- Живопис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
bg-Cyrl: e- На една линия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
bg-Cyrl: e- Синтетичен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
bg-Cyrl: e- Дванадесет писти

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
bg-Cyrl: e- Тип C (1 инч, ролка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
bg-Cyrl: e- Свръх голямо намаление

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
bg-Cyrl: f- 1.4 м. на секунда (дискове)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
bg-Cyrl: f- 16 инча в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
bg-Cyrl: f- Цвят на 2 пътеки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
bg-Cyrl: f- 35 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
bg-Cyrl: f- 35 мм. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
bg-Cyrl: f- 35 мм. микрофилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
bg-Cyrl: f- Кодирано в Dolby-A

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
bg-Cyrl: f- Факсимиле

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
bg-Cyrl: f- Филмова лента в малка касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
bg-Cyrl: f- Диафилм, неуточнен тип

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
bg-Cyrl: f- Магнитна аудиолента в касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
bg-Cyrl: f- Микрофиш в малка касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
bg-Cyrl: f- Нитратна лента: пенливи, мехурчета, мехури

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
bg-Cyrl: f- Фотомеханична репродукция

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
bg-Cyrl: f- Квадруплекс (1 инч или 2 инча, ролка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
bg-Cyrl: f- Фрази една след друга

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
bg-Cyrl: f- Шестнадесет писти

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
bg-Cyrl: f- Финна кожа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
bg-Cyrl: f- Апертура без звук (пълен кадър)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
bg-Cyrl: f- Тактилен материал (за хора с увредено зрение)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
bg-Cyrl: f- Магнитна лента на касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
bg-Cyrl: f- Ленти с надписи/ролки с титри

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
bg-Cyrl: f- Безпилотен космически кораб

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
bg-Cyrl: f- Видеокасета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
bg-Cyrl: g- 4 3/4 инча или 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
bg-Cyrl: g- 4 3/4 инча или 12 cm. в диаметър

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
bg-Cyrl: g- 70мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
bg-Cyrl: g- 70мм. ширина на филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
bg-Cyrl: g- 70 мм. микрофилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
bg-Cyrl: g- Диаграма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
bg-Cyrl: g- Кодирано в Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
bg-Cyrl: g- Стъкло с лак

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
bg-Cyrl: g- Сива скала

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
bg-Cyrl: g- Наземно устройство за дистанционно наблюдение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
bg-Cyrl: g- Лазердиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
bg-Cyrl: g- Линии една след друга

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
bg-Cyrl: g- Микрокарта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
bg-Cyrl: g- Нитратна лента: втвърдена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
bg-Cyrl: g- Оптична и магнитна звукова писта върху кинолента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
bg-Cyrl: g- Фотонегатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
bg-Cyrl: g- Работни ленти

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
bg-Cyrl: g- Графика за прожектиране

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
bg-Cyrl: g- Червена пътека

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
bg-Cyrl: g- Аудио лента в касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
bg-Cyrl: g- Текстилен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
bg-Cyrl: g- Текстилни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
bg-Cyrl: ga- Самолетен радар със страничен обзор (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
bg-Cyrl: gb- Въздушен радар със синтетична апертура (SAR) -Единична честота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
bg-Cyrl: gc- SAR-многочестотен (многоканален)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
bg-Cyrl: gd- SAR-еднаква поляризация

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
bg-Cyrl: ge- SAR-напречна поляризация

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
bg-Cyrl: gf- Инфометрична SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
bg-Cyrl: gg- Полариметрична SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
bg-Cyrl: gu- Пасивно микровълново картографиране

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
bg-Cyrl: gz- Други микровълнови данни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
bg-Cyrl: h- 105 мм. микрофилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
bg-Cyrl: h- 120 оборота в минута (цилиндри)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
bg-Cyrl: h- Синя или зелена пътека

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
bg-Cyrl: h- CED (Capacitance Electronic Disc) видеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
bg-Cyrl: h- CX кодиран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
bg-Cyrl: h- Ръчно оцветен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
bg-Cyrl: h- Вертикално рязане

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
bg-Cyrl: h- Метален

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
bg-Cyrl: h- Къс микрофилм

note: SCRIPT
en: h- Microform
bg-Cyrl: h- Микроформа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
bg-Cyrl: h- Нитратна лента: прах

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
bg-Cyrl: h- Отворена партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
bg-Cyrl: h- Фотопечат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
bg-Cyrl: h- Магнитна лента (голяма)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
bg-Cyrl: h- Видеолента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
bg-Cyrl: h- Дистанционно измервателно устройство на водната повърхност

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
bg-Cyrl: i- 1 1/8 x 2 3/8 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
bg-Cyrl: i- 160 оборота в минута (цилиндри)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
bg-Cyrl: i- Алуминий с лак

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: i- Betacam (1/2 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
bg-Cyrl: i- Синьо-зелена пътека

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
bg-Cyrl: i- Незавършен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
bg-Cyrl: i- Незабавно (записано на място)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
bg-Cyrl: i- Нитратна основа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
bg-Cyrl: i- Картина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
bg-Cyrl: i- Пластмасов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
bg-Cyrl: i- Звукова писта върху филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
bg-Cyrl: i- Съкратена партитура (спанер)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
bg-Cyrl: i- Подводно дистанционно измервателно устройство

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
bg-Cyrl: i- Видеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
bg-Cyrl: j- 2x2 инча или 5x5 см. диапозитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
bg-Cyrl: j- 3 7/8 x 2 1/2 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: j- Betacam SP (1/2 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
bg-Cyrl: j- Стъкло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
bg-Cyrl: j- Фуксинова пътека

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
bg-Cyrl: j- Магнитен диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
bg-Cyrl: j- Географска карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
bg-Cyrl: j- Метал и стъкло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
bg-Cyrl: j- Ролен микрофилм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
bg-Cyrl: j- Гравюра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
bg-Cyrl: j- Негорима лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
bg-Cyrl: j- Съкратена партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
bg-Cyrl: ja- Далечна ултравиолетова

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
bg-Cyrl: jb- Средна ултравиолетова

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
bg-Cyrl: jc- Близка ултравиолетова

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
bg-Cyrl: jv- Комбинации от ултравиолетово лъчение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
bg-Cyrl: jz- Други ултравиолетови данни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
bg-Cyrl: k- 15/16 ips (ленти)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
bg-Cyrl: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. или 6x6 cm. диапозитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
bg-Cyrl: k- Компютърна карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
bg-Cyrl: k- Основа, различна от негорима лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
bg-Cyrl: k- Смесена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
bg-Cyrl: k- Ненитратна лента: забележимо влошаване

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
bg-Cyrl: k- Графика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
bg-Cyrl: k- Сбито

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
bg-Cyrl: k- Плакат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
bg-Cyrl: k- Напречен профил

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: k- Super-VHS (1/2 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
bg-Cyrl: k- Синтетичен и стъклен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
bg-Cyrl: k- Жълта лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
bg-Cyrl: l- 1 7/8 ips (ленти)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
bg-Cyrl: l- 1/8 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
bg-Cyrl: l- 3x5 инча или 8x13 cm. микрофиш, микро непрозрачен и т.н.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
bg-Cyrl: l- Латерално или комбинирано рязане

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
bg-Cyrl: l- Метален

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
bg-Cyrl: l- Ненитратна лента: напреднало влошаване

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
bg-Cyrl: l- S E N 2 [негатив с двойно последователно експониране]

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
bg-Cyrl: l- Техническа скица

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
bg-Cyrl: l- Вертикална партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
bg-Cyrl: l- Винил

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
bg-Cyrl: m- 1/4 инча.

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
bg-Cyrl: m- 3 3/4 ips (ленти)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
bg-Cyrl: m- 3/34 ips (ленти)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
bg-Cyrl: m- 4x6 инча или 11x15 см микрофиш, микро непрозрачен и т.н.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
bg-Cyrl: m- Комбиниран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
bg-Cyrl: m- M-II (1/2 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
bg-Cyrl: m- Магнитооптичен диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
bg-Cyrl: m- Масово производство

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
bg-Cyrl: m- Микро бразда / фина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
bg-Cyrl: m- Смесени

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
bg-Cyrl: m- Смесена основа (нитрати и негорима основа)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
bg-Cyrl: m- Смесена колекция

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
bg-Cyrl: m- Няколко емулсии

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
bg-Cyrl: m- Смесен вид

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
bg-Cyrl: m- Позитив и негатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
bg-Cyrl: m- Смесена употреба

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
bg-Cyrl: m- Монофоничен

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
bg-Cyrl: m- Филм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
bg-Cyrl: m- Няколко брайлови вида

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
bg-Cyrl: m- Множество файлови формати

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
bg-Cyrl: m- Множество физически форми

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
bg-Cyrl: m- Ненитратна лента: непоправима

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
bg-Cyrl: m- Пластмаса с метал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- S E N 3
bg-Cyrl: m- S E N 3 [негатив с тройно последователно експониране]

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
bg-Cyrl: ma- Многоспектърни, с много данни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
bg-Cyrl: mb- Мултитемпорални

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
bg-Cyrl: mmm- Комбиниран от различни видове данни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
bg-Cyrl: mmm- Многократни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
bg-Cyrl: n - Таблица

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
bg-Cyrl: n- Няма отношение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
bg-Cyrl: n- Велен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
bg-Cyrl: nn- Няма отношение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
bg-Cyrl: nnn- Няма отношение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
bg-Cyrl: o- 1/2 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
bg-Cyrl: o- 5 1/4 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
bg-Cyrl: o- 5 1/4 x 3 7/8 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
bg-Cyrl: o- 6x9 инча или 16x23 микрофиш, микроопаковка и др.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
bg-Cyrl: o- 7 1/2 ips (ленти)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
bg-Cyrl: o- D-2 (3/4 инча, видеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
bg-Cyrl: o- Ролна филмова лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
bg-Cyrl: o- Диафилм на ролка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
bg-Cyrl: o- Флаш карта

note: SCRIPT
en: o- Kit
bg-Cyrl: o- Комплект

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
bg-Cyrl: o- Оптичен диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
bg-Cyrl: o- Оригинал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
bg-Cyrl: o- Хартия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
bg-Cyrl: p- 1 инч.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
bg-Cyrl: p- 15 ips (ленти)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
bg-Cyrl: p- 3 1/4 x 7 3/8 инча или 9x19 cm. карта с отвор

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
bg-Cyrl: p- 8мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
bg-Cyrl: p- Гипс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
bg-Cyrl: p- Пластмасов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
bg-Cyrl: p- Пощенска картичка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
bg-Cyrl: p- Наличен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
bg-Cyrl: p- Опазване

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
bg-Cyrl: p- Негорима основа, полиестер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
bg-Cyrl: p- Тониран в сепия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
bg-Cyrl: pa- Хидролокатор - дълбочина на водата

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
bg-Cyrl: pb- Хидролокатор--изображения на топография на дъното, странично сканиране

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
bg-Cyrl: pc- Хидролокатор--топография на дъното, близо до повърхността

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
bg-Cyrl: pd- Хидролокатор--Топография на дъното, близо до дъното

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
bg-Cyrl: pe-Сеизмични изследвания

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
bg-Cyrl: pz- Други акустични данни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
bg-Cyrl: q- 2 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
bg-Cyrl: q- Гъвкава фотографска основа, позитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
bg-Cyrl: q- Твърди плоскости

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
bg-Cyrl: q- Hi-8 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
bg-Cyrl: q- Икона

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
bg-Cyrl: q- Модел

note: SCRIPT
en: q- Notated music
bg-Cyrl: q- Нотирана музика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
bg-Cyrl: q- Тониран в друг нюанс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
bg-Cyrl: q- Квадрафоничен, многоканален или съраунд

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
bg-Cyrl: q- Хартиено руло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
bg-Cyrl: r- 3/4 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
bg-Cyrl: r- 30 ips (ленти)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
bg-Cyrl: r- Филмова лента на ролка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
bg-Cyrl: r- Гъвкава фотографска основа, негатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
bg-Cyrl: r- Майка (позитив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
bg-Cyrl: r- Хартия с лак или железен оксид

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
bg-Cyrl: r- Порцелан

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
bg-Cyrl: r- Рентгенография

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
bg-Cyrl: r- Референтен печат/копие за преглед

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
bg-Cyrl: r- Отдалечен източник

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
bg-Cyrl: r- Изображение, получено дистанционно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
bg-Cyrl: r- Подмяна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
bg-Cyrl: r- Негорима основа, смесена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
bg-Cyrl: r- Нюансиран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
bg-Cyrl: r- Видео ролка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
bg-Cyrl: ra- Гравитационни аномалии (общи)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
bg-Cyrl: rb- Аномалия Фай

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
bg-Cyrl: rc- Аномалия Буге

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
bg-Cyrl: rd- Изостатични

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
bg-Cyrl: s- 2 3/4 x 4 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
bg-Cyrl: s- 4x5 инча или 10x13 cm. прозрачно фолио

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
bg-Cyrl: s- Blu-ray диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
bg-Cyrl: s- Едри/стандартни

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
bg-Cyrl: s- Негъвкава фотографска основа, позитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
bg-Cyrl: s- Разрез

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
bg-Cyrl: s- Шеллак

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
bg-Cyrl: s- Диапозитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
bg-Cyrl: s- Аудио лента в малка касета

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
bg-Cyrl: s- Звукозапис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
bg-Cyrl: s- Матрица (негатив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
bg-Cyrl: s- Самостоятелно устройство

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
bg-Cyrl: s- Стереофоничен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
bg-Cyrl: s- Камък

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
bg-Cyrl: s- План/чертеж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
bg-Cyrl: s- Нюансиран и тониран

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
bg-Cyrl: sa- Магнитно поле

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
bg-Cyrl: t- 5x7 инча или 13x18 cm. прозрачно фолио

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
bg-Cyrl: t- Не-гъвкава основа фотографски, негатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
bg-Cyrl: t-Негорима основа, триацетат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
bg-Cyrl: t- Аудио лента на ролка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
bg-Cyrl: t- Цвят на шаблона

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
bg-Cyrl: t- Тестова серия

note: SCRIPT
en: t- Text
bg-Cyrl: t- Текст

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
bg-Cyrl: t- Прозрачно фолио (за шрайбпроектор)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
bg-Cyrl: t- Дърво

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
bg-Cyrl: ta- Радиометрични изследвания

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
bg-Cyrl: u- Не е известно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
bg-Cyrl: u- Неизвестно улавяне и съхранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
bg-Cyrl: u- Не се уточнява

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
bg-Cyrl: uu-Неизвестно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
bg-Cyrl: v- 8 инча.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
bg-Cyrl: v- 8x10 инча или 21x26 cm. прозрачно фолио

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
bg-Cyrl: v- Ръчно оцветен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
bg-Cyrl: v- Кожа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
bg-Cyrl: v- Снимка, неуточнен вид

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
bg-Cyrl: v- Скоростта на намаление варира

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
bg-Cyrl: v- Видеозапис

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
bg-Cyrl: w- 9x9 инча или 23x23 cm. прозрачно фолио

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
bg-Cyrl: w- Пергамент

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
bg-Cyrl: w- Восък

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
bg-Cyrl: w- Запис върху жица

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
bg-Cyrl: x- 10x10 инча или 26x26 cm. прозрачно фолио

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
bg-Cyrl: x- 9x9 инча или 23x23 cm. прозрачно фолио

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
bg-Cyrl: x- Няма отношение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
bg-Cyrl: y- 7x7 инча или 18x18 cm. прозрачно фолио

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
bg-Cyrl: y- Друг фотографски носител

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
bg-Cyrl: y- Друг фотографски носител

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
bg-Cyrl: y- Изглед

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
bg-Cyrl: z- Други

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
bg-Cyrl: z- Неуточнен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
bg-Cyrl: zz- Други

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
bg-Cyrl: |- Без опит за кодиране

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
bg-Cyrl: ||- Без опит за кодиране

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
bg-Cyrl: ||| - Без опит за кодиране

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
bg-Cyrl: 008 Данни с фиксирана дължина – обща информация -- Допълнителни характеристики на материала - Обща информация

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
bg-Cyrl: Изберете в материал, за да посочите стойностите на променливите. Предварително попълнен въз основа на Лидер/06.

en: Type of Material
bg-Cyrl: Видове материали

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
bg-Cyrl: Изберете вид материал, за да посочите стойностите на променливите. Изборът по подразбиране се базира на стойността в Лидер/06.

en: 008 Fixed-length data elements
bg-Cyrl: 008 Данни с фиксирана дължина – обща информация

en: 00-05- Date entered on file
bg-Cyrl: 00-05- Дата на създаване на файла

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
bg-Cyrl: 06- Пряко или косвено географско разделение

en: #- Not subdivided geographically
bg-Cyrl: #- Няма географско подразделяне

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
bg-Cyrl: d- Географски разделен&mdash;пряко

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
bg-Cyrl: i- Географски разделен&mdash;непряк

en: 07- Romanization scheme
bg-Cyrl: 07- Схема за романизация

en: a- International standard
bg-Cyrl: a- Международен стандарт

en: b- National standard
bg-Cyrl: b- Национален стандарт

en: c- National library association standard
bg-Cyrl: c- Стандарт на Националната библиотечна асоциация

en: d- National library or bibliographic agency standard
bg-Cyrl: d- Стандарт на националната библиотека или библиографска агенция

en: e- Local standard
bg-Cyrl: e- Локален стандарт

en: f- Standard of unknown origin
bg-Cyrl: f- Стандарт с неизвестен произход

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
bg-Cyrl: g- Конвенционална романизация или конвенционална форма на име на езика на агенцията за каталогизация

en: 08- Language of catalog
bg-Cyrl: 08- Език на каталога

en: #- No information provided
bg-Cyrl: #- Не е предоставена информация

en: b- English and French
bg-Cyrl: b- Английски и френски

en: e- English only
bg-Cyrl: e- Само на английски

en: f- French only
bg-Cyrl: f- Само на френски

en: 09- Kind of record
bg-Cyrl: 09- Вид на записа

en: a- Established heading
bg-Cyrl: a- Установено направление

en: b- Untraced reference
bg-Cyrl: b- Безпрецедентна справка

en: c- Traced reference
bg-Cyrl: c- Проследена справка

en: d- Subdivision
bg-Cyrl: d- Подразделяне

en: e- Node label
bg-Cyrl: e- Етикет на възел

en: f- Established heading and subdivision
bg-Cyrl: f- Създадено направление и подразделение

en: g- Reference and subdivision
bg-Cyrl: g- Справка и подразделяне

en: 10- Descriptive cataloging rules
bg-Cyrl: 10 - Правила за каталогизиране

en: a- Earlier rules
bg-Cyrl: a- По-ранни правила

en: b- AACR 1
bg-Cyrl: b- AACR 1 (англо-американски правила каталогизация)

en: c- AACR 2
bg-Cyrl: c - AACR 2 (англо-американски правила каталогизация)

en: d- AACR 2 compatible heading
bg-Cyrl: d- Заглавие, съвместимо с AACR 2

en: 11- Subject heading system/thesaurus
bg-Cyrl: 11- Система предметни рубрики/тезаурус

en: a- Library of Congress subject headings
bg-Cyrl: a- Тематични рубрики на библиотеката на Конгреса

en: a- Library of Congress Subject Headings
bg-Cyrl: a- Тематични рубрики на библиотеката на Конгреса

en: b- LC subject headings for children's literature
bg-Cyrl: b- Тематични заглавия на LC за детска литература

en: c- Medical subject headings
bg-Cyrl: c- Заглавия на медицинска тема

en: d- National Agricultural Library subject authority file
bg-Cyrl: d- Документ за компетентност на Националната (земеделска) библиотека

en: k- Canadian subject headings
bg-Cyrl: k- Канадски предметни заглавия

en: r- Art and architecture thesaurus
bg-Cyrl: r- Тезаурус за изкуство и архитектура

en: s- Sears list of subject headings
bg-Cyrl: s- Sears списък на предметните заглавия

en: s- Sears List of Subject Headings
bg-Cyrl: s- Продължаващo изданиe (периодика) списък на предметните заглавия

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
bg-Cyrl: v- Каталог на тематичните заглавия

en: 12- Type of series
bg-Cyrl: 12- Вид серия

en: a- Monographic series
bg-Cyrl: a- Монографични серии

en: b- Multipart item
bg-Cyrl: b- Елемент от няколко части

en: c- Series-like phrase
bg-Cyrl: c- Серия като фраза

en: 13- Numbered or unnumbered series
bg-Cyrl: 13- Номерирани или неномерирани серии

en: a- Numbered
bg-Cyrl: a- Номерирани

en: b- Unnumbered
bg-Cyrl: b- Без номера

en: c- Numbering varies
bg-Cyrl: c- Номерирането варира

en: 14- Heading use--main or added entry
bg-Cyrl: 14- Използване на заглавието--основен или добавен запис

en: a- Appropriate
bg-Cyrl: a- Подходящо

en: b- Not appropriate
bg-Cyrl: b- Не подходящ

en: 15- Heading use--subject added entry
bg-Cyrl: 15- Използване на заглавието--запис с добавена тема

en: 16- Heading use--series added entry
bg-Cyrl: 16- Използване на заглавието--серия добавен запис

en: 17- Type of subject subdivision
bg-Cyrl: 17 - Вид предметно подзаглавие

en: a- Topical
bg-Cyrl: a- Актуални

en: b- Form
bg-Cyrl: b- Форма

en: c- Chronological
bg-Cyrl: c- Хронологични

en: d- Geographic
bg-Cyrl: d- Географски

en: e- Language
bg-Cyrl: e- Език

en: 18-27 Undefined character positions
bg-Cyrl: 18-27 Недефинирани позиции на символи

en: 28- Type of government agency
bg-Cyrl: 28- Вид държавна агенция

en: #- Not a government agency
bg-Cyrl: #- Не е държавна агенция

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
bg-Cyrl: a- Автономна или полуавтономна цялост

en: c- Multilocal
bg-Cyrl: c- На няколко общини

en: f- Federal/national
bg-Cyrl: f- Федерална / национална

en: i- International intergovernmental
bg-Cyrl: i- Международно междуправителствено

en: l- Local
bg-Cyrl: l- Местни

en: m- Multistate
bg-Cyrl: m- На няколко щата (области)

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
bg-Cyrl: o- Държавна агенция&mdash;неопределен вид

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
bg-Cyrl: s- На щат, провинция, регион, подчинена територия и пр.

en: u- Unknown if heading is government agency
bg-Cyrl: u- Неизвестно дали заглавието е държавна агенция

en: 29- Reference evaluation
bg-Cyrl: 29- Референтна оценка

en: a- Tracings are consistent with the heading
bg-Cyrl: a- Проследяванията са в съответствие със заглавието

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
bg-Cyrl: b- Проследяванията не са непременно в съответствие със заглавието

en: 30 Undefined character position
bg-Cyrl: 30 Неопределена позиция на знака

en: 31- Record update in process
bg-Cyrl: 31- Запис в процес на актуализация

en: a- Record can be used
bg-Cyrl: a- Записът може да се използва

en: b- Record is being updated
bg-Cyrl: b- Записът се актуализира

en: 32- Undifferentiated personal name
bg-Cyrl: 32- Недиференцирано лично име

en: a- Differentiated personal name
bg-Cyrl: a- Диференцирано лично име

en: b- Undifferentiated personal name
bg-Cyrl: b- Недиференцирано лично име

en: 33- Level of establishment
bg-Cyrl: 33- Ниво на установяване

en: a- Fully established
bg-Cyrl: a- Напълно установен

en: b- Memorandum
bg-Cyrl: b- Меморандум

en: c- Provisional
bg-Cyrl: c- Временна

en: d- Preliminary
bg-Cyrl: d- Предварителен

en: 34-37 Undefined character positions
bg-Cyrl: 34-37 Недефинирани позиции на символи

en: 38- Modified record
bg-Cyrl: 38- Модифициран запис

en: #- Not modified
bg-Cyrl: #- Не е променян

en: s- Shortened
bg-Cyrl: s- Съкратено

en: x- Missing characters
bg-Cyrl: x- Липсващи знаци

en: 39- Cataloging source
bg-Cyrl: 39- Източник на каталогизация

en: #- National bibliographic agency
bg-Cyrl: #- Национална библиографска агенция

en: c- Cooperative cataloging program
bg-Cyrl: c- Програма за съвместна каталогизация

en: d- Other
bg-Cyrl: d- Други

en: 06- Kind of record
bg-Cyrl: 06- Вид на записа

en: a- Schedule record
bg-Cyrl: a- Запис на графика

en: b- Table record
bg-Cyrl: b- Таблица запис

en: c- Index term record
bg-Cyrl: c- Индекс на термина

en: 07- Type of number
bg-Cyrl: 07- Вид номер

en: a- Single number
bg-Cyrl: a- Единичен номер

en: b- Defined number span
bg-Cyrl: b- Дефиниран номер

en: c- Summary number span
bg-Cyrl: c- Обобщен номер

en: n - Not applicable
bg-Cyrl: n - Няма отношение

en: 08- Classification validity
bg-Cyrl: 08- Валидност на класификацията

en: a- Valid
bg-Cyrl: a- Валиден

en: b- First number of span invalid
bg-Cyrl: b- Първият номер на интервала е невалиден

en: c- Last number of span invalid
bg-Cyrl: c- Последният брой по времетраене невалиден

en: d- Completely invalid
bg-Cyrl: d- Напълно невалиден

en: e- Obsolete
bg-Cyrl: e- Остарял

en: 09- Standard or optional designation
bg-Cyrl: 09- Стандартно или незадължително обозначение

en: a- Standard
bg-Cyrl: a- Стандарт

en: b- Optional
bg-Cyrl: b- По избор

en: 10- Record update in process
bg-Cyrl: 10- Запис в процес на актуализация

en: 11- Level of establishment
bg-Cyrl: 11- Ниво на установяване

en: 12- Synthesized number indication
bg-Cyrl: 12- Синтезирана индикация на номера

en: a- Not synthesized
bg-Cyrl: a- Не се синтезира

en: b- Synthesized
bg-Cyrl: b- Синтезирано

en: 13- Display controller
bg-Cyrl: 13- Дисплей контролер

en: a- Displayed in standard schedules or tables
bg-Cyrl: a- Показва се в стандартни графици или таблици

en: b- Extended display
bg-Cyrl: b- Удължен дисплей

en: 000 - Leader
bg-Cyrl: 000 - Лидер

en: 0-4 Record size
bg-Cyrl: 0-4 Размер на записа

en: (auto-filled)
bg-Cyrl: (автоматично попълнено)

en: 5- Record status
bg-Cyrl: 5- Състояние на записа

en: a- Increase in encoding level
bg-Cyrl: a- Необходимост от допълване на кодировки

en: c- Corrected or revised
bg-Cyrl: c- Поправен или редактиран

en: d- Deleted
bg-Cyrl: d- Изтрити

en: n- New
bg-Cyrl: n - Нов

en: p- Increase in encoding level from prepublication
bg-Cyrl: p- Увеличаване на нивото на кодиране от предварително публикуване

en: 6- Type of record
bg-Cyrl: 6- Вид на записa

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
bg-Cyrl: Това контролира конфигурацията по подразбиране на поле 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
bg-Cyrl: Изборът тук засяга конфигурацията по подразбиране на поле 008

en: a- Language material
bg-Cyrl: a - Печатни текстове

en: c- Notated music
bg-Cyrl: c- Нотно издание

en: d- Manuscript notated music
bg-Cyrl: d- Ръкопис нотирана музика

en: e- Cartographic material
bg-Cyrl: e- Картографски материал

en: 7- Bibliographic level
bg-Cyrl: 7- Библиографско ниво на записа [описание на продължаващи/непродължаващи издания]

en: a- Monographic component part
bg-Cyrl: a- Съставна част от монография

en: b- Serial component part
bg-Cyrl: b- Съставна част, сериен компонент на продължаващ ресурс

en: c- Collection
bg-Cyrl: c- Колекция

en: d- Subunit
bg-Cyrl: d- Съставна част от събрани съчинения

en: i- Integrating resource
bg-Cyrl: i- Актуализация/подменящи се страници

en: m- Monograph/item
bg-Cyrl: m- Монография/каталогизиран документ

en: s- Serial
bg-Cyrl: s- Продължаващo изданиe (периодика)

en: 8- Type of control
bg-Cyrl: 8- Вид библиографски контрол

en: No specific type
bg-Cyrl: Няма конкретен вид

en: a- Archival
bg-Cyrl: a- Архивен

en: 9- Character coding scheme
bg-Cyrl: 9- Стандарт за кодиране на символи

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
bg-Cyrl: a - UCS/Уникод (автоматично попълнено)

en: 10-16 indicator/subfields/size
bg-Cyrl: 10-16 индикатори/подполета/размер

en: 17- Encoding level
bg-Cyrl: 17- Изчерпателност на записа (ниво на кодиране)

en: full level
bg-Cyrl: пълно ниво

en: Full level
bg-Cyrl: Пълно ниво

en: 1- Full level, material not examined
bg-Cyrl: 1- Цял, сведенията не сa взети de visu

en: 2- Less-than-full level, material not examined
bg-Cyrl: 2- Неактуализиран пълен, сведенията не сa взети de visu

en: 3- Abbreviated level
bg-Cyrl: 3- Схематичен

en: 4- Core level
bg-Cyrl: 4- Само с основно описание

en: 5- Partial (preliminary) level
bg-Cyrl: 5 - Частично (предварително) ниво

en: 7- Minimal level
bg-Cyrl: 7- Кратък (минимално)

en: 8- Prepublication level
bg-Cyrl: 8 - Ниво преди публикация

en: z- Not applicable
bg-Cyrl: z- Няма отношение

en: 18 - Descriptive cataloging form
bg-Cyrl: 18 - Правила за описание

en: Non-ISBD
bg-Cyrl: Не е ISBD

en: a- AACR 2
bg-Cyrl: a - AACR 2 (англо-американски правила каталогизация)

en: c- ISBD punctuation omitted
bg-Cyrl: c- ISBD без пунктуация

en: i- ISBD punctuation included
bg-Cyrl: i- ISBD с пунктуация

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
bg-Cyrl: n- Пропускане на препинателни знаци, които не са ISBD

en: 19 - Multipart resource record level
bg-Cyrl: 19 - Многотомно издание - ниво на записа

en: Not specified or not applicable
bg-Cyrl: Не е определено или няма отношение

en: Not specified or not applicable
bg-Cyrl: Не е определено или няма отношение

en: a- Set
bg-Cyrl: a- Записът е за всички томове

en: b- Part with independent title
bg-Cyrl: b- записът е за том със самостоятелно заглавие

en: c- Part with dependent title
bg-Cyrl: c- Записът е за том с несамостоятелно заглавие

en: 20-24 entry map &amp; lengths
bg-Cyrl: 20-24 входни дължини &amp; на отрязаци

en: 1-4 Record size
bg-Cyrl: 1-4 Размер на записа

en: o- Obsolete
bg-Cyrl: o- Остарял

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
bg-Cyrl: s- Изтрит; заглавието разделено на две или повече заглавия

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
bg-Cyrl: x- Изтрит; заглавие заменено с друго заглавие

en: z- Authority data
bg-Cyrl: z- Данни класификатор

en: 7-8 Undefined
bg-Cyrl: 7-8 Недефинирана позиция

en: 9- Encoding
bg-Cyrl: 9- Кодиране

en: a- UCS/Unicode
bg-Cyrl: a- UCS/Уникод

en: n- Complete authority record
bg-Cyrl: n - Цял класификаторен запис

en: o- Incomplete authority record
bg-Cyrl: o- Непълен класификаторски запис

en: 18-19 Undefined
bg-Cyrl: 18-19 Недефинирана позиция

en: MARC21 Plugin to build links between records
bg-Cyrl: MARC21 плъгини за изграждане на връзки между записи

en: Plugin to build links between records
bg-Cyrl: Приставка за изграждане на връзки между записи

en: Search for
bg-Cyrl: Търсене за

en: Any word
bg-Cyrl: Всяка дума

en: Item type
bg-Cyrl: Вид библиотечен документ

en: All item types
bg-Cyrl: Всички видове библиотечни документи

note: INPUT type=submit
en: Start search
bg-Cyrl: Начало на търсене

en: Search results
bg-Cyrl: Резултати от търсенето

en: &lt;&lt; Previous
bg-Cyrl: &lt;&lt; Предишна

en: Next&gt;&gt;
bg-Cyrl: Следваща&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
bg-Cyrl: Резултати %s до %s от %s

en: No results found
bg-Cyrl: Не са открити резултати

en: Concise description
bg-Cyrl: Кратко описание

en: Choose
bg-Cyrl: Изберете

en: Clear field
bg-Cyrl: Изчистване на полето

en: &lt;&lt; Previous
bg-Cyrl: &lt;&lt; Предишен

en: Next&gt;&gt;
bg-Cyrl: Следваща&gt;&gt;

en: Abkhaz
bg-Cyrl: Абхазки

en: Afrihili (Artificial language)
bg-Cyrl: Африхили (изкуствен език)

en: Afroasiatic (Other)
bg-Cyrl: Афро-азиатски (други)

en: Albanian
bg-Cyrl: Албански

en: Apache languages
bg-Cyrl: Apache език

en: Aramaic
bg-Cyrl: Арамайски

en: Australian languages
bg-Cyrl: Австралийски език

en: Bamileke languages
bg-Cyrl: Bamileke език

en: Banda languages
bg-Cyrl: Banda език

en: Bugis
bg-Cyrl: Бугински

en: Bulgarian
bg-Cyrl: Български

en: Chamic languages
bg-Cyrl: Chamic език

en: Creoles and Pidgins (Other)
bg-Cyrl: Креоли и пиджини (други)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
bg-Cyrl: Креоли и пиджини, базирани на английски (други)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
bg-Cyrl: Креоли и пиджини, базирани на френски (други)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
bg-Cyrl: Креоли и пиджини, базирани на португалски (други)

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
bg-Cyrl: Средновековен холандски (ок. 1050-1350)

en: East Frisian
bg-Cyrl: Източнофризийски

en: English
bg-Cyrl: Английски

en: English, Old (ca. 450-1100)
bg-Cyrl: Староанглийски (ок. 450-1100)

en: Esperanto
bg-Cyrl: Есперанто

en: Estonian
bg-Cyrl: Естонски

en: Ethiopic
bg-Cyrl: Етиопски

en: Ewe
bg-Cyrl: Еве

en: Ewondo
bg-Cyrl: Евондо

en: Fang
bg-Cyrl: Фанг

en: Fanti
bg-Cyrl: Фанти

en: Faroese
bg-Cyrl: Фарьорски

en: Fijian
bg-Cyrl: Фиджи

en: Filipino
bg-Cyrl: Филипински

en: Finnish
bg-Cyrl: Финландски

en: Finno-Ugrian (Other)
bg-Cyrl: Фино-угрийски (друг)

en: Fon
bg-Cyrl: Фон

en: French
bg-Cyrl: Френски

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
bg-Cyrl: Средновековен френски (ок. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
bg-Cyrl: Средновековен френски (ок. 842-1300)

en: Frisian
bg-Cyrl: Фризийски

en: Friulian
bg-Cyrl: Фриулски

en: Fula
bg-Cyrl: Фула

en: Galician
bg-Cyrl: Галски

en: Ganda
bg-Cyrl: Луганда

en: Gayo
bg-Cyrl: Гайо

en: Gbaya
bg-Cyrl: Гбая

en: Georgian
bg-Cyrl: Грузински

en: German
bg-Cyrl: Немски

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
bg-Cyrl: Средновековен германски (ок. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
bg-Cyrl: Ранносредновековен германски (ок. 750-1050)

en: Germanic (Other)
bg-Cyrl: Германски (друг)

en: Gilbertese
bg-Cyrl: Гилбертезки

en: Gondi
bg-Cyrl: Гонди

en: Gorontalo
bg-Cyrl: Горонтало

en: Gothic
bg-Cyrl: Готически

en: Grebo
bg-Cyrl: Гребо

en: Greek, Ancient (to 1453)
bg-Cyrl: Старогръцки (до 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
bg-Cyrl: Гръцки, модерен (след 1453)

en: Guarani
bg-Cyrl: Гуарани

en: Gujarati
bg-Cyrl: Гуджарати

en: Gwich'in
bg-Cyrl: Гвич'ин

en: Haida
bg-Cyrl: Хайда

en: Hausa
bg-Cyrl: Хауса

en: Hawaiian
bg-Cyrl: Хавайски

en: Herero
bg-Cyrl: Хереро

en: Hiligaynon
bg-Cyrl: Хилигайнон

en: Hindi
bg-Cyrl: Хинди

en: Hiri Motu
bg-Cyrl: Хири Моту

en: Hittite
bg-Cyrl: Хетски

en: Hmong
bg-Cyrl: Хмонг

en: Hungarian
bg-Cyrl: Унгарски

en: Hupa
bg-Cyrl: Хупа

en: Iban
bg-Cyrl: Ибан

en: Icelandic
bg-Cyrl: Исландски

en: Ido
bg-Cyrl: Идо

en: Igbo
bg-Cyrl: Игбо

en: Ijo
bg-Cyrl: Ижо

en: Iloko
bg-Cyrl: Илоко

en: Inari Sami
bg-Cyrl: Инари-саамски

en: Indic (Other)
bg-Cyrl: Индски (друг)

en: Indo-European (Other)
bg-Cyrl: Индо-европейски (друг)

en: Indonesian
bg-Cyrl: Индонезийски

en: Ingush
bg-Cyrl: Ингушки

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
bg-Cyrl: Интерлингва (Международна Асоциация за Помощен Език)

en: Interlingue
bg-Cyrl: Интерезичен

en: Inuktitut
bg-Cyrl: Ескимоски

en: Inupiaq
bg-Cyrl: Инупиак

en: Iranian (Other)
bg-Cyrl: Ирански (друг)

en: Irish
bg-Cyrl: Ирландски

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
bg-Cyrl: Средновековен ирландски (ca. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
bg-Cyrl: Староирландски (до 1100)

en: Italian
bg-Cyrl: Италиански

en: Javanese
bg-Cyrl: Явански

en: Judeo-Arabic
bg-Cyrl: Еврейскоарабски

en: Judeo-Persian
bg-Cyrl: Еврейскоперсийски

en: Kabardian
bg-Cyrl: Кабардийски

en: Kabyle
bg-Cyrl: Кабил

en: Kachin
bg-Cyrl: Качин

en: Kalâtdlisut
bg-Cyrl: Калатдлисут

en: Kamba
bg-Cyrl: Камба

en: Kannada
bg-Cyrl: Каннада

en: Kanuri
bg-Cyrl: Канури

en: Karachay-Balkar
bg-Cyrl: Карачаевобалкарски

en: Kara-Kalpak
bg-Cyrl: Кара-калпака-кал

en: Karelian
bg-Cyrl: Карелски

en: Karen languages
bg-Cyrl: Каренски езици

en: Kashmiri
bg-Cyrl: Кашмири

en: Kashubian
bg-Cyrl: Кашубски

en: Kawi
bg-Cyrl: Кави

en: Kazakh
bg-Cyrl: Казахски

en: Khasi
bg-Cyrl: Каси

en: Khmer
bg-Cyrl: Кхмерски

en: Khoisan (Other)
bg-Cyrl: Койсан (друг)

en: Khotanese
bg-Cyrl: Котанески

en: Kikuyu
bg-Cyrl: Кикю

en: Kimbundu
bg-Cyrl: Кимбунду

en: Kinyarwanda
bg-Cyrl: Кинияруанда (Руанда)

en: Klingon (Artificial language)
bg-Cyrl: Клингонски (изкуствен език)

en: Komi
bg-Cyrl: Коми

en: Kongo
bg-Cyrl: Конгоански

en: Konkani
bg-Cyrl: Конкански

en: Kootenai
bg-Cyrl: Кутенай

en: Kosraean
bg-Cyrl: Косраейски

en: Kpelle
bg-Cyrl: Кпеле

en: Kru (Other)
bg-Cyrl: Кру (друг)

en: Kuanyama
bg-Cyrl: Куаняма

en: Kumyk
bg-Cyrl: Кумикумик

en: Kurdish
bg-Cyrl: Кюрдски

en: Kurukh
bg-Cyrl: Курук

en: Kyrgyz
bg-Cyrl: Киргистански

en: Ladino
bg-Cyrl: Ладино

en: Lahndā
bg-Cyrl: Лахнда

en: Lamba (Zambia and Congo)
bg-Cyrl: Ламба (Замбия и Конго)

en: Lao
bg-Cyrl: Лаоски

en: Latin
bg-Cyrl: Латиница

en: Latvian
bg-Cyrl: Латвийски

en: Lezgian
bg-Cyrl: Лезгиански

en: Limburgish
bg-Cyrl: Лимбургски

en: Lingala
bg-Cyrl: Лингала

en: Lithuanian
bg-Cyrl: Литовски

en: Lojban (Artificial language)
bg-Cyrl: Лойбан (изкуствен език)

en: Low German
bg-Cyrl: Долногермански

en: Lower Sorbian
bg-Cyrl: Долносорбийски

en: Lozi
bg-Cyrl: Лози

en: Luba-Katanga
bg-Cyrl: Луба-катанга

en: Luba-Lulua
bg-Cyrl: Луба-лулуя

en: Luiseño
bg-Cyrl: Луисеньо

en: Lule Sami
bg-Cyrl: Луле-саамски

en: Lunda
bg-Cyrl: Лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
bg-Cyrl: Луо (Кения и Танзания)

en: Lushai
bg-Cyrl: Лушай

en: Luxembourgish
bg-Cyrl: Люксембургски

en: Macedonian
bg-Cyrl: Македонски

en: Madurese
bg-Cyrl: Мадурейски

en: Magahi
bg-Cyrl: Магахи

en: Maithili
bg-Cyrl: Маратхи

en: Makasar
bg-Cyrl: Макасар

en: Malagasy
bg-Cyrl: Малагашки

en: Malay
bg-Cyrl: Малтийски

en: Malayalam
bg-Cyrl: Малаялам

en: Maltese
bg-Cyrl: Малтийски

en: Manchu
bg-Cyrl: Манчу

en: Mandar
bg-Cyrl: Мандар

en: Mandingo
bg-Cyrl: Мандинго

en: Manipuri
bg-Cyrl: Манипури

en: Manobo languages
bg-Cyrl: Манобо езици

en: Manx
bg-Cyrl: Манкски

en: Maori
bg-Cyrl: Маори

en: Mapuche
bg-Cyrl: Мапуче

en: Marathi
bg-Cyrl: Марати

en: Mari
bg-Cyrl: Мари

en: Marshallese
bg-Cyrl: Маршалски

en: Marwari
bg-Cyrl: Марвари

en: Maasai
bg-Cyrl: Масаи

en: Mayan languages
bg-Cyrl: Езици на маите

en: Mende
bg-Cyrl: Менде

en: Micmac
bg-Cyrl: Микмак

en: Minangkabau
bg-Cyrl: Минанкубау

en: Mirandese
bg-Cyrl: Мирандейски

en: Miscellaneous languages
bg-Cyrl: Разни езици

en: Mohawk
bg-Cyrl: Мохаук

en: Moksha
bg-Cyrl: Мокша

en: Mon-Khmer (Other)
bg-Cyrl: Мон-кхмер (друг)

en: Mongo-Nkundu
bg-Cyrl: Монго-Нкунду

en: Mongolian
bg-Cyrl: Монголски

en: Montenegrin
bg-Cyrl: Черногорски

en: Mooré
bg-Cyrl: Повече

en: Nahuatl
bg-Cyrl: Нахуати

en: Nauru
bg-Cyrl: Науру

en: Navajo
bg-Cyrl: Навахо

en: Ndebele (South Africa)
bg-Cyrl: Ндебеле (Южна Африка)

en: Ndebele (Zimbabwe)
bg-Cyrl: Ндебеле (Зимбабве)

en: Ndonga
bg-Cyrl: Ндонга

en: Neapolitan Italian
bg-Cyrl: Неаполитански италиански

en: Nepali
bg-Cyrl: Непалски

en: Newari
bg-Cyrl: Нюари

en: Newari, Old
bg-Cyrl: Нюари

en: Nias
bg-Cyrl: Ниас

en: Niger-Kordofanian (Other)
bg-Cyrl: Нигер-гордофански (друг)

en: Nilo-Saharan (Other)
bg-Cyrl: Нило-сахарски (друг)

en: Niuean
bg-Cyrl: Нюеан

en: N'Ko
bg-Cyrl: Н'Ко

en: Nogai
bg-Cyrl: Ногай

en: North American Indian (Other)
bg-Cyrl: Северноамерикански индийски (други)

en: North Frisian
bg-Cyrl: Севернофризийски

en: Northern Sami
bg-Cyrl: Северносаамски

en: Northern Sotho
bg-Cyrl: Северен сото

en: Norwegian
bg-Cyrl: Норвежки

en: Norwegian (Bokmål)
bg-Cyrl: Норвежки (букмал)

en: Norwegian (Nynorsk)
bg-Cyrl: Норвежки (нюнорск)

en: Nubian languages
bg-Cyrl: Нубийски езици

en: Nyamwezi
bg-Cyrl: Нямвези

en: Nyanja
bg-Cyrl: Нянджа

en: Nyankole
bg-Cyrl: Нянколе

en: Nyoro
bg-Cyrl: Ньоро

en: Nzima
bg-Cyrl: Нзима

en: Occitan (post-1500)
bg-Cyrl: Окситански (след 1500)

en: Oirat
bg-Cyrl: Ойрат

en: Ojibwa
bg-Cyrl: Ожибва

en: Old Norse
bg-Cyrl: Староскандинавски

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
bg-Cyrl: Староперсийски (ок. 600-400 пр.н.е.)

en: Oriya
bg-Cyrl: Ория

en: Oromo
bg-Cyrl: Афан Оромо

en: Osage
bg-Cyrl: Осаге

en: Ossetic
bg-Cyrl: Осетин

en: Otomian languages
bg-Cyrl: Отомански езици

en: Pahlavi
bg-Cyrl: Пахлави

en: Palauan
bg-Cyrl: Палауан

en: Pali
bg-Cyrl: Пали

en: Pampanga
bg-Cyrl: Пампанга

en: Pangasinan
bg-Cyrl: Пангасински

en: Panjabi
bg-Cyrl: Панджаби

en: Papiamento
bg-Cyrl: Папияменто

en: Papuan (Other)
bg-Cyrl: Папуански (друг)

en: Persian
bg-Cyrl: Персийски

en: Philippine (Other)
bg-Cyrl: Филипински (друг)

en: Phoenician
bg-Cyrl: Финикийски

en: Pohnpeian
bg-Cyrl: Понпейски

en: Polish
bg-Cyrl: Полски

en: Portuguese
bg-Cyrl: Португалски

en: Prakrit languages
bg-Cyrl: Езици пракрит

en: Provençal (to 1500)
bg-Cyrl: Старопровансалски (до 1500)

en: Pushto
bg-Cyrl: Пущунски

en: Quechua
bg-Cyrl: Кечуански

en: Raeto-Romance
bg-Cyrl: Раето-романс

en: Rajasthani
bg-Cyrl: Раджастани

en: Rapanui
bg-Cyrl: Папануй

en: Rarotongan
bg-Cyrl: Раротонган

en: Romance (Other)
bg-Cyrl: Романски (друг)

en: Romani
bg-Cyrl: Цигански

en: Romanian
bg-Cyrl: Румънски

en: Russian
bg-Cyrl: Руски

en: Salishan languages
bg-Cyrl: Салишан езици

en: Samaritan Aramaic
bg-Cyrl: Самаритан арамаик

en: Sami
bg-Cyrl: Сами

en: Samoan
bg-Cyrl: Самоански

en: Sandawe
bg-Cyrl: Сандауе

en: Sango (Ubangi Creole)
bg-Cyrl: Санго (убанги креолски)

en: Sanskrit
bg-Cyrl: Санскрит

en: Santali
bg-Cyrl: Сантали

en: Sardinian
bg-Cyrl: Сардински

en: Sasak
bg-Cyrl: Сасак

en: Scots
bg-Cyrl: Скотски

en: Scottish Gaelic
bg-Cyrl: Шотландски келтски

en: Selkup
bg-Cyrl: Селкуп

en: Semitic (Other)
bg-Cyrl: Семитски (друг)

en: Serbian
bg-Cyrl: Сръбски

en: Serer
bg-Cyrl: Серер

en: Shan
bg-Cyrl: Шан

en: Shona
bg-Cyrl: Шона

en: Sichuan Yi
bg-Cyrl: Сичуан юи

en: Sicilian Italian
bg-Cyrl: Сицилиански италиански

en: Sidamo
bg-Cyrl: Сидамо

en: Siksika
bg-Cyrl: Сиксика

en: Sindhi
bg-Cyrl: Синдхи

en: Sinhalese
bg-Cyrl: Сингалски

en: Sino-Tibetan (Other)
bg-Cyrl: Сино-тибетски (друг)

en: Skolt Sami
bg-Cyrl: Сколт-саамски

en: Slavic (Other)
bg-Cyrl: Славянски (друг)

en: Slovak
bg-Cyrl: Словашки

en: Slovenian
bg-Cyrl: Словенски

en: Sogdian
bg-Cyrl: Согдийски

en: Somali
bg-Cyrl: Сомалийски

en: Songhai
bg-Cyrl: Сонгхай

en: Soninke
bg-Cyrl: Синонке

en: Sorbian (Other)
bg-Cyrl: Сръбски (друг)

en: Sotho
bg-Cyrl: Сото

en: South American Indian (Other)
bg-Cyrl: Южно-американски индиански (друг)

en: Southern Sami
bg-Cyrl: Южно сами

en: Spanish
bg-Cyrl: Испански

en: Sukuma
bg-Cyrl: Сукума

en: Sumerian
bg-Cyrl: Шумерски

en: Sundanese
bg-Cyrl: Судански

en: Susu
bg-Cyrl: Сусу

en: Swahili
bg-Cyrl: Суахили

en: Swazi
bg-Cyrl: Суази

en: Swedish
bg-Cyrl: Шведски

en: Swiss German
bg-Cyrl: Швейцарски германски

en: Syriac
bg-Cyrl: Сириак

en: Tagalog
bg-Cyrl: Тагалог

en: Tahitian
bg-Cyrl: Таитски

en: Tai (Other)
bg-Cyrl: Тай (друг)

en: Tajik
bg-Cyrl: Таджикски

en: Tamashek
bg-Cyrl: Тамашек

en: Tatar
bg-Cyrl: Татарски

en: Telugu
bg-Cyrl: Телугу

en: Temne
bg-Cyrl: Сиера Леоне

en: Tetum
bg-Cyrl: Тетум

en: Tibetan
bg-Cyrl: Тибетски

en: Tigré
bg-Cyrl: Семитски

en: Tigrinya
bg-Cyrl: Тигриния

en: Tiv
bg-Cyrl: Тив - Бенуе-Конго

en: Tlingit
bg-Cyrl: Тлингит

en: Tok Pisin
bg-Cyrl: Ток Писин - език в Папуа Нова Гвинея

en: Tokelauan
bg-Cyrl: Токелауан

en: Tonga (Nyasa)
bg-Cyrl: Тонга (Няса)

en: Tsimshian
bg-Cyrl: Цимашински

en: Tsonga
bg-Cyrl: Цонга

en: Tswana
bg-Cyrl: Тсуана

en: Tumbuka
bg-Cyrl: Тумбука

en: Tupi languages
bg-Cyrl: Тупи езици

en: Turkish
bg-Cyrl: Турски

en: Turkish, Ottoman
bg-Cyrl: Турски, Османски

en: Turkmen
bg-Cyrl: Туркменски

en: Tuvaluan
bg-Cyrl: Тувалуан

en: Tuvinian
bg-Cyrl: Тувински

en: Twi
bg-Cyrl: Тви

en: Udmurt
bg-Cyrl: Удмуртски

en: Ugaritic
bg-Cyrl: Угаритски

en: Uighur
bg-Cyrl: Уигурски

en: Ukrainian
bg-Cyrl: Украински

en: Umbundu
bg-Cyrl: Умбурду

en: Upper Sorbian
bg-Cyrl: Горнолужишки

en: Urdu
bg-Cyrl: Урду

en: Uzbek
bg-Cyrl: Узбекски

en: Vai
bg-Cyrl: Ваи

en: Venda
bg-Cyrl: Венда

en: Vietnamese
bg-Cyrl: Виетнамски

en: Volapük
bg-Cyrl: Волапюк

en: Votic
bg-Cyrl: Вотски

en: Wakashan languages
bg-Cyrl: Вакашан езици

en: Walloon
bg-Cyrl: Валонски

en: Waray
bg-Cyrl: Варай

en: Washoe
bg-Cyrl: Вашо

en: Welsh
bg-Cyrl: Уелски

en: Western Pahari languages
bg-Cyrl: Западнопахарски езици

en: Wolayta
bg-Cyrl: Волайта (Wolayta)

en: Xhosa
bg-Cyrl: Ксоса

en: Yakut
bg-Cyrl: Якутски

en: Yao (Africa)
bg-Cyrl: Яо (Африка)

en: Yapese
bg-Cyrl: Япесе

en: Yiddish
bg-Cyrl: Идишки

en: Yoruba
bg-Cyrl: Йоруба

en: Yupik languages
bg-Cyrl: Юпик езици

en: Zande languages
bg-Cyrl: Zande езици

en: Zapotec
bg-Cyrl: Запотек

en: Zenaga
bg-Cyrl: Зенага

en: Zhuang
bg-Cyrl: Цуанг

en: Zulu
bg-Cyrl: Зулуски

en: Zuni
bg-Cyrl: Зуни

en: used for/see from:
bg-Cyrl: използван за/виж от:

en: see also:
bg-Cyrl: виж също:

en: yes
bg-Cyrl: да

en: text
bg-Cyrl: текст

en: cartographic
bg-Cyrl: картографски

en: notated music
bg-Cyrl: нотирана музика

en: sound recording
bg-Cyrl: звукозапис

en: still image
bg-Cyrl: неподвижно изображение

en: moving image
bg-Cyrl: движещо се изображение

en: three dimensional object
bg-Cyrl: триизмерен обект

en: software, multimedia
bg-Cyrl: софтуер, мултимедия

en: mixed material
bg-Cyrl: смесен материал

en: direct
bg-Cyrl: директен

en: indirect
bg-Cyrl: непряк

en: not applicable
bg-Cyrl: не е приложимо

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
bg-Cyrl: Преобразувано от MARCXML в MADS версия 2.0 (Издание 2.10)

en: earlier rules
bg-Cyrl: по-ранни правила

en: aacr1
bg-Cyrl: aacr1 (англо-американски правила каталогизация)

en: aacr2
bg-Cyrl: aacr2 (англо-американски правила каталогизация)

en: aacr2 compatible
bg-Cyrl: aacr2 съвместим

en: other rules
bg-Cyrl: други правила

en: nonpublic
bg-Cyrl: непублични

en: source
bg-Cyrl: източник

en: notFound
bg-Cyrl: не е намерен

en: history
bg-Cyrl: история

en: subject example
bg-Cyrl: пример на тема

en: deleted heading information
bg-Cyrl: изтрита информация за заглавието

en: application history
bg-Cyrl: история на приложенията

en: earlier
bg-Cyrl: по-рано

en: later
bg-Cyrl: по късно

en: broader
bg-Cyrl: по-широк

en: narrower
bg-Cyrl: по-тесен

en: other
bg-Cyrl: друг

en: equivalent
bg-Cyrl: еквивалентен

en: acronym
bg-Cyrl: акроним

en: cash
bg-Cyrl: налични

en: mesh
bg-Cyrl: отвор

en: creator
bg-Cyrl: създал

en: personal
bg-Cyrl: лично

en: globe
bg-Cyrl: глобус

en: remote sensing image
bg-Cyrl: изображение получено дистанционно

en: map
bg-Cyrl: географска карта

en: atlas
bg-Cyrl: атлас

en: database
bg-Cyrl: база данни

en: loose-leaf
bg-Cyrl: откъснат лист

en: series
bg-Cyrl: серия

en: newspaper
bg-Cyrl: вестник

en: periodical
bg-Cyrl: периодично издание

en: web site
bg-Cyrl: уеб сайт

en: abstract or summary
bg-Cyrl: резюме или обобщение

en: bibliography
bg-Cyrl: библиография

en: catalog
bg-Cyrl: каталог

en: dictionary
bg-Cyrl: речник

en: encyclopedia
bg-Cyrl: енциклопедия

en: handbook
bg-Cyrl: наръчник

en: legal article
bg-Cyrl: правна статия

en: index
bg-Cyrl: индекс

en: discography
bg-Cyrl: дискография

en: legislation
bg-Cyrl: законодателство

en: theses
bg-Cyrl: дисертации

en: survey of literature
bg-Cyrl: изследване на литературата

en: review
bg-Cyrl: преглед

en: programmed text
bg-Cyrl: програмиран текст

en: filmography
bg-Cyrl: филмография

en: directory
bg-Cyrl: директория

en: statistics
bg-Cyrl: статистика

en: technical report
bg-Cyrl: технически отчет

en: legal case and case notes
bg-Cyrl: съдебно дело и бележки

en: law report or digest
bg-Cyrl: закон или резюме

en: treaty
bg-Cyrl: договор

en: conference publication
bg-Cyrl: публикация на конференцията

en: numeric data
bg-Cyrl: числови данни

en: font
bg-Cyrl: шрифт

en: game
bg-Cyrl: игра

en: patent
bg-Cyrl: патент

en: festschrift
bg-Cyrl: юбилеен сборник

en: biography
bg-Cyrl: биография

en: essay
bg-Cyrl: есе

en: drama
bg-Cyrl: драма

en: comic strip
bg-Cyrl: комикс

en: fiction
bg-Cyrl: фантастика

en: humor, satire
bg-Cyrl: хумор, сатира

en: letter
bg-Cyrl: писмо

en: novel
bg-Cyrl: роман

en: short story
bg-Cyrl: разказ

en: speech
bg-Cyrl: реч

en: folktale
bg-Cyrl: народна приказка

en: memoir
bg-Cyrl: мемоари

en: poetry
bg-Cyrl: поезия

en: rehearsal
bg-Cyrl: репетиции

en: reporting
bg-Cyrl: отчитане

en: sound
bg-Cyrl: звук

en: art original
bg-Cyrl: художествен оригинал

en: kit
bg-Cyrl: комплект

en: art reproduction
bg-Cyrl: репродукция

en: diorama
bg-Cyrl: диорама

en: filmstrip
bg-Cyrl: диафилм

en: picture
bg-Cyrl: снимка

en: graphic
bg-Cyrl: графика

en: technical drawing
bg-Cyrl: технически чертеж

en: motion picture
bg-Cyrl: филм

en: chart
bg-Cyrl: диаграма

en: flash card
bg-Cyrl: флаш карта

en: microscope slide
bg-Cyrl: микорослайд

en: model
bg-Cyrl: модел

en: realia
bg-Cyrl: реалност

en: slide
bg-Cyrl: слайд

en: transparency
bg-Cyrl: фолио

en: videorecording
bg-Cyrl: видеозапис

en: toy
bg-Cyrl: играчка

en: monographic
bg-Cyrl: монографичен

en: continuing
bg-Cyrl: продължава

en: reformatted digital
bg-Cyrl: преформатиран цифров

en: braille
bg-Cyrl: брайлово писмо

en: electronic
bg-Cyrl: електронен

en: microfiche
bg-Cyrl: микрофиш

en: microfilm
bg-Cyrl: микрофилм

en: adolescent
bg-Cyrl: Деца на възраст 14 -17 години

en: adult
bg-Cyrl: възрастни

en: general
bg-Cyrl: общ

en: juvenile
bg-Cyrl: Деца на възраст 7-14 години

en: preschool
bg-Cyrl: предучилищна

en: specialized
bg-Cyrl: специализирана

en: issue number
bg-Cyrl: номер на издаване

en: matrix number
bg-Cyrl: номер на матрицата

en: music plate
bg-Cyrl: музикална плоча

en: music publisher
bg-Cyrl: издател на музика

en: videorecording identifier
bg-Cyrl: идентификатор на видеозапис

en: doi
bg-Cyrl: две

en: constituent
bg-Cyrl: представляват

en: related
bg-Cyrl: свързани

en: sound recording-nonmusical
bg-Cyrl: звукозапис - не музикален

en: sound recording-musical
bg-Cyrl: звукозапис-музикален

en: code
bg-Cyrl: код

en: print
bg-Cyrl: печат

en: access
bg-Cyrl: достъп

en: preservation
bg-Cyrl: опазване

en: replacement
bg-Cyrl: подмяна

en: accompanying material
bg-Cyrl: придружаващ материал

en: libretto
bg-Cyrl: либрето

en: summary or subtitle
bg-Cyrl: обобщение или подзаглавие

en: sung or spoken text
bg-Cyrl: песен или говорим текст

en: table of contents
bg-Cyrl: съдържание

en: translation
bg-Cyrl: превод

en: collection
bg-Cyrl: колекция

en: manuscript
bg-Cyrl: ръкопис

en: ,complete-subfield
bg-Cyrl: ,пълно-подполе

en: Set
bg-Cyrl: Комплект

en: Continuing resource
bg-Cyrl: Продължаващи издания

en: Series
bg-Cyrl: Серия

en: Article
bg-Cyrl: Статия

en: Mixed materials
bg-Cyrl: Смесени материали

en: Computer file
bg-Cyrl: Компютърен файл

en: Object
bg-Cyrl: Обект

en: materialtype mt_icon_
bg-Cyrl: вид материал mt_icon_

en: results_summary series
bg-Cyrl: results_summary серии

en: Series:
bg-Cyrl: Серия:

en: results_summary analytics
bg-Cyrl: results_summary аналитични

en: Analytics:
bg-Cyrl: Свързани(аналитични) записи:

en: Show analytics
bg-Cyrl: Виж

en: Volumes:
bg-Cyrl: Томове (части):

en: Show volumes
bg-Cyrl: Виж

en: Set:
bg-Cyrl: Комплект:

en: results_summary publisher
bg-Cyrl: results_summary издател

en: Publication details:
bg-Cyrl: Подробности за публикацията:

en: results_summary edition
bg-Cyrl: results_summary издание

en: Edition:
bg-Cyrl: Издание:

en: results_summary description
bg-Cyrl: results_summary описание

en: Description:
bg-Cyrl: Описание:

en: Content type:
bg-Cyrl: Вид съдържанието:

en: Media type:
bg-Cyrl: Вид носител:

en: Carrier type:
bg-Cyrl: Тип носител:

en: Audience:
bg-Cyrl: Публика:

en: Patent information:
bg-Cyrl: Информация за патент:

en: Report number:
bg-Cyrl: Номер на отчета:

en: Other title:
bg-Cyrl: Друго заглавие:

en: [Portion of title]
bg-Cyrl: [Част от заглавието]

en: [Parallel title]
bg-Cyrl: [Паралелно заглавие]

en: [Distinctive title]
bg-Cyrl: [Характерно заглавие]

en: [Other title]
bg-Cyrl: [Друго заглавие]

en: [Cover title]
bg-Cyrl: [Заглавие на корицата]

en: [Added title page title]
bg-Cyrl: [Добавено заглавие на заглавната страница]

en: [Caption title]
bg-Cyrl: [Заглавие на надписите]

en: [Running title]
bg-Cyrl: [Колонтитул]

en: [Spine title]
bg-Cyrl: [Spine заглавие]

en: Title translated:
bg-Cyrl: Преведено заглавие:

en: Uniform title:
bg-Cyrl: Унифицирано заглавие:

en: Uniform titles:
bg-Cyrl: Унифицирано заглавия:

en: Related works:
bg-Cyrl: Свързани произведения:

en: Contained works:
bg-Cyrl: Съдържани произведения:

en: Subject(s):
bg-Cyrl: Предмет(и):

en: AND
bg-Cyrl: И

en: Genre/Form:
bg-Cyrl: Жанр/форма:

en: Additional physical formats:
bg-Cyrl: Допълнителни физически формати:

en: No title
bg-Cyrl: Без заглавие

en: Issued with:
bg-Cyrl: Издадено с:

en: Publisher number:
bg-Cyrl: Издателски номер:

en: DDC classification:
bg-Cyrl: DDC класификация:

en: LOC classification:
bg-Cyrl: LOC класификация:

en: NLM classification:
bg-Cyrl: NLM класификация:

en: Other classification:
bg-Cyrl: Друга класификация:

en: Online resources:
bg-Cyrl: Онлайн ресурси:

en: Click here to access online
bg-Cyrl: Кликнете тук за достъп онлайн

en: Contents:
bg-Cyrl: Съдържание:

en: Incomplete contents:
bg-Cyrl: Непълно съдържание:

en: Partial contents:
bg-Cyrl: Частично съдържание:

en: Awards:
bg-Cyrl: Награди:

en: Production credits:
bg-Cyrl: Творчески екип:

en: Action note:
bg-Cyrl: Бележка за действие:

en: Dissertation note:
bg-Cyrl: Дисертационна бележка:

en: Available additional physical forms:
bg-Cyrl: Допълнителни физически формати:

en: Subject:
bg-Cyrl: Тема:

en: Review:
bg-Cyrl: Преглед:

en: Scope and content:
bg-Cyrl: Обхват и съдържание:

en: Abstract:
bg-Cyrl: Резюме:

en: Content advice:
bg-Cyrl: Съвет за съдържание:

en: Summary:
bg-Cyrl: Анотация:

en: Content warning:
bg-Cyrl: Предупреждение за съдържанието:

en: Holdings:
bg-Cyrl: Наличности:

en: Supplements:
bg-Cyrl: Допълнения:

en: Indexes:
bg-Cyrl: Индекси:

en: Translation of:
bg-Cyrl: Превод на:

en: tad
bg-Cyrl: малко

en: Supplement:
bg-Cyrl: Допълнение:

en: Supplement to:
bg-Cyrl: Допълнение към:

en: Other editions:
bg-Cyrl: Други издания:

en: Continues:
bg-Cyrl: Продължава:

en: Continues in part:
bg-Cyrl: Продължава отчасти:

en: Supersedes:
bg-Cyrl: Заменя:

en: Supersedes in part:
bg-Cyrl: Заменя частично:

en: Formed by the union: ... and: ...
bg-Cyrl: Образувано от обединението на: ... и: ...

en: Absorbed:
bg-Cyrl: Включено:

en: Absorbed in part:
bg-Cyrl: Включено отчасти от:

en: Separated from:
bg-Cyrl: Разделен от:

en: Continued by:
bg-Cyrl: Продължено от:

en: Continued in part by:
bg-Cyrl: Продължено отчасти от:

en: Superseded by:
bg-Cyrl: Заместено от:

en: Superseded in part by:
bg-Cyrl: Отменен отчасти от:

en: Absorbed by:
bg-Cyrl: Включено от:

en: Absorbed in part by:
bg-Cyrl: Включено отчасти от:

en: Split into .. and ...:
bg-Cyrl: Разделя се на .. и ...:

en: Merged with ... to form ...
bg-Cyrl: Обединено с ... за образуване ...

en: Changed back to:
bg-Cyrl: Променено обратно на:

en: Other related works:
bg-Cyrl: Други свързани произведения:

en: OPAC view:
bg-Cyrl: Изглед в OPAC:

en: Suppressed in OPAC
bg-Cyrl: Скриване в OPAC

en: Open in new window
bg-Cyrl: Отвори в нов прозорец

en: _blank
bg-Cyrl: _празно

en: By:
bg-Cyrl: От:

en: Contributor(s):
bg-Cyrl: Сътрудник(ци):

en: View authority record
bg-Cyrl: Класификатор запис

en: fa fa-search
bg-Cyrl: fa fa-търсене

en: reformatted digital
bg-Cyrl: преформатиран цифров

en: digitized microfilm
bg-Cyrl: дигитализиран микрофилм

en: digitized other analog
bg-Cyrl: цифровизиран друг аналог

en: braille
bg-Cyrl: брайлово писмо

en: print
bg-Cyrl: печат

en: electronic
bg-Cyrl: електронен

en: microfiche
bg-Cyrl: микрофиш

en: microfilm
bg-Cyrl: микрофилм

en: large print
bg-Cyrl: едър шрифт

en: chip cartridge
bg-Cyrl: чип касета

en: magnetic disc
bg-Cyrl: магнитен диск

en: magneto-optical disc
bg-Cyrl: магнитооптичен диск

en: available online
bg-Cyrl: достъпна онлайн

en: tape cartridge
bg-Cyrl: касетка с лента

en: tape cassette
bg-Cyrl: касета с лента

en: tape reel
bg-Cyrl: лента на макара

en: kit
bg-Cyrl: комплект

en: atlas
bg-Cyrl: атлас

en: diagram
bg-Cyrl: диаграма

en: map
bg-Cyrl: карта

en: model
bg-Cyrl: модел

en: profile
bg-Cyrl: профил

en: remote-sensing image
bg-Cyrl: изображение-получено дистанционно

en: section
bg-Cyrl: раздел

en: view
bg-Cyrl: изглед

en: aperture card
bg-Cyrl: карта за бленда

en: microfiche cassette
bg-Cyrl: микрофиш касета

en: microfilm cartridge
bg-Cyrl: микрофилмова касетка

en: microfilm cassette
bg-Cyrl: микрофилмова касета

en: microfilm reel
bg-Cyrl: микрофилмова макара

en: microopaque
bg-Cyrl: микро непрозрачен

en: film cartridge
bg-Cyrl: филмова касетка

en: film cassette
bg-Cyrl: филмова касета

en: film reel
bg-Cyrl: филмова макара

en: collage
bg-Cyrl: колаж

en: photomechanical print
bg-Cyrl: фотомеханичен печат

en: photonegative
bg-Cyrl: фотонегатив

en: photoprint
bg-Cyrl: фотопечат

en: technical drawing
bg-Cyrl: технически чертеж

en: filmslip
bg-Cyrl: къс диафилм

en: filmstrip cartridge
bg-Cyrl: диафилм в касета

en: filmstrip roll
bg-Cyrl: диафилм на ролка

en: other filmstrip type
bg-Cyrl: друг тип филмова лента

en: transparency
bg-Cyrl: прозрачно фолио

en: cylinder
bg-Cyrl: цилиндър

en: roll
bg-Cyrl: ролка

en: sound cartridge
bg-Cyrl: звукова касетка

en: sound cassette
bg-Cyrl: звукова касета

en: sound-tape reel
bg-Cyrl: звукова ролка

en: sound-track film
bg-Cyrl: саунд-трак филм

en: wire recording
bg-Cyrl: запис върху жица

en: combination
bg-Cyrl: комбинация

en: moon
bg-Cyrl: луна

en: tactile, with no writing system
bg-Cyrl: тактилен, без система за писане

en: regular print
bg-Cyrl: редовен печат

en: text in looseleaf binder
bg-Cyrl: текст в свързващ лист

en: videocartridge
bg-Cyrl: видеокасетка

en: videocassette
bg-Cyrl: видеокасета

en: videoreel
bg-Cyrl: видеоклип

en: title
bg-Cyrl: заглавие

en: by
bg-Cyrl: от

note: IMG
en: book
bg-Cyrl: книга

note: IMG
en: serial
bg-Cyrl: периодични издания

note: IMG
en: article
bg-Cyrl: статии

note: IMG
en: mixed materials
bg-Cyrl: смесени материали

note: IMG
en: computer file
bg-Cyrl: компютърен файл

note: IMG
en: score
bg-Cyrl: резултат

note: IMG
en: music
bg-Cyrl: музика

en: ; Format:
bg-Cyrl: ; Формат:

en: ; Type of continuing resource:
bg-Cyrl: ; Вид продължаващо издание:

en: loose-leaf
bg-Cyrl: откъснат лист

en: series
bg-Cyrl: серия

en: newspaper
bg-Cyrl: вестник

en: periodical
bg-Cyrl: периодично издание

en: ; Nature of contents:
bg-Cyrl: ; Същност на съдържанието:

en: abstract or summary
bg-Cyrl: резюме или обобщение

en: bibliography
bg-Cyrl: библиография

en: catalog
bg-Cyrl: каталог

en: dictionary
bg-Cyrl: речник

en: encyclopedia
bg-Cyrl: енциклопедия

en: handbook
bg-Cyrl: наръчник

en: legal article
bg-Cyrl: правна статия

en: index
bg-Cyrl: индекс

en: discography
bg-Cyrl: дискография

en: legislation
bg-Cyrl: законодателство

en: theses
bg-Cyrl: дисертации

en: survey of literature
bg-Cyrl: изследване на литературата

en: review
bg-Cyrl: преглед

en: programmed text
bg-Cyrl: програмиран текст

en: filmography
bg-Cyrl: филмография

en: directory
bg-Cyrl: директория

en: statistics
bg-Cyrl: статистика

en: legal case and case notes
bg-Cyrl: съдебно дело и бележки

en: law report or digest
bg-Cyrl: закон или резюме

en: treaty
bg-Cyrl: договор

en: conference publication
bg-Cyrl: публикация на конференцията

en: ; Type of computer file:
bg-Cyrl: ; Вид на компютърен файл:

en: numeric data
bg-Cyrl: числови данни

en: patent
bg-Cyrl: патент

en: festschrift
bg-Cyrl: юбилеен сборник

en: ; Literary form:
bg-Cyrl: ; Жанр:

en: Not fiction
bg-Cyrl: Не е фантастика

en: Fiction
bg-Cyrl: Художествена литература

en: Dramas
bg-Cyrl: Драми

en: Essays
bg-Cyrl: Есета

en: Novels
bg-Cyrl: Новели

en: Humor, satires, etc.
bg-Cyrl: Хумор, сатири и др.

en: Letters
bg-Cyrl: Писма

en: Short stories
bg-Cyrl: Разкази

en: Mixed forms
bg-Cyrl: Смесена форма

en: Poetry
bg-Cyrl: Поезия

en: Speeches
bg-Cyrl: Речи

en: biography
bg-Cyrl: биография

en: drama
bg-Cyrl: драма

en: essay
bg-Cyrl: есе

en: fiction
bg-Cyrl: фантастика

en: folktale
bg-Cyrl: народна приказка

en: history
bg-Cyrl: история

en: humor, satire
bg-Cyrl: хумор, сатира

en: memoir
bg-Cyrl: мемоари

en: poetry
bg-Cyrl: поезия

en: rehearsal
bg-Cyrl: репетиции

en: reporting
bg-Cyrl: отчитане

en: sound
bg-Cyrl: звук

en: speech
bg-Cyrl: реч

en: ; Type of visual material:
bg-Cyrl: ; Вид визуален материал:

en: art original
bg-Cyrl: художествен оригинал

en: art reproduction
bg-Cyrl: репродукция

en: diorama
bg-Cyrl: диорама

en: filmstrip
bg-Cyrl: диафилм

en: game
bg-Cyrl: игра

en: picture
bg-Cyrl: снимка

en: graphic
bg-Cyrl: графика

en: motion picture
bg-Cyrl: филм

en: chart
bg-Cyrl: диаграма

en: flash card
bg-Cyrl: флаш карта

en: microscope slide
bg-Cyrl: слайд за микроскоп

en: realia
bg-Cyrl: реалност

en: slide
bg-Cyrl: слайдове

en: videorecording
bg-Cyrl: видеозапис

en: toy
bg-Cyrl: играчка

en: ; Audience:
bg-Cyrl: ; Публика:

en: Preschool;
bg-Cyrl: Деца в предучилищна възраст;

en: Primary;
bg-Cyrl: Деца в начално училище;

en: Pre-adolescent;
bg-Cyrl: Деца в предюношеска възраст;

en: Adolescent;
bg-Cyrl: Юноши;

en: Adult;
bg-Cyrl: Възрастни;

en: General;
bg-Cyrl: Широка;

en: Juvenile;
bg-Cyrl: Деца на възраст 7-14 години;

en: Specialized;
bg-Cyrl: Специалисти:

en: Suppressed in OPAC
bg-Cyrl: Скриване в OPAC

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
bg-Cyrl: Внимание: низът съдържа знак, който е извън обхвата! Заместване "?".

en: newline
bg-Cyrl: нов ред

en: display:block;
bg-Cyrl: дисплей: блок;

en: Producer:
bg-Cyrl: Продуцент:

en: Publisher:
bg-Cyrl: Издател:

en: Distributor:
bg-Cyrl: Доставчик:

en: Manufacturer:
bg-Cyrl: Производител:

en: Copyright date:
bg-Cyrl: Данни за авторските права:

en: Language:
bg-Cyrl: Език:

en: Summary language:
bg-Cyrl: Обобщение език:

en: Spoken language:
bg-Cyrl: Говорим език:

en: Original language:
bg-Cyrl: Оригинален език:

en: Subtitle language:
bg-Cyrl: Език на субтитрите:

en: In:
bg-Cyrl: Част от:

en: mailto:
bg-Cyrl: имейл:

en: tel:
bg-Cyrl: тел.:

en: Print Page
bg-Cyrl: Печат на страница

en: Book
bg-Cyrl: Книга

en: MusicAlbum
bg-Cyrl: Музикален албум

en: CreativeWork
bg-Cyrl: Творческо произведение

en: Product
bg-Cyrl: Продукт

en: #record
bg-Cyrl: #запис

en: subject
bg-Cyrl: тема

en: height:100px
bg-Cyrl: височина: 100 пиксела

en: Cast:
bg-Cyrl: Гласове:

en: OpenURL
bg-Cyrl: Отворете URL

en: Audio file
bg-Cyrl: Аудио файл

en: Play this sample
bg-Cyrl: Пуснете този пример

en: contributors
bg-Cyrl: сътрудници

en: author
bg-Cyrl: автор

en: contributor
bg-Cyrl: сътрудник

en: MusicGroup
bg-Cyrl: Музикална група

en: Person
bg-Cyrl: Личност

en: Organization
bg-Cyrl: Организация

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
bg-Cyrl: компютърна касета с оптичен диск

note: IMG
en: optical disc
bg-Cyrl: оптичен диск

note: IMG
en: remote
bg-Cyrl: дистанционно

note: IMG
en: celestial globe
bg-Cyrl: небесен глобус

note: IMG
en: earth moon globe
bg-Cyrl: земна луна глобус

note: IMG
en: planetary or lunar globe
bg-Cyrl: планетарен или лунен глобус

note: IMG
en: terrestrial globe
bg-Cyrl: земно кълбо

note: IMG
en: drawing
bg-Cyrl: рисуване

note: IMG
en: painting
bg-Cyrl: живопис

note: IMG
en: sound disc
bg-Cyrl: звуков диск

note: IMG
en: large print
bg-Cyrl: едър шрифт

note: IMG
en: videodisc
bg-Cyrl: видеодиск

en: by
bg-Cyrl: от

en: height:100px;
bg-Cyrl: височина: 100 пиксела;

en: Checked out
bg-Cyrl: Заети

en: Withdrawn
bg-Cyrl: Отчислен

en: Lost
bg-Cyrl: Изгубен

en: Damaged
bg-Cyrl: Повреден

en: Pending hold
bg-Cyrl: Изчакващи резервации

en: In transit
bg-Cyrl: В процес на прехвърляне

en: On hold
bg-Cyrl: В резервация

en: Waiting recall
bg-Cyrl: В очакване

en: Not for loan
bg-Cyrl: Не е за заемане

en: Availability:
bg-Cyrl: На разположение:

en: No items available.
bg-Cyrl: Няма налични копия.

en: Items available for loan:
bg-Cyrl: Екземпляри на разположение за заемане:

en: Items available for reference:
bg-Cyrl: Екземпляри, достъпни за справка:

en: Not available:
bg-Cyrl: Не е наличен:

en: Call number:
bg-Cyrl: Сигнатура:

en: Collection, call number:
bg-Cyrl: Колекцията, сигнатура:

en: Location, call number:
bg-Cyrl: местоположение сигнатура:
