Koha 23.11.09.000 - en to bg-Cyrl translation catalogue (1590 entries)

en: Overpayment refund
bg-Cyrl: Възстановяване на надплащане

en: Payment
bg-Cyrl: Плащане

en: Writeoff
bg-Cyrl: Отмяна (отписване)

en: Forgiven
bg-Cyrl: Опростено

en: Credit
bg-Cyrl: Кредит

en: A discount applied to a patrons fine
bg-Cyrl: Отстъпка, приложена към глоба на читатели

en: Refund
bg-Cyrl: Възстановавяне

en: Lost item fee refund
bg-Cyrl: Върнат изгубен библиотечен документ

en: Purchase
bg-Cyrl: Придобиване

en: Cancellation
bg-Cyrl: Анулиране

en: Lost item processing fee refund
bg-Cyrl: Възстановяване на такса за обработка на изгубен екземпляр

en: Credit types used in Koha
bg-Cyrl: Видове кредити, използвани в Koha

en: Account creation fee
bg-Cyrl: Такса за създаване на акаунт

en: Account renewal fee
bg-Cyrl: Такса за подновяване на акаунт

en: Article request fee
bg-Cyrl: Такса за заявка на екземпляр

en: Lost item
bg-Cyrl: Изгубен екземпляр

en: Manual fee
bg-Cyrl: Ръчна такса

en: New card fee
bg-Cyrl: Такса за нова карта

en: Overdue fine
bg-Cyrl: Просрочена глоба

en: Lost item processing fee
bg-Cyrl: Такса за обработка на изгубен екземпляр

en: Payment from library to patron
bg-Cyrl: Библиотека на читателя

en: Rental fee
bg-Cyrl: Такса за заемане

en: Daily rental fee
bg-Cyrl: Дневна такса

en: Renewal of daily rental item
bg-Cyrl: Подновяване на дневно заемане

en: Renewal of rental item
bg-Cyrl: Презаписване на нает екземпляр

en: Hold fee
bg-Cyrl: Такса за резервации

en: Hold waiting too long
bg-Cyrl: Резервацията продължава твърде дълго

en: Credit has been voided
bg-Cyrl: Кредитът е анулиран

en: Debit types used in Koha
bg-Cyrl: Видове дебити, използвани в Koha

en: No
bg-Cyrl: Не

en: Yes
bg-Cyrl: Да

en: Cash
bg-Cyrl: Пари в брой

en: Cash via SIP2
bg-Cyrl: Налични чрез SIP2

en: Visa via SIP2
bg-Cyrl: Visa чрез SIP2

en: Creditcard
bg-Cyrl: Кредитна карта

en: Creditcard via SIP2
bg-Cyrl: Кредитна карта via SIP2

en: Every week
bg-Cyrl: Всяка седмица

en: Active
bg-Cyrl: Активен

en: In negotiation
bg-Cyrl: В преговори

en: Closed
bg-Cyrl: Затворено

en: Expired
bg-Cyrl: Просрочен

en: Cancelled
bg-Cyrl: Отменено

en: For review
bg-Cyrl: За преглед

en: Renew
bg-Cyrl: Презаписване

en: Cancel
bg-Cyrl: Отказ

en: ERM librarian
bg-Cyrl: ERM Библиотекар

en: Subject specialist
bg-Cyrl: Специалист по предмета

en: Local
bg-Cyrl: Локално

en: Consortial
bg-Cyrl: Консорциум

en: National
bg-Cyrl: Национален

en: Alliance
bg-Cyrl: Алианс

en: Not yet active
bg-Cyrl: В момента не е получено

en: Rejected
bg-Cyrl: Отхвърлено

en: Controlling
bg-Cyrl: Контролиране

en: Future
bg-Cyrl: Бъдеще

en: Historic
bg-Cyrl: Исторически

en: Filing cabinet
bg-Cyrl: Шкаф за документи

en: Cupboard
bg-Cyrl: Клипборда

en: Complete
bg-Cyrl: Завършено

en: Aggregated full
bg-Cyrl: Обобщено пълно

en: Abstract and index
bg-Cyrl: Резюме и индекс

en: E-book
bg-Cyrl: Електронна книга

en: Mixed content
bg-Cyrl: Смесено съдържание

en: E-journal
bg-Cyrl: Електронен вестник

en: Online reference
bg-Cyrl: Онлайн справка

en: Print
bg-Cyrl: Печат

en: Streaming media
bg-Cyrl: Поточна медия

en: Unknown
bg-Cyrl: Неизвестен

en: Journal
bg-Cyrl: Вестник

en: Newsletter
bg-Cyrl: Бюлетин

en: Report
bg-Cyrl: Отчет

en: Proceedings
bg-Cyrl: Сборник

en: Website
bg-Cyrl: Уебсайт

en: Newspaper
bg-Cyrl: Вестник

en: Unspecified
bg-Cyrl: Неуточнено

en: Book
bg-Cyrl: Книга

en: Bookseries
bg-Cyrl: Поредица от книги

en: Database
bg-Cyrl: База данни

en: Thesis/Dissertation
bg-Cyrl: Теза/Дисертация

en: Streaming audio
bg-Cyrl: Поточно аудио

en: Streaming video
bg-Cyrl: Поточно видео

en: Audiobook
bg-Cyrl: Аудио книга

en: PR - Platform master report
bg-Cyrl: PR - Главен отчет на платформата

en: PR_P1 - Platform usage
bg-Cyrl: PR_P1 - Използване на платформата

en: DR - Database master report
bg-Cyrl: DR - Главен отчет на базата данни

en: DR_D1 - Database search and item usage
bg-Cyrl: DR_D1 - Търсене в база данни и използване на елементи

en: DR_D2 - Database access denied
bg-Cyrl: DR_D2 – Отказан достъп до базата данни

en: TR - Title master report
bg-Cyrl: TR - Главен доклад за заглавие

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
bg-Cyrl: TR_B1 - Заявки за книги (с изключение на OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
bg-Cyrl: TR_B2 - Достъпът до книгата е отказан

en: TR_B3 - Book usage by access type
bg-Cyrl: TR_B3 - Използване на книга по вид достъп

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
bg-Cyrl: TR_J1 - Заявки за списание (с изключение на OA_Gold)

en: TR_J2 - Journal access denied
bg-Cyrl: TR_J2 - Достъпът до списание е отказан

en: TR_J3 - Journal usage by access type
bg-Cyrl: TR_J3 - Използване на списание по вид достъп

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
bg-Cyrl: TR_J4 - Заявки за списание от YOP (с изключение на OA_Gold)

en: IR - Item master report
bg-Cyrl: IR - Основен отчет за екземпляр

en: IR_A1 - Journal article requests
bg-Cyrl: IR_A1 - Заявки за статии в списание

en: IR_M1 - Multimedia item requests
bg-Cyrl: IR_M1 - Заявки за мултимедиен екземпляр

en: Searches platform
bg-Cyrl: Платформа за търсене

en: Total item investigations
bg-Cyrl: Общо изследване на екземпляри

en: Total item requests
bg-Cyrl: Общо заявки за екземпляр

en: Unique item investigations
bg-Cyrl: Изследвания на уникални екземпляри

en: Unique item requests
bg-Cyrl: Заявки за уникални екземпляри

en: Unique title investigations
bg-Cyrl: Проучвания за уникални заглавия

en: Unique title requests
bg-Cyrl: Заявки за уникални заглавие

en: Searches automated
bg-Cyrl: Автоматизирани търсения

en: Searches federated
bg-Cyrl: Обединени търсения

en: Searches regular
bg-Cyrl: Регулярни търсения

en: No license
bg-Cyrl: Без лиценз

en: Limit exceeded
bg-Cyrl: Лимитът е надвишен

en: Admin
bg-Cyrl: Администратор

en: Orders
bg-Cyrl: Поръчки

en: Reports
bg-Cyrl: Отчети

en: Maintenance
bg-Cyrl: Поддръжка

en: Outage
bg-Cyrl: Прекъсване

en: Albania
bg-Cyrl: Албански

en: Armenia
bg-Cyrl: Armenian

en: Aruba
bg-Cyrl: Йоруба

en: Bulgaria
bg-Cyrl: Български

en: Canada
bg-Cyrl: Каннада

en: Côte d’Ivoire
bg-Cyrl: Кот д’Ивоар

en: Western Sahara
bg-Cyrl: Западна Сахара

en: Spain
bg-Cyrl: Испания

en: South Georgia & South Sandwich Islands
bg-Cyrl: Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови

en: North Korea
bg-Cyrl: Корейска народнодемократична република (КНДР)

en: South Korea
bg-Cyrl: Република Корея (Южна Корея)

en: Latvia
bg-Cyrl: Латвийски

en: Monaco
bg-Cyrl: Монако

en: North Macedonia
bg-Cyrl: Северна Македония

en: Mongolia
bg-Cyrl: Монголия

en: Northern Mariana Islands
bg-Cyrl: Северни Мариански острови

en: New Caledonia
bg-Cyrl: Новая Каледония

en: Nepal
bg-Cyrl: Непал

en: Nauru
bg-Cyrl: Науру

en: New Zealand
bg-Cyrl: Новая Зеландия

en: Papua New Guinea
bg-Cyrl: Папуа-Новая Гвинея

en: Philippines
bg-Cyrl: Филипински

en: Portugal
bg-Cyrl: Португалия

en: Qatar
bg-Cyrl: Катар

en: Romania
bg-Cyrl: Румъния

en: Serbia
bg-Cyrl: Сърбия

en: Russia
bg-Cyrl: Русия

en: Slovenia
bg-Cyrl: Словения

en: Slovakia
bg-Cyrl: Словакия

en: Somalia
bg-Cyrl: Сомалия

en: South Sudan
bg-Cyrl: Судан

en: São Tomé & Príncipe
bg-Cyrl: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
bg-Cyrl: Френска Южна Територия

en: Thailand
bg-Cyrl: Тайланд

en: Turkmenistan
bg-Cyrl: Туркменистан

en: Turkey
bg-Cyrl: Турция

en: Ukraine
bg-Cyrl: Украйна

en: United States
bg-Cyrl: Съединени Американски Щати

en: Uzbekistan
bg-Cyrl: Узбекистан

en: Vietnam
bg-Cyrl: Виетнам

en: South Africa
bg-Cyrl: Южно-Африканска Република

en: Abkhazian
bg-Cyrl: Абхазки

en: Afro-Asiatic languages
bg-Cyrl: Афразийски език

en: Albanian
bg-Cyrl: Албански

en: Algonquian languages
bg-Cyrl: Algonquian език

en: Southern Altai
bg-Cyrl: Южен Алтай

en: English, Old (ca.450-1100)
bg-Cyrl: Староанглийски (ок. 450-1100)

en: Apache languages
bg-Cyrl: Apache език

en: Arabic
bg-Cyrl: Арабски

en: Artificial languages
bg-Cyrl: Изкуствен език

en: Athapascan languages
bg-Cyrl: Athapascan език

en: Australian languages
bg-Cyrl: Австралийски език

en: Banda languages
bg-Cyrl: Banda език

en: Bamileke languages
bg-Cyrl: Bamileke език

en: Baltic languages
bg-Cyrl: Балтийски език

en: Berber languages
bg-Cyrl: Berber език

en: Bihari languages
bg-Cyrl: Bihari език

en: Siksika
bg-Cyrl: Сиксика

en: Bantu languages
bg-Cyrl: Banda languages

en: Batak languages
bg-Cyrl: Batak език

en: Bulgarian
bg-Cyrl: Български

en: Blin; Bilin
bg-Cyrl: Bilin; Bilin

en: Central American Indian languages
bg-Cyrl: Central American Indian език

en: Caucasian languages
bg-Cyrl: Кавказски език

en: Celtic languages
bg-Cyrl: Келтски език

en: Mari
bg-Cyrl: Мари

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
bg-Cyrl: църковнославянски; старославянски; църковнославянски; старобългарски; староцърковнославянски

en: Chamic languages
bg-Cyrl: Chamic език

en: Montenegrin
bg-Cyrl: Черногорски

en: Creoles and pidgins, English based
bg-Cyrl: Creoles and Pidgins, English-based

en: Creoles and pidgins, French-based
bg-Cyrl: Creoles and Pidgins, French-based

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
bg-Cyrl: Creoles and Pidgins, Portuguese-based

en: Creoles and pidgins
bg-Cyrl: Creoles and pidgins език

en: Kashubian
bg-Cyrl: Кашубски

en: Cushitic languages
bg-Cyrl: Cushitic език

en: Land Dayak languages
bg-Cyrl: Land Dayak език

en: Dravidian languages
bg-Cyrl: Dravidian език

en: Lower Sorbian
bg-Cyrl: Долносорбийски

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
bg-Cyrl: Средновековен холандски (ок. 1050-1350)

en: English
bg-Cyrl: Английски

en: Esperanto
bg-Cyrl: Есперанто

en: Estonian
bg-Cyrl: Естонски

en: Ewe
bg-Cyrl: Еве

en: Ewondo
bg-Cyrl: Евондо

en: Fang
bg-Cyrl: Фанг

en: Faroese
bg-Cyrl: Фарьорски

en: Fanti
bg-Cyrl: Фанти

en: Fijian
bg-Cyrl: Фиджи

en: Finnish
bg-Cyrl: Финландски

en: Finno-Ugrian languages
bg-Cyrl: Finno-Ugrian език

en: Fon
bg-Cyrl: Фон

en: French
bg-Cyrl: Френски

en: Northern Frisian
bg-Cyrl: Northern Frisian език

en: Eastern Frisian
bg-Cyrl: Eastern Frisian език

en: Western Frisian
bg-Cyrl: Western Frisian език

en: Friulian
bg-Cyrl: Фриулски

en: Gayo
bg-Cyrl: Гайо

en: Gbaya
bg-Cyrl: Гбая

en: Germanic languages
bg-Cyrl: Немски език

en: Georgian
bg-Cyrl: Грузински

en: German
bg-Cyrl: Немски

en: Gilbertese
bg-Cyrl: Гилбертезки

en: Irish
bg-Cyrl: Ирландски

en: Galician
bg-Cyrl: Галски

en: Manx
bg-Cyrl: Манкски

en: Gondi
bg-Cyrl: Гонди

en: Gorontalo
bg-Cyrl: Горонтало

en: Gothic
bg-Cyrl: Готически

en: Grebo
bg-Cyrl: Гребо

en: Greek, Ancient (to 1453)
bg-Cyrl: Старогръцки (до 1453)

en: Guarani
bg-Cyrl: Гуарани

en: Gujarati
bg-Cyrl: Гуджарати

en: Gwich'in
bg-Cyrl: Гвич'ин

en: Haida
bg-Cyrl: Хайда

en: Hausa
bg-Cyrl: Хауса

en: Hawaiian
bg-Cyrl: Хавайски

en: Hebrew
bg-Cyrl: Иврит

en: Herero
bg-Cyrl: Хереро

en: Hiligaynon
bg-Cyrl: Хилигайнон

en: Himachali languages; Western Pahari languages
bg-Cyrl: Himachali languages; Western Pahari език

en: Hindi
bg-Cyrl: Хинди

en: Hittite
bg-Cyrl: Хетски

en: Hiri Motu
bg-Cyrl: Хири Моту

en: Upper Sorbian
bg-Cyrl: Горнолужишки

en: Hungarian
bg-Cyrl: Унгарски

en: Hupa
bg-Cyrl: Хупа

en: Iban
bg-Cyrl: Ибан

en: Igbo
bg-Cyrl: Игбо

en: Icelandic
bg-Cyrl: Исландски

en: Ido
bg-Cyrl: Идо

en: Ijo languages
bg-Cyrl: Ijo език

en: Inuktitut
bg-Cyrl: Ескимоски

en: Iloko
bg-Cyrl: Илоко

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
bg-Cyrl: Интерлингва (Международна Асоциация за Помощен Език)

en: Indic languages
bg-Cyrl: Indic език

en: Indonesian
bg-Cyrl: Индонезийски

en: Indo-European languages
bg-Cyrl: Indo-European език

en: Ingush
bg-Cyrl: Ингушки

en: Inupiaq
bg-Cyrl: Инупиак

en: Iranian languages
bg-Cyrl: Iranian език

en: Iroquoian languages
bg-Cyrl: Iroquoian език

en: Italian
bg-Cyrl: Италиански

en: Javanese
bg-Cyrl: Явански

en: Japanese
bg-Cyrl: Японски

en: Judeo-Persian
bg-Cyrl: Еврейскоперсийски

en: Judeo-Arabic
bg-Cyrl: Еврейскоарабски

en: Kara-Kalpak
bg-Cyrl: Кара-калпака-кал

en: Kabyle
bg-Cyrl: Кабил

en: Kamba
bg-Cyrl: Камба

en: Kannada
bg-Cyrl: Каннада

en: Karen languages
bg-Cyrl: Каренски езици

en: Kashmiri
bg-Cyrl: Кашмири

en: Kanuri
bg-Cyrl: Канури

en: Kawi
bg-Cyrl: Кави

en: Kazakh
bg-Cyrl: Казахски

en: Kabardian
bg-Cyrl: Кабардийски

en: Khasi
bg-Cyrl: Каси

en: Khoisan languages
bg-Cyrl: Khoisan език

en: Kinyarwanda
bg-Cyrl: Кинияруанда (Руанда)

en: Kimbundu
bg-Cyrl: Кимбунду

en: Konkani
bg-Cyrl: Конкански

en: Komi
bg-Cyrl: Коми

en: Kongo
bg-Cyrl: Конгоански

en: Korean
bg-Cyrl: Корейски

en: Kosraean
bg-Cyrl: Косраейски

en: Kpelle
bg-Cyrl: Кпеле

en: Karachay-Balkar
bg-Cyrl: Карачаевобалкарски

en: Karelian
bg-Cyrl: Карелски

en: Kru languages
bg-Cyrl: Kru език

en: Kurukh
bg-Cyrl: Курук

en: Kumyk
bg-Cyrl: Кумикумик

en: Kurdish
bg-Cyrl: Кюрдски

en: Ladino
bg-Cyrl: Ладино

en: Lao
bg-Cyrl: Лаоски

en: Latin
bg-Cyrl: Латиница

en: Latvian
bg-Cyrl: Латвийски

en: Lingala
bg-Cyrl: Лингала

en: Lithuanian
bg-Cyrl: Литовски

en: Lozi
bg-Cyrl: Лози

en: Luba-Lulua
bg-Cyrl: Луба-лулуя

en: Luba-Katanga
bg-Cyrl: Луба-катанга

en: Ganda
bg-Cyrl: Луганда

en: Lunda
bg-Cyrl: Лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
bg-Cyrl: Луо (Кения и Танзания)

en: Lushai
bg-Cyrl: Лушай

en: Macedonian
bg-Cyrl: Македонски

en: Madurese
bg-Cyrl: Мадурейски

en: Magahi
bg-Cyrl: Магахи

en: Marshallese
bg-Cyrl: Маршалски

en: Maithili
bg-Cyrl: Маратхи

en: Makasar
bg-Cyrl: Макасар

en: Malayalam
bg-Cyrl: Малаялам

en: Mandingo
bg-Cyrl: Мандинго

en: Maori
bg-Cyrl: Маори

en: Austronesian languages
bg-Cyrl: Austronesian език

en: Marathi
bg-Cyrl: Марати

en: Masai
bg-Cyrl: Масаи

en: Malay
bg-Cyrl: Малтийски

en: Moksha
bg-Cyrl: Мокша

en: Mandar
bg-Cyrl: Мандар

en: Mende
bg-Cyrl: Менде

en: Minangkabau
bg-Cyrl: Минанкубау

en: Uncoded languages
bg-Cyrl: Некодирани езици

en: Mon-Khmer languages
bg-Cyrl: Mon-Khmer език

en: Malagasy
bg-Cyrl: Малагашки

en: Maltese
bg-Cyrl: Малтийски

en: Manchu
bg-Cyrl: Манчу

en: Manipuri
bg-Cyrl: Манипури

en: Manobo languages
bg-Cyrl: Манобо езици

en: Mohawk
bg-Cyrl: Мохаук

en: Mongolian
bg-Cyrl: Монголски

en: Multiple languages
bg-Cyrl: Множество езици

en: Munda languages
bg-Cyrl: Munda език

en: Mirandese
bg-Cyrl: Мирандейски

en: Marwari
bg-Cyrl: Марвари

en: Mayan languages
bg-Cyrl: Езици на маите

en: Nahuatl languages
bg-Cyrl: Nahuatl език

en: North American Indian languages
bg-Cyrl: North American Indian език

en: Ndebele, South; South Ndebele
bg-Cyrl: Ндебеле (Трансваал)

en: Ndebele, North; North Ndebele
bg-Cyrl: Северен Ндебеле

en: Ndonga
bg-Cyrl: Ндонга

en: Nepali
bg-Cyrl: Непалски

en: Nias
bg-Cyrl: Ниас

en: Niger-Kordofanian languages
bg-Cyrl: Niger-Kordofanian език

en: Niuean
bg-Cyrl: Нюеан

en: Nogai
bg-Cyrl: Ногай

en: Norwegian
bg-Cyrl: Норвежки

en: N'Ko
bg-Cyrl: Н'Ко

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
bg-Cyrl: Северно сото

en: Nubian languages
bg-Cyrl: Нубийски езици

en: Nyamwezi
bg-Cyrl: Нямвези

en: Nyankole
bg-Cyrl: Нянколе

en: Nyoro
bg-Cyrl: Ньоро

en: Nzima
bg-Cyrl: Нзима

en: Ojibwa
bg-Cyrl: Ожибва

en: Oriya
bg-Cyrl: Ория

en: Oromo
bg-Cyrl: Афан Оромо

en: Osage
bg-Cyrl: Осаге

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
bg-Cyrl: Турски, Османски (1500-1928)

en: Otomian languages
bg-Cyrl: Отомански езици

en: Papuan languages
bg-Cyrl: Papuan език

en: Pangasinan
bg-Cyrl: Пангасински

en: Pahlavi
bg-Cyrl: Пахлави

en: Papiamento
bg-Cyrl: Папияменто

en: Palauan
bg-Cyrl: Палауан

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
bg-Cyrl: Староперсийски (ок. 600-400 пр.н.е.)

en: Persian
bg-Cyrl: Персийски

en: Philippine languages
bg-Cyrl: Philippine език

en: Phoenician
bg-Cyrl: Финикийски

en: Pali
bg-Cyrl: Пали

en: Polish
bg-Cyrl: Полски

en: Pohnpeian
bg-Cyrl: Понпейски

en: Portuguese
bg-Cyrl: Португалски

en: Prakrit languages
bg-Cyrl: Езици пракрит

en: Reserved for local use
bg-Cyrl: Запазено за локална употреба

en: Quechua
bg-Cyrl: Кечуански

en: Rajasthani
bg-Cyrl: Раджастани

en: Rapanui
bg-Cyrl: Папануй

en: Romance languages
bg-Cyrl: Романски езици

en: Romany
bg-Cyrl: Цигански

en: Russian
bg-Cyrl: Руски

en: Sandawe
bg-Cyrl: Сандауе

en: Yakut
bg-Cyrl: Якутски

en: South American Indian languages
bg-Cyrl: Южно-американски индиански

en: Salishan languages
bg-Cyrl: Салишан езици

en: Samaritan Aramaic
bg-Cyrl: Самаритан арамаик

en: Sanskrit
bg-Cyrl: Санскрит

en: Sasak
bg-Cyrl: Сасак

en: Santali
bg-Cyrl: Сантали

en: Sicilian
bg-Cyrl: Сицилиански

en: Scots
bg-Cyrl: Скотски

en: Selkup
bg-Cyrl: Селкуп

en: Semitic languages
bg-Cyrl: Semitic език

en: Sign Languages
bg-Cyrl: Езикови знаци

en: Shan
bg-Cyrl: Шан

en: Sidamo
bg-Cyrl: Сидамо

en: Siouan languages
bg-Cyrl: Siouan език

en: Sino-Tibetan languages
bg-Cyrl: Sino-Tibetan език

en: Slavic languages
bg-Cyrl: Славянски езици

en: Slovak
bg-Cyrl: Словашки

en: Slovenian
bg-Cyrl: Словенски

en: Southern Sami
bg-Cyrl: Южно сами

en: Northern Sami
bg-Cyrl: Северносаамски

en: Sami languages
bg-Cyrl: Sami езици

en: Lule Sami
bg-Cyrl: Луле-саамски

en: Inari Sami
bg-Cyrl: Инари-саамски

en: Samoan
bg-Cyrl: Самоански

en: Skolt Sami
bg-Cyrl: Сколт-саамски

en: Shona
bg-Cyrl: Шона

en: Sindhi
bg-Cyrl: Синдхи

en: Soninke
bg-Cyrl: Синонке

en: Sogdian
bg-Cyrl: Согдийски

en: Somali
bg-Cyrl: Сомалийски

en: Songhai languages
bg-Cyrl: Songhai езици

en: Sotho, Southern
bg-Cyrl: Сото южен (Sotho, Southern)

en: Sardinian
bg-Cyrl: Сардински

en: Serbian
bg-Cyrl: Сръбски

en: Serer
bg-Cyrl: Серер

en: Nilo-Saharan languages
bg-Cyrl: Nilo-Saharan езици

en: Sukuma
bg-Cyrl: Сукума

en: Sundanese
bg-Cyrl: Судански

en: Susu
bg-Cyrl: Сусу

en: Sumerian
bg-Cyrl: Шумерски

en: Swahili
bg-Cyrl: Суахили

en: Swedish
bg-Cyrl: Шведски

en: Syriac
bg-Cyrl: Сириак

en: Tahitian
bg-Cyrl: Таитски

en: Tai languages
bg-Cyrl: Tai езици

en: Tamil
bg-Cyrl: Тамилски

en: Tatar
bg-Cyrl: Татарски

en: Telugu
bg-Cyrl: Телугу

en: Tereno
bg-Cyrl: Terenо

en: Tetum
bg-Cyrl: Тетум

en: Tajik
bg-Cyrl: Таджикски

en: Tagalog
bg-Cyrl: Тагалог

en: Thai
bg-Cyrl: Тайландски

en: Tibetan
bg-Cyrl: Тибетски

en: Tigrinya
bg-Cyrl: Тигриния

en: Tiv
bg-Cyrl: Тив - Бенуе-Конго

en: Tlingit
bg-Cyrl: Тлингит

en: Tamashek
bg-Cyrl: Тамашек

en: Tonga (Nyasa)
bg-Cyrl: Тонга (Няса)

en: Tonga (Tonga Islands)
bg-Cyrl: Тонга (Tonga Islands)

en: Tok Pisin
bg-Cyrl: Ток Писин - език в Папуа Нова Гвинея

en: Tsimshian
bg-Cyrl: Цимашински

en: Tswana
bg-Cyrl: Тсуана

en: Tsonga
bg-Cyrl: Цонга

en: Turkmen
bg-Cyrl: Туркменски

en: Tumbuka
bg-Cyrl: Тумбука

en: Tupi languages
bg-Cyrl: Тупи езици

en: Turkish
bg-Cyrl: Турски

en: Altaic languages
bg-Cyrl: Алтайски език

en: Twi
bg-Cyrl: Тви

en: Tuvinian
bg-Cyrl: Тувински

en: Udmurt
bg-Cyrl: Удмуртски

en: Ugaritic
bg-Cyrl: Угаритски

en: Ukrainian
bg-Cyrl: Украински

en: Umbundu
bg-Cyrl: Умбурду

en: Undetermined
bg-Cyrl: Неопределен

en: Urdu
bg-Cyrl: Урду

en: Uzbek
bg-Cyrl: Узбекски

en: Vai
bg-Cyrl: Ваи

en: Venda
bg-Cyrl: Венда

en: Vietnamese
bg-Cyrl: Виетнамски

en: Volapük
bg-Cyrl: Волапюк

en: Votic
bg-Cyrl: Вотски

en: Wakashan languages
bg-Cyrl: Вакашан езици

en: Wolaitta; Wolaytta
bg-Cyrl: Уолайта (воламо)

en: Waray
bg-Cyrl: Варай

en: Welsh
bg-Cyrl: Уелски

en: Sorbian languages
bg-Cyrl: Sorbian езици

en: Walloon
bg-Cyrl: Валонски

en: Xhosa
bg-Cyrl: Ксоса

en: Yapese
bg-Cyrl: Япесе

en: Yiddish
bg-Cyrl: Идишки

en: Yoruba
bg-Cyrl: Йоруба

en: Yupik languages
bg-Cyrl: Юпик езици

en: Zapotec
bg-Cyrl: Запотек

en: Zenaga
bg-Cyrl: Зенага

en: Zande languages
bg-Cyrl: Zande езици

en: Zulu
bg-Cyrl: Зулуски

en: Zuni
bg-Cyrl: Зуни

en: No linguistic content; Not applicable
bg-Cyrl: Няма езиково (лингвистично) съдържание; Не е приложимо

en: Undetermined function
bg-Cyrl: Неопределена функция

en: Actor
bg-Cyrl: Актьор

en: Adapter
bg-Cyrl: Адаптер

en: Agency making a reproduction available
bg-Cyrl: Агенция, отговорна за размножаването

en: Animator
bg-Cyrl: Аниматор

en: Annotator
bg-Cyrl: Анотатор

en: Arranger
bg-Cyrl: Аранжор

en: Artist
bg-Cyrl: Художник

en: Assignee
bg-Cyrl: Цесионер

en: Associated name
bg-Cyrl: Свързано име

en: Author, attributed
bg-Cyrl: Автор, приписано

en: Auctioneer
bg-Cyrl: Аукционист

en: Author
bg-Cyrl: Автор

en: Author in quotations or text extracts
bg-Cyrl: Автор в цитати или текстови резюмета

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
bg-Cyrl: Автор на послеслов, надпис в края на книгата и др.

en: Author of introduction, etc.
bg-Cyrl: Автор на въведението и под.

en: Author of dialogue
bg-Cyrl: Автор на послеслов, надпис в края на книгата и други

en: Bibliographic antecedent
bg-Cyrl: Библиографски антедецент

en: Binder an agent who binds an item.
bg-Cyrl: Подвързвач човек, който подвързва екземпляри.

en: Binding designer
bg-Cyrl: Дизайнер на подвързване

en: Book designer
bg-Cyrl: Дизайнер на книги

en: Bookjacket designer
bg-Cyrl: Оформител на корицата

en: Bookplate designer
bg-Cyrl: Създател на екслибрис

en: Bookseller
bg-Cyrl: Продавач на книги

en: Calligrapher
bg-Cyrl: Калиграф

en: Cartographer
bg-Cyrl: Картограф

en: Censor
bg-Cyrl: Сензор

en: Choral director
bg-Cyrl: Хоров ръководител

en: Choreographer
bg-Cyrl: Хореограф

en: Circus performer
bg-Cyrl: Цирков артист

en: Collaborator
bg-Cyrl: Сътрудник

en: Collector of field material
bg-Cyrl: Събирач на полеви материали

en: Comedian
bg-Cyrl: Комик

en: Commentator
bg-Cyrl: Коментатор

en: Commentator for written text
bg-Cyrl: Коментатор на писмен текст

en: Compiler
bg-Cyrl: Компилатор

en: Composer
bg-Cyrl: Композитор

en: Composer of adapted work
bg-Cyrl: Композитор на адаптирана творба

en: Composer of main musical work
bg-Cyrl: Композитор на основното музикално произведение

en: Compositor
bg-Cyrl: Композитор

en: Conceptor
bg-Cyrl: Концептор

en: Conductor
bg-Cyrl: Диригент

en: Consultant to a project
bg-Cyrl: Консултант по проект

en: Continuator
bg-Cyrl: Продължител

en: Copyright holder
bg-Cyrl: Собственик на авторските права

en: Corrector
bg-Cyrl: Коректор

en: Curator of an exhibition
bg-Cyrl: Куратор на изложба

en: Dancer
bg-Cyrl: Танцьор

en: Dedicatee
bg-Cyrl: Посветен

en: Dedicator
bg-Cyrl: Посветител

en: Degree-grantor
bg-Cyrl: Доцент

en: Director
bg-Cyrl: Директор

en: Disc jockey
bg-Cyrl: Диск жокей

en: Dissertant
bg-Cyrl: Дисертант

en: Distributor
bg-Cyrl: Доставчик

en: Donor
bg-Cyrl: Дарител

en: Dubious author
bg-Cyrl: Съмнителен автор

en: Editor
bg-Cyrl: Редактор

en: Engraver
bg-Cyrl: Гравьор

en: Epitomator
bg-Cyrl: Епитоматор

en: Etcher
bg-Cyrl: Офортист

en: Expert
bg-Cyrl: Експерт

en: Film editor
bg-Cyrl: Филмов редактор

en: Forger
bg-Cyrl: Автор на фантастика

en: Former Attributed author
bg-Cyrl: Предишен приписван автор

en: Former attributed author
bg-Cyrl: Предишен приписван автор

en: Former owner
bg-Cyrl: Бивш собственик

en: Founder
bg-Cyrl: Основател

en: Funder
bg-Cyrl: Финансист

en: Game designer
bg-Cyrl: Дизайнер на игри

en: Glossator
bg-Cyrl: Глосатор

en: Graphic technician
bg-Cyrl: Графичен техник

en: Honoree
bg-Cyrl: Отличен

en: Illuminator
bg-Cyrl: Осветител

en: Illustrator
bg-Cyrl: Илюстратор

en: Impresario
bg-Cyrl: Импресарио

en: Inscriber
bg-Cyrl: Абонати

en: Interviewee
bg-Cyrl: Интервю

en: Interviewer
bg-Cyrl: Интервюиращ

en: Issuing body
bg-Cyrl: Издаващ орган

en: Librettist
bg-Cyrl: Либретист

en: Licensee
bg-Cyrl: Лицензиант

en: Licensor
bg-Cyrl: Лицензодател

en: Lithographer
bg-Cyrl: Литограф

en: Lyricist
bg-Cyrl: Лирик

en: Metal-engraver
bg-Cyrl: Метал-гравер

en: Mime artist
bg-Cyrl: Мим артист

en: Monitor
bg-Cyrl: Монитор

en: Musician
bg-Cyrl: Композитор

en: Narrator
bg-Cyrl: Разказвач

en: Notary
bg-Cyrl: Нотариус

en: Opponent
bg-Cyrl: Опонент

en: Organiser
bg-Cyrl: Организатор

en: Originator
bg-Cyrl: Създател

en: Other
bg-Cyrl: Други

en: Papermaker
bg-Cyrl: Производител на хартия

en: Patent applicant
bg-Cyrl: Заявител на патент

en: Patent inventor
bg-Cyrl: Патентен създател

en: Patentee
bg-Cyrl: Притежател на патент

en: Performer
bg-Cyrl: Изпълнител

en: Performer of research
bg-Cyrl: Изследовател

en: Photographer
bg-Cyrl: Снимка

en: Presenter
bg-Cyrl: Водещ

en: Printer
bg-Cyrl: Принтер

en: Printer of plates
bg-Cyrl: Принтер на табелки

en: Producer
bg-Cyrl: Продуцент

en: Proof-reader
bg-Cyrl: Коректор

en: Publisher
bg-Cyrl: Издател

en: Publishing director
bg-Cyrl: Издателски директор

en: Puppeteer
bg-Cyrl: Кукловод

en: Recipient of letters
bg-Cyrl: Получател

en: Record producer
bg-Cyrl: Продуцент на звукозапис

en: Recording engineer
bg-Cyrl: Инженер по звукозапис

en: Remixer
bg-Cyrl: Ремиксер

en: Research team head
bg-Cyrl: Ръководител на изследователски екип

en: Research team member
bg-Cyrl: Член на изследователския екип

en: Reviewer
bg-Cyrl: Рецензент

en: Restorationist
bg-Cyrl: Реставратор

en: Rubricator
bg-Cyrl: Рубрикатор

en: Scenarist
bg-Cyrl: Сценарист

en: Scientific advisor
bg-Cyrl: Научен съветник

en: Scribe
bg-Cyrl: Преписвач

en: Sculptor
bg-Cyrl: Скулптор

en: Secretary
bg-Cyrl: Секретар

en: Signer
bg-Cyrl: Подписващо лице

en: Singer
bg-Cyrl: Певец

en: Sponsor
bg-Cyrl: Спонсор

en: Standards body
bg-Cyrl: Тяло на стандартите

en: Stunt performer
bg-Cyrl: Каскадьор

en: Thesis advisor
bg-Cyrl: Консултант по дипломна работа

en: Translator
bg-Cyrl: Преводач

en: Transliterator
bg-Cyrl: Преводач

en: Type designer
bg-Cyrl: Типов дизайнер

en: Typographer
bg-Cyrl: Печатар

en: Vendor
bg-Cyrl: Доставчик

en: Vocalist
bg-Cyrl: Вокалист

en: Wood-engraver
bg-Cyrl: Гравьор на дърво

en: Writer of accompanying material
bg-Cyrl: Автор на придружителния материал

en: Default Koha system authorised values
bg-Cyrl: Стандартни константни стойности на системата Koha

en: Default filing rules for DDC
bg-Cyrl: Правила за подаване по подразбиране за DDC

en: Default filing rules for LCC
bg-Cyrl: Правила за подаване по подразбиране за LCC

en: Generic call number filing rules
bg-Cyrl: Общи правила за подаване на сигнатура

en: Dewey Decimal Classification
bg-Cyrl: Десетична класификация на Дюи

en: Library of Congress Classification
bg-Cyrl: Класификация на Конгресната библиотека на САЩ

en: Universal Decimal Classification
bg-Cyrl: Универсалната десетична класификация

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
bg-Cyrl: SuDoc Класификация (GPO на САЩ)

en: ANSCR (Sound Recordings)
bg-Cyrl: ANSCR (звукозаписи)

en: Other/Generic Classification Scheme
bg-Cyrl: Друга/Обща класификационна схема

en: Default splitting rules for DDC
bg-Cyrl: Правила за разделяне по подразбиране за DDC

en: Default splitting rules for LCC
bg-Cyrl: Правила за разделяне по подразбиране за LCC

en: Generic call number splitting rules
bg-Cyrl: Общи правила за разделяне на сигнатура

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
bg-Cyrl: Източници на класификация по подразбиране и правила за класификация за Koha.

en: ILL batch statuses used in Koha
bg-Cyrl: ILL състояния на партиди, използвани в Koha

en: Default Koha system patron restriction types
bg-Cyrl: Видове ограничения за читатели на системата Koha по подразбиране

en: Sample frequencies for subscriptions
bg-Cyrl: Примерни честоти за абонаменти

en: 2/day
bg-Cyrl: 2/дена

en: 1/day
bg-Cyrl: 1/ден

en: 3/week
bg-Cyrl: 3 / седмично

en: 1/week
bg-Cyrl: 1/седмица

en: 1/2 weeks
bg-Cyrl: 1/2 седмици

en: 1/3 weeks
bg-Cyrl: 1/3 седмици

en: 1/month
bg-Cyrl: 1/месец

en: 1/2 months
bg-Cyrl: 1/2 месеца

en: 1/3 months
bg-Cyrl: 1/3 месеца

en: 2/year
bg-Cyrl: 2/години

en: 1/year
bg-Cyrl: 1/година

en: 1/2 year
bg-Cyrl: 1/2 година

en: Irregular
bg-Cyrl: Неправилен

en: Sample notices
bg-Cyrl: Примерни известия

en: Notification on receiving
bg-Cyrl: Уведомление при получаване

en: Order received
bg-Cyrl: Поръчката е получена

en: Catalog concern acknowledgment
bg-Cyrl: Потвърждение за проблеми с каталога

en: Concern acknowledgement
bg-Cyrl: Потвърждение за проблеми

en: Catalog concern resolved
bg-Cyrl: Проблемът с каталога е разрешен

en: Concern resolved
bg-Cyrl: Проблема решен

en: Catalog concern updated
bg-Cyrl: Каталогът е актуализиран

en: Concern updated
bg-Cyrl: Проблема е обновен

en: Catalog concern reported
bg-Cyrl: Отчета с проблеми с каталога е изпратен

en: Concern notification
bg-Cyrl: Известие за проблем

en: Account payment
bg-Cyrl: Плащане по сметка

en: Account fee
bg-Cyrl: Такса за регистрация

en: Account writeoff
bg-Cyrl: Отписване на акаунт

en: Article request - canceled
bg-Cyrl: Заявка за статия - отменена

en: Article request canceled
bg-Cyrl: Заявка за статия е отменена

en: Article request - completed
bg-Cyrl: Заявка за статия - изпълнена

en: Article request completed
bg-Cyrl: Заявка за статия е изпълнена

en: Article request - pending
bg-Cyrl: Заявка за статия - в очакване

en: Pending article request
bg-Cyrl: Чакаща заявка за статия

en: Article request - new
bg-Cyrl: Заявка за статия - нова

en: Article request received
bg-Cyrl: Заявка за статия е получена

en: Article request - processing
bg-Cyrl: Заявка за статия - обработка

en: Article request processing
bg-Cyrl: Заявката за статия се обработка

en: Article request
bg-Cyrl: Заявка за статия

en: Article request - print slip
bg-Cyrl: Заявка за статия - за отпечатване

en: Check-ins
bg-Cyrl: Връщания

en: Item check-in (digest)
bg-Cyrl: Екземпляр връщане (digest)

en: Checkouts
bg-Cyrl: Заемания

en: Item check-out (digest)
bg-Cyrl: Екземпляр заемане (digest)

en: Checkout note
bg-Cyrl: Бележка

en: Checkout note on item set by patron
bg-Cyrl: Бележка при заемане на екземпляр, зададена от читателя

en: Item due reminder
bg-Cyrl: Напомняне за дължим екземпляр

en: Item due reminder (digest)
bg-Cyrl: Напомняне за дължим екземпляр (digest)

en: Hold slip
bg-Cyrl: Резервация фиш

en: Issue quick slip
bg-Cyrl: Издайте бърз фиш

en: Issue slip
bg-Cyrl: Издайте фиш

en: Item overdue
bg-Cyrl: Просрочен екземпляр

en: Overdue notice
bg-Cyrl: Предизвестие за просрочване

en: Overdues slip
bg-Cyrl: Просрочени задължения

en: Advance notice of item due
bg-Cyrl: Предварително известие за дължим библиотечен документ

en: Advance notice of item due (digest)
bg-Cyrl: Предварително известие за дължим библиотечен документ (дайджест)

en: Item renewals
bg-Cyrl: Екземпляр презаписвания

en: Stock rotation report
bg-Cyrl: Доклад за оборота на фонда

en: Stock rotation slip
bg-Cyrl: Оборот на фонда slip

en: Transfer slip
bg-Cyrl: Трансферен фиш

en: Acquisition claim
bg-Cyrl: Иск за придобиване

en: Item not received
bg-Cyrl: Екземплярът не е получен

en: ILL request ready for pickup
bg-Cyrl: Заявката за МБЗ готова за получаване

en: Interlibrary loan request ready for pickup
bg-Cyrl: Заявката за междубиблиотечено заемане е готова за получаване

en: ILL request unavailable
bg-Cyrl: Заявката за МБЗ не е налична

en: Interlibrary loan request unavailable
bg-Cyrl: Заявка за междубиблиотечено заемане не е налична

en: ILL request cancelled
bg-Cyrl: Заявката за МБЗ е отменена

en: Interlibrary loan request cancelled
bg-Cyrl: Заявката за междубиблиотечено заемане е отменена

en: ILL request modified
bg-Cyrl: Заявката за МБЗ е редактирана

en: Interlibrary loan request modified
bg-Cyrl: Заявката за междубиблиотечено заемане е редактирана

en: ILL request to partners
bg-Cyrl: Заявка на МБЗ към партньори

en: Interlibrary loan request to partners
bg-Cyrl: Заявка за междубиблиотечено заемане към партньорите

en: ILL request update
bg-Cyrl: Заявка на МБЗ за актуализация

en: Interlibrary loan request update
bg-Cyrl: Актуализация на исканията за междубиблиотечно заемане

en: Discharge confirmation
bg-Cyrl: Потвърждение за освобождаване от отговорност

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
bg-Cyrl: Справка за <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
bg-Cyrl: Изтичане на акаунта

en: Account renewal
bg-Cyrl: Подновяване на акаунт

en: OPAC self-registration verification email
bg-Cyrl: OPAC имейл за потвърждение за саморегистрация

en: Verify your account
bg-Cyrl: Потвърдете акаунта си

en: Library account password change notification
bg-Cyrl: Известие за промяна на паролата за служебен акаунт

en: Notification of password change
bg-Cyrl: Известие за промяна на паролата

en: Koha password recovery
bg-Cyrl: Възстановяване на парола

en: Online password reset
bg-Cyrl: Онлайн възстановяване на паролата

en: Koha password reset
bg-Cyrl: Възстановяване на парола

en: Notification about an accepted share
bg-Cyrl: Уведомление за прието споделяне

en: Share on list <<listname>> accepted
bg-Cyrl: Споделяне на списък <<listname>> прието

en: Invitation for sharing a list
bg-Cyrl: Покана за споделяне на списък

en: Share list <<listname>>
bg-Cyrl: Споделяне на списък <<listname>>

en: Welcome notice
bg-Cyrl: Добре дошли съобщение

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
bg-Cyrl: % USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Добре дошли [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Добре дошли в библиотеката[% END %]

en: Two-authentication token
bg-Cyrl: Дву-факторно удостоверяване

en: two-authentication step token
bg-Cyrl: Стъпки за токен за дву-факторно удостоверяване

en: Account balance slip
bg-Cyrl: Разписка за салдо за акаунт

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
bg-Cyrl: Резюме на акаунта за [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
bg-Cyrl: Поръчка за придобиване

en: Order
bg-Cyrl: Поръчка

en: Point of sale receipt
bg-Cyrl: Разписка на продажба

en: Receipt
bg-Cyrl: Касова бележка

en: Hold has been cancelled
bg-Cyrl: Резервацията е отменена

en: Hold available for pickup
bg-Cyrl: Налична резервация за вземане

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
bg-Cyrl: Налична резервация за вземане от <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
bg-Cyrl: Налична резервация за вземане

en: Hold available for pickup (print notice)
bg-Cyrl: Резервацията е налична за вземане (отпечатано известие)

en: Hold placed on item
bg-Cyrl: Резервацията е направена на екземпляр

en: Canceled hold available for different patron
bg-Cyrl: Отменено резервация е налична за друг читател

en: Waiting hold reminder
bg-Cyrl: Напомняне за чакаща резервация

en: You have waiting holds.
bg-Cyrl: Имате чакащи резервации.

en: New curbside pickup
bg-Cyrl: Нов curbside pickup

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
bg-Cyrl: Насрочили сте вземане от [% branch.branchname %]

en: New serial issue
bg-Cyrl: Нов брой

en: New serial issue is now available
bg-Cyrl: Вече е наличен нов брой

en: Purchase suggestion accepted
bg-Cyrl: Предложението за покупка е прието

en: Suggestion accepted
bg-Cyrl: Предложението е прието

en: Suggested purchase available
bg-Cyrl: Препоръчителна покупка е на разположение

en: Suggestion available
bg-Cyrl: Налично предложение

en: New suggestion
bg-Cyrl: Ново предложение

en: Suggested item ordered
bg-Cyrl: Поръчан предложен екземпляр

en: Suggestion ordered
bg-Cyrl: Предложението е поръчано

en: Purchase suggestion declined
bg-Cyrl: Предложението за покупка е отхвърлено

en: Suggestion rejected
bg-Cyrl: Предложението е отхвърлено

en: A suggestion is ready to be processed
bg-Cyrl: Предложението за покупка е готово за обработка

en: Notify fund owner
bg-Cyrl: Уведомете собственика на фонда

en: A suggestion has been assigned to you
bg-Cyrl: Възложено Ви е предложение за покупка

en: Notify manager of a suggestion
bg-Cyrl: Уведомете мениджъра за предложения

en: OPAC problem report
bg-Cyrl: OPAC доклад за проблем

en: Automatic renewal notice
bg-Cyrl: Известие за автоматично презаписване

en: Notification of automatic renewal
bg-Cyrl: Уведомление за автоматично презаписване

en: Checkin slip
bg-Cyrl: Бланка за връщане

en: Overdue item fine description
bg-Cyrl: Прецизно описание на просрочения екземпляр

en: Auto renewals (Digest)
bg-Cyrl: Автоматични презаписване (дайджест)

en: Notification on auto renewals
bg-Cyrl: Уведомление за автоматични презаписвания

en: Notification to return a recalled item
bg-Cyrl: Известие за връщане на recalled екземпляр

en: Recalled item awaiting pickup
bg-Cyrl: Recalled екземпляр, очакващ получаване

en: Details of patron who recalled item
bg-Cyrl: Подробности за читателя, който е recalled екземпляра

en: Confirmation of disabling two factor authentication
bg-Cyrl: Потвърждение за деактивиране на двуфакторно удостоверяване

en: Confirmation of enabling two factor authentication
bg-Cyrl: Потвърждение за активиране на двуфакторно удостоверяване

en: New OPAC self-registration
bg-Cyrl: Нова саморегистрация в OPAC

en: New OPAC self-registration submitted
bg-Cyrl: Нова саморегистрация в OPAC е подадена

en: Send list
bg-Cyrl: Изпрати списък

en: Your list: [% listname | html %]
bg-Cyrl: Вашият списъкt: [% listname | html %]

en: Send cart
bg-Cyrl: Изпрати количка

en: Your cart
bg-Cyrl: Количката за книги

en: Train item slip
bg-Cyrl: Трансферен фиш

en: Hold is confirmed
bg-Cyrl: Резервацията е потвърдена

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
bg-Cyrl: Резервацията за [% hold.biblio.title %] е потвърдена

en: Dear %s %s (%s),
bg-Cyrl: Уважаеми %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
bg-Cyrl: Вашата заявка за статия за %s (%s) е отменена по следната причина:

en: Article requested:
bg-Cyrl: Искана статия:

en: Title: %s
bg-Cyrl: Заглавие: %s

en: Author: %s
bg-Cyrl: Автор: %s

en: Volume: %s
bg-Cyrl: Том: %s

en: Issue: %s
bg-Cyrl: Издание: %s

en: Date: %s
bg-Cyrl: Дата: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
bg-Cyrl: TOC: %sДа%sНе%s

en: Pages: %s
bg-Cyrl: Страници: %s

en: Chapters: %s
bg-Cyrl: Глави (части): %s

en: Notes: %s
bg-Cyrl: Бележка: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
bg-Cyrl: Формат: %sКопиране%sСканиране%s

en: Your library
bg-Cyrl: Библиотеката

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
bg-Cyrl: Изпълнихме вашата заявка за статия за %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
bg-Cyrl: %sМожете да вземете поръчката си от %s.%sМожете да изтеглите сканираните материали чрез следния URL адрес(и): %s.%s

en: Thank you!
bg-Cyrl: Благодаря!

en: Dear %s %s (%s)
bg-Cyrl: Уважаеми %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
bg-Cyrl: Вашата заявка за статия от %s (%s) вече е в изчакващо състояние.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
bg-Cyrl: Получихме вашата заявка за статия за %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
bg-Cyrl: Сега обработваме вашата заявка за статия за %s (%s).

en: Article request:
bg-Cyrl: Заявка за статия:

en: Barcode: %s
bg-Cyrl: Баркод: %s

en: The following items have been checked in:
bg-Cyrl: Следните екземпляри са чекирани:

en: Thank you.
bg-Cyrl: Благодарим Ви.

en: The following items have been checked out:
bg-Cyrl: Следните екземпляри са проверени:

en: Thank you for visiting %s.
bg-Cyrl: Благодарим Ви за посещението %s.

en: Dear %s %s,
bg-Cyrl: Уважаеми %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
bg-Cyrl:  Поръчката %s (%s) е получена.

en: Your library.
bg-Cyrl: Библиотеката.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
bg-Cyrl: %s %s е добавил бележка към елемента %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
bg-Cyrl: Дължим е следният екземпляр:

en: The following item(s) are now due:
bg-Cyrl: Дължим са следните екземпляри:

en: You have %s item(s) that are now due
bg-Cyrl: Имате %s екземпляр(и), които сега са дължими

en: %sDate: %s%s
bg-Cyrl: %sДата: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
bg-Cyrl: %s Прехвърляне към/Резервация за %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
bg-Cyrl: %sРЕЗЕРВИРАНИ ЕКЗЕМПЛЯРИ%s

en: %sNotes:
bg-Cyrl: %sБележки:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
bg-Cyrl: Заети до %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
bg-Cyrl: %sЗаети днес%s

en: Barcode: %s%s
bg-Cyrl: Баркод: %s%s

en: Date due: %s%s
bg-Cyrl: До дата: %s%s

en: %sChecked out%s
bg-Cyrl: %sЗаемания%s

en: %sOverdues%s
bg-Cyrl: %sПросрочени задължения%s

en: %sNews%s
bg-Cyrl: %sНовини%s

en: %sPosted on %s%s
bg-Cyrl: %sПубликувано на %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
bg-Cyrl: Според текущите ни записи имате библиотечни документи, които са просрочени. Вашата библиотека не начислява глоби, но моля, върнете ги или ги презапишете възможно най-скоро.

en: Phone: %s
bg-Cyrl: Телефон: %s

en: Fax: %s
bg-Cyrl: Факс: %s

en: Email: %s
bg-Cyrl: Имейл: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
bg-Cyrl: Ако сте регистрирали парола в библиотеката и имате налично презаписване, можете да го направите онлайн. Ако даден екземпляр се просрочи с повече от 30 дни, няма да можете да използвате вашата библиотека, докато не върнете екземпляра.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
bg-Cyrl: Следните екземпляри са просрочени:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
bg-Cyrl: %s"%s" от %s, %s, Баркод: %s Глоба: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
bg-Cyrl: Благодарим Ви за вниманието към този въпрос.

en: %s Staff
bg-Cyrl: %s Персонал

en: Dear %s,%s
bg-Cyrl: Уважаеми %s, %s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
bg-Cyrl: Благодарим ви за вашия сигнал относно %s.%s

en: You reported: %s
bg-Cyrl: Вие съобщихте: %s

en: Thank you
bg-Cyrl: Благодаря

en: The following item will be due soon:
bg-Cyrl: Следният екземпляр ще дойде скоро:

en: The following item(s) will be due soon:
bg-Cyrl: Следният екземпляр ще бъде получен скоро:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
bg-Cyrl: Имате %s екземпляр(и), чийто връщане трябва да бъде скоро.

en: The following items have been renewed:
bg-Cyrl: Следните екземпляри са презаписани:

en: Stock rotation report for %s:
bg-Cyrl: Доклад за оборота на фонда %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
bg-Cyrl: %s%s елементи, които ще бъдат обработени за тази библиотека.

en: %sNo items to be processed for this branch
bg-Cyrl: %sНяма елементи за обработка за тази библиотека

en: %s%s%sTitle: %s
bg-Cyrl: %s%s%sЗаглавие: %s

en: Call number: %s
bg-Cyrl: Сигнатура: %s

en: Location: %s
bg-Cyrl: Местоположение: %s

en: On loan?: %s
bg-Cyrl: За заемане?: %s

en: Status: %s
bg-Cyrl: Статус: %s

en: Current library: %s %s
bg-Cyrl: Текуща библиотека: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
bg-Cyrl: %sТрансфер до %s%s

en: %sITEM%s
bg-Cyrl: %sЕКЗЕМПЛЯР%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
bg-Cyrl: %sНомер %s (%s) (%s поръчан) ($%s всички) не е получено.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
bg-Cyrl: Заявката за междубиблиотечно заемане с номер %s, която сте заявили за:

en: is ready for pick up from %s.
bg-Cyrl: е готов за вземане от %s.

en: Kind regards
bg-Cyrl: Поздрави

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
bg-Cyrl: Заявката за междубиблиотечно заемане с номер %s, която сте заявили за

en: is unfortunately unavailable.
bg-Cyrl: за съжаление е недостъпен.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
bg-Cyrl: Библиотеката вече маркира вашия проблем с %s като разрешен.%s

en: The following comment was left: %s
bg-Cyrl: Оставен е следният коментар: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
bg-Cyrl: Читателят със заявка за междубиблиотечно заемане %s, отмени тази заявка:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
bg-Cyrl: Читателят със заявка за междубиблиотечно заемане %s, промени тази заявка:

en: Dear Sir/Madam,
bg-Cyrl: Уважаеми(а) Господин/Госпожо,

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
bg-Cyrl: Бихме искали да поискаме междубиблиотечен заемане за заглавие, отговарящо на следното описание:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
bg-Cyrl: Моля, уведомете ни, ако можете да ни предоставите.

en: has been updated.
bg-Cyrl: беше обновен.

en: Details of the update are below:
bg-Cyrl: Подробностите за актуализацията са по-надолу:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
bg-Cyrl: Библиотеката добави актуализация към проблема, за който подадохте сигнал %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
bg-Cyrl: %sПотвърждение за освобождаване от отговорност%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
bg-Cyrl: %s%s удостоверява, че следният читател:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
bg-Cyrl: %s %s (номер на читателска карта: %s)%s

en: has returned all items.%s
bg-Cyrl: върна всички екземпляри.%s

en: Dear %s %s %s,
bg-Cyrl: Уважаеми %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
bg-Cyrl: Вашата карта ще изтече скоро, на:

en: Thank you,
bg-Cyrl: Благодарим Ви,

en: Librarian
bg-Cyrl: Библиотекар

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
bg-Cyrl: Вашият библиотечен акаунт е подновен. Новият срок е: %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
bg-Cyrl: %s
    Приложена е такса за записване от %s.
    %s

en: Your library,
bg-Cyrl: Библиотеката,

en: Hello!
bg-Cyrl: Здравейте!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
bg-Cyrl: Вашият библиотечен акаунт е създаден. Моля, потвърдете имейла, като щракнете върху тази връзка, за да завършите процеса на регистрация:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
bg-Cyrl: Ако не сте инициирали тази заявка, можете спокойно да игнорирате това съобщение. Заявката ще изтече скоро.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
bg-Cyrl: Искаме да ви уведомим, че вашата парола е променена. Ако не сте го променили сами (или сте поискали тази промяна), моля, свържете се с персонала на библиотеката.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
bg-Cyrl: %sТози имейл е изпратен в отговор на вашата заявка за възстановяване на парола за акаунт %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
bg-Cyrl: Вече можете да зададете новата си парола, като използвате следната връзка:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
bg-Cyrl: %sТази връзка ще бъде валидна 2 дни от получаването на този имейл за да промените паролата си.%s

en: %sThank you.%s
bg-Cyrl: %sБлагодарим Ви.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
bg-Cyrl: %sБиблиотекар нулира паролата за акаунта %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
bg-Cyrl: Моля, създайте нова парола, като използвате следната връзка:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
bg-Cyrl: %sТази връзка ще бъде валидна 5 дни от получаването на този имейл за да промените паролата си.%s

en: Dear patron,
bg-Cyrl: Уважаеми читателю,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
bg-Cyrl: Искаме да ви информираме за това, че %s %s прие поканата Ви да сподели вашия списък %s в нашия библиотечен каталог.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
bg-Cyrl: Един от нашите читатели, %s %s, ви кани да споделите списък %s в нашия каталог.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
bg-Cyrl: За достъп до този споделен списък, моля, кликнете върху следния URL адрес или го копирайте и поставете в адресната лента на браузъра си.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
bg-Cyrl: В случай, че не сте читател в нашата библиотека или не искате да приемете тази покана, моля, игнорирайте този имейл. Покана изтича в рамките на две седмици.

en: Hello %s %s %s.%s
bg-Cyrl: Здравейте %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
bg-Cyrl: Благодарим ви, че се присъединихте към %s%s%sбиблиотека%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
bg-Cyrl: Можете да търсите всички наши материали в нашия %sкаталог%s.%s

en: Your library card number is %s%s
bg-Cyrl: Номер на читателска карта е %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
bg-Cyrl: Ако имате някакви проблеми или въпроси относно вашия акаунт, моля, свържете се с библиотеката.

en: Dear cataloger,%s
bg-Cyrl: Уважаеми каталогизатор, %s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
bg-Cyrl: %s съобщи следното безпокойство с %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
bg-Cyrl: Можете да маркирате този проблем като разрешен от %sстраницата за управление на проблемите%s.

en: Your authentication token is %s.
bg-Cyrl: Вашият токен за удостоверяване е %s.

en: It is valid one minute.
bg-Cyrl: Важи една минута.

en:       %sOutstanding accounts%s
bg-Cyrl:       %sНеизплатена сума%s

en:       %sDebts%s
bg-Cyrl:       %sДългове%s

en:     %sDate%s
bg-Cyrl:     %sДата%s

en:     %sCharge%s
bg-Cyrl:     %sПромяна%s

en:     %sAmount%s
bg-Cyrl:     %sКоличество%s

en:     %sOutstanding%s
bg-Cyrl:     %sИзключителен%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
bg-Cyrl:     %sНяма неуредени дебити по сметката ви%s

en:       %sCredits%s
bg-Cyrl:       %sКредити%s

en:     %sCredit%s
bg-Cyrl:     %sКредити%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
bg-Cyrl:     %sНяма неизплатени кредити по сметката Ви%s

en:         Total credit as of %s:
bg-Cyrl:         Всичко кредит към %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
bg-Cyrl:         Общо дължими задължения към %s:

en: Please order for the library:
bg-Cyrl: Моля, поръчайте за библиотеката:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
bg-Cyrl: %sНомер %s (%s) (количество: %s) ($%s всички).%s

en:   %sTransaction ID: %s
bg-Cyrl:   %sТранзакция ID: %s

en:   %sOperator ID: %s
bg-Cyrl:   %sОператор ID: %s

en:   %sPayment type: %s
bg-Cyrl:   %sВид плащане: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
bg-Cyrl:         %s%sРазписка за такса%s%s

en:     %sDescription of charges%s
bg-Cyrl:     %sОписание на задълженията%s

en:     %sTotal: %s
bg-Cyrl:     %sВсичко: %s

en:     %sTendered: %s
bg-Cyrl:     %sУслуги: %s

en:     %sChange: %s
bg-Cyrl:     %sПромяна: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
bg-Cyrl:         %s%sРазписка за плащане%s%s

en:       %sTendered: %s
bg-Cyrl:       %sУслуги: %s

en:       %sChange given:%s
bg-Cyrl:       %sДадена промяна: %s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
bg-Cyrl: За съжаление Ви съобщаваме, че следният екземпляр не може да Ви бъде предоставен. Резервацията Ви бе отменена.

en: Copy: %s
bg-Cyrl: Копиране: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
bg-Cyrl: Имате налична резервация за вземане от %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
bg-Cyrl: Имате налична резервация за вземане от:

en: Waiting since: %s
bg-Cyrl: Очаква се от: %s

en: Waiting at: %s
bg-Cyrl: Очаква се при: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
bg-Cyrl: Вашата резервация за %s е налична за вземане.

en:       %sTransaction ID: %s
bg-Cyrl:       %sТранзакция ID: %s

en:       %sOperator ID: %s
bg-Cyrl:       %sОператор ID: %s

en:       %sPayment type: %s
bg-Cyrl:       %sВид плащане: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
bg-Cyrl:         %s%s%sРазписка за такса%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
bg-Cyrl:         Получено с благодарности от  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
bg-Cyrl:         Номер на читателска карта: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
bg-Cyrl:         Кредитът е добавен към акаунт за %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
bg-Cyrl:         Отписването е добавено към акаунта за %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
bg-Cyrl:       %sОписание на задълженията%s

en:       %sAmount%s
bg-Cyrl:       %sКоличество%s

en:       %sTotal available:%s
bg-Cyrl:       %sОбщо налични:%s

en:       %sDescription of charges%s
bg-Cyrl:       %sОписание на таксите%s

en:       %sTotal:%s
bg-Cyrl:       %sВсичко:%s

en:       %sChange given: %s
bg-Cyrl:       %sДадена промяна: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
bg-Cyrl:       %sСалдо по сметката към датата:%s

en: Change service requested
bg-Cyrl: Заявена е услуга за промяна

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
bg-Cyrl: Резервация на библиотечен документ : %s (%s) от читател %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
bg-Cyrl: Читателя, който взима %s (%s), се промени на %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
bg-Cyrl: Моля, актуализирайте информацията за резервацията за този екземпляр.

en: Item: %s
bg-Cyrl: Екземпляр: %s

en: Pickup location: %s
bg-Cyrl: Място за получаване: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
bg-Cyrl: Уважаеми %s %s,
    
    Следните резервации Ви очакват в %s:
    
    %s
        %s : Ви очакват от %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
bg-Cyrl: Имате насрочено вземане за %s в %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
bg-Cyrl: Всички резервации, които ви чакат ще бъдат включени в това вземане. Към момента този списък включва:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
bg-Cyrl: След като пристигнете, моля, обадете се в библиотеката си или влезте в акаунта си и щракнете върху бутона 'Уведомете персонала за вашето пристигане', за да ги уведомите, че сте там.

en: The following issue is now available:
bg-Cyrl: Вече е налично следното издание:

en: Please pick it up at your convenience.
bg-Cyrl: Моля, вземете когато ви е удобно.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
bg-Cyrl: Предложихте библиотеката да придобие %s от %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
bg-Cyrl: Библиотеката разгледа вашето предложение. Екземплярът ще бъде поръчан . Ще бъдете уведомени с имейл, когато поръчката приключи и когато екземплярът бъде получен.

en: If you have any questions, please email us at %s.
bg-Cyrl: Ако имате въпроси, моля, изпратете ни имейл на %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
bg-Cyrl: Имаме удоволствието да Ви информираме, че заявеният от Вас екземпляр вече е част от каталога на библиотеката.

en: %sSuggestion pending approval%s
bg-Cyrl: %sПредложение очакващо одобрение%s

en:     %s%sSuggested by%s
bg-Cyrl:     %s%sПредложено от%s

en:     %s%sTitle suggested%s
bg-Cyrl:     %s%sПредложено заглавие%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sБиблиотека:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sЗаглавие:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sАвтор:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sДата на авторското право:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sСтандартен номер (ISBN, ISSN или друг):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sИздателство:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sЗаглавие на колекцията:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sМясто на издаване%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sКоличество:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
bg-Cyrl:     %s%sВид библиотечен документ:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sПричина за предложението:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
bg-Cyrl:     %s%sБележки:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
bg-Cyrl: Имаме удоволствието да Ви информираме, че заявеният от Вас екземпляр вече е поръчан. Той трябва да пристигне скоро, след което ще бъде обработен за добавяне в каталога на библиотеката.

en: You will be notified again when the book is available.
bg-Cyrl: Ще бъдете уведомени отново, когато книгата е налична.

en: If you have any questions, please email us at %s
bg-Cyrl: Ако имате въпроси, моля, изпратете ни имейл на %s

en:       %sFee ID: %s
bg-Cyrl:       %sID на таксата: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
bg-Cyrl:         %s%sФактура%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
bg-Cyrl:         Фактуриране на: %s %s %s

en:       %sDate%s
bg-Cyrl:       %sДата%s

en:       %sTotal owed:%s
bg-Cyrl:       %sОбщо дължимо:%s

en:       %sDescription of payments%s
bg-Cyrl:       %sОписание на плащанията%s

en:       %sTotal paid:%s
bg-Cyrl:       %sОбщо платено:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
bg-Cyrl:       %sВсичко неизплатен:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
bg-Cyrl: Библиотеката разгледа Вашата заявка и реши да не приеме предложението Ви.

en: The reason given is: %s
bg-Cyrl: Причина е: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
bg-Cyrl: Ново предложение е готово за обработка: %s от %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
bg-Cyrl: Възложено Ви е ново предложение: %s.

en: Username: %s
bg-Cyrl: Потребителско име: %s

en: Problem page: %s
bg-Cyrl: Проблемна страница: %s

en: Message: %s
bg-Cyrl: Съобщение: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
bg-Cyrl: Следният екземпляр, %s, е правилно презаписан и сега е изискуем %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
bg-Cyrl: Този екземпляр е достигнал максималния брой автоматични презаписвания и повече няма да бъде презаписан.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
bg-Cyrl: Този екземпляр е достигнал максималния брой онлайн презаписвания и ще трябва да бъде презаписан в библиотеката.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
bg-Cyrl: Следният екземпляр, %s, не е презаписан защото:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
bg-Cyrl: Имате просрочени екземпляри. Достигнахте максималния брой възможни презаписвания.

en: This item is on hold for another patron.
bg-Cyrl: Този екземпляр е резервиран за друг читател.

en: You are currently restricted.
bg-Cyrl: В момента сте ограничен.

en: You have overdue items.
bg-Cyrl: Имате просрочени екземпляри.

en: It's too late to renew this item.
bg-Cyrl: Твърде късно е за презаписване на този екземпляр.

en: Your total unpaid fines are too high.
bg-Cyrl: Вашите общи неплатени глоби са твърде високи.

en: This item must be renewed at the library.
bg-Cyrl: Екземплярът трябва да се поднови в библиотеката.

en: Your account has expired.
bg-Cyrl: Вашият акаунт е изтекъл.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
bg-Cyrl: Върнати екземпляри за %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
bg-Cyrl: %sВърнати днес%s

en: Barcode: %s %s
bg-Cyrl: Баркод: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
bg-Cyrl: Има %s екземпляри, които не бяха презаписани.

en: There were %s items that were renewed.
bg-Cyrl: Има %s екземпляри, които са презаписани.

en: was renewed until %s
bg-Cyrl: беше презаписан до %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
bg-Cyrl: Направено е recall на следния екземпляр: %s / %s (%s). Крайният срок е актуализиран и сега е %s. Моля, върнете екземпляра преди крайния срок.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
bg-Cyrl: A recall , което поискахте за следния екземпляр: %s / %s (%s), вече е готово да го вземете в %s. Моля, вземете своя екземпляр до %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
bg-Cyrl: За Вашия акаунт е приложено плащане в размер на %s.

en: This payment affected the following fees:
bg-Cyrl: Това плащане се отнася за следните такси:

en: Description: %s
bg-Cyrl: Описание: %s

en: Amount paid: %s
bg-Cyrl: Платено: %s

en: Amount remaining: %s
bg-Cyrl: Оставаща сума: %s

en: Recall for pickup at %s
bg-Cyrl: Recall за вземане от %s

en: ITEM RECALLED
bg-Cyrl: ЕКЗЕМПЛЯР RECALLED

en: %s by %s
bg-Cyrl: %s от %s

en: Callnumber: %s
bg-Cyrl: Сигнатура: %s

en: %sDear %s %s,%s
bg-Cyrl: %sУважаеми %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
bg-Cyrl: %sТова е, за да потвърдите, че е деактивирано двуфакторното удостоверяване за Вашия акаунт.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
bg-Cyrl: %sако не сте направили това, някой друг може да използва вашия акаунт. Моля, свържете се с техническата поддръжка.%s

en: %sYour library%s
bg-Cyrl: %sБиблиотеката%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
bg-Cyrl: %sТова е, за да потвърдите, че е активирано двуфакторното удостоверяване за Вашия акаунт.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
bg-Cyrl: %sНова саморегистрация в OPAC%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
bg-Cyrl: %s%sНаправена самостоятелна регистрация:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sНомер на читателска карта: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sИмейл: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sТелефон: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sМобилен:%s %s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sФакс: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sДопълнителен имейл: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sДопълнителен телефон: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sТекуща библиотека: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
bg-Cyrl: %s%sКатегория временни читатели: %s%s%s

en: Hi,%s%s
bg-Cyrl: Здравейте, %s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
bg-Cyrl: %s %s ви изпрати списък от нашия онлайн каталог, наречен: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
bg-Cyrl: Моля, обърнете внимание, че прикаченият файл е MARC файл с библиографски записи, който може да бъде импортиран в личен библиографски софтуер като EndNote, Reference Manager или ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
bg-Cyrl: %sАвтор(и): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
bg-Cyrl: %sПубликувано от: %s%s в %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
bg-Cyrl: %sКолекция: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
bg-Cyrl: %sГодина на издаване: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
bg-Cyrl: %sБележка: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
bg-Cyrl: %sОбединено заглавие: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
bg-Cyrl: %sПериодично издание: %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
bg-Cyrl: %sЧаст от: %s%s %s%s%s%s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
bg-Cyrl: [%sИзглед в онлайн каталог%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
bg-Cyrl: %s%sекземпляри: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
bg-Cyrl: %s %s Ви изпрати в количка за книги от нашия онлайн каталог.%s

en: %sView in online catalog%s
bg-Cyrl: %sИзглед в онлайн каталог%s

en: Train name: %s
bg-Cyrl: Име на ползвателя: %s

en: Sent on: %s
bg-Cyrl: Изпратено на: %s

en: Item number #%s
bg-Cyrl: Екземплярен номер #%s

en: Hello %s %s (%s),
bg-Cyrl: Здравейте %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
bg-Cyrl: Вашето презаписване за %s (%s) е потвърдено.

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
bg-Cyrl: Ще бъдете уведомени, когато книгата е налична.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
bg-Cyrl: Анулиране на акаунта %s е приложено към Вашия акаунт.

en: This writeoff affected the following fees:
bg-Cyrl: Това анулиране засегна следните такси:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
bg-Cyrl: Примерни модели за номериране за абонаменти

en: No. {X}
bg-Cyrl: № {X}

en: Number
bg-Cyrl: Номер

en: Simple Numbering method
bg-Cyrl: Прост метод за номериране

en: Issue
bg-Cyrl: Издание

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
bg-Cyrl: Том. {X}, Номер {Y}, Издание {Z}

en: Volume
bg-Cyrl: Том

en: Volume Number Issue 1
bg-Cyrl: Том номер издание 1

en: Volume, Number, Issue
bg-Cyrl: Том, Номер, Издание

en: Vol. {X}, No. {Y}
bg-Cyrl: Том. {X}, Номер. {Y}

en: Volume Number 1
bg-Cyrl: Том номер 1

en: Volume, Number
bg-Cyrl: Том, номер

en: Season
bg-Cyrl: Сезон

en: Season Year
bg-Cyrl: Сезон Година

en: Seasonal
bg-Cyrl: Сезонен

en: Year
bg-Cyrl: Година

en: Bestseller
bg-Cyrl: Бестселър

en: Shelf copy damaged
bg-Cyrl: Повреден екземпляр на рафта

en: Library copy lost
bg-Cyrl: Копието на библиотеката е изгубено

en: Available via ILL
bg-Cyrl: Предлага се чрез МБЗ

en: Insufficient budget
bg-Cyrl: Недостатъчен бюджет

en: Document too expensive
bg-Cyrl: Документът е твърде скъп

en: Document not corresponding to our acquisition policy
bg-Cyrl: Документът не отговаря на нашата политика за придобиване

en: Large print
bg-Cyrl: Едър шрифт

en: Long overdue (lost)
bg-Cyrl: Дълго просрочен (изгубен)

en: Lost
bg-Cyrl: Изгубен

en: Lost and paid for
bg-Cyrl: Изгубени и платени

en: Missing
bg-Cyrl: Липсващ

en: Missing from bundle
bg-Cyrl: Липсва от пакета

en: Damaged
bg-Cyrl: Повреден

en: Fiction
bg-Cyrl: Художествена литература

en: Children's area
bg-Cyrl: Детски отдел

en: On display
bg-Cyrl: На екрана

en: New materials shelf
bg-Cyrl: Нови библиотечни документи

en: Staff office
bg-Cyrl: Персонал офис

en: General stacks
bg-Cyrl: Общи рафтове за книги

en: Audio visual
bg-Cyrl: Аудио-визуално

en: Reference
bg-Cyrl: Справка

en: Book cart
bg-Cyrl: Количка за книги

en: Processing center
bg-Cyrl: Център за обработка

en: Non-fiction
bg-Cyrl: Научна литература

en: Withdrawn
bg-Cyrl: Отчислен

en: Ordered
bg-Cyrl: Поръчано

en: Not for loan
bg-Cyrl: Не е за заемане

en: Staff collection
bg-Cyrl: Служебна Колекция

en: Added to bundle
bg-Cyrl: Добавено към пакет

en: Restricted access
bg-Cyrl: Ограничен достъп

en: Address notes
bg-Cyrl: Бележки за адреса

en: The copy on the shelf is damaged
bg-Cyrl: Екземпляра на рафта е повреден

en: Upcoming title by popular author
bg-Cyrl: Предстоящо заглавие от популярен автор

en: Circulation
bg-Cyrl: Заемане за дома

en: Catalog
bg-Cyrl: Каталог

en: Patrons
bg-Cyrl: Читатели

en: Acquisitions
bg-Cyrl: Комплектуване

en: Accounts
bg-Cyrl: Регистрации

en: Serials
bg-Cyrl: Периодични идания

en: Magazine
bg-Cyrl: Списание

en: Bound journal
bg-Cyrl: Подвързан вестник

en: Audio tape
bg-Cyrl: Аудио касета

en: Video tape
bg-Cyrl: Видео касета

en: Diskette
bg-Cyrl: Дискета

en: Book with diskette
bg-Cyrl: Книга с дискета

en: Book with CD
bg-Cyrl: Книга с CD

en: Book with audio tape
bg-Cyrl: Книга с аудио касета

en: No reason provided
bg-Cyrl: Не е посочена причина

en: Out of stock
bg-Cyrl: Изчерпано количество

en: Restocking
bg-Cyrl: Попълване на запасите

en: Returned by patron
bg-Cyrl: Върнат от читател

en: Found in library
bg-Cyrl: Намерено в библиотеката

en: Item could not be located on shelves
bg-Cyrl: Екземпляра не може да бъде разположен на рафтовете

en: Item was found to be too damaged to fill hold
bg-Cyrl: Беше установено, че екземпляра е твърде повреден

en: Item was found to be too damaged to fill article request
bg-Cyrl: Беше установено, че екземпляра е твърде повреден

en: Cancelled from the OPAC user page
bg-Cyrl: Отменено от потребителската страница в OPAC

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
bg-Cyrl: Някои основни константни стойности по подразбиране за местоположения в библиотеката, статус загубен на библиотечен документ и др.

en: You can change these at any time after installation.
bg-Cyrl: Можете да ги промените по всяко време след инсталирането.

en: CSV profiles
bg-Cyrl: CSV профили

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
bg-Cyrl: По подразбиране CSV профили за експортиране.

en: Default CSV export for serial issue claims
bg-Cyrl: По подразбиране CSV експорт за закъснели поръчки за периодични издания

en: issues to claim
bg-Cyrl: Издания за рекламации

en: Default CSV export for late orders
bg-Cyrl: Експортиране на CSV по подразбиране за закъснели поръчки

en: Late orders (CSV profile)
bg-Cyrl: Закъснели поръчки (CSV профил)

en: Information not available; Not applicable
bg-Cyrl: Информацията не е налична; Не е приложимо

en: Basic bibliographic unit
bg-Cyrl: Основна библиографска единица

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
bg-Cyrl: Вторична библиографска единица: добавки, специални издания, придружаващи материали, други вторични библиографски единици

en: Indexes
bg-Cyrl: Индекси

en: Cartographic material
bg-Cyrl: Картографски материал

en: Cartographic material, atlas
bg-Cyrl: Картографски материал, атлас

en: Cartographic material, diagram
bg-Cyrl: Картографски материал, диаграма

en: Cartographic material, map
bg-Cyrl: Картографски материал, карта

en: Cartographic material, profile
bg-Cyrl: Картографски материал, профил

en: Cartographic material, model
bg-Cyrl: Картографски материал, модел

en: Cartographic material, remote sensing image
bg-Cyrl: Картографски материал, изображение от дистанционно наблюдение

en: Cartographic material, section
bg-Cyrl: Картографски материал, раздел

en: Cartographic material, view
bg-Cyrl: Картографски материал, изглед

en: Cartographic material, other
bg-Cyrl: Картографски материал, друг

en: Computer file
bg-Cyrl: Компютърен файл

en: Computer file, tape cartridge
bg-Cyrl: Компютърен файл, касетка с лента

en: Computer file, chip cartridge
bg-Cyrl: Компютърен файл, чип касета

en: Computer file, computer optical disk cartridge
bg-Cyrl: Компютърен файл, компютърен оптичен диск

en: Computer file, tape cassette
bg-Cyrl: Компютърен файл, касета с лента

en: Computer file, tape reel
bg-Cyrl: Компютърен файл, макара с лента

en: Computer file, magnetic disk
bg-Cyrl: Компютърен файл, магнитен диск

en: Computer file, magneto-optical disk
bg-Cyrl: Компютърен файл, магнитооптичен диск

en: Computer file, optical disk
bg-Cyrl: Компютърен файл, оптичен диск

en: Computer file, remote
bg-Cyrl: Компютърен файл, дистанционно

en: Computer file, other
bg-Cyrl: Компютърен файл, други

en: Globe
bg-Cyrl: Глобус

en: Globe, celestial
bg-Cyrl: Глобус, небесен

en: Globe, planetary or lunar
bg-Cyrl: Глобус, планетарен или лунен

en: Globe, terrestrial
bg-Cyrl: Глобус, земен

en: Globe, earth moon
bg-Cyrl: Глобус, земна луна

en: Globe, other
bg-Cyrl: Глобус, други

en: Kit
bg-Cyrl: Комплект

en: Microform
bg-Cyrl: Микроформа

en: Microform, aperture card
bg-Cyrl: Микроформа, карта с диафрагма

en:  Microform, microfilm cartridge
bg-Cyrl:  Микроформа, микрофилм в касетка

en:  Microform, microfilm cassette
bg-Cyrl:  Микроформа, микрофилм в касета

en:  Microform, microfilm reel
bg-Cyrl:  Микроформа, микрофилм на ролка

en: Microform, microfiche
bg-Cyrl: Микроформа, микрофиш

en: Microform, microfiche cassette
bg-Cyrl: Микроформа, микрофиш в касета

en: Microform, micro-opaque
bg-Cyrl: Микроформа, микронепрозрачна

en: Microform, other
bg-Cyrl: Микроформа, друга

en: Motion picture
bg-Cyrl: Филм

en: Motion picture, film cartridge
bg-Cyrl: Кино, филмова касета

en: Motion picture, film cassette
bg-Cyrl: Кино, филмова касета

en: Motion picture, film reel
bg-Cyrl: Кино, филмова макара

en: Motion picture, other
bg-Cyrl: Кино, друго

en: Nonprojected graphic
bg-Cyrl: Графика

en: Nonprojected graphic, collage
bg-Cyrl: Графика, колаж

en: Nonprojected graphic, drawing
bg-Cyrl: Графика, чертеж

en: Nonprojected graphic, painting
bg-Cyrl: Графика, живопис

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
bg-Cyrl: Графика, фотомеханичен печат

en: Nonprojected graphic, photonegative
bg-Cyrl: Графика, фотонегатив

en: Nonprojected graphic, photoprint
bg-Cyrl: Графика, фотопечат

en: Nonprojected graphic, picture
bg-Cyrl: Графика, картина

en: Nonprojected graphic, print
bg-Cyrl: Графика, щампа

en: Nonprojected graphic, technical drawing
bg-Cyrl: Графика, технически чертеж

en: Nonprojected graphic, chart
bg-Cyrl: Графика, диаграма

en: Nonprojected graphic, flash card
bg-Cyrl: Графика, флаш карта

en: Nonprojected graphic, other
bg-Cyrl: Графика, флаш друга карта

en: Notated music
bg-Cyrl: Нотно издание

en: Projected graphic
bg-Cyrl: Графика за прожектиране

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
bg-Cyrl: Прожектирана графика, касета с филмова лента

en: Projected graphic, filmstrip
bg-Cyrl: Прожектирана графика, филмова лента

en: Projected graphic, other type of filmstrip
bg-Cyrl: Прожектирана графика, друг вид филмова лента

en: Projected graphic, filmstrip roll
bg-Cyrl: Прожектирана графика, филмова ролка

en: Projected graphic, slide
bg-Cyrl: Прожектирана графика, предметно стъкло

en: Projected graphic, transparency
bg-Cyrl: Прожектирана графика, диапозитив

en: Projected graphic, other
bg-Cyrl: Прожектирана графика, други

en: Remote-sensing image
bg-Cyrl: Изображение, получено дистанционно

en: Sound recording
bg-Cyrl: Звукозапис

en: Sound recording, sound disk
bg-Cyrl: Звукозапис, диск

en: Sound recording, cylinder
bg-Cyrl: Звукозапис, цилиндър

en: Sound recording, sound cartridge
bg-Cyrl: Звукозапис, звукова касетка

en: Sound recording, sound-track film
bg-Cyrl: Звукозапис, саундтрак на филм

en: Sound recording, roll
bg-Cyrl: Звукозапис, ролка

en: Sound recording, sound cassette
bg-Cyrl: Звукозапис, звукова касета

en: Sound recording, sound-tape reel
bg-Cyrl: Звукозапис, макара с лента

en: Sound recording, wire recording
bg-Cyrl: Звукозапис, запис на тел

en: Sound recording, other
bg-Cyrl: Звукозапис, друг

en: Text
bg-Cyrl: Текст

en: Text, regular print
bg-Cyrl: Текст, нормален печат

en: Text, large print
bg-Cyrl: Текст, едър шрифт

en: Text, Braille
bg-Cyrl: Текст, Брайлов

en: Text, loose-leaf
bg-Cyrl: Текст, откъснат (отлепен) лист

en: Text, other
bg-Cyrl: Текст, друг

en: Videorecording
bg-Cyrl: Видеозапис

en: Videorecording, videocartridge
bg-Cyrl: Видеозапис, видеокасетка

en: Videorecording, videodisc
bg-Cyrl: Видеозапис, диск

en: Videorecording, videocassette
bg-Cyrl: Видеозапис, видеокасета

en: Videorecording, videoreel
bg-Cyrl: Видеозапис, лента

en: Videorecording, other
bg-Cyrl: Видеозапис, други

en: Physical form is unspecified
bg-Cyrl: Физическата форма е неуточнена

en: Multiple physical forms
bg-Cyrl: Множество физически форми

en: Other physical media
bg-Cyrl: Други физически носители

en: Information not available, or Retention is limited
bg-Cyrl: Информацията не е налична или Резервацията е ограничена

en: Complete (95%-100% held)
bg-Cyrl: Завършен (95%-100% задържани)

en: Incomplete (50%-94% held)
bg-Cyrl: Незавършен (50%-94% held)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
bg-Cyrl: Много непълни или разпръснати (по-малко от 50% held)

en: Not applicable
bg-Cyrl: Няма отношение

en: Received and complete or Ceased
bg-Cyrl: Получено и завършено или прекратено

en: On order
bg-Cyrl: В поръчка

en: Currently received
bg-Cyrl: В момента получено

en: Not currently received
bg-Cyrl: В момента не е получено

en: Information not available
bg-Cyrl: Информацията не е налична

en: Retained except as replaced by updates
bg-Cyrl: Запазва се, освен когато е заменен с актуализации

en: Sample issue retained
bg-Cyrl: Примерен проблем е запазен

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
bg-Cyrl: Запазва се до замяна с микроформа или друг формат за съхранение

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
bg-Cyrl: Запазва се до замяна с натрупване, заместващ обем или ревизия

en: Limited retention (only some parts kept)
bg-Cyrl: Ограничено запазване (запазени са само някои части)

en: No retention (no parts kept)
bg-Cyrl: Без запазване (няма запазени части)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
bg-Cyrl: Постоянно запазване (всички части се съхраняват постоянно)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
bg-Cyrl: Кодирани стойности, съответстващи на отчетите за запасите на Z39.71-2006 за библиографски единици.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
bg-Cyrl: За подробности посетете https://www.niso.org/publications/standards.

en: Abridger
bg-Cyrl: Съкращение

en: Art copyist
bg-Cyrl: Художествен копист

en: Art director
bg-Cyrl: Художествен ръководител

en: Author of afterword, colophon, etc.
bg-Cyrl: Автор на послеслов, надпис в края на книгата и др.

en: Announcer
bg-Cyrl: Говорител

en: Analyst
bg-Cyrl: Анализатор

en: Appellee
bg-Cyrl: Кпеле

en: Appellant
bg-Cyrl: Жалбоподател

en: Applicant
bg-Cyrl: Кандидат

en: Author in quotations or text abstracts
bg-Cyrl: Автор в цитати или текстови резюмета

en: Architect
bg-Cyrl: Архитект

en: Artistic director
bg-Cyrl: Художествен ръководител

en: Autographer
bg-Cyrl: Автограф

en: Attributed name
bg-Cyrl: Приписвано име

en: Author of dialog
bg-Cyrl: Автор на послеслов, надпис в края на книгата и други

en: Audio engineer
bg-Cyrl: Звуков инженер

en: Audio producer
bg-Cyrl: Звуков продуцент

en: Screenwriter
bg-Cyrl: Филмов сценарист

en: Book artist
bg-Cyrl: Илюстратор

en: Book producer
bg-Cyrl: Продуцент на книги

en: Blurb writer
bg-Cyrl: Кратко описание от издателя

en: Binder
bg-Cyrl: Книговезец

en: Broadcaster
bg-Cyrl: Разпространител

en: Braille embosser
bg-Cyrl: Брайлов релеф

en: Casting director
bg-Cyrl: Кастинг директор

en: Caster
bg-Cyrl: Кастър

en: Client
bg-Cyrl: Клиент

en: Colorist
bg-Cyrl: Колорист

en: Collotyper
bg-Cyrl: Колотипия

en: Cinematographer
bg-Cyrl: Кинооператор

en: Contestant-appellee
bg-Cyrl: Противоположната страна, която прави възражения в съда срещу иск, определение, решение и др., срещу които е подадена жалба в процеса на обжалване

en: Collector
bg-Cyrl: Колекционер

en: Conservator
bg-Cyrl: Квестор

en: Camera operator
bg-Cyrl: Оператор (камера)

en: Collection registrar
bg-Cyrl: Колекционер (колекции)

en: Contestant
bg-Cyrl: Състезател

en: Contestant-appellant
bg-Cyrl: Противната страна, която прави възражения пред съда срещу иска, определение, решение и др. и подава жалба

en: Court governed
bg-Cyrl: Съдебно управление (Court governed)

en: Cover designer
bg-Cyrl: Дизайнер на корици

en: Copyright claimant
bg-Cyrl: Предентент на авторски права

en: Complainant-appellee
bg-Cyrl: Жалбоподател-appellee

en: Complainant
bg-Cyrl: Жалбоподател

en: Complainant-appellant
bg-Cyrl: Жалбоподател-appellant

en: Creator
bg-Cyrl: Създател

en: Correspondent
bg-Cyrl: Кореспондент

en: Court reporter
bg-Cyrl: Съдебен репортер

en: Consultant
bg-Cyrl: Консултант

en: Costume designer
bg-Cyrl: Дизайнер на костюми

en: Contributor
bg-Cyrl: Сътрудник

en: Contestee-appellee
bg-Cyrl: Състезател-appellee

en: Contractor
bg-Cyrl: Доставчик

en: Contestee
bg-Cyrl: Състезател

en: Contestee-appellant
bg-Cyrl: Състезател-appellant

en: Curator
bg-Cyrl: Куратор

en: Dubbing director
bg-Cyrl: Отговорен, главен, литературен, титулен редактор

en: Distribution place
bg-Cyrl: Място за разпространение

en: Defendant
bg-Cyrl: Ответник

en: Defendant-appellee
bg-Cyrl: Ответник-appellee

en: Defendant-appellant
bg-Cyrl: Ответник-appellant

en: Degree committee member
bg-Cyrl: Член на комитета за степени

en: Degree granting institution
bg-Cyrl: Институция за присъждане на степени

en: Degree supervisor
bg-Cyrl: Отговорник на степените

en: Delineator
bg-Cyrl: Ограничител

en: Depicted
bg-Cyrl: Изобразен

en: Depositor
bg-Cyrl: Вложител

en: Draftsman
bg-Cyrl: Художник

en: Designer
bg-Cyrl: Дизайнер

en: Data contributor
bg-Cyrl: Сътрудник на данни

en: Data manager
bg-Cyrl: Мениджър на данни

en: Editor of compilation
bg-Cyrl: Редактор на компилацията

en: Editorial director
bg-Cyrl: Редакционен директор

en: Editor of moving image work
bg-Cyrl: Монтажист на филмово произведение

en: Electrician
bg-Cyrl: Електротехник

en: Electrotyper
bg-Cyrl: Електротип

en: Engineer
bg-Cyrl: Инженер

en: Enacting jurisdiction
bg-Cyrl: Действаща юрисдикция

en: Event place
bg-Cyrl: Място на събитието

en: Facsimilist
bg-Cyrl: Факсимилист

en: Film distributor
bg-Cyrl: Филмов дистрибутор

en: Field director
bg-Cyrl: Отраслов директор

en: Film director
bg-Cyrl: Филмов режисьор

en: Filmmaker
bg-Cyrl: Режисьор на филми

en: Film producer
bg-Cyrl: Филмов продуцент

en: First party
bg-Cyrl: Начална страна

en: Geographic information specialist
bg-Cyrl: Специалист по географска информация

en: Host institution
bg-Cyrl: Приемаща институция

en: Host
bg-Cyrl: Хост

en: Inventor
bg-Cyrl: Изобретател

en: Instrumentalist
bg-Cyrl: Инструменталист

en: Judge
bg-Cyrl: Съдия

en: Jurisdiction governed
bg-Cyrl: Управлявана юрисдикция

en: Laboratory
bg-Cyrl: Лаборатория

en: Laboratory director
bg-Cyrl: Директор на лаборатория

en: Lead
bg-Cyrl: Водя

en: Libelee-appellee
bg-Cyrl: Ответник в морски и църковни производства, срещу когото е подадена жалба в процеса на обжалване

en: Libelee
bg-Cyrl: Ответник по морски и църковни дела

en: Lender
bg-Cyrl: Кредитор

en: Libelee-appellant
bg-Cyrl: Ответник по морско и църковно дело, който е подал жалба

en: Lighting designer
bg-Cyrl: Дизайнер на осветление

en: Libelant-appellee
bg-Cyrl: Ищец в морски и църковни дела, срещу когото е подадена жалба

en: Libelant
bg-Cyrl: Ищец в морски и църковни дела

en: Libelant-appellant
bg-Cyrl: Ищец в морски и църковни дела, който е подал жалба

en: Landscape architect
bg-Cyrl: Ландшафтен архитект

en: Music copyist
bg-Cyrl: Музикален копист

en: Medium
bg-Cyrl: Носител

en: Manufacture place
bg-Cyrl: Място за производство

en: Manufacturer
bg-Cyrl: Производител

en: Metadata contact
bg-Cyrl: Контакт с метаданни

en: Makeup artist
bg-Cyrl: Гримьор

en: Moderator
bg-Cyrl: Модератор

en: Marbler
bg-Cyrl: Мрамор

en: Markup editor
bg-Cyrl: Редактор за маркиране

en: Musical director
bg-Cyrl: Музикален директор

en: Minute taker
bg-Cyrl: Протоколист

en: Music programmer
bg-Cyrl: Музикален програмист

en: Mixing engineer
bg-Cyrl: Инженер на смесване

en: News anchor
bg-Cyrl: Водещ на новини

en: Onscreen participant
bg-Cyrl: Участник на екрана

en: Organizer
bg-Cyrl: Организатор

en: Onscreen presenter
bg-Cyrl: Екран презентатор

en: Owner
bg-Cyrl: Собственик

en: Place of address
bg-Cyrl: Адрес

en: Panelist
bg-Cyrl: Панелист

en: Patron
bg-Cyrl: Читател

en: Project director
bg-Cyrl: Директор на проекта

en: Proofreader
bg-Cyrl: Коректор

en: Platemaker
bg-Cyrl: Производител на печатни плочи

en: Permitting agency
bg-Cyrl: Разрешителна агенция

en: Production manager
bg-Cyrl: Мениджър производство

en: Process contact
bg-Cyrl: Процес на връзка

en: Production personnel
bg-Cyrl: Персонал

en: Programmer
bg-Cyrl: Програмист

en: Printmaker
bg-Cyrl: Печатар

en: Production company
bg-Cyrl: Производственa компания

en: Production place
bg-Cyrl: Производствено място

en: Production designer
bg-Cyrl: Продуктов дизайнер

en: Provider
bg-Cyrl: Доставчик

en: Plaintiff-appellee
bg-Cyrl: Ищец, срещу когото е подадена жалбата

en: Plaintiff
bg-Cyrl: Ищец

en: Patent holder
bg-Cyrl: Притежател на патент

en: Plaintiff-appellant
bg-Cyrl: Ищец-appellant

en: Publication place
bg-Cyrl: Място на издаване

en: Rapporteur
bg-Cyrl: Докладчик

en: Recordist
bg-Cyrl: Записване(ч)

en: Addressee
bg-Cyrl: Адресат

en: Radio director
bg-Cyrl: Радиорежисьор

en: Redaktor
bg-Cyrl: Редактор

en: Renderer
bg-Cyrl: Визуализатор

en: Researcher
bg-Cyrl: Изследовател

en: Radio producer
bg-Cyrl: Радио продуцент

en: Repository
bg-Cyrl: Хранилище

en: Reporter
bg-Cyrl: Репортер

en: Responsible party
bg-Cyrl: Отговорна страна

en: Respondent-appellee
bg-Cyrl: Ответник по дело, решено въз основа на закона за справедливостта, срещу когото е подадена жалба в процеса на обжалване

en: Restager
bg-Cyrl: Етапи

en: Respondent
bg-Cyrl: Ответник по дело, разгледано на основание 'закона на справедливостта'

en: Respondent-appellant
bg-Cyrl: Ответник по дело, решено въз основа на 'закона за справедливостта', който подаде жалба

en: Remix artist
bg-Cyrl: Изпълнител на ремикса

en: Sound engineer
bg-Cyrl: Звуков инженер

en: Stage director
bg-Cyrl: Сценичен режисьор

en: Sound designer
bg-Cyrl: Звуков дизайнер

en: Special effects provider
bg-Cyrl: Доставчик на специални ефекти

en: Supporting host
bg-Cyrl: Поддържащ хост

en: Seller
bg-Cyrl: Продавач

en: Speaker
bg-Cyrl: Високоговорител

en: Second party
bg-Cyrl: Допълнителна част

en: Surveyor
bg-Cyrl: Геодезист

en: Set designer
bg-Cyrl: Сценограф

en: Setting
bg-Cyrl: Настройка

en: Storyteller
bg-Cyrl: Разказвач

en: Stage manager
bg-Cyrl: Сценичен режисьор

en: Stereotyper
bg-Cyrl: Стереотип

en: Software developer
bg-Cyrl: Разработчик на софтуер

en: Television writer
bg-Cyrl: Телевизионен сценарист

en: Technical director
bg-Cyrl: Технически директор

en: Teacher
bg-Cyrl: Учител

en: Television director
bg-Cyrl: Телевизионен директор

en: Television guest
bg-Cyrl: Телевизионен гост

en: Television host
bg-Cyrl: ТВ водещ

en: Television producer
bg-Cyrl: Телевизионен продуцент

en: Transcriber
bg-Cyrl: Движения

en: University place
bg-Cyrl: Университетско място

en: Voice actor
bg-Cyrl: Гласов дубльор

en: Videographer
bg-Cyrl: Видеооператор

en: Visual effects provider
bg-Cyrl: Доставчик на визуални ефекти

en: Writer of added commentary
bg-Cyrl: Сценарист на добавения коментар

en: Writer of added lyrics
bg-Cyrl: Автор на допълнителни текстове

en: Writer of added text
bg-Cyrl: Автор на допълнителен текст

en: Woodcutter
bg-Cyrl: Дървар

en: Wood engraver
bg-Cyrl: Дърворезбар

en: Writer of introduction
bg-Cyrl: Автор на въведението

en: Witness
bg-Cyrl: Свидетел

en: Writer of preface
bg-Cyrl: Автор на предговора

en: Writer of supplementary textual content
bg-Cyrl: Автор на допълнително текстово съдържание

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
bg-Cyrl: Кодов списък на съкращенията в MARC, взет от http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
bg-Cyrl: Основни валути - щатски долар по подразбиране за модул ACQ

en: Show barcode on the summary screen items listings
bg-Cyrl: Показване на баркод в обобщените списъци

en: Useful patron attribute types:
bg-Cyrl: Полезни видове допълнителни данни за читател:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
bg-Cyrl: * SHOW_BCODE - Показване на баркод

en: Student
bg-Cyrl: Студент

en: Home Bound
bg-Cyrl: Обслужване по домовете

en: Kid
bg-Cyrl: Дете

en: Juvenile
bg-Cyrl: Деца на възраст 7-14 години

en: Young Adult
bg-Cyrl: Непълнолетен 14-18 години

en: Board
bg-Cyrl: Служебен

en: Inter-Library Loan
bg-Cyrl: Междубиблиотечно заемане

en: School
bg-Cyrl: Ученик

en: Library
bg-Cyrl: Библиотека

en: Staff
bg-Cyrl: Персонал

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
bg-Cyrl: Примерни видове и категории читатели. Понастоящем видовете са кодирани твърдо, но можете да ги управлявате след инсталиране от административния модул.

en: Adult patron - default patron type
bg-Cyrl: Възрастен читател - вид читател по подразбиране

en:                 PT  - Patron
bg-Cyrl:                 PT  - Читател

en:                 ST  - Student
bg-Cyrl:                 ST  - Студент

en:                 BH  - Homebound
bg-Cyrl:                 BH  - Пенсионер

en: Child - patron with a guarantor
bg-Cyrl: Дете - читател с поръчител

en:                 K   - Kid
bg-Cyrl:                 K   - Дете

en:                 J   - Juvenile
bg-Cyrl:                 J   - Деца на възраст 7-14 години

en:                 YA  - Young Adult
bg-Cyrl:                 YA  - Непълнолетен 14-18 години

en: Organization - patron is an institution, not a person
bg-Cyrl: Организация - читател е институция, а не човек

en:                 ILL - Inter-library Loan
bg-Cyrl:                 ILL - Междубиблиотечно заемане

en:                 SC  - School
bg-Cyrl:                 SC  - Училище

en:                 L   - Library
bg-Cyrl:                 L   - Библиотека

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
bg-Cyrl: Професионален - член на организация (организацията е гарант)

en:                 T   - Teacher
bg-Cyrl:                 T   - Учител

en:                 S   - Staff
bg-Cyrl:                 S   -Персонал

en:                 B   - Board
bg-Cyrl:                 B   - Служебен

en: Label Test
bg-Cyrl: Тест за етикети

en: DEFAULT
bg-Cyrl: ПО ПОДРАЗБИРАНЕ

en: Test Layout
bg-Cyrl: Тест оформление

en:   %s&lt;firstname&gt; &lt;surname&gt;%s
bg-Cyrl:   %s&lt;име&gt; &lt;фамилия&gt;%s

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
bg-Cyrl:   %sОтдел: &lt;код&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
bg-Cyrl:   %sИзтича: август 31, 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
bg-Cyrl: 3 колони, 10 реда етикети

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
bg-Cyrl: 1 "X 1,5" Етикет | Настройка за до четири реда текст

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
bg-Cyrl: 1 "X 1,5" Етикет | Настройка за до пет реда текст

en: Default description
bg-Cyrl: Описание по подразбиране

en: A template for home brewed patron card forms
bg-Cyrl: Шаблон за читателски карти

en: Sample label and patron card data
bg-Cyrl: Примерни данни за етикет и читателска карта

en: Library Laser
bg-Cyrl: Библиотечен лазер

en: Test Printer 01
bg-Cyrl: Тест Принтер 01

en: A set of default item types.
bg-Cyrl: Набор от видове библиотечни документи по подразбиране.

en: Books
bg-Cyrl: Книги

en: Mixed Materials
bg-Cyrl: Смесени материали

en: Computer Files
bg-Cyrl: Компютърни файлове

en: Maps
bg-Cyrl: Географска карта

en: Visual Materials
bg-Cyrl: Визуални материали

en: Music
bg-Cyrl: Ноти и музика

en: Continuing Resources
bg-Cyrl: Продължаващи издания

en: Sample libraries.
bg-Cyrl: Примерни библиотеки.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
bg-Cyrl: Примерни празници: Неделя, Коледа, Нова година

en: Sundays
bg-Cyrl: Неделя

en: New Year's Day
bg-Cyrl: Нова година

en: Christmas
bg-Cyrl: Коледа

en: Welcome to Koha
bg-Cyrl: Добре дошли в Коха

en: What's Next?
bg-Cyrl: Какво следва?

en: Catalog concern help text
bg-Cyrl: Помощен текст за справка в каталога

en: Catalog concern template text
bg-Cyrl: Текст на шаблона за каталог

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
bg-Cyrl: Добре дошли в Коха. Коха е пълнофункционална ILS система с отворен код. Първоначално разработена в Нова Зеландия от Katipo Communications Ltd и въведена за първи път през януари 2000г. за Horowhenua Library Trust, Коха в момента се поддържа от екип от доставчици на софтуер и персонал по библиотечни технологии от цял свят.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
bg-Cyrl: Сега, след като инсталирахте Koha, какво следва? Ето някои предложения:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
bg-Cyrl: %s%sПрочетете документацията на Koha%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
bg-Cyrl: %s%sЧетете/пишете в Koha Wiki%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
bg-Cyrl: %s%sПрочетете и участвайте в дискусии%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
bg-Cyrl: %s%sДокладвайте Коха бъгове%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
bg-Cyrl: %s%sИзпратете корекции на Koha с помощта на Git (система за контрол на версиите)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
bg-Cyrl: %s%sРазговаряйте с потребители и разработчици на Koha%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
bg-Cyrl: Моля, опишете ясно Вашият проблем и библиотеката ще се опита да се справи с него възможно най-бързо

en: **Describe the concern**
bg-Cyrl: **Опишете проблема**

en: A clear and concise description of what the concern is.
bg-Cyrl: Ясно и кратко описание на проблема.

en: **To reproduce**
bg-Cyrl: **За възпроизвеждане**

en: Steps to reproduce the behavior:
bg-Cyrl: Стъпки за възпроизвеждане на поведението:

en: 1. Go to '...'
bg-Cyrl: 1. Отидете на '...'

en: 2. Click on '....'
bg-Cyrl: 2. Кликнете върху '....'

en: 3. Scroll down to '....'
bg-Cyrl: 3. Превъртете надолу до '....'

en: 4. See error
bg-Cyrl: 4. Вижте грешка

en: **Expected behavior**
bg-Cyrl: **Очаквано поведение**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
bg-Cyrl: Ясно и кратко описание на това, което сте очаквали да се случи.

en: Sample news items
bg-Cyrl: Примерни новини

en: Sample patrons
bg-Cyrl: Примерни читатели

en: Sample quotes
bg-Cyrl: Примерни оферти

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
bg-Cyrl: Да бъдем подготвени за война е едно от най-ефективните средства за запазване на мира.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
bg-Cyrl: Ако сте ядосани, пребройте до десет, преди да говорите; ако е гняв - до сто.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
bg-Cyrl: Преди четиридесет и седем години нашите бащи изведоха на този континент нова нация, зачената в Свободата и посветена на тезата, че всички хора са равни.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
bg-Cyrl: Милосърдието носи по-богати плодове от строгата справедливост.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
bg-Cyrl: Чувствам се некомпетентен да изпълнявам отговорностите... които така неочаквано ми бяха натоварени.

en: He serves his party best who serves his country best.
bg-Cyrl: Той служи най-добре на партията си, когато преди всичко служи най-добре на страната си.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
bg-Cyrl: Нито един президент не е получил толкова много, колкото аз?

en: Speak softly and carry a big stick.
bg-Cyrl: Говорете тихо и носете голяма пръчка.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
bg-Cyrl: Стигнах до извода, че основната задача на президента е да увеличи приходите от изложения и панаири и да привлече туристи в града.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
bg-Cyrl: Не можете да станете истински американци, ако мислите за себе като група. Америка не е съставена от групи. Човек, който смята себе си за принадлежащ към определена национална група в Америка, все още не е станал американец.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
bg-Cyrl: Ако не кажете нищо, няма да бъдете помолени да го повторите.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
bg-Cyrl: Четири пети от всичките ни проблеми в този живот биха изчезнали, ако само седнем и останем неподвижни.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
bg-Cyrl: Позволете ми да потвърдя твърдото си убеждение, че единственото нещо, от което трябва да се страхуваме, е самият страх.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
bg-Cyrl: Ако не издържате на жегата, излезте от кухнята.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
bg-Cyrl: Атомната бомба не беше чудесно решение. Това беше просто още едно мощно оръжие в арсенала на праведността.

en: The buck stops here.
bg-Cyrl: Това е мястото, където парите свършват.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
bg-Cyrl: Историята за кратко поверява грижата за свободата на слабите.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
bg-Cyrl: Мои съграждани американци, не питайте какво вашата страна може да направи за вас; попитайте какво можете да направите за вашата страна.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
bg-Cyrl: Не смятам, че е напълно неуместно да се представя пред тази публика. Аз съм човекът, който придружи Жаклин Кенеди в Париж и ми хареса.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
bg-Cyrl: Голямото общество е място, където всяко дете може да намери знания, които да обогатят ума му и да разкрият талантите му. Това е място, където човешкият град обслужва не само нуждите на тялото и нуждите на търговията, но и желанието за красота и жаждата за общуване. Това е място, където хората са по-загрижени за качеството на своите цели, отколкото за количеството на своите стоки.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
bg-Cyrl: Хората трябва да знаят дали президентът им е измамник. Сега, аз не съм измамник.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
bg-Cyrl: Когато президентът прави нещо, това означава, че е законно.

en: Our Long national nightmare is over.
bg-Cyrl: Дългият ни национален кошмар приключи.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
bg-Cyrl: Нашата конституция работи. Нашата велика република е правителство на закони, а не на хора.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
bg-Cyrl: Силната нация, като силен човек, може да си позволи да бъде нежна, твърда, замислена и сдържана. Той може да си позволи да подаде ръка за помощ на другите. Слабата нация, подобно на слаб човек, се държи шумно демонстрира самохвалство и прибързаност както и други признаци на несигурност.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
bg-Cyrl: Нямам намерение да свалям правителството. По-скоро го накарайте да работи – работете с нас, а не върху нас; стойте до нас и не яздете на гърба ни. Правителството може и трябва да предоставя възможности, а не да ги потиска; насърчават производителността, вместо да я потискат. Целта на настоящата администрация ще бъде здрава, жизнена, растяща икономика.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
bg-Cyrl: Всяко поколение отива по-далеч от поколението преди него, защото стои на раменете на това поколение. Ще имате възможности отвъд всичко, което някога сме познавали.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
bg-Cyrl: Ако Америка покаже слабост и несигурност, светът ще се движи към трагедия. Няма да стане на по моето време.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
bg-Cyrl: Всяка нация във всеки регион сега трябва да вземе решение. Или сте с нас, или сте с терористите.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
bg-Cyrl: Момичетата са способни на всичко, на което са способни и мъжете. Понякога имат повече въображение от тях.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
bg-Cyrl: Наистина смятам, че един шампион не се определя от победите му, а от това как може да се възстанови от поражението.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
bg-Cyrl: В крайна сметка можем да понесем много повече, отколкото предполагаме.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
bg-Cyrl: Не се страхувайте от съвършенството; то никога няма да бъде постигнато.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
bg-Cyrl: Не можете да се ръкувате със стиснати юмруци.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
bg-Cyrl: Ако нещо не ви харесва, променете го. Ако не можете да го промените, променете отношението си.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
bg-Cyrl: Съгласна съм да живея в мъжки свят, стига да мога да си позволя там да бъда жена.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
bg-Cyrl: Моята мисия в живота е не просто да оцелявам, но и да процъфтявам и да го правя със страст, състрадание, хумор и стил.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
bg-Cyrl: Благодарен съм за моето страдание, заради него станах по-силен.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
bg-Cyrl: Отне ми доста време да развия глас си и сега няма да мълча.

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
bg-Cyrl: Всеки от нас е способен да бъде потисник. Искам да насърча всеки от нас да помисли как можем да бъдем потисници и как можем да бъдем освободители за себе си и един за друг.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
bg-Cyrl: Разрешете достъп до следните сървъри за търсене и изтегляне на информация за запис:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
bg-Cyrl: КОНГРЕСНАТА БИБЛИОТЕКА НА САЩ ИМЕНА (класификатори запис)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
bg-Cyrl: КОНГРЕСНАТА БИБЛИОТЕКА НА САЩ ТЕМИ (класификатори запис)

en: LIBRARY OF CONGRESS
bg-Cyrl: БИБЛИОТЕКА НА КОНГРЕСА

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
bg-Cyrl: БИБЛИОТЕКА НА КОНГРЕСА ИМЕ

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
bg-Cyrl: БИБЛИОТЕКА НА КОНГРЕСА ТЕМИ

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
bg-Cyrl: БИБЛИОТЕКА НА КОНГРЕСА SRU

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
bg-Cyrl: НАЦИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА НА ФРАНЦИЯ
