Koha 23.11.09.000 - en to ar-Arab translation catalogue (1138 entries)

en: fixed length control field
ar-Arab: حقل التحكم ثابت الطول

en: control field
ar-Arab: حقل التحكم

en: Interfield linking data
ar-Arab: بيانات الربط بين الحقول

en: Number (ISNI)
ar-Arab: رقم (ISNI)

en: Cancelled ISNI
ar-Arab: ISNI ملغي

en: Erroneous ISNI
ar-Arab: ISNI خاطئ

en: tag 015
ar-Arab: الوسم 015

en: System Code
ar-Arab: رمز النظام

en: Identifier
ar-Arab: معرف

en: Qualification
ar-Arab: المؤهل

en: Erroneous Identifier
ar-Arab: معرف خاطئ

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
ar-Arab: معرف التسجيلة الدائم ملغى أو غير صالح

en: System control number
ar-Arab: رقم تحكم النظام

en: Cancelled or invalid control number
ar-Arab: رقم التحكم ملغى أو غير صالح

en: System code
ar-Arab: رمز النظام

en: Number of work
ar-Arab: رقم العمل

en: Number of movement
ar-Arab: عدد النقلات

en: Number of incipit
ar-Arab: عدد البداية

en: Voice/instrument
ar-Arab: صوت/آلة

en: Role
ar-Arab: الدور

en: Movement caption/heading
ar-Arab: تسمية توضيحية للحركة/العنوان

en: Key or mode
ar-Arab: مفتاح أو وضع

en: Clef
ar-Arab: المفتاح الموسيقي

en: Key signature
ar-Arab: توقيع رئيسي

en: Time signature
ar-Arab: التوقيع الزمني

en: Musical notation
ar-Arab: تنويت الموسيقى

en: Comments (free text)
ar-Arab: التعليقات (نص حر)

en: Codified note
ar-Arab: ملاحظة مقننة

en: Text incipit
ar-Arab: بداية النص

en: Uniform Resource Identifier
ar-Arab: معرّف المورد الموحد

en: Language of text
ar-Arab: لغة النص

en: Number
ar-Arab: عدد

en: Erroneous ISTC
ar-Arab: ISTC خاطئ

en: Erroneous ISWC
ar-Arab: رقم ISWC خاطئ

en: Erroneous ISAN
ar-Arab: رقم ISAN خاطئ

en: Erroneous ISRC
ar-Arab: رقم ISRC خاطئ

en: General processing data
ar-Arab: بيانات المعالجة العامة

en: Language of or language used by the entity
ar-Arab: اللغة أو اللغة المستخدمة بواسطة الكينونة

en: Language of an intermediate expression
ar-Arab: لغة تعبير وسيط

en: Language of the original expression
ar-Arab: لغة التعبير الأصلي

en: Language of summary
ar-Arab: لغة الملخص

en: Language of subtitles
ar-Arab: لغة حواشي الترجمة

en: Language from which the entity translates
ar-Arab: اللغة التي تتم ترجمة الكينونة منها

en: Country of nationality
ar-Arab: بلد الجنسية

en: Locality
ar-Arab: إعدادات محلية

en: Coded data – use in subject access point
ar-Arab: البيانات المرمزة - تستخدم في نقطة وصول الموضوع

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
ar-Arab: البيانات المرمزة - تستخدم في نقطة وصول الموضوع كنقطة وصول أساسية أو كتقسيم فرعي

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
ar-Arab: البيانات المرمزة - تستخدم في نقطة وصول الموضوع الموضوعية ذات التقسيم الجغرافي الفرعي

en: Coded data: personal names
ar-Arab: البيانات المرمزة: الأسماء الشخصية

en: Time period, 9999 B.C. to present
ar-Arab: الفترة الزمنية 9999 ق.م. للوقت الحاضر

en: Source
ar-Arab: مصدر

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
ar-Arab: الإحداثيات بالتنسيق الستيني (الدرجات والدقائق والثواني) - خط الطول الأقصى الغربي

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
ar-Arab: الإحداثيات بالتنسيق الستيني (الدرجات والدقائق والثواني) - خط الطول الأقصى شرقًا

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
ar-Arab: الإحداثيات بالتنسيق الستيني (الدرجات والدقائق والثواني) - دائرة العرض الأقصى شمالاً

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
ar-Arab: الإحداثيات بالتنسيق الستيني (الدرجات والدقائق والثواني) - دائرة العرض الأقصى جنوباً

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
ar-Arab: الإحداثيات بالدرجات العشرية - خط الطول الأقصى غرباً

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
ar-Arab: الإحداثيات بالدرجات العشرية - خط الطول الأقصى شرقاً

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
ar-Arab: الإحداثيات بالدرجات العشرية - دائرة العرض الأقصى شمالاً

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
ar-Arab: الإحداثيات بالدرجات العشرية - دائرة العرض الأقصى جنوباً

en: Duration
ar-Arab: المدة

en: Form of Musical Work
ar-Arab: شكل العمل الموسيقي

en: Key or Mode of Musical Work
ar-Arab: مفتاح أو وضع العمل الموسيقي

en: Type of government agency
ar-Arab: نوع الجهة الحكومية

en: Conference or meeting code
ar-Arab: رمز المؤتمر أو الاجتماع

en: Cataloguing rules
ar-Arab: قواعد الفهرسة

en: Subject system
ar-Arab: نظام الموضوع

en: Title processing data
ar-Arab: بيانات معالجة العنوان

en: Instruction Phrase
ar-Arab: عبارة التعليمات

en: Linking Data
ar-Arab: بيانات الربط

en: Authority Record Identifier
ar-Arab: معرف تسجيلة الاستناد

en: Relationship Control
ar-Arab: التحكم في العلاقة

en: Interfield Linking Data
ar-Arab: بيانات ربط الحقول البينية

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
ar-Arab: البرنامج النصي للفهرسة والبرنامج النصي لنقطة الوصول الأساسية

en: Script
ar-Arab: النص

en: Geographic area code
ar-Arab: رمز المنطقة الجغرافية

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
ar-Arab: رمز الشكل أو النوع أو الخصائص الفيزيائية

en: Relator code
ar-Arab: رمز رابط

en: Script of cataloguing and script of the base access point
ar-Arab: البرنامج النصي للفهرسة والبرنامج النصي لنقطة الوصول الأساسية

en: Language of cataloguing and language of the base access point
ar-Arab: لغة الفهرسة ولغة نقطة الوصول الأساسية

en: Entry element
ar-Arab: عنصر الإدخال

en: Part of name other than entry element
ar-Arab: جزء من الاسم بخلاف عنصر الإدخال

en: Additions to names other than dates
ar-Arab: إضافات إلى الأسماء بخلاف التواريخ

en: Roman numerals
ar-Arab: الأرقام الرومانية

en: Dates
ar-Arab: تواريخ

en: Expansion of initials of forename
ar-Arab: توسيع الأحرف الأولى من الاسم الأول

en: Form subdivision
ar-Arab: تقسيم فرعي للنموذج

en: Attribution qualifier
ar-Arab: مؤهل السمة

en: Topical subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الموضوعي

en: Geographical subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الجغرافي

en: Chronological subdivision
ar-Arab: تقسيم فرعي زمني

en: Subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي

en: Addition to name or qualifier
ar-Arab: إضافة إلى الاسم أو المؤهل

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
ar-Arab: رقم الاجتماع و/أو عدد أجزاء الاجتماع

en: Location of meeting
ar-Arab: موقع الاجتماع

en: Date of meeting
ar-Arab: تاريخ الاجتماع

en: Inverted element
ar-Arab: العنصر المقلوب

en: Part of name other than entry element and inverted element
ar-Arab: جزء من الاسم بخلاف عنصر الإدخال والعنصر المقلوب

en: Data element
ar-Arab: عنصر البيانات

en: Printer/publisher device description
ar-Arab: وصف جهاز الطابعة/الناشر

en: Motto
ar-Arab: االشعار

en: Standard citation
ar-Arab: الاقتباس القياسي

en: Size
ar-Arab: الحجم

en: Date
ar-Arab: التاريخ

en: Iconographic term
ar-Arab: مصطلح أيقونوغرافي

en: Type of family
ar-Arab: نوع العائلة

en: Places associated with the family
ar-Arab: الأماكن المرتبطة بالعائلة

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
ar-Arab: لغة الفهرسة ولغة نقطة الوصول الأساسية

en: Entry Element
ar-Arab: عنصر الإدخال

en: Additions to Name of the Character
ar-Arab: إضافات إلى اسم الشخصية

en: General material designation
ar-Arab: تعيين مادة عامة

en: Number of section or part
ar-Arab: رقم القسم أو الجزء

en: Name of section or part
ar-Arab: اسم القسم أو الجزء

en: Date of publication
ar-Arab: تاريخ النشر

en: Language
ar-Arab: اللغة

en: Miscellaneous information
ar-Arab: معلومات متنوعة

en: Version (or date of version)
ar-Arab: الإصدار (أو تاريخ الإصدار)

en: Medium of performance (for music)
ar-Arab: وسيط الأداء (للموسيقى)

en: Numeric designation (for music)
ar-Arab: التسمية الرقمية (للموسيقى)

en: Key (for music)
ar-Arab: مفتاح (للموسيقى)

en: Arranged statement (for music)
ar-Arab: بيان منوّت (للموسيقى)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
ar-Arab: البرنامج النصي للفهرسة والبرنامج النصي لنقطة الوصول الأساسية.

en: Form of work
ar-Arab: شكل العمل

en: Date of work
ar-Arab: تاريخ العمل

en: Place of origin of work
ar-Arab: مكان منشأ العمل

en: Original language of the work
ar-Arab: اللغة الأصلية للعمل

en: Other distinguishing characteristics of a work
ar-Arab: الخصائص المميزة الأخرى للعمل

en: Authority record identifier for the related work.
ar-Arab: معرف تسجيلة الاستناد للعمل ذي الصلة.

en: Title [Work]
ar-Arab: العنوان [عمل]

en: Form of work [Work]
ar-Arab: شكل العمل [عمل]

en: Date of work [Work]
ar-Arab: تاريخ العمل [ عمل]

en: Place of origin of work [Work]
ar-Arab: مكان منشأ العمل [ عمل]

en: Original language of the work [Work]
ar-Arab: اللغة الأصلية للعمل [ عمل]

en: Number of section or part [Work]
ar-Arab: رقم القسم أو الجزء [ عمل]

en: Name of section or part [Work]
ar-Arab: اسم القسم أو الجزء [ عمل]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
ar-Arab: الخصائص المميزة الأخرى للعمل [ عمل]

en: Form of the expression [Expression]
ar-Arab: شكل التعبير [ تعبير]

en: Language of the expression [Expression]
ar-Arab: لغة التعبير [ تعبير]

en: Content type [Expression]
ar-Arab: نوع المحتوى [ تعبير]

en: Date of expression [Expression]
ar-Arab: تاريخ التعبير [ تعبير]

en: Medium of performance (for music) [Work]
ar-Arab: وسيط الأداء (للموسيقى) [عمل]

en: Numeric designation (for music) [Work]
ar-Arab: التسمية الرقمية (للموسيقى) [عمل]

en: Key (for music) [Work]
ar-Arab: مفتاح (للموسيقى) [عمل]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
ar-Arab: وسيط الأداء (للموسيقى) [تعبير]

en: Other characteristics of expression [Expression]
ar-Arab: خصائص أخرى للتعبير [تعبير]

en: Collective title
ar-Arab: عنوان جماعي

en: Collective subtitle
ar-Arab: العنوان الفرعي الجماعي

en: Name
ar-Arab: الاسم

en: Authority record identifier for the name associated with the work
ar-Arab: معرف تسجيلة الاستناد للاسم المرتبط بالعمل

en: Relator Code
ar-Arab: رمز الارتباط

en: Authority record identifier for the related work
ar-Arab: معرف تسجيلة الاستناد للعمل ذي الصلة

en: Name [Work]
ar-Arab: الاسم [العمل]

en: Addition to Name or Qualifier
ar-Arab: إضافة إلى الاسم أو المؤهل

en: Name of the other party
ar-Arab: اسم الطرف الآخر

en: Date of legal issue or version, or date of signing
ar-Arab: تاريخ النسخة أو الإصدار القانوني، أو تاريخ التوقيع

en: Form subheading
ar-Arab: عنوان فرعي للنموذج

en: Conventional title
ar-Arab: العنوان التقليدي

en: Topical subject or subject category
ar-Arab: الموضوع الموضوعي أو فئة الموضوع

en: Subject category subdivision code
ar-Arab: رمز التقسيم الفرعي لفئة الموضوع

en: Subject category code
ar-Arab: رمز فئة الموضوع

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
ar-Arab: التقسيم الفرعي الموضوعي أو نص التقسيم الفرعي لفئة الموضوع

en: Country (nation state)
ar-Arab: الدولة

en: State or province, etc.
ar-Arab: الولاية أو الإقليم، وما إلى ذلك.

en: Intermediate political jurisdiction
ar-Arab: اختصاص سياسي متوسط

en: City, etc.
ar-Arab: المدينة، وما إلى ذلك.

en: Venue
ar-Arab: المكان

en: Season
ar-Arab: الفصل

en: Occasion
ar-Arab: المناسبة

en: Final date
ar-Arab: الموعد النهائي

en: Subsection of city, etc.
ar-Arab: القسم الفرعي للمدينة، وما إلى ذلك.

en: Other geographical regions or features
ar-Arab: مناطق أو ميزات جغرافية أخرى

en: Extraterrestrial areas
ar-Arab: مناطق خارج كوكب الأرض

en: Geographical area
ar-Arab: المنطقة الجغرافية

en: Chronological Subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الزمني

en: Script of cataloguing and base access point
ar-Arab: البرنامج النصي للفهرسة ونقطة الوصول الأساسية

en: Information note
ar-Arab: ملاحظة المعلومات

en: Instruction phrase
ar-Arab: عبارة التعليمات

en: Access point referred to
ar-Arab: نقطة الوصول المشار إليها

en: General explanatory reference note
ar-Arab: ملاحظة مرجعية توضيحية عامة

en: General scope note
ar-Arab: ملاحظة النطاق العام

en: Text of Note
ar-Arab: نص الملاحظة

en: Biographical note
ar-Arab: ملاحظة السيرة الذاتية

en: Activity note
ar-Arab: ملاحظة النشاط

en: Occupation/Profession
ar-Arab: الوظيفة/المهنة

en: Function/Field of activity
ar-Arab: الوظيفة/مجال النشاط

en: Affiliation/Address
ar-Arab: الانتساب/العنوان

en: Place of activity
ar-Arab: مكان النشاط

en: Dates of activity
ar-Arab: تواريخ النشاط

en: Address
ar-Arab: العنوان

en: Sign
ar-Arab: علامة

en: Geographical note
ar-Arab: ملاحظة جغرافية

en: Nature of Content
ar-Arab: طبيعة المحتوى

en: Coverage of Content
ar-Arab: تغطية المحتوى

en: Historical Information
ar-Arab: معلومات تاريخية

en: Authority record identifier
ar-Arab: معرف تسجيلة الاستناد

en: Relationship control
ar-Arab: التحكم في العلاقة

en: Part of Name Other than Entry Element
ar-Arab: جزء من الاسم بخلاف عنصر الإدخال

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
ar-Arab: تاريخ الإصدار أو الإصدار القانوني، أو تاريخ التوقيع

en: Form Subheading
ar-Arab: العنوان الفرعي للنموذج

en: Topical subject
ar-Arab: الموضوع الموضوعي

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
ar-Arab: المناطق الجغرافية مثل العالم ونصف الكرة الأرضية والقارة

en: Form Subdivision
ar-Arab: تقسيم النموذج

en: Topical Subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي الموضوعي

en: Geographical Subdivision
ar-Arab: التقسيم الجغرافي

en: Entry element Mandatory
ar-Arab: عنصر الإدخال إلزامي

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
ar-Arab: الجزء أو الدور الذي تم لعبه (الأوبرا والعروض المسرحية وما إلى ذلك)

en: Authority Record Number
ar-Arab: رقم تسجيلة الاستناد

en: Additions to Name Other than Dates
ar-Arab: إضافات إلى الاسم بخلاف التواريخ

en: Roman Numerals
ar-Arab: الأرقام الرومانية

en: Expansion of Initials of Forename
ar-Arab: توسيع الأحرف الأولى من الاسم الأول

en: Affiliation/address
ar-Arab: الانتساب/العنوان

en: Subdivision (or name if entered under place)
ar-Arab: التقسيم الفرعي (أو الاسم إذا تم إدخاله تحت المكان)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
ar-Arab: رقم الاجتماع و/أو رقم جزء الاجتماع

en: Location of Meeting
ar-Arab: مكان الاجتماع

en: Date of Meeting
ar-Arab: تاريخ الاجتماع

en: Inverted Element
ar-Arab: العنصر المقلوب

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
ar-Arab: جزء من الاسم بخلاف عنصر الإدخال والعنصر المقلوب

en: International Standard Identifier for the Name
ar-Arab: رقم الدوريات المعياري الدولي للاسم

en: Subject Term
ar-Arab: مصطلح الموضوع

en: Country (Nation State)
ar-Arab: الدولة

en: State or Province, etc.
ar-Arab: الولاية أو الإقليم، وما إلى ذلك.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
ar-Arab: الولاية القضائية السياسية المتوسطة.

en: Subsection of City, etc.
ar-Arab: القسم الفرعي للمدينة، وما إلى ذلك.

en: Other Geographical Regions or Features
ar-Arab: مناطق أو ميزات جغرافية أخرى

en: Extraterrestrial Areas
ar-Arab: مناطق خارج كوكب الأرض

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
ar-Arab: المناطق الجغرافية مثل العالم ونصف الكرة الأرضية والقارة: مساحة أكبر من الدولة

en: Number of Section or Part
ar-Arab: رقم القسم أو الجزء

en: Name of Section or Part
ar-Arab: اسم القسم أو الجزء

en: Authority record number
ar-Arab: رقم تسجيلة الاستناد

en: Country
ar-Arab: البلد

en: State, region, etc.
ar-Arab: الولاية، المنطقة، وما إلى ذلك.

en: County
ar-Arab: المقاطعة/المحافظة

en: City
ar-Arab: المدينة

en: Date of beginning or unique date
ar-Arab: تاريخ البدء أو التاريخ الفريد

en: UDC number, single or beginning of a range
ar-Arab: رقم التصنيف العشري العالمي، فردي أو بداية النطاق

en: UDC number, end of a range
ar-Arab: رقم التصنيف العشري العالمي، نهاية النطاق

en: Explanatory terms
ar-Arab: مصطلحات تفسيرية

en: UDC edition
ar-Arab: طبعة التصنيف العشري العالمي

en: Language of edition
ar-Arab: لغة الطبعة

en: DDC number, single or beginning of a range
ar-Arab: رقم تصنيف ديوي العشري، فردي أو بداية النطاق

en: DDC number, end of a range
ar-Arab: رقم تصنيف ديوي العشري، نهاية النطاق

en: DDC edition
ar-Arab: طبعة تصنيف ديوي العشري

en: LC number, single or beginning of a range
ar-Arab: رقم مكتبة الكونجرس، فردي أو بداية النطاق

en: LC number, end of a range
ar-Arab: رقم مكتبة الكونجرس، نهاية النطاق

en: Class number, single or beginning of a range
ar-Arab: رقم الفئة، فردي أو بداية النطاق

en: Class number, end of a range
ar-Arab: رقم الفئة، نهاية النطاق

en: Language of cataloguing and the base access point
ar-Arab: لغة الفهرسة ونقطة الوصول الأساسية

en: Agency
ar-Arab: الوكالة

en: Date of latest transaction
ar-Arab: تاريخ آخر معاملة

en: Citation
ar-Arab: الاقتباس

en: Information found
ar-Arab: المعلومات التي تم العثور عليها

en: Citations
ar-Arab: الاقتباسات

en: Note text
ar-Arab: نص الملاحظة

en: Corresponding Term
ar-Arab: المصطلح المقابل

en: Date of Access
ar-Arab: تاريخ الوصول

en: Class Number
ar-Arab: رقم الفئة

en: Explanatory Term
ar-Arab: مصطلح توضيحي

en: Date of deprecation of URI
ar-Arab: تاريخ إهمال URI

en: Replacement access point
ar-Arab: نقطة الوصول البديلة

en: Date of the transaction
ar-Arab: تاريخ المعاملة

en: Replaced access point
ar-Arab: نقطة الوصول البديلة

en: Host name
ar-Arab: اسم المضيف

en: Access number
ar-Arab: رقم الوصول

en: Compression information
ar-Arab: معلومات الضغط

en: Path
ar-Arab: مسار

en: Date and hour of consultation and access
ar-Arab: تاريخ ووقت الاستشارة والوصول

en: Electronic name
ar-Arab: الاسم الإلكتروني

en: Uniform Resource Name
ar-Arab: اسم المورد الموحد

en: Processor of request
ar-Arab: معالج الطلب

en: Instruction
ar-Arab: تعليمات

en: Bits per second
ar-Arab: بت في الثانية

en: Password
ar-Arab: كلمة المرور

en: Logon/login
ar-Arab: تسجيل الدخول

en: Contact for access assistance
ar-Arab: جهة الاتصال لمساعدة الوصول

en: Name of location of host in subfield $a
ar-Arab: اسم موقع المضيف في الحقل الفرعي $a

en: Operating system
ar-Arab: نظام التشغيل

en: Port
ar-Arab: منفذ

en: Electronic format type
ar-Arab: نوع التنسيق الإلكتروني

en: Settings
ar-Arab: الإعدادات

en: File size
ar-Arab: حجم الملف

en: Terminal emulation
ar-Arab: محاكاة طرفية

en: Uniform Resource Locator
ar-Arab: محدد موقع المورد الموحد

en: Hours access method available
ar-Arab: طريقة الوصول المتاحة بالساعات

en: Record control number
ar-Arab: رقم تحكم التسجيلة

en: Nonpublic note
ar-Arab: ملاحظة غير عامة

en: Access method
ar-Arab: طريقة الوصول

en: Public note
ar-Arab: ملاحظة عامة

en: Tag of the source format field
ar-Arab: وسم حقل تنسيق المصدر

en: Indicators and subfields of the source format field
ar-Arab: المؤشرات والحقول الفرعية لحقل التنسيق المصدر

en: Header
ar-Arab: رأس

en: Record Identifier
ar-Arab: معرف التسجيلة

en: Persistent Record Identifier
ar-Arab: معرف التسجيلة المستمر

en: Version Identifier
ar-Arab: معرف الإصدار

en: PPN (FR)
ar-Arab: PPN (الفرنسية)

en: International Standard Name Identifier (ISNI)
ar-Arab: معرف الاسم القياسي الدولي (ISNI)

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
ar-Arab: رقم بيانات الهيئة الدولية للمعايير (لاغ)

en: Other Identifier
ar-Arab: معرف آخر

en: Other System Persistent Record Identifier
ar-Arab: معرف التسجيل المستمر للنظام الآخر

en: Other System Control Numbers
ar-Arab: أرقام التحكم في النظام الأخرى

en: Music Incipit
ar-Arab: بداية الموسيقى

en: International Standard Text Code (ISTC)
ar-Arab: رمز النص القياسي الدولي (ISTC)

en: International Standard Musical Work Code (ISWC)
ar-Arab: الرمز الدولي القياسي للعمل الموسيقي (ISWC)

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
ar-Arab: الرقم السمعي البصري الدولي الموحد (ISAN)

en: International Standard Recording Code (ISRC)
ar-Arab: رمز التسجيل القياسي الدولي (ISRC)

en: General Processing Data
ar-Arab: بيانات المعالجة العامة

en: Language of the Entity
ar-Arab: لغة الكينونة

en: Nationality of the Entity
ar-Arab: جنسية الكينونة

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: اسم الكينونة كنقطة وصول للموضوع

en: Coded Data Field: Personal Name
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الاسم الشخصي

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الفترة الزمنية لمحتوى العمل

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
ar-Arab: مجال البيانات المرمزة: مدة التسجيلات الصوتية، الإسقاطات المرئية، والمقطوعات الموسيقية والعروض

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: شكل العمل الموسيقي والمفتاح أو الوضع

en: Coded Data Field: Corporate Name
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الاسم المؤسسي

en: RULES
ar-Arab: قواعد

en: Coded Data Field: Title
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: العنوان

en: Geographic Area Code
ar-Arab: رمز المنطقة الجغرافية

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: النموذج، النوع أو الخصائص المادية

en: Authorized Access Point - Personal Name
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم الشخصي

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - اسم الهيئة المؤسسية

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: Authorized Access Point - Trademark
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - علامة تجارية

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - جهاز الطابعة/الناشر

en: Authorized Access Point - Family Name
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - اسم العائلة

en: Authorized Access Point - Character
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - شخصية

en: Authorized Access Point - Title
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - العنوان

en: Authorized Access Point - Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - العنوان (عمل)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - العنوان (تعبير) (مؤقت)

en: Authorized Access Point - Collective Title
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - العنوان الجماعي

en: Authorized Access Point - Name/Title
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم/العنوان

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم/العنوان (عمل)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم/العنوان (تعبير)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم/العنوان التقليدي للنصوص القانونية والدينية

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الاسم/العنوان الجماعي

en: Authorized Access Point - Topical Subject
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - موضوع موضوعي

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - مكان وتاريخ النشر، الأداء، المنشأ وما إلى ذلك.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة - الشكل، النوع أو الخصائص المادية

en: Information Note
ar-Arab: ملاحظة معلومات

en: Textual See Also Reference Note
ar-Arab: ملاحظة انظر أيضاً النصية

en: Textual See Reference Note
ar-Arab: ملاحظة انظر النصية

en: General Explanatory Reference Note
ar-Arab: ملاحظة توضيحية عامة

en: General Scope Note
ar-Arab: ملاحظة النطاق العام

en: Users/Intended Audience Note
ar-Arab: ملاحظة المستخدمين/الجمهور المستهدف

en: Biography and Activity Note
ar-Arab: السيرة الذاتية وملاحظة النشاط

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
ar-Arab: ملاحظة النشاط المتعلقة بالطابعة/الناشر

en: Geographical Note
ar-Arab: ملاحظة جغرافية

en: Note on Work
ar-Arab: ملاحظة حول العمل

en: Variant Access Point - Personal Name
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم الشخصي

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - اسم الهيئة المؤسسية

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: Variant Access Point - Trademark
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - العلامة التجارية

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - جهاز الطابعة/الناشر

en: Variant Access Point - Family Name
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - اسم العائلة

en: Variant Access Point - Character
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الشخصية

en: Variant Access Point - Title
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - العنوان

en: Variant Access Point - Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - العنوان (عمل)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - العنوان (تعبير) (مؤقت)

en: Variant Access Point - Name/Title
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم/العنوان

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم/العنوان (عمل)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم/العنوان (تعبير)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم/العنوان التقليدي للنصوص القانونية والدينية

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الاسم/العنوان الجماعي

en: Variant Access Point - Topical Subject
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - موضوع موضوعي

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - مكان وتاريخ النشر، الأداء، المنشا وما إلى ذلك.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
ar-Arab: نقطة الوصول المتغيرة - الشكل، النوع أو الخصائص المادية

en: Related Access Point - Personal Name
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم الشخصي

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم الشخصي المسؤول عن العمل

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم الشخصي للمساهم المرتبط بالتعبير

en: Related Access Point - Corporate Body Name
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - اسم الهيئة المؤسسية

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - اسم الهيئة المؤسسية المسؤولة عن العمل

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - اسم الهيئة المؤسسية للمساهم المرتبط بالتعبير

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: Related Access Point - Trademark
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - العلامة التجارية

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - جهاز الطابعة/الناشر

en: Related Access Point - Family Name
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - اسم العائلة

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - اسم العائلة المسؤول عن العمل

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - اسم العائلة المرتبط بالتعبير

en: Related Access Point - Character
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الشخصية

en: Related Access Point - Title
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - العنوان

en: Related Access Point - Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - العنوان (عمل)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - العنوان (تعبير) (مؤقت)

en: Related Access Point - Name/Title
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم/العنوان

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم/العنوان التقليدي للنصوص القانونية والدينية

en: Related Access Point - Name/Collective Title
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الاسم/العنوان الجماعي

en: Related Access Point - Topical Subject
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - موضوع موضوعي

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - مكان وتاريخ النشر، والأداء، المنشأ، وما إلى ذلك.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
ar-Arab: نقطة الوصول ذات الصلة - الشكل، النوع أو الخصائص المادية

en: Subject Access Point - Personal Name
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - الاسم الشخصي

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - اسم الهيئة المؤسسية

en: Subject Access Point - Family Name
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - اسم العائلة

en: Subject Access Point - Topical Name
ar-Arab: نقطة وصول الموضوعية - الاسم الموضوعي

en: Subject Access Point - Geographical Name
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - الاسم الجغرافي

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - مصطلحات الموضوع غير الخاضعة للتحكم

en: Subject Access Point - Trademark
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - علامة تجارية

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - الاسم الجغرافي الهرمي

en: Subject Access Point - Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - العنوان (عمل)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - العنوان (تعبير)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
ar-Arab: المكان والتاريخ المرتبط بالكينونة

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - الاسم/العنوان (عمل)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
ar-Arab: نقطة الوصول للموضوع - الاسم/العنوان (تعبير)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
ar-Arab: التصنيف العشري العالمي (UDC)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
ar-Arab: تصنيف ديوي العشري (DDC)

en: Library of Congress Classification (LCC)
ar-Arab: تصنيف مكتبة الكونجرس (LCC)

en: Other Classification Numbers
ar-Arab: أرقام التصنيف الأخرى

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم الشخصي

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة بلغة و/أو نص آخر - اسم الهيئة المؤسسية

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - علامة تجارية

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة أخرى و/أو برنامج نصي - جهاز الطابعة/الناشر

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - اسم العائلة

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة أخرى و/أو نص - الشخصية

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة بلغة و/أو نص آخر - العنوان

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - العنوان (عمل)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة بلغة و/أو نص آخر - العنوان (تعبير) (مؤقت)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم/العنوان

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم/العنوان (عمل)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم/العنوان (تعبير)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم/العنوان التقليدي للنصوص القانونية والدينية

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الاسم/العنوان الجماعي

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - موضوع موضوعي

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
ar-Arab: نقطة الوصول المعتمدة بلغة و/أو نص آخر - مكان وتاريخ النشر،الأداء، المنشأ، وما إلى ذلك.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
ar-Arab: نقطة وصول معتمدة بلغة و/أو نص آخر - الشكل، النوع أو الخصائص المادية

en: Originating Source
ar-Arab: المصدر الأصلي

en: Source Data Found
ar-Arab: تم العثور على بيانات المصدر

en: Source Data Not Found
ar-Arab: لم يتم العثور على بيانات المصدر

en: Usage or Scope Information
ar-Arab: معلومات الاستخدام أو النطاق

en: Corresponding Data in Other Systems
ar-Arab: البيانات المقابلة في الأنظمة الأخرى

en: Example Under Note
ar-Arab: مثال أدنى الملاحظة

en: General Cataloguer's Note
ar-Arab: ملاحظة المفهرس العامة

en: Deleted Access Point Information
ar-Arab: معلومات نقطة الوصول المحذوفة

en: Replaced Access Point Information
ar-Arab: معلومات نقطة الوصول المستبدلة

en: Electronic Location and Access
ar-Arab: الموقع الإلكتروني والوصول

en: Data Not Converted From Source Format
ar-Arab: لم يتم تحويل البيانات من تنسيق المصدر

en: Default
ar-Arab: الافتراضي

en: Personal Name
ar-Arab: الاسم الشخصي

en: [200a][, 200b][ 200d][ ; 200c][ (200f)]
ar-Arab: [200a][, 200b][ 200d][ ; 200c][ (200f)]"

en: Corporate Body Name
ar-Arab: اسم الهيئة المؤسسية

en: Territorial or Geographical Name
ar-Arab: الاسم الإقليمي أو الجغرافي

en: Trademark
ar-Arab: علامة تجارية

en: Printer/Publisher Device
ar-Arab: جهاز الطابعة/الناشر

en: Family Name
ar-Arab: اسم العائلة

en: Character
ar-Arab: شخصية

en: Title
ar-Arab: عنوان

en: Title (Work)
ar-Arab: العنوان (عمل)

en: Title (Expression)
ar-Arab: العنوان (تعبير)

en: Collective Title
ar-Arab: العنوان الجماعي

en: Name/Title
ar-Arab: الاسم/العنوان

en: Name/Title (Work)
ar-Arab: الاسم/العنوان (عمل)

en: Name/Title (Expression)
ar-Arab: الاسم/العنوان (تعبير)

en: Name/Collective Title
ar-Arab: الاسم/العنوان الجماعي

en: Topical Subject
ar-Arab: الموضوع الموضوعي

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
ar-Arab: مكان وتاريخ النشر، الأداء، المنشأ وما إلى ذلك.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
ar-Arab: الشكل، النوع أو الخصائص المادية

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
ar-Arab: أنواع استناد يونيمارك القياسية الافتراضية:

en: vocal a cappella music
ar-Arab: موسيقى الأصوات بدون آلات موسيقية (أكابيلا)

en: instrumental music
ar-Arab: موسيقى آلية

en: vocal and instrumental music
ar-Arab: الموسيقى الصوتية والآلية

en: electroacoustic music
ar-Arab: الموسيقى الكهربائية الصوتية

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
ar-Arab: موسيقى الوسائط المختلطة (الكهروضوئية والوسائط الأخرى)

en: undefined,variable
ar-Arab: غير محدد، متغير

en: other
ar-Arab: آخر

en: cartographic tactile image
ar-Arab: صورة خرائطية لمسية

en: computer dataset
ar-Arab: مجموعة بيانات الحاسوب

en: computer program
ar-Arab: برنامج حاسوبي

en: cartographic dataset
ar-Arab: مجموعة بيانات خرائطية

en: cartographic three-dimensional form
ar-Arab: نموذج خرائطي ثلاثي الأبعاء

en: cartographic image
ar-Arab: صورة خرائطية

en: cartographic moving image
ar-Arab: صورة خرائطية متحركة

en: cartographic tactile three-dimensional form
ar-Arab: نموذج خرائطي لمسي ثلاثي الأبعاد

en: notated music
ar-Arab: نوتة موسيقية

en: notated movement
ar-Arab: حركة منوّتة

en: performed music
ar-Arab: موسيقى مؤداة

en: sounds
ar-Arab: أصوات

en: spoken word
ar-Arab: كلمة منطوقة

en: still image
ar-Arab: صورة ثابتة

en: tactile three-dimensional form
ar-Arab: نموذج لمسي ثلاثي الأبعاد

en: tactile image
ar-Arab: صورة لمسية

en: tactile notated music
ar-Arab: موسيقى منوّتة لمسية

en: tactile notated movement
ar-Arab: حركة منوّتة لمسية

en: tactile text
ar-Arab: نص لمسي

en: three-dimensional form
ar-Arab: نموذج ثلاثي الأبعاد

en: two-dimensional moving image
ar-Arab: صورة متحركة ثنائية الأبعاج

en: three-dimensional moving image
ar-Arab: صورة متحركة ثلاثية الأبعاد

en: text
ar-Arab: نص

en: audio
ar-Arab: سمعي

en: electronic
ar-Arab: الكتروني

en: microform
ar-Arab: ميكروفورم

en: microscopic
ar-Arab: مجهري

en: projected
ar-Arab: عرض إسقاطي

en: stereographic
ar-Arab: مجسم

en: video
ar-Arab: فيديو

en: multiple media
ar-Arab: وسائط متعددة

en: unmediated
ar-Arab: بدون وسيط

en: other media
ar-Arab: وسائط أخري

en: computer
ar-Arab: حاسوب

en: unspecified
ar-Arab: غير محدد

en: Reproduction is not complete
ar-Arab: الاستنساخ غير كامل

en: Reproduction is complete
ar-Arab: اكتمل الاستنساخ

en: undetermined
ar-Arab: غير محدد

en: Acquisition framework
ar-Arab: إطار التزويد

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
ar-Arab: إطار يونيمارك الببليوغرافي الافتراضي باللغة الإنجليزية.

en: Withdrawn status
ar-Arab: حالة مسحوبة

en: Damaged status
ar-Arab: حالة التلف

en: Lost status
ar-Arab: حالة ضائعة

en: Use restrictions
ar-Arab: استخدم القيود

en: Date acquired
ar-Arab: تاريخ التزويد

en: Copy number
ar-Arab: رقم النسخة

en: Uniform resource identifier
ar-Arab: معرف المورد الموحد

en: Coded location qualifier
ar-Arab: مؤهل الموقع المرمز

en: Koha itemnumber (autogenerated)
ar-Arab: رقم مادة كوها (مولد تلقائيا)

en: Source of acquisition
ar-Arab: مصدر التزويد

en: Home library
ar-Arab: المكتبة الرئيسية

en: Current library
ar-Arab: المكتبة الحالية

en: Shelving location
ar-Arab: موقع الترفيف

en: Barcode
ar-Arab: الباركود

en: Cost, replacement price
ar-Arab: التكلفة، سعر الاستبدال

en: Collection
ar-Arab: المجموعة

en: Price effective from
ar-Arab: السعر ساري من

en: Inventory number
ar-Arab: رقم الجرد

en: Full call number
ar-Arab: رقم الاستدعاء الكامل

en: Materials specified (bound volume or other part)
ar-Arab: المواد المحددة (مجلد أو جزء آخر)

en: Date last checked out
ar-Arab: تاريخ آخر إعارة

en: Checked out
ar-Arab: معارة

en: Not for loan
ar-Arab: لا تعار

en: Cost, normal purchase price
ar-Arab: التكلفة، سعر الشراء العادي

en: Shelving control number
ar-Arab: رقم تحكم الترفيف

en: Total holds
ar-Arab: إجمالي الحجوزات

en: Serial enumeration / chronology
ar-Arab: الترقيم/التسلسل الزمني للدورية

en: Total checkouts
ar-Arab: إجمالي الإعارات

en: Total renewals
ar-Arab: إجمالي التجديدات

en: Date last seen
ar-Arab: تاريخ آخر رؤية

en: Non-public note
ar-Arab: ملاحظة غير عامة

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
ar-Arab: [لاغ] الآلات أو أصوات الفرق الموسيقية

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
ar-Arab: [لاغ] الآلات أو الأصوات للعازفين المنفردين

en: Institution to which the Field Applies
ar-Arab: المؤسسة التي ينطبق عليها الحقل

en: Number (ISBN)
ar-Arab: رقم (ISBN)

en: Terms of Availability and/or Price
ar-Arab: شروط الإتاحة و/أو السعر

en: Erroneous ISBN
ar-Arab: رقم ISBN خاطئ

en: Number (ISSN)
ar-Arab: رقم (ISSN)

en: ISSN-L or linking ISSN
ar-Arab: ISSN-L أو ربط ISSN

en: Cancelled ISSN-L
ar-Arab: رقم ISSN-L ملغي

en: Cancelled ISSN
ar-Arab: رقم ISSN ملغي

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
ar-Arab: رقم ISSN أو ISSN-L خاطئ

en: Fingerprint System Code
ar-Arab: رمز نظام البصمة

en: Fingerprint
ar-Arab: بصمة الأصابع

en: Number (ISMN)
ar-Arab: رقم (ISMN)

en: Erroneous ISMN
ar-Arab: ISMN خاطئ

en: Erroneous Article Identifier
ar-Arab: معرف مقال خاطئ

en: Number (ISRN)
ar-Arab: رقم (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
ar-Arab: رقم ISRN ملغى/غير صالح/خاطئ

en: Number (ISRC)
ar-Arab: رقم (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
ar-Arab: شروط الإتاحة و/أو السعر [لاغ]

en: Country Code
ar-Arab: رمز الدولة

en: Erroneous number
ar-Arab: رقم خاطئ

en: Erroneous Number
ar-Arab: رقم خاطئ

en: System Control Number
ar-Arab: رقم تحكم النظام

en: Cancelled or Invalid Control Number
ar-Arab: رقم تحكم ملغي أو غير صالح

en: System code for musical notation
ar-Arab: رمز النظام للنوتة الموسيقية

en: Erroneous CODEN
ar-Arab: CODEN خاطئ

en: Terms of availability and/or price
ar-Arab: شروط الإتاحة و/أو السعر

en: Erroneous publisher's number
ar-Arab: رقم الناشر خاطئ

en: Standard Number
ar-Arab: رقم قياسي

en: Additional codes following standard number or code
ar-Arab: رموز إضافية تتبع الرقم القياسي أو الرمز

en: Erroneous Number or Code
ar-Arab: رقم أو رمز خاطئ

en: Language of Text, Soundtrack etc.
ar-Arab: لغة النص والموسيقى التصويرية وما إلى ذلك.

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
ar-Arab: لغة النص الوسيط عندما لا تكون المادة مترجمة من النص الأصلي

en: Language of Original Work
ar-Arab: لغة العمل الأصلي

en: Language of Summary
ar-Arab: لغة الملخص

en: Language of Contents Page
ar-Arab: لغة صفحة المحتويات

en: Language of Title Page if Different from Text
ar-Arab: لغة صفحة العنوان إذا كانت مختلفة عن النص

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
ar-Arab: لغة العنوان مناسبة إن لم تكن لغة النص والموسيقى التصويرية وما إلى ذلك.

en: Language of Libretto, etc.
ar-Arab: لغة النص المكتوب، وما إلى ذلك.

en: Language of Accompanying Material
ar-Arab: لغة المواد المصاحبة

en: Language of Subtitles
ar-Arab: لغة حواشي الترجمة

en: Source of non-ISO code
ar-Arab: مصدر رمز غير آيزو

en: Country of publication
ar-Arab: بلد النشر

en: Locality (non-ISO)
ar-Arab: الإعدادات المحلية (خلاف آيزو)

en: Locality (ISO)
ar-Arab: الإعدادات المحلية (آيزو)

en: Monograph Coded Data
ar-Arab: بيانات الدراسة الفردية المرمزة

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
ar-Arab: شكل المصدر: بيانات مرمزة: مسمي الوسيط

en: Continuing resource Coded Data
ar-Arab: بيانات المورد الدائم المرمزة

en: Coded Data - General
ar-Arab: البيانات المرمزة - عام

en: Motion Picture Coded Data - Archival
ar-Arab: بيانات الصور المتحركة المرمزة – أرشيفية

en: Coded Data for Graphics
ar-Arab: البيانات المرمزة لرسومات الجرافيك

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
ar-Arab: البيانات المرمزة للمصنوعات اليدوية ثلاثية الأبعاد والواقعية

en: Cartographic Material Coded Data (General)
ar-Arab: البيانات المرمزة للمواد الخرائطية (عام)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
ar-Arab: البيانات المرمزة للمواد الخرائطية: السمات المادية (عام)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
ar-Arab: التصوير الجوي وبيانات الاستشعار عن بعد المرمزة: السمات المادية

en: Type of Scale
ar-Arab: نوع المقياس

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
ar-Arab: مقياس أفقي خطي ذو نسبة ثابتة

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
ar-Arab: مقياس عمودي خطي ذو نسبة ثابتة

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
ar-Arab: الإحداثيات - أقصى خط طول غربي

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
ar-Arab: الإحداثيات - أقصى خط طول شرقي

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
ar-Arab: الإحداثيات - أقصى دائرة عرض شمالية

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
ar-Arab: الإحداثيات - أقصى دائرة عرض جنوبية

en: Angular Scale
ar-Arab: مقياس زاوي

en: Declination - Northern Limit
ar-Arab: الانحراف - الحد الشمالي

en: Declination - Southern Limit
ar-Arab: الانحراف - الحد الجنوبي

en: Right ascension - Eastern Limits
ar-Arab: الصعود الأيمن - الحدود الشرقية

en: Right ascension - Western Limits
ar-Arab: الصعود الأيمن - الحدود الغربية

en: Equinox
ar-Arab: الاعتدال الربيعي أو الخريفي

en: Epoch
ar-Arab: عصر

en: Planet
ar-Arab: كوكب

en: Character of Image
ar-Arab: شخصية الصورة

en: Form of Cartographic Item
ar-Arab: شكل المادة الخرائطية

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
ar-Arab: تقنية العرض للصور الفوتوغرافية أو غير الفوتوغرافية

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
ar-Arab: موضع منصة التصوير الفوتوغرافي أو صورة الاستشعار عن بعد

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
ar-Arab: فئة الأقمار الصناعية لصور الاستشعار عن بعد

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
ar-Arab: اسم القمر الصناعي لصورة الاستشعار عن بعد

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
ar-Arab: تقنية تسجيل صورة الاستشعار عن بعد

en: Format of Notated Music
ar-Arab: تنسيق الموسيقى المنوّتة

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
ar-Arab: مؤشر النص الأدبي (الأداء غير الموسيقي)

en: Multiple Musical Format
ar-Arab: تنسيق موسيقي متعدد

en: Sound Recording Coded Data (General)
ar-Arab: البيانات المرمزة للتسجيل الصوتي (عام)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
ar-Arab: البيانات المرمزة للتسجيل الصوتي (تفاصيل)

en: Key or mode of Musical Work
ar-Arab: مفتاح أو وضع العمل الموسيقي

en: Microform Coded Data Physical Attributes
ar-Arab: السمات المادية للبيانات المرمزة للشكل المصغر

en: Spheroid
ar-Arab: كروي

en: Horizontal Datum
ar-Arab: مسند أفقي

en: Grid and Referencing System
ar-Arab: الشبكة والنظام المرجعي

en: Overlapping and Referencing System
ar-Arab: نظام التداخل والمرجعية

en: Secondary Grid and Referencing System
ar-Arab: الشبكة الثانوية والنظام المرجعي

en: Vertical Datum
ar-Arab: مسند عمودي

en: Unit of Measurement of Heighting
ar-Arab: وحدة قياس الارتفاع

en: Contour Interval
ar-Arab: الفاصل الزمني الكنتوري

en: Supplementary Contour Interval
ar-Arab: الفاصل الزمني الكنتوري التكميلي

en: Unit of Measurement of Bathymetry
ar-Arab: وحدة قياس الأعماق

en: Bathymetric Interval
ar-Arab: الفاصل الزمني لقياس الأعماق

en: Supplementary Bathymetric Interval
ar-Arab: الفاصل الزمني لقياس الأعماق التكميلي

en: Coded Data for Electronic Resources
ar-Arab: البيانات المرمزة للموارد الإلكترونية

en: Antiquarian Coded Data - General
ar-Arab: البيانات المرمزة الأثرية - عام

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
ar-Arab: المؤسسة والنسخة التي ينطبق عليها الحقل

en: Coded data - Copy specific attributes
ar-Arab: البيانات المرمزة - سمات محددة للنسخة

en: Binding specific characteristics
ar-Arab: خصائص محددة للملزمة

en: Age
ar-Arab: السن

en: Binding State of Preservation code - specific
ar-Arab: رمز حالة حفظ الملزمة - محدد

en: Body of the Book Specific Characteristics
ar-Arab: الخصائص المحددة لمتن الكتاب

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
ar-Arab: رمز حالة حفظ متن الكتاب- خاص

en: Type of Performance Medium
ar-Arab: نوع وسيط الأداء

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
ar-Arab: الآلة/الصوت، المايسترو، المؤدي أو الجهاز الآخر

en: Type of Ensemble
ar-Arab: نوع الفرقة

en: Group within Larger Ensemble
ar-Arab: مجموعة ضمن فرقة أكبر

en: Number of Parts
ar-Arab: عدد الأجزاء

en: Number of Players
ar-Arab: عدد العازفين

en: Type of performance medium
ar-Arab: نوع وسيط الأداء

en: Instrument or Voice Soloist
ar-Arab: آلة أو صوت عازف منفرد

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
ar-Arab: آلة أو صوت غير عازف منفرد، قائد فرقة موسيقية، عازف أو جهاز آخر، غير متضمن في فرقة

en: Vocal or Instrumental Ensemble
ar-Arab: فرقة صوتية أو موسيقية

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
ar-Arab: آلة موسيقية أو صوت غير عازف منفرد، قائد فرقة موسيقية، عازف أو جهاز آخر، متضمن في فرقة

en: Specific Instrument
ar-Arab: أداة محددة

en: ISBD Content form Code
ar-Arab: رمز نموذج محتوى ISBD

en: ISBD Content Qualification Code
ar-Arab: رمز تأهيل محتوى ISBD

en: Other Coding for Content Form
ar-Arab: ترميز آخر لنموذج المحتوى

en: ISBD Media Type Code
ar-Arab: رمز نوع وسائط ISBD

en: Other Coding for Media Type
ar-Arab: ترميز آخر لنوع الوسائط

en: Materials specified
ar-Arab: المواد المحددة

en: Type of Carrier Code
ar-Arab: نوع رمز الناقل

en: Title Proper
ar-Arab: العنوان المناسب

en: General Material Designation
ar-Arab: تسمية المواد العامة

en: Title Proper by Another Author
ar-Arab: عنوان مناسب بواسطة مؤلف آخر

en: Other Title Information
ar-Arab: معلومات العنوان الأخرى

en: First Statement of Responsibility
ar-Arab: البيان الأول للمسؤولية

en: Subsequent Statement of Responsibility
ar-Arab: بيان المسؤولية اللاحق

en: Number of a Part
ar-Arab: رقم الجزء

en: Name of a Part
ar-Arab: اسم الجزء

en: Inclusive dates
ar-Arab: تواريخ شاملة

en: Bulk dates
ar-Arab: تواريخ كمية

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
ar-Arab: معلومات صفحة العنوان التي تتبع العنوان الصحيح (للرسائل الفردية القديمة)

en: Volume Designation
ar-Arab: تسمية المجلد

en: Language of Parallel Title Proper
ar-Arab: لغة العنوان الموازي مناسب

en: Content form
ar-Arab: نموذج المحتوى

en: Content qualification
ar-Arab: تأهيل المحتوى

en: Media type
ar-Arab: نوع الوسائط

en: Issue Statement
ar-Arab: بيان العدد

en: Parallel Edition Statement
ar-Arab: بيان الطبعة الموازي

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
ar-Arab: بيان المسؤولية المتعلق بالطبعة

en: Mathematical Data Statement
ar-Arab: بيان البيانات الحسابية

en: Statement of scale
ar-Arab: بيان المقياس

en: Statement of projection
ar-Arab: بيان الإسقاط

en: Statement of coordinates
ar-Arab: بيان الإحداثيات

en: Right ascension and declination
ar-Arab: الصعود الصحيح والانحراف

en: Statement of equinox
ar-Arab: بيان الاعتدال الربيعي أو الخريفي

en: Numbering: Dates and Volume Designations
ar-Arab: الترقيم: التواريخ وتسميات المجلدات

en: Source of Numbering Information
ar-Arab: مصدر معلومات الترقيم

en: Printed Music Specific Statement
ar-Arab: بيان خاص بالموسيقى المطبوعة

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
ar-Arab: بيانات خاصة بالموسيقى المطبوعة الموازية

en: Place of Publication, Distribution, etc.
ar-Arab: مكان النشر والتوزيع وما إلى ذلك.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
ar-Arab: عنوان الناشر والموزع وما إلى ذلك.

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
ar-Arab: اسم الناشر والموزع وما إلى ذلك.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
ar-Arab: تاريخ النشر والتوزيع وما إلى ذلك.

en: Place of Manufacture
ar-Arab: مكان التصنيع

en: Address of Manufacturer
ar-Arab: عنوان المُصنع

en: Name of Manufacturer
ar-Arab: اسم المُصنع

en: Date of Manufacture
ar-Arab: تاريخ التصنيع

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
ar-Arab: طباعة و/أو نشر المعلومات المكتوبة كما هي موجودة في المصدر الرئيسي للمعلومات

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
ar-Arab: طباعة و/أو نشر المعلومات المكتوبة كما هي موجودة في بيانات النسخ

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
ar-Arab: مكان النشر، الإنتاج،التوزيع، أو التصنيع

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
ar-Arab: عنوان الناشر، المنتج، الموزع، أو المُصنع

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
ar-Arab: اسم الناشر، المنتج، الموزع، أو المُصنع

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
ar-Arab: تاريخ النشر، الإنتاج،التوزيع، أو التصنيع أو إخطار حقوق النشر

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
ar-Arab: طباعة و/أو نشر المعلومات المكتوبة كما هي موجودة في المصدر الرئيسي للمعلومات

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
ar-Arab: طباعة و/أو نشر المعلومات المكتوبة كما هي موجودة في بيانات النسخ

en: Specific Material Designation and Extent of Item
ar-Arab: تسمية المواد المحددة ومدى المادة

en: Materials and Technique display
ar-Arab: عرض المواد والتقنيات

en: Other Physical Details
ar-Arab: تفاصيل مادية أخرى

en: Dimensions
ar-Arab: أبعاد

en: Accompanying Material
ar-Arab: المواد المصاحبة

en: Series Title
ar-Arab: عنوان السلسلة

en: Parallel Series Title
ar-Arab: عنوان السلسلة الموازي

en: Statement of Responsibility
ar-Arab: بيان المسؤولية

en: ISSN of Series
ar-Arab: رقم ISSN للسلسلة

en: Language of Parallel Title
ar-Arab: لغة العنوان الموازي

en: Designation and extent of file
ar-Arab: تسمية ومدى الملف

en: File type
ar-Arab: نوع الملف

en: Encoding standard
ar-Arab: معيار الترميز

en: Version of encoding standard
ar-Arab: إصدار معيار الترميز

en: Details of encoding standard
ar-Arab: تفاصيل معيار الترميز

en: Resolution
ar-Arab: الدقة

en: Regional encoding
ar-Arab: الترميز الإقليمي

en: Encoded bitrate
ar-Arab: معدل البت المرمز

en: Organization
ar-Arab: المؤسسة

en: Arrangement
ar-Arab: ترتيب

en: Level
ar-Arab: المستوى

en: Carrier Type Designation
ar-Arab: تسمية نوع الناقل

en: Institution and Copy to Which Field Applies
ar-Arab: المؤسسة والنسخة التي ينطبق عليها الحقل

en: Uniform Resource Identifier.
ar-Arab: معرف الموارد الموحد.

en: Action
ar-Arab: إجراء

en: Action Identification
ar-Arab: تعريف الإجراء

en: Time of Action
ar-Arab: وقت الإجراء

en: Action Interval
ar-Arab: الفاصل الزمني للإجراء

en: Contingency for Action
ar-Arab: طوارئ الإجراء

en: Authorisation
ar-Arab: التصاريح

en: Jurisdiction
ar-Arab: الاختصاص

en: Method of Action.
ar-Arab: طريقة الإجراء.

en: Site of Action
ar-Arab: موقع الإجراء

en: Action Agent
ar-Arab: عميل الإجراء

en: Status
ar-Arab: حالة

en: Extent
ar-Arab: مدى

en: Type of Unit
ar-Arab: نوع الوحدة

en: Non-public Note
ar-Arab: ملاحظة غير عامة

en: Public Note
ar-Arab: ملاحظة عامة

en: Name of source
ar-Arab: اسم المصدر

en: Dates of Coverage
ar-Arab: تواريخ التغطية

en: Location within source
ar-Arab: الموقع في المصدر

en: Uniform Resource Identifier (URI)
ar-Arab: معرف الموارد الموحد (URI)

en: International Standard Number
ar-Arab: الرقم القياسي الدولي

en: Text of Unstructured Note
ar-Arab: نص الملاحظة غير المنظمة

en: Type of reproduction
ar-Arab: نوع إعادة الإنتاج

en: Place of reproduction
ar-Arab: مكان إعادة الإنتاج

en: Agency Responsible for the Reproduction
ar-Arab: الوكالة المسؤولة عن الاستنساخ

en: Date of publication for the reproduction
ar-Arab: تاريخ النشر للاستنساخ

en: Physical description of the reproduction
ar-Arab: الوصف المادي للاستنساخ

en: Series statement for the reproduction
ar-Arab: بيان سلسلة للاستنساخ

en: Completeness of the reproduction code
ar-Arab: اكتمال رمز الاستنساخ

en: Coverage of the reproduction
ar-Arab: تغطية الاستنساخ

en: Terms of access to the reproduction
ar-Arab: شروط الوصول إلى الاستنساخ

en: Note About Reproduction
ar-Arab: ملاحظة حول الاستنساخ

en: URL of the reproduction
ar-Arab: عنوان URL للاستنساخ

en: Date of consultation
ar-Arab: تاريخ الاستشارة

en: ISSN of the reproduction
ar-Arab: رقم ISSN للاستنساخ

en: ISBN of the reproduction
ar-Arab: رقم ISBN للاستنساخ

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
ar-Arab: التاريخ الذي تم فيه اكتشاف أن عنوان URL الموجود في $u غير صالح

en: Frequency
ar-Arab: التواتر

en: Dates of Frequency
ar-Arab: تواريخ التواتر

en: Title of level 1 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى الأول

en: Title of level 2 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى الثاني

en: Title of level 3 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى الثالث

en: Title of level 4 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى الرابع

en: Title of level 5 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى الخامس

en: Title of level 6 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى السادس

en: Title of level 7 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى السابع

en: Title of level 8 subdivision
ar-Arab: عنوان القسم الفرعي للمستوى الثامن

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
ar-Arab: تسلسل الصفحات أو الصفحة الأولى من التقسيم الفرعي

en: Other information concerning a subdivision
ar-Arab: معلومات أخرى تتعلق بالتقسيم الفرعي

en: Dissertation or thesis details and type of degree
ar-Arab: تفاصيل الأطروحة أو الرسالة العلمية ونوع الدرجة العلمية

en: Discipline of degree
ar-Arab: التخصص الأكاديمي للدرجة العلمية

en: Date of degree
ar-Arab: تاريخ الدرجة العلمية

en: Body granting the degree
ar-Arab: الجهة المانحة للدرجة العلمية

en: Title of other edition of dissertation or thesis
ar-Arab: عنوان الطبعة الأخرى من الأطروحة أو الرسالة العلمية

en: Text preceding or following the note
ar-Arab: النص الذي يسبق الملاحظة أو يليها

en: Preferred Citation
ar-Arab: الاقتباس المفضل

en: Text of awards note
ar-Arab: نص ملاحظة الجوائز

en: Name of award
ar-Arab: اسم الجائزة

en: Year of award
ar-Arab: سنة الحصول على الجائزة

en: Country of award
ar-Arab: البلد المانحة للجائزة

en: Identification of the Holder
ar-Arab: تحديد هوية الحامل

en: Control number
ar-Arab: رقم التحكم

en: Funding Organization
ar-Arab: المؤسسة الممولة

en: Program
ar-Arab: البرنامج

en: Project Number
ar-Arab: رقم المشروع

en: Project Name
ar-Arab: اسم المشروع

en: Project Acronym
ar-Arab: الحروف الأولى من اسم المشروع

en: Source for Acquisition/Subscription Address
ar-Arab: مصدر عنوان التزويد/الاشتراك

en: Stock Number
ar-Arab: رقم المخزون

en: Medium
ar-Arab: وسيط

en: Terms of Availability
ar-Arab: شروط الإتاحة

en: Terms governing access, use and reproduction
ar-Arab: الشروط التي تحكم الوصول والاستخدام والاستنساخ

en: Authorization
ar-Arab: التصريح

en: Authorized users
ar-Arab: مستخدمين مصرح لهم

en: Bibliographic Record Identifier
ar-Arab: معرف التسجيلة الببليوغرافية

en: Koha number
ar-Arab: رقم كوها

en: Author
ar-Arab: المؤلف

en: Place of Publication
ar-Arab: مكان النشر

en: Date of Publication
ar-Arab: تاريخ النشر

en: Parallel title
ar-Arab: عنوان موازي

en: International Standard Music Number
ar-Arab: الرقم الدولي القياسي للموسيقى

en: Other title information.
ar-Arab: معلومات العنوان الأخرى.

en: Physical description
ar-Arab: الوصف المادي

en: International standard identifier for a work
ar-Arab: المعرف القياسي الدولي للعمل

en: International standard identifier for an expression
ar-Arab: المعرف القياسي الدولي للتعبير

en: Series statement
ar-Arab: بيان السلسلة

en: Volume Number
ar-Arab: رقم المجلد

en: International Standard Serial Number
ar-Arab: رقم الدوريات المعياري الدولي

en: International Standard Book Number
ar-Arab: الرقم الدولي المعياري للكتاب

en: Preferred access point
ar-Arab: نقطة الوصول المفضلة

en: Language (when part of a heading)
ar-Arab: اللغة (إذا كانت جزءًا من العنوان)

en: Miscellaneous Information
ar-Arab: معلومات متنوعة

en: Version (or Date of Version)
ar-Arab: الإصدار (أو تاريخ الإصدار)

en: Medium of Performance (for Music)
ar-Arab: وسيط الأداء (للموسيقى)

en: Numeric Designation (for Music)
ar-Arab: التسمية الرقمية (للموسيقى)

en: Key (for Music)
ar-Arab: المفتاح (للموسيقى)

en: Additional Elements (for Music)
ar-Arab: عناصر إضافية (للموسيقى)

en: Collective Uniform Title
ar-Arab: العنوان الموحد الجماعي

en: Collective Uniform Subtitle
ar-Arab: العنوان الفرعي الموحد الجماعي

en: Date of Publication, etc.
ar-Arab: تاريخ النشر، وما إلى ذلك.

en: Language (when part of heading)
ar-Arab: اللغة (إذا كانت جزءًا من العنوان)

en: Form Heading Proper
ar-Arab: عنوان النموذج مناسب

en: Month and Day
ar-Arab: الشهر واليوم

en: Personal Name - Entry Element of Person
ar-Arab: الاسم الشخصي - عنصر إدخال الشخص

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
ar-Arab: الاسم الشخصي - جزء من الاسم بخلاف الاسم الأول لعنصر الإدخال

en: Personal Name - Dates
ar-Arab: الاسم الشخصي - التواريخ

en: Personal Name Qualifier
ar-Arab: مؤهل الاسم الشخصي

en: Title of Part
ar-Arab: عنوان الجزء

en: Year
ar-Arab: عام

en: Numeration (Arabic)
ar-Arab: الترقيم (عربي)

en: Numeration (Roman)
ar-Arab: الترقيم (روماني)

en: Institution in Locality
ar-Arab: المؤسسة في المنطقة

en: Place in Locality
ar-Arab: المكان في المنطقة

en: Authority Entry Record Number
ar-Arab: رقم تسجيلة إدخال الاستناد

en: Parallel Title
ar-Arab: العنوان الموازي

en: Number of Part
ar-Arab: رقم الجزء

en: Name of Part
ar-Arab: اسم الجزء

en: Volume or Dates associated with Title
ar-Arab: المجلد أو التواريخ المرتبطة بالعنوان

en: Language of Title
ar-Arab: لغة العنوان

en: Half title
ar-Arab: نصف العنوان

en: Added Title-page Title
ar-Arab: العنوان المضاف- عنوان الصفحة

en: Variant Title
ar-Arab: عنوان متغير

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
ar-Arab: العنوان الصحيح، أو العنوان المتغير، أو العنوان الموحد بالتهجئة القياسية الحديثة

en: Former Title Proper
ar-Arab: عنوان سابق مناسب

en: Volumes or Dates of Former Title
ar-Arab: مجلدات أو تواريخ العنوان السابق

en: ISSN of Former Title
ar-Arab: رقم ISSN للعنوان السابق

en: Key Title
ar-Arab: عنوان رئيسي

en: Qualifier
ar-Arab: مؤهل

en: Volume or Dates Associated with Key Title
ar-Arab: المجلد أو التواريخ المرتبطة بالعنوان الرئيسي

en: Abbreviated Title
ar-Arab: عنوان مختصر

en: Additional Title
ar-Arab: عنوان إضافي

en: Other title information
ar-Arab: معلومات أخرى للعنوان

en: Number of part
ar-Arab: رقم الجزء

en: Name of part
ar-Arab: اسم الجزء

en: Translated Title
ar-Arab: عنوان مترجم

en: Language of Translated Title
ar-Arab: لغة العنوان المترجم

en: Artificial title
ar-Arab: عنوان مصطنع

en: Institution and Copy to which the Field Applies
ar-Arab: المؤسسة والنسخة التي ينطبق عليها الحقل

en: Entry Element Name
ar-Arab: اسم عنصر الإدخال

en: Arranged Statement (for Music)
ar-Arab: بيان منظم (للموسيقى)

en: Subject Category Entry Element Text
ar-Arab: نص عنصر إدخال فئة الموضوع

en: Subject Category Subdivision Code
ar-Arab: رمز التقسيم الفرعي لفئة الموضوع

en: Subject Category Code
ar-Arab: رمز فئة الموضوع

en: Subject Category Subdivision Text
ar-Arab: نص التقسيم الفرعي لفئة الموضوع

en: Intermediate Political Jurisdiction
ar-Arab: الولاية القضائية السياسية المتوسطة

en: State or Province etc.
ar-Arab: الولاية أو الإقليم وما إلى ذلك.

en: Institution and Copy to which the field applies
ar-Arab: المؤسسة والنسخة التي ينطبق عليها الحقل

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
ar-Arab: الدولة أو دولة الكيان الأكبر

en: Building, vehicle, etc.
ar-Arab: مبنى، مركبة، وما إلى ذلك.

en: Date 1
ar-Arab: تاريخ 1

en: Date 2
ar-Arab: تاريخ 2

en: Other geographic regions or features
ar-Arab: مناطق أو ميزات جغرافية أخرى

en: Extraterrestrial area
ar-Arab: منطقة خارج كوكب الأرض

en: Make and Model of Machines
ar-Arab: صناعة ونموذج الآلات

en: Programming Languages
ar-Arab: لغات البرمجة

en: Operating System
ar-Arab: نظام التشغيل

en: Form
ar-Arab: نموذج

en: Code
ar-Arab: الرمز

en: Subject Indicator Number
ar-Arab: رقم مؤشر الموضوع

en: String
ar-Arab: مقطع

en: Reference Indicator Number
ar-Arab: رقم المؤشر المرجعي

en: Language of Terms
ar-Arab: لغة الشروط

en: Classification Record Number
ar-Arab: رقم تسجيلة التصنيف

en: Edition
ar-Arab: الطبعة

en: Class number
ar-Arab: رقم الفئة

en: Book number
ar-Arab: رقم الكتاب

en: Book Number
ar-Arab: رقم الكتاب

en: Classification Subdivision
ar-Arab: التقسيم الفرعي للتصنيف

en: Additions to Names Other than Dates
ar-Arab: إضافات إلى الاسم بخلاف التواريخ

en: International standard identifier for the name
ar-Arab: المعرف القياسي الدولي للاسم

en: Part or Role played
ar-Arab: الجزء أو الدور الذي تم لعبه

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
ar-Arab: رقم الاجتماع و/أو عدد أجزاء الاجتماع

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
ar-Arab: جزء من الاسم بخلاف عنصر الإدخال والعنصر المقلوب

en: Data Element
ar-Arab: عنصر البيانات

en: Qualifications
ar-Arab: المؤهلات

en: Uniform title
ar-Arab: عنوان موحد

en: Date of Transaction
ar-Arab: تاريخ المعاملة

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
ar-Arab: قواعد الفهرسة (الاصطلاحات الوصفية)

en: Original Control Number
ar-Arab: رقم التحكم الأصلي

en: ISSN Centre Code
ar-Arab: رمز مركز ISSN

en: Text of note
ar-Arab: نص الملاحظة

en: Code of Institution
ar-Arab: رمز المؤسسة

en: Institution Identifier
ar-Arab: معرف المؤسسة

en: Sub-Location Identifier
ar-Arab: معرف الموقع الفرعي

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
ar-Arab: مؤهل الموقع المرمز (حرفين أو 3 أحرف)

en: Non-coded Location Qualifier
ar-Arab: مؤهل الموقع غير المرمز

en: Call Number Prefix
ar-Arab: بادئة رقم الاستدعاء

en: Call Number
ar-Arab: رقم الاستدعاء

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
ar-Arab: نموذج رفوف للعنوان، المؤلف، المؤلف/العنوان

en: Call Number Suffix
ar-Arab: لاحقة رقم الاستدعاء

en: Item Identifier
ar-Arab: معرف المادة

en: Copy Identifier
ar-Arab: معرف النسخة

en: Copy Number
ar-Arab: رقم النسخة

en: Non-public Note.
ar-Arab: ملاحظة غير عامة.

en: Link text
ar-Arab: نص الرابط

en: Date and Hour of Consultation and Access
ar-Arab: تاريخ وساعة الاستشارة والوصول

en: Electronic Format Type
ar-Arab: نوع التنسيق الإلكتروني

en: Tag of the Source Format Field
ar-Arab: وسم حقل تنسيق المصدر

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
ar-Arab: المؤشرات والحقول الفرعية لحقل تنسيق المصدر

en: Koha biblio number
ar-Arab: رقم تسجيلة كوها الببليوغرافية

en: Koha biblioitem number
ar-Arab: رقم مادة كوها الببليوغرافية

en: Koha biblio creation date
ar-Arab: تاريخ إنشاء تسجيلة كوها الببليوغرافية

en: Koha biblio modification date
ar-Arab: تاريخ تعديل تسجيلة كوها الببليوغرافية

en: Serial
ar-Arab: دورية

en: Koha item type
ar-Arab: نوع مادة كوها

en: Number of issues
ar-Arab: عدد الأعداد

en: Koha issues (borrowed), all copies
ar-Arab: أعداد كوها (المستعارة)، كل النسخ

en: Source of classification or shelving scheme
ar-Arab: مصدر التصنيف أو مخطط الترفيف

en: Koha normalized classification for sorting
ar-Arab: مصدر تصنيف كوها المتطبع للفرز

en: Serial record
ar-Arab: تسجيلة دورية

en: Record Label
ar-Arab: ملصق تسمية التسجيلة

en: International Standard Book Number (ISBN)
ar-Arab: الرقم الدولي الموحد للكتاب (ISBN)

en: International Standard Serial Number (ISSN)
ar-Arab: الرقم التسلسلي القياسي الدولي (ISSN)

en: Fingerprint Identifier
ar-Arab: معرف بصمة الإصبع

en: International Standard Music Number (ISMN)
ar-Arab: الرقم الدولي القياسي للموسيقى (ISMN)

en: Article Identifier
ar-Arab: معرف المقال

en: International Standard Technical Report Number (ISRN)
ar-Arab: الرقم القياسي الدولي للتقرير الفني (ISRN)

en: Other Standard Identifier
ar-Arab: معرف قياسي آخر

en: National Bibliography Number
ar-Arab: الرقم الببليوغرافي الوطني

en: Legal Deposit Number
ar-Arab: رقم الإيداع القانوني

en: Government Publication Number
ar-Arab: رقم النشر الحكومي

en: Other system persistent record identifier
ar-Arab: معرف تسجيلة مستمرة آخر للنظام

en: CODEN (Serials)
ar-Arab: CODEN (دوريات)

en: Publisher's Number
ar-Arab: اسم الناشر

en: Universal Product Code (UPC)
ar-Arab: رمز المنتج العالمي (UPC)

en: International Article Number (EAN)
ar-Arab: رقم المادة الدولي (EAN)

en: Language of the Resource
ar-Arab: لغة المورد

en: Country of Publication or Production
ar-Arab: بلد النشر أو الإنتاج

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المواد النصية، والرسائل الفردية

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المادة النصية – السمات المادية

en: Coded Data Field: Continuing Resources
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الموارد المستمرة

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الإسقاطات المرئية، تسجيلات الفيديو، والصور المتحركة

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
ar-Arab: حقول البيانات المرمزة: الإسقاطات المرئية، تسجيلات الفيديو، والصور المتحركة

en: Coded Data Field: Graphics
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: رسومات الجرافيك

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المصنوعات اليدوية ثلاثية الأبعاد والواقعية

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المواد الخرائطية - عام

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المواد الخرائطية: الخصائص المادية

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الفترة الزمنية لمحتوى المادة

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الموارد الخرائطية - المقياس والإحداثيات

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المواد الخرائطية - تحليل تسمية المواد المحددة

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: التسجيلات الصوتية والموسيقى

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: التسجيلات الصوتية - السمات المادية

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: مدة التسجيلات الصوتية والموسيقى المطبوعة

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الأشكال المصغرة – السمات المادية

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: المواد الخرائطية: القياس الجيوديسي والشبكي والرأسي

en: Coded Data Field: Electronic Resources
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: الموارد الإلكترونية

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: أثري - عام

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: السمات المحددة للنسخ

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: وسيط الأداء [لاغ]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: وسيط الأداء

en: Coded Data Field: content form
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: نموذج المحتوى

en: Coded Data Field: media type
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: نوع الوسائط

en: Coded Data Field: Type of Carrier
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: نوع الناقل

en: Title and Statement of Responsibility
ar-Arab: العنوان وبيان المسؤولية

en: Coded Data Field: Content Form
ar-Arab: حقل البيانات المرمزة: نموذج المحتوى

en: Edition Statement
ar-Arab: بيان الطبعة

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
ar-Arab: المساحة المحددة المادية: الموارد الخرائطية - البيانات الرياضية

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
ar-Arab: المساحة المحدد للمادة: ترقيم الموارد المستمرة

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
ar-Arab: المساحة المحددة للمادة: بيان خاص بالموسيقى المطبوعة

en: Publication, Distribution, etc.
ar-Arab: النشر والتوزيع وما إلى ذلك.

en: Projected Publication Date
ar-Arab: تاريخ النشر المتوقع

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
ar-Arab: بيانات الإنتاج والنشر والتوزيع والتصنيع

en: Physical Description
ar-Arab: الوصف المادي

en: Series
ar-Arab: السلاسل

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
ar-Arab: المجال المحدد للمادة: خصائص الموارد الإلكترونية

en: Digital File Characteristics
ar-Arab: خصائص الملف الرقمي

en: Organization and Arrangement of Materials
ar-Arab: تنظيم وترتيب المواد

en: Carrier Type
ar-Arab: نوع الناقل

en: General Notes
ar-Arab: ملاحظات عامة

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بأرقام التعريف

en: Notes Pertaining to Coded Information
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالمعلومات المرمزة

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
ar-Arab: ملاحظات عامة تتعلق بالمعلومات الوصفية

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالعنوان وبيان المسؤولية

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالطبعة والسجل الببليوغرافي

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالنشر والتوزيع وما إلى ذلك.

en: Notes Pertaining to Physical Description
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالوصف المادي

en: Notes Pertaining to Series
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالسلسلة

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالربط والإتاحة

en: Notes Pertaining to Linking Fields
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بربط الحقول

en: Notes Pertaining to Related Titles
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالعناوين ذات الصلة

en: Notes Pertaining to Subject Access
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالوصول إلى الموضوع

en: Notes Pertaining to Responsibility
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بالمسؤولية

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
ar-Arab: ملاحظات تتعلق بمعلومات محددة عن المادة (أو نوع المنشور)

en: Note Relating to the Copy in Hand
ar-Arab: ملاحظة تتعلق بالنسخة الموجودة في متناول اليد

en: Provenance Note
ar-Arab: ملاحظة المنشأ

en: Action Note
ar-Arab: ملاحظة الإجراء

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
ar-Arab: ملاحظة الببليوغرافيات/الفهارس الداخلية

en: External Indexes/Abstracts/References Note
ar-Arab: ملاحظة الفهارس الخارجية/الملخصات/المراجع

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
ar-Arab: ملاحظة أسماء فريق العمل (مواد العرض والفيديو والتسجيلات الصوتية)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
ar-Arab: ملاحظة فريق العمل (مواد العرض والفيديو والتسجيلات الصوتية)

en: Original Version Note
ar-Arab: ملاحظة النسخة الأصلية

en: Reproduction Note
ar-Arab: ملاحظة الاستنساخ

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
ar-Arab: ملاحظة بيان التواتر (الموارد المستمرة)

en: Contents Note
ar-Arab: ملاحظة المحتويات

en: Dissertation (Thesis) Note
ar-Arab: ملاحظة الأطروحة (الرسالة العلمية)

en: Summary or Abstract
ar-Arab: ملخص أو خلاصة

en: Preferred Citation of Described Materials
ar-Arab: الاقتباس المفضل للمواد الموصوفة

en: Awards Note
ar-Arab: ملاحظة الجوائز

en: Location of Originals/ Reproductions
ar-Arab: موقع النسخ الأصلية/المنسوخة

en: Type of Electronic Resource Note
ar-Arab: نوع ملاحظة الموارد الإلكترونية

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
ar-Arab: ملاحظة متطلبات النظام (الموارد الإلكترونية)

en: Funding Information Note
ar-Arab: ملاحظة معلومات التمويل

en: Acquisition Information Note
ar-Arab: ملاحظة معلومات التزويد

en: Notes on Information Service Policy
ar-Arab: ملاحظات حول سياسة خدمة المعلومات

en: Subseries
ar-Arab: الدوريات الفرعية

en: Source of Excerpt or Offprint
ar-Arab: مصدر المقتطف أو المستخرج

en: Excerpt or Offprint
ar-Arab: مقتطف أو مستخرج

en: Supplement
ar-Arab: تكميل

en: Parent of Supplement
ar-Arab: أصل التكميل

en: Issued with
ar-Arab: تم الإصدار بـ

en: is Updated by
ar-Arab: تم التحديث بواسطة

en: Updates
ar-Arab: تحديثات

en: Continues
ar-Arab: يستمر

en: Continues in Part
ar-Arab: يستمر جزئياً

en: Supersedes
ar-Arab: يحل محل

en: Supersedes in Part
ar-Arab: يحل محل جزئياً

en: Absorbed
ar-Arab: تم الاستيعاب

en: Absorbed in Part
ar-Arab: تم الاستيعاب جزئياً

en: Formed by Merger of
ar-Arab: تم التشكيل عبر دمج

en: Separated from
ar-Arab: منفصل عن

en: Continued by
ar-Arab: متابعة بواسطة

en: Continued in Part by
ar-Arab: متابعة جزئية بواسطة

en: Superseded by
ar-Arab: تم حل محله بواسطة

en: Superseded in Part by
ar-Arab: تم حل محله جزئياً بواسطة

en: Absorbed by
ar-Arab: تم الاستيعاب بواسطة

en: Absorbed in Part by
ar-Arab: تم الاستيعاب جزئياً بواسطة

en: Split into
ar-Arab: انقسم إلى

en: Merged with XXX to Form
ar-Arab: تم الدمج مع XXX لتكوين

en: Changed Back to
ar-Arab: تم التغيير إلى

en: Other Edition in the Same Medium
ar-Arab: طبعة أخرى في نفس الوسيط

en: Other Edition in Another Medium
ar-Arab: طبعة أخرى في وسيط آخر

en: Translated as
ar-Arab: تمت الترجمة كـ

en: Translation of
ar-Arab: ترجمة لـ

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
ar-Arab: طبعة، أو حالة، أو انطباع آخر في نفس الوسيط

en: Reproduced as
ar-Arab: مستنسخة كـ

en: Set Level
ar-Arab: ضبط المستوى

en: Subset Level
ar-Arab: مستوى الحزمة الفرعية

en: Piece Level
ar-Arab: مستوى القطعة

en: Piece-Analytic Level
ar-Arab: مستوى تحليلي- جزئي

en: Item Reviewed
ar-Arab: تمت مراجعة المادة

en: Also Bound with This Volume
ar-Arab: مرتبط أيضاً بهذا المجلد

en: Bound with
ar-Arab: مرتبط بـ

en: Other Related Works
ar-Arab: أعمال أخرى ذات صلة

en: Preferred Access Point
ar-Arab: نقطة الوصول المفضلة

en: Collective Preferred Title
ar-Arab: العنوان الجماعي المفضل

en: Preferred Conventional Heading
ar-Arab: العنوان التقليدي المفضل

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
ar-Arab: نقطة الوصول المفضلة - تعريف العمل

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
ar-Arab: نقطة الوصول المفضلة - تعريف التعبير

en: Parallel Title Proper
ar-Arab: عنوان موازي سليم

en: Half Title
ar-Arab: نصف عنوان

en: Cover Title
ar-Arab: عنوان الغلاف

en: Added Title-Page Title
ar-Arab: عنوان الصفحة-العنوان المضاف

en: Caption Title
ar-Arab: العنوان التوضيحي

en: Running Title
ar-Arab: العنوان المستخدم

en: Spine Title
ar-Arab: عنوان الكعب

en: Other Variant Titles
ar-Arab: عناوين بديلة أخرى

en: Title in Standard Modern Spelling
ar-Arab: العنوان في التهجئة الحديثة القياسية

en: Former Title (Continuing Resources)
ar-Arab: العنوان السابق (الموارد المستمرة)

en: Key Title (Continuing Resources)
ar-Arab: العنوان الرئيسي (الموارد المستمرة)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
ar-Arab: العنوان المختصر (الموارد المستمرة)

en: Expanded Title
ar-Arab: العنوان الموسع

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
ar-Arab: عنوان إضافي مقدم من Cataloguer

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
ar-Arab: العنوان المترجم المقدم من Cataloguer

en: Section Title
ar-Arab: عنوان القسم

en: Artifical Title
ar-Arab: عنوان مصطنع

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
ar-Arab: الاسم / نقطة الوصول المفضلة - تعريف العمل

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
ar-Arab: الاسم / نقطة الوصول المفضلة - تعريف التعبير

en: Personal Name Used as Subject
ar-Arab: الاسم الشخصي المستخدم كموضوع

en: Corporate Body Name Used as Subject
ar-Arab: اسم الهيئة المؤسسية المستخدم كموضوع

en: Family Name Used as Subject
ar-Arab: اسم العائلة المستخدم كموضوع

en: Name and Title Used as Subject
ar-Arab: الاسم والعنوان المستخدم كموضوع

en: Title Used as Subject
ar-Arab: العنوان المستخدم كموضوع

en: Topical Name Used as Subject
ar-Arab: الاسم الموضوعي المستخدم كموضوع

en: Geographical Name Used as Subject
ar-Arab: الاسم الجغرافي المستخدم كموضوع

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
ar-Arab: عنوان الشكل أو النوع أو الخصائص المادية

en: Uncontrolled Subject Terms
ar-Arab: مصطلحات الموضوع غير الخاضعة للتحكم

en: Subject Category (Provisional)
ar-Arab: فئة الموضوع (مؤقتة)

en: Trademark Used as Subject
ar-Arab: العلامة التجارية المستخدمة كموضوع

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
ar-Arab: الاسم الجغرافي الهرمي المستخدم كموضوع

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
ar-Arab: مكان وتاريخ النشر والأداء وما إلى ذلك.

en: Place and Date of Provenance
ar-Arab: مكان وتاريخ المنشأ

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
ar-Arab: الوصول إلى التفاصيل الفنية (الموارد الإلكترونية) [لاغ]

en: Occupation
ar-Arab: المهنة

en: Function
ar-Arab: وظيفة

en: Time Period Code
ar-Arab: رمز الفترة الزمنية

en: Dewey Decimal Classification
ar-Arab: تصنيف ديوي العشري

en: Library of Congress Classification
ar-Arab: تصنيف مكتبة الكونجرس

en: Other Class Numbers
ar-Arab: أرقام فئات أخرى

en: Personal Name - Primary Responsibility
ar-Arab: الاسم الشخصي - المسؤولية الأساسية

en: Personal Name - Alternative Responsibility
ar-Arab: الاسم الشخصي - المسؤولية البديلة

en: Personal Name - Secondary Responsibility
ar-Arab: الاسم الشخصي - المسؤولية الثانوية

en: Personal Name - Provenance or Ownership
ar-Arab: الاسم الشخصي - المنشأ أو الملكية

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
ar-Arab: اسم الهيئة المؤسسية - المسؤولية الأساسية

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
ar-Arab: اسم الهيئة المؤسسية - المسؤولية البديلة

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
ar-Arab: اسم الهيئة المؤسسية - المسؤولية الثانوية

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
ar-Arab: اسم الهيئة المؤسسية - المنشأ أو الملكية

en: Family Name - Primary Responsibility
ar-Arab: اسم العائلة - المسؤولية الأساسية

en: Family Name - Alternative Responsibility
ar-Arab: اسم العائلة - المسؤولية البديلة

en: Family Name - Secondary Responsibility
ar-Arab: اسم العائلة - المسؤولية الثانوية

en: Family Name - Provenance or Ownership
ar-Arab: اسم العائلة - المصدر أو الملكية

en: Name - Entity Responsible
ar-Arab: الاسم - الجهة المسؤولة

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
ar-Arab: العناوين التقليدية الموحدة للنصوص القانونية والدينية – المسؤولية الأساسية

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
ar-Arab: العناوين التقليدية الموحدة للنصوص القانونية والدينية – المسؤولية البديلة

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
ar-Arab: العناوين التقليدية الموحدة للنصوص القانونية والدينية - المسؤولية الثانوية

en: National ISSN Centre
ar-Arab: مركز ISSN الوطني

en: Holding Institution
ar-Arab: المؤسسة المقتنية

en: Location and Call Number
ar-Arab: الموقع ورقم الاستدعاء

en: Data Not Converted from Source Format
ar-Arab: لم يتم تحويل البيانات من تنسيق المصدر

en: System Control Numbers (Koha)
ar-Arab: أرقام التحكم بالنظام (كوها)

en: local dates
ar-Arab: التواريخ المحلية

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
ar-Arab: عناصر الإدخال المضافة (كوها)

en: Location and item information (Koha)
ar-Arab: معلومات الموقع والمادة (كوها)

en: Fast Add Framework
ar-Arab: إطار اللإضافة السريعة

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
ar-Arab: 'FA'، إطار عمل يونيمارك المصغر 'للإضافة السريعة' المناسب للفهرسة البينية أو الفهرسة السريعة.
