Koha 23.11.09.000 - en to be translation catalogue (931 entries)

en: Coded fields
be: Кодированные поля

en: Audience:
be: Примечания об особенностях распространения и использования:

en: Any
be: произвольно

en: juvenile, general
be: для детей и юношества, общее

en: pre-primary (0-5)
be: для детей дошкольного возраста (0-5 лет)

en: primary (5-8)
be: для детей младшего школьного возраста (5-9 лет)

en: children (9-14)
be: для детей среднего школьного возраста, подростков (9-14 лет)

en: young adult
be: для детей старшего школьного возраста, юношества (14-20 лет)

en: adult, serious
be: для взрослых, научная

en: adult, General
be: для взрослых, общего содержания

en: unknown
be: неизвестно

en: regular print
be: обычная печать

en: large print
be: большая печать

en: newspaper format
be: газетный формат

en: Braille or Moon script
be: издание шрифтами Брайля или Муна

en: microprint
be: микропечать (печать на микроносителях)

en: hand-written
be: рукописный

en: multimedia
be: мультимедиа

en: mini-print
be: минипечать (миниатюрные издания)

en: microform
be: микроформа

en: other form of textual material
be: другие формы текстовых материалов

en: fiction
be: художественная проза (романы, повести, рассказы)

en: drama
be: драматургия

en: essays
be: очерки, эссе

en: humour, satire
be: юмор, сатира

en: letters
be: письма

en: short stories
be: короткие рассказы, новеллы

en: poetry
be: поэзия

en: speeches, oratory
be: речи, выступления, лекции

en: libretto
be: либретто

en: not a literary text
be: не литературный текст

en: multiple/other literary forms
be: многожанровый документ или другие жанры

en: not a biography
be: небиографический документ

en: autobiography
be: автобиография

en: individual biography
be: индивидуальная биография

en: collective biography
be: биография коллектива

en: contains biographical data
be: документ содержит биографическую информацию

en: illustrations
be: иллюстрации

en: maps
be: географические карты

en: portraits
be: портреты

en: charts
be: навигационные карты

en: plans
be: чертежи

en: plates
be: гравюры, эстампы, вклейки, иллюстрации, на отдельных листах, экслибрисы и тому подобное

en: music
be: нотографический текст

en: facsimiles
be: факсимиле

en: coats of arms
be: гербы

en: genealogical tables
be: генеалогические деревья

en: forms
be: форматированные бланки

en: samples
be: образцы, модели

en: sound recordings
be: звукозаписи

en: transparencies
be: материалы на пленках (кроме звукозаписей)

en: illuminations
be: украшения манускриптов и старопечатных книг

en: no illustrations
be: иллюстрации отсутствуют

en: bibliography
be: библиографический указатель, издание

en: catalogue
be: каталог

en: index
be: указатель

en: abstract
be: рефераты или резюме

en: dictionary
be: словарь

en: encyclopaedia
be: энциклопедия

en: directory
be: справочник

en: project description
be: проектная документация

en: statistics
be: статистические данные

en: programmed text books
be: программируемый учебник

en: patent
be: патент

en: standard
be: стандарт (ГОСТ, ГСТ и тому подобное)

en: dissertation or thesis
be: диссертация или автореферат

en: laws and legislation
be: законы и законопроекты

en: numeric table
be: числовые таблицы

en: technical report
be: технический отчёт

en: examination paper
be: экзаменационные билеты

en: literature surveys/reviews
be: литературные обзоры/рецензии

en: treaties
be: соглашения и конвенции

en: cartoons or comic strips
be: комиксы, карикатуры

en: dissertation or thesis (revised)
be: диссертация (переработанная)

en: religious text
be: религиозные тексты

en: other
be: другие

en: motion picture
be: кинофильм

en: visual projection
be: визуально-проекционный материал

en: video recording
be: видеозапись

en: Serials
be: Серыяльныя выдання

en: Any type
be: любой тип

en: Periodical
be: периодическое издание

en: Monographic series
be: монографические сериальные издания

en: Newspaper
be: газета

en: Updating loose-leaf
be: обновляемое листовое издание с отрывными листами

en: Database
be: База данных

en: Updating website
be: обновляемый веб-сайт

en: Other
be: другое

en: Daily
be: ежедневно

en: Semiweekly
be: дважды в неделю

en: Weekly
be: еженедельно

en: Biweekly
be: один раз на две недели

en: Semimonthly
be: дважды на месяц

en: Monthly
be: ежемесячно

en: Bimonthly
be: один раз на два месяца

en: Quarterly
be: ежеквартально

en: Three times a year
be: трижды на год

en: Semiannual
be: один раз на полугодие (дважды на год)

en: Annual
be: ежегодно

en: Biennial
be: один раз в два года

en: Triennial
be: один раз на три года

en: Three times a week
be: трижды на неделю

en: Three times a month
be: трижды на месяц

en: Without periodicity
be: издание не имеет периодичности (не периодическое)

en: Unknown
be: неизвестно

en: Any regularity
be: любая регулярность

en: regular
be: регулярный

en: normalised irregular
be: нормализованный нерегулярный

en: irregular
be: нерегулярно

en: Picture
be: Двумерный изображающий объект

en: collage
be: коллаж

en: drawing
be: рисунок

en: painting
be: живопись

en: photomechanical reproduction
be: фотомеханическая репродукция

en: photonegative
be: фотонегатив

en: photoprint
be: фотогравюра

en: picture
be: изображение

en: print
be: гравюра

en: technical drawing
be: технический чертеж

en: other non-projected graphic type
be: другие непроекционные виды двумерных изображающих объектов

en: canvas
be: холст

en: bristol board
be: бристольский картон

en: cardboard/illustration board
be: картон / эскизный картон

en: glass
be: стекло

en: plaster
be: гипс

en: hardboard
be: переплетный картон

en: porcelaine
be: фарфор

en: stone
be: камень

en: wood
be: дерево

en: mixed collection
be: смешанный

en: synthetics
be: синтетика (пластик, винил и т.п.)

en: skin
be: кожные материалы (кожа, пергамент, веленевая бумага)

en: textile
be: текстильные материалы (включая искусственные волокна)

en: metal
be: металл

en: paper
be: бумага

en: others
be: другой

en: UNIMARC field 100 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 100

en: Date entered on file
be: Дата ввода записи в файл

en: Non required value
be: значение не требуется

en: a - currently published continuing resource
be: a — текущий продолжающийся ресурс

en: b - continuing resource no longer being published
be: b — продолжающийся ресурс, публикация которого прекращена

en: c - continuing resource of unknown status
be: c — продолжающийся ресурс с неизвестным статусом

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
be: d — монография, изданная в одном томе или изданная в течение одного календарного года

en: e - reproduction of a document
be: e — репродуцированный документ

en: f - monograph, date of publication uncertain
be: f — монография, дата публикации которой точно не известна

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
be: g — монография, публикация которой продолжается более года

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
be: h — монография с фактической датой публикации и датой присвоения авторского права/привилегии

en: i - monograph with both release/issue date and production date
be: i — монографии, имеющие как дату производства, так и дату реализации

en: j - document with detailed date of publication
be: j — документ с точной датой публикации

en: u - Unknown publication date
be: u — дата(ы) публикации неизвестна(ы)

en: Publication Date 2
be: Дата публикации № 2

en: |- Filling character
be: | — символ заполнения

en: a- juvenile, general
be: a — для юношества, общего характера

en: b- pre-primary, ages 0-5
be: b — для детей дошкольного возраста (0-5 лет)

en: c- primary, ages 5-10
be: c — для детей младшего возраста, 5-10 лет

en: d- children, ages 9-14
be: d — для детей среднего возраста, 9-14 лет

en: e- young adult, ages 14-20
be: e — для юношества, возраст 14-20 лет

en: k- adult, serious
be: k — для взрослых, научная

en: m- adult, general
be: m — для взрослых, научная

en: u- unknown
be: u — неизвестно

en: a- federal/national
be: a — национальный/федеральный

en: b- state/province
be: b — республика, штат/провинция

en: c- county/department
be: c — край, область, округ, графство/департамент

en: d- local(municipal, etc.)
be: d - местный (муниципальный и т.п.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
be: e — межтерриториальный (включающий разные департаменты и правительства ниже национального уровня)

en: f- intergovernmental
be: f — межправительственный

en: g- government in exile or clandestine
be: g — нелегальное правительство или правительство в изгнании

en: h- level not determined
be: h — уровень не определён

en: y- not a government publication
be: y — неправительственная публикация

en: z- Other
be: z — другие

en: 0- unmodified record
be: 0 — запись не модифицирована

en: 1- modified record
be: 1 — запись модифицирована

en: a- ISO transliteration scheme
be: a — правила транслитерации ISO

en: b- other
be: b — другие правила

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
be: c — несколько схем транслитерации — ISO или другие правила

en: y- no transliteration scheme used
be: y — транслитерация не используется

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
be: 01 — ISO 646, версия IRV (основной латинский набор)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
be: 02 — ISO регистрация № 37 (основной кириличный набор)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
be: 03 — ISO 5426 (расширенный латинский набор)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
be: 04 — ISO DIS 5427 (расширенный кириличный набор)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
be: 05 — ISO 5428 (греческий набор)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
be: 06 — ISO 6438 (набор кодированный африканских символов)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
be: 07 — ISO 10586 (набор символов грузинского алфавита)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
be: 08 — ISO 8957 (набор символов иврита) таблица 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
be: 09 — ISO 8957 (набор символов иврита) таблица 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
be: 11 — ISO 5426-2 (латинские символы, используемые в редких европейских языках и устаревших типографиях)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
be: 50 — ISO 10646 Уровень 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
be: 50 — ISO 10646 Уровень 3 (Unicode, UTF-8)

en: non required value
be: значение позиции не используется

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
be: 11 — ISO 5426-2 (латинские символы, используемые в редких европейских языках и устаревших типографиях)

en: ba- Latin
be: ba — латинская

en: ca- Cyrillic
be: ca — кириллическая

en: da- Japanese - script unspecified
be: da — японская — неопределенная графика

en: db- Japanese - Kanji
be: db — японская — канджи

en: dc- Japanese - Kana
be: dc — японская — кана

en: ea- Chinese
be: ea — китайская

en: fa- Arabic
be: fa — арабская

en: ga- Greek
be: ga — грецкая

en: ha- Hebrew
be: ha — иврит

en: ia- Thai
be: ia — тайская

en: ja- Devanagari
be: ja — деванагари

en: ka- Korean
be: ka — корейская

en: la- Tamil
be: la — тамильская

en: ma- Georgian
be: ma — грузинская

en: mb- Armenian
be: mb — армянская

en: zz- Other
be: zz — другая

en: Cancel
be: Отмена

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
be: 50 — ISO 10646 Уровень 3 (Unicode, UTF-8)

en: UNIMARC field 105 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 105

en: Illustration codes 1:
be: Коды иллюстраций / 1:

en: a - illustrations
be: a — иллюстрации

en: b - maps
be: b — географические карты

en: c - portraits
be: c — портреты

en: d - charts
be: d — морские карты

en: e - plans
be: e — планы

en: f - plates
be: f — вкладные листы

en: g - music
be: g — музыкальные произведения

en: h - facsimiles
be: h — факсимиле

en: i - coats of arms
be: i — гербы

en: j - genealogical tables
be: j — генеалогические таблицы, схемы

en: k - forms
be: k — форматированные бланки

en: l - samples
be: l — образцы, модели

en: m - sound recordings
be: m — звукозаписи

en: n - transparencies
be: n — прозрачные пленочные материалы

en: o - illuminations
be: o — украшения и орнаменты, раскрашенные буквы в рукописи

en: y - no illustrations
be: y — без иллюстраций

en: Illustration codes 2:
be: Коды иллюстраций / 2:

en: i - coats of arm
be: i — гербы

en: Illustration codes 3:
be: Коды иллюстраций / 3:

en: y - no illustration
be: y — без иллюстраций

en: Illustration codes 4:
be: Коды иллюстраций / 4:

en: Form of contents codes 1:
be: Коды формы содержания / 1:

en: a - bibliography
be: a — библиографическое издание

en: b - catalogue
be: b — каталог

en: c - index
be: c — указатель

en: d - abstract or summary
be: d — реферат или резюме, включая описательные, справочные и информационные рефераты

en: e - dictionary
be: e — словарь

en: f - encyclopaedia
be: f — энциклопедия

en: g - directory
be: g — справочное издание

en: h - project description
be: h — описание проекта

en: i - statistics
be: i — статистические данные

en: j - programmed text book
be: j — программируемый учебник

en: k - patent
be: k — патентный документ

en: l - standard
be: l — стандарт (ГОСТ, ГСТ и тому подобное)

en: m - dissertation or thesis (original)
be: m — диссертация (оригинал)

en: n - laws and legislation
be: n — законы и законодательные акты

en: o - numeric table
be: o — числовые таблицы

en: p - technical report
be: p — технический отчёт

en: q - examination paper
be: q — экзаменационные билеты, лист

en: r - literature surveys/reviews
be: r — литературные обзоры/рецензии

en: s - treaties
be: s — договоры, соглашения и конвенции

en: t - cartoons or comic strips
be: t — карикатуры или комиксы

en: v - dissertation or thesis (revised)
be: v — диссертация (переработанная)

en: z - other
be: z — другой тип содержания

en: Form of contents codes 2:
be: Коды формы содержания / 2:

en: Form of contents codes 3:
be: Коды формы содержания / 3:

en: Form of contents codes 4:
be: Коды формы содержания / 4:

en: 0- not a conference publication
be: 0 — материалы не конференций, съездов и т.д.

en: 1- conference publication
be: 1 — материалы конференций, съездов и т.д.

en: 0 - not a festschrift
be: 0 — не является юбилейным или памятным изданием

en: 1 - festschrift
be: 1 — юбилейное, памятное и т.д.

en: Index indicator
be: Индикатор указателя

en: 0 - no index
be: 0 — указатель отсутствует

en: 1 - index present
be: 1 — указатель имеется

en: Literature code
be: Код литературного жанра

en: a - fiction
be: a — художественная литература

en: b - drama
be: b — драма

en: c - essays
be: c — очерки, эссе

en: d - humour, satire
be: d — юмор, сатира

en: e - letters
be: e — письма

en: f - short stories
be: f — короткие рассказы, новеллы

en: g - poetry
be: g — поэтические произведения

en: h - speeches, oratory
be: h — речи и другие риторические формы

en: i - booklet
be: i — либретто

en: y - not a literary text
be: y — нелитературный текст

en: z - multiple or other literary forms
be: z — смешанные и другие литературные формы

en: Biography code
be: Код биографии

en: y - not biographical
be: y — не биография

en: a - autobiography
be: a — автобиография

en: b - individual biography
be: b — биография одного лица

en: c - collective biography
be: c — коллективная биография

en: d - contains biographical information
be: d — сборник биографической информации

en: UNIMARC field 106 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 106

en: handwritten
be: рукописный

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
be: мультимедиа, информация на нескольких носителях (например: печатный материал + приложение с отличающимися полиграфическими характеристиками (микрофиша))

en: electronic
be: электронный ресурс

en: other form of material
be: другая форма материала

en: UNIMARC field 110 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 110

en: Type of continuing resource designator
be: Определитель вида продолжающегося ресурса

en: periodical
be: периодическое издание

en: monographic series
be: монографическая серия

en: newspaper
be: газета

en: Frequency of issue
be: Периодичность издания

en: daily
be: ежедневно

en: semiweekly (twice a week)
be: дважды в неделю

en: weekly
be: еженедельно

en: biweekly (every two weeks)
be: раз в две недели

en: semimonthly (twice a month)
be: дважды в месяц

en: monthly
be: ежемесячно

en: bimonthly (every two months)
be: раз в два месяца

en: quarterly
be: ежеквартально

en: three times a year
be: три раза в год

en: semiannual (twice a year)
be: дважды в год

en: annual
be: ежегодно

en: biennial (every two years)
be: раз в два года

en: triennial (every three years)
be: раз в три года

en: three times a week
be: три раза в неделю

en: three times a month
be: три раза в месяц

en: no frequency (i.e. irregular)
be: периодичность не определена (т.е. нерегулярно)

en: Regularity
be: Регулярность

en: not known
be: не известно

en: Type of material code
be: Код вида материала

en: abstract or summary
be: аннотации, резюме, авторефераты, рефераты

en: yearbook
be: ежегодник, ежегодный отчет, ежегодный обзор

en: programmed texts
be: программируемый учебник

en: reviews
be: обзоры

en: law reports and digests
be: судебные отчеты и сборники выдержек из решений судов

en: legal articles
be: юридические статьи

en: legal cases and case notes
be: случаи из судебной практики и их комментарии

en: biography
be: биография

en: other kinds of contents
be: другой тип содержания

en: Nature of contents code
be: Код характера содержания

en: Conference publication indicator
be: Индикатор материалов конференции

en: not a conference publication
be: не является изданием, публикуемым от имени конференции

en: conference publication
be: материалы конференций, съездов и т.д.

en: Title-page availability code
be: Код наличия титульного листа

en: in last issue of volume - loose
be: титульный лист в последнем выпуске тома — не прикреплен

en: in last issue of volume - attached
be: титульный лист в последнем выпуске тома — прикреплен

en: in first issue of next volume - loose
be: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — с ненумерованными страницами

en: in first issue of next volume - attached
be: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — прикреплен

en: published separately - free upon request
be: титульный лист публикуется отдельно — свободно по заказу

en: published separately-free - sent automatically
be: титульный лист публикуется отдельно — свободно, высылается автоматически

en: published separately - purchase-request
be: титульный лист публикуется отдельно — покупается — по заказу

en: unknown at time of record creation
be: не известно к моменту составления записи

en: not applicable
be: не используется

en: no title-page issued
be: титульный лист не издается

en: Index availability code
be: Код наличия указателя

en: each issue contains an index to its own contents - loose
be: каждый выпуск содержит указатель к содержанию — не прикреплен

en: in last issue of volume-loose - separately paged
be: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — не прикреплен — с самостоятельной нумерацией страниц

en: in last issue of volume - unpaged
be: указатель к содержанию — в последнем выпуске тома — с ненумерованными страницами

en: in first issue of next volume loose - separately paged
be: указатель к содержанию — в первом выпуске следующего тома — не прикреплен — с самостоятельной нумерацией страниц

en: in first issue of next volume loose - unpaged
be: указатель к содержанию — в первом выпуске следующего тома — не прикреплен — с ненумерованными страницами

en: published separately free - sent automatically
be: публикуется отдельно — свободно — рассылается автоматически

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
be: публикуется отдельно — переплет от издателя — свободно — рассылается автоматически

en: published separately-bound from publisher - free upon request
be: публикуется отдельно — переплет от издателя — свободно по запросу

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
be: публикуется отдельно — переплет от издателя — продается по запросу

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
be: указатель является сериальным изданием и издается в качестве приложения или подсерии основного сериального издания

en: index is not available
be: указатель отсутствует

en: Cumulative index availability code
be: Код наличия сводного указателя

en: no cumulative index or table of contents
be: нет сводного указателя или оглавления

en: cumulative index or table of contents available
be: имеется сводный указатель или оглавление

en: UNIMARC field 115a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 115^a

en: Type of material
be: Вид материала

en: videorecording
be: видеозаписи

en: Colour indicator
be: Индикатор цвета

en: black and white
be: черно-белый

en: colour
be: цветной

en: combination of black and white and colour
be: комбинация черно-белого и цветного

en: other (sepia, tinted, etc.)
be: другие (сепия, тоновой и т.д.)

en: Sound indicator
be: Индикатор звука

en: sound on medium
be: звук записан на том же носителе

en: soundtrack separate
be: отдельная звуковая дорожка

en: no sound
be: без звука

en: Media for sound
be: Звуковой носитель

en: optical sound track on motion picture film
be: оптическая звуковая дорожка на кинопленке

en: magnetic sound track on motion picture film
be: магнитная звуковая дорожка на кинопленке

en: magnetic audio tape in cartridge
be: магнитная аудиолента в однокатушечной кассете

en: sound disc
be: аудио-диск

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
be: оптическая и магнитная звуковые дорожки на кинопленке

en: videotape
be: видеокассетная лента

en: videodisc
be: видеодиск

en: magnetic audio tape on reel
be: магнитная катушечная аудиолента

en: magnetic audio tape in cassette
be: магнитная аудиолента в двухкатушечной кассете

en: Width or dimensions
be: Ширина или размеры

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
be: кинофильмы и диафильмы — 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
be: кинофильмы и диафильмы — 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
be: кинофильмы и диафильмы — супер 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
be: кинофильмы и диафильмы — 9.5 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
be: кинофильмы и диафильмы — 16 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
be: кинофильмы и диафильмы — 28 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
be: кинофильмы и диафильмы — 35 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
be: кинофильмы и диафильмы — 70 мм

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
be: слайды — 2х2 дюйма (5х5 см)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
be: видеокассетные ленты — ¾ дюйма (2 см) 1,91 см

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
be: видеокассетные ленты — ¼ дюйма (½ см) 0,64 см

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
be: видеокассетные ленты — ½ дюйма (1⅓ см) 1,27 см

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
be: видеокассетные ленты — 1 дюйм (2½ см) 2,54 см

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
be: видеокассетные ленты — 2 дюйма (5 см) 5,08 см

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
be: диапозитивы 8 х 10 дюймов (21 х 26 см)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
be: диапозитивы 4 х 5 дюймов (10 х 12½ см)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
be: диапозитивы 5 х 7 дюймов (12½ х 17½ см)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
be: диапозитивы 7 х 7 дюймов (17½ х 17½ см)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
be: диапозитивы 8 х 8 дюймов (20 х 20 см)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
be: диапозитивы 9 х 9 дюймів (22½ х 22½ см)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
be: диапозитивы 10 х 10 дюймов (25 х 25 см)

en: Form of release - visual projection, motion picture
be: Форма физического носителя — визуально-проекционный материал, кинофильм

en: film reel
be: фильм на катушке; катушечный фильм

en: film cartridge
be: фильм на картридже; фильм кассетный однокатушечный

en: film cassette
be: фильм на кассете; фильм кассетный двухкатушечный

en: other film type
be: другой тип фильма

en: filmstrip cartridge
be: диафильм в картридже; диапозитив кассетный однокатушечный

en: filmslip
be: кинокадры (короткий диафильм не в рулоне); фильмслип

en: other filmstrip type
be: диафильмы других типов; другой тип диапозитива

en: film strip roll
be: диапозитив роликовый

en: slide, slide set, stereograph
be: слайд, набор слайдов, стереография

en: transparency
be: материалы на прозрачных пленках; транспарант

en: not a motion picture or visual projection
be: не кинофильм и не визуально-проекционный материал

en: other forms of release
be: другие формы проката

en: Technique - videorecording, motion picture
be: Техника видеозаписи, кинофильма

en: animation
be: анимационное кино

en: live action
be: изображение реальности; кадры с естественным движением

en: animation and live action
be: анимационное кино и изображение реальности

en: unspecified/unknown
be: не определено / неизвестно

en: not a motion picture or video recording
be: не кинофильм и не видеозапись

en: Presentation format - motion picture
be: Формат представления — кинофильмы

en: standard sound aperture (reduced format)
be: стандартная звуковая апертура (уменьшенный формат)

en: non-anamorphic (wide screen)
be: не анаморфотный (широкий экран)

en: 3D
be: 3D (объемный)

en: anamorphic (wide screen)
be: анаморфотный (широкий экран)

en: standard silent aperture
be: стандартная немая апертура

en: other wide screen format
be: другой широкоэкранный формат

en: not a motion picture
be: не кинофильм

en: Accompanying material 1
be: Сопроводительный материал / 1

en: stills
be: рекламные кадры

en: script material
be: сценарные материалы

en: posters
be: афиши, постеры

en: programmes and pressbooks
be: программы, буклеты

en: lobby cards
be: пригласительные билеты; приглашение

en: instructional materials
be: инструкции, учебные материалы

en: score or other music format
be: партитуры или другие музыкальные материалы

en: set or costume designs
be: выкройки или эскизы костюмов

en: other accompanying material
be: другой сопроводительный материал

en: Accompanying material 2
be: Сопроводительный материал / 2

en: Accompanying material 3
be: Сопроводительный материал / 3

en: Accompanying material 4
be: Сопроводительный материал / 4

en: Form of release - videorecording
be: Форма физического носителя — видеозаписи

en: videocartridge
be: видео-картридж; видеокассета однокатушечная

en: videocassette
be: видеокассета; видеокассета двухкатушечная

en: videoreel
be: видеорулон; видеолента катушечная

en: electronic videorecording (EVR)
be: электронная видеозапись (EVR)

en: not a videorecording
be: не видеозапись

en: other videotype
be: другой тип видеозаписи

en: Presentation format - videorecording
be: Формат представления — видеозаписи

en: Beta
be: Beta (видеокассета двухкатушечная)

en: VHS
be: VHS (видеокассета двухкатушечная)

en: U-matic
be: U-matic (видеокассета двухкатушечная)

en: EIAJ (reel)
be: EIAJ (катушка)

en: Type C (reel)
be: тип C (катушка)

en: Quadruplex (reel)
be: квадруплекс, катушечный учетверенный (рулон)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
be: лазерный оптический (отражающий) видеодиск

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
be: CED (емкостный электронный диск) видеодиск

en: V2000 (videocassette)
be: V2000 (видеокассета двухкатушечная)

en: Video8 (videocassette)
be: Video 8 (видеокассета двухкатушечная)

en: DVD-Video
be: DVD-видео (цифровой видеодиск)

en: Base of emulsion material - visual projection
be: Основа эмульсии — визуально-проекционные материалы

en: safety film
be: невоспламеняющаяся (безопасная) кинопленка

en: film base other than safety film
be: пленочная основа, отличная от невоспламеняющейся

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
be: синтетика (пластик, винил и т.п.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
be: смешанная (содержит более одного типа основ)

en: not a visual projection
be: не визуально-проекционный материал

en: Secondary support material - visual projection
be: Материалы вторичной основы — визуально-проекционные материалы

en: cardboard
be: картон

en: metall
be: металл

en: metal and glass
be: металл и стекло

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
be: синтетический (пластик, винил и т.д.) и стекло

en: not present (no secondary support)
be: отсутствует (нет подложки)

en: Broadcast standard - videorecording
be: Стандарт трансляции — видеозаписи

en: 625 PAL
be: 625 PAL («фазо-переменная линия»)

en: 625 SECAM
be: 625 SECAM («последовательный цвет с памятью»)

en: UNIMARC field 115b builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 115^b

en: Generation
be: Поколение фильма

en: original
be: оригинал

en: master
be: контрольная копия

en: duplicate
be: рабочая копия

en: reference print/viewing copy
be: позитив образец / просмотровая копия

en: Production elements
be: Элементы производства

en: workprint
be: рабочий позитив

en: trims
be: вырезанные кадры для монтажа

en: outtakes
be: изъятые кадры при монтаже

en: rushes
be: первичный монтаж

en: mixing tracks
be: смешанные дорожки с фотопрограммами

en: title bands/intertitle rolls
be: ленты/ролики с титрами

en: production rolls
be: ролики рабочие

en: Refined categories of colour for moving pictures
be: Уточненные категории цвета для кинофильмов

en: 3 layer colour
be: трехслойный цвет

en: 2 colour, single strip
be: 2 цвета, одной полосой

en: undetermined 2 colour
be: неопределенные 2 цвета

en: undetermined 3 colour
be: неопределенные 3 цвета

en: 3 strip colour
be: трехполосный цвет

en: 2 strip colour
be: двухполосный цвет (при применении цветоделения)

en: red strip
be: красная полоса

en: blue or green strip
be: зеленая полоса, окрашенная в синий цвет

en: cyan strip
be: полоса циан (сине-зеленая)

en: magenta strip
be: красная анилиновая полоса

en: yellow strip
be: желтая полоса

en: sepia tone
be: тон сепия

en: other tone
be: другой тон

en: tint
be: ненасыщенный тон

en: tinted and toned
be: ненасыщенный и насыщенный тон

en: stencil colour
be: трафаретное окрашивание

en: handcoloured
be: раскрашенный вручную

en: not applicable (item not a colour film)
be: не используется (не цветной фильм)

en: Film emulsion (polarity)
be: Эмульсия пленки (полярность)

en: positive
be: позитивная

en: negative
be: негативная

en: Film base
be: Основа пленки

en: safety (triacetate)
be: безопасная (триацетатная)

en: nitrate
be: нитратная

en: safety (diacetate)
be: безопасная (диацетатная)

en: polyester base (e.g. ester)
be: полиэстерная основа (например, эстер)

en: mixed base (nitrate and safety)
be: смешанная основа (нитратная и безопасная)

en: Kind of sound for moving images
be: Вид звука для кинофильмов

en: monaural
be: монофонический

en: stereophonic
be: стереофонический

en: multichannel, surround or quadraphonic
be: мультиканальный, объемный или квадрофонический

en: mixed
be: смешанный

en: not applicable (item is silent)
be: не применяется (фильм немой)

en: Kind of film stock or print
be: Вид неэкспонированной кинопленки или фотоотпечатков

en: imbibition dye transfer
be: нанесение красителя впитыванием

en: three layer stock
be: трехслойная неэкспонированная пленка

en: three layer stock (low fade)
be: трехслойная неэкспонированная пленка (уменьшенная четкость)

en: duplitised stock
be: дублированная неэкспонированная пленка

en: not applicable (not a colour film)
be: не применяется (не цветной фильм)

en: Deterioration stage
be: Степень износа

en: nitrate - suspicious odour
be: нитратная — подозрительный запах

en: nitrate - pungent odour
be: нитратная — едкий запах

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
be: нитратная — потемнение, потеря цвета, блеклость, запыление

en: nitrate - sticky
be: нитратная — липкость

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
be: нитратная — вздутия, пузырьки

en: nitrate - congealed
be: нитратная — затвердение

en: nitrate - powder
be: нитратная — обсыпание

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
be: не нитратная — обнаруживаемый износ (например, запах диацетата)

en: nonnitrate - advanced deterioration
be: не нитратная — прогрессирующий износ

en: nonnitrate - disaster
be: не нитратная — разрушение

en: no deterioration
be: без износа

en: Completeness
be: Полнота

en: incomplete
be: неполный

en: complete
be: полный

en: Film inspection date
be: Дата проверки фильма

en: Month
be: Месяц

en: Year
be: Год

en: UNIMARC field 116 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 116

en: Specific material designation
be: Специфическое обозначение изобразительного материала

en: a- collage
be: a — коллаж

en: b- drawing
be: b — рисунок

en: c- painting
be: c — живопись

en: d- photomechanical reproduction
be: d — фотомеханическая репродукция

en: e- photonegative
be: e — фотонегатив

en: f- photoprint
be: f — фотоотпечаток

en: h- picture
be: h — изображение

en: k- technical drawing
be: k — технические рисунки

en: z- other non-projected graphic type
be: z — другой тип непроекционного изображения

en: Primary support material
be: Материал первичной основы

en: porcelain
be: фарфор

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
be: материалы на основе кожи (кожа, пергамент, тонкий пергамент и т.д.)

en: textiles (including man-made fibres)
be: ткани (включая искусственное волокно)

en: Secondary support material
be: Материал вторичной основы

en: no secondary support
be: нет вторичной основы

en: Colour
be: Цвет

en: one-colour, monochrome
be: одноцветный, монохромный

en: black-and-white
be: черно-белый

en: multicoloured
be: многоцветный

en: hand coloured
be: раскрашенный от руки

en: pencil
be: карандаш

en: graphite
be: графит

en: colour pencil
be: цветной карандаш

en: India ink
be: тушь

en: lavierung India ink
be: тушь («lavierung India ink»)

en: coal
be: уголь

en: chalk
be: мел

en: black chalk
be: черный мел, «итальянский карандаш»

en: sanguine
be: сангина

en: water colour
be: акварельные краски

en: tempera
be: темпера

en: gouache
be: гуашь

en: pastel
be: пастель

en: oil
be: масляные краски

en: felt-tip pen
be: фломастер

en: stain
be: протравные красители

en: sepia
be: сепия

en: writing ink
be: писчие чернила

en: casein
be: клеевая живопись

en: golding
be: золочение

en: encaustic
be: восковая живопись, энкаустика

en: acrylics
be: акриловые краски

en: silver point
be: серебряный карандаш

en: air brush
be: аэрограф

en: woodcut
be: обрезная (продольная) ксилография

en: chiaroscuro woodcut
be: кьяроскуро, цветная ксилография

en: white-line woodcut
be: ксилография белой линией на черном фоне («en maniere criblee», «Weisschnitt», «white-line woodcut»)

en: heliogravure
be: гелиогравюра

en: chromolithography
be: хромолитография

en: lino-cut
be: линогравюра

en: etching
be: офорт

en: lithography
be: литография

en: photolithography
be: фотолитография

en: zincography
be: цинкография

en: algraphy
be: альграфия

en: aquatint
be: акватинта

en: reservage (sugar aquatint)
be: резерваж, чернильная манера

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
be: мягкий лак, срывной лак

en: engraving
be: гравюра

en: engraving in the crayon manner
be: карандашная манера

en: Burin
be: резцовая гравюра

en: drypoint
be: сухая игла

en: mezzotinta (mezzotint)
be: меццо-тинто, черная манера

en: Mezzoteinte
be: меццо-тинто

en: monotype
be: монотипия

en: silkscreen
be: шелкография

en: steel engraving
be: гравюра на стали

en: photocopying
be: фотокопия

en: burin engraving
be: резцовая гравюра

en: aa- architectural drawing
be: aa — архитектурное черчение/рисунок

en: ac- sticker
be: ac — наклейка, этикетка, ярлык

en: ad- poster
be: ad — плакат, афиша

en: ae- postcard
be: ae — почтовая открытка

en: af- greetings card
be: af — поздравительная открытка

en: ah- playing cards
be: ah — карты для игр

en: ai- flash card
be: ai — учебная карточка, карточка с текстом и картинкой

en: aj- ephemera
be: aj — эфемера, открытки временного назначения

en: an- calendar
be: an — календарь

en: as- place card
be: as — рассадочная карточка

en: au- santino
be: au — сантино

en: uu- unknown
be: uu — не известно

en: vv- mixed
be: vv — смешанное назначение

en: xx- not applicable
be: xx — не применяется

en: zz- other
be: zz — другое назначение

en: UNIMARC field 117 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 117

en: UNIMARC field 120 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 120

en: Aitoff
be: аитова

en: Gall
be: Голла

en: Bonne
be: Бонне (120a), добрая (121b)

en: De Lisle
be: Де Лисле

en: Miller
be: Миллера

en: Mollweide
be: Мольвейде

en: Gauss
be: Гаусса

en: Plate Carree
be: обычная цилиндровая (квадратная)

en: Laborde
be: Лаборда

en: Eckert
be: Еккерта

en: type of projection unknown
be: тип защиты неизвестен

en: Greenwich, United Kingdom
be: Гринвич, Великобритания

en: Amsterdam, Netherlands
be: Амстердам, Нидерланды

en: Athens, Greece
be: Афины, Греция

en: Cadiz, Spain
be: Кадис, Испания

en: Capetown, South Africa
be: Кейптаун, Южная Африка

en: Caracas, Venezuela
be: Каракас, Венесуэла

en: Istanbul, Turkey
be: Стамбул, Турция

en: Julianehaab, Greenland
be: Юлианегоб, Гренландия

en: London, United Kingdom
be: Лондон, Великобритания

en: Moscow, Russia
be: Москва, Россия

en: Naples, Italy
be: Неаполь, Италия

en: Oslo (Christiania), Norway
be: Осло (Кристиания), Норвегия

en: Philadelphia, USA
be: Филадельфия, США

en: Rio de Janeiro, Brazil
be: Рио-де-Жанейро, Бразилия

en: Sydney, Australia
be: Сидней, Австралия

en: Tokyo, Japan
be: Токио, Япония

en: Washington, DC, USA
be: Вашингтон, округ Колумбия, США

en: UNIMARC field 121a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 121^a

en: manuscript
be: рукописный материал

en: UNIMARC field 121b builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 121^b

en: terrestrial
be: наземная

en: aerial
be: воздушная

en: space
be: космическая

en: 1/8
be: 1/8 закрытия

en: 2/8
be: 2/8 закрытия

en: 3/8
be: 3/8 закрытия

en: 4/8
be: 4/8 закрытия

en: 5/8
be: 5/8 закрытия

en: 6/8
be: 6/8 закрытия

en: 7/8
be: 7/8 закрытия

en: Centimetres
be: сантиметры

en: Decimetres
be: дециметры

en: Metres
be: метры

en: Decametres
be: декаметры

en: Kilometres
be: километры

en: UNIMARC field 122 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 122

en: Day
be: День

en: Time
be: Время

en: UNIMARC field 123a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 123^a

en: Hemisphere:
be: Полушарие/полусфера:

en: UNIMARC field 124a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^a

en: non-photographic image
be: нефотографическое изображение

en: photographic image
be: фотографическое изображение

en: remote sensing image
be: изображение, полученное с помощью дистанционных методов

en: UNIMARC field 124b builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^b

en: atlas
be: атлас

en: diagram
be: диаграмма

en: globe
be: глобус

en: map
be: географические карты

en: model
be: модель

en: profile
be: профиль

en: section
be: секция (часть)

en: view
be: обзор, вид

en: plan
be: план

en: UNIMARC field 124c builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^c

en: anaglyphic
be: анаглиф (стереоэффект)

en: polarized
be: поляризованный

en: planimetric
be: изображение контуров (планиметрия)

en: diagram map
be: картодиаграмма

en: flowline map, flow map
be: способ линейных знаков

en: dot map
be: точечный способ

en: diagrammatric map
be: способ картограммы

en: choropleth
be: хороплета

en: chorochromatic
be: послойная окраска

en: dasymetric
be: дазиметрический способ

en: isopleth
be: изоплета

en: anamorphic
be: анаморфоза

en: pictorial map
be: картинное изображение

en: spatial model on two dimensional surface
be: пространственная 2х-мерная модель

en: mental or cognitive map
be: вымышленная карта (mental/cognitive)

en: views with horizon showing
be: виды с показом горизонта (включая виды с высоты птичьего полета и панорамы)

en: views without horizon showing
be: виды без показа горизонта (включая виды с высоты птичьего полета и панорамы)

en: map view
be: перспективный вид

en: picto map
be: карта с художественными значками

en: random dot map
be: карта случайной точки

en: screened
be: экранное изображение

en: not screened
be: неэкранное изображение

en: UNIMARC field 124d builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^d

en: UNIMARC field 124e builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^e

en: meteorological
be: метеорологический

en: earth resources
be: для наблюдения за Землей

en: space observing
be: для наблюдения за космосом

en: UNIMARC field 124f builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^f

en: UNIMARC field 124g builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 124^g

en: false colour photography
be: псевдоцветная фотография

en: multispectral photography
be: многоспектральная фотография

en: multispectral scanning
be: мультиспектральное сканирование

en: combination of various light emission techniques
be: сочетание различных принципов распространения света

en: infrared line scanning
be: инфракрасное линейное сканирование

en: combination of various thermal infrared scanning
be: комбинация различной техники инфракрасного сканирования

en: passive microwave mapping
be: пассивная микроволновая топографическая съемка

en: UNIMARC field 125a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 125^a

en: full score, graphic score
be: полная партитура

en: score (miniature or study size)
be: карманная или рабочая (учебная) партитура

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
be: клавир (переложение вокальной партитуры для клавишных)

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
be: хоровая партитура (переложение без аккомпанемента)

en: condensed score, pianoconductor score
be: дирекцион

en: graphic score
be: партитура в графическом представлении

en: close score (e.g. hymnals)
be: плотная партитура (например, церковные гимны)

en: tablature
be: табулатура

en: choir-book
be: хоровая книга

en: compressed score
be: сжатая партитура

en: pseudo-score
be: псевдо-партитура

en: solo part
be: партия соло

en: multiple formats
be: несколько форм изложения нотного текста

en: not applicable, not a score
be: не применяется (не является партитурой)

en: parts exist (vocal and instrumental)
be: партии представлены (инструментальные и вокальные)

en: instrumental parts
be: инструментальные партии

en: vocal parts
be: вокальные партии

en: parts not present
be: партии не представлены

en: UNIMARC field 125b builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 125^b

en: history
be: история

en: reporting
be: отчеты

en: UNIMARC field 126a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 126^a

en: wire recording
be: звукозапись на магнитную проволоку

en: cylinder
be: цилиндр (звукозапись)

en: roll
be: звукозапись на ролике

en: twelve track
be: двенадцатая дорожка

en: twentyfour track
be: двадцать четвертая дорожка

en: discography
be: дискография

en: score
be: ноты, партитура

en: UNIMARC field 126b builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 126^b

en: P.V.C.
be: полихлорвиниловая лента

en: UNIMARC field 127 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 127

en: Hours:
be: Часы:

en: Minutes:
be: Минуты:

en: Seconds:
be: Секунды:

en: UNIMARC field 128a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 128^a

en: UNIMARC field 128b builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 128^b

en: Trombone
be: тромбон

en: Tuba
be: туба

en: Xylophone
be: ксилофон

en: Marimba
be: маримба

en: Violon
be: скрипка

en: Unspecified
be: не определено

en: Ondes Martenot
be: волны Мартено

en: Piano
be: фортепиано

en: Clavicorde
be: клавикорд

en: Continuo
be: бассо континуо

en: Celesta
be: челеста

en: Autre
be: другое

en: Soprano
be: сопрано

en: Alto
be: альт (струнный смычковый инструмент) {sb} ; альт (голос) {vc}

en: Tenor
be: тенор

en: Piccolo
be: пикколо

en: Cor anglais
be: английский рожок

en: Saxophone
be: баритон {bf}; cаксофон {wi}

en: UNIMARC field 128c builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 128^c

en: UNIMARC field 130 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 130

en: aperture card
be: апертурная карта

en: microfilm cassette
be: микрофильм в кассете

en: microfilm reel
be: рулонный микрофильм

en: microfiche
be: микрофиша

en: microfiche cassette
be: микрофиша в кассете

en: Dimensions:
be: Размеры:

en: 8 mm (microfilm)
be: 8 мм (микрофильм)

en: 16 mm (microfilm)
be: 16 мм (микрофильм)

en: 35 mm (microfilm)
be: 35 мм (микрофильм)

en: 70 mm (microfilm)
be: 70 мм (микрофильм)

en: 105 mm (microfilm)
be: 105 мм (микрофильм)

en: 9 x 19 cm
be: 3 1/4 x 7 3/8 дюймов (9xl9 см) (апертурная карта)

en: UNIMARC field 135a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 135^a

en: text
be: языковой/текстовый материал

en: combination
be: комбинация нескольких типов

en: UNIMARC field 140 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 140

en: Portrait
be: портрет

en: encyclopedia
be: энциклопедии

en: manual
be:  руководстве

en: novel
be: романы, повести, новеллы, рассказы

en: short story
be: короткие рассказы

en: memoir
be: воспоминания, мемуары

en: parchment, vellum
be: пергамент, пергамен (кожа) {140};  пергамент {141}

en: UNIMARC field 141 builder
be: Компоновщик UNIMARC-поля 141

en: leather
be: кожа

en: missing
be: отсутствует

en: UNIMARC field 210c builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 210^c

en: None
be: нет

en: Heading A-Z
be: заглавия по алфавиту

en: Heading Z-A
be: заглавия обратно по алфавиту

en: contains
be: содержит

en: starts with
be: начинается c

en: is exactly
be: является точно

note: INPUT type=submit
en: Search
be: Пошук

en: Authority search results
be: Результаты поиска в авторитетных источниках

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
be: Результаты поиска с %s по %s из %s

en: Summary
be: Сводка

en: Used
be: Использовано

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
be: %s раз(а)

en: Choose
be: Выбрать

en: Close
be: Закрыть

en: UNIMARC field 225a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 225^a

en: Collection
be: Собрание

en: Select a collection
be: Выбор собрания

en: OR new collection:
be: ИЛИ же новое собрание:

en: UNIMARC field 4XX builder
be: Компоновщик серии UNIMARC-полей 4ХХ

en: Any word
be: Любое слово

en: Item type:
be: Тип единицы:

en: All item types
be: Все типы единиц

note: INPUT type=submit
en: Start search
be: Начать поиск

en: Search results
be: Результаты поиска

en: &lt;&lt; Previous
be: &lt;&lt; Предыдущие

en: Next&gt;&gt;
be: Далее &gt;&gt;

en: Location
be: Расположение

en: Clear field
be: Очистить поле

en: Next&gt;&gt;
be: Далее &gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
be: Компоновщик UNIMARC-подполя 686^a

en: Classification
be: Классификация

en: Authority type
be: Тип авторитетного источника

en: Main entry ($a only)
be: Главная запись (только $a)

en: Main entry
be: Главная запись

en: Anywhere
be: Где-нибудь

en: Sort by
be: Сортировать:

en: No order
be: без упорядочивания

en: Heading ascendant
be: заглавия по возрастанию

en: Heading descendant
be: заглавия по спаданию

en: UNIMARC leader builder
be: Компоновщик UNIMARC-маркера

en: 5- Record status
be: 05 — статус записи

en: 6- Type of record
be: 06 — тип записи

en: 7- Bibliographic level
be: 07 — библиографический уровень

en: i - Integrating resource
be: i — интегрируемый ресурс

en: (auto-filled)
be: (автозаполнение)

en: 17- Encoding level
be: 17 — уровень кодирования

en: 18- Descriptive cataloging form
be: 18 — форма описательной каталогизации (правила каталогизации)

en: 7-8 Undefined
be: 07-08 — неопределенные позиции символов

en: 10-16 indicator/subfields/size
be: 10-16 — количество индикаторов / длина кода подполя / базовый адрес данных

en: 18-19 Undefined
be: 18-19 — неопределенные позиции символов

en: Main Author
be: Основной Автор-лицо

en: Corporate Author (Main)
be: Коллективный автор (основной)

en: Coauthor
be: Альтернативный автор-лицо

en: Secondary Author
be: Вторичный автор-лицо

en: Corporate Author (Coauthor)
be: Коллективный автор (альтернативный)

en: Corporate Author (Secondary)
be: Коллективный автор (вторичный)

en: Language:
be: Язык:

en: of intermediate text,
be: промежуточного перевода,

en: of original work,
be: оригинала,

en: of summary,
be: резюме,

en: of contents page,
be: оглавления,

en: of title page,
be: титульного листа,

en: of title proper,
be: основного заглавия,

en: of libretto,
be: либретто и т.п.,

en: of accompanying material,
be: сопроводительного материала (кроме либретто, краткого содержания и аннотаций),

en: of subtitles,
be: субтитров,

en: Country:
be: Страна:

en: Series
be: Серии

en: series
be: монографическая серия

en: Dewey:
be: Индекс Дьюи (ДКД):

en: Classification:
be: Классификация:

en: Contents note:
be: Примечания о содержании:

en: Abstract:
be: Резюме или реферат:

en: Provenance note:
be: Примечания о происхождении экземпляра:

en: Bibliography:
be: Примечания о наличии в документе библиографии/указателя:

en: Thesis:
be: Примечания о диссертации:

en: SUDOC serial history:
be: История поступлений сериальных изданий по системе SUDOC:

en: Subject - Personal Name
be: Имя лица как предмет

en: Subject - Corporate Author
be: Наименование организации как предмет

en: Subject - Family
be: Родовое имя как предмет

en: Subject - Author/Title
be: Имя и заглавие как предмет

en: Subject - Topical Name
be: Наименование темы как предмет

en: Subject - Geographical Name
be: Географическое наименование как предмет

en: Subject - Form
be: Форма, жанр, физические характеристики документа как точка доступа

en: Subject
be: Тематика

en: Subject Category
be: Предметная категория

en: Trademark
be: Торговая марка как точка доступа

en: Online Resources:
be: Ресурсы он-лайн:

en: Click here to access online
be: Щелкните здесь для доступа в онлайн

en: Publication:
be: Публикация:

en: Description:
be: Описание:

en: Audience
be: Аудитория

en: electronic ressource
be: электронный ресурс

en: Literary genre
be: Литературный жанр

en: Biography
be: Биография

en: Illustration
be: Иллюстрации

en: Content
be: Содержание

en: Video types
be: Типы видео-материалов

en: Serial type
be: Тип сериального издания

en: Periodicity
be: Периодичность

en: Translation of
be: Переведено с …

en: Set Level
be: Набор

en: Piece-Analytic Level
be: Аналитическая единица

en: Uniform Title
be: Унифицированная форма названия

en: Uniform Conventional Heading
be: Унифицированный условный заголовок

en: Edition Statement
be: Сведения об издании

en: Click here to access online
be: Щелкните здесь для доступа в онлайн

en: Availability:
be: Доступность:

en: Checked out (
be: Выдано (

en: Withdrawn (
be: Изъято (

en: Lost (
be: Потеряно (

en: Damaged (
be: Повреждено (

en: On order (
be: Заказано (

en: In transit (
be: Перемещается (

en: On hold (
be: Зарезервировано (
