Koha 23.11.09.000 - en to am translation catalogue (164 entries)

en: Type
am: አይነት

en: Description
am: ገለፃ/መግለጫ

en: Amount
am: መጠን

en: None
am: ምንም

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
am: አትም

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
am: (%s ድምር)

en: Title
am: ርዕስ

en: Notes
am: ማሳሰቢያዎች

en: Status
am: ሁኔታ

en: Modify
am: የተሻሻለ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Author
am: ደራሲ

en: ISBN
am: አይኤስቢኤን

en: ISSN
am: አይኤስኤስኤን

en: Date
am: ቀን

note: A
en: Lists
am: ዝርዝሮች

en: Subject
am: ርዕሰ ጉዳይ

en: Series
am: ተከታታይ

en: Call number
am: የመጥሪያ ቁጥር

note: BUTTON
en: Search
am: ፍለጋ

en: Subject cloud
am: የርዕሰ ጉዳይ ሽፋን

en: Login:
am: ግባ

en: Password:
am: ይለፍ፤

en: Barcode
am: ባርኮድ

en: Submit
am: ያስገቡ

note: A
en: Term
am: ስያሜ

en: Search for this title in:
am: ለዚህ ርዕስ ፍለጋ ለማድረግ በ፡

en: Refine your search
am: ፍለጋው የበለጠ ያጥሩ

en: All item types
am: የሁሉም ዝርዝር ዓይነቶች

en: Acquired in the last:
am: ባለፉት (ቀናት) የተገኙ

en: 3 months
am: 3 ወራት

en: 6 months
am: 6 ወራት

en: 12 months
am: 12 ወራት

en: No limit
am: ውሱንነት የለውም

en: Relevance
am: አስፈላጊ

en: Author (A-Z)
am: ደራሲ (ከA-Z)

en: Author (Z-A)
am: ደራሲ (ከZ-A)

en: Title (A-Z)
am: ርዕስ (A - Z)

en: Title (Z-A)
am: ርዕስ (Z - A)

en: Summary
am: ማጠቃለያ

en: Error:
am: ስህተት፤

en: Add to list:
am: ዝርዝር ውስጥ አክል

en: ...or...
am: ...ወይም...

en: Category:
am: ፈርጅ:

en: Private
am: የግል

en: Public
am: የህዝብ

en: Search for:
am: ፍለጋው በ፡

en: Keyword
am: ቁልፍ ቃል

en: Notes/Comments
am: ማሳሰቢያዎች/አስተያየቶች

en: Publisher
am: አታሚ

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISBN
am: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; አይኤስቢኤን

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISSN
am: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; አይኤስኤስኤን

note: A
en: Add another field
am: ሌላ መስክ አክል

en: Item type
am: አይነቱ

en: Collection
am: ስብስብ

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
am: የፍለጋ ቃሎችን ያስገቡ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Audience
am: ተመልካች

en: Adult
am: ጎልማሳ

en: Juvenile
am: ጁቬኒል

en: Content
am: ይዘት

en: Fiction
am: ልቦለድ

en: Biography
am: የህይወት ታሪክ - በሌላ ሰው የተፃፈ

en: Musical recording
am: የሙዚቃ መቅረጫ

en: Non-musical recording
am: የሙዚቃ ቀረፃ ያልሆነ

en: Regular print
am: መደበኛ ህትመት

en: Large print
am: ትልቅ ህትመት

en: Braille
am: ብሬይል

en: CD audio
am: ሲዲ ድምፅ

en: Cassette recording
am: መቅረፀ ድምፅ

en: DVD video / Videodisc
am: ዲቪዲ ቪዲዮ/የቪዲዮ ዲስክ

en: Website
am: ድረ ገጽ

en: Any
am: ማንኛውም

en: Abstracts/summaries
am: ረቂቅ/ማጠቃለያዎች

en: Bibliographies
am: የመፃህፍት ዝርዝር

en: Catalogs
am: ካታሎጎች

en: Dictionaries
am: መዝገበ ቃላቶች

en: Handbooks
am: ጠቃሚ መረጃ

en: Legal articles
am: ህጋዊ ርዕሶች

en: Indexes
am: ጠቋሚዎች/አመልካቾች

en: Patent document
am: ህጋዎ ሰነድ

en: Discographies
am: ዲሰኮገራፊዎች

en: Legislation
am: ህግ ማውጣት

en: Theses
am: የመመረቂያ ፅሁፎች

en: Surveys
am: ጥናቶች

en: Reviews
am: ክለሳዎች

en: Programmed texts
am: ፍርግም የተደረጉ ፅሁፎች

en: Filmographies
am: የፊልም ጥበብ

en: Directories
am: ማውጫዎች

en: Statistics
am: ስታቲስቲክስ

en: Technical reports
am: ሙያዊ ዘገባ

en: Legal cases and case notes
am: የህግ ጉዳዮች እና ማስታወሻዎች

en: Law reports and digests
am: የህግ ዘገባ እና አጭር መግለጫዎች

note: INPUT type=submit
en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይሆንም

en: Location
am: አካባቢ

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
am: ይቅርታ፣ የርስዎ ክፍለ ጊዜ አብቅቷል፣ እባክዎን እንደገና ይግቡ፡፡

en: Don't have a password yet?
am: ገና የይለፍ ቃል የለህም?

en: Don't have a library card?
am: የቤተ መፅሀፍት ካርድ የለህም?

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
am: ወደ ካታሎጉ መግቢያ በላይብረሪያኑ አልተለቀቀም፡፡

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
am: የላይኛው የዝርዝር ሜኑ በመጠቀም ወደ ሌላ የኮሃ ክፍል ይዳስሱ

en: contains
am: የሚይዘው

en: is exactly
am: በትክክል ነው

en: Authority search results
am: ሕጋዊ የፍለጋ ውጤቶች

en: Details
am: ዝርዝር

en: Send
am: ላክ

en: Subject(s)
am: ርዕሰ ጉዳይ(ዮች)

en: Copyright
am: የቅጂ መብት

en: Unified title
am: የተመረጠ ርዕስ

en: Serial
am: ተከታታይነት ያለው

en: Dewey
am: ዲዊ

en: Classification
am: ምደባ

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
am: (%s መዘርዝሮች)

en: Notes:
am: ማሳሰቢያዎች፤

en: Editions
am: ህትመቶች/ቅጂዎች

en: No physical items for this record
am: ለዚህ መዝገብ ሌላ የተገኘ ዕቃ የለም

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
am: የኢሜይል ማሳወቂያ በአዲስ መቀበያ ደንበኛ ይሁኑ

en: Issue #
am: ማዋስ #

en: Note
am: ማሳሰቢያ

en: Next
am: ቀጥሎ

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
am: ቀጥል

en: Subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባ

en: Date received
am: የተረከቡበት ቀን

en: Number
am: ቁጥር

en: Hold date
am: ቀን ያዝ

en: Unknown
am: የማይታወቅ

en: (Checked out)
am: (በውሰት የወጣ)

en: Information
am: መረጃ

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
am: የተጠበቀ ዕዳ %s

en: Unavailable (lost or missing)
am: የሌለ (የጠፋ ወይም ያልተገኘ)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
am: የማይዋስ (%s)

en: Title:
am: ርዕስ:

en: Author:
am: ደራሲ:

en: Not on hold
am: ያልተያዘ

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
am: ያስገቡ እንዲሁም ይህንን መስኮት ይዝጉ

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
am: የመፅሀፍት ቋቱ %s ተልኳል፡

en: Close window
am: መስኮቱን ዝጋ

en: Sending your cart
am: የመፅሀፍት ቋቱን መላክ

en: Comment:
am: አስተያየት:

en: Issues for a subscription
am: የ ክፍያ ጥያቄዎች

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
am: ደንበኝነት በመረጃ ለ %s

en: Issues summary
am: የውሰት/ጥያቄ መግለጫ

en: Contents
am: ይዘቶች

note: A
en: View details for this title
am: ለዚህ ርዕስ በጥልቀት ለማየት

en: &lt;&lt; Previous
am: &lt;&lt; የፊተኛው/የቀደመው

en: Next &gt;&gt;
am: ቀጥሎ &gt;&gt;

en: Enter a new purchase suggestion
am: አዲስ የግዢ አማራጭ ያስገቡ

en: Publisher:
am: አታሚ፤

en: Managed by
am: አዘጋጁ

en: There are no pending purchase suggestions.
am: የተንጠለጠሉ የግዢ ጥያቄዎች የሉም፡፡

note: INPUT type=submit
en: OK
am: ትክክል

en: Show
am: ማሳየት

en: Thank you!
am: እናመሰግናለን!

en: Please note:
am: እባክዎን ያስታውሱ፤

en: Due
am: የተጠበቀ ዕዳ

en: Renew
am: አድስ

en: Fines
am: ክፍያዎች

en: Credits
am: ዕዳ

en: Return this item
am: ይህንን ውሰት ይመለስ

en: Record not found
am: መዝገቡ አልተገኘም

en: Sorry
am: ይቅርታ

en: Scan a new item or enter its barcode:
am: አዲሱን ዓይነት ለማየት ወይም ባርኮዱን ለማስገባት፤

en: LCCN:
am: LCCN፤
