Koha 23.11.09.000 - en to am translation catalogue (78 entries)

en: Any
am: ማንኛውም

en: juvenile, general
am: ለልጆች፣ በአጠቃላይ

en: children (9-14)
am: ልጆች (9-14)

en: large print
am: ትልቅ ህትመት

en: Braille or Moon script
am: ብሬይል ወይም የልታተመ/ረቂቅ ፅሁፍ

en: hand-written
am: የዕጅ ፅሁፍ

en: mini-print
am: ደቃቅ-ህትመት

en: fiction
am: ልቦለድ

en: drama
am: ተውኔት

en: essays
am: ስነፅሁፎች

en: humour, satire
am: አስቂኝ፣

en: letters
am: ደብዳቤዎች

en: individual biography
am: የግለሰብ ታሪክ

en: maps
am: ካርታዎች

en: music
am: ሙዚቃ

en: no illustrations
am: ስዕል የሌለው

en: bibliography
am: ዝርዝር

en: catalogue
am: ካታሎግ

en: index
am: ጥቁም

en: dictionary
am: የመዝገብ ቃላት

en: encyclopaedia
am: ኢንሳይክሎፒዲያ

en: dissertation or thesis
am: የመመረቂያ ፅሁፎች

en: laws and legislation
am: ህጎችና ደንጋጌዎች

en: numeric table
am: የቁጥር ሰንጠረዥ

en: examination paper
am: የመመርመሪያ ወረቀት

en: motion picture
am: ተንቀሳቃሽ ስዕል

en: video recording
am: ቪዲዮ ቀረፃ

en: Serials
am: ተከታታይነት ያላቸው

en: Any type
am: ማንኛውንም ዓይነት

en: Periodical
am: ተከታታይነት ያለው

en: Newspaper
am: ጋዜጣ

en: Other
am: ሌላ

en: Daily
am: በየዕለቱ

en: Semiweekly
am: በግማሽ ሳምንት

en: Weekly
am: ሳምንታዊ

en: Biweekly
am: በሳምንት ሁለት ጊዜ

en: Semimonthly
am: በሁለት ሳምንት

en: Monthly
am: ወርሃዊ

en: Bimonthly
am: በወር ሁለት ጊዜ

en: Quarterly
am: ሩብ አመት

en: Three times a year
am: በአመት ሦስት ጊዜ

en: Semiannual
am: በስድስት ወር

en: Annual
am: ዓመታዊ

en: Triennial
am: በሦስት ዓመት

en: Three times a week
am: በሳምንት ሦስት ጊዜ

en: Three times a month
am: በወር ሦስት ጊዜ

en: Unknown
am: የማይታወቅ

en: Any regularity
am: ማንኛውንም ድግግሞሽ

en: irregular
am: ተለዋዋጭ

en: Picture
am: ምስል

en: collage
am: ኮሌጅ

en: drawing
am: ስዕሎች

en: glass
am: መስተዋት

en: wood
am: እንጨት

en: mixed collection
am: የተቀላቀለ ክምችት

en: metal
am: ብረት

en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Regularity
am: በመደበኛነት

en: None
am: ምንም

en: contains
am: የሚይዘው

en: is exactly
am: በትክክል ነው

note: INPUT type=submit
en: Search
am: ፍለጋ

en: Authority search results
am: ሕጋዊ የፍለጋ ውጤቶች

en: Summary
am: ማጠቃለያ

en: Collection
am: ስብስብ

en: All item types
am: የሁሉም ዝርዝር ዓይነቶች

en: &lt;&lt; Previous
am: &lt;&lt; የፊተኛው/የቀደመው

en: Location
am: አካባቢ

en: Classification
am: ምደባ

en: LCCN:
am: LCCN፤

en: Series
am: ተከታታይ

en: Subject
am: ርዕሰ ጉዳይ

en: Online Resources:
am: በመስመር ላይ የሚገኙ መረጃዎች፤

en: Audience
am: ተመልካች

en: Biography
am: የህይወት ታሪክ - በሌላ ሰው የተፃፈ

en: Illustration
am: መሳያ

en: Content
am: ይዘት

en: Periodicity
am: ተከታታይነት
