Koha 23.11.09.000 - en to ar-Arab translation catalogue (1974 entries)

en: Overpayment refund
ar-Arab: استرداد المدفوعات الزائدة

en: Payment
ar-Arab: المدفوعات

en: Writeoff
ar-Arab: شطب

en: Forgiven
ar-Arab: معفو عنه

en: Credit
ar-Arab: رصيد دائن

en: A discount applied to a patrons fine
ar-Arab: يتم تطبيق خصم على غرامة المستفيدين

en: Refund
ar-Arab: استرداد الأموال

en: Lost item fee refund
ar-Arab: رد رسم المادة الضائعة

en: Purchase
ar-Arab: شراء

en: Cancellation
ar-Arab: إلغاء

en: Lost item processing fee refund
ar-Arab: استرداد رسوم معالجة مادة ضائعة

en: Credit types used in Koha
ar-Arab: أنواع الائتمان المستخدمة في كوها

en: Account creation fee
ar-Arab: رسم إنشاء الحساب

en: Account renewal fee
ar-Arab: رسم تجديد الحساب

en: Article request fee
ar-Arab: رسم طلب المقال

en: Lost item
ar-Arab: مادة ضائعة

en: Manual fee
ar-Arab: رسم يدوي

en: New card fee
ar-Arab: رسم بطاقة جديدة

en: Overdue fine
ar-Arab: رسم التأخير

en: Lost item processing fee
ar-Arab: رسم معالجة مادة ضائعة

en: Payment from library to patron
ar-Arab: الدفع من المكتبة إلى المستفيد

en: Rental fee
ar-Arab: رسم الإيجار

en: Daily rental fee
ar-Arab: رسم التأجير اليومي

en: Renewal of daily rental item
ar-Arab: تجديد مادة الإيجار اليومي

en: Renewal of rental item
ar-Arab: تجديد مادة الإيجار

en: Hold fee
ar-Arab: رسم الحجز

en: Hold waiting too long
ar-Arab: الحجز في الانتظار لمدة طويلة

en: Credit has been voided
ar-Arab: لقد تم إبطال الائتمان

en: Debit types used in Koha
ar-Arab: أنواع الرصيد المدين المستخدمة في كوها

en: No
ar-Arab: لا

en: Yes
ar-Arab: نعم

en: Cash
ar-Arab: نقداً

en: Cash via SIP2
ar-Arab: نقداً من خلال SIP2

en: Visa
ar-Arab: فيزا

en: Visa via SIP2
ar-Arab: فيزا عبر SIP2

en: Creditcard
ar-Arab: بطاقة ائتمان

en: Creditcard via SIP2
ar-Arab: بطاقة ائتمان عبر SIP2

en: Every week
ar-Arab: كل أسبوع

en: Active
ar-Arab: نشط

en: In negotiation
ar-Arab: قيد التفاوض

en: Closed
ar-Arab: مغلق

en: Expired
ar-Arab: منتهى

en: Cancelled
ar-Arab: ملغاة

en: For review
ar-Arab: للمراجعة

en: Renew
ar-Arab: تجديد

en: Cancel
ar-Arab: إلغاء

en: ERM librarian
ar-Arab: موظف المكتبة لإدارة الموارد الإلكترونية

en: Subject specialist
ar-Arab: متخصص الموضوع

en: Local
ar-Arab: محلي

en: Consortial
ar-Arab: اتحادي

en: National
ar-Arab: وطني

en: Alliance
ar-Arab: تحالف

en: Not yet active
ar-Arab: غير نشط بعد

en: Rejected
ar-Arab: مرفوض

en: Controlling
ar-Arab: متحكم

en: Future
ar-Arab: المستقبل

en: Historic
ar-Arab: تاريخي

en: Filing cabinet
ar-Arab: خزانة الملفات

en: Cupboard
ar-Arab: خزانة

en: Complete
ar-Arab: تام

en: Aggregated full
ar-Arab: اكتمل التجميع

en: Abstract and index
ar-Arab: الملخص والفهرس

en: E-book
ar-Arab: كتاب إلكتروني

en: Mixed content
ar-Arab: محتوى مختلط

en: E-journal
ar-Arab: دورية إلكترونية

en: Online reference
ar-Arab: مرجع على الإنترنت

en: Print
ar-Arab: طباعة

en: Streaming media
ar-Arab: وسائل الإعلام

en: Unknown
ar-Arab: غير معروف

en: Journal
ar-Arab: دورية

en: Newsletter
ar-Arab: نشرة أخبار

en: Report
ar-Arab: تقرير

en: Proceedings
ar-Arab: الإجراءات

en: Website
ar-Arab: موقع إلكتروني

en: Newspaper
ar-Arab: جريدة

en: Unspecified
ar-Arab: غير محدد

en: Book
ar-Arab: كتاب

en: Bookseries
ar-Arab: سلسلة كتب

en: Database
ar-Arab: قاعدة البيانات

en: Thesis/Dissertation
ar-Arab: أطروحة/رسالة علمية

en: Streaming audio
ar-Arab: بث صوتي عبر الإنترنت

en: Streaming video
ar-Arab: بث فيديو عبر الإنترنت

en: Audiobook
ar-Arab: كتاب سمعي

en: PR - Platform master report
ar-Arab: PR - التقرير الرئيسي للمنصة

en: PR_P1 - Platform usage
ar-Arab: PR_P1 - استخدام المنصة

en: DR - Database master report
ar-Arab: DR - التقرير الرئيسي لقاعدة البيانات

en: DR_D1 - Database search and item usage
ar-Arab: DR_D1 - البحث في قاعدة البيانات واستخدام المواد

en: DR_D2 - Database access denied
ar-Arab: DR_D2 - تم رفض الوصول إلى قاعدة البيانات

en: TR - Title master report
ar-Arab: TR - التقرير الرئيسي للعنوان

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
ar-Arab: TR_B1 - طلبات الكتب (باستثناء OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
ar-Arab: TR_B2 - تم رفض الوصول إلى الكتاب

en: TR_B3 - Book usage by access type
ar-Arab: TR_B3 - استخدام الكتاب حسب نوع الوصول

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
ar-Arab: TR_J1 - طلبات الدورية (باستثناء OA_Gold)

en: TR_J2 - Journal access denied
ar-Arab: TR_J2 - تم رفض الوصول إلى الدورية

en: TR_J3 - Journal usage by access type
ar-Arab: TR_J3 - استخدام الدورية حسب نوع الوصول

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
ar-Arab: TR_J4 - طلبات الدورية بواسطة YOP(باستثناء OA_Gold)

en: IR - Item master report
ar-Arab: IR - التقرير الرئيسي للمادة

en: IR_A1 - Journal article requests
ar-Arab: IR_A1 - طلبات مقال دورية

en: IR_M1 - Multimedia item requests
ar-Arab: IR_M1 - طلبات مواد الوسائط المتعددة

en: Searches platform
ar-Arab: منصة البحث

en: Total item investigations
ar-Arab: إجمالي عمليات البحث عن المادة

en: Total item requests
ar-Arab: إجمالي طلبات المادة

en: Unique item investigations
ar-Arab: عمليات بحث المادة الفريدة

en: Unique item requests
ar-Arab: طلبات المادة الفريدة

en: Unique title investigations
ar-Arab: عمليات بحث العنوان الفريدة

en: Unique title requests
ar-Arab: طلبات العنوان الفريدة

en: Searches automated
ar-Arab: عمليات البحث المؤتمتة

en: Searches federated
ar-Arab: عمليات البحث المتحدة

en: Searches regular
ar-Arab: عمليات البحث المنتظمة

en: No license
ar-Arab: بدون ترخيص

en: Limit exceeded
ar-Arab: تم تجاوز الحد

en: Admin
ar-Arab: مسؤول

en: Orders
ar-Arab: طلبيات

en: Reports
ar-Arab: التقارير

en: Maintenance
ar-Arab: الصيانة

en: Outage
ar-Arab: انقطاع

en: Andorra
ar-Arab: أندورا

en: United Arab Emirates
ar-Arab: الإمارات العربية المتحدة

en: Afghanistan
ar-Arab: أفغانستان

en: Antigua & Barbuda
ar-Arab: أنتيغوا وبربودا

en: Anguilla
ar-Arab: أنغيلا

en: Albania
ar-Arab: ألبانيا

en: Armenia
ar-Arab: أرمينيا

en: Angola
ar-Arab: أنجولا

en: Antarctica
ar-Arab: أنتاركتيكا

en: Argentina
ar-Arab: الأرجنتين

en: American Samoa
ar-Arab: ساموا الأمريكية

en: Austria
ar-Arab: النمسا

en: Australia
ar-Arab: أستراليا

en: Aruba
ar-Arab: أروبا

en: Åland Islands
ar-Arab: جزر آلاند

en: Azerbaijan
ar-Arab: أذربيجان

en: Bosnia & Herzegovina
ar-Arab: البوسنة والهرسك

en: Barbados
ar-Arab: بربادوس

en: Bangladesh
ar-Arab: بنجلاديش

en: Belgium
ar-Arab: بلجيكا

en: Burkina Faso
ar-Arab: بوركينا فاسو

en: Bulgaria
ar-Arab: بلغاريا

en: Bahrain
ar-Arab: البحرين

en: Burundi
ar-Arab: بوروندي

en: Benin
ar-Arab: بنين

en: St. Barthélemy
ar-Arab: سانت بارتليمي

en: Bermuda
ar-Arab: برمودا

en: Brunei
ar-Arab: بروناي

en: Bolivia
ar-Arab: بوليفيا

en: Caribbean Netherlands
ar-Arab: هولندا الكاريبية

en: Brazil
ar-Arab: البرازيل

en: Bahamas
ar-Arab: جزر البهاما

en: Bhutan
ar-Arab: بوتان

en: Bouvet Island
ar-Arab: جزيرة بوفيت

en: Botswana
ar-Arab: بوتسوانا

en: Belarus
ar-Arab: بيلاروسيا

en: Belize
ar-Arab: بليز

en: Canada
ar-Arab: كندا

en: Cocos (Keeling) Islands
ar-Arab: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Congo - Kinshasa
ar-Arab: الكونغو - كينشاسا

en: Central African Republic
ar-Arab: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Congo - Brazzaville
ar-Arab: الكونغو - برازفيل

en: Switzerland
ar-Arab: سويسرا

en: Côte d’Ivoire
ar-Arab: ساحل العاج

en: Cook Islands
ar-Arab: جزر كوك

en: Chile
ar-Arab: تشيلي

en: Cameroon
ar-Arab: الكاميرون

en: China
ar-Arab: الصين

en: Colombia
ar-Arab: كولومبيا

en: Costa Rica
ar-Arab: كوستا ريكا

en: Cuba
ar-Arab: كوبا

en: Cape Verde
ar-Arab: الرأس الأخضر

en: Curaçao
ar-Arab: كوراساو

en: Christmas Island
ar-Arab: جزيرة عيد الميلاد

en: Cyprus
ar-Arab: قبرص

en: Czechia
ar-Arab: التشيكية

en: Germany
ar-Arab: ألمانيا

en: Djibouti
ar-Arab: جيبوتي

en: Denmark
ar-Arab: الدنمارك

en: Dominica
ar-Arab: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar-Arab: جمهورية الدومينكان

en: Algeria
ar-Arab: الجزائر

en: Ecuador
ar-Arab: الإكوادور

en: Estonia
ar-Arab: إستونيا

en: Egypt
ar-Arab: مصر

en: Western Sahara
ar-Arab: الصحراء الغربية

en: Eritrea
ar-Arab: إريتريا

en: Spain
ar-Arab: أسبانيا

en: Ethiopia
ar-Arab: أثيوبيا

en: Finland
ar-Arab: فنلندا

en: Fiji
ar-Arab: فيجي

en: Falkland Islands
ar-Arab: جزر فوكلاند

en: Micronesia
ar-Arab: ميكرونيزيا

en: Faroe Islands
ar-Arab: جزر فارو

en: France
ar-Arab: فرنسا

en: Gabon
ar-Arab: الجابون

en: United Kingdom
ar-Arab: المملكة المتحدة

en: Grenada
ar-Arab: غرينادا

en: Georgia
ar-Arab: جورجيا

en: French Guiana
ar-Arab: غيانا الفرنسية

en: Guernsey
ar-Arab: غيرنسي

en: Ghana
ar-Arab: غانا

en: Gibraltar
ar-Arab: جبل طارق

en: Greenland
ar-Arab: جرينلاند

en: Gambia
ar-Arab: جامبيا

en: Guinea
ar-Arab: غينيا

en: Guadeloupe
ar-Arab: جوادلوب

en: Equatorial Guinea
ar-Arab: غينيا الاستوائية

en: Greece
ar-Arab: اليونان

en: South Georgia & South Sandwich Islands
ar-Arab: جزر جورجيا الجنوبية وساندويتش الجنوبية

en: Guatemala
ar-Arab: جواتيمالا

en: Guam
ar-Arab: غوام

en: Guinea-Bissau
ar-Arab: غينيا بيساو

en: Guyana
ar-Arab: غيانا

en: Hong Kong
ar-Arab: هونغ كونغ

en: Heard & McDonald Islands
ar-Arab: جزر هيرد وماكدونالد

en: Honduras
ar-Arab: هندوراس

en: Croatia
ar-Arab: كرواتيا

en: Haiti
ar-Arab: هاييتي

en: Hungary
ar-Arab: المجر

en: Indonesia
ar-Arab: أندونيسيا

en: Ireland
ar-Arab: أيرلندا

en: Israel
ar-Arab: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Isle of Man
ar-Arab: جزيرة مان

en: India
ar-Arab: الهند

en: British Indian Ocean Territory
ar-Arab: إقليم المحيط البريطاني الهندي

en: Iraq
ar-Arab: العراق

en: Iran
ar-Arab: إيران

en: Iceland
ar-Arab: آيسلندا

en: Italy
ar-Arab: إيطاليا

en: Jersey
ar-Arab: جيرسي

en: Jamaica
ar-Arab: جامايكا

en: Jordan
ar-Arab: الأردن

en: Japan
ar-Arab: اليابان

en: Kenya
ar-Arab: كينيا

en: Kyrgyzstan
ar-Arab: قيرغيزستان

en: Cambodia
ar-Arab: كمبوديا

en: Kiribati
ar-Arab: كيريباتي

en: Comoros
ar-Arab: جزر القمر

en: St. Kitts & Nevis
ar-Arab: سانت كيتس ونيفيس

en: North Korea
ar-Arab: كوريا الشمالية

en: South Korea
ar-Arab: كوريا الجنوبية

en: Kuwait
ar-Arab: الكويت

en: Cayman Islands
ar-Arab: جزر كايمان

en: Kazakhstan
ar-Arab: كازاخستان

en: Laos
ar-Arab: لاوس

en: Lebanon
ar-Arab: لبنان

en: St. Lucia
ar-Arab: سانت لوسيا

en: Liechtenstein
ar-Arab: ليختنشتاين

en: Sri Lanka
ar-Arab: سريلانكا

en: Liberia
ar-Arab: ليبيريا

en: Lesotho
ar-Arab: ليسوتو

en: Lithuania
ar-Arab: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar-Arab: لوكسمبورغ

en: Latvia
ar-Arab: لاتفيا

en: Libya
ar-Arab: ليبيا

en: Morocco
ar-Arab: المغرب

en: Monaco
ar-Arab: موناكو

en: Moldova
ar-Arab: مولدوفا

en: Montenegro
ar-Arab: الجبل الأسود

en: St. Martin
ar-Arab: سانت مارتن

en: Madagascar
ar-Arab: مدغشقر

en: Marshall Islands
ar-Arab: جزر مارشال

en: North Macedonia
ar-Arab: مقدونيا الشمالية

en: Mali
ar-Arab: مالي

en: Myanmar (Burma)
ar-Arab: ميانمار (بورما)

en: Mongolia
ar-Arab: منغوليا

en: Macao
ar-Arab: ماكاو

en: Northern Mariana Islands
ar-Arab: جزر مريانا الشمالية

en: Martinique
ar-Arab: مارتينيك

en: Mauritania
ar-Arab: موريتانيا

en: Montserrat
ar-Arab: مونتسيرات

en: Malta
ar-Arab: مالطا

en: Mauritius
ar-Arab: موريشيوس

en: Maldives
ar-Arab: جزر المالديف

en: Malawi
ar-Arab: ملاوي

en: Mexico
ar-Arab: المكسيك

en: Malaysia
ar-Arab: ماليزيا

en: Mozambique
ar-Arab: موزمبيق

en: Namibia
ar-Arab: ناميبيا

en: New Caledonia
ar-Arab: كاليدونيا الجديدة

en: Niger
ar-Arab: النيجر

en: Norfolk Island
ar-Arab: جزيرة نورفولك

en: Nigeria
ar-Arab: نيجيريا

en: Nicaragua
ar-Arab: نيكاراغوا

en: Netherlands
ar-Arab: هولندا

en: Norway
ar-Arab: النرويج

en: Nepal
ar-Arab: نيبال

en: Nauru
ar-Arab: ناورو

en: Niue
ar-Arab: نيوي

en: New Zealand
ar-Arab: نيوزيلندا

en: Oman
ar-Arab: عمان

en: Panama
ar-Arab: بنما

en: Peru
ar-Arab: بيرو

en: French Polynesia
ar-Arab: بولينيزيا الفرنسية

en: Papua New Guinea
ar-Arab: بابوا غينيا الجديدة

en: Philippines
ar-Arab: الفلبين

en: Pakistan
ar-Arab: باكستان

en: Poland
ar-Arab: بولندا

en: St. Pierre & Miquelon
ar-Arab: سانت بيير وميكلون

en: Pitcairn Islands
ar-Arab: جزر بيتكيرن

en: Puerto Rico
ar-Arab: بورتوريكو

en: Palestinian Territories
ar-Arab: أراضي السلطة الفلسطينية

en: Portugal
ar-Arab: البرتغال

en: Palau
ar-Arab: بالاو

en: Paraguay
ar-Arab: باراجواي

en: Qatar
ar-Arab: قطر

en: Réunion
ar-Arab: ريونيون

en: Romania
ar-Arab: رومانيا

en: Serbia
ar-Arab: صربيا

en: Russia
ar-Arab: روسيا

en: Rwanda
ar-Arab: رواندا

en: Saudi Arabia
ar-Arab: المملكة العربية السعودية

en: Solomon Islands
ar-Arab: جزر سليمان

en: Seychelles
ar-Arab: سيشيل

en: Sudan
ar-Arab: السودان

en: Sweden
ar-Arab: السويد

en: Singapore
ar-Arab: سنغافورة

en: St. Helena
ar-Arab: سانت هيلانة

en: Slovenia
ar-Arab: سلوفينيا

en: Svalbard & Jan Mayen
ar-Arab: سفالبارد وجان ماين

en: Slovakia
ar-Arab: سلوفاكيا

en: Sierra Leone
ar-Arab: سييراليون

en: San Marino
ar-Arab: سان مارينو

en: Senegal
ar-Arab: السنغال

en: Somalia
ar-Arab: الصومال

en: Suriname
ar-Arab: سورينام

en: South Sudan
ar-Arab: جنوب السودان

en: São Tomé & Príncipe
ar-Arab: ساو تومي وبرينسيبي

en: El Salvador
ar-Arab: السلفادور

en: Sint Maarten
ar-Arab: سينت مارتن

en: Syria
ar-Arab: سوريا

en: Eswatini
ar-Arab: إسواتيني

en: Turks & Caicos Islands
ar-Arab: جزر تركس وكايكوس

en: Chad
ar-Arab: تشاد

en: French Southern Territories
ar-Arab: المناطق الجنوبية لفرنسا

en: Togo
ar-Arab: توجو

en: Thailand
ar-Arab: تايلاند

en: Tajikistan
ar-Arab: طاجيكستان

en: Tokelau
ar-Arab: توكيلاو

en: Timor-Leste
ar-Arab: تيمور الشرقية

en: Turkmenistan
ar-Arab: تركمانستان

en: Tunisia
ar-Arab: تونس

en: Tonga
ar-Arab: تونجا

en: Turkey
ar-Arab: تركيا

en: Trinidad & Tobago
ar-Arab: ترينيداد وتوباجو

en: Tuvalu
ar-Arab: توفالو

en: Taiwan
ar-Arab: تايوان

en: Tanzania
ar-Arab: تنزانيا

en: Ukraine
ar-Arab: أوكرانيا

en: Uganda
ar-Arab: أوغندا

en: U.S. Outlying Islands
ar-Arab: جزر الولايات المتحدة النائية

en: United States
ar-Arab: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uruguay
ar-Arab: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar-Arab: أوزبكستان

en: Vatican City
ar-Arab: مدينة الفاتيكان

en: St. Vincent & Grenadines
ar-Arab: سانت فنسنت وغرينادين

en: Venezuela
ar-Arab: فنزويلا

en: British Virgin Islands
ar-Arab: جزر فيرجن البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar-Arab: جزر فيرجن الأمريكية

en: Vietnam
ar-Arab: فيتنام

en: Vanuatu
ar-Arab: فانواتو

en: Wallis & Futuna
ar-Arab: واليس وفوتونا

en: Samoa
ar-Arab: ساموا

en: Yemen
ar-Arab: اليمن

en: Mayotte
ar-Arab: مايوت

en: South Africa
ar-Arab: جنوب أفريقيا

en: Zambia
ar-Arab: زامبيا

en: Zimbabwe
ar-Arab: زيمبابوي

en: Afar
ar-Arab: العفارية

en: Abkhazian
ar-Arab: الأبخازية

en: Achinese
ar-Arab: الأتشيهية

en: Acoli
ar-Arab: الأتشولية

en: Adangme
ar-Arab: الدانغمية

en: Adyghe; Adygei
ar-Arab: الأديغية

en: Afro-Asiatic languages
ar-Arab: اللغات الأفرو آسيوية

en: Afrihili
ar-Arab: الأفريهيلية

en: Afrikaans
ar-Arab: الأفريكانية

en: Ainu
ar-Arab: الآينوية

en: Akan
ar-Arab: الأكانية

en: Akkadian
ar-Arab: الأكادية

en: Albanian
ar-Arab: الألبانية

en: Aleut
ar-Arab: الأليوتية

en: Algonquian languages
ar-Arab: اللغات الألغونكوية

en: Southern Altai
ar-Arab: الألطائية الجنوبية

en: Amharic
ar-Arab: الأمهرية

en: English, Old (ca.450-1100)
ar-Arab: الإنجليزية القديمة (450-1100)

en: Angika
ar-Arab: الأنجيكية

en: Apache languages
ar-Arab: اللغات الأباتشية

en: Arabic
ar-Arab: العربية

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ar-Arab: الآرامية الرسمية (700-300 قبل الميلاد)؛ الآرامية الإمبراطورية (700-300 قبل الميلاد)

en: Aragonese
ar-Arab: الأراغونية

en: Armenian
ar-Arab: الأرمينية

en: Mapudungun; Mapuche
ar-Arab: المابوتشي

en: Arapaho
ar-Arab: الأراباهو

en: Artificial languages
ar-Arab: اللغات الاصطناعية

en: Arawak
ar-Arab: الأراواكية

en: Assamese
ar-Arab: الأسامية

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ar-Arab: الأستورية؛ بابل؛ الليونية؛ الأستورليونية

en: Athapascan languages
ar-Arab: اللغات الأثابسكانية

en: Australian languages
ar-Arab: اللغات الأسترالية

en: Avaric
ar-Arab: الأوارية

en: Avestan
ar-Arab: الأفستية

en: Awadhi
ar-Arab: الأوادية

en: Aymara
ar-Arab: الأيمرية

en: Azerbaijani
ar-Arab: الأذريبيجانية

en: Banda languages
ar-Arab: لغات البندا

en: Bamileke languages
ar-Arab: اللغات الباميليكية

en: Bashkir
ar-Arab: الباشكيرية

en: Baluchi
ar-Arab: البلوشية

en: Bambara
ar-Arab: البمبارا

en: Balinese
ar-Arab: البالينية

en: Basque
ar-Arab: الباسكية

en: Basa
ar-Arab: الباسا

en: Baltic languages
ar-Arab: اللغات البلطيقية

en: Beja; Bedawiyet
ar-Arab: البيجا، البدوية

en: Belarusian
ar-Arab: البيلاروسية

en: Bemba
ar-Arab: البيمبا

en: Bengali
ar-Arab: البنغالية

en: Berber languages
ar-Arab: اللغات البربرية

en: Bhojpuri
ar-Arab: البهوجبرية

en: Bihari languages
ar-Arab: اللغات البهارية

en: Bikol
ar-Arab: البيكولية

en: Bini; Edo
ar-Arab: بيني؛ إيدو

en: Bislama
ar-Arab: البسلاما

en: Siksika
ar-Arab: سيكسيكا

en: Bantu languages
ar-Arab: لغات البانتو

en: Bosnian
ar-Arab: البوسنية

en: Braj
ar-Arab: البرجية

en: Breton
ar-Arab: البريتانية

en: Batak languages
ar-Arab: لغات الباتاك

en: Buriat
ar-Arab: البوريات

en: Buginese
ar-Arab: البوقسية

en: Bulgarian
ar-Arab: البلغارية

en: Burmese
ar-Arab: البورمية

en: Blin; Bilin
ar-Arab: البلينية

en: Caddo
ar-Arab: الكادو

en: Central American Indian languages
ar-Arab: اللغات الهندية الأمريكية الوسطى

en: Galibi Carib
ar-Arab: غاليبي كاريب

en: Catalan; Valencian
ar-Arab: الكاتالونية؛ البلنسية

en: Caucasian languages
ar-Arab: اللغات القوقازية

en: Cebuano
ar-Arab: السيبوانية

en: Celtic languages
ar-Arab: اللغات السلتية

en: Chamorro
ar-Arab: التشاموروية

en: Chibcha
ar-Arab: التشيبشا

en: Chechen
ar-Arab: الشيشانية

en: Chagatai
ar-Arab: الجغتائية

en: Chinese
ar-Arab: الصينية

en: Chuukese
ar-Arab: التشكيزية

en: Mari
ar-Arab: الماري

en: Chinook jargon
ar-Arab: الشينوك جارجون

en: Choctaw
ar-Arab: الشوكتو

en: Chipewyan; Dene Suline
ar-Arab: شيبيويا؛. ديني سولين

en: Cherokee
ar-Arab: الشيروكى

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ar-Arab: الكنيسة السلافية؛ السلافية القديمة؛ الكنيسة السلافية؛ البلغارية القديمة؛ الكنيسة السلافية القديمة

en: Chuvash
ar-Arab: التشوفاشية

en: Cheyenne
ar-Arab: الشايان

en: Chamic languages
ar-Arab: اللغات التشاميكية

en: Montenegrin
ar-Arab: المونتنغرية

en: Coptic
ar-Arab: القبطية

en: Cornish
ar-Arab: الكورنية

en: Corsican
ar-Arab: الكورسية

en: Creoles and pidgins, English based
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب على أساس الإنجليزية

en: Creoles and pidgins, French-based
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب على أساس الفرنسية

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب على أساس البرتغالية

en: Cree
ar-Arab: الكيرية

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ar-Arab: التتارية القرمية، التركية القرمية

en: Creoles and pidgins
ar-Arab: الكريولية واللغات المبسطة الأخرى للتفاهم بين الشعوب

en: Kashubian
ar-Arab: الكاشبايان

en: Cushitic languages
ar-Arab: لغات الكشيتيك

en: Czech
ar-Arab: التشيكية

en: Dakota
ar-Arab: الداكوتا

en: Danish
ar-Arab: الدانماركية

en: Dargwa
ar-Arab: الدارجوا

en: Land Dayak languages
ar-Arab: لغات الدياك

en: Delaware
ar-Arab: ديلاوير

en: Slave (Athapascan)
ar-Arab: سلافي (أثاباسكانية)

en: Dogrib
ar-Arab: الدورجية

en: Dinka
ar-Arab: الدنكا

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ar-Arab: المالديفية

en: Dogri
ar-Arab: الدورجية

en: Dravidian languages
ar-Arab: اللغات الدرفيدية

en: Lower Sorbian
ar-Arab: الصربية السفلى

en: Duala
ar-Arab: الدوالا

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
ar-Arab: الهولندية الوسطى (1050-1350)

en: Dutch; Flemish
ar-Arab: الهولندية؛ الفلمنكية

en: Dyula
ar-Arab: الديولا

en: Dzongkha
ar-Arab: الدزونخية

en: Efik
ar-Arab: إفيك

en: Egyptian (Ancient)
ar-Arab: المصرية (القديمة)

en: Ekajuk
ar-Arab: إكاجوك

en: Elamite
ar-Arab: العيلامية

en: English
ar-Arab: الإنجليزية

en: English, Middle (1100-1500)
ar-Arab: الإنجليزية الوسطى (1100-1500)

en: Esperanto
ar-Arab: الإسبرانتو

en: Estonian
ar-Arab: الإستونية

en: Ewe
ar-Arab: إيوي

en: Ewondo
ar-Arab: الإوندو

en: Fang
ar-Arab: الفانج

en: Faroese
ar-Arab: الفاروسية

en: Fanti
ar-Arab: الفانتي

en: Fijian
ar-Arab: الفيجية

en: Filipino; Pilipino
ar-Arab: الفلبينية

en: Finnish
ar-Arab: الفنلندية

en: Finno-Ugrian languages
ar-Arab: اللغات الفنلندية-الأوغرية

en: Fon
ar-Arab: الفون

en: French
ar-Arab: الفرنسية

en: French, Middle (ca.1400-1600)
ar-Arab: الفرنسية، الوسطى (1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
ar-Arab: الفرنسية، القديمة (842-1400)

en: Northern Frisian
ar-Arab: الفريزية الشمالية

en: Eastern Frisian
ar-Arab: الفريزية الشرقية

en: Western Frisian
ar-Arab: الفريزية الغربية

en: Fulah
ar-Arab: الفولانية

en: Friulian
ar-Arab: الفريولية

en: Ga
ar-Arab: غا

en: Gayo
ar-Arab: الجايو

en: Gbaya
ar-Arab: الجبايا

en: Germanic languages
ar-Arab: اللغات الجرمانية

en: Georgian
ar-Arab: الجورجية

en: German
ar-Arab: الألمانية

en: Geez
ar-Arab: الجيز

en: Gilbertese
ar-Arab: لغة جبل طارق

en: Gaelic; Scottish Gaelic
ar-Arab: الغيلية؛ الغيلية الاسكتلندية

en: Irish
ar-Arab: الأيرلندية

en: Galician
ar-Arab: الغاليكية

en: Manx
ar-Arab: المنكية

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
ar-Arab: الألمانية العليا الوسطى (1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
ar-Arab: الألمانية العليا القديمة (750-1050)

en: Gondi
ar-Arab: غوندي

en: Gorontalo
ar-Arab: جورونتالو

en: Gothic
ar-Arab: القوطية

en: Grebo
ar-Arab: غريبو

en: Greek, Ancient (to 1453)
ar-Arab: اليونانية القديمة (حتى 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ar-Arab: اليونانية الحديثة (1453-)

en: Guarani
ar-Arab: الغوارانية

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ar-Arab: الألمانية السويسرية، الألزاسية

en: Gujarati
ar-Arab: الكجراتية

en: Gwich'in
ar-Arab: جوتشين

en: Haida
ar-Arab: هيدا

en: Haitian; Haitian Creole
ar-Arab: الهايتية، الكريولية الهايتية

en: Hausa
ar-Arab: الهوسا

en: Hawaiian
ar-Arab: الهاوايية

en: Hebrew
ar-Arab: العبرية

en: Herero
ar-Arab: هيريرو

en: Hiligaynon
ar-Arab: الهيليجينون

en: Himachali languages; Western Pahari languages
ar-Arab: اللغات الهيماشالية؛ اللغات البهارية الغربية

en: Hindi
ar-Arab: الهندية

en: Hittite
ar-Arab: الحيثية

en: Hmong; Mong
ar-Arab: الهمونجية

en: Hiri Motu
ar-Arab: هيري موتو

en: Croatian
ar-Arab: الكرواتية

en: Upper Sorbian
ar-Arab: الصربية العليا

en: Hungarian
ar-Arab: المجرية

en: Hupa
ar-Arab: هوبا

en: Igbo
ar-Arab: إيجبو

en: Icelandic
ar-Arab: الأيسلندية

en: Ido
ar-Arab: آيدو

en: Sichuan Yi; Nuosu
ar-Arab: سيتشوان يي

en: Ijo languages
ar-Arab: لغات الإيدجو

en: Inuktitut
ar-Arab: الإنكتيتوتية

en: Interlingue; Occidental
ar-Arab: إنترلنغوا؛ غربية

en: Iloko
ar-Arab: إيلوكانو

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ar-Arab: إنترلنغوا (جمعية اللغة الدولية المساعدة)

en: Indic languages
ar-Arab: اللغات الهندية

en: Indonesian
ar-Arab: الإندونيسية

en: Indo-European languages
ar-Arab: اللغات الهندية الأوروبية

en: Ingush
ar-Arab: الأنغوشي

en: Inupiaq
ar-Arab: الإينبياك

en: Iranian languages
ar-Arab: اللغات الإيرانية

en: Iroquoian languages
ar-Arab: لغات الإيروكيان

en: Italian
ar-Arab: الإيطالية

en: Javanese
ar-Arab: الجاوية

en: Lojban
ar-Arab: لجبان (لغة اصطناعية)

en: Japanese
ar-Arab: اليابانية

en: Judeo-Persian
ar-Arab: اليهودية الفارسية

en: Judeo-Arabic
ar-Arab: اليهودية العربية

en: Kara-Kalpak
ar-Arab: كارا-كالباك

en: Kabyle
ar-Arab: القبائل

en: Kachin; Jingpho
ar-Arab: الكاشينية؛ جينغفو

en: Kalaallisut; Greenlandic
ar-Arab: كالاليسوت؛ الجرينلاندية

en: Kamba
ar-Arab: الكامبا

en: Kannada
ar-Arab: الكنادية

en: Karen languages
ar-Arab: اللغات الكارينية

en: Kashmiri
ar-Arab: الكشميرية

en: Kanuri
ar-Arab: الكانوري

en: Kawi
ar-Arab: الجاوية القديمة

en: Kazakh
ar-Arab: الكازاخية

en: Kabardian
ar-Arab: القبردية

en: Khasi
ar-Arab: الكازية

en: Khoisan languages
ar-Arab: لغات خويسان

en: Central Khmer
ar-Arab: الخميرية المركزية

en: Khotanese; Sakan
ar-Arab: الخوتانية؛ ساكان

en: Kikuyu; Gikuyu
ar-Arab: الكيكويو

en: Kinyarwanda
ar-Arab: الكينيارواندية

en: Kirghiz; Kyrgyz
ar-Arab: القيرغيزية

en: Kimbundu
ar-Arab: كيمبوندو

en: Konkani
ar-Arab: الكونكانية

en: Komi
ar-Arab: كومي

en: Kongo
ar-Arab: الكونغو

en: Korean
ar-Arab: الكورية

en: Kosraean
ar-Arab: الكورية

en: Kpelle
ar-Arab: الكبيلي

en: Karachay-Balkar
ar-Arab: الكاراتشاي-بالكا

en: Karelian
ar-Arab: الكاريلية

en: Kru languages
ar-Arab: لغات كرو

en: Kurukh
ar-Arab: الكوروخ

en: Kuanyama; Kwanyama
ar-Arab: الكيونياما

en: Kumyk
ar-Arab: القوموقية

en: Kurdish
ar-Arab: الكردية

en: Kutenai
ar-Arab: كوتيناي

en: Ladino
ar-Arab: الإسبانية اليهودية

en: Lahnda
ar-Arab: لاهندا

en: Lamba
ar-Arab: لامبا

en: Lao
ar-Arab: لاو

en: Latin
ar-Arab: اللاتينية

en: Latvian
ar-Arab: اللاتفية

en: Lezghian
ar-Arab: الليزغينية

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ar-Arab: الليمبرجيشية

en: Lingala
ar-Arab: اللينجالا

en: Lithuanian
ar-Arab: اللتوانية

en: Mongo
ar-Arab: مونجو

en: Lozi
ar-Arab: اللوزية

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ar-Arab: اللوكسمبرجية

en: Luba-Lulua
ar-Arab: لوبا لولوا

en: Luba-Katanga
ar-Arab: لوبا-كاتانغا

en: Ganda
ar-Arab: الغندية

en: Luiseno
ar-Arab: لويسينو

en: Lunda
ar-Arab: لوندا

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ar-Arab: لوه (كينيا وتنزانيا)

en: Lushai
ar-Arab: لوشاي

en: Macedonian
ar-Arab: المقدونية

en: Madurese
ar-Arab: المادريز

en: Magahi
ar-Arab: ماجاهي

en: Marshallese
ar-Arab: المارشالية

en: Maithili
ar-Arab: المايثيلية

en: Makasar
ar-Arab: ماكسار

en: Malayalam
ar-Arab: المالايالامية

en: Mandingo
ar-Arab: مندينكا

en: Maori
ar-Arab: الماورية

en: Austronesian languages
ar-Arab: اللغات الأسترونيزية

en: Marathi
ar-Arab: المهاراتية

en: Masai
ar-Arab: الماساي

en: Malay
ar-Arab: الماليزية

en: Moksha
ar-Arab: الموكشا

en: Mandar
ar-Arab: مندر

en: Mende
ar-Arab: المندي

en: Irish, Middle (900-1200)
ar-Arab: الأيرلندية الوسطى (900-1200)

en: Mi'kmaq; Micmac
ar-Arab: الميكماكيونية

en: Minangkabau
ar-Arab: مينانغكابو

en: Uncoded languages
ar-Arab: لغات غير مرمزة

en: Mon-Khmer languages
ar-Arab: لغات المونية الخميرية

en: Malagasy
ar-Arab: المالاغاسية

en: Maltese
ar-Arab: المالطية

en: Manchu
ar-Arab: المانشو

en: Manipuri
ar-Arab: مانيبوري

en: Manobo languages
ar-Arab: لغات مانوبو

en: Mohawk
ar-Arab: موهوك

en: Mongolian
ar-Arab: المنغولية

en: Mossi
ar-Arab: الموسي

en: Multiple languages
ar-Arab: لغات متعددة

en: Munda languages
ar-Arab: لغات الموندا

en: Creek
ar-Arab: الكريك

en: Mirandese
ar-Arab: الميراندية

en: Marwari
ar-Arab: الماروارية

en: Mayan languages
ar-Arab: لغات المايا

en: Erzya
ar-Arab: الأرزية

en: Nahuatl languages
ar-Arab: لغات الناهواتل

en: North American Indian languages
ar-Arab: اللغات الهندية الأمريكية الشمالية

en: Neapolitan
ar-Arab: النابولية

en: Navajo; Navaho
ar-Arab: النافاهو

en: Ndebele, South; South Ndebele
ar-Arab: نديبيلي؛ الجنوب؛ نديبيلي الجنوبية

en: Ndebele, North; North Ndebele
ar-Arab: نديبيلي؛ الشمال؛ نديبيلي الشمالية

en: Ndonga
ar-Arab: ندونغا

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ar-Arab: الألمانية الدنيا؛ السكسونية الدنيا

en: Nepali
ar-Arab: النيبالية

en: Nepal Bhasa; Newari
ar-Arab: نيبال بهاسا؛ نيواري

en: Nias
ar-Arab: النياس

en: Niger-Kordofanian languages
ar-Arab: لغات النيجر-كردفانيان

en: Niuean
ar-Arab: النيوي

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ar-Arab: النرويجية؛ نينورسك

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ar-Arab: بوكمال، النرويجية؛ النرويجية بوكمال

en: Nogai
ar-Arab: النوجاى

en: Norse, Old
ar-Arab: النوردية القديمة

en: Norwegian
ar-Arab: النرويجية

en: N'Ko
ar-Arab: النكو

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ar-Arab: بيدي؛ سبيدي؛ السوثو الشمالية

en: Nubian languages
ar-Arab: اللغات النوبية

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ar-Arab: النوارى الكلاسيكي؛ نيواري القديمة؛ بهاسا نيبال الكلاسيكية

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ar-Arab: شيشيوا؛ شيوا؛ نيانجا

en: Nyamwezi
ar-Arab: نيامويزي

en: Nyankole
ar-Arab: النيانكول

en: Nyoro
ar-Arab: النيورو

en: Nzima
ar-Arab: النزيما

en: Occitan (post 1500)
ar-Arab: الأوكيتانية (بعد 1500)

en: Ojibwa
ar-Arab: الأوجيبوا

en: Oriya
ar-Arab: الأوريا

en: Oromo
ar-Arab: الأورومو

en: Osage
ar-Arab: الأوساج

en: Ossetian; Ossetic
ar-Arab: الأوسيتيك

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ar-Arab: التركية العثمانية(1500-1928)

en: Otomian languages
ar-Arab: لغات أوتومي

en: Papuan languages
ar-Arab: اللغات البابوانية

en: Pangasinan
ar-Arab: بانجاسينان

en: Pahlavi
ar-Arab: البهلوية

en: Pampanga; Kapampangan
ar-Arab: بامبانجا؛ كامبابانجان

en: Panjabi; Punjabi
ar-Arab: البنجابية

en: Papiamento
ar-Arab: البابيامينتو

en: Palauan
ar-Arab: البالاوية

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
ar-Arab: الفارسية القديمة (400 قبل الميلاد - 600 ميلادية)

en: Persian
ar-Arab: الفارسية

en: Philippine languages
ar-Arab: اللغات الفلبينية

en: Phoenician
ar-Arab: الفينيقية

en: Pali
ar-Arab: البالية

en: Polish
ar-Arab: البولندية

en: Pohnpeian
ar-Arab: بونبيان

en: Portuguese
ar-Arab: البرتغالية

en: Prakrit languages
ar-Arab: لغات براكريت

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
ar-Arab: البروفنسالية؛ القديمة (حتى 1500)؛ الأكستانية، القديمة (حتى 1500)

en: Pushto; Pashto
ar-Arab: البشتوية

en: Reserved for local use
ar-Arab: محجوز للاستخدام المحلي

en: Quechua
ar-Arab: الكيشوا

en: Rajasthani
ar-Arab: الراجاستانية

en: Rapanui
ar-Arab: رابا نوي

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ar-Arab: راروتونجان؛ جزر كوك الماورية

en: Romance languages
ar-Arab: اللغات الرومانسية

en: Romansh
ar-Arab: الرومانشية

en: Romany
ar-Arab: الرومنية

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
ar-Arab: الرومانية؛ المولدافية؛ مولدوفا

en: Rundi
ar-Arab: الرندي

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ar-Arab: الأرومانية؛ الأرومانية؛ المقدونية الرومانية

en: Russian
ar-Arab: الروسية

en: Sandawe
ar-Arab: السانداوي

en: Sango
ar-Arab: سانجو

en: Yakut
ar-Arab: ياكوت

en: South American Indian languages
ar-Arab: اللغات الهندية الأمريكية الجنوبية

en: Salishan languages
ar-Arab: لغات ساليشية

en: Samaritan Aramaic
ar-Arab: السامرية الآرامية

en: Sanskrit
ar-Arab: السنسكريتية

en: Sasak
ar-Arab: الساساك

en: Santali
ar-Arab: الصانتالية

en: Sicilian
ar-Arab: الصقلية

en: Scots
ar-Arab: الأسكتلندية

en: Selkup
ar-Arab: السيلكب

en: Semitic languages
ar-Arab: اللغات السامية

en: Irish, Old (to 900)
ar-Arab: الأيرلندية القديمة (حتى 900)

en: Sign Languages
ar-Arab: لغات الإشارة

en: Shan
ar-Arab: شان

en: Sidamo
ar-Arab: سيدامو

en: Sinhala; Sinhalese
ar-Arab: السنهالية

en: Siouan languages
ar-Arab: لغات سيوان

en: Sino-Tibetan languages
ar-Arab: اللغات الصينية التبتية

en: Slavic languages
ar-Arab: اللغات السلافية

en: Slovak
ar-Arab: السلوفاكية

en: Slovenian
ar-Arab: السلوفينية

en: Southern Sami
ar-Arab: السامي الجنوبية

en: Northern Sami
ar-Arab: السامي الشمالية

en: Sami languages
ar-Arab: لغات السامي

en: Lule Sami
ar-Arab: لوله سامي

en: Inari Sami
ar-Arab: إيناري سامي

en: Samoan
ar-Arab: الساموية

en: Skolt Sami
ar-Arab: سكولت سامي

en: Shona
ar-Arab: الشونا

en: Sindhi
ar-Arab: السندية

en: Soninke
ar-Arab: السوننكية

en: Sogdian
ar-Arab: سوغديان

en: Somali
ar-Arab: الصومالية

en: Songhai languages
ar-Arab: لغات السونغاي

en: Sotho, Southern
ar-Arab: السوتو، الجنوبية

en: Spanish; Castilian
ar-Arab: الأسبانية؛ القشتالية

en: Sardinian
ar-Arab: السردينية

en: Sranan Tongo
ar-Arab: سرانان تونجو

en: Serbian
ar-Arab: الصربية

en: Serer
ar-Arab: السرسرية

en: Nilo-Saharan languages
ar-Arab: اللغات الصحراوية النيلية

en: Swati
ar-Arab: سوازي

en: Sukuma
ar-Arab: السوكوما

en: Sundanese
ar-Arab: السودانية

en: Susu
ar-Arab: السوسو

en: Sumerian
ar-Arab: السومارية

en: Swahili
ar-Arab: السواحيلية

en: Swedish
ar-Arab: السويدية

en: Classical Syriac
ar-Arab: السريانية الكلاسيكية

en: Syriac
ar-Arab: السريانية

en: Tahitian
ar-Arab: التاهيتية

en: Tai languages
ar-Arab: اللغات التايلندية

en: Tamil
ar-Arab: التاميل

en: Tatar
ar-Arab: التتارية

en: Telugu
ar-Arab: التيلوغوية

en: Timne
ar-Arab: تيمني

en: Tereno
ar-Arab: تيرينو

en: Tetum
ar-Arab: التيتومية

en: Tajik
ar-Arab: الطاجكستانية

en: Tagalog
ar-Arab: التاغالوغية

en: Thai
ar-Arab: التايلاندية

en: Tibetan
ar-Arab: التبتية

en: Tigre
ar-Arab: التجرية

en: Tigrinya
ar-Arab: التيغرينية

en: Tiv
ar-Arab: التيف

en: Klingon; tlhIngan-Hol
ar-Arab: كلينجون (لغة اصطناعية)

en: Tlingit
ar-Arab: التلينغيتية

en: Tamashek
ar-Arab: التمشق

en: Tonga (Nyasa)
ar-Arab: تونجا (نياسا)

en: Tonga (Tonga Islands)
ar-Arab: تونغا (جزر تونغا)

en: Tok Pisin
ar-Arab: توك بيسين

en: Tsimshian
ar-Arab: التسيمشيان

en: Tswana
ar-Arab: التسوانية

en: Tsonga
ar-Arab: تسونغا

en: Turkmen
ar-Arab: التركمانية

en: Tumbuka
ar-Arab: تومبوكا

en: Tupi languages
ar-Arab: لغات توبي

en: Turkish
ar-Arab: التركية

en: Altaic languages
ar-Arab: اللغات الألطائية

en: Twi
ar-Arab: التوي

en: Tuvinian
ar-Arab: التوفينية

en: Udmurt
ar-Arab: الأدمرتية

en: Ugaritic
ar-Arab: الأوغاريتية

en: Uighur; Uyghur
ar-Arab: الأيغورية

en: Ukrainian
ar-Arab: الأوكرانية

en: Umbundu
ar-Arab: أومبوندو

en: Undetermined
ar-Arab: غير محدد

en: Urdu
ar-Arab: الأردية

en: Uzbek
ar-Arab: الأوزبكية

en: Vai
ar-Arab: الفاي

en: Venda
ar-Arab: الفيندا

en: Vietnamese
ar-Arab: الفيتنامية

en: Volapük
ar-Arab: فولابوك

en: Votic
ar-Arab: الفوتيك

en: Wakashan languages
ar-Arab: لغات واكشان

en: Wolaitta; Wolaytta
ar-Arab: ولايتا

en: Waray
ar-Arab: الواراي

en: Washo
ar-Arab: واشو

en: Welsh
ar-Arab: الويلزية

en: Sorbian languages
ar-Arab: اللغات الصربية

en: Walloon
ar-Arab: الولونية

en: Wolof
ar-Arab: الولوف

en: Kalmyk; Oirat
ar-Arab: القلميقية؛ الأويرات

en: Xhosa
ar-Arab: زوسا

en: Yao
ar-Arab: ياو

en: Yapese
ar-Arab: اليابية

en: Yiddish
ar-Arab: اليديشية

en: Yoruba
ar-Arab: اليوروبية

en: Yupik languages
ar-Arab: لغات يوبيك

en: Zapotec
ar-Arab: زابوتك

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ar-Arab: رموز بليس

en: Zenaga
ar-Arab: زيناغا

en: Standard Moroccan Tamazight
ar-Arab: الأمازيغية المغربية القياسية

en: Zhuang; Chuang
ar-Arab: تشوانغ

en: Zande languages
ar-Arab: لغات زاندي

en: Zulu
ar-Arab: الزولو

en: Zuni
ar-Arab: زوني

en: No linguistic content; Not applicable
ar-Arab: لا يوجد محتوى لغوي؛ لا ينطبق

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ar-Arab: زازا؛ ديميلي؛ كيردكي؛ كازاكي

en: Undetermined function
ar-Arab: وظيفة غير محددة

en: Actor
ar-Arab: ممثل

en: Adapter
ar-Arab: محول

en: Agency making a reproduction available
ar-Arab: وكالة تتيح إعادة الإنتاج

en: Animator
ar-Arab: محرك الصور

en: Annotator
ar-Arab: مفسر الشروح

en: Arranger
ar-Arab: منظم

en: Artist
ar-Arab: فنان

en: Assignee
ar-Arab: محال إليه

en: Associated name
ar-Arab: الاسم المرتبط

en: Author, attributed
ar-Arab: المؤلف، منسوب

en: Auctioneer
ar-Arab: بائع بالمزاد

en: Author
ar-Arab: المؤلف

en: Author in quotations or text extracts
ar-Arab: المؤلف في الاقتباسات أو المقتطفات النصية

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
ar-Arab: مؤلف الكلمة الختامية،والخاتمة، وإشارة الناشر، إلخ.

en: Author of introduction, etc.
ar-Arab: مؤلف المقدمة، إلخ.

en: Author of dialogue
ar-Arab: مؤلف الحوار

en: Bibliographic antecedent
ar-Arab: سابقة بيبلوغرافية

en: Binder an agent who binds an item.
ar-Arab: الرابط: وكيل بريط مادة.

en: Binding designer
ar-Arab: مصمم ملزم

en: Book designer
ar-Arab: مصمم الكتاب

en: Bookjacket designer
ar-Arab: مصمم غلاف الكتاب

en: Bookplate designer
ar-Arab: مصمم رقعة الكتاب

en: Bookseller
ar-Arab: بائع الكتب

en: Calligrapher
ar-Arab: خطاط

en: Cartographer
ar-Arab: رسام خرائط

en: Censor
ar-Arab: رقيب

en: Choral director
ar-Arab: مدير الكورال

en: Choreographer
ar-Arab: مصمم رقصات

en: Circus performer
ar-Arab: مؤدي بالسيرك

en: Collaborator
ar-Arab: مشارك

en: Collector of field material
ar-Arab: جامع المواد الميدانية

en: Comedian
ar-Arab: ممثل كوميدي

en: Commentator
ar-Arab: معلق

en: Commentator for written text
ar-Arab: معلق على نص مكتوب

en: Compiler
ar-Arab: مصرف

en: Composer
ar-Arab: ملحن

en: Composer of adapted work
ar-Arab: مؤلف عمل مقتبس

en: Composer of main musical work
ar-Arab: ملحن عمل موسيقي رئيسي

en: Compositor
ar-Arab: منضد الحروف في المطبعة

en: Conceptor
ar-Arab: كاتب المفهوم

en: Conductor
ar-Arab: موصل

en: Consultant to a project
ar-Arab: استشاري مشروع

en: Continuator
ar-Arab: مساهم

en: Copyright holder
ar-Arab: مالك حقوق النشر

en: Corrector
ar-Arab: مصحح

en: Curator of an exhibition
ar-Arab: أمين المعرض

en: Dancer
ar-Arab: راقص

en: Dedicatee
ar-Arab: مكرس

en: Dedicator
ar-Arab: مكرِس

en: Degree-grantor
ar-Arab: مانح الدرجة

en: Director
ar-Arab: مخرج

en: Disc jockey
ar-Arab: مشغل الموسيقى (دي جي)

en: Dissertant
ar-Arab: مقدم الأطروحة

en: Distributor
ar-Arab: موزع

en: Donor
ar-Arab: مانح

en: Dubious author
ar-Arab: مؤلف مشكوك فيه

en: Editor
ar-Arab: محرر

en: Engraver
ar-Arab: نقاش

en: Epitomator
ar-Arab: الخلاصة

en: Etcher
ar-Arab: مطبوع

en: Expert
ar-Arab: خبير

en: Film editor
ar-Arab: مونتير الفيلم

en: Forger
ar-Arab: مزور

en: Former Attributed author
ar-Arab: المؤلف السابق المنسوب

en: Former attributed author
ar-Arab: المؤلف السابق المنسوب

en: Former owner
ar-Arab: المالك السابق

en: Founder
ar-Arab: المؤسس

en: Funder
ar-Arab: ممول

en: Game designer
ar-Arab: مصمم الألعاب

en: Glossator
ar-Arab: مصارع

en: Graphic technician
ar-Arab: فني جرافيك

en: Honoree
ar-Arab: مكرّم

en: Illuminator
ar-Arab: أخصائي إضاءة

en: Illustrator
ar-Arab: رسام توضيحي

en: Impresario
ar-Arab: رائد

en: Inscriber
ar-Arab: حفار

en: Interviewee
ar-Arab: الشخص الذي تجري مقابلته

en: Interviewer
ar-Arab: مجري المقابلة

en: Issuing body
ar-Arab: جهة الإصدار

en: Librettist
ar-Arab: مؤلف الأوبرا

en: Licensee
ar-Arab: مرخص له

en: Licensor
ar-Arab: مرخص

en: Lithographer
ar-Arab: طابع على الحجر

en: Lyricist
ar-Arab: شاعر غنائي

en: Metal-engraver
ar-Arab: نقاش المعدن

en: Mime artist
ar-Arab: ممثل صامت (مايم)

en: Monitor
ar-Arab: شاشة

en: Musician
ar-Arab: موسيقي

en: Narrator
ar-Arab: راوي

en: Notary
ar-Arab: كاتب العدل

en: Opponent
ar-Arab: خصم

en: Organiser
ar-Arab: منظم

en: Originator
ar-Arab: المنشئ

en: Other
ar-Arab: آخر

en: Papermaker
ar-Arab: صانع الورق

en: Patent applicant
ar-Arab: مقدم طلب براءة الاختراع

en: Patent inventor
ar-Arab: مخترع براءة الاختراع

en: Patentee
ar-Arab: حاصل على براءة اختراع

en: Performer
ar-Arab: مؤدي

en: Performer of research
ar-Arab: مؤدي الأبحاث

en: Photographer
ar-Arab: مصور فوتوغرافي

en: Presenter
ar-Arab: مذيع

en: Printer
ar-Arab: طابعة

en: Printer of plates
ar-Arab: طابعة اللوحات

en: Producer
ar-Arab: منتج

en: Proof-reader
ar-Arab: مدقق لغوي

en: Publisher
ar-Arab: الناشر

en: Publishing director
ar-Arab: مدير النشر

en: Puppeteer
ar-Arab: محرك العرائس

en: Recipient of letters
ar-Arab: مستلم الخطابات

en: Record producer
ar-Arab: منتج التسجيلة

en: Recording engineer
ar-Arab: مدير التسجيل

en: Remixer
ar-Arab: ممزج

en: Research team head
ar-Arab: رئيس فريق البحث

en: Research team member
ar-Arab: عضو فريق البحث

en: Reviewer
ar-Arab: مراجع

en: Restorationist
ar-Arab: مرمم

en: Rubricator
ar-Arab: مفكر

en: Scenarist
ar-Arab: كاتب السيناريو

en: Scientific advisor
ar-Arab: مستشار علمي

en: Scribe
ar-Arab: ناسخ

en: Sculptor
ar-Arab: نحات

en: Secretary
ar-Arab: أمين السر

en: Signer
ar-Arab: مُوقع

en: Singer
ar-Arab: مطرب

en: Sponsor
ar-Arab: راعي

en: Standards body
ar-Arab: هيئة المعايير

en: Stunt performer
ar-Arab: مؤدي الحيل الخطرة

en: Thesis advisor
ar-Arab: مشرف الأطروحة

en: Translator
ar-Arab: مترجم

en: Transliterator
ar-Arab: مترجم صوتي

en: Type designer
ar-Arab: مصمم الكتابة

en: Typographer
ar-Arab: منضد الحروف

en: Vendor
ar-Arab: المزود

en: Vocalist
ar-Arab: مطرب

en: Wood-engraver
ar-Arab: نحات الخشب

en: Writer of accompanying material
ar-Arab: كاتب المادة المرفقة

en: Default Koha system authorised values
ar-Arab: قيم استناد نظام كوها الافتراضية

en: Default filing rules for DDC
ar-Arab: قواعد التسجيل الافتراضية لتصنيف ديوي العشري

en: Default filing rules for LCC
ar-Arab: قواعد التسجيل الافتراضية لتصنيف مكتبة الكونجرس

en: Generic call number filing rules
ar-Arab: قواعد تسجيل رقم الاستدعاء العام

en: Dewey Decimal Classification
ar-Arab: تصنيف ديوي العشري

en: Library of Congress Classification
ar-Arab: تصنيف مكتبة الكونجرس

en: Universal Decimal Classification
ar-Arab: التصنيف العشري العالمي

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
ar-Arab: تصنيف SuDoc (GPO الولايات المتحدة الأمريكية)

en: ANSCR (Sound Recordings)
ar-Arab: ANSCR (تسجيلات صوتية)

en: Other/Generic Classification Scheme
ar-Arab: أخرى/ مخطط التصنيف العام

en: Default splitting rules for DDC
ar-Arab: قواعد التقسيم الافتراضية لتصنيف ديوي العشري

en: Default splitting rules for LCC
ar-Arab: قواعد التقسيم الافتراضية لتصنيف مكتبة الكونجرس

en: Generic call number splitting rules
ar-Arab: قواعد تقسيم رقم الاستدعاء العام

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
ar-Arab: مصادر التصنيف وقاعد التسجيل الافتراضية لكوها.

en: ILL batch statuses used in Koha
ar-Arab: حالات الإعارة البينية بالدفعة المستخدمة في كوها

en: Default Koha system patron restriction types
ar-Arab: أنواع قيود المستفيد الافتراضية في نظام كوها

en: Sample frequencies for subscriptions
ar-Arab: عينة تواترات للاشتراكات

en: 2/day
ar-Arab: 2/يوم

en: 1/day
ar-Arab: 1/ يوم

en: 3/week
ar-Arab: 3/أسبوع

en: 1/week
ar-Arab: 1/أسبوع

en: 1/2 weeks
ar-Arab: 1/2 أسبوع

en: 1/3 weeks
ar-Arab: 1/3 أسبوع

en: 1/month
ar-Arab: 1/شهر

en: 1/2 months
ar-Arab: 1/2 شهر

en: 1/3 months
ar-Arab: 1/3 شهر

en: 2/year
ar-Arab: 2/سنة

en: 1/year
ar-Arab: 1/سنة

en: 1/2 year
ar-Arab: 1/2 سنة

en: Irregular
ar-Arab: غير منتظم

en: Sample notices
ar-Arab: عينة الإخطارات

en: Notification on receiving
ar-Arab: إشعار حول استلام

en: Order received
ar-Arab: تم استلام الطلبية

en: Catalog concern acknowledgment
ar-Arab: إقرار شكوى الفهرس

en: Concern acknowledgement
ar-Arab: إقرار الشكوى

en: Catalog concern resolved
ar-Arab: تم حل شكوى الفهرس

en: Concern resolved
ar-Arab: تم حل الشكوى

en: Catalog concern updated
ar-Arab: تم تحديث شكوى الفهرس

en: Concern updated
ar-Arab: تم تحديث الشكوى

en: Catalog concern reported
ar-Arab: تم الإبلاغ عن شكوى الفهرس

en: Concern notification
ar-Arab: إشعار الشكوى

en: Account payment
ar-Arab: مدفوعات الحساب

en: Account fee
ar-Arab: رسم الحساب

en: Account writeoff
ar-Arab: شطب الحساب

en: Article request - canceled
ar-Arab: طلب مقال - ملغي

en: Article request canceled
ar-Arab: تم إلغاء طلب المقال

en: Article request - completed
ar-Arab: طلب مقال - مكتمل

en: Article request completed
ar-Arab: تم طلب المقال

en: Article request - pending
ar-Arab: طلب مقال - قيد الانتظار

en: Pending article request
ar-Arab: طلب مقال في الانتظار

en: Article request - new
ar-Arab: طلب مقال - جديد

en: Article request received
ar-Arab: تم استلام طلب المقال

en: Article request - processing
ar-Arab: طلب مقال - جاري المعالجة

en: Article request processing
ar-Arab: جاري معالجة طلب المقال

en: Article request
ar-Arab: طلب مقال

en: Article request - print slip
ar-Arab: طلب مقال - طباعة الكعب

en: Check-ins
ar-Arab: عمليات الرد

en: Item check-in (digest)
ar-Arab: رد المادة (ملخص)

en: Checkouts
ar-Arab: الإعارات

en: Item check-out (digest)
ar-Arab: إعارة المادة (ملخص)

en: Checkout note
ar-Arab: ملاحظة الإعارة

en: Checkout note on item set by patron
ar-Arab: ملاحظة الإعارة مادة بواسطة مستفيد

en: Item due reminder
ar-Arab: تذكير استحقاق المادة

en: Item due reminder (digest)
ar-Arab: تذكير استحقاق المادة (ملخص)

en: Hold slip
ar-Arab: كعب الحجز

en: Issue quick slip
ar-Arab: كعب العدد السريع

en: Issue slip
ar-Arab: كعب العدد

en: Item overdue
ar-Arab: المادة متأخرة

en: Overdue notice
ar-Arab: إخطار التأخير

en: Overdues slip
ar-Arab: كعب المتأخرات

en: Advance notice of item due
ar-Arab: إخطار متقدم لمادة مستحقة

en: Advance notice of item due (digest)
ar-Arab: إخطار متقدم لمادة مستحقة (ملخص)

en: Item renewals
ar-Arab: تجديدات المادة

en: Stock rotation report
ar-Arab: تقرير تدوير المخزون

en: Stock rotation slip
ar-Arab: كعب تدوير المخزون

en: Transfer slip
ar-Arab: كعب النقل

en: Acquisition claim
ar-Arab: مطالبة التزويد

en: Item not received
ar-Arab: لم يتم استلام المادة

en: ILL request ready for pickup
ar-Arab: طلب الإعارة البينية جاهز للالتقاط

en: Interlibrary loan request ready for pickup
ar-Arab: طلب الإعارة البينية جاهز للالتقاط

en: ILL request unavailable
ar-Arab: طلب الإعارة البنية غير متاح

en: Interlibrary loan request unavailable
ar-Arab: طلب الإعارة البينية غير متاح

en: ILL request cancelled
ar-Arab: تم إلغاء طلب الإعارة البينية

en: Interlibrary loan request cancelled
ar-Arab: تم إلغاء طلب الإعارة البينية

en: ILL request modified
ar-Arab: تم تعديل طلب الإعارة البينية

en: Interlibrary loan request modified
ar-Arab: تم تعديل طلب الإعارة البينية

en: ILL request to partners
ar-Arab: طلب إعارة بينية إلى شركاء

en: Interlibrary loan request to partners
ar-Arab: طلب إعارة بينية إلى شركاء

en: ILL request update
ar-Arab: تحديث طلب إعارة بينية

en: Interlibrary loan request update
ar-Arab: تحديث طلب إعارة بينية

en: Discharge confirmation
ar-Arab: تأكيد إخلاء الطرف

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
ar-Arab: إخلاء طرف لـ <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
ar-Arab: انتهاء الحساب

en: Account renewal
ar-Arab: تجديد الحساب

en: OPAC self-registration verification email
ar-Arab: رسالة البريد الإلكتروني لتأكيد التسجيل الذاتي في الأوباك

en: Verify your account
ar-Arab: قم بتأكيد حسابك

en: Library account password change notification
ar-Arab: إشعار بتغيير كلمة مرور حساب المكتبة

en: Notification of password change
ar-Arab: إشعار بتغيير كلمة المرور

en: Koha password recovery
ar-Arab: استرجاع كلمة مرور كوها

en: Online password reset
ar-Arab: إعادة تعيين كلمة المرور على الإنترنت

en: Koha password reset
ar-Arab: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Notification about an accepted share
ar-Arab: إشعار حول مشاركة مقبولة

en: Share on list <<listname>> accepted
ar-Arab: تم قبول مشاركة القائمة <<listname>>

en: Invitation for sharing a list
ar-Arab: دعوة لمشاركة قائمة

en: Share list <<listname>>
ar-Arab: مشاركة قائمة <<listname>>

en: Welcome notice
ar-Arab: إخطار الترحيب

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
ar-Arab: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]مرحباً في [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]مرحباً في مكتبة[% END %]

en: Two-authentication token
ar-Arab: رمز الاستيثاق الثنائي

en: two-authentication step token
ar-Arab: رمز خطوة الاستيثاق الثنائي

en: Account balance slip
ar-Arab: قسيمة رصيد الحساب

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
ar-Arab: ملخص الحساب بـ [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
ar-Arab: طلبية التزويد

en: Order
ar-Arab: طلبية

en: Point of sale receipt
ar-Arab: إيصال نقطة البيع

en: Receipt
ar-Arab: إيصال

en: Hold has been cancelled
ar-Arab: تم إلغاء الحجز

en: Hold available for pickup
ar-Arab: الحجز متاح للالتقاط

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
ar-Arab: الحجز متاح للالتقاط في <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
ar-Arab: الحجز متاح للالتقاط

en: Hold available for pickup (print notice)
ar-Arab: الحجز متاح للالتقاط (طباعة الإخطار)

en: Hold placed on item
ar-Arab: تم وضع حجز على المادة

en: Canceled hold available for different patron
ar-Arab: الحجز الملغى متاح لمستفيدين مختلفين

en: Waiting hold reminder
ar-Arab: تذكير حجز في الانتظار

en: You have waiting holds.
ar-Arab: لديك حجوزات في الانتظار.

en: New curbside pickup
ar-Arab: التقاط جانبي جديد

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
ar-Arab: لقد حددت موعدًا لالتقاط جانبي لـ [% branch.branchname %]

en: New serial issue
ar-Arab: عدد دورية جديد

en: New serial issue is now available
ar-Arab: عدد دورية جديد متاح الآن

en: Purchase suggestion accepted
ar-Arab: تم قبول مقترح الشراء

en: Suggestion accepted
ar-Arab: مقترح مقبول

en: Suggested purchase available
ar-Arab: الشراء المقترح متاح

en: Suggestion available
ar-Arab: مقترح متاح

en: New suggestion
ar-Arab: مقترح جديد

en: Suggested item ordered
ar-Arab: تم طلب المادة المقترحة

en: Suggestion ordered
ar-Arab: مقترح مطلوب

en: Purchase suggestion declined
ar-Arab: تم رفض مقترح الشراء

en: Suggestion rejected
ar-Arab: مقترح مرفوض

en: A suggestion is ready to be processed
ar-Arab: مقترح جاهز للمعالجة

en: Notify fund owner
ar-Arab: إخطار مالك التمويل

en: A suggestion has been assigned to you
ar-Arab: تم تعيين مقترح لك

en: Notify manager of a suggestion
ar-Arab: إخطار مدير المقترح

en: OPAC problem report
ar-Arab: تقرير مشكلة الأوباك

en: Automatic renewal notice
ar-Arab: إخطار التجديد التلقائي

en: Notification of automatic renewal
ar-Arab: إشعار حول تجديد تلقائي

en: Checkin slip
ar-Arab: كعب الرد

en: Overdue item fine description
ar-Arab: وصف رسم المادة المتأخرة

en: Auto renewals (Digest)
ar-Arab: التجديدات التلقائية (استيعاب)

en: Notification on auto renewals
ar-Arab: إشعار حول التجديدات التلقائية

en: Notification to return a recalled item
ar-Arab: إشعار لإعادة مادة مستدعاة

en: Recalled item awaiting pickup
ar-Arab: المواد المستدعاة في انتظار الالتقاط

en: Details of patron who recalled item
ar-Arab: تفاصيل المستفيد الذي قام باستدعاء المادة

en: Confirmation of disabling two factor authentication
ar-Arab: تأكيد تعطيل الاستيثاق الثنائي

en: Confirmation of enabling two factor authentication
ar-Arab: تأكيد تفعيل الاستيثاق الثنائي

en: New OPAC self-registration
ar-Arab: تسجيل ذاتي جديد في الأوباك

en: New OPAC self-registration submitted
ar-Arab: تم تقديم تسجيل ذاتي جديد في الأوباك

en: Send list
ar-Arab: إرسال القائمة

en: Your list: [% listname | html %]
ar-Arab: قائمتك: [% listname | html %]

en: Send cart
ar-Arab: إرسال سلة

en: Your cart
ar-Arab: سلتك

en: Train item slip
ar-Arab: كعب مادة الصف

en: Hold is confirmed
ar-Arab: تم تأكيد الحجز

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
ar-Arab: تم تأكيد حجزك لـ [% hold.biblio.title %]

en: Dear %s %s (%s),
ar-Arab: تحية طيبة %s %s (%s)،

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
ar-Arab: تم إلغاء طلبك بمقال من %s (%s) للسبب التالي:

en: Article requested:
ar-Arab: المقال المطلوب:

en: Title: %s
ar-Arab: عنوان: %s

en: Author: %s
ar-Arab: المؤلف: %s

en: Volume: %s
ar-Arab: المجلد: %s

en: Issue: %s
ar-Arab: العدد: %s

en: Date: %s
ar-Arab: التاريخ: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
ar-Arab: TOC: %sYes%sلا%s

en: Pages: %s
ar-Arab: صفحات: %s

en: Chapters: %s
ar-Arab: فصول: %s

en: Notes: %s
ar-Arab: ملاحظات: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
ar-Arab: التنسيق: %sنسخ%sمسح ضوئي%s

en: Your library
ar-Arab: مكتبتك

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
ar-Arab: لقد قمنا بإتمام طلبك لمقال من %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
ar-Arab: %sيمكنك التقاط مقالتك من %s.%sيمكنك تنزيل المواد الممسوحة ضوئياً عبر عناوين URL التالية: %s.%s

en: Thank you!
ar-Arab: مع جزيل الشكر!

en: Dear %s %s (%s)
ar-Arab: تحية طيبة %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
ar-Arab: طلبك للحصول على مقال من %s (%s) قيد الانتظار حالياً.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
ar-Arab: لقد تلقينا طلبك لمقال من %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
ar-Arab: نحن نقوم حالياً بمعالجة طلبك لمقال من %s (%s).

en: Article request:
ar-Arab: طلب مقال:

en: Barcode: %s
ar-Arab: الباركود: %s

en: The following items have been checked in:
ar-Arab: تم رد المواد التالية:

en: Thank you.
ar-Arab: مع جزيل الشكر.

en: The following items have been checked out:
ar-Arab: تمت إعارة المواد التالية:

en: Thank you for visiting %s.
ar-Arab: شكراً لك على زيارة %s.

en: Dear %s %s,
ar-Arab: تحية طيبة %s %s،

en:  The order %s (%s) has been received.
ar-Arab:  تم استلام الطلبية %s (%s)

en: Your library.
ar-Arab: مكتبتك.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
ar-Arab: %s %s قام بإضافة ملاحظة إلى المادة %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
ar-Arab: المادة التالية مستحقة الآن:

en: The following item(s) are now due:
ar-Arab: المواد التالية مستحقة الآن:

en: You have %s item(s) that are now due
ar-Arab: لديك %s مادة أصبحت مستحقة الآن

en: %sDate: %s%s
ar-Arab: %sالتاريخ: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
ar-Arab: %s نقل إلى/حجز في %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
ar-Arab: %sمادة في الحجز%s

en: %sNotes:
ar-Arab: %sملاحظات:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
ar-Arab: معار إلى %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
ar-Arab: %sمعارة اليوم%s

en: Barcode: %s%s
ar-Arab: الباركود: %s%s

en: Date due: %s%s
ar-Arab: تاريخ الاستحقاق: %s%s

en: %sChecked out%s
ar-Arab: %sمعارة%s

en: %sOverdues%s
ar-Arab: %sالمتأخرات%s

en: %sNews%s
ar-Arab: %sالأخبار%s

en: %sPosted on %s%s
ar-Arab: %sمنشور في %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
ar-Arab: وفقًا لسجلاتنا الحالية، لديك مواد متأخرة. لا تفرض مكتبتك غرامات تأخير، لكن يرجى إعادتها أو تجديدها في الفرع أدناه في أقرب وقت ممكن.

en: Phone: %s
ar-Arab: الهاتف: %s

en: Fax: %s
ar-Arab: فاكس %s

en: Email: %s
ar-Arab: البريد الإلكتروني: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
ar-Arab: إذا قمت بتسجيل كلمة مرور بالمكتبة، ولديك تجديد متاح، يمكنك التجديد عبر الإنترنت. إذا أصبحت مادة متأخرة بأكثر من 30 يوماً، لن تتمكن من استخدام بطاقتك المكتبية حتى إعادة المادة.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
ar-Arab: المواد التالية متأخرة حالياً:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
ar-Arab: %s"%s" بواسطة %s, %s, الباركود: %s الغرامة: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
ar-Arab: شكراً لك على اهتمامك السريع بهذا الأمر.

en: %s Staff
ar-Arab: %s موظف

en: Dear %s,%s
ar-Arab: تحية طيبة %s,%s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
ar-Arab: شكرا لك على بلاغك بخصوص %s.%s

en: You reported: %s
ar-Arab: لقد قمت بالإبلاغ عن: %s

en: Thank you
ar-Arab: مع جزيل الشكر

en: The following item will be due soon:
ar-Arab: ستكون المادة التالية مستحقة عما قريب:

en: The following item(s) will be due soon:
ar-Arab: ستكون المواد التالية مستحقة عما قريب:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
ar-Arab: لديك %s مادة ستكون مستحقة قريباً.

en: The following items have been renewed:
ar-Arab: تم تجديد المواد التالية:

en: Stock rotation report for %s:
ar-Arab: تقرير تدوير المخزون لـ %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
ar-Arab: %s%s مادة للمعالجة لهذا الفرع.

en: %sNo items to be processed for this branch
ar-Arab: %s لا توجد مواد للمعالجة لهذا الفرع

en: %s%s%sTitle: %s
ar-Arab: %s%s%sالعنوان: %s

en: Call number: %s
ar-Arab: رقم الاستدعاء: %s

en: Location: %s
ar-Arab: الموقع: %s

en: On loan?: %s
ar-Arab: قيد الإعارة؟: %s

en: Status: %s
ar-Arab: الحالة: %s

en: Current library: %s %s
ar-Arab: المكتبة الحالية: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
ar-Arab: %sنقل إلى %s%s

en: %sITEM%s
ar-Arab: %sمادة%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
ar-Arab: %sرقم الطلبية %s (%s) (%s مطلوب) ($%s كل) لم يتم استلامها.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
ar-Arab: طلب الإعارة البينية رقم %s التي قمت بوضعه لـ:

en: is ready for pick up from %s.
ar-Arab: جاهزة للالتقاط من %s.

en: Kind regards
ar-Arab: مع أطيب التحيات

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
ar-Arab: طلب الإعارة البينية رقم %s التي قمت بوضعه لـ

en: is unfortunately unavailable.
ar-Arab: غير متاحة للأسف.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
ar-Arab: لقد حددت المكتبة الآن شكواك بـ %s بأنه تم حلها.%s

en: The following comment was left: %s
ar-Arab: تم ترك التعليق التالي: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
ar-Arab: المستفيد لطلب الإعارة البينية %s، بالتفاصيل التالية، قام بطلب إلغاء طلب الإعارة البينية هذا:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
ar-Arab: المستفيد لطلب الإعارة البينية %s، بالتفاصيل التالية، قام بتعديل طلب الإعارة البينية هذا:

en: Dear Sir/Madam,
ar-Arab: تحية طيبة وبعد،

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
ar-Arab: نرغب في طلب إعارة بينية لعنوان يطابق الوصف التالي:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
ar-Arab: يرجى إعلامنا إذا كان بإمكانك توريد ذلك لنا.

en: has been updated.
ar-Arab: تم التحديث.

en: Details of the update are below:
ar-Arab: تفاصيل التحديث أدناه:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
ar-Arab: أضافت المكتبة تحديثاً للشكوى التي قمت بالإبلاغ عنها %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
ar-Arab: %sتأكيد إخلاء الطرف%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
ar-Arab: %s%s يشهد أن المستعيرالتالي:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
ar-Arab: %s %s (رقم البطاقة: %s)%s

en: has returned all items.%s
ar-Arab: قام بإعادة كل المواد. %s

en: Dear %s %s %s,
ar-Arab: تحية طيبة %s %s %s،

en: Your library card will expire soon, on:
ar-Arab: سوف تنتهي صلاحية بطاقتك المكتبية قريباً، في:

en: Thank you,
ar-Arab: مع جزيل الشكر،

en: Librarian
ar-Arab: موظف المكتبة

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
ar-Arab: لقد تم تجديد حساب مكتبتك. تاريخ الانتهاء الجديد هو: %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
ar-Arab: %s
    تم تطبيق رسوم تسجيل قدرها %s.
    %s

en: Your library,
ar-Arab: مكتبتك،

en: Hello!
ar-Arab: مرحباً!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
ar-Arab: تم إنشاء حساب المكتبة الخاص بك. يرجى تأكيد بريدك الإلكتروني عن طريق الضغط على الرابط لإتمام عملية التسجيل:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
ar-Arab: إذا لم تقم بإنشاء هذا الطلب، فيمكنك تجاهل هذه الرسالة بأمان. ستنتهي صلاحية الطلب بعد قليل.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
ar-Arab: نود إخطارك بأنه قد تم تغيير كلمة المرور الخاصة بك. إذا لم تقم بتغييرها بنفسك (أو لم تقم بطلب هذا التغيير)، فيرجى الاتصال بموظفي المكتبة.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
ar-Arab: %sتم إرسال هذا البريد الإلكتروني رداً على طلب استعادة كلمة المرور الخاصة بحسابك %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
ar-Arab: يمكنك الآن إنشاء كلمة المرور الخاصة بك باستخدام الرابط التالي:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
ar-Arab: %sسيكون هذا الرابط صالحاً لمدة يومين من تاريخ استلام هذا البريد الإلكتروني، بعدها يجب عليك إعادة تقديم الطلب إذا لم تقم بتغيير كلمة المرور الخاصة بك.%s

en: %sThank you.%s
ar-Arab: %sمع جزيل الشكر.%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
ar-Arab: %sقام أحد موظفي المكتبة بإعادة تعيين كلمة المرور للحساب %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
ar-Arab: يرجى إنشاء كلمة المرور الجديدة الخاصة بك باستخدام الرابط التالي:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
ar-Arab: %sسيكون هذا الرابط صالحاً لمدة 5 أيام من تاريخ استلام هذا البريد الإلكتروني، بعدها يجب عليك إعادة تقديم الطلب إذا لم تقم بتغيير كلمة المرور الخاصة بك.%s

en: Dear patron,
ar-Arab: عزيزي المستفيد،

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
ar-Arab: نود إعلامك بأن %s %s قد قبل دعوتك لمشاركة قائمتك %s في فهرس مكتبتنا.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
ar-Arab: أحد مستفيديك، %s %s، يدعوك لمشاركة قائمة %s في فهرس مكتبتنا.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
ar-Arab: للوصول إلى هذه القائمة المشتركة، يرجى النقر فوق عنوان URL التالي أو نسخه ولصقه في شريط عنوان المتصفح.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
ar-Arab: في حالة عدم كونك مستفيدًا في مكتبتنا أو لا تريد قبول هذه الدعوة، يرجى تجاهل هذا البريد. لاحظ أيضًا أن هذه الدعوة ستنتهي في غضون أسبوعين.

en: Hello %s %s %s.%s
ar-Arab: مرحباً %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
ar-Arab: شكراً جزيلاً على انضمامك إلى%s%s%sالمكتبة%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
ar-Arab: يمكنك البحث عن جميع المواد في%sالفهرس الخاص بنا%s.%s.

en: Your library card number is %s%s
ar-Arab: رقم بطاقتك المكتبة هو %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
ar-Arab: إذا كانت لديك أي مشكلة أو أسئلة بخصوص حسابك، يرجى الاتصال بالمكتبة.

en: Dear cataloger,%s
ar-Arab: عزيزي المستفيد

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
ar-Arab: %s قام بالإبلاغ عن الشكوى التالية مع %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
ar-Arab: يمكنك وضع علامة على هذه الشكوى على أنها تم حلها من %sصفحة إدارة الشكاوى%s.

en: Your authentication token is %s.
ar-Arab: رمز الاستيثاق الخاص بك هو %s.

en: It is valid one minute.
ar-Arab: صالح لمدة دقيقة واحدة.

en:       %sOutstanding accounts%s
ar-Arab:       %sالحسابات غير المسددة%s

en:       %sDebts%s
ar-Arab:       %sديون%s

en:     %sDate%s
ar-Arab:     %sالتاريخ%s

en:     %sCharge%s
ar-Arab:     %sرسوم%s

en:     %sAmount%s
ar-Arab:     %sالمبلغ%s

en:     %sOutstanding%s
ar-Arab:     %sغير المسدد%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
ar-Arab:     %sلا توجد ديون مستحقة على حسابك%s

en:       %sCredits%s
ar-Arab:       %sالائتمان%s

en:     %sCredit%s
ar-Arab:     %sالائتمان%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
ar-Arab:     %sلا توجد أرصدة مستحقة على حسابك%s

en:         Total credit as of %s:
ar-Arab:         إجمالي الرصيد المدين اعتباراً من %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
ar-Arab:         إجمالي المستحقات المستحقة اعتباراً من %s:

en: Please order for the library:
ar-Arab: يرجى الطلب للمكتبة:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
ar-Arab: %sرقم الطلبية %s (%s) (الكمية: %s) ($%s كل).%s

en:   %sTransaction ID: %s
ar-Arab:   %sمعرف المعاملة: %s

en:   %sOperator ID: %s
ar-Arab:   %sمعرف المشغل: %s

en:   %sPayment type: %s
ar-Arab:   %sنوع الدفع: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
ar-Arab:         %s%sإيصال الرسوم%s%s

en:     %sDescription of charges%s
ar-Arab:     %sوصف الرسوم%s

en:     %sTotal: %s
ar-Arab:     %sالإجمالي: %s

en:     %sTendered: %s
ar-Arab:     %sالمخصوم: %s

en:     %sChange: %s
ar-Arab:     %sتغيير: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
ar-Arab:         %s%sإيصال الدفع%s%s

en:       %sTendered: %s
ar-Arab:       %sالمخصوم: %s

en:       %sChange given:%s
ar-Arab:       %sالتغيير المعطى:%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
ar-Arab: يؤسفنا إعلامك بتعذر توفير المادة التالية لأنها مفقودة. تم إلغاء حجزك.

en: Copy: %s
ar-Arab: نسخ: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
ar-Arab: لديك حجز متاح للالتقاط اعتباراً من %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
ar-Arab: لديك حجز واحد أو أكثر متاح للالتقاط:

en: Waiting since: %s
ar-Arab: في الانتظار منذ: %s

en: Waiting at: %s
ar-Arab: في الانتظار في: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
ar-Arab: حجزك لـ %s متاح للالتقاط.

en:       %sTransaction ID: %s
ar-Arab:       %sمعرف المعاملة: %s

en:       %sOperator ID: %s
ar-Arab:       %sمعرف المشغل: %s

en:       %sPayment type: %s
ar-Arab:       %sنوع الدفع: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
ar-Arab:         %s%s%s إيصال%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
ar-Arab:         تم استلامه مع الشكر من  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
ar-Arab:         رقم البطاقة: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
ar-Arab:         تمت إضافة الرصيد إلى الحساب %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
ar-Arab:         شطب تمت إضافة إلى الحساب لـ %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
ar-Arab:       %sوصف الائتمان%s

en:       %sAmount%s
ar-Arab:       %sالمبلغ%s

en:       %sTotal available:%s
ar-Arab:       %sإجمالي المتاح:%s

en:       %sDescription of charges%s
ar-Arab:       %sوصف الرسوم%s

en:       %sTotal:%s
ar-Arab:       %sالإجمالي:%s

en:       %sChange given: %s
ar-Arab:       %sالتغيير المعطى: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
ar-Arab:       %sرصيد الحساب كما في التاريخ:%s

en: Change service requested
ar-Arab: تم طلب تغيير الخدمة

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
ar-Arab: تم وضع حجز على المادة التالية: %s (%s) بواسطة المستخدم %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
ar-Arab: المستفيد الذي يقوم بالتقاط %s (%s) قام بالتغيير إلى %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
ar-Arab: يرجى تحديث معلومات الحجز لهذه المادة.

en: Item: %s
ar-Arab: المادة: %s

en: Pickup location: %s
ar-Arab: موقع الالتقاط: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
ar-Arab: تحية طيبة %s %s,
    
    الحجوزات التالية قيد الانتظار في %s:
    
    %s
        %s : في الانتظار منذ %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
ar-Arab: لديك موعد التقاط جانبي لـ %s في %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
ar-Arab: سيتم إدراج أي حجز ينتظرك في وقت الالتقاط في عملية الالتقاط هذه. في الوقت الحالي، تتضمن هذه القائمة:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
ar-Arab: بمجرد وصولك، يرجى الاتصال بمكتبتك أو تسجيل الدخول إلى حسابك والنقر على الزر "تنبيه الموظفين بوصولك" لإعلامهم بوجودك هناك.

en: The following issue is now available:
ar-Arab: العدد التالي متاح الآن:

en: Please pick it up at your convenience.
ar-Arab: يرجى التقاطها في الوقت المناسب لك.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
ar-Arab: لقد اقترحت أن تحصل المكتبة على %s بواسطة %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
ar-Arab: قامت المكتبة بمراجعة مقترحك اليوم. سيتم طلب المادة في أقرب وقت. وسيتم إخطارك بالبريد الإلكتروني عند إتمام الطلبية، ومرة ثانية عند وصول المادة إلى المكتبة.

en: If you have any questions, please email us at %s.
ar-Arab: إذا كان لديك أي أسئلة، يرجى إرسال بريد إلكتروني لنا على %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
ar-Arab: يسرنا إعلامك بأن المادة التي قمت بطلبها قد أصبحت جزءاً من المجموعة الآن.

en: %sSuggestion pending approval%s
ar-Arab: %sاقتراح في انتظار الموافقة%s

en:     %s%sSuggested by%s
ar-Arab:     %s%sمقترح بواسطة%s

en:     %s%sTitle suggested%s
ar-Arab:     %s%sالعنوان المقترح%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sالمكتبة:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sالعنوان:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sالمؤلف:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sتاريخ حقوق النشر:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
ar-Arab:     %s%sالرقم المعياري (ISBN, ISSN أو غيره):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sالناشر:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sعنوان المجموعة:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sمكان النشر:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sالكمية:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
ar-Arab:     %s%sنوع المادة:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sسبب الاقتراح:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
ar-Arab:     %s%sملاحظات:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
ar-Arab: يسرنا إعلامك بأنه قد تم الآن طلب المادة التي قمت بطلبها. وسوف تصل قريبًا، وحينها ستتم معالجتها لإضافتها إلى المجموعة.

en: You will be notified again when the book is available.
ar-Arab: سيتم إخطارك مرة أخرى عند توافر الكتاب.

en: If you have any questions, please email us at %s
ar-Arab: إذا كان لديك أي أسئلة، يرجى إرسال بريد إلكتروني لنا على %s

en:       %sFee ID: %s
ar-Arab:       %sمعرف الرسم: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
ar-Arab:         %s%sالفاتورة%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
ar-Arab:         إصدار فاتورة إلى: %s %s %s

en:       %sDate%s
ar-Arab:       %sتاريخ%s

en:       %sTotal owed:%s
ar-Arab:       %sإجمالي المستحق:%s

en:       %sDescription of payments%s
ar-Arab:       %sوصف المدفوعات%s

en:       %sTotal paid:%s
ar-Arab:       %sإجمالي المدفوع:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
ar-Arab:       %sإجمالي غير المسدد:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
ar-Arab: قامت المكتبة بمراجعة طلبك اليوم، وقد قررت عدم قبول المقترح في الوقت الراهن.

en: The reason given is: %s
ar-Arab: السبب المعطى هو: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
ar-Arab: مقترح جديد جاهز للمعالجة: %s بواسطة %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
ar-Arab: تم تعيين مقترح جديد لك: %s.

en: Username: %s
ar-Arab: اسم المستخدم: %s

en: Problem page: %s
ar-Arab: صفحة المشكلات: %s

en: Message: %s
ar-Arab: الرسالة: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
ar-Arab: تم تجديد المادة التالية , %s, بشكل صحيح وهي الآن مستحقة في %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
ar-Arab: لقد وصلت للحد الأقصى لعدد التجديدات الممكنة.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
ar-Arab: لقد بلغت هذه المادة الحد الأقصى لعدد التجديدات غير المرئية ويجب تجديدها في المكتبة.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
ar-Arab: لم يتم تجديد المادة التالية , %s, بسبب:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
ar-Arab: لقد وصلت للحد الأقصى لعدد التجديدات الممكنة.

en: This item is on hold for another patron.
ar-Arab: هذه المادة في الحجز لمستفيد آخر.

en: You are currently restricted.
ar-Arab: أنت مقيد حالياً.

en: You have overdue items.
ar-Arab: لديك مواد متأخرة.

en: It's too late to renew this item.
ar-Arab: فات أوان تجديد هذه المادة.

en: Your total unpaid fines are too high.
ar-Arab: إجمالي غراماتك غير المدفوعة مرتفع للغاية.

en: This item must be renewed at the library.
ar-Arab: يجب تجديد هذه المادة في المكتبة.

en: Your account has expired.
ar-Arab: لقد انتهى حسابك.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
ar-Arab: المواد التي تم ردها لـ %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
ar-Arab: %sتم رده اليوم%s

en: Barcode: %s %s
ar-Arab: الباركود: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
ar-Arab: هناك %s مادة لم يتم تجديدها.

en: There were %s items that were renewed.
ar-Arab: هناك %s مادة تم تجديدها.

en: was renewed until %s
ar-Arab: تم التجديد حتى %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
ar-Arab: تم وضع استدعاء على المادة التالية: %s / %s (%s). تم تحديث تاريخ الاستحقاق، وأصبح الآن %s. يرجى إعادة المادة قبل تاريخ الاستحقاق.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
ar-Arab: الاستدعاء الذي طلبته للمادة التالية: %s / %s (%s) جاهز للالتقاط من %s. يرجى التقاط مادتك خلال %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
ar-Arab: تم تطبيق مبلغ %s تم دفعه في حسابك.

en: This payment affected the following fees:
ar-Arab: أثرت هذه الدفعة على الرسوم التالية:

en: Description: %s
ar-Arab: الوصف: %s

en: Amount paid: %s
ar-Arab: المبلغ المدفوع: %s

en: Amount remaining: %s
ar-Arab: المبلغ المتبقي: %s

en: Recall for pickup at %s
ar-Arab: مستدعاة للالتقاط من %s

en: ITEM RECALLED
ar-Arab: تم استدعاء المادة

en: %s by %s
ar-Arab: %s بواسطة %s

en: Callnumber: %s
ar-Arab: رقم الاستدعاء: %s

en: %sDear %s %s,%s
ar-Arab: %sتحية طيبة %s %s،%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
ar-Arab: %sهذا للتأكيد على أن شخصًا ما قام بتعطيل الاستيثاق الثنائي في حسابك.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
ar-Arab: %sإذا لم تقم بذلك، فمن المحتمل أن شخصًا آخر يستخدم حسابك. يرجى الاتصال بالدعم الفني.%s

en: %sYour library%s
ar-Arab: %sمكتبتك%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
ar-Arab: %sهذا للتأكيد على قيام شخص ما بتفعيل الاستيثاق الثنائي في حسابك.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
ar-Arab: %sتسجيل ذاتي جديد في الأوباك%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
ar-Arab: %s%sالتسجيل الذاتي الذي تم:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
ar-Arab: %s%sرقم البطاقة: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
ar-Arab: %s%sالبريد الإلكتروني: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
ar-Arab: %s%sالهاتف: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
ar-Arab: %s%sالهاتف المحمول: %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
ar-Arab: %s%sفاكس: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
ar-Arab: %s%sالبريد الإلكتروني الثانوي: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
ar-Arab: %s%sالهاتف الثانوي: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
ar-Arab: %s%sالمكتبة الرئيسية: %s%s%s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
ar-Arab: %s%sفئة المستفيد المؤقت: %s%s%s

en: Hi,%s%s
ar-Arab: مرحباً،%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
ar-Arab: %s %s أرسل لك قائمة من الفهرس الخاص بنا على الإنترنت تسمى: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
ar-Arab: يرجى ملاحظة أن الملف المرفق هو ملف تسجيلات مارك ببليوغرافية والذي يمكن استيراده إلى البرمجيات الببليوغرافية الشخصية مثل EndNote أو Reference Manager أو ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
ar-Arab: %sالمؤلف: %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
ar-Arab: %sمنشور بواسطة: %s%s في %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
ar-Arab: %sالمجموعة: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
ar-Arab: %sسنة حقوق النشر: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
ar-Arab: %sملاحظات: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
ar-Arab: %sالعنوان الموحد: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
ar-Arab: %sالدورية: %s%s%s

en: %sLCCN: %s%s%s
ar-Arab: %sرقم التحكم بمكتبة الكونجرس: %s%s%s

en: %sIn: %s%s %s%s%s%s%s%s
ar-Arab: %sفي: %s%s %s%s%s%s%s%s

en: %sURL: %s%s%s
ar-Arab: %sعنوان URL: %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
ar-Arab: [%sعرض في الفهرس على الإنترنت%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
ar-Arab: %s%sالمواد: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
ar-Arab: %s %s تم إرسال سلة لك من فهرسنا على الإنترنت.%s

en: %sView in online catalog%s
ar-Arab: %sعرض في الفهرس على الإنترنت%s

en: Train name: %s
ar-Arab: اسم الصف: %s

en: Sent on: %s
ar-Arab: تم الإرسال في: %s

en: Item number #%s
ar-Arab: رقم المادة #%s

en: Hello %s %s (%s),
ar-Arab: مرحباً %s %s %s,

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
ar-Arab: تم تأكيد الحجز الخاص بك على %s (%s).

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
ar-Arab: سيتم إخطارك بواسطة المكتبة عندما تكون المادة الخاصة بك متاحة للالتقاط.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
ar-Arab: تم شطب مبلغ %s تم تطبيقه على حسابك.

en: This writeoff affected the following fees:
ar-Arab: لقد أثر هذا الشطب على الرسوم التالية:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
ar-Arab: عينة أنماط الترقيم للاشتراكات

en: No. {X}
ar-Arab: رقم {X}

en: Number
ar-Arab: عدد

en: Simple Numbering method
ar-Arab: طريقة ترقيم بسيطة

en: Issue
ar-Arab: العدد

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
ar-Arab: المجلد {X}، رقم {Y}، العدد {Z}

en: Volume
ar-Arab: مجلد

en: Volume Number Issue 1
ar-Arab: رقم المجلد العدد 1

en: Volume, Number, Issue
ar-Arab: المجلد، الرقم، العدد

en: Vol. {X}, No. {Y}
ar-Arab: مجلد {X}، رقم {Y}

en: Volume Number 1
ar-Arab: المجلد رقم 1

en: Volume, Number
ar-Arab: المجلد، رقم

en: Season
ar-Arab: الفصل

en: Season Year
ar-Arab: موسم سنة

en: Seasonal
ar-Arab: موسمي

en: Year
ar-Arab: عام

en: Bestseller
ar-Arab: الأكثر مبيعاً

en: Shelf copy damaged
ar-Arab: نسخة رف تالفة

en: Library copy lost
ar-Arab: نسخة مكتبة ضائعة

en: Available via ILL
ar-Arab: متاح عبر الإعارة البينية

en: Insufficient budget
ar-Arab: ميزانية غير كافية

en: Document too expensive
ar-Arab: المستند مكلف للغاية

en: Document not corresponding to our acquisition policy
ar-Arab: المستند لا يتوافق مع سياسة التزويد الخاصة بنا

en: Large print
ar-Arab: طبعة ضخمة

en: DVD
ar-Arab: قرص فيديو رقمي (DVD)

en: Long overdue (lost)
ar-Arab: متأخرة لفترة طويلة (ضائعة)

en: Lost
ar-Arab: ضائعة

en: Lost and paid for
ar-Arab: ضائعة وتم دفع ثمنها

en: Missing
ar-Arab: مفقود

en: Missing from bundle
ar-Arab: مفقود من الحزمة

en: Damaged
ar-Arab: تالفة

en: Fiction
ar-Arab: خيال

en: Children's area
ar-Arab: منطقة أطفال

en: On display
ar-Arab: قيد العرض

en: New materials shelf
ar-Arab: رف مواد جديد

en: Staff office
ar-Arab: مكتب الموظفين

en: General stacks
ar-Arab: رفوف عامة

en: Audio visual
ar-Arab: سمعي بصري

en: Reference
ar-Arab: مرجع

en: Book cart
ar-Arab: سلة الكتب

en: Processing center
ar-Arab: مركز المعالجة

en: Non-fiction
ar-Arab: غير أدبي

en: Withdrawn
ar-Arab: مسحوبة

en: Ordered
ar-Arab: تم الطلب

en: Not for loan
ar-Arab: لا تعار

en: Staff collection
ar-Arab: مجموعة الموظفين

en: Added to bundle
ar-Arab: مضاف إلى الحزمة

en: Restricted access
ar-Arab: وصول مقيد

en: Address notes
ar-Arab: ملاحظات العنوان

en: The copy on the shelf is damaged
ar-Arab: النسخة الموجودة على الرف تالفة

en: Upcoming title by popular author
ar-Arab: عنوان قادم بواسطة مؤلف شهير

en: Circulation
ar-Arab: الإعارة

en: Catalog
ar-Arab: الفهرس

en: Patrons
ar-Arab: المستفيدين

en: Acquisitions
ar-Arab: التزويد

en: Accounts
ar-Arab: الحسابات

en: Serials
ar-Arab: الدوريات

en: Magazine
ar-Arab: مجلة

en: Bound journal
ar-Arab: مذكرات بغلاف مربوط

en: Audio tape
ar-Arab: شريط صوتي

en: Video tape
ar-Arab: شريط فيديو

en: CD/CDROM
ar-Arab: قرص مضغوط/قرص مدمج

en: Diskette
ar-Arab: قرص مرن

en: Book with diskette
ar-Arab: كتاب مع قرص مرن

en: Book with CD
ar-Arab: كتاب مع قرص مضغوط

en: Book with audio tape
ar-Arab: كتاب مع شريط صوتي

en: No reason provided
ar-Arab: لم يتم توفير سبب

en: Out of stock
ar-Arab: انتهى من المخزون

en: Restocking
ar-Arab: إعادة التخزين

en: Returned by patron
ar-Arab: تمت إعادتها بواسطة المستفيد

en: Found in library
ar-Arab: تم العثور عليه في المكتبة

en: Item could not be located on shelves
ar-Arab: تعذر تحديد موقع المادة على الرف

en: Item was found to be too damaged to fill hold
ar-Arab: المادة في غاية التلف ولا يمكن استخدامها لملء حجز

en: Item was found to be too damaged to fill article request
ar-Arab: المادة في غاية التلف ولا يمكن استخدامها لملء طلب مقال

en: Cancelled from the OPAC user page
ar-Arab: تم الإلغاء من صفحة مستخدم الأوباك

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
ar-Arab: بعض قيم الاستناد الأساسية الافتراضية لمواقع المكتبة، وحالة المواد المفقودة، وما إلى ذلك.

en: You can change these at any time after installation.
ar-Arab: يمكنك تغيير هذه في أي وقت بعد التثبيت.

en: CSV profiles
ar-Arab: ملفات تعريف CSV

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
ar-Arab: أوضاع تصدير CSV الافتراضية، شاملة وضع لتصدير مطالبات الدوريات.

en: Default CSV export for serial issue claims
ar-Arab: تصدير CSV الافتراضي لمطالبات أعداد الدورية

en: issues to claim
ar-Arab: أعداد للمطالبة

en: Default CSV export for late orders
ar-Arab: تصدير CSV الافتراضي للطلبيات المتأخرة

en: Late orders (CSV profile)
ar-Arab: طلبيات متأخرة (وضع CSV)

en: Information not available; Not applicable
ar-Arab: المعلومات غير متاحة؛ غير قابل للتطبيق

en: Basic bibliographic unit
ar-Arab: وحدة بيبلوغرافية أساسية

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
ar-Arab: وحدة بيبلوغرافية ثانوية: ملاحق، أعداد خاصة، مادة مصاحبة، وحدات بيبلوغرافية ثانوية أخرى

en: Indexes
ar-Arab: فهارس

en: Cartographic material
ar-Arab: مادة خرائطية

en: Cartographic material, atlas
ar-Arab: مادة خرائطية، أطلس

en: Cartographic material, diagram
ar-Arab: مادة خرائطية، رسم بياني

en: Cartographic material, map
ar-Arab: مادة خرائطية، خريطة

en: Cartographic material, profile
ar-Arab: مادة خرائطية، بروفايل

en: Cartographic material, model
ar-Arab: مادة خرائطية، نموذج

en: Cartographic material, remote sensing image
ar-Arab: مادة خرائطية، صورة استشعار عن بعد

en: Cartographic material, section
ar-Arab: مادة خرائطية، قسم

en: Cartographic material, view
ar-Arab: مادة خرائطية، عرض

en: Cartographic material, other
ar-Arab: مادة خرائطية، أخرى

en: Computer file
ar-Arab: ملف الحاسوب

en: Computer file, tape cartridge
ar-Arab: ملف حاسب، خرطوشة شريط

en: Computer file, chip cartridge
ar-Arab: ملف حاسب، خرطوشة شريحة

en: Computer file, computer optical disk cartridge
ar-Arab: ملف حاسب، خرطوشة القرص الضوئي للحاسب

en: Computer file, tape cassette
ar-Arab: ملف حاسب، كاسيت شريط

en: Computer file, tape reel
ar-Arab: ملف حاسب، بكرة شريط

en: Computer file, magnetic disk
ar-Arab: ملف حاسب، قرص مغناطيسي

en: Computer file, magneto-optical disk
ar-Arab: ملف حاسب، قرص مغناطيسي بصري

en: Computer file, optical disk
ar-Arab: ملف حاسب، قرص بصري

en: Computer file, remote
ar-Arab: ملف حاسب، بعيد

en: Computer file, other
ar-Arab: ملف حاسب، أخرى

en: Globe
ar-Arab: نموذج كرة أرضية

en: Globe, celestial
ar-Arab: الكرة الأرضية، السماوية

en: Globe, planetary or lunar
ar-Arab: الكرة الأرضية، الكوكبية أو القمرية

en: Globe, terrestrial
ar-Arab: الكرة الأرضية، الأرضية

en: Globe, earth moon
ar-Arab: الكرة الأرضية، الأرض والقمر

en: Globe, other
ar-Arab: الكرة الأرضية، أخرى

en: Kit
ar-Arab: عدة

en: Microform
ar-Arab: ميكروفيلم

en: Microform, aperture card
ar-Arab: شكل مصغر، بطاقة ذات فتحة

en:  Microform, microfilm cartridge
ar-Arab:  ميكروفيلم، خرطوشة ميكروفيلم

en:  Microform, microfilm cassette
ar-Arab:  ميكروفيلم، كاسيت ميكروفيلم

en:  Microform, microfilm reel
ar-Arab:  ميكروفيلم، بكرة ميكروفيلم

en: Microform, microfiche
ar-Arab: شكل مصغر، ميكروفيش

en: Microform, microfiche cassette
ar-Arab: شكل مصغر، كاسيت ميكروفيش

en: Microform, micro-opaque
ar-Arab: شكل مصغر، ميكروأوباك

en: Microform, other
ar-Arab: شكل مصغر، أخرى

en: Motion picture
ar-Arab: الصور المتحركة

en: Motion picture, film cartridge
ar-Arab: صورة متحركة، خرطوشة فيلم

en: Motion picture, film cassette
ar-Arab: صورة متحركة، كاسيت فيلم

en: Motion picture, film reel
ar-Arab: صورة متحركة، بكرة فيلم

en: Motion picture, other
ar-Arab: صورة متحركة، أخرى

en: Nonprojected graphic
ar-Arab: رسم غير إسقاطي

en: Nonprojected graphic, collage
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، مُلصقة

en: Nonprojected graphic, drawing
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، رسم

en: Nonprojected graphic, painting
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، لوحة

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، طباعة فوتوميكانيكية

en: Nonprojected graphic, photonegative
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، صورة سلبية

en: Nonprojected graphic, photoprint
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، طباعة الصور الفوتوغرافية

en: Nonprojected graphic, picture
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، صورة

en: Nonprojected graphic, print
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، طباعة

en: Nonprojected graphic, technical drawing
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، رسم فني

en: Nonprojected graphic, chart
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، رسم بياني

en: Nonprojected graphic, flash card
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، بطاقة فلاش

en: Nonprojected graphic, other
ar-Arab: رسم غير إسقاطي، أخرى

en: Notated music
ar-Arab: الموسيقى المنوّتة

en: Projected graphic
ar-Arab: رسم معروض

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، خرطوشة شريط سينمائي

en: Projected graphic, filmstrip
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، شريط سينمائي

en: Projected graphic, other type of filmstrip
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، نوع آخر من الشريط السينمائي

en: Projected graphic, filmstrip roll
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، بكرة شريط سينمائي

en: Projected graphic, slide
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، شريحة

en: Projected graphic, transparency
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، شفافية

en: Projected graphic, other
ar-Arab: رسم بياني إسقاطي، أخرى

en: Remote-sensing image
ar-Arab: صورة استشعار عن بعد

en: Sound recording
ar-Arab: تسجيل صوتي

en: Sound recording, sound disk
ar-Arab: تسجيل صوتي، قرص صوتي

en: Sound recording, cylinder
ar-Arab: تسجيل صوتي، أسطوانة

en: Sound recording, sound cartridge
ar-Arab: تسجيل صوتي، خرطوشة صوت

en: Sound recording, sound-track film
ar-Arab: تسجيل صوتي، فيلم مسار صوتي

en: Sound recording, roll
ar-Arab: تسجيل صوتي، لفافة

en: Sound recording, sound cassette
ar-Arab: تسجيل صوتي، كاسيت صوتي

en: Sound recording, sound-tape reel
ar-Arab: تسجيل صوتي، بكرة شريط صوت

en: Sound recording, wire recording
ar-Arab: تسجيل صوتي، تسجيل سلكي

en: Sound recording, other
ar-Arab: تسجيل صوتي، أخرى

en: Text
ar-Arab: نص

en: Text, regular print
ar-Arab: نص، طباعة عادية

en: Text, large print
ar-Arab: نص، طباعة كبيرة

en: Text, Braille
ar-Arab: نص، بطريقة برايل

en: Text, loose-leaf
ar-Arab: نص، ورق منفصل

en: Text, other
ar-Arab: نص، آخر

en: Videorecording
ar-Arab: تسجيل موسيقي

en: Videorecording, videocartridge
ar-Arab: تسجيل فيديو، خرطوشة فيديو

en: Videorecording, videodisc
ar-Arab: تسجيل فيديو، قرص فيديو

en: Videorecording, videocassette
ar-Arab: تسجيل فيديو، فيديو كاسيت

en: Videorecording, videoreel
ar-Arab: تسجيل فيديو، بكرة فيديو

en: Videorecording, other
ar-Arab: تسجيل فيديو، آخر

en: Physical form is unspecified
ar-Arab: الشكل المادي غير محدد

en: Multiple physical forms
ar-Arab: أشكال مادية متعددة

en: Other physical media
ar-Arab: وسائط مادية أخرى

en: Information not available, or Retention is limited
ar-Arab: المعلومات غير متاحة، أو الاحتفاظ محدود

en: Complete (95%-100% held)
ar-Arab: اكتمل (95%-100% محجوز)

en: Incomplete (50%-94% held)
ar-Arab: غير مكتمل (50%-94% محجوز)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
ar-Arab: غير مكتمل أو مبعثر (أقل من 50%)

en: Not applicable
ar-Arab: غير قابل للتطبيق

en: Received and complete or Ceased
ar-Arab: مستلم ومكتمل أو موقوف

en: On order
ar-Arab: قيد الطلب

en: Currently received
ar-Arab: تم حالياً استلامه

en: Not currently received
ar-Arab: لم يتم استلامه حالياً

en: Information not available
ar-Arab: المعلومات غير متاحة

en: Retained except as replaced by updates
ar-Arab: محتفظ به باستثناء المستبدل بواسطة التحديثات

en: Sample issue retained
ar-Arab: عينة عدد محتفظ به

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
ar-Arab: محتفظ به حتى يتم استبداله بواسطة شكل مصغر، أو أي تنسيق حفظ آخر

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
ar-Arab: محتفظ به حتى يتم استبداله بواسطة التراكم، الاستبدال أو المراجعة

en: Limited retention (only some parts kept)
ar-Arab: الاحتفاظ المحدود (الاحتفاظ ببعض الأجزاء فقط)

en: No retention (no parts kept)
ar-Arab: عدم الاحتفاظ (لا يتم الاحتفاظ بأجزاء)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
ar-Arab: احتفاظ دائم (يتم الاحتفاظ بكل الأجزاء بشكل دائم)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
ar-Arab: القيم المرمزة التي تتوافق مع بيانات المقتنيات Z39.71-2006 للمواد البيبلوغرافية.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
ar-Arab: قم بالذهاب إلى https://www.niso.org/publications/standards لمزيد من التفاصيل.

en: Abridger
ar-Arab: مختصر

en: Art copyist
ar-Arab: ناسخ فني

en: Art director
ar-Arab: مخرج فني

en: Author of afterword, colophon, etc.
ar-Arab: مؤلف الكلمة الختامية، وإشارة الناشر، إلخ.

en: Announcer
ar-Arab: مذيع داخلي

en: Analyst
ar-Arab: محلل

en: Appellee
ar-Arab: المدعى عليه

en: Appellant
ar-Arab: مدعي

en: Applicant
ar-Arab: متقدم

en: Author in quotations or text abstracts
ar-Arab: المؤلف في الاقتباسات أو الملخصات النصية

en: Architect
ar-Arab: مهندس معماري

en: Artistic director
ar-Arab: مخرج فني

en: Autographer
ar-Arab: الموقّع

en: Attributed name
ar-Arab: الاسم المنسوب

en: Author of dialog
ar-Arab: مؤلف الحوار

en: Audio engineer
ar-Arab: مهندس صوتي

en: Audio producer
ar-Arab: منتج صوتي

en: Screenwriter
ar-Arab: كاتب السيناريو

en: Book artist
ar-Arab: فنان الكتب

en: Book producer
ar-Arab: منتج الكتاب

en: Blurb writer
ar-Arab: كاتب دعاية

en: Binder
ar-Arab: ملزمة

en: Broadcaster
ar-Arab: مذيع

en: Braille embosser
ar-Arab: المزخرف بطريقة برايل

en: Casting director
ar-Arab: مدير اختيار الممثلين

en: Caster
ar-Arab: مسؤول اختيار الممثلين

en: Client
ar-Arab: عميل

en: Colorist
ar-Arab: ملون

en: Collotyper
ar-Arab: كولوتيبر

en: Cinematographer
ar-Arab: مصور سينمائي

en: Contestant-appellee
ar-Arab: متسابق - مستأنَف

en: Collector
ar-Arab: جامع

en: Conservator
ar-Arab: حارس

en: Camera operator
ar-Arab: مشغل الكاميرا

en: Collection registrar
ar-Arab: مسجل المجمموعة

en: Contestant
ar-Arab: متسابق

en: Contestant-appellant
ar-Arab: متسابق - مستأنِف

en: Court governed
ar-Arab: تحت حكم المحكمة

en: Cover designer
ar-Arab: مصمم غلاف

en: Copyright claimant
ar-Arab: مطالب بحقوق النشر

en: Complainant-appellee
ar-Arab: مشكو

en: Complainant
ar-Arab: مقدم الشكوى

en: Complainant-appellant
ar-Arab: مقدم شكوى

en: Creator
ar-Arab: منشئ

en: Correspondent
ar-Arab: مراسل

en: Court reporter
ar-Arab: كاتب تقارير المحكمة

en: Consultant
ar-Arab: استشاري

en: Costume designer
ar-Arab: مصمم أزياء

en: Contributor
ar-Arab: مساهم

en: Contestee-appellee
ar-Arab: متسابق - مستأنف

en: Contractor
ar-Arab: مقاول

en: Contestee
ar-Arab: متسابق

en: Contestee-appellant
ar-Arab: متسابق - مستأنف

en: Curator
ar-Arab: قيّم

en: Dubbing director
ar-Arab: مدير الدوبلاج

en: Distribution place
ar-Arab: مكان التوزيع

en: Defendant
ar-Arab: مدعى عليه

en: Defendant-appellee
ar-Arab: مدعى عليه - مستأنف

en: Defendant-appellant
ar-Arab: مدعى عليه - مستأنف

en: Degree committee member
ar-Arab: عضو لجنة الدرجة

en: Degree granting institution
ar-Arab: المؤسسة مانحة الدرجة

en: Degree supervisor
ar-Arab: مشرف الدرجة

en: DJ
ar-Arab: دي جي

en: Delineator
ar-Arab: مرسوم

en: Depicted
ar-Arab: مصوّر

en: Depositor
ar-Arab: مودع

en: Draftsman
ar-Arab: رسام

en: Designer
ar-Arab: مصمم

en: Data contributor
ar-Arab: مساهم البيانات

en: Data manager
ar-Arab: مدير البيانات

en: Editor of compilation
ar-Arab: محرر التجميع

en: Editorial director
ar-Arab: مدير التحرير

en: Editor of moving image work
ar-Arab: محرر عمل الصور المتحركة

en: Electrician
ar-Arab: كهربائي

en: Electrotyper
ar-Arab: صانع ألواح الطباعة

en: Engineer
ar-Arab: مهندس

en: Enacting jurisdiction
ar-Arab: تشريع الولاية القضائية

en: Event place
ar-Arab: مكان الحدث

en: Facsimilist
ar-Arab: مصور صور طبق الأصل

en: Film distributor
ar-Arab: موزع أفلام

en: Field director
ar-Arab: مدير ميداني

en: Film director
ar-Arab: مدير سينمائي

en: Filmmaker
ar-Arab: مخرج سينمائي

en: Film producer
ar-Arab: منتج الفيلم

en: First party
ar-Arab: الطرف الأول

en: Geographic information specialist
ar-Arab: أخصائي معلومات جغرافية

en: Host institution
ar-Arab: المؤسسة المضيفة

en: Host
ar-Arab: مضيف

en: Inventor
ar-Arab: مخترع

en: Instrumentalist
ar-Arab: عازف

en: Judge
ar-Arab: قاضي

en: Jurisdiction governed
ar-Arab: تحت حكم القضاء

en: Laboratory
ar-Arab: معمل

en: Laboratory director
ar-Arab: مدير المعمل

en: Lead
ar-Arab: قيادة

en: Libelee-appellee
ar-Arab: مشهر به-مدعى عليه

en: Libelee
ar-Arab: مشهر به

en: Lender
ar-Arab: المقرض

en: Libelee-appellant
ar-Arab: مشهر به-مدعي

en: Lighting designer
ar-Arab: مصمم إضاءة

en: Libelant-appellee
ar-Arab: مشهر-مدعى عليه

en: Libelant
ar-Arab: مشهر

en: Libelant-appellant
ar-Arab: مشهر-مدعي

en: Landscape architect
ar-Arab: مهندس المناظر الطبيعية

en: Music copyist
ar-Arab: ناسخ موسيقى

en: Medium
ar-Arab: وسيط

en: Manufacture place
ar-Arab: مكان التصنيع

en: Manufacturer
ar-Arab: مُصنع

en: Metadata contact
ar-Arab: جهة اتصال الميتاداتا

en: Makeup artist
ar-Arab: خبير التجميل

en: Moderator
ar-Arab: مراقب

en: Marbler
ar-Arab: صانع رخام

en: Markup editor
ar-Arab: محرر الترميز

en: Musical director
ar-Arab: مخرج موسيقي

en: Minute taker
ar-Arab: ضابط الدقائق

en: Music programmer
ar-Arab: مبرمج الموسيقى

en: Mixing engineer
ar-Arab: مهندس الميكس

en: News anchor
ar-Arab: مذيع الأخبار

en: Onscreen participant
ar-Arab: مشارك على الشاشة

en: Organizer
ar-Arab: منظم

en: Onscreen presenter
ar-Arab: مقدم على الشاشة

en: Owner
ar-Arab: المالك

en: Place of address
ar-Arab: مكان العنوان

en: Panelist
ar-Arab: عضو اللجنة

en: Patron
ar-Arab: مستفيد

en: Project director
ar-Arab: مدير المشروع

en: Proofreader
ar-Arab: مدقق لغوي

en: Platemaker
ar-Arab: صانع اللوحات

en: Permitting agency
ar-Arab: وكالة التصاريح

en: Production manager
ar-Arab: مدير الإنتاج

en: Praeses
ar-Arab: رئيس

en: Process contact
ar-Arab: جهة اتصال العملية

en: Production personnel
ar-Arab: موظفي الإنتاج

en: Programmer
ar-Arab: مبرمج

en: Printmaker
ar-Arab: صانع الطبعات

en: Production company
ar-Arab: شركة الإنتاج

en: Production place
ar-Arab: مكان الإنتاج

en: Production designer
ar-Arab: مصمم الإنتاج

en: Provider
ar-Arab: موفر الخدمة

en: Plaintiff-appellee
ar-Arab: مقدم الشكوى - مدعى

en: Plaintiff
ar-Arab: مقدم الشكوى

en: Patent holder
ar-Arab: حامل براءة الاختراع

en: Plaintiff-appellant
ar-Arab: مقدم الشكوى- مدعي

en: Publication place
ar-Arab: مكان النشر

en: Rapporteur
ar-Arab: مذيع

en: Recordist
ar-Arab: عازف الريكورد

en: Addressee
ar-Arab: المرسل إليه

en: Radio director
ar-Arab: مدير إذاعي

en: Redaktor
ar-Arab: محرر

en: Renderer
ar-Arab: عارض

en: Researcher
ar-Arab: باحث

en: Radio producer
ar-Arab: منتج إذاعي

en: Repository
ar-Arab: مستودع

en: Reporter
ar-Arab: مذيع

en: Responsible party
ar-Arab: الجهة المسؤولة

en: Respondent-appellee
ar-Arab: مستجيب- مدعى

en: Restager
ar-Arab: معيد

en: Respondent
ar-Arab: المستجيب

en: Respondent-appellant
ar-Arab: مستجيب - مدعي

en: Remix artist
ar-Arab: فنان ريمكس

en: Sound engineer
ar-Arab: مهندس الصوت

en: Stage director
ar-Arab: مدير المسرح

en: Sound designer
ar-Arab: مصمم الصوت

en: Special effects provider
ar-Arab: موفر خدمة المؤثرات الخاصة

en: Supporting host
ar-Arab: مضيف داعم

en: Seller
ar-Arab: بائع

en: Speaker
ar-Arab: متحدث

en: Second party
ar-Arab: الطرف الثاني

en: Surveyor
ar-Arab: مساح

en: Set designer
ar-Arab: مصمم الموقع

en: Setting
ar-Arab: الموقع

en: Storyteller
ar-Arab: راوي

en: Stage manager
ar-Arab: مدير المسرح

en: Stereotyper
ar-Arab: مقولب

en: Software developer
ar-Arab: مطور برمجيات

en: Television writer
ar-Arab: كاتب تلفزيوني

en: Technical director
ar-Arab: مدير فني

en: Teacher
ar-Arab: معلم

en: Television director
ar-Arab: مخرج تلفزيوني

en: Television guest
ar-Arab: ضيف تلفزيوني

en: Television host
ar-Arab: مضيف تلفزيوني

en: Television producer
ar-Arab: منتج تلفزيوني

en: Transcriber
ar-Arab: ناسخ

en: University place
ar-Arab: مكان الجامعة

en: Voice actor
ar-Arab: ممثل صوتي

en: Videographer
ar-Arab: مصور فيديو

en: Visual effects provider
ar-Arab: موفر خدمة المؤثرات البصرية

en: Writer of added commentary
ar-Arab: كاتب التعليق الإضافي

en: Writer of added lyrics
ar-Arab: كاتب كلمات الأغاني الإضافية

en: Writer of added text
ar-Arab: كاتب النص الإضافي

en: Woodcutter
ar-Arab: قاطع الخشب

en: Wood engraver
ar-Arab: نحات الخشب

en: Writer of introduction
ar-Arab: كاتب المقدمة

en: Witness
ar-Arab: شاهد

en: Writer of preface
ar-Arab: كاتب المقدمة

en: Writer of supplementary textual content
ar-Arab: كاتب محتوى نصي تكميلي

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
ar-Arab: قائمة رموز مارك للروابط، كما في http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
ar-Arab: بعض العملات الأساسية بالدولار الأمريكي كإعداد افتراضي لنظام التزويد الفرعي

en: Show barcode on the summary screen items listings
ar-Arab: عرض الباركود في قوائم مواد شاشة الملخص

en: Useful patron attribute types:
ar-Arab: أنواع سمات المستفيد المفيدة:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
ar-Arab: * SHOW_BCODE - عرض الباركود في مدرجات مواد شاشة ملخص المستفيد

en: Student
ar-Arab: طالب

en: Home Bound
ar-Arab: مرابط بالمنزل

en: Kid
ar-Arab: طفل

en: Juvenile
ar-Arab: ناشئة

en: Young Adult
ar-Arab: شاب

en: Board
ar-Arab: لوحة

en: Inter-Library Loan
ar-Arab: إعارة بينية

en: School
ar-Arab: مدرسة

en: Library
ar-Arab: مكتبة

en: Staff
ar-Arab: موظفين

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
ar-Arab: عينة أنواع وفئات المستفيدين. الأنواع حاليًا مرمزة بشكل ثابت ولكن يمكنك إدارة الفئات بعد التثبيت من نظام الإدارة الفرعي.

en: Adult patron - default patron type
ar-Arab: مستفيد بالغ - نوع مستفيد افتراضي

en:                 PT  - Patron
ar-Arab:                 PT  - مستفيد

en:                 ST  - Student
ar-Arab:                 ST  - طالب

en:                 BH  - Homebound
ar-Arab:                 BH  - مرابط بالمنزل

en: Child - patron with a guarantor
ar-Arab: طفل - مستفيد له ضامن

en:                 K   - Kid
ar-Arab:                 K   - طفل

en:                 J   - Juvenile
ar-Arab:                 J   - ناشئة

en:                 YA  - Young Adult
ar-Arab:                 YA  - شاب

en: Organization - patron is an institution, not a person
ar-Arab: المستفيد - مؤسسة هو مؤسسة، وليس شخصاً

en:                 ILL - Inter-library Loan
ar-Arab:                 ILL - إعارة بينية

en:                 SC  - School
ar-Arab:                 SC  - مدرسة

en:                 L   - Library
ar-Arab:                 L   - مكتبة

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
ar-Arab: مهني - عضو مؤسسة (المؤسسة هي الضامن)

en:                 T   - Teacher
ar-Arab:                 T   - مدرس

en:                 S   - Staff
ar-Arab:                 S   - موظفين

en:                 B   - Board
ar-Arab:                 B   - لوحة

en: Label Test
ar-Arab: اختبار ملصق التسمية

en: DEFAULT
ar-Arab: الافتراضي

en: Test Layout
ar-Arab: اختبار التخطيط

en:   %s&lt;firstname&gt; &lt;surname&gt;%s
ar-Arab:   %s&lt;الاسم الأول&gt; &lt;اللقب&gt;%s

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
ar-Arab:   %sالفرع: &lt;رمز الفرع&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
ar-Arab:   %sينتهي في: 31 أغسطس 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
ar-Arab: 3 أعمدة، 10 صفوف من الملصقات

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
ar-Arab: 1" X 1.5" ملصق الكعب | تنصيب حتى أربعة أسطر من النص

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
ar-Arab: 1" X 1.5" ملصق الكعب | تنصيب لخمسة أسطر من النص

en: Default description
ar-Arab: الوصف الافتراضي

en: A template for home brewed patron card forms
ar-Arab: قالب لنماذج بطاقة المستفيد المكونة في المكتبة الرئيسية

en: Sample label and patron card data
ar-Arab: عينة ملصق وبيانات بطاقة مستفيد

en: Library Laser
ar-Arab: ليزر المكتبة

en: Test Printer 01
ar-Arab: اختبار الطابعة 01

en: A set of default item types.
ar-Arab: مجموعة بأنواع المادة الافتراضية.

en: Books
ar-Arab: كتب

en: Mixed Materials
ar-Arab: مواد مختلطة

en: Computer Files
ar-Arab: ملفات الحاسب

en: Maps
ar-Arab: خرائط

en: Visual Materials
ar-Arab: مواد مرئية

en: Music
ar-Arab: موسيقى

en: Continuing Resources
ar-Arab: مصادر مستمرة

en: Sample libraries.
ar-Arab: عينة المكتبات.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
ar-Arab: عينة عطلات: نهاية الأسبوع، عيد الميلاد، السنة الجديدة

en: Sundays
ar-Arab: أيام الأحد

en: New Year's Day
ar-Arab: يوم السنة الجديدة

en: Christmas
ar-Arab: عيد الميلاد

en: Welcome to Koha
ar-Arab: مرحباً في كوها

en: What's Next?
ar-Arab: ما التالي؟

en: Catalog concern help text
ar-Arab: نص مساعدة شكوى الفهرس

en: Catalog concern template text
ar-Arab: نص قالب شكوى الفهرس

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
ar-Arab: مرحبًا بك في كوها. كوها هو نظام تكامل مكتبات مفتوح المصدر كامل المواصفات. تم تطوير كوها في البداية في نيوزيلندا بواسطة Katipo Communications Ltd وتم نشره لأول مرة في يناير 2000 لصالح Horowhenua Library Trust، ويدير نظام كوها حاليًا فريق من مقدمي الخدمات البرمجية وموظفي تكنولوجيا المكتبات من جميع أنحاء العالم.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
ar-Arab: الآن بعد إتمام تثبيت كوها، ما التالي؟ إليك بعض المقترحات:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
ar-Arab: %s%sقراءة توثيق كوها%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
ar-Arab: %s%sالقراءة/الكتابة في كوها ويكي%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
ar-Arab: %s%sالقراءة والمساهمة في المناقشات%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
ar-Arab: %s%sالإبلاغ عن أخطاء كوها%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
ar-Arab: %s%sتقديم التصحيحات إلى كوها باستخدام Git (نظام التحكم في الإصدار)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
ar-Arab: %s%sدردش مع مستخدمي ومطوري كوها%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
ar-Arab: يرجى وصف شكواك بوضوح وستحاول المكتبة التعامل معها في أسرع وقت ممكن

en: **Describe the concern**
ar-Arab: **وصف الشكوى**

en: A clear and concise description of what the concern is.
ar-Arab: وصف واضح وموجز للشكوى.

en: **To reproduce**
ar-Arab: **للاستنساخ**

en: Steps to reproduce the behavior:
ar-Arab: خطوات إعادة إنتاج السلوك:

en: 1. Go to '...'
ar-Arab: 1. اذهب إلى '...'

en: 2. Click on '....'
ar-Arab: 2. قم بالنقر على '....'

en: 3. Scroll down to '....'
ar-Arab: 3. قم بالتمرير لأسفل إلى '....'

en: 4. See error
ar-Arab: 4. انظر الخطأ

en: **Expected behavior**
ar-Arab: **سلوك متوقع**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
ar-Arab: وصف واضح وموجز لما كنت تتوقع حدوثه.

en: Sample news items
ar-Arab: عينة مواد الأخبار

en: Sample patrons
ar-Arab: عينة المستفيدين

en: Sample quotes
ar-Arab: عينة الاقتباسات

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
ar-Arab: الاستعداد للحرب هو أحد أكثر الوسائل فعالية لحفظ السلام.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
ar-Arab: حين تكون غاضباً، قم بالعد إلى عشرة قبل أن تتكلم؛ وإذا كنت شديد الغضب، فقم بالعد إلى مائة.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
ar-Arab: منذ سبع وثمانون عامًا مضت جلب آباؤنا لهذه القارة أمة جديدة، أُنشئت في حرية، وكُرست لافتراض أن كل البشر قد خُلقوا على قدم المساواة.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
ar-Arab: لطالما وجدت أن الرحمة تؤتي ثمارها أكثر من العدالة الصارمة.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
ar-Arab: أشعر بعدم الكفاءة لأداء الواجبات... التي ألقيت على كاهلي بشكل غير متوقع.

en: He serves his party best who serves his country best.
ar-Arab: إن من يخدم بلده على أكمل وجه، يخدم حزبه على أكمل وجه.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
ar-Arab: ألم يستمتع أي رئيس بنفس القدر الذي أستمتع به أنا؟

en: Speak softly and carry a big stick.
ar-Arab: تحدث بهدوء ولكن احمل عصاً غليظة.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
ar-Arab: لقد توصلت إلى استنتاج مفاده أن الجزء الرئيسي من الرئيس هو زيادة إيصالات بوابات المعارض وجلب السياح إلى المدينة.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
ar-Arab: لا يمكنك أن تصبحوا أمريكيون حقاً إذا فكرتم في أنفسكم كمجموعات. أمريكا لا تتكون من مجموعات. الرجل الذي يعتقد أنه ينتمي إلى جماعة قومية معينة في أمريكا لم يصبح بعد أمريكياً.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
ar-Arab: إذا لم تقل أي شيء، فلن يطالب أحد بتكرار ما قلت.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
ar-Arab: أربعة أخماس كل مشاكلنا في هذه الحياة ستختفي إذا جلسنا وبقينا ساكنين.

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
ar-Arab: إن شعار التقدم يتغير من دلو العشاء الممتلئ إلى المرآب الممتلئ.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
ar-Arab: اسمحوا لي أن أؤكد إيماني الراسخ بأن الشيء الوحيد الذي يجب أن نخافه هو الخوف نفسه.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
ar-Arab: إذا لم تستطع تحمل الحرارة، اخرج من المطبخ.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
ar-Arab: لم تكن القنبلة الذرية قرارًا جيدًا. كان مجرد سلاح قوي آخر في ترسانة الخير.

en: The buck stops here.
ar-Arab: تتوقف المسؤولية هنا.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
ar-Arab: لم يعهد التاريخ طويلاً برعاية الحرية للضعيف أو الرعديد.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
ar-Arab: أيها المواطنون الأمريكيون، لا تسألوا ماذا يمكن أن تفعله بلادكم لكم؛ اسألوا ماذا يمكنك القيام به لبلدكم.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
ar-Arab: لا أعتقد أنه من غير المناسب على الإطلاق أن أقدم نفسي لهذا الجمهور. أنا الرجل الذي رافق جاكلين كينيدي إلى باريس، ولقد استمتعت بذلك.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
ar-Arab: إن المجتمع العظيم هو المكان الذي يمكن لكل طفل أن يجد فيه المعرفة لإثراء عقله ولتوسيع مواهبه. إنه مكان تخدم فيه مدينة الإنسان ليس فقط احتياجات الجسد ومتطلبات التجارة ولكن الرغبة في الجمال والجوع إلى المجتمع. إنه مكان يهتم فيه الرجال بجودة أهدافهم أكثر من كمية سلعهم.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
ar-Arab: يجب أن يعرف الناس ما إذا كان رئيسهم محتالاً أم لا. حسنًا، أنا لست محتالًا.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
ar-Arab: حين يفعلها الرئيس، فذلك لا يعني أنها غير قانونية.

en: Our Long national nightmare is over.
ar-Arab: لقد انتهى كابوسنا الوطني الطويل.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
ar-Arab: إن دستورنا يعمل بكفاءة. جمهوريتنا العظيمة هي حكومة قوانين وليست حكومة رجال.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
ar-Arab: إن الأمة القوية كالشخص القوي، يمكنها أن تكون لطيفة وحازمة، مراعية للآخرين ومنضبطة. يمكنها مد يد العون للآخرين. لكنها أمة ضعيفة، تشبه الشخص الضعيف، يجب أن تتصرف بتبجح وتفاخر واندفاع وغيرها من علامات انعدام الأمن.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
ar-Arab: ليس في نيتي التخلص من الحكومة. بل بالأحرى جعلها تعمل معنا لا علينا، أن تقف إلى جانبنا، لا أن تمتطي ظهورنا. يمكن للحكومة ويجب عليها توفير الفرصة، وليس وأدها؛ تعزيز الإنتاجية، وليس خنقها. سيكون هدف هذه الإدارة هو بناء اقتصاد سليم وقوي ومتنامي.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
ar-Arab: كل جيل يذهب أبعد من الجيل الذي سبقه لأنه يقف على أكتاف ذلك الجيل. ستتاح لك فرص تتجاوز أي شيء عرفناه من قبل.

en: We have ...drawn a line in the sand.
ar-Arab: لقد قمنا... برسم خط في الرمل.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
ar-Arab: إذا أظهرت أمريكا الضعف وعدم اليقين، فإن العالم سوف ينجرف نحو مأساة. هذا لن يحدث أثناء دوريتي.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
ar-Arab: كل أمة في كل منطقة لديها الآن قرار تتخذه. إما أن تكون معنا أو مع الإرهابيين.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
ar-Arab: الفتيات قادرات على فعل كل ما يستطيع الرجال القيام به. في بعض الأحيان يكون لديهم خيال أكثر من الرجال.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
ar-Arab: أعتقد حقًا أن البطل لا يتم تحديده عبر انتصاراته ولكن من خلال كيفية التعافي عند سقوطه.

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
ar-Arab: يتم فقدان كميات هائلة من المواهب في مجتمعنا لمجرد أن تلك الموهبة ترتدي تنورة.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
ar-Arab: في نهاية اليوم، يمكننا أن نتحمل أكثر بكثير مما نظن أن بإمكاننا احتماله.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
ar-Arab: لا تخف من الكمال؛ فلن تصل إليه أبداً.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
ar-Arab: لا يمكنك مصافحة قبضة مشدودة.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
ar-Arab: إذا كنت لا تحب شيئًا ما، فقم بتغييره. إذا لم تستطع تغييره، فغير موقفك.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
ar-Arab: لا أمانع في العيش في عالم الرجل، طالما يمكنني أن أكون امرأة فيه.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
ar-Arab: مهمتي في الحياة ليست مجرد البقاء على قيد الحياة ولكن الازدهار والقيام بذلك ببعض العاطفة وبعض التعاطف وبعض الفكاهة وبعض الأسلوب.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
ar-Arab: أنا ممتن لكفاحي لأنه لولا ذلك لما كنت وجدت قوتي.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
ar-Arab: لقد استغرق الأمر وقتًا طويلاً ليكون لدي صوت، والآن بعد أن حصلت عليه، لن أصمت.

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
ar-Arab: ما تفعله يحدث فرقًا، وعليك أن تقرر نوع الاختلاف الذي تريد إحداثه.

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
ar-Arab: في رأيي، إذا كنت تريد قوس قزح، عليك أن تتحمل المطر!

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
ar-Arab: كل واحد منا لديه القدرة على أن يكون ظالماً. أريد أن أشجع كل واحد منا أن يتساءل كيف يمكن أن نكون مضطهدين وكيف يمكننا أن نصبح محررين لأنفسنا وللبعض الآخر.

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
ar-Arab: يعتمد المستقبل كليًا على ما يفعله كل واحد منا كل يوم؛ الحركة هي حركة الناس فقط.

en: The land knows you, even when you are lost.
ar-Arab: الأرض تعرفك، حتى حين تضل طريقك.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
ar-Arab: السماح بالوصول إلى الخوادم التالية للوصول إلى معلومات التسجيلة وتنزيلها:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
ar-Arab: أسماء مكتبة الكونجرس (تسجيلات الاستناد)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
ar-Arab: موضوعات مكتبة الكونجرس (تسجيلات الاستناد)

en: COLUMBIA UNIVERSITY
ar-Arab: جامعة كولومبيا

en: LIBRARY OF CONGRESS
ar-Arab: مكتبة الكونجرس

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
ar-Arab: أسماء مكتبة الكونجرس

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
ar-Arab: موضوعات مكتبة الكونجرس

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
ar-Arab: البحث والاسترداد عبر عنوان URL الخاص بمكتبة الكونجرس

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
ar-Arab: مكتبة فرنسا الوطنية
